Buna dimineata intr-o zi de vineri, 16 iulie! Mai multe orașe din Oltenia, Muntenia, dar și din Transilvania vor fi sub cod galben de caniculă. ”Fenomene vizate: val de căldură, disconfort termic ridicat și caniculă. Zone afectate: Oltenia, Muntenia, Moldova, vestul Dobrogei, local Transilvania. În sudul, estul și centrul țării, valul de căldură va persista și local va fi caniculă, iar disconfortul termic ridicat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități vineri (16 iulie), mai ales în regiunile extracarpatice”, potrivit ANM. În aceste regiuni vremea va fi caniculară întreaga săptămână. Vineri va ploua torențial în Nord-Vest. ”Fenomene vizate: instabilitate atmosferică temporar accentuată. Zone afectate: Banat, Crișana, Maramureș, local Transilvania și vestul Olteniei În intervalul menționat, în Banat, Crișana, Maramureș, local în Transilvania și vestul Olteniei, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, vijelii și pe alocuri grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 25…40 l/mp”, informează ANM. Bucuresti: 34/18 gr.C.
Romanii au ajuns sclavii medicamentelor dubioase din reclame. Autoritatile probeaza o indiferenta criminala: “Exista companii farmaceutice foarte agresive” Romanii isi pun singuri viata in pericol cumparandu-si medicamente pe care le vad la televizor in diverse reclame. Specialistii atrag atentia ca lipsa de educatie medicala dar mai ales lipsa de reglementare pe segmentul de suplimente alimentare duce la automedicatie. Spre exemplu, medicul Vasi Radulescu avertizeaza intr-un mesaj postat pe Facebook, ca dintr-un calup de publicitate, undeva la 70% – 80% sunt reclame la suplimente alimentare. Concret, medicul desfiinteaza reclamele, punctand ca daca cineva isi doreste sa aiba articulatii sanatoase, are nevoie sa slabeasca, nu sa ia vreun supliment in acest sens. La fel, in cazul ficatului, care are o capacitate uluitoare de regenerare, nu e nevoie de suplimente alimentare, ci de o dieta sanatoasa si foarte putin alcool, spre deloc…..”Ceea ce se intampla e ingrijorator. De multe ori, oamenii nici nu ne mai cer parerea, zic direct ca vor un anumit medicament pe care l-au vazut la televizor. Exista companii farmaceutice care sunt foarte agresive in reclame. Romanii cumpara foarte multe suplimente si OTC-uri (medicamente fara prescriptie, acestea sunt reglementate foarte strict de Agentia Nationala a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale – ANMDM, n.red.). Din cauza asta industria farma tot creste. Pentru ca tratamentele pe cronici, cu medicamente care se elibereaza de catre medic, sunt cam aceleasi, in schimb, creste foarte mult rata automedicatiei”, a explicat o farmacista din Bucuresti pentru Ziare.com. Potrivit acesteia, una dintre cauzele pentru care romanii consuma in exces medicamente pe care le vad la televizor o reprezinta timpul mare de asteptare la un consult la medic. De asemenea, pretul ridicat la clinicile private sau chiar lipsa profesionalismului unor medici care consulta superficial pacientii, duc la o neincredere a pacientului nu doar in personalul medical ci si in sistemul medical, per ansamblu. Cele mai cautate medicamente si suplimente alimentare “Sunt medici care au contracte cu aceste firme care vand suplimente alimentare sau OTC-uri si le recomanda pacientilor doar aceste medicamente”, a explicat farmacista. De pilda, cele mai cautate medicamente fara prescriptie sunt analgezicele, antipiretice (ibuprofen, paracetamol), produsele pentru dureri de gat sau tuse. In ultimul timp, au crescut si vazarile pe antialergice (Claritine) si sprayuri de nas (Olynth, Bixtonim). Conteaza foarte mult si zona in care e situata farmacia. “In zonele cu multi batrani se vand ca painea calda Aspenter si Aspacardin. In cazul suplimentelor, cele de somn, pe baza de melatonina si valeriana se vand foarte bine, vitamina C sau complexul de vitamine si minerale”, a mai spus farmacista…. “Ceea ce ma preocupa e mai mult publicitatea online unde nu exista niciun fel de control. Conteaza foarte mult nivelul de educatie al pacientului, sa poata face diferenta intre un produs cu substante chimice si un supliment alimentar. Nu as avea o problema daca ar fi facuta o automedicatie cu ceaiuri, ci problema apare in momentul in care se face o automedicatie cu medicamente OTC-uri, daca sunt luate la nesfarsit. Un medicament are efecte adverse, mai ales daca e consumat in exces, ajunge sa devina un drog“, puncteaza si Radu Ganescu, presedintele Coalitiei Organizatiilor Pacientilor cu Afectiuni Cronice (COPAC). Influentati de ceea ce vad pe sticla Cel mai recent studiu arata ca spoturile industriei farmaceutice cumuleaza 23 de ore, pe cele 60 de canale media din Romania, iar romanii vizioneaza intr-un an milioane de reclame la medicamente, suplimente alimentare si dispozitive medicale..Integral: https://ziare.com
Ce este de făcut pentru a limita proporțiile valului 4 de COVID în România. „Autoritățile nu s-au arătat până acum capabile să ia măsurile care se impun” ….Europa începe să se confrunte cu o creștere a numărului de cazuri de infecții cu noul coronavirus, iar experții atrag atenția că un val 4 de pandemiei este inevitabil în următoarele săptămâni. Drept urmare, mai multe țări au început deja să ia măsuri pentru a evita ca sistemele lor de sănătate să fie copleșite, însă nu același lucru se poate spune despre factorii de decizie din România, care transmit mai degrabă mesaje confuze. Răzvan Cherecheș crede că atitudinea autorităților române este iresponsabilă și spune că măsuri ar putea fi luate, fără a se ajunge la restricții severe, pentru a trece cu bine peste un nou val…..Din păcate, actualul Guvern al României, autoritățile, s-au arătat din nou depășite de situație. Au fost fixate ținte pentru campania de vaccinare, iar de aceste ținte au fost condiționate și etapele de relaxare a restricțiilor. Ori, vedem că deși țintele au fost ratate rând pe rând, restricțiile au fost ridicate ca și cum ne-am fi atins obiectivele. Asta e ca și cum i-ai spune copilului că îi dai ceva dacă își face curățenie în cameră, dar deși constați că el nu face asta, tu îi dai cadourile. Nu așa se procedează! Oamenii ar fi trebuit convinși să se vaccineze, ar fi fost nevoie de o campanie mult mai serioasă, pe limba oamenilor. Și îmi dădeați exemplul Portugaliei. Eu cred că lucrurile funcționează mai bine când se apelează la stimulente, la o latură pozitivă. De exemplu, să se facă unele campanii cu tombolă, cu premii serioase. Să se dea o mașină pe săptămână, iar o dată pe lună să se dea o casă. Să vedeți cum s-ar înghesui oamenii. Și s-ar putea găsi și alte stimulente, inclusiv pentru cei din mediul rural. Eu știu, le dai șase vaci premiu, le dai ceea ce își doresc cei de la sat. Dar vedeți, Guvernul Cîțu a fost și este mai degrabă preocupat de politică, de alegerile din PNL, așa că nu și-au bătut capul prea mult cu vaccinarea. Ce e de făcut Deci nu vedeți posibilă reintroducerea unor restricții care să-i vizeze, după modelul din unele țări, pe cei care evită să se vaccineze? Nu, nu cred că este posibil ca autoritățile să ia astfel de măsuri, cel puțin nu acum. Nu există o bază legală care să le permită acest lucru, am asista la o mulțime de procese în care s-ar invoca faptul că cei nevaccinați sunt discriminați atunci când li se interzic anumite drepturi. Deci, Parlamentul, autoritățile ar fi trebuit să lucreze la o serie de detalii, dar se pare că pentru actuala putere e mai importantă bătălia pentru șefia PNL. Și ce alte măsuri ar trebui să ia autoritățile? Avem multe județe în care s-au vaccinat foarte puțini oameni, în schimb se fac și puține teste. La polul opus avem orașe ca București și Cluj unde oamenii s-au vaccinat în proporție mult mai mare, iar numărul de testări este și el ridicat. Dar ce ne facem acolo unde oamenii nu sunt vaccinați, iar testarea e aproape inexistentă? Ar trebui ca autoritățile să se implice serios, să se testeze masiv, iar testele să fie gratuite, pentru că există oameni care nu și le pot permite. S-ar putea renunța la testele PCR, azi există teste rapide a căror acuratețe este foarte ridicată, care costă mai puțin și care ar trebui să se facă mult mai des. Apoi, dacă testările se fac într-un număr suficient de mare, poți depista din timp focarele de infecție și se pot lua măsuri din timp. La noi, din păcate, nu au mai existat anchete epidemiologice serioase, iar asta a fost un lucru grav. Integral: https://ziare.com
România veselă aranjează scaunele pe puntea Titanicului. Semnalul R România electorală a dlui Cîțu a ieșit din pandemie. Deocamdată bilanțul zilnic e foarte optimist, însă în documentele oficiale, un indicator începe să crească. Este vorba despre numărul de reproducție R a virusului Covid-19, cel care arată câte persoane îmbolnăvește o persoană infectată. Dacă R este până la 1 stagnează, dacă trece de 1 epidemia este din nou în creștere. Ei bine, R crește în România. Potrivit datelor OMS, pe 7 iulie R era 0.84.….În 13 iulie R a ajuns 0.94. Până la 1 e doar un pas.….. În alte țări europene, deja valul al IV-lea se profilează și pregătirile sunt în consecință. Iar cea mai bună pregătire este vaccinarea. Da, studiile arată o posibilă scădere a eficienței vaccinurilor în fața tuplinii Delta. Dar miza nu e imunitatea. Miza este evitarea cazurilor grave care să blocheze sistemul sanitar. În vârfurile epidemice, această supraîncărcare a sistemului a provocat cele mai multe decese și în mod direct, din cauza Covid, și pentru că alte patologii nu au mai avut acces la sistemul sanitar. Grecia și Franța trec la vaccinarea obligatorie, în frunte cu anumite categorii mai expuse și în contact cu vulnerabilii. Primele pe listă sunt cadrele medicale. Este posibil să urmeze și alte categorii. Apar limitări tot mai multe pentru cei nevaccinați. Și vorbim despre țări care deja au acoperire vaccinală foarte bună. Clasamentul este condus de Islanda cu 89% din populație care a primit cel puțin o doză, Belgia – 81%, Olanda – 79% (reintroduce restricțiile), Malta – 78%. Franța este pe locul 15 cu 66%. România este pe penultimul loc cu numai 30%. Mai rău ca noi stă doar Bulgaria cu 17%…… La noi e veselie maximă. Dl Cîțu a învins pandemia, a deschis tot, a relaxat tot, este eroul eliberării de măști și restricții. În mod previzibil, vaccinarea s-a prăbușit. Nici până astăzi nu am ajuns la 5 milioane de vaccinați complet și cu 10.000 de doze pe zi nu-i vom avea nici de Crăciun. Cei care credeau sincer în necesitatea vaccinării s-au vaccinat deja. Pentru restul era nevoie de argumente suplimentare. Ele puteau să țină de teama de boală. Dar dl premier ne spune că nu mai e niciun pericol. …. Puteau să țină de restricții și condiționări. Dar dl premier le-a ridicat pe toate. Nu mai e nevoie de vaccin ca să bei cafeaua cu prietenii în interior sau pentru a te duce la concerte, cele de care premierului îi era dor în clipul dedicat vaccinării. Cadrele medicale nu numai că nu sunt obligate să se vaccineze, dar unele dintre ele fac în continuare propagandă antivaccin fără nicio problemă. Singura Universitate de medicină care s-a comportat profesionist este cea de la Iași. Nu există nicio campanie decentă de informare. Ea s-a redus la clipurile cu miniștri, inutile pentru că în România mesajul autorităților are efect invers, din cauza unei cronice neîncrederi, și pe alocuri chiar ridicole. Cei câțiva medici implicați în comunicare sunt deja uzați, lumea s-a plictisit. România a ajuns să arunce 35.000 de doze de vaccin expirate și să vândă altele, ca să nu aibă aceeași soartă. Un milion de doze cumpără de la noi „fraierii” de danezi, care au vaccinat 74% cu cel puțin o doză și 49% complet. Dl Cîțu are treabă să împartă bani, să îndestuleze primarii, să câștige alegeri. Nu le câștigi cu restricții, condiții și temeri. Așa a făcut și Ludovic Orban la alegerile de anul trecut, după care prin februarie sistemul sanitar a fost sufocat. Prin comparație, președintele Macron ar avea toate motivele să fie popular și populist. Are în față alegeri, iar testul regionalelor a fost dezastruos. Și totuși anunță că este posibilă vaccinarea obligatorie. Râde dl Cîțu de el, nu? Ministrul Sănătății a terminat cu dna Frusinica și se ocupă cu ordonanțele dlui Voiculescu. Care Covid? Care vaccinare? Singurul care se mai străduiește este colonelul Gheorghiță, dar pare mai mult soldatul japonez Hiroo Onoda într-o țară care a câștigat războiul și petrece. Indicele R se apropie de 1 vara, când lumea stă foarte mult în aer liber și contactele periculoase sunt reduse. Dar la un moment dat vom reintra în spații închise, vor reîncepe școlile și valul 4 va fi inevitabil, de aceasta dată cu tuplina Delta. Și atunci se va vedea diferența pe care o va face vaccinarea. Nu știu dacă se va vedea neapărat în numărul zilnic de cazuri. Dar în mod cert se va vedea în numărul cazurilor de la ATI. Acolo e miza. Integral: https://spotmedia.ro
Asociațiile magistraților: Desființați Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție fără a invoca false motive și fără a apela la strategii de tergiversare Asociația Forumul Judecătorilor din România, Asociația Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor și Asociația Inițiativa pentru Justiție fac apel, într-un comunicat, la desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție fără a invoca ”false motive” și fără a apela la ”strategii de tergiversare”. ”În raportul emis de către Comisia Europeană în cadrul Mecanismului de cooperare și verificare în iunie 2021 se subliniază asumarea de principiu a guvernului României în ianuarie 2021 a unui memorandum în care își exprima angajamentul politic de a da curs tuturor recomandărilor MCV pendinte, în vederea încheierii aplicării mecanismului. Planurile prevăzute în memorandum includ un proiect de lege de desființare a Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție (SIIJ) și modificări ale legilor justiției, ambele fiind direct legate de recomandările MCV. În același raport este enumerată crearea Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție (SIIJ), „printre motivele serioase de îngrijorare identificate”, arătându-se totodată că „gestionarea eficace a unor dosare de corupție la nivel înalt continuă să fie afectată de activitatea Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție (SIIJ), care intervine în continuare în dosarele de corupție la nivel înalt în curs de instrumentare de DNA și să provoace întârzieri care riscă să afecteze aceste dosare”, se arată în comunicatul postat pe forumuljudecatorilor.ro. ”Raportul MCV reia în mod repetat clarificările pe care Curtea de Justiție a Uniunii Europene le-a cuprins în Hotărârea CJUE din 18 mai 2021 asupra naturii MCV și a obligațiilor României care decurg din acesta. Astfel, cât privește Decizia referitoare la MCV din 2006, Curtea a explicat că aceasta are caracter obligatoriu în toate elementele sale pentru România de la aderarea sa la UE și îi impune României să atingă obiectivele de referință stabilite în anexa la decizie, care au, de asemenea, caracter obligatoriu. Aceste obiective de referință, definite pe baza deficiențelor constatate de Comisie înainte de aderarea României, urmăresc în special să asigure respectarea de către statul membru respectiv a valorii statului de drept. România are astfel obligația de a lua măsurile adecvate în vederea realizării obiectivelor de referință și de a se abține să pună în aplicare orice măsură care ar risca să compromită atingerea respectivelor obiective”, se mai arată în sursa citată. Cele trei asociații cer autorităților să desființeze Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție ”fără a invoca false motive și fără a apela la strategii de tergiversare!”….. Magistrații amintesc că instituțiile europene au cerut Guvernului României desființarea Secției Speciale. ”Comisia de la Veneția a concluzionat că, „întrucât Secția ar fi incapabilă să soluționeze eficient cauzele din competența sa, ea riscă să devină un obstacol în lupta împotriva corupției și a crimei organizate”. Așadar, o recomandare-cheie a Comisiei a fost aceea că: „plângerile vexatorii (adesea plângeri penale) introduse de persoane private împotriva judecătorilor și procurorilor ar trebui să fie soluționate de parchetele obișnuite. Această chestiune trebuie privită ca un subiect care are nevoie urgentă de reformă.” Simpla lecturare a obligațiilor asumate de executivul român în corelare cu măsurile stabilite în MCV de Comisia Europeană – în interpretarea dată acestora de Curtea de Justiție a Uniunii Europene, de natură să garanteze respectarea de către statul român a valorii statului de drept – și cu recomandările oneste conținute de Avizul Comisiei Europene pentru Democrație prin Drept (Comisia de la Veneția), solicitat chiar de executivul român, nu lasă loc de interpretări. Orice încercare de redenumire a Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, inclusiv prin translatarea sa în cadrul PÎCCJ sub forma unei direcții, așa cum s-a mai afirmat în mai multe rânduri, precum și renașterea unei astfel de structuri, sub orice formă, sunt la fel de nocive. Principial, orice unitate centralizată și specializată care ar putea ancheta magistrații este incompatibilă cu cerințele statului de drept”, potrivit sursei citate. Integral: https://ziare.com
Cacofonia desfiinţării SS, pe muzică de ceardaş Interese personale care maculează politica Interesul naţional este unul simplu de definit: ridicarea MCV şi intrarea României în spaţiul Shenghen. Iar dacă se spune în raportul MCV că SS trebuie desfiinţată, asta trebuie să facem. Interesul domnului Stelian Ion de la USR este să-şi mai îndrepte imaginea politică şifonată masiv de nepriceperea proprie care l-a dus la rezultate ministeriale aproape nule. Ca atare, omul s-a agăţat de fraza din raportul MCV cu desfiinţarea SS şi de recomandarea Comisiei de la Veneţia, ca să se mai spele de murdăria neputinţei demonstrate public. Şi, de aceea, se consideră îndreptăţit să producă ultimatumuri şi să ameninte cu desfacerea coaliţiei. Interesul şefului său de partid, domnul Barna, este să fie reales. Barna, care se află într-o situaţie destul de rea: scăderea în sondaje a USR care se datorează neonorării promisiunilor electorale îl pune într-o situaţie nu tocmai comodă la alegeri şi are nevoie de aripa Stelian Ion, adică de nicuşorişti, ca să se vadă în fruntea bucatelor. Şi îi cântă în strună ministrului de Justiţie crezând că astfel îşi cântă sieşi. Interesul domnului Cîţu este să ajungă la congresul PNL din toamnă fără probleme majore de guvernare, fără vreo criză politică majoră şi, de aceea, n-are chef de scandal cu UDMR taman acum şi atunci a mutat termenul desfiinţării SS spre sfârşitul anului. Interesul domnului Orban este să facă pe placul părţii învechite din PNL care a văzut în crearea SS un mijloc de a tempera avântul DNA şi atunci face pe înţeleptul şi arbitrează meciul USR-UDMR. Interesul UDMR în această chestiune este să-şi protejeze propria pletoră politică de partid. De aceea, a votat alături de acoliţii lui Dragnea înfiinţarea SS, ca să-şi pună la adăpost propriii cleptocraţi. Şi atunci a găsit o formulă a la Caţavencu: vrea desfiintarea SS prin mutarea ei la partid. Formula UDMR sfidează logica: a desfiinţa înseamnă a face ceva să nu mai existe, înseamnă a suprima acel ceva, înseamna a-l nimici, a-l distruge, n-o zic eu, o zice DEX-ul. Dar probabil că liderii UDMR au stâlcit limba română în interesul propriilor membri de partid cu dosare şi ,,înţeleg” prin a desfiinţa a muta. A muta înseamnă a deplasa ceva din locul în care se află într-alt loc, înseamnă a deplasa, a strămuta, a transfera. Ca atare, UDMR vrea nu desfiinţarea SS, ci mutarea ei, de fapt, vrea să revigoreze SS, să o reînvie, pentru că îi foloseşte. UDMR şi realitatea ascunsă sub consecvenţa politică Ce fac Kelemen&comp nici măcar nu are de-a face cu politica farului naţionalist, putinist şi chinezoid de la Budapesta. Nu vor conservarea SS dintr-un impuls antieuropean, la urma urmelor existenţa UDMR şi relaţia sa cu patria mamă se datorează principiilor UE de protejare a minorităţilor naţionale. Nu, UDMR vrea conservarea situaţiei pentru că îi convine. Să ne amintim cum au fugit prin Ungaria nişte certaţi cu legea devoalaţi de DNA şi atunci ne este clar de ce nu vor maghiarii ca fiecare dosar să meargă înapoi la entitatea de la care SS l-a smuls ca să-l mermelească. Şi UDMR face jocul ăsta mizând pe faptul că, fără ea, nu va exista guvernare. Dar fără USR va exista guvernare?….. Eu să fiu Stelian Ion m-aş da peste cap să turez motoarele DNA, aceasta este lupta adevărată din Justiţie, nu aiurelile legate de SS sau de imunitatea magistraţilor. Eu m-aş topi de grija de a da Parchetului European instrumentele de care are nevoie ca să fie perfect funcţional. Eu n-aş avea somn până n-aş vedea în Parlament legea care să readucă la matcă Codurile Penale. Eu aş face o lege care să ducă la reorganizarea parchetelor, astfel ca ele să devină eficiente, iar eventuala mutare a SS acolo să devină mai periculoasă decât existenţa ei. Iar cu aceste arme la dispoziţie aş şantaja UDMR de l-aş face să uite cum a jucat ceardaş braţ la braţ cu amorul său, Dragnea de la PSD. Integral: https://spotmedia.ro
Achizițiile făcute în proiectele fostei firme a lui Dan Barna au fost anonimizate. Noi detalii din ancheta Rise Project Firma de consultanță în fonduri europene a vicepremierului Dan Barna face obiectul unei noi anchete jurnalistice a Rise Project. Grupul pentru Consultanță și Dezvoltare, firma fondată de președintele USR, Dan Barna, din care însă a ieșit după ce a intrat în politică, ar fi fi avut două treimi dintre achizițiile făcute anonimizate, potrivit riseproject.ro. Jurnaliștii au publicat un decalog, ”adică o verificare în zece puncte”, după reacțiile pe care le-a stârnit în spațiul public ancheta despre proiectele cu fonduri europene gestionate de Grupul pentru Consultanță și Dezvoltare…. Rise Project susține, printre altele, că firma lui Dan Barna nu a fost verificată de Comisia Europeană. ”Nu există exemple de succes printre proiectele sociale pe fonduri UE gestionate de Grupul pentru Consultanță și Dezvoltare DCG, firma lui Barna, în calitate de mananger și finanțator (deci, nu de consultant). Comisia Europeană nu le-a verificat încă activitățile, în pofida celor relatate colegilor de partid, iar Ministerul Fondurilor Europene ascunde, de fapt, afacerile președintelui USR, ceea ce contrazice declarațiile sale electorale”, se arată în articol. Jurnaliștii susțin că, într-un răspuns oficial, Comisia Europeană le-a transmis că nu a verificat proiectele menționate. “Responsabilitatea de a asigura legalitatea este responsabilitatea statului membru”, susține Comisia. Iar autoritățile române tocmai finalizează un raport de audit pentru implementarea finală a finanțărilor din Fondul Social European în perioada 2007 – 2013…..Din 15 entități, câte au fost în total în proiectele “Punți Comunitare” și “SES-am deschide-te!“, firma lui Barna a finanțat și coordonat patru structuri: cele analizate în investigația RISE”, potrivit sursei citate. Integral: https://ziare.com
Analfabetismul științific al “României Educate”: Probleme metodologice grave semnalate de cercetătorul Dacian Dolean Raportul final România Educată, publicat de președintele Klaus Iohannis la 7 ani de la preluarea primului mandat cu promisiunea realizării acestui document de reformă, are “în primul rând o problemă conceptuală majoră”, atrage atenția cercetătorul Dacian Dolean. Expert în științele educației, specializat în dezvoltarea alfabetizării timpurii, Dolean a declarat într-o analiză a proiectului prezidențial că documentul oficial pornește de la afirmații false. …. “Parcurgând documentul, am remarcat în primul rând o problemă conceptuală majoră – și anume, educația este prezentată foarte departe de cum este ea văzută în literatura științifică de specialitate. La pagina 8 documentul definește educația ca fiind un “fenomen antropologic complex, cercetată de un număr mare de discipline teoretice sau aplicative, fiecare utilizând propriul aparat conceptual, propriile universalii logico-metodologice și, implicit, propriile metodologii.” Aceasta afirmație este complet falsă. Educația este o știință și este studiată de “științele educației”. Există chiar și un domeniu în Web of Science intitulat Education & Educational Research, care alături de domeniile Special Education și Educational Psychology acoperă majoritatea studiilor teoretice și empirice legate de educație. Pentru o lectură aprofundată vă sugerez să citiți numărul aniversar publicat de “Educational Researcher”, la aniversarea a 100 de ani de cercetare în științele educației, publicat în luna martie 2016. Este adevărat că “științele educației” în general nu sunt predate și studiate în România din perspectiva științifică (ci sunt văzute mai degrabă ca un curent filosofic), iar mulți dintre autorii citați în document ca fiind specialiști în științele educației nu au publicat nici o cercetare care să treacă printr-un proces de evaluare colegială (peer-review) riguroasă a unui jurnal internațional de prestigiu în acest domeniu. Însă faptul că “știintele educației” au o prezență timidă în România nu înseamnă că ele nu există. Deci o problema majoră a proiectului România Educată îl reprezintă ignorarea domeniului științific al “știintelor educației”. Apoi, o altă problemă importantă pe care am remarcat-o este metodologia folosită în dezvoltarea proiectului. La pagina 4 scrie “Procesul de consultare a durat aproape cinci ani și a implicat peste 64 de instituții publice, ONG-uri, autorități locale/centrale și peste 12.400 de persoane.” Cred ca intenția acestei propoziții a fost să convingă cititorul că un număr mare de oameni consultați reprezintă o garanție a calității. Complet fals. Dacă ai palpitații la inimă, te consulți cu un specialist (cardiolog) sau o echipă interdisciplinară de specialiști (cardolog + psiholog) pentru a face investigații, nu te consulți cu 15 vecini, care nu și-au dedicat mai bine de zece ani studiind medicina și făcând rezidențiatul înainte de a avea dreptul să practice ca medici. Nu vecinii, ci medicul specialist (cardiolog) va ști ce teste să iți facă, pentru a depista natura palpitațiilor, va avea instrumentele necesare stabilirii unui diagnostic diferențial și va ști să interpreteze rezultatele testelor. Revenind la proiectul România Educată: Este foarte posibil ca printre cei consultați să fie câțiva oameni dedicați educației, care au avut câteva idei bune. Dar în România mulți se autointitulează specialiști în educație, care au tot felul de idei fantastice, și acest fenomen se datorează tocmai penuriei de specialiști adevărați în “științele educației”, recunoscuți internațional. Posibil că cei mai vocali (sau influenți), dar nu și cei mai buni specialiști și-au făcut auzite vocile. Un exemplu elocvent al penuriei de specialiști în științele educației este faptul că România a avut nevoie de experții OECD desemnați de UE pentru a ajuta Administrația Prezidențială să identifice direcțiile de dezvoltare a educației (și acest fapt este de apreciat). Dar cu o floare nu se face primăvară, iar acest nivel de expertiză este necesar în permanență și trebuie specialiști formați local care să rezolve multele probleme specifice României. ….. Adică toate aceste tipuri de dovezi se bazează pe metodologie cantitativă, care presupune folosirea de analize statistice avansate. Proiectul România Educată nu doar că dovedește că nu înțelege aceste aspecte, ci demonstrează carențe serioase în înțelegerea domeniului științelor educației, prin folosirea diagramei ”fishbone” ca ”metodă de analiză de tip cauză-efect” care a dus la identificarea de ”cauze și subcauze”. Această afirmație este incorectă. Nu ai cum să stabilești o relație de cauzalitate pe baza unei diagrame generate, cel mai probabil, printr-un proces de brainstorming (colectare de opinii). Mi se pare îngrijorător că un proiect ce vizează îmbunătățirea educației dintr-o țară dovedește că se confruntă cu un analfabetism științific atât de evident. Un alt aspect îl reprezintă folosirea pe alocuri a limbajului de lemn specific pedagogiei românești, acea formă fără fond care pune accent pe termeni bombastici (dificil de înțeles și care sunt explicați sumar sau deloc), care insinuează ideea că “dacă nu înțelegi, tu ești prost și noi suntem deștepți”. De exemplu, la pagina 9 citim că “Asumpția ontologică a strategiei abductive s-a bazat pe ideea consacrată că realitatea socială este o construcție a actorilor sociali.” Un document scris pentru publicul larg nu are voie sa folosească un asemenea limbaj, mai ales ca nu definește termeni cum ar fi ”strategie abductivă”. Iar legat de această strategie, hai să clarific puțin: Aceasta este o metodă de cercetare calitativă (pe care nu am întâlnit-o niciodată într-o publicație serioasă din domeniul științelor educației) ce încearcă să explice un fenomen “surpriză”, dificil de înțeles și dificil de explicat prin teoriile consacrate. Eu nu cunosc un fenomen pe care îl întâlnim în școlile românești care să nu poată fi explicat teoretic și studiat deja empiric în alte țări care să necesite o asemenea abordare. Deci, realitatea din spatele acestor afirmații este că ascund o competență limitată în domeniul științelor educației prin folosirea de termeni bombastici care descriu o metodologie irelevantă pentru politicile educaționale. Integral: https://www.edupedu.ro
România este țara din UE cu cea mai mare scădere a producției industriale în mai 2021. Procentul uriaș comparativ cu celelalte țări Producţia industrială a scăzut atât în zona euro cât şi în Uniunea Europeană, în luna mai comparativ cu aprilie 2021, arată datele publicate miercuri, 14 iulie, de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În rândul statelor membre România a înregistrat cea mai semnificativă scădere a producției industriale de la o luna la altă. Conform datelor, producția industrială a scăzut cu 1% în zona euro şi cu 0,9% în Uniunea Europeană, în luna mai 2021 comparativ cu luna aprilie 2021. În rândul statelor membre, cele mai importante scăderi au fost înregistrate în România (minus 8,5%), Grecia (minus 4,7%) şi Irlanda (minus 4,6%). În cazul UE, producția de energie a scăzut cu 2% de la o luna la alta, producţia de bunuri de folosință imediată a scăzut cu 1,7%, iar producţia de bunuri de capital a scăzut cu 1,6%, în timp ce producţia de bunuri de folosință îndelungată a crescut cu 1,5%. În ritm anual, luna mai 2021 comparativ cu luna mai 2020, producţia industrială a crescut cu 20,5% în zona euro şi cu 21,2% în UE. În statele membre ale Uniunii Europene, producția industrială a crescut, iar cele mai mari importante creșteri au fost înregistrate în Ungaria (40,3%), Slovacia (36,8%), Polonia (30,2%) şi România (25,3%). Integral: https://ziare.com
Alegeri în Republica Moldova: „România a refuzat activ să o sprijine pe Maia Sandu și a făcut-o doar când nu mai avea alternativă” Marius Ghincea, cadru universitar la Johns Hopkins School of Advanced International Studies, critică marți politica externă a României în relație cu Republica Moldova, observând că Bucureștiul a refuzat să o sprijine pe Maia Sandu și a făcut-o „doar când toți caii de bătaie ai României în Moldova au fost decimați”. Nu a fost singura critică din ultimele zile, mai mulți analiști din România dar și de la Chișinău reproșând în special susținerea Bucureștiului pentru regimul defunct al oligarhului Vladimir Plahotniuc. Ceva mai devreme, Ministerul de Externe de la București răspunsese acestor critici enumerând o serie de măsuri luate pentru susținerea Republicii Moldova. …. „România a refuzat activ să o sprijine pe Maia Sandu și a făcut-o doar atunci când nu mai avea vreo altă alternativă. A făcut-o doar când toți caii de bătaie ai României în Moldova au fost decimați”, spune el. „Ani de zile în care Maiei Sandu i se refuza orice primire oficială la București” Ghincea subliniază în continuare că timp de ani, Maiei Sandu „i se refuza persistent orice primire oficială la București”. „Vorbim de opoziție activă față de agenda reformistă a mișcării conduse de aceasta și un sprijin și mai activ pentru oligarhia lui Plahotniuc. Vorbim de acțiuni subversive de subminare și discreditare a PAS și a Maiei Sandu de oameni cu loialități dubioase și care au fost ani la rând portavoci ale lui Plahotniuc în București și la Bruxelles”, spune el. „Da, strategia Bucureștiului s-a schimbat și a avut loc o îmbrățișare a Maiei Sandu, deși nici asta completă, dacă ne uităm la ce spuneau până acum câteva zile «intelectualii» de serviciu ai politicii externe românești. Dar asta abia după ce orice altă alternativă a dispărut. Bucureștiul a fost constrâns de împrejurări să o îmbrățișeze pe Maia Sandu. Nimeni nu a răspuns pentru acțiunile anterioare”, spune Ghincea. …. „E un paradox că reprezentanții României în Republica Moldova, și nu mă refer la ambasadori, dar la diversele mișcări și publicații care primesc sprijin din partea guvernului României, sunt tot felul de fițuici ultranaționaliste, personaje dubioase”, a spus Sprînceană….„Partea proastă este că Bucureștiul are tradiția de a susține forțe politice dubioase. Și nu vorbesc doar despre partidulețele unioniste, dar și despre sprijinul real pe care PSD-ul l-a dat Partidului Democrat al lui Plahotniuc și diversele legături prin care România a contribuit la consolidarea regimului oligarhic decât la erodarea lui. Și România are de pierdut făcând aceste gesturi”, a mai spus el. Tot despre Plahotniuc a vorbit și fostul ministru de externe din guvernul Maiei Sandu, Nicu Popescu, întrebat ce ar trebui să facă România pentru a susține Chișinău. „Singura modalitate de a ancora Republica Moldova în Europa este prin acțiuni, și nu prin declarații. Integral: https://www.libertatea.ro
Premierul Cîțu, la doar 2 declarații de recordul lui Victor Ponta la minciuni Este de-a dreptul WOW. Premierul Florin Cîțu doboară record după record, de la creșterea economică la reducerea șomajului la bunăstarea populației și chiar și la învingerea Covidului, nimic nu poate să-l oprească. Acum se pregătește să doboare și un ultim record, cel de cele mai multe minciuni spuse de un prim-ministru român. „În momentul de față Victor Ponta este cel mai mincinos premier din istorie dar poziția sa este în pericol, mai ales că a fost retras din activitatea politică. Dar Cîțu este un alt tip de sportiv, un adevărat animal politic, în doar un an de zile a reușit să mintă cât a făcut Ponta în cinci…..Dealtfel Cîțu este pregătit acum să preia și conducerea partidului din care minte, la fel cum a făcut-o și Ponta la vremea lui și, mai mult, se pregătește să devină mai bun decât Adrian Năstase, care cumpărase mai toată presa să-l pupe în cur. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Vaccinul antigripal ar putea reduce efectele severe ale coronavirusului. Ce arată un studiu derulat pe 75.000 de pacienți COVID Persoanele vaccinate antigripal ar fi mai protejate de efectele grave ale infecției cu coronavirus și mai puțin expuse riscului de a avea nevoie de îngrijiri medicale de urgență după infectare, arată rezultatele unui studiu prezentat în cadrul Congresului European de Microbiologie Clinică și Boli Infecțioase, notează The Guardian. „Am descoperit o legătură între vaccinarea antigripală și absența formelor severe de COVID, în sensul că persoanele care au făcut acest vaccin sunt mai puțin predispuse la a dezvolta o boală atât de gravă încât necesită spitalizare și mai ales îngrijire la Terapie Intensivă”, a declarat Devinder Singh, unul dintre coordonatorii studiului, profesor de chirurgie la University of Miami, la congresul desfășurat între 9 și 12 iulie. Studiul care a dus la această descoperire a inclus aproximativ 75.000 de pacienți cu COVID-19 din Marea Britanie, SUA, dar și alte țări. Jumătate dintre aceștia fuseseră vaccinați antigripal înainte de a lua SARS-COV-2, jumătate nu. Oamenii de știință implicați în studiu au încercat să echilibreze cele două „tabere”, în sensul în care să existe și într-una, și în cealaltă același număr de femei și de bărbați, să fie cam același număr de persoane în fiecare grupă de vârstă, același număr de fumători și același număr de oameni care suferă de anumite comorbidități. Totul, pentru că un dezechilibru ar fi putut influența într-un sens sau altul rezultatul cercetării. De-a lungul studiului, cei aproape 75.000 de subiecți au fost urmăriți pentru cele mai grave 15 afecțiuni dezvoltate de pacienții COVID în patru luni de la infectare – printre acestea, tromboza venoasă (apariția cheagurilor de sânge) insuficiența renală și respiratorie. În rândul celor care au fost vaccinați antigripal s-a constatat un număr semnificativ mai mic de accidente vasculare cerebrale, de tromboză venoasă profundă și speticemie, precum și de persoane care au avut nevoie de internare la terapie intensivă. Concret, pacienții nevaccinați antigripal incluși în studiu prezintă un risc cu 45% până 58% mai mare de a suferi un accident vascular cerebral, sunt cu 40% mai predispuși să dezvolte tromboză venoasă profundă și cu 36% până la 45% să facă septicemie, arată studiul. Integral:
Infectiile nosocomiale, bagate sub pres. Cifrele subevaluate drastic intr-un raport al Avocatului Poporului Peste 23.000 de infectii nosocomiale au fost raportate de spitalele romanesti la nivelul anului 2020, arata un raport recent intocmit de Avocatul Poporului. Conform documentului, Institutia Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu cu privire la infectiile asociate asistentei medicale in contextul in care mass media a relatat tot mai multe cazuri ale unor pacienti care au murit din cauza infectiilor contractate in spitale. Siguranta pacientilor – o grava problema de sanatate “Siguranta insuficienta a pacientilor reprezinta o grava problema de sanatate publica, care necesita o atentie sporita din partea factorilor de decizie”, se arata in documentul citat, conform caruia o mare parte din evenimentele averse poate fi evitata, sistemul fiind de vina pentru majoritatea acestor evenimente. Desi specialistii au formulat o serie de recomandari pentru combaterea acestui fenomen, cum ar fi existenta unor proceduri si protocoale de tratament, o monitorizare extrem de riguroasa, sau existenta unui medic epidemiolog in fiecare 
Mircea Coșea, nevoit să-i dea lecții de economie lui Victor Ilie (USR PLUS), în direct la TV: Degeaba zâmbiți, veselia o să vă treacă Laurențiu Botin, moderatorul emisiunii “100” de la Realitatea Plus, l-a întrebat pe Victor Ilie ( USR PLUS) ce s-a făcut cu cele 50 de miliarde de euro împrumutate de Guvern.
Cum a ajuns Banca Internaţională de Investiţii, o instituţie formată de fostele state comuniste, subiect de dispută între premierul Florin Cîţu şi fostul ministru de Finanţe, pe care l-a remaniat, Alexandru Nazare Banca Internaţională de Investiţii, o instituţie formată în anii ’40 de către fostele state comuniste pentru a finanţa operaţiunile CAER, a ajuns subiect de dispută între premierul Florin Cîţu şi fostul ministru de Finanţe Alexandru Nazare, care a fost remaniat de premier acum o săptămână. Cât timp a fost în opoziţie, Florin Cîţu a adus în discuţie prezenţa lui Orlando Teodorovici, ministrul de Finanţe al PSD-ului, în Consiliul Guvenratorilor al acestei bănci. Cîţu s-a poziţionat ca un critic al acestei bănci, considerând-o o bancă a ruşilor. Când a devenit ministrul Finanţelor în 2019/ 2020, Florin Cîţu nu a mai purtat niciun război cu prezenţa României în această bancă, unde ministerul Finanţelor reprezintă interesele Statului în calitate de acţionar….. Premierul a anuntat ca deschide o investigatie sa vada cu cine m-as fi sfatuit cand am transmis draft-ul (ciorna) memorandumului BII la Guvern. In primul rand, nu l-am transmis la Guvern, ci mai intai la Ministerul Afacerilor Externe pentru analiza. Sustin investigatia si ii ofer cateva elemente, evident cat pot sa spun, fara sa aduc atingere imaginii Romaniei si partenerilor strategici. Am transmis mai intai informal schita de memorandum la Ministerul Afacerilor Externe. Nu am trimis spre avizare la MAE inainte sa primesc un acord informal. Cu cine m-am consultat? Evident, cu reprezentanti MAE si cu partenerii strategici ai Romaniei. De altfel, salut demararea “evaluarii” la Ministerul de Finante, care mai nou s-a transformat in ancheta! Si pentru ca nu exista “intarzieri in proiecte importante pentru viitor” si altceva efectiv nu s-a gasit, au ales sa dea, pe surse, direct de la cabinetul Premierului, draft-urile unor documente sensibile, doar cu scopul de a face anumite asocieri de imagine, care sa stinga controversa legata de remanierea mea. In primul rand, programul de capitalizare al BII a fost aprobat deja de Guvernul Romaniei si prevede o contributie a tarii noastre de 14 milioane de euro platibili in trei transe intre 2021-2023. Daca era cu adevarat o problema aceasta participatie la BII, ministrul de finante Florin Citu a avut tot anul 2020 la dispozitie pentru a denunta prezenta Romaniei in BII si nu a facut-o. Asadar, premierul se poate investiga pe el insusi in acest caz. Romania este cel mai important beneficiar al finantarilor BII, cu o pondere de 20% in valoarea investitiilor active. In ceea ce priveste instrumentele de datorie, Romania are o pondere de 28%. Investitiile BII care vizeaza Romania in derulare sunt in valoare de 255 mil euro, cele in curs de aprobare sunt in valoare de 130 mil euro. Toate acestea au impact direct asupra dezvoltarii economice a Romaniei. Decizia privind platile efective, care este urmarea celei privind capitalizarea, se ia tot de catre Guvernul Romaniei, cu aprobarea Presedintelui si a Parlamentului Romaniei. Premierul nu are ce decizie sa anuleze, pentru ca decizia nu a fost vreun moment luata, ci urma sa fie discutata in Guvern, dupa obtinerea unui aviz de la Ministerul Afacerilor Externe. Conform atributiilor, dupa ce draft-ul (ciorna) de memorandum a fost examinat tehnic, legal, dupa ce a fost avizata fara observatii de toate directiile tehnice din Ministerul Finantelor, inclusiv de secretarii de stat sustinuti direct de premier, l-am transmis spre analiza Ministerului Afacerilor Externe, avand, cum am mai precizat, un acord informal in prealabil. Integral:
Vibrații, fibrilații, năzăriri…. Caz concret de violență în familie la PNL unde taberele Orban și Cîțu parcă au turbat. Venit la alegerile pentru sectorul 4, Orban a dat să urce pe scenă (ca președinte al PNL, de!), dar bodyguarzi angajați de tabăra Cițu l-au îmbrâncit ca pe un dușman. “N-am văzut în viața mea alegeri cu bodigurazi la liberali” s-a plâns Orban. Bine ca n-au adus interlopi. La sectorul 2, Anisie (fost ministru de pepsiglas) chiar a zgâriat un liberal de-al lui Orban silindu-l astfel să-și facă vaccin anti-rabic. Monica Anisie mânca “o prăjiturică” acum două luni la ziua lui Orban dar a schimbat masa. La Timișoara a câștigat candidatul lui Orban dar PCJ Alin Nica a trecut la Cîțu care i-a urat “bun venit în echipa câștigătoare”. Nu se știe dacă după atâtea atacuri sângeroase echipa câștigătoare (oricare ar fi) se va mai ține pe picioare. La Argeș, Coteț (al lui Cîțu) îi acuza pe Orbani că au adus necunoscuți pe liste dar Tofan (de Orban) susține că a câștigat “detașat” alegerile gonind Cîțeii la Coteț. Pare că ambele tabere vor lupta până la ultima picătură de noroi. Un fost șef la Poșta Română s-a lăudat că a schimbat “o companie roșie” într-o “companie care vorbește, respiră și vibrează liberal”. Vibrații liberale, fibrilații naționale. Orban a proclamat susținerea “valorilor tradiționale, familia, biserica, satul” întrucât “PNL este liberal, național, cu elemente de conservatorim și de creștin democrație”. Nu-i lipsește aproape nimic. Doar partener pe măsura căci “pe cei din USR-PLUS nu i-am văzut jurând pe Biblie, nu i-am văzut închinându-se”. Păi așa erau și când i-a luat. S-or închina în altă parte. Nu se jură dar înjură: Cioloș s-a făcut de râs anunțând suspendarea aprobării PRR al Ungariei – fiind contrazis rapid de CE…..Retras în tabăra sa, Cîtu l-a revocat fulgerător pe ministrul de finanțe Nazare precizând că “am discutat cu liderii opoziției și nimeni n-a avut vreo obiecție”. În toiul luptei, Cîțu a confundat liderii coaliției cu liderii opoziției. În fapt, Nazare a refuzat propunerea lui Cîțu de a se poza cu susținătorii săi “preferând să rămână neutru”. A doua zi n-a mai rămas nici ministru nici neutru. Atenție, Cîțeii pământului, la ce faceți. S-ar putea să vi se facă același lucru când vă trece rândul. Premierul s-a ales deja cu o statuie în Piața Victoriei (o paiață gălbejită) fiindca ezită să susțină includerea Roșiei Montane în patrimoniul UNESCO. Când nu ești capabil să valorifici în folosul țării nici bogățiile de la suprafață, lasă măcar zăcămintele de aur în pace. Doar nu vor să piardă și tezaurul ăsta. Dâncu a observat deja că “Orban devine un președinte de carton”. Posibil. Dar și Ciolacu devine președinte de hârtie (se prezintă în suluri). Integral:
Confederaţia Sindicală MERIDIAN atrage atenţia asupra problemelor dosarului înscrierii Roşiei Montană în UNESCO: „Regimul juridic, incorect descris” „Regimul juridic al Roşiei Montană este incorect descris” în dosarul înscrierii Roşiei Montane în UNESCO, atrage atenţia, luni, Confederaţia Sindicală Naţională MERIDIAN. De asemenea, precizează că înainte de a lista 2000 de hectare în Patrimoniul Mondial UNESCO ar fi necesar ca o comisie interministerială să analizeze ce urmări ar putea avea această operaţiune….. Confederaţia Sindicală Naţională MERIDIAN prezintă principalele probleme privind Dosarul Roşia Montană pentru UNESCO: • regimul juridic al Roşiei Montană este incorect descris • nu se menţionează că cea mai mare parte a obiectivului propus spre clasare este deja descarcăt de sarcină arheologică prin 11 Certificate de Descărcare deja emise de Ministerul Culturii • se prezintă exitenţa unor situri arheologice (suprafaţă şi subteran) în zona Roşia Montană care nu mai există fizic • nu se prezintă constrângerile juridice actuale datorate existenţei unei licenţe de concesiune pentru exploatare în zona Roşia Montană (Licenţa nr. 47 din 1999 prelungită în iunie 2019 până în iunie 2024, aprobată prin HG 458 din 1999) • autorităţile locale sunt puse în faţa unei incoerenţe legislative, în sensul că, pentru realizarea unui Plan Urbanistic General aferent suprafeţei care se doreşte a fi înscrisă în UNESCO, trebuie să se respecte prevederile articolului nr. 41 din Legea Minelor nr. 85/2003 şi situaţia de fapt, adică existenţa unei licenţe de concesiune pentru exploatare. Totodată, potrivit confederaţiei sindicale, procedura UNESCO recomandă ca Statele să ia urgent în considerare următoarele aspecte: încetarea aprobării permiselor miniere pe suprafaţa care face obiectul listării, dezvoltarea cât mai curând posibil a controalelor de planificare privind suprafaţa listată, sub forma unui Plan Urbanistic General şi a unui Plan Urbanistic Zonal care împiedică activităţile minere şi transmiterea unor forme preliminare ale acestor Planuri către Centrul Patrimoniului Mondial pentru evaluare ce va fi efectuată de ICOMOS (International Council on Monuments and Sites). „Confederaţia Sindicală Naţională MERIDIAN consideră că înainte de a lista 2000 de ha în Patrimoniul Mondial UNESCO ar fi important ca o comisie interministerială să stabilească dimensiunea efectelor colaterale ale acestei operaţiuni, iar mai apoi, Parlamentul României ar trebui să dezbată şi să adopte o rezoluţie cu privire la această problemă de importanţă naţională”, explică sursa citată. Ce efecte s-ar putea produse odată cu listarea celor 2000 de ha: „Solicităm Guvernului României să analizeze şi să-şi asume responsabilitatea pentru eventualele efecte produse odată cu listarea unei suprafeţe extinse din perimetrul minier de la Roşia Montană pe lista de obiective protejate a UNESCO: Integral:
Ugur Sahin, omul din spatele serului Pfizer BioNTech, se declara impotriva obligativitatii vaccinarii. “Poate produce efectul invers celui dorit” Fondatorul BioNTech – firma din spatele vaccinului Pfizer-BioNTech, unul dintre cele mai folosite vaccinuri impotriva covid-19 – Ugur Sahin considera ca vaccinarea este o “responsabilitate individuala” si pledeaza in favoarea unei vaccinari bazate pe transparenta si educatie si care sa nu aiba la baza obligativitatea vaccinarii, declara el publicatiei franceze Les Echos.
Decesele cauzate de boli ale aparatului respirator au crescut de peste două ori în mai 2021, față de mai 2020 / Sporul natural negativ a crescut de aproape două ori Numărul persoanelor care au decedat în luna mai 2021 a fost cu 3.556 mai mare faţă de luna mai 2020, arată datele publicate luni de Statistică. După primele trei cauze principale de deces s-au înregistrat cu 1380 decese mai multe din cauza bolilor aparatului circulator și de 2,2 ori mai multe decese din cauza bolilor aparatului respirator (3776 decese în luna mai 2021, faţă de 1690 decese înregistrate în aceeaşi lună din anul precedent). Prin hotărâri judecătoreşti definitive şi conform Legii nr. 202/2010 în luna mai 2021 s-au pronunţat cu 1474 divorţuri mai multe decât în luna mai 2020. ….. – Numărul deceselor a crescut semnificativ în lunile octombrie, noiembrie și decembrie față de aceleași luni din anul 2019, iar în lunile ianuarie-februarie 2021 se observă un trend descrescător al numărului de decese faţă de ultimele luni ale anului 2020, numărul acestora rămânând în continuare mai ridicat decât cel înregistrat în aceleaşi luni ale anului precedent.- În luna martie 2021 s-a înregistrat a treia cea mai mare creștere a numărului de decese, după creșterile din lunile noiembrie și decembrie din anul 2020, iar din luna aprilie 2021 se înregistrează un trend descrescător, care a continuat şi în luna mai 2021, dar cu valori încă superioare celor din lunile corespunzătoare ale anului precedent. – În luna mai 2021, două treimi din totalul numărului de decese s-a înregistrat pentru persoanele cu vârstă de cel puţin 70 ani (9954 decese, reprezentând 40,6% din total, s-au înregistrat la persoanele în vârstă de 80 ani şi peste, iar 6269 decese, reprezentând 25,6% din total, la persoanele de 70-79 ani) şi 4735 decese (19,3%) la persoanele în vârstă de 60-69 ani. Firesc, la polul opus, cele mai puţine decese au fost înregistrate la grupele de vârstă 5-19 ani (68 decese), 0-4 ani (75 decese) și 20-29 ani (111 decese). – După cauza principală de deces, în luna mai 2021 cele mai multe persoane au decedat din cauza bolilor aparatului circulator (13080 persoane, reprezentând 53,3% din decesele înregistrate în mai 2021) şi tumorilor (3875 persoane, reprezentând 15,8%). După 7 luni în care bolile aparatului respirator au reprezentat a doua cauză de deces, în luna mai 2021 aceasta reprezintă a treia cauză principală de deces (3776 persoane, reprezentând 15,4% din totalul deceselor înregistrate în luna mai 2021). – Sporul natural s-a menţinut negativ (-11003) în luna mai 2021, numărul persoanelor decedate fiind de 1,8 ori mai mare decât cel al născuţilor-vii….. Efectele crizei sanitare asupra fenomenelor demografice sunt vizibile, în special în cazul deceselor care, din luna iunie 2020, au înregistrat un trend crescător față de lunile corespunzătoare din anul precedent și în cazul căsătoriilor care, începând cu luna martie 2020, au înregistrat scăderi ale numărului de evenimente faţă de lunile corespunzătoare din anul precedent timp de 12 luni consecutiv, luna martie 2021 fiind prima lună de creştere a numărului de căsătorii faţă de aceeaşi lună din anul 2020. În cazul divorţurilor, în luna martie 2021 s-a înregistrat cel mai mare număr de divorţuri din perioada ianuarie 2020 – mai 2021, iar numărul naşterilor a scăzut lunar încă din ianuarie 2020, faţă de luna corespunzătoare a anului precedent. Integral:
Societatile de termoficare nu vor mai putea sista furnizarea caldurii in perioada sezonului rece Presedintele
Alegeri la Chișinău: Ce face Maia Sandu mai bine decât politicienii români și cum a izolat AUR ……Două blocuri politice sunt cotate de toate sondajele de opinie de la Chișinău ca intrând în Parlamentul de la Chișinău: cel al actualului președinte Maia Sandu și coaliția dintre ceilalți doi foști președinți, Igor Dodon și Vladimir Voronin. O coaliție la prima vedere bizară, cei doi au fost inamici publici până când Moscova, în pană de portavoce, i-a pus laolaltă. Pentru asta, Dodon a făcut un pas în spate, lăsându-l pe veteranul Voronin să deschidă listele…. În afara celor două, pragul electoral ar mai fi trecut doar de partidul lui Ilan Șor, condamnat 7 ani şi jumătate de închisoare (prima instanță), în celebrul dosar al miliardului furat. Călcând pe poteca bătătorită și de alții, Șor vrea în Parlament, pentru a scăpa de dosarele penale. Ultimul sondaj, cel al Asociației Sociologilor și Demografilor, îl creditează cu 6,8 procente, în vreme de Barometrul Opiniei Publice cu aproape 8%. Diferența dintre cele două măsurători ale intenției de vot e că primul îl arată ca reușind să intre în Parlament și pe Andrei Năstase (Platforma „DA”), dar fragil – abia 5,4%…. Usatîi, altădată făcător de regi, ratează pragul Una dintre surprize vine de la primarul de Bălți, Renato Usatîi, care, după ce și-a adjudecat rolul de făcător de regi la alegerile prezidențiale, când a ieșit pe locul trei, acum pare a rata pragul de intrare în Parlament, mai ridicat în cazul alianțelor, iar Usatîi a primit în blocul său politic, ca o datorie mai veche, partidul Patria-Rodina. În pofida promisiunii că va face un „Mossad” în Republica Moldova și a unei campanii îndreptate împotriva Maiei Sandu și a unioniștilor (răul major), Usatîi are șanse slabe să treacă
Nu este nevoie de o a treia doză de vaccin anti-Covid, anunță agențiile de sănătate din SUA Persoanele care sunt complet vaccinate nu au nevoie de o a treia doză de vaccin împotriva Covid-19, spun oficiali americani din domeniul sănătății și al medicamentelor. „Suntem pregătiți pentru dozele de rapel dacă și când știința demonstrează că sunt necesare”, au transmis într-o declarație comună FDA și CDC. Agențiile au transmis că cei care sunt vaccinați sunt protejați și de noile variante, inclusiv varianta Delta care este în creștere. Dar i-au îndemnat pe americanii care nu au fost încă vaccinați să se imunizeze. „Oamenii care nu sunt vaccinați rămân în pericol. Practic, toate spitalizările și decesele Covid-19 sunt printre cei care nu sunt vaccinați”, se menționează în comunicatul citat de
Obiceiurile proaste ale românilor care sfârșesc prin a le face viața un coșmar. Medic: „În România, avem un super-spirit mioritic” Hipertensiune, diabet, colesterol crescut, infarct, accident vascular cerebral sunt câteva dintre cele mai frecvente diagnostice la vârsta a treia, dar multe dintre ele pot fi evitate. Cum? Prin prevenție, prin schimbări în stilul de viață. Practic, ce facem în tinerețe ne va ajuta să avem o bătrânețe frumoasă, fără operații, dureri, invalidități și un pumn de medicamente luate zilnic. „În România, nu doar că sistemul sanitar nu ne împinge să facem prevenție, dar avem și un super-spirit mioritic: Mai bine să nu știu! De ce să știu eu că am o placă de aterom pe carotide? Păi, mai bine nu mă duc, că ea nu mă supără! Când o să mă supere, e deja prea târziu: ori am făcut accident vascular, ori fac obstrucție de carotidă și încep să cad jos”, avertizează medicul. Ce investigații de prevenție ar trebui făcute pentru inimă Oamenii care au risc din familie – boli de inimă în familie, infarct, moarte subită la părinți sau la frați – ar trebui să meargă la doctor pentru controale de rutină începând cu 30 de ani sau chiar mai înainte…. Pacientul român de 80 de ani arată ca pacientul de 96 de ani din Franța „În România încă văd pacienți de 80 de ani care sunt mirați, fericiți că au ajuns la 80 de ani – în cărucior rulant, totuși, la 80 de ani – și spun: până acum, când am făcut accidentul ăsta vascular, nu m-a supărat nimic! Dar la 80 de ani devine o povară, or tocmai asta societatea trebuie să evite, să nu devină pacienții o povară pentru societate, pentru familie și pentru finalul vieții lor”, subliniază medicul. „Pacientul român de 80 de ani arată ca pacientul de 96-97 de ani din Franța. Asta dovedește că diferența de 15 ani între țări nu vine din sistemul sanitar, vine din mentalitatea de a nu te pune la masă la prânz și a te mai scula seara la ora 9:00, nu grătare care încep duminică la 12:00 și se sfârșesc la miezul nopții, stropite cu bere în cantități excesive. Stilul nostru românesc trebuie să sufere mari schimbări dacă vrem să fim mai sănătoși în cardiologie”, arată dr. Clara Alexandrescu. „Sarea-n bucate”, înrădăcinată în mentalitatea românilor Contează foarte mult ceea ce mâncăm, practic, asta definește mulți din factorii de risc cardiovasculari. Dacă mâncăm sărat, crește tensiunea. Greșim foarte tare crezând că sarea o luăm numai din solniță. Numai 5 la sută din sarea din alimentație vine din solniță, restul vine din preparatele pe care le cumpărăm. Există glutamat de sodiu în orice, mâncarea procesată are cantități mari de sodiu, sarea este un conservant foarte bun și este pusă peste tot. Deci, mâncat mai puțin sărat este una din condițiile primordiale. „România aici stă foarte prost, mănâncă în jur de 12 grame de sare și nu cred că ne bate cineva în Europa. Dar avem în istorie și o poveste cu iubirea ca „sarea-n bucate”. Deci, României poți să-i dai și fără zahăr, dar fără sare e greu de convins!” – a constatat medicul cardiolog. Greu de lăsat micii și pâinea Avem apoi o mare problemă la grăsimi, iubim să mâncăm gras, iubim friptura, iubim tot ceea ce înseamnă cârnați, mici. Cutumele astea alimentare trebuie să înceteze sau să se diminueze. Nu zice nimeni să nu mai mănânci niciodată, niciun regim. Dar sunt grăsimi de proastă calitate, plus că mâncăm multe chestii cumpărate, în care se pun grăsimi de proastă calitate și foarte procesate, atrage atenția Clara Alexandrescu. După care avem o problemă mare: mâncăm foarte dulce. Indiferent de nivelul social, este o țară care mănâncă extrem de multă pâine, fără să aibă ideea că pâinea este carbohidrat, adică până la urmă, este tot zahăr. La noi, vine și asta de undeva tot din copilărie, când exista ideea că să iei cu pâine și să mănânci totul din farfurie. Aici, românii trebuie să învețe să merge și cu pâine mai puțină. Mâncăm foarte multe făinoase, nu numai pâine – pe stradă e plin de covrigării, suntem mari amatori de plăcinte. Aceste produse îți determină o secreție permamentă de insulină a pancreasului, care la un moment dat se epuizează și omul ajunge să facă repede diabet. Integral:
Deficitul balanţei comerciale s-a majorat în primele cinci luni ale anului cu 1,4 miliarde euro, la un total de 8,8 miliarde euro: România a exportat bunuri de 29,9 miliarde euro şi a importat de 38,7 miliarde euro Deficitul balanţei comerciale s-a majorat în primele cinci luni din 2021 cu 1,4 miliarde euro faţă de perioada similară a anului trecut, ajungând la un total de 8,8 miliarde euro, în condiţiile în care exporturile au crescut cu 26%, iar importurile cu 24,6%, arată datele INS. Valoric, România a exportat bunuri de 29,9 miliarde euro şi a importat de 38,7 miliarde euro în perioada ianuarie-mai 2021. În luna mai 2021, exporturile au însumat 5,9 miliarde euro, cu 58,6% peste nivelul din mai 2020, iar importurile 7,73 miliarde euro, în creştere cu 54%, rezultând un deficit de 1,77 miliarde euro. Ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute în primele cinci luni din acest an de maşini şi echipamente de transport (48,4% la export şi 36,6% la import) şi alte produse manufacturate(30,3% la export şi 29,9% la import). Din valoarea totală a schimburilor comerciale, cele intra-UE au reprezentat 74% din expedieri (22 mld. euro) şi 73,4% din importuri ( 28 mld.euro). Integral:
Eficiența administrației publice din România este sub zero la scală europeană. Investițiile în educație, prea mici
De ce nu pot fi reținuți cuțitarii și bătăușii de pe stradă? Frâna legislativă O înregistrare publicată recent pe Facebook a produs rumoare în rândul opiniei publice. E vorba de mai multe persoane care s-au filmat la o „petrecere” agitând securi, furci, cuțite și săbii. Aceștia nu pot fi reținuți, nici dacă se încăieră pe stradă. Legea nu permite acest lucru.Începând din 2014, când a fost schimbat Codul Penal, purtatul armelor albe este interzis numai la adunări publice, manifestări cultural sportive, locuri de agrement sau în mijloace de transport în comun. Mai mult, dacă aceste arme sunt purtate în locurile enumerate mai sus, pedeapsa a fost înjumătățită de la 2 la 1 an închisoare, sau amendă. „Furci, topoare, săbii, cazmale și bâte de baseball sunt ingredientele ultimei petreceri date de „jmecherii” din București”,
Mitică Dragomir a construit un bloc „vapor” pe un teren furat de la Primărie de o rețea de falsificatori Firma fostului președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) Dumitru Dragomir (cunoscut publicului drept Mitică Dragomir), a construit un complex imobiliar pe un teren cumpărat de la o rețea de falsificatori de hotărâri judecătorești. În baza unei sentințe judecătorești false, mai exact decizia 7932 din dosarul cu numărul 21958/1997 al Judecătoriei Sector 1, un anume Ion Grosu a obținut de la municipiul București un teren de 1.916 metri pătrați în Băneasa, pe malul lacului Herăstrău. Grosu ar fi cerut instanței să constate că are dreptul asupra terenului și că l-a dobândit prin uzucapiune de 30 de ani. Totul se întâmpla în 2017. Uzucapiunea – Potrivit Codului civil, dacă un teren este abandonat, fără stăpân, și dacă cineva a avut grijă de el vreme de 30 de ani, chiar dacă nu are acte pe respectivul teren, devine proprietar. În sentința civilă falsă, bătută la mașina de scris, Grosu susține că a cumpărat terenul în 1992 de la o anume Drăghici Gheorghița, care la rândul ei a stăpânit terenul din 1960 fără să aibă acte pe el. În dovedirea acestui lucru, Grosu a prezentat o chitanță de mână…. Expertiză tehnică inexistentă La dosar a mai fost depus un raport de expertiză tehnică judiciară care identifică terenul pe amplasament, expertiză semnată de Lucia Doina Ungur. Expertiza poartă o ștampilă „conform cu originalul” , ștampilă care ar aparține unei avocate cu numele de Gabriela Petre. În țară există două avocate cu acest nume. Una în București, alta în Ialomița. Cea din Baroul București ne-a declarat că de 30 de ani lucrează exclusiv cu dosare penale. „Nu m-am ocupat niciodată de retrocedări. Mai este o avocată cu același nume în Ialomița. Dacă sentința este falsă, recomandarea mea este să sesizați Poliția”, ne-a declarat Gabriela Petre din Baroul București. Cealaltă avocată, din Ialomița, susține că nu a avut procese în Sectorul 1. „Uzucapiunea presupune expertize, deplasări, sunt dosare complexe, nu mă deplasez la București pentru ele. Am două ștampile în posesia mea, nu mi-au fost furate, nu le-am pierdut, nu știu despre ce este vorba”, ne-a declarat Gabriela Petre, avocată în Baroul Ialomița. Lucia Doina Ungur nu apare pe
Numerele care nu mint. Cum arată „succesul” românesc al campaniei de vaccinare, dincolo de articolele cu parfum de PR din presa străină În timp ce „succesul campaniei de vaccinare” din România a ajuns zilele trecute pe coperta revistei Times of Africa, România rămâne penultima din Europa, atât la vaccinarea populației în ansamblu, cât și, mai grav, la vaccinarea vârstnicilor, cei care vor avea cel mai mult nevoie de protecție, odată cu venirea sezonului rece și a unui nou val de pandemie COVID. …. Folosim puțin peste o șesime din capacitatea totală de vaccinare de la nivelul întregii țări, deși majoritatea românilor nu sunt vaccinați încă: peste două treimi din populația eligibilă nu a mers încă la vaccin. La nivelul UE, 62% dintre oameni au primit deja o doză de vaccin, iar 42,2% sunt vaccinați complet. Ținta campaniilor de vaccinare, la nivel european, este de 70%. România este foarte departe încă de această țintă, cu doar 30,4% dintre adulți vaccinați. Singura țară care stă mai prost decât noi (în UE) este Bulgaria, cu 16,9% din populație vaccinată cu cel puțin o doză. Cele mai dezamăgitoare procente sunt la grupele de vârstă la risc Media UE de vaccinare cu cel puțin o doză a populației 80+ este de 80,7% (78% sunt, în medie vaccinați cu schema completă). În schimb, în România, procentul vaccinării în același grup de vârstă este de 19% – penultima poziție în Europa (doar Bulgaria stă mai prost decât noi). La această categorie, Danemarca, Irlanda, Norvegia și Spania au atins deja pragul absolut: 100%, potrivit raportărilor ECDC. Nu stăm mai bine nici la categoria de vârstă 70-79 de ani. Aici, procentul României este de 35,4% – pe când mediana în Europa este de 85% (oameni vaccinați cu cel puțin o doză). La acest capitol, Portugalia, Irlanda și Islanda au atins deja ținta absolută de 100%. În afara Bulgariei (26,2%), stăm cel mai prost din Europa și la această grupă de vârstă. …. La grupa de vârstă 60-69 de ani, România a vaccinat cu cel puțin o doză 36,9% din segmentul populațional, în vreme ce media Europei este de 78% (60% vaccinați cu schema completă) 69,6% este media acoperirii vaccinale cu cel puțin o doză la europenii cu vârste între 50 și 59 de ani, dar în România, raportul e de doar 34,6%. La acest segment de vârstă, Islanda, Irlanda sau Danemarca depășesc procente de 92%. …. Dincolo de coperțile revistelor internaționale, succesul campaniei va sta (sau nu) în numărul de îmbolnăviri grave și decese pe care le va evita România. Iar pentru asta, coordonatorii campaniei trebuie să facă o treabă mult mai bună în aducerea populației vulnerabile la vaccin decât articole cu parfum de advertorial prin reviste străine. Integral:
Invincibila nomenklatură Fiecare zi aduce dovezi că România, luată prizonieră de rețelele transpartinice de tip mafiot, branșate la banii publici, face noi pași către statutul de stat eșuat, iar șansele sale de progres se reduc. Dintre declarațiile deplasate din ultimele zile, cea mai scandaloasă nu a fost lamentația lui Piedone, care se vede Iisus răstignit „pe o cruce cioplită strâmb”, și nici lauda de sine a lui Ludovic Orban, care se crede Ronaldo, ci comparația pe care Rareș Bogdan insistă să o facă între Florin Cîțu și premierul Italiei, Mario Draghi. La Suceava și la RFI, domnul Bogdan îl lăuda pe Cîțu ca pe un om providențial pentru România, Europa și întreaga lume, asemănându-l cu „omul care a salvat Europa”. Din acest delir, adevărat este doar că Draghi, în calitate de președinte al Băncii Centrale Europene, a salvat cu adevărat moneda euro în 2011 cu deja celebrele cuvine „whatever it takes” („tot ce este necesar”), care au dat semnalul că liderii europeni nu vor pregeta să salveze euro aflat sub asaltul speculatorilor. Cum să-l compari însă pe profesorul universitar Draghi, primul italian cu un doctorat la MIT, cu repetentul din Râmnicu Vâlcea, care nu a reușit să-și ia doctoratul la Iowa University? Ce asemănare poate exista între Cîțu și fostul președinte al BCE, fost guvernator al Băncii Italiei, director executiv al Băncii Mondiale, arhitect al privatizării companiilor de stat italiene și președinte al Comisiei pentru Stabilitate Financiară (Financial Stability Board), înființată în 2009 de G20 – printre altele? De altfel, diferența astronomică dintre cele două personaje se reflectă în performanța guvernelor pe care le conduc. Astfel, guvernul Italiei, deși a fost învestit abia în februarie, a depus PNRR în termen, la sfârșitul lunii aprilie, și a obținut aprobarea în iunie, având acum acces la 13% din suma alocată. Guvernul României, în schimb, a fost forțat să amâne depunerea PNRR pentru toamnă, ceea ce înseamnă că 2021 este un an pierdut, pentru că, din cauza termenelor de evaluare a documentului și de eliberare ulterioară a fondurilor, nu mai avem cum să accesăm banii din PNRR anul acesta. Să nu uităm însă că documentul nostru va fi acceptat la Bruxelles doar dacă guvernul Cîțu va respecta condițiile stabilite de CE și va prezenta garanții solide privind îndeplinirea reformelor. Italia a demarat deja reformele justiției, administrației și sistemului fiscal. În schimb, guvernul României și majoritatea sa parlamentară când aud de reforme intră în fibrilație și criză existențială, căci se tem să deranjeze grupurile de interese care subîntind partidele politice tradiționale și categoriile profesionale privilegiate care s-au constituit într-o nouă nomenklatură. Membrii acestei noi caste se văd cu ochiul liber: lucrătorii din serviciile de informații și din „ministerele de forță”, în primul rând MAI; președinții diferitelor autorități de reglementare, cu salarii de 10-11 mii de euro pe lună; magistrații, inclusiv foștii torționari comuniști, cu pensiile lor de-a dreptul nesimțite, care depășesc salariul celor activi, și alte categorii de speciali, inclusiv managerii și consiliile de administrație ale întreprinderilor de stat. Pentru că resursele financiare ale statului se îndreaptă prioritar spre buzunarele lor, România nu poate fi nici meritocratică, nici echitabilă….. .
Ana Birchall îl umileşte pe ministrul Justiţiei: „Nu înţeleg lamentările domnului Stelian Ion. Sunteţi ministrul ZERO realizări” …. ”Chiar nu înţeleg lamentările publice ale domnului ministru al Justiţiei Stelian Ion care afirmă cu seninătate că nu sunt procurori care să se califice pentru a lucra la DNA şi DIICOT. În realitate, cifrele îl contrazic pe domnul Stelian Ion pentru că în România sunt aproape 900 de procurori care deţin grade profesionale de parchet de pe lângă Curte de Apel şi de pe lângă Înalta Curte dintr-un total de aproximativ 2.400 de procurori. Ori domnul ministru Stelian Ion nu cunoaşte aceste cifre, ceea ce este foarte grav pentru că ar trebui să le cunoască şi, după mai mult de 6 luni, să aibă habar de ce se întâmplă în sistemul judiciar. Ori domnul Stelian Ion le cunoaşte şi minte în mod deliberat, manipulând opinia publică, desconsiderând astfel inclusiv atribuţiile tuturor judecătorilor de la Înalta Curte de Justiţie şi Casaţie”, a scris, sâmbătă, pe Facebook, Ana Birchall. Aceasta îl acuză pe Stelian Ion că nu a făcut nimic în şase luni de mandate, în afară de ”exerciţii de imagine personale”. ”Oare nu va da de gândit domnule ministru că cifrele reale vă contrazic, arătând clar că este o bază de selecţie de aproape 900 de procurori, astfel încât să se promoveze la DNA şi DIICOT procurori care să întocmească rechizitorii într-o manieră profesionistă care să nu ducă la îngroşarea statisticilor şi a achitarilor, ci la condamnări şi la recuperarea prejudiciilor şi banilor furaţi românilor? În 6 luni de zile nu aţi făcut NIMIC în afară de exerciţii de imagine personale! Sunteţi ministrul ZERO realizări”, a mai scris Birchall. Potrivit acesteia, ”dacă s-ar realiza ce propune Stelică Ion riscăm să avem la DNA sau DIICOT procurori care până la acel moment au anchetat doar infracţiuni de furt simplu, de exemplu” ”
Cum trecem de la CSR şi plantatul copacilor la ESG şi creşterea speranţei de viaţă cu o calitate mai ridicată, cel puţin la pensie, ca vienezii …. Dacă înainte nu conta unde erau zăcămintele şi exploatările din petrol sau cu cine le operai, acum aceste lucruri sunt cap de afiş, iar managementul nu mai poate face abstracţie de ceea ce crede publicul. BlackRock, cel mai mare fond de investiţii din lume, care depăşeşte 5 trilioane de dolari, a anunţat că nu va mai investi în companiile care nu au politici clare şi nu se conformează criteriilor ESG. Când începe BlackRock să-şi vândă acţiunile, orice companie intră sub o presiune imensă. Ca să dau un caz simplist din România, gândiţi-vă că Fondurile de Pensii Pilon II nu vor mai investi în petrol din motive de ESG. Dacă nu se întâmplă ceva cu ele, Fondurile de Pensii Pilon II vor ajunge la active de peste 200 mld. lei şi vor fi cei mai mari investitori de la Bursă. Orice companie care vrea să aibă o bază stabilă de acţionari pe termen lung, va fi nevoită să se raporteze la criteriile de investiţii ale fondurilor de pensii. În România, ca de altfel în întreaga Europă, vor fi industrii, sectoare economice, companii, care vor pierde teren până vor dispărea cu totul. Dar dincolo de impactul economic, ESG va veni cu un impact asupra sănătăţii şi educaţiei de care ne vom lovi în următoarele decenii şi într-un mod pozitiv, dar şi negativ. Pentru a susţine trendul global ESG vom avea nevoie de oameni mai educaţi care să ocupe joburi care nici nu există în prezent. Aşa cum companiile au acum oameni de GDPR, vor avea oameni specializaţi în gestionarea denunţurilor interne (avertizor de integritate – whistleblower), aşa vor avea nevoie de directori şi departamente de sustenabilitate care să urmărească îndeplinirea criteriilor ESG. Apariţia unor sectoare economice noi înseamnă alte specializări pentru angajaţi şi chiar modificarea programelor şcolare. Aşa cum acum este o presiune imensă pentru a scoate mai mulţi absolvenţi de IT, aşa va fi o presiune de a scoate absolvenţi de mediu sau de sustenabilitate. Toate aceste schimbări economice, politice şi sociale vor avea un cost pe care îl va plăti parţial Uniunea Europeană din taxele şi impozitele noastre, dar şi un cost pe care îl vom plăti cu toţii prin creşterea taxelor şi impozitelor sau introducerea altora noi. Aşa cum plătim acum pentru pungi, care va trebui să fie biodegradabile, aşa vom plăti pentru mâncarea, teoretic mai naturală, din supermarketuri, pentru produsele şi serviciile care se vor conforma criteriilor ESG. Gândiţi-vă că un apartament, care va trebui să respecte criteriile de eficienţă energetică, va fi mai scump. Până la urmă tot acest program de guvernare ESG ar trebui să aducă o îmbunătăţire a calităţii vieţii astfel încât intrarea la pensie, chiar la 70 de ani, să nu te găsească cu un corp poluat, plin de cancer, care mai are de trăit doar câţiva ani. Speranţa de viaţă va creşte dar, cel mai important lucru va fi legat de calitatea ultimului deceniu de viaţă. Cine nu ar vrea să fie ca pensionarii din Viena care, la 80 de ani, arată ca noi la 60 de ani? Din punct de vedere politic, viitorul va fi al partidelor şi politicienilor care vor predica acest trend global, ESG, şi care se vor raporta la el în discurs dar şi în deciziile luate. Integral:
Tocmai când începuse şi România să „guste“ din societatea de consum, iată că vor veni schimbări prin care vom redeveni frugali, dar de data aceasta prin voinţa proprie şi nu forţaţi ca înainte de ‘89 Criza sanitară prin care a trecut lumea provoacă schimbarea masivă a modelelor de business, însă deşi este clamată trecerea la digitalizare şi la o economie verde, realitatea este că majoritatea s-au întors la modelele de business anterioare. Spre exemplu, sistemul bancar local clamează trecerea la digitalizare, însă realitatea arată că în anul 2021, când banca s-a transformat într-un telefon, ca să faci un transfer bancar între majoritatea băncilor din România durează jumătate de zi, într-un caz bun, sau chiar trei zile calendaristice dacă iniţiezi transferul vinerea. Doar patru bănci din România au devenit membre ale grupului de transfer instant interbancar constituit de Transfond. Transfond este compania deţinută de bănci care se ocupă cu plăţile din sistemul interbancar. În acest moment doar patru bănci BCR, Banca Transilvania, CEC şi Libra Bank sunt membre ale acestei reţele de transfer instant al banilor dintr-un cont în altul, dar serviciul nu este suficient de vizibil. Băncile spun că acordă atenţie maximă digitalizării şi lansează tot felul de produse în această direcţie, însă realitatea arată că de ani de zile nu reuşesc să se înţeleagă astfel încât să organizeze transferuri instant între diverse conturi. Transferul instant ar asigura o competiţie mult mai mare în sistem, clienţii putând beneficia rapid de produsele şi serviciile oricărei bănci de pe piaţă. Aici este un exemplu clasic în care este mimată practic digitalizarea, iar per ansamblu sistemul bancar are de pierdut, dar şi economia românească. Acesta este numai un exemplu prin care se explică ponderea redusă în produsul intern brut al activelor bancare…..Băncile nu fac până la urmă decât să îşi protejeze interesul, iar situaţia este valabilă şi în alte sectoare precum comerţ sau transport, unde trecerea spre digitalizare şi economie verde se va clama la suprafaţă, dar în interior se vor ridica ziduri de protecţie pentru o perioadă cât mai lungă pentru protejarea cotelor de piaţă şi a profiturilor….. În comerţ, după pandemie ar trebui să aibă loc schimbări majore. Pentru a diminua riscurile de aglomerare a populaţiei, pentru că aceste crize sanitare vor continua, ar trebui încurajat de acum încolo comerţul stradal, ca să nu mai aduni mii de oameni în acelaşi loc în marile mall-uri. În Bucureşti însă deocamdată nu ai cum să îţi cumperi o pereche de ciorapi sau o şurubelniţă dacă nu te urci în maşină să te duci în parcarea subterană de nerespirat a unui mall. Capitalul însă va căuta să exploateze în continuare aceste facilităţi şi să dezvolte altele, fiind în imposibilitate de a face investiţii masive dispersate stradal. În construcţii vorbim de clădiri verzi, dar cel mai verde este spaţiul verde neconstruit, aceea este cea mai „verde“ construcţie verde. Pentru a respira în oraşe ar trebui să luăm picamerul şi să spargem betoanele dintre blocuri, să facem spaţii verzi ca să aibă mamele care fac astăzi slalom printre maşinile parcate unde să îşi plimbe copiii cu căruciorul. În producţia de alimente, mai verde şi cu un impact mai redus asupra mediului decât producţia în propria curte nu există nimic altceva. Cel mai scurt lanţ alimentar este între mărul din grădina din spatele casei şi bucătăria proprie. Dar ce te faci cu comerţul, cu businessul, cu investiţiile, cu creditele? Integral:
Varianta Delta produce recorduri de decese în ţările cu puţini vaccinaţi. Cât de eficace mai sunt cele 4 vaccinuri în faţa noii tulpini Mai multe studii au publicat date despre rezistența vaccinurilor în fața asaltului noii tulpini Delta. Pfizer, Moderna, AstraZeneca și Johnson & Johnson își pierd din performanțe, dar rămân eficiente în ce privește îmbolnăvirile grave și spitalizarea. În Marea Britanie și Israel, deși crește numărul de cazuri, decesele și îmbolnăvirile grave sunt la cote foarte reduse datorită numărului mare de persoane vaccinate. În Rusia și Africa de Sud, unde sunt puțini vaccinați, varianta Delta a produs noi recorduri de decese zilnice. Toate cele patru vaccinuri aprobate în Uniunea Europeană sunt eficiente în fața tulpinii indiene. Cel de-al patrulea val pandemic va genera și în România creșterea numărului de decese și internări, din cauza numărului mic de persoane imunizate. Johnson & Johnson, vaccinul cu o singură doză, mai eficient în fața tulpinii Delta decât în fața celei Beta, din Africa de Sud. În aceste zile se discută mult despre cea de a patra tulpină importantă de coronavirus, Delta, una care se răspândește rapid și are o infecțiozitate mult mai mare. Experți în sănătate publică au anunțat în repetate rânduri că și în România se va produce un nou val de pandemie, cel de-al patrulea, provocat de această nouă tulpină. Vestea bună e că toate vaccinurile aprobate de Agenția Europeană a Medicamentului rezistă în fața acestei tulpini dacă a fost realizată întreaga schemă de vaccinare, două doze pentru Pfizer, Moderna și AstraZeneca și una pentru Johnson & Johnson. Integral:
Anchetă: Rezultate medicale, din ultimii cinci ani, de la mai multe spitale de stat și private ar putea fi false …. O firmă este bănuită că ar fi vândut unor spitale de stat și private reactivi chimici despre care există suspiciunea că nu îndeplinesc condițiile în ceea ce privește termenele de valabilitate și destinația. În acest caz, joi au loc 19 percheziții în București și județele Ilfov, Brașov și Dâmbovița. Potrivit Poliției Capitalei, cele 19 percheziții domiciliare din București și județele Ilfov, Brașov și Dâmbovița sunt făcute într-un dosar ce vizează săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave și trafic de produse sau substanțe toxice. Din probatoriul administrat rezultă presupunerea rezonabilă că, din anul 2017 și până în prezent, reprezentanții unei firme ar fi indus în eroare partenerii comerciali cu privire la calitatea produselor livrate (reactivi chimici și aparate medicale), precum și faptul că ar deține, produce și pune în circulație produse și substanțe toxice folosite în domeniul medical, fără a avea dreptul să desfășoare astfel de activități. Integral:
Cum va arăta mixul de politici macroeconomice în zona euro?
Peste 9 pentru toată lumea, mai puțin copiilor care se pierd pe drum …. Rar găsești în școlile cotate ca fiind bune medii sub 9, pentru cei patru ani de studiu, pentru că media are o pondere de 20% în nota finală de care depinde intrarea la liceu. Cu excepții extrem de rare, disciplinele vocaționale – muzica și desenul – care în România se notează, sunt considerate materii care ridică media, la fel ca mult disputata religie. Această uniformizare deservește atât acestor discipline, cât și copiilor, intrați într-o cultură socială a bifei și notei, fără posibilitatea de a-și dezvolta curiozități legate de artă. Această paradigmă a educației continuă și la liceu. La liceele de elită, sunt clase întregi în care toți elevii au medii generale peste 9, pentru cei patru ani de studiu, medii menite mai degrabă să întrețină un pedigree al școlii și să îi mențină cota de piață. Acești copii pleacă din școală cu o imagine deformată atât despre scopul cunoașterii, cât și despre sine. Primele eșecuri vor fi puternice nu pentru că eșecul este o ratare de sine, din contra, experiența eșecului are și ea o forță formativă, ci pentru că vor arăta inadecvarea. Notele de 9 și 10 pe bandă rulantă, pentru toată lumea și la orice materie, rareori mai spun ceva despre erudiția și capacitatea de contextualizare ale elevului. Dar asta este doar jumătatea paharului. Cealaltă jumătate este cea tăcută, cu părinți care nu se strâng ciorchine la poarta școlii, cât copiii sunt la examen, și care nu bifează validarea socială prin carnetul de note al copilului. Pentru că unii dintre copiii din jumătatea de jos nici măcar nu ajung la examene. Se pierd pe drum, între ciclurile de învățământ, iar partea cea mai mare de vină o au tocmai reformele de buzunar pe care le propun de la portavoce miniștrii Educației și, iată,
Diferenţe mari în privinţa vaccinării în ţările UE: Procentul cel mai mare este în Belgia / Cel mai mic, în Bulgaria și România În unele ţări membre UE, procentul de vaccinare este de 80% în rândul adulţilor, iar în altele a rămas la 30%. Belgia a reuşit să atingă un procent de 78%, însă în Bulgaria doar 17% și în România 30% dintre persoanele adulte au primit prima doză de vaccin. Ţinta Comisiei Europene de 70% din persoane adulte vaccinate în luna iulie nu a fost atinsă, însă s-a apropiat de această cifră, potrivit Rador. Există mari diferenţe între ţările membre UE în privinţa vaccinării împotriva noului tip de coronavirus (COVID-19), proces lansat la începutul anului 2021. În unele ţări procentul de vaccinare în rândul adulţilor s-a apropiat de 80%, iar în altele se află sub 30%. Conform datelor prezentate de Centrul European pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor în ţările Uniunii Europene, cu o populaţie de 450 de milioane de persoane, aproximativ 225 de milioane de persoane au primit cel puţin o doză de vaccin. Iar numărul celor care au primit două doze sau s-au vaccinat cu serul într-o doză unică şi sunt consideraţi “vaccinaţi complet” este de 147 de milioane de persoane. 40% din populaţia adultă este vaccinată complet Astfel, 61,5% din populaţia adultă a UE este vaccinată cu o singură doză de vaccin, iar procentul adulţilor vaccinaţi complet este de 40,2%. Cu aceste cifre s-a produs o apropiere de ţinta Comisiei Europene de “imunizare a 70% din populaţia adultă cu cel puţin o doză de vaccin”, dar ţinta nu a fost încă atinsă. Procentul cel mai mare de vaccinare se înregistrează în Belgia, cel mai mic în Bulgaria și România Atunci când privim ţările fiecare în parte, ne atrage atenţia diferenţa mare dintre ele. De exemplu, în Belgia, ţara cu cel mai ridicat procent de vaccinare, 78% dintre persoanele adulte s-au imunizat cu cel puţin o doză, iar în Bulgaria acest procent este de doar 17%. Olanda cu 73,3%, Finlanda cu 73%, Malta cu 72% şi Danemarca cu 70,5% sunt ţările care urmează după Belgia, cu cel mai mare procent de vaccinaţi în rândul populaţiei adulte. Iar ţările cu cei mai puţin vaccinaţi, după Bulgaria, sunt România cu 30%, Letonia cu 39%, Croaţia cu 43,7%, Slovacia cu 44,3% şi Slovenia cu 46,7%. Integral:
SARS-CoV-2 infectează și se multiplică în glandele salivare, fiind primul virus respirator descoperit cu această abilitate – studiu Cercetătorii de la Facultatea de Medicină a Universității São Paulo (FM-USP) au descoperit că noul coronavirus SARS-CoV-2 infectează și se multiplică în glandele salivare, fiind primul virus descoperit cu această abilitate, relatează
Proiectul „România Educată”: trei mari „noutăți” și controversele lor Lansat la apă după cinci ani, pincipalul proiect al președintelui Klaus Iohannis, „România educată”, începe să se creioneze. Deocamdată, se mai discută pe marginea formulelor propuse, mai mult sau mai puțin novatoare, și nici nu a fost avansat un termen până la care se va transforma într-o lege. Documentul introduce o serie de noutăți, reșapează idei din defuncta lege a educației a lui Daniel Funeriu sau din altele, fixează obiective, care însă rămân la stadiul declarativ, dar, mai ales, ridică multe întrebări din cauza caracterului general al unor prevederi, exact în zone-cheie, cum ar fi intrarea la liceu și Bacalaureatul. În lipsa unui document mai coerent, ceea ce s-a prezentat poate fi considerat o „schiță”, spune fostul ministru al Educației, Mircea Miclea. 1. Examenul de admitere la liceu, o idee reșapată Învățământul liceal va fi organizat pe trei „rute”: teoretic, vocațional și profesional, ceea ce, într-o măsură, există și în momentul de față. De fapt, dispar colegiile tehnologice, care vor fi comasate cu școlile profesionale. Noutate ar putea fi considerată introducerea examenului de admitere la liceele unde numărul de candidați depășește numărul de locuri și care vor să organizeze examen. Este vorba, evident, de liceele teoretice bune, acelea la care concurența este mare și notele de intrare ridicate. Respectivele licee au libertatea să organizeze examenele și să stabilească dificultatea subiectelor. Ideea nu este însă nouă, deși este prezentată ca atare. Discuția pe această temă s-a purtat și în 2010, dar și în 2011 la legea lui Daniel Funeriu. Examenul de admitere la liceu, figura, într-o formă mai elaborată decât în actualul document, în
Ce-ați făcut? Au trecut 10 ani de când am fost cel mai hulit personaj din România. (…) Ce au făcut politicienii de atunci? Ce au făcut cei opt premieri, un nou președinte, 16 miniștri ai Educației și… voi, în cele trei rânduri de alegeri? Ce au făcut liviupopii, mangii, androneștii și, cu puține excepții, produsele-rebut ale școlii lor de gândire? …. Au trecut 10 ani de când am fost cel mai hulit personaj din România, în urma primului bacalaureat nefraudat, atunci când am introdus camerele de luat vederi la bac. Tocmai dădusem o lege a educației nouă, izvorâtă din conceptele gândite de Mircea Miclea ca președinte al Comisiei Prezidențiale. O lege care avea ca fir roșu transformarea educației într-o dinamică socială, opțiunea unei societăți pentru viitorul său educat. O lege care, dincolo de măsuri tehnice impecabil gândite, așeza educația copiilor noștri pe trei piloni fără de care nimic bun nu se poate întâmpla: pilonul moral al respectului față de valoarea fiecăruia, pilonul exigenței, fără de care nicio scală valorică nu poate fi definită, și pilonul autorității profesorului, autoritate izvorâtă din calitățile sale umane și profesionale. Fiecare măsură tehnică era parte a acestor trei valori imuabile, pe care trebuie să se clădească țesătura morală și culturală a unei națiuni. Asta, nu altceva, am urmărit prin ceea ce a devenit Legea 1/2011, astăzi probabil cea mai ciopârțită lege din istoria postdecembristă. Au trecut de atunci 10 ani.
DEZBATERE
Răzvan Cherecheș: Guvernul nu și-a respectat propriile ținte pentru relaxare. De la toamnă, ne confruntăm din nou cu virusul Expertul în sănătate publică, Răzvan Cherecheș, consideră că autoritățile au decis mult prea devreme relaxarea restricțiilor, mai ales în condițiile în care nu au fost respectate țintele de vaccinare. În opinia lui, Guvernul ar fi trebuit să informeze în continuu populația că pandemia doar a luat o pauză și că de la toamnă ne vom confrunta din nou cu virusul….. Guvernul nu și-a respectat propriile ținte în funcție de relaxare. În mesajul către populație totul este OK, numai niște zvonuri, povești, dar, de fapt, suntem în aceeași situație ca și cu zăpada, când autoritățile spun ”Stați liniștiți, n-o să fie nicio problemă”. Și în 1 decembrie, când vine zapada, autoritățile o să spună ”Am fost surprinși”. Asa se va întâmpla și la toamnă, vor spune că sunt surprinși. Când pe toată perioada verii ar fi trebuit continuu, continuu să există campanie de informare privind vaccinarea, să existe stimulente pentru vaccinare și să informeze continuu populația că suntem doar într-o pauză, că relaxarea este numai temporară, și că de la toamnă ne confruntăm din nou cu virusul”, a explicat expertul în sănătate publică, marți seară, la Realitatea PLUS…. Mai mult, Răzvan Cherecheș avertizează că numărul persoanelor internate la ATI va crește în perioada următoare. Iar asta pentru că numărul celor nevaccinați este foarte mare. În aceste condiții, profesorul universitar spune că autoritățile ar fi trebuit să pregătească deja măsuri în acest sens. „Peste vară ar trebui să fie făcută pregătirea. Nu am auzit de măsuri luate. Vaccinarea, e clar, trebuie să crească. În momentul când crește numărul de cazuri pe seama celor nevaccinați, va crește în județele în care rata de vaccinare e mică. Asta înseamnă că în județele cu rată mică trebuie să ne asigurăm să avem: rată mare de vaccinare, capacitate mare de testare și capacitate mare de suport pe Terapie Intensivă în județele din jur, pentu că este posibil să crească numărul de persoane internate”, a mai explicat Răzvan Cherecheș. Integral:
Vaccinarea copiilor – presiunea presupusului val patru al pandemiei Vaccinarea copiilor împotriva Sars-Cov-2 a devenit o prioritate pentru autorităţile din foarte multe state. În cazul minorilor, controversele legate de vaccinare sunt şi mai multe decât în ceea ce îi priveşte pe adulţi, subiectul fiind unul foarte sensibil. De altfel, e foarte greu să vorbeşti despre cei mici ca despre nişte “răspânditori” ai acestui virus, dar sunt mulţi medici care nu se sfiesc să o facă. Discuţiile legate de valul patru al pandemiei, care va apărea în toamnă, nu fac decât să intensifice “presiunea” legată de imunizarea populaţiei. Riscurile şi beneficiile sunt puse în balanţă, din nefericire, în funcţie de opiniile deja formate, fiecare vede alt ceva şi în această situaţie. Imunitatea colectivă va fi probabil imposibil de realizat fără vaccinarea copiilor şi adolescenţilor, informează Societatea germană pentru Imunologie (DGfI). “‘De obicei, se presupune că va exista o imunitate colectivă atunci când între 60% şi 70% din populaţie este protejată împotriva agentului patogen, dar aceasta presupune că agentul patogen nu se poate înmulţi la acele persoane fizice”, a declarat vicepreşedintele DGfI Reinhold Foerster. Acesta a apreciat că este o problemă diferită cu Sars-Cov-2: oamenii pot transmite virusul, chiar dacă ei înşişi nu sunt bolnavi, chiar dacă sunt vaccinaţi şi nu prezintă simptome, iar varianta Delta a intensificat situaţia: “‘Este mult mai contagioasă. Îi afectează foarte mult pe adolescenţi şi copii. Atât timp cât această categorie de vârstă nu este vaccinată deloc sau vaccinată doar puţin, nu vom ajunge la o imunitate colectivă”. Potrivit Institutului german Robert Koch (RKI) pentru controlul bolilor, cel puţin 85% din populaţia cu vârsta între 12 şi 59 de ani şi 90% dintre cei cu vârsta de 60 de ani şi peste ar trebui să fie vaccinaţi în totalitate împotriva variantei Delta. “Dacă această rată de vaccinare este atinsă la timp, un al patrulea val anunţat în toamna sau iarna viitoare pare puţin probabil”, se spune într-un document RKI. Deocamdată, Comisia permanentă pentru vaccinare (Stiko) nu a emis o recomandare generală de vaccinare pentru copiii cu vârsta de 12 ani şi nu există un vaccin aprobat pentru copiii cu vârsta sub 12 ani. În luna mai, Angela Merkel şi premierii landurilor federale au anunţat, la finalul unei reuniuni consacrate campaniei de vaccinare, că tinerilor cu vârsta de peste 12 ani li se poate face o ofertă de vaccinare cu substanţa produsă de Biontech/Pfizer, dacă Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) aprobă preparatul pentru această grupă de vârstă… O lună mai târziu, Uniunea Europeană a decis: copiii începând cu vârsta de 12 ani vor putea fi vaccinaţi cu produsul anti-COVID-19 de la BioNTech/Pfizer. “Statele membre pot acum să aleagă să-şi extindă campaniile de vaccinare pentru a-i include şi pe tineri. Pentru a pune capăt acestei crize, fiecare doză contează”, a comentat comisarul european pentru sănătate, Stella Kyriakides. Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a susţinut această măsură. Responsabilul EMA cu strategia vaccinală, Marco Cavaleri, a declarat că, în conformitate cu datele obţinute, vaccinul este sigur pentru copii, fără efecte secundare grave şi că pare eficient în a-i ajuta pe copii să reziste infecţiei. Vaccinul produs de BioNTech/Pfizer a fost deja aprobat pentru a fi folosit pentru copii în SUA şi Canada… Integral:
Op Ed / România educată, România analfabetă – sociologul Marius Pieleanu Două Românii – cea educată și inovatoare și cea analfabetă și conservatoare – par să fie în concurență de peste un secol și jumătate. Niciuna nu a reușit până acum să fie pe deplin învingătoare. Amândouă au avut când premise de învingere și succes, când mecanisme de stagnare și retragere. Acum, când ne pregătim să ieșim (sau cel puțin așa ne place să credem) din calvarul pandemiei COVID-19, istoria concurenței celor două Românii iese din nou în evidență în mod pregnant și nu face altceva decât să o repete pe cea de la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul Primului Război Mondial sau pe cea de la mijlocul secolului al XX-lea, dinainte de cel de-al Doilea Război Mondial. Asupra concurenței dintre România analfabetă și România educată, nu numai testele PISA, ale OECD, ne-au atras atenția, ci și rezultatele Evaluării Naționale din vara anului 2021, a absolvenților de 8 clase. Educația și capitalul de competențe cognitive și intelectuale ale celor două Românii sunt la fel de diferite acum ca și mai înainte, generând cu consecvență frâne ale dezvoltării economice, inegalități sociale și culturale, creșteri ale criminalității, cheltuieli din ce în ce mai mari cu sănătatea și protecția socială a unei părți tot mai mari a populației dependente. Cum a apărut România educată pe hârtie? În urmă cu circa 6 ani, actualul președinte al României, domnul Klaus Iohannis, a lansat programul României Educate. Un grup cuprinzător de ONG-uri și sindicate a colaborat la conceperea și lansarea publică a acestui program prezentat ca o sinteză a propunerilor venite pe traiectoria de jos în sus. Sinteza a fost urcată apoi pe soclul de hârtie al unui program dedicat construirii României educate și lăsat să se odinească ceva timp în liniște. …
Două probleme structurale în sectorul bancar/ Eugen Rădulescu (BNR): Nu pot să admit că un agent economic care are capital negativ distribuie dividende Sistemul bancar se confruntă cu două probleme structurale – o bancabilitate redusă şi o pondere ridicată a creanţelor băncilor faţă de stat – iar acestea nu pot fi rezolvate decât într-un termen ceva mai lung, este de părere Eugen Rădulescu, şeful Direcţiei de Stabilitate a Băncii Naţionale a României (BNR), conform Agerpres. Două probleme structurale 1. O bancabilitate redusă, care persistă de decenii şi care survine pe fondul unei subcapitalizări cronice a agenţilor economici. “Suntem într-o situaţie paradoxală în care avem întreprinderi sărace, deţinute de acţionari bogaţi. Cum am putea rezolva acest lucru: nu ştiu dacă am putea s-o facem cu zăhărelul sau printr-o formulă de coerciţie. Probabil că o formulă combinată între cele două, numai că eu unul, ca economist, nu pot să admit că un agent economic care are capital negativ distribuie dividende”, spus Rădulescu, la “ZF Bankers Summit’21”. Nu numai că încalcă Legea 31 din 1990, spune el, una dintre cele mai longevive legi în România, dar încalcă un principiu economic de bază: vorbim despre capitalism şi aici este vorba despre capital”, a menţionat Eugen Rădulescu. Acesta a subliniat că, în 2019, circa 30% dintre firme se aflau în această situaţie, de capitaluri negative de cel puţin zece ani, iar 14,2% au rămas subcapitalizate în fiecare an din 2008. “Necesarul de capitalizare este colosal, este de 154 de miliarde de lei. Avem o îmbunătăţire la nivel de ansamblu: ponderea agenţilor economici cu capitalul sub limita reglementată a scăzut de la 51% în 2012 la 35% în 2019, ultimul an pentru care avem date. Pentru 2020 încă nu le avem”, a mai spus şeful Direcţiei de Stabilitate din BNR. 2. Ponderea ridicată a creanţelor sistemului bancar faţă de stat “În mai 2021 eram la cifra de 24,8% din active, cea mai ridicată pondere din Uniunea Europeană. Suntem urmaţi de Polonia, Ungaria şi Croaţia. Asta nu este de bine pentru că, pe de o parte, se manifestă un efect de evicţiune a sistemului privat şi, în al doilea rând, băncile care au acordat credite mari statului cu maturitate lungă vor avea un risc de dobândă semnificativ în momentul în care vor creşte ratele de dobândă”, a mai arătat oficialul BNR. Cât despre profitabilitate, spune el, aici avem o percepţie publică greşită care spune că băncile sunt foarte bogate, băncile au profituri înalte. Integral:
Studiu. Tot ce trebuie să ştii despre Delta, tulpina virusului SARS-CoV-2. Categoria care riscă cel mai mult să se infecteze …. Optimismul privind oprirea pandemiei a primit o lovitură prin apariţia noilor tulpini. Experţii susţin că noile mutaţii ale virusului l-ar putea readuce şi mai puternic. Potrivit unui studiu realizat de Universitatea Yale, copiii între 5-12 ani şi adulţii sub 50 de ani riscă să se infecteze cu varianta Delta de 2,5 ori mai mult. O preocupare majoră în acest moment este varianta Delta, o tulpină de virus SARS-CoV-2 extrem de contagioasă – posibil mai severă -, care a fost identificată pentru prima dată în India, în decembrie. Apoi, a străbătut rapid ţara şi a ajuns în Marea Britanie, ceea ce a dus la creşterea numărului de infecţii şi decese în Regat. Primul caz Delta din Statele Unite a fost diagnosticat acum câteva luni, în martie, iar acum cazurile se înmulţesc rapid acolo. Dr. Inci Yildirim, medic specialist la Yale Medicine în boli infecţioase pediatrice şi vaccinolog, nu este surprins de ceea ce se întâmplă: „Toţi viruşii evoluează în timp şi suferă modificări pe măsură ce se răspândesc şi se reproduc“. Medic epidemiolog: „Delta va accelera cu siguranță pandemia“ Dar un lucru cert la Delta este că se răspândeşte cu rapiditate, spune F. Perry Wilson, MD, medic epidemiolog Yale Medicine: „Delta va accelera cu siguranţă pandemia“. Din ceea ce ştim până acum, persoanele care sunt vaccinate împotriva coronavirusului par a fi în siguranţă de Delta, dar oricine nu este vaccinat şi nu adoptă strategii preventive este expus riscului de infectare cu noua variantă, spun medicii. Integral:
Trei asociații de magistrați îi cer demisia președintelui CSM după ce Comisia de la Veneția a recomandat desființarea Secției Speciale și eliminarea amendamentelor votate în Camera Deputaților Asociaţia Forumul Judecătorilor din România, Asociația Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor și Asociația Inițiativa pentru Justiție cer demisia președintelui CSM, Bogdan Mateescu, după ce Comisia de la Veneția a recomandat desființarea Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție (SIIJ) ”ca un prim pas urgent” în cadrul unui proces mai larg de reformare a justiției și înlăturarea amendamentelor votate în Camera Deputaților la legea de desființare a SIIJ – sprijinite de șeful CSM…..Avizul Comisiei de la Veneția publicat astăzi reține cu fermitate că așa-numitele ”garanții” care însoțesc proiectul legii de desființare a SIIJ, conform proiectului adoptat de Camera Deputaţilor, sunt inacceptabile într-un stat de drept. Condiționarea trimiterii în judecată a judecătorilor şi a procurorilor, pentru săvârșirea anumitor infracţiuni, în special cele de corupție, de încuviinţarea secțiilor Consiliului Superior al Magistraturii, constituie un „filtru” neconstituţional și scade încrederea publică în actul de justiție, deoarece riscă să fie percepută ca o „garanţie a impunităţii” magistraţilor suspectați de corupție. De asemenea, această încuviinţare este contrară principiului independenţei justiţiei, deoarece justiţia este înfăptuită doar de instanţele de judecată, nu şi de Consiliul Superior al Magistraturii, care este un organ administrativ şi are rolul de instanţă de judecată doar în domeniul răspunderii disciplinare, potrivit unor prevederi cu totul excepționale din legea fundamentală….. În mod nepermis, Consiliul Superior al Magistraturii a deformat aspecte reținute într-un aviz anterior al Comisiei de la Veneția, cărora le-a conferit o interpretare eronată, justificând astfel susținerea unor intervenții legislative asupra cărora organismul european își prezintă îngrijorarea severă, arătând, nici mai mult nici mai puțin, că sunt contrare Constituției României și statului de drept. În Avizul nr.924/2018 al Comisiei de la Veneția, „garanțiile” procedurale se refereau exclusiv la existența procurorilor specializați și a controlului judiciar, cu implicarea efectivă, reală a CSM în numirea procurorilor în funcții înalte în structurile de parchet, în raport cu factorul politic, iar nu la „filtre” extrajudiciare, intruziuni nefirești asupra procedurilor aflate pe rolul instanțelor judecătorești….. În acest context, președintele Consiliului Superior al Magistraturii trebuie să își asume atingerea gravă adusă prestigiului/imaginii puterii judecătorești și să-și prezinte demisia de onoare, fiind de neacceptat ca reprezentantul garantului constituțional al independenței justiției să pună în pericol însăși imaginea justiției, prin susținerea unor așa-numite „garanţii” ale impunităţii magistraţilor suspectați de corupție și să contribuie, astfel, la scăderea încrederii publice în magistrați. Reamintim și că, imediat după ce peste 1100 de magistrați au semnat memoriul ”Magistratura curată nu are nevoie de filtre de impunitate!”, refuzând să accepte filtre neconstituționale, denumite impropriu ”garanții” de președintele Consiliului Superior al Magistraturii, o parte dintre acești magistrați s-au trezit cercetați și chiar propuși pentru suspendare din funcție de Inspecția Judiciară pentru presupuse convorbiri private, fapt incompatibil cu regulile minimale ale statului de drept. În fine, remarcăm faptul că și Comisia de la Veneția salută intenția autorităților române de a reforma sistemul judiciar și de a restabili competența parchetelor specializate precum DNA și DIICOT și înțelege că primul pas urgent în această reformă mai amplă este desființarea SIIJ. Integral:
România educată – încă o formă fără fond a unui mandat inutil Ajuns în ultima treime a celor 10 ani de mandat fără vreo reușită notabilă, sub amenințarea mediocrității istorice, dl Klaus Iohannis scoate din sertarul cu molii proiectul “România educată”, pe care speră să-l agațe vagon de locomotiva PNRR. Încă un exercițiu de imagine, pentru care nici măcar nu mimează că ar încerca un autentic consens și pact politic, deși PNRR se va derula dincolo de 2024. Mai mult decât atât, prin perspectiva deciziilor și acțiunilor președintelui, este un exercițiu de-a dreptul batjocoritor exact pentru partea educată a României. “România educată” nu înseamnă în primul rând școli moderne și dotate. Au și ele importanța lor mare, desigur, dar nu exclusivă. România educată trebuie să însemne în primul rând viziune și modele. De acolo plecăm. Viziunea există și a fost inclusă în Legea Educației Naționale (LEN) 1/2011, gândită de prof. univ. dr. Mircea Miclea. Ea conținea exact viziunea pentru educația acestui mileniu, plecând de la elev, cu predare integrată transdisciplinară, cu promovarea calității, cu bazele învățământului hibrid, fără de care, indiferent de pandemie, nu mai poate fi gândită educația în epoca Internetului, cu garanțiile depolitizării și evaluării calitative periodice a cadrelor didactice. LEN a fost măcelărită sistematic din secunda în care USL, cu PNL-ul dlui Iohnanis inclus, a preluat puterea. Dacă veți avea curiozitatea să accesați
De ce e nevoie de falsul spectacol al învățământului gratuit în România? – Mircea Bertea Suntem născuți din și pentru spectacol – Istoric vorbind, până și un copil din primar știe că suntem un popor spectaculos. Și spectacular. Încă de la origini. Ne-am născut (desigur, spectaculos!) din urmașii zeilor dacici și ai lui Traian, împăratul ale cărui legiuni cucereau lumea, întorcându-se la Roma cea faimoasă și civilizată, după cucerirea Daciei, încărcat de daruri și prăzi de război, cu capul bărbos și mâna dreaptă ale lui Decebal și decretând 135 de zile de sărbătoare în întreg imperiul. Un spectacol diurn și nocturn, de panem et circenses (pâine și circ) greu de imaginat azi. Și totuși… Schimbând epoca și registrul 135 de zile! Cam atât a durat și anul școlar preuniversitar 2020-2021. Poate chiar mai puțin, dacă ne referim la timpul real dedicat studiului și la școala pe bune. E drept, n-au fost zile de sărbătoare, ci de pandemie, numai că pentru unii dintre noi (inclusiv cadre didactice) semnificația cuvântului pandemie a echivalat, din păcate, cu un bun prilej și cu o scuză pentru a nu face nimic. Sau aproape nimic. Sub protecția unui stat social prietenos cu cei care nu fac mare lucru, salariile au fost asigurate integral pentru personalul din învățământ, didactic și nedidactic, chiar și în lunile în care școala a fost fizic închisă, pentru a se deschide apoi sau pentru a funcționa alternativ într-un online confuz și de amatori și în scenarii mixte, doar pe ici-colo și în mod excepțional cu manifestări exclusive de școală adevărată. Mai mult, vacanțele (chiar două vacanțe de Paști!) și concediile plătite integral au curs normal. Situația a fost identică și pentru elevi. Deși au stat acasă, li s-au plătit tuturor abonamentele pe mijloacele de transport pe care n-au avut cum să le folosească sau pe care le-au folosit secvențial, li s-au asigurat și plătit integral burse în continuare. Materia a fost decimată, ministerul a publicat suficiente teste de antrenament, replicate parțial sau total la examene, s-au făcut simulări oficiale, elevii fiind încurajați cu note mari, validându-se astfel tacit o așa-zisă evaluare online, în realitate un simulacru de evaluare, total irelevantă, și încurajându-se puternic meditațiile particulare, plătite din buzunarul părinților sau al susținătorilor legali ai elevilor. Anul școlii de acasă…. Lucrez demult în învățământ, chiar aici în Cluj-Napoca, încă de la debutul meu în carieră, dar n-am auzit niciodată despre atâția profesori (profesori performanți, de altfel, dar nu numai) care să livreze un așa mare număr de ore de meditații particulare pe zi, inclusiv în zilele de sâmbătă și duminică! Cât sunt și cât au fost acestea de legale, cât de moral e gestul de a pregăti elevii de la clasă în particular (și la tarife de Cluj-Napoca!) nu e greu de ghicit și nici de identificat documentele oficiale, codurile și regulamentele ce interzic asemenea practici. Ele există de ani buni, dar nu le aplică nimeni. Sau le aplică în secret, departe de urechile și de ochii opiniei publice!? Ați auzit cumva ca instituțiile în drept să identifice și să ia măsurile legale împotriva unor astfel de practici? Dacă nu împotriva cadrelor didactice ce-și meditează pe bani elevii de la clasă, măcar împotriva acelora care nu fiscalizează deloc aceste meditații particulare?! Dacă da, vă rog dați-mi și mie de știre! Cum se numesc asemenea practici și dacă ar trebui să fie ele compatibile cu comportamentul și activitatea celor care lucrează în educație, fiind ei înșiși (sau trebuind să fie) modele sociale pozitive și exemple de urmat pentru elevii lor, iarăși nu mă întrebați, pentru că știți fiecare răspunsul. Și atunci? Să acceptăm că toți suntem puțin pătați și să ne pătăm cu nepăsare în continuare? Pandemia morală a școlii românești Scriam la începutul acestui articol că suntem născuți pentru spectacol. În realitate, se pare că suntem născuți pentru a ne da în spectacol. Oricum am lua-o și oricâte scuze am căuta și găsi (salariile mici în învățământ, faptul că orele particulare se înmulțesc prioritar sub presiunea solicitărilor părinților și nu atât la solicitarea profesorilor sau că și cei care ar trebui să controleze și să ia măsuri legale împotriva școlii subterane nefiscalizate își dau copiii la aceste meditații etc., etc.!), furatul căciulii în învățământul obligatoriu gratuit în România nu trebuie tolerat în continuare….
„Dr. Doom”, Nouriel Roubini, avertizează că vine „mama tuturor crizelor” Economia globală ar putea suferi o lovitură dublă brutală cauzată de stagnarea creșterii economice și majorarea prețurilor, avertizează economistul Nouriel Roubini, citat de 


