Buna dimineata intr-o zi de marti, 15 ianuarie! Potrivit prognozei meteo de marți, 15 ianuarie 2019, vremea se va menține geroasă. Vor fi ninsori, ceață și ploaie înghețată în zona de nord-vest și est a României. Vântul va sufla cu putere în regiunile nordice, iar rafalele vor viscoli omătul, potrivit ANM. În București temperaturile se vor încadra între -1 și -8 grade Celsius. Pe seară va ninge din nou în Capitală, iar ceața va persista în mai multe regiuni. În Transilvania maximele termice vor urca până la -2 și 3 grade Celsius, iar în Moldova se vor înregistra temperaturi între -7 și -2 grade.
Continua problemele cu completurile de 5 de la Inalta Curte: O noua decizie ii vizeaza si pe Dragnea, Tariceanu sau Grebla Un complet de 5 Judecatori de la Inalta Curte a decis astazi sa sesizeze Sectiile Unite ale Inaltei Curti in cazul schimbarii jurisprundentei privind modul in care au fost repartizate dosarele, in baza unei decizii date de Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii. Ar fi vorba de o schimbare a jurisprudentei Inaltei Curti. Asta dupa ce Sectia de judecatori din CSM a stabilit ca toate dosarele repartizate la completurile de 5 judecatori de la ICCJ, in 13 decembrie, sa fie judecate in 2019 de aceiasi judecatori, fara a fi organizata o tragere la sorti in privinta lor. Decizia CSM era in contradictie cu jurisprudenta Inaltei Curti. Decizia de a sesiza Sectiile unite a fost luata de Completul 1 Penal, care este condus de vicepresedintele Inaltei Curti Iulian Dragomir. Din complet mai faceau parte: Simona Nenita, Marius Foitos, Ionut Matei si Geanina Arghir. Cazul lui Victor Mocanu. Discutiile au aparut in timpul in care se judeca apelul in care fostul senator Victor Mocanu, fost presedinte al Consiliului Judetean Buzau, a fost condamnat de Inalta Curte de Casatie si Justitie la 3 ani si 6 luni inchisoare cu executare pentru abuz in serviciu, in legatura cu fraudarea unor contracte de achizitie de aparatura medicala pentru Maternitatea Spitalului Judetean. “Completul de 5 judecatori, vazand dispozitiile hotararii CSM prin care s-a stabilit ca toate dosarele repartizate in 13 decembrie sa ramana la Completurile trase la sorti in decembrie anul trecut, avand in vedere jurisprudenta care arata ca dosarele raman doar la Completurile care au inceput administrarea probelor, punem in discutie sesizarea Sectiilor Unite in vederea schimbarii jurisprudentei. Stabilim sesizarea Sectiei Penale pentru a spune un punct de vedere. Punem in discutie suspendarea proceselor”, a aratat instanta. Dosarele aflate pe rolul acestui complet au fost amanate astazi, iar cazul lui Victor Mocanu a fost suspendat. Integral: http://www.ziare.com
DOCUMENT Plângere penală împotriva șefului CNSAS. Constantin Buchet este acuzat de abuz în legătură cu avizul emis în cazul Adinei Florea, propusă la șefia DNA Asociaţia Alianţa pentru Combaterea Abuzurilor a depus luni, la DIICOT, o plângere penală împotriva președintelui Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității, Constantin Buchet, acuzat că ar fi comis mai multe infracțiuni în cazul avizului de necolaborare cu Securitate acordat Adinei Florea, propusă la șefia DNA. După cum reiese din documentul obținut de G4Media.ro, Asociația îl acuză pe Buchet de abuz în serviciu, uzurpare de funcţii, fals intelectual, uz de fals şi comunicare de informaţii false. În plângere se arată că președintele CNSAS ar fi eliberat ilegal adeverința de necolaborare. Colegiul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), organismul care stabilește calitatea sau lipsa calității de colaborator / lucrător al Securității, se află în pragul unui blocaj total, a dezvăluit G4Media.ro pe data de 10 ianuarie. Șase din cei 11 membri ai colegiului, inclusiv persoane numite de PSD și UDMR, îl acuză pe președintele Constantin Buchet că a încălcat de mai multe ori legea, luând singur decizii care nu sunt valabile fără un vot în plenul instituției. Cei șase i-au transmis o scrisoare lui Buchet prin care îi atrag atenția că, până nu clarifică în scris și în mod public situația în care a atras CNSAS prin acțiunile sale ilegale, instituția s-ar putea afla în blocaj. Scrisoarea a fost semnată de Alexandra Toader (numită de președintele Iohannis), Sulfina Barbu (numită de PNL), Germina Nagâț (numită de USR), Dinu Zamfirescu (numit de PNL), Ladislau Csendes (numit de UDMR) și Adrian Cioflâncă (numit de PSD). Membrii colegiului CNSAS îi reproșează lui Constantin Buchet că adresa transmisă CSM pe 28 decembrie 2018, referitoare la situația verificării Adinei Florea și a altor patru persoane, ”ridică grave probleme de ordin legal”. Ei îl acuză pe președintele CNSAS că și-a depășit atribuțiile prevăzute de lege, substituindu-se Colegiului, prin faptul că, în nume personal, a dat verdictul cu privire la lipsa calității Adinei Florea și a altei persoane de colaborator / lucrător al Securității. Integral: https://www.g4media.ro
Umbla Moartea libera pe strazi! USR vrea abrogarea recursului compensatoriu in regim de urgenta“Umbla Moartea libera pe strazi, eliberata de Dragnea si Nicolicea, iar noi stam cu mainile-n san!“, acuza deputatul Stelian Ion, anuntand ca USR a redactat deja o lege pentru abrogarea “monstruosului ‘recurs compensatoriu'”. “Astazi ii dam forma finala si o depunem la Parlament. Sper sa gasim pe cineva pe la secretariat…”, a anuntat pe Facebook deputatul USR Stelian Ion. Ulterior, acesta a anuntat ca proiectul a fost depus luni la Senat. Stelian Ion reaminteste ca “propunerea a venit de la guvern cu un filtru judiciar, era o forma a liberarii conditionate, dar a fost macelarita de Nicolicea in Camera Deputatilor”. “Ne-am opus, am incercat sa o imblanzim cu amendamente, am atacat-o la CCR, dar degeaba. A iesit o lege criminala, dar ‘constitutionala’. Daca vrem sa nu mai moara oameni nevinovati, trebuie sa o abrogam in regim de urgenta! Da, in cazul asta ar trebui data o OUG de abrogare pentru ca este ditamai urgenta: mor oameni, sunt violate femei, sunt talhariti romanii pe strada de infractori eliberati inainte de termen, fara discernamant”, reaminteste deputatul USR Stelian Ion. In plus, acesta subliniza ca se putea si mai rau. “Daca era dupa UDMR, in loc de 6 zile, infractorii primeau un ‘cadou’ de 9 zile reduse la fiecare 30 executate! Cetateni romani de etnie maghiara, de asta i-ati votat pe indivizii astia? Sa-i scoata pe criminali sa ne omoare pe strazi?!”, intreaba Stelian Ion, membru al comisiei Juridice. Integral: http://www.ziare.com
“Romania a devenit o tara nesigura pentru cetatenii onesti”. VeDem Just cere Parlamentului sa abroge Legea recursului compensatoriu Asociatia VeDem Just cere abrogarea legii recursului compensatoriu, care permite persoanelor condamnate definitiv sa fie eliberate mai rapede. Solicitare vine dupa ce mai multi infractori liberati conditionat au comis fapte cu violenta.”Romania a devenit o tara nesigura, caci infractori periculosi sunt in libertate. VeDemJust solicita Parlamentului Romaniei initierea procedurilor pentru abrogarea Legii recursului compensatoriu nr. 169/2017! Asociatia Voci pentru Democratie si Justitie atrage atentia asupra cresterii numarului de infractiuni cu violenta in Romania, majoritatea comise de recidivisti eliberati din penitenciare mai devreme decat perioada stabilita prin hotararile de condamnare”, scrie VeDemJust. Potrivit ONG-ului, opinia publica a fost oripilara de inregistrari video privind o tanara din Alba Iulia care a fost atacata intr-o scara de bloc, o adolescenta de 15 ani din Constanta care a fost talharita pe strada, o barmanita din Timisoara care a fost jefuita dupa ce a fost batuta cu cruzime de un barbat, un interlop din Iasi care a violat o tanara de 17 ani racolata intr-un club sau cu tanarul care a fost omorat sambata seara la Medias de un barbat condamnat anterior pentru omor.“Legea nr. 169/2017 – prin care 30 de zile de detentie se considera a fi executate 36 de zile – s-a aprobat fara vreun studiu de impact. Ea a obligat judecatorii sa elibereze condamnatii mai inainte de a-si ispasi pedepsele. Romania nu are capacitatea de a integra persoanele eliberate din penitenciar, motiv pentru care rata recidivei si este de 60-70%. Serviciul de Probatiune este total depasit de situatie, neavand resursele umane si financiare pentru a-i supraveghea pe cei liberati. S-a ajuns, astfel, in situatia ca efectele acestei legi sa fie periculoase pentru integritatea fizica si chiar viata cetatenilor onesti”, Integral: http://www.ziare.com
Inca un magistrat atrage atentia asupra problemelor din Justitie: Linia rosie a fost demult depasita. Recursul compensatoriu a fost o gratiere mascata Judecatorului Ciprian Coada de la Curtea de Apel Constanta atrage atentia ca masurile luate in ultimii ani au pus justitia pe i panta descendenta.”Si in Romania, dupa scenariul aplicat deja in alte state, capacitatea organelor judiciare si a celor cu atributii in domeniul apararii si sigurantei publice de a raspunde unor provocari de actualitate este in regres, din cauza unor interventii legislative concertate si a unor masuri menite sa le slabeasca forta de reactie la problemele cu care ele se confrunta”, spune magistratul, intr-un interviu privind starea justitiei din Romania in acest moment, acordat publicatiei Info Sud-Est. Reactia magistratului vine dupa ce prim-procurorul Parchetului de pe langa Tribunalul Brasov, Claudiu Sandu, a declarat intr-un interviu pentru Ziare.com ca procurorii sunt sub o presiune politica uriasa si multi se tem sa mai semneze rechizitorii. Potrivit lui Ciprian Coada, in cazul judecatorilor, greutatea deciziilor este cu atat mai impovaratoare cu cat presiunile de orice tip sunt din ce in ce mai numeroase, iar mecanismele de protectie lipsesc aproape cu desavarsire, in pofida semnalelor de alarma trase de-a lungul timpului. “Nu putem vorbi de o independenta reala a puterii judecatoresti, in conditiile in care derapajele sau presiunile venite din partea altor puteri ale statului sau diferitilor actori de pe scena publica raman nesanctionate, iar cele mai multe din sugestiile si asteptarile organelor judiciare nu isi gasesc o solutionare corecta din partea acelor institutii cu care ele sunt chemate sa colaboreze. Nu cred ca gresesc cand afirm ca si din perspectiva corpului judecatorilor linia rosie a fost demult depasita, din cauza riscurilor profesionale tot mai accentuate generate de sarabanda legislativa, de incoerenta diferitelor solutii legislative promovate de-a lungul timpului, de numarul nepermis de mare al proceselor, generate de factori de decizie neinteresati in rezolvarea cat mai rapida si eficienta a unor probleme de larg interes, ci de mentinerea in atentia publica a acelorasi chestiuni litigioase“, declara Coada. Integral: http://www.ziare.com
Desi crapa pe toate partile, Bucurestiul risca sa piarda 176 milioane de euro pentru modernizarea sistemului de termoficare Capitala risca sa piarda o finantare de 176 de milioane de euro de la UE pe care ar putea-o folosi pentru modernizarea sistemului de termoficare, prea vechi pentru a le mai putea oferi bucurestenilor servicii de calitate. Motivul: desi au avut ani buni la dispozitie, autoritatile n-au reusit sa-i convinga pe europeni ca Bucurestiul merita acesti bani. Pana astazi, in al 12-lea ceas, totul e ramas ingropat in hartii si proceduri complicate… Iar daca finantarea se va pierde, singurii pagubiti vor fi locuitorii Capitalei, adica aceia care platesc scump pentru functionarea sistemului de termoficare imbatranit si pe care avariile ii lasa tot mai des si mai mult in frig, in fiecare iarna. Asa cum Ziare.com va informa inca de la jumatatea lunii octombrie, in mod normal, pana la finele anului trecut, Ministerul Energiei si autoritatile locale din Capitala ar fi trebuit sa aiba deja o strategie comuna clara, adoptata in instanta, pentru reorganizarea sistemului de termoficare din Bucuresti. Intocmirea si adoptarea respectivei strategii era urgenta, in conditiile in care doar in baza ei poate Bucurestiul accesa – fie si pe ultima suta de metri – o finantare de 176 de milioane de euro, cu care sa inceapa modernizarea sistemului. E nevoie de acesti bani pentru ca sistemul de termoficare – care alimenteaza cu agent termic si apa calda 1,2 milioane de bucuresteni – sa poata fi reparat inainte sa cedeze definitiv. Integral: http://www.ziare.com
Tribunalul ridică avizul de mediu al unei exploatări miniere cu cianuri de la Certej …Mining Watch România spune că “din cauza anulării planului, emiterea oricăror acte de autorizare întemeiate pe acest act, de exemplu emiterea de autorizaţii de construire, devine imposibilă”. ‘Este de departe cel mai important pas făcut în oprirea acestui proiect minier ilegal. Instanţa de judecată a arătat că avansarea minei, ce ar utiliza anual 1,653 de tone de cianură şi ar crea doar 221 de locuri de muncă, se realiza cu încălcarea legii. De altfel nu este prima dată când operatorul minier a arătat că sfidează legile României. În 2014 a început în mod ilegal organizarea de şantier şi a fost nevoie tot de intervenţia instanţei pentru a opri ilegalităţile’, a declarat Roxana Pencea Brădăţan, director fondator Mining Watch România. Anularea PUZ a avut loc după cea a avizului de mediu. Acesta fusese emis de Agenţia Regională pentru Protecţia Mediului Timiş (ARPM Timiş) în aprilie 2010, ca urmare a unei proceduri care a durat aproximativ trei ani. Acţiunea în justiţie pentru anularea PUZ proiectului minier a fost demarată în 2016 de către Centrul Independent pentru Dezvoltarea Resurselor de Mediu, asociaţie ce asigură secretariatul reţelei Mining Watch România. Aceeaşi asociaţie a obţinut, în 2015, anularea PUZ pentru realizarea proiectului minier de la Roşia Montană, hotărâre care a dus la sistarea definitivă a procedurii de autorizare a Proiectului Roşia Montană. “Proiectul se confruntă cu o opoziţie puternică, atât naţională, cât şi internaţională. Iazurile de decantare, având baraje din anrocamente de 169 metri şi, respectiv, de 70 metri înălţime sunt un motiv suplimentar de îngrijorare deoarece ar fi amplasate în imediata vecinătate a mai multor sate dens populate: Hondol, Bocşa Mică şi Certej”, notează sursa citată. Zăcământul de la Certej, concesionat de către Deva Gold SA, un joint-venture între Eldorado Gold (80%) şi compania de stat Minvest Deva (circa 20%), se afla până la momentul anulării PUZ în etapa de construcţie a minei. Amprenta proiectului este de 456,2 hectare, suprafaţă acoperită în prezent de păduri, pajişti, terenuri arabile şi zone rezidenţiale. Integral: https://www.digi24.ro
Greva minerilor a blocat CE Oltenia. Cat poate rezista Romania fara energia produsa de centrala-mamut Activitatea Complexului Energetic Oltenia (CEO), care produce aproape un sfert din energia Romaniei, este, in continuare, paralizata, din cauza ca mii de angajati au intrat in greva si refuza sa reia lucrul. In vreme ce Ministerul Energiei si conducerea companiei ii indeamna pe salariati sa fie responsabili si sa reporneasca productia, oamenii sustin ca fara cresteri salariale si vouchere de vacanta nici nu poate fi vorba despre asa ceva. Dupa 2 zile de greva, inca de luni dimineata, reprezentantii muncitorilor de la CEO au intrat la negocieri cu conducerea societatii energetice. Discutiile – mediate de Doru Visan, secretar de stat din ME – au durat mai bine de 3 ore si n-au dus la nicio intelegere intre parti. La finalul negocierilor, Doru Visan le-a recomandat sindicalistilor sa notifice oficial conducerea companiei cu privire la greva (in conditiile in care la CEO exista un contract colectiv de munca in curs) si sa isi formuleze revendicarile potrivit legii. Directorul CEO, Sorin Boza, a declarat la finalul negocierilor ca minerii au, in prezent, revendicari pe care societatea nu le poate indeplini. Printre ele, cresteri salariale de 40%. Integral: http://www.ziare.com
Scrisoarea unui părinte: De ce să-mi țin copiii în țară?….Teoria spune că dacă n-ai opțiuni ești nefericit, dacă ai opțiuni limitate e ok, dacă ai prea multe ești din nou nefericit. Cam așa a fost în 1989, opțiunile viitoare, în mintea mea, erau nelimitate, au produs așteptări enorme și imposibil de îndeplinit. Acum, dincolo de patriotism, datorii față de familie și neam și alte chestiuni care nu încălzesc pe nimeni altcineva decât pe părinți și bunici, nicicum pe copii, singurul argument ca acești copii să rămână în țară ar fi, filosofic vorbind, ăsta: aici ai opțiuni limitate, deci potențial mai mare de a fi fericit. Adică nici opțiuni zero, ca în comunism, nici prea multe, ca în Occidentul care, în poveștile multora, ar fi plin de bețivi singuratici sau dependenți de Xanax. Problema e că, urcând piramida lui Maslow, opțiunile în România nu sunt limitate, ci tind spre zero. Nevoile fiziologice: ți le rezolvi, dar și pe acelea nu e neapărat ușor să le acoperi, dacă îți place natura și să trăiești la țară. Acolo, trebuie să muncești, să înfrunți birocrația pentru infrastructură minimă, dacă vrei să scapi de buda din curte. Pentru orășeni, asta iese din discuție, dar dat fiind că e suficient să ieși din oraș 10 km ca să dai de situația asta spune cât de aproape de bază suntem. Nevoile de securitate: care securitate, dacă doar în spitale e penurie de doctori (mulți plecați afară), e plin de microbi și bacterii și alte orori și trec anii de la dezastre precum Colectiv fără să se întâmple nimic. Și care securitate, când persoane scutite politic de închisoare recidivează – hoți, tâlhari, criminali? Care securitate, când riști să te ia jandarmii că protestezi molcom la botul Girafei? Nevoia de apartenență: Apartenență la ce? La școala plină de manele sau la cea unde n-ai timp de nimic, din cauza presiunii și a temelor pentru acasă? (vezi scrisoarea mea anterioară) Apartenența la familie? Anume la familia restrânsă, căci cea lărgită va fi, probabil, mai mult afară? Apartenența la comunitatea mea din bloc/cartier/urbe, plină de oameni care au ales să zacă sau să se agite ca broasca în apa care începe să fiarbă, pe când cei mai mulți dintre cei dinamici, activi, au aleg să plece? Apartenența la grupul de Facebook și Whatsapp pot să o asigur și din singurătatea străinătății. Nevoia de stimă și recunoaștere: Da, orice om e plin de stimă până își bat toți joc de el în spital, la școala unde riscă să învețe după manuale corectate, la ANAF când are de depus vreo hârtie, că așa se face, sau după mai știu eu ce trăznaie de taxare a afacerilor. Dar, nu-i așa, mai bine fruntea satului… până află alții că ești fruntea satului și, prin vreo amnistie, ești trimis la locul tău. Dezvoltarea personală: Aici da, știm cu toții că nevoia te face poet. Nu am înțeles niciodată de ce asta e în vârful piramidei lui Maslow, nu mult mai jos, deci nu intru în detalii. Cam asta e țara pe care, dacă aș încerca să-i educ pe copii să rămână “acasă”, le-aș oferi-o, după 30 de ani de la căderea comunismului. Integral: https://www.edupedu.ro
Romania si-a accentuat deficitul de cont curent dupa primele 11 luni din 2018, pana la 8,73 miliarde euro Contul curent al balantei de plati a inregistrat un deficit de 8,73 miliarde euro in primele 11 luni ale anului trecut, cu 59,7% mai mare fata de aceeasi perioada a anului anterior, ritm accelerat fata de cel raportat luna anterioara, cand avansul era de 51,4%, potrivit datelor Bancii Nationale a Romaniei (BNR), publicate luni. In primele 11 luni ale anului 2017, deficitul contului curent a fost de 5,468 miliarde de euro, arata datele BNR. In octombrie 2018, deficitul de cont curent ajunsese la 7,991 miliarde euro in primele zece luni, cu 51,4% mai mare fata de aceeasi perioada a anului anterior. Contul curent al balantei de plati include sumele incasate si cele platite de Romania in relatiile comerciale cu celelalte state. Principala componenta care contribuie la contul curent al balantei de plati este comertul exterior, puternic deficitar in cazul Romaniei. In primele 11 luni din 2018, deficitul comercial al Romaniei a avansat cu 18,2%, fata de aceeasi perioada a anului 2017, pana la 13,4 miliarde euro, potrivit datelor publicate recent de Institutul National de Statistica (INS). Potrivit datelor BNR, balanta bunurilor a consemnat, in primele 11 luni din 2018, un deficit de 13,16 miliarde euro, in crestere cu 2,535 miliarde euro fata de aceeasi perioada a anului anterior. Balanta veniturilor primare, care include mai ales dividendele repatriate de investitorii straini si cele incasate de investitorii romani din strainatate, a inregistrat un deficit de 4,93 miliarde euro in primele 11 luni din 2018, mai mare cu 260 milioane euro decat cel inregistrat in aceeasi perioada a anului anterior. Integral: http://www.ziare.com
Afacerea Kovesi vs. România. Surpriza venită de la CEDO. Curtea Europeană a Drepturilor Omului a publicat joi o sentinţă contra Letoniei care dărâmă un mit: cel conform căruia Curţile Constituţionale sunt infailibile, iar deciziile lor sunt de nechestionat. Sentinţa creşte nespus temperatura într-o altă afacere ajunsă la CEDO, care oricum se anunţa încinsă: Kovesi vs. România. Şi unde Curtea Constituţională a României a jucat rol de primadonă. Stranie coincidenţă: sentinţa de la Strasbourg a venit la două zile după ce Laura Codruţa Kovesi a confirmat că, în decembrie anul trecut, a reclamat la CEDO maniera în care a fost revocată de la şefia DNA – o procedură în care Curtea Constituţională a României a jucat un rol crucial, mult mai important decât a făcut-o Curtea de la Riga în dosarul lui Martins Ecis. Primul care a „instigat” ca Laura Kovesi să-şi prezinte cauza la CEDO a fost, imediat după revocarea sa, portalul Politeia.org.ro – un site care, în momente critice şi sub semnătura anonimă de „Cetăţean”, oferă analize juridice deosebit de pertinente şi de ingenioase. La vremea respectivă, am fost destul de sceptic asupra şanselor acestui demers, punându-mi, leneş, doar prima întrebare care îi vine oricui în minte: de când a ajuns dreptul de a fi şef la DNA un drept fundamental al omului? Am crezut atunci că o asemenea acţiune va fi respinsă de CEDO ca inadmisibilă. Nu ştiu dacă a urmat un sfat sau dacă a fost din proprie iniţiativă, dar iată că Laura Kovesi şi-a prezentat până la urmă cauza la CEDO. Iar din puţinele detalii pe care le-a dat, putem sesiza şi strategia de atac: Laura Kovesi nu-şi apără la Strasbourg dreptul de a fi şefă la DNA, ci un drept prevăzut Articolul 6 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, care spune că orice persoană are dreptul să-şi apere cauza, fie ea civilă sau penală, în faţa unei instanţe independente şi imparţiale. […] Şi pentru ca o situaţie oricum complicată să se complice şi mai mult, „Cetăţeanul” anonim de la Politeia.org.ro pune în discuţie nu doar o presupusă încălcare a Articolului 6 al CEDO, ci şi o presupusă încălcare a Constituţiei, dictată chiar de Curtea Constituţională.” Integral pe Adevarul
Nota @Cetatean: i-am multumit lui Liviu Avram pentru frumoasele cuvinte si o fac si public. Un om care a facut si el multe pentru Justitie (nu trebuie uitat ca s-a inscris in cursa pentru alegerile locale din 2016, doar ca sa poate contesta legea si sa incerce, in fata CCR, sa obtina o decizie de revenire la alegerile indoua tururi, lucru care i-a atras furia celor de la CCR), pe care il stimez sincer! 🙂
Va doresc o zi senina! @Desy


Curtea Constituțională a decis de două ori până acum că referendumul poate fi organizat în aceeași zi cu orice alt tip de alegeri / Cum a mai încercat PSD în 2007 să restricționeze consultările populare Curtea Constituțională (CCR) s-a pronunțat de două ori în 2007 asupra unor tentative ale PSD de a interzice organizarea unui referendum în aceeași zi cu orice alt tip de alegeri – locale, parlamentare, prezidențiale sau europarlamentare -, statuând fără echivoc că astfel de dispoziții ”limitează sau îngrădesc dreptul poporului de a-şi exercita suveranitatea”. Curtea a declarat atunci neconstituționale modificările aduse legii referendumului. Jurisprudența CCR este relevantă acum, după 12 ani, din moment ce, la finalul anului trecut, majoritatea parlamentară a reintrodus în lege interdicția organizării unui referendum în ziua alegerilor europarlamentare. Modificarea vine în contextul declanșării de către președintele Iohannis, în ianuarie 2017, a procedurii pentru organizarea unui referendum privind Justiția și a declarațiilor făcute în ultimele luni de către șefului statului, care a spus răspicat că nu a renunțat la planul de a declanșa consultarea populară….Legea a fost atacată la CCR de către parlamentarii PD-L și a fost
E haos pe piata energiei electrice! Nimeni nu intelege ce preturi a plafonat Guvernul si nici cat il va costa curentul pe roman, in 2019 Cabinetul Dancila a stabilit, prin ordonanta de urgenta, ca preturile la energia electrica pentru populatie nu vor mai creste, in urmatorii 3 ani. Cu toate acestea, Executivul n-a gasit inca si un mecanism prin care sa plafoneze aceste preturi. In aceste conditii, la inceput de an, intreprinzatorii din bransa nu stiu cui si cu cat vor fi obligati sa vanda energia electrica, iar oamenii de rand n-au nici cea mai vaga idee cati bani vor fi nevoiti sa scoata din buzunar, in 2019, pentru a-si achita facturile la curent. Pe 21 decembrie, Guvernul Romaniei a adoptat
Europa mea: Cele doua suflete din pieptul Europei de Est Au loc multe demonstratii, zilele acestea, in Europa de Est si Sud-Est. Se solicita schimbari politice. Exista insa si multi care nu protesteaza, pentru ca inainte de toate isi doresc stabilitate, crede Boris Kalnoky. Probabil ca fiecare stat se confrunta cu asemenea evolutii, dar la noi, in Europa Centrala si de Est, este tot mai evident ca am devenit o societate putin schizofrena. Avem mereu dubla personalitate. Una care priveste cu jind spre occident si cealalta care dezaproba atitudinea atotstiutoare, aroganta si, dupa cum ne sopteste o parte din noi, prostia fara margini. Probabil ca este chiar partea care ne domina. Aceasta versiune a noastra o regasim cu preponderenta la sate si in inimile celor care nu mai sunt cei mai tineri, dar nici prea in varsta, nici prea bogati, dar nici saraci, care au deja familie si un loc de munca. Femeile casatorite cu copii sunt in mod special incluse in aceasta categorie. Acestia sunt alegatorii care ii asigura premierului Viktor Orban, in Ungaria, majoritatea de doua treimi. Ceilalti traiesc mai mult in marile orase. Sunt tinerii, studentii, cei fara obligatii, tinerele femei pentru care dreptul de a avorta cantareste mai mult decat obligatiile maternale, cei care vorbesc mai multe limbi straine si care calatoresc cu placere. Ei privesc spre un viitor plin de fagaduinte. Ii gasiti des pe strada. Demonstreaza mult si cu pasiune, in Polonia, in Ungaria, in Serbia, Romania si Slovacia. Lor nu le ajunge daca totul ramane neschimbat. Au oroare de notiunea de stabilitate, cea mai importanta valoare a laturii conservatoare din noi….Cert este ca apare o noua generatie pentru care “anti-comunismul” nu mai reprezinta nimic. Pe ei ii deranjeaza actuala putere “diabolica”. Pe undeva au dreptate. Spiritul unui viitor luminos, care domina in anii schimbarii politice, a disparut demult. Fie ca sunt social-democratii din Slovacia si Romania, fie ca sunt conservatorii din Polonia, Serbia si Ungaria, fie ca sunt criticii fata de UE sau cei care venereaza UE precum in Serbia, guvernele incearca din rasputeri sa ocupe toate functiile din societate si sa isi subordoneze economia. Coruptia este la ordinea zilei. Se da o batalie permanenta pentru acapararea intregii puteri, la mare distanta de spiritul libertatii care ii anima pe oamenii de la revolutie, generatia parintilor celor care demonstreaza astazi. Copiii lor isi spun acum ca trebuie sa defintiveze ceea ce au inceput parintii lor….Viitorul este inevitabil, iar tinerii nostri de la orase, elitele de maine, isi doresc o alta tara fata de cea in care traiesc astazi. Aceasta noua generatie place Uniunea Europeana, dar Uniunea Europeana nu pare sa ii inteleaga pe tineri. Bruxellesul planifica sa aloce mai putine fonduri pentru Europa Centrala si de Est, ceea ce va accentua tendintele emigrationiste ale tinerilor ambitiosi. Cheia schimbarii se afla in bunastarea promisa acasa tinerelor generatii si nu in viitorul mai bun din Germania sau Anglia. Este ceea ce ar trebui sa inteleaga Bruxellesul. Integral:
Ministerul justiției: 188 dintre deținuții eliberați în baza legii recursului compensatoriu au comis tâlhării, violuri, crime / Roman (PNL): “România a devenit raiul infractorilor” Ministerul de justiție a precizat, într-un răspuns oficial la o interpelare adresată de deputatul PNL Florin Roman, că, 188 dintre deținuții eliberați în baza legii recursului compensatoriu au comis tâlhării, violuri, crime, tentativă de crimă. Potrivit MJ, în perioada 19.10.2017-23.11.2018 au fost eliberați condiționat, în baza legii 10.880 de deținuți. Din totalul acestor persoane, 649 au revenit in unitățile subordonate Administrației Naționale a Penitenciarelor, iar 188 au comis violuri, crime și tâlharii. “In paralel cu eliberarea celor aproape 11000 de deținuți a scăzut dramatic numărul patrulelor poliției naționale. Intr-un răspuns oficial la o interpelare, ministrul de interne, Carmen Dan, confirma scăderea numărului patrulelor la nivel national: 3571 în 2016, 3296 în 2017 și 3157 în 2018. Reducerea numărului patrulelor de polițiști și jandarmi este determinata de pensionările masive de la nivelul MAI”. Integral:
O taxa impusa de Cabinetul Dancila risca sa ne majoreze facturile la curent cu pana la 15% Desi se lauda ca ia masuri pentru a-l scuti pe roman de cheltuieli nejustificate, Cabinetul Dancila face tocmai pe dos. Cu alte cuvinte, ia decizii care, in loc sa-i miscoreze omului facturile, risca sa i le majoreze impovarator. Pe 21 decembrie, Cabinetul Dancila a plafonat, prin ordonandata de urgenta, atat pretul gazelor produse in Romania, cat si pe cel al energiei electrice. La acel moment

Cum au ajuns romanii sa manance 100.000 de oua contaminate de la o ferma din Teleorman. Cine a ascuns informatiile pentru consumatori Cel putin 102.480 de oua contaminate cu Fipronil, provenind de la ferma avicola din Draganesti Vlasca, judetul Teleorman, au ajuns in consum, desi populatia ar fi putut si trebuit sa fie informata din decembrie despre pericol. “Pe 22 noiembrie au prelevat probe, pe 6 decembrie a venit buletinul de analize care a relevat faptul ca exista Fipronil in oua. Aceasta ferma nu avea niciun istoric. Si se controleaza in cadrul programului toate fermele, dar ordinea lor este data de o analiza de risc. Istoricul acestei ferme era curat pana acum. De asta au si durat mai mult analizele. Au fost 102.480 de oua contaminate care au ajuns pe piata. Nu avem de unde sa stim daca nu au ajuns pe piata si inainte oua contaminate”, a spus Rares Habescu, purtatorul de cuvant al ANSVSA. Cine a musamalizat cazul. Intrebat daca stie de ce DSVSA Teleoroman nu a comunicat populatiei riscurile aparute, purtatorul de cuvant al ANSVA a spus ca nu cunoaste de ce reprezentantii institutiei au procedat astfel, dar ca populatia ar fi trebuit sa fie informata. Integral:
Nestle va inchide fabrica de la Timisoara. Productia se muta in Ungaria Gigantul elvetian Nestle, unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata locala a bunurilor de larg consum, va inchide singura fabrica pe care o detine in Romania, la Timisoara, unde produce napolitanele Joe (brand romanesc). Informatia a fost confirmata oficial de companie.”Am initiat procesul de inchidere a fabricii, dar negociem cu sindicatele acum”, au declarat, pentru ZF, oficialii Nestle. Brandurile produse la Timisoara nu vor disparea de pe piata, productia urmand sa fie mutata integral in Ungaria. Grupul elvetian are in total in Romania circa 900 de salariati, din care circa 400 la fabrica din Timisoara. Portofoliul Nestle Romania cuprinde cereale pentru micul dejun si batoane de cereale, bauturi calde, divizia Nestle Professional, dulciuri, inghetata, produse culinare, produse pentru bebelusi si hrana pentru animale. Printre brandurile din portofoliul companiei se numara Joe, Nescafe, Maggi si Purina. Integral:
Buna dimineata intr-o zi de vineri, 11 ianuarie! Pentru șapte județe din estul țării a fost emisă avertizare cod galben de viscol și strat consistent de zăpadă, începând de joi seară și până vineri la ora 12.00. De joi de la ora 16.00 și până vineri la ora 12.00 vor fi ninsori, intensificări temporare ale vântului, precipitații mixte, se va depune un strat nou de zăpadă și, de asemenea, se va înregistra polei. Precipitațiile se vor extinde dinspre sud-vest și vor cuprinde treptat sudul, estul și centrul țării. În Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei vor fi perioade cu ninsori, în general moderate cantitativ, care vor duce la depunerea unui strat nou de zăpadă, local mai consistent. În Dobrogea și în extremitatea de est a Munteniei vor fi precipitații mixte, favorizând pe spații mici formarea poleiului. De asemenea, vor fi intensificări temporare ale vântului în estul țării și în zona montană înaltă, cu rafale în medie de 50-60 km/h, viscolind sau spulberând zăpada. În prima parte a zilei de vineri vântul se va intensifica și în sudul Olteniei, precum și în Dobrogea. Totodată, meteorologii au emis joi o atenționare cod galben de viscol, valabilă de la ora 22.00 și până vineri la ora 12.00. Sunt vizate județele Buzău, Vrancea, Galați, Vaslui, Bacău, Neamț și Iași, unde va fi viscol și se va depune un strat consistent de zăpadă. În Capitală cerul va fi noros, trecător va mai ninge slab, dar grosimea stratului de zăpadă nou depus va fi nesemnificativă. Vântul va sufla slab și moderat, iar temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 1 grad.
Semnalul de alarma al unui procuror: E un risc enorm sa traiesti in Romania in momentul de fata. S-a trecut linia rosie in justitie! Interviu
Magistratii pot protesta la adresa modificarilor aduse Codurilor Penale si Legilor Justitiei. Explicatii de la Inspectia Judiciara “CSM are un rol decorativ”, “Respectarea avizului Comisiei de la Venetia”, “Justitie independenta”, “Nu vrem o Justitie sub control politic”, “Prezent pentru evaluare”, “Separatia si echilibrul puterilor in stat”, acestea sunt doar o parte din mesajele pe care zeci de magistrati le-au purtat la un protest pe scarile Curtii de Apel Bucuresti. Inspectia Judiciara a explicat ca astfel de proteste se circumscriu liberatatii de exprimare, drept garantat de Curtea Europeana a Drepturilor Omului. Concluzia: Judecatorii si procurorii au voie sa protesteze la adresa modificarilor Codurilor Penale, facute fara consultarea intregului corp al magistratilor, precum si fata de faptul ca Legile Justitiei nu au avizul Comisiei de la Venetia. Integral:
Cristi Danilet-judecator Poate că cineva remarcă totuși succesiunea atacurilor, destructurărilor și decredibilizarilor la adresa următoarelor instituții: DGIPI, SRI, SPP, Poliția, DNA, Jandarmeria, PICCJ, ICCJ, Armata. Nu par întâmplătoare după declararea sus și tare a “abuzurilor instituțiilor de forță”. Știm cu toții ce ar însemna lipsirea de eficiență sau, mai rău, preluarea controlului politic asupra acestor instituții: servicii, politie, justiție, armată? Și, apropo de Armată: oare s-a aplecat c
Candidatii la sefia Sectiei de investigare a magistratilor au sustinut interviul la CSM: Intrebari facile si accent pe abuzurile din sistem Florena Esther Sterschi si Gheorghe Stan au sustinut joi interviul pentru functia de procuror-sef al Sectiei pentru investigarea infractiunilor din Justitie (SIIJ). Propunerile pentru sefia acestei structuri urmeaza sa fie facute plenului CSM de catre trei judecatori. Comisia de concurs din CSM este formata din Lia Savonea – presedintele CSM, Simona Marcu – presedinte al CSM in 2018 si Mariana Ghena – presedinte al CSM in 2017. Sectia pentru procurori din CSM, care trebuia sa aiba un membru in aceasta comisie, nu si-a desemnat niciun reprezentant. De la infiintare si pana in prezent, sectia s-a remarcat prin deschiderea unor anchete care vizau fosti procurori din cadrul DNA. La ce am asistat azi: Un interviu cu intrebari facile, in care candidatii au salutat infiintarea acestei structuri – criticata de organismele europene si asociatiile de magistrati. Cele mai importante raspunsuri si intrebari. “Salut infiintarea Sectiei pentru investigarea infractiunilor din Justitie (SIIJ) “, si-a inceput interviul Gheorghe Stan. Procurorul isi prezinta programul de management. Detalii despre acesta in articolul:
Care a fost pensia medie in Romania, la sfarsit de 2018. Aproape 5 milioane de oameni traiesc cu acesti bani
Romanii au cheltuit in 2018 pana la 90% din venituri pe mancare si impozite
Dăncilă, UE şi devastarea minţii românilor În timp ce, împreună cu alte secretare şi şoferi din Teleorman şi de aiurea, V.V.Dăncilă şi Carmen-decât Dan le dau clasă liderilor unor ţări puternice, occidentale, acasă domnesc uitarea, ura, ignoranţa şi impenitenţa. Am aflat zilele trecute că, potrivit premierului Dăncilă, România a “devastat” state puternice precum Franţa, Germania şi Italia. Înmărmuriţi de acest panseu, aţi putea fi ispitiţi, la ieşirea dvs. din şoc, să zâmbiţi cu oarecare jenă. Aţi zâmbi degeaba, fiindcă n-aţi fi priceput nimic. Aflaţi că ”oaia are doar dorinţa”, vorba ministrului agriculturii, Daea, ”de a fi înţeleasă”. S-avem deci înţelegere pentru miori şi trebuinţele acestor patrupede, care, orişicât, cum spune acelaşi ministru Petre Daea, au ”unit generaţii”. Nu-i clar dacă doar de ovine, sau şi de bovine şi bipezi. Dar, dacă oaia (nu doar femeia) trebuie înţeleasă, de ce nu şi Dăncilă, şefa gânditorului de la MADR? În timp ce liderii ţărilor “devastate” se străduiesc, mai nou, s-o înţeleagă pe doamna Dăncilă şi plâng pesemne, acum, în pumni, aţi putea fi ispitiţi să izbucniţi în râs homeric. Dar n-ar fi hohotele dvs. S-ar potrivi mai bine să bufniţi în râsu’ plânsu’ lui Nichita Stănescu. Fiindcă Dăncilă nu e fitecine. Nu-i doar marioneta şefului Telejormaniei. E, totuşi, vorba lui Radu Paraschivescu, premierul României. Şi chiar dacă n-a împlinit încă anul de când stăpânul mantiei de pavian a plasat-o şi validat-o la putere, în Parlamentul penalilor, spre a-i cârma ţara teleormanizată, pesedizată şi cleptocratizată, premiera chiar a reuşit să repete performanţa miorii. A unit şi ea generaţii de protestatari şi rezistenţi. Care, sorcoviţi recent, s-au confruntat la pescuit cu minunea unei discuţii cu peştişorul de aur. Ieşind din tipica muţenie a preşedintelui, preştişorul le-a cerut să-i dăruiască viaţa, rearuncându-l în apă, pentru ca el, peştişorul, să-i poată răsplăti împlinindu-le trei dorinţe. Protestatarii şi rezistenţii l-au rugat pe filosoful naţiunii să-i ajute să le formuleze vrerile. Mihai Şora n-a întârziat să şi le rostească pe ale sale: ”În anul de grație douăzeci nouăsprezece, am trei dorințe: 1. să scăpăm de ei 2. să scăpăm de ei, 3. să scăpăm de ei“. Pentru ca nici oaia să nu pretindă că nu pricepe cine-s ei, pentru ca trollii să nu-l poată mistifica, iar postacii reinterpreta, cărturarul român a precizat, că, ”odinioară, pronumele ei avea – pentru orice om întreg și cinstit – un conţinut limpede: trimitea spontan la clica de securişti, nomenclaturişti, comunişti, parveniţi și neciopliţi care ne urmăreau, ne parazitau viețile, ne batjocoreau mintea și sufletul. Care ne zdrobeau speranța și destinul, ne nenoroceau copiii. Ei însemna răul absolut, răul concret, răul care nu cunoaște jumătățile de măsură, nu se intersectează niciodată cu Binele, nici nu-și pune problema Binelui, nu are știință de vreun bine oarecare. Este, cred, pentru întâia oară după Revoluție când pronumele ei a căpătat, din nou, un conținut limpede. Și nu există, din punctul meu de vedere, om întreg și cinstit care să sprijine clica aflată azi la putere și să o facă senin, din convingere. Înțeleg: dintr-o convingere pură. Căci, sprijinind această clică, după ce ea a dat atâtea dovezi de netrebnicie, de jaf și prostie, de necunoaștere ori disprețuire a categoriilor morale, omul acela nu poate fi altcumva decât legat ombilical de clica jefuitoare, corupt el însuși, cu găuri în fibra morală, cu largi crăpături în însăși umanitatea lui”. Integral:
Zegrean: Respingerea Adinei Florea pentru sefia DNA respecta deciziile CCR Decizia lui Klaus Iohannis de a respinge propunerea pentru sefia DNA a Adinei Florea respecta hotararile Curtii Constitutionale si presedintele nu poate fi invinuit pentru hotararea sa, spune fostul presedinte CCR, Augustin Zegrean. “Legea aceasta, care prevede posibilitatea presedintelui de a respinge o singura data o propunere, este luata dupa o decizie a Curtii Constitutionale din 2008, in care se spune ca presedintele poate sa respinga o singura data o propunere de ministru. Si aici este o chestie similara, este cam acelasi lucru…Intre timp, Curtea Constitutionala a mai dat o decizie, in 19 decembrie, prin care reia din motivarea deciziei din 2008 si spune ca a doua propunere nu poate sa fie, in niciun caz, aceeasi persoana care a fost o data respinsa. Asta spune si in 2008 in decizie si in 2018 in decizie, cand este vorba de numirea sau revocarea ministrilor. Or, fiind o situatie similara, cea de la numirea procurorilor, si practica Curtii este identica. Nu poate fi invinuit presedintele ca a respins-o! Singura motivare pe care ar fi trebuit presedintele sa o faca – era suficient sa spuna ca persoana aceasta a fost a mai fost propusa inca o data si a fost respinsa, conform deciziei Curtii Constitutionale. Nu poate fi obligat in niciun caz, pentru ca propunerea insasi nu este in regula, daca a fost facuta aceeasi propunere”, a spus Augustin Zegrean. In plus, fostul presedinte al Curtii Constitutionale a Romaniei a afirmat ca decizia de anul trecut a CCR specifica faptul ca presedintele poate respinge propunerile ori de cate ori constata ca este un motiv de nelegalitate si ca in acest caz nu se poate vorbi nici de neindeplinirea atributiilor de catre presedinte, nici de conflict juridic de natura institutionala. “In decizia de anul trecut a Curtii se spune ca presedintele poate sa respinga pentru motive de nelegalitate propunerile ori de cate ori constata ca este un motiv de nelegalitate. Am inteles acum ca dosarul candidatei, al persoanei propuse, nu avea toate documentele solicitate de lege. Atunci sa nu se mire nimeni ca a fost respinsa. Integral:
Masuri compensatorii pentru VIP-urile condamnate: Toader se pregateste sa-i albeasca lui Dragnea cazierul Inaltii demnitari condamnati definitiv de completul de 5 judecatori de la Inalta Curte, in perioada 2014-2018, ar putea contesta aceste sentinte in baza unei prevederi legislative anuntate de ministrul Justitiei, Tudorel Toader. Avocatul Bombonicai Dragnea a numarat 350 de decizii, cel mai cunoscut caz fiind cel al lui Liviu Dragnea, condamnat in Dosarul Referendumul. Pe 22 aprilie 2016, Liviu Dragnea a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu suspendare. Dragnea a fost acuzat de folosirea influentei sau a autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau altul de foloase necuvenite. Trebuie spus ca, din cauza acestei condamnari, Liviu Dragnea nu poate ocupa o functie in Executiv. Astfel, articolul (2) din Legea 90/2000 privind organizarea si functionarea Guvernului Romaniei si a ministerelor, in vigoare si astazi, are urmatoarea forma actualizata: “Pot fi membri ai Guvernului persoanele care au cetatenia romana si domiciliul in tara, se bucura de exercitiul drepturilor electorale,nu au suferit condamnari penale si nu se gasesc in unul dintre cazurile de incompatibilitate prevazute in cartea I titlul IV din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, cu modificarile si completarile ulterioare.” Integral:
Corina Cretu dezvaluie dezastrul din absorbtia fondurilor UE: Suntem ultimii la combaterea somajului in randul tinerilor (Grafic) Romania nu a folosit niciun euro din banii europeni destinati combaterii somajului in randul tinerilor, arata comisarul european pentru Politica regionala, Corina Cretu, prin intermediul unui grafic publicat pe pagina personala de Facebook. Cretu noteaza ca banii pusi la dispozitia Romaniei puteau fi accesati pana pe 30 iunie 2018. “Aveti mai jos situatia implementarii programului destinat combaterii somajului in randul tinerilor intre intre 18 si 25 de ani, din toate statele Uniunii Europene, tabel ce poate fi consultat pe site-ul Comisiei Europene. Sumele destinate acestui program lansat in 2015 puteau fi accesate pana in 30 iunie 2018. Va doresc tuturor o zi buna”, a scris Corina Cretu pe reteaua sociala. Spre deosebire de Romania, Bulgaria a reusit sa cheltuie peste 50% din banii alocati prin programul Youth Employment Initiative. Slovenia a cheltuit cel mai mult, cu putin peste 90% din suma alocata. Datele furnizate miercuri de Corina Cretu vin in contextul in care cu o zi in urma ministrul de resort,
Director IGSU, despre noile dotări: ”Sunt frumoase, dar ne uităm la ele. Ca să iasă pe poartă trebuie să aducem o tură sau chiar două de acasă” Deşi a fost adusă tehnică de intervenţie nouă, nu are cine să lucreze pe ea, personalul existent fiind de multe ori suprasolicitat, a declarat directorul din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) col. Mirel Guţă, citat de Agerpres. Deficitul de personal din cadrul inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă din ţară ar putea fi redus prin aprobarea memorandumului pentru încadrarea din sursă externă a soldaţilor şi gradaţilor. “Este în curs de promovare un memorandum pentru încadrarea din sursă externă a soldaţilor şi gradaţilor profesionişti. La nivel naţional, se intenţiona undeva la un număr de 8.400. Să sperăm că obţinem 6.000 şi astfel numărul celor prezenţi în turele de serviciu să crească considerabil şi să avem posibilitatea să încadrăm această tehnică de intervenţie care ne vine în curte. Pentru că dacă înşirăm toate maşinile de pompieri, pe care uneori le vedem înşirate la defilare, o să constatăm că nu avem cu cine să le încadrăm. Le avem, sunt noi, sunt frumoase, dar ne uităm la ele.” Integral: 
Obsesia lui Darius Valcov: Almanahurile cu “realizari” marete. Cum arata “Slatina, dragostea mea” (Foto&Video) Darius Valcov ar urma sa coordoneze un volum cu realizarile Executivului in 2018, carte care ar putea marca debutul in literatura al Guvernului condus de Viorica Dancila. Politicianul nu este la prima experienta editoriala in carti laudative. In perioada in care conducea Primaria Slatina (2004-2012), el a lansat mai multe astfel de almanahuri. Cea mai cunoscuta aparitie este denumita “Slatina, dragostea mea” si este semnata chiar de fostul ministru al Finantelor. Cartea a fost tiparita in mai multe editii, dar in esenta era vorba de un almanah plin de fotografii….In 2012, Valcov a parasit PDL pentru PSD, si a lasat postul de edil pentru fotoliul de senator. In dosarul in care a fost condamnat la 8 ani de inchisoare, Darius Valcov a fost acuzat de fapte de coruptie facute fix in perioada in care era edil al orasului Slatina. Decizia din acest caz a fost contestata la completul de 5 judecatori. Integral: 
Democratia e intr-un declin mai puternic in Europa decat oriunde in lume. Romania e pe ultimul loc in UE 
Vesti proaste de la Banca Mondiala: A inrautatit estimarile privind evolutia economica a RomanieiEconomia Romaniei va inregistra un avans de 3,5% in 2019 si de 3,1% in 2020, in scadere cu un punct procentual fata de prognoza din iunie 2018, se arata in raportul semianual “Global Economic Prospects”, publicat miercuri de Banca Mondiala (BM). De asemenea, institutia financiara internationala se asteapta ca Romania sa raporteze pentru 2018 o crestere a Produsului Intern Brut de 4,1%,
Isarescu critica dur “taxa pe lacomie”: Nu vii in prag de Craciun cu o astfel de bomba. Ne-a luat prin surprindere trasnaia Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, a atacat dur Ordonanta Teodorovici, in special masura privind instituirea unei taxe pentru banci, asa numita “taxa pe lacomie”. Isarescu a criticat Ministerul de Finante ca nu a discutat cu industria bancara inainte de a lua aceasta decizie si precizeaza ca exista numeroase nelamuriri cu privire la aplicabilitatea taxei. Chiar si BNR, spune el, are dificultati in a intelege ordonanta.”Trebuie sa discuti cu industria bancara, nu la final de an, in prag de Craciun, vii cu o astfel de bomba. Asta e principala nemultumire (a industriei bancare – n.red), cred ca Ministerul de Finante va discuta cu reprezentantii ei. Au si ei nelamuriri despre cum se aplica taxa. Si noi avem dificultati in a intelege aceasta ordonanta. O asemenea OUG trebuia prezentata intai in Comitetul National de Stabilitate Macroeconomica. Probabil vom cere sa facem o sedinta extraordinara a Comitetului. Flexibilitatea politicii monetare va fi afectata, ceea ce nu va ajuta Guvernul”, a declarat, marti, Mugur Isarescu. Totodata, guvernatorul BNR a precizat ca o echipa a Bancii Centrale a efectuat un studiu de impact in urma caruia au rezultat pierderi de miliarde de euro generate de aceasta taxa. “Ne-am chinuit sa o intelegem (ordonanta – n.red) . Am avut si noi concedii, a fost o echipa care a facut o analiza despre impact, teoretic inaintea legii trebuia facut impactul, noua ni s-a cerut dupa. Domnul Daianu a incercat sa faca o evaluare asupra politicii monetare. Integral:
Ce le-a spus Lazar procurorilor DNA: Aveti resursele umane pentru a continua lupta anticoruptie! DNA are resursele umane de expertiza profesionala pentru a asigura integritatea, eficienta si disciplina institutionala, precum si de a continua lupta anticoruptie, in conformitate cu normele si standardele profesionale de eficacitate, calitate a actelor de urmarire penala si de aparare a drepturilor fundamentale ale omului. Acesta este mesajul pe care procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, l-a transmis procurorilor DNA la sedinta care a avut loc la finalul mandatului interimar al Ancai Jurma.”Cu acest prilej, s-a constatat ca aceasta si-a indeplinit obiectivele asumate: asigurarea unui interimat echilibrat, continuarea combaterii fenomenului coruptiei, respectarea normelor procedurale, a standardelor europene in materie si apararea drepturilor fundamentale ale cetatenilor”, arata un comunicat al Parchetului General. Totodata, in acest cadru, s-a transmis conducerea DNA de la procurorul sef interimar, caruia ii expira delegarea, catre procurorii sefi adjuncti, conform reglementarilor interne. Integral:
Kovesi a contestat la CEDO decizia prin care a fost revocată de la șefia DNA Laura Codruța Kovesi a atacat la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia prin care a fost revocată din funcția de procuror-șef al DNA, plângerea fiind depusă în luna decembrie a anului trecut. Ea arată în plângerea depusă la CEDO că i-au fost încălcate mai multe drepturi, potrivit Europa FM. “Am formulat în luna decembrie 2018 o plângere, în nume personal, la Curtea Europeană a Drepturilor Omului în care am arătat că au fost încălcate mai multe drepturi prevăzute în Convenția Europeană a Drepturilor Omului în ceea ce privește revocarea din funcția de procuror șef al DNA ca urmare a Deciziei nr.358 din 30 mai 2018 pronunțată de Curtea Constituțională. Motivele pe care le-am invocat în acțiune au vizat faptul că, prin decizia sa, Curtea Constituțională a hotărât revocarea din funcție, deși nu am avut calitatea de parte în conflictul soluționat de instanța constituțională, nu am fost citată în fața Curții Constituționale și nu am avut posibilitatea de a avea cel puțin calitatea de <<intervenientă>> pentru a exprima un punct de vedere în apărarea mea”, se arată într-un răspuns al Laurei Codruța Kovesi transmis de biroul de presă al Parchetului General, potrivit Europa FM. Fosta șefă a DNA a arătat în plângerea la CEDO că nu a putut contesta decizia Curții Constituționale, inexistența unei căi de atac fiind stabilită de însăși motivarea deciziei Curții Constituționale. “Astfel, am reclamat și faptul că nu există în dreptul intern un temei de drept prin care să poată fi exercitată o cale de atac împotriva Deciziei Curții Constituționale nr. 358 din 30 mai 2018. În procedura în care Curtea Constituțională a emis Decizia nr. 358 din 30 mai 2018 nu au fost respectate garanțiile unui proces echitabil sub aspectul accesului la un tribunal, având în vedere că nu există în dreptul intern <<un recurs efectiv>>, un temei de drept și o procedură internă bazată pe criterii obiective care să îmi ofere dreptul la o contestație privitoare la drepturile și obligațiile cu caracter civil referitoare la măsurile disciplinare dispuse de ministrul justiției și decise de Curtea Constituțională printr-o decizie definitivă, fără cale de atac”, se mai arată în răspunsul transmis de fosta șefă a DNA. Integral: 
Desi politicienii promit 4 reactoare la Cernavoda, Romania va fi nevoita sa se descurce in curand cu unul singur In urmatorii ani, Romania isi va injumatati numarul de reactoare nucleare, in loc sa si-l dubleze, asa cum au promis aproape toti oamenii politici ajunsi la putere in ultimii 15 ani. In prezent, circa 18% din productia de energie electrica din Romania este asigurata de cele doua reactoare ale centralei nucleare de la Cernavoda. De fapt, centrala a fost, in 2017, al treilea cel mai mare furnizor de energie din tara, dupa Complexul Energetic Oltenia si Hidroelectrica SA. Specialistii in energie spun ca Romania are nevoie de centrala nucleara din mai multe motive. Inainte de toate, pentru ca e bine sa ne producem energia din mai multe surse, reducandu-ne astfel riscul de a deveni dependenti de o singura resursa, cum ar fi apa, gazul sau carbunele. Apoi, bazandu-ne pe energie nucleara, ne-am reduce emisiile de gaze poluante si am reusi sa ne aliniem mai repede standardelor UE in materie de protectia mediului. Dar ca sa reuseasca sa dezvolte sectorul nuclear, statul ar trebui sa investeasca in el. Or, din pacate, tocmai asta nu prea reuseste sa faca…Constructia centralei a inceput in comunism, in anul 1982. La acel moment, statul isi propusese sa ridice la Cernavoda nu mai putin 5 reactoare de tip “CANada Deuterium Uranium” (CANDU), fiecare capabil sa produca 706 MW. Desi au inceput sa lucreze la toate cele 5 reactoare, comunistii n-au mai apucat sa termine niciunul. Asa se face ca reactorul 1 a fost pus in functiune abia in 1996, iar reactorul 2, in anul 2007. Proiectul reactorului 5 a fost abandonat, iar santierele reactoarelor 3 si 4 – construite in proportie 15% si respectiv 14% – au intrat in conservare inca din 1992. Ideea de a finaliza aceste reactoare n-a disparut, insa, niciodata, in conditiile in care Romania ar avea mult de castigat de pe urma lor. De fapt, din 2007 incoace, niciun lider politic n-a scapat ocazia de a se lauda cu faptul ca a gasit, in sfarsit, solutia pentru reluarea constructiei reactoarelor 3 si 4 de la Cernavoda. Din pacate, nicio promisiune nu s-a concretizat. Integral:
Ce conține plângerea lui Dragnea la Tribunalul UE de la Luxemburg: Șeful PSD ar fi vrut ca OLAF să fie anchetat de Comisia Europeană Șeful PSD, Liviu Dragnea, ar fi vrut ca Oficiul European de Luptă Antifraudă să fie, la rândul său, supus unei anchete de către Comisia Europeană, după ce OLAF a făcut investigațiile folosite ulterior de procurorii români de la DNA în așa-numitul dosar Tel Drum. Informația apare în acțiunea depusă de liderul PSD la Tribunalul UE prin care Dragnea a dat în judecată, recent, Comisia Europeană – au declarat pentru HotNews.ro surse de la Luxemburg, care au avut acces la document. Reamintim că Liviu Dragnea a dat în judecată, la Tribunalul UE, Comisia Europeană, în 11 decembrie 2018, pentru că nu i-a acceptat o contestație din 1 iunie 2018 față de două rapoarte OLAF din 2016, în care Oficiul European de Luptă Antifraudă a constatat un prejudiciu de 21 de milioane de euro în urma unor presupuse fraude cu fonduri europene. Acestea fac obiectul așa-numitului dosar Tel Drum, deschis de Direcția Națională Anticorupție (DNA) din România, în anul 2017. Potrivit site-ului Tribunalului UE, dosarul „Dragnea v Commission Case T 738/18”
O cascada fierbinte curge pe sub Bucuresti. Iata de unde vine apa si de ce reprezinta un pericol O intreaga cascada de apa fierbinte se scurge continuu din reteua RADET in subteranele Capitalei, riscand sa afecteze stabilitatea solului pe care sunt ridicate blocuri, scoli si spitale, sustine consilierul municipal Ciprian Ciucu (PNL). Inca de luni Ciprian Ciucu atragea atentia – prin intermediul unei postari pe o retea de socializare – ca apa fierbinte care se pierde din reteaua ciuruita a RADET se scurge in subteranul Bucurestiului, afectand stabilitatea solului pe care sunt strazi, locuinte si institutii. Marti, consilierul PNL a postat si parametrii de livrare a agentului termic prin reteaua RADET, asa cum erau ei inregistrati la ora 6:00, in dimineata zilei de 8 ianuarie.”Se poate vedea din imagine ca, intr-adevar, pierderile nu erau ieri de 1.000 de tone de apa pe ora. Adevarul era mult mai crunt: se ajunsese la pierderi de peste 2.000 de tone pe ora. E o intreaga cascada care curge sub Bucuresti si care, bineinteles, risca sa afecteze solul”, a declarat pentru Ziare.com Ciprian Ciucu. Intr-o astfel de situatie, consilierul PNL sustine ca singura solutie este un plan solid de investitii, care sa opreasca aceasta risipa periculoasa. “Fara investitii, reteaua RADET a ajuns un asa ciur incat, ca sa ajunga caldura in case, trebuie crescuta presiunea. Iar cand creste presiunea apar alte si alte avarii. E un cerc vicios. Gabriela Firea, lasati concertele si spectacolele si planificati investitii serioase! Chiar daca sperati ca nu va crapa de tot in timpul mandatului dvs, nu veti scapa de raspundere!”, sustine Ciprian Ciucu. Administratorul special al RADET, Alexandru Burghiu, a declarat pentru Ziare.com ca aceasta cascada nu exista, iar lucrurile nu stau asa cum le prezinta consilierul PNL. “Pierderile exista, dar nu sunt nici de ieri, nici de astazi. Ceea ce nu exista este aceasta cascada subterana. Nici nu ar avea cum sa existe, in conditiile in care apa se duce intr-un sistem de canalizare. Exista, la nivelul micro, infilitratii, sigur. Dar cantitatea este infima fata de ce se duce in canalizare. Nu este o sitiatie de natura sa puna orasul in pericol. Daca toata aceasta apa s-ar strange in galerie, nu ar ajunge sa iasa la suprafata? Pe unde vedeti ca iese abur, ar iesi intr-un final si apa, la cantitatile despre care vorbim. Si nu cred ca ati vazut asa ceva, prin oras…Integral:
A uitat de respectul pentru morti! Piedone revine in politica si resusciteaza partidul lui Voiculescu La doar 3 ani de la drama care a provocat peste 60 de morti in clubul Colectiv, fostul primar al Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, revine in politica. El vrea sa readuca in prim-plan o formatiune politica infiintata de Dan Voiculescu. Este vorba de Partidul Umanist din Romania (Social-Liberal), fostul Partid Umanist Roman/Partid Conservator, fondat de mogulul TV. Cristian Popescu Piedone ocupa functia de coordonator politic national al acestui partid, potrivit unui comunicat de presa remis marti Ziare.com. PUR anunta ca pe 10 ianuarie 2019 va avea loc o conferinta de presa privind prezentarea prioritatilor umanistilor pentru anul 2019. Din aceasta formatiune politica mai fac parte europarlamentarul Maria Grapini si fostul primar al Devei, Petru Marginean,
Melescanu a fost luat la rost de un reporter BBC despre amnistierea marilor corupti din Romania: Este absurd! (Video) Jurnalista BBC Emily Maitlis a incercat sa afle de la ministrul roman de Externe, Teodor Melescanu, de ce Guvernul incearca sa dea o amnistie pentru politicienii corupti.Initial, ministrul a incercat sa ii explice jurnalistei ca inchisorile din tara noastra sunt supraaglomerate, insa Emily Maitlis nu s-a lasat dusa cu vorba si l-a intrerupt pe Melescanu: “Este absurd! Vorbim despre practici politice corupte si daca Guvernul va da o amnistie pentru acei politicieni care sunt gasiti vinovati!”. Iata cum a decurs dialogul dintre cei doi: Emily Maitlis: Liderul dvs (Liviu Dragnea – n.red.) a fost gasit vinovat de coruptie, tocmai din acest motiv nu ii este permis sa fie premier. Acum, tara dvs incearca sa dea o noua amnistie pentru a le permite politicienilor corupti sa fie liberi. Ce fel de semnal transmite o asemenea decizie? Teodor Melescanu: Vreau sa va spun foarte sincer ca una dintre cele mai dificile probleme pe care le intampina Romania este situatia din penitenciare si inchisori (sic!) . Exista o procedura de infringement privind supraaglomerarea din inchisori si luam in calcul posibilitatea de a gasi solutii ce ofera conditii mai bune pentru detinuti. Din acest punct de vedere, ne gandim la posibilitatea de a folosi niste dispozitive electronice care sa le permita celor condamnati…..Precizam, in context, ca
Noua lege a Educatiei va fi trimisa in martie la Parlament. Andronescu nu renunta la ideea examenului de treapta Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, sustine ca pe 30 martie va fi inaintata Parlamentului noua lege a educatiei, adaugand ca si-ar dori ca proiectul sa nu fie unul “stufos”. Andronescu a insistat pe ideea examenului de treapta. “Ne-am angajat ca vom duce la 30 martie legea in Parlament. Ca urmare, pana atunci, trebuie sa avem aceste elemente de referinta pe care sa le punem si pe care sa creionam legea. Mi-as dori sa nu fie o lege stufoasa, sa fie o lege mai putin stufoasa, mai clara din punct de vedere al obiectivelor si sa lase la legislatia subsidiara de metodologii, regulamente ceea ce este de competenta regulamentelor si a metodologiilor”, a spus demnitarul, luni seara, la Digi24. In opinia sa, o evaluare la clasa a X-a ar aduce beneficii avand in vedere ca la examenul de bacalaureat va ramane de invatat materia din ultimii doi ani de liceu. “Invatamantul obligatoriu nu se termina la clasa a opta. Invatamantul obligatoriu se termina dupa clasa a X-a. Teoretic, acolo ar trebui sa avem o evaluare, sa stim ca am incheiat ciclul invatamantului obligatoriu…. Referindu-se la reducerea numarului de ore, Andronescu a spus ca aceasta nu este o ordonanta a Guvernului, ci o initiativa legislativa. “Foarte multe legi se intorc la reexaminare. Aceasta nu este ordonanta Guvernului, este o initiativa legislativa pe care presedintele are dreptul sa o trimita la reexaminare. Ce va decide Camera si apoi Senatul este decizional ministerul va aplica. Mi se pare foarte normal sa respectam dreptul Legislativului de a pronunta legi si de a se pronunta asupra legilor si dreptul ministerului sau obligatia ministerului de a aplica. In Legea 1 din 2011 a existat aceasta prevedere, adica sunt 20 de ore pentru ciclul primar, 25 de ore pentru ciclul gimnazial si 30 de ore pentru ciclul liceal. De ce le-am modificat? Pentru ca ele creau o inflexibilitate. Aveai nevoie de o ora in plus in clasa a sasea, sa spunem, sau a opta – nu puteai sa depasesti cele 25 de ore. Integral: 
Noi date privind pilonul II de pensii: Peste 7,21 milioane de români aveau pensii private obligatorii în noiembrie 2018, iar valoarea activelor a crescut la 48,19 miliarde de lei Peste 7,21 milioane de români contribuiau la pilonul II de pensii la sfârșitul lunii noiembrie din acest an, față de 7,19 milioane de participanți în luna anterioară a acestui an, în timp ce valoarea totală a activelor din sistem a urcat de la 47,08 miliarde lei la 48,19 miliarde de lei, arată
Liderul ALDE Europa: România trebuie să ia în serios recomandările Comisiei de la Veneţia şi GRECO privind legile justiţiei România trebuie să ia în serios recomandările făcute de Comisia de la Veneţia şi GRECO privind legile justiţiei, a declarat la RFI eurodeputatul olandez Hans van Baalen, preşedinte al partidului ALDE Europa. Pe de altă parte, el spune că pe durata președinției Consiliului Uniunii Europene România ar trebui să fie “un mediator eficient”. “România este un stat important în regiune – Moldova, Ucraina, Rusia – aşa că sper că România va fi capabilă să pună pe masă chestiunea securităţii şi că va putea să lucreze ca preşedinte al Uniunii cu Statele Unite, pentru a avea o poziţie fermă faţă de Rusia şi faţă de agresiunea rusească din regiune. Asta cred eu că este important. Desigur, avem problemele curente, precum Brexit, situaţia din Magreb şi din lumea arabă, situaţia legată de comerţul cu SUA. Deci sunt multe subiecte pe agenda preşedinţiei româneşti a Uniunii Europene”, a declarat liderul ALDE, vorbind despre provocările României la preşedinţia Consiliului UE. El a spus că România ar trebui să fie un mediator eficient, să aducă împreună cele 28, respectiv 27 de state, după Brexit, ca să formuleze poziţii comune. Eurodeputatul olandez crede că România este pregătită să exercite preşedinţia rotativă a UE: “Meleşcanu este un ministru bun, care cunoaşte foarte bine Europa, aşa că eu sunt încrezător că va fi o preşedinţie pozitivă”. Pe de altă parte, liderul ALDE Europa a spus că atât Comisia de la Veneţia, cât şi GRECO trebuie luate în serios în privinţa recomandărilor făcute României privind statul de drept. Integral:
Audit al Curții de Conturi la Primăria Sector 6: Instituția a plătit 415 platani care nu se regăsesc pe teren și a achiziționat servicii de consultanță pentru implementarea strategiei de comunicare deși are angajați pentru asta Primăria Sectorului 6 a plătit circa 190.000 lei pentru a achiziționa servicii de asistență și consultare pentru implementarea strategiei de comunicare, precum și a unui studiu sociologic de tip focus-grup, deși are birou de presă și o direcție de comunicare, relevă un audit al Curții de Conturi realizat pentru anul 2017. În plus, Administrația Domeniului Public a plătit 415 platani care nu se regăsesc pe teren, ceea ce a creat un prejudiciu de circa 200.000 lei, potrivit documentului obținut de HotNews.ro. În ceea ce privește prima abatere, este vorba despre două contracte, primul încheiat cu firma Inv Consulting Project SRL. ”În condiţiile în care în cadrul entității este organizat şi funcţionează Serviciul Online şi Sisteme Informatice având 8 salariați angajați pe tot parcursul anului 2017 și Serviciul Relaţii cu Mass-media, Societatea Civilă, Protocol, Evenimente având tot 8 salariați angajați pe tot parcursul anului 2017, entitatea a încheiat cu S.C. Inv Consulting Project S.R.L., Contractul de servicii nr. 13/01.02.2017 având ca obiect “asistență și consultanță pentru implementarea strategiei de comunicare” pentru derularea căruia a plătit 131.000 lei. Pentru această activitate, entitatea a angajat şi plătit în anul 2017, conform fişei contului furnizorului, suma de 131.000 lei către S.C. Inv Consulting Project S.R.L. pe de o parte și, pe de altă parte, a plătit suma de 903.552 lei (salarii şi contribuții aferente) pentru salariații Serviciului on-line şi Sisteme Informatice, dar si pentru Serviciul Relaţii cu Mass-Media, Societatea Civilă, Protocol, Evenimente”, se arată în auditul Curții de Conturi. Aceeași situație este și în cazul contractului încheiat pentru realizarea unui focus grup. Integral:
Ministerul Mediului, acuzat ca incalca o decizie judecatoreasca definitiva si distruge Defileul Jiului (Document) Deputatul USR Mihai Gotiu prezinta un protocol incheiat intre Ministerul Mediului si Hidroelectrica prin care, in ciuda directivelor europene, a legislatiei nationale, dar si a unei decizii judecatoresti definitive, se da unda verde distrugerilor din Parcul National Defileul Jiului. Gotiu a facut o interpelare catre Ministerul Mediului si acuza ca institutia condusa de Gratiela Leocadia Gavrielescu incearca sa manipuleze spunand ca, de fapt, urmareste atragerea de fonduri europene pentru a proteja zona. “In plin razboi al Coalitiei PSD & ALDE impotriva ‘protocoalelor Statului Paralel’, ministrul Mediului, Gratiela Leocadia Gavrilescu, a semnat un protocol cu Hidroelectrica. Sub pretextul (manipulator) al accesarii de fonduri pentru protectia mediului, protocolul – in posesia caruia am intrat in urma unei intrebari parlamentare – faciliteaza, in fapt, incalcarea unei decizii definitive a Justitiei, a directivelor europene din domeniu si, in cele din urma, distrugerea Parcului National Defileul Jiului. Astfel, in protocol e mentionat in mod expres, la Art. 3. Proiecte de interes asupra mediului care fac obiectul documentului: ‘Consolidarea biodiversitatii in defileul Jiului si identificarea solutiilor pentru asigurarea unui debit ecologic necesar sustinerii comunitatilor biologice de flora si fauna si a nevoilor economico-sociale ale comunitatilor locale’.Practic, Ministerul Mediului, prin semnatura d-nei Gavrilescu, isi asuma sa incalce hotararea definitiva a Curtii de Apel Bucuresti, care, in decembrie 2017, a anulat autorizatiile de construire ale proiectului Hidroelectrica din Parcul National Defileul Jiului”, arata Gotiu, care posteaza si raspunsul oficial primit, impreuna cu protocolul. Deputatul USR prezinta si argumentele in baza carora face astfel de acuzatii grave. “Pentru a vorbi de ‘asigurarea unui debit ecologic’ in Defileul Jiului ar trebui sa existe un proiect hidroenergetic LEGAL, ceea ce, dupa cum am aratat, nu e cazul. Pentru obtinerea unor noi autorizatii de construire pentru continuarea proiectului in care Hidroelectrica a pompat (abuziv) aproximativ 150 de milioane de euro pana acum ar fi nevoie de un acord de mediu (lipsa acestuia fiind cauza care a dus la anularea autorizatiilor de construire). Acordul de mediu ar trebui sa fie eliberat de Ministerul Mediului sau de o autoritate competenta (la nivel central sau local) din subordinea Ministerului (Agentia pentru Protectia Mediului). Cat timp Defileul Jiului are statut de parc national, eliberarea unui acord de mediu pentru un proiect de genul celui vizat de Hidroelectrica, ar incalca flagrant directivele europene si legislatia nationala din domeniu“, arata Gotiu. Integral:
Analiza: Presedintia Romaniei la Consiliul UE – obiective vagi, ambitii mici, probleme interne multe Presedintia rotativa detinuta de Romania risca sa fie afectata de agenda anti-europeana si anti-justitie ale PSD-ALDE si de lipsa de viziune legata de marile dosare pe care va trebui sa le gestionam. Cine rasufla usurat ca am scapat de lovitura finala a celor care au confiscat Romania, ordonanta de amnistie si gratiere, pentru ca am preluat presedintia Consiliului UE pentru 6 luni, trebuie sa inteleaga ca pericolul este departe de a fi trecut. Tariceanu, Dragnea si marionetele lor au schimbat tactica. Pe plan extern, au ales confruntarea deschisa cu oficialii europeni, pe care-i acuza ca trateaza Romania ca pe o tara de mana a doua, fara respect, deoarece critica modificarea Legilor Justitiei in sensul politizarii si subjugarii acesteia si a Codurilor Penale, pe repede inainte pentru a a-i scapa pe ei si pe ai lor. Va amintiti discursul agresiv al doamnei Dancila la Bruxelles si cele virulent anti-europene ale lui Dragnea si Tariceanu de la Consiliul National al PSD. Reprezentantii PSD-ALDE mizeaza pe faptul ca oficialii europeni nu le vor critica prea tare derapajele tocmai pentru ca asta ar pune o amprenta negativa pe presedintia rotativa, riscand sa afecteze si gestionarea si inchiderea unor dosare importante pentru UE. Incurajarile date de Jean Claude Juncker si altii ca Romania este pregatita pentru presedintia rotativa au fost tocmai o incercare de temperare a actualei majoritati. In plan intern, retorica PSD-ALDE este una centrata pe necesitatea de consens national si pace intre partide. Securea razboiului politic trebuie ingropata pentru 6 luni cu orice pret si se asteapta de la Opozitie sa critice si sa atace cat mai putin derapajele Puterii, in numele interesului national de a avea o presedintie de succes. De fapt, se incearca folosirea presedintiei ca un capac pus Opozitiei. Urmeaza cu siguranta sa auzim des in perioada urmatoare ca cei care critica Guvernul, ineficienta si incompetenta lui strica imaginea Romaniei, sunt tradatori de neam si defaimeaza tara, acum cand toata Europa este cu ochii pe noi. Este imposibil insa sa pui batista pe tambal timp de 6 luni, in care PSD-ALDE isi vor pune in aplicare agenda anti-justitie si stat de drept, la aceeasi turatie. In aceasta cheie trebuie citit mesajul recent al lui Jean Claude Juncker, care exprima indoieli privind faptul ca Guvernul de la Bucuresti a inteles ce inseamna sa prezidezi statele UE. Un avertisment subtil, mai ales ca in acelasi interviu, el facea apel la excluderea FIDESZ-ului lui Orban din PPE. Integral:
Ședință importantă, luni, la CSM: Secția pentru procurori decide dacă prelungește delegarea Ancăi Jurma la șefia DNA Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii are pe ordinea de zi a ședinței de luni propunerea de prelungire a delegării Ancăi Jurma în funcția de procuror-șef interimar al Direcției Naționale Anticorupție (DNA), transmite Mediafax.”Nota Direcţiei resurse umane şi organizare privind propunerea de delegare în funcţia de procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie a doamnei procuror Jurma Anca”, este primul punct de pe ordinea de zi a ședinței Secției pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, programată să înceapă la ora 13.00. În iulie 2018, Anca Jurma a fost delegată de către procurorul general Augustin Lazăr pentru interimatul la şefia DNA. Ea deţinuse înainte două mandate de şef al serviciului de cooperare internaţională, ulterior fiind consiliera Laurei Codruţa Kovesi, însă nu instrumentase dosare penale de mai bine de 10 ani. Propunerea de prelungire a mandatului interimar pe care Anca Jurma îl are la conducerea DNA vine în condițiile în care ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că i-a trimis din nou președintelui propunerile de numire a celor cinci procurori în funcții de conducere la parchete, printre care și Adina Florea pentru funcția de procuror-șef DNA. Ulterior, președintele Klaus Iohannis a declarat că aceste numiri se află încă în analiza departamentului de resort din cadrul Administrației Prezidențiale, prin urmare o decizie încă nu a fost luată în ceea ce privește fostul post al Laurei Codruța Kovesi. Este a doua oară când Adina Florea este propusă la conducerea Direcției Naționale Anticorupție, șeful statului respingând-o prima dată. Integral:
Andronescu informeaza ca in 2.355 de scoli si gradinite nu exista apa si canalizare, iar toaletele sunt in curte Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a afirmat, intr-un raspuns la o interpelare, formulat la inceputul lunii decembrie, ca la nivel national aproximativ 2.355 unitati scolare functionau fara apa curenta si canalizare, avand WC-urile in curte. “Referitor la situatia avizelor sanitare, din datele statistice existente la Ministerul Educatiei Nationale rezulta ca, la nivel national, functioneaza aproximativ 2.355 de unitati scolare cu grupuri sanitare situate in curte si care nu sunt dotate cu apa curenta si canalizare”, a transmis Ecaterina Andronescu, in cadrul raspunsului unei interpelari adresate in scris de catre senatorul de Maramures neafiliat Severica Rodica Covaciu. Intrebarea a fost prezentata in luna noiembrie pentru ministrul interimar al Eduatiei Nationale, Rovana Plumb. “Va rog sa imi puneti la dispozitie date statistice referitoare la numarul total al uitatilor de invatamant din tara care nu au toaleta racordata la sistemul de alimentare cu apa si la canalizare. De asemenea, pentru judetul Maramures doresc sa imi precizati cate unitati scolare nu au toaleta la sistemul de alimentare cu apa si canalizare”, este interpelarea transmisa ministrului Educatiei. Integral:
Înființând fonduri, descurajând investiții sau reflecții asupra unui capitalism original
MAE, despre ajustarea alocațiilor pentru copiii nerezidenți ai lucrătorilor din Austria: Contravine legislaţiei UE Ministerul Afacerilor Externe și Guvernul României transmit, sâmbătă, că au luat notă „cu îngrijorare” de intrarea în vigoare în Austria, de la 1 ianuarie 2019, a legislației privind ajustarea nivelului alocațiilor pentru copiii nerezidenți ai lucrătorilor din acest stat membru UE în funcție de costul mediu al vieții din țara de rezidență a copilului. Autoritățile române consideră că o astfel de măsură contravine legislaţiei UE, pentru că discriminează cetățenii altor state membre, inclusiv români, care plătesc contribuții în Austria. Într-un comunicat remis sâmbătă seara, Ministerul român de Externe explică faptul că domeniul de aplicare al noii legi austriece îl reprezintă alocațiile și deducerile fiscale pentru copiii nerezidenți ai persoanelor care lucrează în Austria, măsura neafectând copiii care locuiesc în acest stat. „Considerăm că o astfel de decizie contravine principiilor care se află la baza proiectului european și legislației Uniunii, prin crearea unei situații de discriminare în ceea ce privește cetățenii altor state membre, inclusiv români, care plătesc contribuții în Austria”, afirmă MAE în comunicat. Potrivit MAE, „statul român susține ferm exercitarea libertății fundamentale de circulație în cadrul Uniunii Europene și accesul egal al lucrătorilor europeni la beneficiile sociale corelative muncii prestate”, iar „cetățenii români care lucrează în Austria plătesc aceleași taxe ca cetățenii acestui stat și trebuie să se bucure de un tratament egal cu aceștia din perspectiva drepturilor corelative”. MAE mai spune că „apartenența la Uniunea Europeană obligă toate statele să asigure un tratament corect, echitabil și nediscriminatoriu pentru toți cetățenii europeni” și amintește că Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene (TFUE) prevede „dreptul lucrătorilor europeni de a se stabili și lucra în orice alt stat membru decât cel ai cărui cetățeni sunt, beneficiind de avantajele sociale ale țării de reședință în aceleași condiții ca cetățenii acesteia, fără nicio discriminare bazată pe cetățenie”. Integral: 
Mitropolitul Clujului: Aproape cinci milioane de români au plecat pe alte plaiuri; tare am dori să revină acasă ….“Coborându-se Mântuitorul în Iordan, sfinţeşte firea apelor, sfinţeste natura. De aceea, faţă de natura creată de Dumnezeu şi pusă la dispoziţia noastră ar trebui să avem mult mai multă grijă. (…) Majoritatea dintre noi suntem cetăţeni ai oraşului, dar foarte mulţi dintre noi provenim de la ţară şi faţă de satul românesc trebuie să avem un ataşament şi o dragoste deosebită. Sărbătorile sunt frumoase peste tot, odinioară însă, la sat, ele aveau un farmec aparte. De aceea, constatând ca satele îmbătrânesc, locuitorii lor sunt mai puţini, Sfântul Sinod a declarat acest an ca an al satelor româneşti. Tare am vrea sa se regenereze satele noastre româneşti. Această împuţinare a populaţiei este şi pentru că nu este foarte mare natalitatea, dar e în mod deosebit pentru ca aproape cinci milioane de români au plecat pe alte plaiuri. Au plecat din motive obiective, pentru pâinea cea de toate zilele. Dar încet-încet s-a creat un curent şi tare am dori ca el să îşi schimbe sensul şi să revină acasă”, a spus mitropolitul Andrei. Înaltul ierarh a mai amintit că, altădată, la sfinţirea mare a apei participau şi domnitorii, alături de mitropolit, iar mai târziu, când România a devenit regat – regii Carol, Ferdinand şi Mihai au continuat tradiţia. Integral:
Ioan Stanomir. România, ianuarie 2019: regimul Dragnea şi accelerarea degradării instituţionale În fine, visul lui Liviu Dragnea este pe cale de a se îndeplini. Eleva sa fidelă, Viorică Dăncilă, intră în anul 2019 ca premier, după ce cabinetul ei a supravieţuit unei moţiuni de cenzură ce a dovedit, încă o dată, incapacitatea de acţiune a opoziţiei şi paralizia şefului de stat. După revoluţia fiscală, o revoluţie economică: noile taxe sunt pe cale să lichideze capitalismul românesc, întărind dimensiunea sa oligarhică. Cât despre justiţia independentă, aici zelul lui Tudorel Toader este unul remarcabil. De la Rodica Stănoiu, nici un alt ministru a nu fost animat de o voinţă similară de a domina, de a controla, de a îngenunchea. România anului 2019, cea care preia preşedinţia rotativă a Uniunii Europene, este, în ceea ce are mai profund, o ţară care nu are nimic în comun cu valorile pe care este presupusă a le ilustra şi apăra. Dincolo de Liviu Dragnea, se află un întreg partid- stat, a cărui vitalitate se fondează pe capacitatea lui extraordinară de a exploata tarele societăţii pe care o parazitează. Am scris că regimul Dragnea nu este un accident istoric. Ar fi de adăugat că nici starea în care România se află, în anul de graţie 2019, nu este un accident istoric, ci efectul, cumulat, al opţiunilor compatrioţilor noştri. Îmtre regimul Dragnea şi acea Românie ce preferă familiaritatea statului- părinte, simbioza este perfectă. Iluziei de prosperitate îi corespunde, natural, iluzia demnităţii umane. Privind România de astăzi, în toată splendoarea involuţiei sale instituţionale, putem înţelege mecanismele şi formulele ce alimentează marasmul naţiunilor subdezvoltate, prinse în reţeaua de corupţie endemică. Organizarea patronajului mediatic, organizarea mitei sociale, organizarea exploatării statutului, organizarea subminării egalităţii în faţa legii, toate acestea sunt, în România, elementele realităţii cotidiene. Degradarea la care asistăm este una dramatică tocmai prin potenţialul ei de afecta, pe termen mediu şi lung, profilul statului însuşi. Căci proiectul de ţară al regimului Dragnea există, iar el se reduce la consolidarea acelui marasm ce permite oligarhiei cleptocratice să elimine perspectiva schimbării. Autenticul proiect de ţară al regimului Dragnea este acest viitor din care ideea de viitor dispare, înlocuită fiind de combinaţiile insalubre ale celor care privesc domeniul public ca pe un domeniu de pradă. Integral:
9.171 de beneficiari de pensii de serviciu, la finalul lui 2018. Cât primesc în medie pe lună Numărul de beneficiari de pensii de serviciu era, la finele lunii octombrie 2018, de 9.171 persoane, în creştere uşoară, cu 18 persoane, faţă de finele lunii precedente, conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP), citate de Agerpres. Cei mai mulţi, respectiv 3.611, erau beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor şi judecătorilor. Pensia medie în cazul acestora a fost de 17.132 lei, din care 15.897 lei cota suportată din bugetul de stat, iar diferenţa din bugetul asigurărilor sociale de stat. De Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic şi consular al României beneficiau 860 de persoane. Pensia medie era de 5.480 lei, din care 3.324 lei suportaţi de la bugetul de stat. În ceea ce priveşte beneficiarii Legii 215/2015 pentru modificarea şi completarea Legii 7/2006 privind statutul funcţionarului public parlamentar, numărul acestora era de 813 de persoane, pensia medie ridicându-se la 4.371 de lei (2.654 lei suportaţi de la bugetul de stat). Potrivit sursei citate, de Legea 83/2015 pentru completarea Legii 223/2007 privind statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România beneficiau 1.464 pensionari, iar pensia medie se ridica la valoarea de 10.689 lei, din care 7.523 lei suportaţi din bugetul de stat. Pensii de serviciu pentru beneficiari ai Curţii de Conturi s-au acordat unui număr de 609 persoane, media fiind de 7.640 lei, din care 4.222 lei cota suportată din bugetul de stat. Integral:
Salariile de bază și salariile și soldele de funcție, mai mari pentru polițiști și militari de la 1 ianuarie Salariile de bază, soldele de funcție și salariile de funcție pentru angajații din instituțiile publice din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională s-au majorat de la 1 ianuarie cu 25% din diferența dintre nivelul actual și cel prevăzut de lege pentru anul 2022, anunță Ministerul Afacerilor Interne. Cresc salariile de bază Prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 114/2018 privind drepturile bănești ale angajaților din instituțiile publice din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională pentru anul 2019, începând cu 1 ianuarie salariile de bază, soldele de funcție/salariile de funcție se majorează cu 25% din diferența dintre nivelul actual și cel prevăzut de lege pentru anul 2022..Sporurile se mențin la nivelul din decembrie 2018 Totodată, cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor și primelor care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar se menține cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru decembrie 2018, dacă legiuitorul nu a prevăzut în mod expres în cuprinsul ordonanței de urgență o altă modalitate de calcul pentru aceste drepturi. Munca prestată suplimentar se plătește În continuare, se acordă majorări salariale pentru cei care lucrează în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, conform legii, nu se lucrează, precum și pentru orele suplimentare lucrate peste programul normal de lucru de către personalul cu statut special care are atribuții pentru desfășurarea activităților deosebite cu caracter operativ sau neprevăzut. Acestea se plătesc prin raportare la solda de funcție/salariul de funcție sau, după caz, la salariul de bază cuvenit(ă) majorat, proporțional cu timpul efectiv lucrat în aceste condiții. 1.450 de lei anual pentru vacanța angajaților din MAI. Integral:
De ce Iohannis poate refuza numirile de ministri ori de cate ori considera. Explicatiile unui fost judecator CCR Fostul judecator al CCR Augustin Zegrean spune ca presedintele poate sa refuze o numire ori de cate ori considera ca propunerea nu intruneste conditiile legale. De asemenea, potrivit lui Zegrean, nu este nicio dispozitie legala care sa spuna in ce termen trebuie sa isi motiveze refuzul Iohannis. Augustin Zegrean considera ca presedintele Klaus Iohannis este in cadrul dispozitiilor constitutionale si nu i se poate reprosa nimic pentru ca a refuzat propunerilor la ministerele Transporturilor si Dezvoltarii Regionale, amanarea motivarii deciziei nefiind reglementata prin lege. Augustin Zegrean a declarat, vineri, ca, potrivit dispozitiilor CCR, presedintele poate sa refuze o numire ori de cate ori considera ca propunerea nu intruneste conditiile legale. “Amandoua propunerile sunt prima data facute, pentru ca nu au mai fost facute pentru aceste posturi, deoarece nu erau vacante. Suntem la prima propunere, atat pentru postul de la Ministerul Transporturilor, cat si pentru cel de la Dezvoltare Regionala, chiar daca Lia Olguta Vasilescu a mai fost propusa, initial, pentru Transporturi. Dar este alta propunere, este altceva. CCR spune ca presedintele poate sa refuze o numire ori de cate ori considera ca propunerea nu intruneste conditiile legale. Decizia CCR din 2008. In Legea de organizare a Guvernului scrie cine poate fi ministru si cine nu, dar tot in decizia CCR se preia o alta formulare care spune ca seful statului poate sa refuze si ca nu se poate veni, nici intr-un caz, cu aceeasi propunere. In decizia CCR din 2008 se spune clar ca nu se poate veni cu aceeasi propunere daca a fost respinsa o data, pentru acelasi minister. Presedintele este in cadrul dispozitiilor constitutionale, nu i se poate reprosa nimic pentru aceste refuzuri”, a spus Zegrean. Acesta a subliniat ca la DNA s-a venit cu aceeasi propunere pentru functia de sef al institutiei, fiind in afara oricarei logici “sa faci o propunere, sa fie respinsa si sa revii cu aceeasi propunere”. “Nu se poate acest lucru. Ei spun ca deciziile CCR trebuie respectate si ca le respecta, dar am impresia ca le respecta numai cand le convine, cand sunt in favoarea lor. Un om care nu se califica pentru postul de minuistru o data, cum sa vii cu acelasi om? Ei spun ca au 500.000 de membri, pai nu mai gasesc un alt membru pe care sa il propuna?”, a mai spus fostul judecator al CCR. Integral:
Noua sefa a ANAF a picat cinci examene orale pentru postul de inspector antifrauda Noul presedinte al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), Mihaela Triculescu, a picat de cinci ori in trei ani examenul oral pentru ocuparea unor functii de inspector antifrauda in perioada 2014-2016. Mihaela Triculescu si-a inceput cariera la firma de salubritate a comunei Carcea din judetul Dolj. Era contabila. De acolo, a ajuns director adjunct la Centrul Regional de Formare Profesionala a Adultilor a judetului Dolj. Apoi, si-a deschis un cabinet individual de insolventa. Desi nu are nicio legatura cu Fiscul, ministrul Finantelor a propus ca aceasta sa ocupe functia de sef al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, potrivit
Oficial german: Îndepărtarea de valorile europene, un handicap sever al României la şefia Consiliului Uniunii Europene Cea mai mare provocare a României la şefia Consiliului Uniunii Europene va fi redobândirea încrederii din partea statelor membre, a declarat la RFI Bernd Fabritius, însărcinat al Guvernului federal german pentru minorităţile naţionale şi pentru etnicii germani din afara ţării, stabiliţi în Germania. În opinia acestuia, preşedintele Klaus Iohannis este cel care ar trebui “să stea în capul mesei”, în mandatul de şase luni, nu premierul Viorica Dăncilă. El mai crede că “handicapul sever” al României este îndepărtarea de valorile europene. “Cea mai mare provocare va fi dobândirea încrederii că Guvernul României nu va folosi această platformă pentru punctarea de politică internă, pentru a rezolva probleme proprii interne, ci să pună tot efortul în a rezolva solicitările europene”, a declarat Bernd Fabritius. El mai spune că Guvernul României nu este deloc pregătit pentru președinția Consiliului Uniunii Europene. “A fi pregătit înseamnă exact a fi dobândit încrederea partenerilor pe plan european în domeniul democraţiei, în domeniul statului de drept, în domeniul combaterii corupţiei şi exact în domeniul necesar pentru solicitările europene şi nu cele naţionale, dar Guvernul României în ultimii ani a făcut exact contrariul, a distrus încrederea care a existat vreodată”, afirmă oficialul german. Bernd Fabritius a mai spus că nu vede “o soluţie mare, în care Guvernul României ar putea să redobândească o încredere pe care s-a străduit s-o distrugă în ultimii doi-trei ani”. “Domnul ministru Ciamba, care a fost desemnat ca ministru pentru această temă, beneficiază de o încredere în acest context din partea partenerilor europeni. El este cunoscut ca un politician pragmatic. Primul pas este făcut, dar mă tem că ceilalţi colegi ai domniei sale din Guvernul României, care mulţi nici nu sunt cunoscuţi, că au fost numiţi de-abia de câteva săptămâni, de câteva luni. Eu nu văd o soluţie mare, în care Guvernul României ar putea să redobândească o încredere pe care s-a străduit s-o distrugă în ultimii doi-trei ani, acum, repede, pe ultimele sute de metri, când de fapt preşedinţia a început deja”, afirmă oficialul. În opinia acestuia, preşedintele Klaus Iohannis este cel care ar trebui “să stea în capul mesei”, în mandatul de şase luni al președinței Consiliului UE Integral: 
Exclusiv
FEDRA sesizează autoritătile cu privire la materiale publicate pe un site care are sigla Ministerului Educației: Tratamente inumane și degradante aplicate copiilor diagnosticați cu autism sunt prezentate ca metode terapeutice ”inovatoare”….Fotografiile de la aceste cursuri, postate de domnul Mitasov pe contul de Facebook, public, sunt de natură să ne îngrijoreze deoarece relevă că acesta predă cursanților practici abuzive, cu încălcarea dreptului la demnitate umană și viață privată, dar și o serie de tratamente inumane și degradante aplicate copiilor diagnosticați cu autism și prezentate ca metode terapeutice ”inovatoare”. Astfel de practici încalcă normele deontologice ale profesiei de psiholog. În opinia noastră, supunerea copiilor diagnosticați cu autism la experimente demonstrative, cu public, constituie forme de abuz fizic și psihic la care nici un copil cu sau fără autism nu ar trebui să fie expus. Urcarea pe o scenă în fața a sute de oameni și forțarea fizică a copilului cu dizabilitate psihică să execute în public diferite sarcini, chiar și cu acordul părinților, nu este o practică acceptată în nici o formă de terapie modernă. Cu atât mai mult cu cât, atunci când copilul protestează, trainerul recurge la contenționare fizică pentru a-l obliga să execute sarcinile, după cum se poate vedea din imagini. Considerăm că drepturile copiilor folosiți în demonstrațiile practice sunt încălcate, aparent cu acordul părinților și că este inumană, degradantă și lipsită de etică recurgerea la metode care par mai degrabă numere de circ, cu scopul obținerii de foloase materiale. De asemenea, nu ni se pare este în regulă predarea acestor tehnici, ca atare, sub umbrela cu avizul Ministerului Educației. Considerăm, de asemenea, că cursanții insuficient informați în prealabil riscă să învețe și să aplice tehnici și metode nedeontologice, lipsite de respect față de ființa umană, care afectează negativ modul în care sunt percepute persoanele cu tulburări din spectrul autist precum și șansele lor de integrare și recuperare. Cu atât mai grav și mai îngrijorător este faptul că acestea se derulează cu acreditare din partea instituțiilor statului (MEN) care oferă credite profesionale râvnite necesare de cadrelor didactice. De asemenea, este ciudat faptul că acest curs care promite predarea de tehnici terapeutice inovatoare nu are avizul Colegiului Psihologilor din România sau a forurilor internaționale de terapie comportamentală (Board of Certified Behavioral Analysis). Date fiind cele de mai sus, precum și sesizările făcute de părinți pe rețelele de socializare, facem următoarele precizări și solicităm Ministerului Educației Naționale, Ministerului Muncii și Autorității Naționale pentru Protecția Persoanelor cu Dizabilități să demareze o anchetă cu scopul de a verifica conținutului cursurilor acreditate predate de trainerul Tudor Mitasov, verificarea pregătirii profesionale a acestuia, verificarea respectării normelor de acreditare ale cursului în cauză, precum și a legalității modului în care se derulează aplicațiile practice cu copii. Integral: 


