Buna dimineata intr-o zi de vineri, 25 ianuarie! Vineri 25 Ianuarie 2019,vremea va fi în continuare închisã şi temporar se vor semnala precipitaţii în cea mai mare parte a ţãrii, local însemnate cantitativ în special în zonele deluroase şi montane din sud şi sud-vest. Acestea vor fi predominant sub formã de ninsoare în Banat, Crişana, Maramureş, nordul şi centrul Moldovei, precum şi la munte, mixte în Transilvania şi sud-estul Moldovei, iar în prima parte a zilei şi în Oltenia şi mai ales ploi în restul teritoriului. Pe arii restrânse, vor mai fi depuneri de polei sau se va forma gheţuş. Vântul va mai avea unele intensificãri în jumãtatea de sud a teritoriului, dar şi pe crestele montane, unde ninsoarea va fi temporar viscolitã, iar în restul teritoriului va sufla slab şi moderat. Temperaturile maxime se vor încadra între -5…-4 grade în nordul Moldovei şi 9…10 grade în sudul litoralului, iar cele minime între -6 şi 7 grade. In Bucuresti, temporar vor mai fi precipitaţii, dar slabe cantitativ, cel mai probabil sub formã de lapoviţã şi ploaie, iar îndeosebi dimineaţa, vor mai fi condiţii de polei sau gheţuş. Vântul va sufla cu rafale de pânã la 40…45 km/h. Temperatura aerului va creşte uşor şi treptat de la valori în jurul a 0 grade, la începutul zilei, spre 2…3 grade, în dimineaţa zilei de sâmbãtã.
Opt proceduri de infrigement în care este vizată România, anunțate astăzi de Comisia Europeană România este vizată în opt decizii de nerespectare a normelor Uniunii Europene, conform Pachetului de acțiuni publicat de Comisia Europeană astăzi, care vizează domenii de la transpunerea normelor privind achizițiile publice, datoria vamală, performanța energetică a clădirilor, până la returnarea taxei auto. 1. România și alte 15 state membre UE (Bulgaria, Croația, Cipru, Republica Cehă, Danemarca, Finlanda, Germania, Ungaria, Italia, Malta, Țările de Jos, Polonia, România, Suedia și Regatul Unit) au primit joi, 24 ianuarie, scrisori de notificare a întârzierii în îndeplinirea obligațiilor în ceea ce privește conformitatea legislației lor naționale cu normele UE privind achizițiile publice și concesiunile. Noile norme (Directiva 2014/24/UE, Directiva 2014/25/UE și Directiva 2014/23/UE) trebuiau transpuse de statele membre în legislația națională până la 18 aprilie 2016. Scrisorile de astăzi sunt rezultatul unui control de conformitate efectuat de Comisie pentru a vedea dacă normele naționale transpuse sunt conforme cu directivele UE. Statele membre au acum la dispoziție două luni pentru a răspunde argumentelor prezentate de Comisie; în caz contrar, Comisia poate decide să trimită avize motivate.2. Comisia a mai decis să deschidă procedurile UE de constatare a neîndeplinirii obligațiilor împotriva României și Croației, întrucât niciunul dintre aceste state membre nu a prezentat rapoarte privind progresele înregistrate în ceea ce privește atingerea nivelurilor optime, din punctul de vedere al costurilor, ale cerințelor minime de performanță energetică a clădirilor și a elementelor acestora. În temeiul acestei directive (Directiva 2010/31/UE), statele membre trebuie să stabilească și să aplice cerințe minime de performanță energetică pentru toate clădirile, să asigure certificarea performanței energetice a clădirilor și să solicite inspecția periodică a sistemelor de încălzire și de aer condiționat. De asemenea, directiva impune statelor membre să se asigure că, până în 2021, toate clădirile noi vor fi clădiri așa-numite „cu consum de energie aproape zero”. Directiva impune, de asemenea, statelor membre să se asigure că în anumite clădiri vizitate frecvent de public sunt afișate certificate de performanță energetică. Integral: https://www.g4media.ro
Toader are printre obiective acordul UE pentru numirea procurorului-sef european, functie la care candideaza si Kovesi Ministerul Justitiei anunta in comunicatul referitor la prezenta ministrului Tudorel Toader in Comisia LIBE a PE ca oficialul si-a prezentat obiectivele, printre care “ajungerea la un acord intre Parlamentul European si Consiliu in aceasta legislatura cu privire la numirea procurorului sef european” – functie pentru care candideaza si Laura Codruta Kovesi. “In data de 23 ianuarie 2019, ministrul Justitiei, Tudorel Toader, in calitate de presedinte in exercitiu al Consiliului Justitie si Afaceri Interne, a prezentat in cadrul Comisiei Libertati civile, justitie si afaceri interne (LIBE) a Parlamentului European prioritatile Presedintiei in domeniul Justitiei care intra in aria de competenta a acestei comisii”, anunta Ministerul Justitiei, intr-un comunicat de presa. “Tudorel Toader a subliniat obiectivul ajungerii la un acord intre Parlamentul European si Consiliu in aceasta legislatura cu privire la numirea procurorului sef european, precum si importanta deosebita pe care Presedintia romana a Consiliului o acorda propunerilor legislative privind probele electronice in materie penala si programelor sectoriale Drepturi si Valori si Justitie din propunerea de Regulament privind cadrul financiar multianual”, mai anunta MJ….Conform Radio Europa Libera, Codruta Kovesi s-ar afla pe lista scurta de cinci nume pentru functia de procuror sef european, lista care va ajunge la Comisia JAI si, probabil la Comisia LIBE, iar cuvantul final il vor avea Consiliul si Parlamentul European, de comun de acord. Integral: http://www.ziare.com
BNR explica picajul leului: E o problema serioasa de credibilitate legata de dobanda impusa de 2%. Nici atacurile lui Zamfir nu sunt de ignorat Purtatorul de cuvant al Bancii Nationale a Romaniei, Dan Suciu, sustine ca deprecierea leului nu poate fi legata de un atac speculativ, in conditiile in care euro a atins miercuri nivelul record de 4,7569 lei, dar confirma ca au existat anumite presiuni pe curs legate de o lipsa de credibilitate pentru investitorii care au detineri in lei.”Atac speculativ este mult spus. Sunt multe elemente aici. Avem o data o situatie de fond, una de conjunctura si un moment al zilei daca vreti. Toate trei au contribuit la rezultat, si anume: o lipsa de credibilitate pentru investitorii care au detineri in lei si care incep sa renunte la aceste detineri in lei. De aceea, vine presiunea care s-a creat. Lipsa aceasta de credibilitate care i-a facut sa renunte la detinerile in lei. Leul pana la urma, si acest lucru trebuie sa il stim si sa il apreciem, este o moneda convertibila la randul ei. Mergem in strainatate, platim cu cardul in lei, fara nicio problema. Deci el se tranzactioneaza pe o piata larga, nu doar pe piata romaneasca si intra pe pietele internationale. De aceea, credibilitatea situatiei locale este extrem de importanta in setarea asteptarilor. Repet, poate a treia oara, este o pierdere de credibilitate care a dus la aceasta situatie. (…) In contextul in care avem un deficit de credibilitate,, asta este, de fapt, ceea ce ne ingrijoreaza mai mult decat orice”…”As mai adauga un element care poate parea superficial, facil, dar este important, in contextul in care exista o presiune permanenta pe Banca Nationala pe subiecte care nu au legatura cu realitatea. Stiti foarte bine atacul pe care il face un senator (Daniel Zamfir de la ALDE) si alti doi tovarasi pe un subiect care este inchis, o investigatie din 2008, inchisa de Consiliul Concurentei fara niciun rezultat (detalii mai joi – n.red.), dar este acum transformata intr-un exemplu al pietelor nefunctionale. Va dati seama ca un investitor care nu analizeaza profund situatia si se uita la head line-urile acestea, care apar pe multe alte televiziuni care nu au responsabilitatea pronuntata a afirmatiilor, isi pune inca o data un semn de intrebare: Ce face Banca Nationala? Cat de functionala este piata respectiva? Cu toate ca avem toate elementele, pentru ca sa spunem ca piata respectiva, a dobanzilor interbancare, ROBOR, este vitala si functionala. Integral: http://www.ziare.com
Ministerul Transporturilor a dat liber la trenurile conduse de un singur om. Sunt un pericol pentru toti romanii, avertizeaza mecanicii de locomotiva In ciuda numeroaselor avertizari venite din partea CFR-istilor, Ministerul Transporturilor a adoptat, la finele lui 2018, un act normativ care le pune viata in pericol tuturor romanilor care calatoresc cu trenul prin tara, spune presedintele Federatiei Mecanicilor de Locomotiva (FML), Iulica Mantescu. In mod normal, in Romania, fiecare tren de marfa ar trebui condus de cate doi oameni, considera presedintele FML. Motivul: garniturile de marfa – adesea greu de condus din cauza infrastructurii vechi – circula pe aceleasi linii ca trenurile de calatori. Iar asta inseamna, in mod evident, ca un tren de marfa scapat de sub control risca sa produca o tragedie pe calea ferata. Fara sa tina cont de acest lucru, ministrul Transporturilor a adoptat Ordinul 1.853 din 10 decembrie 2018 prin care stabileste ca trenurile pot fi conduse de un singur om. Decizia – in aparenta fara mari consecinte – este de fapt un adevarat atentat la siguranta romanilor care calatoresc pe calea ferata, apreciaza Iulica Mantescu. Integral: http://www.ziare.com
RECORD. România a importat cea mai mare cantitate de energie din ultimii 19 ani Record la importul de energie. România a importat marți 1860 MW, cea mai mare cantitate de energie din ultimii 19 ani. Şi este aproape de capacitatea maximă a infrastructurii de transport de energie pe care o are România: adică 2.300 MW, arată Transelectrica într-un răspuns pentru Digi24. Record import comercial înregistrat în ultimii 19 ani: 1860 MW (valoare medie orară) pe 22 ianuarie 2019 Capacitatea infrastructurii energetice din România: -import comercial: max. 2300 MW; -export comercial: max. 1550 MW; -import comercial posibil: max. 2300 MW. Răspunsul Transelectrica pentru Digi24:„Activitatea de export/import energie electrică este rezultatul activităţilor comerciale derulate de participanţii la piaţa de energie electrică, fiind puternic influenţată de diferenţele de preţuri din regiune. CNTEE Transelectrica SA, în calitatea sa de operator de transport şi de sistem, asigură serviciul de transport al energiei electrice şi alocarea capacităţilor pe liniile de interconexiune disponibile din punct de vedere tehnic, pentru derularea contractelor de export/import. Din punct de vedere tehnic, infrastructura permite în acest moment un import comercial de până la 2300 MW şi un export comercial de până la 1550 MW. Valoarea maximă a importului comercial din anul 2000 până în prezent, a fost de 1860 MW (valoare medie orară) şi s-a înregistrat în ziua de 22.01.2019. Integral: https://www.digi24.ro
Afacerea ziarului de propagandă pentru primarul PSD al Sectorului 6, Gabriel Mutu: Contractul a fost acordat fără licitație unei firme deținute chiar de vicepreședintele Asociației Gabriel Mutu Alături de tine Primăria Sectorului 6, condusă de Gabriel Mutu (PSD), a acordat pe 22 ianuarie, fără licitație, un contract de 132.000 de lei unei firme din Sibiu pentru realizarea unui ziar de propagandă pentru primărie. Acționarul majoritar al firmei câștigătoare este vicepreședintele unei asociații care i-a făcut campanie lui Gabriel Mutu la alegeri.Anunțul Primăriei Sectorului 6 a fost postat pe platforma electronică de achiziții pe 21 ianuarie. Ce își dorea primăria lui Mutu să tipărească? ”Un ziar cu realizările și informațiile de ultimă oră ale administrației locale ale Sectorului 6 (12 ediții în câte 50.000 exemplare)” – așa arată anunțul de pe SEAP. Doar o zi mai târziu, contractul este adjudecat (cumpărare directă) de firma S.C. TIM SIB SRL din Sibiu, potrivit SEAP. Potrivit datelor de la Registrul Comerțului, acționar unic al firmei este Teodor – Octavian Oprescu. Același Oprescu, câștigătorul fără licitație al contractului, este și vicepreședintele Asociației „Gabriel Mutu Alături de tine”, după cum arată registrul ONG publicat de Ministerul Justiției. Integral: https://www.g4media.ro
Primarul Baluta obliga scolile sa incheie contracte doar cu anumite firme si cu aprobarea lui. Miza: 21 de milioane de euro Directorii unitatilor de invatamant din Sectorul 4 pot realiza achizitii publice “doar cu aprobarea prealabila a primarului Sectorului 4”. Modificarea contractului de management administrativ-financiar dintre scoli si primarie a fost facuta de edilul Daniel Baluta. Contractul standard este reglementat printr-un ordin al Ministerului Educatiei, insa Baluta ar fi adaugat clauze care ii pun pe directori la cheremul sau. Miza este reprezentata de contracte de peste 21 de milioane de euro, potrivit unei anchete Recorder.ro. Cei mai multi directori s-au conformat, iar cei care au refuzat sa semneze au fost chemati la inspectorat, unde li s-a transmis ca ar face bine sa accepte conditiile impuse de primar. Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti este condus de Ioana Neacsu, colega de partid a lui Daniel Baluta (PSD). Singura care a refuzat sa semneze este Silvia Musatoiu, director la Colegiul National Gheorghe Sincai, unul dintre cele mai importante licee din Capitala….Dupa ce primaria i-a transmis in repetate randuri sa semneze contractul, la mijlocul acestei luni, Silvia Musatoiu a fost convocata si la Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti. “Inspectoarea generala mi-a dat o hartie prin care imi pune in vedere sa aplic legea si sa semnez contractul impus de primarie. I-am transmis ca eu n-am refuzat niciun moment contractul impus de lege, ci clauzele impuse de primar. Integral: http://www.ziare.com
Ce vor face martorii? Dintre toate poveștile pe care le-am auzit anii de vârf ai luptei anticorupție, una îmi revine constant în minte. Într-o noapte, echipa operativă care monitoriza un ministru suspectat de corupție stătea cocoțată pe gardul demitarului și se prăpădea de râs. De câteva ore bune, omul se chinuia să îngroape două genți cu bani în grădină și nu reușea. Era prea beat. De fapt, spectacolul începuse încă de cu seară. Ministrul primise gențile în care erau cam două milioane de euro într-un restaurant. Când a plecat, multe pahare de whiskey și sticle de vin mai târziu, împleticindu-se, nu le avea cu el. Le uitase sub masă. Și-a adus aminte de ele când a ajuns acasă. Firesc, ca și cum și-ar fi uitat umbrela, a trimis șoferul să le recupereze. Până să se întoarcă acesta, a adormit în sufragerie, pe canapea. Șoferul a venit, l-a trezit cu greu, i-a predat gențile și a plecat. Atunci a început circul. Beat și chior de somn a tot ezitat dacă să se culce la loc sau să își pună la adăpost prada. Pe la 2, încă umbla de-a bușilea prin grădină încercând să sape o groapă cu lopățica de cenușă de la șemineu. Cu chiu cu vai, spre dimineață, a reușit. Când a venit femeia de serviciu, primul lucru pe care l-a făcut a fost să adune bancnotele împrăștiate pe jos în sugraferie și în grădină, ca și cum ar fi șters dâra de sânge rămasă în urma luptei corp la corp dintre ministru și genți. Le-a adunat cu grijă într-un teanc și le-a pus într-un sertar. Cei care urmăreau imaginile video surprinse de ”tehnica” de supraveghere montată în casă mustăceau. Se vedea că femeia nu făcea prima dată tipul ăsta de curățenie după ”șefu”. Când s-a trezit familia, toate erau la locul lor, ca și cum nimic nu se întâmplase. Circul, însă, avea să reînceapă seara târziu, când ministrul a revenit acasă și a realizat că nu mai ține minte unde a îngropat gențile. I-a luat ceva să rânească în curtea de aproape un hectar, până le-a găsit. Timp în care echipa operativă ba făcea pariuri dacă să o găsească, ba se întrebau, la mișto: ”să începem să-i dăm SMS-uri, rece, călduț, cald?” Când am întrebat cine era ministrul, mi s-a spus, cu un zâmbet plin de subînțeles, că am să aflu în curând. Nu am aflat. Și nici nu am regăsit elemente din povestea de mai sus în vreun rechizitoriu. Integral: https://www.digi24.ro
Fiscul urmeaza planul Dragnea impotriva marilor companii si anunta Operatiunea “Iceberg” Companiile mari din Romania vor fi verificate in 2019 de inspectorii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) in cadrul operatiunii “Iceberg”, care va acoperi toate domeniile de activitate economica. Actiunea vine dupa ce liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat, la sfarsitul anului trecut, ca Fiscul trebuie “sa inceapa lupta” cu marile companii, iar Guvernul l-a schimbat din functie pe seful ANAF. Operatiunea “Iceberg” presupune intensificarea controalelor si eficientizarea derularii acestora la companiile mari, cu scopul mentinerii unui tratament echidistant pentru toate categoriile de contribuabili care desfasoara activitati in Romania, arata un comunicat de presa al ANAF, remis Ziare.com. Potrivit sursei citate, principalele directii de actiune ale ANAF, in perioada urmatoare, sunt: – Combaterea fenomenului externalizarii profitului;- Verificarea manierei in care companiile mari gestioneaza relatiile economice intre companii in grupul din care fac parte;- Destructurarea lanturilor tranzactionale organizate in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale prin identificarea si instrumentarea fenomenelor de frauda fiscala cu implicatii fiscale negative semnificative asupra bugetului statului. Integral: http://www.ziare.com
USR a adoptat la Focsani o Declaratie de angajament pentru Romania: Are 7 puncte, la fel ca documentul din 1848 Biroul National al USR, intrunit miercuri in sedinta festiva la Focsani, cu ocazia sarbatoririi a 160 de ani de la Unirea Principatelor Romane, a adoptat o Declaratie de angajament pentru Romania in 7 puncte principale. Declaratia este redactata dupa modeul documentului “Printipiile noastre pentru reformarea patriei” care a stat la baza Micii Uniri din 1848, de la Focsani si avea tot 7 puncte, precizeaza USR intr-un comunicat remis Ziare.com. “Avem astazi datoria sa continuam unirea romanilor prin lupta pentru valorile democratice si europene si prin asigurarea sansei la o viata prospera”, se arata, printre altele, in declaratia Biroului National al USR. Cele sapte puncte ale Declaratiei USR de angajament pentru Romania: – Europa este casa noastra. Obiectivul nostru principal trebuie sa fie parcursul european al tuturor cetatenii romani, oriunde s-ar afla, in interiorul unei Uniuni Europene profund integrate si coezive. – Fara penali in functii publice. Credem cu tarie ca o prioritate de varf o reprezinta recastigarea increderii cetatenilor in statul roman si in politicienii care ii reprezinta. Avem nevoie de oameni noi in clasa politica, de politicieni curati, fara condamnari si probleme penale, care sa puna interesul romanilor/ (cetatenilor) mai presus de orice interes personal. – Lege egala pentru toti, fara privilegii. Consideram ca sunt critice pentru democratie eliminarea privilegiilor de orice fel si crearea unui cadru legal transparent si echitabil, care sa ii reprezinte pe toti cetatenii si care sa duca la intarirea statului de drept. – Sisteme de sanatate si educatie moderne…Integral: http://www.ziare.com
Codul de intrare în universul paralel Oricine are un dosar penal cât de mic și o răfuială personală cu justiția, orice pușcăriaș cu puțin tupeu și niște parale este binevenit în universul paralel al PSD și Antenei 3, unde toți anchetații și condamnații penal pozează în victime, iar judecătorii și procurorii sunt prezentați drept călăi, cu excepția celor care anchetează magistrați. Aceasta este parola, codul de acces în lumea răsturnată a lui Voiculescu&Dragnea: un dosar penal, o hoție cât de mică, un furtișag, ceva. Este ceea ce te face unul de-al lor, criteriul mare de recunoaștere și acceptare în universul paralel. După ieșirea de la Rahova, Voiculescu pare să aibă un singur obiectiv major: să demonstreze lumii întregi că a intrat nevinovat la închisoare. Dublul condamnat Dragnea, la fel. Prin urmare, trebuie să dovedească mai întâi că în pușcării zac foarte mulți îngerași ca ei, condamnați pe nedrept, fără probe, abuziv de către un sistem monstruos, ocult, denumit și ”statul paralel”. Din acest motiv, toți care scot capul din pușcărie la Antena 3 sunt curați ca lacrima, victime inocente. Sub Dragnea, criteriul de promovare la PSD pare să fie cazierul sau prostia, după caz. Cu toții au fost victimele ”statului paralel”, iar pe alții i-a distrus inexplicabil, fără un motiv anume. Aseară a fost festival la ”Ministerul Adevărului”. Au scos la vorbitor un judecător condamnat pentru corupție pentru a prezenta o pretinsă lista a magistraților de la Înalta Curte care colaborează cu SRI-ul. Au pus apoi pentru a suta oară placa unei foste procuroare condamnate pentru trafic de influență care susține că i-a spus ei cineva pe când suferea la Tenerife (penitenciarul de femei de la Târgșor) că ”profesorul Dan Voiculescu” a fost condamnat pe nedrept. În fine, au reluat pentru a mia oară conspirația despre ”asasinarea” judecătorului Stan Mustață, prins la rândul lui cu o șpagă și condamnat la închisoare, pe motiv că ar fi refuzat să-l condamne pe dom Profesor. ….Poate v-ați întrebat de ce apar atât de mulți avocați în emisiuni: Pavel Abraham, Alice Drăghici, Cosmina Cerva, Laura Vicol, Dan Chitic etc. Cine apără mai bine și mai convingător decât avocații interesele infractorilor? Sunt buni vorbitori, mereu dispuși să-și facă publicitate pentru a-și crește cota. Dau impresia că știu ce spun despre mersul justiției, dar nu uitați că sunt avocați, nu magistrați. Ei apără cel mult interesele clienților care i-au angajat cu bani frumoși, nu interesul general al societății. Ce-ar zice clienții lor dacă de mâine s-ar apuca să laude procurorii și judecătorii sau să susțină lupta anticorupție, de pildă? Pe unii dintre clienții lor îi prezintă, de altfel, în emisiuni lacrimogene pe post de martiri….Televiziunea unui fost turnător la securitate pretinde că se luptă, culmea, cu ”noua securitate”. Infractori cu condamnări definitive împart, seară de seară, dreptatea lor la televizor. Dublul condamnat penal Liviu Dragnea face ordine în justiție și vrea să șteargă cu buretele amnistiei, grațierii, contestației în anulare sau cu orice alt OUG letal toate sentințele pronunțate în ultimii ani. Integral: https://www.g4media.ro
Va doresc o zi senina! @Desy
Tudorel Toader insista cu OUG pentru condamnatii VIP: Nu va fi vineri. Daca si cand va fi va vom anunta! Dupa audierea din Comisia pentru libertati civile, justitie si afaceri interne (LIBE) din Parlamentul European, ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a subliniat necesitatea promovarii ordonantei privind revizuirea sentintelor definitive date de completurile de 5 judecatori de la Inalta Curte…..Tudorel Toader a insistat la Antena3 pentru promovarea acestei ordonante si a reamintit ce a spus in timpul audierii din Comisia LIBE. “Nu se adreseaza doar celor care au fost condamnati, ci si celor care au fost achitati”, a sustinut Toader.”Sunt argumente de curte europeana, ale Curtii Constitutionale, argumente ale Curtii de Justitie de la Luxemburg, care arata ca intruziunea in drepturile fundamentale nu este justificata de nimic altceva. Nu se doreste decat un acces al cetateanului la un judecator corect numit”, a motivat Tudorel Toader. Integral:
Romania, in pericol mortal De ce e tara in primejdie? Pentru ca, tot mai intoxicata si contaminata, isi pierde si libertatea si civilitatea. Si sansa unui viitor ca stat de drept modern si eficient. Daca n-ar fi devenit sub Dragnea, Dancila, Carmen-decat-Jandarmdan si Tudorel Toader decat raiul, vremelnic, al beizadelelor de tipul fratelui de amanta plasat in reprezentanta tarii pentru UE, riscul n-ar fi, poate, mortal. Dar s-a combinat cu varii alte amenintari care au prefacut tara nu doar intr-un paradis al raufacatorilor, ci si intr-un stat de securisti care striga “securistii”…Astfel i se intoxica pana la coma populatia. Care, in reactie, incepe sa refuze modernizarea si sa tolereze colapsul institutional. In timp ce, sastisita de refeudalizarea ei, floarea tarii emigreaza, mor in Romania oamenii. Mor pe capete.
Regimul Dragnea şi eliminarea domniei legii Evocată şi anunţată, Ordonanţa de Urgenţă privitoarea la repunerea în termen în cazul contestaţiilor în anulare marchează punctul culminant al ofensivei pe care regimul Dragnea o poartă împotriva statului de drept. În ipoteza adoptării ei, efectele sunt imediate şi devastatoare. Pe termen scurt, ea poate avea ca efect salvarea lui Liviu Dragnea însuşi, prin anularea hotărârii sale de condamnare în dosarul Referendumului din 2012. Pe termen mediu şi lung, ea poate semnala lichidarea domniei legii în România şi instituirea autocraţiei întemeiate pe suveranitatea ilimitată a partidului- stat. Ceea ce o asemenea Ordonanţă ar submina, fatal, ar fi nu doar separaţia şi echilibrul între puteri, ci şi securitatea actelor juridice. Un astfel de act normativ ar înlătura efectele sentinţelor definitive şi irevocabile, eliminând, de jure şi de facto, dreptul magistraţilor de a fi cei care aplică legea. Ordonanţa de Urgenţă ar însemna arogarea de către PSD a dreptului de a decide, unilateral, asupra dreptăţii în această ţară. Regimul Dragnea ar stabili, graţie acestei Ordonanţe,un nou standard în materie de fărădelege juridică. Redeschiderea de întregi procese, instituirea retroactivităţii, nesocotirea autorităţii de lucru judecat, toate acestea sunt de natură să şubrezească, definitiv şi mortal, statul de drept. În acel moment, România ar înceta să mai aparţină, formal şi simbolic, Occidentului, spre a se alătura familiei autocraţiilor eurasiatice. Regimul Dragnea nu face decât să utilizeze instrumentele pe care i le pune la dispoziţie un regim constituţional şi politic afectat de metastază. Ordonanţa de urgenţă devine unealta de care un om se serveşte spre a suspenda ideea însăşi de legalitate. Timp de aproape trei decenii, Ordonanţele de Urgenţă au fost utilizate, constant, spre a întări autoritatea puterii executive,reducând Parlamentul la o cameră de înregistrare. Situaţia de acum este efectul cumulat al erorilor şi abuzurilor de până acum. Legiferarea prin OUG, de o asemenea manieră brutală, nu ar fi fost posibilă fără complicitatea a alte două instituţii, intrate în acest angrenaj pesedist. Avocatul Poporului, este, sub mandatul lui Victor Ciorbea,o agenţie guvernnamentală USL: perspectiva de a ataca o asemenea Ordonanţă este una cu totul iluzorie. Cât despre Curtea Constituţională a domnului Dorneanu, strategia de politizare îşi dă măsura eficienţei sale. Iniţiativa Ministrului Justiţiei este legitimată de o decizie a CCR. Integral:
Un judecator explica de ce Jandarmeria a facut exces de zel in cazul protestatarilor care scandau impotriva PSD Jandarmeria a dat amenzi pentru “participarea la contramanifestatii”, in cazul unor protestatari care scandau in fata Salii Palatului, unde avea loc Congresul PSD in martie 2018. Judecatorii au constatat, insa, ca partidul nu anuntase Primaria in termen legal ca urma sa aiba loc o manifestatie publica, deci nu se puteau da amenzi pentru contramanifestatii. Acum, ajunsi in instanta, protestatarii castiga procesele cu Jandarmeria si anuleaza amenzile….Jandarmii au intervenit brutal, au ridicat o parte dintre protestatari si au dat amenzi. “
Cum s-a prezentat Daea la Bruxelles: In loc sa raspunda intrebarilor, a vorbit despre cormoranii care inoata in piscine Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a fost audiat miercuri in Comisia de Pescuit a Parlamentului European.Bombardat cu intrebari legate de impactul Brexit asupra pescuitului, de strategiile de conservare a speciilor din Marea Mediterana si de viitorul colaborarii in domeniu dintre UE si Mauritania, Daea a evitat orice raspuns clar. In schimb, s-a multumit sa ocupe timpul care i-a fost alocat cu un discurs dezlanat, in care le-a explicat celor prezenti, printre altele, cat de norocosi sunt ca il au printre ei….Dupa ce Daea si-a citit discursul, a fost luat la intrebari de europarlamentari. Spre exemplu, Peter van Dalen – care a spus ca a fost la Galati si ca stie multe despre pescuitul dunarean – l-a intrebat pe Daea despre anumite forme de negociere, dar si despre viitorul pescuitului cu impuls electric. In plus, olandezul a dorit sa stie in ce conditii vor mai putea pescarii din tara sa, dar si cei nemti si danezi sa munceasca in sectarele britanice ale Marii Nordului, dupa Brexit. In schimb, europarlamentarul britanic David Coburn l-a intrebat pe Daea daca are vreun plan pentru a impiedica UE sa fure de pe domeniile de pescuit ale Marii Britanii – mai ales cele din zona Scotiei – dupa Brexit. Eurodeputatul spaniol Marco Affron i-a cerut lui Daea detalii despre stadiul in care se afla un dosar privind pescuitul de suprafata din Marea Mediterana si ce s-ar putea face pentru conservarea unor resurse de peste din aceste ape. La randul ei, Annie Schreijer-Pierik, europarlamentar olandez, si-a exprimat dorinta ca Romania sa gaseasca solutii pentru a incuraja pescuitul sustenabil. O problema – a mai spus Schreijer – este ca, desi pestele e un produs foarte sanatos, a inceput sa se vorbeasca si in cazul sau despre uzul de antibiotice. E o problema in care Romania ar trebui sa aiba o pozitie. Alti europarlamentari i-au adresat lui Daea intrebari despre pescuitul demersal (din zona litorala -n.red.), despre acordul in domeniu dintre UE si Mauritania care e pe cale sa expire si despre concretizarea noului acord incheiat cu Marocul. Nu in ultimul rand, au fost europarlamentari care au vrut sa stie cum se va negocia, in saptamanile care vin, in diverse dosare in care e parte si Marea Britanie, in conditiile apropierii Brexit-ului. Integral:
Cum a pacalit Guvernul Dancila ONG-urile, ca sa ramana la stat banii care ajungeau la batrani, copii bolnavi sau saraci ONG-urile din educatie, mediu, cultura si cele care construiesc spitale, modernizeaza sectii de spitale din intreaga tara si asigura lunar conditii pentru ca sute de copii sa poata fi operati gratis se lovesc in continuare de efectele negative ale unei ordonante de urgenta adoptate de Guvern la inceputul anului trecut. Pentru ele, romanii care depun in acest an formularul 230 pot dona doar 2% cota din impozitul pe venit. In schimb, entitatile nonprofit si unitatile de cult care sunt furnizori de servicii sociale acreditati cu cel putin un serviciu social licentiat primesc 3,5%. Dupa ce a fost adoptata, ordonanta a starnit numeroase controverse, iar ONG-urile au acuzat Guvernul de discriminare. Ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, a promis ca va rezolva problema si, la finele anului trecut, Parlamentul a adoptat o lege care prevede ca toate ONG-urile vor beneficia de cota de 3,5%. Numai ca legea se aplica incepand cu veniturile aferente lunii aprilie 2019, deci pentru formularele 230 pe care le vom completa in 2020. Mai mult, nu mai pot dona companiile care au cifra de afaceri mai mica de un milion de euro, iar termenul de depunere a declaratiilor pentru donarea unei cote din impozitul pe venit de catre populatie s-a mutat in martie, de unde pana acum era 25 mai. Mai exact? Guvernarea PSD-ALDE, in foamea de bani tot mai mare, ia pana si banii de la organizatiile care ofera servicii si ajutor pentru cele mai defavorizate categorii de romani. Integral: 


Varsta de debut in consumul de droguri in Romania este de 11-12 ani. Care e cel mai consumat drog Varsta medie de debut in consumul de droguri in Romania este de 11-12 ani, au anuntat, miercuri, reprezentantii Agentiei Nationale Antidrog, precizand ca cel mai cosumat drog din Romania este cannabisul, iar cele mai vulnerabile categorii in ceea ce priveste consumul sunt cele defavorizate. “Varsta de debut in consumul de droguri, si aici depinde evident de substanta, este undeva la 11-12 ani, mai scazuta la alcool si tutun. In ceea ce priveste categoriile de varsta vulnerabile, daca facem o comparatie, si analizam populatia pe 15-64 de ani, constatam ca grupa cea mai vulnerabila este cea de 15-24 de ani, grupa careia ne adresam prin proiecte. Pe de alta parte, un studiu facut la nivel european pe populatia de 16 ani scolarizata evidentiaza o prevalenta a consumului de droguri de aproximativ 15,6%”, a declarat Diana Serban, sef serviciu in cadrul Directiei pentru Reducerea Cererii de Droguri de la Agentia Nationala Antidrog (ANA). Integral:
Liderul Forumului Germanilor îl refuză pe Kelemen Hunor și-i urează „succese viitoare alături de tovarășii Dragnea & Tăriceanu” Liderul Forumului Democrat al Germanilor din România(FDGR), Paul Jürgen Porr, a refuzat invitația șefului UDMR de a participa la congresul formațiunii, urându-i să aibă „succese viitoare alături de tovarășii Dragnea & Tăriceanu”. „Președintele FDGR i-a mulțumit, într-un email, președintelui UDMR pentru invitație și l-a informat că nu va participa la Congres. El i-a urat „succese viitoare alături de tovarășii Dragnea&Tăriceanu”, se arată într-un comunicat postat pe Facebook de FDGR. Potrivit sursei citate Porr a apreciat că este „inacceptabil ca UDMR să sprijine măsurile luate de actuala coaliție la putere în cazul asa-zisei reforme a sistemului judiciar, care slăbesc considerabil lupta împotriva corupției si pun în pericol statul de drept”. Integral: 
Suciu, BNR: Nu există nicio justificare rațională de a anula sau schimba regulamentul de funcționare a pieței. Domnii Piperea și Zamfir aduc acuzații fără fundament, bazate pe neadevăruri și neînțelegeri grave Domnul senator Daniel Zamfir și domnul avocat Gheorghe Piperea au început din data de 13 ianuarie a.c., la postul de televiziune Antena 3, un atac la reputația Băncii Naționale a României prin proferarea unor acuzații fără fundament, bazate pe neadevăruri și neînțelegeri grave legate de implicarea BNR în piețele financiare interbancare, spune purtătorul de cuvânt al BN într-o declarație de presă. Deși reprezentanții BNR au răspuns, subliniind prin intervenții publice neclaritățile și neadevărurile exprimate, domnul senator a continuat să propage acuzațiile respective, fără niciun amendament. În consecință, sunt necesare mai multe precizări: – Piața financiară interbancară (monetară, valutară), înființată în 1995, este un canal esențial prin care se transmite politica monetară, atributul exclusiv al BNR, consacrat prin lege. Prin stabilirea ratei dobânzii de politică monetară, BNR definește și culoarul de variație a dobânzilor pe piața interbancară, în scopul îndeplinirii obiectivului său fundamental, asigurarea stabilității prețurilor pe termen mediu. Ratele dobânzilor interbancare îndeplinesc, în consecință, un rol vital în configurarea politicii monetare. – Indicii de referință ROBOR (inițial numiți BUBOR la înființarea pieței) au fost stabiliți pentru transparentizarea și definirea tendințelor și a eficienței politicii monetare, precum și a corelațiilor vitale cu piața valutară. Cele 8 referințe din această piață (overnight, o zi, o săptămână, o lună, trei luni, șase luni, nouă luni, 12 luni) sunt calculate într-o platformă independentă pe baza cotaţiilor afişate de către băncile comerciale la scadențele respective. – BNR monitorizează respectarea regulilor de funcționare a pieței. Toate așa-zisele probleme invocate de domnul senator Zamfir în legătură cu pretinse manipulări ale pieței sau trucări ale indicilor au fost tranșate clar și explicit prin 
Andronescu anunță scurtarea vacanțelor și examenele de evaluare națională și BAC mai devreme. Modificările puse în dezbatere pentru anul școlar 2019-2020 Începând cu anul școlar 2019-2020 elevii ar putea avea ore mai puține, vacanțe mai scurte, iar examenele de evaluare națională și bacalaureat mai devreme. Anunțul a fost făcut de ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, care a precizat, într-un interviu, că vrea să pună în dezbatere publică proiectul privind regândirea structurii anului școlar. „Foarte mulți părinți mi-au reproșat că au luat vacanță copiii pe 21 decembrie, au avut vacanță până în 15 ianuarie, o perioada îngrozitor de lungă, prea mult, după care mai au 3 săptămâni de vacanță, se termină semestrul și încep, mai au încă o vacanță și semestrul următor. După părerea mea, vacanța această este mult prea lungă. Sau, dacă o facem la fel de lungă, să încercăm să închidem altfel semestrul. În așa fel încât, după vacanță, copilul să înceapă un alt semestru. Pentru că altfel îl zăpăcim. Trei săptămâni stă acasă, a uitat, îl cheamă profesorul la școală încă trei săptămâni, îi încheie situația, copilul este încă nereconectat la programul de învățământ după trei săptămâni de vacanță. Vacanța de iarnă (ne gândim să o scurtăm -n.r.) şi ne gândim să organizăm puțin diferit semestrele pentru clasele 1-12. Să aducem examenele din vară ceva mai devreme, evaluarea de la clasa a VIII-a și examenul de Bacalaureat, să aibă și profesorii vacanță, că noi tot le cerem, le cerem, dar trebuie să le dăm și vacanță”, a spus Andronescu, într-un interviu
Țara mea de drone, țara mea de dor
Un banc sinistru
Lazar, despre OUG pe completuri: Jocul politic e de asa natura incat trebuie sa adopte o anumita cale. Protocolul cu SRI, bumerang politic
Forumul judecătorilor, Asociația Procurorilor și Inițiativa pentru Justiție cer Guvernului să renunțe la adoptarea OUG privind completurile ilegale Forumul Judecătorilor din România și Asociația ”Mișcarea pentru Apărarea Procurorilor” și Asociația ”Inițiativa pentru Justiție” solicită Guvernului să renunțe la orice intenție de adoptare a vreunui proiect care să pună în pericol valori sociale fundamentale într-un stat de drept, după ce ministrul Justiției, Tudorel Toader, anunțat duminică o Ordonanță de Urgență “în cel mai scurt timp posibil” pentru cei condamnați de completuri nelegal constituite. Potrivit asociațiilor, nu există un proiect în dezbatere publică, iar astfel de măsuri ar trebui însoțite de o notă de fundamentare. Redăm mai jos comunicatul de presă: Asociația “Forumul Judecătorilor din România”, Asociația ”Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor” și Asociația ”Inițiativa pentru Justiție” atrag atenția opiniei publice în acest sens, punctând următoarele aspecte:Preliminar, nu există un proiect care să fi fost pus în dezbatere publică, conform Legii transparenței decizionale nr.52/2003, iar astfel de măsuri de politică penală nespecifice actului de legiferare delegată a Guvernului ar trebui însoțite de o notă de fundamentare. În acest context, trebuie reafirmate următoarele principii esențiale pentru o democrație reală: 1. Principii constituționale privind emiterea ordonanțelor de urgență Posibilitatea executivului de a guverna prin ordonanțe de urgență trebuie să fie justificată de existența unor situații excepționale, care impun adoptarea unor reglementări urgente, art. 61 alin. (1) din Constituția României dispunând expres că Parlamentul este unica autoritate legiuitoare a țării. Chiar dacă, din punct de vedere constituțional, se acceptă o procedură excepțională de substituire a Parlamentului în edictarea actelor normative de reglementare primară (inclusiv pentru legi organice), această posibilitate nu poate fi similară unui drept discreționar al Guvernului și nu poate justifica abuzul în emiterea ordonanțelor de urgență, legate de existența unor situații excepționale, care impun adoptarea unor reglementări urgente, conform art.115 alin. (4) din Constituție (a se vedea Decizia nr. 15 din 25 ianuarie 2000 pronunțată de Curtea Constituțională a României). În caz contrar, se poate vorbi despre o imixtiune nepermisă în competența legislativă a Parlamentului, încălcându-se principiul separației puterilor în stat, ordonanțele de urgență neputând fi adoptate în domeniul legilor constituționale, neputând afecta regimul instituțiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertățile și îndatoririle prevăzute de Constituție (nu pot fi suprimate, nu se poate aduce atingere, nu pot fi vătămate, lezate etc.), drepturile electorale, respectiv măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică [a se vedea art.115 alin. (6) din Constituție]. Prin urmare, domeniul în care Guvernul se poate substitui Parlamentului, adoptând norme primare, este limitat, inclusiv de imperativul urgenței reglementării. Integral:
Cristi Danileț: Cât timp CCR își păstrează practica, OUG pregătită de Guvern pare a fi neconstituțională Judecătorul Cristi Dănileț consideră că un caz încheiat definitiv la data apariției deciziei Curții Constituționale privind protocoalele SRI nu ar putea fi redeschis pentru a se aplica acea decizie, având în vedere că „hotărârile definitive ale instanțelor judecătorești au autoritate de lucru judecat” și că „deciziile CCR se aplică pentru viitor”. „Pentru că hotărârile definitive ale instanțelor judecătorești au autoritate de lucru judecat (ele stabilesc o ordine juridică care nu mai poate fi răsturnată) și pentru că deciziile CCR se aplică pentru viitor (art. 147 din Constituția României), rezultă că un caz încheiat definitiv la data apariției deciziei CCR nu ar putea fi redeschis pentru a se aplica acea decizie”, a scris Cristi Dănileț, pe contul lui de Facebook. Ce argumente invocă judecătorul: -„Nici o cale de atac nouă nu poate rezulta dintr-o lege posterioară” (Dec. CCR 9/1999, pag. 3, la
Zegrean, despre Ordonanța anunțată de Tudorel Toader: S-a deschis cutia Pandorei și este greu de închis / Îi preocupă să îl pedepsim pe cel care a prins hoțul, nu pe hoț “S-a deschis cutia Pandorei și este greu de închis”, comentează fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean, care a explicat pentru HotNews.ro efectele Ordonanței de Urgență anunțate de ministrul Justiției prin care cei care au fost condamnați definitiv de către completuri de judecată nelegal constituite începând din 2014 ar putea dispune de un recurs în anulare. Fostul președinte al Curții Constituționale a explicat, pentru HotNews.ro, că efectul va fi că toate procesele soluționate în recurs de aceste completuri de 5 judecători de la instanța supremă, începând cu 2014, vor fi rejudecate, pentru că decizia Curții Constituționale le-a creat iluzia unora că au fost judecați de completuri nelegal constituite, iar ei nu au acum o cale de atac. “Corect ar fi să modifice Codul de procedură penală, dacă vor să facă juridic lucrurile, și să introducă un text la contestația în anulare care să le permită celor condamnați ca acum, după decizia Curții Constituționale, să facă o cerere la instanță și să își facă plângerile acolo. În urma deciziei CCR, trebuia să se găsească o soluție, nu pot rămâne decizii date de o instanță nelegal constituită. S-a deschis cutia Pandorei și este greu de închis”, a declarat Zegrean. În privința posibilității procurorilor de a face contestația în anulare în privința deciziilor de achitare, Zegrean a spus că o astfel de prevedere, invocată de ministrul Justiției, “a fost făcută pentru a da o nuanță de legalitate”. Zegrean consideră însă că o mare problemă va genera o eventuală ordonanță prin care să poată fi atacate deciziile instanțelor invocându-se protocoalele cu SRI declarate nelegale de către CCR, pentru că vor fi afectate toate dosarele, nu doar cele de corupție, ci și cele de omor, trafic de persoane sau trafic de droguri. “Va fi o bubă mare, dacă fac la fel chiar e o mare problemă, Îi preocupă să îl pedepsim pe cel care a prins hoțul, ci nu pe hoț. Contează cum a fost prins cel care a luat mită? Sunt situații în care nu ai alte soluții decât înregistrări. Curtea Constituțională nu a spus că sunt nelegale înregistrările, ci protocoalele. Ce faci cu traficul de stupefiante sau de persoane, unde singura probă este asta? Decizia de miercuri a CCR va conduce la înlăturarea probelor obținute de procurori cu SRI în toate dosarele, nu doar în cele de corupție, adică și în cele de omor, pornografie infantilă, trafic de persoane sau trafic de droguri“. Integral:
Mihai Sora face apel la romani sa iasa in strada si sa ceara anticipate: Puneti viitorul copiilor deasupra prezentului vostru Scriitorul Mihai Sora a facut, luni, un apel pe Facebook, transmitand oamenilor sa iasa in strada si sa ceara anticipate.
Romgaz ar putea colabora cu azerii de la SOCAR pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră Reprezentanții companiei producătoare de gaze Romgaz și cei ai companiei azere SOCAR au discutat recent despre posibilitatea colaborării pe proiecte de anvergură. Romgaz intenționează să își extindă activitatea pe piețele externe. Pe de altă parte, SOCAR și-a manifestat interesul pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră, în parteneriat cu Romgaz. Directorul general al ROMGAZ, Adrian Volintiru, a afirmat, după întâlnirea cu reprezentanţii companiei SOCAR, că implicarea companiei azere alături de ROMGAZ în cadrul unor proiecte de anvergura duce la crearea unei oportunităţi majore şi deschide drumul expansiunii Romgaz pe pieţele internaţionale, se arată într-un comunicat al Romgaz.“Intrarea în parteneriat cu o companie de talia SOCAR, cu perspectiva extinderii, este un lucru important pentru noi, pentru că va aduce beneficii majore nu doar ROMGAZ cât şi sectorului energetic şi economiei naţionale în ansamblul său. ROMGAZ doreşte să îşi extindă activitatea pe pietele externe, explorând noi oportunităţi şi identificând variante optime şi eficiente de expansiune cu implicaţii profitabile asupra companiei”, a afirmat Volintiru. În cadrul întâlnirii au fost aduse în discuţie, punctual, proiecte de interes comun. Mai exact, oficialii companiei azere şi-au manifestat interesul pentru explorarea şi exploatarea off-shore, în parteneriat cu ROMGAZ, a gazelor din Marea Neagră, dacă compania română decide să se implice în acest proiect. De asemenea, a fost menţionată posibilitatea colaborării pe proiecte ce vizează Conducta de gaze Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) şi gazoductul TransAdriatic Pipeline (TAP), a cărui procedură de finanţare de proiect prin strângerea a 3,9 miliarde euro, s-a încheiat la finalul anului trecut (decembrie 2018).Integral:
Dosarul Belina-Sevil Shhaideh: Magistratii decid ca probele au fost corect administrate si incep judecarea procesului Tribunalul Bucuresti a decis ca probele au fost corect administrate in dosarul Belina, caz in care este judecat fostul vicepremier Sevil Shhaideh, actual consilier al premierului Viorica Dancila. Instanta a dispus inceperea judecatii, insa decizia poate fi contestata. “Constata legalitatea sesizarii instantei, legalitatea administrarii probelor si efectuarii actelor de urmarire penala. Dispune inceperea judecatii. Cu drept de contestatie in 3 zile de la comunicare”, este minuta Tribunalului Bucuresti. Pronuntarea in acest caz a fost amanata de trei ori pana acum. Acuzatiile din acest dosar au legatura cu modul in care s-a facut transferul Insulei Belina si a Bratului Pavel din administrarea Apelor Romane catre Consiliul Judetean Teleorman si, ulterior, modul in care cele doua obiective au fost concesionate catre societatea Tel Drum. Integral: 
Iata cate pensii speciale se dau in Romania: Media la magistrati e peste 17.000 de lei Numarul de beneficiari de pensii de serviciu era, la sfarsitul lui decembrie 2018, de 9.184 de persoane, in crestere usoara, cu 13 persoane, fata de finele lunii precedente, conform datelor centralizate de Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP). Cei mai multi, respectiv 3.629, erau beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor si judecatorilor. Pensia medie in cazul acestora a fost de 17.537 de lei (17.132 de lei in noiembrie), din care 16.302 de lei (15.897 de lei in noiembrie) cota suportata din bugetul de stat, iar diferenta din bugetul asigurarilor sociale de stat. De Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic si consular al Romaniei beneficiau 858 de persoane. Pensia medie era de 5.480 de lei, din care 3.321 de lei suportati de la bugetul de stat. In ceea ce priveste beneficiarii Legii 215/2015 pentru modificarea si completarea Legii 7/2006 privind statutul functionarului public parlamentar, numarul acestora era de 816 de persoane, pensia medie ridicandu-se la 4.382 de lei (2.654 de lei suportati de la bugetul de stat). Potrivit sursei citate, de Legea 83/2015 pentru completarea Legii 223/2007 privind statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviatia civila din Romania beneficiau 1.461 pensionari, iar pensia medie se ridica la valoarea de 10.698 de lei, din care 7.531 de lei suportati din bugetul de stat. Pensii de serviciu pentru beneficiari de la Curtea de Conturi s-au acordat unui numar de 606 persoane, media fiind de 7.640 de lei, din care 4.223 de lei cota suportata din bugetul de stat. Integral:
Europenii care vor sa ramana in Marea Britanie dupa Brexit pot face de azi cerere pe mobil. Nu si daca au iPhone Guvernul britanic lanseaza, luni, o aplicatie pe telefonul mobil prin care rezidentii europeni instalati in Regatul Unit isi pot depune cererea pentru a ramane in tara dupa Brexit. Aproximativ 3,5 milioane de cetateni europeni traiesc in prezent in Regatul Unit. Ei urmeaza sa ceara statutul de “rezident permanent” (“settled status”, in engleza – n.red.), pentru a continua sa munceasca si sa incaseze prestatii sociale atunci cand tara isi va intrerupe relatiile cu UE. Ministerul de Interne a dat asigurari ca vrea sa simplifice procedura la maximum. In aplicatie – care nu functioneaza inca pe iPhone -, utilizatorii sunt invitati sa-si fotografieze pasaportul biometric si fata pentru a-si confirma identitatea. Discutii continua cu Apple, pentru a le permite utilizatorilor de iPhone sa acceada la aplicatie. Ei sunt directionati apoi catre un site pentru a-si inregistra adresa si isi pot da acordul in vederea unei verificari a situatiei fiscale, pentru a li se confirma adresa. In a treia etapa, ei trebuie sa-si declare cazierul judiciar. O condamnare poate conduce la o respingere a cererii. Procedura costa 65 de lire sterline (74 de euro) – cat un pasaport. Ea este gratuita in cazul celor care dispun deja de statutul de rezident permanent. Incepand de la 30 martie, cererile vor putea sa fie depuse si prin posta, la administratii locale. Integral:
Energia, lebada neagra a guvernului Valcov. Cum s-a transformat arta guvernarii in stiinta prostiei …Ca o ironie amara a istoriei, tot la mijloc de ianuarie, in anul 2019, la apogeul celei mai lungi si mai eficiente perioade de progres tehnologic din istoria umanitatii, a treia cea mai bogata in resurse energetice tara din Europa tremura inspaimantata dupa o greva de nici o saptamana la cea mai mare companie miniera nationala. Iarna 2018-2019 nu este nici pe departe o iarna cumplita precum iernile din anii 1929, 1942, 1954 si 1967, care au fost unele teribile, atat prin temperaturile scazute, cat si prin cantitatile uriase de zapada care au cazut. Si cu toate acestea, situatia Romaniei de astazi, din punct de vedere energetic, este catastrofala. Sa privim imaginea de ansamblu a energeticii romanesti: avem o tara care detine a doua cea mai mare rezerva de gaze naturale din Uniunea Europeana, a treia cea mai mare rezerva de titei din Uniunea Europeana, a cincea cea mai mare rezerva de carbune din Uniunea Europeana, al treilea cel mai mare potential hidroenergetic din Uniunea Europeana si, iarna de iarna, nu suntem in stare sa producem suficienta energie electrica pentru a alimenta locuintele romanilor si economia. Iarna de iarna ne minunam ca prostii ca trebuie sa importam energie electrica, de parca acest lucru ar fi o situatie exceptionala si inexplicabila. O greva neinteleasa si neasteptata de guvernanti nu este nicidecum cauza prabusirii energetice a Romaniei din ianuarie 2019. Nu, greva minerilor din bazinul gorjean este doar hartia de turnesol care indica starea catastrofala a ramurii energetice din economia nationala. O succesiune incredibila de prostii, amatorisme si populisme au creat amalgamul perfect pentru distrugerea temeinica a energeticii romanesti. Sintetic vorbind, o tara care detine a treia bogatie de resurse primare energetice a continentului este abia pe locul 13 in clasamentul european al productiei de energie electrica. Daca prostia ar fi o stiinta si s-ar acorda un Nobel pentru ea, guvernul de la Bucuresti ar fi premiat an de an, intr-atat de stupid este tot ceea ce face in domeniul energiei. Nicio prostie pe care ar fi putut s-o comita guvernantii nostri nu a fost uitata, toate s-au comis simultan: – Romania si-a incuiat cu sapte lacate rezervele naturale de carbune si gaze si a decis sa nu le exploateze decat cu lingurita; – Romania nu construieste centrale electrice pe gaze, desi are gaze din belsug, iar gazul este materia prima cu cel mai mare randament si cel mai putin poluant;- Romania nu investeste niciun leu in transportul energiei electrice, lasand in exploatare instalatii vechi, multe din vremea expansiunii din anii 70; – Romania nu a miscat nici macar un petic de hartie pentru a-si construi noi reactoare nucleare sau macar pentru a-si reabilita reactoarele vechi. Integral:
Recursul compensatoriu: Toader, asteptat luni sa vina cu solutii la valul de infractionalitate din ultima perioada
Romania, pe urmele Ungariei? Ce a patit tara vecina dupa ce a pus taxa pe activele bancare …Presedintele Asociatiei Analistilor Financiar Bancari (AAFB) din Romania, Iancu Guda, a explicat pentru Ziare.com ca, inainte de toate, este lipsit de logica economica sa calculezi o taxa pe active bancare raportat la ROBOR. In acelasi context, Iancu Guda a explicat ca ar fi suficient sa vedem cat de greu i-a fost Ungariei – care are o economie mai dinamica decat a Romaniei – sa isi revina dupa aplicarea unei taxe pe active bancare.”Daca am calcula valoarea taxei in functie de ROBOR din trimestul IV din 2018 – ea ar urma sa fie de 1,2%. Ramane sa vedem cat va fi ROBOR in acest an. Oricum, din estimarile mele, taxa pe activele bancilor va fi in jur de 1%. Merita spus ca in Ungaria, in 2010, statul a pus o taxa de aproape 0,53% din activele bancare. Vorbeam despre o taxa care – desi era doar la jumtatea celei pe care vrea sa o impuna Romania – a avut efecte devastatoare pentru economia tarii vecini. Mai exact, creditarea companiilor mici a avut foarte mult de suferit. Intr-o prima etapa, ca sa rezolve problema, statul maghiar si-a infiintat un fond de investii pentru a credita el insusi companiile mici. Dupa 5 ani, acelasi stat si-a dat, insa, seama ca nu se pricepe la asta si ca activitatea de creditare implica si know-how important, si cheltuieli mari de logistica si administrare. In consecinta, statul a dat inapoi, a desfiintat fondul si le-a redus bancilor taxa de la 0,53% la 0,2%. Ulterior, creditarea a inceput sa isi revina si acest lucru a avut o influenta pozitiva in economie”, a declarat Iancu Guda. Este greu de inteles, in aceste conditii, de ce asteapta Guvernul ca economia Romaniei – mai putin agila decat cea maghiara – sa reziste taxei pe lacomie.“La maghiari, taxa pe active nici nu a fost, de fapt, o taxa pe lacomie, ci o modalitate de a determina bancile sa contribuie la un fond de salvare pentru perioade de criza. Practic, banii din taxa se duceau intr-un fond sa salvare a bancilor si nu puteau fi folositi pentru alte nevoi. La noi, n-am vazut sa fie mentionat in legislatie ca banii s-ar duce la un fond de salvare a bancilor. De unde putem trage concluzia ca vor intra in bugetul public si ulterior cheltuiti. Integral:
Regimul Dragnea şi naşterea unui alt viitor Ca nici un alt regim de dinaintea sa, regimul Dragnea pare să fi dezvoltat o autentică ştiinţă a planificării involuţiei instituţionale. Dincolo de detaliile groteşti, dincolo de analfabetismul funcţional, dincolo de impostură, se află proiectul de ţară ale cărui contururi devin vizibile, o dată cu fiecare zi care trece. Iar acest proiect de ţară poate fi redus la o singură ambiţie fundamentală : lichidarea temeliilor occidentale ale aşezării statului român. Ceea ce regimul Dragnea construieşte, în această doar aparentă dezordine, este o veritabilă alternativă, una care se revendică de la variatele tipuri autocratice din Eurasia. De aici, obligaţia de a nu subestima potenţialul de distrugere şi de transformare al actualei majorităţi parlamentare. Nouă, în raport de celelalte guverne USL de după 2012, este hotărârea de a duce la bun sfârşit un plan ce implică atacul concertat împotriva instituţiilor, ca prim pas în vederea cuceririi lor. Se poate spune că, după eşecul din februarie 2017 al OUG 13, regimul de la Bucureşti a imaginat o tactică împotriva căreia societatea, partidele din opoziţie şi şeful de stat au incapabile să îşi dezvolte strategia de răspuns. Trecerea de la ofensiva frontală la perfida formulă legislativă este parte din această mutaţie la care asistăm. După un an şi jumătate, regimul Dragnea deţine încă două nou poziţii cheie în eşafodajul constituţional: CSM şi CCR. Cât despre modul în care Tudorel Toader a redus ministerul său la o anexă a voinţei lui Liviu Dragnea, în pofida ezitărilor verbale de circumstanţă, acesta ilustrează, exemplar, involuţia statului de drept. În fapt, regimul Dragnea îşi propune, programatic, să erodeze elemente ce conferă stabilitate şi predictibilitate statului român. Dezordinea din sistemul fiscal conduce la prăbuşirea monedei naţionale. Iniţierea procedurii de revocare împotriva Procurorului general al Republicii slăbeşte, aproape fatal, încrederea magistraţilor în posibilitatea de a fi protejaţi împotriva ingerinţelor politice. Anexarea Curţii Constituţionale permite rescrierea , în sens pesedist, a regimului constituţional. Intervenţia cu scop de intimidare a CNA este o altă pârghie în tentativa de domesticire a societăţii. Toate aceste detalii participă la un proiect de ţară. Ce rămâne după tot ceea ce a fost ridicat cu dificultate este înlăturat? Un teren populat de ruine, peste care se poate ridica un alt viitor. Iar acest viitor înseamnă capitalismul oligarhic pe care îl apără şi îl întruchipează domnii Teodorovici şi Vălcov, acel capitalism în care resursele de stat sunt alocate discreţionar, iar clientela de partid ocupă poziţii hegemonice….Regimul Dragnea nu este un regim ca oricare altul: iată punctul de plecare al oricărei analize lucide. Supravieţuirea sa,pe termen mediu, implică producerea de schimbări ireversibile.
Trenurile de calatori din Romania au avut intarzieri de 3 ani in sase luni de zile! 
Cât consumă românii din salariu minim pe alimentele de bază. Topul puterii de cumpărare în supermarket cu bani puțini …Cheltuielile pe alimentele de bază reprezintă 25,8% din salariul minim pe economie, ceea ce plasează România pe locul 29 din cele 52 de țări luate în considerare într-un studiu realizat de Picodi. Potrivit studiului, în Marea Britanie de pildă aceste cheltuieli reprezintă doar 7,7% din salariul minim, în Germania 9,8% iar în Franța 12, 7%. Mai mult decât românii cheltuiesc pe alimentele de bază Serbia, cu 26, 9% din salariu minim, Albania și Bulgaria cu 31%. La începutul fiecărui an, în majoritatea țărilor este actualizată valoarea salariului minim pe economie. Însă, conceptul salariului minim pe economie, nu este prezent în toate țările: nu vom găsi granița de jos în țările scandinave, în Italia, Elveția sau Singapore. România face parte din țările care au ratificat convenția ONZ cu privire la salariul minim pe economie. Însă, este salariul minim pe economie suficient, pentru a acoperi nevoile alimentare de bază de zi cu zi? Departamentul de analiză Picodi, a decis să ia sub lupă prețurile a opt grupe de articole alimentare de bază, universale, în 52 de țări ale lumii, și să le confrunte cu salariul minim pe economie din acele țări….Pentru țelurile acestui raport, am creat un coș de cumpărături care conține opt categorii universale de produse alimentare: pâine, lapte, ouă, orez, cașcaval, carne, fructe și legume. Chiar dacă această listă este scurtă și economică, aceste produse asigură acoperirea nevoilor organismului unei persoane adulte cu carbohidrați, proteine, fibre și mineralele necesare, iar prețurile la acestea sunt monitorizate zilnic în toată lumea. În România, un astfel de coș de cumpărături, ce conține lista alimentelor de bază, va costa, în medie, 299 lei și 70 de bani….De la 1 ianuarie 2019, salariul minim pe economie în România este de 1900 lei brut (1162 lei net). Luând în considerare prețurile medii ale alimentelor în România, cheltuielile pe alimentele de bază reprezintă 25,8% din salariul minim pe economie, ceea ce plasează România pe locul 29, printre țările luate în considerare în studiu. Cele mai bune condiții cu privire la salariul minim pe economie, conform clasamentului, le putem găsi în Mare Britanie, Australia și Irlanda, unde prin luarea în considerare a prețurilor produselor de bază, un lucrător obișnuit cu salariul minim pe economie, va cheltui doar 7% din salariul său pe acest mic coș de cumpărături. Integral:
IPP în parteneriat cu G4Media.ro au lansat cea mai nouă campanie anti-fake news. Cum se strecoară propaganda rusă în România …Potrivit acesteia, în România, de exemplu, fake news poate afecta orientarea strategică a ţării, erodând pilonii principali pe care se sprijină aceasta: parteneriatul României cu NATO şi SUA, ori calitatea de membru UE. În acest context, subliniază experta, principalul actor statal care emite fake news în spaţiul public autohton este Rusia. Direct, o face prin intermediul a două entităţi media, cunoscute pe plan mondial pentru activităţile duse în slujba Kremlinului, respectiv Sputnik și RT. Indirect, subliniază alte voci, pe tărâmul fake news Moscova acţionează prin intermediul unei reţele de site-uri care funcţionează pe post de releu, exploatând totodată o categorie aparte de public (idioţii utili) şi folosind ca materie primă sincopele din societate şi mediul politic. „Propaganda pro-Kremlin folosește ceea ce se întâmplă în societate”, afirmă Nicola Ţîbrigan expert LARICS (Laboratorul pentru Analiza Războiului Informaţional şi Comunicare Strategică). De exemplu, susţine acesta, tema Soros a fost pe radarul specialiştilor în dezinformare de la Moscova cu destulă vreme înainte ca ea să explodeze în spaţiul public şi politic din România, iar un alt „exerciţiu” care serveşte interesul Rusiei este cel al avalanşei de materiale, în mediul online, despre „armele frumoase ale lui Putin”. „Nu cred că e recomandat să devenim purtătorii de cuvânt ai Ministerului rus al Apărării”, conchide Nicolae Ţîbrigan. ista instrumentelor şi a modurilor lor de utilizare nu se opreşte aici. „Mai este o categorie de site-uri: cele construite pentru trafic. Sunt site-uri care promovează știri fake de tipul celor care prezintă un nou tratament pentru cancer pe bază de ridiche neagră şi rostopască, ori sirene eșuate pe o plajă. Cu asemenea materiale, ele adună un trafic foarte mare, apoi încep să strecoare regulat și mesaje ale propagandei ruse”, spune şi jurnalistul Cristian Pantazi, de la G4media.ro. Integral:
Ministrul Justiției modifică legea anticorupție în privința fraudelor cu bani europeni Ministerul Justiţiei propune modificarea legii anticorupţie, motivând că trebuie transpusă o directivă a Parlamentului European şi a Consiliului din iulie 2017 privind combaterea fraudelor cu fonduri europene. Unul dintre articolele vizate se referă la folosirea sau prezentarea de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obţinerea pe nedrept sau reţinerea pe nedrept de fonduri ori active din bugetul Uniunii Europene sau bugetele administrate de aceasta. Proiectul de modificare a Legii 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie și pentru dispunerea altor măsuri de transpunere a Directivei (UE) 2017/1371 a Parlamentului European și a Consiliului din 5 iulie 2017 privind combaterea fraudelor îndreptate împotriva intereselor financiare ale Uniunii prin mijloace de drept penal a fost pus în dezbatere pe site-ul Ministerului Justiției. Integral:
Posibile efecte devastatoare ale deciziei CCR privind protocoalele cu SRI: ce se intampla cu criminalii, interlopii, traficantii de droguri? Gulere albe, interlopi, criminali, traficanti de droguri, de arme sau de persoane, hackeri sau escroci de top, persoane condamnate in dosare in care s-au folosit probe obtinute cu sprijinul SRI, toti sunt la un pas sa-si vada visul cu ochii: revizuirea sentintelor definitive. Studenta japoneza Yurika Masuno a fost violata si ucisa pe 7 august 2012 intr-o padure de langa aeroportul Otopeni. Un scandal care a avut ecouri internationale. Criminalul, Nicolae Vlad, a fost prins cu ajutorul SRI. In 2013, barbatul a fost gasit vinovat ca le-a ucis pe studenta japoneza si alte doua femei, precum si ca a violat alte sapte persoane. Sentinta: inchisoare pe viata.
Presedintele CSM si seful Inspectiei Judiciare intervin in procese ca sa nu fie sesizata CJUE UPDATE 
STUDIU DE CAZ Cum a reușit Primăria Oradea să depună proiecte în valoare de 300 milioane de euro și să bată Clujul, Bucureștiul și Sibiul în cursa pentru fondurile europene
Istoria in vremea PSD: Miza parsiva a prezentei lui Adrian Severin si Adrian Nastase la ceremonia de la Ateneu
De ce stau bucureștenii în frig. Interesele din jurul dezastrului de la RADET – Analiză Frames Zeci de mii de bucureșteni au fost nevoiți în ultimele luni să îndure frigul iernii, ca pe vremea lui Ceaușescu, din cauza avariilor în serie înregistrate de RADET. Iar veștile proaste continuă, funcționarea la parametri normali a rețelei de termoficare fiind în continuare sub semnul întrebării. Cum s-a ajuns în această situație? Potrivit unei analize realizate de compania de consultanță Frames, tergiversarea procedurii de insolvență a RADET, subfinanțarea cronică a regiei și atitudinea falimentară a autorităților locale reprezintă principalele motive pentru care bucureștenii îngheață de frig, deși își plătesc facturile. Cine are interesul ca RADET să nu furnizeze căldură și apă caldă la parametri normali? În niciun caz bucureștenii. Ei sunt victimele de serviciu într-un adevărat război instituțional și juridic, în care birocrația, incompetența, interesele politice și lipsa de viziune administrativă fac din RADET candidatul ideal la un loc în topul falimentelor. …,,Situația dezastruoasă în care se află RADET a fost cauzată de neplata subvențiilor promise de Guvern și Primăria Capitalei către RADET, plata cu întârziere a subvențiilor, ceea ce a dus la acumularea de penalități, înghețarea tarifului deși se impunea o creștere, rețeaua învechită și lipsa investițiilor’’, afirma, într-un raport, RomInsolv, administratorul judiciar al RADET. Să fie doar acestea motivele? Potrivit analiștilor de la Frames, însăși procedura de insolvență a RADET reprezintă o piedică în calea salvării situației.,,RADET a ajuns în insolvență pentru că nu a mai putut să își plătească datoriile de 3,7 mld.lei către ELCEN. Rămâne un mare semn de întrebare de ce Ministerul Energiei, principalul acționar al ELCEN, Primăria Capitalei, cea care deține RADET, și ANAF, unul dintre principalii creditori, nu s-au așezat la masa negocierilor pentru a-și compensa creanțele, în așa fel încât RADET să nu fie limitată de prevederile legii insolvenței, care exclud ștergerea datoriilor’’, arată analiza. Intrarea în insolvență a RADET și apoi a ELCEN a complicat, astfel, această situație….,,Chiar dacă bucureștenii își plătesc la timp facturile, RADET a ajuns să achite către ELCEN la 5 luni, iar penalizările cresc de la o zi la alta. Regia se afundă și mai mult în datorii, iar falimentul bate la ușă’’, afirmă analiștii. Între timp, CET-urile din București au devenit precum niște bombe cu ceas. Cazanele nr. 1 și 2 din CTE Grozăvești vor epuiza numărul de ore de funcționare alocat în anul 2020, la fel ca și CAF-urile nr. 1 și 2 din CTE București Sud. Practic, acestea nu vor mai putea funcționa, în condiții de siguranță, după expirarea numărului de ore de funcționare alocat. Fără investiții susținute în următorii 4-5 ani, CET-urile vor mai putea produce maxim 370 Gcal/h în 2023 (Ciclul Combinat de la CTE București Vest și cele două CAF-uri de câte 100 Gcal/h), mult sub necesarul de energie termică al Capitalei, acoperit din sursele ELCEN, de circa 1800 Gcal/h. Integral: 
Cristi Danilet: O sa ajungem sa le cerem scuze infractorilor si sa le dam bani de taxi sa plece acasa Interviu …
Parlamentul European a adoptat regulamentul care prevede taierea fondurilor UE pentru statele care nu respecta statul de drept Parlamentul European a votat, joi, raportul referitor la inghetarea fondurilor europene in cazul tarilor membre care nu respecta statul de drept si, la cererea unuia dintre initiatori, a fost retrimis la comisia de specialitate pentru negocierile urmatoare. Votul privind protectia bugetului UE s-a dat joi la pranz, in plenul de la Strasbourg. Deputatii europeni urmeaza sa inceapa negocierile cu privire la formularea finala a regulamentului cu ministrii UE, care nu si-au adoptat inca pozitia, votul final fiind dat in Consiliu.
Efectul concret al masurilor PSD: O infirmiera debutanta castiga cu 50% mai mult decat una cu 32 de ani vechime la urgente Masurile luate de Guvernul PSD-ALDE au creat si mai multa inechitate in sistemul public de sanatate, iar situatia este pe cale sa devina si mai grava, este concluzia angajatilor, la aproape un an de la “triplarea salariilor”. Medicul Dan Grigorescu de la Spitalul Judetean de Urgenta din Brasov prezinta pe Facebook cazul concret al unei infirmiere cu peste 30 de ani vechime care, in urma aplicarii masurilor Guvernului Dancila, a ajuns sa castige cu mult mai putin decat o infirmiera debutanta. “Iata datele ‘problemei’: Priviti ‘fluturasul’ de salariu al infirmierei cu CEA MAI MARE vechime din SECTIA CLINICA pe care o conduc (chirurgie plastica) dintr-un spital CLINIC JUDETEAN DE URGENTA. Salariu de baza cu astronomica valoare de 2.148 lei! Alaturat, cel al unei infirmiere debutante cu VECHIME ZERO dintr-un COMPARTIMENT de medicina interna din spitalul MUNICIPAL Sacele, jud. Brasov, unde este inscrisa ca salariu de baza suma de 3.266 lei. Adica un salariu de baza cu 52% mai mare!”,
UPDATE Curtea Constituțională, după ce a admis sesizarea pe tema protocoalelor SRI-Justiție: Instanțele vor decide dacă s-a încălcat legea în ceea ce privește dosarele în curs Instanțele judecătorești vor stabili, pentru dosarele în curs de judecată și a căror instrumentare s-a făcut și pe baza protocoalelor semnate cu SRI, „în ce măsură s-a produs o încălcare a dispozițiilor referitoare la competența materială și după calitatea persoanei a organului de urmărire penală”. „Înalta Curte de Casație și Justiție și celelalte instanțe judecătorești precum și ministerul Public, Parchetul de lângă Înalta Curte și unitățile subordonate vor verifica în cauzele pendinte, în ce măsură s-a produs o încălcare a dispozițiilor referitoare la competența materială și după calitatea persoanei a organului de urmărire penală și vor dispune măsurile legale și corespunzătoare”, potrivit unui comunicat al Curții Constituționale, care a admis miercuri sesizarea preşedintelui Camerei Deputaţilor referitoare la existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Ministerul Public, pe de o parte, şi Parlament, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi celelalte instanţe judecătoreşti, pe de altă parte, pe tema protocoalelor de colaborare cu SRI din 2009 şi 2016. Cu majoritate de voturi, Curtea a admis sesizarea și a constatat „existența unui conflict juridic de natură constituțională „generat de încheierea între Ministerul Public – Parchetul ICCJ și SRI a Protocolului nr 00750 din 4 februarie 2009 precum și exercitarea în mod necorespunzător a controlului parlamentar asupra activității SRI”. De asemenea, CCR a admis sesizarea și a constatat „existența unui conflict juridic de natură constituțională între Ministerul Public – Parchetul Înaltei Curți și Parlament, pe de o parte, și Înalta Curte și celelalte instanțe judecătorești generat de încheierea între Ministerul Public – Parchetul ICCJ și SRI a Protocolului 09472 din 8 decembrie 2016 doar cu privire la dispozițiile articolului 6 aliniat 1, art 7 al 1 și art 9 precum și de exercitarea în mod necorespunzător a controlului parlamentar asupra activității SRI”. Integral:
Exclusiv
Autoritățile consideră că o familie de doi adulți și doi copii poate trăi cu 2.600 lei/lună, la oraș Comisia de Insolvență la Nivel Central, din care fac parte, printre alții, reprezentanți ai Ministerului Muncii, a publicat în Monitorul Oficial o Decizie privind aprobarea Criteriilor generale pentru stabilirea nivelului de trai rezonabil. Se pare că nivelul a fost stabilit pe baza unui studiu realizat de Ministerul Muncii, Academia Română, Comisia Națională de Prognoză, Institutul Național de Cercetare Științifică în Domeniul Muncii și Protecției Sociale și ANPC. “Valoarea coșului minim lunar de consum reprezintă pragul minim sub care nu pot fi stabilite cheltuielile pentru asigurarea unui nivel de trai rezonabil. Această valoare reprezintă suma de bani din veniturile debitorului care nu poate fi oprită pentru plata datoriilor deoarece îi este necesară pentru acoperirea cheltuielilor indispensabile asigurării traiului zilnic pentru sine și familia sa”, se arată în documentul care face referire la procedura insolvenței persoanelor fizice și rambursarea sumelor. Pentru o persoană care locuiește în mediul urban, valoarea coșului minim este, potrivit deciziei publicate, de 797 lei pentru fiecare adult, 587 lei pentru fiecare copil cu vârsta de peste 14 ani, și 419 lei pentru fiecare copil cu vârsta de până la 14 ani. Pentru cei din mediul rural, suma este de 644 lei/adult, 473 lei/copil de peste 14 ani și 339 lei/copil sub 14 ani. Coșul minim lunar de consum pentru o familie de doi adulți și doi copii din mediul urban, stabilit de Comisia de Insolvență la Nivel Central, este de 2.600 lei. Aceasta consideră că din acești bani, familia poate chiar economisi, respectiv 236 lei/lună. Cei mai mulți bani ar merge pe mâncare, respectiv 1.069 lei. Integral: 
Raluca Prună, despre legea recursului compensatoriu: În varianta iniţială ar fi ieşit din închisori 1.700 de deţinuţi, acum sunt eliberați peste 11.000 Legea recursului compensatoriu poate fi abrogată, dar o asemenea măsură va avea efecte numai pentru viitor, afirmă fostul ministru tehnocrat al Justiţiei, Raluca Prună. Ea îi răspunde premierului Viorica Dăncilă pe tema acestei legi, ce a scos din închisori condamnați pentru crime, violuri și tâlhării ce au recidivat, și spune că actul normativ inițiat de guvernul tehnocrat a fost modificat astfel încât condiţiile de eliberare au devenit mult mai flexibile. În varianta iniţială a legii, ar fi ieşit din pușcării aproximativ 1.700 de deținuți, iar acum sunt eliberați înainte de termen peste 11.000….Întrebată de ce au beneficiat de legea recursului compensatoriu şi deţinuţii care au comis infracţiuni cu violenţă, Raluca Prună a explicat: “Legea nu distingea, nici în varianta iniţială, nici în varianta adoptată nu se făcea vreo distincţie în funcţie de infracţiuni şi vă explic şi de ce, că poate nu este uşor de înţeles de ce infracţiunile cu violenţă nu au fost exceptate. Legea aceasta a fost iniţiată ca urmare a unei obligaţii pe care România o are în urma numeroaselor condamnări la CEDO, pentru condiţii precare de detenţie. Condamnările acestea s-au pronunţat de Curte în situaţii individuale, indiferent de infracţiunea pe care o săvârşise persoana care s-a plâns la Curte. Şi atunci, în aplicarea unei măsuri compensatorii, proiectul de lege trebuie să se adreseze tuturor. Condiţia de precaritate nu ţine seama, în opinia Curţii, de infracţiunea pentru care persoana este condamnată. Deci răspunsul este: nu se distinge între infracţiuni”. Fostul ministru tehnocrat al Justiţiei spune că efectele legii recursului compensatoriu sunt devastatoare.”Haideţi să ne uităm instituţional, să vedem cine a adoptat acest proiect de lege şi răspunsul este Parlamentul. Mai mult decât atât, a existat o obiecţie de neconstituţionalitate a acestei legi şi legea a mers inclusiv la CCR, care constată că este constituţională (…). Nu discutăm de vinovăţii aici, discutăm de efecte şi efectele sunt devastatoare, au un puternic impact emoţional”. Ea a spus că poate fi luată o măsură care să abroge această lege, însă va avea efecte numai pentru viitor. Integral:
Dacă vei fi următorul? Ce se mai poate face cu recursul compensatoriu …Guvernul, liderii majorităţii parlamentare şi aleşii care compun această majoritate au ştiut prea bine şi din timp cât de nocivă va fi legea recursului compensatoriu, iar citatele de mai sus sunt doar o fracţie din volumul semnalelor pe care politicienii puterii le-au primit din interiorul sistemului, în perioada în care, netransparent, au lucrat la acest act normativ. Semnale relevante au mai putut fi culese şi din analiza comparativă centrată pe experienţa nefastă a altor state europene. De altfel, trebuie subliniat faptul că, în ultimii trei ani, sindicaliştii din sistemul penitenciar s-au aflat constant în avangarda deconstruirii mesajelor prin care puterea a încercat să adoarmă vigilenţa opiniei publice pe acest subiect, intrând deseori în coliziune cu ministrul Justiţiei, Tudorel Toader. Un personaj, altfel,
Gratierea, o tinta falsa. Anul acesta s-ar putea goli puscariile, daca intra in vigoare cateva acte normative Noi suntem ingrijorati de o posibila gratiere colectiva, fara sa fim atenti la faptul ca sunt pe cale sa intre in vigoare si alte acte normative, cum ar fi modificarea legii de executare a pedepselor sau modificarea Codului Penal, care ar scoate din inchisori intre 10.000 si 15.000 de detinuti, atentioneaza Stefan Teoroc, presedintele Sindicatului National al Lucratorilor din Penitenciare (SNLP). Informatia apare in conditiile in care se vorbeste tot mai insistent despre o posibila ordonanta de urgenta privind amnistia si gratierea, dar si despre infractiunile violente comise de tot mai multi detinuti liberati conditionat in baza recursului compensatoriu, lege sustinuta de ministrul Justitiei, Tudorel Toader, si adoptata cu voturile PSD-ALDE-UDMR. Cele mai noi date arata ca
Cristi Danilet -judecator M-a surprins extrem de neplăcut postarea ministrului justiției care dă vina pe ministrul anterior ce inițiase legea recursului compensatoriu și pe Parlamentul care a aprobat-o. Așa că am niște dezvăluiri în premieră și niște întrebări pentru ministrul justiției: 1. De ce MJ a girat prin prezența secretarului de stat Moț toate dezbaterile și amendamentele la proiectul de lege, arătând că susține proiectul inițial al Guvernului
Dosarul Mineriadei: SRI, Parchetul General, Jandarmeria si mai multe ministere ar putea plati despagubiri victimelor Magistratii ICCJ au decis sa introduca, in Dosarul Mineriadei, institutii ale statului drept parti responsabile civilmente precum Ministerul Finantelor, MAI, SRI, Parchetul General, Guvernul Romaniei, Jandarmeria Romana, MApN, Ministerul Economiei si Academia de Politie. “Admite, in parte, cererile formulate avand ca obiect introducerea in cauza de parti responsabile civilmente. Dispune introducerea in cauza a urmatoarelor parti responsabile civilmente: 1. Statul Roman, prin Ministerul Finantelor Publice; 2. Ministerul Afacerilor Interne; 3. Serviciul Roman de Informatii (SRI); 4. Ministerul Public – Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie; 5. Guvernul Romaniei; 6. Jandarmeria Romana, prin Inspectoratul General al Jandarmeriei Romane; 7. Ministerul Apararii Nationale; 8. Ministerul Economiei; 9. Academia de Politie “Alexandru Ioan Cuza”; 10. Liga Sindicatelor Miniere Libere din Valea Jiului; 11. Inspectoratul General al Jandarmeriei Romane; 12. Directia Generala de Jandarmi a Municipiului Bucuresti, prin Inspectoratul General al Jandarmeriei Romane; 13. Societatea Comerciala DOOSAN IMGB SA. Respinge toate celelalte cereri avand ca obiect introducerea in cauza a partilor responsabile civilmente”, se arata in minuta instantei. Potrivit deciziei, aceste institutii vor plati daunele civile victimelor Mineriadei. Urmatoarele termene de judecata au fost stabilite pentru 5, 6 si 7 martie 2019. Integral: 
Tara arde si baba se piaptana in vacanta Cele din titlu nu se refera la un scolar puturos, ramas corigent pentru ca nu si-a facut temele si n-a luat note de trecere. Dimpotriva, se refera la crema societatii noastre, la reprezentatii pe care i-am ales pentru ca sunt cei mai buni dintre noi si pentru ca numai ei, cu intelepciunea si cu harnicia lor, sunt in stare sa cumpaneasca si sa hotarasca legea. …Respect vacanta, dar respect si bugetul. Normal era ca Guvernul sa-l fi depus in noiembrie, Parlamentul sa-l fi aprobat in decembrie si nimanui sa nu-i cada rau la stomac plecarea in Alpi sau in Maldive. Mi se par cusute cu ata alba explicatiile optimiste date de ministrul Teodorovici cu privire la bugetul tarii, fiind limpede ca nu-l macina cine stie ce interes sa le puna parlamentarilor in brate draftul de buget, cand ei erau cu mana pe valiza si cu gandul la partie. Daca bugetul n-ar avea nimic de ascuns, daca n-ar lipsi niste resurse cum banuiesc unii, daca n-ar ocoli niste cheltuieli, cum gandesc altii, nu s-ar fi abtinut Guvernul sa-l depuna la timp, sa-l sustina in Parlament si sa-l aiba aprobat, inainte de preluarea presedintiei ConsUE. De altfel, vacanta nu este chiar de tot obligatorie, iar Constitutia prevede ca, in caz de urgenta, presedintii Camerelor convoaca numaidecat sesiune extraordinara, ca sa nu intarzie treburile tarii. I se pare cuiva ca aprobarea bugetului, intarziat deja cu doua luni, n-ar fi o urgenta? De altfel, mai bat la usa si alte urgente. Nu mai esti sigur cand mergi pe strada. Siguranta cetatenilor a ajuns in pericol, in urma aplicarii legii recursului compensatoriu, care permite eliberarea rapida a infractorilor.



