Victor Ciorbea se plânge senatorilor că Iohannis vrea să îi taie pensia specială dată de PSD / Invocă rapoarte ale Comisiei de la Veneția în care sunt date exemple de salarii mari ale Avocaților Poporului – o garanție a independenței lor Victor Ciorbea a trimis un memoriu comisiei juridice a Senatului în care se plânge de faptul că președintele Klaus Iohannis nu este de acord uriașa pensie specială pe care i-a acordat-o PSD, invocându-le senatorilor mai multe rapoarte ale Comisiei de la Veneția în care sunt date ca exemple țările în care remunerația Avocatului Poporului este egală sau chiar superioară celor ale judecătorilor Curților Supreme sau Constituționale. Memoriului lui Ciorbea a fost trimis Senatului pe 18 ianuarie, cu două săptămâni înainte de decizia CCR prin care pensia specială i-a fost declarată neconstituțională. Acțiunea lui Ciorbea a fost semnalată pe Facebook de senatorul USR, George Dircă, membru al comisiei juridice a Senatului. Victor Ciorbea susține că beneficiile pecuniare pe care i le-a acordat PSD prin lege sunt ”un semn al recunoașterii independenței și rolului constituțional” al instituției pe care o reprezintă. În opinia sa, modificarea legislativă prin care i-a fost acordată pensia specială ”nu face decât să consolideze, ținând seama și de principiile reținute de Comisia de la Veneția, statutul și rangul constituțional al instituției Avocatului Poporului în toate componentele sale: salarizare, condiții de pensionare și mijloace legale de intervenție, fără ca prin aceasta să se poată considera că este încălcată legea fundamentală a țării”. Integral: https://www.g4media.ro
Buna dimineata intr-o zi de marti, 5 februarie! Potrivit vremea.ro, marți în vestul țării se vor semnala câteva ploi slabe izolate, în timp ce în est cerul va fi variabil. Vântul va suflă moderat în sud-est și slab, cel mult slab până la moderat în restul regiunilor. Temperaturile maxime, deși vor scădea față de ziua precedentă în regiunile extracarpatice, încă vor rămâne foarte ridicate în comparație cu normalul climatologic specific perioadei. La nivelul întregii țări acestea se vor încadra în general între 6 și 11 grade în Transilvania, Maramureș, Banat, Crișana, Oltenia și Muntenia, 8-13 grade în Dobrogea și 3-8 grade în Moldova, cu cele mai scăzute valori așteptate în nordul extrem al regiunii. La București, cerul va fi acoperit de nori, cu temperaturi maxime ce se vor încadra între 9°C și 1°C. Vântul va sufla cu 18 km dinspre dinspre NE,pe timpul zilei, iar pe timpul nopții cu 10 km/h dinspre NE. Nu sunt anunțate ploi.
Întâlnirea Isărescu -Teodorovici s-a terminat prin încheierea unui armistițiu de două săptămâni După circa două ore și jumătate de discuții aprinse, întâlnirea Comitetului Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM) s-a încheiat prin semnarea unui armistițiu de două săptămâni, perioada în care va fi decisă soarta taxei pe activele bancare. Potrivit informațiilor HotNews.ro obținute din surse guvernamentale, în timpul discuțiilor s-a pus problema renunțării la indexarea taxei de ROBOR, Finanțele obținând două săptămâni de gândire. După cele două săptămâni vom afla dacă taxa va rămâne la fel, dacă va fi eliminată sau va rămâne, fără a fi indexată la ROBOR. Redăm mai jos comunicatul CNSM: – ”Consiliul general al Comitetului Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM) s-a întrunit în data de 4 februarie 2019, în ședință ordinară. În cadrul ședinței a fost prezentat studiul de impact, realizat de Banca Națională a României, privind taxa pe active financiare asupra instituțiilor de credit, a activității de creditare și a creșterii economice, introdusă prin Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 114/2018 privind instituirea unor măsuri în domeniul investițiilor publice și a unor măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene. – Membrii Consiliului au decis să fie creat un grup de lucru al Comitetului Tehnic al CNSM, format din reprezentanți ai Ministerului Finanțelor Publice și ai Băncii Naționale a României. Concluziile grupului de lucru vor fi discutate în următoarea ședință a CNSM, programată în data de 18 februarie 2019” Potrivit ZF.ro, Guvernul va cere BNR să redefinească regulile de setare a ROBOR pentru ca bancile să nu mai plătească taxa bancară, scrie Bloomberg citându-l pe Darius Valcov, consilier al premierului Viorica Dăncilă. Nu este însă clar cum ar putea modifica BNR aceste reguli. Integral: https://economie.hotnews.ro
DOCUMENT. Darius Vâlcov va avea control pe lista firmelor verificate de ANAF Un acord de cooperare semnat de Agenția Națională de Administrare Fiscală și Comisia Națională de Strategie și Prognoză (CNSP) prevede că ultima instituție, subordonată Secretariatului General al Guvernului, controlată de consilierului de stat Darius Vâlcov, va stabili contribuabilii care vor fi incluși în controalele ANAF. Documentul prezentat marți de situl ANAF mențioenază că această „coperare” (sic!) ar fi menită să îmbunătățească analiza de risc, în scopul stabilirii priorităților în activitatea de verificare și control. Argumentul nu stă în picioare căci și până acum ANAF, subordonat Ministerului de Finanțe, efectua controalele pe baza unor analize de risc care luau în calcul rezultatele unei firme din ultimii ani, cifra de afaceri a acesteia, domeniul de activitate, posibile riscuri privind veniturile pierdute la buget în cazul în care această firmă nu ar fi controlată….Mecanismul acestei colaborări este greu de înțeles. De exemplu, acordul semnat prevede că CNSP va prezenta lunar conducerii ANAF situația domeniilor și societăților comerciale care prezintă grad ridicat de risc de evaziune fiscală, însă analiza de risc (în urma căreia sunt identificate firmele) va fi făcută (ulterior?) de ANAF. Fiscul „se angajează să transmită CNSP informații cu privire la efectele obținute în vederea combaterii evaziunii fiscale”. Integral: https://www.digi24.ro
Aproape 1.700 de persoane au fost audiate în dosarul violențelor din 10 august / Este în curs o expertiză privind substanțele lacrimogene folosite de jandarmi Procurorii militari care anchetează violențele de la protestul din 10 august 2018 au audiat până acum aproape 1.200 de martori, 560 de victime și au vizionat imaginile din timpul evenimentelor. De asemenea, au fost declasificate o parte din documentele întocmite de structurile cu atribuții și este în curs o expertiză fizico-chimică privind substanțele iritante lacrimogene folosite de jandarmi, a anunțat luni Parchetul General. Potrivit Parchetului, în acest dosar, aflat pe rolul Secției parchetelor militare, continuă urmărirea penală în cazul conducerii Jandarmeriei, în legătură cu organizarea și intervenția jandarmilor împotriva manifestanților.Până în prezent, au fost audiați aproximativ 1.180 de martori și 560 de victime (părți civile), unele dintre ele depunând înscrisuri și acte medicale cu privire la rănile suferite. De asemenea, au fost administrate, în parte, probatoriile solicitate de acestea, au fost vizionate mediile de stocare care conțin imagini înregistrate în timpul evenimentelor, atât unele depuse la dosar de către victime, cât și cele transmise de către instituțiile de ordine publică sau de alte persoane juridice, spune Parchetul. De asemenea, este în curs expertiza fizico-chimică asupra substanțelor cu efect iritant lacrimogen folosite de forțele de ordine în cursul intervenției și au fost declasificate și înaintate organelor de urmărire penală o parte din documentele întocmite de structurile care au avut atribuții în acest caz. În 21 septembrie 2018, Parchetul General a anunțat punerea sub acuzare a conducerii Jandarmeriei si a secretarului de stat Mihai Chirică din Ministerul de Interne. Procurorii spun că ordinul de intervenţie a jandarmilor nu a fost legal şi că acesta a dus la acte de violenţă nejustificate din partea forţelor de ordine, acte îndreptate inclusiv împotriva copiilor. Integral: https://www.hotnews.ro
Regimul Dragnea şi inamicii săi Îmbrăcămintea jovială de vacanţă nu a reuşit să ascundă iritarea domnului Dragnea, în prag de nouă sesiune parlamentară. Vituperările împotriva statului paralel care face să se nască noi partide sunt destinate să mobilizeze un electorat pentru care fantasmele toxice ale posturilor tv de propagandă sunt unica realitate cotidiană. Mobilizarea sentimentului anti- occidental, cu o violenţă ce evocă primiii ani fesenişti ai noii lupte de clasă, face parte din aceeaşi strategie cu care regimul Dragnea ne obişnuise deja. Dincolo de toate acestea , însă, se află realitatea inamicilor cu care domnul Dragnea şi complicii lui trebuie să se confrunte. Istoria îşi are ironiile sale, iar cei pe care domnul Dragnea i-a executat politic, cu iscusinţă de aparatcik comunist, se întorc spre a-l hărţui: de la Victor Ponta la Mihai Tudose, lista este una însemnată şi creşte, zi după zi. Această hemoragie de cadre este de natură să ameninţe un regim pentru care solidaritatea clientelară este valoarea centrală. Rivalitatea dintre Victor Ponta şi Liviu Dragnea o aminteşte pe aceea, nu mai puţin tenace, dintre diferitele grupuri din cadrul PMR sau PCR. De această dată, excluderile nu mai pot fi urmate de execuţii, degradări sau exil. De aici, tensiunea ce se acumulează, zi după zi. Reinventarea domnului Ponta ca apostol al social- democraţiei moderne şi autentice este o altă probă în dosarul grotesc al politicii de la noi. După imunda campanie prezidenţială din 2014 şi tragedia de la “Colectiv”, Victor Ponta revine, atacând pe domnul Dragnea cu aceleaşi arme cu care a fost atacat, la rândul său. Inamicii domnului Dragnea sunt, aşadar, foştii săi colegi. Luptele fratricide nu au , în acest caz, nici o încărcătură doctrinară. Luciditatea critică a domnului Tudose s-a regăsit, ca prin minune, doar după demisia din PSD. Atacurile împotriva “ tiraniei” domnului Dragnea se produc, invariabil, doar după despărţire. Există, însă, un caz paradoxal, nu mai puţin semnificativ pentru dinamica acestei înfruntări pesediste: Gabriela Firea şi fronda ei din interior. Doamna Firea, sprijinită de un întreg clan politic din Ilfov, organizat în jurul primarului din Voluntari,posedă un remarcabil instinct demagogic, unul pe care Liviu Dragnea nu îl poate subestima. Polemicile din jurul bugetului au fost ocazia de a reafirma o platformă de independenţă ce reprezintă un alibi ideal pentru eşecul lamentabil al unei întregi administraţii urbane. Regimul Dragnea este, în fine, confruntat cu cel mai redutabil dintre inamici: mediocritatea iresponsabilă a celor care conduc astăzi România. Niciodată, în anii de post- comunism, nici măcar în anii de “patrulater roşu” ai lui Nicolae Văcăroiu, impostura nu a atins acest grad al metastazei. Statul român este îndrumat spre dezastru: politicile economice şi sociale sunt o reţetă pentru falimentul ce nu va întârzia să se producă. Integral: https://www.marginaliaetc.ro
Viteza de lărgire a faliilor dintre cele 3 Românii: o comparație la 10 ani Diferenţele de dezvoltare între regiunile României s-au accentuat de la data aderării la UE, cu şase dintre cele opt diviziuni ale ţării de nivel 2 conform uzanţelor europene în pierdere relativă faţă de media naţională, una cvasistabilă şi zona Capitalei cu cea mai mare creştere a PIB/locuitor, potrivit datelor publicate atât de Comisia Naţională de Straegie şi Prognoză cât şi celor oferite de Eurostat. Oarecum surprinzător din perspectiva percepţiei publice, regiunea Centru ( care include judeţele Braşov, Sibiu, Alba, Mureş, Harghita şi Covasna) a înregistrat cea mai mare scădere (peste nouă puncte procentuale) în raport cu media naţională şi este singura care a trecut de deasupra ei sub pragul de 100%. Deşi pierderile în puncte procentuale au fost net diferite, regiunile Vest şi Nord-Est au pierdut pe parcursul a zece ani în termeni procentuali cam 7% din valoarea de referinţă din 2007. Ele au evoluat de fapt sincron, deşi pe paliere net diferite, situate la captele spectrului de dezvoltare al provinciei. Cifrele s-au deteriorat ceva mai puţin pentru pentru regiunile de Nord-Vest ( de la 93,2% la 88,3% din media pe ţară), Sud-Vest Oltenia (de la 80,2% la 76,4% din media pe ţară) şi Sud Muntenia (de la 81,6% la 79,7% din media pe ţară), pe o dispunere care nu a dat modificări în clasamentul regional al PIB/locuitor dar a „rarefiat” valorile faţă de Capitală. Avansul zonei Capitalei a fost mai mult decât triplu faţă de restul ţării în puncte procentuale ( 55 pp faţă de 11pp – 17pp în celelalte regiuni) , ceea ce indică o situaţie de dezvoltare dezechilibrată în profil teritorial. Desigur, se va face trimitere la libertatea de a investi capitalurile după dorinţă, la modalitatea de cuantificare a PIB dată de raportarea la sediul social şi la situaţia similară din ţări precum Cehia sau Slovacia, unde Praga şi Bratislava s-au detaşat clar de restul ţării dar parcă ceva nu e în regulă. Pe această traiectorie, nu vom ajunge cu regiunile ţării unde era Bucureştiul în 2007 nici măcar prin 2027 sau chiar în 2037 dacă facem trimitere la axa sărăciei naţionale Nord-Est – Sud-Vest, care sugerează destul de clar tăierea politicii de convergenţă internă în timp ce alergăm după convergenţa externă. De pildă, din perspectiva intrării în Zona Euro, ideea este că încercăm să ne convingem că ar fi suficientă o raportarea pe hârtie a unei medii care nu se regăseşte, practic, „de nici o culoare” în realitate pe marea întindere a ţării. Medie ce rezultă statistic dintr-o Capitală suficient de dezvoltată şi o provincie aflată în mare suferinţă, cu excepţia câtorva centre urbane ( care, la rândul lor, concentrează bogăţia la nivel regional aşa cum o face şi Bucureştiul la nivel naţional). Integral: http://cursdeguvernare.ro
Andrei Caramitru: Economia intră în implozie. Riscăm acord cu FMI Anul 2019 va fi anul falimentului a opinat luni consultantul în business Andrei Caramitru. Va fi un an al dezastrului economic generalizat, spune acesta într-o analiză realizată pe fundamentele venituri-cheltuieli ale bugetului, prezentată pe pagina sa de socializare. „Cifrele nu mint. Și sunt necruțătoare. 2019 este anul dezastrului economic generalizat, organizat și executat de PSD. Haideţi să ne uităm pe cifre. Bugetul a fost construit pornind de la costuri. Cu creșteri uriașe de salarii în zona bugetară (peste 20% în medie) și cu investiţii incerte sau absurde : grădinițele lui Ţiriac sunt acolo, autostrada Moldova nu, vor să crească sumele către TelDrum sufocând cu costuri uriașe singurele motoare ale economiei (orașele mari). Ca să le iasă cifrele, au pus din pix o creștere a veniturilor de 13% : 5.5% creștere economică, 2.8% inflație, restul venind dintr-o ipotetică colectare mai bună și probabil taxe suplimentare. Și prin magie deficitul este sub 3%. Care este realitatea ? Veniturile nu au cum să crească cu 13%. Este imposibil. Creșterea economică va fi mult sub 4% din 2018 (Europa este deja aproape de recesiune tehnică). Dacă am fi avut un guvern performant, aveam șansa să atingem poate 2.5%. Acum – în special după OUG-ul fiscal, sectorul privat a fost lovit brutal – creditarea și investițiile vor scădea, salariile și locurile de muncă în cel mai bun caz vor stagna. De unde să mai vină creștere economică ? Și cât va fi deficitul în 2019 într-un scenariu realist? Integral: https://www.digi24.ro
Profitabilitatea băncilor din România – date comparative cu țarile din regiune Disputa privind suprataxarea sistemului bancar din România continuă, după ce guvernul nu a luat în calcul, la Bugetul pe anul 2019, veniturile din taxarea taxarea activelor. Luni, urmează și întâlnirea membrilor Comitetului Național pentru Suraveghere Macroprudențială, unde problema va fi dezbătută sub aspectul impactului asupra economiei. Baza de plecare a membrilor guvernului este, însă, prezumtivele profituri exagerate din sistemul bancar. Câteva observații asupra acestui arguemnt merită a fi făcute, cu datele oficiale în față: În ciuda informațiilor intens vehiculate, randamentul activelor pentru băncile din România nu este nicidecum mai mare decât în ţările cu care ne comparăm. Cel puțin asta se vede din datele de specialitate referitoare la indicatorul specific pentru profitabilitatea activelor – ROA (abrevierea de la Return On Assets în lb. engleză, adică randamentul activelor). Astfel, în cei 11 ani care au trecut de la aderarea la UE, băncile din Bulgaria au avut un ROA mai mare decât la noi în zece dintre aceşti ani. La fel, și băncile din Cehia au avut ROA mai mare decat băncile româneşti în 8 ani din 11. În ambele cazuri, nu s-a pus problema taxării activelor bancare. Desigur, în Polonia, care a avut ROA mai mare decât noi în 7 ani din 11, precum şi, paradoxal, în Ungaria (unde performanţele sistemului bancar au fost semnificativ mai slabe) au fost introduse obligaţii de plată legate de active ( în 2015 Polonia şi din 2010 în Ungaria). Dar tocmai aceste evoluţii vin să confirme că nu există o legătură necesară între taxare şi profituri, după cum nici efectele nu au fost un motiv de laudă. Aşadar, datele nu arată o „lăcomie” ieşită din comun a băncilor care operează în România, în bună parte aceleaşi care se găsesc şi în ţările amintite. Integral: http://cursdeguvernare.ro
Judecătorul CSM Bogdan Mateescu: Sunt mândru că un magistrat român, Laura Codruța Kovesi, este primul nume de pe listă pentru procuror european Judecătorul Bogdan Mateescu, membru în Consiliul Superior al Magistraturii, spune că este mândru că un magistrat român, Laura Codruța Kovesi, este primul nume de pe lista pentru funcția de procuror-șef al Parchetului European….Comisia de selecție constituită la nivel european a transmis lista scurtă Parlamentului European și Consiliului Uniunii Europene, care trebuie să aleagă procurorul european, șeful Parchetului European. Scrisoarea semnată de șeful panelului de selecție, Ulrike Haberl-Schwarz, este adresată astfel ministrului de justiție al statului care asigură Președinția Consiliului UE, nimeni altul decât Tudorel Toader, cel care a declanșat și obținut demiterea lui Kovesi din funcția de procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție din România. Kovesi e urmată pe lista scurtă de 2 procurori: Jean-Francois Bohnert (Franța) și Andres Ritter (Germania). Decizia de numire a noului procuror-șef european va trebui luată de Parlamentul European și de miniștrii celor 28 de state membre UE, reuniți în Consiliul UE (formatul JAI). Integral: https://www.hotnews.ro
Va doresc o zi linistita! @Desy
Un grup de circa 50 de profesori de economie din cadrul facultăților de profil din Cluj, Iași, Timișoara și București solicită Guvernului retragerea Ordonanței 114 ”Solicităm de urgență retragerea Ordonanței 114/2018 de către Guvernul României și găsirea rapidă de alte soluții decât supra-taxarea economiei pentru echilibrarea bugetului de stat prin revizurirea cheltuielilor publice și a veniturilor publice necesare astfel încât să fie evitate noi taxe aplicate mediului de afaceri din România”, se arată în scrisoarea deschisă adresată Guvernului și transmisă HotNews. De asemenea, profesorii mai solicită: – identificarea corectă a problemelor din sectorul financiar-bancar românesc prin realizarea unor studii și analize academice bazate pe date și informații reale și corecte; -atragerea în dezbaterea publică pentru găsirea de soluții a tuturor specialiștilor din instituțiile cheie (Banca Națională a României, Autoritatea de Supraveghere Financiară, Consiliul Concurenței etc.), a asociațiilor patronale, a asociațiilor de consumatori de bunuri și servicii etc.” -Inițierea de dezbateri pentru discutarea soluțiilor propuse și găsirea celor mai bune variante, cu impact maxim pentru dezvoltarea durabilă a României; -Adoptarea de urgență a unei strategii pe termen mediu și lung de dezvoltare a sistemului financiar-bancar din România, de întărire a concurenței între piețele financiar-monetare, de dezvoltare a pieței de capital, de dezvoltare a sectoului IFN (leasing, factoring, forfetare); -Întărirea independenței instituțiilor de reglementare a sistemului financiar-bancar din România și limitarea intervențiilor politice în politica monetară și financiară a României. Riscurile și costurile acestor intervenții sunt imense și greu de remediat ce au fost produse. Integral:
Dragnea in fata furtunii perfecte Dragnea distruge PSD, iar pe Dragnea il poate distruge acum doar Victor Ponta, care pare a lucra cu mare temeinicie la acest obiectiv. Cam asta este ecuatia, extrem de nefericita din punctul meu de vedere, intr-o tara devenita de facto republica parlamentara, in care orice devine posibil cu mana CCR, o tara in care Opozitia e fie blatista, fie total neinspirata, fie intr-o constructie inca stangace. Da, e de sperat ca dupa ce va trece prin, din punctul meu de vedere inevitabile, rupturi, in PNL vor ramane doar liberali anti-PSD, deci va face opozitie reala. Da, e de sperat ca PLUS va depasi bolile copilariei, ca USR se va vindeca de cosurile adolescentei si vor deveni forte politice apte sa preia tara. Dar Romania nu are timp sa astepte. Dragnea nu-i lasa timp sa mai astepte. Va dau un singur exemplu: cand dai atacul la sistemul bancar si apoi anunti ca buffer-ul bugetar iti ajunge 6 luni, nu faci decat sa pornesti cronometrul bombei. Dar nici nebunia unei guvernari ca o bomba cu ceas, nici dorinta de revansa a lui Victor Ponta, doar unul de pe lunga lista a celor carora Liviu Dragnea le-a bagat cutitul in spate, nu ar fi suficiente pentru a elimina acest pericol cu potential letal pentru Romania. Ceea ce il pierde pe Liviu Dragnea este ca in obsesia puterii si teama patologica de uzurpare (complex tipic uzurpatorului) a distrus PSD, nu doar brandul, ci si fibra partidului. Partidul acesta, pe care personal l-am considerat intotdeauna toxic pentru Romania, a avut totusi identitatea lui si cartea lui de vizita. Guvernarile lui au fost coerente si au avut si puncte bune, a avut liderii lui de forta si, mai ales, a avut o extraordinara cultura organizationala. Asta a distrus Dragnea. Integral:
Criza citostaticelor se accentueaza: Ministerul Sanatatii nu are bunul simt sa raspunda solicitarilor Criza citostaticelor in Romania se accentueaza, iar reprezentantii Federatiei Asociatiilor Bolnavilor de Cancer din Romania spun ca Ministerul Sanatii nici macar nu le mai raspunde solicitarilor, alegand sa arunce vina pe producatori.”Fac acest citostatic de un an si jumatate. Din luna aceasta, din ianuarie, dupa data de 15 nu-l mai pot gasi. Este vorba despre un medicament care vine din Marea Britanie. Nu stim la cine sa apelam, am incercat prin toate farmaciile. Farmacia care mi-l aducea da din umeri ca e posibil sa-l am sau sa nu-l mai am niciodat. Am ramas pur si simplu de doua saptamani fara. Am o rezerva promisiune ca il voi primi de marti, saptamana viitoare. Daca eu nu am sa primesc medicamentul saptamana aceasta, va fi prea tarziu”, a declarat o pacienta, citata de Realitatea TV. Cezar Irimia, presedintele Federatiei Asociatiilor Bolnavilor de Cancer din Romania, spune ca aceasta criza exista de ani de zile in tara noastra, dar ca in ultima vreme s-a accentuat. Integral: 

Ungaria, despre amanarea investitiei OMV in gazele romanesti din Marea Neagra: E o problema uriasa Ungaria catalogheaza drept o “problema uriasa” amanarea de catre ExxonMobil si OMV Petrom a deciziei finale de investitie in proiectul offshore de extractie de gaze naturale Neptun Deep din apele teritoriale romanesti ale Marii Negre. Afirmatia a fost facuta de ministrul de Externe de la Budapesta, Peter Szijjarto, pentru publicatia Bloomberg, citata de
Finantele se lauda cu alocari record pentru bugetele locale. Realitatea e insa alta, iar primarii se gandesc la demisie
Stolojan: Nu exista limita de jos pentru o economie. Iar alianta PSD-ALDE mai are multe alte taxe care pot fi introduse Interviu
Zeci de profesori de economie trag un semnal de alarma: Tot clientii bancilor vor plati “taxa pe lacomie”. Riscam penalitati si de la Comisia Europeana Zeci de profesori universitari de economie din Bucuresti, Cluj si Iasi au redactat o scrisoare deschisa in care arata efectele nocive pe care le va avea Ordonanta Teodorovici si solicita de urgenta retragerea ei. Semnatarii documentului afirma ca “taxa pe lacomie” aduce o atingere grava sistemului bancar si pune in mare pericol stabilitatea macroeconomica a unei natiuni si viitorul acesteia pe perioade lungi de timp. In prezent, sectorul financiar-bancar din Romania nu inregistreaza o profitabilitate excesiva, revenindu-si destul de greu dupa criza financiara, fara ajutor direct din partea statului. Iar aceasta taxa pe active il va afecta grav. Taxarea bancilor va genera efecte nocive si adverse. In ceea ce priveste masura care prevede taxarea activelor bancilor, profesorii de economie subliniaza ca este inoportuna si va genera, mai degraba, efecte nocive si adverse, contrare motivului declarat pentru initierea sa – dezvoltarea sustenabila, inteligenta si incluziva.”Aceasta taxa pleaca de la o premiza gresita si nesustinuta de datele de observatie cu privire la existenta unui potential comportament lacom al bancilor in relatia cu clientii acestora. Dimpotriva, increderea in bancile din Romania este in crestere semnificativa, fapt dovedit de numarul in crestere al celor care apeleaza la servicii bancare pentru economisire sau finantare”, precizeaza profesorii in scrisoare. Potrivit acestora, taxa pe activele financiare este legata de ROBOR, un element pe care bancile nu il pot controla si nu il pot influenta direct sau indirect prin strategii proprii. Profesorii de economie atrag atentia ca aceste costuri cu taxarea activelor se vor repercuta asupra clientilor bancilor, atat deponentilor (vor primi dobanzi mai mici la depozite), cat si a debitorilor, prin dobanzi mai mari la credite si restrictii la creditare.De asemenea, precizeaza ei, aceasta taxa va distorsiona pretul riscului din sistem, prin majorarea costurilor de gestionare a lui. “Pentru a reduce impactul acestei taxe, bancile vor reduce volumul creditelor si al celorlale plasamente bancare (efecte publice, obligatiuni, actiuni etc.), inclusiv prin externalizare catre bancile mama. Integral:
Tel Drum pierde procesul cu CJ Teleorman: Insula Belina ramane in administrarea Apelor Romane Societatea Tel Drum a pierdut procesul intentat Consiliului Judetean Teleorman in care cerea suspendarea hotararii prin care insula Belina si Bratul Pavel au revenit in administrarea Apelor Romane. Decizia poate fi contestata. “Respinge exceptia lipsei de interes invocata de parata,ca nefondata. Respinge ca nefondata cererea de suspendare a Hotararii Consiliului Judetean Teleorman nr. 135/26.11.2018 formulata de reclamanta SC Tel Drum SA in contradictoriu cu paratul Consiliul Judetean Teleorman. Cu recurs in termen de 5 zile de la comunicare. Cererea de recurs se va depune la Tribunalul Teleorman”, este minuta Tribunalului Teleorman. Decizia de a deschide procesul vine dupa ce, la sfarsitul lunii noiembrie 2018, CJ Teleorman a adoptat un proiect de hotarare prin care Insula Belina si Bratul Pavel au trecut din nou in administrarea statului, dupa cinci ani in care s-au aflat in inchirierea Tel Drum. Integral: 


Expert Ernst&Young: Guvernul n-are bani pentru ca nu e in stare sa colecteze taxele. Exemplul Bulgariei Daca ar fi capabil sa colecteze eficient banii din taxele existente, statul roman n-ar mai avea nevoie sa ii impovareaze pe intreprinzatori cu biruri noi, de tipul celor introduse prin OUG 114/2018, apreciaza Alexander Milcev, partener si liderul departamentului de asistenta fiscala si juridica din cadrul Ernst&Young Romania.Asa cum Ziare.com v-a informat deja – prin intermediul
Coalitia pentru Dezvoltarea Romaniei solicita Guvernului sa abroge Ordonanta Teodorovici: Analiza efectelor catastrofale in economie Coalitia pentru Dezvoltarea Romaniei (CDR) atrage atentia, intr-o scrisoare adresata premierului Viorica Dancila, ca OUG 114 sau asa numita Ordonanta Teodorovici va avea consecinte nefaste pentru mediul de afaceri si pentru economia Romaniei. “Coalitia pentru Dezvoltarea Romaniei (CDR) doreste sa atraga atentia ca OuG 114/2018 urmeaza sa aiba o serie de consecinte pentru mediul de afaceri si pentru economia Romaniei pe care, nici dupa o luna de la intrarea in vigoare, mediul de afaceri nu a reusit sa le cartografieze complet”, se arata in scrisoarea adresata prim-ministrului si remisa joi Ziare.com. CDR precizeaza ca face acest efort pentru ca este important ca toate posibilele consecinte ale acestor masuri adoptate intempestiv sa fie aduse in atentia decidentilor si, in cazul in care nu se renunta la ele, acestia sa si le asume: “Mediul de afaceri nu va putea fi blamat ulterior pentru efectele neprevazute ale acestor masuri pe care a facut eforturi sa le explice celor care au misiunea si caderea sa le indrepte”.”Ceea ce a contrariat in mod deosebit mediul de afaceri este ca OUG 114 schimba, in mod brutal, reguli in sectoare care sustin modernizarea economiei si calitatea vietii populatiei: sectorul energetic, sectorul telecomunicatiilor, sectorul financiar-bancar si piata de capital. Inducerea unui soc nejustificat in aceste sectoare risca sa le impinga intr-o criza profunda. Oamenii de afaceri pe care CDR ii reprezinta, romani si straini deopotriva, sunt uimiti de maniera antagonica in care necesitatea masurilor a fost prezentata si de sugestia ca mediul privat – in special companiile straine – este cauza esecurilor statului de a colecta taxe si impozite. Integral:
Pitagora, chemat la comisia pentru aritmetica Imi permit un scenariu iesit din comun. La putin timp dupa ce si-a facut publica tabla inmultirii, Pitagora ar fi fost chemat in Sfatul Inteleptilor din cetate, ca sa dea explicatii. Nu l-a citat chiar Sfatul, ci presedintele comisiei pentru aritmetica si geometrie, organul de specialitate al institutiei, condus de un reputat pescar, ajutat la randul lui de un iscusit navigator si un foarte priceput culegator de masline. Tot unul si unul – ce avea Elada mai fain. Toti ramasesera nedumeriti in fata faptului ca unu ori unu fac numai unu, iar noua ori noua fac tocmai optzeci si unu. Aceste salturi sunt daunatoare in tara, strica imaginea in afara, iar Pitagora trebuie sa dea explicatii in fata comisiei, ca sa vedem cum de a ajuns el acolo si de ce n-a luat masuri din timp pentru ca asa ceva sa nu se intample. Logic ar fi ca, daca unu ori unu fac unu, noua ori noua sa faca noua. Nu?… Deci cine este domnul Zamfir? Conform CV-ului publicat pe site, este inginer constructor, perfectionat in managementul modern AROMAR, utilizator al tehnicii de calcul si absolvent al Colegiului National de Aparare. Punct. Zero la capitolul economic. Cine este domnul Mugur Isarescu, cel chemat de inginerul Zamfir sa dea socoteala pentru delicatele probleme economice si financiare ale tarii: este guvernatorul BNR, specialistul care a reusit sa scoata Romania din hiperinflatia anilor ’90 si a stabilizat moneda nationala de atunci incoace, membru titular al Academiei Romane, membru corespondent a inca doua academii din strainatate, profesor universitar, posesor a 7 (sapte) titluri de doctor honoris causa, posesor a 10 decoratii, ordine, distinctii si diplome acordate pentru merite profesionale, autor a 10 lucrari de profil publicate, a 9 lucrari de cercetare, a nu mai putin de 94 comunicari stiintifice. Si, mai ales, el pare omul abil care reuseste inca si astazi sa sustina, atat cat poate, stabilitatea leului, atacata cu atata ferocitate de echipa politrucilor care nu reusesc sa stoarca bani din piatra seaca….Senatul reitereaza invitarea guvernatorului BNR pentru discutii. Despre ce sa discute expertul cu ageamiii? Despre niste legi la fel de imuabile ca tabla inmultirii? Mai curand ar putea discuta despre vreme, despre incalzirea globala, topirea zapezilor si inmugurirea pomilor, fapte mult mai la indemana unor amatori, decat ROBOR si cursul de schimb. Nu-mi vine sa cred ca initiatorii invitatiei au chemat expertul BNR la o discutie serioasa. Poate la una in care sa vada telespectatorul ca n-au stat degeaba si ca au facut ceva intr-un moment cand, la prima vedere, se pare chiar ca nu mai este nimic de facut. Integral:
Procurorii care vor sa lucreze in Sectia speciala de ancheta, intervievati de Savonea, Marcu si Ghena Judecatorii Lia Savonea, Simona Marcu si Mariana Ghena au fost desemnati astazi ca membri ai comisiei de concurs pentru proba constand in sustinerea interviului, in vederea numirii procurorilor cu functii de executie din cadrul Sectiei pentru investigarea infractiunilor din justitie (SIIJ). Decizia a fost luata de Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii. Membru supleant al acestei comisii a fost desemnat judecatorul Nicoleta Tant. Concursul pentru numirea in aceasta sectie a inceput pe 22 noiembrie si se termina pe 15 februarie. Din aceasta comisie mai urmeaza sa faca parte un membru din cadrul Sectiei pentru procurori din CSM si seful SIIJ. La inceputul acestei saptamani, plenul CSM a validat, cu 11 voturi,
Schimbarea sefului Armatei: Cum a jonglat MApN cu dosarele pentru ca decizia sa fie luata de judecatorul Vasile Bicu Magistratul Vasile Bicu de la Curtea de Apel Bucuresti, cel care a suspendat decretul lui Klaus Iohannis de prelungire a numirii generalului Nicolae Ciuca (foto) la sefia Armatei, a ajuns sa judece acest proces dupa ce MApN a fortat practic procedura de repartizare a dosarelor in instanta. Ziare.com a analizat modul in care Vasile Bicu a ajuns sa judece suspendarea decretului. Mai intai, surprinzator, MApN a sesizat Curtea de Apel Bucuresti cu doua dosare avand acelasi obiect: anularea actului administrativ si suspendarea decretului nr. 1331/28 decembrie 2018. Ambele au primit termen pe 29 ianuarie.11 ianuarie 2019: Dosar
MApN anunta cine este noul sef al Armatei, dupa ce instanta a suspendat decretul lui Iohannis Ministerul Apararii Nationale a anuntat, joi, ca incepand cu 1 februarie generalul-locotenent Laurian Anastasof va ocupa functia de sef al Statului Major al Apararii (SMAp). In ce priveste situatia loctiitorului sefului SMAp, functia este ocupata astazi de generalul-locotenent Adrian Tonea, potrivit unui comunicat de presa remis de minister, joi, Ziare.com.”Ministerul Apararii Nationale va pune in aplicare hotararea instantei de judecata, de indata ce aceasta va fi comunicata oficial. Cu privire la situatia loctiitorului sefului SMAp, precizam faptul ca aceasta functie este indeplinita pana astazi, 31 ianuarie 2019 inclusiv, de catre generalul-locotenent Adrian Tonea, iar incepand cu data de 1 februarie 2019, prin ordin al ministrului apararii nationale, a fost imputernicit pentru indeplinirea atributiilor acestei functii generalul-locotenent Laurian Anastasof”, transmite ministerul. Potrivit Legii 346/2006, “seful Statului Major al Apararii (SMAp) este militarul cu rangul de conducere cel mai inalt din armata,
Sindicatul jurnalistilor din Elvetia a fost sesizat de Rezist Zurich: Presa critica e obstructionata de Puterea de la Bucuresti Romanii din comunitatea Rezist Zurich au sesizat Sindicatul Elvetian pentru Comunicare si Media, privind obstructionarea presei critice de catre puterea din Romania. Rezist Zurich acuza ca CNA (Consiliul National al Audiovizualului) este subordonat politic, iar puterea politica de la Bucuresti ataca redactiile de presa neafiliate politic.”Rezist Zurich isi arata de mai multa vreme ingrijorarea fata de atacurile puterii politice de la Bucuresti impotriva redactiilor de presa neafiliate politic. Este inacceptabila evidenta subordonare politica a CNA, care omite sa reactioneze la manipulari si dezinformari grave venite din partea unor televiziuni controlate politic, actionand total disproportionat in sanctionarea redactiilor critice cu puterea.Asociatia romanilor din Elvetia remarca, in special dupa 10 august 2018, o intensitate ridicata a presiunilor politice si a sanctiunilor nejuste din partea CNA impotriva redactiilor critice la adresa puterii de la Bucuresti”, se arata intr-un comunicat de presa remis joi Ziare.com. Comunitatea aminteste ca, dupa protestul diasporei din 10 august, unde mai multi jurnalisti romani si straini au fost agresati de catre jandarmi, o delegatie a Rezist Zurich a vorbit la Parlamentul Elvetian despre “situatia precara a jurnalistilor romani”. Integral: 

Document exclusiv
Asociatia Internationala a Procurorilor ii cere Vioricai Dancila sa opreasca procedura de revocare a lui Augustin Lazar Asociatia Internationala a Procurorilor (AIP) isi exprima ingrijorarea, intr-o scrisoare adresata premierului Viorica Dancila, in ceea ce priveste procedura de revocare a procurorului general al Romaniei Augustin Lazar, despre care spune ca este apreciat de procurori din intreaga lume. Asociatia cere ca procedura de revocare sa fie oprita si critica modificarile aduse Legilor Justitiei. Scrisoarea vine in contextul in care
Metoda incredibilă prin care Guvernul vrea să transforme Consiliul Concurenței în instrument politic: O ordonanță privind înființarea unei orchestre va suprima independența autorității de concurență Guvernul vrea să introducă într-un proiect de ordonanță inițiat de Ministerul Culturii articole care vizează eliminarea independenței Consiliul Concurenței. Oficial, proiectul de act normativ prevede înființarea, denumită pompos “Orchestra Uniunii Europene”. Neoficial, miza este obligarea Consiliului Concurenței să înceapă și să finalizeze rapid investigații, în maxim 6 luni, asupra companiilor private, ținta principală fiind mediul bancar. Fiind o ordonanță care încalcă legislația UE, în condițiile în care activitatea Consiliului Concurenței trebuie să fie total independentă politic, Ministerul Justiției nu a vrut să semneze până acum. Însă, presiunile asupra Ministerului Justiției sunt uriașe, potrivit surselor HotNews.ro. Povestea Ordonanței. Ministerul Culturii a introdus în ședința de Guvern din 17 ianuarie un proiect de Ordonanță care prevede înființarea Orchestrei UE, fiind un proiect cultural. Însă numele actului normativ spunea altceva, titlul fiind: Ordonanță privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare. În cadrul ședinței, Ministerul Finanțelor a încercat să introducă articole care nu au nicio legătură cu proiectul cultural.
Pensions Europe: Masurile impuse prin OUG 114 vor fi devastatoare pentru sistemul romanesc de pensii Pensions Europe – din care face parte si Asociatia pentru Pensiile Administrate Privat din Romania (APAPR) – isi exprima ingrijorarea cu privire la efectele pe care le vor avea asupra Pilonului II schimbarile legislative facute de Cabinetul Dancila prin Ordonanta 114/2018. Spre exemplu, Pensions Europe considera ca decizia de a-i obliga pe administratorii fondurilor de pensii sa isi majoreze capitalul social la 10% din valoarea contributiilor are iz politic si se va dovedi devastatoare pentru sistemul national de pensii. Printr-un comunicat de presa remis miercuri Ziare.com, Pensions Europe – asociatie cu 22 de membri din 18 tari UE 
OMV: In Romania, unde am descoperit un mare zacamant de gaze, nu vedem politicile adecvate unei investititii de multe miliarde de dolari Manfred Leitner, membru al board-ului OMV responsabil cu operatiunile downstream, afirma ca lipsa politicilor fiscale si de reglementare adecvate din Romania a descurajat grupul austriac in a lua decizia finala de investitie in proiectul offshore de productie de gaze Neptun Deep din apele teritoriale romanesti ale Marii Negre. Acesta sustine ca Europa are nevoie de o relatie stabila cu Rusia si de implementarea proiectului de gazoduct Nord Stream 2, pentru a-si asigura securitatea aprovizionarii cu gaze, scrie
Societatea Ornitologica ofera o reactie amuzanta la declaratia lui Daea despre cormorani, pe care o considera o gluma proasta Declaratia despre cormoranii din Romania facuta la Bruxelles de ministrul Agriculturii este o gluma proasta, considera Ovidiu Bufnila, responsabil comunicare la Societatea Ornitologica Romana (SOR).”Sincer, aceste declaratii noua ni se par o gluma, din pacate, este o gluma proasta, pentru ca un ministru al unui Guvern din Romania ar trebui sa se prezinte in Parlamentul European cu cifre concrete, iar la ultima raportare pe care Guvernul Romaniei a realizat-o catre Comisia Europeana, numarul cormoranilor din Romania era undeva la 60 de mii de exemplare (…) . Avem in fata acelasi ministru care dorea sa arda culturile de porumb, pentru ca aveam pesta porcina, el dorea sa impuste pradatorii cu par si pene, pentru ca aveam pesta porcina, desi aceste specii nu transmit pesta porcina“, a spus Bufnila, miercuri, la
Jandarmii au oprit protestatari care voiau sa le prezinte unor experti UE problema defrisarilor: Ne faceti tara de ras! Mai multi experti UE pe problematica schimbarilor climatice se afla zilele acestea in Romania, la Timisoara, pentru a participa la un eveniment organizat sub Presedintia UE in cadrul general al implementarii Acordului Climatic de la Paris. Cativa activisti de la ONG-ul de mediu Agent Green au organizat o actiune prin care doreau sa aduca in lumina problema defrisarilor ilegale din Romania. Astfel, au pregatit o fotografie care ilustreaza o padure seculara rasa si mesajul “Welcome to Romania”, poza apare pe un tricou dublu, imbracat de doi activisti. Actiunea lor a fost insa oprita de jandarmi, dupa cum reclama Agent Green intr-un comunicat remis Ziare.com. “Desi cei doi activisti nu au deranjat pe nimeni, Politia si Jandarmeria au intervenit imediat si i-au dus pe protestatari departe de ochii expertilor UE. ‘Nu e frumos ce faceti, ce-o sa zica strainii de tara noastra? Ne faceti tara de ras’, le-a spus activistilor Carmelia Dragomir Balanica, vicepresedintelea Agentiei Nationale pentru Arii Naturale Protejate”, se arata in comunicatul Agent Green. “Reactia Politiei, Jandarmeriei si a oficialului Guvernului Romaniei este patetica si comunista. Ne intareste opinia ca statul este dusmanul numarul 1 al naturii. Atragem atentia expertilor EGA care coordoneaza statele membre UE ca exploatarea padurilor seculare afecteaza atat biodiversitatea, cat si clima. Integral:
„Favorizant” și „favorizat”
Un membru CSM reactioneaza dupa declaratiile lui Toader despre completurile de 3 judecatori: Mi se pare de-a dreptul revoltator In nicio instanta din tara completurile colegiale de doi sau trei judecatori nu se alcatuiesc prin tragere la sorti. Singura exceptie anume prevazuta in legislatia romana vizeaza exclusiv completurile de 5 judecatori de la ICCJ, explica judecatorul Bogdan Mateescu, membru in Consiliul Superior al Magistraturii. Prin urmare, lucrurile nu sunt “identice” din insasi perspectiva legii, sustine magistratul intr-o postare pe Facebook. Precizarile judecatorului vin dupa ce Tudorel Toader a declarat, duminica seara, la Antena3, ca in cazul completurilor de trei magistrati de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, “prin analogie, lucrurile sunt identice“ cu cele de cinci judecatori, dar nu exista o decizie a CCR in acest sens. Bogdan Mateescu precizeaza ca este corect sa cunoastem legea, dincolo de ceea ce vedem la televizor si provenind chiar din partea unor inalti reprezentanti ai statului roman, prezentati ca specialisti in Drept. “A pune la indoiala valabilitatea hotararilor judecatoresti pronuntate de aceste completuri in orice mod, chiar si prin aluzii sau indicatii bazate pe alte ipoteze decat cele reglementate de lege, mi se pare de-a dreptul revoltator“, sustine Bogdan Mateescu. Integral:
Cristi Danilet-judecator: Nu știam de ce zilele trecute instanțele au început să fie bombardate cu solicitări formulate în baza Legii informațiilor publice cu privire la modul de desemnare a judecătorilor in complete de judecată. Mi s-a aprins un beculeț după ce am văzut declarația ministrului justiției dată aseară la postul TV al unui condamnat penal, de la care statul nu a recuperat paguba de 100 mil.euro dispusă definitiv de un complet de judecată: îmi miroase a servită ministerială, ca să zic așa
Finanțele renunță la împrumuturile de la bănci. Au decis să consume buffer-ul ce ar susține circa șase luni Ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, a declarat marţi că a dat dispoziţie ca MFP să nu se împrumute în piaţă, el subliniind că are toate sumele necesare în trezorerie pentru finanţare pe minimum şase luni, potrivit Agerpres. Asta după ce nici luni nu a reușit să se împrumute de pe piața internă. HotNews.ro a scris luni că una dintre soluții ar putea fi apelarea la buffer. Se pare că asta e decizia luată acum. Probabil urmează ieșirea pe piețele externe. Trebuie remarcat faptul că buffer-ul ar fi trebuit păstrat pentru situații de criză….Întrebat dacă oferta băncilor reprezintă o reacţie la OUG 114, el a spus: “Nu ştiu, trebuie să avem o discuţie şi cu Asociaţia Română a Băncilor pentru a vedea. Eu am încercat să avem această discuţie în trei actori: Banca Naţională, Ministerul de Finanţe şi Asociaţia Română a Băncilor. Nu s-a dat curs dintr-o parte şi am spus că era corect să discutăm la aceeaşi masă. Totuşi, Banca Centrală a solicitat o discuţie în CNSM, în 4 februarie, înţeleg că este de interes acest subiect şi atunci corect este să avem o discuţie cu cărţile pe masă şi cu toţi actorii implicaţi“. Integral: 
Cum vrea să lovească Guvernul în cetățenii din marile orașe prin proiectul de buget pe anul 2019 – primarii acuză scăderea bugetelor pentru investiții cu până la 30% și sporirea puterii baronilor locali Primarii marilor orașe acuză Ministerul de Finanțe și Guvernul că în 2019 se dorește alocarea a doar 45-50% din impozitul pe venit către primării, față de 60% cât ar fi necesar după scăderea impozitului pe venit de la 16 la 10% în 2018, pentru reechilibrarea bugetelor. Informațiile au fost obținute de primari ”pe surse” fiindcă Guvernul nu a avut până acum nicio consultare cu ei, așa cum prevede legea, iar proiectul de buget nu a fost încă publicat, deși Executivul a anunțat că va fi aprobat în această săptămână. Primarii spun că în această manieră se ia practic 1 miliard de euro de la primării, iar bugetele de investiții din orașe vor fi diminuate cu până la 30%. Asta se reflectă în facilitățile de care beneficiază direct cetățenii: drumuri, spitale, parcări, parcuri, poluare. Mai mult, către consiliile județene s-ar duce până la 35% din impozitul pe venit, față de 18% anul trecut, ceea ce va duce la sporirea puterii baronilor locali și politizarea alocărilor bugetare. …Gheorghe Falcă, primarul orașului Arad, a declarat pentru HotNews.ro că în 2018 orașul său a pierdut 16 milioane de euro din cauza scăderii impozitului pe venit, iar o remediere a situației ar însemna o alocare de cel puțin 60% din impozitul pe venit către primării….Ilie Bolojan, primarul din Oradea, a explicat pentru HotNews.ro că primăriile din toată țara pierd cam 1 miliard de euro. Oradea a pierdut anul trecut 5 milioane de euro. Integral:
Toate tunurile pe BNR! Statul ca o prada
DOCUMENT
Culmea cinismului in politica romaneasca Este interesant sa vezi cum evolueaza unii oameni politici. Prin anii ’90, Liviu DRAGNEA gestiona carciumi prin Teleorman, acumula capital privat si isi muta interesul spre politica locala – Prefectura, Consiliul Judetean.In aceeasi perioada, Mugur ISARESCU incerca sa puna pe picioare o institutie – BNR -, sa castige increderea institutiilor financiare internationale, pentru ca tara sa nu intre in faliment, iar ca, prim-ministru, alaturi de presedintele Emil CONSTANTINESCU, a depus eforturi si a reusit sa convinga statele occidentale ca meritam sa intram in clubul euro-atlantic. Deciziile privind aderarea noastra la NATO si UE au fost conturate atunci, in perioada 1999-2000, cand Mugur ISARESCU se afla in fruntea Guvernului Romaniei….Prin 2008 – 2009, Liviu DRAGNEA isi muta atentia catre mecanismele de putere de la Bucuresti. Avea destui bani si influenta in PSD pentru a pretinde acest lucru. Cam tot atunci – aflam de la DNA, OLAF si cu ajutorul investigatiilor jurnalistice din tara si strainatate – avea o dinamica impresionanta de castigat contracte cu Statul Roman, prin firmele controlate. In acelasi interval de timp, BNR incerca, alaturi de presedintele Traian BASESCU, de prim-ministrul Emil BOC si de Mircea GEOANA, presedintele de atunci al PSD, sa protejeze tara de efectele crizei economice si sa evite un scenariu de tip Grecia. In 2019, Liviu DRAGNEA este in fruntea Statului Roman – prin interpusi – si decide cine este patriot si cine NU, cine are dreptate si cine NU, cine sta si cine pleaca. Mugur ISARESCU este aratat cu degetul pentru ca nu executa ce zice presedintele PSD. Integral:
„Colonia Bosnia”, cea mai săracă aşezare din România. Cum au ajuns localnicii să scormonească pământul de foame Aninoasa a falimentat şi a pierit. Petrila s-a dus de trei ani şi ceva. E depozit de haine second-hand, acum. Din cei 53.
Toader a gasit o solutie si pentru contestarea completurilor de trei judecatori. Cheia e la Ciorbea Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat ca Avocatul Poporului poate sesiza Curtea Constitutionala privind alcatuirea completurilor de trei judecatori de la Inalta Curte, iar cei aflati in curs de judecata sau in cale de atac pot ridica exceptii de neconstitutionalitate in fata instantei. Solutia gasita de Toader ar duce la rejudecarea proceselor si intr-un final poate tergiversa atat de mult solutionarea cauzelor pana la prescrierea faptelor. “Vis-a-vis de completele de cinci, avem decizia Curtii Constitutionale care a constatat acel conflict juridic de natura constitutionala si imperativ a aratat ce trebuie de facut si Inalta Curte a procedat la constiturea legala a completelor de cinci. Ma intrebati de cele de trei. Prin analogie, lucrurile sunt identice. Care-i deosebirea? Deosebirea faptului ca nu avem o decizie a Curtii Constitutionale care sa aiba in spate sa bazeze pe nelegala constituire a completelor de trei si analogia nu o putem pune in opera, dar oricand si oricine, Avocatul Poporului poate sesiza Curtea Constitutionala si cei care mai sunt in curs de judecata, in cai de atac sau in contestatie in anulare, daca mai au termenul sa nu fie expirat, pot ridica in fata instantei de judecata exceptia de neconstitutionalitate”, a spus Tudorel Toader luni seara, la Antena 3, arata
Romania – tara primitivismului intelectual Dragnea, Dancila, Teodorovici, Nicolicea, Iordache, Codrin Stefanescu, Serban Nicolae. Toate aceste nume, dar nu numai ele au in comun ceva care ii leaga unul de altul, ca un cordon ombilical: mediocritatea. De la fiecare in parte si de la toti la un loc emana discursul sfertodoct al omului care vrea sa te mitralieze cu vorbele, intrucat stie ca nu are argumente convingatoare, iar idei are si mai putine. Convingatoare i se par doar vocabularul de maidan si limbajul ca la usa cortului, ca sa nu mai amintesc de
Un judecator vorbeste despre efectele grave ale Ordonantei Toader. Cum au influentat sentintele protocoalele si completurile de 5? Interviu (I)
Efectul “Ordonanței lăcomiei”: Incă o dată, băncile nu sunt interesate de oferta Finanțelor de titluri de stat Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a încercat să se împrumute astăzi (luni – 28 ianuarie) de 400 milioane de lei, de pe piata internă. Cei 7 dealeri primari au transmis câteva oferte, dar în valoare de 30% din suma cerută. Având în vedere ofertele băncilor, Finanțele au refuzat. De altfel, de începutul anului MFP încearcă să se împrumute, dar ofertele nu sunt pe măsura “dorinței”. Acesta este unul dintre efectele Ordonanței lăcomiei 114/2018. În ritmul acesta, cel mai probabil autoritățile vor fi nevoite să apeleze la buffer. De asemenea, mai există o posibilitate, de a ieși pe piețele externe. Rămâne de văzut care vor fi costurile de finanțare pe piața externă, în condițiile noii OUG.De la începutul anului au avur loc 13 licitații. La o singură ofertă pare că au fost interesate băncile de titluri, cea din 17 ianuarie, cu maturitatea pe 10 ani. Oferta de luni, 28 ianuarie, avea data scadenței în 2031. Statul spera să împrumute peste 3 miliarde lei, anul acesta. Integral:
7 lucruri absurde despre Presedintia Romana a UE: Belgienii prezinta situatiile pe care nu le credeau posibile Prima luna a Presedintiei Romane a Uniunii Europene se apropie de final, iar presa din Belgia face un scurt bilant, insa nu al reusitelor, ci al paradoxurilor observate in acest mandat.
Guvernul Boc a înmuiat pedepsele pentru pedofili, Guvernul Cioloș le-a lăsat la fel, iar Guvernul Dăncilă nu e interesat! Treaba presei este să fie incomodă cu orice Putere, indiferent de partide și orientare. Timp de 10 ani, nici un Guvern și nici un Parlament nu a a tratat cu asprime fenomenul abuzurilor sexuale împotriva copiilor! În 2016, când guvernul Cioloș a aplicat Directiva UE, a lăsat înghețat la 5 ani de închisoare, minimumul prevăzut de recomandarea europeană, pedeapsa maximă pentru “act sexual cu minor”. În România,
CSM a decis cine va conduce secția pentru investigarea magistraților. Cine este noul șef Ministrul Justiției Tudorel Toader a anunțat luni rezultatele concursului pentru alegerea procurorului-şef al Secţiei pentru investigarea magistraţilor. Astfel, potrivit lui Toader, procurorul Gheorghe Stan, adjunctul Inspecţiei Judiciare, este noul șef al acestei secții speciale, după ce a obţinut cel mai mare punctaj la interviul pentru ocuparea postului. ”Cu 11 voturi pentru a fost numit candidatul, cum îl cheamă, Stan, la șefia secției.” – a declarat Tudorel Toader. Concursul s-a desfăşurat în perioada 1 noiembrie 2018-10 ianuarie 2019. În 10 ianuarie a avut loc interviul, cel mai mare punctaj fiind obţinut de către procurorul Gheorghe Stan, potrivit Agerpres. Integral: 

ecretarul Biroului Permanent al Camerei Deputaților: Guvernul va adopta bugetul pe anul 2019 cel târziu pe 31 ianuarie / Pe 5 februarie vor începe dezbaterile la legea bugetului Secretarul Biroului Permanent al Camerei Deputaților, Iulian Bulai (USR), a anunțat, duminică, pe
USR l-ar susține pe Cioloș la prezidențiale, cu o singură condiție: o alianță electorală cu PLUS USR nu exclude posibilitatea de a-l susţine pe preşedintele PLUS, Dacian Cioloş, drept candidat la preşedinţia României, dacă va forma o alianţă cu această formaţiune politică, a precizat duminică liderul USR, Dan Barna, citat de Agerpres. Dacă nu va forma nicio alianţă politică pentru prezidenţiale, USR va avea candidat propriu. Întrebat dacă USR îl va susţine pe fostul premier Dacian Cioloş într-o candidatură pentru preşedinţia României, Dan Barna a spus: “Aceasta este o decizie care ar putea fi luată de un comitet politic la momentul respectiv, dacă vom ajunge în situaţia acelei decizii”. Barna a precizat că este de acord cu Dacian Cioloş, care a declarat sâmbătă că PLUS trebuie să redea “consistenţă” mandatului preşedintelui, nu doar prin candidatul pe care o să îl propună, ci şi prin modul în care vede restructurarea statului. “Instituţia preşedintelui, atribuţiile ei trebuie definite astfel încât să conteze şi să reflecte faptul că preşedintele este omul cu cea mai mare legitimitate democratică din statul român”, a spus Dan Barna. USR ia în calcul şi să aibă un candidat propriu la prezidenţiale, dacă nu va forma nicio alianţă electorală. Integral:
Alegerile europarlamentare- mai importante ca niciodată
Proiect: RADET vrea să majoreze tarifele pentru distribuția energiei RADET vrea să majoreze tarifele de transport și distribuție a energiei termice furnizate prin puncte termice urbane la un tarif de 167,87 lei pe gigacalorie. Majorarea trebuie însă aprobată în ședința Consiliului General al Municipiului București (CGMB) de săptămâna viitoare, relatează Mediafax. Potrivit unui proiect aflat pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General al Municipiului București (CGMB) de săptămâna viitoare, RADET vrea să ajusteze prețurile de alimentare cu energie termică astfel: „Se aprobă tarifele locale pentru serviciul public de alimentare cu energie termică prin sistemul centralizat de încălzire a Municipiului București, după cum urmează: a) tariful pentru transportul și distribuția energiei termice furnizate prin puncte termice urbane, la un nivel de 167,87 lei/Gcal (fără TVA). b) tariful pentru transportul energiei termice pentru consumatorii alimentați din circuitul primar, la un nivel de 100,58 lei/Gcal (fără TVA). Se aprobă prețurile locale de facturare ale energiei termice furnizată consumatorilor non-casnici (agenți economici) practicate de RADET București la un nivel de 416,37/Gcal (fără TVA) – pentru consumatorii alimentați din PT urbane și centrale termice de cvartal și 338,24 lei/Gcal (fără TVA) – pentru consumatorii alimentați din PT proprii”, se arată în proiectul supus dezbaterii în ședința CGMB de pe 31 ianuarie. Integral:
BNR confirmă invitația senatorului Zamfir. Dar nu va fi vorba despre curs sau ROBOR, ci despre ”stabilitatea financiară”. În plus, invitația e semnată de senatorul ALDE din partea Comisiei de Buget, din care acesta NU face parte. Vezi ce spune Daniel Zamfir Invitația făcută conducerii BNR de către senatorul ALDE Daniel Zamfir ridică câteva semne de întrebare. Faxurile au ajuns acum două zile la Cancelaria Guvernatorului, fiind vorba despre două invitații semnate de Zamfir, una venită din partea Comisiei Economice, iar cealaltă, semnată tot de senatorul ALDE, din partea Comisiei de Buget, din care însă domnia sa nu face parte. Într-o discuție cu HotNews.ro, senatorul Zamfir a admis că a trimis invitația din partea Comisiei de Buget, dar spune că are acordul președintelui Comisiei. De partea cealaltă, senatorul Florin Cîțu spune că Zamfir a comis un abuz și că trebuie să dea socoteală. Vezi în text și opinia reprezentanților BNR.Ce spune BNR? BNR a confirmat pentru HotNews.ro primirea scrisorii. ”Am primit o invitație semnată din partea comisiei economice de dl Zamfir și din partea Comisiei de buget finanțe tot de către domnia sa. Nu prea înțelegem de la cine am primit de fapt această invitație, din partea cărei comisii. Asta cu atât mai mult cu cât dl Zamfir până acum ne lua la rost cum că manipulăm dobânda ROBOR, iar invitația era destinată unei discuții despre Raportul de stabilitate financiară. Să înțeleg că nu și mai susține acuzațiile? Sau că s-a dedublat și e în același timp și președinte al Comisiei de buget finanțe? Mi-e tare greu să spun ce poate face Consiliu de Administrație cu așa o invitație confuză… Practic, ne-am trezit cu un fax de la cele două comisii, document semnat de dl Zamfir din partea ambelor comisii ”, au spus pentru HotNews.ro reprezentanții Băncii Centrale. Ce spune Opoziția? HotNews.ro a mai discutat și cu senatorul Florin Cîțu (PNL), care califică drept un abuz modul în care Zamfir a procedat. ”E un abuz ce a făcut Zamfir! Trebuie să ai aprobarea biroului Comisiei. El nu are dreptul să facă așa ceva,
Forumul Judecătorilor publică o decizie CEDO care nu ar justifica ordonanța privind contestația în anulare În contextul controversatei Ordonanțe anunțate de ministrul Justiției, care le va permite celor condamnați definitiv de completuri de 5 judecători, începând cu 2014, să poată face recurs în anulare, Forumul Judecătorilor face publică vineri o decizie a Curții Europene a Drepturilor Omului într-un caz în care era reclamată modalitatea de desemnare a membrilor completului de judecată. CEDO a stabilit că, “chiar presupunând că desemnarea unui judecător raportor într-un complet de 5 judecători nu a fost efectuată aleatoriu, neexistând alte dovezi ale lipsei de imparțialitate a judecătorilor care alcătuiesc completul, nu rezultă că a fost încălcat dreptul la un proces echitabil”. Într-o decizie pronunţată în 15 septembrie 2015, în cauza Tsanova-Gecheva împotriva Bulgariei,Curtea Europeană a Drepturilor Omului a stabilit: “Chiar presupunând că desemnarea unui judecător raportor într-un complet de 5 judecători nu a fost efectuată aleatoriu, neexistând alte dovezi ale lipsei de imparțialitate a judecătorilor care alcătuiesc completul, nu rezultă încălcarea exigențelor art.6 din Convenţie din acest punct de vedere”….Aflat la Bruxelles, unde a fost audiat în Comisia LIBE a Parlamentului European, Toader s-a confruntat cu criticile și avertismentele parlamentarilor europeni privind situația statului de drept în România. 
Dreptul la replică al cormoranului la acuzațiile ministrului Daea Declarația ministrului Agriculturii, Petre Daea, că avem atât de mulți cormorani în România încât au ajuns să „facă baie în piscine” a stârnit un val de ironii pe rețelele de socializare și în presă. Ministrul încerca să atragă atenţia asupra pagubelor pe care aceste păsări le provoacă fermierilor piscicoli, însă exprimarea a fost una nefericită. Cât adevăr este în declarația ministrului Daea și cum afectează cormoranul, specie protejată, firmele piscicole? Ovidiu Bufnilă, reprezentantul Societății Ornitologice din România a explicat situația pentru HotNews.ro, din punctul de vedere al ornitologilor. Și nu, cormoranii nu fac baie în piscină 🙂 Reprezentantul SOR spune că, în primul rând, numărul cormoranilor mari este mult mai mic decât cel declarat de ministrul Daea, cel puțin în acte.”În România trăiesc 3 specii de cormoran. Unul care apare extrem de rar, cormoranul moțat, unul care e în numere mai mici – cormoranul pitic și unul care e acum mai peste tot – cormoranul mare. El e considerat principalul dăunător. Ca trend, populația este în creștere.
Ordonanța care suprataxează mediul de afaceri: Furnizorii de internet au cerut sprijinul Comisiei Europene și al Avocatului Poporului Asociația Națională a Internet Service Providerilor din România (ANISP) a solicitat Avocatului Poporului să sesizeze Curtea Constituțională și a trimis o scrisoare și către Direcția Generală Rețele de Comunicații, Conținut și Tehnologie (DG CONNECT) a Comisiei Europene prin care se solicită sprijinul Comisiei față de efectele negative pe care le-ar avea OUG 114/2011, se arată într-un comunicat al asociației. Suprataxarea industriei de telecomunicații ar contravine legislației naționale și europene și va duce la creșterea tarifelor către utilizatorii finali, dar și la posibile falimente, susține asociația. Contactați de HotNews.ro, oficialii ANISP au precizat că sesizarea către Avocatul Poporului au făcut-o acum două săptămâni, iar scrisoarea către Comisia Europeană a fost trimisă săptămâna trecută….”Comunitatea furnizorilor de servicii de telecomunicații grupați în Asociația Națională a Internet Service Providerilor din România (ANISP) atrage atenția asupra efectelor negative pe care le induce OUG 114/29.12.2018 în ceea ce privește dezvoltarea acestui sector de importanță strategică. Art. 77 din Ordonanță impune o suprataxare a industriei cu un procent de 3% din cifra de afaceri, generând astfel următoarele efecte negative: 1. Suprataxarea industriei de telecomunicații afectează investițiile. Țintele privind digitalizarea României, introducerea tehnologiilor 5G, IoT, smart city, acoperirea zonelor ”albe” (fără acoperire cu servicii de Internet broadband) – vor fi ratate. Acest lucru va antrena frânarea creșterii economice viitoare a României; 2. Suprataxarea industriei de telecomunicații duce la creșterea tarifelor către utilizatorii finali. Ca efect secundar, creșterea numărului de abonamente Internet și/sau servicii telecomunicații mobile va încetini; 3. Suprataxarea industriei de telecomunicații afectează mediul concurențial. Integral:
Operațiunea Scârna. Cum vrea PSD să câștige



