Buna dimineata intr-o zi de marti, 12 februarie! Marţi, în România, vremea se răceşte considerabil faţă de luni, iar temperaturile coboară astfel la media normală a perioadei. În timpul zilei, maximele vor fi de 0 – 8 grade Celsius, iar noaptea vor coborî la minime minus 9 şi 2 grade. Sunt estimate precipitaţii extinse în centrul, sudul şi estul ţării, dar mai ales în Carpaţii Meridionali, unde cantităţile de apă vor fi de 10 – 15 litri/metrul pătrat. Ninsori sunt anunţate în Transilvania, jumătatea nordică a Moldovei, local în Maramureş, dar şi în zona de munte, unde stratul de zăpadă va fi şi mai consistent. În schimb, pe spaţii mici, în cursul dimineţii, va fi lapoviţă şi ninspare în Banat şi Crişana. Plouă temporar şi în zona Dobrogei. În Oltenia şi Muntenia, însă, ploile se vor transforma seara ănninsoare.Vântul va sufla cu intensificări în cele mai multe regiuni, mai ales în vestul şi sudul Olteniei şi sud-vestul Munteniei, unde va avea viteze de 60 – 70 de kilometri pe oră. La munte, la peste 1500 de metri altitudine, vor fi rafale de 80 – 90 de kilometri pe oră şi va viscoli zăpada. In Bucuresti vremea va fi închisă luni şi se va răci. Ziua, temporar va ploua, iar în cursul nopţii, treptat ploaia se va transforma în ninsoare şi este posibil să se depună strat de zăpadă de până la 2…5 cm. Vântul va sufla moderat în cursul zilei, cu rafale de până la 35…40 km/h, apoi va slăbi în intensitate. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 5 grade, iar cea minimă va fi de -1…0 grade.
Comisia Europeana da un mesaj ferm impotriva ordonantei lui Toader: E important ca deciziile definitive sa nu poata fi contestate Purtatorul de cuvant al Comisiei Europene, Christian Wigand, a transmis, luni, ca este important ca deciziile judiciare care au devenit definitive sa nu mai poata fi contestate si ca respectarea deciziilor definitive este o componenta esentiala a statului de drept. “Pot confirma ca am primit un raspuns la scrisoarea trimisa de prim-vicepresedintele CE, Frans Timmermans, ministrului Justitiei, Tudorel Toader. Comisia Europeana urmareste indeaproape discutiile din Romania pe tema unei posibile ordonante de urgenta in cazul apelurilor extraordinare in dosare penale, ca urmare a doua decizii luate de instanta constitutionala. Comisia a luat deja nota de prima decizie – decizia completului de cinci (7 noiembrie) – in cel mai recent raport intocmit in cadrul MCV. Starea de certitudine judiciara, inclusiv respectarea deciziilor definitive (‘res iudicata’), este o componenta esentiala a statului de drept. Dupa cum a observat Curtea de Justitie a UE, este important ca deciziile judiciare care au devenit definitive sa nu mai poata fi contestate”, a declarat Christian Wigand, purtator de cuvant al Comisiei Europene. El a mai afirmat ca este “esential pentru Romania sa revina la parcursul de combatere a coruptiei, sa asigure o justitie independenta si sa evite pasii inapoi”.”De asemenea, ar fi important pentru autoritatile romane sa aloce timp pentru a se consulta in totalitate cu justitia si pentru a analiza cu atentie consecintele practice ale deciziei judiciare si pentru a stabili ce trebuie facut in continuare”, a mai spus Wigand. Integral: http://www.ziare.com
Isarescu: Valcov a impanzit televiziunile, nu stiu in numele cui vorbeste. In drumul de parcurs spre zona euro nu e niciun damf de Valcov Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a raspuns luni atacurilor lansate in ultima perioada, la adresa Bancii Centrale, de catre consilierul economic al premierului, Darius Valcov, condamnat in prima instanta la 8 ani de inchisoare pentru 3 infractiuni de coruptie. Astfel, Isarescu a declarat ca nu intelege in numele cui glasuieste Valcov, dar nu poate vorbi in numele BNR. Guvernatorul Bancii Centrale a afirmat ca in aceasta dimineata a semnat proiectul declaratiei pentru drumul de parcurs de Romania spre Zona Euro, iar acolo “nu este niciun damf de Valcov”.”Am semnat in aceasta dimineata o declaratie cu drumul de parcurs al Romaniei catre aderarea la Zona Euro. Declaratia va fi semnata si de premier, de presedintele Academiei, de vicepremier. In ea nu este insa nicio idee a consilierului, nu e niciun damf de Valcov in aceste documente. Aderarea Romaniei la zona euro n-are nimic de-a face cu declaratiile lui Valcov”, a sustinut Isarescu. Guvernatorul BNR a mai afirmat ca Darius Valcov obisnuieste sa ia “doua trei-cifre dintr-o parte, le pune in alta parte si face tot felul de declaratii greu de digerat”. Isarescu a dat ca exemplu o afirmatie facuta de Darius Valcov, vineri seara, in care compara bancile cu magazine de cartofi, iar BNR era supervizorul “magazinelor de cartofi”. “Mai avem de discutat cateva lucruri, mai ales dintre cele introduse de consilierul economic al premierului. Are acest obicei de a lua doua trei-cifre dintr-o parte, le pune in alta parte si face tot felul de declaratii greu de digerat. Mai ales cea de vineri cu cartoful. Sa vina sa discute cu copiii astia (angajatii BNR – n.red.), pe care ii face asa si pe dincolo si spune ca nu sunt patrioti. Dansul mai spune ca de ce nu am coborat rata de politica monetara cand inflatia a fost scazuta. Nici altii nu au scazut. In Ungaria a ramas la fel, chiar daca inflatia a fost negativa. Dansul, daca nu citeste cel putin un raport, bineinteles ca are probleme. Citeste doar din Piperea si Isar. Noi ce putem face cu acest individ?“,….”ROBOR-ul a devenit un inamic al Romaniei si lupta domnul consilier cu ROBOR-ul de dimineata pana seara de nici nu mai stie despre ce vorbeste. Dansul nu se comporta ca un economist. Mai mult, vorbeste in numele nostru. Nu stii nici tratatul unional? Acolo scrie ca nici nu avem voie sa primim sugestii si el ne spune sa reducem dobanda de politica monetara, sa contribuim la bunastarea romanilor. Integral: http://www.ziare.com
Scandal in Parlament pe bugetul Parchetului General, dupa ce PSD nici n-a bagat in seama amendamentele lui Lazar Procurorul general Augustin Lazar a afirmat, luni, in comisiile juridice ale Parlamentului, ca bugetul prevazut in proiect nu asigura functionarea Ministerului Public. El a cerut suplimentarea bugetului, insa propunerea a fost refuzata de presedintele Comisiei, pe motiv ca nu a fost trimisa in termen.”Din pacate propunerile de buget ale ordonatorului principal de credite al Ministerului Public nu au fost impartasite, ele fiind reevaluate in minus de Ministerul de Finante. Din pacate in aceasta situatie vom fi in imposibilitatea de a indeplini obiectivele care revin Ministerului Public, astfel cum avem aceste resurse la dispozitie. Pentru aceasta noi am formulat cateva amendamente pe care va rugam sa le aprobati, prin care sa aveti in vedere ca noi am incadrat, incepand cu 1 ianuarie 2019, 66 de auditori de justitie, 25 de procurori numiti, 18 specialisti, 9 grefieri. De asemenea, in cadrul Ministerului Public functioneaza o sectie de investigare a infractiunilor din justitie care a primit o cladire noua, careia trebuie sa ii achitam chirii, sa ii facem imbunatatiri, sa o dotam cu echipamente, pentru ca ea sa poata functiona. (…).As dori sa precizez ca la capitolul bunuri si servicii noi am propus un amemdament de 19.805 de lei avand in vedere ca au crescut nevoile de expertize judiciare, contabile, criminalistice, care impun mai mari cheltuieli pentru infaptuirea actelor de justitie. Pentru acestea va rugam sa ne aprobati amendamentele solicitate”, a declarat Augustin Lazar, in sedinta comuna a comisiilor juridice ale Parlamentului. Integral: http://www.ziare.com
Neam de traistă Ministrul pesedist al Comunicațiilor, un ins pe nume Petrescu Alexandru, vrea să ironizeze o postare pe facebook a cuiva de la Ambasada Suediei în România, postare în care diplomatul cu pricina ironiza stilul grăbit, iresponsabil, pe repede-înainte în care guvernul României a adoptat proiectul de buget pe anul 2019. Numitul Petrescu Alexandru o face, uitând că la începutul democrației noastre originale creatorul partidului condus azi de penalul Dragnea Liviu Nicolae, ex-comunistul Ion Iliescu ne tot invita să luăm seama la modelul suedez. Domnul Petrescu stă prost nu doar cu umorul, cu memoria, cu ceea ce înseamnă istoria formațiunii politice din care face parte, ci asemenea oricărui membru PSD de seamă cocoțat în gașca care se cheamă guvernul României, și cu gramatica limbii române. Nu cunoaște folosirea articolului posesiv-genitival al, a, ai, ale. Așa că, stimată doamnă ministru al Educației, prof.univ.dr. ing. Ecaterina Andronescu, revin și pe această cale cu propunerea să înființați în regim de maximă urgență o clasă de liceu seral în care să-i înscrieți pe toți colegii dvs. din guvern. Abia pe urmă să vă puneți în aplicare proiectele reformisto-fanteziste. Căci vă spun sincer, mult simată doamnă ministru, nu prea mai pot să îmi conving studenții să învețe când aceștia constată că semi-analfabeți, semi-docți, care e greu de explicat pe ce cale au izbutit să obțină diploma de Bacalaureat au ajuns, iată, în fruntea țării. Acolo unde nu fac decât să batjocorească pe toată lumea, arătând că au statut de corigenți la Limba română. Vinerea trecută sus-menționata gașcă a batjocorit Bugetul de Stat și Bugetul asigărurilor sociale de stat pe anul 2019. Până azi la ora 12 cei în drept pot să depună amendamente după care cele două mari proiecte de lege vor intra în dezbaterea Comisiilor de specialitate și apoi în cea a plenului Parlamentului. Alianța de la guvernare și-a făcut publică dorința, prin glasurile șefilor ei, unul mai deștept ca altul, că dorește ca lucrurile să meargă repede și ca respectivele legi să fie adoptate în regim de maximă urgență și apoi să fie trimise la promulgare președintelui Iohannis. Mă îndoiesc că majoritatea parlamentară va respinge fanteziile d-lor Vâlcov și Teodorovici. Respingerea ar însemna un vot de neîncredere dat guvernului Dăncilă și, automat, demisia acestuia. Or, e greu de crezut că președintele Iohannis va numi un alt reprezentant al PSD în fruntea unui nou Executiv. Greu de crezut deopotrivă că PSD și aleșii acestuia și-ar dori astăzi alegeri anticipate. Nu de alta, dar există toate șansele ca să le piardă. Iar asta înseamnă pierderea a sute și sute de posturi călduțe. De aici, aranjamentele cu UDMR, iar la UDMR totul este de vânzare. Integral: http://www.contributors.ro
APADOR-CH: În fiecare an din ultimii trei, câte un om nevinovat a murit de glonțul poliției. Să fie interzisă folosirea armelor de foc pentru prinderea contravenienților În fiecare an din ultimii trei, câte un om nevinovat a murit de glonțul poliției, spun reprezentanții Asociației pentru Apărarea Drepturilor Omului – Comitetul Helsinki (APADOR-CH). Ei cer modificarea urgentă a legii poliţiei şi a legii armelor de foc astfel încât să fie interzisă folosirea armelor de foc pentru prinderea sau imobilizarea unor persoane care au comis contravenţii. O femeie din Reghin a fost împuşcată în cap vineri seară în timp ce mergea pe stradă, după ce poliţiştii au făcut uz de armă pentru a prinde un şofer pe care îl urmăreau. APADOR-CH cere modificarea urgentă a legii poliţiei (218/2002) şi a legii armelor de foc (17/1996), în sensul interzicerii exprese a folosirii armelor de foc pentru prinderea sau imobilizarea unor persoane care au comis contravenţii, argumentând că contravenţiile sunt fapte de gravitate minoră, sub pericolul pe care-l reprezintă infracţiunile, iar folosirea armelor de foc pentru prinderea unui contravenient (de regulă, este vorba despre contravenţii prevăzute de legislaţia rutieră) produce mai multe prejudicii pentru societate, decât beneficii. Reprezentanții asociației spun că există un risc ridicat, de suficiente ori concretizat, de rănire sau ucidere a unor persoane care se află întâmplător în spaţiul public, fără nicio legătură cu respectiva contravenţie. Cel mai recent episod de acest gen a avut loc vineri în judeţul Mureş, unde un pieton a fost grav rănit la cap de un glonţ tras de către un poliţist care încerca să oprească un autoturism. Șoferul nu oprise la semnalul echipajului de poliţie, faptă care constituie contravenţie, nu infracţiune. Astfel că, din cauza teribilismului unui şofer, care va primi doar o amendă, o persoană nevinovată, complet străină de acel incident, se află la spital, între viaţă şi moarte, spune sursa citată. APADOR-CH reaminteşte că acesta nu este singurul caz în care folosirea armelor de foc a produs mai multe prejudicii decât beneficii. Un alt caz a fost în luna martie 2018, în Vaslui, unde un şofer a fost împuşcat în cap de un poliţist care, iniţial, a susţinut că arma i s-a descărcat accidental. În acel caz, dacă în loc de pistol cu glonţ poliţistul ar fi fost dotat cu un taser, decesul nu s-ar mai fi produs. Nu ar fi avut de suferit nici victima şi nici, în cele din urmă, poliţistul. Integral: https://www.hotnews.ro
Odiseea “Fara penali” continua: Cum se face predarea-primirea sutelor de mii de semnaturi la CCR Dupa mai multe tergiversari si amenintari cu plangeri penale, dupa ce au fost legate cu sfoara (conform legii) si apoi dezlegate dosarele pentru a fi copiate fila cu fila, listele cu cele aproape 1 milion de semnaturi adunate pentru initiativa cetateneasca “Fara penali in functii publice” au ajuns, in sfarsit, luni, la Curtea Constitutionala. “Dupa 100 de zile de asteptare si o incercare a Secretariatului General de la Camera Deputatilor de a ne fura peste 300.000 de semnaturi, cutiile cu dosare sunt in drum spre Curtea Constitutionala a Romaniei. De astazi incepem sa numaram 60 de zile! Acesta este termenul judecatorilor CCR pentru a se pronunta asupra constitutionalitatii textului propus de initiativa.Integral: http://www.ziare.com
Desi e la un pas de faliment, RADET se pregateste de majorari salariale Multi dintre angajatii RADET ar putea primi, in curand, majorari salariale, cu toate ca societatea este in insolventa si risca falimentul. Consiliul General al Muncipiului Bucuresti (CGMB) a decis, pe 31 ianuarie, ca RADET urmeaza sa primesca mai multi bani pentru fiecare gigacalorie livrata. De ce ar primi Regia sume mai mari din banii bucurestenilor? Din cauza ca a avut cheltuieli mai mari cu energia, in ultima vreme, pe care nu si le poate acoperi in regie proprie. Reprezentantul administratorului judiciar al RADET, Florian Mateita, a declarat pentru Ziare.com ca, in cazul in care majorarea de tarif se va aplica, parte din sumele suplimentare incasate vor fi folosite pentru acordarea unor majorari salariale angajatilor. Cheltuielile salariale ar urma sa creasca cu 30%, iar pentru lunile feruarie si martie fiecare salariat va primi un spor in cuantum brut de 1.030 de lei, calculat in functie de numarul de ore lucrate.“Cresterile sunt, insa, conditionate de majorarea de tarif. In cazul in care ANRE isi va da acordul, iar tariful (per gigacalorie – n.red.) se va majora, atunci vor creste si salariile. In caz contrar, majorarea nu se va produce, de vreme ce nici bani din care sa se acorde nu vor fi. Integral: http://www.ziare.com
Subventia partidelor politice este mai mare decat bugetul Academiei Romane Daca vrei sa stii in ce regim politic traiesti evaluezi bugetul de stat. In dictaturi si alte forme de regimuri autoritare prioritatile bugetare sunt pentru aparatul represiv si armata. Proiectul bugetului de stat pentru anul 2019 ne indica faptul ca Romania este o partidocratie oligarhizata si cartelizata. Oligarhizarea este de domeniul evidentei, iar cartelizarea se observa in complicitatea pentru obtinerea de avantaje imorale pentru partidele politice parlamentare. Desigur, in Romania s-a instaurat o formula sui-generis de regim autocratic, in care un partid politic captureaza una dupa alta institutiile publice, fiind deviate de la activitatea in interes public la cea a unui grup restrans de potentati. Prioritatile bugetare sunt reflectarea cea mai clara a intereselor politice, iar ele indica viziunea asupra societatii. Sa luam cateva din lucrurile cu adevarat scandaloase. Cum altfel ar putea fi considerata cresterea cu 163% a bugetului Autoritatii Electorale Permanente? Din cele 582 de milioane prevazute in propunerea Legii bugetului de stat, aproximativ 409 milioane urmeaza a fi repartizate sub forma de subventie pentru activitatea curenta a partidelor politice (la aceste sume se vor adauga decontarea cheltuielilor pentru campaniile electorale, doua in acest an, cea pentru Parlamentul European si cea pentru Presedintele Republicii) . Doar PSD singur ar trebui sa primeasca 218 milioane lei subventie din impozitele cetatenilor. In acest timp, bugetul Academiei Romane, “cel mai inalt for de stiinta si cultura”, primeste 334 milioane lei, iar Institutul Cultural Roman 67 de milioane. Deci, institutiile de cultura primesc mai putin decat subventia pe care o primesc partidele politice. PSD ar urma sa primeasca o subventie mai mare decat bugetul cumulat al Administratiei Prezidentiale si al Inaltei Curti de Casatie si Justitie, doua institutii de rang constitutional. Aceeasi alocatie pentru PSD este mai mare decat bugetul alocat Senatului Romaniei. Cu alte cuvinte, Liviu Dragnea are la dispozitie, in calitate de presedinte al PSD, un buget de patru ori mai mare decat Presedintele Republicii, pe care il poate cheltui aproape discretionar. Integral: http://www.ziare.com
Mai există control democratic al organismului militar? În aceste zile, când licitațiile pentru achizițiile de tehnică de luptă și echipamente militare au fost amânate, iar mandatul șefului Statului Major al Apărării a fost prelungit, mi-am amintit de o carte. “Duty” este titlul cărții, a apărut în 2014, iar autorul este Robert Gates, fost secretar de stat al apărării al SUA. Sunt peste 600 de pagini din care miniștrii români ai apărării, dacă ar fi citit-o, ar fi invătat cum se pregătesc, avansează și promovează viitorii lideri militari, ar fi descoperit cum omologul lor american ii ascultă pe soldați și le asigură promt echipamentele și armamentul de care au nevoie pentru îndeplinirea misiunilor, s-ar fi informat despre modul cum se stabilește și negociază bugetul apărării cu membrii Congresului și președintele, și ar fi înțeles cât de importantă este Analiză Strategică a Apărării (Quadrennial_Defense_Review), atunci când evoluția situației internaționale și economice impun revizuirea documentelor strategice. {1} Contribuabilul român are dreptul să știe de ce la noi este altfel, și să înțeleagă de ce legile și regulamentele militare sunt simple hârtii de sertar, atunci când partidele iși dau mâna peste interesele armatei și ale țării. S-a ajuns la această situație absurdă pentru că nu există transparență, dialog inter-instituțional și responsabilitate într-un domeniu vital pentru securitatea națională. Despre prelungirea mandatului sefului Statului Major al Apararii s-a scris mult, dar nu ni se spune adevarul despre cum s-a ajuns la acest moment ridicol, care umilește oamenii în uniformă, indiferent de grad și de functie. Situația creată are impact asupra securității naționale, provoacă incertitudine la vârful armatei, erodează autoritatea actului de comandă și afectează credibilitatea externă. Mă așteptam ca societatea civilă, prin reprezentanții ei, să-și exprime mult mai clar și mai apăsat nemulțumirea și ingrijorarea pentru instabilitatea creată la nivelul conducerii militare și să pună presiune pe clasa politică, indiferent de orientare, pentru ca noi, contribuabilii, să înțelegem trădările și complicitățile care au dus la aceasta situație fără precedent pentru o țară membră NATO. Faptul că în spațiul public s-au făcut analize și aprecieri care s-ar putea să nu aibă legătură cu adevăratele motive ale situației absolut umilitoare pentru armată, era de așteptat ca macar în Comisiile pentru apărare să aibă loc audieri. Ca urmare, am trimis domnului Tit–Liviu Brăiloiu, președintele Comisiei de apărare, ordine publică și siguranță națională, un text asemănător cu cel de față, prin care i-am propus să inițieze de urgență o audiere a ministrului apărării, Gabriel Leș și a șefului Statului Major al Apărării, generalul Nicolae Ciucă. Integral: http://www.contributors.ro
IMM-urile avertizeaza: Bugetul e fragil, dezechilibrat si construit pe niste himere … “Bugetul este fragil si dezechilibrat. Este construit pe credite de angajament, ca si anul trecut. Adica nu pleaca de la premise realiste, asa cum isi fac bugetele antreprenorii. Bugetul de stat este construit pe niste himere, adica pe aceste credite de angajament, care inseamna ca mutam platile de la un an la altul, la fel cum in 2018 le-am mutat in 2019. Si nu ne uitam cine trebuie sa plateasca la final nota de plata”, a spus Jianu. Potrivit acestuia, este “foarte grav” ca bugetul are o intarziere atat de mare, intrucat si investitiile sunt decalate. “Atat Uniunea Europeana, cat si multe tari din UE isi construiesc bugetul pe excedent, in timp ce Romania merge direct pe deficit. Ne-am uitat pe bugetele altor tari, multe isi construiesc bugetul pe excedent si au avut excedent si anul anterior. Spre exemplu, Suedia, Germania, Cehia, Danemarca, Croatia, Grecia. Chiar Bulgaria, care are un nivel de taxare mai scazut, dar care nu a modificat codul fiscal de 12 ani, are excedent bugetar”, a mai afirmat Jianu. El a aratat ca, in bugetul UE, sunt prevazute doua mari obiective, respectiv cresterea economica si crearea de locuri de munca, unde este directionat 13% din buget. “Totodata, investitiile publice sunt cifrate la 46 de miliarde de lei, dar in cadrul acestui material se vorbeste de 136 de proiecte de investitii, dar nu stim ce proiecte incep si finalizeaza, nu scrie nicaieri. Sunt cateva ministere, spre exemplu Ministerul Educatiei, care nu are niciun proiect de investitii”, Integral: http://www.ziare.com
Un nou protest al diasporei va avea loc pe 10 august: Au primit aprobare dupa ce au dat-o pe Firea in judecata Un nou miting al diasporei va avea loc pe 10 august, la un an de la manifestatia pasnica inecata in gaze lacrimogene de jandarmi. Daca anul trecut autoritatile si Guvernul au insistat pe faptul ca protestul nu a fost autorizat, de data aceasta demersurile au fost facute din timp si mitingul are unda verde de la Primaria Capitalei. Cel care si-a asumat protestul este Tommy Tomescu, un medic stomatolog rezident in Marea Britanie, directorul Centrului Comunitar Roman din Londra si prim-vicepresedinte al Consiliului Romanilor de Pretutindeni. “Am semnat, avem aprobare tehnica”, a anuntat luni pe Facebook Tommy Tomescu. Intrebat de Ziare.com daca a avut probleme in obtinerea aprobarii, Tomescu a raspuns “mici sicane”. Amintim ca romanul a depus cererea de aprobare a mitingului, cu 9 luni inainte ca acesta sa aiba loc, pe 12 noiembrie 2018, iar pe 8 ianuarie 2019 a discutat cu Comisia de Ordine Publica din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti conditiile pentru buna desfasurare a noului miting al diasporei. Dupa ce nu a primit raspuns in termenul legal, a anuntat ca a depus o cerere de chemare in judecata a primarului general Gabriela Firea la Tribunalul Bucuresti. Acum, protestul e aprobat si merge inainte. Tomescu a anuntat ca 250.000 de persoane vor fi pe 10 august in Piata Victoriei la Bucuresti, iar “scopul adunarii publice il constituie manifestarea protestului in legatura cu problemele diasporei si a politicilor care au dus la crearea si mentinerea acestor probleme”. “In data de 8 ianuarie 2019 am participat la intalnirea cu Comisia de ordine publica din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti, unde s-au discutat verbal, timp de cateva ore, aspectele tehnice ale unei posibile pregatiri a mitingului Diasporei. Integral: http://www.ziare.com
84 lei/lună alocația unui copil.1.100 lei/lună despăgubirile unui deținut. Decât să faci un copil, mai bine adopți un pușcăriaș! Cu politrucul ăsta sinistru ministru al Justiției, e un miracol că noi, ăștia care nu am comis infracțiuni, mai avem ceva bani pe card. E mare minune că nu ni i-a confiscat statul pe toți ca să-i dea infractorilor, astfel încât să nu mai trebuiască bieții oameni să se umilească și să ni-i fure când ies condiționat. Tudorele, nebunule, fă ceva în acest sens, că se încalcă flagrant dreptul infractorilor de a avea toți banii noștri. Integral: https://kmkz.ro
Va doresc o zi frumoasa! @Desy