Buna dimineata intr-o zi de sambata, 20 aprilie! În duminica Floriilor va fi destul de rece în aproape jumătate de ţară, cu temperaturi normale însă în vest , sud vest şi centru. În schimb.va ploua toată ziua aproape, în nordul şi nord estul ţării şi pe arii mai restrânse în rest. Seara, precipitaţiile se vor extinde, astfel că norii vor acoperi cam întreaga ţară. Temperaturile maxime se vor încadra între 11 şi 23 de grade iar cel mai frig va fi în estul Transilvaniei, unde minimele pot cobori chiar şi la 3 grade C. Cei care locuiesc sau merg la munte de Florii să se aştepte la precipitaţii mixte, dar şi la intensificări de vânt, iar la malul mării, maximele nu vor trece de 12 grade. În Bucureşti, sambata: +6/+14 gr C. Duminica cerul va fi noros, iar temperaturile: +7/ +17 de grade C.
Floriile sau Duminica Floriilor marcheaza ultima duminica dinaintea Invierii Domnului. Aceasta sarbatoare reprezinta intrarea triumfala a Mantuitorului nostru Iisus Hristos in Ierusalim, unde Domnul nostru a fost intampinat de o sumedenie de credinciosi care tineau in maini ramuri de finic. Aceasta sarbatoare este una dintre cele mai importante sarbatori din an, reprezentand singura data cand Mantuitorul a acceptat sa fie aclamat ca imparat. La Multi Ani tuturor cu nume de flori! Nu doar catolicii serbeaza Sfintele Pasti in aceasta duminica. Dintre religiile care sarbatoresc Pastele odata cu catolicii se numara: reformatii, unitarienii, baptistii, penticostalii, adventistii de Ziua a Saptea, crestinii dupa Evanghelie si Biserica Evanghelica Romana. Incepand din anul 1582, biserica catolica si cea ortodoxa folosesc calendare diferite. Biserica catolica se ghideaza dupa calendarul Gregorian, in timp ce ortodocsii au pastrat calendarul Iulian. Sarbatori fericite!
Cine e Bogdan Licu – viitorul procuror general interimar: A renuntat la titlul de doctor, dupa acuzatiile de plagiat Sectia pentru procurori din cadrul CSM a decis delegarea pentru doua luni a procurorului Bogdan Licu, in functia de interimar al procurorului general al Romaniei, incepand cu data de 28 aprilie, dar nu mai mult de doua luni.”In sedinta Sectiei pentru procurori din data de 19.04.2019 s-a dispus delegarea domnului procuror Dimitrie Bogdan Licu, adjunct al procurorului general al Romaniei, in functia de procuror general al Romaniei pana la ocuparea functiei prin numire, dar nu mai mult de 2 luni”, a transmis CSM. Bogdan Licu este cel de-al doilea adjunct al lui Augustin Lazar. Functia de prim-adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie este detinuta de Laura Oprean. Bogdan Licu a mai detinut aceasta functie dupa demisia fostului procuror general Tiberiu Nitu. In acea perioada, el a solicitat redeschiderea anchetei in dosarul Revolutiei, trimis recent in judecata….Bogdan Licu este procuror din 1996 si a activat la parchetele din Bucuresti. A fost membru in CSM in perioada 2006-2012. A ocupat functiile de prim-adjunct al procurorului general (2013-2016) si adjunct al procurorului general (2016-prezent). In martie 2016, Bogdan Licu a renuntat la titlul de doctor, dupa ce mass-media a dezvaluit ca ar fi plagiat o parte din lucrare. Bogdan Licu a obtinut titlul de doctor cu lucrarea “Coruptia – risc major la adresa securitatii nationale” sub coordonarea lui Gabriel Oprea. Integral: http://www.ziare.com
Ce va urma după decizia PSD de eliminare din guvern a d-lui Tudorel Toader? Iată că s-au găsit și oameni care să plângă trista soartă a d-lui prof.univ. dr. Tudorel Toader. Insul pe care, în urmă cu două zile, Comitetul Executiv Național al PSD a decis să îl arunce din guvernul condus de doamna Dăncilă ca pe o măsea stricată. În cursul ședinței, ministrul Educației, d-na Ecaterina Andronescu, a vorbit elogios, patetic chiar (se putea oare altfel?) despre calitățile extraordinare de jurist, profesor și de rector ale domnului Toader. Fapt ce spune multe despre nivelul standardelor academice și umane cu care operează șefa cu repetiție a școlii românești. Care s-a mai dovedit o dată că nu pune nici cel mai mic preț pe demnitate. Jurnalistul Ion Cristoiu a invocat la TVR 1 în tot mai mizera emisiune România 9 a lui Ionuț Cristache “rolul istoric’’ al d-lui Toader, la mijloc fiind, probabil, o reminiscență a vremurilor „frumoase” în care fostul ziarist de la Viața studențească și Scânteia tineretului elogia rolul istoric al tovarășului Nicolae Ceaușescu. Iar la Digi 24 noul vorbete de serviciu al PSD, traseistul politic Valeriu Steriu, a mai făcut o dată proba tot mai accentuatei lipse de logici, că de bun simț nu mai poate fi demult vorba, care îl caracterizează, spunând că dl. Toader e adevărat că nu mai este pe placul PSD fiindcă îi întârzie punerea în practică a mărețelor sale planuri, însă în nici un caz partidul nu ar vota o moțiune simplă vizându-l. Că doar nu pesediștii nu sunt proști să facă jocul Opoziției….E mult mai interesant de urmărit cum va reacționa președintele Iohannis în fața propunerii care îl vizează pe dl. Eugen Nicolicea. Pe care PSD pare-se că l-ar vrea drept înlocuitor al d-lui Toader. Zic pare-se fiindcă nu îmi închipui că mai-marii PSD sunt chiar atât de lipsiți de inteligență politică încât să creadă că președintele Iohannis va accepta din prima să numească în postul de ministru al Justiției un grobian, un absolvent la 50 de ani a Facultății de Drept de la fabrica de diplome numită Universitatea “ Spiru Haret’’, forma de Învățământ la Distanță. În intervenția sa de ieri președintele a lăsat să se înțeleagă că nici nu se gândește să îl accepte pe Nicolicea. Poate că nici pe Oana Florea și nici pe atât de rău famatul Brăiloiu. Pentru portofoliul Justiției, PSD ori are pregătită o a doua propunere, probabil în persoana domnilor Robert Cazanciuc sau Șerban Nicolae, ori va face apel la restructurarea guvernului. Operațiune care exclude implicarea președintelui Iohannis. Toate aceste jocuri politice murdare intervin într-un moment cum nu se poate mai nefavorabil. Nu vorbesc doar despre președinția compromisă a țării noastre la Uniunea Europeană. La ce ne puteam aștepta bun când avem un guvern care mustește de inși prin comparație cu care atât de caraghioșii Zăroni. Chivu Stoica, Emil Bobu, Susănica Gâdea, Maria Bobu, Aneta Spornic au totuși un minim cuantum de onorabilitate? Vacanța postului de ministru al Justiției intervine într-un moment în care în fruntea DNA se găsește un interimar, iar peste câteva zile se va încheia și mandatul procurorului general Augustin Lazăr. Despre care, iată, aflăm că și-ar fi depus cererea de pensionare. Or, tare mi-e teamă că de vidul acesta va profita în timp președintele PSD, Liviu Dragnea. Care își va impune oamenii în fruntea acestor cheie. Integral: http://www.contributors.ro
Horodniceanu contestă procedura de numire a procurorului general Fostul șef DIICOT, Daniel Horodniceanu, contestă procedura de numire a procurorului general și cere ministrului justiției modificarea standardelor procedurii de selecție în acord cu rapoartele Comisiei Europene, Comisiei de la Veneția și GRECO, se arată într-un memoriu adresat ministrului justiției. Potrivit surselor G4Media.ro, Horodniceanu ar urma să conteste procedura în cursul zilei de luni și în instanța de contencios. Pe data de 10 aprilie, ministrul demisionar al justiției, Tudorel Toader, i-a respins pe toți cei patru candidați la șefia Parchetului General: Augustin Lazăr, Marian Drilea, Gabriela Scutea şi Daniel Horodniceanu….Rapoartele MCV din ultimii ani, începând cu 2014, solicită în mod clar ”să se instituie un sistem transparent și bazat pe merite pentru numirea procurorilor de rang înalt, care să poată oferi garanții suficiente împotriva politizării. Rapoartele MCV succesive au evidențiat deficiențele sistemului de control și echilibru din cadrul procedurii, indicând gradul de libertate a ministrului justiției în selecția candidaților, rolul limitat al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) și măsura în care s-ar aplica aceeași procedură de numire și de revocare din funcție la un nivel de conducere inferior în cadrul organelor de urmărire penală. Raportul din noiembrie 2017 a luat act de lipsa progreselor și a subliniat faptul că modificările în curs la legile justiției au oferit oportunitatea de a se aborda această problemă. De asemenea, raportul a reamintit necesitatea de a se solicita consiliere din partea Comisiei de la Veneția. Autoritățile române nu au dat curs acestei recomandări, însă Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei a sesizat Comisia de la Veneția. Avizul Comisiei de la Veneția face referire în mod specific la necesitatea de a efectua modificări, astfel încât procesul de numire și de revocare să fie neutru și obiectiv, asigurându-se un echilibru între rolurile diferitelor instituții”….În acest context, deoarece consider funcția de procuror general mult prea importantă pentru a o lăsa la o posibilă alegere întâmplătoare sau interesată, prin prezenta vă solicit să modificați procedura de selecție în concordanță cu solicitările Comisiei de la Veneția, ale GRECO și ale Comisiei Europene, prin intermediul rapoartelor MCV, încât să rezulte din însuși anunțul lansării procedurii cine se poate înscrie, ce calități ar trebui să aibă (ca exemplu, poate bun manager, poate bun organizator, formator de echipe, comunicator, cu rezultate manageriale certe, cu înțelegerea principiilor independenței etc.) la ce exigențe trebuie să răspundă atât la interviu, cât și în activitatea pentru care este chemat, ce pregătire ar trebui să aibă în spate, ce ar trebui să conteze din activitatea anterioară, ce ar face dificilă participarea, referitor la aspecte profesionale sau personale, astfel ca procedura să fie limpede pentru orice procuror cu vocație care dorește să conducă Ministerul Public pentru următorii 3 ani. Integral: https://www.g4media.ro/
Judecatorii critica dur opinia agentului Romaniei la CEDO, care a intervenit la CCR in favoarea lui Liviu Dragnea Toti magistratii din cadrul Sectiei Penale a Inaltei Curti sunt specializati sa judece procesele de coruptie, arata Asociatia Forumul Judecatorilor din Romania (FJR), intr-o opinie trimisa la Curtea Constitutionala. Potrivit documentului, jurisprudenta acestei instante, in cazul exceptiilor ridicate de avocati privind completurile specializate, “a confirmat specializarea ope legis (potrivit ordinului legii – n.red.) a judecatorilor Inaltei Curti de Casatie si Justitie in solutionarea in prima instanta a cauzelor de coruptie.”FJR cere Curtii sa constate inexistenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre Parlamentul Romaniei, pe de o parte, si Inalta Curte de Casatie si Justitie, pe de alta parte, in cazul completurilor specializate. Sesizarea la CCR a fost facuta de vicepresedintele Camerei Deputatilor, Florin Iordache, dupa ce avocatii lui Liviu Dragnea au ridicat aceasta exceptie in fata completului de 5 judecatori de la Inalta Curte, atunci cand se judeca apelul impotriva condamnarii la 3 ani si 6 luni de inchisoare….Pe de alta parte, FJR critica opinia agentului guvernamental CEDO, Viorel Mocanu, trimisa in aceasta saptamana la CCR. Oficialul roman solicita CCR constatarea conflictului privind completurile specializate, adica sa ia o decizie in favoarea lui Liviu Dragnea….FJR sustine ca CCR ar trebui “sa refuze primirea si luarea in considerare a inscrisului denumit Amicus curiae, depus de Agentul Guvernamental pentru CEDO.”Judecatorii fac trimitere la prevederile OG nr.94/1999 privind participarea Romaniei la procedurile in fata CEDO si a Comitetului Ministrilor ale Consiliului Europei:” (5) Agentul guvernamental nu are dreptul sa intervina in infaptuirea sau in administrarea justitiei.(6) Incalcarea obligatiilor prevazute la alin. (1) – (5) atrage raspunderea persoanelor vinovate, in conditiile legii.” FJR arata ca in acest caz “conflictul juridic de natura constitutionala aflat pe rolul Curtii Constitutionale vizeaza tocmai acte de administrare a justitiei.” Integral: http://www.ziare.com
Reactia Parchetului General, dupa ce Carmen Dan le-a cerut procurorilor sa nu mai caute scuze in ancheta 10 august Ministerul Public respinge orice potentiale imixtiuni in desfasurarea urmaririi penale in dosarul protestului din 10 august, precum si acuzatiile referitoare la tergiversarea administrarii probatoriului de catre procurori. Reactia Parchetului General vine dupa ce ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat ca ministerul s-a achitat de toate responsabilitatile pentru ca acest dosar sa se finalizeze: “Recomand Parchetului General sa caute vinovatii pe baza probelor si nu scuze!”. Procurorii fac precizari si cu privire la situatia declasificarii mai multor documente care au stat la baza planificarii, organizarii si executarii misiunii, emise de Jandarmeria Romana si structurile subordonate din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. “Precizam ca aceste documente au fost declasificate partial sau si-au mentinut nivelul de clasificare si doar o parte dintre aceste documente au fost declasificate si inaintate organelor de urmarire penala pentru a fi avute in vedere la solutionarea cauzei”, sustin procurorii militari intr-un comunicat de presa remis, vineri, Ziare.com de Parchetul General. Integral: http://www.ziare.com/
Magistratii isi pot critica nestingherit colegii, dupa ce Inalta Curte a anulat un articol din Codul deontologic Inalta Curte a anulat articolul din Codul deontologic al judecatorilor si procurorilor, care interzicea magistratilor sa-si spuna public parerea despre integritatea colegilor. Decizia este definitiva.”Judecatorii si procurorii nu isi pot exprima parerea cu privire la probitatea profesionala a colegilor lor”, stabilea alineatul 2) al articolului 18 din Codul deontologic al magistratilor, aprobat prin Hotararea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) nr.328/24 august 2005. Aceasta este prevederea anulata de Inalta Curte.Decizia a fost luata intr-un dosar deschis de judecatorul Gabriela Baltag (foto) . Actualul membru CSM a dat in judecata Consiliul in martie 2016 si a cerut anularea mai multor acte emise de CSM. A cerut demisia Liviei Stanciu. Procesul a fost deschis dupa ce Sectia pentru judecatori a CSM a decis ca Gabriela Baltag a incalcat normele de conduita prevazute de art. 18 alin. 2) din Codul deontologic al judecatorilor si procurorilor. Decizia CSM a ramas definitiva la Inalta Curte. Baltag ceruse in mod public demisia fostei sefe a Inaltei Curti, Livia Stanciu, in contextul dezbaterii publice care a urmat dupa achitarea Marianei Rarinca, acuzata de santaj. Declaratiile fusesera facuta in calitate de presedinte al Asociatiii Magistratilor din Romania. In final, Rarinca a fost condamnata definitiv la 3 ani de inchisoare cu suspendare. Integral: http://www.ziare.com
Nici bine nu s-a apucat Dancila de Golden Gate-ul de la Braila, ca vrea alt pod peste Dunare facut cu bulgarii. Ironiile lui Borisov legate de puscarie sunt inca proaspete Desi abia s-a apucat de treaba la podul peste Dunare care ar urma sa lege Braila de Tulcea, Cabinetul Dancila sustine ca se pregateste deja sa inceapa altul. Acest al doilea pod – care ar urma sa permita traversarea fluviului de la Zimnicea la Svishtov (oras din nordul Bulgariei) – ar trebui sa fie construit in parteneriat cu guvernul de la Sofia. Cabinetul Dancila informeaza, prin intermediul unui comunicat de presa, ca in sedinta de joi a adoptat un memorandum “cu privire la realizarea Podului peste Dunare intre Zimnicea – Svishtov”. Potrivit Guvernului, acest pod – despre care nu avem momentan nicio informatie tehnica – ar fi necesar pentru ca “traficul intre Romania si Bulgaria s-a intensificat, urmare a dezvoltarii schimburilor comerciale si a circulatiei de tranzit, iar in conditiile actuale de infrastructura transfrontaliera, traversarea fluviului Dunarea se desfasoara cu dificultate”….Guvernul a mai informat ca acest pod peste Dunare de la Zimnicea este “un proiect discutat la nivelul celor doi prim-ministri (Viorica Dancila si Boiko Borisov – n.red.) si in cadrul reuniunii cvadrilaterale din 29 martie, de la Snagov”. De fapt, guvernele Romaniei si Bulgariei discuta deja de multa vreme despre acest pod, fara a ajunge la vreun rezultat concret. Borisov chiar ne ironiza, in iarna lui 2018, spunand ca reprezentatii administratiei din Romania nu reusesc sa evite inchisoarea suficient timp pentru ca proiectul sa inceapa.“Modelul romanesc trebuie sa functioneze in cele din urma. Acum negociem si ajungem la o intelegere cu ei, iar peste cateva luni ajung la inchisoare, unul cate unul, unul cate unul”, a spus, in gluma, Boiko Borisov, in februarie 2018. Integral: http://www.ziare.com
Romania, in topul tarilor UE la subventionarea partidelor: 37 de milioane de euro in 2018 Subventia acordata partidelor de la bugetul de stat a crescut de peste 20 de ori in ultimul deceniu, Romania pozitionandu-se din acest punct de vedere in topul tarilor UE, semnaleaza EFOR.”Legislatia modificata in 2018 a condus la o crestere semnificativa a sumelor alocate partidelor, pana la un total de aproximativ 37 milioane euro. Subventiile alocate in 2018 au crescut de peste 20 de ori fata de cele din urma cu un deceniu, mult peste rata inflatiei sau a cresterii PIB. Iar nivelul maxim, in cazul teoretic, ar putea ajunge la 400 milioane lei”, precizeaza specialistii de la Expert Forum (EFOR), intr-un comunicat de presa remis vineri Ziare.com. In raportul EFOR, care poate fi consultat pe pagina web a organizatiei, se mai arata ca noi “platim una din cele mai mari subventii din UE partidelor politice”.”In Uniunea Europeana regulile de alocare a subventiilor pentru partide si sumele anuale la care pot ajunge acestea difera mult de la tara la tara. Cert este ca in majoritatea cazurilor analizate in raport totalul e mai mic de 37 de milioane euro pe an, cat a ajuns in Romania”, precizeaza autorii,raportului….”Nu este clar daca sumele necheltuite din subventie raman la finalului anului fiscal in conturile partidului sau trebuie restituite la bugetul de stat. In cazul in care banii se pastreaza de catre partid nu este clar daca ei ar trebui sau nu sa fie scazuti din subventia aferenta anului urmator. Cu alte cuvinte, partidul poate pune deoparte fonduri in ani neelectorali cand cheltuielile sunt mai mici, urmand a utiliza sumele economisite in anii electorali. Comparativ cu alte entitati publice, partidele politice sunt avantajate.Integral: http://www.ziare.com
Sarbatori fericite, sanatate si vreme insorita va doresc @Desy si @Cetatean!
Doar in Austria exista completuri specializate in coruptie la Curtea Suprema. In restul statelor UE, nu! Reteaua Presedintilor Curtilor Supreme de Justitie din Uniunea Europeana i-a comunicat sefei Cristei Tarcea, sefa Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), ca doar Austria are, la nivelul instantei supreme, completuri specializate in cauze de coruptie. Acest lucru se arata intr-o adresa pe care Cristina Tarcea a trimis-o ieri presedintelui Curtii Constitutionale (CCR), Valer Dorneanu. Reteaua Presedintilor Curtilor Supreme de Justitie din Uniunea Europeana a raspuns unei intrebari puse de Cristina Tarcea, in contextul in care CCR se va pronunta vineri asupra unui posibil conflict de natura constitutionala intre Parlament si Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), pe tema completurilor specializate. Sesizarea la CCR a fost facuta de vicepresedintele Camerei Deputatilor, Florin Iordache, dupa ce avocatii lui Liviu Dragnea au ridicat aceasta exceptie in fata completului de 5 judecatori de la Inalta Curte, atunci cand se judeca apelul impotriva condamnarii la 3 ani si 6 luni de inchisoare.”Dispuneti la nivelul Curtii Supreme sau la nivelul altor instante nationale de completuri specializate in cauze de coruptie?”, a fost intrebarea adresata de Cristina Tarcea. Un numar de 19 presedinti de curti supreme din UE au raspuns la aceasta intrebare pana pe 17 aprilie…..”Cu exceptia Austriei, curtile supreme afiliate Retelei Presedintilor Curtilor Supreme de Justitie din Uniunea Europeana nu au completuri specializate in cauze de coruptie,” este concluzia Cristinei Tarcea, potrivit adresei trimise lui Valer Dorneanu. Integral:
Iohannis contestă la CCR legea care-l face pe Dragnea șeful „consensului național” și al guvernelor viitoare Președintele Klaus Iohannis a sesizat Curtea Constituțională în privința legii referitoare la Strategia „România 2040” prin care președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, era însărcinat cu elaborarea acestui document care obliga orice guvern de acum înainte să-l respecte, prin adoptarea de acte normative. De altfel, chiar din primul articol al actului normativ scopul enunțat era instituirea „ cadrului instituţional de realizare şi de asigurare a consensului naţional”…. Ce reclamă președintele Iohannis: –Prin natura competențelor sale, Comisia „România 2040” se subrogă în rolul constituțional al Parlamentului și al Guvernului, ale căror voință și atribuții urmează să se subsumeze celor edictate de un organism consultativ aflat în coordonarea Camerei Deputaților și condus de președintele acesteia, ceea ce reprezintă o încălcare flagrantă a normelor constituționale. -Legea criticată nu stabilește cu ce forță juridică intră în ordinea juridică documentele elaborate de o comisie – fără personalitate juridică – aflată sub coordonarea unei singure Camere a Parlamentului, compusă din reprezentanții unor autorități publice, care este condusă de președintele Camerei Deputaților – totuși legea instituie în sarcina unor autorități publice (Guvernul României, Ministerul Finanțelor Publice) obligația de a ține cont de conținutul acestora în elaborarea de acte normative sau proiecte de acte normative (hotărâri de Guvern, ordine de ministru, proiectul legii bugetului de stat etc.), potrivit art. 10 alin. (1) și (2) din legea criticată. -Având în vedere că în cuprinsul legii criticate nu se regăsește nicio dispoziție referitoare la natura juridică a documentelor prevăzute de art. 8 din legea criticată, dar cu toate acestea, Guvernul este obligat să adopte proiecte de acte normative în vederea aplicării măsurilor prevăzute în Strategia „România 2040”, rezultă că această comisie nu numai că are chiar rol de inițiator al acestor proiecte de acte normative, ceea ce este contrar atât art. 74 alin. (1) din Constituție referitor la dreptul de inițiativă legislativă, cât și jurisprudenței Curții Constituționale, anterior invocată, dar și adoptă aceste proiecte, conferindu-le forță obligatorie. Integral:
PSD vrea sa prelungeasca mandatul primarilor si sefilor de CJ: Proiectele nu pot fi finalizate in 4 ani Mai multi parlamentari PSD au depus, la Senat, un proiect legislativ care prevede prelungirea mandatului primarilor si consilierilor locali/judeteni, de la patru la cinci ani. Initiatorii argumenteaza ca o astfel de masura ar duce la realizarea proiectelor asumate. Propunerea legislativa privind modificarea articolului 24, alin.1, sectiunea 2, din Legea Nr.215/2001 – Legea Administratiei Publice Locale prevede prelungirea mandatului primarilor si consilierilor judeteni de la patru la cinci ani. Initiatorii sunt mai multi parlamentari din PSD, printre care si ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, fostul ministru al Educatiei, Liviu Pop, senatorul PSD Serban Nicolae dar si ministrul Finantelor Eugen Teodorovici. Ei sustin ca proiectele de finantare europene nu pot fi finalizate intr-un mandat de patru ani, iar echipei care preia urmatorul mandat ii este greu sa duca la bun sfarsit proiectul in derulare.”In prezent, durata mandatului in situatia descrisa la motivul proiectului legislativ este de patru ani. Majoritatea proiectelor de finantare europeana au o durata estimat standardizata de cinci ani. Este greu pentru o echipa sa vina, sa preia din mers si sa finalizeze cu succes, prin masuri potrivite, proiectul aflat in derulare. Modificarea propusa, in sensul aratat de prezenta expunere de motive nu genereaza costuri imputabile bugetului consolidat al statului, bugetelor locale, cat si tertilor, parti active, pasive si reactive in societatea romaneasca”, se arata in expunerea de motive a proiectului legislativ. Astfel, PSD propune ca mandatul primarilor si consilierilor locali sau judeteni sa fie egal cu cel al presedintelui Romaniei, respectiv de cinci ani. Integral: 
Clotilde Armand: Tudorel Toader – bilanț de mandat:- România plăteşte mai mult pe pensia specială a lui Tudorel Toader decât pe chiria pentru aurul ţinut la Banca Angliei;- Es
Guvernul a aprobat, prin hotărâre, ajutorul de stat care l-ar avantaja pe Ion Țiriac în construirea de grădinițe cu profil sportiv Guvernul a aprobat joi, prin hotărâre, schema de ajutor de minimis privind construirea, amenajarea și dotarea a 1000 de grădinițe cu profil sportiv. La sfârșitul lui ianuarie, Executivul aprobase un memorandum, iar acum a adoptat hotărârea prin care poate fi pusă efectiv în aplicare schema. Este un ajutor de stat de care ar fi interesat omul de afaceri Ion Țiriac. Suma: 2,35 miliarde lei. Este vorba despre Programul guvernamental “gROwth – investim în copii, investim în viitor”, care se va derula până la 31 decembrie 2020, cu o alocare multianuală de 2,35 miliarde lei. Proiectele care vor beneficia de ajutor ar trebui să îndeplinească mai multe condiții:….Nivelul maxim al ajutorului de minimis acordat este de până la 100% din valoarea totală a proiectului finanțat, dar nu mai mult de 500.000 de euro pentru fiecare beneficiar. De asemenea, se acordă garanții guvernamentale de stat de până la 50% din valoarea creditului contractat de investitor. Bugetul schemei de ajutor de minimis este prevăzut în bugetul Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză. Evaluarea şi selectarea proiectelor va fi efectuată de către o comisie formată din personalităţi marcante ale sportului românesc şi din domeniul educaţiei. În luna decembrie, întrebat dacă a discutat despre această schemă cu omul de afaceri Ion Țiriac, Darius Vâlcov, consilierul premierului, a răspuns: „Unele idei le-am discutat”.Integral: 
Achiziția corvetelor – o decizie ar putea veni „în două-trei săptămâni”. Ministrul Apărării spune că ar putea fi și anulată procedura În momentul de față Ministerul Apărării nu a luat încă o decizie privind achiziția celor patru corvete multifuncționale, procedură suspendată din ianuarie după ce ministerul a formulat o plângere penală. În „maxim două-trei săptămâni” ar putea veni o decizie, a declarat joi ministrul Apărării, Gabriel Leș, recunoscând că decizia ar putea fi atât de anunțare a unui câștigător, cât și de anulare a procedurii. În luna ianuarie MApN a suspendat procedura de achiziție a patru corvete multifuncționale construite în România și de modernizare a celor două fregate Type 22 ale Forțelor Navale. Responsabilii din minister anunțau atunci că au depus o plângere penală la Parchetul Militar, după ce informații despre prețurile oferite de cei trei competitori rămași în cursă au apărut în presă. Potrivit acelor informații, Naval Group împreună cu Șantierul Naval Constanța oferiseră cel mai mic preț, urmat de olandezii de la Damen (Galați) și italienii de la Fincantieri (Brăila și Tulcea). „Am fost întrebat dacă informațiile scurse în presă sunt corecte și am spus că da, aceea este ordinea vizavi de preț. Nu m-am antepronunțat. Criteriile de atribuire pentru un astfel de contract nu sunt doar cele care privesc strict prețul cel mai mic. Mai sunt 30% caracteristicile tehnice, 40% integrarea în industria noastră și așa mai departe.”, a spus Gabriel Leș într-o conferință de presă susținută joi. Cu toate acestea,
Comisia Europeană a aprobat oferta făcută de Liberty pentru achiziționarea combinatelor deținute de ArcelorMittal/ Planurile noului proprietar Comisia Europeană a aprobat achiziționarea de către compania britanică Liberty a combinatelor siderurgice deținute de ArcelorMittal în Uniunea Europeană, printre care și cel de la Galați. Anul trecut, în toamnă, Liberty a anunțat această tranzacție, însă era nevoie de aprobarea Comisiei. GFG Alliance, grupul din care face parte Liberty, intenționează să integreze mai multe afaceri din domeniul oțelului într-o singură entitate globală. ArcelorMittal s-a angajat să cedeze un număr de active din Italia, România, Belgia, Luxemburg, Macedonia și Cehia, pentru a a obține acordul Comisiei Europene pentru preluarea oțelăriei Ilva din sudul Italiei. Grupul Liberty face parte din Alianța GFG, un grup mondial de întreprinderi din industria energetică, minieră, metalurgică, inginerie, logistică si de servicii financiare, cu sediul la Londra, cu centre suplimentare în Dubai, Hong Kong, Singapore, Sydney, Paris și New York și o prezență în aproximativ 30 de țări la nivel mondial. În urma aprobării de către UE a ofertei făcute de Liberty pentru achiziția a șapte combinate siderurgice deținute de ArcelorMittal, GFG Alliance și-a anunțat intenția de a integra mai multe afaceri în domeniul oțelului, ingineriei și mineritului într-o singură entitate globală, capabilă să acopere activele din Marea Britanie, Europa și Australia, se arată într-un comunicat de presă. Potrivit acestuia, noul conglomerat va include toate activitățile din domeniul siderurgic și al ingineriei în Marea Britanie, activitățile siderurgice din Whyalla, o serie de mine de aur și mine de cocs metalurgic din Australia și, odată finalizată tranzacția, cele șapte combinate siderurgice achiziționate de la ArcelorMittal în Europa. Noul grup format va exclude afacerile GFG în domeniul reciclării și al materialelor pentru construcții deținute în Australia și SUA.Integral:
Cazul Augustin Lazar: Cum a reusit PSD-ul lui Dragnea sa duca la indeplinire planul lui Ion Iliescu Una dintre primele victime ale comunistilor, atunci cand au pus mana pe tara, a fost social-democratia. Aveau nevoia sa o distruga, sa ii arunce in inchisoare liderii, sa ii tortureze pana la abdicarea de la umanitate adeptii, pentru a-i lua locul si de acolo, din aparenta de legalitate, sa isi duca la indeplinire diabolicul proiect al omului nou. E ceea ce face astazi PSD din anticomunism: il confisca sau compromite, acolo unde nu se lasa furat. Cazul Augustin Lazar este cazul-emblema al esecului societatii romanesti de a-si lua in serios trecutul. Nu e vorba despre un proces colectiv, ci despre disponibilitatea de a intelege raul care s-a petrecut cu noi in dictatura comunista. Imediat dupa 1990, mostenitorii Partidului si ai Serviciului au pus la cale un intreg scenariu care sa impiedice atat o lustratie riguroasa, cat si luciditatea de a-ti privi propria viata, asa cum a fost ea in comunism. Pe de o parte, ministrul propus astazi pentru Justitie, Eugen Nicolicea, cerea pedepsirea liderilor Opozitiei, pentru ca sustineau revenirea lui Mihai I in tara. Pe de alta parte, Dan Voiculescu insinua ca toti romanii au fost, intr-o forma sau alta, delatori, colaboratori, lucratori ai dictaturii.”Am facut aceasta nesabuinta, pentru ca era un lucru absolut periculos, am dus-o pe Marie France Ionesco, care venea des in tara pe vremea aceea, sa vada salonul de agitati, cum se numea, salonul inchis al sectiei de psihiatrie in care lucram si ea a fost impresionata. Ea, venind din afara, a vazut imediat esentialul. A spus: bine, dar oamenii acestia nu spun decat un singur lucru: “Nu am facut nimic”. Am realizat mai bine ceea ce vedeam si auzeam in fiecare zi, prin prisma unui ochi strain, virgin de aceasta trauma zilnica. Am realizat aceasta culpabilitate. Un regim totalitar nici nu poate exista daca nu conteaza pe culpabilitatea oamenilor. Daca nu ne-am mai simti vinovati, cum am mai suporta?”…PSD-ul lui Liviu Dragnea a dus la indeplinire planul lui Ion Iliescu: a uzurpat anticomunismul, asa cum comunistii au facut cu social-democratia, si a fragmentat GDS-ul, institutie esentiala a anilor de tranzitie. E
Republica Escobara Romania …..Insotit la Inalta Curte de interlopi si de reprezentanti ai clanurilor de infractori, care ii datoreaza libertatea, protejat de fosta Securitate imbracata acum in haine de jandarmi, Dragnea si comandoul lui instituie un nou model de putere in societate, mult mai asemanator cu regimurile oligarhic-militarizate din America de Sud decat cu vreun comunism sau totalitarism de inspiratie europeana. In acest model de putere, batalia politica este doar una dintre dimensiunile puterii totale. Odata castigata si controlata, aceasta batalie va putea fi lasata chiar si in grija Opozitiei, intrucat se va dovedi inofensiva si va fi doar un joc al aparentelor, inrudit cu spectacolele de divertisment de la sfarsit de saptamana. Altfel spus, aceasta putere intretine iluzia ca forta politica e miza si ca pentru ea trebuie sa se bata toate partidele, cand, de fapt, aceasta batalie e marginala: rolul ei temporar este doar sa faciliteze accesul complet la toate parghiile puterii, care depasesc cu mult sfera politica…..Furia cu care aceasta junta se napusteste zi dupa zi asupra Justitiei si asupra Economiei, precum si ignorarea dispretuitoare a tot ce inseamna apartenenta noastra la Uniunea Europeana dovedesc cu varf si indesat ca nu ne mai aflam intr-o configuratie de tip european caracterizata la nivel politic de democratie si stat de drept. Insusi statutul nostru de stat membru al UE e pus serios in discutie si, daca nimic nu se schimba fie miraculos, fie prin mobilizare masiva in urmatoarele luni, mafiotizarea Romaniei, transformarea ei in proprietatea privata a unei retele politico-financiaro-mediatice, va intra pe un drum ireversibil pentru multe decenii de acum inainte. Trebuie sa fim constienti si pregatiti pentru ce ne asteapta: trebuie sa stim ca a vota e mai necesar ca niciodata dar si, parca, mai insuficient ca niciodata.Visul democratic al Romaniei se va sfarsi rapid daca noi vom considera ca rolul nostru in societate incepe si se sfarseste cu un buletin de vot. Integral:
DNA cere preschimbarea termenelor de judecata in dosarele Dragnea si Valcov, pentru solutionarea rapida a proceselor Procurorii DNA au depus astazi doua solicitari la Inalta Curte in care cer judecatorilor sa dea noi termene in dosarele in care sunt judecati liderul PSD, Liviu Dragnea, si fostul ministru al Finantelor, Darius Valcov. Inalta Curte stabilise urmatoarele termene in aceste cazuri:- 20 mai, in cazul lui Dragnea;- 11 iunie, in dosarul lui Valcov.Asta in contextul in care in perioada 1 iulie – 31 august este vacanta judecatoreasca.”Solicitarea este facuta in baza unui articol din codul de procedura penala si a fost invocata judecata acestor cazuri cu celeritate”, explica surse judidiciare pentru Ziare.com. Este vorba de articolul 353 din Codul de procedura penala: “Completul investit cu judecarea unei cauze penale poate, din oficiu sau la cererea partilor ori a persoanei vatamate, sa preschimbe primul termen sau termenul luat in cunostinta, cu respectarea principiului continuitatii completului, in situatia in care din motive obiective instanta nu isi poate desfasura activitatea de judecata la termenul fixat ori
Deputatul “Mitraliera” initiaza o lege prin care se scad semnificativ termenele de prescriptie a raspunderii penale Deputatul PSD Catalin Radulescu, condamnat la inchisoare cu suspendare, a initiat un proiect de lege de modificare a Codului Penal prin care se scade perioada de prescriptie a infractiunilor. Initiativa legislativa a fost depusa astazi la Senat. Proiectul de lege vine in contextul in care modificari similare la Codul Penal au fost puse in discutie aseara in Comisia Iordache. De asemenea mass-media a scris in ultima perioada despre posibila prescriere a unor infractiuni in dosarele sefului Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea – judecat pentru instigare la abuz in serviciu, caz aflat pe rolul Inaltei Curti si al sefului Senatului, Calin Popescu Tariceanu – cercetat pentru luare de mita, caz aflat pentru aviz la Senat. Deputatul Catalin Radulescu propune noi termenele de prescriptie a raspunderii penale in cazul a mai multor prevederi ale articolului 154, alineatul 1, din Codul Penal….Deputatul PSD Catalin Radulescu a fost condamnat definitiv, in decembrie 2016, de Inalta Curte, la un an si sase luni de inchisoare cu suspendare pentru dare de mita si efectuare de operatiuni financiare ca acte de comert, incompatibile cu functia. Integral:
Alianta USR-PLUS ii cere lui Iohannis sa refuze numirea lui Nicolicea la Ministerul Justitiei Alianta 2020 USR PLUS ii cere presedintelui Klaus Iohannis sa refuze numirea lui Eugen Nicolicea la Ministerul Justitiei. Potrivit unui comunicat de presa remis miercuri Ziare.com, liderii Aliantei, Dan Barna si Dacian Ciolos, argumenteaza ca “Eugen Nicolicea este unul dintre autorii asaltului PSD impotriva Justitiei, un impostor fara pregatire juridica temeinica, o bataie de joc pentru aceasta functie atat de importanta in statul roman”.”Nicolicea este direct responsabil pentru eliberarea din puscarii inainte de termen a peste 14.000 de infractori, printre care talhari periculosi si violatori, dintre care 700 s-au intors inapoi la inchisoare dupa comiterea unor noi infractiuni. Acest om in aceasta pozitie este un real pericol pentru siguranta famililor noastre si pentru sistemul juridic din Romania. Nominalizarea lui Eugen Nicolicea la Ministerul Justitiei are un singur scop, adoptarea ordonantelor de urgenta care il scapa pe Liviu Dragnea de condamnarea la 3 ani si 6 luni de inchisoare in dosarul numirilor fictive. Alianta USR-PLUS va face totul pentru a ne asigura ca Liviu Dragnea nu va reusi sa scape de lege”, se arata in document. Integral:
Cine e Eugen Nicolicea, propus sa ii ia locul lui Toader: Unul din artizanii modificarii Legilor justitiei si sustinator al revizuirii sentintelor Eugen Nicolicea, propunerea PSD la conducerea Ministerului Justitiei, cu o activitate de peste 27 de ani in politica, este unul din artizanii modificarii Legilor justitiei si ai revizuirii sentintelor, precum si un sustinator al definirii pericolului pentru ordinea publica. Eugen Nicolicea, nascut pe 6 iunie 1956, a fost parlamentar in toate legislaturile din perioada 1992-2020. Din septembrie 2018, ocupa functia de vicepresedinte al Camerei Deputatilor.Este presedinte al Comisiei pentru regulament si membru in Comisia speciala comuna a Camerei Deputatilor si Senatului pentru sistematizarea, unificarea si asigurarea stabilitatii legislative in domeniul justitiei. Inainte de a intra in viata politica, Eugen Nicolicea a fost proiectant la Santierul Naval Drobeta-Turnu Severin si sef de laborator la IIRUC Bucuresti. In 1976, Eugen Nicolicea a fost admis la Facultatea de Automatizari si Calculatoare a Universitatii din Timisoara, de unde s-a transferat la specializarea Electronica, de unde a absolvit in 1982. Ulterior, a urmat Dreptul la Universitatea Spiru Haret, filiala din Drobeta-Turnu Severin, forma de “invatamant la distanta”. In perioada 1990-1991, Eugen Nicolicea a fost viceprimar al municipiului Drobeta-Turnu Severin, pentru ca peste doar un an sa fie ales pe listele Partidului Democratiei Sociale din Romania, actualul Partid Social Democrat. Intre 2004 si 2008, Eugen Nicolicea a fost presedinte al PSD Mehedinti. A parasit formatiunea si s-a alaturat UNPR, activand in filiala judeteana Buzau….Tot el a propus definirea pericolului pentru ordinea publica, in contextul manifestatiilor antiguvernamentale. Integral:
Ce inseamna plecarea din Guvern a lui Tudorel Toader. Pentru PSD, dar si pentru Iohannis In primul rand, inseamna, cat se poate de clar, ca Guvernul este complet controlat de Liviu Dragnea si ca unicul scop al Programului de guvernare este salvarea sefului PSD de inchisoare si garantarea parghiilor unei puteri discretionare si de clan. Pentru ca acesta ramane rostul ministrului Justitiei, oricare ar fi el. A spus-o prim-ministrul Romaniei, Viorica Dancila, la finalul unui Comitet Executiv din care partidul si-a exprimat, inca o data, suprematia asupra Guvernului si institutiilor acestuia. Vorbim, asadar, din nou, despre partidul a carui ambitie este aceea de a se substitui statului si de a folosi puterea astfel creata pentru a servi sau consolida interesele unei oligarhii. Pana la alte interese, urgenta guvernarii este asigurarea ca liderul PSD va ramane in libertate….Nici expectativa vigilenta, nici speranta ca PSD se va autodigera nu sunt optiuni ale presedintelui, intr-un context dificil politic, pentru ca urmeaza alegeri europene pe care PSD le poate deturna inspre un narativ deloc confortabil pentru Romania. In plus, Guvernul a carui misiune este salvarea lui Dragnea este cel care organizeaza cele patru scrutinuri care urmeaza.Daca PSD va reusi sa isi impuna mesajul antieuropean, iliberal si autocrat la europarlamentare, Romania va fi, inca o data, decimata. Iar rolul presedintelui este acela de a transmite natiunii mesajul corect despre starea tarii. Nu e suficient ca presedintele Klaus Iohannis sa nu semneze un decret de revocare sau unul de numire, cum probabil va face, pentru ca nu exista niciun motiv care sa il recomande pe Eugen Nicolicea pentru portofoliul Justitiei. De altfel, nu e de mirare ca tocmai asta sa fie strategia PSD: propunerea unui indezirabil, despre care intelege ca va fi respins de presedinte, pentru a inainta apoi o a doua varianta, mult mai perfida. Serban Nicolae? Liviu Plesoianu?….Nu e nimic din ce pot face pentru Romania institutiile europene, fara ca un lider de la Bucuresti sa isi asume apararea statului de drept. La ultima dezbatere de la Strasbourg, PSD a denuntat Uniunea Europeana ca pe imperialistul care se amesteca in treburile interne ale tarii. Daca presedintele Iohannis se va arata partener deplin al UE, in aceasta lupta pe care Romania o are de dat pentru restaurarea democratiei, acest mesaj al PSD e dovedit mincinos, pentru ca presedintele e parte a statului. Integral: 
Liviu Tit Brăiloiu, propus ministru pentru Diaspora: Cunoscut mai degrabă pentru derapajele față de ziariști și parlamentari USR, era cotat cu o avere de 11 mil euro în 2011 Senatorul PSD Liviu Tit Brăiloiu, propus miercuri ministru pentru relația cu românii de pretutindeni, este mai degrabă cunoscut opiniei publice pentru ieșirile împotriva ziariștilor, pe care i-a numit „ciobani”, dar și pentru acuzațiile de cuvinte și gesturi obscene adresate colegilor parlamentari din USR. În noiembrie 2017,
Tribunalul Bucuresti a decis falimentul RADET. Raman bucurestenii fara caldura si apa calda? Dupa mai bine de doi ani de procese, judecatorii Tribunalului Bucuresti au pronuntat, miercuri, falimentul RADET, a declarat pentru Ziare.com Florian Mateita, partener in societatea Rominsolv SPRL, adminstratorul judiciar al Regiei. RADET – regia detinuta de Primaria Municipiului Bucuresti (PMB) si care distribuie, in Capitala, agentul termic produs de ELCEN – a intrat in insolventa inca din anul 2016. Motivele au tinut de administrarea dezastroasa a Regiei si de faptul ca aceasta acumulase o datorie de 3,7 miliarde de lei la ELCEN, pe care nu o mai putea plati. In urma negocierilor, ELCEN (in care actionat majoritar e Ministerul Energiei), s-a decis sa accepte reducerea datoriei RADET la 1,09 miliarde de lei. Cu toate acesta, primarul Gabriela Firea a hotarat sa nu plateasca acea datorie, in conditiile in care nu reiese din acte ca PMB ar datora acei bani catre RADET, iar aceasta, la randul ei, ar trebui sa ii achite catre ELCEN. Pana la urma, in urma numeroaselor dispute juridice purtate la tribunal, judecatorul sindic a decis sa pronunte falimentul RADET. Intrebarea este: vor mai primi, in continuare, bucurestenii caldura si apa calda? Integral:
Eurostat: Romania a avut in martie cea mai mare inflatie din UE Romania a inregistrat, in martie, o rata anuala a inflatiei de 4,2%, cea mai mare din Uniunea Europeana (UE) si de trei ori mai mare decat media zonei euro (1,4%), potrivit datelor anuntate, miercuri, de Eurostat. In 10 aprilie, Institutul National de Statistica (INS) a anuntat ca rata anuala a inflatiei din Romania, care masoara evolutia preturilor de consum in ultimul an, a crescut in martie la 4,03%, de la 3,83% in februarie. Miercuri, Eurostat a anuntat ca, dupa Romania (4,2%), cele mai mari rate anuale ale inflatiei din UE le-au avut, in martie, Ungaria (3,8%), Olanda (2,9%), Bulgaria (2,8%), Slovacia si Letonia (cate 2,7%). Totodata, cele mai mici rate anuale ale inflatiei le-au inregistrat Portugalia (0,8%), Grecia (1%), Irlanda, Croatia, Italia, Cipru si Finlanda (cate 1,1%). Integral:
Comisia Iordache a adoptat de urgenta modificarea Codului Penal, pentru ca Guvernul n-a dat OUG. Toader a venit si el la sedinta Comisia speciala pentru modificarea Legilor Justitiei, condusa de Florin Iordache, s-a reunit, marti, de la ora 15:30, pentru a dezbate modificarea Codurilor Penale. Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a participat si el la aceasta sedinta.
Augustin Zegrean, despre amânarea procesului lui Dragnea: Un judecător speriat este mai rău decât un judecător corupt / Este o decizie de descalificare a justiției Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean spune că decizia de luni prin care instanța supremă a amânat cu mai bine de o lună procesul lui Liviu Dragnea este una de descalificare a justiției din România, el subliniind că “un judecător speriat este mai rău decât un judecător corupt”. Zegrean consideră, de asemenea, că este o pasare a responsabilității între Curtea Constituțională (CCR) și Înalta Curte de Casție și Justiție (ICCJ). Fostul președinte al Curții Constituționale a comentat, pentru HotNews.ro, decizia prin care completul de 5 judecători de la instanța supremă a amânat până în 20 mai procesul în care Liviu Dragnea a fost condamnat în primă instanță la trei ani și jumătate de închisoare. Augustin Zegrean consideră că CCR și ICCJ își pasează responsabilitatea, neavând curaj să își asume o decizie, deși lucrurile în acest proces sunt clare. Mai mult, el se întreabă care mai este rolul completurilor de 5 și dacă nu cumva este o discriminare pozitivă în favoarea celor pe care trebuie să îi judece, adică a demnitarilor. “Curtea Constituțională a amânat ca să vadă ce dă instanța supremă, iar instanța supremă a zis <<hai că vă păcălim noi, ca să vedem ce faceți voi>>. În acest proces lucrurile sunt foarte clare, dar fiecare așteaptă ca celălalt să le declare neclare ca să scape el. Este sub nivelul la care ar trebui să se desfășoare lucrurile. Nu e în regulă ca 5 judecători să dea o astfel de decizie. Păi atunci de ce mai trebuie aceste completuri de 5 judecători? Și miniștrii, și parlamentarii, toți demnitarii ar trebui judecați de instanțele obișnuite, pentru că este o discriminare pozitivă în favoarea lor. Ei sunt judecați de 3 judecători la instanța de fond și de 5 la instanța de apel, iar oamenii obișnuiți sunt judecați în fond de un judecător și de doi în apel. De ce trebuie să beneficieze ei de 5 judecători, ca să poată învârti lucrurile mai bine?”, se întreabă Zegrean. Fostul președinte al CCR mai spune că decizia dată astăzi “descalifică definitiv aceste completuri de 5, dacă mai era nevoie”, și, până la urmă, este “o decizie de descalificare a justiției”. “Justiția nu ar trebui să se teamă. Au toate garanțiile procesuale și legale să nu se teamă de nimic și totuși se tem. Asta este înspăimântător, pentru că un judecător speriat este mai rău decât un judecător corupt”, subliniază Zegrean.Integral:
CSM repune pe rol actiunea disciplinara fata de Cristina Tarcea. Inspectia Judiciara trebuie sa explice cum a cercetat cazul Sectia pentru judecatori a CSM a decis, marti, repunerea pe rol a cauzei in care este judecata disciplinar Cristina Tarcea, pentru a fi verificata repartizarea aleatorie a cauzei, dupa ce presedintele Inaltei Curti a acuzat ca ar fi fost incalcat acest principiu. Practic, CSM a constatat ca sunt probleme cu repartizarea aleatorie a sesizarii din acest caz catre inspectorul judiciar care a instrumentat verificarile, asa ca a solicitat date suplimentare. Dosarul a fost repus pe rol pentru ca probatoriul sa fie suplimentat. “Constata ca exceptia nulitatii actiunii desciplinare motivata de incalcarea principiului repartizarii aleatorii a sesizarii are prioritate in raport de celelalte exceptii invocate de parata“, arata CSM. Decizia a fost luata cu majoritate de voturi. Cu unanimitate, CSM a decis repunerea cauzei pe rol in vederea suplimentarii probatoriului pentru solutionarea exceptiei nulitatii actiunii disciplinare motivata de incalcarea principiului repartizarii aleatorii a sesizarii. CSM trebuia sa se pronunte astazi pe mai multe exceptii ridicate de Cristina Tarcea. Integral:
CCR a declarat neconstitutionala o prevedere din Codul de Procedura Penala privind martorii amenintati Curtea Constitutionala a declarat neconstitutionala o prevedere din articolul 126 din Codul de Procedura Penala, care priveste martorii amenintati. Este vorba de prevederea care arata ca masurile dispuse de procuror in astfel de cazuri se mentin pe tot parcursul procesului penal, daca starea de pericol nu a incetat. Potrivit unor surse din magistratura, exceptia admisa are legatura cu situatia martorului amenintat dupa trimiterea in judecata si neconstitutional ar fi ca doar procurorul sa poata decide in continuare aceasta calitate a martorului. Care este articolul. CCR a discutat astazi constitutionalitatea dispozitiilor art.126 alin. (4) – (6) din Codul de Procedura Penala, care au urmatorul continut:” (4) Procurorul dispune acordarea statutului de martor amenintat si aplicarea masurilor de protectie prin ordonanta motivata, care se pastreaza in conditii de confidentialitate.(5) Procurorul verifica, la intervale de timp rezonabile, daca se mentin conditiile care au determinat luarea masurilor de protectie, iar in caz contrar dispune, prin ordo-nanta motivata, incetarea acestora. (6)
Parlamentul a votat legea lui Serban Nicolae, care transforma insulele in paradis fiscal pentru cazinouri Camera Deputatilor a adoptat, marti, proiectul de lege care prevede un regim fiscal derogatoriu, precum scutiri sau reduceri de taxe, pentru terenurile si constructiile din insule, grinduri si alte suprafete de uscat cu potential de exploatare economica. Au fost inregistrate 177 de voturi “pentru”, 85 “impotriva” si noua abtineri. Proiectul initiat de senatorul PSD Serban Nicolae instituie unui regim fiscal derogatoriu aplicabil unei anumite categorii de terenuri, constructiilor edificate pe acestea si activitatilor economice autorizate, fiind avute in vedere insulele, grindurile si alte suprafete de uscat cu potential de exploatare economica, rezultate prin actiuni sau modificari naturale ale teritoriului ori prin lucrari de amenajare hidrotehnica. Aceste terenuri sunt scutite de taxa pe teren, iar pentru anumite activitati se aplica TVA redus la 5%. Conform
Parlamentul European a respins candidatura vicepremierului Viorel Stefan la Curtea de Conturi a UE. Plenul Parlamentului European a respins candidatura vicepremierului Viorel Stefan la Curtea Europeana de Conturi. Informatia a fost transmisa initial de europarlamentarul
Directorul Ford Romania:
Proiectul lui Dragnea prin care vrea sa aduca aurul BNR in tara mai are un singur pas pana la adoptare Proiectul initiat de Liviu Dragnea si Serban Nicolae care prevede ca Banca Nationala a Romaniei (BNR) sa repatrieze 91,5% din aurul depozitat de Romania in strainatate a primit raport favorabil si de la Comisia de Buget-Finante a Camerei Deputatilor. Luni,
EXCLUSIV
DOCUMENTE De ce a cerut DNA sesizarea CCR în procesul lui Dragnea și pentru care instanța a dat termen pe 20 mai / Procurorii arată că ÎCCJ nu e obligată să înființeze completuri specializate DNA a cerut luni, în procesul lui Liviu Dragnea, sesizarea CCR pe trei articole de lege (Codul Penal și Legea 78/2000). În urma cererii DNA, instanța a decis să dea un nou termen pe 20 mai pentru ca avocații să aibă timp să-și pregătească apărarea. Procurorii arată că Înalta Curte nu este obligată să înființeze completuri specializate, așa cum susțin avocații lui Dragnea, care vor astfel să reia judecarea procesului de la capăt. Iată ce scrie în cele două sesizări depuse de procurorul DNA de ședință, Raluca Mirică: 1.Sesizarea privind neconstituționalitatea Art. 29 din Legea 78/2000: Art. 29 din legea 78/2000 prevede că ”pentru judecarea în primă instanță a infracțiunilor prevăzute în prezenta lege, se constituie complete specializate”. Această prevedere are un caracter general și ambiguu, neindicând, în mod clar și de o manieră concretă, în ce constă specializarea completurilor care trebuie să judece faptele de corupție prevăzute în această lege. Având în vedere acest aspect, textul criticat este neclar, lipsit de previzibilitate și accesibilitate, întrucât legiuitorul nu a definit noțiunea de ”completuri specializate” și nu a stabilit care sunt criteriile conform cărora un complet de judecată devine specializat. Drept exemplu servesc exact hotărârile colegiilor de conducere ale instanțelor de judecată atașate de apelanta inculpată Șefu Olguța în susținerea motivului de apel vizând nelegala compunere a completului de judecată de la fond. Astfel, în lipsa unor criterii clare în baza cărora judecătorii să primească o anumită specializare (corupție în situația de față), care apoi să poată conduce la specializarea completului, se poate observa că desemnarea completurilor specializate nu reprezintă decât o chestiune strict administrativă, o formalitate pe care o îndeplinesc colegiile de conducere ale instanțelor de judecată la finalul fiecărui an. Această formalizate a fost consfințită prin hotărârile CSM nr. 387/22.09.2005 și respectiv 1375/17.12.2015 și a vizat exclusiv completurile specializate de la judecătorii, tribunale și curți de apel. În ceea ce privește ÎCCJ, aceasta nu avea obligația, ci posibilitatea de a înființa completuri specializate, așa cum rezultă atât din art. 19 alin 3 din legea 304/2004, ”La începutul fiecărui an, Colegiul de conducere al Înaltei Curți de Casație și Justiție, la propunerea președintelui sau a vicepreședintelui acesteia, poate aproba înființarea de complete specializate în cadrul secțiilor Înaltei Curți de Casație și Justiție, în funcție de numărul și natura cauzelor, de volumul de activitate al fiecărei secții, precum și de specializarea judecătorilor și necesitatea valorificării experienței profesionale a acestora”, cât și din art. 19 indice 1 din regulamentul privind Organizarea și Funcționarea Administrativă a ÎCCJ ”(1) La începutul fiecărui an, Colegiul de conducere, la propunerea președintelui sau a vicepreședinților Înaltei Curți de Casașie și Justiție, poate aproba înființarea de omplete specializate în cadrul secțiile Înaltei Curți de Casație și Justiție, în funcție de numărul și natura cauzelor, de volumul de activitate al fiecărei secții, precum și de specializarea judecătorilor și necesitatea valorificării experienței profesionale a acestora. (2) Președintele sau vicepreședinții Înaltei Curți de Casație și Justiție propun Colegiului de conducere înființarea de complete specializate pe baza propunerilor formulate pentru fiecare secție de președintele acesteia”….Astfel, prin interpretarea ÎCCJ s-a ajuns ca o infracțiune simplă să aibă aceleași efecte cu o infracțiune progresivă, aspect nepermis în condițiile în care legiuitorul nu a prevăzut acest lucru în mod expres.Pe de altă parte, prin această interpretare dată de ÎCCJ, aceeași unitate legală de infracțiune – infracțiunea simplă – are efecte diferite raportat la momentul în care începe să curgă termenul de prescripție, după cum este una instantanee sau una cu consecințe ce se produc la diverse intervale de timp.Integral:
Pe cine propune Tudorel Toader la sefia Sectiei judiciare penale din cadrul DNA Procurorul Madalina Scarlat este propunerea ministrului Tudorel Toader pentru functia de sef al Sectiei judiciare penale de la DNA.”In urma desfasurarii procedurii de selectie care a avut loc in data de 15 aprilie, la sediul Ministerului Justitiei, va aducem la cunostinta faptul ca propunerea ministrului Justitiei, Tudorel Toader, pentru numirea in functia vacanta de procuror sef de sectie al Sectiei judiciare penale din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie este doamna procuror Scarlat Madalina“, se precizeaza intr-un anunt postat pe site-ul MJ. Ministerul Justitiei a anuntat, pe 13 martie,
Senatul a adoptat legea care le permite primarilor și consilierilor locali să fie în conflict de interese / Inițiativa a aparținut PSD Plenul Senatului a reexaminat luni, în calitate de Cameră decizională, ca urmare a deciziei CCR, propunerea legislativă pentru modificarea Legii 393/2004 privind Statutul aleşilor locali, prin care încălcarea normelor în materia conflictului de interese a fost introdusă în sfera faptelor ce constituie abateri disciplinare, transmite Agerpres. Proiectul, iniţiat de parlamentari PSD, a fost adoptat în urma reexaminării, cu 78 de voturi „pentru”, 28 „împotrivă” (PNL şi USR) şi o abţinere, în forma aprobată de Camera Deputaţilor.„Fapta aleşilor locali de a încălca legislaţia în materie privind conflictul de interese constituie abatere disciplinară şi se sancţionează cu diminuarea indemnizaţiei cu 10% pe o perioadă de maximum şase luni”, se arată în textul legislativ adoptat de Senat în urma reexaminării. Senatorul USR Florina Presadă a subliniat, în plen, că forma actului normativ adoptat de Senat reprezintă o „slăbire a criteriilor de integritate publică”.„Cel mai problematic lucru este că nu se mai reţine decât o sancţiune echivalentă cu diminuarea cu 10% a indemnizaţiei consilierului local timp de şase luni. Noi interpretăm această nouă reglementare ca o tentativă de a scăpa de măsura complementară pe care o dispunea ANI, în astfel de cazuri de conflict de interese, şi anume interdicţia de a mai ocupa o funcţie publică eligibilă timp de 3 ani de la constatarea acestui conflict de interese. Avem de-a face cu o încercare de a slăbi criteriile sau standardele de integritate în funcţia publică”, a spus Presadă. Integral:
Linsat de televiziunile PSD si de intreaga Coalitie, Lazar le transmite procurorilor sa nu cedeze: „Nimeni nu va putea spune ca am transmis un minister public supus politic” Actualul procuror general Augustin Lazar a transmis colegilor, de la Timisoara, sa isi asume raspunderea de a candida pentru mandatul de procuror general, fara a spune insa clar daca renunta sa isi depuna candidatura pentru a doua oara pentru functia de la PG. „La final de mandat de procuror general am un mesaj pentru tanara generatie, transmis tinerei generatii de procurori acest premiu si mesajul ca nimeni nu va putea spune ca am transmis un minister public supus politic. Din Timisoara le mai transmit colegilor procurori mesajul sa isi asume sarcina si raspunderea de a candida conform standardelor nationale si internationale pentru viitorul mandat de procuror general insotit de indemnul de a continua proiectele incepute in mandatul meu de natura a intari independenta magistratilor procurori”, a declarat Augustin lazar, la Timisoara, citat de
Black Sea Oil & Gas anunță că a primit aprobarea Guvernului pentru dezvoltarea zăcămintelor din Marea Neagră Black Sea Oil& Gas SRL (BSOG) susține că a primit aprobarea din partea Guvernului prin Agenția Națională pentru Resurse Minerale pentru Studiile de evaluare a resurselor geologice și rezervelor de gaze libere aferente zăcămintelor comerciale Ana și Doina. Aceste zăcăminte fac obiectul Proiectului de Dezvoltare Gaze Naturale Midia din largul Mării Negre. BSOG și artenerii săi de concesiune, Petro Ventures Resources SRL („Petro Ventures”) şi Gas Plus International B.V. („Gas Plus”), anunță că, urmare a luării deciziei finale de investiţie din data de 6 februarie 2019. Proiectul constă în săparea a cinci sonde de producție (o sondă submarină pe zăcământul Doina și patru sonde de producție pe zăcământul Ana) și realizarea unui ansamblu submarin de producție pe zăcământul Doina care va fi conectat printr-o conductă de 18 km la platforma de producție monitorizată și operată de la țărm, amplasată pe zăcământul Ana. O conductă submarină de 126 km va asigura transportul gazelor de la platforma Ana la țărm, până la noua stație de tratare a gazelor („STG”) din comuna Corbu, județul Constanța. Capacitatea de producție estimată va fi de 1 miliard de metri cubi de gaze pe an, echivalentul a 10% din consumul de gaze al României. Gazele tratate vor fi livrate în Sistemul Naţional de Transport al Gazelor Naturale („SNT”) operat de SNTGN Transgaz SA, la stația de măsurare a gazelor aflată în cadrul STG. Pentru anul 2019, BSOG are în plan finalizarea etapei de proiectare de detaliu a Proiectului MGD, începerea fabricării platformei de producție Ana la șantierul naval din Agigea, începerea lucrărilor de construcții civile la STG din comuna Corbu și achiziționarea și livrarea echipamentelor necesare. Black Sea Oil & Gas SRL, deținută de Carlyle International Energy Partners și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, este o companie independentă de petrol și gaze cu sediul în România care desfășoară operațiuni de explorare, dezvoltare și exploatare a resurselor convenționale de țiței și gaze naturale. În prezent portofoliul companiei este alcătuit din concesiunea privind perimetrele XV Midia – Zona de Apă de Mică Adâncime și XIII Pelican, situate în platforma continentală a Mării Negre, în care BSOG deține o participație de 65% și calitatea de operator.Integral:
EXCLUSIV Noile contracte pentru profesori “pe durata de viabilitate a postului”. Ministerul Muncii: Sintagma nu este în legislație. Contractul individual de muncă NU poate fi încheiat pe durata de viabilitate a postului Guvernul îi pune pe directori să le facă profesorilor contracte pe perioada de viabilitate a postului, deși sintagma nu este “prevăzută în legislația Muncii” – spune Ministerul Muncii, la solicitarea Edupedu.ro. Contractele „pe durata de viabilitate a postului-catedrei” au fost inventate de Executiv, pentru a-i menține pe posturi pe profesorii “titularizați pe articolul 253”. Într-un răspuns la cererea Edupedu.ro, Ministerul Muncii subliniază că “contractul individual de muncă poate fi încheiat doar pe durată determinată sau doar pe durată nedeterminată”. De precizat că, deși a adus această observație, Ministerul Muncii semnează OUG-ul pe educație cu tot cu această sintagmă, ignorându-și propriul aviz. Semnătura nu este, însă, a ministrului, ci a secretarului de stat Adrian Marius Rîndunică. Guvernul Dăncilă a decis pe 3 aprilie, prin Ordonanța de Urgență controversată pe educație (OUG 23), că profesorii angajați pe articolul 253 declarat neconstituțional de Curtea Constituțională pot fi menținuți pe posturi, prin transformarea contractului de muncă “în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului-catedrei”. Integral:
Clotilde, replica fabuloasa pentru Tariceanu: „Bunica mea era fiica contelui de Champs de Saint-Leger, nu securista de vaza” Clotilde Armand are o replica savuroasa pentru Calin Popescu Tariceanu, care a sustinut, duminica, la Timisoara, la bunicii liderilor USR au fost „securisti de vaza”. „Bun. Dl Tariceanu spune ca USR este ‘aripa tanara a Securitatii’ si bunicii membrilor din USR erau ‘securisti de vaza’. Probe?! N-are. Sa-l lamurim acum pe liberalul rosu. 
Onorata instanta, esti Inalta Curte de Casatie si Justitie! Nu uita asta!
Neacsu minte, incearca sa ducă de nas ICCJ-ul si sa obtina amanarea pronuntarii!
Dragnea a fost condamnat la închisoare în primă instanță / Parlamentul European dezbate starea statului de drept din România / Moțiunea împotriva lui Tudorel Toader ar putea fi votată în Senat. Trei evenimente importante sunt așteptate luni: audierea lui Liviu Dragnea la Înalta Curte de Casație și Justiție la posibil ultimul termen al dosarului angajărilor fictive de la Protecția Copilului Teleorman, în primă instanță liderul PSD fiind condamnat la 3 ani de închisoare cu executare; dezbaterea din plenul Parlamentului European a situației statului de drept din România după ultimele tentative ale coaliției PSD-ALDE de a modifica prin ordonanță de urgență Codurile penale; și posibila dezbatere în Senat, după multiple amânări, a moțiunii simple împotriva ministrului Justiției, Tudorel Toader, adoptarea acesteia cu voturile PSD putând constitui pretextul de demitere din Guvern a lui Toader. Dosarul angajărilor fictive – posibil ultimul termen înaintea unei decizii definitive în cazul Dragnea. După o serie de amânări cauzate de tertipurile la care a apelat Liviu Dragnea pentru a împinge la maximum ziua deciziei finale, termenul din 15 aprilie ar putea fi ultimul din lungul proces în care liderul PSD a primit în iunie anul trecut o condamnare de 3 ani de închisoare cu executare. Folosindu-se din plin de poziția sa de putere și antrenând în scopul conservării propriei libertăți instituții fundamentale ale statului, de la Parlament, Guvern și Curtea Constituțională, Liviu Dragnea pare că și-a epuizat aproape toate mijloacele prin care a împins la maximum hotărârea definitivă a instanței supreme. Liderul PSD a mizat săptămâna trecută pe o decizie favorabilă din partea Curții Constituționale în speța completurilor de 3 judecători de la ÎCCJ, care i-ar fi șters condamnarea de anul trecut. După două ședințe succesive tensionate, miercuri și joi, judecătorii constituționali au preferat să amâne însă o decizie, stabilind un nou termen pentru dezbateri în ziua de vineri, 19 aprilie. După ce Guvernul Dăncilă a refuzat să dea OUG pe modificarea Codurilor în beneficiul liderului PSD, Liviu Dragnea a schimbat strategia prin care încearcă să evite o eventuală condamnare în dosarul angajărilor fictive, au declarat surse politice convergente pentru G4Media.ro. Potrivit acestora, Dragnea mizează acum totul pe decizia CCR asupra sesizării privind legalitatea constituirii completului care l-a condamnat în primă instanță la 3 ani și jumătate (detalii
Da cu o mana si ia cu doua: Unde s-au dus cresterile de salarii cu care se lauda Guvernul “Luam masuri care sa duca la cresterea veniturilor romanilor”, “salariile si pensiile vor creste”, “in mandatul PSD salariile si pensiile se maresc”. Sunt afirmatii pe care le tot auzim, periodic, de la coalitia PSD – ALDE, care de cand a ajuns la guvernare ne promite ca in tara va curge doar lapte si miere. Chiar si la cea mai recenta sedinta de guvern, premierul Viorica Dancila s-a laudat cu cresterea economica ce se vede in buzunarul romanilor si cu salariul mediu net care e mai mare decat anul trecut.”Cresterea economica se vede in buzunarul romanilor. Datele oficiale arata ca in luna februarie castigul salarial a crescut cu 17,9% fata de aceeasi perioada a anului trecut ajungand la 2.933 lei. Sunt date care dovedesc eficienta masurilor luate de guvern pentru cresterea veniturilor populatiei. Suntem pe drumul cel bun si trebuie sa continuam punerea in aplicare a programului de guvernare”, a spus Dancila. Insa ce uita, nu stie sau nu vrea sa spuna prim ministrul este ca in ultimul an au existat scumpiri pe toate planurile: mancare, combustibili, taxe si impozite. Asadar, cu toata cresterea de salarii, buzunarul romanilor este chiar mai gol decat in urma cu un an. Cresterea salariului, anulata de scumpiri. Asadar, potrivit Institutului National de Statistica (INS), castigul salarial mediu nominal net a crescut in februarie cu 17,9% fata de aceeasi luna a anului anterior, la 2.933 lei. In februarie 2018 a fost de 2.487 lei. Mai exact, o crestere de 446 lei. Aceasta majorare este insa practic anulata de scumpiri. In luna februarie, fata de aceeasi luna din 2018, produsele alimentare s-au scumpit cu 4,46%, cele nealimentare cu 3,74% iar serviciile cu 3,08%….In medie, romanii cheltuie mai mult de 93% din venituri pe cheltuielile de consum si taxe. Ce inseamna asta? Ca banii care le raman pentru investitii, economii sau urgente sunt foarte limitati. De altfel, suma medie calculata de INS care ii ramane unui cetatean roman dupa acoperirea cheltuielilor de baza este de aproximativ 25 de lei pe saptamana”. Integral:
Rosiile cu gust, marul otravit si nunta cu iz legionar: PSD, dominat de frica lui Dragnea de inchisoare, manipuleaza agenda. Tu ce crezi? – SONDAJ
PSD-Dragnea, pătlăgeaua “cu chimicale” şi neofascismul românesc.
Romania – proiectata sa fie ruda saraca in Europa. Chiar de catre alesii nostri. Nu mai incercam inca o data? Romania a fost proiectata sa fie o ruda mai saraca in Europa. Chiar de catre conducatorii nostri, care au negociat pentru tara care i-a indestulat si i-a facut mari a doua cea mai mica si cea mai primitiva alocare de fonduri europene din Uniune: doar 1.572 euro/locuitor, cu 78% mai putin decat Slovacia (2.810 euro/locuitor), cu 64% sub Croatia (2.583 euro/locuitor), cu 62% mai putin decat Ungaria (2.552 euro/locuitor), cu 43% mai putin decat Cehia (2.251 euro/locuitor) si cu 42% sub Polonia (2.240 euro/locuitor) . De ce nu ma mira, mai prost decat noi n-au negociat decat bulgarii: 1.390 euro/locuitor….La finalul alocarilor de fonduri europene pentru dezvoltare regionala se afla, cine oare? Romania (35%) si Bulgaria (36%), tari care se afla si la coada clasamentului performantei economice din Uniune, cu valori de PIB/locuitor la 63%, respectiv la 49% din media UE (Sursa: 
De ce ia amploare populismul în Europa de Vest și care sunt riscurile pentru România Europenii de vest au înțeles de vreun an-doi că vremurile bune pentru ei s-au cam sfârșit, trăiesc mai prost decât acum 30 de ani și asta provoacă o frustrare de care profită mișcările populiste precum cea a vicepremierului italian Matteo Salvini, spune Iulian Fota, fost consilier prezidențial. Pe de altă parte, Rusiei îi convin aceste vulnerabilități ale Uniunii Europene și încearcă să le alimenteze. Deriva de la statul de drept și marea corupție sunt cele mai mari riscuri într-un astfel de context, a explicat Iulian Fota la „Jurnalul de seară” unde a analizat fenomenul populismului. „Eu cred că PSD nu e luat în serios nici măcar pe această zonă (a populiștilor lui Matteo Salvini). Dacă PSD iese din Partidul Socialiștilor Europeni, de pe linia social-democrată europeană și eșuează în brațele unuia ca Salvini sau Le Pen, va contribui și mai mult la distrugerea lor ca partid. Sper să nu se întâmple, pentru că România are nevoie de un partid social-democrat modern. Pe de altă parte, n-ar fi o catastrofă, odată cu apariția partidului dlui Ponta – care vorbește foarte frumos de UE și de Occident și e bine că și-a remediat vechile greșeli, că mi-aduc aminte când dl Ponta avea mai degrabă în cap China decât Uniunea Europeană, sper să fie sinceră această repliere. Revenind la Salvini, un politician care nu e în stare să-și salveze propria țară – eu cred că la el e multă gălăgie și mult fum, fără ca focul să fie pe măsură, Italia este în recesiune, are niște probleme economice extrem de mari – poate să vină în fața noastră, să fie credibil și să-mi povestească cum salvează el Europa? În final, la
CULISE Cerberul lui Dragnea din Guvern, îndepărtat de Dăncilă. Viorica Dăncilă încearcă să iasă de sub tutela Ancăi Alexandrescu, cerberul trimis de Liviu Dragnea la Palatul Victoria pentru a sufoca, din faşă, orice gând de răzvrătire al premierului, susţin surse politice pentru „Adevărul“. Tensiunile dintre Dăncilă şi garda sa impusă de Dragnea vin în contextul în care premierul refuză să adopte ordonanţa de urgenţă care l-ar salva pe liderul PSD de emoţiile unei noi condamnări. Premierul Viorica Dăncilă dă semne că şi-ar putea câştiga independenţa politică, după 14 luni în care activitatea sa a fost controlată total de Anca Alexandrescu, „gardianul“ instalat de Liviu Dragnea la Guvern, cu un mandat clar: să împiedice orice încercare de revoltă a premierului, ca urmare a disputelor provocate de Sorin Grindeanu şi Mihai Tudose. Din ziua în care a fost învestită ca prim-ministru, Viorica Dăncilă a ascultat cu sfinţenie de Anca Alexandrescu, percepută ca extensie a liderului PSD. „În Guvern ştie toată lumea că prin vocea Ancăi Alexandrescu vorbeşte, de fapt, Liviu Dragnea. Anca Alexandrescu este umbra lui Dragnea la Palatul Victoria“, susţin surse guvernamentale pentru „Adevărul“. Numai că, săptămâna trecută, umbra a dispărut, subit, din clădirea Executivului. Miercuri la amiază a avut loc şedinţa săptămânală de Guvern, unde presa are acces câteva minute, la început. De obicei, înainte ca Viorica Dăncilă să citească mesajul politic de pe foaie, Anca Alexandrescu avea grijă să apară în cadru, lăsând o mapă, o foaie sau un pix pe locul rezervat premierului. „De cele mai multe ori, Anca Alexandrescu mergea să-i şoptească ceva la ureche Vioricăi Dăncilă doar pentru a-şi da importanţă în faţa presei şi a miniştrilor. De fapt, nu avea nimic de transmis. Pur şi simplu e obsedată să arate că e factotum“, susţin surse din Palatul Victoria care interacţionează zilnic cu Anca Alexandrescu. Însă la şedinţa de miercuri a Guvernului, Anca Alexandrescu nu a mai apărut nici în cadru, nici în clădire. Câteva ore mai târziu, consiliera premierului şi-a făcut apariţia într-o localitate din Giurgiu, unde Liviu Dragnea, patronul său politic, gusta roşii româneşti în cadrul programului de tomate. Integral pe
Cazul Kovesi: Echipa de negociere a Parlamentului European ii scrie lui Tajani. In ce conditii se reiau negocierile (Document) Echipa de negociere a Parlamentului European pentru desemnarea unui procuror-sef european i-a trimis presedintelui Antonio Tajani un document, in care aminteste de campania dusa de autoritatile romane contra candidatului Laura Codruta Kovesi si precizeaza in ce conditii se reasaza la masa tratativelor cu Consiliul UE. In documentul obtinut de Ziare.com, echipa de negociere isi afirma, inca o data, sustinerea pentru Laura Codruta Kovesi. “In lumina ultimelor evenimente din Romania, unde candidatul Parlamentului European a fost plasat sub control judiciar si atacat din punct de vedere profesional si moral, echipa PE a insistat ca discutiile nu pot continua ca si cum toate acestea nu s-ar fi intamplat. Echipa de negociere a Consiliului a admis ca e la curent cu aceasta situatie din Romania, dar sustine ca procesul alegerii unui candidat trebuie sa fie independent de evenimentele curente”, scriu cei trei europarlamentari. Integral:
Sefa Reprezentantei CE in Romania: Ne punem intrebarea daca instrumentele pe care le avem, inclusiv Art. 7, sunt suficiente pentru a proteja UE Comisia Europeana are dreptul, dar si obligatia de a se asigura ca statele membre UE respecta regulile statului de drept si ale democratiei. Procedura de activare a Articolului 7 a fost deja declansata in cazul a doua state, aminteste Angela Cristea, sefa Reprezentantei Comisiei Europene in Romania.”Atunci cand vorbim despre viitorul UE, nu putem ignora fundamentele si valorile de baza: democratie, stat de drept si respect pentru drepturile fundamentale. Niciuna dintre aceste valori nu poate functiona in vid. La ele s-a referit luna trecuta si prim-vicepresedintele Comisie Europene, Frans Timmermans. Ele sunt democratie, stat de drept si respect pentru drepturile fundamentale. Niciuna nu poate functiona in vid. Nu exista democratie fara stat de drept, nu exista stat de drept fara respect pentru drepturile fundamentale si nu exista drepturi fundamentale fara democratie. Ce facem ca sa ne asiguram ca acest triunghi ramane la baza UE? Comisia Europeana este preocupata ca aceste alegeri sa nu cada prada dezinformarii, populismului, influentelor externe care au ca scop diluarea valorilor UE, daca nu chiar disparitia UE. Statul de drept este probabil subiectul cel mai fierbinte in Romania si nu numai. CE are dreptul si obligatia de a fi garant al respectarii tratatelor UE. Ne uitam la instrumentele pe care le avem pentru a proteja statul de drept, de la monitorizarea calitatii actului de justitie pana la infringement si la acel instrument despre care se vorbeste mult, Articolul 7, si se foloseste mai putin. Uitandu-ne la ce se intampla in UE, constatam ca, desi nu ne-am dorit sa folosim Art. 7, avem aceasta procedura lansata impotriva a doua state membre. Ne punem intrebarea daca instrumentele pe care le avem sunt suficiente pentru a proteja UE. Atunci cand aceste derapaje au loc, cum facem sa limitam efectele negative si sa aducem pe fagasul unui stat de drept consolidat? Un derapaj intr-un stat membru afecteaza toate statele membre si exact toata Uniunea Europeana”, a afirmat Angela Cristea, la dezbaterea Eurosfat. Integral:
Trădare absolută!Este finalul pentru Dragnea! Lovitură fără precedent dată de Avocatul Poporului…Victor Ciorbea a declarat, astăzi, că este de acord ca ordonanţele de urgenţă ale Guvernului să poată fi atacate în contencios constituţional şi de către alte autorităţi. Acesta susține că această măsură ar întări ”funcţionarea democratică a instituţiilor şi implicit consolidarea statului de drept”.”Atât domnul Traian Băsescu, fost preşedinte al României, cât şi domnul Klaus Iohanis, preşedintele României, dar şi unii reprezentanţi ai administraţiei locale, au lansat, în ultimul timp, ideea, ca atribuţia de control de constituţionalitate a ordonanţelor de urgenţă să fie atribuită şi altor instituţii. O spun cu fermitate, întotdeauna am militat şi în continuare militez în favoarea unei asemenea posibilităţi, care nu ar face decât să întărească funcţionarea democratică a instituţiilor şi implicit consolidarea statului de drept….”În spaţiul public au mai apărut şi aserţiuni, lansate pe unele portale media, referitoare la faptul că nu atac ordonanţele de urgenţă, ba chiar că nu aş fi atacat celebra OUG nr. 13/2017. Această din urmă aserţiune este totalmente falsă, cât şi vădit răuvoitoare. Avocatul Poporului a ridicat excepţia de neconstituţionalitate a OUG în cauză, excepţie care a fost respinsă întrucât a devenit ulterior inadmisibilă, ca urmare a abrogării ordonanţei de către Guvern”. Integral:
Procurorul Lazar raspunde acuzatorilor sai si acuza un fake news daunator societatii Augustin Lazar a declarat, vineri, ca atacurile zilnice la adresa Ministerului Public sunt “un fake news daunator societatii”. El a mai precizat, pentru RFI Romania, ca “cei care sunt in proceduri judiciare si care eventual asteapta avize pentru urmarire penala sunt mereu interesati sa vorbeasca despre abuzuri, despre trecut, in speranta ca vor scapa cumva, ca vor fi mai presus de lege”. Intrebat daca acest nou scandal va ramane o pata pe cariera sa de procuror, Lazar a raspuns negativ.”Cred ca nu va ramane, pentru ca lucrurile sunt cum nu se poate mai clare. Cei care au afirmat ca as fi ofiter de Securitate etc. au facut-o cu o usurinta debordanta, inainte sa verifice adeverintele pe care CNSAS-ul le-a eliberat pentru fiecare dintre membrii CSM. Am avut aceasta onoare de a fi verificat si eu si s-a facut o verificare la sange, cum a afirmat cineva de la CNSAS, adica foarte competenta si s-a facut o verificare de mai multe ori (…) . In mod clar va spun ca de cate ori s-ar face, nu au ce sa gaseasca, fiindca nu apartin acelei categorii”, a replicat procurorul general. Integral:
Cum, electoral vorbind, Moldova a ajuns să fie diferită de Muntenia
CRIMĂ morală comisă în direct de Tăriceanu! Andrei Ursu, fiul disidentului anticomunist Gheorghe Ursu, reacționează în urma unor afirmații – total eronate, spune el – pe care președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, le-a făcut joi seara la Digi24. Liderul ALDE a declarat că Andrei Ursu i-a fost student și că îi împărtășise „cu mare frică” tragedia prin care trecea familia sa.
Cazul Kovesi a determinat Parlamentul European sa ia iar in discutie derapajele din Romania: UE nu trebuie sa se lase santajata de guvernul roman Campania dusa de guvernul roman contra candidatului Parlamentului European la sefia Parchetului European i-a determinat pe popularii europeni sa aduca din nou in discutie statul de drept din Romania, care va deschide ultima sesiune plenara a actualei legislaturi. Din pacate, pe masura ce saptamanile trec, situatia statului de drept din Romania se inrautateste. Ultima campanie contra candidatului PE la conducerea Parchetului European, Laura Codruta Kovesi, este inacceptabila pentru un stat membru al UE si institutiile europene nu trebuie sa se lase santajate de autoritatile romane, spune PPE, intr-un comunicat de presa. Inge Grable MEP, sefa Comisiei de Control Bugetar (CONT): “Pozitia Parlamentului, bazata pe audierile tuturor candidatilor pentru functia de procuror-sef european, este clara: Laura Codruta Kovesi trebuie sa ocupe functia. Este capabila, competenta si independenta, atribute perfecte ale cuiva care trebuie sa conduca o asemenea structura. Experienta ei dovedeste ca e capabila sa lupte impotriva coruptiei si criminalitatii. Nu trebuie sa lasam campania dusa de autoritatile romane sa impiedice institutiile europene in a-si alege cel mai bun candidat.”12 state, pe langa UE, au scris o scrisoare in care denunta modificarile aduse la Codul Penal si slabirea luptei anticoruptie, aminteste Grupul Popularilor Europeni. Roberta Metsola, din Comisia LIBE, a sintetizat: “In ultimele luni, PE a cerut autoritatilor romane sa respecte valorile europene si statul de drept. PE trebuie sa tina cont de numeroasele cazuri in care statul de drept a fost incalcat in Romania si sa puna presiune pe autoritatile romane”. Astfel, statul de drept din Romania va fi saptamana viitoare pe agenda ultimei sesiuni a Parlamentului European de la Strasbourg, care incepe luni si se incheie joi. Decizia a fost luata, joi, la Conferinta presedintilor, la cererea PPE si va presupune o dezbatere, dar nu si o rezolutie. Integral:
Ce ramane dupa Dragnea. Mizele amanarii de la CCR Daca ne uitam la ce s-a intamplat miercuri si joi, asezand personajele zilei intr-un joc de poker, vedem cum au incercat acestea sa se pozitioneze, sa castige daca nu teren, macar un avantaj strategic, intr-un scenariu al santajului generalizat. Subteranele inca lucreaza, asa ca vom afla cine a avut cele mai eficiente carti odata cu decizia CCR, amanata si ea, la fel ca motiunea contra lui Tudorel Toader. Sa revedem povestea zilelor de miercuri si joi, o poveste inceputa cu o motiune contra lui Tudorel Toader, o procedura de selectie a procurorului general al Romaniei si o sedinta a Curtii Constitutionale, care avea pe masa sesizarea lui Florin Iordache care, admisa, ar insemna pentru Liviu Dragnea relansarea puterii politice, avariata in ultimele luni in care a tot promis si nu a livrat. Niciuna din toate acestea nu pare sa isi fi gasit o solutie. Iata-ne, asadar, joi, cu Tudorel Toader ministru al Justitiei – asupra caruia ramane insa
Mesaj dur al magistraților care cer revocarea judecătorului Epure, apropiat de Lia Savonea: ”A împiedicat proceduri legale/ Măsuri manageriale defectuoase și discreționare” Adunarea Generală a Curții de Apel Constanța a votat revocarea din funcție a președintelui instanței Marius Cristian Epure. Cu 21 de voturi, judecătorii au decis ca revocarea lui Marius Cristian Epure să fie înaintată către CSM și cu 18 voturi s-a decis ca judecătorul să fie suspendat din funcția de președinte al Curții de Apel Constanța până la finalizarea procedurii de revocare din funcție. Secția de judecători din CSM are ultimul cuvânt în această speță și ea va decide dacă Epure va pleca sau nu din funcție. Secția de judecători din CSM este controlată de Lia Savonea, președinta Consiliului, cea față de care
Societatea Timisoara: Dosarul Revolutiei ar trebui sa se numeasca “dosarul loviturii de stat din decembrie 1989” Societatea Timisoara isi exprima satisfactia pentru trimiterea in judecata a cazului cunoscut ca Dosarul Revolutiei, care in opinia asociatiei ar trebui sa se numeasca mai degraba “dosarul loviturii de stat”, tinand cont de ce s-a intamplat dupa 22 decembrie 1989. In opinia reprezentantilor Societatii Timisoara, “haosul” de dupa 22 decembrie a fost cauzat de “ordinele date de grupul pucist format din Ion Iliescu, Gelu Voican Voiculescu, Siviu Brucan, Victor Atanasie Stanculescu, Stefan Gusa si Nicolae Militaru” si care s-au soldat cu sute de morti.”Dosarul inaintat acum instantei ar merita sa se numeasca, mai curand, ‘dosarul loviturii de stat din decembrie 1989’, deoarece ce s-a intamplat dupa 22 decembrie 1989 are legatura doar cu lovitura de stat care a urmat Revolutiei autentice inceputa la Timisoara. Actorii diversiunii au iesit la lumina abia dupa 22 decembrie, cand pericolul real trecuse, iar acestia au sosit, fara a fi participat direct la Revolutie, numai pentru a prelua puterea“, mai spune, intr-un comunicat de presa, Societatea Timisoara, care ii acuza direct pe cei care si-au castigat legitimitatea prin organizarea “diversiunilor puse pana acum pe seama unor fantomatici ‘teroristi'”. Pe de alta parte, Augustin Lazar, procurorul general si laureatul premiului “Speranta” al Societatii Timisoara pe anul 2018, este felicitat pentru ca si-a respectat promisiunea si a finalizat acest dosar. “Putem acum usor intelege de ce PSD a incercat, prin toate mijloacele, sa-l demita pe procurorul general Augustin Lazar, omul care putea sa schimbe istoria inceputului statului netotalitar roman. Nereusind sa-l indeparteze de la conducerea Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, guvernantii l-au denigrat pe acesta in mod josnic, pentru a pune in umbra adevarurile ce vor iesi la suprafata in urma unei sentinte a Inaltei Curti de Casatie si Justitie in ‘dosarul Revolutiei‘“, se mai arata in comunicatul semnat de Florian Mihalcea, presedintele Societatii Timisoara. Integral:
USR vrea sa ne scape de birocratia din Primaria Capitalei: Nu se mai poate face administratie in secolul 21 cu instrumente de secol 18 USR a depus un proiect de hotarare de consiliu prin care Primaria Capitalei va fi obligata sa ofere cetatenilor o serie de servicii si proceduri prin sistemul informatic edirect.e-guvernare.ro. Potrivit unui comunicat de presa al USR, printre serviciile si procedurile ce ar putea fi furnizate online se numara: -eliberarea certificatelor de urbanism; =a autorizatiilor de construire sau desfiintare; -furnizare de informatii de interes public; -atribuire sau confirmare de adresa postala; -eliberare planuri topografice etc.”Primaria Capitalei a pierdut de mult timp startul digitalizarii administratiei publice. Iar asta pare sa nu-i trezeasca Gabrielei Firea absolut niciun regret. Prin urmare, am decis sa luam atitudine. Pentru ca administratia PSD nu face nimic pentru simplificarea birocratiei, am decis sa facem noi, USR, desi suntem in Opozitie. Am elaborat acest proiect de Hotarare pentru furnizarea de servicii si proceduri online. Daca va fi votat, acest proiect va obliga Primaria sa tina pasul macar cu alte primarii din tara si sa ofere in sistem online macar servicii elementare“, a declarat Roxana Wring, presedinte USR Bucuresti si consilier municipal, citata in comunicat. Pentru a pune in practica acest proiect, functionarii primariei trebuie sa deschida un cont pe portalul e-guvernare.ro si sa configureze online o serie de servicii care urmeaza sa fie oferite cetatenilor, conform sursei citate.”Dupa deschiderea contului se pot configura oricate proceduri operationale sau informationale sunt necesare: de la impozite si taxe locale sau evidenta populatiei, pana la asistenta sociala sau documentatii de urbanism si cadastru”. Integral:
Mărul otrăvit oferit de Guvern olimpicilor români Guvernul a anunțat în ședința de ieri continuarea programului de sprijinire a olimpicilor români, cu anumite modificări ale textului de HG precedent (403/2017). Acest program este un măr otrăvit pe care Guvernul îl oferă tinerilor și prin urmare îi sfătuim cu tărie să nu-l muște! De ce? Pentru că mușcătura îi va „lega de glie”, retezându-le orice speranță de a experimenta sisteme de cercetare vestice/performante. Și vă spunem asta din perspectiva a trei oameni care au plecat imediat după terminarea facultății/masterului la studii doctorale în străinătate: Octavian și Mihai in SUA, iar Lucian în Olanda. Legarea de glie a olimpicilor români. Dragi tineri olimpici, cugetați de 10x înainte să semnați astfel de granturi!Dacă vreți un sfat, aici suntem. Pentru cineva din România care îndrăgește știința și cercetarea, puține lucruri se compară cu efectuarea studiilor doctorale în țări unde cercetarea științifică este cu adevărat respectată și apreciată. Există o diferență ca de la cer la pământ din punctul acesta de vedere între SUA, Canada sau țări din Europa de Vest și România. Toți tinerii care își doresc să lucreze în cercetare științifică ar trebui să experimenteze alte sisteme, preferabil la un stadiu incipient al carierei, adică exact atunci când Guvernul român le cere fără milă să presteze muncă pe „plantație”.
FOTOGALERIE
OCDE:
Discurs pentru electoratul captiv.
Grotescul de la CCR. Cine va plati festivalul slugarniciei? Ceea ce se intampla la CCR in privinta sesizarii pentru Liviu Dragnea privind completurile de trei nespecializate pe coruptie ale ICCJ depaseste orice limita a ceea ce credeam ca reprezinta slugarnicie politica, capturare politica a unei institutii sau sters pe picioare cu legi si instante….Cum a epuizat cam toate metodele de a inlatura pericolul, inclusiv schimbarea a 3 completuri ale ICCJ, cum martorii nu si-au schimbat depozitiile, cum nu au aparut probe noi in favoarea sa, cum instanta de fond a motivat zbrobitor condamnarea, dl Dragnea pare (si cred ca are motive sa fie) un om disperat. Si de asta a recurs la ultima carte: spalatoarea de cadavre CCR, chemata ca, in baza unui pretext, sa anuleze hotararea primita la fond si sa impinga procesul in rejudecare de la zero, adica spre prescriptie sigura. Cine a lucrat pentru dl Dragnea? Institutiile statului, pentru ca sesizarea la CCR nu a fost facuta de avocatii sai pe calea unei exceptii la dispozitia unui justitiabil obisnuit, ci de functia publica pe care el insusi o ocupa, dar delegata altei persoane, ceea ce conform chiar unei recente decizii CCR este ilegal. Deci seful Camerei Deputatilor a actionat in interesul privat al sefului PSD. Mai exista vreun roman care sa beneficieze de asa ceva? Da, Darius Valcov, de care Viorica Dancila nu reuseste sa scape in pofida ravagiilor facute, dupa cum a dezvaluit Victor Ponta la Realitatea TV. Magistrati cu mare experienta dintr-un CSM de pe vremuri mi-au adus aminte un element fara relevanta juridica, dar de un umor amar. Sotia celui care a semnat sesizarea la CCR este dna Magdalena Iordache,
Cum a reusit Guvernul Romaniei sa ostilizeze Parlamentul European si Consiliul UE. Odiseea unui blocaj de culise Runda de negocieri intre Parlamentul European si Consiliul UE, programata pentru 10 aprilie, a fost anulata, in conditiile in care raman pe masa cateva neclaritati de fond. Prima dintre acestea e chiar procedura care a dus la preferinta Consiliului pentru francezul Jean-Francois Bohnert. Este si ceea ce reclama europarlamentarul Claude Moraes, seful Comisiei LIBE, intr-o scrisoare trimisa presedintelui PE si citita de Europa Libera, propunand acolo ca presedintele comisiei de selectie initiala, care a transmis lista celor trei procurori ramasi in cursa, dar exprimand preferinta pentru Kovesi, sa ia parte la o runda de negocieri. Asta, pentru ca daca Parlamentul European, in doua comisii ale sale – LIBE si CONT – a avut o procedura transparenta, cu audieri publice si vot comunicat imediat, nimeni nu are date oficiale si asumate despre cum s-a derulat procedura de selectie in Consiliul UE si cum s-a intamplat ca un vot de pozitionare, indicativ, sa ajunga a fi considerat final. Este punctul in care negocierile s-au si blocat, pentru ca, spun surse apropiate echipelor de negociere, reprezentantii PE au cerut aceasta clarificare, dar nu au primit-o, lucru pe care l-au interpretat ca fiind inflexibilitatea Consiliului. “Nu e nevoie sa pierdem timpul cu Consiliul, daca nu clarifica rolul pe care Guvernul Romaniei il joaca in discreditarea functiei viitorului Procuror European”, scrie pe Twiiter Judith Sargentini, facand si o trimitere catre un tilul din presa europeana:
Inca o victorie pentru Kovesi in instanta: Curtea de Apel Bucuresti obliga CSM sa ii recunoasca gradul profesional Curtea de Apel Bucuresti obliga Sectia pentru procurori a CSM sa-i recunoasca fostei sefe a DNA Laura Codruta Kovesi gradul profesional corespunzator Parchetului pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Decizia a fost luata miercuri, dar nu este definitiva, putand fi atacata cu recurs in termen de 15 zile, transmite Agerpres. Amintim ca, pe 11 iulie, procurorul general, Augustin Lazar, a decis delegarea Laurei Codruta Kovesi, revocata de la conducerea DNA, in functia de procuror la Serviciul de indrumare si control din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Insa in luna octombrie ministrul Justitiei, Tudorel Toader afirma ca, urmare a OUG adoptate de Guvern pentru modificarea Legilor Justitiei, Laura Codruta Kovesi, daca are gradul de procuror cu rang de tribunal,
Cum a demontat Lazar un fake-news marca Toader: Cineva imi spune ca deplasarile dumneavoastra au costat frumoasa suma de 500.000 de euro Deplasarile externe efectuate de procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, de la preluarea mandatului, in anul 2016, pana in prezent, au totalizat suma de 96.373,51 lei, reprezentand 20.241,86 euro la cursul actual. Precizarile sunt facute de Parchetul General in contextul in care ministrul Justitiei, Tudorel Toader, l-a acuzat pe Lazar, in timpul interviului pentru functia de procuror general de astazi, ca ar fi dat pe deplasari 500.000 de euro. “Voi solicita si eu oficial aceste date”, a spus Toader, astazi, la Ministrul Justitiei. Cheltuielile privind deplasarile externe ale lui Augustin Toader au fost subiectul mai multor stiri la Antena3….Potrivit informatiilor obtinute de Ziare.com, din 23 februarie 2017, cand a devenit ministru, pana in aprilie 2018, Tudorel Toader a fost in 16 deplasari externe care au costat 140.723 de lei, potrivit datelor comunicate de Ministerul Justitiei la vremea respectiva. Integral:
Unul dintre candidatii la sefia Parchetului General l-a acuzat pe Toader de lipsa de transparenta si a dat exemplu OUG 7 Gabriela Scutea, candidat pentru functia de procuror general al Romaniei, i-a spus ministrului Justitiei ca a fost unul dintre magistratii care s-au dus sa protesteze la Bruxelles, deoarece a fost nemultumita de modul in care a fost adoptata controversata OUG 7/2019 de modificare a Legilor Justitiei. Procuror cu experienta, Scutea a fost de-a lungul timpului adjunct al procurorului general al Romaniei si secretar de stat in Ministerul Justitiei. In timpul interviului, Scutea a povestit ca unul dintre secretarii de stat din MJ condus de Tudorel Toader, Octavian Costea, nu stia nimic de OUG 7/2019 cu o zi inainte de a fi adoptata. Totul a inceput in momentul in care secretarul de stat Mariana Mot a intrebat-o pe Gabriela Scutea daca a participat la protestul magistratilor de la Bruxelles: Mi s-a parut mie sau v-am vazut pe scari la Bruxelles? V-am confundat? “Sunt cu acelasi pardesiu si cu acelasi fular pe care le am si astazi!” “Protestul a fost unul tacut. Este o forma de exprimare. Chiar daca a fost dus in afara tarii. Din alt punct de vedere, atat Inspectia Judiciara, cat si niste instrumente ale Consiliului Europei, daca nu gresesc, arata ca obligatia de rezerva a magistratilor nu inseamna ca in situatii deosebite sa nu isi expuna punctul de vedere”, a raspuns Scutea. A fost momentul in care procurorul a povestit discutiile cu secretarul de stat.”Va rog sa ma iertati pentru exprimarea directa, domnul secretar de stat Costea stie, in situatia in care noi ne-am aflat impreuna la aceeasi masa, in 9-10 februarie, si nu stiam de OUG 7, iar a doua zi ea a fost data, iar noi acolo discutam exact despre transparenta si buna-discutie in general, intre puterile statului, inseamna ca poate ne aflam in acel punct in care obligatia de rezerva este, cum sa spun, are o virgula. Poate sa duca la exprimarea unui punct de vedere de catre corpul magistratilor. Va repet, a fost un protest tacut, asa cum s-a tinut si in Bucuresti, si in orasul nostru, iar prezenta mea alaturi de anumiti colegi sa stiti ca uneori m-am gandit inclusiv ca este pentru a nu li se spune: Bai, voi sunteti niste copii abia iesit din INM. Nu sunt.” Integral:
Cum refuză comisarul pentru concurență cererea europarlamentarilor PSD de a începe o investigație pe ROBOR: Documentele pe care le-ați prezentat sunt vechi și nu prezintă dovezi suficient de clare Mai mulți europarlamentari PSD au cerut Comisiei Europene să înceapă o investigație privind o eventuală manipulare a ROBOR, se arată într-un document obținut de HotNews.ro. Solicitarea europarlamentarilor nu a avut, însă, succes, fiind refuzată de Comisia Europeană din lipsă de dovezi clare, potrivit unei scrisori transmise de comisarul european Margrethe Vestager, responsabil cu politica în domeniul concurenței. “În primul rând, documentele pe care le-ați anexat la scrisoarea dvs. au o vechime de peste zece ani, datând de la începutul crizei financiare, și nu arată, la prima vedere, dovezi suficient de clare cu privire la încălcări pentru a justifica o investigație în materie”, a transmis comisarul european către 10 europarlamentari români: Dan Nica, Răzvan Popa, Victor Boștinaru, Andi Cristea, Doru-Claudian Frunzulică, Maria Grapini, Claudia Țapardel, Maria Gabriela Zoană, Emilian Pavel și Claudiu Ciprian Tănăsescu. Acesta este un răspuns la o solicitare făcută în luna februarie de europarlamentarii români.”În al doilea rând, având în vedere perioada de timp care a trecut, nu ar mai fi posibil ca Comisia să impună sancțiuni financiare”, mai precizează comisarul european. Acesta mai spune că în România, Consiliul Concurenței a efectuat deja o investigație în această privință, care a fost închisă în 2013. Consiliul Concurenței a consultat Comisia Europeană cu privire la închiderea cazului, se mai precizează în scrisoare. Margrethe Vestager mai arată că o investigație recentă a Comisiei pe EURIBOR nu s-a referit la creditele ipotecare, ci la încercările de a manipula rata dobânzii de referință legată de euro, în anumite perioade de timp, cu efecte asupra piețelor instrumentelor derivate în întreaga Uniune Europeană. Nu a existat niciun indiciu că împrumuturile pe termen lung și ipotecile au fost afectate de comportamentul anticoncurențial al băncilor implicate, mai arată comisarul european. Integral:
Milioane de conturi bancare au fost blocate de ANAF. Doar la BRD sunt 2,3 milioane, adica o treime din conturi Milioane de conturi bancare au fost blocate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) in 2018. Printre motive se numara multiplele modificari aduse legislatiei fiscale si imposibilitatea contribuabililor de a plati online. Conform 
Odiseea Parcului Verdi: Prefectul Bucureștiului a cerut în instanță anularea deciziei prin care Primăria București a plătit 50 de milioane de euro unor personaje controversate Prefectul Capitalei, Sever Romulus Stana, a atacat la Tribunalul București hotărârea Consiliului General al Municipiului București (CGMB) care a dat undă verde Primăriei Generale să plătească circa 50 de milioane de euro pentru 4,6 hectare de teren din Parcul Verdi, potrivit unui răspuns oficial al prefecturii pentru G4Media.ro. Consiliul General a aprobat în septembrie 2018 cumpărarea a 4,6 hectare de teren în Parcul Verdi din Capitală. Cel cu care a negociat primăria este Dragoş Săvulescu (foto), un controversat om de afaceri, fost patron al Clubului de Fotbal Dinamo Bucureşti, condamnat în dosarul fostului primar constănţean, Radu Mazăre. În relaţiile cu municipalitatea, el s-a erijat în reprezentantul tuturor proprietarilor. Suma de vânzare se apropie de 50 de milioane de euro. Iniţial, expertul a evaluat terenul la o sumă de două ori mai mică – 26,4 milioane de euro, dar o lege aprobată acum cu puțin timp înainte ar fi dus la dublarea sumei. Prefectura București a explicat într-un răspuns pentru G4Media.ro și motivul pentru care a atacat în instanță hotărârea: nerespectarea legislației. Mai precis, prefectul Bucureștiului a reclamat nerespectarea următoarelor acte legislative: Legea nr.255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, H.G. nr. 53/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 255/2010, Legea nr. 33 / 1994, Legea nr. 24/2007 privind reglementarea şi administrarea spaţiilor verzi din intravilanul localităţilor, Legea nr.52/2003 privind transparența decizională în administrația publică. Saadathi Sohi Manoheher, fostul Patron Antrefrig, Budeanu Speranţa, mama lui Radu Budeanu, fondatorul CANCAN, şi Dragoş Emil Săvulescu sunt principalii beneficiari ai afacerii cu Primăria București. Ei deţin părți importante pe 6 din cele 7 suprafeţe de teren pe care Primăria Capitalei le cumpără în Parcul Verdi. Toate suprafeţele vândute primăriei au fost cumpărate de la foştii proprietari de către cei trei. Majoritatea contractelor de vânzare-cumpărare sunt încheiate la finalul anului trecut sau în acest an. Cele mai multe contrate sunt încheiate de Speranţa Budeanu. Integral: 


