Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 10 aprilie! Miercuri, vremea va fi în general instabilă. Cerul va avea înnorări și temporar va ploua în cea mai mare parte a țării, iar la munte, la altitudini de peste 1800 m se pot semnala și ninsori slabe. Ploile vor fi și sub formă de aversă și mai ales în regiunile vestice și la munte vor fi însoțite de descărcări electrice. Izolat cantitățile de apă vor depăși 15…20 l/mp. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în nordul și în nord-estul teritoriului. Temperaturile maxime se vor situa între 12 grade pe litoral și 22 de grade in Banat si in sud-vestul Transilvaniei, iar cele minime între 4 și 11 grade. In Bucuresti, cerul va avea înnorări și temporar va ploua. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 16…17 grade, iar cea minimă de 7…8 grade.
CCR a respins toate sesizarile depuse in cazul OUG 14, cea care a abrogat controversata OUG 13 Curtea Constitutionala a respins astazi cele 17 sesizari de neconstitutionalitate care vizau OUG 14/2017, ordonanta care a abrogat controversata OUG 13/2017 de modificare a codurilor penale, prin care erau dezincriminate total sau partial mai multe infractiuni. Exceptiile de neconstitutionalitate ale OUG 14/2017 erau pe rolul CCR de aproape 2 ani. Prima sesizare a fost facuta pe 8 martie 2017, iar cea mai recenta pe 25 ianuarie 2019. Printre VIP-urile care au ridicat aceasta exceptie in dosarul lor se numara fostul sef al CJ Braila, Gheorghe Bunea Stancu, fostul director Hidroelectrica, Eugen Pena, sau fosta sefa DIICOT, Alina Bica. In general era vorba de acuzatii de abuz in serviciu, avand in vedere ca prin OUG 13 era dezincriminata partial aceasta infractiune….Intr-o analiza pentru site-ul juridice.ro, judecatorul Ciprian Coada arata in februarie 2017 ca doar o parte din prevederile OUG 13, cele care tineau de codul de procedura, au intrat in vigoare odata cu adoptarea actului normativ. In acelasi timp, normele de drept substantial au fost abrogate fiind mai inainte de intrarea lor in vigoare, iar acestea nu mai pot produce efecte.”Asa fiind, abrogarea OUG nr. 13/2017 prin art. I din O.U.G. nr. 14/2017 este si ramane definitiva, datorita propriului demers al autoritatii emitente, de a interveni pana la intrarea in vigoare a dispozitiilor buclucase, in virtutea prevederilor exprese cuprinse in teza I din art. 64 alin. (1) din Legea nr. 24/2000, potrivit carora Abrogarea unei dispozitii sau a unui act normativ are caracter definitiv“, explica Ciprian Coada. Magistratul arata, facand trimitere la Constitutie si legi, ca odata ce OUG a fost abrogata, ramane in mod definitiv abrogata.”Odata abrogata, OUG nr. 13/2017 este si ramane in mod definitiv abrogata, o interpretare contrara spiritului actului de abrogare nefacand decat sa readuca societatea romaneasca in starea de tensiune de dinaintea actului de abrogare, lucru pe care, desigur, nici autorii ordonantei cu pricina, pare ca, declarativ, nu si-l mai doresc”, conchide Coada. Integral: http://www.ziare.com
Augustin Lazar: Nu am colaborat nici cu Securitatea, nici cu vreun serviciu secret. Nu ar fi in interesul societatii sa imi retrag candidatura Augustin Lazar a sustinut marti o conferinta de presa in care a vorbit pe larg despre acel episod din cariera lui profesionala cand a facut parte din comisia de liberare a unor detinuti inchisi pe criterii politice. Procurorul general a respins acuzatiile care i-au fost aduse de o parte a presei si a prezentat cadrul legal in vigoare acum 33 de ani. Augustin Lazar a subliniat inca o data ca nu a colaborat nici cu Securitatea si nici cu vreun alt serviciu secret si a apreciat ca evenimentele din perioada cand a facut parte din comisia de liberari conditionate de la Penitenciarul Aiud sunt prezentate sub forma de speculatii, cu scopul manipularii opiniei publice. Intrebat de jurnalisti, Augustin Lazar a anuntat ca nu se retrage din cursa pentru al doilea mandat de procuror general, afirmand ca nu ar fi in interesul societatii. Reamintim ca Augustin Lazar este unul dintre cei 4 candidati admisi la functia de procuror general si care vor sustine miercuri interviuri in fata comisiei conduse de ministrul Justitiei, Tudorel Toader….- Nu sunt ofiter, subofiter, agent sau colaborator al fostei Securitati sau al unui serviciu de informatii. Am facut armata si sunt rezervist al armatei romane, la arma geniu. Sunt plin de mandrie ca am fost genist la o unitate din Timisoara.- Exista verificari concretizate in adeverintele CNSAS. S-au facut verificari, nu am nicio emotie pentru orice verificare s-ar face in arhive. In februarie a venit ultima verificare.- In perioada ’82-’89 am indeplinit functia de procuror stagiar, criminalist, fara a exercita nicio functie de conducere. Mapa mea profesionala e la CNSAS, poate fi vazuta, verificata. Revolutia m-a prins la 33 de ani ca procuror criminalist care se ocupa de infractiuni comise cu violenta.- Nu am instrumentat fapte vizand infractiunile comise contra regimului comunist. Ele erau instrumentate de justitia militara.- Activitatea mea la comisia pentru liberare a fost prezentata tendentios si deformat, asa cum am mai explicat. Atributia comisiei nu era de a dispune punerea in libertate, care era atributul exclusiv al instantei de judecata. Comisia verifica doar indeplinirea criteriilor tehnice si inexistenta rapoartelor de sanctionare disciplinara.- Legea aflata in vigoare atunci avea aceleasi prevederi pentru toate categoriile de condamnati. Acum verificarile sunt efectuate de judecator. Integral: http://www.ziare.com
Procurori și jurnaliști....Acuzându-l că în anii în care a lucrat în calitate de tânăr procuror la Alba Iulia ar fi fost omul partidului și al Securității și că s-ar fi numărat printre torționarii disidentului anticomunist Iulius Filip. Căruia i-ar fi respins în anul 1985 cererea de liberare din penitenciarul Aiud. În corul acuzatorilor se înscriu gazetuțele de multă vreme compromise Evenimentul zilei și Cotidianul, dar și televiziunile urât mirositoare România tv, felixiana Antena 3 și sucursala acesteia TVR 1, prin emisiunea România 9 a lui Ionuț Cristache. Aceea prin care intermediul căreia este plătită de PSD aproape întreaga redacție a Cațavencilor. Nu mai departe decât sâmbăta trecută, în microbuzul ce mă aducea de la Gheorgheni acasa la Oradea, aruncând o privire peste ediția on line Evenimentul zilei (nu, nu mai dau demult bani peste această fițuică cu valoare zero) mi-a atras atenția un titlu care mai să își ducă cititorii la concluzia că „organul” proprietate personală a nefrecventabilului domn Dan Andronic ar fi intrat în posesia unei dovezi irefutabile în conformitate cu care s-ar putea spune, fără putință de tăgadă, că dl. Lazăr ar fi fost securist și torționar cu diplomă. În realitate, Evz reproducea în parte un articol apărut cu câțiva ani în urmă în România liberă, articol în care autoarea lui, d-na Ondine Gherguț, susținea că mai toți procurori aflați în serviciu în perioada comunistă erau absolvenții unor cursuri speciale, organizate în mare taină de Departamentul Securității Statului. Numai că în articolul cu pricina nu era nicăieri menționat numele d-lui Augustin Lazăr. Toată murdara mistificare a Evenimentului zilei și a falșilor jurnaliști cu numele de Andronic, Curea, Simona Ionescu venea la numai o zi după ce Antenele lui Felix Voiculescu o dăduseră rău de tot în bară prezentând drept victimă al aceluiași malefic domn Augustin Lazăr un pretins mare disident anticomunist, până atunci neștiut de nimeni, și care, la o cercetare nițeluș mai atentă, s-a dovedit un mizerabil deținut de drept comun. Cu câteva zile înainte ca falsificatorii de la Evenimentul zilei să se dedea la o asemenea manipulare grosolană, însuși maestrul lor, dl. Ion Cristoiu, comitea pe blog un articol, reprodus, firește, și în fițuica Evz ce se mândrește cu faptul că este creația acestuia. Articol în care “academicianul Cristoiu” (insul ia bani și este membru în fantasmagorica Academie a Oamenilor de Știință, o invenție, printre alții, a doamnei Ecaterina Andronescu de unde ia mi dumneaei un fel de burs[ de merit) susținea că în anii dictaturii comuniste nu puteai să fii procuror, să te menții în post și să avansezi în funcție dacă nu beneficiai de binecuvântarea forurilor de partid și a baieților cu ochi albaștri. Dacă dl. Cristoiu are dreptate, înseamnă că același lucru se aplică și în cazul Avocatului Poporului, dl. Victor Ciorbea, ca și în acela al ministrului Justiției, dl. Tudorel Toader. Integral: http://www.contributors.ro
Unda verde pentru intitiativa USR “Fara penali in functii publice”. CCR a decis ca e constitutionala Curtea Constitutionala a decis, marti, ca initiativa cetateneasca de revizuire a Constitutiei “Fara penali in functii publice”, ce apartine USR, este constitutionala. Proiectul urmeaza sa mearga acum in Parlament pentru dezbatere. Initiativa “Fara penali in functii publice” propune completarea articolului 37 din Constitutie, care reglementeaza dreptul de a fi ales, cu un nou alineat. Acesta va avea urmatorul continut: “Nu pot fi alesi in organele administratiei publice locale, in Camera Deputatilor, in Senat si in functia de presedinte al Romaniei cetatenii condamnati definitiv la pedepse privative de libertate pentru infractiuni savarsite cu intentie, pana la intervenirea unei situatii care inlatura consecintele condamnarii”. “Victorie! Initiativa Fara Penali in functii publice este constitutionala! Decizia de astazi a Curtii Constitutionala arata inca o data ca initiativa Fara Penali trebuie sa fie in Constitutie. Fara Penali este dorinta a un milion de romani care vor o Romanie indreptata spre dezvoltare, iar primul pas este ca in fruntea tarii sa nu mai fie persoane condamnate penal pentru fapte de coruptie. Integral: http://www.ziare.com
VeDem Just sustine ca infiintarea completurilor specializate nu este obligatorie la Inalta Curte Asociatia Voci pentru Democratie si Justitie (VeDem Just) sustine ca la Inalta Curte nu a fost si nici nu este obligatorie infiintarea completurilor de trei judecatori specializate in solutionarea cauzelor de coruptie. Asociatia a depus astazi la Curtea Constitutionala cinci argumente in spriinul acestei idei, folosind procedura Amicus Curiae. Asta in contextul in care CCR urmeaza sa discute maine sesizarea depusa de vicepresedintele Camerei Deputatilor, Florin Iordache, in privinta unui conflict juridic de natura constitutionala intre Parlament si Inalta Curte de Casatie si Justitie in legatura cu completurile specializate. Practic, Iordache sustine ca la ICCJ nu exista un complet de trei judecatori specializat in judecarea infractiunilor de coruptie. Este vorba chiar de exceptia ridicata de avocatii lui Liviu Dragnea in procesul Angajarilor fictive la Directia Copilului Teleorman, in care politicianul contesta o condamnare pe fond la 3 ani si 6 luni cu executare. VeDem Just insista pe un “argument istoric” in acest caz: “In forma lui initiala, art. 29 din Legea nr. 78/2000 privind completurile specializate trimitea la conditiile prevazute de art. 15 din Legea nr. 92/1992. Or, aceasta lege nu privea instanta suprema, pentru ca art. 11 din Legea nr. 92/1992 stabilea ca Organizarea si functionarea Curtii Supreme de Justitie si a instantelor militare sunt reglementate prin lege…”, explica VeDem Just. Integral: http://www.ziare.com
CCR a decis: Excluderea ONG-urilor din administrarea ariilor protejate, neconstituțională CCR a admis, marți, sesizarea de neconstituționalitate a PNL și USR privind OUG 75/2018 pentru modificarea unor acte normative în domeniul protecției mediului și al regimului străinilor, transmite Mediafax. Opoziția a argumentat că organizațiile neguvernamentale au fost excluse din administrarea ariilor protejate. „Obiecția de neconstituționalitate a dispozițiilor Legii privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.75/2018 pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul protecției mediului și al regimului străinilor, obiecție formulată de un număr de 13 senatori aparținând Grupului parlamentar al Partidului Uniunea Salvați România și de un număr de 14 senatori aparținând Grupului parlamentar al Partidului Național Liberal”, arată ordinea de zi de marți a Curții Constituționale, potrivit site-ului instituției. Sesizarea a fost inițiată de grupul parlamentar al USR, cu sprijinul grupului PNL, pe 15 februarie, cu privire la Legea pentru modificarea și completarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 75/2018 pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul protecției mediului și al regimului străinilor din cauza mai multor prevederi care încalcă Legea fundamentală. Legea fusese adoptată, la începutul lunii februarie, de Camera Deputaților, actul normativ având efecte devastatoare în ce privește ariile naturale protejate din România, au susținut reprezentanții USR, într-un comunicat de presă. Ordonanța de Urgență 75/2018 a fost aprobată de Guvern în iulie 2018 și a schimbat legislația ariilor naturale protejate în sensul eliminării noțiunii de custode, îndepărtării organizațiilor neguvernamentale din administrarea ariilor și preluării ariilor protejate de către Agenția Națională pentru Administrarea Ariilor Naturale Protejate (ANANP), o instituție aflată în organizare. Legea de aplicare a OUG pune în pericol buna desfășurare a proiectelor organizațiilor care administrează, cu succes și din resurse proprii, arii naturale protejate, susține sursa citată. Sesizarea conține o listă de argumente pentru care Legea nu este constituțională și aduce un prejudiciu naturii din România. Integral: https://www.hotnews.ro
Răzbunarea infractorilor și riscul dictaturii La câte abuzuri au comis, PSD-iștii pur și simplu nu-și mai pot permite să respecte regulile democrației, pentru că se tem de consecințele revenirii la un stat de drept funcțional. Este suficient să facem o paralelă între victoria unei militante anticorupție în alegerile prezidențiale din Slovacia și farsa judiciară cu accente totalitare organizată de Adina Florea, la ordinele condamnatului penal Liviu Dragnea, în scopul blocării candidaturii Laurei Codruța Kӧvesi la funcția de procuror european, pentru a evalua viteza cu care România se distanțează de evoluția altor state din UE, inclusiv din centrul și estul continentului. Din perspectiva coaliției PSD-ALDE, agresivitatea grosolană a politicienilor puterii și a uneltei lor de la Secția Specială pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție este de înțeles, pentru că miza este nu numai blocarea candidaturii doamnei Kӧvesi la funcția de procuror european, ci blocarea, măcar temporară, a înseși constituirii Parchetului European, cu competențe speciale în domeniul investigării fraudelor cu bani europeni. După cum explica experimentatul europarlamentar PSD Victor Boștinaru, prelungirea blocajului negocierilor dintre Parlamentul European, care o susține pe doamna Kӧvesi, și Consiliul European, care îl susține pe candidatul francez Bohnert, ar urma să se soldeze cu reportarea deciziei asupra numirii procurorului european în mandatul viitorului Parlament, care va rezulta din alegerile europene din 26 mai. Speranța celor care lucrează în favoarea tergiversării în Consiliul European, acolo unde decizia aparține liderilor politici, este probabil că vor câștiga timp fie pentru a mai fura ceva din banii europeni, fie pentru a acoperi urmele neregulilor deja comise. Și nu putem exclude probabilitatea ca viitorul PE, într-o configurație politică mult diferită de cea actuală, să decidă reluarea întregului proces de selecție…. Toată această situație ridică însă o problemă mai amplă: amenințat cu pierderea puterii absolute, va respecta PSD procesul democratic la alegerile de anul viitor sau va recurge la noi abuzuri pentru a le distorsiona rezultatul? După cum evoluează, putem anticipa că PSD nu exclude instituirea unui regim autoritar, de tipul democrației iliberale a lui Viktor Orbán. La câte abuzuri au comis, PSD-iștii pur și simplu nu-și mai pot permite să respecte regulile democrației, pentru că se tem de consecințele revenirii la un stat de drept funcțional. În forma sa actuală, PSD a devenit un dușman mult mai periculos al României decât a fost în trecut și s-ar putea ca nici cetățenii, nici partidele de opoziție, nici măcar UE să nu fie pregătite pentru răul pe care nu va ezita să-l facă tuturor. Integral: https://revista22.ro
Continuam sa importam mai mult decat exportam: Deficitul comercial s-a majorat cu 751 milioane euro in primele doua luni Deficitul comercial s-a majorat cu 751,1 milioane euro in primele doua luni ale acestui an comparativ cu perioada similara a anului trecut, in conditiile in care importurile au crescut cu 10,1% iar exporturile cu 4,8%, potrivit datelor Institutului National de Statistica publicate marti. In perioada ianuarie – februarie 2019, deficitul balantei comerciale a urcat la 2,413 miliarde de euro, exporturile FOB insumand 11,403 miliarde de euro, iar importurile CIF – 13,816 miliarde de euro. “In perioada 1.I – 28.II 2019, exporturile FOB au insumat 11403,0 milioane euro, iar importurile CIF au insumat 13816,1 milioane euro. In perioada 1.I-28.II 2019, exporturile au crescut cu 4,8%, iar importurile cu 10,1%, comparativ cu perioada 1.I-28.II 2018. Deficitul balantei comerciale (FOB/CIF) in perioada 1.I-28.II 2019 a fost de 2413,1 milioane euro, mai mare cu 751,1 milioane euro decat cel inregistrat in perioada 1.I-28.II 2018”, se precizeaza in comunicatul INS. In luna februarie 2019, exporturile FOB au insumat aproximativ 5,892 miliarde de euro, iar importurile CIF 7,044 miliarde de euro, rezultand un deficit de 1,152 miliarde de euro. Fata de luna februarie 2018, exporturile din luna februarie 2019 au crescut cu 8%, iar importurile s-au majorat cu 11,1%. In primele doua luni ale anului acesta, ponderi importante in structura exporturilor si importurilor sunt detinute de grupele de produse: masini si echipamente de transport (48,4% la export si 36,8% la import) si alte produse manufacturate (32% la export si respectiv 30,1% la import). Valoarea schimburilor intra-UE28 de bunuri in perioada ianuarie – februarie 2019 a fost de 8,878 miliarde de euro la expedieri si de 10,291 miliarde de euro la introduceri, reprezentand 77,9% din total exporturi si 74,5% din total importuri. Integral: http://www.business24.ro
Minuta BNR: Schimbările aduse OUG 114/2018 complică transmisia monetară ….Analizând dinamica recentă a prețurilor de consum, membrii Consiliului au arătat că rata anuală a inflației a crescut la 3,32 la sută în ianuarie și la 3,83 la sută în februarie 2019, de la 3,27 la sută în decembrie 2018, urcând astfel deasupra intervalului de variație al țintei și peste valoarea prognozată. Toate componentele majore ale IPC au înregistrat creșteri peste așteptări, determinante pentru accelerarea inflației fiind însă, în principal, evoluția prețurilor legumelor și fructelor și, în secundar, dinamica prețului produselor din tutun și cea a componentei de bază a inflației. S-a observat că rata anuală a inflației CORE2 ajustat și-a reluat creșterea mai ferm decât s-a anticipat – ridicându-se la 2,7 la sută în februarie, de la 2,4 la sută în decembrie 2018 – și că reaccelerarea ei a fost antrenată de segmentul mărfurilor nealimentare și, în măsură ceva mai mică, de cel al serviciilor, reflectând în parte și impactul slăbirii leului în raport cu euro și efecte indirecte ale creșterii prețului combustibililor. Ușor inflaționist a tins să redevină și segmentul produselor alimentare, în condițiile epuizării corecțiilor suferite de prețurile internaționale ale unor produse agroalimentare. Unii membri ai Consiliului au apreciat că evoluția de ansamblu a inflației de bază semnalizează presiuni inflaționiste în creștere pe partea cererii și a costurilor salariale, în consonanță cu probabila accentuare în trimestrul IV 2018 a poziției ciclice a economiei și cu dinamizarea cererii de consum pe fondul reaccelerării creșterii salariilor reale, dar și cu mărirea susținută a costului unitar cu forța de muncă. Indicativă a fost considerată și tendința ușor ascendentă a dinamicii anuale a preţurilor de producţie din industrie pentru piaţa internă pe segmentul bunurilor de consum, fiind evocată însă și scăderea la 104,3 la sută a deflatorului PIB în trimestrul IV 2018, de la 106,4 la sută în trimestrul III….Membrii Consiliului au apreciat că evoluțiile economice analizate sunt de natură să sporească incertitudinile și riscurile la adresa celei mai recente prognoze pe termen mediu, considerând că surse importante de incertitudini sunt și conduita viitoare a politicii fiscale și a celei de venituri, precum și măsurile fiscale și bugetare implementate în acest an, de natură să exercite efecte semnificative asupra activităţii economice, dar și asupra potențialului de creștere a economiei, atât prin intermediul impulsului fiscal și structurii cheltuielilor bugetare, cât și prin afectarea comportamentului investițional și al celui de consum. Au fost menționate și relativa volatilitate a sentimentului de încredere a consumatorilor, reintrat totuși recent pe o pantă ascendentă, precum și condițiile de pe piața muncii, dar și caracteristicile absorbției de fonduri europene și ale cheltuielilor publice pentru investiții.Integral: https://www.bnr.ro
Va doresc o zi insorita! @Desy
Buna dimineata intr-o zi de marti, 9 aprilie! Meteorologii anunta averse in zilele urmatoare in aproape toata tara. Pentru marti se prognozeaza maxime de 20 grade in Moldova, 21 in Maramures, 23 in Crisana, 22 in Transilvania, 22 in Banat, 18 in Oltenia, 19 in Muntenia si 17 grade in Dobrogea. Iata maximele de marti in alte orase din tara: Brasov: 19 grade, Oradea: 22 grade, Constanta: 12 grade ,Suceava: 14 grade ,Baia Mare: 20 grade ,Cluj-Napoca: 22 grade ,Pitesti: 18 grade ,Sibiu: 20 grade ,Iasi: 21 grade. In Capitala meteorologii anunta averse si 18 grade ziua. Noaptea se vor inregistra 8 grade.
Popularii europeni cer o noua Rezolutie privind derapajele Guvernului Dancila, inainte de alegeri
Planul PSD ca să scape de Tudorel Toader și să-l lase pe Iohannis fără spațiu de manevră. Trei mutări strategice pregătite de social-democrați Zilele lui Tudorel Toader în fruntea ministerului Justiției par a fi numărate, social-democrații plănuind să scape de el din guvern la pachet cu o serie de miniștri care fie candidează pentru europarlamentare, fie au intrat pe lista neagră a lui Liviu Dragnea. Ca să nu ajungă la mâna lui Klaus Iohannis din nou, PSD ia în calcul o reorganizare a Guvernului. Această mutare presupune un vot în Parlament, iar în cazul în care acesta va fi pozitiv, șeful statului nu poate decât să-i numească. Pe scurt, strategia PSD: -Senatorii PSD ar urma să voteze moțiunea împotriva ministrului Justiției -În Comiterul Executiv în care se discută remanierea, liderii sociali-democrați ar urma să-i dea un vot de blam lui Tudorel Toader. Pregătiți să-i ia locul: Nicolicea și Halici. – Ca Iohannis să nu aibă spațiu de manevră, PSD ia în calcul o reorganizare a Guvernului. Planul conducerii PSD este în linii mari conturat, iar social-democrații vor să scape de Tudorel Toader cât mai repede posibil. Surse social-democrate au declarat pentru Hotnews.ro că senatorii PSD ar urma să voteze alături de opoziție moțiunea simplă la adresa ministrului Justiției. Următorul pas va fi în ședința Comitetului Executiv al PSD, programată săptămâna viitoare unde premierul Viorica Dăncilă va face o evaluarea a activității acestuia, iar conducerea partidului va cere retragerea sprijinului politic pentru ministrul Justiției. De altfel, premierul Viorica Dăncilă a declarat că va prezenta social-democraților evaluarea sa în legătură cu Tudorel Toader în ședința CEX. Integral:
Dănileț: O decizie CEDO din 2011 spune că, indiferent dacă o structură judiciară a statului e declarată neconstituțională, asta nu înseamnă că trebuie redeschise cauzele hotărâte definitiv. 
Dosarul Revolutiei: Ion Iliescu, Voican Voiculescu si Iosif Rus, trimisi in judecata pentru infractiuni contra umanitatii Ion Iliescu, Gelu Voican Voiculescu si fostul sef al Aviatiei Militare Iosif Rus au fost trimisi luni in judecata, in Dosarul Revolutiei, pentru savarsirea de crime impotriva umanitatii. Finalizarea anchetei si solutia decisa de procurori a fost anuntata luni dimineata de procurorul general Augustin Lazar, intr-o
Guvernul PSD-ALDE a zis ca OUG 114 e in folosul romanilor. Un prim efect: S-au scumpit serviciile de Internet, cablu si telefonie Efectele ordonantei 114 se simt deja in buzunarele romanilor, care au inceput sa plateasca mai mult pentru serviciile de telefonie, cablu si Internet. Mai multe companii au majorat deja sau au anuntat ca vor majora abonamentele in perioada imediat urmatoare. Nu au precizat in mod expres ca scumpirile sunt cauzate de OUG 114, dar au explicat ca au luat aceasta decizie pentru a putea face fata cresterilor costurilor pe care le suporta. Iar ordonanta 114, adoptata de Guvern la finalul anului trecut, a crescut costurile companiilor din industria telecom dupa ce le-a pus sa plateasca o taxa de 3% pe cifra de afaceri. De altfel, la finalul lunii ianuarie, Orange, Telekom si Vodafone au cerut Guvernului sa renunte la Ordonanta 114, afirmand ca e in detrimentul tuturor romanilor ….Ordonanta 114,
Cele patru asociații care pledează pentru construirea Autostrăzii îi cer lămuriri Vioricăi Dăncilă și amenință că dau în judecată Guvernul Cele patru asociații care pledează pentru construirea Autostrăzii A8 Ungheni-Iași-Târgu Mureș au trimis luni o scrisoare premierului Viorica Dăncilă și ministrului Transporturilor, Răzvan Cuc, prin care le cer informații și documente lămuritoare cu privire la punerea în aplicare a Legii 291/2018 – Legea Autostrăzii Unirii – votată în Parlament la sfârșitul anului trecut. Acesta este primul pas pe care asociațiile îl fac în intenția de a da în judecată Guvernul. Scrisoarea adresată premierului și ministrului Transporturilor este semnată de Asociațiile Mișcarea pentru Dezvoltarea Moldovei, Împreună pentru A8, Moldova vrea Autostradă și Pro Infrastructură, Guvernul având termen legal de 30 de zile să transmită documentele cerute. În documentul trimis premierului și ministrului Transporturilor, cele patru asociații arată că legea privind Autostrada Unirii, publicată în Monitorul Oficial în 2 decembrie 2018, prevede că acest obiectiv se finanțează de la bugetul de stat, prin Bugetul Ministerului Transporturilor, din credite externe și din fonduri europene nerambursabile și/sau prin parteneriat public-privat. De asemenea, legea prevede obligația Ministerului Transporturilor de a începe în termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a actului normativ (2 decembrie 2018) procedurile pentru realizarea Autostrăzii Ungheni-Iași-Târgu Mureș. Asociațiile arată că până acum, în afara faptului că s-a aprobat un proiect privitor la lansarea unui parteneriat public-privat, nici Guvernul, nici Ministerul Transporturilor nu au mai comunicat niciun fel de act cu privire la modul în care înțelege să aplice prevederile Legii 291/2018. Asociațiile semnatare atrag atenția că, prin HG nr 907 din 29 noiembrie 2016, s-au stabilit expres etapele de elaborare și conținutul cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice. Integral:
Primăria Capitalei, condusă de Gabriela Firea, dă bani anul acesta pentru reabilitarea a mai puțin de 1% din rețeaua termică, dar alocă 11 milioane de euro la biserici / Anul trecut a dat peste 25 de milioane de euro pentru lăcașurile de cult Primăria Capitalei şi-a propus să investească în acest an în alimentarea cu energie termică 63 de milioane de euro şi să reabiliteze doar 31,2 kilometri, în condiţiile în care mai mult de 75% din reţeaua de aproape 4.000 kilometri de conducte are o vechime de peste 40 de ani, se arată într-o analiză Frames realizată pe baza proiectului de buget al Municipalităţii, remis, luni, AGERPRES. Potrivit sursei citate, Primăria generală plănuiește să dea în 2019 aproximativ 53 de milioane de lei (11 milioane de euro) pentru biserici, în condițiile în care anul trecut a alocat nu mai puțin de 121 de milioane de lei (25,4 milioane de euro) pentru lăcașuri de cult. Potrivit analizei, 2019 se anunţă încă un an de sacrificiu pentru RADET, „regie aflată în moarte clinică” şi care nici în acest an nu va beneficia de statutul de „prioritate zero” în bugetul Municipalităţii. „După o iarnă cu avarii în lanţ, cu zeci de mii de bucureşteni rămaşi fără apă caldă şi căldură, Primăria Capitalei îşi propune să investească în acest an în reabilitatea a numai 31,2 kilometri de reţea, în condiţiile în care mai mult de 75% din reţeaua de aproape 4.000 kilometri de conducte are o vechime de peste 40 de ani şi riscă să crape oricând. Datele din proiectul de buget al Muncipalităţii pe 2019 indică suma de 63 de milioane de euro (303,5 milioane lei) la capitolul cheltuieli cu energia termică (RADET), din care 20,4 milioane euro pentru continuarea investiţiilor din anii anteriori şi 43,4 milioane de euro pentru alte investiţii” , se arată în analiza menţionată. Integral: 
Creşterea economică de anul trecut, mult mai mică decât cea estimată de Guvern. Datele publicate luni de Institutul Naţional de Statistică indică o creştere economică pe anul 2018 de numai 4,1 puncte procentuale, cu
Curtea Constituțională va discuta marți inițiativa ”Fără penali în funcțiile publice”.
FOTO
Avem echipa, avem valoare, dobanda noastra este cea mai mare! Et in Letitia ego!, exclama in cor politicienii care ne conduc, dirijati ideologic de doamna culturii politice de pe la noi, inegalabila si vesela Maria Grapini. Aceasta a inlocuit mitica Arcadie cu mai prozaica Letitia, o tara de dansii inventata, locul in care Darius Valcov si Orlando Teodorovici se pot rasti in voie la nerusinatul Robor, in vreme ce se imprumuta de 3 miliarde de euro intr-o singura zi, fara a sufla un singur comunicat oficial. Sub privirile de caprioara incoltita ale lui Mugur Isarescu, protejati barbateste de intaia mustata a tarii, copiii-minune ai finantelor mioritice au organizat o mega-sesiune de prostire a romanilor, sesiune care s-a bucurat de un succes teribil. Astfel, romanii au aflat si s-au indignat de faptul ca platesc cele mai mari dobanzi la credite din Europa, ca urmare a unei conspiratii globale prin care bancherii strani de la Bucuresti au tras in veniturile noastre cu ucigatoarea arma a Robor-ului, un nume menit sa provoace fiori. Dar aceiasi romani nu s-au prins de faptul ca tevatura Robor era, de fapt, menita sa ascunda operatiunea discreta “3 miliarde de euro imprumut cu cea mai mare dobanda din Europa”, operatiune nascuta din proasta guvernare in forma continuata. Et in Letitia ego!, exclama in cor politicienii romani, suspinand dupa amintirea Arcadiei lor, un loc unde poti sa sfidezi 20 de milioane de oameni, mintindu-i ca este nedrept sa plateasca dobanzile cele mai mari. Asta in vreme ce in tara reala, in Romania in care traim cu totii, dobanzile pleaca deja de foarte sus, pentru ca acolo se afla de fapt costul banilor pentru Romania ca tara, o tara care, in loc sa fie condusa de romani, este condusa de letitienii Dancila, Valcov, Teodorovici sau Grapini. Si ca sa fim sinceri, toate partidele care au condus Romania sunt vinovate de acelasi lucru: toate au proiectat si modelat o tara greu de finantat. Romania plateste, de cativa ani, cea mai mare dobanda la imprumuturile sale externe dintre toate tarile Uniunii Europene. Dar pentru ca nu putem compara mere cu pere, sa comparam mere cu mere si sa vedem cum stam fata de vecinii nostri de suferinta din Estul fost comunist si din afara zonei Euro: daca noi ne imprumutam la dobanzi de 4,79%, ungurii o fac la dobanzi de 2,68%, polonezii la 2,69%, cehii la 1,76% si bulgarii la 0,68% (toate acestea sunt rate de dobanda la imprumuturi pe termen lung -10 ani). Integral: 
Reactii dupa declaratiile lui Teodorovici: Nu pare tont ca Dancila, ci toxic. Daca ar mai avea ramasite de “creier”, ar intelege de ce pleaca romanii Membri ai Opozitiei critica dur controversatele 
Adevarata miza uriasa a referendumului din mai. Ruleta lui Iohannis La referendumul pe teme privind justitia, daca va fi organizat, consider ca trebuie participat pentru a nu da PSD sansa de a folosi nevalidarea ca o confirmare a politicii sale anti-justitie. Indiferent cum va/vor suna concret intrebarea/intrebarile, daca participarea va mica, PSD se va simtit indreptatit sa dea in continuare atacul la justitie.
Istoria scorurilor PSD și ale predecesorilor săi Mai jos, când vezi referiri la “scorul de la parlamentare”, mă refer la scorul de la Senat. Este un reper mai bun, din punctul meu de vedere, decât scorul de la Camera Deputaților, unde pot fi votate și micuțele organizații/partide care reprezintă minoritățile naționale-altele-decât-cea-maghiară. 67,0% = scorul FSN la alegerile din 1990. Opoziția era atât de slabă că formațiunea politică de pe locul 2 a fost UDMR (!). Da, ăsta e genul de informație cu care atragi atenția la petreceri. Scorul FSN este atipic de mare, funcționând mai degrabă drept o validare a Revoluției….45,6% = scorul la parlamentarele din 2016. Ar fi multe de zis aici, dar pornesc de la observația că numărul de voturi primit de PSD nu e șocant de mare (3,22 milioane), însă principalul competitor – PNL – e prins pe picior greșit, obținând doar 20,4% din voturi….37,1 % = scorul la parlamentare din 2000. Nemulțumirea față de guvernarea CDR canalizează energiile în două direcții: PSD și Vadim. Acest “37,1%” a fost de faptul punctul ultim al unei lungi prăbușiri care a avut loc de-a lungul anului, PSD fiind în primăvară mult peste 40%. Beneficiarul scăderii PSD a fost PRM….34,2 % = scorul la parlamentarele din 2008. Nu pare senzațional de fel, în bine sau în rău, dar de fapt marchează cea mai slabă performanță în număr de voturi (2,35 milioane) pentru PSD la parlamentare din istoria sa….23,1% = scorul la europarlamentarele din 2007. Parte din “migrena PSD”. 23,1% = scorul la parlamentare din 1996. După 6 ani și jumătate de guvernare non-stop, PSD (pe atunci PDSR) era ronțăit de aliați. PRM, PUNR, PS și PSM obțin 13% cumulat. 21,5% = scorul PSD conform IMAS acum. Ultimul reper din această postare. Mai jos nu se poate. Hic sunt dragones. OK, tehnic vorbind, într-un sondaj din 1997 PSD a fost mai jos de atât, dar atunci până la alegeri mai erau ani și ani de zile…..Votantul PSD de până mai ieri – azi fan Pro România sau ALDE – este un birocrat burghez de cam 50-60 de ani, cu studii superioare realizate la o universitate mediocră, care locuiește într-un orășel mic (Pașcani sau Slatina dar și Câmpia Turzii) și care vrea să arate la nunta verișorilor pozele făcute la all-inclusive în Turcia. Este jenant pentru el ca, în zâmbetele ironice ale rudelor, să fie nevoit să lase telefonul jos și să dea explicații cu privire la OUG-uri, gafele lui Dăncilă sau alte năzbâtii. Altfel spus, o bună parte din votanții PSD-de-până-mai-ieri sunt oameni cu un puternic simț al propriei valori, elite în mediile pe care le frecventează, deseori respectați (“se descurcă!” / “e om de cuvânt, mi-a promis că mă ajută la chestia aia cu primăria și așa a fost!”) și foarte sociabili, extrem de prezenți, vizibili și simpatizați în comunitate. Sensibili la știrbirea propriei imagini, ei derivau plăcere și mândrie din faptul că aparțineau, trup și suflet, PSD – mai ales când “PSD” însemna “Năstase” sau “Ponta”, persoane cu un grad înalt de sofisticare prin comparație cu Liviu Dragnea. Această plăcere a dispărut. Integral:
Guvernul Dancila negociaza cu chinezii pentru autostrada Ploiesti-Brasov. Ce au patit alte state, in situatii comparabile Cabinetul Dancila va incepe, in curand, discutiile cu asocierea China Communications Construction Company Ltd – Makyol Insaat Sanayi Turizm pentru constructia, in parteneriat public privat, a autostrazii Ploiesti-Brasov. Dar cum a ajuns tara noastra sa negocieze doar cu chinezii si cu turcii pentru constructia acestei sosele de mare viteza si ce la riscuri ne-am putea expune, daca ne vom lua angajamente fara discernamant? Statul roman promite de ani buni sa construiasca Autostrada Ploiesti-Brasov. Realizarea acestei e dificila, intrucat soseaua de mare viteza ar urma sa strabata zone muntoase, unde constructia de sosele de mare viteza e mult mai anevoioasa decat la campie. In aceste conditii, statul are nevoie, inainte de toate, de o documentatie tehnica riguroasa, din care potentialii constructori sa inteleaga ce si cum ar avea de facut, pentru a decide daca isi pot asuma sarcina realizarii drumului. Statul a intocmit documentatia necesara constructiei, dar aceasta nu are nivelul de detaliu necesar penteu a convinge mari companii sa vina in Romania si sa se apuce de treaba….De ce mai negociaza, in aceste conditii, contructorii chinezi si turci cu Guvernul Dancila realizarea soselei de mare viteza prin munte, in Romania?Pentru ca, in alte state din regiune, au reusit sa obtina contracte favorabile pentru ei, dar total dezavatajoase pentru beneficiari. Spre exemplu,
Chiar și din locuințele recent terminate, una din cinci e
Reprezentanţi ai magistraţilor români, la Bruxelles, pentru întâlniri cu oficialii europeni Reprezentanţi ai magistraţilor români se află astăzi, la Bruxelles, pentru întâlniri cu oficialii europeni pe tema situaţiei din justiţie şi pentru o manifestaţie şi declaraţii de presă în faţa Palatului de Justiţie, unde li se vor alătura colegii belgieni, anunţă judecătorul Cristi Dănileţ. Reprezentanţi ai Asociaţiei “Forumul Judecătorilor din România”, Asociaţiei “Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor” şi ai Asociaţiei “Iniţiativa pentru Justiţie” se vor întâlni la Bruxelles cu oficiali de prim rang ai Comisiei Europene şi ai Parlamentului European, inclusiv cu Prim-Vicepreşedintele Comisiei Europene, dl. Frans Timmermans, într-un demers care vizează starea justiţiei din România şi care va cuprinde şi un flashmob organizat de magistraţii români în colaborare cu colegii lor din Belgia în faţa Palatului de Justiţie din Bruxelles”, anunţă Dănileţ pe contul său de Facebook. El afirmă că prin reformele legislative adoptate în ultimii doi ani, ignorând avizele Comisiei de la Veneţia şi rapoartele Comisiei Europene, coroborate cu ineficienţa Consiliului Superior al Magistraturii de a garanta în mod real independenţa justiţiei, judecătorii şi procurorii fiind supuşi unor asalturi continue, România se îndepărtează vizibil de la cerinţele statului de drept, scrie News.ro.”O astfel de situaţie tinde să se răspândească în toată Europa, punând sub carantină zeci de ani de dialog şi progrese democratice ce păreau ireversibile. În atare condiţii, instituţiile europene nu pot rămâne în pasivitate, soarta statului de drept în România fiind şi obligaţia acestora”, scrie Dănileţ. În opinia sa, dreptul la informare al entităţilor europene presupune posibilitatea acestora de a dialoga în mod liber şi fără presiuni cu magistraţii români. “De altfel, lipsa unui dialog real al autorităţilor române cu judecătorii şi procurorii a determinat mii de magistraţi români să protesteze sub diverse forme, de la suspendarea şedinţelor de judecată până la ieşirea pe treptele instanţelor şi parchetelor, solicitând, între altele, eliminarea limitărilor adoptate cu privire la libertatea de exprimare a judecătorilor şi procurorilor, abrogarea dispoziţiilor referitoare la înfiinţarea Secţiei speciale pentru investigarea infracţiunilor comise de magistraţi, renunţarea la dispoziţile care prevăd dublarea perioadei de pregătire în cadrul Institutului Naţional al Magistraturii şi la cele care elimină meritocraţia în magistratură”. Integral:
Blocaj la Bruxelles. PE acuza Consiliul ca cedeaza presiunii Guvernului roman: Kovesi e cel mai puternic candidat A treia runda de negocieri intre echipa Parlamentului European si reprezentantii Consiliului UE, pentru functia de procuror-sef european, s-a incheiat fara niciun rezultat. Astfel, s-a ajuns la un blocaj, dupa cum a declarat Claude Moraes, presedintele Comisiei LIBE din Parlamentul European.”Dupa cea de-a treia runda de negocieri cu delegatia Consiliului, regretam profund situatia actuala de blocaj, care impiedica cele doua institutii sa numeasca procurorul-sef al Parchetului European. Procurorul-sef va juca un rol cheie in punerea in practica a Parchetului European, institutie care va contribui la combaterea infractiunilor impotriva bugetului UE”, a declarat Claude Moraes (S&D, Regatul Unit), presedinte al Comisiei pentru libertati civile, potrivit unui
Procurorii CSM o critica dur pe Adina Florea si fac control la Sectia Speciala dupa tentativele de preluare a dosarului Tel Drum-Dragnea “Ma ingrijoreaza modul in care, in mod repetat, Sectia de investigare a infractiunilor din justitie (SIIJ), a solicitat de la o alta structura, in speta de la DNA, in baza unui denunt anonim un dosar ultra-mediatizat, cunoscut de toti ca dosarul Tel Drum”, a declarat astazi procurorul Cristian Ban, in cadrul sedintei Sectiei pentru procurori din cadrul CSM. Membrii Sectiei au discutat solicitarea facuta de procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, privind modul in care Adina Florea (SIIJ), a incercat de patru ori sa preia de la DNA dosarul Tel Drum-Liviu Dragnea. UPDATE 13:40 Sectia pentru procurori din CSM a admis toate solicitarile facute in acest caz si a decis efectuarea unui control la SIIJ, a hotarat ca prin solicitarea repetata de preluarea dosarului Tel Drum s-a adus atingere independentei si impartialitatii procurorilor din cadrul Ministerului Public si ca a fost afectata independenta procurorului DNA care instrumenta dosarul.- “Sectia pentru procurori a CSM a hotarat dispunerea unui control al Inspectiei Judiciare la Sectia pentru investigarea infractiunilor in justitie privind modul de inregistrare, repartizare, precum si prioritizarea solutionarii dosarelor de la data operationalizarii acestei sectii pana la data de 01.04.2019. – Sectia pentru procurori a CSM a hotarat ca prin solicitarea repetata a dosarului nr.986/P/2014 (TEL DRUM) aflat in instrumentarea Directiei Nationale Anticoruptie de catre Sectia pentru investigarea infractiunilor in justitie, s-a adus atingere independentei si impartialitatii procurorilor din cadrul Ministerului Public, componenta a autoritatii judecatoresti.- De asemenea, s-a constatat ca prin acest demers s-a pus presiune si s-a afectat independenta procurorului de caz din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie.” Integral:
CSM sesizeaza Inspectia Judiciara in cazul anchetei deschise de Adina Florea lui Frans Timmermans Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotarat astazi sesizarea Inspectiei Judiciare cu privire la respectarea dispozitiilor legale si regulamentare in inregistrarea si solutionarea dosarului avand ca obiect plangerea formulata impotriva lui Frans Timmermans, prim vicepresedinte al Comisiei Europene. Decizia a fost luata dupa ce ordinea de zi a sedintei a fost suplimentata. In sedinta CSM, procurorul Cristian Ban a aratat ca sunt probleme cu privire la nelegalitatea inregistrarii acestui dosar si cu nelegalitatea solutiei. Procurorul a cerut sa se efectueze veriricari cu privire la respectarea dispozitiilor legale. Asta in contextul in care procurorul Adina Florea a deschis apoi a clasat o ancheta in cazul prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, cercetat pentru abuz in serviciu, fals intelectual, comunicarea de informatii false si constituirea unui grup infractional organizat. Din punct de vedere juridic se punea problema daca Sectia de investigare a infractiunilor din justitie este competenta sa-l cerceteze pe inaltul functionar european si daca cazul nu trebuia clasat automat pentru ca Timmermans are imunitate parlamentara…Timmermans a ajuns sa fie cercetat in Romania dupa ce site-ul “Lumea Justitiei”, apropiat de postul de televiziune Antena3 si de PSD, i-a facut o plangere penala. Denuntul a fost formulat pe 30 ianuarie 2019. Integral:
CSM apara reputatia a 172 de magistrati care au fost jigniti de Aurelian Pavelescu, noul aliat al lui Dragnea Liderul PNTCD, Aurelian Pavelescu, a facut mai multe declaratii publice care au avut ca drept scop imediat discreditarea profesionala si morala a magistratilor care au participat la un protest pe treptele Palatului de Justitie si a fost de natura a dezinforma opinia publica, cu privire la activitatea desfasurata de procurori si judecatori. Afirmatiile sunt dintr-o decizie a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) care a admis o cerere de aparare a reputatiei profesionale formulata de 172 de magistrati, in raport cu mai multe postari ale lui Aurelian Pavelescu, postari care au fost preluate de mai mai multe publicatii online si expuse public. Decizia de aparare a reputatiei a fost luata cu 11 voturi pentru “Admitere”, 1 vot pentru “trimitere la Inspectia Judiciara pentru veririficari pe fond” si 4 voturi pentru “clasarea cererii”. Decizia a fost data luna trecuta, dar motivarea a fost postata in aceasta saptamana pe site-ul CSM. Jigniri in serie. Aurelian Pavelescu a avut mai multe postari in care ii jignea pe magistratii care protestau impotriva modificarilor legislative initiate de PSD-ALDE. De exemplu, pe 16 septembrie 2018, liderul PNTCD i-a calificat pe judecatori si procurori drept “magistrati impostori”, “derbedei”, “imbecili”, “ei sunt statul mafiot”, “politia politica a Romaniei”, “cei mai corupti dintre toti romanii”, “bolsevici”, “magistrati corupti”, “haimanale”, “cozi de topor”, “magistrati mafioti”, “huligani”, “animale folosite politic”. Integral:
Ce intrebare propune judecatorul Cristi Danilet pentru referendumul pe Justitie Judecatorul Cristi Danilet a declarat, joi, ca
Kelemen Hunor despre temele referendumului:
Kovesi nu mai e sub control judiciar. Inalta Curte a desfiintat toate interdictiile impuse de Florea Inalta Curte a desfiintat in intregime controlul judiciar impus Laurei Codruta Kovesi de procurorul Adina Florea. Decizia este definitiva.“Acum pot sa parasesc si tara. S-a revocat controlul judiciar, s-au revocat toate masurile. Mi s-a admis contestatia”, a declarat Laura Codruta Kovesi, imediat dupa pronuntare.Decizia a fost data de judecatorul Francisca Vasile. Au participat doi procurori. Laura Codruta Kovesi a explicat astazi ca la sedinta de judecata au participat doi procurori, unul de la Parchetul General si unul de la Sectia Speciala.”Am dat o declaratie, am explicat motivele de nelegalitate pentru care eu am apreciat ca se impunea ca eu sa fac aceasta contestatie, am raspuns si la intrebari, avocatul meu a sustinut motivele, o sa vedem ce decide instanta. A participat si un procuror de la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si un procuror de la Sectia speciala, dar ce s-a intamplat in sala de judecata eu nu va pot spune. Integral:
Judecatorii din CSM, in frunte cu Savonea, spun ca liderii UE care o apara pe Kovesi
Represalii la CSM după concursul pentru şefia Inspecţiei Judiciare / Judecătoarea Chiş o acuză pe Savonea că a înlocuit-o din poziţia de manager al unui proiect cu fonduri europene / Anterior, Chiş îl notase cu punctaj minim pe favoritul PSD, Lucian Netejoru. Judecătoarea CSM Andrea Chiş, care a făcut parte din comisia de concurs pentru şefia Inspecţiei judiciare (IJ) şi l-a notat cu punctaj minim pe unicul candidat, Lucian Netejoru, o acuză pe şefa Consiliului, Lia Savonea, că a înlocuit-o din poziţia de manager al unui proiect cu fonduri europene, imediat după concurs, potrivit unei postări a judecătoarei Chiş pe o reţea de socializare. „După întocmirea procesului verbal privind concursul pentru funcţia de inspector şef, la data de 1 aprilie 2019, doamna judecător Lia Savonea, preşedinte al CSM, mi-a încetat calitatea de manager al proiectului TAEJ – Transparenţă, accesibilitate şi educaţie juridică şi a desemnat-o pe doamna judecător Evelina Oprina. Am formulat plângere prealabilă ieri, 2 aprilie, după ce mi-a fost comunicată decizia, solicitându-i să o revoce”, a scris Chiş pe Facebook. Ea a explicat pentru G4Media.ro că decizia de înlocuire a fost motivată de Savonea prin faptul că s-a deplasat la Cluj de 2 ori pentru workshopuri în cadrul proiectului TAEJ, fără ca şefa CSM să semneze delegaţiile. Context. Săptămâna trecută, şeful interimar al Inspecției Judiciare (IJ), judecătorul Lucian Netejoru, a fost declarat admis cu un punctaj maxim de 100 de puncte pentru postul plin de șef al IJ de către comisia de concurs a CSM, formată din președinta Consiliului, Lia Savonea, judecătoarea Evelina Oprina și reprezentantul societății civile, Victor Alistar, pe de-o parte, și judecătoarea Andrea Chiș și procurorul Florin Deac, pe de altă parte. Regulamentul de concurs a fost stabilit de CSM încă din 3 decembrie 2018 și spune că cei 5 membri ai Comisiei pot acorda maximum 100 de puncte, însă, pentru a fi admis, candidatul nu poate obține mai puțin de 70 de puncte ca medie aritmetică. Integral pe 
Specialistii din CSM dejoaca planurile lui Toader si Ciorbea in cazul completurilor de 3 judecatori Compunerea completurilor de 3 judecatori de la Inalta Curte se realizeaza printr-o procedura care respecta legea si regulamentele in vigoare, si nu “pe cale interpretativa”. Considerentele deciziei CCR privind completurile de 5 judecatori nu pot fi extinse si in cazul altor completuri de la Inalta Curte sau de la celelalte instante judecatoresti. Concluziile apartin specialistilor Directiei legislatie, documentare si contencios din CSM care au analizat o cerere trimisa de Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, cu privire la modalitatea de alcatuire a completurilor de trei judecatori, a celor “specializate” si a celor penale, civile si de contencios administrativ de la Inalta Curte. Inainte de a trimite solicitarea catre CSM, Victor Ciorbea s-a intalnit cu mai multi condamnati pentru coruptie sa se informeze asupra subiectului….Potrivit specialistilor CSM, Decizia nr. 685/2018 a CCR a avut in vedere doar compunerea completurilor de 5 judecatori de la Inalta Curte, iar nu si a celorlalte completuri de la nivelul instantei supreme ori ale celorlalte instante judecatoresti. “In opinia noastra, considerentele Deciziei CCR nr. 685/2018 nu pot fi extinse in ceea ce priveste desemnarea membrilor acestor din urma completuri“, arata CSM. Potrivit sursei citate, prin Regulamentul privind organizarea si functionarea administrativa a ICCJ s-a stabilit atributia colegiului de conducere al instantei supreme de a aproba compunerea completurilor de judecata in cadrul sectiilor, la propunerea presedintilor de sectii, similar solutiei adoptate de legiuitor in ceea ce priveste completurile de la celelalte instante judecatoresti. Integral:
Ambasadele occidentale la Bucuresti si institutiile UE dau un ultimatum Guvernului PSD/ALDE. A obtinut Dragnea ce a vrut? E fara precedent
Pe cine sa credem? Si de ce? Sa-l credem pe Dragnea, care a facut Teldrum great again? Pe marioneta lui de la guvern? Masina lor de agitprop combinand PSD, RTV, Antena 3 si TVR cu Sputnik si Russia Today? Sau pe cei care apara valori, nu potentati? Cum transam, chiar daca nu-l simpatizam pe Klaus Iohannis, dar nu suntem inca rinocerizati si convertiti la pesedism, conflictul tot mai dur al regimului dragniot cu Europa? Si cum ne pozitionam in disputa la cutite dintre PPE, presedintele Parlamentului European, Tajani, Guy Verhofstadt si liberalii sai, pe de o parte si membri ALDE gen Norica Nicolai si Renate Weber pe de alta? Nu ne priveste? Ramanem indiferenti? Presupunand ca mai suntem neutri si chiar vrem sa stim ce hram poarta o tabara sau alta si cum ne raportam la ele daca iubim Romania si libertatea ei, avem a ne intreba cui prodest. Cine ce are de castigat de pe urma apararii sau vituperarii Laurei Kovesi? Cum profita Tajani care-si exprima sprijinul pentru candidatura ei la functia de procuror-sef european? Dar Tudorel, care, dupa ce a dat-o afara din slujba nemotivat, invoca mai nou, onctuos, “specificul national”?…Problema perena a dezinformatorilor, irezolvabila de regula, e sa probeze ca aparatorii celor linsati mediatic au vreun interes personal in a sari in ajutor victimelor prigoanei de tip peceristo-antenist. Oare ce castiga presedintele PE Tajani aparand-o pe Kovesi? Dar liberalii si crestin-democratii din forul legislativ european? Depinde oare perpetuarea carierelor lor de europarlamentari, (la care tin peste poate femei de genul Norica Nicolai si Renate Weber) de bunavointa unor cleptocrati? De mafia? Depinde ascensiunea lor politica de infractori ca Dragnea? De penali ca Tariceanu? De Putin? A nu ceda in fata presiunilor si intimidarilor, a nu pune botul la mita si promisiuni de ascensiune in cariera, a apara nu atat potentati, cat oameni nedreptatiti si valorile lor, ca lupta impotriva coruptiei, cand aceste valori sunt calcate in picioare spre a se “submina institutiile democratice si a se incuraja influenta maligna a adversarilor” vestului, ca sa-l citez pe Mike Pompeo, cel cenzurat de MAE: Despre asta ar trebui sa fie Europa. Despre asta, daca nu ne predam, va fi si Romania de maine. Integral:
21 de organizatii civice cer Guvernului sa nu adopte OUG pe Justitie .…”Organizatiile non-guvernamentale si comunitatile civice semnatare somam in termenii cei mai fermi Guvernul Romaniei sa nu adopte, nici la sedinta de azi de la orele 16:00, nici ulterior, o ordonanta de urgenta care sa modifice Codul Penal si Codul de Procedura Penala. Nu exista niciun temei rezonabil care sa justifice urgenta, astfel ca punerea acestor doua legi deosebit de importante in acord cu deciziile Curtii Constitutionale a Romaniei se poate efectua prin procedura legislativa normala, in Parlament”, se arata intr-un comunicat de presa remis miercuri Ziare.com. Asociatiile atrag atentia ca “interesele unor persoane din conducerea actualei majoritati parlamentare, persoane condamnate definitiv, in prima instanta si/sau urmarite penal, care de mai bine de doi ani exercita cu rea-credinta demnitatile publice pe care le-au ocupat, direct sau indirect, in urma alegerilor parlamentare de la 11 decembrie 2016, nu constituie temeiuri rezonabile pentru adoptarea unei anumite legislatii prin proceduri exceptionale”. “Guvernul Romaniei, chiar daca este condus de o persoana fidela presedintelui Camerei Deputatilor si PSD, al carui cazier penal este notoriu, nu este avocatul acestor domni si doamne. Membrii Guvernului se afla in serviciul public si ar face bine sa nu uite asta”, subliniaza organizatiile. Oamenii acestei tari traiesc sub imperiul unei presiuni enorme legate de justitie Acestea ii cer in special ministrului Tudorel Toader sa opreasca “in acest moment” orice tentativa de a modifica Codurile Penale. “Cerem in mod special Ministrului Justitiei, domnul Tudorel Toader, autorul proiectelor de ordonanta de urgenta in domeniul justitiei, a legislatiei penale si procesual penale, respectiv autorul infamei Ordonante de Urgenta a Guvernului nr. 7/2019, care a determinat proteste fara precedent ale magistratilor, sa opreasca in acest moment orice tentativa de modificare a Codurilor Penale. Iar daca planurile despre existenta carora exista informatii in presa nu vor fi abandonate, vom ramane in strada pana la demisia doamnei Prim-Ministru Viorica Dancila si, implicit, a intregii echipe guvernamentale. Integral: 

Firea si-a facut bugetul: Da 11 milioane de euro pentru biserici Primaria Capitalei va aloca in acest bisericilor din Bucuresti peste 11 milioane de euro, conform proiectului de buget pentru 2019. Mai exact, primaria va da 52.899.965 de lei, adica 11.115.877 de euro. In proiectul de buget, apare stipulat, la punctul 18, ca Primaria Capitalei va aloca Patriarhiei Romane 10 milioane de lei pentru finalizarea lucrarilor la direct Catedrala Mantuirii Neamului. Insa in acelasi proiect la punctul 56 apare ca vor fi dati tot 10.000.000 de lei catre Patriarhia Romana, tot pentru finalizarea lucrarilor la Catedrala Mantuirii Neamului. Poate fi o eroare sau suma finala sa fie, de fapt, de 20 milioane de lei pentru catedrala. Ziare.com a adresat o intrebare in acest sens Biroului de Presa al PMB. Dar mai sunt ajutate financiar multe alte lacase de cult din Capitala. Cate un milion de lei vor merge la Parohia Militari II-Cuvioasa Parascheva; Biserica Iustin Patriarhul; Biserica Serban Voda; Progresul III pentru construirea unui camin de batrani si capela. Integral:
„Represiune nedreapta”. O paste puscaria pe Adina Florea dupa ce
Marea manipulare in cazul “tortionarului Lazar”. Cei doi “Lazari” de la Aiud.
Ce-i lipsea bătrânei Sofia din Gorj ca să cumuleze pensia cu salariul: stele de chestor. Cazul Sofiei Chiţoran, bunica de 83 de ani, care a fost concediată de la grădiniţa unde lucra ca femeie de serviciu pe motiv că primea pensie CAP, a ajuns la urechile mai marilor de la Ministerul Educaţiei care au decis să o reintegreze. Tanti Sofia lucra la Grădiniţa 1 din Motru, de 40 de ani şi tocmai de aceea a fost subiectul unui reportaj […] „Împletirea” pensiei cu salariul, sport naţional pentru înalţii funcţionari Iar explicaţia directoarei este cel puţin halucinantă având în vedere că tot presa a scris nu de puţine ori despre tinerii pensionari care deşi încasează pensii speciale de zeci de mii de lei se întorc la serviciu în cadrul aceleiaşi instituţii de stat de unde s-au pensionat, încasând astfel, perfect legal, şi indemnizaţii de zeci de mii de lei. Reamintim că nu mai puţin de 30 de înalţi funcţionari din Ministerul de Interne au încasat multă vreme pensii grase şi, în acelaşi timp, au rămas în continuare pe posturi, fiind remuneraţi cu salarii la fel de grase. Dintre aceştia cinci au fost consilieri ai ministrului de Interne Carmen Dan. Secretarul de stat de la MAI, Cornel Ciocoiu, de exemplu, la 43 de ani, încasa 13.000 de lei pensie şi încă 10.000 lei salariu. Un alt ofiţer MAI privilegiat a fost comisarul-şef Alina Popescu. În ianuarie 2017, ministrul de Interne Carmen Dan a transferat-o în aparatul central al MAI, de la Slatina, unde a fost şefa Serviciului Cabinet din cadrul IPJ Olt. În calitate de consilier al ministrului, Alinei Popescu aproape i-a fost dublat salariul. După fix 6 luni, comisarul-şef a ales să se pensioneze. Aşa se face că la 44 de ani, fosta poliţistă a ajuns să încaseze o pensie de zeci de mii de lei. La scurt timp însă, aceasta a fost reîncadrată fix pe aceeaşi funcţie de consilier al ministrului, primind şi un salariu consistent. Integral pe
Isarescu ar vrea sa aduca rezerva de aur in tara: Sa marim muzeul, sa atinga fiecare un lingou Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Mugur Isarescu, sustine, in nume personal, repartierea aurului, dar un aviz oficial urmeaza sa fie dat de Consiliul de Administratie in urmatoarea perioada.”Nu pot sa vorbesc in numele Consiliului (Consiliului de Administratie al BNR), dar as inclina, personal, da. Scopul rezervei, inclusiv cea de aur, este sa dea credibilitate”, a afirmat Mugur Isarescu, in cadrul briefing-ului de presa de marti, intrebat daca este de-acord cu repartierea aurului, dupa cele mai recente discutii si propuneri. Guvernatorul BNR a mentionat ca, imediat dupa aceasta sedinta, cea de marti, CA al BNR mai are o sedinta si va trimite “avizul, opinia BNR catre Parlament”, fiind “in termenul de 30 de zile”, pana cand pot trimite un raspuns.”Noi luam la aur, pana in criza, 1 procent – un procent si ceva, la valuta, la dolar luam 5 sau 6 pe diferite plasamente. Raportul s-a cam pastrat. Daca la dolar a ajuns 0 sau negativ, ajunsese, va dati seama cata fantezie au avut cei care tot revenit si au revenit ca nu stiu cat a pierdut Banca Nationala ca nu a obtinut dobanda la aur….Guvernatorul BNR a subliniat ca rezerva nu este investitie. “Rezerva este rezerva, nu este investitie. Aurul are o mare dimensiune emotionala. Suntem aproape hotarati sa marim partea din muzeu privind aurul, sa gasim o modalitate sa treaca fiecare dintre dumneavoastra si sa atinga un lingou de aur. Sa vedem cum asiguram securitatea”, a mai spus Isarescu. Integral:
Dupa ce le-a taiat banii, Teodorovici marcheaza Ziua Autismului vorbind despre barbatia lui (Video) Dupa ce a exclus total din bugetul pe 2019 finantarea asistentei persoanelor cu dizabilitati, pasand sarcina la autoritatile locale, Guvernul a bifat, marti, semnarea unui protocol de colaborare intre cateva ministere pentru a marca Ziua Internationala de Constientizare a Autismului. Protocolul intre Ministerul Sanatatii, Ministerul Educatiei, Ministerul de Finante si Casa Nationala de Sanatate prevede “implementarea masurilor necesare cresterii accesului persoanelor diagnosticate cu tulburare de spectru autist la servicii integrate de sanatate, sociale si de educatie”. Insa in declaratiile sustinute de conducatorii acestor institutii chiar si ei au vorbit despre speranta ca aceste masuri se vor implementa intr-un viitor pe care l-ar dori apropiat, dar pentru care nu pot sa garanteze mare lucru. In orice caz, nu au lipsit declaratiile mari precum “zi istorica” si nici atacurile politice. Integral:
Bruxelles-ul amenință România cu ”opțiunea nucleară”. Comisarii europeni decid miercuri cum trebuie acționat pentru a apăra statul de drept. Colegiul Comisarilor europeni va discuta miercuri situația statului de drept în România, a declarat marți seară Mina Andreeva, purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene, anunțul venind într-un moment în care se speculează tot mai mult că Bruxelles-ul ar putea recurge la ”opțiunea nucleară”, adică la demararea procedurilor pentru suspendarea dreptului de vot al României, așa cum s-a întâmplat cu Polonia. „Comisia Europeană trebuie să acționeze pentru a apăra statul de drept. Colegul va discuta mâine situația actuală a statului de drept în România”, a scris pe Twitter Mina Andreeva, o purtătoare de cuvânt a executivului european. Anunțul vine în contextul în care PSD nu renunță la promovarea ordonanțelor de urgență privind codurile penale și contestația în anulare pentru deciziile definitive ale completurilor de 5 de la instanța supremă, iar oficialii europeni sunt îngrijorați de măsurile luate împotriva lui Kovesi, candidată al postul de procuror-șef european. Pe 22 februarie, șefa Reprezentanței Comisiei Europene la București, Angela Cristea, a avertizat că Bruxelles-ul are o serie de instrumente de intervenție pentru a răspunde încălcării principiilor statului de drept în România: “Există procedura de infringement, există întotdeauna și opțiunea nucleară, dar sperăm să nu ajungem acolo”. “Este foarte clar că îngrijorările pe care le exprimăm în mod repetat, din ce în ce mai mari, reflectă îngrijorările reale care vin din România. (…) Nu suntem convinși de argumentele care vin din partea omologilor din România și care spun că nu va fi afectată independența justiției. Și atunci de ce este atâte lume îngrijorată, dacă nu va fi afectată independența justiției?”, spunea atunci Angela Cristea. Integral pe
Tudorel Toader vrea sa aduca inca 41 de oameni la Sectia Speciala pentru investigarea magistratilor Ministerul Justitiei, condus de Tudorel Toader, a lansat in dezbatere publica un proiect de hotarare de guvern, prin care se suplimenteaza cu 41 numarul de posturi de la Sectia speciala de investigare a magistratilor. Infiintarea Sectiei Speciale a fost vehement contestata de magistrati, care cer desfiintarea ei, ingrijorati fiind de presiunile politice care pot fi facute prin intermediul acesteia la adresa lor. In replica, ministrul Tudorel Toader nu numai ca nu intentioneaza sa o desfiinteze, ci o face si mai puternica. Proiectul de HG are un articol unic: “Numarul maxim de posturi prevazut pentru Ministerul Public la art. 1 alin. (1) din Hotararea Guvernului nr. 39/2014 privind stabilirea numarului maxim de posturi pentru Ministerul Public, cu modificarile si completarile ulterioare, se suplimenteaza cu 25 de posturi de ofiteri si agenti de politie judiciara, 7 posturi de specialisti, 6 posturi de personal auxiliar de specialitate si 3 posturi de personal conex, care revin Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie”. Propunerile, sugestiile si opiniile cu valoare de recomandare referitoare la
Toti candidatii la functia de procuror general au fost admisi. Urmeaza interviul cu Tudorel Toader Toti cei patru candidati care si-au depus dosarele in cadrul procedurii de selectie pentru functia de procuror general au fost admisi, a anuntat, luni, Ministerul Justitiei. Astfel, Augustin Lazar, Marian Drilea, Gabriela Scutea si Daniel Horodniceanu vor sustine interviurile in 10 aprilie. “Candidatii declarati admisi vor sustine un interviu in data de 10 aprilie 2019, incepand cu ora 09:00 la sediul Ministerului Justitiei din Bucuresti”, au transmis reprezentantii Ministerului Justitiei. Amintim ca pe 29 martie, cand Ministerul Justitiei a publicat lista candidatilor inscrisi in cursa pentru sefia Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, doar Augustin Lazar, actualul procuror general, avea dosarul complet. Ceilalti 3 au depus intre timp documentele care le lipseau. Cine sunt cei 4 candidati. Tudorel Toader a anuntat pe 21 februarie ca va declansa procedura de selectie pentru functia de procuror general, in contextul in care mandatul lui Augustin Lazar expira la sfarsitul lunii aprilie. Toader declansase anterior si procedura de revocare din functie a lui Lazar. Integral:
Tema remanierii se amână în PSD. Tudorel Toader, așteptat în continuare să dea OUG pe Codurile penale în ședința de Guvern din această săptămână Social-democrații nu renunță la promovarea ordonanțelor de urgență privind codurile penale și contestația în anulare pentru decizile definitive ale completurilor de 5 de la instanța supremă. Surse din partid au declarat pentru HotNews.ro că PSD așteaptă ca în ședința de Guvern din această săptămână ministrul Justiției să pună pe ordinea de zi cele două acte normative, în pofida criticilor de la Bruxelles. De altfel, ministrul Justiției se află în aceste zile la Bruxelles. “Așteptăm săptămâna aceasta să vedem ce se întâmplă la ședința de Guvern și apoi o să discutăm despre remaniere. Zilele acestea este la Bruxelles, să vedem cu ce impresii vine de acolo. Remanierea se face după ce vedem ce decizie ia Toader”, au declarat pentru HotNews.ro sursele citate. Reamintim că social-democrații așteaptă de la ministrul Justiției adoptarea celor două ordoanțe de urgență, sub presiunea remanierii. Săptămâna trecută, potrivit surselor Hotnews.ro, premierul Viorica Dăncilă ar fi încercat să obțină un acord al oficialilor de la Bruxelles asupra ordonanțelor de urgență pregătite de Ministerul Justiției. Integral:
Invatamantul obligatoriu a fost extins la 15 clase. Cum se aplica legea promulgata azi de Iohannis Presedintele Klaus Iohannis a promulgat luni o lege pentru modificarea Legii educatiei nationale nr. 1/2011, care prevede ca invatamantul general obligatoriu este extins treptat la 15 clase, pana in anul 2030. Actul normativ prevede ca grupa mare din invatamantul prescolar, invatamantul primar, gimnazial si invatamantul liceal devin obligatorii pana in 2020. “Invatamantul general obligatoriu cuprinde invatamantul primar, invatamantul gimnazial si primii doi ani ai invatamantului secundar superior. Invatamantul secundar superior si grupa mare din invatamantul prescolar devin obligatorii pana cel mai tarziu in anul 2020, grupa mijlocie pana cel mai tarziu in anul 2023, iar grupa mica pana in anul 2030. Frecventarea invatamantului obligatoriu poate inceta la forma cu frecventa la 18 ani”, se stipuleaza in actul normativ. Integral:
Fondatoarele asociatiei “Daruieste viata” acuza Ministerul Finantelor de “atac in stil mafiot” impotriva ONG-urilor Oana Gheorghiu si Carmen Uscatu, fondatoarele asociatiei “Daruieste viata”, care construieste primul Spital de Oncologie si Radioterapie Pediatrica din Romania, acuza Ministerul Finantelor de “atac in stil mafiot” impotriva ONG-urilor.”A inceput atacul direct la ONG-uri. Un atac in stil mafiot: esti obligat sa indeplinesti reguli care nu pot fi indeplinite. Un atac care poate bloca SPITALUL pe care 250.000 de oameni il construiesc”, afirma fondatoarele asociatiei. Oana Gheorghiu si Carmen Uscatu precizeaza, pe Facebook, ca ministrul Eugen Teodorovici a dat, pe 15 martie, fara respectarea termenului legal de dezbatere publica, “un ordin abuziv, prin care ONG-urile trebuie sa indeplineasca o procedura birocratica: sa depuna, iar si iar, documente pe care le-au mai depus la ANAF, sa faca dovada ca nu au datorii la stat (desi ANAF are toate insitutiile la indemana si-ti blocheaza imediat conturile in caz ca n-ai platit la timp) si, cireasa de pe tort, sa declare pe propria raspundere ca fac ce zic ca fac, ca si cum din start se prezuma ca ONG-urile una zic si alta fac”. Ele explica faptul ca procedura e absurda si inutila, dar chiar si asa ea nu poate fi respectata, pentru ca declaratia electronica pe care au obligatia ONG-urile sa o depuna, pentru a figura in Registru si a putea in continuare sa obtina donatii si sponsorizari, nu exista pe site-ul ANAF. “E o actiune manipulativa fara precedent, realizata de Ministerul Finantelor Publice. Nicio institutie publica nu a mai facut pana acum o lege doar ca sa distruga anumite entitati. Caci in momentul in care dai o lege dar nu si mijloacele prin care aceasta sa fie respectata este clar ca vrei sa DISTRUGI. Integral:
Claudiu Nasui (USR): Avem dovada ca Teodorovici a masluit deficitul, folosindu-se de banii intreprinzatorilor romani Ca sa nu depaseasca, in 2018, tinta de deficit bugetar – in ciuda cheltuielilor sale nechibzuite – Cabinetul Dancila a amanat nejustificat, timp de mai multe luni, returnarea TVA catre firmele din tara. In acest fel, apreciaza deputatul USR Claudiu Nasui, Guvernul s-a folosit pe nedrept de banii intreprinzatorilor romani si a falsificat o serie de date care descriu starea economiei romanesti. Parlamentarii Opozitiei apreciau, inca din toamna anului trecut, ca – in conditiile cresterii masive a cheltuielilor angajate de Guvern – cu greu ar mai putea Romania sa raporteze un deficit bugetar sub limita de 3%, asa cum ne-a impus UE. Cu toate astea, Guvernul a sustinut, in permanenta, ca totul merge bine in economia romanesca si ca deficitul nici macar nu va atinge pragul critic de 3%. Ulterior, la inceputul lui 2019, mai multi ministri ai Cabinetului Dancila s-au laudat in repetate randuri cu faptul ca tinta de deficit nu a fost depasita. Cum a reusit Guvernul sa nu depaseasca limita impusa de UE? E foarte simplu, sustine deputatul USR Claudiu Nasui: incepand din toamna trecuta, statul nu a mai returnat TVA care firme, ca sa nu adanceasca deficitul. Si a tinut-o tot asa, intarziind sa le dea intreprinzatorilor banii, pana in luna martie. Claudiu Nasui a explicat pe larg cum le-a retinut Guvernul banii intreprinzatorilor care avea dreptul la rambursare de TVA pentru a pacali UE cu privire la deficitul bugetar inregistrat in anul 2018. Integral:
Document. Factorii poștali, informatori PSD, printr-un protocol propus de șefii Sindicatului Lucrătorilor Poștali / Orban: Vom da în judecată PSD pentru această mizerie inimaginabilă
Marea coruptie este noul comunism. In Romania avem o coruptie de tip rusesc, nu occidental Interviu cu Iulian Fota
Buna dimineata intr-o zi de luni, 1 aprilie! In tara, vreme schimbătoare, mai caldă decât în mod normal în prima zi, luni, cu maxime între 9 grade Celsius în nordul Moldovei și 24 de grade în Oltenia, Muntenia, Banat. Ulterior, vor scădea temperaturile și până spre sfârșitul săptămânii vor avea variații, în general între 10 și 20 de grade. În estul Transilvaniei vor fi 6 – 7 grade. Minime, în general între -5 și 5 grade, mai scăzute în estul Transilvaniei spre -9, -8 grade, precipitații pe arii restrânse, trecător. Ulterior, aria precipitațiilor se va extinde iar în zonele montane, lapoviță și ninsoare, mai ales la altitudini mari. Luni în Capitală – un cer temporar noros, 22 – 23 de grade.. Marți scade temperatura destul de accentuat, până în jurul maximei de 12 grade după-amiază, cer temporar noros. Zilele următoare: variații ale temperaturii aerului între 13 și 17 grade Celsius până spre sfârșitul săptămânii viitoare. Minime la București, 0 – 2 grade în general, cu posibilitatea de a se înregistra temperaturi sub 0 grade. În prima jumătate a săptămânii vor fi temperaturi minime apropiate de 0 grade Celsius, iar spre sfârșiul săptămânii va urma spre 4-5 grade, (ANM)
Exclusiv Un procuror rupe tacerea: Adevarurile nespuse despre “abuzuri”, “victime” si “destine frante”. “Nu vreau sa imi fie rusine ca am tacut!”
Cazul in care SIIJ a vrut sa ia dosarul Dragnea – Tel Drum de la DNA a ajuns in atentia Curtii de Justitie a UE Modul in care procurorul Adina Florea, de la Sectia de investigare a infractiunilor din justitie (SIIJ), a incercat sa preia de mai multe ori de la DNA, dosarul Tel Drum-Liviu Dragnea, in baza unui denunt anonim, apare in cea de-a patra sesizare trimisa de magistratii romani la Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) . Sesizarea a fost facuta de Curtea de Apel Brasov. Informatia este importanta, mai ales in contextul in care, posibilitatea ca un dosar de la un parchet sa fie preluat de SIIJ, in baza unui denunt facut impotriva unui magistrat, fusese analizata intr-un raport al Grupului Statelor impotriva Coruptiei (GRECO) . Acest organism al Consiliului Europei a criticat dur infiintarea acestei Sectii Speciale. “Pe de alta parte, posibilitatea deja analizata de GRECO privind crearea unui cadru legal prin care aceasta structura preia si alte dosare de urmarire penala in masura in care se formuleaza plangeri penale impotriva unor magistrati in legatura cu acestea,
SS il ameninta pe Timmermans si pregateste noi anchete impotriva oficialilor europeni? 
Ministerul Finantelor continua sa se imprumute in forta: vrea de la banci 3,62 miliarde lei in aprilie, cu aproape 50% peste martie Ministerul Finantelor Publice (MFP) intentioneaza sa imprumute de la banci in aprilie 3,62 miliarde de lei, inclusiv sumele suplimentare, cu 46,5% mai mult decat in martie si cu 27,3% peste cea atrasa, reiese dintr-un anunt al ministerului. Finantele si-au propus pentru martie o suma de 2,47 miliarde de lei, dar au atras 2,827 miliarde de lei, dintre care 2,727 miliarde de lei suma tinta orientativa, potrivit datelor afisate de Banca Nationala a Romaniei (BNR). Pentru a obtine suma vizata in aprilie, MFP a anuntat ca va scoate pe piata titluri de stat in valoare de 400 de milioane de lei, cat in luna precedenta, printr-o singura licitatie, care va fi organizata la data de 11 aprilie si care va avea o maturitate de un an. Finantele au programate alte sapte sesiuni pentru a vinde obligatiuni guvernamentale, cu una mai mult decat luna precedenta, iar suma totala dorita este de 3,2 miliarde de lei, cu 54,6% peste suma vizata luna trecuta. Mai exact, MFP planuieste sa imprumute o suma tinta orientativa de 2,8 miliarde de lei, cu 55,55% mai mult decat cea vizata in martie, pe care sa o completeze cu 420 de milioane de lei din sapte sesiuni suplimentare de oferte neconcurentiale, un nivel, de asemenea, cu 55,55% peste cel vizat luna precedenta. Integral:
Cu ce ne-ar ajuta interzicerea comunismului? Ioan Stanomir: este vital sa ne opunem tentativelor de reabilitare Comunismul este inamicul libertatii si al demnitatii umane, pe toate planurile, si este vital sa intelegem natura acestei ideologii criminale pentru a ne opune tentativelor de reabilitare a acestei viziuni teribile si insangerate despre om si societate, afirma prof.dr. Ioan Stanomir.”Daca Romania ar fi aplicat lustratia imediat dupa Revolutie am fi castigat timp si probabil ca n-am fi avut acum o coruptie endemica, o justitie monitorizata de la Bruxelles si o economie devalizata de milionarii care si-au ascuns petlitele de Securist sub frac“, spunea Germina Nagat (CNSAS) intr-un
Comisia Europeană critică ancheta împotriva Laurei Codruța Kovesi și face apel la PSD-ALDE să nu blocheze procedura de selecție a fostei șefe a DNA pentru șefia Parchetului european Comisia Europeană a criticat dur vineri punerea Laurei Codruța Kovesi sub control judiciar și a făcut un apel la coaliția PSD-ALDE să nu intervină în procedura de selecție a procurorului-șef european prin anchetarea fostei șefe a DNA. Declarațiile făcute de purtătorul-șef de cuvânt al Comisiei Europene pe această temă: -Comisia urmărește ultimele evoluții în ceea ce privește procedura aflată în desfășurare de selecție a procurorului-șef al Parchetului european. -Este crucial ca toți candidații, selectați de o comisie independentă, să fie tratați corect în cursul acestui proces. -Așadar, Comisia face apel la Guvernul român și la autoritățile de la București să respecte fără abateri principiul cooperării sincere, prevăzut în Tratatul UE, în ceea ce privește procedura de selecție a procurorului-șef al Parchetului european. Toți candidații trebuie să poată parcurge toate etapele procedurii de selecție fără a fi împiedicați. –Reiterăm faptul că, în ultimul raport MCV, Comisia Europeană a evidențiat faptul că are mari îngrijorări în ceea ce privește Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din justiție și, mai ales, în ceea ce privește independența acestei unități de parchet. O serie de reacții dure au venit vineri din partea mai multor instituții europene, după ce Secția specială de investigare a magistraților a anunțat inculparea oficială a Laurei Codruța Kovesi și punerea acesteia sub control judiciar. Liderul grupului PPE din Parlamentul European, Manfred Weber, a avertizat că va cere o dezbatere în plenul PE asupra acestei chestiuni ”total inacceptabile și fără precedent în Europa”. Integral:
Președinta Înaltei Curți, Cristina Tarcea, despre OUG pe Coduri: Ar exista o urgență justificată doar pentru implementarea deciziilor CCR, dar acesta nu este un pretext pentru a adopta și alte soluții legislative Președinta Înaltei Curți, Cristina Tarcea, a declarat, vineri, despre eventuala adoptare a unei OUG pentru modificarea Codului Penal și de Procedură că ar exista o urgență justificată doar pentru implementarea deciziilor CCR, adăugând însă că acesta nu poate fi un pretext pentru a opera și alte modificări în legislația penală. ”Ordonanța de urgență este rezultatul unei atribuții de delegare legislativă care este conferită Guvernului. Dar această delegare legislativă nu operează în orice condiții ci numai atunci când urgența este justificată. Din punctul meu de vedere, ar exista o urgență justificată doar pentru implementarea deciziilor CCR, care nu au fost implementate prin măsuri legislative și atât. Urgența din acest punct de vedere rezidă de mult timp. Dar ăsta nu este un pretext pentru a profita de aceste decizii pentru a adopta pe cale de OUG și alte soluții legislative care nu făcut obiect de analiză a CCR”, a declarat Cristina Tarcea pentru Realitatea TV. Președinta Înaltei Curți a criticat declarațiile politicienilor referitoare la magistrați. ”În secolul 21 în spațiul public aud declarații prin care se dau directive judecătorilor ce să facă, cum să facă. În secolul 21 aud declarații în spațiul public că ar trebui reincriminată insulta și calomnia. În secolul 21 aud declarații în spațiul public că ar trebui desființate hotărârile judecătorești irevocabile. Vi se pare că suntem pregătiți pentru a ne respecta obligațiile în plan internațional?”, a mai spus Tarcea. Integral:
Guvernul a modificat OUG 114: ROBOR-ul este inlocuit, noi reguli pentru taxa bancara, nicio modificare la Pilonul II Guvernul a modificat, vineri, prin ordonanta de urgenta, controversata OUG 114 adoptata la finalul anului trecut. Astfel, potrivit noului act normativ, taxa pe activele bancare nu mai face referire la ROBOR, ci la cota de piata.”In ceea ce priveste taxa anuala pe active financiare datorata de institutiile bancare, se ajusteaza mecanismul de calculare prin restrangerea bazei de impozitare a activelor financiare, stabilirea unor cote diferentiate de impozitare in functie de cota de piata a fiecarei banci, reducerea pana la zero a taxei in functie de numarul de credite acordate sectorului neguvernamental, ma refer la societatile nefinanciare si gospodariile populatiei si ajustarea dobanzilor la depozite si credite. Taxa pe active financiare nete se determina semestrial de catre fiecare institutie bancara cu regularizare anuala, cu aplicarea cotelor de impozitare asupra bazei impozabile. Termenul de plata a taxei pe active calculata la nivelul primului semestru este 25 august. Regularizarea acestuia se realizeaza pana la 25 august din anul urmator”, a anuntat premierul Viorica Dancila la inceputul sedintei de guvern. Totodata, Executivul modifica si ordonantele 50 si 52, astfel ca indicele ROBOR, criticat in repetate randuri de guvernanti, va fi inlocuit. “In formula de calcul al dobanzilor variabile din contractele de credit in lei indicele ROBOR va fi inlocuit cu un indicator calculat exclusiv pe baza tranzactiilor interbancare care se publica pe site-ul BNR. Din 2 mai, noul indice se aplica doar creditelor noi contractate de populatie. In consecinta, noul indice se va aplica si noilor credite de refinantare a creditelor aflate in derulare”, a adaugat Dancila. In ceea ce priveste Pilonul II de pensii, aici nu vor exista modificari la OUG 114. Guvernul le doar un ragaz administratorilor de pensii private si suspenda pana pe 31 mai aplicarea reglementarilor privind cerintele de capital.”In legatura pilonul II, au avut loc consultari cu actionarii si administratorii de pensii private, Ministerul Muncii, ASF, astfel ca se suspenda pana la 31 mai aplicarea reglementarilor privind cerintele de capital ale administratorilor fondurilor de pensii….In ceea ce priveste domeniul energiei, premierul a precizat ca se mentine plafonarea preturilor pentru consumatorii casnici, concomitent cu renuntarea la plafonarea acestora pentru consumatorii industriali. Integral:
Iohannis castiga procesul cu MApN: Generalul Ciuca se intoarce la sefia Armatei Curtea de Apel Bucuresti a respins, vineri, ca inadmisibila actiunea prin care Ministerul Apararii cerea anularea decretului semnat de Klaus Iohannis pentru prelungirea mandatului generalului Nicolae Ciuca in functia de sef al Statului Major al Armatei. Potrivit minutei, instanta a obligat Ministerul Apararii la plata sumei de 900 de lei reprezentand cheltuieli de judecata. Decizia a fost data de judecatorul Silviu Gabriel Barbu si nu este definitiva. Generalul Nicolae Ciuca urmeaza sa se intoarca la sefia Armatei, deoarece in acest moment sentinta de suspendare a decretului, data de judecatorul Vasile Bicu, inceteaza, avand in vedere ca s-a dat pronuntarea in faza de fond. “Dispune suspendarea executarii Decretului nr. 1131/2018 pana la pronuntarea instantei de fond“, se arata in decizia de suspendare semnata de Vasile Bicu, pe 31 ianuarie 2019. Motivarea: Este inadmisibila. Potrivit minutei instantei, judecatorul Silviu Gabriel Barbu a respins procesul deschis de MApN impotriva lui Klaus Iohannis ca fiind inadmisibil, in privinta controlului judecatoresc in contenciosul administrativ asupra actelor de comandament militar. Prevederea la care face trimitere judecatorul este din Legea 554/2004 a contenciosului administrativ, articolul 5: “Actele nesupuse controlului si limitele controlului”, unde la alineatul 1, litera b) se arata ca “nu pot fi atacate in contenciosul administrativ: actele de comandament cu caracter militar”. Integral: 




