Buna dimineata intr-o zi de sambata, 4 mai! O masa de aer mai rece, cu origini polare va cobori si va cuprinde treptat partea de nord, vest, centru a Europei in zilele urmatoare. Aceasta va afecta partial si teritoriul tarii noastre, cel mai probabil incepand de marti, cand valorile termice vor marca o scadere chiar si cu 10 grade fata de zilele anterioare, mai ales in partea de sud, sud-vest a teritoriului, acolo unde ne asteptam ca maximele sa atinga 20-17 de grade zilele acestea, iar marti sa fie cel mult 15-17 grade. Aceasta masa de aer rece ne va afecta pana spre sfarsitul saptamanii, cand vremea va fi mai rece decat in mod normal pentru aceasta perioada, adica marti, miercuri si joi. De vineri speram intr-o ameliorare, o crestere usoara a temperaturilor in toate regiunile, la inceput in cele vestice si sud-vestice, apoi in toata tara. Totodata aceasta schimbare de masa de aer se va face si cu intensificari ale vantului pe care le vom regasi local si temporar, marti, in aproape toate regiunile si pe un fond de vreme mai inchisa cu multa nebulozitate si cu ploi in mare marte din tara, iar pe crestele montane precipitatiile se vor transforma in lapovita si ninsoare. In Bucuresti duminica se vor inregistra 20-24 de grade, iar de marti maximele vor ajunge la 13-15 grade.
Iohannis spune ca in Romania democratia nu e in pericol. Jurnalist german: Am inteles corect, spuneti ca e totul ok? (Video) Iohannis a fost vineri invitat de onoare la cea de-a IX-a editie a conferintei “The State of the Union” (Starea Uniunii – n.red.), organizata de Institutul Universitar European din Florenta. Seful statului a fost intervievat, pe scena, de jurnalistul german Klaus-Dieter Frankenberger, de la Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jurnalistul l-a prezentat pe Iohannis drept un “aprig aparator al independentei sistemului judiciar si un luptator impotriva coruptiei”, astfel ca prima intrebare a fost despre cat de ingrijorat este in ce priveste starea democratiei in tara noastra.”Democratia noastra nu e sub amenintare, dar democratia e sub presiune. In Romania avem o situatie interna foarte complicata, oamenii vin si ma intreaba daca e democratia din Romania in pericol si le spun ca nu, dar avem o democratie foarte vie (rade – n.red.) “, a raspuns Iohannis. Frankenberger a revenit insa putin mai tarziu, cerand lamuriri. “Am inteles corect ce ati spus, domnule presedinte? Spuneti ca in Romania nu sunt semne ca institutii guvernamentale si judiciare sunt sub amenintarea unor forte corupte nici macar putin? E totul ok?”, a intrebat el. Iohannis a descris situatia drept complexa si complicata, lasand sa se inteleaga ca mai degraba ar fi vorba de o problema de “coabitare institutionala”.”Situatia e foarte complicata. Nu vreau sa o colorez mai roz decat e in realitate. Avem amenintari la adresa justitiei, populism, tot felul de situatii… avem ceea ce s-ar numi o coabitare dura intre presedinte si Guvern. Este foarte complicat si stresant pentru cetateni si sistemul public. Integral: http://www.ziare.com
Pesedistii in frunte cu deputatul “Mitraliera” au inventat un termen nou in Codul Penal pentru a-i salva de inchisoare pe evazionisti Un cuvant strain de dreptul penal romanesc a trecut de toate filtrele legislative: initiatori, avize de la diferite comisii parlamentare, Camera Deputatilor si Senat. Hiba a fost gasita la Curtea Constitutionala. Se intampla in cazul legii care ii scapa pe evazionisti de dosarele penale. Este vorba de un proiect legislativ initiat de 16 deputati PSD. Printre cei mai ferventi sustinatori sunt deputatii PSD Catalin Radulescu (zis si “Mitraliera”) si Andreea Cosma. Catalin Radulescu are o condamnare definitiva pentru dare de mita, in timp ce Andreea Cosma a fost condamnata in prima instanta la patru ani de inchisoare pentru complicitate la abuz in serviciu. Practic, potrivit proiectului, persoanele acuzate de evaziune fiscala scapa de urmarirea penala daca achita prejudiciul integral, la care se adauga 20% din suma datorata, prevedere de care se poate beneficia o singura data. Legea, declarata neconstitutionala. Judecatorii CCR au decis ca aceasta lege este neconstitutionala si eu motivat ca proiectul legislativ incalca atat cerintele de calitate a legii, cat si principiul legalitatii incriminarii si a pedepsei, prevazute de Constitutie. Potrivit CCR, una dintre dispozitiile criticate “este lipsita de claritate, precizie si previzibilitate, putand duce la aplicarea de catre organele judiciare a unor solutii diferite sau chiar contradictorii, in situatii juridice identice.”Apare cuvantul “transformare“. Intreaga motivare a CCR, facuta publica saptamana trecuta, poate fi citita pe site-ul institutiei. Inedit, judecatorii CCR au observat ca initiatorii au folosit in lege cuvantul “transformare”, care nu exista in dreptul penal romanesc. Acesta a fost folosit in cazul inculpatilor care promit ca achita prejudiciul, dar nu o fac. Atunci, pedeapsa cu suspendare s-ar fi “transformat” intr-una cu executare in penitenciar. Integral: http://www.ziare.com
Candidati putini pentru Sectia Speciala: 6 procurori pe 9 posturi 6 procurori candideaza pentru 9 posturi de procuror in cadrul Sectiei de investigare a infractiunilor din Justitie (SIIJ), cunoscuta ca Sectia speciala de investigare a magistratilor. Concursul este organizat de CSM in perioada 11 aprilie 2019- 26 iunie 2019. Cei sase procurori care s-au inscris sunt: Codruta Simona Chindea – procuror la Parchetul Curtii de Apel Brasov. A mai lucrat timp de cateva luni in cadrul Sectiei Speciale, imediat dupa operationalizarea acestui parchet. Silviu Vasile Ciocoiu – procuror la Parchetul Curtii de Apel Constanta. Aurelia Enache – procuror la Directia Nationala Anticoruptie. Nicolae-Adelin Mihaila – Parchetul de pe langa Tribunalul Buzau. Integral: http://www.ziare.com
Pedepse grele in dosarul Polaris: Radu Mazare – 9 ani si 10 luni de inchisoare, Eduard Martin – 5 ani si jumatate Fostul primar al orasului Constanta, Radu Mazare, a fost condamnat la 9 ani si 10 luni de inchisoare in dosarul Polaris. Sentinta a fost data de Inalta Curte si poate fi atacata cu apel la completul de 5 judecatori. In acelasi dosar, milionarul Sorin Strutinsky a fost condamnat la 7 ani si 10 luni inchisoare, iar fostul deputat PSD Eduard Martin la 5 ani si 6 luni de inchisoare. Inalta Curte a mai decis confiscarea de la Radu Mazare si de la Sorin Strustinsky suma de 20.410.256,8 lei. In acelasi dosar, firma Polaris a fost condamnata la amenda penala de 1.000.000 lei pentru complicitate la abuz in serviciu si dare de mita. Instanta a interzis societatii sa participe la procedurile de achizitii publice pe o durata de 2 ani dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare. Integral: http://www.ziare.com
Oficial. Parchetul anunță extinderea urmăririi penale în dosarul 10 august: ”Acte de violenţă nejustificate, îndreptate inclusiv împotriva copiilor” Procurorii militari din Parchetul General au decis să extindă urmărirea penală in rem în dosarul reprimării manifestației din 10 august cu încă două fapte, informează Ministerul Public. Astfel procurorii au extins urmărirea penală și pentru complicitate la abuz în serviciu și pentru complicitate la participație improprie la purtare abuzivă.”În fapt s-a constatat că, mai multe acțiuni sunt suspectate a se circumscrie unor acte menite să determine şi să justifice necesitatea unei acţiuni de restabilire a ordinii publice şi să ajute la crearea aparenţei unei acţiuni legale de intervenţie în forţă a unităţilor de jandarmi pentru evacuarea protestatarilor aflaţi în Piaţa Victoriei din mun. Bucureşti, cu consecinţa vătămării drepturilor legitime ale majorităţii protestatarilor privind libertatea de exprimare şi libertatea de întrunire prevăzute de Constituţia României, Legea nr. 60/1991 privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice şi Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale, precum și cu consecința exercitării unor acte de violenţă nejustificate de situaţia operativă şi de nevoile reale de imobilizare a persoanelor turbulente – acte îndreptate inclusiv împotriva copiilor, altfel decât în mod gradual și fără a înceta după realizarea scopului misiunii, producându-se astfel vătămarea unui număr mare de participanţi la protest”, spune sursa citată. Procurorii le-au adus joi la cunoștință suspecților actul procesual constând în extinderea urmăririi penale in rem. Potrivit Mediafax, este vorba Cătălin Sindile, Laurențiu Cazan şi Sebastian Cucoş, șefi în Jandarmerie. Integral: https://www.hotnews.ro
Partidul toxic pentru libertatea presei. Dragnea a dus cenzura și auto-cenzura de pe vremea lui Năstase la alt nivel De Ziua Mondială a Libertății Presei, trebuie să avem libertatea de a spune răspicat: PSD este și a fost un partid toxic pentru presă. De câte ori s-a aflat la guvernare, a tratat mass-media brutal, prin amenințări și acțiuni de forță sau a cumpărat-o pentru a manipula informația. Cenzura și auto-cenzura s-au instalat rapid în redacții de câte ori acest partid a guvernat România. Pentru cei care au uitat cum funcționa presa sub guvernarea Năstase (2000 – 2004) sau n-au cunoscut perioada, găsiți la sfârșitul textului un raport publicat de Freedom House (organizația din Washinton DC) dedicat anului 2004, un an de campanie electorală la fel ca acum. Presa era parțial liberă, guvernul Năstase cumpăra tăcearea presei cu publicitate de stat sau prin alte cadouri, cum ar fi tăierea unor datorii de milioane de euro Pro TV-ului condus la acea vreme de Adrian Sârbu. Dacă aceste metode nu funcționau, guvernul trecea la amenințări directe împotriva jurnaliștilor pe persoană fizică sau împotriva organizațiilor din care făceau parte. La televiziunea și radioul de stat, cenzura se manifesta în forță, la fel ca azi. Aceste redacții descoperă libertatea de expresie numai când PSD intră în opoziție. Față de acum 15 ani există totuși o diferență notabilă. Publisherii străini aproape că au dispărut din presa românească, în schimb s-au întărit mogulii locali. Dragnea a dus cenzura și autocenzura de pe vremea lui Năstase la alt nivel. Marii moguli sunt azi partenerii liderului PSD. Antena 3 s-a transformat oficial în televiziune de partid, după ce soția lui Adrian Ursu, omul care conduce editorial televiziunea, a ajuns peste noapte pe locul doi pe listele PSD la europarlamentare. Televiziunea fugarului Ghiță este aliatul ideal în lupta împotriva justiției. Digi24.ro a diminuat tonul critic, iar mai mulți jurnaliști au plecat.Unii moguli au o cauză comună cu a politicienilor: lupta împotriva justiției. Pe tema asta se înțeleg perfect și fără bani.Jurnaliștii care au investigat afacerile și averea liderului PSD (Belina, Brazilia) au fost călcați de anti-fraudă în mod abuziv, amenințați cu anchete penale sau cu amenzi de către oficiul pentru protecția datelor cu caracter personal….Iar față de 2004 există o diferență uriașă: expansiunea internetului, care ne dă multora dintre noi spațiul vital pentru a ne face meseria așa cum știm mai bine. S-a mai schimbat ceva: structura economiei. Publicitatea de stat nu mai joacă un rol atât de important ca acum 15 ani. Politicienii pot dirija în continuare fluxuri financiare mari, dar nu pot controla toată piața de publicitate și, mai ales, nu pot opri cititorii să doneze pentru publicațiile pe care le susțin. Lumea s-a schimbat și asta oferă o speranță în plus față de universul închis al anilor 2000. Încă ceva: chiar și atunci, cu tot controlul strict exercitat asupra presei, Năstase a pierdut alegerile. Integral: https://www.g4media.ro
Bancile contrazic Ministerul Finantelor: Noul indice IRCC nu se aplica la Prima Casa Noul indice de referinta trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor (IRCC), care a inlocuit ROBOR incepand cu 2 mai, se aplica la creditele de consum si ipotecare standard, Prima Casa facand exceptie, potrivit prevederilor OUG 19, potrivit unor precizari ale BCR si CEC de vineri. Banca Nationala a Romaniei (BNR) a publicat, joi, pentru prima data, IRCC, un indice care a inlocuit ROBOR in calculul creditelor in lei cu dobanda variabila. Ministerul Finantelor a anuntat ca acest indice va fi aplicat inclusiv programului Prima Casa. Insa BCR a transmis, la solicitarea News.ro, ca potrivit OUG 19, IRCC se aplica doar creditelor de consum si celor ipotecare standard.”Din informatiile noastre, OUG19 prevede ca noul indice IRCC se aplica creditelor reglementate prin OUG50/2020 si OUG52/2016 – aici sunt creditele de consum si cele ipotecare standard, exceptie Prima Casa. Prima Casa are pret reglementat de catre statul roman prin legislatie specifica, ROBOR 3M + marja de maximum 2%”, a anuntat BCR. Integral: http://www.ziare.com
Cum a abandonat PSD-ALDE înainte de Summit-ul de la Sibiu singurul proiect de țară al României: exploatarea gazelor naturale din Marea Neagră Guvernul României a ignorat unul dintre cele mai importante obiective pe care și le-a trasat la începutul președinției Consiliului Uniunii Europene: “revigorarea sinergiei Mării Negre”. Mai pe românește, ar fi trebuit să-i readucem aminte Europei care este importanța strategică a Mării Negre pentru regiunea de Est, în special pentru securitatea aprovizionării cu gaze naturale. Summitul de la Sibiu o oportunitate ratată? Înainte de summit-ul de la Sibiu, atenția românilor este îndreptată către singura temă care i-a ținut captivi în ultimii doi ani de guvernare PSD-ALDE, adică justiția. De fapt, cel mai important moment de când România a devenit membru UE este umbrit de modificările aduse legislației penale și de atacul la statul de drept. În loc să construim în jurul Mării Negre un proiect european pentru regiunea de est, guvernarea PSD-ALDE a țesut pe seama exploatării gazelor offshore o pleiadă de teorii ale conspirației. Nu numai că România nu a venit cu o soluție integrată pentru siguranța aprovizionării cu gaze naturale a regiunii, dar și-a subminat propria securitate energetică. Vecinii noștri încearcă să se interconecteze la alte piețe și rute pentru a-și micșora dependența de gazele rusești. Actuala guvernare, în schimb, a împiedicat creșterea producției interne, transformând România într-o piață izolată, captivă fluxurilor de gaze rusești și vulnerabilă în situația în care Gazprom nu va mai folosi ruta de tranzit prin Ucraina. Dar ce ar fi putut România să-i arate Europei, dacă salvarea lui Liviu Dragnea nu ar fi fost singurul proiect de țară al acestei guvernări? Summit-ul de la Sibiu are o simbolistică aparte. La 30 de ani de la căderea zidului Berlinului și la 10 ani de la lansarea Parteneriatului Estic, România avea șansa să vină cu o nouă viziune pentru coeziunea Europei de est, care să se fundamenteze în jurul securității energetice. O economie modernă nu poate exista fără un grad sporit de securitate în aprovizionarea cu gaze naturale. Fiind singurul producător de gaze din Europa Centrală și de Est, ar fi trebuit să milităm pentru dezvoltarea interconexiunilor cu flux bidirecțional cu toate țările vecine și pentru construcția gazoductului BRUA conform planului inițial. Asigurând, în primul rând, pentru piața din România, o ofertă de gaze naturale mai mare decât cererea, nu numai că n-am mai fi depins de o singură sursă de import, dar am fi putut să devenim un culoar important pentru fluxul de gaze naturale dinspre Marea Caspică și pentru cele lichefiate dinspre Grecia spre restul Europei. Marea Neagră și interconexiunile bidirecționale ar fi garantat nu numai securitatea aprovizionării interne, dar ar fi contribuit și la consolidarea celei din regiune. Integral: http://www.contributors.ro
Peste 600.000 de cetateni UE au aplicat pentru a ramane in Marea Britanie dupa Brexit. Romanii sunt cei mai numerosi Peste 600.000 de cetateni UE au aplicat deja pentru a ramane in Marea Britanie dupa Brexit. Dintre acestia, cei mai multi sunt romani – 37.742. Insa aceasta schema pentru cetatenii care vor sa se stabileasca in Marea Britanie mai poate fi imbunatatita, conform lui David Bolt, inspectorul-sef independent privind granitele si imigratia (ICIBI). Bolt a facut sapte recomandari pentru a imbunatati operatiunea, fiind nevoie de mai multa atentie pentru candidatii vulnerabili si cei care doresc sa conteste deciziile autoritatilor britanice in acest sens. El a facut aceste comentarii dupa ce Ministerul de Interne a facut publice rezultatele din primele trei etape de testare a aplicatiei mobile pentru cei care doresc sa se stabileasca in Marea Britanie care au avut loc intre august 2018 si aprilie 2019. Conform raportului, dintre cele 200.000 de aplicatii depuse in timpul fazei a doua, niciuna nu a fost refuzata. Sistemul de aplicatii a fost descris de ministrul de Interne Amber Rudd ca fiind “la fel de usor ca si cum ai face un cont online la LK Bennett”. Cetatenii UE care doresc sa ramana in Marea Britanie trebuie sa aplice pentru a primi statutul de persoana stabilita pana in iunie 2021 in cazul unui Brexit cu acord si pana in decembrie 2020 in cazul unei iesiri din UE fara acord. Ministerul de Interne a informat ca este multumit cu rezultatele, 95% dintre candidati putand sa isi arate identitatea in aplicatie in 987 de modele de telefoane. Dintre ei, 75% au putut face acest lucru in mai putin de 10 minute. Integral: http://www.ziare.com
Cel mai persecutat grup religios din lume este cel al creștinilor – raport / Ministrul britanic de externe: ”Toți am dormit în post când a fost vorba de persecutarea creștinilor” Omniprezenta persecutare a creștinilor, uneori chiar sub formă de genocid, este în plină desfășurare în Orientul Mijlociu, și a provocat un exod în ultimele două decenii, potrivit unui raport realizat la cererea ministrului britanic de externe, Jeremy Hunt, scrie Guardian. Milioane de creștini din regiune au fost nevoiți să plece din căminele lor, iar mulți au fost uciși, răpiți, întemnițați și discriminați, arată raportul citat. Documentul scoate în evidență faptul că discriminarea la adresa lor are loc și în țări din Asia de sud-est, din Africa subsahariană și din estul Asiei, cel mai adesea în cadrul unor regimuri autoritare. Unele dintre concluziile raporturtului sunt incriminatoare pentru lideri din tot Orientul Mijlociu, acuzați fie că tolerează, fie instigă la persecutarea creștinilor. De exemplu, partidul AK al președintelui turc Tayyip Erdogan, este scos în evidență pentru denigrarea creștinilor. Jeremy Hunt a spus că raportul, publicat joi, este ”cu adevărat o trezire la realitate”: ”Trebuie să realizăm – și acest lucru este arătat foarte clar de raport – că cel mai persecutat grup religios sunt creștinii”. ”Ceea ce am uitat în această atmosferă de corectitudine politică este că, de fapt, creștinii persecutați sunt printre cei mai săraci oameni de pe planetă. În Orientul Mijlociu, populația de creștini era de circa 20%, acum este 5%. Toți am dormit în post când a fost vorba de persecutarea creștinilor”, a adăugat Jeremy Hunt. Raportul arată că acum un secol, creștinii reprezentau 20% din populația Orientului Mijlociu șia Africii de Nord, dar acum a ajuns la mai puțin de 4%, adică aproximativ 15 milioane de persoane. În aceste zone, spune documentul, ”formele de persecuție ce variază de la discriminarea în educație, piața muncii și viața socială până la atacuri-genocid împotriva comunităților de creștini au dus la un exod semnificativ al credincioșilor creștini”.Integral: https://www.hotnews.ro
15 lucruri despre tornada din Călăraşi …..Deşi în Moldova e vreme bună, toţi stau ascunşi de două zile în cramă de frica tornadei; Minune cerească! Tornada a ocolit biserica din localitate, pentru că nu avea bani; Nimeni nu vrea să vadă coafura Vioricăi Dăncilă după tornadă; Cea mai amuzantă a fost intervenţia jandarmilor, care au încercat să alunge tornada cu gaze lacrimogene; Din lac în puţ! Un sat întreg din Călăraşi a fost luat de vânt şi dus în Teleorman; CFR îşi cere scuze pentru tornadă: ”Trenurile vor circula mai încet, n-am realizat că provocăm asemenea turbulenţe”; În Giurgiu e așteptată tornada din Bulgaria; Tornada a răsturnat un autocar în Călăraşi şi, ca de obicei, o căruţă la Caracal; Tornada a trecut și prin Fetești, care arată acum mult mai bine, pentru că au dispărut favelele și gunoaiele; Tornada a defrișat mai multe păduri și le-a aruncat în portul Constanța sub formă de cherestea; Integral: https://www.timesnewroman.ro
Va doresc un sfarsit de saptamana insorit! @Desy
Guvernul Dăncilă a comis o confuzie de 80 de milioane de euro. Ministerul de Externe a uitat să facă o contestație în termen și am fost taxați la fondurile UE România este nevoită să suporte corecții financiare de 80 de milioane de euro, din cauza unor nereguli la fondurile europene pentru agricultură și dezvoltarea satelor. Ministerul de Externe, care trebuia să depună contestație, a făcut acest demers prea târziu. Cazul a ajuns în justiția europeană, care a respins ca inadmisibilă acțiunea României privind anularea corecțiilor financiare. „Argumentaţia României se întemeiază pe o confuzie” – a constatat Tribunalul UE, referitor la acțiunea introdusă de agentul guvernamental al României, Radu Canțăr, subsecretar de stat în Ministerul de Externe (MAE). Decizia de marți a Tribunalului Uniunii Europene, de la Luxemburg, intrată în posesia HotNews.ro, arată că Ministerul Afacerilor Externe a întârziat peste termenul legal să trimită la Comisia Europeană o contestație prin care cerea anularea unei corecții financiare de 80 de milioane de euro, imputate României din cauza unor nereguli la fondurile europene din Programul Naționale de Dezvoltare Rurală. Concret, Comisia Europeană a decis, în 13 iunie 2018, să aplice României corecții financiare pentru o serie de nereguli la proiecte europene derulate prin programul de agricultură și dezvoltarea satelor. Două luni, adică până pe 24 august România avea termen să conteste corecțiile financiare, dar abia în 7 septembrie 2018, Guvernul Dăncilă, prin agentul guvernamental la Curtea de Justiție a UE, Radu Canțăr, a contestat corecții financiare de 80 de milioane de euro aplicate de Comisie. Integral:
Documentar despre PSD și Liviu Dragnea la postul național de radio din Germania: ”Social-democrații din România. Un partid se uită pe sine/ PSD este un sistem asemănător mafiei Jurnaliștii postului național de radio din Germania au realizat un documentar despre PSD și Liviu Dragnea, care a fost difuzat în rețeaua lor specializată în știri și informații, www.deutschlandfunk.de. Norbert Mappes-Niediek, jurnalist de orientare social-democrată, cunoscut, printre altele, pentru investigațiile sale privind mafia din Balcani, a fost prezent în România. De la Teleorman, la Ciugud și la București, a încercat să afle cum reușește PSD să rămână la putere atâția ani în România și care este profilul actualului lider, Liviu Dragnea. După discuții cu jurnaliști și politicieni, acesta a descoperit că PSD seamănă foarte puțin cu partidele surori din Europa, că partidul se regăsește într-o confuzie ideologică și găsește similitudini cu Fidezs din Ungaria. ”Social-democrații din România. Un partid se uită pe sine” este rezultatul acestei documentări. Jurnalistul vorbește despre ”party capture”, sau capturarea partidului de către un cerc de apropiați ai lui Liviu Dragnea, majoritatea din Teleorman. Articolul preluat din www.deutschlandfunk.de are și o variantă audio, mai extinsă decât textul publicat pe site, pe care îl redăm mai jos. ”România, care în prezent deține președinția UE, a fost guvernată mulți ani de PSD. Un cerc de credincioși ai președintelui Liviu Dragnea preia și domină, din ce în ce mai puternic, partidul. Observatorii vorbesc despre corupție instituționalizată – PSD este un sistem asemănător mafiei. Centrele europene de putere sunt diferite. Dar aici, în satele din jurul orășelului Alexandria, poate fi găsit unul dintre ele – și nu este unul neimportant. Liviu Dragnea (56) trăiește și locuiește aici de 56 de ani, omul puternic în județul Teleorman, o zonă rurală pe cursul de jos al Dunării. De mai bine de o decadă, inginerul de formație a jucat de asemenea un rol important pe scena politică din București, la 80 de kilometri depărtare. De mai bine de trei ani este președintele Partidului Social Democrat – PSD. În această calitate, Liviu Dragnea orchestrează politica țării și împarte pozițiile de top. Social democrații, sau PSD pe scurt, și predecesorul lor, Frontul Salvării Naționale, s-au evidențiat drept cel mai puternic partid al alegerilor din România, din 1990 încoace. Iar aici, în cercul Teleorman, ei au fost întotdeauna fără limite. „Pentru că în realitate există doar un singur partid. Pe hârtie există și o opoziție, dar numai acolo. În realitate, fac afaceri între ele, au contracte, se susțin reciproc, iar cooperarea se extinde la acțiunea politică „.Condamnat pentru fraudă la alegeri și corupție….Nu doar la nivel național; De când România a preluat Președinția UE, la 1 ianuarie, Alexandria și Teleorman au o semnificație europeană. De aici vine șefa guvernului, Viorica Dăncilă, care înainte a făcut muncă de presă aici pentru Liviu Dragnea și care acum își reprezintă șeful la București, la Bruxelles și în guvern, pentru că el nu poate deține el însuși această poziție din cauza antecedentelor penale. În Europa, Dragnea și asociații săi sunt entuziasmați de modul în care se descurcă acasă. Abia intrat în funcție, omul a planificat o amnistie țintită pe infracțiunea de abuz în serviciu – retrasă din cauza unui val mare de indignare înainte de a fi pusă în practică. Cea mai recentă lovitură, bate oricum tot ce s-a întâmplat înainte: când Comisia Europeană a încurajat-o pe Laura Codruța Kovesi, fostul procuror anti-corupție, să devină Procuror General al Uniunii, gruparea de putere din jurul lui Dragnea a pus-o sub investigație. Exact în ziua în care trebuia să plece la Bruxelles, pentru interviu, au oprit-o la București pentru a fi interogată. Comisia Europeană a somat România să revină la procesul de reformă și să lupte cu corupția. Integral: 
Armele României (III)
Ministrul mediului acuză Ministerul Agriculturii că nu a tras cu rachete antigrindină și cere demiteri / Daea: Am lansat rachete antigrindină, dar gheața s-a format prea sus
Departamentul pentru Situatii de Urgenta explica de ce sistemul Ro-Alert nu a anuntat tornada Sistemul Ro-Alert nu functioneaza asemenea unui “radar meteo”, nu este un sistem care depisteaza singur fenomenele meteo sau alte situatii periculoase, afirma miercuri Departamentul pentru Situatii de Urgenta (DSU), pe pagina sa de Facebook.Precizarile vin in contextul in care in aceste zile Romania s-a confruntat cu fenomene meteo diverse, inclusiv o tornada, si au existat numeroase critici potrivit carora Ro-Alert ar fi trebuit sa avertizeze populatia. Astfel, DSU subliniaza ca Ro-Alert este doar un sistem de alertare care se activeaza la nivelul unui dispecerat folosind o tehnologie care permite alegerea unei zone si emiterea mesajului care sa ajunga concomitent si instantaneu la un numar cat mai mare de telefoane aflate in zona respectiva.”DSU si Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU) nu sunt cei care interpreteaza datele meteo, acest lucru fiind realizat la nivelul ANM (…) . Daca la orice moment suntem sesizati de ANM sau de orice alta institutie despre un fenomen ce pune viata oamenilor in pericol, fiind necesara alertarea populatiei intr-o anumita zona, atunci la nivelul dispeceratului judetean sau al celui national se emite alerta prin Ro-Alert. Sistemul functioneaza daca avem informatia ca se va intampla ceva sau eventual ca se intampla ceva. Daca nu avem informatia, atunci nu avem motive sa declansam sistemul”, precizeaza sursa citata. Conform DSU, la nivelul fiecarui dispecerat ISU judetean, precum si la nivelul IGSU si al DSU, exista terminale de activare Ro-Alert, iar pentru activarea acestuia trebuie stiut despre faptul ca situatia respectiva urmeaza sa aiba loc sau cel putin ca fenomenul este in desfasurare. Integral:
VIDEO
Alegeri europarlamentare MAE prezintă harta interactivă a celor 441 de secții de votare din străinătate
Romanii din Basel au obtinut sectie de votare in orasul lor pentru alegerile europarlamentare Satui sa faca naveta pe banii lor pentru a-si exercita dreptul fundamental de a vota la fiecare scrutin, romanii din Basel, Elvetia, au cerut anul acesta infiintarea unei sectii de vot in orasul lor, pentru alegerile europarlamentare, iar perseverenta lor a dat rezultate. Pentru prima data in istorie, in Elvetia au fost organizate patru sectii de vot pentru alegerile din Romania, iar una din ele este in Basel, un oras aflat la granita Elvetiei cu Franta si Germania, unde se stabilesc tot mai multi romani. “Problema numarului insuficient al sectiilor de votare din Diaspora este deja cunoscuta. Noi, cei din zona Basel, fiind nevoiti sa calatorim la Berna (bilet dus-intors de tren 80CHF/pers) sau in Franta, la Strasbourg pentru a ne exprima un drept garantat de Constitutie, acela de a vota. In Zona Basel, fiind zona de intalnire a trei tari, Franta, Germania si Elvetia, numarul de romani este in jur de 2.000 de persoane si in continua crestere. Observam de asemenea un trend crescator in mod alert al celor nou-veniti in Basel. Daca pana acum 1 an, la intalnirile lunare ‘Pahar de Vorba’ veneau 4-5 romani nou-veniti in Basel, in ultimele luni numarul lor s-a marit de pana la 3 ori. Astfel,
Doamna Viorica Dăncilă, un alter-ego al Anei Ipătescu?
Cristi Danilet – judecator:
S-a stricat locomotiva, vagoanele sunt arhipline – Cât de vechi sunt trenurile cu care călătorim Oricine merge des cu trenul s-a nimerit într-un tren care a întârziat fiindcă locomotiva s-a defectat și nu este călător care să nu fi constatat că numărul de vagoane este prea mic față de cât de mare este cererea. Este rezultatul unui sistem în care nu s-a investit mai deloc în vagoane noi în ultimul deceniu, în timp ce țările serioase au alocat miliarde de euro pentru vagoane, locomotive și trenuri electrice nou-nouțe. În articol puteți citi cât de vechi sunt trenurile de la noi, în ce ritm se repară și care sunt firavele planuri cu trenuri noi. În perioade precum aceasta se resimte dur lipsa de vagoane: zilnic circula peste 1.400 de trenuri în țară și câteva sute sunt aglomerate. Criza de vagoane face trenul tot mai nepopular. Deficitul de vagoane de la CFR poate fi văzut rapid de orice călător, mai ales la început de week-end sau la final, pe rutele spre Brașov, Constanța, Suceava, Iași sau Craiova. De exemplu, în 2017 CFR a vândut peste 700.000 de bilete fără loc. Țări precum Austria, Cehia sau Polonia au investit masiv în vagoane, locomotive și trenuri electrice noi, în timp ce în România CFR are nevoie de peste 300 de vagoane și majoritatea locomotivelor au peste 35 de ani vechime. Uneori, trenuri cu parcurs de peste 500 km au maxim 5-6 vagoane și în multe cazuri trenuri Regio străbat 100-150 km cu doar două vagoane. CFR folosește 800 de vagoane și 370 de locomotive, iar vârsta medie a parcului de material rulant este mai mare de 30 de ani. Compania a spus în repetate rânduri că trenuri noi nu au mai fost cumpărate din 2003, de la automotoarele Siemens Desiro, iar investiții noi pentru achiziția de material rulant nu au mai fost alocate din 2011….Criza de vagoane de la CFR Călători a atins maximul în vara lui 2018. Dacă la câteva trenuri sezoniere ce aveau peste 10 vagoane se mai puteau găsi locuri, la alte trenuri care circulau sute de kilometri lucrurile erau grave. fiindcă garniturile porneau la drum cu două-trei vagoane. Asta se întâmpla fiindcă vagoanele erau puse pe trenurile sezoniere către mare, iar restul trenurilor erau și mai mici….Declinul a fost dur la CFR. În 1990 existau aproximativ 10.000 de vagoane în parcul total (cu aproximativ 4.000 folosite zilnic) și numărul de pasageri transportați a fost de 400 de milioane. În 1998 numărul de vagoane era de sub 5.000 și numărul de pasageri transportați a scăzut la 158 milioane, iar în 2017, cu 800 de vagoane, au fost transportați 54 de milioane de pasageri, iar peste 1.000 de vagoane nu sunt apte pentru a fi folosite. Integral: 
Activele fondurilor de pensii facultative au trecut de 2,1 miliarde de lei, la 31 martie Fondurile de pensii facultative aveau active în valoare de peste 2,1 miliarde de lei, la 31 martie 2019, în creştere cu 13,6% comparativ cu nivelul de la 31 martie 2018, conform datelor Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF). Titlurile de stat deţineau cea mai mare pondere în cadrul activelor, de 1,24 miliarde de lei, respectiv 58,34%. Pe locul doi se aflau acţiunile, cu 449,882 milioane de lei (21,13%). Obligaţiunile corporative se situau pe locul trei din acest punct de vedere, cu 191,881 milioane de lei, respectiv 9,01% din totalul activelor, scrie Agerpres. Potrivit datelor ASF, valoarea activului total al fondurilor de pensii de la Pilonul III era de 2,128 miliarde de lei, la 31 martie 2019, iar valoarea activului net era de 2,125 miliarde de lei. Fondurile de pensii facultative aveau 479.700 de participanţi la 31 martie 2019. Integral:
Europenii și migrația – care sunt cifrele oficiale ale uneia dintre temele esențiale la alegerile europene Migranții sunt una dintre temele esențiale ale campaniei pentru alegerile europene, după ce au hrănit controverse fără sfârșit în ultimii patru ani, scrie AFP. De la numărul de străini în cele 28 de țări ale UE până la evoluția solicitărilor de azil, iată mai jos cifrele, pentru a încadra dezbaterea. Străini. În total, circa 7,5% dintre cei peste 510 milioane de locuitori din UE nu aveau naționalitatea țării de reședință la 1 ianuarie 2017, potrivit datelor biroului european de statistică Eurostat. Printre ele, 21,6 milioane de persoane (4,2%) aveau naționalitatea unei țări terțe, respectiv care nu aparține UE. 16,9 milioane aveau naționalitatea unei alte țări a UE. Germania era țara care găzduia cei mai mult “non-naționali” (9,2 milioane), în fața Marii Britanii (6,1), Italia (5) și Franța (4,6). Proporțional cu populația, Luxemburg este țara care avea cei mai mulți cetățeni străini (48%). Iar Polonia și România cei mai puțini (0,6%)….UE s-a confruntat în cu un aflux fără precedent de migranți pe cale navală, fugiți majoritatea de războaie sau insecuritate. Potrivit Organizației Internațioanle pentru Migrație (OIM), numărul lor a depășit un milion, dintre care peste 850.000 prin Grecia, veniți în special din Siria (56%), Afganistan (24%) și Irak (10%)….Țările UE au înregistrat 580.800 de noi solicitări de azil în 2018, ceea ce reprezintă mai puțin de jumătate din “vârful” istoric din 2015 (1,26 milioane). Sirienii (80.900) au rămas de departe cei mai numeroși între persoanele care au depus o primă cerere, potrivit Eurostat. Afganii (41.000) și irakienii (39.600) sunt pe locurile doi și trei, în fața pakistanezilor, iranienilor, nigerienilor și turcilor. În Franța, principalii solicitanți în 2018 au fost afganii, urmați de albanezi și georgieni….Cererile de azil sunt departe de a ajunge toate la un răspuns pozitiv. În 2018, țările din UE au acordat protecție la circa 333.000 de solicitanți de azil, potrivit Eurostat. Cu 40% mai puțin decât în 2017, când deciziile pozitive scăzuseră deja cu 25% în raport 2016. Principalii beneficiari au rămas în 2018 sirienii (29% din total), în fața afganilor (16%) și irakienilor (7%). Iar țările care au acordat cele mai multe statute de protecție, inclusiv cel de “refugiat”, au fost Germania (139.600), Italia (47.900) și Franța (41.400). Integral:
Paștele sărăciei Nu știu câți v-ați uitat ieri la televizor la știri. O dată pe oră, câte un reporter se afla în supermarket și ne explica nouă, telespectatorilor, cum dăm buluc să consumăm toți banii pe care îi avem pentru sărbătoare. Vine Paștele! Printre rafturile unui supermarket mergea ușor jurnalista, afișând un zâmbet “de împlinire”. Nu era multă lume în magazin, după cum se vedea în imaginea colorată de produsele aranjate pe rafturi și ambalate în pungi de plastic roșii, galbene, albastre, dar poate nu filmau unde trebuie. Transmisiunea se încheie și imaginea se mută în studio, unde întâlnim același zâmbet. Urmează o nouă știre care ar trebui să binedispună telespectatorii. Nimic la știri despre ceilalți. Adică, ceilalți care nu se pot bucura de sărbătoare. Au fost uitați. Ne aducem aminte de ei atunci când ne convine, mai ales când mai apare câte o statistică de pe la Eurostat. Vorbesc despre săracii României. Ca să ne facem o idee, luăm ultima statistică de la Institutul Național de Statistică (INS) referitoare la acest subiect. A fost publicată în a doua parte a anului 2018 și se referă la datele pe 2017. Este relevantă pentru că nu se schimbă foarte mult de la an la an. E o ușoară scădere, cam nesemnificativă, dar nu mi-am propus să fac analiză pe motive. Prezint doar câteva date brute. Rata sărăciei relative este de circa 23,6%, adică peste 4,6 milioane de persoane sunt sărace. În anul 2017, rata sărăciei a fost de peste 5 ori mai mare în regiunile Nord-Est ṣi Sud-Vest Oltenia ṣi de peste 4 ori în regiunile Sud-Est ṣi Sud-Muntenia, decât în regiunea Bucureşti-Ilfov. Cele mai mari rate ale sărăciei s-au înregistrat în regiunile Nord-Est ṣi Sud-Vest Oltenia (33,4%) ṣi Sud-Est (29,6%), iar cea mai mică în Bucureṣti-Ilfov (6,1%). Situația arată prost când vine vorba de gospodăriile care au copii – 23,6% se aflau în această situație. Acolo unde sunt mai mulți copii, gradul de sărăcie crește. De exemplu, circa 3 din 5 dintre gospodăriile care au peste 3 copii sunt sărace.
Timmermans: Politicienii romani incearca sa scape de presiunea din lupta anticoruptie. E inacceptabil, vom spune “nu” Comisia Europeana si Partidul Socialistilor Europeni (PES) nu vor accepta ca Romania sa reduca intensitatea actiunilor anticoruptie, a declarat, in cursul unei dezbateri organizate de postul Euronews, Frans Timmermans, prim-vicepresedintele CE si candidat la postul de presedinte al Executivului UE. In cursul unei dezbateri organizate de postul Euronews, Frans Timmermans a fost intrebat de o persoana din audienta de ce Uniunea Europeana a adoptat o pozitie dura fata de Polonia si Ungaria, dar abordarea este mai blanda fata de Romania, condusa de un Guvern social-democrat.”Problema in Romania este lupta impotriva coruptiei. Politicienii incearca sa scape de presiunea pe care o simt in aceasta lupta impotriva coruptiei; acest lucru este inacceptabil, iar Comisia Europeana va spune ‘nu’, chiar si familia noastra politica va spune ‘nu’ in aceasta situatie”, a raspuns Timmermans la dezbaterea Euronews. Integral:
Joseph Daul, presedintele PPE, critica modificarea Codurilor Penale:
Manfred Weber susține condiționarea fondurilor UE de respectarea statului de drept, dând exemplul României, Ungariei și Poloniei Uniunea Europeană trebuie să sancționeze, în ceea ce privește fondurile europenec, țările membre care nu respectă statul de drept, a declarat Manfred Weber, candidatul PPE la funcția de șef al Comisiei Europene. O astfel de măsură, încă neclară, vizează mai multe țări, iar Parlamentul European a aprobat un proiect legislativ în acest sens, care însă trebuie aprobat de statele membre pentru a intra în vigoare. „Trebuie să mutăm aceste probleme departe de politică și în final să decidă experții și judecătorii. Eu sunt de acord cu ideea legării sancțiunilor de fondurile europene”, a spus Weber, într-un interviu pentru agenția lituaniană BNS, citat de AFP.Integral:
DOCUMENT Guvernul vrea să modifice legea referendumului prin OUG: Iohannis ar avea interzis să cheme alegătorii să voteze DA / Cvorumul de prezență mai mare / Orban: Ticăloșia PSD-ALDE depășește orice imaginație
O imagine nefardată a sistemului de educație, în datele Eurostat: România a înregistrat un nivel ridicat al abandonului şcolar timpuriu România a înregistrat, în 2018, atât un nivel ridicat al abandonului şcolar timpuriu, de 16,4%, cât şi o rată scăzută a populaţiei cu vârste cuprinse între 30 şi 34 de ani care a absolvit învăţământul superior, de 24,6%, a informat, vineri, Biroul de statistică al UE – Eurostat.
Cati bani cer televiziunile pentru reclama electorala In doar cateva ore va incepe oficial campania electorala pentru alegerile europarlamentare, iar pana acum mai multe televiziuni au informat CNA despre reflectarea acesteia.
Codul penal si moral Dupa o zi ca asta, in care vedem din nou umbra groasa a ticalosiei asezandu-se peste tara, gandurile reci vin amestecate cu stari din cele mai contradictorii, cu furie, cu deznadejde, cu durere, cu incrancenare…Si in acest tumult de ganduri, iti spui asa: in fond, Codul Penal este expresia concentrata, codificata, a felului in care o societate intelege la un moment dat al existentei sale binele, adevarul, dreptatea, cinstea, dar si, mai ales, felul in care intelege sa judece abaterile si sa pedepseasca raul, minciuna, abuzurile, hotia etc. Faptul ca alesii poporului, intr-un gest suveran, prevalandu-se de mandatul incredintat de popor, decid sa largeasca foarte mult perimetrul binelui si adevarului, al dreptatii si al cinstei, si faptul ca o fac fara sa intalneasca decat o minima rezistenta, ne incredinteaza ca acestea sunt astazi valorile poporului. Astazi, si de doi ani incoace, alesii nostri, dintre noi, oameni ca noi,
Augustin Zegrean: Dacă referendumul se validează, trebuie modificată Constituția. Altfel, ne jucăm de-a democrația Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean spune că ambele întrebări propuse de președintele Iohannis pentru referendum implică revizuirea Constituției, iar dacă referendumul se validează parlamentarii trebuie să modifice Constituția, pentru că “asta este voința poporului și ei sunt obligați să o respecte”. Și judecătorul Horațius Dumbravă, fost președinte al Consiliului Superior al Magistraturii, vorbește despre modificarea Constituției și spune că, dată fiind procedura complicată de revizuire, există riscul ca acest referendum să nu aibă un efect concret. Judecător: Până la urmă, s-ar putea să nu existe un efect concret al referendumului. Judecătorul Horațius Dumbravă a comentat pentru HotNews.ro întrebările propuse de președintele Iohannis pentru referendumul din 26 mai, spunând că acestea sunt clare și reflectă dezbaterea pe justiție din ultimii doi ani. El consideră că, dacă referendumul va fi validat, va fi dificil de aplicat rezultatul acestuia, pentru că implică revizuirea Constituției.”Dincolo de faptul că este o acțiune politică, este foarte greu să îmi imaginez cum va fi pus în practică, pentru că, cel puțin pentru cea de a doua întrebare, este nevoie de modificarea Constituției. Din experiențele anterioare, este foarte greu să fie modificată Constituția, având în vedere procedura, care implică inclusiv Parlamentul. Până la urmă, s-ar putea să nu existe un efect concret al referendumului”, afirmă judecătorul. De asemenea, el consideră că un astfel de referendum “nu rezolvă mare lucru dacă justiția nu își va face o proprie evaluare”. Fostul președinte al CCR: Dacă referendumul se validează, parlamentarii să facă bine să modifice Constituția, nu să spună că nu se poate Și fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean spune că în situația validării referendumului convocat de președintele Klaus Iohannis va fi necesară revizuirea Constituției. Integral:
Un deputat USR povestește cum i-a mințit Nicolicea pe reprezentanții Comisiei de la Veneția. Parlamentarul PSD a dat vina pe opoziție pentru ”unele greșeli„ din legile justiției Comportamentul ”huliganic” al opoziției este de vină pentru unele greșeli strecurate în raportul comisiei speciale privind legile justiției a fost argumentul halucinant pe care deputatul PSD Eugen Nicolicea l-a invocat în discuțiile de joi cu delegația Comisiei de la Veneția. Cel puțin asta povestește, pe Facebook, deputatul USR Iulian Bulai. ”Sunt acum la întâlnirea cu delegația Comisiei de la Veneția. Sunt așezat între Iordache, Nicolicea și Cazanciuc. Trubadurul PSD, Eugen Nicolicea, le explică membrilor Comisiei de la Veneția că opoziția s-a comportat huliganic în comisii și noi am perturbat lucrările comisiei speciale pentru modificarea legilor justiției. Susține că din cauza comportamentului opoziției, care a venit cu boxe (cc Stelian Ion), s-au strecurat unele greșeli în deciziile finale ale comisiei speciale. Așa se scuză marele Nicolicea în fața celor care au venit să ne întrebe de ce România o ia razna”, a relatat deputatul, pe rețeaua socială. Bulai se întreabă cine ar putea crede astfel de ”argumente de grădiniță” ale omului propus spre a fi viitorul Ministru al Justiției. ”Nu mai am cuvinte.Ne prăpădim de râs la argumentele lui. Dar e de plâns. Oare cine îl crede pe acest domn?”, a mai scris el. O altă relatare din cadrul discuțiilor vizează un schimb de replici dintre un membru al delegației Comisiei de la Veneția și parlamentarii PSD Eugen Nicolicea și Florin Iordache, în care aceștia spun că partidul său ține cont doar de deciziile Curții Constituționale. Membru al delegației din partea Comisiei: Tocmai ați afirmat că daca CCR s-a pronunțat asupra unui text înseamnă că acesta e conform și cu recomandările Comisiei de la Veneția? Nicolicea: Da, exact. Membru al delegației: Greșit, numai noi, Comisia de la Veneția, ne pronunțăm pe conformitatea cu recomandările noastre. Iordache: Noi respectăm ce zice CCR. Integral:
Augustin Lazar puncteaza finalizarea dosarelor “Mineriadei” si “Revolutiei” in mesajul de la finalul mandatului de procuror general Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, arata in mesajul sau de la incheierea mandatului ca si-a indeplinit obiectivele pe care si le-a asumat. “In momentul de fata, Ministerul Public este o institutie moderna, intarita, capabila sa isi indeplineasca rolul constitutional, acela de a reprezenta, in activitatea judiciara, interesele generale ale societatii si de a apara ordinea de drept, precum si drepturile si libertatile cetatenilor”, se arata in mesajul lui Lazar. Mandatul procurorului general se termina pe 27 aprilie, prin pensionarea din magistratura a lui Augustin Lazar. In mod deosebit, Lazar a mentionat ca “obiectiv indeplinit, solutionarea dosarelor istorice, o restanta majora a Ministerului Public, atat in sensul necesitatii stabilirii adevarului judiciar cat si ca o datorie vizand restituirea adevarului istoric.” Augustin Lazar face trimitere la cele doua rechizitorii privind cazurile Mineriadei din 13-13 iunie 19990 si al Revolutiei din decembrie 1989. In ambele dosare este trimis in judecata fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu, si fosti lideri din acea perioasa….Augustin Lazar i-a indemnat pe tinerii magisitrati sa profite de numeroasele oportunitati de perfectionare profesionala, “pentru ca garantia independentei ne este data prin lege, dar este consolidata prin competenta si respectarea standardelor de etica si integritate profesionala.” Integral: 

Cum au ramas bucurestenii fara parcul Constantin Brancusi. Si intrebarile la care autoritatile nu vor sa raspunda (Foto&Video) O mana de bucuresteni lupta – de cateva saptamani – pentru a salva Parcul Constantin Brancusi, pe care Primaria Sectorului 3 il rascoleste cu excavatorul. Din pacate, in loc sa-i asculte si sa-i ajute pe oameni, autoritatile locale nici macar nu se obosesc sa le explice de ce au ales sa le distruga spatiul de relaxare. In schimb, grabesc demolarea, ca sa scape mai repede de scandal. In urma cu doua saptamani, in Parcul Constantin Brancusi – situat pe strada cu acelasi nume din Sectorul 3 – cativa muncitori ai primariei incepeau sa demonteze leaganele si toboganele si sa scoata terenul sintetic. Atunci au aflat, cu uimire, oamenii din zona ca parcul urmeaza sa fie dezafectat. Revoltati, bucurestenii au incercat, mai intai, sa inteleaga de ce se intampla una ca asta. Si cum la Primaria Sectorului 3 n-au gasit raspunsuri lamuritoare, oamenii au cerut sprijinul consilierilor USR si au organizat doua mitinguri (pe 14 si 21 aprilie) in parc. Scopul: sa-l impiedice pe primarul Robert Negoita sa strice ce a mai ramas din spatiul de agrement si sa-l determine sa le explice, detaliat, de ce au ajuns excavatoarele pe care scrie “I love Sector 3” sa distruga parcul! Din pacate, primarul de sector a ramas surd la cerintele oamenilor. In consecinta, luni, pe 22 aprilie, devastarea parcului continua in ritm alert. La orele pranzului – cand echipa Ziare.com a ajuns in zona – muncitorii sparsesera deja buna parte dintre alei si tocmai incarcau piatra sfaramata…..Ii intrebam pe bucurestenii din cartier daca stiu in baza caror acte sau hotarari judecatoresti se desfiinteaza parcul. Se vor opri muncitorii la spart alei sau vor taia si copacii? Oamenii ne spun ca, la randul lor, au intrebat la Primaria Sectorului 3, de unde n-au primit, inca, niciun raspuns concret! Autoritatile evita sa dea detalii si ar vrea ca demolarea sa se termine cat mai repede, ca sa scape de scandal! Integral:
Nicusor Dan si Gabriela Firea se ameninta reciproc cu tribunalul. In joc e soarta a mii de metri de spatiu verde din Capitala Vicepresedintele Asociatiei “Salvati Bucurestiul”, Nicusor Dan si primarul Capitalei, Gabriela Firea, se ameninta reciproc cu tribunalul. Motivul discordiei il reprezinta o hotarare adoptata marti de Consiliul General, despre care Nicusor Dan spune ca ar fi data in folosul unor proprietari de “carciumi si terase” care deja sufoca putinul spatiu verde al bucurestenilor. In sedinta din 23 aprilie, Consiliul General al Municipiului Bucuresti (CGMB) a adoptat o
UPDATE Doi membri ai CA al TVR și un membru supleant – angajați pe repede înainte pe posturi permanente în televiziunea publică Doi membri ai Consiliului de Administrație ai TVR, plus un membru supleant, toți numiți de PSD/Guvern, au caștigat în doar două zile concursuri prin care obțin slujbe permanente în televiziunea publică. Și aceasta, în condițiile în care, din informațiile HotNews.ro, mai toți directorii din TVR, deci inclusiv cei care ar trebui să se ocupe de angajări, ocupă posturile lor în calitate de interimari. Potrivit unor anunțuri publicate miercuri pe site-ul TVR: -Smaranda Vornicu-Shalit, membru în CA al TVR, a câștigat un concurs desfășurat tot ieri pentru un post de producător TV la TVR 1 – Direcția Programe / Producători General. -Cătălin Blebea, membru în CA al TVR, a câștigat în urma unui concurs desfășurat marți postul de jurnalist TV (M) la Departamentul TVR 2 – Direcția Programe / Producător General (potrivit unor angajați TVR consultați de HotNews.ro, (M) denotă studii medii). -Camelia Ivașcu, membru supleant în CA al TVR, este unul dintre cei doi câștigători ai unui concurs desfășurat tot marți pentru postul de producător TV la Departamentul TVR 2 – Direcția Programe / Producător General .
Ramanem tot mai putini: Romania a pierdut anul trecut inca 23.000 de locuitori Romania avea, la inceputul acestui an, 22,171 milioane de locuitori inregistrati oficial dupa domiciliu, in scadere cu circa 23.000 comparativ cu inceputul anului 2018, iar imbatranirea populatiei a accelerat, arata datele publicate, joi, de Institutul National de Statistica (INS). La 1 ianuarie 2018, numarul de persoane inregistrate cu domiciliul in Romania era de 22,194 milioane, in scadere de la 22,223 milioane la inceputul lui 2017, potrivit datelor INS. La 1 ianuarie 2019, populatia dupa domiciliu a fost de 22,171 milioane persoane, in scadere cu 0,2% fata de 1 ianuarie 2018, potrivit INS. Populatia urbana si cea de sex feminin sunt majoritare (56,4%, respectiv 51,2%). Fenomenul de imbatranire demografica s-a accentuat, populatia varstnica de 65 ani si peste depasind cu peste 434.000 persoane populatia tanara de 0-14 ani (3,674 milioane fata de 3,240 milioane persoane). Integral:
Codul Penal votat de deputati il scapa pe Dragnea de condamnarea din dosarul angajarilor fictive Mai multe modificari ale Codului Penal si ale Legii 78/2000 de combatere a infractiunilor de coruptie, votate astazi in Camera Deputatilor, il scapa de problemele penale de la Inalta Curte pe liderul PSD, Liviu Dragnea, in dosarul Angajarilor fictive la DGASPC Teleorman. Chiar daca nu a fost schimbata infractiunea de abuz in serviciu, a fost abrogat un articol din legea 78/2000 si au fost modificate prevederile privind termenele de prescriptie. De altfel, liderul PSD, Liviu Dragnea, a votat astazi pentru modificarea codurilor penale. El a intrat in sala special pentru vot, dupa ce a absentat de la dezbateri. Procesul in care politicianul contesta condamnarea la 3 ani si 6 luni de inchisoare pentru instigare la abuz in serviciu are urmatorul termen pe 20 mai….
O delegaţie a Comisiei de la Veneţia se află în România și se va întâlni cu Iohannis, cu Toader și cu Florin Iordache / Pe agendă – modificarea legilor Justiției și a codurilor penale și Secția de anchetare a magistraților O delegaţie a Comisiei de la Veneţia se află în România, miercuri, după ce liberalii au semnalat modificarea legilor justiţiei prin ordonanţe de urgenţă, şi se va întâlni cu președintele Klaus Iohannis, cu ministrul demisionar al Justiției, cu reprezentanţii principalelor instituţii din sistemul judiciar, dar și cu membrii Comisiei Iordache. Discuțiile vor viza și modificarea Codurilor penale, făcută de Comisia Iordache pe repede înainte în Parlament, după ce PSD a eșuat în demersul de adoptare a unei Ordonanțe de Urgență pe această temă. Modificarea legilor justiției a fost criticată aspru de Comisia de la Veneția, însă cu toate acestea Guvernul le-a adoptat prin ordonanțe de urgență....Joi, oficialii europeni se vor întâlni cu reprezentanții Comisiei speciale parlamentare care a modificat legile justiției și Codurile penale. …Un alt subiect aflat pe agenda Comisiei de la Veneția este controversata Secție speciale pentru anchetarea magistraților, al cărei artizan este Tudorel Toader. Integral:
Legea lui Dragnea pentru repatrierea aurului a fost votata de Parlament Proiectul initiat de Liviu Dragnea si Serban Nicolae care prevede ca Banca Nationala a Romaniei (BNR) sa fie obligata sa repatrieze 91,5% din aurul depozitat de Romania in strainatate a trecut azi de Camera Deputatilor, decizionala. Decizia a fost luata cu 165 de voturi favorabile, 90 impotriva si trei abtineri. PNL si USR au anuntat ca vor contesta legea la Curtea Constitutionala. Intrebat cum comenteaza votul de azi, tinand cont ca proiectul a fost contestat de BNR, Liviu Dragnea, unul dintre initiatorii proiectului, a spus ca el nu l-a auzit pe Mugur Isarescu spunand ceva impotriva.”Eu nu l-am auzit niciodata pe Mugur Isarescu contestand acest proiect. Sunt consilieri de la BNR care de-a lungul timpului au spus foarte multe prostii, au spus foarte multe minciuni, propovaduiau ca in Romania nu va functiona programul de guvernare al nostru si s-au inselat. Cand eu o sa vad o pozitie oficiala BNR exprimata de guvernator atunci va rog sa ma intrebati. Este un proiect de lege pe care il sustin”, a declarat Liviu Dragnea, miercuri, la Parlament. Totodata, intrebat daca Guvernul a transmis un punct de vedere la acest proiect, presedintele PSD a afirmat: “Va rog sa intrebati Guvernul, care este foarte prolific la puncte de vedere”. Anterior, proiectul a trecut de Senat, precum si de
Ministerul Justiției reia procedura de selectare a candidaților pentru funcția de procuror europeni Ministerul Justiției a declanşat o nouă procedură de selecţie a candidaţilor desemnaţi în numele României pentru funcţia de procuror european, candidații având termen până la 15 mai pentru depunerea dosarelor. Interviurile ar urma să aibă loc pe 20-22 mai. Procedura este reluată în condițiile în care ministrul justiției Tudorel Toader a demisionat, iar remanierea propusă de PSD a fost respinsă de președintele Klaus Iohannis, urmând să fie numit un interimar. Premierul a propus-o pe Ana Birchall pentru a asigura, temporar, conducerea ministerului. “În temeiul dispoziţiilor din OUG 8/2019 privind unele măsuri pentru aplicarea Regulamentului (UE) 2017/1939 al Consiliului din 12 octombrie 2017 de punere în aplicare a unei forme de cooperare consolidată în ceea ce priveşte instituirea Parchetului European (EPPO), (…) Ministerul Justiţiei reia procedura de selecţie a candidaţilor desemnaţi în numele României pentru funcţia de procuror european”, se arată în anunţul publicat pe site-ul MJ. Potrivit MJ, poate fi desemnată candidat în numele României pentru funcţia de procuror european persoana care este cetăţean român, cu domiciliul în România; este procuror sau judecător cu o vechime în această calitate de minimum 15 ani; este procuror cu grad profesional de Parchet de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie sau judecător cu grad profesional de curte de apel; are experienţă practică relevantă în sistemul judiciar românesc; cunoaşte la un nivel tehnic avansat limba engleză sau franceză (cunoaşterea la nivel avansat a unei a doua limbi de circulaţie internaţională reprezintă un avantaj). Candidaţii pot depune dosarele până la data de 15 mai, ora 17,30, la sediul Ministerului Justiţiei – Direcţia Resurse Umane, din strada Apolodor, nr. 17, sector 5, Bucureşti, etajul 2, camera 6, în format de hârtie şi electronic (CD), prin poştă sau servicii de curierat, sau la adresa de e-mail dru@just.ro, cu confirmare de primire, informează sursa citată. Integral:
CCR – motivare la iniţiativa ”Fără penali”: Interdicţia specială este în marja de apreciere a legiuitorului / Nu poate fi reţinută o restrângere a dreptului de a fi ales de natură să afecteze substanţa acestuia şi nici o lipsă de proporţionalitate a măsurii propuse Curtea Constituţională a României arată, în motivarea deciziei prin care s-a stabilit că iniţiativa „Fără penali în funcţii publice” îndeplineşte prevederile constituţionale, că interdicţia specială este în marja de apreciere a legiuitorului şi este circumscrisă unei sfere limitate de condamnări penale, care se întemeiază pe criteriul laturii subiective şi a pedepsei aplicate, transmite Agerpres. Pe 9 aprilie, Curtea Constituţională a României a stabilit că iniţiativa legislativă cetăţenească de revizuire a Legii fundamentale, prin care se doreşte ca persoanele condamnate definitiv să nu mai ocupe funcţii publice, îndeplineşte prevederile constituţionale. Judecătorii constituţionali precizează în motivare că interdicţia impusă prin modificarea Constituţiei „este în marja de apreciere a legiuitorului şi este circumscrisă unei sfere limitate de condamnări penale”. În cauză, Curtea constată că iniţiatorii au circumstanţiat condiţia propusă, în acord cu considerentele Curţii Constituţionale (…), în sensul că interdicţia specială este în marja de apreciere a legiuitorului şi este circumscrisă unei sfere limitate de condamnări penale, care se întemeiază pe criteriul laturii subiective şi a pedepsei aplicate. De asemenea, interdicţia nu este una perpetuă, ci subzistă până la intervenirea unei situaţii care înlătură consecinţele condamnării. Ca urmare, în sensul deciziei Curţii, ‘persoanele care cad sub incidenţa/sunt beneficiare ale unei legi de dezincriminare sau de amnistie sau (…) reabilitate (…), persoane cu privire la care condamnarea penală încetează să mai producă efectele extrapenale prevăzute de lege’, pot fi alese în condiţiile articolului 37 din Constituţie modificat, potrivit propunerii formulate. Integral:
Legea care le permite medicilor ce predau la universități și membrilor unui ONG condus de Irinel Popescu să se pensioneze la 70 de ani: Emanuel Ungureanu îi cere public lui Klaus Iohannis să o conteste la CCR Deputatul USR Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, îi cere public președintelui Klaus Iohannis să conteste la Curtea Constituțională legea care le permite medicilor ce predau la universități, membrilor titulari ai Academiei Române și ai Academiei de Științe Medicale – un ONG condus de Irinel Popescu, cercetătorilor științifici și medicilor cu doctorat să se pensioneze, la cerere, la vârsta de 70 de ani. Legea a fost adoptată săptămâna trecută de Parlament și este constestată puternic de o parte dintre medicii din spitale. Modificarea legislativă a stârnit nemulțumirea multor medici, care acuză că cei cărora le este dedicată legea nu sunt și cei care “duc greul” în spitale – gărzi, operații, munca la patul bolnavului. Prin prelungirea vârstei de pensionare până la 70 de ani s-ar bloca, de fapt, accesul medicilor tineri în spitale, iar aceștia sunt nevoiți să plece din țară, acuză medicii consultați de HotNews.ro. Apelul lui Emanuel Ungureanu vine după ce USR a încercat să strângă semnături în Parlament pentru a contesta legea la CCR, însă nu a adunat numărul de semnături necesar (era nevoie de 50 de semnaturi, așadar și de semnături de la parlamentarii altor partide, însă s-au adunat doar 27 de semnături – cele ale tuturor deputaților USR)….În timp ce medicii care fac gărzi cer reducerea vârstei de pensionare, Parlamentul a votat, săptămâna trecută, o lege ce prevede că medicii care predau la universități, membrii titulari ai Academiei Române și ai Academiei de Științe Medicale – un ONG condus de Irinel Popescu, cercetătorii științifici și medicii cu doctorat se pot pensiona, la cerere, la vârsta de 70 de ani. Integral:
DOCUMENT
Stelian Ion (USR), despre modificarile aduse de Comisia Iordache: E cea mai grava situatie, din ultimii doi ani In doar cateva ore, Comisia Iordache a aprobat, marti, raportul la proiectul de modificare a Codului penal in forma adoptata de Senat, fara sa accepte amendamentele Opozitiei. E cea mai grava situatie legislativa a ultimilor doi ani, spune USR, prin vocea lui Stelian Ion. Florin Iordache a sustinut ca toate modificarile vin in intampinarea recomandarilor Comisiei de la Venetia si din ultimul raport MCV.”Sunt minciuni sfruntate spuse de presedintele Comisiei ‘Iordache’ si de PSD-isti. Sunt cele mai multe articole pe langa deciziile CCR si care nu au absolut nicio legatura cu cele doua directive europene privind prezumtia de nevinovatie si confiscarea extinsa. (…) Maine se va da votul final in Camera Deputatilor pe cele mai importante legi, este cea mai grava situatie din ultimii doi ani de zile din punct de vedere legislativ, pentru ca aceste modificari ii ajuta in mod substantial pe infractori. Vorbim nu doar de cei care au savarsit fapte de coruptie, ci vorbim si de cei care savarsesc fapte cu violenta, traficanti de arme, droguri – toate aceste infractiuni grave. Aceasta este politica PSD, aceasta este maniera in care ei legifereaza, asteapta momentul prielnic din punct de vedere al oportunitatii”, a declarat Stelian Ion, la Parlament. In opinia sa, modificarile aduse Codurilor penale nu ar trece de Camera Deputatilor daca nu ar fi o intelegere cu UDMR.”Speram ca UDMR sa nu fie complicele PSD si al ALDE la aceste maltratari ale legislatiei penale si la aceasta favorizare a infractorilor, pentru ca fara sprijinul UDMR si fara sprijinul minoritatilor nationale, a reprezentantilor comunitatilor evreiesti, a reprezentantilor comunitatii de macedoneni, de sarbi, sloveni, slovaci, cehi, de bulgari – toti acesti reprezentanti au fost trimisi in Parlament, credem noi, pentru a da legi in favoarea romanilor cinstiti, nu in favoarea infractorilor”, a precizat Stelian Ion. El a spus ca USR va contesta Codurile modificate la Curtea Constitutionala. Integral:
Camera Deputaților și Senatul se pregătesc să numească doi noi judecători la Curtea Constituțională Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a declanşat, marţi, procedura de numire a unui judecător la Curtea Constituţională în locul lui Ştefan Minea, căruia îi expiră mandatul în data de 15 iunie, transmite Agerpres. Astfel, până pe 6 mai vor fi depuse propunerile grupurilor parlamentare pentru acest post, Comisia juridică va întocmi raportul, iar până în 15 mai plenul Camerei Deputaţilor urmează să dea votul…..”Aşadar, în raport cu regulile stabilite de art. 68 alin. 1 teza finală din Legea 47/1992, numirea noului judecător la CCR trebuie efectuată cu cel puţin o lună înainte de încetarea mandatului judecătorului predecesor, în baza dispoziţiilor art. 142 alin. 3 din Constituţie şi ale art. 5 alin. 2 din Legea organică a Curţii”, se precizează în scrisoarea semnată de preşedintele CCR, Valer Dorneanu. Şi mandatul judecătoarei Maya Teodoroiu, numită de Senat, expiră, iar conducerea Camerei superioare a Parlamentului urmează să stabilească un calendar pentru numirea unui nou judecător. De asemenea, mandatul judecătorului CCR Petre Lăzăroiu va expira în data de 2 iunie, iar preşedintele Klaus Iohannis urmează să numească persoana care îl va înlocui. Integral:
Augustin Lazar solicita scuze publice si daune morale de 1 leu de la Ministerul Justitiei Augustin Lazar solicita daune morale de 1 leu si obligarea Ministerului Justitiei de a publica pe site-ul propriu un comunicat in care sa isi ceara scuze public pentru ceea ce scrie in raportul privind activitatea sa manageriala, potrivit unei actiuni depuse, marti, la Curtea de Apel (CA) Alba Iulia. Totodata, ca urmare a publicarii decretului privind eliberarea, incepand cu 27 aprilie, din functia de procuror general ca urmare a pensionarii, avocatul lui Augustin Lazar, Ovidiu Podaru, a apreciat, la termenul de marti, ca cererea de suspendare a procedurii de revocare, actiune demarata de ministrul Justitiei in octombrie anul trecut, a ramas fara obiect. “S-a publicat vineri in Monitorul Oficial decretul de eliberare din functie a domnului procuror general, ca urmare a pensionarii si, prin urmare, cererea de suspendare a ramas fara obiect, in sensul ca nu mai avem ce sa suspendam. Daca domnul presedinte Iohannis a emis decretul de eliberare din functie, nu mai are cum sa-l emita pe ala de revocare din functie, ca urmare a propunerii”, a explicat, la finalul sedintei de judecata, avocatul lui Lazar.”Este vorba de reputatia profesionala” Pe de alta parte, Ovidiu Podaru a precizat ca a formulat la instanta din Alba Iulia o actiune in anulare, in sensul ca, referitor la ceea ce scrie in raport, opineaza ca este “ilegal” si “neadevarat”.”Aici nu mai e vorba de lipsa de interes, pentru ca, in subsidiar, am solicitat, e vorba de repararea adusa reputatiei profesionale a dansului, daune morale de 1 leu, respectiv obligarea Ministerului de a publica un comunicat pe site-ul propriu prin care sa-si ceara scuze pentru ceea ce scrie in raport”, a declarat avocatul. Integral:
CExit Se spune că întotdeauna e loc de mai bine. Și multe locuri de mai rău. Unul dintre ele este Ministerul Justiției. Unde mefistofelicul Tudorel (executat în CEx al PSD) a fost înlocuit (ca propunere) cu barbarul Nicolicea. Acesta și-a început viața întelectuală târziu, absolvind „de la distanță“ o facultate de drept privată. Ca multe dintre relațiile la distanță, nici aceasta n-a funcționat. Tăriceanu, care-l propusese pe Tudorel, a comentat cu acreală revocarea acestuia: „Dacă vrei să găsești cuiva bube în cap, i le găsești“. Bubele au fost găsite chiar de Dragnea: „Toader întârzia avizările unor acte și discuta mult despre ordonanțe fără să facă nimic“. După câte servicii i-a adus Tudorel (a revocat-o pe Kövesi, a distrus DNA, a înființat Secția Specială pentru reeducarea magistraților), Daddy putea să se despartă de el mai elegant: a fost o plăcere să fac afaceri cu tine, mersi și marș afară. Dăncilă a trimis imediat revocarea lui Tudorel la Cotroceni la pachet cu demisiile Rovanei Plumb și Nataliei Intotero, care, candidând la PE, au fost înlocuite cu alte două nulități agresive. …
Andrei Caramitru (USR): “Ca să creștem spre 30%, trebuie să fim o mișcare și pentru zidari, chelneri, șoferi, sudori, casieri, muncitori” Andrei Caramitru, consilierul președintelui USR, Dan Barna, scrie, într-o postare pe Facebook intitulată “Imensa greșeală a elitismului”, că, pentru a putea urca la un scor electoral de 30%, “trebuie să fim o mișcare și pentru zidari, chelneri, șoferi, sudori, casieri, muncitori etc. Să îi reprezentăm pe ei și mai mult chiar decât îi reprezentam pe cei ‘privilegiați’. Asta este cheia.” Andrei Caramitru mai spune că “un program și discurs elitist pentru cei educați din urban nu aduc decât o parte din cei 8%”, iar “ca sa creștem spre 30% – majoritatea votanților nostri trebuie sa fie din celelalte categorii – la fel de respectabile”.”Un program și discurs elitist pentru cei educați din urban nu aduc decât o parte din cei 8%. Un club frumos in care membrii se simt bine între ei, dar care nu contează in vreun fel in arhitectura electorală”, spune Andrei Caramitru. Andrei Caramitru adaugă: “Ca sa creștem spre 30% – majoritatea votanților nostri trebuie sa fie din celelalte categorii – la fel de respectabile. Sa ii reprezentam pe ei și mai mult chiar decât ii reprezentam pe cei ‘privilegiati’. Sa le vorbim lor in special. Asta este cheia. Trebuie să fim o mișcare și pentru zidari, chelneri, șoferi, sudori, casieri, muncitori etc. O mișcare pentru toți cei care muncesc cinstit și s-au saturat de hoție. Cu soluții practice la probleme practice, fără ideologii găunoase și populism.“….Este însă esențial sa începem sa comunicam mult mai bine, sa comunicam ‘altfel’ – mai direct și mai clar, chiar mai dur – spunând adevarul. Nu doar pe întelesul și pe placul profesorilor universitari și ‘creativilor’ care dezbat filozofie din cărți la un prosecco, înainte de o noapte la Control sau in Vama Veche. Ca altfel ne trezim, după o seara de discuții profunde și distracție între noi, ca iar a câștigat PSD-ul alegerile.” Integral:
Reacția Consiliul Concurenței asupra raportului privind ROBOR: Conţine inexactităţi, informațiile sunt scoase din context, concluziile au fost stabilite de senatorul Zamfir chiar înainte de a demara ancheta Concluziile raportului Comisiei Parlamentare, care ar arăta manipularea ROBOR, au fost stabilite de senatorul Daniel Zamfir chiar înainte de a demara ancheta, încă din decembrie acesta solicitând demiterea preşedintelui institiţiei, consideră Consiliul Concurenței. Autoritatea de Concurență a reacționat dur asupra acuzațiilor lansate de senatorul Daniel Zamfir. Acesta a cerut demiterea președintelui Consiliului Concurenței, după ce a prezentat un raport care ar arăta că ROBOR a fost manipulat.”Cu regret constatăm că Raportul conţine numeroase inexactităţi, iar multe informații sunt scoase din context sau prezentate eronat“, răspunde Consiliul Concurenței, respingând concluziile raportului. Potrivit autorității, investigația Consiliului Concurenţei privind ROBOR a respectat toate procedurile legale. Concluzia investigației a fost că nu a existat un cartel între bănci în vederea creșterii ROBOR în octombrie 2008, iar aceasta a fost aprobată în unanimitate de Plenul Autorităţii de Concurenţă. De asemenea, Autoritatea de Concurenţă s-a consultat cu Comisia Europeană care investiga, la acel moment, astfel de practici anticoncurențiale la nivel comunitar. Nici Consiliul Concurenței şi nici Comisia Europeană nu au găsit genul acesta de dovezi în România şi, ca urmare, amenda forului comunitar a fost doar pentru faptele anticoncurenţiale din Marea Britanie, mai precizează autoritatea. Aceasta mai spune că a respectat toate autorităţile statului şi a colaborat cu Comisia economică a Senatului, participând la audieri şi transmiţând toate documentele care au legătură cu ancheta. “Datele din aceste documente, însă, nu au nicio legătură cu situaţia din prezent de pe piaţa bancară, având în vedere faptul că, în perioada investigată de Consiliul Concurenţei, aproximativ 4,5% din creditele acordate de bănci aveau dobânzile calculate în funcţie de ROBOR, iar cotaţia indicelui era sub nivelul tranzacţiilor de pe piaţa interbancară. Abia în 2010 a fost introdusă obligaţia ca dobânzile la împrumuturile în lei să se calculeze pe baza indicelui ROBOR”, mai precizează Consiliul Concurenței. Potrivit acesteia, “în acest fel, au fost generate discuţii lipsite de fundament şi consistenţă, în detrimentul unor eforturi autentice de identificare a unor soluţii reale pentru problemele actuale cu care se confruntă consumatorii români”.Integral:
Curtea de Apel a suspendat falimentul RADET. Ce castiga bucurestenii de pe urma deciziei Curtea de Apel a Municipiului Bucuresti a decis, marti, suspendarea provizorie a falimentului RADET. In consecinta, Primaria Municipiului Bucuresti (PMB) castiga putin timp pentru a reorganiza termoficarea bucuresteana, aflata la un pas de colaps. …“Suspendarea de astazi este provizorie. Practic, dupa ce judecatorul sindic a dat solutia de faliment – inainte de a o si motiva – am formulat apel. Acest apel a inclus o sectiune de suspedare a efectelor solutiei judecatorului sindic pana la judecarea defitiva a apelului. In plus, apelul a inclus si o cerere de urgentare a cererii de suspendare. Practic, pana cand nu se va solutiona apelul, nu putem spune oficial daca RADET continua pe calea falimentului sau nu. Cu toate astea, e clar ca solutia nu este mentinerea Regiei, ci trecerea activitatii pe o societate comerciala. Se impune acest lucru nu din cauza problemelor legislative legate de distributie agentului termic si nici a datoriilor RADET, ci din cauza ca este o cerinta din partea comunitatii europene” a explicat pentru Ziare.com Florian Mateita. Integral:
Klaus Iohannis, somat pentru a treia oara de Societatea Timisoara sa retraga decoratiile condamnatilor definitiv Societatea Timisoara ii cere pentru a treia oara presedintelui Klaus Iohannis sa isi indeplineasca atributiile si sa retraga decoratiile si ordinele acelor persoane “nedemne de a le detine” pentru ca au fost condamnate definitiv, dar si sa initieze modificarea legii si pentru cei care au facut politie politica. Prima solicitare a fost adresata in martie 2016, iar in iunie 2018 Societatea Timisoara (ST) a revenit cu o noua cerere adresata presedintelui. “Decoratiile si ordinele Romaniei, precum si principiile si valorile pentru care ele sunt acordate, sunt grav compromise prin mentinerea lor in posesia unor persoane compromise ele insele, legal si moral. Mai mult, abuzand de calitatea lor, in acest moment nemeritata, de detinatori ai unor distinctii de stat, purtatorii decoratiilor se erijeaza in aparatori ai demnitatii nationale, chemand in fata consiliilor de onoare a ordinelor personalitati carora le reproseaza actiuni de denigrare a Romaniei, ignorand faptul ca insasi prezenta lor in aceasta elita a vietii publice a tarii dezonoreaza Romania si pe toti romanii”, argumentau reprezentantii Societatii Timisoara anul trecut….Pe lista, care nu se vrea exhaustiva, pe care am anexat-o la cererea noastra, sunt persoane condamnate, cu foarte mult timp in urma, asupra carora nu s-a luat inca nici o masura. Chiar atat sa dureze o analiza destul de simpla? Am sa va dau cateva exemple. Adrian Nastase – decorat in 2002, condamnat definitiv in 2013. Irina Paula Jianu – decorata in 2004, condamnata in 2015. Miron Tudor Mitrea – decorat in 2002, condamnat in 2015. In aceeasi situatie se afla si celelalte 14 persoane a caror situatie am expus-o in scrisoarea noastra. Au trecut intre 4 si 6 ani de cand au ramas definitive aceste condamnari. Consideram ca a fost timp suficient pentru a lua o hotarare. Integral:
5 romani mor zilnic, in accidente rutiere. Soselele noastre raman cele mai insangerate din intreaga UE In mod normal, intr-o tara ca Romania – in care anul trecut au murit, in accidente rutiere, aproape 1.900 de oameni – autoritatile ar trebui sa ia, de urgenta, masuri pentru a preveni repetarea carnagiului de pe sosele. Concret, ar trebui sa inceapa imediat lucrul atat la imbunatatirea conditiilor de drum, cat si la educarea tuturor participantilor la trafic, de la soferi si biciclisti, pana la pietoni. Dar cum nimic din toate astea nu se face, momentan, cu seriozitate, n-ar trebui sa ne miram daca si in 2019 soselele noastre vor ramane tot cele mai periculoase din intrega Uniune Europeana. Potrivit unei
Modificările la codurile penale, pe repede înainte. Comisia Iordache are ședință marți, iar puterea vrea ca schimbările să fie votate miercuri de plen, dar are nevoie și de alte voturi Comisia parlamentară specială condusă de Florin Iordache are programată marți o ședință dedicată modificărilor la Codul Penal și la cel de Procedură Penală, planul puterii fiind de a trimite toate schimbările pe care le dorește la legile justiției în plenul Camerei Deputaților miercuri. Ședința de marți a comisiei Iordache urmează să aibă loc începând cu ora 14.00. Decizia PSD a trece cât mai repede modificările dorite vine în contextul unei vizite în România a unei delegații a Comisiei de la Veneția care va discuta, săptămâna aceasta, cu reprezentanții autorităților române din domeniul Justiției despre modificarea legilor Justiției și intenția PSD-ALDE de modificare a codurilor penale. Senatul a adoptat săptămâna trecută modificările care au trecut de Curtea Constituțională, referitoare, printre altele, la reducerea termelor de prescripție, abrogarea infracțiunii de neglijență în serviciu și limitarea la un an a perioadei pentru denunț. Pentru a le trece mâine și de Camera Deputaților, puterea are nevoie și de alte voturi, în condițiile în care nu are majoritatea decât cu ajutorul parlamentarilor minorităților și UDMR.Integral:
Doua asociatii de magistrati il acuza de dezinformare pe Lucian Netejoru, seful interimar al Inspectiei Judiciare Judecatorul Lucian Netejoru a prezentat in presa informatii nepublice din rapoarte ale Inspectiei Judiciare, care nu au parcurs intreaga faza a aprobarii de catre CSM, inducand astfel in eroare prin comunicarea unor date incomplete privind numarul de dosare de la DNA. …”Domnul Netejoru Lucian a ales sa expuna in mass-media date si informatii nepublice din rapoarte ale Inspectiei Judiciare care nu au parcurs intreaga faza a aprobarii de catre Consiliul Superior al Magistraturii, cifrele prezentate inducand ideea ca unitatile de parchet ar fi desfasurat anchete penale in scopul exercitarii unei presiuni nejustificate asupra unor magistrati judecatori si procurori, facandu-se referire punctual la calitatea unora dintre acestia ca indeplinind diverse functii publice in cadrul Curtii Constitutionale, Inspectiei Judiciare sau Consiliului Superior al Magistraturii. Astfel, in calitate oficiala de inspector sef interimar al Inspectiei Judiciare, domnul Netejoru Lucian expune in mod incomplet realitatea, proferand afirmatii precum “la nivelul DNA au fost inregistrate 1440 de dosare cu magistrati in perioada ianuarie 2014 – iunie 2018, fiind vizati 1962 judecatori si 845 procurori”, dand de inteles ca numarul acestora este mult prea mare.Fara sa respecte principiile de obiectivitate si echidistanta pe care le impune functia ocupata, domnul Netejoru Lucian a omis isa precizeze ca majoritatea acestor dosare erau constituite ca urmare a formularii unor plangeri penale si ca procentul sesizarilor din oficiu este unul scazut….Magistratii reprezentati de cele doua asociatii ii solicita public lui Netejoru Lucian sa precizeze calitatea in care a fost prezent si a facut declaratiile, temeiul legal susceptibil sa permita dezvaluiri publice dintr-un raport care nu a fost inca nici macar discutat, nicidecum aprobat de CSM, si care poate suferi modificari de substanta, precum si motivul real pentru care a ales sa acorde acest interviu. Integral:
Tudorel Toader se intalneste miercuri cu grupul de raportori ai Comisiei de la Venetia Ministrul demisionar al Justitiei, Tudorel Toader, se va intalni miercuri cu grupul de raportori ai Comisiei de la Venetia. “Miercuri, 24 aprilie – intrevedere cu grupul de raportori ai Comisiei Europene pentru Democratie prin Drept (Comisia de la Venetia), la sediul Ministerului Justitiei”, scrie in agenda ministrului, de pe pagina de Internet a institutiei….Reprezentantii Comisiei de la Venetia vin in Romania pentru a avea discutii cu reprezentantii institutiilor de forta din justitie pe tema modificarii Legilor Justitiei, a infiintarii Sectiei de Investigare a Infractiunilor din Justitie (SIIJ) si a modificarilor preconizate de puterea PSD-ALDE la codurilor penale, pregatita de puterea PSD-ALDE, au declarat sursele citate. Delegatia va avea intalniri cu conducerea Ministerului Justitiei (MJ), a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), a Parchetului de pe langa Inalta Curtea de Casatie si Justitie (PICCJ), a Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) si a Sectiei de Investigare a Infractiunilor in Justitie (SIIJ). Integral:
CCR discuta pe 12 iunie sesizarea lui Iohannis pe legea referitoare la retragerea titlului de doctor Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) urmeaza sa discute pe 12 iunie sesizarea presedintelui Klaus Iohannis asupra actului normativ pentru aprobarea OUG 4/2016 privind modificarea si completarea Legii Educatiei Nationale 1/2011, care vizeaza retragerea titlului de doctor. Seful statului a transmis, pe 19 aprilie,
Camelia Bogdan cere sesizarea CJUE cu intrebari privind deciziile CCR, completurile specializate si Inspectia Judiciara Un complet de 5 judecatori de la Inalta Curte se va pronunta pe 6 mai pe o cerere de sesizare a Curtii de Justitie a Uniunii Europene facuta astazi de judecatorul Camelia Bogdan. Magistratul a pus in discutie opt intrebari preliminare adresate CJUE. Intrebarile au fost puse in discutie in dosarul in care Camelia Bogdan contesta excluderea din magistratura. In esenta, ele vizeaza clarificari privind tratatele semnate de Romania cu institutiile Uniunii Europene si rostul recomandarilor Mecanismului de Control si Verificare (MCV) emise de Comisia Europeana.”Pot fi ignorate deciziile CCR daca interpretarea lor este contrara celei a Curtii Europene a Drepturilor Omului data in situatii similare?“, este una din aceste intrebari. In baza Tratatului privind UE, CCR si-a depasit competenta atunci cand a stabilit componenta completurilor de judecata?, este o alta intrebare. De altfel, o parte din intrebari vizeaza componenta completurilor de 5 judecatori si a celor specializate, formate din 3 judecatori.”Articolul 2 din TUE, raportat la art. 47 din Carta Drepturilor Fundamentale ale Uniunii Europene, se interpreteaza in sensul obligativitatii constituirii completelor de judecata din judecatori specializati in materia in care acestia sunt chemati sa se pronunte?” O alta intrebare vizeaza o posibila influenta politica in cazul desfasurarii procedurilor disciplinare, legat de modul in care Guvernul a prelungit prin ordonanta de urgenta mandatul sefului Inspectiei Judiciare, Lucian Netejoru.”Articolul 2 din Tratatul privind Uniunea Europeana trebuie interpretat in sensul obligatiei statelor membre de a respecta criteriile statului de drept, solicitate si in rapoartele din cadrul Mecanismului de Cooperare si de Verificare (MCV), instituit potrivit Deciziei 2006/928/CE a Comisiei Europene din 13 decembrie 2006, in cazul unor proceduri de desemnare directa de catre Guvern a conducerii Inspectiei Judiciare, chiar si cu titlu provizoriu?“, suna intrebarea. Integral:
Dragnea numără voturile pentru a valida în Parlament noii miniștri. Cum arată calculele PSD pentru majoritatea parlamentară Conducerea PSD ia în calcul să amâne până după Paște o reorganizare a Guvernului și, implicit, validarea în Parlament a noilor miniștri din cabinetul Dăncilă, pentru a-l scoate astfel din joc pe Klaus Iohannis. Surse social democrate au declarat pentru Hotnews.ro că, în acest moment, există riscul să nu existe voturile necesare pentru trecerea reorganizării guvernamentale prin Parlament. Astfel, în interiorul PSD se fac calcule privind prezența parlamentarilor și voturile pe care se bazează coaliția PSD-ALDE în Parlament. PSD-ALDE deține în continuare majoritatea în Parlament. pe hârtie, Coaliția se poate baza pe 239 de voturi, cu șase în plus față de cele 233 necesare în cazul unei reorganizării guvernamentale. Conform practicii parlamentare, majoritatea deputaților Minorităților (17 mandate) votează alături de PSD-ALDE. Astfel, dacă toți parlamentarii se prezintă la muncă PSD-ALDE-Minorități are avea o majoritate largă de 256 voturi….Totuși, majoritatea Coaliției este una fragilă în Parlament și asta pentru că în interiorul PSD există în continuare parlamentari fideli foștilor social-democrați ca Mihai Tudose și Adrian Țuțuianu, dar și parlamentari controlați de lideri nemulțumiți de actuala conducere – Paul Stănescu și Gabriela Firea. În acest context, conducerea PSD trebuie să ia în calcul o mobilizare exemplară pentru ca toți cei 239 de parlamentari ai Coaliției să se mobilizeze și să fie prezenți la vot pentru validarea componenței noului Guvern. De precizat este că UDMR (30 mandate) a anunțat, prin vocea lui Kelemen Hunor că nu va vota o eventuală reorganizare a Guvernului. Integral:
SURSE Ce noi schimbări pregătește Dragnea în Guvern/ Șeful SGG, luat din nou în colimator Liderul PSD, Liviu Dragnea, ar dori să-l schimbe din nou pe șeful Secretariatului General al Guvernului și să numească în locul lui un fidel din rândul parlamentarilor, dar pentru acest lucru ar trebui să schimbe legea de organizare a Guvernului, au declarat pentru G4Media.ro surse politice. Potrivit acestora, Dragnea nu este mulțumit de actualul șef al SGG, Toni Greblă, din cauză că și acesta are rețineri în promovarea unui OUG care să modifice Codurile Penale. Schimbarea s-ar putea produce odată cu restructurarea guvernului, dacă PSD va decide să facă acest pas. Pentru a-l schimba însă pe Greblă cu unul dintre parlamentarii apropiați liderului PSD, Dragnea intenționează să includă funcția de șef al SGG în rândul miniștrilor. În acest fel, ar evita incompatibilitatea care le interzice în prezent parlamentarilor să dețină orice funcție de autoritate, cu excepția celei de ministru. Nu este clar în acest moment cu cine intenționează să-l schimbe pe actualul șef al SGG. Rămâne de văzut și dacă PSD și ALDE mai au majoritate parlamentară pentru a forța aceste schimbări. Legea 90/2001 privind organizarea și funcționarea Guvernului și a ministerelor prevede la articolul 15 că șeful SGG este numit de primul-ministru. Asta înseamnă că șeful SGG nu face parte în prezent din Guvern, în sens juridic. Integral:
Ratele romanilor care au credite in lei continua sa creasca. ROBOR-ul e la cel mai mare nivel din ultimele 8 luni Romanii care au credite in lei continua sa plateasca rate tot mai mari. ROBOR la 3 luni, in functie de care sunt calculate dobanzile la majoritatea creditelor in lei, a ajuns azi la cel mai mare nivel din ultimele 8 luni. Indicele a urcat la 3,40%, cel mai mare nivel din 6 august 2018, cand a fost tot 3,40%, potrivit datelor publicate pe site-ul Bancii Nationale a Romaniei. In ceea ce priveste indicele ROBOR la 6 luni, in functie de care se calculeaza dobanzile la creditele ipotecare, acesta a stagnat la 3,43%, cel mai mare nivel din 23 noiembrie 2018, cand a fost 3,46%….Noul indice, a spus Eugen Teodorovici, se va aplica doar creditelor noi acordate populatiei. Pentru imprumuturile aflate in derulare, romanii pot depune, daca doresc, cereri de refinantare.”Incepand cu 2 mai 2019, noul indice se aplica exclusiv creditelor nou acordate populatiei, precum si refinantarii creditelor aflate in derulare. Va fi decizia fiecarui client care are un imprumut in lei sa faca sau nu o cerere de refinantare. La cererile de refinantare, institutiile bancare raspund in termen de 60 de zile de la data cererii formulate de clienti”, a precizat Teodorovici…..”Exista o categorie de clienti captivi, care nu pot sa isi refinanteze creditele, si anume cei care au Prima Casa. Acolo nu exista legislatie care sa iti permita refinantarea creditului. Si vorbim de cel putin 200 de mii de clienti cu credite in lei, care nu pot sa isi refinanteze creditul, orice ar face, si sunt legati de ROBOR”, ne-a spus Dragos Nichifor. Analistul bancar a subliniat ca ceilalti romani care au credite in lei si au posibilitatea legala sa o faca ar putea sa nu apeleze la aceasta varianta pentru ca vor avea de suportat costuri bancare si notariale mari. Integral:
Planul lui Liviu Dragnea pentru a castiga si consolida puterea Regimul politic instaurat de Liviu Dragnea la Bucuresti are nevoie de aparenta de legalitate, pentru a corupe institutiile statului bob cu bob si la foc mic. Este ceea ce vedem ca se petrece, la scena deschisa, cu CCR, Guvern si ICCJ, institutii de la care seful de facto al Guvernului asteapta nu doar salvarea de la inchisoare, ci si cautionarea unei puteri discretionare. Nicio constructie autoritara de putere nu a fost brutala in istorie, acolo unde nu vorbim despre cuceriri militare. Regimurile iliberale nu cuceresc nici ele institutii, nu isi numesc generalii la conducere si nu falsifica grosolan rezultatele alegerilor, ci compromit institutiile, le denatureaza de la rolurile lor politice si sociale si manipuleaza sensul scrutinurilor, astfel incat votul sa fie dominat de false necesitati si de un sentiment de autoaparare. Sunt doua paliere pe care Dragnea isi consolideaza aceasta noua paradigma de putere: – Institutional, prin numirea propriilor oameni in institutiile politice – comisii parlamentare, Guvern, CCR, ICR. Procedurile de numire sunt democratice, astfel incat se obtine aceasta pseudo-legalitate care poate legitima abuzurile si derapajele de putere. Litera legii este invocata la fiecare pas.- Comunicational – prin impunerea temelor de pe agenda publica. Atunci cand Viorica Dancila i-a reprosat lui Tudorel Toader, ministrul demis demisionar, ca a lasat prea mult sa se vorbeasca in spatiul public despre justitie, ea formula, de fapt, nevoia Partidului de a controla cu propriile subiecte si cu propriul limbaj preocuparile societatii. Or, societatii i s-a dat sa mestece si sa vorbeasca despre dublul standard al UE, despre strainii care ne otravesc fructele si copiii, despre Augustin Lazar – tortionar, despre fondurile europene pe care romanii le merita si numai prin Guvernul lui Liviu Dragnea le poate obtine. Atunci cand discursul politic dominant – al doilea palier – este preluat de institutiile statului, putem vorbi despre propaganda si controlul statului de catre partidul de la putere. Pentru a ajunge cu totul aici, Liviu Dragnea are nevoie sa ramana in libertate si sa aiba un certificat de “nepenal”. Integral:
De ce este huiduit Liviu Dragnea cam peste tot pe unde se duce Resita, Targu Jiu, Calarasi, Slobozia, Suceava, Botosani, Iasi, pe scurt cam peste tot pe unde se duce, Liviu Dragnea este intampinat cu ovatiile simpatizantilor, fara indoiala adusi anume ca sa strige “PSD”, si huiduielile opozantilor, veniti sigur pe cont propriu, ca sa strige “ciuma rosie”. Nu mi se pare anormal. Domnul Dragnea face pe jupanul, se lauda ca el a marit salariile, pensiile, ca a dat vitamina la copii, a scazut impozitele, iar pentru asta astepta recunostinta celor multumiti. Nemultumitii sa vorbeasca la bec. Jupanul stie de ce huiduie lumea, dar se face ca nu intelege. Lumea intelege, dar priveste spectacolul la televizor si numai cativa mai curajosi ies la rampa si huiduie, ca sa se racoreasca. Romanului nu-i place sa fie luat de prost Nimic nu te face sa te simti mai luat de prost decat discursul cu care poiticienii isi repeta la nesfarist aceleasi laude. Iarasi cresterea salariilor, iarasi marirea pensiilor, iarasi sintagma “ei v-au taiat, noi v-am dat”. Cine ne-a dat? Dragnea? Hai, ca-mi vine sa rad! Partidul? Rad si mai tare! Nu ne-a “dat” nimeni. Toate maririle sunt din bani imprumutati.
Cauta Romania sa aduca 500.000 de muncitori din Pakistan? MAE neaga informatiile furnizate de oficialii de la Islamabad O declaratie a ambasadorului roman la Islamabad, Nicolae Goia, mentionata intr-un comunicat oficial al guvernului din Pakistan si preluata de presa locala, este dezmintita de MAE roman. In cadrul unei intalniri cu Zulfikar Bukhari, asistent special al premierului din Pakistan, ambasadorul roman ar fi spus ca “Romania cauta pe piata internationala a muncii circa un milion de muncitori, dintre care 500.000 ar putea veni din Pakistan”. Mai mult, in comunicatul oficial preluat de Associated Press of Pakistan, se arata ca cei 500.000 de pakistanezi ar putea veni pana in 2020 si ca Goia a declarat ca piata muncii din Romania este pregatita sa ofere oportunitati de angajare pentru pakistanezi in sectoare variate precum IT, constructii, medicina, inginerie si altele, pe fondul migratiei romanilor catre alte tari europene, care s-a ridicat la cote alarmante. Ambasadorul Romaniei l-ar fi informat pe Bukhari si ca Romania are nevoie si de cel putin 40.000 de soferi si ca este gata sa primeasca cat de multi angajati pakistanezi posibil…..”Cu privire la informatiile aparute in presa, conform carora Romania urmeaza sa primeasca 500.000 de muncitori pakistanezi pentru reducerea deficitului de pe piata fortei de munca, facem urmatoarele precizari: La 17 aprilie 2019, ambasadorul Romaniei la Islamabad a avut o intrevedere cu asistentul special al prim-ministrului Imran Khan pentru diaspora pakistaneza si dezvoltarea resurselor umane, cu rang de ministru, Sayed Zulfi Bukhari. Mentionam ca este vorba de o primire de curtoazie in cadrul careia au fost abordate o mai multe subiecte, inclusiv plasarea de forta de munca din Pakistan din perspectiva interesului partii pakistaneze pentru regularizarea si eficientizarea exportului de forta de munca si a respectarii legislatiei relevante. Precizam ca discutiile nu au inclus stabilirea unor cote sau cifre cu privire la un eventual transfer de forta de munca din Pakistan si nici a vreunui plan concret de actiune in acest sens”, se arata intr-un comunicat de presa, citat de Mediafax.MAE subliniaza ca, in conformitate cu legislatia in vigoare, respectiv Hotararea Guvernului nr. 34/2019, contingentul alocat pentru lucratorii extra-comunitari pentru anul 2019 la nivel national este de 20.000. Integral:
Teodorovici nu renunță la ideea readucerii românilor care muncesc în străinătate Lipsa forței de muncă este o problemă generală în România, spune ministrul de finanțe, care insistă că vrea să propună măsuri la nivelul UE pentru a-i readuce acasă pe cei plecați la muncă în străinătate. Nu este prima dată când ministrul Eugen Teodorovici vorbește de măsuri pentru limitarea plecărilor la muncă în străinătate, el spunând că a vorbit inclusiv cu omologii săi din Uniunea Europeană despre propuneri pentru a stopa exodul forței de muncă. Anul trecut, el propunea limitarea la cinci a dreptului de a lucra într-un stat membru UE. Însă dreptul de a lucra în orice stat membru este una dintre cele patru libertăți fundamentale pe care se bazează UE. Teodorovici a scris duminică dimineață pe Facebook că a discutat sâmbătă la Iași cu mai mulți oameni de afaceri care i s-au plâns de lipsa forței de muncă.„Tocmai pentru că aceasta este o problemă cu caracter general, întâlnită pe întreg teritoriul României, precum și în alte țări europene, vreau să îi asigur că la nivel guvernamental vom iniția negocieri cu toate statele membre pentru a implementa un pachet de măsuri care să răspundă atât nevoii, cât și dorinței de revenire acasă a celor plecați la munca în străinătate”, a scris ministrul de finanțe. Integral:
Criza personalului medical din România din cauza emigrației, luată în vizor de publicația The Guardian


