Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 15 mai! ANM a emis o informare valabilă de marţi, de la ora 15.00, până vineri, la ora 10.00, interval în care în cea mai mare parte a ţării vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, care se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii şi căderi de grindină. Cantităţile de apă vor depăşi, în perioade scurte de timp sau prin acumulare, 15…25 l/mp şi izolat 40 l/mp. De asemenea, meteorologii au emis o atenţionare Cod galben, valabilă de marţi, de la ora 18.00, până miercuri, la ora 10.00, în şapte judeţe din sud-vestul ţării. Astfel, în judeţele Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Dolj, Caraş-Severin, Timiş şi local în judeţul Hunedoara se vor semnala averse, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantităţi de apă ce vor depăşi 25 l/mp şi pe arii restrânse 40…60 l/mp. ANM a emis şi o prognoză specială pentru municipiul Bucureşti. Astfel, de marţi de la ora 11.00 şi până vineri, la ora 10.00, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică.Temporar se vor semnala averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor atinge 15…25 l/mp. Temperaturile maxime se vor situa în jurul valorii de 20 de grade, exceptând ziua de miercuri, când vor atinge 23…24 de grade. Temperaturile minime vor fi de 10…12 grade
Comisia Europeana demonteaza acuzatiile lui Dragnea: Iohannis n-a vorbit cu nimeni despre scrisoarea lui Timmermans Purtatorul de cuvant al Comisiei Europene, Margaritis Schinas, demonteaza afirmatiile social-democratilor facute ca urmare a scrisorii lui Frans Timmermans pe tema statului de drept din tara noastra. Prim-vicepresedintele Comisiei Europene a transmis zilele trecute o scrisoare in care ameninta Romania cu declansarea Articolului 7, iar social-democratii au reactionat la unison: acestia au sustinut, in frunte cu Liviu Dragnea, ca scrisoarea a fost “dictata” de presedintele Iohannis, iar continutul documentului a fost stabilit la summit-ul UE de la Sibiu. Intrebat marti daca presedintele Comsiei Europene, Jean Claude Juncker, a discutat despre scrisoare cu Klaus Iohannis, cand cei doi s-au vazut, pe 9 mai, la Sibiu, purtatorul de cuvant al CE a raspuns negativ. “Bineinteles ca nu. S-a decis inainte ca presedintele (Comisiei Europene – n.red.) sa mearga la Sibiu. Scrisoarea a fost discutata in cadrul unei intalniri a Colegiului (Colegiul comisarilor – n.red.) din 30 aprilie, unde a primit intreg sprijinul din partea Colegiului”, a declarat Margaritis Schinas. Intrebat daca exista vreo legatura intre MCV si aderarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen, Margaritis Schinas a replicat: “Comisia nu face o astfel de legatura. Daca exista probleme care trebuie abordate in ceea ce priveste frontierele, acest lucru trebuie facut in cadrul procedurilor de aderare la Schengen. Integral: http://www.ziare.com
Realitatea lui Liviu Dragnea Vorbim cu totii engleza, dar nu-i intelegem pe englezi, spunea, la Sibiu, Jean-Claude Juncker. In Romania vorbim cu totii. Si nu intelegem decat ce ne baga in cap altii. Draga romane care nu esti pesedist, dar n-ai alta varianta pentru ca nu-i poti vota pe “astia”, iti scriu pentru ca nici eu nu-s multumit de “astia”. Unii sunt prea de dreapta pentru nevoile acestei tari, altii nu inteleg ca vom fi atat de bolnavi ca natiune pe cat ne raman cei mai bolnavi dintre conationali. Nu-s multumit cand aud dinspre diverse colturi ecouri de habotnicie, intoleranta, homofobie. Ma sperie cei care “ar impusca tiganii”, dar si cei pe care ii preocupa vietile altora mai mult decat binele pe care-l pot face in jurul lor….Draga romane care nu-i poti vota pe “astia”, il caut pe batranul batut de protestatarii de la Iasi. Il astept sa se planga de cele patite. Aproape a trecut saptamana de la acel moment si, in afara unor netrebnici care, impotmoliti in propriile sechele educationale si psihice, au aruncat cu bani dupa multimea prezenta la mitingul PSD (caci “sustinatori PSD” imi este greu sa le spun), nu am vazut decat cetateni care-si strigau amaraciunea si pasul fata de hotia practicata de puterea politica. Batranul batut, reclamat de Liviu Dragnea, nu exista. Nici Liviu Dragnea nu l-a vazut. A auzit ca ar fi existat. A citit. A citit “postari”. Intr-un loc in care, fizic, recunoaste, nu a avut curajul sa se duca, pentru ca erau “batausii lui Iohannis”, Dragnea a vazut “foarte multe jointuri” si a “ramas socat cum niste tineri cu ochii injectati au luat un om batran, l-au pus pe jos si au inceput sa dea cu picioarele in burta”. Nu e prima oara cand Dragnea vinde astfel de marsavii. Nu o luam astazi de la facerea lumii. Cu doar doua zile inaintea mitingului de la Iasi, acelasi Dragnea, sef (caci presedinte mi-e greu sa-i spun) al Camerei Deputatilor, spunea ca a decis asupra noilor judecatori ai Curtii Constitutionale, dupa ce a “primit mai multe mesaje de la niste oameni respectabili…”….Seful PSD si-a cladit un zid de marionete slugarnice, comode, care nu ii perturba diatribele mizere cu intrebari neconfortabile. E singurul context in care apare public. Cand scapa intr-o zona cu neafiliati, raspunde intai glumet la orice intrebare neprogramata, sfarsind prin a jigni, a ridica tonul, a vorbi peste interlocutor si, horribile dictu, a-l invita la baie. Anturajul lui Dragnea e atent selectat din oameni de paie care nu-l intrerup, orice l-ar auzi spunand. O sleahta de personaje de aceeasi teapa, cu aceleasi nevoi, cu probleme identice, cu fruntea plecata, privirea-n pamant si mana intinsa. Ca niste catei dresati care executa comanda cu ochii la recompensa, sa ma ierte cateii. Oameni carora le e frica sa-l contrazica, pentru ca sunt fie la fel de nemernici precum Liviu Dragnea, fie atat de marunti incat sunt speriati ca, daca ar ridica privirea, ar fi striviti. Oameni care se tem sa-i spuna minciunii minciuna. Caci cum altfel poti spune unei afirmatii care nu se confirma? Ne mai amintim de cei patru oameni in negru, de la Athenee Palace, cu degetul amenintator? Normal ca ne amintim. Si-a adus aminte insusi Liviu Dragnea, deunazi, in fieful propriu de la Antena3. “In ceea ce ma priveste pe mine, (…) la DIICOT exista o declaratie care vorbeste despre asa ceva. Nu e a mea. E a cuiva care a spus asa cu subiect si predicat!”. Surpriza: la DIICOT, plangerea nu exista. Nici declaratia “cu subiect si predicat”. Si, desigur, niciun dosar. Cum s-ar putea numi un adevar care nu exista?…Uite, ca trecu saptamana, iar batranul batut la Iasi nu aparu. La fel cum nu exista oamenii negri care i-au pus gand rau lui Dragnea. Poate doar aia in robe. Si, ca in povestea cu Petrica si lupul, cine ar mai sta acum sa creada in mercurul cu care ar fi otravit-o pe Doina Pana, cand insusi Liviu Dragnea spune ca doamna ministru i-a aratat analizele, dar “m-a rugat sa nu spun si n-am spus”? Pai, intr-o vreme in care in Anglia mor oameni ucisi de spionii rusi, tu tainuiesti o tentativa de omor asupra unui ministru? Acesta sa fie adevarul? Sau o fi tot un neadevar? Si daca e neadevar, putem sa-i spunem tot minciuna? Integral: http://www.ziare.com
Primarul din Iasi il contrazice pe Dragnea: E total nefondata acuzatia ca au fost batuti batrani. Avem 300-400 de filmari care arata total altceva Mihai Chirica, primarul din Iasi, sustine ca acuzatiile lui Liviu Dragnea cum ca oameni batrani ar fi fost agresati fizic de protestatari la mitingul PSD de saptamana trecuta sunt total nefondate. Primarul a declarat pentru Ziare.com ca, pe langa sutele de jandarmi care au venit la miting, au fost in strada si toate echipele de la Politia Locala Iasi, care au stat permanent in zona respectiva pentru a supraveghea.”Nu au fost incidente cu oameni batuti. A fost o singura zona, ca nu s-au respectat culoarele de afluire si au pornit prin zona unde este Casa Casatoriilor din Iasi, care nu facea parte din culoarul de intrare a manifestantilor si acolo s-au amestecat un pic cu cei care au venit sa protesteze. Dar nu au fost scene de bataie sau altceva. Au intervenit imediat Jandarmeria si Politia si le-au asigurat accesul. Nu este adevarat”, a spus Mihai Chirica. Mai mult, edilul sustine ca nici nu se pune problema ca unii dintre participantii la mitingul PSD sa fie victimizati, ci din contra, imaginile inregistrate de cei de la primarie arata altceva. “Nu pot fi victimizati cei de la PSD sub nicio forma la acest miting, pentru ca avem cel putin 300-400 de filmari facute de catre noi care arata, de fapt, total altceva: foarte multi oameni in stare de ebrietate care s-au manifestat intr-un mod specific starii de ebrietate, oameni care nu stiau ce cauta aici, unii dintre ei adusi cu forta si recunoscand in fata camerelor de filmat ca au fost fortati. Noi ne-am bucurat ca au venit sa vada Iasiul si mai mult pentru cei care s-au comportat civilizat. Ce a ramas in urma lor stiti foarte bine”, a adaugat Chirica, facand referire la gunoaiele lasate de participantii la mitingul PSD. Integral: http://www.ziare.com
Carmen Dan anunță anchetarea protestatarilor anti-PSD: Asistăm la acutizarea unor atitudini agresive/ Am solicitat rigoare în aplicarea legii Ministrul de Interne, Carmen Dan, a anunțat, marți, că va fi sesizat Parchetul în cazul protestatarilor anti-PSD, pentru că este evident pentru toată lumea că au depăşit planul contravenţional şi au trecut în cel penal. Ea a susținut că nuclee de activişti încearcă să împiedice simpatizanţii PSD, cum s-a întâmplat şi la Galaţi şi la Iaşi, să desfăşoare activităţi de campanie, că această campanie electorală are o particularitate agresivă și că “din anii ’90 nu au mai fost cazuri în care să întâlnim manifestaţii şi contramanifestaţii în acelaşi loc”. Carmen Dan a declarat, într-o conferință de presă la Oradea, că această campanie electorală are o particularitate agresivă, subliniind că “din anii ’90 nu au mai fost cazuri în care să întâlnim manifestaţii şi contramanifestaţii în acelaşi loc”.”Asistăm la acutizarea unor atitudini agresive şi faptul acesta ne determină şi pe noi să tratăm cu toată exigenţa aceste abordări şi vreau să anunţ că vom fi foarte hotărâţi să sesizăm orice încălcare a legii de fiecare dată când vom constata că am depăşit acest plan al exprimării într-un mod civilizat, autorizat şi legal. Am solicitat rigoare în aplicarea legii, transparenţă şi exigenţă tuturor structurilor din minister care au competenţe în planul ordinii publice”, a declarat Carmen Dan, citată de Agerpres. Ea a spus că în această campanie electorală sunt partide şi formaţiuni politice care susţin, “de ochii lumii, valorile democratice, dar care fac un joc deloc corect, prin care încearcă limitarea dreptului de exprimare al altora, încurajând, în mod evident, violenţa verbală”. Carmen Dan a mai susținut că nuclee de activişti încearcă să împiedice simpatizanţii PSD, cum s-a întâmplat şi la Galaţi şi la Iaşi, să desfăşoare activităţi de campanie. Integral: https://www.hotnews.ro
USR sesizează Curtea Constituțională cu privire la judecătorii CCR numiți de Parlament Reprezentanţii USR au anunţat marţi că vor depune la CCR o contestaţie referitoare la numirea lui Gheorghe Stan şi Cristian Deliorga în funcţia de judecători constituţionali, motivele fiind ″unele pertinente”. În privinţa lui Gheorghe Stan, actualul şef al Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din Justiţie, USR reclamă în primul rând incompatibilitatea acestuia, dar şi lipsa de anvergură profesională.“Din momentul numirii, prin hotărâre a Camerei Deputaţilor, şi momentul publicării în Monitorul Oficial a acestei hotărâri, domnul procuror nu şi-a prezentat demisia, ceea ce i-a permis ulterior să efectueze anumite acte procesuale, în condiţiile în care a fost numit judecător la CCR. Nu poţi fi în acelaşi timp şi judecător şi în acelaşi timp şi procuror. (…) O altă chestiune – nu a fost respectată condiţia referitoare la înalta pregătire profesională. Am avut un set de întrebări în Camera Deputaţilor şi în Comisia juridică, domnul Gheorghe Stan fie a răspuns greşit, fie nu a răspuns la aceste întrebări. În afară de aceasta, CV-ul dumnealui nu este unul care să ne facă să concluzionăm că are o înaltă pregătire profesională, o anvergură de judecător la CCR. De asemenea, toate actele pe care le-a îndeplinit în calitate de şef al Secţiei speciale, în ultima perioadă, au demonstrat că nu îndeplineşte acea condiţie referitoare la independenţa pe care ar trebui să o manifeste un judecător la CCR, chiar şi faţă de cei care l-au numit”, a spus deputatul USR Stelian Ion, la Parlament, potrivit Agerpres. În ceea ce-l priveşte pe judecătorul Cristian Deliorga, USR a identificat, de asemenea, un motiv de incompatibilitate generat de faptul că acesta nu şi-a depus demisia înainte de publicarea în Monitorul Oficial a numirii sale la CCR din partea Senatului. Integral: https://stirileprotv.ro
Despre vitalitatea ceauşismului, astăzi La trei decenii de la 1989, ceauşismul se confundă cu ideologia partidului-stat care domneşte în România. La trei decenii de la 1989, ceauşismul îşi dovedeşte, a câta oară?, teribila sa vitalitate. La trei decenii de la 1989, ceauşismul se înfăţişează în toată majestatea sa demagogică, oferind regimului Dragnea temele pe care să se întemeieze edificiul său propagandistic. La trei decenii de la anul 1989, ceauşismul ţine, încă , România, captivă, graţie capacităţii sale de a produce un sistem patrimonialist de guvernare şi un repertoriu de obsesii şi de fantasme. Metastaza regimului Dragnea înseamnă abandonarea travestiului social-democrat asumat în deceniile de după apropierea de Europa. Respectabilitatea nu mai are nici o semnificaţie în acest moment în care PSD revine la fesenismul xenofob şi izolaţionist al începuturilor sale. Apelul la independenţă şi la neatârnare, la protejarea patriei în faţa invaziei străine, stigmatizarea inamicilor în termeni ce evocă, simultan, pe Nicolae Ceauşescu şi pe Ion Iliescu, toate acestea trebuie citite ca semne ale strategiei ce vizează mobilizarea potenţialului resentimentar fără de care autarhia dictatorială şi despotică nu poate fi imaginată. Ceauşismul regimului Dragnea este, pe de o parte, o revenire la origini, dar este, în acelaşi timp, o formă de sincronizare cu formulele eurasiatice admirate de oficialii de la Bucureşti. Moscova sau Ankara sunt două dintre centrele care ilustrează această nouă abordare a politicii asumat anti-occidentale. În cazul României, ceauşismul este cu atât mai important cu cât el este un element de slăbire al ancorelor europene şi euro-atlantice. Ceauşismul implică atacarea, frontală şi obsesivă, a Inamicului care se află la Vest. Occidentul este,acum, ca şi în urmă cu treizeci de ani, prezenţa malefică ce-şi întinde tentaculele, spre a sugruma România suverană. Ceauşismul resuscitat al anului 2019 se fondează şi pe continuităţile de adâncime care nu au fost întrerupte cu adevărat niciodată. Partidul-stat de astăzi cultivă, în mod deliberat, aceeaşi selecţie clientelară favorizată în comunismul târziu. Cadrele promovate nu se disting decât prin obedienţă şi agramatism. Agresivitatea imposturii nu este o invenţie a regimului Dragnea: ea este, istoric, marca definitorie a modului în care tirania comunistă a lichidat meritocraţia în patria noastră. Cei ce conduc România anului 2019 sunt urmaşii, naturali şi dialectici, ai celor care stăpâneau în RSR. După treizeci de ani, triumful mediocrităţii de partid şi de stat este vizibil. Ceauşismul anului 2019 exploatează filoanele care nu au fost afectate decât timid şi incomplet de modernizare. În anumite zone geografice şi în anumite segmente sociale ale sale, România anului 2019 nu este departe de RSR anului 1989. De la centralizare la patrimonialismul sultanist, reţeta de control este una consolidată istoric. Simbioza dintre fesenismul ceauşist şi “omul nou” este cheia de înţelegere a realităţii noastre. Dependenţa de stat este şi o dependenţă de o formulă de viaţă şi de mentalitate. Prefecţii sau preşedinţii de consiliu judeţean PSD joacă acelaşi rol pe care îl îndeplineau secretarii de judeţeană de partid. Corupţia despoţilor locali este expresia contemporană a unui rău care macină România de decenii. Integral: https://www.marginaliaetc.ro
Să ne pregătim pentru gripa businessului: La suprafaţă economia trăieşte din majorările de salarii şi creşterea consumului, dar în spatele ei sănătatea afacerilor se deteriorează. Refuzurile la plată sunt la cel mai ridicat nivel din ultimii 4 ani, iar pentru prima dată ponderea companiile cu „febră” este mai mare decât a celor sănătoase Miercuri, pe 15 mai, Institutul de Statistică va publica la ora 9 dimineaţa primele date semnal pentru PIB pe T1/2019, care ar putea să arate mai bine decât aşteptările, cu o creştere economică de peste 4% (T1/2019 vs T1/2018) datorită creşterii puternice a consumului din prima parte a anului ca urmare a majorărilor salariale şi o revigorare în construcţii pe fondul vremii bune din iarnă. Din păcate industria, care are o pondere de 25% în economie, este într-o scădere puternică de ritm, de la o creştere de 8% spre o creştere de zero, din cauza încetinirii economice din Germania şi din Europa, zonă unde se duc aproape 80% din exporturile României. Această creştere economică din T1/2019 vine însă cu o accentuare a dezechilibrelor macro – inflaţie, creşterea deficitului comercial, creşterea deficitului de cont curent, creşterea deficitului bugetar – care la un moment dat trebuie corectate, fie natural, de către piaţă, fie administrativ, prin măsuri guvernamentale. Inflaţia este mare (în martie a fost de 4,03%) şi mai mari sunt şansele ca inflaţia să depăşească ţinta maximă a BNR, de 3,5% pe tot anul, decât să scadă sub acest nivel. Aşteptările de creştere a salariilor susţin creşterea preţurilor şi, implicit, a inflaţiei….În martie refuzurile la plată au fost de 1,3 miliarde de lei, cât au fost în tot anul 2018. Creşterea refuzurilor la plată arată că firmele stau prost cu lichiditatea, acesta fiind un semnal al degradării situaţiei economice şi al unui început de recesiune. Situaţia refuzurilor la plată arată vulnerabilitatea businessului românesc. Conform unei analize a CITR, în 2018, pentru prima dată, companiile importante din economie cu „febră”, care se află în distress, adică restructurabile şi insolvabile, au ajuns ca în 2018, la o pondere de 51% din totalul companiilor de impact, inversând pentru prima dată balanţa între companii sănătoase şi companii în dificultate. Businessul din România este foarte polarizat, 4% din totalul companiilor concentrând 79% din business. Restul de 96% din companii, ca număr, au o pondere de numai 21% în businessul din România….Miercuri vom „celebra” o nouă creştere economică datorită creşterii consumului. Integral: https://www.zf.ro
Guvernul aprobă proiectul amnistiei fiscale pentru persoane fizice, prin care este dispus să lase bugetul fără 1 miliard de lei Premierul Viorica Dăncilă a anunțat marți, la începutul ședinței de Guvern, că va fi aprobat proiectul de OUG privind unele măsuri legate de deciziile de impunere emise recent de ANAF pentru anii 2014-2017. Este un act normativ în urma căruia unele persoane vor ajunge să plătească mai puțin, iar altele deloc. UPDATE Proiectul a fost aprobat. Cei care au plătit deja contribuțiile de sănătate vizate de OUG își vor putea recupera banii, dacă vor face solicitări în acest sens, a declarat Eugen Teodorovici, ministrul finanțelor, la finalul ședinței de Guvern. Sau vor putea opta pentru a nu recupera banii, aceștia urmând să fie folosiți pentru compensări ulterioare. Impactul negativ asupra bugetului ar fi de 1 miliard de lei. Mai exact, conform notei de fundamentare, valoarea totală a CASS stabilită prin deciziile emise și comunicate sau aflate în curs de comunicare în anul 2019 și care ar urma sa fie încasată în cursul acestui an este de circa 1,972 miliarde lei, din care urmează a forma obiectul amnistiei o valoarea a CASS de aproximativ 1,035 miliarde lei. Ce prevede proiectul Se propune instituirea unei derogări de la prevederile art.V alin.(3) din OUG nr.89/2018 conform cărora termenul de plată al sumelor stabilite prin deciziile de impunere anuală pentru definitivarea contribuţiei individuale de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice, pentru perioada 2014 – 2017, este data de 30 iunie 2019, prin reglementarea unor termene, distincte, de plată de 120 de zile, în funcție de data comunicării deciziei astfel: -dacă decizia este comunicată între data de 15 martie 2019, inclusiv, și data intrării în vigoare a ordonanței de urgență, inclusiv, termenul de 120 de zile pentru plata sumelor se calculează de la data intrării în vigoare a actului normativ, -dacă decizia se comunică după data intrării în vigoare a ordonanței de urgență, termenul de 120 de zile pentru plata sumelor se calculează de la data comunicării deciziei. În mod corespunzător, se propune modificarea termenului pentru plata anticipată și acordarea de bonificații pentru contribuabilii cărora le sunt comunicate decizii de impunere pentru definitivarea contribuţiei individuale de asigurări sociale de sănătate după data de 15 martie 2019 în considerarea faptului că acești contribuabili au fost privați de dreptul legal de a beneficia de bonificația de 10% prin necomunicarea la timp a deciziilor de impunere. Integral:https://economie.hotnews.ro
Mateita (RADET): Bucurestenii vor ramane fara apa calda, daca nu se rezolva problema datoriilor catre Romgaz Bucurestenii risca sa ramana fara apa calda in perioada urmatoare, daca autoritatile nu rezolva, cu diplomatie si tact, problema datoriilor pentru gazele livrate de Romgaz, a declarat, marti, Florian Mateita, reprezentantul Rominsolv, administratorul judiciar al RADET, intr-o conferinta pe teme de profil. Intrebat de jurnalisti daca exista riscul ca bucurestenii sa ramana fara apa calda in perioada urmatoare, in cazul in care Romgaz nu-si va primi banii pentru gazele livrate catre ELCEN, el a raspuns: “Evident. Daca Romgaz opreste furnizarea gazelor, ELCEN va avea o problema, care se va propaga si asupra RADET si asupra populatiei Bucurestiului”. Reprezentantul distribuitorului de energie termica a aratat ca aceasta problema se poate rezolva doar cu diplomatie si tact.”E o teorie: ajungi in insolventa atunci cand nu mai exista incredere. Stiti cu totii ca, in momentul in care ai datorii si prezinti credibilitate, nimeni nu forteaza plata acestora, ci se plateste esalonat. Este o problema de incredere intre Romgaz, ELCEN, Ministerul Energiei, Primaria Bucuresti. Este o problema de incredere care, daca va fi rezolvata cu diplomatie si tact, nu se va intampla nimic. Daca nu va fi rezolvata, se va intampla ce ati spus”, a continuat Mateita. …In alimentarea cu energie termica a Capitalei, lantul este urmatorul: Romgaz furnizeaza gaze catre ELCEN, iar acesta produce agentul termic, pe care il distribuie RADET catre populatie. Consumatorii casnici platesc un tarif subventionat din bugetul local, astfel ca, in cazul in care Primaria nu livreaza banii catre RADET si ELCEN, acesta din urma nu poate plati gazele furnizate de Romgaz. Integral: http://www.business24.ro
Postul public german de televiziune: Cum au fost neglijați copiii instituționalizați de care trebuiau să se ocupe angajații fictivi de la Direcția de protecție a copilului Teleorman Postul public de televiziune german Das Erste a difuzat un reportaj din Teleorman, unde a încercat să stea de vorbă cu personajele din dosarul angajărilor fictive. Das Erste prezintă cazul unor copii instituționalizați care ar fi fost neglijați din cauza corupției de la Direcția pentru protecția copilului Teleorman. Redăm mai jos reportajul postului public de televiziune din Germania intitulat ”Fără putere în fața lui Liviu Dragnea?”Liviu Dragnea, cel mai puternic politician din ţară, poate răsufla uşurat. Părăseşte din nou tribunalul fără o condamnare. În prima instanţă a fost condamnat la 3,5 ani de închisoare pentru abuz masiv în serviciu într-un domeniu deosebit de sensibil. E vorba de copiii din cămine de orfani. Jurnalistul de investigaţie Attila Biro urmăreşte procesul. Pentru el dovezile sunt clare. Dragnea a avut grijă ca două colaboratoare ale partidului său să fie angajate şi plătite la direcția pentru protecția copilului (DGASPC). Dar cele două nu au apărut niciodată la locul de muncă. În schimb, au muncit mai departe pentru Dragnea la biroul său de la partid. Aici, în sudul României, unde Dragnea era politician local. Înca o mai gasim aici. Una din fostele angajate fictive ale oficiului pentru protecţia copilului. A mărturisit că a primit ilegal salariu de la oficiu timp de ani de zile şi că nu s-a ocupat de copiii nevoiaşi….Geta trăieşte în această locuinţă socială prăpădită. Nu ştie să scrie şi aproape nu ştie să citească. Primeşte o pensie de invaliditate, circa 30 de euro pe lună, prea puțin chiar şi pentru România. Din cauza corupţiei la DGASPC, în care este implicat Dragnea, ei nu au fost plasaţi în familii, cum spune Attila Biro, şi nici nu au fost trimişi la nou construita şcoală, care nu a fost dată în folosinţă. Attila Biro: „Șefii şi mulţi alţii din acest oficiu voiau să muşamalizeze totul. Aceiaşi oameni au mai ascuns şi alte cazuri de corupţie.“…Geta se culcă din nou fără cină, în patria lui Dragnea din sudul României. Tocmai aici trăiesc suporterii lui cei mai fideli. Liviu Dragnea nu a dorit să ne acorde un interviu. Pe 20 mai are un nou termen la tribunal. Atunci ar urma să se dea verdictul definitiv în procesul referitor la Direcția pentru Protecția Copilului Teleorman. Integral: https://www.g4media.ro
Daea, încântat că am ajuns oaia neagră a Europei: Nu contează culoarea, oaie să fie! …”Neagră, albă, important e să fim oaia Europei într-o formă sau alta. Ce, oaia neagră nu dă brânză şi lână?”, a exclamat Daea, molfăind cu poftă o bucată de caş dospit. “Consider că e un succes răsunător al programului Alege Oaia şi un semn că mergem în direcţia potrivită.” Ministrul Agriculturii a declarat că va lua imediat legătura cu Bruxellesul pentru a afla unde trebuie să se ducă pentru a ridica premiul. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Va doresc o zi linistita! @Desy
Adio Schengen, daca intra in vigoare modificarile Codurilor Penale. CE confirma ca suntem la un pas de Articolul 7 Comisia Europeana a confirmat, luni, ca oficialii statului roman au fost notificati ca, daca intra in vigoare modificarile votate de parlamentarii PSD-ALDE-UDMR-minoritati la Codurile Penale, vor fi luate masuri imediate de sanctionare a tarii noastre, inclusiv activarea Articolului 7. Scrisoarea prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, a fost trimisa a doua zi dupa summit-ul de la Sibiu, unde liderii europeni au reafirmat ca Uniunea nu poate exista fara stat de drept. Cei care au primit-o sunt presedintele Klaus Iohannis, premierul Viorica Dancila si presedintii celor doua camere parlamentare, Calin Popescu Tariceanu si Liviu Dragnea. Informatia a aparut dimineata pe surse in presa din Romania, iar la pranz a fost confirmata oficial de la Bruxelles.”Confirmam ca aceasta scrisoare a fost trimisa vinerea trecuta si este o scrisoare care prezinta chestiunile care ingrijoreaza Comisia in ceea ce priveste respectarea statului de drept in Romania. Principalele ingrijorari sunt legate in general de independenta sistemului judiciar si lupta impotriva coruptiei, chestiuni care afecteaza inclusiv si interesele financiare ale UE si in particular de modificarile nou-adoptate ale Codurilor Penale ce risca sa dezincrimineze anumite infractiuni”, a declarat, intr-o conferinta de presa, purtatorul de cuvant al CE, Margaritis Schinas. Jurnalistii europeni au vrut sa stie daca exista un termen limita pana la care Romania trebuie sa ia masuri, astfel incat sa evite sanctiunile. Purtatorul de cuvant al CE a explicat ca tara noastra nu se afla inca in pozitia de a avea impus un deadline, pentru ca modificarile inca nu au intrat in vigoare. A reiterat, insa, ca, in cazul in care acest lucru se va intampla, Comisia va reactiona imediat cu toate instrumentele pe care le are la indemana.”Suntem in ultima faza inainte de activarea sanctiunilor, daca nu se iau masuri. Obiectivul Comisiei Europene ramane in continuare acela de a ajuta autoritatile romane sa gaseasca solutii la chestiunile problematice ce privesc respectarea statului de drept. Integral:
Ce pregateste Dragnea. Ce stie Timmermans. CCR, deconspirata in premiera Liviu Dragnea stia, nu am nici cea mai mica indoiala, ca vine
Seful Sectiei Speciale, Gheorghe Stan, numit de PSD la CCR retrage apelul in Dosarul Romsilva-Hrebenciuc Sectia de investigare a infractiunilor din Justitie, denumita si Sectia Speciala, a retras apelul facut in Dosarul Romsilva, in care sunt judecati fostii deputati PSD Viorel Hrebenciuc si Ioan Adam. Adresa transmisa la Inalta Curte este semnata de Gheorghe Stan si este datata 10 mai. Gheorghe Stan (foto) a fost numit saptamana trecuta pe un post de 9 ani la Curtea Constitutionala, la propunerea PSD. Mandatul acestuia la CCR incepe in luna iunie 2019. Cazul Romsilva este pe rolul completului de 5 judecatori, iar consecinta retragerii apelului este ca se vor judeca doar apelurile celor care au contestat sentintele, iar situatia juridica a acestora nu se mai poate agrava. Procesul are termen astazi la completul de 5 judecatori. Adam si Hrebenciuc au fost condamnati, in mai 2018, la cate doi ani de inchisoare cu executare pentru fapte de coruptie, iar fostul ministru al Justitiei Tudor Chiauriu a fost achitat. In acest caz se judeca retrocedarea ilegala a peste 43.000 de hectare de padure in judetul Bacau….Ancheta in acest dosar a fost realizata de DNA. Modificarile legislative realizate de PSD si ALDE, in cazul Legilor Justitiei, au dus la infiintarea in 2018 a Sectiei de investigare a infractiunilor din Justitie, care are competenta in toate procesele in care sunt implicati magistrati. In acest caz, sunt judecati mai multi judecatori, printre care si Anca Roxana Adam, sotia deputatului Ioan Adam, magistrat la Tribunalul Brasov. Integral:
DIICOT: Nu există vreun dosar privind ”tentativa de asasinat” la adresa lui Dragnea Procurorii DIICOT nu au în lucru o cauză în care să fie vizată o eventuală tentativă de omor a lui Liviu Dragnea, au precizat, pentru Mediafax, reprezentanții Direcției.
Plangere penala dupa mitingul PSD de la Iasi: Autobuze bagate in revizie de urgenta, dar trimise cu angajati la miting Deputatul USR de Neamt Iulian Bulai a depus, luni, o plangere penala in care semnaleaza ca autobuze care apartin societatii de transport public local au fost bagate in revizie de urgenta, dar, de fapt, trimise cu angajati la mitingul PSD de la Iasi.”Pe 8 mai, cu o zi inaintea mitingului PSD de la Iasi, a aparut pe site-ul companiei si in presa locala o stire privind intrarea in revizie tehnica urgenta a unor autobuze apartinand SC Troleibuzul SA, aflata in subordinea Consiliului Judetean Neamt. (…) In dimineata de 9 mai au plecat, totusi, la Iasi doua autobuze apartinand SC Troleibuzul SA, care apar in mai multe filmari facute pe drumul spre Iasi. In autobuzele respective s-au aflat angajati ai societatii Troleibuzul, personal TESA, controlori etc. Legalitatea acestei actiuni, participarea voluntara sau nu a angajatilor, pontarea lor pentru ziua respectiva urmeaza sa fie stabilita de organele competente. Ii incurajam pe toti cei care au fost si sunt folositi in scopuri electorale impotriva vointei lor sa iasa public si sa spuna aceste lucruri”, a declarat Florin Zaharia, vicepresedintele Filialei USR Piatra Neamt, conform unui comunicat remis Ziare.com. In aceste conditii, deputatul USR Iulian Bulai a depus o plangere penala la Parchetul de pe langa Judecatoria Roman.”Am facut aceasta plangere penala fiindca mi se pare absolut inacceptabil ca PSD sa foloseasca institutiile de stat pentru mitinguri de partid, deturnand resurse si fortand angajati publici sa pozeze in sustinatori de partid. Sa fii angajatul unei institutii publice nu inseamna sa fii la dispozitia partidului la putere si nici sa fii umilit si santajat cu propriul loc de munca. Integral:
Familia Aurei Ion, tânăra decedată în Apuseni, a depus o plângere penală împotriva lui Raed Arafat Familia Aurei Ion, tânăra de 23 de ani decedată în accidentul aviatic produs în 2014 în Munții Apuseni, a formulat o plângere penală la Parchetul instanței supreme împotriva lui Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul de Interne și șef al Departamentului pentru Situații de Urgență, Mircea Dușa, fost ministru al Apărării și Dorel Grădinaru, fost inspector general al Inspectoratului General al Aviației. Acțiunea penală este motivată de faptul că Raed Arafat ar fi solicitat intervenția cu un avion SMURD, deși știa, susțin apărătorii familiei Aurei Ion, că acesta nu are dotările necesare pentru a interveni pe timp de noapte și în condiții de ceață.”Am formulat o plângere în cadrul dosarului de urmărire penală, dosar în care s-a dat o soluție de clasare pe operațiunile de localizare-căutare-salvare, soluție față de care am formulat plângere. Am ajuns cu plângerea în instanță, la ICCJ, iar acum am reformulat toate apărările făcute în cadrul urmăririi penale”, a declarat pentru Mediafax avocata familiei Aurei Ion. Acțiunea penală este motivată de faptul că Raed Arafat a solicitat intervenția cu un avion SMURD, deși știa, susțin apărătorii familiei Aurei Ion, că acesta nu are dotările necesare pentru a interveni pe timp de noapte și în condiții de ceață. Dosarul care vizează intervenţia autorităţilor pentru localizarea şi salvarea victimelor se află la Înalta Curte de Casație, care va hotărî miercuri dacă va dispune sau nu clasarea acestuia. Integral:
Despre cabala impostorilor care sustine PSD, frica de a aplica legea in Romania si corigentul care vrea sa fie tratat ca premiant in UE Interviu
Evaluare cu două săptămâni înainte de finalul campaniei pentru europarlamentare
Nuclearelectrica nu are bani destui ca sa dea dividendele suplimentare cerute de OUG 114 Companiile controlate de stat par sa isi fi epuizat resursele financiare care ar fi trebuit sa alimenteze conturile bugetului national. Operatorul centralei nucleare de la Cenavoda, Nuclearelectrica (SNN), a informat actionarii ca nu are de unde sa dea dividendele suplimentare cerute de OUG 114/2018, potrivit unui document postat pe site-ul companiei, inaintea AGA din 20 mai. Rezervele Nuclearelectrica (SNN) erau de numai 29,84 milioane de lei la 31 decembrie 2018, de peste patru ori mai mici decat valoarea contractelor incheiate, aferente investitiilor ce urmeaza a fi executate in anul 2019, de peste 130 de milioane de lei, potrivit documentului citat. Anterior, Transelectrica (TEL) nu a repartizat nimic pentru dividende din profitul pe 2019, iar conducerea Transgaz (TGN) inca mai dezbate dimenisunea dividendelor. Ambele companii au programate noi adunari generale ale actionarilor pe aceasta tema. Integral:
Saptamana de foc in Justitie: Cine vor fi noii sefi ai Inspectiei Judiciare si ai Sectiei Speciale Consiliul Superior al Magistraturii urmeaza sa ia in discutie in aceasta saptamana mai multe probleme importante pentru sistemul judiciar: promovari la Inalta Curte sau functii cheie, cum ar fi conducerea Inspectiei Judiciare sau Sectiei Speciale. Cele mai importate discutii vor avea loc marti, in sedinta Plenului CSM, cand se va decide organizarea concursului pentru ocuparea functiei de procuror sef al Sectiei pentru investigarea infractiunilor din justitie (SIIJ), denumita Sectia Speciala (SS). Asta dupa ce seful acestei sectii, procurorul Gheorghe Stan, a fost numit de Camera Deputatilor in functia de judecator la CCR, la propunerea PSD. Sectia Speciala este condusa in acest moment de procurorul sef adjunct Adina Florea. Tot marti se va discuta o propunere de modificare a concursului pentru procurorii care vor sa lucreze in cadrul SS, dar si o alta cerere de suplimentare a numarului de posturi din cadrul Sectiei pentru investigarea infractiunilor din justitie. “Acordarea avizului conform pentru suplimentarea numarului de posturi din cadrul Sectiei pentru investigarea infractiunilor din justitie“, este unul din punctele aflate pe ordinea de zi a CSM. Discutiile despre consolidarea acestei sectii vin in contextul in care mai multe organisme internationale cer ca aceasta structura sa fie desfiintata. Integral:
SRI și DNA, obligate de Curtea de Apel Alba Iulia să dezvăluie identitatea investigatorilor dintr-un mega-dosar infracțional Curtea de Apel Alba Iulia a admis cererea mai multor persoane trimise în judecată, într-un dosar de fraudare cu fonduri europene, ca Direcția Națională Anticorupție-serviciul teritorial Alba Iulia și Serviciul Român de Informații să comunice dacă au colaborat în filarea, interceptarea convorbirilor sau supravegherea persoanelor din dosar, transmite Alba24.ro. Instanța a decis că dacă cele două servicii vor afirma că au colaborat în dosar, nu numai că vor fi nevoite să comunice ce informații au obținut, ba chiar să dezvăluie componenţa echipei, contribuţia şi identitatea fiecărui membru.În data de 18.04.2019, magistrații de la Curtea de Apel Alba Iulia au admis cererile formulate de mai mulți inculpați din dosar, cereri referitoare la colaborarea dintre DNA și SRI în faza de urmărire a celor implicați. Printre altele, Instanța de judecată a cerut „să se comunice dacă a existat o cooperare între Direcţia Naţională Anticorupţie şi Serviciul Român de Informații în cauză”, dacă s-au format echipe operative comune și „să comunice cum s-a materializat această cooperare, componenţa acestei echipe, contribuţia şi identitatea fiecărui membru”. Printre inculpaţi se află şi patru cetăţeni libanezi, un francez, doi notari din Brașov dar și președintele de la acea vreme a Camerei de Comerţ Cluj, Ştefan Dimitriu, administratorul societăţii De Construcţii Napoca SA. Inculpaţii sunt acuzaţi de constituire a unui grup infracţional organizat, fraudă din fonduri europene, înşelăciune, fals în înscrisuri, fals în declaraţii, abuz în serviciu şi infracţiuni de complicitate la unele dintre aceste infracţiuni. Integral: 
Un proiect initiat de deputatul PSD “Mitraliera” le-ar permite si copiilor de 12 ani sa cumpere articolele pirotehnice Un proiect de lege initiat de deputatul PSD Catalin Radulescu, zis si “Mitraliera” ar putea permite ca anumite articole pirotehnice sa fie cumparate chiar si de copiii de 12 ani. Amintim ca Radulescu 

Filmul unei saptamani in care Dragnea a incercat sa compromita Romania, dar i-au ras in nas si UE, si romanii A fost saptamana in care Liviu Dragnea si Viorica Dancila, izolati pe plan european si considerati nefrecventabili de propria familie politica a PSD, si-au scos in public propriile caricaturi. Au incercat sa puna toate cartile pe o strategie a divizarii Romaniei, dar le-a iesit un spectacol grotesc, de la care au fugit pe usa din dos. Una dintre tehnicile comunistilor a fost descurajarea: “in Romania nu exista disidenta, oamenii iubesc sau macar accepta prin tacere si complicitate regimul, pe scurt, mamaliga romaneasca nu explodeaza”. Imediat dupa 1990, cand Ana Blandiana si Romulus Rusan au refacut istoria vie a satelor romanesti, am aflat ca romanii rezistasera, se impotrivisera si nu putini au fost cei care nu au turnat. Pe descurajare, rusine si lehamite a mizat Codrin Stefanescu, cel care l-a convins pe Liviu Dragnea ca trebuie sa ofere un spectacol al puterii, care sa rivalizeze cu summit-ul european “al lui Iohannis”. Naratiunea pe care PSD a montat-o este una schematica, dar tocmai violenta ei simbolica a intors lucrurile impotriva unui Liviu Dragnea cu un discurs din ce in ce mai patologic. In scenariul fabricat de Partid, Iasiul si Galatiul urmau sa se opuna Sibiului, pe sablonul mai vechi al clivajului Moldova/Ardeal. Astfel, in vreme ce Ardealul a devenit, odata cu summit-ul informal al Consiliului European, un teritoriu al “strainilor”, al mai-marilor europeni care au ocupat un oras romanesc, Moldova a ramas romanilor care muncesc mai mult, sunt mai inteligenti, au sate mai frumoase de la natura si, mai mult, nu se vand strainilor. Precaritatea intelectuala a discursului pe care Liviu Dragnea l-a tinut la Iasi nu a fost suplinita nici de retorica, iar seful PSD a ratat pana si filonul nationalist pe care, probabil, i-l gandisera strategii. Grotescul situatiei, cu oameni descarcati din autobuze si acces la mitingul de sustinere pe baza unor bilete, a fost predominant. Liviu Dragnea a fost redus la propria-i caricatura, fortat insa sa ramana pe scena si sa isi inghita pana la capat ridicolul, in vreme ce Viorica Dancila executa cealalta jumatate a strategiei, esuand in acelasi grotesc. In piesa lui Eugene Ionesco, regele, care nu isi poate accepta propria cadere, dispare din scena consumandu-si ultima farama de demnitate. Piesa se joaca inca la Teatrul National, cu un Victor Rebengiuc magistral….Mamaliga a explodat: acesta a fost contra-mesajul romanilor care au reusit sa impiedice planul PSD de a prezenta o Romanie polarizata, Moldova versus Ardeal. S-a intamplat la Iasi, apoi la Galati, la mitingul de sambata, pe care Dragnea l-a prezentat ca fiind “summit-ul PSD”, aceasta fiind, in manual, o strategie de deturnare conceptuala….Oricat a incercat sa minimalizeze premierul summit-ul informal al PES de la Sibiu, acesta s-a si vrut un mesaj transmis nu doar Romaniei, ci si Europei: PES nu mai are de-a face cu PSD, familia europeana nu se compromite pentru Dragnea. De aceea a venit Frans Timmermans si s-a lasat vazut prin Sibiu, de aceea raspunsul PES, cand i-am intrebat despre ce reuniune e vorba, a inclus referirea la “inghetarea relatiilor cu PSD”. Socialistii europeni, aflati in declin electoral, au inteles ca voturile pe care PSD le poate aduce nu sunt mai valoroase decat voturile de acasa, iar in Portugalia, in Spania, in Olanda, orice insotire cu Liviu Dragnea este vazuta ca fiind compromitatoare. Dezicerea de PSD este necesara PES-ului. Integral:
Ajunge oare?
Pentru ce votam la 26 mai? (III) – Un altfel de CAP… Uniunea Europeana este divizata, de zeci de ani, de o controversa imensa numita “Politica Agricola Comuna” (in engleza un acronim urat de romani, CAP): o parte (majoritara) a statelor membre doreste cheltuirea unor bugete comunitare imense, iar cealalta parte doreste eliminarea acestei practici, considerand-o daunatoare competitivitatii Uniunii pe piata globala….Unde se gasesc fericitii europeni destinatari ai acestor sume imense? O cincime dintre ei traiesc in Franta (21,2%), cate o septime in Germania si Polonia (13,3 si 13,6%), 11% in Romania, 6% in Italia si cate peste 3% in Grecia, Portugalia si Austria. In aceste 8 tari se regasesc asadar trei sferturi dintre “fermierii” din UE… .Pentru buna regula, sa precizam ca Uniunea Europeana plateste aproximativ 60 miliarde de euro anual pentru subventionarea agriculturii continentale. Cea mai mare parte din acesti bani ajunge la francezi (17%), apoi cate 11% la nemti si la spanioli, 10% la italieni, 8% la polonezi, 5% la romani si 6,6% la britanici. Cam proportional cu valoarea produsa, cu mici dezavantaje pentru italieni si olandezi si cu plusuri pentru polonezi si romani:…Numai ca surpriza apare la capitolul “plati directe”, adica la subventia pe hectar: Franta primeste si aici partea leului, cu 7,4 miliarde de euro/an dintr-un total de 41,5 miliarde Euro/an (18%), urmeaza Spania (peste 12% din total), Germania (aproape 12% din total), Italia si Polonia (cu cate 9% din totalul subventiilor la hectar), apoi Grecia! (cu 2 miliarde euro, cam 5% din total), mult peste Romania (1,7 miliarde euro/an, 4% din total) si vecinii nostri unguri (3% din total, ca si irlandezii) . Dupa cum se vede, ungurii, grecii si irlandezii au gasit o cale de a lua mai mult decat ar fi impus regulile si decat ar fi fost proportional cu marimea agriculturii lor….85% dintre ferme (710.000 ferme, cele mici cu subventia de sub 1.250 euro) incaseaza doar 18% din totalul subventiei, dublu decat cei 7% care ajung la cele mai mari 120 ferme (fiecare cu subventie de peste 500.000 euro) . 15% din bani ajung la 10.000 de ferme mari (cu subventii intre 20.000 si 100.000 Euro) . Pai mi se pare mie sau ferma traditionala nu se alege cu mai mult de 20% din banii europeni, iar alea 120 de ferme mari, privatizate cu scandaluri cat casa si detinute de urmasii lui Culita Tarata si de arabul Jihad, iau caimacul? Stimati contribuabili la bugetele Romaniei si al UE, ia mai priviti o data tabelul de mai sus, poate va dumiriti! Ei, si acum sa ajungem si la boierii pesedisti care ne conduc de vreo 7 anisori neintrerupt, sa vedem ce fac ei cu banii europeni pentru agricultura. Si ca sa fim rigurosi pana la capat, sa ne comparam tot cu ungurii si polonezii, colegii nostri de Estul Europei.Pe ce cheltuie ungurii banii europeni pentru agricultura: 70% pentru subventii directe (media europeana), 27% pentru dezvoltare rurala (podete si drumuri de tara) si 3% pentru subventii tintite (jumatate din acestea se duc la producatorii de vin si restul la cei de lapte si de fructe) – (Sursa:
Proces gigant deschis in SUA: 44 de state americane vs industria farma Un numar de 44 de state federale americane acuza Teva Pharmaceuticals ca a organizat o schema prin care, impreuna cu alte 19 companii farmaceutice, a crescut artificial preturile medicamentelor, uneori cu peste 1.000%, si a impiedicat concurenta, au anuntat sambata procuraturile statelor, transmite Reuters. Cresterea preturilor medicamentelor, atat ale celor sub patent, cat si ale celor generice, a provocat indignare si investigatii in Statele Unite. Criticile au venit din tot spectrul politic, de la presedintele republican Donald Trump la democratii progresisti, inclusiv de la senatoarea Elizabeth Warren, care candideaza la presedintie. Cele 20 de companii farmaceutice au conspirat pentru a-si imparti piata medicamentelor si a evita concurenta si, in unele cazuri, au conspirat fie pentru a preveni scaderea preturilor, fie pentru a le creste, potrivit unei plangeri inregistrate de cele 44 de state la Tribunalul Districtual din Connecticut. Un reprezentat al Teva USA, divizie a companiei israeliene Teva Pharmaceutical Industries, a spus ca va contesta acuzatiile….”Aparent nemultumite de starea de fapt si de evitarea cu greu a erodarii preturilor, Teva si partenerii sai de conspiratie s-au implicat in una dintre cele mai sfruntate si daunatoare conspiratii de fixare a preturilor din istoria Statelor Unite“, se arata in plangere. Cu Teva aflata in centrul conspiratiei, companiile farmaceutice s-au aliat pentru a creste semnificativ preturile a 86 de medicamente, in perioada iulie 2013 – ianuarie 2015. Reprezentantii Sandoz, o alta companie mentionata in proces, nu au raspuns imediat solicitarii de informatii. Integral:
Iohannis contesta la CCR modificarile aduse Codurilor Penale in Parlament
Cu ce se confrunta magistratii in sistemul de justitie: Lipsa de bani si de personal, sedii inadecvate si atacurile politicienilor Judecatorii si procurorii au dezvaluit care sunt vulnerabilitatile in activitatea instantelor si parchetelor din Romania, potrivit Raportului privind starea Justitiei din Romania pentru anul 2018, facut public de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM). Magistratii au facut mai multe propuneri pentru ca aceste vulnerabilitati sa fie remediate. Judecatorii arata ca sunt probleme in cazul modificarilor legislative, necorelarea prevederilor legale cu jurisprudenta CCR, ICCJ, CEDO, CJUE, subfinantarea sistemului si ca exista un numar insuficient de posturi de judecator si de personal auxiliar. La randul lor, procurorii atrag atentia asupra instabilitatii si lipsei de predictibilitate legislativa, dar sunt probleme si cu subfinantarea sistemului, schemele reduse de personal si intensificarea atacurilor lansate de oamenii politici si mass-media la adresa magistratilor. Ziare.com prezinta lista acestor vulnerabilitati si propunerile facute de magistrati pentru remedierea lor. Instante: 1. Frecventa mare a modificarilor legislative; lipsa de coerenta a legislatiei incidente in materiile fiscal, contencios, civil, penal; necorelarea prevederilor legale cu jurisprudenta CCR, ICCJ, CEDO, CJUE. – Sesizarea Ministerului Justitiei in legatura cu eventualele necorelari legislative;- O actiune mai prompta a mecanismelor judiciare de unificare a practicii judiciare (recurs in interesul legii, hotarari prealabile pentru dezlegarea unor chestiuni de drept); – Stabilitate legislativa. 2. Numarul insuficient de posturi de judecator si de personal auxiliar…. 4. Lipsa eficientei procedurilor de aparare a reputatiei magistratilor.– Reactia prompta a CSM si Inspectiei judiciare; 5. Accentul exagerat pus pe pregatirea teoretica a magistratilor, in detrimentul celei practice.– Regandirea programelor de pregatire profesionala anuala la INM. 6. Scheme de personal neadaptate la volumul de activitate.– Sistematizare legislativa, identificarea unor proceduri filtru care sa tempereze sesizarea instantelor judecatoresti, dar si exercitarea cailor de atac;- Degrevarea judecatorilor si a personalului auxiliar de specialitate (grefieri) de atributii ce nu implica o activitate judiciara. 7. Decredibilizarea sistemului judiciar in mass-media si societatea civila . Integral:
Judecătorii Curților Constituționale și politica
Calin Nistor vrea sa-si continue activitatea la DNA, dupa ce-i expira mandatul de procuror sef adjunct Seful interimar al DNA, Calin Nistor, vrea sa-si continue activitatea in cadrul Directiei, la finalul mandatului de procuror-sef adjunct al Directiei Nationale Anticoruptie. Solicitarea acestuia va fi luata in discutie in sedinta Sectiei pentru procurori din CSM din data de 14 mai. Mandatul de procuror sef adjunct al lui Calin Nistor expira pe 23 mai 2019. Este al doilea mandat pe acesta functie. Calin Nistor este procuror sef adjunct al DNA din 10 mai 2013, iar in perioada 11 martie – 9 mai 2013 a mai ocupat interimar functia de procuror sef al DNA dupa plecarea lui Daniel Morar. Delegat la conducerea DNA. Calin Nistor a preluat la inceputul anului 2019 conducerea institutiei, ca interimar, pana la numirea unui titular. Desemnarea sa a fost facuta in urma unei sedinte care a avut loc la DNA, cu participarea procurorului general de la acea data, Augustin Lazar, dupa ce Anca Jurma, care a detinut conducerea interimara a institutiei, a refuzat prelungirea interimatului. Ulterior, Sectia pentru procurori a CSM a decis pe 14 februarie delegarea in functia de procuror-sef al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) a lui Calin Nistor, pe o perioada de 6 luni. Integral:
AFP scrie despre ”urzeala tronurilor” in UE: Cursa a fost lansata la Sibiu Cursa pentru posturile-cheie din Uniunea Europeana lansata joi de liderii din UE reuniti in summit in Romania, cu doua saptamani inainte de alegerile europarlamentare, imbina deja atacuri, uneltiri si tradari, intr-o veritabila “urzeala a tronurilor” pe Batranul Continent, comenteaza AFP.”Acest summit lanseaza sezonul politic european. Cei care doresc sa intre in ring sau care au un mesaj clar de transmis o pot face”, a spus o sursa europeana. Reuniti in orasul medieval Sibiu, inconjurat de Carpati – un decor demn de celebrul serial american – cei 27 de lideri din UE, cu exceptia Regatului Unit, au fost informati de presedintele Consiliului European, Donald Tusk, in legatura cu procesul de numire a viitorilor lideri ai institutiilor UE. La 28 mai va avea loc un summit pentru a discuta despre aceste posturi, in lumina rezultatelor alegerilor europene din 23-26 mai. “Ar trebui sa fie rapid”, a spus Tusk, care spera la un acord la sfarsitul lunii iunie. Printre primele posturi aflate in joc se afla fotoliul de presedinte al Parlamentului European. Dar cel care incinge in mod deosebit spiritele este cel de sef al Comisiei Europene, ocupat in prezent de Jean-Claude Juncker, al carui mandat se incheie in octombrie. Nominalizarea pentru acest post trebuie sa fie validata de Parlamentul European, care tine in mod deosebit ca viitorul ocupant sa fie ales dintre “capii de lista” nominalizati de fiecare familie politica pentru alegeri, numiti si “Spitzenkandidaten”, conform termenului german folosit adesea. Acelasi sistem a functionat in 2014 cu Juncker, care a fost “capul de lista” al conservatorilor din Partidul Popular European, clasati pe primul loc in alegeri. Dar acum, alegerea insasi a acestui candidat nu tine de Parlament, ci de Consiliul European, adica de liderii statelor membre, care refuza sa promita ca il vor desemna automat pe unul dintre “Spitzenkandidaten” care deschid listele electorale….In afara de Comisie, alte posturi care vor trebui ocupate, dar mai tarziu, sunt la presedintia Consiliului European, Bancii Centrale Europene (BCE) si cel de sef al diplomatiei europene.”In cazul in care consensul se dovedeste dificil, nu voi ezita sa supun aceste decizii la vot”, a avertizat Donald Tusk, reamintind “echilibrele care trebuie respectate”, in special in ceea ce priveste reprezentarea femei/barbati. Integral:
Succesul Europei de la Sibiu vs. eșecul PSD de la Iași și Cluj Ce și-a imaginat Liviu Dragnea când a hotărât să organizeze mitingul PSD la Iași, chiar de ziua Europei? Că va pune într-un con de umbră Summit-ul de la Sibiu? Că va recuceri partea din Moldova care a început să se ridice? Greu de spus. Cert este că decizia lui s-a tranformat într-o grea lovitură în imaginea PSD și a pus într-un puternic contrast două Românii, ceea ce, în mod evident, a fost în defavoarea partidului pe care îl conduce. Summit-ul de la Sibiu a fost un succes, atât prin organizarea impecabilă, cât și prin mesajele de unitate transmise de către liderii europeni. România a avut foarte mult de câștigat ca imagine în ochii tuturor europenilor, la fel și Europa în ochii românilor. Întreaga Europă a avut ocazia să vadă partea frumoasă a României: oameni entuziasmați și foarte fericiți să atingă mâinile marilor lideri europeni, un orășel curat și cu aer occidental și o foarte bună organizare a unui eveniment important. Europa a mai văzut că în România, marii lideri pot face baie de mulțime, în siguranță și fără teamă, ceea ce este iarăși un mare câștig de imagine. Atmosfera de la Sibiu a creat cadrul perfect pentru transmiterea unor mesaje pozitive de unitate, chiar în prag de alegeri europarlamentare, fiind puternic alimentat spiritul pro-european….La câteva sute de kilometri de Sibiu, în est, am văzut cealaltă față a României, cea a unei națiuni puternic dezbinate. Am asistat la un spectacol grotesc, pus în scenă de PSD, care a contrastat în mod supărător cu ceea ce am văzut la Sibiu. Mii de oameni săraci, mânați de primari și șefi de organizații, au fost băgați într-un țarc pentru a asculta forțat niște mesaje pe alocuri anti-europene. Imediat după ce și-a terminat Dragnea discursul, oamenii au ieșit foarte rapid din țarc, ca și cum abia așteptau să se termine totul pentru a se întoarce la casele lor. Nici măcar muzica pregătită pentru ei pe scenă nu i-a ținut în loc. Dincolo de țarc s-a aflat o mulțime furioasă, nemulțumită că PSD a îndrăznit să tulbure liniștea orașului cu un miting forțat. Degeaba s-a chinuit Rovana Plumb, principalul candidat la europarlamentare din partea PSD, să își țină discursul țipând efectiv în microfon, degeaba au fost date boxele foarte tare, fiindcă oricum huiduielile protestatarilor se auzeau din toate părțile. Mitingul a fost un eșec. Un eșec al lui Liviu Dragnea, un eșec al PSD. Nu au reușit decât să enerveze electoratul, într-un oraș pe care îl pierd, care a devenit ostil partidului de la guvernare. Pentru liderii PSD și candidații la europarlamentare a fost absolut umilitor să treacă prin mijlocul unei mulțumi care o huiduia cu toată forța. Le-am văzut pe Rovana Plumb și pe Carmen Avram cum încercau să se ascundă după niște bărbați mai înalți, pentru a trece în siguranță printre oamenii care le huiduiau. Integral:
Doina Cornea şi asumarea demnităţii
Cristi Danilet-judecator: Ziua națională a României a fost între anii 1866-1947 ziua de 10 mai, apoi, între 1948-1989, ziua de 23 august, iar din 1990 până în prezent este ziua de 1 decembrie. Prin Legea 103/2015 ziua de 10 mai este declarată sărbătoare națională.
Dezinteres și birocrație: Primăria Capitalei a avut nevoie de 5 ani pentru a lua cei 10 milioane euro de la Ministerul Mediului pentru pistele de biciclete. Fostul primar Sorin Oprescu anunța cu fast în primăvara anului 2014 că a obținut 10 milioane de euro de la Ministerul Mediului pentru amenajarea a 100 de km de piste pentru biciclete în București, iar lucrările vor începe ”în vară”. De atunci au trecut 5 ani, multe promisiuni, iar Primăria Capitalei a anunțat abia joi că a reușit să finalizeze documentele necesare pentru a intra în posesia banilor, indicatorii tehnico-economici fiind aprobați prin hotărâre de Guvern. Municipalitatea a început toamna trecută lucrările la o parte din pistele incluse în proiect, jumătate din tronsonul 1, însă acestea nu sunt funcționale deoarece nu au fost făcute marcajele rutiere din cauza contestării licitației.”Administrația Firea a realizat proiectele necesare pentru a atrage finanțare guvernamentală pentru construirea a 4 trasee de piste ciclabile în București. Proiectul Primăriei Capitalei, care vizează construirea a 4 piste ciclabile în București, va primi finanțare în valoare de 44,5 milioane lei de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului. În acest sens, a fost aprobată miercuri Hotărârea de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiţii “Implementarea unui sistem de transport cu bicicleta în zona centrală a Municipiului Bucureşti”, următorul pas fiind semnarea contractului de finanțare. Este vorba despre 4 trasee, dispuse pe 21 de artere, și care însumează 48 de km. Pentru accesarea acestei finanțări, Primăria Capitalei a elaborat, în acest mandat, proiectele necesare și a depus documentația aferentă, în conformitate cu procedura guvernamentală în vigoare. Astfel, indicatorii tehnico-economici ai investiției au fost avizați în Consiliul Interministerial de Avizare Lucrări Publice de Interes Național şi Locuințe anul trecut, în luna octombrie, după parcurgerea celorlalte etape prevăzute de respectiva procedură”, a anunțat Primăria Capitalei vineri, într-un comunicat de presă. Primăria Capitalei mai anunță în comunicatul de presă că fonduri similare, disponibile în alți ani, nu au fost accesate de administrațiile anterioare întrucât nu s-au depus proiecte. Declarația vine după aproape 3 ani de mandat a primarului Gabriela Firea. Integral:
Angajații fabricii de vagoane Astra Rail din Arad au intrat în grevă. Pe lista nemulțumirilor: cererile de mărire salarială, dar și indienii aduși să lucreze la companie
Liderii UE riposteaza la strategia PSD de a deturna summit-ul de la Sibiu Dupa ce a fost exclus pe toate nivelurile europene si nu a obtinut pentru Viorica Dancila macar o fotografie cu un oficial european, PSD s-a dat peste cap sa acopere cu zgomot si sa compromita summit-ul informal al Consiliului European care are loc, joi, la Sibiu, o reuniune la prima vedere simbolica, dar care da startul negocierilor pentru portofoliile europene ale urmatoarei legislaturi. Aproape nimeni nu lipseste de la Sibiu:
DOCUMENT Declarația de la Sibiu – cele zece angajamente asumate de șefii de stat și de guvern din Uniunea Europeană Cei 27 de lideri ai Uniunii Europene prezenți la summitul informal găzduit de președintele Klaus Iohannis au adoptat Declarația de la Sibiu, un angajament în zece puncte. “Uniunea de astăzi este mai puternică decât cea de ieri și dorim să continuăm să o facem tot mai puternică pentru ziua de mâine. Acesta este angajamentul nostru pentru generațiile viitoare. Acesta este spiritul de la Sibiu și spiritul unei noi Uniuni în 27 pregătită să își îmbrățișeze viitorul ca un corp unitar” Declarația de la Sibiu:”Noi, liderii Uniunii Europene, ne-am întrunit la Sibiu pentru a discuta și a privi înainte spre viitorul nostru comun. Peste câteva săptămâni, cetățenii europeni își vor alege reprezentanții în Parlamentul European, la patruzeci de ani după exercitarea, pentru prima dată, a acestui drept fundamental. O Europă reunită în pace și democrație este doar una dintre numeroasele realizări. Încă de la începuturile sale, Uniunea Europeană, cu valorile și libertățile sale ca forță motrice, a oferit stabilitate și prosperitate în întreaga Europă, în interiorul granițelor Uniunii și dincolo de ele. De-a lungul anilor, a căpătat un rol important pe scena internațională. Cu o populație care se ridică la aproximativ jumătate de miliard de cetățeni și o piață unică competitivă, Uniunea Europeană este un lider în comerțul internațional și conturează politica mondială. Ne reafirmăm convingerea că, uniți, suntem mai puternici în această lume tot mai neliniștită și care prezintă tot mai multe provocări. Recunoaștem că avem responsabilitatea, ca lideri, de a face Uniunea noastră mai puternică și de a ne crea un viitor mai bun, recunoscând totodată perspectiva europeană a altor state europene. De aceea, convenim astăzi în unanimitate asupra a zece angajamente care ne vor ajuta să ne ridicăm la înălțimea acestei responsabilități: – Vom apăra o singură Europă – de la est la vest și de la nord la sud. În urmă cu treizeci de ani, milioane de oameni s-au luptat pentru unitate și pentru a fi liberi și au doborât Cortina de fier care a împărțit Europa în două timp de mai multe decenii. Nu vom lăsa loc de diviziuni care vin în contra interesului nostru colectiv. – Vom rămâne uniți, la bine și la greu. Vom da dovadă de solidaritate în vremuri dificile și vom sta întotdeauna alături unii de ceilalți. Putem să ne exprimăm și ne vom exprima la unison. Integral:
Tajani, despre susținerea acordată lui Kovesi: ”Hotărârea Parlamentului European nu este revocabilă” Președintele Parlamentului European, Antonio Tajani, a declarat, joi, la Sibiu, că mandatul pentru susținerea Laurei Codruța Kovesi pentru funcția de procuror-șef european rămâne valabil și în legislatura viitoare, transmite Mediafax. ”Există o continuitate administrativă. Parlamentul (European – n.r.) a luat deja această hotărâre. Această hotărâre nu e revocabilă”, a declarat Antonio Tajani. Integral:
Noul secretar de stat adus de Ana Birchall are opinii halucinante: MCV-ul e un esec!
Dupa cum bate vantul: Romania are joi printre cele mai mari preturi la energie din regiune, alaturi de Ungaria
Semnal de alarmă tras de producătorii români: Medicamentele accesibile ca preț dispar de pe piață din cauza taxei clawback Medicamentele accesibile ca preț sunt cele mai vulnerabile la taxa clawback, iar efectul, în cazul unora dintre ele, este dispariția de pe piață, făcand accesul pacienților la medicamente foarte dificil sau imposibil, afirmă reprezentanții Asociației Române a Producătorilor de Medicamente Generice. Producătorii români de medicamente generice atrăgeau atenția, la finalul anului trecut, că alte 2.300 de medicamente ieftine, majoritatea produse în România, riscă să dispară de pe piață “în perioada imediat următoare”, după ce 2.000 de medicamente au fost retrase de producători în ultimii doi ani. Producătorii făceau apel încă de atunci la Ministerul Sănătății și la Ministerul Finanțelor să promoveze, în paralel cu creșterea bugetului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate corelată cu inflația, și introducerea calcului diferențiat al taxei clawback ȋn functie de prețul de referință. Potrivit sursei citate, “introducerea calcului diferențiat al taxei clawback nu ar afecta în niciun fel colectarea veniturilor prevăzute la bugetul de stat, însă ar asigura o distribuție echitabilă a sarcinii fiscale, în acord cu cheltuielile publice decontate pentru medicamente”…Reprezentanții Asociației Române a Producătorilor de Medicamente Generice mai spun că “toate statele membre UE, cu excepția Greciei și României, sprijină industria locală de medicamente generice, aceștia din urmă plătind fie deloc, fie un procent de pâna în 5% pentru clawback/payback. De asemenea, mai toate statele membre UE, încurajează prescrierea de medicamente generice și biosimilare pentru asigurarea optimizării bugetare cât și pentru un acces crescut al pacienților la tratamente. Chiar Comisia Europeana consideră că mecanismul de clawback ar trebui să fie o soluție temporară acompaniată de alte reforme structurale, cum ar fi promovarea unui uz rațional de medicamente, negocierea prețurilor medicamentelor și creșterea prescrierii medicamentelor generice, reforma sistemului public de achiziții în vederea creșterii competiției și a reducerii prețurilor.” Integral:
Aeroportul Otopeni se afla pe ultimele locuri in topul mondial realizat de AirHelp
Inca o infrangere pentru Dragnea
Victorie de etapa pentru Kovesi la CEDO: Instanta europeana nu accepta amanarea dorita de Guvern CEDO a respins solicitarea Guvernului de la Bucuresti de a amana judecarea plangerii depuse de Laura Codruta Kovesi in care reclama ca i-au fost incalcate mai multe drepturi in momentul in care CCR a hotarat revocarea sa din functia de procuror-sef al DNA. Executivul ceruse o amanare de doua luni, insa Curtea Europeana a Drepturilor Omului a stabilit ca termenul este 24 mai, au declarat surse judiciare pentru Ziare.com. Rugata de jurnalisti sa comenteze aceasta situatie, Laura Codruta Kovesi a spus ca cererea Guvernului a reprezentat doar o incercare de a amana acest proces. “Asa dupa cum Curtea Europeana a Drepturilor Omului a informat ambele parti, procedura de judecata este una de urgenta. Deci este cumva aberant sa vii sa ceri un termen de doua luni, in conditiile in care vorbim de o procedura de urgenta si in conditiile in care termenele la CEDO care se dadeau pentru amanari sunt de obicei de trei saptamani”, a spus Kovesi, la iesirea de la CSM, citata de Agerpres. Integral:
Europarlamentar german: Sprijinul Parlamentului European pentru dna Kövesi este la fel de puternic/ Acțiunile judiciare împotriva ei nu sunt nimic altceva decât o tentativă prost disimulată de a-i sabota candidatura, o vendetă a tuturor acelor politicieni pe care ea i-a făcut să cadă Europarlamentarul german Ingeborg Grässle (PPE) critică dur Guvernul de la București, într-o scrisoare publicată de publicația New Europe, acuzându-l că ”erodează zi de zi statul de drept” și susține că sprijinul Parlamentului European pentru candidatura Laurei Codruța Koveși la șefia Parchetului European ”este la fel de puternic”.Grässle mai arată în scrisoarea tradusă de Rador că ”acțiunile judiciare pornite împotriva dnei Kövesi nu sunt nimic altceva decât o tentativă prost disimulată de a-i sabota candidatura, o vendetă a tuturor acelor politicieni pe care ea i-a făcut să cadă prin investigațiile ei anticorupție”. Europarlamentarul german se declară ”dezamăgită de faptul că celorlalte state membre le lipsește deocamdată curajul de a le ține piept omologilor lor români în Consiliu”. Ingeborg Grässle face parte din echipa PPE care negociază cu Consiliul Uniunii Europene numele viitorului șef al Parchetului European și este președinta comisiei de control bugetar din Parlamentul European. Rador menționează că publicația New Europe a publicat regulat în ultimii doi ani sub pseudonimul „Kassandra” o serie de articole defavorabile dnei Kövesi și că revista publică frecvent articole neutre ori favorabile la adresa dnei Kövesi, dar acestea sunt totdeauna semnate. Integral:
Presedinte PPE saluta curajul si hotararea romanilor care au protestat:
Dupa Comisia Europeana, si BERD a inrautatit estimarile privind evolutia economiei Romaniei in 2019
Parchetul a contestat decizia ICCJ in Dosarul Mineriadei. Licu: Daca se reia ancheta, competenta apartine Sectiei Speciale Bogdan Licu, seful interimar al Parchetului General, a anuntat, miercuri, ca a contestat decizia
Reactia lui Augustin Lazar dupa ce Dosarul Mineriadei a fost trimis inapoi la Parchet …Fostul procuror general a declarat, pentru Ziare.com, ca s-a constatat nulitatea rechizitorului intrucat erau nule mai multe acte efectuate in perioada 2005-2007 prin care s-au luat masuri procesuale de incepere a urmaririi penale, in conditiile legislatiei in vigoare la acea data.”Judecatorul de camera preliminara a constatat nulitatea rechizitorului emis in cauza, precum si a tuturor actelor de urmarire penala, ca rezultat al constatarii nulitatii mai multor acte efectuate in perioada 2005-2007 prin care s-au luat masuri procesuale de incepere a urmaririi penale, in conditiile legislatiei in vigoare la acea data. Aceste acte au fost mentinute ca valide prin incheierea judecatorului de camera preliminara, care a confirmat redeschiderea urmaririi penale in februarie 2015. Este necesara atacarea de catre Ministerul Public, cu contestatie in termenul legal, a solutiei de restituire. Cine afirma ca dupa 27 de ani de anchete Ministerul Public s-ar fi grabit sa solutioneze un dosar istoric complex, pentru a carui tergiversare Romania a fost condamnata de CEDO la 3,5 milioane de euro, nu este interesat de aflarea adevarului. Asumarea anchetei, dar si a judecarii cauzelor sunt absolut necesare pentru aflarea adevarului despre evenimente importante ale istoriei recente a Romaniei”, a declarat Augustin Lazar pentru Ziare.com. Magistratii instantei supreme au decis, miercuri, sa restituie Dosarul Mineriadei la procurori, fiind constatata nulitatea rechizitoriului. Integral:
Ministrul Sanatatii spune ca e “in regula” ca asiguratii sa astepte 3 luni pentru un RMN: Suntem un sistem social Ministrul Sanatatii Sorina Pintea considera ca este normal ca o persoana care cotizeaza obligatoriu luna de luna la sistemul public de sanatate sa aiba accesul ingreunat la servicii, de vreme ce la acest moment doar 5 milioane de romani contribuie, dar 17 milioane beneficiaza. Declaratia a fost facuta de Pintea, in contextul in care i s-a cerut sa explice de ce vrea sa restranga serviciile incluse in pachetul minim pentru asigurati. “Acum ai acces in limita fondurilor pe care furnizorul de servicii medicale le primeste de la Casa de Asigurari pe diferite domenii”, a spus Pintea, intr-o interventie telefonica la Digi24. Jurnalista televiziunii a intrebat-o insa despre situatia din prezent, cand asigurati care contribuie substantial nu beneficiaza de un minim din drepturile care li se cuvin prin lege.”In cazul unor urgente se pot adresa unitatilor de primiri urgente, in cazul unei non-urgente exista medicul de familie, medicul specialist…”, a explicat ministrul traseul pe care un bolnav il parcurge in sistemul medical de stat. Jurnalista i-a dat insa un exemplu concret, al unui contribuabil care are o afectiune a coloanei vertebrale, vrea sa o investigheze, urmeaza traseul mentionat, dar este programat la RMN (Rezonanta magnetica nucleara – n.red.) abia peste 3 luni, timp in care e nevoit sa suporte disconfort si durere.”Exista aceasta posibilitate, ca suntem un sistem social de asigurari. Eu spun ca accesul din acest punct de vedere e in regula”, a raspuns ministrul Sanatatii, adaugand ca 5 milioane de asigurati acopera serviciile pentru 17 milioane de cetateni. Integral:
Curiosul caz al Sorinei Pintea. Cum a ajuns să creadă că suntem un popor de infractori Când stai prea mult printre hoți, hoția ți se pare un mod firesc de viață. Normalitatea. Așa se explică ieșirea intolerabilă a ministrului Sănătății, Sorina Pintea, care a spus într-o dezbatere că ”eu cred că suntem un popor de infractori”. O incapabilă conectată la puternica industrie farma, care și-a bătut joc de proiectul spitalelor regionale și compensează cu ridicole raiduri nocturne prin spitale, Pintea a enunțat filosofia partidului pe care-l slujește: trăim într-o țară de infractori, în care noi suntem primii. Nu, doamnă ministru: faptul că românii nu acceptă creșterea amenzilor nu înseamnă că sunt infractori. Înseamnă că nu vor să plătească suplimentar unui stat care-și bate joc de banii lor, unui guvern care fură banii contribuabililor ca să-i direcționeze către firmele de partid. Înseamnă că românii nu vor să mai dea bani în plus unui minister al Sănătății care, sub conducerea unui politruc mieros, nu e în stare nici acum să-și trateze marii arși sau să rezolve problema vaccinării. Sorina Pintea a încercat din răsputeri să se poziționeze ca un tehnocrat care nu are prea mare legătură cu partidul, un manager profesionist care rezolvă probleme. De un an și jumătate investește masiv în crearea acestei imagini. E însă o imagine mincinoasă. La comanda partidului a permis politizarea sănătății, a instalat în funcții prin țară toate pilele baronilor PSD, ba chiar a ajuns să dea comunicate de presă la comanda partidului. Sub comanda Sorinei Pintea, sistemul de sănătate se prăbușește, minat de incompetență. Infecțiile din spitale și decesele cauzate de acestea sunt atât de comune, că ministerul le comunică deja ca pe niște banalități. Secții peste secții se închid în toate spitalele din țară din cauza haosului tolerat de minister. Dacă veți lua arhiva de comunicate ale Ministerului, veți vedea zeci de acțiuni hei-rupiste ale Sorinei Pintea, cu amenințări și avertismente dure. Dar măsuri efective – aproape deloc. Un dosar esențial pentru sistemul de sănătate e cel al spitalelor regionale anunțate de PSD încă din 2014 pentru Iași, Craiova și Cluj. Un an și jumătate s-a învârtit Sorina Pintea în jurul cozii, acuzând Comisia Europeană că nu dă suficienți bani pentru spitale și perorând despre finanțarea din surse alternative. A preluat fără probleme discursul infractorilor din PSD, care detestă banii europeni condiționați de transparență și caută surse de finanțare prin Dubai, China ori Rusia. După un an și jumătate de mandat, a reușit să aprobe indicatorii tehnico-economici pentru spitalul regional din Iași, dar cererea de finanțare tot nu a fost depusă la Bruxelles. Pintea stă zilnic la masa de lucru cu adevărații infractori și prietenii lor. Nu a luat măcar o dată în cariera ei politică poziție împotriva hăcuirii justiției de către PSD-iștii ei. Nu a avertizat o dată că dezincriminarea a zeci de infracțiuni, cerută de PSD, înseamnă liber la furt pe scară mare din contractele de medicamente. Pintea nu a zis nici măcar în șoaptă că miliardele furate de la stat prin corupție se traduc prin bani mai puțini pentru medicamente, vaccinuri și aparatură medicală. Integral:
Cifre alarmante. România, pe primul loc la migrația internă în UE/ Românii formează cele mai mari comunități de expați din Italia și Spania, a doua comunitate ca mărime din Germania și a treia din Marea Britanie, aproape cât irlandezii Sunt 17,1 milioane de cetățeni din cele 27 de state UE care trăiesc în alte țări decât cele de origine, cu Germania și Marea Britanie găzduind 45% din totalul de migranți, transmite Politico. România este țara cu cel mai mare procent de cetățeni care trăiesc în afara granițelor. La polul opus, doar 1% dintre francezi trăiesc pe alte teritorii din blocul comunitar. Procentele cetățenilor care trăiesc în alte țări: Integral: 
Comisia Europeana a revizuit in scadere estimarile privind evolutia economiei Romaniei in 2019
Judecatorii romani sesizeaza pentru a saptea oara CJUE: Dreptul UE impune inlaturarea efectelor unor decizii pronuntate de CCR? Tribunalul Bihor a sesizat pentru a saptea oara Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) pentru lamuriri privind respectarea MCV, dar si referitor la efectele deciziilor Curtii Constitutionale. Magistratii oradeni cer judecatorilor europeni sa se pronunte cu privire la mai multe intrebari care vizeaza rolul deciziilor CCR. De exemple, daca CCR se poate substitui Legislativului, in cazul interpretarii unei legi. “Dreptul Uniunii Europene impune inlaturarea efectelor unei astfel de decizii pronuntate de o curte constitutionala?,” este una dintre intrebarile-cheie, trimise de Tribunalul Bihor. Decizia de sesizare a CJUE este definitiva. “Solicita Curtii de Justitie a Uniunii Europene aplicarea procedurii preliminare de urgenta si in subsidiar aplicarea procedurii preliminare accelerate pentru toate intrebarile formulate”, se mai arata in minuta, potrivit portalului instantelor. Aceasta este cea de-a saptea sesizare a CJUE venita din Romania. Cea mai recenta a fost data in dosarul Gala Bute-Elena Udrea. Care sunt cele trei intrebari: 1. Mecanismul de cooperare si de verificare (MCV) instituit potrivit Deciziei 2006/928/CE a Comisiei Europene din 13 decembrie 2006 si cerintele formulate in rapoartele intocmite in cadrul acestui mecanism au caracter obligatoriu pentru statul roman? 2. Articolul 2 corelat si cu art. 4 alin. 3 din Tratatul privind Uniunea Europeana trebuie interpretate in sensul ca in cadrul obligatiei statului membru de a respecta principiile statului de drept se inscrie si necesitatea ca Romania sa respecte cerintele impuse prin rapoartele din cadrul Mecanismului de Cooperare si de Verificare (MCV), instituit potrivit Deciziei nr. 2006/928/CE a Comisiei Europene din 13 decembrie 2006, inclusiv in privinta abtinerii interventiei unei curti constitutionale, o institutie politico-jurisdictionala, de a interpreta legea si de a stabili modul concret si obligatoriu de aplicare a ei de catre instantele judecatoresti, competenta exclusiva atribuita autoritatii judecatoresti si de a institui norme legale noi, competenta exclusiva atribuita autoritatii legislative? Integral: 
Fixerul lui Dragnea în justiție și la Curtea Constituțională Prin impunerea unui judecător oportunist și a unui procuror obedient la Curtea Constituțională, PSD reușește să-și păstreze controlul asupra majorității într-una dintre cele mai importante instituții din statul român. Totuși, când lucrezi cu oameni de proastă calitate este o iluzie că vor rămâne loiali pe toată durata celor 9 ani de mandat. Așa cum Petre Lăzăroiu, numit de Traian Băsescu pe un rest de mandat, a ajuns să joace politic cu PSD după plecarea fostului președinte de la Cotroceni, este de așteptat ca unul ca judecătorul Cristian Deliorga să procedeze la fel dacă marele partid care l-a susținut va pierde la un moment dat alegerile. Pe Deliorga mi-l amintesc bine în calitate de vicepreședinte CSM prin 2006, văzut atunci ca o prelungire a epocii Stănoiu-Lupașcu în justiție, cum încerca să intre cumva în grațiile noii puteri. Cu agenda anti-reformistă în buzunar, Deliorga vine din lumea magistraților obișnuiți să ia lumină de la partid înainte de a pronunța o soluție. Dar pe Deliorga sistemul de justiție îl cunoaște mai ales grație prieteniei sale cu Adina Florea, adjuncta secției speciale de investigare a infracțiunilor comise de magistrați. De aici, din secția specială, PSD a mai recrutat un magistrat pe care la trimis la CCR: pe Gheorghe Stan, fostul președinte al secției. Stan s-a dovedit un bun executant încă de pe vremea când alerga magistrații incomozi din poziția de adjunct al Inspecției Judiciare, alături de Lucian Netejoru. Obediența totală l-a recomandat drept șef al secției speciale, unde a confirmat pe deplin așteptările politicienilor. Sub conducerea lui Stan și Florea, secția specială a deschis dosare pe bandă rulantă fostei șefe DNA, Laura Codruța Kovesi, pentru a o împiedica să ajungă șefa Parchetului European. Stan s-a mai făcut remarcat azi printr-o foarte slabă pregătire, motiv pentru care PSD a ridicat un zid de apărare în jurul său, cenzurând în timpul audierilor din Camera Deputaților aproape toate întrebările adresate de opoziție. Precaritatea gândirii sale juridice n-a mai putut fi ascunsă însă în momentul în care viitorul judecător constituțional și-a prezentat atuurile și viziunea: ”Activitatea în cadrul Parchetului, dar şi în cadrul Ministerului Justiţiei constituie un avantaj. Dacă aş fi ales judecător CCR, m-ar interesa să respect supremaţia Constituţiei„. Abisal. Cine-i scoate totuși din pălărie pe toți acești magistrați dubioși? Cum au ajuns niște mediocrități pe funcții atât de înalte, atât de importanți în sistemul de justiție? În cazul secției speciale, cea care a condus interviurile în procedura de selecție desfășurată la CSM a fost chiar președinta Consiliului, Lia Savonea.Stan și Florea par să fie, așadar creația Liei Savonea, considerată de mulți fixerul liderului PSD, Liviu Dragnea, în justiție. Asociația Inițiativa pentru Justiție a realizat un inventar detaliat al derapajelor ei în fruntea CSM și au cerut revocarea din funcția de președinte. (Detalii 
Surse: Avocatul Poporului va fi stabilit după 26 mai. Victor Ciorbea rămâne până atunci la conducerea instituției și e în cărți pentru un nou mandat Mandatul Avocatului Poporului, Victor Ciorbea, a expirat pe 6 mai, însă el rămâne în functie, ca interimar. Articolul 8 indice 4 din Legea 35/1997 privind organizarea și funcționarea instituției precizează că mandatul șefului durează până la depunerea jurământului de către noul Avocat al Poporului. Surse politice au precizat pentru G4Media.ro că abia după alegerile europarlamentare se va tranșa situația. Aceleași surse au explicat că Victor Ciorbea ar putea obține un nou mandat și că ar fi existat discuții între liderii coaliției PSD-ALDE și Victor Ciorbea pe această temă. Avocatul Poporului este numit în ședința comună a celor două Camere ale Parlamentului pe o durată de 5 ani, cu posibilitatea reînnoirii mandatului o singură dată. Postul este unul cheie în arhitectura statului pentru deoarece șeful acestei instituții este singurul care poate ataca la CCR o ordonanță de urgență adoptată de Guvern.Victor Ciorbea a ajuns în funcţia de Avocat al Poporului în aprilie 2014, fiind propus de grupurile PSD din Senat şi Camera Deputaţilor. Din acel moment, Ciorbea a evitat sau a refuzat să atace la CCR mai multe ordonanţe simple sau de urgenţă controversate. Una dintre cele mai recente exemple e Ordonanța de Urgență 7, care a modificat Legile Justitiei, dând puteri sporite secţiei speciale de anchetare a magistraţilor. Integral:
Rise Project scrie despre “amnistia” lui Dragnea din 2013, de care a profitat si Iohannis Liviu Dragnea a orchestrat, incepand din 2013, o intreaga schema astfel incat anumite sanctiuni financiare provocate de el din functia de presedinte al Consiliului Judetean Teleorman (2000 – 2012) sa fie achitate din bugetul national, adica din buzunarele noastre, arata jurnalistii de la RISE Project. Este vorba despre mai multe localitati care au obtinut fonduri europene pentru dezvoltare, insa nu au respectat criteriile de atribuire a contractelor. Din aceasta cauza, au primit corectii financiare de 43 de milioane de euro in total, insa banii nu au mai fost platiti de autoritatile locale, ci din bugetul national, datorita unei ordonante promovate de Liviu Dragnea din functia de vicepremier. Liviu Dragnea a fost viceprim-ministru si ministru al Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice in perioada 2012-2015. In 2013, el a reusit sa scape autoritatile locale de plata corectiilor financiare aplicate proiectelor derulate prin Programul Operational Regional (POR), gestionat de Ministerul Dezvoltarii. A promovat, la acea vreme, un act normativ prin care corectiile erau suportate din bugetul national, in loc de bugetele autoritatilor locale. Miza a fost personala, intrucat in 2009 el acordase doua contracte publice, finantate din bani europeni, catre Tel Drum, unde s-au constatat ulterior nereguli in atribuirea contractelor. In acest caz, au fost aplicate corectii financiare de 7,3 milioane de euro. Situatia s-a replicat in zeci de zone din tara. Conform sursei citate, printre beneficiari s-au numarat Primaria Sibiu, condusa la acea vreme de Klaus Iohannis, Integral: 
Presedintele Camerei de Comert Romano-Germana: Codul muncii actual are de-a face cu Romania socialista
Un specialist in furtuni, despre istoria tornadelor din Romania si cum le ascundeau comunistii: Numarul zilelor cu risc va creste! Tornadele – pe care pana acum le vedeam mai mult prin filmele americane – sunt semnalate din ce in ce mai des si in Romania. Iar furtunile pe care le-am vazut zilele trecute ar putea fi abia inceputul unor modificari ale vremii pe care nici macar nu le-am banuit….In context, l-am intrebat pe profesorul Bogdan Antonescu – care are doctorat in tornade la Manchester – cum de au aparut aceste furtuni la noi, de ce se produc ele si daca nu cumva numarul lor va creste, in anii care vin. Cum de au aparut tornadele in Romania? Multi spun ca asa ceva nu s-a mai vazut, la noi… Adevarul este ca tornadele n-au aparut peste noapte, la noi. Primele observatii legate de existenta lor, in Romania, dateaza inca din secolul al XIX-lea. Ceea ce nu inseamna ca abia atunci au inceput sa se produca. Inca adunam informatii….De fapt, tornadele au fost considerate fenomene normale pana in 1945. Dupa instalarea comunismului, insa, lucrurile s-au schimbat si pana in 1989 n-am mai gasit informatii decat despre 6 tornade. De ce? Nu putem sti cu siguranta. Ceea ce am observat, insa, este ca la fel ca in Romania s-a intamplat si in Cehia, dar si in Polonia. Tornadele nu mai erau inregistrate, in estul Europei. Autoritatile comuniste nu recunosteau ca ele exista si ca reprezinta un pericol pentru populatie. Asociau, se pare, existenta tornadelor cu Statele Unite si capitalismul. In consecinta, de-a lungul a zeci de ani, s-a creat aceasta opinie – intalnita atat in randul oamenilor de rand, cat si la unii meteorologi – ca tornadele nu exista in zona noastra. Dar ele au existat si, dupa Revolutie, au inceput sa fie raportate din nou. Dupa anul 2000, oamenii au inceput sa fotografieze si sa filmeze tornadele cu telefonul si sa distribuie informatiile. Si, in acest context, din 2006 incoace, s-a inregistrat o explozie a cantitatii de informatii din bazele de date despre tornade….Exista o scara numita Fujita, care imparte tornadele – in functie de pagubele produse – in mai multe tipuri, de la F0 (cele mai slabe) la F5 (cele mai intense). Am intocmit un istoric al lucrurilor pe care le stim despre tornadele din Europa si se pare ca cele mai multe dintre ele au fost de intensitate F2 si F3. Acestea sunt tornade severe, dar nu extreme (cum sunt cele F5, cu vant care bate si cu peste 300 de km/h si care sunt devastatoare – n.red.). Asta nu inseamna ca in istoria Europei n-am avut si tornade extreme, de tip F4 si F5. In 1967, in Franta, a avut loc o tornada de tip F5. Iar dupa ce acel sistem care a produs tornada s-a deplasat spre Belgia si Olanda, autoritatile olandeze au emis prima avertizare de tornada din istoria Europei. Apoi, a mai fost o tornada de tip F4-F5 in Rusia, la Ivanovo, in 1984. Acolo s-au inregistrat 69 de morti si sute de raniti. Asta, in varianta oficiala….Este adevarat, insa, ca nu am avut pana acum, in Romania, tornade atat de intense. Cea mai puternica tornada de la noi a fost cea de la Faceni, din 2002, care a fost incadrata ca F3. Integral:
Ministrul Sanatatii: Va spun foarte sincer, eu cred ca suntem un popor de infractori Ministrul Sanatatii Sorina Pintea a participat luni seara la o dezbatere despre spaga pe care o dau pacientii in spitalele de stat, iar printre concluziile personale enuntate s-a aflat si aceea ca romanii ar fi un popor de infractori. Pintea s-a plans ca ii sunt criticate controalele neanuntate in miez de noapte in spitalele din tara, ca desi are buget-record pentru investitii trebuie sa se roage ca unitatile sa ceara finantare pentru aparatura medicala si ca ii sunt criticate si masurile adoptate pentru imbunatatirea sistemului. “Sunt putin trista astazi (luni – n.red.), am avut niste experiente neplacute, cred ca este ceea ce ne caracterieaza pe noi ca si popor. Avem un sistem de sanatate, stim cu totii cum este sistemul, dar noi toti suntem parte a sistemului. Avem un sistem de sanatate in care se da spaga, in care nu exista suficienta aparatura… Dar ne place, e OK si asa, e bine si asa, il barfim pe la colturi. Avem infectii, inchidem sectii din cauza infectiilor, in sfarsit avem curajul sa o facem, trebuie sa o facem, nu suntem singura tara … Si va spuneam ca sunt trista pentru ca in loc sa gasim solutii la probleme il gasim vinovat pe ministru ca vede aceste probleme. Daca nu le-ar vedea, l-am gasi vinovat ca nu le vede”, si-a inceput Pintea discursul….”Mai este un aspect… exista un pacient care nu e cod rosu, medicul ii spune ‘iti pun o perfuzie’ si lasa perfuzia sa curga incet si il tine 3 ore in timp ce afara stau alti 10. Atunci sanctionezi pe cel care face chestiunea asta. Daca nu avem mijloace coercitive, nu cred ca vom putea rezolva”, a adaugat apoi ministrul. Ea s-a plans si ca spitalele nu cer bani pentru aparatura: “Avem un buget istoric! Stiti ce fac de doua saptamani? Ma rog de spitale sa depuna documente sa putem sa le dam bani sa achizitioneze aparatura medicala. Cred ca e o nebunie. Este!”….Pe de alta parte, trebuie sa stiti ca acest schimb de componenta din asta cenusie a relatiei medic-pacient iti arata foarte multe lucruri despre oameni. Cei care iti dau din suflet sunt aia saraci. Si asta e si mai cumplit. Cei mai afectati de refuz sunt oamenii simpli, aia care vin in galosi, cu hainele stranse intr-un fel…A primi de la un asemenea om este fundamental un lucru care mie imi provoca … pe de alta parte, unii erau atat de doritori sa faca treaba asta… Vreau sa spun ca nu intotdeauna am avut succes cu ei. Cu cei bogati scapi mult mai usor, dar sunt si mai revendicativi, chiar daca explici situatia”, a mai spus medicul. El a adaugat ca nu ministrul Pintea e de vina pentru situatie, ci mai degraba cei din generatia sa, pentru ca nu au facut de ajuns in ultimii 30 de ani. Integral:
Noi cazuri de bebelusi infectati cu stafilococ la Maternitatea Giulesti, dupa criza de acum 6 luni Trei bebelusi infectati cu stafilococ auriu au fost internati la Spitalul “Grigore Alexandrescu” din Capitala. Ei fusesera nascuti la Maternitatea Giulesti si, la scurt timp dupa externare, starea de sanatate a inceput sa se degradeze, astfel ca parintii i-au dus la spital. Avand in vedere ca Maternitatea Giulesti a fost inchisa anul trecut dupa ce 45 de bebelusi au fost infectati cu stafilococ auriu meticilino rezistent, cei de la Grigore Alexandrescu au notificat Directia de Sanatate Publica. Primul caz a fost raportat la finalul lunii aprilie, iar doi bebelusi au fost deja externati, insa unul inca se afla sub supravegherea medicilor. “S-au prezentat 3 cazuri depistate ulterior cu stafilococ meticilino rezistent, s-a aflat ca au fost nascuti la Maternitatea Giulesti. Au venit la distanta unul la aproape o luna, unul la doua saptamani de la nastere si unul la 5 zile de la nastere. Doi au fost cu manifestari cutanate si au avut nevoie de spitalizare doar 2-3 zile si unul s-a prezentat cu febra si manifestari respiratorii si este in continuare internat in sectia de pediatrie”, a declarat, pentru Europa Fm, Alexandra Raluca, purtator de cuvant al Spitalului Grigore Alexandrescu. Ramane de vazut acum daca sunt din nou probleme la Maternitatea Giulesti si care este amploarea lor. Integral:
Scrisoarea a II-a din viitor. Aprilie 2045 Nu știu dacă a ajuns prima scrisoare, dar sper să ajungă măcar asta. Sunt bătrân acum și, pe deasupra, pensionar. Am ieșit la pensie de câțiva ani, că ni s-a mărit vârsta de pensionare la 72 de ani pentru bărbați. Soția mea a ieșit la 67 de ani. Nu ne-am plâns că am ieșit mai târziu, pentru că ne place viața activă. În plus, aveam nevoie de bani, luând în considerare venitul limitat din sistemul public de pensii. Luna viitoare vom pleca din capitală, ne vom muta la țară, în casa părintească, unde vom trăi o viață liniștită, departe de zgomotul orașului. Îmi și imaginez cum voi sta cu undița în apă pentru a prinde un pește pe care să-l gătim mai târziu. La oraş nu ne mai ajungem cu banii din pensia de la stat. Să vă povestesc cum e cu pensiile. De fapt, cu pensia. Că am numai una. Nu mai există şi Pilonul I, şi Pilonul II. Știu că a fost o întreaga dezbatere prin 2018 – 2019, parcă, despre randamente la Pilonul II și despre cât de bun va fi la bătrânețe. Din pacate, nu a putut să fie bun, pentru că nu mai există. A dispărut de mult. Am primit niște bani, totuși, din fostul Pilon II de pensii, circa 3.000 de euro, toți odată, cam cât contribuisem până s-a desființat. Mare lucru nu ai ce face astăzi cu banii ăștia. În 2020 poate că reușeai să trăiești aproape 6 luni, dar fără să cheltuiești banii pe mici distracții. Astăzi, ajung cam 3 luni. Viața e mai scumpă. În primii 10 ani de la înființare, randamentul mediu anual a fost de circa 8%. Dacă acesta s-ar fi menținut și s-ar fi păstrat aceeași sumă a contribuției, astăzi aș fi avut în cont câteva zeci de mii de euro. Vorbim de acumulare anuală și randament. Trebuie luat în considerare că pensia administrată privat nu a prins un ciclu complet de creștere economică, deci putea fi mai mare, peste 10%, în primii 10 ani. Nu mai spun că randamentul a fost tras în jos de ordonanța 114/2018, iar aceste fonduri de pensii, având o parte din bani investiți pe bursă, au avut un randament mai mic în acel an. Ați văzut cum această ordonanță a impactat piața de capital și a irosit şansa unui câștig mai mare. Dacă ne amintim de ea și astăzi, vă dați seama ce toxică a fost pentru economie. Ce s-a întâmplat, de fapt, este următorul lucru: la finalul anului 2019 s-a luat decizia ca administratorii de fonduri de pensii să aducă sume uriașe sub formă de capital suplimentar, cum s-a prevăzut in OUG 114. Au plecat, nu au mai avut ce face, iar statul a preluat controlul asupra banilor administrați privat. Contribuția pe care o dădeam acolo s-a mutat la Pilonul I. Astfel, pensia noastră a fost calculată doar în funcţie de punctul de pensie, stabilit de Guvern….Plecarea administratorilor fondurilor de pensii din Pilonul II a avut un efect semnificativ asupra pieței de capital. Companiile au fost cele care au avut de pierdut: investiții mai puține sau anulate complet. Asta s-a tradus într-un efect în lanț în restul economiei. Firmele care lucrau cu acestea au resimțit impactul, iar în final asta s-a tradus în recesiune economică. A durat 7-8 ani până economia și-a mai revenit, dar ecourile s-au auzit și în anii următori. Statul cred că nu a anticipat cât de direct va fi afectat de propria decizie. Mare parte din investițiile fondurilor de pensii erau în titluri de stat. Costurile împrumuturilor au crescut mult, iar în final datoria publică a avut un efect ascendent mai alert decât înainte. Problema la Pilonul I este că e nevoie ca tinerii să muncească, pentru ca noi să primim pensie. Integral:
Simina Tănăsescu a fost numită de președintele Iohannis judecător la Curtea Constituțională Președintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul privind numirea în funcția de judecător la Curtea Constituțională a Siminei Tănăsescu pentru un mandat de 9 ani, începând cu data de 9 iunie 2019. Simina Tănăsescu a fost consilier prezidențial la Departamentul Reformă Instituțională și Constituțională până în iunie 2018, când
SURSE Cristian Deliorga, judecător la Curtea de Apel Constanța, a doua propunere a PSD pentru funcția de judecător CCR Cristian Deliorga, judecător la Curtea de Apel Constanța, este cea de-a doua propunere a PSD pentru funcția de judecător al Curții Constituționale, au declarat pentru G4Media.ro surse politice. Deliorga este propus din partea Senatului, în locul judecătoarei Maya Teodoroiu, al cărei mandat expiră luna viitoare. El judecă procesul în care arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, este judecat pentru că ar fi obţinut pe nedrept fonduri europene. Cristian Deliorga a fost procuror şi vicepreşedinte al CSM între 2002 şi 2010. El a fost anchetat de DNA în dosarul concursurilor fraudate pentru procurori în care a fost condamnat la 2 ani de detenţie fostul procuror general adjunct al României, Gabriela Ghiță. (Detalii
Dezmățul cu salariile bugetarilor, o bombă amorsată de PSD. Cine o detonează? Cheltuielile cu salariile bugetarilor au explodat. O arată chiar statisticile guvernului PSD. Întrebarea corectă nu e dacă vor începe tăieri de posturi și desființări de instituții, ci când. PSD știe foarte bine că a amorsat o bombă cu ceas care riscă să arunce în aer bugetul, dar are o dilemă politică. Dacă guvernul PSD începe reforma, își periclitează masiv șansele la cele patru tururi de alegeri. Dacă nu o face, riscă să sară în aer deficitul bugetar și să piardă de sub control economia. Cifrele seci furnizate de Ministerul Finanțelor arată că în primul trimestru al anului cheltuielile de personal au crescut cu 25,7% față de perioada similară din 2018. Cu un sfert! Iar baza de raportare de anul trecut crescuse și ea cu 18% față de 2017, și tot așa. E vorba despre efectul legii salarizării unitare a bugetarilor, care a mărit salariile la nivelurile fără precedent, decuplându-le total de productivitate și de media din mediul privat, adică economia reală. Creșterile de salarii nu sunt în sine o problemă dacă sunt făcute cu cap, să ne înțelegem. Nimeni nu poate nega necesitatea reală a creșterii salariilor la profesori, medici, asistente. Nimeni nu poate cere servicii de calitate de la birocrați dacă ei trăiesc de azi pe mâine. Dar o creștere de salarii în mediul bugetar trebuia făcută obligatoriu în paralel cu reforma unei birocrații hipertrofiate, umflate de PSD până la niveluri – record. Tot guvernul PSD, prin Ministerul Finanțelor, ne dă cifrele: în februarie 2019 avem 1,23 milioane de bugetari, cu 32.000 mai mulți decât în luna mai 2017. Și asta în condițiile în care populația scade vertiginos, cu un proces de îmbătrânire accelerat și milioane de români plecați peste granițe. Reforma nu înseamnă numai subțierea masivului aparat birocratic, ci și impunerea unor criterii clare de performanță, în funcție de care să fie făcute salarizarea și creșterea în grad. PSD nu a făcut reforma. A ales calea ușoară, dar periculoasă pe termen lung: a păstrat toți birocrații și a mai angajat în administrația centrală zeci de mii de rude, amante și lipitori de afișe de la partid. A transformat administrația centrală într-un monstru bugetofag care amenință în mod real echilibrele macro. Integral:
ACUZAŢII GRAVE DE CORUPŢIE LA ADRESA AUTORITĂŢII BANCARE EUROPENE
Cine vine la CCR? O veste buna si doua sinistre. O institutie cheie, as zice chiar institutia cheie a acestei tari, CCR, isi schimba luna viitoare o treime din componenta. Ies doua figuri triste, pe alocuri sinistre, ale istoriei ultimilor ani, adica Petre Lazaroiu si Maya Teodoroiu, plus profesorul Stefan Minea, stiutor de carte, dar adesea cu mult prea slab pentru a face fata presiunilor evidente ale majoritatii. Ramane de vazut daca primii doi vor primi posturi importante de la Liviu Dragnea si care vor fi acestea. Daca zvonurile se vor confirma, vom vedea si care a fost pretul deciziilor care au distrus o mare parte din arhitectura constitutionala, institutionala si legislativa din Romania. Cat despre inlocuitori, as remarca din start o schimbare de strategie a PSD, o noua inadecvare uluitoare a PNL, dar si o miscare corecta a presedintelui Iohannis. Desemnarea facuta de presedintele Iohannis pentru CCR mi se pare foarte potrivita. Dna Simina Tanasescu nu este magistrat, dar este un autentic constitutionalist, primul autentic constitutionalist din CCR dupa foarte multi ani. Este o profesoara universitara de mare calibru, cu o tinuta si carte de vizita de judecator constitutional adevarat. Anul trecut a devenit cavaler al Ordinului Legiunii de Onoare, ca o recunoastere internationala a valorii sale. Mi se pare o reparatie binevenita ca prin intrarea sa in CCR dna Tanasescu va igieniza locul ocupat pana acum de Petre Lazaroiu, judecatorul neconstitutional, cu un CV dubios si o atitudine pe masura, care a provocat intr-un mod mizerabil scandalul in urma caruia dna Tanasescu a fost nevoita sa demisioneze de la Cotroceni. Dupa cum este o reparatie si pentru lasitatea de atunci a presedintelui Iohannis, care si-a sacrificat aiurea unul dintre putinii consilieri valorosi si prea rar consultat pe probleme juridice, dupa parerea mea. Sper ca dna Tanasescu sa inteleaga repede, daca desigur nu a inteles deja din interactiunea cu CCR, ca acolo nu e o institutie de inalt nivel profesional, ci o fauna majoritar politruca, cu care trebuie luptat la baioneta, pentru ca limbajul academic este pentru politruci la fel de inaccesibil precum chineza veche. Integral pe
Jocul Vioricai Dancila pentru PSD pune la mijloc Uniunea Europeana: tehnicile din prima saptamana de campanie In ziua in care liderii UE vin in Romania, pentru un summit informal al Consiliului European, Liviu Dragnea s-a cerut razbunat si organizeaza un miting electoral in cealalta parte a tarii. Pana aici nimic nu e nelalocul lui, mai putin strategia de a pune ruptura in carca presedintelui Iohannis si, de ce nu, chiar a Uniunii Europene, prin Viorica Dancila. …In cadrul Consiliului European, fiecare stat membru are, potrivit normelor, un scaun. Romania este reprezentata – exista si o decizie a CCR in acest sens, care a transat astfel un conflict intre presedinte (in epoca, Traian Basescu) si premier (Victor Ponta) – de presedinte. In numele Germaniei, de pilda, participa cancelarul. Asadar, la Sibiu va merge Klaus Iohannis, asa cum s-a intamplat in cazul tuturor celorlalte intruniri ale Consiliului European. Liviu Dragnea nu are ce sa caute la o astfel de reuniune, nu are niciun rol de reprezentare a statului, functia de presedinte al Camerei Deputatilor nedandu-i acest privilegiu, iar cea de sef al PSD nici atat. E adevarat ca la Sibiu se vor afla si politicieni care nu participa la lucrarile summit-ului Consiliului, dar pentru care familia politica europeana a creat asa-numitele evenimente in marja. Asfel, cu o zi inainte de summit-ul liderilor de state, la Sibiu va avea loc si o reuniune a popularilor europeni. PPE, care este cotat cu prima sansa in alegerile europarlamentare, potrivit ultimelor barometre de calibrare realizate de Parlamentul European, a investit un capital consistent in Romania, unde liberalii au depasit in sondaje, pentru a doua luna consecutiv, PSD-ul lui Liviu Dragnea. Este si rezultatul deciziei PPE de a acorda Romaniei o pondere semnificativa in aceasta campanie electorala, pe care, de altfel, a deschis-o la Bucuresti, unde Manfred Weber, candidatul pentru presedintia Comisiei Europene, si-a prezentat prioritatile de mandat. Fireste ca e o strategie politica, popularii europeni au trei partide membre la Bucuresti (PNL, PMP si UDMR), dar dinamica ascendenta a putut fi capitalizata la PNL. Mai mult, reprezentarea PPE in Ungaria este vulnerabilizata de tendintele iliberale ale regimului politic creat de Viktor Orban, oficial suspendat din randul popularilor, iar in Spania a pierdut la alegerile interne nu doar in fata socialistilor, dar si a extremei drepte Vox, care a reusit, prima data dupa franchism, sa intre in Parlament. Prin urmare, Romania, unde compromiterea socialismului inceputa de comunisti a fost desavarsita sub conducerea lui Liviu Dragnea, are un potential foarte bun pentru PPE….Narativul PSD spune ca, de vreme ce puternicii Europei pun stapanire pe Sibiu, orasul natal al presedintelui Iohannis, romanii autentici nu au de ales decat sa ia in stapanire un alt colt al tarii, Iasiul. Se joaca o carte paguboasa, care a mai fost aruncata de-a lungul istoriei, si anume aceea a contrapunerii Moldovei Ardealului. Revansa aceasta a Moldovei speculata politic e paguboasa si ascunde tocmai vointa politica de a tine Moldova in nedezvoltare. Liviu Dragnea spera, in acest fel, sa fie razbunat si pentru rusinea de acum cateva saptamani, cand a fost nevoit sa stea ascuns in teatrul Luceafarul si sa isi camufleze fuga din fata oamenilor care il huiduiau cu cantec de fanfara. Mai sunt cateva zile in care Liviu Dragnea sa isi inchege strategia antieuropeana, singura care ii mai este la indemana. Integral:
Pentru ce votam la 26 mai – cresterea polarizarii si distribuirea inegala a dezvoltarii? Un londonez din vestul Londrei produce de 20 ori mai mult decat un bulgar din Severozapaden (polul saraciei din Uniunea Europeana) . Din cele mai sarace 10 regiuni ale Europei, cinci sunt din Bulgaria, trei din Ungaria si doua sunt romanesti (Nord-Est Moldova si Sud-Vest Oltenia) . Din cele mai bogate 10 regiuni ale Europei, doua sunt londoneze, una este luxemburgheza, una germana (mohoratul Hamburg), urmeaza capitalele Frantei, Belgiei, Irlandei, Olandei, Cehiei si Slovaciei (da, da, Praga si Bratislava sunt in top 10 continental) . Astazi, vest-londonezii se afla la peste 600% din media UE, iar sarmanii bulgari din Severozapaden la vreo 28% din media UE. Asta dupa ce Uniunea cheltuie 450 miliarde de euro numai in exercitiul 2014-2020 pentru a reduce astfel de decalaje si a netezi diferentele de dezvoltare….Oare nu e ceva in neregula si cu fondurile structurale daca, dupa vreo 1.000 de miliarde de euro, decalajele dintre nivelurile de dezvoltare regionale raman la acelasi nivel sau chiar cresc? Oare fondurile astea nu ajung cumva nu la cei care au nevoie de ele, ci tot la cei care au deja? Oare fondurile pentru marile lucrari de infrastructura nu ajung, in ultima instanta, tot la bancherii londonezi sau la constructorii de drumuri germani si austrieci, iar consumul favorizeaza cumva producatorii de automobile din Cehia si Slovacia? Astazi, harta performantei economice a Europei indica o polarizare extrema: centrul germanic al continentului supra-performeaza, iar extremitatile sale (Estul fost comunist si Sudul mediteranean) se zbat in mediocritate (Sursa:
Sindicalistii din penitenciare: Tudorel Toader a sustinut recursul compensatoriu si a promovat extinderea sa prin acordarea de compensatii banesti Sindicalistii din penitenciare reactioneaza fata de postarea fostului ministru al Justitiei Tudorel Toader cu privire la conditiile adoptarii legii recursului compensatoriu. Federatia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor (FSANP) ii reproseaza lui Toader ca a fost complice la adoptarea legii iar distantarea sa de acum de efectele ei este una premeditata.”Tudorel Toader, fostul ministru al Justitiei, nu numai ca a sustinut recursul compensatoriu, dar a si promovat insistent extinderea acestuia prin acordarea unei compensatii banesti de 5 – 8 Euro pentru fiecare detinut, care in perioada 2012 – 2017 ar fi fost cazat in conditii improprii. Doar faptul c-a premeditat aceasta actiune ii permite acum sa-si enumere alibiurile pe Facebook in postari care, absolut corect dealtfel raportat la incercarile disperate ale acestuia de a se distanta de un grav atentat la siguranta publica, fac trimitere la o serie de incercari de manipulare”, sustine FSANP. Critici acizi ai masurilor luate la vremea respectiva de fostul ministru al Justitiei, sindicalistii din penitenciare spun ca, de fapt, Tudorel Toader a ignorat toate avertismentele care i-au fost date cu privire la actul de clementa mascata.”Tudorel Toader, fostul ministru al Justitiei, a ignorat toate avertismentele referitoare la efectele negative ale unui act de clementa mascataacare se aplica tuturor categoriilor de detinuti. A refuzat orice modificare a legii care a redus cu 1/5 toate pedepsele cu inchisoarea si de care au beneficiat peste 16.000 de criminali, talhari, violatori si hoti”, mai spun sindicalistii din FSANP. Integral:
Guy Verhofstadt: UE trebuie sa o sustina pe Kovesi.
Ministrul Culturii, despre includerea Rosia Montana in patrimoniul UNESCO: O trasnaie, aduce pierderi de miliarde. Nu putem sa blocam o tara intreaga Ministrul Culturii, Daniel Breaz, sustine ca ideea includerii localitatii Rosia Montana in patrimoniul UNESCO este o “trasnaie” si ca acest lucru ar aduce pierderi de miliarde de dolari Romaniei.”O alta mare trasnaie a Guvernului Ciolos, vizavi de includerea in patrimoniul UNESCO, asa cu forta, pe repede-inainte. Nu poti, ca sa incluzi in patrimoniul UNESCO ceva de importanta Rosiei Montane, sa faci un dosar intr-un birou, peste noapte si UNESCO sa accepte. In momentul de fata noi ne luptam, si e implicat si Ministerul Culturii aici, sa castigam acel proces, prin care, daca reusea trasnaia respectiva, haideti sa facem Romania patrimoniu UNESCO, sa fie toata situri arheologice, sa blocam tara, sa nu mai construim nimic, sa nu mai dezvoltam infrastructura. Asa este in mintea unora. Nu se poate asa ceva. Includerea in patrimoniul UNESCO a Rosiei Montane va aduce pierderi de cateva miliarde de dolari statului roman. Ne luptam sa castigam acel proces, un proces ce trebuie castigat de statul roman, nu este un proces care sa aduca beneficii Romaniei, trebuie sa ne luptam pana la capat si cu siguranta Rosia Montana, asa cum a fost pregatit dosarul respectiv, total aiurea, nu are ce sa caute in patrimoniul UNESCO. Suntem in judecata tocmai pentru a discuta si a reusi sa blocam acest lucru. A fost acceptat sa fie retras. Daca Rosia Montana ajungea sa fie sit UNESCO, practic era un proces de cateva miliarde de dolari, pierdut din start de catre Romania”, a spus Breaz, intr-un interviu pentru
Orașele din România care și-au dublat sau chiar triplat suprafața în ultimii 10 ani. Chiar și așa, calitatea condițiilor de locuit ne plasează printre ultimii în Europa În ultimii 10 ani, municipiul București a adăugat la teritoriul său o suprafață mai mare decât suprafața Timișoarei. Extinderea necontrolată urbană excesivă a fost înregistrată în mai multe orașe (Întorsura Buzăului și-a mărit de peste 4 ori suprafața în intervalul 1993-2017, la fel ca și Șomcuta Mare, Vișeul de Sus și-a triplat-o, iar Măgurele a urcat de la puțin peste 900 de hectare la peste 4.000 ha. Acest lucru a avut loc ca urmare a proximității față de centrele urbane mari și a proceselor de sub-urbanizare. În municipiile mari precum București și Cluj-Napoca, expansiunea a fost spectaculoasă. În 1992, Bucureștiul ocupa 20.251 ha. Astăzi, ocupă peste 24.100 de hectare. Din păcate, cu toată expansiunea, calitatea condițiilor de locuit ne plasează printre ultimii în Europa. Rata de supraaglomerare a României a fost de 52,3%, cea mai mare dintre țările UE-28, depășind de trei ori media de 16,9%. România e urmată de Polonia (44,2%) și Bulgaria (43,3%). Rata de suprapopulare în rândul populației expuse riscului de sărăcie din România a fost de 63,7%, depășită de Ungaria cu 71,0%, arată un raport al Ministerului Dezvoltării. Ce anume generează această supraaglomerare? În primul rând dificultăţile tinerilor de a trăi în locuinţa proprie, datorită lipsei opţiunilor locative, împreună cu dependenţa lor economică de membrii mai vârstnici ai familiei, arată documentul citat. În consecinţă, peste jumătate dintre populaţia ţării locuieşte în case supraaglomerate, România fiind ţara europeană cu cel mai ridicat procent al supraaglomerării, de trei ori mai mare decât media UE-27. (Se consideră că o persoană locuiește într-o gospodărie supraaglomerată în cazul în care gospodăria nu dispune de un număr minim de camere egal cu: – o cameră pentru familie; – o cameră pentru fiecare cuplu – o cameră pentru fiecare persoană singură în vârstă de peste 18 ani – o cameră pentru două persoane de același sex, cu vârsta între 12 și 17 ani; – cameră (camere) pentru fiecare persoană de sex opus cu vârsta între 12 și 17 ani; – o cameră pentru două persoane cu vârsta sub 12 ani). Integral:
Seful hocheiului romanesc, acuze dure dupa performanta superba a echipei nationale: “Am ajuns sus, desi avem singura capitala fara patinoar in Europa” Presedintele Federatiei Romane de 


