Buna dimineata intr-o zi de joi, 18 octombrie! Potrivit vremea.ro, joi își vor face apariția unele înnorări mai ales în jumătatea sudică a țării, însă șansele pentru producerea unor precipitații vor fi scăzute, doar în Oltenia și Muntenia fiind așteptate unele ploi slabe temporare, în mod local. Vântul va suflă slab în aproape toată țara, cel mult slab până la moderat în nordul Moldovei. Maximele termice vor urcă la prânz până spre 20-25 de grade la nivelul întregii țări, cu cele mai scăzute valori așteptate a se înregistra în depresiunile din estul Transilvaniei, în nordul extrem al Moldovei, pe litoral și în Deltă Dunării, iar cele mai ridicate în Banat. La munte cerul se menține în mare parte senin, iar temperaturile se vor încadra între 23°C și 7°C. Vântul va fi variabil, iar cerul se menține senin. Vineri, vântul capătă intensitate, iar ploile vor atinge cantități de 2 l/m². La mare, temperaturile se situează între 20°C și 12 grade Celsius, dar vântul va sufla 15 şi 25 km/h. La mare, vremea rămâne neschimbată până în weekend, când ploile vor pune stăpânire pe aproape toate regiunile țării. Vremea în București, de joi, 18 octombrie, aduce cer parțial înnorat, cu valori ce se vor încadra între 22°C și 10°C. Vântul va sufla slab la amiază, dar variabil pe timpul nopții. Este ultima zi în care ne putem bucura de căldură, de vineri vremea schimbându-se radical. Vineri noapte revin ploile la București, iar precipitațiile vor fi de peste 1 l/m².
Ofiterii de Securitate din dosarul uciderii lui Gheorghe Ursu au fost achitati Fostii ofiteri de Securitate Marin Parvulescu si Vasile Hodis au fost achitati, joi, in dosarul in care erau acuzati de infractiuni contra umanitatii, acuzatii legate de ancheta care a dus la decesul in arest al disidentului Gheorghe Ursu. Procurorii cerusera pedepse de 25 de ani de inchisoare in cazul celor doi fosti ofiteri. Decizia a fost data de Curtea de Apel Bucuresti si poate fi contestata cu apel. Judecatorul Mihaela Nita a hotarat schimbarea incadrarii in acest caz in infractiunea de tratamente neomenoase si achitarea lui Marin Parvulescu si Vasile Hodis. Achitare a primit si Tudor Postelnicu, decedat in august 2017, pentru infractiunea de complicitate la tratamente neomenoase. Potrivit minutei instantei, Curtea de Apel Bucuresti a lasat nesolutionata actiunea civila a copiilor lui Gheorghe Ursu si a ridicat masurile asiguratorii puse in cazul lui Hodis, Parvulescu si Postelnicu. Ultimul cuvant in acest caz il va avea Inalta Curte de Justitie. …Marin Pirvulescu si Vasile Hodis sunt acuzati ca au exercitat actiuni represive si sistematice fata de Gheorghe Ursu, in perioada in care acesta a facut obiectul urmaririi informative si judiciare pentru acte sau fapte considerate “ostile regimului comunist”. De asemenea, Pirvulescu, principalul anchetator al lui Gheorghe Ursu, secondat de Hodis, au participat la torturarea sistematica si, in final, la uciderea disidentului. Integral: http://www.ziare.com
Inalta Curte a sesizat CJUE in cazul completurilor specializate si a suspendat judecata in cazul Valcov Completul de 5 judecatori de la Inalta Curte, care solutioneaza apelul lui Darius Valcov impotriva sentintei de 8 ani de inchisoare pentru coruptie, a sesizat joi Curtea de Justitie a Uniunii Europene in cazul deciziei CCR privind completurile de 3 judecatori specializate. Acest demers a fost ridicat din oficiu de instanta. Instanta a suspendat judecata procesului lui Darius Valcov pana la solutionarea cererii de catre Curtea de Justitie a UE. Decizia nu este definitiva, ci cu recurs in 72 de ore de la pronuntare pe dispozitia de suspendare a judecatii. Completul a trimis intrebari la CJUE privind deciziile CCR si dreptul european. Mai exact, daca aplicarea dreptului UE permite unei instante nationale sa inlature aplicarea unei decizii CCR. Minuta Inaltei Curti arata ca decizia a fost luata in majoritate de judecatori. CJUE ii sunt trimise astfel 4 intrebari. Prima face referire la articolele din tratatele UE si directivele europene privind prevenirea utilizarii sistemului financiar in scopul spalarii banilor sau finantarii terorismului, dar combaterea fraudelor indreptate impotriva intereselor financiare ale UE. ICCJ vrea sa stie daca aceste reglementari europene “trebuie interpretate in sensul ca se opun adoptarii unei decizii de catre un organ exterior puterii judecatoresti, Curtea Constitutionala a Romaniei, care sa solutioneze o exceptie procesuala care ar viza o eventuala nelegala compunere a completurilor de judecata, in raport de principiul specializarii judecatorilor la Inalta Curte de Casatie si Justitie (neprevazut de Constitutia Romaniei) si sa oblige o instanta de judecata sa trimita cauzele, aflate in calea de atac a apelului (devolutiva), spre rejudecare, in primul ciclu procesual la aceeasi instanta?” A doua intrebare face trimitere la articolul 2 din Tratatul UE si articolul 47 din Carta drepturilor fundamentale a UE, care “trebuie interpretate in sensul ca se opun constatarii de catre un organ exterior puterii judecatoresti a nelegalei compuneri a completurilor de judecata din cadrul unei sectii a instantei supreme (completuri compuse din judecatori in functie, care la momentul promovarii indeplineau inclusiv conditia specializarii solicitata pentru a promova la sectia penala a instantei supreme)?”. Integral: http://www.ziare.com
Conflictul dintre Lia Savonea și Ana Birchall, pe masa CCR. Până pe 30 octombrie, părțile trebuie să își prezinte punctele de vedere Curtea Constituţională a României (CCR) a stabilit că preşedintele CSM, Lia Savonea, şi ministrul Justiţiei, Ana Birchall, trebuie să-şi exprime punctul de vedere până pe data de 30 octombrie în soluţionarea conflictului de natură constituţională între cele două părţi. Potrivit CCR, după ce Lia Savonea şi Ana Birchall îşi vor exprima opiniile, se va stabili data şedinţei de judecată, notează Agerpres. Șefa Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat marți că sesizează Curtea Constituțională cu un conflict între puterea judecătorească și cea executivă, în urma „acțiunilor” ministrului Justiției, Ana Birchall. Pe 8 octombrie, Lia Savonea a denunţat „criza fără precedent” din cadrul CSM generată de lipsa cvorumului de la şedinţele de plen, anunţând că va sesiza CCR în privinţa unui conflict juridic de natură constituţională generat de acţiunile ministrului Justiţiei, Ana Birchall, pe care o acuză de „ingerinţă gravă în activitatea procurorilor” şi „acţiuni de subminare a autorităţii CSM”. Lia Savonea şi Ana Birchall se află în conflict deschis pe mai multe teme, ministrul Justiţiei reproşându-i în dese rânduri preşedintelui CSM că nu o consultă atunci când convoacă şedinţele de plen. De asemenea, Birchall o acuză pe Savonea că a încălcat atribuţiile Plenului CSM şi ale ministrului Justiţiei, deoarece a iniţiat fără drept un proiect de modificare a Legii ANI. Birchall reclamă faptul că modificări consistente referitoare la declararea averilor magistraților au fost operate fără să le anunțe la ministerul pe care îl conduce, în condițiile în care CSM nu are drept de inițiativă legislativă. Între modificări, se află declararea ca secrete a averilor magistraților care au bunurile separate de ale soților lor, precum și secretizarea averilor partenerilor judecătorilor și procurorilor. Integral: https://romania.europalibera.org
Cristi Danilet – judecator: Știrea de aseară este: „Procurorul Adina Florea nu a fost numită la conducerea Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiției. Votul din plenul CSM a fost la egalitate: nouă voturi ”pentru” și nouă ”împotrivă”. Un alt vot a fost declarat nul.” Acum, în CSM sunt 19 membri dintre care 10 judecători. Uitându-mă la proporția voturilor și știind dezbaterile de ieri, deduc că cel puțin 7 judecători au votat pentru numirea unui procuror într-o funcție de conducere în sistemul de parchete. Dar…iată ce spune legea: „Cariera judecătorului este separată de cariera procurorului, judecătorii neputând interfera în cariera procurorilor și nici procurorii în cea a judecătorilor” (Art. 1 alin. (2) din Legea nr. 303/2004, modificată anul trecut) http://tiny.cc/nz3lez. Interesant, chiar o parte din cei 7 judecători din CSM au insistat că această dispoziție să fie introdusă în lege. Sursa: https://www.facebook.com
#Colectiv. La patru ani de la tragedie, procesul este tot în primă instanţă, încă se audiază martori. Victimele incendiului şi rudele acestora povestesc, printre lacrimi, prin ce au trecut Cu două săptămâni înainte de împlinirea a patru ani de la cea mai mare tragedie din România ultimilor ani, la Tribunalul Bucureşti au loc noi audieri în proces. 30 de martori au fost citaţi la termenul din 17 octombrie. În primele 30 de minute din proces, instanţa a strigat prezenţa celor din sală, iar în următoarea oră a audiat şase martori. Contactaţi de G4Media.ro, unii avocaţi din dosar estimează că abia la finalul anului s-ar putea încheia cercetarea judecătoarească la Tribunalul Bucureşti. „Am fost vătămat în urma incendiului de la Colectiv. Am suferit arsuri pe 20% din suprafața corpului, pe mâini, spate şi gât. Am fost imobilizat la pat, în ţară. Am avut plămânii afectaţi cu arsuri pe 80%. Dupa externare am mai urmat un tratament cu creme, am purtat mănuşi speciale 3 ani, rănile mi s-au închis pe faţă şi la urechi după 4 luni. Nu respiram bine după externare şi a trebuit să cumpăr din banii mei aparat de ionizare, la fel mănuşi şi creme.” a declarat în instanţă una dintre victimele incendiului. Judecătorii au audiat-o şi pe mama unei fete care şi-a pierdut viaţa în urma incendiului. Femeia a răspuns la întrebări, plângând….. Trei dosare s-au reunit într-unul singur după aproape trei ani prin instanțe Iniţial, procurorii de la DNA şi Parchetul General au trimis în instanţe trei dosare în legătură cu tragedia de la Colectiv: Tribunalul Bucureşti – fostul primar Cristian Popescu-Piedone, Judecătoria Sectorului 4 – patronii clubului şi ai firmei de artificii. Tribunalul Militar Bucureşti – pompierii Antonina Radu şi George Petrică Matei. Dosarul în care protagonişti sunt patronii localului bucureştean a fost trimis în judecată, la Tribunalul Bucureşti, de Parchetul General la sfârşitul lunii aprilie 2016, cel al fostului primar a fost trimis de DNA pe masa judecătorilor pe 5 mai 2016, iar cel al pompierilor a ajuns la Tribunalul Militar pe 28 octombrie 2016. Pe 15 mai 2016 dosarele de la Judecătoria Sectorului 4 şi Tribunalul Capitalei s-au reunit, iar în decembrie 2017 a fost ataşat şi cel de la Tribunalul Militar. Totul se judecă acum la Tribunalul Bucureşti. Integral: https://www.g4media.ro/
De ce nu-i pasă lui Iohannis de Rusia (si China).Un program prezidențial fără soluții Din cele 83 de pagini nu se înțelege, însă, care ar fi cele trei sau zece priorități ale unui eventual nou mandat la Cotroceni. Trei lucruri clare pe care să le țină minte oricine sau trei chestiuni concrete care să fie transformate în program de țară pe termen lung și care să fie ulterior agreate de toate partidele politice, cum a fost situația Declarației de la Snagov din 1995. Nu există nimic nou sau vizionar în acest document, care dacă ne luăm după domeniile enumerate, seamănă mai curând cu un document guvernamental, pentru care un președinte nu are acoperire constituțională. Peste tot e criticat PSD și sunt enunțate probleme, pentru care Klaus Iohannis nu are soluții, ci doar descrieri formulate în noua limbă de lemn. Spre exemplu, la capitolul „Utilizăm efficient fondurile europene”, președintele explică faptul că „ Noul exerciţiu financiar pentru perioada 2021–2027 va aduce o schimbare de optică, punându-se un accent sporit pe competitivitate, pe combaterea schimbărilor climatice și pe măsuri privind protecţia mediului. De aceea, în ceea ce privește fondurile alocate României în viitoarea perspectivă financiară, voi sprijini adoptarea și implementarea unor strategii sectoriale și a unor proiecte de calitate, care să răspundă obiectivelor naţionale și europene” (p.71). Folosind același ton, același limbaj și aceeași frazare, Iohannis se ocupă fără pasiune de toate domeniile guvernamentale: fiscalitate, politici energetice,creșterea sectorului IT&C,agricultură,turism, economie, sănătate, educație, energie, transporturi, industrii. Un președinte nu are niciun fel de competențe în aceste sectoare, fiindcă influența lui se reduce la politica externă, securitate, apărare și mai ales mediere între instituții. Întreg documentul este o doxologie, după cum s-a exprimat profesorul Mircea Miclea, fostul ministru al învățământului despre proiectul lui Iohannis „România educată”, pe care-l reia ca pe un succes în programul său prezidențial: „să vii după patru ani de mandat cu teme de discuţie, nu cu soluţii strategice, e cam puţin”. Întregul program este de fapt o înșiruire de locuri comune, de tipul „Europa este parte din fibra noastră” (p.68) sau „Agricultura are nevoie de o abordare strategică” (p.53), fără să aflăm, care ar putea fi această abordate sau „România trebuie să facă eforturi susţinute pentru transformarea turismului în vector veritabil de dezvoltare economică și bunăstare social”(p.54) Această colecție de păreri și critici prezentate în loc de program prezidențial arată cât de sigur e pe el Klaus Iohannis, care conduce în sondajele de opinie cu peste 45%, la peste 25 % față de următorul clasat, actorul Mircea Diaconu. În spatele acestei siguranțe pe care se bazează președintele, există bunul simț al provincialului, care a plăcut atât de mult electoratului său, și alegerea „răului cel mai mic”, descris de filosoful francez Raymond Aron ca o constantă a tuturor alegerilor. Programul nu vorbește despre cum ar putea să devină Iohannis cu adevărat un președinte care să rezolve prin negocieri situațiile conflictuale, înainte ca ele să explodeze și să pună țara în situații delicate. Cum a fost de pildă, scandalul în care Ministerului Apărării a acționat în instanță Administrația Prezidențială, pe motiv că i-a prelungit generalului Nicolae Ciucă mandatul de șef al Statului Major, împotriva cerințelor ministerului de resort. Nici în cee ace privește domeniile predilecte ale președintelui, Klaus Iohannis nu are cuvinte sau fraze noi. Copiază și aici aproape identic același fragment, altminteri important, pe care l-a tot repetat în toate discursurile sale importante: „politica externă românească va fi fundamentată pe aceeași triadă esenţială: întărirea și extinderea în continuare a Parteneriatului Strategic cu Statele Unite, precum şi creșterea rolului şi efortului României în Uniunea Europeană, respectiv în NATO” (p.74). Această ordonare a priorităților care sugerează continuarea axei pe care a demarat-o Traian Băsescu în 2005, nu este dezvoltată în acest fel, cu toate că e tot mai clară disocierea care se face în materie geostrategică între atlantiști și europeniști. Iohannis a ales prima variantă, dar nu vrea să bată toba, așa cum fac Polonia și Ungaria. Klaus Iohannis nu atinge deloc cele două subiecte fierbinți în politica extrenă globală: Rusia și China. Nu are nicio idee, nicio părere, nicio teamă, nicio preocupare, nicio curiozitate despre lume. Integral: https://romania.europalibera.org
Ce nu merge în asistența medicală din România ? …. Cum identifici însă „obiectiv” un „sistem nefuncțional” în general și cum ar trebui să „evaluăm” atunci sistemul românesc de sănătate publică? Într-un mod contra-intuitiv poate, o asemenea evaluare nu ar trebui să se facă în primul rând „cantitativ”, ci „relațional”, adică nu pornind de la resursele umane și materiale, ci de la soliditatea și solidaritatea relațiilordintre serviciile sistemul. Într-un sistem funcțional se păstrează relațiileîntre componente, chiar dacă una sau alta dintre componente „cade în pană”: ea poate să fie reparată, poate fi readusă în funcțiune fără ca sistemul să fi fost afectat, fără ca acesta să se „gripeze”. Într-un sistem nefuncțional, relațiile sunt slabe sau se destramă, chiar dacă anumite componente s-ar putea să fie capabile să funcționeze relativ impecabil. Să facem un experiment mental pentru ca lucrurile să fie mai clare.Imaginați-vă că, din nu știu ce motive, un multimilionar ar dota un spital oarecare din România, de orice specialitate, cu absolut tot ce are nevoie. Acesta va rămâne însă nefuncțional, căci este parte integrată într-un sistem nefuncțional: la doar o zi după deschidere, această unitate spitalicească dotată „ca în Occident” are toate șansele să intre în același tip de criză ca pretutindeni, căci se va pomeni că farmacia spitalului nu a fost aprovizionată din vreme cu cele necesare, că s-a terminat oxigenul, că nu mai are sânge, că la nivel național nu a fost specializat suficient personal pentru întreținerea echipamentelor sofisticate cu care tocmai a fost dotată și că, inexorabil, „a căzut sistemul”. Iar sistemele informatice, începând cu cel al cardurilor de sănătate, se vor strica mereu, așa, de la sine, și de cele mai multe ori în mod „misterios”. Motivul nu este niciodată tehnic, ci pur politic: dincolo de operativitate, informatizarea garantează acel minim de transparență și previzibilitate necesare unui sistem modern ca să înceapă să fie previzibil și controlabil. Previzibil și controlabil?! Dar acesta este coșmarul oricărui funcționar român! Drept care funcționarului român îi este mai frică de informatică decât ploșnițelor de insecticid. Da, un multimilionar ar putea „înzestra” o secție sau chiar un spital din România cu ce are nevoie, ar fi minunat și desigur că ar ajuta, chiar ar salva o mulțime de oameni; câteodată, o face și Statul, dar când are un interes politic stringent. Însă va rămâne tot o improvizație, iar sistemul ca atare va rămâne tot nefuncțional. Sistemul public de sănătate din România este însă nefuncțional dintr-un motiv mult mai profund: pur și simpu… nu este un sistem: îi lipsesc pilonii de bază, structurali, ai unui „sistem”. Ca să fie un sistem public, trebuie ca mai întâi de toate statul să investească în funcționarea lui – „să-i pese”, cum s-ar spune. Or, statului nu-i pasă și nu (se) investește: în termeni stricți de investiții, știm că suntem mereu pe ultimele locuri din EU; nu există o viziune și, în consecință o politică sanitară pe termen mediu și lung (lipsa unei Strategii Naționale în Sănătate); în lipsa unei viziuni asumate politic, nu există nici stabilitate (26 de miniștri în 27 de ani – îl așteptăm pe următorul… –, un număr mult mai mare de proiecte avortate și „schimbări ale schimbării” și, poate mai grav, instabilitatea politicilor de asigurare); lipsa conectivității între componentele „sistemului”, în primul rând subdezvoltarea și proasta calitate a rețelei informatice de suport, care nu are cum să „lege” componentele serviciilor medicale între ele; în lipsa acestor elemente structurale, sistemul medicilor de familie nu poate constitui nici el acea structură de bază a asistenței medicale la nivel național. Aș adăuga la toate acestea lipsa inclusivității, o componentă care nu mai poate lipsi, sub o formă sau alta, din nici un sistem de sănătate modern. În România, ea lipsește cu desăvârșire și nu are nici măcar un nume. Este vorba despre un sistem de sănătate în care nu doar bolnavii fac obiectul îngrijirii, ci și toți cei care, într-un fel sau altul, au grijă de bolnavi, îi îngrijesc în afara spitalului, uneori ani și ani la rând….Faptul că sănătatea, top trei al fricilor românilor, nu constituie nici măcar o miză electorală modestă, confirmă încă o dată faptul că politicului de fapt nu-i pasă de sănatate. Mai important, anecdotic, dar simptomatic, este faptul că primul care confirmă lipsa unui „sistem” sanitar este… Ministerul Sănătății. O face cu deplină seninătate doamna ministru Sorina Pintea atunci când emite următoarea afirmație publică: „Știu că există și medici cinstiți”. În limba română, sensul acestei fraze este următorul: știu că majoritatea subordonaților mei sunt necinstiți, dar recunosc că mai sunt și unii cinstiți. Integral: http://www.contributors.ro
Eurostat: Aproape o treime din români sunt afectați de riscul de sărăcie sau de excluziune socială, al doilea cel mai mare nivel din UE după Bulgaria Aproape o treime din români sunt afectați de riscul de sărăcie sau de excluziune socială, potrivit datelor publicate miercuri de Eurostat și care sunt raportate la anul 2018. Aceleași date arată însă că, din 2008, ponderea românilor afectați de acest risc a scăzut cu peste 11 procente. Astfel, potrivit Eurostat, în anul 2018, 109,2 milioane de oameni, adică 21.7% din populația Uniunii Europene, erau afectați de riscul de sărăcie sau de excluziune socială. Această pondere a înregistrat o scădere în ultimii ani, în 2012 spre exemplu, riscul de sărăcie sau excluziune socială afectând 24,8% din cetățenii europeni. În 2018, cele mai mari niveluri ale acestui indicator se înregistrau în Bulgaria (32.8%), România (32.5%), Grecia (31.8%), Letonia (28.4%), Lituania (28.3%), Italia (27.3%) și Spania (26.1%). Integral: https://www.g4media.ro
Increderea investitorilor straini ramane la un nivel scazut: Romania continua sa aiba evaluari negative cand vine vorba de infrastructura sau birocratie Increderea investitorilor in mediul legislativ ramane la un nivel scazut dupa episodul OUG 114, anuntata in decembrie 2018, iar oamenii de afaceri au fost nevoiti sa se adapteze la “noul normal”, adica la o situatie dominata de lipsa de predictibilitate, a anuntat, miercuri, Consiliul Investitorilor Straini (FIC). Rezultatele sondajului pentru ultimele 6 luni ale indicelui de perceptie privind mediul de afaceri, realizat de doua ori pe an in randul membrilor FIC, nu aduc modificari semnificative fata cele din martie anul acesta. “Increderea membrilor FIC in mediul legislativ ramane la un nivel scazut dupa episodul Ordonantei de Urgenta nr. 114/2018 si nu s-a deteriorat mai mult de atunci. Romania continua sa aiba evaluari negative cand vine vorba de infrastructura sau de birocratie, dar acestea sunt lucruri pe care intreg mediul de afaceri le spune de ani de zile”, se arata in comunicat. FIC avertizeaza ca investitorii si oamenii de afaceri au fost nevoiti sa se adapteze la “noul normal”, adica o situatie in care lipsa de predictibilitate este un dat si in orice moment Guvernul sau Parlamentul pot adopta o lege sau lua o decizie cu impact semnificativ, fara consultari prealabile sau o perioada rezonabila in care companiile sa isi adapteze si ajusteze operatiunile. Integral: http://www.ziare.com
Studiu: dacă dăm afară pilele şi amantele, rămânem cu un singur bugetar Un studiu realizat de Institutul de Stat pentru Bugetari arată că, dacă am da afară toate pilele, cunoştinţele, neamurile şi amantele din sistemul de stat, în România ar rămâne un singur bugetar, care chiar munceşte. “Din păcate, nu vom şti niciodată care e ăla. Din 1,5 milioane de bugetari, am intervievat câteva sute de mii, şi fiecare dintre ei susţine că el e singurul care chiar munceşte şi nu e ruda, pila sau amanta nimănui”, a declarat cercetătorul Marcel Nicu jr……Pentru realizarea studiului au fost angajaţi 42 de noi oameni de ştiinţă, s-a înfiinţat un departament în cadrul Ministerului pentru Studii Ştiinţifice, au fost lipite 740 de timbre iar tipărirea broşurii cu rezultatele cercetărilor a costat 9 milioane de euro, adaugă purtătorul de cuvânt al Institutului, amanta lui Marcel Nicu jr. Integral: https://www.timesnewroman.ro
BREAKING Care sunt prioritățile majore ale premierului desemnat Ludovic Orban: Corectarea măsurilor economice, restructurarea aparatului guvernamental, asigurarea independenței justiției. Nimic despre locale în două tururi, nimic despre Secția specială Premierul desemnat Ludovic Orban a pus pe primul loc în lista de priorități ”refacerea echilibrelor macroeconomice și corectarea măsurilor economice care au lovit mediul de afaceri”, în prima sa declarație în această calitate, susținută la Palatul Cotroceni. A doua prioritate enunțată de Orban a fost restructurarea aparatului guvernamental, urmată de digitalizarea administrației, privilegierea marilor obiective de investiții și consolidarea parcursului european al României. Respectarea statului de drept și a independenței justiției, grav afectate de guvernarea PSD, reprezintă cea de-a șasea prioritate enunțată de Ludovic Orban. Integral:
Pașii pe care îi va urma Ludovic Orban până la votul de învestitură: cât timp are să-și formeze Cabinetul și când trebuie să meargă în Parlament Premierul desemnat Ludovic Orban are un termen de zece zile pentru a solicita Parlamentului votul de învestitură pentru programul de guvernare și echipa guvernamentală, iar în cel mult 15 zile Senatul și Camera Deputaților trebuie să se reunească în ședință pentru a vota Cabinetul, timp în care miniștrii propuși sunt audiați în comisiile parlamentare. Pentru ca noul guvern să fie învestit e nevoie de 233 de voturi favorabile ale parlamentarilor….După acordarea votului de încredere, primul-ministru, miniştrii şi ceilalţi membri ai Guvernului vor depune individual, în faţa Preşedintelui României, jurământul. Guvernul în întregul său şi fiecare membru în parte îşi exercită mandatul, începând de la data depunerii jurământului, stabilește Constituția la articolul 104. Procedura prin care Parlamentul acordă votul de încredere pentru Guvern este detaliată în
Primejdiile care deja amenință viitorul guvern Orban
Efectul căderii guvernului Dăncilă asupra candidatului Barna și USR/PLUS …. Odată dispărut sentimentul urgenței, cu o Românie ieșită temporar din starea de asediu, USR și PLUS au nevoie de o schimbare radicală de strategie pentru a-și menține alegătorii în priză. Nu mai merge doar cu ”Fără penali în funcții publice” și alte revendicări legitime în zona justiției. Ele sunt în continuare necesare, dar nu suficiente. Cel mai important motor de mobilizare pentru USR/PLUS l-a reprezentat până mai ieri, lupta cu răul pesedist, personalizat în Dragnea, Dăncilă și alte figuri sinonime cu impostura, cu abuzul, cu hoția dezlănțuită. Odată evacuați de la putere, candidatul Barna se va vedea nevoit să-și înfrunte adversarul direct, pe Klaus Iohannis, oricât l-a evitat până acum. A continua lupta cu Dăncilă și cu PSD l-ar scufunda în ridicol. Apoi, USR și PLUS se confruntă cu o realitate tot mai neplăcută. În timp ce președintele Klaus Iohannis și PNL transmit pe toate căile că nu se dau înapoi să-și asume guvernarea într-un moment dificil, Barna și Cioloș proiecteză contrariul: fuga de responsabilitate în momente dificile. O antiteză tot mai greu de evitat. Suplimentar, este de neînțeles și aproape infantilă insistența cu care liderii USR/PLUS continuă să ceară organizarea de alegeri anticipate, când este limpede pentru toată lumea că niciodată parlamentarii nu vor putea fi convinși să-și încheie mandatul mai repede cu un an. Pe numeroși parlamentari nu-i așteaptă nimic odată întorși acasă și apoi nimeni n-are chef să-și piardă pensia specială, argumentul suprem de a rămâne până în Parlament până în ultima zi de mandat. Deputatul USR Stelian Ion a avut dreptate când a pus luni în discuție o eventuală intrare la guvernare alături de PNL, însă poziția lui a fost susținută doar de alți doi colegi de partid. Era, poate, nevoie de o analiză mai amplă înainte de adoptarea unei decizii atât de importante. Pe scurt, USR și PLUS vor avea de gestionat după căderea guvernului Dăncilă cel puțin două provocări majore: identificarea noilor predicate de campanie și justificarea credibilă a refuzului de a intra la guvernare. De notat că vineri, când și-a lansat candidatura oferta electorală acasă la Sibiu, liderul candidatul USR/ PLUS abia a strâns o mie de oameni. Pe masa alianței ar trebui să fie la această oră aprinse mai multe becuri roșii. Integral:
Ana Birchall: SS, aşa cum este reglementată, nu poate continua să funcţioneze
Zeci de procurori din DNA, DIICOT si Parchetul General ii cer lui Codrut Olaru sa voteze pentru amanarea numirii Adinei Florea la sefia SS 52 de procurori din cadrul Parchetului General, DNA si DIICOT ii solicita membrului CSM, Codrut Olaru, sa voteze amanarea discutarii punctelor privind numirea Adinei Florea la sefia Sectiei de investigare a infractiunilor din justitie, pana la pronuntarea hotararii prealabile a CJUE. Surse judiciare au precizat pentru Ziare.com ca cei 52 de procurori i-au trimis o scrisoare lui Codrut Olaru in care ii cer sa voteze pentru amanarea punctelor de pe ordinea de zi a CSM, privind activitatea SS. Codrut Olaru reprezinta in CSM procurorii din Parchetul General, deci si pe cei de la DNA si DIICOT. Sedinta CSM trebuie sa inceapa marti, de la ora 13.00. Votul lui Codrut Olaru este decisiv in sedinta de marti din CSM, cele doua tabere au cate 9 voturi. Codrut Olaru, fost procuror general adjunct al Romaniei, fost sef DIICOT si fost vicepresedinte CSM, este indecis in acest moment. Totusi, anul trecut el a semnat avizul negativ al CSM care a desfiintat-o pe Adina Florea cand a candidat pentru sefia DNA. CSM este format din 19 membri: 14 procurori si judecatori alesi de adunarile magistratilor, 3 membri de drept – ministrul Justitiei, seful Inaltei Curti si procurorul general – si 2 membri ai societatii civile. Deciziile din CSM sunt insa controlate de mai multi magistrati al caror lider informal ar fi presedintele institutiei, Lia Savonea. Din acest grup fac parte judecatorii: Nicoleta Tint (Curtea de Apel Brasov), Evelina Oprina (Tribunalul Ilfov), Gabriela Baltag (Tribunalul Neamt), Mariana Ghena (Inalta Curte – fost presedinte CSM) si Simona Marcu (Inalta Curte – fost presedinte CSM). Frecvent, Savonea si restul colegelor isi impun punctul de vedere in plen cu ajutorul membrilor din societatea civila: Victor Alistar si Romeo Chelariu. Nu in ultimul rand, Savonea si-a intarit pozitia in CSM, dupa ce a sustinut numirea la conducerea Inaltei Curti a Alinei Corbu, care a inlocuit-o pe Cristina Tarcea. Seful Inaltei Curti este membru de drept in CSM. Inca un vot in plus pentru tabara Savonea. “Tabara” Liei Savonea mizeaza practic pe 9 voturi. Integral:
Instanța supremă vrea să trimită patru întrebări către Curtea de Justiţie a UE în dosarul lui Darius Vâlcov Instanța supremă vrea să trimită, în
DNA cere ca procesul lui Vasile Blaga sa fie judecat la Inalta Curte, pentru ca e europarlamentar Un procuror de la DNA a solicitat, marti, Curtii de Apel Bucuresti sa decline dosarul in care politicianul Vasile Blaga este judecat pentru trafic de influenta dupa ce ar fi primit prin interpusi 700.000 de euro de la fostul primar din Piatra Neamt Gheorghe Stefan, in dosarul finantarii ilegale a campaniei electorale a PDL. Motivul: Vasile Blaga a fost ales europarlamentar la alegerile din 26 mai, iar competenta in aceste cazuri ar fi a Inaltei Curti, functia de europarlamentar fiind asimilata implicit cu calitatea de parlamentar national. Avocatul lui Vasile Blaga a cerut respingerea acestei exceptii de competenta si continuarea judecatii apelului la Curtea de Apel Bucuresti. Instanta urmeaza sa analizeze aceasta solicitare si a stabilit pronuntarea pe 12 noiembrie, daca pastreaza dosarul sa-l judece sau daca il trimite la Inalta Curte.
Consumul pierde teren. Insolventele se extind puternic in sectorul comertului
Consiliul UE confirma numirea lui Kovesi la sefia Parchetului European. Ce urmeaza si ce se asteapta de la ea Consiliul Uniunii Europene a confirmat, luni, numirea fostei sefe DNA, Laura Codruta Kovesi, in functia de procuror-sef al Parchetului European (EPPO).”Consiliul (UE – n.red.) a convenit astazi (luni – n.red.) numirea Laurei Codruta Kovesi pentru a fi primul procuror sef european. Numirea trebuie acum confirmata si de Parlamentul European”, informeaza un
Orban spune ca Guvernul PNL nu va da OUG pentru desfiintarea SS. Va ramane Birchall ministru la Justitie? Presedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, luni, ca liberalii nu vor da ordonanta de urgenta pentru desfiintarea Sectiei pentru investigarea infractiunilor din justitie (SIIJ), denumita si Sectia Speciala (SS). Orban a precizat ca partidul pe care il conduce a inaintat un proiect de lege pentru desfiintarea SS. “PNL sustine acest proiect de lege. M-am manifestat public un adversar al OUG. Exista procedura de urgenta la Parlament, deci sunt foarte putine motive care sa sustina adoptarea ordonantelor de urgenta (…) Exista calea parlamentara, in ce priveste reglementarile in domeniul Justitiei.
De ce a fost PSD obligat de instanta sa spuna cum a cheltuit banii primiti de la stat si ce firme a platit cu ei Orice persoana are dreptul sa solicite si sa obtina de la autoritatile si institutiile publice informatiile de interes public, iar autoritatile si institutiile publice sunt obligate sa asigure persoanelor, la cererea acestora, informatiile de interes public solicitate in scris sau verbal. Astfel motiveaza Tribunalul Iasi sentinta prin care judecatorii au obligat PSD sa publice sumele de bani pe care le-a primit de la bugetul de stat in anii 2016-2018 si rapoartele detaliate cu privire la modul in care au fost cheltuiti acesti bani: cu ce persoane fizice si cu ce firme s-au incheiat contracte din acesti bani. Decizia a fost data de 
ANRE: Piața gazelor va fi complet liberalizată la 1 aprilie 2021, iar cea a energiei electrice la 1 iulie 2021 Piaţa gazelor naturale va fi complet liberalizată la 1 aprilie 2021, iar cea a energiei electrice la 1 iulie 2021, preţurile reglementate urmând să fie eliminate inclusiv la consumatorii casnici, a anunţat Zoltan Nagy-Bege, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE), potrivit Agerpres. Reprezentantul ANRE a spus că măsura a fost agreată de toţi participanţii la piaţă, precum şi de Comisia Europeană. În acest moment este în desfășurare o procedură de infringement în sectorul gazelor, declanşată de Comisia Europeană, care poate fi închisă doar dacă sunt aprobate măsuri de liberalizare. “Am primit o amânare de trei luni de la Comisia Europeană, astfel că trebuie să rezolvăm problema până la 26 decembrie. În cazul în care lucrurile se blochează în Parlament, avem pregătit un proiect de ordonanţă de urgenţă, identic cu ce se discută în Parlament. Sper ca tulburările la nivel politic să nu pericliteze acest plan, pentru că nu cred că Comisia Europeană va fi dispusă să ne dea alte termene”, a spus Bege. Integral:
Cine controleaza promovarile judecatorilor la Inalta Curte Sectia pentru judecatori din Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), condusa in prezent de Lia Savonea, desemneaza cu predilectie anumiti magistrati in comisiile de concurs in cazul promovarilor la Inalta Curte sau in functiile de conducere din instantele judecatoresti. Este vorba in special de judecatori promovati in ultimii doi ani la Inalta Curte, sau de vicepresedinti sau presedinti de curti de apel, numiti si promovati in aceste functii tot de Sectia pentru judecatori din CSM. Un numar mic de oameni care au un rol decisiv in numirile unor magistrati in functii cheie. O parte dintre acestia s-au remarcat in ultimii doi ani prin scrisori publice in care sustineau punctele de vedere ale Sectiei pentru judecatori din CSM. Au rol cheie. Aceasta este concluzia studiului “Promovarea judecatorilor in functiile de varf din sistemul judiciar. In cautarea meritocratiei”, publicat saptamana trecuta de Forumul Judecatorilor din Romania (FJR). CSM si Sectia pentru judecatori a CSM au fost conduse in actuala componenta de: Mariana Ghena (2017), Simona Marcu (2018) si Lia Savonea (2019). Potrivit modificarilor legislative aduse Legilor Justitiei de coalitia PSD- ALDE, Sectia pentru judecatori din CSM numeste judecatorii si sefii Inaltei Curti – presedinte, vicepresedinti si sefi de sectie. Aceste comisii au rolul de a analiza dosarele candidatilor si modul in care sunt redactate hotararile judecatoresti. Decizia finala in cazul acestor numiri apartine Sectiei pentru judecatori din CSM. Lacunele procedurii. “Numirea de CSM (in ultima perioada, dupa modificarile legislative, exclusiv de Sectia pentru judecatori, iar nu de Plen) a comisiilor de examen a determinat o practica de desemnare constanta a catorva judecatori, in aproape toate comisiile relevante. Nu rezulta din hotararile CSM consultate faptul ca membrii comisiilor sunt desemnati prin tragere la sorti, neexistand o baza reala de suficienti potentiali membri si nici vreo procedura aleatorie de selectie reglementata in legislatia secundara”, explica FJR. Integral:
Singura sansa a PNL Motiunea de cenzura care a dus la caderea Guvernului Dancila ar trebui sa puna punct politicii de capusare a institutiilor statului, practicata de PSD. Aceasta este mandatul pe care romanii l-au dat, simbolic, inca de la europarlamentare, si pe care PNL va trebui sa-l puna in practica, pentru ca e singurul partid de Opozitie care vrea sa isi asume o guvernare acum, inainte de alegeri. Iar miza e pe oameni. La consultarile de la Cotroceni, PNL a fost singurul partid de Opozitie care a pus pe masa o oferta de prim-ministru, in jurul careia sa se poata construi o sustinere in Parlament. USR nu intentioneaza sa intre la guvernare acum, in conditiile in care Parlamentul, sursa multor abuzuri in ultimii ani de regim PSD, ramane cu aceeasi componenta si inainte de scrutinul prezidential. Pragmatic, alegerea USR se explica – tara e intr-o deriva institutionala pe care nimeni nu o poate repara pana la alegeri, iar decontul poate trece dinspre PSD spre cei care vor forma un nou Guvern….Dar una e sa demonstrezi in Opozitie si cu totul alta e sa iti dai masura la putere. Singura cale prin care PNL poate sa isi conserve capitalul de la europarlamentare, iar Iohannis, candidatul pe care il sprijina, saltul urias in fata contracandidatilor pe care ii are la Cotroceni este ca Guvernul liberal sa fie intr-adevar unul de necesitate nationala. Asta inseamna, vorba lui Nicolae Iorga, ca ii trebuie oameni. Electoratul va intelege ca nimeni nu se poate da de trei ori peste cap, pentru a restabili peste noapte functionalitatea institutiilor statului, doar daca va avea garantia ca guvernul liberal nu va imparti posturi in stanga si in dreapta. PNL va trebui sa vada ca s-a modificat cultura sociala si ca oamenii care fac treaba sunt un capital politic mai important decat fidelii partidului. S-au erodat fundamentele, administratia locala e personalizata, banii trebuie si ei dramuiti, romanii plecati peste granite anul trecut nu se vor intoarce in tara peste noapte, pentru a pune umarul la o reconstructie care cere infinit mai mult sacrificiu, decat sarbatoare rapida….Deocamdata, listele “pe surse” care vin dinspre PNL nu sunt in sensul celor mai de sus: Rares Bogdan apare cand la Externe, cand la Interne, iar pe Vlad Nistor il regasim le Cultura. Integral:
Cum va arăta structura noului guvern PNL. Ministerele care dispar – schița momentului …Din punct de vedere al componenței politice, prima variantă, și cea mai probabilă, este a unui guvern monocolor. A doua variantă este o echipă PNL-PMP, potrivit unor surse din partid, liberalii fiind dispuși să dea partidului condus de Eugen Tomac două ministere. Discuțiile ar urma însă să aibă loc în perioada următoare. USR, ALDE, Pro România și UDMR au anunțat deja că nu vor să intre la guvernare. Pentru structura noului guvern, PNL ia în calcul comasarea mai multor ministere. Astfel, surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că la Ministerul Afacerilor Externe ar urma să fie comasate Afacerile Europene și Ministerul pentru Românii de Pretutindeni. Pentru acesta din urmă se discută chiar transformarea sa în departament în subordinea primului ministru sau trecerea la SGG. Cercetarea si Inovarea ar urma să treacă la Ministerul Educației, alături de Tineret și Sport. În cazul din urmă, se ia în calcul chiar desființarea ministerului. De asemenea, Ministerul Economiei ar urma să se unească cu cele ale Economiei, Mediului de afaceri și Turismului. Pentru a evita infringementul prin încălcarea încălcarea obligației de separare a activităților de producție și transport în sectorul energetic, liberalii iau în calcul trecerea Transgaz și Transelectrica la Ministerul Finanțelor. Lista ministerelor așa cum este ea discutată în acest moment: 1. Ministerul Afacerilor Externe ( se comasează Ministerul Afacerilor Europene și, posibil, cel al Românilor de pretutindeni) 2. Ministerul Afacerilor Interne 3. Ministerul Apărării Naționale 4. Ministerul Finanțelor ( preia Transgaz și Transelectrica de la Energie) 5. Ministerul Economiei ( se comasează Ministerul Energiei, al Mediului de afaceri și Turismul) 6. Ministerul Dezvoltării 7. Ministerul Justiției 8. Ministerul Agriculturii 9. Ministerul Muncii 10. Ministerul Mediului (se comasează Ministerul Apelor și Pădurilor) 11. Ministerul Educației (se comasează Ministerul Cercetării și Ministerul Tineretului și Sportului) 12. Ministerul Fondurilor Europene 13. Ministerul Comunicațiilor 14. Ministerul Transporturilor 15. Ministerul Culturii Premierul PNL, funcție pentru care este propus Ludovic Orban, ar urma să fie desemnat de președintele Klaus Iohannis, cel mai probabil, marți. Integral: 
Alegeri prezidentiale: Dan Barna explica reforma constitutionala pe care o propune Reforma constitutionala este o prioritate pentru Dan Barna, daca va ajunge la Cotroceni, astfel incat presedintele sa poata avea solutii concrete pentru situatii de criza politica, de felul celei care a tinut Romania in loc in timpul guvernarii PSD.”Masurile mele la Presedintia Romaniei vin ca o solutie la problemele pe care le aud in strada de la romani. Primul obiectiv este reforma constitutionala pentru ca rolul presedintelui sa fie mult mai activ in solutionarea crizelor politice din Romania, precum cea din urma cu doua zile. O alta modificare a Constitutiei prevede includerea textului initiativei ‘Fara Penali in functii publice’. Am ajuns aici pentru ca a ajuns sa fie firesc sa avem penali in functii publice. Consecinta o vedem in plecarea tinerilor peste hotare, aleg sa plece pentru ca nu mai vad o directie sanatoasa a tarii noastre”, a declarat Dan Barna intr-o conferinta de presa la Pitesti, conform unui comunicat transmis de Alianta USR PLUS. Alte obiective mentionate de Barna sunt educatia, reformarea sistemului de sanatate si investitiile in infrastructura pentru a lega regiunile istorice din Romania prin autostrazi. “Pana la finalul mandatului meu de presedinte, educatia va primi 6% din PIB. Voi intoarce in Parlament orice proiect de lege a bugetului care nu asigura suficient de multi bani pentru Educatie sau mecanisme prin care finantarea per elev nu reduce disparitatile de acces si calitate a educatiei, nu sa le adanceasca, asa cum se intampla in prezent. De asemenea, este esentiala o noua Lege a sanatatii, pentru ca preventia si medicina de familie sa fie principalele linii de interactiune a cetateanului cu sistemul medical. Integral:
Cabinetul Dancila a cazut, Cuc se grabeste sa semneze PPP pentru Autostrada Ploiesti-Brasov. Cu o firma chineza si una din Turcia Razvan Cuc – ministrul al Transporturilor in Guvernul PSD demis joi prin motiune de cenzura – sustine ca ar fi la un pas de semnarea unui contract care sa permita constructia Autostrazii Ploiesti-Brasov in parteneriat public privat. Asta, desi Viorica Dancila anuntase deja ca s-a renuntat la aceasta forma de lucru, iar autostrada se va face cu bani de la bugetul de stat.
Nicușor Dan, după al doilea referendum intern care l-a confirmat în cursa pentru Primăria Capitalei: ”USR București, mulțumesc pentru încredere. Suntem echipa de care orașul nostru are nevoie” ….”USR București, mulțumesc pentru încredere! Mulțumesc membrilor USR București pentru votul de încredere. Cu 86% din voturile exprimate, membrii filialei București au votat ca USR să mă susțină la Primăria Capitalei. Imediat după terminarea campaniei pentru prezidențiale, vom începe munca pentru armonizarea proiectelor pentru București. Putem realiza schimbarea pe care toți bucureștenii o așteaptă de prea mult timp. Vom duce împreună până la capăt această campanie așa cum am început-o, cu deschidere și hotărâre, mai puternici ca niciodată. Sunt, alături de voi, București 100%. Suntem echipa de care orașul nostru are nevoie!”, le-a transmis Nicușor Dan membrilor USR București prin intermediul unui comunicat de presă. Organizația USR București a organizat o nouă consultare internă pentru desemnarea candidatului pentru primăria Capitalei, în cadrul căreia Nicușor Dan a primit 86,1% din voturi pentru a fi candidatul partdului la scrutinul de anul vitor. ”Rezultatele consultării au fost următoarele: 86,1% dintre membri îl susțin pe Nicușor Dan, 3,78% pe Dragoș Dragoteanu și 10,12% pe Mihnea Bărbulescu. Integral:
Raport OLAF: România, cele mai multe fraude cu fonduri europene în domeniul agriculturii, în 2018. Este pe primul loc la capitolul “documente false” România a semnalat, la nivelul Uniunii Europene, cele mai multe fraude cu fonduri comunitare în perioada 2014-2018 şi ocupă locul doi, după Polonia, după criteriul valorii fraudelor raportate, arată un document de lucru al Oficiului UE Anti-Fraudă (OLAF). Doar anul trecut, România a raportat cele mai multe fraude în domeniul agriculturii, alături de Italia, iar Bucureștiul este pe primul loc la capitolul ”documente falsificate”. Conform unui document de lucru al Comisiei Europene utilizat în elaborarea raportului OLAF privind “Protejarea intereselor financiare ale Uniunii Europene 2018”, România a semnalat 477 de cazuri de fraudă cu fonduri europene în intervalul 2014-2018, clasându-se pe primul loc la nivelul UE. După criteriul cuantumului fondurilor fraudate, Polonia ocupă primul loc, raportând fraude în valoare de 109,8 milioane de euro, fiind urmată de România, care a raportat fraude de 62,2 milioane de euro, de Franţa (28,9 milioane euro) şi de Bulgaria (25 milioane euro), scrie Mediafax. România şi Italia au raportat, în anul 2018, cele mai multe cazuri de fraude în domeniul asistenţei financiare pentru agricultură şi dezvoltare rurală, reprezentând 61% din numărul total de nereguli raportate la nivelul Uniunii Europene, arată documentul.Integral:
Aproape 1,7 milioane de romani adulti nu au lucrat niciodata in viata, cei mai mulți au studii medii Din cele 12,3 milioane de persoane cu vârsta între 18 și 64 de ani din România, peste 1,68 de milioane susțin că nu au lucrat niciodată, 
Greul de-abia incepe! Capcanele viitorului Caderea Guvernului Dancila nu a fost un scop in sine. Nu e momentul pentru euforie, deoarece greul abia acum incepe, un greu extrem de periculos a carui gestionare isi va primi verdictul la viitoarele alegeri, indiferent cand vor fi ele. Din punctul meu de vedere, cea mai buna solutie, desi nu sunt foarte optimista ca e realizabila, ar fi incheierea unui dublu acord cu sustinere majoritara: pe de-o parte, pentru organizarea de alegeri inainte de termen undeva la primul fir de iarba si, pe de alta parte, pentru investirea unui guvern de tranzitie care sa organizeze aceste alegeri si sa ia cateva masuri urgente, intre care, in mod imperativ, revenirea la doua tururi de scrutin la alegerile locale si armonizarea Legilor Justitiei cu recomandarile Comisiei de la Venetia, GRECO si, nu in ultimul rand, MCV.Presedintele
Șapte ani și jumătate în Republica Borfașilor ….Guvernarea PSD, începută de Victor Ponta și continuată după alegerile din 2016 de Liviu Drangea prin interpuși (Grindeanu, Tudose, Dăncilă), s-a caracterizat de la început până la sfârșit printr-un regres continuu de la valorile democrației, în ritm tot mai accelerat în ultimii doi ani și jumătate. România sub guvernele PSD a înregistrat cel mai puternic recul de la respectarea valorilor democratice, comparabil cu mineriadele anilor 90. Exodul de populație din vremurile tulburi de după căderea lui Ceaușescu s-a reluat în forță în ultimii ani. Societatea a răspuns pericolului scoaterii țării de pe orbita occidentală cu cele mai ample mișcări de protest de la căderea comunismului sau părăsind în grabă o țară lipsită de perspectivă. Firul roșu al guvernărilor PSD, singurul mare obiectiv urmărit cu perseverență și îndeplinit doar în parte, a fost preluarea controlului asupra justiției prin modificarea legislației penale și eliminarea magistraților incomozi din funcțiile de conducere. Pentru a-și atinge acest scop, criticii și adversarii regimului au fost la rândul lor vânați, intimidați și reduși la tăcere. Au fost vizate în primul rând presa și ONG-urile. Acțiunile au culminat cu modificarea Codurilor Penale și legilor justiției în Parlament, dar și cu demiterea simbolică a fostei șefe DNA, Laura Codruța Kovesi. Responsabilii politici sunt: PSD, ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, cu largul ajutor dat de UDMR, alt adversar înverșunat al luptei anti-corupție. Asaltul politic la justiție a avut parte de susținerea mediatică a unor posturi tv conduse de mogulii Sebastian Ghiță și Dan Voiculescu, amândoi cu probleme penale. Cu toții au format o veritabilă coaliție anti-justiție, o armadă a penalilor care a ținut sistemul sub teroare mediatică. Sistemul de justiție, paralizat prin înființarea Secției Speciale de investigare a infracțiunilor comise de magistrați, un veritabil buzdugan în mâna puterii, a găsit totuși resurse să reziste unor presiuni politice și mediatice infernale. Dragnea a fost condamnat a doua zi după alegerile din 26 mai, când PSD a încasat o lovitură electorală de proporții. Prima tentativă de a distruge justiția s-a consumat în decembrie 2013, în guvernarea Ponta, episod cunoscut sub numele de „marțea neagră”. A doua mare încercare a avut loc în ianuarie 2017, când guvernul Grindeanu a forțat adoptarea celebrei OUG13. Ambele asalturi la justiție au eșuat în urma unor presiuni externe de la Washington și Bruxelles sau în urma unor ample manifestații de stradă la București și în marile orașe. Mobilizarea diasporei a jucat de asemenea un rol important. Opoziția președintelui Klaus Iohannis, uneori tardivă și ezitantă, a contat la rândul ei.
In Romania, exista 10.000 de legi sau acte normative cu putere de lege. Judecatorii ar trebui sa le stie pe toate In Romania exista peste 10.000 de acte normative care fac parte din legislatia primara, ceea ce inseamna ca toate au putere de lege.Intr-un raspuns oficial furnizat asociatiei Vedem Just, Consiliul Legislativ a transmis ca la data de 8 octombrie 2019 in Romania erau in vigoare:- 6.898 de legi; – 1.015 de ordonante de guvern; – 2.171 de ordonante de urgenta ale guvernului. “Reamintim ca, potrivit dictonului latin “Iura novit curia”, se presupune ca judecatorul stie legea. Avem rezerve ca acest lucru mai este valabil astazi”, noteaza pe
Birchall o acuza pe Savonea de incalcarea Constitutiei si-i reaminteste ca judecatorii au cerut revocarea ei din acest motiv Ministrul Justitiei, Ana Birchall, continua disputa cu sefa CSM, Lia Savonea, in cazul modificarii Legii ANI. Ministrul ii explica judecatorului ca CSM, “si cu atat mai putin presedintele acestei institutii, nu are initiativa legislativa si nici nu poate transmite propuneri de modificari legislative decat prin intermediul ministrului Justitiei.” Intr-o postare pe Facebook, Ana Birchall trece in revista prevederile din Constitutie, legi si regulamente care demonstreaza punctul sau de vedere. Potrivit art. 74 din Constitutie: “Initiativa legislativa apartine, dupa caz, Guvernului, deputatilor, senatorilor sau unui numar de cel putin 100.000 de cetateni cu drept de vot. Cetatenii care isi manifesta dreptul la initiativa legislativa trebuie sa provina din cel putin un sfert din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete, respectiv in municipiul Bucuresti, trebuie sa fie inregistrate cel putin 5.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative”. “Astfel, prin dispozitiile constitutionale anterior mentionate sunt determinati limitativ subiectii exclusivi ai dreptului de exercitare a initiativei legislative, respectiv: Guvernul, deputatii, senatorii sau un numar de cel putin 100.000 de cetateni cu drept de vot“, explica Birchal. Integral:
Curtea de Apel Bucuresti motiveaza in timp record o decizie favorabila lui Liviu Dragnea Judecatorul Nicoleta Nolden de la Curtea de Apel Bucuresti a motivat decizia prin care a anulat pe 2 octombrie o hotarare a Consiliului Superior al Magistraturii si doua hotarari ale Colegiului de Conducere a Inaltei Curti, care vizau organizarea tragerilor la sorti ale completurilor de 5 judecatori. Procesul urmeaza sa ajunga la sectia de contencios administrativ a Inaltei Curti, dupa ce instanta suprema a contestat sentinta. Daca aceasta decizie ar ramane definitiva, Inalta Curte ar trebui sa treaca la o noua tragere la sorti a completurilor de 5 judecatori, iar procesele vor fi reluate de la zero, explica surse din magistratura pentru Ziare.com. Daca ar ramane definitiva, decizia pronuntata de judecatorul Nolden l-ar putea ajuta inclusiv pe fostul lider PSD Liviu Dragnea, care ar putea depune o contestatie in anulare, invocand ca “instanta nu a fost compusa potrivit legii.” Sentinta a fost data intr-un dosar deschis de judecatorul Camelia Bogdan, care are mai multe procese pe rolul completurilor de 5 judecatori. In acest caz, deputatul PSD (fost PMP) Octavian Goga a facut o cerere conexa. Decizia a fost data pe 2 octombrie, 
FINANȚE
ENERGIA 
Calendarul consultărilor de la Cotroceni pentru formarea unui nou guvern / Primii la discuțiile cu Iohannis vor fi cei de la PNL, cei de la PSD, ultimii Administrația Prezidențială a anunțat calendarul consultărilor de vineri, de la Palatul Cotroceni, pentru formarea unui nou guvern după ce moțiunea de cenzură a opoziției a fost adoptată în plenul Parlamentului, iar Guvernul Dăncilă a fost demis. Potrivit unui anunț al Administrației Prezidențiale, citat de Mediafax, reprezentanții PNL sunt convocați la ora 11.00, cei ai USR începând cu 11.30, liderii UDMR de la ora 12.00, iar cei ai PMP de la ora 12.30. Reprezentanții grupului parlamentar Pro-Europa (Victor Ponta) sunt convocați de la ora 13.00, cei ai ALDE de la ora 13.30, reprezentanții minorităților naționale începând cu ora 14.00, iar social-democrații de la 14.30. După căderea Guvernului, preşedintele trebuie să convoace la consultări partidele parlamentare și să desemneze un candidat pentru funcţia de premier. În termen de 10 zile de la desemnare, candidatul propus pentru funcția de prim-ministru trebuie să vină în Parlament cu echipa guvernamentală, pentru votul de încredere. Integral:
4 judecatori CCR sustin ca toti magistratii Inaltei Curti sunt specializati in coruptie – Vezi argumentele din opinia separata Toti judecatorii Inaltei Curti de la Sectia Penala sunt specializati in judecarea dosarelor de coruptie si nu s-ar fi impus constituirea unor completuri specializate in judecarea unor astfel de cazuri. Mai multe curti de apel din tara – Bucuresti, Alba Iulia, Oradea si Galati – au decis la randul lor ca toti judecatorii Sectiei Penale sunt specializati in solutionarea cazurilor de coruptie. Acesta este unul dintre motivele pentru care judecatorii CCR Livia Stanciu si Simina Tanasescu au facut opinie separata in cazul deciziei privind conflictul dintre Parlament si Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), pe tema constituirii completurilor specializate in cazurile de coruptie. Decizia CCR a fost luata cu 5 voturi “pentru” si 4 “impotriva”. Impotriva au votat Livia Stanciu, Simina Tanasescu, Daniel Morar si Mona Pivniceru. “Pentru” s-au pronuntat Valer Dorneanu, Cristian Deliorga, Gheorghe Stan, Marian Enache si Attila Varga. “Inalta Curte de Casatie si Justitie nu a incalcat legea, respectiv Legea nr.78/2000 (de sanctionare a faptelor de coruptie- n.red.), ci, dimpotriva, s-a conformat acesteia, lege care, prin continutul sau normativ, excludea instanta suprema de la constituirea unor completuri specializate in privinta infractiunilor de coruptie, din moment ce toate completurile erau specializate in materie de coruptie. Pe de alta parte, volumul de activitate al instantei supreme in aceasta materie – asa cum presedintele Inaltei Curti a prezentat datele statistice – nu justifica infiintarea de completuri specializate in numar limitat, intrucat, de-a lungul anilor, cauzele avand ca obiect infractiuni de coruptie au avut o pondere de peste 70%, 80% sau chiar de 100% din activitatea Sectiei Penale a Inaltei Curti de Casatie si Justitie,” conchid cei doi judecatori CCR. Marile instante Stanciu si Tanasescu au explicat ca sunt mult mai multe motivele pentru care se impune respingerea sesizarii in acest caz. “De altfel, similar Inaltei Curti, si alte instante au constatat ca toti judecatorii Sectiei Penale sunt specializati in judecarea cauzelor de coruptie. Astfel, in Decizia nr.445/2019 a presedintelui Curtii de Apel Bucuresti s-a statuat ca:….In plus, potrivit celor doi judecatori, solicitarea depusa de Florin Iordache este inadmisibila, deoarece acesta este vicepresedintele Camerei Deputatilor, iar sesizarea trebuia depusa de presedintele Camerei, Liviu Dragnea. Integral:
Cum i-a ajutat PSD pe “civilii” din CSM sa aiba statut de demnitar – cu salariu de 6 ori mai mare si angajati platiti de stat Reprezentantii societatii civile din Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), Victor Alistar si Romeo Chelariu, si-au angajat fiecare cate un director de cabinet si un consilier. Asta desi participa doar la sedintele de plen, dar nu si la sedintele sectiilor de procurori/judecatori sau la sectiile disciplinare. O modificare legislativa la Legea 317/2004 privind CSM-ul, facuta la sfarsitul anului trecut in comisia parlamentara condusa de Florin Iordache, ii transforma pe cei doi “civili” in membri plini ai CSM, egali cu ceilalalti judecatori si procurori, isi primesc salariile intregi, plus decont chirie, transport si diurna daca au domiciliul in afara Bucurestiului. Au aceleasi drepturi, dar mai putine obligatii. Potrivit modificarilor legislative, membrii alesi si reprezentantii societatii civile au calitatea de demnitar si beneficiaza de dispozitiile OG privind organizarea cabinetului demnitarului. Anterior acestei prevederi, doar judecatorii si procurorii din CSM aveau calitatea de demnitar, dar fara a beneficia de dispozitiile OG privind organizarea cabinetului demnitarului. Cine sunt consilierii In baza acestei dispozitii, fiecare membru CSM are dreptul la un director de cabinet si doi consilieri – un post finantat si unul nefinantat. Alistar si Chelaru si-au angajat deja cate un sef de cabinet si cate un consilier. “In prezent, la cabinetele membrilor alesi ai CSM sunt angajati 3 directori de cabinet la 3 dintre cei 16 membri alesi ai Consiliului, precum si 4 consilieri, la 4 dintre cei 16 membri alesi ai Consiliului”, arata CSM, intr-un raspuns transmis la solicitarea Ziare.com. In schimb, Victor Alistar are un director de cabinet, pe Crina Bianca Veres, si un consilier – Nicolae Elvis Cioaba. La randul sau, Romeo Chelariu are un director de cabinet – Iulian Hagiu si un consilier – Alin Alexandru Zaharia. O parte dintre ceilalti membri CSM si-au luat, dupa caz, un consilier sau un sef de cabinet: Simona Marcu are un consilier (Bogdan Vasile Sabie), Andrea Anamaria Chis are un director de cabinet (Paul Popa), iar vicepresedintele CSM, Nicolae Solomon, are un consilier (Florin Constantin Balaceanu). “Astfel, in prezent, din totalul de 48 de posturi (din care 32 de posturi finantate) prevazute la cabinetele membrilor alesi ai Consiliului, sunt ocupate 7 posturi, fiind vacante 41 de posturi (din care 25 de posturi finantate),” precizeaza CSM, in raspunsul transmis Ziare.com. …Legat de acest subiect,
Firmele, rudele si apropiatii lui Sebastian Ghita, judecati intr-un dosar cu prejudiciu de 100 milioane de lei Companiile Asesoft International si Teamnet International fondate de Sebastian Ghita, fratele si cumnatul fostului parlamentar, Alexandru Ghita si Cristian Anastasescu, au fost trimisi in judecata de DNA intr-un dosar de evaziune fiscala in domeniul IT. DNA a calculat in acest dosar un prejudiciu de 69.049.597 de lei, insa ANAF s-a constituit parte civila si cere o suma mai mare, de 103.650.866 de lei. In total, dosarul vizeaza 10 persoane fizice si 13 societati comerciale (in domeniul IT). Tribunalul Bucuresti a postat pe
CCR ii spulbera sperantele lui Dragnea de a contesta sentinta de condamnare – motivarea deciziei pe completurile specializate Curtea Constitutionala a publicat, joi, motivarea deciziei privind conflictul dintre Parlament si Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), pe tema constituirii completurilor specializate in cazurile de coruptie, sesizare facuta de Florin Iordache. Motivarea acestei decizii a durat 6 luni si spulbera sansele unei eventuale contestatii in anulare pentru Liviu Dragnea, condamnat definitiv la 3 ani si 6 luni de inchisoare in dosarul Angajarilor fictive din Teleorman. Decizia CCR a fost luata cu 5 voturi “pentru” si 4 “impotriva”. Impotriva au votat Livia Stanciu, Simina Tanasescu, Daniel Morar si Mona Pivniceru. “Pentru” s-au pronuntat Valer Dorneanu, Cristian Deliorga, Gheorghe Stan, Marian Enache si Attila Varga. Potrivit motivarii CCR, sub incidenta deciziei intra cauzele inregistrate pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie si solutionate de aceasta in prima instanta anterior hotararii Colegiului de conducere a Inaltei Curti de Casatie si Justitie nr.14 din 23 ianuarie 2019, in masura in care nu au devenit definitive. Este vorba de dosarele care au fost solutionate in faza de fond de astfel de completuri si care se afla in faza de apel la completurile de 5 judecatori. Aceste cazuri urmeaza sa fie rejudecate….Curtea subliniaza ca, potrivit art.147 alin.(4) din Constitutie, deciziile sale produc efecte numai pentru viitor, astfel incat autoritatea de lucru judecat asociata hotararilor judecatoresti pronuntate de Inalta Curte de Casatie si Justitie prin care au fost solutionate definitiv cauzele care intra sub incidenta Legii nr.78/2000, pana la data publicarii prezentei decizii, nu este atinsa.” Sunt afectate doar dosarele aflate in curs de judecata CCR mai arata ca decizia ar putea fi aplicata in cazul dosarelor in faza de contestatie in anulare sau in termenul de exercitate a cailor de atac extraordinare. Decizia insa apartine de la caz la caz autoritatilor publice implicate in conflict – Parlamentul si Inalta Curte. “Curtea constata ca, potrivit jurisprudentei sale generate in temeiul art.146 lit.e) din Constitutie [a se vedea Decizia nr.685 din 7 noiembrie 2018, par.198], efectele deciziilor pronuntate vizeaza, potrivit art.147 alin.(4) din Constitutie, situatii juridice nedefinitiv consolidate. Integral:
Unul dintre cele mai mari combinate comuniste, vândut pe OLX. Preţul cerut Un teren de aproape 2 milioane şi jumătate de metri pătraţi, parte din fosta platformă Rafo Oneşti, este oferit la vânzare pe OLX.
Banca Mondiala: Aproape 40% dintre emigrantii romani au studii superioare
Dancila intareste ce a spus ieri: Daramarea Guvernului presupune, de fapt, si numirea procurorilor …..”Interpretarea a fost asa cum si-a dorit-o fiecare. Eu am spus, am vorbit despre Sectia Speciala, pentru ca, dupa cum stiti, in spatiul public au aparut anumite afirmatii sau unele dintre ele au fost legate de Ministerul Justitiei. Le-am spus ca noi nu vom lua nicio hotarare, nu vom da nicio ordonanta de urgenta in domeniul Justitiei nici pentru desfiintarea Sectiei Speciale, nici pentru alt motiv”, a declarat Dancila, intrebata despre afirmatiile sale din sedinta PSD, in urma carora o parte dintre membrii CSM au solicitat sesizarea CCR. “Categoric ca mizele guvernarii sunt legate si de aceste lucruri”, a raspuns Viorica Dancila, intrebata daca exista si alte “mize” ale ramanerii la guvernare a PSD legate de dosare penale si numirea procurorilor. “Daramarea Guvernului presupune, de fapt, si numirea procurorilor, pentru ca… asta este rolul”, a completat ea. Intrebata daca magistratii sunt numiti politic, premierul a replicat: “Stiti foarte bine, asta interpretati dumneavoastra, eu nu am spus niciodata ca magistratii sunt numiti politic”. “Chiar am subliniat faptul ca magistratii nu trebuie sa mai fie numiti politic si, daca va amintiti, chiar
Inca un apel retras de SS: Gheorghe Stan a scapat-o pe Mihaiela Iorga Moraru de procesul de favorizarea faptuitorului Fostul procuror-sef al Sectiei Speciale (SS), Gheorghe Stan, a retras, inainte de a fi numit judecator la Curtea Constitutionala, contestatia DNA in cazul Mihaielei Iorga Moraru, procuror SS judecat pentru fals intelectual si favorizarea faptuitorului. Era vorba de o contestatie impotriva deciziei prin care Inalta Curte a constatat nulitatea rechizitoriului si a exclus toate probele administrate in cursul urmaririi penale de catre DNA. Sentinta a fost data de judecatorul Silvia Cerbu pe 18 iunie 2018, dar DNA a contestat decizia a doua zi, pe 19 iunie 2018. De ce SS a retras contestatia? Pe 23 octombrie 2018, printr-o OUG promovata de fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader, a fost operationalizata SS. O alta ordonanta promovata de Tudorel Toader, OUG 7/2019 din 19 februarie 2019, permitea Sectiei Speciale sa retraga apelurile in dosarele in care sunt judecati si magistrati. Lucru pe care Gheorghe Stan l-a facut in mai multe dosare, mai ales cele in care erau implicati oamenii PSD: cele mai cunsocute fiind cele privindu-i pe fostii deputati PSD, Sebastian Ghita, Ioan Adam si Viorel Hrebenciuc. In mod similar, Gheorghe Stan a retras contestia si in cazul Mihaielei Iorga Moraru. Decizia de retragere a luat-o pe 6 iunie 2019, in contextul in care isi incepea mandatul de judecator la Curtea Constitutionala pe 15 iunie. Stan a ajuns la CCR fiind sustinut de PSD. “In urma analizei efectuate asupra intregii documentatii care a stat la baza intocmirii de catre DNA – Serviciul Teritorial Ploiesti a rechizitoriului nr. 157/P/2017, Sectia pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie a decis in temeiul articoluilui 88 indice 8, alineatul 1 litera d) din Legea 304/2004, modificata prin OUG 7/2019, retragerea caii de atac a contestatiei formulate la 19 iunie 2018 de catre DNA – Structura Centrala, impotriva incheierii nr. 361 din data de 18 iunie 2018 a Judecatorului de camera preliminara, in dosarul penal nr. 351/1/2018/a1 al Inaltei Curti de Casatie si Justitie,” scria Gheorghe Stan. Potrivit unor surse judiciare, la momentul retragerii contestatiei, motivarea deciziei din camera preliminara nu era redactata. Iorga Moraru ancheteaza cazul “Sorina” La acel moment, Mihaiela Iorga Moraru activa deja ca procuror in cadrul SS, iar la sfarsitul lunii iunii 2019 a intrat din nou in atentia mass-media dupa ce a preluat ancheta in dosarul Sorinei, fata adoptata cu scandal de la Baia de Arama. Integral:
Ana Birchall: Am așteptat punct de vedere de la CSM pe GRECO şi MCV, dar Consiliul era ocupat să modifice legea ANI Ministrul Justiției Ana Birchall a declarat, miercuri, că a așteptat un punct de vedere de la CSM, dar „CSM era preocupat să modifice legea ANI”. Birchall anunță că nu a primit punctul de vedere de la CSM pe raportul GRECO și MCV. Ministrul Justiției, Ana Birchall, a declarat că a așteptat, de la CSM, un punct de vedere pe raportul GRECO și MCV, însă nu a primit încă un răspuns. „Legat de multele întrebări pe care le-am primit zilele acestea privind analiza noastră pe GRECO și MCV, vă pot spune că așa cum am comunicat, de altfel, noi am așteptat un punct de vedere de la CSM, dar se pare că CSM era preocupat să modifice legea ANI, uzurpând, de altfel, atribuțiile Ministerului Justiției și trimițând direct la comisia din Senat. Am solicitat public și în scris aceste clarificări (…) este de datoria mea în calitate de ministru al Justiției să apăr atribuțiile și reputația Ministerului Justiției. Revin și cu această solicitare publică către CSM. Am făcut o revenire și săptămâna trecută să ne transmită în regim de urgență punctul de vedere al CSM cu privire la această analiză. Dacă nu, o să dau publicității analiza pe care, repet, am întocmit-o pe baza punctelor de vedere primite de la instituțiile care ne-au transmis și toate asociațiile profesionale”, a spus Ana Birchall. Integral:
Ministrul Justiţiei, atac dur la Secţia Specială: Nu e în beneficiul Justiţiei ca Secţia să funcţioneze cu competenţa actuală de a reţine orice dosar / PLUS: Birchall, încă o ieșire împotriva CSM … Birchall consideră că nu este „în beneficiul actului de justiție” existența SIIJ în forma actuală, câtă vreme, potrivit legii, are competența de a reține tot dosarul, indiferent de infracțiunea cu care este sesizată. „Orice persoană care este urmărită, cercetată și face o plângere la această Sectie Specială, Secția Specială are competența să rețină tot dosarul. Fie că vorbim de infracțiuni grave, omor, proxeneți, bande de tâlhari, criminalitate organizată, viol, omor orice alt tip de infracțiune, repet orice persoană care înțelege să facă o plângere la Sectia Specială, secția specială, conform articolului 88 indice 1 aliniat 2 are competența să rețină și să continue cu acel dosar. Dacă considerați că este în beneficiul justiției o astfel de competență, eu, în calitate de ministru al Justiției, dar și ca absolvent de drept și nu o să-mi bat niciodată joc de CV-ul meu, nu consider că este normal și nu este în beneficiul actului de justiție pentru că pe noi ne interesează pe toți din societate, indiferent unde suntem ca să ne preocupăm de buna funcționare a sistemului judiciar și de un act de justiție așa cum ni-l dorim fiecare”, a declarat ministrul Justiţiei Ana Birchall….. Criticile ministrului la adresa SIIJ vin în contextul eforturilor insistente ale şefei CSM Lia Savonea de a o impune pe procuroarea Adina Florea la şefia SIIJ. Comisia Europeană a criticat SIIJ în punctul de vedere către Curte de Justiţie a UE. Punctul de vedere al CE este similar cu cel al ministrului Justiţiei Ana Birchall. Unul dintre argumentele CE împotriva SIIJ este acela că există suspiciunea că Secţia Specială a fost făcută tocmai ca să transfere dosare sensibile de la DNA la SIIJ, „care ar putea fi mai predispusă intervenţiilor şi presiunilor exterioare, de ordin politic, decât o instituţie consacrată şi consolidată în timp precum DNA”, tocmai pentru că SIIJ are competenţa de a ancheta orice persoană, dacî în plăngere este menţionat şi un magistrat. Pe rolul CJUE există un proces provind soarta SIIJ deschis în urma demersurilor mai multor asociaţii ale magistraţilor. Integral:
Unde minte si unde nu spune tot adevarul Viorica Dancila despre sansele lui Nica la Bruxelles ..…Neacceptandu-l pe Dan Nica in acest prim episod, adica refuzandu-l, presedintele ales al CE l-a respins. Sigur, neacceptat sau refuzat suna, la o interpretare superficiala, mai bine decat respins, dar sensul este acelasi, in context. Intuitia Ursulei von der Leyen a fost buna, Rovana Plumb nu a trecut nici de preliminarii, adica de filtrul Comisiei Juridice. Decizia de a o desemna a fost a guvernului roman, nu a Ursulei von der Leyen. A doua oara, Dancila l-a repropus pe Dan Nica, desi presedintele ales al CE nu l-a acceptat nici in prima etapa.
De ce mi-e rușine, ca gălățean, că Dan Nica a fost propunerea României pentru postul de comisar european Inițial, mi-a venit să râd când am auzit că Dan Nica a fost propus, alături de Rovana Plumb, pentru postul de comisar european din partea României. Apoi m-a încercat un sentiment de revoltă amestecat cu rușine pentru că un asemenea personaj, care conduce de 22 de ani Galațiul spre dezastru, ar putea fi recompensat de partid cu o funcție înaltă în executivul Uniunii Europene. Dacă e cineva responsabil pentru ce s-a întâmplat în Galați în ultimii ani atunci Dan Nica e omul numărul 1. Din 1997 până în 2003 a fost președinte al organizației municipale a PSD, iar din 2003 până în prezent ocupă funcția de președinte al organizației județene a partidului. Ce înseamnă asta într-un județ unde PSD a deținut întotdeauna puterea? Că Dan Nica e responsabil pentru toți incompetenții care s-au perindat pe la conducerea Galațiului: primari, consilieri locali, județeni, deputați, senatori sau șefi de instituții deconcertate. Că nu poate să-mi spună mie cineva că atunci când s-au făcut liste de candidați pentru alegeri sau pentru numiri politice, Dan Nica, în calitate de boss local al partidului, nu și-a dat acordul….Deci, nu trebuie să fii matematician ca să înțelegi că fostul viitor comisar european este omul care trebuie luat la întrebări pentru felul în care a ajuns acum Galațiul. Plus că a avut și el numai funcții publice: deputat PSD timp de 18 ani (1996-2014), europarlamentar (2014-prezent), ministru în trei guverne (Năstase, Boc și Ponta) și vicepremier, în perioada februarie-octombrie 2009. De numele lui Dan Nica se leagă însă prăbușirea la propriu a Galațiului. Orașul a câștigat pe merit titlul oficial de
Barna: Dăncilă nu e doamna naivă, din Videle, pe care a folosit-o odiosul Liviu Dragnea, este însuși sistemul profund corupt Liderul USR, Dan Barna, spune că, după apariția în presă a înregistrărilor cu Viorica Dăncilă care le vorbește colegilor de partid despre miza justiției pentru rămânerea la guvernare, aceasta nu poate să rămână premier. Barna spune că Dăncilă nu e doamna naivă, din Videle, pe care a folosit-o odiosul Liviu Dragnea, este însuși sistemul profund corupt care, de 30 de ani, condamnă milioane de români la o viață departe de copiii lor.„Un premier în funcție amenință cu dosare penale și explică cum va folosi Justiția împotriva colegilor care votează moțiunea opoziției. Un premier în funcție cumpără cu 7 miliarde de lei, banii noștri, parlamentari la bucată ca să rămână la putere. Acest premier este Viorica Dăncilă și nu poate să rămână prim-ministru al României. În orice țară din lume, după apariția publică a unor asemenea discuții secrete din ședința de partid, prim ministru ar fi obligat să-și dea demisia

Secția pentru procurori, replică la acuzațiile Liei Savonea: Nu e prima oară când membrii CSM sunt puși în situația de a-și reorganiza activitatea, din cauza convocării imprevizibile a ședințelor Plenului Secția pentru procurori răspunde, într-un comunicat, acuzațiilor lansate de președinta CSM, Lia Savonea, care a s-a aranjat deranjată, marți, de absența mai multor procurori din CSM și a acuzat o coordonare cu ministrul justiției, Ana Birchall, pentru a nu fi întrunit cvorumul de ședință necesar instalării Adinei Florea în funcția de șef al Secției Speciale. Secția pentru procurori susține că nu este prima dată când procurorii din cadrul secției sunt puși în situația de a-și reorganiza activitatea de pe o zi pe alta, din cauza convocării imprevizibile a ședințelor Plenului. Redăm mai jos integral comunicatul secției pentru procurori din CSM ”Secția pentru procurori a luat act de afirmațiile Președintelui CSM la deschiderea ședinței de Plen din 8 octombrie 2019 și își exprimă dezacordul față de acuzațiile neprobate și nefondate la adresa unora din membrii Secției pentru procurori. Secția pentru procurori a primit în 3 octombrie 2019 invitația de a participa la evenimentul convocat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție la 2 octombrie 2019, trei membri confirmând prezența în dimineața de 4 octombrie 2019, un al patrulea membru al Secției fiind în concediu aprobat din luna septembrie 2019 de către Președintele CSM. Facem precizarea că Plenul a fost convocat în după-amiaza zilei de 4 octombrie 2019, neexistând o consultare prealabilă și nicio informare cu privire la o dată a Plenului, așa cum susține Președintele CSM. Membrii care au confirmat participarea la întrunirea organizată de Procurorul General au înțeles să nu își modifice agenda stabilită pentru 8 octombrie 2019, nefiind prima oară puși în situația de a-și reorganiza activitatea, din cauza convocării imprevizibile a ședințelor Plenului CSM. Integral:
Șeful interimar DNA, Călin Nistor, despre dosarul Tel Drum: Până la sfârșitul anului sigur se va da o soluție / Principala problemă a DNA este deficitul de personal din cauza modificărilor la legile justiției Șeful interimar al DNA, Călin Nistor, a declarat, marți, că dosarul Tel Drum, în care fostul lider PSD, Liviu Dragnea, este pus sub acuzare încă din noiembrie 2017 pentru 5 infracțiuni, va fi soluționat până la sfârșitul acestui an.”Săptămâna trecută s-a pronunțat Tribunalul Teleorman, când a fost respinsă acea cerere de confirmare a redeschiderii urmăririi penale. Am avut discutat cu procurorul de caz și cu șeful de secție. Sper ca într-un termen rezonabil să fie dată o soluție în acel dosar. Nu știu, până la sfârșitul anului sigur se va da o soluție, sigur. Sper. Sper că va fi soluționat”, a declarat Nistor. El a declarat, la intrarea în Parchetul General, că principala problemă a DNA-ului în ultima perioadă e legată de personal. ”Noi avem un deficit de 30 de procurori. Modificările succesive ale pachetului de legi pe justiție, vechimea a fost majorată la zece ani pentru accesul în funcția de procuror DNA. La zece ani vechime un procuror are deja grad de Curte de Apel și e puțin atractiv să vină să lucreze în DNA în condițiile volumului mare de muncă”, a explicat Nistor. Integral:
Alex Ghiță, fratele fugarului Sebi Ghiță, trimis în judecată de DNA, pentru evaziune fiscală de peste 100 de milioane de lei Alexandru Ghiță, fratele fostului deputat PSD Sebastian Ghiță, a fost trimis în judecată de DNA alături de firma lui, 2KTelecom, și alți 9 inculpați și 12 firme controlate de frații Ghiță, pentru evaziune fiscală de peste 100 de milioane de lei. Comunicatul integral al DNA: „Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a corupției au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a 10 persoane fizice și 13 societăți comerciale (în domeniul IT), în sarcina cărora s-au reținut mai multe infracțiuni de evaziune fiscală și complicitate la evaziune fiscală. În rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut următoarea stare de fapt: În perioada 2009-2013, cei 23 de inculpați s-ar fi sustras de la plata obligaţiilor fiscale datorate bugetului de stat prin încheierea unor contracte de prestării servicii, ca operațiuni fictive, înregistrând în evidenţele contabile ale societăţii mai multe facturi de avans „conform contract”, în scopul deducerii TVA-ului aferent acestora şi compensării TVA-ului datorat din alte relaţii comerciale. Ulterior, aceste facturi ar fi fost stornate ca urmare a rezilierii respectivelor contracte. Prin acest mecanism ar fi fost creată aparenţa unor tranzacţii reale ce ar fi avut, însă, ca scop, posibilitatea obţinerii pentru unele societăți a unui drept de deducere şi amânare la plată, timp mai multe luni, a TVA, ca urmare a sustragerii de la plată obligațiilor fiscale datorate bugetului de stat. Pentru aceasta s-ar fi încheiat mai multe contracte ce ar fi avut ca obiect operațiuni fictive, context în care ar fi fost emise mai multe facturi de avans, în temeiul cărora inculpații au dedus TVA (prin contrapunerea acestui TVA, celui colectat din relațiile comerciale reale). Prin aceste demersuri, inculpații ar fi prejudiciat statul cu suma totală de 69.049.597 lei. Integral:
Proiectul cu închisoarea pentru datornici inițiat de Teodorovici, modificat la Senat. Dispare articolul care a făcut vâlvă, dar pare că se dă dezlegare la evaziune Comisia de buget-finanțe din Senat a dat marți aviz favorabil proiectului inițiat de Eugen Teodorovici, în calitate de senator, referitor la închisoarea pentru datornci. S-au votat și câteva amendamente propuse de Consiliul Economic și Social (CES). Practic, se elimină articolul 6, respectiv cel referitor la închisoarea pentru datornici, în schimb, articolul 9 cel care ajuta evaziunea, în varianta inițială, se modifică mult. Proietul devine mult mai lax. Precizăm că amendamentele adoptate au fost făcute de Consiliul Economic și Social. Ce înseamnă asta: La articolul 9 rămâne în continuare, ca în varianta inițială a proiectului, pedeapsa cu închisoarea de la 2 la 7 ani (față de 2-8 ani cât este acum în vigoare) pentru infracțiuni de evaziune fiscală. În ceea ce privește plafoanele, acestea au crescut de la 100.000 euro la 1 milion de euro, iar pentru mai marii evazioniști de la 500.000 euro la 5 milioane euro. Pe scurt avem următoarea situație, conform modificărilor adoptate în Comisia de buget-finanțe din Senat: Dacă prejudiciul e mai mare de 1 milion euro, persoana care a făcut evaziune va face pușcărie între 2 ani și 8 luni – 9 ani și 3 luni, față de varianta actuală a legii în vigoare care la 100.000 de euro pușcăria era de 7 -13 ani. În ceea ce privește prejudiciul mai mare de 5 milioane lei, pușcăria va fi de între 3 ani – 10 ani și 6 luni. Pe legea actuală avem 9-15 ani. Asta pentru că față de legea actuală se modifică și modul în care se dă pedeapsa. Despre acest lucru a vorbit recent pentru HotNews.ro Cristian Rapcencu, contabil și consultant fiscal.
Indexul Competitivitatii:
Directorul CFR Călători spune că anul acesta se va încheia cu un total de 54 de vagoane modernizate. Ministrul transporturilor promitea sute de vagoane ”modernizate” Deficitul de vagoane al CFR Călători s-a simțit puternic și vara aceasta când spre munte și spre mare trebuia să-ți iei bilet cu multe zile înainte. Valentin Dorobanțu, directorul companiei, a spus la un eveniment de profil, că anul 2019 se va încheia cu 54 de vagoane modernizate, iar parcul activ de vagoane al CFR Călători se va apropia de 1.000. El spune că merge mai departe procedura pentru achiziția unor automotoare diesel. Directorul i-a certat și i-a ironizat pe jurnaliști. Dorobanțu a spus, la conferința Zilele Feroviare 2019, că în cursul anului 2019 compania are bugetate și analizate investiții de 50 milioane euro ”o sumă foarte mică comparativ cu necesarul de investiții”. Vor fi modernizate 54 de vagoane, dintre care 40 sunt date în exploatare și 14 urmează să intre în exploatare în aceste luni. Compania mai are deschisă și o licitație pentru achiziționarea de utilaje de manevră, dar mai important este că în aceste zile a plecat către validare un anunț pentru achiziția unor automotoare diesel noi, ceea ce ar însemna primele automotoare noi din ultimii 14 ani. Procedura de consultare a pieței a fost lansată în iunie și ar fi vorba de 50 de automotoare diesel. CFR Călători promite și o modernizare a sistemului de achiziție online a legitimațiilor de călătorie. Recent compania anunța și că vrea să cumpere terminale POS pentru plata biletelor și va crește numărul gărilor în care se vor găsi automate de bilete. CFR Călători va majora tichetul de rezervare cu 1,1 lei, de la 3,90 lei, la 5 lei ”Ultima majorare a fost în 2013, nu știu dacă există vreo companie care a păstrat prețurile de atâția ani”. Întrebat dacă vor fi blocate conturile CFR Călători pentru neplata taxei de utilizare a infrastructurii, Dorobanțu a răspuns că nu ”Nu înțeleg de ce vă place atât de mult senzaționalul. Avem o datorie de 100 milioane lei pe care o vom compensa imediat când vom încasa banii de la ARF”. Integral:
Cabinetul Dăncilă faţă cu moţiunea de cenzură: urgenţa schimbării şi agenda reformelor Cabinetul Dăncilă se confruntă, în aceste zile, cu cea mai redutabilă provocare la adresa sa. Moţiune de cenzură poate însemna finalul guvernării care a dezonorat România ,stabilind un nou standard al incompetenţei agresive. Înlocuirea Vioricăi Dăncilă ţine de necesitatea restabilirii elementarei decenţe publice în spaţiul autohton. Dar votul de la moţiunea de cenzură este cu mult mai complicat decât apare la o privirea încărcată de optimism. Aşa cum chiar moţiunea de cenzură indică, coaliţia d-hoc care a promovat-o este una eterogenă. În cazul unora dintre participanţi, resentimentul, iar nu valorile au motivat acest gest: nu îi putem bănui pe pe foştii colegi de coaliţie ai PSD de la ALDE de un subit acces de patriotism. Şi poate că principalul actor ce priveşte drama cabinetului Dăncilă cu un interes aparte, asemeni unui prădător ce contemplă rătăcirile victimei sale, este Victor Ponta. Un vot în favoarea debarcării cabinetului i-ar permite lui Victor Ponta să facă joncţiunea cu inamicii Vioricăi Dăncilă din PSD: aceşti inamici sunt numeroşi şi sunt pregătiţi să accepte reunirea forţelor lor cu cel care a fost, cândva, preşedinte al PSD. Pentru Victor Ponta, momentul politic este al revanşei, dar şi al şantajului. Manevrele sale, amorale pe fond şi cinice procedural, nu sunt mai puţin eficiente. Victor Ponta are nevoie de revocarea cabinetului pentru a încerca să revină acolo unde doreşte cu adevărat. Este acesta un obiectiv suficient de limpede spre a nu putea fi ignorat. Iată de ce votul de la moţiunea de cenzură se plasează în spaţiul de ambiguitate politică al traseismului şi al complicităţilor. Absenţa de facto a unei proceduri de dizolvare a Camerelor obligă la un compromis ce trebuie judecat ca necesar, dar ale cărui consecinţe trebuie judecate cu luciditate. Un Victor Ponta întărit de moţiunea câştigătoare nu va fi diferit de acel triumfător Ponta ce jubila pe stadion, în ziua anunţării candidaturii sale la prezidenţiale. Victor Ponta poate juca comedia schimbăriii la faţă, dar ea nu poate convinge pe cei ce văd , dincolo de travesti. Debarcarea Cabinetului Dăncilă depinde de aceste calcule elementare : fiecare gest politic are consecinţe , pe termen mediu şi lung. Debarcarea guvernului actual rămâne, în pofida ambiguităţilor evocate şi a incertitudinilor care îi urmează, un pas obligatoriu pe drumul asanării noastre colective. Procedurile constituţionale sunt suficient de flexibile spre a permite desemnarea unui candidat autentic la poziţia de prim- ministru abia după alegerile prezidenţiale. Un cabinet Dăncilă de după votarea moţiunii nu ar fi decât un guvern cu atribuţii de gestiune a treburilor curente: un mandat limitat acompaniat de pierderea guvernării. Integral:
Cui îi e frică de Mihai Șora?
Procurori din CSM îi cer Liei Savonea documentaţia ce a stat la baza proiectului de modificare a legii ANI, prevede ca venitul soţului sau soţiei persoanei care depune declaraţia de avere să fie anonimizat Patru membri ai Secţiei pentru procurori din Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) au anunțat luni că i-au solicitat preşedintei instituției, Lia Savonea, întreaga documentaţie care a stat la baza discutării proiectului de modificare a Legii ANI, susţinând că nu au avut acces la şedinţa în care acesta a fost dezbătut. Una dintre propunerile dezbătute la CSM prevede ca venitul soţului sau soţiei persoanei care depune declaraţia de avere să fie anonimizat. „Având în vedere dezbaterile publice generate de iniţiativa Consiliului Superior al Magistraturii de modificare a Legii nr. 176/2010 privind integritatea în exercitarea funcţiilor şi demnităţilor publice, Secţia pentru procurori face următoarele precizări: În data de 04.10.2019, patru membri ai Secţiei au solicitat preşedintelui Consiliului Superior al Magistraturii întreaga documentaţie care a stat la baza lucrării având acest obiect, inclusiv actele în care s-au consemnat opiniile minoritare formulate în legătură cu modificările care au generat îngrijorare în rândul opiniei publice şi al magistraţilor. Facem precizarea că o parte a membrilor Secţiei pentru procurori nu a participat la şedinţa Comisiei nr.1 din data de 03.07.2019, dată în care au fost dezbătute aceste modificări, nefiind accesibilă nici ulterior forma care ar fi fost transmisă Comisiei juridice a Senatului României”, se arată într-un comunicat al secţiei. Săptămâna trecută, două asociaţii ale magistraţilor – Forumul Judecătorilor din România şi Iniţiativa pentru Justiţie – au solicitat demisia preşedintei CSM, Lia Savonea, pe care o acuză că ar fi propus „în secret” modificarea Legii de funcţionare şi organizare a Agenţiei Naţionale de Integritate. Integral:
Ana Birchall ii trimite o noua scrisoare Liei Savonea in care ii cere socoteala pentru modificarile propuse la Legea ANI Ministrul Justitiei, Ana Birchall, ii cere presedintelui CSM, Lia Savonea, sa-i comunice rapid mai multe detalii privind modul in care CSM a ajuns sa propuna mai multe modificari controversate la proiectul de modificare a Legii ANI. Solicitarile Anei Birchall vin dupa ce CSM a acuzat “gravele dezinformari din mass-media” cu privire la acest proiect. Ziare.com a publicat mai multe modificari legislative propuse de CSM, pentru un proiect de lege care urma sa fie initiat de senatorul PSD, Robert Cazanciuc. Propunerile CSM au fost transmise direct lui Cazanciuc, dar care ulterior a renuntat la promovarea proiectului de lege. Birchall ii cere acum Liei Savonea sa-i comunice de unde stia de aceasta inititiva, care este temeiul legal si regulamentar al initierii unui astfel de demers si de ce a trimis direct la Senat modificarile.Legea CSM stabileste ca, in astfel de cazuri, CSM trebuie sa trimita propunerile la Ministerul Justitiei, care le inainteaza la Parlament, CSM neavand drept de initiativa legislativa. Scrisoarea Anei Birchall: “Urmare comunicatului Consiliului Superior al Magistraturii publicat pe site-ul institutiei in data de 3 octombrie 2019 relativ la gravele dezinformari din mass-media pe marginea unei propuneri legislative initiate de Consiliul Superior al Magistraturii si avand in vedere continutul comunicatului, va rog sa imi comunicati, cu celeritate, daca Comisia nr. 1 a CSM, sau CSM, a primit o sesizare cu privire la un demers legislativ vizand modificarea legislatiei privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Integritate si care a fost temeiul legal si regulamentar al initierii unui astfel de demers, precum si al trimiterii catre Comisia Juridica, de disciplina si imunitati a Senatului Romaniei a propunerilor formulate de CSM. De asemenea, va rog, doamna presedinte, sa imi transmiteti, in copie, lucrarea Directiei Legislatie, Documentare si Contencios prin care au fost centralizate opiniile instantelor si parchetelor cu privire la propunerile de modificare a legii nr. 176/2010.” In cursul zilei de luni, explicatii similare a cerut si Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). Integral:
Cristi Danilet – judecator: Văd o știre care pentru orice jurist este un FAKE NEWS: – plângerea penală se poate face împotriva oricui, dar asta nu înseamnă că cel reclamat este „acuzat”; acuzațiile cad exclusiv în sarcina procurorilor, pe când cei care depun plângere pot să „afirme/reclame” ceva și cam atât; – când se formulează o plângere penală se verifică mai întâi fapta de către procurori; până să fie urmărită persoana care ar fi comis acea faptă, e cale lungă; – legea nu dă în atribuțiile președinț
Un primar PSD a scapat de acuzatiile de abuz si fals, dupa ce a fost declarat mort de procurori Lucian Borfotina (PSD), primarul comunei Cristesti din judetul Botosani, a fost declarat decedat intr-o comunicare oficiala a Parchetului de pe langa Judecatoria Botosani. Nu ar fi nimic in neregula cu acest lucru doar ca… edilul este in viata. Motivul pentru care i-ar fi fost “declarat decesul”: ca sa scape de un dosar penal. 
Gospodariile de pensionari, majoritare in Romania: Statistica trista care ne arata un viitor sumbru Cele mai multe dintre cele aproape 7,5 milioane de gospodarii din Romania sunt de pensionari, dupa statutul ocupational al capului gospodariei, potrivit datelor publicate de INS in lucrarea “Conditiile de viata ale populatiei din Romania, in anul 2018”. Cu un procentaj de 43,6% din total, acestea au devansat gospodariile de salariati (39,6%). In aceasta situatie, data fiind si inclinatia de a merge la vot (din varii motive, de la gradul de implicare civica si pana la timpul disponibil ramas dupa activitatile cotidiene), pentru a se putea lua masuri de politica economica optime la nivel national ar fi necesara disponibilitatea de a intelege nevoile pe care le au alte tipuri de gospodarii, dincolo de cliseele sociale…. Faptul ca 68% dintre gospodarii nu includ copii dependenti, in timp ce doar 32%, adica mai putin de o treime din total, au in ingrijire copii, complica situatia. Cel putin pentru votul necesar adoptarii unor masuri cu bataie foarte lunga in timp, cand efectele nu vor mai afecta pe cei care au contribuit la adoptarea deciziilor cu impact economico-social. De altfel, mai mult de o treime dintre gospodarii (34,5%) intra la categoria de varsta mai mare decat varsta legala de iesire din activitate. Integral:
Motivul pentru care costul noilor stadioane din Bucuresti a crescut peste noapte cu aproape 60 de milioane de euro Reprezentantul firmei care executa lucrarile de constructie la stadioanele 


