Buna dimineata intr-o zi de luni, 7 octombrie! Potrivit ANM, in intervalul 6 octombrie, ora 12:00 – 8 octombrie, ora 10:00, vremea va fi deosebit de rece si se vor semnala precipitatii in majoritatea regiunilor. La munte, mai ales in Carpatii Orientali si Meridionali, acestea vor fi predominant sub forma de ninsoare, in zona montana inalta se va depune strat nou de zapada, iar temporar vantul va avea unele intensificari, spulberand zapada. In zonele subcarpatice aferente acestor masive, indeosebi din Moldova si Transilvania, precipitatiile vor fi mixte. Vremea se va mentine deosebit de rece si pe parcursul zilei de marti, 8 octombrie, precum si in noaptea de marti spre miercuri (8/9 octombrie). La Bucuresti, vremea va fi, de asemenea, deosebit de rece pentru aceasta perioada din an, cu maxime de 13…15 grade si minime de 4…6 grade, potrivit prognozei speciale emise de Adminstratia Nationala de Meteorologie.
Dosar la secția specială pentru Cristina Tarcea și Livia Stanciu, foste șefe ale Înaltei Curți – surse Secția de investigare a infracțiunilor din justiție (SIIJ) are în lucru un dosar care vizează plângeri pentru abuz în serviciu contra Cristinei Tarcea și Liviei Stanciu, foști președinți ai Instanței Supreme, urmărirea penală fiind in rem, au declarat, pentru Mediafax, surse judiciare. Una dintre plângerile care a fost conexată la dosar a fost depusă de către Nicolae Marin, actualmente adjunctul Secției de investigare a infracțiunilor din justiție, potrivit sursei citate. Acuzațiile formulate în aceste plângeri, au declarat sursele citate, sunt de abuz în serviciu, deoarece Cristina Tarcea și Livia Stanciu, ca președinți ai Instanței Supreme, ar fi încălcat dispozițiile legale cu privire la constituirea completurilor de 5 judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție și, prin aceasta, “au adus vătămări grave, atât actului de justiție, cât și părților procesuale din cauzele judecate din completurile de 5 judecători”. Livia Stanciu a condus Înalta Curte de Casație și Justiție în perioada 2010-2016, în timp ce mandatul Cristina Tarcea, început pe 14 septembrie 2016, s-a încheiat în septembrie anul acesta, noul președinte al Instanței Supreme fiind Corina Corbu. Curtea Constituţională a admis, în noiembrie 2018, sesizarea premierului Viorica Dăncilă în legătură cu un conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema constituirii completurilor de 5 judecători și a decis că Instanța Supremă trebuie să schimbe imediat, prin tragere la sorți, toți membrii completurilor de 5. Decizia a fost luată atunci cu majoritate de voturi. Două zile mai târziu, au avut loc tragerile la sorți pentru desemnarea noilor completuri de 5 judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție. Integral: https://www.hotnews.ro
Ministrul Justitiei participa la Consiliul JAI, exact in ziua in care Lia Savonea a convocat CSM pentru validarea Adinei Florea Ministrul Justitiei, Ana Birchall, va participa, luni si marti, la Luxemburg, la lucrarile Consiliului Justitie si Afaceri Interne (JAI). Potrivit MJ, aceasta este prima reuniune formala de lucru a ministrilor de resort din statele membre ale Uniunii Europene, sub egida presedintiei Finlandei la Consiliul UE. Pe agenda reuniunii sunt subiecte de maxim interes pentru consolidarea spatiului de justitie, libertate si securitate al Uniunii Europene, precizeaza MJ. Astfel, ministrii vor aborda teme precum masurile UE impotriva coruptiei, problematica consolidarii combaterii criminalitatii transfrontaliere prin intermediul Eurojust, aspecte legate de probele electronice, instituirea Parchetului European, aderarea UE la CEDO, combaterea discursurilor de incitare la ura in mediul online, protectia datelor cu caracter personal, precum si relatia dintre democratie, stat de drept si drepturile fundamentale. ”Unele dintre aceste teme au constituit, la randul lor, prioritati ale presedintiei Romaniei a Consiliului UE. Prin intermediul acestor masuri, ministrii Justitiei din UE isi propun sa consolideze increderea reciproca intre autoritatile judiciare ale statelor membre”, se arata intr-un comunicat al MJ, citat de Agerpres. Tot marti, in ziua in care Ministrul Justitiei se afla la Consiliul JAI, plenul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a fost convocat de Lia Savonea sa voteze, pentru a sasea oara, validarea Adinei Florea in functia de procuror sef al Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie. Astfel, pe ordinea de zi a sedintei se afla validarea rezultatelor concursului pentru numirea procurorului-sef al Sectiei pentru investigarea infractiunilor din justitie (SIIJ), denumita si Sectia Speciala (SS), concurs la care procurorul Adina Florea a obtinut punctajul cel mai mare. Integral: http://www.ziare.com
Lia Savonea, șefa CSM, ar putea fi revocată – surse Digi24 Asistăm la un conflict mocnit în interiorul sistemului judiciar din România. Mai mulți membri ai Consiliului Superior al Magistraturii pregătesc inițierea procedurii de înlocuire a actualului președinte al institutiei. Surse din rândul membrilor CSM au declarat pentru Digi24 că de-a lungul ultimelor luni s-au adunat nemulțumiri ale unora dintre ei legate de modul în care Lia Savonea organizează ședințele sau gestionează comunicarea CSM cu alte instituții. Șefa CSM a intrat în conflict și cu actualul ministru al justiției, Ana Birchall. Ministrul justiției i-a transmis sâmbătă o scrisoare președintei Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Lia Savonea, îi care îi reproșează acesteia maniera netransparentă în care a convocat plenul Consiliului de marți, solicitând explicații pentru „urgența” ședinței…..Conform legii, propunerea de revocare a președintelui Consiliului Superior al Magistraturii trebuie inițiată de cel puțin 7 membri, după care este supusă la vot în plen unde, pentru a fi validată, trebuie să obțină majoritatea simplă a voturilor. Integral: https://www.digi24.ro
Scrisoare deschisă adresată candidaților la presedinția României-webPR Stimați candidați la demnitatea de Președinte al României, Peste câteva zile va începe campania electorală pentru alegerile prezidențiale. Înainte să ne spuneți domniile voastre ce ofertă electorală ne-ați pregătit, noi, susținătorii și promotorii opțiunii România Europeană, atât ca cetățeni implicați ai acestei țări, cât și ca experți, ne-am gândit că este util unei dezbateri publice de calitate să punem în discuţie, să formulăm şi să vă comunicăm ce așteptăm de la viitorul mandat prezidențial. În acest sens, ne-am întrunit astăzi la Cluj, la invitația Asociației Inițiativa pentru Cultură Democratică Europeană (ICDE) și a Fundației Universității Babeș-Bolyai, la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, pentru a dezbate structurat și profesionist aceste așteptări. În doar câteva luni de la înființare, Inițiativa pentru Cultură Democratică Europeană și Fundația Universității Babeș-Bolyai au adus laolaltă zeci de intelectuali şi reprezentanţi activi ai societăţii civile, în mare parte profesori la cele mai mari universități ale Romaniei, dar și personalități marcante ale vieții publice românești, din diverse domenii de activitate. Ambele organizații promovează și susțin fără echivoc opțiunea culturală, educațională, intelectuală și politică România Europeană , susținătoare a consolidării valorilor și practicilor europene în țara noastră. Analizele pe care vi le propun experții noștri pleacă de la nevoia de a păstra în atenția publicului și a politicienilor un adevăr simplu: românii au șansa demnității 2 umane, libertății, democrației, egalității, a statului de drept și a respectării drepturilor omului la standardele garantate de Uniunea Europeană, numai datorită apartenenței la aceasta. Iată, așadar, doamnelor și domnilor candidați, ce așteaptă România Europeană de la Președintele Republicii, în mandatul 2019-2024. Probabil cea mai importantă datorie a Președintelui este de a fi factorul declanșator în acțiunea de reformă a statului . Creșterea performanței și credibilității instituțiilor statului român trebuie să fie prioritatea mandatului său. Beneficiind de legitimitatea pe care i-o conferă votul popular, președintele are datoria de a asigura permanent un climat de dialog constructiv care să implice toate forțele politice — ca reprezentante ale unui segment de electorat legitimate, la rândul lor, prin votul popular — precum și societatea civilă și alți actori relevanți din principalele sectoare profesionale din stat. Arhitectura instituțională de tip semiprezidențial conferă pârghiile necesare pentru asigurarea unui echilibru între puterile din stat, iar președintele are datoria de a se folosi de acestea în mod constructiv (sau cel mult corectiv, în cazul unor derapaje), nu conflictual. Președintele României este o instituție a contrastelor intenționate. Pe de o parte, se bucură de o largă legitimitate democratică, în urma alegerii directe de către cetățeni, pe de altă parte, însă, este limitat în exercitarea atribuțiilor sale de un design constituțional originar al cărui scop util a fost evitarea cu orice preț a concentrării puterii statale. După ianuarie 2017, guvernele care s-au succedat și majoritatea parlamentară au redus și mai mult prerogativele prezidențiale. Și totuși, un președinte eficient își păstrează încrederea cetățenilor și influențează, prin autoritatea sa politică și simbolică, decizia executivă și legislativă, fără să o impună. Pentru echilibrarea așteptărilor publice foarte mari la adresa Președintelui cu setul de atribuții și prerogative legale, guvernul și majoritatea parlamentară viitoare vor trebui să restabilească în anii următori demnitatea, locul și rolul Președintelui în procesul decizional. În ceea ce privește atribuțiile sale în zona justiției și a statului de drept, Președintele trebuie să fie principalul susținător al separației puterilor în stat. În justiție, el/ea ar trebui sa facă numiri și revocări din funcție ținând cont de opinia Consiliului Superior al Magistraturii. În planul politicii externe și de securitate, se recomandă elaborarea unei Concepții de politică externă a României pentru perioada 2019-2024″, la începutul mandatului prezidențial, care să statueze cadrul general, liniile directoare și prioritățile politicii externe a României pentru perioada menționată și în perspectivă. Integral: http://mobile.hotnews.ro
Zile în care Serviciul Vânzări-Cumpărări din Parlament lucrează 24 de ore din 24 Miercuri seara Opoziția a triumfat și a făcut knock-ut PSD. I-a dejucat acestuia mizerul plan vizând torpilarea prin mijloace cum nu se poate mai necinstite a moțiunii de cenzură. PSD a trebuit să constate pe propria piele, iar prin vocea d-lui Marcel Ciolacu chiar să admită eșecul a ceea ce s-a dovedit a fi un ineficient, precar plan al disperării. Concretizat prin dezolantele reacții similare celor ale candidatului la înec care se agață până și de ultimul pai doar-doar va mai putea să scape în vreun fel cu viață. Nimic mai jalnic, mai relevant pentru starea de dezastru în care a ajuns PSD după devastatoare experiență Dragnea, continuată cu degringoladă din lunile din urmă când în fruntea bucatelor a ajuns ahtiata de funcții, de putere, de bani Viorica Vasilica Dăncilă, nici ea cu mult mai brează ori mai onestă, decât detaliul că vârfurile pretinsei social-democrații românești l-au promovat la rangul de manager de proiect pe unul dintre cei mai detestați pesediști din România. Numitul Florin Iordache. Care nu a putut decât să constate că de data asta nu i-a mers. Și că nu a mers nici mega-escrocheria pesedistă. Mascată în discursul largo desolato, de precupeață dovedită de Administrația piețelor că fură la cântar a sus-menționatei doamne Dăncilă. Liderii Opoziției, în principal dl. Ludovic Orban, președintele PNL, nu au putut să își ascundă satisfacția pentru respectiva victorie. Satisfăcut s-a arătat până și dl. Călin Popescu-Tăriceanu care, într-o apariție televizată, s-a comportat de parcă nu ar fi fost complice, de la finele lui decembrie și până la sfârșitul lui mai 2019 cu banditul Dragnea Nicolae Liviu și o anumită vreme s-a manifestat cam în același fel și cu d-na Viorica Vasilica Dăncilă. Numai zâmbete a fost și dl. Victor Ponta care, ori de câte ori a zărit un microfon, l-a înșfăcat, acaparat spre a-și aroga meritele reușitei. De aici, cred, și primejdiile care trebuie luate în calcul. De aici necesitatea păstrării capului pe umeri. De aici obligația adevăratei Opoziții de a nu se lăsa păcălită și de a crede că lucrurile ar fi deja jucate. Și de a ține seama de faptul că până joia viitoare, atunci când ar trebui să fie votată moțiunea, se pot întâmpla multe. Răzgândiri, treceri dintr-o tabără în alta, reușite cumpărări de voturi și de conștiințe. Pare-se că PSD și doamna prim-ministru chiar au pus la punct un mercurial fiindcă, după cum bine știm, la PSD totul se vinde și se cumpără. Nu trebuie uitat nici faptul că unii dintre semnatarii moțiunii citite joia trecută într-o sală mai degrabă goală, semn clar că în privința apetitului pentru chiul reprezentanții Puterii și ai Opoziției sunt de o făptură și de-o seamă, pot deveni bolnavi închipuiți, că pot pleca pe neașteptate în inventate misiuni în străinătate, că se poate să lipsească pur și simplu. Nu mă îndoiesc că în toate zilele care urmează până când se va da votul pe moțiune se vor petrece negocieri și că se vor organiza cine mai mult sau mai puțin de taină. Că Serviciul Vânzări-cumpărări din Parlamentul României va lucra 24 de ore din 24. Sunt cum nu se poate mai convins că, în primul rând, pesediștii nu vor sta degeaba, că își vor juca șansa supraviețuirii până la capăt. Că unii dintre ei își negociază deja locul pe viitoarele liste electorale. Că s-ar putea să asistăm la dezertări spectaculoase. Degeaba nu va sta nici dl. Călin Popescu-Tăriceanu care e evident că nu se împacă cu statutul de viitor pensionar. Integral: http://www.contributors.ro
Presedintele Consiliului Concurentei, despre fuziunea dintre Hidroelectrica si CE Oltenia: O idee naiva care ne-ar putea crea probleme cu UE Fuziunea dintre Complexul Energetic Oltenia si Hidroelectrica cred ca e vazuta ca o solutie pentru a fi sustinuta activitatea CEO si mi se pare un pic naiva ideea ca daca nu pot sa subventionez o activitate, o companie, daca o amestec cu alta atunci o sa pot, a declarat, pentru Agerpres, presedintele Consiliului Concurentei, Bogdan Chiritoiu. “E greu sa comentez ceva ce e doar o declaratie. Nu am vazut nicio hartie, nu am vazut niciun proiect. Ce mi se pare clar sa spunem, serios, este ca trebuie sa gasim o solutie ca Oltenia sa functioneze pe termen mediu, deci intr-un numar de ani in care economia noastra va avea nevoie de energia produsa de Oltenia prin arderea carbunelui, deci n-avem alternativa la asa ceva si trebuie sa gasim o solutie ca acest lucru sa fie posibil. (…) Cred ca sunt solutii, putem gasi o solutie sa subventionam activitatea CEO in perioada asta. Fuziunea cu Hidroelectrica cred ca e vazuta – cred, nu stiu – e vazuta ca o solutie sa sustinem activitatea CEO. Daca apare o propunere pe hartie, oficiala, o vom analiza”, a spus Chiritoiu. El a explicat ca presiunea asupra Complexului Energetic Oltenia vine in buna masura din faptul ca taxele de poluare cresc in Uniunea Europeana, iar certificatele de emisie au un pret in crestere, pentru ca tinta UE este sa se reduca poluarea, iar “asta face poluarea mai scumpa”…. “Unde as vedea ingrijorari: 1 – cota foarte mare de piata, deci unim nr. 1 si nr. 2 in productia de energie electrica in Romania, deci asta poate sa faca piata noastra mai putin concurentiala, mai scumpa si 2 – mi se pare cumva naiva ideea ca daca nu pot sa subventionez o activitate, o companie, daca amestec o companie cu alta atunci o sa pot. Aceleasi dificultati le am in finantarea legala a unei firme sau a unei activitati economice, fie ca este ea o firma de sine statatoare, fie ca este combinata cu alta. Deci, aici mi se pare o anumita naivitate sa credem ca daca amestecam dintr-odata nu se mai prinde lumea ca de fapt subventionam carbunele, ca il amestecam cu alta companie. Daca activitatea de carbune e nerentabila si e tinuta in viata cu bani, deci prin subventii, deci bani veniti din alta parte, tot ajutor de stat la fel de ilegal e si daca o tinem separata si daca le combinam”, a sustinut Bogdan Chiritoiu. Intrebat daca Romania ar putea avea probleme cu Comisia Europeana in cazul in care ar apela la aceasta procedura, Chiritoiu a raspuns: “Da, da”. Integral: http://www.ziare.com
Ne laudam la NATO ca dam 2% din PIB pentru Aparare. Care sunt cifrele reale Intrat in ultimul trimestru al anului 2019, Guvernul Romaniei ar trebui sa depuna eforturi deosebite pentru a respecta angajamentul de 2% cheltuieli anuale pentru Aparare asumat in fata NATO. Bugetul Apararii in 2019 este de 18,2 miliarde de lei, cu posibilitatea incheierii de credite de angajament pana la concuremta sumei de 30,3 miliarde de lei. Pana la data de 31 august, MApN a cheltuit jumatate din bugetul alocat, insa plata facturilor de achizitie tehnica militara are o valoare totala de numai 2,4 miliarde de lei – cam 10% din cei 2% alocati teoretic Apararii. Potrivit estimarilor NATO, Romania a ratat in 2017 si in 2018 tinta de 2% cheltuieli pentru Aparare…. In cursul anului 2019, MApN a semnat un singur contract de achizitie (pentru rachete antitanc care sa echipeze elicopterele Puma SOCAT). Restul programelor de achizitie sunt mult intarziate, exceptia notabila constituind-o derularea programelor Patriot si HIMARS. Fortele Navale sunt cele mai afectate de intarzierea programelor de inzestrare. Achizitia corvetelor multifunctionale, de exemplu, a fost afectata de dispute juridice pe marginea organizarii licitatiei. Contractul-cadru de desemenare a castigatorului programului de achizitie (lansat in 2017) nu este inca semnat. Deschis ca procedura in iunie 2018, programul de achizitie a sistemului de aparare de coasta nu este nici acum finalizat, chiar daca exista o oferta admisa a celor de la MBDA. Integral: http://www.business24.ro
Batjocura PSD din Sănătate – rezidenții, acești iobagi ai Sistemului Spitale noi, nu avem. Spitale mai curate, nu avem. Românii încă mor cu zilele în spitalele noastre, cam 120.000 pe an (Eurostat, decese ce puteau fi prevenite). Zilele aceste am asistat la încă o batjocură a Guvernului Dăncilă, de data aceasta la adresa tinerilor medici absolvenți, fără niciun venit din luna iunie, care ar fi trebuit să susțină concursul de rezidențiat și să își înceapă activitatea în ianuarie 2019. Ne aflăm în situația incertă de a nu știi sigur dacă acesta va putea fi organizat, sau când. Suntem pe cale să pierdem o generație întreagă de absolvenți, sătui de acest sistem politizat și de palmele primite deja. Ministerul Sănătății nu a scos nicio vorbă până astăzi și probabil nici nu ar fi scos dacă nu aș fi declarat public zilele trecute că examenul e în pericolul de a nu putea fi susținut. Asociațiile de studenți din medicină s-au sesizat și ele apoi și au cerut un răspuns oficial de la Minister. Ceea ce a urmat, pe data de 4 Octombrie, în conferința de presă susținută de doamna Ministru Sorina Pintea a fost o palmă dată tinerilor medici care trăiesc cu stres-ul zilei de mâine, cu anxietatea pregătirii pentru examenul vieții lor și cu incertitudinea față de posibilitatea derulării acestui examen. Doamna Ministru Sorina Pintea a declarat că amână examenul până în 8 decembrie, față de data de 17 noiembrie la care era programat inițial. Dânsa mai aruncă vina și pe Iohannis, spunând că blocajul a apărut din cauza faptului că nu a acționat. Ca sa fie foarte clar, declarațiile cu privire la examenul de rezidențiat sunt o rușine cum nu am mai văzut demult din partea unui „înalt demnitar”. Doamna Ministru amână concursul cu o lună, la presiune și în ultimul moment, dar nu are cadru legal să îl organizeze nici in decembrie! Mai mult, se folosește de această situație dificilă pentru a face un joc politic ieftin. Batjocorește peste 5400 de tineri medici și aruncă vina pe Iohannis cum că acesta nu ar fi numit încă un interimar la Educație, de unde blocajul. E nevoie de un ministru la Educație pentru a putea semna ordinul comun al MEN și MS care reglementează cifra de școlarizare (locurile și posturile disponibile) iar acum nu există, pentru că interimatul ministrului anterior a expirat în 18 septembrie. Manipularea aici e evidentă. Conform Constituției, Klaus Iohannis nu mai poate numi un al doilea interimar. Deci, ar fi trebuit propus un ministru plin, iar pentru asta, conform CCR, trebuie ca Guvernul Dăncilă să primească un vot de incredere în Parlament – lucru de care Veorica Dăncila a fugit. Mai mult, lucrăm cu două scenarii. Fie nu se știa de situație, ceea ce reprezintă un caz de incompetență crasă. Fie se știa. Și atunci ne întrebăm: de ce nu s-a emis ordinul până în 18 septembrie cand a expirat interimatul la Educație? Vă raspund eu – pentru a avea PSD temă de scandal și de manipulare, fără să le pese de soarta noastră, a tinerilor medici. Aș vrea să nu iau în calcul scenariul ticălos prin care în fiecare an se întârzie acest ordin pentru a vedea ce „pile” își iau licența în toamnă și nu în vară, totul pentru a pregăti apoi câteva posturi călduțe direct din rezidențiat pentru cei „aleși”. Plebea, în schimb, trebuie să sclăvească între 4-7 ani și majoritatea nu primesc post nici la finalizarea rezidențiatului. Mai mult, nu există cadru legal pentru organizarea examenului nici în 8 decembrie. De ce? Pentru că tot e nevoie de un Ministru al Educației – și nu poate fi numit un al doilea interimar. Integral: http://www.contributors.ro
Cultivă plante pe hârtie și fac practică pe tractoare de muzeu. Pe mâinile cui rămâne agricultura din România? Vrem specialişti în agricultură însă îi şcolim fără manuale şi cu utilaje din perioada comunistă. De ani de zile liceele agricole se află într-un declin accentuat. Copiii au ajuns să înveţe despre cum se face agricultură stând doar într-o sală de clasă şi nu pe câmp aşa cum ar trebui. Fermierii spun că nu găsesc forţă de muncă, iar puţinii absolvenţi care le calcă pragul iau contact cu noile tehnologii din agricultură abia atunci.„Îi condamnăm la incultură tehnică pentru că acum, a păstra grapa cu colţi reglabili ca să i-o arăţi – şi în practică nu o găseşti – şi vezi combina, care are nouă metri lăţime de lucru, el în primul rând se şi sperie de ea, zice ce-i cu asta aici când eu la şcoală am învăţat cu totul altceva”, spune Petre Daea, ministrul agriculturii. Cum e absolventul de liceu agricol în România? Precum celebrul personaj Moromete care spune „aşa ceva nu există” când vede pentru prima dată o girafă. Plante cultivate pe hârtie În 1990, existau 200 de licee agricole. Acum au mai rămas doar 58, multe în stare jalnică. Baza materială aproape că lipseşte cu desăvârşire, viitorii specialişti în agricultură ajungând să înveţe cum se plantează şi se recoltează grâul, porumbul sau floarea soarelui doar scriind cu un pix pe o foaie.„În marea majoritate a liceelor agricole nu mai există ferme didactice, adică elevii învaţă agricultura cum am învăţa înotul în sala de clasă, fără apă. E foarte important, defiinţându-se aceste ferme didactice, elevii să aibă acces la agricultura performantă”, spune Crenguţa Bărbosu, senior project manager la World Vision România. Unele licee nu au nici măcar o palmă de pământ unde elevii să poată studia, practic, procesul agricol. Cât despre utilaje, ori sunt mai vechi de 30 de ani, ori nu există. Integral: https://www.digi24.ro
Satul romanesc, un izvor nesecat de idei de afaceri. #Interviu cu Daniela Mariscu despre Antreprenoresti In ritmul actual de migratie, in 40 de ani satul romanesc va disparea, daca nu facem ceva pentru a-i motiva pe tinerii ramasi inca acasa sa-si dezvolte o mica afacere profitand de potentialul pe care mediul rural il are. Oamenii de afaceri din Romania au sesizat acest potential si, sub indrumarea Danielei Mariscu, au pus umar la umar si au creat comunitatea “Antreprenoresti – Adopta un sat”. Astfel, au batut la pas satele Romaniei, au ales localitatile cu conducatori deschisi si au demarat un proiect ce schimba deja vietile locuitorilor. Tinerii au invatat sa organizeze festivaluri, sa atraga turisti si sa vanda excursii experientiale, precum: o zi la stana, urcat pe munte cu ghid local, vizitarea poienilor cu bujori in perioada specifica, cazare in gospodarii traditionale si multe alte idei pornind de la resursele pe care le au. Fiecare idee contribuie, astfel, la prosperitatea comunitatii si ii determina pe tineri sa mai stea macar un an in satul lor, unde au vazut ca se poate face, totusi, ceva. Daniela Mariscu, fondatoarea Aquatiqa Experience si liderul proiectului Antreprenoresti, vorbeste intr-un interviu acordat Business24 despre toate aceste visuri ce pot deveni realitate cu putina implicare din parea fiecaruia dintre noi. …Summitul din 2017 al organizatiei Romanian Business Leaders (RBL) a fost punctul de plecare al acestui demers voluntar al unui grup de oameni de afaceri, printre care si eu, care au reactionat la ideea ca, in ritmul actual de migratie, in 40 de ani satul romanesc va disparea…. Am anulat din start ideea sa dam noi bani, pentru ca distorsiona principiul programului si anume acela ca sustinem dezvoltarea comunitatii prin valorificarea resurselor proprii. Ce aducem in comunitate concret este deschiderea perspectivelor atat pentru tineri cat si pentru antreprenorii locali sau pentru cei care intentioneaza sa intreprinda o activitate pe cont propriu. Tinerii au beneficiat de atentia noastra cu precadere pentru ca prin receptivitatea lor putem genera impact mai facil. Drept dovada, programe de tip “antreneaza antreprenorul din tine” sau “vreau sa fiu antreprenor”, mentoring pentru cei care desfasoara deja activitati antreprenoriale s-au bucurat de implicarea lor. Cine sunt oamenii care le vor oferi ajutor tinerilor antreprenori? Echipa de actiune Antreprenoresti este formata din oameni cu experienta antreprenoriala care participa voluntar la actiuni. Important de stiut e ca oricine isi doreste poate contribui cu expertiza sa, cu timp si cu bani la programele Antreprenoresti si, ca in orice program voluntar, avem nevoie de cat mai mult sprijin. Contactati-ne direct pe retelele de comunicare online sau prin site-ul www.antreprenoresti.ro. Impactul programului este unul greu cuantificabil insa conectarea comunitatii din mediul rural cu acela urban este un beneficiu ce poate fi usor sesizat, prezent in cazul ambelor parti. Integral: http://www.business24.ro
Lanțulalimentar: Brânzeturile fine, dar și alte alimente din Uniunea Europeană, suprataxate cu 25% de administrația Trump/ Câtă brânză din România a ajuns anul trecut pe piața americană Decizia de suprataxare a unei game largi de mărfuri, printre care se află și numeroase produse alimentare, din țările comunitare ar putea fi aplicată începând cu 18 octombrie și reprezintă un răspuns pe care administrația Trump îl dă autorităților europene care au subvenționat compania aviatică Airbus, măsură care, consideră autoritățile americane, au afectat afacerile companiei Boeing, transmite lanțulalimentar.ro Organizația Mondială a Comerțului a autorizat deja guvernul american să suprataxeze importurile europene cu 7,5 miliarde de dolari anual. Suprataxarea unor mărfuri importate din țările europene este plasată de publicația eater.com în categoria războaielor comerciale permanente ale liderului de la Casa Albă. Printre alimentele suprataxate se află măslinele din Spania, vinurile din Franța, scotchul fabricat dintr-un singur malț și wiskeyul, napolitanele, brânzeturile, untul, uleiul de măsline, iaurtul și fructele conservate, provenind din toate țările comunitare…. Potrivit Observatorului European al Laptelui, România a exportat anul trecut în SUA, 409 tone de brânzeturi, mai mult decât Suedia ( 49 t ), Croația ( 24 t ) sau Ungaria ( 28 t ), dar mult mai puțin decât Italia ( 31. 495 t ), Franța ( 25.013 t ) sau Olanda ( 15.116 t ). În primele șase luni ale anului 2019, România a exportat în Statele Unite 351 t de brânzeturi. Statisticile europene arată că decizia de suprataxare a brânzeturilor vine pe fondul unei creșteri vertiginoase a exporturilor de brânzeturi europene către piața americană. Integral: https://www.g4media.ro
Proiect: PSD propune sa fie vanati cormoranii. Printre argumente – pasarile sunt prea inteligente si pestii stresati Mai multi parlamentari PSD au initiat un proiect de lege care va permite vanatoarea cormoranului mare, din cauza pericolului pe care il reprezinta pentru domeniul piscicol. Despre cormorani si impactul asupra pisciculturii a vorbit, intr-o maniera inedita, si ministrul Agriculturii Petre Daea, care a afirmat in Parlamentul European ca in Romania cormoranii fac baie in piscine, referindu-se la numarul mare al acestora. Conform Profit.ro, initiatorii arata ca directivele europene privind conservarea pasarilor salbatice au condus la “o exagerata crestere a populatiilor de cormorani in Romania, care au invadat zone din afara ariilor de crestere traditionale (Delta Dunarii si cursul Dunarii), ajungand in regiuni unde nu erau intalnite anterior”. De asemenea, conform expunerii de motive, desi impotriva lor au fost folosite plase, tunuri cu gaze sau radiofrecvente, laser, sperietori de ciori, au devenit ineficiente, pentru ca “aceste pasari, deosebit de inteligente, se obisnuiesc cu ele, se adapteaza si nu se mai sperie”. Initiatorii proiectului invoca si “instalarea stresului Ia pesti”, cu influenta negatuva asupra greutatii si implicit a productiei. Integral: http://www.ziare.com
Impostori! Tarabagiii din Obor pretind că sunt ţărani, dar nu vezi un Maserati în parcare Impostura în România a ajuns la un nivel fără precedent! Mii de cetăţeni care vând legume şi fructe în Obor susţin sus şi tare că sunt ţărani, însă de ani de zile n-a mai fost văzut un Maserati în parcarea pieţei, susţin clienţii nemulţumiţi. “Mi se pare lipsă de respect”, se plânge Coca Marcu, clientă a pieţei. “De ce să susţii că eşti ţăran când e clar că nu eşti? Cine a mai văzut ţăran fără Maserati? Pe cine cred oamenii ăştia că înşală? Şi mai ales, ce păzeşte OPC-ul?” “Maică, am Maserati-ul în service, să mă bată dumnezeu dacă te mint”, a comentat o femeie în vârstă care vinde gutui şi kiwano la marginea drumului. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Cine e Daniel Suciu, propus interimar la Justiție: actual șef la bugetului uriaș de la PNDL, ar fi primul ministru al Justiției fără studii de specialitate Daniel Suciu (PSD), actualul vicepremier și ministru al Dezvoltării și Administrației, a fost propus de premierul Viorica Dăncilă interimar la Justiție. Suciu (39 de ani) e absolventul secției de Științe Politice la Facultatea de Drept a Universității Lucian Blaga din Sibiu, și ar deveni primul ministru al Justiției fără o diplomă în studii juridice. În plan politic, Suciu este gestionarul unui dintre bugetele – cheie pentru PSD, cel al Dezvoltării, ministerul de unde pleacă miliarde de lei spre primari și baronii locali prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PNDL). Deputat de Bistrița în ultimele două mandate, Suciu a fost un aliat devotat al lui Liviu Dragnea, fiind propulsat de acesta în funcția de lider al Grupului parlamentar al PSD (februarie 2018) și apoi ministru în guvernul Dăncilă. El a fost promovat de Radu Moldovan, puternicul baron PSD de Bistrița. Înainte de a intra în politică, Suciu a fost ziarist. A fost șeful departamentului politic la Mesagerul de Bistrița-Năsăud și corespondent al Evenimentului Zilei. Integral:
Cine e Nicolae Hurduc, propus interimar la Educație: actualul ministru al Cercetării care nu crede în evoluționism, dar căruia i se pare credibil că oamenii ar veni din viitor Profesorul universitar de chimie Nicolae Hurduc (63 de ani) este noua propunere de ministru interimar la Educație, înaintată astăzi de premierul Viorica Dăncilă președintelui Klaus Iohannis. Cunoscut pentru controversatele sale declarații conform cărora oamenii vin din viitor, Hurduc nu s-a făcut remarcat prin nicio inițiativă în anul de când a preluat funcția de ministru al Cercetării. … Nicolae Hurduc este din 26 octombrie 2018 ministru al Cercetării în Guvernul Dăncilă. Comunitatea cercetătorilor români, reunită în asociația
De ce e Dan Barna în defensivă și USR în convulsii interne. Cele două momente decisive, plus factorul Nicușor Dan …. Multe dintre aceste probleme pentru candidatul USR la prezidențiale, venit pe o platformă anti-sistem, sunt provocate de două decizii interne. E vorba despre organizarea congresului USR pentru alegerea noii conduceri înainte de alegerile prezidențiale și declanșarea competiției interne pentru alegerile locale. Ambele au dus la ceea ce însuși Dan Barna numește ” o atmosferă electorală inerțială”. Adică o interminabilă luptă intestină între gruparea sa și grupările opozante (mai multe facțiuni unite conjunctural: susținătorii lui Nicușor Dan, adepții unei ideologii de stânga, plus cei care pur și simplu nu sunt de acord cu programul lui Barna). Organizarea congresului pentru alegerea conducerii USR înaintea alegerilor prezidențiale pare acum o eroare tactică. După ce a fost desemnat candidatul partidului pentru Cotroceni, Dan Barna a vrut să-și securizeze mandatul de președinte al USR, astfel încât să nu depindă de rezultatul prezidențialelor și să mențină ”aripa liberală” la conducerea partidului. Desigur că a fost și o problemă de calendar, pentru că mandatul lui Barna se încheia în octombrie și trebuia aleasă atunci o nouă conducere. Dar poate că o decizie mai înțeleaptă ar fi fost organizarea alegerilor interne din USR după cele prezidențiale, tocmai pentru a preveni radicalizarea taberelor interne și intrarea într-o logică de confruntare intestină. Sunt convins că partidul putea găsi o soluție de tranziție până după prezidențiale, iar câștigul ar fi fost net: partidul ar fi fost mult mai unit în spatele lui Barna în campania electorală și nu ar mai fi apărut nesfârșitul șir de contestări interne. A doua decizie tactică generatoare de probleme e declanșarea competiției interne pentru candidații la alegerile locale din 2020. Sigur că și aici e o problemă de calendar, mai e puțin până atunci, dar toată lumea știa că la București va apărea problema Nicușor Dan. Fondatorul USR vrea să candideze la Primăria Capitalei ca independent susținut de partidele de opoziție și în USR se știa că vrea să intre în competiția internă. Nicușor Dan e acuzat apăsat de comportament lipsit de fair-play de mulți lideri USR, dar realitatea e că partidul e iar scindat pe această temă, fix în precampania electorală pentru prezidențiale. Și acest moment, previzibil de altfel, putea fi amânat până după prezidențiale, pentru a nu greva campania candidatului Dan Barna. Paradoxul e că, în aceste două situații, principala calitate a USR în comparație cu restul partidelor devine o vulnerabilitate. Democrația internă din USR, la cote inimaginabile pentru PSD ori PNL, face ca un moment electoral intern să producă tensiuni mai puternice și de durată mai lungă. Dacă în PSD ori PNL dezbaterile interne se închid după luarea unei decizii finale și partidul se aliniază cuminte în spatele liderului, în USR – partid animat de oameni vii, mulți tineri cu energie și idei – dezbaterile nu se opresc atât de rapid. La democrația internă se adaugă și comportamentul la limita corectitudinii în unele momente din partea lui Cosette Chichirău, contracandidata lui Barna la șefia partidului și una dintre exponentele aripii de stânga din partid. În ceea ce-l privește pe candidatul Dan Barna și prestația lui, el nu a reușit încă să facă agenda dezbaterilor pentru prezidențiale, nu a dat tonul pe marile subiecte, nu a produs știri imposibil de ignorat de mass-media, oricât de ostile i-ar fi. Strategia lui de comunicare până acum e de non-agresiunea la adresa principalului contracandidat în termeni de atragere a electoratului, Klaus Iohannis. Integral:
Fosta consiliera a lui Dragnea, angajata fictiv la Aeroporturi Bucuresti, primise gratuit un autoturism de lux Cristina Elena Neamtu, fosta consiliera a lui Liviu Dragnea, trimisa in judecata de DNA pentru ca a fost angajata fictiv timp de 9 luni la Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti a primit in folosinta gratuita in aceasta perioada un autoturism de serviciu marca Subaru Forester. Astfel, fosta consiliera a beneficiat si de decontarea in mod nejustificat a contravalorii transportului la si de la locul de munca. De altfel, in cele 56 de minute in care a venit la munca efectiv, in perioada de proba, Neamtu s-ar fi ocupat doar de decontarea transportului. Detaliile sunt din rechizitoriul DNA, prin care Cristina Elena Neamtu a fost trimisa in judecata pentru complicitate la abuz in serviciu si fals intelectual. In acelasi dosar, doi fosti directori generali ai Companiei Nationale “Aeroporturi Bucuresti” (CNAB) SA, Sorinel Ciobanu si Liviu Radu, au fost trimisi in judecata de procurori DNA. CNAB administreaza cele doua aeroporturi principale ale Romaniei: Aeroportul International Henri Coanda si Aeroportul International Aurel Vlaicu…. In realitate, in aceasta perioada femeia a fost prezenta la sediul CNAB SA doar 56 de minute, insa nu pentru a-si indeplini sarcinile de serviciu, ci pentru a depune bonurile de combustibil necesare decontarii transportului la si de la locul de munca si pentru a semna condica de prezenta. La finalul perioadei de proba, sefii CNAB au redactat un raport prin care a fost propusa continuarea activitatii lui Neamtu in functia de referent de specialitate avand in vedere “ca si-a indeplinit cu seriozitate sarcinile de serviciu atribuite si a manifestat o buna disponibilitate in relatiile de serviciu cu colegii”. Integral:
DNA: Doi fosti consilieri generali au luat spaga pentru un PUZ care permitea construirea unui supermarket in nordul Capitalei Fostul deputat PNL si fost lider de grup al PNL in Consiliul General al Municipiului Bucuresti (CGMB), Cornel Pieptea, a fost pus sub acuzare vineri de procurorii DNA pentru trafic de influenta. Politicianul este acuzat ca ar fi primit 15.000 de euro in sediul CGMB si alti 150.000 de lei pentru a-si exercita influenta in vederea aprobarii unui proiect de hotarare privind Planul de Urbanism Zonal (PUZ) ce privea construirea unui supermarket pe un teren situat in zona Soseaua Bucuresti-Ploiesti. In acelasi caz, procurorii DNA au mai pus-o sub acuzare pe Manuela Violeta Popescu, consilier general si presedinte al Comisiei de Urbanism si Amenajarea Teritoriului de pe langa Primaria Capitalei, pentru complicitate la trafic de influenta, dar si pe administratorul unei societati comerciale, potrivit unui comunicat DNA, remis vineri Ziare.com. “In perioada 2012-2013, inculpatul Pieptea Cornel, in calitatea mentionata mai sus, a pretins si primit prin intermediul inculpatei Popescu Manuela Violeta, de la administratorul unei societati comerciale, sumele de 15.000 euro (remisi in sediul Consiliului General al Municipiului Bucuresti) si 150.000 lei, pentru a-si exercita influenta asupra consilierilor din cadrul CGMB, in vederea aprobarii unui proiect de hotarare privind Planul de Urbanism Zonal (PUZ) ce privea construirea unui supermarket pe un teren situat in zona Sos. Bucuresti-Ploiesti,” acuza DNA. Potrivit sursei citate, banii ar fi fost remisi in doua transe inainte si dupa aprobarea hotararii ce privea PUZ-ul respectiv (18 decembrie 2012). Cornel Pieptea a fost deputat in Parlamentul Romaniei in legislatura 2008-2012. Dupa anul 2012 a fost ales in Consiliul General al Municipiului Bucuresti, unde a fost liderul grupului consilierilor partidului sau si a fost si viceprimar al Capitalei. Integral:
Fiscul se pregătește să recruteze mii de tineri fără concurs. Unii ar putea primi arme Pe fondul unei crize acute de personal, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală ar urma să recruteze, fără examen, aproape 3.000 de tineri. Reprezentanţii instituţiei vor să-i selecteze,în funcţie de nota obţinută la examenul de licenţă. ″Este un lucru bun″, susţin liderii de sindicat, ″dar este ilegal să se facă în absenţa unui concurs″. Din cei peste 23.000 de angajaţi pe care-i are ANAF la nivel naţional, peste 2.500 ar urma să iasă la pensie anul acesta sau anul viitor. În aceste condiţii este nevoie de înlocuitori. Aceştia vor fi selectaţi pe baza “notei finale a examenului de absolvire, în funcţie de notele obținute la disciplinele de specialitate și după un interviu…. Adrian Benta, consultat fiscal: “Unele facultăţi de profil nu mai dau admitere şi dacă nu exista nici la facultate o competiție, rezultatele sunt înșelătoare. Ar trebui să ţinem cont că în zona de inspecţii e nevoie de oameni cu o specialitate foarte bună, care nu e asigurată într-o facultate cu profil economic.” Pe de altă parte, să lucrezi în cadrul unei instituţii ANAF nu e deloc simplu. Pe lângă cunoştinţele vaste în ceea ce priveşte legislaţia, un inspector ANAF, de exemplu, în anumite situaţii, în controalele efectuate pe teren, deţine asupra sa armă de foc şi alte mijloace de autoapărare şi conduce o maşină cu sistem special de intervenţie rapidă. Integral:
Cum riscă statul român să ajungă să trăiască de azi pe mâine România va da anul viitor pe pensii și pe salarii aproape toți banii pe care îi colectează din impozite și taxe. O situație nesustenabilă pe termen lung, care ar urma să fie rezolvată, cel mai probabil, doar după trecerea alegerilor. „În 2019, salariile reprezintă 12% din PIB, iar cheltuielile cu asistența socială împreună cu pensiile sunt în jur de 11% din PIB. Dar acestea din urmă vor crește puternic anul viitor și vor ajunge la 14%-15% din PIB”, explică Ionuț Dumitru, economist-șef al Raiffeisen Bank și fost șef al Consiliului Fiscal…. În aceste condiții, aproape tot ceea ce încasează statul român din taxe și impozite va fi direcționat către pensii și salarii. Dacă în 2020 lucrurile sunt încă la limită, fiindcă pensiile și salariile reprezintă cumulat 23% din PIB, în timp ce gradul de colectare este de 26%, majorarea cu 40% a pensiilor începând cu luna septembrie 2020 va pune probleme mari bugetului. Dacă acest calendar al majorărilor rămâne nemodificat, atunci decontarea se va face în 2021, când se va resimți pentru tot anul impactul creșterii pensiilor. Economistul-șef al Raiffeisen atrage atenția că, deja, salariile sunt la un nivel foarte înalt, în acest moment, reprezentând 12% din PIB, versus o medie europeană de 10% din PIB, în condițiile în care România are venituri din taxe și impozite mult mai mici: de doar 26% din PIB, în timp ce media europeană este de 40% din PIB…. Astfel, în opinia sa, o soluție ar putea fi mărirea nivelului taxelor. Acest lucru ar duce însă la scăderea creșterii economice deoarece „taxe mai mari, într-o țară care are oricum un nivel de taxare al muncii mare, duce rapid la scăderea nivelului de trai al oamenilor, cu un impact mai mare mai ales pentru oamenii care au venituri mici”. O altă soluție ar fi creșterea gradului de colectare. „În teorie sună bine, dar practica ne omoară. Nu s-a reușit acest lucru, de 30 de ani”. Acest proces ar fi oricum unul de durată, care ar însemna, mai întâi reformarea și digitalizarea ANAF. Integral:
Guvernul a aplicat o teorie economică greșită (Wage-Led-Growth). Cezar Boțel a evaluat strategia: Literatura oferă argumente teoretice și empirice suficient de convingătoare pentru
ELCEN a dat in judecata Primaria Capitalei pentru a recupera datoria RADET de 3,8 miliarde lei ELCEN a dat in judecata Primaria Capitalei pentru a recupera datoria RADET de 3,8 miliarde de lei. Societatea spune ca PMB nu a platit subventiile catre RADET, fapt ce a condus la acumularea de datorii ale RADET fata de ELCEN, compania care produce agentul termic si il livreaza catre RADET. Sierra Quadrant, administratorul judiciar al ELCEN, a anuntat, vineri, ca la Tribunalul Bucuresti a fost inregistrata cererea de atragere a raspunderii patrimoniale a Primariei Municipiului Bucuresti (PMB), prin care se solicita ca instanta sa dispuna obligarea PMB la plata creantei RADET catre ELCEN in cuantum de 3,83 miliarde de lei. “In acest context, reamintim faptul ca PMB avea posibilitatea de a achita doar 1,1 miliarde de lei (suma rezultata in urma raportului de reevaluare a creantei, intocmit de un evaluator independent), adica la valoarea de piata a creantei estimata in cazul vanzarii fortate catre un potential cumparator”, se arata intr-un comunicat. Administratorul considera ca PMB este principalul vinovat atat pentru situatia RADET, cat si pentru sumele restante acumulate de aceasta. “Doamna Gabriela Firea a avut sansa de a intra in istorie. Daca ar fi avut cel mai mic interes pentru cetateni si pentru Capitala, putea rezolva inca de anul trecut problema termoficarii in Bucuresti. A avut la dispozitie multiple variante, insa a ales sa nu faca nimic. Integral:
Doua asociatii de magistrati contesta modificarile pe care Lia Savonea le cere la legea ANI, dupa ce s-a aflat ca institutia ii verifica averea Asociatiile “Forumul Judecatorilor din Romania” si “Initiativa pentru Justitie” cer demisia presedintelui CSM, Lia Savonea, si solicita CSM sa publice rapid propunerile de modificari la legea ANI, care ar face mai dificila verificarea averii magistratilor. Comunicatul remis joi de cele doua asociatii vine in contextul in care sefa CSM, Lia Savonea, a inaintat Comisiei Juridice a Senatului o propunere de modificare a Legii 176/2010 privind integritatea in exercitarea functiilor si demnitatilor publice si completarea legii de functionare a ANI. Initial, informatia a aparut pe surse, dar a fost confirmata ulterior de un comunicat de presa al Consiliului Superior al Magistraturii. Cele doua asociatii de magistrati sustin ca nu a existat o consultare publica referitoare la aceste modificari si acuza caracterul “secret” al acestor propuneri trimise de Savonea in numele CSM, dar care nu apar pe site-ul institutiei. “Conform informatiilor publicate in presa, confirmate de un comunicat emis de presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, la data de 01.10.2019, incepand cu data de 9 mai 2019, CSM ar fi ‘initiat o lucrare avand acest obiect, finalizata la data de 3 iulie 2019, in cadrul Comisiei nr.1 – comuna Legislatie si cooperare interinstitutionala, dupa o ampla consultare a tuturor instantelor si parchetelor’. Precizam ca suntem total straini de o atare ‘ampla consultare’, membrii asociatiilor noastre neprimind o astfel de solicitare, nefiind organizate adunari generale ale instantelor sau parchetelor pentru dezbaterea necesitatii unor astfel de modificari legislative, in conditiile in care Consiliul Superior al Magistraturii nici nu dispune de initiativa legislativa”, precizeaza cele doua organizatii. Cele doua asociatii sustin ca “ampla consultare” despre care se vorbeste in comunicatul CSM putea fi realizata doar in adunarile generale ale judecatorilor, dar nu s-a intamplat asa. “Potrivit art. 51 din Legea nr. 304/2004, republicata, privind organizarea judiciara, adunarile generale ale judecatorilor (si similar si cele ale procurorilor): ‘c) dezbat probleme de drept; d) analizeaza proiecte de acte normative, la solicitarea ministrului justitiei sau a Consiliului Superior al Magistraturii; e) formuleaza puncte de vedere la solicitarea Plenului sau, dupa caz, a sectiilor Consiliului Superior al Magistraturii;’ Prin urmare, singurul cadru in care a fi putut fi realizata cu deplina legitimitate ‘ampla consultare’ a magistratilor era prin adunarile generale ale instantelor si parchetelor, fapt care a lipsit cu desavarsire in perioada de referinta mai-iulie 2019. Posibilele puncte de vedere emise de unii presedinti de instante (curti de apel si tribunale) nu reprezinta o proba a unei consultari ample a sistemului judiciar, ci opinii individuale”, subliniaza sursa citata. Integral:
DOCUMENT Ana Birchall o acuză pe Lia Savonea de “imixtiune gravă şi inacceptabilă” în activitatea Guvernului
Presa franceza scrie ca Laura Codruta Kovesi e o veste buna pentru Europa: O incoruptibila, la Bruxelles “Acest magistrat roman va fi seful Parchetului European. O personalitate incontestabila”, incepe jurnalistul Pierre Haski un editorial din revista franceza
Cum a devenit Romania o veriga slaba in UE si ce putea sa faca presedintele Iohannis pentru a se evita “cazul Plumb”
După treizeci de ani: Ceauşescu, întemeietorul Ambiţia lui Nicolae Ceauşescu a fost una cosmogonică: revoluţionar profesionist şi comunist impenitent, visul său a fost cel de a da naştere naţiunii socialiste şi României care avea să îi fie casă. Ambiţia lui Nicolae Ceauşescu a fost una de demiurg: visul său a fost acela de a sta alături, prin energie şi posteritate, cu domnitorii pe care îi mutila, stângace, pictura delirantă a tablourilor de partid. Ambiţia lui Nicolae Ceauşescu a fost aceea de întemeietor: visul său a fost acela de a grava în corpul simbolic al românilor cuvintele şi himerele sale. Iar această ambiţie, doar în aparenţă nesăbuită, i-a fost îndeplinită de destin . Comunismul românesc, ivit din trauma ocupaţiei sovietice şi din criminalitatea dejistă, a avut în ceauşism momentul său de înflorire şi de maximă expansiune. Ca nici un alt conducător din istoria noastră contemporană, Nicolae Ceauşescu a creat un stat, un popor şi o societate: de la cultură la instituţii şi nostalgia colectivă, nimic din România lăsată în urmă de el, în decembrie 1989, nu poate fi separat de spectrul său. Prin vigoarea cu care a distrus şi prin furia cu care a edificat, Nicolae Ceauşescu este, între-adevăr, Întemeietorul, Prometeul care a eliberat energiile din care s-a hrănit România socialistă. Acolo unde cei treizeci de ani au fost mai îngăduitori cu zidirile sale, umbra sa se întinde, peste lumea pe care a imaginat-o, grandios. Oraşele RSR sunt marcate de atingerea sa. Bulevardele străjuite de blocurile astăzi delabrate, la ale căror parteruri magazinele de amanet evocă pauperizarea şi promiscuitatea înfipte în trupul comunităţii, aceste bulevarde ridicate peste memoria comunitară şi peste amintirea iubirii demolate, aceste bulevarde interşanjabile şi gigantice, aceste bulevarde ce unesc monumentalitatea stalinistă şi hidosul nord- coreean, aceste bulevarde ce duc spre fabricile – laboratoare ale viitorului, aceste bulevarde sunt patria în care a locuit omul nou, constructor devotat şi conştient al societăţii socialiste multilateral dezvoltate. 
Circul Guvernului PSD nu mai conteaza la Bruxelles ..…In tot acest context usor tensionat la Bruxelles, unde grupul nou condus de Dacian Ciolos a modificat raportul de forte, spargand blocada populari/socialisti, ceea ce face mai dificil drumul spre acorduri politice, si vedem zilele acestea cum lucrurile se ajusteaza, Guvernul Romaniei a ales sa faca circ. Nu a facut inca o propunere ferma de candidat pentru portofoliul alocat Romaniei, din contra, a pus pe agenda doua nume care ar putea fi interpretate la Bruxelles drept o atitudine de fronda, asa cum a fost perceput si
USR va avea regulament pentru sustinerea candidatilor independenti, precum Nicusor Dan, la alegeri Biroul National al USR a decis in sedinta de miercuri ca este necesar un regulament pentru sustinerea candidatilor independenti la alegeri, ceea ce va permite unui candidat precum Nicusor Dan sa propuna partidului sa il sprijine in alegerile pentru Primaria Capitalei. “Biroul National al USR a decis in sedinta de miercuri ca este necesar un regulament pentru sustinerea candidatilor independenti la alegeri. In prezent, Statutul USR are doar prevederi legate de alegerea candidatilor partidului dintre membrii USR. In lipsa unui asemenea regulament, deciziile filialelor locale de a sustine candidati care nu sunt membri USR ar putea fi deschise contestarilor din punct de vedere statutar si legal”, anunta USR. Biroul National a decis convocarea Comitetului Politic pentru data de 30 noiembrie pentru discutarea acestui regulament. Comitetul Politic al USR este singurul organism statutar care poate aproba regulamentele de alegeri si care poate decide asupra aliantelor si asocierilor politice si electorale. “Ca urmare a adoptarii acestui regulament, Nicusor Dan, de exemplu, va putea propune USR sa-l sprijine ca independent la alegerile pentru Primaria Bucuresti, iar USR va putea decide in mod statutar daca ii ofera sustinere”, precizeaza ccomunicatul USR. Nicusor Dan a anuntat in 25 septembrie ca 73% dintre membrii USR Bucuresti considera ca este potrivit ca el sa participe la cursa interna pentru desemnarea candidatului la Primaria Capitalei. “Rezultatul consultarii interne din cadrul USR Bucuresti ma onoreaza si ma obliga. 73% dintre membrii care au votat considera potrivit sa particip la competitia interna, prin care sa fiu desemnat drept candidatul USR pentru Primaria Capitalei. Prin votul in favoarea intrarii mele in cursa ca independent, membrii USR Bucuresti respecta principiile fondatoare ale unui partid altfel, care promoveaza competenta si competitia. Integral:
FOTOGALERIE
Procurorul Felix Banila a demisionat de la sefia DIICOT UPDATE Iohannis a semnat decretul
Câte cazuri de mutilare a siguranței tale vor mai urma? Relaxarea previzibilității sistemului judiciar și stresul românului în pericol constant
Ministrul Justiției: Infracțiunile de viol, răpire sau trafic de persoane trebuie să fie imprescriptibile Ministrul Justiției, Ana Birchall, spune că, din punctul său de vedere, infracțiunile de viol, răpire sau trafic de persoane ar trebui să fie imprescriptibile și a făcut un apel să îi fie trimise propuneri pentru o eventuală modificare legislativă în acest sens.”Eu consider că asemenea infracțiuni ar trebui să fie imprescriptibile (infracțiunile grave – n.r.). Nu vreau să pară că voi impune eu această soluție de modificare legislativă, este o părere a mea.
LIVE Scandal in Parlament pe tema motiunii de cenzura. Va ramane votul in weekend cum vrea PSD?
Exclusiv
USR cere audierea in Parlament a candidatului propus pentru functia de comisar european Deputatul USR Iulian Bulai a solicitat, miercuri, in plenul Camerei Deputatilor, audierea in Parlament a candidatului propus pentru functia de comisar european. “In fata cetatenilor va cer cu fermitate sa va reuniti in Birourile permanente sa cereti intrunirea celor doua comisii de la Camera si de la Senat (comisiile pentru afaceri europene – n.r.) pentru a audia aceasta persoana pentru a nu ne face de ras a doua oara in fata europenilor. (…) Sa nu mai repetam aceeasi greseala, sa audiem acum ca sa nu ne facem de ras dupa, ca invers nu merge”, a spus Bulai. Vicepresedintele Camerei Deputatilor, social-democratul Florin Iordache, a aratat ca in lege nu se precizeaza ca audierea din Parlamentul Romaniei a candidatului propus pentru functia de comisar european sa aiba loc inainte de audierea din comisia de specialitate a Parlamentului European. “Daca cititi in lege spune ca va fi audiat (candidatul pentru functia de comisar european – n.r.), dar audierea nu spune ca va fi inainte de audierea din comisia de specialitate in Parlamentul European”, a explicat Iordache. Comitetul Executiv National al PSD a decis marti ca
Cu mult mai important decat un comisar. Criza de autoritate Atata poate PSD –
Companiile Gabrielei Firea ajung iar la Tribunal USR Bucuresti a anuntat, miercuri, ca a depus la Tribunalul Bucuresti actiunea de anulare a hotararilor de confirmare a infiintarii companiilor municipale, incluzand exceptii de neconstitutionalitate in parte si in tot pe Codul Administrativ. Amintim ca pe 31 iulie Consiliul General al Capitalei a aprobat, in sedinta, un numar de 20 de proiecte care prevad
SedLex îl acuză pe Dragoș Anastasiu de lipsă acută de cunoaștere: Abia așteptăm să vedem cum o să dea afară 100.000 de profesori și 150.000 de angajați din sistemul sănătății Alianța SedLex a avut o reacție foarte dură la adresa lui Dragoș Anastasiu, președintele Camerei de Comerț Româno-Germane, care a spus marți seara că un Guvern cu prim-ministru tehnocrat va ajunge la putere în 2020 în România, care inițial va lua măsura disponibilizării a 400.000 de bugetari, iar ulterior se va lua decizia renunțării la cota unică de impozitare. SedLex spune că sunt declarații “ale unor oameni nepregătiți, care pot ajunge în funcții publice pe criterii politice, nu fac decât să slăbească autoritatea statului”.Reacția SedLex: “Referitor la declarațiile belicoase ale reprezentantului Camerei de Comerț Româno- Germane, domnul Dragoș Anastasiu, facem următoarele precizări:– dintr-o lipsă acută de cunoaștere (prostie chiar) majoritatea celor care fac referire la sistemul bugetar se gândesc la administrația publică. – sistemul bugetar este compus din sistemul de ordine publică și siguranță națională, sistemul de învățământ, sistemul sănătății, sistemul administrației publice.- administrația publică reprezintă un număr de 125.000 de posturi ocupate, din care 76.000 în administrația locală, iar diferența până la 125.000 în administrația publică centrală. În consecință, toți cei care se referă la sistemul bugetar habar nu au despre ce vorbesc și fac declarații doar pentru simplul fapt că ”dau bine la public”. Abia așteptăm să vedem cum o să reușească domnul Dragoș Anastasiu să dea afară 100.000 de profesori, 150.000 de angajați din sistemul sănătății, 70.000 din sistemul de ordine publică și siguranță națională și 80.000 de funcționari. Toate aceste declarații ale unor oameni nepregătiți, care pot ajunge în funcții publice pe criterii politice, nu fac decât să slăbească autoritatea statului, înmulțirea faptelor de evaziune fiscală, infracțiunilor, să vulnerabilizeze sistemul de ordine publică și siguranță națională, sistemul sănătății și sistemul de învățământ din România. Integral:
Lucian Croitoru îl contrazice pe Dragoș Anastasiu: În toate intervențiile mele am arătat că impozitarea progresivă nu este soluție pentru nicio problemă economică a României Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR, spune că nu susține introducerea impozitării progresive, contrazicându-l pe Dragoș Anastasiu, președintele Camerei de Comerț Româno-Germane. “De unde o fi rezultat că eu susțin introducerea impozitării progresive? În toate intervențiile mele am arătat că impozitarea progresivă nu este soluție pentru nicio problemă economică a României”, a scris Lucian Croitoru pe contul său de Facebook. Anastasiu a spus marți seara că “toată Banca Națională”, inclusiv Lucian Croitoru, ar fi de acord cu introducerea cotei progresive . “Toată Banca Naţională, Florin Georgescu, Croitoru, toată lumea la BNR e cu cota progresivă, dar în rest dintre politicieni nimeni nu are curaj, cu excepţia lui Ponta, dar toată lumea o are în minte, vă spun din discuţiile cu ei, nu din altceva”, a declarat Anastasiu. Acesta a mai spus că un Guvern cu prim-ministru tehnocrat va ajunge la putere în 2020 în România, care inițial va lua măsura disponibilizării a 400.000 de bugetari, iar ulterior se va lua decizia renunțării la cota unică de impozitare și adoptarea impozitării progresive.Integral:
In loc sa construiasca autostrazi, CNAIR isi face publicitate din bani publici. Inca 63.000 de lei pentru fimele lui Bogdan Chireac Cu toate ca nu poate inaugura, in acest an, decat a 9-a parte dintre autostrazile promise, Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) considera ca merita sa isi promoveze “proiectele si activitatea” platind inca 63.000 de lei catre firmele lui Bogdan Chireac. CNAIR s-a angajat, inca din decembrie 2018 sa plateasca firmelor din DC Media Group – fondate de Bogdan Chireac – suma de 43.000 de lei in schimbul intocmirii unei strategii de comunicare si a difuzarii unor materiale de promovare. Purtatorul de cuvant al CNAIR, Alin Serbanescu, a declarat anterior pentru Ziare.com ca
Stricarea de cuvinte şi facerea de bine a naţiunii ….Toate cuvintele din înşiruirea pe care o alcătuieşte acuzaţia domnului Marga sunt nevinovate, pentru elucubraţiile, matrapazlîcurile, lipsa de profesionalitate, de bun simţ, ca să nu mai zic de cultură, a celor care au avut în mînă, la noi, deciziile privind aşa zisa implementare a programelor de reforme ce trebuiau să dea substanţă Cartei de la Bologna. Toate aceste cuvinte au în spate o idee cît se poate de utilă, ba chiar necesară dar care, poate de la înălţimea filosofică a preocupărilor domnului Marga, devine invizibilă: nevoia de criterii măsurabile (cît de cît!) pentru activităţile şi organizarea programelor universitare la nivel european. Adică, din orice universitate, fie ea de la Ciolpani sau de la Oxford. Nu de alta, dar ca să le putem compara, pe baza aceloraşi criterii şi, ulterior, să putem face mai bine, mîine, ceea ce nu am reuşit, astăzi. Ce este rău în faptul că performanţa universităţilor include, ca unul dintre multiplele criterii, rata de acces ocupaţional-profesională în rîndul absolvenţilor?
Bărbaţi însărcinaţi la Curtea Constituţională Ce urmează pare de domeniul fantasticului, dar vă asigur că este adevărat. Ocupată cu campania pentru alegerile prezidenţiale, presa a trecut cu vederea grozăvia. Politicienilor oricum nu le pasă. Iar publicul este oricum resemnat. Dar s-a întâmplat. Săptămâna trecută, Curtea Constituţională a declarat neconstituţională o prevedere din Codul Penal care le permite femeilor să amâne executarea pedepsei dacă au în întreţinere un copil mai mic de un an ori sunt însărcinate. Motivul? Prevederea ar fi “discriminatorie” faţă de bărbaţi. Nici nu ştii de unde să începi… Care erau bărbaţii care plângeau prin arestul Poliţiei că au copii mici în întreţinere? Cui foloseşte o asemenea decizie? Ce înseamnă, în cazul unui bărbat, “în întreţinere”? (Plata pensiei alimentare se califică? Dar dacă femeia a fost violată?). Marea problemă este alta. Să examinăm sensul prevederii declarate neconstituţională. Nu era un drept pe care infractorii îl aveau în general. (Da, vorbim de infractori, pentru că asta sunt indivizii condamnaţi la închisoare). Era un favor făcut unui grup foarte restrâns. Femeile însărcinate şi cele cu copii mici. În înţelepciunea sa, legislatorul de altădată s-a gândit că aceste femei trebuie să beneficieze de o anumită clemenţă. De ce? Pentru că dacă o femeie însărcinată ar fi trimisă imediat în penitenciar, atunci ea ar duce sarcina după gratii şi ar trebui să nască acolo. Iar asta ar fi prea mult. Şi pentru mamă, dar mai ales pentru copil. Nu asta e intenţia pedepsei penale. Iar femeile cu “copii (sugari) în întreţinere” au fost scutite tot din acest motiv, pur umanitar. O femeie care a născut are o legătură cu totul specială cu copilul, pe care un bărbat nu are cum să o aibă. De aceea este lăsată să îl îngrijească un an. Este un privilegiu datorat doar consideraţiei speciale pe care o avem pentru femeile care urmea-ză să nască (sau abia au născut) şi pentru cele cu copii atât de mici încât trebuie alăptaţi la sân.
Cum il lauda Tudorel Toader pe Banila, atunci cand l-a propus sef la DIICOT Fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader, a tinut in urma cu un an un discurs laudativ la adresa procurorului Felix Banila, in momentul in care magistratul trebuia sa sustina interviul in fata membrilor Consiliului Superior al Magistraturii, pentru a fi numit la sefia DIICOT. Aprecierile lui Tudorel Toader au durat aproximativ 30 de minute, perioada in care fostul ministru al Justitiei a explicat de ce l-a ales pe Banila pentru aceasta functie. Asta desi magistratul nu lucrase nicio zi la DIICOT in intreaga cariera de 21 de ani….Interviul lui Felix Banila in fata membrilor CSM a avut loc pe 5 iunie 2018, iar Tudorel Toader l-a laudat repetat pe procuror si a criticat voalat activitatea fostului procuror-sef DIICOT, Daniel Horodniceanu. Anterior acestei proceduri, Felix Banila participase la un interviu sustinut in fata unei comisii formate din Tudorel Toader si alti patru secretari de stat din Ministerul Justitiei. Interventia lui Tudorel Toader,
Surse: După o întâlnire de o oră și jumătate cu ministrul Justiției, șeful DIICOT ar urma să își prezinte demisia Ministrul Justiției, Ana Birchall, a avut marți o întrevedere de o oră și jumătate cu Felix Bănilă, discuție care ar avea drept consecință prezentarea demisiei din funcția de procuror șef al DIICOT, au declarat surse oficiale pentru Digi24.ro. Discuția între cei doi, susțin sursele citate, ar fi fost aprinsă, Ana Birchall reproșându-i lui Bănilă modul defectuos în care a gestionat cazul Caracal și faptul că după discuția avută cu el vinerea trecută, nu a ținut seama de reproșurile primite. Felix Bănilă a plecat la CSM de la sediul ministerului Justiției, așteptându-se să anunțe apoi public decizia pe care o va lua.
ncă un exemplu de ”Așa nu!”. Contribuția lui Iohannis la decredibilizarea DIICOT: l-a numit pe Bănilă în ciuda opoziției procurorilor și a prestației lamentabile din CSM ….. Dar mai există un exemplu de ”Așa nu!”, care a contribuit masiv la decredibilizarea instituției. Președintele Klaus Iohannis l-a numit în iunie 2018 pe Felix Bănilă șef la DIICOT în ciuda opoziției masive a procurorilor din această instituție. Pe data de 18 iunie, adunarea Generală a DIICOT a votat cu 154 de voturi ”pentru”, 47 ”împotrivă” şi 17 voturi anulate un document prin care i-a cerut preşedintelui să nu-l numească pe Bănilă. (Detalii
Dosarul Ferma Baneasa: De ce au fost condamnati milionarul Truica si Paul Al Romaniei, iar miliardarul Steinmetz a fost achitat Milionarul Remus Truica (49 de ani), este bine integrat in societate si a desfasurat afaceri pe teritorul Romaniei, fara sa fi fost condamnat anterior pentru astfel de fapte, asa ca in cazul lui se impune aplicarea unor pedepse orientate spre minimul special prevazut de lege. Acestea sunt o parte dintre motivele pentru care Curtea de Apel Brasov l-a condamnat pe Remus Truica la o pedeapsa totala de 4 ani de inchisoare in dosarul retrocedarii ilegale a Fermei Baneasa si a padurii Snagov, caz cu un prejudiciu de peste 135 de milioane de euro. Remus Truica a fost sef de cabinet al premierului Adrian Nastase si detine la Snagov cel mai mare si mai luxos domeniu privat din jurul Capitalei. In 2010, relatia cu vestita cantareata franceza Patricia Kaas l-a adus in prim-planul presei mondene. In “dosarul Ferma Baneasa”, milionarul a fost gasit vinovat de trafic de influenta si spalare de bani. In acelasi timp, instanta l-a achitat pe Truica pentru o alta infractiune de spalare de bani si pentru complicitate la abuz in serviciu si a constatat ca infractiunea de dare de mita s-a prescris.Instanta a mai dispus confiscarea speciala de la Remus Truica a mai multor terenuri din Snagov in suprafata totala de aproximativ 141.000 de metri patrati. Este un caz in care sunt implicati avocati de top, afaceristi sau consultanti politici – miliardarul Benyamin “Beny” Steinmetz, consultantul politic Tal Silberstein, asa-zisul print Paul Al Romaniei, avocatul Robert Rosu sau afaceristul Dan Andronic….”Pe de alta parte, la individualizarea pedepsei instanta va tine cont si de faptul ca inculpatul Al Romaniei Paul Philippe avea dreptul la retrocedarea bunurilor respective, astfel incat demersul inculpatului Truica Remus nu a urmarit determinarea functionarilor publici sa comita niste fapte nelegale, ci influentarea acestora in sensul adoptarii unor decizii conforme cu legea in vigoare la momentul respectiv, dar pentru care s-au intampinat dificultati prin opozitia unor persoane care erau convinse ca inculpatul Al Romaniei Paul Philippe nu ar fi avut dreptul la retrocedarea acestor bunuri”, mai motiveaza instanta….Printul Paul Al Romaniei a primit 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru cumparare de influenta. Magistratii au mai confiscat de la acesta suma de 4 milioane de euro. Integral:
Cultura nationala a furtului ……Daca in aceste ultime trei decenii, populatii straine si dusmane ar fi bombardat periodic unele regiuni ale tarii, ele nu ar fi aratat azi atat de prapadite. Numai ca in acesti treizeci de ani, Romania a fost pradata de cei mai mari dusmani ai ei, de cei mai inversunati pradatori pe care i-ar fi putut cunoaste: propriii ei cetateni. Romanii s-au napustit cu o barbarie greu de imaginat asupra propriei lor tari ca s-o puna la pamant, sa nu ramana caramida pe caramida din ce construisera tot ei inainte, sa distruga holde, livezi, vii, fabrici, sere, irigatii – orice putea sa fie distrus. Si au fost cu totii bucurosi ca duc ceva acasa, doar pentru ei: unii o usa de la CAP sau cativa pomi smulsi, iar altii uzine, paduri intregi, conturi ale tarii, rezerve strategice si active. Dupa ce termini de urmarit un episod din exceptionala serie
România: statul ce trebuie reconstruit
Instanța supremă critică proiectul de impozitare a pensiilor speciale: Nu corespunde unor minime exigențe în materia procedurii de modificare a legilor Conducerea Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ) se declară îngrijorată de modul în care a fost adoptat proiectul de modificare a Codul fiscal care vizează impozitarea pensiilor speciale și spune că lipsa studiilor de impact și a consultărilor reale cu categoriile vizate nu corespund unor minime exigențe în materia procedurii de modificare a legilor. Înalta Curte de Casație și Justiție arată, într-un comunicat de presă semnat de noul președinte al instanței, Corina Corbu, că în ședința de luni Colegiul de conducere “și-a manifestat îngrijorarea” față de procedura de adoptare a propunerii legislative pentru modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. Lipsa unor consultări reale a tuturor categoriilor de destinatari ale căror drepturi sunt vizate în mod direct, contextul și urgența cu care se derulează procedura legislativă și lipsa unor studii de impact asupra efectelor generate de adoptarea proiectului nu corespund unor minime exigențe în materia procedurii de modificare a legilor, spune ICCJ. Conducerea instanței supreme arată, de asemenea, că susținerea proiectului de lege exclusiv prin prisma unor argumente de natură preponderent financiar-bugetară, potrivit materialelor supuse dezbaterii publice, duce la “soluții legislative conjuncturale, care nu au în vedere toate implicațiile pe termen lung ale unor modificări de substanță aduse drepturilor vizate de proiectul legislativ”. Integral:
Nicusor Dan a dat in judecata Primaria Capitalei pentru proiectul privind amenajarea parcului Cismigiu Nicusor Dan a anuntat, marti, ca a dat in judecata Primaria Capitalei pentru 
Alianta USR PLUS ii cere presedintelui sa cheme la consultari partidele cu mandate in PE pentru a propune un nou comisar Delegatia USR-PLUS in Parlamentul European cere sefului statului sa convoace de urgenta la consultari partidele cu mandate in Legislativul european pentru a propune un nou comisar, dupa respingerea candidaturii Rovanei Plumb. “Delegatia USR-PLUS in Parlamentul European a spus de la inceput ca Rovana Plumb nu este calificata sa ocupe functia de comisar european si ca va vota impotriva. Cerem presedintelui Romaniei sa convoace de urgenta partidele reprezentate in Parlamentul European pentru a iesi din acest impas in care a bagat tara premierul Dancila. Astazi, Comisia Juridica din PE a reconfirmat decizia prin care candidata doamnei Viorica Dancila a fost respinsa pentru conflict de interese”, se arata intr-un comunicat al Aliantei USR-PLUS transmis luni. Copresedintele delegatiei Aliantei USR-PLUS in Parlamentul European Cristian Ghinea sustine ca Rovana Plumb “nu avea ce sa caute in Comisia Europeana”. “Europa respinge orice incercare a PSD de a exporta coruptie, cumetrii de partid si prietenii in functii publice ale Uniunii. Fara vreo competenta reala si in vadit conflict de interese, doamna Plumb nu avea ce sa caute in Comisia Europeana”, a declarat Ghinea, citat in comunicat. Si Dragos Tudorache, celalalt copresedinte al delegatiei USR-PLUS in PE, a criticat-o pe Viorica Dancila, sustinand ca “si-a pierdut credibilitatea si legitimitatea sa mai propuna ceva”. Integral:
Sponsorii partidelor, mascați în împrumuturi. Vosganian: „Banii au trecut prin mine ca apa prin țeavă” ….La alegerile europarlamentare din luna mai, fiecare candidat a putut veni la partid cu contribuții private, pentru finanțarea campaniei electorale, în limită maximă de 1,56 milioane de lei (aproximativ 330.000 de euro), adică 750 de salarii minime brute de 2.080 de lei. Conform legii, banii erau depuși într-un cont special, iar după alegeri, dacă toate actele erau în regulă și cheltuielile electorale justificate cu documente, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) le-a decontat sumele respective. Practic, campania electorală este subvenționată de stat, din banii contribuabililor, în limita unui plafon maxim și a unei condiții esențiale: partidul sau candidatul independent să obțină cel puțin 3% din voturi, pentru a-și primi banii înapoi.…. Deputatul ALDE Varujan Vosganian a fost cel mai mare contributor privat al ALDE în campania electorală pentru Parlamentul European, deși se afla abia pe locul 5 pe lista de candidați. El a venit cu 852.000 de lei la partid (circa 180.000 de euro), însă
De ce a dat CCR unda verde candidaturii lui Catarama: BEC trebuia sa faca verificari suplimentare in cazul semnaturilor Biroul Electoral Central (BEC) trebuia sa faca si alte verificari, chiar prin sondaj, cu privire la identitatea persoanelor care figureaza pe listele de sustinatori ai lui Viorel Catarama, inainte de a respinge candidatura acestuia la Presedintia Romaniei, arata CCR in motivarea deciziei de a da unda verde candidaturii afaceristului. Curtea mai spune ca decizia BEC de respingere a fost luata in baza unei simple aprecieri a aspectului unor semnaturi, despre care se spune ca ar fi fost falsificate, dar BEC nu poate proba acest lucru, in absenta altor verificari si elemente obiective. Acestea sunt o parte dintre motivele pentru care CCR a admis contestatia formulata de Viorel Catarama contra deciziei BEC. Asa ca CCR a decis inregistrarea de catre BEC a candidaturii si semnului electoral ale lui Catarama la alegerile din luna noiembrie. Faptul ca BEC a facut plangere penala la Parchetul General cu intarziere de cateva zile dupa ce a respins candidatura lui Viorel Catarama, a fost in favoarea candidatului la Presedintie. Asta pentru ca CCR nu a stiut de existenta acestei plangeri penale, potrivit motivarii. BEC a respins candidatura lui Catarama dupa ce a constatat ca un numar de 94.170 de semnaturi, din totalul de 230.341 prezentate de acesta, ar prezenta “elemente de similitudine evidente”. Astfel, afaceristul ar fi avut mult sub cele 200.000 de semnaturi necesare sustinerii candidaturii. Potrivit CCR, constatarea s-a efectuat exclusiv pe verificarea “efectuata de Biroul Electoral Central, cu sprijinul aparatului tehnic auxiliar al acestuia“. Aparatul tehnic de lucru al Biroului Electoral Central este compus din “personal de specialitate din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, al Autoritatii Electorale Permanente si al Institutului National de Statistica.” Integral:
Culise. Cele mai scandaloase falsuri în semnăturile pentru Cotroceni: un angajat BEC a găsit pe liste rude decedate …. Mai mulţi candidaţi la alegerile prezidenţiale, în special cei care nu au în spate partide puternice, au depus semnături false la Biroul Electoral Central (BEC). Legea impune o cifră enormă: 200.000 de semnături de susţinere pentru candidatura la preşedinţie. Unii dintre membrii BEC au dezvăluit pentru „Adevărul“, cu condiţia anonimatului, cele mai grosolane falsuri în acte. „Fiecare listă de semnături a fost asumată de un reprezentant al candidatului. Practic, acea persoană s-a angajat că semnăturile sunt adevărate. Numai că, în unele cazuri, chiar şi persoanele care au atestat veridicitatea listelor de semnături erau ele însele fictive. Spre exemplu, unul dintre colegii de la BEC care verificau semnături a fost şocat să vadă că el însuşi apărea ca girant al unei astfel de liste pentru unul dintre candidaţi. Evident, el nu strânsese nicio semnătură, nu semnase nicio listă în realitate, pentru că e caz penal. Nici măcar nu fusese contactat de vreun candidat să strângă semnături. Însă există o mafie a bazelor de date şi te poţi trezi că ai semnat pentru un candidat sau că ţi-ai asumat semnăturile în numele lui, aşa cum i s-a întâmplat colegului“, susţin sursele citate. Nu a fost singurul exmplu scandalos. „Un alt coleg şi-a găsit toată familia pe listele unui candidat. A sunat la fiecare rudă, dar nu semnase nimeni. De altfel, candidatul în cauză a avut aproape jumătate din semnături false. Printre rudele colegului care, chipurile, semnaseră, era chiar şi un unchi decedat. Vă daţi seama cum e să verifici listele unui candidat la prezidenţiale şi să-ţi găseşti rude moarte? Cum vă explicaţi că unii oameni complet necunoscuţi, fără partide care să-i susţină, reuşesc să strângă în câteva zile peste 200.000 de semnături? E imposibil. Cei mai mult xerozează liste de semntăuri, inventează date personale sau, cei mai înstăriţi, cumpără baze de date“, susţine unul dintre memebrii BEC pentru „Adevărul“. Cum se falsifică semnături? „Cele mai multe sunt xeroxate, dar le depistăm rapid, pentru că foaia e netedă-netedă pe spate: nu e nicio urmă de pix sau de stilou. E diferenţă vizibilă între foile semnate cu adevărat, unde rămâne urma de pix, şi foile xeroxate, care arată impecabil. În afară de xeroxuri, mai primim şi multe tabele unde figurează persoane diferite, dar semnătura e identică“, susţin sursele citate….. „Chiar dacă legea va impune, spre exemplu, doar 10.000 sau 20.000 de semnături, BEC tot nu va avea competenţa legală de a le verifica, pentru că nu e instanţă. Deci pot apărea în continuare falsuri”, susţine avocatul Elenina Nicuţ pentru Adevărul. Aşadar, chiar dacă BEC va descoperi semnături false printre cele 20.000, CCR tot va fi de partea candidaţilor care au trişat şi le va accepta candidatura. De ce? „Pentru că falsul în înscrisuri poate fi certificat doar de o instanţă, nu de BEC, care e un organism electoral temporar, cu componenţă politică. BEC nu poate avea rol de instanţă“, explică avocatul Elenina Nicuţ. Integral:
Fostul premier Petre Roman, infrangere la CEDO in procesul deschis Romaniei Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a respins procesul deschis de fostul premier al Romaniei, Petre Roman, care se plangea ca i-au fost incalcate mai multe drepturi pe durata procedurii administrative demarate de ANI, care au dus la pierderea mandatului de deputat in 2015. “Declara cererea ca fiind inadmisibila,” este decizia CEDO. Curtea Europeana a mai respins ca inadmisibile si alte 7 cereri similare facute de functionari sau alesi locali care se plangeau de anchetele ANI deschise impotriva lor, printre acestia fiind si Ovidiu Miculescu, fost director general al Societatii Romane de Radiodifuziune…. In martie 2014, ANI a anuntat ca Petre Roman se afla in stare de incompatibilitate incepand cu data de 20 decembrie 2012, intrucat detinea, simultan, functia de deputat si calitatea de persoana fizica autorizata. Fostul premier al Romaniei putea contesta acest raport ANI in 6 luni, dar a facut acest lucru la o instanta gresita, Tribunalul Bucuresti, in loc de Curtea de Apel Bucuresti. Raportul a ramas definitiv, asa ca ANI a solicitat revocarea din functie a parlamentarului. Drept urmare, pe 9 februarie 2015, plenul Camerei Deputatilor a luat act de incetarea mandatului deputatului Petre Roman…..Plenul Camerei Deputatilor a votat in septembrie 2016 ca Petre Roman isi poate relua mandatul de deputat intrerupt in februarie 2015 pe motiv de incompatibilitate, si ar urma sa primeasca si indemnizatiile restante, in valoare de peste 90.000 lei. Integral:
Avem dreptul la încălzire. Asumați-vă răspunderea!
Șomajul în rândul tinerilor de sub 24 de ani depășește 16%, adică de cinci ori mai mare decât rata șomajului. Vezi care ar putea fi o parte din motive În luna august 2019, rata şomajului a coborât la 3,8% în august, nivel la care fusese și în urmă cu două luni, potrivit datelor transmise luni de Statistică. Potrivit INS, numărul şomerilor (în vârstă de 15-74 ani) din luna august a anului 2019 a fost de 343.000 persoane, cei mai mulți fiind bărbați. Din păcate, rata șomajului în rândul tinerilor (15-24 ani) rămâne la peste 16%, după ce din septembrie 2018 coborâse sub acest prag. Dintre tinerii care nu‐și mai continuă studiile, majoritatea (61,3%) nu au resurse și nu cred că pot ı̂mbina studiile cu munca, aceștia spunând că au trebuit/au vrut să muncească, să se ı̂ntrețină invocând motive economice (nu au avut resurse, bani), aproape un sfert (23,4%) au picat examenele, iar 5,9% spun că le este suficientă atâta școală, se arată
Vreau să rămân în România, dar ce să fac dacă nu-mi găsesc de lucru aici? Mai degrabă mă sună pentru un interviu o firmă din afară, decât cineva de aici, am avut doar trei interviuri în şase luni. Companiile din ţară se plâng că nu găsesc oameni, dar nu vor să angajeze pe cineva cu experienţă. Dacă nu ai cunoştinţe mai sus, nu te angajează nimeni … “Toate companiile se plâng că e criză de personal, că nu găsesc oameni, dar haideţi să vă spun cum stau lucrurile pe piaţa de recrutare: Am o experienţă de mai mult de zece ani în industria financiară, dar de şase luni tot trimit CV-uri, multe dintre ele rămân nedeschise, iar în şase luni am fost chemată la interviu doar de trei ori. Mergeam la mai multe interviuri acum 15 ani, când abia terminasem facultatea şi nu aveam nicio experienţă. Când reuşeşti să mergi la un interviu, senzaţia pe care o ai este că acea discuţie este de formă, că postul este dat, dar cei de la HR trebuie să îndeplinească o formalitate. Dacă nu cunoşti pe cineva mai sus într-o companie, nu ai nicio şansă să prinzi un post pe măsura experienţei tale. Am făcut un curs de IT pe banii mei în speranţa că mă va ajuta, dar nu s-a întâmplat acest lucru. Văzând piaţa de recrutare din România, am aplicat prin LinkedIn la câteva posturi din Germania, să văd ce feedback am. Şi, surpriză, am fost contactată imediat, am avut interviuri telefonice în engleză – pentru că nu mi-au cerut să ştiu germană -, dar nu am mers mai departe pentru că nu vreau să plec din ţară, cel puţin acum.“ Poate este un caz izolat, dar în piaţa de recrutare din România companiile care se plâng de lipsă de personal caută mai mult joburi de entry-level la salariile minime. Pentru poziţiile de middle sau de top management nu ai nicio şansă prin trimitere de CV-uri, pentru că acolo joburile sunt date prin cunoşţinţe şi relaţii, prin firmele de recrutare care mai mult au de vândut un om decât de a găsi cel mai bun om pentru postul respectiv. Pentru poziţiile superioare care implică şi salarii mai mari trebuie să ştii pe cineva care să te recomande. … Dincolo de cei tineri, fără şcoală, fără Bac, care pleacă la lucru în Anglia, Germania, Italia, Spania în construcţii, restaurante, hoteluri sau ca şoferi, auzim tot mai mult de oameni, de familii între 30 şi 40 de ani care decid să plece din România deşi au joburi rezonabile aici, au case, merg în city-breakuri, în Grecia sau în Turcia vara, şi care nu trăiesc de la salariu la altul. Pentru ei România nu mai este o opţiune gândindu-se la educaţia pe care o primesc copiii, la infrastructura de transport sau medicală, la administraţia publică sau ce văd la televizor, când liderii politici deschid gura. La acest lucru se adaugă ce se întâmplă în companiile private, unde organigramele sunt închise, unde posibilităţile de promovare sunt limitate, iar opţiunile să pleci la o altă companie nu sunt atât de viabile decât dacă te caută ei.Integral:
Analiza Suddeutsche Zeitung: Cine se teme de numirea lui Kovesi la sefia Parchetului European Numirea Laurei Codruta Kovesi la sefia Parchetului European este o veste proasta pentru escrocii si politicienii corupti din Europa, titreaza publicatia germana Suddeutsche Zeitung. Jurnalistii puncteaza ca Kovesi a dus o lupta neinfricata impotria abuzurilor din Romania, in perioada 2013-2018, cand a condus DNA, iar Guvernul roman a incercat mai multe stratageme sa opreasca numirea sa, inclusiv interdictii de calatorie, interdictii de a discuta cu jurnalistii sau calomnia. Aceste tactici ale social-democratilor de la Bucuresti, care sunt criticate de Comisia Europeana si de experti deoarece erodeaza statul de drept, au esuat lamentabil.
Cum recuperăm onoarea României după respingerea Rovanei Plumb? (Op-ed de Dragoș Tudorache) …. La nivel european această nominalizare făcută de Guvernul României a arătat slăbiciune și o nesocotire a valorilor fundamentale, în special cele legate de integritate în funcția publică. A mai arătat și că Guvernul Dăncilă a ratat șansa să demonstreze că s-a deconectat de imaginea PSD-ului condus de Dragnea în care suspiciunile de corupție erau o virtute. În Europa ”virtutea” PSD s-a transformat într-o palmă politică de proporții primită de guvernarea Dăncilă. Susținerea „necondiționată” a premierului Dăncilă pentru doamna Plumb, chiar și după votul negativ din comisia juridică a PE, este un alt semn că nivelul de înțelegere al mecanismelor și standardelor Uniunii este zero. Și e o încăpățânare de neînțeles. Nu în ultimul rând această respingere, la pachet cu refuzarea candidatului Ungariei, arată că Europa s-a schimbat în bine, că noii europarlamentari au înțeles mesajul alegătorilor europeni care au spus clar: v-am dat un mandat de reînnoire a Europei și suntem atenți la tot ce faceți și pe cine votați. Amintesc doar că Renew Europe, grupul din care Alianța USR PLUS face parte, are un cuvânt decisiv de spus în respectarea acestor cerințe de la alegători și președinta comisiei JURI este o colegă de la noi din grup. Nu mai putem aștepta o nouă nominalizare care să vină din partea Guvernului României. Am văzut unde s-a ajuns cu menținerea unui candidat cu probleme în ciuda tuturor avertismentelor pe care noi le-am dat, dar pe care și doamna Dăncilă le-a primit de la cel mai înalt nivel european. Ce ar trebui să urmeze? Ieșirea rapidă din această situație care a vulnerabilizat țara trebuie să vină dintr-un dialog între președintele Iohannis și partidele care au obținut mandate la alegerile europene din 26 mai. Președintele nu mai poate sta pe margine, trebuie să intervină în această situație jenantă în care ne-a adus Guvernul Dăncilă și să repună țara în linie cu valorile europene așa cum prevede mandatul său constituțional. De aceea, cerem președintelui României să convoace o consultare cu partidele care au obținut mandate de europarlamentar după alegerile din 26 mai pentru a decide împreună asupra profilului cel mai potrivit pentru a ocupa funcția de comisar european din partea României. Este o responsabilitate pe care o avem toți cei aleși în 26 mai și este, de altfel, un mandat dat de votul cetățenilor. Integral:
Presedintele Iohannis a permis colonizarea statului de catre PSD. Singura sansa: Eliminarea monopolului PSD asupra comunitatilor locale. Este capabila Opozitia?
Statul sa le plateasca magistratilor ratele la casa – proiect de lege depus in procedura de urgent Senatorul PNL Marcel Vela a depus, la Senat, un proiect legislativ care prevede decontarea sumei alocate magistratilor si personalului asimiliat a ratei platite pentru achizitionarea unei locuinte, in cazul in care acestia nu primesc locuinte de serviciu. In prezent, statul deconteaza plata chiriei in cazul magistratilor care nu primesc locuinte de serviciu. Proiectul lui Vela ia in calcul situatia in care magistratii care stau in chirie isi cumpara o locuinta printr-un credit bancar, iar statul in loc sa deconteze chiria, ar deconta o parte din ratele bancare.
Calamitatea de la DIICOT. Toader, CSM si Iohannis Nu este vorba despre o lipsa de incredere in INML, ci datorita faptului ca o astfel de procedura de acreditare a unei noi metode este de durata, iar cooperarea dintre noi si autoritatile din SUA permit o astfel de cooperare“. Exact asa cum arata si suna aceasta fraza rostita de seful DIICOT Felix Banila este si ancheta DIICOT in cazul Caracal: o suma de aberatii, incompetente si necompetente culminand cu circul fara precedent creat cand a fost
„Traim cu totii intr-o imensa minciuna sociala”. Fost ambasador, despre „bufonii” care candideaza la Presedintie: Peia, Banu, Ivan si Cumpanasu Ciprian Mihali, fost ambasador al Romaniei, director pentru Europa de Vest al Agentiei Universitare a Francofoniei, cu sediul in Bruxelles, critica dur acceptarea a numeroase candidaturi la Presedintia Romaniei desi acestea sunt insotite de semnaturi false. „Una din primele misiuni ale unei noi puteri in Romania este sa puna capat spectacolului jalnic al candidaturilor la Presedintie. Un stat de drept, cu actori politici puternici si responsabili, nu isi poate permite aceasta comedie proasta, cladita pe furt si fals, care este strangerea de semnaturi. Din cei 14 candidati, nici macar jumatate nu vor lua 200.000 de voturi, pentru ca nu au semnat pentru ei atatia oameni. Bufoni ca Peia, Banu, Ivan si Cumpanasu sunt moduri de a slabi si mai mult fragila democratie romaneasca, de a confirma ca ea este o facatura, cata vreme lipseste din societate orice instrument institutional capabil sa pedepseasca ilegalitatile comise cu aceste liste. Ar fi semnat pe aceste liste vreo 40% dintre cetatenii cu drept de vot. Exista sanse bune sa nu avem insa in primul tur 40% prezenta la vot. Dar cui ii pasa ca traim cu totii intr-o imensa minciuna sociala? Cui ii pasa ca ea produce personaje ca Peia sau Cumpanasu, cata vreme acesti idioti sunt utili unor cauze straine democratiei si legalitatii? Colectiv sau Alexandra sunt pagube colaterale, pentru ca nu ne pasa, pentru ca minciuna si falsul sunt aerul pe care l-am fabricat si il respiram, in lipsa caruia ne sufocam. Legea e pentru cei prosti si slabi”. Integral: 
Un copil din Caraş Severin care păzea oile, a izbucnit în plâns când a văzut dulciuri Un sfert din populaţia comunei Şopotu Nou, judeţul Caraş-Severin, trăieşte în condiţii greu de imaginat. Potrivit pressone.ro, un convoi umanitar organizat de clubul Off-Road Adventure România din Bucureşti, a dus câteva tone de ajutoare pentru circa 300 de oameni necăjiţi din comuna Şopotu Nou, judeţul Caraş-Severin. Majoritatea localnicilor din acea zonă practică agricultura. Dacă într-un an nu se face porumbul sau cartoful, oamenii abia mai au ce mânca. La fel dacă vreo nenorocire le omoară animalele din bătătură. Principala lor sursă de venit o reprezintă subvenţiile agricole pentru zone defavorizate. Un lucru incredibil, emoţionant este surprins în această fotografie, un copil care stă zi de zi şi păzeşte oile pe dealuri, începe să plângă în momentul când vede dulciuri. Părinţii sunt neputincioşi la nevoile copiilor, care îi au în grijă şi pe proprii părinţi, cărora nu pot să le aline durerea fizică, din cauza neajunsurilor. Membrii clubului Off-Road Adventure Romania merg de circa 15 ani să ducă ajutoare în satele pierdute din Munţii Banatului. De data aceasta, au participat circa 100 de persoane, cu 40 de maşini de teren şi trei dubiţe de marfă. Distanţa dintre Bucureşti şi comuna Şopotu Nou este de circa 460 de kilometri. Integral:
Presedintele EFOR: Rovana Plumb sa demisioneze, iar premierul si presedintele sa se inteleaga pe candidatura Luminitei Odobescu Intrebat de ce autoritatile din Romania nu s-au sesizat pana acum in legatura cu declaratia de avere a europarlamentarului Rovana Plumb, fost ministru si deputat, Sorin Ionita a raspuns: “Pentru ca autoritatile romane nu fac diferenta intre legal si moral, acceptabil, sau de onoare, adica toata lucrurile astea care conteaza la Bruxelles”. “La noi, aceasta deosebire nu se face. Daca doamna Plumb si-a organizat cumva legal toate imprumuturile, transferurile, masinile din Bulgaria si toate smecheriile pe care le-a facut toti anii astia (presupun ca a stat in cadrul legal!), asta nu inseamna ca cei de la Bruxelles nu pot vota contra ei, pentru ca lor li se pare profund suspect. Si anumite lucruri NU se fac, chiar daca sunt legale. Este o mare diferenta si va mai dura pana sa o inteleaga ai nostri – si institutii, si partide, si toata lumea”, a adaugat acesta. Legalitate si Transparenta, In plus, Sorin Ionita a mai precizat ca institutiile romanesti pot cere lamuriri si explicatii care au legatura cu respectarea legii, dar o functie de decizie presupune mai mult decat atat. “Institutiile vin sa vada daca ai incalcat legea. Bine, ANI te poate verifica si, daca gaseste ceva prost, trimite la Parchet. Nu stiu cand a fost ultima oara verificata si ce au gasit in cazul Rovanei Plumb, probabil ca ea a facut tot felul de exhibitii si poate justifica, undeva la limita legii (presupun ca nu a incalcat legea vadit, dar poate a facut-o si nu stiu eu). Dar asta nu e suficient cand vrei sa fii intr-o functie de decizie, asta este minimul necesar, in plus, ti se cer multe altele: sa fii clar, sa fii transparent, sa nu ai tot felul de lucruri dubioase in spate, sa nu ai imprumutatori privati pe care nu ii declari (desi poate ca asta e legal dupa legea romana) etc. Ei zic: ‘Foarte bine, nu va trimitem la puscarie in Bruxelles, dar nu va acceptam comisar sau intr-o alta functie!‘ E ca la o selectie de job, NU toata lumea care indeplineste criteriile legale ajunge manager la o firma”, a mai comentat presedintele EFOR. Integral:
„The Rovana Plumb case” și blestemul mașinii înmatriculate în Bulgaria Rovana Plumb a fost respinsă de europarlamentarii din Comisia Juridică pentru probleme de integritate legate de
O fata violata din Alexandria contrazice politistii, care se laudau ca au localizat-o: De fapt, ea le-a dat adresa exacta unde era sechestrata O tanara gasita, joi, violata si sechestrata intr-o locuinta din Alexandria ii contrazice pe politisti, dupa ce acestia au spus ca au localizat-o in cateva minute si au salvat-o. Fata spune insa ca s-a localizat singura si a dat indicatii clare cu privire la locul in care se afla. Mai exact, politistii teleormaneni au comunicat public ca ieri dimineata o fata de 19 ani a sunat la 112 pentru a cere ajutor, fiind sechestrata si violata intr-un apartament din Alexandria. In comunicatul transmis, politistii sustineau ca fata nu a indicat adresa la care se afla, fiind nevoiti sa o localizeze prin mijloace specifice. “O persoana de sex feminin a sesizat prin 112 faptul ca a fost victima infractiunii de viol si este sechestrata intr-un imobil din municipiul Alexandria, fara a indica adresa exacta. In scurt timp, prin mijloace specifice, s-a reusit localizarea apelantei intr-un imobil din municipiul Alexandria, situat la etajul 4 al unui bloc de locuinte”, se arata in comunicatul semnat de seful IPJ Teleorman, Valentin Dumitrascu. Fata ii contrazice, insa, pe politisti, declarand ca inainte de a suna la Politie a cautat prin locuinta un indiciu cu privire la locul exact in care se afla. Astfel a gasit o factura, pe numele mamei presupusului agresor. “El imi luase telefonul. L-am rugat sa nu dorm in aceeasi camera, m-a dus in camera mamei lui, mi-a dat telefonul, ca avea incredere in mine. Stiind ce s-a intamplat in cazul Caracal, am vrut sa aflu adresa si apoi sa sun la politie, ca sa nu-i pun pe politisti pe drumuri. Am gasit o factura de la apa, unde scria numele mamei baiatului si adresa unde ma aflam. Am sunat la politie, mi-au vorbit frumos, in 10 minute au ajuns”, spune tanara. Integral:
VIDEO
Avocatul Poporului contesta masura care nu permite sa infiinteze clasa a IX-a liceelor unde nu a luat nimeni Bac-ul Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu referitor la hotararea Ministerului Educatiei potrivit careia liceele la care niciun elev nu a promovat examenul de bacalaureat in sesiunea de vara din 2019 nu mai pot infiinta clase de a IX-a anul viitor. Institutia cere ministerului sa elimine aceasta interdictie, potrivit
Teodorovici, care era să pună bursa pe butuci, împreună cu Darius Vâlcov, pare că-și asumă meritele pentru promovarea la statutul de Piață Emergentă Nu o să uit multă vreme, pare că am impregnată pe retină imaginea cu Eugen Teodorovici și Darius Vâlcov la Guvern când anunță, mândri, că au adoptat “Ordonanța lăcomiei”, care a luat prin surprindere pe toată lumea și a produs efecte negative. Au venit anul acesta ordonanțe de corecție, așa că mare parte efectele preconizate au cam dispărut. Avem, de ieri, o decizie istorică: Promovarea pieței de capital românești de la statutul de Piață de frontieră la cel de Piață Emergentă Secundară, de către FTSE Russel, și un ministru de Finanțe care pare că-și asumă o parte dintre „merite”, deși nu a făcut nimic, poate chiar opusul. Dacă mai vine Guvernul cu un proiect pentru desființarea Pilonului II, coborâm treapta. Am mers des la conferințele Bursei de Valori București și am discutat cu oamenii de acolo. Știu ce eforturi s-au făcut pentru promovarea la statutul de piață emergentă. De 7 ani se chinuie pentru a obține această reclasificare. Autoritățile… pare că au pus „bețe în roate”. Era mai bine dacă nu făceau nimic, dar au simțit nevoia să facă ceva. Voi detalia mai jos, deși probabil intuiți cu toții. Știm cu toții că politicienii, în general, nu au rușine. Azi spun ceva și fac altceva, azi spun ceva și mâine nu mai recunosc, alții muncesc, iar ei se laudă cu rezultatele, dacă acestea sunt pozitive etc. Eugen Teodorovici, de când e în Guvernul Dăncilă, pare un alt om. Am mai vorbit despre acest subiect. Două lucruri a făcut, care au avut impact negativ pe bursă, de când are acest mandat: una de neînțeles, iar a doua – OUG 114 (fără acceptul său, această ordonanță dispărea așa cum a apărut). Cea de neînțeles.Nu știu dacă vă mai aduceți aminte, dar în iulie, anul trecut, Ministerul Finanțelor a pus pe site un proiect privind reducerea prețului la gaze la 55 lei/Mwh și plafonarea acestuia. Într-o altă formă s-a găsit și în OUG 114, dar ce s-a întâmplat în iulie a fost de-a dreptul ciudat. Proiectul nu a fost în transparență, ci la rubrica comunicate. Chiar el recunoștea, atunci când a fost introdusă în Guvern pentru o primă lectură, că este o
OMV Petrom: Romania a fost foarte aproape de o pana de curent generala, de doua ori in acest an
Sorin Paul Stănescu, naşul fiului lui Dragnea, a vândut Farmavet şi alte două companii către un fond de investiţii controlat de Banca de Export-Import a Chinei Cele trei firme implicate în tranzacţie au avut anul trecut afaceri cumulate de peste 70 mil. euro şi 700 de salariaţi. Fondul de investiţii II China CEE, controlat de Banca de Export-Import a Chinei, a cumpărat companiile Pasteur Filiala Filipeşti SRL şi Farmavet SA, precum şi unele active aferente activităţii de producţie de furaje ale Agrozootehnica Pietroiu SA de la Sorin Paul Stănescu. Tranzacţia a primit deja acordul Consiliului Concurenţei. Sorin Paul Stănescu este cunoscut ca un apropiat al familiei lui Liviu Dragnea, fiind chiar naşul fiului fostului lider PSD. Integral:
Nume vehiculate în PSD pentru noua propunere de comisar european după respingerea Rovanei Plumb – surse Prima opțiune a PSD pentru noua propunere de comisar european după respingerea Rovanei Plumb de către comisia juridică a Parlamentului European ar fi Dan Nica, una dintre variantele vehiculate și până la propunerea Rovanei Plumb. De asemenea, șanse reale pentru a fi propusă are Ramona Mănescu, în prezent ministru de Externe”, au declarat pentru HotNews.ro surse social-democrate. În interiorul partidului sunt vehiculate ca posibili candidați și numele miniștriilor Eugen Teodorovici și Ramona Mănescu dar și al ambasadorului României la UE, Luminița Odobescu și al fostul ministru Victor Negrescu, conform surselor citate. Președintele Comisiei Europene Ursula von Der Leyn a cerut României ca persoana propusă să fie o femeie și preierul Viorica Dăncilă s-a angajat în acet sens. Potrivit surselor citate, Luminița Odobescu nu este dorită de Viorica Dăncilă în contextul suspiciunilor legate de votul dat de România pentru numirea șefului Parchetului European. “Premierul nu o va nominaliza pe Odobescu. Cele mai mari șanse le are Ramona Mănescu”, au explicat pentru HotNews.ro surse din interiorul PSD. Decizia va fi luată de Viorica Dăncilă, care ar urma să prezinte propunerea în Comitetul Executiv al PSD. De precizat este că, în urmă cu câteva luni de zile, în interiorul partidului, se vorbea despre faptul că Viorica Dăncilă își dorea postul de comisar european în cazul în care ar fi pierdut funcția de premier. Scenariul ca Dăncilă să fie propusă comisar european de către România este unul complicat pentru că numirea ar trebui veni de la un alt premier. Varianta a fost abandonată de către Dăncilă fiind considerată imposibilă, susțin sursele HotNews.ro. Integral:
Rovana Plumb, respinsă. CTP: Dacă Dăncilă ar fi om și nu acest animal politic nedefinit, și-ar da demisia.…„
Dezvaluiri din ancheta DNA: Cum voiau sefii Academiei de Politie sa o discrediteze pe jurnalista Emilia Sercan Chestorul Adrian Iacob, rectorul Academiei de Politie “Alexandru Ioan Cuza”, si comisarul sef Petrica-Mihail Marcoci (foto), prorectorul institutiei, au incercat sa stranga probe pentru discreditarea jurnalistei Emilia Sercan pentru a o determina sa inceteze investigatiile sale privind lucrarile de doctorat. Acesta ar fi fost primul pas, inainte de a trece la santajarea ziaristei, potrivit rechizitoriului DNA, prin care cei doi inalti ofiteri au fost trimisi in judecata. Un caz fara precedent in Romania. Chestorul si comisarul-sef sunt judecati in acest caz de instigare la santaj. Dosarul a ajuns pe rolul Curtii de Apel Bucuresti. Marcoci si Iacob erau nemultumiti de demersurile Emiliei Sercan, care scria despre doctoratele plagiate care au fost obtinute la Academia de Politie. In plus, in martie 2019, jurnalista a dezvaluit ca lucrarea lui Adrian Iacob este plagiata cel putin 70%. Planul chestorului Articolele au determinat demararea unor anchete administrative la nivelul Ministerului Afacerilor Interne si a unor verificari ale comisiei de etica din cadrul Academiei. In acest context, Iacob si Marcoci au planuit discreditarea jurnalistei. In realizarea acestor demersuri, “cei doi s-au folosit de functiile pe care le detineau, implicand persoane care le erau subordonate si utilizand resursele academiei si cunostintele specifice dobandite in calitate de ofiteri de politie.”Una dintre aceste persoane a fost subinspectorul Gheorghe-Adrian Barbulescu, care absolvise cursurile Academiei de Politie in cursul anului 2018 si care fusese angajat in acelasi an in cadrul institutiei de invatamant, ca ofiter debutant, in urma demersurilor facute de Iacob. Trebuie spus ca in acest caz, Barbulescu a pledat vinovat in fata procurorilor DNA si a solicitat incheierea unui acord de recunoastere a vinovatiei. Discutii pe aplicatii criptate Ancheta DNA a dezvaluit ca Iacob i-ar fi cerut, in luna martie, lui Barbulescu sa il ajute in demersurile sale de a o opri pe Emilia Sercan. Chestorul ar fi profitat de relatia de subordonare functionala, diferenta de varsta si de grad profesional, relatia personala care se dezvoltase intre ei si recunostinta pentru oportunitatea de a continua sa activeze in mediul universitar. Imediat dupa ce planul a fost pus la punct, contactele dintre cei doi s-au intensificat semnificativ. Comunicarile dintre cei doi se realizau folosind in mod exclusiv aplicatii criptate (Whatsapp, Telegram si Signal), pentru a evita interceptarea comunicatiilor. Integral:
SS pregateste un nou dosar procurorilor DNA? Elena Udrea, citata in calitate de parte vatamata Elena Udrea a fost citata astazi in calitate de parte vatamata de procurorii Sectiei de investigare a infractiunilor din Justitie (SIIJ), cunoscuta ca Sectia Speciala (SS), intr-un dosar in care a depus plangere impotriva unor procurori DNA. Detaliile le-a oferit fostul ministru al Dezvoltarii la intrarea in sediul Sectiei Speciale.”Sunt parte vatamata intr-un dosar referitor la o plangere pe care am depus-o la Parchetul General, in 2017, impotriva domnului procuror Bulancea, doamnei Ana Dana si domnului Popovici,” a declarat Elena Udrea. Procurorii Ana Dana si Marius Bulancea au instrumentat ancheta in dosarul Gala Bute, caz in care Elena Udrea a fost condamnata la 6 ani de inchisoare cu executare. Politicianul a contestat decizia definitiva, in baza deciziei CCR privind completurile de 5 judecatori, iar cererea i-a fost admisa in principiu. Procesul a fost suspendat, dupa ce Inalta Curte a sesizat Curtea de Justitie a UE. Procurorul Gheorghe Popovici a fost seful Sectiei I din DNA, care coordona ancheta in acest dosar.”Am dovezi” Elena Udrea adauga ca in 2017 a transmis procurorilor dovezi pentru a-si sustine plangerea. Integral:
Desi Guvernul Dancila a plafonat preturile, curentul se va scumpi de doua ori, cu cate 10-12% Mai e putin pana cand vom incepe sa constatam cu uimire ca ne-a crescut factura la curent, in ciuda faptului ca Guvernul Dancila s-a tot laudat ca a plafonat aceasta cheltuiala si ca populatia va fi ferita de scumpiri. In teorie, nu ar fi trebuit sa ducem grija facturii de curent, de vreme ce – inca de la 1 martie – Viorica Dancila a anuntat ca plafoneaza preturile energiei electrice pentru consumatorii casnici. In realitate, insa, energia electrica pe care o consuma populatia urmeaza sa se scumpeasca in doua etape, cu cate 10-12%, in lunile urmatoare. Iata cum. Ca sa ajunga in casele romanilor, energia electrica trebuie sa parcurga un drum destul de lung. Mai exact, de la producatori (cum ar fi CE Oltenia, Nuclearelectrica sau Hidroelectrica), energia este transportata printr-o retea administrata de Transelectrica spre alte 8 retele, numite “de distributie”. Iar prin respectivele 8 retele (fiecare administrata de un operator) energia ajunge – dupa mai multe transformari – in casele oamenilor. Cu toate acestea, noi nu cumparam curentul direct de la producatori, de la transportatori sau de la distribuitori. Si asta pentru ca, potrivit legii, de comercializarea curentului electric se ocupa niste societati numite furnizori de energie electrica. Aceste societati cumpara energia de la producatori si ne-o vand noua. Acesti furnizori ne emit facturile si lor le platim curentul (urmand ca parte din banii incasati de acestia sa ajunga la transporatori, distribuitori etc). Statul nu le permite marilor furnizori de energie sa le vanda romanilor curent la preturi oricat de mari. Dimpotriva, prin intermediul Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE), statul aproba preturile la care furnizorii mari (numiti furnizori de ultima instanta) – care deservesc peste 7 milioane de romani – le pot da romanilor curent. In plus, iarna trecuta, Cabinetul Dancila a decis ca preturile la care furnizorii le vand oamenilor curent sa nu se mai majoreze pentru o perioada destul de lunga. Problema este ca, pe masura ce, din varii motive, cheltuielile acestor furnizori se majoreaza, ANRE ii lasa sa scumpeasca energia romanilor. Iar in ultima perioada, cheltuielile furnizorilor au crescut. Iata de ce, dar si cum se va reflecta asta in facturile noastre. Integral:
Programul “Casa Verde”, anchetat de Parchet. Cum ar fi fost fraudată înscrierea Administrația Fondului pentru Mediu a sesizat Parchetul privind o posibilă fraudă la înscrierea în programul prin care românii sunt încurajaţi să îşi monteze panouri fotovoltaice pe acoperiş, cu sprijin financiar de la stat Administrația Fondului pentru Mediu a anunţat că a suspendat în data de 10 septembrie 2019 înscrierile persoanelor fizice în programul „Casa Verde”, iar după o serie de verificări, a sesizat Parchetul pentru a se pronunța cu privire la legalitatea înscrierilor în aplicația informatică. Mai concret, există suspiciuni de fraudă privind înscrierile, în condiţiile în care jumătate din fonduri au fost rezervate din prima zi, în cele doar 6 ore şi jumătate cât a fost activ programul înainte să apară suspiciunile. Unii instalatori de panouri au depus plângeri la Agenţia Fondului pentru Mediu şi Consiliul Concurenţei. Ei susţin că au fost folosite programe robot, prin care au fost introduse automat dosare, aşa că nu au avut drepturi egale. Aplicaţia dedicată programului “Casa Verde fotovoltaice” a devenit funcţională la ora 10 dimineaţa, pe 10 septembrie. 6 ore şi jumătate mai târziu, a fost blocată de Administraţia Fondului pentru Mediu. Şi asta pentru că în acest interval de timp, foarte scurt, în sistem au fost introduse nu mai puţin de 13.300 de cereri şi s-au rezervat aproape jumătate din fondurile disponibile. Integral:
ULTIMA ORĂ Educația din România în 2019 se scufundă sub nivelul pe care îl avea în 2009, arată Monitorul Comisiei Europene. Suntem la mare depărtare de țintele europene România este sub media europeană la majoritatea indicatorilor-cheie din Educație, anunță oficial Comisia Europeană, care a publicat astăzi, 26 septembrie, Monitorul educaţiei şi formării pe 2019. Datele arată că educația din România se scufundă sub nivelul pe care îl avea în 2009. Într-un deceniu am pierdut procente la majoritatea indicatorilor, fiind la mare depărtare de țintele europene. Părăsirea timpurie a școlii (18-24 ani) indică un procentaj de 16.4% pentru tinerii români, comparativ cu o medie UE de 10.6%, iar ponderea absolvenților de studii superioare (30-34 ani) este 24.6% pentru România, media la nivel european fiind 40.7%. Comisia Europeană precizează că “îmbunătățirea sprijinului acordat cadrelor didactice – în special prin reproiectarea formării inițiale a cadrelor didactice și prin consolidarea dezvoltării profesionale continue – poate contribui la ameliorarea calității și a echității”…. Analiza executivului european arată că “cheltuielile publice pentru educație sunt scăzute în comparație cu cele de la nivelul UE, în timp ce nevoile de investiții ale sectorului sunt ridicate. S-ar putea ca orice reformă majoră să necesite finanțare suplimentară în vederea consolidării mecanismelor de asigurare a echității și a eficienței”. Integral:
Salvaţionismul climatic şi tentaţia mesianică În era digitală, lupta împotriva schimbărilor climatice a devenit o religie seculară. Ea îşi are nu doar propriul corp de dogme, ( validitatea lor ştiinţifică este un detaliu de importanţă secundară), ci şi o preoteasă ce oficiază cu zel misionar de la amvonul ei global: Greta Thunberg. În Greta Thunberg, cea care atacă, asemeni unui profet adolescent, pe iresponsabilii conducătorii ai lumii, invocând himera unui viitor din care poluarea şi capitalismul rapace să fi dispărut, umanitatea progresistă a descoperit o emblemă şi un reper. Formulările sale, în care naivitatea se îmbină cu agresivitatea fanatică, devin postări virale, redistribuite pe facebook sau youtube. Glasul Gretei este un glas al Judecăţii de apoi: a ignora mesajul ei înseamnă a condamna umanitatea la moartea lentă şi pământul însuşi la extincţie. Dacă ar fi trăit cu câteva decenii înainte, combatanţii pentru justiţie climatică ar fi fost zeloşi sacerdoţi ai altor culturi totalitare: ar fi mărşăluit alături de fascişti sau ar fi incendiat cărţile reacţionare, împreună cu “ gărzile roşii”. Asemeni înaintaşilor lor, militanţii de astăzi sunt locuiţi de certitudini: doar e deţin reţeta pentru salvarea colectivă şi doar ei sunt îndreptăţi să ia cuvântul, în numele pământenilor înşişi. Asemeni înaintaşilor lor, ei sunt obsedaţi de ordinea perfecţiunii ideologice. Totul trebuie să fie aşezat în căsuţele pe care le desenează mintea lor atoateştiutoare. Nu există loc de îndoială, nu există loc de scepticism, există doar o imensă, insaţiabilă vocaţie mesianică. Ambiţia salvării pământului nu este decât cea mai nouă dintre întruchipările tentaţiei utopice. Salvaţionismul pe care îl ilustrează celebrităţile zilei nu mai are nimic în comun cu raţionalitatea ştiinţifică sau cu prudenţa naturală ce ne obligă la conservarea mediului. Salvaţionismul se separă de toate acestea, spre a se erija în religie politică, religie capabilă să ofere un răspuns la nelinişti şi să îndrume spre viitor. Salvaţionismul climatic este animat de credinţa în necesitatea propagării adevărului revelat. 


