Buna dimineata intr-o zi de marti, 29 octombrie! Vine un val de aer polar peste România. De marți, temperaturile scad dramatic și vor ajunge chiar la – 8 grade Celsius. În unele zone, termometrele vor arăta chiar cu 25 de grade mai puțin față de zilele precedente.Începutul săptămânii aduce tot vreme frumoasă și mai caldă decât cea normală în toată țara. Maximele vor avea valori între 15 grade Celsius în depresiunile din estul Transilvaniei și 24, poate chiar 25 de grade Celsius în sud-vest. Norii se vor aduna în jumătatea de nord a țării unde, spre luni seară vor apărea ploile slabe. În celelalte zone, noaptea, va reveni ceața. Răcirea se va resimți în special, în partea de vest a țării. Ninsorile își vor face și ele simțită prezenta la altitudini mai mari de 1.400 de metri. Meteorologii vin și cu o veste bună. De duminică, 3 noiembrie, temperaturile vor ajunge din nou la 17 grade în timpul zilei. Vreme frumoasă și foarte caldă va mai fi doar marți la munte. Apoi, temperaturile vor fi în cădere liberă. De marți, va ploua și va fi lapoviță la altitudini mai mici de 1.400 m, iar mai sus, va ninge, se va depune strat de zăpadă și vântul va avea intensificări temporare. In Bucuresti marți, vremea va începe să se răcească, iar norii se vor aduna din orele nopții. Ploile vor fi insistente în cursul zilei de miercuri, când termometrele vor mai indica cel mult 11 grade Celsius. Joi, va fi și mai frig, cu toate că soarele va apărea deasupra orașului, iar vineri dimineață vor fi minime de îngheț.
Procesul procurorului care l-a anchetat pe Dan Voiculescu a fost suspendat. Instanța supremă întreabă Curtea de Justiție a UE cum se aplică decizia CCR Instanța supremă a decis luni suspendarea procesului în care fostul procuror DNA Emilian Eva a fost condamnat în primă instanţă la 2 ani şi 11 luni închisoare cu suspendare pentru luare de mită, scrie Agerpres. Înalta Curte a dispus sesizarea Curţii de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE) referitor la aplicarea deciziei Curţii Constituţionale privind rejudecarea unor dosare de corupţie deoarece completurile de trei judecători nu ar fi fost specializate. Sesizări similare au fost trimise la CJUE şi în dosarele în care sunt judecaţi Darius Vâlcov și fostul ministru al Energiei Constantin Niţă. Instanţa supremă vrea să afle de la CJUE dacă deciziile Curţii Constituţionale (care este un organ exterior puterii judecătoreşti) privind modalitatea de compunere a completurilor de judecată ar trebui aplicate atunci când sunt anulate decizii în dosarele de fraude pe fonduri europene. De asemenea, judecătorii români doresc să afle dacă tratatele şi deciziile UE se opun adoptării unei decizii de către Curtea Constituţională privind compunerea completurilor de judecată. Sesizări asemănătoare au fost trimise la CJUE şi în dosarele în care sunt judecaţi fostul ministru al Energiei Constantin Niţă şi Darius Vâlcov. Emilian Eva a devenit cunoscut după ce a instrumentat dosarul privatizării ICA, în care Dan Voiculescu a fost condamnat la zece ani închisoare. În octombrie 2017, Emilian Eva a fost condamnat în primă instanţă la 2 ani şi 11 luni închisoare cu suspendare, pentru săvârşirea infracţiunilor de luare de mită şi operaţiuni financiare ca acte de comerţ incompatibile cu funcţia. Potrivit anchetatorilor, în cursul lunilor mai – iunie 2014, perioadă în care o rudă a sa se afla internată în spital, Emilian Eva i-a solicitat unui medic să depună toate diligenţele profesionale “ca să fie bine pentru toată lumea”, în sensul de a-i acorda tratamentul de specialitate persoanei internate. “Ulterior acestei solicitări, în data de 16 iunie 2014, inculpatul Eva Emilian a dispus printr-o ordonanţă clasarea unei cauze penale, respectiv renunţarea la urmărirea penală faţă de medicul respectiv, cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de luare de mită, înşelăciune, purtare abuzivă, fals intelectual, uz de fals. Soluţia a fost dispusă la un interval de patru zile de la data repartizării dosarului respectiv procurorului Eva Emilian”, arăta DNA. Integral: https://www.hotnews.ro
Lăcomia „civililor“ din CSM. Ce le-a refuzat CCR le-a oferit apoi Iordache Deşi CCR le-a respins o plângere cum că ar fi discriminaţi, reprezentanţii societăţii civile din CSM, Victor Alistar şi Romeo Chelaru, au obţinut de la Florin Iordache salariu egal cu judecătorii şi procurorii aleşi. Reprezentanţii societăţii civile din cadrul CSM, Victor Alistar şi Romeo Chelaru, s-au plâns Curţii Constituţionale (CCR) că sunt discriminaţi, pe motiv că nu sunt plătiţi la fel ca magistraţii aleşi în Consiliul Superior al Magistraturii (CSM). Aceştia cereau să fie plătiţi la fel ca judecătorii şi procurorii CSM, deşi obligaţia lor era şi este de a participa doar la şedinţele de plen. Totul se întâmpla în iunie 2018. Câteva luni mai târziu, în octombrie 2018, „reforma Iordache” le oferea celor doi salariul de magistrat dorit şi rang de demnitar. CCR a spus că nu e discriminare Curtea Constituţională (CCR) arată în motivarea deciziei 431/2019, publicată joi în Monitorul Oficial, că reprezentanţii societăţii civile din cadrul CSM nu sunt supuşi unui tratament discriminatoriu prin faptul că nu sunt plătiţi egal cu magistraţi aleşi ai CSM, în contextul în care cei doi „participă numai la lucrările în Plen“ ale instituţiei. Judecătorii CCR arată că, potrivit jurisprudenţei instanţei, principiul egalităţii presupune instituirea unui tratament egal pentru situaţii care, în funcţie de scopul urmărit, nu sunt diferite, iar tratamentul diferit din partea legiuitorului trebuie justificat raţional. Aceştia notează că diferenţele de salarizare între membrii aleşi ai CSM şi reprezentanţii societăţii civile se încadrează în marja de apreciere a legiuitorului, în contextul în care art.133 alin (2) din Constituţie stabileşte că „cei 2 membri reprezentanţi ai societăţii civile «participă numai la lucrările în Plen», Curtea reţine că în cadrul Consiliului Superior al Magistraturii îndatoririle celor două categorii de membri aleşi nu sunt identice”. Astfel, instanţa susţine că nu poate fi vorba de o încălcare a art. 16 din Constituţie privind egalitatea în drepturi. „În aceste condiţii, Curtea constată că diferenţierea în ceea ce priveşte salarizarea în cadrul celor două categorii de membri aleşi ai Consiliului Superior al Magistraturii are o justificare obiectivă şi raţională în raport cu specificul activităţii desfăşurate”, se arată în motivarea curţii. Beneficiari ai modificărilor aduse de comisia Iordache Cei doi reprezentanţi ai societăţii civile, care în plenul CSM au susţinut modificările legilor justiţiei sau a Secţiei Speciale, asigurându-i şefei Lia Savonea majoritatea, au obţinut însă ce şi-au dorit graţie modificărilor efectuate de comisia parlamentără condusă de Florin Iordache. Reforma adusă Legii 317/2004 de comisia condusă de deputatul PSD, intrată în vigoare în octombrie 2018, le-a acordat celor doi rangul de demnitar, la fel ca magistraţilor aleşi în cadrul CSM. Astfel, dacă anterior beneficiau doar de o indemnizaţie de şedinţă, după această modificare au început să primească un salariu de magistrat, decont chirie, transport şi diurnă dacă au domiciliul în afară Bucureştiului, dar şi dreptul de a-şi angaja un director de cabinet şi doi consilieri. Integral: https://adevarul.ro
Înainte de a face omletă, trebuie să spargi niscaiva ouă Un sondaj intern al USR vrea să ne convingă că ancheta Rise Project referitoare la eșecurile suspecte în afacerile cu fonduri europene înregistrate de firmele conduse sau controlate de dl. Dan Barna, președintele și candidatul la prezidențiale al partidului, nu l-ar fi afectat pe acesta electoral decât cu un procent. Dl. Dan Barna s-ar situa pe mai departe pe un destul de confortabil loc trei, la doar vreo patru procente de președintele în exercițiu al PSD și premierul demis al României, d-na Viorica Dăncilă. Dl. Dan Barna ar trebui să recupereze ceea ce ori nu a avut ori a pierdut și aceasta până la data de 10 noiembrie în vreme ce d-na Dăncilă ar trebui să conserve procentele avute spre a-și asigura prezența în turul al doilea, programat să aibă loc două săptămâni mai târziu. Mai greu de spus însă de unde și cum va putea dl. Dan Barna să recupereze, în schimb mai simplu de găsit resursele de conservare și de creștere ale d-nei Dăncilă. Aceasta dacă admitem că sondajul USR este corect. Pentru d-na Viorica Vasilica Dăncilă căderea în Parlament a guvernului condus de dl. Ludovic Orban înseamnă o chestiune de viață și de moarte. O eventuală respingere a listei de miniștri din Cabinetul Orban va fi nu doar o victorie a PSD, ci și o victorie personală a fostei profesoare de Discipline tehnologice de la atât de bătutul de soartă liceu industrial din Videle. Respingerea în cauză îi va permite premierului demis nu doar să organizeze și să urmărească din Palatul Victoria cele două tururi de scrutin ale alegerilor prezidențiale, ci și să crească în sondaje. Respingerea guvernului Orban va da o gură de oxigen activului de partid din teritoriu, va arăta că pentru PSD nu totul este definitiv pierdut, îi va spori votanții. Pentru dl. Barna, căderea la vot a guvernului Orban va reprezenta semnul că nu mai prea are șanse de a ajunge în turul al doilea. Cei care i-ar fi dat votul d-lui Barna s-ar putea să se răzgândească, să se reorienteze spre președintele Iohannis și aceasta fiindcă își doresc obligatoriu, cu orice preț, victoria Dreptei. Dar și îndeplinirea dezideratelor cărora le-au dat ei înșiși expresie la alegerile europarlamentare din 26 mai 2019, ca și în ziua în care au așteptat cu sufletul la gură rezultatele dezbaterii și votării moțiunii de cenzură. Integral: http://www.contributors.ro
Românii îşi cumpără rinichi pe piaţa neagră, medicii îi umilesc. “Aveam 6 milioane de 10 lei, medicul i-a aruncat, erau prea puţini” Românii se vând la bucată pe un site de anunțuri online, iar statul român este fără reacție de 12 ani. Chiar dacă tot mai multe voci vorbesc de trafic de organe în România, oficialii din instituțiile publice, în loc să facă sesizări penale, dezmint de câte ori au ocazia realitatea. Anunţuri online.ro este platforma unde cei mai săraci oameni din România își vând rinichii, pentru o viață mai bună.„La prima vedere, nimic neobișnuit, pare o platformă unde oamenii dau diverse anunțuri de vânzare cumpărare. Dacă ne uităm însă mai atent, găsim rubrica vânzare rinichi. Ni se explică ce este rinichiul, iar în acest moment sunt peste 600 de astfel de anunţuri. Oamenii îşi vând un rinichi pentru diverse sume de bani, 15.000 de euro, 50.000 de euro…Am vrut să ne convingem că anunțurile nu sunt făcute în glumă. Am sunat câțiva dintre acești oameni. Am vrut să vedem ce i-a împins să ia o astfel de decizie, dacă sunt cu adevărat dispuși să vândă o parte din ei pentru a face rost de bani. Prima cu care ne-am întâlnit este Maria. Are 24 de ani. A răspuns la telefon imediat, dar nu putea să vorbească despre acest subiect pentru că era la serviciu și nu voia să afle colegii. Ne-am întâlnit mai târziu, într-un restaurant din București”, relatează reporterul Digi24….Maria știe că există piața neagră de organe și a auzit de multe ori cum se procedează. Mărturisește că are totusi o teamă. Maria: Am văzut un caz în care un medic a trebuit să facă un transplant şi s-a gândit că ar fi ok să mai rupă puţin din ficat sau nu ştiu de pe unde. Reporter: Din ficat şi să-l puna la altcineva? Maria: Ei îşi iau bani. Noi dacă facem operaţia, în sala de operaţii o să fiu doar eu şi medicul, dumneavoastră n-o să fiţi şi poate să se uite puţin mai într-o parte aşa, că nu e nimic. Nu simţi. Oricum ficatul se regenerează şi pentru o chestiuţă din asta îşi iau banii”…..În România nu a fost nimeni prins pentru astfel de fapte, chiar dacă în spațiul public au apărut de multe ori suspiciuni despre cazuri de transplant ilegal. Cel mai cunoscut este cel al lui Alexandru Arşinel, care ar fi sărit lista de așteptare și a fost transplantat imediat, în condițiile în care unii pacienți așteaptă și ani de zile….„Aveam 6 milioane de 10 lei, cum erau atunci banii. Erau într-o pungă cum i-am luat. Am zis că îi dau să fac tot ce e posibil, să rezolv problema şi m-am dus şi am scos punga de sub halat şi i-am dat- o şi a văzut mărunţişul şi mi-a zis că vin cu ăştia şi le-a făcut un vânt şi au sărit de pe masa aia şi s-au împrăştiat pe jos. Şi m-am gândit: ce bun e profesorul, că nu îmi ia banii şi m-am aplecat să îi iau. Când colo, erau prea puţini”, povesteşte femeia. Odată plătit rinichiul faptul că donatorul nu era rudă cu Ioana nu a mai fost o problemă. Integral: https://www.digi24.ro
Cate pensii de serviciu plateste statul. Media la magistrati este de 18.629 de lei pe luna Numarul de beneficiari de pensii de serviciu era, la finele lunii octombrie 2019, de 9.331 persoane, in crestere cu circa 2% fata de perioada similara din 2018, conform datelor centralizate de Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP). Cei mai multi, respectiv 3.849, erau beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor si judecatorilor, in cazul acestora inregistrandu-se si cea mai mare pensie medie, respectiv 18.629 de lei, din care 17.319 de lei cota suportata din bugetul de stat, iar diferenta din bugetul asigurarilor sociale de stat. De Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic si consular al Romaniei beneficiau 845 de persoane. Pensia medie era de 5.547 lei, din care 3.073 lei suportati de la bugetul de stat. In ceea ce priveste beneficiarii Legii 215/2015 pentru modificarea si completarea Legii 7/2006 privind statutul functionarului public parlamentar, numarul acestora era de 793 de persoane, pensia medie ridicandu-se la 4.529 de lei (2.586 lei de la bugetul de stat). Potrivit sursei citate, de Legea 83/2015 pentru completarea Legii 223/2007 privind statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviatia civila din Romania beneficiau 1.444 pensionari, iar pensia medie se ridica la 10.908 lei, din care 7.382 lei suportati din bugetul de stat. Integral: http://www.ziare.com
Legea “coşului minim” a fost adoptată. Fiecare român ar trebui să câştige cel puţin 2.500 de lei Deputații au votat ca Institutul Național de Statistică să actualizeze anual aceste cheltuieli și să se țină seama de ele pentru calculul salariului minim pe economie. Puțin probabil să se întâmple în curând, câtă vreme acesta este acum, de aproape de două ori mai mic, decât prevede noua lege. Legea are la bază un studiu făcut anul de trecut de un grup de experţi de la Institutul de Cercetare a Calităţii Vieţii şi fundaţia FES, care arata ca un adult care locuieşte singur la oraş şi munceşte are nevoie de 2.552 de lei pe lună pentru un trai decent. Cheltuielile pentru un cuplu ajung la 4.146 de lei, şi dacă au un copil 5.551 de lei, în timp ce o familie cu doi copii de vârsta şcolară ar avea nevoie de 6.762 de lei lunar. Cea mai mare parte a coşului, adică mai bine de jumătate din total, reprezintă cheltuielile pentru mâncare şi cele pentru locuinţa, adică rata sau chirie, facturi şi întreţinere. Se adaugă apoi îmbrăcămintea şi încălţămintea, produsele de uz casnic şi de igienă, medicamente sau tratamente medicale şi transportul. De menţionat aici că cercetarea nu include şi o maşină, considerată de mulţi mai degrabă un lux, decât o necesitate. Un trai considerat decent include o ieşire pe lună la cafenea, o vacanţă modestă pe an şi chiar un mic fond de rezervă. Integral: https://incont.stirileprotv.ro
Opt probleme majore ale vinietei de București ….Măsura taxării mașinilor poluante este una bună, aplicată la nivel european în marile capitale, însă din cauza grabei cu care este aplicată și a lipsei alternativelor nu va duce la rezultate spectaculoase. Firesc era ca întâi să avem un transport public decent, piste pentru biciclete, parcările park&ride pentru navetiști, o șosea de centură viabilă și abia apoi mașinile care poluează să fie taxate. În lipsa acestora vinieta va fi în principal o sursă de venit bunicică la bugetul local. Lipsa alternativelor Ca să lași mașina acasa trebuie să ai cu ce să ajungi la muncă sau cu ce să-ți duci copilul la creșă/grădiniță/școală. Mulți folosesc mașina din comoditate, dar și mai mulți o folosesc de nevoie. Cu excepția zonelor unde este metrou sau sunt linii de tramvai delimitate cu gard sau borduri, restul mijloacelor de transport nu au benzi unice și stau blocate zeci de minute în trafic. Evident că este mai confortabil să stai blocat în trafic în mașina ta, cu aer condiționat, muzică bună, decât într-un autobuz aglomerat și murdar. Gabriela Firea a spus în mai multe rânduri că a luat măsuri pentru reducerea poluării și îmbunătățirea transportului public și a cumpărat 400 de autobuze Otokar, fiind în procedură de licitație achiziția a 100 de tramvaie, 100 de troleibuze, 100 de autobuze electrice și 150 autobuze hibrid. Este un lucru foarte bun că a făcut aceste achiziții și că se vor face. De peste 10 ani Primăria Capitalei nu mai achiziționase nimic nou, avem tramvaie din anii ’60-’70 pe străzi, ceea ce este o rușine. Ce nu spune însă Gabriela Firea este că mai durează până vin tramvaiele, autobuzele și troleibuzele noi, cel puțin 2 ani. Că nu are nimeni disponibile 100 de tramvaie de azi pe mâine. În plus, ceea ce nu înțelege primarul sau nu vrea să recunoască este faptul că toate măsurile de reducere a traficului trebuie aplicate în același timp și nu este necesar doar să îmbunătățești transportul public. Mai trebuie să faci și benzi unice (a făcut doar două în acest mandat pe linia 21 și a tramvaielor 1). După aproape 3 ani și jumătate de mandat o altă mare restanță a Gabrielei Firea sunt pistele pentru biciclete. Și aici nu mă refer la câțiva kilometri, ci la o rețea viabilă, să poți ajunge din orice capăt al orașului în centru în condiții de siguranță…. Tot la capitolul lipsuri, de data aceasta pentru cei care doar traversează orașul, se află o șosea de centură viabilă. Nu cred că vrea nimeni să meargă prin București, dacă vine de la Pitești și are treabă la Constanța, dar dacă prin București face o oră, iar pe centură două ore, va alege varianta în care petrece mai puțin timp în trafic, chiar dacă plătește 5/15 lei. Este adevărat centura nu este în administrarea Primăriei Capitalei, ci a Ministerului Transporturilor, este treaba lor să o facă și va mai dura câțiva ani până jumătate din inelul de centură va fi gata, astfel încât să se poată ajunge direct de pe A1 pe A2. Pentru diminuarea traficului de tranzit este necesară măcar finalizarea acestei bucăți. Graba…O altă problemă este că măsura este luată pe final de mandat, adică nu are legitimitate. Ce se întâmplă dacă Gabriela Firea pierde alegerile? După ce s-au cheltuit bani pentru toată infrastructura necesară (camere, soft-uri) vine noul primar și o anulează? Ce mesaj primesc cei care au investit și și-au schimbat mașina?Neasumarea clară a unor ținte Nici în proiectul de hotărâre nici în declarațiile din spațiul public Gabriela Firea nu și-a asumat niște rezultate clare după implementarea taxei. De exemplu că poluarea cu PM10 (praf) va scădea cu 30% în zona centrală și 10% în restul orașului în șase luni de la aplicarea măsurii. Sau că numărul de mașini sub Euro 3 din trafic va scădea în primul an cu 20-30%. Adică să știe omul pentru ce plătește și dacă măsura este una bună….Inechitate Potrivit hotărârii adoptate, majoritatea instituțiilor publice sunt exceptate de la plata vinietei și au voie să circule cu mașinile poluante în tot Bucureștiul. Dacă ni se cere nouă să ne schimbăm mașinile și să nu poluăm, de ce nu dau ei mai întâi un exemplu? Integral: https://www.hotnews.ro
În România, 200 de persoane mor anual din cauza incendiilor. O cameră este cuprinsă de flăcări în 3 minute În România, 200 de persoane mor anual în urma incendiilor şi alte 600 sunt spitalizate din această cauză, în condiţiile în care o cameră este cuprinsă în întregime de flăcări în doar trei minute. Potrivit statisticilor, oamenii petrec în clădiri 90% din timp, iar aici au loc 90% dintre incendii. Anual, în Europa 4.000 de oameni mor în incendii, iar 44% dintre decese survin prin inhalarea de gaze toxice şi fum. Problemele din instalaţiile electrice sunt a doua cauză majoră a incendiilor, prima fiind problemele cu coşurile de fum. Tot la nivelul Uniunii Europene au loc zilnic 5.000 de incendii, iar trei minute este durata medie în care o cameră este cuprinsă de flăcări. În România, aproximativ 200 de persoane mor anual şi alte 600 sunt spitalizate din cauza focului. Datele au fost prezentate luni de Constantin Nistor, chief commercial officer al producătorului de cabluri pentru transmisia de energie și telecomunicații Prysmian Group, la o conferință cu tema Fire Safety of Buildings, scrie Agerpres. ”Siguranţa clădirilor şi a persoanelor în caz de incendiu a devenit un subiect destul de important la nivel european. De la 1 iulie 2017, marcajul CE al cablurilor pentru construcţii este obligatoriu. Integral: https://www.hotnews.ro
Descoperă candidații la prezidențiale. 20 de lucruri despre Toader Paleologu Toader Paleologu e dovada clară că, oricât de intelectual ai fi, tot te bagă Băsescu sub masă şi te pune să candidezi pentru partidul lui; Nu-l poți condamna pentru că a ales să devină politician: fiind absolvent de Filozofie, nu e ca și cum ar știi vreo meserie; Mai nou i se spune ”iepurele lui Dăncilă”, că singurul lui scop în aceste alegeri este s-o bage pe proastă în turul doi; Când era mai mic, scria pe internet sub pseudonimul “Toader Paleoblogu”; Din când în când mai dă câte un fum gros de pipă doar ca să pară de viță nobilă, să nu ne gândim că e tot un traseist politic; Se laudă c-ar fi dintr-o familie de nobili, dar dacă-l verifici un pic la arborele genealogic o să descoperi că se trage de fapt dintr-o familie de bugetari; Se vede însă că e un om rafinat, pentru că atunci când s-a pozat cu Elena Udrea n-a lăsat să i se vadă erecţia, ca ciobanul ăla din munţi; A fost ministru în Guvernul Boc I, cunoscut şi ca Guvernul Hobbiţilor fiindcă toţi erau pitici şi fumau pipă; A dat naştere unei dileme filosofice: ”Paleologu e intelectualul lui Băsescu sau Băsescu e beţivul lui Paleologu?”; Dacă era şi mai conservator de atât, i se spunea Toader Paleoliticu; În vechiul PDL se spune că el i-a făcut capul mare lui Blaga, când a încercat să-i explice diferenţa între ontic şi ontologic în viziunea lui Heidegger; Când vrea să impresioneze, spune că se întâlneşte diseară cu Papa la o bere. De fapt, aşa îi spune el lui Papahagi; Îl ține însă pe Adrian Papahagi pe lângă el doar pentru că e diform și pare un Adonis pe lângă el (sau mai degrabă un Alcibiade, că pentru Paleologu ăla e etalonul de frumusețe, nu Adonis); Până acum niște ani, Paleologu îi dădea lui Papahagi costumele pe care nu le mai purta, doar că acesta din urmă s-a îngrășat și nu-l mai cuprind. Așa că acum i le dă lui Mike Neamțu; Singurul lucru pe care îl are în comun cu Ion Rațiu este că poartă papion; Când era mic și-l chemau ceilalți copii la joacă, spunea că nu poate, că învață despre anterioritatea katabatică a eternității asupra anabazei timpului; Asta înseamnă dedicație! Prin 2005 l-a trimis Băsescu să-i aducă niște gheață și el s-a dus ambasador în Islanda, ca să fie mai aproape de ghețari; Integral: https://www.timesnewroman.ro
Medicul Dan Grigorescu: Raed Arafat nu a catadicsit să calce prin Sectorul de arși grav din prima Unitate Funcțională de Arși din țară, înființată după Colectiv / S-au întâmplat suficiente grozăvii încât să determine dislocarea sa.
Pintea, despre ancheta Colectiv: Arafat si Banicioiu mi-au reprosat ca am dat documente la instanta fara sa-i anunt! Reprezentantii victimelor incendiului de la Colectiv au inregistrat-o pe Sorina Pintea plangandu-se ca Raed Arafat si Nicolae Banicioiu au certat-o din cauza ca a prezentat instantei informatii fara sa ii intrebe in prealabil. Raed Arafat este seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta (DSU), iar Nicolae Banicioiu era ministrul Sanatatii in momentul in care a avut loc tragedia.
Carmen Dan intervine în scandalul înregistrărilor din Colectiv: Se fabrică din nou teme care să stârnească emoție publică/ Ca și momentul 10 August, acum văd că e momentul “Arafat” Fostul ministru de Interne Carmen Dan intervine în scandalul din spațiul public generat de publicarea imaginilor cu intervenția autorităților la incendiul din clubul Colectiv și condamnă atacurile la adresa lui Raed Arafat, spunând că nu pot fi “destabilizate instituții vitale doar de dragul unui vot”. Ea susține că, “pe fondul interesului electoral, se fabrică din nou teme care să stârnească emoție publică, oferind doritorilor de senzațional sânge, prin sacrificarea unor oameni care au făcut ceva pentru acest sistem”: “Ca și momentul 10 August, acum văd că e momentul “Arafat”. Într-un mesaj publicat pe Facebook, fostul ministru Carmen Dan, senator PSD, susține că, “în practica obișnuită, pe fondul interesului electoral, se fabrică din nou teme care să stârnească emoție publică, oferind doritorilor de senzațional sânge, prin sacrificarea unor oameni care au făcut ceva pentru acest sistem”. Ea spune că “ar fi bine să existe cumpătare, bun simț în evaluare și încredere că organele judiciare își vor face treaba fără a le oferi înainte de decizia legală victime”. “Ca și momentul 10 August, acum văd că e momentul “Arafat”. Nu sunt eu avocatul lui Raed Arafat; am convingerea că poate răspunde singur și cu argumente, însă nu pot să nu condamn punerea sa la zid în aceste zile”, afirmă Carmen Dan. Ea mai spune că “poate este mai util” pentru sistemul de intervenție de urgență să se reflecteze asupra beneficiului creării unei Agenții Guvernamentale pentru Situații de Urgență, “așezată pe principii solide de coordonare a tuturor instituțiilor cu competențe în gestionarea situațiilor de urgență” și nu pierde ocazia de a ataca PNL: “Acum câteva luni exista o astfel de viziune și era o construcție pe care o analizam, chiar înainte de a pleca din minister. Ar fi fost singurul obiectiv inedit al programului de guvernare propus de PNL! Este însă campanie electorală! Și este trist că în astfel de momente, printre instrumentele pentru lupta politică se află și discreditarea unor oameni și a unor instituții!”. Integral: 
Firmele mici și mijlocii din România, mai multă valoare adaugată decât marile companii Firmele mici și mijlocii (IMM) însumate asigură mai multă valoare adăugată în economia României decât companiile mari, în sectorul non-financiar, după cum arată un studiu prezentat joi de Eurostat. În România, microîntreprinderile și întreprinderile mici și mijlocii adunate au asigurat, în anul 2016, un procent de 52,2% din valoarea adăugată în sectorul de business non-financiar, iar companiile mari restul de 47,8%. Ca pondere, situația din România este asemănătoare cu cea din Polonia, Ungaria sau Germania (măcar aici, că în rest…). În medie, în UE, IMM-urile au contribuit cu 56,2% din valoarea adăugată, iar companiile mari cu restul de 43,8%. În total, în anul 2016, erau 24,7 milioane de IMM-uri (firme cu mai puțn de 250 de angajați) în sectorul de business non-financiar, în toată Uniunea Europeană. IMM-urile aveau 95 de milioane de angajați și contribuiau cu 4018 miliarde de euro, valoare adăugată. 93% din toate firmele din UE erau microîntreprinderi (sub 10 salariați) în anul 2016. În acestea lucrau 29,5% din toți angajații din sectorul de business non-financiar din UE. Microîntreprinderile asigurau 20,4% din valoarea adăugată.
B. Mateescu, judecator CSM: Perceptia de partizanat al CSM este devastatoare. Deciziile au fost mutate in mainile unui grup restrans. Ar trebui sa ne testam cu adevarat reprezentativitatea. 
Colectiv: Plangere penala pe numele lui Arafat si a sefilor IGSU in cazul inregistrarii video secrete Grupul civic Reset Iasi ii solicita procurorului general al Romaniei demararea unei anchete pe numele sefului Departamentului pentru Situatii de Urgenta, Raed Arafat, dar si a sefilor ISU Bucuresti-Ilfov, Orlando Schiopu si Mihai Guta. Potrivit plangerii penale, transmise in aceasta dimineata Parchetului General, in urma materialelor video aparute in presa in data de 24 octombrie 2019, a reiesit faptul ca IGSU nu a pus la dispozitia procurorilor toate probele pe care le avea cu interventia de la Colectiv. Reprezentantii IGSU au mentionat ca materialul video respectiv nu le-a fost solicitat in mod “punctual”, se arata in sesizare. “Consider ca acest lucru inseamna retinere (…) de mijloace de proba in sensul articolului 275, alineatul 1, iar acest lucru constituie obstructionarea si intarzierea anchetei in dosarul Colectiv. In conferinta de presa sustinuta de reprezentantii IGSU, acestia au declarat ca au avut cunostinta de existenta acelui material, fapt care ii incrimineaza direct,” se arata in plangerea penala. Reset Iasi a anuntat ca a formulat denuntul pe pagina de Facebook. Integral:
Parchetul General ar fi cerut imagini de la ISU din seara tragediei, insa a primit doar cateva cadre Procurorii Parchetului General au cerut de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta (ISU) imagini de la interventia pompierilor din 30 octombrie 2015, insa nu au primit filmarea “secreta” publicata joi de Libertatea. Surse din parchet au declarat pentru Digi24 ca, in urma cu 4 ani, cand a fost deschis dosarul penal pentru ucidere din culpa in cazul Colectiv, procurorii au trimis la ISU doua solicitari: una privind un raport despre activitatea din seara respectiva si una vizand imaginile realizate in timpul interventiei, daca acestea existau. Cei de la ISU au trimis cateva imagini, insa doar cateva cadre filmate in interiorul clubului Colectiv, nu si filmarea de 20 de minute si 40 de secunde. Amintim ca joi, dupa ce in presa a aparut filmarea “secreta”, oficialii de la IGSU au sustinut o conferinta de presa in care au declarat ca nu au dat publicitatii imaginile video pentru ca nu au fost cerute “punctual”, iar din oficiu nu se publica astfel de materiale cu puternic impact emotional. Astfel, se poate vorbi de o posibila infractiune. Iata ce spune articolul 275 din Codul Penal: “Sustragerea sau distrugerea de probe ori de inscrisuri (1) Sustragerea, distrugerea, retinerea, ascunderea ori alterarea de mijloace materiale de proba sau de inscrisuri, in scopul de a impiedica aflarea adevarului intr-o procedura judiciara, se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani. Integral:
Arafat sustine ca n-a vazut filmarea secreta de la Colectiv… dar foloseste la cursuri poze facute de acelasi pompier in noaptea trag Seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta, Raed Arafat, a folosit fotografii realizate de ofiterul de pompieri care a facut publica inregistrarea “secreta” de la Colectiv. Pozele sunt tot din seara fatidica de 30 octombrie 2015. Arafat preda la Masterul “Managementul Dezastrelor”, la Facultatea de Geografie din Bucuresti. Cursul se numeste “Organizarea sistemului de urgenta si managementul situatiilor de urgenta”.
Răspunsul pe care un patron de la Colectiv îl așteaptă de la Raed Arafat
Lovitura pentru Licu: Lucrarea de doctorat ii va fi verificata de plagiat. Inalta Curte i-a respins cererea de suspendare Procedurile declansate de Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU), Ministerul Educatiei si Academia Nationala de Informatii “Mihai Viteazul” de verificare a standardelor de calitate sau etica profesionala ale tezei de doctorat a procurorului general interimar Bogdan Licu pot continua. Asta dupa ce Inalta Curte a respins definitiv o cerere de suspendare a acestor verificari depusa de Bogdan Licu. O decizie similara daduse, in acest caz, si Curtea de Apel Bucuresti. “Respinge recursul formulat de Dimitrie Bogdan Licu impotriva sentintei nr. 5531 din 27 decembrie 2018 a Curtii de Apel Bucuresti – Sectia a VIII-a contencios administrativ si fiscal, ca nefondat. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica astazi, 24 octombrie 2019,” este decizia Inaltei Curti. Cererea de suspendare a acestor verificari fusese facuta de Bogdan Licu in dosarul in care a cerut retragerea titlului de doctor.”Va rog sa luati act de faptul ca declansarea, in mod nelegal, a procedurii de verificare impotriva mea de catre CNATDCU imi aduce grave prejudicii nu numai de imagine, dar si materiale. Procuror fiind, o astfel de cercetare imi ingradeste accesul la o functie de conducere din cadrul Ministerului Public, intrucat una din conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un candidat la o astfel de functie este aceea de a avea o conduita morala ireprosabila, or in situatia in care asupra mea ar plana suspiciuni de nerespectare a standardelor de etica profesionala, aceasta conditie nu este indeplinita,” explica Bogdan Licu. Prejudiciul material, in acest caz, era diferenta dintre indemnizatia pentru un procuror cu functie de executie si unul cu functie de conducere in cadrul Parchetului General. Integral:
Reacție rapidă. Cele două opțiuni ale guvernului Orban: Blitzkrieg vs. încremenirea în proiectul PSD Programul de guvernare al guvernului Ludovic Orban oferă puține motive de bucurie. Un guvern de tranziție, așa cum l-a proiectat președintele Iohannis, blocat la mantinelă de un Parlament evident ostil oricărei reforme. În Justiție și Economie, cele două sectoare-cheie în care reformele sunt urgente pentru a preveni adevărate catastrofe sistemice, Ludovic Orban s-a derobat complet. Societatea civilă, mare parte a magistraților, partenerii europeni cer repararea marilor probleme din Justiție: desființarea Secției Speciale, abrogarea recursului compensatoriu, respingerea modificărilor la codurile penale. Fără acestea, puterea taberei anti-reformă din justiție se perpetuează, independența de facto a sistemului scade. Orban s-a ascuns însă strategic în spatele referendumului pentru justiție din 26 mai, referendum anti-OUG. Dar OUG-urile nu sunt singura soluție: există și posibilitatea asumării răspunderii. Premierul desemnat a refuzat însă discuția despre această soluție și a vorbit în conferința de presă de azi de proiectele legislative deja inițiate. Or, e de domeniul evidenței că acestea au zero șanse în acest Parlament. În economie, situația e la fel de gravă. Populismul fără precedent al PSD, care a mărit salariile bugetarilor, pensiile (cu bătaie până în 2022, bombă cu efect întârziat), a forțat mediul privat constant (creșteri salariale în construcții, creșterea salariului minim etc) va duce rapid la explozia deficitului bugetar. Pe scurt: în maximum doi ani, dacă situația nu e corectată radical, România va cheltui cu mult mai mult decât va produce. E matematică pură, iar cinicii din PSD o știu perfect. Eliminarea lor de la guvernare le pică mănușă într-un moment în care se adună nori negri deasupra economiei românești, la fel ca în 1996 sau 2009, când era evident că partidele venite să repare situația vor fi măturate de istorie. Sigur că PNL, aflat în fața a trei rânduri de alegeri cruciale, nu putea promite reforme radicale în economie…. Dar guvernul Orban nu și-a asumat să facă singur nici măcar mici corecții fiscale, precum desființarea OUG 114, eliminarea split TVA ori a supraimpozitării contractelor de muncă part-time. Premierul desemnat a anunțat în conferința de presă că nu va adopta OUG pentru aceste corecții, ci va propune proiecte de lege catre Parlament. Ușor de ghicit ce se va întâmpla cu ele acolo. Orban susține că guvernul său nu va emite OUG-uri decât dacă vor exista urgențe reale. Greu de imaginat o urgență mai mare decât cea din economie, unde ceasul ticăie, iar Florin Cîțu o știe perfect…. Alegerea primarilor în două tururi e o altă urgență. Democrația are nevoie de acest instrument. Doar că pentru Ludovic Orban nu mai deloc e o urgență, cel puțin așa ne-a spus joi după-amiază. A abandonat și acest proiect în seama Parlamentului, unde PSD și UDMR vor ucide inițiativa. Rolul de gestionar fără ștampilă al trebilor țării, de schior care merge pe urmele adânci lăsate de PSD în zăpadă nu e ceea ce trebuie acum României. Integral:
Barna spune ca acordul politic USR-PNL este o anexa a programului de guvernare Dan Barna, candidatul USR-PLUS la alegerile prezidentiale din noiembrie, a declarat, vineri, ca USR nu renunta la principiile pe care le-a agreat cu premierul desemnat Ludovic Orban, iar conditiile propuse trebuie sa fie implementate in viitoarea guvernare. Liderul USR a adaugat ca prevederile acordului politic pe care formatiunea il va semna cu liberalii este parte a programului de guvernare depus in Parlament, conform unui comunicat de presa al USR, citat de
Iulian Bulai critică nominalizarea PNL la Ministerul Culturii: Bogdan Gheorghiu nu are nicio calitate dintre cele necesare / Nu pot vota un incompetent Deputatul USR Iulian Bulai a criticat vineri decizia PNL de a-l propune pe Bogdan Gheorghiu pentru funcția de ministru al Culturii, argumentând că acesta ”nu are nicio calitate dintre cele necesare, minime” pentru a ocupa acest post. ”Nu pot vota un incompetent la Ministerul Culturii. Oricât de mult ar fi coborât standardele domnul Breaz”, a subliniat Bulai, invitându-i pe cei de la PNL să propună această poziție ”cuiva despre care să putem crede că e acolo fiindcă merită și poate”. USR-istul relatează p
Premiera in justitie: O instanta a oprit vanatoarea a 4 specii de pasari Incepand de joi nu mai este permisa vanatoarea a 4 specii de pasari migratoare: ciocarlia de camp, sturzul viilor, rata cu capul negru si rata sunatoare. Curtea de Apel Brasov a admis ieri o actiune introdusa de Asociatia Alianta pentru Combaterea Abuzurilor si a suspendat executarea prevederilor ordinului Ministerului Apelor si Padurilor nr. 673/2019 prin care s-au aprobat cotele de recolta (vanatoare) la aceste specii de pasari pentru anul 2019-2020, potrivit unui comunicat de presa remis vineri Ziare.com. Hotararea este executorie de la momentul pronuntarii, astfel ca efectul imediat este “stoparea de indata a vanatorii la cele patru specii de pasari migratoare ceea ce inseamna ca, de la momentul pronuntarii Hotararii nr. 105/2019 a Curtii de Apel Brasov, niciun vanator nu mai are dreptul sa impuste, sa recolteze, sa transporte, sa utilizeze sau sa valorifice vreo pasare apartinand speciilor: ciocarlie de camp, sturzul viilor, rata cu capul negru sau rata sunatoare, toate aceste activitati devenind actiuni de braconaj”, conform sursei citate. Asociatia cere tuturor institutiilor abilitate sa ia masurile care se impun pentru respectarea hotararii si pentru impiedicarea braconarii speciilor mai sus mentionate. Este vorba despre Ministerul Apelor si Padurilor, Garzile Forestiere, Ministerul de Interne, Inspectoratul General al Politiei Romane, Inspectoratele de Politie Judetene, Garda Nationala de Mediu, Directia Generala a Vamilor, Politia de Frontiera, Politia Transporturi Aeriene si Jandarmeria Romana. Integral:
Informații Digi24: ISU a trimis la Parchet doar câteva cadre din interiorul clubului Colectiv. Șefii ISU ar putea fi audiați.
Arafat, la puscarie!
Explicatii halucinante de la IGSU dupa imaginile cu interventia la Colectiv, pe care pana acum le-a pastrat ascunse Oficialii Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta (IGSU) au sustinut, joi, o conferinta de presa, dupa ce a aparut in spatiul public o inregistrare a interventiei ISU la incendiul din clubul Colectiv, care pana acum ar fi fost tinuta secret. Concret, oficialii IGSU au sustinut ca nu au facut publice imaginile pana acum, pentru ca au un puternic impact emotional. Totodata, ei au spus ca imaginile din timpul interventiilor sunt puse la dispozitia tuturor organelor abilitate, insa doar… la solicitare. Adica daca nu le-a cerut nimeni, ei nu le-au furnizat si nici nu au spus ca exista pana nu a aflat presa despre ele, la 4 ani de la evenimentul tragic. “In legatura cu informatiile aparute in spatiul public, nu pot sa spun decat ca structura foto-video, asa cum este ea denumita, din cadrul ISU Bucuresti Ilfov, a fost infiintata in 1991 si de la acel moment a avut ca atributii inregistrarea imaginilor foto/video care sunt utilizare in procesul de analiza ulterioara a interventiei. Ele sunt puse la dispozitia tuturor organelor abilitate la solicitate, nu se furnizeaza din oficiu in spatiul public. Ceea ce putem face este cu protejarea datelor cu caracter personal si a imaginilor care pot avea impact emotional. Tragedia de la Colectiv ne-a marcat pe toti”, a declarat colonelul Cristian Radu, prim-adjunct al inspectorului general. Cristian Radu a mai precizat ca inregistrarea, care are 20 de minute, nu reprezinta “filmul continuu” al interventiei. “In al doilea rand, as preciza faptul ca imaginile difuzate de posturile TV sunt inregistrate de colegii nostri, este evident, si nu sunt un film continuu de la momentul in care a debutat pana la finalizarea ei. Interventia a durat 5 ore, iar imaginile au o durata de 20 de minute”, a afirmat colonelul. El a explicat cum se desfasoara “analiza interventiei”…..Precizam in context ca
Programul de guvernare al PNL pe Justitie – ce se intampla cu SS, dosarul 10 august si arhiva SIPA ….”Justitia nu mai trebuie oprita la usa Parlamentului, prin modificari in favoarea politicienilor cu probleme. Aceste acte normative trebuie sa respecte cele mai inalte standarde europene, adica sa fie puse in acord cu avizele Comisiei de la Venetia, ale Consiliilor Consultative ale Judecatorilor si Procurorilor Europeni, precum si cu rapoartele Comisiei Europene si GRECO, dupa o consultare publica ampla cu practicienii din domeniu”, se arata in programul de guvernare al PNL, obtinut pe surse de Ziare.com, in care Justitia ocupa primul loc pe lista politicilor sectoriale. Conform documentului, printre obiectivele specifice urmarite de Guvernul Orban se afla si cateva care “intaresc democratia, statul de drept, ordinea si siguranta publica“. Printre acestea sunt mentionate revizuirea legislatiei din domeniul Justitiei, dar si “revizuirea legislatiei privind regimul eliberarilor conditionate (recursul compensatoriu) si intarirea capacitatii institutiilor de ordine si siguranta publica pentru prevenirea si combaterea infractionalitatii”. De asemenea, la capitolul masuri urgente sunt trecute, printre multe altele, care vizeaza alte domenii, urmatoarele: – Avizarea proiectului de Lege pentru abrogarea recursului compensatoriu si consolidarea serviciului de probatiune pentru monitorizarea condamnatilor eliberati conditionat; -Initierea procedurilor pentru desemnarea titularilor la conducerea parchetelor. – Prorogarea intrarii in vigoare a prevederilor referitoarea la pensionarea magistratilor de la 1 ianuarie 2020. – Desecretizarea documentelor din MAI necesare in ancheta privind Dosarul 10 august….Conform sursei citate, “Guvernul are in vedere in special situatia Sectiei Speciale pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie, sistemul de pensionare anticipata introdus cu incepere de la 1.01.2020, dupa ce a fost amanat prin ordonanta de urgenta de vechiul guvern, restrangerea atributiilor presedintelui Romaniei si ale CSM in procedura de numire a procurorilor de rang inalt, recursul compensatoriu”. “Guvernul va urmari rezolvarea acestor vulnerabilitati in litera, dar si spiritul rezultatului Referendumului asupra Justitiei desfasurat la initiativa presedintelui Romaniei”, se subliniaza in programul de guvernare, fara alte detalii. Integral:
Un secretar de stat a facut circ la TV, atunci cand i s-a aratat ca PSD a bagat prevederile nocive in Legea recursului compensatoriu Radu Cristescu, secretar de stat in Ministerul Energiei si membru PSD, a avut o izbucnire nervoasa la adresa deputatului USR Cristian Seidler, atunci cand discutau despre efectele legii recursului compensatoriu. Politicianul sustine in continuare ca PSD nu are nicio legatura cu legea recursului compensatoriu si a incercat sa dea vina pe Guvernul tehnocrat condus de Dacian Ciolos si pe presedintele Klaus Iohannis….Proiectul Legii recursului comepnsatoriu a fost intitiat in perioada in care Ministerul Justitiei era condus de Raluca Pruna, in conditiile in care exista o decizie semi-pilot din 2012 privind rezolvarea situatiei din penitenciarele cu conditii precare. Un numar de 1.700 de persoane ar fi fost eliberate, in varianta initiala, potrivit unei declaratii facute in in ianuarie 2019 de Raluca Pruna. Guvernul condus de Sorin Grindeanu a fost cel care a trimis legea in Parlament. In forma propusa initial, un detinut inchis “intr-un spatiu necorespunzator” timp de 30 de zile avea un beneficiu de 3 zile. Varianta aceasta a trecut si la Senat. O modificare discreta realizata de deputatii PSD, ALDE si UDMR din Comisia Juridica a facut ca aproape toti detinutii din Romania sa aiba posibilitatea sa beneficieze de zile libere ca urmare a conditiilor din penitenciare. Practic, deputatii PSD, ALDE si UDMR din Comisia Juridica au inlocuit sintagma “in cazul executarii pedepsei intr-un spatiu necorespunzator” cu “in cazul cazarii in conditii necorespunzatoare“. In plus, a fost dublat numarul zilelor compensate: un detinut inchis in “conditii necorespunzatoare” timp de 30 de zile avea un beneficiu de 6 zile. Astfel pedeapsa era redusa cu o cincime!. Aceasta forma a fost votata in Camera Deputatilor. Un numar de aproximativ 20.000 de detinuti au fost eliberati conditionat in baza acestor prevederi, de cand legea e in vigoare din octombrie 2017. Integral:
Claudiu Năsui (USR): Creșterea salariului minim va aduce parlamentarilor 900 lei în plus la salariu Creșterea salariului minim din pix este o măsură disperată de a crește încasările statului susține Claudiu Năsui, deputat USR, membru în Comisia de buget-finanțe din Camera Deputaților, într-o postare pe Facebook. Potrivit acestuia, cu fiecare leu cu care crește salariul minim, statul câștigă 45 de bani din cauza impozitării ridicate a muncii. …“De unde vin banii pe care angajatorul ar trebui să-i plătească suplimentar? Aici este întrebarea cheie. Din ce produce întreprinderea. Adică din ceea ce se numește „productivitate”. Și dacă productivitatea aceea nu e la înălțime și nu poate plăti salariile, atunci se închide întreprinderea”, spune el…..Mai e un efect nevăzut al creșterii salariului minim în România: creștere salariilor unor bugetari. “Conform legii salarizării din 2017, toate salariile la stat (structuri centrale, nu locale) se plătesc în funcție de salariul minim. De x ori salariului minim (de la 1 până la 12). De fiecare dată când crește salariul minim, cresc și salariile bugetarilor. Ce-i drept, puține categorii au ajuns la nivelul din grilă. Dar știți pentru cine totuși crește? Pentru parlamentari. Parlamentarii au automat, prin legea salarizării, de 9 ori salariul minim pe economie”, precizează Năsui. La o creștere de 100 de lei a salariului minim, statul va încasa 45 de lei în plus per angajat la salariul minim, angajații pe salariul minim vor primi 55 de lei în plus, dar parlamentarii vor primi 900 de lei în plus pe lună. “Diferența între parlamentari și angajați este că parlamentarii sunt plătiți din bugetul de stat, deci sunt quasi siguri că vor fi plătiți. Angajații pe salariu minim se pot trezi că nu vor mai avea loc de muncă”, spune el. Integral:
Recorder.ro: Cum ascunde statul dimensiunea jafului din paduri. Taieri ilegale de un miliard de euro sterse din statistici Taierile ilegale din padurile Romaniei au devenit, in ultimele saptamani, cel mai important subiect de pe agenda publica. Si in timp ce statul lasa impresia ca e depasit de dimensiunea acestui fenomen, ies la iveala informatii care arata ca institutiile responsabile stiu exact cat lemn dispare in mod ilegal din paduri, dar prefera sa ascunda informatiile. Un departament de cercetare al statului roman, infiintat la presiunea Uniunii Europene, a monitorizat timp de zece ani, dupa metode stiintifice certificate la nivel mondial, ce se intampla in padurile Romaniei. Rezultatele raportului au scos la iveala dimensiunile dezastrului: in fiecare an, 20 de milioane de metri cubi de lemn dispar din paduri fara forme legale. Cifra e atat de mare incat depaseste volumul taierilor autorizate din toata tara. Cercetatorii care au intocmit raportul s-au hotarat sa rupa tacerea si acuza ca rezultatele prezentate superiorilor au fost ingropate….Cazul a ajuns in atentia Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) care a deschis un dosar pentru abuz in serviciu si comunicare de informatii false care pun in pericol siguranta nationala, potrivit Recorder.ro. Integral: 
Banca pentru Alimente: ”Românii aruncă 6.000 de tone de mâncare pe zi, deși jumătate din copiii de la țară nu au ce mânca” Aproximativ 6.000 de tone de alimente bune de consum sunt aruncate zilnic la gunoi în România, deşi 7 milioane de oameni, adică o treime din populaţia ţării, se află în pragul sărăciei, arată datele Băncii pentru Alimente Bucureşti, potrivit Agerpres. Înființată în 2016, Banca de Alimente a ajutat până acum 20.000 de oameni. Potrivit Băncii de Alimente București, 66% dintre familiile din mediul rural nu își pot asigura hrana zilnică, iar jumătate dintre copiii de la țară se află în risc de sărăcie extremă. Cu toate acestea, risipa alimentară este una semnificativă în România. ”Banca de Alimente a fost înfiinţată acum trei ani, în Bucureşti, ca un proiect-pilot pentru România, care să arate că există risipă, iar acum există o a doua bancă la Cluj, care funcţionează, o a treia la Roman şi avem un proiect care va funcţiona la Braşov de luna viitoare şi ne dorim ca, încet, sustenabil, să facem ca fiecare regiune a României să aibă o astfel de bancă”, a afirmat Gabriel Sescu, preşedintele Băncii pentru Colectarea şi Distribuţia Alimentelor. …. Una dintre problemele ridicate acum trei ani era dacă vor ajunge bunurile la cei care au nevoie, pentru că în România e destul de obişnuit ca lucrurile să fie deturnate”, a mai precizat Sescu. Banca lucrează cu peste 100 de ONG-uri şi până acum, în acest an, au fost colectate 609 tone de alimente, în principal de la marile lanţuri de magazine. Aceste alimente au avut 20.000 de beneficiari direcţi. Integral:
Exclusiv
Forumul Judecătorilor acuză Inspecția Judiciară și conducerea CSM că încearcă ”ascunderea grosolană” a unei proceduri disciplinare inițiate față de un judecător care a sesizat Curtea de Justiție a Uniunii EuropeneccAsociația Forumul Judecătorilor din România acuză Inspecția Judiciară și de conducerea Consiliului Superior al Magistraturii că încearcă ”ascunderea grosolană a unei proceduri disciplinare inițiate față de un judecător care a sesizat, în exercitarea atribuțiilor sale jurisdicționale, Curtea de Justiție a Uniunii Europene”. Judecătorul în cauză a sesizat CJUE cu o cerere de decizie preliminară, ce face obiectul cauzei C-379/19, Procuror DNA – Serviciul Teritorial Oradea. Asociația susține că Inspecția Judiciară neagă într-un răspuns oficial pentru CSM că ar exista o cauză pe rol în acestă speță, dar că este vorba de o comunicare falsă și că în realitate Inspecția a început cercetarea disciplinară împotriva judecătorului. Redăm mai jos un fragment relevant din comunicatul Asociației Forumul Judecătorilor din România ” (…) Contrar realității evidente, printr-o adresă emisă în data de 21 octombrie 2019 de Inspecția Judiciară, sub semnătura inspectorului-șef jud. Lucian Netejoru, la solicitarea președintelui Consiliului Superior al Magistraturii, d-na jud. Lia Savonea, publicată în presă,[1] se susține că: „pe rolul Inspecției Judiciare nu există lucrări din categoria celor la care se referă solicitarea adresată instituției noastre. Facem precizarea că sesizările având ca obiect săvârșirea abaterii disciplinare anterior menționată au fost clasate”. Aşa cum reiese din rezoluția nr. 2112/A/01.07.2019, publicată în extras tot de presă,[2] s-a început cercetarea disciplinară împotriva d-nei judecător G.C., pentru abaterea prevăzută de art. 99 lit. ș din Legea nr.303/2004, ceea ce dovedește caracterul fals al informațiilor comunicate de Inspecția Judiciară prin adresa nr. A19-3478/1 din 21.10.2019. Rezoluția menționată este semnată de inspectorul-șef jud. Lucian Netejoru, persoană care ulterior neagă existența unei atare proceduri disciplinare prin semnarea unei adrese solicitate de președintele CSM, destinată, cel mai probabil, utilizării la Curtea de Justiție a Uniunii Europene. O atare situaţie reprezintă o ascundere grosolană a unei proceduri disciplinare inițiate față de un judecător care a sesizat, în exercitarea atribuțiilor sale jurisdicționale, Curtea de Justiție a Uniunii Europene cu o cerere de decizie preliminară, ce face obiectul cauzei C-379/19, Procuror DNA – Serviciul Teritorial Oradea, aspect care impune demisia imediată a inspectorului-şef al Inspecţiei Judiciare. Integral:
Reacţia parlamentarilor care au votat pentru eliberarea pedofililor şi a criminalilor, când privesc fotografiile victimelor La doi ani, după ce 21.000 de deținuți au fost eliberați din închisori înainte de termen prin celebra lege a recursului compensatoriu, Digi24 îi pune față în față pe parlamentarii care au votat cu victimele celor eliberați. Printre cei scoși de după gratii se numără criminali, violatori ori pedofili. Mulți au recidivat și au comis crime cumplite în acest răstimp. O echipa Digi24 le-a arătat deputaţilor fotografii ale victimelor, iar reacţiile au fost dintre cele mai surprinzătoare: de la timide păreri de rău şi vorbe înghiţite, la a da vina pe alţii pentru ceea ce ei au aprobat în Parlament. …
Adina Florea, in vizorul MCV pentru ca l-a anchetat pe Timmermans: A tinut dosarul deschis timp de o luna, desi SS nu avea competenta Ancheta deschisa de procurorul SS, Adina Florea, in cazul vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, cercetat pentru abuz in serviciu, fals intelectual, comunicarea de informatii false si constituirea unui grup infractional organizat, nu a trecut neobservata de catre oficialii europeni care au realizat raportul MCV. Functionarea Sectiei Speciale a confirmat temerile exprimate atat in Romania, cat si in exterior ca sectia respectiva ar putea fi utilizata ca instrument de presiune politica, se arata in raportul MCV, publicat marti de Comisia Europeana. In sprijinul acestor afirmatii, expertii fac trimitere la ancheta deschisa impotriva lui Timmermans, in care era vizat si fostul procuror general al Romaniei, Augustin Lazar. Raportul dezvaluie ca, desi nu avea competeta de a ancheta oficiali europeni, procurorul Adina Florea a tinut ancheta deschisa mai mult de o luna. “In acest context, ar trebui sa se mentioneze, de asemenea, faptul ca Sectia Speciala a initiat o ancheta penala impotriva mai multor membri ai Comisiei si ai personalului acesteia, in urma unei plangeri din 30 ianuarie 2019, prin care acestia erau acuzati de abuz in serviciu, comunicarea unor informatii false si infiintarea unui grup infractional organizat in legatura cu intocmirea raportului MCV din noiembrie 2018. Integral:
USR Bucuresti pune mai multe conditii pentru a vota vinieta “Oxigen” dorita de Firea – tarife modificate si restrictii in utilizarea banilor Modificarea grilei tarifare astfel incat plata sa se faca in functie de numarul de zile in care este utilizata masina si infiintarea unei benzi unice in Zona de Actiune pentru Calitatea Aerului sunt doua dintre conditiile puse de USR Bucuresti Gabrielei Firea pentru a vota proiectul “Oxigen”. Potrivit USR Bucuresti, consilierii municipali ai formatiunii vor propune mai multe amendamente pentru imbunatatirea proiectului “Oxigen”, prezentat de Gabriela Firea, primarul Capitalei.”Amendamentele vor viza, printre altele: modificarea grilei tarifare astfel incat plata sa se faca in functie de numarul de zile in care masina este utilizata propriu-zis, infiintarea de benzi unice in Zona de Actiune pentru Calitatea Aerului (ZACA) si respectarea lor, exceptarea parcarilor tip park&ride de la zonele unde taxa este obligatorie, utilizarea fondurilor colectate prin taxa exclusiv pentru lucrari, investitii si proiecte din domeniul protectiei mediului care contribuie direct sau indirect la imbunatatirea conditiilor de transport si a calitatii aerului, informarea constanta a publicului cu privire la nivelul de poluare si informarea cu privire la rezultatele aplicarii acestei taxe la 6 luni de la introducerea ei”, au scris, pe Facebook, reprezentantii USR Bucuresti. Daca aceste amendamente vor fi acceptate, consilierii municipali USR Bucuresti anunta ca vor vota proiectul de hotarare. Primarul general, Gabriela Firea, a declarat ca ar trebui ca in sedinta Consiliului General al municipiului Bucuresti (CNMB) sa fie votat in unanimitate proiectul care prevede vinieta Oxigen, dar se asteapta ca PNL si USR sa voteze impotriva acestui proiect initiat de ea. Integral: 
Tranzacție interesantă pe piața gazelor din România: Doi furnizori misterioși, cu cifre de afaceri mari după doar un an de activitate, fuzionează Consiliul Concurenței a anunțat miercuri că analizează tranzacția prin care AIK Energy LTD preia compania Valahia Gaz SRL. Aceste firme nu sunt foarte cunoscute în spațiul public, însă au atras atenția actorilor din domeniu prin faptul că au intrat în forță pe piața gazelor în doar un an de la înființare. Valahia Gaz ajunsese în primăvară-vară să fie unul dintre cei mai mari importatori de gaze. De altfel, autoritatea de reglementare din România și cea din Ungaria au avut o investigație comună asupra activității acestei firme. HotNews.ro a scris despre
Din culisele negocierilor pentru Guvernul Orban: Ce conditii a pus USR si ce urmeaza. Se poate da OUG pentru desfiintarea Sectiei Speciale. Interviu cu Stelian Ion. “Sper sa fie investit un nou guvern si sa faca ceea ce a promis ca face, si una dintre promisiuni a fost in sensul desfiintarii SSIJ”, spune liderul deputatilor USR, Stelian Ion, care ofera si mai multe solutii in acest sens, inclusiv adoptarea unei ordonante de urgenta. Intr-un interviu acordat miercuri Ziare.com, Stelian Ion, unul dintre membrii delegatiei care a participat la negocierile purtate cu PNL, confirma faptul ca USR nu a fost invitat la guvernare nici de presedintele Iohannis, nici de premierul desemnat Ludovic Orban, subliniind totodata ca interesul Romaniei in acest moment este ca Viorica Dancila sa plece de la Palatul Victoria cat mai repede si sa fie instalat noul guvern, desi partidul sau nu a renuntat definitiv la conditia privind organizarea alegerilor anticipate cand va fi posibil.
BREAKING Comisia Europeană, comunicat oficial dur: ”Regretăm că România nu a pus în aplicare recomandările suplimentare. E o involuție față de progresele înregistrate în anii precedenți” Comisia Europeană arată într-un comunicat oficial că ultimul raport MCV privind justiția și lupta anticorupție din România constată ”o involuție față de progresele înregistrate în anii precedenți, situație care constituie o sursă de preocupare majoră”. În raport se constată că Executivul europan a trebuit să își exprime în mai multe rânduri preocupările legate de statul de drept. Comisia arată că ”regretă faptul că România nu a pus în aplicare recomandările suplimentare formulate în noiembrie 2018, care erau în deplină concordanță cu pozițiile exprimate de celelalte instituții în această privință”. Comunicatul Comisiei Europene este formulat într-un limbaj extrem de dur, neobișnuit pentru executivul comunitar….Comisia regretă faptul că România nu a pus în aplicare recomandările suplimentare formulate în noiembrie 2018, care erau în deplină concordanță cu pozițiile exprimate de celelalte instituții în această privință. Recomandările respective trebuie puse în aplicare dacă se dorește repunerea procesului de reformă pe calea cea bună și reintrarea pe traiectoria încheierii MCV, astfel cum se prevedea în raportul din ianuarie 2017. Comisia are convingerea că România ar putea insufla un nou elan procesului de îndeplinire a obiectivelor MCV și își afirmă disponibilitatea de a oferi sprijin autorităților române în acest scop. Comisia va continua să urmărească îndeaproape evoluția situației prin intermediul MCV. Evoluția situației în primele luni ale anului 2019 a constituit o sursă de preocupare majoră pentru Comisie. Prin urmare, în mai 2019 Comisia a trebuit să informeze autoritățile române că, dacă nu fac îmbunătățirile necesare sau dacă adoptă noi măsuri negative, Comisia va lua măsuri în temeiul Cadrului UE pentru consolidarea statului de drept, care depășește parametrii evaluați în cadrul MCV. Comisia a salutat faptul că, în iunie, guvernul român și-a exprimat dorința de a-și reconsidera abordarea. Comisia constată că s-au depus eforturi pentru a investi în noi consultări și în dialogul cu sistemul judiciar. Comisia așteaptă cu interes transpunerea acestui angajament în măsuri concrete, atât de ordin legislativ, cât și de altă natură. Pentru a se realiza progrese în această direcție, vor trebui luate măsuri concrete legislative și administrative astfel încât să se pună în aplicare recomandările prezentate succint în raport. Integral: 
Comisia Juridica a respins initiativa USR privind desfiintarea SS: Deputatii ALDE, UDMR si Pro Romania au lipsit Comisia Juridica a Camerei Deputatilor a adoptat, marti, raport de respingere asupra proiectului de lege al USR care vizeaza desfiintarea Sectiei de investigare a infractiunilor in justitie (SIIJ), asa numita Sectie Speciala. Raportul de respingere a initiativei legislative a fost adoptat cu 12 voturi “pentru” si 10 “impotriva”. Raportul urmeaza sa ajunga in plenul Camerei Deputatilor pentru a fi votat, in calitate de prim for sesizat. “Legea pentru desfiintarea SS ar fi primit raport pozitiv daca sedinta nu ar fi fost boicotata de noii parteneri ai PNL-ului, ALDE, UDMR si Pro Romania. Au lipsit 4 voturi. Cu ei, votul ar fi putut fi 14 – 12 pentru adoptarea legii care desfiinteaza Sectia Speciala”, a scris pe Facebook deputatul Silviu Dehelean (USR), care a participat la sedinta. In cadrul dezbaterilor din Comisia Juridica a fost amintit si proiectul de raport MCV care este critic la adresa existentei SS, precum si faptul ca Bulgaria ar putea sa iasa de sub incidenta Mecanismului de Verificare si Cooperare. Liberalul Ioan Cupsa a vorbit si despre posibile intimidari ale magistratilor si despre faptul ca SS a fost creata pentru a controla justitia….USR reaminteste ca si magistratii din Romania au facut apel la Guvern si Parlament pentru a desfiinta SS.”Desfiintarea sectiei pentru investigarea infractiunilor din justitie a fost solicitata inclusiv de magistrati, sens in care amintim Apelul magistratilor romani catre Parlament si Guvern, semnat de peste o mie de judecatori si procurori, prin care solicita, printre altele, ‘desfiintarea imediata si neconditionata a sectiei de parrchet separate, creata pentru investigarea infractiunilor comise de judecatori si procurori'”, conchid alesii USR, in expunerea de motive a initiativei legislative. Integral:
Cât de eficienţi sunt candidaţii? …. Să definim “eficienţa electorală” ca fiind capacitatea unui candidat de a lua voturi din afara bazinului electoral al partidului sau alianţei care îl susţine. Eficienţa electorală este un indicator important. În fond, te aştepţi ca un candidat să fie votat de votanţii propriului partid. Însă doar cu atât nu câştigi alegerile prezidenţiale. Nici un partid nu este suficient de mare, acum, pentru a se apropia măcar de majoritatea absolută. Aşa că îţi trebuie voturi de la ceilalţi alegători. Eficienţa electorală este o măsură a capacităţii unui candidat de a atrage aceste voturi. Să începem cu Kelemen Hunor pentru că, matematic vorbind, este probabil candidatul cel mai simplu de analizat. El va capta voturi de la alegătorii maghiari. Desigur, nu toţi maghiarii vor vota cu Kelemen Hunor, după cum este posibil ca unii români să voteze cu acesta. În final, Kelemen Hunor ca avea scorul UDMR, adică în jur de 5 la sută….Conform sondajelor, Mircea Diaconu este tot cam pe acolo. Creditat cu circa 10 sau 11 la sută, procentele sale sunt aproape de nivelul sumei procentelor celor două partide care îl susţin, ALDE şi Pro România. …Lucrurile stau mai rău pentru Viorica Dăncilă. Cu circa 14 la sută, candidata socialiştilor pierde cam o treime din voturile marcate în dreptul PSD la ultimele alegeri europarlamentare…..Campionul ineficienţei este însă Dan Barna. El pierde cam 40 la sută în raport cu voturile primite de USR la ultimele alegeri europarlamentare. Iar ultimele dezvăluiri din ancheta Rise Project ameninţă să îl ducă încă şi mai jos. Acesta este rezultatul unei combinaţii dintre o campanie neinspirată şi un lider amator. Ceea ce face ca situaţia Uniunii Salvaţi România să fie critică. Ce se întâmplă dacă Dan Barna nu adună decât aproximativ jumătate din voturile USR? Acesta va fi un semnal catastrofal pentru un partid care şi aşa nu avea un bazin electoral bine definit. Mulţi alegători îşi vor pune problema, la alegerile locale sau parlamentare, de anul viitor, dacă voturile lor sunt utile. Klaus Iohannis este, până acum, un candidat eficient. Creditat cu circa 35 la sută în sondaje, el va lua probabil ceva mai puţin în turul I. Dar până atunci, Klaus Iohannis pare că adună cu circa 25 la sută mai multe voturi decât PNL. Aceste voturi vin de undeva. Din câte înţeleg de la sociologi, unele vin din direcţia alegătorilor USR care nu au fost convinşi de oferta lui Dan Barna…..Dan Barna pare să nu fi înţeles mizele politicii naţionale, iar “barniştii” duc un fel de război de gherilă pe Facebook. Integral:
USR și PNL au ajuns la un acord, anunță Barna. Anticipate cât mai repede după prezidențiale, alegeri în două tururi pentru primari, abrogarea recursului compensatoriu, între obiectivele convenite USR și PNL au ajuns la un acord pentru susținerea Guvernului Ludovic Orban, a anunțat liderul USR, Dan Barna, după negocierile de marți cu liberalii. El a precizat că între punctele convenite sunt alegerile parlamentare anticipate cât mai repede după adoptarea bugetului și alegerile prezidențiale, revenirea la alegeri în două tururi pentru primari și șefii de CJ, abrogarea recursului compensatoriu, renunțarea la pensionarea anticipată pentru magistrați. Integral:
PNDL, RESPINS DE OFICIALII DE LA BRUXELLES 
Sefa TVR castiga cu aproape 1.000 de euro mai mult decat Iohannis. Isi plateste diurna la nivel de ministru Deputatul USR Iulian Bulai, membru in Comisia de Cultura din Camera, ii cere din nou demisia sefei TVR Doina Gradea, prezentand si cateva date despre veniturile pe care aceasta le incaseaza la televiziunea publica, parte din ele declarate nelegale de Curtea de Conturi. Bulai arata ca sefa TVR, contestata inclusiv de jurnalistii din subordine, care au depus si plangere penala impotriva ei pentru abuzurile de care o acuza, castiga mult mai mult si decat premierul si decat presedintele tarii si, de cate ori pleaca in deplasari externe, isi acorda singura diurne de sute de euro, la grad de ministru.”Multa incompetenta pe inca si mai multi bani. Sefa TVR, Doina Gradea, are un salariu mai mare decat premierul Romaniei. Ba chiar mai mare decat al presedintelui tarii. Dna Gradea primeste 28.500 lei brut, plus un spor de vechime de 25%, cu aproape 1.000 de euro mai mult decat presedintele si cu peste 1.000 de euro mai mult decat prim-ministrul. Salariul dnei Gradea e platit din subventie, de la bugetul de stat, din taxe si impozite. Dna Gradea nu e platita nici din teleshoppingul dat in timpul motiunii de cenzura, nici din maretele performante economice ale Televiziunii. Dna Gradea a primit mai multe mariri de salariu anul asta (o data-n mai, o data-n septembrie) decat cei care muncesc pe salariul minim in Romania. Dna Gradea isi plateste siesi diurne de deplasare in strainatate de doua ori cat ar avea dreptul – la nivel de ministru, desi nu e -, asa ca pe langa cei 28.500 lei brut/luna, incaseaza si 300 euro/zi, neimpozabili, in afara Romaniei (probabil de-aia se duce ea la evenimente internationale, si nu ziaristii TVR)”, scrie
Pădurarii vor fi înarmați și vor primi cinci salarii compensatorii la ieșirea la pensie, a decis Comisia pentru agricultură a Camerei Deputaților / Decizia vine pe fondul crimelor și agresiunilor comise împotriva mai multor pădurari în ultima perioadă Comisia pentru agricultură a Camerei Deputaţilor a decis, marţi, ca personalul silvic cu atribuţii de pază să fie dotat cu armament de serviciu, letal sau neletal, transmite Agerpres. Comisia pentru agricultură a dat, marţi, raport favorabil, în unanimitate, unui proiect de lege privind modificarea statutului personalului silvic. Una dintre modificări prevede că „în exercitarea atribuţiilor de serviciu, personalul silvic cu atribuţii de paza fondului forestier naţional, a fondului cinegetic naţional, a fondului piscicol şi a ariilor naturale protejate are statut special, este dotat cu armament de serviciu letal sau neletal, după caz, şi poate face uz de armă, în condiţiile reglementărilor privind regimul armelor şi muniţiilor”. Un alt amendament adoptat de comisie menţionează că personalul silvic pensionat la vârsta standard beneficiază de o gratificaţie egală cu minimum 5 salarii brute pe ultima lună de activitate, suportată de angajator. Integral:
Ziua in care Inalta Curte s-a impartit in doua, in cazul deciziei CCR care-i salveaza pe corupti de inchisoare Practica neunitara astazi la Inalta Curte. Daca intr-un proces s-a decis suspendarea si sesizarea CJUE cu privire la decizia CCR privind completurile specializate ale ICCJ, in alte doua spete mediatizate magistratii au hotarat ca judecata trebuie reluata de la zero, desi au existat decizii definitive de condamnare. Inalta Curte a sesizat, luni, Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) in legatura cu deciziile Curtii Constitutionale (CCR) privind completurile specializate de coruptie, in dosarul fostului ministru al Energiei, Constantin Nita. Instanta a mai decis suspendarea acest proces pana cand CJUE o sa solutioneze cazul. Este al treilea proces in care Inalta Curte sesizeaza CJUE in cazul deciziilor CCR si suspenda procesele, intrebari preliminare au mai fost trimise si dosarele fostilor ministri Elena Udrea (Gala Bute) si Darius Valcov. Decizia a fost luata cu majoritate de voturi de un complet de 5 judecatori, similar ca in cazurile Udrea si Valcov. Cei trei politicieni fusesera condamnati la sentinte grele: Elena Udrea – 6 ani, Constantin Nita – 4 ani, iar Darius Valcov – 8 ani in faza de fond. Ei au invocat deciziile CCR privind completurile de 5 judecatori si cele specializate de la ICCJ. Pe de alta parte, alte completuri de 5 judecatori au decis luni sa anuleze sentintele de condamnare date in doua cazuri mediatizate, al
Martorii isi mentin declaratiile la rejudecarea procesului Alinei Bica. Avocatii invoca decizia CCR Completul de cinci judecatori de la Inalta Curte care rejudeca apelul din dosarul fostei sefe DIICOT, Alina Bica, acuzata de favorizarea milionarului Ovidiu Tender, a anuntat avocatii din acest caz sa fie pregatiti ca pe 18 noiembrie sa puna concluziile finale. La acest termen urmeaza sa fie audiati ultimii doi martori. Este vorba de procesul in care se rejudeca apelul, dupa ce a desfiintata sentinta definitiva la 4 ani de inchisoare primita de Alina Bica, in baza deciziei CCR privind completurile de 5 judecatori. Avocatii fostei sefe DIICOT au incercat sa puna in discutie, in timpul sedintei, o cerere privind situatia juridica a dosarului dupa motivarea deciziei CCR privind completurile specializate de la Inalta Curte. Practic, sa ceara rejudecarea de la zero a intregului proces. Instanta a amanat discutia, dupa audierile de martori….”Am fost colege foarte scurt timp. Doar un an. Am interactionat foarte putin. A fost vorba doar de acel episod, cazul Ovidiu Tender in care am fost desemnata procuror de sedinta.La un moment dat, am fost chemata de ea, inainte ca dosarul Tender sa iasa in pronuntare, si mi-a cerut sa fac concluzii pe aplicarea unei pedepse cu suspendare,” declara Curelaru. Integral:
Inalta Curte decide daca se rejudeca de la zero si dosarul in care Horia Simu si Serban Pop au fost condamnati definitiv Inalta Curte decide, luni, daca se va rejudeca de la zero si dosarul in care fostul sef al Fiscului, Serban Pop, si milionarului Horia Simu, cunoscut ca “Regele Cuprului”, fusesera condamnati pentru fapte de coruptie. In acest dosar, Horia Simu a fost condamnat definitiv la patru ani de inchisoare cu executare pentru cumparare de influenta, iar Serban Pop – la 5 ani de inchisoare pentru trafic de influenta. Decizia a fost anulata in baza deciziei CCR privind completurile de 5 judecatori. Avocatii celor doi au solicitat, luni, instantei trimiterea dosarului spre rejudecare la Curtea de Apel Bucuresti, avand in vedere calitatea de avocat a lui Serban Pop. Solicitarea a fost facuta in baza deciziei CCR privind completurile specializate de 3 judecatori. Avocatii au mai cerut inclusiv anularea deciziilor definitive date in Camera Preliminara, faza in care se judeca legalitatea probelor si a rechizitoriului. Integral:
Birchall continua contrele cu Savonea: Fiecare o sa raspundem pentru ce am facut sau nu am facut in raportul MCV Ministrul Justitiei, Ana Birchall, a declarat luni dimineata ca era normal ca CSM sa faca observatii, asa cum au facut ANI sau Parlamentul, in cazul draftului raportului MCV. Asta dupa ce in weekend fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader, si CSM, condus de Lia Savonea, au reclamat ca draftul raportului MCV a fost clasificat. Birchall spune ca regreta ca invitatia lansata cu buna credinta catre Consiliul Superior al Magistraturii de a vedea draftul raportului MCV a fost tratata cu refuz, spunand ca procedura a fost la fel ca in anii trecuti. “Am lansat aceasta invitatie, i-am invitat exact in momentul in care Ministerul Justitiei a fost notificat de catre Ministerul Afacerilor Externe ca o sa primim documentul. Eu regret ca la un gest de buna credinta si un gest de curtoazie institutionala, pentru ca mie mi se se pare normal ca fiecare sa isi formuleze eventuale observatii in dreptul sau, asa cum, de exemplu, au facut reprezentantii Parlamentului si ai celor de la ANI, asa cred eu ca era normal si din partea CSM-ului, dar sigur ca nu pot eu sa comentez intr-un fel sau altul, doar regret ca o invitatie lansata cu buna credinta si un gest de deschidere si cooperare loiala interinstitutionala a fost tratata cu un asemenea refuz…..Ea a explicat ca nu este vorba de raportul MCV, ci de un draft de lucru, iar procedura este la fel ca in anii trecuti. “Nu este vorba de raport MCV, este vorba de un draft de lucru, este o mare diferenta. Anul acesta nu s-a procedat altfel decat in anii trecuti. Deci documentul a venit in aceasta forma, exact cum au venit si in anii trecuti, si am vazut comentariul unui fost ministru al Justitiei (Tudorel Toader – n.red.) si ma abtin sa fac eu comentarii, probabil ca domnia sa nu cunoaste regimul, pentru ca inteleg ca nici macar nu era in minister atunci cand colegii mei si colegele mele lucrau la eventualele observatii. Integral:
Toate cele trei proiecte majore propuse de USR, respinse de conducerea Camerei Deputaților. Fără penali, alegeri locale în două tururi și abrogarea recursului compensatoriu, boicotate de PSD, UDMR și Pro România Proiectele de lege pentru cele trei mari inițiative ale USR – Fără penali în funcții publice, alegerea primarilor în două tururi și abrogarea recursului compensatoriu – au fost respinse luni de Comitetul liderilor de grup din Camera Deputaților, ceea ce înseamnă că nu vor putea fi puse pe ordinea de zi a camerei pentru vot. Cum s-a votat în Comitetul liderilor, potrivit informațiilor G4Media.ro:… De remarcat că grupul UDMR nu a participat la întâlnire. Dan Barna, liderul USR, a anunțat luni că partidul său condiționează susținerea guvernului Orban de votarea celor trei mari proiecte. Integral:
Realitate versus prognoze: Am consumat in 8 luni tot ce ne-am planificat pe tot anul Toata constructia programului economic derulat in acest an a fost bazata pe un set de indicatori macroeconomici, revizuiti de CNSP in prognoza de primavara si ramasi la fel pana acum in lipsa unei (deja prezentate in alti ani pana la mijlocului lui octombrie) alte prognoze pentru 2019. Din compararea cu datele disponibile deja confirmate de INS se poate vedea cum stam “la pauza” pentru cifrele privind PIB-ul si ceva mai spre mijlocul “reprizei a doua” in materie de deficite externe si curs de schimb. Prima observatie si cea mai importanta este ca am consumat in 8 luni tot ce ne-am planificat pe tot anul si chiar peste in cazul administratiei publice (surprinzatoare cresterea pe partea de formare bruta de capital fix), dar fara a produce la nivelul care ne-ar fi permis, chiar si potrivit estimarilor oficiale, sa putem sustine echilibrele din economie. In loc sa creasca cu 5,4%, industria, principalul sector de activitate ce da trendul general in economie, a obtinut doar un foarte anemic 0,1% si inca pe o traiectorie de scadere de la inceputul anului in curs. Agricultura a fost si ea aproape de stagnare in prima jumatate a anului, in loc sa avanseze cu cele doua procente prognozate. Sectorul care a crescut dublu fata de estimari (beneficiind, insa, si de rezultatele mai slabe din anii anteriori, care s-au constituit drept baza de raportare) a fost cel de constructii. Cu partea buna ca a sustinut cresterea economica, dar si cu dezavantajul de a masca rezultatele slabe din sectorul manufacturier. Apropo de sectorul manufacturier, trebuie subliniat ca preturile din economie au avansat din nou (la fel ca in multi alti ani) cu mult peste estimarile initiale. In loc de 3,5%, adica in apropierea mult mai familiarului indice al preturilor de consum pentru populatie, deflatorul cu care se ajusteaza rezultatul nominal de crestere economica a fost de 6,3 in prima jumatate a anului. Integral:
Importurile de gaze ale Romaniei in luna august au fost de 3,5 ori mai mari decat anul trecut
VIDEO INTERVIU:
Surse. Lupta acerbă în PNL pentru Ministerul Justiţiei. Trei variante: un fost ministru şi doi deputaţi Cătălin Predoiu, fost ministru al Justiţiei în guvernările PNL şi PDL, ar putea reveni în funcţie în Guvernul Orban, susţin surse politice pentru Adevărul. Predoiu se luptă pentru portofoliu cu deputatul Ioan Cupşa. A treia variantă pentru Ministerul Justiţiei e deputatul Gabriel Andronache, pricipalul jurist al PNL. Cătălin Predoiu e susţinut puternic penru funcţia de ministru al Justiţiei atât de foştii lideri PDL, cât şi de Cotroceni, susţin sursele citate. În urmă cu cinci ani, Predoiu era candidatul PDL la alegerile prezidenţiale, dar s-a retras în favoarea lui Klaus Iohannis, cu promisiunea că va fi numit premier. După căderea Guvernului Ponta, Iohannis a ales varianta tehnocrată (Dacian Cioloş), nu una politică. Prin urmare, Predoiu nu a ajuns nici premier, nici ministru. Ulterior, PNL şi PDL au fuzionat, iar noua conducerea l-a desemnat pe Ludovic Orban pentru funcţia de prim-ministru. Pentru a nu rămâne din nou în afara Guvernului, Cătălin Predoiu ar putea primi portofoliul Justiţiei, pe care l-a mai deţinut în Guvernul Tăriceanu, apoi în Guvernele Boc, în perioada 2008 -2012. Deputatul PNL Ioan Cupşa, susţinut de liderul PNL Bihor Ilie Bolojan, e pricipalul rival pentru Cătălin Predoiu. Cupşa, de profesie avocat, dar şi inginer, s-a luptat cu PSD în Comisia Iordache, unde au fost mutilate Legile Justiţiei. Totuşi, Cupsa a fost singurul liberal care a votat în favoarea legii recursului compensatoriu, care a scos din puşcării 20.000 de infractori. Din greşeală, se apără liberalul. Integral:
MAE: Proiectul de raport MCV se clasifică pentru a respecta cerințele Comisiei Europene Proiectul de raport MCV se clasifică pentru a respecta cerințele Comisiei Europene, care îl transmite părții române astfel încât Ministerul Justiției să formuleze eventuale comentarii într-un termen scurt, a transmis duminică Ministerul de Externe, într-un răspuns la solicitarea Mediafax. După ce
Cazul devalizarii FNI: Cum s-a prescris acuzatia lui SOV de instigare la delapidare, cand dosarul era pe masa Liei Savonea Termenele lungi de judecata date pe motive discutabile au trenat timp de aproape un an judecarea dosarului devalizarii Fondului National de Investitii, in care era inculpat Sorin Ovidiu Vintu. Consecinta: cea mai grava infractiune de care era acuzat mogulul, instigare la delapidare cu consecinte deosebit de grave, s-a prescris. Totul s-a intamplat in perioada in care dosarul era pe masa judecatorilor Lia Savonea – in prezent sefa CSM si Daniel Gradinaru – in prezent seful Sectiei Penale de la Inalta Curte, explica magistratii care au solutionat definitiv acest proces mediatizat. Completul care a preluat judecarea acestui dosar, format din Daniela Panioglu si Ciprian-Alexandru Ghita, au solutionat in 7 luni dosarul devalizarii FNI. Dupa cum am aratat, magistratii au constatat ca infractiunea de instigare la delapidare cu consecinte deosebit de grave era prescrisa in momentul in care au preluat dosarul, iunie 2016. Cei doi judecatori l-au condamnat pe SOV la 8 ani de inchisoare pentru spalarea banilor in forma continuata. Maximul de pedeapsa pe care-l putea primi mogului, dupa ce a primit un “spor” de 3 ani pentru forma continuata, in contextul in care acesta a facut denunt si a beneficiat de reducerea cu jumatate a pedepsei. Motivele condamnarii lui SOV: “Gravitatea deosebit de sporita a faptei penale, prin cuantumul sumelor folosite si prin mecanismul elaborat utilizat”….Pronuntarea este amanata succesiv de mai multe ori – 1 februarie 2017, 8 februarie 2017 si 15 februarie 2017. 21 februarie 2017 – SOV este condamnat la 8 ani de inchisoare pentru spalarea banilor in forma continuata. Instanta constata ca infractiunea de instigare la delapidare s-a prescris. Integral:
Milioane de EURO pentru centrul cultural invizibil al Gabrielei Firea …Milioanele de lei investite de Gabriela Firea în cultură s-au împotmolit. Centrul Cultural Lumina lipsește din peisajul cultural al Capitalei, însă excelează în achiziții făcute din bani publici: de la stații de grafică iMAC și camere video Go Pro Fusion, până la frigider, mașină de spălat și mese de călcat cu absorbție. Totuși, Primăria București are planuri mari pentru acest centru cultural: un nou sediu pentru care se alocă peste 5 milioane de euro. Pentru a „promova excelența în cultură” și pentru „răspândirea eficientă a valorilor”, primarul Capitalei Gabriela Firea a înființat în iulie anul trecut Centrul Cultural Lumina (CCL). În subordinarea primăriei se aflau, la momentul respectiv, șapte centre sau instituții care se ocupau de proiecte culturale și educaționale, plus 14 teatre. Conform expunerii de motive, necesitatea acestui nou centru „este justificată prin satisfacerea unei nevoi culturale și realizarea uei activități de utilitate publică potrivit specificului și nevoilor locale”. Bugetul rectificat al Centrului Cultural Lumina a fost de 6 milioane de lei. În 2019 bugetul a crescut aproape dublu, la 11 milioane de lei. Cum au fost folosiți banii publici? 1. Editare de carte prin subvenții oferite de o instituție care nu dă subvenții Conform raportului de activitate obținut de Buletin de București de la Centrul Cultural Lumina, acesta a devenit parțial operațional în luna octombrie. Una dintre cele două activități ale anului 2018 a fost editarea a trei cărți de cultură popularizată. …Nicăieri în raportul de activitate nu este menționată editura Nemira, deși toate cele trei cărți aparțin de Nemira Publishing House. Mai mult, deși CCL ne-a asigurat că numele primăriei apare „vizibil și la loc semnificativ”, la o simplă căutare pe Google numele primăriei s-a făcut dispărut…. 2. Proiect cultural „Teatru de Tineret” – decorul a fost cumpărat la o săptămână după începerea spectacolului….Firma Fabrica de Decoruri a fost înființată în septembrie 2018, cu trei luni și jumătate înainte de a primi contractele de 100 mii de lei. 3. Consultanță externă care să facă treaba angajaților Conform organigramei, Centrul Lumina are 15 posturi, dintre care 3 de conducere. De-a lungul timpului, au fost contractate mai multe firme private care să îndeplinească întocmai atribuțiile angajaților…. 6. Tehnologie de ultimă oră Conform achizițiilor, Centrul Lumina operează cu tehnologie performantă, de la stații de grafică iMac Pro până la camere video Sony. O parte dintre ele au fost cumpărate la suprapreț. Activitatea Centrului Cultural Lumina până în momentul publicării articolului nu justifică nevoia de a cumpăra aceste produse.Integral: 
Romania in valtoare. Mostenirea imposibila a politicii externe ….In al treilea rand, poate cel mai important, orice stat, si Romania nu face in niciun caz exceptie, trebuie sa se asigure ca planul intern nu devine el insusi o amenintare de securitate. Vulnerabilitatile tin de sfera politicii interne, a capacitatii institutionale, a pregatirii si reactiei societatii la problemele sensibile si, poate mai mult decat toate celelalte, de nivelul de integritate, competenta si asumare a clasei politice, in special a persoanelor si partidelor care se situeaza in zona de responsabilitate directa. Iar aici intervine, de fapt, principala problema a Romaniei de astazi. Pentru ca astazi, cea mai mare amenintare de securitate vine dintr-o serie de vulnerabilitati scapate de sub control. Statul roman nu mai are capacitatea de a acoperi peste tot si 100% nevoile esentiale ale cetatenilor, incepand cu siguranta acestora. Cum stam? Institutii prabusite sau capusate cu buna stiinta de si cu oameni slabi si foarte slabi, asezati in pozitii cheie de decizie si chiar, pe alocuri, in zona aparatului de stat, care are nevoie urgenta, ca si clasa politica, de o reprofesionalizare pe criterii de integritate si competenta. De ani de zile, exponenti ai puterii din Romania au dus o veritabila lupta impotriva institutiilor statului, vulnerabilizand justitia si structurile care asigura siguranta cetateanului, totul pentru mizele personale ale unor persoane corupte care au cautat in permanenta doar sa scape de condamnare. Mai mult, politica dusa de PSD si ALDE in plan intern a provocat efecte dezastruoase in plan economic si comercial, cu un ecou foarte puternic pentru capacitatea de miscare a Romaniei in general, in plan politic intern si extern. Masurile luate au reusit sa dezechilibreze total prognozele economice pe un orizont de timp post-2020, ceea ce mareste necunoscuta legata de sustenabilitatea economica a Romaniei, cu impact direct asupra eforturilor legate de zona de securitate si aparare. Foarte relevanta in acest sens este atitudinea investitorilor, indeosebi a celor care au relevanta si in plan geopolitic si al relatiilor de securitate. Iar cel mai ingrijorator exemplu si, probabil, cel mai puternic semnal de alarma pe care il avem in momentul de fata pe masa este anuntul Exxon Mobil ca si-ar putea retrage investitiile din Romania. Dincolo de impactul asupra explorarilor si exploatarilor de petrol si gaze din Marea Neagra, plecarea Exxon ar lovi puternic in imaginea Romaniei si ar da un impuls dezatruos in dinamica relatiilor externe ale Romaniei. Si totul se inscrie in logica in care guvernele din ultimii trei ani au inscris Romania, transformata treptat intr-un partener imprevizibil, impredictibil si care nu mai prezinta increderea de altadata. Nu in ultimul rand, trebuie sa ne gandim la alternativele ramase in urma unei astfel de pierderi. Practic, PSD si ALDE au reusit sa ne lase aproape la mana Gazprom. Toate acestea trebuie reparate cu prioritate, insa ramane intrebarea cat ar mai trebui facut daca astfel de masuri au provocat suficiente avarii ca sa creeze un efect de bumerang…..Incercarea de mutare a ambasadei Romaniei din Israel de la Tel Aviv in Ierusalim fara consultare de orice fel, esecul lamentabil al candidaturii Romaniei ca membru nepermanent al Consiliului de Securitate al ONU, reactia de bulibaseala si lancezeala in recunoasterea oficiala a guvernului Maia Sandu, gafe diplomatice colosale precum abandonarea prim-ministrului japonez aflat in vizita oficiala in Bucuresti sau ratarea unor proiecte de tara precum aniversarea centenarului sau a dimensiunii politice a Presedintiei Romaniei la Consiliul UE – toate marcheaza o politica externa a Romaniei in ultimii ani la nivelul unui joc de strategic jucat pe calculator de un copil de gimnaziu, cel mult de liceu. …Intr-un context dominat de intrarea alerta intr-o zona a competitiei de mare putere, cu relatii ambigue si oscilante inclusiv la nivelul UE sau al Aliantei Nord-Atlantice si cu incalzirea treptata a regiunii Marii Negre pana aproape de punctul de fierbere, Romania se afla, strategic, intr-un punct nodal al multor interese, insa faptic, retrogadata in plan extern pana la rangul de absurditate politica. Intr-o perioada in care ar fi trebuit sa fim jucatori, sa ne calibram ca actor de prim rang cel putin la nivel regional si sa reusim sa dam macar putin contur istoriei care se scrie sub ochii nostri, noi suntem la un nivel negativ aproape neegalat in istoria recenta. Toate acestea trebuie sa se schimbe, daca nu vrem sa ne acopere istoria de tot. Integral:
Catastrofa demografică din Europa ex-comunistă: rata depopulării din sud-estul continentului crește rapid Fostele țări comuniste din sud-estul și centrul Europei sunt în plină catastrofă demografică, cu consecințe politice și sociale profunde, arată o analiză realizată de BalkanInsight. Cauzele vizibile ale declinului demografic rapid sunt emigrația, scăderea natalității, îmbătrânirea populației rămase și incapacitatea de a atrage migranții care preferă vestul Europei. În Balcanii de vest, situația e și ma dramatică din cauza tensiunilor interetnice și a negocierilor interminabile de intrare în UE și NATO, care îi frustrează pe tinerii care vor un viitor mai bun. Declinul demografic creează presiuni majore pe piața forței de muncă, ceea ce se reflectă în rezultatele economice. Polonia e singura țară care a diminuat problema, reușind să atragă circa un milion de muncitori din Ucraina. Proiecțiile ONU până în 2050: – Bulgaria va pierde 38,6% din populația din 1990 – România va pierde 30,1% din populația din 1990 – Serbia va pierde 23.8 %, Croatia – 22.4 % – Moldova a pierdut deja o treime din populația înregistrată în 1990, iar în acest ritm se va înjumătăți. Integral:
Românii, cei mai traficați cetățeni UE. 73%, femei. Jumătate dintre ele, de la țară. Multe, răpite Comisia Europeană atrage atenţia că cei mai mulţi cetăţeni traficaţi pe teritoriul Uniunii Europene sunt români, iar 73% dintre persoanele exploatate sunt femei. Femeile traficate sunt duse, cel mai adesea, în Anglia, Germania, Italia sau Spania, unde sunt exploatate ani de zile, cel mai adesea de la vârste foarte fragede. Mai mult de jumătate dintre ele sunt de la țară, din sate ale județelor Bacău, Dolj sau Galaţi. Traficantul s-a specializat în PR: câștigă încrederea persoanei pe care vrea să o transforme într-o marfă Profilul traficantului de persoane s-a schimbat în ultimii ani. Acesta a devenit un bărbat cu vârsta cuprinsă între 18 și 40 de ani care mai întâi câștigă încrederea victimei. Are un aspect plăcut și un nivel mediu de educație. De regulă, nu este căsătorit, numai bun să fie considerat o bună partidă de fetele mai naive sau de familiile acestora. Larisa, 13 ani. Răpită și obligată să se prostitueze Pe mâinile unui astfel de traficant a ajuns şi Larisa, o tânără din Iaşi. A fost răpită şi obligată să se prostitueze de la vârsta de 13 ani, în România, Italia şi Germania. „În România a început în 2011 a continuat 2013, în 2014 am fost dusă în Germania. Mai apoi am venit în țară, am fost dusă în Italia, iar de acolo am fost adusă cumva sub escorta, cu ghilimele, pentru că deja se declanșase o anchetă în România”, a povestit Larisa pentru
Germina Nagâț(CNSAS) despre decizia în cazul Ursu: Este un semnal că torționarii anilor 80 ai represiunii comuniste nu vor mai avea probleme Germina Nagâț, membru în Colegiul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), atrage atenția asupra consecințelor deciziei de achitare în cazul Gheorghe Ursu. ”E grav că se dă un semnal către torționarii anilor 80 că nu vor mai avea probleme în instanță”. Magistrații Curții de Apel Bucureşti (CAB) i-au achitat, joi, pe Marin Pârvulescu și Vasile Hodiş, judecaţi pentru crime împotriva umanităţii în dosarul disidentului Gheorghe Ursu, schimbându-le și încadrarea în tratamente neomenoase. Fiul disidentului Gheorghe Ursu, Andrei Ursu, s-a declarat șocat după decizia de achitare a foștilor ofițeri de Securitate din dosarul tatălui său. ”Sunt stupefiat! La 30 de ani de la revoluție este o bătaie de joc la adresa ideii de justiție.”, spune el într-un
Imprescriptibilitatea sau
Savonea anunta schimbarea de garda la ICCJ: CSM declanseaza procedura de numire a doi vicepresedinti si doi sefi de sectie Consiliul Superior al Magistraturii a declansat procedura de ocupare a patru functii importante la Inalta Curte: doua posturi de vicepresedinte, de presedinte al Sectiei a II-a civile si presedinte al Sectiei de contencios administrativ si fiscal. Potrivit schimbarilor facute de coalitia PSD si ALDE, numirile sunt facute de Sectia de judecatori a CSM, condusa de Lia Savonea, fara ca presedintele Romaniei sa aiba vreun cuvant de spus. Anterior modificarilor legislative din 2018, judecatorii si sefii Inaltei Curti erau numiti de presedintele tarii. Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) are un presedinte, doi vicepresedinti si patru presedinti de sectii. In baza noilor prevederi, CSM a numit-o pe Corina Corbu (foto) la sefia Inaltei Curti. Corina Corbu a fost singurul candidat la acest post si este vazuta ca unul dintre magistratii apropiati de Lia Savonea. Ea a preluat postul pe 15 septembrie 2019, dupa ce a expirat mandatul Cristinei Tarcea…. Ziare.com a scris a Sectia pentru judecatori din Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), condusa in prezent de Lia Savonea, desemneaza cu predilectie anumiti magistrati in comisiile de concurs in cazul promovarilor la Inalta Curte sau in functiile de conducere din instantele judecatoresti. Este vorba in special de judecatori promovati in ultimii doi ani la Inalta Curte sau de vicepresedinti sau presedinti de curti de apel, numiti si promovati in aceste functii tot de Sectia pentru judecatori din CSM. Un numar mic de oameni are un rol decisiv in numirile unor magistrati in functii cheie. Integral:
Exista ceva mai rau decat Dancila? ….Indiferent cat vorbim noi de interes national, de tarisoara, in realitatea politica, pentru ca sa le obtina votul, Guvernul Orban trebuie sa le satisfaca interesele, iar asta ar presupune in principiu cel putin 3 renuntari majore, intre care unele sunt deja vizibile.1. Renuntarea la alegerile in doua tururi pentru primari. Aceasta schimbare este esentiala pentru o resetare la nivelul administratiilor locale. Daca alegerile din iunie vor ramane intr-un tur, rezultatul se va proiecta si in alegerile generale, avand in vedere mecanismele de mobilizare la vot in zona rurala si a urbanului mic, mai ales. Da, o asemenea modificare legislativa se incadreaza in acele exceptii permise de Comisia de la Venetia pentru a permite respectarea unor drepturi fundamentale. Sa ai un primar ales cu 15% din voturi este o contorsionare grava a democratiei reprezentative si a drepturilor care decurg din ea. Nici primarii PNL nu doresc in mod special schimbarea, dar UDMR o blocheaza explicit. Ludovic Orban anunta ca problema va fi transata parlamentar, deja liberalii au absentat masiv de
Barna, după discuțiile cu PNL: Nu intrăm la guvernare. Vedem dacă susținem Cabinetul Orban în funcție de ce se întâmplă luni și marți în Parlament cu inițiativele despre care am vorbit – primari în două tururi, desființarea Secției speciale, abrogarea recursului compensatoriu Președintele USR, Dan Barna, a declarat vineri, la finalul primei runde de consultări cu PNL în vederea susținerii Guvernului Orban, că partidul său va lua o decizie după ce va vedea ce se întâmplă luni și marți în Parlament cu inițiativele legislative pe care USR le-a anunțat a fi prioritare: alegerea primarilor în două tururi, desființarea Secției speciale de anchetare a magistraților, modificarea legilor justiției, adoptarea inițiativei privind radarul pădurilor și stoparea tăierilor ilegale de copaci. ”Am stabilit să ne mai vedem o dată marți după-amiază sau miercuri dimineață. A existat o deschidere a premierului desemnat pentru aceste măsuri. Cei de la PNL au spus că le susțin. Au promis că vor demara un dialog și cu celelalte partide”, a declarat Barna. El a spus că nu a existat o discuție pe nume de miniștri și nici nu s-a vorbit despre intrarea USR la guvernare. ”Noi am decis că intrăm la guvernare doar după alegeri. Vrem să intrăm la guvernare, dar pentru a face reforme este nevoie de o majoritate parlamentară care acum nu există”, a adăugat liderul USR. Integral:
Politică de “luzări” În acest moment, politica României este gestionată de o grămadă de “luzări” împărţiţi în două tabere: luzări de tip A şi luzări de tip B. De tip A sunt cei ce au luat leapşa la moţiunea de cenzură şi “teoretic” ar trebui scoşi de la manivela care învîrte măruntaiele puterii. De tip B sunt cei care au dat leapşa doar pentru a o lua instantaneu înapoi de la luzării de tip A şi se văd acum confruntaţi cu propria prostie; neadecvare funcţional/decizională în raport cu o sarcină/problemă de rezolvat! Primii s-au dus să îşi lingă rănile şi să pregătească viitoarele bătălii electorale, dar nu înainte de a mai petrece ceva timp la tribuna oficială a guvernării, doar ca să le poată da cu tifla ăstora care ar trebui să le ia locul, dar nu ştiu cum şi pe unde să urce la nivelul estacadei. Cacofonia e sublimă şi rezultă direct din meandrele unui text constituţional care a prevăzut totul, mai puţin ceea ce ar fi fost mai întîi necesar, adică modul de ieşire din situaţiile de criză, limită. Cum este cea de acum! Ce te faci dacă pică guvernul la moţiunea de cenzură, dar un nou guvern nu primeşte votul de investitură, din lipsă de majoritate parlamentară? Nu este deloc o situaţie imposibilă, nici măcar absurdă. Soluţia naturală, firească, în spiritul democraţiei: alegeri anticipate. Doar că, înalta grijă a creatorilor actualei Constituţii a României faţă de interesele aleşilor face acest lucru imposibil. Suntem cu şase luni înainte de sfîrşitul mandatului prezidenţial, deci nu se fac alegeri anticipate imediat!!! Soluţia implicită pe care o prevede actuala Constituţie este una mai absurdă decît absurdul absolut: guvernul căzut la moţiune rămâne guvern în funcţiune, gestionează alegerile prezidenţiale şi abia după aceea viitorul Preşedinte poate declanşa procedurile pentru anticipate!!!! Cel mai devreme prin miezul iernii viitoare, ori, cine ştie, chiar mai pe la primăvară. Cel puţin un trimestru fără guvern, adică cu un guvern care nu mai are nici o legitimitate democratică, dar are scuze legale pentru prelungirea existenţei sale. Exact acest guvern trebuie să facă viitorul buget al ţării, ba chiar să îl treacă şi prin Parlament!!!! În România, “Absurdul” ar trebui să aibă o statuie în fiecare instituţie a guvernării, de la primării, la palatul prezidenţial, aşa cum o au francezii pe Marianne în instituţiile lor. În timp ce luzării de tip A le aruncă cu lături în cap, luzării de tip B se necăjesc să găsească drumul către Palatul Victoria. Ar mai fi fost şi aici o soluţie de compromis, uzată în alte sisteme parlamentare, guvernul minoritar. Cu alte cuvinte, obţinerea mandatului de guvernare, fără sprijinul unei majorităţi parlamentare stabile. Şi, pînă cînd poate funcţiona un asemenea guvern? Simplu, pînă ce este “lovit” de o moţiune ce cenzură, pentru care există o majoritate implicită în Parlament, încă din prima zi de guvernare. Această soluţie de compromis nu a fost prevăzută în Constituţia României, deci nu putem avea guvern minoritar constituit, fără sprijinul explicit al unei majorităţi parlamentare. Bun, şi atunci, la ce ne mai dăm în stambă cu numirea lui Orban drept Prim-ministru interimar? Aparent, pentru ca Preşedintele României să respecte procedura prevăzută de Constituţie. Integral:
Firea i-a scris urmasei lui Bratianu: Acuza PNL ca-si aroga pe nedrept merite pentru monumentul nou de la Universitate PNL nu a avut nicio contributie in ceea ce priveste amplasarea monumentului dedicat lui I.C. Bratianu de la Universitate, sustine primarul Capitalei, Gabriela Firea, intr-o scrisoare deschisa adresata Mariei Helene Bratianu, urmasa a familiei Bratianu. “Ma vad nevoita sa va transmit public scuze pentru comportamentul iresponsabil al celor care azi, sub stindardul decolorat al marelui partid istoric, intineaza numele si memoria familiei Bratianu si a PNL. O doamna aterizata in fruntea organizatiei de Bucuresti a PNL, pe post de bau-bau pentru cetateni si pentru mine, intrucat nu exista niciun fel de merite profesionale sau/si politice sau de alta natura care s-o legitimeze, si a carei unica ocupatie este diseminarea de imprecatii penibile la adresa mea pe retelele de socializare, a avut tupeul fara margini sa va adreseze o scrisoare deschisa in care face o afirmatie halucinanta, respectiv aceea ca amplasarea monumentului dedicat lui I.C. Bratianu la Universitate este rodul eforturilor PNL. In realitate, distinsa doamna Bratianu, eforturile si contributia PNL se opresc in anul 2014, cand un grup de consilieri liberali au initiat un proiect de hotarare a Consiliului General al Capitalei, referitor la refacerea si amplasarea pe locul initial a monumentului dedicat marelui om politic. Din acel moment, timp de 3 ani, in care PNL a avut si majoritatea in Consiliul General si un primar general interimar, nu s-a mai intamplat nimic. Absolut nimic!”, a precizat 
Saracia tinerilor ne face campionii inegalitatii sociale Romania s-a remarcat din nou din perspectiva ratei foarte ridicate de risc la saracie si excludere sociala, cu 32,5% din populatie (aproape sase milioane si jumatate de persoane), imediat dupa Bulgaria, care in statistica intocmita de Eurostat figureaza cu o proportie de 32,8%. Ce ar trebui subliniat, insa, pentru politicile sociale, este reperul fata de care s-a facut raportarea. La noi, venitul median national echivalent disponibil dupa transferurile sociale a fost dat de institutia europeana ca fiind 15.004 lei/an, de unde reperul de saracie si excludere sociala pentru un adult a ajuns la 9.002 de lei pe an sau 750 lei/luna (peste venitul minim garantat de 704 lei!), iar pentru o familie compusa din doi adulti si doi copii mai mici de 14 ani la 18.905 lei/an sau 1.575 lei/luna. La bulgari, acelasi indicator cu denumire si modalitate complicate de determinare apare in documentul oficial Eurostat la nivelul de 7.022 leva/an, respectiv 4.213 leva/an pentru un adult sau 8.848 leva/familie de tipul amintit. Daca facem traducerea in lei la cursul zilei, avem o surpriza uriasa. Recalculand reperele bulgaresti in lei, rezulta: 17.067 lei/an venit median, 10.240 de lei/an/adult si 21.505 lei/an/familie. Simplificat, la noi, ponderea de 32,3% saraci apare pentru un reper de 15 mii de lei/an, iar la ei 32,8% din populatie apare sub o linie de saracie trasata pornind de la reperul de circa 17 mii de lei/an. Nivel cu 14% mai ridicat decat la noi…..
Romanii pierd anual peste 35 milioane euro din drepturile de compensare pentru zboruri anulate sau intarziate 


