Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 18 decembrie! Vremea va fi în continuare frumoasă, iar valorile termice cu mult mai ridicate decât în mod caracteristic acestei perioade. Cerul va fi variabil spre mai mult senin. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe crestele Carpaților Orientali. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 9 și 20 de grade, iar cele minime se vor încadra între -2 și 10 grade, mai scăzute în estul Transilvaniei. Pe arii restrânse, mai ales dimineața și noaptea, în zonele joase de relief va fi ceață sau nebulozitate joasă. In Bucuresti, vremea va fi în continuare frumoasă, iar valorile termice cu mult mai ridicate decât în mod caracteristic acestei perioade. Cerul va fi variabil, mai mult senin după-amiaza și în prima parte a nopții. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă se va situa în jur de 17 grade, iar cea minimă va fi de 2…4 grade. Dimineața și noaptea vor fi condiții de ceață.
Gânduri către cei plecaţi în Decembrie 1989 …„E un început în tot sfârşitul. Timişoara e acum numele oraşului românesc scris şi pronunţat în toate limbile pământului”, spunea la Europa Liberă, în începutul emisiunii Actualitatea românească din 18 decembrie 1989, Neculai Constantin Munteanu. Numele Timişoarei s-a scris cu sânge. Măcelul a începuse în 17 decembrie, după ce generalii Mihai Chițac, Victor Atanasie Stănculescu și Ștefan Gușe şi secretarul Comitetului Central al PCR, ajunşi aici, au aplicat ordinele lui Ceauşescu şi au dispus intervenţia cu muniţie de război împotriva manifestanţilor. Până în ultima clipă, oamenii ieşiţi în stradă pentru a striga „Libertate” nu au crezut că se va trage în ei. „«Suntem fraţii voştri, de ce faceţi asta?», le-am strigat. Ne-am prins de braţe şi am început să cântăm «Deşteaptă-te, române» şi ne-am îndreptat spre ei. Şi atunci au început să tragă”, povestea, după ani de zile, Corina Untilă, pe atunci elevă în ultimul an de liceu la Timişoara; Corina – plecată dintre noi în noiembrie anul acesta – fusese printre cei aproape 300 de oameni împuşcaţi în acea seară, dintre care 66, ucişi. A doua zi, în încercarea regimului de a şterge urmele crimelor, majoritatea au fost trimişi la Crematoriul Cenuşa, din Bucureşti. Mariana Farcău, o tânără timişoreancă, împuşcată şi ea, a scăpat printr-un miracol să nu fie incinerată de vie. Fiind în stare de inconştienţă, în noaptea de 17 spre 18 decembrie, fusese aruncată alături de cei care, a doua zi, urmau să fie transportaţi la Bucureşti. Un asistent de la Spitalul Judeţean i-a sesizat o mişcare uşoară a trupului şi a scos-o, pe cont propriu, din grupul destinat crematoriului. De atunci, de când am vorbit cu Mariana Farcău, mă întreb, terifiată, dacă printre acei oameni împuşcaţi nu au existat şi alţi supravieţuitori, care au fost arşi de vii?……Să le cerem iertare pentru ignoranţa, neglijenţa sau dezinteresul cu care majoritatea românilor au votat la primele alegeri libere de după Decembrie 1989, în acea „Duminică a Orbului”. Poate lucrurile în ţara asta ar fi stat altfel dacă votul majorităţii nu ar fi mers atunci spre Ion Iliescu, exponentul regimului de factură neo-comunistăcare confiscase Revoluţia şi care, în iunie 1990, a orchestrat fratricidul din Piaţa Victoriei împotriva celor care nu mai voiau ca ţara să fie pe mâinile unor oameni din eşaloanele doi şi trei ale fostei nomenclaturi şi ale fostei Securităţi. Oameni care apoi, vopsiţi în democraţi, şi-au împărţit hălci din România, devenind oligarhi care au influenţat în interes personal jocul politic la nivel înalt, ori oameni care, cu banii fostei Securităţi, au clădit imperii media pentru a lansa campanii de linşaj la adresa celor care nu le fac jocurile politico-financiare….Să le cerem iertare în numele celor care au umplut ţara de revoluţionari de carton, oameni care au urmărit Revoluţia la televizor, pentru a-i conecta la fonduri şi privilegii nemeritate, la sinecuri. Şi să le spunem că eroii adevăraţi ai Revoluţiei, aşa cum sunt şi ei, nu au făcut niciodată paradă de acest statut al lor, chiar dacă aveau tot dreptul să facă, şi nu au cerut nimic, pentu că în Decembrie 1989 ieşiseră în stradă pentru un ideal. Să le cerem iertare în numele altor români care, de 30 de ani, votează cu bună-ştiinţă foşti nomenclaturişti, turnători la Securitate, hoţi, impostori. Integral: https://putereaacincea.ro
Cum ne-a mutilat Cernobâlul comunist. Geana de lumină ….Comunismul a distrus valori democratice elementare, pe care părinții noștri nu au avut cum să le transmită mai departe copiiilor lor. Generația Revoluțiilor din 89 (de catifea cum au fost în Cehia, Polonia sau Ungaria, căderea zidului Berlinului, baia de sânge din România) a învățat din mers democrația, dar nu a internalizat-o. Nouă, est – europenilor, încă nu ne-a intrat în sânge. Din acest motiv, generațiile încă bulversate de ieșirea din comunism au fost mereu tentate să renunțe foarte ușor la democrație, căzând ușor sub vraja mirajelor propagandistice naționaliste, eurosceptice sau antioccidentale. Așa se explică de ce populismul, disprețul față de reguli democratice de bază și autocrații gen Viktor Orban au atât de mult succes în țări că Ungaria, Polonia, Cehia și, până de curând, România. Și nu întâmplător toate aceste țări sunt roase de corupție. Comunismul ne-a mai lăsat o moștenire grea: lipsa respectului față de lege și reguli, corupția ca mod de viață. Copiii au luat virusul de la părinți. Știința furtului, arta fentării sistemului, neîncrederea în instituții, stat și viitor, s-au transmis de la o generație la alta. Răul s-a perpetuat și ne întâlnim cu el zilnic, în viața de zi cu zi, la volan, în trafic, la funcționarul de la ghișeu și mai sus, la primari, miniștri etc. Comunsimul ne-a obinșnuit să trăim cu o scară de valori inversată. Neîncrederea în viitor alungă oamenii din aceste țări, amenințate cu depopularea și îmbătrânirea. Este poate cel mai mare pericol pe termen lung pentru noile democrații din Est. Atrăgeam atenția pe Facebook, cu ocazia comemorării Revoluției în Parlament, asupra unei situații absurde dar foarte relevante pentru a ilustra relația noastră complicată cu trecutul, o anumită continuitate supărătoare. Teodor Meleșcanu, care în decembrie 89 se afla în misiune la Viena și le spunea jurnaliștilor că în țară e pace și liniște, a fost luni maestru de cereomnii în Parlament, unde s-au marcat cei 30 de ani de la Revoluție. Dincolo, în Parlamentul European, s-a dezbătut luni o rezoluție despre Revoluția din România, propusă de europarlamentarul Traian Băsescu, alias Petrov, după numele de turnător dat de Securitate. Băsescu a activat până aproape de Revoluție în misiune la Anvers, ca șef al filialei Navrom. În tot timpul ăsta, în procesul revoluției nu avem nici o sentință. Dar aceasta este fața urâtă a unor țări care se despart greu de comunism și de toată moștenirea lui grea, care radiază încă în societate efecte nocive chiar și după 30 de ani. Partea luminoasă am văzut-o la protestele începute în ianuarie 2017, la votul din mai sau la cel din noiembrie. România a ieșit din plutonul țărilor problemă, dar societatea se mișcă și în alte țări desfigurate de comunism. Zeci de mii de oameni au protestat săptămâni la rând în Cehia împotriva împotriva premierului populist acuzat de corupție. Opoziția a câștigat alegerile locale în Budapesta, spărgând astfel supremația FIDESZ. În fine, primarii din Budapesta, Varșovia, Praga și Bratislava au încheiat luni ”Pactul orașelor libere”, un gest simbolic menit să exprime protestul față de politica guvernelor din aceste țări marcate de populism, iliberalism și euroscepticism. Integral: https://www.g4media.ro
DOCUMENT Rezoluția Parlamentului European privind Revoluția din 1989 solicită statului român să intensifice eforturile pentru elucidarea adevărului ….”Având în vedere că folosirea forței împotriva poporului român în decembrie 1989 a zguduit întreaga societate românească și că identificarea adevăraților făptași al acestor crime rămâne o întrebare chinuitoare pentru victime, familiile lor și pentru toți cetățenii români; având în vedere că niciun act de agresiune militară împotriva propriului popor nu trebuie să rămână nepedepsit (…) PE cere statului român să-și intensificice eforturile de elucidare a adevărului Revoluției, o necesitate absolută pentru români, România, Europa și Uniunea Europeană, în lumina dreptului poporului român de a afla adevărul la 30 de ani de la Revoluția din decembrie 1989. Rezoluția constată că încă nu se știu cu exactitate circumstanțele în care au avut loc tragediile Revoluției, iar statul român a întârziat fără motiv elucidarea adevărului care este fundamental ”pentru garantarea drepturilor victimelor și urmașilor lor la compensație echitabilă și reparații, autoritățiel naționale neacționând cu rapiditatea necesară impusă de normele internaționale ale drepturilor omului”.”Parlamentul European recunoaște că sacrificiul protestatarilor pașnici din decembrie 1989 a permis tranziția României către democrație, statul de drept, economia de piață precum și a subsecventei integrări în Alianța Nord-Atlantică și Uniunea Europeană; cere instituțiilor Uniunii Europene și statelor membre, inclusiv România, să facă toate eforturile pentru a păstra memoria crimelor regimurilor comuniste și să garanteze că aceste crime nu vor mai fi comise vreodată”, se mai arată în textul rezoluției.Rezoluția a fost inițiată de către toate grupurile din Parlamentul European și a fost semnată de către toți europarlamentarii români. Integral: https://www.g4media.ro
INTERVIU Tatăl lui Alex Iancu, tânăr mort după incendiul din Colectiv: Îi provoc pe judecători să spună la cât evaluează viața propriului copil, iar apoi să înmulțească pedeapsa cu 65 / În America, cine provoacă o asemenea tragedie primește peste 100 de ani de închisoare Sentința dată astăzi în dosarul Colectiv este una prea blândă pentru moartea a 65 de tineri și rănirea gravă a peste 100, afirmă Eugen Iancu, tatăl lui Alexandru Iancu, tânăr mort după incendiul din clubul Colectiv, într-un interviu pentru HotNews.ro. La 4 ani după ce și-a pierdut fiul care avea atunci doar 22 de ani, Eugen Iancu spune că o pedeapsă precum cea pronunțată astăzi de judecători ar trebui să se dea, în mod normal, pentru o singură victimă, nicidecum pentru 65 de tineri morți: “În America, X, pentru că a provocat o astfel de tragedie, este condamnat la 100 și ceva de ani de pușcărie. Adică este clar că el va muri acolo, în închisoare. Cam așa ar trebui să fie și la noi”, afirmă Eugen Iancu….. În seara incendiului, Alex a ieșit pe picioarele lui din club. Și-a sunat de câteva ori părinții să îi asigure că e bine, chiar dacă nu putea înghiți nici măcar apă, din cauza arsurilor de pe căile respiratorii. În aceeași seară, Alex Iancu i-a implorat pe medici să nu îi amputeze cele 3 degete arse în incendiu, pentru că asta ar fi însemnat să nu mai poată cânta la chitară, și le-a spus că ar prefera mai degrabă să moară. E ultimul lucru care se știe despre el. A fost intubat și a murit 3 săptămâni mai târziu, la Spitalul Sf. Ioan din București. Era a 59-a victimă a incendiului din Colectiv. Alexandru Iancu avea în corp 5 infecții nosocomiale, spune tatăl său. Prima dintre ele a fost confirmată de analize pe 2 noiembrie, la mai puțin de 3 zile de la incendiu….La 4 ani de la moartea fiului său, Eugen Iancu lansează o provocare către părinții din România: “Îi provoc pe toți părinții din țara asta să evalueze viața copiilor lor, apoi să se gândească care ar fi pedeapsa reală. Mă gândesc că și judecătorii și procurorii s-ar putea să aibă copii și le-aș pune aceeași întrebare: la cât evaluează ei viața propriului copil? Și pe urmă să înmulțească acea pedeapsă cu numărul acesta, 65, apoi să vedem ce iese.” Integral: https://www.hotnews.ro
Povestea lui Gelu Oltean: De la petrecerile din Barlogul Lupilor la canapeaua cumparata cu banii “Doi si-un sfert” Arestarea chestorului de politie in rezerva, Gelu Oltean, fost sef al Departamentului de Informatii si Protectie Interna (DIPI), serviciul secret al Ministerului de Interne, cunoscut ca “Doi si-un sfert”, pentru punerea la dispozitie a locuintei in vederea consumului de droguri si detinere de stupefiante, a surprins opinia publica…..Gelu Oltean a fost unul dintre oamenii de incredere ai lui Virgil Ardelean, supranumit “Vulpea”, pe care l-a urmat in toate functiile avute, inclusiv la DIPI. Numele lui apare in mai multe dosare ale DNA, unde fostul sef DIPI a fost la un pas sa fie trimis in judecata, dar rechizitoriul a fost infirmat. Unul dintre cazurile in care apare numele lui Gelu Oltean este cel al fostului senator Marius Isaila, condamnat definitiv de Inalta Curte la 5 ani si 4 luni de inchisoare pentru fapte de coruptie. Fostul parlamentar ar fi apelat in 2014 la cativa prieteni din DIPI pentru a afla daca este filat de DNA si pentru a-l urmari pe unul dintre denuntatorii sai. Marius Isaila a apelat chiar si la seful DIPI, chestorul Gelu Oltean, despre care discuta cu apropiatii in termeni colocviali: “Varucu”, “Gelutu” sau “Sefu’ cel mare”. Intalnirile conspirative intre Isaila si ofiterii DIPI au avut loc la restaurantul “Barlogul Lupilor”. Audiat la DNA, Gelu Oltean a recunoscut ca a participat a intalnirile din restaurant, dar sustine ca nu a facut nimic ilegal. La un pas de trimiterea in judecata La sfarsitul anului 2018, Gelu Oltean a fost la un pas sa fie trimis in judecata pentru delapidarea fondurilor operative ale DIPI. Ancheta in cazul sau si al altor ofiteri DIPI a fost coordonata de fostul procuror DNA, Florentina Mirica, care l-a trimis in judecata intr-un dosar similar pe fostul ministru de Interne, Gabriel Oprea, privind cheltuirea fondurilor operative destinate descoperirii faptelor de coruptie ale DIPI pentru limuzina si jacuzzi. Rechizitoriul a fost infirmat de procurorul-sef Danut Volintiru….Gelu Oltean s-a pensionat din MAI, in martie 2017, in timpul anchetei DNA. Potrivit anchetei DIICOT, el are “o relatie consimtita” cu Vanessa Youness si locuiesc impreuna de mai multi ani. Integral: http://www.ziare.com
Administratia Penitenciarelor face verificari in cazul infractorilor notorii transferati la Targu Jiu O comisie a Administratiei Nationale a Penitenciarelor va verifica eliberarile unor infractori celebri din Penitenciarul Targu Jiu. Masura vine dupa ce un procuror de la DIICOT a dezvaluit ca mai multi detinuti celebri s-au transferat aici pentru a se elibera mai usor. Cel mai recent caz de acest fel este cel al lui Ovidiu Tender care s-a eliberat de la Targu Jiu. “In urma analizei efectuate la nivelul Administratiei Nationale a Penitenciarelor, cu privire la transferarea unor detinuti catre unitati penitenciare in vederea obtinerii unor posibile avantaje la regimul de executare a privarii de libertate sau a facilitarii acordarii unor drepturi sau vocatii prevazute de lege, a fost dispusa constituirea unei echipe de specialisti de la nivelul aparatului central ce se va deplasa la Penitenciarul Targu Jiu in scopul verificarii acestor aspecte”, a spus Mihaela-Cristina Enache, purtatorul de cuvant al Administratiei Nationale a Penitenciarelor, citata de Adevarul. Magistratul Marius Daniel Nanu, candidat la functia de procuror-sef al DIICOT – Structura Teritoriala Gorj, a afirmat, saptamana trecuta, ca instantele din Targu Jiu sunt permisive in cazul liberarilor conditionate, iar din acest motiv infractorii notorii se transfera la penitenciarul local. Marius Daniel Nanu a facut aceasta declaratie in fata procurorilor din CSM, in cadrul interviului pentru a ocupa o functie de conducere. El este in prezent in fruntea DIICOT Gorj, dar in calitate de sef interimar. Integral: http://www.ziare.com
Firea vrea sa faca parcul Teoctist. Raetchi (PNL) ii aminteste ca fostul patriarh l-a laudat pe Ceausescu ….Raetchi i-a transmis o scrisoare deschisa Gabrielei Firea, in care i-a solicitat sa ia in considerare, in zilele comemorarii Revolutiei, oferirea numelui unui disident anticomunist Parcului Unirii: pe cel al martirului Gheorghe Ursu. “Am aflat cu surprindere despre dorinta dvs de a numi un parc important pentru memoria Capitalei Teoctist Patriarhul. Departe de a judeca simplist si fara nuante activitatea fostului patriarh, consider ca acesta nu poate fi ridicat, totusi, mai ales in zilele comemorarii eroilor Revolutiei, la pozitia de simbol moral definitoriu pentru Capitala. Va amintesc, doamna primar, randurile in care Teoctist il numea pe Ceausescu ‘o mare personalitate, un vizionar’ care ‘a condus poporul la realizari fara egal in 2000 de ani de existenta’, justificand chiar, in unele interpretari, represiunea sangeroasa din decembrie 1989. Repet: chiar daca compromisul moral a reprezentat, poate, o solutie de supravietuire sub comunism, sub nicio forma nu putem transforma acest compromis intr-un model”, a inceput Raetchi scrisoarea. In aceste conditii, deputatul i-a sugerat primarului numele lui Gheorghe Ursu. Integral: http://www.ziare.com
Nicusor Dan: Rectificarea de maine e o gluma, pentru ca presupune ca Primaria are doua miliarde de lei, pe care nu-i are (Video) ….“Rectificarea de maine este o gluma, pentru ca presupune ca Primaria are doua miliarde de lei, pe care nu-i are. Pe care inca de la inceputul anului i-a prevazut nerealist ca vor fi venituri proprii. In situatia asta, fata de rectificare, in cele doua saptamani pana la sfarsitul anului se vor taia multe cheltuieli, important este ca se vor taia 500 de milioane de lei de la Societatea de Transport, parte din subventie, si 150 de milioane parte din subventia de la Termoenergetica, fosta RADET. Daca n-ar fi fost falimentul RADET, ar fi fost si acolo 500 de milioane de lei”, a explicat Nicusor Dan. In context, Nicusor Dan a prezentat un grafic al veniturilor Capitalei, in functie de sursa incasarilor (adica bani dati de Guvern sau bani din incasari proprii). Cifrele – sustine Nicusor Dan – arata ca PMB a incasat cam aceleasi sume de la Guvern in fiecare an (desi Firea sustinea ca in 2019 banii au fost cu 30% mai putini) si a avut incasari proprii similare. In plus, la finalul fiecaruia dintre ultimii 3 ani, administratia Firea si-a supraestimat veniturile pe luna decembrie, pentru a ascunde faptul ca a platit mai putin decat trebuie pentru transport si termoficare. “Inca de cand Consiliul General a aprobat bugetul pe acest an, am spus ca este nerealist si ca PMB nu va realiza niciodata acele venituri estimate. Si chiar daca nu se realiza nicio investiie (adica nu se vor cheltui banii de investitii – n.red.) – tot lipsea 1 miliard de lei”, a precizat Nicusor Dan. Potrivit calculelor acestuia, in anul 2016, PMB a primit 3,34 miliarde de lei de la stat si a avut venituri proprii de 0,38 miliarde de lei. In 2017, cifrele au fost similare: 3,57 miliarde de lei au venit de la stat, iar 0,3 miliarde au fost incasari proprii ale Primariei. Iar in anul urmator, adica in 2018, PMB a primit 3,71 miliarde de lei. In plus, din incasarile proprii a mai strans 0,48 miliarde de lei. In cele din urma, in acest an, PMB a primit de la Guvern 3,6 miliarde de lei si a incasat, pana in luna noiembrie, 0,45 miliarde de lei. “Cu toate astea, in proiectul de hotarare de rectificare bugetara pe care Consiliul General il va discuta maine (miercuri, 18 decembrie – n.red.), se estimeaza ca in decembrie PMB va avea incasari de aproape 2 miliarde de lei (1,85 miliarde – n.red.). Ceea ce este total nerealist (dupa ce in restul anului a incasat doar 0,45 miliarde – n.red.). Dar asa s-a intamplat si in anii trecuti, cand consilierii au votat bugete cu sume mari in plus, ca si cum ele ar fi existat. Ceea ce vom vedea maine la discutiile pe buget va fi aceeasi comedie ca in anii trecuti. Integral: http://www.ziare.com
Salvati Copiii avertizeaza: Maternitatile sunt subfinantate, iar Romania e pe primul loc in UE la mortalitate infantila Un exemplu concret de subfinatare a maternitatilor, cauza directa a mortalitatii infantile care plaseaza Romania pe primul loc din UE, vine chiar din Bucuresti, de la o maternitate vitala pentru regiune. Daca, in 2016, Maternitatea Cantacuzino din Bucuresti a primit prin Actiunea prioritara a Ministerului Sanatatii pentru sectiile de anestezie si terapie intensiva -ATI fonduri de 600.000 de lei, acestea aproape s-au injumatatit trei ani mai tarziu, desi maternitatea este una dintre cele care deservesc toata regiunea de sud a tarii. “Au fost alegeri. Au trecut. O sa mai fie. A fost ziua nationala a Romaniei. O sa mai fie. A fost si ziua mondiala a prematuritatii. O sa mai fie… Din pacate, de prematurii din Romania s-a cam uitat. Anul acesta a fost batut un record, din pacate – negativ, asa cum sunt toate recordurile la noi… Cei mai putini bani alocati nou-nascutilor, in special prematuri, prin Actiunea prioritara a Ministerului Sanatatii pentru sectiile de ATI. Ca sa fiu mai la obiect: 376.000 lei (2015), 600.000 lei (2016), 511.000 lei (2017), 324.000 lei (2018) si doar 341.000 lei (2019). Cifrele sunt pentru Spitalul Clinic Dr. I. Cantacuzino, una dintre cele sapte maternitati de nivel 3 din Bucuresti, care deservesc tot sudul tarii. Nu stiu cum e la alte maternitati, dar sunt convins ca e la fel, din ce am vorbit cu alti colegi. O sa fie rectificare de buget. Sper sa cuprinda si nou-nascutii si un mic program AP-TI, de sustinere a sectiilor de terapie intensiva. Din pacate, nou-nascutii prematuri nu aduc voturi”, spune Adrian Sorin Craciun, responsabil de programul AP-TI in Spitalul Clinic Dr. I. Cantacuzino, citat de Salvati Copiii Romania. In 2018, in Romania s-au inregistrat 1.214 de decese ale copiilor sub un an, cu o rata a mortalitatii infantile (numarul deceselor raportat la 1.000 de nasteri) de 6,5 la mie, potrivit datelor semi-definitive pentru anul 2018, furnizate de INS. Mai mult de jumatate dintre decesele sub un an se produc in prima luna de viata (mortalitate neonatala). Integral: http://www.ziare.com
Incotro merge USR. De ce poate fi si bine cand mamaliga explodeaza USR a ratat primul moment de reparare a pagubelor, dupa esecul deloc mic de la scrutinul prezidential, unde asteptarile pe care le-au alimentat vizau, in varianta maximala, calificarea in turul doi sau, in varianta mai pesimista, un rezultat de peste 18%. Un esec devenit cartof fierbinte, asa cum se intampla cand toata lumea ar vrea ca tapul ispasitor sa fie celalalt. Faptul ca Dan Barna a ales mai degraba o campanie pliata pe model publicitar, in care si-a spus povestea, de la viata privata si intalnirea cu sotia pana la antreprenoriatul pe care a vrut sa il transforme in indicator de forta, a facut ca esecul prezidentialelor sa nu poata fi decontat solidar in Alianta 2020 USR PLUS. Daca Dan Barna ar fi ales o campanie in jurul indicatorului care chiar juca in avantajul lui, si anume echipa pe care cele doua partide o propuneau, altfel ar fi aratat nota de plata si asumarea post-alegeri si e foarte posibil ca si rezultatul sa fi aratat mai bine sau macar pe masura asteptarilor pe care useristii le aveau. Ce s-a intamplat insa postelectoral a fost o continuare a erorilor de proiectie din campania electorala, care a dus la o inlantuire de pasi gresiti si la explozia mamaligii din seara in care Olimpia Ardelean a fost exclusa din USR. Din acel moment, nu a fost vorba despre o excludere, ci despre repunerea in dezbatere a principiilor care au consacrat USR si, mai ales, perceptia asupra USR in societate…..E o criza din care USR are insa de castigat, daca o va gestiona inteligent si cu responsabilitate. USR s-a definit de la inceput ca un partid-echipa, spre deosebire de PLUS, care a fost din capul locului un partid tip lider. Avantajul USR a fost acela al unui partid neideologic, carora oamenii i se alatura in virtutea unor principii, in special, acelea care privesc contestarea manierei traditionale de a gandi politica, ca pe un sistem concentric de privilegii si recompense. Tocmai acest bagaj a fost cel care s-a pierdut in campania prezidentiala si tot el ramane potentialul pe care USR se poate recupera, recuperandu-si in acest fel si electoratul. Dezbaterile care sunt in USR pot fi transformate in oportunitate, atata vreme cat nu esueaza in sfada si tipete peste gard, dar e nevoie de decizia de a pune cartile pe masa, iar in jurul mesei sa fie primiti toti cei care construiesc acest alt fel de a face politica zi de zi. Integral: http://www.ziare.com
Pactul oraselor libere: Patru capitale europene fac front comun impotriva populistilor Primarii progresisti din Budapesta, Varsovia, Praga si Bratislava au incheiat luni un “pact al oraselor libere” pentru a face fata populistilor aflati la putere in tarile respective si a relansa legaturile cu Uniunea Europeana, transmite AFP. O ceremonie reunind edilii celor patru capitale s-a desfasurat la Budapesta, unde noul primar de centru-stanga, Gergely Karacsony, a repurtat o victorie surpriza contra candidatului partidului aflat la guvernare, Fidesz, care conducerea capitala ungara de noua ani. Dupa alegerea sa, Karacsony si-a exprimat deschis opozitia fata de premierul nationalist Viktor Orban. La Varsovia, primarul centrist Rafal Trzaskowski, victorios in 2018 in dauna unui candidat conservator nationalist, este de asemenea o figura emblematica a opozitiei.”Populismul este un raspuns eronat si simplist la probleme”, a declarat intr-o conferinta de presa primarul Pragai, Zdenek Hrib (38 de ani), afiliat Partidului Piratilor si critic vehement al premierului ceh Andrej Babis. Cel de-al patrulea semnatar al pactului este Matus Vallo, primarul orasului Bratislava, fara afiliere partizana intr-o tara guvernata de stanga populista. Declaratia include angajamentul comun al celor patru edili pentru a promova “libertatea, demnitatea umana, democratia, egalitatea, statul de drept, justitia sociala, toleranta si diversitatea culturala”. Integral: http://www.ziare.com
Brexit: Peste 400 de mii de cetățeni români au solicitat rezidența în UK, pe locul doi după polonezi Peste 400000 de cetățeni români au solicitat drept de rezidență în Regatul Unit până la data de 30 noiembrie 2019. Schema de stabilire (Settlement Scheme) a fost introdusă de guvernul britanic în perspectiva ieșirii țării din Uniunea Europeană, scrie ziaristul Petru Clej, stabilit la Londra, pentru Radio France International. Potrivit datelor publicate marți de guvern 411000 de cetățeni români au depus cere de rezidență, dintre care 22400 doar pe parcursul lunii noiembrie. Românii sunt pe locul 2 după polonezi – 483800 – la numărul de cereri între cetățenii celor 27 de state din Uniunea Europeană care au solicitat acordarea rezidenți în UK post-Brexit. Numărul românilor solicitanți de rezidență era de 280600 la 30 septembrie și 388000 la 31 octombrie. La sfârșitul lui noiembrie 2019 Oficiul Național de Statistică (ONS) a estimat numărul românilor din UK pe perioada 1 iulie 2018 – 30 iunie 2019 la 457000 (dintre care 163000 în Londra). În total, un număr 2447100 cetățeni UE au făcut cerere de rezidență în UK la care se adaugă 17300 din Elveția, Norvegia, Islanda și Lichtenstein și 126800 din afara EEA (UE + cele patru țări menționate mai sus) care au dreptul de a solicita rezidența. Integral: https://www.g4media.ro
Poza zilei! Cum arată, de fapt, biroul lui Firea cu aşa-zisul calorifer electric Primarul Capitalei, Gabriela Firea, se declară indignată de acuzaţiile că, în timpul ultimei transmisii live de pe Facebook, i s-ar fi văzut caloriferul electric din birou. Firea spune că imaginile apărute pe internet ar fi trucate şi, mai mult, a oferit presei fotografii autentice cu biroul său din Primărie. Integral: https://www.timesnewroman.ro

S-a aflat cine încasează pensii uriașe din buzunarele noastre! Cifre absolut halucinante …. Creşterea artificială a
Pensii speciale și excepții
Iulian Fota: “Educatia nu e problema de securitate nationala”. Iohannis a pus-o de 4 ani in Strategia de Aparare a tarii …. “Imi pare rau pentru amicul Stas Marian, dar Educatia, care este o problema foarte importanta pentru Romania, chiar una grava, nu este o problema de securitate nationala. Repet, NU ESTE. Pentru ca degradarea Educatiei se face in timp, tot asa ai timp sa repari, ceea ce este foarte important. Nu exista o presiune a timpului, a crizei”, a replicat luni, pe
Rise Project: Cadoul de adio al Sorinei Pintea pentru industria farmaciilor-fantoma In ultimele zile petrecute in fruntea Ministerului Sanatatii, Sorina Pintea a eliberat sapte autorizatii de functionare farmaceutice pentru Vaslui. Orasul sta prea bine la acest capitol, existand deja o farmacie la 3.500 de locuitori, potrivit Rise Project. Problema este ca una dintre aceste autorizatii a fost deja scoasa la vanzare. Cei care au reusit sa faca rost de ea in luna octombrie nu vor sa o foloseasca pentru a administra, in baza ei, o farmacie, ci pentru a obtine sume de bani fabuloase. Jurnalistii de la Rise au negociat un pret pentru autorizatie cu vanzatorul, cea mai mica suma ceruta de acesta fiind 235.000 de euro. Prin extrapolare, sapte autorizatii ar putea fi vandute cu 1,645 de milioane de euro. Sursa citata noteaza ca trei astfel de autorizatii apartin lantului Catena….La ultimul recensamant national (2011) in Vaslui, au fost numarate 55.400 de persoane, insa astazi, la Biroul de Evidenta a Populatiei, sunt inregistrati circa 140.000 de vasluieni. Asta inseamna ca populatia creste doar pe hartie, dar nu si in realitate, iar numarul farmaciilor din Vaslui il depaseste pe cel necesar… O alta ciudatenie remarcata de cei de la Rise este faptul ca titularul autorizatiei pe care a simulat ca o cumpara este o firma nou infiintata, in martie 2019, numita Biamafarm SRL. De asemenea, din cele 7 autorizatii emise, doar 4 au fost publicate pe site-ul MS, desi ministerul are obligatia sa faca publice toate cererile de autorizare pe care le primeste, chiar inainte de a analiza dosarele. Integral:
Tarifele de distribuţie a energiei electrice cresc de la 1 ianuarie. Cea mai mare creştere a primit-o CEZ, care vinde activele ANRE a publicat proiectele de ordin cu tarifele de distribuție a energiei electrice aplicabile de la 1 ianuarie 2020. Tarifele cresc pentru toate cele opt zone de rețea, pentru joasă tensiune, adică tensiunea la care e racordată populația. . Iată noile tarife de distribuţie a energiei electrice, valabile de la 1 ianuarie 2020, în urma reglementărilor ANRE, pentru joasă tensiune: E-Distribuţie Muntenia (Enel): 115,67 lei/MWh. Creştere de 3 % Electrica Muntenia Nord: 119,58 lei/MWh. Creştere de 5,41%…. Interesant este că noile tarife de distribuție pentru anul urmcător țin cont de rata reglementată de rentabilitate de 6,9%, în condițiile în care aceasta are toate șansele să fie diminuată la 5,66%. Integral:
Orban: CET-urile astea, de pe vremea lui Pazvante Chioru’, toacă bani pe mașini și echipe de fotbal Anul acesta Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a mărit taxa pe cogenerare, care este resimțită de fiecare consumator, a declarat premierul Ludovic Orban, într-o conferință de presă. “Nu știu dacă știți ce este taxa de cogenerare. E o taxă pe care o resimte fiecare consumator de energie electrică care se duce la Transelectrica și care este plătită către CET-uri. Scopul pentru care a fost mărită această taxă de cogenerare a fost să finanțeze investițiile în CET-urile astea de pe vremea lui Pazvante Chioru’ care produc la randamente sub 50% și care nimeni nu vrea să înțeleagă că nu poți să produci energie în sistem de cogenerare la un astfel de randament și să rămâi competitiv pe piață”, a afirmat Orban…..„În loc să fie folosiți banii la așa ceva, au fost tocați dând bani către CET-uri, fără niciun fel de control și cu care CET-urile, de multe ori, țin echipe de fotbal, își cumpără cele mai moderne mașini, plătesc salarii pe care niciun întreprinzător nu și-ar permite să le plătească în mediul privat”, a afirmat premierul. Integral: 
De astazi, platile bancare in euro costa cat cele in lei De astazi intra in vigoare un regulament european care impune bancilor romanesti sa aplice pentru platile in euro si pentru retragerile de numerar in euro de la bancomatele din Europa aceleasi comisioane pe care le practica in tara pentru platile in lei si pentru retragerile de bani in lei. Este vorba de Regulamentul EC nr. 924/2009 privind platile transfrontaliere in euro, modificat de Parlamentul European in 14 februarie 2018, care impune tuturor bancilor din tarile membre UE sa aplice pentru tranzactiile in euro aceleasi comisioane ce cele pentru operatiunile in lei. In urma acestor noi reguli, comisioanele in euro pe care le platesc clientii bancilor romanesti scad considerabil, de peste 10 ori. Astfel, pentru o plata in euro prin internet/mobile banking, comisionul scade de la 10-15 euro, echivalentul a 70 de lei, la doar 4-5 lei, adica de peste 10 ori. Si comisioanele pentru retragerile de bani in euro de la bancomatele bancilor europene, care erau inca o data mai mari decat in cazul retragerilor in lei, se vor egaliza cu cele pentru operatiunile in moneda natinala. Unele banci au majorat comisioanele in lei, pentru a compesa scaderea celor in euro Unele banci, precum ING, Raiffeisen si Unicredit, au majorat comisioanele pentru operatiunile in lei, pentru a compensa diminuarea puternica a tarifelor in euro. ING a crescut comisionul standard pentru platile interbancare in lei de la 0 lei la 5 lei, iar comisionul pentru retragerile de la bancomate de la 3 lei la 5 lei. (
STENOGRAME: Cum functiona Statul Paralel al sefilor institutiilor care plateau taxa de protectie la casieria PSD Un fost sef din cadrul Directiei Regionale de Drumuri si Poduri (DRDP) Timisoara a explicat la DNA in dosarul spagilor incasate in interesul PSD, ca pentru a fi mentinuti in functii, controlorii de trafic, dar si de la alte institutii locale sau regionale, plateau lunar o suma fixa catre organizatia PSD Arad. O taxa de protectie. Cuantumul sumei era stabilit diferit, raportat la functia detinuta. In plus, mai dadea diverse sume de bani ori de cate ori era necesar, la solicitarile sefilor din cadrul PSD Arad. De obicei cand erau diferite evenimente, vizite ale unor oficiali din Bucuresti sau strainatate. Detaliile apar in actele procurorilor DNA din aceasta ancheta. Un caz in care vineri au fost audiati ca martori trei politicieni din PSD: doi fosti ministri, Mihai Fifor si Razvan Cuc, si deputatul Luminita Jivan. In acest caz, trei parlamentari au calitatea de suspecti: deputatul Dorel Caprar, seful PSD Arad, deputatul Florin Tripa si senatorul Ioan Chisalita, de la Caras-Severin. Bogdan Muntean a explicat la DNA ca a fost initial sef al Departamentului Venituri din cadrul DRDP Timisoara, dar a fost retrogradat pe functia inferioara de sef al Biroului Incasari Venituri. Daca in prima pozitie trebuia sa pleatasca o “taxa de protectie”de 300 de lei la PSD, cand a fost numit in cea de-a doua functie, aceasta a scazut la 200 de lei. Totul se facea la sediul PSD Arad, sub forma unor cotizatii, iar pentru o parte din bani primea chitante. Stenogramele din acest caz dezvaluie ca se accepta si plata unor bani fara a se face niciun act. Bani negri…..Pentru ca Bogdan Munteanu avea ca sarcina de partid si obtinerea banilor de la persoanele care urmau sa plateasca la PSD diverse sume pentru angajarea in functiile de controlor de trafic, acesta o trage pe casiera deoparte si discuta in soapta.”Am vorbit cu domnul presedinte (presedinte PSD Arad- n.red.), in perioada asta de campanie, sa mai aduc ceva suplimentar. Na, cum se procedeaza?”, intreaba acesta. Era vorba de sume de bani in afara taxei lunare. “Pai, poti sa aduci”, raspunde casiera, adaugand pe un ton conspirativ ca pana la suma de 20.000 de lei poate sa elibereze chitanta, iar pentru ce depaseste aceasta suma nu se va elibera niciun fel de inscris, cu conditia de a fi anuntat presedintele organizatiei. Integral:
Forumul Judecatorilor nu mai vrea sa se poata intra in magistratura cu un simplu interviu:
Cel mai mare furt comis vreodata de un roman tocmai s-a musamalizat. Tara a pierdut peste 1 miliard de dolari Acum 19 ani, 23 de milioane de romani, unii dintre cei mai saraci europeni, au fost obligati de stat sa stranga o cheta de 600 de milioane de dolari (azi ar valora mult peste 1 miliard de dolari), pentru a-i da un imprumut celui mai bogat cetatean al tarii, Dinu Patriciu. Acesta a luat imprumutul si, cu banii aia, a produs 3 miliarde de dolari, pe care i-a tocat cu o chinezoaica pe la Londra. De imprumutul de la noi a uitat, i l-a pasat celui mai longeviv dictator post-sovietic, care nici macar nu l-a luat in serios. Adica, banii nostri au ajuns sa-l faca miliardar pe Patriciu si sa ii imbogateasca pe urmasii cu ochi oblici ai unui sultan de departe. Sper ca macar miliardarul roman sa fie inca in viata, ascuns printr-un paradis tropical, unde sa rontaie fericit agoniseala concetatenilor sai saraci si dispretuiti… In aceasta tragedie exista si o parte comica: marti, 10 decembrie 2019, un procuror inamovibil, pe care nici macar nu stim cum il cheama, ne-a anuntat senin ca el, in numele nostru, al tuturor, decide sa renunte la cei 600 de milioane de dolari, care ar fi, de fapt, vreun miliard de dolari, in banii de azi. Un om care ridica lunar un salariu urias si va primi o pensie speciala de cateva mii de euro, de la o varsta la care noi, ceilalti fraieri, muncim pe ogoare si in fabrici, decide, in numele nostru, ca nu e nimic suspect in cel mai important dosar anchetat astazi de vreun parchet din Romania. Filmul celui mai mare furt comis de o persoana in istoria tarii este banal de simplu: in anul 2000, persoana Dinu Patriciu cumpara de la stat, cu doar 50 milioane de dolari, o rafinarie care valora 2,5 miliarde de dolari. Dupa vreo 3 ani, guvernul isi aduce aminte ca mai era la mijloc o datorie de doar 600 milioane de dolari si, pentru a nu-l supara prea tare pe investitorul-deputat, ii transforma datoria in imprumut din partea statului, pe o perioada de 20 de ani si la o dobanda la care statul roman nu s-a imprumutat niciodata, nici macar astazi. Peste 4 ani, un guvern condus de cel mai bun prieten al investitorului Dinu Costache Patriciu il lasa pe acesta sa plece acasa cu cei 3 miliarde de dolari pe care i-a luat din vanzarea rafinariei catre o companie a sultanului caspic Nazarbaev, uitand sa ii ceara datoria pentru visteria statului. La scadenta, kazahii lui Nazarbaev ne mai platesc doar o mica parte din imprumut, iar de restul ne fac actionari minoritari, tocmai buni sa aplaudam deciziile lor din companie. Integral:
DOCUMENT O nouă încercare de a deconta controversatele proiecte PNDL din fondurile europene: proiect de OUG Un proiect de ordonanță de urgență postat pe site-ul Ministerului Fondurilor Europene prevede posibilitatea ca beneficiarii controversatului Program Național de Dezvoltare Locală (PNDL) să-și poată deconta proiectele din fondurile europene alocate României pentru marile lucrări de infrastructură. Propunerea a fost sesizată de europarlamentarul USR Cristian Ghinea, care compară încercarea Guvernului Orban cu tentativa fostelor guverne PSD de a recupera din fonduri europene cheltuielile realizate prin PNDL, un program criticat chiar de către liderii liberali pentru că a fost folosit de social-democrați în scopuri politice. G4Media.ro a scris în luna octombrie că Comisia Europeană a refuzat cererea guvernului Dăncilă de decontare din fondurile europene a proiectele de apă și canalizare realizate de baronii locali prin controversatul Program Național de Dezvoltare Locală (PNDL). DG Regio, Departamentul pentru politică regională și urbană al Comisiei Europene, a transmis Ministerului Fondurilor Europene, condus la acel moment de ministrul Roxana Mânzatu, că exclude o asemenea propunere. PSD voia să recupereze în acest mod 1,8 miliarde de lei, adică aproape 0,2% din PIB, potrivit proiectului de rectificare bugetară….De această dată, guvernul Orban vrea să deconteze proiectele PNDL din banii europeni destinați Programului Operațional Infrastructură Mare (POIM), adică marilor proiecte de infrastructură, unde România e în mare întârziere cu marile proiecte de căi ferate sau drumuri. Integral:
Cea mai mare pensie specială plătită în România: 74.000 de lei, încasați lunar de un fost procuror comunist Gheorghe Bălășoiu, fost procuror comunist și fost comandat al Penitenicarului Colibași, este românul care încasează cea mai mare pensie din România. Conform unui răspuns al Ministerului Muncii, la solicitarea liberalului Florin Roman, cea mai mare pensie aflată în plată este de 73 890 de lei, adică peste 15 000 de euro lunar şi este încasată de un fost magistrat, informează B1TV. Statul român plătește lunar aproximativ 22 de milioane de euro pentru pensii speciale. Categoriile care beneficiază de pensie specială (de serviciu) sunt: consilierii de conturi şi auditorii externi ai Curţii de Conturi, judecătorii şi procurorii, personalul auxiliar de specialitate al instanţelor de judecată şi al parchetelor, funcţionarii publici parlamentari, personalul aeronautic civil și membrii ai corpului diplomatic. Integral:
România, 1989/ 2019: după treizeci de ani
Plagiatul ascuns sub plagiat ….
O avocata celebra s-a facut judecator si iese la pensie dupa doar 6 luni de activitate. Cu cel putin 16.000 de lei pe luna Fosta avocata Claudia Silinescu Gherbovan, in prezent judecator la Tribunalul Ilfov, si-a depus cererea de pensionare din magistatura dupa doar 6 luni de activitate in cadrul instantei. Cererea de pensionare a Claudiei Silinescu Gherbovan urmeaza sa fie discutata in sedinta Sectiei petru judecatori din CSM, pe data de 16 decembrie. Potrivit unei surse din magistratura, pensia unui judecator cu grad de tribunal este intre 16.000 de lei si 18.000 de lei. Claudia Silinescu Gherbovan a fost numita judecator la Tribunalul Ilfov din data de 1 iunie 2019, dupa un concurs de admitere directa in magistratura. Anterior, ea a lucrat ca avocat. Este un caz similar cu cel al fostui vicepresedinte al CSM, George Balan (57 de ani), care a revenit din avocatura in functia de procuror la Parchetul Oltenita, dar a solicitat dupa cateva luni eliberarea din functie, prin pensionare. Potrivit Legii 303/2004 privind statutul magistratilor, fostii judecatori si procurori care si-au incetat activitatea din motive neimputabile, personalul de specialitate juridica, avocatii, notarii, consilierii juridici, politistii, grefierii sau executorii judecatoresti cu studii superioare juridice pot fi numiti in magistratura, daca au o vechime de specialitate de cel putin 5 ani. “Concursul” de admitere consta intr-un interviu sustinut in fata judecatorilor din CSM. Modificarea a fost recent introdusa prin Legile Justitiei, iar la momentul in care s-a pus in discutie publica, asociatiile de magistrati au reactionat. Potrivit mass-media, Claudia Gherbovan Silinescu este nepoata fostului general SIE Tudor Silinescu, fost consilier al premierului Adrian Nastase. Integral:
Judecătoarea care i-a eliberat pe șpăgarii de la Arad deși au luat mită inclusiv de la un investigator DNA, a opinat separat în mai pentru rejudecarea lui Dragnea Şefii PSD Arad şi cei de la Drumuri şi Poduri au fost demascați cu ajutorul martorului aflat sub protecţie „Maria Stamate”, care a devoalat în amănunt mecanismul grupării infracționale de luare de mită de la PSD Arad. 17.000 de Euro dați de martorul „Maria Stamate” erau bani marcați de DNA. Procurorii au probat că la nivelul agenţiilor Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara (DRDP) de încasare şi control situate în punctele de frontieră, există o practică a persoanelor cu funcţii de conducere de a pretinde şi primi sume de bani de la controlorii de trafic pentru a li se asigura protecţia la locul de muncă. Mai precis angajații dădeau salariul încasat mai departe celor care colectau șpaga, ei urmând să trăiască din șpăgile luate de la camionagii. Persoanele cărora angajații le remiteau respectivele sume de bani făceau parte dintr-un sistem mai amplu de colectare, ei având obligaţia de a remite respectivele sume mai departe, la Organizaţia Judeţeană Arad a Partidului Social Democrat, pentru a fi numiţi şi menţinuţi în funcţiile pe care le deţin. Procurorii au mai ridicat în luna iunie un șefuleț din DRDP, Bogdan Munteanu, care a recunoscut tot la audieri ba mai mult, a evidențiat că posturile vacante din cadrul D.R.D.P. Timişoara urmau a fi ocupate prin exercitarea influenţelor politice de către Căprar, preşedintele Organizaţiei Judeţene P.S.D. Arad, Cristian Ispravnic şi Cristian Horgea, ambii având calitatea de vicepreşedinţi ai acestei organizaţii. Șpăgara care a cerut în urmă cu 9 ani mită de la convoiul ACDC care părăsea România, Miuţescu Elisabeta, lăsată în libertate de ÎCCJ, a întrebat-o pe „Mria Stamate” dacă cunoaşte persoane interesate să ocupe acele posturi în schimbul unor sume de bani, care urmau a fi remise celor cu funcţii de conducere din D.R.D.P. Timişoara sau C.N.A.I.R. Astfel, pentru ocuparea unuia dintre acele posturi Miuţescu Elisabeta a pretins suma de 17.000 de euro, din care 2.000 urma să fie împărţită între ea şi Stamate Maria, restul de 15.000 de euro urmând a fi remişi persoanelor cu funcţii de conducere care facilitau angajarea. În baza autorizării organelor judiciare, martora Maria Stamate Maria a dat curs solicitărilor de a racola persoane dispuse să plătească sume de bani pentru ocuparea postului de controlor trafic, oferindu-i lui Miuţescu Elisabeta numele şi documentele necesare înscrierii la examen ale investigatoarei sub acoperire. Banii au fost marcați. Cu toate acestea, judecătoarea Alexandra Iuliana Rus de la Înalta Curte a refuzat arestarea celor opt șpăgari. Aceasta a fost judecătoarea care a făcut opinie separată la sentința definitivă de condamnare a lui Liviu Dragnea în sensul rejudecării de către un complet specializat pe corupție. Între timp, faptele s-ar fi prescris. Judecătoarea Alexandra Iuliana Rus (fostă Pastiu) este considerată în sistemul de justiție ca fiind în sfera de influență a judecătoarei Lia Savonea, șefa CSM și fostă președintă a Curții de apel București (CAB). Unul dintre nașii de cununie ai judecătoarei Rus este Alina Ghica, vicepreședinte al CAB, apropiată de Savonea, și magistratul care a suspendat completurile de 5 judecători (C5) de la Înalta Curte, ceea ce a condus la luni bune de tergiversări în procesul liderului PSD. Integral:
Ca să-l folosească împotriva lui Kovesi, SS l-a scăpat pe un fost procuror DNA care aproape în comă alcoolică a provocat un accident rutier Ura pe care instrumentele PSD care au condus Secția Specială o resimt față de Laura Codruța Kovesi ține de domeniul fantasticului. Gheorghe Stan și Adina Florea ar fi făcut orice s-o vadă doborâtă pe Kovesi. Surse cel mai bine informate ne-au declarat că fostul procuror DNA Eugen Stoina nu a fost trimis în judecată de SS pentru infracțiunea de conducere a unui autovehicul sub influența alcoolului ca să scape și la mica înțelegere cu el acesta a promis că va depune mărturie împotriva Laurei Codruța Kovesi. Pe 11 ianuarie 2018 la ora 14.40, procurorul DNA Eugen Stoina a produs un accident de circulație în București, fără victime. Singurul vătămat a fost chiar Stoina pe care polițiștii l-au găsit dormind cu capul pe volan și fața plină de sânge. Stoina a fost transportat la Elias, mirosind puternic a alcool. Secția de Urmărire Penală și Criminalistică a început imediat urmărirea penală pentru conducere sub influența alcoolului și în aceeași zi, procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a cerut de urgență CSM revocarea din funcție a procurorului. Acesta s-a reîntors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu. Odată cu înființarea SS, dosarul a plecat de la SUPC la secția condusă de Gheorghe Stan și Adina Florea care văzându-l pe Stoina plin de resentimente față de Kovesi care, în opinia lui nu l-a susținut, cei doi au văzut oportunitatea: să-l scape de închisoare pentru a-l folosi ca martor împotriva lui Kovesi pentru închipuite abuzuri făcute la DNA….. Dacă erau de bună credință, procurorii SS ar fi fost obligați să îi pună sub acuzare pe cei doi polițiști care nu l-au oprit pe Stoina la Elias. Dar ce să vezi? Nimic nu s-a întâmplat și acum Stoina, până la următoarea beție când se va urca la volan, este în libertate. Pentru că lui Stoina chiar îi place alcoolul, după cum a povestit o avocată la Antena 3 care a participat la audierea unui martor la DNA: ”Martorul era o persoană nedeplasabilă. Luni, la ora 9 dimineața, procurorul Stoina era mort de beat. Fuma două țigări deodată. Atât de beat încât martorul a zis, băieți, dacă vreți vă mai dau o sticlă de vin, ca să aveți pe drum. Mărturia e la DNA, la structura centrală, nu a fost trimisă în judecată. Era atât de beat încât când vorbea și gesticula își arunca mâinile pe picioarele mele. A fost o situație penibilă. A fost un conflict între mine și el.”, a spus Cosmina Cerva, avocată, la Antena 3. Integral:
Curtea Constituțională a stabilit termen pentru sesizarea împotriva Codului Administrativ abia pe 21 ianuarie / Pensiile speciale ale primarilor intră în vigoare pe 1 ianuarie Curtea Constituțională a stabilit abia pentru 21 ianuarie primul termen de dezbatere a sesizării formulate de Avocatul Poporului împotriva Codului Administrativ adoptat prin ordonanță de urgență de fostul Guvern Dăncilă. Deși sesizarea a fost depusă la finalul lunii august, abia după patru luni a fost stabilit termenul de judecată, în condițiile în care pensiile speciale ale primarilor, viceprimarilor, președinților și vicepreședinților de Consilii Județene intră în vigoare d ela 1 ianuarie. Avocatul Poporului, funcție ocupată de Renate Weber (ALDE), a ridicat pe 28 august o excepție de neconstituționalitate la CCR legată de ordonanța de urgență pentru aprobarea Codului Administrativ, potrivit unui comunicat al instituției. Demersul lui Weber la CCR a venit la doar două zile după ce Tăriceanu a anunțat că ALDE rupe coaliția cu PSD și iese de la guvernare. Reamintim că PSD a impus Codul Administrativ prin ordonanță de urgență, o decizie contestată puternic de opoziție și de societatea civilă. Codul Administrativ duce la politizarea totală a administrației centrale și locale și îi ajută pe baronii locali să își consolideze puterea. Avocatul Poporului invocă trei motive în sesizarea de neconstituționalitate: OUG nu respectă cerințele prinvind delegarea legislativă, contravine cerințelor Constituției privind mandatul reprezentativ și afectează regimul instituțiilor fundamentale ale statului. Integral: 
Cat a recuperat statul de la coruptii lasati fara decoratii de Iohannis: Printre ei – Nastase, Voiculescu sau Mitrea 12 persoane condamnate penal 
Dosarul spagilor care ajungeau la PSD: CNAIR anunta supracontrol la toate punctele de frontiera Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunta ca a dispus un supracontrol la Agentiile de Control si Incasare din toate punctele de frontiera. Decizia vine in contextul dosarului spagilor incasate la Directia Regionala de Drumuri si Poduri (DRDP) Timisoara, o subunitate a CNAIR. CNAIR are in structura sa 7 subunitati, fara personalitate juridica, denumite Directii Regionale de Drumuri si Poduri situate in: Bucuresti, Craiova, Iasi, Cluj, Timisoara, Constanta si Brasov. “Vineri, 13.12.2019, prin decizia directorului general al CNAIR S.A. s-a dispus constituirea unei comisii de supracontrol care isi va desfasura activitatea la Agentiile de Control si Incasare din toate punctele de frontiera. Comisia va avea in vedere verificarea modului in care se respecta procedurile de lucru la Agentiile de Control”, se arata intr-un comunicat remis vineri Ziare.com. Directorul Sorin Scarlat (foto) sustine ca vrea eliminarea definitiva a factorului uman implicat in procesul de cantarire, astfel ca s-a semnat un contract pentru achizitionarea a 18 instalatii de cantarire….Controalele vin dupa ce DNA a retinut mai multe persoane din DRDP Timisoara si PSD Arad si Caras-Severin in dosarul spagilor de la Directia de drumuri. Integral:
DOCUMENT Arbitrul pieței energetice, condus de PSD-istul Dumitru Chiriță, deschide iar poarta pentru ”băieții deștepți din energie” Un proiect de ordin pus în dezbatere de președintele Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei, Dumitru Chiriță (ex-PSD), deschide din nou ușa pentru contractele bilaterale de furnizare de energie. E vorba despre un tip de contract care, în anii 2000, a stat la baza apariției ”băieților deștepți”, intermediarii cu legături politice care cumpărau ieftin de la firmele de stat și vindeau scump în piața concurențială…..”Această prevedere deschide poarta pentru companii energetice de trading, care vor putea face profituri de sute de milioane de euro pe seama companiilor producătoare de energie ale statului”, a declarat pentru G4Media.ro o sursă din piața de energie. ”Fără a apărea o metodologie care să explice circumstanțele în care pot fi încheiate aceste contracte, ele pot deveni o problemă, într-adevăr. Pe de altă parte, ele pot ajuta la finanțarea unor mari investiții dacă sunt făcute corect, pentru că oferă predictibilitatea pe termen lung pentru vânzarea producției. Dar, deocamdată, nu există nici o metodologie pe care să o putem analiza”, a declarat pentru G4Media.ro o altă sursă din piața internă de energie. Context: Băieții deștepți din energie sunt patronii unor firme de trading care, în anii 90 și 2000, au făcut profituri uriașe acționând ca intermediari între marile firme producătoare de energie și consumatorii finali. Beneficiind de legături cu partidele și miniștrii care controlau politic marile firme producătoare de energie, băieții deștepți au încheiat contracte avantajoase pentru ei și dezavantajoase pentru companii. Un caz celebru este Hidroelectrica, producător de energie controlat de stat, care a intrat în insolvență în 2012 din cauza contractelor bilaterale. Unul dintre cei mai cunoscuți patroni de firme de intermediere este Bogdan Buzăianu (Energy Holding), care a încheiat astfel de contracte cu companiile de stat în perioada în care ministru al Industriilor era Dan Ioan Popescu (PSD). Integral:
Guvernul aprobă vineri creșterea
New York Times face reclama la apa noastra de izvor: Aceasta nu este apa obisnuita! Cotidianul american New York Times lauda apa de izvor din Romania, intr-un material amplu publicat joi. “Intr-o dimineata, in mica statiune montana transilvaneana Baile Homorod, din Romania, mai multi turisti si locuitori s-au strans sub umbra unui baldachin din lemn in apropierea a trei paraie de apa de izvor pentru a umple, pe rand, cateva sticle goale. Aceasta nu este apa obisnuita… Apa curge din muntii din apropiere si se revarsa in izvoarele de aici. In cel mai bun caz, este rece, limpede si intepatoare, cu un gust bogat de minerale. In cel mai rau caz, poate avea un miros neplacut si poate avea culoarea chihlimbarului inchis. Cu toate acestea, localnicii jura ca apa are proprietati curative”, scriu jurnalistii americani in deschiderea reportajului despre tara noastra. De altfel, ei au stat de vorba cu cativa romani care au venit in aceasta zona exact pentru proprietatile miraculoase ale apei minerale…. Apa minerala este adanc inradacinata in cultura si mitologia locala. Este bautura preferata a romanilor si poate fi observata pe multe panouri publicitare sau in reclame la televizor, potrivit sursei citate. “Apa face parte si din multe traditii si obiceiuri antice: in lunea de dupa Paste, in unele sate, tinerii viziteaza fetele pentru a le uda cu apa rece ca gheata – o traditie care promite sa pastreze vii tineretea si fertilitatea. Intr-un alt sat, localnicii vorbesc despre doua izvoare cu apa sarata: unul vindeca arsurile la stomac, celalalt le provoaca. In prezent, izvoarele mai populare sunt promovate pentru compozitia chimica a apei care poate trata diverse afectiuni. Pentru locuitorii din comunitatile sarace si izolate, aceste izvoare montane sunt un lux. Multi beau aceasta apa in loc de apa de la robinet”, mai noteaza cotidianul. Dar nu este cazul doar pentru satele sarace. “Avem tendinta de a folosi apa de izvor. Cea de la robinet este atat de dura incat infunda tot timpul aparatul de cafea”, a mai spus o localnica pentru NYT. Integral:
Cum a legat CCR, în 2010, independența justiției de pensiile speciale ale magistraților Ludovic Orban nu este singurul premier care vrea să modifice sistemul de pensii speciale. În 2010, Emil Boc propunea ca acestea să se supună acelorași reguli de contributivitate valabile în sistemul public. Cu actul normativ pe masă, Curtea Constituțională a decis că de pensiile magistraților nu se poate atinge nimeni. Motivul: de acestea depinde independența justiției. CCR a invocat statutul și restricțiile magistraților în protejarea pensiei de serviciu, concluzionând că „independenţa justiţiei include securitatea financiară a magistraţilor, care presupune şi asigurarea unei garanţii sociale, cum este pensia de serviciu a magistraţilor”.„În concluzie, Curtea constată că principiul independenţei justiţiei apără pensia de serviciu a magistraţilor, ca parte integrantă a stabilităţii financiare a acestora, în aceeaşi măsură cu care apără celelalte garanţii ale acestui principiu. Atât în jurisprudenţa Curţii Constituţionale a României, cât şi în jurisprudenţa altor Curţi Constituţionale s-a statuat că stabilitatea financiară a magistraţilor reprezintă una dintre garanţiile independenţei justiţiei”, se arată în decizia din 2010 a Curții Constituționale. Singura concesie permisă legiuitorului de către CCR este „măsuri pentru evitarea eventualelor practici de acordare nejustificată a unor drepturi salariale suplimentare în ultima lună de activitate înainte de data pensionării”. Integral:
Bogdan Licu sustine desfiintarea SS: Atacurile la adresa Justitiei i-au demotivat pe procurori Procurorul general Bogdan Licu sustine desfiintarea Sectiei de Investigare a Infractiunilor din Justitie si apreciaza ca retragerea Adinei Florea din cursa pentru sefia institutiei este “o optiune personala”. Bogdan Licu a fost intrebat, joi, la sediul CSM, daca sustine desfiintarea SIIJ si a raspuns: “Ba, binenteles”. Licu afirma ca retragerea Adinei Florea din cursa pentru sefia institutiei este “o optiune personala”. “Este o optiune personala, asa cum este optiunea unui magistrat de a se pensiona”, a mai spus Licu, citat de News.ro.
Barna: Bugetul trebuie dezbatut in Parlament. Angajarea raspunderii ar putea deschide un precedent periculos Presedintele USR, Dan Barna, sustine ca legea bugetului trebuie dezbatuta in Parlament, considerand ca
Lazea:
Stă să BUBUIE un subiect incendiar în politică: ‘E o liniște SUSPECTĂ!’ (deputat USR) De la 1 ianuarie 2020 o să apară dreptul aleșilor locali să ceară pensii speciale și fenomenul are potențial exploziv pentru bugetul de stat. Deja au început să fie notificate primăriile și un deputat USR atrage atenția că în loc să asfalteze drumuri, primăriile vor trebui să plătească pensiile foștilor primari. USR-istul spune că guvernul Ludovic Orban trebuie să intervină de urgență.„De la 1 ianuarie 2020, primarii, viceprimarii, președinții și vicepreședinții de consilii județene vor beneficia de pensii speciale. Vă reamintesc că PSD-ul a dat ordonanța de urgență pe codul administrativ la începutul lui iulie, după ce CCR-ul a declarat neconstituțional proiectul lor din Parlament. Avocatul Poporului a atacat ordonanța la CCR, însă CCR nu a dat încă un termen. Și e puțin probabil să mai facă ceva până la finalul anului. Foștii primari și viceprimari au început să notifice primăriile. Mii de foști primari și viceprimari vor cere primăriilor pensia specială și pentru unele primării de comune mici, efortul financiar e considerabil. Îmi spunea un primar că în loc să asfalteze un kilometru de drum comunal la anul, va trebui să plătească pensiile unor foști primari care nu au făcut nimic pentru comunitate”. „Ordonanța 57/2019 este în vigoare! Și e o liniște SUSPECTĂ pe acest subiect. În 20 de zile vom avea noi categorii de pensii speciale! Integral:
Nicusor Dan explica de ce nu vin firme consacrate la licitatiile lui Firea Deputatul independent Nicusor Dan explica de ce nu participa “firme consacrate” la licitatiile Primariei Municipiului Bucuresti (PMB). Explicatiile vin in contextul in care
Elevii avertizeaza ca proiectul pe care Guvernul isi angajeaza raspunderea nu rezolva problema transportului Asociatia Elevilor din Constanta (AEC) avertizeaza ca proiectul privind transportul rutier intrajudetean pe care Guvernul isi angajeaza astazi raspunderea nu rezolva problema transportului elevilor, ci o amana cu inca un an. In plus, atrage atentia AEC, decontarea navetei elevilor este in continuare blocata. “Miercuri a fost publicata pe site-urile celor doua camere ale Parlamentului proiectul de lege pe care Guvernul Romaniei isi propune sa isi angajeze raspunderea. Scopul acestui proiect este inversarea fiecarei prevederi a OUG nr. 51/2019, care a eliminat transportul judetean din sfera serviciilor publice. Totusi, conform proiectului in forma actuala, transportul judetean va reveni in sfera serviciilor publice peste un an, in acest moment el fiind desfasurat in continuare in regim comercial. Consiliile judetene au obligatia de a demara procedura de incheiere a contractelor de servicii publice cu operatorii de transport pana la 31 decembrie 2020. Intre timp, licentele operatorilor sunt prelungite, astfel fiind amanata pentru inca un an rezolvarea problemei transportului elevilor si a categoriilor dezavantajate, neexistand posibilitatea de a impune firmelor de transport obligatia de a da reduceri sau de a practica toate traseele dintr-un judet“, sustine asociatia intr-un comunicat de presa remis joi Ziare.com. Elevii amintesc ca au propus reprezentantilor Guvernului o solutie la aceasta problema. “Regulamentul (CE) nr. 1370/2007 prevede, la art. 5, alin. (5), posibilitatea autoritatilor competente de a lua masuri de urgenta in ceea ce priveste transportul. Printre acestea se regaseste atribuirea de urgenta a contractelor de servicii publice. Astfel, prin acest lucru, consiliile judetene ar putea acorda reduceri si asigura transportul pe toate rutele inclusiv in anul in care se pregateste atribuirea normala“, potrivit sursei citate. In plus, AEC a cerut Executivului masuri suplimentare privind transportul scolar al elevilor, “problema acestuia fiind departe de rezolvare”. Integral:
Task, meeting, skills, atasez si ma focusez: Ce limba vorbesc oamenii din corporatii (si nu numai)? Mediul de afaceri romanesc este expus tot mai mult la fenomenul de globalizare, iar Internetul a daramat barierele de comunicare si comert. Aceste lucruri au determinat influentarea limbii romane de cele cu circulatie internationala, cu precadere de engleza. Astfel, “romgleza” – dupa cum a fost botezata – devine din ce in mai folosita. Si nu doar in corporatii, unde majoritatea angajatilor stiu cel putin o limba straina si lucreaza cu filiale si clienti din alte tari, ci si in companiile antreprenoriale autohtone. Ba chiar unele cuvinte si exprimari din engleza au intrat in limbajul colocvial si le folosim chiar si atunci cand ne facem un CV. “Este evident ca influenta limbii engleze asupra limbii romane actuale are un caracter din ce in ce mai pronuntat, uneori chiar exagerat”, precizeaza Corina Popa, fondatoarea proiectului
PSD lasă fără obiect asumarea răspunderii Guvernului pe tema Justiției/ Senatul a adoptat amânarea pensionării anticipate a magistraților cu doi ani Senatul a aprobat, cu unanimitate, amânarea pensionării anticipate a magistraților cu doi ani, până în 2022. De asemenea, senatorii au amânat cu un an suplimentarea completurilor inferioare de la 2 la 3 judecători. Senatul este cameră decizională astfel încât modificările merg la promulgare. Votul de la Senat (unde PSD deține majoritatea) în contextul în care Guvernul a anunțat, marți în ședință, că își asumă răspunderea pentru amânarea pensionării anticipate a magistraților. Pe repede înainte, comisia Juridică din Senat, condusă de senatorul PSD Șerban Nicoale a adoptat, marți, un raport prin care s-a introdus prorogarea termenului referitor la intrarea în vigoare a pensionării anticipate a magistraţilor până la 1 ianuarie 2022. Totodată, senatorii jurişti au decis prorogarea pentru 1 ianuarie 2021 termenul de la care numărul judecătorilor în completurile inferioare va creşte de la doi la trei….. In acest context, după ce Senatul a adoptat modificările asumate și de către Guvern se așteaptă o decizie în consens a celor două părți implicate. Conducerea Parlamentului (deținută de sociali democrați) susține că după ce asumarea ajunge în forul legislativ există trei zile în care se pot depune amendamente. După cele 3 zile, Guvernul analizează modificările propuse și ia o decizie dacă merge mai departe cu asumarea sau este de acord cu legea adoptată de către Senat. Integral:
Senatul respinge proiectul de lege care permite Guvernului să emită ordonanțe pe perioada vacanţei parlamentare Senatorii au respins, miercuri, proiectul de lege privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe în vacanţa parlamentară. Cu 45 de voturi împotrivă si 44 pentru, proiectul de lege a fost respins, însă forul decizional este Camera Deputaților. Reamintim că PSD deține majoritatea în Senat. Proiectul respins de senatori îşi propune să emită ordonanţe (simple) în domenii care nu fac obiectul legilor organice, în perioada cuprinsă între încheierea celei de-a doua sesiuni ordinare a anului 2019 şi până la reluarea lucrărilor Parlamentului în prima sesiune ordinară a anului 2020…..Proiectul urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaţilor, for decizional în acest caz. Integral:
Proiectul USR de desființare a Secției Speciale a fost respins de senatori Proiectul de lege al USR care prevedea desființarea controversatei Secții pentru Investigarea Infracțiunilor în Justiție (SIIJ) a fost respins miercuri de senatori. Senatul este cameră decizională în acest caz. Au fost 43 de voturi pentru respingerea inițiative legislative, 27 de voturi “pentru” adoptare și trei abțineri. În 27 noiembrie, proiectul inițiat de deputații și senatorii USR a trecut tacit de Camera Deputaților, prin depășirea termenului pentru dezbatere și vot final. Inițiatorii spuneau că motivele inițierii acesuit proiect se referă la inexistența unor motive care să justifice înființarea secției, la impactul asupra independenței judecătorilor și procurorilor, precum și asupra încrederii cetățenilor în sistemul de justiție penală și, în general, asupra justiției din România. Ce prevede proiectul respins de senatori: Integral:
Rețeta corupției la PSD: taxă între 5000 și 10.000 de euro la partid pentru un post de controlor de trafic ….Procurorii DNA susțin că angajările în structurile locale ale Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (C.N.A.I.R.) se făceau „pe linie de partid și cu remiterea unor sume de bani”. Membrii PSD și-ar fi folosit influența pentru angajarea a cinci persoane pe funcțiile de controlor trafic în cadrul D.R.D.P. Timișoara, prin fraudarea concursului pentru ocuparea posturilor. Selecția viitorilor angajați se făcea la partid, iar decizia finală aparținea liderului organizației PSD, deputatul Dorel Căprar. Directorul general regional al Direcției Regionale de Drumuri si Poduri (D.R.D.P.) Timișoara, Ilie Cristian Ispravnic, care este și vicepreședinte al organizației județene a PSD, ar fi acceptat fraudarea concursurilor de angajare în schimbul unor sume de bani ce ar fi fost negociate între 5.000 și 10.000 de euro de persoană.Șeful Agenției de Control și Încasare Nădlac II, Horgea Cristian, și el vicepreședinte al organizației județene de partid, ar fi pretins ca patru din cele cinci posturi să se ocupe în schimbul unor sume cuprinse între 4.000 de euro și 10.000 de euro. „În ceea ce-l privește pe suspectul Căprar Dorel Gheorghe, acesta ar fi pretins și acceptat ca două dintre posturi să fie ocupate în schimbul sumei de câte 5.000 de euro fiecare, pretinzând ca banii să fie remiși în mod direct la casieria organizației județene de partid”, se precizează în comunicatul de presă al DNA. Taxă lunară la PSD și bani pentru „necesități de moment” În plus, șefii din D.R.D.P Timișoara sau din alte instituții locale sau regionale, numiți pe criterii politice, ar fi avut obligația de a plăti „o taxă lunară la casieria organizației județene de partid, cuantumul taxei raportându-se la funcția deținută”. Procurorii DNA mai susțin că, pe lângă taxa lunară, persoanele cu funcții de conducere susținute în posturi de PSD ar fi avut obligația de a plăti și alte sume de bani, în funcție de „necesitățile de moment și solicitările persoanelor cu funcții de conducere din partid”. De pildă, deputatul PSD Dorel Căprar ar fi pretins și primit suma de 4.500 de lei pentru a acoperi cheltuielile ocazionate de primirea unei delegații din Japonia. Integral:
Ţara noastră, una dintre ţările europene cu cel mai mare procentaj de cetăţeni care nu-şi permit îngrijiri medicale În Uniunea Europeană, 3,6% dintre persoanele de peste 16 ani, au raportat în 2018 nevoi nesatisfăcute în domeniul examinării sau tratamentului medical, arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat), potrivit Agerpres.ro. Cel mai ridicat procentaj de cetăţeni cu nevoi medicale nesatisfăcute deoarece tratamentul este inaccesibil se înregistra anul trecut în Grecia (8,3%), Letonia (4,2%), România (3,4%), Italia (2%), Belgia (1,7%), Portugalia (1,6%), Bulgaria (1,5%), Cipru (1,4%) şi Polonia (1,1%). În contrast, cel mai scăzut procent era în Cehia şi Finlanda (aproape de zero), în timp ce în majoritatea statelor membre UE mai puţin de 1% din populaţie a raportat nevoi medicale nesatisfăcute din motive financiare. Cel mai frecvent motiv raportat a fost inaccesibilitatea tratamentului. 1% din persoanele de 16 ani şi peste această vârstă au spus că tratamentul de care aveau nevoie era prea scump. Cel mai obişnuit motiv pentru lipsa tratamentului îl reprezintă existenţa unei liste de aşteptare (0,9%) sau faptul că oamenii vor să aştepte şi să vadă dacă pot rezolva problema pe cont propriu (0,6%). Integral:
Microîntreprinderile au un grad de îndatorare de 73% – studiu Microîntreprinderile din România întâmpină dificultăți în a-și menține o situație financiară pozitivă. Gradul de îndatorare (datorii totale/active totale) al acestora la nivel de sector a ajuns la 73%, cele mai afectate fiind companiile cu o cifră de afaceri mai mică de 50.000 euro, atingând 81%. Comerțul cu amănuntul se află la 90%, în timp ce mai bine capitalizate sunt firmele din sănătate cu 49% și servicii profesionale cu 52%. Analiza face parte dintr-un studiu realizat de Instant Factoring despre evoluția microîntreprinderilor (firme cu cifra de afaceri de până la 500.000 euro) pe baza datelor preliminare la 2018. Dintre cele 525.000 de companii ale sectorului, 37%, însemnând 197.000, au înregistrat capitaluri proprii negative. Datoriile curente, de sub un an, au fost de 122 miliarde de lei și au reprezentat 60% din totalul datoriilor. Microîntreprinderile au înregistrat un volum de creanțe de 58,8 miliarde lei, cea mai mare concentrare găsindu-se în intervalul mediu de cifră de afaceri al sectorului, cu aproape 20 miliarde lei, reprezentând 33,6% din total. Primele trei sectoare care cumulează cele mai mari volume sunt construcțiile cu aproape 10 miliarde lei, activitățile profesionale cu 7,4 miliarde lei și 6,9 miliarde lei. Un alt aspect îngrijorător este și durata mare de încasare a creanțelor, care duce mai departe la neplata datoriilor și afectează direct nivelul de lichidități al firmelor din sector. Pentru companiile cu cifra de afaceri de până în 50.000 euro, perioada medie de încasare a creanțelor (DSO) a ajuns la 228 de zile, iar cea de plată a datoriilor (DPO) la 538 de zile. Media sectorului a fost de 164 de zile la încasare și 341 de zile la plată. Comerțul cu amănuntul, sănătatea & asistența socială și HORECA încasează cel mai repede la 45 de zile, 67 de zile și 73 de zile. Din punct de vedere al achitării datoriilor, cele mai prompte sunt sănătatea & asistența socială, transporturile & depozitarea și educația, cu 110 zile, 174 zile și 184 zile. Pentru a-și regla nivelul lichidităților din companie, unele firme au optat pentru credite. Acestea au crescut cu 4,8% față de decembrie 2017 și cu 15,6% față de decembrie 2013, sectorul serviciilor beneficiind de cea mai mare pondere, de 45%…..Din punct de vedere al plăților restante și la furnizori, sectorul construcțiilor a atins 2 miliarde lei, urmat de comerțul cu ridicata cu 1,6 miliarde lei și de industria prelucrătoare cu 700 milioane lei. Companiile active in sectoarele apă & salubritate și educație au avut cele mai mici plăți restante, de 27,7, respectiv 12,9 miliarde lei în 2018. Integral: 
Cartea de vizită a Securității la 30 de ani de la revoluție ….Arhiva fostei Securității, mai precis o parte din această arhivă, este depozitată într-o fostă unitate militară din Popești Leordeni, lângă București. Este a treia arhivă ca volum din Europa, după cele din Germania și Polonia și conține sute de mii de dosare. Este, așa cum spune Germina Nagâț, fostă directoare a Direcției de Investigații, actualmente membră în Colegiul Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS), o ”sinistră carte de vizită a Securității”. Se găsesc aici, depozitate pe rafturi, atent numerotate, sau în fișete metalice noi- nouțe, istorii îngrozitoare ale unor vieți distruse, ”dușmani ai poporului” care au înfundat puscăriile, de multe ori sfârșind acolo. Zecile de mii de dosare penale pe care Securitatea le-a făcut de-a lungul a 40 de ani românilor care cutezau să critice regimul comunist, pe ”marele său conducător”, să împrăștie manifeste, să asculte Radio Europa Liberă, sau să se plângă de condițiile mizere de trai, sunt cronica unui regim criminal, așa cum a fost el declarat oficial în 2006 de către fostul președinte al României, Traian Băsescu, într-un
Dragi procurori, e randul vostru! Noile dezvaluri de presa in privinta procurorului general interimar, Bogdan Licu, fac si mai presanta plecarea acestuia din fruntea Parchetului General. Este demolator pentru imaginea si moralul intregului corp al procurorilor din Romania ca in fruntea lor sa fie ceea ce autorii acestei ultime dezvaluri numesc un “plagiator in serie”, recidivist. Asta lipsea acestei tari, sa avem un plagiator in serie sef ierarhic al tuturor procurorilor din Romania.

Test de competenta pentru Guvernul Orban: Ingropata in procese de fratii Micula, Romania risca inchiderea spatiului aerian. Situatia este critica Daca Guvernul Orban nu va rezolva, in zilele urmatoare, macar o parte din problema datoriei pe care Romania o are catre societatile fratilor Ioan si Viorel Micula, atunci Romatsa – adica regia care dirijeaza traficul aerian din Romania – risca sa isi inceteze functionarea, peste doar cateva saptamani. Iar intr-o astfel de situatie, nicio aeronava civila n-ar mai putea zbura pe deasupra Romaniei. Si n-ar fi doar o problema a tarii noastre, ci a intregului continent.
Blitzkrieg al ministrului Justiției privind numirile de procurori șefi. A scos la concurs funcțiile din eșaloanele 2 și 3 din marile parchete Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a scos la concurs 10 funcții din eșaloanele 2 și 3 din marile parchete, potrivit unui
Cristi Danilet – judecator: De Ziua Internațională a Drepturilor Omului, 10 decembrie, asociația VeDemJust cere
Deputatul USR Claudiu Năsui: Pensiile militarilor și magistraților, care au statut special, sunt 97% din pensiile speciale, soluția este plafonarea lor / Cât este cea mai mare
Sfârșitul tranziției Fără clasă de mijloc, cu o economie feliată de fosta nomenclatură și de Securitate, România a fost împărțită în mici feude din care diferite grupări politice extrag rente. Ultima campanie electorală prezidențială a marcat sfârșitul unei epoci începute în decembrie 1989. Vreme de 30 de ani a fost respectat ritualul alegerilor, cu tensiunea și intriga lor inerente. Poporul participa mai mult sau mai puțin entuziast la campanii, taberele politice aplaudau sau huiduiau, aparențele unei vieți democratice viguroase erau salvate. România, alături de restul țărilor din fostul bloc comunist, părea că se îndreaptă în direcția cea bună. Dintr-odată, măștile au fost coborâte. Blatul național s-a văzut din Cosmos. Mai ceva decât Marele Zid chinezesc. Nimeni nu a mai încercat să salveze ipocrit aparențele unei vieți democratice autentice. Nu mai era nevoie de așa ceva. Așa că au renunțat la ipocrizie. A rămas doar cinismul. E ora sincerității. Sunt spuse lucrurilor pe nume. E finalul tranziției. Teza dominantă este că lanțurile PSD au fost rupte, iar poporul o să zburde spre noi culmi de progres și dezvoltare condus de lideri înțelepți. Și că națiunea română, cea din țară și cea din diaspora, a fost galvanizată de acest scrutin. Ca și cum PSD era problema României. Singura problemă. Campania electorală din toamna lui 2019 reprezintă momentul adevărului pentru România născută din pulberea regimului comunist prăbușit în decembrie 1989…..Dacă în Polonia, negocierile din vara lui 1989 dintre sindicatul Solidaritatea și guvernul comunist au valoarea unui nou contract social, care a asigurat un transfer pașnic al puterii, în România, contractul social a fost încheiat între diferite aripi ale nomenclaturii și Securității, sub gloanțele lui decembrie 1989, prezervarea puterii fiind principalul lor obiectiv. Acest lucru a fost posibil pentru că establishmentul de politică și securitate din Polonia (dar și în Ungaria sau fosta Cehoslovacie) era de altă calitate intelectuală și umană decât cel din România. Și pentru că în Polonia, Cehoslovacia, Ungaria exista opoziție, o mișcare disidentă într-atât de puternică încât a obligat elita comunistă să cedeze puterea. Calitatea extrem de precară a elitei românești este un subiect sensibil. O analiză serioasă a fost nepermis de mult amânată….. Omniprezența serviciilor secrete, militarizarea și secretomania multor instituții dau un aer de autoritarism regimului politic din România. Doar lipsa de interes pentru norme și proceduri și o prezență adesea inadecvată a principalilor actori politici amână un parcurs autoritar spre care România pare că se îndreaptă. Evoluțiile din societate și din economie fac inevitabil acest parcurs. După 30 de ani de tranziție, societatea românească e tot mai polarizată, pe de o parte, un segment foarte subțire de câștigători la loteria tranziției, iar pe de alta, o masă uriașă care supraviețuiește tot mai greu. Fără clasă de mijloc, cu o economie feliată de fosta nomenclatură și de Securitate, România a fost împărțită în mici feude din care diferite grupări politice extrag rente. Integral:
Cine-i ridica mingea la plasa Gabrielei Firea? Primaria Capitalei pare mai ravnita de candidati decat multe alte institutii. E si normal: primarul general apare mult mai vizibil in spatiul public decat majoritatea ministrilor, decat multi parlamentari si as zice ca in oarecare masura chiar decat premierul. Nu exagerez: in timp ce trei premieri s-au rostogolit unul dupa altul de pe soclu, primarul general a ramas tare si chiar indrazneste sa le vorbeasca bucurestenilor cu nonsalanta despre problemele urbei, in timp ce acestia tremura de frig in apartamentele lor. Numai frigul la care ne expune in prag de iarna, cu riscul imbolnavirilor si cu copiii mici ramasi neimbaiati ar fi suficient ca aceea care acum patru ani ne promitea marea cu sarea sa nu-si mai permita indrazneala de a ravni la votul bucurestenilor. In plus, doamna Firea este departe de a-si fi adus la indeplinire cele angajate prin programul sau din 2016, pe care l-a intitulat pompos “Program de guvernare locala a muncipiului Bucuresti”, desfasurat pe 69 de pagini. Nu vorbesc numai de traficul infernal ramas nerezolvat, de scolile cu localuri improprii sau de spitalele cu mizerie inauntru, dar as cita ceva din vechile sale promisiuni, menite sa faca mai europeana damboviteana noastra capitala: …. Recitesc si ma intreb ce a avut bucuresteanul in cap acum patru ani, cand a votat-o pe autoarea panseurilor de mai sus? Te pomenesti ca-l fascina ideea despre tentantele piste ciclabile si transportul public integrat, ca-i ardea buza sa vada cum arata o interconectare multi-modala, plus un incubator de inovatie cu gateway la nivel european, sa provoace extazul turistilor din intreaga lume cu coridoarele sale vegetale de pe raurile Dambovita si Colentina sau – cireasa de pe tort – cu conectarea la reteaua fluviala a Europei, prin portul 1 Decembrie, un fel de Rotterdam al Romaniei. Imi vine sa cred ca nimeni dintre votanti nu a citit programul, iar doamna Firea a fost votata numai pe baza de imagine. Fusese o buna comentatoare TV, era apreciata ca realizatoare de programe si, in pus, insusi micul ecran are darul de a-ti pune in evidenta carisma. Pe scurt, Gabriela Firea era identficata cu televiziunea, nu cu primaria, cu incalzirea sau cu traficul. In plus, a ajutat-o slabiciunea Opozitiei.
Trei scenarii pentru Bucuresti: cand ramane Gabriela Firea si cum vrea PNL sa isi maximizeze capitalul
Două ore, şapte lei Bănuiam ce mă aşteaptă. Dimineaţa m-am pregătit sufleteşte.
Cum a ignorat Viorica Dancila cererile Anei Birchall de abrogare a pensionarii anticipate a magistratilor Fostul ministru al Justitiei Ana Birchall i-a cerut de mai multe ori fostului premier Viorica Dancila sa rezolve de urgenta problema pensionarii anticipate a magistratilor cu 20 de ani vechime, prevedere inclusa de celebra “Comisie Iordache” in Legile Justitiei, care urma sa intre in vigoare la 1 ianuarie 2020. Solicitarile fostului ministru au fost insa ignorate. Potrivit unei adrese consultate de Ziare.com, Ana Birchall ii cerea Vioricai Dancila la sfarsitul lunii octombrie sa identifice o solutie legislativa pentru a abroga aceasta prevedere. “Apreciem ca se impune abrogarea“, scria Birchall pe cand era ministru al Justitiei, potrivit documentului citat. In secundar, o alta varianta propusa era de prorogare a intrarii in vigoare a acestei prevederi pentru o perioada de 3 ani. Peste 2.000 de magistrati se puteau pensiona anticipat, potrivit datelor stranse de Ministerul Justitiei la inceputul lunii octombrie 2019, iar activitatea instantelor si parchetelor ar fi grav afectat: 1.506 de judecatori si 740 de procurori…. Potrivit adresei Anei Birchall, abrogarea ar fi urmat sa se faca in regim de urgenta la Senat, unde se afla in dezbatere un proiect de lege de aprobare a OUG 92/2018 care modifica Legile Justitiei….De altfel, solicitari similare ar fi fost transmise si sefilor Camerei Deputatilor si Senatului, Marcel Ciolacu si Teodor Melescanu, sustin sursele citate. Birchall confirma adresa Contactata de Ziare.com, Bichall a confirmat ca a purtat de mai multe ori discutii cu Viorica Dancila, careia i-a atras atentia asupra problemelor grave din Justitie care impun rezolvarea urgenta. Dupa ce discutiile au esuat, pusa in fata unui refuz repetat, Birchall a transmis aceste solicitari catre Guvern, Camera Deputatilor si Senat. Integral:
Politistul care a amenintat-o pe Emilia Sercan, condamnat la 1 an de inchisoare cu amanarea executarii pedepsei Subinspectorul Gheorghe-Adrian Barbulescu din cadrul Academiei de Politie, judecat pentru ca i-ar fi trimis mesaje de amenintare jurnalistei Emilai Sercan, a fost condamnat luni la 1 an de inchisoare cu amanarea executarii. Decizia a fost data de Tribunalul Bucuresti si nu este definitiva. In acest caz, Gheorghe-Adrian Barbulescu a incheiat un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorii DNA. Judecatorii au lasat nesolutionata actiunea civila in acest caz, adica plata unor eventuale daune catre Emilia Sercan, deoarece mai este un dosar pe rolul isnatntelor. “Ia act ca pentru solutionarea actiunii civile formulate de partea civila Sercan Emilia a fost investita Curtea de Apel Bucuresti,” este minuta Tribunalului Bucuresti. Instanta face trimitere la dosarul in care sunt judecati pentru instigare la santaj chestorul Adrian Iacob, rectorul Academiei de Politie “Alexandru Ioan Cuza”, si comisarul sef Petrica-Mihail Marcoci (foto), prorectorul institutiei. Marcoci si Iacob erau nemultumiti de demersurile Emiliei Sercan, care scria despre doctoratele plagiate care au fost obtinute la Academia de Politie. In plus, in martie 2019, jurnalista a dezvaluit ca lucrarea lui Adrian Iacob este plagiata cel putin 70%. Articolele au determinat demararea unor anchete administrative la nivelul Ministerului Afacerilor Interne si a unor verificari ale comisiei de etica din cadrul Academiei. In acest context, Iacob si Marcoci au planuit discreditarea jurnalistei. Integral:
Instantele resping in serie solicitarile lui Radu Mazare de anulare a condamnarii la 9 ani de inchisoare Curtea de Apel Bucuresti a respins luni o contestatie la executare facuta de fostul primar al orasului Constanta Radu Mazare, condamnat definitiv la 9 ani de inchisoare in dosarul “Retrocedarilor de pe litoral”. Decizia nu este definitiva. Fostul edil a sustinut ca procedurile prin care a fost adus in tara din Madagascar au fost incalcate. Decizia judecatorilor: “Respinge, ca inadmisibila, contestatia la executare”. Decizia de marti vine dupa ce saptamana trecuta Radu Mazare si-a retras o cerere de rejudecare a “Retrocedarilor de pe litoral”, deoarece procesul s-a judecat cand era fugit in Madagascar. “Ia act de retragerea cererii de redeschidere a procesului penal, formulate de petentul-condamnat Mazare Radu Stefan, privind dosarul nr. 6536/2/2008 al Curtii de Apel Bucuresti-Sectia a II-a Penala,” decidea Curtea de Ape Bucuresti, pe 5 decembrie,
Coruptia ucide inca o data! Cum functiona “Reteaua epoletilor” din dosarul permiselor de port-arma eliberate ilegal “Clientii” celebrei fabrici de permise auto de la Pitesti au produs accidente grave soldate cu zeci de raniti si morti, in perioada 2006-2008, potrivit datelor din ancheta DNA de la Serviciul de Permise si Imatriculari Auto Arges. Un caz elocvent in care faptele de coruptie au dus la moartea unor oameni. Persoane analfabete sau care nici macar nu s-au prezentat la examenul auto au ajuns la volanul unui autoturism. De-a lungul timpului, astfel de fabrici de permise au fost descoperite si in alte orase. Un caz aproape similar este si in ancheta derulata la Serviciului Arme, Explozivi si Substante Periculoase (SAESP), din cadrul IPJ Caras-Severin. Impuscat din greseala. Un barbat de 27 de ani din judecatul Caras -Severin si-a impuscat din greseala fratele in varsta de 16 ani in timpul unei vanatori. Se intampla in noaptea de 14 -15 august 2019, intr-un lan de porumb situat intre localitatile Iaz si Ciuta din judetul Caras-Severin. …..Anchetatorii spun ca este vorba de un grup infractional organizat avand drept scop nerespectarea regimului armelor si munitiilor de catre persoane apropiate membrilor grupului sau de catre persoane dispuse sa ofere diferite sume de bani sau alte foloase pentru a obtine dreptul de a procura si detine arme. Cele cinci persoane arestate sunt mai multi fosti si actuali ofiteri din Ministerul de Interne, dar si afaceristi. Liderul, fost ofiter de jandarmi 
Ce sanse sunt pentru un candidat unic, anti-Firea, la Bucuresti? Decizii in sedinta USR-PLUS si un mesaj pentru PNL Partidele se pregatesc deja de bataliile politice din 2020, astfel ca weekendul ce a trecut a fost marcat de numroase anunturi legate de candidaturi pentru alegerile locale.
USR-PLUS îl somează pe premierul Ludovic Orban să nu se lase șantajat și intimidat de PSD și UDMR și să ia decizia revenirii la alegerea primarilor în două tururi Alianța USR-PLUS îl somează pe premierul Ludovic Orban să nu se lase șantajat și intimidat de PSD și UDMR, care amenință cu moțiunea de cenzură, și să ia urgent o măsură pentru revenirea la alegerea primarilor în două tururi. Ei îi reamintesc lui Orban de protocolul semnat la învestirea Guvernului Orban, care stipula trecerea la alegeri locale în două tururi.”Îi cerem premierului să nu se lase intimidat de amenințările PSD și UDMR cu depunerea unei moțiuni de cenzură și îi reamintim că avem un protocol semnat la învestirea acestui guvern, prin care Ludovic Orban s-a angajat să facă tot ce ține de guvern pentru a reveni la alegerea primarilor în 2 tururi, pentru că este esențial pentru democrația din România. În urmă cu câțiva ani, o mână de politicieni și-au dat mâna să împartă țara asta și să rămână cu mici feude. Avem primari de municipii aleși cu 8-9%”, a declarat deputatul USR Ionuț Moșteanu, într-o conferință de presă susținută alături de Vlad Voiculescu, la finalul ședinței comune a Birourilor Naționale PLUS și USR. La rândul său, Vlad Voiculescu i-a cerut premierului să nu se lase șantajat. “E esențial ca românii să își poată alege primarii în două tururi. În București, actualul primar a fost ales cu voturile a mai puțin de 300.000 din 1,8 milioane de oameni. Credem că acest lucru trebuie schimbat acum. E o urgență pentru România”, a spus Vlad Voiculescu. Raluca Turcan a declarat luni că, în cazul în care proiectul de lege privind alegerea primarilor în două tururi de scrutin nu va trece în Parlament, atunci Guvernul va lua alte măsuri. Vicepremierul a precizat că opțiunea unei moțiuni de cenzură există în orice moment. Reacția a venit în contextul unei întrebări despre faptul că PSD și UDMR nu exclud o moțiune de cenzură la adresa Cabinetului Orban, dacă Guvernul adoptă o OUG privind revenirea la alegerea primarilor în două tururi. Integral: 
Cristi Danilet – judecator: Astăzi este Ziua Constituției României. Ea a fost aprobată prin referendum național la 8 decembrie 1991. Constituția noastră este a opta lege fundamentală de când existăm ca stat. A fost revizuită în 2003. Orice stat democratic are o constituție. În această „primă lege” a unei țări sunt două categorii de norme: – unele privesc arhitectura statală: ce organisme conduc țara (atenție: nu oamenii!), cine o reprezintă, cum este organizată administrația, cine alege sau numește pe c
La mai bine de 4 ani de la tragedia din Colectiv este așteptată o primă sentință a instanței/ Decizia va fi pronunțată luni de Tribunalul București La mai bine de patru ani de la incendiul din 30 octombrie 2015 din Clubul Colectiv, care a ucis 64 de oameni și a mutilat alți aproximativ 150, magistrații Tribunalului București ar urma să pronunțe luni o primă sentință. În acest dosar – blocat 2 ani pe chestiuni de procedură – au fost trimise în judecată 13 persoane: fostul primar al Sectorului 4 Cristian Popescu Piedone, patronii clubului Colectiv, angajați ai ISU și reprezentanți ai firmei de artificii. Decizia Tribunalului București nu va fi definitivă, putând fi atacată cu recurs la Curtea de Apel din Capitală. În acest dosar sunt judecați cei trei patroni ai clubului Colectiv – Alin Anastasescu, Paul Gancea și Costin Mincu, reprezentanții firmei de artificii SC Golden Ideas Fireworks Artists SRL – Daniela Niță și Cristian Niță și pirotehniștii Viorel Zaharia și Marian Moise, fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu-Piedone, trei angajați ai primăriei – Aurelia Iofciu, Larisa Luminita Ganea, Ramona Sandra Motoc și pompierii Antonina Radu și George Petrica Matei…. La termenele precedente, procurorii au cerut condamnarea celor trei patroni ai clubului Colectiv – Alin George Anastasescu, Paul Gancea şi Costin Mincu – la câte 12 ani şi 10 luni închisoare pentru ucidere din culpă în formă agravantă, vătămare corporală din culpă în formă agravantă şi neluarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă. Procurorii au mai cerut ca Daniela Niţă – patroana firmei de artificii Golden Ideas Fireworks Artists – să fie condamnată la 14 ani şi 6 luni închisoare, iar pirotehniştii Viorel Zaharia şi Marian Moise, la câte 12 ani şi 10 luni închisoare. De asemenea, Cristian Niţă să fie condamnat la cinci ani închisoare pentru tăinuirea unor probe. De asemenea, reprezentanţii Parchetului au cerut aplicarea unor amenzi maxime pentru SC Colectiv Club SRL şi SC Golden Ideas Fireworks Artists SRL, acuzate de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. Procurorii au mai cerut condamnarea fostului primar al Sectorului 4 Cristian Popescu-Piedone la 15 ani de închisoare pentru abuz în serviciu în legătură cu eliberarea autorizaţiilor de funcţionare pentru clubul Colectiv. Aceeaşi pedeapsă a fost cerută pentru trei funcţionari din Primărie – Aurelia Iofciu (şef al Serviciului autorizări comerciale), Larisa Luminiţa Ganea (consilier superior), Ramona Sandra Moţoc (referent superior). Integral: 
Unii pensionari pot primi în plus câte 650 lei pe lună. Ce condiţii trebuie să îndeplinească DOCUMENT …Proiectul de ordonanţă de urgenţă, iniţiat de 24 de parlamentari, prevede că pensionarii care se angajează să-şi crească nepoţii, pentru a permite părinţilor acestora să meargă la serviciu, pot primi lunar, pe lângă pensie, câte 650 de lei. „Indemnizaţia pentru creşterea nepotului/nepoatei se acordă pe bază de cerere a unuia dintre bunici, însoţită în mod obligatoriu de actele doveditoare privind calitatea solicitantului, relaţia acestuia cu nepotul/nepoata pentru care solicită dreptul şi acordul părinţilor”, se arată în expunerea de motive. Cererile se depun la primăria comunei, oraşului, municipiului, respectiv sectoarelor muncipiului Bucureşti, după caz, acolo unde îşi are domiciliul pensionarul care face solicitarea. Indemnizaţia pentru creşterea nepotului se stabileşte începând cu data depunerii cererii şi încetează odată cu încetarea dreptului la stimulentul de inserţie primit de mamă. Alte situaţii în care se poate suspenda alocarea indemnizaţiei de creştere a nepotului este dacă bunicul execută o pedeapsă privativă de libertate sau a decedat sau se constată că timp de 3 luni consecutive s-au înregistrat mandate poştale returnate. Cei 650 lei nu se impozitează şi nu se percep contribuţii sociale. Integral:
VIDEO
Dezvoltatorul bate cu pumnul în masă, arhitectul și urbanistul zic „să trăiți, șefu!”, urbanismul din primărie e ca o plasă de paianjen – interviu cu Dumitru Dobrev, coautor “Dreptul urbanismului” „Construcții haotice, fără respect pentru istoria comunității și pentru viața privată a persoanelor, s-au aglomerat în zone protejate, lipite de monumente istorice sau la mici distanțe, de câțiva metri, de alte construcții deja existente. Libera inițiativă a fost adeseori confundată cu dreptul fiecăruia de a construi unde vrea și cum vrea” – este punctul de plecare al interviului de față cu Dumitru Dobrev, coautor al cărții “Dreptul urbanismului”…. Reporter: Arhitectul în România este înlocuit de constructor, iar urbanismul de mușchiul primarului. Ce-i de făcut? Dumitru Dobrev: Nu cred, arhitecți încă există în România. Numai că, de multe ori, fac mari compromisuri, pentru că dezvoltatorul sau, mai bine zis, clientul le cere să facă compromisuri. În mentalitatea noastră s-a instalat „crezul” că poți să ai orice fel de idei, că poți să ceri orice de la architect / urbanist, dacă ai bani. Și aici se vede de la o poștă calitatea elitelor, inclusiv a cleptocraților vechi și noi, pentru că nu poți să compari vila „Duduiei” de pe Bulevardul Pache Protopopescu cu „blocul cu chinezării” din strada Zambaccian. În interbelic, se pare că până și les nouveaux riches aveau bunul obicei de a le lăsa arhitecților libertate de creație. Nu poți să compari vila Nicolae Malaxa de pe Aleea Alexandru 38 (actualul sediu al ICR) cu nimic din ce a construit Adriean Videanu sau Liviu Dragnea. Constructorul nu are nici o vină, el execută, pune în operă ceea ce desenează arhitectul. Într-o țară normală, rolul urbanistului ar fi să dea constrângerile (ceea ce noi numim indicatorii urbanistici POT, CUT, Hmax la cornișă, retragerile, numărul obligatoriu de locuri de parcare, procentul de spații verzi, dimensiunea și amplasarea căilor de acces), iar arhitectul trebuie să creeze cea mai funcțională și mai estetică locuință care poate rezulta din volumetria dată de urbanist. La noi, însă, dezvoltatorul e cel care bate cu pumnul în masă, arhitectul și urbanistul sunt oamenii care, de cele mai multe ori, zic „să trăiți, șefu!”, iar departamentul de urbanism din primărie e ca o plasă de paianjen – muștele mici rămân prinse în ea, cele mari o rup și trec mai departe. Reporter: Puteți realiza o istorie recentă cu exemple a felului în care urbanistul a fost benefic? Dumitru Dobrev: Sigur că da: unele din locurile emblematice ale „Micului Paris” arată astfel ca urmare a unor lucrări urbanistice aprobate de Primăria București în anii 1900-1910 sau în perioada interbelică: Parcelarea Filipescu în zona Parcului Kiseleff, Parcelarea Bonaparte-Mora (strada Paris, Bulevardul Aviatorilor, Piața Dorobanți, strada Roma, Bulevardul Iancu de Hunedoara), cele 25 de parcelări construite de Societatea pentru Locuințe Ieftine între 1910 și 1948, dintre care unele au fost demolate pentru a face loc Centrului Civic și Casei Poporului (parcelarea Lăzureanu-Cazărmii din cartierul Uranus). Reporter: Cum arată urbanistic Bucureștiul? Dumitru Dobrev: Bucureștiul ante- și interbelic, cât a mai rămas din el, arată bine din punct de vedere urbanistic, poate un pic prea eclectic pentru gustul meu. Majoritatea turiștilor, însă, consideră că eclectismul adaugă personalitate orașului. Nu același lucru îl putem spune despre construcțiile în stil stalinist gen: „Casa Scânteii”, din anii 1950, sau „circurile foamei” și cartierele de blocuri-dormitor din „Ceaușima” obsedantului deceniu 8 al secolului trecut. Acestea sunt făcute pentru „omul nou”, mutat din rural să lucreze în „fabrici și uzine”, om care nu are nevoie de confort urban, de o locuire de calitate. Dacă vom compara astfel de cartiere dormitor cu cele construite tot în anii ‘70, în Occident, vom observa că cele din urmă au scuaruri mai mari, mai multe locuri de parcare, alei mai generoase, mai mult spațiu verde, mai multe facilități urbane care să permită agregarea unei comunități. …..Reporter: De ce Mall lângă Palatul de la Iași? Dumitru Dobrev: Pentru că și la Iași se pare că atâta putem. Zona adiacentă Palatului Culturii din Iași, fiind destul de aproape de vechea Curte Domnească, trebuie să fi fost locuită în secolele al XVII-lea și al XVIII-lea de persoane aflate în preajma elitei politice și religioase a Moldovei. S-a descoperit acolo gospodăria domnească, grajdul domnesc și un chioşc cu havuz, fundații ale caselor târgoveților ieșeni, toate datând din epoca lui Vasile Lupu. Cred că trebuia făcută o campanie arheologică serioasă, iar descărcarea să se decidă după ce ar fi fost cercetat întregul sit. Numai după redactarea unei monografii arheologice serioase și a unui studiu urbanistic, abia atunci ar fi putut autoritățile locale să decidă dacă sit-ul este potrivit pentru un mall sau ar fi trebuit ca mall-ul să fie „exilat” într-o fostă zonă industrială gen Nicolina, iar zona din jurul Palatului Culturii să fie destinată unui parc / unei zone de agreement / teatru de vară, astfel încât să fie puse în valoare atât vestigiile arheologice, cât și Palatul Culturii, cu neogoticul său flamboiant. Numai că s-au făcut niște compromisuri „balcanice”, descărcarea arheologică s-a făcut pe bucățele și cu finanțare de la dezvoltator iar vestigiile găsite au fost „puse în valoare” sub plăci meschine de sticlă în cadrul Palas Mall și PALAS Shopping Street. Reporter: Banii copleșesc urbanismul. De ce se vând urbaniștii? Dumitru Dobrev: Din cauză că actuala Lege nr. 350/2001 permite așa numitul „urbanism derogatoriu”, adică elaborarea unei documentații urbanistice de tip PUZ sau PUD pentru suprafețe mici, cum ar fi o proprietate de 500 mp cu vecini pe 3 laturi și ieșire la stradă. Ca urmare, dezvoltatorii achiziționează de la cei care au trecut prin calvarul restituirii sau de la speculanții de drepturi litigioase parcele mici aflate între blocuri din anii ‘70 sau în vechile parcelări interbelice și doresc să ridice locuințe colective, unele adevărate „bloculețe” între case. Integral: 


