Buna dimineata intr-o zi de luni, 30 decembrie! Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru Revelion. Se anunță o răcire a vremii ușoară, dar temperaturile vor fi în continuare mai ridicate decât în mod obișnuit. Ninsorile se vor semnala doar la altitudini de peste 1.800 de metri.n În săptămâna 30 decembrie – 6 ianuarie 2020 vom avea parte de temperaturi medii de 1,5 – 2 grade la nivelul întregii ţări. Anunțul a fost făcut de meteorologi. Cantităţile de precipitaţii estimate pentru această perioadă vor fi uşor diferite, în vestul ţării. În rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval. Săptămâna 30.12.2019 – 06.01.2020 Mediile valorilor termice vor fi ușor mai ridicate decât cele specifice acestei săptămâni, la nivelul întregii țări. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fi ușor excedentare, local, în regiunile vestice, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval. Temperaturile medii ale aerului vor fi ușor mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în regiunile extracarpatice și apropiate de cele specifice în rest Regimul pluviometric va fi în general apropiat de cel normal pentru această perioadă, pe întreg teritoriul României. Bucuresti: +4/-5 gr. C.
Cum arata Romania, dupa experimentul Dragnea si realegerea lui Iohannis, si ce ne asteapta in 2020: Prioritatea nu e politica, ci mentala! Interviu Romania iese din 2019 cu o reconfirmare a presedintelui Klaus Iohannis la Cotroceni, un PSD nefrecventabil si inca in registrul minor, un Guvern PNL instalat ca alternativa la puterea pesedista, dar cu aceleasi institutii si practici politice care au tinut reformele in loc. Iar Alianta USR PLUS, careia electoratul i-a dat in 26 mai un capital simbolic consistent, se auto-marginalizeaza sistematic. …PSD-ul condus inca de Dragnea scadea la 22%, practic la egalitate cu USR-PLUS si era devansat cu aproape 5 procente de PNL, ceea ce este iar o premiera dupa 1989. In plus, partenerul PSD, ALDE, cade sub pragul parlamentar, ceea ce elimina ce mai ramasese din zestrea trumfatoarei in 2012 Uniuni Social-Liberale. Datorita participarii masive dupa criteriile romanesti, cu peste 11 procente mai mult decat la parlamentarele din 2016, nu se mai putea spune ca raporturile dintre procentele partidelor nu sunt semnificative. Aceasta evidenta a provocat o reasezare a raporturilor de forta din Parlament si pana la urma o previzibila cadere a Guvernului Dancila. Remarc aici ca Romania a fost o tara a alternantelor la putere provocate electoral din 1996 pana in 2012. Dupa 2012 exista evenimente care incearca sa anticipeze, corect sau nu, rezultatele parlamentarelor: caderea guvernului PDL-Ungureanu in 2012, caderea lui Ponta in 2015, acum motiunea de cenzura impotriva guvernului PSD-Dancila. Regimul politic a mers spre cresterea influentei partidelor din majoritatea parlamentara in fata primului-ministru si spre o mai mare fragilitate a guvernelor. In acelasi timp, tot din 2012, dupa suspendarea de atunci, institutia prezidentiala a iesit fragilizata si nu si-a revenit politic decat datorita reusitei spectaculoase electoral a referendumului din 26 mai. Un referendum care a ajutat PNL-ul sa iasa pe primul loc, desi marele performer al acelui moment electoral a fost Alianta USR-PLUS. Practic, atunci Iohannis si-a castigat si al doilea mandat….Experimentul Dragnea a fost insa semnificativ pentru imaturitatea regimului nostru democratic. Supravietuim, dar ne agatam disperat de institutii eropene, de parteneri strategici, fara sa dovedim cu adevarat ca avem resursele interne pentru a rezista autonom, fara diverse forme de asistenta, de la cea politica la cea economica. Ordinea constitutionala e facultativa pana si pentru actorii politici pretins democratici. Nu suntem o democratie iliberala, dar nu avem partide mai reprezentative ca in Polonia, presa mai pluralista ca in Cehia, nu suntem o destinatie de investitii straine mult mai atractiva decat Ungaria. Tranzitia democratica, la nivelul statului de drept, dar si cea economica au produs un regim politico-economic hibrid. Acest regim are acum in Europa o imagine mult mai buna decat o merita. Si asta nu datorita geniului nostru diplomatic, ci pentru ca la 30 de ani de la caderea comunismului, o parte a vechii Europe se intreaba daca merita sa fim integrati, in timp ce cealalta, mai institutionala, foloseste exemplul Romaniei pentru a arata ca se poate, ca exista o societate civila activa, ca un presedinte democrat a invins cu 66% candidatul national-populist. Ni se intinde o oglinda convenabila, dar deformata, daca ne luam dupa ea uitam ca nimeni nu crede cu adevarat in imaginea asta, nici macar cei care ne dau drept exemplu pozitiv…..Daca Basescu, care cu toate limitele sale era totusi un lider politic, a esuat, am indoieli ca actualul presedinte, de ale carui calitati de lider putem sa ne indoim, e capabil sa infrunte un sistem sau subsisteme inchistate, capusate, dominate de incompetenti si chiar de iresponsabili care de dragul apararii unui interes egoist sunt gata sa darame guverne si presedinti.…USR-PLUS este intr-o postura ingrata, orice miscare i se poate reprosa. Cred ca participarea electorala va fi mai mica, supapa electorala a functionat in 2019, ceea ce va da la alegerile legislative o si mai mare pondere alegatorilor din diaspora, care vor ramane mobilizati. Integral: http://www.ziare.com
2019, un an crunt pentru Justitie: Problemele din sistem si solutiile lor – Interviu cu judecatorul Cristi Danilet 2019 a fost unul dintre cei mai crunti ani pentru Justitie, cu multe reglementari contrare normelor internationale si cu cel mai dur raport MCV, dar si anul care va ramane in istorie pentru protestele tacute ale magistratilor care “pun principiile si valorile inaintea imaginii lor personale sau a salariilor ori pensiilor”, spune judecatorul Cristi Danilet, fost membru al CSM. ….2018, dar mai ales 2019, au fost cei mai crunti ani pentru Justitie. Acum 15 ani, cand s-a facut reforma sistemului judiciar sub presiunea aderarii la UE, cand justitia a devenit independenta si de cand ea a inceput sa se autoguverneze prin CSM, am crezut ca am pasit pe un drum ireversibil. Din pacate, faptul ca in functii de decizie au ajuns oameni cu dosare penale sau sustinuti de televiziunile conduse de condamnati penal a favorizat un val de ura impotriva magistratilor si o politica de razbunare pe justitiari. In anul 2019 au aparut modificari ale legilor justitiei care cuprind multe reglementari contrare normelor internationale sau care ar crea dificultati enorme de functionare: s-a infiintat Sectia Speciala de anchetare a magistratilor ca un mijloc de presiune asupra noastra, s-a marit perioada la INM de la doi la patru ani pentru formarea initiala a noilor magistrati, s-a scazut varsta de pensionare si s-a modificat sistemul de promovare a magistratilor, ingreunandu-se accesul tinerilor la functii superioare. Mai mult, s-au schimbat trei ministri de justitie (doi fiind revocati chiar de partidul care i-a pus acolo). Am avut parte de cel mai dur raport MCV pe justitie si anticoruptie. Am ramas fara conducatori la varful Ministerului Public. La sfarsitul anului, unele prevederi legale au fost amanate. Am avut o delegatie de 30 de magistrati care au fost primiti la Bruxelles, la institutiile europene, pentru a expune ei insisi situatia in care ministrul si Parlamentul au adus justitia. De altfel, Parlamentul European, in ultima sa sesiune, a si dat o rezolutie prin care a atentionat statul nostru pentru antireformele pe justitie si anticoruptie. Este notabil si vor ramane in istorie protestele tacute ale magistratilor care au iesit in fata tribunalelor si parchetelor. Ei au starnit un val de simpatie din partea cetatenilor si au aratat ca exista magistrati care pun principiile si valorile inaintea imaginii lor personale sau a salariilor ori pensiilor. Inspectia Judiciara si CSM raman punctele nevralgice ale sistemului: a ramas acelasi sef al Inspectiei, dupa ce acesta a laudat in mod public reformele ministrului si a fost pus in functie, interimar, chiar de Guvern. Inspectia a inceput sa ancheteze magistrati pentru postarile de pe FB, instituind o adevarata politie a libertatii de exprimare. Desi institutia a dat rateuri in actiunile disciplinare intr-un procent considerabil, nu a avut loc aici nicio evaluare obiectiva. La CSM, institutia s-a rupt in trei, practic: pe de o parte sunt doi reprezentanti ai societatii civile care au o pozitie constanta antimagistrati si anti-Europa; pe de alta parte, unii membri CSM au sustinut reforme anti-justitie, desi opinia majoritara a magistratilor a fost in sens contrar; in fine, confruntarea dintre cele doua tabere de magistrati a dus la slabirea autoritatii institutiei si a creat o scadere importanta a increderii in justitie din partea cetatenilor. In anul 2019 a fost stupefiant sa vedem un magistrat in functie care a afirmat cu nonsalanta ca a fost sunat de premier, ca i s-a oferit functia de ministru al justitiei, care a facut afirmatii si planuri politice in spatiul public. Candidatura a fost respinsa de Presedintele statului. Din nefericire, o astfel de conduita a ramas fara urmari in spectrul deontologic, fiind girata chiar de institutia chemata sa vegheze la independenta justitiei. Integral: http://www.ziare.com
Forumul Judecătorilor solicită noii conduceri a CSM să renunțe la judecarea cererii de strămutare a procesului de la Curtea de Apel Pitești prin care s-a decis sesizarea Curții de Justiție a UE pe numirile la Secția Specială Asociația „Forumul Judecătorilor din România” solicită noii conduceri a CSM să renunțe la judecarea cererii fostei șefe a CSM, Lia Savonea, de strămutare a procesului de la Curtea de Apel Pitești prin care s-a decis sesizarea Curții de Justiție a UE pe numirile la Secția Specială. Termenul de judecare la Instanța Supremă a cererii de strămutare este pe 30 ianuarie. … Procesul de la Curtea de apel Pitești. Forumul Judecătorilor și Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor (MASP) au cerut suspendarea și anularea Regulamentului CSM privind numirea procurorilor cu funcții de conducere din cadrul Secției pentru investigarea magistraților. Asociațiile profesionale ale magistraților au cerut, de asemenea, sesizarea CJUE pe motiv că România nu respectă recomandarea MCV de a renunța la implementarea Secției de anchetă a magistraților. Fosta șefă a CSM, Lia Savonea, a cerut, între timp, Înaltei Curți de Casație și Justiție strămutarea procesului de la CA Pitești. Termenul de judecare la ICCJ a cererii de strămutare este pe 30 ianuarie. Surse judiciare au explicat la vremea respectivă pentru G4Media.ro că șefa CSM, Lia Savonea, și șeful Inspecției Judiciare, Lucian Netejoru, invocau în cererile de strămutare faptul că instanțele care judecă aceste procese nu ar fi imparțiale, întrucât judecătorii de acolo au semnat petițiile împotriva modificărilor făcute de PSD-ALDE la legile justiției. Scopul urmărit de Netejoru și Savonea ar fi fost evitarea sesizării CJUE, au explicat sursele G4Media.ro. Acum, după alegerea noii conduceri a CSM, Forumul Judecătorilor solicită Consiliului să renunțe la aceste cereri de strămutare. Integral: https://www.g4media.ro
Surpriza din motivarea instanţei privind achitările din dosarul Ţăndărei: Procurorul DIICOT a cerut, cot la cot cu inculpaţii, schimbarea încadrării în fapte mai uşoare, care erau prescrise! Judecătorul le-a restituit romilor aurul, puştile şi pistoalele, mai puţin mitralierele Procurorul DIICOT a cerut instanţei, împreună cu inculpaţii, să schimbe încadrările juridice din dosarul Ţăndărei în fapte mai uşoare, care s-ar fi prescris la sfârşitul lui decembrie 2018 – se arată în motivarea judecătorului Lőrincz Rómeo de la Tribunalul Harghita şi consultată de G4media. Pe 12 februarie, magistratul i-a achitat pe inculpaţii din celebrul dosar de trafic de copii în Marea Britanie şi a constatat prescrierea unor fapte. Doar infracţiunile de constituire de grup infracţional organizat şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor au fost considerate prescrise. Cu privire la acuzaţia de trafic de minori, judecătorul a dispus achitarea pentru că – a motivat el – procurorii nu ar fi venit cu probe concludente şi nu ar fi identificat victimele minore, deşi chiar magistratul citează în motivare fragmente întregi din rechizitoriu cu date privind identitatea victimelor. Judecătorul a ridicat şi sechestrele dispuse în dosar asupra palatelor ţigăneşti de la Ţăndărei şi a dispus restituirea armelor, maşinilor şi a kilogramelor de aur în valoare de jumătate de milion de euro. Deşi la percheziţiile din 2010 din Ţăndărei, anchetatorii români şi britanici au desoperit 12 puşti de vânătoare şi 6 pistoale, instanţa a concluzionat acum că rromii aveau permis de port armă şi le-au restituit….. Şi bomboana pe colivă. Fiind dispusă achitarea, instanţa a decis ca toate cheltuielile cu procesul să fie plătite de stat. Intervenirea prescripţiei după schimbarea încadrării juridice în fapte mai uşoare nu îl scuză însă absolut deloc pe judecător din moment ce procesul se afla pe rolul Tribunalului Harghita din 2013 şi au fost 53 de termene. De altfel, magistratul avea ocazia să pronunţe sentinţa în decembrie anul trecut, însă a amânat pronunţarea în ianuarie 2019. Integral: https://www.g4media.ro
Violeta Alexandru: La 45 de ani, în plină formă de muncă, e profund injust să te pensionezi şi să te întorci în sistemul public Situaţia în care persoane în vârstă de 45 de ani, în plină formă de muncă, se pensionează din sistemul public şi revin să se angajeze tot în sistemul public este profund injustă, iar acesta este sensul interdicţiei cumulării pensiei cu angajarea în sistemul public, a declarat ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, într-un interviu acordat agenției Agerpres. “Eu am iniţiat această propunere (de interzicere a cumulării pensiei cu salariul în sistemul public, n.r.) având convingerea că în sistemul public trebuie să privim lucrurile foarte corect: la 45 de ani eşti în plină formă de muncă; este profund injust să te pensionezi, după care să te întorci în sistemul public, şi sunt cazuri de persoane care se întorc chiar în aceeaşi instituţie, şi să-ţi continui activitatea. Sunt convinsă că această reglementare nu va inhiba pe cei care sunt în formă optimă de muncă şi care se vor îndrepta spre zona privată, şi cred că este nevoie de expertiza lor în domeniul privat. În acelaşi timp, cred că cei care au înţeles că a venit momentul să fim corecţi cu privire la resursele publice vor face opţiunea în termenul de 15 zile şi vor alege între pensie şi salariu”, a afirmat Violeta Alexandru. Ministrul Muncii s-a referit şi la ultimele modificări aduse legislaţiei de interzicere a cumulării pensiei cu salariul din sistemul public, care aduce excepţii pentru anumite categorii profesionale, printre care angajaţii din educaţie, sănătate sau cultură. “Reglementarea (…) cu privire la excepţiile la care vă referiţi a venit ca urmare a mai multor consultări cu partenerii sociali, respectiv ca urmare a numărului semnificativ de mesaje pe care atât eu, cât şi premierul şi membrii cabinetului le-au primit, de la profesori din învăţământul preuniversitar, mai ales cadre didactice care au răspuns nevoii comunităţii de a-şi continua activitatea, pentru că nu există alternativă, respectiv de la cadre medicale care ne-au demonstrat în mod obiectiv care este aportul lor în domeniile în care expertiza lor este relevantă, necesară. Au fost foarte multe semnale pe care le-am primit de la actori, de la oameni de cultură, care ne-au semnalat faptul că în domeniul în care lucrează, oamenii îi apreciază pentru ceea ce ei fac în diverse situaţii, cum ar fi actorii care joacă în piese de teatru şi care reprezintă un nume în acest context şi care sunt personalităţile pentru care publicul vine să vadă un spectacol”, a adăugat ministrul Muncii. Integral: https://www.hotnews.ro
Emilia Sercan, despre secretizarea identitatii studentilor Academiei SRI: Decizie mizerabila, data noaptea ca hotii de Guvernul Orban Jurnalista Emilia Sercan critica dur decizia Cabinetului Orban de a le permite studentilor la Academia Nationala de Informatii Mihai Viteazul sa nu se mai inscrie in Registrul Matricol Unic al Universitatilor din Romania (RMUR). In cadrul celei mai recente sedinte de Guvern, Cabinetul Orban a adoptat o ordonanta de urgenta care modifica Legea Educatiei. Mai exact, ii scuteste pe studentii Academiei Nationale de Informatii Mihai Viteazul de obligatia de a se inscrie in Registrul Matricol Unic al Universitatilor din Romania. Acestia se vor inscrie, in schimb, intr-un registru separat, al Academiei. De ce a fost nevoie de asa ceva? In expunerea de motive a ordonantei de urgenta, Guvernul sustine ca masura s-a impus pentru “a asigura confidentialitatea si conspirativitatea datelor personale referitoare la identitatea studentilor si absolventilor”. Reamintim ca printre absolventii acestei institutii de invatamant se afla si fostul ministrul a Finantelor, Eugen Teodorovici. Intrebat de presa cum a obtinut diploma de absolvire, Teodorovici a recunoscut ca nu s-a dus la cursuri si nici n-a dat examene, iar diploma “i-a fost adusa”. “Noaptea ca hotii, cand lumea e preocupata de sarmale si carnati!” In context, jurnalista Emilia Sercan – ale carei anchete au scos la iveala multiple nereguli comise de persoane publice in obtinerea de diplome si titluri academice – sustine ca ordonanta nu face decat rau. “Decizia de creare a unui registru matricol unic special pentru Academia SRI este mizerabila si lipsita de sens. Timp de 30 de ani nu a fost nicio problema ca absolventii de licenta, de masterat si de doctorat de la Academia SRI sa fie trecuti in acelasi registru cu toti ceilalti absolventi. Acum este. Si nu ma mira deloc….”Si daca SRI-ul tot nu vrea ca cineva sa afle cine sunt absolventii Academiei SRI rascolind prin registrul matricol unic, a facut SRI-ul ceva impotriva profesorilor care in urma cu cativa ani obligau masteranzii de la masterul profesional al Academiei SRI sa scrie referate pe care mai apoi le publicau in carti pe care se treceau coordonatori pentru a-si crea opera si punctaje pentru raportarile academice? A depus cumva vreo plangere penala impotriva lor pentru divulgarea identitatii unor ofiteri acoperiti? Si ca sa nu fac doua drumuri, ca tot sunt la capitolul intrebari publice, i-a dat SRI-ul in judecata pe cei carora li s-au retras titlurile de doctor pentru a li se anula si diplomele, asa cum prevede legea adoptata in vara sau Departamentul Juridic inca analizeaza sau poate doar trage, strategic, de timp??” Integral: http://www.ziare.com
Creditarea privată totală a prins viteză în 2019, avansând cu circa 8%, iar românii s-au orientat şi spre credite cu dobânzi fixe. Creditele noi pentru populaţie au urcat în 2019 la maximul ultimului deceniu, de peste 27 mld. lei. BNR a limitat din 2019 gradul de îndatorare al populaţiei Ritmul de creştere al creditării private totale s-a mai revigorat în 2019, iar românii au continuat să se orienteze şi spre credite cu dobânzi fixe. După primele 11 luni, creditarea privată înregistra o creştere medie de 7,7%, până la un sold de aproape 270 mld. lei, peste avansul din aceeaşi perioadă a anului 2018. Creditul privat total a început anul 2019 cu o creştere anuală surprinzătoare de 8,4%, pentru ca la finalul lunii februarie ritmul anual să încetinească uşor, la 8%, iar în martie să coboare până la 7,7%, pas de creştere care s-a menţinut şi în aprilie şi mai. Ulterior, viteza creditării s-a mai temperat, coborând în luna iunie la 7,1%. După primele 9 luni din 2019, creditarea creştea cu un ritm mediu de 7,7%, iar după 10 luni creşterea medie a creditului privat a fost de aproape 7,8%, peste ritmul din aceeaşi perioadă din 2018, de circa 6,5%. Creditarea în lei a crescut în 10 luni din 2019 cu 10,7%, iar avansul creditelor în valută a fost de 2,4%. Luna noiembrie a adus o temperare a creşterii creditării private, la 7,2%, faţă de aceeaşi lună din 2018, soldul total ajungând la 268 mld lei. Ascensiunea a fost susţinută de avansul de 9,7% al împrumuturilor în lei, în timp ce creditele în valută cresc domol, cu 2,4%, conform celor mai recente date ale BNR. După primele 11 luni, creditarea privată înregistra o creştere medie de 7,7%. Românii au continuat în 2019 să se orienteze şi spre credite cu dobânzi fixe. Ponderea creditelor noi cu dobânzi fixe a depăşit 25% în cazul împrumuturilor ipotecare şi s-a îndreptat spre 80% la creditele de consum, potrivit BNR. Românii au început din a doua parte a anului 2017 să se orienteze mai mult către creditele cu dobândă fixă şi au continuat şi în 2018 şi în 2019. Din 2019, BNR a limitat gradul de îndatorare al populaţiei, după modelul aplicat înainte de 2007, când România nu era în Uniunea Europeană. Integral: https://www.zf.ro
Capturarea Universităţii A trebuit să îi caut numele pe Internet. Bănuiesc că şi dumneavoastră, la fel ca subsemnatul, l-aţi uitat. Îl cheamă… staţi să vedem… Valentin Popa. A fost ministru al Educaţiei în guvernul socialist controlat de infractorul Liviu Dragnea. S-a petrecut recent, prin 2018. Deşi a stat în funcţie aproape un an, nu a lăsat nimic bun în urma sa. S-a făcut remarcat printr-o vorbire greoaie, împiedicată, şi prin sărăcia de idei. Partea cu adevărat înspăimântătoare este alta. Acest Valentin Popa este profesor universitar. În 2012 a devenit rector al Universităţii din Suceava. Stau şi mă întreb – Cum a fost posibil aşa ceva? Să ne întoarcem în timp în anul 1990. Pe atunci universităţile erau inamicul instituţional numărul 1 al Frontului Salvării Naţionale, urmaşul Partidului Comunist Român. Studenţii erau, majoritari, de dreapta. Au manifestat luni de zile în stradă pentru democraţie şi pentru o reformă profundă a sistemului de educaţie. Au fost răs-plătiţi de FSN cu oase rupte şi gaze lacrimogene….În anii ’90 socialiştii şi-au schimbat numele şi s-au pus pe jefuit România. Însă au cam lăsat universităţile în pace. Nu erau oricum iubiţi acolo. Câţiva au preferat să prindă rădăcini în instituţii marginale pe atunci precum Şcoala Naţională de Ştiinţe Politice şi Administraţie (SNSPA, urmaşa Academiei de partid “Ştefan Gheorghiu”). Cele mai multe universităţi nu erau arondate politic PSD-ului. Şi nici nu bănuiai că vor ajunge vreodată la remorca Partidului. Lucrurile au început să se schimbe prin anii 2000. Cred că regimul dublului condamnat penal Adrian Năstase a iniţiat un program de cooptare a instituţiilor şi a centrelor de autoritate care, până atunci, scăpaseră de pe orbita PSD-ului. Aşa au ajuns lideri ai societăţii civile să proslăvească o guvernare care distrugea statul de drept din Româ-nia. Aşa au ajuns ziarişti altădată critici să nu sufle o vorbă despre abuzurile socialiştilor. Acum circa 15 ani, au venit la rând universităţile. Una după alta au căzut în plasa PSD. Au devenit fabrici de diplome. Dar ce spun eu?… Unele produc plagiate pe bandă rulantă. Un exemplu: fostul ministru PSD al Culturii, Ionuţ Vulpescu. Politruci siniştri au devenit profesori universitari. La Iaşi a devenit rector Tudorel Toader, coada de topor a regimului Dragnea. La SNSPA, socialistul Remus Pricopie a fost ales, zilele trecute, rector pentru a treia oară. A văzut cineva teza de doctorat în Ştiinţe Politice a acestui domn? La Cluj, după celebrul Marga-Calorifer, a venit un exponent al naţionalismului de cazarmă. La aşa-zisa Academie de Poliţie sunt cercetaţi penal “profesori” de acolo pentru că ar fi cerut unui complice să o ameninţe cu moartea pe o jurnalistă care le deranja afacerile. La Universitatea Bucureşti, ne-a trecut glonţul pe la ureche. La alegerile de acum câteva zile a intrat în turul 2 un personaj care a fost în slujba lui Dan Voiculescu. În cele din urmă, res-pectivul a pierdut la o diferenţă masivă în faţa unui foarte onorabil profesor de la Sociologie. Dar rămâne întrebarea: cum a fost posibil aşa ceva?… În parte, pentru că nici universităţile nu mai sunt ce au fost. Una dintre cauze, cred, este scăderea brutală a standardelor de la admitere. Multe facultăţi admit doar pe bază de “dosar”. Această practică este, la rândul ei, necesară mai ales din cauza finanţării pe “cap de student” introdusă acum mai circa 20 de ani. Rectorii şi decanii au fost angajaţi, imediat, într-o cursă a numerelor mari. Cine aduce mai mulţi studenţi are bugetul mai mare. Integral: https://www.bursa.ro
Scandal la Sala Palatului. Concertul lui Bănică, întrerupt de Fuego, care cânta în ultimul rând Încăierare la Sala Palatului, unde cântăreţii Ştefan Bănică jr. şi Fuego au avut o altercaţie dintr-un motiv infantil. Fuego, aflat cu anturajul său în ultimul rând al sălii, a deranjat în repetate rânduri spectacolul, cu chicoteli şi remarci obraznice, precum “Eu o cântam mai bine pe asta”, totul culminând cu Fuego apucându-se de cântat pe faţă şi mai lua şi dedicaţii. Martorii spun că Bănică s-a înfuriat că lumea îl aplauda mai tare pe Fuego şi el deja nu se mai auzea, aşa că s-a dat jos de pe scenă şi, înarmat cu un stativ de microfon, s-a dus către gaşca lui Fuego. “Ăştia au început să riposteze, că n-are tupeu să vină, că nu ştiu ce”, spune un martor din Sala Palatului. Pe drum spre Fuego, Bănică a fost copleşit de numărul uriaş de babete şi bugetare, care l-au sugrumat cu sânii lor voluminoşi, acesta fiind publicul lui Bănică. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Numaratoarea inversa – cat mai avem pana la devenire ….Traim intr-o realitate trista, in care institutiile statului sunt acaparate de indivizi sau gasti cu interese destul de departate de agenda cetateanului, iar reusitele si triumful acestora ne sunt bagate pe gat ca fiind de interes national si in folosul societatii. Ma intreb si eu ca bezmeticul, ratacit in asaltul propagandistic de tip neo-modernist-tranzitoriu, care e diferenta intre X de la PSD si Y de la PNL? Cu ce ma incalzeste pe mine ca unii dau si altii iau, ca lozincile difera de la dreapta la stanga si multe alte dileme fara relevanta pentru o viata ancorata in realitate? De voie, de nevoie, ne-am specializat cu totii in calcularea PIB-ului, dar nu suntem capabili sa ne legumim propriul salariu, ne-am familiarizat cu schemele de supra-accizare, dar nu reusim sa umplem cosul cu cele trebuincioase, sau ne-am profesionalizat in rectificari bugetare fara a fi in stare sa ne planificam bugetul pentru un eventual concediu. Suntem foarte abili in cumpanirea deciziilor CCR, in justificarea anilor de puscarie primiti de diversi emanati sau in modul de relationare cu NATO, Comisia Europeana, spatiul Schengen, dar nu avem idee cum sa scapam de seful numit politic, cum sa indrumam copilul catre studii care ii pot asigura un loc de munca in tara sau cum sa ne ingrijim parintii fara sa cedam in fata atacului nozocomial din spitale. Intr-o masura nepermis de mare, constientizam ca ne cedam propria viata si o traim pe a lor, pe a acelora care se perinda pe la fraiele statului in virtutea votului pe care nu se sfiesc sa ni-l cerseasca, dar care, odata instalati, uita sa-si achite angajamentele sau se lamenteaza ca au descoperit balauri sub presul pe care ei insisi l-au tras de sub picioarele predecesorilor…..Cu toate astea, cauza nu e pierduta, e suficient sa ne intoarcem fiecare spre propriile vieti si sa construim cu truda in jurul acestora, iar personalitatea aceea pe care o asteptam sa ne calauzeasca zona de intersectare a vietilor private va aparea negresit. Nu mai avem nevoie de pseudo-partide, doctrine, ideologii, platforme disimulate in concepte abstracte de stanga sau de dreapta; avem nevoie de o modalitatea iscusita si eficienta de reprezentare a intereselor cetateanului. Pe noi, astia multi, nu ne ajuta cu nimic disciplina lor de partid, cea care niveleaza orice abatere de la linia data de un emanat sau altul. Cetatenii nu au niciun beneficiu din luptele fratricide duse intre membrii aceleiasi grupari sau de asalturile date dinspre stanga spre dreapta si invers. Avem nevoie de scoli performante, spitale dotate si drumuri civilizate. Mai mult, pentru a demara in mod real motorul ecomomic al tarii, avem nevoie in primul rand de fabrici, locuri in care oamenii sa munceasca cu demnitate si sa produca progres pentru natiune. Nu vad niciun politician sa vorbeasca apasat si sa inteleaga profund cat de importante sunt productivitatea, competitivitatea, calitatea, antreprenoriatul. Integral:
Proiectul de țară al Revoluției române din 1989
Stelian Ion (USR): Ezitările PNL privind alegerea primarilor în două tururi sunt nepotrivite Liderul deputaților USR Stelian Ion consideră nepotrivite ezitările PNL în legătură cu revenirea la alegerea primarilor în două tururi, în contextul în care liberalii cereau în anul 2015, Guvernului tehnocrat, să adopte o ordonanță de urgență în acest sens, notează Mediafax. „Sunt nepotrivite aceste ezitări, pentru că prin 2015, PNL-ul era cel care striga ca din gură de șarpe către Guvernul tehnocrat de atunci, care nu avea un mandat politic, să dea OUG pentru revenirea la alegerile în două tururi. Diferența majoră față de ce se întâmpla atunci este aceea că acum avem un Guvern politic, care își poate asuma o asemenea decizie. E o corectură absolut necesară, pe care iată, în 2015 PNL-ul o cerea de la alții, dar pe care acum ezită să o facă”, a afirmat Stelian Ion, vineri, la RFI. Acesta a adăugat că poate fi emisă o ordonanță de urgență sau își poate asuma răspunderea Guvernul Orban pe tema alegerii primarilor în două tururi. „Consider că e important să se dea ori o ordonanță de urgență, pentru că eu cred că e o urgență debaronizarea țării, ori dacă nu, dacă se consideră că nu sunt respectate exigențele Constituției cu privire la existența urgenței, se poate face un asemenea demers tot prin angajarea răspunderii. Iată, am avut deja șase angajări de răspundere, pe șase proiecte de lege, dar dintre toate acesta mi se pare unul dintre cele mai importante”, a conchis liderul deputaților USR. Partidul condus de Dan Barna a solicitat în repetate rânduri Executivului să ia măsuri pentru revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin, chiar să își asume răspunderea pe un astfel de act normativ, în condițiile în care proiectele de lege privind acest subiect nu au fost adoptate decizional de Parlament, până în prezent.Integral:
Gâtlejul lui Arvinte Căderea Guvernului Dăncilă și victoria lui Klaus Iohannis la prezidențiale deschid calea unor necesare reparații în adâncimile societății românești. Nu e vorba doar de obligatoria curățire a sistemului angajaților la stat. Aici, oricât de optimist aș fi, nu cred că se poate face mare lucru. Structurile administrative, anchilozate și putrede, constituie coloana vertebrală a lumii românești. Fii, fiice, cumnate, cuscri, nași, verișori, vecini (de tradiționalele amante nici nu pomenesc) sunt atât de bine instalați în fotoliile administrației de stat, încât nu-i va clinti din loc nici mama cutremurelor. Nu-mi fac iluzii că s-ar putea schimba ceva în Armată sau în serviciile secrete. Nici în economie nu are statul prea multe de făcut – eventual, să nu se amestece. Trebuie, în schimb, modificată radical politica de investiții. Mai încet cu pomenile și mai multă atenție la „redistribuiri” și favoritisme. Există însă un domeniu unde, dintr-o trăsătură de condei, s-ar putea rezolva una dintre cele mai revoltătoare situații: aceea a învățământului superior. Am scris de mai multe ori despre această plagă rușinoasă a sistemului de educație din România și am revenit de curând asupra ei. Suntem una dintre cele mai neperformante țări din lume și, cu siguranță, ultima din Europa. Subfinanțat, sistemul educativ nu diferă prea mult de cel știut din Amintirile lui Creangă. Deși există o lege – subliniez, o lege – prin care învățământului i se alocă șase la sută din bugetul de stat, niciuna, absolut niciuna dintre guvernările de până acum nu a alocat această sumă. În schimb, un cuantum imens e direcționat spre așa-numitele „ajutoare sociale”, găleata imensă în care sunt puși de-a valma pensionarii, văduvele, victimele comunismului, veteranii de război și urmașii lor. România arată ca un enorm azil plin de indivizi ce stau cu buzele întinse spre ugerele uscate ale statului. Nefericiți sunt toți: și cei care dau, și cei care primesc. Unii, pentru că dau prea mult, alții, pentru că primesc prea puțin. Și uite-așa ne trec viețile, așezați mereu de partea păguboasă a lucrurilor: cât timp muncești, ești frustrat pentru că lucrezi pentru cei pe care-i percepi drept o pacoste a societății (pensionarii, nenumăratele categorii de bolnavi mai mult sau mai puțin închipuiți etc.), după ce te alături „părții sedentare”, ești nemulțumit de statutul tău de tolerat. Arhitectura societății românești pare astfel gândită încât să creeze nefericire nu doar în timpul vieții, ci și post-mortem. Această situație nu e rodul întâmplării, ci al unor decizii luate cu bună știință. Știm cu precizie cum s-au petrecut lucrurile în domeniul învățământului. Ca pretutindeni în lume, binele sau dezastrul unei societăți se află în directă legătură cu sistemul de educație. Neo-comuniștii lui Iliescu au înțeles perfect acest lucru. Într-o țară de oameni destupați la cap, ei și politicile lor nu aveau nicio șansă de supraviețuire. Prin urmare, au „împins” educația pe ultima treaptă a salarizării, astfel încât s-o facă neatractivă pentru cei cu suficienți neuroni, capabili să se orienteze către zone mai bine plătite. Spre învățământ s-au bulucit nulitățile, indivizii incapabili să-și găsească alt loc de muncă. Chiar dacă în ultimii ani situația s-a mai îmbunătățit, ea e încă departe de ceea ce ar trebui să fie într-o societate modernă. Iar lucrurile nu vor evolua până când rebuturile nu vor fi eliminate cu totul din sistem. Prin legile croite de Iliescu și ai săi, o puzderie de orășele amărâte au devenit – așa cum am mai scris – ditamai centrele universitare. În felul acesta, neo-comuniștii și-au fidelizat pătura cea mai influentă din localitățile respective, deschizând drumul cumetriilor de partid și creând condiții ideale pentru apariția indestructibilelor mafii…… Pentru că respectivele „universități” nu se mulțumesc să ronțăie în liniște halca oferită generos de stat. Ele produc pe bandă rulantă impostură, minciună, furt și incompetență. Eliberând diplome fără nicio valoare, dând doctorate plagiate ori semi-plagiate, ele contribuie la sporirea confuziei din societate….A doua etapă importantă ar constitui-o desființarea (exact așa: desființarea) universităților neviabile și necompetitive. Proasta echivalare a cuvântului „universitate” cu „universal” a făcut ca unitățile de învățământ superior să cuprindă toate specialitățile imaginabile. Integral:
Cea mai mare dezvoltare imobiliară din istoria României începe să fie dezvăluită – Iulian Dascălu vrea să construiască la Romexpo un proiect cu 14 clădiri de birouri, locuinţe, mall şi hotel de peste 2 miliarde de euro, unde vor lucra nu mai puţin de 20.000 de oameni Iulian Dascălu, cel mai mare proprietar român de malluri, a demarat alături de Romexpo şi Camera de Comerţ şi Industrie a României primii paşi în vederea dezvoltării celui mai mare proiect imobiliar din istoria României, evaluat la peste 2 miliarde de euro. Viitorul proiect de la Romexpo va integra centrul expoziţional şi va include 14 noi clădiri, inclusiv viitoarea cea mai înaltă clădire din România, alături de întreaga gamă de servicii necesare unui nou “mini-oraş“. Proiectul de la Romexpo va integra dincolo de clădiri de birouri şi locuinţe, un nou mall, o piaţă destinată producătorilor locali, un hotel şi tote serviciile conexe. Viitorul proiect va fi deservit de linia de metrou ce va fi construită spre Aeroportul Otopeni, iar conform planului întreaga zonă va beneficia de cel puţin zece străzi noi sau lărgite. Grupul Iulius mai are deja experienţe anterioare în acest domeniu, finalizând de curând proiectul mixt Iulius Town din Timişoara după ce anterior a dezvoltat proiectul Palas din Iaşi – ambele transformând radical oraşele. Potrivit documentaţiei depuse, pe terenul aflat în proprietatea Statului Român, trecut în administrarea Regiei Autonome “Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat – RAAPPS – şi dat în folosinţa gratuită a Camerei de Comerţ şi Industrie a României şi a municipiului Bucureşti pe o perioadă de 49 de ani, se doreşte realizarea unui Plan Urbanistic Zonal prin care să se reglementeze condiţiile de construire ale unui Complex Multifuncţional. Integral:
Producătorii de medicamente generice: În loc să rezolve problema taxei clawback, care produce o criză a medicamentelor ieftine, Ministerul Sănătăţii este preocupat de compensarea medicamentelor inovative Producătorii de medicamente generice critică amânarea rezolvării de către Guvern a problemei taxei clawback şi concentrarea în schimb pe compensarea medicamentelor inovative, companiile considerând că existenţa acestei taxe aplicată producătorilor duce la dispariţia de pe piaţă a medicamentelor ieftine, necesare unui număr mare de persoane. ”Nerezolvarea problemei generată de taxa clawback, adevărata problemă pentru retragerea din piaţă a medicamentelor generice esenţiale, total injustă pentru acestea, va adânci criza medicamentelor, care vor continua să fie retrase din piaţă. Ceea ce se întâmplă în România, nu are precedent în spaţiul european. Este inacceptabil ca un Guvern să pună presiunea unui buget (medicamente) incorect administrat, pe umerii producătorilor de medicamente generice”, se arată într-un comunicat al Asociaţia Producătorilor de Medicamente Generice din România (APMGR). Asociaţia a atras atenţia în mod repetat în ultimii ani asupra problemelor legate de taxa clawback, încercând să convingă autorităţile să o elimine sau să schimbe modalitatea de calcul a acesteia. ”În acest context, de criză a medicamentelor care tratează milioane de pacienţi români, Ministerul Sănătăţii este preocupat de compensarea medicamentelor inovative. Cum am precizat în nenumărate rânduri, prioritară este rezolvarea taxei clawback pentru medicamentele generice, apoi, implementate măsurile de optimizare bugetară, ca de exemplu creşterea adopţiei de medicamente generice şi biosimilare (acestea din urmă doar la 4% în România faţă de 90% în Norvegia) şi generalizarea contractelor cost-volum pentru medicamentele inovative, care au costuri foarte mari”. Integral:
VIDEOREPORTAJ
Euronews: Dupa 30 de ani, care este mostenirea comunismului in Romania? ….“Dar cat de mult s-a separat Romania de trecutul ei? Si care este mostenirea regimului comunist al Romaniei”, scrie
Cînd guvernarea nu este decît exerciţiul bunului plac în folosul găştilor de partid, pe spinarea statului şi a sclavilor săi, cetăţenii! Poate se întreabă cineva ce este aceea guvernare şi cu ce se mănîncă ea? Te uiţi la ceea ce face PNL-ul de cînd a ajuns titular oficial în birourile Palatului Victoria şi răspunsul este fără echivoc: inventarul găurilor lăsate de fosta putere şi încercarea disperată de a găsi soluţii pentru a le acoperi; dacă nu pe toate, măcar pe cele mai ruinătoare. Şi, cum resurse nu prea sunt, că de, biruri noi în prag de Crăciun şi Anul nou, chiar aşa, din prima lună de guvernare, nu dă bine la “ficsonomia obrazului” liberal (Caragiale!), nu rămîn decît împrumuturile şi tehnica fără cusur brevetată de sărmanul călugăr Arvinte: tai un petec din faţa anteriului ca să cîrpeşti găurile din spate şi, cînd încep să se vadă alea din faţă, tai altul, din spate, ca să le cîrpeşti pe cele din faţă. Cu împrumuturile, e din ce în ce mai greu, că te fluieră în offside Uniunea Europeană şi îţi arată cartonaşul galben Fondul Monetar Internaţional pentru depăşirea pragului critic al deficitului. De bază rămîne, care va să zică, tot Arvinte! Şi, desigur, luarea brutală de la gura nărăviţilor viţei bugetari ai psd-ului, a ţîţelor din care au supt pînă, iacă, s-au făcut boi în toată puterea. Ce fac, în răstimpul acesta, cei res-ponsabili de pocinog şi pagubă? Cum ce fac? Fac opoziţie! Arată cu “deştul” spre noii înscăunaţi şi ţipă cît îi ţine gura, plini de entuziasm şi satis-facţie: nu v-am spus că ăştia sunt nişte neputincioşi; la cîte găuri am lăsat noi, nu sunt în stare nici măcar să le numere, darămite să găsescă de unde şi cu ce să le umple!!! (tot Caragiale!) Şi, uite-aşa, din instrument esenţial al realizării practice a programului politic, cel cu care PNL-ul s-a angajat să scoată treburile ţării din fundătura în care le-a parcat PSD-ul, bugetul României s-a transformat într-un fel de tulumbă, cu care pompierii guvernării încearcă să ţină sub control focarele de incendiu răspîndite în mai toate domeniile care depind de alocaţii şi resurse bugetare. Nimic nou sub soare! Aşa funcţionează guvernările noastre, democratic alternative, de la descălecat şi pînă azi… adică de prin decembrie 1989, de cînd am devenit, din nou, “un stat tînăr constituţional… abia ieşit… din…” (mă rog, n-ai ce-i face, cum o dai cum o întorci, tot Caragiale!). Acum, întrebarea este inevitabilă: şi, cît o s-o mai ţinem aşa, cu formula asta care ne-a folosit doar ca să creştem în treizeci de ani datoria ţării de la zero la vreo sută şi ceva de miliarde??!!! Răspunsul este unul singur: pînă se va hotărî cineva să schimbe legile care acoperă activităţile guvernării cu acest impenetrabil strat de protecţie anti-răspundere. Pînă vom avea prevederi constituţionale şi ale legilor organice care să însoţească actele guvernării de răspunderea necesară, deopotrivă personală şi colectivă, fie ea penală, administrativă sau civilă.Integral:
Ce s-a schimbat la proiectul care conține, printre altele, modificări la OUG 114: de la
Schimbari si scumpiri cu privire la asigurarea obligatorie a locuintelor Politele obligatorii pentru locuinte se vor scumpi, dar vor include si riscurile legate de furtuni, pe langa cele de cutremur, inundatii si alunecari de teren. Conform unui proiect de lege, citat de
ANRE isi apara incasarile. Chiar daca Guvernul Orban schimba OUG 114, Autoritatea isi asigura fonduri substantiale Autoritatea Nationala pentru Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) s-a pregatit sa isi securizeze finantare consistenta, indiferent daca Guvernul Orban va reusi sau nu sa modifice legislatia din sectorul energetic. La acest moment, ANRE se finanteaza din taxa in cuantum de 2% din cifra de afaceri perceputa de la companiile energetice, in temeiul OUG 114/2018. Anterior, presedintele ANRE, Dumitru Chirita, a transmis ca institutia are deja in conturi peste 600 de milioane de lei din aceasta taxa. Si ca nu poate folosi banii decat asa cum spune legea. Anume, pentru finantarea nevoilor ANRE. Daca ANRE va mai continua sau nu sa primeasca acesti bani, ramane de vazut, in conditiile in care
CNAIR a cheltuit un miliard de euro in 2019. Cati km de autostrada a deschis Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a ajuns la cheltuieli de un miliard de lei in 2019. In privinta kilometrilor de autostrada inaugurati, acestia abia ajung la 43, in conditiile in care Razvan Cuc, fost ministru al Transporturilor, sustinea ca vor fi dati in folosinta 100 km de autostrada in acest an. In primele zece luni compania a avut un buget consolidat de 3,5 miliarde de lei (aproximativ 733 milioane de euro), suma mai mare cu 35% fata de 2018.
FOTOGALERIE Cum a evoluat transportul public din București în ultimii 30 de ani: de la DAF-urile lui Halaicu, la Mercedes-urile lui Videanu și Otokarele lui Firea
Lectie de omenie in diaspora. Romanii le-au oferit un Craciun special, cu sarmale si colinde, soferilor aflati pe drum (Galerie foto) Solidaritatea romanilor din afara tarii este impresionanta, iar de Craciun diaspora a oferit o noua lectie de omenie. Mai intai, au aparut anunturi pe grupuri de Facebook prin care romanii din diaspora ii anuntau inca de saptamana trecuta pe soferii de tir ca sunt asteptati in casele lor pentru a nu-si petrece Craciunul singuri, prin parcari. Si iata ce s-a intamplat. Intr-adevar unii soferi au ajuns in casele romanilor din afara tarii, iar cei care au ramas in parcari au primit mancare traditionala si au fost colindati, pentru a simti si ei putin din ceea ce se intampla acasa. Anunturile despre romani care cautau romani ramasi de Craciun in vreo parcare au inceput sa apara pe grupurile de Facebook chiar in seara de Ajun. “Cine e in zona Koln-Bonn va asteptam cu drag la masa noastra maine in sfanta zi de Craciun. Venim sa va luam de unde sunteti parcati. Sarbatori fericite tuturor romanilor de pretutindeni??? Trimiteti mesaj in privat?”, a scris cineva, pe grupul 









România, sub o nouă dictatură: Dacă nu vă convine, duceţi-vă în altă parte/ţară! Totul a pornit de la un articol din ZF din 11 decembrie:
Treizeci de ani de boală
Documentar Deutsche Welle despre istoria Romaniei, de la Revolutie pana la 10 august. Cazul lui Jean Chelba, in prim plan (Video) Deutsche Welle a realizat, in colaborare cu Passport Productions, un documentar despre istoria recenta a Romaniei: de la Revolutia din 1989 pana la protestele din ultimii ani, inclusiv cel din 10 august 2018. Jurnalistii spun si povestea lui Jean Chelba, tatal lui Alex, unul dintre tinerii morti in incendiul de la Colectiv, care a protestat luni la rand in fata Guvernului si care 
Barna anunta o victorie dupa discutia cu Orban: Se amana pensiile speciale pentru primari. Mai multi bani pentru drumuri si educatie (Video) Liderul USR Dan Barna a anuntat ca premierul Ludovic Orban a acceptat prorogarea pensiilor speciale pentru primari cu cel putin un an, in conditiile in care acestea ar fi urmat sa intre in vigoare de la data de 1 ianuarie. De asemenea, Barna spune ca prim-ministrul a acceptat amendamentul USR privind transparentizarea, iar toate modificarile obscure in buget vor trebui sa fie comunicate de catre cei care le initiaza. USR a depus peste 60 de amendamente la legea bugetului de stat pe 2020. “Suntem in masura sa comunicam cateva victorii importante pentru USR, spun victorii, pentru ca sunt rezultatul unui demers pe care l-am avut in Parlamentul Romaniei si vorbesc aici de acceptarea amendamentului privind transparentizarea. De acum inainte, toate modificarile acelea obscure care apareau brusc in buget si nu stia nimeni de unde si de ce au aparut vor trebui sa fie comunicate si sa fie disponibile in spatiul public de catre cei care le initiaza”, a declarat Barna, la finalul intalnirii de luni dimineata cu premierul Orban. Liderul USR considera o victorie importanta si prorogarea pensiilor speciale. “O alta victorie importanta este prorogarea pensiilor speciale pentru primari cu inca cel putin un an la momentul de fata, ceea ce este un element important. Acestea urmau sa intre in vigoare la 1 ianuarie si ar fi devenit drepturi castigate, nu se mai putea face nimic. Am reusit sa obtinem acordul premierului si acordul PNL pentru prorogarea acestui termen”, a mai afirmat Dan Barna. El a declarat ca academiile fantoma nu vor mai primi fonduri de la buget. Integral:
Salvăm sau îngropăm universitățile? Despre evaluarea școlilor doctorale. Dar de fapt despre noi, după 30 de ani de libertate Suntem fie în ajunul unei posibile catastrofe cu efecte asemănătoare ruperii unui baraj fie, în varianta fericită, în ajunul unui nou început, sănătos, pentru universtățile din România. Răspunsul la întrebarea “catastrofă sau miracol?” stă în pixul decidenților politici, pe care nu ezit să îi numesc: Orban, Turcan și Anisie. Și, în noua logică a relațiilor președinte-guvern, Klaus Iohannis.*1 Despre evaluarea școlilor doctorale se vorbește din 2011, dar nu s-a făcut, aparent, nimic. Iminența unui deznodământ mă obligă să mă exprim, pentru că eu sunt cel care a impus prin lege verificarea calității doctoratelor. Pe scurt, Legea 1 din 2011 prevede prin articolul 158 evaluarea, odată la 5 ani, a calității școlilor doctorale în vederea acreditării lor, pe baza unei metodologii stabilite de minister. Articolul 170 prevede controlul continuu al respectării eticii universitare, în caz de nerespectare sancțiunea fiind desființarea școlii doctorale. Nici prima (cf. 158), nici a doua (cf. 170) evaluare nu au fost făcute. Despre controlul respectării eticii nici măcar nu s-a făcut vorbire publică, Emilia Șercan și cu mine fiind singurii care aducem subiectul în atenția publică! Povestea evaluării calității conform art. 158 și eticii cf. art. 170 este fix povestea intereselor ilegitime din universități, promovate cu maximă dibăcie de Cartelul Național al Rectorilor și de miniștrii emanați de acesta. Interese în numele cărora au fost reduși la tăcere puținii oameni care au repere corecte și încearcă să lupte pentru ceea ce e bine. (…) Ce e de făcut? În primul rând trebuie respectată legea. Care, la o simplă citire*9, ne spune că criteriile de respectare a eticii (la care multe școli doctorale sunt repetente) nu pot fi criterii la grămadă cu altele de calitate, ci separate, eliminatorii. Așadar, prima condiție a unei evaluări, pentru a fi și legală, este să fie făcută în două etape, din care prima, legată de etică (plagiate și alte minuni) eliminatorie, conform art. 170. Abia școlile doctorale care au trecut această etapă pot să intre în evaluarea pe baza unor criterii de calitate academică. Criterii care trebuie să fie relevante (singurele criterii relevante*10 au fost date de mine în 2011), nu așa cum e cazul cu actualele criterii CNATDCU, conform cărora pot ajunge profesori universitari la economie niște neica-nimeni, dar ultimii 20 de laureați Nobel la economie nu*11… Există criterii de etică relevante, care să nu poată să fie ”fentate”? Fără dubii da, și ele trebuie aplicate necruțător, ca etapă eliminatorie, astfel încât cancerul plagiatului să fie eradicat din rădăcină. Există criterii de calitate științifică care să discrimineze între gunoi academic și excelența doctorală? Da. Și atunci, dacă toate aceste lucruri sunt posibile, ce împiedică punerea lor în aplicare? Răspunsul este simplu: în primul rând metoda de lucru tradițională a aparatului ministerului: ”consultări cu actorii din sistem”*12. Altfel spus pentru a stabili criteriile de evaluare ale universităților ne consultăm cu… universitățile, pentru a ne asigura că sunt de acord cu criteriile ce urmează să le impunem… Greșit! Când stabilești criteriile de siguranță alimentară te consulți cu doctorii, care îți vor spune că nu e acceptabil să ai vreo bacterie periculoasă în carne, nu cu abatoarele care îți vor spune cât de greu e să ai carne nealterată. Decizia pe care o iei arată de partea cui ești: de partea abatoarelor mizerabile sau de partea copilului pe care părinții iubitori îl hrănesc cu o friptură? Da, sunt de acord cu cititorii mei, că e criminal să fii de partea abatoarelor mizerabile. Soluția este ca toate criteriile de evaluare să fie stabilite de către un număr restrâns de experți (și nu de însuși sistemul pe care îl evaluezi), dar experți care știu și ce există astăzi în sistem (datele există). Integral: 
Pierderi de aproape 155 de milioane de lei la CFR, in 2019. Cat castiga in medie un angajat CFR SA, compania de stat care administreaza reteaua de cai ferate din Romania, estimeaza pierderi de 154,75 milioane lei in acest an, ca urmare a scaderii alocatiilor bugetare pentru lucrarile de intretinere si reparatii, pierderile fiind de peste trei ori mai mari fata de estimarile de la inceputul lunii noiembrie. Potrivit unui proiect de HG privind aprobarea bugetului de venituri si cheltuieli rectificat pe anul 2019, publicat luni in dezbatere de Ministerul Transporturilor, pierderea bruta estimata pentru 2019 este de 154,75 milioane lei, la venituri totale de 4,02 miliarde dev lei. Comparativ, proiectul de buget rectificat al companiei pus in dezbatere la inceputul lunii noiembrie arata o pierdere bruta de 45,78 milioane de lei in acest an si venituri totale de 4,18 miliarde lei, proiectul nu a fost insa aprobat in Guvern. “Schimbari preconizate: Reducerea alocatiilor bugetare pentru intretinerea si reparatiile la infrastructura feroviara publica, care a condus la reducerea veniturilor si cheltuielilor totale, compania programand o pierdere bruta in suma de 154,75 milioane lei….Societatea estimeaza pentru sfarsitul anului 23.546 de salariati. Castigul mediu lunar pe salariat determinat pe baza cheltuielilor de natura salariala a fost stabilit la 5.345 de lei. Creantele restante sunt bugetate la 1,55 miliarde de lei, de la 1,37 miliarde de lei, cat arata proiectul rectificat din noiembrie. Integral:
Percepțiile unui sociolog despre 1989 și anii scurși de atunci ….Nu am intrat în comunism egali și nu am ieșit egali. Ceea ce comunismul a reușit a fost să nulifice sentimentul de comunitate și, prin dominarea mass-media, să ascundă existența diferențelor. O imensă Românie rurală era ascunsă păturii intelectuale din urban. Cartierele segregau clase sociale. Mobilitatea geografică era în genere redusă. Culturi și subculturi întregi conviețuiau în întuneric, fără să fie conștiente unele de altele. După 1989 ne-am descoperit unii pe ceilalți. Primul deceniu și în special primul an de după Revoluție au fost dedicate managementului acestei descoperiri, în multe privințe neplăcute…. Revoluția a fost făcută pentru tineri. Nu pentru tinerii din acel moment, care au petrecut decenii încercînd să-și găsească un drum, ci pentru cei de azi, adică cei născuți în 1990 sau mai tîrziu. Cine avea 30 de ani sau mai mult la momentul Revoluției a trecut prin timpuri înfiorător de dificile. Obiceiuri, deprinderi, valori abia însușite s-au făcut scrum. Nu putem încă să procesăm durerea cauzată de această suprapunere nefericită a istoriei, un surghiun psihologic care a făcut multe răni. Dacă ce am scris nu e foarte clar, imaginează-ți un farmacist destoinic dintr-un orășel aflat în sud-vestul Germaniei care la vîrsta de, să zicem, 41 de ani se pomenește luat pe sus și pus la muncă în Gulagul siberian. Rănile există și acum. Mi-e din ce în ce mai greu să găsesc oameni optimiști sau măcar obiectivi care să aibă 45 de ani sau mai mult. Cred că lumea și România s-au schimbat prea repede pentru ei. Există desigur excepții, și nu puține, dar o generație întreagă a înotat în ape tulburi. Claritățile, regulile, eficiența, transparența și legalitatea îi orbesc…. După șapte ani de guvernare „social-democrată“ practic neîntreruptă, România este penultima în Uniunea Europeană în ceea ce privește procentul din PIB cheltuit pe protecția socială (doar Ungaria e mai la urmă), iar de eliminarea cotei unice nu vorbește nimeni. Niciodată o lumină a progresismului, PSD pasează prin primarii săi și în clipele astea bani către Catedrala Mîntuirii Neamului, lipindu-se de cruce în fiecare campanie electorală. De aceea zîmbesc cînd se vorbește despre PSD în termeni de „stînga“ sau, ironie supremă, cînd lideri ai partidului vorbesc despre „social-democrație“. Elemente-cheie din spatele acestor termeni – precum apărarea drepturilor minorităților de orice fel, atitudinea critică față de instituțiile cu autoritate, protejarea muncitorimii sau suprataxarea ariilor avute ale societății – lipsesc cu desăvîrșire…. O rămășiță mică, dar vivace, a comunismului: teoriile conspirației. „Serviciile au planificat Colectiv“, „Cazul de la Caracal nu a fost un accident“, „Protestul acela nu e adevărat, totul e o manipulare“. De ce corelez aceste scenarii minuțioase cu epoca ceaușistă? În spatele lor zace o premisă nespusă: „cineva are grijă“. Haosul nu există. Știe statul ce face. Lucrurile nu pot fi chiar atît de grave precum par, totul este o mise-en-scène. Realizată, invariabil, de stat și de instituțiile sale. Teoriile conspirației sînt un refugiu sănătos psihologic pentru oamenii care nu pot înfrunta adevărul. Da, serviciile publice sînt chiar așa de proaste. Da, accidente stupide și criminale retează vieți în România, în fiecare zi. Da, nu controlează nimeni nimic sau, mai bine spus, toată lumea încearcă să controleze cîteva ceva și, în genere, eșuează. Adevărurile acestea sînt extrem de dure. Conțin în ele sîmburele libertății: împing la sinteză, contrareacție, asumarea unei atitudini. Mult mai ușor este să crezi că totul e planificat. O fi o pernă toxică, dar poți dormi. Integral:
Financial Times scrie despre Iliescu si dosarul Revolutiei: Nu poti construi o democratie pe baza unor lucruri care sunt in ceata Publicatia Financial Times a scris, sambata, despre implinirea a 30 de ani de la Revolutia din Romania.
Politolog, analiză CRUNTĂ pentru România, la 30 de ani de la Revoluție: Sunt STUPEFIAT! Nu mai pot să fiu optimist Armand Goşu, analist, expert în spaţiul ex-sovietic şi conferenţiar la Facultatea de Ştiinţe Politice de la Universitatea Bucureşti, afirmă că România a început foarte prost tranziţia şi, la scara istoriei, cele trei decenii de oportunităţi puteau fi mai bine utilizate. Acapararea puterii de către foşti nomenclaturişti a făcut ca diferenţele dintre noi şi alte state fost-comuniste să fie foarte mari, deşi existau toate condiţiile ca acestea să nu existe. Exodul populaţiei este cel mai îngrijorător fenomen pentru politolog, iar scenariul lui pentru următorii 30 de ani este unul destul de pesimist. ”Sunt studenţi, în general cei slabi, cu pile, care intră în SRI, SIE, ministere, Guvern, administraţie publică, iar pe cei care sunt buni, cei care ar trebui să rămână şi să fie baza, îi vezi plecând. După 15 ani, văzând lucrul ăsta, mai pot să fiu optimist legat de viitorul acestei ţări?!”, declară Goşu pentru News.ro…. ”Societatea este mult mai diversă acum, decât era în urmă cu 30 de ani. Comunismul nivelase minţile noastre, politica. E mult mai vie, mai interesantă, mai complexă societatea românească astăzi. În acelaşi timp, din cauza tranziţiei, ea s-a împărţit în mod vizibil între o grupă foarte subţire de persoane care au câştigat la loteria tranziţiei şi o majoritate a cetăţenilor acestei ţări care au pierdut la loteria tranziţiei şi, sigur, sunt frustraţi, nemulţumiţi de ce le-a adus viaţa. Asta şi pentru că aşteptările lor erau foarte mari. România a plecat de undeva de foarte de jos, astfel încât progresul chiar şi mic pe care l-a făcut fiecare dintre noi, ca individ, ca familie, e în realitate unul destul de mare. La scara istoriei, într-adevăr, aceste trei decenii de oportunităţi puteau fi mult mai bine utilizate. România a început prost, foarte prost. După decembrie 1989, vreo şase – şapte ani a bătut pasul pe loc, era codaşă pe drumul tranziţiei, apoi au venit Emil Constantinescu şi o relansare a extinderii spre Est a Occidentului cu ceva proverbială şansă. România a reuşit, deşi nu făcea faţă standardelor, nu îndeplinea criteriile, a reuşit cu forcepsul să intre în NATO şi în Uniunea Europeană. Putem spune că acest parcurs de trei decenii ne confirmă faptul că ţara noastră este una extrem de norocoasă”.
Unde sunt banii Securitatii si cum scapa marii vinovati. Nu exista mare privatizare in Romania fara un securist in poveste
Indemnizatia pentru cei persecutati pe motive etnice a fost marita la 350 de lei – Iohannis a promulgat legea Indemnizatia pentru romanii persecutati din motive etnice si rudele lor a fost marita. Presedintele Romaniei a semnat, duminica, decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de catre regimurile instaurate in Romania cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 din motive etnice. Potrivit legii, adoptate pe 11 decembrie de Camera Deputatilor, indemnizatia lunara pentru persoanele refugiate, stramutate in alta localitate sau care au facut parte din detasamentele de munca fortata, dar si pentru sotii celor care au fost deportati in ghetouri si lagare de concentrare din strainatate a fost majorata la 350 de lei. Proiectul de lege, initiat de catre deputatul Silviu Vexler, modifica art. 2 alin. (1) din Ordonanta Guvernului nr.105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de catre regimurile instaurate in Romania cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 din motive etnice. Silviu Vexler a aratat in cadrul dezbaterilor din plen ca proiectul reprezinta o “masura reparatorie”, vizand acordarea unui sprijin pentru supravietuitorii Holocaustului. “In perioada Holocaustului, intre 280.000-380.000 de evrei 
Ce s-a ales în ultimii zece ani de independența energetică a României. În 2009 România câștiga la Haga procesul cu Ucraina privind delimitarea platoului continental al Mării Negre. O clasă politică jubilantă promitea atunci românilor „independență energetică” pe următoarele decade. Între timp au intervenit scandalul Sterling, faimoasa lege offshore și infama OUG 114. Noul Guvern anunță că își va asuma răspunderea pe modificarea ordonanței, eliminând și măsurile care au afectat sectorul energetic. Însă ce rămâne în urma ei? Am vorbit cu un specialist pe politici energetice, să văd ce s-a ales de promisiunea respectivă, zece ani mai târziu. Miza procesului cu Ucraina a fost una uriașă: nu doar exploatarea unor zăcăminte substanțiale deja cunoscute la momentul respectiv, ci și reducerea dependenței de gazul importat din Rusia, care mai obișnuiește să strângă robinetul Gazprom ca formă de șantaj. Deci aveam de câștigat și economic, și politic. De câștigat am câștigat. Sau am câștigat cel puțin procesul, că deocamdată independența energetică nu se întrevede la orizont. Curtea Internațională de Justiție acorda României aproape 80% din suprafața aflată în litigiu, adică vreo 9.700 de kilometri pătrați, care se estimau a conține 70 de miliarde de metri cubi de gaze naturale.
Kovesi e castigatoarea premiului Romania Europeana 2019, acordat de ICDE Sefa Parchetului European, fosta sefa DNA Laura Codruta Kovesi, este castigatoarea premiului Romania Europeana 2019 acordat de Initiativa pentru Cultura Democratica Europeana (ICDE). Intr-un comunicat remis vineri, Consiliul Director al ICDE explica motivele care au stat la baza acordarii acestei distinctii: “Este cel mai cunoscut procuror roman. A fost cel mai tanar procuror general din istoria Romaniei, pozitie ocupata timp de doua mandate. A demarat o campanie notabila de confiscari ale produsului infractiunilor. A fost procuror-sef al Directiei Nationale Anticoruptie. In timpul mandatelor ei, mii de oameni politici, de afaceri, magistrati, politisti si functionari au fost investigati si condamnati pentru coruptie. DNA a devenit o institutie de incredere pentru marea majroitate a romanilor. A rezistat atacurilor televiziunilor patronate de infractori. A rezistat santajelor din partea unor spioni straini. A castigat actiunile disciplinare care i s-au intentat”. De asemenea, comunicatul aminteste ca fosta sefa DNA a fost premiata de sefi de state si de ambasade, laudata de ONG-uri si de presa internationala, recunoscuta de universitati de prestigiu ca personalitate de marca pe plan international. “A obtinut pozitia de sef al Parchetului European prin merite proprii si in ciuda opozitiei rusinoase si nedemne a coalitiei guvernamentale PSD-ALDE, in campanie antieuropeana si, in fond, antinationala. Integral:
Ceremoniile realităţii – Decembrie ’89: revoluția ar fi putut începe ….Oare de cîți morți și răniți au avut nevoie strategii loviturii de stat din decembrie ’89 pentru a prelua puterea politică, îmbrăcînd-o astfel în hainele cernite ale unei revoluții prefabricate? Potrivit datelor furnizate de Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluționarilor, numărul morților prin împușcare este de 1.142, iar al răniților de 3.138. Peste șapte sute de copii au rămas orfani de mamă sau de tată, iar în unele cazuri de amîndoi părinții. Conform datelor din rechizitoriile întocmite de parchetele militare, între 17 și 27 decembrie au murit împușcați 260 de militari și 65 de angajați ai Securității. Aceleași surse arată că după 22 decembrie, odată cu intrarea lui Ion Iliescu în Televiziune, au fost înregistrate de șapte ori mai multe victime decît pînă la acea dată. Poate că desantul grupului din jurul lui Iliescu nu programase un număr atît de mare de victime, dar, ca la orice conspirație, lucrurile au scăpat de sub control. Pe de altă parte, autorii loviturii de stat au dezinformat presa occidentală, anunțînd că numărul victimelor, pînă la fuga lui Nicolae și a Elenei Ceaușescu, ar fi fost de 60.000. Istoricii apreciază că doar un război civil ar putea face atîtea victime. Românii au fost manipulați cu aceleași informații, în special prin Televiziunea publică aservită cu precizie de ceasornic eșalonului doi al PCR, dar și prin ziarele de mare tiraj care și-au schimbat peste noapte numele, dar au devenit portavocea noilor stăpîni. Ca și în cazul mineriadei din 13-15 iunie ’90, numărul morților și răniților în timpul revoltelor din decembrie ’89 nu este prezentat în spațiul public cu exactitate. De la un an la altul, de la o publicație sau post de televiziune la altul, se aproximează. De multe ori citim sau auzim următoarea informație halucinantă: „La Revoluția din decembrie 1989 au murit peste 1.000 de persoane, în special tineri”. Dar cei „peste” nu sînt și ei morți? Nu îi plîng și pe ei părinții, copiii, frații, surorile? Nu sînt și ei victimele satrapilor care i-au băgat în mormînt pentru a acredita minciuna unei revoluții populare, care a fost de fapt o conspirație de uz intern a grupului din jurul lui Iliescu? Studiu de caz În ceea ce privește aproximarea numărului răniților, mass-media și chiar organele de anchetă au o urmă de scuză. Dar o scuză bazată tot pe falsificarea realității, de data aceasta de către vînătorii certificatelor de revoluționar care, prin diferite relații și tertipuri, au devenit peste noapte „răniți în revoluție“, abonați în felul acesta la numeroase privilegii acordate de noua putere politică. Poate că cel mai concludent studiu de caz o are ca subiect pe Margareta Costea, soacra lui Mircea Geoană. După ce a beneficiat cincisprezece ani de privilegiile acordate în baza certificatului de rănit în revoluție, „victima”a intrat pe mîna procuraturii pentru infracțiunea de fals și foloase necuvenite. Posesoare a trei vile, două în Primăverii, aproape de casa lui Ceaușescu, iar alta la Snagov, construită după 1990, Margareta Costea a declarat procurorilor că a fost rănită la picior pe 23 decembrie, în timp ce descărca dintr-un camion o ladă cu sticle incendiare. Merită citat un fragment din declarația halucinantă dată la procuratură: Integral:
CSM a prelungit cu doua luni delegarea lui Licu in functia de procuror general, dar le-a respins pe Hosu si Haineala Sectia pentru procurori din CSM a prelungit, joi seara, mandatul lui Bogdan Licu de interimar al procurorului general al Romaniei, pe o perioada de doua luni, incepand cu data de 27 decembrie 2019, pana la ocuparea functiei in conditiile legii.Prelungirea mandatului lui Bogdan Licu nu figura pe ordinea de zi a CSM, dar aceasta a fost suplimentata la propunerea vicepresedintelui Consiliului, procurorul Nicolae Solomon, la solicitarea ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, potrivit unor surse judiciare. Sectia pentru procurori a mai hotarat delegarea in functia de prim-adjunct al procurorului general a procurorului Laura Oprean, incepand cu data de 30 decembrie 2019, pana la ocuparea functiei in conditiile legii, dar nu mai mult de 6 luni. In sedinta de joi, Sectia pentru procurori din CSM a luat o decizie surpriza si a respins propunerile de prelungire a delegarilor pe functii de conducere ale sefelor DIICOT, Giorgiana Hosu si Oana Schmidt-Haineala. Hosu este, in prezent, adjunct DIICOT, dar a preluat ca interimar atributiile sefului Directiei dupa ce Felix Banila a demisionat din functie. Nu in ultimul rand, CSM a pus un sef interimar la sefia parchetelor militare din Parchetul General. Asta dupa ce saptamana trecuta CSM a respins delegarea pe o perioada de inca 6 luni a sefilor Sectiei Parchetelor Militare, Gheorghe Cosneanu si Ion Alexandru. Mandatul acestora in functiile de conducere expira pe 4 ianuarie 2020. Integral:
Daniel Horodniceanu s-a înscris în cursa pentru posturile de procuror general și procuror-șef DIICOT Daniel Horodniceanu, fost șef al DIICOT, a declarat pentru G4Media.ro că s-a înscris în cursa pentru posturile de procuror general și procuror-șef DIICOT. Horodniceanu a condus DIICOT în perioada 2015 – 2018. El s-a înscris în 2018 pentru un nou mandat, dar a fost preferat Felix Bănilă. Cine e Daniel Horodniceanu A fost şeful Serviciului teritorial Iaşi şi a fost numit şef al DIICOT în urmă cu trei ani de către preşedintele Klaus Iohannis, la propunerea ministrului Justiţiei de atunci, Robert Cazanciuc. Practic, a fost prima numire de şef al unui mare parchet făcută de actualul preşedinte. În mandatul de 3 ani, Horodniceanu a avut de gestionat dosare grele precum cazul Black Cube privind spionarea şefei DNA, dosarul medicului Lucan sau ancheta Romgaz. Recent, dosarul Romgaz a fost practic anulat de judecătoarea de cameră preliminară de la Înalta Curte, Ioana Ilie, după ce fostul procuror de caz Gheorghe Şpaiuc a făcut greşeli în cascadă precum solicitarea unui mandat de supraveghere tehnică pentru conturi de la Tribunal, nu de la Înalta Curte, deşi în anchetă era vizat un fost ministru, Adriean Videanu. Horodniceanu a încercat să salveze dosarul şi a înlocuit procurorul de caz, dar – în mare măsura – a fost prea târziu. Prejudiciul din dosarul Romgaz se ridică la 60.000.000 de euro. În mandatul lui Horodniceanu, DIICOT a instrumentat mai multe dosare cu specific terorist precum cazul extremiştilor maghiari sau al adolescentului din Craiova acuzat de jihadism. Ambele cazuri s-au lăsat cu condamnări. DIICOT, sub conducerea lui Horodniceanu, s-a războit şi cu jurnaliştii de la The Sun care au aruncat pe piaţă un „fake news” precum cazul copiilor exploataţi pentru producerea ouălor Kinder sau cei de la Sky News care susţineau că în România se face trafic de armament. Potrivit unor surse din DIICOT, Horodniceanu a avut o relaţie instituţională corectă cu serviciile secrete, dar nu a murit de dragul lor. De exemplu, Horodniceanu a părăsit recepţia SRI din 29 martie 2016 când a văzut că acolo era şi deputatul Sebi Ghiţă, multiplu inculpat. În plus, Horodniceanu a fost singurul şef de mare parchet care a dat publicităţii date statistice concrete potrivit cărora numărul informărilor SRI către parchete a scăzut în ultimii anii. Integral:
VIDEO/LIVETEXT
De ce au votat parlamentarii creșterea alocațiilor pentru copii? Din motive de „tragere”!
HARTA
Instanta desfiinteaza cererea lui Bogdan Licu de renuntare la titlul de doctor: Nu se poate asa ceva, procedura nu exista in UE! Un judecator de la Curtea de Apel Bucuresti a analizat legislatia mai multor state europene si a observat ca nu exista o procedura de renuntare la titlul stiintific de doctor. In plus, exista un standard european care nu poate fi incalcat, stabilit de Procesul de la Bologna, mecanism de promovare a cooperarii interguvernamentale intre 48 de tari europene, in domeniul invatamantului superior. Analiza a fost facuta in motivarea deciziei intr-un proces mediatizat. Pe 18 septembrie, Curtea de Apel Bucuresti a respins ca neintemeiata cererea procurorului general interimar al Romaniei, Bogdan Licu, de a lua act de faptul ca a renuntat benevol la titlul stiintific de doctor si de obligare a MEN sa-i emita un ordin de revocare a acestuia. O manevra juridica prin care inaltul magistrat incearca sa evite un eventual verdict oficial de plagiat, care ar duce automat la retragerea titlului stiintific. De altfel, in timpul procesului, Licu a incercat fara succes sa blocheze verificarile facute in cazul lucrarii sale de doctorat…..Bogdan Licu a obtinut titlul de doctor in 2011 cu lucrarea “Coruptia – risc major la adresa securitatii nationale”, sub coordonarea generalului Gabriel Oprea. Teza a fost sustinuta la Academia Nationala de Informatii “Mihai Viteazul”. Jurnalista Emilia Sercan a dezvaluit in august 2015 ca Bogdan Licu ar fi plagiat aproximativ jumatate din lucrare. Din 445 de pagini, 200 din pagini ar fi fost copiate ad litteram, fara ca sursele de provenienta sa fi fost citate cu respectarea normelor nationale si internationale de citare in operele stiintifice. Integral:
CCR: Si barbatii care au bebelusi sa beneficize de amanarea inchisorii, nu numai femeile. Nicaieri in lume nu mai exista asa ceva Legea ar trebui sa-i permita unui barbat care executa o sentinta cu inchisoare sau detentiune pe viata sa-si amane executarea condamanarii daca are un copil in varsta de pana un an, o prevedere de care se bucura doar femeile detinute, in baza principiul egalitatii in drepturi, coroborat cu elementele fundamentale ale vietii de familie. Astfel motiveaza Curtea Constituttionala de ce a declarat neconstitutional, in septembrie 2019, un articol din Codul de Procedura Penala. Decizia a fost luata cu opinia separata a judecatorilor Livia Stanciu si Simina Tanasescu. Este vorba de articolul 589 alin. (1) lit. b) fraza intai teza a doua: “(1) Executarea pedepsei inchisorii sau a detentiunii pe viata poate fi amanata in urmatoarele cazuri: […] b) cand o condamnata este gravida sau are un copil mai mic de un an. […]”. “Curtea Constitutionala constata ca, odata ce legiuitorul a decis sa reglementeze ca motiv de amanare a executarii pedepsei inchisorii sau a detentiunii pe viata cazul ingrijirii unui copil mai mic de un an, trebuia sa o faca intr-un mod compatibil cu prevederile art.16 alin.(1) coroborate cu cele ale art.26 alin.(1) din Constitutie, fara sa excluda barbatii condamnati, ci oferind posibilitatea unei evaluari efective, de la caz la caz, cu acordarea unei amanari a executarii pedepsei privative de libertate tuturor persoanelor condamnate, indiferent de sex, care au un copil mai mic de un an si a caror situatie impune o atare masura,” explica CCR, la finalul unei
Iohannis a promulgat legea care abroga recursul compensatoriu Presedintele Klaus Iohannis a promulgat, joi, Legea care prevede abrogarea recursului compensatoriu. Iohannis a semnat azi mai multe decrete, inclusiv cel privind promulgarea abrogarii Legii nr. 169/2017, adica a recursului compensatoriu. “Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis, a semnat joi, 19 decembrie a.c., urmatoarele decrete: Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 92/2018 pentru modificarea si completarea unor acte normative in domeniul justitiei (PL-x 542/17.10.2018); Decret privind promulgarea Legii de abrogare a Legii nr. 169/2017 pentru modificarea si completarea Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal, de modificare a Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal (PL-x 281/18.06.2019)”, anunta un comunicat al Administratiei Prezidentiale. De asemenea, Presedintia informeaza ca au fost semnate si decretele pentru trecerea in rezerva a mai multor generali. Integral: 
O noua excludere din USR. Mai multi membri au fost suspendati pana la un an ….“Dan Barna a mers prea mult pe ideea ca oamenii vor alege din bun simt sa se disciplineze. A gresit prin tolerare atat de mult timp. Practic, oamenii din filiale care l-au sustinut pe el si echipa de conducere s-au saturat si au pus piciorul in prag. Vorbim de un partid care a ajuns la aproape o mie de filiale locale, un partid deja mare. Oamenii care muncesc pe teren s-au saturat sa fie hartuiti de diversi nebuni, care stau toata ziua pe Facebook. Au cerut masuri. Dan Barna a ajuns si el la capatul rabdarii. Practic, a bagat cazuri extreme pe rol. Visinel Balan a amenintat permanent ca va face dezvaluiri majore despre un grup criminal organizat care conduce USR. Asta pentru a denigra concurentii lui Vlad Alexandrescu, senatorul care l-a angajat si care joaca murdar. Hartuiri permanente la adresa membrilor, asta face Balan. La fel Claudia Postelnicescu si Lupas. Sunt cazuri de oameni cu probleme psihice evidente, care trebuiau demult sa fie exclusi. E evident din cum vorbesc si ce fac. Opozitia interna s-a agatat oportunist de subiectele astea. Daca cineva ar tine in firma sau in ONG asemenea personaje… Serios, este absurd. Sunt cateva personaje toxice absolut. Stelian Ion, Nicu Stefanuta si altii care se vor lideri ai Opozitiei recunosc in privat ca nu e acceptabil ce fac astia, dar se agata oportunist de ei ca sa castige puncte. Lipsa de curaj si de asumare. Vorbim de cinci oameni sanctionati moderat chiar. Acum echipa Barna asteapta sa vada daca se schimba comportamentul. Daca nu, vor intra si altii la sanctiuni. Acest partid nu poate fi santajat si hartuit de 20 de nebuni. Altfel oamenii din teritoriu vor pune iar piciorul in prag”, a declarat o sursa din USR pentru Ziare.com. Integral:
30 de ani după
România, Pasăre Phoenix
România este pe locul 2 în topul țărilor ai căror cetățeni declară că nu vorbesc nicio limbă străină. Paradoxal, românii învață cel puțin 2 limbi străine în școală România are printre cele mai slabe performanțe la limbi străine, între țările Uniunii Europene. Peste 64% dintre români declară nu pot vorbi nicio altă limbă, ceea ce plasează România pe locul al II-lea în topul statelor europene care nu cunosc limbi străine. Însă este de remarcat că pe locul I este Marea Britanie (peste 65% dintre britanici declară nu știu nicio altă limbă), o țară a cărei limbă domină limbile de circulație internațională. Datele sunt valabile pentru anul 2016. De remarcat că declarațiile românilor contrastează major cu politica educațională a statului, care a introdus încă din 2011 prima limbă străină de la clasa pregătitoare (6 ani), iar a doua limbă străină încă din clasa a V-a. Formal, studiul limbilor străine plasează
Parlamentul a decis: Guvernul poate emite ordonante in vacanta Proiectul de lege prin care se acorda posibilitatea Guvernului de a emite ordonante de urgenta pe durata vacantei parlamentare a trecut, miercuri, de votul final in Camera Deputatilor. Deputatii au fost chemati sa voteze Proiectul de lege 654/2019, privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante. Actul normativ a fost respins, in 11 decembrie, de Senat, iar ulterior si de Comisia Juridica si Comisia pentru Buget. Prin proiectul de lege sunt stabilite domeniile in care Guvernul va putea emite ordonante de urgenta pe perioada vacantei parlamentare din luna ianuarie 2020, respectiv: Finante Publice, Economie, Energie si Mediu de Afaceri, Lucrari Publice, Dezvoltare si Administratie, Afaceri Interne, Transporturi, Infrastructura si Comunicatii, Sanatate, Cultura, Fonduri Europene, dar si prorogarea sau modificarea unor termene prevazute in acte normative cu putere de lege. Premierul Ludovic Orban a declarat, marti, ca daca Guvernul nu va putea da acte normative in perioada vacantei parlamentare, va emite ordonante de urgenta si va chema astfel Parlamentul in sesiune extraordinara, chiar in fiecare zi din ianuarie. Integral:
Sefa Inaltei Curti face un apel dramatic sa nu se taie pensiile speciale ale magistratilor Sefa Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), judecatorul Corina Corbu, “ia act cu ingrijorare” de intentia Guvernului si a Parlamentului de a elimina pensiile de serviciu ale magistratilor. In plus, “ia act cu ingrijorare” si de “confuzia indusa, voit sau nu, in spatiul public prin referirea la acestea (pensiile de serviciu) ca fiind ‘pensii speciale'”. “Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie reaminteste ca indemnizatia tuturor judecatorilor si procurorilor din Romania are natura juridica a unui drept salarial, calculandu-se si platindu-se integral contributia de asigurari sociale, precum in cazul oricarui alt salariat, astfel incat sustinerea ca pensiile magistratilor nu sunt bazate, fie si in parte, pe principiul contributivitatii, motiv pentru care s-ar impune sa fie eliminate, este inacceptabila. Demersul puterilor executiva si legislativa este si in vadita contradictie cu jurisprudenta anterioara a Curtii Constitutionale, care a invalidat o initiativa cu efect similar, aratand tocmai faptul ca pensiile de serviciu ale magistratilor fac parte din ansamblul de garantii de natura inclusiv financiara care dau caracter efectiv, iar nu iluzoriu, statutului de independenta si impartialitate al autoritatii judecatoresti in ansamblu si al fiecarui magistrat in parte”, se arata intr-un comunicat al ICCJ, remis Ziare.com. Corbu sustine ca demersul de a elimina aceste pensii “afecteaza grav echilibrul sistemului judiciar si garantiile de independenta ale acestuia si este cu atat mai nepotrivit cu cat autoritatea legiuitoare a decis doar cu cateva zile in urma amanarea intrarii in vigoare a dispozitiilor legale privind pensionarea anticipata a magistratilor cu doi ani, recunoscand astfel din nou, implicit, ratiunea si necesitatea existentei pensiilor de serviciu ale acestora”. Integral:
Carmen Dan, chemată la audieri la DIICOT în dosarul “10 august”. A fost citat și procurorul care a deschis acest caz: Nu m-am prezentat, este nelegală citarea mea ca martor Fostul ministru de Interne Carmen Dan a fost chemată la audieri la DIICOT, vineri, în dosarul privind reprimarea violentă de către Jandarmerie a protestului din 10 august 2018, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare. Și procurorul militar Bogdan Pîrlog, cel care a deschis dosarul 10 august, a fost citat pentru miercuri la DIICOT pentru a fi audiat ca martor. El nu s-a prezentat, invocând că citarea și audierea sa în această calitate, de martor, este nelegală. Surse judiciare au declarat pentru HotNews.ro că a fost chemată la audieri vineri Carmen Dan, ministru de Interne la momentul 10 august 2018. Raportul privind intervenția în forță a Jandarmeriei la mitingul din 10 august 2018 a fost desecretizat în 14 noiembrie și arată că ministrul de la acea vreme Carmen Dan, aflată în concediu la data de 10 august, a venit la biroul de la Ministerul de Interne și a preluat comanda operațiunilor în jurul orei 12:00. Surse oficiale declarau pentru HotNews.ro că Dan a preluat comanda de la Nucu Marin, secretar de stat în MAI la acea dată. Din acel moment, ordinele au fost date prin intermediul lui Mihai Valeriu, subsecretar de stat, au precizat sursele citate. Raportul prezintă detaliat misiunile, unitățile efective deplasate în zona Pieței Victoria și desfășurarea evenimentelor pe ore și minute.
Consiliul General a aprobat costurile pentru Spitalul Metropolitan, circa 1 miliard de euro/ Cum s-a ajuns de la 400 milioane de euro, suma prezentată de Gabriela Firea zilele trecute, la această sumă uriașă Indicatorii tehnico-economici pentru spitalul metropolitan propus de primarul Gabriela Firea au fost aprobați de Consiliul General. Potrivit documentului, edificarea spitalului va costa 4,7 miliarde lei cu tot cu TVA, aproape un miliard de euro, deși în urmă cu câteva zile primarul Gabriela Firea anunța că spitalul va costa 400 milioane de euro. Edilul a explicat că prețul este mai mare deoarece proiectul prevede și construirea unui turn de 12 etaje, locuințe pentru medici și pentru pacienți, creșă, grădiniță și infrastructura rutieră, inclusiv linie de tramvai. În ciuda sumei grandioase, în acest preț nu este inclusă și dotarea cu aparate medicale, estimată la circa 170 milioane de euro. Un alt semn de întrebare este unde se duc jumătate din bani, în condițiile în care pentru construcție și montaj se alocă 510 milioane de euro, proiectul fiind neclar. Proiectul a fost aprobat cu 28 de voturi pentru, restul fiind abțineri. Deși consilieri ALDE au cerut retragerea de pe ordinea de zi a proiectului pe motiv că ”are 3 foi” și nu pot vota alocarea unui miliard de euro în baza acestora, proiectul totuși a fost adoptat cu voturile PMP. Rămâne de văzut cine a votat pentru, când se va afișa procesul verbal al ședinței. USR și PNL s-au abținut. Grupurile ALDE și PNL au anunțat la începutul ședinței că sunt pentru construirea acestui spital, dar doresc toate documentele necesare, ca să poată vota în cunoștință de cauză. Gabriela Firea a acuzat grupul ALDE de ipocrizie și a declarat că au avut timp suficient să se informeze. Mai mult, aceasta a acuzat că Tomnița Florescu, consilier general ALDE și viceprimar, dorește impunerea unui arhitect pentru proiectarea spitalului, care ar dori 1 milion de euro pentru el, pentru proiectare. Tomnița Florescu a negat.”Dacă nu este arhitectul pe care l-a vrut dna Tomnița, nu mai facem spitalul”, a declarat Firea. ”L-aș fi recomandat pe dl arhitect Tănăsescu pentru acest spital general, este coleg de generație cu mine, dar ultima dată l-am văzut în 1971”, a replicat Tomnița Florescu. Integral:
Ministrul Sanatatii: 25.000 de medici au plecat din Romania. Simpla majorare a salariilor nu i-a adus inapoi Ministrul Sanatatii, Victor Costache, a anuntat, marti, ca peste 25.000 de medici au parasit, in ultimii zece ani, sistemul de sanatate din Romania, iar solutia majorarii salariilor nu a fost cea mai buna pentru readucerea acestora in tara. El crede ca principala modalitate de a-i determina pe medicii din strainatate sa revina in spitalele romanesti este aceea de imbunatatire a conditiilor de munca.
Unde sunt beneficiarii pensiilor cumulate cu salariile de la stat Intenția guvernului de a interzice cumulul pensiei cu salariu plătit de stat ar lăsa fără venituri importante personaje celebre ale vieții publice. Important este că, în cazul în care o asemenea măsură legislativă ar fi atacată la Curtea Constituțională, pronunțarea va veni din partea unor beneficiari ai acestor privilegii – cinci din cei nouă judecători CCR au și pensie specială, și salariu de la stat. Nu doar judecători ai CCR sunt în această situație, ci și consilieri de la Curtea de Conturi, polițiști, militari și oameni din serviciile secrete, ultimele trei categorii fiind dintre cei care s-au pensionat la 40 de ani. Șapte din nouă judecători CCR Președintele Curții Constituționale, Valer Dorneanu (propus de PSD). Dacă s-ar pune în practică o astfel de modificare, el ar trebui să aleagă între pensia de 27.000 de lei pe lună și indemnizația de la CCR, care se ridică la 24.000 de lei pe lună. Venitul său lunar actual este peste 50.000 lei. În aceeași situație se află și colegul său Cristian Deliorga (propus de PSD). El va trebui să stabilească dacă rămâne doar cu pensia de 21.000 de lei pe lună ca fost magistrat sau va încasa în continuare și indemizația de 22.500 de lei pe lună de la Curtea Constituțională. Alt pensionar al CCR este Marian Enache (propus de PSD). Cu o pensie de 26.700 de lei pe lună, el ar trebui să renunțe la indemnizația de 24.700 de lei de la CCR. În aceeași situație se află fostul șef al DNA, Daniel Morar (numit de fostul președinte Traian Băsescu). El încasează 23.000 de lei salariu pe lună de la Curtea Constituțională și o pensie de 29.100 de lei pe lună. Mona Pivniceru, alt judecător al CCR (propusă de USL) ar avea de ales între pensia lunară de 32.000 de lei și indemnizația de 23.500 de lei pe lună…… Curtea de Conturi abundă de pensionari Altă categorie de funcționari care ar putea fi afectată de ordonanța de urgență pregătită de guvernul Orban ar fi angajații Curții de Conturi. Ilie Sârbu, fost ministru al Agriculturii și socrul lui Victor Ponta ar trebui să aleagă între două venituri din pensii în valoare totală de 11.900 de lei pe lună și 22.200 de lei salariul lunar de la Curtea de Conturi. Și Dan Fîrțescu, consilier de conturi, are pensie de 8.100 de lei pe lună și un salariu de 23.500 de lei pe lună….. Funcționari publici uitați prin ministere Secretarul de stat pentru Culte, Victor Opaschi, va trebui și el să aleagă între pensia 3.500 de lei și salariul de 6.600 de lei pe lună. În aceeași situație se află Constanța Pană, director al Unității de Coordonare Proiecte, din cadrul ministerul Dezvoltării Regionale. Ea ar avea de ales între pensia de 3.500 de lei și salariul de 9.500 de lei pe lună. Un alt pensionar celebru, Cornelius Roșiianu, fost prezentator la TVR în regimul comunist, va trebui și el să renunțe la pensia de 6.500 de lei pe lună sau la salariul de 2.700 de lei, pe care-l primește de la Senatul României. Mădălin Voicu, secretar de stat în ministerul Culturii, va trebui și el să aleagă între o pensie de 1.400 de lei și un salariu de 6.250 de lei pe lună…. Nașul de cununie al uneia dintre fiicelel fostului ministru Petre Daea și fost secretar general al ministerului Agriculturii, Aprodu este un pensionar special al Ministerului Apărării. A primit anul trecut o pensie de 114.000 de lei, adică 9.500 de lei pe lună. Aprodu este pensionar cel puțin din 2008, de când sunt publice datele din declarațiile de avere. La ONPCSB, Aprodu are un salariu de bază lunar în valoare de 16.400 de lei. Pensionarii de 40 de ani din MAI… Pe mulți dintre foștii angajați ai ministerului de interne îi regăsim astăzi ca polițiști locali în subordinea primăriilor. Este și cazul unui angajat al Primăriei sectorului 4 care primește 5.000 de lei salariu ca funcționar public la care se adaugă pensia de 7.600 de lei de la MAI. Integral:
BNR: O apreciere a euro la 4,9 lei ar afecta 20% dintre exportatori și aproape un sfert dintre importatori O depreciere a monedei naționale până la 4,9 lei față de euro ar afecta activitatea a 20% dintre exportatori și a 23% dintre importatori, arată datele publicate miercuri de Banca Centrală. Evoluția cursului de schimb al monedei naționale deja afectează activitatea a 42% dintre IMM-uri și 34% dintre corporații, mai arată datele BNR. Aproape jumătate dintre firme sunt ”îngrijorate” de nivelul actual al cursului de schimb. În contextul în care UE (în special Germania, Italia și Franța) reprezintă principalul partener de comerț exterior cu bunuri, o evoluție nefavorabilă a cursului leu-euro poate afecta semnificativ performanțele companiilor expuse, inducând vulnerabilități în economie. Datele publicate miercuri de BNR provin din sondajul periodic prin care instituția condusă de Isărescu îl face în rândul companiilor. Potrivit acestui sondaj, în cazul companiilor interesate de credite, rata dobânzii maxime pe care firma ar fi dispusă să o plătească este de 2,5% pentru lei și 1,5% pentru euro, pentru 19% dintre companiile care au răspuns sondajului. La nivelul împrumuturilor în lei, 11% dintre companii ar fi dispuse să plătească o rată a dobânzii până la 4,5%, și 4% dintre ele ar plăti până la 6,5%. Integral:
Șeful AEP: În 2024, când toate cele patru rânduri de alegeri vor fi în același an, vom avea vot pe internet Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) derulează în prezent un proiect pentru a implementa, în 2024, când toate rundele de alegeri vor fi organizate în același an, sistemul de vot electronic și vot prin internet, a anunțat, miercuri, Florin Buică – Mitulețu, președintele AEP, citat de Mediafax.”Autoritatea este într-un proiect de e-guvernare. Deși toate statele (UE) aveau obligația pentru a introduce sistemul de vot electronic și votul pe internet, avem în acest moment un singur stat Estonia care are așa ceva, iar noi avem ca plan pentru 2024, anul în care vor fi toate alegerile în același an, locale, europarlamentare, prezidențiale și parlamentare, astfel încât să implementăm acest sistem de vot”, a spus miercuri președintele Autorității Electorale Permanente. El a precizat că Autoritatea va propune în luna ianuarie a anului viitor modificări la legea electorală în acest sens. “Prin modificările legislative pe care le vom propune în ianuarie vom fi, zic eu, primul stat, dacă până în 2024 nu vor fi și alte state, care va aplica cu adevărat sistemul de vot electronic și vot pe internet”, a spus Florin Buică – Mitulețu. Integral: 


