Buna dimineata intr-o zi de sambata, 7 decembrie! Vremea va continua să se încălzească, urmând ca valorile diurne ale temperaturii aerului să se situeze cu mult peste cele specifice datei în sud-vestul țării și în Dealurile Subcarpatice, iar cele din noaptea de sâmbătă spre duminică să devină preponderent pozitive. Cerul va prezenta înnorări în majoritatea zonelor, mai persistente în regiunile intracarpatice, unde local va ploua, iar în cursul nopții trecător va fi și lapoviță. În zona montană, mai ales noaptea, vor fi precipitații mixte, iar la altitudini mari ninsori. În celelalte regiuni doar pe spații mici vor fi precipitații slabe, predominant sub formă de ploaie. Izolat vor fi condiții de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în zona montană înaltă. Temperaturile maxime se vor încadra între 4 și 12 grade, mai scăzute în zonele cu nebulozitate stratiformă sau ceață persistente, în special din centrul țării, dar și mai ridicate în Subcarpații Moldovei și de Curbură; minimele termice vor fi cuprinse între -2 și 6 grade. În zonele joase, dimineața și noaptea pe alocuri se va semnala ceață, izolat persistentă și pe parcursul zilei. In Bucuresti, creșterea de temperatură va continua și se va resimți la valorile din cursul nopții. Cerul va fi temporar noros, trecător va ploua slab, iar dimineața vor fi condiții de ceață. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 6…7 grade, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de 1 grad.
Stelian Ion (USR): Secția specială ar trebui desființată până la sfârșitul anului Desființarea Secției speciale de anchetare a magistraților este singura variantă corectă, a declarat la RFI liderul deputaților USR, Stelian Ion. Guvernul încă nu a decis dacă își va asuma răspunderea sau dacă proiectul desființării secției va trece prin Parlament, ministrul Justiției spunând că o decizie va fi luată anul viitor. Stelian Ion consideră că nu există altă variantă în afară de desființarea Secției Speciale. ”Din punctul nostru de vedere, desființarea Secției Speciale este singura variantă corectă în momentul de față și este și în acord cu solicitările organismelor internaționale, mă refer la GRECO, mă refer la Comisia de la Veneția, dar și Comisia Europeană în cadrul raportului MCV, practic, au ajuns la aceeași concluzie”. Integral: https://www.hotnews.ro
Tatăl unui tânăr mort la Colectiv, mesaj pentru Raed Arafat: ”Ați mințit în 2015” Narcis Hogea, tatăl lui Alex, tânărul de 19 ani din Sinaia care a decedat într-o clinică din Viena din cauza rănilor grave suferite în incendiul din clubul Colectiv, i-a transmis, joi, lui Raed Arafat o scrisoare deschisă. Hogea îl acuză pe șeful DSU că a mințit în 2015, după producerea tragediei din clubul Colectiv, și că are explicații de dat în fața opiniei publice din România. ”Continuați să evitați răspunsurile concrete, clare. Vă ascundeți în spatele altora atunci când trebuie să explicați sau să vă asumați răspunderea. Insistați să vorbiți despre diverse teorii ale conspirației sau atacuri asupra oamenilor pe care îi coordonați.” – spune Hogea. În continuare, tatăl lui Alex, care a murit la doar 19 ani din cauza rănilor din Colectiv, spune că așteaptă de 4 ani răspunsuri de la secretarul de stat. ”De 4 ani solicit răspunsuri, utilizând toate modalitățile de comunicare pe care le-am avut la dispoziție – memorii, plângeri penale, comentarii pe site-uri de socializare, întrebări adresate cu sprijinul presei. Am alergat la propriu după dumneavoastră – vă atașez și imaginile, să vă puteți autoevalua reacția, eventual să solicitați și alte opinii, dacă doriți. Deși sunt sigur că nu vă interesează, o să menționez totuși cum am simțit că mă priviți: cu dezgust și dispreț, așa cum privesc aroganții deseori spre sufletele nefericite ce-și plâng durerile pe străzi, cu mâna întinsă…” – mai spune Hogea. Recent, Raed Arafat a declarat la Europa FM că plecarea pacienţilor arşi în străinătate a durat foarte mult din cauza datoriilor pe care statul român le-a acumulat de-a lungul anilor la spitalele din Europa. Integral: https://stirileprotv.ro
Numele lui Fifor apare în dosarul permiselor de port-armă eliberate ilegal în Caraş-Severin …..Cei care voiau un permis de port armă apelau la o firmă care organiza pe hârtie cursuri şi testări pentru asta. În realitate doritorii primeau un email înaintea examinării cu subiectele, dar şi cu răspunsurile corecte. Le erau puse la dispoziţie chiar de şeful serviciului arme din oraş, care acum este reţinut. Ba mai mult, un fost ofiţer din cadrul serviciului arme, personal, îi organiza (pe candidaţi – n.r.) în dimineața zilei de examinare, îi chema în sala de concurs înaintea supraveghetorilor, îi instruia încă o dată și dacă era nevoie îi mai corecta și pe perioada desfășurării examinării, plimbându-se printre bănci. Un astfel de examen a fost intrerupt miercuri de procurorii DIICOT. Anchetatorii aveau bănuiala că aveau răspunsurile la testele de port armă aşa că au descins în sala de examinare O singură dată examenul a fost corect. Când şeful de la arme a intrat în concediu, iar înlocuitorul a refuzat să intre în această schemă infracţională. Drept rezultat, notează procurorii, niciun candidat nu a trecut examenul. Corectitudinea i-ar fi atras furia unui politician local influent, Florin Negru, şi el reţinut. Acesta ar fi început să-i ameninţe pe şefii Inspectoratului de poliţie Caraș Severin invocând numele ministrului de interne de atunci, Mihai FIfor. Acelaşi personaj ar fi fost ajutat de membrii grupării să scape de un dosar penal pentru că a continuat să deţină arma, deşi nu mai avea dreptul. I-a fost restras după ce oamenii legii l-au acuzat că a împuşcat noaptea, fără explicaţii, un viţel şi un cal. Şeful de la arme l-ar fi protejat şi pe fostul primar al oraşului Bocşa, care deţinea fără drept o armă. Integral: https://stirileprotv.ro
Reprezentanții Declic cer DNA reluarea anchetei în dosarul proiectului minier de la Certej și anunță că vor pune în scenă o reprezentare a zeiței Justiției, pentru care ”aurul cântărește mai mult decât dreptatea” ….”La Certej, Justiția e în lanțuri. La doar 10 zile de la preluarea și redeschiderea dosarului, DNA Central a clasat dosarul pe motive procedurale pe care nu le considerăm corecte. De aceea, cerem procurorului-șef să redeschidă cauza și să fie analizate corect infracțiunile”, a declarat Roxana Pencea Brădățan, reprezentant Declic. Redăm mai jos un fragment din comunicatul Declic:”Dacă nu este anulată clasarea și dacă ilegalitățile rămân nepedepsite, avizarea proiectului minier Certej va putea continua, la fel și faptele de corupție din zonă. Dosarul privind infracțiunile de la Certej a fost deschis în urma unui denunț depus în octombrie 2016 la DNA Structura Teritorială Alba. Plângerea noastră a pus sub lupă ilegalitățile făcute atunci când vaste suprafețe de pădure, ce au aparținut de drept sătenilor, au ajuns abuziv la compania minieră Deva Gold, prin mijlocirea primăriei. În noiembrie 2016, DNA ST Alba a dispus începerea urmăririi penale in rem cu privire la săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu. La aceasta s-au adăugat sesizări ale Corpul de control al Ministrului Afacerilor Interne și Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții din cadrul Parlamentului României și Senat. În iunie 2019, DNA ST Alba Iulia a clasat dosarul. În august 2019, procurorul șef DNA a infirmat soluția de clasare ca netemeinică și nelegală și s-a dispus redeschiderea și reluare urmăririi penale cu precizarea că urmărirea penală va fi efectuată de către procurori din cadrul DNA, Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție. În noiembrie 2019, dosarul a fost din nou clasat. Peste 3.000 de membri Declic i-au transmis, din nou, procurorului șef DNA, Călin Nistor, un memoriu pentru infirmarea clasării și redeschiderea cercetării penale. În plus, a fost depusă și o plângere împotriva ordonanței de clasare.” Integral: https://www.g4media.ro
Jocul președintelui spectator. De ce s-a schimbat Klaus Iohannis De când a câștigat alegerile, Klaus Iohannis și-a schimbat radical comportamentul și s-a transformat din președinte spectator în jucător. Premierul Ludovic Orban și miniștrii săi sunt invitați frecvent la Cotroceni. Șeful statului se implică pe față în actul de guvernare și dorește să transmită pe toate căile că puterea este la el. Iohannis a luat partidul, guvernul, țara pe semnătură proprie. Nimic nu se întâmplă fără voia sa. În treacăt fie spus, la o privire superficială serviciile, brațul armat al președintelui, par să aibă mai multă influență chiar decât pe vremea când politicienii se luptau cu ”statul paralel” și se plângeau de prezența lui în tot și în toate, deși aparent s-a retras din peisaj. Aruncați, de pildă, o privire la personajele promovate în educație. Semnificative sunt și ultimele decorări și avansări în grad de la vârful Serviciului Român de Informații. E adevărat că astfel de gesturi au loc de regulă înainte de 1 decembrie, dar s-ar putea ca de data asta, pe lângă ritualul militar specific Zilei Naționale, să avem de-a face cu o formă de recunoștință mai personală. Pe scurt, s-a produs fenomenul de concentrare a puterii. Azi, sediul ei se află la Cotroceni. O veste bună și proastă în același timp. Vestea bună ar fi că România câștigă în coerența deciziei politice. Dispare cel puțin deocamdată eternul conflict președinte-premier…..Vestea proastă este că orice concentrare de putere vine la pachet cu riscul degradării mecanismelor democratice de luare a deciziei. Mai multă coerență și viteză nu garantează decizii mai bune și înțelepte, mai ales dacă ele reflectă voința unui singur om. Însă România a băltit prea mult în ultimii ani, iar publicul vrea reforme, vrea mai mulți kilometri de autostradă, vrea servicii medicale mai bune și spitale mai curate, vrea să se facă ceva într-o țară din care se pleacă pe capete afară din cauza calității proaste a vieții și din cauza lipsei infrastructurii. În loc de infrastructură am avut infractori, în loc de construcție am avut corupție și în loc de guvern am avut un grup de crimă organizată. Prin urmare, să nu ne mirăm că publicul exasperat va fi dispus să sacrifice mari principii democratice și să accepte forma de autocrație soft propusă de Klaus Iohannis. Istoria ne arată însă că sacrificarea marilor principii generează distorsiuni în sistemul democratic, comportamente abuzive și, în cele din urmă, instituții nefuncționale. La fel s-a întâmplat la ieșirea din epoca Năstase, când președintelui Traian Băsescu i s-au acceptat multe din dorința de a pune cât mai repede țara pe roate, dar, din păcate, indulgența față apetitul de putere al fostului președinte a permis aparția unor grave derapaje democratice…. Marea provocare în următorii ani va fi economia. Cu un buget ciuruit, cu puține spații de manevră, obligată să țină România în țintele de deficit acceptate de Bruxelles (3%), guvernarea liberală se vede prinsă între un orizont mare, nerealist de așteptare ridicat de promisiunile PSD și adoptarea unor măsuri nepopulare într-un an cu două șiruri de alegeri. Ajunși în această situație, unii liberali au ajuns chiar să se întrebe dacă e bine să mai stea la guvernare anul viitor. Integral: https://www.g4media.ro
Soarta tristă a copiilor din zonele rurale: și săraci, și fără profesori calificați Un sistem de învătămant de calitate se bazează pe cât mai mulți profesori bine pregătiți. Nu și în România, unde de multe ori posturile libere sunt ocupate de oameni fără calificare în domeniu şi care, de multe ori, nu au nicio legătură cu materia pe care o predau. Sunt situaţii în care aceştia au doar studii medii, însă ajung să îi înveţe carte pe copii. Fără ei însă, nu ar avea cine să ţină respectivele ore, spun directorii de şcoli. La Spanţov, în judeţul Călăraşi lucrează cinci cadre didactice necalificate. Trei la grădiniţă, un profesor la gimnaziu și un învăţător. Valentin Istrate are 50 de ani şi predă trei materii: chimie, educaţie plasică şi muzică. Nu are pregătire pentru niciuna dintre ele, dar se străduieşte să îşi facă treaba cât mai bine. Recunoaşte că învaţă şi el din mers, împreună cu copiii. În urmă cu zece ani a absolvit facultatea de industrie alimentară, dar nu a reuşit să îşi găsească o slujbă care să îl mulţumească aşa că s-a reorientat către învățământ….Așa se face că… Daniela Vişoianu, consilier al ministrului Educaţiei: Sunt copii de gimanziu care, într-o întregă serie de gimanziu, pentru anumite discipline, nu întâlnesc niciodată un profesor calificat. În acest moment, în şcolile din România există aproape 3.800 de profesori necalificaţi, inclusiv la oraşe. Lor li se adaugă şi cei aproape 30.600 de suplinitori care – deşi au calificare – nu au promovat examenul de titulatizare sau pur şi simplu nu au catedră pentru specializarea lor. Daniela Vişoianu, consilier al ministrului Educaţiei: Este o chestiune de bani şi o chestiune de organizare de sistem. În momentul acesta, dată fiind scăderea numărului de elevi, sistemul de educaţie ar trebui să ia în considerare flexibilizarea modului de acces la cariera didactică. Monica Anisie, ministrul Educaţiei: Ministerul Educaţiei începând cu anul universitar următor va introduce masteratul didactic, ca în felul acesta profesorii să fie pregătiţi nu numai din punct de vedere ştiinţific ci şi pedagogic. Cu alte cuvinte, cei care ajung profesori, pe lângă informaţiile pe care le dobândesc pentru a le transmite mai departe copiiilor, trebuie să înveţe şi cum să predea astfel încât să se creeze o conexiune între ei şi elevi şi nu să îi îndepărteze pe aceştia şi mai mult de şcoală. Laura Marin, preşedinte Human Catalyst: S-au făcut studii care demostrează că abilităţile care ţin de partea pedagogică au influenţă mai mare decât cunoştinţele pe care le ai în domeniu, deci poţi să fii un profesor foarte bun, tu să fii foarte bun ca teoritician pe materia respectivă, dar să fii un pedagog slab. Integral: https://www.digi24.ro
Dezastrul școlii românești O spun cu sinceritate: declaraţiile doamnei Ministru a Educaţiei din ultima vreme – mai ales cele de după aflarea rezultatelor la testările PISA – mi se par întristătoare. Decembriele ne obligă, lucrurile grăite de dânsa seamănă cu faimosele “staţi la locurili voastre”; situaţia e sub control, Ministerul (şi – mai ales – Ministrul) e pe poziţii, dacă nu vă mai putem da încă o sută de lei, mai tăiem ceva hârtii şi, în cincinalul ce vine, trecem pe “creativitate şi inovaţie”. Acestea nu sunt doar “vorbe,vorbe, vorbe”, ci vorbe cinice, menite a ne arăta – încă odată – că Ministerul e cel cu “performanţele”, iar elevii şi profesorii lor cei ce-şi vor târî mai departe neajunsurile şi problemele. “Accentul la aceste evaluări internaţionale nu cade neapărat pe ce ştiu elevii, ci pe aplicarea cunoştinţelor în situaţii concrete de viaţă” – spune doamna Ministru. Însă, iertat să fiu, la ce sunt bune acele cunoştinţe care nu se întrupează în cotidianul vieţilor noastre? Ar trebui – că tot suntem la-nceput de decembrie – să ne mândrim cu faptul că pe noi şcoala ne îndobitoceşte doar cu lucruri care nu folosesc la nimic? Că – precum fabricile lui Ceauşescu – produce doar “pe stoc” şi nu pentru piaţă? Mă gândesc că doamna Anisie, dac-ar fi fost ministru în alte vremuri, ne-ar fi explicat – “pătrunsă de fiorul marilor realizări” – că avem o producţie debordantă, că “tonele de oţel pe cap de locuitor” sunt mult mai importante decât frigul şi foamea din casele oamenilor. Şi că doar nişte străini din aceştia, de prin PISA lor, fac atâta caz de foloasele concrete, “în situaţii de viaţă”, ale industriei noastre. Mai recent, doamna Ministru – în deschiderea conferinţei a cărui acrostih e CRED (într-adevăr, vorba lui Umberto Eco: “În ce cred cei care nu mai cred?”) – ne-a repetat sintagma ce pare a-i ţine loc de orice viziune efectivă asupra viitorului şcolii: “educaţia centrată pe elev”. Mă miră că dânsa nu vede contradicţia (insurmontabilă) între cele spuse ieri şi cele glăsuite azi: oare elevul la care se raportează Ministerul nostru nu ar trebui să fie tocmai cel pe care-l găsim, de fiecare dată, “în situaţii concrete de viaţă”? Sau – în buna logică a “omului nou, constructor conştient al socialismului şi al comunismului” – noi avem, la Ministerul Educaţiei, un elev ideal, alcătuit din bucăţi de olimpici la toate disciplinele, de alumni şi de învăţăcei la Calderon şi la Sfântul Sava, de copiii lui… şi ai… care, dinainte de-a se naşte, sunt programaţi să ajungă miniştri? Pe care din cei doi – elevul concret (cu toate problemele lui), ori cel ideal (care are deja, pe-a VIII-a un CV mai lung decât al părinţilor) – “centrăm” educaţia? Şi apoi, chiar o centrăm? Căci, de când a preluat mandatul, n-am văzut-o pe doamna Ministru vorbind faţă către faţă cu elevii şi întrebându-i de ce au nevoie, ci doar făcând şi desfăcând “comisii”, “luând cuvântul” pe la diverse conferinţe “sub înaltul patronaj” al te-miri-cui şi debordând de un optimism pe care nimic din starea şcolii noastre nu-l justifică. E ceva ce-ar trebui să ne sperie în discursul doamnei Anisie: repetarea obsesivă a unor mantre formale (inclusiv – sau mai ales – atunci când e vorba de deformalizarea educaţiei) deprinse, probabil, pe la trainigurile de “management educaţional”, dublată de patosul şcolăresc (de discurs lacrimogen) cu care dânsa crede că produce un vibrato în pieptul celor care o ascultă. Sigur, fiecare-şi are propriul lui stil de exprimare şi nu toţi sunt Andrei Pleşu, însă – dacă e să mă gândesc la miniştrii educaţiei – atunci când îl auzeam pe domnul Mircea Miclea, pe domnul Daniel Funeriu ori pe domnul Mircea Dumitru aveam, înainte de toate, senzaţia că oamenii aceştia ştiu despre ce vorbesc. Când o aud pe doamna Ministru de acum, mi se pare că recunosc ceva din discursul “stabil” al doamnei Andronescu, infuzat cu puţină dinamică liberală. Or, nu ştiu cum văd alţii lucrurile acestea, însă mie unuia mi se par ciudate. La început de mandat, doamna Anisie ne-a spus că vine din “sistem” şi, deşi tentaţia era mare de-a asocia această (nu tocmai fericită) vorbă cu încrengăntura de politică, afaceri, media şi “servicii” cu care ne-am obişnuit, am sperat că – totuşi – nu de aşa ceva e vorba, ci de şcoala efectivă, în care doamna Ministru a fost profesor. Mă gândeam că, atunci când se referă la elevi şi de dascăli, dânsa se raportează mai înainte de toate la propria sa experienţă şi nu la categoriile generice fabricate, pentru uzul “programelor” şi al “proiectelor”, de institutele din subordinea Ministerului Educaţiei. Dac-ar fi fost aşa, atunci se cuvenea ca doamna Anisie să ştie – bine şi clar – faptul că schimbarea, dacă e să fie adevărată, are rost doar dacă modifică în bine “situaţiile concrete de viaţă” în care sunt prinşi deopotrivă elevii şi profesorii lor. Şi, tocmai de aceea, de la asemeni situaţii efective trebuie pornit – nu de “strategii naţionale” – atunci când chiar vrei să faci ceva….Creând “comisii naţionale”, debitând mantre de pe la traininguri cu coloratură motivaţională, dând hotărâri şi ordonanţe, mă tem că tot ceea ce face dânsa este să transmită “la bază” un mesaj simplu (şi – o! – cât de bine cunoscut): totul e ca înainte; voi vă faceţi că faceţi, trimiteţi “raportările” şi noi le punem – cu tricolor şi spice de grâu – în “framework”-ul “României Educate”. Integral: http://www.contributors.ro
Ramasitele PSD Pana se regrupeaza social-democratii, si dau semne ca au inceput procesul, institutiile pe care le populasera cu interpusi si oameni fideli partidului, dar nu in sens ideologic, ci in sensul cat mai practic al sistemului de recompense, isi testeaza anticorpii. Ce a mai ramas din CNA, TVR si ICR, de pilda? In cateva luni, urmeaza doua alegeri cu miza politica si administrativa mult mai mare decat europenele si prezidentialele care au reusit infrangerea PSD. Fara o reforma institutionala rapida si corecta, nu o inlocuire de cadre, sistemul care i-a permis: lui Liviu Dragnea sa inhate guvernarea, Vioricai Dancila sa candideze la presedintie, lui Tudorel Toader sa batjocoreasca Ministerul Justitiei, lui Florin Iordache sa tina in buzunare cheile legislative, Olgutei Vasilescu sa devina ministru, Ecaterinei Andronescu sa cronicizeze vasalitatile si blazarile din Educatie si tot asa, acest sistem va crea replici din ce in ce mai caricaturale ale pesedistilor care vor inapoi la putere. Cateva exemple. Televiziunea Romana este in continuare condusa de Doina Gradea, in mandatul careia Liviu Dragnea a folosit practic TVR-ul pe post de platforma de propaganda personala. La TVR a primit spatiu de emisie pentru a-si rostogoli tezele anti-europene si de un populism desantat, la Televiziunea Romana, cea care ajunge in mod traditional la oamenii din rural, a acuzat fostul sef al PSD pestii si merele otravite ale Occidentului. Si tot la TVR si-a lafait Viorica Dancila mediocritatea, incercand sa asmuta fricile oamenilor ca oricine in afara de PSD le va lua un leu de la pensie. Iar in timpul motiunii de cenzura care a dus la caderea Guvernului Dancila, televiziunea publica a decis sa transmita teleshopping si filme. Dar cel mai perfid e ca, prin felul in care a inhatat Televiziunea Publica, punandu-i un sef compatibil cu mediocritatea celorlalte cadre de partid, PSD a vrut sa compromita jurnalistii buni care au ramas sa isi faca meseria. Multi dintre ei au fost marginalizati, altii si-au pierdut din energie si isi cauta iesiri si mai sunt cativa care isi fac treaba cat pot ei de bine, sperand ca reusesc sa prezerve cateva seminte din care sa se reconstruiasca televiziunea publica. Consiliul National al Audiovizualului este, poate, unul dintre exemplele cele mai bune ale felului in care PSD stie sa actioneze. In loc sa desfiinteze oficial CNA, asa cum a facut cu comisia care a constatat plagiatul lui Victor Ponta, partidul-mamut a infiltrat oameni pe masura sa, adica impostori care sa paraziteze institutia si care, ca in cazul TVR, sa dea senzatia ca toti sunt, acolo, compromisi. CNA, o institutie care ar trebui sa constate, denunte si pedepseasca derapajele din radio si televiziune, este perceputa ca o caricatura, o institutie-paiata, dar care isi remunereaza destul de generos membrii. Integral: http://www.ziare.com
O româncă emigrată în Marea Britanie a plantat 15.000 de copaci în Munții Făgăraș O româncă plecată în Anglia în urmă cu 21 de ani, a reușit ce n-au reușit mulți alții rămași în țară: a plantat 15.000 de copaci în Munții Făgăraș. Ea se numește Nicoleta Cărpineanu și este originară din Zalău, însă acum trăiește în Anglia de 21 de ani. Aflată în Brighton, Nicoleta a învățat să mixeze pe muzică românească, aceasta fiind modalitatea ei de a menține legătura cu țara în care s-a născut. Acum, numele ei de artist este Nico de Transilvania, iar toate fondurile rezultate din vânzarea ultimului său album, “Be One”, au fost direcționate pentru proiectului de plantare a copacilor în România. De asemenea, proiectul a beneficiat de o campanie de strângere de fonduri pornită in Marea Britanie, acolo unde locuiește. Potrivit unui comunicat de presă, în primăvară, printr-un proiect-pilot, ea a reușit să planteze 100 de stejari în satul Cobor, pe Colinele Transilvaniei. Integral: https://stirileprotv.ro
Apocalipsa preventivă…..M-am bucurat de fiecare dată când am văzut că oamenii sunt preocupați să asigure un mediu curat, cu aer respirabil, fără gunoaie și mormane de murdărie pe străzi. Toate acestea țin, până la urmă, de bunul-simț elementar. Dar mi se pare suspect și ciulesc urechile atunci când grupuri bine organizate ideologic ridică gălăgios tonul, vorbind de „salvarea” planetei și alte bazaconii. Planeta noastră e bine-mersi, și așa va mai fi multă vreme, până când vreun tragic accident cosmic o va distruge. Capacitatea ei de regenerare e uluitoare: exemplele tragice ale Hiroșimei și ale Cernobâlului ne spun cu totul altceva decât ne comunică la megafon ecologiștii. În primejdie suntem, poate, noi, oamenii, care începem să suferim de boli necunoscute în istorie. Trăiesc în unul dintre cele mai poluate orașe ale României, așa încât știu despre ce vorbesc. Dar chiar și la Timișoara, mai poluantă decât platforma industrială e ambrozia. Cred că nu există, în clipa de față, timișorean care să nu se resimtă, într-un fel sau altul, de pe urma alergiilor provocate de această plantă cu nume atât de frumos….. Sigur, aerul poluat al fabricilor e responsabil pentru multe boli actuale. La fel și deșeurile nereciclabile. Ce mă irită (pe lângă ambrozie!) e felul aberant în care militanții ecologiști abordează aceste chestiuni. Nu e nevoie să faci studii de specialitate pentru a constata că în Occident, în ciuda tuturor vociferărilor ecologiste, calitatea aerului (de a vieții nu mai vorbesc!) e incomparabil superioară aceleia din țările subdezvoltate sau în curs de dezvoltare. Ținta atacurilor (și agresiunilor) sunt Parisul, New York-ul ori Londra. Niciodată Beijing-ul ori Moscova. Gândiți-vă la indici ușor măsurabili, precum poluarea oceanelor cu materiale plastice, unul dintre cele mai grave, într-adevăr. V-ați aștepta ca pe primul loc să se afle metropole precum New York, Paris, Londra sau altele din aceeași ligă, mari orașe (și țări) unde consumerismul a atins cote astronomice. Ei bine, nu. Râurile care deversează cantități inimaginabile de plastic se numesc Nil, Niger, Gange, Mekong, Yang-tze, fluviul Galben, Amur. După cum se vede, niciunul nu trece prin Europa sau Statele Unite, marile victime ale campaniilor anti-poluare…. Face oarecare vâlvă intrarea în arenă a unei suedeze de șaisprezece ani, Greta Thunberg, ultima vizionară care promite „salvarea” planetei. În ciuda apariției stranii și a limbajului apocaliptic – un jurnalist de la „Figaro magazine” evidenția asemănarea ei fizică izbitoare cu personajul demonic din Exorcist –, ea nu e decât un actor pasager într-un scenariu reluat periodic. Ce altceva a fost adolescenta Severn Cullis-Suzuki? Mai precoce chiar decât Greta zilelor noastre, Severn și-a început activitatea pentru justiție socială și pentru salvarea mediului înconjurător la vârsta de 9 ani. Ascultându-i profețiile, ar fi trebuit să fim demult oale și ulcele. Și totuși, oameni serioși au aplaudat-o frenetic la marea conferință a Națiunilor Unite de la Rio, din vara lui 1992. Discursul seamănă ca două picături de apă cu cel, isteric, al Gretei Thunberg ori cu cel promovat de Nayirah el Sabah, adolescenta din Kuweit, care a pus în circulație un potop de minciuni privitoare la asasinarea cu sânge rece a copiilor de vârstă mică de către soldații irakieni, la începutul anilor 1990. Ulterior, s-a dovedit că totul fusese o înscenare a unui ONG din America și distribuit prin cele 7000 de canale în slujba căruia se află Medialink. Asta e marea problemă a vremurilor noastre: în loc să ne ocupăm de problemele reale, ne pierdem vremea alergând pe piste false. N-am niciun dubiu că Greta va dispărea în scurtă vreme din prim-planul vieții publice. Evident, cu conturile bine rotunjite, așa cum s-a întâmplat și cu alte vedete ale apocalipsei preventive care face astăzi ravagii în mediile stângiste. Cum am uitat de Severn și de Nariah (cine le mai știe azi numele?), vom uita și de Greta. Dar va exista întotdeauna o „fetiță responsabilă” – niciodată un băiat, pentru că emoția nu e la fel de mare – gata să arunce anatema înspre civilizația care omoară planeta. Singurul rezultat va fi că guvernele și unii miliardari cu agende… multiple vor face să curgă râuri de bani înspre organizațiile și institutele specializate în răspândirea de informații catastrofice. Lucrurile vor rămâne exact la fel și peste zece, și peste cincizeci de ani. De ce? Pentru că avertismentele sunt greșit adresate. Dinadins greșit adresate. Ele sunt menite să culpabilizeze tocmai țările care au făcut cel mai mult pentru a curăța planeta de noxe. Însă nicio privire nu se îndreaptă spre Asia și spațiul ex-sovietic, spre Africa și Orientul Mijlociu, care furnizează marii agenți poluanți ai planetei. Lista celor mai poluate localități din lume conține una singură din Europa: Pernik, din apropierea Sofiei. La originea acestei situații se află, desigur, marea fabrică de oțel, industria electrică și a gazelor, masate într-un spațiu mic. Dar asta nu e decât o picătură prin comparație cu ceea ce se întâmplă în Pakistan, Bangladesh, China, Nigeria. Pentru agenții anti-capitaliști travestiți în ecologiști, ținta însă rămâne civilizatul și – le place sau nu – nepoluatul Occident. Integral: https://putereaacincea.ro
Consumati pastile cand sunteti racit? Infocons afertizeaza ca puteti gasi si 18 E-uri intr-un comprimat! Medicamentele/suplimentele alimentare tip pastile de supt impotriva racelii si gripei contin numeroase E-uri, avertizeaza Infocons, Asociatie Nationala de Protectia Consumatorilor. Au fost analizate 30 de produse, iar rezultatele au aratat ca din punct de vedere al aditivilor alimentari, produsele au prezentat intre 0 si 18 aditivi alimentari. Astfel, 26% din produse au avut 1 singur aditiv alimentar, 23% din produse au avut in componenta lor 4 aditivi alimentari, 20% din produse au avut in componenta lor 5 aditivi alimentari. Infocons precizeaza ca 33 de aditivi diferiti au fost gasiti in produsele studiate. Astfel, E334 a fost gasit in 11 produse, E104 in 8 produse, E570, E954 si E330 in 7 produse, E132 si E953 in 6, iar E965 si E470b au fost descoperite in 5 produse. Click AICI pentru a vedea tabelul intreg al aditivilor alimentari Din punctul de vedere al zaharului si indulcitorilor, produsele au inregistrat cantitati variind intre 0,69g de sorbitol per pastila si 2,5g per pastila (zahar + glucoza). Integral: http://www.ziare.com
Descoperă România. 10 lucruri despre perioada în care românii fac vinul • În Vaslui muncesc în perioada asta inclusiv cei care n-au vie: sapă tuneluri spre beciurile cu vin ale vecinilor; • În județul Constanţa nu se face vin, pentru că legenda spune că noaptea vine un chior şi ţi-l bea pe tot; • Ardelenii sunt în grafic. Deja s-a rostit mai bine de jumătate din clasica întrebare ”No, ne apucăm de vin?” • Bănăţenii sunt singurii care n-au nevoie de teasc. Ei zdrobesc strugurii între frunţile lor late; • Eficienţă maximă în Oltenia. Locuitorii Craiovei s-au dus la cules de vie cu săbii ninja; • Bihorenii spun că nici anul ăsta nu s-au făcut strugurii. Viţa de vie a făcut iar doar ciorchini cu prune; • Pentru că Verestóy Attila a tăiat toate pădurile, secuii țin vinul în kürtősi, că nu mai au din ce lemn să facă butoaie; • E perioada de vârf a unionismului. Pentru că în Republica Moldova se face un vin mai bun decât la noi, moldovenii ăia înapoiați și iubitori de Rusia devin brusc “fraţii noştri de peste Prut”; Integral: https://www.timesnewroman.ro
Kovesi a castigat premiul Femeia la Putere in cadrul Women of Europe Awards 2019 Asociatia Internationala Miscarea Europeana (European Movement International/ EMI) a organizat, miercuri, gala premiilor Women of Europe 2019, in cadrul careia Laura Codruta Kovesi a primit distinctia “Femeia la Putere”. Europarlamentarul Eva Maydell, presedinte EMI, a spus in cadrul ceremoniei ca toate castigatoarele au avut un impact pozitiv extrem de important la nivel local si global. “Am avut onoarea de a celebra realizarile unor femei vizionare si care inspira cu adevarat. Castigatoarele, dar si femeile nominalizate au avut un impact pozitiv extrem de important atat la nivel local, cat si la nivel global. Desi este important sa admitem ca munca noastra de a spori recunoasterea femeilor in societate este departe de a fi realizata, contributia castigatorilor in aceasta seara demonstreaza puterea si influenta pe care femeile le pot avea in ceea ce priveste schimbarea pozitiva”, a declarat Eva Maydell. Kovesi a primit premiul “Femeia la Putere”, conform unui
Ministrul Vela anunta ca mai multi politisti care au legatura cu retele infractionale vor fi chemati la audieri Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anuntat, joi dimineata, ca in perioada urmatoare mai multi politisti care au diverse legaturi cu grupuri infractionale vor fi chemati la audieri. Precizarile au venit in contextul in care
BREAKING Traian Berbeceanu va fi numit șeful de cabinet al ministrului de Interne Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat, joi, într-o conferință de presă, că Traian Berbeceanu va fi numit șeful său de cabinet. În iunie 2016, Traian Berbeceanu a fost achitat în primă instanţă pentru mai multe infracţiuni, printre care spălare de bani, luare de mită, fals în înscrisuri sub semnătură privată, sprijinire a unui grup infracţional organizat şi complicitate la delapidare…..In schimb, Ioan Mureşan (fost procuror şef al DIICOT Alba) şi Nicolaie Ioan Cean (fost procuror în aceeaşi structură) au fost condamnaţi la 7 ani, respectiv 2 ani închisoare cu executare. Aceştia sunt acuzaţi că au săvârşit mai multe nereguli în anchetarea poliţistului Traian Berbeceanu. Integral:
Procurorul Adina Florea s-a retras din procedura de numire la șefia controversatei Secții speciale / Au fost 7 tentative eșuate ale Liei Savonea de a o numi în funcție Procurorul Adina Florea s-a retras din procedura prin care ar fi trebuit să fie numită șef al Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție, în urma concursului. Președintele Consiliului Superior al Magistraturii, Lia Savonea, a avut șapte tentative eșuate de numire a Adinei Florea la conducerea controversatei secții. Reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii au transmis că Adina Florea a depus la CSM o cerere în acest sens: “În cursul zilei de astăzi (joi, n.r.), doamna procuror Adina Florea a formulat cerere de retragere a candidaturii din procedura numirii în funcția de conducere din cadrul Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, ca urmare a concursului susținut”. Președintele CSM, Lia Savonea, a inclus de 7 ori pe ordinea de zi a plenului validarea rezultatelor concursului pentru șefia SIIJ câștigat de Adina Florea, însă de fiecare dată fără succes. O parte dintre membrii CSM au boicotat plenul prin absența lor, care a dus la neîntrunirea cvorumului, iar în alte ședințe s-a produs un blocaj deoarece a fost număr egal de voturi pentru ambele opțiuni – “împotrivă” și “pentru”. Noul ministru al Justiției, Cătălin Predoiu, membru de drept în CSM, spunea că în cazul în care pe ordinea de zi a plenului va fi inclusă din nou numirea Adinei Florea, el va vota “împotrivă”. La solicitarea ministrului Justiției, Cătălin Predoiu, adunările generale ale instanțelor și parchetelor s-au întrunit săptămâna trecută pentru a decide asupra a patru teme, între care Secția specială de anchetare a magistraților, contestată inclusiv de către instituțiile europene. Aproape 83 la sută dintre procurorii și judecătorii care și-au exprimat punctele de vedere asupra Secției de anchetare a magistraților au optat pentru desființarea acestei controversate structuri de parchet, potrivit Forumului Judecătorilor, care nu a încheiat încă centralizarea voturilor. Integral:
Judecatorii au adunat toate condamnarile lui SOV: Fostul mogul trebuie sa execute 11 ani de inchisoare Fostul mogul Sorin Ovidiu Vintu trebuie sa execute o pedeapsa de 11 ani de inchisoare, dupa ce magistratii au contopit mai multe condamnari primite de acesta in ultimii ani, cele mai mediatizate fiind sentinta de 8 ani de inchisoare din dosarul caderii Fondului National de Investitii sau sentinta de 10 ani de inchisoare din dosarul Petromservice. Vintu mai avea doua condamnari definitive, in dosarul privind santajarea fostului deputat PSD, Sebastian Ghita si, respectiv, cel privind favorizarea fostului director Gelsor, Nicolae Popa. Afaceristul este in prezent inchis in penitenciar unde executa pedeapsa de 10 ani de inchisoare in dosarul Petromservice, sentinta in care se contopisera si alte pedepse. Decizia, definitiva Decizia de contopire a sentintelor a fost data de Curtea de Apel Bucuresti la sfarsitul lunii noiembrie si este definitiva,
Seful Curtii de Conturi sta intr-o casa de protocol, desi are apartament in Bucuresti si venituri de 56.000 de lei pe luna Mihai Busuioc, presedintele Curtii de Conturi, sta intr-o casa de protocol, desi detine un apartament in Bucuresti si venituri de peste 56.000 de lei pe luna. Imobilul este detinut de Regia Autonoma Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS), ceea ce inseamna ca Mihai Busuioc nu plateste utilitati, intretinere sau reparatii, acestea fiind decontate din bani publici. Potrivit
PSD are un nou ideolog șef. Pe dl. Vasile Dîncu
Agricultura și industria au tras în jos dinamica PIB, în timp ce consumul privat și construcțiile au dinamizat economia primelor 9 luni din acest an INS a publicat joi datele detaliate cu privire la evoluția economiei României pe primele 9 luni. Reamintim că PIB-ul și-a încetinit turația la 4,0% comparativ cu primele 9 luni din anul trecut. Potrivit datelor INS, industria și agricultura au tras în jos economia, având un impact negativ la creșterea PIB. Industria (-0,2%), cu o pondere de 22,6% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate s-a redus cu 1,0%, iar agricultura (-0,1%), cu o pondere de 5,0% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a redus cu 4,1%, arată cifrele Statisticii. De partea cealaltă, consumul și construcțiile au reprezentat motoarele dinamicii PIB. Ce mai spun datele INS: Contribuţia categoriilor de resurse şi de utilizări la modificarea Produsului Intern Brut Categorii de resurse La creşterea PIB, în perioada 1.I-30.IX 2019 faţă de perioada 1.I-30.IX 2018, au contribuit majoritatea ramurilor economiei, contribuţii pozitive mai importante având următoarele ramuri: – Comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor; transport şi depozitare; hoteluri şi restaurante (+0,9%), cu o pondere de 18,4% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 5,0%; – Construcţiile (+0,6%), cu o pondere mai redusă la formarea PIB (4,2%), dar care au înregistrat o creştere semnificativă a volumului de activitate (+16,6%); – Activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice; activităţile de servicii administrative şi activităţile de servicii suport (+0,5%), cu o pondere de 7,4% la formarea PIB, şi care au înregistrat o creştere cu 7,6% a volumului de activitate. O contribuţie pozitivă semnificativă au avut-o impozitele nete pe produs (+0,9%), acestea înregistrând o creştere a volumului lor de 109,5%. Un impact negativ la creşterea PIB au avut: – Industria (-0,2%), cu o pondere de 22,6% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate s-a redus cu 1,0%; – Agricultura, silvicultura şi pescuitul (-0,1%), cu o pondere de 5,0% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a redus cu 4,1%. Integral:
Eurostat: 3,1 milioane de români cu vârsta între 15 și 64 de ani au rezidența în statele membre UE, plus Elveția și Norvegia 3.138.700 de cetățeni români apți de muncă (având vârsta între 15 și 64 de ani) aveau în anul 2018 rezidența în statele membre UE sau membre EFTA (Elveția, Norvegia, Islanda, Liechtenstein), potrivit
După treizeci de ani: catastrofa comunistă După treizeci de ani de la prăbuşirea democraţiilor populare din Europa centrală şi de est, imaginea jumătăţii de secol de tiranie comunistă este aceea unei catastrofe care a devastat comunităţi şi a mutilat destine. Ceea ce a debutat sub semnul prometeic al utopiei a sfârşit sub zodia, ternă, a colapsului economic şi marasmului moral. Promisiunea de regenerare a condus la domnia partidului- stat şi la teroarea poliţiei politice. Emanciparea celor ce muncesc din cătuşele capitaliste a însemnat instituirea unui servaj colecti ce abolea libertăţile şi castra iniţiativa individuală. Peisajul urban al ţărilor din lagărul socialist înfăţişa aceeaşi monocromie dezolantă: blocurile şi largile bulevarde au desfigurat oraşele ţesute, organic, spre a face loc unui ansamblu hidos, glorificând masificarea şi pauperizarea. Credinţa şi demnitatea umană au fost atacate, în numele progresului. Ateismul militant a încercat să alunge religia, pentru a ridica pe soclul divinitatea partinică. Pentru nostalgicii comunizanţi, acestea nu sunt decât scorniri reacţionare. Fotografiile pe care ei le preferă, adunate în albumul lor de familie, sunt cele ale muncii senine şi ale împlinirii socialiste. Cenuşiul nu are loc în acest decupaj al memoriei comuniste: critica capitalismului se serveşte de comunismul defunct ca de un argument istoric valid. De la nostalgie se trece la vigoarea militantă. În cele din urmă, dincolo de sofisticarea metodelor istoriografice sau sociologice, judecata asupra regimurilor comuniste ce au dispărut la finele anului 1989 nu se poate întemeia decât pe o asumare, tranşantă, a principiilor etice şi politice. Alegerile sunt cât se poate de clare, separând comunitatea nostalgicilor de cei care privesc catastrofa Europei comunizate ca pe consecinţa firească a tezelor marxist- leniniste. Dezastrul comunist este înscris în ţesutul ideologic din care aceste regimuri se nutresc. Reformarea socialismului real conduce, inevitabil, la abandonarea modelului economiei de comandă şi al dominaţiei ideocratice.
Recursul compensatoriu: Cum se aplica abrogarea si cine mai poate beneficia de lege Recursul compesatoriu a fost abrogat miercuri in Parlament, dar asta nu inseamna ca detinutii nu mai pot beneficia inca de prevederile acestei legi, care a dus la eliberarea a mii de infractori. Astfel, detinutii care executa in prezent condamnari in penitenciare vor beneficia in continuare de prevederile Legii recursului compensatoriu, pentru perioada de detentie cuprinsa intre 24 iulie 2012 si data intrarii efective in vigoare a abrogarii acestui act normativ, care pana atunci mai trebuie sa fie promulgat de presedinte si publicat in Monitorul Oficial. Practic, in momentul in care abrogarea legii intra in vigoare, detinutii pierd beneficiul de 6 zile primite la 30 de zile executate in “conditii necorespunzatoare.” Atunci cand se va lua in discutie liberarea conditionata, detinutii vor beneficia de aceasta prevedere pentru zilele executate in perioada 24 iulie 2012 – data intrarii in vigoare. Potrivit normei tranzitorii din acest caz, de aceste prevederi vor beneficia, pana in momentul intrarii in vigoare a abrogarii decise azi, si alte categorii: persoanele arestate preventiv in aresturi catalogate ca fiind “necorespunzatoare” sau care sunt incarcerate in penitenciare “necorespunzatoare”, desi nu au fost condamnate definitiv. De unde vine data de 24 iulie 2012? In 2017, in momentul in care PSD si ALDE au votat aceasta lege, parlamentarii au decis ca zilele de compensare sa se aplice retroactiv, incepand cu 24 iulie 2012, data pronuntarii de catre CEDO a hotararii semi-pilot “Iacov Stanciu contra Romania”. Prevederea tranzitorie. Plenul Camerei Deputatilor a votat, miercuri, in calitate de for decizional, abrogarea Legii recursului compensatoriu. In termeni tehnici, este vorba de articolul 55^1 din Legea nr.169/2017 pentru modificarea si completarea Legii nr.254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal. Integral:
PSD pierde inca un proces: Instanta il obliga sa spuna cat a costat elicopterul pentru Dancila, cine a primit banii si care a fost sursa fondurilor Partidul Social Democrat trebuie sa faca publice mai multe informatii legate de
Fostul sef al Fiscului Serban Pop, trimis in judecata pentru o spaga de 2,5 milioane de euro Fostul sef al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), Serban Pop, a fost trimis miercuri in judecata de procurorii DNA pentru ca ar fi primit mita suma de 2,5 milioane de euro de la un om de afaceri. Serban Pop a ocupat functia de presedinte al ANAF in perioada 2012-2013. El a mai fost implicat si in alte dosare penale, alaturi de fosta sefa DIICOT, Alina Bica, sau mogulul Dan Voiculescu. In 2018, fostul sef al Fiscului a fost dat in urmarire internationala si prins in Italia, intr-un dosar in care era condamnat la 5 ani de inchisoare. Detalii aici –
Unul dintre organizatorii mitingurilor diasporei ii cere din nou presedintelui Iohannis sa-i retraga decoratia lui Adrian Nastase Tommy Tomescu, prim-vicepresedinte al Consiliului Romanilor de Pretutindeni si unul dintre organizatorii mitingurilor diasporei, ii cere pentru a doua oara presedintelui Klaus Iohannis sa ii retraga decoratia Steaua Romaniei fostului premier Adrian Nastase, condamnat de doua ori la inchisoare pentru fapte de coruptie. Solicitarea vine dupa ce Adrian Nastase a fost invitat de Administratia Prezidentiala si a si participat (foto) la receptia de la Cotroceni organizata in acest an cu ocazia Zilei Nationale, prezenta lui la eveniment starnind rumoare in randul participantilor si in mass-media. “Degeaba v-am solicitat in 2016 retragerea ordinului Steaua Romaniei pentru Adrian Nastase, ca sa nu mai fie invitat la reuniuni oficiale cel care ii facea ‘indieni’ pe cei din diaspora (…) Va solicit din nou sa luati in considerare cererea mea (…) Sper ca nu va asteptati sa mai primiti de la mine texte elegante si analize, pentru ca am inteles ca nu are rost. Degeaba mi-am pierdut de cateva ori mai multe saptamani sa va trimit niste analize pe care sa le implementati, pentru ca le-ati ignorat“, se arata in mailul trimis de dr. Tommy Tomescu presedintelui Klaus Iohannis pe adresa publica de pe site-ul Presedintiei – procetatean@presidency.ro. Prima solicitare a fost adresata presedintelui Iohannis in
Proiectul USR pentru eliminarea pensiilor speciale a fost amanat: Alesii au trecut peste el fara explicatii Camera Deputatilor, for decizional, a amanat, miercuri, dezbaterea si votul pentru legea USR privind abrogarea anumitor categorii de pensii speciale. Initiativa prevede, totodata, plafonarea pensiilor speciale pentru magistrati si militari. Uniunea Salvati Romania acuza ca, desi s-a aflat pe ordinea de zi, proiectul nu a fost discutat si nu a existat nicio explicatie pentru amanare. “Azi putea fi o zi mare pentru democratia si echitatea din Romania, dar parlamentarii au amanat votul pentru legea USR privind eliminarea pensiilor speciale. Proiectul a fost pe ordinea de zi pentru vot, dar alesii de la tribuna Parlamentului au trecut peste el, fara dezbatere sau macar o explicatie pentru amanare”, a scris USR pe Facebook. Uniunea sustine ca pensiile speciale trebuie abrogate, pentru ca ne costa, anual, 9 miliarde de lei si reprezinta o nedreptate. “Sa fie clar: pensiile speciale trebuie abrogate, anual ne costa 9 miliarde de lei! Ele reprezinta o anomalie a sistemului pesedist si o recompensa pentru anumite categorii profesionale. O nedreptate. USR considera ca toti romanii trebuie sa fie tratati la fel de catre stat. Contribuim la fel prin taxe, prin urmare trebuie sa primim la fel. Fara diferentieri pentru anumite categorii profesionale”, precizeaza Uniunea Salvati Romania. Integral:
In lipsa PSD: Cat ne costa? Regimul pesedist care s-a instalat in Romania imediat dupa caderea comunismului a preluat de la acesta din urma tehnica incurajarii mediocritatii si, acolo unde aceasta e deja fertila, a urii fata de performanta care iese din medie. Iar consecintele nu sunt deloc abstracte, ci cat se poate de cotidiene: diagnostice gresite, sosele ucigase, autoritati disfunctionale si clivaje dramatice intre cei care au bani pentru educatie privata si cei care nu au. Ultimele
Casa ministrului Dezvoltării a “pierdut” aproape 400 mp între două declarații de avere Ministrul dezvoltării Ion Ștefan a trecut în ultima declarație de avere, publicată pe site-ul Guvernului, că deține o casă de 524 mp, nu de 910 mp cum a scris în urmă cu jumătate de an. Această casă a devenit “celebră” în luna octombrie, când deputatul PNL Ion Ștefan a fost desemnat ministru. Acesta a trecut în declarația de avere din iunie că are o casă de 910 mp. Primarul Focșaniului Cristi Misăilă l-a acuzat că nu apare în evidențe cu această casă și astfel nu a plătit impozitele aferente. În realitate, terenul pe care este casa are 910, nu locuința în sine. Chiar și așa, potrivit declarațiilor primarului, Ion Ștefan apărea în evidențe și a plătit taxe pentru o casă cu o suprafață de doar 76 de metri pătrați plus anexe de 18 metri pătrați. “În declaraţia de avere el a declarat că nu are teren în Focşani, dar are o casă de 910 mp. Total fals. El are un teren de 910 mp, pe care a edificat o casă nedeclarată la Primăria Focşani. În evidenţele noastre figurează în continuare vechea casă, existentă la momentul achiziţionării terenului, de 94 mp – 76 mp casa şi 18 mp anexe. Pe 910 mp a ridicat o casă parter + etaj + mansardă, cu o suprafaţă desfăşurată de 526 mp. Aşa scrie în autorizaţia de construire.(…) Nu ştim cât este în realitate. În realitate, el a obţinut în anul 2000 o autorizaţie de construcţie, semnată de socrul lui când era primar, pentru construcţie parter + etaj + mansardă de 526 mp suprafaţă desfăşurată”, a declarat primarul Cristi Misăilă. După ce a fost acuzat că nu și-a plătit impozitul la casă, Ion Ștefan a declarat că a greșit și va remedia această situație. Acesta a spus că a început construcția casei în anii 2000, dar nu a mai realizat recepția lucrărilor. A mai spus că va achita și sumele care vor rezulta din calculul retroactiv al impozitului pe locuință, “chiar dacă nimeni din primărie nu a constatat în cei 19 ani care s-au scurs până acum această neregulă”. Ion Ștefan a susținut că nu şi-a dorit o casă atât de mare, dar că a greşit constructorul amplasarea unei grinzi la mansardă. Integral:
Salvati Copiii: Rata mortalitatii infantile e de cinci ori mai mare in Tulcea decat in Bucuresti. Ce cauzeaza clivajul
Victor Costache despre tragedia din blocul de la Timișoara, unde o femeie și doi copii au murit în urma deratizării: Ministerul Sănătății a fost exclus din procedura de avizare a acestor firme Ministerul Sănătății a fost exclus din procedura de avizare a firmelor care efectuează dezinsecții și deratizări și care “folosesc substanțe foarte toxice, iar consecința a fost tragedia de la Timișoara”, a declarat miercuri ministrul Sănătății, Victor Costache. Pe 18 noiembrie, un bloc din Timișoara, cu peste 200 de apartamente, a fost evacuat după ce o femeie și doi copii au murit în urma deratizării făcute în clădire. El a adăugat că, în urma tragediei, s-a revenit cu un Ordin de ministru prin care Ministerul Sănătății și Direcțiile de Sănătate Publică sunt din nou incluse în acest proces. “Tragedia de la Timișoara a fost cauzată de excluderea Ministerului Sănătății din procesul decizional (de avizare a acestor firme – n.red.)”, a afirmat ministrul Sănătății. Oricine își poate face o firmă de dezinsecție și deratizare, autorizațiile fiind emise de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Autoritatea care verifică este Direcția de Sănătate Publică (DSP), însă verificările se fac doar dacă firma are autorizație de funcționare de la ANSVSA și practic se știe de existența ei, explica, pe 19 noiembrie, pentru HotNews.ro, Virgil Marginean, reprezentantul Asociației Române pentru Combaterea Vectorilor în Igiena Publică. Acesta mai spunea că legislația în vigoare are mai multe neclarități și lacune, iar acestea trebuie îndreptate. Pe 18 noiembrie, un bloc din Timișoara, cu peste 200 de apartamente, a fost evacuat după ce o femeie și doi copii au murit în urma deratizării făcute în bloc. Integral:
Numirea șefilor DNA, DIICOT și PG rămâne sub umbra politizării și în guvernul PNL Procedura de numire a procurorilor șefi ai marilor unități de parchet – DNA, DIICOT și Parchetul general – rămâne neschimbată în esență și în mandatul guvernului liberal, în ciuda insistențelor unor asociații de magistrați ca factorul politic să fie redus din ecuație, așa cum cer și instituțiile internaționale. Ministrul Cătălin Predoiu a extins componența comisiei de concurs, însă procurorii concurenți dau examen tot în fața ministrului și a oamenilor săi. Ministrul Justiției Cătălin Predoiu
Abrogarea recursului compensatoriu nu este suficientă. Haideți să vorbim serios despre creșterea pedepselor! …….Recursul compensatoriu reprezintă măsura maximă a ticăloșiei unui PSD corupt, capabil să scoată din pușcării asasini și violatori, doar pentru a-și scăpa proprii infractori. OUG 13, tentativele de amnistie și grațiere, dar mai ales acest recurs compensatoriu, au transmis în societatea românească a ultimilor trei ani un mesaj cumplit – acela că România este condusă de infractori, că legea penală a devenit legea penalilor, că cine face rău scapă ușor sau scapă pur și simplu, exemplul cel mai bun până pe 27 mai 2019 fiind chiar păpușarul PSD, al guvernului și al parlamentului României, Liviu Dragnea. Un astfel de semnal, transmis atât de puternic în societate, a produs deja mutații grave și pe termen lung. Golirea închisorilor nu este semnificativă în sine ci prin efectele pe care le-a produs – un val infracțional crâncen, în care s-au înscris de la achizițiile supralicitate pentru spitalele de copii (dezincriminarea parțială a abuzului în seriviciu, operată abusrd de CCR) și până la violarea efectivă a unor copii, cazul de săptămâna trecută de la Brăila, sau până la violarea, uciderea și arderea acestora, vezi înfiorătorul caz Caracal. Lumea nu înțelege imediat prezentul, mai ales atunci când acesta e crunt, dar toate aceste fenomene au legătură cu ce s-a întâmplat în ultimii trei ani în România. Dați-vă un pas în spate și încercați să vedeți tabloul de ansamblu, dincolo de știrile de zi cu zi! Și întârzierea anchetelor de corupție fac parte din tablou (vezi activitatea cvasi inexitentă a DNA) și condamnările penale moi au legătură cu el și corupția și ineficiența poliției… Toate acestea sunt simptomele unei societăți terorizate, cu o magistratură speriată și foarte dornică să fugă la pensie, dar și al unui segment infracțional care nu mai are jenă nici să facă șpăgi cu legea mutilată în mână, nici să rupă în bătaie polițiști ca la Vâlcea, nici să se împuște cu pistoalele în fața Palatului Parlamentului, a sediului Ministerului de Justiție și al SRI. Acesta este tabloul României după trei ani cu un PSD antisocial, după trei ani cu un Parlament antisocial și al unor guverne antisociale. ….În opinia mea societatea noastră ar avea nevoie în acest moment de un semnal mult mai puternic, pentru a opri valul infracțional. Iar dacă recursul compensatoriu a scăzut cu 20% executarea pedepselor celor condamnați, cred că o creștere a maximului de pedeapsă cu 20% pentru infracțiunile cu violență, și chiar cu 30% pentru cele de corupție, ar reuși chiar mai eficient să stopeze valul infracțional urnit de PSD. Cred că și judecătorii ar înțelege un astfel de mesaj și ar da sentințe mai dure, cred că și polițiștii și procurorii ar înțelege că trebuie să lucreze altfel și cred că și infractorii, fie ei politici sau de drept comun ar înțelege un astfel de mesaj. Integral:
Proiectul de lege care acordă profesorilor statutul de autoritate publică, la fel ca polițiștii, adoptat de Comisia Juridică / Vlad Alexandrescu: Se dorește pușcărie pentru elevi Comisiile juridică și de învățământ ale Senatului au adoptat, marți, propunerea legislativă a senatorului PSD Șerban Nicolae, ce prevede pedepse pentru agresarea personalului didactic. Totodată, în cadrul dezbaterilor, s-a stabilit un amendament ce prevede majorarea sancțiunilor cu o treime, potrivit Mediafax. Proiectul va fi trimis în plenul Senatului, for decizional. Comisiile juridică și de învățământ ale Senatului au adoptat, marți, propunerea legislativă a senatorului PSD Șerban Nicolae privind învestirea personalului didactic de predare, de conducere, de îndrumare şi de control cu exerciţiul autorităţii publice pe timpul şi în legatură cu îndeplinirea atribuţiilor de serviciu. A fost modificat un singur amendament, în cadrul dezbaterilor, amendamentul senatorului PSD Liviu Pop ce presupunea că „Amenințarea săvârșită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violențe, vătămarea corporală, loviturile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârșite împotriva unei persoane care ocupă funcție didactică, de conducere sau de îndrumare și control, aflată în exercitarea aestor atribuții, se sancționează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracțiune”. Acest amendament mai prevedea că și „săvârșirea unei infracțiuni împotriva unei persoane care ocupă funcție didactică, de conducere sau de îndrumare și control ori asupra bunurilor acesteia, în scop de intimidare sau de răzbunare, în legătură cu exercitarea atribuțiilor de serviciu, se sancționează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracțiune Cu aceeași pedeapsă se sancționează faptele precizate mai sus, dacă privesc un membru de familie al persoanei care ocupă o funcție didactică de conducere sau de îndrumare și control. Amendamentul a fost eliminat, revenindu-se la forma inițială, înaintea întocmirii raportului, pedeapsa majorându-se. Astfel, sintagmei „se sancționează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea sancțiune” se adaugă „ale cărei limite speciale se majorează cu o treime”. Senatorul USR Vlad Alexandrescu a afirmat că această pedeapsă este prea mare pentru elevi și că se dorește „pușcăria” pentru aceștia. Integral:
Cum va fi modificată OUG 114 pe partea de energie: Taxa de 2% va fi eliminată, iar prețurile reglementate vor fi eliminate total în 2020 Autoritățile române au agreat cu reprezentanții Comisiei Europene ca prețurile reglementate la energie electrică și gaze naturale să fie eliminate în 2020, potrivit informațiilor obținute de HotNews.ro.
Sechestru pe acțiunile Nuclearelectrica: Frații Micula au pus sechestru pe 27% din acțiunile deținute de Ministerul Economiei Frații Micula și societățile lor au reușit să pună sechestru definitiv asupra a 67 de milioane de acțiuni deținute de statul român la Nuclearelectrica, cu o valoare nominală de 10 lei/acțiune. Aceasta înseamnă că sechestrul a fost pus pe 27% din acțiunile deținute de Ministerul Economiei. Totul pornește de la o datorie de 395 milioane de euro a statului român către frații Micula. Aceștia au câștigat la Curtea de arbitraj internațional un proces cu statul român și trebuie să primească această sumă. Inițial, datoria era de 84,5 milioane de euro, restul până la 395 de milioane reprezentând dobânzi și penalități. În condițiile în care statul român nu a plătit datoria, frații Micula s-au îndreptat către companiile de stat. O altă victimă colaterală este Romtasa. Probabil vor urma și altele. Nuclearelectrica anunță că în data de 27.11.2019 a primit de la Societatea Civilă Profesională de Executori Judecătorești “Mazilu și Asociații” Procesul verbal de sechestru emis în data de 25.11.2019 în Dosarul de executare nr. 22/2014, creditori fiind Micula Ioan si societatile Multipack SRL și Starmill SRL, prin care s-a declarat sechestru definitiv asupra unui numar de 67.071.301 actiuni detinute de statul român. În data de 27.11.2019, Ministerul Finanțelor Publice a notificat Nuclearelectrica prin adresa nr. 323076 cu privire la faptul că, la acest moment, executarea care face obiectul dosarului este suspendata provizoriu prin încheierea de sedință din 26.11.2019 pronunțată de Judecatoria Sectorului 5 Bucuresti, in dosarul nr. 27749/302/2019, pana la solutionarea cererii de suspendare a executarii. Speța privește un șir de procese în care statul român a fost acționat în instanțe internaționale de către de cetăţenii suedezi Ioan şi Viorel Micula şi societăţile European Food S.A., Starmill S.R.L., Multipack S.R.L, în temeiul Acordului privind promovarea şi protejarea reciprocă a investiţiilor între Guvernul României şi Regatul Suediei. Procesul a fost deschis în anul 2005 la ICSID, Curtea de Arbitraj de pe lânga Banca Mondială, cea mai înaltă instanţă judecătorească pentru litigiile economice. Curtea de arbitraj internațional (ICSID) a decis în luna septembrie că statul român are de plătit 331 de milioane de dolari plus dobânzile suplimentare acumulate din noiembrie 2018 lui Ioan Micula și companiilor sale, într-o dispută legală care privește investițiile fraților Micula, cetățeni suedezi, în România. US District Court for the District of Columbia a hotărât pe 11 septembrie că deciziile Curții de Justiție Europene nu se pot aplica pentru cauze care au debutat înainte de aderarea României la Uniunea Europeană. Integral:
Ministrul Educatiei nu e ingrijorat de rezultatele PISA. Ciolos e cuprins de fiori, iar USR cere declansarea starii de urgenta in Invatamant Liderul grupului Renew Europe din Parlamentul European, Dacian Ciolos, a comentat rezultatele “dezamagitoare” obtinute de elevii romani la PISA 2018. Totodata, USR cere declansarea starii de urgenta in Educatie. Ciolos spune ca declaratia ministrului Educatiei, Monica Anisie, care a spus ca nu exista motive de ingrijorare din aceasta cauza, ii “da fiori”. “Rezultate dezamagitoare pentru elevii romani la Testele PISA din 2018: aproape 50% dintre ei nu sunt capabili sa isi foloseasca cunostintele invatate la scoala in viata de zi cu zi. (…) Comentand situatia, ministrul Educatiei, Monica Anisie, ne spune ca nu trebuie neaparat sa ne ingrijoram. Ca evaluarea de la Testele PISA nu pune accent pe ce stiu elevii, ci pe aplicarea cunostintelor in situatii concrete de viata. Seninatatea doamnei ministru ne da fiori. Sistemul de educatie din Romania nu e in stare sa formeze tineri capabili sa se descurce in situatii concrete de viata, dar ministrul Educatiei ne spune sa stam linistiti, pentru ca elevii stiu“, a scris liderul PLUS pe contul sau de Facebook. El subliniaza ca, de fapt, “este o tragedie”, pentru ca elevii din tara “invata dupa un curriculum care nu are legatura cu viata reala”. “Dincolo de resurse, de finantarea invatamantului, de baza materiala precara, de numarul de copii dintr-o clasa, rezultatele de la Testele PISA tin de modul in care profesorii reusesc sa-i faca pe elevi sa creada ca sunt capabili sa rezolve probleme din viata reala. Programa scolara din Romania este depasita, manualele arata, cele mai multe dintre ele, mai rau decat cele din perioada comunista. Copiii se plictisesc la ore pentru ca materiile le sunt predate ca acum 30 de ani. Ne facem ca nu stim toate acestea si vorbim despre reforme pe hartie, despre educatie subfinantata, despre profesori prost platiti. Da, avem toate aceste probleme, dar niciodata nu punem degetul pe rana. Nu ne ducem la originea dezastrului. Cauzele sunt multe, dar, inainte de toate, trebuie sa schimbam filosofia de functionare a sistemului. Trebuie sa intelegem ca, dincolo de experimentele pe care le face un ministru sau altul, de promisiunile neonorate ale unui partid sau ale altuia, important este ce produce sistemul romanesc de educatie“, a adaugat Ciolos. Fostul premier puncteaza ca nu se mai poate continua cu o astfel abordare in urma careia “tinerii ies din scoala incapabili sa-si asume proactiv un loc si un rost in societate”. Integral: 
Reformați Educația sau murim. Afară din învățământ cu oamenii Sistemului, mediocrii, atârnătorii și ONG-iștii afaceriști ……Monica Anisie, noul ministru al Educației, s-a remarcat rapid cu câteva decizii îngrijorătoare. Iar încrederea că ea poate rezolva problemele reale s-a zdruncinat total după declarația de azi: greu de întâlnit o gafă mai mare, o neadecvare mai profundă decât reacția sa la cald în fața dezastrului măsurat cu șublerul OECD. Anisie l-a luat consilier pe Bogdan Steriopol, fost jurnalist sportiv dat afară pentru că a sifonat informații din redacție (
Cum au ajuns padurile Romaniei un business de peste 2,5 miliarde de euro
Tudorel Toader scrie Comisiei de la Venetia, in conditiile in care ar putea fi revocat ca membru: Sustine ca a aparat Justitia Fostul ministru al Justitiei Tudorel Toader a transmis Comisiei de la Venetia, al carui membru inca este, o scrisoare in care sustine ca a aparat Justitia si s-a opus unor masuri dorite de social-democratii din ale caror guverne a facut parte. Scrisoarea lui Toader vine in conditiile in care exista solicitari catre premierul Ludovic Orban de a-l revoca pe acesta din functia de membru al Comisiei de la Venetia. In documentul trimis Comisiei si publicat pe pagina de
Modificările legislative dorite de PNL și USR, puse de PSD pe ordinea de zi a Camerei Deputaților de miercuri: Abrogarea recursului compensatoriu, eliminarea pensiilor speciale și a supraaccizei la combustibili Ordinea de zi a plenului Camerei Deputaților de miercuri a fost completată luni, la inițiativa PSD, cu o serie de proiecte legislative dorite de PNL și USR, precum abrogarea pensiilor speciale și a recursului compensatoriu, dar și eliminarea supraccizei la carburanți, au declarat surse din conducerea Camnerei pentru G4Media.ro. Potrivit acestora, decizia de introducere pe ordinea de zi a respectivelor proiecte a fost luată în cadrul comitetului liderilor grupurilor parlamentare, la inițiativa de liderul deputaților PSD, Alfred Simonis. Toate aceste inițiative se află în Camera Deputaților, care este forul decizional….. USR a depus în mai 2017 un proiect de lege pentru eliminarea pensiilor speciale, excepţie făcând cele destinate militarilor şi magistraţilor. Inițiativa a fost respinsă de Senat în martie anul trecut și în prezent se află în Camera Deputaților, care este forul decizional. „Proiectul de lege pe care l-am depus prevede eliminarea tuturor pensiilor speciale, mai puţin pentru două categorii, pentru care considerăm că excepţiile sunt justificabile: pentru militari – pentru că toate ţările NATO au această excepţie, dar şi acolo am prevăzut plafonarea pensiilor speciale la nivelul ultimului salariu în plată. (…) Şi, de asemenea, pentru magistraţi, unde Comisia de la Veneţia recomandă un tratament special şi am propus plafonarea pensiilor speciale la ultimul salariu, tocmai ca să nu mai avem situaţii de pensii speciale de 30 – 40.000 de lei”, a anunţat, la momentul depunerii proiectului, deputatul USR Claudiu Năsui. Conform parlamentarului USR, proiectul de lege prevede totodată posibilitatea contribuţiei nelimitate la Pilonul III de pensii. Integral:
Fost ministru al Justitiei: Solutia pentru SS, recursul compensatoriu si alegerea primarilor in doua tururi este asumarea raspunderii Guvernului Asumarea raspunderii guvernului pe un pachet de legi privind Sectia Speciala de investigare a magistratilor si recursul compensatoriu ar fi solutia cea mai buna, crede fostul ministru al Justitiei Raluca Pruna, in opinia careia “a pretinde ca repararea raului facut poate fi facuta in Parlament este fie naivitate politica, fie mai curand complicitate politica”, daca ne uitam la componenta actuala. Declaratiile au fost facute in contextul in care ministrul Justitiei, Catalin Predoiu (PNL), vrea
Procurorii cer pedepse de 15 ani inchisoare pentru cei doi pompieri din dosarul Colectiv DNA a solicitat luni, la Tribunalul Bucuresti, condamnarea pompierilor Antonina Radu si George Petrica Matei la pedepse de cate 15 ani inchisoare in dosarul Colectiv, acestia fiind acuzati ca au permis functionarea clubului, desi stiau ca localul nu detine aviz de securitate la incendiu. Reprezentantul DNA a solicitat ca cei doi pompieri sa fie condamnati pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave si uzurpare de calitati oficiale, urmand ca pedepsele sa fie orientate spre maximul prevazut de legea penala, care este de 15 ani. Potrivit DNA, in perioada septembrie 2014 – 30 octombrie 2015, cei doi ofiteri ISU, in timp ce se aflau in exercitarea atributiilor de serviciu, cu buna stiinta, nu si-au indeplinit obligatiile ce decurgeau din continutul prevederilor legale privind prevenirea si apararea impotriva incendiilor, desi au luat cunostinta si au constatat ca acel club din Bucuresti (care pana la data de 6 octombrie 2014 a functionat ca persoana juridica SC Music Hall SRL Bucuresti, iar dupa aceasta data ca persoana juridica SC Colectiv Club SRL Bucuresti) desfasura activitati specifice fara a detine aviz/autorizatie de securitate la incendiu. Procurorii au retinut ca cei doi au permis functionarea in continuare a societatii in conditiile constatate si nu au intreprins nicio masura pentru intrarea in legalitate din acest punct de vedere, fiind astfel cauzata vatamarea drepturilor si intereselor legitime ale unor persoane fizice prin permanenta punere in pericol a vietii, sanatatii, integritatii corporale a acestora si a angajatilor care s-au aflat in incinta clubului Colectiv in perioada septembrie 2014 – 30 octombrie 2015, dar si ale Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti-Ilfov. Integral:
Jumatate din sentintele de abuzuri sexuale impotriva minorilor sunt cu suspendare. Proiect: Autorii sa stea dupa gratii minim 4 ani Mai multi deputati si senatori au inaintat, in Parlament, o propunere legislativa pentru modificarea Codului Penal, privitor la cazurile de abuz impotriva minorilor. Initiativa prevede cresterea pedepselor, astfel incat sa nu mai poata fi pronuntate cu suspendare. Unul dintre initiatori, deputatul USR, Lucian Viziteu, arata ca in prezent, legea romana este mult prea blanda cu aceste persoane care dovedesc un comportament deviant si care prin actiunile lor distrug vietile a mii de persoane. “In primul rand, o prevedere la care tin foarte mult este aceea ca cei care au abuzat sexual minori sa nu mai poata fi condamnati cu suspendare, ci sa primeasca cel putin 4 ani cu executare, daca au abuzat sexual o persoana mai tanara de 16 ani“, explica Viziteu, intr-un comunicat de presa remis Ziare.com. Citeste si:
Putem sa oprim masacrul ursilor de pe sosele? Solutii sunt, trebuie doar ca Guvernul sa le aplice In ultima perioada, la fiecare cateva zile, cate un urs a fost lovit de masina, pe soselele din Romania. In cele mai multe cazuri, pentru animale, oricat de mari si de puternice ar fi, impactul cu o masina este fatal. Iar pentru soferi, un astfel de accident inseamna – daca nu rani si pagube – macar o sperietura cumplita, pe care n-o vor uita niciodata! Din fericire, solutii pentru a pune capat acestui sir de accidente exista. Numai sa vrea Guvernul sa le aplice mai repede! Inca de la jumatatea lunii noiembrie, presa a relatat ca in judetul Hunedoara, pe Drumul National 13A,
TreisfeR(t)omânia
Raluca Turcan: Ne vom angaja răspunderea pentru abrogarea recursului compensatoriu, dacă nu va fi realizată în Parlament ….“Guvernul PNL are mandat în favoarea celor cinstiţi, nu a infractorilor! Ne punem mandatul la bătaie ca să apărăm oamenii cinstiţi puşi în pericol de fosta guvernare prin recursul compensatoriu. Abrogarea recursului compensatoriu este atât de importantă pentru noi, încât ne vom angaja răspunderea dacă nu va fi realizată prin modificarea legii de către Parlament”, a declarat duminică, pentru Agerpres, Raluca Turcan, care participă la Sibiu la manifestările prilejuite de Ziua Naţională a României Potrivit sursei citate, “PSD a scos pe porţile puşcăriilor aproape 20.000 de infractori periculoşi care ameninţă viaţa oamenilor”. “Sub pretextul unor condiţii improprii de detenţie, PSD a scos pe porţile puşcăriilor aproape 20.000 de infractori periculoşi care ameninţă viaţa oamenilor. Problema posibilelor amenzi din partea CEDO va fi rezolvată prin alte mijloace, cum ar fi brăţări electronice, personal de probaţiune sau chiar construcţia unui nou penitenciar. În niciun caz eliberarea infractorilor înainte de termen nu este o soluţie”, a arătat vicepremierul Raluca Turcan. Vicepremierul Raluca Turcan declară că Guvernul va include ” la angajarea răspunderii şi prorogarea termenului de pensionare anticipată pentru magistraţi”. “Rămânem fermi în respectarea angajamentului de guvernare şi vom include la angajarea răspunderii şi prorogarea termenului de pensionare anticipată pentru magistraţi. În acest fel, evităm blocarea justiţiei şi rejudecarea a mii de procese. Integral:
Ziua Națională a României 
Tel Drum, aflata in insolventa, a primit un contract de aproape 1 milion de euro de la o comuna teleormaneana cu 1.600 de locuitori Societatea Tel Drum, aflata in insolventa si judecata pentru fraude europene, a castigat, la inceputul acestei luni un contract de 4,5 milioane de lei, aproximativ 1 milion de euro, de la comuna Beciu (Teleorman), care avea la recensamantul din 2011 un numar de 1.641 de locuitori. Contractul vizeaza proiectarea si constructia unui drum in lungime de de 4,2 kilometri, potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP). Este vorba de modernizarea unor drumuri de interes local in comuna Beciu. Contractul a fost dat prin procedura simplificata. Durata de realizare a contractului este de 13 luni, din care: – Durata de realizare a serviciilor: 1 luna de la semnarea contractului. – Durata de realizare a lucrarilor: 12 luni de la emiterea “Ordinului de incepere a lucrarilor”. Perioada de garantie a lucrarilor este de 36 de luni. Detalii despre acest contract,
Expert al Bancii Mondiale: Ce s-a schimbat in Romania dupa Colectiv. Peste 2.500 de scoli au risc seismic Incendiul de la Colectiv a imbunatatit multe lucruri in activitatea autoritatilor cu privire la gestionarea dezastrelor, iar presiunea publica a avut un rol determinant, a declarat Alanna Simpson, senior expert in managementul dezastrelor din cadrul Bancii Mondiale. Ea a participat la conferinta Understanding Risk Europe, organizata la Bucuresti de Banca Mondiala si Departamentul pentru Situatii de Urgenta la finele acestei saptamani, cu scopul de a creste gradul de constiinta al oamenilor si al autoritatilor cu privire la prevenirea si gestionarea dezastrelor. “Romania este considerata o tara de mare risc in ceea ce priveste dezastrele naturale. Au fost aici, de-a lungul timpului, inundatii serioase, alunecari de terenuri, mai recent si furtuni puternice care au afectat Romania si cutremure devastatoare, precum cel din 1977. Din pacate, Romania are unul dintre cele mai ridicate riscuri de inundatii din Europa, iar Bucuresti este printre orasele cu cel mai ridicat risc de cutremure in Europa. Deci este un loc foarte bun sa organizam o conferinta despre cum intelegem riscul si cum il manageriem”, a precizat Alanna Simpson. Cum intelege Romania acest risc? “Sa fiu sincera, cred ca este foarte greu pentru orice tara sa constientizeze ce inseamna riscul. Daca nu ai trecut printr-o situatie de acest gen, e greu sa-ti imaginezi masura in care poate afecta totul. Oamenii care au trecut prin cutremurul din 1977 sunt batrani acum, iar generatia tanara nu stie cu adevarat ce inseamna sa le fie afectate vietile de un eveniment atat de grav. Asa ca este o provocare. Deci noi dorim sa spunem oamenilor povestea despre ce se intampla intr-un dezastru, ce inseamna sa fii afectat de o inundatie, adica ai fost alertat, ai fost evacuat, ai pierderi devastatoare, trauma care ii afecteaza pe oameni, relatiile sociale, in special in zone cu multi oameni in varsta, cu dizabilitati sau foarte tineri”….Banca Mondiala a colaborat cu Guvernul Romaniei in ultimii doi ani pentru imbunatatirea acestor aspecte si exista un proiect de modernizare a 35 de cladiri ale pompierilor. Aceasta in conditiile in care datele Bancii Mondiale arata ca multe dintre cladirile institutiilor care ar trebui sa dea ajutor de urgenta in caz de dezastre au bulina rosie, deci sunt chiar ele vulnerabile. Integral:
Fotografia zilei: “La coada pentru ratia de Adevar” Cateva sute de persoane au stat, vineri dimineata, la o coada cu totul speciala, simbolica am putea spune, formata la Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru “ratia de Adevar”. Chiar daca au trecut 30 de ani de la caderea comunismului, epoca in care se statea la coada pentru ratiile zilnice alimentare acordate prin bunavointa PCR, inca mai vedem, din cand in cand, romani stand la cozi de mari dimensiuni, fie la ofertele din magazine, fie cu ocazia unor evenimente religioase, fie la ghiseele administratiilor locale. Insa ceea ce am vazut astazi are o semnificatie cu totul deosebita, unica. Fotografia zilei a fost facuta la instanta suprema unde cateva sute de persoane dintre cele aproape 5.000 citate in Dosarul Revolutiei s-au prezentat cu speranta ca, in sfarsit, incepe sa li se faca dreptate, lor si celor dragi care au avut de suferit in timpul evenimentelor din decembrie 1989. Jurnalistii care se ocupa de domeniul Justitiei au relatat pe larg de la acest termen al procesului. “Din multime se aude o voce: La coada pentru ratia de adevar!“, a scris pe Facebook Ionela Arcanu, de la Realitatea TV. In dosarul 13-15 iunie, care este tot in aceasta cladire, 2 ani a durat judecarea, dar judecatorul a luat hotararea de a anula toate probele si a retrimite dosarul la Parchet pentru refacerea rechizitoriului, iar de 8 luni, dl judecator Constantin Epure nu catadicseste sa dea motivarea! (…) Eu sper ca acest dosar sa nu stea si el trei ani la Inalta Curte“, a declarat Teodor Maries, presedintele Asociatiei 21 Decembrie, suprins in imagini de unul dintre participantii la Revolutie – Paul Cozighian, de la cotidianul francez Le Figaro. Integral:
Doua asociatii de magistrati fac un apel public la Iohannis, Orban si Predoiu sa vina cu o solutie imediata in cazul Sectiei Speciale Doua asociatii de magistrati le cer lui Klaus Iohannis, Ludovic Orban si lui Catalin Predoiu sa gaseasca solutii imediate pentru modificari legislative in cazul Legilor Justitiei, prin care sa fie aplicate toate recomandarile institutiilor internationale relevante: Comisia de la Venetia, Comisia Europeana, Parlamentul European, GRECO, Consiliul Consultativ al Judecatorilor Europeni si Consiliul Consultativ al Procurorilor Europeni.”Romania a traversat in ultimii ani o perioada de regres, in care atacurile la adresa magistraturii si a fundamentelor statului de drept au avut un caracter continuu, desfasurandu-se sub toate formele imaginabile si inimaginabile”, se arata in apelul public formulat de Asociatia “Forumul Judecatorilor din Romania” si Asociatia “Initiativa pentru Justitie”. Potrivit sursei citate, este inadmisibil ca magistratii romani sa-si recupereze independenta doar prin deschiderea a zeci de litigii la Curtea de Justitie a Uniunii Europene (cereri de decizie preliminara) sau la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, iar autoritatile statului roman, alese prin vot universal, sa asiste pasiv la degradarea cerintelor statului de drept.”A fost infiintata o sectie speciala de parchet, care sa ancheteze exclusiv magistrati, lasandu-se impresia ca judecatorii si procurorii erau cu totii infractorii principali ai Romaniei, ni s-au impus bariere in libertatea de exprimare, sefi ai marilor parchete au fost indepartati din functii de factorul politic, normele pentru raspunderea materiala s-au modificat intr-un mod care a socat intreaga lume civilizata, iar meritocratia in magistratura a disparut“, se arata in apelul celor doua asociatii. Apelul celor doua asociati de magistrati,
Adunarile generale ale magistratilor continua votarea vineri: 120 de instante si parchete cer desfiintarea SS 120 de parchete si instante din tara, in care in ultimele zile s-au intrunit Adunarile Generale ale magistratilor, s-au pronuntat pentru desfiintarea Sectiei de investigare a infractiunilor din Justitie (SIIJ), cunoscuta ca Sectia Speciala, au precizat surse judiciare pentru Ziare.com. Aici intra si procurorii din marile parchete, DNA, DIICOT si din Parchetul General. Printre instantele si parchetele unde magistratii au votat in aceasta dimineata desfiintarea Sectiei Speciale sunt: Tribunalul Timis, Tribunalul Constanta (majoritate covarsitoare – doar 1 vot pentru mentinerea SS), Tribunalul Dolj, Tribunalul Ialomita, Tribunalul Olt, Tribunalul Specializat Mures, Parchetul Tribunalului Gorj si Parchetul Curtii de Apel Dolj. Potrivit surselor citate, vineri sunt organizate adunari generale in mai multe instante si parchete. Curtea de Apel Oradea este singura instanta din tara care a votat in majoritate, in adunarea generala, mentinerea Sectiei Speciale, explica surse judiciare citate de Ziare.com. Au fost insa cazuri in care presedintii de instante nu au vrut sa organizeze adunarile generale, dar magistratii insista pentru a se vota temele lansate de Catalin Predoiu. Integral:
Adina Florea pune sub acuzare doi fosti procurori de la DNA Oradea si o judecatoare din Tribunalul Bihor Procuroarea Adina Florea de la Sectia de investigare a infractiunilor din justitie (SIIJ), cunsocuta ca Sectia Speciala (SS), a inceput urmarirea penala impotriva a trei magistrati de la Oradea: fosta sefa a Sectiei Penale si fost vicepresedinte al Tribunalului Bihor, Crina Muntean, fostul sef al DNA Oradea, Ciprian Man si fostul procuror DNA Cristian Ardelean, potrivit unor surse judiciare.Crina Muntean este in prezent judecator la Sectia Penala a Tribunalului Bihor, iar cei doi procurori activeaza la Parchetul Tribunalului Bihor. Sursele citate au explicat pentru Ziare.com ca cei doi procurori sunt cercetati pentru santaj si abuz in serviciu, iar judecatoarea pentru instigare la marturie mincinoasa si favorizarea faptuitorului. Cei trei magistrati sunt citati saptamana viitoare la sediul SS din Bucuresti pentru a le fi aduse la cunostinta acuzatiile, explica sursele citate. Interceptarie din DNA Fostii procurori DNA au instrumentat in anii trecuti mai multe dosare de coruptie a unor judecatori din Oradea, iar acum acestia i-au reclamat la SS pentru pretinse abuzuri. La inceputul anului, un avocat a publicat mai multe inregistrari in care mai multi procurori DNA de la Oradea discutau despre judecatori. “Daca incepi urmarirea fata de astea doua judecatoare, ii trimite Adi in judecata pe aia trei, o sa mai intre frica…”, a spus procurorul Ciprian Man, potrivit inregistrarilor facute in ianuarie 2018 la DNA Oradea. La randul sau, Cristian Ardelean ar fi spus: “Se mai linistesc, da! Suta la suta” si “Mai, si daca nu se linistesc, macar daca tot o fac sa le dam motive sa aiba boala, nu asa ca ei considera…” Cercetati si de Inspectia judiciara Cei doi procurori sunt cercetati disciplinar de Inspectia Judiciara, dupa scandalul inregistrarilor de la DNA Oradea. Ei sunt acuzati ca au adus “atingere onoarei sau probitatii profesionale ori prestigiului justitiei”, dupa ce au facut afirmatii la adresa unor judecatori. Integral:
DOCUMENT Iohannis a decorat-o pe Daniela Vișoianu, controversata consilieră de la Ministerul Educației. Ea are contracte în derulare cu ministerul și Cumpănașu. Legăturile cu băieții deștepți din energie Președintele Klaus Iohannis i-a acordat vineri Danielei Vișoianu ordinul Național pentru Merit în grad de Cavaler, în cadrul unei ceremonii oficiale organizate la Cotroceni. Distincția i-a fost decernată la 4 zile după ce Vișoianu a anunțat că a făcut alegerea “modestă” de a accepta să fie consilierul ministrului Educației Monica Anisie, și după ce Edupedu.ro a dezvăluit în exclusivitate că Ministerul Educației derulează în prezent un proiect pe fonduri europene cu una dintre asociațiile conduse de Vișoianu și cu un ONG condus de Cumpănașu, precum și legăturile sale cu băieții deștepți din energie. În cadrul evenimentului de astăzi de la Cotroceni, președintele a decorat mai multe personalități din domeniile educație și medicină, cu prilejul zilei de 1 Decembrie, printre care rectorii Sorin Cîmpeanu, Remus Pricopie, Marilen Pirtea, Mircea Dumitru. “Marcăm, astfel, în fața națiunii, reperele identității noastre”, a declarat Iohannis…..Daniela Vișoianu a condus numeroase dintre evenimentele celui mai important proiect prezidențial asumat de Klaus Iohannis: ‘România educată‘, a lansat acum un an raportul prezidențial, iar acum o lună a deschis evenimentul de lansare a programului candidatului Klaus Iohannis la alegerile prezidențiale, eveniment organizat de PNL. DOCUMENT Contractul pe fonduri europene încheiat acum 1 an cu Ministerul Educației de Asociația condusă de consiliera de acum a ministrului Anisie Daniela Vișoianu este vicepreședintele Asociației C4C Communication for Community, potrivit declarației sale de interese. Asociația C4C Communication for Community, în care soțul său are rol de expert, a încheiat anul trecut un contract cu Ministerul Educației și ONG-ul lui Cumpănașu, pentru implementarea proiectului pe fonduri europene “Noi perspective în educație“, potrivit documentelor obținute în exclusivitate de Edupedu.ro. Integral: 
VIDEO Cum va funcționa mecanismul prin care fondurile europene vor fi condiționate de respectarea statului de drept? Dacian Cioloș: Renew Europe a susținut conectarea bugetului UE cu aceste măsuri/ Va fi dificil pentru guvernul Orban să negocieze la Bruxelles un deficit mai mare de 3% Liderul grupului Renew Europe din Parlamentul European, Dacian Cioloș, a declarat într-un interviu pentru G4Media.ro, că una dintre condițiile pentru susținerea comisiei von der Leyen, votată miercuri în Parlamentul European, a fost implementarea mecanismului de condiționare a fondurilor europene de respectarea statului de drept. Cioloș a explicat că mecanismul se va aplica tuturor statelor membre UE pe baza unui raport anual. Liderul Renew Europe a mai declarat că va fi dificil pentru guvernul Orban să negocieze cu Comisia Europeană, pe baza actualului cadru legal, un deficit mai mare de 3%, dar că se pot obține ajustări pentru o anumită perioadă dacă va prezenta un program credibil de investiții pe termen lung…. Au fost mai multe discuții în aceste ultime luni cu Ursula von der Leyen în care noi am vrut să ne asigurăm că principalele priorități pe care le avem în grupul nostru se traduc în măsuri pe care le include în programul său de lucru. Sunt chestiunile legate de statul de drept, acest mecanism care să asigure menținerea statului de drept în toate statele membre din UE, pe care Comisia l-a promis și este deja pe masa discuțiilor. Va exista un fel de MCV care se va aplica pentru toate statele membre. În fiecare an va exista un raport asupra măsurilor pe care le iau toate statele membre pentru lupta împotriva corupției și pentru funcționarea statului de drept. Deci va fi un raport anual, și acolo unde există derapaje nu mai stăm doar la activarea sau nu a articolului 7, care e foarte greu de aplicat, ci va exista și legătura aceasta cu fondurile europene, ca să descurajeze guvernele să derapeze. Renew Europe a susținut conectarea bugetului cu aceste măsuri. Atunci când justiția nu funcționează nu ai nici siguranța că banii europeni sunt cheltuiți corect și că este urmărită corect de justiție. Noi am vrut să avem acest mecanism în primul rând, această idee cu legarea de fondurile europene exista deja și aici există o susținere majoritară. Ceea ce noi am cerut în plus, Alianța USR Plus mai ales și cu alți colegi din Est, a fost ca, atunci când acest mecanism se aplică prin eventuala blocare a fondurilor UE, să nu fie afectați beneficiarii finali direcți. Adică statul și guvernul este cel care trebuie să ia anumite măsuri ca să pună justiția din nou pe roate. Pe perioada cât nu se întâmplă lucrul acesta și sunt blocate fondurile europene, să existe un mecansim prin care să nu fie blocate toate proiectele și în sectorul privat. Reep: Vedeți fezabilă posibilitate ca România sa-și negocieze cu Comisia un deficit bugetar mai mare, de 4% sau 5%? Eu cred că va fi foarte greu în condițiile cadrului legislativ european actual. Un element important pentru orice discuție ar merge guvernul la Bruxelles să negocieze este un program de investiții prin care să arate că are o viziune și o perspectivă pe termen lung de a stimula antreprenoriatul, crearea de locuri de muncă și de a investi în infrastructură. Cred că în astfel de condiții mai poți negocia ajustări pentru o anumită perioadă. Cred că important e ca România să arate că va rezolva problema deficitului stimulând economia care produce și creează locuri de muncă. Integral:
Cristian Băcanu, secretar de stat la Justiție: E nevoie de înființarea parchetelor financiare / Poate ar fi util să discutăm despre o declarație de avere pe care fiecare cetățean să o înregistreze Cristian Băcanu, secretar de stat în Ministerul Justiției, a declarat, miercuri, la o dezbatere, că la nivelul ministerului se consideră că o soluție în privința combaterii evaziunii fiscale este înființarea parchetelor financiare, pentru că în acest moment dosarele fiscale ajung la procurori care nu sunt specializați. Băcanu a mai spus că, în opinia sa, ar fi util să există o discuție la nivelul societății despre o declarație de avere pe care fiecare cetățean să o înregistreze. Băcanu a spus că lupta împotriva evaziunii fiscale este ineficientă.„Avem un mod de control al contribuabililor care nu este tocmai eficient. Vine din când în când Antifrauda sau vine controlul fiscal de fond pe la vreo societate și decide ce decide, uneori ne mai spune că trebuie să dea și câte o amendă. Știm cu toții lucrul ăsta. N-am găsit nimic, dar trebuie să dăm și amendă. Alteori, se întâmplă ca, atunci când sunt identificate niște probleme într-un lanț de tranzacții, să ajungă la parchete o sesizare cu 40-50 de volume, vizând companii de la Oradea până la Iași, de la Suceava până la Constanța, de la București până la Arad și tot așa. Chiar acum vreo două luni, în calitate de avocat ajunsesem la Parchetul General și mă uitam pe un astfel de dosar. Domnii de la Antifraudă găsiseră acolo, în dosarul respectiv, niște companii care făceau evaziune fiscală, dar pe undeva bunurile respective erau înstrăinate către niște antreprenori de bună credință, care la rândul lor prelucrau marfa respectivă și o dădeau mai departe până la un consumator final, care de multe ori era chiar statul. Și s-au trezit cei de la Parchet cu o sesizare vizând toți cei care participaseră în respectivul lanț de tranzacții comerciale, de bună credință, de rea credință. Ideea este că dacă facem lucrurile de o asemenea manieră, blocăm sistemul de Justiție”, a explicat el. Secretarul de stat a precizat că sistemul de justiție în acest moment are un deficit de procurori, un deficit de judecători, are probleme și cu grefierii și mai are și o problemă uneori în legătură cu modul în care interacționează procurorul cu ofițerul de poliție judiciară. „Și ne trezim cu 40 de volume într-un dosar din care 2-3 volume sunt relevante”, a adăugat Băcanu…..Să verificăm de pildă cum anumiți cetățeni au niște averi absolut impresionante, în condițiile în care nu avut niciodată venituri impozabile. Sunt n exemple. Avem tot felul de artiști iluștri, care merg cu tot felul de mașini, care de care mai scumpe, trăiesc în vile de lux, dar care nu plătesc taxe la bugetul de stat, nu plătesc impozite. Aici avem o problemă, pentru că statul român din păcate nu este eficient în controlarea acestor averi”, a precizat secretarul de stat. Cristian Băcanu a menționat că, pe de altă parte, bazele de date de la impozite și taxe locale nu sunt conectate cu baza de date a ANAF. Integral:
Procurorii DIICOT ii raspund lui Predoiu: Vor desfiintarea SS, dar si sa se pensioneze dupa 20 de ani de activitate Procurorii DIICOT s-au intrunit, joi, in cadrul Adunarii Generale, pentru a raspunde celor patru intrebari adresate de ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, magistratilor din intreaga tara. Amintim ca Predoiu a solicitat, miercuri, magistratilor din Romania un punct de vedere legat de patru teme majore privind justitia din Romania: pensionarea anticipata a magistratilor, trecerea la completuri de apel formate din 3 judecatori, noul ciclu temporal de scolarizare la INM si daca se impune desfiintarea Sectiei de investigare a infractiunilor din justitie (SIIJ), cunoscuta ca Sectia Speciala. Astfel, Adunarea Generala a procurorilor DIICOT s-a intrunit astazi, exercitandu-si dreptul la vot 212 procurori din cei 264, conform unui
SURSE Procurorii Parchetului general se înghesuie și ei la pensionarea după doar 20 de ani de activitate, beneficiu introdus de PSD în legile Justiţiei / Pensia specială a unui magistrat ar urma să fie peste 15.000 de lei Procurorii Parchetului general au votat joi în majoritate, în adunarea generală, pentru menţinerea modificării legislative operate de PSD la legile Justiţiei privind pensionarea după doar 20 de ani de activitate, au declarat pentru G4Media.ro surse judiciare…. Pensionarea după doar 20 de ani de activitate este atractivă pentru procurori. Pe legea nouă, care ar urma să intre în vigoare la începutul anului viitor, un magistrat ar putea să iasă la pensie la 20 de ani vechime în profesie, fără să aibă vârsta de pensionare de 60 de ani. Pe legea în vigoare, magistratul poate să iasă la pensie abia la 25 de ani vechime în profesie, tot fără să aibă vârsta de pensionare de 60 de ani. De asemenea, pe legea nouă, pensia specială se calculează la 80 la sută din salariul brut, plus sporurile din ultima lună de activitate. Pe legea în vigoare, pensia e 80 la sută din media veniturilor brute realizate în ultimele 12 luni de activitate înainte de data pensionării, fără sporuri. Or, la începutul anului trecut, ca urmare a revoluţiei fiscale a PSD, salariul brut a crescut foarte mult. De exemplu, au explicat sursele G4Media.ro, un procuror DIICOT – cu un salariu net de 15.000 de lei – are un salariu brut de peste 20.000 de lei şi ar putea ieşi cu o pensie de 18.000 de lei, fără să mai punem la socoteală şi eventualele sporuri din ultima lună. Potrivit surselor G4Media.ro, din cei 255 de procurori ai DIICOT, mai bine de jumătate, în jur de 130 au acum peste 20 de ani vechime sau vor împlini în acest an. Integral:
Predoiu: Guvernul nu își poate asuma o desființare peste noapte a Secției Speciale. Discuțiile vor începe anul viitor în Parlament / Nu sunt deloc mulțumit de activitatea acestei instituții – UPDATE Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a declarat joi că Guvernul nu poate desființa „peste noapte” Secția de investigare a infracțiunilor din justiție, discuțiile pe această temă urmând să înceapă anul viitor în Parlament. “Guvernul nu își poate asuma o desființare peste noapte a Secției Speciale, e nevoie de o dezbatere mai largă în sistemul judiciar și de consens politic. După părerea mea este nevoie de o dezbatere în cadrul sistemului judiciar și apoi dacă este posibil de un consens politic în parlament, repet, dacă este posibil. (…) Discuțiile asupra secției speciale vor începe anul viitor în parlament. Nu există în acest an premisele pentru a interveni legislativ asupra acestei instituții”, a spus Predoiu. Ministrul Justiției a precizat că nu e „deloc mulțumit de activitatea acestei instituții și de aceea o vom aborda anul care vine cu prioritate”. “Nu sunt deloc mulțmit de activitatea SIIJ și o vom aborda cu prioritate anul viitor. (…) Vreau să iau pulsul sistemului judiciar. Am dreptul și obligatia sa stiu ce se întâmplă în sistemul judiciar”, a declarat Predoiu, referindu-se la faprul că a cerut opinia instanțelor și parchetelor din țară, întrebându-le dacă această secție ar trebui desființată. El a spus că nu a interacționat cu reprezentanții Secției, “pentru moment”, pentru că nu vrea să creeze o presiune. “Nu vreau să cer nici măcar o statistică de la SIIJ în acest moment pentru că nu vreau să creez presiuni. Statistici sunt și la CSM și pot cere și prin CSM. Am citit și eu un raport de țară și am văzut și eu ce au făcut pana azi. Au deschis dosar unui oficial care avea imunitate, ceea ce mi se pare spectaculos”. Ministrul Justiției a precizat că a „invitat” CSM să amâne votul în privința Adinei Florea la șefia SIIJ, iar dacă se va ajunge la acest lucru, totuși, votul său va fi împotrivă. Integral:
Exclusiv
Sfiosul guvern Orban. De ce se ferește PNL de soluțiile rapide pentru marile probleme din Justiție E nevoie de o presiune politică uriașă ca să determini un politician altfel sobru, precum Cătălin Predoiu, să acționeze caraghios, contrazicând flagrant azi ce spunea acum 3 luni. Guvernul Orban refuză categoric să adopte OUG pentru abrogarea sau modificarea din temelii a recursului compensatoriu chiar dacă, urmare a legii promovate de PSD, 507 români au fost uciși, violați sau tâlhăriți de infractori periculoși eliberați mai devreme din penitenciar, potrivit
USR îi cere ministrului Justiţiei să nu organizeze concursurile la conducerea parchetelor fără modificarea legii USR îi cere ministrului Justiţiei, Cătălin Predoiu, să nu organizeze concursurile pentru noii procurori şefi de la Parchetul General, DNA şi DIICOT fără modificarea legii şi consideră că acesta „a pasat” Parlamentului responsabilitatea de a abroga Legea recursului compensatoriu sau de a desfiinţa Secţia Specială. Într-un comunicat transmis joi Agerpres, Uniunea Salvaţi România precizează că ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, amână abrogarea legii recursului compensatoriu şi desfiinţarea Secţiei Speciale şi, în schimb, declanşează concursurile de numire a noilor procurori şefi, fără să modifice legea în acord cu recomandările europene.USR consideră că abrogarea Legii recursului compensatoriu este „o urgenţă”, peste 20.000 de deţinuţi au fost deja eliberaţi din închisori înainte de ispăşirea pedepsei şi „în timp ce PNL tergiversează o decizie, alţi şi alţi criminali şi violatori ies de după gratii în baza acestei legi”, precizează sursa citată. „Atunci când CEDO a condamnat România din cauza condiţiilor precare de viaţă din penitenciare, recomandările primite au vizat modernizarea şi extinderea sistemului penitenciar, nu eliberarea deţinuţilor pentru remedierea problemei spaţiului insuficient”, se arată în comunicat. „Suntem dezamăgiţi de primele decizii anunţate de ministrul Cătălin Predoiu, Guvernul PNL nu foloseşte toate instrumentele le are la dispoziţie pentru a rezolva problemele create de PSD în domeniul Justiţiei. Ministrul a pasat Parlamentului responsabilitatea de a abroga legea recursului compensatoriu sau de a desfiinţa Secţia Specială, dar ştim bine că majoritatea actuală nu este stabilă şi nu îţi permite să faci reforme reale”, a declarat vicepreşedintele USR Stelian Ion, conform sursei citate. USR subliniază că primul punct din Acordul semnat cu PNL pentru susţinerea Guvernului Orban menţionează angajamentul Cabinetului de a implementa recomandările din cadrul MCV şi punerea în acord legile justiţiei cu avizele Comisiei de la Veneţia şi recomandările GRECO. În acest context, Uniunea Salvaţi România îi cere ministrului Justiţiei să ia în considerare apelul magistraţilor din urmă cu două săptămâni şi să nu organizeze concursurile pentru noii procurori şefi de la Parchetul General, DNA şi DIICOT fără modificarea legii. Integral:
VIDEO
Raport devastator privind starea de sanatate in
Primăria Sectorului 5 dă 4 milioane lei pentru Catedrala Mântuirii Neamului Primăria Sectorului 5, condusă de primarul PSD Daniel Florea,
Ionuț Dumitru către fostul său profesor, Florin Georgescu: Discuția cotă unică sau impozit progresiv trebuie făcută cu calculele pe masă. Întrebați politicienii dacă vor să plătească impozite pe averile acumulate Stârnit de primul viceguvernator al BNR, Florin Georgescu, pe tema introducerii mecanismului progresiv de impunere, economistul șef al Raiffeisen Bank, Ionuț Dumitru -care i-a și fost student lui Georgescu- i-a răspuns acestuia că discuțiile despre o posibilă trecere la impozitul progresiv trebuie făcută cu calculele pe masă, dar că e foarte posibil ca politicienii să nu-și dorească așa ceva. Georgescu, cunoscut și consecvent economist de stânga, susține trecerea la impozitul progresiv care fusese de altfel inclus în programul de guvernare al PSD. Primul vice-guvernator i-a reamintit lui Ionuț Dumitru că în urmă cu mulți ani, acesta ar fi lăudat indirect mecanismul impunerii progresive și l-a întrebat într-o conferință organizată vineri dacă se dezice de ceea ce spunea în urmă cu circa 10 ani. ”Dvs spuneați că mecanismul stabilizatorilor automați funcționează cu atât mai bine cu cât sistemul de impozitare e mai progresiv. Atenție, nu dacă e progresiv, ci cu cât e mai progresiv. Vă deziceți de ceea ce spuneați atunci?”, l-a întrebat Georgescu. ”Ceea ce am spus atunci reprezintă legități economice. Când ajungem în dilema ”cotă unică sau impozitare progresivă”, toată lumea ideologizează foarte mult. Și dacă ne uităm la ”culoarea” deciziilor din ultimii ani, nu cred că reușim să identificăm o culoare foarte clară. Pe partea de cheltuieli toată lumea vrea să fie de stânga iar pe partea de venituri toți vor să fie de dreapta, chiar și partidele de stânga. Cele două viziuni nu merg împreună. Discuția cotă unică sau impozit progresiv trebuie făcută cu calculele pe masă”, a răspuns Dumitru.
Stelian Ion, dupa ce desfiintarea SS a trecut de deputati:
Inalta Curte sesizeaza CCR cu privire la functionarea SS, in dosarul procurorilor Onea si Negulescu Inalta Curte de Casatie si Justitie a sesizat miercuri Curtea Constitutionala cu o exceptie de neconstitutionalitate care se refera la modul de organizare si functionare a Sectiei de investigare a infractiunilor din Justitie (SIIJ), ridicata in dosarul in care sunt judecati fostul sef al DNA Ploiesti Lucian Onea si fostul procuror Mircea Negulescu. Un judecator de la Instanta suprema a admis o cerere depusa de Lucian Onea si a dispus sesizarea CCR cu o exceptie privind neconstitutionalitatea unor dispozitii ale art. 88 din Legea nr. 304/2004. Aceste articole se refera la modul de functionare si organizare a SIIJ. “Admite cererea formulata de inculpatul Onea Lucian Gabriel si sesizeaza Curtea Constitutionala cu exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 88 ind. 1 alin. (4), art. 88 ind. 3 alin. (1), (2) lit. a) si b), art. 88 ind. 4 si art. 88 ind. 5 alin. (1), (2), (7), (8), (11), (11 ind. 1) din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciara”, se arata in decizia instantei. Pe de alta parte, instanta a respins o cerere a lui Onea prin care acesta contesta o decizie a CSM din februarie 2019, care se refera la admiterea la SIIJ a procurorilor Adina Florea si Mihaiela Iorga Moraru. In iulie 2019,
Prima mare curte de apel din tara care voteaza pentru desfiintarea Sectiei Special Adunarea generala a judecatorilor de la Curtea de Apel Pitesti a votat astazi in unanimitate pentru desfiintarea Sectiei Speciale, au declarat pentru Ziare.com surse judiciare. Potrivit surselor citate, a existat o singura abtinere. Curtea de Apel Pitesti este prima instanta importanta care voteaza in acest caz. In Romania sunt 15 curti de apel, iar in circumscriptia lor functioneaza tribunale si tribunale specializate. In circumscriptia Curtii de Apel Pitesti functioneaza instantele din Arges si Valcea. Magistratii au discutat miercuri cele patru teme majore pentru Justitie, cu care au fost consultati de ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, printre care pensionarea anticipata a magistratilor sau soarta Sectiei Speciale. Este vorba de o consultare a corpului magistratilor cu privire la modificarile facute de coalitia PSD – ALDE la Legile Justitiei. Integral:
CCR amana decizia privind alegerea lui Melescanu in fruntea Senatului, dar si conflictul CSM – Birchall Curtea Constitutionala a amanat, miercuri, pentru data de 11 decembrie, pronuntarea in dosarele care vizeaza alegerea lui Teodor Melescanu la conducerea Senatului, dar si conflictul dintre conducerea CSM si fostul ministru al Justitiei Ana Birchall. “In ziua de 27 noiembrie 2019, Plenul Curtii Constitutionale a amanat pentru data de 11 decembrie 2019 pronuntarile cu privire la urmatoarele cauze: 1. Cererea formulata de presedintele Consiliului Superior al Magistraturii de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala intre ministrul justitiei, respectiv Ministerul Justitiei, pe de o parte, si Consiliul Superior al Magistraturii, pe de alta parte; 2. Sesizarea de neconstitutionalitate a dispozitiilor Hotararii Senatului nr.36/ 2019 pentru alegerea presedintelui Senatului, sesizare formulata de 33 de senatori”, a transmis, miercuri, Curtea Constitutionala, printr-un comunicat de presa. Sesizarea de neconstitutionalitate a dispozitiilor hotararii pentru alegerea presedintelui Senatului, formulata de 33 de senatori, a fost luata prima data in discutie in sedinta din 16 octombrie, cand
Pădurarii vor avea arme letale. Noile reglementări privind personalul silvic, votate de Parlament Legea privind statutul personalului silvic care le dă dreptul pădurarilor de a purta arme letale a fost adoptată, de Camera Deputaților, decizională în acest caz. În prezent pădurarii au doar armament neletal în dotare, conform unor modificări efectuate în trecut de către Guvern. Astfel “în exercitarea atribuţiilor de serviciu, personalul silvic cu atribuţii de paza fondului forestier naţional, a fondului cinegetic naţional, a fondului piscicol şi a ariilor naturale protejate are statut special, este dotat cu armament de serviciu letal sau neletal, după caz, şi poate face uz de armă, în condiţiile reglementărilor privind regimul armelor şi muniţiilor”. De menționat este că în prezent pădurarii au armament neletal în dotare, conform unor modificări efectuate în trecut de către Guvern…..Proiectul de lege urmează să fie supus votului plenului Camerei Deputaţilor care este și forul decizional în acest caz. Integral: 



