Buna dimineata intr-o zi de sambata, 1 februarie! Bucuresti: sâmbătă, vremea va deveni deosebit de caldă pentru această perioadă. „Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 16 grade, iar cea minimă va fi de 3…5 grade”, precizează meteorologii. Referitor la ziua de duminică, vremea se va menține deosebit de caldă pentru această perioadă. Cerul va fi variabil, iar vântul va fi în general moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 17 grade, iar cea minimă va fi de 5…6 grade. La nivel național, sâmbătă, valorile termice vor fi în creștere, astfel încât vremea va deveni deosebit de caldă pentru această perioadă. În cursul zilei, cerul va fi variabil și doar izolat vor fi ploi slabe, dar spre seară și noaptea înnorările se vor accentua în regiunile intracarpatice, unde va ploua pe arii relativ extinse. La munte, cu precădere în nordul Carpaților Orientali, precipitațiile vor fi mixte, favorizând depuneri de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare în toate zonele montane, în special pe creste, dar la cote mai reduse și în sud-vestul țării. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 7 și 17 grade, iar cele minime se vor situa între -2 și 8 grade. Dimineața și mai ales noaptea, în zonele joase vor fi condiții de ceață. Duminică, vremea se va menține deosebit de caldă pentru această perioadă, în țară. „Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 9 și 17 grade, iar cele minime între 1 și 9 grade. În vestul, nordul și centrul țării, cerul va fi mai mult noros și va ploua cu precădere în cursul nopții, când pe arii restrânse cantitățile de apă vor depăși 15 l/mp. În sudul și sud-estul teritoriului, ziua, cerul va fi variabil, iar în a doua parte a intervalului vor fi înnorări, însă doar izolat va ploua slab.
Romania va colabora strans cu experti americani pentru recuperarea prejudiciilor rezultate din infractiuni O intalnire de lucru intre experti si reprezntanti ai Departamentului de Justitie al SUA a avut loc joi, anunta Ministerul Justitiei, printre subiectele discutate fiind si colaborarea bilaterala in privinta recuperarii prejudiciilor rezultate din infractiuni. La intalnire au participat expertii Agentiei Nationale de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI), Scott KERIN – reprezentant al Programului International dedicat Proprietatii Intelectuale si Criminalitatii Informatice (ICHIP) si Jessica H. KIM – Consilier Juridic Regional pentru Europa de Est, se precizeaza intr-un comunicat de presa. Intalnirile la nivel de experti au fost agreate, la sfarsitul anului 2019, in cadrul intrevederii avute de ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, si ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Bucuresti, Adrian Zuckerman. “In cadrul intalnirii, au fost discutate aspecte privind cooperarea bilaterala in domeniul recuperarii produselor infractiunii. Mentionam faptul ca atat Statele Unite ale Americii, cat si Romania fac parte din Grupul de coordonare al retelei CARIN (Reteaua Inter-agentii de Recuperare a Creantelor Camden), tara noastra detinand Presedintia retelei pe parcursul anului trecut. Totodata, au fost agreate actiuni de cooperare comune, inclusiv prin transferul de expertiza si bune practici in domeniu. Integral: http://www.ziare.com
Atac dur la pensiile magistraților. CCR nu se poate pronunța în această chestiune Opinia a fost formulată de Valerius Ciucă, care este profesor universitar la Facultatea de Drept din Iași, și judecător al Tribunalului Uniunii Europene, în perioada 2007-2010. Potrivit profesorului Ciucă, pensiile magistraților ar trebui să se calculeze în funcție de principiul contributivității, și nu trebuie gândite într-un regim special. “O mare eroare… Judecătorii, cumpene ale justiției, sunt primii chemați la ponderarea acțiunilor publice. Când, în spațiul public, li se discută statutul, ei trebuie să asculte și să mediteze. A fi judecător este o onoare (honorar gratuit). Nu-i o „funcție”. Este o misiune socială, nu o „meserie”. Tronul judecății este un „altar”, nu un „loc de muncă. Desigur, toate societățile și, mai ales, cele europene, foarte atașate de valoarea echității, a justiției binecuvântate, le recunosc judecătorilor un statut special. Acest statut nu contrazice principiile generale ale dreptului european. In privința pensiilor, principiul contributivității nu este ignorat. Dimpotrivă. Salariul judecătorului fiind in mod natural mare, contribuția sa la fondul de pensii va fi mare. Pe cale de consecință, pensia va fi o consecință, nu o favoare…”, scrie fostul judecător european. În chestiunea litigiului pensiilor speciale, care a fost dus de Înalta Curte de Casație și Justiție, la Curtea Constituțională a României, care ar trebui să se pronunțe pe constituționalitatea legii votate de Parlamentul României, prin care au fost eliminate pensiile speciale, profesorul Valerius Ciucă susține că judecătorii constituționali nu pot să se pronunțe pe acest subiect. ”CCR stie că nemo judex in propria causa (nimeni nu trebuie să fie judecător în propria cauză – n.n.)… Nu are abilitatea a se pronunțța aici. Probabil, justiția europeană va avea un ultim cuvânt aici. De dorit este, însa, ca înțelepciunea locală sa triumfe. Românii nu acceptă privilegii și scheme de exploatare a „slabiciunilor legii”. Ca atare, judecătorii ar trebui sa fie primii susținători ai unui sistem non-privilegiant (Privilegia odiosa sum, nu-i așa?)…”, a explicat Valerius Ciucă, de ce judecătorii de la CCR nu pot judeca această cauză, și asta pentru că ei sunt se află printre beneficiarii acestor pensii speciale. Profesorul de drept are și două post scriptum-uri la postarea sau de pe facevook. Primul spune se referă la statulul profesiei de judecător. ”Respectarea principiului contributivității ar înlătura situații aberante precum cele recenzate recent: asimilarea unor categorii profesionale judecătorilor; migrația profesională spontană (cazul avocatei ce-a devenit judecător cu o lună înainte de pensionare este cel mai legendat); pensionarea la vârste „juvenile”; exercitarea profesiei de avocat sau de consilier juridic in calitate de „magistrat” pensionar; susținerea de acțiuni publice ca „avocat” sau „politician” in fața colegilor „judecători ” (fapt extrem de grav de corupție morală inadmisibilă, indexată de dreptul european… etc.)”. Integral: https://evz.ro
Curtea de Conturi dezvaluie nereguli financiare la CSM. Consiliul ataca raportul in instanta Curtea de Conturi a identificat in controlul realizat la CSM probleme privind organizarea si conducerea evidentelor contabile, efectuarea eronata a unor cheltuieli pentru organizarea de concursuri si examene, precum si deficiente referitoare la gestionarea resurselor umane. Detaliile apar in raportul Curtii de Conturi pe anul 2018, atunci cand CSM era condus de judecatorul Simona Marcu. Documentul poate fi accesat pe site-ul Curtii de Conturi, iar capitolul privind situatia de la CSM este la paginile 165-166. Potrivit documentului, pentru unii salariati CSM au fost stabilite, prin acte administrative emise de ordonatorul principal de credite al CSM, indemnizatii de incadrare mai mari, prin utilizarea unor valori de referinta sectoriale mai mari decat cele aflate in plata in perioada respectiva. In consecinta, pentru acei salariati a fost stabilita o datorie in suma de 3,474 milioane de lei, din care au fost efectuate plati in cuantum de 1,541 milioane de lei. La finele anului 2018, suma datorata de institutie salariatilor a fost de 1,932 milioane de lei, dar aceasta nu a fost inregistrata ca atare in conturile contabile si raportata in situatiile financiare. Inspectorii Curtii de Conturi au dezvaluit ca o parte din suma – 880.800 de lei – a fost reflectata in contul contabil “Provizioane” si raportata in bilant la “Datorii necurente”, desi nu facea parte din categoria sumelor recunoscute ca provizioane. Totodata, a fost inregistrata eronat in acelasi cont si actualizarea cu indicele de inflatie in suma de 62.600 de lei, iar suma de 1,051 milioane de lei a fost inregistrata in contul contabil extrabilantier “Alte valori in afara bilantului”, nefiind astfel raportata in situatiile financiare incheiate pentru anul 2018. Plata membrilor comisiilor de concursuri O alta neregula asupra careia inspectorii Curtii de Conturi au atras atentia este plata membrilor comisiilor de concursuri. “Consiliul a efectuat plati din bugetul de stat pentru plata cu ora, in suma de 413.500 de lei, membrilor comisiilor de concurs corespunzatoare concursurilor sau examenelor, altele decat cele de admitere, in conditiile in care acestea se puteau suporta din venituri proprii. Mai mult, s-a constatat ca plata orelor prestate de comisia de admitere nu a fost suportata integral din venituri proprii, ci si din bugetul de stat, prin acordarea de ore libere platite, contrar prevederilor din HG nr. 183/2005 privind infiintarea pe langa Consiliul Superior al Magistraturii a unei activitati finantate integral din venituri proprii,” se arata in document. Curtea de Conturi mai arata ca CSM a decontat nelegal cheltuieli in suma de 5.800 de lei, reprezentand diurna, cazarea si transportul unor persoane din afara institutiei, membri ai comisiilor de concurs pentru admiterea la Institutul National al Magistraturii si pentru admiterea in magistratura in perioada iulie-octombrie 2018…..”S-a constatat ca posturile de personal asimilat magistratilor au implicat costuri mai mari cu resursa umana decat cele de functionar public/personal contractual, determinate de indemnizatia de incadrare si de sporurile specifice mai mari, precum si de alte drepturi prevazute de lege (gratuitatea asistentei medicale si a medicamentelor, asigurarea unei locuinte de serviciu, sau in lipsa acesteia, decontarea pana la valoarea de 600 de euro a chiriei, in lipsa unei proprietati sau a domiciliului in Bucuresti, asigurarea gratuitatii a trei calatorii anuale in tara). Integral: http://www.ziare.com
Detalii nestiute din spatele OUG 13: Scutea dezvaluie ca Haineala a propus pragul de 200.000 de lei, care il scapa pe Dragnea Gabriela Scutea, propunerea ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, pentru functia de procuror general al Romaniei, dezvaluie intr-un interviu cum a fost redactata celebra OUG 13/2017, care au fost negocierile din Ministerul Justitiei condus in acea perioada de Florin Iordache si cine a introdus termenul de zece zile pentru intrarea in vigoare, ceea ce a facut posibila, pana la urma, invalidarea actului normativ. Gabriela Scutea a fost secretar de stat in Ministerul Justitiei, in perioada in care a fost promovata si adoptata OUG 13. Ea a fost numita de fostul ministru al Justitiei din Cabinetul Ciolos, Raluca Pruna, incepand cu data de 1 februarie 2016, pentru un termen de un an. Din aceasta pozitie, Scutea coordona Directia elaborare Acte Normative. Despre termenul de 10 zile Procurorul sustine intr-un interviu acordat justnews.ro ca termenul de zece zile pentru intrarea in vigoare a OUG 13/2017 a fost propus de Alina Barbu, specialist in drept penal de la Directia Elaborare Acte Normative din cadrul ministerului. Aceasta ar fi propus initial 20 de zile, insa Florin Iordache ar fi cerut intrarea OUG in vigoare mai repede, astfel ca au ramas 10 zile in actul final. Decizia s-a luat dupa o discutie in trei: Scutea, Barbu si Iordache. “Da, doamna Barbu a zis: Domnule ministru, opinia noastra, la nivel tehnic, este, in mod clar, ca trebuie sa fie 20 de zile si i-a prezentat ministrului niste argumente. Nu mai stiu daca in acel moment domnul ministru nu a zis ceva de genul: Bine, bine, dar sa se grabeasca. Eu i-am explicat ca nu putem, ca termenele sunt pe lege, ca trebuie sa te raportezi la Cod, ca trebuia sa fie un termen. Iar ministrul a spus: 10 zile sunt de ajuns? Am mai ajuns la un moment dat la o discutie intre doi decidenti, in care am zis: Nu se poate fara termen. Asta a fost tot ce are legatura cu paternitatea termenului de 10 zile.” Intrebata daca a semnat avize pentru OUG 13/2017, Scutea a declarat: “Am semnat hartii in care prezentam inoportunitatea demersului, cu multe argumente.”….Potrivit acesteia, pragul de 200.000 de lei ar fi fost propus de procurorul Oana Schmidt Haineala, care acum candideaza pentru functia de adjunct DIICOT. Haineala fusese numita secretar de stat la MJ, dupa ce anterior ocupase functia de consilier in MJ. Schmidt-Haineala a fost revocata de la MJ in 2017, in contextul scandalului OUG 13, la cererea procurorului general Augustin Lazar. Integral: http://www.ziare.com
Inalta Curte revoca controlul judiciar pus in cazul fostilor procurori de la DNA Ploiesti, Onea si Negulescu Inalta Curte a revocat, vineri, masura controlului judiciar pus in cazul fostilor procurori de la DNA Ploiesti, Lucian Onea si Mircea Negulescu, trimisi in judecata de Sectia de Investigare a Infractiunilor din Justitie (SIIJ), denumita Sectia Speciala, pentru comiterea mai multor infractiuni. Decizia poate fi contestata de procurori. Lucian Onea si Mircea Negulescu aveau instituit controlul judiciar din 25 septembrie 2019. Decizia de revocare a fost luata de magistratul Ana Hermina Iancu, cea care judeca dosarul celor doi. Ghita cere 1 milion de lei Potrivit acuzatiilor SIIJ, procurorul Lucian Onea a fost trimis in judecata pentru participatie improprie la inducerea in eroare a organelor judiciare, represiune nedreapta, cercetare abuziva, instigare in forma continuata la comiterea, fara vinovatie, sub forma participatiei improprii a infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata. Fostul procuror Mircea Negulescu este trimis in judecata pentru de participatie improprie la inducerea in eroare a organelor judiciare, complicitate la represiune nedreapta, instigare in forma continuata la comiterea fara vinovatie sub forma participatiei improprii a infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata. Este vorba de un dosar in care fostul deputat PSD Sebastian Ghita are calitatea de parte vatamata si solicita 1 milion de lei, reprezentand “despagubiri materiale pentru repararea prejudiciului nepatrimonial produs si imputabil celor doi inculpati”. Integral: http://www.ziare.com
Sansele motiunii si ale alegerilor in doua tururi …..Probabilitatea ca legea sa treaca de CCR e minima. Miercuri, CCR a admis sesizarile pe doua angajari de raspundere ale Guvernului, inclusiv pe motiv ca exista pe aceleasi subiecte proiecte de lege in faza avansata in Palament. Exista cel putin un proiect pentru revenirea la doua tururi, aflat la Camera Deputatilor, decizionala, care nu a fost retras inainte de angajare pentru a evita pericolul. E drept ca CCR este decredibilizata pe buna dreptate, dar mai stiu ca deciziile de miercuri au fost luate in unanimitate si le consider binevenite. Exista multe decizii CCR anterioare (de exemplu 1655/2010, 383/2011, 799/2011) care stabilesc conditiile in care o angajare de raspundere este corecta. Daca ele nu ar exista, practica angajarii ar putea deveni la fel de abuziva precum aceea a OUG-urilor. Daca un guvern are majoritate ca sa fie investit si sa ramana in functie, iar legea ajunge la CCR doar daca nu exista motiune sau majoritate pentru motiune, de ce nu o foloseste pentru proiectele aflate in faza avansata in Parlament? Si este o intrebare de principiu, general valabila, depersonalizata, asa cum trebuie sa judece in mod normal CCR si, din pacate, a facut-o atat de rar. Exista si chestiuni de neconstitutionalitate intrinseca. In mai 2012, cu 6 luni inainte de alegerile parlamentare din 2012, Guvernul Ponta a incercat sa schimbe sistemul uninominal cu redistribuire intr-un sistem uninominal pur. Daca reusea, nu am fi avut in toamna aceea 588 de parlamentari (dublul numarului stabilit prin referendumul din 2009), dar nici PDL nu cred ca lua decat vreo 3 mandate. Prin Decizia 682/2012, CCR a respins legea aratand ca “modificarea Legii nr. 35/2008 – in esenta acesteia, cata vreme modificarea priveste tipul de scrutin reglementat de actuala legislatie – intervine cu aproximativ 6 luni inaintea alegerilor, ceea ce, astfel cum sustin si autorii sesizarii in motivarea acesteia, incalca principiile statuate de Curtea Constitutionala in aplicarea art. 1 alin. (5) din Constitutie, interpretat in concordanta cu dispozitiile Conventiei pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale si cu jurisprudenta Curtii Europene a Drepturilor Omului, cu raportare si la Codul bunelor practici in materie electorala adoptat de Comisia de la Venetia (…) Sunt astfel incalcate dispozitiile constitutionale cuprinse in art. 1 alin. (3) si (5), precum si ale art. 2”. Mai mult decat atat, Guvernul Orban a introdus in legea pe care si-a angajat raspunderea si o prevedere potrivit careia, daca nu ai viza de flotant cu minimum 60 zile inainte de scrutin, nu mai poti vota. Pana acum, puteai sa iei viza de flotant si cu o zi inainte. Nu discut fondul reglementarii. Poate fi o metoda de combatere a traseismului, dar in egala masura si o ignorare a migratiei interne absolut semnificativa. Este insa evident ca prevederea este restrictiva, adica exact ceea ce Comisia de la Venetia nu permite sa se intample cu mai putin de un an inainte de alegeri. Deci respingerea la CCR este greu de evitat. Eu nu cred ca PNL doreste foarte tare alegeri in doua tururi. Pentru ca primarii sai vor tot un tur, pentru ca primarii racolati vor tot un tur. Dar sigur ca exercitiul era necesar pentru ca electoratul sa vada ca au incercat. As fi crezut ca PNL da o sansa reala angajarii daca: proiectul din Camera era retras, daca aceasta era prima angajare de raspundere pentru a evita intrarea in fereastra de 6 luni. Adica Guvernul isi angajeaza raspunderea mai intai pentru concursul de admitere in INM din toamna si abia apoi pe alegerile in doua tururi din mai-iunie? Si daca nu ar fi existat prevederea restrictiva in evident dezacord cu recomandarile Comisiei de la Venetia si care nu raspunde unui fenomen real, potrivit Expert Forum. Integral: http://www.ziare.com
VIDEO Ministrul Economiei: Vom scoate din strategia energetică hidrocentrala cu Bulgaria și Tarnița-Lăpuștești/ Sunt proiecte care creează probleme Virgil Popescu, ministrul economiei, energiei și mediului de afaceri, a spus, într-un interviu acordat HotNews.ro, că în această primăvară vor fi sigur clarificate strategia energetică și planul național de investiții în energie și schimbări climatice (PNIESC), cele două documente urmând să fie corelate. Din strategie energetică vor fi eliminate proiectele vechi de zeci de ani, rostogolite de fiecare guvernare: Hidrocentrala cu Acumulare prin Pompaj de la Tarnița-Lăpuștești sau Complexul Hidrotehnic Turnu-Măgurele-Nicopole. Ministrul spune că acestea nu vor primi niciodată avize de mediu și blochează strategia energetică. În ceea ce privește Complexul Hidrotehnic Turnu-Măgurele-Nicopole, ministrul spune că Bulgaria nu ar acorda niciodată acordul de mediu. “Și atunci blocăm întreaga strategie”, a precizat ministrul. Hidrocentrala cu Acumulare prin Pompaj de la Tarnița-Lăpuștești ar fi prea mare (1000 MW) și nu se justifică economic. Însă este luată în calcul posibilitatea construirii unor hidrocentrale de acest tip mai mici, de 250 MW sau 300 MW. “Sunt proiecte care creează probleme nu numai României, ci și țărilor vecine. Ca să faci o hidrocentrală prin pompaj de 1.000 de MW, un mamut, nu se mai justifică din punct de vedere economic. Practic, s-ar fi justificat pe o echilibrare regională, dacă ar fi folosit eventual și Ungariei, poate și Serbiei. În momentul când în Ungaria se construiește o centrală nucleară, ei nu mai au nevoie de această echilibrare din partea noastră (…) Nu avem justificare economică pentru Tarnița. Și atunci pentru ce să o ținem așa cu 1000 MW ca și proiect?“, a spus ministrul. Integral: https://economie.hotnews.ro
Finanțele vor să împrumute 5 miliarde lei, în februarie. Scadențele ajung până în 2034 Ministerul Finanțelor Publice (MFP) intenționează să împrumute, în februarie, de pe piața internă, 5,01 miliarde lei prin obligațiuni de stat de tip benchmark și certificate de trezorerie cu discont, conform prospectului . Prima licitație va avea loc luni, fiind în valoare de 700 milioane lei (obligațiuni de tip benchmark), cu scadența în 2031……Conform programului indicativ de emisiuni de titluri de stat aferent anului 2020, necesarul brut de finanțare la nivel guvernamental este de cca 86,9 miliarde lei, determinat de nivelul previzionat al deficitului bugetar, de 3,6% din PIB (cca 40,6 miliarde lei), precum și de volumul datoriei de refinanțat în anul 2020, în sumă de cca 46,3 miliarde lei. „Ținând cont de obiectivul limitării riscului valutar cât și de cel al dezvoltării pieței titlurilor de stat, deficitul bugetar urmează să fie finanțat în proporție de cca 55% de pe piața internă și respectiv 45% de pe piața externă”, se arată în document. Pe piața internă, Ministerul Finanțelor Publice are în vedere emiterea unui volum de titluri de stat în sumă de cca 55 – 57 miliarde lei, cu o structură a maturităților majoritar pe termen mediu și lung, utilizând următoarele instrumente: Integral: https://economie.hotnews.ro
România, statul cu cel mai înalt risc de sărăcie din UE și în 2018 România a făcut progrese în reducerea riscului de sărăcie la persoanele care au un loc de muncă, dar cu toate acestea a rămas şi în anul 2018 statul UE cu cel mai înalt risc de sărăcie pentru persoanele ocupate (15,3%), în condiţiile în care media în Uniunea Europeană este de 9,5%, arată datele publicate vineri de Eurostat. România este urmată de state precum Luxemburg (unde în 2018 riscul de sărăcie pentru persoanele ocupate era de 13,5%), Spania (12,9%), Italia (12,2%) şi Marea Britanie (11,3%). La polul opus, cel mai mic risc de sărăcie în rândul persoanelor ocupate se regăsea în Finlanda (3,1%), Cehia (3,4%), Irlanda (4,9%), Belgia şi Croaţia (ambele cu 5,2%)…..Repartiţia pe sexe arată că bărbaţii ocupaţi au un risc mai mare de sărăcie decât femeile ocupate, 9,9% respectiv 9,1% în UE, în timp ce în România riscul a fost în 2018 mult mai mare, 17,9% în cazul bărbaţilor respectiv 11,4% în cazul femeilor, potrivit Eurostat. Integral: https://www.digi24.ro
La presiunea publica, Guvernul reia, in ultimul moment, procedura pentru inscrierea Rosia Montana in Patrimoniul UNESCO Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, a anuntat, vineri, ca Guvernul reia procedura pentru inscrierea sitului Rosia Montana in Patrimoniul mondial UNESCO. “In urma analizei si consultarilor, am luat decizia sa reluam procedura pentru inscrierea sitului Rosia Montana in Patrimoniul mondial UNESCO. Notificarea va fi depusa astazi, astazi incadrandu-ne in termenul necesar pentru ca dosarul sa poata fi discutat in sedinta din aceasta vara a Comitetului Patrimoniului Mondial care va avea loc in China. Am decis sa nu aman acest demers, chiar daca termenul final este 1 februarie si nu pentru ca este o proprietate asumata a programului de guvernare PNL, ci mai ales prin faptul ca datoria Ministerului Culturii este sa apere interesele patromoniului cultural national”, a spus Gheorghiu. Ministrul a tinut sa sublinieze ca decizia a fost luata printr-o stransa comunicare si consultare cu premierul Ludovic Orban. “Pentru a fi corecti pana la capat, reluarea acestei proceduri nu rezolva problema de la Rosia Montana. Asa cum am mai afirmat si imi sustin declaratiile, interventia efectiva a statului roman prin Institutul National al Patrimoniului la Rosia Montana si reluarea procedurii includerii in patrimoniul UNESCO reprezinta doua demersuri paralele. Trebuie sa se inteleaga clar aceste lucruri. Ca trebuie vazut si ce nu s-a facut pana acum la nivel de Minister al Culturii, la nivel de Guvern. Lucruri care nu aveau niciun fel de legatura si care puteau fi efectuate pana acum…. Trebuie sa fim constienti de faptul ca astazi situl este protejat de legislatia romaneasca. Ca atare, prin inscrierea in lista UNESCO nu se modifica regimul juridic de protectie deja instituit. Cred ca m-am facut clar si pe alte aspecte”, a punctat el. Astfel, Institutul National al Patrimoniului va lansa proiectele de restaurare pentru monumentele istorice de la Rosia Montana, prin Programul National de Restaurare. Integral: http://www.ziare.com
Criza morală din Universitatea românească Până la urmă nu faptul că dl. prof.univ. dr. Mircea Beuran, aflat în mijlocul unui scandal profesional de mari proporții, a decis să candideze pentru un loc în Senatul Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București este de natură să contrarieze. De la respectivul individ nu ne mai puteam aștepta la nimic bun încă din anul 2003, atunci când a plagiat fără rușine niște ghiduri profesionale elementare. Adică le-a tradus, el sau alții, din limba franceză, le-a prezentat drept activitate științifică proprie, iar, mai apoi, și pe baza lor a încercat să dobândească în chip fraudulos titlul de profesor universitar. Nu i-a reușit din prima, a recidivat și, cu sprijinul nemijlocit al unor colegi de breaslă care i-au dat referatele necesare, cu complicitatea Senatului de atunci al UMF, cu sprijinul atât de compromisului CNATDCU, unii spun că și cu cel al PSD sau al unor lideri ai acestuia cărora le-a fost și le este medic de casă, și-a realizat scopul. În nici un caz, nu mă așteptam de la domnul Beuran să fi citit în 1990 și nici acum, în zilele acestea când s-au împlinit 30 de ani de la publicare, celebrul Apel către lichele al d-lui Gabriel Liiceanu. Cu atât mai puțin să dea urmare îndemnurilor din respectivul text. Candidatura lui la Senat e în specificul personajului. Ceea ce șochează cu adevărat e că dl. prof.univ.dr. Mircea Beuran, care până la limpezirea afacerii Floreasca era de bun simț să facă un pas în spate, a fost votat de colegi și s-a ales fără probleme în respectivul Senat. Aceasta însemnând că în jurul doctorului asupra căruia planează grave acuzații au făcut zid nu doar Colegiul medicilor, ci și o consistentă parte a corpului profesoral al UMF din București. Caracatița universitară medicală despre care a scris cândva, cu zeci de ani în urmă, o excelentă piesă dramaturgul D. R. Popescu (Mai suna-vei dulce corn?) a rămas intactă, a dobândit în timp forme maladiv-baroce pe care în zadar a încercat să le disloce în 2016 ministrul de atunci al Sănătății, dl. Vlad Voiculescu. Din păcate, întâmplarea de la Universitatea bucureșteană nu este defel una singulară. Numai în ultimele două –trei luni, perioadă în care corpul universitar este chemat să își aleagă conducătorii pentru viitorii patru ani, s-au consumat o suită de fapte grave care arată cât de virusat este învățământul superior din România. Amintesc aici numai modul fraudulos în care, conform revistei 22, s-au petrecut alegerile de pe urma căreia plagiatoarea dovedită Ramona Lilă, cea care l-a făcut Doctor Honoris Causa pe fostul pușcăriaș Adrian Năstase, cu complicitatea doamnei Ecaterina Andronescu, pe atunci ministru al Educației, a dobândit un nou mandat de rector la o universitate din Arad. Mai amintesc matrapazlâcurile prin care unii rectori în funcție vor să mai stea patru ani în posturi. Sau falsul în urma căruia se plănuia înălbirea plagiatorului Florin Iordache, fals dat în vileag de dl. acad. prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei, care, dezgustat, și-a dat demisia de onoare din fruntea mai sus numitului CNATDCU. Nu am aflat dacă s-a pornit vreo anchetă în acest sens. Nu mai vorbesc despre marea de plagiate și despre obstacolele inventate de factorul politic în vederea prelungirii, recte amânării sine die, a operațiunii de retragere a titlului de doctor în științe obținut prin furt. De ce o astfel de retragere poate fi hotărâtă doar de o instanță juridică, ce competențe profesionale au judecătorii încât să supervizeze un verdict de plagiat dat de specialiști în domeniu? Integral: http://www.contributors.ro
Comarnic-Brașov, amânată din nou după ce s-au descoperit munți pe traseul autostrăzii Construcția autostrăzii Comarnic-Brașov ar putea fi amânată pe termen nedefinit după ce muncitorii care lucrau în zonă au descoperit o serie de munți de mari dimensiuni, care fac extrem de dificilă lucrarea. Aparent, formațiunile geologice sunt protejate de lege și nu putem accesa finanțare de la Uniunea Europeană. „Vorbim de un tronson de aproape 60 de kilometri plin de munți extrem de vechi, cel mai probabil se află aici de mii de ani. Dacă vrem să trecem pe aici va trebui să mutăm o parte din acești munți în alte zone ale țării, unde să crească în continuare în condiții optime”, a declarat Vlad Stoenescu, director în CNAIR. Autoritățile analizează acum diverse variante pentru mutarea munților sau găurirea lor pentru a face loc pentru autostradă. Integral: https://www.timesnewroman.ro
CCR discuta abia pe 18 martie eliminarea pensiilor speciale. Pana atunci, e haos in instante Curtea Constitutionala a stabilit pe 18 martie data in care va discuta sesizarile Inaltei Curti si ale Avocatului Poporului referitoare la Legea privind abrogarea unor prevederi referitoare la pensiile de serviciu si indemnizatiile pentru limita de varsta, precum si pentru reglementarea unor masuri in domeniul pensiilor ocupationale. Este vorba despre un termen foarte mare, de aproape 6 saptamani, in contextul in care adunarile generale ale judecatorilor de la mai multe instante, inclusiv de la curti de apel sau tribunale din tara, si-au suspendat activitatea si solutioneaza doar cauzele urgente. Acestea sunt:- In materie civila: ordonanta presedintiala, masuri asiguratorii, suspendare provizorie executare, rapiri internationale de copii, plasamente, adoptii, custodii publice, declarare ca indezirabili – In materie penala: cauzele in care sunt inculpati sub imperiul masurilor preventive, cauze de competenta judecatorului de drepturi si libertati. Pe de alta parte, sindicatele personalului auxiliar din Justitie s-au asociat protestelor initiate de magistrati. Astfel, programul cu publicul si activitatea grefierilor din mai multe instante si parchete a fost redusa. Sesizarea CCR Inalta Curte a decis, miercuri seara, sa sesizeze CCR in legatura cu legea de eliminare a pensiilor speciale, precizand ca sesizarea vizeaza “actul normativ in intregime”. Integral:
Kelemen Hunor: “Ce a facut Parlamentul cu pensiile speciale este praf in ochi, a anulat doar 12%”. Ce solutii propune Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri seara, la Sfantu Gheorghe, ca legea privind abrogarea pensiilor speciale este “praf in ochi”, deoarece a anulat doar 12% dintre acestea si este convins ca legea va fi retrimisa Parlamentului de catre Curtea Constitutionala.”Din pacate, ceea ce a facut ieri Parlamentul este praf in ochi. Nu rezolva absolut deloc nimic. Din toate pensiile asa numite speciale a anulat 12%,
Cinci nereguli
Neregulile privind gestionarea sângelui contaminat și a deșeurilor medicale de la Spitalul Universitar, semnalate de Emanuel Ungureanu, confirmate de DSP Direcția de Sănătate Publică din București confirmă, în urma unui control, neregulile semnalate de deputatul USR Emanuel Ungureanu în legătură cu gestionarea deșeurilor provenite din activitatea medicală, inclusiv fluide biologice și sânge. Ministerul Sănătății a anunțat, joi, ce măsuri și sancțiuni au fost aplicate la Spitalul Universitar din București “ca urmare a controlului efectuat în data de 28.01.2020 de o echipă de inspectori sanitari din cadrul DSPMB, urmare a apariției pe rețelele de socializare/informare a unor aspecte referitoare la nerespectarea prevederilor legale în vigoare privind gestionarea deșeurilor provenite din activitatea medicală ‘fluide biologice’ și ‘sânge’ “: Măsurile decise de Direcția de Sănătate Publică București: 1. Revizuirea procedurii de gestionare a deșeurilor periculoase care să respecte prevederile Ord.M.S.1226/2012 în care să fie cuprinse și fluidele biologice Termen – 10 zile responsabil serviciul SPIAAM; 2. Revizuirea procedurii Cod IL – 6.4.1.13.1 ”instrucțiuni de lucru – curățarea și dezinfecția instrumentarului în blocul operator” și anularea instrucțiuni privind dezinfectarea secrețiilor din vasele de aspirație/beclere; Termen – imendiat responsabil serviciul SPIAAM; 3. Instruirea personalului privind Ord. M.S.1226/2012 și Ord.M.S.1279/2012; Termen – 30 zile responsabil serviciul SPIAAM (Serviciul de Supraveghere și Prevenire a Infecțiilor Asociate Asistenței Medicale) 4. Adăugarea în fișele de post a atribuțiilor privind gestionarea deșeurilor provenite din activitatea medicală (fluide biologice), persoanelor cu atribuții în acest sens; Termen – 30 zile responsabil conducerea Spitalului Universitar de Urgență București 5. Efectuarea de determinări microbiologice ale apelor uzate lunar la laboratorul DSPMB; Termen permanent – responsabil șef serviciul tehnic; 6. Intensificarea demersurilor privind realizarea stației de epurare și dezinfecție a apelor uzate; Termen permanent – conducerea unității sanitare. Integral:
RAPORT România, cel mai mare exportator de forță de muncă din UE România este cel mai mare exportator de angajați în UE, potrivit celui mai nou
Ministrul Agriculturii, despre magazinele ”Gostat”, creația lui Liviu Dragnea: Nişte concluzii au fost înaintate Parchetului Corpul de control al Ministerului Agriculturii a trimis Parchetului “nişte concluzii” legate de magazinele Gostat înființate prin Casa de Comerț Unirea, proiectul fostului lider PSD Liviu Dragnea, pus în practică de Petre Daea. Anunțul a fost făcut de către ministrul Agriculturii, Nechita-Adrian Oros. Controlul a fost făcut în urma unei sesizări a Consiliului de Administraţie al Casei de Comerţ Unirea, care a reclamat că “magazinele sunt butaforii cu iz penal”, unde s-au făcut achiziţii de un milion de euro. Potrivit ministrului Agriculturii, controlul a vizat achiziţiile pe care le-au făcut cele două magazine de stat, achiziții de aproximativ un milion de euro, fără să aibă aprobarea consiliului de administraţie.”Acest control a început la sesizarea consiliului de administraţie, care în prima zi când am ajuns la minister au venit să sesizeze acest, să spună că acolo sunt multe lucruri cu iz penal, că magazinele sunt butaforii. Eu am dat în verificare la Corpul de control, ceea ce s-a întâmplat. Am înţeles că există un material cu nişte concluzii care au fost înaintate Parchetului”, a declarat joi, la Sibiu, Nechita-Adrian Oros, citat de Agerpres. Ministrul a explicat că, fiind făcută sesizarea la Parchet, el nu poate da mai multe informaţii privind “materialul” Corpului de Control de la minister. Întrebat ce le spune consumatorilor, ţinând cont că la Sibiu “Brânzăria” înfiinţată de Petre Daea este deschisă, chiar dacă are mai puţine produse, Oros a răspuns: “Problema este următoarea: statul nu are cum să se implice în procesul de vânzare fără să nu disturbe piaţa şi asta s-a întâmplat, pentru că am avut foarte multe reclamaţii de la cei care nu au fost primiţi în magazin, pentru că în momentul în care s-au făcut cele două magazine a fost primită marfa anumitor persoane şi foarte multe persoane nu au avut acces acolo. Statul are alte mijloace şi mecanisme pentru a stimula vânzarea produselor celor mici, pentru că ideea iniţială asta a fost: cei mici care nu reuşesc să îşi vândă produsele, neavând acces în marile lanţuri de retail şi vânzând cantităţi foarte mici în pieţele locale, au o singură soluţie. Şi soluţia există. Şi în ţară la noi sunt modele de bune practici, cooperativele. Cei care s-au unit în cooperative reuşesc atât să îşi procure inputuri la nişte preţuri foarte favorabile, cât şi să îşi vândă marfa la nişte preţuri care să îi facă să reziste pe piaţă.” Ministrul Agriculturii nu vede niciun viitor pentru aceste magazine alimentare de stat.”Prin intervenţia statului, nu. Deci, noi putem să îi stimulăm, le-am spus, prin această lege a cooperativelor şi prin faptul că în noul PNS sunt axe de finanţare exact pentru a stimula cererea şi aceste cooperative să îşi facă depozite”, a arătat Oros. În octombrie 2019, la Sibiu s-a înfiinţat primul magazin alimentar de stat, numit “Brânzărie”, în prezenţa fostului ministru al Agriculturii. Aici se află şi astăzi, pe rafturi, brânzeturi făcute doar de acei fermieri şi producători care sunt membri în Asociaţia “Telemeaua de Sibiu”. O parte dintre ei au renunţat să îşi mai comercializeze produsele aici, după ce au fost probleme cu plata. Integral:
Ministrul Mediului: Salubrizarea ineficienta a strazilor, una dintre principalele cauze ale poluarii din Bucuresti
Impactul Brexit asupra economiei românești: Câte firme cu acționariat din Marea Britanie există în țară …..Companiile cu acționariat direct, majoritar britanic, din România au însumat un profit net de aproximativ un miliard de lei în 2018, iar cele mai profitabile au fost: URSUS BREWERIES SA, CRH CIMENT ROMÂNIA SA, IPSOS INTERACTIVE SERVICES SRL, AVIVA SRL, ENDAVA ROMÂNIA SR, DNATA CATERING SRL, ALCEDO SRL, PAYPOINT SERVICES SRL și GLAXOSMITHKLINE (GSK) SRL. Împreună, companiile de mai sus concentrează peste 55% din profitul total al companiilor cu acționariat direct, majoritar britanic prezente în România, respectiv 555 milioane lei. Marea Britanie, în topul celor mai mari 10 investitori străini din România Potrivit metodologiei Băncii Naționale a României investițiile străine directe în România au crescut cu 66% în ultimii 10 ani, depășind 81 miliarde de euro în 2018, valoarea investițiilor britanice crescând cu 135% în aceeași perioadă de timp, peste pragul de 1,7 miliarde de euro. Marea Britanie ocupă ultimul loc în clasamentul celor mai mari 10 investitori străini direcți în România, în 2018. De altfel, în ultimii 10 ani Marea Britanie a oscilat între locurile 16 (2009) și10 (în 2014 și 2018) în topul celor mai mari investitori străini din România. ….Cei mai mulți investitori britanici din România aleg Capitala, astfel că, din punct de vedere geografic, Bucureștiul se află pe primul loc în clasamentul celor mai consistente investiții britanice directe, cu o cifra de afaceri cumulată de peste 9,4 miliarde de lei, care constituie aproximativ 47% din total…… În Marea Britanie trăiesc peste 328.000 de cetățeni români, reprezentând a treia comunitate europeană, după Polonia și Irlanda, iar negocierile privind libera circulație a persoanelor vor continua fiind una din cele mai sensibile teme, alături de libera circulație a bunurilor. Procesul de retragere al Marii Britanii din Uniunea Europeană este așadar unul îndelungat, estimările KeysFin sugerând că se va extinde până la sfârșitul anului viitor. În plan economic, raporturile comerciale ale României cu Marea Britanie sunt relativ reduse, aspect care poziționează țara noastră printre cele mai protejate economii europene de efectele directe ale Brexit-ului. Cu toate acestea, o accentuare a tensiunilor dintre cele 2 părți sau o înrăutățire a condițiilor din piețele financiare internaționale s-ar transmite la nivelul economiei locale destul de rapid din cauza principalelor dezechilibre macroeconomice pe care România le înregistrează deja, spre deosebire de celelalte state din regiune: deficitul bugetar și cel comercial care afectează semnificativ capacitatea de finanțare internă și externă a economiei locale. Integral:
BREXIT:
Scrisoare deschisa a sefei Inaltei Curti in favoarea pensiilor magistratilor: Sunt doar 3.800-4.000. Excesele trebuie corectate Sefa Inaltei Curti, Alina-Corina Corbu, sustine intr-o scrisoare deschisa ca numarul pensiilor de serviciu ale magistratilor aflate in plata este de 3.800-4.000, iar cele ale grefierilor de aproximativ 1.800-2.000. Presedintele ICCJ atrage atentia ca, daca se aplica legea adoptata ieri, vor ramane in plata aproximativ 170.000 de pensii speciale….Potrivit Corinei Corbu, volumul total de activitate a instantelor judecatoresti in 2018, ultimele date statistice disponibile public, este de 2.946.106 dosare. “Calculati dumneavoastra cate milioane de oameni se afla in spatele acestora si apeleaza anual la serviciul public al justitiei. Incarcatura medie de dosare per judecator in 2018 – 1.129 cauze/judecator la judecatorii, 655 la tribunale, 586 curtile de apel, 1.152 de cauze/judecator la nivelul instantei supreme,” conchide Alina- Corina Corbu. Sefa Inaltei Curti repeta in document ca pensiile magistratilor nu sunt “pensii speciale” si nu sunt nici “pensii nesimtite”: “Excesele trebuie sanctionate si corectate, insa pentru marea majoritate a colegilor mei pensiile de serviciu sunt o garantie a independentei, sunt un element care le permite sa isi indeplineasca functiunea sociala.” Alina Corbu mai arata ca marea majoritate a acestor excese “au ca sursa imperfectiuni legislative pe care nu autoritatea judecatoreasca le-a introdus si pe care nu autoritatea judecatoreasca nu le-a corectat timp de ani de zile, preferand sa le ignore.” Integral:
De ce taierea pensiilor speciale este doar o pacaleala. Ura bine dirijata Legea privind eliminarea pensiilor speciale, asa cum a fost ea votata in Camera Deputatilor, nu este menita sa rezolve acele inechitati care sunt inacceptabile si chiar ar trebui corectate, ci doar sa puncteze un populism electoral, de care trag absolut toate partidele, inclusiv, culmea aberatiei!, cele care contesta constitutionalitatea prevederii. Inechitatile la care ma refer sunt extinderea pensiilor ocupationale si la categorii pentru care nu se justifica in niciun fel, de exemplu, parlamentarii sau functionari publici parlamentari, si la cuantumul lor scapat de sub control, mai ales de cand trecerea contributiilor de la angajator la angajat a dus la aparitia unor pensii mai mari decat ultimul salariu, in cazul magistratilor. Si cu siguranta ar fi trebuit aplicate corectii la modul de calcul pentru a ajunge la o pensie apropiata, dar mai mica decat ultimul salariu, fara sporuri, bonusuri, prime etc. In primul rand, reglementarea votata in Camera Deputatilor are un foarte mare potential de neconstitutionalitate din mai multe motive:…. Daca legea va pica la CCR in ansamblul ei pentru aceste motive, dar si altele posibile, vor ramane in vigoare si pensiile parlamentarilor si poate ca asta se si urmareste. Cu atat mai mult cu cat legat de ele exista si un motiv distinct de neconstitutionalitate, extrinseca. Potrivit art 13 pct 10 din
CCR a admis sesizarea PSD pe proiectul de modificare a legislaţiei în domeniul transportului de persoane / Consiliul Elevilor: Problema transportului elevilor rămâne nerezolvată până când serviciile de transport nu vor redeveni publice Curtea Constituţională a României a admis, miercuri, sesizarea PSD asupra proiectului pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul transportului de persoane, pentru care Guvernul şi-a angajat răspunderea. Agerpres relatează că surse din cadrul Curții susțin că CCR a admis sesizarea “pentru că nu sunt îndeplinite cele patru condiţii stabilite prin decizii ale forului constituţional pentru utilizarea asumării răspunderii şi s-a avut în vedere că erau legi în Parlament, pe acest subiect, în faza de finalizare”. În sesizarea PSD se arată că proiectul de aprobare a OUG 51/2019 se află în dezbaterea comisiilor de specialitate ale Camerei Deputaţilor. Acest proiect propune eliminarea transportului rutier judeţean de călători din sfera serviciilor publice, situaţie în care acesta se va desfăşura în regim comercial, cu respectarea Ordonanţei Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere….. Într-o reacție rapidă, Consiliul Național al Elevilor (CNE) atrage atenția că “problema transportului elevilor va rămâne nerezolvată până când serviciile de transport nu vor redeveni servicii publice, în caz contrar, operatorii de transport nu vor mai avea nicio obligație să transporte elevi și să ofere reduceri pentru aceștia – fenomen asupra căruia Inspecția de Stat pentru Controlul Rutier (ISCTR) închide ochii cu bună știință. În 2018, de pildă, ISCTR a oferit amenzi pentru nerespectarea legislației în vigoare pentru doar doi operatori de transport în toată țara“. Integral:
Moldovenii sunt pesedisti incurabili: De ce e falsa afirmatia si ce au aflat politicienii, la Iasi
Ministrul Muncii: Peste jumatate dintre beneficiarii de ajutor social sunt in sistem de peste 5 ani. Ce spune despre ANOFM Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, afirma ca 53 la suta dintre romanii care beneficiaza de ajutor social sunt inscrisi in sistem de peste cinci ani, aceasta sustinand ca statul ar trebui sa ii incurajeze sa isi dezvolte competente si sa isi gaseasca un loc de munca. “Sunt categorii intregi de persoane care sunt in cautarea unui loc de munca. Sunt, din pacate si foarte multi in evidentele noastre, de exemplu, 53% din beneficiarii de ajutor social – si aici ma refer la o gandire mai larga, care excede rolul AJOFM, ANOFM, dar care are legatura si cu politica statului roman de a incuraja munca – sunt beneficiarii acestui tip de sprijin de peste cinci ani. In mod normal pentru ei statul ar trebui sa gaseasca metode adaptate ca sa-i incurajeze sa isi gaseasca usor-usor oportunitatile pe baza unei pregatiri suplimentare, pe baza unui sprijin ca sa poata sa dobandeasca competente, sa-si gaseasca acel loc in care sa se poata exprima cel mai bine profesional”, a afirmat ministrul Muncii miercuri, la Conferinta “Romania Educata – politici publice si coordonarea surselor de finantare”. Violeta Alexandru a criticat dur ANOFM si agentiile judetene aflate in subordinea acesteia, despre care spune ca nu isi asuma rolul de a-i sprijini pe cei aflati in cautarea unui loc de munca. In acest context, Alexandru a anuntat schimbari la agentiile pentru ocuparea fortei de munca…..”In realitate nu cunoastem nevoile pe care le au angajatorii astazi. E un chin sa te adresezi AJOFM; sa te imprietenesti cu AJOFM, in sensul ca nu simti ca acolo ai un partener care realmente vrea sa-ti preia nevoile. (…) Nu stiu daca o sa mai ramana la AJOF componenta de plati sau o sa o orientam catre alt institutie, mai precis AJPIS care gestioneaza un sistem eficient de plati, ca totusi nu asta este rolul AJOFM-ului, sa faca plati, si mi-as dori sa o vad mai activa in piata muncii, sa nu mai bifeze targuri de locuri de munca care se termina intr-o ora si un pic si la care vin in general beneficiari ai diferitelor forme de sprijin de frica ca daca nu trec pe acolo urmeaza sa fie scosi din baza de date, respectiv angajatori care se pregatesc, fac eforturi sa se prezinte cat mai bine si care nu au cui sa vorbeasca pentru ca nu vine nimeni. As vrea sa incheiem cu acest gen de a bifa statistici, sa trecem la treaba. Sunt colegi care vor tine pasul si sunt colegi care probabil nu vor tine pasul”, a mai afirmat Violeta Alexandru. Integral:
Străzile din București n-au mai fost aspirate de trei luni. Niveluri ridicate de PM10 și PM2,5 Operatorii de salubritate au încetat să mai aspire și să spele străzile din București la 1 noiembrie, conform contractului care prevede ca iarna să se desfășoare lucrări de deszăpezire. Contractele cu primăriile sunt încheiate în baza unei normative naționale din 1973. De obicei, o mașină de aspirat adună în șase ore trei tone de praf, iar în lipsa acestui serviciu (pe lângă alte cauze) nivelurile de PM10 și PM2,5 sunt foarte ridicate. În perioada 1 martie și 1 noiembrie, operatorii de salubritate desfășoară în toate sectoarele, în baza contractelor pe care le au cu primăriile, operațiuni pentru combaterea prafului – care presupun măturarea, aspirarea și spălarea străzilor. Contractele cu primăriile sunt încheiate după o directivă din
Alexe, către Romsilva: Este inadmisibil să ne batem joc tocmai de oamenii pe care ne bazăm să ne păzească pădurile Ministrul Mediului, Costel Alexe, a cerut public conducerii Romsilva să respecte drepturile pădurarilor, să le majoreze salariile și să le ofere uniforme. Acesta a reamintit că Regia Națională a Pădurilor se află în subordinea Ministerului pe care îl conduce și că nu va ezita să exercite această autoritate, dacă va fi cazul. Ministrul a cerut ca Romsilva să pună în aplicare de îndată atât prevederile Legii nr. 234/2019 privind Statutul Personalului Silvic, cât și clauzele cuprinse în Contractul Colectiv de Muncă (CCM) al Regiei….. Potrivit unui comunicat al Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva, începând cu anul 2014 şi până în octombrie 2019, fuseseră înregistrate
Scrisoare deschisă adresată Președintelui României privind includerea Roșiei Montana în patrimoniul UNESCO Trei organizaţii de mediu i-au transmis, miercuri, Preşedintelui României Klaus Iohannis, o scrisoare deschisă privind Roșiei Montana în patrimoniul UNESCO. Semnatarii scrisorii îi solicită șefului statului să ia măsuri pentru a determina Guvernul Orban să se adreseze UNESCO până la 1 februarie 2020, pentru a cere rediscutarea includerii Roșia Montană în patrimoniul internațional. Documentul este semnat de către Tudor Brădățan (Comunitatea Declic), Dan Mercea (Rețeaua Mining Watch România) şi Ștefania Simion (Centrul Independent pentru Dezvoltarea Resurselor de Mediu). De asemenea, peste 13.000 de membri ai Comunităţii Declic au trimis e-mailuri către prim-ministrul Ludovic Orban, prin care solicită reluarea procedurii de includere a Roşiei Montane în patrimoniul mondial UNESCO. Ministerul Culturii a anunţat că va organiza, în perioada următoare, o întâlnire cu Primăria Roşia Montană, în cadrul căreia se vor discuta coordonatele unui program specific de susţinere şi asistenţă tehnică în zonă. Recent, Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, a afirmat că, deşi procedura de înscriere a Roşiei Montane în patrimoniul UNESCO trebuie reluată clar, momentul când vor fi iniţiate demersuri în acest sens rămâne a fi stabilit în urma unor consultări interministeriale. Totodată, mâine este organizat
Augustin Zegrean, despre eliminarea pensiilor de serviciu ale magistraților: Un demers politicianist. Nu este prima dată când politicienii nu țin cont de decizii ale Curții Constituționale Legea care elimină pensiile speciale pentru magistrați este un demers politicianist, în prag de alegeri, și nu este prima dată când politicienii nu țin cont de decizii ale Curții Constituționale, a declarat pentru HotNews.ro fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean. El amintește că CCR a spus în mai multe rânduri că o soluție legislativă declarată neconstituțională nu mai poate fi adusă în altă lege. Zegrean susține că fiecare partid a încercat să abroge aceste pensii de serviciu atunci când a venit la putere, căutând țapul ispășitor, care de fiecare dată a fost justiția. Ce spune Augustin Zegrean:
Seidler (USR): Abrogarea pensiilor de serviciu ale magistratilor este neconstitutionala. In realitate, se doreste ca legea sa pice la CCR Deputatul USR Cristian Seidler sustine ca abrogarea pensiilor speciale ale magistratilor este neconstitutionala, iar acest lucru este cunoscut de majoritatea parlamentara. El a invocat doua decizii ale CCR in acest sens si subliniaza ca, daca proiectul de lege care va fi votat azi in plenul Camerei Deputatilor contine o astfel de prevedere, legea va putea fi atacata la CCR si, cel mai probabil, va fi declarata neconstitutionala. In plus, deputatul USR crede ca ignorarea acestei situatii este un compromis pentru ca PNL si PSD sa poata spune “da, iata, noi am dorit eliminarea tuturor pensiilor speciale, dar vai, Curtea le-a declarat neconstitutionale”. “Dupa cum stiti, azi, de la ora 14, plenul Camerei Deputatilor va dezbate si speram ca va vota mai apoi pe proiectul de lege privind eliminarea pensiilor speciale. Ne place sau nu, exista doua decizii ale CCR, 20 din 2000 si 873 din 2010, care spun ca pensiile de serviciu ale magistratilor nu pot fi eliminate. Daca legea va cuprinde o asemenea prevedere, legea va putea fi atacata la CCR si in conformitate cu practica CCR va putea fi declarata neconstitutionala. Deciziile CCR, ne plac sau nu, trebuie aplicate, sunt obligatorii. De aceea, in proiectul de lege de abrogare a pensiilor speciale inaintat de USR si care e propus spre respingere, noi am spus: pensiile magistratilor trebuie plafonate pentru a nu se ajunge in situatia pensiilor nesimtite, ceea ce s-a reclamat in spatiul public pe buna dreptate. Includerea abrogarii pensiilor magistratilor in aceasta lege va duce la declararea ei ca neconstituionala. Ignorarea situatiei e, de fapt, un compromis pentru ca majoritatea parlamentara, PNL si PSD deopotriva, sa poata spune ‘da, iata, noi am dorit eliminarea tuturor pensiilor speciale, dar vai Curtea le-a declarat neconstitutionale’. Cand toata lumea stie de aceste decizii ale CCR. Nu e parerea mea personala, nu avem noi o simpatie pentru pensiile magistratilor”, a declarat Cristian Seidler in Parlament. Intrebat la ce valoare ar trebui plafonate pensiile magistratilor, deputatul a replicat: “Ar trebui ca pensia sa nu fie mai mare decat ultimul venit. E normal ca atunci cand te pensionezi sa nu ai un venit mai mare decat atunci cand lucrai”. Integral:
Surse: Inalta Curte se pregateste sa sesizeze CCR pentru eliminarea pensiilor speciale ale magistratilor
Povestea procurorului care a schimbat topul magistratilor corupti: 6 ani in inchisoare si fara pensie speciala Vasile Popa, fost prim-procuror al Parchetului de pe langa Tribunalul Bihor, a fost condamnat definitiv de Inalta Curte, la sase ani de inchisoare intr-un dosar in care a fost acuzat de mai multe fapte de coruptie. Decizia este definitiva. Dupa aproape 6 ani de procese, Vasile Popa a fost gasit vinovat pentru santaj, abuz in serviciu, distrugere de inscrisuri si favorizarea faptuitorului. El a fost incarcerat saptamana trecuta la Penitenciarul Oradea. Sectia pentru procurori din CSM urmeaza sa ia in discutie, marti, eliberarea din functie a lui Vasile Popa, care este suspendat din momentul in care a inceput ancheta impotriva sa. Potrivit procedurii, deoarece este eliberat din magistratura ca urmare a unei condamnari, procurorul isi pierde dreptul la pensia de serviciu. Ca pedepsa complementara, instanta i-a interzis lui Vasile Popa exercitarea mai multor drepturi, pe o perioada de 2 ani dupa executarea pedepsei inchisorii:…. Vasile Popa a fost trimis in judecata pentru mai multe infractiuni. Pentru o parte a fost gasit vinovat – santaj, abuz in serviciu, distrugere de inscrisuri si favorizarea faptuitorului, iar pentru alte infractiuni a fost achitat – luare de mita, trafic de influenta si instigare la efectuarea unei prelevari atunci cand prin aceasta se compromite o autopsie medico-legala. Curtea de Apel Timisoara il condamnase pe Vasile Popa in acest caz la 3 ani de inchisoare cu executare. Fostul magistrat si procurorii DNA au contestat decizia la Inalta Curte. Ceilalti doi inculpati din dosar, seful Serviciului de Medicina Legala Bihor, Gabriel Mihalache, si afaceristul Alin David, au fost achitati atat de Curtea de Apel Bucuresti, cat si de Inalta Curte…. Este cea mai mare condamnare pe care Inalta Curte a dat-o in ultimii doi ani, in cazul unui magistrat judecat pentru coruptie. In februarie 2018, Inalta Curte a condamnat-o pe Geanina Teodorovici, fosta Terceanu, la 7 ani de inchisoare pentru ca a luat mita 185.000 de euro de la fratii Giovani si Victor Becali. In mai 2018, Inalta Curte a dat sentinte dure in cazul celor doua doamne judecator de la Tribunalul Bucuresti, Viorica Dinu si Antonela Anemary Cristea, fosta Costache, pe care le-a condamanat la 7 ani, respectiv 6 ani de inchisoare. Integral:
Un deputat USR acuza spitalele ca arunca sange contaminat in canalizare: “Bomba biologica!” Deputatul USR Emanuel Ungureanu face publice noi informatii alarmante din sistemul sanitar, sustinand ca aproape toate spitalele arunca in canalizare sange si fluide contaminate biologic si la gropile de gunoi ajung deseuri din spitale care contamineaza aerul, panza freatica si solul. Ungureanu prezinta, pe Facebook, si poze de la Spitalul Universitar, unitate medicala sanctionata dupa ce, saptamanile trecute, tot deputatul USR a aratat imagini in care se vedea cum pacientii decedati sunt lasati abandonati cu orele pe holuri sau pe casa scarii, infasurati doar intr-un cearsaf. “BOMBA BIOLOGICA! Mii de litri de sange contaminat si alte deseuri infectioase de la sute de unitati sanitare din Romania sunt aruncate ZILNIC in sistemul de canalizare!!! In imaginile pe care le vedeti aici, sangele din salile de operatie, contaminat cu diferite bacterii periculoase din Spitalului Universitar de Urgenta Bucuresti, dar si alte fluide biologice contaminate sunt evacuate in sistemul de canalizare prin intermediul chiuvetelor sau chiar ale WC-urilor, fara sa se respecte procesul de decontaminare! Pericolul pentru sanatatea publica este unul urias!”, a scris pe
Invazia martienilor mai lipseste: Fumul in ochi aruncat de Gabriela Firea ….Si oricat isi pun bucurestenii draperii groase la ferestre, oricat isi curata covorasul de la intrare, pe care pot masura praful si mizeria aduse de afara, oricat s-ar incrancena sa foloseasca biciclete si sa mearga pe jos, sunt unele lucruri asupra carora nu au controlul, nici daca ar sta toata ziua sa curate si sa parfumeze aleile. Actiunea civica e una de subzistenta, atunci cand autoritatile mentin o stare permanenta de asediu si impostura. Asa ca bucurestenii s-au inarmat cu aplicatia care le spune daca aerul poate fi respirat fara grija sau, din contra, daca odata cu el intra in organism si o cantitate consistenta de substante care dauneaza sanatatii. Le este frica, dar e o frica de ceva concret, stiintific si masurabil si care are un responsabil politic: primarul general, astazi Gabriela Firea. Faptul ca exista o autoritate responsabila de faptul rau si care, pe de alta parte, are la indemana solutiile, face ca aceasta frica sa nu se transforme intr-o panica manipulabila grosolan, ci mai degraba intr-o sanctiune electorala, mai ales ca alegerile locale – adica acelea care vor putea duce la indepartarea responsabilului care nu isi face treaba si nu implementeaza solutiile – sunt in curand. Gabriela Firea a inteles ca, dupa pozitionarile isteric-megalomanice de la inceputul acestei crize, nu mai poate repara daunele si nici nu are un tap mai ispasitor la indemana, asa ca pune in scena o alta strategie: deturnarea atentiei si inducerea acelor frici care, de asta-data, sa poata fi disipate intr-un sentiment generalizat de panica, usor manipulabil. Asa a aparut coronavirusul care se poate plimba nestingherit chiar pe haina vecinului din tramvai….. In acelasi registru se inscrie si comitetul antigripa convocat tot de primarul general, in urma caruia am aflat ca bucurestenii vor primi masti in mijloacele de transport in comun. Aceste masuri tip carpeala maresc starea de disconfort psihologic – masti isi pot cumpara oamenii si singuri, dar nu au cum sa puna mana de la mana si sa isi cumpere un autobuz care sa vina ritmic, incat sa nu fie nevoiti sa stea unii in transpiratia celuilalt. Asta nu inseamna ca gripa si noul tip de virus aparut in China nu sunt probleme serioase, ci doar ca ele necesita seriozitate, nu circ si povesti cu invazia martienilor. Precaritatea procedurilor si a comunicarii publice de criza nu face decat sa pericliteze si mai mult siguranta oamenilor. Dincolo de inconstienta de a alimenta suspiciuni angoasante, insa, Gabriela Firea mizeaza si pe inconsistenta Opozitiei de a o contracandida dincolo de orice indoiala, asta insemnand un candidat unic si care sa puna pe masa solutii la problemele grave care fac din Bucuresti un oras esuat. Integral:
Prefectura lansează un concurs de idei, cu premii. Dolha: Cred că este momentul zero ”Nu cred că mai avem voie să fim indiferenți. M-am săturat de instituții peste instituții în care se plimbă hârtii și nu se face nimic. Cred că este momentul zero în care putem face ceva, cu pași mărunți, dar trebuie făcut ceva”, a declarat într-o conferință de presă prefectul Stelian Dolha, referindu-se la
Florin Cîțu: Două misiuni FMI sunt în România pentru analiza colectării și a Codului Fiscal Două misiuni ale Fondului Monetar Internațional (FMI) sunt în aceste zile în România pentru a analiza modul de colectare a banilor la buget și Codul Fiscal, a declarat, marți, ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, citat de Mediafax. Acesta a spus că delegațiile FMI vor sta în România două-trei săptămâni. “FMI este aici pentru a ne ajuta pe partea de colectare. Este o analiză a modului în care colectăm banii la buget, (ține) două-trei săptămâni. Sunt două misiuni FMI pe care le-am cerut, una pe colectare, alta pe analiza de Cod Fiscal. Vreau să văd ce solutii au pentru cum putem colecta mai multi bani la buget și a doua să vedem dacă Codul Fiscal, așa cum este construit, mai funcționează în această economie sau nu”, a declarat marți, în cadrul unei conferințe de presă, ministrul Finanțelor Florin Cîțu. Integral:
Ordinul Arhitecților din România cere Guvernului ”deblocarea de urgență” a procedurii de înscriere a Roșiei Montane în Lista Patrimoniului Mondial: Termenul limită se apropie de final, 31 ianuarie Ordinul Arhitecților din România , solicită ”deblocarea de urgență” a procedurii de înscriere a sitului Roșia Montană în Lista Patrimoniului Mondial și în Lista Patrimoniului Mondial în Pericol, despre care susține că fost oprită ”în mod nedemn și nejustificat în 2018.” OAR amintește că termenul-limită în care Ministerul Culturii poate depune o solicitare se apropie de final: 31 ianuarie 2020, inclusiv. Ordinul Arhitecților din România anunță că a trimis o adresă oficială privind acest demers în atenția Primului Ministru, Ludovic Orban, a Ministrului Culturii, Bogdan Gheorghiu, a vicepremierului Raluca Turcan și a președintelui României, domnul Klaus Iohannis. Redăm mai jos integral comunicatul Ordinului Arhitecților din România…. Poziția oficială a Ordinului Arhitecților din România Din punctul de vedere al OAR, argumentul potrivit căruia înscrierea în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO a Roșiei Montane va conduce la periclitarea câștigării de către România în dosarul de arbitraj internaţional nr. ARB/15/31 aflat pe rolul ICSID din Washington, argument invocat de țara noastră în 2018 pentru a solicita Comitetului Patrimoniului Mondial amânarea analizei dosarului, nu este unul întemeiat. Recunoașterea internațională a valorii culturale deosebite a sitului, propusă de ICOMOS, organismul științific de specialitate consultat de către UNESCO în vederea înscrierii în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO, demontează acuzațiile companiei miniere, formulate inclusiv în cadrul procesului ICSID, acuzații potrivit cărora regimul de protecție de monument istoric, potrivit legislației naționale, a fost menținut de România pentru a bloca proiectul minier. Recunoșterea valorii sitului de către Comitetul Patrimoniului Mondial, organism colectiv internațional, va dovedi, fără echivoc, că acuzele Gabriel Resources LTD și Gabriel Resources (Jersey) LTD de încălcare arbitrară de către România a drepturilor lor, prin protejarea sitului de la Roșia Montană, sunt nefondate. Integral:
Universitatea “Babes-Bolyai” reactioneaza dur dupa ce ministrul Fondurilor Europene a anuntat infiintarea unor noi institute de cercetare Universitatea “Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca a reactionat dur dupa ce ministrul Fondurilor Europene, Marcel Bolos, a anuntat 4 noi institute de cercetare. Reprezentantii universitatii transmit ca in Romania sunt deja multe institute de cercetare, dar ca putini cercetatori, asa ca “simpla infiintare a unor alte institute nu este o solutie”. “Asistam in ultimele zile la mai multe comunicate legate de proiectele Ministerului Fondurilor Europene pentru cercetare. Mai precis, se discuta despre infiintarea unor noi institute si de alocarea unor sume de miliarde de euro pentru astfel de demersuri. Salutam interesul si disponibilitatea noilor guvernanti pentru a sustine strategic cercetarea din Romania, deoarece numai asa putem creste competitivitatea tarii si bunastarea cetatenilor. (…) Noi avem deja multe institute si putini cercetatori. Asadar, simpla infiintare de institute noi nu este o solutie”, se arata in comunicatul UBB, citat de Agerpres. Potrivit sursei, concentrarea resurselor trebuie facuta multicentric, fiecare centru devenind apoi factor de dezvoltare regionala, iar centrele si retelele lor regionale constituind apoi retele nationale care pot sustine eficient competitivitatea tarii. “Neangajarea unei astfel de viziuni echilibrate va duce la irosirea de resurse financiare – concentrate in zone in care nu mai pot avea un efect major -, umane – ignorandu-se capitalul uman din marile centre academice – si la adancirea inegalitatilor dintre diverse zone ale tarii, totul cu impact negativ asupra dezvoltarii tarii si a bunastarii cetatenilor”, se mentioneaza in comunicat. UBB face si o serie de propuneri. Integral:
Fiul lui Gheorghe Ursu acuza ca judecatoarea care i-a achitat pe fostii ofiteri de Securitate ar fi ignorat probele din dosar Andrei Ursu, fiul disidentului Gheorghe Ursu, sustine ca judecatoarea Mihaela Nita a comis o grava mistificare juridica, in motivarea deciziei de achitare a fostilor ofiteri de Securitate Marin Parvulescu si Vasile Hodis, judecati pentru infractiuni contra umanitatii, acuzatii legate de ancheta care a dus la decesul in arest al tatalui sau. E vorba de un caz in care procurorii cerusera pedepse de 25 de ani de inchisoare in cazul celor doi fosti ofiteri. Insa Mihaela Nita a hotarat schimbarea incadrarii in acest caz in infractiunea de tratamente neomenoase si achitarea lui Marin Parvulescu si Vasile Hodis. Este o sentinta care a starnit numeroase reactii in societatea civila, dar si din partea copiilor lui Gheorghe Ursu, care au anuntat ca vor contesta sentinta…..”Judecatorul cauzei a preluat o mare parte din dezinformarea securista (inclusiv terminologia acesteia) pentru a disculpa practic intreaga Securitate de orice responsabilitate pentru represiunile din timpul regimului Ceausescu. O mare parte din argumentele sale sunt parca scrise la dictarea inculpatilor“, sustine Andrei Ursu, intr-un comunicat de presa transmis Ziare.com. “Conform acestei teorii, poporul roman ar fi acceptat umilitoarea dictatura nu de frica violentei anchetelor si amenintarilor Securitatii, ci pentru ca ar fi fost influentat pozitiv de aceasta din urma! Instanta a ignorat cea mai mare parte a probelor, care demonstreaza cu prisosinta vinovatia inculpatilor. Motivarea achitarii oculteaza atat faptele, cat si semnificatia si incadrarea lor juridica corecta. Astfel, judecatoarea pretinde ca Gheorghe Ursu nu ar fi cazut sub puterea adversarului (conditia premisa a art 358 CP 1968, tratamente neomenoase) folosind mai multe pretexte,” explica Andrei Ursu. Fiul disidentului le prezinta rand pe rand- “Dupa anul 1965 Securitatea nu ar mai fi folosit violenta” – fapt care ar fi contrazis de volume intregi de probe de la CNSAS si
Banner cu mesajul “Rosia Montana in UNESCO”, afisat la Pasajul Baneasa Un banner cu mesajul “Rosia Montana in UNESCO” a fost afisat, luni, la Pasajul Baneasa din Capitala de catre reprezentantii organizatiei “Institutie in evolutie”. “
În fond, ce contează în Istorie? Pneumonia din Wuhan (aşa cum a fost popularizată de mass media epidemia de coronarvirus 2019-NCoV izbucnită în decembrie 2019, în oraşul Wuhan din centrul Chinei) aduce în atenţie alte epidemii care au influenţat Istoria. În ceea ce priveşte Pneumonia din Wuhan, mulţi vor fi tentaţi să considere că totul este o exagerare mediatică, acuzând o dramatizare de dragul ratingului. Căci după ce am avut de face cu epidemii de SIDA, Ebola, gripa porcină (H1N1) şi SARS (sindromul respirator acut sever), pneumonia din Wuhan, cu rata sa de 2,5 îmbolnăviri la o persoană contaminată pare un fapt divers. Şi, în fond, epidemiile de coronarvirus, precum SARS din 2002 şi MERS din 2012, au făcut mai puţin de 1000 de victime. Dar dacă nu s-ar fi intervenit prin politici publice, rezultatul ar fi fost acelaşi? În 2018 s-a comemorat un secol de la sfârşitul Primului Război Mondial, iar la noi Marea Unire. Dar tot atunci se aniversa un alt eveniment, despre care s-a scris mai puţin, dar care a ucis mult mai multe persoane şi a avut un impact cel puţin la fel important precum războiul: “gripa spaniolă”. Dacă războiul a făcut aproximativ 40 de milioane de victime, în ce priveşte “gripa spaniolă” se crede că ar fi murit cel puţin 60 de milioane de oameni, dar există estimări credibile care vorbesc de aproape 100 de milioane de victime, deci aproximativ 2% din populaţia lumii. Cele patru valuri ale epidemiei, numită “gripa spaniolă” nu pentru că ar fi originară din peninsula Iberică, ci pentru că în Spania neutră, unde nu funcţiona cenzura de război, se putea scrie liber despre această epidemie, au durat cel puţin din primăvara anului 1918 până la sfârşitul anului 1920, deşi studii recente sugerează că epidemia ar fi putut începe mai devreme şi ar fi fost originară tot din Orientul Îndepărtat…. De aceea experienţa de acum un secol cu epidemia de gripă spaniolă este importantă. Căci, deşi medicina a făcut progrese în tratarea bolilor contagioase şi au fost între timp inventate antibiotice pentru tratarea infecţiilor care afectează organismele slăbite de gripă, nu există încă un remediu pentru combaterea infecţiilor virale. Vaccinul – atât de atacat de conspiraţionişti şi fanatici religioşi – poate fi o soluţie, dar doar după izolarea tulpinii. Până la urmă, remediile ţin de politici publice privind creşterea nivelului de trai şi gradului de salubritate publică şi privată. Pe de altă parte, războaiele şi valurile de refugiaţi provocate de acestea, ca şi de schimbarea climatică, pot fi cauza apariţiei sau răspândirii unor noi epidemii. Politica nu poate fi doar reactivă, ci ar trebui să fie pro-activă, dar pentru aceasta ar fi nevoie de politicieni care să-şi înţeleagă menirea! Ori, în epoca “domniei opiniei” politicienii nu mai sunt interesaţi de binele public, ci de scorul din sondaje! Integral:
Radiografia unui sistem de sănătate subfinanțat cronic: cum pot avea românii acces la medicamente Cu un minim istoric al cheltuielilor pentru sănătate în comparație cu restul Uniunii Europene, România înregistrează recorduri nedorite în privința mortalității din cauze tratabile sau prevenibile, dar și în ce privește sustenabilitatea sistemului sanitar, arată un raport al Comisiei Europene publicat în noiembrie 2019. Situația e critică și din cauza alocărilor bugetare scăzute, dar și a lipsei cronice de educație sanitară în rândul populației. Accesul întârziat al pacienților români la medicamente inovatoare și lipsa unor tratamente esențiale din piață sunt principalele motive pentru care murim din boli ce ar putea fi tratate. Noul guvern instalat în noiembrie a anunțat câteva măsuri radicale pentru sistemul de sănătate în programul de guvernare. Pe lângă obiectivul general de consolidare a medicinei primare și ambulatorii și asigurarea sustenabilităţii sistemului de medicină de urgenţă, guvernul Orban și-a asumat creșterea de către Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a plafonului bugetar trimestrial alocat medicamentelor, tocmai în direcția unui acces mai bun: ”Va duce implicit la scăderea taxei claw-back, aceasta fiind o măsură care va permite reducerea timpului de introducere a unor terapii noi, inovatoare, cât și stoparea retragerii din România a medicamentelor generice esențiale pentru tratamentul multor afecțiuni”….. Statistica arată însă că, pentru ca românii să fie pacienți europeni, sunt încă multe de rezolvat. În 2018 40 de noi molecule și indicații au primit compensare, dar în 2019 numărul acestora s-a înjumătățit. Românii trebuie să aștepte în medie 43 de luni pentru a beneficia de un nou medicament, din momentul aprobării Agenției Europene a Medicamentului (conform unui studiu realizat de compania IQVIA în 2017), în timp ce alți pacienți europeni pot accesa aceste medicamente imediat sau în câteva luni. Taxa clawback și scăderea artificială, pe cale administrativă, a prețului medicamentelor au fost contestate de producătorii de medicamete în ultimii ani, pe măsură ce efectele au devenit vizibile prin dispariția din piață a peste 2.500 de medicamente, dintre care peste 500 de medicamente originale…. Raportul Comisiei Europene pune câteva diagnostice grave ale sistemului de sănătate din România: – Cheltuielile pentru sănătate în România sunt cele mai scăzute din UE atât pe cap de locuitor (1 029 EUR, media UE fiind de 2 884 EUR), cât și ca procent din PIB (5 % față de 9,8 % în UE). – Speranța de viață a crescut, dar este cu aproape șase ani mai scăzută decât media UE – Principalele provocări pentru sistemul de sănătate includ remedierea dezechilibrului dintre asistența medicală primară și serviciile medicale spitalicești și combaterea deficitului tot mai mare de profesioniști – România cheltuiește foarte puțin pentru prevenție, numai 18 EUR pentru fiecare persoană în 2017 sau 1,7 % din totalul cheltuielilor pentru sănătate, comparativ cu 3,1 % la nivelul UE. – România are mai puțini medici și asistenți medicali pe cap de locuitor decât majoritatea țărilor UE – Ratele de vaccinare au scăzut dramatic..Integral:
Incremeniti in timp In urma cu 15 ani, chinezii au construit la Beijing un spital complet echipat cu toate cele necesare, intr-o saptamana. Recent, autoritatile locale din orasul Wuhan, China, au inceput constructia unui al doilea spital, dotat cu 1.300 paturi, cu termen de executie de doua saptamani. Neprevazut in niciun fel de program, de plan sau de proiect, spitalul a aparut necesar si urgent, in fata unui virus, ivit si el tot neprevazut. Fara sa spun ca hei-rup-urile inimaginabile ale regimului comunist chinez ar fi un etalon de urmat sau invidiat, totusi, ce frumos succes electoral ar fi fost la noi, pentru PSD, daca in loc sa promita in 2016 opt spitale, din care n-a inceput niciunul, ar fi inaltat macar unul singur nu cu o viteza chinezeasca, dar eventual intr-un an sau doi! Si ce frumos ar fi fost pentru noua guvernare liberala daca, observand uriasul esec pesedist care ne-a dus acolo unde am ajuns, ar fi inceput macar lucrarile pentru inaltarea unui spital, din cele propuse de PSD! De cata glorie s-ar fi acoperit Ludovic Orban, daca il vedea lumea la televizor cum pune piatra de temelie la Iasi, Cluj sau la Craiova si cum declara solemn si perfect credibil: “Am hotarat: in septembrie, vom taia panglica de inaugurare!”. Ar fi avut recent ocazia la Iasi. Chiar daca autostrada este intarziata, poate s-ar fi abtinut iesenii de la huiduieli, daca in aceeasi zi ar fi pus si acolo o piatra de temelie. Eventual, impreuna cu presedintele Iohannis, ca tot era acolo. Noi n-am reusit sa finalizam nici macar studiile sau proiectele pentru cele cateva spitale pevazute in program sa se execute in patru ani, care ani aproape au trecut, dar nici macar nu s-a inceput vreunul. Privim incremeniti cat de bine se confirma non stop genialul stih al lui Vergiliu: “fugit irreparabile tempus!”…. Tot chinezii au inaltat acum vreo patru ani zgarie-norul de 57 etaje Mini Sky City din orasul Changsha, in 19 zile, inaltand 3 etaje pe zi, in conditiile in care elemente prefabricate fusesera deja realizate in industrie. O alta demonstratie de performanta a oferit-o firma olandeza Heijmans, dupa ce lansase acum cativa ani procedeul de construire a unor locuinte individuale din lemn, compuse fiecare din living, dormitor, bucatarie, baie si terasa exterioara, totul intr-o singura zi. Presa mentioneaza ca in Amsterdam exista deja cartiere dotate cu astfel de locuinte. Si la Londra, a fost prezentata o casa asemanatoare, ridicata tot intr-o singura zi, dupa o conceptie cu design modern si destinata populatiei cu resurse financiare mai restranse. La Mohali, in India, s-a construit in 2012 o cladire de 10 etaje, tot din prefabricate, in numai 48 de ore. Au participat la constructie 24 de ingineri si 200 de tehnicieni, pe langa un numar mare de muncitori….. Cand este vorba de stat, viteza de executie se schimba radical. Am vorbit la inceput de cele opt spitale regionale neincepute, mai exista si unul Metropolitan, pe care pretinde domana Firea ca n-a inceput sa-l inceapa numai din cauza premierilor Grindeanu, Tudose, Dancila si Orban. Hai, ca prea e cu barba! Sa-mi fie ierat, dar in cazul investitiilor private, numitorul lor comun este interesul, iar in cazul celor de stat, numitorul comun este nepasarea. Integral:
“Săptămâna viitoare va fi decis modul în care va fi stabilit candidatul Alianţei USR PLUS pentru Capitală” Alianţa USR PLUS va stabili, săptămâna viitoare, modalitatea de evaluare prin care va fi ales candidatul unic pentru Primăria Capitalei, a anunţat, luni, candidatul PLUS în această competiţie internă, Vlad Voiculescu. “Nu s-a schimbat nimic. Alianţa USR-PLUS va avea candidat unic pentru Primăria Capitalei, candidaţi unici pentru sectoare şi candidaţi unici peste tot în ţară pentru primării. Discuţiile continuă în Birourile Naţionale reunite ale celor două partide. Săptămâna viitoare va fi decis şi modul în care va fi stabilit candidatul alianţei pentru Primăria Capitalei”, a spus Voiculescu într-o conferinţă de presă. El a adăugat că Alianţa USR PLUS va avea liste comune pentru consilieri, iar modul în care candidaţii pentru aceste funcţii vor fi desemnaţi va fi stabilit cel mai probabil la nivelul fiecărei filiale. Integral:
Capitala – buget de peste 10 miliarde lei pentru anul curent
Tribunalul București a decis: Gabriela Firea, obligată să facă public proiectul pentru Parcul Cișmigiu! Nicușor Dan a câștigat procesul cu primarul general al Capitalei în ceea ce privește Parcul Cișmigiu. Gabriela Firea propunea în vara anului trecut aprobarea amenajării Parcului Cișmigiu, cu un cost de 10 milioane de euro. Tribunalul București o obligă astfel pe Gabriela Firea să facă public proiectul de amenajare a Parcului Cișmigiu, scrie
De ce se tem cel mai mult bancherii români: legi date după ureche, reducerea încrederii investitorilor și scumpirea finanțărilor (sondaj BNR) Bancherii evaluează în continuare riscul provenind din cadrul legislativ incert şi impredictibil în domeniul financiar-bancar drept unul sever, considerându-l dificil de gestionat și cu un impact foarte ridicat asupra sistemului financiar, potrivit sondajului publicat luni de Banca Națională. Acest risc a fost menținut și în analiza efectuată de BNR în cadrul Raportului asupra stabilității financiare din decembrie 2019. …. Guvernatorul a vorbit în repetate rânduri despre acest risc al legilor date după ureche, dând exemplu celebra OUG 114/2018, ”adoptată fără consultarea cu BNR, cu băncile, cu Banca Centrală Europeană, așa cum cer tratatele de aderare”, spunea Guvernatorul. BNR a solicitat Guvernului și a obținut, în cele din urmă, eliminarea legăturii dintre taxa pe active bancare și ROBOR, care afecta politica băncii centrale, reducerea taxei și eliminarea unor active din baza impozabilă, precizează Isărescu. “Forma la care s-a ajuns este mai degrabă o soluție de avarie. Riscul legislativ ridicat rezultă nu numai din faptul că Ordonanța a putut să apară așa, peste noapte, dar și din alte inițiative apărute. Seria de inițiative legislative care au fost declarate deja neconstituționale contribuie din plin la acest risc legislativ”, a adaugat Isărescu cu ocazia prezentării Raportului asupra stabilității. Principalele 10 bănci pe care BNR le sondează periodic mai spun că al doilea risc ca importanță este cel privind tensionarea echilibrelor macroeconomice interne. Acesta este evaluat cu o probabilitate ridicată de apariție, un posibil impact peste medie și cu un grad de dificultate ridicat și neschimbat de la analiza precedentă. Totodată, conform celui mai recent Raport asupra stabilității financiare al BNR, acest risc reprezintă principalul element generator de risc sistemic la adresa stabilității financiare din România. În plus, pe fondul continuării presiunilor generate de deteriorarea deficitelor gemene, perspectivele asociate acestui risc pentru perioada următoare sunt de creștere. Următoarele șase riscuri considerate la un nivel ridicat de către băncile românești sunt: Integral: 
Costi Rogozanu- Turbonimicul: Iohannis, Orban. Șî eu ce? Iohannis și PNL-ul său se îmbolnăviseră de putere încă înainte să ia guvernarea în primire. PSD-ul făcuse fix aceeași greșeală, fusese, prin prostia liderilor, un adversar comod pentru PNL și USR. Și uite așa ne-am trezit cu noi rotiri la putere, dar aceleași aroganțe. Iar în stradă perpetuăm un protest pervertit, plin de idei primite de-a gata. Să le luăm pe rând. Proiectele mari de infrastructură se fac cu mobilizare, cu tupeu, cu planuri îndrăznețe. Avem o castă de intermediari și birocrați care au trăit până acum din studii de fezabilitate. În plus, România nu a provocat în nici un fel Uniunea ueropeană și ale sale reguli pentru ”căței” – nu a făcut cu alte cuvinte ce au făcut alte țări din Balcani sau din fostul blocul comunist – ia fondurile alea și fă ceva cu ele, nu tot dezbate în gol, nu rezolva frica de corupție cu și mai multă birocrație etc. Iohannis și Orban s-au dus la Iași cu două hârtiuțe. Citim ceva cu ”parteneriat strategic” și plecăm. Mustea de nesimțire ritualică toată poza cu oficialități venite să țopăie la Mica Unire. Au vrut să citească și să scape ușor, așa cum au scăpat ușor și când o făceau pe opoziția. Numai că sunt la putere. Numai că o ard aiurea cu anticipate și cu micile lor ambiții de culise de când au ajuns la guvernare. Vor să ia și parlamentarele fără să ne arate niciun plan, nici un program electoral serios. Așa cum a câștigat Iohannis fără să participe la nicio dezabatere, fără să dea niciun interviu vreunei instituții de presă timp de 5 ani de zile. Până acum această lipsă de consistență era trecută cu vederea pentru că era prea mare concentrarea pe PSD și pe tâmpeniile lor. Acum Iohannis și Orban au dezvelit în public un mare ”turbonimic” – am preluat acest cuvânt frumos de la Mark Racz care l-a lansat în legătură cu alte industrii ale cuvântului gol (presa quality-creativă). Au vrut să facă două-trei drifturi politice pe ulițele Moldovei și să se ducă să citească liniștiți sondajele. Nu simt nimic din pericolul de a nu fi în stare să propui nimic concret, de a nu veni cu un program credibil de construcție pentru care să fii susținut. Fanii PNL și comentariatul la comandă au băgat repede ipotezele pe care le avansa înainte Dragnea când era fluierat: erau niște huligani, niște oameni aduși cu bani cei care au fluierat. Nu, ați primit fluierături cinstite de la o anumită pătură din clasa de mijloc ieșeană. Să subliniem că asta ar fi ultima șansă în care USR să-și dea seama care îi e șansa de jucat împotriva PNL și Iohannis. Numai că USR e un partid condus de oameni bișnuiți să stea drepți în fața președintelui, de aia a și avut o campanie atât de slabă Barna, de aia a și căzut USR în sondaje. Pentru că au uitat că puterea înseamnă și Iohannis, nu doar PSD. Se vor lipi probabil de această nouă energie de la Iași. Iar dacă nu, pot să spună adio Parlamentului. Două cuvinte și despre acea ramură a nemulțumirii numită ”șîeu”, un nou episod din mai marea serie ”rezist”. Au și ele un puternic aer artificial, dar nu pentru că oamenii n-ar simți o puternică nemulțumire, ci pentru că nemulțumirea le e canalizată în direcții care se bat cap în cap cu dorințele lor. Mi se pare greu suportabil un nene patron, Ștefan Mandachi, băiatul de bani gata din Suceava. E greu suportabil din cauza clasei pe care o reprezintă – o clasă de patroni români care au nemulțumiri, dar nu văd ce injustiție economică se face cu ei în frunte. Bogații din vârful țării nu plătesc taxe destule. Mai mult, nu plătesc nici salarii mari și urlă ca din gură de șarpe când se mai mărește salariul minim. Integral:
Nu, Milcovul n-a secat inca! Un alt fel de a aniversa 24 ianuarie 1859 si 24 ianuarie 1862 Aproximativ 2.000 de oameni politici au distrus vietile a 5 milioane de romani si pentru aceasta performanta ne cer astazi salarii imense si pensii speciale. 2 000 de parlamentari, ministri si secretari de stat, prefecti, primari, presedinti de Consilii Judetene, sefi de agentii si autoritati nationale. Cu totii, printre cei mai bogati si mai fericiti romani. Cu totii, la cea mai simpla raguseala se duc la doctor la Viena. Cu totii au copii la studii sau rezidenti la mii de kilometri departare. Cu totii au uitat de mult sa mearga pe jos sau cu autobuzul. Aproape 5 milioane de locuitori insumeaza cele 8 judete moldovene (4.971.000, sursa:
Primaria Oradea a premiat marii contribuabili la bugetul local: Anul acesta se asteapta incasari de 50 milioane euro Primaria Oradea a premiat, la Gala Antreprenorilor pentru Oradea, primii 10 contribuabili la bugetul local pe anul 2019, edilul Ilie Bolojan afirmand ca municipalitatea a incasat anul trecut 40 de milioane euro din impozitele si taxele platite de firme, iar in acest an isi propune sa incaseze cu 10 milioane de euro mai mult. Primaria a mai acordat alte sase premii de recunostinta pentru firmele care s-au remarcat prin investitiile realizate, implicarea in sustinerea comunitatii locale, aplicarea de solutii prietenoase cu mediul samd. …. In fiecare an, in data de 24 ianuarie, Primaria Municipiului Oradea impreuna cu Agentia de Dezvoltare Locala Oradea (ADLO) SA organizeaza Gala “Antreprenor pentru Oradea” in semn de respect si apreciere pentru mediul de afaceri oradean. Topul este alcatuit prin insumarea valorilor varsate catre bugetul local constant in taxe si impozite locale, precum si 60% – cota parte din impozitul pe salarii, urmand ca in anul 2020 aceasta sa se majoreze la 63%. “Peste 40 de milioane de euro s-au incasat anul trecut de la firmele din Oradea, iar cu 10 milioane de euro vom incasa in plus anul acesta. Vreau sa va multumesc pentru investitiile derulate in Oradea, dar si pentru locurile de munca infiintate. Daca firmele se dezvolta, se dezvolta si orasul, iar oamenii au castiguri mai bune. De anul acesta vor functiona internatele pentru tineri la scolile profesionale, care ar trebui sa intre in colaborare cu dvs. din toamna anului viitor. De anul viitor sau din 2022 vom avea un centru hub IT din vechiul spital de neurologie, pe langa Universitatea Oradea va functiona si Centrul de transfer tehnologic cu toate dotarile unde companiile vor putea face inginerie, pentru o adaptare mai mare a invatamantului profesional la cerintele firmelor. Va multumesc pentru tot sprijinul acordat. Un an bun, sa auzim de lucruri bune pentru Oradea si pentru economia romaneasca”, a declarat primarul Ilie Bolojan, potrivit unui comunicat transmis sambata de catre Agentia de Dezvoltare Locala Oradea. Potrivit directorului general al ADLO, Alina Silaghi, investitiile atrase in anul 2019 in parcurile industriale din Oradea sunt in valoare totala de 40.678.910 euro, in urma carora se va ajunge la un numar total de 8.500 de locuri de munca pana in anul 2021. Integral:
VIDEO
Daniel Dăianu: Finantarea deficitelor si pericolul non-liniarităților Intr-o discutie pe care am avut-o cu alti economisti a venit vorba despre ce s-ar intampla daca deficitul bugetar ar continua sa creasca, daca s-ar concretiza presiuni mari pe bugetul public din Romania in lipsa unor masuri compensatorii de echilibrare. Exista o linie de demarcatie (un redline, cum ar spune englezii) de la care pietele financiare vor reactiona, vor da inapoi. Dar, sustin unii confrati, dupa o reevaluare, creditori ar fi dispusi sa finanteze la un cost superior chiar un deficit bugetar ce merge spre 5% din PIB. In aceeasi logica, ar putea fi imaginate o linie de demarcatie in preajma unui deficit de 6%, cu o alta reevaluare, cu un cost de finantare si mai mare. Unii ar spune ca important este ca un deficit sa se poata finanta indiferent de conditii. Unde vad hibe cu un asemenea rationament? Si ma gandesc nu numai la consecinte ce ar decurge dintr-o deteriorare a riscului suveran la clasa junk. Astfel: – Romania se confrunta cu fenomenul deficitelor gemene (deficit bugetar ESA/metodologie europeana in jur de 4% din PIB si deficit de cont curent/extern de cca 5% din PIB in 2019); este singura economie din regiune cu deficite de o asemenea magnitudine; = Deficitul bugetului public la noi a fost cel mai mare din UE in 2019; – Sunt presiuni foarte mari pe buget, ce pot conduce la deficite de peste 6% in 2021 si peste 7% din PIB in 2022 in lipsa unor masuri de corectie adecvate….. A gandi ca destul timp de acum inainte, in pofida unor deficite mari, se vor gasi cumparatori pentru obligatiuni emise de statul roman ignora ca pe piete opereaza discontinuitati, non-liniaritati. O discontinuitate poate fi temporara, cand creditorul, la deficite in crestere, cere un pret (randament) superior pentru finantarea oferita. Si exista discontinuitate s-o numim “fatala”, ce semnifica iesirea brutala de pe piata si, practic, inghetarea finantarii din piata. Aceasta iesire ar fi precedata de finantari la scadente tot mai scurte si costuri tot mai inalte. Am avea de-a face cu o blocare a finantarii prin piete — nu o simpla criza de lichiditate. Si ar fi nevoie de recurgere la finantare de la organisme financiare internationale pentru a iesi dintr-un mare impas bugetar (s-a intamplat in 2009). Ce ar putea preveni mersul catre o discontinuitate, non-liniaritate fatala, este intrarea sub incidenta procedurii de deficit excesiv (PDE), care este mecanism in UE de disciplinare financiara a statelor membre. Discontinuitatea grava in relatia cu pietele externe ar putea fi accentuata de o criza interna de incredere, ilustrata de o “fuga”’ de moneda nationala, exprimata si de presiune pe leu (depreciere), crestere a inflatiei. Nu intamplator vorbim de nevoia unui mix de politici echilibrat, de faptul ca o corectie a dezechilibrului extern cere o consolidare bugetara. Romania ar risca foarte mult daca nu ar stavili deficite in crestere, daca nu ar demara corectii bugetare….Se greseste cand se afirma ca nu se poate obtine o crestere semnificativa a veniturilor fiscale. Evaziunea fiscala si “optimizarea fiscala”sunt endemice si de mari proportii in Romania. S-a si exagerat cu scaderea TVA. Iar a reduce in continuare taxe si impozite este irational avand in vedere incordarea bugetului public. Informatizarea (digitalizarea) ANAF este o urgenta. Reforme ale regimului de colectare a veniturilor in Bulgaria si Polonia arata ca se poate obtine substantial mai mult la venituri fiscale, de ordinul a 2-3% din PIB, dar nu imediat. Si nu poti miza in buget pe venituri incerte. Avem prea multe exceptii si avem in fapt un regim de impozitare regresiv. Integral:
Catalin Predoiu a sustinut, la reuniunea JAI, un mecanism de evaluare a justitiei si a statului de drept pentru toate tarile UE Ministrul Justitiei Catalin Predoiu a evocat, la reuniunea informala a JAI de la Zagreb, ideea unui mecanism de evaluare a justitiei si a statului de drept pentru toate tarile membre, fara a exista paralelisme. De asemenea, el a afirmat ca ar fi bine ca toate tarile UE sa combata coruptia asa cum o face Romania, inclusiv in domeniul fondurilor europene. “Desi a fost un Consiliu JAI informal, am discutat teme substantiale. In interventia din Consiliu, am evocat ideea unui mecanism de evaluare a justitiei si a statului de drept pentru toate tarile membre, fara a exista paralelisme in acest demers. Este nevoie, desigur, de un singur standard pentru toata lumea. Am aratat ca sustinerea pentru operationalizarea Parchetului European va fi un test pentru angajamentul real al tuturor guvernelor statelor membre pentru aceleasi standarde de integritate in toate tarile membre, pentru protejarea intereselor europene si combatarea coruptiei cu fonduri europene. Ar fi bine ca toate tarile membre ale UE sa combata coruptia asa cum o face Romania, inclusiv in domeniul fondurilor europene. Altfel, ajungem la duble standarde in mecanismele de absorbtie”, a declarat Catalin Predoiu la finalul reuniunii informale a Consiliului Justitie si Afaceri Interne (JAI), organizata la Zagreb, Croatia. In marja sedintei, el a avut bilaterale cu ministrii si delegatiile Germaniei, Suediei si Poloniei, precum si discutii tete-a-tete cu ministrii Finlandei, Croatiei si Austriei, precum si cu comisarul pentru Justitie, Didier Reynders. “Aceste convorbiri au vizat agenda JAI. Nu am discutat de aceasta data nimic despre MCV, am dorit in mod special sa incepem cu problemele aflate pe agenda europeana, pentru ca este foarte mult de facut pentru Justitie in toate tarile europene. Independenta Justitiei, spatiul de libertate, securitate si Justitie din UE sunt principalele valori care diferentiaza pozitiv constructia europeana pe plan global. De aceea, ele trebuie protejate si consolidate printr-o permanenta modernizare si rafinare”, precizeaza ministrul. La reuniunea informala de la Zagreb, ministrii Justitiei din tarile membre ale UE au discutat despre progresul privind orientarile strategice din domeniul libertatii, securitatii si justitiei, formarea judiciara, importanta retelei judiciare europene in domeniul civil si comercial, precum si a retelelor nationale. Integral:
Valentin Naumescu – profesor:
Scrisoare deschisă. Peste 300 de magistraţi cer ca pensiile speciale să nu depăşească salariile în plată Magistrații vor trimite, luni, o scrisoare deschisă decidenţilor politici prin care cer să nu se renunţe la pensiile speciale. Pentru prima dată ei acceptă existența unor inegalități şi cer modificarea unor legi, astfel încât pensiile să nu mai depăşească veniturile salariale înainte de pensionare. În esenţă, semnatarii solicită adoptarea unor măsuri fiscale care să determine un cuantum al pensiei care să nu depăşească venitul în plată în ultima lună de activitate aferent funcţiei deţinute, cu excluderea oricăror drepturi obţinute ca urmare a delegării sau detaşării. O altă propunere a magistraţilor este ca personalul de specialitate juridică asimilat procurorilor şi judecătorilor să nu beneficieze de pensii speciale, “având în vedere lipsa unei justificări obiective de acordare a acestui drept”. Personalul asimilat este reprezentat de juriştii care lucrează în ministerul Justiţiei, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), Inspecţia Judiciară şi Ministerul Public și de care au aceleaşi drepturi şi obligaţii ca şi magistraţii, fără însă a fi magistraţi. La nivelul anului 2016, existau 290 de astfel de posturi ocupate. Anomalii legislative dar confortabile financiar Cei 300 mai arată că “existența unor „anomalii” invocate ca principal argument al eliminării pensiilor speciale nu poate fi invocată ca argument în sprijinul acestui tip de inițiative, în condițiile în care aceste „scăpări” își au izvorul în lege, iar ele nu sunt de natură de avantajeze magistrații de carieră, ci, dimpotrivă, să creeze profunde dezechilibre și inechități în rândul aceleiași categorii profesionale”. Pe lângă cei trei iniţiatori ai demersului, adică Ciprian Coadă de la Curtea de Apel Constanţa, Ramona Graţiela Milu de la Curtea de Apel Braşov şi Alina Mihaela Niţă de la Tribunalul Neamţ, lista este completată de Gabriela Scutea, propunerea ministerului Justiţiei pentru funcţia de procuror general, Cristi Danileţ de la Tribunalul Cluj, Marius Bulancea şi Paul Dumitriu de la DNA. Semnatarii critică şi modificările aduse statutului magistraţilor de fosta “Comisie Iordache”, prin care se oferă posibilitatea ca largi categorii profesionale să primească pensii de serviciu speciale prin asimilarea vechimii în magistratură cu vechimea dobândită în exercitarea altor activități cum ar fi consilier juridic, avocat sau ofiţer de poliţie judiciară. Semnatarii scrisorii deschise mai arată că “vina” pentru pensiile mai mari decât salariile este a celor care au votat legi în acest sens şi că ei se arată dispuşi să coopereze pentru îndreptarea acestor anomalii. “Necesitatea unor ajustări ale sistemului actual de salarizare și pensionare (din perspectiva personalului asimilat, a diurnelor, a diferenței excesive între pensie și salariu) nu a fost niciodată negată de magistrați, dar nici nu poate fi generalizată, prin promovarea de către reprezentanții celorlalte puteri, a unui discurs bazat de propria culpă evidențiată în procesul legislativ și care naște o ură viscerală împotriva magistraților români, orientată exclusiv în scopuri electorale”, se mai arată în scrisoare. Integral:
Elita mondiala s-a reunit la Davos, Romania a stralucit prin absenta: De ce ratam cu incapatanare, in fiecare an, o oportunitate uriasa?
Zuckerman: Rata de respingere a vizelor de SUA cerute de români este de 10%. Când crede ambasadorul că va intra și România în Visa Waiver Rata de respingere a vizelor solicitate de români pentru Statele Unite este de 10%, ar trebui să fie de 3% pentru intrarea României în programul Visa Waiver, a declarat ambasadorul american Adrian Zuckerman, într-un
Asociaţia „Iniţiativa pentru Justiţie” cere procurorilor CSM să dea aviz negativ Giorgianei Hosu, propusă pentru şefia DIICOT Asociaţia ”Iniţiativa pentru Justiţie”, condusă de procurorul Bogdan Pîrlog şi procurorul Sorin Lia, face un apel public către Secţia pentru procurori a CSM să avizeze negativ propunerea ministrului Justiţiei pentru şefia DIICOT, procuroarea Giorgiana Hosu. …Pentru garantarea independenţei justiţiei nu este suficient ca procurorii care candidează pentru funcţiile de conducere de rang înalt să fie evaluaţi de către secţia pentru procurori din cadrul CSM doar prin prisma proiectului de management şi a prestaţiei la interviuri, ci este necesar să fie avute în vedere şi elementele de viaţă profesională sau privată care nu recomandă candidaţii sau care creează vulnerabilităţi evidente pentru Ministerul Public. În ceea ce o priveşte pe doamna procuror Hosu Elena Giorgiana, atragem atenţia că, atât în perioada în care a fost adjunctul procurorului-şef al DIICOT Felix Bănilă, cât şi după demisia acestuia, când a asigurat conducerea direcţiei, a dovedit că nu are calităţile necesare pentru a ocupa o astfel de funcţie. Doamna Hosu Elena Giorgiana, procuror-şef adjunct al DIICOT, a fost procuror de caz în dosarul „Caracal”, al cărui mod defectuos de gestionare a condus la demisia procurorului-şef DIICOT, cerută de însuşi Preşedintele României. Doamna Hosu Elena Giorgiana este procuror de caz în dosarul „10 August”, cu privire la care există indicii de gestionare defectuoasă. De la reunirea, la 1 iulie 2019, a acestui dosar, instrumentat iniţial de Secţia Parchetelor Militare a PÎCCJ, cu un dosar al DIICOT privind presupuse infracţiuni contra ordinii constituţionale, nu s‑ a explicat în ce ar consta infracţiunile care atrag competenţa direcţiei şi nu s‑ a comunicat că s-ar fi avansat cu cercetările în vreuna din cauzele reunite. Singurele lucruri care se cunosc despre evoluţia dosarului sunt că procurorul militar care s-a sesizat din oficiu şi a efectuat iniţial acte de urmărire penală a fost citat ca martor – act contrar Codului de procedură penală – şi că audierea urma să se facă de către un poliţist care, potrivit legii, ar putea efectua numai acte de urmărire penală cu privire la care a fost delegat expres de procurorul DIICOT. Situaţia (atipică) a fost semnalată printr-o scrisoare deschisă semnată de procurorul militar, care a atras atenţia că prin acest act ilegal se tinde spre anularea urmăririi penale. DIICOT nu a mai revenit cu citarea sa şi nu a dat vreun comunicat cu privire la incident. Dosarul „10 August” are în prezent număr de 2019, ceea ce sugerează că s-a procedat la o disjungere, posibil tocmai faţă de faptele care au atras, în mod artificial, competenţa facultativă a DIICOT. Lipsa oricăror comunicări publice cu privire la evoluţia dosarului „10 August”, dosar cu implicaţii politice, care se referă la un eveniment relevant în istoria recentă a României şi interesează în mod direct un număr foarte mare de persoane fizice şi instituţii ale statului (aspecte care îl plasează în aceeaşi categorie cu dosarele Revoluţiei şi Mineriadelor şi îl expune la riscul de a avea aceaşi soartă) contrastează cu abundenţa de comunicări referitoare la dosarul „Caracal” şi este imputabilă doamnei Hosu Elena Giorgiana, în calitatea sa de conducător al DIICOT….. În final, semnalăm vulnerabilitatea deosebită pe care o prezintă o eventuală numire a doamnei procuror Hosu Elena Giorgiana în fruntea DIICOT în condiţiile în care soţul acesteia, poliţist, este trimis în judecată de DNA pentru trafic de influenţă, inclusiv în dosare instrumentate de aceasta (dosarul 3603/3/2017, care a avut termen la Tribunalul Bucureşti chiar în ziua anunţării de către ministrul Justiţiei a propunerii sale). Cu privire la acest aspect, arătăm că respectarea prezumţiei de nevinovăţie nu înseamnă luarea unei decizii în mod imprudent. Avem în vedere şi faptul că secţia pentru procurori a CSM a hotărât recent că doamna Hosu Elena Giorgiana nu este potrivită pentru a-i mai fi prelungită pentru 2 luni delegarea în funcţia de procuror-şef al DIICOT. În acest context, acordarea unui aviz pozitiv pentru un mandat de 3 ani în această funcţie ar fi o dovadă de inconsecvenţă nepotrivită din partea secţiei. Integral:
Ce spune Comisia de la Veneția despre restricționarea dreptului de vot pentru cei cu viză de flotant Condiţia de reședință poate fi impusă în cazul alegerilor locale, dar perioada nu trebuie să depășească 6 luni (180 de zile) înainte de data votării la alegerile locale, consideră Comisia de la Veneția, potrivit APADOR-CH. Organizația vorbește despre această recomandare a Comisiei de la Veneția în contextul controverselor din spațiul public privind interdicţia de vot pentru cetăţenii care dobândesc viza de flotant cu mai puţin de 90 de zile faţă de data alegerilor, prevedere inclusă în proiectul Guvernului privind alegerea primarilor în două tururi.
Aurescu: Am găsit în Ministerul de Externe o lipsă de motivaţie / 54% din personalul din serviciul exterior era detaşat Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, a declarat la Digi 24 că a găsit în minister o ”lipsă de motivaţie” şi că în luna în care a preluat mandatul 54% din personalul din serviciul exterior al MAE era detaşat, fiind nevoie de “o primenire a corpului diplomatic şi consular”. “Am găsit în Ministerul Afacerilor Externe în primul rând o atmosferă (…) de descurajare, de lipsă de motivaţie pentru diplomaţi. Este nevoie de o primenire a corpului diplomatic şi consular, pentru că unul dintre factorii care au dus la o astfel de situaţie este şi numărul foarte mare de detaşări, vezi cele din mediul privat, într-o proporţie foarte mare. În luna noiembrie, 54% din personalul din serviciul exterior era detaşat. În Centrală, aproximativ 24%”, a spus Aurescu. El a vorbit despre măsurile luate în MAE cu privire la detaşări şi de necesitatea unor concursuri realizate profesionist. “În momentul de faţă, procentul a mai scăzut un pic, dar în continuare este nevoie de măsuri în acest sens. Ne ajută Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului 1/2020 care interzice detaşările din domeniul privat. Avem un interval de timp până la 31 august 2020 în care putem să organizăm concursuri pentru a ocupa aceste posturi şi cred că un concurs sau concursuri care să fie efectuate profesionist şi care să ducă la ocuparea pe fiecare direcţie în parte din Ministerul Afacerilor Externe a locurilor unde este nevoie de profesionişti, de tineri care să fie formaţi în interiorul Ministerului, în activitatea diplomatică sau consulară, cred că este o măsură care va ajuta foarte mult”, a punctat ministrul de Externe. Aurescu a amintit şi de faptul că există o comisie creată “pentru a studia oportunitatea detaşărilor existente”, care până în prezent s-a reunit de opt ori şi deja a luat decizii cu privire la oprirea prelungirii unor detaşări sau la încetarea procedurilor de detaşare. “Vom continua acest proces şi vom organiza concursuri”, a spus Aurescu. Integral:
Pisica moarta aruncata de PSD in curtea pensionarilor Una dintre cele mai cinice prevederi ale guvernarilor trecute a fost fara indoiala cresterea brusca a pensiilor cu 40%, toata o data, la 1 septembrie 2020, si nu una graduala, care sa distribuie respectivele procente de-a lungul a 3-4 ani. Ce se citeste aici printre randuri? Ca respectivii guvernanti stiau din capul locului nesustenabilitatea masurii, stiau ca nu vor putea suporta un asemenea efort financiar esalonat, dar au prevazut-o cu 4 luni inainte de incheierea mandatului, pentru ca povara s-o suporte altii, iar ei sa mormaie de pe banca Opozitiei: tot noi am fost mai buni! Smecheria se observa daca pornim chiar de la programul de guvernare Dragnea-Olguta-Valcov, care prevedea laconic (pag. 57) “Cresterea valorii punctului de pensie la 1.775 lei pana in 2020”. Atat. Nu spunea nicio vorba despre data fatidica de 1 septembrie. Ce trebuie inteles de aici? Mai intai, ca pensiile urmau sa creasca “pana in 2020”, adica – teoretic – cel mai tarziu la 31 decembrie 2019. Practic, poate de la 1 ianuarie 2020, dar daca fostul guvern si-ar fi luat in serios propriile intentii, trebuia sa stie exact in octombrie trecut cum va finanta promisiunea in ianuarie curent, daca ar fi ramas la guvernare. Ce spunea programul si ce s-a scris in lege. In loc sa faca asa ceva, Guvernul Dancila a modificat prin legea pensiilor formularea “pana in 2020” cu o alta “incepand cu luna septembrie 2020”, frustrand pensionarii de opt luni majorare si lasand guvernarii ulterioare sa gaseasca banii necesari, in baza regescului principiu: “dupa noi, potopul”. In al doilea rand, programul lasa in coada de peste ritmul in care urmau sa creasca pensiile. La asa ceva, ce credeti ca a inteles pensionarul naiv, cel care a votat PSD in 2016? Evident, a inteles ca majorarea se va face gradual, cam 25% pe an, asa cum de altfel programul a prevazut explicit pentru cazul salariatilor bugetari. Dar s-a pomenit cu alta realitate. Pensiile au fost majorate in proportii incomparabil mai mici decat salariile, cu exceptia acelui 40%, prevazut pe ultima suta de metri: Integral:
Corina Cretu spune cati bani pierde Romania din fondurile care i-au fost alocate de UE pentru infrastructura Europarlamentarul Pro Romania Corina Cretu atrage atentia ca Romania va pierde o mare parte din fondurile pentru infrastructura alocate din bugetul Uniunii Europene. Cretu a declarat vineri ca Romaniei i-au fost alocati zece miliarde de euro pentru infrastructura, insa rata de absorbtie la finalul anului 2019 a fost de doar 31%. “Practic, se vor pierde foarte multi bani pe anul acesta, ceea ce nu ne va ajuta deloc in negocierile pentru banii pe exercitiul financiar viitor, avand in vedere ca nu putem cheltui banii care s-au alocat pe anul acesta. Proiecte nu exista depuse la Comisia Europeana. Eu, in iulie, cand am plecat, am plecat cu toate proiectele de apa, canalizare, infrastructura, metrou, toate depuse si aprobate”, a afirmat Cretu. Aceasta a vorbit la Iasi si despre necesitatea ca proiectele de autostrazi Iasi – Targu Mures si Bacau – Brasov sa fie incluse in Programul Operational de Infrastructura Mare, care va fi negociat de Uniunea Europeana si Guvernul Romaniei pentru exercitiul financiar viitor. Integral:
EXCLUSIV. Camera Deputaților se laudă că a îndeplinit toate recomandările MCV. GRECO a dat calificativ „nesatisfăcător” Camera Deputaților susține într-un răspuns către Ministerul Justiției că a rezolvat toate problemele legate de Mecanismul de Cooperare și Verificare. Răspunsul a fost redactat de președintele Comisiei Juridice, Nicușor Halici (PSD). Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a trimis conducerii Parlamentului o scrisoare în care cere să fie prezentate progresele înregistrate în Camera Deputaților și în Senat în domeniul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV), în perioada iulie – decembrie 2019. Scrisoarea a ajuns la Parlament pe 10 ianuarie și a fost repartizată de Biroul Permanent al Camerei Deputaților către Comisia Juridică. Elaborarea răspunsului nu a fost însă rodul discuțiilor între Putere și Opoziție, ci a fost redactat de președintele Comisiei, Nicușor Halici. El este deputat PSD de Vrancea și conduce Comisia Juridică din 3 octombrie 2018. Social-democratul a declarat pentru Europa Liberă că nu s-a consultat cu colegii din comisie pentru redactarea răspunsului și că misiunea i-a fost delegată de președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu. „Consultați să zică ce? Nu trebuia o decizie a Comisie, am spus doar realitatea zilei în Parlament. Fiind în vacanță parlamentară, neavând nevoie de o decizie a Comisiei sau a plenului Parlamentului, eu am explicat pe scurt care sunt progresele în ceea ce privește recomandările incidente Camerei Deputaților pentru MCV”, a fost reacția președintelui Comisiei Juridice….. Deputatul PNL, Gabriel Andronache, membru al Comisiei Juridice, a declarat pentru Europa Liberă că nu a fost consultat când s-a redactat acest punct de vedere despre MCV. „În mod evident nu corespunde adevărului o astfel de modalitate de redactare a răspunsului. În Biroul Permanent se va analiza fiecare punct în parte și grupul PNL își va exprima punctul său de vedere și va aduce completări acestui răspuns. Nu s-au îndeplinit toate recomandările care țin de MCV, sunt restanțe în ceea ce privește modificarea Statutului deputaților și senatorilor, mă refer la codul de conduită, dar și la alte proiecte care sunt pe ordinea de zi a Legislativului. Nu au fost respinse toate proiectele legate de Codul Penal și de Procedură Penală, sunt reglementări care sunt ascunse în anumite sertare, trebuie puse pe ordinea de zi și respinse. Abia apoi putem spune că recomandările MCV au fost îndeplinite”, a precizat Andronache pentru Europa Liberă. Ultimul Raport MCV a fost prezentat în luna octombrie a anului trecut, iar diagnosticul a fost că România a făcut „frecvenți pași înapoi” în domeniul justiției. Integral:
Lupta împotriva corupției: România, pe penultimul loc în Uniunea Europeană. În 2019, a ajuns la același scor ca în 2012 – raport Transparency International În peste două treimi dintre țări, eforturile împotriva corupției au stagnat ori au făcut pași înapoi, inclusiv în multe dintre cele mai avansate economii ale lumii, reiese din raportul pe 2019 privind Indicele de Percepție a Corupției, lansat joi de Transparency International. Deși s-au înregistrat și unele progrese, majoritatea statelor nu reușesc să combată în mod eficient corupția din sectorul public. România se află pe penultimul loc în Uniunea Europeană. Comparativ cu 2018, țara noastră înregistrează o scădere de trei puncte în 2019, ajungând la același scor ca în anul 2012…. La nivelul Uniunii Europene nu se înregistrează schimbări semnificative față de anul precedent. Media scade de la 66 la 64 de puncte, iar în top trei rămân aceleași state: Danemarca (87 puncte, în scădere cu un punct față de 2018), Finlanda (86 puncte, în creștere cu un punct față de 2018) și Suedia (85 puncte, la fel ca în 2018). Cu 44 de puncte, România se află pe penultimul loc la nivelul UE, la egalitate cu Ungaria și cu un punct în plus față de Bulgaria (43).Comparativ cu anul 2018, țara noastă înregistrează o scădere de trei puncte în 2019, ajungând la același scor ca în anul 2012. De asemenea, Polonia, cu cele 58 de puncte înregistrate în 2019, revine la același scor ca în anul 2012….. Soluții propuse pentru România Restabilirea încrederii în mediul de afaceri, prin propunerea unei agende de reformă care să promoveze standarde de integritate în mediul de afaceri. Un astfel de proiect, în care reprezentanți din sectorul de business, sectorul public și organizații neguvernamentale să acționeze împreună pentru promovarea unui mediu de afaceri integru, trebuie să devină o prioritate la nivel național. Îmbunătățirea capacității instituțiilor publice de a aplica mecanisme de integritate, prin modernizarea standardelor de bună guvernanţă locală, pe un model elaborat de TI şi aplicat cu succes în alte state europene. Înfiinţarea Registrului Naţional de Conformitate, un mecanism elaborat de Transparency pentru a creşte transparenţa administrativă şi pentru a contribui la reducerea vulnerabilităţilor la corupţie în administrația publică. Organizația mai arată că succesul luptei împotriva corupţiei este direct legat de instituţii puternice şi stabile în ansamblul lor, independente, de lideri responsabili şi cetăţeni implicaţi în viaţa comunităţii locale, care să sancţioneze derapajele. Integral:
Vice: Schema prin care ruși și ucraineni devin cetățeni români fără să-i verifice nimeni. Creștere explozivă a numărului de ruși care vor cetățenie română Raportul realizat de Corpul de Control al ministrului Justiției în toamna lui 2019 la Autoritatea Națională pentru Cetățenie (ANC) arată că cetățenia română e acordată „peste rând”, în urma unui sistem paralel de înregistrare a cererilor, care încalcă prevederile legale, și deseori fără să se verifice dacă actele depuse de solicitanți sunt autentice, scrie 
Un consilier al ministrului Transporturilor acuza lipsa de interes fata de Autostrada Unirii: Sa va fie rusine tuturor! Catalin Urtoi, consilier onorific al ministrului Transporturilor, Lucian Bode, critica faptul ca Autostrada Targu Mures-Iasi (A8), denumita si Autostrada Unirii, nu a fost inclusa in lista proiectelor care ar urma sa beneficieze de finantare europeana in viitorul buget UE.Urtoi, care este si vicepresedintele asociatiei “Impreuna pentru A8”, remarca intr-o postare pe Facebook ca tara noastra va primi mai putin bani pentru infrastructura rutiera, iar acum “platim nesimtirea celor care ne-au reprezentat la UE” pana acum. “Romania primeste mai putini bani pentru infrastructura rutiera pe exercitiul financiar 2021-2027. Europa a schimbat practic din mers strategia pentru 2021-2027, iar pe noi ne-a prins iar nepregatiti. (…) Acum platim toata nesimtirea celor care ne-au reprezentat la UE din 2007 si pana azi si care nu au inteles nimic din strategia Europei in acesti 14 ani. Toate partidele si-au batut joc din 2007 si pana azi de banii europeni. In 14 ani nu am fost in stare sa ne rezolvam problemele de infrastructura asa cum au facut altii in jurul nostru. M-am saturat sa va vad pe toti, de la stanga pana la dreapta cum va bateti joc de Moldova si cum ati ajuns sa faceti din A8 doar un proiect electoral. Cat credeti ca o sa va mai suportam?!”, a scris Urtoi in postarea de pe Facebook. El a crezut ca dupa alegerile europarlamentare “vom avea o echipa serioasa de politicieni, cu USR+PLUS, PNL si PMP, adica un grup serios care sa sustina finantarea proiectelor Moldovei si sa se bata pentru aceste fonduri europene! M-am inselat!”. “Toti va bateti doar pentru voturi si pentru imagine. Imi este rusine si sunt un fraier ca luna de luna contribui si eu la veniturile voastre de politicieni mediocri, aroganti si fara caracter! SA VA FIE RUSINE TUTUROR! Integral:
Ce bani europeni ar putea să primească România pentru autostrăzi și căi ferate în exercițiul 2021-2027 și cât de mult diferă față de fondurile pe care le-a avut până acum la dispoziție România ar urma să primească în exercițiul financiar 2021 – 2027 simțitor mai puțin bani pentru infrastructura de transport, potrivit draftului de program operațional pe care țara noastră îl negociază cu oficialii de la Bruxelles. Din banii puțini pe care țara noastră îi va primi, dacă lucrurile rămân așa, o mare parte se vor duce pe proiecte de autostrăzii și căi ferate mai vechi, pe care România nu a reușit să le termine până acum, precum A1 Sibiu – Pitești, și doar o mică parte vor mai ajunge la noi proiecte. Cât și cum are România alocat? Cum se compară, defalcat cu ce am avut până acum? Ce se mai poate schimba? Citiți în articol. România, precum și celelalte state europene, negociază în prezent viitorul cadru al exercițiului financiar european 2021 – 2027, practic bugetul multianual al UE care vine împărțit pe diferite programe. Dacă până acum pentru țara noastră au fost acordate fonduri europene pentru infrastructura de transport, noul buget, la cum arată datele din draftul Guvernului, ar urma să fie simțitor mai mic. Asta din cauza orientării UE în noul exercițiu financiar către proiecte de digitalizare, inovare, dar și de mediu, „Green”. Astfel, pentru perioada 2021 – 2027 România ar putea primi doar 4 miliarde de euro, din care doar 2,6 mld euro să fie din Fondul de Coeziune și 1,4 mld euro din Fondul de Dezvoltare Regională. La această sumă, în cadrul Programului Operațional, contribuția din bugetul național ar urma să fie 3,9 mld euro. Aceste fonduri vor fi alocate pentru toate axele Programului Operațional, nu doar pentru autostrăzi, drumuri și căi ferate. Conform draftului, gradul de cofinanțare națională care este luat în discuție pentru proiecte de autostrăzi și căi ferate ar urma să fie de 40%, spre deosebire de 85% în prezent (75% inițial în POIM 2014 – 2020). Bani mai puțini care se vor duce pe proiecte vechi și neterminate Din sumele care vor reveni unor astfel de proiecte de infrastructură o bună parte se vor duce către proiectele pe care România le are în lucru sau care vor începe curând – practic proiectele de autostrăzi și căi ferate pe care România nu a reușit să le termine la timp. Similar cu trecerea dintre ultimele două exerciții financiare, astfel de proiecte vor fi „fazate” și, practic, vor „mânca” din noul buget. Exemple de astfel de proiecte ar fi autostrada A1 Sibiu – Pitești sau Autostrada de Centură a Capitalei (A0), tunelurile de pe A1 Lugoj – Deva sau finalizarea lucrărilor feroviare din Ardeal.Integral:
Bătaie de joc cu bani europeni:
CCR le spulbera sperantele lui Dragnea si Mazare: Nu exista conflict referitor la completurile de 3 judecatori Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a stabilit, miercuri, ca nu exista conflict juridic intre Parlament si Inalta Curte de Casatie si Justitie in privinta constituirii completurilor de judecata, au precizat, pentru Agerpres, oficiali ai CCR. Pe Liviu Dragnea l-ar fi vizat direct aceasta speta a completurilor de 3, pentru ca primise o condamnare cu executare la completul de 3 de la Inalta Curte in faza de fond a procesului. Daca s-ar fi dat decizia CCR inainte sa primeasca sentinta definitiva de la completul de 5, cazul s-ar fi rejudecat. O hotarare CCR de constatare a unui conflict juridic ar fi putut fi, insa, folosita pentru a initia o noua cerere de revizuire. Un beneficiar direct al unei decizii CCR favorabile ar fi fost Radu Mazare, condamnat definitiv de un astfel de complet de 3 judecatori….. Instanta suprema sustinea, in punctul de vedere transmis CCR, ca nu exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Parlament si ICCJ, iar presedintele Senatului, Teodor Melescanu, a reclamat la CCR o eventuala culpa a legiuitorului. Reprezentantii instantei supreme aratau ca, prin dispozitiile art. 29 alin. (1) lit. a) si f) din Legea 304/2004, Parlamentul a abilitat, in mod explicit, Colegiul de conducere al Inaltei Curti sa aprobe Regulamentul de organizare si functionare administrativa al institutiei si sa exercite atributiile prevazute in acest act normativ cu caracter administrativ. De asemenea, in cuprinsul Legii 304/2004, Parlamentul a reglementat exclusiv numarul de judecatori care formeaza completurile de la Sectia penala, iar organizarea executarii Legii 304/2004 impunea stabilirea, prin acte subsecvente, a modalitatilor concrete de formare nominala a completurilor de judecata, preciza Inalta Curte. Integral:
Savonea pierde la CCR: Nu a existat conflict CSM-Ministerul Justitiei, in vremea Anei Birchall Judecatorii Curtii Constitutionale au decis, miercuri, ca nu a existat conflict juridic de natura constitutionala intre Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) si Ministerul Justitiei, sesizat in perioada in care ministru era Ana Birchall, potrivit unor surse citate de Mediafax. Judecatorii au amanat in mai multe randuri pronuntarea pe acest subiect. Magistratul-asistent de la CCR a declarat pe 12 noiembrie ca presedintele CSM, Lia Savonea, a depus la dosarul cauzei un inscris prin care arata ca, prin schimbarea titularului portofoliului de ministru al Justitiei, ar fi inoportuna solutionarea conflictului juridic de natura constitutionala intervenit intre fostul ministru al Justitiei Ana Birchall, respectiv MJ si CSM. Practic, Lia Savonea cerea CCR sa inceteze acest caz.Integral:
Ana Birchall ii cere demisia Liei Savonea, dupa ce CCR nu i-a dat castig de cauza: Am reusit sa ii impiedic jocul marsav! Fostul ministru al Justitiei, Ana Birchall, considera ca decizia CCR de miercuri demonstreaza inca o data ca, in realitate, asa-zisul conflict a fost doar in imaginatia fostei sefe CSM, Lia Savonea, “fiind generat in principal de disperarea acesteia pentru ca nu a reusit sa-si faca jocurile in CSM – jocuri demne mai degraba de un politician decat de un magistrat.” Reactia Anei Birchall vine dupa ce CCR a hotarat, miercuri, ca nu a existat conflict juridic de natura constitutionala intre Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) si Ministerul Justitiei, sesizat in perioada in care ministru era Ana Birchall…..”Doamna Savonea urmarea programul meu si stabilea sedintele de plen netransparent, abuziv, fara respect fata de principiul unei cooperari loiale interinstitutionale, doar-doar nu voi putea participa, astfel incat sa nu-mi pot exercita dreptul de vot pe teme extrem de importante privind bunul mers al justitiei! Cu toate aceste sicane, am reusit sa ii impiedic jocul marsav! Este de notoritetate publica (sic!) ca, dupa sicane repetate la adresa mea, pe 8 octombrie, dupa a saptea incercare esuata de a o impune pe Adina Florea in fruntea Sectiei de investigare a infractiunilor din Justitie, Lia Savonea a denuntat criza fara precedent din cadrul CSM generata de lipsa cvorumului de la sedintele de plen, anuntand ca va sesiza CCR in privinta unui conflict juridic de natura constitutionala generat de actiunile mele in calitate de ministrul al Justitiei,” aminteste Ana Birchall. Integral:
Cei trei procurori propusi la sefia marilor parchete vor fi audiati de CSM pe 11 februarie. Au fost publicate proiectele de management Cei trei procurori propusi pentru a ocupa functiile de sefi ai Parchetului General, DNA si DIICOT vor fi audiati in data de 11 februarie de Sectia pentru procurori din Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), potrivit unui anunt facut de CSM. Catalin Predoiu a anuntat ca va trimite, miercuri, propunerile catre CSM, Sectia de procurori, in vederea avizarii. Propunerea sa pentru Parchetul General este Gabriela Scutea, Crin Bologa este propunerea pentru DNA, iar Giorgiana Hosu – pentru DIICOT. CSM a publicat calendarul pentru examinarea propunerii ministrului Justitiei de avizare a celor trei candidati. 22 ianuarie 2020 – Punerea in dezbatere publica a proiectelor de management si efectuarea verificarilor asupra candidaturilor; 11 februarie 2020 – Analizarea rezultatului demersului anterior si intervievarea candidatilor in intervalul orar 10:00 – 15:30; 11 – 14 februarie 2020 – Transmiterea avizelor catre Ministerul Justitiei. CSM a postat
USR-PLUS contesta restrictiile impuse la vot de Guvern pentru cei care s-au mutat cu 3 luni inainte de alegeri Alianta USR PLUS transmite ca nu este de acord cu unele prevederi din proiectul alegerii primarilor in doua tururi de scrutin, pentru care Guvernul isi angajeaza raspunderea. Este vorba de prevederile referitoare la alegatorii care si-au modificat resedinta cu mai putin de 90 de zile inaintea scrutinului. “Alianta USR-PLUS sustine modificarea Legii Alegerilor Locale prin introducerea a doua tururi de scrutin, dar se opune restrictionarii dreptului de vot pentru cetatenii care dobandesc viza de flotant cu mai putin de 90 de zile fata de data alegerilor. O astfel de restrictie nu poate fi justificata de fenomenul “turismului electoral”, in conditiile in care sistemul electronic de verificare exclude votul multiplu. Un numar foarte mare de cetateni, studenti, tineri in general, nu vor putea vota la alegerile locale, daca legea este promovata in forma trimisa de Guvern”, a transmis alianta intr-un comunicat. Documentul precizeaza ca parlamentarii USR vor introduce un amendament in acest sens si solicita ferm Guvernului sa tina cont si sa renunte la articolul respectiv. Integral:
Melania Cincea. PSD în șah Primari aleşi în două tururi este puţin probabil să avem anul acesta, dar alegeri anticipate, da. În oricare dintre variante, PSD este pus în şah. După asumarea răspunderii Guvernului pe proiectul de lege pivind alegerea primarilor în două tururi, care va avea loc la începutul săptămânii viitoare, se pot contura trei scenarii. 1.PSD şi UDMR nu vor depune moţiunea de cenzură – un scenariu improbabil –, ceea ce va duce la adoptarea proiectului de lege pe care Guvernul şi-a asumat răspunderea. 2. Moţiunea de cenzură va fi depusă, dar nu va trece de votul Parlamentului – un scenariu posibil, dacă luăm în calcul că PSD are 198 de parlamentari, deci nu suficienţi parlamentari pentru a trece moţiunea. Ar putea miza pe sprijinul UDMR, care ar veni cu alţi 30 – dar nici varianta aceasta nu este sigură, pentru că UDMR a anunţat între timp că susţine organizarea de alegeri parlamentare anticipate –, pe al ALDE, dar formaţiunea a pierdut parlamentari. Pe Pro România, nu, partidul anunţând că nu va susţine moţiunea. Or, pentru trecerea ei este nevoie de 233 de voturi. Dacă moţiunea nu va trece, varianta aceasta va duce, de asemenea, la adoptarea proiectului de lege privind alegerea primarilor în două tururi. Care, însă, nu are mari şanse de a fi pus în practică pentru că PSD va face tot posibilul să-l blocheze. Şi-l va ataca la CCR unde, date fiind lipsa unei urgenţe în modificarea legii prin asumarea răspunderii, recomandările Comisiei de la Veneţia pentru a nu se face modificări în legislaţia electorală cu un an înainte de alegeri, termenul mai scurt de şase luni până la alegeri şi jurisprudenţa constituţională, există şanse ca proiectul să fie declarat neconstituţional. În plus, la CCR PSD are o garnitură de judecători pe care, s-a dovedit în ultima vreme, se poate baza în momente-cheie. E posibil, însă, şi ca PSD să depună moţiunea, dar să nu o voteze in corpore, pentru că, înlăturând Cabinetul Orban, ar deschide drumul PNL spre anticipate, mingea fiind la preşedintele Klaus Iohannis care, previzibil, nu va numi un premier agreat de PSD. Iar anticipatele, adevărata miză a acestui joc politic, ar fi o pacoste pentru social-democraţi. Le-ar putea aduce a treia înfrângere electorală consecutivă într-un singur an, ceea ce pentru PSD, care oricum trece prin puternice tensiuni interioare, ar fi un dezastru. 3. Moţiunea de cenzură va fi depusă şi va trece de votul Parlamentului, ceea ce va duce nu numai la blocarea proiectului de lege privind alegerea primarilor în două tururi, ci şi la căderea Guvernului, deschizând drumul spre alegerile anticipate. Scenariul este posibil, pentru că, deşi teoretic doar PSD şi UDMR au interes să dărâme Guvernul, PNL, iniţiatorul proiectului, USR şi, declarativ, PMP îşi doresc alegeri anticipate, deci ar avea interes să forţeze demiterea Cabinetului Orban şi declanşarea de anticipate. De altfel, şi faptul că PNL a optat în cazul acestui proiect nu pentru ordonanţă de urgenţă, ci pentru asumarea răspunderii Guvernului – care îl expune la riscul demiterii – duce spre aceeaşi ipoteză, a forţării demiterii. Chiar şi după căderea Guvernului, însă, este posibil ca, în încercarea de a bloca anticipatele, PSD să voteze orice premier numit de preşedintele Iohannis, tactică prin care ar putea evita anticipatele, dar care i-ar putea costa electoral. În oricare dintre variante, deci, PSD este pus în şah. Integral:
Document publicat de Emanuel Ungureanu: Georgeta Bumbac este asistent manager în proiectul spitalelor regionale, “care se vor construi când vom avea noi nepoți” Georgeta Bumbac, secretarul general al Ministerului Sănătății și membră în consiliile de administrație a 3 companii de stat – CNAIR, Aeroporturi București și Administrația Canalelor Navigabile – este asistent manager în “proiectul european prin care se vor construi când vom avea noi nepoți spitalele regionale din Craiova, Iași și Cluj”, a dezvăluit miercuri deputatul USR Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților. Emanuel Ungureanu a publicat pe pagina sa de Facebook un document în acest sens și spune că va cere Ministerului Sănătății să facă public “cât câștigă doamna Bumbac și din acest proiect european”…..Georgeta Bumbac este membră în consiliile de administrație a 3 companii de stat, potrivit celei mai recente declarații de avere și interese publicate anul trecut pe site-ul Ministerului Sănătății – Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Compania Naţională Administraţia Canalelor Navigabile și Compania Națională Aeroporturi București. Potrivit celei mai recente declarații de avere și interese, depusă de Georgeta Bumbac în anul 2019, aceasta a câștigat, în 2018, 77.965 de lei în calitate de membru al Consiliului de Administrație al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), 55.646 de lei ca membru al CA al Companiei Naţionale Administraţia Canalelor Navigabile și 53.643 de lei ca membru al CA al Companiei Naționale Aeroporturi București. La aceste sume se adaugă 120.204 lei, salariul de director în Ministerul Sănătății. Integral:
Roche Romania, amendata cu 12,8 milioane euro pentru cum a facut bani pe spatele pacientilor cu cancer Consiliul Concurentei a anuntat miercuri ca a sanctionat compania farmaceutica Roche Romania cu amenzi in valoare totala de 59,96 milioane lei (12,85 milioane euro) pentru abuz de pozitie dominanta pe piata unor produse oncologice din Romania. Sanctiunile au fost aplicate in urma a doua investigatii declansate in anul 2017. “In cadrul primei investigatii, autoritatea de concurenta a constatat ca, in perioada 2017 – 2019, producatorul Roche adoptat o strategie comerciala menita sa elimine concurenta la licitatii si sa intarzie intrarea pe piata a unor medicamente similare”, precizeaza autoritatea de concurenta intr-un comunicat. Comportamentul Roche s-a manifestat, in cursul anului 2017, in contextul participarii la achizitia publica centralizata pentru medicamente ce contin substantele Rituximab si Trastuzumab, in cadrul programului national de oncologie, precum si in cadrul a 47 de licitatii organizate la nivel de spital pentru aprovizionarea cu aceleasi medicamente. Medicamentele avand substantele active Rituximab, Trastuzumab si Bevacizumab se folosesc in cazul mai multor afectiuni oncologice, printre care: leucemie limfocitara cronica, cancer mamar, cancer ovarian, cancer renal, s.a. Pentru a evita monopolizarea pietei distributiei unui medicament, legislatia in vigoare prevede ca un producator este obligat sa furnizeze medicamente catre minim trei distribuitori. “Astfel, desi Roche a vandut medicamentele ce contineau Rituximab si Trastuzumab catre distribuitorii parteneri, care i-au fost si concurenti in aceste licitatii, pretul oferit distribuitorilor a fost mai mare decat pretul sau de ofertare la licitatiile publice. In felul acesta, Roche si-a eliminat concurenta la licitatii, deoarece distribuitorii nu au putut participa in cadrul acestor proceduri in conditii rezonabile, care sa le asigure desfasurarea activitatii in mod eficient (profitabil)”, spun reprezentantii Consiliului Concurentei. Integral: 


