Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 22 ianuarie! Agenția Națională de Meteorologie a emis prognoza meteo valabilă pentru miercuri, 22 ianuarie. Astfel, aflăm că cerul va fi variabil, dar în nord-vestul, nordul, centrul și estul țării nebulozitatea se va accentua treptat și mai ales seara și noaptea pe arii restrânse vor fi precipitații slabe mixte în Moldova și mai ales sub formă de ninsoare în rest. Valorile termice vor fi mai ridicate decât în mod caracteristic datei, cu maxime ce se vor situa în general între 1 și 11 grade și minime între -7 și 2 grade. Brașovenii au parte de o zi frumoasă. Temperaturile maxime vr atinge 2 grade Celsius, pe când cele minime vor scădea până la -5 grade Celsius. Clujenii vor avea parte de o zi friguroasă. În prima parte a zilei, se vor înregistra temperaturi de zero grade Celsius, iar seara acestea vor scădea până la -6 grade Celsius. Cerul va fi înnorat și se va semnala ceață, iar vântul va sufla cu 9 kilometri pe oră. În Iași se anunță vreme frumoasă. Temperaturile maxime vor atinge 10 grade Celsius, iar cele minime vor scădea până la zero grade Celsius La Bucureşti, miercuri, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla moderat. Temperatura maximă, mai ridicată decât în mod caracteristic datei, se va situa în jurul valorii de 6 grade, iar cea minimă va fi de -4 grade. Dimineața vor fi condiții de ceață.
S-au terminat pledoariile la CJUE in procesele privind Sectia Speciala si MCV: Avocatul general isi va publica concluziile pe 31 martie Pledoariile in cazul proceselor de la Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) privind soarta Sectiei Speciale si natura juridica a Mecanismului de Cooperare si de Verificare (MCV) instituit de Comisia Europeana s-au finalizat, potrivit unor surse de la Luxemburg. Avocatul general Michal Bobek isi va face publice concluziile pe 31 martie. Dupa aceea, urmeaza pronuntarea CJUE. Potrivit unor surse din randul celor care au asistat la pledoariile din sala, reprezentantii Guvernului Romaniei si ai Comisiei Europene au avut un punct de vedere similar cu Forumul Judecatorilor din Romania, in ce priveste recomandarile MCV si modul in care au fost emise mai multe ordonante de urgenta, promovate de fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader – cum ar fi cea prin care a fost mentinut in functie seful Inspectiei Judiciare, Lucian Netejoru. In plus, reprezentantul Parchetului General s-ar fi raliat acestor argumente. Concluziile magistratilor din Romania ar fi fost sustinute si de reprezentantii Belgiei, Olandei, Danemarcei si Suediei, sustin sursele citate. Acest consens ar fi existat si in cazul infintarii Sectiei Speciale, unde cele mai multe opinii au fost in sensul ca infiintarea acesteia incalca Tratatul Uniunii Europene. Punctul de vedere al CSM, reprezentat de avocatul Radu Chirita, contrar acestor concluzii, ar fi fost singular. Concluziile avocatului general nu sunt obligatorii pentru CJUE. Potrivit unui studiu, concluziile acestuia sunt urmate de catre Curte in aproximativ 88% din cazuri, arata advocate.ro. Integral: http://www.ziare.com
Cine este Gabriela Scutea, propusa de Predoiu pentru functia de procuror general al Romaniei Gabriela Scutea s-a nascut la 31 iulie 1973. A absolvit Facultatea de Stiinte Juridice in cadrul Universitatii “Lucian Blaga” din Sibiu (1995) si un master la Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala din cadrul Universitatii Bucuresti (2008). In 2012 a absolvit un program postuniversitar de formare si dezvoltare profesionala continua, “Colegiul National de Informatii”, in cadrul Academiei Nationale de Informatii “Mihai Viteazul” din Bucuresti. A fost cadru didactic asociat la Universitatea “Transilvania” – Brasov, Facultatea de Drept si Sociologie, disciplina Drept procesual penal (2003-2004), potrivit CV-ului publicat pe site-ul Ministerului Justitiei. In perioada 1995-2006 a fost procuror in teritoriu, fiind, pe rand: procuror stagiar la Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov si Parchetul de pe langa Judecatoria Rupea (nov. 1995-dec. 1997); procuror la Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov (dec. 1997- iun. 1998); procuror la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov (iul. 1998-nov. 1999); prim-procuror adjunct la Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov (nov. 1999-mai 2002); prim-procuror adjunct delegat la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov (iun. 2002-aug. 2003); prim-procuror delegat la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov (aug. 2003-sept. 2004); procuror la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov (oct. 2004-oct. 2005); procuror la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Brasov (oct. 2005-nov. 2006), mai arata sursa citata. Din noiembrie 2006 pana in mai 2013, a fost adjunct al procurorului general (PICCJ), fiind responsabila cu activitatea Sectiei judiciare, activitatea de resurse umane si documentare; ordonator principal de credite (delegat) si responsabila cu implementarea programelor cu finantare externa si audit. Dupa Parchetul General (2006-2013), Gabriela Scutea a fost, in perioada 2013-2016, inalt reprezentant al Ministerului Justitiei pentru relatia cu Comisia Europeana pe aspectele referitoare la indeplinirea conditionalitatilor stabilite in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV) privind reforma sistemului judiciar si lupta anticoruptie. Din aceasta pozitie a ajuns, in ianuarie 2016, secretar de stat in mandatul Ralucai Pruna la Ministerul Justitiei. In aprilie 2019, Gabriela Scutea a iesit in evidenta cu o declaratie pe care i-a adresat-o fostului ministru al Justitiei, Tudorel Toader. Ea candida pentru functia de procuror general al Romaniei si i-a spus lui Toader ca a fost unul dintre magistratii care s-au dus sa protesteze la Bruxelles, deoarece a fost nemultumita de modul in care a fost adoptata controversata OUG 7/2019 de modificare a Legilor Justitiei. Integral: http://www.ziare.com
Cine este Crin Bologa, propus la sefia DNA. Declaratii controversate la interviu Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a anuntat marti dimineata propunerile pentru cele trei functii de sefi de mari parchete: Gabriela Scutea – procuror general al Romaniei, Crin Bologa – procuror-sef DNA Georgiana Hosu – procuror-sef DIICOT. La sefia DNA s-au inscris cinci candidati, printre care si actualul sef Calin Nistor, dar si Mariana Alexandru, Crin-Nicu Bologa, Camelia Elena Grecu si Ionut Botnaru (care s-a retras inainte de interviu – n.red.). Insa Predoiu l-a preferat pe Crin Bologa (46 de ani), prim-procuror adjunct al Parchetului de pe langa Tribunalul Salaj. Absolvent al Facultatii de Drept de la Cluj-Napoca, in 1995, magistratul si-a inceput cariera ca procuror la Parchetul de pe langa Judecatoria Zalau, pentru ca din 1999 pana in 2005 sa fie procuror criminalist la Parchetul de pe langa Tribunalul Salaj. In 2005, la doar 33 de ani, a devenit cel mai tanar sef care conduce o structura teritoriala a parchetului anticoruptie, fiind in fruntea DNA Cluj intre 2005 si 2008, functie la care a renuntat din motive familiale si a revenit la Parchetul Tribunalului Salaj. Un an mai tarziu, a preluat sefia Sectiei Judiciar, pe care a asigurat-o pana in 2013, cand a devenit prim-procuror al judetului. A stat in functie pana in 2018, cand i-a expirat cel de-al doilea si ultimul mandat, pentru ca de atunci sa fie adjunct al sefului institutiei….”Existenta Sectiei Speciale o vad ca pe o jignire la adresa procurorilor si judecatorilor corecti din tara asta. S-a creat o institutie numai pentru procurori si judecatori, ce nu a mai existat niciodata in aceasta tara, iar derapajele pot aparea si in aceasta sectie ca la orice alta structura de parchet”, a declarat Bologa. Integral: http://www.ziare.com
Cine e Giorgiana Hosu, propusa la sefia Parchetului Antimafia. Sotul are pensie speciala de la MAI si e judecat pentru coruptie Giorgiana Hosu este propunerea ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, pentru functia de procuror-sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT). Magistratul conduce in prezent parchetul Antimafia, din pozitia de adjunct al procurorului-sef, dupa demisia fostului sef al DIICOT, Felix Banila. Are peste 20 de ani vechime si a mai activat ca adjunct al Directiei si in perioada 2013-2015, dupa ce anterior a condus vreme de 5 ani Serviciul de combatere a macrocriminalitatii economico-finanicare al institutiei. Dupa ce fosta sefa DIICOT, Alina Bica, si-a dat demisia in 2015 din functia de procuror-sef al institutiei in urma deschiderii anchetei DNA, Hosu a preluat si atunci interimatul. Anchetele celebre Cel mai recent caz instrumentat de Georgiana Hosu este cel al “Crimelor din Caracal”. Rechizitoriul din acest dosar, prin care Gheorghe Dinca a fost trimis in judecata, este semnat de cinci procurori DIICOT…..Sotul procurorului, Dan Hosu, lucreaza la Centrul international pentru despagubiri SRL si are un venit anual de 89.622 lei. De profesie politist, acesta a ocupat functia de sef al Serviciului de combatere a traficului de migranti din cadrul DCCO, iar in prezent are o pensie de la MAI in valoare de 124.800 lei pe an (peste 10.000 de lei pe luna). Dan Hosu este trimis in judecata de DNA, intr-un dosar din februarie 2017, pentru mai multe infractiuni, printre care trafic de influenta si dare de mita. Cazul este pe rolul Tribunalului Bucuresti si are termen de judecata chiar marti, potrivit portalului instantelor….. Ea i-a spus lui Predoiu ca fluctuatia de personal reprezinta un motiv important in intarzierea solutionarii unor dosare complexe, in acest caz dand drept exemplu cazul Tandarei, care s-a finalizat cu achitari si prescrieri ale faptelor. “Referindu-ne la cazul Tandarei, termen rezonabil inseamna totusi mai putin decat perioada 2006-2019. DIICOT a fost sesizat cu 2006 cu cazul acesta. In 2010 a fost finalizat cu rechizitoriu de procuror. In 2011, dosarul a fost restituit de catre instanta pentru inlaturarea unor deficiente in actul de sesizare. In 2012 a fost retrimisa cauza si a fost intocmit un alt act de sesizare de catre un alt procuror. Din 2012 pana in 2019 – decembrie, cred, dosarul a fost pe rolul instantei de judecata”, declara Hosu. Integral: http://www.ziare.com
Ministerul Justitiei: Cei mai multi magistrati vor desfiintarea Sectiei Speciale Atat judecatorii, cat si procurorii s-au pronuntat transant in favoarea desfiintarii Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie (SIIJ), potrivit consultarilor facute de Ministerul Justitiei. Ministerul Justitiei a anuntat, luni seara, ca dintr-un numar de 1.934 de procurori respondenti, 1.653 de procurori au opinat pentru abrogarea normelor prin care a fost infiintata Sectia pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie, solicitand desfiintarea acesteia (85,47%), 144 de procurori au opinat in sensul amendarii dispozitiilor legale ce privesc SIIJ (7,44%), iar 137 – in sensul mentinerii prevederilor legale privind infiintarea SIIJ (7,08%). In ceea ce priveste instantele judecatoresti, dintr-un numar de 209 (care au transmis raspunsuri), 7 2,22% din judecatorii respondenti au opinat in sensul abrogarii dispozitiilor legale privind infiintarea SIIJ, solicitand desfiintarea acesteia, 10,53% – in sensul amendarii dispozitiilor legale ce privesc SIIJ, iar 17,24% – in sensul mentinerii prevederilor legale ce privesc infiintarea SIIJ.”Rezultatele centralizate la nivelul asociatiilor magistratilor pun in evidenta urmatoarele: doua asociatii au opinat in sensul desfiintarii SIIJ; doua asociatii au opinat in sensul mentinerii dispozitiilor legale privind SIIJ; o asociatie a opinat fie in sensul mentinerii SIIJ, fie in sensul amendarii dispozitiilor legale care o reglementeaza, iar o asociatie a opinat in sensul amendarii prevederilor legale care reglementeaza SIIJ”, precizeaza MJ…..Cu privire la schema de pensionare anticipata a magistratilor, MJ precizeaza ca rezultatele centralizate la nivelul parchetelor arata ca “dintr-un numar de 1.957 de procurori respondenti (reprezentand 79,13% din numarul total al procurorilor, schema de procurori fiind ocupata, in prezent, in procent de 83,18%): un numar de 890 procurori au opinat pentru mentinerea dispozitiilor legale privind pensionarea anticipata a magistratilor (45,47%); 501 procurori au opinat pentru prorogarea dispozitiilor legale in discutie (25,6%), iar 566 procurori au opinat pentru abrogarea prevederilor legale privind pensionarea anticipata a magistratilor (28,92%)”. Integral: http://www.ziare.com
Guvernul a crescut diurnele militarilor trimisi in afara tarii: Ajung pana la 140 de euro pe zi Guvernul a adoptat in sedinta de luni hotararea care stabileste cresterea cuantumului diurnelor pentru personalul militar si civil participant la misiuni si operatii in afara teritoriului statului roman, ca urmare a asumarii acestei masuri de catre premierul Ludovic Orban si de ministrul Apararii, Nicolae Ciuca, la inceputul mandatului. Conform unui comunicat al MApN, in acest mod se vor pune in practica prevederile art. 26 din Legea nr. 121/2011 si se va asigura un tratament echitabil in acordarea drepturilor reglementate in proiect pentru toate categoriile de personal din cadrul sistemului national de aparare, ordine publica si securitate nationala, care participa la aceleasi tipuri de misiuni si operatii sau la unele similare, in afara teritoriului statului roman. Aplicarea actului normativ nu necesita alocarea unor sume suplimentare, fondurile incadrandu-se in limitele aprobate anual prin bugetele institutiilor din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, precizeaza MApN. Potrivit noii HG, personalul participant la misiunile si operatiile prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) – c) din Legea nr. 121/2011 (misiuni de aparare colectiva, de raspuns la crize si misiuni de pace) privind participarea fortelor armate la misiuni si operatii in afara teritoriului statului roman, cu completarile ulterioare, denumit in continuare personal, beneficiaza de diurna in valuta in urmatoarele cuantumuri:* ofiterii – 140 de euro/zi/persoana; * maistrii militari, subofiterii, agentii de politie si agentii de politie penitenciara – 130 de euro/zi/persoana; * alte categorii de personal – 120 de euro/zi/persoana. Totodata, arata sursa citata, personalul participant la misiunile si operatiile prevazute la art. 2 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 121/2011 (misiuni cu caracter umanitar), cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de diurna in valuta in urmatoarele cuantumuri: * ofiterii – 70 de euro/zi/persoana; * maistrii militari, subofiterii, agentii de politie si agentii de politie penitenciara – 65 de euro/zi/persoana; * alte categorii de personal – 60 de euro/zi/persoana. Integral: http://www.ziare.com
EXCLUSIV Cum ne omoară poluarea din București – concluziile raportului Institutului de Sănătate Publică Studiul făcut de Institutul Național de Sănătate Publică, realizat pentru perioada 2010-2017, arată că în București este o asociere certă între creșterea poluării cu PM10 și PM2,5 (praf) și numărul tot mai mare de boli grave care afectează bucureștenii: infarct acut de miocard, infecţii acute ale căilor respiratorii superioare,accident vascular cerebral, bronhopneumopatie obstructivă cronică (BPOC). Documentul obținut de HotNews.ro arată că, dacă poluarea ar fi scăzut la nivelul asumat în 2010, bucureștenii ar avea o speranță de viaţă mai lungă cu 4 ani. ”În situația în care s-ar fi realizat dezideratele de a scădea nivelurile de poluare cu particule din aer la concentrația egală cu 20 ug/m’ (limită ce ar fi trebuit să fie atinsă în anul 2010), locuitorii oraşului București ar avea o speranță de viaţă mai lungă cu 4 ani”, se arată în studiu….. Raportul detaliază bolile care pot apărea din cauza expunerii la poluarea cu PM10 și PM2,5: La nivel pulmonar: Inflamație, Stres oxidativ, Progresia şi exacerbarea BPOC (bronhopneumopatie obstructivă cronică), Augmentarea simptomatologiei respiratorii, Afectarea reflexelor pulmonare, Diminuarea performanţelor pulmonare. La nivel cardiac: Alterarea funcției cardiace, Stres oxidativ, Creșterea susceptibilității cardiace în a genera tulburări de ritm, Alterarea repolarizării cardiace, Creşterea riscului de a dezvolta ischemie cardiacă. Inflamație sistemică şi stres oxidativ: o Creşterea proteinei C reactive (CRP), Creşterea mediatorilor proinflamatorii, Activarea leucocitelor şi trombocitelor. Modificări vasculare: Ateroscleroză (accelerarea, progresia şi destabilizarea plăcilor de aterom), Disfuncție endotelială,Vasoconstricție şi hipertensiune. Sânge: Reologie alterată, Coagulabilitate crescută, Tromboze periferice, Saturație de oxigen redusă, Risc crescut de ischemie cerebro-vasculară. Integral: https://www.hotnews.ro
Inca un top in care Bucurestiul ocupa un loc foarte prost – cum stam cu traficul, spatiul verde si calitatea aerului Bucurestiul ocupa penultimul loc in topul realizat cu 14 orase europene privind mobilitatea durabila, arata datele Greenpeace Romania, publicate marti, in cadrul raportului “Mobilitate durabila in Bucuresti. O evaluare bazata pe indicatori”. “Locul codas ocupat de Bucuresti este rezultatul mai multor motive. Acesta prezinta cel mai ridicat nivel de congestionare dintre cele 14 orase analizate, cu o cota de deplasari zilnice cu vehicule private de 48% si o pondere relativ mica de mobilitate activa de doar 16%. In plus, spatiul verde pe cap de locuitor in capitala este sub 10 mp, in timp ce norma UE este de 26 mp/capita”, sustine Alin Tanase, coordonator de campanii Greenpeace Romania. Raportul de specialitate reprezinta o completare la clasamentul oraselor din anul 2018 privind mobilitatea durabila (Raportul “Living. Moving. Breathing”, realizat de Institutul Wuppertal) in care au fost analizate orase europene, precum Berlin, Londra, Viena, Bruxelles, Moscova, Roma, Zurich, Paris, Amsterdam, Copenhaga, Oslo, Budapesta si Madrid. Bucurestiul a fost comparat cu celelalte orase in ceea ce priveste transportul public, siguranta rutiera, calitatea aerului, managementul mobilitatii si mobilitatea activa, iar per ansamblu Capitala s-a clasat pe locul 13 din cele 14 orase, pe baza punctajului obtinut pentru fiecare indicator. Astfel, la indicatorii siguranta rutiera, calitatea aerului si mobilitate activa (deplasare nemotorizata – mersul pe jos, cu bicicleta, skateboard, role etc.), Bucurestiul s-a clasat pe penultimul loc, iar la capitolul managementul mobilitatii, chiar pe ultimul loc….. Mobilitatea activa performanta se traduce printr-un numar mai mic de vehicule folosite pe strada, congestionare redusa, strazi mai sigure si un nivel mai bun al calitatii aerului”, sustin realizatorii raportului. Potrivit sursei citate, infrastructura sigura si eficienta nu numai ca va creste cota de deplasari pentru cei cu mobilitate redusa si cei care se deplaseaza cu bicicleta si pe jos, dar va reduce si accidentele care implica persoane din aceste categorii. Raportul Greenpeace Romania descrie metodologia utilizata de Institutul Wuppertal in elaborarea Clasamentului oraselor din 2018, care a masurat si a evaluat performanta in domeniul mobilitatii durabile in 13 capitale europene. Integral: http://www.ziare.com
Marile conducte de import de gaze din Ucraina nu pot fi folosite, din lipsa unor acorduri! Poate fi o problema de siguranta nationala Nicio molecula de gaz n-a ajuns, in primele saptamani din acest an, in Romania pe la Mediesu Aurit si nici prin conducta de import de la Isaccea, desi ambele erau, in anii trecuti, rute de baza pentru alimentarea Romaniei. Motivul: Transgaz n-a semnat acorduri de interconectare cu transportatorul ucrainean de gaz, potrivit informatiilor furnizate de Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE). Ministrul Economiei si Energiei sustine ca n-avem de ce sa ne temem. In schimb, expertii independenti consulatati de Ziare.com arata ca situatia e una grava si care ridica probleme serioase de siguranta nationala a Romaniei. Din cauza ca are nevoie de mai multe gaze naturale decat produce, Romania este obligata sa-si importe o anumita cantitate. In 2019 – pe vremea cand ministru al Energiei era Anton Anton (ALDE) – Guvernul a decis sa umple depozitele existente in tara, in asa fel incat Romania sa aiba suficiente rezerve. Problema este ca, oricat gaz am stoca in depozite, tot vom avea nevoie sa si importam, mai ales cand e foarte frig. Iar motivul e simplu: sistemul nu permite extragerea rapida a unor cantitati suficiente de gaz pentru a acoperi varfurile de consum, a explicat, in repetate randuri, pentru Ziare.com, expertul Dumitru Chisalita, presedintele Asociatiei Energia Inteligenta. Pana acum n-a prea fost ger. Dar primavara e inca departe. Iar in aceste conditii, un lucru e clar: conteaza sa avem, in fiecare moment, de unde si cum sa importam gazul care ne lipseste…. Ani la rand, gazul rusesc a fost transportat prin Ucraina, catre Romania, de compania Ukrtransgaz (echivalentul ucrainean al Transgaz). Intre timp, Ukrtransgaz s-a scindat, transferand catre GTSO responsabilitatea transportului de gaze prin Ucraina, spre tarile vecine (inclusiv spre Romania). Sistemele de transport ale statelor vecine – cum ar fi Ucraina si Romania – corespondeaza prin ceea ce specialistii numesc “puncte de interconectare”. In cazul acestor doua tari, punctele de interconectare sunt la Mediesu Aurit si Isaccea. Ca diverse firme sa poata importa gazele necesare in Romania, companiile de transport, adica Transgaz si GTSO (si inainte acesteia Ukrtransgaz, din partea ucrainenilor), trebuie sa incheie, pentru fiecare punct cate un acord de interconectare. Aceste acorduri sunt, de fapt, seturi de reguli si proceduri in baza caror se stabilesc detaliile tehnice privind transportul si masurarea cantitatilor de gaz. Integral: http://www.ziare.com
EXCLUSIV Marcel Boloș: România pregătește patru proiecte strategice de cercetare din fonduri UE – Institut de Inteligență Artificială, Institut de medicină genetică, tehnologiile viitorului și vaccin tetravalent Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene, a declarat într-un interviu pentru G4Media.ro că pregătește patru mari proiecte axate pe cercetare și tehnologii care să poziționeze România în tendințele globale din domeniu. Fiecare proiect e estimat la 150 de milioane de euro. Proiectele sunt: 1. Obținerea vaccinului tetravalent (cu patru tulpini) la Institutul Cantacuzino; 2. Înființarea unui institut de cercetare pe medicină genetică; 3. Înființarea unui Institut de Inteligență Artificială pentru zona de robotică, automatizări industriale și IT; 4. Institutul pentru Tehnologiile Viitorului (nanotehnologii, microelectronică, fotonică, materiale și tehnologii de fabricație avansate) ”Când le-am fundamentat, am avut această gândire orientată spre viitor. Nu va fi suficient pentru România să-și dezvolte proiectele de infrastructură de transport dacă nu face ceva din perspectiva viitorului. Altfel vom rămâne o țară cu un specific pronunțat pe consum. Trebuie să depășim acest stadiu și să ne creăm potențial de business în zonele economice cu valoare adăugată mare, mai ales că resursa umană există. Dacă acest lucru reușește, peste 10 ani discutăm de o altă Românie”, a spus Boloș în interviul pentru G4Media.ro. Cele patru mari proiecte au fost deja prezentate premierului Orban și vor intra în circuitul de avizare ca proiecte strategice la nivel național. Urmează formalizarea finanțării din viitorul buget al UE (2021 – 2027) și demararea lor propriu-zisă. Integral: https://www.g4media.ro
Mai mulţi urşi din Braşov şi-au făcut viză de flotant ca să nu-i mai hărţuiască poliţia Situaţia urşilor de pe străzile Braşovului e pe cale să fie rezolvată. Ca să nu mai fie luaţi la întrebări de toată lumea, mai mulţi urşi au decis să-şi facă viză de flotant pe un domiciliu din oraş şi acum poliţia nu mai are niciun pretext ca să-i hăituiască. Cei care nu vor urşi în oraş spun însă că nu e normal ca la aceeaşi adresă dintr-un bloc să apară că stau 1000 de urşi, când în realitate stau 8 oameni şi un cal. “Procedura e simplă”, explică unul din urşii din Braşov. “Trebuie să ai răbdare, să-ţi faci dosarul cu şină, să ai toate actele şi să te ia cineva în spaţiu, dar am rezolvat, am dat un fagure de miere şi o găletuşă de zmeură de-aia bună şi mi-au acceptat dosarul”. Urşii spun că poveştile cu aglomeraţia de la ghişee sunt nişte minciuni: “Când m-am dus eu cu alţi trei urşi, nu era nicio coadă, au ieşit toţi în fugă din Evidenţa Populaţiei. Ne-am gândit că aşa sunt bugetarii, în pauza de prânz rup uşa”, a declarat alt urs. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Bogdan Licu: Documente din dosarul “Colectiv” au disparut din calculatorul procurorului, cazul “Caracal” e exagerat de public Bogdan Licu, singurul candidat pentru functia de prim-adjunct al procurorului general al Romaniei, a declarat ca in timpul anchetei din dosarul “Colectiv” au aparut in presa fragmente din rechizitoriu, rechizitoriu disparut din calculatorul procurorului de caz. Declaratiile au fost facute de procuror in fata comisiei de interviu conduse de Catalin Predoiu. In prezent, Bogdan Licu ocupa functia de sef interimar al Ministerului Public, din luna aprilie 2019. Bogdan Licu a spus, referitor la mediatizarea dosarelor, ca e de neconceput ca rechizitoriul in cazul “Caracal” a ajuns in presa, subliniind ca el este “exagerat de public”, seful interimar al Parchetului General adaugand si ca actul de sesizare a instantei a disparut din calculatorul procurorului. Pe de alta parte, mai multe site-uri au publicat saptamana trecuta rechizitoriul DIICOT in cazul trimiterii in judecata a lui Gheorghe Dinca, principalul suspect in cazul crimelor de la Caracal. “Rechizitoriul (in cazul Caracal – n.red.) este public, pot sa spun ca este exagerat de public. Eu nu stiu cum a ajuns acest rechizitoriu in mass-media, ceea ce este de neconceput. Va reamintesc, in mandatul anterior de procuror general interimar, in cazul Colectiv, cu doua saptamani inainte ca acest caz sa fie trimis in instanta, au aparut in presa fragmente din rechizitoriu, rechizitoriu disparut din calculatorul procurorului de caz. M-am sesizat din oficiu atunci si am dispus constituirea unui dosar penal care ulterior a fost inchis, nu stiu din ce considerente. Eu rapsundeam de partea administrativa. Nu este posibil si nu este admisibil ca documente privind urmarirea penala sa se scurga din dosare penale,” declara Bogdan Licu. “Eu, personal, nu am dat niciodata in viata mea un document dintr-un dosar penal la presa, asta nu inseamna ca nu comunicam cu ei. Din pacate, avem colegi care cred ca punandu-se bine cu presa livreaza documente. Integral:
Trei fosti directori ai Operei Nationale au primit sentinte dure in dosarul in care erau judecati pentru coruptie Fostul director general al Operei Nationale Bucuresti, Catalin Alexandru Ionescu, a fost condamnat la 4 ani si 4 luni de inchisoare pentru abuz in serviciu. Decizia a fost data luni, de Tribunalul Bucuresti, si nu este definitiva. In acelasi dosar, judecatorii i-au mai condamnat pe Iustina Cornel, fosta Cotet, fost director economic al Operei, la 5 ani si 4 luni de inchisoare, iar pe Teodor Visalom, fost director tehnic al Operei, la 4 ani de inchisoare. Alti cinci oameni de afaceri au fost condamnati la pedepse cu suspendare si munca neremunerata in folosul comunitatii. In cazul unui afacerist, instanta a incetat procesul ca urmare a intervenirii prescriptiei raspunderii penale. Magistratii au confiscat suma de 297.002,92 de lei de la Iustina Cornel si au decis ca cei gasiti vinovati sa plateasca prejudiciul adus Operei Nationale in acest caz, aproximativ 3,5 milioane de lei. Acuzatiile DNA Potrivit acuzatiilor DNA, In cursul anului 2006, Catalin Ionescu Catalin, in calitate de director general al Operei Nationale Bucuresti, presedinte al Consiliului de Administratie si coordonatorul compartimentelor functionale din cadrul institutiei, in intelegere cu Cornel Iustina si Visalom Teodor, in mai multe randuri si-ar fi exercitat cu rea credinta atributiile de serviciu ce le reveneau in legatura cu incheierea, derularea, modificarea contractelor de achizitie publica atribuite de ONB firmelor administrate de ceilalti inculpati. “Concret, cele trei persoane cu functii de conducere in cadrul Operei Nationale Bucuresti, cu incalcarea dispozitiilor legale, nu au supus achizitiile aprobarii Consiliului Administrativ, nu au analizat oportunitatea, respectiv nu au determinat valoarea estimata pentru fiecare achizitie si nu au dispus constituirea comisiilor de evaluare a ofertelor, imprejurari care au condus la inexistenta unor selectii de oferte reale in conditii de concurenta, preturile fiind stabilite si supraevaluate de beneficiarii contractelor,” acuza DNA. Integral:
Soarta Secției Speciale se decide la Curtea Europeană de Justiție în următoarele zile În următoarele două zile, statul român este chemat să răspundă în fața judecătorilor de la Curtea Europeană de Justiție (CJUE) ce argumente are pentru a păstra Secția Specială de investigare a magistraților. Este o cauză demarată anul trecut, când mai multe asociații ale magistraților au dat în judecată Guvernul PSD cerând poziția Curții de Justiție a Uniunii Europene să se pronunțe în legătură cu mai multe probleme care țin de modificările operate pe vremea ministeriatului lui Tudorel Toader. Luni și marți sunt programate audierile tuturor părților, urmând ca decizia finală a judecătorilor europeni să fie anunțată în lunile următoare, cel mai probabil în mai sau iunie. Apărători ai Secției Speciale, între părțile care vor reprezenta România la Luxembourg, au răams acum cei de la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM). Este interesant că CSM nu se reprezintă prin intermediul unuia dintre membri, ci a angajat o casă de avocatură. Este vorba despre avocatul Radu Chiriță, profesor de drept la Cluj, apărător al mai multor politicieni acuzați de corupție (Aristotel Căncescu sau Horia Uioreanu), care este cunoscut pentru părerile sale în favoarea modificărilor operate de Tudorel Toader și PSD asupra sistemului judiciar. Chiriță are un blog care îi poartă numele, unde și-a expus, de-a lungul vremii, opinii împotriva Laurei Codruța Kovesi, în favoarea modificările la Codurile penale din ultimii ani și chiar împotriva cauzei din aceste zile – ironic la adresa asociațiilor care au dat statul în judecată la CJUE. Inițiatorii vor fi reprezentați de Dragoș Călin, de la Forumul Judecătorilor, de Alexandra Lăncrănjan (procurorul care instrumentează dosarul Tel Drum), în numele „Mișcării pentru Apărarea Statului Procurorilor”. Parchetul General va fi reprezentat de procurorul Horațiu Radu, cel care a candidat, cu mari șanse, la funcția de procuror general al României. Din partea Ministerului Justiției va merge secretarul de stat Cristian Băcanu, de profesie avocat. El va reprezenta punctul de vedere al statului român, chemat să justifice existența Secției Speciale, în condițiile în care actualul guvern dorește să o desființeze….Toate părțile au primit deja, încă de săptămâna trecută, întrebările judecătorilor care vor audia cauza. Documentul, consultat de Europa Liberă, are cinci domenii în care se solicită referințe în pledoarii, iar Secția Specială este doar una dintre ele. Celelalte puncte solicitate au legătură cu Inspecția Judiciară, cu răspunderea materială a judecătorilor și cu respectarea angajamentelor României cu privire la îndeplinirea recomandărilor Comisiei Europene în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare. Integral:
C. Predoiu: Este deficitar modul în care a fost construită Secţia specială, nu putea combate corupţia nici dacă ar fi vrut Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, a afirmat, luni, că este ”deficitar” modul în care a fost construită Secţia pentru investigarea infracţiunilor din Justiţie, susţinând că aceasta nu ar fi putut, ”nici dacă ar fi vrut”, să combată corupţia din domeniu. La rândul său, procurorul general interimar Bogdan Licu a declarat că el este pentru desfiinţarea Secţiei speciale şi că acest lucru va fi susţinut de reprezentantul la Curtea de Justiţie a UE. “Modul în care a fost construită este deficitar, cu o competenţă adresată strict unei categorii profesionale şi nu fenomenului de corupţie ca atare. Apoi, modul în care a fost integrată, de fapt neintegrată în structura piramidală, ierarhică a Ministerului Public, modalitatea în care practic procurorul-şef al acestei Secţii pentru investigarea infracţiunilor din Justiţie emite acte procesuale fără să poată fi cenzurat de către procurorul general, modul în care a funcţionat această secţie de un an şi mai bine, fără rezultate deosebite, ba chiar cu măsuri procesuale care au pus în cauză voinţa de a combate corupţia – mă gândesc la acele apeluri retrase în cauze de mare corupţie neexplicate, nejustificate, lipsa unor anchete care să demonstreze că are capacitatea această secţie chiar să combată fenomenul de corupţie, acolo unde este, în Justiţie”, a explicat Predoiu, la sediul Ministerului Justiţiei. În opinia sa, secţia, doar cu o unitate în Bucureşti, nu ar fi putut, “chiar dacă ar fi vrut”, să combată corupţia. “În mod obiectiv, o astfel de secţie doar cu procurori grupaţi în Bucureşti, la centru, fără să aibă dezmembrăminte teritoriale nu ar fi putut nici dacă ar fi vrut să combată corupţia sau o abordeze într-un mod structurat şi eficient, pentru că nu poţi să faci din Bucureşti supravegherea fenomenelor de corupţie şi combaterea lor în toată ţara“, a spus ministrul. Potrivit lui Predoiu, de la început, acest proiect a fost “compromis” din punct de vedere legislativ şi chiar operaţional. “Şi dacă s-ar fi făcut aceste dezmembrăminte, unităţi teritoriale, la ce-am fi ajuns? La un fel de DNA paralel? Integral:
DNA a redeschis dosarul de corupție legat de exploatarea aurului de la Certej Direcția Națională Anticorupție a redeschis dosarul de la Certej, care vizează eventuale acte de corupție legate de proiectul aurifer din zonă, potrivit Declic. Redeschiderea cazului are loc după ce reprezentanții Comunității Declic au făcut o plângere împotriva soluției de clasare a cauzei, iar 4000 de membri ai Declic i-au transmis procurorului-șef DNA, Călin Nistor, un memoriu pentru infirmarea clasării și redeschiderea cercetării penale. Decizia procurorului-șef de secție trebuie să fie acum confirmată de Tribunalul Hunedoara, în data de 27 ianuarie, pentru începerea efectivă a investigațiilor. Ilegalitățile sesizate de Comunitatea Declic se referă la modul în care pădurea sătenilor a ajuns în posesia companiei miniere Deva Gold, prin mijlocirea primăriei. Cele două iazuri de decantare cu cianuri aferente exploatării miniere ar urma să fie amplasate în această pădure. “Ne dorim ca, de această dată, procurorii DNA să intre pe fondul cauzei și să ancheteze faptele de corupție din Certej. Altfel, superficialitatea ne poate costa scump. Corupția din jurul proiectului minier Certej se va putea extinde nestingherită până când două iazuri cu cianuri vor lua locul munților”, a declarat Roxana Pencea Brădățan, campaigner Declic. Reprezentanții Comunității Declic au depuse sesizarea la procurorul-șef al DNA și au mers în audiență la începutul lunii decembrie, după ce, în doar 10 zile de la preluarea dosarului, procurorii Direcției Naționale Anticorupție Structura Centrală au clasat dosarul Certej. Integral:
DOCUMENT
De ce lupta anti-corupție trebuie recalibrată?
Ministrul Mediului va solicita Institutului de Sănătate Publică un raport pentru a vedea cum afectează poluarea din București sănătatea oamenilor Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, a declarat, luni, că va solicita Institutului de Sănătate Publică un raport pentru a vedea în ce măsură calitatea aerului din Bucureşti afectează starea de sănătate a populaţiei. Rapoarte asemănătoare vor fi cerute și primăriilor din Iași și Brașov. “Voi cere un raport Institutului de Sănătate Publică să vedem în ce măsură calitatea aerului din Bucureşti efectiv afectează starea de sănătate a populaţiei, pentru că în mod normal şi noi, ca minister, şi aceste administraţii publice locale ar trebui să fie interesate de acest impact al calităţii aerului asupra sănătăţii populaţiei. Prin aceste măsuri nu fac altceva decât de a preveni aceste cauze din ce în ce mai mari, cu boli pulmonare. De asemenea, aş vrea să vă spun că voi solicita celorlalte două municipalităţi – Braşov şi Iaşi – să-şi realizeze aceste rapoarte privind starea de sănătate a populaţiei şi evident voi avea discuţii cu ministrul Sănătăţii, Victor Costache, să sprijine realizarea acestora”, a spus Alexe, potrivit Agerpres. Acesta spune că va avea discuţii, în perioada următoare, cu alte municipalităţi care au obligaţia să prezinte rapoarte privind calitatea aerului. “Aş vrea să vă spun că, analizând datele, voi avea discuţii şi voi începe procedurile cu celelalte zece municipalităţi din România – Cluj, Galaţi, Timişoara, Bacău, Brăila, Craiova, Măgurele – care au obligaţia să realizeze aceste proiecte privind calitatea aerului, pentru că este important pentru noi să avem o cât mai bună stare de sănătate a populaţiei în aceste aglomerări urbane, să prevenim şi, evident, să avem date pe care să le furnizăm opiniei publice. Ar fi trist ca România să înceapă iarăşi o corespondenţă cu Comisia Europeană pe proceduri de pre-infringement sau infringement pe calitatea aerului cu alte aşezări urbane din România”, a afirmat demnitarul…. Comisia Europeană (CE) a decis, în data de 17 mai 2018, să trimită Franţa, Germania, Ungaria, Italia, România şi Marea Britanie în faţa Curţii de Justiţie a UE (CJUE) pentru nerespectarea valorilor-limită convenite pentru calitatea aerului şi pentru neadoptarea măsurilor corespunzătoare pentru a scurta cât mai mult posibil perioadele de depăşire a acestor valori, informează un comunicat de presă…..Recordul a fost atins la începutul anului când rețeaua independentă de monitorizare a calității aerului – airly.eu – a înregistrat depășiri cu aproape 700%, comparabile cu cele înregistrate la Sydney, unde sunt incendii devastatoare de câteva luni. Rețeaua oficială de monitorizare nu prea funcționează cum trebuie de 10 ani, având nevoie de reparații, deci avem date incomplete. Cu toate acestea și cele câteva stații oficiale care făceau măsurători au înregistrat depășiri de până la 400%. Integral: 
Topul județelor cu cele mai mari rate la împrumuturi
VIDEO
La granița dintre cotidian și ficțiunea pe care o putem transforma în realitate: miza alegerilor locale
Temele săptămânii și așa-zisa putere a presei
Adio profituri ”ascunse” în paradisuri fiscale. Avocaţii şi consultanţii financiari, obligaţi să raporteze transferurile profiturilor ….Ministerul Finanţelor a pus în dezbatere publică un proiect de ordonanţă de modificare a Codului de Procedură fiscală, după adoptarea Directivei europene 2018/822…. Proiectul propune instituirea obligaţiei intermediarilor de a raporta autorităţilor fiscale informaţii cu privire la anumite aranjamente transfrontaliere care ar putea fi utilizate în scopul obţinerii unor avantaje fiscale (transferul profiturilor către regimuri fiscale mai favorabile, diminuarea impozitului datorat etc.). Amenzile prevăzute pentru nerespectarea obligaţiei sunt cuprinse între 5.000 şi 100.000 de lei. În cuprinsul proiectului se regăseşte o definiţie a intermediarilor, în această categorie regăsindu-se, dar fără a se limita la aceştia, profesionişti din diferite domenii, cum ar fi consultanţi fiscali, avocaţi, experţi contabili, consultanţi financiari, precum şi entităţi cu sau fără personalitate juridică, spre exemplu instituţiile financiare, etc. Norma europeană acordă posibilitatea statelor membre de a stabili situaţiile derogatorii de la obligativitatea raportării de care pot beneficia intermediarii care, potrivit legislaţiei naţionale, trebuie să asigure secretul profesional. În acest sens, potrivit prezentului proiect de act normativ intermediarii care, potrivit legii, pot invoca un privilegiu profesional, raportează informaţiile referitoare la un aranjament transfrontalier raportabil numai în măsura în care nu sunt avute în vedere informaţii de care aceştia iau la cunoştinţă în cursul evaluării situaţiei juridice a clientului în cadrul unor proceduri judiciare sau al îndeplinirii obligaţiei de apărare sau de reprezentare a clientului în proceduri judiciare. Prin excepţie de la situaţia menţionată anterior, obligaţia de raportare este impusă tuturor actorilor care sunt implicaţi în conceperea, comercializarea, organizarea sau gestionarea implementării unui aranjament transfrontalier raportabil, precum şi celor care oferă asistenţă sau consiliere în acest scop. Pe de altă parte, în cazul în care contribuabilul concepe şi implementează singur o schemă transfrontalieră, obligaţia de raportare îi este transferată contribuabilului care beneficiază de un aranjament fiscal transfrontalier şi care i-ar putea genera un avantaj fiscal. Integral:
Motivul halucinant pentru care România nu mai are voie să vândă midii din Marea Neagră. Cererea, acoperită din importuri Pescarii români nu mai au voie să vândă midiile, rapanele şi scoicile colectate din Marea Neagră, după ce UE a interzis acest lucru. Cererea de midii din România este acoperită din importuri, în special, de la vecinii bulgari, unde sunt 40 de ferme. Comisia Europeană a impus ţării noastre să facă un studiu al calităţii apei, din care să reiasă dacă fructele de mare sunt bune de consum, informează Ştirile Pro TV. Responsabilă era Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Animalelor (ANSVA), însă până acum instituţia nu a întocmit raportul, dar în schimb îi amendează pe pescari. „Cei de la ANSVSA au venit şi au sancţionat pescarii care au recoltat midii din Marea Neagră pentru faptul că nu există o clasificare a apelor din punct de vedere al cărnii, să se pună pe piaţă aceste midii. Această clasificare a apelor trebuia să o facă Autoritatea Sanitar Veterinară, trebuia să o facă de foarte mulţi ani şi nu au făcut-o”, a declarat pentru Ştirile Pro TV Sorin Mănăilă, preşedinte Federaţia Ropescador. ANSVA se apără, spunând că studiul îl face doar la cererea autorităţilor competente şi numai în zonele precis indicate. ”Clasificarea zonelor de unde se recoltează midiile, în vederea comercializării, se face la solicitarea părţilor interesate, reprezentate de Agenţia Naţională de Pescuit şi Acvacultură, asociaţii de pescari, companii pescăreşti etc. Prima solicitare din partea Agenţiei Naţionale de Pescuit şi Acvacultură a fost transmisă către ANSVSA în luna iulie 2019. Urmarea acestei solicitări, ANSVSA a întocmit un Proiect de acord de colaborare, atât cu această instituţie, cât şi cu Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor – Administraţia Natională Apele Române şi Ministerul Educatiei şi Cercetării, acord necesar în vederea elaborării unui studiu sanitar, care stă la baza clasificării zonelor de recoltare a midiilor. Demersurile întreprinse de ANSVSA către Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor – Administraţia Natională Apele Române şi Ministerul Educaţiei şi Cercetării pentru a se pronunţa asupra acestui acord, până în prezent nu au primit un răspuns oficial. Implicarea celorlalte autorităţi este esenţială, deoarece acestea au competenţa să comunice zonele delimitate de unde se va realiza recoltarea moluştelor, sursele de poluare şi impactul pe care îl au sursele de poluare. În conformitate cu cerinţele legislative, recoltarea moluştelor bivalve vii este permisă doar din zone a căror situare şi limite sunt fixe, clasificate în clasele A, B, sau C, clase ce indică nivelul de contaminare fecală. Integral:
Forestierii acuza ca Alexe face doar “circ mediatic” si nu salveaza Padurea Baneasa, ci o lasa prada imobiliarilor Incadrarea Padurii Baneasa in categoria de “padure parc” nu inseamna protectia padurii, ci transformarea acesteia in parc, respectiv o presiune din punct de vedere imobiliar, atrag atentia reprezentantii Fordaq – Comunitatea Forestierilor din Romania si cei ai Federatiei Proprietarilor de Paduri si Pasuni din Romania – Nostra Silva. “(…) gospodarirea durabila a padurilor se face prin respectarea regimului silvic instituit de legislatia silvica si de mediu. Implementarea eficienta a regimului silvic, inclusiv combaterea taierilor ilegale, se face cu angajament, capacitate administrativa, prin identificarea unor solutii de finantare si prin eliminarea supra-reglementarii, nu prin haos administrativ, populism, demagogie, circ mediatic si false masuri de protectie, dispuse ad-hoc, televizat! Declaratiile alarmiste privind ‘taierea la ras’ a Padurii Baneasa au fost infirmate chiar de catre reprezentantii Corpului de Control al ministerului, in prezenta domnului ministru Costel Alexe (ministrul Mediului – n.red.), care au aratat ca recoltarile de arbori au fost executate in cadrul unor lucrari de ingrijire a padurii, necesare tehnic si legal aprobate. Oricine a cultivat flori sau rosii stie ca acestea trebuie rarite si curatate de buruieni. Proprietarii de padure si forestierii constata cu stupoare dezinformarile aruncate in spatiul public intr-un termen foarte scurt si isi exprima ingrijorarea fata de interesele reale care se ascund in spatele sloganului ‘protejam padurile Romaniei'”, se precizeaza in comunicat. Forestierii sustin ca, in luna octombrie 2019, transformarea unei parti din Padurea Baneasa in “Padure-Parc”, solicitata de Primaria Capitalei in baza Legii 220/2018, era acuzata de catre ONG-ul Ecocivica, ca va conduce la “defrisari si afectarea grava a padurii”….
MAI schimba cartile de identitate: Vor fi cu cip, se emit de la 12 ani si tin loc de card de sanatate. Cum poti calatori in afara tarii Ministrul de Interne, Marcel Vela, a vorbit, vineri, intr-o conferinta de presa despre noile carti electronice de identitate, dupa ce a fost pus in dezbatere publica un proiect de ordonanta, iar saptamana viitoare, marti, urmeaza sa aiba loc o dezbatere pe acest subiect. Principalele noutati:– varsta de la care trebuie sa ai carte de identitate scade la 12 ani, dar parintii pot cere emiterea cartilor electronice chiar de la nasterea copilului – tine loc si de card de sanatate: – va costa intre 15 si 40 de euro: – nu va fi obligatoriu sa iti faci carte electronica de identitate cand iti expira actualul buletin, insa nu se poate iesi din tara cu cartea clasica de identitate, daca a fost emisa dupa 3 august 2021 (fiind necesar pasaportul, care oricum va fi cu cip) Uniunea Europeana este cea care obliga autoritatile romane sa schimbe cartile de identitate pana in 3 august 2021. Ministrul Vela a explicat ca cei care nu doresc noul tip de carte de identitate nu sunt obligati sa o faca, dar ca nu vor mai putea iesi din tara cu cele vechi (daca au fost emise dupa 3.08.). Astfel, pentru iesirea din tara, ei vor avea nevoie de un pasaport, care oricum va avea un cip. Vela a precizat ca noua carte de identitate va avea si functionalitatea de card de sanatate. Integral:
Vela: Din banii Ministerului de Interne, Carmen Dan a cumpărat BMW seria 7 și Touareg pentru demnitarii PSD / Jandarmeria și-a luat sute de televizoare cu 1.000 de euro bucata – UPDATE Ministrul de Interne, Marcel Vela, a spus vineri că a găsit sute de televizoare cumpărate de Jandarmerie cu 1.000 de euro bucata în mandatul lui Carmen Dan, când au fost cumpărate și un BMW seria 7 și 4 autoturisme Volkswagen Touareg pentru protecția demnitarilor PSD, în loc ca banii să fie folosiți pentru dotarea Poliției. El a susținut că a cerut Camerei Deputaților să returneze mașinile de lux. Vela a spus, într-o conferință de presă, întrebat despre nemulțumirile sindicaliștilor legate de lipsa dotărilor, că aceștia nu au mai avut nimic de comentat atunci când fostul ministru Carmen Dan a cumpărat mașini de lux pentru demnitarii PSD, în loc să cumpere mașini pentru polițiști. “Avem preocuparea de a dota Poliția, avem deja în lucru transmiterea unor autoturisme în București și în toată țara. Sunt în pregătire mijloacele sonore de avertizare pentru mai multe autoturisme Duster care vor fi repartizate inspectoratelor din țară. Dar aș fi preferat ca domnii de la sindicate să ia măsuri și când doamna Carmen Dan a cumpărat din banii ministerului un BMW Seria 7, echivalentul a vreo 10 Dacii Logan și l-a dat în comodat la Camera Deputaților (…) Am solicitat Camerei Deputaților să returneze mașinile de lux cumpărate pe banii polițiștilor, cheltuind banii aiurea, în loc să cumpere autoturisme pentru polițiști”, a declarat Marcel Vela. El a mai spus că tocmai în acest sens a fost gândită și reforma din Poliție și din celelalte structuri ale Ministerului de Interne, unde sunt salarii foarte mari și se suprapun competențe. “Economiile pe care le facem le putem îndrepta pentru dotări și tot ce ține de implicarea în zone operative” “În mandatele foștilor miniștri au fost cumpărate și 4 mașini Touareg noi, cu 200.000 de euro, pentru Jandarmerie, care să asigure protecția demnitarilor PSD. De 200.000 de euro puteau fi cumpărate cel puțin 500 de pistoale pentru polițiști”, a declarat Vela. El a mai spus că nu au fost singurele achiziții nepotrivite, Jandarmeria cumpărând de exemplu sute de televizoare cu 1.000 de euro bucata. Întrebat pentru cine a folosit autoturismul BMW seria 7, Vela a afirmat că “dealul a fost între Carmen Dan și cel care a condus Camera Deputaților” – “ori domnul Dragnea, ori cine a urmat după dânsul”. Integral:
Scandarea împotriva puterii politice nu poate fi sancționată
Anticiparea anticipatelor Operaţiunea a început imediat după europarlamentarele de anul trecut. Dominaţia electorală a PSD, erodată de cadrilul aberant al formulelor guvernamentale înlocuite la nici şase luni, mascarada moţiunii de cenzură împotriva propriului guvern, submediocritatea ţîfnos-arogantă căţărată în fruntea partidului şi la Palatul Victoria, totul indica pierderea contactului cu realitatea şi cu electoratul, alunecarea inevitabilă spre strapontina “opoziţiei sistematice”. O nouă forţă electorală părea confirmată pe scena politică a României şi, odată cu ea, proiectul unei solide alianţe anti-psd era gata pentru decolare. Gaz pe focul prevestirilor şi pregătirilor pentru anticipate. Rezultatele prezidenţialelor au împins anticipaţia în faţa şantierului de lucru. Cu un nou mandat la Cotroceni, “Administraţia Iohannis” mai avea doar un singur pas de făcut către “Guvernarea Iohannis”: dislocarea majorităţii PSD din Parlament, dar nu aşa… la mica ciupeală, prin pigulirea de parlamentari zburători, cum s-a realizat moţiunea de cenzură şi instalarea guvernului Orban, ci prin “forţa” urnelor. Proiectul anticipatelor a devenit prioritatea priorităţilor guvernării PNL….Problema numărul unu, cu anticipatele, este bine cunoscută şi are două ancore solide. Prima, rezistenţa masivă a deţinătorilor mandatelor de parlamentari la anticipate, indiferent ce culoare politică ar avea ei. Nimeni nu dă vrabia din mînă pentru cioara de pe gard, ori chiar mai rău. Un mandat înseamnă balanţa dintre cheltuieli din buzunarul propriu şi cîştiguri întoarse pe diferite căi, în timpul ocupării fotoliului de ales al poporului. Cheltuielile au crescut, cresc şi vor creşte mereu, ele sunt sigure. Cîştigurile, mai nesigure. ….A doua mare problemă cu anticipatele pentru parlamentare este sorocul alegerilor locale. Oamenii “de la bază”, organizaţiile, cei care ostenesc pentru voturi strigă din toţi rărunchii să fie lăsaţi să-şi face treaba ca lumea. Ei se pregătesc pentru locale şi fie vorba între noi, interesele localelor sunt mai arzătoare pentru armata celor care adună vot cu vot la firul ierbii, decît parlamentarele. E ca şi cum ai pregăti droşca de drum lung şi anevoios şi dintr-o dată, de la conac, ţi s-ar spune că trebuie să-i pui tălpici şi să o faci sanie. Nu e timp. Nu sunt unelte. Nu e cu ce. Nu mai înţelege nimeni nimic! Ruptura dintre nucleul central de decizie în partid şi cei din teritoriu este ca şi garantată…. În traducere directă şi pe înţelesul oricui, chiar şi al “oligo-politicienilor” noştri, interesele şi jocurile noastre, ale castei puterii, sunt mai importante, de departe, faţă de interesele voastre ale prostimii!!! Nota de plată a neroziei ăsteia a şi început să fie întocmită. Mai ieri, Preşedintele Iohannis a făcut un pas înapoi, declarînd public, pentru cine vrea să îl creadă, că nu i-a cerut demisia lui Orban, ca premisă a declanşării anticipatelor, sugestia străvezie a discursului fiind că nici nu i-o va cere vreodată! Îmi vine să cred că nici anticipate nu mai vrea, prea tare! N-ar fi deloc o mutare rea, cu două condiţii: rezultatele localelor să cimenteze cîştigurile electorale ale “frontului” anti-psd, iar guvernarea Orban să nu se scufunde spectaculos, mai ceva ca Titanicul, înainte chiar să apuce să se izbească de bolovanul alegerilor parlamentare. Integral:
ANAF preferă să rămână mioapă/ Pregătirea personalului: trei probleme
USR cere politicienilor sa renunte la “tribalismul de partid”: Iohannis a blocat un proiect bun doar pentru ca l-ar putea ajuta electoral Deputatul USR Claudiu Nasui le cere politicienilor sa renunte la jocurile politice si sa ia decizii cu gandul la romani, nu la propriul castig. O astfel de situatie, spune Nasui, a fost cea de joi, cand presedintele Klaus Iohannis a respins modificarile adopatate de Parlament la Legea societatilor. USR initiase proiectul pentru a inlesni infiintarea de firme, facand procesul mai eficient si mai putin birocratic. Iohannis l-a retrimis joi in Parlament, cerand mai multe modificari. “Desi interventiile legislative se pot inscrie in obiectivul reducerii sarcinilor administrative si stimularii antreprenoriatului, consideram ca unele dispozitii ale legii supuse reexaminarii pot genera anumite riscuri din perspectiva necesitatii asigurarii transparentei si concurentei loiale pe piata, precum si a consolidarii luptei impotriva evaziunii fiscale”, arata
Deputatul USR Ionuț Moșteanu: Nu împărtășesc entuziasmul legat de asumarea pe alegerea primarilor. Nu plec după fente PNL Deputatul USR Ionuț Moșteanu spune că nu împărtășește entuziasmul legat de asumarea răspunderii Guvernului pentru alegerea primarilor în două tururi și că nu pleacă după “fente ale PNL”, așa cum nu a plecat nici după “fentele PSD”. El susține că astfel se va ajunge la o moțiune care probabil va trece, că nu o să mai avem primari în două tururi și începe mecanismul pentru anticipate, pe un scenariu greșit însă. “Estimarea mea e (…) că vom rămâne cu alegeri de primari într-un tur și cu o criză guvernamentală”, afirmă deputatul USR. Deputatul USR spune, într-un mesaj postat pe Facebook, că dacă PNL chiar voia revenirea la alegerea primarilor în două tururi, atunci varianta era o ordonanță de urgență. Redăm postarea integrală a lui Ionuț Moșteanu:
În umbra violenței. Indiferența societății și pericolul de lângă noi Cazul directoarei Spitalului de Urgență din Piatra Neamț, ucisă de soț acum câteva zile, chiar în incinta spitalului, readuce în discuție problema violenței domestice. Cazul femeii din Vaslui, ucisă de soţ la câteva zile după ce s-a întors acasă de la muncă din străinătate sau al agentului de poliție care şi-a împuşcat mortal soţia şi pe o colegă a acesteia într-un coafor din Bucureşti sunt alte exemple cutremurătoare ale violenței domestice. Mii de femei continuă să fie victime ale violenței domestice, iar astfel de drame se petrec zilnic, cele mai multe în spatele ușilor și pereților tăcuți ai locuinței. O anchetă efectuată la nivelul Uniunii Europene încă din anul 2014 atrăgea atenția cu privire la amploarea violenței în cadrul cuplului: la nivelul UE, dintre femeile care au sau au avut o relație cu un bărbat, 22 % au fost supuse violenței fizice și/sau sexuale, iar 43% (două din cinci femei) au suferit o formă de violență psihologică exercitată fie de partenerul din prezent, fie de un partener anterior. În România, dimensiunea violenței fizice în cuplu este și mai ridicată decât la nivelul UE și, în loc să scadă, crește de la an la an.
Guvernarea locală şi reforma statului: către un nou patriotism
Locomotivele CFR Călători spun multe despre declinul domeniului feroviar: Vârsta medie a parcului este 40 de ani, cele mai noi au fost cumpărate acum un deceniu Una dintre cele mai des întâlnite situații neplăcute când mergi cu trenul este când se defectează locomotiva, iar asta nu e de mirare dacă ținem cont că media de vârstă a parcului este de 40 de ani și există în funcțiune și locomotive produse acum peste cinci decenii. Angajații de la divizia de reparații au protestat în aceste zile și spun că trebuie în multe cazuri să ia o piesă de la o locomotivă pentru a o pune la alta și că lucrurile sunt dn ce în ce mai grave. Ucraina, Ungaria sau Austria au cumpărat locomotive în ultimii ani și reînnoiesc în continuare parcul de tracțiune, exact opusul a ceea ce se întâmplă la noi. Câte locomotive are CFR Parcul operaţional (de exploatare) este compus din peste 240 locomotive electrice, peste 100 locomotive diesel şi 120 automotoare, vehicule feroviare diferenţiate prin puteri şi viteze diferite”, a spus CFR Călători, într-un răspuns remis la final de 2019 la un set de întrebări trimis de HotNews.ro. Doar un sfert dintre locomotive sunt modernizate . Vârsta medie a parcului de locomotive Vârsta medie a parcului inventar de vehicule feroviare de tracţiune, în funcţie de tipul de tracţiune se prezintă astfel: locomotive electrice – 38 ani, locomotive diesel – 44 ani, automotoare – 49 ani. Integral:
Dăianu:
ANAF a auditat în 3 ani 96 de români cu venituri mari, recuperând de la aceștia 35 milioane lei, echivalentul a două vile în centrul Bucureștiului (Studiu) Cei mai bogați 0,01% dintre români ascund de Fisc un sfert din veniturile lor, iar restul ascund mai puțin de 5%, reiese din studiul ”Pauperitatea Fiscala a României”, realizat și lansat joi de Cornel Ban de la Copenhagen Business School și Fundația Friedrich-Ebert-Stiftung. “Este un fapt demonstrat științific ca datorita influenței lor politice și accesului la servicii profesioniste în materie fiscală și de gestionare a activelor, cetățenii cu cele mai mari averi dintr-o societate sunt mai dificil de impozitat în comparație cu cetățenii care au venituri medii sau scăzute. Este greu de crezut că România ar putea fi o excepție de la aceastã legitate socio-economica”, arată studiul.”Nu este niciun motiv serios pentru care România sa nu fie altfel și mai ales pentru un Guvern rațional cu colectare slabă această situație ar trebui sa fie o baza de reforme fiscale care sa ajute colectarea”, se arată în documentul care citează un alt studiu. Potrivit acestuia, în România averea la nivelul gospodariilor nu este insignifianta. “Vorbim de 425 miliarde lei în 2017, bani deținuți de cei mai bogați 10% (care dețin 60% din bogăția totală) și de milionari (cunoscuți în termeni financiari sub denumirea de” persoane cu disponibilități financiare ridicate” sau persoane ale căror active investibile, precum acțiunile și obligatiunile, depășesc un milion de dolari)”, menționează sursa citata. Conform Global Wealth Report întocmit de banca elvețiană Credit Suisse, știm ca în 2017 în România existau 14.302 persoane cu o avere cuprinsă între 1-5 milioane dolari, 1.042 persoane cu o avere între 5-10 milioane și 26 persoane cu peste 100 milioane dolari. Per ansamblu, aceste persoane reprezintă segmentul de 0,01% cei mai bogați rezidenți. Studiul mai spune că ar fi fost de așteptat ca Directia de mari contribuabili din ANAF să își concentreze eforturile asupra celor care au avut de câștigat de pe urma acestui îndelungat ciclu de expansiune economică. În intervalul 2012-2015 ANAF a auditat 96 persoane din procentul de 0,01% persoane cu cele mai mari averi, iar suma totala a banilor (reprezentând impozite) recuperați a fost meschina, de 35 milioane lei (7,4 milioane euro), respectiv costul a 2 vile în centrul Bucureștiului. “Este de remarcat inexistenta datelor pentru perioada 2015-2018, anii în care s-a înregistrat creșterea economică cea mai intensă. În ceea ce priveşte impozitarea creșterii explozive a pieței imobiliare, este de ajuns sa spunem că ponderea impozitelor pe bunurile imobile (preponderent imobiliare) a rămas în jurul valorii de 0,6% din PIB (Eurostat)”, precizează studiul. Integral:
Cei mai mulți copii care cresc în alte țări din UE decât cea de origine sunt români În Uniunea Europeană, în jur de 6,9 milioane de copii trăiesc în altă țară decât cea a cărei cetățenie o dețin. România conduce lista țărilor de origine a persoanelor sub 20 de ani care locuiesc în alte state ale UE, potrivit unei analize publicate de portalul Deutsche Welle. Un
Si cu alegeri intr-un tur, si fara anticipate. Anul victimizarii.
Augustin Zegrean: Turul doi la locale presupune negocieri murdare intre partide. Au fost mai buni primarii alesi in doua tururi? Alegerea primarilor in doua tururi nu aduce neaparat un plus de reprezentativitate si nici nu face din candidati primari mai buni, in schimb, “turul doi presupune negocieri murdare intre partide”, subliniaza fostul presedinte al Curtii Constitutionale Augustin Zegrean.In plus, fostul sef CCR reaminteste ca “fiecare partid cand a fost la putere a modificat legea electorala ca sa ii convina lui”, acesta fiind motivul pentru care Curtea a cerut in repetate randuri Parlamentului sa adopte un Cod Electoral, cu care sa se invete alegatorii. Comentariile sunt facute in conditiile in care presedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri ca
CSM la mana avocatului “P***ma-sii/Cacat” de Ioana Ene Dogioiu, Senior editor CSM comite un autentic atentat la imaginea externa a Romaniei si a magistratilor romani in ansamblu, unul care ar putea avea iz de abuz in serviciu sau la limita lui si in mod cert este noua consecinta a stilului dictatorial instaurat de Lia Savonea. Pe 20 ianuarie, la Curtea de Justitie a Uniunii Europene vor fi puse in discutie primele trei dosare care au fost trimise din Romania privind modificarile legislative facute de coalitia PSD-ALDE in cazul Legilor Justitiei. Este vorba, mai precis, despre controversata Sectie speciala pentru investigarea magistratilor (SS), despre care CJUE este chemata sa raspunda daca este conforma Tratatului UE. Deja faptul ca aceasta dezbatere are loc este un semn informal ca CJUE ia cauza foarte in serios si sansele unui raspuns defavorabil SS sunt foarte mari. Vor vorbi in fata Curtii agentul Romaniei la CJUE, cu o pozitie care conform ministrului Justitiei a fost fundamental modificata fata de epoca Dancila, deci probabil una antiSS, procurorul general adjunct Horatiu Radu, reprezentantii asociatiilor de magistrati AFJR si AMASP si reprezentantul CSM. Cu numai o saptamana inainte de dezbatere 
Sentinta inedita: Curtea de Apel Cluj obliga Curtea de Apel Bucuresti sa faca public modul de repartizare a unor dosare Curtea de Apel Cluj a dat o decizie inedita, intr-un proces fara precedent pe rolul instantelor din Romania. Instanta a obligat Curtea de Apel Bucuresti sa comunice catre patru procurori, membri ai Consiliului Superior al Magistraturii, mai multe informatii publice despre modul de repartizare a unor dosare catre completurile de judecata. Hotararea definitiva a fost data saptamana aceasta, dupa un an si doua luni de procese,
“Trebuie să conştientizăm pericolul unui posibil blackout” …..Ion Lungu: Pentru început, reiterez faptul că OUG 114/2018 nu a fost un act legislativ binevenit, ci dimpotrivă, foarte nociv, cel puţin pentru sectorul energetic. Aş spune că nu a fost necesar pentru că, cel puţin în zona de energie electrică, era o deschidere destul de importantă a pieţei. Piaţa era complet deschisă şi, desigur, existau tarife reglementate pentru consumatorii alimentaţi la serviciul universal, ceea ce este normal. În piaţă, însă, nu au existat aspecte care să indice anumite comportări incorecte. Nu au existat perturbaţii majore în funcţionarea pieţei, lucru care a fost subliniat şi în rapoartele Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei. Nu a fost nimic identificat ca neconform în rapoartele ANRE, şi chiar analiza sectorială făcută de Consiliul Concurenţei arăta că piaţa din România este funcţională. De aceea, apariţia OUG 114 a surprins foarte mult. Nu pot să nu relev faptul că a venit cu o taxă suplimentară, cu celebrul 2%, în contextul în care ANRE tocmai publicase un tarif cu mult mai mic (de 20, respectiv de 10 ori mai mic), contribuţie care satisfăcea toate nevoile Autorităţii şi, din această cauză, aceasta are încasate nişte sume foarte mari, cu care nu ştie ce să facă pentru că nu are nevoie de ele. Ele stau acolo şi din punctul meu, şi al nostru, de vedere ar fi corect ca ele să fie înapoiate celor de la care au fost luate sau, în următorii câţiva ani, să nu se mai plătească aceste contribuţii pentru a se ajunge într-o zonă normală….Cred că sectorul energetic se confruntă cu o problemă majoră cauzată de lipsa investiţiilor, în special în ultima perioadă. Când vorbesc de lipsa de investiţii, mă refer la întregul lanţ: producţie, transport, distribuţie şi de ce nu, chiar consumatorul final, care nu consumă energia în cel mai eficient mod. Unităţile de producţie sunt, în general, vechi, foarte puţine investiţii noi fiind realizate în ultimii 30 de ani. De asemenea, majoritatea termocentralelor a ajuns la limita duratei de viaţă, au mai fost reabilitate unele hidrocentrale, dar şi aici, investiţiile noi au fost făcute în capacităţi relativ mici, nimic spectaculos. Totodată, sunt necesare investiţii şi în reţele, care de altfel sunt foarte, foarte importante întrucât de funcţionarea lor depinde siguranţa alimentării consumatorilor cu electricitate. Având în vedere aceste considerente, spun că o problemă majoră este elaborarea unor strategii şi direcţii de dezvoltare în care să avem o viziune clară asupra a ceea ce vrem şi trebuie să fim bine ancoraţi în politicile europene…..În primul rând, în următoarea perioadă priorităţile sunt legate de integrarea României în această concepţie europeană care vizează o energie curată pentru toţi europenii. Nu prea avem altă opţiune, trebuie să lucrăm şi să ne construim sistemul energetic bazat pe aceste lucruri, dar subliniez că trebuie să respectăm şi posibilităţile noastre. ….Strategia Energetică este o chestiune care, pentru mine, a devenit, cumva, un lucru normal pentru că fiecare guvern vine cu o nouă propunere în această privinţă. De prin 2007 se tot întâmplă aşa şi suntem în 2020 şi nu a mai fost elaborată nicio strategie. Este evident faptul că avem nevoie de nişte direcţii strategice pentru că cei care vin aici să facă investiţii cu perioade lungi de recuperare trebuie să ştie că România se îndreaptă căte o ţintă de 30% regenerabile, ultima ţintă discutată cu Comisia Europeană, sau rămânem la ţinta de 27,9%, cât am spus noi, spre exemplu. Integral:
BREAKING România, al treilea mare beneficiar de fonduri nerambursabile de la UE pentru protejarea zonelor monoindustriale afectate de Green Deal România va primi de la UE 757 milioane de euro sub formă de granturi nerambursabile pentru susținerea zonelor monoindustriale care vor fi afectate de trecerea la o economie nepoluantă. Informația, publicată de
USR cere Guvernului să-şi respecte promisiunea de a include Roşia Montană în patrimoniul UNESCO Senatorii USR Vlad Alexandrescu şi Mihai Goţiu au solicitat, miercuri, premierului Ludovic Orban şi ministrului Culturii, Bogdan Gheorghiu, să-şi păstreze promisiunea făcută la învestirea actualului Executiv de a include Roşia Montană în patrimoniul UNESCO, informează News.ro. Demersul celor doi parlamentari ai USR coincide cu Ziua Culturii Naţionale. “Vă solicităm, cu ocazia Zilei Culturii Naţionale, să vă onoraţi promisiunea luată faţă de USR, cu ocazia învestirii Cabinetului dumneavoastră în Parlament, de reluare a procedurilor necesare înscrierii Roşiei Montane în Patrimoniul Mondial UNESCO. Subliniem faptul că demersurile trebuie făcute DE URGENŢĂ, la finalul acestei luni (peste două săptămâni) expirând termenul limită până la care Guvernul României poate notifica UNESCO cu privire la reluarea procedurilor, astfel încât subiectul Roşia Montană să poată fi inclus pe ordinea de zi a reuniunii Comitetului Patrimoniului Mondial UNESCO din această vară”, se arată în comunicatul comun trimis de către cei doi senatori. Potrivit sursei citate, valoarea patrimoniului de la Roşia Montană pentru istoria şi cultura umanităţii a fost confirmată, în ultimul deceniu, de numeroase studii ale specialiştilor români din ţară şi străinătate, culminând cu raportul ICOMOS – cel mai prestigios organism internaţional care cuprinde experţii din domeniul patrimoniului la nivel mondial şi, în acelaşi timp, organismul de specialitate raportor pentru UNESCO. “Pe lângă acţiunile de tip festiv, organizate, patronate ori susţinute de Ministerul Culturii şi Guvernul României cu ocazia Zilei Culturii Naţionale, puteţi semna această notificare, de câteva rânduri, nu mai mult, care să intre în istoria acestei ţări. Integral:
Va avea vreodata Moldova sosea de mare viteza? Iata cat de complicata e, in acest moment, situatia Autostrazii Unirii A trecut mai bine de un deceniu de cand autoritatile promit ca vor construi A8, o autostrada care sa lege Moldova de Ardeal. Acum mai bine de un an, Parlamentul a votat chiar si o lege care obliga Guvernul sa construiasca respectiva autostrada. Si, cu toate astea, pana astazi, soseaua n-a prins contur nici macar pe hartie. Iata motivele, dar si ce face acum Guvernul pentru a construi drumul de mare viteza. Ideea autostrazii A8 Targu Mures-Iasi-Ungheni – numita si “a Unirii”, tocmai pentru ca e gandita sa faca legatura intre provinciile istorice – a aparut acum mai mult de 10 ani. Compania de Drumuri (fosta CNADNR, transformata ulterior in CNAIR) a inceput inca din 2007 sa intocmeasca documentatia necesara constructiei soselei. In urmatorii 3 ani si cu o cheltuiala de circa 4,8 milioane de euro, s-a intocmit un studiu de fezabilitate (SF). Din pacate, nu unul suficient de riguros. In 2012, Comisia Europeana (CE) a acceptat sa finanteze constructia soselei, dar doar daca documentatia urma sa fie refacuta. CNAIR a demarat procedurile necesare revizuirii documentatiei. Imediat ce Curtea de Conturi a inceput sa intrebe de ce se cheltuiesc din nou bani pentru aceeasi documentatie, revizuirea a fost abandonata. Iar studiul de fezabilitate – asa imprecis cum era – a ramas la sertar. Pe vremea cand era ministru al Transporturilor, deputatul de Bacau Lucian Sova a sustinut ca – in loc sa ne mai chinuim atat cu A8 – mai bine am construi Autostrada A13, care sa lege provinciile istorice romanesti pe ruta Brasov – Bacau (deci trecand prin judetul sau). Dar nici acea idee nu s-a concretizat. In cele din urma, pe 9 noiembrie 2018 (cu ocazia centenarului marii uniri), la presiunile opiniei publice,
Chiar nu le este ruşine? Am crezut că visez. Treceam prin dreptul statuii lui Carol I din Piaţa Palatului, când atenţia mi-a fost atrasă de un detaliu bizar. Era chiar acolo, sub coada calului. O placă cu numele foştilor primari Adrian Videanu şi Sorin Oprescu. Dacă mâ gândesc bine, era menţionat şi un fost ministru al Culturii, Răzvan Theodorescu. Posibil şi alţii. Nu mai ştiu exact, pentru că deja era ceva profund în neregulă. Chiar nu au nicio ruşine aceşti oameni? Să îţi pui numele pe soclul statuii lui Carol I este o dovadă de maxim tupeu. Desigur, Adrian Videanu şi Sorin Oprescu nu şi-au gravat ei înşişi numele pe placa respectivă. Dar îmi imaginez că ştiau. Poate chiar au fost prezenţi la inaugurare. Oricum, e imposibil ca cei doi primari să nu fi trecut prin zonă. Dacă nu ei, vreun cunoscut. Aşa că trebuie să trag concluzia că celor doi li se pare normal ca numele lor să fie scrise acolo. Asta îmi aduce aminte de o întâmplare petrecută acum câţiva ani, în Egipt. Un turist chinez şi-a scrijelit numele cu briceagul pe pereţii mormântului unui faraon. “Zheng Xi a fost aici!”. Acolo însă poliţia l-a prins pe măgar, iar Ministerul chinez de Externe a transmis un comunicat în care le cerea turiştilor chinezi să nu facă ţara de ruşine. La noi, ce să le ceri?… Pe undeva, este de înţeles. Sorin Oprescu a stat mai mult prin tribunale, cu avocaţii. Apropos, ce se mai întâmplă cu dosarele de corupţie ale acestui domn? – în al cărui mandat Capitala a început să arate… ca pe vremea Gabrielei Firea. Să revenim la plimbarea mea prin Piaţa Palatului. Intru la Biblioteca Centrală Universitară. Aveam nevoie să citesc un microfilm. Ghinion. Sălile profesorilor, unde se află şi aparatura necesară citirii microfilmelor, erau închise în weekend. După care doamna de la recepţie mi-a cerut bani pentru a-mi face un abonament. Sunt profesor la Universitate. La Biblioteca Centrală Universitară mă duc să lucrez. Cum să ceri bani profesorilor şi cercetătorilor Universităţii ca să intre în propria bibliotecă? Câtă neruşinare îţi trebuie să te gândeşti la aşa ceva? Este ca şi cum compania de transport urban i-ar cere bani de motorină şoferului de autobuz pe care l-a angajat. Dar de ce mă mir? La BCU este director, din câte văd, tot nelipsita Mireille Rădoi. Despre ale cărei legături cu “serviciile” presa a scris, în repetate rânduri. Între isprăvile “academice” ale eternei Rădoi se numără şi coordonarea a două cărţi scrise… în penitenciar… de Dorin Mucea, condamnat la patru ani şi şase luni pentru constituirea unui grup infracţional organizat. Integral:
Predoiu, despre desființarea Secției speciale: Soluţiile tehnice vor fi discutate cu CSM când vom elabora un proiect Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, a anunţat, marţi, că soluţiile tehnice referitoare la desfiinţarea Secţiei de investigare a infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) vor fi discutate cu Consiliul Superior al Magistraturii, atunci când va fi elaborat un proiect de lege pe această temă. El a spus că Memorandumul adoptat la finalul anului trecut reprezintă poziţia Guvernului cu privire la Secția specială, “plecând de la modul defectuos în care a fost reglementată această secţie, plecând de la ineficienţa constatată, cred, destul de uşor în intervalul scurs de la înfiinţarea ei şi până astăzi”. “Am plecat de la voinţa de a găsi, împreună cu sistemul judiciar, cu Consiliul Superior al Magistraturii, o soluţie adecvată, care să permită şi combaterea corupţiei, acolo unde ea există în sistemul judiciar, şi întărirea integrităţii în acest sistem şi păstrarea unor garanţii (…) cu privire la drepturile procesuale, la prezumţia de nevinovăţie. Toate aceste soluţii tehnice vor fi discutate cu Consiliul Superior al Magistraturii în momentul în care vom elabora un proiect. Dar obiectivul nostru este să nu punem în paranteză această activitate de păstrare a integrităţii în sistemul judiciar şi în acelaşi timp să nu avem situaţii în care se încalcă drepturi şi garanţii procesuale. Eu cred că din dialogul care va urma va rezulta un proiect foarte bun”, a declarat Predoiu….. Deși s-a discutat despre o decizie a CCR care spune că SIIJ e constituțională, Predoiu a spus că CCR s-a pronunțat la compatibilitatea cu Constituția și nu la partea de funcționalitate a Secției, “care e în afara jurisdicției CCR”. “E o instituție sui generis care iese din principiile de funcționare ale Ministerului Public, prin faptul că s-a creat o categorie de cetățeni care ar putea beneficia de o imunitate de jurisdicție, respectiv procurorii din cadrul SIIJ. Ar putea conduce la posibilitatea procurorilor de a participa la ședințele de judecată să fie oprită”, a spus ministrul. Premierul Ludovic Orban declara că propunerea făcută de ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, prin Memorandumul care recomandă soluția desființării Secției de Investigare a Infracțiunilor în Justiție (SIIJ), este una corectă. Măsura se află și în programul de guvernare, a punctat premierul. În memorandumul prezentat Executivului, Cătălin Predoiu aduce în discuție recomandările forurilor europene în legătură cu Secția. În concluzii, ministrul Justiției precizează că soluția este desființarea SIIJ. Integral:
Regionalizarea de facto: Județele, înlocuite cu regiuni în organigrama unor ministere. Guvernul Orban începe reforma administrației fără să mai aștepte o eventuală modificare a Constituției Ministerul de Interne, Ministerul Muncii și Ministerul Fondurilor Europene plănuiesc modificări radicale ale organizării în teritoriu prin eliminarea structurilor județene și înlocuirea cu structuri regionale. Sunt primii pași în direcția unei reforme administrative masive, despre care au dat indicii în ultimele luni atât premierul Orban, cât și președintele Iohannis…. În ultimul deceniu au existat două exemple semnificative de trecere de la structurile județene la cele regionale: Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF – în 2013) și SRI în 2019, într-o mișcare surpriză
Praf si pulbere: Tara in care poluatul plateste De saptamani bune, calitatea aerului din Bucuresti este comparabila cu cea din metropolele australiene afectate de incendiile de paduri. Cote alarmante de poluare sunt masurate mai ales in noptile de weekend. Pe pagina Agentiei Europene pentru Mediu, harta calitatii aerului din statele Europei este plina de puncte turcoaz, verzi, portocalii, rosii, maro sau violet. Marcheaza diversele niveluri ale poluarii. O singura tara din Uniunea Europeana apare, pe respectiva harta, plina exclusiv cu puncte negre, iar aceasta este Romania. Legenda hartii spune ca punctele negre inseamna ca nu exista raportari. 
Importurile masive au dus deficitul balanței comerciale la aproape 10 miliarde de euro. În lipsa reformelor, corecțiile ar putea veni prin inflație sau curs În primele 11 luni din anul trecut contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 9,92 miliarde euro, comparativ cu 8,2 miliarde euro în perioada ianuarie – noiembrie 2018, arată datele publicate luni de Banca Națională. Importurile masive au amplificat deficitul balanței bunurilor cu aproape 2,5 miliarde, serviciile au înregistrat un excedent mai mare cu 135 milioane euro, în timp ce balanța veniturilor primare și-a redus deficitul cu 485 milioane euro, iar balanța veniturilor secundare a înregistrat un excedent mai mare cu 134 milioane euro. Guvernatorul BNR a repetat foarte des în ieșirile sale publice că deficitele mari ale României vor trebui la un moment dat corectate, corecția putând fi ori lină ori dură, făcută de piață. O corecție lină s-ar putea face prin intermediul reformelor structurale, absolut necesare. Dacă aceste reforme nu se fac, corecția va veni fie prin intermediul cursului (prin devalorizarea leului) fie prin inflație. „Profesorul Costin Murgescu spunea în anii ’80, când se minţea cu producţia şi cu mai multe: Într-un singur loc nu poţi să minţi: la balanţa de plăţi”, spunea Isărescu într-o conferință la sediul BNR. Investiţiile directe ale nerezidenţilor în România au însumat 5,145 miliarde euro, din care participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat 4,496 mld. euro, iar creditele intragrup au înregistrat valoarea netă de 649 milioane euro. În perioada ianuarie – noiembrie 2019, datoria externă totală a crescut cu 7,26 miliarde de euro…. ”Scenariul de bază prevede continuarea majorării soldului negativ al balanței comerciale, compensată doar parțial de evoluția sectorului servicii, având ca efect continuarea lărgirii deficitului de cont curent”, arată cel mai recent Raport privind inflația, publicat în noiembrie. În consecință, indicatorul este de așteptat să depășească, încă din cursul anului curent, valoarea de tip „reper” de 4% din PIB stipulată de Comisia Europeană ca indicator multianual de dezechilibru macroeconomic pentru țările membre ale Uniunii Europene. Integral:
Rata anuală a inflației a crescut la 4% în luna decembrie, peste prognozele BNR Rata anuală a inflaţiei a urcat la 4% în luna decembrie a acestui an, de la 3,8% în noiembrie, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 5,08%, cele nealimentare cu 3,31% iar preţul serviciilor a înregistrat un avans de 4,16%. „Preţurile de consum în luna decembrie 2019 comparativ cu luna decembrie 2018 au crescut cu 4,0%. Rata anuală calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 4,0%.Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (ianuarie 2019 – decembrie 2019) faţă de precedentele 12 luni (ianuarie 2018 – decembrie 2018), calculată pe baza IPC, este 3,8%. Determinată pe baza IAPC, rata medie este 3,9%”, precizează Institutul Național de Statistică….
De ce n-ar trebui sa circule bucurestenii cu autobuzul, pe linia de tramvai: Altora le-a iesit, dar noi nu suntem pregatiti! Pui calatorii in pericol! …..In seara zilei de duminica, 12 ianuarie, Gabriela Firea a anuntat ca a cerut deja Parlamentului sa modifice Codul Rutier, astfel incat sa le permita autobuzelor sa circule pe liniile de tramvai. Cum i-ar ajuta asta pe bucuresteni? Ei bine, Gabriela Firea sustine ca, la fel ca tramvaiele, autobuzele ar circula mai usor, fara sa mai ramana blocate in trafic. Asa ca ar ajunge mai repede la destinatie. Drept urmare – placut surprinsi de viteza unei calatorii – tot mai multi bucuresteni se vor lasa convinsi sa renunte la masina personala si sa foloseasca transportul in comun….”Toate modernizarile de linii din Bucurestiul ultimilor 20 de ani au luat ca gabarit de reper niste vagoane din anii 1950… Iar lucrurile (in industria producatoare de mijloace de transport in comun – n.red.) au mai evoluat de atunci. Vagoanele produse sunt astazi mai late. Autobuzele la fel. Autobuzele care circula astazi sunt cu 20-25 de cm mai late decat tramvaiele. Conteaza pentru ca (atunci cand doua tramvaie trec unul pe langa altul, in sensuri opuse, pe linii alaturate – n.red.) distanta de siguranta dintre ele este de 50 de centimetri. Or, din cauza ca sunt mai late (cand ar trece unul pe langa celalalt, in sensuri opuse, pe linia de tramvai – n.red.) autobuzele ar reduce distanta de siguranta la 20 de centimetri. Ceea ce e periculos”, a explicat Cristian Marin pentru Ziare.com. Oare nu stie administratia Firea aceste lucruri? E greu de crezut, in conditiile in care si fostul primar al Capitaliei, Sorin Oprescu, a avut un proiect similar. Anume, odata cu modernizarea Soselei Iancului, aproape 3 kilometri de cale de rulare a tramvaielor s-a refacut astfel incat aceasta sa permita si deplasarea autobuzelor. In noua formula de trafic, atat autobuzele, cat si tramvaiele urmau sa aiba statii in refugiile folosite pana atunci doar de pasagerii tramvaielor. Numai ca lucrurile n-au mers chiar cum s-a asteptat Sorin Oprescu. “(…) s-a constatat dupa finalizarea lucrarii ca nu incapeau doua autobuze simultan in statiile de tramvai”, a reamintit reprezentantul Asociatiei Metrou Usor consultat de Ziare.com. Acea situatie ar fi trebuit sa fie o lectie pentru administratia Capitalei: nu promiti ca bagi autobuze pe liniile de tramvai pana nu te asiguri ca ai suficient spatiu pentru asta. Din pacate, insa, administratia Firea pare sa fi uitat de esecul lui Oprescu…. “Solutia e foarte simpla: autobuzele si troleibuzele pot circula pe banda I. Iar tramvaiul pe axul drumului, pe unde circula si acum. In primul rand, mai ales in cazul in care linia de tramvai e protejata de gard, accesul de pe carosabil ar fi dificil. Iar pe linie, mai ales in conditiile in care aceasta e lunecoasa, poti avea probleme. Daca iti taie cauciucurile, ce faci? Si sunt si multe alte probleme care pot aparea. Spre exemplu, se intampla ca tramvaiele sa ramana fara curent pe linie. Daca vii din spatele unui tramvai ramas fara curent, ce faci? Dai pasagerii jos si ii lasi sa fuga de pe axul drumului, de-a latul strazii, pana pe trotuar? Ar fi bine asa? Integral:
De la vindecători prin unde Theta, la adepți ai detoxifierii cu sucuri de castravete. Straniile personaje care au decis în ultimul an ce medicamente intră pe piața din România Oameni care au ratat admiterea la Facultatea de Farmacie, adepți ai detoxifierii cu sucuri de castravete sau ai vindecării prin unde Theta – ei au populat în timpul guvernării PSD conducerea Agenției Naționale a Medicamentului, au decis ce medicamente intră pe piața din România și ar fi trebuit, cel puțin în teorie, să monitorizeze permanent stocurile de medicamente existente pe piață, astfel încât să limiteze crizele de medicamente esențiale, ce lipsesc frecvent din țara noastră. Ministrul Sănătății, Victor Costache, a decapitat recent conducerea Agenției Naționale a Medicamentului, instituție-cheie care aprobă ce medicamente intră pe piața din România și una dintre cele mai tehnice instituții din domeniul medical. …Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale este una dintre cele mai tehnice instituții din domeniul medical și este cea care decide ce medicamente intră sau ies de pe piața din România. De asemenea, Agenția Națională a Medicamentului ar trebui să monitorizeze permanent stocurile de medicamente din țara noastră, în condițiile în care medicamente esențiale lipsesc adesea de pe piața din România. Marius Daniel Șișu, fostul președinte interimar al Agenției Naționale a Medicamentului, demis săptămâna trecută de Victor Costache, a fost numit la conducerea Agenției în februarie anul trecut, la mai puțin de un an după ce ratase admiterea la Facultatea de Farmacie. Înaintea numirii la conducerea Agenției Medicamentului, Marius Daniel Șișu s-a “remarcat” promovând detoxifierea cu sucuri de castravete. Șișu a preluat conducerea Agenției Naționale a Medicamentului de la Adriana Cotel (35 de ani), o apropiată a lui Darius Vâlcov cu o ascensiune fulminantă în ultimul an al guvernării PSD: Cotel a reușit, într-un singur an, performanța de a conduce, pe rând, Agenția Națională a Medicamentului, Casa Națională de Asigurări de Sănătate și Institutul Clinic Fundeni, cel mai mare spital oncologic din România. În perioada de 4 luni în care a condus Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, CV-ul Adrianei Cotel nu a fost publicat pe site-ul instituției. Demiterea Adrianei Cotel de la conducerea Institutului Fundeni a fost una dintre primele mutări ale lui Victor Costache, după venirea la Ministerul Sănătății. După ce Adriana Cotel a părăsit Agenția Națională a Medicamentului pentru a fi promovată la conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, au circulat inclusiv zvonuri potrivit cărora Darius Vâlcov ar fi încercat să își impună apropiata cu CV secret la conducerea Ministerului Sănătății, în locul Sorinei Pintea. Sorina Pintea venea la conducerea ministerului după o experiență de aproape 10 ani ca manager de spital, la Baia Mare. Marius Daniel Șișu și Adriana Cotel nu sunt singurele personaj ajunse în condiții bizare în conducerea Agenției Naționale a Medicamentului. Alina Magdalena Mușetescu, fost președinte al Asociației Vindecătorilor prin unde Theta, a condus, în mandatul lui Marius Daniel Șișu, Direcția de Studii Clinice din Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale. Integral:
Sute de medici romani, platiti de un gigant pharma sa prescrie doar produsul propriu cu gingko biloba. Au primit de la bani, la vacante in Palma de Mallorca Sute de medici romani au fost platiti de-a lungul unui deceniu de compania farmaceutica slovena KRKA, una dintre cele mai mari trei companii pharma de pe piata de medicamente generice din Romania, ca sa prescrie pacientilor anumite pastile. Jurnalistii de la
VIDEO
Câți bani vor împrumuta Finanțele în 2020. Vor să ia 6 miliarde euro de pe piața externă (
Dezastrul descoperit de Adrian Oros la Agricultură: coafeze pe post de „specialiști” și cormorani care „mănâncă” rapiță
Emanuel Ungureanu: Spitalul Bagdasar Arseni, amendat anul trecut pentru nereguli ce vizează curățenia și neraportarea infecțiilor nosocomiale Spitalul Bagdasar Arseni din București a fost amendat în octombrie-noiembrie anul trecut pentru multiple nereguli care vizează atât curățenia, cât și neraportarea infecțiilor nosocomiale, a anunțat luni deputatul USR Emanuel Ungureanu. El a publicat, duminică, pe pagina sa de Facebook, imagini care arată cum sunt spălați pereții spitalului Bagdasar Arseni din București, cu “mopuri jegoase după ce au întins mizeria și pe culoare”. “Infirmierele mânjesc pereții cu mopuri jegoase după ce au întins mizeria și pe culoare. Cu aceleași instrumente infecte se face așa zisa curățenie și prin saloane”, a scris duminică Emanuel Ungureanu, în mesajul care însoțea imaginile din spital. “Conducerea Bagdasar Arseni a ascuns faptul că în luna octombrie-noiembrie a primit mai multe amenzi din partea Direcției de Sănătate Publică pentru multiple nereguli care vizează nu doar curățenia ci, mai grav, neraportarea infecțiilor nosocomiale!”, a scris luni Emanuel Ungureanu, pe pagina sa de Facebook. Emanuel Ungureanu mai spune că, din informațiile pe care le deține, Inspecția Sanitară de Stat este în control la această oră la Spitalul Bagdasar Arseni și adaugă că “în mod clar managementul spitalului nu își face datoria și trebuie sancționat drastic de Ministerul Sănătății.” Deputatu USR subliniază că “Mizeria și incompetența ucid!”….Emanuel Ungureanu adaugă că “este clar că aceste amenzi sunt mult prea mici și nu sperie firmele de curățenie care nu își fac treaba în spitale.” Integral:
Scandalul poluarii din Capitala ia amploare: Un ONG va da in judecata PMB Centrul pentru Politici Durabile Ecopolis, o organizatie neguvernamentala de mediu, va da in judecata Primaria Capitalei, in contextul scandalului poluarii. Motivul: PMB nu a facut o analiza a surselor de poluare din Bucuresti, care sa stea la baza Planului Integrat de Calitate a Aerului din Bucuresti (PICA). Anuntul este facut de platforma aerlive.ro – ce apartine Ecopolis – care masoara calitatea aerului prin intermediul a zece senzori amplasati in puncte esentiale ale Capitalei. “Primim foarte multe intrebari legate de sursele de poluare din Bucuresti, care, potrivit masuratorilor inregistrate pana acum, sunt bizare si necesita o analiza mai aprofundata! Aceasta analiza, pe care Primaria Municipiului Bucuresti trebuia s-o faca, ar fi trebuit sa stea la baza Planului Integrat de Calitate a Aerului din Bucuresti (PICA) si pornind de acolo, toate masurile realizate la nivel municipal sa aiba o referinta clara si un rezultat asteptat din plan. PICA este un document general, fara rezultate concrete si care esueaza in a imbunatati calitatea aerului, chiar si in conditiile in care toate masurile mentionate ar fi teoretic realizate. Integral:
Vlad Mixich: Singurătatea în marile orașe, identificată ca o problemă de sănătate publică. Anglia are de 2 ani un program guvernamental împotriva singurătății Singurătatea în marile orașe este de mult timp identificată ca o mare problemă de sănătate publică, iar Anglia are deja de doi ani un program guvernamental împotriva singurătății (finanțat cu 20 milioane de lire) și un secretar de stat special desemnat să se ocupe de problema asta, care lucrează cu ministerele sănătății, al protecției sociale, al afacerilor și al educației, afirmă Vlad Mixich, expert în politici de sănătate și fost vicepreședinte al Agenției Naționale a Medicamentului. “Deși pare șocant, singurătatea cronică nu e atât de rară: un studiu arată că, în Anglia, 200.000 de vârstnici nu au vorbit nici măcar o singură dată cu familia sau cu prietenii timp de o lună. Anglia are deja de doi ani un program guvernamental împotriva singurătății (finanțat cu 20 milioane de lire) și un secretar de stat special desemnat să se ocupe de problema asta, care lucrează cu ministerele sănătății, al protecției sociale, al afacerilor și al educației”, arată Vlad Mixich…. El adaugă că 
Statul şi cetăţenii: o fotografie neretuşată, după trei decenii de la 1989 Tragedia de la spitalul Floreasca, acolo unde patronajul politic s-a intâlnit cu incompetenţa sistemului medical, este parte din fotografia neretuşată a Românie, la treizeci de ani de la căderea comunismului. După trei decenii, statul român continuă statul comunist în credinţa profundă că viaţa supuşilor peste care domneşte nu are nici o valoare: tot ceea ce contează este puterea şi dreptul de a decide, în impunitate şi în dispreţul legilor. După treizeci de ani, statul îşi priveşte cetăţenii ca pe o masă amorfă, al cărei rol nu poate fi altul decât acela de a oferi temelia bugetară a privilegiilor unei elite. După treizeci de ani, statul român este la fel de dispreţuitor şi de arogant- suita de drame care se abate asupra oamenilor acestei ţări nu are nici o însemnătate în peisajul omnipotenţei şi al cleptocraţiei. Fotografia României , după trei decenii de la înlăturarea lui Nicolae Ceauşescu, este dominată de continuitatea culorilor şi a contururilor. Dincolo de mutaţiile produse, ceva durează, neschimbat şi aparent imposibil de înlăturat: statul român însuşi…. Egalitatea în faţa legii este suspendată ori de câte ori cauzele anchetate o cer: tribulaţiile lui Mario Iorgulescu sau ale lui Daniel Chiţoiu o dovedesc. Constituţia şi curţile de judecată sunt menite să ocrotească această castă. Atotputernicia lor nu trebuie afectată. Reforma statului, atât de des evocată, dar îndepărtată ca o himeră, nu are altă menite decât aceea de a restaura centralitatea demnităţii umane. Reforma statului implică organizarea politică destinată să crească gradul de transparenţă şi de eficacitate.
De ce ar putea deveni realitate pensionarea la 70 de ani În contextul în care vicepremierul Raluca Turcan a lansat ideea că este nevoie de o discuție în spațiul public despre posibilitatea creșterii vârstei de pensionare la 70 de ani, analistul financiar Adrian Codîrlașu explică de ce acest scenariu ar putea deveni realitate „cel mai probabil în următorii zece ani”. Vicepremierul Raluca Turcan a spus că există la Camera Deputaților un proiect care prevede posibilitatea de a opta pentru a rămâne la serviciu până la 70 de ani, însă nu crede că România este pregătită acum pentru impunerea pensionării obligatorii la 70 de ani…..În condițiile în care populația României continuă să se reducă și să îmbătrânească, economiștii atrag atenția că sistemul public de pensii ar putea să nu mai poată fi susținut în forma actuală, adică în condițiile menținerii vârstei de pensionare, planului de creștere a punctului de pensie și a cuantumului actual al asigurărilor sociale…. Soluțiile la îndemână în acest caz sunt fie înghețarea pensiilor, pentru că nu mai sunt bani suficienți din taxe pentru a putea fi plătite, fie majorarea vârstei de pensionare, fie mărirea taxării…. În opinia lui Adrian Codîrlașu, avansarea cifrei de 70 de ani pentru pensionare nu este doar o vorbă în vânt, iar creșterea vârstei de pensionare va deveni realitate „cel mai probabil în următorii zece ani”, mai cu seamă că „potrivit prognozelor INS, în 2050 România va avea între 12 și 14 milioane de locuitori și efectiv atunci nu o să aibă cine să plătească pensiile acelor pensionari”. Deocamdată, cel mai probabil, niciuna dintre aceste măsuri sau un mix al acestora nu vor fi luate înainte de încheierea anului electoral, cu cele două runde de alegeri locale și parlamentare, crede analistul….Datele Institutului Național de Statistică arată că, în România, sunt peste 5,1 milioane de pensionari, iar pensia medie lunară este de 1.296 de lei (270 de euro). Pensia minimă în România este de 704 lei (147 de euro). Toate acestea, în condițiile în care, coșul minim de consum pentru un trai decent, era în 2019, de 2.684 de lei (560 de euro) pentru o persoană adultă singură, potrivit unui studiu al Fundației Friedrich Ebert. Mai mult, datele Eurostat arată că speranța de viață în România este de 75 de ani, sub media europeană de puțin peste 80 de ani. Integral:
Cât de speciale sunt pensiile privilegiaților și cum le-au obținut
Anticipatele unui guvern minoritar Anunțul premierului Ludovic Orban privind alegerile anticipate a fost salutat doar de USR, care, prin Ban Barna, liderul formațiunii, a spus că este nevoie de o
Discutii de taina si mers pe sarma, in drumul spre anticipate Dupa toate cate au patit pana acum, nimic nu le-ar da in acest moment o lovitura atat de grea social-democratilor ca alegerile anticipate, capabile sa-i prinda in totala degringolada si nereformati…..“Am hotarat ca cel mai bine pentru Romania este sa organizam anticipate pentru a reda puterea in mana oamenilor” – spune pentru prima oara premierul, care pana acum raspundea cat putea el de evaziv la asemenea intrebare delicata. Cine a hotarat? Premierul si presedintele tarii, doua personalitati de cel mai inalt rang, de cea mai mare credibilitate, dar neinvestite de Constitutie nici impreuna, nici separat, sa hotarasca asupra alegerilor anticipate. Atunci, pe ce baza au hotarat? Evident, pe baza incercarii de a interpreta intr-un anumit fel legea dupa demiterea sau demisia guvernului, intervenite cam netam-nesam, plus doua incercari nereusite de a instala un nou premier.Daca asta s-a discutat la Cotroceni, atunci regret ca se pune la cale mersul pe sarma cu ajutorul Constitutiei. Daca s-a discutat altceva, atunci ma intreb ce….. Putini comentatori cred ca domnul Orban ar fi oferit demisia, avand in vedere “pohta ce a pohtit” inca din vremuri imemorabile. Mai curand, este posibil sa fi fost incurajat de presedinte in acte indraznete, care sa poata duce la demitere: OUG enervante pentru PSD sau angajarea raspunderii, ceva si mai enervant. Iar PSD va fi nevoit sa inghita. Altfel, ar calca pe grebla, ar obtine usor demiterea guvernului prin motiune de cenzura si ar deschide cu propria mana calea spre alegerile anticipate, ravnita de intreaga suflare antiPSD. Cel mai probabil insa este ca PSD nu va face mofturi, va inghiti enervantele decizii ale adversarului, iar domnul Orban va avea ocazia sa se faleasca in fata partidului si a natiunii cu muschii sai neinfranti…. Daca domnul Iohannis si domnul Orban ar fi hotarat ceva concret intr-o problema atat de importanta, la care toata suflarea romaneasca asteapta un raspuns clar, logica imi spune ca presedintele ar fi iesit primul la televizor sa explice limpede cum vede domnia sa efectuandu-se pas cu pas pregatirea si desfasurarea doritelor alegeri anticipate. Dar a iesit premierul singur, explicand la modul cel mai general posibil ca au hotarat sa redea puterea oamenilor prin organizarea unor anticipate pe care nici macar nu spune cum le vor organiza. Mesajul mi se pare mai mult de tipul “asta-i situatia”, decat de tipul “asa vom face”….Din capul locului, timpul scurt ramas pana la alegerile in termen sugereaza ca singura solutie pentru anticipate a ramas desfasurarea simultana a celor doua tipuri de alegeri, generale si locale, in luna iunie. Fostul presedinte al CCR Augustin Zegrean opineaza ca, sub aspect constitutional, este posibil, dar sub aspect tehnic ar fi un dezastru. Caci iata ce spune dansul: “Nu-i poate opri nimeni sa le organizeze deodata, in aceeasi zi, dar mai bine ar fi in preajma localelor decat odata cu acestea, pentru ca vor fi 5 buletine de vot – pentru Senat, Camera Deputatilor, primar, Consiliul Local si Consiliul Judetean, ceea ce este mult. Vorbim in ultima vreme de analfabetii functional, pai daca e asa, ii chemi sa voteze pe 5 buletine odata?” Sunt intr-adevar de speriat cinci buletine de vot deodata. Ganditi-va la lelea Ioana din Ototoaia, nu prea cunoscaoare de carte, care trebuie sa voteze pentru cinci institutii despre care stie prea putin, sau poate deloc. Ce va face? Va aplica stampila la intamplare sau nu o va pune deloc, anuland buletinul. Nu acesta este scopul alegerilor…. Nimic nu este mai confuz, decat un calendar al eventualelor anticipate. Demiterea sau demisia guvernului, nominalizarea altor doi premieri si respingerea lor consecutiva in Parlament, dizolvarea Parlamentului, termenul fatidic de 60 zile pentru noi alegeri sunt doar o parte din necunoscute. Ar fi de necrezut ca este cineva atat de specialist, incat sa fi pus in ecuatie toti acesti parametri si sa inscrie pe agenda termene. Suntem inca prea la inceput, ca sa discutam termene. Dar, iarasi, daca nu asta s-a discutat, atunci ce? Integral:
6 tendințe care pot schimba România în 2020 2020 pare să fie un an impredictibil pentru România: alegerile locale și parlamentare ar putea consfinți o guvernare de dreapta, dacă nu apare o criză economică, în vreme ce legăturile țării cu Statele Unite s-ar putea întări, chiar în detrimentul celor cu Uniunea Europeană, în cazul prelungirii crizei din Orientul Mijlociu 1) România mai aproape de SUA cu orice risc Conflictul din Orientul Mijlociu
Tot ce trebuie să știi despre taxa Oxigen și absurditățile ei Taxa de poluare impusă de primarul general Gabriela Firea șoferilor care circulă prin București se aplică abia din luna martie. Deocamdată șoferii se află într-o perioadă de grație și nu sunt sancționați, deși vinieta Oxigen a intrat în vigoare de la începutul anului. Totuși, șoferii își pot cumpăra deja vinieta Oxigen, iar peste 100 au și făcut-o. Controversele se întețesc deja: ce taxează de fapt Gabriela Firea – poluarea, accesul sau proprietatea? Ce se întâmplă cu șoferii de mașini vechi care locuiesc în centrul Capitalei? Taxa impusă de primarul Capitalei, Gabriela Firea, șoferilor care circulă prin București, are ca singur criteriu de aplicare norma Euro a autovehiculelor, fără să țină cont de capacitatea motorului sau de tipul de combustibil folosit. De altfel, poluarea este taxată de Primăria Capitalei doar în timpul săptămânii, în intervalul orar 7-22. În rest, în weekend, de sărbătorile legale și noaptea, șoferii pot polua Bucureștiul gratis. De asemenea, Capitala este împărțită de vinieta Oxigen în două mari zone: ZACA (Zona de Acțiune pentru Calitatea Aerului) și restul străzilor din București. Străzile care delimitează ZACA sunt: Piața Victoriei – Bd. Iancu de Hunedoara – Șos. Ștefan cel Mare – Str. Polonă – Str. Mihai Eminescu – Str. Traian – Bd. Nerva Traian – Bd. Gheorghe Șincai – Str. Lânăriei – Calea Șerban Vodă – Bd. Mărășești – Str. Mitropolit Nifon – Bd. Libertății – Calea 13 Septembrie – Șos. Pandurilor – Șos. Cotroceni – Splaiul Independenței – Str. Ştirbei Vodă – Str. Berzei – Str. Buzești – Piața Victoriei….Un punct pe care proiectul primarului Gabriela Firea nu îl ia în calcul este situația șoferilor care domiciliază în perimetrul ZACA și au în proprietate o mașină Euro 2 sau mai veche. Practic, ei sunt scoși în afara legii, pentru că nu mai pot parca la domiciliu o astfel de mașină, accesul lor fiind interzis în perimetrul ZACA. Chiar și în situația ipotetică în care nu ar mai folosi aceste mașini, ci doar le-ar ține parcate la domiciliu, acest lucru tot nu ar mai fi posibil…. Nu plătesc taxa Oxigen șoferii cu motoare Euro 5 și 6, electrice și hibride, dar și mașinile Euro 3 dotate cu instalație de GPL. Mai sunt exceptate de la taxă motocicletele și scuterele, autovehiculele persoanelor cu dizabilități, cele folosite de posturile radio și tv la transmisiuni. Mai sunt exceptate de la taxă și categorii în care se regăsesc deseori mașini vechi, care poluează masiv: autovehiculele poliției, pompierilor, jandarmeriei, poliției de frontieră, ANAF, serviciului de ambulanță sau medicină legală, protecției civile, Armatei, SRI, SPP, STS SIE, Penitenciarelor, precum şi mașinile de serviciu ale procurorilor…..Taxa Oxigen nu este introdusă printr-o lege, așa că nu există posibilitatea atacării la Curtea Constituțională. Este vorba despre o hotărâre administrativă, astfel că ea poate fi atacată doar în instanțele obișnuite, de contencios administrativ. Integral: 


