Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 12 februarie! Temperaturile maxime se vor încadra în general între 2 și 7 grade în Transilvania și Maramureș (cu cele mai scăzute valori așteptate în depresiunile din estul Transilvaniei), 6-11 grade în Banat, Crișana și Oltenia și 8-13 grade Celsius în Muntenia, Dobrogea și Moldova. ANM a mai transmis și o avertizare meteo de intensificări susținute ale vântului în zona montană, acolo unde se vor semnala și viscolul, în urma căruia vizibilitatea va fi redusă. Vântul va prezenta intensificări, cu viteze de 65…75 km/h, iar îndeosebi în zona înaltă, rafalele vor depăși 90 km/h și va fi viscol. Vor fi intervale în care în Banat, Crișana, Transilvania și Maramureș rafalele vor depăși 55…65 de km/h și izolat 70…80 km/h. In Bucuresti cerul se va menține înnorat, cu mari posibilități de ploaie. Precipitațiile vor fi însă slabe din punct de vedere cantitativ și există posibilitatea de ploaie și lapoviță în special pe parcursul nopții. Din seara de marți, pe 11 februarie și până miercuri, pe 12 februarie 2020, la ora 20:00, meteorologii anunță cer variabil cu înnorări temporare, fiind șanse de ploaie redusă semnificativ. Vântul va sufla cu putere, suferind intensificări, mai ales în noaptea de marți spre miercuri, atunci când va atinge o viteză de 45-55 km/ h. Se va diminua treptat, pe parcursul zilei de miercuri. Minima termică anunțată va fi de -1…1 grad. Temperatura maximă, miercuri, va fi de 11-12 grade.
CSM a dat doua avize negative la propunerile lui Predoiu. Doar Crin Bologa a fost acceptat pentru sefia DNA CSM a dat aviz negativ pentru doua dintre propunerile ministrului Catalin Predoiu la sefia parchetelor. Ca urmare a votului de azi din Sectia pentru procurori, aviz pozitiv a primit doar Crin Bologa, candidat la sefia DNA. In schimb, Gabriela Scutea si Giorgiana Hosu au primit aviz negativ de la CSM, pentru functiile de procuror general si respectiv sefa DIICOT. “In data de 11 februarie 2020, Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, in urma derularii interviurilor programate, a avizat propunerile ministrului justitiei de numire in functiile de procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie si procuror sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism, astfel:- doamna GABRIELA SCUTEA pentru functia de procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie – aviz negativ; – domnul CRIN NICU BOLOGA pentru functia de procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie – aviz pozitiv;- doamna GIORGIANA ELENA HOSU pentru functia de procuror sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism – aviz negativ”, informeaza CSM intr-un comunicat remis Ziare.com. …..Intrebata despre faptul ca mama sa, la varsta de 80 de ani, a devenit asociata intr-un offshore, ea a refuzat sa comenteze: “O sa va rog sa-mi ingaduiti sa nu explic actele si actiunile unei alte persoane, chiar daca este mama mea”. Integral: http://www.ziare.com
Cum motivează Instanța Supremă respingerea cererii procurorului general Bogdan Licu de redeschidere a Dosarului Revoluției în cazul Roman – Brateș: Susțineri „profund eronate”, „nelegale”, soluții „netemeinice” Susțineri „profund eronate”, afirmații „nelegale”, soluții „netemeinice” – sunt cuvintele folosite de judecătorul de cameră preliminară în motivarea deciziei prin care a respins cererea procurorului general interimar Bogdan Licu de redeschidere a dosarului Revoluției în cazul fostului premier Petre Roman și a lui Teodor Brateș, fost redactor-șef al televiziunii publice. „Respinge, ca nefondată, excepţia inadmisibilităţii cererii de redeschidere a urmăririi penale formulate de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, invocată de apărătorii intimaţilor Brateş Teodor şi Roman Petre”, se arată în decizia judecătorului de cameră preliminară Valentin Horia Șelaru, a cărei motivare a fost publicată marți. La sfârșitul lunii noiembrie 2019, Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a respins solicitarea procurorului general Bogdan Licu de redeschidere a dosarului Revoluției în cazul lui Petre Roman și Teodor Brateș, după ce procurorii de la Parchetul General au anunțat, în 21 octombrie, că au dispus infirmarea clasării dosarului Revoluției și că solicită instanței redeschiderea urmăririi penale pentru cei doi, cu privire la infracțiuni contra umanității. Bogdan Licu a fost propus de ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, în funcția de prim-adjunct al procurorului general, iar la acest moment procedura este în curs. Chestionat de ziariști, la începutul acestei luni, ce l-a determinat să-l nominalizeze pe Bogdan Licu, Cătălin Predoiu a invocat redeschiderea dosarului Revoluției, experiența și „travaliul” acestuia la conducerea interimară a Parchetului General. „Am avut în vedere în primul rând că a avut curajul profesional să relanseze dosarul Revoluției, foarte greu de refuzat un procuror care și-a asumat o astfel de decizie”, a subliniat ministrul….. – Susţinerea procurorului general potrivit căreia prin ordonanţa de infirmare anterioară, confirmată de către judecător, s-ar fi statuat, definitiv, o asemenea împrejurare de fapt, este profund eronată, întrucât judecătorul a avut în vedere carențele anchetei şi a arătat explicit că redeschiderea urmăririi penale nu este altceva decât reînvierea acțiunii publice, iar această procedură permite administrarea oricărei probe pentru lămurirea situației de fapt și aflarea adevărului Contrar celor descrise în rechizitoriu, procurorul general susţine, nici mai mult, nici mai puţin, că (…) ancheta nu stabileşte dacă există o legătură între evenimentele care s-au soldat cu pierderi de vieţi omeneşti şi mesajele care au fost difuzate la Televiziune şi Radio (…). 65 – Aceste afirmaţii combat, nelegitim şi nelegal, întregul demers legal efectuat de către procuror prin emiterea rechizitoriului şi sesizarea instanţei de judecată. Sunt nelegale deoarece subminează, într-o altă procedură, concluziile care stau la baza susţinerii acuzaţiilor formulate la adresa inculpaţilor, în condiţiile în care rechizitoriul a fost verificat sub aspectul legalităţii şi temeiniciei de procurorul ierarhic superior. – Modul în care, în cauza pendinte, procurorul general a înţeles să abordeze exercitarea unei prerogative legale, prin criticile formulate asupra stării de fapt şi a încadrărilor juridice reţinute în rechizitoriul verificat sub aspectul legalităţii şi temeiniciei, într-o cauză aflată deja în faţa unui alt judecător, tind să submineze demersul judiciar legitim exercitat potrivit prerogativelor legale de către procurorul din subordinea sa ierarhică şi de aceea, sub acest aspect, devine nelegal şi nu poate fi avut în vedere. – Soluţia de redeschidere a urmăririi penale cu privire la soluţia de clasare dispusă prin Rechizitoriului nr. 11/P/2014 din 5.10.2019 faţă de Roman Petre, fost membru al Consiliului Frontului Salvării Naţionale şi prim-ministru al Guvernului României, referitor la infracţiunile contra umanităţii prevăzute de art. 439 alin. 1 lit. a), g), i) şi k) din Codul penal, este netemeinică. – Soluţia de redeschiderea urmăririi penale cu privire la soluţia de clasare dispusă prin Rechizitoriului nr. 11/P/2014 din 5.10.2019 faţă de Brateş Teodor, fost redactor-şef la Televiziunea Română, referitor la infracţiunile contra umanităţii prevăzute de art. 439 alin. 1 lit. a), g), i) şi k) din Codul penal, este netemeinică. Integral: https://www.hotnews.ro
Gabriela Scutea, propusă pentru șefia Parchetului General: Ordonanța 13 nu a fost elaborată în Ministerul Justiţiei Gabriela Scutea, propusă de ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, pentru funcția de procuror general a susținut marți că Ordonanța 13 nu a fost elaborată în Ministerul Justiţiei. Gabriela Scutea era secretar de stat în Ministerul Justiției condus de Florin Iordache în ianuarie 2017, la momentul adoptării celebrei OUG 13 care a generat proteste fără precedent în România. Gabriela Scutea a susținut marți interviul în fața Secției pentru procurori din CSM, care trebuie să dea aviz pentru numirea sa în funcție, iar la ieșire ea a fost întrebată de jurnaliști de ce a rămas în Ministerul Justiţiei după ce la conducere a fost numit Florin Iordache şi de ce a participat la elaborarea OUG 13. “Am rămas pentru că se făcea o tranziţie, am fost singurul secretar de stat care a rămas pentru tranziţie, pentru că a venit o echipă MCV. Nu am ştiut de intenţia domnului ministru Iordache de a promova această ordonanţă, care nu a fost elaborată în Ministerul Justiţiei. În Ministerul Justiţiei, din punct de vedere tehnic, a fost corectată. (…) Nu poţi avea o opoziţie că nu semnezi, am semnat făcând o opoziţie activă şi cred că am atins ceea ce se putea din punct de vedere tehnic, dincolo de asumarea politică a domnului ministru Iordache, de eliminare a unor prevederi şi mai nocive”, a răspuns Gabriela Scutea, potrivit Agerpres. Ea s-a referit la Ordonanța 13 și în timpul audierilor, după ce a fost întrebată de procurorii din CSM. Astfel, întrebată de un procuror CSM dacă se consideră complice moral la elaborarea Ordonanţei 13, Gabriela Scutea a spus: “Doamne fereşte!”. “Aveam posibilitatea să îmi cer concediu, dar în momente de criză nu aceasta este abordarea mea. Faptul că am rămas alături de colegii care au formulat nişte obiecţiuni am reuşit să le ”îndesăm” în faţa ministrului Iordache. Nu am redactat, am verificat tehnic în aşa fel încât să fim conştienţi că nu rezultă aspecte de necorelare a textelor în raport de alte prevederi ale Codurilor Penale şi am reuşit să introducem acel termen. Am rămas cu credinţa că pot să fac ceva”, a susținut Scutea, citată de Mediafax. De asemenea, ea a susținut că faptul că a fost prezentă la pregătirea OUG 13 nu înseamnă că a aderat la conținut: “Dacă am fost prezentă în procesul de pregătire a Ordonanţei 13 nu înseamnă că am fost prezentă aderând la ceea ce a conţinut. Am fost alături de poziţiile exprimate de Direcţia de specialitate din cadrul Ministerului Justiţiei, subliniind neadecvarea demersului de a introduce aceste modificări la contextul general, la obiectivele pe care le are sistemul judiciar şi la obiectivele din cadrul MCV”. Scutea a fost întrebată de ministrul Cătălin Predoiu dacă OUG 13 ar fi avut aceeași formă în situația în care ea ar fi lipsit în acea zi și a răspuns afirmativ. În perioada în care a fost promovată și adoptată Ordonanța 13, Scutea era secretar de stat în Ministerul Justiției și coordona Direcția Elaborare Acte Normative. Integral: https://www.hotnews.ro
Jurnalistii vor fi scutiti de impozitul pe venit. Legea a trecut de Parlament Propunerea legislativa care prevede ca jurnalistii si tehnicienii in radiodifuziune si televiziune sunt scutiti de la plata impozitului pentru veniturile din salarii, asimilate salariilor si din drepturile de proprietate intelectuala, a trecut marti de Camera Deputatilor, decizionala. Urmeaza ca legea sa fie trimisa acum catre presedintele Klaus Iohannis la promulgare. Au fost 174 de voturi “pentru”, 2 “impotriva” si 91 de abtineri. Propunerea legislativa pentru completarea Codului Fiscal a fost initiata de deputatul PSD Valeriu Steriu si semnata de 27 de parlamentari PSD, ALDE si PMP. Astfel, potrivit proiectului, la articolul 7 din Codul Fiscal va fi introdusa definitia activitatii de jurnalism ca fiind “cercetarea, investigarea, interpretarea si comunicarea stirilor si informatiilor publice prin intermediul ziarelor, televiziunii, radioului si a altor mijloace de informare in masa, respectiv controlul functionarii tehnice a echipamentelor pentru a inregistra si edita imaginile si sunetul si pentru transmiterea pentru emisiunile radio si de televiziune a imaginilor si sunetelor, precum si a altor tipuri de semnale de telecomunicatii terestre, marine sau aeriene, care se desfasoara in baza unui contract de munca si a unui contract de drepturi de autor”. Totodata, la articolul 60 referitor la scutirile impozitului pe venit sunt introduse “persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin (1) – (3), si pentru veniturile din drepturile de proprietate intelectuala, ca urmare a desfasurarii activitatii de jurnalism, in conditiile stabilite prin ordin comun al ministrului Muncii si Justitiei Sociale si al ministrului Finantelor”. In expunerea de motive a proiectului, deputatul PSD Valeriu Steriu a precizat ca “mass-media reprezinta un fenomen valoros si eficient in transmiterea informatiilor, avand, in acest context, receptivitate si influente modelatoare (educationale) si educationale deosebite asupra publicului larg de toate varstele, de toate profesiile, de toate convingerile”. Integral: http://www.ziare.com
OPINIE. Presa și canisa: „Importanța jurnalistului în viața omului este inegalabilă”. La fel și câinele Din când în când, jurnaliștii din România primesc vești nemaipomenite de la autorități. Astăzi, de exemplu, am aflat că voi fi scutit de impozitul pe venit, după ce Camera Deputaților a adoptat o modificare la Codul fiscal în acest sens. Acum vreo două săptămâni, efectiv le-am râs în nas magistraților care și-au pierdut pensiile speciale (mă rog, vorba vine), în timp ce eu, jurnalistul Bejan, aș putea primi pensie specială de la statul român. Bine, doar cu condiția să mă înscriu în Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, dar asta e altă discuție. Dar cel mai mult m-am bucurat în urmă cu vreo trei ani când Gabriela Firea a decis că pot să-mi parchez mașina gratis în parcările Primăriei. Și asta pentru că eu sunt, din nou, un cetățean deosebit al Bucureștiului. Nu-i puțin lucru că avem parlamentari și primari care se gândesc la soarta jurnaliștilor. De exemplu, ia uite ce frumos vorbesc despre această meserie inițiatorii legii privind scutirea de impozitul pe venit. Nu au cum să nu-ți dea lacrimile de emoție când citești în expunerea de motive următoarele fraze: „Mass media reprezintă un fenomen valoros și eficient în transmiterea informațiilor.”…. Numai dacă citești expunerea de motive, îți dai seama că nu despre soarta mass-mediei din România este vorba. Inițiatorii legii au copiat niște platitudini, cine știe de unde, și le-au adunat într-un document. Și pisicile mele ar fi putut face asta. Altceva îi interesează însă pe politicienii românești: decredibilizarea presei și a jurnaliștilor și, eventual, cumpărarea acestora într-un an electoral cu două rânduri de alegeri. Îți dau pensie specială, te scutesc de impozit, ți-am mai dat și parcare gratis în București, ia să văd acum cu ce tupeu mai critici tu privilegiile pe care ni le tragem noi. Te-am cumpărat, cum ar veni. Și te-am cumpărat chiar ieftin. Cam ăsta e scopul, prost să fii să nu-l înțelegi….Ca să lămurim problema cu pensiile speciale: nu, jurnaliștii nu au pensii speciale. Au pensii speciale, jurnaliștii înscriși în organizația de dinozauri numită pompos „Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România” (detalii aici). Integral: https://www.hotnews.ro
Revine scandalul in CSM legat de sediul de 18 milioane de euro Discutiile aprinse din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii care erau o obisnuita in 2019, in mandatul de presedinte al Liei Savonea, continua si in 2020, cand conducerea institutiei a fost preluata de judecatorul Nicoleta Tint. Desi marti a fost o sedinta cu doar cinci puncte pe ordinea de zi, care a durat 10 minute, discutiile au aratat o stare de incordare intre cele doua tabere din CSM. Acestea au iesit la iveala cand trebuia sa se discute: “Aprobarea conditiilor de inchiriere pentru spatiile inchiriate de Consiliul Superior al Magistraturii.” Ambitia Liei Savonea Anul trecut, Lia Savonea a incercat sa cumpere un sediu nou, in suprafata de 12.000 mp, ale carui costuri se ridica la 84.600.000 de lei, aproximativ 18.000.000 de euro. Mai multe asociatii de magistrati si fostul ministru al Justitiei, Ana Birchall, i-au solicitat fostei sefe CSM sa renunte la achizitionarea unui imobil pentru un nou sediu, sustinand ca banii pentru aceasta achizitie – 18 milioane de euro – pot fi folositi pentru investitii urgente in sistemul judiciar. Un alt motiv era ca CSM ar urma sa primeasca un sediu nou in viitorul “Cartier al Justitiei.”…. Potrivit Evelinei Oprina, sumele ce urmeaza a fi platite drept chirie pentru acest sediu sunt exorbitante: “Inteleg ca era undeva la 55.000 de euro/luna. Asta desi CSM avea posibilitatea de achizitionare a unui sediu. Eu nu-mi asum responsabilitatea pentru a acorda un vot pentru plata acestei chirii.” Un alt membru CSM, Andrea Anamaria Chis, a intrerupt-o si i-a atras atentia asupra termenului “sabotaj”, care nu este potrivit in acest context. “Mi-l asum,” i-a dat replica Baltag. Integral: http://www.ziare.com
Caraghioslâc politic în toată regula petrecut sub ochii noștri PNL crede în ceea ce i se pare a fi steaua lui norocoasă care pentru moment înseamnă organizarea de alegeri anticipate, pesemne încurajat de o declarație a secretarului general al PSD, dl. Paul Stănescu, la fel de expert în politică ca și în “artimetică”. Numai că PNL sau, mai corect spus, o parte din conducerea acestuia are urechi să audă doar ceea ce îi convine. Face deliberat abstracție de situația caraghioasă în care se pune cu mână proprie și nu ține seama de ceea ce a spus tot duminică președintele interimar al PSD, dl. Marcel Ciolacu. Or, e vorba despre declarații mult nuanțate în comparație cu “din topor” ale d-lui Stănescu. Declarații care, în mod firesc, ar trebuie să îi pună ceva mai serios pe gânduri pe toți peneliștii cu responsabilități și funcții. Îndeosebi pe d-na Turcan, pe dl. Rareș Bogdan, dar și pe președintele Iohannis. Pe toți cei ce visează cu ochii deschiși la anticipate. Fără să observe că PSD ia în calcul serioase operațiuni de contestare a legalității noilor formule guvernamentale dar și a constituționalității desemnării în funcția de premier a d-lui Ludovic Orban. Adică tragerea sistematică de timp până la momentul în care organizarea de anticipate va fi cu desăvârșire imposibilă. Sesizarea luni a CCR în legătură cu redesemnarea în funcția de prim-ministru a d-lui Ludovic Orban demonstrează că dl. Marcel Ciolacu nu se ține de glume. Tot luni CExN al PSD a adoptat o strategie care în principal vizează exact punerea de piedici liberalilor. PSD a recurs la o ambiguitate a discursului, nu spune clar că ar vrea alegeri anticipate, afirmă doar că nu li s-ar opune. O face fiindcă nimănui nu îi e chiar foarte clar ce vrea în realitate electoratul. Neîndoielnic, PSD a câștigat electoral prin demiterea primului guvern Orban. În primul rând, a scăpat de iminența desfășurării alegerilor locale în două tururi de scrutin. A arătat și că guvernul PNL nu este nicidecum unul infailibil și că social-democrații au încă forța de a face marile jocuri pe scena politică din România. Se vor mulțumi însă pesediștii doar cu asta? Adică cu speranța că alegerile parlamentare anticipate organizate concomitent cu cele locale îi vor mobiliza și activul, și electoratul. Nu ia în calcul oare șefimea PSD și varianta că o rămânerea în stand by, respectiv condamnarea la interimat până în noiembrie-decembrie 2020 a guvernului Orban 1, îi poate fi încă și mai avantajoasă căci ea implică facilitarea erodării liberalilor? La rândul lor, șefii liberalilor nu țin totuși seama de daunele de imagine pe care le presupune respingerea propriului guvern de înșiși parlamentarii partidului? Instabilitatea politică se conjugă azi în România și cu frământările din rândul puterii judecătorești. O atare situație relativ complexă nu dă tocmai bine în ochii străinătății. Nici în cei ai organismelor europene de la Strasbourg și Bruxelles, și nici în cei ai NATO . Ce pol de stabilitate mai poate pretinde că este România câtă vreme țara s-a situat parcă deliberat în zodia imprevizibilului, iar guvernanții ei vând electoratului blana ursului din pădure? Liberalii clamează că fac totul în numele dorinței de mai bine. Mai binele cui ? Al românilor ? Sau numai al binelui partidului ? Integral: http://www.contributors.ro
Gabriela Firea explică de ce Capitala nu are încă o centură verde Primarul General al Capitalei confundă Centura Verde cu șoseaua rutieră de centură. Gabriela Firea a precizat, duminică, că nu poate realiza Centura Verde a Bucureștiului din cauză că nu este șef al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere – entitatea care administrează centura rutieră a orașului. Centura Verde este însă un proiect adoptat de Consiliul General în august 2017 și prevede extinderea suprafețelor împădurite din jurul Capitalei. … Proiectul Centurii Verzi a Bucureștiului a început cu un protocol semnat între municipalitate şi Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură. Bucureștiul trebuia să pună la dispoziţia institutului toate documentele strategice referitoare la delimitarea teritorială și amenajarea zonală, iar Institutul asigura specialiştii și elabora documentaţiile necesare demarării proiectului. Trei ani mai târziu însă, Bucureștiul nu are o centură verde. Duminică, primarul general a anunțat și motivul: n-o poate face din cauză că nu conduce compania care administrează… centura rutieră a Bucureștiului. Gabriela Firea, pe 9 februarie 2020: „Premierul demis pentru incompetență m-a certat. M-a certat pentru că nu am făcut o centură verde a Capitalei! Îl informez pe premierul demis pentru incompetență că Centura Verde a Capitalei nu poate să fie construită de Gabriela Firea la Primăria Capitalei și că eu nu sunt șefa CNAIR-ului, nu conduc ministerul Transporturilor.” Concretizarea unor centuri verzi de protecție a orașului împotriva prafului se regăsește și în Strategia de dezvoltare urbană integrată a municipiului București. Integral: https://www.digi24.ro
Nicusor Dan se intalneste azi cu Vlad Voiculescu. Ce ii propune Candidatul independent la Primaria Capitalei sustinut de USR, Nicusor Dan, anunta ca astazi are o intrevedere cu Vlad Voiculescu, candidatul sustinut de PLUS la PMB. Cei doi vor discuta despre stabilirea candidatului unic la Primaria Capitalei. Nicusor Dan anunta ca ii va propune lui Voiculescu trei lucruri: “1. sa facem echipa acum si mai ales dupa alegeri, sa contribuie fiecare cu expertiza proprie la planul pentru Bucuresti; 2. sa mergem la televiziune in fata tuturor bucurestenilor, sa dezbatem programele si solutiile pentru Capitala in cel putin trei intalniri (am fi avut pana acum aceste dezbateri, daca nu le refuza); 3. sa comandam impreuna un sondaj de opinie care sa fie condus de oameni de stiinta, sociologi, dupa o metodologie transparenta si auditabila, prin implicarea unor case de sondaje de renume international”, a scris Dan pe contul sau de Facebook marti. El a mai notat ca spera ca oamenii politici din Opozitie sa impartaseasca dorinta bucurestenilor de a avea un candidat unic la Primaria Capitalei. “Este singura solutie pentru a scapa Capitala de coruptia si incompetenta administratiei Firea-PSD. Va tin la curent!”, a conchis candidatul sustinut de USR la PMB. Integral: http://www.ziare.com
A sabotat-o PNL pe Firea? Un specialist din sistem arata ce s-a intamplat, pas cu pas, la avaria care a oprit caldura si apa calda in Bucuresti In vreme ce Gabriela Firea continua sa acuze ELCEN ca i-a lasat pe bucuresteni in frig doar ca sa o puna pe ea intr-o lumina nefavorabila, specialisti in termoficare, jigniti de afirmatiile primarului general, ne-au explicat de ce nici macar nu poate fi vorba despre asa ceva. Sistemul de termoficare al Capitalei – cel mai mare din Romania – are mai multe componente. Primele sunt CET-urile administrate de ELCEN. Acestea produc apa fierbinte pe care o livreaza pe magistrala tur (conducta groasa, cu diametru de pana la 1,2 metri) catre circa 1.000 de puncte termice amplasate in toata Capitala. Ati crede ca aceasta apa oparita ajunge in calorifere si la robinete? Ei bine, nu! De la punctele termice, apa respectiva se intoarce, pe magistrala de retur (conducta la fel de groasa ca si magistrala tur), direct la centrala care a livrat-o. Ce rost are tot acest circuit? E foarte simplu. Apa fiarta de la CET este transportata pana la punctul termic doar ca sa treaca printr-un dispozitiv numit schimbator de caldura. In interiorul acestuia, apa de la CET o incalzeste pe cea care pleaca pe conducte mai subtiri – numite retea secundara de distributie – catre calorifere si robinete. Punctele termice si conductele din subteranele orasului sunt administrate de una dintre companiile infiintate de Gabriela Firea, Compania Municipala Termoenergetica SA (care a preluat sarcinile falimentarei RADET – n.red.)…..Directorul CET Sud, Florin Nicu, a explicat pe larg pentru Ziare.com ce s-a petrecut in centrala, in noaptea de vineri, 7 februarie, si in dimineata zilei de sambata, 8 februarie.”Noi livram apa la parametri de temperatura si presiune solicitati de Termoenergetica. In seara de vineri, 7 decembrie, livram pe magistrala tur 7.500 de tone de apa pe ora, la 97-98 de grade. Presiunea era de 4,2 bari pe magistrala de tur (prin care apa este transportata de la CET pana la punctele termice – n.red) si de 1,5 bari pe magistrala de retur (prin care apa se intoarce la CET – n.red.). Termoenergetica a inregistrat o avarie. Dispecerul nostru a notat-o. Se vede din registrul dispecerului ca nu se stia clar pe ce magistrala era avaria. Se stia doar ca e pe Magistrala 2 sau pe Magistrala 3. De ce? Din cauza ca debitul de apa care se ducea pe acele magistrale crestea. Atunci cand ai o spartura mare, apa se duce intr-acolo cu precadere. Or, cand s-a constatat ca debitul pe Magistralele 2 si 3 creste, in comparatie cu celalata magistrala (magistrala 1, care iese din CET Sud prin alta parte – n.red.), ne-am dat seama ca era o problema”, a precizat Florin Nicu. Directorul CET Sud sustine, insa, ca tevile Termoenergetica se sparg cam o data la 3 zile. Asa ca dispecerul a procedat cu calm. “Se poate vedea pe diagrama scadere de presiune, atat pe magistrala de tur, cat si pe cea de retur. Dadeam apa spre avarie – alimentam defectul, cum spune noi – si deci presiunea a scazut. Or, interesul meu este ca presiunea in conductele Termoenergetica sa ramana constanta. Cine sustine ca am face ceva ca sa spargem tevile Termoenergetica nu intelege un aspect simplu: un dezechilibru al sistemului de distributie (adica o avarie la conductele Termoenergetica – n.red) dauneaza si functionatii CET-urilor. Doar n-o sa spuna cineva ca am luat decizii ca sa ne sabotam chiar pe noi! Initial, ca sistemul sa reziste, Termoenergetica ne-a cerut apa de adaos la nivelul a 1.000 de tone pe ora. Asta inseamna ca noi bagam o cantitate de apa de 1.000 de tone pe ora in plus, din CET. Asta, ca sa reusim sa se mentina presiunea in conducte, chiar daca din ele curge apa. Am mers asa vreo 2 ore si jumatate. Dar, daca mentin presiunea, celor de la Termoenergetica le poate fi mai greu sa izoleze portiunea de teava sparta…..Sa se spuna acum ca am sabotat noi sistemul, in conditiile in care, de regula, facem ce putem ca sa sustinem distributia (realizata de Termoenergetica)? Sa se spuna ca ne-a cerut cineva politic sa dam apa mai fierbinte ca sa spargem tevile Termoenergetica, cand si noua ne fac rau avariile respective? E jignitor pentru noi, cei care lucram in sistem de atatia ani”, ne-a mai spus directorul CET Sud. Integral: http://www.ziare.com
EXCLUSIV ”Fraude grosolane” în programele PNDL, sesizate la DNA: Strat de asfalt înjumătățit în Giurgiu, lucrări fictive la drumuri în Neamț, conducte și pompe lipsă în Gorj Ministerul Dezvoltării a transmis la DNA sesizări privind lucrări fictive făcute de diferite primării din țară în Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), a declarat ministrul Dezvoltării, Ion Ștefan, pentru G4Media.ro.”Sunt uimit, unele cereri de decontare sunt grosolane, au trimis facturi pentru lucrări sau produse care nu există”, a spus Ștefan. Sesizările au venit în urma controalelor făcute de echipe mixte de la Corpul de control al ministrului și Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC). Ministrul Dezvoltării a mai spus pentru G4Media.ro că va declanșa un control intern la Inspectoratul de Stat în Construcții pentru a vedea de ce inspectorii ISC au avizat deconturile pentru lucrări fictive prin PNDL. Ministrul Ștefan a relatat pentru G4Media.ro câteva exemple de fraude trimise pentru decontare la Minister: – În județul Neamț, în două comune au existat proiecte de modernizare a drumurilor locale, comunale și sătești, în valoare de 8,4 milioane de lei și, respectiv, 5 milioane de lei, executate de aceeași firmă. Autoritățile locale au trimis pentru decontare facturi pentru lucrări care pur și simplu nu erau executate pe teren (acostamente și rigole), deși în facturi apăreau ca fiind realizate. Primarul a avizat cererile de decont. – Într-o comună din județul Giurgiu, un proiect pentru asfaltare de peste 4 milioane de lei. Conform contractului, ar fi trebuit să avem un strat de 47 cm de nisip, strat de uzură și asfalt. Inspectorii au găsit dimensiunea stratului la mai puțin de jumătate. ”Ce s-a întâmplat cu restul de materiale?”, se întreabă ministrul Dezvoltării. – În județul Gorj, la un proiect de realizare a sistemului de canalizare și apă menajeră. La data verificării, Corpul de control a constatat lipsa pompelor și a conductelor care fuseseră trimise pentru decontare la Ministerul Dezvoltării. Integral: https://www.g4media.ro
România, condamnată la CEDO într-un caz de violență domestică. O femeie s-a plâns că autoritățile nu au protejat-o de soțul agresiv Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a condamnat statul român în urma plângerii unei femei, victimă a violenței domestice. Statul român trebuie să-i plătească victimei, Gina Aurelia Buturugă, despăgubiri de 10.000 de euro. Buturugă, o femeie din Tulcea, s-a plâns la CEDO de deficiențe în sistemul de protecție a victimelor violenței domestice. Femeia a făcut în decembrie 2013 o plângere împotriva soțului ei, spuând că acesta a bătut-o și a amenințat-o că o ucide. A adus și un certificat medico-legal care descria rănile căpătate în urma loviturilor. După o lună, a făcut o nouă plângere: soțul o lovise, încercând să o determine să renunțe la prima plângere. Buturugă a divorțat de soțul ei la sfârșitul lunii ianuarie 2014. După două luni, femeia a cerut o percheziție electronică, spunând că fostul soț i-a spart conturile de pe rețelele sociale și i-a copiat conversații private, documente și fotografii. În septembrie 2014 a făcut o nouă plângere, pentru violarea corespondenței. Parchetul din Tulcea a clasat însă cazul, arătând că, deși fostul soț a amenințat că o ucide, comportamentul lui nu a fost atât de grav încât să constituie o infracțiune. A clasat și plângerea privind violarea corespndenței electronice. În martie 2014, femeia a obținut în instanță un ordin de protecție, dar spune că poliția a întârziat punerea în aplicare a acestuia…..Ea s-a plâns la CEDO de ineficiența anchetei privind violența domestică, de faptul că securitatea sa personală nu a fost asigurată și de faptul că plângerea privind violarea corespondenței nu a fost luată în considerare. Curtea a decis că statul român a încălcat Articolul 3 (interzicerea tratamentului inuman sau degradant) și Articolul 8 (dreptul la respectarea vieții și corespondenței private) din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, în condițiile în care statul român nu și-a îndeplinit obligațiile. Integral: https://www.digi24.ro
Școala românească – a fi sau a nu fi autorizat ISU Anul de grație 2020. Românii au ales un președinte care le-a promis, printre altele, o Românie educată. Eu cred că pentru a putea transforma acest vis în realitate, trebuie mai întâi să ne asigurăm că toți copiii acestei țări învață în școli care le oferă condiții decente și siguranță. Așadar, la sfârșitul anului trecut, cand se împlineau aproape 4 ani de la incendiul din Colectiv am adresat o întrebare Ministerului Educației cu privire la situația unităților școlare fără avizări/ autorizări privind prevenire și stingerea icendiilor. Am fost informat că, dintr-un total de 25.729 de clădiri în care se desfășoară activități educaționale, 4204 nu au această autorizație. Conform Ministerului Educației, răspunderea revine în principal autorităților locale (primării) ce administrează clădirile, instituția sa neputând decât să „identifice problemele de natură investițională” care stau în calea obținerii autorizațiilor necesare și să ceară Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice (actualul Minister al Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației) alocarea de fonduri prin PNDL. Despre acest program s-a mai vorbit, la fel și despre corupția, politizarea excesivă și lipsa de eficiență în cheltuirea banului public. Însă, reabilitatea școlilor se poate face și din bugetul primăriilor sau cu ajutorul Consiliului Județean, nu doar așteptând bani de centru. Cu alte cuvinte, „omul”, nu ministerul, sfințește locul. Surprinzător este astfel faptul că răspunsul arată un număr mare de astfel de cazuri în județe considerate bogate. Astfel în București există 344 de unități fără autorizație ISU acestea reprezentând 42% din total, în Ilfov 141 reprezentând 41% din total, în județul Cluj 330 de unități (36%), în județul Brașov 184 (30%). Aceste județe înregistrează cifre fruntașe în ceea ce privește PIB-ul pe cap de locuitor. La polul opus, cu cel mai mic număr de unități neautorizate se află județele Botoșani (17 unități, 2%), Gorj (22 unități, 3%) și Sălaj (25 unități, sub 7%). Un alt aspect interesant este paragraful prin care ministerul ne informează că, „deși autorizația este obligatorie conform legislației în vigoare”, ne mulțumim, oficial cu „anumite măsuri privind securitatea la incendiu, la nivel minimal dar suficient.” Mai mult, se afirmă că, „existenta autorizației nu exclude posibilitatea producerii unui incendiu, după cum lipsa acesteia nu induce neaparat faptul că obiectivul este nesigur.” Cu alte cuvinte, autorizarea ISU, de fapt, nu prea contează. Sau, altfel spus, avem legi, dar ele sunt facultative și pe alocuri irelevante. Acest răspuns arată neputința Ministerului Educației în acest domeniu dar și un oarecare grad de cinism. În opinia mea, ambele s-au concretizat prin adoptarea Legii nr. 230/2019 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 23/2019. La 4 ani de la Colectiv (noiembrie 2019) soluția găsită de Guvern și consfințită de Parlament cu privire la blocajele ce au survenit în lipsa capacității Statului de a găsi o soluție pentru ca toate clădirile în care se desfășoară activități de învățământ să fie sigure în cazul producerii unui incendiu a fost „instituirea unor derogări și prorogarea unor termene. Integral: http://www.contributors.ro
Arheolog: Dacii erau înmormântaţi cu un dosar cu şină, în caz că au nevoie pe lumea cealaltă Până recent, despre obiceiurile funerare ale strămoşilor noştri se ştiau foarte puţine, însă situaţia e pe punctul de a se schimba. În urmă cu câteva zile, în subsolul unui sediu ANAF din sectorul 3 a fost descoperit mormântul perfect conservat al unui războinic dac din perioada anterioară cuceririi romane. “Putem constata că dacii erau înmormântaţi nu doar cu calul şi tradiţionala sabie încovoiată, ci şi cu un dosar cu şină, în caz că au nevoie pe lumea cealaltă şi nu se găsesc acolo”, spune Marcelino Vicenţiu, arheolog. “Nu e primul mormânt dacic unde găsim urme de dosare cu şină, mai exact şinele, fabricate din cupru sau, în cazul căpeteniilor, din aur masiv”, explică omul de ştiinţă. “De data aceasta, însă, putem fi siguri că ăsta era ritualul şi nu avem de a face cu o simplă coincidenţă, războinicul fiind îngropat nu doar cu dosarul cu şină, ci şi cu un specimen de semnătură, câteva ştampile, timbru fiscal şi un teanc întreg de plicuri.” Integral: https://www.timesnewroman.ro
Senatul a adoptat tacit 47 de proiecte de lege din cauză că nu au fost dezbătute în termenul legal ….Cele 47 de proiecte au fost adoptate tacit în bloc. O propunere legislativă pentru modificarea legii pensiilor, iniţiată de senatorul PSD Cornel Resmeriţă, prevede extinderea categoriilor de persoane care beneficiază de reducere a vârstei standard de pensionare cu doi ani fără penalizare cu persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluare în localităţile Petroşani, Vulcan, Lupeni, Petrila, Aninoasa şi Uricani, precum şi pe o raza de 8 km în jurul acestora. O altă propunere legislativă, adoptată tacit, iniţiată de deputaţii Claudiu Răcuci şi Florin Roman – PNL şi Adrian Solomon – PSD vizează acordarea unui ajutor financiar familiilor pentru plata serviciului de bonă. Astfel, suma propusă se va acorda în mod diferenţiat în funcţie de venitul lunar net pe membru de familie, cuantumul maxim al ajutorului fiind echivalentul la 150 de euro pentru fiecare copil de vârsta antepreşcolară. Prin propunerea legislativă pentru modificarea legii Educaţiei Naţionale, iniţiată de un grup de parlamentari PSD, se extind facilităţile de transport aferente studenţilor români care studiază în ţară şi celor care au obţinut bursa de studii universitare şi postuniversitare în străinătate. Astfel, aceştia, până la vârsta de 26 de ani, beneficiază de tarif redus cu minimum 50% pe mijloacele de transport local în comun de suprafaţă şi subteran transport intern auto feroviar şi naval. De asemenea, a fost adoptată tacit propunerea legislativă pentru instituirea Zilei Românităţii Balcanice. Iniţiatorii actului normativ, deputaţi PSD şi ai minorităţilor naţionale, propun instituirea zilei de 10 mai ca zi a românităţii balcanice, urmărindu-se „aducerea în centrul atenţiei publice a necesităţii de solidaritate naţională şi cultural identitară cu minorităţile meglenoromână şi aromână înrudite din Balcani”. O altă zi instituită de Senat, prin adoptare tacită, este Ziua Satului Românesc, în ultima duminică a lunii septembrie, ca urmare a propunerii legislative iniţiate de liberalul Florin Roman. O propunere legislativă pentru modificarea OUG 111/2010, iniţiată de un grup de parlamentari PNL şi PMP, prevede acordarea unei indemnizaţii unui bunic pentru creşterea nepotului/nepoatei, indemnizaţie egală cu cuantumul stimulentului de inserţie. Legea 62/2018 privind combaterea buruienii ambrozia a fost modificată, prin adoptare tacită, astfel că a fost majorată limita minimă a amenzii contravenţionale, au fost instituite noi sancţiuni şi stabilite competenţe diferenţiate pentru agenţii constatatori ai contravenţiilor. Şi proiectul înaintat de parlamentarii USR Dan Barna, George Marussi şi Radu Mihail prin care acordă stimulente financiare românilor care vor să se întoarcă în ţară a fost adoptat tacit luni de Senat. Facilităţile oferite prin acest proiect de lege sunt scutirea de la plata impozitului pe venit pentru veniturile realizate din salarii pe care le obţin pe teritoriul României şi reducerea cu 50% a cotei de contribuţie la asigurări sociale, facilităţile urmând să se aplice pentru jumătate din perioada în care foştii rezidenţi au realizat venituri şi au achitat contribuţiile obligatorii într-un alt stat. Beneficiarii legii vor fi cetăţenii români care au locuit şi au muncit legal într-un alt stat timp de minimum 36 de luni. Integral:
DOCUMENT Guvernul Orban II vrea finalizarea rapidă a legii privind desființarea Secției de investigare a magistraților – program de guvernare 
USR Bucuresti o acuza pe Firea ca da milioane de lei, din bani publici, pe reclame la institutii care nu au nevoie de publicitate ….“Firea da banii nostri pe reclame, in loc sa repare reteaua de termoficare: 4,9 milioane de lei la Directia Generala de Asistenta Sociala a Municipiului Bucuresti; 4,7 milioane de lei la Administratia Municipala pentru Consolidarea Cladirilor cu Risc Seismic; 4 milioane de lei la Administratia Spitalelor si Serviciilor Medicale Bucuresti; 3 milioane de lei la Centrul de Proiecte Culturale ale Municipiului Bucuresti ARCUB. Iar acestea sunt doar cateva dintre cele aproape o suta de institutii, directii si companii care tin de Primaria Capitalei si care, sub o forma sau alta, sunt controlate de Gabriela Firea. Problema acestor cheltuieli este ca ele nu se justifica, mai ales in cazul acelor structuri care nu opereaza in regim concurential, nu vizeaza profitul si nici notorietatea in spatiul public”, a scris, luni, USR Bucuresti pe pagina de Facebook. Reprezentantii formatiunii spun ca “bugetele de publicitate ale primariilor si ale institutiilor din subordine sunt folosite adesea de catre primarii din Romania pentru a-si rasplati prietenii din presa. Se pare ca Gabriela Firea nu face exceptie”. “USR considera ca acesti bani ar fi putut fi folositi pentru investitii in reteaua RADET (Termoenergetica) pentru ca bucurestenii sa nu mai stea iarna in frig. In 2019, din 70 de milioane de lei cate au fost prevazute pentru investitii la reteaua de termoficare, au fost utilizate pana la finalu anului doar 13 milioane de lei. In 2018, situatia a fost si mai grava, cu doar 2,6 milioane lei investiti efectiv in reteaua RADET. In secolul tehnologiei, informarea publicului se poate face prin solutii mult mai eficiente si mult mai ieftine decat reclamele platite din greu pe televiziunile de partid sau in ziarele conduse de prietenii politici”, a mai transmis formatiunea. Integral:
Cine a pierdut trenul in razboiul pentru Primaria Capitalei Gabriela Firea are avantajul ca nimeni din PSD nu incearca s-o concureze la functia de primar general al Capitalei, iar candidatii de pe cealalta parte a esichierului politic au dezavantajul ca fiecare din ei este concurat de fiecare dintre toti ceilalti. Hiba acestor “toti ceilalti” este ca nu s-au pus de acord cine sa-i reprezinte in aceasta batalie cruciala pentru tara, dar mai ales pentru bucuresteni, si nu l-au ales pe cel care trebuie sa fie primus inter pares – cel dintai dintre egali – ca sa inlature raul produs printr-o situatie asemanatoare din 2016. Atunci intamplarea, si numai ea, a adus-o pe Firea la putere, cu o majoritate relativa de 42,97%, in timp ce contracandidatii ei redutabili obtineau – insumat – 48,16%, deci simtitor mai mult. Asa este cand alegerile se fac intr-un singur tur, iar opozantii sunt divizati. Istoria pare sa se repete. Sondaje facute luna trecuta arata ca eventualul candidat comun al dreptei ar castiga cu 54%, in timp ce Gabriela Firea n-ar depasi 33%. Dar, la patru luni inainte de alegeri, dreapta nu stie inca daca va avea candidat comun, in timp ce candidatura Gabrielei Firea, ca unica reprezentanta a stangii, este deja batuta in cuie. De partea celalalta,
WWF: Guvernul a decis să protejeze doar râurile aflate mai sus de 1500 m altitudine, adică 1% din total; arii naturale protejate riscă să fie distruse WWF (World Wide Fund for Nature) atrage atenţia că Hotărârea de Guvern emisă pe 4 februarie va proteja mici secţiuni de râuri aflate la o altitudine mai mare de 1500 m, un procent infim, mai puţin de 1% din numărul total de km de râuri din România. În consecinţă. râurile care se află la o altitudine mai mica, inclusiv din arii naturale protejate, pot fi distruse. „Teoretic, de la 1500 de m în sus, pe râuri nu vor mai putea fi realizate regularizări, construcţii hidroenergetice sau orice alte activităţi care ar avea un impact asupra apei, însă nu putem să nu ne întrebăm ce se va întâmpla cu celelalte râuri valoroase ale României”, a declarat Diana Cosmoiu, Coordonator naţional politici publice, WWF-România. În plus, acest act normativ nu va duce nici la închiderea procedurii de infringement lansată împotriva României de Comisia Europeană în urmă cu cinci ani. HG-ul vine cu o protecţie suplimentară faţă de cea existentă, oferită de Directivele UE şi legislaţia care le transpune la nivel naţional, pentru aceste sectoare Dintre criteriile solicitate anterior de WWF România, documentul include doar „starea ecologică bună si foarte bună a corpurilor de apă”. Alte criterii considerate importante de ecologişti, precum existenţa habitatelor piscicole naturale, apartenenţa la ariile naturale protejate de diverse tipuri, nu au fost integrate pentru definirea zonelor de non-intervenţie pe râuri. „Statul român nu a făcut nimic pentru a remedia distrugerile realizate de microhidrocentrale (MHC) în anii anteriori şi insuficient pentru a preveni altele în viitor”. Integral:
O grupare civica cere CSM sa-l avizeze negativ pe Licu, propus pentru functia de prim-adjunct al procurorului general – Iata motivele Grupul civic Reset din Iasi cere Sectiei de procurori din CS sa avizeze negativ propunerea de numire a procurorului
Istoria unui eșec de proporții / Hidroelectrica admite că NU a recuperat niciun leu din miliardul de dolari încasat de băieții deștepți din energie, în frunte cu Bogdan Buzăianu / Cazul a fost anchetat 13 ani de DNA și DIICOT și clasat Compania de stat Hidrolectrica a admis într-un răspuns pentru G4media.ro că nu a recuperat nimic din cele 4 miliarde de lei încasate de băieții deștepți din energie, printre care Bogdan Buzăianu, în urma contractelor încheiate de aceștia cu Hidroelectrica și anchetate de DIICOT și DNA. DNA a clasat marele dosar Hidroelectrica în iulie 2018 după o anchetă de 13 ani. În martie 2019, DNA a răspuns unei solicitări a G4media.ro și a precizat: ”Procurorii anticorupție au mai dispus (pe 30 iulie 2018 – n.r.) menținerea măsurilor asigurătorii dispuse în cauză, cu precizarea că acestea vor înceta de drept dacă persoana vătămată SC Hidroelectrica SA nu introduce acțiune în fața instanței civile, în termen de 30 de zile de la comunicarea soluției”. Prin urmare, G4media.ro a solicitat Hidroelectrica să comunice dacă a introdus acțiune în instanța civilă în termen de 30 de zile de la comunicarea în vara lui 2018 a soluției de clasare dispuse de DNA. Compania de stat a precizat, în ianuarie 2020, că a introdus mai multe acțiuni în instanța civilă împotriva băieților deștepți din energie, printre care și compania lui Bogdan Buzăianu, însă au fost respinse. ”Nu au fost obținute titluri executorii deoarece dosarele soluționate până în acest moment au fost respinse”. Magnatul Bogdan Buzăianu a fost principalul beneficiar al contractelor considerate păguboase pentru Hidroelectrica. Numai compania reprezentată de el, Energy Holding, a avut un contract de 1 miliard de dolari cu compania de stat. Valoarea reprezenta 1 la sută din PIB-ul României din 2004, atunci când a fost încheiat contractul. Ministrul Industriilor în Guvernul Năstase era Dan Ioan Popescu, naşul de cununie al lui Buzăianu….. noiembrie 2018: Potrivit unei investigaţii a Centrului de Investigaţii Media (CIM), statul român a recuperat doar 440.000 de euro din prejudiciul de 100.000.000 de euro din primul dosar Hidroelectrica, trimis în instanţă în 2012 şi finalizat în 2016. Fiscul nu a recuperat nici măcar cheltuielile statului cu instrumentarea dosarului. Numai expertiza, care a stabilit prejudiciul uriaş, a costat 800.000 de euro. Între timp, foştii directori trimişi după gratii timp de 7 ani, cum este cazul lui Eugen Pena, au fost eliberaţi condiţionat, potrivit investigaţiei CIM. martie 2019: DNA a răspuns unei solicitări a G4media.ro și a comunicat că, în iulie 2018, a clasat marele dosar Hidroelectrica. Vezi mai jos răspunul DNA. Integral:
Ultima decizie a CCR îngroapă definitiv dosarele cu probe obținute cu ajutorul SRI. Urmează un tsunami de achitări Ultima veste bună primită de cei care sunt acuzați de diverse infracțiuni- de la corupție la crimă- a venit de la
Dincolo de chestiunea constituţională ….Preşedintele nu poate dizolva Parlamentul decît dacă în termen de două luni şi după ce a încercat de cel puţin două ori, Premierul propus şi guvernul său nu primesc în Parlament votul de învestitură, adică nu este capabil, politic, să mobilizeze o majoritate în favoa-rea sa. Aici, avem două situaţii radical deosebite. Premierul demisionar, Orban în cazul de faţă, a pierdut pentru un motiv sau altul majoritatea de sprijin din Parlament, dar, după moţiunea de cenzură, este capabil să o refacă. În acest caz, la consultările iniţiate de Preşedinte poate prezenta garanţiile necesare repunerii sale în postura de “premier-postulant”, adică persoană desemnată să formeze un guvern nou şi să ceară Parlamentului votul de învestitură pentru el şi programul său de guvernare. Preşedintele îl desemnează, guvernul Orban II primeşte învestitura şi… nu mai este nevoie de alegeri anticipate. Problema cu soluţia aceas-ta, a majorităţilor instabile, este că după alte două sau trei luni putem reveni acolo de unde am plecat… guvernul cade pe o moţiune de cenzură… etc… etc.. A doua situaţie este cea în care, după moţiunea de cenzură, se evidenţiază o nouă majoritate parlamentară, suficient de coerentă politic şi de stabilă, astfel încît să prezinte Preşedintelui garanţiile necesare func-ţionării pentru investirea unui nou guvern, de altă culoare şi componenţă politică decît cel demis. În această situaţie, partidele noii majorităţi fac Preşedintelui o propunere de premier, care poate fi sau poate să nu fie acceptată de Preşedinte. Ce poate şi ce trebuie să facă Preşedintele? În ambele cazuri, Preşedintele ar trebui să desemneze premierul din partea formaţiunii (formaţiunilor) care pot asigura o nouă majoritate de învestitură. Desigur, la consultări, Preşedintele are libertatea să discute cu partidele care pot asigura noua majoritate nu doar o singură propunere de premier, ci mai multe, iar, apoi, să aleagă. Ceea ce nu este în spiritul şi logica constituţională este ca Preşedintele să desemneze un candidat pentru funcţia de premier din partea unei (unor) formaţiuni care nu pot prezenta nici un fel de garanţii pentru asigurarea majorităţii necesare învestiturii; convers, să ignore propunerea de premier făcută de partidele care au şi pot asigura o asemenea majoritate. În situaţia în care ne aflăm, acum, practic nici una dintre formaţiunile parlamentare nu poate prezenta garanţii pentru fucţionarea unei majorităţi parlamentare stabile, nici măcar pentru votul de învestitură necesar unui nou guvern. Şi, atunci? Ce trebuie să facă Preşedintele? Oricît ar părea de ciudat şi este, Constituţia României rămîne mută în această problemă, deşi soluţia logică strigă din toţi rărunchii, doar doar o vedea-o cineva. Parlamentul nu mai poate oferi o majoritate de guvernare stabilă, deci trebuie mers la vot. Să decidă alegătorii majoritatea parlamentară a viitoarei legislaturi. În Spania, Italia sau Israel, această buclă a fost derulată şi de trei ori într-un an!!!….. Preşedintele poate spune, chiar şi cu buna credinţă cu care nu mulţi îl mai creditează, că nu are de unde să ştie ce fel de majoritate poate sau nu poate funcţiona în actuala formulă parlamentară. De aceea, alegerea şi desemnarea unui candidat de premier pentru formarea unui nou guvern îi aparţine, neîngrădită de “ofertele” partidelor parlamentare. Sic volo, sic jubeo!!! Textul Constituţiei, însă, nu desenează nicăieri funcţia prezidenţială ca pe o entitate de sine stătător decidentă. Absolut toate funcţiile sale sunt corelate şi legate de relaţii uneori foarte precis stabilite cu Parlamentul şi Executivul. Prin omisiunile masive privind procedurile pentru alegeri anticipate, Constituţia noastră lasă însă loc exercitării funcţiei prezidenţiale într-o notă discordantă cu ansamblul. Integral:
Pensii speciale de 10 milioane de euro pe an pentru 768 de foşti parlamentari Un număr de 768 de foşti senatori şi deputaţi beneficiază de pensii speciale în valoare de peste 10 milioane de euro pe an, se arată în răspunsurile furnizate de Parlament la solicitările G4media.ro. Pensia medie a unui parlamentar este de 5.843 de lei pe lună. De menţionat că un fost parlamentar primeşte o pensie specială de minimum 2.000 de lei pe lună pentru patru ani de mandat, în vreme ce un român de rând primeşte, în medie, 1.373 de lei pe lună după 35 de ani de muncă. Potrivit informaţiilor furnizate de Camera Deputaţilor la solicitare G4Media, 542 de foşti deputaţi iau pensii speciale cuprinse între 2.037 de lei şi 12.168 de lei. Practic, Camera Deputaţilor cheltuieşte lunar 2.768.947 de lei cu pensiile speciale. Lor li se adaugă 227 de foşti senatori care primesc pensii speciale. Cea mai mică pensie, plătită pentru un mandat incomplet de doar 28 de luni, este în cuantum de 2.883 de lei pe lună. Integral:
Fost şef ANAF: Cîţu e un Vadim al Finanţelor. Promovează orice maimuţă profesională cu recomandare de la partid …..„6 explicaţii pentru talibanii liberali care nu înţeleg de ce îl critic pe Florin Cîţu. Vom trece peste declaraţiile lui hazardate, demne de un Vadim al finanţelor, şi inventariem câteva fapte”, scrie fostul şef al Fiscului. Potrivit lui Diaconu, ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, „a ales/acceptat o echipă de conducere a MFP de tot râsul (până şi presa reformistă, anti-PSD l-a taxat pentru asta)”. „Tot soiul de dubioşi fără know how în domeniile pe care le coordonează au ajuns secretari de stat, secretari generali, directori, consilieri, şefi prin Antifraudă şi Vamă etc. Menţine tandemul Mişa-Călugăreanu la conducerea ANAF, o emanaţie a unei caracatiţe transpartinice, vinovaţi nemijlocit de scăderea dramatică a capacităţii administrative a ANAF”, susţine Diaconu. Pe de altă parte, acesta îl acuză pe Florin Cîţu că „promovează în teritoriu pe funcţii de conducere orice maimuţă profesională cu recomandare de la partid. Ori partidul are chiar la vârful său combinatori ai intereselor din zona fraudei şi a evaziunii fiscale”. „Este pe cale să distrugă complet Antifrauda, promovând o OUG pe care nici PSD-ul nu a îndrăznit să o susţină. În mintea lui şi a sfătuitorilor de taină e o cumplită ceaţă în a înţelege ce înseamnă presiunea pe conformare voluntară prin controale operative, controale post-factum, servicii oferite contribuabililor, etc”, mai notează fostul şef al ANAF, sugerând că „mult clamata reorganizare a MFP/ANAF este o fâsâială cu noi direcţii suprapuse peste cele deja existente, fără redistribuiri/reduceri de funcţii sau de posturi existente (sunt mii de tăietori de frunze la caini), un haloimis de proiect de H.G. moştenit de la Orlando”. „Sistemul îl percepe ca pe un habarnist, fără autoritate profesională, şi astfel zburdă în voie toţi învârtiţii, legea şi ordinea devenind opţionale în sistemul finanţelor publice. Să ne înţelegem, şcolit bine şi la timp, cu experienţă în sistemul bancar, Cîţu are o înţelegere adecvată, de sorginte liberală, a mecanismelor macroeconomice. De aceea, cu toate exagerările de limbaj, a făcut o radiografie ok a dezastrului moştenit la Ministerul Finanţelor de la prăduitorii psd-işti. Însă…macroeconomia este una, iar atunci când administrezi un buget găurit, aflat la limita imploziei sub presiunea cheltuielilor publice cu salariile şi pensiile, ai nevoie de un om determinat şi priceput în ajustarea urgentă a cheltuielilor concomitent cu creşterea colectării veniturilor bugetare. Doar că pe el nu-l vedem decât făcând cu omniscienţă declaraţii publice aproape infantile despre deficit, împrumuturi, TVA, informatizare ANAF, vama, etc. Şi asta pentru că nu cunoaşte sistemul finanţelor publice şi al administrării fiscale. Cu excepţia poate a domeniului datoriei publice, omul nostru este pur şi simplu o CATASTROFĂ în exerciţiul administrării finanţelor. Un adevărat pericol public. Integral: 
Tertipurile PSD pentru împiedicarea anticipatelor PSD consideră căderea Guvernului un mare succes al său, vorbind deja despre constituirea unei noi majorităţi parlamentare, deşi este vorba despre o majoritate conjuncturală, catalizată nu de proiecte de ţară comune, ci de ambiţii şi interese personale temporale şi de resentimente la adresa PNL şi a preşedintelui Klaus Iohannis. Ceea ce va încerca această majoritate de strânsură, mai cu seamă PSD, este să blocheze alegerile anticipate pe care social-democraţii nu şi le doresc, conştienţi fiind că se află încă sub semnul unor înfrângeri electorale umilitoare: cel mai slab scor înregistrat de un candidat propriu la prezidenţiale şi cel mai mic scor electoral din istoria partidului, obţinut în acelaşi an, la alegerile europarlamentare. Un recent sondaj IMAS indică şi el distanţa foarte mare dintre PNL şi PSD, în intenţia de vot: PNL – 47,4%, PSD – 20,6%. Desemnarea ca premier a lui Ludovic Orban, de către Klaus Iohannis, nu a surprins pe nimeni, fiind doar o confirmare a pasului calculat ca parte a strategiei politice a PNL care succede moţiunea de cenzură. Constituţional, mingea anticipatelor este în terenul preşedintelui. Conform art. 89 din Constituţie, preşedintele poate declanşa dizolvarea Parlamentului şi poate forţa alegerile anticipate dacă Parlamentul nu-şi dă votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi dacă există cel puţin două solicitări de învestitură respinse de Parlament. Practic, chiar şi cu două respingeri, dizolvarea Parlamentului nu mai depinde exclusiv de preşedinte. În acest punct se poate ajunge doar după consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, or PSD – care are momentan şeful Camerei Deputaţilor, dar s-ar putea să-l impună şi pe cel al Senatului – nu are interesul dizolvării Legislativului care deschide calea anticipatelor. Fapt pentru care PSD recurge tertipuri pentru împiedicarea alegerilor anticipate. Boicotarea votului de învestire este cel mai la îndemână tertip la care poate recurge PSD pentru a nu face cvorum şi temporiza lucrurile. O variantă de altfel anunţată deja. Sesizarea CCR se anunţă al doilea tertip al PSD pentru blocarea anticipatelor. PSD se pregăteşte să invoce un conflict de natură constituţională….. Rămâne însă de văzut ce va stabili CCR; de o bună bucată de timp, CCR emite decizii controversate care, întâmplător, vin mănuşă intereselor unor oameni de la vârful PSD. Sesizarea CCR va duce, oricum, cel puţin la o tergiversare a organizării alegerilor anticipate. Suspendarea. Este şi ea luată în calcul, momentan de voci din PSD pe cont propriu. În baza unei argumentaţii similare celei oferite de Eugen Nicolicea, Adrian Năstase spune că prin desemnarea lui Ludovic Orban, Klaus Iohannis ar încălca Constituţia, fapt care ar impune suspendarea sa din funcţie.Integral:
Temele nefăcute ale Guvernului Orban: reformarea „guvernului paralel“ al lui Dragnea, Comisia de Prognoză Guvernul Orban a demarat, înainte să fie demis, un proiect de reformare a Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză, instituţie care devenise un „guvern paralel“ al lui Liviu Dragnea, însă el nu a apucat să fie aprobat. Astfel, nu au fost respectate promisiuni importante, precum cea potrivit căreia Comisia nu se va mai ocupa de investiţiile în parteneriat public-privat. …. Cum a devenit Prognoza un „guvern paralel“ Reamintim că, în 2018, Guvernul PSD a majorat numărul de funcţii îndeplinite de Comisia de Prognoză de la 5 la 12 şi pe cel al atribuţiilor de la 29 la 58. Faptul că CNSP devenise un „guvern paralel“ este subliniat şi de Cabinetul Orban, care arată în proiectul de ordonanţă că autoritatea Comisiei de Prognoză ajunsese mai mare decât a Secretariatului General al Guvernului şi decât a ministerelor. „În ultimii doi ani, prin reglementări succesive şi în dezacord cu principiile organizării administraţiei publice centrale, Comisia Naţională de Strategia şi Prognoză a dobândit competenţe care nu au legătură cu activitatea sa, precum administrarea schemelor de ajutor de stat, finanţator pentru autorităţile administraţiei publice locale din Fondul de Dezvoltare şi Investiţii. Această situaţie juridică nouă a afectat capacitatea Comisiei în domeniul analizelor şi prognozelor macroeconomice, care constituie obiectul său de activitate, pentru care de altfel a fost înfiinţată. Separat, s-a constituit Consiliul de Programare Economică. CPE formulează puncte de vedere cu privire la propunerile de politici publice, înainte de a fi transmise la Secretariatul General al Guvernului, ceea ce înseamnă că această structură ar putea avea o autoritate mai mare decât SGG şi a ministerelor economice“, arată nota de fundamentare a proiectului. Atribuţii tăiate Cabinetul Orban pregătea aşadar scăderea numărului de funcţii şi atribuţii îndeplinite de Prognoză, dar şi schimbarea din temelii a acestora, laolaltă cu desfiinţarea Consiliul de Programare Economică. Mai precis, proiectul propunea, printr-un nou articol introdus în lege, asigurarea independenţei Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză în ceea ce priveşte realizarea prognozelor, pentru asigurarea calităţii acestora prin „obiectivitate, deontologie, transparenţă“. Integral:
Florin Georgescu către Marcel Ciolacu: Acordarea dreptului de a converti creditele în valută aflate în derulare la rate stabilite arbitrar este inadecvată (
Nicușor Dan, împotriva alegerilor primare deschise pentru desemnarea viitorului candidat USR/PLUS la Primăria Capitalei: Nu asigură reprezentativitatea tuturor bucureștenilor cu drept de vot Candidatul USR la Primăria Capitalei, Nicușor Dan, susține, într-un comunicat, că alegerile primare deschise nu asigură reprezentativitatea tuturor bucureștenilor cu drept de vot și invocă argumentele a trei sociologi, Mircea Kivu, Călin Goina și Cătălin Stoica, în favoarea desemnării candidatului Alianței USR/ PLUS în urma unui sondaj. PLUS, care îl susține pe Vlad Voiculescu la primărie, susține varianta desemnării viitorului candidat al Alianței în urma unor alegeri preliminare deschise la care să participe membri și simpatizanții celor două partide. Redăm mai jos integral comunicatul transmis de Nicușor Dan: ”Alegerile primare deschise nu asigură reprezentativitatea tuturor bucureștenilor cu drept de vot. Trei experți, sociologi, Mircea Kivu, Călin Goina și Cătălin Stoica, susțin că sondajul de opinie este metoda care asigură reprezentativitatea tuturor bucureștenilor. Privitor la stabilirea candidatului comun al Alianței USR-Plus la Primăria Capitalei, au fost lansate în spațiul public două metode posibile. Una este cea a sondajelor, susținută de Conferința Municipală a USR București. Cealalată, propusă și susținută cu precădere de membrii Plus, este cea a așa-numitelor alegeri primare deschise. Metoda aleasă trebuie însă să răspundă criteriului democratic al reprezentativității. Adică, care din cele două metode asigură că voința tuturor bucureștenilor cu drept de vot la alegerile locale este luată în calcul. Cei mai în măsură să dea răspunsul sunt, evident, experții, sociologii de profesie. Am întrebat trei sociologi și vă prezint punctele lor de vedere pe scurt. Opiniile celor trei experți pot fi găsite în integralitatea lor în documentul atașat. Cred că o astfel de analiză și dezbatere, în interesul bucureștenilor, merită atenția presei” Mircea Kivu, sociolog: “Alegerile primare deschise vor putea măsura doar dimensiunile electoratelor captive (membri ai partidelor și simpatizanți) ale celor doi candidați aflați în competiție, fără a oferi nici o informație despre ceilalți alegători (cei indeciși și cei care ar vota alți candidați, fără a avea o decizie fermă). Integral:
Comisia Europeana cere Romaniei sa isi inainteze “rapid” planul privind energia si clima Comisia Europeana a cerut mai multor tari, printre care Franta si Germania, dar si Romania, sa isi inainteze “rapid” planul privind energia si clima menit a pune in aplicare obiectivele de reducere a gazelor cu efect de sera pana in 2030 in Uniunea Europeana, a precizat joi executivul comunitar. Statele membre au avut termen pana la sfarsitul lui 2019 sa isi inainteze planurile definitive, pentru a facilita punerea in aplicare a angajamentelor luate de UE in cadrul Acordului de la Paris privind clima, potrivit AFP. In iunie, executivul european a spus ca primele proiecte de planuri depuse de statele membre pentru a contribui la obiectivele UE in materie de lupta impotriva schimbarilor climatice mai pot fi imbunatatite. UE s-a angajat sa-si diminueze cu 40% emisiile de gaze cu efect de sera pana in 2030, comparativ cu nivelurile din 1990….Pana in prezent, 19 din 27 de tari si-au prezentat planul national pentru energie si clima, potrivit comisarului pentru Energie, Kadri Simson. Cele noua tari restante sunt Franta, Germania, Spania, Bulgaria, Irlanda, Luxemburg, Romania, Slovenia, precum si Marea Britanie, care a iesit din UE la 31 ianuarie. Executivul european a precizat ca a fost “trimisa in aceasta saptamana” o scrisoare de catre vicepresedintele executiv al Comisiei, Frans Timmermans, si de catre Kadri Simson “ministrilor de resort din statele membre care nu si-au trimis inca planul, pentru a reafirma importanta de a notifica rapid Comisia”. Integral:
Culisele înţelegerii PNL-PSD. C(i)olacul de salvare pentru anticipate.
Kovesi cere europarlamentarilor un buget mai mare: Parchetul European va deschide 2.000 de anchete noi in primul an de activitate Procurorul sef european, Laura Codruta Kovesi, cere membrilor Comisiilor pentru libertati civile (Comisia LIBE) si control bugetar (CONT) ale Parlamentului European, un buget mai mare pentru Parchetul European si o schema de personal mai mare. Motivul: estimarile preliminare financiare pentru primul an de activitate sunt depasite. Kovesi sustine ca in primul an de activtate Parchetul European trebuie sa poata sa deschida cel putin 2.000 de cazuri noi, la care se adauga alte 1.000 de cazuri restante. Potrivit fostei sefe DNA, procurorii europeni delegati vor trebui sa filtreze minim 3.000 de cazuri si sa ia o decizie: pe care le trateaza, pe care le trimit in instantele nationale. Intalnirile cu comisarii europeni “Nu o sa decideti doar chestiunile bugetare, insa o sa decideti cu privire la principiile fundamentale in baza carora Parchetul European va activa. O sa va explic cum si de ce,” isi incepe discursul Kovesi. Procurorul-sef european a explicat ca a facut o estimare pentru nevoile Parchetului European in 2020 si 2021.”M-am adresat Comisiei cu un mesaj foarte simplu: Chiar daca nu avem informatii cu privire la volumul de lucru al Parchetului European din partea unor state membre, trebuie sa trecem la treaba. Daca vom incepe activitatea in 2020, bugetul Parchetului European trebuie redeschis, trebuie sporit in mod semnificativ, la fel ca si in 2021…..Potrivit acesteia, obiectivul Parchetului European este sa ajunga la o activitate penala si de ancheta coerenta, in toate statele membre participante: “va pot spune ca in prezent am constatat ca exista discrepante foarte mari.”In al doilea rand, introducerea Parchetului European in sistemele nationale judiciare ale statelor membre nu ar trebui sa permita o scadere a nivelului existent de protectie a intereselor financiare ale UE. “In primul an de activitate Parchetul European trebuie sa poata sa deschida cel putin 2.000 de cazuri noi. Parchetul va investiga si va ancheta o parte dintre ele si va deferi restul [cazurilor] catre serviciile nationale represive (parchetele nationale – n.red.). In plus, din prima sa zi de mandat, Parchetul European trebuie sa poata sa trateze un numar de cazuri restante care intra in sfera sa de activitate. Am facut o prima evaluare, conform careia procurorii europeni delegati vor trebui sa filtreze minim 3.000 de cazuri si sa ia o decizie: pe care le trateaza, pe care le trimite in instantele nationale, in conformitate cu normele prevazute in Regulamentul Parchetului European,” a mai explicat Kovesi … Procurorul-sef european citeaza dintr-un raport recent, potrivit caruia fraudele cu TVA in UE sunt estimate intre 30 si 60 de miliarde/ anual: “Cred ca merita sa investim in Parchetul European!“. Integral:
Klaus Iohannis vrea sa ne asigure ca e o cacealma. Dezideratul anticipatelor este propus de presedintele Iohannis ca ultima etapa a depesedizarii, un scop mare, pentru care mijloacele pot fi scuzate atata vreme cat vor duce la rezultatul promis. In cazul de fata, mijloacele inseamna o cacealma pe care electoratul trebuie sa o accepte, complice. In momentul in care l-a repropus pe Ludovic Orban prim-ministru, la o zi dupa ce acesta si tot cabinetul pe care il conducea au fost demisi de Parlament, presedintele a dat asigurari ca totul e parte a acestui plan inceput odata cu motiunea de cenzura contra Guvernului Dancila si instalarea liberalilor la guvernare. E ultima etapa a “depesedizarii”, spunea Klaus Iohannis inca din seara in care a fost reconfirmat pentru al doilea mandat, o teza regasita apoi in narativul ministrilor PNL, la preluarea portofoliilor. “Dupa parerea mea, solutia corecta in aceasta situatie este intoarcerea la electorat. Mai bine spus, inseamna anticipate. Sunt prima mea optiune, am prezentat partidelor aceasta optiune, unii au fost de parere ca e bine, altii ca trebuie sa se mai consulte in partid. Pana atunci, putem face urmatorul pas, care este desemnarea unei persoane pentru formarea unui nou guvern. Il desemnez pe Ludovic Orban sa formeze un nou guvern”, a justificat presedintele trimiterea in Parlament, pentru legitimare, a unui premier care tocmai fusese invalidat prin motiune de cenzura. Explicand astfel, Klaus Iohannis face cu ochiul electoratului, luandu-l complice in cacealmaua necesara, pentru a putea atinge obiectivul nobil de a elibera tara de PSD sau, intr-o miza mai politica, de a rasturna majoritatea parlamentara, astfel incat un guvern liberal sa poata lucra cu un legislativ in care social-democratii nu mai fac regulile. Integral pe
PSD va sesiza CCR, după ce Iohannis l-a propus din nou pe Orban premier. Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a anunțat, joi, că va sesiza CCR privind un eventual conflict de natură constituțională, în contextul în care Klaus Iohannis a decis să îl desemneze din nou pe Ludovic Orban pentru funcția de premier, potrivit Mediafax. Mâine (vineri-n.r) o să mă văd cu juriștii de la partid și îmi confer acest drept, în calitate de președinte al Camerei Deputaților voi face o sesizare să vedem cât de legală este și dacă nu a fost declanșat un conflict juridic constituțional. Este în funcție ca și interimar. Premierul desemnat nu este susținut de nimeni”, a declarat Marcel Ciolacu. Reacția vine în contextul în care Klaus Iohannis a anunțat, joi, că îl desemnează pe Ludovic Orban pentru un nou mandat de premier. Stirea, pe
Pesedismul: ghid de supravieţuire
Cum se poate repozitiona Alianta USR PLUS, izolata de partidele-mamut. Motiunea de cenzura care a deschis calea alegerilor legislative anticipate, punand in acelasi timp in imposibilitate revenirea la alegerea primarilor in doua tururi de scrutin, a fost pentru USR si PLUS o capcana la care au si contribuit, dar pe care nu o mai puteau evita. Exista insa o fereastra de oportunitate suficient de larga pentru o strategie de repozitionare. Cele trei luni de guvernare liberala au fortat USR, care, spre deosebire de PLUS, este partid parlamentar, la o pozitie destul de ingrata: nici in luntre, nici pe punte, nici la guvernare, cu PNL, nici cu totul in Opozitie, cu PSD. E o capcana pe care si-au deschis-o singuri, imediat dupa caderea Guvernului PSD condus de Viorica Dancila, cand au refuzat orice premisa de intrare la guvernare – care, in mod ironic, s-ar putea ca oricum sa nu fi fost posibila – cu PSD inca la parghii in Parlament. Anticipatele au fost o conditie sine qua non pe care USR a pretins-o, pentru a putea pune pe masa o oferta concreta de guvernare. In acelasi timp insa, conditia esentiala pentru ca Alianta 2020 USR +PLUS sa ajunga sa fie actorul in jurul caruia sa se coaguleze o majoritate parlamentara era sa poata sparge blocada primarilor PNL si PSD, lucru aproape imposibil cu alegerile locale ramase intr-un singur tur de scrutin. Jocul PNL insa a adus USR in situatia ingrata de a parea ca alege intre anticipate si doua tururi de scrutin la locale. Daca ar fi votat motiunea, USR se pozitiona deschis pe scenariul fortarii anticipatelor, dar cum sa voteze motiunea care impiedica revenirea la doua tururi de scrutin pentru alegerea primarilor? Aparent izolata de PSD si PNL, care fac si desfac jocurile post-motiune, Alianta USR PLUS are o singura fereastra de oportunitate deschisa, pe care pare ca a intuit-o, asa cum reiese din discursurile de prima pozitionare: opozitia puternica si nenegociabila atat la PNL, cat si la PSD, denuntati ca USL2 de Dan Barna, de la tribuna Parlamentului. Narativul aceasta al “vechii clase politice”, cu metehnele ei de tranzactionare si compromisuri, e cel care a definit, de altfel, USR inca din capul locului si e un capital politic consistent. Ambiguitatea, amanarea, mizele care nu trec gardul intern insa nu isi au locul, iar aici intra si un calendar de fuziune grabit, care sa faca electoratului o oferta sigura si necompromisa, pana la alegerile locale, cu sau fara anticipate cat mai aproape. Integral:
Primul mare semnal de alarmă că pacienții cronici și urgențele NU se vor putea trata gratuit la privat: Spitalele private iau în calcul să nu mai semneze contracte cu CNAS care permit decontarea serviciilor în privat Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private, care reprezintă cele mai cunoscute spitale și clinici private din România – Medlife, Sanador, Regina Maria, Polisano, Monza, Medicover, Ponderas, Synevo etc. – a anunțat joi că ia în calcul să nu mai semneze contracte anuale cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate care permit decontarea serviciilor medicale în privat. Spitalele și clinicile private sunt nemulțumite de faptul că li se interzice să perceapă coplată de la pacienți și că CNAS decontează serviciile medicale la valoarea lor din spitalele de stat, mai mică decât cea de la privat, aceasta nefiind calculată la valoarea reală, lucru recunoscut public inclusiv de ministrul Sănătății și de CNAS. Anunțul de astăzi înseamnă că la privat nu se vor mai putea face niciun fel de analize și tratamente decontate, nici pentru bolnavii cronici și urgențe, așa cum prevede OUG adoptată acum două zile, nici pentru alți pacienți, în cazul în care spitalele și clinicile vor refuza să încheie contracte cu CNAS. Din Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private (PALMED) fac parte cele mai cunoscute spitale și clinici private din România: Medlife, Sanador, Regina Maria, Polisano, Monza, Medicover, Centrul Medical Academica, Ponderas, Synevo, Neolife, Hiperdia etc. Membrii PALMED au o cotă de 70% din piața serviciilor medicale private din România….. Când s-ar putea aplica. NU ȘTIE NIMENI în acest moment. Ordonanța de Urgență trebuie publicată în Monitorul Oficial și va trebui apoi completată de una sau mai multe Hotărâri de Guvern, inclusiv norme de aplicare, și unul sau mai multe Ordine de ministru. Cum Guvernul care a inițiat și adoptat OUG tocmai a fost demis prin moțiune de cenzură, nimeni nu poate spune în acest moment când vor fi adoptate toate măsurile necesare pentru ca Ordonanța să se aplice. Integral:
Primaria Capitalei n-are destui bani pentru caldura. Va ajunge Termoenergetica in sapa de lemn, ca RADET? Nici bine n-a inceput noul RADET sa dea caldura in Bucuresti ca a si intrat in datorii. Iar daca nu primeste in cateva saptamani banii de care are nevoie, va face primul pas pe urmele fostei Regii, care tot din cauza datoriilor a intrat in faliment, riscand sa lase Capitala in frig. Ani la rand, administratiile Capitalei au folosit in fel si chip banii pe care, in mod normal, ar fi trebuit sa-i dea la RADET. In principal din aceasta cauza, dar si din vina unor contracte prost negociate, Regia nu si-a putut plati furnizorii la timp si a acumulat datorii impovaratoare, de aproape un miliard de lei. Iar acestea au creat alte si alte penalitati. In 2016, RADET a intrat in insolventa. Apoi, vreme de aproximativ 3 ani a functionat asa, cum un picior in gropa. In cele din urma, insa, la inceputul lunii noimebrie 2019, Regia a intrat in faliment. Iar de la acel moment nu mai putea distribui, in Capitala, agentul termic produs de ELCEN. Capitala risca sa ramana in frig si fara apa calda. In aceste conditii, Gabriela Firea le-a propus consilierilor generali sa-i dea dreptul – prin delegare de gestiune a serviciului public de termoficare – Companiei Municipale Termoenergetica SA sa preia activitatea falimentarei RADET. La acel moment, administratia Capitalei a sustinut ca a gasit solutia ca Termoenergetica SA sa nu o ia pe urmele RADET. Ce inseamna acest lucru? Ca plata catre Termoenergetica a subventiei (Primaria plateste in acest fel 62% din costul incalzirii orasului – n.red.) avea sa nu mai intarzie, ca in anii din urma. Asa ca la randul ei compania municipala – adica noul RADET – urma sa isi plateasca datoriile la timp si sa ramana in echilibru financiar….. Reprezentanti ai ELCEN (detinuta de Ministerul Energiei) au declarat pentru Ziare.com ca – in ciuda declaratiilor si promisiunilor – PMB n-a platit inca nimic din incalzirea Capitalei din noiembrie, decembrie si ianuarie. Asta, desi bani ar avea.”Noi am indicat inca de la inceput si de unde pot fi luati banii. Anume, din capitalul social al companiei municipale Energetica SA, unde sunt 217 milioane de lei nefolositi. Puteau fi luati de PMB si utilizati pentru plata in avans a gazelor pe ianuarie si februarie. Dar n-au fost folositi asa, iar lucrurile se complica”, au precizat sursele din ELCEN pentru Ziare.com….. Toate aceste probleme provin din faptul ca PMB sustine ca nu are bani de incalzire. Ce-o fi facut, insa, cu cei 217 milioane pe care ii tinea in capitalul social al Companiei Municipale Energetica SA si pe care i-a cerut ELCEN? Alexandru Burghiu sustine ca parte din acei bani au ramas la compania Energetica SA, astfel incat aceasta sa isi poata desfasura activitatea. Dar, mai spune directorul, alte zeci de milioane din respectiva suma au fost deja virate catre Termoenergetica, pentru plata salariilor, functionare si achitarea de datorii. Per total, cam 100 dintre cele 217 milioane de la Energetica SA ar urma sa ajunga la Termoenergetica SA. Problema e alta. Chiar daca toti cei 217 milioane ar ajunge la Termoenergetica, n-ar fi suficienti decat sa rezolve pentru moment problemele cauzate de lipsa banilor din termoficare. Integral:
Sfătuitori de partid sub acoperire. Este posibil și nu ar fi o încălcare etică să susţii, ca jurnalist, un partid sau altul, dacă demersul e transparent și sincer. Când însă susținerea sau „consilierea” se face pe bani sau pentru funcții și poziții în partide, deontologia pa. S-a deschis sezonul electoral și, împreună cu el, oportunitățile de câștig pentru companiile media. Se vede cu ochiul liber cum ung banii împărțiți de Gabriela Firea din bugetul Primăriei Capitalei rotițele televiziunilor de știri: cum are primărița de ripostat ceva, pe loc se face „breaking news”. Numai pentru publicitatea Spitalului de copii „Gomoiu” s-au cheltuit 1,1 milioane de euro, conform surselor ziarului Libertatea, iar campaniile de imagine ale Gabrielei Firea numără mii de spoturi TV plătite darnic din banii bucureștenilor. Despre clientelismul media cu studii de caz românești, s-ar putea scrie volume groase. De altfel, există un Index al clientelismului în mass-media din România, realizat de Expert Forum, în 2016, care arată că „politicile publice privind mass-media sunt destul de imprevizibile și se bazează pe priorități politice în loc de argumente și date; există o voință politică scăzută de combatere a clientelismului în procesul de elaborare a politicilor. Pe scurt, politica publică din sectorul mass-media este elaborată fie aleator, fie se bazează pe interese politice”. Antenele, RTV, Evenimentul zilei, DC News etc. sunt produsele perfecte ale clientelismului. Lejeritatea cu care un jurnalist notoriu pentru incisivitatea sa, e vorba de Moise Guran, a recunoscut că dădea consultanță pro bono Uniunii Salvați România și Plus a readus în discuție publică întrebarea dacă, din punct de vedere etic, jurnalistul poate fi concomitent în slujba publicului și sfătuitor de partid. Primul care i-a tras „o smetie” a fost tocmai Robert Turcescu, jurnalist cu o traiectorie similară, poate cu o stație în plus pe la „servicii”. Turcescu i-a reamintit colegului că în 2015 zicea „nu detest nimic mai mult decât detest un jurnalist care își abandonează meseria pentru a intra în politică. E o indecență în sine față de ea (de meserie), față de tine ca profesionist (cel mai des politicienii au fost mediocri în meseria lor de bază), dar este și o trădare față de public”. În 2019, „trădarea” i s-a părut normală și etică lui Moise Guran, cu argumentul că nu a fost plătit pentru consiliere, iar intrarea în partid nu a mai fost o surpriză după ce a declarat că a elaborat capitole din programul de guvernare al USR. Cazul Rareș Bogdan învederează încă o dată labilitatea statutului de jurnalist folosit ca acoperire pentru alte misiuni. Rareș Bogdan, azi prim-vicepreședinte al PNL și europarlamentar, dădea sfaturi politice la vedere în emisiunea sa de la Realitatea TV, transformându-se în avocat al liberalilor, în vreme ce declara emfatic că este un jurnalist dedicat adevărului și dreptății. Se știe că privilegiile și banii se obțin, fără să fie nevoie de calități speciale, în politică. Varianta cinică și arghirofilă a propagandistului de partid deghizat în jurnalist este întruchipată de Doru Bușcu și de Bogdan Chirieac. Newsweek România a publicat date despre sumele dirijate către aceștia de la PSD/Dragnea, prin diverse firme. „Cațavencul” Bușcu a primit din 2016, timp de trei ani, sume între 17.000 și 52.000 de euro pe lună pentru consultanță, iar Bogdan Chirieac a câștigat cu așa-numitele consilieri peste 250.000 de euro, în 2018, numai de la PSD. În spațiul public însă, aceștia s-au acreditat ca jurnaliști, comentatori și analiști, propagând mesaje convenabile partidului plătitor. Presa locală și regională este plină de exemple pe care atât jurnaliștii, cât și politicienii le cunosc. În timpul campaniilor electorale, mulți ziariști își activează firmele sau PFA-urile și joacă, pe cont propriu, ambele roluri: de sfetnici politici și de profesioniști media. Integral:
Cum a compromis PNL intr-o noapte ce reusise electoratul sa recupereze de la PSD Putini actori politici pot reface legatura de incredere cu electoratul, dupa un episod de tradare, asa cum a fost perceputa alianta contra firii dintre liberali si social-democrati. Iar Ludovic Orban intelege bine ce a pus in joc in ultimele zile, dar simpla repudiere a gecii rosii ar putea fi prea putin. Motiunea de cenzura care a dus, fara vreo surpriza, la
Cum i-a indicat CCR lui Zgonea articolul din Codul de procedura penala pentru a scoate interceptarile SRI din dosarele penale Fostul presedinte al Camerei Deputatilor Valeriu Zgonea a sesizat Curtea Constitutionala cu prevederile privind folosirea interceptarilor obtinute de SRI in baza unor mandate de interceptare nationala, la o luna dupa ce judecatorii CCR explicau in motivarea unei decizii despre situatia articolului din Codul de procedura penala. CCR a admis marti o exceptie de neconstitutionalitate privind o prevedere din Codul de procedura penala, legata de folosirea interceptarilor in procesele penale. In urma acesteia, SRI nu mai poate sesiza procurorii daca in timpul interceptarii pe mandate de siguranta nationala sesizeaza infractiuni de drept comun. Astfel sunt anulate probele stranse de SRI din dosarele de coruptie, crima organizata, trafic de droguri, trafic de persoane, criminalitate cibernetica sau chiar terorism, tradare si spionaj. Decizia CCR lasa SRI practic fara obiect de activitate, avand in vedere ca nu va mai putea sesiza parchetele in legatura cu infractiunile constatate in timpul monitorizarilor pe care le face in baza Legii sigurantei nationale. Mandatele de siguranta nationala sunt emise de Inalta Curte. Cererea de emitere a unui MSN, sau de prelungire a acestuia, este facuta de procurorul general al Romaniei, la solicitarea SRI. Exceptia a fost ridicata de fostul presedinte al Camerei Deputatilor Valeriu Zgonea in dosarul in care a fost condamnat luni la 3 ani de inchisoare cu executare pentru trafic de influenta. Decizia nu este definitiva. Zgonea a pus in discutie sesizarea CCR in perioada in care procesul se judeca in Camera Preliminara.
Modificare majoră în sistemul de sănătate: Spitalele private vor asigura în premieră servicii medicale de urgență decontate integral de stat Spitalele private vor asigura în premieră servicii medicale de urgență decontate integral de stat, prevede Ordonanța de Urgență care modifică Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, adoptată aseară în ședința de Guvern. Lista spitalelor private care vor putea asigura servicii medicale de urgență decontate de stat urmează să fie stabilită prin Ordin de ministru. Spitalele private nu pot încasa niciun fel de sume suplimentare (coplată) de la pacienți, se arată în textul Ordonanței de Urgență, document obținut de HotNews.ro. – Fără coplată de la pacienți. Textul Ordonanței de Urgență prevede explicit că spitalele private care vor asigura servicii medicale de urgență au obligația de a nu încasa niciun fel de sume suplimentare de la pacienți (coplată) “față de cele decontate potrivit actelor normative în vigoare”. – Finanțarea acestei măsuri, asigurată de casele de asigurări de sănătate și de Ministerul Sănătății. Potrivit actului normativ adoptat aseară, “cheltuielile pentru îngrijirea pacienților aflați în stare critică sau cu acuze ce ridică suspiciunea unei afecțiuni grave acute care nu pot fi acoperite din sumele obținute pe baza contractelor încheiate de către spitalele private cu casele de asigurări de sănătate, vor fi decontate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Sănătății. Sumele aferente decontului per caz nu pot depăși sumele decontate pentru cazuri similare din sistemul public de urgență.” Cum arată modificările la Legea 95/2006 adoptate prin Ordonanță de Urgență:…. Includerea spitalelor private pe lista spitalelor care vor asigura servicii medicale de urgență, alături de spitalele de stat, este a doua modificare-cheie adusă prin Ordonanță de Urgență la Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, alături de extinderea tratamentului bolnavilor cronici, în cadrul programelor naționale de sănătate, la spitalele și clinicile private, tot fără coplată. Cele două măsuri sunt prevăzute în aceeași Ordonanță de Urgență. Pacienții cu boli cronice care beneficiază de tratament în cadrul programelor naționale de sănătate se vor putea trata, la alegere, atât la stat, cât și la spitale și clinici private. Guvernul a adoptat aseară Ordonanța de Urgență care introduce această măsură. Textul actului normativ specifică explicit că pacienților tratați în cadrul programelor naționale de sănătate nu le poate fi percepută de către spitalele și clinicile private nicio taxă suplimentară (coplată). Integral:
Deputat USR: Legea care acorda statut de autoritate publica profesorilor e neconstitutionala. Trebuie sesizata CCR Deputata USR de Bistrita-Nasaud Cristina Iurisniti le-a transmis presedintelui Romaniei si Avocatului Poporului o solicitare cu privire la trimiterea catre Curtea Constitutionala a legii initiate de senatorul Serban Nicolae privind acordarea statutului de autoritate publica profesorilor, pe motiv ca reprezinta “o aberatie legislativa profund neconstitutionala”, care nu va rezolva problema violentei in scoli. “Sub pretextul protectiei sporite a cadrelor didactice pe care senatorul PSD si-o doreste, se remarca o necunoastere grava a dreptului, dar si a principiilor care ar trebui sa guverneze actul educational. Cu privire la legea propusa, atat sub aspect procedural, cat si sub aspect substantial, aceasta contine o serie de vicii de constitutionalitate. Mai mult, daca Serban Nicolae, in calitate de senator, considera ca siguranta se asigura prin pedepse mai grele sau prin conferirea de functii sau prerogative speciale, inseamna ca nu are ce cauta in Parlament”, este de parere Cristina Iurisniti, cadru didactic si membru in Comisia pentru invatamant a Camerei Deputatilor. Potrivit unui comunicat de presa remis, marti, deputata USR considera ca, din punct de vedere procedural, legea nu a fost aprobata in conformitate cu prevederile constitutionale: legea a fost modificata si aprobata de Senat, in timp ce o serie de modificari ar fi trebuit supuse din nou la vot la Camera Deputatilor, in calitate de Camera decizionala. Cristina Iurisniti adauga ca argumentul privitor la faptul ca statutul de autoritate publica ar conferi o siguranta in plus profesorilor este nul, deoarece, sub aspectul regimului sanctiunilor, singura distinctie este ca, pentru infractiunile savarsite fata de un functionar public, limitele de pedeapsa se majoreaza. “Or, conform Curtii Constitutionale si Inaltei Curti de Casatie si Justitie, din punct de vedere penal, profesorul este asimilat functionarului public. Cu alte cuvinte, chiar daca acesta nu este functionar, totusi se bucura de protectia legii penale deja existente. Asadar, initiativa PSD care prevede majorari de pedepse este nula si ramane fara obiect, profesorii fiind protejati deja de legislatia penala”, apreciaza Iurisniti. Integral:
Ghinea: Guvernarea noaptea ca hoții naște aberații. Funcționarii lucrează la textul unei ordonanțe deja adoptate de Executiv Eurodeputatul Cristian Ghinea susține că una dintre cele 25 de ordonanțe de urgențe adoptate de guvern, cea referitoare la fondurile europene, a fost aprobată deși textul nu era finalizat, iar funcționarii lucrează încă la document. El atrage atenția că este vorba despre o ilegalitate, adăugând că ”nimeni nu trebuie să riște pușcăria” pentru ministrul fondurilor, Marcel Boloș.”Guvernarea noaptea ca hoții naște aberații. Tot încercând să găsesc textul OUG pe fonduri europene, mi se spune că încă se lucrează la text. Așa șoptit. Vă dați seama la ce nivel a dus Boloș penibilul? Au legiferat ceva în guvern și acum niște funcționari termină textul”, a semnalat Ghinea, pe Facebook. Ghinea mai spune că cineva va trebui să răspundă pentru această ilegalitate.”Asta e atât de ilegal încât cineva trebuie să răspundă. Niște funcționari pot scrie orice într-o lege deja adoptată. Eu zic să nu riște nimeni pușcărie pentru Boloș. Opriți nebunia asta. (…) Penibilă guvernare. În toiul nopții, ministrul Boloș de la Fonduri Europene iese si zice niște bolboroseli fără sens despre cum a reformat sistemul peste noapte, prin OUG. O gramadă de lume încearcă să înțeleagă ce a legiferat, nu se știe nimic. Nu pentru că sunt buni la ținut secretul ci pentru că sunt proști la organizare. Nimeni nu știe cert ce s-a votat, care e textul. Umblă zvonuri ca la Ministerul Justiției demisionează lumea că au legiferat unii fără avizul altora”, a mai spus el. Ghinea afirmă că dacă este adoptată astăzi moțiunea de cenzură, ”guvernarea PNL se sfârșește penibil. Dacă continuă, va continua penibil”. Integral:
Citu explica de ce imprumuta Ministerul de Finante 5 miliarde de lei in februarie Ministrul de Finante, Florin Citu, explica de ce institutia pe care o conduce trebuie sa se imprumute in luna februarie cu 5 miliarde de lei. Astfel, spune Florin Citu, exista doua motive: deficitul bugetar estimat pentru acest an si plata imprumuturilor care vin la scadenta din anii anteriori.”Transparenta 100%! In luna februarie MF a anuntat ca are in plan sa imprumute 5 miliarde lei. Bineinteles este vorba de o tinta. Totul depinde de conditiile pietei iar suma finala poate sa fie mai mare sau mai mica. Dar de ce trebuie sa se imprumute MF? Doua motive: – deficitul bugetar ESTIMAT pentru acest an; – plata imprumuturilor care vin la scadenta din anii anteriori. …. Florin Citu detaliaza apoi si la ce sunt folositi, in fiecare luna, banii luati din aceste imprumuturi.”In fiecare luna de la buget se platesc:- aproximativ 11 miliarde de lei pentru pensii si ajutoare sociale. Doar legea pensiilor votata de PSD anul trecut inseamna ca in fiecare luna 2 miliarde lei trebuie luati de undeva- PSD nu a indicat sursa de finantare.- aproximativ 9 miliarde lei salarii in sectorul bugetar. Si aici sunt aproape 2.5 miliarde lunar care nu au sursa de finantare. – aproximativ 4 miliarde lei pentru medicamente si bunuri si servicii – aproximativ 1 miliarde de lei pentru subventii agricultura in avans. Mai sunt si alte cheltuieli dar acestea sunt majore”, afirma Florin Citu. Integral:
Norma pentru inspectorii antifrauda in 2020: Sa “produca” fiecare cate 2,3 milioane de lei In lipsa reformei institutiei si a digitalizarii, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a impus o norma de colectare de 2,3 milioane de lei pentru fiecare inspector de la directia de Antifrauda din Bucuresti.”(…) In ceea ce priveste DRAF Bucuresti au fost stabilite urmatoarele niveluri (tinte) de realizat in anul 2020: (…) indicatorul sume totale stabilite/ estimare urmare actiunilor de control, pe un inspector antifrauda activ: 2.300.000 de lei/ inspector activ”, se arata in circulara transmisa pe 21 ianuarie 2020 inspectorilor ANAF de catre Carmen Elena Tatu, inspector general Antifrauda, Directia Generala Antifrauda Fiscala, documentul fiind facut public de Mediafax…. “La ora actuala i-am bagat in sedinta dupa ce i-am intrebat de ce au facut chestia asta (dupa ce au transmis circualara respectiva -n.red.) si presupun ca in cel mai scurt timp schimba lucrul asta. (…) Din punctul meu de vedere, a da o tinta ca indicator de performanta, cate amenzi da, este o prostie. Nu cred ca asta e solutia pentru viitor.O tinta ar trebui sa fie globala si trebuie ca Antifrauda sa fie instrumentul de pompier al ANAF, care sa duca la lucruri tintite privind unde s-a descoperit ca ar fi posibila o fraudare de TVA sau lucruri de genul asta. Asta ar fi o varianta in care s-ar misca foarte rapid Antifrauda intr-o anumita zona”, a declarat Vasile Marica pentru Mediafax. Integral:
CCR da o noua veste buna infractorilor: Interceptarile SRI nu mai pot fi folosite, chiar daca dovedesc o crima Curtea Constitutionala a declarat, marti, neconstitutionala o prevedere din articolul privind “supravegherea tehnica” din Codul de Procedura Penala. Decizia scoate din dosarele penale interceptarile realizate de SRI. Exceptia vizeaza interceptarile facute in baza unui mandat de siguranta nationala (MSN) emis de Inalta Curte, care au fost trimise de SRI ca probe in dosarele penale. Practic, in timpul filajului/ interceptarii pe mandat pe siguranta nationala, daca apareau indicii de savarsire a unor infractiuni de drept comun (mita, trafic de influenta, crima organizata etc.), SRI sesiza parchetul competent in acest caz. Asta dupa ce in martie 2016 CCR a scos serviciile secrete din activitatea de urmarire penala. Au urmat apoi mai multe decizii care au dus la anularea probelor stranse cu ajutorul SRI, in baza unor mandate de supraveghere tehnica (MST), emis de judecatori. Dupa decizia CCR de marti, interceptarile stranse in baza unui mandat pe siguranta nationala nu mai pot fi folosite drept probe pentru dovedirea infractiunii. “S-a terminat definitiv cu interceptarile SRI in dosarele penale. Mai erau cateva dosare de mare coruptie unde mai erau astfel de interceptari, dar asta a fost lovitura definitiva. Nu mai pot fi folosite deloc,” explica surse judiciare pentru Ziare.com. Sursele citate precizeaza ca o propunere similara a avut si PSD, in momentul in care a vrut sa modifice Codul de Procedura Penala.”Sunt anulate toate probele stranse cu ajutorul serviciilor secrete. De exemplu, daca filmezi o crima, fapta de drept comun, in baza unui mandat de siguranta nationala, aceasta proba nu poate fi folosita in proces pentru dovedirea infractiunii,” explica sursele judiciare. Care este exceptia Exceptia a vizat articolul art. 139 alin.(3) din Codul de Procedura Penala: “Inregistrarile prevazute in prezentul capitol, efectuate de parti sau de alte persoane, constituie mijloace de proba cand privesc propriile convorbiri sau comunicari pe care le-au purtat cu tertii. Orice alte inregistrari pot constitui mijloace de proba daca nu sunt interzise de lege.” Integral:
Ce contine proiectul de lege pentru desfiintarea SIIJ: Anchetarea unui magistrat se face doar cu autorizarea prealabila a procurorului general Punerea in miscare a actiunii penale in cazul unui magistrat se face cu autorizarea prealabila a procurorului general. Trimiterea in judecata a judecatorilor si procurorilor se incuviinteaza de Sectia pentru judecatori sau, dupa caz, de Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). Prevederi care, in esenta, cresc imunitatea magistratilor. Acestea sunt o parte din masurile propuse de Ministerul Justitiei in proiectul de lege privind desfiintarea Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie (SIIJ), precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative in domeniul justitiei. Documentul a fost publicat marti pe site-ul Ministerului Justitiei si are 3 pagini. Schimbarile legislative vizeaza situatia dosarelor aflate in prezent la Sectia Speciala, a procurorilor din aceasta structura si cea vizand viitoarele anchete deschise in cazul magistratilor…..Pe larg, proiectul de lege – Astfel, cauzele aflate pe rolul Sectiei la data intrarii in vigoare a legii, precum si dosarele solutionate, aflate in arhiva Sectiei la aceasta data, se transmit pe cale administrativa, in termen de 5 zile lucratoare de la data intrarii in vigoare a legii, parchetelor competente potrivit legii, prin grija Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie; – Solutiile dispuse de procurorii Sectiei, care anterior intrarii in vigoare a legii nu au facut obiectul controlului ierarhic, sunt supuse dupa aceasta data controlului exercitat de procurorul general al PICCJ, regula fiind incidenta atat in cazul controlului exercitat din oficiu, cat si in cazul controlului exercitat la sesizare (plangere); Incepand cu data desfiintarii Sectiei, reprezentarea Ministerului Public in cauzele preluate de la Sectie va fi asigurata de procurori din cadrul parchetelor de pe langa instantele pe rolul carora se afla acestea, daca prin lege nu se dispune altfel. – Pentru respectarea principiului subordonarii ierarhice, caile de atac exercitate de Sectie vor putea fi retrase numai de procurorul general;- Posturile aflate in schema de functii si de personal a Sectiei la data intrarii in vigoare a legii raman in schema Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, fiind redistribuite in cadrul celorlalte sectii ori in cadrul altor parchete, in functie de necesitati;- Procurorii din cadrul Sectiei, inclusiv procurorul sef adjunct, revin la parchetele de unde provin; Integral:
Asociații ale magistraților: Propunerile Ministerului Justiției consolidează un soi de ”impunitate largă” pentru magistrați / Nici măcar fosta guvernare nu a îndrăznit să propună astfel de reglementări Asociația “Forumul Judecătorilor din România” și Asociația ”Inițiativa pentru Justiție” resping propunerile legislative ale Ministerului Justiției, considerând că acestea consolidează, contrar Constituției, un soi de ”impunitate largă” pentru magistrați. Cele două asociații atrag atenția că astfel de prevederi nu au fost niciodată solicitate de către magistrații onești din România și că asemenea filtre în calea tragerii la răspundere penală a magistraților sunt în mod evident neconstituționale, pentru că ar situa magistrații deasupra cetățenilor obișnuiți.- punerea în mișcare a acțiunii penale față de un judecător sau procuror se face cu autorizarea prealabilă a procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție; – trimiterea în judecată a judecătorilor și procurorilor se încuviințează de Secția pentru judecători sau, după caz, de Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, inclusiv în cazul magistraților care sunt membri aleși ai Consiliului; Asociația “Forumul Judecătorilor din România” și Asociația ”Inițiativa pentru Justiție” spun, într-un comunicat de presă, că dacă astfel de modificări ar intra în vigoare s-ar deschide calea spre crearea de privilegii și pentru alte categorii sociale, cum ar fi parlamentarii. Magistrații din cele două asociații mai spun că propunerea Ministerului Justiției este cu totul inexplicabilă, mai ales că nu a fost sesizată nici Comisia de la Veneția pentru emiterea unui aviz, absolut necesar într-un astfel de context. Cele două asociații consideră că astfel de reglementări, “pe care nici măcar fosta guvernare, ale cărei proiecte în domeniul justiției au fost profund criticate de Comisia Europeană, Consiliul Consultativ al Judecătorilor Europeni, Consiliul Consultativ al Procurorilor Europeni, GRECO, Comisia de la Veneția, nu a îndrăznit să le propună, reprezintă un fapt regretabil și nescuzabil, de natură să creeze prejudicii corpului onest al magistraților, iar Ministerul Justiției trebuie să le retragă. Integral:
Guvernul renunță la ordonanța privind alegerea indirectă a șefilor de Consilii Județene. Decizia, transferată la Parlament Guvernul renunță la ordonanța de urgență care prevedea alegerea șefilor de Consilii Județene dintre și de către consilierii județeni, după ce proiectul de act normativ a primit aviz negativ de la Ministerul Justiției. Cătălin Predoiu a precizat că proiectul are o problemă din punct de vedere constituțional, comentând că reglementare nu este, în acest moment „în puterea Guvernului”, ci a parlamentului. Proiectul de OUG a fost pus în dezbatere publică în urmă cu aproape două săptămâni, dar a primit aviz negativ de la Autoritatea Electorală Permanentă și de la Ministerul Justiției. „Soluția politică e corectă, din păcate, din punct de vedere constituțional avem o problemă. Acest sistem nou de alegere într-o manieră indirectă reprezintă o schimbare ceea ce ar intra în contradicție cu decizia CCR 682/2012. care impune păstrarea sistemelor de vot neschimbată cu un an înainte de alegeri”, a precizat ministrul Justiției, Cătălin Predoiu. El a adăugat că situația este diferită de alegerea primarilor în două tururi, în sensul că în acest caz nu se schimbă sistemul de vot, pe când în cazul șefilor de CJ se prevede acest lucru: de la alegerea prin vot direct, dintre cetățeni, la cea indirectă, de către consilieri. Integral: 
Milionarul Marian Iancu pierde la CEDO procesul deschis statului roman: Se plangea ca ultimul termen din proces a durat 10 ore Fostul patron al Poli Timisoara, Marian Iancu, condamnat la 14 ani de inchisoare in dosarul RAFO-Carom, a pierdut procesul deschis Romaniei la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO). Decizia a fost luata in unanimitate. Milionarul s-a plans judecatorilor europeni de “conditiile inumane” la care acesta a fost supus la data de 4 iunie 2015, timp de zece ore, la Curtea de Apel Bucuresti. Acuzatiile se prescriau pe 9 iunie 2015. A fost o sedinta maraton, in care magistratii Curtii de Apel Bucuresti au incercat sa judece acest caz inainte ca infractiunile de care era acuzat Marian Iancu sa se precrie…..La finalul procesului, in iunie, Marian Iancu a fost condamnat la 14 ani de inchisoare in dosarul RAFO-Carom, dupa ce a fost gasit vinovat de inselaciune si spalare de bani. Decizia luata de Curtea de Apel Bucuresti a fost definitiva si a venit cu doar o zi inainte ca faptele din dosar sa se prescrie. ….Dupa condamnare, Marian Iancu s-a plans la CEDO. Omul de afaceri considera ca completul de judecatori care a audiat apelul sau nu indeplinea conditiile unui “tribunal impartial” in sensul articolului 6 * 1 al Conventiei. Acesta sustine ca judecatorul Alexandru Mihalcea nu putea fi considerat impartial deoarece a participat anterior in completul care l-a condamnat pentru infractiuni similare in procedurile anterioare. Magistratul a facut parte din doua completuri de judecata care l-au condamnat pe Marian Iancu. Trebuie spus ca inainte de a intra in componenta celui de-al doilea complet, Alexandru Mihalcea a facut cerere de abtinere, dar aceasta a fost respinsa. Integral:
Ultrajul la profesori: Ce risca parintii sau elevii care agreseaza cadrele didactice, potrivit noii legi adoptate de Parlament Legea adoptata luni de Parlament ofera o protectie sporita personalului didactic din invatamantul preuniversitar si prevede pedepse aspre, inclusiv pentru elevii care au implinit 14 ani, in cazul in care profesorii sunt amenintati, loviti sau chiar jefuiti. Precizarile sunt facute de Asociatia VeDem Just, intr-o
Reset Iasi cere cercetarea disciplinara a lui Tudorel Toader: Cand era ministru dadea interviuri Antenei 3 din biroul de rector Grupul civic Reset a depus o sesizare la Comisia de Etica a Universitatii “Al. I. Cuza” din Iasi in care solicita declansarea procedurii disciplinare impotriva fostului ministru al Justitiei Tudorel Toader, pentru folosirea imaginii si a spatiilor institutiei, din calitatea de ministru, in vreme ce era rector autosuspendat. Conform Codului de etica, este interzisa “folosirea numelui UAIC, a resurselor umane, financiare sau materiale in scopuri politice partizane”, arata Reset Iasi, intr-o
Ministerul de Finanţe despre Direcţia Generală Antifraudă Fiscală, unul dintre principalele instrumente de combatere a evaziunii fiscale: A adus la buget 116 milioane de lei, dar are cheltuieli de 707 milioane …Funcţionarea DGAF în actuala structură organizatorică nu a produs efectele aşteptate în combaterea evaziunii fiscale, arată Ministerul Finanţelor, care precizeză că direcţia a adus la buget 116 milioane lei iar cheltuielile aferente funcţionării structurii au fost de 707 milioane lei. Ministerul Finanţelor a pus în dezbatere publică proiectul de ordonanţă de urgenţă privind măsuri pentru îmbunătăţirea şi reorganizarea activităţii Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală. Expunerea de motive arată că funcţionarea Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală în actuala structură organizatorică nu a produs efectele aşteptate în ceea ce priveşte combaterea evaziunii fiscale şi a întăririi capacităţii administrative a ANAF, care să genereze creşterea conformării voluntare şi a colectării veniturilor. Deşi scopul DGAF a fost recuperarea cu celeritate a prejudiciilor aduse bugetului de stat prin activitatea infracţională din zona evaziunii fiscale, precum şi specializarea unui personal dedicat combaterii acestui fenomen, analizând activitatea DGAF de la înfiinţare până în prezent raportat la obiectivele strategice ale ANAF se constată că din totalul sumelor estimate în actele încheiate de această structură în valoare de peste 16 mld. lei, peste 90% sunt sume care au făcut obiectul unor acte de sesizare transmise organelor de urmărire penală competente. În timp ce sumele încasate la bugetul general consolidat, ca urmare a acestor activităţi, reprezintă 0,8% din total prejudiciu sesizat, respectiv aproximativ 116 milioane lei, cheltuielile aferente funcţionării structurii au fost de circa 707 milioane lei. În vederea eficientizării activităţii acestei structuri în raport de obiectivele strategice ale ANAF, reconfigurarea structurii organizatorice a DGAF pentru creşterea aportului acesteia în procesul de colectare a creanţelor bugetare reprezintă o soluţie oportună în contextul obiectivelor asumate pentru ANAF – digitalizarea instituţiei, orientarea spre creşterea conformării voluntare, îmbunătăţirea structurii organizatorice a instituţiei. Integral:
Guvernul anunță că dublează prin OUG numărul de parlamentari din diaspora Printre prevederile ordonanței de urgență privind alegerile parlamentare se numără creșterea numărului de parlamentari pentru diaspora, potrivit ministrului de Interne, Marcel Vela. Totodată, actul normativ prevede extinderea zilelor de votare pe trei zile, similar cu alegerile prezidențiale, transmite Mediafax. „Ordonanța se referă la modificarea și completarea unor acte normative în materia alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților, precum și unele măsuri pentru buna organizare și desfășurare a alegerilor parlamentare anticipate, având în vedere că există un vid legislativ pentru reglementarea alegerilor anticipate în situația de dizolvare a Parlamentului”, a spus Marcel Vela, în cadrul ședinței de Guvern. Potrivit ministrului de Interne, ordonanța prevede creșterea numărului de parlamentari din diaspora astfel: „de la doi la patru senatori și de la patru la opt deputați”. O altă reglementare adusă prin OUG se referă la extinderea zilelor de vot la trei zile. Integral:
Ministerul Educatiei schimba radical inscrierea la scoala: Copiii vor fi repartizati alfabetic sau la sorti Modul in care copiii sunt inscrisi in clasele pregatitoare se va schimba in Capitala, dupa cum a anuntat inspectorul scolar general adjunct a Inspectoratului Scolar Bucuresti, Liliana Toderiuc-Fedorca. Astfel, de acum inainte elevii vor fi repartizati pe clase in ordinea alfabetica a numelor sau prin tragere la sorti “in sedinta publica organizata de scoala”. “Concret, fiecare unitate de invatamant va elabora, aproba si asuma prin Consiliul de Administratie algoritmul/metoda de repartizare a elevilor la clasa. Procedura va fi postata pe site-ul fiecarei unitati de invatamant, la avizierul acesteia si va fi diseminata in cadrul zilelor intitulate generic ‘Porti deschise’. ISMB propune exemple de algoritm, de tipul aleatoriu/ alfabetic (ordonarea alfabetica pe scoala si distribuirea pe clase, in ordine alfabetica, cate un elev la fiecare clasa existenta: elevul 1 -repartizat la clasa pregatitoare A, elevul 2 la clasa pregatitoare B, s.a.m.d) tragere la sorti in sedinta publica organizata de scoala”, a declarat Liliana Toderiuc-Fedorca, pentru
Președintele asociației bolnavilor de cancer: Radioterapia în România este satisfăcută în procent de 27-30%. Restul pacienților mor cu zile Doar unul din 3-4 pacienți români care suferă de cancer și au indicație de radioterapie are acces la aceasta, a anunțat marți, de Ziua Mondială de Luptă împotriva Cancerului, președintele Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer, Cezar Irimia. Potrivit acestuia, “Radioterapia în România este satisfăcută în procent de 27-30%”. Cezar Irimia avertizează că “Restul pacienților mor cu zile”. 142 de români mor în fiecare zi din cauza cancerului. Principala cauză pentru mortalitatea ridicată o reprezintă faptul că, în lipsa unor programe naționale de screening și informare, boala este depistată de multe ori în stadii târzii. Țara noastră deține recordul negativ în ceea ce privește rata mortalității prin cancer în Europa, potrivit datelor Colegiului Medicilor din România. Cea mai mare incidență în România o are cancerul de plămâni (13,6%), urmat îndeaproape de cancerul colorectal (13,3%) și de cancerul de sân (11,5%). Cancerul de plămâni este responsabil de aproximativ 30% dintre decesele cauzate de cancer în România. Este urmat de cancerul colorectal (aprox. 17% dintre decese), cancerul de sân (aprox. 10%), cancerul de ficat și cancerul de stomac(aprox. 9% fiecare) și cancerul de pancreas (aprox. 8%). Astăzi, 4 februarie, în întreaga lume este marcată Ziua mondială de luptă împotriva cancerului. “Nu au unde să facă radioterapie (pacienții care suferă de cancer – n.red.) nici în stat, nici în privat”, atrage atenția Cezar Irimia. La rândul său, Lidia Kajanto, managerul Institutului Oncologic Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu, spune că, în unele spitale, cu toate că există aparate de radioterapie, nu există specialiști care să lucreze pe ele – salariile fizicienilor din sistem sunt prea mici, iar aceștia preferă să plece să lucreze în privat, pe salarii mai mari. Integral:
Măşti şi echipamente de protecţie, dezinfectante, vaccinuri, nu se mai fabrică în România. Sunteţi mulţumiţi la ce a dus dezindustrializarea? Ce ar trebui să discute CSAT – cum facem ca în doi ani să avem în România, nu în China sau în altă parte, o investiţie strategică, locală sau străină, într-o fabrică de vaccinuri şi una de materiale sanitare? Ce are coronavirusul cu dezindustralizarea Romaniei, va veti intreba? Se pare ca are, pentru ca din cauza ca s-au inchis fabrici care produceau masti si echipamente de protectie, dezinfectanti si vaccinuri, Romania nu-si poate asigura stocuri necesare de astfel de produse decat apeland la importuri – fapt arhicunoscut de altfel, dupa aderarea de UE Romania a devenit importator net de echipamente medicale, medicamente si consumabile si exportator masiv de personal medical calificat. Reactii in lant la noi si in lume. Astfel, probabil s-a observat deja ca dupa o scumpire treptata in ultima luna a mastilor faciale, acestea incep sa nu se mai gaseasca. Mai grav de altfel, ele incep sa nu se mai gaseasca pe intinderi din Asia si Europa de Est, pentru ce desigur, erau fabricate in China. Marea majoritate a substantelor active din dezinfectante si biocide sunt fabricate si ele in China, chiar daca au ramas destuli colosi chimici in Europa care le conditioneaza sub forma de produs finit (facem o paranteza si ne reamintim ca industria chimica din Romania este cu lacat). Putinele fabrici de vaccinuri din lume nu pot face fata unei cereri suplimentare, pentru ca de obicei preiau comenzi pentru fabricatie cu un an inainte (o noua paranteza, Institutul Cantacuzino inchis, probabil in curand un mall sau cladire de birouri va rasari pe locul lui). In plus, asta pentru specialisti, China incepe sa trateze (deocamdata fara evidente) pacientii infectati cu coronavirus cu antiretrovirale (medicamente anti HIV / SIDA), existand riscul unei crize a acestor preparate in 2020….. Nu se mai fabrica mai nimic la noi, suntem captivi aproape in totalitate importurilor, indiferent ca vorbim de constructii, energie, alimente, electronice, medicamente, etc. Nu sunt in masura sa dau recomandari asupra a ce trebuie facut pentru a se reduce dependenta de importuri in alte domenii, dar in sistemul sanitar as dori sa vad in programele de guvernare o investitie strategica (capital local sau nu) intr-o fabrica de vaccinuri si una de materiale sanitare, si asta in maxim 2 ani. Asta pare un subiect de CSAT. Integral:
Un tanar nevazator a povestit cum a fost umilit de un controlor CFR, care nu l-a lasat sa intre cu cainele ghid la cuseta Un tanar nevazator a povestit pe Facebook o intamplare care a scandalizat opinia publica. Silviu Rosu a povestit cum un controlor nu l-a lasat sa intre in cuseta cu un caine ghid, desi legea ii permite acest lucru.”Luni, in data de 27 Ianuarie 2020, ma indreptam linistit spre gara, de unde urma sa calatoresc la Cluj. Mentionez ca eram impreuna cu cainele ghid, dar cand sa ajung langa vagonul de cuseta, ce sa vezi, domnul controlor s-a impus brusc prin forta fizica spunandu-mi, intr-un mod foarte agresiv ca nu am voie cu cainele in Vagonul de cuseta. Am inceput, desigur, sa spun aceeasi poveste a nu stiu cata oara: ca am circulat de mai multe ori si este posibil pentru ca exista o lege care permite accesul cainilor ghizi in orice mijloc de transport. Dumnealui a continuat, fara sa coboare tonul, sa-mi interzica urcarea mea in tren, in conditiile in care mai erau 3 minute pana ce trenul pleca. El continua sa-mi arate cu degetul unde e celalalt vagon, de clasa a doua, unde dupa el as fi avut voie, de mentionat ca sunt nevazator si, evident, nu vedeam unde imi arata cu degetul. In fine, am incercat sa-l conving ca exista legea 448, articolul 64 care permite accesul liber al cainilor in orice loc, a continuat sa fie agresiv, m-a tinut la capatul culoarului, a continuat sa tipe agresiv la mine, nici macar nu a incercat sa gaseasca o varianta pentru a-mi ocupa si eu locul in cabina de cuseta”, a scris
Animals International face plangere la DNA pentru ca in nava de la Midia erau mai multe oi decat cele declarate O organizatie internationala care lupta pentru drepturile animalelor a solicitat, luni, Comisiei Europene oprirea exportului cu animale vii in Portul Midia, dupa accidentul cu nava plina cu oi, care s-a rasturnat. Asociatia ameninta si cu o plangere la DNA, sustinand ca exista suspiciuni de frauda. Animals International a solicitat Comisiei Europene sa opreasca exportul cu animale vii in Portul Midia si a anuntat ca va face plangere la DNA dupa ce s-a descoperit ca in vasul rasturnat in portul constantean se aflau mai multe oi decat cele declarate. Dupa ce operatiunea de scoatere a epavei Queen Hind a esuat, sambata, reprezentantii societatii care se ocupa de ranfluarea navei au declarat ca la bordul epavei s-au descoperit mai multe punti intermediare care nu apareau in cargoplanuri si ca nava a fost incarcata cu mai multe oi decat au fost declarate in momentul plecarii din port, acesta fiind si motivul pentru care cablurile macaralei Neptun au cedat. Dupa acest anunt, reprezentantii ONG-ului international spun ca au confirmarea faptului ca exista suspiciuni de frauda. “
Bogdan Licu, propus prim-adjunct al procurorului general. Celelalte propuneri făcute de ministrul Justiției Ministerul Justiţiei (MJ) a anunţat, luni, rezultatele selecţiei pentru propunerile de numire în mai multe funcţii de conducere la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie şi Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism. Pentru funcţia de prim-adjunct al procurorului general al PICCJ, ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, îl propune pe procurorul general interimar, Bogdan Licu. Totodată, Mădălina Scarlat este propusă pentru funcţia de adjunct al procurorului-şef al DNA. Pentru funcţia de adjunct al procurorului general a fost propusă Maria Magdalena Militaru de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, iar pentru funcţia de şef al Secţiei de urmărire penală şi criminalistică de la PICCJ – Adriana Denisa Cristodor. Procurorul Cătălin Ranco Piţu este propunerea pentru funcţia de şef al Secţiei parchetelor militare de la PICCJ, în timp ce pentru funcţia de adjunct al procurorului-şef de la DIICOT a fost propusă Oana Daniela Pâţu. Pentru funcţiile de procuror-şef la Secţia de resurse umane şi documentare Parchetul General, şef Secţia de combatere a corupţiei, respectiv şef al Secţiei de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie din cadrul DNA nu se vor face propuneri, optându-se pentru respingerea candidaturilor şi organizarea unei noi proceduri de selecţie. „Pentru posturile rămase astfel vacante în conformitate cu pct. 3 supra, precum şi pentru cele care ar putea rămâne vacante în urma deciziilor Preşedintelui României asupra propunerilor formulate de Ministrul Justiţiei, Ministerul Justiţiei va organiza o nouă procedura de selecţie la o dată ulterioară în cursul lunilor martie – aprilie 2020”, a informat Ministerul Justiţiei, citat de Agerpres. Integral:
Cătălin Predoiu, despre acuzațiile de plagiat la adresa lui Bogdan Licu: Nu există niciun verdict oficial al unei autorități competente Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a argumentat luni că nu există „niciun verdict oficial al unei autorități competente” în privința acuzațiilor de plagiere a tezei de doctorat la adresa lui Bogdan Licu, pe care l-a propus în funcția de prim-adjunct al procurorului general, astfel încât, „până la proba contrarie”, acesta respectă criteriile de integritate solicitate de președintele Klaus Iohannis pentru numirile la conducerea Parchetelor. „Invit pe toți să observe că nu există niciun verdict oficial al unei autorități competente în domeniu care să stabilească în speța respectivă dacă dl Licu a plagiat sau nu a plagiat. Sunt acuze și până când instituția oficială a statului român, competentă să-și dea un verdict, a face judecăți înaintea acestui verdict dat de către instituția oficială a statului român, împuternicită cu această competență, ar fi după părerea mea o greșeală”, a spus Predoiu. Ministrul a fost întrebat de un ziarist dacă această propunere respectă
Vești bune pentru toți cei care au cont la bancă! Se aplică de astăzi Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a făcut un anunț important pentru toți posesorii de carduri. Potrivit acestuia, începând de azi, 3 februarie, popririle pe conturile bancare vor fi ridicate. OG nr. 5/2020 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 207/205 privind Codul de procedură fiscală cuprinde mai multe modificări la regimul popririlor şi a apărut vineri în Monitorul Oficial nr. 68, urmând să se aplice de luni. Guvernul a adoptat marţi o ordonanţă ca schimbă codul de procedură fiscală, în vederea simplificării procedurilor de administrare a creanţelor fiscale. Mai precis, s-a făcut reglementarea instituirii şi ridicării
Firea a intentat 14 procese pe banii bucurestenilor in care cere daune morale unor rivali politici sau jurnalisti Pe rolul instantelor de judecata se afla un numar de 14 procese intentate de primarul Capitalei, Gabriela Firea, prin care cere daune morale unor rivali politici sau jurnalisti, in urma unor declaratii publice sau articole de presa. Vorbim despre procese in care taxele de timbru au fost achitate de Primaria Capitalei. Niciunul dintre aceste procese nu a fost solutionat definitiv, potrivit unui raspuns al Primariei Capitalei transmis asociatiei “Evolutie in Institutie.” Ziare.com a dezvaluit ca Gabriela Firea a deschis in ultimii 3 ani un numar impresionant de procese in care cere daune morale de zeci de mii de euro unor politicieni sau ziaristi, nemultumita de afirmatiile publice facute de acestia sau de dezvaluirile jurnalistice care o vizau. Potrivit unei analize Ziare.com, Gabriela Firea conduce detasat in topul alesilor care se razboiesc in instante cu presa si cu rivalii politici. Procese de rasunet Pe lista celor dati in judecata de Firea se afla fosti sau posibili candidati la Primaria Capitalei, cum ar fi: deputatul USR Nicusor Dan, deputatul PMP Robert Turcescu, europarlamentarul Cristian Busoi sau presedintele Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, Ciprian Ciucu. Lista politicienilor dati in judecata de Gabriela Firea este completata de mai multi consilieri generali – Octavian Berceanu (USR), Catalin Deaconescu (PNL) si Roxana Wring (USR), dar si de deputatul liberal Gigel Stirbu. Integral:
Avocatul Poporului a deschis un dosar cu privire la poluarea din București și a solicitat informații de la mai multe instituții, printre care și Primăria Generală Avocatul Poporului a deschis un dosar cu privire la situația poluării aerului din București în urma primirii a 54 de petiții prin care a fost semnalată problema și a solicitat informații pe această temă mai multor instituții, printre care Primăria Capitalei și Garda de Mediu. ”Avocatul Poporului a deschis dosar și solicită informații Primăriei Municipiului București, Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, Gărzii Naționale de Mediu și Ministerului Mediului, Apelor și pădurilor cu privire la situația semnalată în 54 de petiții adresate instituției, referitoare la situația poluării aerului la nivelul municipiului București, insistându-se asupra depășirilor concentrațiilor maxime admise de poluanți în aer, înregistrate la data de 4 ianuarie 2020”, a transmis instituția într-un comunicat de presă. Pe 13 ianuarie, ministrul Mediului, Costel Alexe, a declarat că în una din cinci zile, bucureștenii respiră aer cu depășiri ale gradului de poluare maximum admis și că municipalitatea va plăti sute de mii de euro până când situația va fi remediată: ”Nu știu cum au primit bucureștenii invitația doamnei Firea și care au simțit cum se schimbă viața în București. Rolul oricărei administrații este să asigure condiții de viață tuturor bucureștenilor (…) Poluarea din București a fost din ce în ce mai mare și alarmantă de la an la an (…) Primăria Capitalei, care nu a reușit să convingă Comisia Europeană că situația se îmbunătățește, și care se află în situația de contencios acum, așteaptă verdictul comisiei. Amenda va fi între 100.000 și 400.000 de euro până când situația va fi remediată”, a transmis Costel Alexa. Integral:
Cum poate PSD sa piarda locul doi de pe podium. Zarurile Aliantei USR+PLUS PNL se apropie de cel mai bun procent postdecembrist, aproape 50%, un rezultat atins numai de PSD, care asa a si reusit, de cateva ori, sa formeze blocade parlamentare greu de spart. La prima vedere, anticipatele ar servi mai degraba liberalilor, dar miza ramane locul al doilea. Ultimul
VIDEO-TEXT
Violeta Alexandru: Nu excludem sustinerea unui candidat din afara PNL pentru Primaria Capitalei Ministrul Muncii a declarat, duminica, chestionata despre posibilitatea ca PNL sa sutina un candidat din afara partidului pentru Primaria Capitalei, ca “exista o discutie in acest gen”, dar, personal, ea nu crede ca lucrurile vor merge in aceasta directie. “Asteptam sondajele si avem o eventuala discutie de acest gen, desi, personal, nu cred ca vom fi in aceasta situatie (candidat independent la locale – n.red.)”, a spus ministrul Muncii, Violeta Alexandru. Ea a adaugat ca PNL trebuie sa trimita un “un candidat foarte bun, care sa scoata Bucurestiul din situatia in care este, din degradarea orasului”. “Decizia pe care trebuie sa o ia PNL este o decizie, dincolo de orice subiectivism, concentrata pe gasirea acelui om care dovedeste ca poate scoate Bucurestiul din aceasta stare”, a completat ea. Violeta Alexandru a mai spus ca, pe langa discutiile din interiorul partidului, se desfasoara si analize sociologice pentru a identifica cel mai bun candidat. Integral:
Asumarea asumării …Dacă tot și-a asumat atâtea răspunderi, Orban putea să-și asume răspunderea și pentru anticipate. Să fie masa bogată. Ponta, ajuns un fel de guru care le știe pe toate și “dezvăluie” mereu aceleași lucruri, susține că moțiunea nu va trece. Dar la el gura bate guru. Ciolacu pretinde că trece. În acest caz, a zis Orban, PNL nu va mai vota niciun guvern și astfel pornim spre anticipate că-n rest le-am rezolvat pe toate. Și dacă următorul guvern va fi votat de PSD și-ai lui? Ciolacu consideră că “anticipate” înseamnă de fapt austeritate. Oricum, de anticipate poate că scăpăm dar de austeritate ba. Ce altceva să urmeze după risipă? Și când tabloul general e tot mai bacovian: “greve, sânge, nebunie, foame, plânset mondial”. Și coronavirus letal – lansat recent de China. “Arma absolută”, cum i-ar zice Putin. Ciolac peste pupăză, Firea a rămas fără buget pentru concerte electorale întrucât “PNL vrea să trăim ca în grotă”. Sună grotesc. Dar Firea fără lautari e ca Dăncila fără coc. Concertele sunt însă o afacere bună. Primarul Chirica (Iași) a scos bani frumoși din ele. Meloman sau cleptoman? Mult mai afon, Ciolacu pregătește congresul PSD fără muzici, fără poezie. De-aia l-a și adus înapoi pe Grindeanu care vrea ca “figurile uzate să plece”. Păi, au mai plecat uzate și s-au întors proaspete…..Orban a produs și el o metaforă: “PSD a făcut varză sistemul de pensii” – drept care Cîțu s-a mai împrumutat 3 mld. de euro ca să ne asigure varza cea de toate zilele. Iată, CCR și-a dat seama după 5 luni că alegerea lui Meleșcanu în fruntea Senatului este ilegală. Mai exact, după ce a căzut PSD de la guvernare. Mele a refuzat să demisioneze pe loc. O ilegalitate nu înseamnă nimic pentru el. Detașat cu serviciul (de externe) din partid în partid și din funcție în funcție încă de pe vremea lui Ceașcă, Mele reprezintă arhetipul politicianului (și nu numai) actual: cu un picior în funcție, cu altul în servicii și cu mâinile în buzunarele țării. O să scăpăm de ei când o face plopul Mele și răchitele șosele….De la Iași premierul Orban și câțiva miniștri au mers la Focșani la Balul Liberalilor (smoking, tort, artificii) respectând astfel tradițiile și exemplul înaintașilor. Păi, ce, Brătienii făceau autostrăzi? Și uite că acum au statui. Integral: 


