Buna dimineata intr-o zi de sambata, 22 februarie! Sfarsitul lunii februarie ne aduce temperaturi mult mai ridicate decat in mod normal Va ploua îndeosebi în centrul, nordul și vestul țării. În Maramureș și Transilvania, vor fi precipitații mixte. La munte va bate vântul și vor predomina ninsorile. Intensificări ale vântului vor fi și în vest, nord-est și centru. Maximele zilei vor fi cuprinse între 3 grade Celsius în nord-vest și 12 grade Celsius în Subcarpații estici și sudici. Valorile termice se vor situa în continuare peste cele normale la această dată. In Bucuresti la prânz, temperatura va fi de 11 grade Celsius, ce se va simți cu două grade mai mult. Cerul va avea și soare, dar și nori, vântul va sufla puternic, cu 20 de km/h.. La noapte, termometrele vor arăta 1 grade Celsius, temperatură care se va simți cu un grad mai puțin. Cerul va fi noros.
Desemnarea lui Ludovic Orban e neconstitutionala? Argumente si scenarii de luat in calcul Constitutia Romaniei a fost gandita astfel incat institutiile statului sa functioneze, nu sa fie blocate unele de altele, si tot in spiritul legii fundamentale este ca presedintele sa gaseasca solutii pentru formarea unui guvern, nu pentru respingerea lui in Parlament, iar candidatul la functia de premier este obligat sa ceara un vot de incredere, nu sa faca tot posibilul pentru a fi respins. Observatiile sunt facute de Augustin Zegrean, fost parlamentar si presedinte al CCR, in conditiile in care asteptam ca luni Curtea Constitutionala sa dea o decizie cu privire la conflictul constitutional sesizat de presedintii camerelor parlamentare, dupa ce Klaus Iohannis l-a insarcinat cu formarea guvernului tot pe Ludovic Orban, abia revocat prin motiune de cenzura…..Dupa consultarile constitutionale obligatorii cu partidele parlamentare, presedintele Klaus Iohannis a anuntat ca il propune ca premier tot pe Ludovic Orban, abia revocat, cu obiectivul asumat public de declansare a alegerilor anticipate, prin respingerea a doua propuneri de guvern de catre Parlament si dizolvarea forului legislativ. De asemenea, PNL a decis sa mearga in Parlament cu acelasi premier si aceiasi ministri, fara exceptie, si cu un program de guvernare usor ajustat, dar nemodificat in punctele esentiale. Mai mult, PNL a decis sa nu voteze investirea propriului guvern, tot cu scopul declarat de a se ajunge la alegeri anticipate….Intrebat de Ziare.com la ce fel de decizie sa ne asteptam din partea CCR, Augustin Zegrean ne-a raspuns: “Curtea este suverana. Si s-ar putea sa avem o surpriza”. Presedintele e obligat sa asigure investirea Guvernului “Aceasta Constitutie, care este atat de hulita, a fost gandita in asa fel incat institutiile statului sa functioneze, nu sa NU functioneze. Nu s-au dat atributii institutiilor statului prin care sa se blocheze functionarea“, ne-a mai spus Augustin Zegrean. Intrebat daca, vreodata, Curtea Constitutionala a luat in dezbatere o asemenea situatie, fostul presedinte al CCR ne-a invitat sa citim Decizia 80 din 2014, cand Curtea a fost chemata sa se pronunte cu privire la o propunere de revizuire a Constitutiei, initiata de fosta USL (PSD-PNL) dar respinsa de Curte, in care apare “o discutie cu privire la desemnarea premierului”. Si chiar daca intre timp s-a schimbat componenta CCR, “practica se pastreaza, nu poti sa zici azi intr-un fel si maine altfel, pentru ca atunci chiar nu mai intelege nimeni nimic”, a punctat Augustin Zegrean. “Presedintele trebuie sa gaseasca solutii sa formeze Guvernul, nu sa NU-l formeze. Presedintele NU trebuie sa lucreze pentru dizolvarea Parlamentului, rolul lui este sa desemneze o persoana care sa formeze Guvernul. Si in Constitutie scrie, la art. 103, ca persoana desemnata sa formeze Guvernul va cere votul de incredere al Parlamentului in termen de 10 zile. Nu poate candidatul sa mearga la Parlament sa ceara sa nu il voteze, el cere sa il voteze! Se presupune ca a fost propus sa formeze Guvernul, nu sa NU formeze. Asta e spiritul Constitutiei. Cine il citeste altfel inseamna ca vrea ca statul sa nu functioneze”, a mai afirmat Augustin Zegrean. Pe de alta parte, CCR ar putea decide luni in favoarea cuplului Iohannis-Orban, caz in care exista un alt risc, cel al prelungirii procedurii de investire a noului guvern, pentru ca PSD a dat de inteles ca intentioneaza sa boicoteze sedintele comune ale Senatului si Camerei Deputatilor. Intrebat ce se intampla in acest caz, Augustin Zegrean a precizat, ca si altadata: “Parlamentarii sunt in slujba poporului si nu pot fi trasi la raspundere de nimeni”. “Cam asa se pune problema in democratie. Parlamentarii raspund numai in fata celor care i-au votat. Ei asteapta votul si vor fi sanctionati la alegeri daca oamenii nu sunt de acord cu modul in care ei isi exercita mandatul. Constitutia nu da solutii, Constitutia e facuta pentru oameni care vor ca tara sa functioneze, nu pentru oameni care nu vor sa functioneze tara. Constitutia e gandita in asa fel incat institutiile statului sa functioneze, nu sa le blochezi”, a mai explicat acesta. Ce urmeaza in cazul unui conflict constitutional Intrebat ce se intampla in prima varianta, adica daca CCR decide in defavoarea cuplului Iohannis-Orban, Augustin Zegrean a explicat: “Asta ar insemna ca e conflict intre Parlament si presedinte si ar trebui sa se iasa din conflict, iar presedintele sa numeasca pe altcineva“. “Daca desemnarea e declarata neconstitutionala, pentru ca din cauza ei s-a produs un conflict juridic, atunci perioada nu intra in calculul de 60 de zile (termenul pana la dizolvarea Parlamentului – n.red.). Deci o luam de la inceput, pentru ca s-a plecat cu o propunere neconstitutionala”, a adaugat acesta. Integral: http://www.ziare.com
Avocatul Poporului a atacat la CCR ordonanța de urgență privind alegerile anticipate: Modalitatea de organizare a alegerilor nu poate fi legiferată prin OUG / Ordonanța încalcă recomandările Comisiei de la Veneția Avocatul Poporului a sesizat, vineri, Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate referitoare la prevederile OUG 26/2020 privind modificarea legislaţiei alegerilor parlamentare şi unele măsuri pentru organizarea alegerilor parlamentare anticipate. Ordonanța de urgență a fost deja respionsă de Senat, cu voturile PSD, UDMR, ALDE și PMP (detalii aici). Potrivit unui comunicat de presă transmis AGERPRES, ordonanţa „încalcă o serie de prevederi constituţionale şi nu respectă recomandările Comisiei de la Veneţia în materie electorală”. „Avocatul Poporului atrage atenţia, între altele, că modalitatea de organizare a alegerilor pentru Parlamentul României nu poate fi legiferată pe calea ordonanţei de urgenţă, fiind împotriva întregii arhitecturi constituţionale (voinţei Constituantei) ca modalitatea de alegere a organului ‘reprezentativ suprem al poporului român’ să fie dată Guvernului prin delegare. Este important de spus că, în domeniul electoral, competenţa Guvernului este aceea de organizare a alegerilor şi de reglementare normativă a măsurilor care se impun în acest sens şi nu de stabilire efectivă a sistemului electoral naţional, care reprezintă un drept suveran al Parlamentului. În plus, OUG 26/2020 este neconstituţională, întrucât prevederile sale operează modificări în privinţa drepturilor electorale, pentru care Constituţia interzice, în mod expres, efectuarea de modificări de ordin legislativ pe calea ordonanţei de urgenţă. Este necesar, aşadar, ca modificările reglementărilor sistemului electoral să fie făcute prin lege organică adoptată în cadrul dezbaterilor parlamentare”, precizează sursa citată. Avocatul Poporului subliniază că modificarea legislaţiei în materie de alegeri parlamentare prin ordonanţă de urgenţă survine cu aproximativ 10 luni înaintea mandatului noului Parlament şi la mai puţin de 9-10 luni până la organizarea la termen a următoarelor alegeri parlamentare. „În consecinţă, Avocatul Poporului observă faptul că Guvernul nu respectă Codul bunelor practici în materie electorală, adoptat de Comisia de la Veneţia, care recomandă, între altele, modificarea sistemelor de scrutin cu cel puţin un an înainte de alegeri. Pe de altă parte, din textul ordonanţei reiese posibilitatea organizării alegerilor parlamentare anticipate la aceeaşi dată cu alegerile locale generale în mod excepţional în anul 2020. Integral: https://www.g4media.ro
AMASP, din care face parte și noul procuror general: Ministrul Predoiu nu a convins că a ales cei mai buni candidați în toate cazurile/ A insistat în susținerea propunerilor făcute, în ciuda recomandărilor MCV, Comisiei de la Veneția și GRECO …..3. În ciuda promisiunilor de respectare a recomandărilor mecanismului de cooperare si verificare, precum și a celor formulate de comisia de la Veneția si GRECO, ministrul justiției a insistat în susținerea propunerilor și le-a trimis Președintelui României, pentru emiterea decretelor de numire. În aceeași manieră, dar susținând că ”a ținut cont de avizele CSM”, așa cum cereau recomandările MCV, președintele a emis decretele de numire la data de 20.02.2020, catalogând, însă, avizele CSM ca fiind ”superficiale”. AMASP consideră că principiile discutate în întâlnirea cu ministrul justiției din toamna anului trecut nu au fost respectate, iar procedura generată de Ministerul Justiției nu a fost de natură, în unele cazuri, să convingă magistrații că cei mai buni dintre candidați reprezintă de fapt și propunerile ministrului pentru funcțiile vizate de procedură. AMASP consideră că este necesară modificarea procedurii de numire în funcțiile de conducere din Ministerul Public prin indicarea concretă a profilului candidatului, a condițiilor de participare și prin punctarea fiecărui criteriu în mod transparent, fiind esențial ca aceleași aspecte să fie avute în vedere atât în procesul de selecție inițial, cât și în momentul avizării propunerilor. Integral: https://www.g4media.ro
CSM vrea sa schimbe modul de promovare la Inalta Curte, dupa ce apropiatii Liei Savonea au fost respinsi Consiliul Superior al Magistraturii vrea sa schimbe procedura de promovare a judecatorilor la Inalta Curte, potrivit unui proiect care a fost transmis spre consultare magistratilor instantei supreme si curtilor de apel din Romania. Demersul vine dupa ce mai multi judecatori cu grad de curte de apel, considerati apropiati ai sefei CSM, Lia Savonea, au fost respinsi la cel mai recent interviu, din decembrie 2019, pentru promovarea la Inalta Curte de catre Sectia pentru judecatori a CSM. Potrivit proiectului, este modificata fix modalitatea de departajare a probei cu interviul, la care au picat acesti magistrati. Cele mai cunoscute nume de magistrati care au fost respinsi, apropiati de Lia Savonea, sunt Alina Ghica – vicepresedinte la Curtea de Apel Bucuresti, Victor Hortolomei, Vasile Bicu, Erica Nistor – presedintele Curtii de Apel Timisoara si Marius Cristian Epure – vicepresedintele Curtii de Apel Constanta. Erica Nistor s-a pensionat in aceasta luna din magistratura. Potrivit unor discutii care au avut loc in Sectia pentru judecatori din CSM la sfarsitul anului 2019, Savonea era nemultumita de modalitatea de punctare a unor candidati care au primit de la unii membri CSM nota cea mai mica, 1, in contextul in care punctajul maxim era nota 10. “Regulamentul, cel putin, cred ca ar trebui modificat de indata si poate ca ar trebui sa ne gandim si la niste modificari legislative pe zona de promovare la Inalta Curte,” a explodat Savonea. Punctul de vedere al Liei Savonea a fost impartasit si de fosta sefa CSM, Simona Marcu, care a pledat si ea pentru o modificare legislativa care sa dea mai multe atributii Inaltei Curti in procedura de promovare. Primul pas initiat: modificarea regulamentului!…Modificarea esentiala vizeaza modalitatea de punctare a candidatilor la interviul sustinut in fata Sectiei pentru judecatori a CSM. In loc ca fiecare membru al sectiei sa acorde un punctaj intre 1 si 10, se voteaza pentru fiecare candidat cu “Admis/Respins.” Calificativul ar urma sa fie acordat cu votul majoritatii celor 9 membri ai sectiei pentru judecatori si al membrilor de drept care participa la sedinta sectiei – presedintele Inaltei Curti si ministrul Justitiei. Surse din magistratura au explicat pentru Ziare.com ca aceasta modalitate de punctare la proba de interviu, prin acordarea calificativului “Admis/ Respins”, nu a existat niciodata in istoria regulamentului de promovare la Inalta Curte. “Inainte de modificarea legislativa din 2019, membrii CSM dadeau note de la 1 la 5. Dupa 2019, acum se dadeau note de la 1 la 10,” explica sursele citate. Integral: http://www.ziare.com
VIDEO Procesul Revoluției merge din amânare în amânare, la Instanța Supremă. 30 dintre victime au încetat din viață de la termenul anterior, care a fost pe 29 noiembrie. Următoarele dezbateri au loc pe 27 martie Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) a decis vineri amânarea procesului Revoluției pentru 27 martie, după trei ore în care s-a făcut apelul părților, constatându-se că 30 de persoane au încetat din viață de la ultimul termen, care a avut loc în urmă cu mai puțin de trei luni, pe 29 noiembrie. Numai apelul celor prezenți a durat trei ore, iar în acest fel, judecătoarea Florentina Dragomir, desemnată să se ocupe de acest caz, a aflat că 30 de persoane au murit între cele două termene ale procesului. Este vorba atât despre părți civile, cât și părți vătămate. Potrivit procedurii, instanța trebuie să citeze urmașii, pentru a-i întreba dacă vor să înlocuiască rudele în proces și să ceară despăgubiri, acesta fiind și unul dintre motivele de amânare. Un alt motiv a fost legat de cererile unor avocați din oficiu de a studia dosarul. Încă o oră au durat discuțiile pentru stabilirea unui nou termen. ”Având în vedere lipsa de procedură, dispunem identificarea urmașilor, prin intermediul poliției și primăriilor. Părțile civile și persoanele vătămate prezente azi – personal nu vor mai fi citate, nici părțile civile care au solicitat judecata în lipsă pentru că au avocat din oficiu”, a precizat în sală judecătorul Înaltei Curți. Fostul președinte Ion Iliescu, fostul vicepremier Gelu Voican Voiculescu și fostul comandant al Aviației Militare, Iosif Rus, judecați în proces, au fost absenți…. Pe 8 aprilie 2019, procurorii Secţiei militare din Parchetul General au trimis în judecată dosarul Revoluției din decembrie 1989, în care Ion Iliescu, Gelu Voican Voiculescu, Iosif Rus şi Emil Dumitrescu au fost puși sub acuzare pentru infracţiuni contra umanităţii. Dosarul cauzei cuprintre 3.330 de volume, dintre care 2.030 au fost instrumentate după 13 iunie 2016….. Probatoriul administrat, arată Parchetul, a relevat că întreaga forţă militară a României, Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul de Interne – Departamentul Securităţii Statului, precum şi Gărzile Patriotice, începând cu data de 22.12.1989, orele 16:00, s-au pus la dispoziţia Consiliului Frontului Salvării Naţionale şi conducerii acestuia. Din acelaşi moment, grupul de decizie politico-militară al C.F.S.N. a luat deciziile importante cu caracter politic şi militar, urmărind accederea la puterea politică a unui grup preconstituit şi legitimarea politică în faţa poporului român. Cercetările vizează faptul că prin instaurarea unei psihoze generalizate a terorismului ar fi fost create numeroase situaţii de foc fratricid, trageri haotice, ordine militare contradictorii etc.. În acest context, în intervalul 22-30.12.1989 au fost trase aproximativ 12.600.000 de cartuşe. Psihoza teroristă ar fi fost indusă cu intenţie prin diversiuni şi dezinformări şi a provocat, după 22.12.1989, 862 de decese, 2.150 răniri, lipsirea gravă de libertate a sute de persoane, vătămări psihice. Aceste consecinţe tragice au fost mult mai grave decât cele ale represiunii exercitate în intervalul 17-22.12.1989 (orele 12:00), arată procurorii. Integral: https://www.g4media.ro
USR publica lista “transferurilor” pe care le-a facut PNL, mai ales de la PSD: Creste pe zi ce trece Uniunea Salvati Romania (USR) semnaleaza ca nu este singular cazul primarului orasului Iasi, Mihai Chirica, care in 2016 a candidat din partea PSD, iar in acest an vrea inca un mandat din partea liberalilor. USR sustine ca lista transferurilor pe care PNL le face “creste pe zi ce trece”. “Cazul primarului Mihai Chirica, inregimentat in PNL dupa ce a facut politica si a fost ales sub sigla PSD, nu este singular. Pe zi ce trece creste lista transferurilor pe care PNL le face in timp ce vorbeste despre ‘realizarea marilor reforme de care Romania are nevoie’ si despre repararea ‘nenorocirilor lasate de PSD’. Sa intelegem ca repara raul facut de PSD cu oamenii PSD, tocmai pentru ca sunt cunoscatori ai ‘mecanismului’? Sau ca incearca sa-i pacaleasca iar pe romani?”, se arata intr-o postare pe Facebook a formatiunii conduse de Dan Barna. Cei de la USR au publicat si o fotografie cu aceste “transferuri”. Primari si viceprimari: – Mihai Chirica (Iasi); ex-PSD; – Cristian Matei (Turda); ex-PSD; – Marian Voicu (Ciorani); ex-PSD; – Silviu Ionut Stan (Albeni); ex-UNPR; – Bogdan Loghin (Radauti); ex-PSD; – Vladimir Petrut (Cavnic); ex-PSD; – Sandu Tudor (Paulesti); ex-PSD Parlamentari: – Daniel Constantin; ex-PC, ex-ALDE, ex-Pro Romania; – Sorin Cimpeanu; ex-ALDE, ex-Pro Romania; – Mircea Banias; ex-PNL, ex-PDL, ex-PNL, ex-PC, ex-ALDE, ex-PSD, ex-Pro Romania; – Damian Florea; ex-FSN, ex-PSD, ex-PUR, ex-PC, ex-ALDE, ex-PSD, ex-Pro Romania; – Liviu Ioan Balint; ex-PMP, ex-PSD, ex-Pro Romania; – Remus Borza; ex-ALDE, ex-PSD; – Cristina Burciu; ex-PSD – Mihaita Gaina; ex-PSD; – Elena Haratau; ex-PSD; – Eugen Gioanca; ex-PSD. ….Amintim ca liderul filialei municipale a PNL Iasi, deputatul PNL Marius Bodea, a confirmat miercuri ca Mihai Chirica va candida la primarie din partea PNL. Anterior, aceasta informatie aparuse in spatiul public pe diverse surse politice. Alexandru Muraru, prim-vicepresedintele PNL Iasi, a spus insa ca eventuala primire in partid a lui Mihai Chirica, primarul orasului Iasi, este o eroare politica majora. Integral: http://www.ziare.com
Unitatea PSD și dezbinarea dreptei ….PSD știe să facă alianțe chiar și cu dușmanii tradiționali, cum a fost cea cu PNL din perioada USL, profitând de slăbiciunea morală a acestora. E specialist în strategii care, deși sunt repetitive, produc rezultatul scontat, în propagandă și manipulare, în victimizare. Aproape nu e ciclu electoral în care să nu vedem aplicate cele de mai sus. Iar „dreapta” sau, mai bine spus, partidele care se declară anti-PSD par mereu virgine, descoperitoare ale focului. Spun că învață din greșeli, dar nu o fac cu adevărat…… Derapajul liberal de sub Crin Antonescu care a dus la formarea „monstruoasei coaliții” PSD-PNL se face simțit și astăzi. Lipsa de unitate, de înțelegere că interesul major este înfrângerea PSD, dar și incapacitatea de a depăși interesele meschine i-au făcut pe aceiași liberali, în 2016, să refuze susținerea lui Nicușor Dan la Primăria Capitalei și să-și pună succesiv patru candidați, ultimul pe listă, Cătălin Predoiu. A câștigat, evident, Gabriela Firea. Există șanse mari ca și la alegerile din 2020 să se repete aceste scenarii negre și nu mă refer aici doar la București, pe care este evident că PSD îl va câștiga dacă PNL, USR, PLUS și PMP nu vor avea un candidat unic. Alegerile fiind într-un singur tur, ce se va întâmpla la București se va reproduce și în alte mari orașe, iar disensiunile și atacurile sub centură dintre PNL și USR PLUS vor marca rezultatul de la parlamentare, anticipate ori nu. Tot ceea ce se întâmplă în această perioadă este de rău augur. Dintre lecțiile pe care liberalii le-au băgat bine la cap este cu certitudine aceea că nu trebuie să facă praf victoria de la prezidențiale, așa cum au făcut în 2014-2015, când Iohannis a dat guvernarea tehnocratului Cioloș. Acum, ca și atunci, sunt pe val, cotați în sondaje cu peste 40%, iar în plus au fost validați la europarlamentare cu 27%. Așa că s-au înfipt la guvernare, pe care însă au pierdut-o la fel de repede când majoritatea parlamentară din jurul PSD s-a refăcut în jurul unui interes major: menținerea alegerii primarilor dintr-un singur tur de scrutin. Dacă în final toate astea vor duce la anticipate, e altă poveste. Până una-alta, vedem că PNL începe să fie lovit de grandomanie, își închipuie că va câștiga singur peste 40% și că nu va avea nevoie la guvernare de USR. Toți cred că e suficient să repete de dimineața până seara că PSD e rău și trebuie să plece unde vede cu ochii, în loc să se prezinte ca o alternativă unită, competentă și valabilă la PSD…..PSD face nazuri doar de ochii lumii, ca dovadă Ponta și Oprea vor fi recuperați, li se va pune batista pe țambal cu câteva locuri pe liste. O nouă veche alianță se va naște. PSD nu va câștiga nici localele, nici parlamentarele, dar în loc de 20% va lua 30%. Sau chiar mai mult. Integral: https://revista22.ro
O lucrare de doctorat este ceva, prin definiţie, public Nu am auzit niciodată, nicăieri în lume, într-o experienţă academică de aproape trei decenii acum, o discuţie sau dezbatere în regimul absolut aberant, absurd, ridicol în care are loc în România actuala discuţie referitoare la tezele de doctorat (pe motiv de GDPR – n.r.). O lucrare de doctorat normală, făcută într-un regim normal – adică cel consacrat în sistemul universitar occidental modern – este ceva, prin definiţie, public sub cel puţin patru faţete ale ciclului ei de viaţă: 1 Ca material în lucru, părţi ale ei sunt prezentate la conferinţe şi workshopuri, înainte de susţinere. 2. La susţinere, teza este prezentată şi apărată în şedinţă publică, deschisă. 3. Practica spune că cel puţin o parte sau un capitol – în mod optim, mai multe capitole – să fie publicate în reviste de specialitate, fie înainte, fie după susţinere. 4. După susţinere, teza este revăzută, capitolele publicate, reunite din nou într-un întreg şi materialul rezultat – eventual revăzut şi adăugit – este publicat ca volum de autor la o editură recunoscută, deci sub forma unei cărţi difuzate în librării şi biblioteci. Aceasta este practica curentă. Aceasta este practica la care ne supunem studenţii cu care lucrăm (toţi studenţii cu care am lucrat în comisia de doctorat ca îndrumător au trebuit să şi au reuşit în măsură mai mare sau mai mică să publice părţi din disertaţii). Integral: https://putereaacincea.ro
Mit spulberat! Cercetătorii spun că aşa-zisul “curent” e doar o altă formă de deochi Revoluţie în ştiinţă! Cercetătorii Universităţii de Medicină şi Farmacie din Slobozia au lansat o ipoteză şocantă, care ar putea răsturna tot ce ştiam despre originea bolilor şi a suferinţei în general…. “De fapt, toate măsurătorile la nivel molecular par să indice că aşa-zisul curent e doar o altă formă de deochi”, explică prof. dr. Saveta Stancu, coordonatoarea studiului. “Prin urmare, cam toată patologia şalelor şi mijlocului poate fi prevenită nu astupând geamurile şi ţinând uşa închisă, cum se credea până acum, ci purtând chiloţii învers şi făcând ptiu-ptiu”, atrage atenţia Victor Pruteanu, specialist în deochi. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Pax Iohanniana. Modelul tăcerii de la Sibiu, importat la București pe tema procurorilor șefi. Dar cu ce preț? Scandaloasa numire a unor procurori șefi nu a produs nici un scandal. O liniște totală s-a așternut pe subiectul justiției, cu două – trei excepții. Cine a urmărit evoluția președintelui Iohannis știu că așa și-a construit atmosfera și în Sibiu: liniște, zero scandaluri publice, cu negocieri subterane din care toate partidele și grupurile de interese locale au avut de câștigat. Pax Iohanniana, pe cale să se aștearnă și la nivel central, e modus operandi al unui operator politic redutabil, căruia încep să îi iasă tot mai multe mișcări. Grotesc a fost însă modul în care s-a obținut această liniște pe un subiect esențial pentru viitorul României. Înțelegerea politică transpartinică e totală, dovadă că nici un partid (cu excepția unui comunicat anemic al lui Dan Barna) nu a sancționat numirile. Peste toată afacerea procurorilor a planat nu doar un cvasi-consens politic straniu, dar și o frăție între câteva grupări cunoscute de penali atârnați pe lângă serviciile secrete. Cei care au mișcat în front și au stricat înțelegerea, adică o mână de procurori din CSM (cu toate interesele și parti-pris-urile lor) și câțiva ziariști de pe net, au fost linșați mediatic de, culmea!, gazetele și televiziunile acestor penali care, teoretic, ar fi trebuit să schiaune împotriva procurorilor. Explicația linșajului mediatic e că procurorii propuși de matrioșka Predoiu și acceptați de Iohannis sunt fix pe placul penalilor deținători de televiziuni și dosare: activitate profesională mediocră, zero dosare grele la cingătoare. La asta se adaugă straniile legături cu serviciile ale procurorilor numiți, legături care nu au mai produs urletele obișnuite de la PSD – Gâdea – Badea – Budeanu &co. Giorgiana Hosu e cunoscută în lumea procurorilor ca fiind la dispoziția serviciilor, Gabriela Scutea e absolventa Academiei SRI în 2012 (program post-universitar)…..Iohannis detestă marile dezbateri, scandalurile și controversele. Toate ieșirile trebuie să fie perfect controlate – vezi simulacrul de dezbatere electorală de la alegerile prezidențiale sau așa-zisa dezbatere de la lansarea pachetului pe Educație de la Cotroceni. Iohannis e un operator politic care are oroare să-i fie chestionate strategiile și deciziile. Iar când strânge suficientă putere, așa cum a făcut-o în Sibiu încă din primul mandat, acționează ca un panzer care nivelează totul în jur. Netezește asperitățile, găsește poziția comună a tuturor jucătorilor politici, pe scurt face liniște. Același lucru vrea să-l facă și la București. Și a început să-i iasă, pas cu pas. PSD e aproape anesteziat, în ciuda ultimelor zbateri din Parlament….Singurii care mai cârâie pe scena politică sunt USR-iștii, tot mai conștienți că miza principală a PNL și Iohanis e să guverneze singuri, să aibă toată puterea. De ce ar vrea să împartă liberalii puterea fix cu concurența, cu singurul partid care are capacitatea de a lua tot din voturile anti-PSD?….Pax Iohanniana ar trebui să-l îngrijoreze și pe Ludovic Orban. Actualul premier nu e pe placul lui Iohannis. N-a fost niciodată, pentru că mișcă în front prea des, are propria agendă politică. O știe și Orban, de aceea a făcut tot ce-a putut ca să împiedice căderea propriului guvern. Pe cine preferă însă președintele la Palatul Victoria? Integral: 
USR: Într-o Românie normală, procurorii șefi NU pot fi numiți fără avizul CSM. Asta susținea și președintele Iohannis și PNL când Tudorel Toader a propus-o de trei ori pe Adina Florea la șefia DNA USR critică, într-un comunicat de presă, decizia președintelui Klaus Iohannis de a face numiri de procurori-șefi care au primit aviz negativ de la CSM, precizând că, „într-o Românie normală, procurorii șefi nu pot fi numiți fără avizul CSM” și că acest lucru era susținut și de președintele Iohannis și PNL când Tudorel Toader a propus-o de trei ori pe Adina Florea la șefia DNA, în ciuda avizului negativ al CSM. „Numirea unor șefi de parchete fără avizul CSM e o greșeală greu de explicat și dezamăgitoare. Într-o țară normală se caută soluția cea mai bună, nu se forțează oportunist soluția care convine unei puteri vremelnice. Ministrul justiției și președintele României trebuie să vină în fața românilor și să explice de ce atâta grabă. Și, mai ales, de ce regulile sunt bune doar când trebuie să le aplice alții”, a scris și liderul USR Dan Barna pe pagina sa de Facebook. Integral:
CSM intervine impotriva uneia dintre ordonantele lui Orban: Nu respecta ce s-a votat la referendumul pe Justitie Sectia pentru judecatori a CSM a solicitat Avocatului Poporului sa evalueze daca este necesar sa sesizeze Curtea Constitutionala privind neconstitutionalitatea unor dispozitii ale OUG 23/2020 care vizeaza reglementarea unei abateri disciplinare in cazul judecatorilor care solutioneaza litigii in materia achizitiilor publice. Sectia pentru judecatori considera ca raspunderea disciplinara a magistratilor, ca element component al statutului acestora, se circumscrie sferei de reglementare cu privire la care este interzisa adoptarea unei ordonante de urgenta, in urma referendumului din 26 mai 2019. Exceptia de neconstitutionalitate vizeaza dispozitiile art. IV pct. 26 din OUG 23/2020, intrucat prin aceasta ordonanta pentru modificarea si completarea unor acte normative cu impact asupra achizitiilor publice a fost adoptata o solutie normativa ce vizeaza reglementarea unei abateri disciplinare in cazul judecatorilor care solutioneaza litigii in materia achizitiilor publice. “Sectia pentru judecatori apreciaza ca raspunderea disciplinara a magistratilor, ca element component al statutului acestora, se circumscrie sferei de reglementare cu privire la care este interzisa adoptarea unei ordonante de urgenta ca urmare a organizarii si desfasurarii referendumului national din data de 26 mai 2019. Prin urmare, Guvernul Romaniei si-a arogat o competenta de legiferare cu incalcarea vointei majoritare exprimata ca urmare a referendumului din anul 2019, confirmata de Curtea Constitutionala”, sustin reprezentantii CSM. Conform sursei citate, la adoptarea actului normativ, Guvernul nu a respectat procedura de legiferare in ceea ce priveste avizele legale necesare, astfel cum aceste dispozitii au fost interpretate in jurisprudenta Curtii Constitutionale a Romaniei. “Astfel, avand in vedere incidenta OUG nr. 23/2020 in ceea ce priveste activitatea autoritatii judecatoresti, prin reglementarea unei abateri disciplinare in cazul judecatorilor care solutioneaza o anumita categorie de litigii, se impunea solicitarea avizului CSM, nerespectarea acestei obligatii fiind contrara dispozitiilor art. 1 alin. (5) din Constitutie“, sustine Sectia pentru judecatori. Totodata, Sectia considera ca solutia normativa este in conflict cu dispozitiile constitutionale care consacra independenta judecatorilor, urmand ca acestia sa raspunda disciplinar pentru nerespectarea “dispozitiilor cuprinse de lege privind solutiile ori masurile ce pot fi dispuse”, eliminand posibilitatea ca judecatorul sa interpreteze normele de drept aplicabile in considerarea situatiei dintr-o speta concreta. Integral:
Alocația copiilor prin voucher: o escrocherie de 45 de milioane de euro pe an
PNL a început racolările de foști PSD-ști pentru alegerile locale. Cazurile Iași, Turda, Rădăuți, Olt Cazul Mihai Chirica, primarul ex-PSD din Iași pe care PNL vrea să îl aducă în partid, nu e singular. Liberalii au transferat deja pentru localele din această vară mai mulți lideri locali care au făcut carieră în PSD și au șanse mari să câștige alegerile pentru PNL. Liberalii au găsit o modalitate de a ocoli transferurile directe din PSD, despre care Ludovic Orban a declarat în repetate rânduri că sunt interzise: se îndreaptă către aleși locali care au plecat deja – prin demisie sau excludere – din PSD. Cazul cel mai vizibil este al primarului din Iași, Mihai Chirica, exclus din PSD din 2017 după contrele cu Liviu Dragnea. Liberalii conduși de Costel Alexe, șeful organizației județene și ministru al Mediului, negociază cu Chirica și l-au inclus în sondaje, iar Chirica a anunțat public miercuri că drumul său politic e alături de președintele Iohannis. Și asta în ciuda războiului politic total între Chirica și liderii liberali din Iași pe tema controversatelor afaceri imobiliare ale acestuia. Un alt primar ex-PSD luat de liberali este Cristian Matei, edilul din Turda. În decembrie 2019, Matei a trecut la PNL împreună cu toată conducerea organizației locale a PSD, după excluderea din rândul social-democraților din cauza neînțelegerilor cu Liviu Alexa.
Iese PSD, intra PNL La doar doua decenii de la caderea comunismului, care a distrus fundamentele societatii si a instaurat in locul drepturilor omului privilegiile de casta, partidul lui Ion Iliescu, adica tocmai cel care a gestionat mostenirea PCR, s-a aliat cu partidul Bratienilor, dupa ce comunistii i-au aruncat in inchisoare, unde multi au murit, pe liderii partidelor democratice traditionale. Efectul acestei noi crime, de asta-data simbolice, dar cu atat mai puternice, a fost destul de dur pentru liberali si doar aversiunea fata de Liviu Dragnea si grupul cu care acesta a populat Guvernul, careia i se adauga vulnerabilitatile unei alternative viabila la partidele mainstream, au facut ca electoratul sa dea o sansa uriasa PNL-ului. Dar nu a fost un cec in alb, in virtutea caruia PNL poate sa scape de vigilenta votantilor, macar pentru un ciclu electoral, ci un contract pe care electoratul l-a pus pe masa si l-a reamintit intr-o forma vehementa liberalilor si presedintelui Klaus Iohannis in mod ironic, tot la Iasi. La festivitatile din 24 ianuarie, ziua unirii Principatelor,
Primarul Daniel Florea a dat profesorilor din Sectorul 5 pixuri de 130 de euro bucata: ”Erau caloriferele bocnă, iar noi primeam pixuri de lux” La început de an electoral, primarul Daniel Florea le-a dăruit cadrelor didactice din Sectorul 5 pixuri și agende de lux, scrie Recorder. Profesorii le consideră inutile și au început să le vândă pe internet, întrucât un astfel de pix, marca Montegrappa, costă peste 130 de euro. ”Erau caloriferele bocnă, iar noi primeam pixuri de lux”, a spus un cadru didactic. Produsele, cu prețuri de peste 130 de euro bucata la distribuitorii oficiali, au ajuns în cancelariile școlilor din cel mai sărac sector al Capitalei. În luna ianuarie, câteva personaje misterioase și-au făcut apariția în birourile administrative ale unităților de învățământ din Sectorul 5, descărcând niște colete lucioase din partea Primăriei. În ele, în cutii frumos confecționate, se aflau agende din piele și pixuri marca Montegrappa, o firmă italiană de lux, povestește sursa citată. Numai pixul, un instrument de scris premium, fabricat din rășină, cu lamă de oțel, costă, la distribuitorii oficiali din România, 630 de lei. La un calcul simplu, într-o școală cu 20 de cadre didactice angajate s-ar ajunge la o cheltuială minimă de aproape 2.700 de euro pentru astfel de cadouri. … Și sunt 72 de unități de învățământ sub autoritatea Primăriei Sectorului 5, condusă de Daniel Florea. Suma totală pe care Primăria a cheltuit-o pentru pixurile de lux rămâne totuși o enigmă: Primăria Sectorului 5 și instituțiile din subordine nu au trecut nicio astfel de achiziție prin Sistemul Electronic de Achiziții Publice și nu au răspuns la solicitările publicației…. Primarul Daniel Florea are o relație specială cu școlile din sector. În fiecare an, de ziua Sectorului 5, îi scoate pe elevi și pe profesori să defileze pe străzi la ceea ce el numește „Parada Performanței”. Integral:
Reprezentanții spitalelor private: Ordonanța adoptată recent “nu rezolvă problema accesului pacientului la servicii medicale”, în forma sa actuală Reprezentanții spitalelor private avertizează că Ordonanța de Urgență adoptată recent “nu rezolvă problema accesului pacientului la servicii medicale, în forma sa actuală”. Concret, Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private, care reprezintă cele mai cunoscute spitale și clinici private din România – Medlife, Sanador, Regina Maria, Polisano, Monza, Medicover, Ponderas, Synevo – cere ca serviciile medicale să fie decontate de statul român “la valoarea lor reală”. CNAS decontează în acest moment serviciile medicale la prețul din spitalul de stat, iar în spitalele private, prețul serviciului este de câteva ori mai mare. Cum OUG adoptată recent interzice spitalelor private să perceapă coplată de la pacient, nu este clar cum poate funcționa OUG privind spitalele private, despre care s-a vorbit atât de mult în ultima perioadă, și de unde va fi acoperită diferența de bani. Cristian Hotoboc, președintele Patronatului Furnizorilor de Servicii Medicale Private, a declarat, pentru HotNews.ro, că “Am avut discuții în ultima perioadă cu reprezentanții Ministerului Sănătății și ai Casei de Asigurări și urmează să lucrăm pe tarifele de decontare. Tarifere trebuie majorate și urmează în perioada următoare să avem niște discuții pe această temă. În primul rînd pe partea de programe naționale trebuie clar majorate tarifele, adică altfel nu ai cum, iar pe de altă parte, și la restul serviciilor decontate prin contractul cadru: analize medicale, radiologie și așa mai departe, unde mai trebuie un pic ajustate tarifele, pentru că nu s-a mai umblat la ele de zeci de ani.” Cine ar urma să fie beneficiarii noii OUG și când se va aplica aceasta: – Bolnavii cronici – care suferă de boli cardiovasculare, cancer, diabet, boli neurologice, tuberculoză, HIV/SIDA, boli rare etc. – Pacienții care reprezintă urgențe medicale. – Pacienții care fac parte din aceste două categorii ar urma să fie tratați în spitale private, fără să scoată niciun ban din buzunar, în baza Ordonanței de Urgență publicate săptămâna trecută în Monitorul Oficial. Statul a promis că va deconta integral tratamentul lor. – Când s-ar putea aplica. OUG privind spitalele private nu poate fi oricum aplicată în acest moment, deoarece este necesară și o Hotărâre de Guvern care să conțină normele de aplicare și lista spitalelor private care vor oferi aceste servicii medicale. – Spitalelor și clinicilor private li se interzice prin lege să perceapă vreo sumă suplimentară (coplată) de la pacienții cronici și de la cei care reprezintă urgențe medicale, prevede Ordonanța de Urgență. Integral:
Avertisment dur pentru CFR SA. Oricând se poate întâmpla o tragedie pe căile ferate Oricând se poate produce o nouă deraiere pe Magistrala 900, București-Craiova-Timișoara, precum cea care a avut loc în noaptea de duminică spre luni la Drăgănești Olt, susțin liderii sindicali. Din documente ale CFR SA reiese că anul trecut pe M 900 au fost introduse mai multe restricții decât au fost eliminate, potrivit
Primăria Capitalei vrea să crească taxele şi impozitele locale. Cât vor plăti în plus bucureştenii Taxele şi impozitele locale ar urma să crească cu 3,8% din 2021, conform unui proiect al Primăriei Capitalei. Taxele şi impozitele locale ar urma să crească cu 3,8% în 2021, conform indicelui inflaţiei, potrivit unui proiect de hotărâre pus în dezbatere publică de Primăria Capitalei. În raportul de specialitate sunt invocate prevederile Codului fiscal, conform cărora, ”în cazul oricărui impozit sau oricărei taxe locale, care constă într-o anumită sumă în lei sau care este stabilită pe baza unei anumite sume în lei, sumele respective se indexează anual, până la data de 30 aprilie, de către consiliile locale, ţinând cont de rata inflaţiei pentru anul fiscal anterior, comunicată pe site-urile oficiale ale Ministerului Finanţelor Publice şi Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice”. Potrivit informaţiilor publicate de MFP, pentru anul 2019 rata inflaţiei este 3,8%. Conform proiectului, se menţine şi în acest an prevederea conform căreia bonificaţia pentru plata cu anticipaţie, până la data de 31 martie, a impozitului pe clădiri, terenuri şi mijloace de transport datorate de contribuabili pentru întregul an este de 10%. În 2019, taxele şi impozitele au fost majorate cu 4,6%, reprezentând indicele de inflaţiei. Primăria Capitalei explica într-un comunicat, la momentul respectiv, că prevederea legală este imperativă. Integral:
Mircea Miclea, despre noile reguli de evaluare a școlilor doctorale: Marea greșeală este că s-a mers pe criterii minimale. Uniformizează, nu stimulează deloc competiția. Se evită din nou rankingul, adică să arătăm unde se face doctorat de calitate Universitățile încep procesul de evaluare a școlilor doctorale, după 10 ani în care nu au fost inspectate și după scandaluri de plagiat care au zguduit din temelii învățământul superior și cercetarea din România. Metodologia de evaluare a școlilor doctorale a fost publicată miercuri seară în Monitorul Oficial. Criteriile de evaluare “nu stimulează deloc competiția între școlile doctorale, ca acestea să devină mai bune. Adică o dată ce ai îndeplinit aceste criterii minimale, 5 ani te poți culca pe-o ureche că nu mai pățești nimic”, a arătat, într-o analiză pentru Edupedu.ro, fostul ministru Mircea Miclea. Metodologia de evaluare a școlilor doctorale este documentul care conține regulile pe care școlile doctorale trebuie să le îndeplinească, pentru a funcționa….. “Aș saluta apariția acestei metodologii, care ar fi trebuit să apară din 2011. Ea a întârziat pe fondul complicității dintre Ministerul Educației și universități. Ministerul Educației a evitat să inițieze metodologia, dar nici universitățile nu au dorit o astfel de metodologie, ca să-și ascundă ineficiența sau lipsa de calitate pe care o aveau. Efectul acestei complicități a fost că avem o metodologie cu multă întârziere, care-și va produce efectele abia în 30 septembrie 2021, termen la care metodologia prevede că trebuie încheiat procesul de evaluare. Adică, scurt spus, avem o metodologie după 10 ani de la momentul în care trebuia să apară, iar cauza este această complicitate. E de salutat, totuși. Mai bine mai târziu, decât niciodată. Criteriile de evaluare sunt criterii minimale, adică ele au ca efect acreditarea sau neacreditarea unei școli doctorale. Fiind minimale, ele sunt aceleași pentru toți. Adică ele uniformizează. Și nu stimulează deloc competiția între școlile doctorale, ca acestea să devină mai bune. Adică o dată ce ai îndeplinit aceste criterii minimale, 5 ani te poți culca pe-o ureche că nu mai pățești nimic. Aceste criterii de evaluare stabilesc condiții de input, dar nu există și criterii de output, adica ce rezultate trebuie să producă aceste școli doctorale. De exemplu: câte studii trebuie să publice aceste școli doctorale, ce rezultate didactice să aibă – ce cursuri noi sunt făcute, sau criterii aplicative – de ex., ce nou produs sau serviciu s-a creat. Acestea sunt criterii de output, care să te evalueze și în funcție de ce rezultate ai produs ca școală doctorală. Din păcate, s-au stabilit numai criterii de input. Prin urmare, dacă ai infrastructură, regulamente, cursuri de etică, gata! ai trecut. Dar ce rezultate ai obținut? Nu sunt evaluate rezultatele. Din păcate, nu e bine să fie așa. Ar fi fost obligatorie apariția unor criterii care să nu fie utilizate numai pentru acreditare, ci și pentru ierarhizare, adică criterii pe baza cărora să faci un ranking, o ierarhizare a școlilor doctorale pe un anumit domeniu. Care sunt școlile doctorale bune și care sunt slabe? Un clasament. Acum, aceste criterii îți permit doar să spui care pot să funcționeze și care nu. Se evită din nou rankingul, adică să arătăm clar unde se face doctorat de calitate și unde nu. Ar fi trebuit să fie și criterii, așadar, care să permită ierarhizarea școlilor doctorale și în urma acestei ierarhizări dirijarea banilor publici în primul rând către școlile doctorale performante, sub formă de granturi. Una este să fii școală doctorală pe locul I în domeniul medicină, dar alta să fii pe ultimul loc în medicină. Banii trebuie să meargă către cei mai buni. Din păcate, totul este uniform și nu poți să faci un clasament al școlilor doctorale. Integral:
Când alegerile locale nu mai sunt locale Se pregătesc să o facă din nou. Mă refer la actualii politicieni. Acum vorbesc despre alegeri anticipate undeva la sfârşitul lunii iunie. Eu mă cam îndoiesc că parlamentarii îşi vor vota… îşi vor tăia de două ori craca de sub picioarele cu care stau pe salarii uriaşe. Problema este intenţia unora de a organiza alegeri generale odată cu cele locale. Aş vrea să fiu bine înţeles. Alegerile parlamentare trebuie organizate cât mai repede cu putinţă. Guvernarea PSD rezultată din alegerile din 2016 a fost atât de catastrofală încât orice eventual mandat pe care l-au primit atunci socialiştii a devenit complet irelevant. Şi mai este o chestiune practică: nu poţi guverna – mă refer la PNL – cu doar 20 la sută din Parlament. Aşa încât este necesară o resetare cât mai grabnică a scenei politice. Însă politicienii, ca de obicei, vor să strice ceva. În acest caz, vor să amestece ideea (corectă) a alegerilor anticipate, cu alegerile locale la termen, în iunie. De ce doresc ei această struţo-cămilă? Pentru că mulţi parlamentari depind de primari. Iar aceştia nu doresc să cheltuiască bani cu două campanii. Altfel spus, vor să scadă costul per vot exprimat. Dar în acest caz, alegerile locale nu mai sunt cu adevărat locale. Agenda de la parlamentare le va înghiţi. Deja asta se întâmplă. Luaţi cazul Primăriei Capitalei. Partidele manevrează deja să îşi pună candidat. Este dreptul lor. Dar calculele pe care se vede că partidele şi le fac sunt, toate, politice. Alegerile locale riscă să fie transformate într-un referendum asupra guvernării. Prezente sau trecute. Asta nu este în regulă. Eu aş vrea să aleg un primar credibil şi competent. Nu cineva “garantat” de PSD sau de PNL. Cineva care să realizeze, spre exemplu, în ce hal a ajuns parcul Cişmigiu. Sau care înţelege să facă ceva cu privire la construcţiile ilegale. Sau are soluţii cu privire la traficul infernal. Cei care trag speranţe la un scaun de parlamentar îşi fac însă alte socoteli. Ei doresc să se folosească de voturile captive ale vreunui primar. Iar pentru asta, sistemul într-un singur tur este perfect, pentru că îi favorizează pe primarii în funcţie. Pe scurt, schema este lipsită de o minimă onestitate. Iar unii politicieni doresc să ducă lucrurile încă şi mai departe. Citesc în ziar că UDMR doreşte să prelungească mandatul viitorilor aleşi locale de la patru la cinci ani. Ce să mai zici?… De ce mai organizăm alegeri? Să îi ungem pe viaţă pe cei pe care îi avem. Nu de alta, dar cam pe acolo suntem. Aud că un celebru baron socialist a fost reales acum de “organizaţia locală”. E acolo şef de douăzeci de ani. Sistemul este mai stricat decât ne imaginăm. Principalul său viciu este următorul: alegerile “locale” sunt oricum organizate simultan în toată ţara. De ce? Dacă sunt locale, atunci trebuie să fie locale. Vă spun eu de ce. Din acelaşi motiv ca mai sus. Partidele au capturat scena politică. Unul sau două mari, două sau trei mai mici (“partide-balama”). Şi vor să îi controleze pe primari, delimitându-şi fiefuri electorale. Primarii, la rândul lor, vor să aibă “oamenii lor” la Bucureşti. O mână spală pe alta. Cine pierde? Cetăţenii, evident. Nu că asta ar fi o problemă pentru actualii politicieni. Haideţi să vedem cum ar trebui să fie organizate alegerile locale. Dacă le vrem locale, atunci să le decuplăm de partide şi de politica naţională. Iar primul pas este simplu: alegerile locale trebuie să se desfăşoare separat, în fiecare localitate, la timpul lor. Cu alte cuvinte, azi alegeri la Ploieşti, săptamâna viitoare la Galaţi, peste două săptămâni la Oradea şi la Suceava….P
Audieri de 7 ore in dosarul Belina: Cum a fost modificata geografia Romaniei pentru ca Dragnea sa pescuiasca linistit pe insula Tribunalul Bucuresti a continuat, marti, audierea a sase martori, in dosarul Belina, caz in care este judecat fostul vicepremier Sevil Shhaideh. Doi specialisti au explicat instantei ca insula Belina si bratul Pavel sunt parte din albia minora a Dunarii, una dintre intrebarile cheie ale acestui dosar…..Revenind la procesul Belina, toti inculpatii VIP au fost prezenti in sala de judecata: Sevil Shhaideh, Adrian Gadea, fostul presedinte al CJ Teleorman, si Ionela Stoian, fost director in cadrul Ministerului Dezvoltarii. Din bancile din sala, ei au ascultat cu interes declaratiile martorilor. La termenul de marti au fost audiati patru martori, angajati in cadrul firmei Europrotect, cea care asigura paza insulei, dar si functionari in diverse institutii ale statului care au fost implicati in procedura de avizare a unor acte necesare adoptarii hotararii de guvern prin care insula Belina si bratul Pavel, situate in albia minora a Dunarii, proprietate a statului, au trecut din administrarea Ministerului Mediului – prin Administratia Nationala Apele Romane (ANAR), in administrarea CJ Teleorman.
Cine sunt viitorii procurori șefi? Adevărurile nespuse despre propunerile făcute de ministrul Predoiu. Scurt apel către președintele Iohanis …. Avem însă parte de mici diversiuni, atenția publică fiind abil deviată în aceste zile, culmea, pe cei care au criticat propunerile. … Despre Gabriela Scutea, părerile în sistem sunt împărțite. Unii spun că este un bun profesionist, că știe carte, muncitor și de bună credință, dar cu probleme de comunicare. Și-a făcut o reputație de zbir în Parchetul General, unde a fost adjuncta lui Kovesi, iar unii dintre cei care o contestă se tem de fapt că vor fi puși la treabă. Alții văd în ea direct omul SRI, un profesionist mediocru spre slab, cu poziții ceva mai curajoase doar în ultimii ani și acelea din oportunism. A fost secretarul de stat al lui Florin Iordache la ministerul justiției în guvernul Grindeanu când a fost scrisă celebra OUG 13, însă Scutea susține că a jucat atunci un rol pozitiv, promovând o serie de modificări care au făcut în cele din urmă legea inoperantă. Cert este că secția de procurori a CSM i-a dat aviz negativ după audierile din 11 februarie. Secția s-a declarat nemulțumită de răspunsurile Gabrielei Scutea, despre care au spus că sunt formulate ”de multe ori în mod aluziv, ambiguu, ezitant și bazat pe retorică excesivă”. Mai relevant însă, CSM a respins-o pe Scutea și pentru că nu ar fi analizat retrospectiv și nu a tras concluzii dupa semnarea protocolului cu Serviciul Român de Informații, deși Curtea Constituțională l-a declarat nelegal. Despre Georgiana Hosu, propusă la șefia DIICOT, opiniile în sistem sunt unanim negative. Personaj toxic, cu legături sulfuroase și cu soțul trimis în judecată pentru fapte de corupție, greu de imaginat cum mai poate funcționa și ca simplu procuror la DIICOT, nicidecum să conducă o structură atât de importantă de parchet. Legăturile de afaceri ale soțului includ figuri dubioase, de foști ofițeri din servicii. Pe mama Georgianei Hosu, în vârstă de 80 de ani, o găsim acționară în firme off-shore…..
Nume grele în competiția pentru Inspecția Judiciară: Adina Florea, fostul șef DIICOT – Felix Bănilă, fostul procuror general – Tiberiu Nițu, fostul adjunct al DIICOT – Oana Schmidt Hăineală Inspecția Judiciară a anunțat candidații care au trecut de primul filtru în procedură pentru ocuparea unui post de inspector judiciar. Lista, consultată de G4Media.ro, scoate la iveală nume sonore în sistemul judiciar. Printre procurorii care și-au depus dosarele și cărora le-au fost admise, pentru un post la Direcția de inspecție, se numără Adina Florea, Felix Bănilă, Tiberiu Nițu și Oana Schmidt Hăineală. În ianuarie, Inspecţia Judiciară, condusă de judecătorul Lucian Netejoru, a declanşat un concurs pentru ocuparea a 15 posturi vacante de inspectori judiciari, 6 posturi la Direcţia de inspecţie pentru judecători şi 9 la Direcţia de inspecţie pentru procurori. Concursul se va finaliza pe 21 mai 2020, potrivit site-ului IJ. Pe 8 februarie a fost ultima zi de depunere a candidaturilor, iar pe 19 februarie, Inspecţia Judiciară urmează să anunţe lista candidaţilor admişi pentru concurs. Cine sunt principalii candidați La sfârşitul anului trecut, Adina Florea s-a retras din procedura de numire la şefia Secţiei Speciale, după ce plenul CSM a amânat de 7 ori validarea ei. Adina Florea a fost respinsă la şefia DNA de preşedintele Klaus Iohannis. Ca procuror de caz, Adina Florea a instrumentat „dosarele” Laurei Codruţa Kovesi, actuala şefă a Parchetului European. Felix Bănilă a demisionat de la şefia DIICOT, în octombrie 2019, după ce preşedintele României i-a cerut acest lucru şi l-a criticat pentru modul în care a gestionat ancheta, în cazul Caracal. Pe 3 februarie, Ministerul Justiției a anunțat că Oana Schmidt Hăineală a fost respinsă pentru funcția de adjunct al șefului DIICOT. În ianuarie 2016, Tiberiu Nițu ocupa funcția de Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, din care și-a dat demisia pe fondul acuzării în dosarul ” Girofarul”. La mai bine de doi ani de cercetări, DNA a anunțat că, în ceea ce-l privește, procurorii au dispus clasarea. Și prim-procuroarea Parchetului Judecătoriei Oravița, Otilia Isac (fostă Micloșină), care se judecă cu Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale (ANRSPS) pentru diurna primită în weekend și în concedii în perioada 2014-2017 pe când era detașată drept consilier juridic la ANRSPS, și-a depus candidatura. Integral:
Predoiu vrea la Ministerul Justitiei un judecator care a dat o sentinta favorabila lui Dragnea Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, solicita Sectiei pentru judecatori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii sa incuviinteze detasarea judecatorului Nicoleta Nolden de la Curtea de Apel Bucuresti la MJ, potrivit unor surse judiciare. Solicitarea urmeaza sa fie discutata in sedinta de joi a Sectiei pentru judecatori din CSM. Ziare.com a solicitat Ministerului Justitiei date suplimentare privind aceasta detasare, respectiv functia pe care Nicoleta Nolden urmeaza sa o ocupe in MJ. In ultimii zece ani, Nicoleta Nolden a mai fost detasata de mai multe ori in Executiv: a fost consiliera lui Catalin Predoiu in primul mandat al acestuia in fruntea Ministerului Justitiei, consilier de stat in aparatul de lucru al fostului prim-ministru Mihai Razvan Ungureanu si a lucrat in Ministerul Afacerilor Externe, unde a ocupat functia de consul in cadrul sectiei de afaceri consulare a Consulatului General al Romaniei la Bonn. Potrivit 
Peste 110.000 de hectare de paduri au fost distruse de fenomenele meteo extreme de la inceputul lui februarie (Foto) 98.000 de hectare de paduri de stat administrate de Regia Nationala a Padurilor – Romsilva au fost afectate de fenomenele meteo de la inceputul lunii februarie. Intr-un comunicat de presa remis Ziare.com miercuri, Romsilva precizeaza ca datele vin dupa o “prima evaluare a pagubelor”. Astfel, a fost identificat un volum al arborilor doborati de vant de circa 748.000 de metri cubi. “Din acestea, pe o suprafata de 1.058 de hectare s-au inregistrat doboraturi in masa, volumul estimat al pagubelor fiind de circa 290.000 metri cubi. Cele mai mari doboraturi au fost inregistrate in padurile de stat administrate de Directia Silvica Mures, cu un volum de 208.000 metri cubi si o suprafata de 12.590 hectare, urmata de Directia Silvica Arges, cu un volum al doboraturilor de vant de 152.000 metri cubi si o suprafata de 4.057 hectare, si Directia Silvica Prahova, cu pagube de 145.000 metri cubi si 10.165 hectare afectate de fenomenele meteorologice inregistrate incepand cu 4 februarie”, potrivit sursei citate. De asemenea, pagube s-au inregistrat si in Bacau, Covasna, Harghita, Covasna, Maramures, Neamt si Suceava. “(…) in padurile aflate in alte forme de proprietate si administrate de Regia Nationala a Padurilor – Romsilva s-au inregistrat, in total, doboraturi de vant pe 19.524 hectare, cu un volum total al arborilor doborati de 253.000 metri cubi”, mai arata Romsilva. Acum se intocmesc documentele tehnice pentru exploatarea cu prioritate a arborilor doborati, pentru a asigura conditiile ca suprafetele afectate sa fie reimpadurite intr-o perioada de maxim doi ani. Integral:
Banca Mondială: România rurală are rezultate similare cu Senegalul la testările internaționale aplicate elevilor / Sistemul actual nu permite României să răspundă schimbărilor globale de pe piața muncii Elevii din București au rezultate similare cu cei din Islanda la testele internaționale standardizate, cei din România urbană au în medie rezultate similare cu elevii ucraineni, pe când, în România rurală, rezultatele elevilor la testările internaționale sunt similare cu cele din Senegal, arată un nou raport al Băncii Mondiale. Studiul, ce evaluează între altele capitalul uman al României, arată că un copil născut astăzi în România e de așteptat să atingă doar 60% din potențialul său productiv, când va fi adult, față de 100% în cazul în care ar beneficia pe deplin de servicii de sănătate și educație de înaltă calitate, cum se găsesc în unele state membre UE. … Ce spune Banca Mondială, despre rezultatele armonizate la testele internaționale: Acestea diferă în funcție de nivelul de urbanizare din România. Dacă în zonele rurale din Harghita se întâlnesc cele mai slabe rezultate, cele mai bune revin zonelor urbane din Iași și Brăila. ….Banca Mondială oferă trei referințe internaționale – în București, rezultatele armonizate la testele internațioanale sunt comparabile cu cele din Islanda; în medie pe țară, România urbană are rezultate similare cu cele ale Ucrainei, iar România rurală – cu cele ale Senegalului …. Raportul arată că sistemul deficitar în livrarea de abilități nu permite României să răspundă schimbărilor de pe piața globală. Automatizarea proceselor de producție determintă o cerere mai mare pentru abilități cognitive la nivel ridicat, în timp ce slujbele care presupun cunoștințe procedurale și acțiuni de rutină se împuținează. O schimbare de paradigmă ar presupune reforme în școala primară și secundară pentru a asigura competențe esențiale adecvate. Acțiuni specifice propuse, așa încât să fie format un sistem adecvat de dezvoltare a abilităților: Integral:
Statul român, după Dragnea
Ceremoniile realităţii: Avocatul Poporului sau Avocatul Diavolului? …În societățile democratice cu o tradiție de sute de ani, instituțiile statului funcționează singure indiferent de balansul puterii politice. Sigur că se fac și aici schimbări la vîrful acestora, însă osatura, coloana vertebrală rămîne aceeași, în serviciul cetățeanului, de la o guvernare la alta. Sigur că și aici se înregistrează accidente de parcurs, dar acestea sînt remediate de organisme de control care au menirea de a reașeza lucrurile în matca lor. Clasa de mijloc, majoritară, este cea care face posibil ca instituțiile să se autoguverneze, să nu fie la cheremul puterii politice. În România realitatea e inversă, viciată de o transcriere agramată la a doua mînă, ajungînd astfel să se constituie într-o clonă a ei. Instituțiile publice sînt feudele celor care le conduc, ale celor cărora le-au fost date în arendă pe termen limitat, mai exact pentru atîta timp cît conducătorii de mucava achită nota de plată adevăraților proprietari, politicienii. În România pusă pe butuci de regimul de extracție comunistă al lui Iliescu, lăsat apoi moștenire ucenicilor săi, lipsește clasa de mijloc, cea care este motorul nu doar al bunăstării materiale, dar și al celei morale și al implicării civice în sensul cenzurării oricărui derapaj al poterii politice. Votul celor mulți a fost bolovanul pe care minoritarii, incluzînd aici și bruma de clasă de mijloc, îl duc în spate de treizeci de ani. Cabina de vot este cea care a creat monștrii politici și acolo unde ei nu existau. Exemplul implacabil al celor spuse este Ion Iliescu, trimis în judecată pentru crime împotriva umanității, cea mai oribilă fiind uciderea din culpă a copiilor decembriști: dacă de-a pururi comunistul Iliescu nu ar fi existat, atunci el ar fi fost inventat. Răspunzînd prezent la strigarea catalogului pervers de către mineri, securiști, imeghebiști, femeile de la APACA sau gospodinele care aplaudau justițiarii huilei pe străzile Bucureștiului în 14-15 iunie 1990, poporul celor mulți nu a făcut decît să îi ascută ghearele și să-i dea drumul din lesă într-o țară secătuită de comunism. Așa a început vrerea celor mulți. Concubinajul între CCR și Avocatul Poporului Cînd puterea politică are în subordine, prin șefii pe care i-a numit „democratic“, două instituții fundamentale ale statului, Curtea Constituțională și Avocatul Poporului, justiția funcționează cu cătușele la mîini. Tandemul CCR-AV calcă în picioare orice tentativă autohtonă de accedere către valorile fundamentale europene. Întrebare: Oare de ce Curtea Constituțională a respins anul trecut revizuirea Constituției în urma referendumului din 26 mai inițiat de președintele Iohannis, cînd 6,4 milioane de români au votat pentru:…. Între instituțiile-persoane CCR și Avocatul Poporului există un concubinaj cununat și vegheat îndeaproape de eternul PSD, care, chiar dacă a pierdut puterea executivă, continuă să guverneze justițiar în virtutea numirilor pe criterii politice ale șefilor instituțiilor de stat, numiri anterioare căderii guvernului PSD-ALDE. Recentele sesizări la Curtea Constituțională ale președintelui Avocatului Poporului Renate Weber, numită în funcție la mijlocul anului trecut de parlamentul lui Dăncilă Viorica Vasilica și Tăriceanu Popescu Călin, sînt în spiritul contractului semnat cu puterea politică pesedisto-aldistă. Una dintre ele atacă tăierea pensiilor speciale de către guvernul Orban în stare de funcționare. CCR a anunțat că se va pronunța în această speță la 1 martie. Decizia o știm de pe acum – pensiile nesimțite la pătrat sau chiar la puterea a treia vor fi livrate în continuare celor 160.000 de pensionari speciali: polițiști, securiști, magistrați, parlamentari – noua nomenclatură a eternei și fascinantei Românii. Cea de-a doua sesizare a Renatei Weber va avea, în situația în care CCR îi va da cîștig de cauză, consecințe de o gravitate fără precedent. Fosta luptătoare civilă pentru drepturile omului Renate Weber, care în anii ’90 a fost co-președinte APADOR-CH, a atacat pe 9 decembrie anul trecut la curtea lui Valer Dorneanu o lege de acum paisprezece ani care eliminase condiția aberantă a „pregătirii specializate în combaterea infracţiunilor de corupţie“ pentru procurorii DNA. În sesizare, Weber susţine că inculpaţilor le-a fost încălcat dreptul la un proces echitabil prin faptul că procurorii DNA nu sînt specializaţi pentru anchetarea faptelor de corupţie. Dacă CCR va admite sesizarea președintelui Avocatului Poporului, altfel spus, dacă Valer Dorneanu va bate palma cu Renate Weber, toate dosarele instrumentate de către DNA din 2005 până acum ar putea fi anulate, iar infractorii condamnaţi ar putea fi eliberaţi şi rejudecaţi. Printre ei, se înțelege, și Liviu Dragnea, care, iată, își activează antenele perverse și din pușcărie. Integral:
45 de milioane de euro cheltuiți în 2019 pentru transportul, chiria sau diurna magistraților / Aproximativ 390 de milioane de euro, pentru drepturi salariale câștigate de magistrați în instanță Ministerul Justiției trebuie să plătească în perioada 2020-2024 aproximativ 390 de milioane de euro pentru drepturi salariale ale magistraților care și-au recuperat în instanță sporuri, de exemplu, în timp ce în ultimii patru ani s-au plătit în acest sens aproximativ 200 de milioane de euro, a declarat ministrul desemnat al Justiției, Cătălin Predoiu, marți, la audierile din comisia parlamentară. Predoiu a vorbit despre “perfecta dezordine în sistemul salarial din justiție”, spunând că guvernele au pierdut treptat din mână politica salarială în domeniul justiției. El a afirmat că legi necorelate și prost scrise în domeniul salarial au deschis calea acțiunilor în instanță pentru recuperarea unor sporuri, dobânzi sau penalizări, iar hotărârile instanțelor în acest sens “s-au rulat precum un bulgăre de zăpadă care a devenit uriaș, în ciuda intervențiilor legislative de eșalonare”. Potrivit lui Predoiu, pentru plata acestor drepturi obținute în instanță s-au alocat următoarele sume: – în 2015 – aproximativ 11 milioane de euro; -în 2016 – 18,3 milioane de euro; =2017 – 63 de milioane de euro; -2018 – 38 de milioane de euro; -în 2019 – 65 de milioane de euro. “Sunt bani datorați și plătiți de Guvern rezultați din legi necorelate”, a afirmat Predoiu. El a precizat că, pe baza datelor pe care le are Ministerul Justiției de la instituțiile pentru care este ordonator principal de credite, se estimează că pentru perioada 2020-2024 se vor plăti aproximativ 390,2 milioane de euro pentru drepturi salariale stabilite prin hotărâri judecătorești. O altă cheltuială semnificativă în domeniul Justiției este cea pentru diurne, transport și chirii. Integral:
SIIJ contesta decizia Curtii supreme de restituire la Parchet a dosarului Mineriadei Sectia pentru investigarea infractiunilor din justitie (SIIJ) a anuntat, marti, ca a contestat decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie din luna mai a anului trecut prin care s-a decis retrimiterea la Parchetul General a dosarului Mineriadei din 1990. “In cauza cunoscuta generic sub denumirea ‘Dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990’, la data de 14 februarie, Sectia pentru investigarea infractiunilor din justitie (structura competenta in acest moment) a declarat contestatie impotriva Incheierii 192 pronuntata la 8 mai 2019 de Inalta Curte de Casatie si Justitie – Sectia penala, cu privire la inculpatii: Iliescu Ion, Roman Petre, Voiculescu Gelu Voican, Magureanu Virgil, Florescu Mugurel Cristian, Dumitrescu Emil, Ionescu Cazimir Benedict, Sarbu Adrian, Cozma Miron, Drella Matei, Burlec Plaies Cornel, Dobrinoiu Vasile, Peter Petre si Ghinescu Alexandru”, precizeaza SIIJ int-un comunicat. Un judecator de la Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, anul trecut,
CCR a decis: Ordonanta care prevede vanzarea cartelelor prepay doar cu buletinul e neconstitutionala Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a decis, marti, ca OUG care modifica ordonantele referitoare la Sistemul national unic pentru apeluri de urgenta si comunicatiile electronice este neconstitutionala. Este vorba despre OUG 62/2019 pentru modificarea si completarea OUG 34/2008 privind organizarea si functionarea Sistemului national unic pentru apeluri de urgenta si pentru completarea OUG 111/2011 privind comunicatiile electronice. Printre altele, OUG 62 reglementeaza vanzarea cartelelor prepay doar cu buletinul si prevede stocarea datelor. “In urma deliberarilor, Curtea Constitutionala, cu unanimitate de voturi, a admis exceptia de neconstitutionalitate si a constatat ca Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 62/2019 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2008 privind organizarea si functionarea Sistemului national unic pentru apeluri de urgenta si pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.111/2011 privind comunicatiile electronice este neconstitutionala, in ansamblul sau”, a transmis CCR intr-un comunicat de presa remis marti Ziare.com. Curtea precizeaza ca Executivul “nu a motivat in cuprinsul actului normativ criticat situatia extraordinara a carei reglementare nu putea fi amanata si nici urgenta reglementarii, limitandu-se la a justifica oportunitatea si necesitatea reglementarilor, aspecte care nu se circumscriu criteriilor de constitutionalitate prevazute de art.115 alin.(4) din Constitutie, asa cum acestea au fost dezvoltate in jurisprudenta constanta a Curtii Constitutionale”. Totodata, CCR precizeaza ca principala modificare a OUG 111/2000 – cea referitoare la achizitionarea serviciilor de telefonie destinate publicului la puncte mobile pentru care plata se face in avans – a fost amanata deja de doua ori. Integral:
Avocatul Poporului a atacat la CCR legea care acorda statut special profesorilor: Afecteaza grav dreptul la aparare al elevilor Avocatul Poporului a sesizat Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) referitor la legea initiata de senatorul PSD Serban Nicolae privind acordarea statutului de autoritate publica profesorilor. Intr-un
Ce se intampla cu legea care permite Jandarmeriei sa te ancheteze. Ce vor sa faca parlamentarii Liderul senatorilor PNL Alina Gorghiu si liderul senatorilor UDMR Attila Cseke au afirmat, ca nu ar sustine proiectul de lege care acorda puteri sporite Jandarmeriei si anume posibilitatea ca acestia sa te poata retine 12 ore fara mandat de la procuror sau judecator. Potrivit proiectului care se afla la Senat, jandarmii vor putea opri masini in trafic, sa perchezitioneze fara mandat si sa cheme cetateni la audieri. “Este un proiect pe care eu personal nu l-am agreat deloc. Eu intotdeauna cred ca functioneaza parghii de preventie, societate civila, alte modalitati decat cele de accentuare a functiei de autoritate a statului. Nu e nevoie sa le dai si alte atributii suplimentare”, a afirmat Alina Gorghiu. Liderul senatorilor UDMR a afirmat ca va exista o discutie la grup, insa, de principiu Uniunea nu sustine propunerea de lege. “O sa avem o discutie in grupul parlamentar dar in principiu noi nu sustinem”, a explicat Attila Cseke. Deputatul USR Bogdan Rodeanu a precizat ca proiectul de lege are aspecte pozitive si negative. “Proiectul in sine are doua parti, una mai buna si una foarte nociva. Partea buna este ca vom crea niste competente pentru jandarmi in zona de control silvic. Partea mai odioasa este ca cineva a incercat sa creeze competente de natura judiciara jandarmeriei 1.11 1.16 Un jandarm nu poate ancheta un civil. Proiectul este clar neconstitutional din acest punct de vedere”, a declarat Bogdan Rodeanu. Potrivit acestui proiect de lege, jandarmii vor putea opri masini in trafic, vor putea face perchezitii fara mandat si vor putea sa cheme cetateni la audieri. De asemenea, acestia vor avea si dreptul de a restrange temporar libertatea de miscare a cetatenilor, mai exact ii vor putea retine 12 ore. Initiativa prevede retinerea timp de 12 ore, fara mandat de la procuror sau judecator.Integral:
Ritmul de indatorare ne duce la 60% din PIB in 2025: Profilul Romaniei in Raportul Comisiei pe “deficitul excesiv” Romania a fost pusa, vineri, in fata
Violeta Alexandru a descoperit ca un roman are nevoie de 18 documente ca sa munceasca in alta tara europeana: E calvar! Ministrul Muncii vorbeste despre certificatul pe care trebuie sa-l obtina orice cetatean roman detasat la munca in strainatate, pentru evitarea dublei impozitari. “Romania, tara membra UE, pare ca face tot ceea ce este posibil ca viata unui angajat roman – detasat intr-o alta tara europeana – sa fie calvar”, spune Violeta Alexandru care arata ca este nevoie de nu mai putin de 18 documente pentru eliberarea certificatului. Violeta Alexandru are, luni seara, pe Facebook, o postare intitulata “A1 – Formularul de cosmar pentru oameni care vor sa munceasca”. “Pentru evitarea dublei impozitari, un roman detasat sa munceasca intr-o tara UE are nevoie de Certificatul A1. Trebuie sa il depuna cu 30 de zile inainte de plecare. Legea vorbeste de 25 de zile pentru procesare cerere, in realitate, e grav. Dosarul pentru a obtine acest formular A1 cu care se pleaca la munca este stufos si necesita nu mai putin de 18 documente pentru eliberarea lui. Unele persoane ajung sa apeleze la firme de intermediere sau chiar la avocati. Nu am nimic cu business-urile din domeniu, dar nu pot tolera incompetenta statului care duce la astfel de situatii, ajungand sa devina totul o povara pentru oameni”, a scris Violeta Alexandru pe Facebook. Aceasta se declara revoltata sa vada cum o persoana alearga dupa: certificat constatator al societatii emis de Registrul Comertului competent, Certificat de atestare fiscala emis pentru societate de la ANAF, Declaratia 112 depusa de societate impreuna cu Anexa 1.1 si 1.2 la ANAF, in loc sa comunice institutiile intre ele. “
Aurescu: 111 diplomaţi au fost promovaţi în mod excepţional, fără respectarea unor criterii minime de transparenţă. S-a creat o nemulţumire puternică în rândul diplomaţilor La cea mai recentă promovare la nivelul MAE, 111 diplomaţi au fost promovaţi în mod excepţional, fără respectarea unor criterii minime de transparenţă, a declarat, marţi, în Parlament, ministrul propus la Externe, Bogdan Aurescu, transmite Agerpres. El a vorbit la audierea din comisiile reunite de specialitate şi despre reforma Ministerului Afacerilor Externe.”Reorganizarea MAE a avut în vedere în primul rând promovarea unei noi organigrame a ministerului, care să echilibreze competenţele pe diversele departamente şi care să adapteze activitatea MAE la noile priorităţi şi realităţi pe plan extern”, a afirmat ministrul desemnat. El a adăugat că, în mandatul său, a redus numărul de secretari de stat de la şapte la patru. “Am propus spre numire secretari de stat profesionişti, cu competenţă recunoscută”, a evidenţiat acesta. A mai vorbit despre faptul că a demarat “un proces de reformă al politicii de resurse umane. Necesitatea organizării de concursuri”. Totodată, a amintit că la 31 august vor înceta detaşările din privat la MAE. În această chestiune, a spus Aurescu, există un grup de lucru “care a evaluat şi continuă să evalueze oportunitatea detaşărilor din mediul privat”. Ministrul a făcut referire, de asemenea, la necesitatea de “rescriere” a procedurii pentru plecarea la post a diplomaţilor şi pentru încadrarea la post a diplomaţilor. “Este necesar ca încadrarea diplomaţilor să se facă pe criterii de profesionalism, pe baza competenţelor lor”, a afirmat Bogdan Aurescu. Totodată, a ridicat şi problema acordării gradelor diplomatice. Integral:
Procurorii din CSM sesizeaza Comisia Europeana cu privire la citarea a doi membri la Sectia Speciala Sectia pentru procurori din CSM anunta ca, luni, va sesiza Comisia Europeana pentru a aduce la cunostinta modul si contextul in care s-a facut citarea a doi dintre membrii sai, Nicolae Solomon si Florin Deac, martori intr-o ancheta deschisa de procurorul Adina Florea, de la Sectia de investigare a infractiunilor din Justitie. UPDATE 15.06 Nicolae Solomon a fost audiat luni la Sectia Speciala. La iesire de la audieri acesta a afirmat ca a fost citat in cazul unei plangeri facute de publicatia “Lumea Justitiei” si ca nu stie nimic despre anchetele care ar fi fost deschise impotriva sa. “Nu stiu despre niciunul. Dar stiu ca am primit o solutie de clasare anul trecut. Adica am aflat de dosare dupa solutiile de clasare,” declara acesta. Dosarul in care a fost audiat luni este facuta impotriva Sectiei pentru procurori a CSM pe motiv ca sectia a inchis un dosar disciplinar deschis fostei sefe DNA, Laura Codruta Kovesi. Decizia sectiei CSM a ramas definitiva la Inalta Curte….. Sursa citata arata ca despre citarea celor doi membri CSM s-au scurs informatii in mass media in dimineata zilei de 17 februarie, inaintea desfasurarii actului procesual, intr-o etapa nepublica a procesului penal. Citarea celor doi membri ar fi avut loc la foarte scurt timp dupa ce Sectia pentru procurori a emis avizele pentru cele trei propuneri inaintate de catre ministrul Justitiei, in vederea ocuparii functiilor de varf la nivelul Ministerul Public, dintre care doua au fost negative. “Sectia pentru procurori apreciaza ca citarea a doi membri ai Sectiei in maniera aratata, in cauze aflate pe rolul SIIJ inca din 2018, precum si scurgerea in media a informatiilor privind cele doua activitati procesuale, in contextul derularii procedurii de avizare partial negativa a propunerilor Ministrului Justitiei de ocupare a functiilor inalte la nivelul Ministerului Public si al unei campanii media indreptate impotriva membrilor Sectiei, reprezinta un factor de presiune si de decredibilizate institutionala. Sectia pentru procurori informeaza opinia publica ca va sesiza Comisia Europeana pentru a aduce la cunostinta aceste imprejurari,” conchide CSM. Potrivit sursei citate, Sectia pentru procurori va continua sa-si exercite atributiile constitutionale de garantare a independentei fiecarui procuror si a Ministerului Public in ansamblul sau…. Asadar, din diverse motive, zilele acestea, vor fi audiati la SIIJ mai mult de jumatate din membrii Sectiei pentru Procurori a CSM. Sectia pentru procurori are 5 membri: Tatiana Toader (presedinte), Nicolae Solomon, Florin Deac, Cristian Ban si Codrut Olaru. Audierea membrilor CSM are loc intr-un moment in care Sectia pentru procurori analizeaza propunerile pentru numirile sefilor marilor parchete, dar si adjunctii sefilor sau procurorii sefi de secti operative din aceste structuri. Integral:
Cine se joacă din nou cu buzduganul în justiție? Precedent periculos în bătălia pentru numirea procurorilor șefi Numirea procurorilor șefi a generat mereu dispute politice intense, între președinte și partide, între putere și opoziție. Vă amintiți cu siguranță de sinistrul troc Băsescu-Ponta din 2013, când președintele și premierul și-au împărțit numirile la vârful parchetelor. Cel puțin atunci știam cine susține pe cine: Băsescu pe Kovesi la DNA, Udrea pe Bica la DIICOT, iar Ponta pe Nițu la Parchetul Genereal. Ca niciodată în ultimii ani, politicienii tac. Acum nu știm decât că ministrul justiției, Cătălin Predoiu, le-a propus pe Gabriela Scutea la Parchetul General, pe Giorgiana Hosu la DIICOT și pe Crin Bologa la DNA. Nu știm nimic însă despre forțele care au propulsat aceste nume în față. Subliniez: ca niciodată, de data asta politicienii nu se bagă. Totuși, scandalul nu lipsește. Dimpotrivă, primele două nume sunt puternic contestate chiar de voci din interiorul magistraturii. Dincolo de unele contestații subiective, care pot fi rezultatul unor reglări de conturi între magistrați, Scutea și Hosu primesc aviz negativ din partea secției de procurori a CSM în urma audierilor, unde ambele se prezintă cel puțin mediocru….. Citarea celor doi membri CSM a avut loc la foarte scurt timp după ce Secția pentru procurori a avizat negativ două dintre propunerile ministerului justiției: Gabriela Scutea la Parchetul General și Giorgiana Hosu la șefia DIICOT. Secția pentru procurori a dat avizele pe data de 11 februrarie, iar cei doi au fost citați pe data de 13, respectiv pe data de 14 la Secția specială. O coincidență mult prea mare, motiv pentru care Secția pentru procurori califică citarea celor doi drept ”un factor de presiune şi de decredibilizate instituțională” și amenință că ”va sesiza Comisia Europeană”. De notat că un prim atac la adresa unuia dintre cei doi procurori apare în ziarul Gândul pe 12 februarie, adică a doua zi după avizul negativ dat de CSM. Articolul îi rezervă procurorului Nicolae Solomon un spațiu generos, amintindu-i că ”este cercetat în cinci dosare la SIIJ, potrivit luju.ro. Dosarele lui privesc infracțiuni de luare și dare de mită, trafic și cumpărare de influență, grup infracțional organizat, abuz în serviciu, represiune nedreaptă și cercetare abuzivă”. Unii vor reduce războiul din justiție pentru numirea procurorilor șefi la care asistăm acum la simple răfuieli interne între magistrați, între procurori, care au orgoliile, simpatiile și antipatiile lor. Dar toate informațiile din lumea magistraților ne arată că este mai mult decât atât. Când în acest război intervine atât de brutal secția specială, într-o acțiune de intimidare, care servește celor care susțin din umbră cele două numiri avizate negativ, nu o face fără binecuvântarea sistemului. Aceeași secție specială pe care, nota bene, Guvernul nu o desființează prin OUG, așa cum au promis liberalii când erau în opoziție. Iată că azi se dovedește utilă sau dorește să intre în grațiile noii puteri. Este un precedent periculos, care trebuie denunțat ca atare de către tot corpul magistraților. Aceste derapaje instituționale gravissime pentru independența justiției nu trebuie să rămână netaxate…..Vremea când serviciile erau interesate de tot ce mișcă în justiție, în bine și în rău, par să fi apus, totuși, de câțiva ani. Sau nu? Integral:
Adina Florea paraseste Sectia Speciala? Surse: S-a inscris la un concurs pentru un post in Inspectia Judiciara Procurorul Adina Florea (foto dreapta) din cadrul Sectiei pentru investigare a infractiunilor din Justitie s-a inscris la concursul pentru ocuparea unui post in cadrul Inspectiei Judiciare, au declarat surse din sistem pentru Ziare.com. La sfarsitul lunii ianuarie, Inspectia Judiciara, condusa de Lucian Netejoru, a declansat un concurs in vederea ocuparii mai multor posturi. Este vorba despre 15 posturi vacante de inspectori judiciari, din care 6 posturi la Directia de inspectie pentru judecatori si 9 la Directia de inspectie pentru procurori. Concursul ar urma sa se finalizeze pe 21 mai 2020, potrivit anuntului postat pe
DOCUMENT Motivarea judecătorilor: Mircea Beuran a fost înregistrat în timp ce recunoștea că ar fi primit 10.000 de euro pentru a truca un concurs la Universitatea de Medicină Mircea Beuran a fost înregistrat atât de denunțătoare, cât și de procurori în dosarul instrumentat de DNA privind o presupusă luare de mită, arată motivarea judecătorilor care au decis arestul la domiciliu. Judecătorul de la Tribunalul București arată în motivare că denunțătoarea avea microfoane pe ea la o întâlnire la care i-a cerut înapoi medicului – profesor cei 10.000 de euro plătiți în 2018 pentru un post de asistent la Universitatea de Medicină. Potrivit motivării, Mircea Beuran ar fi amenintat-o pe denuntatoarea careia ii coordona doctoratul că va rupe relațiile Judecătorul arată în motivare care sunt probele procurorilor: declaraţiile martorilor înregistrările ambientale, interceptările efectuate în cauză, înregistrările efectuate de martora denunţătoare, precum şi înscrisurile existente la dosarul de urmărire penală. ”Fapta presupus a fi săvârşită de către inculpat sunt de o gravitate extremă care se răsfrânge asupra siguranţei şi eficienţei sistemului public de sănătate, în contextul în care medicii (care doresc posturi) accesează, prin intermediul inculpatului, aceste posturi, pe baza unor criterii pecuniare şi nu conform competenţei profesionale, urmate de obţinerea unor foloase considerabile pentru inculpații cu funcții de decizie. Prin acțiunile sale, inculpatul a transformat o instituție publică de prestigiu (…) în propria „piață de desfacere”, ca sursă personală de venituri ilicite”, se arată în motivarea instanței. Judecătorul a motivat decizia de arest preventiv amintind de exodul medicilor: Integral:
De ce a anulat judecatorul rechizitoriul in Dosarul Mineriadei: Lui Iliescu i s-a incalcat in mod grav si iremediabil dreptul la aparare “Prin modalitatea in care s-a desfasurat ancheta penala, invinuitului Iliescu Ion i-a fost incalcat, in mod grav si iremediabil, dreptul la aparare.” Aceasta este concluzia judecatorului de Camera Preliminara Constantin Epure de la Inalta Curte, cel care a decis, pe 8 mai 2019, ca dosarul Mineriadei sa se intoarca la Parchet pentru refacerea anchetei. Este vorba de dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990, in care fostul presedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman si fostul director al SRI Virgil Magureanu au fost trimisi in judecata in iunie 2017 pentru infractiuni contra umanitatii. Practic, la 30 de ani de la aceste evenimente tragice, justitia nu a gasit niciun vinovat. Solutia a generat un val de nemultumiri in randul partilor civile din dosar care s-au aflat in sala anul trecut si care au acuzat “injustitia”. Imediat dupa pronuntare sentintei, procurorii au anuntat ca vor contesta decizia. Motivata dupa 10 luni Magistratul Constatin Epure a motivat la aceasta decizie timp de 10 luni. Intreaga sentinta are 401 pagini. Inainte de a trece la analiza acesteia, trebuie punctat faptul ca ancheta in cazul Mineriadei a fost realizata de 4 inalti magistrati militari: generalul locotenent Ion Alexandru, fostul adjunct al sefului Parchetelor Militare, colonelul Virgiliu Marian Istrate, colonelul Iulian Dinu si locotenent-colonelul Dan Mihail Mitranescu. Rechizitoriul a fost semnat pentru temeinicie si legalitate de fostul sef al Parchetelor Militare, generalul de brigada Gheorghe Cosneanu. Carente in serie In cele 400 de pagini, judecatorul Constantin Epure a identificat mai multe carente in ancheta procurorilor militari, care in final duc la anularea si excluderea a mii de probe, dar si la neregularitatea rechizitoriului. In plus, potrivit acestuia, modalitatea de expunere a faptelor deduse judecatii este lipsita de precizie, claritate, cursivitate si coerenta, in stransa legatura inclusiv cu aspectele ce tin de legalitatea efectuarii actelor de urmarire penala si a administrarii probatoriului. Integral:
APADOR-CH: 43% din condamnarile CEDO sunt neimplementate la nivel european. Situatia din Romania Asociatia pentru Apararea Drepturilor Omului in Romania – Comitetul Helsinki (APADOR-CH) anunta ca, la nivelul Europei, 43% dintre condamnarile CEDO date in ultimul deceniu sunt neimplementate…..In ce priveste situatia din tara noastra, Romania se situeaza in media europeana, cu 44% din cauzele pilot in curs de implementare, adica 71 in ultimii zece ani, potrivit sursei citate. Printre cele mai vechi cauze pilot in care Romania a fost condamnata si nu sunt nici astazi implementate, se afla: -Dosarul Revolutiei din 1989 – dus la CEDO de Asociatia 21 decembrie 1989, care priveste dreptul la viata si protectia impotriva torturii; – Cauza Maria Atanasiu si altii v Romania, privind nerestituirea proprietatilor nationalizate; -Numeroase cauze ce vizeaza conditiile proaste de detentie; -Cauze ce vizeaza drepturile persoanelor cu handicap; -Cauze ce vizeaza violenta in familie; “Cauzele in care Romania a fost condamnata in ultimii zece ani, si care se afla in implementare, vizeaza: dreptul la un proces echitabil, accesul la o justitie eficienta, conditii improprii de detentie, nerespectarea dreptului de proprietate, protectia persoanelor cu tulburari psihice, protectia vietii private si de familie, dreptul la viata si protectia impotriva torturii, protejarea corespondentei si supraveghere secreta, libertatea de expresie, defaimare si hate speech, violenta domestica, discriminare pe motive sexuale, lipsa accesului la justitie si durata prea mare a procesului, libertatea de constiinta si de religie, dreptul la educatie, abuzuri ale fortelor de ordine”, conform ONG-ului. Integral:
Ordonanța care permite instituțiilor civile să facă
Cele mai importante modificari cuprinse in OUG pe Sanatate: Se suspenda coplata serviciilor medicale pana la 1 aprilie 2021 Ordonanta de urgenta privind accesul pacientilor la servicii medicale indiferent de furnizori, publici sau privati,
Topul județelor cu cele mai multe defrișări ilegale, făcut de Costel Alexe, propus pentru un nou mandat la Mediu
Cadou de la Guvernul Orban: Actualul șef al Consiliului Concurenței ar putea rămâne pe viață în această funcție Guvernul Orban a modificat printr-o ordonanță de urgență Legea concurenței în așa fel încât conducerea Consiliului Concurenței să poată fi realeasă la nesfârșit. Interesant este că această modificare apare cu puțin timp înainte de expirarea celui de-al doilea mandat al actualului președinte al Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu. Până acum, legea prevedea că durata mandatului este de 5 ani, putând fi reînnoit o singură dată. Prin OUG, Guvernul Orban a modificat legea astfel încât să poată fi reinnoit mandatul fără limită. “Numirile membrilor Plenului Consiliului Concurenței se fac pentru un mandat de 5 ani, cu posibilitatea reînnoirii mandatului“, scrie în OUG 6/2020, aprobată de Guvern pe 28 ianuarie 2020. Până acum, Legea Concurenței prevedea că “Durata mandatului membrilor Plenului Consiliului Concurenţei este de 5 ani, acesta putând fi reînnoit o singură dată, indiferent de durata mandatului exercitat anterior”. Actualul președinte al Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, a fost reconfirmat în funcție, pentru un mandat de 5 ani, pe data de 5 martie 2015, în urma unui decret semnat de președintele Klaus Iohannis. Practic, acum se apropie finalul mandatului. Precizăm că Executivul nu a anunțat această modificare foarte importantă a Legii Concurenței, primele informații pe această temă apărând în ziarul
Deciziile lui Iohannis si jocul de putere si interese al CSM Propunerile pentru desemnarea noilor procurori-sefi au ajuns pe masa presedintelui Iohannis, nu inainte de a fi dat prilejul unei demonstratii destul de largi de ignoranta juridica din partea celor care cereau ca ministrul Justitiei sa opreasca procedura, avand in vedere ca face parte dintr-un guvern demis, dar si pentru o demonstratie lamentabila de “sforarie” oferita de sectia de procurori a CSM.
Or banul occidental… or dinarul oriental! Dle Orban, trebuie sa ne hotaram ce vrem: ori o politica moderna, occidentala, performanta si vizionara, ori o abordare orientala, tribala, in care seicul ordona dupa bunul plac viata sau moarte. Si in materie de fonduri nerambursabile, Guvernul trebuie sa hotarasca directia de actiune pentru perioada de programare 2021-2027: ori mergem pe niste programe de finantare cu definitiv uitatul spill over efect (angrenare) orientate spre marile nevoi (infrastructura, competitivitate, resurse umane, dezvoltare a regiunilor, etc), ori ne lasam la mana baronilor locali si cedam in fata parteneriatelor public-private finantate de prin Orient?
Guvernele Nero incendiaza Romania Daca politicianul roman ar avea un nume generic, el s-ar numi Nero. Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus este imparatul banuit ca a dat foc Romei si ca si-a violat mama…..De cativa ani incoace, pare ca in fruntea tuturor guvernelor de la Bucuresti sta fantoma lui Nero, cel care este creditat cu incendierea propriei capitale imperiale, superba Roma, in anul 64. Si precum ultimul imparat al dinastiei Iulio-Claudiene admira flacarile din turnul lui Mecenas si se bucura de spectacolul ingrozitor, cantand “Arderea Troiei”, asa si guvernantii nostri privesc cu veselie degradarea sistemica a tarii care le plateste salarii imense, pensii speciale, amante, vile si limuzine. Nimeni si nimic nu mai poate opri acumularea de tumori din organismul national. Cei 465 de parlamentari, impreuna cu sutele de ministri si secretari de stat, adancesc, zi de zi, toate ranile deschise ale economiei, rontaind cu voluptate ultimele rezerve de imunitate pe care le mai avem in urma curei de vitamine inceputa in anul 2010….Trei sunt bolile grave care macina tara si toate sunt letale Prima dintre ele si cea mai dureroasa este deficitul demografic. Romania a pierdut, dupa datele Bancii Mondiale, peste 4 milioane de cetateni in cei 30 de ani scursi de la caderea comunismului, cazand de la 23,5 milioane de locuitori in 1990 la sub 19,3 milioane de locuitori in februarie 2020. Am pierdut, asadar, aproape 18% din populatie:…Mult mai grav este faptul ca noi ne-am pierdut peste o treime din forta de munca, in vreme ce colegii de regiune, ungurii, cehii si polonezii, si-au crescut forta de munca. O spune tot Banca Mondiala:…Oameni buni, nu vi se pare ca politicienii nostri traiesc pe alta planeta? Voi ati auzit vreun guvern, de la Guvernul Nero I-ul pana la Nero al V-lea sau vreun partid parlamentar sa faca vreo prioritate din stoparea declinului demografic sau al fortei de munca? Nu, dragii mei, partidele si guvernele noastre condamna “populismul” guvernelor de la Budapesta sau Varsovia, care adopta politici ferme de crestere a natalitatii. Ba mai mult, preocuparea de capetenie a guvernantilor este sa ii tina acolo pe romanii plecati in Marea Britanie, nicidecum sa ii ajute sa se intoarca acasa… Acum sa stiti ca fenomenul depopularii are si accente tragice: cea mai rapida depopulare se produce chiar in randurile categoriilor celor mai instruite, unde acumulam deficite greu de compensat. Aproape 40.000 de IT-isti au plecat din tara si peste 16.000 de medici….A doua boala crunta care ne macina sanatatea nationala este deficitul de infrastructura de transport si energetica. Ia sa vedem cum stam, de exemplu, la autostrazi: Romania are putin peste 800 km de drumuri de mare viteza, Polonia peste 3.000 de km, Ungaria aproape 2.000 de km, Bulgaria 800 km. Portul Constanta, al doilea cel mai mare de la Marea Neagra, are un deficit major de modernizare, portul bulgaresc Varna devenind un concurent redutabil, iar sistemul de control al traficului naval VTMIS pe Dunare este astazi aproape in intregime nefunctional. Aeroporturile sunt sufocate, din cauza lipsei extinderilor si modernizarilor, calea ferata este pe locul 26 in UE-27 din punct de vedere al vitezei medii. Principalele orase ale tarii: Cluj, Timisoara, Iasi, Oradea se afla la minim 7 ore distanta de Capitala. Doar Constanta, Brasov si Craiova se afla la distante mai mici de 3 ore de Bucuresti, dar aici este meritul geografiei. Colac peste pupaza, alocarile de fonduri europene in urmatorul cadru financiar multianual se pare ca se vor reduce la jumatate (de la 8 miliarde de euro la doar 4 miliarde de euro)….Cum este oare posibil ca niciun proiect important din energie sa nu fie o prioritate pentru guvernele Nero, dar cu toate sa aplaude mutarea banilor europeni de la autostrazi la “decarbonificare”?….Integral:
Cum se pot găsi candidaţii comuni ai dreptei la Bucureşti
Valentin Naumescu: ALEGERI BUCUREȘTI Atenție, lideri ai partidelor liberale pro-europene! Nu vă jucați cu focul! Pentru câștigarea Primăriei Capitalei trebuie stabilit un candidat care să obțină PESTE 35% din voturile celor care se prezintă la urne! Cu 20 sau 25% fiecare, nu rezolvați nimic!
Raport Moody’s: Creșterea deficitului de cont curent al României reflectă creșterea dezechilibrelor macroeconomice ale țării Agenția de rating Moody’s a transmis o informare către investitori cu privire la România privind situația politică și economică. Astfel, în document se vorbește despre faptul că țara noastră aparține categoriei reziduale a țărilor UE care au deficite gemene. „Așa cum ne așteptam, datele BNR confirmă deteriorarea contului curent al balanței de plăți cu 10,5 miliarde euro (-4,7% din PIB), de la 9 miliarde euro (-4,4% din PIB) în 2018. Nivelul este ușor sub estimările noastre pentru 2019 (-4,9 din PIB)”, se arată în document. Potrivit acestuia, creșterea deficitului de cont curent reflectă creșterea dezechilibrelor macroeconomice ale țării. „România aparține categoriei reziduale a țărilor UE care au deficite gemene: în 2019, deficitul de cont curent a fost însoțit de un deficit fiscal de peste 4% din PIB”, menționează sursa citată. Conform documentului, dependența României de finanțarea pe termen scurt expune poziția balanței de plăți la fluctuații în ceea ce privește încrederea investitorilor. • Exprimându-și îngrijorarea cu privire la tendința de deteriorare a poziției externe a țării, membrii Consiliului de administrație al BNR au reiterat, în ianuarie 2020, necesitatea unei „corecții ordonate a dezechilibrului extern, în principal printr-o ajustare fiscală”…..Un Guvern proaspăt ales cu un mandat clar pentru a aborda provocările economice și fiscale ale țării ar putea fi un lucru pozitiv. Acestea fiind spuse, situația rămâne fluidă, iar incertitudinea cu privire la evoluțiile politice este la un nivel ridicat. Integral:
Cum s-a stins scandalul cu mentenanța sistemului IT de la APIA: Patru firme rivale, abonate la bani publici, au ajuns să împartă zeci de milioane de euro O licitație cu mari semne de întrebare. APIA – agenția care împarte subvențiile UE către fermieri a atribuit un contract de zeci de milioane de euro pentru mentenanța sistemului IT către patru firme abonate la bani publici, care în trecut au candidat separat, dar acum s-au asociat și au depus singura ofertă din cadrul licitației. Cei mai mulți bani se vor duce la Siveco, firmă care a creat softul de la APIA, dar care a fost exclusă pentru presupuse nereguli într-o licitație similară din 2017, motiv pentru care compania se judecă și acum cu APIA. Din asociere nu lipsește o firmă din grupul fondat de urmăritul internațional Sebastian Ghiță, dar și alte două firme abonate la bani publici. O singură ofertă pentru un contract de zeci de milioane de euro
CTP: Dl. Năstase și-a băgat unghia în gât ca pițigoiul, în acea mascaradă de sinucidere. Dl. Beuran l-a gâdilat sub gușuliță Clipele grele ale fostului premier Adrian Năstase la Spitalul Floreasca, atunci când, potrivit propriilor spuse, „l-a știut alături” pe doctorul Beuran, au fost date de „băgarea unghiei în gât ca pițigoiul de către dl. Năstase în acea mascaradă de sinucidere pe care a produs-o”….„După aceea, a fost purtat cu un fular Burberry la gât – ca să acopere rănile groaznice produse de glonț – la Spitalul Floreasca, la dl. Beuran, care a fost în clipe grele alături de el. Ce avea dl. Năstase? Avea fix o zgârietură de pițigoi, aici, pe undeva (arată zona laterală a gâtului – n.r.). Asta era tot ce avea și probabil că în situația asta, dl. Beuran, în clipe grele, l-a gâdilat sub bărbie, sub gușuliță, pe dl. Năstase, că altceva ce să-i facă?” – a comentat sarcastic Cristian Tudor Popescu în emisiunea „Cap limpede” .„Ce-o mai fi cu Chițoiu? Oamenii aceia omorâți de el au început să putrezească” „Și dl. Năstase a ocupat un pat, atunci, la Spitalul Floreasca, așa cum a făcut ăsta, care a dispărut acum din peisaj,
Exclusiv
Cultura românească dată de PNL pe mâna unui discipol al lui Dan Diaconescu
Amatorism, iresponsabilitate si sfidare Nu credeam sa aud vreodata un premier liberal, indiferent cum se numeste, invocand “
Cum se pregateste Capitala de cutremur: Unde nu se consolideaza, Firea imparte truse de prim-ajutor, fara niciun instructaj Consiliul general al Municipiului Bucuresti a aprobat distribuirea a 5.845 de truse de prim ajutor pentru persoanele care locuiesc in cladiri cu risc seismic ridicat, in Capitala. In context, consilierul Cosmin Smighelsci (USR) a cerut ca aceste truse sa nu mai fie distribuite pur si simplu catre asociatiile de proprietari si sa ajunga in depozitele administratorilor, fara ca majoritatea bucurestenilor sa stie ca ele exista si cum sa le foloseasca. Smighelschi a propus un amendament, in baza caruia trusele sa fie predate doar in locuri dinainte stabilite, in baza unui minim instructaj. Amendamentul s-a respins, iar trusele vor fi distribuite, in continuare, fara instructaj. Adica au sanse bune – potrivit consilierului USR – sa ajunga in subsoluri, fara ca oamenii sa stie sa le utilizeze, in caz de urgenta. De ce e nevoie de aceste truse? Din cauza ca in Bucuresti exista mii de cladiri cu risc seismic, dintre care 343 cu risc seismic grad I. Aceste cladiri sunt subrede si ar putea suferi daune majore la un cutremur de magnitudine insemnata. Iar cei aproape 9.000 de bucuresteni care locuiesc in ele ar risca sa isi piarda viata. Pana la acest moment, administratia Firea sustine ca “a intrat in peste 200 dintre cladirile cu risc seismic” major din Capitala. Asta inseamna, de fapt, ca documentatia pentru consolidarea celor mai multe dintre cele 200 de cladiri este intr-o oarecare etapa de elaborare, nu neaparat ca s-au si deschis deja 200 de santiere de consolidare. Integral:
Nicusor Dan critica bugetul lui Firea pe 2020: A supraevaluat veniturile cu 75% Candidatul independent la Primaria Capitalei sustinut de USR, Nicusor Dan, critica bugetul Primariei Capitalei pentru anul in curs. El sustine ca acesta “nu are nicio legatura cu realitatea”, intrucat veniturile estimate sunt supraevaluate cu 75%. “Bugetul Primariei Capitalei pe 2020 nu are nicio legatura cu realitatea. Veniturile estimate, 7,2 miliarde lei sunt, ca si in anii precedenti, supraevaluate cu aprox. 75%. In aceste conditii, bugetul aprobat nu merita comentat, neavand nicio valoare practica. Managerul unei companii private care estimeaza venituri de 7 miliarde lei si incaseaza 4 miliarde lei este automat demis, in orice tara si in orice companie. Acesta ar trebui sa fie si mesajul bucurestenilor pentru actualul primar”, a transmis Nicusor Dan intr-un comunicat de presa remis vineri Ziare.com. In document el enumera estimarile si veniturile PMB pentru anii 2018 si 2019: “In 2018, primaria a estimat, prin bugetul aprobat, venituri de 5,7 miliarde lei si a incasat 4 miliarde lei. In 2019, primaria a estimat, prin bugetul aprobat, venituri de 6,8 miliarde lei si a incasat tot 4 miliarde lei. La rectificarea bugetara din 18 decembrie 2019 primaria a estimat venituri pentru 2019 de 5,9 miliarde lei. 13 zile mai tarziu, la executia bugetara, veniturile reale au fost de 4 miliarde lei. Asa cum am spus in 18 decembrie 2019, consilierii au participat la o comedie, stiind ca cifrele aprobate sunt departe de realitate”, se mai arata in comunicat. Nicusor Dan evoca si o “intrebare importanta” pentru administratia Capitalei: “cat sunt platile restante neintroduse in executia bugetara”. “Spre exemplu, la rectificarea bugetara din decembrie 2019 se estima subventia pentru STB la peste 1 miliard de lei, iar in executia bugetara la sfarsit de 2019 platile facute au fost de doar 650 milioane de lei. Plati restante importante sunt si fata de ELCEN. In estimarea mea, platile restante sunt intre 1 miliard si 2 miliarde lei, adica intre 25% si 50% din bugetul real”, conchide comunicatul. Integral:
Spitalul din Constanța, unde o femeie a murit după ce a așteptat 16 ore la Urgență, recidivează: Un bărbat a murit după ce a așteptat ore în șir la Urgență, a fost plimbat între spitale și i s-a reproșat că “nu are nimic” și “a venit degeaba” Cazul femeii care a murit la Spitalul Județean din Constanța după ce a așteptat 16 ore pe hol la Urgență nu este singular. După ce a aflat din presă despre cazul acestei femei, la începutul lunii februarie, un bărbat din Constanța a povestit pentru publicația locală
Şeful Institutului Cantacuzino, la Europa FM: Nu vom putea produce vaccin mai devreme de 7 – 8 ani – AUDIO
Prof. univ. dr. Alexandru Rafila: În România se raportează de 10 ori mai puține infecţii asociate asistenţei medicale decât în restul UE; spitalele nu au secții de microbiologie
SURSE Un raport al Comisiei Europene anunță declanșarea procedurii de deficit excesiv și arată că guvernele PSD au ignorat toate avertismentele repetate ale Bruxelles-ului din ultimii trei ani privind dezmățul din banii publici Experții Comisiei Europene arată într-un raport că declanșarea procedurii de deficit excesiv (EDP) este ”garantată” în cazul României din cauza depășirii în 2019 a țintei de deficit de 3% din PIB, potrivit raportului consultat de G4Media.ro. Documentul arată însă că guvernele PSD au ignorat total din 2017 până în 2019 recomandările Consiliului UE. ”Din 2017, Consiliul UE a emis recomandări bi-anuale la care România nu a răspuns cu acțiuni eficiente, deviind în mod repetat și semnificativ de la măsurile recomandate de ajustare”, se arată în raportul Comisiei Europene. ”Autoritățile (din România – n.red.) au încălcat sistematic regulile fiscale naționale”, se mai arată în raport. În plus, documentul arată că ANAF nu și-a îndeplinit ținta de colectare stabilită pentru 2019, ”parțial din cauza stabilirii unor ținte ultra-optimiste”. Experții Comisiei Europene scriu în raport că investițiile publice au atins în 2017 un minim istoric după aderarea la UE (doar 2,6%), și au crescut nesemnificativ în 2018. ”Această alocare este sub media UE și cu mult sub media investițiilor publice din statele învecinate”, potrivit documentului consultat de G4Media.ro. Integral:
Managerii din Romania castiga de 10 ori mai mult decat subalternii. Diferenta e de 1 la 3 in Germania Un manager din Romania castiga de 10 ori mai mult decat un subaltern, in timp ce in Germania diferenta e de 1 la 3. Salariul unui sef din tara noastra poate ajunge chiar si la 15.000 de euro, potrivit unor date centralizate de o firma de HR. “Un manager castiga, sa spunem, nu stiu, 20.000 RON brutul, iar subalternul castiga 15.000 RON brutul, cel senior. Daca ne referim acum la diferenta dintre ceea ce inseamna un entry-level si salariul unui director de top, diferenta este in continuare de 1 la 10. Se pastreaza in continuare printre tarile care au o diferenta cea mai mare intre salariile, sa spunem, muncitorilor si salariile directorilor”, a declarat Alina Popescu, talent information solution leader, in cadrul companiei de HR Mercer. In Germania, Danemarca si Elvetia, un manager castiga de trei ori mai mult decat un angajat. “Salariile pe care le oferim pe piata din Romania pentru manageri si costul vietii, ma refer aici la cat trebuie sa platesti pentru chirie sau pentru un apartament, te ajuta sa ai mai multi bani, sa-ti ramana mult mai multi bani si sa ai de asemenea un trai decent. Pentru ca Bucurestiul, ca si oras, este destul de bine dezvoltat si deja aliniat cu capitalele din Europa Centrala”, mai spune Alina Popescu….Un manager de top dintr-o companie din Romania castiga intre 5.000 si 15.000 de euro net pe luna. Integral:
Reducerea TVA de la 19% la 16% Reducerea TVA de la 19% la 16% este una dintre cele mai asteptate schimbari in Codul Fiscal. Aceasta scadere trebuia realizata inca de la inceputul anului 2020, adica 1 ianuarie, insa proiectul de lege a fost respins de Comisia de Buget-Finante, desi trecuse de Senat. Ce impact ar avea reducerea asupra buzunarelor romanilor In primul ar insemna o crestere a puterii de cumparare. Astfel, scazand TVA-ul de la 19% la 16% si chiar la 9% pentru produsele alimentare, romanii ar putea sa ramana cu mai multi bani in buzunare si, in acelasi timp, sa ajute la cresterea economica. Acest lucru ar insemna sa se treaca la o cumparare pe volum, ceea ce ar aduce mai multi bani la stat. O familie din Romania cheltuieste in medie 3.061 de lei pe luna. O treime din aceasta suma este folosita pentru mancare. Ce impact ar avea o scadere a TVA-ului asupra acestei sume? Cu ajutorul aplicatiei
VIDEO Funeriu: „Nu sunt dispus să schimb matricea culturală a Europei pentru un plus 0,5% la PIB” Fostul ministru al Educației, Daniel Funeriu, a apreciat, cu referire la cazul imigranților de la Ditrău, că nu poate accepta ”ideea de toleranță în baza moștenirii culturale diferite”….„Această chestiune cu imigrația trebuie privită din toate unghiurile. Există elementul emoțional de care nu poți să faci abstracție. Am încercat să înțeleg din punct de vedere legal această toleranță, pentru că principiul toleranței este înscris în Tratatul Uniunii Europene. El spune un lucru fundamental, pe care nimeni nu pare să-l citească corect în ziua de astăzi. Zice așa: «Uniunea Europeană se fondează pe moștenirea religioasă, culturală și umanistă a Europei»”, a afirmat Funeriu. Fostul ministru al Educației a subliniat că, din punct de vedere ideologic este ”creștin-democrat, spre conservator” și nu poate accepta „oameni a căror cultură e să-și bată nevasta, și să considere lucrul acesta ca fiind normal”. „Matricea culturală comună este mult mai importantă decât plus 0,5 % la PIB. Nu sunt dispus astăzi să schimb matricea culturală a Europei pentru un plus 0,5% la PIB. Nu vreau să tranzacționez cultura milenară a Europei”, a punctat Funeriu. El a pledat pentru „o politică a imigrației echilibrată”…. Potrivit lui Funeriu, „nu e nimic rău cu libera circulație a oamenilor”, dar ”întrebarea este pe cine lași să vină”. „Avem nevoie de mână de lucru? A făcut cineva efortul să aducă oameni din Venezuela? Cu drag i-aș primi pe venezueleni. Au aceeași matrice culturală cu a noastră”, a adăugat fostul ministru. În opinia sa, cazul Ditrău face rău pe trei paliere: minorității maghiare, imaginii României în străinătate și celor care militează pentru descentralizare în administrație. „Unu: cu ce legitimitate vor putea de acum înainte maghiarii de acolo să pretindă autonomia pe care o pretind, să pretindă toleranță. Doi: gândiți-vă cum ar suna în presa internațională un titlu de genul: «Comunitatea maghiară din România respinge doi muncitori din Sri Lanka». La nivel de imagine, teribil. Trei: aruncă o umbră asupra tuturor celor care cer descentralizare, pentru că o astfel de decizie referitoare la cei doi muncitori din Sri Lanka, niciodată nu ar fi putut fi luată la București sau undeva la nivel central. Integral:
Euroins a primit o amenda de 500.000 de lei pentru ilegalitati in solutionarea dosarelor RCA si trece temporar sub controlul statului Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) a anuntat, joi, ca Fondul de Garantare a Asiguratilor (FGA) a fost desemnat administrator temporar la firma de asigurare Euroins. Miercuri, ASF a decis sanctionarea Euroins cu amenda in cuantum de 500.000 de lei. In urma controlului efectuat, ASF a constatat o serie de incalcari ale legii in ceea ce priveste procedurile de solutionare a dosarelor de dauna RCA. Joi, ASF a anuntat ca FGA a fost numit administrator temporar la Euroins. “Conform prevederilor legale,
Tara in capcana populista, a CCR si a pensiilor speciale Validarea Codului Administrativ de catre CCR consfinteste sistemul romanesc al inechitatilor perpetuate intre altele prin pensiile speciale. Si printr-o Curte Constitutionala politizata, care si-a pierdut credibilitatea. Democratiile autentice si statele de drept care se respecta se disting inainte de orice prin egalitatea cetatenilor in fata legii. In Romania nu domneste insa egalitatea. La putere e cleptocratia care cultiva diferenta, tot mai notabila si mai regretabila, dintre plebe si patricienii furtului din visteria publica. Elita e formata, intre altii, din fostii securisti si militari facuti pe puncte, beneficiind nu numai de averile acumulate pe baza activitatii lor sub regim comunist si postcomunist, ci si din uriasele si crescandele lor pensii speciale.
ActiveWatch: Legea scutirii de impozit pentru jurnalisti este imorala si poate finanta propaganda politica Organizatia ActiveWatch a transmis, joi, o scrisoare deschisa, in care cere presedintelui Klaus Iohannis sa nu promulge legea scutirii de impozit pentru jurnalisti, pentru ca este “imorala” si poate “finanta propaganda politica”. Pe 11 februarie, Camera Deputatilor a votat un proiect de lege care contribuie la compromiterea profesiei de jurnalist, spune ActiveWatch. Proiectul pentru completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal propune
Explicația CCR pentru unda verde dată ieri pensiilor speciale ale primarilor, deși în 2016 le respinsese de două ori: Avocatul Poporului nu a atacat prevederea cu pensiile, ci doar modalitatea prin care a fost adoptat Codul Administrativ – ordonanță de urgență, în loc de lege Curtea Constituțională (CCR) a pronunțat două decizii prin care a respins, în 2016, introducerea pensiilor speciale pentru primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de consilii județene. Printre motivele invocate de Curte în urmă cu patru ani a fost acela că măsura ar fi discriminatorie: nu poți să dai pensii speciale doar unei categorii de aleși locali (primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de CJ), iar altor categorii nu (consilierii locali și județeni). Deși discriminarea considerată neconstituțională în urmă cu patru ani a fost păstrată în prevederile din Codul Administrativ prin care au fost introduse pensiile speciale pentru primari, actul normativ a primit undă verde miercuri de la CCR. Explicația Curții pentru această diferență de tratament este că în ședința de miercuri nu a intrat pe fondul legii, ci s-a pronunțat doar pe formă, așa cum a fost sesizată de Avocatul poporului. ”La soluționarea acestei cauze, Curtea Constituțională s-a pronunțat în limitele sesizării, iar aceasta a vizat, în principal, motive de neconstituționalitate extrinsecă. Curtea nu a fost sesizată și, deci, nu s-a pronunțat asupra constituționalității art. 210 – Indemnizaţia pentru limită de vârstă pentru primar, viceprimar, preşedinte al consiliului judeţean şi vicepreşedinte al consiliului judeţean din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.57/2019 privind Codul administrativ”, a precizat Curtea într-un comunicat de presă. Ce spunea Curtea Constituțională în 2016 În cele două decizii pronunțate în urmă cu patru ani –
CCR face noi precizari despre deciziile cu privire la buget si modificarile la OUG 114 Curtea Constitutionala a venit, joi, cu noi precizari cu privire la
Eugen Rădulescu (BNR): Băncile
Clotilde Armand în Financial Times: Europa de Est îi dă Vestului mai mult decât ia de la el
Primăria Capitalei, prin Compania Municipală Cimitire, a cumpărat un teren de 7 ha în Mogoșoaia de la unul dintre acționarii companiei care a furnizat gaze în orașul Voluntari Primăria Capitalei, prin Compania Municipală Cimitire București, a cumpărat 70.000 mp (7 ha) în Mogoșoaia, pentru amenajarea unui cimitir. Prețul plătit de companie a fost 1.260.000 euro. Achiziția s-a desfășurat discret, iar pe site-ul companiei nu apare de la cine a fost achiziționat terenul. Potrivit documentelor obținute de HotNews.ro, terenul a fost cumpărat de Mircea Săndulescu și Emanuela Ionela Săndulescu. Mircea Săndulescu a fost acționar al companiei Covi Construct 2000, furnizorul de gaze din orașul Voluntari până în 2018. Contactată de HotNews.ro, Gabriela Firea a declarat că nu știa despre achiziția terenului și de la cine a fost achiziționat . Pe 27 decembrie 2018 Compania Municipală Cimitire București a postat pe site că dorește să cumpere un teren de minim 5 ha în București sau Ilfov și așteaptă oferte până la finalul anului 2019. Anunțul a fost postat pe site într-un meniu secundar, fiind ușor de găsit doar pentru cei care știu unde să caute. În sistemul electronic de achiziții publice nu a fost postat niciun anunț. Dintr-o hotărâre AGA aflăm că pe 25 noiembrie 2019 compania găsise deja terenul și că prețul pe care urmează să-l plătească este de circa 1,2 milioane de euro. Pe site-ul companiei municipale nu a fost publicat anunțul de atribuire al procedurii de achiziție astfel că nu știm de la cine a fost cumpărat și dacă au mai fost și alte oferte. Potrivit unor documente obținute de HotNews.ro, terenul a fost cumpărat de la două persoane fizice – SĂNDULESCU EMANUELA IONELA și SĂNDULESCU MIRCEA.Mircea Săndulescu a fost acționar al companiei Covi Construct 2000, furnizorul de gaze din orașul Voluntari până în 2018, când societatea a fost preluată de către Ligatne Limited, companie înregistrată în Cipru şi controlată indirect de omul de afaceri ceh Jiri Smejc.Integral:
EXCLUSIV
Incepe asaltul final asupra DNA? Doua membre CSM cer sa se verifice activitatea parchetului anticoruptie din ultimii sase ani Doi judecatori CSM, Gabriela Baltag si Evelina Oprina, cer Sectiei pentru judecatori din CSM demararea unei actiuni fara precedent in Justitia din Romania: sa fie verificate in instante toate dosarele instrumentate de DNA din 1 februarie 2014 pana azi. Un control care depaseste cu mult, prin amploarea sa, celebrele evaluari facute de fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader, sau controalele repetate ale Inspectiei Judiciare. Cele doua vor sa stie in cate dosare DNA au fost emise mandate de interceptare sau de arestare si cum au fost solutionate acestea. Demersul Gabrielei Baltag si al Evelinei Oprina vine in contextul in care activitatea DNA a fost afectata de deciziile CCR si modificarile legislative facute de coalitia PSD- ALDE in Parlament. Activitatea DNA a scazut vizibil in ultimii doi ani pe fondul plecarii mai multor procurori cu experienta din cadrul acestui parchet, in urma unor atacuri mediatice fara precedent, dar si pentru ca s-au modificat cerintele pentru ca un procuror sa lucreze in DNA. Gabriela Baltag si Evelina Oprina fac parte din asa-zisa tabara a Liei Savonea, care s-a remarcat prin sustinerea infiintarii Sectiei de investigare a infractiunilor din Justitie (SIIJ), cunoscuta ca Sectia Speciala, si a votat pentru numirea Adinei Florea la sefia acestei structuri. La inceputul anului, ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a publicat un proiect de lege de desfiintare a Sectiei Speciale. Potrivit unor surse judiciare, Baltag si Oprina au adresat aceasta solicitare sefei CSM, Nicoleta Tint. Ele cer sa se demareze, la nivelul Sectiei pentru judecatori din CSM, formalitatile necesare pentru a se cere date si informatii de la toate tribunalele, curtile de apel si Inalta Curte, toate dosarele instrumentate de DNA incepand cu data de 1 februarie 2014. Integral:
Stelian Ion ii cere lui Predoiu sa opreasca procedura de numire a procurorului general si sefului DIICOT Deputatul USR Stelian Ion ii solicita ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, sa sisteze procedura de numire a procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si a procurorului-sef DIICOT. “Astazi (marti – n.red.), propunerile pentru aceste functii
USR a depus un proiect de lege pentru desființarea Institutului Levantului, condus de Emil Constantinescu Deputatul USR Iulian Bulai a depus miercuri un proiect de desființare a Institutului Levantului, ”o sinecură înființată în 2017 în timpul guvernării PSD pentru scurge bani de la buget”, informează Uniunea Salvați ROmânia. Institutul este condus de fostul președinte Emil Constantinescu. Institutul Levantului primește anual o subvenție de peste un milion de euro – mai mult decât instituții de cultură care chiar există și chiar fac lucruri pentru oamenii României, spune USR: ”E greu să contești caracterul de sinecură al unei instituții unde, din subvenția de 4,8 milioane de lei, în 2019, 3,4 milioane de lei s-au dus pe salarii, iar veniturile proprii au reprezentat 100.000 de lei. Integral:
USR PLUS: Avem un sistem politic cu doua partide mari in care partidele mici sunt marginalizate Alianta USR PLUS sustine ca PNL a sacrificat alegerile in doua tururi pentru alegeri anticipate. “Avem un sistem politic cu doua partide mari in care partidele mici sunt marginalizate”, au transmis reprezentantii Aliantei, precizand ca alegerea primarilor in doua tururi lipseste din Programul de guvernare al Guvernului Orban II. “Alegerile in doua tururi au lipsit din programul de guvernare al Guvernului Orban I si lipsesc si din programul actualizat al Guvernului Orban II. La primul vot de investire, am avut incredere ca Ludovic Orban va respecta protocolul USR-PNL si va schimba legislatia electorala. Astazi suntem in criza si pentru ca Guvernul Orban I nu a dat ordonanta de urgenta pentru alegerea primarilor in doua tururi imediat cum a venit la putere”, au scris, miercuri, pe Facebok, reprezentantii Aliantei USR PLUS. Acestia au afirmat ca premierul Orban “a preferat sa isi asume raspunderea pe proiect cu mai putin de sase luni inainte de alegerile locale si in ultima sedinta de guvern a emis 25 de ordonante de urgenta, dar niciuna despre primari in doua tururi”. “Exista un precedent, creat chiar de Guvernul PNL. In decembrie anul trecut, Guvernul si-a asumat raspunderea pentru corectarea OUG 114 si in ianuarie 2020 a revenit cu o ordonanta de urgenta cu modificari la “ordonanta lacomiei” de pe vremea lui Darius Valcov. Integral:
Despre nevoia de criterii adevărate de performanță. Cu referire la administrația publică locală din București.
Ministrul Educaţiei: Peste 7.000 de teze de doctorat vor fi făcute publice, şcolile doctorale vor fi evaluate Peste 7.000 de teze de doctorat vor fi făcute publice, în curând, de Ministerul Educației, iar școlile doctorale vor fi analizate de evaluatori externi, a anunțat, miercuri, ministrul Educației, Monica Anisie. „La acest moment, sunt 55 de instituții organizatoare de studii universitare de doctorat, patru sunt instituții particulare, una este Academia Română. Sunt 214 școli doctorale și trebuie să va spun că sunt peste 400 de domenii de doctorat în România, la acest moment. Iar în ceea ce privește numărul de programe de studii, sunt peste 21.000 de programe, dar trebuie să fac precizarea aici că fiecare student reprezintă un program de doctorat, deci avem peste 21.000. Legea Educației Naționale prevede foarte clar că aceste teze de doctorat sunt publice, că atare, trebuie să pun în aplicare, iată a venit cred momentul, să punem în aplicare și această prevedere a legii. Am solicitat unității executive de la nivelul ministerului – UEFISCDI cum este cunoscută în spațiul public- să începem să facem publice aceste teze de doctorat. Avem în format electronic, la acest moment, în cadrul registrului, peste 7.000 de teze de doctorat, pe care, în curând, Ministerul Educației le va pune în mod transparent și le vom face publice. 7.000 de teze vor fi la dispoziția publicului”, a spus, miercuri, Anisie, la Realitatea Plus. Ministrul a precizat că a aprobat metodologia evaluării școlilor doctorale. „Cred că va fi și Metodologia publicată, în curând, în Monitorul Oficial. Ministerul Educației a transmis către Monitor această metodologie și această metodologie vine cu schimbări, adică am dat termene clare, precise, să se facă evaluarea școlilor doctorale. Trebuie să conferim încredere și să facem până la urmă această evaluare a școlilor doctorale, ce nu s-a făcut până acum. Din 2011, legea prevede această evaluare a școlilor doctorale și iată că suntem în 2020 și nu s-a făcut sau nu s-a vrut să se facă. Acum, în 45 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial trebuie să înceapă să se facă această evaluare de către ARACIS”, a mai spus sursa citată. Integral: 



