Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 25 martie! Vremea va fi închisă în majoritatea regiunilor țării. Va ninge moderat în cea mai mare parte a intervalului, dar cu precădere în cursul zilei, iar stratul de zăpadă depus va fi de 5-10 cm. Vântul va sufla moderat, iar temporar, va avea intensificări cu rafale de 55-65 km/h, viscolind ninsoarea mai ales pe parcursul nopții. Temperaturile maxime se vor încadra între 1-5 grade, iar cele minime se vor situa în jurul valorii de -2 grade. Un alt cod galben intră în vigoare marți ora 20.00 și expiră joi ora 10.00, vizând zona montană, nord-estul Munteniei și litoralul, unde vântul va avea intensificări, cu viteze în general de 55…80 km/h. La munte zăpada va fi spulberată și vizibilitatea redusă. De marți ora 20.00 până joi ora 10.00, în zona montană a județelor Caraș-Severin, Mehedinți, Hunedoara și Gorj va fi cod portocaliu de vânt, care va sufla cu viteze în general de 80…110 km/h, spulberând puternic zăpada. București: „Vântul va avea intensificări, cu viteze mai mari pe parcursul zilei când la rafală se vor atinge 65…70 km/h, amplificând senzaţia de rece. Temperatura maximă va fi de 3…4 grade, iar cea minimă -2…0 grade”, potrivit ANM.
De ce s-a schimbat algoritmul de testare la coronavirus / Cum încearcă autoritățile să dezamorseze bomba din spitale De ce au inversat brusc prioritățile responsabilii cu gestionarea crizei sanitare fără precedent? Este vorba de mai mulți factori. În primul rând, capacitatea redusă de testare a statului român. După cum a comunicat luni Grupul de comunicare strategică, pot fi prelucrate în prezent 1.100-1.200 de teste/zi (iar disponibilul era de 8.612 de teste în cele 11 centre din țară). Detalii aici Până ieri, aveau prioritate la testare persoanele cu „istoric epidemiologic”: adică au venit dintr-o țară cu multe cazuri sau au avut contact cu o persoană deja confirmată cu virusul. Însă toate aceste persoane, conform deciziilor de până acum, sunt fie în carantină, fie în izolare la domiciliu pentru 14 zile și, prin urmare, nu mai au cum să răspândească virusul. Nu este de ignorat faptul că, la nivel național, luni erau în carantină peste 5.000 de persoane, iar în izolare la domiciliu peste 72.000, mult peste capacitatea de testare din România. Concentrându-se pe acești oameni, autoritățile au ignorat cazurile care s-au dovedit adevărate bombe: pacienți „fără istoric epidemiologic”, dar cu simptome și care inițial au fost refuzați la testare, pentru că nu se încadrau în „definiția de caz”…. Ce avea în plus definiția din UE față de România? Pacientul cu infecție respiratorie acută severă (febră și cel puțin un semn / simptom al bolii respiratorii (de exemplu, tuse, febră, scurtarea respirației)) și care necesită spitalizare (SARI) și fără altă etiologie care să explice pe deplin starea clinică. Exact cazurile care au făcut deja ravagii în România. În câteva zile, sute de medici și asistenți din mai multe spitale din țară au ajuns în izolare la domiciliu, mulți dintre ei fiind deja infectați cu coronavirus, unii devenind la rândul lor pacienți. Pe lista de până acum sunt spitalele județene din Suceava, Sfântu Gheorghe, Arad, Spitalul Sfântul Spiridon din Iași, Spitalul Universitar din București și maternitatea privată MedLife Grivița. Cum s-a ajuns aici? La toate spitalele enumerate au ajuns pacienți cu simptome de coronavirus, însă pentru că nu au călătorit recent în străinătate sau nu au avut contact cu cineva care să fie deja confirmat cu virusul, nu s-au calificat, în prima fază, la testare. Abia după ce starea lor s-a agravat au fost testați, adică după mai multe zile în care au avut contact cu alți pacienți și cu zeci de medici și asistente. Între timp, unii dintre acești pacienți au decedat, iar unele spitale au fost închise, tocmai în această perioadă în care fiecare pat dintr-un spital a devenit vital……Acestea sunt cazurile depistate în cele din urmă, chiar dacă foarte târziu. Asemeni acestora, pot fi și alte spitale devenite focare despre care nici măcar nu se știe la ora publicării articolului, o adevărată bombă care, dacă nu este detonată rapid, ar însemna o adevărată tragedie pentru România, care oricum are un sistem sanitar care se confruntă cu lipsa personalului și mai ales a dotărilor. În toată țara sunt doar 2.653 de paturi de terapie intensivă și 1.361 ventilatoare mecanice. Detalii aici Integral: https://www.g4media.ro
Coronavirusul și Biserica. Articol Basilica.ro, după ce DSP a recomandat folosirea unor lingurițe de unică folosință pentru împărtășanie: Nu a existat o răspândire a infecției legată de potirul euharistic În plină pandemie de coronavirus, agenția de știri a Patriarhiei Române, Basilica.ro, a publicat marți pe site-ul propriu o știre potrivit căreia ”este puțin probabilă infectarea cu o boală” prin împărtășirea din același Potir euharistic, citând ceea ce este prezentat ca fiind ”un studiu al unor cercetători americani”. Asta, în contextul în care bilanțul îmbolnăvirilor cu coronavirus în România a ajuns la 762, 8 persoane au decedat din cauza Covid-19, iar Direcţia de Sănătate Publică din Constanța a recomandat printr-o adresă Arhiepiscopiei Tomisului să folosească pentru împărtășanie lingurițe de unică folosință. Pe 18 martie imagini cu arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, care oferea cuminecătură credincioşilor care sorbeau din aceeași lingurităță au devenit virale și au iscat groaza populației, în contextul pandemiei de coronavirus care afectează și România, scrie Adevărul. Luni, pe 23 martie, Direcţia de Sănătate Publică din Constanţa a emis către Arhiepiscopia Tomisului o adresă prin care recomandă interzicerea folosirii linguriţei pentru împărtăşire, scrie Agerpres. „În contextul epidemiologic actual, dar şi pentru respectarea normelor elementare de igienă, vă solicităm să impuneţi urgent interzicerea folosirii unei linguriţe pentru împărtăşitul mai multor persoane. De asemenea, este important ca pentru distribuirea/porţionarea împărtăşaniei, recipientul să permită turnarea în linguriţă şi nu scufundarea acesteia în pocal, manoperă ce poate duce la contaminarea conţinutului cu risc pentru sănătatea persoanelor prin transmiterea unor boli infecţioase. În sensul asigurării unei practici corecte, care să elimine riscul de îmbolnăvire, vă recomandăm utilizarea linguriţelor de unică folosinţă”, se arată în adresa DSP Constanţa. Ca reacție, reprezentanţii Arhiepiscopiei Tomisului au transmis, marţi, că o eventuală discuţie asupra desfăşurării ritualului religios trebuie purtată de către autorităţi la nivelul Patriarhiei Române şi al Sfântului Sinod. Mai mult, potrivit Arhiepiscopiei, respectiva adresă este tardivă şi fără scop. “Adresa este tardivă şi fără scop, întrucât Ordonanţa militară nr. 2 a interzis accesul public al credincioşilor la slujbele bisericeşti. Ne miră foarte tare conţinutului adresei, care pare a fi scrisă direct de către profesorul Emil Moise, care, în ultima vreme, desfăşoară o anti-cruciadă la adresa slujbelor oficiate la Arhiepiscopia Tomisului şi de către IPS Teodosie. Probabil, din exces de zel, funcţionarii DSP s-au grăbit să se acopere cu hârtii, auzind de ameninţările penale ale lui Emil Moise. Reprezentanţii DSP ar fi trebuit să ştie că Arhiepiscopia Tomisului este parte integrantă a Patriarhiei Române, că ritualul religios oficiat în Arhiepiscopie se oficiază în întreaga Patriarhie Română şi că Legea Cultelor permite BOR să îşi organizeze cultul potrivit propriilor norme canonice, factorul decizional fiind Sf. Sinod. Prin urmare, o eventuală discuţie asupra desfăşurării ritualului religios trebuie purtată de către autorităţi la nivelul Patriarhiei Române şi al Sf. Sinod”, se menţionează în comunicat. Integral: https://www.hotnews.ro
În atenția autorităților/ Explicați antreprenorilor pachetul de măsuri economice. Riscăm să nu fie folosite ajutoarele. Cornel Grama: Cine a făcut hotărârile astea cred că nu e economist, dacă nu știe că încasările se fac de pe o lună pe cealaltă Prevederile pachetului de măsuri ca răspuns la criza coronavirusului nu sunt clar explicate și nasc foarte multe întrebări și nelămuriri, atât din parte antreprenorilor cât și din partea profesioniștilor care trebuie să le aplice, a declarat consultantul fiscal Cornel Grama, pentru HotNews.ro. Care sunt problemele și ce trebuie să explice statul, vezi în text. Sunt multe semne de întrebare asupra aplicării măsurilor. „De ce în situațiile astea de criză, aceste acte normative sunt făcute și apoi postate de oameni care cred că nu au experiență în așa ceva? Să lase profesioniștii”, spune el. Ordonanța privind măsurile fiscale (OUG 29/2020): Multe întrebări Creditele pentru IMM-uri sau IMM Invest România. O întrebare pusă de antreprenori: Care sunt pașii? “Eu mă pun în pielea unui antreprenor, cu o firmă care s-a închis, nu mai are bani să-și plătească salariile, nu are studii. Acolo văd că scrie: credite, miliarde, garantate, subvenționate”, spune Grama.• Care sunt concret pașii pe care trebuie să-i facă un antreprenor ca să obțină credite pentru realizarea de investiții sau linii de credit pentru capital de lucru?• Deci eu ce trebuie să fac? • Când mă duc să cer bani la bancă ce le zic oamenilor ălora? „Bună, am venit, știți că Guvenul a dat o Ordonanță”. “Foarte frumos sună așa din textul legii: 5 miliarde lei și suplimentăm până la 15 miliarde. Riscăm să ajungem în situația ca banii ăștia să stea necheltuiți. Eu cu câți am vorbit, cu foarte mulți, că am o grămadă de clienți, îmi spun: -Nu știu cum să fac să iau credit. Cum? I-am zis: – Domnule, ai citit acolo? – Am citit, nu am înțeles nimic.. „Unde trebuie să mă duc? Ce trebuie să fac? Care sunt pașii? Explică domnule anteprenorului, nu lăsa acolo niște formulări dintr-alea. Citești pagini întregi și nu știi despre ce e vorba”, a mai arătat consultantul fiscal. Prevederea cu privire la amânarea serviciilor de utilități și chirii, atât pentru IMM-uri, cât și pentru anumite profesii liberale (art. X) Aliniatul 5 spune: Dispozițiile alin. (1) sunt aplicabile, în mod corespunzător, și pentru următoarele profesii care îndeplinesc servicii de interes public: formele de exercitare a profesiei de notar public, formele de exercitare a profesiei de avocat și formele de organizare a activității profesiei de executor judecătoresc, a căror activitate este afectată direct prin măsurile dispuse de autoritățile publice, pentru prevenirea și combaterea pandemiei determinate de infecția cu coronavirusul COVID-19. “Un notar public cum a fost el afectat direct? Doar dacă a avut sediul într-un Mall, probabil. Totuși, nu știu ce notar este în Mall. Eu nu am văzut. Notarii văd că au birourile lor individuale. Ele nu au fost închise prin Ordonanța militară. Cabinetul de avocat cum a fost afectat direct? Cum știu dacă sunt afectat direct?”, afirmă Grama. Prin măsurile dispuse direct, spune el, înțeleg că sunt afectate hotelurile, restaurantele, că se suspendă activitatea acolo. Declarațiile fiscale și comunicatul ciudat al Ministerului Finanțelor “Nicăieri în textul de lege nu se spune dacă declarațiile se depun după 25 martie sunt nesancționabile. Nu am găsit în cuprinsul acestei ordonanțe această prevedere”, afirmă consultantul fiscal…..Ordonanța 30 – cea cu șomajul tehnic suportat de stat Nu ar trebui să beneficieze și cei care au suspendat contractele după Decretul Președintelui? Potrivit acestuia, cum s-a Decretul și Ordonanța militară, antreprenorii s-au panicat și au suspendat contractele de muncă…… Art. XI vorbește despre două categorii de beneficiri ai șomajui tehnic suportat de stat: cei care au fost afectați direct și cei afectați indirect, a căror activitate a scăzut cu 25% „Cei din prima categorie să aibă certificatul de situații de urgență. În primul rând, certificatul ăsta de situații de urgență nu e reglementat nicăieri”, spune Grama. • Acum m-a sunat un patron de restaurant și m-a întrebat: Ce fac? Certificatul ăla de unde îl iau? „Ar trebui să se dea certificatul direct, să constate că e în codul ăla CAEN. Sper să nu se ceară balanță și altele. S-a zis să închid și am închis, sunt pe butuci”, spune el. Ceilalți afectați care au o scădere a încasărilor cu 25% și o chichiță de care să se lege orice organ fiscal în viitor. „Încasările se fac de pe o lună pe alta. În martie, când sunt în criză, am încasat februarie. Eu nu o să am mai puțin cu 25% decât în ianuarie – februarie. În martie nu o să beneficiez. Aș putea în aprilie, dar cererea ar trebui să o fac în mai. Banii o să vină în 30 de zile, deci din iunie beneficiez. Până atunci eu ce fac? De ce s-au luat încasările și nu veniturile?”, afirmă consultantul fiscal.• Cine a făcut hotărârile astea cred că nu e economist, dacă nu știe că încasările se fac de pe o lună pe cealaltă. Textul ordonanței spune: …nu are capacitate financiară pentru a plăti toți salariații. „Aici e jale. Deci eu declar pe propria răspundere că încasările sunt mai mici cu 25% față de media ianuarie – februarie și nu am capacitatea financiară. Dacă eu declar pe propria răspundere că nu am bani să plătesc salariile, eu trebuie să plătesc salariații, nu? Aștept banii de la stat până în iunie? Salariatul cu ce trăiește până atunci?”, întreabă consultantul fiscal • Ce înseamnă capacitate financiară să plătești salariații? De unde știi? Dintr-o balanță de verificare? Dacă am mașini pe firmă și vine să zică că pot să le vând ca să plătesc salariații? Sunt interpretări. • Mă trezesc că declar pe propria răspundere că nu am capacitatea financiară să plătesc salariații, beneficiez de șomaj până trece criza, și mă trezesc cu un control. Se uită pe balanța lunii martie și îmi zice: „Păi uite, că aveai sold în casă, bani la bancă”. Poate banii de la bancă erau angajați în alte cheltuieli anterioare. Integral: https://economie.hotnews.ro
EXCLUSIV Cum a crescut presiunea pe buget după ce legea pe baza căreia se calculează despăgubirile acordate foștilor proprietari a fost modificată în Parlament. ANRP: Cu certitudine suma necesară plății despăgubirilor va fi considerabil mai mare Legea pe baza căreia se calculează despăgubirile acordate de Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților a fost modificată în luna februarie prin inițiativa a 14 parlamentari de la UDMR. Noile reguli au intrat în vigoare începând de luni, modificările fiind promulgate și publicate în Monitorul Oficial. Astfel, calculul despăgubirilor nu se va mai baza pe grilele notariale din 2013, ci pe grilele notariale actualizate. În cele mai multe cazuri, prețurile terenurilor au crescut, deși sunt unele orașe, mai puține, în care prețurile au scăzut. Din acest motiv, ANRP susține că, deși a pregătit peste 300 de dosare de despăgubire pentru a doua ședință din luna martie, marea majoritate a acestora vor trebui amânate. ANRP atrage atenția, într-un răspuns pentru G4Media.ro, că impactul bugetar creat prin modificarea legii nr 165/2013 nu este cunoscut la acest moment, ”dar cu certitudine suma necesară plății despăgubirilor va fi considerabil mai mare”. De pildă, dacă la Craiova maximul valoric era pe grila din 2013 de 740 lei/mp pentru teren situat în zona A, pe noile grile notariale se ajunge în prezent la 3.200 lei/mp. La București, de la maximul valoric de 994 euro/mp pentru teren liber, situat în zona Floreasca, Primăverii, Aviației, se ajunge în prezent la 1.462 euro/mp. La Cluj Napoca: de la maximul valoric de 1.020 lei/mp pentru un teren având până la 500 mp, situat în centru, se ajunge în prezent la 1.700 lei/mp…..”În București, pentru un astfel de teren, potrivit grilei din 2013, se acorda jumătate din valoarea pentru terenul „curți – construcții”, iar acum se acordă 85%. O modificare importantă a valorii de despăgubire rezidă și din atragerea în intravilan, după anul 2013, a unor suprafețe de teren la nivelul multor localități”, se arată în răspunsul ANRP. În expunerea de motive, cei 14 deputați UDMR care au inițiat modificarea legii 165/ 2013 explică de ce evaluarea imobilelor trebuie să se facă prin aplicarea grilei notariale valabile la data emiterii deciziei de către Comisia Națională. ”Legea a intrat în vigoare la data de 16.05.2013, ca urmare, toate deciziile se emit ținând cont de grilele notariale din anul 2013, astfel cei îndreptățiți, toți cei care beneficiază de prevederile acestei legi (atât persoane fizice, cât și persoane juridice) sunt prejudiciați raportat la faptul că grila notarială este actualizată anual de către Comisia Notarială. Actualul normativ a intrat în vigoare acum 6 ani, valorile de piață ale imobilelor au suferit modificări și în grilele notariale, precum și inflația anuală duce la o pierdere a valorii despăgubirilor, în majoritatea cazurilor se pot observa creșteri de cca 30%”, se arată în expunerea de motive a celor 14 parlamentari de la UDMR….. III. O problemă majoră de interpretare derivă din modul de redactare a modificărilor făcute prin Legea nr. 22/202. Așa cum reiese din expunerea de motive, inițiatorii legii au urmărit utilizarea noilor valori prevăzute în grila notarilor. În schimb, în forma aprobată, din lege a fost eliminată o prevedere esențială, respectiv raportarea despăgubirilor la categoria de folosință pe care un imobil (teren) o avea la data preluării abuzive. Această redactare are implicații deosebite asupra despăgubirilor pentru terenuri care au servit anterior unor scopuri agricole și au fost introduse după anii 1950 în planurile urbanistice ale orașelor. În grilele aferente anului 2020 se modifică substanțial și valoarea de despăgubire pentru terenurile agricole. În București, pentru un astfel de teren, potrivit grilei din 2013, se acorda jumătate din valoarea pentru terenul „curți – construcții”, iar acum se acordă 85%…..VI. A.N.R.P. nu poate iniția un act normativ pentru modificarea/suspendarea prevederilor Legii nr. 22/2020 pe considerente care țin de limitările bugetare. Apreciem că o astfel de inițiativă o poate avea doar Ministerul Finanțelor Publice. Integral: https://www.g4media.ro
Trăsnăi din presa vremii cu coronavirus ..….Multe trăsnăi ai ocazia să citești zilele acestea în zisa noastră presă liberă. Liberă de orice urmă de bun simț și de orice inhibiții. Așa se face că, după ce am aflat că am trăi în plin ceaușism,- vestea ne-a fost dată de unul dintre gazetarii care, prin anii ’80, se lăuda în gura mare cu supraviețuirea lui în postură de nacealnik (acum am aflat și că bătuse palma cu Securitatea) și care a fost șef și s-a îmbogățit și în timpul noului nostru capitalism-, iată că ni se spune acum că situația excepțională prin care trecem, căreia îi suntem martori și victime, relevă că în orice conducător, oricât de democratic ar fi fost el ales, sălășluiește dictatorul. Care se arată în întreaga lui splendoare în aceste zile. Pe cale de consecință, toți conducătorii Statelor și ai Lumii ar fi niște Richard III, niște Caligula multiplicați fără măsură, Hitler, Lenin, Stalin, Mao, Brejnev, Ceaușescu la pachet. Fiindcă numai așa ar putea fi explicată bucuria malefică cu care de la Donald Trump la Angela Merkel, de la Emmanuel Macron la Klaus Iohannis, șefii de State și de guverne au restrâns drepturile și libertățile cetățenești invocând, fals, mincinos, voința, obligația, necesitatea de protejare a populației în timp de pandemie…..Admitea oare vreodată Nicolae Ceaușescu că vreuna dintre măsurile sale restrânge drepturile omului? Nici vorbă! Să ne reamintim că Dictatorul respectiv făcea alergie doar când auzea respectiva sintagmă. Dacă, prin cine știe ce minune, făcea vorbire despre ea, o lua sistematic în derâdere. Spunea că România este țara unde drepturile omului – din care el extrăgea cu penseta doar dreptul la muncă- sunt garantate în România ca nicăieri altundeva în lume. De aici, pesemne, și munca obligatorie, neplătită, impusă românilor în zilele de duminică, de aici obligația elevilor și studenților de a participa la strânsul recoltei. De a lua locul țărănimii pe care comunismul o decimase. Când nu erau la muncă, românii stăteau în casă. În frig, fără mâncare, fără căldură și lumină. În ultimii ani ai dictaturii aveau dreptul la 2 sau 3 ore de televiziune, răstimp în care se aduceau elogii conducătorului iubit. Și savantei de renume mondial. Românii trebuiau să stea cuminți în case, să nu solicite pașapoarte ( și aceasta se întâmpla pe vremea când nu erau nici boli, nici epidemii, nici catastrofe naturale), să citească documentele programatice ale nu știu cărui congres al PCR și să-l aplaude pe Geniul Carpaților. Cine nu o făcea era ori legionar, ori nebun, ori tributar trecutului, ori năimit și ploconit în fața străinătății, ori agentul Europei Libere. Ceaușescu a înghițit în 1975, la Helsinki, gălușca și, asemenea altor dictatori comuniști, a acceptat Declarația finală, cu al său așa-numit Coș 3 cu tot. Integral: http://www.contributors.ro
… despre apocalipsele mari și mici. Cum s-a gripat creștinismul cu un virus chinezesc ….. Te plictisești de gândul morții, la fel cum te plictisești de înghețata de ciocolată. Și-atunci apare în China COVID 19. Pohta ce-ai pohtit. Asta da, moarte, asta da, apocalipsă – la scară mare, planetară! Noile media o absorb cu nesaț, cum absoarbe deșertul o ploaie așteptată de secole. Noile media reînvie, înverzesc, înfloresc, se trezesc din hibernare și plicitiseală. Popularizează, documentează, discută și filmează. Paradisul virtual vine la pachet cu iadul, după cum se vindea pe vremuri Minima Moralia a lui Andrei Pleșu cu Manifestul Partidului Comunist și Cuvântările Tovarășului Nicolae Ceaușescu. Vrei paradisul? Cumperi și iadul. Într-un celofan legat cu fundiță. Cu noul virus, opinia publică a scăpat de plictiseala zilelor în care te mai agitai doar de la încălzirea globală, Occupy Wall Street, #metoo sau analfabetismul (dis)funcțional. Zilele acestea, opinia publică s-a trezit cu adevărat la viață. Goya ne arată cum „somnul rațiunii naște monștri”, atâta doar că rațiunea nu se aplică și mulțimilor, după cum observă Gustave le Bon în Psihologia mulțimilor. Când mulțimile se trezesc, ele de fapt adorm, iar fandacsia-i gata. Asta s-a văzut, bunăoară, la procesul vrăjitoarelor din Salem, la Revoluția Franceză, cea „Culturală” Chinezească sau în delațiunile de pe vremea comunismului. Vorba ‘ceea: drumul spre iad e pavat cu bune intenții. Pentru cei care știu puțină istorie, urmarea era de așteptat. Dacă oamenii trăiesc sub vremi, politicienii trăiesc sub opinia publică. În istoria omenirii, cazurile în care politicienii au condus opinia publică în loc de-a se lasă conduși de ea se pot număra pe degete. Liderii nu mai “lead”, nu mai conduc. Se lasă conduși de voturi. După cum observă Alexis de Tocqueville pe la 1835 toamna, te poți opune dictaturii, dar e infinit mai dificil să te opui opiniei publice. Dictatura îți atacă doar trupul. Opinia publică îți lasă trupul în pace și îți atacă direct sufletul. Te lasă în viață, dar vei fi mai rău decât dacă ai fi mort. Vei fi un paria, un izolat. Vei fi, la propriu, un mort în viață. Cine și-ar dori așa ceva? Și-atunci, ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat. „Luați un cerc, mângâiați-l, va deveni vicios”, spunea Eugen Ionesco. Politicienii au început să ia măsuri de prevenire a pandemiei, pentru a-și dovedi responsabilitatea în fața opiniei publice. Din ce în ce mai multe măsuri responsabile. Mass media s-au grăbit să le … mediatizeze (sic).. Au făcut chinezii X? Noi facem X și Y! Iar noi facem și X și Y, dar și Z! Iar dacă se termină alfabetul, o luăm de la capăt. Măsuri peste măsuri. E criză, e război! De asta profită toți „liderii”. Nu există lider care să nu fie reales în vremea războiului. John Adams, al doilea președinte al SUA după a doua Constituție, a fost și primul care nu a mai fost reales. De ce? Pentru că a refuzat un război cu Franța, pe care opinia publică și-l dorea cu pasiune. Clinton, în schimb, a fost reales, în ciuda scandalului cu Monica Lewinsky. De ce? Pentru că America se afla în război. Trump, acum, după ce a minimizat impactul COVID 19, a înțeles lecția. S-a autoproclamat un președinte „la război”, iar democrații, care au alimentat panica, se dau acum cu capul de pereți, realizând că Trump va câștiga al doilea mandat pe motiv de coronavirus. De la un punct încolo nici nu mai contează. Dai drumul bulgărelui la vale și, din vârful muntelui, admiri avalanșa care îngroapă tot ce prinde în cale….. Tocqueville sugera că democrația suferă de ADD (Attention Deficit Disorder) – lumea se agită de încălzirea globală până moare Kolbe Bryant, după care își mută atenția la criza refugiaților, și tot așa. Lumea și-a pierdut răbdarea cu care își construia familia și catedralele – în decenii sau chiar secole. Contează doar ceea ce e la modă astăzi. La modă astăzi e coronavirusul. Dacă ai, Doamne ferește!, cancer sau diabet, ești precum un tânăr care ar umbla astăzi pe stradă cu perciuni și pantaloni evazați din anii ‘70 – boala ta nu mai e la modă. Ne pare rău. Cancerul e … fumat (sic). Ghinion dacă faci infarct – ambulanțele sunt ocupate cu COVID-19. Iată deci prima categorie de pierzători – pe termen scurt: cei care mor de altceva: diabeticii, cardiacii, tuberculoșii, cei ce-și fac selfies pe buza prăpastiei, Anna Karenina, dializații, cei infectați cu HIV ș.a.m.d. De câștigat, pentru moment, câștigă mediul virtual – Amazon, Google, Ebay, și orice alte aplicații prin care poți „interacționa” (cumpăra, vinde, face sex etc.) online. Mediul virtual respectă mult vehiculata „distanță socială” despre care vorbea deja Thomas Hobbes pe la 1645 toamna, în plin război civil. Hobbes spunea că oamenii se nasc liberi, egali și înzestrați de la natură cu toate drepturile. Asta e starea naturală a omului. Pare paradisul, nu? Nu, zice Hobbes. Tocmai pentru că sunt egali și liberi și înzestrați cu toate drepturile, oamenii au dreptul de a face orice: fura, ucide, viola și ce le mai trece prin minte. Nu există bine sau rău, pentru că nu există nicio autoritate care să declare ce-i binele și ce-i răul. De aceea, starea naturală e, de fapt, un infern în care oamenii se feresc unii de ceilalți. Când infernul devine insuportabil, oamenii acceptă în unanimitate să se supună … deciziilor majorității. Majoritatea decide forma de guvernământ care, la rându-i, va decide binele și răul, dreptul la proprietate ș.a.m.d. Abia, din acel moment încolo, oamenii nu se mai feresc unii de ceilalți și acceptă societatea. Oamenii se înțeleg între ei când știu de amenințarea biciului pe care și l-au creat singuri. Asta zicea Hobbes…. De-acuș s-a isprăvit. Nu vom mai avea nunți, nici botezuri, nici înmormântări, nici împărtășanie. De-acuș, nu vom mai pupa nici icoanele și nici moaștele, pentru că nu sunt, de fapt, făcătoare de minuni, ci infectate de coronavirus. Ne prefăceam și noi. Mai bine ne cumpărăm puști și cartușe, ca tot americanul responsabil. De-acuș, ne vom suspecta copiii, că poate sunt infectați, dar n-arată, și bătrânii – pentru că arată. De-acuș ne vom urî noi între noi, țările își vor închide frontierele, moldovenii vor urî oltenii, oltenii, ardelenii, oamenii se vor închide în case. De-acuș, guvernele vor face ce-a spus Hobbes că vor face: vor declara binele și răul. De-acuș, slujba de Înviere de Paște va deveni doar o glumă proastă. Ca și dragostea, care nu respectă distanță socială. Unde-ți este moarte boldul? În mass media! De-acuș’ frica de moarte ne va împiedica să trăim. Integral: http://www.contributors.ro
Efectele pandemiei – între solidaritatea UE și reziliența vecinilor estici Europa învață din propria experiență cum să lupte cu pandemia de coronaviroză, chiar dacă a avut la dispoziție aproape două luni (ianuarie-februarie 2020), de la izbucnirea epidemiei în China, pentru a-și mobiliza capacitatea de prevenire. Deși, la nivel de comunicare politică, UE a reacționat la existența COVID, prin Președinția rotativă a Croației care a pus în funcțiune Răspunsul Integrat la Crize, la finele lunii ianuarie. În termen practic, alte îngrijorări au dominat agenda europeană – tensiunile din nord-vestul Siriei (Idlib, februarie 2020) și amenințările președintelui turc Recep Tayyip Erdogan de a “deschide frontierele” (NYT, 29 Februarie 2020). Riscul repetării „crizei migranților din 2015” a dezorientat Bruxelles-ul și statele membre. În timp ce Italia devenea cu repeziciune epicentrul coronavirozei (COVID-19) pe continentul european, instituțiile europene admirau Grecia pentru preluarea rolului de “scut al Europei” (Euronews, 4 Martie 2020) împotriva traversărilor ilegale la frontiera eleno-turcă. Reorientarea UE spre criza coronavirozei amână gestionarea situației din Grecia, care, pe de o parte, trebuie ajutată să administreze frontiera și migrația, iar, pe de altă parte, convinsă să implementeze dreptul la azil în Europa (Guardian, 13 Martie 2020). După ce epidemia a lovit cu violență în populația italiană, (23 martie: peste 53.000 de cazuri de infectare și peste 4.000 decese), virusul a avansat în interiorul continentului – către Spania (a doua țară europeană afectată grav cu peste 1000 decese), Franța și Germania. Conexiunile strânse a diasporei și migranților est-europeni cu Europa au facilitat pătrunderea virusului în țesutul contactelor inter-personale din interiorul statelor Parteneriatului Estic. Eficientizarea comunicării aeriene, dar și simplificarea circulație persoanelor – inclusiv prin facilitarea și liberalizarea vizelor – au favorizat înaintarea virusului. În extremitatea nordică a Parteneriatului, în particular în Moldova și Ucraina, epidemia a ajuns preponderent din direcția statelor Uniunii Europene. Pe lângă țările europene, Iranul a devenit o sursă adițională de risc pentru țările sudice ale Parteneriatului – Armenia, Georgia și Azerbaijan. Deși tardiv, Uniunea Europeană (UE) a reușit să elaboreze măsuri regulatorii și financiare pentru a contracara efectele crizei sanitare și a stimula pe cale normativă solidaritatea între statele europene. Într-o formă parțială, indirectă și subtilă, aluzia la solidaritatea europeană față de vecinii estici, în relație cu pandemia COVID-19, a fost inoculată în documentul, întitulat “Consolidarea Rezilienței – un Parteneriat Estic cu beneficii pentru toți”, lansat de UE, pe 18 martie 2020…… Deși UE a fost criticată aspru pentru neasigurarea solidarității europene, în realitate, tratatele europene nu îi permit să acționeze diferit. Primo, Art. 222 a Tratatului de Funcționare a UE, prescurtat denumit “clauza solidarității”, prevede că UE și statele membre trebuie să acționeze în spiritul solidarității, atunci când un stat membru devine victimă a unui act terorist sau dezastru natural sau de natură antropogenă. Dar, din punct de vedere tehnic, COVID nu intră în categoria motivelor care pot declanșa clauza solidarității. Segundo, Comisia Europeană poate veni cu propuneri ce pot duce la activarea clauzei, dar implementarea acestora necesită aprobarea Consiliului UE, adică a guvernelor naționale. Tertio, chiar dacă clauza intră în vigoare, statele membre au dreptul de a selecționa modalitatea considerată oportună pentru a transpune în viață solidaritatea față de partea solicitantă. Așadar, în forma actuală, mecanismul solidarității europene conține lacune legale, care împiedică o aplicare necondiționată, pentru orice tip de criză și de către toate țările membre. Cu toate acestea, în cele din urmă, statele membre au susținut “răspunsul economic coordonat” al Comisiei Europene menit să ușureze povara crizei COVID-19. Aceste măsuri pot fi divizate în trei blocuri. Primul bloc de acțiuni vizează simplificarea procedurilor de achiziții comune a echipamentului de protecție personală, inclusiv de la producători non-europeni. Este examinată posibilitatea reprofilării companiilor din industria textilă europeană. De asemenea, este introdus temporar un sistem de autorizare pentru export de echipament de protecție personală (mănuși, măști respiratorii, costume etc.) către țările terțe (UE, 15 martie 2020), care includ și statele Parteneriatului Estic. Medicamentele nu intră în această categorie, ceea ce permite României să livreze medicamente către Moldova (Digi24, 15 Martite 2020). Al doilea bloc de măsuri vizează ajutorul acordat sectorului aviatic, industriei turismului, întreprinderilor și angajaților…. În loc de concluzii… Deocamdată, UE nu are capacități pentru a putea gestiona câteva crize concomitent. Reapariția unei crize reale, simțită anterior – cum este cea a migranției – a distras atenția de la emergența crizei noi, inițial neglijată – cea a pandemiei de coronaviroză. În ciuda criticilor, ecosistemul instituțiilor europene a reușit să producă diverse măsuri economice și financiare, care conferă o anumită senzație de control a situației. Totuși, responsabilitatea majoră pentru încercuirea și înăbușirea epidemiei le revine guvernelor naționale. Fără măsuri drastice, similare celor din Spania și Franța, înfrângerea coronavirozei poate întâmpina dificultăți. UE recunoaște deschis că reziliența vecinilor estici este o prioritate. Integral: http://www.contributors.ro
Democrația, la terapie intensivă în vremea coronavirusului- analiză Politico Suspendarea libertății de mișcare și distanțarea socială aduc schimbări majore și la nivel politic, dar și temeri legate de puterea excesivă acumulată de guverne în această perioadă, în absența unor mecanisme de control democratic. Coronavirusul obligă guvernele să recurgă la mecanisme de supraviețuire nu doar pentru cetățeni, dar și pentru protejarea democrației, notează politico.eu, într-o amplă analiză despre modul în care sunt afectate statele democratice de această criză ce forțează parlamentarii la restrângerea activității și duce la amânarea alegerilor în unele cazuri, pe lângă suspendarea unor drepturi și libertăți civile esențiale din cauza stării de urgență. Confruntate cu o ruptură fără precedent în mencanismul de luare a deciziilor, de la limitarea întrunirilor până la cazuri de demnitari plasați în autoizolare, oficialii din capitalele lumii s-au străduit cu greu să își adapteze activitatea și modul de lucru la noile provocări, fie că au apelat la videoconferințe sau la votul online al miniștrilor și parlamentarilor. În multe cazuri, inclusiv în Parlamentul European, lucrările au fost anulate până la o dată care încă nu poate fi anticipată. Îngrijorările privind sistemul ”checks and balances” în democrațiile consolidate sunt dublate de preocupările legate de regimurile mai curând autoritare, unde instituțiile democratice sunt fragile, acesta fiind și cazul Ungariei. Premierul Viktor Orban este unul dintre exemplele invocate de analiza politico.eu, liderul de la Budapesta fiind acuzat că forțează adoptarea de către Parlament a unor noi legi care să-i permită guvernarea prin decret, dar și pedepsirea cu închisoarea a celor care distribuie informații false sau ”zădărnicesc eforturile” guvernului de a combate epidemia, ținta fiind jurnaliștii independenți. Și politicienii sunt vulnerabili Duminică, președintele Senatului italian, Elisabetta Casellati, a dat publicității o declarație prin care insista că parlamentul este încă funcțional și îi cerea premierului Giuseppe Conte să conslideze mecanismul de consultare a guvernului cu președinții celor două Camere ale forului legislativ de la Roma…..SUA încă lucrează la un plan B care să permită Congresului să-și continue activitatea, în timp ce administrația Trump a cerut noi puteri pentru Departamentul de Justiție, astfel încât să poată să ceară detenția pe termen nedefinit, fără proces, în timpul stării de urgență, ceea ce a atras noi îngrijorări. Absența celor 5 senatori republicani face ca majoritatea lui Trump să atârne de un vot în Senat, ceea ce face ca legislația specifică pe durata stării de urgență să poată fi blocată în Congres, așa cum este cazul ajutorului financiar de 1,8 trilioane de dolari pentru economie. Videochat-ul intergalactic Noile tehnologii care până acum erau considerate nesigure sau inadecvate comunicării la nivel guvernamental au fost folosite acum pentru ședințe oficiale ale executivului. Pentru prima oară, săptămâna trecută, Colegiul Comisarilor UE și-a ținut ședința în regim de teleconferință. Miercuri, în cadrul unei sesiuni extraordinare a Congresului din Spania, deputații vor putea vota, pentru prima dată, online asupra unor măsuri urgente ale guvernului privind susținerea economiei și a angajaților. Joi, cei 27 șefi de guverne și de state UE se vor reuni în videoconferință pentru a discuta agenda legată de noua criză. Vineri, ambasadorii UE au convenit asupra unui plan de suspendare a ședințelor formale ale Consiliului UE pentru o perioadă de 30 de zile, discuțiile urmând să aibă loc online, deși există mai multe neajunsuri….. Alegerile locale au fost amânate cu un an în Marea Britanie, în timp ce Franța a ținut primul tur de scrutin al alegerilor municipale în plină epidemie, Macron declarând că lumea trebuie să demonstreze că ”democrația este vie” și să meargă la urne, respectând regulile de igienă și distanțarea socială. Președintele Franței mai declara atunci că este ”garantul securității cetățenilor, dar și al democrației”. Ulterior, pe măsură ce situația a devenit tot mai gravă și în Franța, autoritățile au anunțat amânarea celui de-al doilea tur. Alegerile primare pentru desemnarea candidatului democrat la președinție au fost și ele amânate în câteva state americane. Polonia pare să meargă înainte cu alegerile prezidențiale din mai, însă opoziția a cerut amânarea acestora, argumentând și prin faptul că nu mai poate fi desfășurată o campanie electorală în condiții normale, ceea ce îl avantajează pe președintele în exercițiu, Andrzej Duda. Și în România ar trebui să aibă loc alegeri locale în iunie, opoziția cerând amânarea lor. Integral: https://www.hotnews.ro
Analiză Markit: Cădere fără precedent a activităţii economice în zona euro în luna martie Activitatea sectorului privat din zona euro a înregistrat o scădere „fără precedent” în luna martie comparativ cu februarie, fiind o consecinţă a pandemiei de coronavirus, arată rezultatele sondajului lunar realizat de compania de analize financiare Markit, publicat marţi, transmite AFP, preluată de Agerpres. Estimarea preliminară a Markit arăta că indicatorul PMI flash composite pentru zona euro a scăzut de la 51,6 puncte în februarie până la 31,4 puncte în martie, „cea mai puternică scădere a activităţii înregistrată de la debutul publicării datelor compozite în luna iulie 1998”, a explicat Markit într-un comunicat. Datele publicate de Markit sunt sub estimările analiştilor care mizau pe un rezultat de 38,8 puncte. Un indice PMI de peste 50 de puncte indică expansiunea economiei, iar sub această valoare reflectă scăderea. „Prăbuşirea activităţii economice în zona euro în luna martie depăşeşte de departe ceea ce am văzut în cel mai grav moment al crizei financiare mondiale”, a subliniat Chris Williamson, economist şef la Markit. Precedentul record de scădere a indicelui PMI composite (36,2 puncte) a fost înregistrat în perioada crizei financiare mondiale, în luna februarie 2009. Reculul puternic al indicatorului PMI se explică prin „măsurile excepţionale adoptate de diferite ţări pentru a frâna propagarea coronavirusului, care au perturbat puternic activitatea companiilor”, a explicat Markit. Toţi sub-indicatorii din sondajul Markit au coborât în martie sub pragul de 50 de puncte, cea mai gravă contracţie fiind înregistrată în cazul indicelui care măsoară activitatea în sectorul serviciilor din zona euro, care s-a prăbuşit până la 28,4 puncte, de la 52,6 puncte în februarie. Integral: https://www.g4media.ro
Mafia virusului: De la droguri la sistemul de sănătate, pandemia ajută economia infracțională …. Este suficient să ne uităm la portofoliul mafiilor, pentru a înțelege cât vor putea câștiga din această pandemie. Unde au investit în ultimele decenii? Companii multi-servicii (cantine, curățare, dezinfectare), ciclul de deșeuri, transporturi, pompe funebre, distribuție de petrol și produse alimentare. Iată, deci, cum vor câștiga. Mafiile știu de ce este nevoie și de ce va fi nevoie și oferă și vor oferi în condițiile lor. A fost întotdeauna așa. De-a lungul anilor, mafiile au reușit să se infiltreze în conducerea sectorului sanitar, așa cum a demonstrat condamnarea pentru acte mafiote a lui Carlo Chiriaco, care ar fi putut fi în același timp directorul ASL din Pavia și referent al clanului ‘Ndrangheta în sistemul sanitar din Lombardia. Adevărata afacere criminală nu este cea a furturilor de măști destinate revânzării. Turcia, India, Rusia, Kazahstan, Ucraina, România au oprit sau au redus exporturile de măști; 19 milioane de exemplare (inclusiv Fpp2, Fpp3 și chirurgicale) sunt blocate în străinătate, în țările de producție sau în cele de tranzit către Italia. Cine va negocia deblocările și tranzitul, în opinia voastră? Și ce se va întâmpla când alimentele sau benzina vor începe să aibă o distribuție mai lentă? Cine va putea evita interdicțiile și va putea distribui bunuri fără întrerupere? Mafiile. Acesta este motivul pentru care – discutăm în aceste ore – nu trebuie să creăm alarmă cu privire la posibilitatea de a găsi mâncare. Trebuie puse în siguranță activitățile comerciale care vând en-detail bunuri de primă necesitate, prin efectuarea de noi angajări, creșterea numărului de ture și a salariilor; fiecare închidere favorizează numai organizațiile criminale. Astăzi, mai mult ca oricând, politica este chemată să ia decizii care vor determina viața țării noastre în deceniile următoare. În momentul stagnării situației de urgență vom vedea puterea organizațiilor criminale, nu în aceste faze incipiente, în care suntem conduși să vedem doar eroismul și abnegația persoanelor și intervenția unui Stat care se mișcă poruncitor pentru a răspunde crizei, întruchipându-se în salvator (va fi numai după ce vom fi nevoiți să analizăm deficiențele, reducerile aduse sănătății, starea de degradare în care se află multe spitale publice, salariile derizorii rezervate cercetătorilor). Dar nu trebuie să ne gândim doar la dimensiunea italiană a fenomenului infracțional: aeroporturile și companiile de transport maritim din Europa de Est și din America de Sud, care sunt adesea folosite pentru traficul de droguri, se pregătesc acum să întâmpine noile mărfuri cerute de piața emergentă. De unde știm? Abilitatea mafiilor a fost întotdeauna de a putea să aplice scheme comerciale câștigătoare la produse mai ieftine. Și piața drogurilor în vremea epidemiei? Starea de urgență a favorizat cartelurile și clanurile pe piețele en-gros: în acest moment controalele în porturile internaționale au scăzut, încărcăturile trec mai ușor. În detaliu, a existat o creștere inițială chiar înainte de blocare, când oamenii au făcut stocuri de droguri exact ca și în cazul alimentelor…..În Italia, clanurile și-au pierdut piețele de trafic de droguri și și-au menținut o piață reziduală așezându-se la coadă în fața supermarket-urilor și farmaciilor, care au înlocuit școlile și parcurile, acum închise. Au încercat să crească livrările la domiciliu, dar controalele crescute pe străzi și impunerea de a călători singuri au făcut această metodă dificilă și riscantă. De fapt, există un element nou în această situație. Până acum, mafiile au putut întotdeauna să conteze pe afaceri care au implicat, chiar și în situații de urgență, mișcări de materiale, vehicule, oameni: de la cutremure la inundații. Pentru prima dată trebuie să se raporteze la izolare, la lipsa de mișcare a oamenilor, la imobilitate. Întrebarea nu este dacă vor știi să profite de acest lucru, ci cum. Cum vor reuși să profite de cozile nesfârșite pentru a intra în supermarket, de dificultatea (ca să nu mai vorbim de imposibilitatea) de a face cumpărăturile online, de măștile și dezinfectanții de negăsit, de pierderea locurilor de muncă care afectează sectorul restaurantelor și hotelurilor și de comerț într-o țară marcată deja de șomaj? Pentru a observa cea mai recentă epidemie care a făcut ca criminalitatea organizată să devină mai bogată, trebuie să ne întoarcem la 1884, când Napoli a fost devastată de holeră. Peste 50% din decese au fost înregistrate la Napoli. Pentru ca un astfel de masacru să nu se mai întâmple, Parlamentul italian a adoptat o lege pentru redresarea orașului Napoli și a alocat 100 de milioane de lire pentru lucrările de reconstrucție. Toată lumea a câștigat din acea reabilitare: contractanți corupți și lipsiți de scrupule, firme care au câștigat licitațiile și apoi îndeplineau lucrări incomplete sau slab făcute, aliați politici ai familiilor din clanul Camorra. Toți, cu excepția orașului Napoli. Raportul Comisiei de anchetă condusă de Giuseppe Saredo din 1900 vorbea deja atunci despre o lucrare a „Înaltei Camorra”. A fost o speculație atât de evidentă, încât istoricul Pasquale Villari a ajuns să spună: „Mai bine holera decât restaurarea”…… Pentru fiecare antreprenor sănătos, care riscă să își închidă restaurantul sau magazinul, există un clan care este gata să intervină pentru obstrucționare sau preluare. Dacă Statul nu acționează acum asupra companiilor aflate în criză, dacă așteaptă o fază de alarmare mai mică, va fi târziu, foarte târziu. Acolo unde coronavirusul nu va ajunge, vor ajunge mafiile. Un Stat care, în câteva săptămâni, a invitat oamenii mai întâi să închidă activitățile, apoi să dezamorseze și să conducă economia, iar apoi din nou să se baricadeze în casă, este un Stat slab, o pradă ușoară a oricărei forme de criminalitate organizată, al cărei principiu de autoritate se obține prin violență și bani plătiți imediat. De asemenea, și Europa s-a dovedit total nepregătită. Mafiile nu respectă granițele, nu se tem de suspendarea Schengen, dimpotrivă, beneficiază din închiderea ermetică a granițelor, deoarece au mijloacele de a ajunge oriunde și de a face din închidere o oportunitate. Această Europă a trădat complet așteptările și visele părinților fondatori. La prima ocazie de urgență, ne aflăm într-o situație în care geloziile naționale împiedică posibilitatea de a avea o platformă comună de evaluare a pandemiei. Europa de astăzi pare, de asemenea, să întoarcă spatele bunului simț și singurului mod pe care îl avem de a ne salva viața: să împărțim totul. Integral: https://www.g4media.ro
Ţiriac, sfat pentru români: Dacă n-aveţi hârtie igienică, ştergeţi-vă cu dolari Înţeleptul Ion Ţiriac are mereu un sfat util pentru compatrioţi! Astăzi, fostul tenismen s-a adresat românilor care suferă din cauza crizei de hârtie igienică, vânzându-le un pont util. Potrivit lui Ţiriac, oricine n-are hârtie igienică se poate şterge cu dolari, care sunt aproape la fel de fini. “Mi se întâmplă şi mie să rămân fără banala hârtie igienică din piele de elefant, că mai întârzie elicopterul care o aduce din Kenya. Sigur ştiţi şi voi cum e”, a declarat Ţiriac. “Pentru momente din astea, am învăţat o şmecherie: te duci în camera cu bani, iei un snop de dolari şi îţi faci treaba cu ei.” “Aveţi grijă, totuşi, să nu folosiţi prea mulţi dolari şi în niciun caz hârtii mici, de 1 sau de 5, că se dizolvă greu în apă. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Cum pot fi evitate mii de infectări:
In plina pandemie, bolnavii de cancer stau in zapada la cozi sa-si primeasca tratamentul: “Ce face statul roman se numeste crima colectiva” (Video) …..”Cozi de zeci de metri, in frig si ninsoare, la Institutul Oncologic din Cluj-Napoca, azi dimineata, de la ora 7! Pacientii cu cancer stau cu orele de dimineata la cozi infernale, in frig, pentru a primi tratamentul de care depinde supravietuirea lor. In plina criza COVID-19, acesti bolnavi sunt cei mai expusi infectarii. Nu poate fi vorba de distantare sociala aici, nu se respecta cei 1,5 metri intre bolnavi. Jandarmii sunt uluiti de suferinta oamenilor si nu sunt capabili sa ia masuri. Ce face statul roman acum cu acesti bolnavi se numeste crima colectiva. Am urlat zile in sir la Guvern sa permita emiterea retetelor online pentru pacientii cu cancer, sa desfiinteze temporar mizeria numita card de sanatate, sa valideze consultatii telefonice si servicii de telemedicina. Ori nu le pasa, ori sunt incompetenti sau mai degraba ambele. Imaginile acestea mi-au sfasiat inima”, a scris Ungureanu, pe Facebook. El arata ce solutii ar putea fi adoptate pentru ca o astfel de situatie sa nu se repete. “Solutii pentru evitarea acestor aglomerari si umilirea pacientilor sunt, le-am propus Casei de Asigurari de Sanatate inca de acum 7 zile, le reiau: eliberarea de catre casele de asigurari a documentelor pentru pacientii oncologici in format electronic (adeverinte, de asigurat, etc), eliberarea online a retetelor pentru terapiile orale care nu necesita examinari (imagistice, laborator, etc) de evaluarea a raspunsului la tratament, fara cardul de sanatate (prin verificarea, calitatii de asigurat in PIAS) sau pe baza adeverintei de asigurat in situatiile cand PIAS nu functioneaza. Acest tip de serviciu trebuie insotit de documentarea unei discutii cu pacientul, telefonic sau pe Skype, FaceTime etc, din care sa reiasa ca pacientul poate continua tratamentul!”, mai scrie deputatul, care a postat si imagini cu cozile de zeci de metri. Integral:
Aşa cum companiile private îşi revizuiesc acum veniturile şi costurile, aşa şi statul ar trebui să-şi revizuiască cheltuielile şi dimensiunea aparatului pentru că nu va avea veniturile aşteptate …. Acuma degeaba te uiţi cu jind la Polonia care nu are, după cum cred economiştii de la ING Bank, nicio problemă să se ducă cu deficitul în 4-5% din PIB (27-28 mld. euro) ca să sprijine economia, pentru că Polonia a avut anul trecut un deficit fiscal aproape lipit de zero, la o creştere economică egală cu a României, de 4,1%. Iar tu, ca săracul, te scormoneşti de mărunţiş pentru un covrig, pentru că, în anii trecuţi, te-ai lăţit ca motanul la soare, de ai ajuns la un deficit de 4,6% din PIB în 2019. Acum dai din colţ în colţ: că dăm 1% din PIB pentru susţinerea economiei, că plătim concediile medicale şi rambursăm TVA – de parcă asta ar fi o favoare, nu o obligaţie – că oferim garanţii de 10 mld. lei. Ba de zece, ba de cinci miliarde. Acum voinţă este. Dacă îl asculţi pe ministrul finanţelor, Florin Ciţu, ai crede că ţara miroase a praf de puşcă. “Statul să-şi plătească facturile, să ramburseze TVA, să plătească pensii, salarii, ajutoare sociale la timp şi să oferim acces la linii de creditare pentru capital de lucru pentru companii, ieftin, pentru această perioadă!”, se răţoieşte ministrul. La cine? Nu am mai văzut pe nimeni să vorbească la imperativ când este vorba despre el. Acuma, cum ziceam la început: despre trecut numai de bine. Doar statisticile o să mai reţină peste 10 ani că, în anul de graţie 2020, deficitul bugetar a fost de 5% sau de 10% din PIB din cauza X şi, până la urmă, şi peste statistici se va aşterne colbul, aşa cum se aşterne peste toate. Doar că povestea este abia la jumătate şi tu nu poţi să zici că te închizi în casă până trece ciuma şi după aia e tot primăvară. Că n-ai avut parte decât de “greaua moştenire”, mai treacă-meargă, tot ajunsul la putere are problema asta în agendă, de vreo 30 de ani. Dar acum, după ce n-ai primit nimic ca moştenire, te trezeşti şi că trebuie să achiţi nişte facturi. Domnii Orban şi Cîţu se scormonesc prin buzunare pentru “garanţii”, atenţie “garanţii” nu cash, de 5 – 10 – 15 miliarde de lei pentru susţinerea economiei. Dar, de la 1 septembrie, trebuie majorate pensiile care înseamnă, doar pentru trei luni, septembrie – decembrie 2020, 25 de miliarde de lei. De datoria asta însă domnii de mai sus ştiau pentru că legea o fi fost ea introdusă de PSD, dar a fost votată în Parlament, în iunie 2019, cu multă veselie – 197 de voturi “pentru” şi 70 de “abţineri” (ale USR, în majoritate). Deci, PNL a votat această lege. La fel, dublarea alocaţiilor pentru copii a fost votată de aproape întreg Parlamentul. Preşedintele Iohannis a promulgat ambele legi fără probleme. Când oameni cu scaunul la cap au spus că nu există bani pentru majorări atât de mari (plus 40%, din septembrie, la pensii), proaspătul, pe atunci, ministru al finanţelor, domnul Cîţu, a spus că sunt. Şi acum susţine la fel. “Banii sunt prevăzuţi în buget”, a spus el, într-un interviu la RFI….. 70% din veniturile statului, din toate veniturile statului (impozite, taxe, venituri nefiscale) merg, anual, spre plata pensiilor şi a salariilor angajaţilor la stat. 70%! Măcar acum, nu ar trebui ca aceste date să fie revăzute şi revizuite? Ştim că, acum zece ani, costul tăierilor de salarii în sistemul public a avut un preţ politic. Dar se poate altfel? Când guvernul sprijină industria, serviciile, transporturile, sprijină direct şi nemijlocit sistemul birocratic. Aparatul de stat nu este susţinut din impozitele bugetarilor, ci din impozitele celor care sunt acum cu cuţitul la os. Integral:
Patriarhului BOR Daniel. Pe vreme de coronavirus. Jurnal ANTI-covid 19, ziua a 9-a Preafericite Părinte Patriarh Daniel te-am ascultat ieri cum predicai cele „patru mari adevăruri” din Evanghelia Duminicii Sfintei Cruci. Culmea, a lipsit adevărul simplu și crud al acestor zile: stai acasă, creștine! Dumnezeu este cu tine în casa ta, nu obligatoriu la biserică.
Ora 25. Evitați o tragedie națională și apăsați butoanele nucleare În România a început deja transmiterea comunitară a coronavirusului. Adică răspândirea necontrolată în comunități, pe care specialiștii nu o mai pot opri decât într-un singur mod: restricționarea drastică a circulației. Economia e și ea în epicentrul unui tsunami fără egal. Mesajul urgent cu care președintele Iohannis și premierul Orban trebuie să iasă acum e clar: vom face TOTUL, fără rest, ca să salvăm antreprenorii și companiile….. Circulația cetățenilor trebuie redusă pentru un timp tocmai ca să câștigăm timp. E timpul necesar pentru ca spitalele să fie utilate, pentru ca noi medici, asistente și biologi să fie angajați și antrenați, timpul necesar pentru a pregăti law-enforcementul și răspunsul la criza spitalicească ce va veni negreșit. Odată cu restricționarea circulației trebuie întărită aplicarea legii. Sancțiunile prevăzute de Ordonanța Militară pentru cei care circulă noaptea fără un motiv întemeiat (prevăzut de OM 2) sunt ridicole – amendă de la 100 lei la 5.000 lei pentru persoane fizice. Odată ce restricționarea circulației va fi făcută, ea trebuie întărită prin controale drastice cu forțele de poliție, poliție locală, jandarmerie și armată. În paralel, guvernul trebuie să fie mult mai deschis la comunicare, tocmai pentru a risipi incertitudinile, panica și scenariile panicarde. Experiența ultimelor zile ne arată că, în loc să crească direct proporțional cu îngrijorările cetățenilor, comunicarea guvernamentală a scăzut. Un singur exemplu: conferințele de presă au dispărut complet, comunicarea se face sub declarații de presă care lasă în urmă zeci de întrebări fără răspuns. În paralel, guvernul trebuie să crească rapid numărul de testări. Testați, testați, testați tot, începând cu persoanele cele mai vulnerabile – bătrânii și cei cu boli cronice grave. Ei vor fi cel mai tare loviți și vor pune o presiune uriașă pe spitale. Deja sunt firme private, ONG-uri și grupuri de inițiativă care au cumpărat teste rapide sau PCR Real Time și le pun la dispoziția statului. Orice ezitare la vârful sistemului medical în a accepta spargerea cercului de firme ”agreate” de baronii sănătății trebuie pedepsită exemplar. În privința economiei, măsurile anunțate sâmbătă sunt bune, dar prea puține și prea confuze. Mii de antreprenori se scarpină în cap zilele astea și încearcă să vadă cum pot să beneficieze de ele. Încă o dată: e un început bun, pe un fond dramatic, cu un buget ce are mari constrângeri….. Comisia Europeană a dat deja undă verde pentru ca o parte din banii necesari cofinanțării fondurilor UE în acest an să meargă la sprijinirea eforturilor medicale. Și tot Comisia a anunțat că, în premieră în istoria UE, suspendă prevederile Pactului de Stabilitate care limitează deficitul bugetar la 3%. Așadar, acum nu mai e o problemă de bani. Ci de voința de a face tot ce e posibil. Iar mesajul trebuie transmis de la cel mai înalt nivel al statului, odată cu noul pachet de măsuri care să țintească cele două mari probleme din economie: nevoia de lichiditate (blocajele financiare sunt la ordinea zilei) și protejarea angajaților periclitați de închiderea temporară a multor afaceri. Cu alte cuvinte: statul trebuie să ia temporar de pe umerii firmelor grija salariilor, a utilităților și a taxelor și să le furnizeze lichidități. Totul pentru a cumpăra timp până când un tratament pentru coronavirus va fi aproape, iar economia va reveni. Integral:
Cunoscut epidemiolog american implicat în eradicarea definitivă a variolei pledează astăzi pentru testarea aleatorie, masivă a populației pentru coronavirus: Fără ea, vedem doar vârful aisbergului, șeptimea de deasupra apei Testarea aleatorie de coronavirus în rândul populației, nu doar testarea masivă, este esențială în combaterea actualei pandemii, arată un cunoscut epidemiolog, Larry Brilliant, care a contribuit la eforturile Organizației Mondiale a Sănătății în eradicarea definitivă a variolei în anii ’70 și în combaterea poliomielitei. Într-un interviu acordat publicației Wired, el arată că testarea aleatorie este unul dintre cei trei pași pe care trebuie să îi parcurgă o acțiune de succes împotriva Covid-19. “Testele ar produce o diferență palpabilă. Ar trebui să testăm un eșantion ales în mod aleator, să vedem unde este virusul cu adevărat. Pentru că nu știm acest lucru. Poate că [statul american] Mississippi nu raportează niciun caz pentru că nu a căutat. De unde să știe ei? Poate că Zimbabwe raportează zero cazuri pentru că nu au capacitate de testare, nu pentru că nu au virusul. E nevoie de ceva care arată a test de sarcină, pe care să poți să-l faci acasă“, afirmă Brilliant în interviul pentru Wired. De ce e importantă testarea aleatorie? Potrivit lui Brilliant, “lumea nu va începe să arate nomal înainte să se petreacă trei lucruri. Primul – să ne dăm seama dacă distribuția acestui virus arată ca un aisberg, anume cu doar o șeptime din volum deasupra apei, sau ca o piramidă, unde vedem totul. Dacă ce vedem acum este doar o șeptime din actuala răspândire, pentru că nu testăm suficient sau pur și simplu nu vedem, atunci suferința va fi mare.” Integral:
Globalizarea si-a atins limitele. UE si-a atins limitele. Redescoperim Romania
Incendii de mase plastice lângă Bucureşti. Costel Alexe: „Nemernicia unora nu are limite!“ VIDEO …. Inspectori ai Gărzii de Mediu, alături de echipaje de Poliţie şi Pompieri sunt pe teren, în zonele Sinteşti şi Vidra fiind descoperite 2 focare active si alte câteva abia stinse, incendii de cabluri, mase plastice, deşeuri menajere. Bucureştenii trebuie să ştie că suntem permanent pe teren şi facem toate eforturile pentru a destructura activităţile care generează poluare în capitală!”, a scris pe Facebook ministrul Costel Alexe, care a publicat şi o serie de înregistrări. Sâmbătă dimineaţa, poluarea din Bucureşti a fost din nou la cote foarte ridicate, deşi traficul rutier s-a redus semnificativ în ultimele două săptămâni, în contextul măsurilor luate pentru stoparea epidemiei de coronavirus. La staţia de pe Calea Moşilor, concentraţia de PM2,5 era 85 micrograme pe metru cub, cea mai ridicată din Capitală. Şi în celelalte zone poluarea era peste cotele prevăzute, cu o concentraţie de PM2,5 de 73 micrograme pe metru cub în bulevardul Expoziţiei, 78 pe bulevardul Iuliu Maniu şi 67 la staţia de la Băneasa. Integral: 
Lichiditate, lichiditate și iar lichiditate este cuvântul de ordine al BNR în această perioadă Intrarea băncii centrale pe cumpărarea titlurilor de stat, lansarea operațiunilor speciale de tip repo și micșoarea intervalului de variație a dobânzilor formate pe baza ratei de referință BNR sunt cele trei măsuri anunțate de BNR în premieră în politica monetară a ultimilor 30 de ani. BNR a intrat pe cumpărare titluri de stat din piața secundară, după ce Ministerul Finanțelor a evitat să se împrumute din piața financiară secundară, motivând că dobânzile cerute de bănci sunt neatractive. BNR apelează în premieră, în România ultimilor 30 de ani, la acest instrument financiar prin care este urmărit cel mai important obiectiv al acestei perioade: disponibilizarea cantității necesare de finanțare în piață și asigurarea resurselor financiare de care Statul dispune, la rândul său, pentru îndeplinirea programului de protecție a angajaților și mediului de afaceri. BNR a subliniat faptul că ”va gestiona ferm lichiditatea”, ceea ce poate fi interpretat ca o intenție de a interveni, prin această operațiune, pentru a injecta lichiditate în sistemul financiar românesc. Deschiderea operațiunilor repo, prin care BNR face operațiuni revesibile cu titluri de stat, în vederea asigurării funcționării cât mai fluente a pieței monetare, este a doua operațiune în ideea asigurării lichidității necesare în economie. Sensul achiziției titlurilor de stat este clar cel de a injecta bani în piața financiară, dar BNR invită și băncile să finanțeze ”în bune condiții” economia reală. În spatele acestei fraze stă, de fapt, îndemnul băncii centrale către băncile comerciale de a face pași bine gândiți, poate chiar concesiile cerute de perioada aparte prin care trec companiile și angajații acestora. Nu în ultimul rând, BNR a menționat clar intenția de a mișcora rezervele obligatorii pe care băncile comerciale au obligația să le constituie, ca măsură prudențială și de monitorizare a sistemului bancar național. Cele trei măsuri în premieră sunt dublate de alte două măsuri, care au mai fost luate în trecut, respectiv reducerea ratei dobânzii de politică monetară și micșorarea coridorului de variație a dobânzilor formate pe rata dobânzii de politică monetară. Astfel, în actualul context, Consiliul de Administrație BNR a decis să reducă rata dobânzii de politică monetară cu 0,50%, de la 2,5%, la 2,0% începând cu data de 23 martie 2020”. Reducerea dobânzii cheie a BNR este cel mai bun și mai diret semnal pentru bănci, în sensul reducerii propriilor dobânzi la credite în perioada următoare. Integral:
Barna: Nu mai este momentul acum să pretindem că un proces electoral va avea vreo şansă. Dincolo de partide, în momentul de faţă societatea este pe un sigur mod: modul supravieţuire ….Întrebat duminică, într-o conferinţă de presă, pentru ce perioadă ar urma să fie amânate, în opinia sa, alegerile locale, liderul USR a afirmat că acest lucru depinde de evoluţia epidemiei, dar că cel mai devreme acestea ar putea avea lor în toamna acestui an. „Trebuie să privim situaţia în funcţie de cum va evolua epidemia în următoarele luni. (…) şi în funcţie de asta cred că primul pas ar fi amânarea alegerilor pentru toamnă, septembrie – octombrie. Dacă situaţia se va menţine (…) în funcţie de evoluţia epidemiei în lunile de vară, vom vedea dacă se va ajunge în situaţia nedorită de a le organiza anul viitor sau vor fi organizate în toamnă. (…) Nu prea mai este momentul acum să pretindem că un proces electoral va avea vreo şansă. Dincolo de partide, în momentul de faţă societatea este pe un sigur mod modul supravieţuire” a spus Dan Barna duminică, într-o conferinţă de presă susţinută online alături de Dacian Cioloş şi alţi lideri ai Alianţei USR PLUS Acesta a precizat că sunt în ţară primari care „nu se ridică la înălţimea aşteptărilor pe care le au comunităţile de la ei”, arătând că aceştia, dar şi Guvernul, trebuie să ia exemplul entităţilor din domeniul privat care au reuşit să se implice cu succes în gestionarea crizei sanitare, care au reuşit să aducă teste pentru depistarea Covid-19. Integral:
Avertisment dur al unui medic de familie: ”Ne trimitem persoanele în vârstă la abator cu acte în regulă de frică să nu se fure din sistem / Îi obligăm pe bătrâni să vină la cabinetul medicului de familie pentru a-și ridica rețeta cronică” Dr. Călin Pop, medic primar Medicină de Familie, atrage atenția într-un articol remis redacției G4Media.ro asupra pericolului major de infectare a tuturor pacienților care trebuie să vină obligatoriu în cele 11.000 de cabinete ale medicilor de familie din cauza că lipsește reglementarea urgentă a consultației la distanță – telefonice/alte mijloace electronice…..1. Deși cunoaștem efectul devastator pe care virusul îl are asupra vârstnicilor, îi obligăm ca în continuare să se prezinte la cabinetul medicului de familie, pentru a-și ridica rețeta cronică. Ei nu sunt singurii obligați să vină la cabinet, deși au o problemă rezolvabilă la distanță, dar sunt cei mai afectați. 2. În același timp factorii decidenți insistă ca pacienții cu febră să se prezinte în primul rând la medicul de familie. A se vedea declarația televizată a prefectului de Cluj. . Suntem 11.000 de cabinete de medicină de familie în România. Practic transformăm aceste cabinete în centre de răspândire a virusului! În același timp, direcționăm orice persoană potențial infectată în același loc cu o persoană sănătoasă și vulnerabilă (persoane vârstnice, care reprezintă majoritatea celor cu boli cronice stabilizate, care se prezintă pentru rețeta cronică). 3. Se știe clar că virusul rămâne pe suprafețe, dezinfectarea unui cabinet de medicină de familie este o iluzie, și nu poate fi pusă în practică eficient pentru a bloca real răspândirea virusului după fiecare pacient consultat! 4. Casa de asigurări, în ciuda decretului care elimină obligativitatea folosirii cardului de sănătate, insistă și pune presiune pe medici să îl folosească, argumentând că oricum punem mâna pe pacient (absolut cinic), sau de frica furturilor din sistem. Această obligativitate a folosirii cardului obligă pacientul să se prezinte la cabinet, când, unii au probleme rezolvabile la distanță (telefonic sau prin mijloace electronice). 5. Lipsa reglementării urgente a consultației la distanță – telefonice/alte mijloace electronice, pe perioadă stării de urgență obligă pacienții să se prezinte la medicul de familie pentru situații care se pot rezolva la distanță. Mai mult, induce și o stare de confuzie printre cadrele medicale. Stare de confuzie care există deja. Medicii nu au un cadru clar prin care să evidențieze și să raporteze astfel de consultații. 6. Extrem de important este și faptul că medicii de familie nu au primit echipamente de protecție, cu căteva excepții locale (a se vedea gestul autorităților locale din Brașov). Soluții propuse: 1. Suspendarea pe toată perioada stării de urgență a cardului de sănătate și obligarea caselor județene de sănătate să respecte acest lucru. 2. Reglementarea urgentă a consultației la distanță pentru a oferi un cadrul legal medicilor să facă acest lucru în situații pertinente când acest lucru este posibil.
Colegiul Medicilor Stomatologi cere Guvernului asigurarea accesului la măsuri concrete de protecţie socială şi economică adecvate, ca urmare a deciziei de suspendare a activităţii cabinetelor ….”Odată cu argumentarea nevoii imediate de a închide temporar cabinetele de medicină dentară, Colegiul Medicilor Stomatologi din România cere Guvernului asigurarea accesului medicilor stomatologi la măsuri concrete de protecţie socială şi economică”, afirmă stomatologii. Ei consideră că că Executivul trebuie să ţină cont de faptul că, în mod covârşitor, profesia de medic stomatolog, ca profesie liberală, se exercită în cadrul unor cabinete fără personalitate juridică, entităţi care nu au acces la pachetul de măsuri de protecţie socială şi economică, nefiind asimilate IMM-urilor sau societăţilor constituite în baza Legii nr. 31/1990 privind societăţile, republicată, precum şi a faptului că titularii acestor cabinete nu au şi nu pot avea calitatea de salariat al formei de exercitare a profesiei, prin urmare neavând acces la pachetul de măsuri de protecţie socială şi economică destinat salariaţilor; iar în aceeaşi situaţie se regăsesc şi medici stomatologi care exercită profesia în calitate de persoană fizică independentă. Colegiul Medicilor Stomatologi susţine necesitatea identificării şi adoptării unui pachet de măsuri de protecţie socială şi economică care să vină în sprijinul tuturor medicilor stomatologi afectaţi de răspândirea pandemiei de COVID-19 sau de măsurile de prevenire şi limitare a răspândirii infecţiei cu Coronavirus SARS-CoV-2, nu numai a celor care au calitatea de angajator sau de angajat prin accesare a pachetelor de măsuri adoptate cu titlu general. De asemenea, Colegiul cere identificarea şi implementarea unor proceduri cât mai debirocratizate şi flexibile pentru asigurarea accesării măsurilor de protecţie socială şi economică de către medicii stomatologi, indiferent de forma sau de modalitatea de exercitare a profesiei, în regim independent sau salariat. Stomatologii mai vor şi reglementarea expresă şi punctuală a locaţiilor în cadrul cărora se poate asigura acordarea asistenţei stomatologice pentru manoperele de urgenţă, de principiu a acelor unităţi care dispun de capabilităţi de triaj şi de resurse pentru protecţia adecvată a personalului medical. Integral:
Romania activeaza derogarea de la Conventia Drepturilor Omului. Judecator: Consider hazardata aceasta solicitare!Romania si inca trei state membre ale Consiliului Europei, respectiv Republica Moldova, Letonia si Armenia, au activat articolul din Conventia Europeana a Drepturilor Omului care permite derogari de la aplicarea acesteia in conditiile starii de urgenta decretate ca urmare a coronavirusului, potrivit France Presse, citata de
De ce Grindeanu nu-i soluţia la fake news
Cum a ajuns sefa Inaltei Curti sa reclame la CEDO ca instanta pe care o conduce nu motiveaza la timp hotararile Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a publicat intrebarile adresate Guvernului si presedintelui Inaltei Curti, judecatorul Corina-Alina Corbu, intr-un dosar in care magistratul a dat in judecata Romania pentru incalcarea dreptului la un proces echitabil. Magistratul se plange instantei europene de modul in care s-a judecat dosarul in care a fost inculpata. Actuala sefa a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), Corina-Alina Corbu, a fost pusa sub acuzare de procurori DNA pe 7 februarie 2012, pentru infractiunea de complicitate la favorizarea faptuitorului. Atunci, judecatorul era magistrat la Sectia de contencios-administrativ de la Inalta Curte. Era vorba de un dosar in care erau vizate mai multe persoane, printre care patru judecatori de la Inalta Curte, cele mai cunoscute nume fiind Gabriela Birsan si Anton Pandrea. Cazul a fost trimis in judecata in aprilie 2014. Procesul a durat aproximativ patru ani, iar pe 5 mai 2018, completul de 5 judecatori de la Inalta Curte a decis achitarea definitiva a celor implicati in acest proces, intrucat faptele nu exista, faptele nu sunt prevazute de legea penala ori nu exista probe ca o persoana a savarsit infractiunea. Prima decizie in acest caz, tot achitare, fusese data de un complet de 3 judecatori de la Inalta Curte pe 29 noiembrie 2016. Procesul, sters de pe portal Trebuie spus ca informatii despre acest caz nu mai sunt disponibile pe portalul Inaltei Curti, dupa ce Corina Corbu a solicitat acest lucru in baza dispozitiilor Regulamentului nr. 679 din 27 aprilie 2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date. De asemenea, dosarul de pe rolul Inaltei Curti a fost secretizat, accesul presei fiind astfel blocat. Integral:
Presedintele Academiei de Stiinte Agricole: Romania sa sisteze exporturile de produse agroalimentare, preturile ar trebui plafonate
Farmaciile independente cer stoparea creşterii nejustificate a preţurilor medicamentelor şi măsuri de protecţie a farmaciştilor Asociația Farmaciilor Independente Ethica (AFIE) atrage atenția asupra creșterii explozive a preţurilor la unele medicamente și echipamente medicale, dar și asupra penuriei de medicamente esenţiale pentru bolnavii cronici. În contextul pandemiei de Coronavirus și a declanșării stării de urgență, prețurile pentru anumite medicamente care se eliberează fără prescripție medicală, precum și a mai multor produse medicale, în special cu rol de protecție împotriva virusului (măști, mănuși, alcool medicinal, dezinfectant), au crescut semnificativ, ajungând chiar și la valori de 2 sau 3 ori mai mari, arată asociația într-un comunicat de presă. Costurile ridicate pentru aceste produse pun pacientul în impas financiar și pot avea impact asupra sănătății acestuia….În ceea ce privește lipsa numeroaselor medicamente, atât de necesare pacienților pentru diferite afecțiuni (diabet, hipertensiune arterială, afecțiuni tiroidiene, etc.), farmaciile independente solicită de urgență statului român luarea de măsuri imediate care să ducă la punerea pe piață a respectivelor medicamente. Informațiile oficiale primite din partea Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale prezintă faptul că, cel puțin în cazul DCI Levothyroxinum (Euthyrox), producătorul a pus pe piață stocuri suficiente, însă aceste medicamente nu ajung în continuare în farmacii și nici la pacieți. Mai mult, lipsa numeroaselor medicamente de pe piața din România aduce un risc suplimentar asupra pacienților vârstnici, cu boli cronice, în contextul pandemiei….. AFIE a transmis o serie de adrese către Președinție, Ministerul Sănătății, Ministerul Afacerilor Interne, Casa Națională de Asigurări de Sănătate, împreună și cu alți parteneri (Asociația Dăruiește Viață, Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie, Colegiul Farmaciștilor din România), prin care au fost solicitate o serie de măsuri suplimentare care să vină în sprijinul pacienților cronici și care să ajute profesioniștii din domeniul sănătății să își desfășoare activitatea sub presiunea pandemiei. Dintre acestea, amintim: – Dislocarea stocurilor de medicamente de la distribuitori către farmacii pentru ca pacienții cronici să aibă acces la tratament și pentru a evita întreruperile de tratament sau interacțiunile cu mai multe farmacii pentru a găsi medicația necesară; – Asigurarea materialelor de protecție corespunzătoare pentru farmaciști și asistenți de farmacie (mănuși, măști, substanțe dezinfectante, viziere de protecție și alte produse) în cantități suficiente, în contextul lipsei acestora de la furnizori; – Asigurarea necesarului de medicamente și materiale sanitare pentru farmaciile comunitare, astfel încât acestea să poată să răspundă nevoii populației; – Derogarea de la orice obligație de semnare fizică de către pacient sau aparținător în cazul eliberării prescripțiilor medicale electronice, pentru a se evita cât mai mult contactul direct; –Derogarea farmaciilor de la programul de funcționare declarat și eliminarea birocrației, astfel încât farmaciile comunitare să poată să asigure dezinfectarea corespunzătoare a spațiilor și suprafețelor; – Exceptarea unităților farmaceutice, pe lângă cea a unităților sanitare publice, de la prevederile Legii nr. 19/2020, pentru a se asigura accesul pacienților la medicamente și a se evita închiderea farmaciilor. Integral:
Daniel P. Funeriu: Sănătate über alles, Frau Merkel! Green Deal? Da, absolut! Dar imaginați-vă că acum am începe să avem probleme majore cu electricitatea (frig afară, vânt și soare puțin) și 80% dintre mașini ar fi electrice. Așa că: stop Green Deal astăzi. Toți banii folosiți pentru un sistem de sănătate brici la nivelul UE. Potențialul și nevoia de inovare sunt aceleași în științele vieții și energie, competitivitatea UE va avea de câștigat, cât și încrederea oamenilor în UE. PS: când am fo
Raport BRD: România va înregistra în acest an o
Ce se intampla cu semnarea contractelor la distanta in contextul raspandirii COVID-19
Ministrul Economiei: Certificatul de situatie de urgenta pentru firme va fi necesar incepand din aprilie 2020
Doua containere cu deseuri din Australia, descoperite la Agigea Doua containere in care se gaseau deseuri, expediate din Australia, au fost descoperite in Portul Constanta Sud – Agigea. Conform documentelor vamale, in cele doua containere s-ar fi aflat anvelope uzate pentru autoturisme. Potrivit unui comunicat al Garzii de Coasta, in 18 martie, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Constanta, politistii de frontiera din cadrul Garzii de Coasta – Serviciul Prevenirea si Combaterea Migratiei Ilegale si Infractionalitatii Transfrontaliere, impreuna cu comisari din cadrul Garzii Nationale de Mediu si lucratori din cadrul Biroului Vamal de Frontiera Constanta Sud-Agigea, au facut, in Portul Constanta Sud – Agigea, controlul fizic la doua containere care, in conformitate cu actele vamale depuse, contineau anvelope uzate pentru autoturisme. “In urma controlului efectuat s-a constatat ca cele doua containere contin deseuri, expediate de o societate comerciala din Australia pentru o societate comerciala din Romania, de pe raza judetului Suceava. Comisarii Garzii de Mediu Constanta au dispus masura nepermiterii intrarii pe teritoriul Romaniei si returnarii acestora catre expeditor”, se arata in comunicat. Integral:
O fundatie a adus pe Arena Nationala produse in valoare de 430.000 de euro, care vor fi distribuite persoanelor aflate in carantina si personalului medical
Statul paralel și justiția română. Partea a II-a…… În ultimii 10 ani s-a creat, însă, o rețea informală care a dublat instituțiile publice, formale. Deși, inițial, „statul în stat” a fost un răspuns la pericolul grav ce-l reprezentau elementele criminale ce riscau să sufoce instituțiile formale, în timp, rețeaua informală – formată în special din membri ai instituțiilor de forță, inclusiv procurori cu funcții de conducere – s-a cristalizat cu efecte nu întotdeauna benefice pentru funcționarea statului de drept. Cazul „statului paralel” din România (dacă a existat un caz …) Spuneam în partea I a articolului că statul paralel a fost o temă publică în primul rând de natură politică în România, fie și pentru simplul fapt că a fost inițiată și întreținută de parte a clasei politice, dar și de unii formatori de opinie cu conexiuni în politica din România. Toți aceștia au profitat sau au încercat să profite de lansarea temei statului paralel. În special politizarea evidentă a numirilor în funcții de conducere în funcțiile cheie din Ministerul Public, dar și o accelerată divizare a magistraturii, concretizată în poziții diametral opuse în chestiuni de esență pentru profesiile de judecători și procurori – de la poziții pro sau contra rapoartelor MCV, la nefericita înființare și funcționare a Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție – toate își au originea în această dublare a instituțiilor formale cu o rețea informală….. Capetele de berbec au fost:
BREAKING Cercetătorii cer Guvernului să crească dramatic numărul de testări rapide pentru a ține epidemia de coronavirus sub control: ”Peste 2-3 săptămâni va fi prea târziu” Doi cercetători români cer guvernului să înceapă o campanie agresivă de testare a populației cu teste rapide, după modelul din Coreea de Sud, pentru a putea ține sub control răspândirea rapidă a epidemiei de coronavirus. Valentin Pârvu și Mihaela Pârvu arată că România mai are o fereastră de oportunitate extrem de mică, de doar 2-3 săptămâni, înainte ca situația să scape de sub control, ca în Italia și Spania. Cei doi arată că sunt gata să facă un proiect pilot în Sibiu cu teste rapide și explică modul în care poate fi folosită această tehnologe. Articolul integral remis redacției G4Media.ro de Valentin Pârvu și Mihaela Pârvu: ”Guvernul taraganeaza folosirea unor teste deja existente (pe langa PCR) din cauza neintelegerii statistice a problemelor. Incercam sa ajungem la urechile decidentilor. Ne ajutati? Sunati oricand. Cine suntem noi: Valentin Parvu, PhD. Statistician cu 16 ani de experienta in USA cu FDA si cu in-vitro diagnostics. Chief statistician pentru Becton Dickinson Diagnostics division de 4 ani. Ce dorim: sa incepem agresiv o testare în masă (population screening) in Sibiu cu teste rapide de SARS-COV2 care sa poata permite un „curve flattening”. Screen, then isolate. Asta inseamna sa testam mult mai mult decat doar simptomatici cu contact de COVID, ceea ce poate insemna mii de teste in fiecare oras, ceea ce nu poate fi facut cu capacitatea actuala a aparatelor Real Time PCR. Modelul nostru e Coreea de Sud, care desi n-a limitat miscarea populatiei intr-un mod asa agresiv precum China, a reusit sa isi tina epidemia in sah. Bineinteles, daca guvernul doreste, poate aplica aceasta strategie national – noi ne donam expertiza Romaniei si Sibiului pro-bono. In Sibiu intentionam sa gasim firme private care sa ajute prin testare IGM/IGG. Stim ca PCR e golden standard, dar peste 2-3 saptamani va fi prea tarziu pentru aceste masuri fiindca focarele vor fi prea mari si multe: vezi cazul USA – acum fiecare stat (judet) poate aproba propriul test fiindca nu mai pot tine la nivel central pasul cu avansul rapid al pandemiei: Din cate intelegem noi, in Romania acum se testeaza simptomatici plus contact stiut cu SARS-COV2. Ne gandim sa sugeram: 1. Cei care sunt testati acum (prioritatea unu – probabil statul va continua asta daca va avea teste) 2. Cei veniti in Sibiu din zone endemice (zone rosii) care sunt asimptomatici 3. Viroze respiratorii, chiar daca nu indeplinesc criteriile de mai sus 4. Orice alt pacient pentru care doctorul de familie crede ca ar putea avea SARS-COV2 Performantele statistice ale unui test trebuie intelese altcumva in plina pandemie decat in „normal times”. E mai bine sa ai un test rapid si ieftin care sa ajunga la cat mai multa populatie, pentru a permite izolarea si carantina eficace a cat mai multi (oricum pierzi multi). Testul de la Snibe Diagnostics e bun pentru asa ceva. E in regula daca ai false positives – doar ii izolezi, nu le faci proceduri medicale agresive. E in regula daca ai false negatives – oricum cu PCR ai false negatives din cauza recoltarii si mai ales ai false negatives in populatie pentru ca testezi doar segmente mici din populatie (deci practic pe cei netestati ii asumi negativ implicit). Integral:
Avertismentul medicului Dan Grigorescu: E mai mult decât probabil ca datele comunicate să nu dea indicații exacte privind răspândirea coronavirus în România Este “mai mult decât probabil” ca datele comunicate de autoritățile române să nu ofere “indicații riguros exacte privind răspândirea” coronavirus în România, afirmă medicul Dan Grigorescu, șeful Secției de Chirurgie Plastică și Reconstructivă de la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Brașov. Medicul Dan Grigorescu atrage atenția că “la Brașov, așa cum însuși Ministerul Sănătății a comunicat oficial, nu mai există teste de identificare NCV-19 (deși aparatul specific e funcțional!)”. Dan Grigorescu va ține zilnic un jurnal despre situația din România și din sistemul medical din țara noastră, pe durata crizei coronavirus, pe pagina sa de Facebook, a declarat joi medicul, pentru HotNews.ro. Dan Grigorescu subliniază, de asemenea, că “nu există date oficiale privind testarea personalului medical dedicat și nici a numărului total de teste efectuate la Brașov”. “E mai mult decât probabil ca datele comunicate să nu dea indicații riguros exacte privind răspândirea actuală a virozei. Iar asta ar trebui să ne cam dea de gândit. E precum retragerea apelor dinaintea sosirii valului/valurilor tsunami!”, este avertismentul medicului brașovean. Dan Grigorescu mai spune că “în acest context, limitarea funcționării complexelor comerciale doar la modul selectiv (ca să nu zic chiar de-a dreptul discriminatoriu!) nu face altceva decât să creeze în cele ‘alese’ să funcționeze condițiile creșterii densității clienților! La asta s-au gândit cei ce au obligația să gândească?”…..Adrian Wiener, medic la Spitalul Județean din Arad și senator USR, declara ieri, într-un interviu acordat HotNews.ro, că România a testat puțin peste 3.000 de suspecți de coronavirus, în timp ce alte țări au testat zeci de mii de suspecți. Țara noastră nu are suficiente teste, iar măsurile de izolare ar trebui să compenseze acest lucru și să fie mult mai stricte – practic, doar farmaciile și magazinele alimentare ar trebui să rămână deschise în această perioadă, pentru a limita răspândirea virusului, avertiza medicul Adrian Wiener. În caz contrar, “te poți trezi cu focare de sute de bolnavi și mii de contacți ce se dezvoltă în doar 3-4 zile”, afirma Adrian Wiener, în interviul acordat HotNews.ro. Integral:
DOCUMENT Măsurile de sprijin pentru mediul privat luate de guvern: Cum pot amâna IMM-urile plata utilităților și a chiriei / Ce credite cu dobândă zero pot lua Ministerul Finanțelor anunță într-un comunicat cum pot lua IMM-urile credite garantate de stat cu dobândă zero. De asemenea, IMM-urile pot amâna plata utilităților și a chiriilor dacă obțin de la Ministerul Economiei certificatul de situație de urgență. Citește mai jos comunicatul cu toate măsurile: Ministerul Finanțelor Publice va implementa un program multianual de sprijinire a IMM-urilor pentru diminuarea efectelor răspândirii virusului COVID – 19, prin garantarea unor credite, subvenționarea dobânzilor pentru aceste finanțări, facilități pentru societățile care întâmpină dificultăți financiare, prorogarea termenelor de depunere a cererilor de restructurare a obligațiilor bugetare și a termenelor de plată a impozitelor locale datorate de populație. Fiscul va suspenda popririle pentru populație, iar IMM care obțin certificat de situație de urgență vor putea amâna plata utilităților și a chiriilor. Potrivit actului normativ aprobat miercuri de Guvern, Ministerul Finanțelor va garanta până la 80% din valoarea finanțărilor acordate IMM. Valoarea maximă a creditelor/liniilor de credit pentru finanțarea capitalului de lucru acordate unui beneficiar nu poate depăși media cheltuielilor aferente capitalului de lucru din ultimii doi ani fiscali, în limita a 5 milioane lei. Pentru creditele de investiții, valoarea maximă a finanțării este de 10 milioane de lei. Totodată, valoarea maximă cumulată a finanțărilor garantate de stat care pot fi acordate unui beneficiar în cadrul acestei facilități este de 10 milioane lei. Pentru microîntreprinderi sau întreprinderi mici, statul va acorda garanții pentru credite/linii de credit pentru finanțarea capitalului de lucru, exclusive dobânzile, comisioanele și speze bancare aferente creditului garantat de stat în procent de maximum 90%. Valoarea maximă a finanțărilor va fi de 500.000 lei pentru microîntreprinderi și de 1 milion de lei pentru întreprinderile mici. Valoarea maximă a fiecărei finanțări acordate unui beneficiar nu poate depăși media cheltuielilor aferente capitalului de lucru din ultimii doi ani fiscali, în limita pragurile prevăzute anterior. Integral:
Comisia Europeană creează primul stoc de echipamente medicale din istoria sa: ventilatoare, măști, medicamente Comisia Europeană a anunțat crearea unui stoc strategic de echipamente medicale precum ventilatoare și măști de protecție pentru a ajuta statele membre să lupte cu epidemia de coronavirus. Stocul va cuprinde următoarele echipamente, potrivit unui comunicat de presă: – echipamente de terapie intensivă, precum ventilatoare; – echipamente de protecție, precum măsti reutilizabile; – vaccinuri și medicamente’; – materiale de laborator Stocul va fi găzduit de unul sau mai multe state membre, care vor fi responsabile și de achiziționarea echipamentelor plătite din fondurile puse la dispoziție de Comisia Europeană. Comisia va finanța 90% din prețul de achiziție. Integral: 

Cereți dosare cu șină de la antreprenori dacă vreți să omorâți economia. Firmele au nevoie de bani, soluții și timp, nu de birocrație suplimentară Nu există o cale mai sigură pentru a distruge economia decât să le ceri dosare cu șină antreprenorilor intrați deja în vria pierderilor. Guvernul Orban pregătește azi primele măsuri pentru economie, la aproape o lună de la debutul epidemiei. Cu o întârziere mare față de multe state europene, România ia în calcul să garanteze credite pentru IMM-uri, dar doar dacă IMM-urile își iau un atestat de la Ministerul Economiei că sunt afectate de criza coronavirus. Nu mai e timp pentru dosare cu șină. Suntem deja în ceasul al 12-lea, birocrația românească va face imposibil mecanismul, antreprenorii vor sucomba sub miile de acte cerute de ministere și agenții. Asta ca să nu mai spunem că mare parte din administrație lucrează de acasă, deci procesul birocratic de obținere a atestatului ar fi cu atât mai dificil. E momentul marilor decizii. Economia e în blocaj în toată lumea și vor exista efecte sistemice din cauza specificității acestei crize: dacă oamenii respectă izolare – economia nu mai poate produce, dacă oamenii merg la lucru și economia merge – crește pericolul de răspândire a virusului. Guvernele din toată lumea au dat drumul la măsuri uriașe de sprijin. Sunt multe opțiuni, multe variante: de la plăți directe pentru angajații concediați la cumpărări de active ale firmelor afectate, de la susținerea salariilor la scutiri de taxe și impozite. De la injectarea de bani în economie la ajutoare de stat directe, de la măsuri de încurajare a relocării la subvenții directe pentru sectoarele afectate care păstrează angajații. Fondurile europene sunt și ele o soluție pentru sprijinirea angajaților. Comisia Europeană a anunțat o mare flexibilitate în cheltuirea lor. Luați banii UE și ajutați sectoarele care sunt aproape de colaps – transporturi, horeca, turism – și începeți să căutați soluții pentru industrie și agricultură…
Iohannis a retrimis Parlamentului legea care scuteste jurnalistii de plata impozitului pe venit Presedintele Klaus Iohannis cere Parlamentului reexaminarea si completarea legii privind scutirea de impozit pentru jurnalisti. Legea pentru completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, definind activitatea de jurnalism, extinde sfera contribuabililor scutiti de la plata impozitului pe venit si cu privire la persoanele fizice care realizeaza venituri din desfasurarea acestei activitati. Conform documentului transmis de presedinte, o prima problema este legata de definirea activitatii de jurnalism, inclusa in Codul Fiscal ca urmare a legii. Argumentele presedintelui sunt ca aceasta notiune este definita in Codul Fiscal, desi “nu se mai regaseste in nicio alta norma din cuprinsul Codului”, venind in contradictie cu intreaga conceptie normativa a acestuia, iar “definirea legala a activitatii de jurnalism fara asigurarea unei corelari cu cadrul legislativ general aplicabil mass-media – Legea audiovizualului nr. 504/2002 si/sau Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe – poate conduce la confuzii si probleme in aplicare atat cu privire la sfera de cuprindere a activitatii, cat si la exercitarea unei profesii ce tine direct de libertatea de exprimare, generand inclusiv riscul indepartarii de la principiul egalitatii cetatenilor in fata legii si, implicit, cel al echitatii fiscale”…..O alta prevedere din lege a carei reexaminare este solicitata de presedinte este aceea conform careia vor fi scutite de la plata impozitului pe venit persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) – (3) si pentru veniturile din drepturile de proprietate intelectuala, ca urmare a desfasurarii activitatii de jurnalism, in conditiile stabilite prin ordin comun al ministrului muncii si protectiei sociale si al ministrului finantelor publice. Conform presedintelui Iohannis, echitatea, proportionalitatea, rezonabilitatea si nediscriminarea sunt criterii minimale ce trebuie avute in vedere de legiuitor atat la stabilirea prin lege a unui impozit, cat si cu ocazia acordarii unor scutiri de la executarea obligatiilor fiscale. Iohannis considera ca simplele sustineri din cuprinsul expunerii de motive potrivit carora “mass-media din Romania se afla intr-o situatie economica foarte dificila” ori ca “piata mass-media se restrange atat in privinta operatorilor, cat si a fortei de munca” – chiar daca sunt reale – nu sunt de natura a suplini fundamentarea solutiei legislative propuse. Integral:
Politia de Frontiera a interceptat zeci de mii de masti si costume de protectie cu destinatia Italia Politistii de frontiera din Aeroportul Cluj-Napoca au reusit sa opreasca transportul unor colete cu materiale sanitare catre Italia. Asta in contextul in care autoritatile au interzis exportul de materiale sanitare catre alte tari, pentru ca tara noastra sa nu aiba lipsuri in lupta cu pandemia de coronavirus. “(…) in urma sesizarii politistilor de frontiera din aeroportul Cluj-Napoca, in baza Ordinului Ministrului Sanatatii nr. 7 din 11.03.2020, Directia de Sanatate Publica a dispus oprirea transportului unor colete, care urmau sa fie expediate in Italia si contineau 10.000 masti chirurgicale, 17.000 masti menaj, 400 masti de unica folosinta, 45 de costume de protectie medicala, 400 de botosi protectie incaltaminte“, a anuntat, miercuri dimineata, Grupul de Comunicare Strategica (GCS), intr-un comunicat remis Ziare.com. Sursa citata mai transmite ca Inspectoratul de Jandarmi Judetean Arges a intocmit actele de sesizare a organelor de cercetare penala pe numele a trei barbati, intrucat acestia nu au respectat masurile de carantina. Pana in prezent, au fost deschise 41 de dosare penale, sub aspectul savarsirii infractiunii de zadarnicirea combaterii bolilor, mai arata GCS. Amintim ca autoritatile au decis, printr-un ordin al ministrului Sanatatii, suspendarea temporara a exportului unor medicamente, echipamente, dispozitive si consumabile. Integral:
Guvernul stabileste cheltuielile pentru carantina: Alocatie de cazare de 230 lei/ zi, indemnizatie de 70 lei/ zi Guvernul se intruneste in sedinta miercuri, de la ora 17:00, prin videoconferinta. Pe ordinea de zi figureaza, intre altele, si un proiect de hotarare care stabileste cheltuielile pentru persoanele aflate in carantina. Conform
De ce România testează atât de puțini suspecți de coronavirus și care sunt efectele: Te poți trezi cu focare de sute de bolnavi și mii de contacți ce se dezvoltă în doar 3-4 zile …..Practic, autoritățile din țara noastră au decis să testeze doar persoanele care au călătorit în așa-numitele “zone roșii”. În acest timp, persoane care au simptome, dar nu au călătorit recent în aceste zone, nu sunt testate și sunt trimise acasă de la spitale, iar medicii sunt neputincioși. Adrian Wiener este medic primar în Secția Medicină Internă a Spitalului Județean de Urgență din Arad și senator USR, membru al Comisiei de Sănătate din Senat. El a oferit, în interviul acordat HotNews.ro, un exemplu concret de pacient din Arad care a trecut prin 3 spitale, avea simtome suspecte de coronavirus, a avut sute de contacți, dar nu a putut fi testat pentru virus din cauză că nu se încadra în definiția de caz stabilită de autorități pentru suspecții care pot fi testați: “Nici acum nu știm, pentru că nu se testează, din cauză că nu intră în definiția de caz.”…..“Suntem complet descoperiți, nu măsurăm transmiterea virusului. Măsurile de izolare ar trebui să fie mult mai stricte” Medicul Adrian Wiener avertizează că, în acest moment, în România nu este măsurată în niciun fel transmiterea reală a virusului: “Astăzi, pe definiția de caz, noi testăm doar dacă are trasabilitate în zona roșie și dacă are simptome. Singurul declick pentru măsuri severe de distanțare socială severe este dacă constanți că ai transmitere comunitară susținută. Iar noi nu măsurăm asta. Aici e marea problemă.” Soluția propusă de el – lipsa testelor ar trebui compensată prin măsuri de izolare mult mai stricte: “Dacă nu ai teste, trebuie să compensezi prin măsuri de izolare mult mai stricte. Pentru că te trezești cu focare de sute de bolnavi și mii de contacți despre care nu știi, se dezvoltă în doar 3-4 zile. Noi suntem complet descoperiți la ora asta.” În cazul persoanelor care au călătorit în străinătate și sunt ținute în carantină sau izolare situația este oarecum sub control, chiar și în lipsa testelor, explică medicul arădean: “Dacă ești în carantină și izolare te testează doar în măsura în care dezvolți simptome. Ai două moduri de a elimina suspiciunea de boală: prima este testarea și a doua este observarea clinică. Dacă în 14 zile nu dezvolți simptome, am eliminat suspiciunea că ești bolnav. Știu că nu ești bolnav dacă 14 zile nu am făcut simptome. Nu îmi permit a doua metodă de diagnostic – asta în care să aștept 14 zile la cei care umblă liber în comunități – în schimb, la cei carantinați mi-o pot permite. De asta cei aflați în carantină și izolare sunt testați doar dacă au simptome.”….. În schimb, există pacienți care au simptome ce pot trăda infecția cu noul coornavirus, dar care din cauză că nu au călătorit recent în zone de risc, sunt trimiși acasă de spitale și nu sunt testați. Oficial, ei nu se încadrează în “definiția de caz” stabilită de autorități pentru a fi considerați suspecți și a fi testați, iar medicii sunt neputincioși, spune Adrian Wiener. El dă un exemplu concret chiar de la spitalul din Arad, unde lucrează: “Un exemplu concret pe care îl avem în Arad: caz de febră înaltă, cu depreciere respiratorie, cu imagine pulmonară de pneumonie atipică, dacă îl descrii clinic pare calat pe COVID 19, care a fost în urmă cu 10 zile în Israel, dar nu a fost în zonă roșie, în Italia. Nici acum nu știm, pentru că el a fost în 3 spitale și a avut sute de contacți, dar nu a fost testat. Nici acum nu știm, pentru că nu se testează, din cauză că nu intră în definiția de caz.” “Vin cazuri la spital cu febră, tuse, frisoane, durere de cap, cu sindrom de impregnare virală. Îi fac testul rapid de gripă, e negativ. Nu am voie să îl testez pentru COVID 19, pentru că nu a călătorit în zonă roșie. Nu știu dacă e COVID sau nu”, adaugă medicul. În România, singurul criteriu pentru testare este călătoria în zona roșie, subliniază Adrian Wiener: “Ori, când știm că sunt mii de oameni care au mințit, care au spus că vin din Grecia, care au trecut Dunărea cu barca, care au intrat în contact, la rândul lor, cu acești oameni, care nu respectă măsurile de autoizolare ce li s-au transmis la aeroport, sunt mii de astfel de oameni. Noi depistarea în comunitate nu o facem.” Lecția coreeană: Zeci de mii de suspecți testați. România a testat doar 3.000 de oameni Adrian Wiener dă exemplul senzorului de gaz și subliniază că “Noi nu avem senzori de gaz acum, ca țară. Ai senzor de gaz, de ce îl ai? Pentru că poate să se acumuleze gazul în încăpere și să nu îți dai seama, decât în măsura în care ajunge la 15% concentrație în aer și explodează.” Practic, în România au fost testați până acum doar puțin peste 3.000 de suspecți de coronavirus, ceea ce înseamnă 180 de oameni la milionul de locuitori, spune Adrian Wiener. Asta în timp ce alte țări testează zeci de mii de oameni:…..La modul ideal, dacă am avea teste, “dar nu avem”, ar trebui să testăm “orice sindrom febril care vine la spital sau dă telefon la medicul de familie și simptomatolofie frustă – subfebrilitate, tuse, dureri de cap, simptome cu debut acut. Spre exemplu, dacă o persoană este vaccinată de gripă și are sindrom febril, ar trebui testată”, subliniază Adrian Wiener. Integral:
Coronavirusul nu a fost creat în laborator. Studiu publicat în revista Nature ….Studiul a fost realizat de o echipă ce cercetători de la universități și institute din SUA, Marea Britanie și Australia. Autorii sunt Kristian G. Andersen, Andrew Rambaut, W. Ian Lipkin, Edward C. Holmes și Robert F. Garry. Datele genetice arată fără putință de tăgadă că virusul nu este derivat din nici un alt virus creat în laborator, se arată în studiul publicat de Nature. Datele genetice prezentate de cercetători arată de manieră irefutabilă că SARS-CoV-2 nu este produs dintr-un schelet viral utilizat precedent. Echipa propune două scenarii plauzibile pentru a explica originea SARS-CoV-2: 1) selecția naturală într-o gazdă animalică înaintea transferului zoonotic (către om) sau 2) selecția naturală în oameni, după transferul zoonotic. De asemenea, examinăm dacă selecția naturală, care să fi dus la SARS-CoV-2 s-ar fi putut produce în timpul transmiterii de la animal la om. Integral:
Comisia Europeană a aprobat proiecte de peste 500 milioane euro în România Comisia Europeană a aprobat, marți, proiecte în valoare de 1,4 miliarde de euro în 7 state UE, din care peste 500 de milioane de euro numai pentru România. Bani europeni de 486,6 milioane euro din Fondul de coeziune au fost aprobați de CE pentru a asigura accesul la o mai bună apă potabilă și la tratarea adecvată a apelor reziduale, de care vor beneficia peste 400.000 de persoane din sud-vestul României, a informat Comisia, într-un comunicat remis HotNews. De asemenea, investițiile se vor face și pentru prevenirea contaminării apelor subterane în județul Suceava, de care vor beneficia 220.000 de locuitori. Separat, UE va investi 47 de milioane de euro din Fondul european de dezvoltare regională pentru a îmbunătăți calitatea și eficiența serviciilor medicale în regiunea de nord-est a României. Datorită acestei investiții, care ar urma să fie în beneficiul a 90.000 de locuitori, CE preconizează că pacienții vor primi un „tratament de înaltă calitate, iar numărul deceselor și al dizabilităților pe termen lung va fi redus”. Pachetul total de investiții aprobat marți de Comisia Europeană, de 1,4 miliarde de euro, va acoperi 14 proiecte mari de infrastructură din 7 state membre: Croația, Cehia, Ungaria, Polonia, Portugalia, România și Spania. Proiectele acoperă mai multe domenii-cheie, cum ar fi mediul, sănătatea, transportul și energia, pentru o Europă mai inteligentă și cu emisii scăzute de carbon. Acestea reprezintă o investiție masivă pentru a stimula economia, pentru a proteja mediul și pentru a îmbunătăți calitatea vieții cetățenilor și bunăstarea socială. Integral:
Cine ramane in picioare? Un tablou al vulnerabilitatii companiilor romanesti la intrarea in criza coronavirusului Mediul de afaceri din Romania are o serie de caracteristici care-l fac fragil si vulnerabil chiar si la crizele mici – cu atat mai mult in fata tavalugului provocat de Covid-19. Si tocmai aceste caracteristici anuleaza in foarte multe cazuri efectul masurilor pregatite de Guvern sau de sectorul bancar: pentru multe companii, masurile de sprijin vor fi inutile. Prin comparatie cu ceea ce se intampla in regiune, companiile active in Romania sunt caracterizate de o varsta frageda, regenerare distructiva, subdezvoltare si concentrare in randul marilor firme. Fiecare dintre aceste afirmatii se bazeaza pe cifre concrete, asa cum sunt ilustrate in graficele care urmeaza. Polarizare excesiva: primele 1.000 de companii produc 50% din venitul tuturor celor 525.000…..Vulnerabilitatea 2: Riscul sistemic si dependenta comerciala intre firme. Creditul furnizorilor reprezinta 50% din bani Daca analizam structura capitalurilor (datorii plus capitaluri proprii) atrase de companiile active in Romania, o sa constatam ca jumatate din bani provin de la furnizori, in timp ce 29% provind de la actionari (profitul reinvestit si capitalul social subscris), 11% de la stat (creditul fiscal) si doar 8% de la banci. Migrarea creditului furnizor catre cel bancar (cresterea gradului de intermediere financiara pe segmentul companiilor) nu poate fi facuta decat prin masuri de reducere a economiei subterane si educatia financiara in randul antreprenorilor. Integral:
VIDEO
Zegrean: Nu pot fi depuse amendamente la decretul privind instituirea stării de urgenţă, e atributul exclusiv al preşedintelui Fostul preşedinte al Curţii Constituţionale a României Augustin Zegrean a declarat, marţi, pentru Agerpres, că nu pot fi depuse amendamente la decretul emis de şeful statului privind instaurarea stării de urgenţă, precizând că doar Guvernul poate interveni, după aprobare, prin ordonanţe de urgenţă. “Nu se poate interveni asupra acestui decret. Deci, nu pot fi amendamente la decretul preşedintelui. Ei nu fac o lege astăzi, ei fac o hotărâre de aprobare. Starea de urgenţă este atributul exclusiv al preşedintelui. Parlamentul stabileşte, prin lege, regimul stării de urgenţă şi al stării de asediu şi, în baza acestei legi, preşedintele declară starea de urgenţă”, a explicat Zegrean. El a adăugat că se poate interveni, după aprobarea decretului, doar prin ordonanţe de urgenţă emise de Guvern. “Dacă vor să facă ceva într-adevăr, în măsura în care Guvernul, în baza acestui decret al preşedintelui, va emite ordonanţe, acolo pot ei să intervină. În baza acestui decret, Guvernul poate să emită ordonanţe. Ordonanţele de urgenţă ajung obligatoriu la Parlament pentru aprobare, acolo ei pot să intervină. Dacă constată că ordonanţa depăşeşte ceea ce a stabilit preşedintele prin decretul de declarare a stării de urgenţă, pot să intervină asupra ei”, a menţionat fostul preşedinte al CCR. Senatorul PSD Titus Corlățean a depus un amendament în care cere includerea expresă a libertății de exprimare și a dreptului la informare în categoria drepturilor fundamentale a căror exercitare poate fi restrânsă în perioada stării de urgență. Și liderul deputaţilor PNL, Florin Roman, a propus, marţi, confiscarea stocului şi amendă de 20.000 de lei pentru cei care comercializează materiale sanitare şi fac speculă. Integral: 
EXCLUSIV De ce nu poate produce România măști chirurgicale: am închis în 2014 Oficiul de certificare și nu avem nici tehnologia necesară / Ministrul Economiei promite reluarea producției într-o săptămână Criza de măști și echipamente de protecție din România e provocată atât de lipsa tehnologiei din partea producătorilor interni, dar și de imposibilitatea certificării eventualei producții, potrivit unui document oficial publicat de G4Media.ro. În plus, Oficiul tehnic de dispozitive medicale certificate, care garanta calitatea unor echipamente sanitare precum măștile chirurgicale și combinezoanele sanitare, a fost desființat în România încă din decembrie 2014 pentru că nu respecta standardele europene. Ministrul Economiei, Virgil Popescu, a anunțat azi că firme din România ar putea produce primele măști și combinezoane sanitare începând de săptămâna viitoare.”Am identificat producători care doresc să achiziționeze linii de asamblare pentru producerea de măști și combinezoane sanitare”, a spus ministrul Virgil Popescu la Digi 24. Unul dintre acești producători este compania Taparo din Târgu Lăpuș, județul Maramureș. Reprezentantul companiei, Ioan Filip, a declarat pentru G4media.ro că a comandat deja din străinătate o linie automatizată de producție care va sosi săptămâna viitoare. Ioan Filip spune că, de săptămâna viitoare, ar putea fi capabili să producă zilnic 150.000 de măști, 3,5 milioane de măști, lunar.Reprezentantul companiei Taparo spune că firma produce materialul nețesut pentru 2 dintre cele 3 straturi ale unei măști chirurgicale, o pânză pe bază de polipropilenă rezistentă la bacterii și cu un cost scăzut. Nu are capacitate să producă materialul filtrant necesar pentru stratul 2, de mijloc, al măștii. Nimeni din România nu poate produce acest material, așa că este nevoit să îl importe din Belgia sau Turcia. Din pricina crizei, prețul materialului filtrant, de mijloc, al măștii a crescut și de 20 de ori, așa că firma vrea să cumpere utilaje din import pentru a produce și această parte, a explicat Ioan Filip. Utilajele costă însă între 5 și 10 de milioane de euro și sosesc între 3 și 6 luni, așa că reprezentanții companiei discută cu Guvernul să-i ajute cu o scrisoare de garanție pentru realizarea investiției. Până când România va fi aptă să producă măști sanitare certificate, Guvernul importă prin Unifarm, a declarat ministrul Virgil Popescu. Integral:
România în vremea coronavirusului: o analiză a raportului de țară al Comisiei Europene
Pescuitori în ape tulburi şi îmbogăţiţi de război: Cazul coronavirusului … ….Speculanţi, şmecheri şi îmbogăţiţi de război Ca orice criză, ca şi perioadele de război, imediat apar cei mai egali, dar şi speculanţii şi şmecherii. Cei care cumpără cantităţi enorme din produsele care se cer – dezinfectante, spirt/alcool sanitar, mănuşi, măşti – pe care le revând la suprapreţ. Aţi văzut mostre de comportament de acest fel pe toate televiziunile. Asta nu e afacere. E speculă pură. În plus, comercianţii ridică preţurile la mărfurile care nu se găsesc sau care sunt foarte cerute. Apare clica „îmbogăţiţilor de război” sau viitorilor îmbogăţiţi de criză. Complet lipsiţi de criterii morale, complet neaveniţi, ei sunt cei care determină aberaţiile şi distorsiunile din livrări. Nu e vorba că şi pornirile interne la nivel social ale populaţiei au dus la amplificarea crizei. Elemente de iresponsabilitate, de această dată socială. Mai întâi, e vorba despre cei care au încălcat regulile, ori au ieşit din carantină şi autoizolare de capul lor, ori nu au spus că au fost în zone de coronavirus, şi care au infectat sute şi mii de oameni pe lângă au trecut. Unii au luat virusul, alţii nu, unii au dezvoltat reacţii, alţii nu. Oricum un comportament criminal şi penal, în orice caz iresponsabil. Mai ales când la mijloc au fost şi medici, şi apropiaţi, şi familia. Apoi în joc au intrat marii creatori de fake news. Nu numai postări aberante pe social media, dar chiar afirmaţii idioate, panicarde sau complet false în mainstream media. Pe televiziuni. De dragul audienţelor şi excepţionalismului, au fost găzduiţi pe post invitaţi fără discernământ toţi panicarzii, toţi neaveniţii care se pronunţau în orice domeniu, nespecialişti şi fabricanţi de ştiri complet neadevărate, care induceau panica şi creau comportamente de masă contrare limitării socializării. A fost cazul multiplelor falsuri: blocarea Bucureştiului; virusul se ia prin aer, deci nu deschideţi ferestrele; vor fi raţionalizate alimentele; intră armata pe străzi – şi cu imagini de deplasări de trupe pentru alte exerciţii şi din alte motive. Toate falsuri, la fel de criminale ca şi comportamentele celor ce nu respectau regulile pentru că panica e cea care blochează efectele acţiunilor de limitare a crizei, eficienţa lor, şi amplifică, din contra, comportamentele de răspândire a virusului. De exemplu: datul buzna în magazine pentru a le goli. Asta a determinat o creştere a apropierii sociale şi a numărului de oameni prezenţi în spaţii închise, publice, care au pus mâna pe produse similare. O formă de amplificare a distribuţiei virusului, şi nu una de limitare, izolare, menţinere a distanţei sociale. Un alt exemplu: datul buzna şi golirea bancomatelor de cash. În loc să utilizăm fiecare cardul propriu, vehiculăm cash-ul, adică banii, care merg din mână în mână şi sunt cei care distribuie cel mai bine virusul. Toate acestea sunt elemente ce au fost tratate şi trebuie contracarate de către oficiali, de la asigurări şi garanţii oferite populaţiei că există suficiente produse – filmarea depozitelor pline şi asigurări că sunt de toate cele – şi că există susţinerea financiară a băncilor şi companiilor, dar şi multiple alte măsuri economice în viitoarele 3-6 luni până la traversarea crizei. O criză despre care nu ştim dacă este sau nu sezonieră, dacă venirea primăverii/verii, temperaturile înalte şi ultravioletele ajută la încheierea crizei şi a epidemiei. O criză care, iată, cum o arată cazurile din China, poate reveni. Pentru că e vorba despre un efort global, nici măcar numai european, chiar dacă unii s-au grăbit să închidă graniţele proprii. Până la urmă se produc două procese: mai întâi unul de tipul traficului normal de persoane, care aduce coronavirusul din exterior, pe care nu-l putem opri într-o lume globalizată prin ziduri şi izolare, dar prin măsuri corecte de carantină şi autoizolare; după datele existente, acesta aduce Covid – 19, dar e responsabil pentru doar 15% din îmbolnăviri(vezi statistica chineză) restul de transmisiuni în interiorul comunităţii e responsabil pentru 85% din cazuri. Apoi, chiar dacă s-a terminat vârful, reducerea carantinei sau eliminarea prea devreme poate readuce boala. De aceea e un efort global, toţi trebuie să respecte regulile pentru a nu mai izbucni vreodată şi a putea fi controlat. Integral:
De veghe în cercetarea românească în vremea CoViD-19
LIVE
ANAF nu mai pune popriri si sechestre. Suspenda actiunile de control fiscal si antifrauda Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) anunta noi masuri aplicate in contextul pandemiei de coronavirus, care a luat amploare la nivel mondial si inclusiv in tara noastra. Astfel, ANAF a pregatit o serie de masuri pentru sprijinirea mediului de afaceri. Iata deciziile, conform unui comunicat de presa remis luni Ziare.com: “- suspendarea sau, dupa caz, neinceperea executarii silite a creantelor bugetare; In acest sens, nu se mai emit somatii, popriri asupra disponibilitatilor banesti si a veniturilor urmaribile si nu vor mai fi instituite sechestre asupra bunurilor. Exceptie fac sumele provenite din hotararile judecatoresti pronuntate in materie penala.- rambursarea TVA, in cursul lunii martie, pentru toate deconturile solutionate si pentru care s-au emis decizii de rambursare la zi;- implementarea unui nou mecanism de rambursare a TVA, care vizeaza solutionarea cu celeritate a deconturilor, incepand cu data de 1 aprilie 2020;- suspendarea actiunilor de control fiscal (a inspectiilor fiscale, a controalelor antifrauda) cu exceptia verificarilor ce pot fi efectuate de la distanta, precum si a cazurilor de evaziune fiscala, acolo unde sunt indicii in acest sens; – suspendarea actiunilor antifrauda privind Filtru II si a activitatilor specifice din Punctele de Trecere a Frontierei cu Ungaria si Bulgaria”…..Totodata, ANAF anunta ca se amana termenul de depunere a declaratiilor fiscale de la 25 martie 2020, pana la data de 25 aprilie 2020. Integral:
Inalta Curte suspenda accesul persoanelor care nu fac parte din personalul instantei: Ce procese se vor judeca si care vor fi amanate Inalta Curte anunta ca va publica zilnic pe site, in perioada 16 martie-16 aprilie, informatii referitoare la cauzele care se vor judeca si cele care vor fi amanate, pentru fiecare sectie si termen de judecata. In cauzele in care partile implicate in proces pot fi contactate telefonic sau prin e-mail, acestea vor fi informate cu privire la masurile dispuse. De exemplu, pentru termenul de marti de la Sectia Penala vor fi amanate trei apeluri in procese care vizeaza doi avocati din Baroul Bucuresti – acuzati de fals in inscrisuri sub semnatura privata si ucidere din culpa; un dosar de evaziune fiscala, dar si un recurs in casatie. Alte trei procese vor fi judecate prin videoconferinta. Trebuie spus ca in mai multe cazuri avocatii au depus cereri de judecare in lipsa,
Alianta medicilor: Avem nevoie de materiale si proceduri clare! Nu ne puneti in prima linie fara o arma in mana!
Bancile spun ca pot amana ratele doar cu ajutor de la Guvern si BNR – ce garantii cer Reprezentantii bancilor au anuntat, luni, ca incearca sa gaseasca solutii pentru a ajuta clientii care intampina dificultati in plata ratelor creditelor, dar spun ca au nevoie si de sprijinul Guvernului si al BNR. “Pentru a putea implementa o astfel de masura (amanarea ratelor – n.red.) in sprijinul clientilor care se confrunta cu probleme de lichiditate generate de efectele pandemiei de COVID-19 este necesar ca, in urma analizei facuta cu reglementatorii si auditorii, astfel de masuri acordate de banci in conditii exceptionale sa nu conduca la deteriorarea profilului de risc pentru clientii si expunerile respective, potrivit reglementarilor europene si nationale in ceea priveste riscul de credit”, au transmis Asociatia Romana a Bancilor (ARB) si Consiliul Patronatelor Bancare din Romania (CPBR). ARB transmite ca sistemul bancar a inaintat deja intr-o maniera proactiva, atat catre Guvernul Romaniei cat si catre Banca Nationala a Romaniei, un set de masuri menite a-i permite sa fie cat mai bine pregatit in a raspunde solicitarilor clientilor si a contracara efectele nocive generate de pandemie. “Comunitatea bancara face toti pasii necesari pentru a evita orice perturbari majore in economie si pentru a asigura finantarea economiei si accesul persoanelor juridice si fizice la serviciile esentiale. Sectorul bancar trateaza cu toata responsabilitatea provocarile de ordin economic si cele de sanatate publica ce pot fi generate de pandemie”, a transmis ARB…. Ei mai spun ca, pe langa masurile individuale de sprijin pe care le adopta bancile de la caz la caz, va fi esential suportul reglementarii nationale si europene pentru anumite derogari menite sa permita bancilor sa acorde un sprijin mai amplu clientilor persoane fizice si juridice, care pot intampina dificultati in aceasta perioada. “Astfel, comunitatea bancara din Romania s-a raliat demersului inaintat de Federatia Bancara Europeana catre autoritatile europene prin care propune un set de masuri cuprinzatoare pentru rafinarea cadrului prudential astfel incat sa permita sprijinirea mai ampla a clientilor. Toti clientii din statele Uniunii Europene trebuie sa beneficieze de un tratament similar in conditiile pandemiei COVID-19. Integral:
Economia și pandemia De-a lungul istoriei pandemiile au avut efecte economice majore, iar situația de față nu este deloc diferită. Modul și rapiditatea cu care va fi eradicat virusul au o importanță primordială, la fel și măsurile pe care guvernele și băncile centrale le vor lua pentru a stimula economia. Mediul privat trebuie sprijinit însă fără a-i fi îngrădite libertățile. Țările a căror reacție va fi slabă vor reveni mai greu. Economia europeană este, foarte probabil, deja în recesiune, la fel și cea românească. Costurile sociale și economice sunt vaste. Desigur, este mult prea devreme pentru a avansa cifre, însă cu cât zilele trec cu atât corecția în teritoriul negativ va fi mai adâncă. Pe lângă reacția populației și a sistemului sanitar, măsurile decidenților sunt critice în ceea ce priveste amplitudinea scăderii economice.
10 masuri urgente pe care le solicita USR PLUS pentru a salva economia de coronavirus Alianta USR PLUS cere Guvernului Orban adoptarea de urgenta a 10 masuri menite sa ajute intreaga economie romaneasca, in contextul pandemiei de coronavirus si al efectelor economice care incep sa se resimta deja.”CNAS, faimoasa pentru intarzierile exagerate cu care deconteaza sumele aferente concediilor medicale, trebuie sa plateasca direct si rapid indemnizatiile catre salariati. Astfel, se va reduce presiunea asupra fluxului de numerar al societatilor. La randul sau, ANAF trebuie sa deblocheze rambursarea TVA catre firme. Guvernul trebuie sa defineasca si un cadru legal pentru oferirea de credite fiscale pentru firmele din domenii puternic afectate de COVID-19 si care sunt dispuse sa isi extinda activitatea spre alte sectoare, cu potential de crestere in timpul si dupa perioada de criza”, arata Alianta intr-un comunicat de presa. Potrivit sursei citate, Executivul trebuie sa ia si masurile necesare pentru a amana cu 60 de zile termenul de declarare si de plata pentru toate tipurile de taxe si contributii, inclusiv TVA, dar si termenul pentru depunerea situatiilor financiare anuale. “De asemenea, se impune stabilirea unor avantaje fiscale pentru detinatorii de imobile care ingheata sau renegociaza cu minimum 25% chiria pe perioada crizei. Astfel de avantaje fiscale pot fi reducerea cu 20% a impozitului pe terenuri si cladiri si micsorarea de la 10% la 5% a impozitului pe veniturile din chirii. Pentru societatile care isi suspenda activitatea, Guvernul poate decide ‘Tax holiday’, adica scutirea integrala de la plata impozitelor si a contributiilor pe perioada lipsei de activitate”, mai propun USR si PLUS. O alta masura propusa este eliminarea tuturor cheltuielilor care nu sunt legate de pandemie si sanatate si concentrarea resurselor financiare pe combaterea COVID-19 si a efectelor sale asupra economiei. “
Lucian Croitoru: Va amplifica coronavirusul rolul statului în economie? Un fenomen definitoriu pentru virtual ultima sută de ani este extinderea influenței statului în toate domeniile. Extrema s-a atins în țările comuniste și fasciste, unde, sub dictatură, toate libertățile au fost alterate, scrie Lucian Croitoru pe blogul său. În democrațiile occidentale, libertățile au făcut progrese, dar lupta dintre guverne și piețe pentru deținerea rolului central în administrarea economiei a rezultat uneori în serioase alterări ale libertății piețelor. Alterarea a apărut în urma unor dificultăți economice serioase. Este cunoscută limitarea drastică a libertății piețelor financiare după criza din 1929-1933. Mai recent, dificultățile economice și sociale apărute după 2008 au fost folosite de guverne pentru a limita libertatea piețelor financiare și a crește rolul statului în administrarea economiei. Va fi o recesiune severă provocată de coronavirus o ocazie pentru o nouă amplificare a acestei tendințe? Preocuparea pentru principiul libertății piețelor conținută în această întrebare ar putea fi văzută ca nejudicioasă în condițiile în care societatea pare să funcționeze sub imperiul rezolvărilor rapide a diverselor situații care ne apar ca urgente. Totuși, neglijarea principiilor în luarea deciziilor ar putea fi o cale ce poate trece neobservată de a ne muta spre un tip de societate pe care nu ni-l dorim. Tentația guvernelor de a limita libertatea piețelor în urma unei recesiuni severe care afectează ocuparea forței de muncă are două determinații majore. Una este aceea că, din rațiuni legate de însăși existența lor, guvernele trebuie să arate că „fac ceva”, pentru a-și dovedi „utilitatea”, chiar dacă adevărata utilitate pe care guvernele o au pentru public este total diferită de cea pe care o inventează în momentele de criză. Guvernele în funcțiune și partidele care le susțin pierd dacă în momente de criză economică nu arată că fac ceva. Aceasta se întâmplă pentru că după ce concepția keynesistă referitoare la intervenția statului s-a răspândit, guvernele se află într-o capcană a anticipațiilor: (i) publicul așteaptă intervenția în momente dificile și (ii) publicul sancționează eșecul de a satisface anticipațiile (neintervenția), chiar dacă în lipsa acțiunii nu ar apărea efecte negative. Celălalt motiv pentru care guvernele limitează libertatea piețelor este tipul de raționalism practicat predominant în știința economică pe care guvernele își bazează elaborarea politicilor economice. În esență, mai presus de competiția dintre diverse școli de gândire, în știința economică rivalizează două tipuri de raționalism: cel al ordinii spontane (termenul apare prima dată la Röpke ([1937], 1963), dar a fost dezvoltat la cel mai înalt nivel de Hayek, 1993) și cel „constructivist”, așa cum l-a numit Hayek, de regulă preferat de guverne…..Rezultate foarte importante cum sunt limba, proprietatea, legea în sens general (de reguli), morala, banii, sistemul de prețuri sunt rod al acțiunii umane, dar nu al planificării umane. Toate aceste mijloace care ne-au ajutat să progresăm în producerea de bunăstare sunt rezultate ale ordinii spontane. Facilitarea acestei ordini ar trebui să fie filozofia care conduce guvernele, iar pentru o perioadă, care s-a încheiat odată cu Marea Depresiune din perioada 1929-1933, chiar a fost. Totuși, odată ce științele naturii, în special științele fizicii, au reușit, pe baza datelor pe care natura ni le oferă, să stabilească legi de evoluție certe, pe baza cărora se pot face experimente de laborator bine controlate și predicții perfecte, succesul societății a început să fie văzut ca rezultat al „direcției conștiente către scopuri dinainte concepute” (Barry, 1982). Științele sociale, între care știința economică este un exemplu reprezentativ, au împrumutat în mod nelegitim metodele de cercetare din domeniul științelor deși datele în societate și economie nu sunt „date” economiștilor, istoricilor, sociologilor etc. în același fel în care sunt „date” cercetătorilor din științele naturale (Hayek, [1943, 1972]; Mises (1957)). Astfel, a fost ușor pentru guverne să creadă că pot înlocui inteligența ordinii spontane (a pieței, dacă ne referim strict la economie) cu inteligența unei organizații, a unui grup de oameni. Magnitudinea iluziei a putut fi văzută după ce încercările guvernelor de a conduce economia au eșuat, cu exemple extreme în socialismul centralizat. Pentru mințile deschise, aceste eșecuri au fost dovada că în procesul ordinii spontane guvernul este doar o organizație, care trebuie să-și înțeleagă bine scopurile pe care le are în interiorul societății și care nu trebuie să încerce să direcționeze societatea către scopuri pe care el i le stabilește. Lecția nu a fost bine primită de cei care cred că statul trebuie să înfăptuiască justiția distributivă și de câte ori au ajuns la putere au folosit guvernele pentru a altera ordinea spontană și a „corecta” rezultatele acesteia. De-a lungul timpului, statul (i) a limitat proprietatea privată, inclusiv prin naționalizări; (ii) a promovat pozitivismul juridic; (iii) a distorsionat limba apărută în mod spontan prin introducerea de noi expresii necesare pentru a proteja ingineriile sociale, care neavând o apariție naturală au avut nevoie de un limbaj inventat, adică au generat „nevoia” de „corectitudine politică”; (iv) a distorsionat sistemul de prețuri relative prin intervenții în modul de formare a acestora; (v) a distorsionat sistemul de salarii relative prin același mecanism; (vi) a limitat concurența producătoare de inovații, inclusiv prin acceptarea instituțiilor „too big to fail”; (vii) a promovat rațional-constructivismul prin care a creat și a exploatat o discrepanță periculoasă între ceea ce așteaptă publicul de la știință în general și în mod special de la științele sociale în rezolvarea problemelor socio-economice și de mediu înconjurător și ceea ce stă cu adevărat în puterea acesteia/acestora. Mă opresc la aceste exemple, dar lista este mult mai lungă. În diverse perioade, procesul descris mai sus a crescut mai repede sau mai încet, dar tendința a fost ascendentă. Prin această extindere a rolului statului, diviziunea cunoașterii a fost alterată. Cantitatea de cunoaștere utilizată în societate a scăzut, pentru că statul a preluat rolul grupurilor sociale și a indivizilor care dețineau cunoașterea referitoare la circumstanțe particulare. Din această cauză, soluțiile identificate au fost mai puțin informate și mai puțin adecvate. După 2008, tendința de a crește rolul statului, în special în vederea atingerii obiectivului iluzoriu al înfăptuirii justiției distributive, s-a amplificat din nou, amplificare ce pare să fie abia la început. Mulți oameni aprobă intensificarea tendinței, neînțelegând că problemele pe care le au sunt mai degrabă rezultatul prea marii extinderi a statului, exemplificată parțial prin punctele (i)-(vii) de mai sus. Oamenii caută soluții, iar cei mai mulți au fost duși în eroare și acceptă că acestea pot veni de la mai marea implicare a statului în economie. Ceea ce rezultă este o alterare a democrației și, mai ales, o aprobare crescândă a unei părți tot mai mari a publicului pentru anihilarea liberalismului. În ultimul timp, liberalismul parcă s-a evaporat. În acest fel, ne afundăm și mai mult în situația din care vrem să ieșim….. În prezent, răspândirea la nivel global a infecțiilor cu COVID-19 are potențialul să provoace o nouă recesiune globală. Sub impactul recesionist deja vizibil al răspândirii coronavirusului, guvernele vor interveni pentru a spijini industriile cele mai afectate. Având în vedere capcana anticipațiilor și presiunea care rezultă din ea pentru autorități, posibilitatea ca în timp ce ajută, guvernele să creeze alte probleme nu este exclusă. Mai mult, extractorii de rente vor identifica noi oportunități, mai ales acolo unde legile sunt neclare, contradictorii și partinice. Totuși, este puțin probabil ca, dacă va apărea, recesiunea globală să fie urmată de o nouă îngrădire a libertății piețelor, așa cum am văzut că s-a întâmplat în alte ocazii când dificultățile economice au fost majore, au afectat aproape toate sectoarele economice într-un număr mare de țări și au rezultat în pierderea masivă de locuri de muncă. Recesiunea care este probabil să apară din cauza răspândirii coronavirusului nu va fi în aceeași clasă cu recesiunile declanșate în mod natural de corecțiile pe care le fac piețele, întrucât sursa ei nu este localizată în sfera piețelor. Ca urmare, politicienii nu ar avea un motiv specific pentru a limita libertatea piețelor, pentru a arăta că „fac ceva” în acest sens. În aceeași logică, în acest caz specific, un guvern nu ar putea să opună raționalismul constructivist raționalismului ordinii spontane cu scopul de a limita libertatea piețelor. Integral:
Unii angajatori întreabă
Daniel Dăianu: Coronavirus, reguli fiscale și chestiunea românească. Această criză va testa reziliența societății noastre Pentru Romania, problema nu rezidă în complexitatea regulilor fiscale, ci în faptul că are un derapaj bugetar foarte mare și presiuni ce pot copleși bugetul public, scrie Daniel Dăianu într-un text transmis vineri redacției. Dacă nu vom comite erori mari și nu vom arunca bugetul public în aer, vom putea sa realocăm resurse pentru combaterea Covid-19, pentru sprijinirea fie și temporară a economiei (bugetul public nu poate fi totuși sac fără fund). Această criză va testa reziliența societății românești, susține academicianul Dăianu. Criza coronavirus si implicatii de ordin economic au readus in atentie capacitatea guvernelor de a interveni in momente de mare cumpănă. Pot fi suspendate reguli fiscale in asemenea circumstante? Pot interveni băncile centrale. Deja unele au facut-o, mai ales peste Ocean (Fed si Banca Canadei). BCE va recurge la o serie de linii de finanțare speciale. Este de bun simt ca este mult mai lesne de intervenit pentru tarile care au spatiu de manevra. De cativa ani exista o discutie in UE privind nevoia de simplificare a regulilor, evitarea aplicarii lor prociclice –ce poate conduce la efecte indezirabile. Iar un context nou a stimulat dezbaterea privind regulile fiscale. Scaderea dramatica a ratelor naturale/neutrale (ce ar asigura crestere economica sustenabila, utilizare deplina a resurselor), cu corespondent in diminuarea ratelor de politica monetara, a ratelor pe piete monetare si financiare (graficul 1), nu avea cum sa nu influenteze aceasta dezbatere. Scaderea ratelor neutrale ar avea origine in evolutii demografice, ale productivitatii, schimbari tehnologice, goana dupa active sigure (safe asets) si nu in cele din urma, in globalizare cu efectele sale multiple (inclusiv scaderea inflatiei)….Dar ce faci daca deficitul primar este adanc negativ si exista presiuni foarte mari, ce pot duce deficitele la peste 4, 5, 6, chiar 7% din PIB. Nu intamplator sunt avansate aceste cifre avand in minte cazul romanesc. Daca s-ar aplica Legea Pensiilor (LP) in forma normativizata actuala deficitele ar avea traiectoria sugerata de cifrele mentionate, pentru anii 2021-2022 –asa cum arata evaluari ale Consiliului Fiscal, ale Comisiei Europene (a se vedea opinii ale CF si raportul ultim al CE). Cu politici neschimbate analiza “debt sustainability” a CE arata ca datoria publica a Romaniei ar ajunge la peste 50% din PIB in 2023 (de la cca 35,5% din PIB in 2019) si la cca 90% din PIB in 2030. Evident ca in realitate nu s-ar ajunge la un asemenea nivel intrucat pietele ar sanctiona derapajul, ar forta corectii. Si deja s-a pus in miscare procedura de deficit excesiv pentru Romania, care obliga la corectii (figura 3 arata deteriorarea soldului bugetar in anii din urma). Integral:
Organizația de mediu Bankwatch contestă la Comisia Europeană ajutoarele de stat acordate Complexului Energetic Oltenia Bankwatch România, organizație de mediu, a solicitat Comisiei Europene să analizeze ajutoarele de stat acordate Complexului Energetic Oltenia (CEO) de către Guvernul României pentru exproprierile în vedea extinderilor mai multor cariere și plata certificatelor de emisii de CO2. Bankwatch consideră că aceste ajutoare sunt ilegale. Este vorba despre exproprierile privind extinderile carierelor Jilț Nord, Jilț Sud, Roșia și Roșiuța din 2015 și 2018 subvenționate prin Hotărâri de Guvern, dar și pentru depozitul de cenușă din Valea Mănăstirii, în cazul căruia hotărârea nu a fost încă adoptată. Astfel, CEO a primit ajutoare de stat în valoare de 6,6 milioane euro pentru plata exproprierilor și ar urma să fie subvenționat cu încă 580 mii euro pentru exproprierile în cazul depozitului. Bankwatch România spune că ajutoarele de stat nu au fost notificate Comisiei Europene înainte de acordare și nu sunt compatibile cu normele europene. Acestea din urmă nu permit scheme de sprijin pentru extracția combustibililor fosili. Deși proiectele sunt considerate „de utilitate publică de interes național”, Guvernul nu a adus dovezi clare pentru care extiderea carierelor este o necesitate pentru securizarea aprovizionării cu energie, aceste motivări fiind obligatorii în aceste cazuri, arată Bankwatch România. În cazul certificatelor pentru emisii de CO2, ajutoarele de stat au fost acordate sub forma unor împrumuturi și garanții de la EximBank, bancă de stat, pentru plata certificatelor din 2018 și un împrumut de salvare fără dobândă acordat de trezorerie pentru certificatele din 2019. Ajutoarele vin în contradicție cu scopul pentru care a fost creată schema UE de comercializare a emisiilor de CO2, de decarbonizare a sistemului energetic european, susține Bankwatch România. Potrivit organizației, Complexul Energetic Oltenia ar trebui să își acopere cheltuielile cu certificatele de emisii de CO2 din bugetul propriu. “Este clar că până în 2030 nu ne vom mai putea baza pe cărbune – este deja prea costisitor și poluant. Statul român ar trebui să nu mai ignore oportunitățile pentru o tranziție justă și să folosească bugetul de stat pentru dezvoltarea regiunilor miniere, nu pentru a ține artificial în viață o tehnologie depășită”, a declarat Alexandru Mustață, coordonator de campanii Bankwatch România. Pentru anul 2018, EximBank a acordat CEO un împrumut în valoare de 17 milioane euro și 70% din garanțiile pentru împrumuturi de 89 milioane euro de la bănci private. Pentru același scop, guvernul planifica în 2019 să acorde o schemă sprijin denumită „taxa de adecvanță pentru CEO”, prin care timp de 10 ani toți consumatorii de energie ar fi contribuit la plata a 67,7 milioane certificate de emisii (aprox. 1.8 miliarde euro). Nici în acest caz intenția nu s-a comunicat la Bruxelles, însă nici Guvernul nu a luat o decizie finală în acest sens, spune Bankwatch România. Integral: 
IBM va instala în Germania primul computer cuantic al Europei IBM va construi în Germania primul computer cuantic european de care se vor putea folosi diverși cercetători fără ca datele să ajungă în SUA, respectând astfel legislația europeană în domeniu. Computerul va fi funcțional de la început de 2021,
Cum să ne protejăm familia în timpul epidemiei COVID19 (coronavirus) – sfaturi pentru românii din altă țară și familia lor Articol semnat de profesorul universitar Răzvan M. Cherecheș, profesor de Sănătate Publică și Directorul Departamentului de Sănătate Publică de la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca: Pentru voi, românii care trăiți/lucrați/studiați în altă țară și nu faceți parte din grupul la risc (persoane în vârstă cu boli cronice) – nu e nevoie să vă întoarceți acasă! Sunteți bineveniți oricând, dar nu sunteți în pericol acolo unde sunteți. Continuați-vă activitatea ca până acum (cu adaptarea la trecerea în online)! La un moment dat veți fi și voi infectați cu coronavirusul COVID-19, veți avea febră și dureri de cap pentru câteva zile, după care viața va merge înainte. Singurul avantaj dacă vă întoarceți acasă este că veți fi alături de familia voastră. Dezavantajul este că riscați să vă infectați chiar voi părinții și bunicii (fie sunteți deja purtător, fie veți deveni purtători expunându-vă la alți oameni mai mult decât ar face-o ei). Dacă rămâneți unde sunteți, șansa să vă infectați voi familia este 0! Vorbiți cu familiile voastre la telefon/skype/messenger cât de des se poate, puteți cere ajutor celor din jurul lor, în cazul în care este nevoie. Suntem mulți, mulți, mulți rămași acasă care îi ajutăm pe cei vârstnici din jurul nostru cu cumpărăturile, rețetele și ce mai au nevoie, ca să nu se expună ei. Pentru toți românii care aveți familii în străinătate – nu îi chemați înapoi acasă! Granițele au început să se închidă, transportul este tot mai complicat, șansele ca ei să se infecteze pe drum sunt foarte mari. Acolo unde trăiesc ei există spitale, există supermarketuri, au și ei acolo făină de mălai, zahăr și ulei. Dacă sunt sub 55 de ani și sunt relativ sănătoși, vor fi ok! Nu sunt în pericol!…. Pentru toți programatorii care lucrează deja de acasă
Metropolitan Opera va transmite online, gratuit, spectacole din ultimii 14 ani/ „Carmen”, de Bizet, „La Bohème”, de Puccini, şi „La Traviata”, de Verdi, se numără între spectacolele transmise începând de luni „Carmen”, de Bizet, „La Bohème”, de Puccini, şi „La Traviata”, de Verdi, se numără între spectacolele pe care Metropolitan Opera le va transmite online, gratuit, începând de luni, anunță News.ro. Metropolitan Opera a iniţiat programul „Nightly Met Opera Streams”, pe site-ul propriu, în încercarea de a oferi, în continuare, publicului acces la spectacole de operă. „În aceste vremuri extraordinar de dificile, am vrea să oferim consolare iubitorilor de operă”, a spus managerul Peter Gelb, într-un comunicat. „În fiecare seară, vom oferi o diferită bijuterie din colecţia noastră din ultimii 14 ani”. Streamingul va fi gratuit şi va începe, în fiecare seară, la ora locală 19.30. Fiecare spectacol va fi disponibil online timp de 20 de ore. Programul primei săptămâni: Luni, 16 martie — „Carmen”, de Bizet Dirijor: Yannick Nézet-Séguin, cu Elīna Garanča şi Roberto Alagna. Din 16 ianuarie 2010. Marţi, 17 martie — „La Bohème”, de Puccini Dirijor: Nicola Luisotti, cu Angela Gheorghiu şi Ramón Vargas. Din 5 aprilie 2008. Miercuri, 18 martie — „Il Trovatore”, de Verdi Dirijor: Marco Armiliato, cu Anna Netrebko, Dolora Zajick, Yonghoon Lee şi Dmitri Hvorostovsky. Din 3 octombrie 2015. Integral: 


