Buna dimineata intr-o zi de sambata, 4 aprilie! Valorile termice se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare pe parcursul zilei și în primele ore ale nopții în centrul, nordul și nord-estul teritoriului, unde doar pe suprafețe mici trecător se vor semnala precipitații slabe. Precipitațiile vor fi sub formă de ploaie, la munte vor fi mixte, iar la altitudini mari va ninge. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări din a doua parte a nopții în regiunile sud-estice precumși în zona Carpaților de Curbură și local în Carpații Meridionali. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 11 și 19grade, iar cele minime între -2 și 7 grade. Noaptea, în regiunile intracarpatice izolat se va forma brumă. In Bucuresti, regimul termic va fi caracterizat de valori normale pentru această perioadă; temperatura maximă urmând a fi de17…18 grade, iar cea minimă de 4…5 grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări spre sfârșitul intervalului.
20 vs 400 de lei – discrepanta uriasa intre diurna medicilor care lupta cu pandemia si magistratii detasati In timpul starii de urgenta declansata de epidemia de coronavirus, personalul medical detasat la alte spitale primeste o diurna de 20 de lei pe zi, in timp ce un magistrat detasat la CSM, Ministerul Justitiei sau la Inspectia Judiciara si care lucreaza “de acasa” primeste pana la 400 de lei pe zi. Comparatia apare intr-o analiza publicata de Europa Libera. Pe 30 martie, seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta, Raed Arafat, a emis un ordin privind stabilirea modului de detasare/delegare a personalului medical pe perioada starii de urgenta. Potrivit documentului, personalul medical nu poate refuza detasarea/ delegarea dispusa, iar daca se face in alte localitati decat cele de domiciliu, unitatile sanitare unde este detasat/delegat au obligatia de a-i asigura cazarea si hrana. In acelasi timp, HG nr. 714/2018 privind drepturile si obligatiile personalului autoritatilor si institutiilor publice pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in interesul serviciului, stabileste ce indemnizatie vor primi medicii: “Persoana delegata intr-o localitate situata la o distanta cuprinsa intre 5 si 50 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca beneficiaza de o indemnizatie de delegare, in cuantum de 20 lei/zi, indiferent de functia pe care o indeplineste si de autoritatea sau institutia publica in care isi desfasoara activitatea“. Daca o persoana este delegata la o distanta mai mare de 50 de kilometri de casa, ea primeste 20 de lei diurna pe zi si o alocatie de cazare de 230 de lei pe zi….. Pe de alta parte, magistratii detasati sau delegati primesc, in baza unei ordonante, 400 de lei/zi. In plus, ei mai primesc de la Ministerul Justitiei echivalentul a 600 de euro pentru chiria lunara, daca nu au o locuinta in localitatea in care isi desfasoara activitatea, mai scrie Europa Libera Problema acestor diurne uriase a fost ridicata de judecatorul Alina Mihaela Nita, fosta sefa a Tribunalului Neamt. Ea s-a intrebat pe o retea de socializare: “De ce un magistrat delegat/detasat primeste o diurna de 2% din indemnizatia de incadrare bruta lunara, adica in jur de 400 lei/zi, in timp ce un cadru medical detasat zilele acestea in spitale, in care sunt tratati bolnavi cu covid si care se expune unui risc atat de mare pentru sanatatea si viata sa, primeste doar 20 lei/zi?”….. Judecatorul militeaza pentru plafonarea indemnizatiei de detasare a magistratilor la nivelul celorlalti angajati, ceea ce ar conduce la incetarea “vanatorii de functii”. Altfel spus, un cuantum scazut al diurnei ar reduce semnificativ numarul delegarilor in sistem. “Daca s-ar plafona diurna si pentru magistrati la valoarea celorlalti angajati, categoria magistratilor delegati/detasati de CSM si de presedintii curtilor de apel aproape ca va disparea, pentru ca nu va mai exista niciun interes din partea magistratilor pentru delegare/detasare daca diurna va fi de 20 lei/zi fata de 2% din indemnizatia de baza, adica vreo 400 lei/zi. Integral: http://www.ziare.com
Anchetă penală după ce Casa Națională de Asigurări de Sănătate a fost reclamată de medici de familie că nu a validat consultațiile medicale fără cardul de sănătate …… Comunicatul integral al Parchetului ”În data de 31.03.2020, a fost înregistrată la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 București plângerea formulată de o organizație patronală județeană a medicilor de familie, având ca obiect posibila săvârșire a infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, prevăzută de art. 352 alin. (2) din Codul penal, constând în următoarele: În mod repetat, Casa Națională de Asigurări de Sănătate, ar fi refuzat validarea consultațiilor medicale realizate fără a fi fost semnate cu cardul de sănătate, ulterior intrării în vigoare a Decretului nr. 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgență pe o perioadă de 30 de zile pe teritoriul României, care prevedea posibilitatea realizării acestor consultații în deplină legalitate și fără utilizarea cadrului, tocmai în scopul prevenirii răspândirii virusului. De asemenea, prin intermediul proiectului de act normativ referitor la reglementările privind desfășurarea consultațiilor medicale la distanță, Casa Națională de Asigurări de Sănătate ar urma să reglementeze această metodă doar pentru consultațiile pacienților care suferă de afecțiuni respiratorii, în condițiile în care o persoană care nu prezintă încă simptomele specifice COVID-19 ar putea fi purtătoare de virus. Astfel ar fi creată posibilitatea răspândirii noului coronavirus prin intermediul cardurilor de sănătate, pe de o parte, și al persoanelor asimptomatice, pe de altă parte, în condițiile în care cei mai mulți medici de familie nu ar fi dotați cu echipament de protecție împotriva infectării cu acest virus. Dosarul penal a fost înregistrat sub nr. 3635/P/2020 pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 București. Integral: https://www.g4media.ro
CSM aproba pensionarea fostei avocate Gherbovan, care a revenit in magistratura in urma cu mai putin de un an: Va primi minim 16.000 de lei pensie Sectia pentru Judecatori a CSM a aprobat, joi, cererea de eliberare din functie, prin pensionare, a judecatorului Claudia Silinescu Gherbovan si inaintarea catre presedintele Romaniei a propunerii privind eliberarea din functie incepand cu 1 mai 2020. Decizia a fost luata la un scor foarte strans, cu 6 voturi “pentru” pensionare, iar 4 voturi au fost “contra”. Claudia Silinescu Gherbovan este in prezent judecator la Tribunalul Ilfov. Potrivit unei surse din magistratura, pensia unui judecator cu grad de tribunal este intre 16.000 si 18.000 de lei. Membrii CSM participa la sedinte prin videoconferinta. Cazul unei pensionari mediatizate Cazul Claudiei Silinescu Gherbovan a fost intens dezbatut in mass-media la finalul anului trecut. Magistratul a fost judecator in perioada 1986-1996, apoi din motive personale si-a dat demisia si a intrat in avocatura. Claudia Silinescu Gherbovan s-a intors in magistratura in iunie 2019, in baza unei prevederi introduse de coalitia PSD-ALDE in Legile Justitiei, care permite fostilor judecatori sa revina in magistratura in baza unui interviu in fata CSM. Aceasta prevedere din Legile Justitiei este criticata de Forumul Judecatorilor din Romania, care cere Parlamentului si Guvernului sa o modifice. In decembrie 2019, Claudia Silinescu Gherbovan a cerut pensionarea, dupa doar 6 luni de activitate. La finalul anului trecut, judecatorii din CSM au amanat discutarea pensionarii, deoarece pe rolul CSM exista o propunere de modificare a procedurii de reprimire in magistratura a unor fosti magistrati. In sedinta CSM de joi, unul dintre membri, magistratul Andrea Chis, a anuntat ca voteaza impotriva pensionarii, deoarece Claudia Silinescu Gherbovan abia fusese reprimita in magistratura. “Si atunci am spus sa nu primim colegi care sunt in prag de pensionare. Cred ca intentia legiuitorului cand a introdus in 2018 o alta posibilitate, un alt instrument de recrutare, a fost ca vointa sa ne dea niste judecatori care sa functioneze un termen rezonabil la instantele aflate in dificultate, cum este si Tribunalul Ilfov. Atata timp cat in lege nu este stabilit un astfel de termen rezonabil, eu cred ca noi trebuie sa stabilim acest termen. In opinia mea, un astfel de termen este de cel putin 5 ani. Intr-un termen de nici un an de zile, pentru ca aceasta cerere deja este amanata de la alta sedinta. Doamna abia a venit, primul lucru pe care l-a facut a fost sa-si ceara decizia de pensionare si sa solicite pensionarea. Este evident ca nu a avut intentia sa ramana ca judecator. Integral: http://www.ziare.com
Tragediile din spitalele României..….Doctorii și asistentele se tem că ar putea fi persecutați de managerii numiți politic care vor ca totul să pară bine și frumos și să-și ascundă astfel incompetența și neomenia, dar și de baronii locali care au ajuns să taie și să se spânzure până și în spitale. Cazul cel mai flagrant este acela al numitului Flutur Gheorghe, politruc de-o viață, nemernic de când îl știu, încă președintele Consiliului județean Suceava. Care e și acum, în cel mai iresponsabil și sfidător chip, apărat de conducerea PNL. Pacienților le e frică că, dacă vor supraviețui infecției cu noul coronavirus, atunci când vor mai avea nevoie de servicii medicale, acestea le vor fi refuzate fiindcă au dezvăluit ceea ce era și este de domeniul evidenței. În acest timp, premierul Ludovic Orban se scuză, o face însă doar cu o jumătate de gură, că nu le poate da medicilor, personalului mediu sanitar tot ceea ce au nevoie. Alteori, devine din cale de afară epic, emite fraze lungi, proustiene, cărora pe parcurs le pierde orice urmă de idee. Are totuși bunul simț de a fi rezervat în privința măsurilor coercitive ce ar urma să fie luate împotriva acelor doctori care au demisionat. Măsuri pe care le cer cu glasuri încărcate de mânie proletară d-alde Cristian Tudor Popescu, care în zilele acestea pozează în Saint-Just, sau eșuatul politic Moise Guran. Și cum am spus, nu îl aud pe dl. Orban scoțând o vorbă în cazul mișeliei criminale ce s-a comis, sub auspiciile PNL, la Spitalul județean Suceava. A cărui reabilitare a fost confiscată politic de partidul pe care îl conduce. Totul s-a dovedit o cacealma, o crimă cu autori cunoscuți. În primul rând, fostul manager Vasile Rîmbu, pudelul aceluiași Flutur. Tot ceea ce s-a petrecut la Suceava l-a pus în cea mai proastă lumină pe președintele Klaus Iohannis care s-a aflat în situația penibilă mai întâi de a decora cu mare tam-tam „eroica” instituție spitalicească și apoi de a-i retrage pe șoptite decorația. În paranteză fie spus, nu pot să nu mă întreb încă o dată ce consilieri are președintele și ce au făcut serviciile secrete despre care ni s-a tot spus că ar fi controlate, perfect supuse d-lui Iohannis. De ce nu l-au avertizat pe președinte, înainte ca acesta să semneze Decretul de conferire a decorației, că la acel spital, devenit acum simbol al morții, afară e vopsit gardul și înăuntru leopardul? Pentru infectarea în masă, pentru tot ce s-a întâmplat cineva trebuie să plătească. Mai mult ca sigur PNL va plăti electoral fiindcă cu prea multă nerușinare a vrut să se urce pe un nemeritat piedestal. Nu, sucevenii nu trebuie să uite, de pildă, cum mai răcnea, cum se mai bătea cu pumnul în piept Rareș Bogdan, Cațavencul PNL. Nici dacă de acum încolo conducerea PNL, dl. Orban, d-na Turcan, dl. Bogdan, ar lucra în calitate de brancardieri la Spitalul județean Suceava nu trebuie să li se treacă cu vederea acestor politruci nimicnicia și cinismul nu doar ridicol, ci și criminal. Lucruri dramatice se petrec și în alte zone din țară. La Arad, la Timișoara, la Spitalul Gerota din București, la Universitar. Vinovați pentru ele nu sunt medicii, puși acum iresponsabil la zid fiindcă ar avea salarii mari, ar lua șpagă ori pentru că „dezertează’’. Spun asta, cu toate că știu foarte bine că mulți dintre ei nu sunt perfecți. Vinovați sunt toți cei care au guvernat această țară de 30 de ani încoace. Să ne gândim doar la ultimii 15. Și să nu-i uităm pe pesediștii care ne-au tras în piept cu cele 8 spitale regionale (nu au făcut nici unul), pe numitul Băsescu Traian și regimul lui (erau pe acolo și Flutur, și serafic-ofilita Raluca Turcan, și alții de aceeași teapă care acum pozează în eroi și salvatori) care au privit cu indiferență hăhăindă plecarea medicilor din țară, pe Orban și Iohannis care nu au luat în serios, așa cum ar fi trebuit, avertismentele că vine urgia, pe Ponta și pe Bănicioiu care uită cum au mințit când a intervenit tragedia de la #colectiv. Integral: http://www.contributors.ro
Despre datoria de a fi critici azi pentru a ne imuniza pe viitor …..Dar in aceste vremuri tulburi e bine sa avem in vedere cateva lucruri cat se poate de simple. 1. Societatea romaneasca are nevoie azi de solidaritate, dar are nevoie si de transparenta in guvernare, in informare si decizii. Asa cum are nevoie de oameni curajosi, competenti si cinstiti la carma tarii. 2. Trecem printr-o criza pe care aceasta societate si planeta intreaga nu au mai cunoscut-o de la Al Doilea Razboi Mondial incoace. Aceasta criza cade peste o Romanie jefuita, mintita si fragilizata in toate incheieturile ei de toate puterile anterioare, in toate combinatiile posibile. 3. Faptul ca ne aflam intr-o criza de asemenea proportii si ca avem nevoie de solidaritate nu justifica in niciun fel renuntarea la exigentele pe care trebuie sa le avem fata de putere si de guvernanti. Dimpotriva, mai mult ca niciodata ei nu au dreptul la eroare, pentru ca, asa cum s-a vazut la Suceava, erorile lor, minciunile lor au omorat sau au grabit moartea multor oameni. Iar ca Suceava mai sunt 40 de judete in Romania. 4. In acelasi timp, e nevoie mai mult ca niciodata sa ramanem vigilenti fata de ceea ce se face in numele crizei sau in spatele crizei: de la felul in care se cheltuiesc banii publici (contracte, comisioane, incredintari directe), trecand prin ascunderea de informatii in numele secretului de serviciu sau sub amenintarea sanctiunilor, pana la utilizarea unei puteri militare si politienesti excesive pentru a inlocui mecanismele democratice sau cele ale administratiei locale. 5. Daca in vremuri exceptionale trebuie luate masuri exceptionale, asta nu inseamna ca aceste masuri trebuie sa fie si mai haotice si mai nejustificate ca in vremurile normale. Un ministru care demisioneaza din lasitate, din cauza propriilor greseli, sub presiunea partidului sau din orice alt motiv nu poate deveni peste noapte consilier al noului ministru, fostul sau adjunct. Populismul desantat din jurul pensiilor speciale esueaza din nou, premeditat, intr-un proiect de lege facut anume prost ca sa fie invalidat pentru a pastra privilegiile unei caste imbogatite obscen din banii publici. 6. In vremuri grave cele mai daunatoare sunt jumatatile de masura. Acte legislative incoerente sau retrase, masuri prost concepute si prost transmise, impulsul de a pastra relatiile de putere ca miza superioara oricarei politici sociale, cultivarea fricii tuturor subordonatilor pentru a acoperi ilegalitatile sau incompetenta, toate acestea si multe altele nu fac decat sa agraveze criza si sa submineze increderea populatiei in autoritati. 7. Aceasta putere si nu alta, mai ales pe partea ei executiva, are datoria, tocmai pentru a evita efecte colaterale si mai dramatice, de a reabilita de urgenta functionarea instantelor de supervizare a deontologiei diferitelor corpuri profesionale: de la Colegiul Medicilor pana la CNA, de la ANI pana la CNCD. 8. Daca Puterea repeta fara incetare ca e necesara respectarea legii, atunci aceasta respectare trebuie sa fie vizibila si permanenta, mai ales din partea institutiilor publice si a administratiei locale. O putere este doar represiva si nicidecum corectiva daca frange sub amenzi uriase oamenii de rand care se afla cu 50 m mai departe de casa lor decat permite ordonanta militara, dar inchide ochii la incredintarile directe si directionate, la cheltuieli aberante ale primariilor, la derapaje politice sau mediatice……Pentru o tara care sta in mare parte lipita de ecrane pentru a se informa, televiziunile trebuie sa fie aproape de oameni, trebuie sa fie solidare cu ei si nu sa-i considere clienti, tinte, victime, vinovati, indiferent cat de comerciale ar fi ratiunile lor de a exista. A face rating din suferinta expunand-o si mai mult, ba chiar provocand-o, este dovada lipsei de umanitate si de aderenta la valori sociale impartasite. Integral: http://www.ziare.com
Un teolog ortodox explică de ce Biserica trebui să respecte măsurile de distanțare socială: ”Protejarea sănătății ține de demnitatea umană pentru că vizează viața, darul lui Dumnezeu” Cezar Marksteiner – Ungureanu, preot paroh într-o parohie din Austria și profesor de religie ortodoxă la școlile de stat din Austria, explică într-o postare pe Facebook de ce e necesar ca Biserica să respecte măsurile de distanțare socială. Teologul român respinge argumentele celor care cer continuarea slujbelor cu credincioși, arătând că în contextul pandemiei de coronavirus argumentul suprem este protejarea vieții. Iată textul complet semnat de Cezar Marksteiner – Ungureanu (Sursa): ”De ce stau acasă? La nevoie, #stauacasa chiar și de Înviere! Scriu aceste rânduri pornind de la observația că, printre credincioșii ortodocși, în ciuda poziției oficiale a Bisericii Ortodoxe Române cu privire la COVID-19, lucrurile tind să scape de sub controlul rațiunii și al bunului simț. Constat formarea în timp de pandemie a unui curent „teologic” compus dintr-un amalgam valoric caracterizat prin concentrarea pe neesențial în pofida esențialului, separarea (aproape dogmatică) ortodoxiei (dreapta credință) de ortopraxie (dreapta făptuire), confuzii uimitoare între concepte fundamentale, și până la încurcarea credinței cu obscurantismul și a lucrării harului cu magia. Cred că, în acest context, teologii trebuie să reacționeze și să contribuie, după putere și măsură, la procesul de clarificare a lucrurilor. În continuare, departe de a trata întreg spectrul problematic provocat de pandemia actuală, care într-adevăr pune Biserica într-o situația cu care nu s-a mai confruntat în trecutul recent, voi încerca să extrag câteva idei care provoacă (mai ales pe rețelele de socializare) emoții puternice, împingând spre acțiuni iresponsabile. Miza acestor zile este, în mod clar, una etică. Ce hotărâri iau? Cum îmi organizez viața astfel încât, prin acțiunile mele, să nu-i pun în pericol pe cei din jurul meu? În continuare, mă voi referi doar la un exemplu, pe care îl voi analiza succint. #stau_acasă vs. #deschideți_bisericile_de_Înviere. Este statul acasă o lepădare de credință? Trebuie mărturisit Hristos prin mersul la Biserică cu orice preț? Poate cea mai gravă confuzie este falsa opoziție dintre #stauacasa și #deschidetiBisericiledeInviere, confuzie care duce la încurcarea prevenției cu persecuția. Pentru unii, faptul că preoții nu săvârșesc Liturghia cu credincioșii de față reprezintă cedarea Bisericii în fața „persecuției” statului. Conform acestei logici, Biserica ar trebui să se împotrivească și să permită accesul poporului la Liturghie cu orice preț. O asemenea supoziție este fundamental falsă, fiindcă motivația Bisericii nu este una de complacere în fața puterii lumești, ci de prevenție. Miza teologică a acestei însingurări (apropo, recomandată în spiritualitatea creștină în anumite circumstanțe) este, de fapt, mărturisirea lui Hristos, nu lepădarea de El. Voi explica. Conform referatului Facerii, omul deține un statut special în creație, prin aceea că este purtător al „chipului lui Dumnezeu” (Fc 1,28). Drept urmare, el posedă, pe lângă rațiune și libertate, și o serie de drepturi inalienabile și inviolabile. Texte celebre din Biblie ni-L prezintă pe Dumnezeu în ipostaza Sa de identificare cu cei slabi, săraci, vulnerabili, cu cei care au nevoie de ajutor (cf. Mt 25, 31-46; Lc 10, 25-37). Prin urmare, există o anumită grijă – de sorginte divină (!) – de care creștinii trebuie să țină cont atunci când se raportează la semenii lor. Revenind la contextul actual, statul acasă pe care Biserica Ortodoxă îl recomandă are la baza întruparea ideei biblice conform căreia Dumnezeu îi protejează, din iubire, pe cei a căror demnitate umană este în pericol (un singur exemplu: Ieșirea poporului lui Dumnezeu din robia egipteană). Protejarea sănătății ține de demnitatea umană pentru că vizează viața, darul lui Dumnezeu, pe care numai El îl dă și îl ia. Pentru că am adus deja în discuție problematica „pericolului”, susțin cu toată convingerea că ideea conform căreia, la Biserică coronavirusul nu se poate transmite, ține de domeniul magiei, nu de cel al credinței – o asemenea idee este de fapt deja infirmată de cazul personalului infectat dintr-o parohie bucureșteană. Totodată, este absolut iresponsabil să pui riscul infectării pe umerii lui Dumnezeu, care „n-ar permite” așa ceva. Din contră: Lecția celei de a doua ispitiri a Mântuitorului este fără echivoc: „Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău” (Mt 4,7). Ține de responsabilitatea umană (tot o consecință a „chipului lui Dumnezeu” din om) să ne ferim atât cât stă în puterea noastră de pericolele iminente. De aceea, oricât de banal ar părea, statul acasă salvează vieți – știm din scrierile Noul Testament că scopul Mântuitorului a fost acela de a vindeca, nu de a pune în pericol pe vreun semen de-al Său. Nu cred că se poate argumenta biblic sau patristic faptul că primejduirea vieții cuiva ține de spectrul mărturisirii credinței creștine. Integral: https://www.g4media.ro
Apa din sistemul de canalizare ar putea dezvălui amploarea epidemiei, dar ar putea funcționa și ca sistem de alarmă pe viitor Peste 12 grupuri de cercetători din toată lumea au început să analizeze apa uzată din sistemul de canalizare pentru a afla numărul total de infecții dintr-o comunitate, având în vedere că majoritatea oamenilor nu vor fi testați, arată un articol din revista Nature. Această metodă ar putea fi folosită pentru a detecta și dacă coronavirusul s-a întors într-o comunitate, spun oamenii de știință. Până acum, cercetătorii au găsit urme ale virusului în Olanda, Statele Unite și Suedia. Testarea apei din sistemul de canalizare – apa uzată care este colectată și livrată unei stații de epurare – este una dintre metodele prin care cercetătorii pot urmări infecțiile prezente în urină sau fecale, precum SARS-CoV-2. O stație de tratare a apei poate primi apă uzată de la peste un milion de locuitori, spune Gertjan Medema, microbiolog la Institutul de Cercetare a Apei din Nieuwegein (Olanda). Monitorizarea apei uzate la scară largă poate oferi o estimare mai precisă privind răspândirea coronavirusului decât testarea, pentru că acesta provine și de la oameni care nu au fost testați, prezintă doar simptome ușoare sau sunt asimptomatici, spune Medema, care a detectat material genetic al virusului SARS-CoV-2 la mai mai multe stații de epurare din Olanda. “Autoritățile din domeniul sănătății văd doar vârful iceberg-ului”, spune Medema. Pentru a stabili cât de răspândită este infecția într-o comunitate pe baza mostrelor de apă uzată, cercetătorii spun că vor trebui să afle ce cantitate de virus este eliminată prin fecale și să extrapoleze numărul oamenilor infectați dintr-o comunitate pe baza concentrației de virus din apele testate. Cercetătorii vor mai trebui să se asigure că folosesc că un eșantion reprezentativ și că testele lor pot detecta și niveluri scăzute aler virusului, spun oamenii de știiință de la Queensland Alliance for Environmental Health Sciences din Australia. Totodată, aceștia susțin că este important ca supravegherea apelor uzate, dacă se va dovedi a fi fezabilă, să nu folosească resurse destinate testărilor individuale. Măsurile de controlare a epidemiei, precum distanțarea seocială, probabil vor opri pandemia actuală, însă virusul s-ar putea întoarce odată ce restricțiile sunt ridicate. Supravegherea apelor menajere ar putea fi folosite ca o metodă de avertizare din timp a comunităților privind apariția coronavirusului, spune Ana Maria de Roda Husman, cercetător de boli infecțioase la Institutul național de Sănătate Publică din Bilthoven (Olanda). Acest institut a monitorizat apa uzată în trecut pentru a detecta epidemii de nerovirus, bacterii rezistente la antibiotice, poliovirus sau pojar. Grupul de cercetători din care face parte și Ana Maria de Roda Husman a detectat urme de SARS-CoV-2 în apa uzată provenită de la Aeroportul Schiphol din Tilburg, la doar patru zile după ce Olanda a confirmat apariția primul caz de COVID-19 prin teste individuale. Cercetătorii plănuiesc acum să extindă testarea în capitalele tuturor celor 12 provincii din Olanda, dar și în alte 12 locuri unde nu au fost confirmate cazuri până acum. Grupul din care face parte Gertjan Medema, microbiolog la Institutul de Cercetare a Apei din Nieuwegein, a detectat urme ale virusului în orașul Amersfoort înainte ca primele cazuri să fie anunțate. Integral: https://www.digi24.ro
A inceput masacrarea arborilor in Bucuresti. Specialistii avertizeaza: Vom avea copaci bolnavi, poluare mai mare si se pierd bani. Primariile tac malc A inceput din nou masacrarea copacilor in Bucuresti. Mai multe sectoare din Capitala au fost invadate de echipe numeroase de oameni de la ADP, inarmati cu drujbe si supervizati de domnisoare cu mapa, care sub pretextul “toaletarii” de primavara a arborilor, de fapt, ii masacreaza, taind direct de langa tulpina crengi intregi, sanatoase. Specialistii spun ca problema nu este noua si a fost in mod repetat semnalata, insa nici primariile, nici autoritatile de mediu nu au luat nicio masura. Efectele, mai spun specialistii, sunt dezastruoase pentru bucuresteni: arborii sunt fragilizati si imbolnaviti, poluarea creste si se pierd si bani. “Taiem tot ce atarna!” Joi dimineata, bucuresteni din Sectorul 2 au vazut cum mai multi muncitori s-au urcat in arborii dintre blocuri si au inceput sa taie crengi verzi si sanatoase. Cu toata nevoia de a ramane in izolare, in apartamentele lor, mai multi locatari din zona s-au revoltat si i-au luat la rost pe salariatii inarmati cu drujbe. La urma urmei – voiau sa stie oamenii – daca respectivele crengi sunt sanatoase, de ce trebuiau ele taiate? Ca si-asa abia mai respiram in Bucuresti, din cauza poluarii… Fara vorba multa, muncitorii au spus ca ramurile respective “atarna” sau “risca sa le cada oamenilor in cap”. Asa ca, evident, trebuiau taiate. Zis si facut! Salariatii si-au vazut, in continuare, de ciopartit. Prin unele locuri – au spus locatarii din zona – salariatii primariei au taiat, de langa trunchi, toate crengile la care au putut ajunge. Dupa care au incarcat totul intr-o remorca….. Ce se intampla daca tai prea mult dintr-un copac si cum ar putea impiedica bucurestenii ciopartirea arborilor? Iata ce spune consilierul general Octavian Berceanu (USR) care este, de profesie, inginer silvic. “Toaletarea arborilor trebuie facuta, in mod clar. Dar se taie doar maximum 25-30% din partea exterioara a ramurilor, a lastarilor. Imaginati-va coroana unui arbore. Din experiorul ei se taie. Nu cum merg, de regula, cei care ‘toaleteaza’ astazi, taind crengi intregi, pana la trunchi. Treaba este prost facuta din punct de vedere tehnic. Asa cum se intervine de regula, nu se faca toaletare, ci o rarire de ramuri. In literatura de specialitate (din silvicultura -n.red.) nici macar nu exista procedeul pe care il practica ei. Sa ne gandim ca n-am mai vrea sa-i spunem toaletare. Cum i-am spune? Nu stim, din cauza ca tehnic nu exista un cuvant pentru ceea ce fac ei. Si inca o problema: in momentul in care se merge cu taierea cracilor atat de adanc in coronament, de fapt, slabesti arborele respectiv. Nicio secunda nu-i faci bine. E ca un corp pe care nu faci decat sa-l amputezi din ce in ce mai mult”….”Garda de Mediu nu are in atributii sa vina sa constate cum se face toaletarea. Garda Forestiera, iarasi, nu vine, pentru ca vorbim despre niste arbori stradali care nu sunt in zona lor de inspectie. Am putea suna la Primaria Capitalei, la Directia de Mediu. Iar cei de acolo sa vina si sa constate cat de bine sau de prost este facuta lucrarea. Cu rezerva ca nici cei de la PMB nu au oameni care sa se priceapa prea bine la asa ceva. Si cum nici in legislatie nu e descris procedeul aplicat de ADP-uri, la arbori, e si greu sa dai o amenda, pentru ca nu ai un articol de lege care sa iti permita asta”, a mai spus Octavian Berceanu. In mod evident, ca problema sa se rezolve, intr-adevar, ar fi nevoie ca cineva sa modifice legislatia. Din pacate, cel putin pana acum, legiuitorii romani au evitat sa ia masuri pentru impiedicarea ciopartirii arborilor. Si asta, in ciuda faptului ca niste arbori mai vigurosi inseamna, pe langa sanatate pentru oameni, chiar si bani. Spre exemplu, Londra a stabilit ca in 4 ani a economisit miliarde de euro in special datorita arborilor sai maturi, care au contribuit in timpul verilor la mentinerea unei temperaturi confortabile si, astfel, au sporit productivitatea oamenilor. Integral: http://www.ziare.com
Scădere fără precedent a poluării cu dioxid de carbon. Experți: Nici prăbușirea URSS, nici crizele petroliere nu au reușit asta ….. “Nu aş fi deloc surprins să constat o scădere de 5% sau chiar mai mult în emisiile de dioxid de carbon din acest an, așa ceva ce nu s-a mai văzut de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial“, a declarat Jackson, profesor la Universitatea californiană Stanford. “Nici măcar prăbuşirea Uniunii Sovietice, nici diferitele crize bancare şi petroliere din ultimii 50 de ani nu au afectat emisiile (de CO2) în modul în care o face această criză“, a adăugat el. Aceasta pare să fie singura parte bună a crizei prin care trecem, comentează Reuters, în condiţiile în care climatologii au avertizat guvernele lumii că emisiile globale trebuie să înceapă să scadă cel mai târziu din 2020, pentru a limita impactul încălzirii globale. Experţii însă mai avertizează că în absenţa modificărilor structurale, scăderea emisiilor va avea un impact minor asupra concentraţiilor de dioxid de carbon care s-au acumulat în atmosferă de-a lungul ultimelor decenii. “Această scădere nu este provocată de schimbări structurale şi, imediat ce restricţiile privind izolarea vor fi înlăturate, mă aştept ca (volumul) emisiilor să urce din nou până la valorile dinainte de criză”, susţine şi Corinne Le Quéré, climatolog de la Universitatea Angliei de Est. Această scădere a emisiilor de gaze cu efect de seră a început din China, unde s-a înregistrat o reducere cu aproximativ 25% a emisiilor poluante în urma închiderii fabricilor şi a restricţionării circulaţiei oamenilor şi bunurilor din cauza epidemiei. Între timp, valorile de poluare din China au revenit la nivelul de dinainte de criză. Integral: https://www.digi24.ro
Pierderi de 8 milioane de euro pentru legumicultori, în urma unei erori. Ministerul Agriculturii a uitat să notifice Comisia Europeană Legumicultorii români vor primi doar 30% din finanțarea europeană obișnuită în ultimii ani. 70% din finanțare s-a pierdut pentru că Ministerul Agriculturii a uitat să notifice Comisia Europeană. Fermierii pierd anul acesta 8 milioane de euro din finanțarea de la UE, potrivit Mediafax. Emil Dumitru, secretar de stat în Ministerul Agriculturii: „Guvernul PSD a notificat la 1 august 3.450.000 de euro, aveau ocazia până la 16 octombrie să modifice suma ţinând cont de previziunile pe această schemă cu suprafeţe şi producţii, nu a făcut-o”. Practic, un fermier va primi doar 2.300 de euro pe hectar în loc de 7.600 de euro, cât ar fi trebuit, iar banii aceştia nu vor fi suficienţi ca să-şi acopere cheltuielile. Aurel Tănase, preşedinte Organizaţia Interprofesională pentru Produse Agroalimentare: „Dacă Ministerul Agriculturii nu şi-a făcut datoria şi nu a notificat în august, să facă bine să ia de la bugetul naţional.” Integral: https://www.digi24.ro
Zeci de militari trimişi la Ţăndărei au rămas peste noapte fără uniforme şi puşti Potrivit reprezentanţilor autorităţilor din Ialomiţa, aproximativ 23 de militari au ajuns vineri în Ţăndărei şi, alături de jandarmi şi poliţişti, vor verifica respectarea măsurilor impuse prin ordonanţe. Aceștia se alătură celorlalți militari aflați deja în zonă pentru că situația a scăpat de sub control. „Din 45 de persoane confirmate la nivel de judeţ într-un timp foarte scurt, 29-30 sunt numai de acolo. Dintr-un număr de 5 decedaţi la nivel de judeţ, 4 sunt numai de acolo. Totodată, doar acolo au dispărut arme, muniție, uniforme și chiar șenilele de pe un tanc”, a declarat prefectul județului Ialomița pentru Mediafax. MApN încearcă acum recuperarea efectivelor militare și a aplelat chiar și la colonelul Decebal Popescu, negociator NATO pentru situații de criză, care a mai fost în misiuni în Angola, Irak și Afganistan. Acesta va încerca să obțină un preț bun de la omul de pe Olx care vinde, printr-o coincidență, arme, muniție, uniforme militare și șenile de tanc, toate „obținute de la dezmembrări”. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Raluca Pruna critica dur legea Alinei Gorghiu care prevede inchisoare la domiciliu: Nu e decat o escrocherie in vreme de razboi pandemic Fostul ministru al Justitiei, Raluca Pruna, critica in termeni extrem de duri proiectul initiat de senatorul PNL Alina Gorghiu, care prevede executarea la domiciliu, sub anumite conditii, a pedepselor de pana in 7 ani de inchisoare. Proiectul a fost votat, marti, in Senat, cu 128 de voturi “pentru” si doua abtineri, Camera Deputatilor este for decizional. “Azi, doamna senator face exact ce critica PNL mai deunazi la PSD. Moare de grija condamnatilor la inchisoare. In vremuri de razboi, nu se moare de grija condamnatilor, cand la Suceava un director medical a orchestrat o contagiune in masa a cadrelor medicale, cand o bucatareasa da tunuri cu masti achizitionate pentru statul roman, in numele unui evazionist a carui firma nu se califica formal la procedura de achizitie, evident ca la pret de vreo 30 ori mai mare decat cumpara asociatiile de voluntari,” scrie Raluca Pruna, intr-o postare pe Facebook. Ea face trimitere la achizitia de 56 de milioane de lei facuta de o societate din Giurgiu –
Mesaj incredibil de la un fost manager pharma:
ANALIZĂ ZF. Sistemul de sănătate din România ocupă locul 60 în lume din 195 de ţări analizate: la prevenţie, diagnostic şi răspuns medical obţine sub 50 de puncte din 100 Pe primele locuri la nivel mondial în ceea ce priveşte sistemul de sănătate se găsesc SUA, Marea Britanie, Olanda, Australia şi Canada, fiecare dintre aceste ţări obţinând un scor mediu de peste 75 de puncte într-un clasament al Global Health Security Index, ce analizează 195 de ţări din lume ♦ România are 45,8 puncte l În ceea ce priveşte diagnosticul rapid, în stadii incipiente ale bolii,
Pacaleala liberala de 1 Aprilie Felul in care PNL, prin deputatul Florin Roman si senatorul Daniel Fenchiu, raspunde justificatei solicitari a societatii de a gasi un raspuns la chestiunea pensiilor speciale pare gandit in asa fel incat sa pice pe buna dreptate la CCR. Iar daca totusi nu pica, sa produca efectele cele mai mici cu putinta pentru buget. Adica o pacaleala, la fel cum PSD a gandit proiectul eliminarii pensiilor speciale, minat de neconstitutionalitati nu numai prin continut, ci si prin modul in care a fost adoptat. Ce propun cei doi liberali?
Companiile germane, cei mai mari investitorii din România, solicită Guvernului să implementeze conceptul Kurzarbeit pe piaţa muncii astfel încât să se evite concedierile masive Investitorii germani din România, reprezentaţi de Camera de Comerţ şi Industrie Româno-Germană (AHK România), consideră că rambursarea accelerată a TVA, reducerea contribuţiilor salariale, introducerea unui sistem de bonificaţie la plata la termen a taxelor şi impozitelor, condiţii mai bune pentru acordarea indemnizaţiei de 75% a şomajului tehnic şi criterii clare de acordare a acestuia, dar şi implementarea muncii cu timp redus şi flexibil (Kurzarbeit), un concept care dă rezultate bune în Germania, constituie măsuri pe care statul român ar trebui să le aibă în vedere pentru a sprijini şi mai bine companiile în această perioadă şi pentru a evita concedierile masive. “Munca cu timp redus presupune un parteneriat între angajatori, stat şi salariaţi, cu avantaje pentru toate părţile implicate: salariaţii îşi păstrează contractele de muncă şi pot lucra cu timp redus, angajatorii beneficiază de munca salariaţilor, însă doar în măsura în care aceasta este necesară, iar statul contribuie în multe cazuri cu o sumă care este mai mică decât ajutorul de şomaj pe care l-ar suporta în cazul concedierii şi evită concedierile. În afară de asta, acest concept ar ajuta mai ales firmele mici şi mijlocii să iasă cu bine din această criză”, transmit reprezentanţii Camerei de Comerţ şi Industrie Româno-Germană. Integral:
Apelul mediului de afaceri, dupa ce Guvernul a dat OUG care elimina transparenta decizionala: Va scadea increderea oamenilor in lege si nu o vor mai respecta! ….”Ne referim la OUG 34/2020, adoptata la sfarsitul lunii martie, care deroga de la aceste norme pentru acte normative care se stabilesc masuri aplicabile pe durata starii de urgenta sau care sunt o consecinta a instituirii acesteia”, se arata intr-un comunicat remis joi Ziare.com. Confederatia precizeaza ca in aceste conditii nu este afectat doar parteneriatul social fundamental intre Guvern, patronate, sindicate si societatea civila, dar invita si celelalte puteri sa procedeze in aceeasi maniera. “Exista pericolul real al intreruperii colaborarii atat cu Executivul, cat si cu Legislativul si autoritatile locale, pe anumite proiecte care nu sunt urgente, ceea ce poate conduce la derapaje grave si la reglementari facute fara transparenta. Se deschide posibilitatea ca orice act normativ care face referire la pandemia COVID-19 – adica o mare parte a actelor normative ale perioadei urmatoare – sa fie exceptat de la avizarea in Consiliul Economic si Social sau de la alte forme de transparenta decizionala”, noteaza reprezentantii confederatiei. Ei spun ca inteleg importanta adoptarii rapide a unor masuri exceptionale, “dar lipsa transparentei va contribui la scaderea increderii societatii in lege. Increderea este importanta, pentru ca asigura respectarea voluntara a legii cu consecinte pozitive pentru depasirea starii de urgenta si pastrarea unor relatii de cooperare intre stat si societate”. “Dialogul social este un element esential al modelului european. In timp ce Romania alege calea renuntarii la dialog, Uniunea Europeana implica partenerii sociali (implicit si Concordia prin afilierea la BusinessEurope) in elaborarea planului de actiune pentru diminuarea efectelor COVID-19 in economie si societate. Ieri, vicepresedintele Comisiei Europene Valdis Dombroskis a avut o videoconferinta cu toate marile confederatii patronale din Uniune. Doar actele normative legate exclusiv de Starea de Urgenta pot excede procesului de transparenta decizionala, insa cu pastrarea obligativitatii informarii Consiliului Economic si Social asupra acestora la momentul initierii. Toate celelalte proiecte de acte normative legate de consecintele pandemiei COVID-19 trebuie sa urmeze cursul firesc in procesul transparentei decizionale, chiar daca el are loc la o viteza mai mare in aceste zile. Inclusiv acest OUG, pe care-l criticam, a fost adoptat fara avizul Consiliului Economic si Social”, se mai arata in document. Integral:
Sfaturi utile pentru promovarea imaginii României în lume (inclusiv Uniunea Sovietică) Am pus între paranteze Uniunea Sovietică din două motive. În primul rând pentru că i-ar fi plăcut lui Nea Nicu, mai ales că sindromul Stockholm încă bântuie prin societatea românească. Cel de-al doilea motiv ar fi că și lui Ion Iliescu îi place. E drept că ministrul Oteveculturii ne-a cam luat-o înainte, prin alegerea Irinei Meinstrim pentru rolul episodic de ambasadoare a lui Constantin Brâncuși, dar asta nu trebuie să ne mire. Se cuvine doar să facem o mică observațiune, anume că gurile rele ar putea invoca un eventual caz de discriminare, din moment ce pe A. C. Minune nu l-a întrebat nimeni. Cum însă orice inițiativă nu-i bună decât în formă continuată, ne facem o datorie de onoare din a recomanda reprezentanților guvernelor Orban (oricare dintre ele) și alte nume de influensări, de talie minimum mondială, întru propășirea neamului și înaintarea României spre neputism. Pentru postul de Ambasador al Demografiei și Familiei Tradiționale – Cristian Borcea. Ambasadoare a orfanilor din topul miliardarilor Forbes – Mihaela Rădulescu-Bănică-Schwarzenegger-etc. Doctor Honoris Andropauza al Academiei de Aperitive și Spirtoase și Guvernator al Platoului continental al Mării Negre – Traian Băsescu. Mare Maestru al Ordinului Crăpelniței și Trezorier al Asociației de Prietenie cu Dosarele Fostei Securități – Mircea Dinescu (poetul). Selecționer unic al presei sportive și atașat duhovnicesc pe lângă Ioana Cosma – Dl. George Becali. Președintă la linba și literatura romină – Vasilica Dăncilă. Integral:
Isarescu spune ca s-au dublat retragerile de numerar, insa varful tensiunilor a fost depasit Guvernatorul BNR Mugur Isarescu afirma ca varful tensiunilor generate de criza COVID-19 in domeniul bancar a fost depasit, subliniind ca, in perioada 11-20 martie, retragerile de numerar, de la BNR, ale institutiilor de credit, pentru a acoperi cererea populatiei si a firmelor, aau fost duble fata de perioada sarbatorilor de iarna din 2019. “Varful tensiunilor generate de criza COVID-19 in domeniul monetar, bancar si financiar a fost depasit. Daca in perioada 11-20 martie 2020 retragerile de numerar, de la BNR, ale institutiilor de credit, pentru a acoperi cererea populatiei si a intreprinderilor, au atins nivelul record de 4,4 miliarde lei (de doua ori mai mult decat in decembrie 2019, perioada sarbatorilor de iarna), in ultimele zile acestea s-au redus substantial. Valoarea numerarului din casele de circulatie ale institutiilor de credit a crescut, ceea ce inseamna ca acum acestea isi pot acoperi din interior necesarul de numerar pentru efectuarea platilor si alimentarea fluenta a ATM-urilor”, a declarat marti isarescu. Potrivit guvernatorului BNR, fondul de rezerva de numerar al BNR a ramas in limitele de prudenta si a crescut usor in ultimele zile. “In prezent, nu se manifesta blocaje in asigurarea cererii de numerar in lei. BNR recomanda, totusi, ca in aceasta perioada intreprinderile si populatia sa foloseasca in cea mai mare masura posibila instrumentele de plata fara numerar. In ceea ce priveste asigurarea necesarului de numerar in valuta, discontinuitatile au fost determinate atat de cererea mare, cat si de suspendarea unor transporturi aeriene externe; situatia este in curs de normalizare. Sistemul bancar romanesc este solid si functioneaza cu parametrii de lichiditate si solvabilitate peste mediile europene, iar sistemul de plati a lucrat fara eroare”, da asigurari Mugur Isarescu. Chiar daca la nivelul intregului sistem financiar-bancar a existat un excedent de lichiditate, preferinta pentru lichiditate specifica perioadelor de criza a cauzat, in zilele imediat urmatoare declararii starii de urgenta, blocaje temporare si punctuale in finantarea cheltuielilor bugetare si a economiei reale, precum si unele majorari de rate de dobanda, in special pe piata monetara, afirma Isarescu. Conform guvernatorului BNR, dupa anuntarea masurilor de politica monetara hotarate de catre CA al BNR, fluxurile de lichiditate s-au fluidizat semnificativ, inclusiv datorita operatiunilor pe baze bilaterale efectuate de BNR, finantarea cheltuielilor statului s-a derulat fara sincope, iar ratele de dobanda s-au redus considerabil. Cursul de schimb al leului s-a stabilizat intr-un interval de 1 (unu) la suta, cu usoara tendinta de apreciere in ultimele zile, ceea ce a prevenit cresterea cheltuielilor statului cu finantarea datoriei publice in valuta si a importurilor necesare in aceasta perioada, iar, pe de alta parte, a calmat anticipatiile de deteriorare a situatiei macroeconomice. Integral:
Guvernaţi de neştiinţă Aţi observat câţi experţi în teorie virală au apărut în ultimele săptămâni? În istoria epidemiilor? În farmacologie? Avem de-a face cu o inflaţie. Îi vezi la televizor. Primeşti mesaje de la ei pe Facebook sau pe mail. Dai peste ei la coadă când te duci să iei pâine sau hârtie igienică. Cei mai mulţi dintre ei sunt cetăţeni obişnuiţi, ca şi noi. Unii sunt zugravi, alţii sunt şoferi de taxi. De curând am vorbit cu o rudă din Anglia. Era supărată pe Boris Johnson, care nu ar fi avut pregătite din timp testele. M-am mirat. “De când ai devenit expert în biochimie?” – i-am spus. Testele acestea nu existau în nici o magazie a nici unui guvern pentru un motiv simplu. Covid-19 nu exista. A apărut la sfârşitul anului trecut, în RP Chineză, printr-o mutaţie a unui virus care infecta animalele (nici acum nu e clar ce specie anume). Am primit un mesaj pe Whatsapp. Re-transmis de o cunoştinţă, bine intenţionată. Textul se presupunea că provine de la un “medic din Tokyo”. Acolo, un talmeş-balmeş de sfaturi de bun-simţ (să ne spălăm pe mâini) şi aberaţii (bei un pahar de apă caldă şi virusul ajunge în stomac, unde este neutralizat de acizi). Mai grav este că politicienii sunt din aceeşi categorie. Nu mai au consilieri? Fiecare vorbeşte cum îl taie capul?…. Maladia îi atinge pe toţi, indiferent de pregătire. Zilele trecute vorbeam cu câţiva profesori şi cercetători. Nici unul nu era medic sau biolog, dar ce contează când ai de spus ceva?… Trebuie închis tot în Marea Britanie, iar teoria “imunităţii de turmă” este o prostie, mi-au spus. Desigur, este o prostie doar pentru că o menţionase administraţia conservatoare de la Londra. Dar când guvernul social-democrat de la Stockholm ţine barurile şi şcolile deschise, asta este în regulă, desigur. Când se va termina? Toţi au o opinie. De ce în Italia este mai rău? Fiecare ştie mai bine decât specialiştii. O doctoriţă oarecare a postat pe Facebook că ea bea apă tonică. Nu ştiaţi? Are chinină, şi asta ar fi un precursor al… Mai bine mă opresc cu enumerarea acestor derapaje. Asta se petrece cu regularitate de ceasornic în orice criză de proporţii. Vă amintiţi când, la Revoluţie, apăreau la televiziune tot felul de inşi care strigau că au aterizat elicoptere sovietice la Otopeni? Şi că au văzut terorişti-ninja care trăgeau în clădirea Comitetului Central?…. Era o vreme când cei care ne guvernau aveau, mulţi dintre ei, o educaţie serioasă. Consultaţi lista Primilor-Miniştri ai României. Până ca ţara să ajungă sub talpa comuniştilor, majoritatea aveau şcoli înalte. Barbu Catargiu făcuse studii la Paris, Nicolae Kretzulescu era un medic de renume, Mihail Kogălniceanu şi Nicolae Iorga nu au nevoie de nici o prezentare. În ultimii ani însă, dezastru. Am ajuns să fim guvernaţi de obscurantişti. Soţul Primăriţei-Generale duce oamenii la moaşte cu autobuzele. Generalul Chelaru, un “dacopat” notoriu condamnat la trei ani cu suspendare, vorbeşte despre “marele popor atlanto-euro-asirian al tracilor”. Apropos, acest personaj are “pensie specială”? Ninel Peia, fost parlamentar PSD, susţinea că vaccinurile au îmbolnăvit bebeluşii din Argeş. Actualul ministru de Interne (Vela) combate coronavirusul… cu imnul naţional difuzat din maşinile Poliţiei. 
Nu ridicaţi în slăvi statul pentru că a salvat economia. Pentru că veţi plăti salvarea din impozitele voastre. Şi la final tot nu vor fi spitale …. Am ascultat zilele trecute povestea unei femei care ieşise în faţa casei cu copilul ei, pentru câteva minute. În aceeaşi vreme, vecinul o filma şi-i striga să nu se mişte de acolo pentru că el a chemat poliţia, poliţie care să verifice dacă, ea, femeia, are completată declaraţia pe propria-i răspundere fără de care, spune “autoritatea” nu-ţi poţi părăsi locuinţa . Nu are importanţă că nu este nimeni în peajmă, că nu socializezi. “Trebuie să stai în casă!” “Că aşa a zis guvernul!”. Nu m-am mirat de poveste. Sunt pline reţelele de socializare de acuzaţii sandaloase la adresa vârstnicilor care “ies din casă”. Televiziunile îi califică drept “inconştienţi” pe oamenii care merg să-şi fac cumpărături, deşi acestea sunt permise, cu limitele ştiute, aşa cum îi califica înainte pe cei care cumpărau mai mult. Nu pun în discuţie imperativul ca oamenii să stea în case. Şi nu sugerez vreun complot. Mă mir doar că puţini oameni îşi mai pun întrebări. Chiar şi acestă întrebare: de ce să stau în casă? Într-un fel, eu am aflat răspunsul. Stau în casă pentru că spitalele sunt la pământ şi au devenit ele însele focare de infecţie. Pentru că nu m-ar putea îngriji, în cazul în care aş fi bolnav. Aşa că “autoritatea” mă alungă din stradă, de la job, mă închide în casă pentru a-şi acoperi neputinţa. Pot accepta. Dar “autoritatea” ar trebui să admită că stă foarte prost, nu să ascundă realitatea sub pretextul că ea ar putea fi “interpretată”. Iar oamenii, în loc să gândească, în majoritatea lor, se încolonează în spatele poveştilor spuse de “autoritate”.
Criza provocata de coronavirus va duce industria locala de pharma la un maxim istoric in 2020
De ce cred românii mai mult în conspirații decât în explicațiile știițifice despre coronavirus Încă de când China a admis în fața întregii lumi că se confruntă cu apariția unui nou coronavirus, teoriile conspiraționste au curs pe internet și, pe măsură ce virusul s-a răspândit în Europa, la fel au făcut-o și speculațiile. Iar unele – oricât de exagerate ar suna -, au devenit populare. Pe primul loc în topul celor mai întâlnite conspirații despre COVID-19 s-ar afla, cel mai probabil, cea conform căreia virusul a fost scăpat dintr-un laborator în mod intenționat, pentru a decima populația lumii. În funcție de zonă, există variațiuni: există britanici care consideră că ”scopul” crizei epidemiologice ar fi de a stopa ieșirea Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord din Uniunea Europeană. Un studiu realizat de Departamentul de Stat al Statelor Unite ale Americii și
Şase narative de propagandă rusă în criza Coronavirus
Exclusiv
Medic român din Milano: „Culegem roadele faptului că în 30 de ani am făcut doar crâşme şi biserici” Angela Câmpean, medic român aflat în Lombardia, Italia, consideră că autorităţile italiene, la fel ca şi cele din alte ţări copleşite de pandemia de COVID-19, sunt vinovate în mare măsură pentru situaţia existentă şi anticipează că situaţia se va ameliora abia undeva la finele lunii viitoare. Angela Câmpean lucrează de 8 ani într-un spital din Milano şi spune că a mai văzut o situaţie asemănătoare „doar în filmele SF”. În opinia sa, vina pentru ceea ce se întâmplă le aparţine în mare măsură autorităţilor. „Când au apărut primele cazuri, autorităţile italiene nu au luat măsuri, deşi se ştia că foarte mulţi turişti chinezi sunt în Italia. Şi au continuat să nege posibilitatea unei epidemii chiar şi atunci când au apărut primele cazuri. Au susţinut că situaţia este sub control, dar s-a văzut unde s-a ajuns. Plus că au luat măsurile gradual, deşi aveau în faţa experienţa Chinei”, susţine medicul român……„Toate guvernele din România au pe conştiinţă pacienţi morţi” Angela Câmpean a vorbit şi despre situaţia din România, pe care o cunoaşte foarte bine. A plecat din ţară acum 8 ani, pentru a putea să-şi construiască un viitor. Se teme de tot ce poate fi mai rău în România, pe timpul pandemiei. „Spitalele noastre sunt la pământ. Sunt puţine, fără dotări, iar medicii sunt speriaţi şi demoralizaţi fiindcă au fost abandonaţi şi li se cere să trateze pacienţi fără a fi protejaţi. N-au nici măcar măşti unii dintre ei, e strigător la cer. La noi s-au construit doar baruri şi biserici. Acum culegem roadele faptului că în 30 de ani am făcut doar crâşme şi biserici. Asta e realitatea, de ce să ne ascundem? Când te doare în cot de sănătate, nu poţi să te vaiţi apoi când vine o catastrofă din asta şi să spui că nu ai nicio vină.
VIDEO
Andrei Tinu, revocat pentru a doua oara de la sefia Autoritatii pentru Cetatenie: Contest decizia in instanta si fac plangere penala impotriva lui Orban Premierul Ludovic Orban a dispus, luni seara, incetarea exercitarii de catre Andrei Tinu (PSD), fiul jurnalistului Dumitru Tinu, a atributiilor de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale pentru Cetatenie (ANC). In locul acestuia a fost numita Adriana-Elena Mota. Este a doua oara cand premierul Orban incearca sa-l dea jos din functie pe Andrei Tinu. Prima data el a incercat la finalul anului 2019, dar fiul jurnalistului a contestat in instanta decizia si a obtinut suspendarea ordinului in ianuarie 2020. Asa ca premierul a fost nevoit sa emita Decizia 22/2020 care dispunea suspendarea inlocuirii din functie. Andrei Tinu a revenit, din 14 ianuarie, in functia de conducere. In esenta, Orban a dat luni seara o noua hotarare prin care inceteaza efectele prevederilor Deciziei prim-ministrului 22/2020. O adevarata epopee birocratica. “In favoarea mea am o decizie judecatoreasca” Contactat de Ziare.com, Andrei Tinu spune ca el nu o sa paraseasca functia de presedinte al ANC, deoarece are in favoarea lui o hotarare judecatoreasca executorie de mentinere in aceasta pozitie, care nu poate fi anulata de un act administrativ….Potrivit deciziei lui Orban, in locul lui Tinu a fost numita Adriana-Elena Mota. Fost consilier al Prefecturii Gorj si fost consul al Romaniei in Italia, pentru o perioada scurta de timp, aceasta a ocupat mai multe functii la nivel central in timpul guvernarii pedeliste, potrivit presei din Gorj.
Firea semneaza un contract de 43 de milioane de euro pentru 100 de troleibuze noi din Turcia. Licitatia a fost castigata de singurul ofertant inscris Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a semnat, marti, un contract de 43 de milioane de euro fara TVA privind achizitia a 100 de troleibuze noi. “Licitatia a fost castigata de singurul ofertant inscris in acest proces, care a fost declarat castigator ca urmare a indeplinirii cerintelor solicitate in caietul de sarcini, Asocierea turco-germana Bozankaya Otomotiv Marina Imalat Ithalat Ve Ihracat A.S. – Sileo Gmbh,” anunta Gabriela Firea, intr-o postare pe Facebok. Potrivit contractului, livrarea se va face incepand cu luna noiembrie 2020 si se va intinde pe o perioada de 16 luni, dupa cum urmeaza: primul troleibuz va fi livrat in luna noiembrie 2020 pentru omologare, iar ulterior, restul troleibuzelor vor fi livrate pana in februarie 2022. Garantia functionarii de care dispun troleibuzele Asocierii Bozankaya Otomotiv Marina Imalat Ithalat Ve Ihracat A.S.- Sileo Gmbh este de 4 ani si 240.000 km. De asemenea, troleibuzele dispun si de garantie extinsa pentru 4 ani si 240.000 km, in intervalul de exploatare corespunzator de la anul 5 pana la anul 8 inclusiv. “Valoarea contractului este de aproximativ 43 de milioane euro fara TVA, iar finantarea provine de la Administratia Fondului pentru Mediu, in cadrul Programului privind imbunatatirea calitatii aerului si reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera, utilizand autovehicule mai putin poluante in transportul public local de persoane,” mai precizeaza Gabriela Firea. Cererea Primariei Capitalei a fost depusa in octombrie 2018, iar contractul de finantare a fost semnat in decembrie 2018. Integral:
Nicusor Dan o someaza pe Gabriela Firea sa opreasca masacrarea copacilor: Poluarea creste riscul transmiterii coronavirusului! Nicusor Dan, candidatul USR la Primaria Capitalei, ii cere primarului general, Gabriela Firea, sa opreasca imediat toaletarea arborilor de pe spatiile publice din Bucuresti, “inclusiv a celor aflate in desfasurare la acest moment”. Un argument important pe care il mentioneaza este legat de nivelul ridicat de poluare din Capitala, aceste toaletari fiind “unul dintre factorii importanti”.”Specialistii au atras atentia asupra acestui fenomen de ani de zile, sper ca administratiile sa fie mai responsabile acum, cand specialistii afirma ca poluarea creste atat riscul transmiterii coronavirusului cat si incidenta cazurilor grave generate de acesta”, se arata intr-un comunicat remis Ziare.com. Nicusor Dan invoca mai multe
Plangere penala impotriva universitatii conduse de Toader: Au inghesuit cate 4 studenti intr-o camera, desi unii erau in auto-izolare! Asociatia civica Reset Iasi a formulat o plangere penala impotriva sefilor Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” cu privire la comiterea infractiunii de zadarnicirea combaterii bolilor, dupa ce mai multi studenti au fost mutati cate 3-4 in camere pentru a reduce costurile la apa calda si caldura din camine. La mijlocul saptamanii trecute, conducerea executiva a Universitatii a luat decizia de a muta toti studentii cazati in caminele UAIC, astfel incat acestia au ajuns sa locuiasca cate patru in camera, contrar normelor si recomandarilor epidemiologice. Universitatea este condusa de fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader, care a fost reales in aceasta luna pentru un nou mandat de rector de 4 ani. “Unii dintre studenti au inceput sa dezvolte usoare simptome (tuse, febra, dureri in gat) care nu se stie sigur daca sunt de raceala sau de COVID-19. Acestia mai afirma ca timp de cateva zile la rand nu li s-a furnizat apa calda si nici caldura,” scrie Reset Iasi, pe pagina de Facebook. Asociatia a sesizat atat Directia de Sanatate Publica, cat si Parchetul de pe langa Judecatoria Iasi. Demersul a venit dupa ce mai multi studenti s-au plans pe retelele de socializare de conditiile din camere, iar ulterior au contactat autoritatile si Reset Iasi. “Cea mai mare problema este frigul. Noaptea o petrecem in frig (din cauza asta ma doare si gatul), mai ales eu, ca stau langa geam. De asemenea, este si curent, din cauza caruia ma doare foarte tare capul. Alta problema ar fi ca stam in camera 4 persoane, ne putem infecta foarte usor, daca e cazul ca cineva dintre noi sa se infecteze. Femeile de serviciu le-au aruncat mancarea colegilor mei din frigider. Colegii mei ies foarte des afara si nu stiu daca este intr-adevar intotdeauna necesar,” scrie unul dintre studenti, potrivit plangerii penale. “Mi s-a raspuns ca ordinele sunt venite de sus” Un alt student spune ca a fost mutat din camera sa fara sa i se dea explicatii si ca s-a plans la administratia caminului. “Mi s-a raspuns ca ordinele sunt venite de mai sus si sa nu facem pretentii, caci la alte universitati pe studenti i-au trimis acasa si ca astea sunt regulile si ordinele de mai sus. Ajuns in camera, o data ca eram 4 oameni, doi la mana, caldura se da cu portia si foarte putin si apa calda in asemenea conditii. Integral:
La Parlament, criza coronavirusului a afectat doar sporul de antenă. Corlățean: Funcționăm la limita de avarie. Alte detalii despre costuri nu-s treaba mea În plină criză economică și medicală reducerea cheltuielilor cu salarizarea demnitarilor și funcționarilor publici este un subiect delicat. Asta în condițiile în care în sectorul privat se fac strategii de adaptare la noile condiții în perspectiva unei crize economice. La nivelul Conducerii Parlamentului s-a decis ca senatorii și deputații să-și desfășoare activitatea în regim online, iar aceștia vor lucra fie de acasă, fie de la birourile parlamentare din circumscripțiile pe care le reprezintă. De asemenea, în cazul staff-ului administrativ, o mare parte dintre funcționari lucrează la domiciliu și doar 10% dintre aceștia asigură permanența la birou, au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale din conducerea Parlamentului. În ceea ce privește reducerea cheltuielilor, la nivel oficial nu s-a luat nicio măsură. Pentru a reduce salariile este nevoie de modificarea legii salarizarii funcționarilor și demnitarilor publici. Această modificare poate fi operată de către Guvern sau printr-un proiect de lege dezbatut și adoptat de Parlament…..Surse oficiale au explicat pentru Hotnews.ro că parlamentarii își vor primi indemnizațiile întregi, dar vor fi eliminate diurnele de ședință, costurile de deplasare. În plus, banii alocați pentru vizitele oficiale și transportul aferent acestora vor fi economisiți în următoarea perioadă. De asemenea, la nivelul funcționarilor publici, aceștia își vor pierde sporul de antena care era unul consistent. La Camera Deputaților un muncitor necalificat angajat la Parlament putea primi un spor de condiții vătămătoare de 350 lei brut (în condițiile în care salariul brut al acestuia era de 2.553 de lei), în timp ce Secretarul general primea un spor de condiții de muncă vătămătoare de maxim 3.029 de lei brut (în condițiile în care salariul brut al acestuia era de 20.194 de lei)…..Cât cheltuiește statul cu un parlamentar Un parlamentar primeşte o indemnizaţie lunară netă de 10.000 de lei. La aceasta se adaugă o sumă de 4.600 lei pentru cazare, 1.400 de lei pentru transport și 200 de lei/diurnă pe zi. În plus, primește o suma forfetară necesară pentru funcționarea cabinetelor parlamentare şi activitatea parlamentară din circumscripţiile electorale în valoare de 25.000 de lei. De asemenea, parlamentarii beneficiază de călătorii gratuite cu tren CFR şi o călătorie dus întors către circumscripţia electorală cu avionul…..”Ca de normalitate şi solidaritate, se impune tăierea cu 30% a salariilor şi indemnizaţiilor miniştrilor, parlamentarilor, primarilor, preşedinţilor de consilii judeţene, consilierilor locali şi judeţeni. Vorbim de o economie la buget de aproximativ 50 de milioane de euro lunar, ceea ce se poate traduce în 1.000 de ventilatoare mecanice care pot fi aduse încă din prima lună în România. Nu rezolvăm problema economică macro, dar putem rezolva probleme punctuale (…)”, a declarat Cristache într-un comunicat, citat de agenția Agerpres. De asemenea,
Ce masuri pregateste Ministerul Transporturilor dupa aglomeratia de pe Otopeni Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a anuntat, luni, ca este luata in calcul varianta ca, pe Aeroportul International Henri Coanda, sa fie debarcata o singura cursa, pentru ca pasagerii sa fie determinati sa pastreze distanta de doi metri intre ei. Afirmatia a fost facuta in contextul in care, luni dimineata,
Cum pune Guvernul în pericol viața a milioane de bolnavi cronici, lăsați să stea la cozi la medici în plină pandemie de coronavirus: Renunțarea la cardul de sănătate, eliberarea de rețete online și consultațiile la distanță zac în sertar Medicii de familie le-ar putea trimite pacienților rețetele pe mail sau prin alte mijloace electronice, i-ar putea consulta prin telefon sau online, iar pacienții ar putea merge cu rețetele la farmacie, fără să mai stea la cozi la cabinetul medicului. Este o măsură vitală în această perioadă pentru bolnavii cronici – cei care suferă de cancer, diabet, boli cardiovasculare, boli rare etc. și care sunt cei mai expuși la a dezvolta forme grave ale bolii în cazul infecției cu coronavirus și la deces.
De la inceputul pandemiei, 500.000 de contracte de munca au fost suspendate. Violeta Alexandru: Suntem pregatiti pentru dublu O jumatate de milion de contracte individuale de munca sunt suspendate in prezent, a declarat, luni, ministrul Muncii, Violeta Alexandru. Statul este pregatit pentru acoperirea indemnizatiei de somaj tehnic pentru un milion de persoane. “Reglementarile pe care noi le-am luat sunt aferente decretului pe care domnul presedinte l-a emis. In orizontul acestui decret, care inseamna 16 martie – 16 aprilie, noi ne-am facut o estimare in doua etape. O etapa care ar fi insemnat aproximativ 500.000 de contracte individuale de munca suspendate, respectiv 1.000.000 (de contracte de munca suspendate – n.red.). Suntem pe la jumatatea acestui scenariu. Noi ne-am pregatit cu o estimare de 4 miliarde de lei pentru acoperirea unui numar de 1.000.000 de contracte suspendate. In acest moment suntem la jumatate. Sigur, nu inseamna ca ne asteptam ca cifra sa ramana aici, doar ne-am pregatit pentru dublul numarului pe care il avem in acest moment si suntem atenti in continuare, pe masura ce evolueaza lucrurile si discutiile noastre se reiau, pentru a fi pregatiti in orice scenariu”, a declarat Violeta Alexandru, la DigiFM. Ministrul Muncii a explicat ca angajatorii care si-au plasat angajatii in somaj tehnic pot depune incepand cu 1 aprilie solicitarile catre agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca. “Statul va plati (somajul tehnic – n.red.), nu va plati niciun angajator urmand ca statul sa-i ramburseze banii, ci ei vor veni direct de la stat. De aceea, am si simplificat procedurile prin care angajatorii pot avea acces la aceste resurse. Daca sunt angajatori cu angajati avand contracte individuale de munca, atunci in baza unei cereri si a unei declaratii, doua modele foarte simple, (…) oamenii vor avea acces rapid la fondurile guvernamentale. Se pot depune incepand cu 1 aprilie, oricand in intervalul de pana in 15 zile incepand din prima zi a lunii aprilie, urmand ca, imediat ce se va depune cererea, indiferent ca este vorba de AJOFM sau AJPIS, sa se proceseze rapid si sa se si vireze banii pentru angajator, astfel incat, pana la jumatatea lunii, asa cum se intampla in practica oricarei companii, sa se poata incasa si banii si sa se poata face si platile de indata catre angajati. Pentru angajatii cu contracte individuale de munca, avand in vedere ca statul acopera si contributiile la salariile acestora, plata se va face la angajator, urmand ca acesta sa ii vireze in trei zile banii si sa plateasca toate contributiile acoperite din resursele statului pentru salariile acestora, astfel incat ei (angajatii – n.red.) sa aiba continuitate in aceasta perioada”, a precizat Violeta Alexandru. Ministrul Muncii a adaugat ca vor exista controale la angajatorii care primesc somajul tehnic de la stat, dar doar dupa incheierea crizei actuale. Integral:
USR cere zero taxe pe salariul minim: Fiecare roman ramane cu 830 de lei in plus in mana. Plus impozit de 90% pentru pensiile speciale Uniunea Salvati Romania propune ca statul sa renunte la taxele aplicate pe salariul minim si impozitarea cu 90% a pensiilor speciale, fara a fi taxata insa componenta de pensie contributiva. “In aceasta perioada de criza, statul trebuie sa sprijine in primul rand romanii si sa protejeze locurile de munca. Cea mai buna metoda este transferul de resurse de la stat spre populatie, altfel incat oamenii sa nu isi mai faca griji pentru ziua de maine. Concret, statul poate sa renunte la taxele aplicate pe salariul minim si fiecare roman ramane cu 830 de lei in plus in mana. In plus, statul poate sa acorde 830 de lei ajutor de criza pentru fiecare angajat care si-a pierdut locul de munca incepand cu 1 martie. Impactul bugetar al acestor masuri propuse de USR este suportabil pe termen scurt si similar cu impactul masurilor anuntate de catre Guvern. Doar ca solutia USR presupune o distributie mai simpla si mai echitabila a resurselor”, arata USR, intr-o postare pe Facebook. Uniunea propune si alte masuri de “ajustare a cheltuielilor statului roman”, printre care: – pensii speciale impozitate cu 90% (componenta de pensie contributiva nu va fi taxata); – impozit de 90% pe orice venit de la stat (salarii plus altele surse, inclusiv pensiile cumulate cu salariul) care depaseste salariul presedintelui Romaniei; – accelerarea intrarii fondurilor europene in economie; – digitalizare si revizuirea “labirintului” de agentii, autoritati, companii de stat (municipale sau nu) pe care il are statul roman; – inventarierea activelor statului si valorificarea multora dintre ele “care sunt in prezent nefolosite sau folosite de catre grupuri de interese restranse”. Presedintele USR Bucuresti, deputatul Claudiu Nasui, a declarat luni ca, in ultimii patru ani, statul roman a cheltuit 34,3 miliarde de lei cu pensii speciale, adaugand ca din acesti bani s-ar fi putut realiza 243 de spitale noi, pornind de la faptul ca spitalul construit de asociatia “Daruieste Viata”, finantata din donatii, costa 26 de milioane de euro. Integral:
ELCEN, dupa acuzatiile lui Firea: Primarul Capitalei minte si dezinformeaza opinia publica! Dupa ce primarul Capitalei, Gabriela Firea, a reclamat, duminica seara, “niste arderi, niste fum, niste pacura” la CET Grozavesti, ELCEN sustine ca edilul minte si dezinformeaza opinia publica. “ELCEN respinge ferm afirmatiile false si reactiile rauvoitoare ale primarului general al municipiului Bucuresti, Gabriela Firea, in incercarea de a crea artificial si neintemeiat o legatura intre nivelul ridicat de poluare din Bucuresti inregistrat in aceasta perioada si centralele ELCEN. Acestea nu lovesc doar in imaginea companiei, ci si in angajatii ELCEN care, in acest context sensibil, marcat de raspandirea rapida a coronavirusului in randul populatiei, vin si ziua, si noaptea la munca si isi fac datoria cu responsabilitate, pentru ca energia electrica si termica pe care o produc sa asigure buna desfasurare a vietii socio-economice. Ne exprimam dezacordul total in legatura cu raspandirea de informatii false si inducerea in eroare a opiniei publice de catre reprezentantul unei institutii cu impact major asupra comunitatii pe care o are in grija. Iesirile fara fundament ale edilului in spatiul public depasesc sfera competentelor clare ale unui primar general si se inscriu in categoria zvonuri ce presupun intentii manipulative si devierea atentiei de la problema reala sau de la vinovatul real”, transmite Electrocentrale Bucuresti intr-un comunicat remis luni Ziare.com. Producatorul de energie mai arata ca Firea “a ales din nou sa abordeze o metoda de comunicare de tip zvon prin care a transmis informatii false, neverificate si nefondate, cu privire la activitatea ELCEN, cu scopul de a influenta publicul-tinta in sensul dorit”. In plus, sustine ELCEN, Gabriela Firea a postat pe Facebook un clip video neclar, “fara informatii verificabile care sa ateste veridicitatea mesajului”. “Subliniem ca CET-urile ELCEN au in componenta, pe langa cosuri de fum si turnuri de racire prin care se evapora, sub forma de abur, apa de rau (provenita din raul Arges) si utilizata in procesul de racire a echipamentelor energetice. Atragem atentia ca, in conformitate cu prevederile Codului Penal, comunicarea de informatii false este o infractiune ce face parte din grupul infractiunilor contra sigurantei statului. Analizam in acest moment, din punct de vedere juridic, situatia in care afirmatiile fara temei ale dnei. primar general se inscriu in categoria faptelor de natura sa aduca atingere sigurantei”, precizeaza sursa citata. ELCEN mai subliniaza ca informatiile transmise de Primarie pe marginea acestui subiect ar trebui sa fie “clare, pertinente si, mai ales, asumate”. “Incercarile repetate de a masca colapsul sistemului de termoficare din Bucuresti aflat in grija PMB, incapacitatea de gestionare a implementarii masurilor cuprinse in Planul Integrat Calitate Aer, cheltuielile de sute de milioane de lei pe actiuni de imagine si festivaluri prin ignorarea problemelor reale (termoficare, salubrizare strazi, sistemul medical etc.), nerespectarea obligatiilor de plata pentru agentul termic destinat populatiei, scad masiv credibilitatea institutiei a carei singura grija ar trebui sa fie binele public”, conform comunicatului. Integral:
Marele spectacol Covid Cantarea imnului Romaniei la ora 17 si apoi 21 de la difuzoarele masinilor de politie a pornit frumos si a devenit ceva ridicol, un ridicol emblematic nu numai pentru comunicarea ministerului de Interne in aceasta perioada, ci pentru marele circ livrat pentru a lua ochii. Un politist iesean, poate inspirat de un filmulet cu ceea ce faceau colegii lui din Mallorca pentru a ridica putin moralul populatiei, a inlocuit la un moment dat mesajele standard cu “stati in case” emise de difuzorul masinii sale cu imnul Romaniei. Desigur, a fost o initiativa foarte bine primita de cetateni. Daca i-a placut, dl Vela putea sa o laude, sa o incurajeze informal. Dar dl Vela a preferat sa dea un ordin: toate masinile de politie si jandarmerie difuzeaza imnul la ora fixa, 17:00 si 21:00. Patriotism cu forta, sentimente care bat din calcaie, demonetizarea a ceea ce pornise ca un gest chiar frumos. Dar nu e vorba doar despre ridicol. Articolul 3 din ordinul dlui ministru spune asa: “sefii structurilor din Politie si Jandarmerie dispun masuri pentru pregatirea tehnica a autospecialelor, astfel incat mesajul sa fie redat corect, cu claritate si la intensitatea adecvata, precum si pentru instruirea personalului din subordine privind aplicarea masurilor din prezentul ordin”. Adica in plina criza, cand sunt atatea de organizat si de facut, sefii din Politie si cei care se ocupa de partea tehnica trebuie sa lase tot, ca sa verifice daca difuzoarele redau imnul “corect, cu claritate si cu intensitatea potrivita” (care e fi aceea?). Alta treaba n-au? Si ministrul alta treaba n-a avut decat sa se ocupe de muzica difuzata de masinile de politie? Este, din punctul meu de vedere, o ilustrare perfecta a interesului maxim pentru show si PR al actualilor guvernati. In loc sa se asigure ca masinile sunt in stare perfecta, ca personalul are echipamente, masti, manusi, ca este perfect instruit, interesul este pentru difuzoare. In spatele acestor actiuni de PR, Politia si Jandarmeria s-ar putea indrepta, din lipsa de organizare, spre o imensa problema, care nici macar nu va fi a lor, ci a noastra. Dl Vela a trimis in strada in aceste zile absolut tot efectivul Politiei, pana la ultimul agent, cu tot cu Politia Locala preluata sub controlul Ministerului de Interne. Nu era necesar inca. Faptul ca peste tot patruleaza masini de politie cu girofarul pornit este la fel de eficient ca scoaterea masinilor militare in strada, desi soldatii nu au absolut nicio atributie si niciun drept. Nu pot legitima, nu pot interveni, sunt decorativi. Doar ca militarii au iesit in numar foarte mic si nu interactioneaza, in vreme ce politistii sunt toti pe strada. Asta inseamna ca Politia Romana are tot personalul operativ in pericol real de infectare la fiecare interactiune cu fiecare cetatean, la fiecare hartie pe care pun mana. Nicio armata condusa de generali inteligenti, in niciun razboi, nu-si trimite toti soldatii la batalie deodata. In mod normal, personalul ar fi trebuit impartit in echipe, astfel incat unii sa fie protejati o vreme de infectare, pentru ca apoi sa fie apti de actiune pe masura ce aceia din strada se vor infecta sau vor avea nevoie de intariri. Integral:
Rafila: Cel mai probabil luni se va depăși pragul de 2.000 de îmbolnăviri / Trebuie să fim pregătiți ca pacienții cu forme ușoare să fie tratați acasă Numărul cazurilor de coronavirus în România va depăși pragul de 2.000, de la care se va intra în scenariul 4 al pandemiei, cel mai probabil luni, spune președintele Societății de Microbiologie, Alexandru Rafila. El a precizat că autoritățile trebuie să fie pregătite pentru ca pacienții cu forme ușoare ale bolii să poată fi tratați acasă. “Este foarte probebil ca mâine (luni – n.r.) să depășim pragul de 2000 de cazuri de îmbolnăvire. Este o situație pentru care trebuie să fim pregătiți ca spitalele să trateze pacienții cu forme mai grave și să ne gândim să tratăm acasă pacienții cu forme ușoare. Urgența este tratarea acestor pacienți în afara spitalelor, bineînțeles primind tratament și cu o anumită supraveghere medicală”, a declarat, duminică, la Digi 24, medicul Alexandru Rafila. El a mai spus că atenția cea mai mare trebuie acordată protejării vârstnicilor și a celor cu afecțiuni cronice, astfel încât să nu se îmbolnăvească. Medicul a reamintit că cei mai vulnerali sunt cei cu boli cardio-vasculare, cu diabet insulino-depent sau cu afecțiuni pulmonare cronice. Președintele Societății de Microbiologie a vorbit, din nou, și despre vârful pandemiei în România, care este așteptat la sfârșitul lunii aprilie, începutul lunii mai. “Cred că atunci vom ajaunge la 10.000 de cazuri, dar importantă este și structura pe grupe de vârstă și pe patologie. Trebuie să protejam vârstnicii și pe cei cu boli crononice sa nu se îmbolnănească, dublat de asiguraraea capacității spitalelor și de găsirea unei soluții de tratare a pacienților în afara spitalelor”, a adăugat Rafila.
Un lider al politistilor critica propunerile ministrului Vela: Sunt nedemocratice si imi amintesc de Ceausescu Politistul Emil Pascut, liderul sindicalui “Diamant” al oamenilor legii transmite ca modul in care ministerul de Interne se pregateste sa restranga libertati esentiale si impune difuzarea imnului national pe strazi ii aminteste de epoca lui Nicoale Ceausescu. Iata cum crede omul legii ca ar trebui facute lucrurile. Inainte de toate,
Ii oprim pe “nebunii” risipitori? E nevoie de o lege a prioritatilor! ….E clar ca bunul simt nu functioneaza nici in criza, in momente in care oamenii mor printre noi. Poate ar fi momentul ca statul sa intervina cu o noua ordonanta militara care sa puna ordine in modul in care cheltuiesc primariile, consiliile judetene, agentiile guvernamentale si chiar ministerele. Nu sa le taie banii, ci sa limiteze folosirea lor la lucrurile de care e nevoie. E nevoie de o lege a prioritatilor. Sau, mai precis, de un pachet care sa cuprinda legi, hotarari de guvern si alte instrumente prin care sa nu se poata aloca bani spre alte cheltuieli decat cele care duc direct la atentuarea impactului crizei de sanatate, economice si sociale. Decoratiunile de Paste pot astepta, oricum nu vor fi prea multi oameni pe strazi sa le vada. Sunt lucruri mai importante! Nu ne permitem sa platim obtuzitatea, incompetenta si, de multe ori, de cele mai multe ori, coruptia celor care au pixul in mana in statul roman. Multi vor gasi motive sa conteste faptul ca asa ceva se poate. Dar se poate. Dincolo de starea de urgenta, care iti permite o mai mare flexibilitate, Guvernul, dincolo de faptul ca poate controla institutiile din imediata sa subordine, are nenumarate instrumente de alocare a banilor catre autoritatile locale, asa ca poate deveni creativ cu modurile de a le pune pe acestea pe drumul cel bun al cheltuielilor. De fapt, cea mai mare parte a acestor autoritati depind de alocarile guvernamentale intrucat singure nu-si pot acoperi cheltuielile. Desigur, ideea nu e noua. Dar daca nici acum nu o aplicam, n-o vom aplica niciodata. Problema politica a aplicarii ei tine de faptul ca o buna parte a lideriilor politici, pana la ultimul primar de tara, din asta face bani. Angajeaza o licitatie inutila, pentru vreo piscina la tara, pentru becuri de sute de lei bucata, pentru vreun drum care duce nicaieri, isi iau comisionul ilegal de vreo 10% si se imbogatesc. Sa nu ne amagim crezand ca sistemul nostru politic se hraneste din altceva. Nu. Paraindaratul si angajatul rudelor, pilelor si obligatiilor sunt, impreuna, esenta sa….. Sigur, masura e neobisnuita, dar traim vremuri neobisnuite. Putem fi logici cu cheltuielile statului macar pe perioada starii de urgenta, daca nu mai mult. Va beneficia toata lumea. Chiar si baronasii sau primarii obisnuiti sa ciupeasca – daca nu sa ia cu amandoua mainile – din banul public, pentru ca daca investim acum in rezolvarea crizei din sanatate, vin mai repede inapoi zilele bune si banii. Integral;
Ce am vazut e ca la Colectiv. Covid, Covid, dar cum vom trai dupa Covid? Suntem cu apa la gura
Profitorii de criză: „A produce 60 sau 70 de mii de măști pe zi este ca și cum ai tipări bani“, spune un producător chinez …..Modelul chinez și sud-coreean Momentan, cert este că, în plină „pană“ a unor industrii, a transporturilor, etc., chinezii fac măști ca și cum ar tipări bani. E normal? Este firesc? Mie mi se pare revoltător. Adică, în fabricile de măști, combinezoane, diverse medicamente și alte remedii ale unui virus pornit, se pare, chiar de la ei, chinezii și coreenii lucrează la foc continuu și inundă piață europeană cu echipamente de protecție, pentru care statele își desfac adânc băierile pungii, pentru a le achiziționa. Fără licitații publice uneori, eludând astfel și regulile de funcționare ale economiei de tip capitalist, din vremuri normale. Însă acum s-a decretat că nu sunt vremuri normale. Sub noul imperativ al fricii de virus, regulile achizițiilor publice se rescriu. Din câte se observă, încep să se rescrie și regulile DGPR, ba chiar și ale libertății de exprimare și ale altor drepturi constituționale. Și s-ar putea să fie doar un început. Dar să revin la chinezi și la coreenii care, între timp, au devenit „un model de acțiune în lupta contra Coronavirusului“, chiar și pentru o parte din decidenții din politica germană. Din informațiile radioteleviziunilor regionale NDR, WDR și ale Süddeutsche Zeitung, Ministerul de Interne german ar „forța, printr-o strategie pe hârtie aflată în regim confidențial, cea mai mare posibil lărgire a capacităților de testare”, după model sud-coreean. E vorba de un scenariu „Worst Case“, în care zeci de milioane de cetățeni din Germania s-ar putea infecta. Este o cifră menționată anterior și de cancelarul Angela Merkel, care acum s-a autoizolat la domiciliu, după ce a fost vaccinată de un medic suspect de Covid-19. Își poate imagina cineva atâta neglijență în securizarea și protejarea sănătății unei instituții, cum este Cancelarul german? Deriva companiilor germane În timp ce Merkel mai apare doar pe ecran, situația pentru managerii germani a devenit îngrozitoare. După cum menționează institutul ifo pentru analiza economiei, de la Universitatea din München, indicele ifo al climatului de afaceri s-a prăbușit de la 96,0 puncte în februarie, la 86,1 puncte în martie. Aceasta este cea mai puternică scădere înregistrată vreodată de la reunificarea germană și cea mai mică valoare, din iulie 2009 încoace. „Așteptările companiilor s-au întunecat, ca niciodată. ….Ca și cum ai tipari yuani Producerea măștilor de protecție respiratorie este una dintre cele mai căutate activități, de la izbucnirea virusului Corona. Companiile chineze produc cu viteză maximă pentru piața mondială și sunt fericite de pe urma vânzărilor record. Doar un exemplu: la apogeul focarului Corona din China, la începutul lunii februarie, compania lui Guan Xunze a construit o nouă fabrică de măști de protecție facială, în doar unsprezece zile. De atunci, în cinci centre de producție se produce fără încetare, deși numărul de noi infecții cu virusul a scăzut semnificativ în Republica Populară, conform datelor oficiale. În schimb, numărul infecțiilor la nivel mondial este în creștere. O afacere profitabilă pentru producătorii chinezi de măști. Potrivit relatărilor apărute în presă germană, Guan a expediat deja peste un milion de măști în Italia, unde pandemia Corona este devastatoare. Shi Xinghui este, de asemenea, unul dintre cei 8.950 de producători din China care, conform platformei Tianyancha, specializată în datele companiilor, a început să producă măști doar în primele două luni ale anului. „Profitul pe o mască este acum câțiva cenți”, spune directorul de vânzări al unui producător de măști din orașul industrial Dongguan, din provincia Guangdong,
În spatele ușilor închise
Pe fondul restricțiilor bugetare majore, Ministerul Finanțelor a plătit în urmă cu trei zile titluri de despăgubire în valoare de 60 de milioane de lei foștilor proprietari Pe fondul restricțiilor bugetare majore anunțate în ultimele zile, Ministerul Finanțelor a plătit pe 24 martie titluri de despăgubire în valoare totală de 60 de milioane de lei foștilor proprietari (peste 12 milioane de euro), după cum rezultă dintr-o raportare publicată pe site-ul instituției. Potrivit informațiilor G4Media, este vorba de titluri de despăgubire emise de Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților la începutul acestui an și care puteau fi plătite până în lunile iunie, respectiv august. Este vorba de 855 de titluri de despăgubire pentru care ministerul finanțelor a plătit 55.920.316 și de alte 145 pentru care s-a plătit în total 4.023.592 lei. Acestea sunt titluri emise pe vechile grile notariale, valabile înainte ca modificările la legea pe baza căreia se calculează despăgubirile să intre în vigoare.
BNR: Incertitudinea a sporit substanțial. Spațiul de manevră al politicii fiscale pentru a sprijini firmele și populația e restrâns. Am putea vedea o schimbare radicală de curs a economiei românești în primul semestru ”Tabloul economic global a început însă să se degradeze accelerat la mijlocul trimestrului I, iar incertitudinile au sporit substanțial, în condițiile creșterii rapide a impactului pandemiei de coronavirus. Membrii C:A al BNR au apreciat în mod unanim că acest context reclamă și justifică o reacție imediată și hotărâtă a politicii monetare, în scopul atenuării impactului pandemiei de coronavirus, complementar măsurilor adoptate în domeniul sanitar și în cel fiscal-bugetar, având în vedere inclusiv spațiul relativ mai restrâns de care dispune politica fiscală pentru a aplica măsuri de sprijinire a firmelor și populației în actuala conjunctură”, se arată în
Curtea de Apel obligă Autoritatea Electorală să ramburseze PSD, cu dobândă, cheltuielile electorale de 3,3 milioane lei de la alegerile europarlamentare de anul trecut Judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au dispus ca Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) să plătească Partidului Social Democrat suma de 3,38 milioane lei, reprezentând rambursarea cheltuielilor electorale din timpul campaniei pentru alegerile europarlamentare, transmite Agerpres. De asemenea, magistraţii au decis ca AEP şi şeful instituţiei, Constantin-Florin Mituleţu-Buică, să plătească dobânda aferentă sumei de 3,38 milioane lei, de la data de 26 august 2019 până la momentul introducerii acţiunii în instanţă, respectiv 4 octombrie 2019. „Anulează decizia de nerambursare a cheltuielilor electorale nr. 12DC/26.08.2019 şi adresa nr. 17577/24.09.2019 emise de pârâta Autoritatea Electorală Permanentă. Obligă pârâta Autoritatea Electorală Permanentă să emită decizia de rambursare a cheltuielilor electorale în valoare de 3.380.634,03 lei. Obligă pârâţii, în solidar, la plata dobânzii legale aferente sumei de 3.380.634,03 de la data de 26.08.2019 până la data introducerii acţiunii – 04.10.2019”, se arată în hotărârea instanţei. Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. În august 2019, AEP a decis ca PSD să nu primească niciun leu rambursare pentru campania la europarlamentare, motivul invocat fiind faptul că cererea de rambursare era semnată de Mircea Drăghici, cel care demisionase din funcţia de trezorier al PSD, iar AEP considera că el nu mai este reprezentantul legal al partidului. PSD a contestat decizia în instanţă şi a solicitat să-i fie restituită suma de 3,3 milioane lei, reprezentând contribuţii ale candidaţilor partidului în campania electorală pentru alegerile europarlamentare. Integral:
Contracte bizare in stare de urgenta: Primaria Galati angajeaza firma NICIOPROBLEMA sa monitorizeze presa In ciuda pandemiei, primariile continua sa incheie contracte cu o utilitate cel putin indoielnica. De exemplu, Primaria Galati se preocupa de monitorizarea din presa. Astfel, Primaria Galati, Transurb Galati mai exact, a incheiat un contract in valoare de 130.000 de lei (26.877 de euro), pentru servicii de monitorizare zilnica a presei scrise, audio-vizuale si electronice, centrala si locala, potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP), citate de
USR cere Ministerului Sanatatii sa modifice normele privind persoanele izolate la domiciliu ….“In ultimele zile, sediile DSP din tara au fost luate cu asalt de catre persoanele iesite din carantina care au nevoie de avizul epidemiologic eliberat de aceasta institutie. Situatia este ingrijoratoare. Nu este abolut deloc in regula sa se creeze astfel de cozi. Pe masura ce trec zilele, sute, mii de oameni vor iesi din carantina si vor ingrosa randurile pentru obtinerea acestui document, crescand riscul de transmitere a virusului“, declara deputatul USR Stelian Ion. Textul Ordinului 414/2020 privind instituirea masurii de carantina pentru persoanele aflate in situatia de urgenta de sanatate publica internationala determinata de infectia cu COVID-19 si stabilirea unor masuri in vederea prevenirii si limitarii efectelor epidemiei a fost imbunatatit prin Ordinul nr. 497/2020, insa persista cateva inadvertente si neclaritati. Potrivit USR, exista o necorelare intre art. 5 alin. (1) si art. 5 alin. (3) in sensul in care la alin. (1) se vorbeste despre concediile si indemnizatiile acordate pentru persoanele aflate in carantina (carantina institutionalizata si izolare la domiciliu) care se acorda pe baza documentului emis de directiile de sanatate publica, in vreme ce alin. (3) se refera la persoanele aflate in izolare care trebuie sa completeze o declaratie pe proprie raspundere pentru obtinerea concediului. “Apreciem ca trebuie ca din text sa rezulte clar ca pentru persoanele aflate in izolare de domiciliu, care pana la sfarsitul perioadei de 14 zile nu au avut simptome, concediul si indemnizatia pentru aceasta perioada se acorda doar in baza declaratiei pe proprie raspundere. De asemenea, trebuie clarificat ce se intampla in cazul celor aflati in izolare care au simptome”, a mai transmis USR. Potrivit formatiunii, se impune modificarea art. 1 alin (4), art. 5 alin. (1) si (3) din ordinul susmentionat. “De asemenea, este necesara o mai buna comunicare a acestor reguli pentru ca am observat ca ele nu sunt cunoscute suficient de catre cei care ar trebui sa le aplice. De exemplu, desi in Ordinul nr. 414/2020 se mentioneaza ca perioada de izolare este de 14 zile, DSP-urile calculeaza acest termen de 14 zile de la data contactului pe care persoana izolata l-a avut cu persoana depistata cu COVID-19, ceea ce contravine textului Ordinului 414/2020. Daca intentia ministrului sanatatii a fost in sensul in care perioada de izolare sa nu fie unica, de 14 zile, iar termenul de 14 zile sa se calculeze de la data ultimului contact, acest lucru trebuie reglementat ca atare”, a mai transmis USR. Integral:
Detalii tehnice. Câte teste de coronavirus poate gestiona un specialist într-o zi: maximum 144 Florina Raicu, cercetător genetician și asistent universitar la UMF Carol Davila, a explicat într-o postare pe Facebook care sunt pașii pe care îi parcurge un specialist care operează testele de coronavirus realizate cu echipamentele Real Time – PCR. De asemenea, Florina Raicu a arătat că, respectând toate etapele necesare și luând în calcul capacitatea aparatelor, un specialist poate lucra maximum 144 de teste în 8 ore de lucru. Cele mai importante idei din postarea Florinei Raicu: – La masa de lucru te poți apuca de un singur „run” cu maxim 24 de probe odată. Cine spune ca poate procesa mai multe odată minte. De unde vine tehnic acest număr? Exclusiv de la capacitatea standard a unei centrifugi, pentru ca probele trebuie minim procesate înainte de orice alta etapa de lucru. Asta înseamnă ca odată ajunse pe masa de laborator trebuie făcute următoarele operații: se numerotează tuburile de reacție, se desigilează probele, se transfera probele, se adăuga prima tura de reactivi, si, in final, musai sa centrifughezi. Asta este procedura in cam toate protocoalele de lucru. Totul depinde de capacitatea unei minicentrifugi de mare viteza (necesara pentru izolarea acizilor nucleici) unde in general rotoarele au 24 de poziții. – Daca nu ai un extractor automat (acesta are o capacitate de lucru asemănătoare si, ca timp de lucru, este identic cu ce se întâmplă manual), care sa continue munca din acest punct încolo, va trebui sa o faci tu manual. Iar procesarea manuala presupune mai multe operații pe care sa le reaplici probelor: alte centrifugări, alte transferuri si alte adăugări de reactivi. In medie vorbim cam de 5 runde de centrifugare ca sa ajungi la final. Eu am o viteza de lucru „exagerata”, fapt ce mi-a atras uneori „criticile” colegilor, si va spun sincer ca cele 24 de probe se pot procesa in 1h daca ești foarte bun, 2,5 h daca ești începător. Deci 24 probe pe ora. – Tehnic, eu pot relua operația asta de maxim 3 ori pe zi. Intervine oboseala fizica si mentala: iți amorțesc mâniile, pierzi șirul probelor, încurci ordinea operațiilor, greșești si contaminezi probele intre ele. Se lucrează cu volume extrem de mici si cu atenție mărita. Orice greșeala înseamnă compromiterea probelor si a rezultatelor! Cu un efort supraomenesc mai faci încă 3 astfel de runde. După 6 runde si 6 ore ai abia 144 de probe gata de analiza propriu-zisa! – Abia acum urmează partea de RT-PCT. Alte runde de pregătire si in final încărcarea aparatului. Cele mai bune instrumente au 96 de poziții, dar majoritatea au 48. Cam 2,5 h durează analiza pe care o face instrumentul de RT-PCR. Apoi se interpretează rezultatele. Deci, tehnic, daca suprapui cele doua părți de lucru ale protocolului (adică, in timp ce un aparat merge, tu faci cealaltă parte) după aproximativ 8 h de munca epuizanta ai procesate complet cele 144 de probe. – Asta fără sa luam in calcul condițiile de munca: tolerarea echipamentului de protecție, lucrul sub presiune, posibile erori care trebuie corectate din mers, posibile defecțiunii ale instrumentelor, contaminarea probelor si obligația de a relua analiza. Deci, daca as fi superwoman as putea contrasemna pentru maxim 720 de analize corecte pe săptămâna. Integral:
Pacienții vindecați de coronavirus elimină virusul încă o lună. Explicația unui expert ”Eu mă vindec și continui să elimin virusul 30 de zile. Sigur pot să îi infectez pe cei din apropierea mea.” „Această particularitate a noului coronavirus e un factor agravant în pandemie”, spune prof. univ. dr. Grigore Mihăescu, profesor titular al disciplinelor Microbiologie generală, Imunobiologie, Imunologie clinică și Virologie medicală din cadrul Facultății de Biologie a Universității București. Care este explicația? Cele mai multe celule infectate viral arată în suprafața lor așa numitele molecule antigenice, un fel de stegulețe roșii. Aceste stegulețe sunt recunoscute de celulele sistemului imunitar uman, numite limfocite T, și omorâte. Limfocitele controlează în permanență suprafața tuturor celulelor umane. ”Virusul Covid-19 nu expune pe suprafața celulelor infectate stegulețe, care să fie recunoscute de sistemul imunitar uman. Reușește să se ascundă”, spune prof. univ. dr. Grigore Mihăescu. ”Rămânând în celulă, pacientul declarat vindecat are încă potențial de infectare!”. De ce 30 zile zile potențial infecțios? „Ficare celulă umană se reînnoiește. Unele celule se reînnoiesc la 10 zile, altele la fiecare 20 de zile, altele la 30 de zile. Dacă virusul e prezent în celulele care se schimbă la 30 zile, el va rămâne cu potențial infecțios 30 de zile”, spune profesorul Grigore Mihăescu. Pacienții declarați vindecați și care ajung în familie, trebuie să respecte reguli de igienă ca și cum ar avea încă boala. Reguli pentru igiena de acasă Organizația Mondială a Sănătății a enumerat regulile pentru igiena casei. Baia folosită de o persoană bolnavă sau declarată vindecată, dar în perioada de 30 de zile, trebuie igienizată cu soluție din clor, după fiecare utilizare. Clorul pentru uz casnic este efficient. Soluția se face astfel: 1 parte clor, 9 părți apă. Tacâmurile fostului pacient se pun, după utilizare, într-un vas de plastic cu soluție de clor, timp de 10-15 minute. Apoi se clătesc cu apă și pot fi reutilizate…..”Virusurile nu aparțin lumii vii. Cele rămase pe suprafețe nu sunt vii, dar sunt entități infecțioase. Adică își păstrează potențialul infecțios timp de până la 9 zile, cel mai mult pe oțel”, spune prof. univ. dr. Grigore Mihăescu. Integral:
Guvernul ar vrea sa preia Hexi Pharma, dar instanta mentine interdictia firmei de a produce biocide Curtea de Apel Bucuresti a prelungit, joi, pentru o perioada de 60 de zile, mai multe masuri preventive in cazul societatii Hexi Pharma, printre care si cea a interzicerii producerii si comercializarii de produse biocide. Vorbim despre masuri care au fost luate inca din momentul deschiderii anchetei si prelungite succesiv, inclusiv prin decizia de condamndare data in acest caz. In urma cu doua saptamani,
Mai uşor cu armata… pe străzi ……. A devenit evident, deja, că deciziile la vîrf, strategice, dacă le-a pregătit, formulat şi dacă le-a luat cineva, au ratat două obiective esenţiale pentru controlul epidemiologic al crizei coronavirus: gestiunea strictă şi eficientă, din punct de vedere medical, a fluxurilor de intrare în ţară a persoanelor revenite din zone deja afectate de coronavirus sau chiar din focarele principale, mai ales Italia şi Spania. În afară de recomandarea, (cu impactul unui ceai chior pentru muribundul de ftizie), a autoizolării la domiciliu, altceva, ioc. Nu tu testare exhaustivă, sau măcar a simptomaticilor, nu tu separare imediată a celor purtători, de restul populaţiei, nu tu acţiune terapeutică, fie ea şi cu slabă eficienţă… aşa cum pretind specialiştii că este aceea disponibilă. În realitate, autorităţile noastre (în afara celor de la frontieră) nu au făcut nici măcar recensămîntul complet al celor reveniţi, necum să evalueze şi să acţioneze împotriva pericolului, evident, de explozivă multiplicare a contagiunii şi de creare a unor focare locale puternic radiante. Ca urmare a acestor grave erori de organizare şi în lipsa deciziilor/acţiunilor care ar fi putut să reducă impactul epidemiologic al fluxurilor de revenire în ţară a cetăţenilor aflaţi pe meleaguri străine, ne-am trezit cu focare despre care habar nu a avut, nimeni, pînă ce nu au început să aflueze bolnavii spre spital. Vezi cazul Suceava. Al doilea obiectiv ratat, de valoare strategică absolută, este organizarea şi realizarea protecţiei personalului medical şi sanitar, atît cel împlicat direct în gestiunea cazurilor de coronavirus, cît şi cel expus prin simplul fapt al contactului cu bolnavul care vine la consultaţie sau pentru internare, fără să ştie nimeni dacă este purtător sau infectat cu coronavirus. Rezultatul catastrofal este acela că avem deja sute de medici afectaţi de coronavirus şi ne rînjeşte în faţă riscul închiderii unor unităţi spitaliceşti, din lipsa personalului calificat şi/sau a măsurilor pentru protecţia celui existent. Noroc cu DNA-ul care s-a apucat conştiincios şi vigilent să investigheze neglijenţele unor manageri de spitale. Din păcate, asta e drama justiţiei, nu poate ajuta, decît după ce răul a fost făcut!!! Cu strategia, deci, am pus-o de mămăligă! Grav! Şi, mă întreb cine va răspunde, dacă va răspunde, vreodată. După cum a plecat ministrul sănătăţii, Costache, din guvern, mîngîiat pe cap cu vorbe bune, atît de Orban, cît şi de Iohannis, se pare că nimeni, niciodată!!! Răspunderea directă pentru aceste “ratări” cu impact determinant în evoluţia situaţiei din România revine totuşi, direct, celor responsabili de guvernare, de la Preşedinte, Prim-Ministru, Guvern, Parlament, pînă la miniştri, şi terminînd cu agregatele disfuncţionale de la nivelul ministerelor, cel al sănătăţii în primul rînd, dimpreună cu Direcţiile Judeţene de Sănătate. Nu că ar mai fi fost nevoie, dar s-a văzut şi cu această ocazie: instituţiile cu pricina nu sunt capabile să adune unu şi cu unu şi să bage de seamă că fac doi, nici cînd moartea defilează cu prapuri, premonitor, pe străzile oraşelor şi pe uliţele satelor României. Demisiile ministeriale şi cele de la nivelul unor Direcţii Judeţene de Sănătate spun aproape totul despre capacitatea de organizare şi de răspuns a autorităţilor, în caz de criză. Apropos! Ştie cineva cîte exerciţii/simulări de crize epidemilogice s-au făcut în ultimele două decenii la nivelul Ministerului Sănătăţii şi/sau al Guvernului României???!!! Iar dacă ştie, poate ne spune şi nouă, nu de alta, dar să nu murim proşti! La faţa locului, oamenii nu aşteaptă strategia, sunt obligaţi să facă ceva. Viaţa îi împunge de la spate. Medicii, asistenţii, aşa zişii manageri de spitale, au făcut ceea ce au crezut de cuviinţă, fiecare după cum s-a priceput şi după cum l-a dus capul, au făcut ceea ce au putut sau li s-a spus să facă, ba de către unii, ba de către alţii, ba de la Minister, ba de la Direcţia Judeţeană, ba de la Prefectură/Primărie, ba de la Televizor!!! Rezultatul este rău, rău de tot… spre catastrofal. În România în care armata se plimbă pe străzi cu arme la vedere ca să sperie, dintr-o singură lovitură, şi coronavirusul şi cetăţenii, resursa umană din domeniul medical este deja, între cele mai afectate de epidemie, iar asta încă din faza ei iniţială!!!!!…..Cine va fi mai bine pregătit, mai bine postat, capabil să încalece valul oportunităţilor, cel care va avea pregătite ideile şi resursele necesare îşi va tăia felia cea mare din tortul “noii ordini economice mondiale”. Unii analişti susţin că avem deja un cîştigător, iar el se numeşte, deloc paradoxal, China. “Ground zero” sau locul de unde s-a propagat şocul, dar şi cel care şi-a revenit cu mult înainte ca restul lumii să fi dat piept cu vîrful de criză!!! Acesta este ceea ce se cheamă, în termeni strategici, “avantaj decisiv de timp”! Dincolo de bătălia marilor rechini şi puternici ai lumii, întrebarea este: la noi se ocupă cineva cu planificarea unui curs de acţiune, cît de cît coerent, la nivel macro/micro economic, aşezat pe oportunităţile care se vor ivi şi la care, cît de cît, vom avea acces şi noi, pentru perioada post-criză? Sau, vom pluti, aşa cum am făcut-o şi pînă acum, în siajul valurilor create de alţii sau, dacă preferaţi, vom rătăci mai departe printre firimiturile presărate pentru “Cei care nu contează”, de către “Cei care contează”?!….. Dacă nimeni din jurul decidenţilor la vîrf ai României, Preşedinte şi Prim Ministru în primul rînd, nu s-a priceput sau nu a avut curajul să o spună, îmi fac o datorie de onoare să spun celor care au avut ideea, total neadecvată şi pîndită de enorme riscuri de derapaj, de a scoate armata pe străzi, că este un pariu care nu face deloc bine României. Nu la “imagine”, ci la substanţa Istoriei. În întreaga istorie politică a lumii, nu există nici o singură situaţie politică, socială, care să fi fost cu adevărat rezolvată prin trimiterea în stradă a armatei. Toate exemplele şi nu sunt deloc puţine, începînd cu Revoluţia Franceză, continuînd cu cea din Rusia lui 1917 şi pînă în zilele noastre s-au sfîrşit rău. Unele şi-au consumat consecinţele imediat, altele după decenii. Prea puţin contează dacă aceste decizii au fost luate din neştiinţă, inconştienţă, ori la îndemnul “binevoitorilor” din spatele cortinei care aveau misiunea să-i “ajute” pe unii lideri politici spre prăpastie. Desigur, este foarte posibil ca lucrurile să rămînă la stadiul de “carnaval”, cu măşti şi costume militare de criză, pentru uzul plebei. Din păcate, fie şi numai în cazuri extreme, este însă posibil ca lucrurile să ia altă întorsătură. Dacă situaţia este scăpată de sub control, lucrurile merg rău, iar în situaţii de criză ele merg, adesea, vijelios, din rău în mai rău. În loc de soluţie, armata din stradă sau care a prins “gustul străzii”, mai devreme sau mai tîrziu, devine parte din problemă. Integral:
Spania: Scandalul testelor rapide cumpărate din China ia amploare. Au fost 50.000 de teste eșuate Ministerul Sănătății din Spania a anunțat vineri că numărul testelor rapide chinezești care au dat greș este de 50.000, mult mai mare decât numărul anunțat inițial, de 9.000, potrivit
Autoritățile române au fost avertizate de OMS în ianuarie să se pregătească pentru noul coronavirus Într-un referat pentru aprobarea protocolului de tratament pentru pacienții infectați cu noul coronavirus, semnat de secretarul de stat Horațiu Moldovan, apare o informație în premieră. Epidemia de coronavirus în România a împlinit o lună de zile de la confirmarea primului caz. La nivelul zilei de miercuri, 25 martie, erau deja 906 cazuri de infectare cu noul coronavirus confirmate și 17 persoane decedate. Referatul Ministerului Sănătății datat 23 martie 2010 preia recomandarea Organizației Mondiale a Sănătății din ianuarie, „Ținând cont de caracterul înalt contagios al virusului care a provocat deja decesul unui număr mare de persoane pe teritoriul Republicii Populare Chineze, dar și în alte state din UE și luând în considerare recomandările Organizației Mondiale a Sănătății, dispuse în cadrul reuniunii din
Premieră: Statistica a măsurat impactul coronavirusului în economie. Datele confirmă incertitudinea din piață: Un manager din cinci spune că până la sfârșitul lunii martie activitatea va scădea cu până la 25% În vederea măsurării impactului coronavirusului Covid19 sau SARS-Cov.2, Institutul Național de Statistică a realizat o anchetă ad-hoc în perioada 17-19 martie 2020, anchetă în cadrul căreia managerii firmelor au fost întrebați dacă vor considera că activitatea lor se va restrânge cu până la 25%, între 25-50%, peste 50% sau se va închide. Unul din cinci manageri a menționat că până la sfârșitul lunii martie activitatea ar putea scădea cu până la 25%. Trei sferturi din managerii care au menționat că activitatea va crește vin din sectorul comerțului cu amănuntul. Ce mai arată datele INS: – Referitor la evoluția activității din cursul lunii aprilie 2020, gradul de incertitudine crește, astfel peste 48% dintre respondenți au menționat că nu pot estima cum va evolua activitatea economică. Ponderea managerilor care au estimat că activitatea nu se va restrânge în cursul lunii aprilie s-a redus la jumatate din valoarea lunii martie. – În industrie, circa o treime dintre respondenții care au menționat că activitatea se va restrânge în cursul lunii aprilie au apreciat că activitatea ar putea fi redusă între 25% și 50%. – Cele mai afectate vor fi întreprinderile mici și mijlocii ai căror manageri au estimat ca principal risc reducerea cu peste 50% sau chiar închiderea activității. Integral:
ANAF dă de înțeles că e mai “umană” zilele astea. Unii contribuabili au fost întrebați, la telefon, cu ce probleme se confruntă Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță printr-un comunicat că acordă sprijin mediului de afaceri, pentru buna funcționare a activității acestuia, arătând indirect că este mai “umană”. Contribuabilii semnificativi au fost întrebați, uneori telefonic, cu ce probleme de ordin fiscal se confruntă în această perioadă. “ANAF tratează cu maximă operativitate solicitările contribuabililor, în special în cazul agenților economici care au de primit TVA, în vederea asigurării acestora fluxul de capital necesar continuării activității”, spune instituția. În acest sens, comunicatul precizează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a desfășurat campanii în rândul contribuabililor care au solicitat rambursarea de TVA, pentru a fi pregătite cu rapiditate compensările și restituirile de taxe, necesare în derularea procedurii de rambursare. Totodată, în vederea creșterii conformării voluntare, specialiștii ANAF au derulat o campanie în rândul contribuabililor semnificativi ca pondere a sumelor declarate și achitate la bugetul general consolidat, aceștia fiind întrebați cu ce probleme de ordin fiscal se confruntă în această perioadă. “Spre exemplu, prin campania ANAF derulată la nivelul Direcției Generale a Marilor Contribuabili au fost contactate companiile care contribuie cu 70% din veniturile încasate de către acest organ fiscal. Menționăm că ponderea veniturilor colectate la nivelul DGAMC reprezintă 45% din totalul veniturilor bugetului general consolidat”, se arată în document. La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice București , specialiștii ANAF au apelat telefonic contribuabilii relevanți din punct de vedere al taxelor achitate, în contextul în care aproximativ 20% din totalul veniturilor bugetare la nivel național sunt colectate de către această structură”, menționează instituția. Aceste campanii au fost și vor fi derulate în continuare la nivelul întregii țări. Integral:
Plăţile online, blocate pentru zeci de companii care comercializează produse în condiții neconforme În urma verificării solicitărilor primite în ultimele două săptămâni, unul dintre cei mai mari procesatori de plăți electronice din România anunţă că a refuzat înregistrarea în platforma de plăți online a zeci de comercianți neautorizați sau care vând în condiții suspecte produse la mare căutare în contextul pandemiei de coronavirus. Potrivit NETOPIA Payments, numărul magazinelor online nou-înrolate pe platformă a crescut cu aproape 70% în ultima săptămână comparativ cu săptămânile anterioare, ajungând la o medie zilnică de circa 100 de noi parteneri. Din datele procesatorului, în nicio altă săptămână nu a fost înregistrat un număr atât de mare de companii noi pentru care s-au implementat soluții de plată. De asemenea, în contextul răspândirii tot mai accelerate a noului coronavirus, NETOPIA Payments a pus la dispoziția magazinelor și companiilor mici fără experiență anterioară în domeniul vânzărilor online, care au nevoie de sprijin pentru a-și putea desfășura activitatea, o soluție rapidă de plată cu cardul online și integrare tehnică gratuită, prin intermediul unui link de plată. Soluția nu necesită implementare propriu-zisă pe site, iar link-ul poate fi trimis clienților finali prin e-mail, SMS, în pagina de plată sau prin canale de Social Media. “E o perioadă de maximă vulnerabilitate în rândul populației, iar unii încearcă să profite de această situație. Lucrăm în permanență pentru a menține cel mai ridicat de nivel de securitate în ceea ce privește plățile online, atât pentru comercianții cât și pentru cumpărătorii de bună credință, și vom lupta alături de autorități împotriva înșelăciunii și evaziunii fiscale.” a declarat Antonio Eram, CEO & Founder NETOPIA Payments. Integral:
Vodafone, Deutsche Telekom, Orange și alți cinci operatori au convenit să transmită Comisiei Europene datele de localizare ale telefoanelor utilizatorilor, pentru a urmări răspândirea coronavirusului Vodafone, Deutsche Telekom, Orange și alți cinci furnizori de telecomunicații au convenit să partajeze către Comisia Europeană datele de localizare a telefoanelor mobile ale utilizatorilor pentru a urmări răspândirea coronavirusului, a anunțat miercuri grupul de lobby GSMA,
DIICOT a respins plângerea împotriva deciziei de clasare a dosarului Rompetrol / Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului analizează dacă deschide proces civil pentru recuperarea prejudiciului de peste 106 milioane de euro DIICOT a respins plângerea Autorității pentru Administrarea Activelor Statului (AAAS) împotriva deciziei de clasare a dosarului Rompetrol, potrivit unui răspuns al AAAS la solicitarea G4media.ro. Decizia de respingere a plângerii a fost luată pe 6 februarie 2020 de șefa DIICOT Giorgiana Hosu, iar decizia de clasare a dosarului Rompetrol a fost luată de procurorul de caz pe 5 decembrie 2019. AAAS nu a mai contestat în instanță decizia de respingere a plângerii pentru că acest lucru ”ar cauza cheltuieli de judecată suplimentare și nejustificate (onorarii avocați, expertize) și contravine intereselor economice ale Statului Român”, se arată în răspunsul semnat de Gheorghe Miuțescu, președintele AAAS. Autoritatea precizează că face o analiză cu privire la eventualitatea deschiderii unui proces civil pentru recuperarea prejudiciului uriaș de peste 106 milioane de euro, ”luând în considerare constatările Ordonanței din data de 05.12.2019 a DIICOT (de clasare a dosarului Rompetrol – n.r.), precum și prevederile contractelor de vânzare – cumpărare acțiuni ale societății Rompetrol”. Integral:
Inițiativă legislativă depusă de deputatul USR Silviu Dehelean: Înăsprirea pedepselor pentru corupție pe perioada stării de urgență / Se majorează cu o pătrime pedepsele pentru luare și dare de mită, trafic de influență, abuz în serviciu, deturnarea de fonduri Deputatul USR de Bihor, Silviu Dehelean, a depus joi la Parlament un proiect de lege care asprește pedepsele pentru faptele de corupție comise pe perioada unei stării de urgență, stare care este în vigoare ca urmare a epidemiei de COVID-19, potrivit unui comunicat de presă. Proiectul prevede majorarea pedepsei cu o pătrime pentru următoarele fapte: luare de mită, darea de mită, traficul de influență, cumpărarea de influență, delapidarea, abuzul în serviciu, neglijență în serviciu, uzurparea funcției, folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane, deturnarea de fonduri și pentru infracțiunile săvârșite cu intenție prevăzute de legea 78/2000. Silviu Dehelean subliniază că ”în situații excepționale se impun măsuri excepționale”, nu doar pentru cetățeni, ci și pentru funcționari statului ”care profită de flexibilitatea regulilor și fură din banii puțini ai statului”, destinați măsurilor de oprire a răspândirii virusului și tratării celor infectați. Prin această inițiativă, deputatul USR completează astfel legea pentru adoptarea ordonanței de urgență privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență și consideră că situația de criză reprezintă o circumstanță agravantă pentru actele de corupție. Integral:
Pandemia, statul român şi buna guvernare
Camelia Roiu, primul medic care a spus adevărul despre Colectiv: Domnule Costache, testați toți pacientii care intră în spitale, indiferent dacă se încadrează sau nu în definițiile voastre! E singura salvare Camelia Roiu, medic anestezist la Spitalul de Arși din București, cunoscută pentru faptul că a fost unul dintre primii medici din România care au spus adevărul despre infecțiile nosocomiale din spitale și a făcut publică, în 2016, o filmare cu un pacient internat la Spitalul de Arși pe care mergeau viermii, cere autorităților să testeze pentru COVID 19 absolut toți pacienții care intră în spitale. “Este singura salvare”, spune medicul, adăugând că “Dacă nu veți face asta va fi catastrofal și, după ce se va fi sfârșit potopul, vă promit că ăștia care vom/vor mai rămâne vom/vor avea grijă să plătiți pentru toată iresponsabilitatea.” “Domnule Costache, singura salvare este să testați toți pacientii care intră în spitale, indiferent dacă se încadrează sau nu în definițiile voastre, indiferent dacă au sau nu simptomatologie, pentru că e logică pură, riscați să infectați tot personalul medical, cum s-a întâmplat deja. Or, la ora asta, resursa umană din spitale este echivalentă cu viața. Sunt singurii care vă pot îngriji și salva. Dacă nu veți face asta va fi catastrofal și, după ce se va fi sfârșit potopul, vă promit că ăștia care vom/ vor mai rămâne vom/ vor avea grijă să plătiți pentru toată iresponsabilitatea”, avertizează Camelia Roiu. Medicul de la Spitalul de Arși din București spune că “Tocmai acum, când vruseră și liberalii să privatizeze tot, veni ăsta micu încoronat, microscopic și fără creier să ne învețe multe lucruri, printre altele, că o societate evoluată, cu respect suprem pentru viață și individ, nu poate exista fără un sistem sanitar de stat puternic subvenționat, consolidat în permanență, riguros și standardizat.” Camelia Roiu se întreabă și cum a fost posibil ca în România să existe pe hârtie 2.600 de paturi de terapie intensivă, dar numai jumătate dintre ele să fie dotate cu ventilatoare: “
Covid 19: Unde au greșit autoritățile și ce se mai poate face? ….Primul lucru care trebuie spus apăsat este că autoritățile române nu au avut niciodată controlul asupra răspândirii coronavirusului sau, dacă l-au avut, l-au pierdut foarte repede, odată cu revenirea în masă a românilor din străinătate. De aceea, un număr mare de oameni care ar fi putut fi infectați și care ar fi putut transmite virusul pur și simplu nu au fost testați. Proba este simplă. Avem în prezent transmitere comunitară în România, adică transmitere între persoane al căror „istoric” nu mai poate fi trasat. Oricine poate fi infectat și poate infecta pe oricine altcineva. Cum s-a ajuns aici? Primul răspuns este că relativ puțini dintre cei care s-au întors din străinătate sau străinii care au venit în România au fost izolați și/sau plasați în carantină. În țară au intrat de la debutul crizei sute de mii de oameni, dr. Streinu Cercel avansa chiar cifra de un milion, iar până la deschiderea culoarului cu Ungaria în carantină și izolare se aflau doar aproximativ 20.000 de oameni. De abia zilele acestea cifra a ajuns la 70.000. Autoritățile au pierdut urma unui număr destul de mare de oameni, între 250.000 și 950.000, arată
Cum trebuie comunicate antreprenorilor măsurile economice acum. Exemplul australian Unele autorități explică pe înțelesul antreprenorului pachetele de măsuri pe care le-au luat în urma crizei coronavirusului. Aveți mai jos un exemplu din Australia, dintr-un document oficial al lor. Pe de altă parte, măsurile anunțate de autoritățile române într-un limbaj de lemn sunt greu de înțeles pentru foarte mulți antreprenori. Pe lângă asta, multe prevederi pot fi interpretate diferit de cum au fost, poate, intenționate, deși autoritățile consideră că din lege se înțelege bine. Dacă și profesioniștii în fiscalitate din mediul privat au interpretat diferit, nu ar trebui să te gândești că e o problemă la tine, autoritate a statului, și să vii cu precizări prin care să arăți cum înțelege legiuitorul? Cel mai recent, chiar
Majorare salariala de 75% pentru angajatii MAI care au copii si trebuie sa vina la serviciu cat scolile sunt inchise Angajatilor din cadrul aparatului central al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) si din institutiile sau structurile aflate in subordinea/ cadrul MAI nu li se vor aplica prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere parintilor pentru supravegherea copiilor, in situatia inchiderii temporare a unitatilor de invatamant. Acestia vor primi insa o majorare salariala, potrivit unui ordin semnat de ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, publicat marti seara in Monitorul Oficial. Pe durata starii de urgenta, scolile sunt inchise, iar unul dintre parinti are dreptul sa primeasca zile libere, in baza Legii nr. 19/2020, insa aceasta lege nu se aplica si celor care fac parte din aparatul de ordine publica al statului. “Prezentul ordin stabileste, la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, categoriile de personal carora, pe perioada starii de urgenta instituite pe teritoriul Romaniei prin Decretul nr. 195/2020, nu li se aplica prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere parintilor pentru supravegherea copiilor, in situatia inchiderii temporare a unitatilor de invatamant, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si masurile necesare acordarii majorarii salariale prevazute deart. 32 alin. (2) din anexa nr. 1 la Decretul nr. 195/2020 si de art. 3^1 din Legea nr. 19/2020, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare majorare salariala,” se arata in articolul 1 al actului. Este vorba de o indemnizatie in cuantum de 75% din salariul corespunzator unei zile lucratoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat. Mentiune: Castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale este de 5.429 de lei pentru anul 2020. Pentru exemplificare, in luna martie 2020, valoarea bruta a indemnizatiei zilnice va fi de maxim 185 lei. Prevederile acestui ordin se aplica politistilor, personalului militar si personalului civil incadrat in aparatul central al MAI si in alte 22 de institutii si structuri aflate in subordinea/in cadrul Ministerului Afacerilor Interne: Politia Romana, Jandarmeria Romana, Politia de Frontiera, Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, Inspectoratul General pentru Imigrari, Inspectoratul General de Aviatie al Ministerului Afacerilor Interne, Directia Generala de Protectie Interna, Directia Generala Anticoruptie, Administratia Nationala a Rezervelor de Stat si Probleme Speciale, Institutia prefectului etc. Integral: 
De citit/The Washington Post: Coronavirusul nu este viu. De aceea este atât de greu de ucis Virusurile au petrecut miliarde de ani perfecționându-și arta de a supraviețui fără a trăi – o strategie înspăimântător de eficace care-i face o amenințare potențială pentru viața de azi. Este adevărat în mod special pentru noul coronavirus ucigaș care a adus societatea contemporană la o paralizie rapidă. Este puțin mai mult decât un pachet de material genetic învelit într-o capsulă de proteină țepoasă și care duce o existență de zombi care-l face cu greu să fie considerat un organism viu. Dar cum intră pe cale aeriană într-o făptură umană, virusul ne capturează celulele pentru a crea milioane de versiuni ale lui însuși. Este un geniu malefic în modul în care funcționează acest coronavirus patogen: îi acaparează ușor pe oameni fără ca aceștia să știe. Este puternic mortal în unii și destul de blând în alții ca să scape controlului. Și până acum nu avem vreo cale de a-l opri.„Între chimie și biologie” Virusurile respiratorii tind să infecteze și să se multiplice în două locuri: în nas și gât, unde sunt puternic contagioase, sau mai jos în plămâni, de unde se răspândesc mai greu, dar sunt mult mai letale. Noul coronavirus, SARS-CoV-2, se cazează în traseul respirator superior, de unde ajunge la o nouă victimă prin strănut sau tuse. Dar la unii pacienți se adăpostește adânc în interiorul plămânilor, unde boala poate ucide. Această combinație îi dă contagiozitatea unora dintre răceli, împreună cu capacitatea letală a vărului său molecular apropiat SARS, care a provocat epidemia din Asia din 2002-2003. O altă caracteristică insidioasă a acestui virus: renunțând la puțin din forța ucigașă, simptomele apar mai mai puțin repede decât la SARS, ceea ce înseamnă că oamenii îl dau altora înainte să știe că îl au. Este, cu alte cuvinte, exact atât de clandestin cât să arunce lumea în haos. Virusuri mult asemănătoare cu acesta au fost responsabile de multe dintre cele mai distrugătoare epidemii din ultimii 100 de ani: gripele din 1918, 1957 și 1968; și SARS, Mers și Ebola. Ca și coronavirusul, toate aceste boli au fost zoonotice – au trecut de la populații animele la oameni. Și toate au fost provocate de virusuri care-și codifică materialul genetic în ARN. Nu este o coincidență, spun oamenii de știință. Existența de zombi a virusurilor ARN îi face ușor de luat și greu de ucis. În afara unei gazde, virusurile sunt adormite. Nu au niciuna din caracteristicile vieții: metabolism, mișcare, capacitate de a se reproduce. Și pot rămâne așa destul de mult timp. Cercetări recente de laborator au arătat că, deși SARS-CoV-2 se degradează în mod normal în minute sau câteva ore în afara unei gazde, unele particule rămân viabile – potențial infecțioase – până la 24 de ore pe carton și până la trei zile pe plastic și oțel inoxidabil. În 2014, un virus înghețat în permafrost de 30.000 de ani și recuperat în laborator de savanți a fost capabil să infecteze o amoebă. Când virusurile întâlnesc o gazdă, își folosesc proteinele de la suprafață pentru a descuia și invada celulele. Apoi pot prelua controlul asupra mecanismelor moleculare proprii ale celulelor pentru a produce și aduna materialele necesare pentru mai multe virusuri. „Este comutarea între viu și neviu”, spune Gary Whittaker, profesor de virusologie la Universitatea Cornell. El descrie virusul ca fiind undeva „între chimie și biologie”. Printre virusurile ARN, coronavirusurile – numite așa pentru țepii de proteine care-i înconjoară ca vârfurile unei coroane – sunt unice prin mărime și relativă sofisticare. Sunt de trei ori mai mari decât patogenii care provoacă febra denga, West Nile și Zika, și sunt capabile să producă extraproteine care să le ușureze succesul. „Să spunem că denga are o centură pentru unelte cu un singur ciocan”, spune Vineet Menachery, virusolog la Texas University Medical Branch. Acest coronavirus are trei ciocane diferite, fiecare pentru câte o situație diferită. Printre aceste unelte este o proteină de corectare, care permite coronavirusurilor să repare anumite erori care survin în procesul de replicare. Pot avea mutații mai rapide decât bacteriile, dar este mai puțin probabil să producă urmași cu asemenea mutații dăunătoare încât nu pot supraviețui. Între timp, abilitatea în a se schimba ajută germenul să se adapteze la medii noi, indiferent dacă sunt intestinul unei cămile sau calea respiratorie a unui om care-i oferă inconștient intrarea prin scărpinatul involuntar al nasului….. Cercetări anterioare au arătat că proteinele țepoase de la SARS sunt cele care antrenează răspunsul protector al sistemului imunitar. Într-un articol publicat săptămâna aceasta, Sette spune că este la fel și cu SARS-CoV-2. Este un motiv de optimism pentru oamenii de știință, afirmă Sette. Confirmă bănuiala cercetătorilor că proteina țepoasă este o țintă bună pentru vaccin. Dacă oamenii ar fi inoculați cu o versine a proteinei țepoase, ar putea învăța sistemul imunitar să recunoască virusul și să răspundă mai repede invaziei. „De asemenea, arată că noul coronavirus nu este atât de nou”, mai spune Sette. Iar dacă SARS-CoV-2 nu este atât de diferit de vărul său mai bătrân SARS, atunci virusul nu va evolua prea repede și oamenii de știință vor avea timp să creeze vaccinuri care să-i dea de cap. Între timp, spune Kirkegaard, cele mai bune arme pe care le avem împotriva virusului sunt măsurile de sănătate publică, cam sunt testarea și distanțarea socială, dar și propriile sisteme imunitare ale noastre. Unii virusologi cred că mai există ceva care lucrează în favoarea noastră: virusul însuși. Cu tot geniul lui malefic și eficace, Kirkegaard spune: „virusul nu vrea cu adevărat să ne omoare. Este cel mai bine pentru el să ne plimbăm perfect sănătoși”. Evoluționar, cred experții, scopul suprem al virusurilor este să fie contagioase și blânde cu gazdele – mai puțin un spărgător distructiv și mai degrabă un oaspete stimat. Integral: 


