Author: desy.demeter


Revista Presei – 4 aprilie. “20 vs 400 de lei – discrepanta uriasa intre diurna medicilor care lupta cu pandemia si magistratii detasati.”

73+] Spring Images Wallpaper on WallpaperSafariBuna dimineata intr-o zi de sambata, 4 aprilie! Valorile termice se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare pe parcursul zilei și în primele ore ale nopții în centrul, nordul și nord-estul teritoriului, unde doar pe suprafețe mici trecător se vor semnala precipitații slabe. Precipitațiile vor fi sub formă de ploaie, la munte vor fi mixte, iar la altitudini mari va ninge. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări din a doua parte a nopții în regiunile sud-estice precumși în zona Carpaților de Curbură și local în Carpații Meridionali. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 11 și 19grade, iar cele minime între -2 și 7 grade. Noaptea, în regiunile intracarpatice izolat se va forma brumă. In Bucuresti, regimul termic va fi caracterizat de valori normale pentru această perioadă; temperatura maximă urmând a fi de17…18 grade, iar cea minimă de 4…5 grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări spre sfârșitul intervalului.

20 vs 400 de lei - discrepanta uriasa intre diurna medicilor care lupta cu pandemia si magistratii detasati20 vs 400 de lei – discrepanta uriasa intre diurna medicilor care lupta cu pandemia si magistratii detasati In timpul starii de urgenta declansata de epidemia de coronavirus, personalul medical detasat la alte spitale primeste o diurna de 20 de lei pe zi, in timp ce un magistrat detasat la CSM, Ministerul Justitiei sau la Inspectia Judiciara si care lucreaza “de acasa” primeste pana la 400 de lei pe zi. Comparatia apare intr-o analiza publicata de Europa Libera. Pe 30 martie, seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta, Raed Arafat, a emis un ordin privind stabilirea modului de detasare/delegare a personalului medical pe perioada starii de urgenta. Potrivit documentului, personalul medical nu poate refuza detasarea/ delegarea dispusa, iar daca se face in alte localitati decat cele de domiciliu, unitatile sanitare unde este detasat/delegat au obligatia de a-i asigura cazarea si hrana. In acelasi timp, HG nr. 714/2018 privind drepturile si obligatiile personalului autoritatilor si institutiilor publice pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in interesul serviciului, stabileste ce indemnizatie vor primi medicii: “Persoana delegata intr-o localitate situata la o distanta cuprinsa intre 5 si 50 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca beneficiaza de o indemnizatie de delegare, in cuantum de 20 lei/zi, indiferent de functia pe care o indeplineste si de autoritatea sau institutia publica in care isi desfasoara activitatea“. Daca o persoana este delegata la o distanta mai mare de 50 de kilometri de casa, ea primeste 20 de lei diurna pe zi si o alocatie de cazare de 230 de lei pe zi….. Pe de alta parte, magistratii detasati sau delegati primesc, in baza unei ordonante, 400 de lei/zi. In plus, ei mai primesc de la Ministerul Justitiei echivalentul a 600 de euro pentru chiria lunara, daca nu au o locuinta in localitatea in care isi desfasoara activitatea, mai scrie Europa Libera Problema acestor diurne uriase a fost ridicata de judecatorul Alina Mihaela Nita, fosta sefa a Tribunalului Neamt. Ea s-a intrebat pe o retea de socializare: “De ce un magistrat delegat/detasat primeste o diurna de 2% din indemnizatia de incadrare bruta lunara, adica in jur de 400 lei/zi, in timp ce un cadru medical detasat zilele acestea in spitale, in care sunt tratati bolnavi cu covid si care se expune unui risc atat de mare pentru sanatatea si viata sa, primeste doar 20 lei/zi?”….. Judecatorul militeaza pentru plafonarea indemnizatiei de detasare a magistratilor la nivelul celorlalti angajati, ceea ce ar conduce la incetarea “vanatorii de functii”. Altfel spus, un cuantum scazut al diurnei ar reduce semnificativ numarul delegarilor in sistem. “Daca s-ar plafona diurna si pentru magistrati la valoarea celorlalti angajati, categoria magistratilor delegati/detasati de CSM si de presedintii curtilor de apel aproape ca va disparea, pentru ca nu va mai exista niciun interes din partea magistratilor pentru delegare/detasare daca diurna va fi de 20 lei/zi fata de 2% din indemnizatia de baza, adica vreo 400 lei/zi. Integral: http://www.ziare.com

Anchetă penală după ce Casa Națională de Asigurări de Sănătate a fost reclamată de medici de familie că nu a validat consultațiile medicale fără cardul de sănătate …… Comunicatul integral al Parchetului ”În data de 31.03.2020, a fost înregistrată la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 București plângerea formulată de o organizație patronală județeană a medicilor de familie, având ca obiect posibila săvârșire a infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, prevăzută de art. 352 alin. (2) din Codul penal, constând în următoarele: În mod repetat, Casa Națională de Asigurări de Sănătate, ar fi refuzat validarea consultațiilor medicale realizate fără a fi fost semnate cu cardul de sănătate, ulterior intrării în vigoare a Decretului nr. 195 din 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgență pe o perioadă de 30 de zile pe teritoriul României, care prevedea posibilitatea realizării acestor consultații în deplină legalitate și fără utilizarea cadrului, tocmai în scopul prevenirii răspândirii virusului. De asemenea, prin intermediul proiectului de act normativ referitor la reglementările privind desfășurarea consultațiilor medicale la distanță, Casa Națională de Asigurări de Sănătate ar urma să reglementeze această metodă doar pentru consultațiile pacienților care suferă de afecțiuni respiratorii, în condițiile în care o persoană care nu prezintă încă simptomele specifice COVID-19 ar putea fi purtătoare de virus. Astfel ar fi creată posibilitatea răspândirii noului coronavirus prin intermediul cardurilor de sănătate, pe de o parte, și al persoanelor asimptomatice, pe de altă parte, în condițiile în care cei mai mulți medici de familie nu ar fi dotați cu echipament de protecție împotriva infectării cu acest virus. Dosarul penal a fost înregistrat sub nr. 3635/P/2020 pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 București. Integral: https://www.g4media.ro

CSM aproba pensionarea fostei avocate Gherbovan, care a revenit in magistratura in urma cu mai putin de un an: Va primi minim 16.000 de lei pensieCSM aproba pensionarea fostei avocate Gherbovan, care a revenit in magistratura in urma cu mai putin de un an: Va primi minim 16.000 de lei pensie  Sectia pentru Judecatori a CSM a aprobat, joi, cererea de eliberare din functie, prin pensionare, a judecatorului Claudia Silinescu Gherbovan si inaintarea catre presedintele Romaniei a propunerii privind eliberarea din functie incepand cu 1 mai 2020. Decizia a fost luata la un scor foarte strans, cu 6 voturi “pentru” pensionare, iar 4 voturi au fost “contra”. Claudia Silinescu Gherbovan este in prezent judecator la Tribunalul Ilfov. Potrivit unei surse din magistratura, pensia unui judecator cu grad de tribunal este intre 16.000 si 18.000 de lei. Membrii CSM participa la sedinte prin videoconferinta. Cazul unei pensionari mediatizate Cazul Claudiei Silinescu Gherbovan a fost intens dezbatut in mass-media la finalul anului trecut. Magistratul a fost judecator in perioada 1986-1996, apoi din motive personale si-a dat demisia si a intrat in avocatura. Claudia Silinescu Gherbovan s-a intors in magistratura in iunie 2019, in baza unei prevederi introduse de coalitia PSD-ALDE in Legile Justitiei, care permite fostilor judecatori sa revina in magistratura in baza unui interviu in fata CSM. Aceasta prevedere din Legile Justitiei este criticata de Forumul Judecatorilor din Romania, care cere Parlamentului si Guvernului sa o modifice. In decembrie 2019, Claudia Silinescu Gherbovan a cerut pensionarea, dupa doar 6 luni de activitate. La finalul anului trecut, judecatorii din CSM au amanat discutarea pensionarii, deoarece pe rolul CSM exista o propunere de modificare a procedurii de reprimire in magistratura a unor fosti magistrati. In sedinta CSM de joi, unul dintre membri, magistratul Andrea Chis, a anuntat ca voteaza impotriva pensionarii, deoarece Claudia Silinescu Gherbovan abia fusese reprimita in magistratura. “Si atunci am spus sa nu primim colegi care sunt in prag de pensionare. Cred ca intentia legiuitorului cand a introdus in 2018 o alta posibilitate, un alt instrument de recrutare, a fost ca vointa sa ne dea niste judecatori care sa functioneze un termen rezonabil la instantele aflate in dificultate, cum este si Tribunalul Ilfov. Atata timp cat in lege nu este stabilit un astfel de termen rezonabil, eu cred ca noi trebuie sa stabilim acest termen. In opinia mea, un astfel de termen este de cel putin 5 ani. Intr-un termen de nici un an de zile, pentru ca aceasta cerere deja este amanata de la alta sedinta. Doamna abia a venit, primul lucru pe care l-a facut a fost sa-si ceara decizia de pensionare si sa solicite pensionarea. Este evident ca nu a avut intentia sa ramana ca judecator. Integral: http://www.ziare.com

Mircea MorariuTragediile din spitalele României..….Doctorii și asistentele se tem că ar putea fi persecutați de managerii numiți politic care vor ca totul să pară bine și frumos și să-și ascundă astfel incompetența și neomenia, dar și de baronii locali care au ajuns să taie și să se spânzure până și în spitale. Cazul cel mai flagrant este acela al numitului Flutur Gheorghe, politruc de-o viață, nemernic de când îl știu, încă președintele Consiliului județean Suceava. Care e și acum, în cel mai iresponsabil și sfidător chip, apărat de conducerea PNL. Pacienților le e frică că, dacă vor supraviețui infecției cu noul coronavirus, atunci când vor mai avea nevoie de servicii medicale, acestea le vor fi refuzate fiindcă au dezvăluit ceea ce era și este de domeniul evidenței. În acest timp, premierul Ludovic Orban se scuză, o face însă doar cu o jumătate de gură, că nu le poate da medicilor, personalului mediu sanitar tot ceea ce au nevoie. Alteori, devine din cale de afară epic, emite fraze lungi, proustiene, cărora pe parcurs le pierde orice urmă de idee. Are totuși bunul simț de a fi rezervat în privința măsurilor coercitive ce ar urma să fie luate împotriva acelor doctori care au demisionat. Măsuri pe care le cer cu glasuri încărcate de mânie proletară d-alde Cristian Tudor Popescu, care în zilele acestea pozează în Saint-Just, sau eșuatul politic Moise Guran. Și cum am spus, nu îl aud pe dl. Orban scoțând o vorbă în cazul mișeliei criminale ce s-a comis, sub auspiciile PNL, la Spitalul județean Suceava. A cărui reabilitare a fost confiscată politic de partidul pe care îl conduce. Totul s-a dovedit o cacealma, o crimă cu autori cunoscuți. În primul rând, fostul manager Vasile Rîmbu, pudelul aceluiași Flutur. Tot ceea ce s-a petrecut la Suceava l-a pus în cea mai proastă lumină pe președintele Klaus Iohannis care s-a aflat în situația penibilă mai întâi de a decora cu mare tam-tam „eroica” instituție spitalicească și apoi de a-i retrage pe șoptite decorația. În paranteză fie spus, nu pot să nu mă întreb încă o dată ce consilieri are președintele și ce au făcut serviciile secrete despre care ni s-a tot spus că ar fi controlate, perfect supuse d-lui Iohannis. De ce nu l-au avertizat pe președinte, înainte ca acesta să semneze Decretul de conferire a decorației, că la acel spital, devenit acum simbol al morții, afară e vopsit gardul și înăuntru leopardul? Pentru infectarea în masă, pentru tot ce s-a întâmplat cineva trebuie să plătească. Mai mult ca sigur PNL va plăti electoral fiindcă cu prea multă nerușinare a vrut să se urce pe un nemeritat piedestal. Nu, sucevenii nu trebuie să uite, de pildă, cum mai răcnea, cum se mai bătea cu pumnul în piept Rareș Bogdan, Cațavencul PNL. Nici dacă de acum încolo conducerea PNL, dl. Orban, d-na Turcan, dl. Bogdan, ar lucra în calitate de brancardieri la Spitalul județean Suceava nu trebuie să li se treacă cu vederea acestor politruci nimicnicia și cinismul nu doar ridicol, ci și criminal. Lucruri dramatice se petrec și în alte zone din țară. La Arad, la Timișoara, la Spitalul Gerota din București, la Universitar. Vinovați pentru ele nu sunt medicii, puși acum iresponsabil la zid fiindcă ar avea salarii mari, ar lua șpagă ori pentru că „dezertează’’. Spun asta, cu toate că știu foarte bine că mulți dintre ei nu sunt perfecți. Vinovați sunt toți cei care au guvernat această țară de 30 de ani încoace. Să ne gândim doar la ultimii 15. Și să nu-i uităm pe pesediștii care ne-au tras în piept cu cele 8 spitale regionale (nu au făcut nici unul), pe numitul Băsescu Traian și regimul lui (erau pe acolo și Flutur, și serafic-ofilita Raluca Turcan, și alții de aceeași teapă care acum pozează în eroi și salvatori) care au privit cu indiferență hăhăindă plecarea medicilor din țară, pe Orban și Iohannis care nu au luat în serios, așa cum ar fi trebuit, avertismentele că vine urgia, pe Ponta și pe Bănicioiu care uită cum au mințit când a intervenit tragedia de la #colectiv. Integral: http://www.contributors.ro

Despre datoria de a fi critici azi pentru a ne imuniza pe viitorDespre datoria de a fi critici azi pentru a ne imuniza pe viitor  …..Dar in aceste vremuri tulburi e bine sa avem in vedere cateva lucruri cat se poate de simple. 1. Societatea romaneasca are nevoie azi de solidaritate, dar are nevoie si de transparenta in guvernare, in informare si decizii. Asa cum are nevoie de oameni curajosi, competenti si cinstiti la carma tarii. 2. Trecem printr-o criza pe care aceasta societate si planeta intreaga nu au mai cunoscut-o de la Al Doilea Razboi Mondial incoace. Aceasta criza cade peste o Romanie jefuita, mintita si fragilizata in toate incheieturile ei de toate puterile anterioare, in toate combinatiile posibile. 3. Faptul ca ne aflam intr-o criza de asemenea proportii si ca avem nevoie de solidaritate nu justifica in niciun fel renuntarea la exigentele pe care trebuie sa le avem fata de putere si de guvernanti. Dimpotriva, mai mult ca niciodata ei nu au dreptul la eroare, pentru ca, asa cum s-a vazut la Suceava, erorile lor, minciunile lor au omorat sau au grabit moartea multor oameni. Iar ca Suceava mai sunt 40 de judete in Romania. 4. In acelasi timp, e nevoie mai mult ca niciodata sa ramanem vigilenti fata de ceea ce se face in numele crizei sau in spatele crizei: de la felul in care se cheltuiesc banii publici (contracte, comisioane, incredintari directe), trecand prin ascunderea de informatii in numele secretului de serviciu sau sub amenintarea sanctiunilor, pana la utilizarea unei puteri militare si politienesti excesive pentru a inlocui mecanismele democratice sau cele ale administratiei locale. 5. Daca in vremuri exceptionale trebuie luate masuri exceptionale, asta nu inseamna ca aceste masuri trebuie sa fie si mai haotice si mai nejustificate ca in vremurile normale. Un ministru care demisioneaza din lasitate, din cauza propriilor greseli, sub presiunea partidului sau din orice alt motiv nu poate deveni peste noapte consilier al noului ministru, fostul sau adjunct. Populismul desantat din jurul pensiilor speciale esueaza din nou, premeditat, intr-un proiect de lege facut anume prost ca sa fie invalidat pentru a pastra privilegiile unei caste imbogatite obscen din banii publici. 6. In vremuri grave cele mai daunatoare sunt jumatatile de masura. Acte legislative incoerente sau retrase, masuri prost concepute si prost transmise, impulsul de a pastra relatiile de putere ca miza superioara oricarei politici sociale, cultivarea fricii tuturor subordonatilor pentru a acoperi ilegalitatile sau incompetenta, toate acestea si multe altele nu fac decat sa agraveze criza si sa submineze increderea populatiei in autoritati. 7. Aceasta putere si nu alta, mai ales pe partea ei executiva, are datoria, tocmai pentru a evita efecte colaterale si mai dramatice, de a reabilita de urgenta functionarea instantelor de supervizare a deontologiei diferitelor corpuri profesionale: de la Colegiul Medicilor pana la CNA, de la ANI pana la CNCD. 8. Daca Puterea repeta fara incetare ca e necesara respectarea legii, atunci aceasta respectare trebuie sa fie vizibila si permanenta, mai ales din partea institutiilor publice si a administratiei locale. O putere este doar represiva si nicidecum corectiva daca frange sub amenzi uriase oamenii de rand care se afla cu 50 m mai departe de casa lor decat permite ordonanta militara, dar inchide ochii la incredintarile directe si directionate, la cheltuieli aberante ale primariilor, la derapaje politice sau mediatice……Pentru o tara care sta in mare parte lipita de ecrane pentru a se informa, televiziunile trebuie sa fie aproape de oameni, trebuie sa fie solidare cu ei si nu sa-i considere clienti, tinte, victime, vinovati, indiferent cat de comerciale ar fi ratiunile lor de a exista. A face rating din suferinta expunand-o si mai mult, ba chiar provocand-o, este dovada lipsei de umanitate si de aderenta la valori sociale impartasite. Integral: http://www.ziare.com

Un teolog ortodox explică de ce Biserica trebui să respecte măsurile de distanțare socială: ”Protejarea sănătății ține de demnitatea umană pentru că vizează viața, darul lui Dumnezeu”  Cezar Marksteiner – Ungureanu, preot paroh într-o parohie din Austria și profesor de religie ortodoxă la școlile de stat din Austria, explică într-o postare pe Facebook de ce e necesar ca Biserica să respecte măsurile de distanțare socială. Teologul român respinge argumentele celor care cer continuarea slujbelor cu credincioși, arătând că în contextul pandemiei de coronavirus argumentul suprem este protejarea vieții. Iată textul complet semnat de Cezar Marksteiner – Ungureanu (Sursa): ”De ce stau acasă? La nevoie, #stauacasa chiar și de Înviere! Scriu aceste rânduri pornind de la observația că, printre credincioșii ortodocși, în ciuda poziției oficiale a Bisericii Ortodoxe Române cu privire la COVID-19, lucrurile tind să scape de sub controlul rațiunii și al bunului simț. Constat formarea în timp de pandemie a unui curent „teologic” compus dintr-un amalgam valoric caracterizat prin concentrarea pe neesențial în pofida esențialului, separarea (aproape dogmatică) ortodoxiei (dreapta credință) de ortopraxie (dreapta făptuire), confuzii uimitoare între concepte fundamentale, și până la încurcarea credinței cu obscurantismul și a lucrării harului cu magia. Cred că, în acest context, teologii trebuie să reacționeze și să contribuie, după putere și măsură, la procesul de clarificare a lucrurilor. În continuare, departe de a trata întreg spectrul problematic provocat de pandemia actuală, care într-adevăr pune Biserica într-o situația cu care nu s-a mai confruntat în trecutul recent, voi încerca să extrag câteva idei care provoacă (mai ales pe rețelele de socializare) emoții puternice, împingând spre acțiuni iresponsabile. Miza acestor zile este, în mod clar, una etică. Ce hotărâri iau? Cum îmi organizez viața astfel încât, prin acțiunile mele, să nu-i pun în pericol pe cei din jurul meu? În continuare, mă voi referi doar la un exemplu, pe care îl voi analiza succint. #stau_acasă vs. #deschideți_bisericile_de_Înviere. Este statul acasă o lepădare de credință? Trebuie mărturisit Hristos prin mersul la Biserică cu orice preț? Poate cea mai gravă confuzie este falsa opoziție dintre #stauacasa și #deschidetiBisericiledeInviere, confuzie care duce la încurcarea prevenției cu persecuția. Pentru unii, faptul că preoții nu săvârșesc Liturghia cu credincioșii de față reprezintă cedarea Bisericii în fața „persecuției” statului. Conform acestei logici, Biserica ar trebui să se împotrivească și să permită accesul poporului la Liturghie cu orice preț. O asemenea supoziție este fundamental falsă, fiindcă motivația Bisericii nu este una de complacere în fața puterii lumești, ci de prevenție. Miza teologică a acestei însingurări (apropo, recomandată în spiritualitatea creștină în anumite circumstanțe) este, de fapt, mărturisirea lui Hristos, nu lepădarea de El. Voi explica. Conform referatului Facerii, omul deține un statut special în creație, prin aceea că este purtător al „chipului lui Dumnezeu” (Fc 1,28). Drept urmare, el posedă, pe lângă rațiune și libertate, și o serie de drepturi inalienabile și inviolabile. Texte celebre din Biblie ni-L prezintă pe Dumnezeu în ipostaza Sa de identificare cu cei slabi, săraci, vulnerabili, cu cei care au nevoie de ajutor (cf. Mt 25, 31-46; Lc 10, 25-37). Prin urmare, există o anumită grijă – de sorginte divină (!) – de care creștinii trebuie să țină cont atunci când se raportează la semenii lor. Revenind la contextul actual, statul acasă pe care Biserica Ortodoxă îl recomandă are la baza întruparea ideei biblice conform căreia Dumnezeu îi protejează, din iubire, pe cei a căror demnitate umană este în pericol (un singur exemplu: Ieșirea poporului lui Dumnezeu din robia egipteană). Protejarea sănătății ține de demnitatea umană pentru că vizează viața, darul lui Dumnezeu, pe care numai El îl dă și îl ia. Pentru că am adus deja în discuție problematica „pericolului”, susțin cu toată convingerea că ideea conform căreia, la Biserică coronavirusul nu se poate transmite, ține de domeniul magiei, nu de cel al credinței – o asemenea idee este de fapt deja infirmată de cazul personalului infectat dintr-o parohie bucureșteană. Totodată, este absolut iresponsabil să pui riscul infectării pe umerii lui Dumnezeu, care „n-ar permite” așa ceva. Din contră: Lecția celei de a doua ispitiri a Mântuitorului este fără echivoc: „Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău” (Mt 4,7). Ține de responsabilitatea umană (tot o consecință a „chipului lui Dumnezeu” din om) să ne ferim atât cât stă în puterea noastră de pericolele iminente. De aceea, oricât de banal ar părea, statul acasă salvează vieți – știm din scrierile Noul Testament că scopul Mântuitorului a fost acela de a vindeca, nu de a pune în pericol pe vreun semen de-al Său. Nu cred că se poate argumenta biblic sau patristic faptul că primejduirea vieții cuiva ține de spectrul mărturisirii credinței creștine. Integral: https://www.g4media.ro

canalizareApa din sistemul de canalizare ar putea dezvălui amploarea epidemiei, dar ar putea funcționa și ca sistem de alarmă pe viitor  Peste 12 grupuri de cercetători din toată lumea au început să analizeze apa uzată din sistemul de canalizare pentru a afla numărul total de infecții dintr-o comunitate, având în vedere că majoritatea oamenilor nu vor fi testați, arată un articol din revista Nature. Această metodă ar putea fi folosită pentru a detecta și dacă coronavirusul s-a întors într-o comunitate, spun oamenii de știință. Până acum, cercetătorii au găsit urme ale virusului în Olanda, Statele Unite și Suedia. Testarea apei din sistemul de canalizare – apa uzată care este colectată și livrată unei stații de epurare – este una dintre metodele prin care cercetătorii pot urmări infecțiile prezente în urină sau fecale, precum SARS-CoV-2. O stație de tratare a apei poate primi apă uzată de la peste un milion de locuitori, spune Gertjan Medema, microbiolog la Institutul de Cercetare a Apei din Nieuwegein (Olanda). Monitorizarea apei uzate la scară largă poate oferi o estimare mai precisă privind răspândirea coronavirusului decât testarea, pentru că acesta provine și de la oameni care nu au fost testați, prezintă doar simptome ușoare sau sunt asimptomatici, spune Medema, care a detectat material genetic al virusului SARS-CoV-2 la mai mai multe stații de epurare din Olanda. “Autoritățile din domeniul sănătății văd doar vârful iceberg-ului”, spune Medema. Pentru a stabili cât de răspândită este infecția într-o comunitate pe baza mostrelor de apă uzată, cercetătorii spun că vor trebui să afle ce cantitate de virus este eliminată prin fecale și să extrapoleze numărul oamenilor infectați dintr-o comunitate pe baza concentrației de virus din apele testate. Cercetătorii vor mai trebui să se asigure că folosesc că un eșantion reprezentativ și că testele lor pot detecta și niveluri scăzute aler virusului, spun oamenii de știiință de la Queensland Alliance for Environmental Health Sciences din Australia. Totodată, aceștia susțin că este important ca supravegherea apelor uzate, dacă se va dovedi a fi fezabilă, să nu folosească resurse destinate testărilor individuale. Măsurile de controlare a epidemiei, precum distanțarea seocială, probabil vor opri pandemia actuală, însă virusul s-ar putea întoarce odată ce restricțiile sunt ridicate. Supravegherea apelor menajere ar putea fi folosite ca o metodă de avertizare din timp a comunităților privind apariția coronavirusului, spune Ana Maria de Roda Husman, cercetător de boli infecțioase la Institutul național de Sănătate Publică din Bilthoven (Olanda). Acest institut a monitorizat apa uzată în trecut pentru a detecta epidemii de nerovirus, bacterii rezistente la antibiotice, poliovirus sau pojar. Grupul de cercetători din care face parte și Ana Maria de Roda Husman a detectat urme de SARS-CoV-2 în apa uzată provenită de la Aeroportul Schiphol din Tilburg, la doar patru zile după ce Olanda a confirmat apariția primul caz de COVID-19 prin teste individuale. Cercetătorii plănuiesc acum să extindă testarea în capitalele tuturor celor 12 provincii din Olanda, dar și în alte 12 locuri unde nu au fost confirmate cazuri până acum. Grupul din care face parte Gertjan Medema, microbiolog la Institutul de Cercetare a Apei din Nieuwegein, a detectat urme ale virusului în orașul Amersfoort înainte ca primele cazuri să fie anunțate. Integral: https://www.digi24.ro

A inceput masacrarea arborilor in Bucuresti. Specialistii avertizeaza: Vom avea copaci bolnavi, poluare mai mare si se pierd bani. Primariile tac malcA inceput masacrarea arborilor in Bucuresti. Specialistii avertizeaza: Vom avea copaci bolnavi, poluare mai mare si se pierd bani. Primariile tac malc  A inceput din nou masacrarea copacilor in Bucuresti. Mai multe sectoare din Capitala au fost invadate de echipe numeroase de oameni de la ADP, inarmati cu drujbe si supervizati de domnisoare cu mapa, care sub pretextul “toaletarii” de primavara a arborilor, de fapt, ii masacreaza, taind direct de langa tulpina crengi intregi, sanatoase. Specialistii spun ca problema nu este noua si a fost in mod repetat semnalata, insa nici primariile, nici autoritatile de mediu nu au luat nicio masura. Efectele, mai spun specialistii, sunt dezastruoase pentru bucuresteni: arborii sunt fragilizati si imbolnaviti, poluarea creste si se pierd si bani. “Taiem tot ce atarna!” Joi dimineata, bucuresteni din Sectorul 2 au vazut cum mai multi muncitori s-au urcat in arborii dintre blocuri si au inceput sa taie crengi verzi si sanatoase. Cu toata nevoia de a ramane in izolare, in apartamentele lor, mai multi locatari din zona s-au revoltat si i-au luat la rost pe salariatii inarmati cu drujbe. La urma urmei – voiau sa stie oamenii – daca respectivele crengi sunt sanatoase, de ce trebuiau ele taiate? Ca si-asa abia mai respiram in Bucuresti, din cauza poluarii… Fara vorba multa, muncitorii au spus ca ramurile respective “atarna” sau “risca sa le cada oamenilor in cap”. Asa ca, evident, trebuiau taiate. Zis si facut! Salariatii si-au vazut, in continuare, de ciopartit. Prin unele locuri – au spus locatarii din zona – salariatii primariei au taiat, de langa trunchi, toate crengile la care au putut ajunge. Dupa care au incarcat totul intr-o remorca….. Ce se intampla daca tai prea mult dintr-un copac si cum ar putea impiedica bucurestenii ciopartirea arborilor? Iata ce spune consilierul general Octavian Berceanu (USR) care este, de profesie, inginer silvic. “Toaletarea arborilor trebuie facuta, in mod clar. Dar se taie doar maximum 25-30% din partea exterioara a ramurilor, a lastarilor. Imaginati-va coroana unui arbore. Din experiorul ei se taie. Nu cum merg, de regula, cei care ‘toaleteaza’ astazi, taind crengi intregi, pana la trunchi. Treaba este prost facuta din punct de vedere tehnic. Asa cum se intervine de regula, nu se faca toaletare, ci o rarire de ramuri. In literatura de specialitate (din silvicultura -n.red.) nici macar nu exista procedeul pe care il practica ei. Sa ne gandim ca n-am mai vrea sa-i spunem toaletare. Cum i-am spune? Nu stim, din cauza ca tehnic nu exista un cuvant pentru ceea ce fac ei. Si inca o problema: in momentul in care se merge cu taierea cracilor atat de adanc in coronament, de fapt, slabesti arborele respectiv. Nicio secunda nu-i faci bine. E ca un corp pe care nu faci decat sa-l amputezi din ce in ce mai mult”….”Garda de Mediu nu are in atributii sa vina sa constate cum se face toaletarea. Garda Forestiera, iarasi, nu vine, pentru ca vorbim despre niste arbori stradali care nu sunt in zona lor de inspectie. Am putea suna la Primaria Capitalei, la Directia de Mediu. Iar cei de acolo sa vina si sa constate cat de bine sau de prost este facuta lucrarea. Cu rezerva ca nici cei de la PMB nu au oameni care sa se priceapa prea bine la asa ceva. Si cum nici in legislatie nu e descris procedeul aplicat de ADP-uri, la arbori, e si greu sa dai o amenda, pentru ca nu ai un articol de lege care sa iti permita asta”, a mai spus Octavian Berceanu. In mod evident, ca problema sa se rezolve, intr-adevar, ar fi nevoie ca cineva sa modifice legislatia. Din pacate, cel putin pana acum, legiuitorii romani au evitat sa ia masuri pentru impiedicarea ciopartirii arborilor. Si asta, in ciuda faptului ca niste arbori mai vigurosi inseamna, pe langa sanatate pentru oameni, chiar si bani. Spre exemplu, Londra a stabilit ca in 4 ani a economisit miliarde de euro in special datorita arborilor sai maturi, care au contribuit in timpul verilor la mentinerea unei temperaturi confortabile si, astfel, au sporit productivitatea oamenilor. Integral: http://www.ziare.com

Senior hands giving small planet earth to a childScădere fără precedent a poluării cu dioxid de carbon. Experți: Nici prăbușirea URSS, nici crizele petroliere nu au reușit asta ….. “Nu aş fi deloc surprins să constat o scădere de 5% sau chiar mai mult în emisiile de dioxid de carbon din acest an, așa ceva ce nu s-a mai văzut de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial“, a declarat Jackson, profesor la Universitatea californiană Stanford. “Nici măcar prăbuşirea Uniunii Sovietice, nici diferitele crize bancare şi petroliere din ultimii 50 de ani nu au afectat emisiile (de CO2) în modul în care o face această criză“, a adăugat el. Aceasta pare să fie singura parte bună a crizei prin care trecem, comentează Reuters, în condiţiile în care climatologii au avertizat guvernele lumii că emisiile globale trebuie să înceapă să scadă cel mai târziu din 2020, pentru a limita impactul încălzirii globale. Experţii însă mai avertizează că în absenţa modificărilor structurale, scăderea emisiilor va avea un impact minor asupra concentraţiilor de dioxid de carbon care s-au acumulat în atmosferă de-a lungul ultimelor decenii. “Această scădere nu este provocată de schimbări structurale şi, imediat ce restricţiile privind izolarea vor fi înlăturate, mă aştept ca (volumul) emisiilor să urce din nou până la valorile dinainte de criză”, susţine şi Corinne Le Quéré, climatolog de la Universitatea Angliei de Est. Această scădere a emisiilor de gaze cu efect de seră a început din China, unde s-a înregistrat o reducere cu aproximativ 25% a emisiilor poluante în urma închiderii fabricilor şi a restricţionării circulaţiei oamenilor şi bunurilor din cauza epidemiei. Între timp, valorile de poluare din China au revenit la nivelul de dinainte de criză. Integral: https://www.digi24.ro

taraba legumePierderi de 8 milioane de euro pentru legumicultori, în urma unei erori. Ministerul Agriculturii a uitat să notifice Comisia Europeană Legumicultorii români vor primi doar 30% din finanțarea europeană obișnuită în ultimii ani. 70% din finanțare s-a pierdut pentru că Ministerul Agriculturii a uitat să notifice Comisia Europeană. Fermierii pierd anul acesta 8 milioane de euro din finanțarea de la UE, potrivit Mediafax. Emil Dumitru, secretar de stat în Ministerul Agriculturii: „Guvernul PSD a notificat la 1 august 3.450.000 de euro, aveau ocazia până la 16 octombrie să modifice suma ţinând cont de previziunile pe această schemă cu suprafeţe şi producţii, nu a făcut-o”. Practic, un fermier va primi doar 2.300 de euro pe hectar în loc de 7.600 de euro, cât ar fi trebuit, iar banii aceştia nu vor fi suficienţi ca să-şi acopere cheltuielile. Aurel Tănase, preşedinte Organizaţia Interprofesională pentru Produse Agroalimentare: „Dacă Ministerul Agriculturii nu şi-a făcut datoria şi nu a notificat în august, să facă bine să ia de la bugetul naţional.” Integral: https://www.digi24.ro

Poliţiştii penali scapă de justiţie - Monitorul de Botoșani

Zeci de militari trimişi la Ţăndărei au rămas peste noapte fără uniforme şi puşti  Potrivit reprezentanţilor autorităţilor din Ialomiţa, aproximativ 23 de militari au ajuns vineri în Ţăndărei şi, alături de jandarmi şi poliţişti, vor verifica respectarea măsurilor impuse prin ordonanţe. Aceștia se alătură celorlalți militari aflați deja în zonă pentru că situația a scăpat de sub control. „Din 45 de persoane confirmate la nivel de judeţ într-un timp foarte scurt, 29-30 sunt numai de acolo. Dintr-un număr de 5 decedaţi la nivel de judeţ, 4 sunt numai de acolo. Totodată, doar acolo au dispărut arme, muniție, uniforme și chiar șenilele de pe un tanc”, a declarat prefectul județului Ialomița pentru Mediafax. MApN încearcă acum recuperarea efectivelor militare și a aplelat chiar și la colonelul Decebal Popescu, negociator NATO pentru situații de criză, care a mai fost în misiuni în Angola, Irak și Afganistan. Acesta va încerca să obțină un preț bun de la omul de pe Olx care vinde, printr-o coincidență, arme, muniție, uniforme militare și șenile de tanc, toate „obținute de la dezmembrări”. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 3 aprilie. “Există oferte pentru echipamente contra virusului, dar statul român doarme.”

Spring Wallpapers: Free HD Download [500+ HQ] | UnsplashBuna dimineata intr-o zi de vineri, 3 aprilie! Temperaturile vor fi mult mai scăzute față de temperaturile normale. Vremea va fi deosebit de rece pentru acest interval mai ales în timpul nopților și al dimineților. Temperaturile minime negative vor ajunge local la -5 grade, în special în jumătatea de nord a țării. De asemenea, bruma și înghețul își vor face apariția local și se vor identifica la sol. Cerul va avea înnorãri în cea mai mare parte a teritoriului. Precipitaţiile vor fi frecvente în vestul şi nordul Munteniei, iar în zonele montane va ninge. Vântul va sufla moderat, cu intensificãri la munte, la altitudini mari, unde trecãtor va viscoli ninsoarea, dar local şi în sud-est, amplificând senzaţia de rece. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 1 şi 8 grade, iar cele minime se vor situa între -9 și -7 grade. Bucuresti: +17 gr.C./ +3 gr.C, soare.

Raluca Pruna critica dur legea Alinei Gorghiu care prevede inchisoare la domiciliu: Nu e decat o escrocherie in vreme de razboi pandemicRaluca Pruna critica dur legea Alinei Gorghiu care prevede inchisoare la domiciliu: Nu e decat o escrocherie in vreme de razboi pandemic Fostul ministru al Justitiei, Raluca Pruna, critica in termeni extrem de duri proiectul initiat de senatorul PNL Alina Gorghiu, care prevede executarea la domiciliu, sub anumite conditii, a pedepselor de pana in 7 ani de inchisoare. Proiectul a fost votat, marti, in Senat, cu 128 de voturi “pentru” si doua abtineri, Camera Deputatilor este for decizional. “Azi, doamna senator face exact ce critica PNL mai deunazi la PSD. Moare de grija condamnatilor la inchisoare. In vremuri de razboi, nu se moare de grija condamnatilor, cand la Suceava un director medical a orchestrat o contagiune in masa a cadrelor medicale, cand o bucatareasa da tunuri cu masti achizitionate pentru statul roman, in numele unui evazionist a carui firma nu se califica formal la procedura de achizitie, evident ca la pret de vreo 30 ori mai mare decat cumpara asociatiile de voluntari,” scrie Raluca Pruna, intr-o postare pe Facebook. Ea face trimitere la achizitia de 56 de milioane de lei facuta de o societate din GiurgiuCorpul de Control al MF ancheteaza cum s-au cumparat masti de 56 de milioane de lei de la o mica firma din Giurgiu care vinde mancare, alcool si tutun…. Potrivit fostului ministru, in vremea starii de urgenta, nu se relaxeaza masuri penale si de executare a pedepselor. Dimpotriva. “Deci doamna senator propune si Senatul aproba executarea pedepselor la domiciliu, cu bratari electronice. Foarte convenabil pentru cei cu domiciliu generos, indeobste politicieni si bucatarese cu contracte de stat oneroase…..Fostul ministru critica si faptul ca in proiectul legislativ nu este trecuta sursa de finantare, deoarece este o lege cu impact bugetar, in cazul achizitiei bratarilor electronice.  “Pare foarte indelung studiata chestia in biroul de senator. Nu e decat o escrocherie in vreme de razboi pandemic. Ca asa e la razboi pandemic: unii sunt aruncati de-a valma prin spitale si carantine, infectati si neinfectati laolalta, fara sa fie testati pentru ca putinele teste au fost facute cu prioritare unor politicieni, parlamentarilor, amantelor si in general mai egalilor decat prostimea. Nu si medicilor in care aruncam cu noroi cand refuza sa moara cu pieptul gol si fara sa fie protejati sau testati. Iar altii, tot in vreme de razboi, prin grija unei liberale, isi aranjeaza comod viitorul, daca – partidul fereste – vine vreo condamnare… Nu mai intru in detaliile executarii fractionate a pedepsei inchisorii, tot din umanism liberal nemarginit. Pe romaneste – executam pe bucati, mai stam acasa cu bratara, mai intrerupem si ne vedem de ale noastre, ne intoarcem cand ne vine cheful de executare si tot asa. Platesc prostii, ca asa e povestea si e veche de cand lumea,” isi continua postarea Pruna. “La mine nu a mers cu proiectul asta” Potrivit acesteia, tot veche e si presiunea pentru astfel de contracte oneroase in care bratara “costa aproximativ 70-80 de euro (asta daca nu e achizitionata de bucatareasa de la partid) si sistemul de supraveghere costa cateva zeci milioane bune de euro anual.” “A venit si pe masa mea de ministru propunerea aceasta salvatoare si umanista. Cand am intrebat cat costa, unde se mai practica asta pe scara larga si care e studiul de impact, s-a facut tacere. Niciun lobist politic umanist cica nu se gandise la asta. Ca in toate marile cheltuieli bugetare, de unde, cat si cum stabileam dupa, prin legislatie secundara / regulament (adica prin pixul Guvernului). Nu a mers atunci. Momentul de asalt acum e insa perfect, daca tot suntem ocupati cu pandemia,” rememoreaza fostul ministru. Critica pozitia PNL in cazul pensiilor speciale Critica acesteia se duce si catre PNL, in cazul modului in care gestioneaza propunerile de modificare a pensiilor speciale. PNL spera sa rezolve astfel ceva ce politicianul roman care are in cap exclusiv aritmetica votului si nicio onoare nu a facut vreodata. Anume sa spuna clar ca pensiile speciale si cuantumul lor sunt un cancer al dreptatii sociale in Romania si ca, fiind un drept castigat, nu pot fi desfiintate (nu in tara CCR), ci numai impozitate exact cat trebuie pentru a reface echilibrul social, dreptatea sociala si principiul retributie dupa contributie. Dar nici aici PNL nu se dezminte. Sa se taie pensiile speciale. Primeste PNL, dar nu cu privire la toti. Sa exceptam Politia si Armata, adica serviciile de forta. Magistral, nu? Integral; http://www.ziare.com

Gabriela Firea, mesaj de 1 Mai: Munca cinstită este calea cea mai ...Primaria Bucureşti aşteaptă „momentul oportun” să cumpere aparate pentru testare. Doar două dintre cele 19 spitale administrate direct au astfel de echipamente în prezent  Doar două din 19 spitale administrate de Primăria Capitalei prin Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti (ASSMB) au aparate de testare – Spitalul Victor Babeş şi Spitalul Filantropia, primăria alocând fonduri pentru achiziţia de echipamente şi la Matei Balş, spital din subordinea Ministerului Sănătăţii. Potrivit răspunsului ASSMB la solicitarea ZF, instituţia va cumpăra echipamente dacă spitalele vor solicita, după o analiză „la momentul oportun”. „Un astfel de echipament costă aproximativ 145.000 lei fără TVA. Dacă vor fi solicitări de la spitale, vom analiza această posibilitate la momentul oportun”, potrivit răspunsului ASSMB. Administraţia Spitalelor din Bucureşti are 19 unităţi medicale în subordine, printre care se numără şi Spitalul Colentina, transformat în centru care primeşte doar pacienţi cu coronavirus. „Primăria Capitalei, prin Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti (ASSMB), a răspuns tutoror solicitărilor transmise de spitale, în sensul achiziţionării de aparate de testare”, mai transmit reprenzentanţii ASSMB. Astfel, la Spitalul Victor Babeş au fost cumpărate două aparate PCR de diagnosticare moleculară, dar şi un aparat care permite o viteză mai mare de testare. Pentru Spitalul Matei Balş primăria Capitalei a alocat fonduri pentru achiziţia a două aparate PCR, iar la Filantropia este un aparat PCR. „Aceste aparate cresc de opt ori viteza de testare în municipiul Bucureşti. Astfel, dacă până acum se puteau face 120 de teste pe zi, în acest moment, folosind această aparatură de ultimă generaţie, se pot realiza chiar şi peste 900 de teste pe zi”, a mai transmis ASSMB. Integral: https://www.zf.ro

Care sunt singurele locuri din lume unde pandemia cauzată de coronavirus nu a ajuns. Aici niciun locuitor nu a contactat boala care face ravagii pe toată planetaMesaj incredibil de la un fost manager pharma: există oferte pentru echipamente contra virusului, dar statul român doarme. ”Am obosit după atâtea încercări de a găsi acea persoană / acele persoane în a căror fişă a postului să fie specificată responsabilitatea de a rezolva situaţii de urgenţă pe care sistemul de sănătate din România trebuie să le treacă rapid şi cu bine”  “Vă scriu deoarece am obosit după atâtea încercări de a găsi acea persoană / acele persoane în a căror Fişă a Postului să fie specificată responsabilitatea de a “REZOLVA” situaţii de urgenţă pe care sistemul de sănătate din România trebuie să le treacă rapid şi cu bine…… Pe de altă parte, deşi nu mai lucrez în distribuţia de medicamente din România din 2010, dar consiliez firme similare din Europa de Vest, primesc în mod pasiv oferte de echipamente de protecţie (măşti, combinezoane, viziere, soluţii de dezinfectare antibacteriene & antivirale,…) dar şi aparate medicale precum ventilatoare invazive (prin intubare atât de necesare pentru cazurile disperate), stocuri existente fizic care pot fi aduse rapid în ţară, direct pe aeroportul Otopeni, cu avion dedicat dacă se semnează contract cu plata pe bază de Garanţie Bancară, după livrarea şi certificarea stocului că fiind conform cu standardele ofertate: zero risc, rapiditate maximă, PROBLEMA REZOLVATĂ. Dificultatea constă în faptul că trebuie comandată o cantitate suficient de mare încât livrarea cu avion dedicat să facă sens, dar asta ar însemna că putem avea tot ce ne trebuie în maximum 3 zile. Doar că…nici un spital nu poate să comande în mod individual o asemenea cantitate, pare că nimeni nu vrea să rişte să achiziţioneze de la furnizori externi pe bază de scrisoare de garanţie bancară… pare că cei plătiţi din taxele şi impozitele noastre, angajaţi ca să ne poarte de grijă nouă dar şi colegilor lor din secţiile de terapie intensiva sau de pe ambulanţele pentru urgenţe, majoritatea lor par că aşteaptă ca virusul să se inactiveze din proprie iniţiativa, din plictiseală. Din ce constat, nu există un minim de transparenţă privind crearea şi popularizarea unui canal de comunicare cu echipa care este responsabilă cu achiziţia de stocuri medicale urgenţe: un număr de telefon, un site,…ceva. Este foarte probabil ca acei oameni sufocaţi de presiunea timpului şi volumul de cereri imperative, să nu reuşească să identifice rapid şi eficient ofertele reale, competitive. Şi, paradoxal, noi nu reuşim să aflăm cine sunt ei, cum putem ajunge la ei că să îi ajutăm, să le uşurăm efortul de a aduce rapid toate cele necesare celor care au nevoie disperată de ele. Nu mai spun de faptul că mai mult că sigur am putea ajuta să aducem materii prime necesare producerii la scală industrială de echipamente de protecţie nu doar pentru nevoile românilor cât şi pentru restul ţărilor vecine, că doar producem în România pantofi şi textile pentru atâtea ţări din EU şi nu numai. În altă ordinde de idei, iată situaţii absurde ce pot există zilele acestea în România: firma SANOFI, cea care produce PLAQUENIL (medicamentul atât de mediatizat deoarece reduce inflamaţia plămânilor pacienţilor în stare gravă) de aproape 2 săptămâni se “ROAGĂ” de autorităţile competente (ANM şi MS) SĂ POATĂ DONA sistemului de sănătate din România un stoc semnificativ de PLAQUENIL…şi nici până azi formalităţile nu au fost decise şi întocmite pentru a se preda stocul către UNIFARM să îl distribuie către focare? Dacă această situaţie nu aduce a incompetenţă sau mai rău, neglijenţă criminală, atunci ce sugerează această situaţie? Nu în ultimul rând, dacă ştiţi ce instituţie sau cine dispune de suficenta autoritate pentru a organiza o echipă compusă din reţelele de magazine alimentare din România (Carrefour, Auchan, Cora, Lidl, Kaufland,…) şi taximetrişti & şoferi de UBER (şi alte soluţii de ride share) prin care să preluăm şi să prelucrăm comenzile online de alimente de strictă necesitate ale oamenilor aflaţi în izolare, să le culegem rapid în magazine în ambalaje potrivite, să asigurăm magazinului încasarea prin card bancar şi să le livrăm acasă oamenilor (mai ales celor bătrâni şi celor cu boli cronice) în aceeaşi zi, în condiţii igienice? Nu este nimic complicat dacă ştii ce să ceri şi cum să faci, dar nimeni nu pare să vrea să îşi asume acest rol sau poate că nimănui nu i s-a acordat responsabilitatea şi autoritatea de a rezolva această urgenţă. Însă adevărul este că am putea astfel să facilităm implementarea carantinei, distanţării sociale, eliminarea contaminării comunitare? Integral: https://www.zf.ro

Gheorghe Flutur a anunțat la inaugurarea ambulatoriului integrat ...Unde este preşedintele când Suceava are nevoie de el: Aşa cum a făcut în campania electorală, Iohannis ar trebui să se urce imediat în avion şi să meargă în mijlocul pandemiei de la spitalul din Suceava, să viziteze secţiile şi să strângă mâna medicilor care au rămas, îmbrăcat în acelaşi echipament de protecţie ca ei  Pe 16 octombrie 2019, preşedintele Klaus Iohannis, atunci în campanie electorală pentru al doilea mandat, s-a dus să inaugureze ambulatoriul integrat de specialitate de la spitalul judeţean de urgenţă Sfântul Ioan cel Nou din Suceava. Pe site-ul preşedinţiei putem vedea o poză de la inaugurare, preşedintele fiind flancat de Gheorghe Flutur, preşedintele Consiliului Judeţean, Ioan Lungu, eternul primar al oraşului şi Vasile Rîmbu, managerul spitalului, cel mai modern din România, cu investiţii de peste 70 de milioane de euro. “Avem, iată, la Suceava, un model de bune practici în sistemul de sănătate românesc şi îmi doresc să avem astfel de exemple peste tot în ţară. Extinderea şi modernizarea acestui ambulatoriu – şi vreau să se ştie clar – s-au făut cu fonduri de la Consiliul Judeţean şi fonduri europene.”…. Gheroghe Flutur este un membru de bază al echipei lui Iohannis, care a câştigat de două ori alegerile prezidenţiale. Iar Vasile Rîmbu este om de bază al echipei lui Flutur. În alegerile prezidenţiale, Suceava i-a adus lui Iohannis 163.186 de voturi, dintr-un total de 6,5 milioane….. Pentru situaţia de la Suceava – “Lombardia României” – nu este responsabil din punct de vedere medical Iohannis. Guvernul, Ministerul Sănătăţii sunt responsabili pentru lipsa gestiunii materialelor de protecţie pentru personalul medical. La nivel local, gestiunea spitalului aparţine managerului şi directorului medical, la care se adaugă corpul medical de acolo….. Medicii şi personalul medical invocă haosul managerial şi lipsa materialelor de protecţie. Adică pur şi simplu au fost trimişi la război fără niciun fel de armă, cu pieptul gol, ameninţaţi cu dosare penale şi concedieri. Situaţia de la Suceava s-a transformat într-un coşmar şi pentru viitoarele mămici, care pur şi simplu nu mai au unde să nască, nici la stat, nici la clinicile private. Aşa cum a făcut în campania electorală, preşedintele Iohannis ar trebui să se urce în avion şi să se ducă la Suceava, să viziteze aceleaşi secţii ca în octombrie 2019, să-i salute şi să dea mâna cu aceiaşi doctori, îmbrăcat în acelaşi costum de protecţie ca ei. La votul de la alegerile prezidenţiale, cei din Suceava au fost alături de Iohannis, iar acum preşedintele trebuie să fie alături de ei nu prin televizor sau prin videoconferinţă, ci personal, acolo. Istoria României consemnează prezenţa conducătorilor ţării pe front, salutând şi încurajând trupele. Nu cred că este o formă de populism, ci de încredere pe care ar arăta-o preşedintele celor pe care s-a bazat anul trecut. Pe nimeni nu interesează decizia fără importanţă luată acum de preşedinte de a retrage decoraţiile acordate spitalului anul trecut. Integral: https://www.zf.ro

Cum învinge Germania coronavirusul. Cea mai mică rată a mortalităţii dintre tările grav afectateANALIZĂ ZF. Sistemul de sănătate din România ocupă locul 60 în lume din 195 de ţări analizate: la prevenţie, diagnostic şi răspuns medical obţine sub 50 de puncte din 100 Pe primele locuri la nivel mondial în ceea ce priveşte sistemul de sănătate se găsesc SUA, Marea Britanie, Olanda, Australia şi Canada, fiecare dintre aceste ţări obţinând un scor mediu de peste 75 de puncte într-un clasament al Global Health Security Index, ce analizează 195 de ţări din lume ♦ România are 45,8 puncte l În ceea ce priveşte diagnosticul rapid, în stadii incipiente ale bolii, România este pe locul 85 în lume, depăşită de ţări precum Republica Moldova, Niger sau Sri Lanka ♦ Prin comparaţie, Irak, o ţară măcinată de război, este pe 88 ♦ Cele mai joase poziţionări sunt la răspunsul rapid al sistemului şi la o eventuală ţinere în frâu a unei epidemii l În ceea ce priveşte acest indicator, piaţa locală coboară pe 98 din 195 de ţări, cu doar 35 de puncte ♦ Cambodgia, Tanzania sau Sudan stau mai bine. Sistemul de sănătate din România ocupă locul 60 în lume cu un scor mediu de doar 45,8 puncte, scorul fiind obţinut după analiza unui număr de şase indicatori mari – prevenţie, diagnostic, răspuns medical rapid, capacitate de a trata bolnavi (număr de spitale, paturi, etc), aderarea la normele internaţionale şi riscuri/ vulnerabilităţi. În cazul fiecărui capitol în parte există între patru şi şapte aspecte analizate. Mai exact, în ceea ce priveşte diagnosticul pacienţilor, punctajul final se obţine analizând sistemul de laboratoare, analiza şi raportarea în timp real, forţa de muncă specializată în zona de epidemiologie şi integrarea datelor sistemelor medicale uman şi veterinar, potrivit raportului privind indexul Global Health Security (GHS), ce analizează 195 de ţări din lume. Integral: https://www.zf.ro

media.hotnews.ro/media_server1/image-2017-02-12...Pandemia, demenţa colectivă şi urgenţa lucidităţii  Există în spaţiul public global un vuiet teribil al demenţei colective. Este ca şi cum umanitatea întreagă ar fi captiva unui reflex suicidar de isterie apocaliptică: pandemia suspendă nu doar procesele economice şi instituţionale, dar şi funcţionarea raţiunii înseşi. Această demenţă colectivă ar fi fost de neimaginat în absenţa celor doi factori ce lucrează, cotidian, spre a creşte până la insuportabilitate, intensitatea unei încercări dramatice: incoerenţa decidenţilor politici şi demagogia mesianică a televiziunilor de ştiri. Gravitatea situaţiei devine ocazia pentru resemnare, defetism şi pentru recomandările ce echivalează cu renunţarea la tot ceea ce defineşte umanitatea ca pe o comunitate de indizivi autonomi şi creatori. Tentaţia unui dresaj gigantic prin amploarea sa, dresaj care să conducă la remodelarea omului şi a naţiunilor, este mai puternică ca niciodată în ultimii ani. Salvatorii sunt pregătiţi să ofere răspunsul: unul ce include, invariabil, recursul la control şi absenţa libertăţii. Demenţa colectivă este asociată, iar Facebook este fotografia acestei patologii, cu o imensă ipocrizie asumată cu falsitate demagogică: mii de poze par să transmită fericirea celor care redescoperă bucuria căminului graţie izolării la care suntem condamnaţi. Mii de poze cu noi şi minunate feluri de mâncare ce pot fi gătite, mii şi mii de instantanee false ale unei stări de bună-dispoziţie mimată grotesc, ca şi cum această claustrare nu ar fi decât o vacanţă binemeritată, venită spre a ne alina. Auto-iluzionarea devine, în vremuri de pandemie, cea mai contagioasă dintre boli. Demenţa colectivă înseamnă şi orbirea care îi face pe atâţia dintre contemporanii noştri să fie pregătiţi să accepte, pe termen mediu şi lung, formule ce implică, inevitabil, catastrofa economică şi socială. Distanţarea socială şi izolarea în case nu sunt strategii menite să dureze. Nicio societate nu se poate resemna la această stare larvară, iar consecinţele la nivelul echilibrului său intern sunt devastatoare. Suspendarea nedefinită a activităţii economice înseamnă coborârea într-o spirală a pauperităţii şi a autarhiei. Demenţa colectivă face imposibilă orice analiză raţională şi descurajează acea coeziune fără de care comunităţile se destramă în atomi isterici. Demenţa colectivă acţionează ca un agent patogen ce se propagă şi transformă provocarea sanitară şi epidemiologică în catastrofă politică. Demenţa colectivă se insinuează spre a alimenta materia teoriilor conspiraţiei şi pentru a hrăni reflexele de nebunie ale celor care se agaţă de ştirile false ca de un reper mesianic. Demenţa colectivă sapă la temelia edificiului care se întemeiază pe ordine, domnia legii, libertate şi proprietate privată. Demenţa colectivă este mediul natural de înflorire al demagogiei mediatice: impostura intelectuală se întâlneşte cu siguranţa de sine profetică a celor care cred despre sine că sunt conştiinţa omenirii asediate. Calmul raţiunii devine, în acest context al rătăcirilor, panicii şi exaltării, alternativa la destructurare şi la atomizare…..Calmul raţiunii înseamnă atenţia cu care rezistăm tentaţiei statului şi indivizilor de a susţine controlul orwellian şi sufocarea birocratică. Calmul raţiunii presupune încrederea în posibilitatea ştiinţei de a căuta remedii, sub semnul creativităţii şi al competiţiei. Calmul raţiunii devine, în cele din urmă, reafirmarea voinţei noastre de a exista, mai departe, neîngrădiţi, liberi şi responsabili pentru destinele noastre: un crez simplu, care poate face să se nască speranţa. Integral: https://putereaacincea.ro

Pacaleala liberala de 1 ApriliePacaleala liberala de 1 Aprilie  Felul in care PNL, prin deputatul Florin Roman si senatorul Daniel Fenchiu, raspunde justificatei solicitari a societatii de a gasi un raspuns la chestiunea pensiilor speciale pare gandit in asa fel incat sa pice pe buna dreptate la CCR. Iar daca totusi nu pica, sa produca efectele cele mai mici cu putinta pentru buget. Adica o pacaleala, la fel cum PSD a gandit proiectul eliminarii pensiilor speciale, minat de neconstitutionalitati nu numai prin continut, ci si prin modul in care a fost adoptat. Ce propun cei doi liberali? Ca pensiile speciale sa fie impozitate in trepte: 10% pentru veniturile din pensii de serviciu sau indemnizatii pentru limita de varsta cuprinse intre 2.001 lei si 4.000 de lei; 60% pentru veniturile din pensii de serviciu sau indemnizatii pentru limita de varsta cuprinse intre 4.001 lei si 7.000 de lei; 95% veniturile din pensii de serviciu sau indemnizatii pentru limita de varsta de peste 7.001 de lei. Ce urmeaza sa fie impozitat, de fapt? Doar partea de pensie speciala sau intreaga pensie care depaseste sumele mai sus amintite? Pentru ca trebuie stiut ca singurele pensii integral speciale sunt ale militarilor. Magistratii, spre exemplu, primesc practic doua tipuri de pensii: cea contributiva, in baza contributiilor lunare pe care le platesc ca orice salariat, si pensia de serviciu care acopera diferenta de la pensia contributiva pana la nivelul de 85% din ultimul venit brut dinainte de pensionare, asa cum a stabilit reforma liberalului Stoica in 1997. Aici s-ar fi impus o corectie esentiala inca de cand contributiile au fost mutate de la angajator la angajat, pentru ca majorarea astfel a salariului brut al magistratilor a facut ca 85% din brut, din care nu se mai scad contributiile la pensie si la sanatate pe care pensionarul nu le mai plateste, sa fie cu mult mai mare decat ultimul salariu net incasat inainte de magistrat. Chiar magistratii au cerut aceasta corectura care, insa, nu a fost facuta. Textul nu e foarte precis, iar motivatia amendamentelor spune asa: “Potrivit datelor comunicate de Casa Nationala de Pensii Publice pentru luna februarie a anului 2020, beneficiarii pensiilor de serviciu ar trebui sa incaseze pensii bazate pe contributivitate cu o valoare care nu depaseste 4.006 de lei lunar, insa unele categorii de beneficiari primesc din bugetul de stat, fara a fi respectat principiul contributivitatii, sume care depasesc lunar 17.580 de lei”. Pare deci ca PNL se refera la pensia totala de 2.000 de lei, 4.000 de lei si 7.000 de lei, contributiva plus de serviciu. Nu putem decat sa-i credem pe cuvant pe initiatori ca pensia contributiva maxima a unui judecator de la ICCJ, eventual fost presedinte de instanta sau de sectie, care a fost si membru CSM, venituri pentru care a platit, proportional, contributie la pensie, nu poate depasi 4006 de lei. E, totusi, greu de crezut. Iar daca se impoziteaza suplimentar si pensia contributiva a unui magistat, trebuie sa impozitezi similar orice pensie contributiva de acelasi nivel. Proiectul USR, prin comparatie, prevede doua praguri pentru supraimpozitare cu 10% si 90% a pensiilor speciale, dar numai pentru partea care excede pensia contributiva, deci exclusiv pentru partea de pensie speciala….Dar cel mai problematic la propunerea liberala este ca excepteaza de la aceasta impozitare cateva categorii de pensii, desi, teoretic, fiind o masura de solidaritate, ar trebui aplicata unitar. Sunt exceptati militarii, politistii si primarii. Da, acordarea pensiilor primarilor este amanata pana la 1 ianuarie 2021, dar asta nu inseamna ca ele nu sunt reglementate. Pe reglementarile in vigoare, ele vor intra in plata peste cateva luni si dupa ce vor intra in vigoare nu vor fi in niciun fel supraimpozitate. In ceea ce priveste exceptarea militarilor si politistilor, ea este din start discriminatorie si este un motiv de neconstitutionalitate clar. Mai ales ca nu exista nicio motivatie clara pentru aceasta diferentiere. De ce unii da, si unii nu? De ce judecatorul care a condamnat un tortionar sa piarda o mare parte din pensie si tortionarul sa o pastreze? De ce dl. Nelutu Lupu, care a creat focar de infectie la Spitalul Gerota, sa ramana cu pensia speciala neatinsa de masurile de solidaritate pentru combaterea efectelor epidemiei la care a contribuit masiv cu minciuna lui? De ce judecatorul militar sa aiba pensie speciala neatinsa si judecatorul civil sa piarda o parte? Daca aceste amendamente se doresc in mod real o masura de solidaritate, atunci ar trebui sa fie egale pentru toti. Daca sunt o masura de eliminare a unor pensii speciale, ar fi inca o miscare contrara deciziilor CCR privind pensiile magistratilor, deci o reglementare neconstitutionala…...Cat despre economia facuta prin aceste amendamente, ea este cu adevarat neglijabila. Datele pe 2018 arata ca pensiile militare pentru pensionarii MApN, MAI si SRI au costat 8,096 miliarde de lei, in timp ce toate celelalte pensii de serviciu – 1 miliard de lei. Este deci clar ca discutam despre o propunere strict de imagine, cu mare potential de a nu fi aplicata. Integral: http://www.ziare.com

Companiile germane, cei mai mari investitorii din România, solicită Guvernului să implementeze conceptul Kurzarbeit pe piaţa muncii astfel încât să se evite concedierile masiveCompaniile germane, cei mai mari investitorii din România, solicită Guvernului să implementeze conceptul Kurzarbeit pe piaţa muncii astfel încât să se evite concedierile masive  Investitorii germani din România, reprezentaţi de Camera de Comerţ şi Industrie Româno-Germană (AHK România), consideră că rambursarea accelerată a TVA, reducerea contribuţiilor salariale, introducerea unui sistem de bonificaţie la plata la termen a taxelor şi impozitelor, condiţii mai bune pentru acordarea indemnizaţiei de 75% a şomajului tehnic şi criterii clare de acordare a acestuia, dar şi implementarea muncii cu timp redus şi flexibil (Kurzarbeit), un concept care dă rezultate bune în Germania, constituie măsuri pe care statul român ar trebui să le aibă în vedere pentru a sprijini şi mai bine companiile în această perioadă şi pentru a evita concedierile masive. “Munca cu timp redus presupune un parteneriat între angajatori, stat şi salariaţi, cu avantaje pentru toate părţile implicate: salariaţii îşi păstrează contractele de muncă şi pot lucra cu timp redus, angajatorii beneficiază de munca salariaţilor, însă doar în măsura în care aceasta este necesară, iar statul contribuie în multe cazuri cu o sumă care este mai mică decât ajutorul de şomaj pe care l-ar suporta în cazul concedierii şi evită concedierile. În afară de asta, acest concept ar ajuta mai ales firmele mici şi mijlocii să iasă cu bine din această criză”, transmit reprezentanţii Camerei de Comerţ şi Industrie Româno-Germană. Integral: https://www.zf.ro

Apelul mediului de afaceri, dupa ce Guvernul a dat OUG care elimina transparenta decizionala: Va scadea increderea oamenilor in lege si nu o vor mai respecta!Apelul mediului de afaceri, dupa ce Guvernul a dat OUG care elimina transparenta decizionala: Va scadea increderea oamenilor in lege si nu o vor mai respecta!  ….”Ne referim la OUG 34/2020, adoptata la sfarsitul lunii martie, care deroga de la aceste norme pentru acte normative care se stabilesc masuri aplicabile pe durata starii de urgenta sau care sunt o consecinta a instituirii acesteia”, se arata intr-un comunicat remis joi Ziare.com. Confederatia precizeaza ca in aceste conditii nu este afectat doar parteneriatul social fundamental intre Guvern, patronate, sindicate si societatea civila, dar invita si celelalte puteri sa procedeze in aceeasi maniera. “Exista pericolul real al intreruperii colaborarii atat cu Executivul, cat si cu Legislativul si autoritatile locale, pe anumite proiecte care nu sunt urgente, ceea ce poate conduce la derapaje grave si la reglementari facute fara transparenta. Se deschide posibilitatea ca orice act normativ care face referire la pandemia COVID-19 – adica o mare parte a actelor normative ale perioadei urmatoare – sa fie exceptat de la avizarea in Consiliul Economic si Social sau de la alte forme de transparenta decizionala”, noteaza reprezentantii confederatiei. Ei spun ca inteleg importanta adoptarii rapide a unor masuri exceptionale, “dar lipsa transparentei va contribui la scaderea increderii societatii in lege. Increderea este importanta, pentru ca asigura respectarea voluntara a legii cu consecinte pozitive pentru depasirea starii de urgenta si pastrarea unor relatii de cooperare intre stat si societate”. “Dialogul social este un element esential al modelului european. In timp ce Romania alege calea renuntarii la dialog, Uniunea Europeana implica partenerii sociali (implicit si Concordia prin afilierea la BusinessEurope) in elaborarea planului de actiune pentru diminuarea efectelor COVID-19 in economie si societate. Ieri, vicepresedintele Comisiei Europene Valdis Dombroskis a avut o videoconferinta cu toate marile confederatii patronale din Uniune. Doar actele normative legate exclusiv de Starea de Urgenta pot excede procesului de transparenta decizionala, insa cu pastrarea obligativitatii informarii Consiliului Economic si Social asupra acestora la momentul initierii. Toate celelalte proiecte de acte normative legate de consecintele pandemiei COVID-19 trebuie sa urmeze cursul firesc in procesul transparentei decizionale, chiar daca el are loc la o viteza mai mare in aceste zile. Inclusiv acest OUG, pe care-l criticam, a fost adoptat fara avizul Consiliului Economic si Social”, se mai arata in document. Integral: http://www.ziare.com

Sfaturi utile pentru promovarea imaginii României în lume (inclusiv Uniunea Sovietică)  Am pus între paranteze Uniunea Sovietică din două motive. În primul rând pentru că i-ar fi plăcut lui Nea Nicu, mai ales că sindromul Stockholm încă bântuie prin societatea românească. Cel de-al doilea motiv ar fi că și lui Ion Iliescu îi place. E drept că ministrul Oteveculturii ne-a cam luat-o înainte, prin alegerea Irinei Meinstrim pentru rolul episodic de ambasadoare a lui Constantin Brâncuși, dar asta nu trebuie să ne mire. Se cuvine doar să facem o mică observațiune, anume că gurile rele ar putea invoca un eventual caz de discriminare, din moment ce pe A. C. Minune nu l-a întrebat nimeni. Cum însă orice inițiativă nu-i bună decât în formă continuată, ne facem o datorie de onoare din a recomanda reprezentanților guvernelor Orban (oricare dintre ele) și alte nume de influensări, de talie minimum mondială, întru propășirea neamului și înaintarea României spre neputism. Pentru postul de Ambasador al Demografiei și Familiei TradiționaleCristian Borcea. Ambasadoare a orfanilor din topul miliardarilor ForbesMihaela Rădulescu-Bănică-Schwarzenegger-etc. Doctor Honoris Andropauza al Academiei de Aperitive și Spirtoase și Guvernator al Platoului continental al Mării Negre – Traian Băsescu. Mare Maestru al Ordinului Crăpelniței și Trezorier al Asociației de Prietenie cu Dosarele Fostei Securități Mircea Dinescu (poetul). Selecționer unic al presei sportive și atașat duhovnicesc pe lângă Ioana Cosma – Dl. George Becali. Președintă la linba și literatura rominăVasilica Dăncilă. Integral: http://kamikazeonline.ro

Revista Presei – 2 aprilie. “Pandemia ca prilej de liberticid si gerontocid.”

spring - Doi Cocosi, HorezuBuna dimineata intr-o zi de joi, 2 aprilie! Administratia Nationala de Meteorologie a emis, miercuri, o noua informare meteorologica de vreme rea valabila pentru toata tara. Aceasta a intrat in vigoare miercuri la ora 10:00 si expira vineri, la ora 10:00. In acest interval, vremea va fi deosebit de rece pentru aceasta perioada din an indeosebi in timpul noptilor si al diminetilor, cand se vor inregistra temperaturi minime preponderent negative, local sub -5 grade, mai ales in jumatatea de nord a teritoriului. Se va produce bruma si local inghet la sol. De joi pana vineri dimineata vremea se va mentine rece pentru aceasta data. Temperatura maxima, mai ridicata decat in ziua precedenta, va fi de 11…12 grade, iar cea minima de -1…0 grade, mai scazuta in zona preoraseneasca pana in jurul valorii de -4 grade. Cerul va fi variabil in cursul zilei si mai mult senin noaptea. Vantul va sufla in general slab. Dimineata si noaptea se va semnala bruma. In  Bucuresti temperatura maxima va fi de 13 grade, iar cea minima de -1…0 grade. Cerul va fi temporar noros, iar vantul va sufla in general moderat ziua.

Isarescu spune ca s-au dublat retragerile de numerar, insa varful tensiunilor a fost depasitIsarescu spune ca s-au dublat retragerile de numerar, insa varful tensiunilor a fost depasit  Guvernatorul BNR Mugur Isarescu afirma ca varful tensiunilor generate de criza COVID-19 in domeniul bancar a fost depasit, subliniind ca, in perioada 11-20 martie, retragerile de numerar, de la BNR, ale institutiilor de credit, pentru a acoperi cererea populatiei si a firmelor, aau fost duble fata de perioada sarbatorilor de iarna din 2019. “Varful tensiunilor generate de criza COVID-19 in domeniul monetar, bancar si financiar a fost depasit. Daca in perioada 11-20 martie 2020 retragerile de numerar, de la BNR, ale institutiilor de credit, pentru a acoperi cererea populatiei si a intreprinderilor, au atins nivelul record de 4,4 miliarde lei (de doua ori mai mult decat in decembrie 2019, perioada sarbatorilor de iarna), in ultimele zile acestea s-au redus substantial. Valoarea numerarului din casele de circulatie ale institutiilor de credit a crescut, ceea ce inseamna ca acum acestea isi pot acoperi din interior necesarul de numerar pentru efectuarea platilor si alimentarea fluenta a ATM-urilor”, a declarat marti isarescu. Potrivit guvernatorului BNR, fondul de rezerva de numerar al BNR a ramas in limitele de prudenta si a crescut usor in ultimele zile. “In prezent, nu se manifesta blocaje in asigurarea cererii de numerar in lei. BNR recomanda, totusi, ca in aceasta perioada intreprinderile si populatia sa foloseasca in cea mai mare masura posibila instrumentele de plata fara numerar. In ceea ce priveste asigurarea necesarului de numerar in valuta, discontinuitatile au fost determinate atat de cererea mare, cat si de suspendarea unor transporturi aeriene externe; situatia este in curs de normalizare. Sistemul bancar romanesc este solid si functioneaza cu parametrii de lichiditate si solvabilitate peste mediile europene, iar sistemul de plati a lucrat fara eroare”, da asigurari Mugur Isarescu. Chiar daca la nivelul intregului sistem financiar-bancar a existat un excedent de lichiditate, preferinta pentru lichiditate specifica perioadelor de criza a cauzat, in zilele imediat urmatoare declararii starii de urgenta, blocaje temporare si punctuale in finantarea cheltuielilor bugetare si a economiei reale, precum si unele majorari de rate de dobanda, in special pe piata monetara, afirma Isarescu. Conform guvernatorului BNR, dupa anuntarea masurilor de politica monetara hotarate de catre CA al BNR, fluxurile de lichiditate s-au fluidizat semnificativ, inclusiv datorita operatiunilor pe baze bilaterale efectuate de BNR, finantarea cheltuielilor statului s-a derulat fara sincope, iar ratele de dobanda s-au redus considerabil. Cursul de schimb al leului s-a stabilizat intr-un interval de 1 (unu) la suta, cu usoara tendinta de apreciere in ultimele zile, ceea ce a prevenit cresterea cheltuielilor statului cu finantarea datoriei publice in valuta si a importurilor necesare in aceasta perioada, iar, pe de alta parte, a calmat anticipatiile de deteriorare a situatiei macroeconomice. Integral: http://www.ziare.com

Cum învinge Germania coronavirusul. Cea mai mică rată a mortalităţii dintre tările grav afectateAnaliză ZF. Cele mai mari zece spitale judeţene şi-au dublat în ultimii cinci ani cheltuielile. De ce condiţiile nu s-au îmbunătăţit? Cum se pot asigura cetăţenii României că banii nu sunt fraudaţi?  Sorin Paveliu, specialist în politici publice de sănătate: Nu avem sancţiuni la stat pentru cheltuieli ineficiente. Se verifică dacă investiţiile sunt legale, nu dacă sunt eficiente. Cele mai mari zece spitale ju­deţene din cei mai importanţi poli economici ai României şi-au dublat în 2019 cheltuielile faţă de acum cinci ani, arată calculele făcute de ZF pe ba­za datelor pu­blicate de uni­tăţile medicale pe site-urile proprii. Banii care au intrat an de an în unităţile publice nu se văd însă în calitatea mai bună a actului medical, iar pacienţii aşteaptă în continuare chiar şi 16 ore pe holuri, unde igiena este precară în spitalele publice. Mai mult, anchetele care privesc oficialii de la con­ducerea sistemului public de sănătate, de la manageri de spitale la şefi ai Casei de Să­nă­tate, scot la iveală acuzaţii de corupţie la vâr­ful sistemului public de sănătate din Ro­mânia, care dau un răspuns la întrebarea „de ce nu vedem calitate în serviciile medicale?“….. „Nu avem sancţiuni în domeniul statului pentru cheltuielile ineficiente. Verificările Curţii de Conturi de exemplu sunt legate de legalitate, dacă ai cumpărat un echipament medical cu preţ dublu în mod legal, este în regulă. Managerii de spitale ar trebui să răspundă pentru investiţii ca la o societate pe acţiuni“, a spus Sorin Paveliu, specialist în politici publice de sănătate. Câţi bani intră în spitalele judeţene? Spitalul Judeţean Pius Brânzeu din Timişoara, o unitate cu 1.174 de paturi, a avut cel mai mare buget în 2019 dintre spitalele analizate de ZF, în total beneficiind de 573 mil. lei. Faţă de acum cinci ani, bugetul spitalului s-a dublat, în 2015 unitatea medicală primind 290 mil. lei. Mai bine de jumătate din cheltuielile spitalului au mers spre plata salariilor în 2019, adică 361 mil. lei anul trecut, ceea ce în­seamnă 63% din totalul bugetului spitalului din Timişoara. În bunuri şi servicii spitalul a cheltuit 26 mil. lei în 2019, investiţiile fiind în materiale pentru curăţenie, transport. Pentru medicamente şi materiale sanitare, spitalul a cheltuit 122 mil. lei în 2019. În 2015, cheltuielile salariale se ridicau la 83 mil. lei, adică 28% din bugetul total. Ce s-a schimbat în cinci ani? În 2018, salariile medicilor şi asistentelor au crescut semnificativ, în unele cazuri dublându-se, lucru care, în lipsa unui sistem de eficien­tizare a muncii, a pus presiune pe bugetul unităţilor medicale. Spitalul Judeţean Constanţa, unitate cu 960 de paturi, a avut cea mai mare creştere la buget în perioada 2015 – 2019 dintre cele zece spitale judeţene analizate de ZF. Bugetul spitalului din Constanţa a crescut cu 162% în perioada menţionată, de la 181 mil. lei în 2015 la 474 mil. lei anul trecut. Evoluţia semnificativă a bugetului spitalului din Constanţa nu se vede însă în servicii mai bune pentru pacienţi, în contextul în care chiar în februarie 2020 o femeie de 70 de ani a murit după ce a aşteptat 16 ore pe holurile spitalului. Pacienta a ajuns la spital la 1 februarie, în jurul orei 7 dimineaţa, acuzând dureri în piept şi abdomen. Abia după 12 ore de aşteptare, femeia a fost preluată de medici şi i s-a făcut o electrocardiogramă. După patru ore de la această investigaţie medicală, femeia a fost mutată pe un pat. După o oră, femeia a murit. Poliţia Constanţa a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, iar reprezentanţii Spitalului Judeţean Constanţa au declarat că fac o anchetă internă pentru a stabili cine este vinovat de decesul pacientei, chiar în spitalul unde venise pentru tratament. În ultimii 6 ani bugetul Sănătăţii s-a dublat. Bugetul Casei de Asigurări de Sănătate este în 2020 de 41 mld. lei, faţă de 20 mld. lei în 2014. Bugetul Ministerului Sănătăţii este de 11,4 mld. lei în 2020, faţă de 7 mld. lei în 2014. Integral: https://www.zf.ro

CĂTĂLIN AVRAMESCUGuvernaţi de neştiinţă  Aţi observat câţi experţi în teorie virală au apărut în ultimele săptămâni? În istoria epidemiilor? În farmacologie? Avem de-a face cu o inflaţie. Îi vezi la televizor. Primeşti mesaje de la ei pe Facebook sau pe mail. Dai peste ei la coadă când te duci să iei pâine sau hârtie igienică. Cei mai mulţi dintre ei sunt cetăţeni obişnuiţi, ca şi noi. Unii sunt zugravi, alţii sunt şoferi de taxi. De curând am vorbit cu o rudă din Anglia. Era supărată pe Boris Johnson, care nu ar fi avut pregătite din timp testele. M-am mirat. “De când ai devenit expert în biochimie?” – i-am spus. Testele acestea nu existau în nici o magazie a nici unui guvern pentru un motiv simplu. Covid-19 nu exista. A apărut la sfârşitul anului trecut, în RP Chineză, printr-o mutaţie a unui virus care infecta animalele (nici acum nu e clar ce specie anume). Am primit un mesaj pe Whatsapp. Re-transmis de o cunoştinţă, bine intenţionată. Textul se presupunea că provine de la un “medic din Tokyo”. Acolo, un talmeş-balmeş de sfaturi de bun-simţ (să ne spălăm pe mâini) şi aberaţii (bei un pahar de apă caldă şi virusul ajunge în stomac, unde este neutralizat de acizi). Mai grav este că politicienii sunt din aceeşi categorie. Nu mai au consilieri? Fiecare vorbeşte cum îl taie capul?…. Maladia îi atinge pe toţi, indiferent de pregătire. Zilele trecute vorbeam cu câţiva profesori şi cercetători. Nici unul nu era medic sau biolog, dar ce contează când ai de spus ceva?… Trebuie închis tot în Marea Britanie, iar teoria “imunităţii de turmă” este o prostie, mi-au spus. Desigur, este o prostie doar pentru că o menţionase administraţia conservatoare de la Londra. Dar când guvernul social-democrat de la Stockholm ţine barurile şi şcolile deschise, asta este în regulă, desigur. Când se va termina? Toţi au o opinie. De ce în Italia este mai rău? Fiecare ştie mai bine decât specialiştii. O doctoriţă oarecare a postat pe Facebook că ea bea apă tonică. Nu ştiaţi? Are chinină, şi asta ar fi un precursor al… Mai bine mă opresc cu enumerarea acestor derapaje. Asta se petrece cu regularitate de ceasornic în orice criză de proporţii. Vă amintiţi când, la Revoluţie, apăreau la televiziune tot felul de inşi care strigau că au aterizat elicoptere sovietice la Otopeni? Şi că au văzut terorişti-ninja care trăgeau în clădirea Comitetului Central?…. Era o vreme când cei care ne guvernau aveau, mulţi dintre ei, o educaţie serioasă. Consultaţi lista Primilor-Miniştri ai României. Până ca ţara să ajungă sub talpa comuniştilor, majoritatea aveau şcoli înalte. Barbu Catargiu făcuse studii la Paris, Nicolae Kretzulescu era un medic de renume, Mihail Kogălniceanu şi Nicolae Iorga nu au nevoie de nici o prezentare. În ultimii ani însă, dezastru. Am ajuns să fim guvernaţi de obscurantişti. Soţul Primăriţei-Generale duce oamenii la moaşte cu autobuzele. Generalul Chelaru, un “dacopat” notoriu condamnat la trei ani cu suspendare, vorbeşte despre “marele popor atlanto-euro-asirian al tracilor”. Apropos, acest personaj are “pensie specială”? Ninel Peia, fost parlamentar PSD, susţinea că vaccinurile au îmbolnăvit bebeluşii din Argeş. Actualul ministru de Interne (Vela) combate coronavirusul… cu imnul naţional difuzat din maşinile Poliţiei. “Experţii” regimului sunt din aceeaşi plămadă. Străinu-Cercel declara la începutul crizei: “China e mare, să faceţi specificaţia că acest focar, la nivelul Hubei, cu circa 11 milioane de locuitori, e un punctişor pe harta Chinei. Înseamnă că riscul ca un astfel de caz să ajungă în România e substanţial redus.” Amin! Între timp, merge morişca de făcut bani a celor din “sistem”. Au fost acordate contracte medicale, fără negociere, unei firme care vindea băuturi alcoolice. O fostă ministră a fost prinsă luând şpagă pentru achiziţia de teste. Drept este că şi noi, alegătorii, ar fi trebuit să ne trezim. Dar la început mulţi doar ne-am amuzat. Îl ţineţi minte pe “deputatul H2O”, cel care credea că în apă este dizolvat hidrogen? Sau pe Primul-Ministru care dădea ochii peste cap când auzea de un misterios MTO? Integral: https://www.bursa.ro

Symbolbild Wasserverbrauch (picture-alliance/imageBroker/J. Tack)Pandemia ca prilej de liberticid si gerontocid  Frica de moarte ne distruge drepturile si omenia. Statele isi rationalizeaza aparatele de ventilatie, refuzandu-le celor fara sanse “rezonabile”. Guvernele trec la ceea ce s-a numit “bio-supravegherea” totala. Sustinute de majoritati copioase, dispuse sa stearga cu buretele erorile comise de liderii lor, guvernele occidentale au motive sa se comporte nesabuit sau trufas. De ce sa-si faca ele mea culpa pentru ca n-au dat ascultare avertismentelor lansate de experti din 2007 incoace, desi epidemia de SARS ar fi trebuit sa genereze politici de prevenire adecvate? De ce sa nu actioneze populist si sa preia metodele asiatice de abordare colectivista a omului, ca si cum individul n-ar conta in raport cu turma, daca, in numele salvarii de vieti, li se permite, ori sunt chiar invitate s-o faca? Pe moment, prevaleaza imperativul salvarii de vieti prin distantare sociala. In situatii de razboi si de urgenta, democratiile au dreptul si datoria de a limita drepturile individuale, spre a elimina un pericol acut. Dar restrangerea lor masiva e recomandabila si rezonabila doar cat timp e vremelnica, proportionala si apta sa salveze multe vieti. Mai multe decat se pierd prin masurile luate. Or, de teama unor noi valuri de contaminare, ca si din inertie, ori pentru ca unor lideri validati de pandemie net mai mult decat de calitatea prestatiei lor anterioare le convine de minune sa prelungeasca criza, aceste restrangeri draconice de drepturi risca sa fie prelungite sine die, spre paguba, potenial dezastruoasa, atat a economiei, cat si a psihologiei sociale, a sanatatii publice si a democratiei. Durabil ar putea fi facuta zob libertatea, intre altele prin impunerea si eternizarea trackingului, menit sa detecteze traiectorii de infectare si sa ajute la combaterea contaminarilor. De aici nu mai e decat un pas pana la “bio-supraveghere”, cum a numit-o Jeremy Cliffe in The New Statesman, intr-un articol intitulat “The rise of the bio-surveillance state”. Unde se discuta virtutile si, mai ales, neajunsurile omului si colectivitatilor de sticla, create de demersurile de recunoastere faciala si corporala, ca si de instrumentele electronice si informationale de stabilire a geolocatiei, a temperaturii si a starii sanatatii oamenilor…..China, ale carei cutume si secretomanie au constituit atat sursa ultimelor molime globale, cat si una din cauzele proportiilor incontrolabile ale actualei pandemii, de vreme ce, in absenta informatiilor utile din partea Beijingului, nu s-au adoptat la timp, in restul lumii, masuri adecvate, a mintit masiv si cu privire la numarul deceselor iscate la Wuhan, in provincia Hubei, de Covid-19. Unde, pe baza urnelor cu cenusa decedatilor distribuite familiilor, locuitorii estimeaza la peste 40.000 (nu la 3.000 cum s-a afirmat oficial) numarul mortilor cazuti victima infectiei. Difuzarea prompta a acestor date ar fi fost esentiala ca sa se inteleaga just si in timp util magnitudinea amenintarii confruntand lumea. Totusi, China nu da semne sa priceapa crima pe care, suprimand adevarul, a comis-o. Prefera sa continue sa arunce praf in ochi, exportand kituri de testare in mare masura inutilizabile in tari martirizate de virus, ca Spania…..Inspaimantator e si numarul celor care admit fara o serioasa reflectie trierea pacientilor indrituiti sa primeasca ingrijiri medicale salvatoare, pe baza estimarii unor medici adesea suprasolicitati privind sansele lor “rezonabile” de a supravietui infectiei. Or, ar trebui sa fie inutil de subliniat cat de problematice, etic, sunt astfel de proceduri de “medicalizare” a mortii. Prea multi medici sunt prost pregatiti sa li se transfere responsabilitati de acest fel. Pe multi ii depaseste obligatia de a adopta decizii, uneori, din pacate, imposibil de eludat. Nu putini supravietuitori ai Holocaustului vor avea dificultati sa-si combata impresia ca asemenea trieri, fie si inevitabile, uneori, amintesc de oroarea selectiilor operate in lagerele de concentrare naziste. Integral: https://www.dw.com

Soluţia INGENIOASĂ găsită de mai multe ţări pentru a uşura lupta cu pandemia de coronavirus. Oare nu ar merge şi în România implementată această soluţie?Nu ridicaţi în slăvi statul pentru că a salvat economia. Pentru că veţi plăti salvarea din impozitele voastre. Şi la final tot nu vor fi spitale  …. Am ascultat zilele trecute povestea unei femei care ieşise în faţa casei cu copilul ei, pentru câteva minute. În aceeaşi vreme, vecinul o filma şi-i striga să nu se mişte de acolo pentru că el a chemat poliţia, poliţie care să verifice dacă, ea, femeia, are completată declaraţia pe propria-i răspundere fără de care, spune “autoritatea” nu-ţi poţi părăsi locuinţa . Nu are importanţă că nu este nimeni în peajmă, că nu socializezi. “Trebuie să stai în casă!” “Că aşa a zis guvernul!”. Nu m-am mirat de poveste. Sunt pline reţelele de socializare de acuzaţii sandaloase la adresa vârstnicilor care “ies din casă”. Televiziunile îi califică drept “inconştienţi” pe oamenii care merg să-şi fac cumpărături, deşi acestea sunt permise, cu limitele ştiute, aşa cum îi califica înainte pe cei care cumpărau mai mult. Nu pun în discuţie imperativul ca oamenii să stea în case. Şi nu sugerez vreun complot. Mă mir doar că puţini oameni îşi mai pun întrebări. Chiar şi acestă întrebare: de ce să stau în casă? Într-un fel, eu am aflat răspunsul. Stau în casă pentru că spitalele sunt la pământ şi au devenit ele însele focare de infecţie. Pentru că nu m-ar putea îngriji, în cazul în care aş fi bolnav. Aşa că “autoritatea” mă alungă din stradă, de la job, mă închide în casă pentru a-şi acoperi neputinţa. Pot accepta. Dar “autoritatea” ar trebui să admită că stă foarte prost, nu să ascundă realitatea sub pretextul că ea ar putea fi “interpretată”. Iar oamenii, în loc să gândească, în majoritatea lor, se încolonează în spatele poveştilor spuse de “autoritate”. Când administraţia a decretat starea de urgenţă, nimeni nu s-a întrebat ce este aceea o “ordonanţă militară” şi puţini şi-au pus problema de ce România a cerut activarea articolului din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului care permite derogări de la aplicarea acesteia – fapt ce elimină, în bună parte, răspunderea ulterioară pentru eventualele abuzuri. Nu au cerut derogări Franţa, Italia, Germania sau Marea Britanie. A cerut România, alături de “mari democraţii” ca Republica Moldova, Armenia şi Letonia. “Autoritatea” nu a explicat cetăţenilor de ce a luat această măsură (Moldova a insituit, între timp, cenzura, informaţiile vin acum doar “din surse oficiale”), iar “cetăţeanul” nu a cerut explicaţii. Cât va mai dura până ce orice informaţie care nu convine guvernului va fi “fake news”, în numele” interesului comun”?…. “Statul” insuflă teamă societăţii, societatea preia germenul şi-l dezvoltă şi, astfel, “voinţa generală” capătă valenţe infricoşătore: oamenii nu-şi mai pun întrebări şi iau de bun tot ce li se spune şi-i forţează şi pe alţii să o facă. “Libertatea de a gândi” devine “libertatea de a asculta de autoritate”. Când a emis ordinul care interzice oamenilor să ias din casă, ministrul român al internelor a agumentat, între altele, că măsura a fost dispusă pentru că oamenii au făcut bancuri pe Internet în legătură cu deciziile precedente. Acesta este argument? Nu este, dar oamenii au aplaudat: bine a făcut! Tirania majorităţii se manifestă, spune John Stuart Mill, mai ales în vremuri de criză şi tot atunci intensitate ei este maximă…..Dar restângere libertăţilor trebuie să fie bine argumentată. Haide să ne uităm pe decretul din 16 martie care instituie starea de urgenţă şi care suspendă mai toate libertăţile garantate de Constituţie: libera circulaţie; dreptul la viaţă intimă, familială şi privată; inviolabilitatea domiciliului; dreptul la învăţătură; libertatea întrunirilor; dreptul de proprietate privată; dreptul la grevă; libertatea economică”. Toate acestea erau necesare? Pot înţelege suspendarea dreptului de proprietate: statul ar putea fi obligat să rechiziţioneze un spital privat. Sau libera circulaţie…..Aşadar, nu ridicaţi în slăvi statul pentru că a salvat economiile. Pentru că veţi plăti salvarea din impozitele voastre. Şi nu aplaudaţi guvernul pentru că v-a arătat calea spre mântuire închizându-vă în case sau închizându-vă gura, pentru că s-ar putea să înceapă să-i placă şi să o mai fac o dată, din cine mai ştie ce motiv. Integral: https://www.zf.ro

Daniel Funeriu a trimis şefului Lufthansa o scrisoare în care ...Daniel P. Funeriu: Câteva chestii de dimineață: 1) nu vă mai agitați cu răsinterpretări ale statisticilor naționale și mondiale: cam toate incoerențele provin din faptul că se testează un număr infim față de ceea ce ar trebui. Abia peste câteva luni vom avea o idee clară a ceea ce s-a întâmplat cu adevărat. 2)  Niște unii: Vrem descentralizare! Vrem descentralizare! Suceava: Hold my beer… 3) În momentele astea, în multe locuri ale puterii, din România și pretutindeni, se iau decizii care ne vor influența viața decenii. Dar nimeni nu vorbește despre ele. Not good. Life goes on, chiar și cu virusake printe noi. 4) Nu doar în presa din România sau pe facebook totul pare confuz. Să vedeți ce e în literatura științifică! Jurnale super reputate publică tone de articole de genul: “data suggests that A may influence B, however…” (traducere: “mi se pare că A influențează B dar de fapt habar nu am la sigur, dar tot o spun. Că dacă se adeverește peste 5 ani că era corect, o să mă dau mare cu asta”). Surprinzător de mulți oameni de știință își cam dau cu părerea în absența datelor solide. 5) Singura certitudine: dacă aveți grijă o să fiți bine. Sursa: https://www.facebook.com

Criza provocata de coronavirus va duce industria locala de pharma la un maxim istoric in 2020Criza provocata de coronavirus va duce industria locala de pharma la un maxim istoric in 2020  Industria farmaceutica din Romania va inregistra afaceri record in 2020, in contextul cererii crescute de medicamente si echipamente sanitare, generate de pandemia de Coronavirus. Astfel, potrivit estimarilor analistilor KeysFin, ritmul de crestere se va dubla in acest an, iar cifra de afaceri generata de intreg lantul de productie si distributie va ajunge la aproximativ 68 de miliarde de lei, un maxim istoric pentru piata locala. “Intreaga economie a Romaniei se resimte in urma pandemiei: potrivit estimarilor noastre scaderea anuala va avea o intre 5 si 7%, fiind influentata atat de durata starii de urgenta cat si de alti factori, precum abordarea autoritatilor in privinta celor cateva sute de mii de IMM-uri locale afectate direct sau indirect. Totusi, exista si sectoare care inregistreaza cresteri, acesta fiind si cazul industriei farmaceutice, o industrie care a crescut constant in ultimii 10 ani si care in acest an va ajunge foarte probabil la un maxim istoric. Putem spune asadar ca, in 2020, industria farma, aflata in linia intai in lupta cu coronavirusul, va contribui atat la stabilitatea economiei locale, cat si la sanatatea romanilor”, a declarat Roxana Popescu, Managing Director al KeysFin, unul din cei mai importanti furnizori de solutii de business information din Romania. Cifra de afaceri a producatorilor, distribuitorilor si farmaciilor din Romania a inregistrat o crestere cu 9% in comparatie cu anul 2017 si a depasit cu aproape 90% nivelul din 2009, insumand 56,5 miliarde de lei in 2018. Mai mult, specialistii KeysFin estimeaza ca industria farma va depasi pragul de 60 de miliarde lei in 2019, urmand ca in 2020 aceasta sa atinga un nou nivel record: 68 miliarde de lei. Totodata, conform analistilor KeysFin, industria farma locala va fi unul dintre segmentele cel mai putin afectate de pandemie, alaturi de Retailul alimentar, Sanatate si asistenta sociala, IT&C, Agricultura (dependenta insa de conditiile meteo), distribuitorii de energie si gaze si cei de apa si salubritate. Crestere de peste 160% a profitului net in ultimii 10 ani Cresterea piatei farmaceutice locale a fost insotita si de o evolutie accentuata a profitabilitatii. Astfel, profitul net al companiilor din industria farmaceutica a ajuns la aproape 3 miliarde de lei in 2018, cu 20% mai mare comparativ cu anul 2017 si cu 162% peste nivelul din 2009. Pentru 2019, analistii KeysFin estimeaza depasirea nivelului de 3,25 miliarde de lei, iar, in ceea ce priveste anul in curs, profitul net se va apropia de 4 miliarde de lei, potrivit acelorasi estimari. Integral: https://business24.ro

Gabriela Firea, poze în rafală cu Patriarhul Daniel, după ce l-a ...Ceremoniile realităţii: Cine ne gestionează inconștiența? În noianul de bărbăție improvizată în fața morții, gîndul că n-ai cum să scapi ne dă, nu de puține ori, frisoane. „Și mîine va fi o zi“ și-a comutat, implacabil, paradigma. Scriu din balconul securizat cu termopan, buncărul de unde văd pomii înfloriți de timpuriu, bătrîni în baston plimbîndu-și cîinii în lesă pe aleea noroioasă, asfaltată probabil în urmă cu o jumătate de secol, plină de băltoace cu apa ca păcura. Aud păsările îngînate de picamerele care sapă ziua în amiaza mare șanțuri în asfalt pentru înlocuirea conductelor de apă, iar după ce buldozerele le acoperă, mașinăriile sapă altele în asfaltul turnat doar de cîteva zile, pentru a reseta gurile de canal. Aud bormașinile muncitorilor care plombează blocurile cu termen de execuție înaintea alegerilor locale, o broșă la butonieră prin care primarul general (mai degrabă particular) Gabriela Firea încearcă cu disperare să obțină un al doilea mandat de edil al Bucureștiului, orașul bîntuit de virusul corupției, al neamurilor proaste care au parcate la ușa blocului limuzine de ultimă generație iar în apartamente linoleum și covoare de iută pe jos asezonate cu carpete din ciclul „Răpirea din Serai“ acoperind pereții coșcoviți – metropola miilor de navetiști din pătura serviciilor publice sau private, de la femeile de serviciu care fac curățenie în instituțiile publice sau private, controlorii RATB și măturătorii străzilor prăfuite la gunoierii și responsabilii cu gonirea șobolanilor care mișună inclusiv în piețele orașului. …. Zilele trecute am văzut pentru prima dată de cînd locuiesc în „Bucureștiul care ucide“ mașinile primăriei echipate cu tulumbe cu care angajații ADP spălau trotuarele din cartier cu detergent și soluție dezinfectantă. Spuma făcută de jetul de apă mi-a indus o stare de prospețime a trăirii clipei ca atunci cînd, copil fiind, mă uitam printre ulucile gardului grădinii cum mama uda straturile de ceapă și salată verde. Am stat un timp să urmăresc cum oamenii, printre care erau și copii pe picioare sau în cărucioare, ocoleau jetul de apă cu detergent și rămîneau apoi cîteva minute într-o atitudine aproape religioasă. O bătrînă și-a făcut cruce și a traversat strada cît de repede o țineau picioarele. Cele de mai sus par a nu avea cine știe ce însemnătate în contextul în care au fost impuse, prin instituirea stării de urgență, măsuri drastice de protecție împotriva infectării populației cu noul coronavirus. Măsuri pe care autoritățile sînt obligate să le aplice oricît ar fi de costisitoare financiar și ca mod de viețuire și conviețuire cu totul altfel decît pînă în 26 februarie, ziua în care la noi s-a înregistrat primul caz de infectare cu COVID-19. Vraja livrată de tulumbele cu detergent s-a stins imediat după ce ultimii stropi de apă s-au scurs pe asfalt iar mașina primăriei a pornit în trombă, ridicînd nori de praf în urma ei. „Noi spălăm doar pentru RATB, trotuarele de la stațiile de autobuz și de la casele de bilete“, mi-a răspus unul din cei care manevrau tulumbele la întrebarea mea naivă dacă toate trotuarele orașului vor trece prin dușul ordonat de primărița Firea…..Cei treizeci de ani care s-au scurs de cînd am scăpat de dictatura comunistă au făcut să iasă la suprafață toate formele contagioase de libertinism cronic, de subzistență de azi pe mîine, de lăcomia de a prinde de picior valorile reale pentru a le pune cătușe, de orgoliu nemăsurat și nebazat pe nimic, de mici dictatori ai vecinătății, de orice natură ar fi aceasta. Integral: https://www.dw.com

CoronavirusDe ce cred românii mai mult în conspirații decât în explicațiile știițifice despre coronavirus Încă de când China a admis în fața întregii lumi că se confruntă cu apariția unui nou coronavirus, teoriile conspiraționste au curs pe internet și, pe măsură ce virusul s-a răspândit în Europa, la fel au făcut-o și speculațiile. Iar unele – oricât de exagerate ar suna -, au devenit populare. Pe primul loc în topul celor mai întâlnite conspirații despre COVID-19 s-ar afla, cel mai probabil, cea conform căreia virusul a fost scăpat dintr-un laborator în mod intenționat, pentru a decima populația lumii. În funcție de zonă, există variațiuni: există britanici care consideră că ”scopul” crizei epidemiologice ar fi de a stopa ieșirea Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord din Uniunea Europeană. Un studiu realizat de Departamentul de Stat al Statelor Unite ale Americii și prezentat de către Washington Post arată că aproximativ două milioane de tweeturi care conțineau teorii ale conspirației despre COVID-19 au fost postate în afara SUA în primele trei săptămâni de când epidemia de coronavirus s-a extins înafara teritoriului Chinei. În timp ce unele pot să fie puse în circulație în online cu scopul de a dezinforma, răspândirea teoriilor poate fi pusă și pe seama convingerilor oamenilor. Așa că rezultatele studiului realizat de către Avangarde privind percepția românilor asupra coronavirului nu sunt deloc surprinzătoare. La una dintre întrebări, 52% dintre respondenți au afirmat că virusul a fost creat în laborator…..Revoluția Industrială a dus la o creștere masivă a numărului de companii, a creșterii veniturilor claselor superioare și la o schimbare rapidă în dinamica socială. Uscinski și Parent susțin că cei care trimiteau scrisori care conțineau teorii ale conspirației erau persoane care nu aveau putere și s-ar fi simțit neputincioși. Într-un articol publicat de Vox, psihologul Jan-Willem van Prooijen de la Universitatea din Amsterdam explică că ”Atunci când oamenii nu sunt siguri de schimbare – când își pierd locul de muncă sau când a avut loc un atac terorist sau un dezastru natural – atunci oamenii au tendința de a dori să înțeleagă ce s-a întâmplat și, de asemenea, tendința de a-și asuma cel mai rău. Este un mecanism de auto-protecție pe care oamenii îl au”. Mai mult decât atât, ”este foarte probabil ca ele (conspirațiile) să înflorească în perioade de incertitudine colectivă în societate. În special după incidente cu profil înalt, care implică o schimbare bruscă a societății sau o schimbare bruscă a realității într-un mod amenințător”, a mai afirmat van Prooijen….. Teama este un factor decisiv în modul în care oamenii judecă informațiile. Din nevoia de a cunoaște și a putea indica pericolul, oamenii tind să caute explicații logice, pe care le cunosc. Marea majoritate a teoriilor conțin cel puțin un personaj identificabil, fie că e o persoană cunoscută, fie că este o instituție. Un alt factor este lipsa de încredere a societății în oficialități. Cu cât încrederea în autorități (internaționale, statale sau locale) este mai mică, cu atât există o șansă ca o teorie a conspirației să apară. În situații de criză, transparența instituțională trebuie să primeze mai mult decât oricând, dar și să fie însoțită de explicații clare, concise, cu privire la situația prin care societatea trece. În cazul crizei epidemiologice cauzată de COVID-19, informațiile despre modul de transmitere a virusului și despre alte tipuri de coronavirus ar trebui să fie oferite publicului larg. NEȘTIINȚA, MAI ÎNGRIJORĂTOARE Însă nu procentul mare de persoane care cred în teorii ale conspirației decât în explicații științifice, oferite de instituții reputabile precum Organizația Mondială a Sănătății, este cel mai trist aspect prezentat în sondajul Avangarde. Ci graficul care arată că aproximativ un sfert dintre cei intervievați nu cunosc sau nu doresc să răspundă cu privire la originea virusului, semn că detalii importante ale naturii COVID-19 nu au fost prezentate și explicate publicului, cel afectat cel mai mult de pandemie. Integral: https://mediastandard.ro

Sorin IonitaŞase narative de propagandă rusă în criza Coronavirus  La Kremlin s-a mărit cadenţa dezinformării legate de Covid, după cum o arată un raport intern al serviciului diplomatic UE. Scopul strategic constă slăbirea sentimentului de unitate occidentală, exploatarea mediatică a fiecărei fisuri între state UE şi sporirea influenţei Rusiei pe fondul isteriei colective. De ceva vreme a intrat şi China în acest business al dezinformării, însă narativele sale sunt încă destul de rudimentare, defensive şi uşor de decriptat, deci n-au mare impact. In general e vorba de un răspuns reflex la ceea ce percepe regimul de la Beijing ca ofensă, lezarea onoarei: dacă Trump a zis “Chinese flu”, atunci lansăm şi noi un zvon că virusul ar fi fost adus în Wuhan de americani. Maeştrii în diversitate şi subtilitate a propagandei rămân deocamdată Kremlinul şi constelaţia de actori para-statali din jurul său. Există şase direcţii principale de propagandă care, fără să fie integral noi, valorifică creativ în noul context clişee şi meme vechi încă de pe vremea URSS. 1. Conspiraţii bio-medicale, cu precădere anti-NATO şi anti-SUA Incă din ianuarie a început să circule ideea că virusul e un produs de laborator, fie deliberat, ca armă biologică, fie ca experiment scăpat accidental de sub control. Diverşi idioţi utili din Occident au alimentat acest narativ conspirativ, în special cei din zona conservator-paranoică americană, întorcându-l invers: virusul ar fi produs în laboratoare chinezeşti etc. Copyrightul acestei poveşti canonice în literatura de specialitate aparţine totuşi incontestabil Kremlinului, care încă din 1949 lansa asemenea manipulări. Cea mai faimoasă este operaţiunea Infektion, o misiune KGB derulată din 1983, când a început plantarea în presa internaţională a ideii că virusul HIV este inventat de americani….. 2. Crearea de haos şi panică Orice perioadă de emoţie colectivă sporită e bună pentru a fi exploatată manipulator, nu doar cele când avem bio-spaime sociale……Vedeţi aici o lungă listă de fake news de acest fel, lansate în principal pe media ruseşti……3. Subminarea încrederii în sursele credibile de informaţie: autoritate sau presa tradiţională, mai ales dacă e occidentală….. 4. Subminarea ideii de obiectivitate şi “factualitate”. Relativismul In plus, Rusia are o lungă tradiţie, de cel puţin un secol, în promovarea relativismului strategic. Asta înseamnă că în lume nu există un singur adevăr şi fapte obiective, ci doar politică bazată pe putere, iar învingătorul poate impune versiunea sa asupra evenimentelor, care devine astfel noul adevăr. Nu există ordine internaţională, ci “state-civilizaţie” (o noţiune eurasianistă chiar mai veche decât URSS) aflate în plină ciocnire, fiecare cu setul lui de reguli…… 5. Propagarea de conspiraţii pentru a încuraja acceptarea de alte conspiraţii Studiile arată că acela care crede într-o teorie conspirativă, are tendinţa să accepte şi altele de acelaşi fel, în alte domenii…… O maşinărie de propagandă bine unsă nu doar împrăştie informaţie, dar şi observă atent cum reacţionează societăţile-ţintă: care sunt resursele lor de contra-propagandă (pentru a fi ulterior neutralizate) şi cine sunt cei care preiau temele de propagandă şi le amplifică, preferabil voluntar, deoarece cred în ele (aliaţii naturali). Aceşti lideri de opinie care aderă din convingere la teme favorabile agendei de relativism strategic a Kremlinului sunt astfel identificaţi pentru a fi potenţaţi pe viitor; ceilalţi, care pot să contracareze propaganda, sunt supuşi la ofensive de discreditare şi persiflare (Haha-ganda, cum a numit tactica asta într-un raport o analistă letonă: decredibilizarea adversarilor sau dezvălurilor prin ridiculizare permanentă, glume diversioniste cu cor de aplauze aranjat şi boţi online, eschive sarcastice de la subiect etc) De exemplu, asta e ceea ce s-a întâmplat acum câţiva ani, când jurnaliştii de investigaţie ucraineni au descoperit “lista lui Dughin” conţinând influencers din România: nu însemna, aşa cum au interpretat unii, că oamenii de pe acea listă erau agenţi ai Kremlinului, ori că erau plătiţi să spună ceva in public. Nu înseamna nici măcar că ştiau că se află pe o listă. Ci doar că au fost identificaţi de Aleksandr Dughin, acest agitator cultural para-statal al Rusiei în zona Balcani, drept persoane deschise către anume tip de mesaj, ce pot fi cultivate pe termen lung. Integral: http://www.contributors.ro

Arafat, comunicatul clasic de 1 Aprilie: “Avem tot ce ne trebuie!”  Secretarul de stat Raed Arafat ştie întotdeauna să ne ridice moralul cu o glumă bine ţintită! În dimineaţa zilei de 1 Aprilie, când oricine merită să zâmbească un pic, acesta şi-a încântat colegii din Grupul de Comunicare Strategică cu bancul său preferat: “Avem tot ce ne trebuie!” Nu-i nouă poanta, am mai auzit-o de vreo două ori, dar nu contează. N-are cum să nu te amuze. Contează şi cum o spune, cu mutra aia serioasă, de zici că îţi prezintă ştirile”, a declarat nea Mitică, portarul de la Guvern. “Unii spun că ‘nu se glumeşte cu aşa ceva’, dar un pic de umor negru n-a omorât pe nimeni. Hehe, avem tot ce ne trebuie, hehe. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 1 aprilie. “Toate guvernele din România, dar absolut toate, au pe conştiinţă mii de decese, nu le-a păsat de bolnavi.”

First Day of Spring Starts Thursday, the Earliest It's Been in 124 ...Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 1 aprilie! Potrivit ANM, luna aprilie va fi mai stabilă din punct de vedere meteorologic, faţă de luna precedentă. Conform specialiştilor, sub influenţa dominantă a circulaţiei aerului dinspre vest şi sud-vest şi ca o consecinţă a schimbărilor în distribuţia centrilor barici de pe continentul european, temperatura medie lunară a aerului înregistrează, la nivelului lunii aprilie, un salt evident faţă de lunile anterioare. Miercuri cerul va avea înnorãri în cea mai mare parte a teritoriului. Precipitaţiile vor fi frecvente în vestul şi nordul Munteniei, iar în zonele montane va ninge.Vântul va sufla moderat, cu intensificãri la munte, la altitudini mari, unde trecãtor va viscoli ninsoarea, dar local şi în sud-est, amplificând senzaţia de rece. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 1 şi 8 grade, iar cele minime se vor situa între -9 și -7 grade. Bucuresti: nori, posibil ploaie, +9 gr.C./-1 gr.C.

Concern In Vietnam As The Wuhan Covid-19 SpreadsOMS transmite că pandemia de coronavirus este „departe de a se fi terminat” în Asia, deși centrul ei s-a mutat în Europa ….. În ciuda tuturor măsurilor adoptate, riscul de transmitere în regiune nu va dispărea atât timp cât va continua pandemia, a declarat Takeshi Kasai, director regional pentru Pacificul de Vest în cadrul OMS. Noul coronavirus a apărut prima dată în centrul Chinei, la sfârşitul anului 2019. Până în prezent au fost înregistrate peste 770.000 de cazuri la nivel mondial, Statele Unite, Italia şi Spania depăşind numărul infecţiilor confirmate în China continentală. „Epidemia este departe de a fi încheiată în Asia şi Pacific. Aceasta va fi o luptă pe termen lung şi nu putem coborî garda”, a spus Kasai în cadrul unei informări de presă online. „Avem nevoie ca fiecare ţară să continue să se pregătească pentru transmiterea comunitară pe scară largă”, a adăugat el. Ţările cu resurse limitate sunt prioritare, cum ar fi naţiunile din zona Pacificului, a spus el, întrucât acestea trebuie să trimită mostre către alte ţări pentru diagnostic, iar restricţiile de transport îngreunează acest demers. Kasai a avertizat că ţările care au raportat o reducere a numărului de cazuri nu ar trebui să lase garda jos, în caz contrar virusul ar putea reveni. Potrivit OMS, nicio ţară nu este în siguranţă deoarece coronavirusul va ajunge în cele din urmă peste tot, a declarat consilierul tehnic al organizaţiei, Matthew Griffith. „În timp ce ţările şi zonele din această regiune au demonstrat cum să se aplaneze curba, focarele continuă să apară în locuri noi, iar importarea rămâne un motiv de îngrijorare”, a precizat Griffith în cadrul informării de presă, cu referire la situaţii precum cele din Singapore şi Coreea de Sud, care se confruntă cu noi cazuri, de la persoane care au călătorit în străinătate. Integral: https://www.digi24.ro

Exclusiv Cum raspunde UE tentativelor de dezbinare venite din Rusia si China si la ce ne foloseste solidaritatea europeana InterviuExclusiv Cum raspunde UE tentativelor de dezbinare venite din Rusia si China si la ce ne foloseste solidaritatea europeana Interviu ….. Nici Italia, nici Spania si nici vreo alta tara europeana nu este abandonata. Uniunea Europeana (Parlamentul, Comisia, Banca Centrala Europeana) implementeaza masuri mai repede decat inainte. Italia a fost prima tara a Uniunii Europene lovita brusc de criza pandemica provocata de COVID-19. Resursele si politicile de sanatate sunt de competenta nationala si institutiile europene pot doar sa coordoneze aceste politici, dar guvernele nationale sunt in prima linie in aceasta criza. Dar Uniunea Europeana implementeaza masuri pentru a reduce impactul economic al crizei si pentru a garanta aprovizionarea (echipamente medicale, medicamente, alimente) in interiorul pietei comune. Italia a primit milioane de masti de la Franta, Germania si Austria si pacienti din nordul Italiei si din Franta au fost transferati la spitale din Germania. Solidaritatea europeana functioneaza. Actiunea noastra comuna, europeana, a inceput chiar mai devreme. Tone de materiale au fost trimise urgent in China pentru a sprijini lupta contra epidemiei de COVID-19. Aceste ajutoare europene au fost trimise imediat ce autoritatile chineze au comunicat proportiile si dificultatea crizei din Wuhan si din alte provincii si municipalitati. Institutiile europene actioneaza in diverse directii pentru a mobiliza resursele disponibile si pentru a activa toate mijloacele, pentru a-i proteja pe cetateni si pentru a facilita functionarea pietei unice, in aceste circumstante extraordinare. Cooperarea institutionala a functionat pentru a mentine rutele de zbor esentiale si frontierele interne deschise. Aceasta face posibila livrarea produselor critice si continuitatea canalelor europene de aprovizionare. Mii de cetateni ai Uniunii Europene beneficiaza de zborurile de urgenta care ii aduc in tarile lor…..Camioanele militare rusesti sunt seducatoare pentru stiri, dar sunt o picatura mica fata de ceea ce Italia primeste ca ajutor astazi de la partenerii europeni. Trebuie sa evitam sa comparam incomparabilul. Solidaritatea europeana poate sa nu fie suficient de spectaculoasa pentru stirile TV din prime-time, dar e ceea ce trebuie sa faca medicii din prima linie, asistentii medicali si primarii pentru a salva vieti. Uniunea Europeana cheltuieste anual miliarde pentru ajutorul umanitar international si pentru asistenta de dezvoltare. De fapt, UE este cel mai mare furnizor de ajutor umanitar. Solidaritatea a fost un cuvant-cheie pentru raspunsul UE cand COVID-19 a lovit China. Ajutorul UE a inclus trimiterea in China a 90 de tone de materiale (echipamente de protectie, dezinfectante si masti), furnizate de Franta, Germania, Italia, Letonia, Estonia, Austria, Cehia, Ungaria si Slovenia, prin intermediul Mecanismului de Protectie Civil al UE. Acelasi principiu al solidaritatii si respectului pentru valorile europene se aplica atunci cand vorbim despre ajutorul de 38 de milioane de euro pentru tarile din Balcanii de Vest. Cooperarea internationala este cruciala, mai ales atunci cand e vorba despre o pandemie care preocupa si afecteaza intreaga lume. Nu trebuie sa lasam criza sa izoleze partenerii. Mai bine lasam criza sa ne invete cum sa ne imbogatim cooperarea. Sa va dau un exemplu. Primele doua milioane din grantul de 7,5 milioane de euro pentru Serbia sunt cheltuite pentru a transporta echipament medical din China si India…..E inca prea devreme pentru a intelege de ce lucrurile se deruleaza intr-un fel sau altul. Pur si simplu, nu avem inca datele epidemiologice necesare. Totusi, se pare ca sunt elemente care joaca un rol-cheie: densitatea populatiei, cronologia primelor focare etc. Raspunsul e relativ omogen, dar in unele cazuri, numarul brut al focarelor si modelele de transmitere locala risca sa depaseasca intreaga capacitate e sectiilor de terapie intensiva…… Prin Initiativa de Investitii Corona (Corona Response Investment Initiative), 37 de miliarde de euro din fondurile UE disponibile sunt canalizate catre sistemele de sanatate, intreprinderile mici si mijlocii, piata muncii si alte domenii. Fondul de Solidaritate al UE a fost extins, pentru a acoperi urgentele sistemelor publice de sanatate, punand la dispozitia statelor europene pana la 800 de milioane de euro in 2020……Folosind Mecanismul de Protectie Civila al UE, Uniunea Europeana contribuie la costurile zborurilor de repatriere ale cetatenilor statelor, pe baza principiului solidaritatii. Peste 2.300 de persoane au fost repatriate in Europa din China, Statele Unite, Japonia, Maroc, folosindu-se acest mecanism si peste 800 de astfel de zboruri sunt planificate pentru perioada urmatoare. Comisia Europeana a creat prima rezerva comuna de echipamente medicale de urgenta, un stoc strategic al UE de echipamente medicale de tipul ventilatoarelor si mastilor de protectie, pentru a ajuta tarile din UE in contextul pandemiei de COVID-19. Comisia Europeana finanteaza 90% din acest stoc…..Cand trebuie sa rezolve o situatie ca asta, sa gaseasca solutii pentru oameni si intreprinderi, discursurile eurosceptice nu ofera nicio solutie. Din contra. Uniunea Europeana este cea care poate oferi mecanisme comune pentru reconstructia economica si pentru protectia cetatenilor, pentru calitatea produselor europene, in special cele alimentare si farmaceutice. Integral: http://www.ziare.com

Medic român din Milano: „Culegem roadele faptului că în 30 de ani am făcut doar crâşme şi biserici” Angela Câmpean, medic român aflat în Lombardia, Italia, consideră că autorităţile italiene, la fel ca şi cele din alte ţări copleşite de pandemia de COVID-19, sunt vinovate în mare măsură pentru situaţia existentă şi anticipează că situaţia se va ameliora abia undeva la finele lunii viitoare. Angela Câmpean lucrează de 8 ani într-un spital din Milano şi spune că a mai văzut o situaţie asemănătoare „doar în filmele SF”. În opinia sa, vina pentru ceea ce se întâmplă le aparţine în mare măsură autorităţilor. „Când au apărut primele cazuri, autorităţile italiene nu au luat măsuri, deşi se ştia că foarte mulţi turişti chinezi sunt în Italia. Şi au continuat să nege posibilitatea unei epidemii chiar şi atunci când au apărut primele cazuri. Au susţinut că situaţia este sub control, dar s-a văzut unde s-a ajuns. Plus că au luat măsurile gradual, deşi aveau în faţa experienţa Chinei”, susţine medicul român……„Toate guvernele din România au pe conştiinţă pacienţi morţi”  Angela Câmpean a vorbit şi despre situaţia din România, pe care o cunoaşte foarte bine. A plecat din ţară acum 8 ani, pentru a putea să-şi construiască un viitor. Se teme de tot ce poate fi mai rău în România, pe timpul pandemiei. „Spitalele noastre sunt la pământ. Sunt puţine, fără dotări, iar medicii sunt speriaţi şi demoralizaţi fiindcă au fost abandonaţi şi li se cere să trateze pacienţi fără a fi protejaţi. N-au nici măcar măşti unii dintre ei, e strigător la cer. La noi s-au construit doar baruri şi biserici. Acum culegem roadele faptului că în 30 de ani am făcut doar crâşme şi biserici. Asta e realitatea, de ce să ne ascundem? Când te doare în cot de sănătate, nu poţi să te vaiţi apoi când vine o catastrofă din asta şi să spui că nu ai nicio vină. Toate guvernele din România, dar absolut toate, au pe conştiinţă mii de decese, nu le-a păsat de bolnavi. Că nu e vorba doar de Covid-19”, a adăugat medicul. În opinia Angelei Câmpean, autorităţile trebuie acum să acţioneze ferm, fără a favoriza pe nimeni. „Am văzut că unii preoţi în inconştienţa lor au continuat să-i împărtăşească pe oameni cu aceeaşi linguriţă, dar nu i-a tras nimeni la răspundere că pot nenoroci oameni. Ce să mai zic că la început au fost testaţi parlamentarii şi ceilalţi politicieni, în timp ce omul de rând era lăsat să aştepte chiar dacă avea simptome. E strigător la cer, nu ăsta e mesajul pe care trebuie să-l transmită autorităţile într-un asemenea moment. Aşa cum s-au luat măsuri – şi pe bună dreptate – împotriva oamenilor care au fugit din carantină, la fel trebuie să curmi din faşă orice fel de nereguli” Integral: https://www.comisarul.ro

Lucian MindrutaEditorial De ce aplaudăm lașitatea? În Italia, oamenii îi aplaudă pe medici la balcoane. Peste 60 dintre ei au murit de Covid, protejați mai bine sau mai rău. În România însă, oamenii îi aplaudă pe cei care își dau demisia – unii că n-au echipamente, alții pur și simplu că nu vor să riște întâlnirea cu un virus care, totuși, ucide. Mai bine din jumătate din publicul care citește pagina mea, e de acord ca medicii și asistenții să renunțe la a mai vedea pacienți, dacă nu au echipament. Aici e poll-ul, rezultatele sunt relevante statistic. Nu sunt medic, dar încerc un diagnostic: nu doar că nu știm să recunoaștem fibra morală, dar chiar râdem de ea și aprobăm lașitatea. Da. E lașitate. Și să mă scutiți cu explicația “Dacă mă îmbolnăvesc ca medic, dau și altora.” N-ai cui să dai, ăilalti de care va trebui să ai grijă vor avea și ei tot Covid! Văd în New York medici și asistente care și-au facut protecție din saci de gunoi. La noi îsi fac scuze și fug! Da, e risc mortal pentru tot personalul din spitale. Dar cei mai mulți vor scăpa. Acum trebuie să aleagă: vor scăpa ajutând alți oameni. Sau vor scăpa ascunzându-se. Știu că detestați guvernul. Știu că urâți PNL-ul și PSD-ul. Dar această criză e a noastră, a cetățenilor. Mii dintre ei au ales să mintă și să ignore carantina. Alții aleg acum să fugă….. Să consideri sacrificiul prostie e o forma de dispreț cumplită și este, fundamental, lucrul de care îmi este cel mai scârba în România. N-am să v-o iert niciodată. Și nu doar eu, ci și medicii care la ora asta sunt la datorie! Soția mea e unul dintre ei. Integral: https://www.digi24.ro

Mircea MorariuNecesara responsabilitate …..Guvernul și-a asumat, aventuros, răspunderea pe o lege vizând organizarea alegerilor locale în două tururi, lege care nu avea cum să fie pe placul PSD. Acesta a profitat de majoritatea pe care o mai deține încă în Parlament și a trântit, glorios, guvernul. A urmat un fel de Baba Oarba, un joc de genul Cine conduce țara?, un concurs al politicianismelor în floare, cu dl. Klaus Iohannis, dl. Ludovic Orban și dl. Marcel Ciolacu în rolurile principale. Acestui joc i-a pus capăt pandemia. Așa a ajuns la putere guvernul Orban 2. Liberalii au comis atunci o greșeală de moarte. Încăpățânându-se în susținerea ideii că prima formulă guvernamentală ar fi fost una fără cusur, nu au operat nici cea mai mică modificare în componența Executivului. Nu l-au sacrificat atunci pe dl. Victor Costache, deși era clar că respectivul era vânat ca nimeni altul de presă și de partidele de Opoziție, au menținut-o în funcție pe d-na Monica Anisie de la Educație, care se dovedește astăzi un mare gol, ezitantă, incapabilă să își asume decizii radicale ținând-o langa cu colegii ei de la Catedră care fac și dreg, i-au reînnoit mandatul d-lui Ioan Marcel Vela în fruntea Ministerului de Interne. În pofida faptului că persoana respectivă deține o pregătire precară. Cum putea oare dl. Marcel Vela să fie altfel de vreme ce e subinginer la bază și posedă o licență în Drept de la așa-zisa Universitate europeană Drăgan din Lugoj? Dl. Marcel Vela și-a început primul mandat de ministru prin apelul la un sobor de preoți, sobor al cărui rost ar fi fost acela de a alunga duhurile rele din biroul d-lui Vela, exact acela în care, pe vremuri, stătea chiar Nicolae Ceaușescu. Nu o fi fost bun soborul, o fi fost de proastă calitate aghiazma, cert e că fantoma lui Nicolae Ceaușescu nu a fost gonită. Așa se explică, probabil, apăsarea pe pedala naționalistă, respectiv complet deplasata măsură a difuzării Imnului de Stat din mașinile Poliției în week end. În plus, dl. Vela este un slab comunicator. Nutrește ambiția de a face comentarii pe marginea Ordonanțelor militare, crede că le explică, că astfel le-ar face mai pe înțelesul prostimii, numai că, nefiind un profesionist al cuvintelor, mai mult le încurcă. Dl. Ioan Marcel Vela mai are și ambiția de a încheia patetic, moralizator și, la finalul fiecărei apariții publice, declamă prost un text de un patetism desuet, text evident scris de alții. Toate acestea sunt realități. Se văd cu ochiul liber. Numai că de aici și până a afirma, așa cum o fac șefii unor partide de Opoziție și jurnaliștii furajați de aceștia, că România ar fi căzut victimă dictaturii iohanniste, că românii ar fi arestați la domiciliu, că nimeni nu mai scoate o vorbă critică ori că s-ar fi reinstaurat cenzura în România e cale lungă. În ceea ce mă privește, nu văd nimic dur în Ordonanțele militare semnate de dl. Vela. Nu îmi sunt nicidecum pe plac, nu exult de fericire la gândul că am anumite limitări ale dreptului la liberă circulație. Nu sunt deloc fericit nici la ideea că nu știu pentru câtă vreme sunt suspendate cursurile universitare. Mă consolez cu gândul că, înainte de închiderea școlii, am izbutit să îl predau pe Blaise Pascal și mi-am reamintit, chiar înainte ca de pe acum celebrul articol al lui Pascal Bruckner să o readucă în spațiul public, zicerea marelui filosof francez în conformitate cu care cea mai mare nenorocire a omului este aceea de a nu ști să stea liniștit în camera lui…..Așa după cum am scris zilele trecute, cred că unii politicieni- capi de listă fiind numiții Popescu-Tăriceanu Călin și Ponta Viorel Victor- ar trebui izolați politic. Pentru simplul motiv că agită iresponsabil spiritele. E nevoie în aceste zile de reținere, de înțelegere, de bun simț, de bună cuviință. Cui să le cer astea ? Lui Tăriceanu, care chiar acum iar se dă de ceasul morții să mai scape o dată de justiție, lui Ponta, cel care are pe conștiință catastrofa de la #colectiv (noroc că respectivul nu prea are conștiință), lui Băsescu și Turcescu sau veșnicilor agitați comunistoizi Cristoiu, Nistorescu, Chirieac ? Integral: http://www.contributors.ro

Violeta AlexandruVIDEO Violeta Alexandru: Toate documentele pentru șomajul tehnic se depun online/ Nu vor fi făcute controale pe perioada stării de urgență  Ministrul muncii Violeta Alexandru a prezentat marți câteva detalii legate de modul în care poate fi obținut ajutorul de la stat pentru acoperirea șomajului tehnic. Unul dintre cele mai importante aspecte este că toate documentele se depun online. De asemenea, pe perioada stării de urgență, inspectorii de muncă nu vor face controale. Se va merge pe încredere, mai ales că fiecare angajator trebuie să trimită și o declarație pe proprie răspundere. După perioada de criză, vor fi făcute verificări prin sondaj. Practic, începând de miercuri, agenţiile judeţene pentru ocuparea forţei de muncă vor primi prin mijloace electronice, solicitările pe luna martie pentru primirea fondurilor în vederea acoperirii cheltuielilor pentru angajaţii cu contract individual de muncă, pe care i-au înregistrat anterior în REVISAL ca intrând în şomaj. Alte declarații ale ministrului: –Un angajator trebuie să depună o cerere, declarație pe proprie răspundere şi lista angajaţilor la agenţiile judeţene din judeţele unde îşi desfăşoară activitatea – Pentru cei care au contracte individuale de muncă, PFA, drepturi de autor, cluburile sportive se vor depune, la fel, electronic, o cerere şi o declaraţie pe proprie răspundere la AJOFM. -În cazul cluburilor sportive, se ataşează şi lista sportivilor pentru care se solicită sprijin – Niciuna dintre aceste categorii nu va prezenta certificat de urgenţă….. -Nu plătesc angajatorii, nu avansează niciun ban de la dânșii. Guvernul va plăti aceste fonduri din care se vor face plățile către angajați. – Vor primi fondurile în maxim 15 zile. Se va face plata către angajat în termen de 3 zile. Integral: https://economie.hotnews.ro

Andrei Tinu, revocat pentru a doua oara de la sefia Autoritatii pentru Cetatenie: Contest decizia in instanta si fac plangere penala impotriva lui OrbanAndrei Tinu, revocat pentru a doua oara de la sefia Autoritatii pentru Cetatenie: Contest decizia in instanta si fac plangere penala impotriva lui Orban  Premierul Ludovic Orban a dispus, luni seara, incetarea exercitarii de catre Andrei Tinu (PSD), fiul jurnalistului Dumitru Tinu, a atributiilor de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale pentru Cetatenie (ANC). In locul acestuia a fost numita Adriana-Elena Mota. Este a doua oara cand premierul Orban incearca sa-l dea jos din functie pe Andrei Tinu. Prima data el a incercat la finalul anului 2019, dar fiul jurnalistului a contestat in instanta decizia si a obtinut suspendarea ordinului in ianuarie 2020. Asa ca premierul a fost nevoit sa emita Decizia 22/2020 care dispunea suspendarea inlocuirii din functie. Andrei Tinu a revenit, din 14 ianuarie, in functia de conducere. In esenta, Orban a dat luni seara o noua hotarare prin care inceteaza efectele prevederilor Deciziei prim-ministrului 22/2020. O adevarata epopee birocratica. “In favoarea mea am o decizie judecatoreasca” Contactat de Ziare.com, Andrei Tinu spune ca el nu o sa paraseasca functia de presedinte al ANC, deoarece are in favoarea lui o hotarare judecatoreasca executorie de mentinere in aceasta pozitie, care nu poate fi anulata de un act administrativ….Potrivit deciziei lui Orban, in locul lui Tinu a fost numita Adriana-Elena Mota. Fost consilier al Prefecturii Gorj si fost consul al Romaniei in Italia, pentru o perioada scurta de timp, aceasta a ocupat mai multe functii la nivel central in timpul guvernarii pedeliste, potrivit presei din Gorj. Birchall: Este o decizie corecta Decizia de revocare din functie a lui Andrei Tinu a fost salutata de fostul ministru PSD al Justitiei, Ana Birchall. Aceasta spune ca decizia s-a luat in baza unui raport al Corpului de Control, privind modul in care au fost gestionate solicitarile unor cetateni rusi si ucraineni de a deveni romani. In acest caz a fost sesizat Parchetul General, dar ancheta a fost declinata la DNA. Integral: http://www.ziare.com

Firea semneaza un contract de 43 de milioane de euro pentru 100 de troleibuze noi din Turcia. Licitatia a fost castigata de singurul ofertant inscrisFirea semneaza un contract de 43 de milioane de euro pentru 100 de troleibuze noi din Turcia. Licitatia a fost castigata de singurul ofertant inscris  Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a semnat, marti, un contract de 43 de milioane de euro fara TVA privind achizitia a 100 de troleibuze noi. “Licitatia a fost castigata de singurul ofertant inscris in acest proces, care a fost declarat castigator ca urmare a indeplinirii cerintelor solicitate in caietul de sarcini, Asocierea turco-germana Bozankaya Otomotiv Marina Imalat Ithalat Ve Ihracat A.S. – Sileo Gmbh,” anunta Gabriela Firea, intr-o postare pe Facebok. Potrivit contractului, livrarea se va face incepand cu luna noiembrie 2020 si se va intinde pe o perioada de 16 luni, dupa cum urmeaza: primul troleibuz va fi livrat in luna noiembrie 2020 pentru omologare, iar ulterior, restul troleibuzelor vor fi livrate pana in februarie 2022. Garantia functionarii de care dispun troleibuzele Asocierii Bozankaya Otomotiv Marina Imalat Ithalat Ve Ihracat A.S.- Sileo Gmbh este de 4 ani si 240.000 km. De asemenea, troleibuzele dispun si de garantie extinsa pentru 4 ani si 240.000 km, in intervalul de exploatare corespunzator de la anul 5 pana la anul 8 inclusiv. “Valoarea contractului este de aproximativ 43 de milioane euro fara TVA, iar finantarea provine de la Administratia Fondului pentru Mediu, in cadrul Programului privind imbunatatirea calitatii aerului si reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera, utilizand autovehicule mai putin poluante in transportul public local de persoane,” mai precizeaza Gabriela Firea. Cererea Primariei Capitalei a fost depusa in octombrie 2018, iar contractul de finantare a fost semnat in decembrie 2018. Integral: http://www.ziare.com

Nicusor Dan o someaza pe Gabriela Firea sa opreasca masacrarea copacilor: Poluarea creste riscul transmiterii coronavirusului!Nicusor Dan o someaza pe Gabriela Firea sa opreasca masacrarea copacilor: Poluarea creste riscul transmiterii coronavirusului!  Nicusor Dan, candidatul USR la Primaria Capitalei, ii cere primarului general, Gabriela Firea, sa opreasca imediat toaletarea arborilor de pe spatiile publice din Bucuresti, “inclusiv a celor aflate in desfasurare la acest moment”. Un argument important pe care il mentioneaza este legat de nivelul ridicat de poluare din Capitala, aceste toaletari fiind “unul dintre factorii importanti”.”Specialistii au atras atentia asupra acestui fenomen de ani de zile, sper ca administratiile sa fie mai responsabile acum, cand specialistii afirma ca poluarea creste atat riscul transmiterii coronavirusului cat si incidenta cazurilor grave generate de acesta”, se arata intr-un comunicat remis Ziare.com. Nicusor Dan invoca mai multe imagini care arata “toaletari desfasurate astazi (marti, n.red.) de ADP sector 4 pe strazile Moldovita si Racovita”. “Specialistii pe care i-am consultat au confirmat ca: 1) este al doilea ciclu de toaletare pe aceiasi arbori, precedenta avand loc acum 1-2 ani; 2) si precedenta si actuala toaletare sunt agresive si neprofesioniste; 3) exista un risc mare de uscare si de rupere pentru arborii astfel toaletati”, mai arata acesta. Deputatul independent spune ca in timp ce Societatea Internationala de Arboricultura mentioneaza standardul american ANSI A300 ca standard recunoscut international pentru ingrijirea arborilor, iar acesta “recomanda ca prin interventie sa nu se taie mai mult de 25% din coroana crescuta in ultimul an (nu din intreaga coroana, cum se citeaza adesea eronat)”, pentru Bucuresti “nu exista un act normativ care sa reglementeze gestionarea corecta a arborilor”. “Exista o avizare pe care Directia de Mediu a Primariei Capitalei o face pentru interventiile asupra arborilor din Municipiul Bucuresti, care prevede la modul general ca interventiile trebuie sa fie benefice pentru arbori. Administratiile subordonate primariilor din Bucuresti incredinteaza interventiile unor firme care nu au specialisti. Acestea taie excesiv pentru ca rezultatul interventiei lor sa se vada (asa inteleg sa isi justifice munca) si pentru ca muncitorii fructifica adesea lemnul obtinut. Integral: http://www.ziare.com

Putin face aleea celebrităților. Jurnaliștii, băgaţi cu mâinile în beton și lăsaţi acolo  Exact ca la Hollywood, dar în stil kaghebist. Vladimir Putin a inaugurat la Moscova o Alee a Celebrităților. Primii care au fost invitați să fie imortalizați aici au fost mai mulți jurnaliști care de-a lungul vremii au avut păreri prea sincere la adresa liderului de la Kremlin, sau prea puține păreri de laudă la adresa țarului. Jurnaliștii au avut surpriza să constate că la Moscova nu e ca la Hollywood și că în loc să bage mâinile în beton ca să-și lase amprenta, jurnaliștii au fost scufundați cu totul în beton și lăsați acolo, cu un afiș: ”Jurnalist faimos”, și ziarul de care aparținea. Lângă fiecare jurnalist au fost puse și anchetele făcute despre infracțiunile comise de Putin de-a lungul vremii, ”ca să știe lumea de ce sunt faimoși”, susține Kremlinul……Apoi familiile au plecat într-o excursie oferită de stat, o vizită la niște muzee din Siberia și au fost avertizați că la întoarcere s-ar putea să se defecteze trenul. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 31 martie. Ce bine e in criza la Iasi! Cresc salariile….nu la toti!

Dark Rain Clouds On A Cold Spring Day At Over The Pitt River ...Buna dimineata intr-o zi de marti, 31 martie! În țară, valorile termice vor scădea accentuat în cea mai mare parte a ţării, astfel că vremea va deveni deosebit de rece pentru ultima zi a lunii martie în toate zonele; temperaturile maxime se vor încadra în general între 1 şi 8 grade, iar cele minime între -9…-7 grade în depresiunile din nord-vest şi centru şi 3…4 grade pe litoral. Cerul va avea înnorări ziua în mare parte a teritoriului, iar noaptea se va degaja treptat în nord, nord-vest și nord-est, unde vor fi condiții de brumă. Precipitaţiile vor fi frecvente şi în general moderate cantitativ la munte, în centru și în sud-vest; în zonele montane şi în Transilvania va ninge, iar în Oltenia, sudul Banatului şi vestul şi nordul Munteniei la început vor fi şi ploi sau lapoviţă, apoi predominant ninsori; se va depune strat de zăpadă care local va fi consistent. Precipitaţii slabe se vor semnala pe alocuri şi în regiunile sud-estice unde vor fi ploi, lapoviţă şi trecător ninsoare şi izolat în vest şi în nord, predominant ninsori. Vântul va sufla moderat, cu intensificări la munte, la altitudini mari, unde trecător va viscoli ninsoarea, dar local, mai ales în prima parte a zilei, şi în sud-est și izolat în rest, amplificând senzaţia de rece. In Bucuresti, valorile termice vor scădea accentuat, astfel că vremea va deveni deosebit de rece pentru această perioadă din an; temperatura maximă va fi de 4…6 grade, iar cea minimă de 0…2 grade. Cerul va fi noros şi temporar vor fi precipitații slabe, sub formă de ploaie, lapoviţă şi trecător ninsoare. Vântul va sufla moderat, cu intensificări în special în prima parte a zilei, amplificând senzaţia de rece.

Plangere penala impotriva universitatii conduse de Toader: Au inghesuit cate 4 studenti intr-o camera, desi unii erau in auto-izolare!Plangere penala impotriva universitatii conduse de Toader: Au inghesuit cate 4 studenti intr-o camera, desi unii erau in auto-izolare! Asociatia civica Reset Iasi a formulat o plangere penala impotriva sefilor Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” cu privire la comiterea infractiunii de zadarnicirea combaterii bolilor, dupa ce mai multi studenti au fost mutati cate 3-4 in camere pentru a reduce costurile la apa calda si caldura din camine. La mijlocul saptamanii trecute, conducerea executiva a Universitatii a luat decizia de a muta toti studentii cazati in caminele UAIC, astfel incat acestia au ajuns sa locuiasca cate patru in camera, contrar normelor si recomandarilor epidemiologice. Universitatea este condusa de fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader, care a fost reales in aceasta luna pentru un nou mandat de rector de 4 ani. “Unii dintre studenti au inceput sa dezvolte usoare simptome (tuse, febra, dureri in gat) care nu se stie sigur daca sunt de raceala sau de COVID-19. Acestia mai afirma ca timp de cateva zile la rand nu li s-a furnizat apa calda si nici caldura,” scrie Reset Iasi, pe pagina de Facebook. Asociatia a sesizat atat Directia de Sanatate Publica, cat si Parchetul de pe langa Judecatoria Iasi. Demersul a venit dupa ce mai multi studenti s-au plans pe retelele de socializare de conditiile din camere, iar ulterior au contactat autoritatile si Reset Iasi. “Cea mai mare problema este frigul. Noaptea o petrecem in frig (din cauza asta ma doare si gatul), mai ales eu, ca stau langa geam. De asemenea, este si curent, din cauza caruia ma doare foarte tare capul. Alta problema ar fi ca stam in camera 4 persoane, ne putem infecta foarte usor, daca e cazul ca cineva dintre noi sa se infecteze. Femeile de serviciu le-au aruncat mancarea colegilor mei din frigider. Colegii mei ies foarte des afara si nu stiu daca este intr-adevar intotdeauna necesar,” scrie unul dintre studenti, potrivit plangerii penale. “Mi s-a raspuns ca ordinele sunt venite de sus” Un alt student spune ca a fost mutat din camera sa fara sa i se dea explicatii si ca s-a plans la administratia caminului. “Mi s-a raspuns ca ordinele sunt venite de mai sus si sa nu facem pretentii, caci la alte universitati pe studenti i-au trimis acasa si ca astea sunt regulile si ordinele de mai sus. Ajuns in camera, o data ca eram 4 oameni, doi la mana, caldura se da cu portia si foarte putin si apa calda in asemenea conditii. Integral:http://www.ziare.com

Comisia Iordache relaxează condiţiile pentru eliberarea ...Proiect de lege aparut in starea de urgenta: Politistii locali primesc atributii noi – vor putea folosi radare si da amenzi rutiere Politistii locali ar putea avea atributii sporite in domeniul ordinii publice si circulatiei rutiere, potrivit unui proiect legislativ introdus la Senat de 12 deputati PMP si PSD, printre care Corneliu Bichinet, Florin Iordache si Eugen Nicolicea. Este vorba despre un proiect de completare si modificare a Legii nr. 155/2010 privind Politia Locala. In cazul in care acest proiect ar fi votat in ambele camere si promulgat, politistilor locali li se modifica atributiile din fisa postului si dobandesc atributii in domeniul ordinii publice si linistiii publice, respectiv a circulatiei rutiere. In plus, sunt obligati ca, in termen de un an de la numirea in functie, sa urmeze un program de formare initiala organizat intr-o institutie de invatamant din cadrul Ministerului Afacerilor Interne…. Noile atributii Proiectul stabileste noi atributii ale Politiei Locale in domeniul circulatiei pe drumurile publice. Astfel, politistii vor putea constata si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind trecerea pe culoarea rosie a semaforului, depasirea colonei de vehicule aflate in asteptare, circulatia pe benzile destinate exclusiv transportului in comun, blocarea centrului intersectiei, nerespectarea indicatoarelor, circulatia pe sens opus, nerespectarea indicatiilor politistutului sau neacordarea de prioritate. Politia Locala ar putea fi dotata si cu radare: “constata contraventii si aplica sanctiuni pentru depasirea vitezei legale, constatata prin folosirea mijloacelor tehnice fixe si mobile omologate si verificate metrologic.” Politistul local va putea constata contraventii ai aplica sanctiuni pentru conducerea unui vehicul cu ITP expirat sau pentru folosirea telefoanelor mobile la volan – cu exceptia celor prevazute cu dispozitive de tip “maini libere.” In plus, politistii locali vor putea opera sistemele de supraveghere si management al traficului rutier instalate de autoritatile locale. Politistii locali vor putea constata contraventii si aplica sanctiuni sporite in domenii in care aveau deja atributii, cum ar fi nerespectarea normelor in cazul transportului de persoane sau marfuri, protectia mediului, disciplina activitatii comerciale, disciplina furnizarii utilitatilor publice, disciplina administrarii proprietatiii publice si private a statului si a unitatilor administrativ-teritoriale etc. Integral: http://www.ziare.com

Tăriceanu visează cai verzi pe pereţi: Vrea să obţină un scor ...Suspect de comiterea infracțiunilor de abuz în serviciu și uzurparea de calități oficiale, Tăriceanu vrea să oprească ancheta procurorilor cu ajutorul Curții Constituționale  Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a solicitat conducerii Senatului să sesizeze Curtea Constituțională cu un conflict juridic între Parlament și Parchetul General susținând că procurorii ”se amestecă direct” în activitatea parlamentară pentru că anchetează motivele pentru care un senator PSD cu decizie definitivă de incompatibilitate din 2015 mai este încă în funcție, deși legea prevede clar că el trebuia să își piardă mandatul, au declarat surse politice pentru G4Media.ro. În acest dosar Călin Popescu Tăriceanu este suspect de comiterea a două infracțiuni, abuz în serviciu și uzurparea de calități oficiale, deoarece, în calitate de președinte al Senatului, ar fi refuzat vreme de doi ani să pună în aplicare decizia Justiției – constatarea pierderii calității de senatorul social-democrat. Tăriceanu a fost citat până acum de două ori la Parchetul General, prima oară în ianuarie, ultima oară pe 10 martie, pentru a i se aduce la cunoștință calitatea suspect în acest dosar penal. …. El acuză Parchetul General de ”încălcarea gravă a principiului constituțional al colaborării instituționale loiale între autoritățile publice” pentru că a cerut în mod repetat Comisiei juridice a Senatului de a preda procurorilor documentele referitoare la dezbaterea privind mandatul senatorului PSD Cristian Marciu. Social-democratul a fost declarat incompatibil de către Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) în martie 2015, prin decizie definitivă, iar în martie 2017 Agenția Națională de Integritate (ANI) a cerut Senatului să constate încetarea calității de parlamentar a acestuia. Vreme de trei ani însă solicitarea ANI a rămas fără niciun răspuns din partea Senatului, ceea ce a dus la deschiderea de către Parchetul General al dosarului penal în care Tăriceanu are calitatea de suspect. Integral: https://www.g4media.ro

Palatul ParlamentuluiLa Parlament, criza coronavirusului a afectat doar sporul de antenă. Corlățean: Funcționăm la limita de avarie. Alte detalii despre costuri nu-s treaba mea  În plină criză economică și medicală reducerea cheltuielilor cu salarizarea demnitarilor și funcționarilor publici este un subiect delicat. Asta în condițiile în care în sectorul privat se fac strategii de adaptare la noile condiții în perspectiva unei crize economice. La nivelul Conducerii Parlamentului s-a decis ca senatorii și deputații să-și desfășoare activitatea în regim online, iar aceștia vor lucra fie de acasă, fie de la birourile parlamentare din circumscripțiile pe care le reprezintă. De asemenea, în cazul staff-ului administrativ, o mare parte dintre funcționari lucrează la domiciliu și doar 10% dintre aceștia asigură permanența la birou, au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale din conducerea Parlamentului. În ceea ce privește reducerea cheltuielilor, la nivel oficial nu s-a luat nicio măsură. Pentru a reduce salariile este nevoie de modificarea legii salarizarii funcționarilor și demnitarilor publici. Această modificare poate fi operată de către Guvern sau printr-un proiect de lege dezbatut și adoptat de Parlament…..Surse oficiale au explicat pentru Hotnews.ro că parlamentarii își vor primi indemnizațiile întregi, dar vor fi eliminate diurnele de ședință, costurile de deplasare. În plus, banii alocați pentru vizitele oficiale și transportul aferent acestora vor fi economisiți în următoarea perioadă. De asemenea, la nivelul funcționarilor publici, aceștia își vor pierde sporul de antena care era unul consistent. La Camera Deputaților un muncitor necalificat angajat la Parlament putea primi un spor de condiții vătămătoare de 350 lei brut (în condițiile în care salariul brut al acestuia era de 2.553 de lei), în timp ce Secretarul general primea un spor de condiții de muncă vătămătoare de maxim 3.029 de lei brut (în condițiile în care salariul brut al acestuia era de 20.194 de lei)…..Cât cheltuiește statul cu un parlamentar Un parlamentar primeşte o indemnizaţie lunară netă de 10.000 de lei. La aceasta se adaugă o sumă de 4.600 lei pentru cazare, 1.400 de lei pentru transport și 200 de lei/diurnă pe zi. În plus, primește o suma forfetară necesară pentru funcționarea cabinetelor parlamentare şi activitatea parlamentară din circumscripţiile electorale în valoare de 25.000 de lei. De asemenea, parlamentarii beneficiază de călătorii gratuite cu tren CFR şi o călătorie dus întors către circumscripţia electorală cu avionul…..”Ca de normalitate şi solidaritate, se impune tăierea cu 30% a salariilor şi indemnizaţiilor miniştrilor, parlamentarilor, primarilor, preşedinţilor de consilii judeţene, consilierilor locali şi judeţeni. Vorbim de o economie la buget de aproximativ 50 de milioane de euro lunar, ceea ce se poate traduce în 1.000 de ventilatoare mecanice care pot fi aduse încă din prima lună în România. Nu rezolvăm problema economică macro, dar putem rezolva probleme punctuale (…)”, a declarat Cristache într-un comunicat, citat de agenția Agerpres. De asemenea, USR a anunțat că a depus, joi la Parlament, un proiect de lege care propune diminuarea cu 25% a indemnizației senatorilor și deputaților, pe perioada instituirii stării de urgență și ulterior acesteia, timp de 6 luni calendaristice. Integral: https://www.hotnews.ro

Primarul Iaşului, Mihai Chirica se alătură protestului "15 minute ...Ziarul de Iași: Salariile directorilor de la companiile din subordinea primăriei Iași, creșteri substanțiale în plină criză generată de coronavirus  Pe fondul epidemiei necontrolate provocată de coronavirus, consilierii locali urmează să voteze creşteri uriaşe de salarii şi indemnizaţii pentru cei aflaţi la conducerea societăţilor din subordinea primăriei ieşene, scrie Ziarul de Iași. În vreme ce Consiliul Județean a găsit, în două ședințe de urgență, 7,3 milioane de lei pentru achiziții rapide de materiale sanitare, Consiliul Local Iași a pregătit un Plan de măsuri de combatere a epidemiei în valoare de 3,8 milioane de lei, care include subvenții pentru transport, forțe de ordine și salubritate, dar mai ales pentru asistență socială). Alocarea urmează să fi aprobată în ședința lunară obișnuită, de mâine. Mai grabnică este în schimb aprobarea bugetelor societăților din subordinea Primăriei Iași. Următorul proiect de hotărâre de pe ordinea de zi, după Planul de măsuri antiepidemie, se referă la Termo-Service, care primește 658.000 de lei numai pentru lefurile directorului și ale celor patru administratori. Suma este mai mare decât bugetul de investiții al societății. Cu tot cu bonusuri, actualul director, Alin Aivănoaei, ar urma să primească 312.000 de lei pe an, adică 26.000 brut pe lună, sau 855 de lei pe zi. Un membru neexecutiv al Consiliului de Administraţie va primi, dacă proiectul de hotărâre va fi adoptat, 86.500 de lei pe an, respectiv o indemnizaţie lunară de 7.200 de lei. Administrarea tarabelor din pieţele agroalimentare şi nealimentare ale municipiului îi va aduce directorului SC EcoPiaţa SA un venit lunar brut de 37.000 de lei, remarcă Răzvan Timofciuc, unul dintre ultimii consilieri „rebeli“ din legislativul local condus de liberalul Mihai Chirica. Timofciuc – şi el liberal, dar sfidat de fiecare dată de Chirica împreună cu consilierii PSD şi ai ALDE -compară venitul anual al directorului Cristinel Stărică, de aproape jumătate de million, cu bugetul de investiţii al societăţii, de abia 85.500 de lei. Un membru al Consiliului de Administraţie va ridica, de asemenea, 4.000 de lei/lună. Proiectul societăţii de salubritate privind aprobarea bugetului de venituri şI cheltuieli propune pentru director 22.700 lei net pe lună, iar pentru directorul economic, 20.000. Indemnizaţia lunară a unui membru din Consiliul de Administraţie al Salubris SA depăşeşte 5.000 de lei, cu tot cu bonusuri. La Compania de Transport Public, care a intrat pe pierderi pe fondul restricţiilor impuse de epidemie, se menţionează creşterea cu 25,3 la sută a cheltuielilor pentru cei patru directori, pe fondul diminuării indemnizaţiilor cu 15 la sută pentru membrii CA. Integral: https://www.g4media.ro

Jandarmii cu indicativul ascuns cu bandă neagră: Parchetul militar ...COVID 19. Jandarmii, asigurați de psihogii militari că microbul ucigaș nu le face rău. „Infectarea cu virusul are efecte minore, comparabile cu o răceală”  Un mesaj elaborat de psihologii Jandarmeriei București, gândit în așa fel încât să-i liniștească pe militarii care lucrează în stradă, a produs controverse după ce aceștia au fost asigurați, oficial, că în cazul în care se infectează cu noul coronavirus riscă, cel mult, simptomele minore ale unei simple răceli. Având în vedere sentimentul de teamă pe care pandemia de COVID 19 îl insuflă tuturor, pshilogii Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București au realizat un instructaj în funcție de care șefii instituției să se orienteze atunci când își motivează oamenii din subordine. În principal, jandarmii sunt învățați cum să se poarte cu cetățenii aflați sub „influența fricii” și li se explică de ce măsurile față de cetățenii care nu respectă regulile trebuie să fie „ferme”. Există însă și un paragraf care se referă la modul în care jandarmii din teren trebuie să privească riscul de infectare, care a ridicat o mulțime de controverse, în condițiile în care contrazice, în mod direct, concluziile și recoamndările făcute de instituții de specialitate, de talie mondială….. Totuși, doctorul Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, a anunțat public faptul că Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a atras atenția cu privire la faptul că trebuie să fim atenți și să încercăm să evităm boala, indiferent de vârstă.„Rămân în continuare acele categorii vulnerabile, în rândul cărora mortalitatea poate să ajungă la 15, chiar 20 la sută, iar în rândul celorlalte categorii este mult mai mică, dar asta nu înseamnă că nu există, iar lucrul acesta trebuie foarte bine înțeles”, a spus Rafila, citat de www.digi24.ro. În cazul în care se vor înregistra cazuri grave în rândul jandarmilor bucureșteni, provocate de infectarea cu noul coronavirus, atunci, spune conducerea Jandarmeriei București, psihogii vor trebui să răspundă personal. Integral: https://www.gandul.ro

Ce masuri pregateste Ministerul Transporturilor dupa aglomeratia de pe OtopeniCe masuri pregateste Ministerul Transporturilor dupa aglomeratia de pe Otopeni  Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a anuntat, luni, ca este luata in calcul varianta ca, pe Aeroportul International Henri Coanda, sa fie debarcata o singura cursa, pentru ca pasagerii sa fie determinati sa pastreze distanta de doi metri intre ei. Afirmatia a fost facuta in contextul in care, luni dimineata, au aparut imagini din Aeroportul Otopeni, in care se pot vedea pasagerii a trei curse, care stau unii langa altii, fara a pastra distanta de doi metri dintre ei, recomandata in contextul pandemiei de coronavirus. “Am discutat cu cei de la Aeroportul Otopeni in aceasta dimineata (luni dimineata – n.red.). Au venit trei curse in acelasi timp. Din pacate, cu toate ca aveam spatiu suficient ca pasagerii sa pastreze acea distanta minim obligatorie de doi metri, cu toate ca aveam afise si indicatoare, cu toate ca am difuzat in permanenta mesaje audio si video, in interiorul aeroportului, pentru a pastra acea distanta, pasagerii au ales, din pacate, sa stea in apropiere unul de celalalt, cu toate riscurile pe care si le asuma. Luam in calcul sa pemitem accesul in aeroport pe o singura cursa, astfel incat sa nu se suprapuna mai multe curse. Daca nu reusim sa-i convingem sa inteleaga sa pastreze aceasta distanta, atunci vom permite accesul, debarcarea unei singure curse astfel incat aceasta distanta, foarte clara, de altfel marcata in aeroport, dar care nu este respectata, sa fie respectata”, a explicat Bode, la Antena3. Integral: http://www.ziare.com

Coada la medicCum pune Guvernul în pericol viața a milioane de bolnavi cronici, lăsați să stea la cozi la medici în plină pandemie de coronavirus: Renunțarea la cardul de sănătate, eliberarea de rețete online și consultațiile la distanță zac în sertar Medicii de familie le-ar putea trimite pacienților rețetele pe mail sau prin alte mijloace electronice, i-ar putea consulta prin telefon sau online, iar pacienții ar putea merge cu rețetele la farmacie, fără să mai stea la cozi la cabinetul medicului. Este o măsură vitală în această perioadă pentru bolnavii cronici – cei care suferă de cancer, diabet, boli cardiovasculare, boli rare etc. și care sunt cei mai expuși la a dezvolta forme grave ale bolii în cazul infecției cu coronavirus și la deces. Măsura apare într-un proiect care zace în transparență pe site-ul CNAS și care s-a aflat pe agenda ultimei ședințe de Guvern, de săptămâna trecută, dar nu a fost aprobat, cu toată că este cerut insistent de medici, de săptămâni întregi.  În tot acest timp, una dintre Ordonanțele militare adoptate în această perioadă interzice grupurile de oameni mai mari de 3 persoane….. Medicii de familie au cerut măsura de acum 3 săptămâni, autoritățile se bâlbâie Medicii de familie au făcut primele demersuri încă de acum 3 săptămâni. Acum exact 3 săptămâni, Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie a făcut prima solicitare scrisă către Ministerul Sănătăţii și Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru consultația la distanță și eliberarea de rețete la distanță. “Și iată că și luni, 30 martie, situația tot nu este reglementată din punct de vedere contractual. Luni, 30 martie, ar trebui să continuăm să solicităm prezența în cabinet a pacienților care nu pot amâna obținerea documentelor necesare (rețete compensate și gratuite, certificate de concediu medical) care fac parte din actele de suport ale unei consultații și nu pot fi eliberate în absența unei consultații. Înainte de a fi furnizori de servicii medicale și manageri ai cabinetelor noastre, suntem medici și ne asumăm deciziile pe care le luăm în interesul pacienților care ne-au ales să îi îngrijim. Fiecare medic decide pentru sine și pacienții săi cum procedează. În măsura în care vor exista în anii următori noi litigii cu casele de asigurări de sănătate și pe aceste teme, patronatele medicilor de familie afiliate Federației Naționale a Patronatelor Medicilor de Familie vor încerca să sprijine cabinetele membre”, arată reprezentanții Federației. Reprezentanții Federației Naționale a Patronatelor Medicilor de Familie atrag însă atenția că “opinia publică trebuie să știe că medicii – cabinetele, furnizorii de servicii medicale – aflați în contract cu casele de asigurări de sănătate, care încalcă prevederile contractuale și au transmis deja prin e-mail sau alte mijloace electronice de comunicare la distanță aceste documente, cu sau fără consultație înregistrată în sistemul informatic, se expun sancțiunilor contractuale ulterioare. Chiar și în aceste zile o casă de asigurări de sănătate a trimis medicilor de familie adrese scrise, prin poștă, despre sume de bani pe care medicii le-ar datora casei de asigurări în urma unor rapoarte ale Curții de Conturi.” Integral: https://www.hotnews.ro

De la inceputul pandemiei, 500.000 de contracte de munca au fost suspendate. Violeta Alexandru: Suntem pregatiti pentru dubluDe la inceputul pandemiei, 500.000 de contracte de munca au fost suspendate. Violeta Alexandru: Suntem pregatiti pentru dublu O jumatate de milion de contracte individuale de munca sunt suspendate in prezent, a declarat, luni, ministrul Muncii, Violeta Alexandru. Statul este pregatit pentru acoperirea indemnizatiei de somaj tehnic pentru un milion de persoane. “Reglementarile pe care noi le-am luat sunt aferente decretului pe care domnul presedinte l-a emis. In orizontul acestui decret, care inseamna 16 martie – 16 aprilie, noi ne-am facut o estimare in doua etape. O etapa care ar fi insemnat aproximativ 500.000 de contracte individuale de munca suspendate, respectiv 1.000.000 (de contracte de munca suspendate – n.red.). Suntem pe la jumatatea acestui scenariu. Noi ne-am pregatit cu o estimare de 4 miliarde de lei pentru acoperirea unui numar de 1.000.000 de contracte suspendate. In acest moment suntem la jumatate. Sigur, nu inseamna ca ne asteptam ca cifra sa ramana aici, doar ne-am pregatit pentru dublul numarului pe care il avem in acest moment si suntem atenti in continuare, pe masura ce evolueaza lucrurile si discutiile noastre se reiau, pentru a fi pregatiti in orice scenariu”, a declarat Violeta Alexandru, la DigiFM. Ministrul Muncii a explicat ca angajatorii care si-au plasat angajatii in somaj tehnic pot depune incepand cu 1 aprilie solicitarile catre agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca. “Statul va plati (somajul tehnic – n.red.), nu va plati niciun angajator urmand ca statul sa-i ramburseze banii, ci ei vor veni direct de la stat. De aceea, am si simplificat procedurile prin care angajatorii pot avea acces la aceste resurse. Daca sunt angajatori cu angajati avand contracte individuale de munca, atunci in baza unei cereri si a unei declaratii, doua modele foarte simple, (…) oamenii vor avea acces rapid la fondurile guvernamentale. Se pot depune incepand cu 1 aprilie, oricand in intervalul de pana in 15 zile incepand din prima zi a lunii aprilie, urmand ca, imediat ce se va depune cererea, indiferent ca este vorba de AJOFM sau AJPIS, sa se proceseze rapid si sa se si vireze banii pentru angajator, astfel incat, pana la jumatatea lunii, asa cum se intampla in practica oricarei companii, sa se poata incasa si banii si sa se poata face si platile de indata catre angajati. Pentru angajatii cu contracte individuale de munca, avand in vedere ca statul acopera si contributiile la salariile acestora, plata se va face la angajator, urmand ca acesta sa ii vireze in trei zile banii si sa plateasca toate contributiile acoperite din resursele statului pentru salariile acestora, astfel incat ei (angajatii – n.red.) sa aiba continuitate in aceasta perioada”, a precizat Violeta Alexandru. Ministrul Muncii a adaugat ca vor exista controale la angajatorii care primesc somajul tehnic de la stat, dar doar dupa incheierea crizei actuale. Integral: http://www.ziare.com

USR cere zero taxe pe salariul minim: Fiecare roman ramane cu 830 de lei in plus in mana. Plus impozit de 90% pentru pensiile specialeUSR cere zero taxe pe salariul minim: Fiecare roman ramane cu 830 de lei in plus in mana. Plus impozit de 90% pentru pensiile speciale Uniunea Salvati Romania propune ca statul sa renunte la taxele aplicate pe salariul minim si impozitarea cu 90% a pensiilor speciale, fara a fi taxata insa componenta de pensie contributiva. “In aceasta perioada de criza, statul trebuie sa sprijine in primul rand romanii si sa protejeze locurile de munca. Cea mai buna metoda este transferul de resurse de la stat spre populatie, altfel incat oamenii sa nu isi mai faca griji pentru ziua de maine. Concret, statul poate sa renunte la taxele aplicate pe salariul minim si fiecare roman ramane cu 830 de lei in plus in mana. In plus, statul poate sa acorde 830 de lei ajutor de criza pentru fiecare angajat care si-a pierdut locul de munca incepand cu 1 martie. Impactul bugetar al acestor masuri propuse de USR este suportabil pe termen scurt si similar cu impactul masurilor anuntate de catre Guvern. Doar ca solutia USR presupune o distributie mai simpla si mai echitabila a resurselor”, arata USR, intr-o postare pe Facebook. Uniunea propune si alte masuri de “ajustare a cheltuielilor statului roman”, printre care: – pensii speciale impozitate cu 90% (componenta de pensie contributiva nu va fi taxata); – impozit de 90% pe orice venit de la stat (salarii plus altele surse, inclusiv pensiile cumulate cu salariul) care depaseste salariul presedintelui Romaniei; – accelerarea intrarii fondurilor europene in economie; – digitalizare si revizuirea “labirintului” de agentii, autoritati, companii de stat (municipale sau nu) pe care il are statul roman; – inventarierea activelor statului si valorificarea multora dintre ele “care sunt in prezent nefolosite sau folosite de catre grupuri de interese restranse”. Presedintele USR Bucuresti, deputatul Claudiu Nasui, a declarat luni ca, in ultimii patru ani, statul roman a cheltuit 34,3 miliarde de lei cu pensii speciale, adaugand ca din acesti bani s-ar fi putut realiza 243 de spitale noi, pornind de la faptul ca spitalul construit de asociatia “Daruieste Viata”, finantata din donatii, costa 26 de milioane de euro. Integral: http://www.ziare.com

ELCEN, dupa acuzatiile lui Firea: Primarul Capitalei minte si dezinformeaza opinia publica!ELCEN, dupa acuzatiile lui Firea: Primarul Capitalei minte si dezinformeaza opinia publica!  Dupa ce primarul Capitalei, Gabriela Firea, a reclamat, duminica seara, “niste arderi, niste fum, niste pacura” la CET Grozavesti, ELCEN sustine ca edilul minte si dezinformeaza opinia publica. “ELCEN respinge ferm afirmatiile false si reactiile rauvoitoare ale primarului general al municipiului Bucuresti, Gabriela Firea, in incercarea de a crea artificial si neintemeiat o legatura intre nivelul ridicat de poluare din Bucuresti inregistrat in aceasta perioada si centralele ELCEN. Acestea nu lovesc doar in imaginea companiei, ci si in angajatii ELCEN care, in acest context sensibil, marcat de raspandirea rapida a coronavirusului in randul populatiei, vin si ziua, si noaptea la munca si isi fac datoria cu responsabilitate, pentru ca energia electrica si termica pe care o produc sa asigure buna desfasurare a vietii socio-economice. Ne exprimam dezacordul total in legatura cu raspandirea de informatii false si inducerea in eroare a opiniei publice de catre reprezentantul unei institutii cu impact major asupra comunitatii pe care o are in grija. Iesirile fara fundament ale edilului in spatiul public depasesc sfera competentelor clare ale unui primar general si se inscriu in categoria zvonuri ce presupun intentii manipulative si devierea atentiei de la problema reala sau de la vinovatul real”, transmite Electrocentrale Bucuresti intr-un comunicat remis luni Ziare.com. Producatorul de energie mai arata ca Firea “a ales din nou sa abordeze o metoda de comunicare de tip zvon prin care a transmis informatii false, neverificate si nefondate, cu privire la activitatea ELCEN, cu scopul de a influenta publicul-tinta in sensul dorit”. In plus, sustine ELCEN, Gabriela Firea a postat pe Facebook un clip video neclar, “fara informatii verificabile care sa ateste veridicitatea mesajului”. “Subliniem ca CET-urile ELCEN au in componenta, pe langa cosuri de fum si turnuri de racire prin care se evapora, sub forma de abur, apa de rau (provenita din raul Arges) si utilizata in procesul de racire a echipamentelor energetice. Atragem atentia ca, in conformitate cu prevederile Codului Penal, comunicarea de informatii false este o infractiune ce face parte din grupul infractiunilor contra sigurantei statului. Analizam in acest moment, din punct de vedere juridic, situatia in care afirmatiile fara temei ale dnei. primar general se inscriu in categoria faptelor de natura sa aduca atingere sigurantei”, precizeaza sursa citata. ELCEN mai subliniaza ca informatiile transmise de Primarie pe marginea acestui subiect ar trebui sa fie “clare, pertinente si, mai ales, asumate”. “Incercarile repetate de a masca colapsul sistemului de termoficare din Bucuresti aflat in grija PMB, incapacitatea de gestionare a implementarii masurilor cuprinse in Planul Integrat Calitate Aer, cheltuielile de sute de milioane de lei pe actiuni de imagine si festivaluri prin ignorarea problemelor reale (termoficare, salubrizare strazi, sistemul medical etc.), nerespectarea obligatiilor de plata pentru agentul termic destinat populatiei, scad masiv credibilitatea institutiei a carei singura grija ar trebui sa fie binele public”, conform comunicatului. Integral: http://www.ziare.com

Cand Firea este epidemiologul sef al Romaniei. De ce va bateti joc de medici?Marele spectacol Covid Cantarea imnului Romaniei la ora 17 si apoi 21 de la difuzoarele masinilor de politie a pornit frumos si a devenit ceva ridicol, un ridicol emblematic nu numai pentru comunicarea ministerului de Interne in aceasta perioada, ci pentru marele circ livrat pentru a lua ochii. Un politist iesean, poate inspirat de un filmulet cu ceea ce faceau colegii lui din Mallorca pentru a ridica putin moralul populatiei, a inlocuit la un moment dat mesajele standard cu “stati in case” emise de difuzorul masinii sale cu imnul Romaniei. Desigur, a fost o initiativa foarte bine primita de cetateni. Daca i-a placut, dl Vela putea sa o laude, sa o incurajeze informal. Dar dl Vela a preferat sa dea un ordin: toate masinile de politie si jandarmerie difuzeaza imnul la ora fixa, 17:00 si 21:00. Patriotism cu forta, sentimente care bat din calcaie, demonetizarea a ceea ce pornise ca un gest chiar frumos. Dar nu e vorba doar despre ridicol. Articolul 3 din ordinul dlui ministru spune asa: “sefii structurilor din Politie si Jandarmerie dispun masuri pentru pregatirea tehnica a autospecialelor, astfel incat mesajul sa fie redat corect, cu claritate si la intensitatea adecvata, precum si pentru instruirea personalului din subordine privind aplicarea masurilor din prezentul ordin”. Adica in plina criza, cand sunt atatea de organizat si de facut, sefii din Politie si cei care se ocupa de partea tehnica trebuie sa lase tot, ca sa verifice daca difuzoarele redau imnul “corect, cu claritate si cu intensitatea potrivita” (care e fi aceea?). Alta treaba n-au? Si ministrul alta treaba n-a avut decat sa se ocupe de muzica difuzata de masinile de politie? Este, din punctul meu de vedere, o ilustrare perfecta a interesului maxim pentru show si PR al actualilor guvernati. In loc sa se asigure ca masinile sunt in stare perfecta, ca personalul are echipamente, masti, manusi, ca este perfect instruit, interesul este pentru difuzoare. In spatele acestor actiuni de PR, Politia si Jandarmeria s-ar putea indrepta, din lipsa de organizare, spre o imensa problema, care nici macar nu va fi a lor, ci a noastra. Dl Vela a trimis in strada in aceste zile absolut tot efectivul Politiei, pana la ultimul agent, cu tot cu Politia Locala preluata sub controlul Ministerului de Interne. Nu era necesar inca. Faptul ca peste tot patruleaza masini de politie cu girofarul pornit este la fel de eficient ca scoaterea masinilor militare in strada, desi soldatii nu au absolut nicio atributie si niciun drept. Nu pot legitima, nu pot interveni, sunt decorativi. Doar ca militarii au iesit in numar foarte mic si nu interactioneaza, in vreme ce politistii sunt toti pe strada. Asta inseamna ca Politia Romana are tot personalul operativ in pericol real de infectare la fiecare interactiune cu fiecare cetatean, la fiecare hartie pe care pun mana. Nicio armata condusa de generali inteligenti, in niciun razboi, nu-si trimite toti soldatii la batalie deodata. In mod normal, personalul ar fi trebuit impartit in echipe, astfel incat unii sa fie protejati o vreme de infectare, pentru ca apoi sa fie apti de actiune pe masura ce aceia din strada se vor infecta sau vor avea nevoie de intariri. Integral: http://www.ziare.com

Ziarul Financiar a lansat, ieri, la Gaudeamus, cărţile „Toţi ...Guvernul trebuie să ceară acum, nu mâine, 20 mld. euro de la FMI, înainte ca businessul, economia şi veniturile românilor să se prăbuşească de tot, iar România să fie sfâşiată de pieţele financiare: sectorul privat nu mai are resurse să susţină 1,2 milioane de angajaţi la stat, 5 milioane de pensionari şi peste 3 milioane de şomeri, câţi vor fi  Nu trebuie să mai repetăm greşeala din 2008-2009, când ne-au trebuit şase luni între începutul crizei, în toamna lui 2008, şi primăvara lui 2009, să realizăm că avem nevoie de FMI, Comisia Europeană, Banca Mondială şi de acordul de la Viena, ca băncile străine prezente să nu-şi retragă liniile de finanţare locale. Chiar şi în condiţiile acelui acord de 20 mld. de euro, care acoperea finanţarea externă, economia României s-a prăbuşit cu aproape 10% în 2009 şi 2010, datoria publică a crescut de la 10% din PIB la 30% doar pentru a finanţa statul şi fără nicio investiţie publică, cursul leu/euro a crescut 30-40%, TVA s-a majorat de la 20% la 24%, salariile în sectorul privat au scăzut cu 20-50%, într-un an au apărut 700.000 de şomeri iar în sectorul public salariile s-au tăiat cu 25%. Acum este mai rău, criza în care am intrat va lovi mult mai rapid şi mult mai dur. Deja se întâmplă acest lucru, o dată cu închiderea turismului, transporturilor, HoReCa, auto (12% din PIB). Nu numai România, ci toată lumea este într-o degringoladă sanitară şi economică totală din cauza COVID-19, virusul care a apărut de nicăieri şi care închide economii întregi. Să nu uităm că econoia Italiei este închisă aproape total, urmează Spania, America este la limită, Germania face eforturi să mai stea în picioare. Nicio ţară nu poate trăi mai mult de o lună cu businessul prăbuşit şi economia închisă. Statele pot suţine angajaţii doar o lună.Şi Germania, şi Franţa au nevoie de bani pentru a limita pierderile. Pentru a nu ajunge ca acum 10 ani sau chiar mai rău, ca în marea criză din 1929, guvernul României trebuie să apeleze acum la FMI, Banca Mondială, Comisia Europeană, BERD, la toţi marii creditori internaţionali. Guvernul va avea nevoie de cel puţin 20 de miliarde de euro, adică 10% din PIB pentru a susţine bugetul – cheltuielile vor creşte exploziv, iar veniturile vor scădea dramatic – şi pentru apărarea poziţiei valutare externe a României. Fără un acord cu FMI băncile nu vor mai finanţa statul, pieţele financiare îşi vor cere tainul, iar investitorii vor sta deoparte. Toată lumea discută despre amânarea ratelor, restructurarea şi reeşalonarea creditelor persoanelor fizice şi companiilor care sunt afectaţi de această criză. Dar şi băncile au o limită până la care vor putea face acest lucru, iar acţionarii nu vor mai trimite capital şi linii de finanţare decât dacă România va avea un acord cu FMI ca măsură de protecţie. România are 106 miliarde de euro datorie externă, din care numai 35% este a statului, iar 65% este datorie privată, în final, a noastră. Integral: https://www.zf.ro

GS: in arrivo un semestre difficile. I titoli su cui puntare ...Bancherii de la Goldman Sachs sunt optimişti: Nu există riscuri sistemice. Criza va fi pe termen scurt, cum a fost la 11 septembrie Criza economică generată de coronavirus nu prezintă “riscuri sistemice”, fiind mai degrabă de genul celei produse după atenatele din 11 septembrie 2001, în condiţiile în care guvernele intervin pentru stabilizarea pieţelor şi băncile sunt capitalizate, arată un raport al companiei Goldman Sachs. Compania multinaţională americană de investiţii şi servicii financiare Goldman Sachs a analizat, în cursul unei videoconferinţe la care au participat circa 1.500 de reprezentanţi ai unor firme, efectele crizei economice generate de pandemia Covid-19. Potrivit Goldman Sachs, premisele sunt că virusul va afecta 50% din populaţia SUA şi 70% din populaţia Germaniei, cu efecte grave asupra a circa 5% dintre persoanele infectate. Rata mortalităţii este în medie de 2%, afectând în principal vârstnici şi persoane care au sistemul imunitar slăbit. “Economia Chinei a fost afectată masiv, situaţie care generează efecte negative asupra materiilor prime şi a reţelelor de aprovizionare cu materiale pe plan global. Ar putea dura şase luni până la revenire. Creşterea economică pe plan mondial va fi cea mai scăzută din ultimii 30 de ani, la nivelul de circa 2%”, arată raportul elaborat de Goldman Sachs Group după videoconferinţă. “Vor fi efecte negative asupra pieţelor financiare din cauza virusului propriu-zis, dar daunele reale sunt generate în principal de psihologia de pe pieţe. Virusurile au fost mereu printre noi. Pieţele de capital ar urma să îşi revină complet în a doua jumătate a anului”, subliniază Goldman Sachs. “Nu există riscuri sistemice. Nici măcar nu vorbeşte nimeni despre acest lucru. Guvernele intervin pentru stabilizarea pieţelor, iar sectorul bancar privat este capitalizat foarte bine. Integral: https://www.zf.ro

Un polițist a uitat megafonul deschis și s-a auzit ”După imn băgăm o șaorma”  Câtă neatenție! În timp ce se plimbau cu mașina ca să pună imnul pentru populație, doi polițiști neatenți au început să discute între ei cu megafonul deschis, astfel că românii aflați în izolare la domiciliu au auzit toată conversația. ”După imn băgăm o șaorma din aia mare, cu de toate”, s-a auzit în megafoane. ”Trebuie doar să găsim o metodă să îndesăm cumva șaorma pe sub măștile astea pe care suntem obligați să le purtăm. Hai, sari peste a doua strofă a imnului, că oricum nu se prinde nimeni și hai să mergem mai repede la șaorma, că deja nu mă mai pot gândi la altceva.” Populația este, întru-totul explicabil, revoltată. ”Adică noi stăm în casă și mâncăm conserve și pizza congelată, iar ei se lăfăie cu șaorma? Unde e solidaritatea polițiștilor? Ar trebui să le fie rușine!” Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 30 martie. “Mie mi se pare insa ca ma intorc in timp, pe vremea lui Ceausescu.”

Simboluri ascunse ale stemelor judeţelor României: Leul din aur ...Buna dimineata intr-o zi de luni, 30 martie! Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza meteo pe o lună. Iată cum va fi vremea, în fiecare regiune a țării, în intervalul 30 martie – 27 aprilie 2020. Săptămâna 30.03.2020 – 06.04.2020 Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice acestei perioade în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în regiunile vestice și nord-vestice. Excepție va face sud-estul țării, unde temperaturile medii vor fi apropiate de cele normale. Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile sudice, dar mai ales în partea de nord a Olteniei și Munteniei, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval. Săptămâna 06.04.2020 – 13.04.2020 Temperatura aerului va avea valori apropiate de cele normale pentru această săptămână în toate regiunile, posibil ușor mai coborâte, local, în zonele montane. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fideficitare în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în regiunile vestice și sud-vestice. Săptămâna 13.04.2020 – 20.04.2020 Temperaturile medii ale aerului vor fi ușor mai ridicate decât cele specifice pentru acest interval în regiunile estice, iar în rest se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă. Săptămâna 20.04.2020 – 27.04.2020 Mediile valorilor termice se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă, posibil ușor mai ridicate în regiunile extracarpatice. Cantitățile de precipitații vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval, la nivelul întregii țări. Bucuresti, luni: +19 gr.C/ +3 gr.C.

Alexandru RafilaRafila: Cel mai probabil luni se va depăși pragul de 2.000 de îmbolnăviri / Trebuie să fim pregătiți ca pacienții cu forme ușoare să fie tratați acasă  Numărul cazurilor de coronavirus în România va depăși pragul de 2.000, de la care se va intra în scenariul 4 al pandemiei, cel mai probabil luni, spune președintele Societății de Microbiologie, Alexandru Rafila. El a precizat că autoritățile trebuie să fie pregătite pentru ca pacienții cu forme ușoare ale bolii să poată fi tratați acasă. “Este foarte probebil ca mâine (luni – n.r.) să depășim pragul de 2000 de cazuri de îmbolnăvire. Este o situație pentru care trebuie să fim pregătiți ca spitalele să trateze pacienții cu forme mai grave și să ne gândim să tratăm acasă pacienții cu forme ușoare. Urgența este tratarea acestor pacienți în afara spitalelor, bineînțeles primind tratament și cu o anumită supraveghere medicală”, a declarat, duminică, la Digi 24, medicul Alexandru Rafila. El a mai spus că atenția cea mai mare trebuie acordată protejării vârstnicilor și a celor cu afecțiuni cronice, astfel încât să nu se îmbolnăvească. Medicul a reamintit că cei mai vulnerali sunt cei cu boli cardio-vasculare, cu diabet insulino-depent sau cu afecțiuni pulmonare cronice. Președintele Societății de Microbiologie a vorbit, din nou, și despre vârful pandemiei în România, care este așteptat la sfârșitul lunii aprilie, începutul lunii mai. “Cred că atunci vom ajaunge la 10.000 de cazuri, dar importantă este și structura pe grupe de vârstă și pe patologie. Trebuie să protejam vârstnicii și pe cei cu boli crononice sa nu se îmbolnănească, dublat de asiguraraea capacității spitalelor și de găsirea unei soluții de tratare a pacienților în afara spitalelor”, a adăugat Rafila. Și ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, aprecia că România va depăşi numărul de 2.000 de persoane infectate cu coronavirus şi va trece în scenariul 4 la începutul săptămânii viitoare. El a spus că în scenariul 4 pacienții cu simptome ușoare și medii vor fi tratați la domiciliu, pentru ca sistemul medical să poată face față situației. În acest context, Tătaru a spus că luni se va decide dacă vor fi impuse noi restricții. Integral: https://www.hotnews.ro

Un lider al politistilor critica propunerile ministrului Vela: Sunt nedemocratice si imi amintesc de CeausescuUn lider al politistilor critica propunerile ministrului Vela: Sunt nedemocratice si imi amintesc de Ceausescu Politistul Emil Pascut, liderul sindicalui “Diamant” al oamenilor legii transmite ca modul in care ministerul de Interne se pregateste sa restranga libertati esentiale si impune difuzarea imnului national pe strazi ii aminteste de epoca lui Nicoale Ceausescu. Iata cum crede omul legii ca ar trebui facute lucrurile. Inainte de toate, Emil Pascut critica intentia ministrului Marcel Vela de a elimina – pe durata starii de urgenta – obligatia legiuitorului de a posta, in transparenta decizionala, actele normative pe care urmeaza sa le adopte. Aceasta propunere figureaza intr-un proiect de OUG postat pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne (MAI). “Poate or fi unii care apreciaza ideea. Mie mi se pare insa ca ma intorc in timp, pe vremea lui Ceausescu. Mai ales ca observ si cum restrange Vela, putin cate putin, prin proiecte de OUG nascute din frustrarile si ignorantele unor incompetenti din aparatul central al MAI, unele drepturi esentiale ale politistilor si ale cetatenilor in general (a se vedea tentativa de renuntare la dialog social si transparenta decizionala) care nu au o justificare legitima in “starea de urgenta”. Daca e urgenta, reduci perioadele de dialog si transparenta, dar nu elimini complet aceste obligatii ale institutiilor publice. Pentru ca ele sunt mecanisme esentiale de guvernare democratica, de protectie a cetatenilor impotriva abuzului statului. La ele nu se renunta. Decat daca dormi sub perna cu poza lui Ceausescu”, se arata intr-un mesaj semnat de Emil Pascut si postat pe pagina de Facebook a Sindicatului Diamant. In plus, liderul sindical sustine si ca e ilegal sa ii obligi pe politisti sa difuzeze imnul de stat pe strazi, in perioada starii de urgenta. De ce? Din cauza ca in legislatie sunt enumerate situatiile in care se poate difuza imnul. Iar starea de urgenta nu se numara printre ele. Mult mai inspirat ar fi sa luam exemplul italienilor care au difuzat cantece ale lui Toto Cutugno si ale cuplului Albano si Romnina Powers si sa punem si noi, in difuzoare celebra melodie “Hai acasa!” a lui Gil Dobrica. Iata, pe larg, argumentele lui Emil Pascut: “Continutul si conditiile de utilizare ale imnului isi gasesc reglementare in Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului Romaniei, intonarea imnului national si folosirea sigiliilor cu stema Romaniei de catre autoritatile si institutiile publice….. Dupa cum se vede din ipotezele enumerate limitativ la art 10 si 11 din lege, ordinul MAI nr. 54 din 2020 nu are un suport legal in Legea 75/1994. Adica e in afara legii. Ceea ce, se pare, nu reprezinta problema pentru capetele patrate din aparatul central, care considera ca ‘starea de urgenta’ a tras pe dreapta toate legile din tara si ca e libertate neingradita de reglementare ministeriala, sub paravanul art. 7 (5) din OUG 30/2007 (o biata norma de trimitere la legea care contine reglementarea substantiala si care trebuie indicata obligatoriu, impreuna cu art. 7 (5) din OUG 30/2007!). ‘Starea de urgenta’ nu e Vestul salbatic, domnilor doamnelor si domnisoarelor din aparatul central al MAI care elaborati ordine de ministru! Nu va mai uitati atat la filme, ca realitatea e alta. Puneti mana pe carte sau iesiti langa colegii vostri in strada. Ca sa fiti cu adevarat utili de criza, nu de alta!”. Integral: http://www.ziare.com

Sorin IonitaBig Brother se întoarce. Să profite de criza COVID   Au fost de-ajuns două luni de criză pentru ca state liberale să înceapă cochetăria cu “modelul chinez” de supraveghere electronică a cetăţenilor. Pe fondul de emoţie publică stârnită de pandemie, guvernele lor introduc măsuri de supraveghere digitală care acum câteva luni ar fi generat mare scandal. Sau folosesc starea de urgenţă pentru a suspenda conturi online, în lupta cu “fake news” şi alarmismul. Nu-i însă un pericol ca Big Brother să se îndrăgostească de noile sale instrumente şi să nu mai vrea să renunţe la ele după ce trece urgenţa? Chiar în cele mai democratice state europene au existat întotdeauna politicieni, funcţionari, oameni din servicii secrete sau pur şi simplu entuziaşti fascinaţi de tehologie care se uită admirativ la “modelul chinez”. Evident, asemenea oameni există şi în România. Vor profita de ocazie ca să-şi promoveze micile hobby-uri legate de surveillance? În general, vor deveni democraţiile europene mai intruzive cu viaţa personală şi mai autoritare în limitarea dezbaterii publice, dacă tot s-au pornit unii să ceară derogări de la CEDO? Vom avea în Europa în anii ce vin transfer de practici dinspre zona roşie (vezi mai jos) către celelalte? La anul pe vremea asta, va fi cineva în zona verde? EFOR a făcut alături un sumar rapid cu cele mai problematice măsuri practicate zilele astea în diverse ţări. Hai să sperăm că ne alarmăm noi degeaba. Găsiţi tot materialul în format editat aici……Integral: http://www.contributors.ro

O întrebare respectuoasă pentru Masoneria din România - GAZETA de SUDCurba epidemiei de iraţionalitate iresponsabilă nu mai poate fi aplatizată Singurul lucru care ne-a rămas este să sperăm că răul făcut texturii sociale, economice şi politice a lumii de această epidemie de iraţionalitate şi isterie indusă prin mass-media şi reţelele sociale nu va ajunge să fie incalculabil mai mare decât răul făcut de virus…Curba nu mai poate fi aplatizată. Suntem total depăşiţi de situaţie. Este imposibil să putem demonta cu succes fiecare mostră de alarmism, analfabetism statistic sau economic, de deviere iresponsabilă şi panicardă de la cel mai elementar bun-simţ. E prea mult, depăşeşte capacitatea pe care noi, personal, o avem sau pe care societatea noastră gobală o are în acest sens. Curba epidemiei de iraţionalitate iresponsabilă nu mai poate fi aplatizată. Efectul de inhibare a oricăror încercări de a explica ce se întâmplă, pentru că explicaţiile vin în contradicţie cu percepţiile şi isteria induse mediatic, este palpabil. Acum, mai nou, isteria e altoită cu o sfântă indignare morală – o combinaţie letală. Pentru că cine oare mai poate sta în calea unui analfabet statistic sau economic isterizat şi convins de moralitatea şi justeţea cauzei pentru care țopăie, gesticulează şi țipă?! Răul făcut de mass-media la nivel global este incalculabil. Criza a consfinţit colapsul total al credibilităţii jurnalismului tradiţional degenerat în senzaţionalism, goană după audienţă, ideologie şi partizanat. Toată această dinamică a iresponsabilităţii etice şi profesionale este amplificată de contraselecția creată prin reţelele sociale în ceea ce priveşte calitatea şi acurateţea informaţiilor şi opiniilor vehiculate. Practic, în acest moment orice discuţie publică raţională bazată pe date şi logică este incapacitată. Toate canalele prin care această raţionalitate indusă public s-ar fi putut manifesta sunt sufocate. Între realitate şi milioane de oameni s-a inserat o dublă perdea de fum, de confuzie, de isterie şi, mai nou, de agresivitate toxică. Ceea ce e mai trist este faptul că nu Rusia sau China au creat această situaţie. Ele doar profită acum, amplificând-o şi canalizând-o conjunctural în direcţia unor ţinte de oportunitate. Pentru că mass-media occidentale au găsit şi aici şi acum de cuviinţă să creeze şi operaţionalizeze cu o determinare psiho-patologică un clivaj cu conotaţii politice. A face acum apel la colegii noştri din mass-media, reţele sociale etc., ce se manifestă acum în moduri care nu mai au nimic de a face cu echilibrul, responsabilitatea sau bunul-simţ, să înceteze şi să revină la normal este absolut inutil. Plăcerea pe care în mod vizibil o au în a colporta informaţii alarmiste, a poza în trendsetteri, a se lansa în profeţii şi pur şi simplu în a se simţi puternici şi influenţi panicând şi terorizând semenii, în vreme ce pretind că fac un serviciu de informare a celor din jur, este fascinantă, deprimantă şi aparent instopabilă. Integral: https://putereaacincea.ro

Mircea MorariuPrimejdia anarhiei Așa după cum scriam în comentariul publicat ieri, sunt convins că premierul Ludovic Orban a fost cel ce i-a cerut d-lui Victor Costache să plece din fruntea Ministerului Sănătății. A făcut-o din cel puțin două motive. Primul e reprezentat de faptul că pe fostul ministru l-a luat gura pe dinainte, a promis lucruri irealizabile, a făcut-o fără să se consulte în prealabil cu șeful Guvernului. Cel de-al doilea e unul strict politic. Prin promisiunea sa, dl. Costache a furnizat muniție adversarilor PNL. Mai întâi, i-a dat ocazia d-nei Firea să se laude cu o victorie. D-na Firea, șireată cum o știm, dar și ahtiată să își mai adjudece pentru alți patru ani Primăria Capitalei spre a nu face nimic (numai doamna Ecaterina Andronescu are capacitatea de a vedea ceea ce se ascunde în spatele acestui nimic și de a-i aduce pe baza lui, elogii colegei sale de partid care a susținut-o pe vremea când era în dizgrația d-lui Dragnea) a prezentat promisiunea fostului ministru, conform căreia vor fi testați de COVID-19 toți bucureștenii, drept o victorie proprie. Acum o ajută să facă același lucru profesorul Adrian Streinu-Cercel. Cel care vrea imunitate pentru felul în care se fac achiziții. Indubitabil, promisiunea d-lui Costache era și este nerealizabilă. Or, mai mult ca sigur că atunci când lucrurile vor reveni la normal, fiindcă e în logica vieții să revina odată și odată, partidul d-nei Firea ar fi folosit nerealizarea respectivă ca armă politică, ca argument electoral împotriva PNL. Pe urmă e clar că zicerile și făgăduielile fostului ministru au provocat nemulțumiri majore în teritoriu. Îndeosebi în județul Suceava, dar și în restul Moldovei, zonă a țării cea mai puternic lovită de pandemie. Era firească întrebarea celor de acolo dacă doar Bucureștiul contează pentru actualul guvern, dar și pentru PNL. Și întrebarea poate fi pusă, cu egală îndreptățire, și de locuitorii altor zone ale țării. În astfel de condiții, prim-ministrul, care e și președintele partidului, trebuia să reacționeze. A făcut-o. Indiscutabil, dl. Orban a luat decizia îndepărtării din guvern a d-lui Costache din motive de ordin politic. Poate că or fi fost și alte rațiuni, poate că și-a spus cuvântul și orgoliul premierului. Însă a-i reproșa d-lui Orban că e tot timpul preocupat de considerente electorale, de politică, de cum va ieși PNL la următoarele alegeri, așa cum o fac capii Opoziției, dar și presa aservită PSD, mi se pare o ipocrizie mare cât casa. O ticăloșie și o dezinformare crase. Oare jurnaliști mai vechi, din aceia care l-au slujit pe Ceaușescu, gen Cristoiu și Nistorescu, dar și jurnaliști mai noi, ba de la Antenele felixiene, ba de la România tv a lui Ghiță, ba de la Realitatea plus, infestată de-alde fostul pușcăriaș Miron Mitrea, travestit în analist politic, sau de sinistra Anca Alexandrescu, spaima Viorică Dăncilă și semnul că un specimen precum Liviu Nicolae Dragnea și-a bătut joc cum a vrut el de țara asta, ba de la Evenimentul zilei, ba de la Cotidianul, ba de la fetida emisiune România 9 de la TVR, loc în care insa pe nume Doina Gradea joacă ordinar la două capete, nu au ochi să vadă și urechi să audă în ce logică politică și electorală se plasează de-alde Ciolacu, dezgustătorul Ponta și ridicolul, urât mirositor Călin Popescu-Tăriceanu, tot mai demagogii tineri de la USR? Chiar și prea-cinstitul domn Traian Băsescu-Petrov, chemat pe la toate televiziunile unde mai mult mârâie, mormăie decât vorbește, face același lucru. Ar trebui oare ca PNL, guvernul lui, să tacă și să dea la pălmuit și celălalt obraz, că tot suntem în postul Paștelui? Să fiu bine înțeles. Nu idealizez PNL. Cu atât mai puțin guvernul în funcție. Unii miniștri își dovedesc zilnic incompetența. Iată, de pildă, Ordinul marțial al d-lui Ioan Marcel Vela, numai dl. Ludovic Orban și bunul Dumnezeu știind cum a ajuns fostul subinginer ministru de Interne, ordin prin care în după-amiezele de week-end din mașinile Poliției Române va trebui să răsune Deșteaptă-te, Române, este unul de antologia prostiei omenești. Cred că nici măcar d-lui Gabriel Oprea nu i-ar fi putut trece prin minte un asemenea caraghioslâc. Am rezerve, și nu puține, și chiar serioase față de multe dintre acțiunile președintelui Iohannis. Prea adesea intervin bâlbe de comunicare, mult prea frecvent deciziile sunt luate cu întârziere, nepermis de des una spune unul, și alta spune altul, în mod repetat o afirmație a unui decident la vârf se cere corectată, amendată, negată, nuanțată ori chiar făcută uitată fiindcă a fost complet deplasată. Numai că e clar că nu e tocmai o bucurie să guvernezi o țară la vreme de restriște. Integral: http://www.contributors.ro

Ii oprim pe "nebunii" risipitori? E nevoie de o lege a prioritatilor!Ii oprim pe “nebunii” risipitori? E nevoie de o lege a prioritatilor! ….E clar ca bunul simt nu functioneaza nici in criza, in momente in care oamenii mor printre noi. Poate ar fi momentul ca statul sa intervina cu o noua ordonanta militara care sa puna ordine in modul in care cheltuiesc primariile, consiliile judetene, agentiile guvernamentale si chiar ministerele. Nu sa le taie banii, ci sa limiteze folosirea lor la lucrurile de care e nevoie. E nevoie de o lege a prioritatilor. Sau, mai precis, de un pachet care sa cuprinda legi, hotarari de guvern si alte instrumente prin care sa nu se poata aloca bani spre alte cheltuieli decat cele care duc direct la atentuarea impactului crizei de sanatate, economice si sociale. Decoratiunile de Paste pot astepta, oricum nu vor fi prea multi oameni pe strazi sa le vada. Sunt lucruri mai importante! Nu ne permitem sa platim obtuzitatea, incompetenta si, de multe ori, de cele mai multe ori, coruptia celor care au pixul in mana in statul roman. Multi vor gasi motive sa conteste faptul ca asa ceva se poate. Dar se poate. Dincolo de starea de urgenta, care iti permite o mai mare flexibilitate, Guvernul, dincolo de faptul ca poate controla institutiile din imediata sa subordine, are nenumarate instrumente de alocare a banilor catre autoritatile locale, asa ca poate deveni creativ cu modurile de a le pune pe acestea pe drumul cel bun al cheltuielilor. De fapt, cea mai mare parte a acestor autoritati depind de alocarile guvernamentale intrucat singure nu-si pot acoperi cheltuielile. Desigur, ideea nu e noua. Dar daca nici acum nu o aplicam, n-o vom aplica niciodata. Problema politica a aplicarii ei tine de faptul ca o buna parte a lideriilor politici, pana la ultimul primar de tara, din asta face bani. Angajeaza o licitatie inutila, pentru vreo piscina la tara, pentru becuri de sute de lei bucata, pentru vreun drum care duce nicaieri, isi iau comisionul ilegal de vreo 10% si se imbogatesc. Sa nu ne amagim crezand ca sistemul nostru politic se hraneste din altceva. Nu. Paraindaratul si angajatul rudelor, pilelor si obligatiilor sunt, impreuna, esenta sa….. Sigur, masura e neobisnuita, dar traim vremuri neobisnuite. Putem fi logici cu cheltuielile statului macar pe perioada starii de urgenta, daca nu mai mult. Va beneficia toata lumea. Chiar si baronasii sau primarii obisnuiti sa ciupeasca – daca nu sa ia cu amandoua mainile – din banul public, pentru ca daca investim acum in rezolvarea crizei din sanatate, vin mai repede inapoi zilele bune si banii. Integral; http://www.ziare.com

Ce am vazut e ca la Colectiv. Covid, Covid, dar cum vom trai dupa Covid? Suntem cu apa la gura InterviuCe am vazut e ca la Colectiv. Covid, Covid, dar cum vom trai dupa Covid? Suntem cu apa la gura Interviu ….Gabriel Biris critica sever risipa de resurse: “De ce am irosit resurse sa ducem in spital oameni care nu aveau nevoie de spital? Toti cei din birourile unde se filmeaza, inclusiv colegi ai dvs, sunt imbracati de sus pana jos in echipamente pe care medicii nu le au. De ce? Ca sa dam bine si sa aratam ca facem, ca tara nu poate fara noi. In schimb, la Suceava nu aveau nici materiale de protectie, nici instructaj”. Ca intram in criza economica nu cred ca mai trebuie argumentat… Suntem in criza economica. In aceste conditii, credeti ca masurile de compensare si sustinere luate de guvern sunt bune si acoperitoare? In primul rand, trebuie sa vedem de ce resurse dispune statul. Din punct de vedere bugetar, oricum eram intr-o situatie foarte critica. Anul trecut am avut un deficit de aproape 5%, anul acesta era prognozat la 3,6%. Suntem dupa ani de zile de dezmat bugetar in care cheltuielile au fost crescute intr-un elan populist, au crescut salariile bugetarilor, au crescut pensiile, companiile nu aveau forta de munca pentru ca nu puteau concura salariile platite bugetarilor. Plus tot felul de scutiri, de exceptii, de privilegii. Deci criza ne-a prins nepregatiti. Guvernul a luat totusi cateva masuri intre care cea mai intensa se refera la suportarea somajului tehnic. Vom vedea pentru cati se va plati. Eu am facut niste estimari si in varianta cea mai optimista, cu 500 de mii de oameni in somaj tehnic pe 3 luni si doar jumatate care sa ajunga apoi in somaj, deficitul nu are cum sa fie sub 10%. In plus urmeaza alegeri, politicienii se uita cu un ochi la masuri pentru economie, cu celalalt la alegeri si vom vedea probabil ca nu se va face mare lucru pe partea de restructurare a costurilor bugetare. N-ati auzit vorbindu-se de somaj tehnic si somaj la stat. In orice caz, cred ca trebuie sa fim atenti sa existe viata economica dupa Covid. S-au facut si greseli? Din punctul meu de vedere nu se justifica art VII din OUG 29 care prevede ca nu se datoreaza dobanzi si penalitati pentru impozitele si taxele datorate la plata dupa 23 martie, ca obligatiile neachitate nu sunt restante, deci nu afecteaza esalonarile si participarea la licitatie, ca nu incep si se suspenda toate executarile prin poprire. Daca nu sunt dobanzi si penalitati si nu sunt considerate obligatii restante, de ce ai plati? Au fost masuri necesare ca sa fie ajutati cei afectati. Prevederea se refera la toti, pentru toate impozitele si contributiile. Inclusiv pentru sectoarele care acum duduie, precum hypermarket-urile, farmaciile, producatorii de materiale sanitare, comerciantii de masti. Ar fi trebui ca amanarea sa fie facuta la cerere pentru companiile care au probleme si introdusa posibilitatea esalonarii fara garantii tot la cerere. Pe de alta parte, am avut surpriza ca pe 25 martie companiile, in cea mai mare parte, si mai ales multinationalele, au platit ce aveau de platit. Puteau sa puna deoparte banii in depozite, sa jongleze cu ei. E vorba de responsabilitate pana la urma si si-au dat seama ca daca statul se sufoca si lor le va fi rau. In rest, masurile au sens, unele poate ar fi bine sa fie mai simplu de aplicat. Controversata este acea posibilitate de amanare a ratelor, dar cu dobanda la dobanda. Se da exemplu masura lui Viktor Orban care a inghetat ratele, deci 9 luni nu se plateste nimic fara dobanda la dobanda neplatita. Daca am ajuns ca Viktor Orban sa fie etalon, este foarte periculos pentru noi. Sa nu uitam ca bancile pot sa fie un ajutor foarte important pentru iesirea din criza. Si pentru ca bancile sa poata finanta trebuie sa aiba cu ce. Ele nu sunt institutii de caritate si sa nu uitam ca au o responsabilitate pentru banii deponentilor. La banca sunt si banii persoanelor fizice si ai companiilor. Daca banii companiilor vor fi mancati pe amanari si iertari, s-ar putea sa avem cu totul alte probleme. Inghetarea ar fi semnat “shut-down”. Cand o companie nu are cu ce sa-si continue activitatea, inchide. Omul poate spune: bine ca sta banca in dobanda la rata mea de 1.000 de lei pe luna si fara ea inchide taraba. Dar cand ai un milion de astfel de rate poti sa ai o problema, chiar daca esti o banca mare. Sunt foarte multe sume mici care se aduna. De acord, dar bancile vor iesi in castig din aceasta masura, pentru ca dobanda neplatita genereaza dobanda. Rata neplatita e un nou credit. In contracte se incearca protejarea creditorului, este o obligatie constitutionala pentru ca inseamna protejarea proprietatii. Sa nu ne gadim la banci sau la companiile de utilitati ca la niste saci fara fund. Toate crizele au fost accentuate de caderea bancilor. Cat timp credeti ca ne putem permite ca economia sa fie aproape complet inchisa? Eu cred ca deja suntem cu apa la gura in foarte multe domenii. Iar daca inchiderea va continua in acelasi mod inca o luna de zile, adica sa nu putem iesi din casa decat cu declaratii si pe traseu prestabilit, vom avea si alte probleme. Pentru multi se vor termina resursele, iar faptul ca parte din ele vor reveni prin ajutorul de somaj tehnic va insemna o si mai mare datorie publica, si vom incepe sa ne imbolnavim de alte lucruri, din cauza stresului a sedentarismului. In acest moment vedem cum se adanceste criza, adica dispar resurse economice, dispar bani care erau folositi sa tinem in viata zeci de mii de bolnavi. Ganditi-va cati oameni avem pe dializa, pe tratamente oncologice, cu tot felul de boli cronice care necesita zeci de ani de tratamente. Cand nu vor mai fi bani cum o sa facem? Covid, Covid, dar va fi viata si dupa Covid. Cum o traim? Din pacate ce am vazut in ultimele zile mi-a adus aminte de Colectiv: reactia ineficienta a autoritatilor, dar mult PR la televizor. Sirene, “avem de toate”. Ai iesit pozitiv, ti-a trimis duba rosie mare, noua si frumoasa, cu izoleta, care nu merge fara camera de filmat niciunde, cu oameni imbracati ca in razboaie chimice si biologice, si te duce la spital desi tu nu aveai nimic. De ce am irosit resurse sa ducem in spital oameni care nu aveau nevoie de spital? Uitati-va la transmisiile TV din centrele de comanda: toti cei din birourile unde se filmeaza, inclusiv colegi ai dvs, sunt imbracati de sus pana jos in echipamente pe care medicii nu le au. De ce? Ca sa dam bine si sa aratam ca facem, ca tara nu poate fara noi. In schimb, la Suceava nu avau nici materiale de protectie, nici instructaj. M-a oripilat cum se imbulzeau cadrele medicale de la Suceava, ca pe vremea lui Ceausescu la coada la carne, sa faca testele, fara masti, fara manusi. Si cum sa nu se imbulzeasca daca erau doar 100 de teste pentru 150-200 de oameni? Acolo unde conteaza s-a facut prea putin, dar circ s-a facut la maximum. Deci considerati ca economia ar trebui redeschisa? Foarte repede. Sa facem tot ce ne sta in putinta sa ii protejam pe cei vulnerabili, sa asiguram servicii de asistenta sociala, sa le ducem mancare, apa, medicamente la usa. Ii izolam pe cei cu risc si restul sa ne apucam de treaba pentru ca in curand va fi foarte greu. Se vor termina repede resursele fara de care repornirea va fi foarte dificila. Si la repornire guvernul poate face foarte multe, in special prin garantii. Ar trebui sa putem folosi aceasta nenorocire pentru a trage niste concluzii si sa corectam niste greseli din trecut care altfel nu ar fi putut fi corectate. De la cota unica tot spun ca sarcina fiscala trebuie asezata in functie de cat castig, nu in functie de cum castig. Este anormal sa avem atatea diferente, privilegii. Noi am creat prin legislatie romani de categorii diferite: fraierii care platesc si privilegiatii care pot sa nu plateasca. Eu am tot dat un exemplu: contributia la sanatate pe care o platesc eu pentru venituri din activitati independente e de trei ori mai mica decat a secretarei mele, care e pe contract de munca. Integral: http://www.ziare.com

bani lei Inquam Photos Octav Ganea ED_OG_ogn_8150_1Simulare de plată | Cât ne costă amânarea ratelor  …. Cei care pot plăti ratele sunt sfătuiți să o facă dacă le permite situația financiară actuală și să nu apeleze la amânarea lor. Iată de ce. Analiștii de la Finzoom au făcut o simulare pe două tipuri de credit și, pentru că nu avem încă normele de aplicare de la Ministerul Finanțelor, simularea se face pe două variante diferite de calcul, una în care dobânda acumulată se împarte în mod egal pe numărul de luni rămase din credit și se adaugă la rata lunară și o altă variantă în care dobânda acumulată se adaugă la soldul creditului, aplicându-se lunar dobânda la dobândă. Să vedem ce înseamnă amânarea cu 9 luni a ratelor la un credit de nevoi personale de 48.400 de lei, adică 10 mii de euro, luat pe o perioadă de 5 ani. La o rată lunară de 1005 lei și o dobândă de 9%, la finalul perioadei suma rambursată este de 60.300 de lei. Dobânda acumulată în cele 9 luni de amânare ar fi de aproape 3100 de lei. Dacă suma se plătește separat în următoarele 60 de luni, la rata actuală se adaugă 54 de lei, deci față de suma inițală plătim în plus 3090 de lei. Dacă, în schimb, dobânda acumulată în cele 9 luni se adaugă la soldul inițial, rata crește cu 64 de lei, fiindcă se calculează dobândă la dobândă, iar la final, vom plăti mai mult cu 3850 de lei. Vedem ce se întâmplă și în cazul unui credit ipotecar. La un credit de 290 de mii de lei, la o dobândă de 5%, rata lunară este de 1560 de lei. La finalul celor 30 de ani, suma rambursată este 560 de mii de lei. Din nou, vedem câtă dobândă se amuluează în 9 luni în care am amâna plata. Este vorba de 10.800 de lei. Cât vom plăti peste această sumă? În primul caz, dacă dobânda se adaugă doar la rată, nu la sold, împărțim dobânda acumulată pe 60 de luni, rezultă că în următorii 5 ani vom avea o rată lunară cu 180 de lei mai mare. Dacă dobânda se adaugă la soldul inițal, acesta devine de 300.800 lei și începe să se calculeze lunar dobândă la dobândă, iar rambusarea se va face în 30 de ani. Ce înseamnă acest lucru? Că vom avea o rată cu 58 de lei în plus, iar la finalul celor 30 de ani vom plăti mai mult cu aproape 21 de mii de lei. Integral: https://www.digi24.ro

Testare temperatura pentru Covid-19Profitorii de criză: „A produce 60 sau 70 de mii de măști pe zi este ca și cum ai tipări bani“, spune un producător chinez …..Modelul chinez și sud-coreean  Momentan, cert este că, în plină „pană“ a unor industrii, a transporturilor, etc., chinezii fac măști ca și cum ar tipări bani. E normal? Este firesc? Mie mi se pare revoltător. Adică, în fabricile de măști, combinezoane, diverse medicamente și alte remedii ale unui virus pornit, se pare, chiar de la ei, chinezii și coreenii lucrează la foc continuu și inundă piață europeană cu echipamente de protecție, pentru care statele își desfac adânc băierile pungii, pentru a le achiziționa. Fără licitații publice uneori, eludând astfel și regulile de funcționare ale economiei de tip capitalist, din vremuri normale. Însă acum s-a decretat că nu sunt vremuri normale. Sub noul imperativ al fricii de virus, regulile achizițiilor publice se rescriu. Din câte se observă, încep să se rescrie și regulile DGPR, ba chiar și ale libertății de exprimare și ale altor drepturi constituționale. Și s-ar putea să fie doar un început. Dar să revin la chinezi și la coreenii care, între timp, au devenit „un model de acțiune în lupta contra Coronavirusului“, chiar și pentru o parte din decidenții din politica germană. Din informațiile radioteleviziunilor regionale NDR, WDR și ale Süddeutsche Zeitung, Ministerul de Interne german ar „forța, printr-o strategie pe hârtie aflată în regim confidențial, cea mai mare posibil lărgire a capacităților de testare”, după model sud-coreean. E vorba de un scenariu „Worst Case“, în care zeci de milioane de cetățeni din Germania s-ar putea infecta. Este o cifră menționată anterior și de cancelarul Angela Merkel, care acum s-a autoizolat la domiciliu, după ce a fost vaccinată de un medic suspect de Covid-19. Își poate imagina cineva atâta neglijență în securizarea și protejarea sănătății unei instituții, cum este Cancelarul german? Deriva companiilor germane În timp ce Merkel mai apare doar pe ecran, situația pentru managerii germani a devenit îngrozitoare. După cum menționează institutul ifo pentru analiza economiei, de la Universitatea din München, indicele ifo al climatului de afaceri s-a prăbușit de la 96,0 puncte în februarie, la 86,1 puncte în martie. Aceasta este cea mai puternică scădere înregistrată vreodată de la reunificarea germană și cea mai mică valoare, din iulie 2009 încoace. „Așteptările companiilor s-au întunecat, ca niciodată. ….Ca și cum ai tipari yuani Producerea măștilor de protecție respiratorie este una dintre cele mai căutate activități, de la izbucnirea virusului Corona. Companiile chineze produc cu viteză maximă pentru piața mondială și sunt fericite de pe urma vânzărilor record. Doar un exemplu: la apogeul focarului Corona din China, la începutul lunii februarie, compania lui Guan Xunze a construit o nouă fabrică de măști de protecție facială, în doar unsprezece zile. De atunci, în cinci centre de producție se produce fără încetare, deși numărul de noi infecții cu virusul a scăzut semnificativ în Republica Populară, conform datelor oficiale. În schimb, numărul infecțiilor la nivel mondial este în creștere. O afacere profitabilă pentru producătorii chinezi de măști. Potrivit relatărilor apărute în presă germană, Guan a expediat deja peste un milion de măști în Italia, unde pandemia Corona este devastatoare. Shi Xinghui este, de asemenea, unul dintre cei 8.950 de producători din China care, conform platformei Tianyancha, specializată în datele companiilor, a început să producă măști doar în primele două luni ale anului. „Profitul pe o mască este acum câțiva cenți”, spune directorul de vânzări al unui producător de măști din orașul industrial Dongguan, din provincia Guangdong, citat de t-online.de, din surse AFP. În trecut, era mai puțin de un cent. „A face 60.000 sau 70.000 de măști pe zi este ca și cum ai imprima bani”, spune Shi. Iar reportajul continuă cu alte detalii despre business-ul chinez înfloritor cu „produse de criză”. Qi Guangtu produce mașini pentru producerea de măști în Dongguan. Începând cu 25 ianuarie – la două zile după ce autoritățile chineze au ordonat carantina în metropola Wuhan, unde virusul a apărut pentru prima dată pe o piață de animale sălbatice, în luna decembrie -, întreprinderea sa funcționează 24 de ore pe zi. Qi a investit deja echivalentul a 6,4 milioane de euro în timpul crizei Corona, însă nu este în niciun caz îngrijorat că nu-și va recupera investiția. Până în prezent, el a vândut 70 de utilaje la un preț unitar de aproximativ 65.000 de euro. Iar comenzile curg. Qi mai are deja alte 200 de comenzi, cu o valoare totală de aproape 13 milioane EUR, prețul mașinilor amortizându-se „în 15 zile”, după spusele lui. Au crescut semnificativ și prețurile materiilor prime. Potrivit producătorului menționat, acestea au crescut exponențial la materialele necesare pentru producția de măști – de la 10.000 de yuani (aproximativ 1.300 de euro) la peste 480.000 de yuani (62.400 euro) pe tonă. Cu toate acestea, fabricarea măștilor respiratorii aduce în continuare profit, având în vedere cererea imensă rezultată din criza Corona. Conform cifrelor oficiale, 116 milioane de măști sunt acum fabricate în China în fiecare zi. Integral: https://www.hotnews.ro

Economic News India Today - Quantum ComputingFMI anunta ca lumea e deja in recesiune, iar dolarul a avut cea mai mare scadere din ultimul deceniu – e nevoie de mii de miliarde de dolari  …..Georgieva a spus, in cadrul unei conferinte de presa, ca tarile din pietele emergente au nevoie de cel putin 2,5 mii de miliarde de dolari pentru a-si reveni din aceasta recesiune provocata de pandemie, informeaza Reuters. Totodata, sefa FMI a precizat ca rezervele interne si imprumuturile de pe pietele locale vor fi insuficiente pentru a acoperi aceste nevoi, astfel ca vor fi necesare finantari substantiale de la FMI, de la alte institutii, dar si de la creditori bilaterali. De asemenea, scaderea record a dolarului, cea mai mare din martie 2009 incoace, vine si ca urmare a deciziei Camerei Reprezentantilor, de vineri, de a aproba un pachet de 2,2 mii de miliarde dolari, ajutoare pentru persoane fizice si firme, in contextul crizei provocate de coronavirus, mai scrie Reuters. Pachetul de ajutor este cel mai mare din istoria Americii, astfel ca declinul de 3,9% inregistrat in aceasta saptamana a fost unul urias. Integral: http://www.ziare.com

Visul suprem al românilor s-a adeverit! Nu mai poţi ieşi din casă fără dosar cu şină  În sfârşit, visul de milenii al poporului român s-a împlinit – odată cu noile prevederi privind părăsirea locuinţei! Guvernul a anunţat că, începând de mâine, nimeni nu va mai putea ieşi din casă fără a avea asupra sa un dosar cu şină. “Practic, e încununarea a tot ce am încercat noi, statul român, să înfăptuim de la 1877 încoace. Sau de la Cuza, sau chiar de la regulamentele organice”, spune Marcel, bugetar. “Angajaţi ai statului de toate vârstele şi orientările politice salută această reuşită istorică. Niciun bătrân, niciun copil, niciun om fără dosar cu şină!” Pentru a implementa noua măsură de consolidare a birocraţiei în lupta cu COVID-19, 40 de milioane de de dosare cu şină vor fi achiziţionate urgent de statul român. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 28 martie. ”Îmi împrumutați câinele dumneavoastră? Vi-l închiriez pentru o oră.”

Free download hd widescreen wallpapers right click the wallpaper ...Buna dimineata intr-o zi de sambata, 28 martie! Valorile de temperatură se vor situa uşor peste cele normale în ultima decadă a lunii martie în majoritatea zonelor, astfel că cele maxime se vor încadra între 10 şi 18 grade, iar cele minime între -3 şi 8 grade. Cerul va fi variabil, cu înnorări mai ales noaptea în sudul și în sud-estul ţării, unde numai pe spaţii mici va ploua slab. Vântul va fi în general moderat în regiunile sud-estice şi la munte şi va sufla slab în restul teritoriului. Izolat se va semnala ceaţă, iar în depresiuni, brumă. In Bucuresti, valorile de temperatură vor fi uşor mai ridicate decât cele normale la această dată, cu o maximă de 16…17 grade şi o minimă de 5…7 grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat.

Pascal Bruckner În spatele ușilor închise  „Nefericirea oamenilor vine dintr-un singur lucru: nu știu să rămână liniștiți în camera lor” – iată ce spunea Pascal despre divertisment. Apoi: „Faptul că oamenilor le place atât de mult zgomotul și agitația face ca închisoarea să fie un supliciu oribil. Și ca plăcerea singurătății să fie un lucru de neînțeles.” Am putea să-i răspundem: necazul europenilor se trage tocmai din faptul că trebuie să rămână în camerele lor. Ceea ce ne amenință astăzi nu este atât virusul cât lipsa de acțiune, nu atât riscul de a ne îmbolnăvi cât acela de a muri de plictiseală. Orice ar zice Pascal, divertismentul este esențial, inutilitatea vitală, căci fără aceste intermitențe care fragmentează cotidianul, existența ar începe să semene cu o pedeapsă. Dar cum să-ți reorganizezi zilele până acum pigmentate de ieșiri, vizite la cafenea, perspective de vacanță și călătorii? Pentru mulți, conviețuirea permanentă cu partenerii de viață și cu copii de vârstă fragedă seamănă cu un coșmar. Prevăd deopotrivă multe nașteri, prunci Covid și numeroase divorțuri. Atât de puțin separă șarmul vieții comune de servitute! Iată, o lecție stranie: îndrăgostiții pot supraviețui războaielor, adulterului, disputelor, dar nu și izolării. Calmul cel plat este fatal pentru iubire. Epidemia este o încercare, dar nu toți o trăiesc în același mod. În vârful ierarhiei se poziționează tragedia și lupta: bolnavii aflați la reanimare, medicii, infirmierele care-i îngrijesc și care-și riscă propria viață, epuizați, furioși din cauza lipsurilor de orice fel – măști, paturi, aparate de respirat. Avem de-a face cu un sistem spitalicesc încolțit, care scârțâie din toate încheieturile, mai ales în sudul Europei, care a devenit un fel de lumea a treia a luxului. În aceeași situație se află „vârstnicii”, închiși în propria lor casă sau în azil, abandonați de familie, baricadați în Casa Morții și statistic destinați dispariției. După care vine majoritatea, supraviețuitorii care s-au vindecat, care au ieșit din spital: îi privim cu invidie, ei sunt cei care au traversat infernul. Mai jos, vin salariații care continuă să muncească până la epuizare, soldații, polițiștii care asigură securitatea pe riscul lor. Și, nu în ultimul rând, numeroasele tragedii, imposibilele înmormântări, funeraliile la repezeală, părinți și copii despărțiți de continente diferite. Ne vine apoi și nouă rândul: eu, voi, masa celor izolați. Există, sigur, o mare diferență între familiile blocate în 50 de mp cu prunci care urlă de-ți sparg urechile și care nu pot fi ținuți nicicum în frâu și cele care se răsfață în confortul vreunei reședințe de lux de 200 de mp, aflată pe vreo proprietate din care contemplă venirea primăverii, citind Proust sau Fitzgerald. O imagine care ne trimite în anii 1914-1918: pe front, trupe de medici care se luptă cu prețul unor sacrificii incredibile, iar în spate mulțimea celor ascunși care se plâng și se vaită. Toți se află în război, chiar dacă majoritatea în papuci și pijama, grămadă pe Netflix sau Canal plus…. În jargonul actual, a te arăta altruist înseamnă să fii cât se poate de egoist, să devii culmea egoismului! Rămâi la tine acasă, respectă distanța de rigoare, poartă mască sau batistă la gură, pândește chiar și cea mai timidă prezență de pe străzile goale și evit-o de parcă ar fi ciumată… Asta este solidaritate? Covid 19 dă credit deplin celor două ipostaze care ne amenință, cea paranoică și cea ipohondră: suspiciunea față de ceilalți și suspiciunea față de propria persoană. Corpul tău adăpostește un inamic care te poate pune la pământ în orice clipă. Este firesc să te temi! De acum înainte, spirit civic înseamnă să te gândești doar la tine. Să mergi să-ți cumperi o pâine echivalează cu o expediție în jungla amazoniană, printre tornade și vipere. Vânzătorii îți înapoiază restul cu o privire piezișă. Să nu îndrăznești să tușești: toți se vor întoarce brusc, gata să te linșeze. Simplul fapt de a trece pragul propriei case, al propriului apartament este un pericol major. ”Îmi împrumutați câinele dumneavoastră? Vi-l închiriez pentru o oră.” Ce vom face pentru a ucide monotonia, pentru a găsi un motiv să ieșim pe străzile astea goale, în care nu răsună decât pașii noștri? Tăcerea Parisului noaptea este înfiorătoare. Nici măcar un avion care să rupă monotonia sau o mașină care să claxoneze… Este stupefiant contrastul dintre natura care explodează de culoare în acest moment, care înflorește, și fețele trase ale trecătorilor…… Nu mai există duminică, nici luni, fiecare zi seamănă cu oricare alta. Un prezent perpetuu. Pentru că boala, ceea ce ne amenință este un spectru al disoluției, o furtună de ore blegi. Fiecare dintre noi inventează o sumedenie de trucuri pentru a păcăli monotonia: unii își transformă livingul în sală de sport, balconul în pistă de alergare sau pur și simplu își instalează patul pe hol, ca să mai schimbe atmosfera. Alții își trimit poeme, fac schimb de melodii. Vedem chiar și cupluri făcând amor pe balcon pentru a sfida bunele maniere, în timp ce pe partea cealaltă a străzii melomani improvizează arii de operă. Ne întrecem în ingeniozitate grație telefoanelor și filmulețelor video. Circulă mii de glume, unele dintre ele, trebuie să recunoaștem, de-a dreptul geniale în nonsensul lor. Istoricii vor relata mai târziu cum populații întregi au dezvoltat un fel de imunitate mentală la frică. Cum și-au construit o fortăreață interioară pentru a respinge suferința și a lasă să treacă doar frumusețea, talentul, umorul, insolitul – toate dovezi ale iubirii și prieteniei. Iată-ne constrânși să transformăm recluziunea într-o artă de a trăi, să convertim detenția în libertate. Integral: http://www.contributors.ro

Pe fondul restricțiilor bugetare majore, Ministerul Finanțelor a plătit în urmă cu trei zile titluri de despăgubire în valoare de 60 de milioane de lei foștilor proprietari  Pe fondul restricțiilor bugetare majore anunțate în ultimele zile, Ministerul Finanțelor a plătit pe 24 martie titluri de despăgubire în valoare totală de 60 de milioane de lei foștilor proprietari (peste 12 milioane de euro), după cum rezultă dintr-o raportare publicată pe site-ul instituției. Potrivit informațiilor G4Media, este vorba de titluri de despăgubire emise de Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților la începutul acestui an și care puteau fi plătite până în lunile iunie, respectiv august. Este vorba de 855 de titluri de despăgubire pentru care ministerul finanțelor a plătit 55.920.316 și de alte 145 pentru care s-a plătit în total 4.023.592 lei. Acestea sunt titluri emise pe vechile grile notariale, valabile înainte ca modificările la legea pe baza căreia se calculează despăgubirile să intre în vigoare. G4Media.ro a dezvăluit pe 24 martie că legea pe baza căreia se calculează despăgubirile acordate de Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților a fost modificată în luna februarie prin inițiativa a 14 parlamentari de la UDMR. Noile reguli au intrat în vigoare începând de luni, modificările fiind promulgate și publicate în Monitorul Oficial. Astfel, calculul despăgubirilor nu se va mai baza pe grilele notariale din 2013, ci pe grilele notariale actualizate. În cele mai multe cazuri, prețurile terenurilor au crescut, deși sunt unele orașe, mai puține, în care prețurile au scăzut. Integral: https://www.g4media.ro

Mugur Isarescu, Guvernatorul Bancii NationaleBNR: Incertitudinea a sporit substanțial. Spațiul de manevră al politicii fiscale pentru a sprijini firmele și populația e restrâns. Am putea vedea o schimbare radicală de curs a economiei românești în primul semestru ”Tabloul economic global a început însă să se degradeze accelerat la mijlocul trimestrului I, iar incertitudinile au sporit substanțial, în condițiile creșterii rapide a impactului pandemiei de coronavirus. Membrii C:A al BNR au apreciat în mod unanim că acest context reclamă și justifică o reacție imediată și hotărâtă a politicii monetare, în scopul atenuării impactului pandemiei de coronavirus, complementar măsurilor adoptate în domeniul sanitar și în cel fiscal-bugetar, având în vedere inclusiv spațiul relativ mai restrâns de care dispune politica fiscală pentru a aplica măsuri de sprijinire a firmelor și populației în actuala conjunctură”, se arată în minuta ședinței de urgență a CA din BNR, publicată vineri. -Acestea au antrenat o deteriorare bruscă a sentimentului pe piața financiară internațională și creșterea la cote extreme a volatilității prețurilor tuturor claselor principale de active. -În contextul unui sell-off generalizat, inclusiv piețele de obligațiuni din economiile avansate au fost afectate episodic de tensiuni crescute și de scăderea lichidității, în timp ce piețele financiare din economiile emergente au suferit ieșiri substanțiale de capital. Totodată, cotațiile internaționale ale petrolului și prețurile altor materii prime au consemnat scăderi ample. – În aceste condiții, guverne din numeroase țări, precum și instituții și organisme europene și internaționale au inițiat/anunțat măsuri și programe de natură fiscal-bugetară cu caracter extraordinar, menite să atenueze impactul economic al pandemiei. Totodată, inclusiv pentru a calma turbulențele de pe piețele financiare, băncile centrale majore dar și cele din economiile emergente, inclusiv din regiune, au schimbat abrupt sau au accentuat cursul politicii monetare, adoptând, și în regim de urgență, măsuri de relaxare a conduitei acesteia și de ameliorare a condițiilor de finanțare a economiei. – Astfel, Federal Reserve a redus în doi pași, cu 150 de puncte de bază, intervalul țintă al federal funds rate, până la 0-0,25 la sută, a reinițiat cumpărări de active financiare și a sporit volumul lichidității injectate în sistemul financiar prin operațiuni reversibile, reducând totodată la zero rata rezervelor minime obligatorii. BCE a adoptat în cadrul a două ședințe măsuri vizând majorarea considerabilă a volumului achizițiilor de active financiare, suplimentarea operațiunilor de refinanțare pe termen mai lung și derularea operațiunilor țintite de refinanțare în condiții mai avantajoase. – În regiune, Banca Națională a Cehiei a redus rata dobânzii de politică monetară cu 0,5 puncte procentuale și a decis creșterea preventivă a frecvenței operațiunilor repo destinate furnizării de lichiditate introduse și utilizate activ în criza financiară din 2008. Banca Națională a Poloniei a adoptat un set chiar mai amplu de măsuri. Pe lângă reducerea ratei dobânzii de politică monetară cu 0,5 puncte procentuale și îngustarea complementară a amplitudinii coridorului ratelor dobânzilor la facilitățile permanente, acesta a vizat diminuarea ratei rezervelor minime obligatorii, derularea de operațiuni repo destinate furnizării de lichiditate instituțiilor de credit, efectuarea de cumpărări de obligațiuni de stat pe piața secundară, precum și refinanțarea creditelor noi acordate de instituțiile de credit sectorului nefinanciar….. În aceste condiții, Consiliul de administrație al BNR a decis în unanimitate reducerea ratei dobânzii de politică monetară de la 2,50 la sută, la 2,00 la sută, precum și îngustarea coridorului simetric format de ratele dobânzilor facilităților permanente în jurul ratei dobânzii de politică monetară la ±0,5 puncte procentuale de la ±1 punct procentual, implicând menținerea ratei dobânzii pentru facilitatea de depozit la 1,50 la sută și scăderea ratei dobânzii aferente facilității de creditare (Lombard) la 2,50 la sută, de la 3,50 la sută. Totodată, Consiliul de administrație al BNR a hotărât în unanimitate efectuarea de operațiuni repo în vederea furnizării de lichiditate instituțiilor de credit, precum și cumpărarea de titluri de stat în lei de pe piața secundară. În același timp, Consiliul de administrație al BNR a convenit ca în caz de nevoie și în funcție de evoluțiile specifice, să recurgă și la reducerea ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei, respectiv pentru cele în valută ale instituțiilor de credit. Integral: https://economie.hotnews.ro

Curtea de Apel obligă Autoritatea Electorală să ramburseze PSD, cu dobândă, cheltuielile electorale de 3,3 milioane lei de la alegerile europarlamentare de anul trecut Judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au dispus ca Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) să plătească Partidului Social Democrat suma de 3,38 milioane lei, reprezentând rambursarea cheltuielilor electorale din timpul campaniei pentru alegerile europarlamentare, transmite Agerpres. De asemenea, magistraţii au decis ca AEP şi şeful instituţiei, Constantin-Florin Mituleţu-Buică, să plătească dobânda aferentă sumei de 3,38 milioane lei, de la data de 26 august 2019 până la momentul introducerii acţiunii în instanţă, respectiv 4 octombrie 2019. „Anulează decizia de nerambursare a cheltuielilor electorale nr. 12DC/26.08.2019 şi adresa nr. 17577/24.09.2019 emise de pârâta Autoritatea Electorală Permanentă. Obligă pârâta Autoritatea Electorală Permanentă să emită decizia de rambursare a cheltuielilor electorale în valoare de 3.380.634,03 lei. Obligă pârâţii, în solidar, la plata dobânzii legale aferente sumei de 3.380.634,03 de la data de 26.08.2019 până la data introducerii acţiunii – 04.10.2019”, se arată în hotărârea instanţei. Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. În august 2019, AEP a decis ca PSD să nu primească niciun leu rambursare pentru campania la europarlamentare, motivul invocat fiind faptul că cererea de rambursare era semnată de Mircea Drăghici, cel care demisionase din funcţia de trezorier al PSD, iar AEP considera că el nu mai este reprezentantul legal al partidului. PSD a contestat decizia în instanţă şi a solicitat să-i fie restituită suma de 3,3 milioane lei, reprezentând contribuţii ale candidaţilor partidului în campania electorală pentru alegerile europarlamentare. Integral: https://www.g4media.ro

Contracte bizare in stare de urgenta: Primaria Galati angajeaza firma NICIOPROBLEMA sa monitorizeze presaContracte bizare in stare de urgenta: Primaria Galati angajeaza firma NICIOPROBLEMA sa monitorizeze presa  In ciuda pandemiei, primariile continua sa incheie contracte cu o utilitate cel putin indoielnica. De exemplu, Primaria Galati se preocupa de monitorizarea din presa. Astfel, Primaria Galati, Transurb Galati mai exact, a incheiat un contract in valoare de 130.000 de lei (26.877 de euro), pentru servicii de monitorizare zilnica a presei scrise, audio-vizuale si electronice, centrala si locala, potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP), citate de Banii Nostri Contractul a fost incheiat cu firma S.C. NICIOPROBLEMA S.R.L. Nu e singurul contracte incheiate in aceasta perioada de pandemie care ridica semne de intrebare. De exemplu, Primaria Mangalia a incheiat doua contracte in valoare de aproximativ 37.000 de euro pentru organizarea cursei de masini “Mangalia Super Rally 2020” care urmeaza sa aiba loc in perioada 8-9 mai 2020, potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP). Iar o primarie din Maramures a incheiat un contract pentru lucrari de constructie de cladiri religioase. Integral: http://www.ziare.com

USR cere Ministerului Sanatatii sa modifice normele privind persoanele izolate la domiciliuUSR cere Ministerului Sanatatii sa modifice normele privind persoanele izolate la domiciliu ….In ultimele zile, sediile DSP din tara au fost luate cu asalt de catre persoanele iesite din carantina care au nevoie de avizul epidemiologic eliberat de aceasta institutie. Situatia este ingrijoratoare. Nu este abolut deloc in regula sa se creeze astfel de cozi. Pe masura ce trec zilele, sute, mii de oameni vor iesi din carantina si vor ingrosa randurile pentru obtinerea acestui document, crescand riscul de transmitere a virusului“, declara deputatul USR Stelian Ion. Textul Ordinului 414/2020 privind instituirea masurii de carantina pentru persoanele aflate in situatia de urgenta de sanatate publica internationala determinata de infectia cu COVID-19 si stabilirea unor masuri in vederea prevenirii si limitarii efectelor epidemiei a fost imbunatatit prin Ordinul nr. 497/2020, insa persista cateva inadvertente si neclaritati. Potrivit USR, exista o necorelare intre art. 5 alin. (1) si art. 5 alin. (3) in sensul in care la alin. (1) se vorbeste despre concediile si indemnizatiile acordate pentru persoanele aflate in carantina (carantina institutionalizata si izolare la domiciliu) care se acorda pe baza documentului emis de directiile de sanatate publica, in vreme ce alin. (3) se refera la persoanele aflate in izolare care trebuie sa completeze o declaratie pe proprie raspundere pentru obtinerea concediului. “Apreciem ca trebuie ca din text sa rezulte clar ca pentru persoanele aflate in izolare de domiciliu, care pana la sfarsitul perioadei de 14 zile nu au avut simptome, concediul si indemnizatia pentru aceasta perioada se acorda doar in baza declaratiei pe proprie raspundere. De asemenea, trebuie clarificat ce se intampla in cazul celor aflati in izolare care au simptome”, a mai transmis USR. Potrivit formatiunii, se impune modificarea art. 1 alin (4), art. 5 alin. (1) si (3) din ordinul susmentionat. “De asemenea, este necesara o mai buna comunicare a acestor reguli pentru ca am observat ca ele nu sunt cunoscute suficient de catre cei care ar trebui sa le aplice. De exemplu, desi in Ordinul nr. 414/2020 se mentioneaza ca perioada de izolare este de 14 zile, DSP-urile calculeaza acest termen de 14 zile de la data contactului pe care persoana izolata l-a avut cu persoana depistata cu COVID-19, ceea ce contravine textului Ordinului 414/2020. Daca intentia ministrului sanatatii a fost in sensul in care perioada de izolare sa nu fie unica, de 14 zile, iar termenul de 14 zile sa se calculeze de la data ultimului contact, acest lucru trebuie reglementat ca atare”, a mai transmis USR. Integral: http://www.ziare.com

Prelevare probe coronavirusDetalii tehnice. Câte teste de coronavirus poate gestiona un specialist într-o zi: maximum 144  Florina Raicu, cercetător genetician și asistent universitar la UMF Carol Davila, a explicat într-o postare pe Facebook care sunt pașii pe care îi parcurge un specialist care operează testele de coronavirus realizate cu echipamentele Real Time – PCR. De asemenea, Florina Raicu a arătat că, respectând toate etapele necesare și luând în calcul capacitatea aparatelor, un specialist poate lucra maximum 144 de teste în 8 ore de lucru. Cele mai importante idei din postarea Florinei Raicu: – La masa de lucru te poți apuca de un singur „run” cu maxim 24 de probe odată. Cine spune ca poate procesa mai multe odată minte. De unde vine tehnic acest număr? Exclusiv de la capacitatea standard a unei centrifugi, pentru ca probele trebuie minim procesate înainte de orice alta etapa de lucru. Asta înseamnă ca odată ajunse pe masa de laborator trebuie făcute următoarele operații: se numerotează tuburile de reacție, se desigilează probele, se transfera probele, se adăuga prima tura de reactivi, si, in final, musai sa centrifughezi. Asta este procedura in cam toate protocoalele de lucru. Totul depinde de capacitatea unei minicentrifugi de mare viteza (necesara pentru izolarea acizilor nucleici) unde in general rotoarele au 24 de poziții. – Daca nu ai un extractor automat (acesta are o capacitate de lucru asemănătoare si, ca timp de lucru, este identic cu ce se întâmplă manual), care sa continue munca din acest punct încolo, va trebui sa o faci tu manual. Iar procesarea manuala presupune mai multe operații pe care sa le reaplici probelor: alte centrifugări, alte transferuri si alte adăugări de reactivi. In medie vorbim cam de 5 runde de centrifugare ca sa ajungi la final. Eu am o viteza de lucru „exagerata”, fapt ce mi-a atras uneori „criticile” colegilor, si va spun sincer ca cele 24 de probe se pot procesa in 1h daca ești foarte bun, 2,5 h daca ești începător. Deci 24 probe pe ora. – Tehnic, eu pot relua operația asta de maxim 3 ori pe zi. Intervine oboseala fizica si mentala: iți amorțesc mâniile, pierzi șirul probelor, încurci ordinea operațiilor, greșești si contaminezi probele intre ele. Se lucrează cu volume extrem de mici si cu atenție mărita. Orice greșeala înseamnă compromiterea probelor si a rezultatelor! Cu un efort supraomenesc mai faci încă 3 astfel de runde. După 6 runde si 6 ore ai abia 144 de probe gata de analiza propriu-zisa! – Abia acum urmează partea de RT-PCT. Alte runde de pregătire si in final încărcarea aparatului. Cele mai bune instrumente au 96 de poziții, dar majoritatea au 48. Cam 2,5 h durează analiza pe care o face instrumentul de RT-PCR. Apoi se interpretează rezultatele. Deci, tehnic, daca suprapui cele doua părți de lucru ale protocolului (adică, in timp ce un aparat merge, tu faci cealaltă parte) după aproximativ 8 h de munca epuizanta ai procesate complet cele 144 de probe. – Asta fără sa luam in calcul condițiile de munca: tolerarea echipamentului de protecție, lucrul sub presiune, posibile erori care trebuie corectate din mers, posibile defecțiunii ale instrumentelor, contaminarea probelor si obligația de a relua analiza. Deci, daca as fi superwoman as putea contrasemna pentru maxim 720 de analize corecte pe săptămâna. Integral: https://www.g4media.ro

Dezinfectant mâiniPacienții vindecați de coronavirus elimină virusul încă o lună. Explicația unui expert  ”Eu mă vindec și continui să elimin virusul 30 de zile. Sigur pot să îi infectez pe cei din apropierea mea.” „Această particularitate a noului coronavirus e un factor agravant în pandemie”, spune prof. univ. dr. Grigore Mihăescu, profesor titular al disciplinelor Microbiologie generală, Imunobiologie, Imunologie clinică și Virologie medicală din cadrul Facultății de Biologie a Universității București. Care este explicația? Cele mai multe celule infectate viral arată în suprafața lor așa numitele molecule antigenice, un fel de stegulețe roșii. Aceste stegulețe sunt recunoscute de celulele sistemului imunitar uman, numite limfocite T, și omorâte. Limfocitele controlează în permanență suprafața tuturor celulelor umane. ”Virusul Covid-19 nu expune pe suprafața celulelor infectate stegulețe, care să fie recunoscute de sistemul imunitar uman. Reușește să se ascundă”, spune prof. univ. dr. Grigore Mihăescu. ”Rămânând în celulă, pacientul declarat vindecat are încă potențial de infectare!”. De ce 30 zile zile potențial infecțios? „Ficare celulă umană se reînnoiește. Unele celule se reînnoiesc la 10 zile, altele la fiecare 20 de zile, altele la 30 de zile. Dacă virusul e prezent în celulele care se schimbă la 30 zile, el va rămâne cu potențial infecțios 30 de zile”, spune profesorul Grigore Mihăescu. Pacienții declarați vindecați și care ajung în familie, trebuie să respecte reguli de igienă ca și cum ar avea încă boala. Reguli pentru igiena de acasă Organizația Mondială a Sănătății a enumerat regulile pentru igiena casei. Baia folosită de o persoană bolnavă sau declarată vindecată, dar în perioada de 30 de zile, trebuie igienizată cu soluție din clor, după fiecare utilizare. Clorul pentru uz casnic este efficient. Soluția se face astfel: 1 parte clor, 9 părți apă. Tacâmurile fostului pacient se pun, după utilizare, într-un vas de plastic cu soluție de clor, timp de 10-15 minute. Apoi se clătesc cu apă și pot fi reutilizate…..”Virusurile nu aparțin lumii vii. Cele rămase pe suprafețe nu sunt vii, dar sunt entități infecțioase. Adică își păstrează potențialul infecțios timp de până la 9 zile, cel mai mult pe oțel”, spune prof. univ. dr. Grigore Mihăescu. Integral: https://stirileprotv.ro

Guvernul ar vrea sa preia Hexi Pharma, dar instanta mentine interdictia firmei de a produce biocideGuvernul ar vrea sa preia Hexi Pharma, dar instanta mentine interdictia firmei de a produce biocide Curtea de Apel Bucuresti a prelungit, joi, pentru o perioada de 60 de zile, mai multe masuri preventive in cazul societatii Hexi Pharma, printre care si cea a interzicerii producerii si comercializarii de produse biocide. Vorbim despre masuri care au fost luate inca din momentul deschiderii anchetei si prelungite succesiv, inclusiv prin decizia de condamndare data in acest caz. In urma cu doua saptamani, surse guvernamentale declarau ca Executivul ar putea rechizitiona fabrica de biocide Hexi Pharma, inchisa in urma tragediei de la Colectiv, cand s-a descoperit ca aceasta firma livrase spitalelor din Romania dezinfectanti neconformi. Toate utilajele fostei fabrici inca exista, iar cu ajutorul specialistilor Ministerului Apararii vor fi repuse in functiune, aratau sursele citate. Ministrul de Finante a confirmat aceasta intentie de preluare. Intrebat despre productia de biocide, Florin Citu a explicat: “Hexi Pharma. Cred ca acolo este solutia. Daca este nevoie de finantare, vom sprijini.” Integral: http://www.ziare.com

Cornel CodiţăMai uşor cu armata… pe străzi ……. A devenit evident, deja, că deciziile la vîrf, strategice, dacă le-a pregătit, formulat şi dacă le-a luat cineva, au ratat două obiective esenţiale pentru controlul epidemiologic al crizei coronavirus: gestiunea strictă şi eficientă, din punct de vedere medical, a fluxurilor de intrare în ţară a persoanelor revenite din zone deja afectate de coronavirus sau chiar din focarele principale, mai ales Italia şi Spania. În afară de recomandarea, (cu impactul unui ceai chior pentru muribundul de ftizie), a autoizolării la domiciliu, altceva, ioc. Nu tu testare exhaustivă, sau măcar a simptomaticilor, nu tu separare imediată a celor purtători, de restul populaţiei, nu tu acţiune terapeutică, fie ea şi cu slabă eficienţă… aşa cum pretind specialiştii că este aceea disponibilă. În realitate, autorităţile noastre (în afara celor de la frontieră) nu au făcut nici măcar recensămîntul complet al celor reveniţi, necum să evalueze şi să acţioneze împotriva pericolului, evident, de explozivă multiplicare a contagiunii şi de creare a unor focare locale puternic radiante. Ca urmare a acestor grave erori de organizare şi în lipsa deciziilor/acţiunilor care ar fi putut să reducă impactul epidemiologic al fluxurilor de revenire în ţară a cetăţenilor aflaţi pe meleaguri străine, ne-am trezit cu focare despre care habar nu a avut, nimeni, pînă ce nu au început să aflueze bolnavii spre spital. Vezi cazul Suceava. Al doilea obiectiv ratat, de valoare strategică absolută, este organizarea şi realizarea protecţiei personalului medical şi sanitar, atît cel împlicat direct în gestiunea cazurilor de coronavirus, cît şi cel expus prin simplul fapt al contactului cu bolnavul care vine la consultaţie sau pentru internare, fără să ştie nimeni dacă este purtător sau infectat cu coronavirus. Rezultatul catastrofal este acela că avem deja sute de medici afectaţi de coronavirus şi ne rînjeşte în faţă riscul închiderii unor unităţi spitaliceşti, din lipsa personalului calificat şi/sau a măsurilor pentru protecţia celui existent. Noroc cu DNA-ul care s-a apucat conştiincios şi vigilent să investigheze neglijenţele unor manageri de spitale. Din păcate, asta e drama justiţiei, nu poate ajuta, decît după ce răul a fost făcut!!! Cu strategia, deci, am pus-o de mămăligă! Grav! Şi, mă întreb cine va răspunde, dacă va răspunde, vreodată. După cum a plecat ministrul sănătăţii, Costache, din guvern, mîngîiat pe cap cu vorbe bune, atît de Orban, cît şi de Iohannis, se pare că nimeni, niciodată!!! Răspunderea directă pentru aceste “ratări” cu impact determinant în evoluţia situaţiei din România revine totuşi, direct, celor responsabili de guvernare, de la Preşedinte, Prim-Ministru, Guvern, Parlament, pînă la miniştri, şi terminînd cu agregatele disfuncţionale de la nivelul ministerelor, cel al sănătăţii în primul rînd, dimpreună cu Direcţiile Judeţene de Sănătate. Nu că ar mai fi fost nevoie, dar s-a văzut şi cu această ocazie: instituţiile cu pricina nu sunt capabile să adune unu şi cu unu şi să bage de seamă că fac doi, nici cînd moartea defilează cu prapuri, premonitor, pe străzile oraşelor şi pe uliţele satelor României. Demisiile ministeriale şi cele de la nivelul unor Direcţii Judeţene de Sănătate spun aproape totul despre capacitatea de organizare şi de răspuns a autorităţilor, în caz de criză. Apropos! Ştie cineva cîte exerciţii/simulări de crize epidemilogice s-au făcut în ultimele două decenii la nivelul Ministerului Sănătăţii şi/sau al Guvernului României???!!! Iar dacă ştie, poate ne spune şi nouă, nu de alta, dar să nu murim proşti! La faţa locului, oamenii nu aşteaptă strategia, sunt obligaţi să facă ceva. Viaţa îi împunge de la spate. Medicii, asistenţii, aşa zişii manageri de spitale, au făcut ceea ce au crezut de cuviinţă, fiecare după cum s-a priceput şi după cum l-a dus capul, au făcut ceea ce au putut sau li s-a spus să facă, ba de către unii, ba de către alţii, ba de la Minister, ba de la Direcţia Judeţeană, ba de la Prefectură/Primărie, ba de la Televizor!!! Rezultatul este rău, rău de tot… spre catastrofal. În România în care armata se plimbă pe străzi cu arme la vedere ca să sperie, dintr-o singură lovitură, şi coronavirusul şi cetăţenii, resursa umană din domeniul medical este deja, între cele mai afectate de epidemie, iar asta încă din faza ei iniţială!!!!!…..Cine va fi mai bine pregătit, mai bine postat, capabil să încalece valul oportunităţilor, cel care va avea pregătite ideile şi resursele necesare îşi va tăia felia cea mare din tortul “noii ordini economice mondiale”. Unii analişti susţin că avem deja un cîştigător, iar el se numeşte, deloc paradoxal, China. “Ground zero” sau locul de unde s-a propagat şocul, dar şi cel care şi-a revenit cu mult înainte ca restul lumii să fi dat piept cu vîrful de criză!!! Acesta este ceea ce se cheamă, în termeni strategici, “avantaj decisiv de timp”! Dincolo de bătălia marilor rechini şi puternici ai lumii, întrebarea este: la noi se ocupă cineva cu planificarea unui curs de acţiune, cît de cît coerent, la nivel macro/micro economic, aşezat pe oportunităţile care se vor ivi şi la care, cît de cît, vom avea acces şi noi, pentru perioada post-criză? Sau, vom pluti, aşa cum am făcut-o şi pînă acum, în siajul valurilor create de alţii sau, dacă preferaţi, vom rătăci mai departe printre firimiturile presărate pentru “Cei care nu contează”, de către “Cei care contează”?!….. Dacă nimeni din jurul decidenţilor la vîrf ai României, Preşedinte şi Prim Ministru în primul rînd, nu s-a priceput sau nu a avut curajul să o spună, îmi fac o datorie de onoare să spun celor care au avut ideea, total neadecvată şi pîndită de enorme riscuri de derapaj, de a scoate armata pe străzi, că este un pariu care nu face deloc bine României. Nu la “imagine”, ci la substanţa Istoriei. În întreaga istorie politică a lumii, nu există nici o singură situaţie politică, socială, care să fi fost cu adevărat rezolvată prin trimiterea în stradă a armatei. Toate exemplele şi nu sunt deloc puţine, începînd cu Revoluţia Franceză, continuînd cu cea din Rusia lui 1917 şi pînă în zilele noastre s-au sfîrşit rău. Unele şi-au consumat consecinţele imediat, altele după decenii. Prea puţin contează dacă aceste decizii au fost luate din neştiinţă, inconştienţă, ori la îndemnul “binevoitorilor” din spatele cortinei care aveau misiunea să-i “ajute” pe unii lideri politici spre prăpastie. Desigur, este foarte posibil ca lucrurile să rămînă la stadiul de “carnaval”, cu măşti şi costume militare de criză, pentru uzul plebei. Din păcate, fie şi numai în cazuri extreme, este însă posibil ca lucrurile să ia altă întorsătură. Dacă situaţia este scăpată de sub control, lucrurile merg rău, iar în situaţii de criză ele merg, adesea, vijelios, din rău în mai rău. În loc de soluţie, armata din stradă sau care a prins “gustul străzii”, mai devreme sau mai tîrziu, devine parte din problemă.  Integral: https://www.bursa.ro

Spania: Scandalul testelor rapide cumpărate din China ia amploare. Au fost 50.000 de teste eșuate  Ministerul Sănătății din Spania a anunțat vineri că numărul testelor rapide chinezești care au dat greș este de 50.000, mult mai mare decât numărul anunțat inițial, de 9.000, potrivit ziarului ABC. Testele au fost cumpărate de la o firmă chineză din Shenzen, printr-un intermediar spaniol și făceau parte din lista de teste acreditate de guvernul chinez, potrivit autorităților spaniole. Verificările făcute de autoritățile sanitare spaniole au demonstrat că aceste teste au o rată de eșec de 70%, mult sub rata asumată de producător, care era de 20%…..Testele au fost returnate firmei producătoare, iar eșecul a determinat guvernul spaniol să regândească strategia de testare a populației. Integral: https://www.g4media.ro

Ajutoarele venite din Rusia au anexat jumătate din Italia şi continuă să înainteze  Vești interesante de parvin de pe frontul de Vest din războiul cu coronavirusul. Ajutoarele trimise de Rusia pentru a opri flagelul au anexat deja sudul Italiei, au ocupat capitala țării și continuă să avanseze spre nord. În această dimineață diverse grupări de oameni infectați cu coronavirus care refuză ajutorul primit de la ruși au atacat mai multe linii de alimentare folosite de convoiul umanitar. O rezistență fățișă s-a manifestat în nord, unde un grup de oamei conduși de un infectat pe nume Luigi Garibaldi, ce se pretinde a fi un urmaș al celebrului Giuseppe, duce o luptă extrem de agresivă de-a lungul fluvilui Po, unde s-au adunat oamenii să se spele pe mâini. Franța și-a manifestat îngrijorarea că odată de Italia este salvată până la capăt ea ar putea să fie următoarea țară vindecată și a început să maseze efective în zona alpilor, pe la trecători. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 27 martie. “Cetățenii Europei vor și pot să trăiască pe un continent unit al păcii, al bunătății, civilizației, siguranței și prosperității.”

Image result for spring photosBuna dimineata intr-o zi de vineri, 27 martie! Tendinţa de încãlzire a vremii va continua, astfel cã maximele termice vor fi cuprinse între 9 şi 19 grade, cu cele mai scãzute valori pe litoral. Cerul va fi variabil în sudul ţãrii şi mai mult senin în rest. Vântul va avea intensificãri pe parcursul zilei în Muntenia şi pe litoral unde vor fi viteze la rafalã de pânã la 55…60 km/h, dar şi la munte şi în sudul Banatului, unde rafalele vor fi de 70…90 km/h. În restul regiunilor, intensificãri ale vântului se vor semnala trecãtor şi pe arii mai restrânse, cu viteze în general de 40…45 km/h. Temperaturile minime se vor încadra între -2 şi 6 grade, cu valori uşor mai coborâte în depresiunile intramontane. Dimineața, izolat, se va forma ceaţã, iar în nord şi în depresiuni, brumã. In Bucuresti,vremea va continua sã se încãlzeascã uşor, astfel cã maxima termicã se va situa în jurul valorii de 16 grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va avea intensificãri temporare pe parcursul zilei, când vor fi viteze la rafalã de 45…50 km/h, urmând ca pe parcursul nopţii sã devinã slab pânã la moderat. Temperatura minimã va fi de 4…5 grade, uşor mai scãzutã în zona perifericã.

Image result for daniel p. funeriu: pozeDaniel P. Funeriu: Nasol, lideri inepți! Nu mai puteți ieși, cu morga serioasă, mână în mână dar total inutil, ca după Charlie Hebdo. Nici să gesticulați penibil, așa cum a făcut-o campioana ipocriziei, oferind un buton roșu cu “reset” scris greșit în rusă, ursului care te sufocă când te îmbrățișează. Nu mai puteți veni cu fraze meșteșugite, gen “Wir schaffen das”, menite să stoarcă lacrimi bucătăreselor cu obrajii rumeni de la wurst și naivilor harnici, și nici să primiți în audiență adolescente dezaxate sperând că veți câștiga votul generației lor sau să vă maimuțăriți la tot felul de evenimente “cool”. Nu mai ține, așa cum a ținut la prietenii noștri mai originali vreo 10 ani, să vă jucați de-a brexitul, nu mai ține spectacolul sinistru al “declarațiilor politice” în fața parlamentelor goale, nu mai ține ascunderea realităților sub ceața groasă și pompoasă a limbajului fabricat din rumeguș bruxelez, nu mai țin supărările voastre de adolescent în criză hormonală, și nici cuvintele aparent generoase, ca “diversitate”, “toleranță”, “generozitate”, “multiculturalism”, “echitate”, dar care ascund tot atâtea eșecuri de a face față realității de mai bine de două decenii. Ați tratat elitele țărilor voastre cu siktir, ați fost generoși pe banii merituoșilor care chiar muncesc, ați încurajat mediocritatea, lenea și misecuvinismul, ați promovat minioni, amante și incapabili, ați minimizat credința oamenilor Bătrânului Continent, liantul nostru comun. Măști și combinezoane de protecție pentru medici, idioților, nu rachete cosmice! Banale măști și halate nu sunteți capabili să oferiți medicilor prost plătiți ai acestui continent! Protejați mai mult infractorii din închisorile voastre de 5 stele decât medicii și asistentele sacrificați pe altarul prostiei voastre! Ce să mai vorbim de chestii gen teste PCR sau imunologice? Care, pentru cei care chiar înțelegem ce cu ele, sunt de o cruntă banalitate. Vreau să fie extrem de clar: voi, liderii țărilor europene, sunteți singurii vinovați pentru cataclismul sanitar actual și cel economic care va urma. Totul, absolut totul, era previzibil din decembrie. În loc să fiți pe baricade și să prevedeți tot, de la filtrarea celor veniți din China la testare în masă și asigurarea cu paturi pentru cei care știam că vor avea nevoie, ați chefuit și mers la ski de anul nou, ați continuat cu porcăriile voastre de discuții de doi lei, dar zero, fix zero acțiune. Da, probabil că sistemul comunist chinezesc e vinovat de răspândire. Dar voi, idioți cu diplome, ce păziți de 30 de ani de când China cucerește redută după redută, și economic și, mai nou, politic? Ați pregătit zero strategii, v-au dus cu preșul ca pe niște începători. Aveți încă noroc că lui Erdogan (da, exact, Erdogan, papagalilor) nu-i sare muștarul de ne face cadou vreo 5 milioane de refugiați gata să sară la beregata gospodinei nemțoaice pentru că nu dă fiecăruia câte un Mercedes. Ați reușit să-i faceți pe sutele de milioane de cetățeni ai celui mai civilizat și democratic continent să privească cu admirație către regimurile opresive care, unele, au reușit mai bine decât voi să-și protejeze cetățenii. Prin prostia voastră ați reușit să-i faceți digerabili pe campionii iliberalismului -pericol mortal la adresa democrațiilor noastre-, pe populiștii de duzină și, azi-mâine, veți reuși să-i faceți acceptabili chiar și pe cei a căror minte întunecată visează teocrații. Great job, idiots! Afară cu voi de la butoanele Europei, cetățenii acestui continent merită altceva decât niște adolescenți retardați ca șefi. Cetățenii Europei vor și pot să trăiască pe un continent unit al păcii, al bunătății, civilizației, siguranței și prosperității. Nu, nu Uniunea Europeană e slabă. Voi sunteți proști! Da, Uniunea Europeană e soluția, dar voi, lideri inepți, mâțe plouate, sunteți problema. De care, cumva, trebuie să scăpăm. Da pentru Uniunea Europeană puternică, sigură și respectată, dar fără voi! Sursa: https://www.facebook.com

Image result for Colegiul Medicilor din România pozeColegiul Medicilor reacţionează în criza coronavirusului: Solicităm ca pentru fiecare pacient admis în spitale să se efectueze testarea Colegiul Medicilor din România solicită autorităţilor testarea medicilor cu prioritate, dar şi a fiecărui pacient care ajunge în spital în acest moment, în contextul în care transmiterea coronavirusului este una comunitară, potrivit unui comunicat de presă al Colegiului „Cu toate că începând cu discursurile preşedintelui, Klaus Werner Iohannis, ale premierului, Ludovic Orban, şi ale ministrului demisionar, Victor S. Costache, s-a solicitat protecţia fizică şi biologică a medicilor, constatăm că acest lucru nu se întâmplă încă în totalitate şi peste tot, lucru care în opinia noastră trebuie remediat de îndată şi necondiţionat”, se arată în comunicatul Colegiului Medicilor (CMR). Cererea de testare a medicilor şi a pacienţilor vine în sprijinul securităţii sanitare la nivel naţional, dar şi a medicilor. „În acest sens solicităm testarea imediată a tuturor medicilor din ţară cu prioritate. Solicităm ca pentru fiecare pacient admis în spitale, pentru că acum, cu câteva mici excepţii, sunt admise doar cazurile de urgenţă medico-chirurgicală, să se efectueze testarea indiferent dacă se încadrează sau nu în definiţia de caz, aceasta pentru că de acum transmiterea este comunitară. Integral: https://www.zf.ro

Autoritățile române au fost avertizate de OMS în ianuarie să se pregătească pentru noul coronavirus  Într-un referat pentru aprobarea protocolului de tratament pentru pacienții infectați cu noul coronavirus, semnat de secretarul de stat Horațiu Moldovan, apare o informație în premieră. Epidemia de coronavirus în România a împlinit o lună de zile de la confirmarea primului caz. La nivelul zilei de miercuri, 25 martie, erau deja 906 cazuri de infectare cu noul coronavirus confirmate și 17 persoane decedate. Referatul Ministerului Sănătății datat 23 martie 2010 preia recomandarea Organizației Mondiale a Sănătății din ianuarie, „Ținând cont de caracterul înalt contagios al virusului care a provocat deja decesul unui număr mare de persoane pe teritoriul Republicii Populare Chineze, dar și în alte state din UE și luând în considerare recomandările Organizației Mondiale a Sănătății, dispuse în cadrul reuniunii din data de 22-23 ianuarie 2020, România trebuie să asigure gestionarea infecțiilor cu noul virus, inclusiv supravegherea activă, depistarea timpurie, izolarea și tratamentul cazurilor, urmărirea contactelor și prevenirea răspândirii continue a infecției”. La o lună de la acea reuniune OMS, România înregistra primul caz confirmat. Însă abia zilele acestea, Guvernul României se laudă cu eforturile depuse pentru asigurarea echipamentelor și materialelor necesare pentru combaterea epidemiei cauzate de noul coronavirus. Spre exemplu, ieri, 45 de tone de materiale au ajuns în România din Coreea de Sud, cu o aeronavă pusă la dispoziție de NATO. Între timp, mulți medici au acuzat lipsa echipamentelor de protecție și a protocoalelor clare pentru a proteja personalul sanitar, aflat în prima linie a combaterii noului coronavirus. Situația de la Suceava, unde peste o sută de cadre medicale sunt infectate sau suspecte de infecție, este grăitoare în acest sens. Integral: https://romania.europalibera.org

Image result for London Business School photosImpactul coronacrizei, studiu al Facultăţii de Business din Londra: Economiile se vor confrunta cu un şoc economic mai puternic decât în timpul unui război şi va depinde de fiecare ţară cum gestionează situaţia acum – facilităţi fiscale, monetare, pentru ca revenirea să fie mai rapidă apoi Criza asociată pandemiei de coronavirus necesită reacţii de ordin ştiinţific şi în materie de politici de sănătate, precum şi măsuri de stabilizare macroeconomică, arată un studiu realizat de profesorii Paolo Surico şi Andrea Galeotti, de la Facultatea de Business din Londra (London Business School). ŞTIINŢĂ – Covid-19 este cea mai gravă criză medicală din perioada contemporană;- Tinerii prezintă cea mai mare probabilitate de a se infecta (fiind purtători), dar cele mai mari riscuri de deces sunt pentru vârstnici;- Multe ţări se confruntă cu solicitări excesive puternice pentru servicii medicale: sunt prea mulţi pacienţi în stare critică (nu doar cazuri de Covid-19) şi sunt prea puţine locuri în secţiile de terapie intensivă şi prea puţine aparate de ventilaţie artificială;- Extinderea serviciilor medicale necesită transformarea hotelurilor, unităţilor militare şi posibil a şcolilor în secţii de terapie intensivă şi convertirea unor fabrici în producători de aparate de ventilaţie artificială.- Personalul medical este insuficient. Trebuie reactivaţi asistenţii medicali şi medicii. Trebuie instruiţi agenţii de poliţie şi voluntarii, în timp ce armata să preia atribuţiile poliţiei. POLITICI MEDICALE Autorităţile trebuie să aplice politici medicale eficiente cu obiectivul încetinirii răspândirii epidemiei….A. Prin extinderea capacităţilor de terapie intensivă (şi a serviciilor medicale); B. Încetinirea vitezei de contagiere (inclusiv prin reducerea răspândirii bolii în comunitate, prin distanţarea socială); Măsurile au scopul evitării solicitărilor excesive de servicii medicale.- Politicile medicale anti-Covid-19 au un singur obiectiv: scăderea numărului îmbolnăvirilor;- Ţinând cont de capacitatea actuală a sistemelor medicale, politicile de diminuare a contagierii sunt singurele care pot fi utile pe termen scurt;....ECONOMIE Majoritatea economiştilor din Europa şi Statele Unite anticipează producerea unei recesiuni majore. Analiştii europeni au opinii mai puternice în acest sens decât cei din SUA. Situaţia este mai puţin clară pe pieţele emergente. În China, valoarea randamentului economic a fost la nivelul cel mai scăzut în perioada 2-9 martie şi există risc de recesiune. Situaţia este asemănătoare în zona euro, cu cele mai scăzute cifre aşteptate la sfârşitul lunii martie, existând şi aici risc de recesiune. Cele mai afectate sectoare economice sunt:- Serviciile de transport, cu scăderi înregistrate în primul trimestru de -98,1% în zona Asia-Pacific, -31,9% în Europa, -22,6% în Africa şi Orientul Mijlociu, -14,5% pe continentul american; – Restaurantele – Industria auto – Petrolul şi gazele Un efect benefic este scăderea nivelului poluării în luna februarie, în China. Alte efecte posibile: – accentuarea izolării sociale; – practicarea din ce în ce mai mult a activităţilor de acasă de către angajaţii cu calificări înalte; Principalele efecte economice ale pandemiei: – Recesiunea la nivel mondial pare inevitabilă, posibil inclusiv şi pe pieţele emergente; – La nivel general, efectele asupra cererii probabil vor fi mult mai mari decât şocul iniţial asupra surselor de aprovizionare; – Incertitudinea, stările de panică şi politicile de izolare sunt factori principali care conduc la scăderea masivă a cererii de produse; – Investiţiile multor firme (mai ales mici şi noi) şi cheltuielile multor gospodării (mai ales ale celor care locuiesc cu chirie sau au credite ipotecare) depind foarte mult de fluxurile de lichidităţi;…. Potrivit raportului, indiferent ce mix de politici fiscale şi guvernamentale va alege o ţară, acestea trebuie să fie masive, şi trebuie să fie urgente. Măsurile de stimulare luate trebuie să fie cel puţin de aceeaşi magnitudine ca pierderile suferite. Spre exemplu, Marea Britanie a anunţat un pachet în valoare de 15% din PIB, fără precedent. Politicile trebuie să pornească de la cheltuielile în sănătate: investiţii în testarea şi extinderea rezervelor. Este prea târziu acum să se evite vârful din primăvară, dar nu este prea târziu să se investească pentru prevenirea unui nou vârf în toamna lui 2020. Trebuie să se distribuie cash către business-uri şi gospodării. Tăieri de taxe, împrumuturi de urgenţă şi creditarea favorabilă nu pot opri singure prăbuşirea cererii agregate. Integral: https://www.zf.ro

Tudorel Andrei, presedintele INSPremieră: Statistica a măsurat impactul coronavirusului în economie. Datele confirmă incertitudinea din piață: Un manager din cinci spune că până la sfârșitul lunii martie activitatea va scădea cu până la 25%   În vederea măsurării impactului coronavirusului Covid19 sau SARS-Cov.2, Institutul Național de Statistică a realizat o anchetă ad-hoc în perioada 17-19 martie 2020, anchetă în cadrul căreia managerii firmelor au fost întrebați dacă vor considera că activitatea lor se va restrânge cu până la 25%, între 25-50%, peste 50% sau se va închide. Unul din cinci manageri a menționat că până la sfârșitul lunii martie activitatea ar putea scădea cu până la 25%. Trei sferturi din managerii care au menționat că activitatea va crește vin din sectorul comerțului cu amănuntul. Ce mai arată datele INS: – Referitor la evoluția activității din cursul lunii aprilie 2020, gradul de incertitudine crește, astfel peste 48% dintre respondenți au menționat că nu pot estima cum va evolua activitatea economică. Ponderea managerilor care au estimat că activitatea nu se va restrânge în cursul lunii aprilie s-a redus la jumatate din valoarea lunii martie. – În industrie, circa o treime dintre respondenții care au menționat că activitatea se va restrânge în cursul lunii aprilie au apreciat că activitatea ar putea fi redusă între 25% și 50%. – Cele mai afectate vor fi întreprinderile mici și mijlocii ai căror manageri au estimat ca principal risc reducerea cu peste 50% sau chiar închiderea activității. Integral: https://economie.hotnews.ro

Sediu ANAFANAF dă de înțeles că e mai “umană” zilele astea. Unii contribuabili au fost întrebați, la telefon, cu ce probleme se confruntă  Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță printr-un comunicat că ​acordă sprijin mediului de afaceri, pentru buna funcționare a activității acestuia, arătând indirect că este mai “umană”. Contribuabilii semnificativi au fost întrebați, uneori telefonic, cu ce probleme de ordin fiscal se confruntă în această perioadă. “ANAF tratează cu maximă operativitate solicitările contribuabililor, în special în cazul agenților economici care au de primit TVA, în vederea asigurării acestora fluxul de capital necesar continuării activității”, spune instituția. În acest sens, comunicatul precizează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a desfășurat campanii în rândul contribuabililor care au solicitat rambursarea de TVA, pentru a fi pregătite cu rapiditate compensările și restituirile de taxe, necesare în derularea procedurii de rambursare. Totodată, în vederea creșterii conformării voluntare, specialiștii ANAF au derulat o campanie în rândul contribuabililor semnificativi ca pondere a sumelor declarate și achitate la bugetul general consolidat, aceștia fiind întrebați cu ce probleme de ordin fiscal se confruntă în această perioadă.  “Spre exemplu, prin campania ANAF derulată la nivelul Direcției Generale a Marilor Contribuabili au fost contactate companiile care contribuie cu 70% din veniturile încasate de către acest organ fiscal. Menționăm că ponderea veniturilor colectate la nivelul DGAMC reprezintă 45% din totalul veniturilor bugetului general consolidat”, se arată în document.  La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice București , specialiștii ANAF au apelat telefonic contribuabilii relevanți din punct de vedere al taxelor achitate, în contextul în care aproximativ 20% din totalul veniturilor bugetare la nivel național sunt colectate de către această structură”, menționează instituția.  Aceste campanii au fost și vor fi derulate în continuare la nivelul întregii țări. Integral: https://economie.hotnews.ro

eCommercePlăţile online, blocate pentru zeci de companii care comercializează produse în condiții neconforme  În urma verificării solicitărilor primite în ultimele două săptămâni, unul dintre cei mai mari procesatori de plăți electronice din România anunţă că a refuzat înregistrarea în platforma de plăți online a zeci de comercianți neautorizați sau care vând în condiții suspecte produse la mare căutare în contextul pandemiei de coronavirus. Potrivit NETOPIA Payments, numărul magazinelor online nou-înrolate pe platformă a crescut cu aproape 70% în ultima săptămână comparativ cu săptămânile anterioare, ajungând la o medie zilnică de circa 100 de noi parteneri. Din datele procesatorului, în nicio altă săptămână nu a fost înregistrat un număr atât de mare de companii noi pentru care s-au implementat soluții de plată. De asemenea, în contextul răspândirii tot mai accelerate a noului coronavirus, NETOPIA Payments a pus la dispoziția magazinelor și companiilor mici fără experiență anterioară în domeniul vânzărilor online, care au nevoie de sprijin pentru a-și putea desfășura activitatea, o soluție rapidă de plată cu cardul online și integrare tehnică gratuită, prin intermediul unui link de plată. Soluția nu necesită implementare propriu-zisă pe site, iar link-ul poate fi trimis clienților finali prin e-mail, SMS, în pagina de plată sau prin canale de Social Media. “E o perioadă de maximă vulnerabilitate în rândul populației, iar unii încearcă să profite de această situație. Lucrăm în permanență pentru a menține cel mai ridicat de nivel de securitate în ceea ce privește plățile online, atât pentru comercianții cât și pentru cumpărătorii de bună credință, și vom lupta alături de autorități împotriva înșelăciunii și evaziunii fiscale.” a declarat Antonio Eram, CEO & Founder NETOPIA Payments. Integral: https://www.startupcafe.ro

Telefon mobilVodafone, Deutsche Telekom, Orange și alți cinci operatori au convenit să transmită Comisiei Europene datele de localizare ale telefoanelor utilizatorilor, pentru a urmări răspândirea coronavirusului  Vodafone, Deutsche Telekom, Orange și alți cinci furnizori de telecomunicații au convenit să partajeze către Comisia Europeană datele de localizare a telefoanelor mobile ale utilizatorilor pentru a urmări răspândirea coronavirusului, a anunțat miercuri grupul de lobby GSMA, citat de Reuters. În ultimele săptămâni s-au intensificat îngrijorările cu privire la utilizarea tehnologiei de către guverne pentru monitorizarea celor aflați în carantină și urmărirea infecțiilor, temerile vizând posibile încălcări ale dreptului la viață privată. Acordul a fost semnat și de către Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia și A1 Telekom Austria, după ce oficialii acestor grupuri de comunicații s-au întâlnit luni cu Thierry Breton, comisarul european pentru piața internă. Comisia Europeană va folosi date anonimizate pentru a proteja confidențialitatea și agregarea datelor privind localizarea telefonului mobil pentru a coordona măsurile de urmărire a răspândirii virusului, a spus un oficial al UE, citat de Reuters. Pentru a asigura în continuare preocupările legate de confidențialitate, datele vor fi șterse odată ce trece criza, a spus oficialul, adăugând că planul UE nu vizează centralizarea datelor mobile și nici o supraveghere în stil big brother. Integral: https://economie.hotnews.ro

DIICOT a respins plângerea împotriva deciziei de clasare a dosarului Rompetrol / Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului analizează dacă deschide proces civil pentru recuperarea prejudiciului de peste 106 milioane de euro  DIICOT a respins plângerea Autorității pentru Administrarea Activelor Statului (AAAS) împotriva deciziei de clasare a dosarului Rompetrol, potrivit unui răspuns al AAAS la solicitarea G4media.ro. Decizia de respingere a plângerii a fost luată pe 6 februarie 2020 de șefa DIICOT Giorgiana Hosu, iar decizia de clasare a dosarului Rompetrol a fost luată de procurorul de caz pe 5 decembrie 2019. AAAS nu a mai contestat în instanță decizia de respingere a plângerii pentru că acest lucru ”ar cauza cheltuieli de judecată suplimentare și nejustificate (onorarii avocați, expertize) și contravine intereselor economice ale Statului Român”, se arată în răspunsul semnat de Gheorghe Miuțescu, președintele AAAS. Autoritatea precizează că face o analiză cu privire la eventualitatea deschiderii unui proces civil pentru recuperarea prejudiciului uriaș de peste 106 milioane de euro, ”luând în considerare constatările Ordonanței din data de 05.12.2019 a DIICOT (de clasare a dosarului Rompetrol – n.r.), precum și prevederile contractelor de vânzare – cumpărare acțiuni ale societății Rompetrol”. Integral: https://www.g4media.ro

Inițiativă legislativă depusă de deputatul USR Silviu Dehelean: Înăsprirea pedepselor pentru corupție pe perioada stării de urgență / Se majorează cu o pătrime pedepsele pentru luare și dare de mită, trafic de influență, abuz în serviciu, deturnarea de fonduri  Deputatul USR de Bihor, Silviu Dehelean, a depus joi la Parlament un proiect de lege care asprește pedepsele pentru faptele de corupție comise pe perioada unei stării de urgență, stare care este în vigoare ca urmare a epidemiei de COVID-19, potrivit unui comunicat de presă. Proiectul prevede majorarea pedepsei cu o pătrime pentru următoarele fapte: luare de mită, darea de mită, traficul de influență, cumpărarea de influență, delapidarea, abuzul în serviciu, neglijență în serviciu, uzurparea funcției, folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane, deturnarea de fonduri și pentru infracțiunile săvârșite cu intenție prevăzute de legea 78/2000. Silviu Dehelean subliniază că ”în situații excepționale se impun măsuri excepționale”, nu doar pentru cetățeni, ci și pentru funcționari statului ”care profită de flexibilitatea regulilor și fură din banii puțini ai statului”, destinați măsurilor de oprire a răspândirii virusului și tratării celor infectați. Prin această inițiativă, deputatul USR completează astfel legea pentru adoptarea ordonanței de urgență privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență și consideră că situația de criză reprezintă o circumstanță agravantă pentru actele de corupție. Integral: https://www.g4media.ro

Locuitorii din Braşov fentează ordonanţa şi ies noaptea pe stradă costumaţi în urşi  Ingenioşi ca de obicei, câţiva locuitori din Braşov au reuşit să fenteze deja ordonanţa care le interzice să iasă noaptea din case! Aceştia continuă să meargă la plimbări nocturne prin centru sau la o simplă bere pe bordură, numai că se costumează în prealabil în urşi. “E genial! La noi în oraş, toată lumea e obişnuită să vadă urşii umblând noaptea. În plus, nimeni n-o să se apropie de un urs să-l legitimeze şi să-l amendeze….. Până acum, Spitalul Municipal a înregistrat doar două cazuri în care braşovenii costumaţi în urs s-au întâlnit în faţa blocului cu ursul adevărat – o situaţie chiar îmbucurătoare, având în vedere că medicii sunt oricum depăşiţi de situaţie. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 26 martie. “Starea de urgenţă este un test al bunei – guvernări şi al domniei legii.”

Image result for spring photosBuna dimineata intr-o zi de joi, 26 martie! Administratia Nationala de Meteorologie a emis, miercuri, mai multe atentionari de tip cod galben si portocaliu de vant valabile pentru mai multe judete. Astfel, de joi de la ora 10:00 pana vineri la ora 10:00 va fi in vigoare un cod galben pentru zona montana, unde temporar vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de 70…90 km/h, spulberand zapada si determinand scaderea vizibilitatii, mai ales la altitudini mari. De joi de la ora 10:00 pana la ora 18:00 va fi in vigoare un cod galben de vant valabil pentru cea mai mare parte a Munteniei, sudul Transilvaniei si zona litoralului, unde rafalele vor atinge temporar 55… 70 km/h.De asemenea, de joi de la ora 10:00 pana vineri la ora 10:00 va fi in vigoare un cod portocaliu de vant valabil pentru zona montana a judetelor Caras-Severin, Mehedinti, Hunedoara si Gorj, unde vor fi rafale ale vantului de 80…110 km/h, iar zapada va fi puternic spulberata. De asemenea, se mentine codul galben de vant care a intrat in vigoare marti seara de la ora 20:00 si expira joi dimineata la ora 10:00, valabil in zona montana, in nord-estul Munteniei si pe litoral, unde temporar vantul va avea intensificari, cu viteze in general de 55…80 km/h. La munte zapada va fi spulberata si vizibilitatea redusa. Se mentine si codul portocaliu de vant valabil de marti seara de la ora 20:00 pana joi la ora 10:00 valabil pentru zona montana a judetelor Caras-Severin, Mehedinti, Hunedoara si Gorj, unde vantul va prezenta intensificari cu viteze in general de 80…110 km/h, spulberand puternic zapada. Bucuresti: +14 gr.C./ +6 gr.C., vant.

Ioan StanomirPandemia, statul român şi buna guvernare  În momente ca acestea, menţinerea delicatului echilibru dintre datoria de a ocroti sănătatea publică şi nevoia de a respecta libertăţile individuale rămâne provocarea fundamentală pe care nu o putem ignora. Starea de urgenţă, la a cărei intensificare juridică asistăm, nu este un panaceu şi ea nu poate fi leacul care asigură vindecarea miraculoasă a unei societăţi intregi. O stare de urgenţă nu poate fi mai eficientă sau mai dezastruoasă decât statul care o proclamă şi aplică. Prerogativele extinse de care autorităţile dispun sunt însoţite, în mod natural, de creşterea responsabilităţii lor faţă de cetăţenii al căror spaţiu de autonomie este redus. Starea de urgenţă nu poate anula, în nici un fel,contractul pe care se fondează cetăţenia. Ea nu poate introduce nici arbitrariul poliţienesc şi nici sprijini ideea darwinismului social….. România este vulnerabilă pentru că propriile sale resurse, limitate ele însele, au fost afectate, constant, de politica iresponsabilă a unui regim PSD ce a ales să favorizeze demagogia economică . Conduita celor care, în calitate de foşti miniştri ai guvernelor conduse de interpuşii lui Liviu Dragnea , aleg să dea lecţii televizate de guvernare este expresia cinismului însuşi. România este întemeiată pe un sistem de administrare local la nivelul căruia complicităţile sunt unicul criteriu de desemnare şi de promovare. Relaţia dintre puterea de partid şi de stat este una atât de strânsă incât însuşi conceptul de administraţie onestă şi eficace este rareori prezent în practica comunităţilor noastre. Cupiditatea, servilismul, incompetenţa sunt agenţii patogeni ai acestei pandemii. Cât despre economia românească, starea de urgenţă, în absenţa unei abordări atente şi inteligente, poate conduce la paralizie şi la costuri sociale greu de eliminat în lunile şi anii ce vin. Fragilitatea României face ca dilema atâtor societăţi, ( alegerea între închidere în scopul salvării vieţii şi menţinerea unui motor economic funcţional) să fie una cu atât mai dificil de gestionat. Statul român nu poate cere cetăţenilor săi sacrificii fără ca propria sa funcţionare să fie, acum, transparentă şi previzibilă. Starea de urgenţă înseamnă mai mult decât adoptarea de ordonanţe militare. Ea presupune organizarea solidarităţii, protejarea ordinii şi construirea unei speranţe comune, oricât de fragilă. Starea de urgenţă este un test al bunei – guvernări şi al domniei legii. Integral: http://www.contributors.ro

Camelia RoiuCamelia Roiu, primul medic care a spus adevărul despre Colectiv: Domnule Costache, testați toți pacientii care intră în spitale, indiferent dacă se încadrează sau nu în definițiile voastre! E singura salvare  Camelia Roiu, medic anestezist la Spitalul de Arși din București, cunoscută pentru faptul că a fost unul dintre primii medici din România care au spus adevărul despre infecțiile nosocomiale din spitale și a făcut publică, în 2016, o filmare cu un pacient internat la Spitalul de Arși pe care mergeau viermii, cere autorităților să testeze pentru COVID 19 absolut toți pacienții care intră în spitale. “Este singura salvare”, spune medicul, adăugând că “Dacă nu veți face asta va fi catastrofal și, după ce se va fi sfârșit potopul, vă promit că ăștia care vom/vor mai rămâne vom/vor avea grijă să plătiți pentru toată iresponsabilitatea.” “Domnule Costache, singura salvare este să testați toți pacientii care intră în spitale, indiferent dacă se încadrează sau nu în definițiile voastre, indiferent dacă au sau nu simptomatologie, pentru că e logică pură, riscați să infectați tot personalul medical, cum s-a întâmplat deja. Or, la ora asta, resursa umană din spitale este echivalentă cu viața. Sunt singurii care vă pot îngriji și salva. Dacă nu veți face asta va fi catastrofal și, după ce se va fi sfârșit potopul, vă promit că ăștia care vom/ vor mai rămâne vom/ vor avea grijă să plătiți pentru toată iresponsabilitatea”, avertizează Camelia Roiu. Medicul de la Spitalul de Arși din București spune că “Tocmai acum, când vruseră și liberalii să privatizeze tot, veni ăsta micu încoronat, microscopic și fără creier să ne învețe multe lucruri, printre altele, că o societate evoluată, cu respect suprem pentru viață și individ, nu poate exista fără un sistem sanitar de stat puternic subvenționat, consolidat în permanență, riguros și standardizat.” Camelia Roiu se întreabă și cum a fost posibil ca în România să existe pe hârtie 2.600 de paturi de terapie intensivă, dar numai jumătate dintre ele să fie dotate cu ventilatoare:Tot cu ocazia asta, mai aflăm de la dr. Săndesc, presedintele societatii de ATI, că avem 2.600 de paturi de terapie intensivă în toată țara, dar că doar jumătate au ventilatoare. Pai, domnu doctor, din pixul cui s-au avizat ca paturi de Terapie Intensivă? Stiți că, prin definiție, terapia intensivă se ocupă cu susținerea funcțiilor vitale, în principiu respirația și circulația, așa că patul fără ventilator e pat de odihnă, domnule doctor, nu pat de Terapie Intensivă. Probabil că așa, din pix, s-au făcut multe secții de Terapie Intensivă, că știți cum e la noi, când există o personalitate medicală insuficient valorizată, îi facem din pix o secție, cu tot ce scrie la lege, ce dacă în realitate n-avem nimic, nici măcar numărul de paturi de pe hârtie? Cam ăștia suntem, un sistem făcut din pix, o țară făcută din pix.” Ea adaugă că “Aud că deja a început prin spitale exercitarea delirului de putere prin hârtii în care se interzice comunicarea publică a informațiilor legate de activitatea medicală. Îmi pare rău că, atunci când am vorbit eu, medicii au tăcut. Dragii mei colegi, vorbiți, pentru că acum e chiar pe viață și pe moarte! Integral: https://www.hotnews.ro

Covid 19: Unde au greșit autoritățile și ce se mai poate face? ….Primul lucru care trebuie spus apăsat este că autoritățile române nu au avut niciodată controlul asupra răspândirii coronavirusului sau, dacă l-au avut, l-au pierdut foarte repede, odată cu revenirea în masă a românilor din străinătate. De aceea, un număr mare de oameni care ar fi putut fi infectați și care ar fi putut transmite virusul pur și simplu nu au fost testați. Proba este simplă. Avem în prezent transmitere comunitară în România, adică transmitere între persoane al căror „istoric” nu mai poate fi trasat. Oricine poate fi infectat și poate infecta pe oricine altcineva. Cum s-a ajuns aici? Primul răspuns este că relativ puțini dintre cei care s-au întors din străinătate sau străinii care au venit în România au fost izolați și/sau plasați în carantină. În țară au intrat de la debutul crizei sute de mii de oameni, dr. Streinu Cercel avansa chiar cifra de un milion, iar până la deschiderea culoarului cu Ungaria în carantină și izolare se aflau doar aproximativ 20.000 de oameni. De abia zilele acestea cifra a ajuns la 70.000. Autoritățile au pierdut urma unui număr destul de mare de oameni, între 250.000 și 950.000, arată Europa Liberă, într-o perioadă scurtă de timp. Iar dacă, așa cum a relatat mass-media, izolarea sau carantina au fost departe de a fi etanșe, riscurile au crescut dincolo de posibilitatea controlului….. În al treilea rând, decizia a fost lăsată la latitudinea unor autorități administrative incapabile să se adapteze la situația de fapt. Lăsând la o parte faptul că, de multe ori, așa cum am putut vedea la Timișoara sau la Constanța, calitatea șefilor Direcțiilor de Sănătate Publică județene este execrabilă, a lăsa puterea de decizie la latitudinea unor birocrați inepți a fost cel puțin o eroare, dacă nu o crimă. Toate cazurile citate mai sus au fost refuzate de DSP sub motiv de „definiție de caz” în pofida solicitărilor insistente ale medicilor. Rezistența sistemului birocratic, incompetența și lipsa de asumare au agravat situația mai mult decât vor autoritățile să știm. Nu este în primul rând vina guvernului că un șef DSP numit politic cu ani în urmă este atât de prost pregătit și de lipsit de responsabilitate încât trimite oameni la moarte, dar guvernul trebuie să recunoască public aceste disfuncții administrative grave și să le corecteze. Trecerea lor sub tăcere nu face decât să le perpetueze. Rezultatul acestor erori a fost că în aproape o lună nu s-au făcut decât 11.223 de teste, mult prea puține pentru a evalua amploarea epidemiei. De luni, de la schimbarea definiției, până marți au fost confirmate 186 de cazuri noi, cele mai multe înregistrate într-o singură zi. În plus, decizia privind testarea nu o mai ia DSP, ci se va face doar la recomandarea medicului….. Din noua definiție a testării reiese limpede că o persoană care ARE simptome de Covid 19, dar care NU a călătorit în străinătate și nu se află în carantină sau izolare, NU este spitalizată și NU a avut contact cu un caz confirmat, NU se califică la testare. Dacă, de exemplu, pacienta de la MedLife nu ar fi trebuit să nască și nu s-ar fi dus la clinică, nu ar „cădea” nici sub noua definiție deși, potrivit propriilor declarații, a avut contacte cu persoană revenită din Spania despre care nu știm că a fost confirmată cu Covid 19. Mai simplu spus, dacă te întâlnești cu rudele sau prietenii reveniți din orice țară europeană care, dintr-un motiv sau altul nu se află în carantină sau izolare, și după aceea prezinți simptome nu vei fi testat chiar dacă te prezinți la spital. Așadar, „plasa” noii definiții are, în continuare ochiurile prea mari pentru a ține sub control răspândirea virusului și nu previne eficient declanșarea epidemiei. Testarea în masă sau „soluția coreeană” pare să fie în prezent singura formă de a ține sub control epidemia. Organizația Mondială a Sănătății a recomandat încă de săptămâna trecută sporirea numărului de teste efectuate. „Nu poți lupta cu focul legat la ochi” a declarat directorul OMS. Țara cea mai avansată din acest punct de vedere este Coreea de Sud care, cu o medie de 20.000 de teste pe zi (redusă între timp la 10.000) a ajuns la 6100 de cazuri testate la un milion de locuitori…..În Europa, Germania testa săptămâna trecută 12.000 de oameni pe zi, Marea Britanie, 4000 (dar premierul Boris Johnson a promis că va ajunge la 25.000), Franța 2.500 iar Polonia, 1500. Spania stătea prost cu numai 30.000 de persoane testate în total și cu o lipsă de resurse critică. Prin comparație, cele puțin peste 11.000 de teste făcute în România într-o lună sunt total insuficiente.,…În ritmul actual al creșterii numărului de îmbolnăviri „definiția de caz” va trebui schimbată din nou foarte curând. Izolarea, rămânerea în casă și restrângerea la maxim a circulației sunt măsuri binevenite, dar ele nu pot duce la controlul epidemiei dacă nu sunt însoțite de un număr crescut masiv de teste. Altfel, nu facem decât să ascundem potențialii bolnavi în case. Integral: https://revista22.ro

Cum explica Asutralia masurile economice antreprenorilorCum trebuie comunicate antreprenorilor măsurile economice acum. Exemplul australian  Unele autorități explică pe înțelesul antreprenorului pachetele de măsuri pe care le-au luat în urma crizei coronavirusului. Aveți mai jos un exemplu din Australia, dintr-un document oficial al lor. Pe de altă parte, măsurile anunțate de autoritățile române într-un limbaj de lemn sunt greu de înțeles pentru foarte mulți antreprenori. Pe lângă asta, multe prevederi pot fi interpretate diferit de cum au fost, poate, intenționate, deși autoritățile consideră că din lege se înțelege bine. Dacă și profesioniștii în fiscalitate din mediul privat au interpretat diferit, nu ar trebui să te gândești că e o problemă la tine, autoritate a statului, și să vii cu precizări prin care să arăți cum înțelege legiuitorul? Cel mai recent, chiar Coaliția pentru Dezvoltarea României, miercuri dimineață, a văzut neclaritățile din ordonanța privind șomajul tehnic. Pare că autoritățile cred că vina o poartă mediul de afaceri dacă nu înțelege, nu ele. O listă întreagă de exemple avem în materialul: Explicați antreprenorilor pachetul de măsuri economice. Riscăm să nu fie folosite ajutoarele. Cornel Grama: Cine a făcut hotărârile astea cred că nu e economist, dacă nu știe că încasările se fac de pe o lună pe cealaltă. Măsurile chiar trebuie explicate, mai ales în perioada asta vitală. Antreprenorii ar trebui să fie parteneri. Dacă lor le merge bine, tututor le merge bine. Funcționarii primesc salarii din banii produși de antreprenori și de angajații lor. Dacă sunt „omorâți” prin neexplicarea măsurilor, pentru că nu știu să le aplice, ce relansare vom face după ce se termină criza? Văzând modul de gândire pe comunicare din România, am făcut o comparație cu Australia. Și ei au luat măsuri ca răspuns la criza coronavirusului. Chiar dacă nu ești specialist în fiscalitate, înțelegi măsurile, mai ales că ai exemple cu antreprenori și diferite tipuri de firme.  Cum e comunicarea unei măsuri economice în Australia Luăm următoarea măsură economică, nu contează foarte mult calitatea ei și modul de funcționare, că nu despre asta vorbim, ci despre modul de comunicare. Guvernul australian a anunțat că oferă 100.000 dolari IMM-urilor eligibile și ONG-urilor. Acești bani ar trebui să ajute companiile să continue să lucreze, să-și plătească chiria și utilitățile și să-și mențină angajații. Eligibile ar fi IMM-urile și ONG-urile cu cifra de afaceri sub 50 milioane dolari. Cum am spus, nu intrăm în detaliile măsurii pentru că nu despre asta discutăm. Apoi autoritățile au venit cu exemple pe această măsură, care sunt pe înțelesul tututor. Practic, guvernul australian se pune în locul antreprenorilor pentru a încerca să explice cum se folosește măsura…..Afacerea lui Tim  Tim deține o mică afacere de livrare a hârtiei în Melbourne și a angajat două persoane cu formă de muncă ocazională, iar pe fiecare îi plătește cu 10.000 dolari pe an. În declarațiile sale trimestriale, Tim raportează că reține zero dolari pentru angajați, având în vedere că sunt sub pragul „fără taxe”.  În conformitate cu modificările guvernului, Tim va fi eligibil să primească plata în momentul depunerii declarațiilor trimestriale. Afacerea lui Tim va primi: – Un credit de 10.000 dolari pentru trimestrul încheiat în martie, având în vedere că plătește salariile și nu reține taxe -O plată adițională de 5.000 dolari pentru trimestrul care se încheie în iunie, egală cu 50% din schema de stat care i se aplică – O plată adițională de 5.000 dolari în trimestrul încheiat în septembrie, egală cu 50% (idem) (…) Asta înseamnă să explici pe înțelesul antreprenorilor. Așa se comunică în Australia o schemă de sprijin. Antreprenorii români de așa ceva au nevoie. Integral: https://economie.hotnews.ro

Majorare salariala de 75% pentru angajatii MAI care au copii si trebuie sa vina la serviciu cat scolile sunt inchiseMajorare salariala de 75% pentru angajatii MAI care au copii si trebuie sa vina la serviciu cat scolile sunt inchise Angajatilor din cadrul aparatului central al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) si din institutiile sau structurile aflate in subordinea/ cadrul MAI nu li se vor aplica prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere parintilor pentru supravegherea copiilor, in situatia inchiderii temporare a unitatilor de invatamant. Acestia vor primi insa o majorare salariala, potrivit unui ordin semnat de ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, publicat marti seara in Monitorul Oficial. Pe durata starii de urgenta, scolile sunt inchise, iar unul dintre parinti are dreptul sa primeasca zile libere, in baza Legii nr. 19/2020, insa aceasta lege nu se aplica si celor care fac parte din aparatul de ordine publica al statului. “Prezentul ordin stabileste, la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, categoriile de personal carora, pe perioada starii de urgenta instituite pe teritoriul Romaniei prin Decretul nr. 195/2020, nu li se aplica prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere parintilor pentru supravegherea copiilor, in situatia inchiderii temporare a unitatilor de invatamant, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si masurile necesare acordarii majorarii salariale prevazute deart. 32 alin. (2) din anexa nr. 1 la Decretul nr. 195/2020 si de art. 3^1 din Legea nr. 19/2020, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare majorare salariala,” se arata in articolul 1 al actului. Este vorba de o indemnizatie in cuantum de 75% din salariul corespunzator unei zile lucratoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat. Mentiune: Castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale este de 5.429 de lei pentru anul 2020. Pentru exemplificare, in luna martie 2020, valoarea bruta a indemnizatiei zilnice va fi de maxim 185 lei. Prevederile acestui ordin se aplica politistilor, personalului militar si personalului civil incadrat in aparatul central al MAI si in alte 22 de institutii si structuri aflate in subordinea/in cadrul Ministerului Afacerilor Interne: Politia Romana, Jandarmeria Romana, Politia de Frontiera, Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, Inspectoratul General pentru Imigrari, Inspectoratul General de Aviatie al Ministerului Afacerilor Interne, Directia Generala de Protectie Interna, Directia Generala Anticoruptie, Administratia Nationala a Rezervelor de Stat si Probleme Speciale, Institutia prefectului etc. Integral: http://www.ziare.com

Se pregăteşte liberalizarea preţurilor la gaze. Furnizorii actuali trebuie să facă oferte noi lunar, până la 1 iulie, ce trebuie să ştie clienţii Ordinul ANRE referitor la măsurile care trebuie luate în perspectiva liberalizării preţurilor la gaze, de la 1 iulie, a fost publicat în Monitorul Oficial. Furnizorii actuali au obligaţia de a trimite, în perioada aprilie-iunie, lunar, o nouă ofertă clienţilor care sunt alimentaţi încă în regim reglementat.. De la 1 iulie 2020 va înceta furnizarea gazelor naturale către populație în regim reglementat la actualele prețuri. Până atunci, trebuie să semnați un nou contract cu alt furnizor, sau cu același, în funcție de cea mai bună ofertă pe care o primiți. Începând din luna aprilie, fiecare consumator casnic care a rămas la reglementat (adică marea majoritate) va primi acasă o scrisoare de la actualul furnizor de gaze (marea majoritate de la E.On și Engie) în care i se spune că furnizarea la prețul actual va înceta la 1 iulie și că, până atunci, trebuie să semneze un nou contract, cu orice alt furnizor sau tot cu cel actual. Veți primi prima scrisoare cu prima ofertă în aprile. Dacă nu o acceptați și dacă nu acceptați nici altă ofertă de la alt furnizor, veți primi cea de-a doua scrisoare, în mai, cu aceeași ofertă de preț sau cu alta din partea aceluiași furnizor. Dacă nici acum nu o acceptați și nu acceptați nici alta, o veți primi pe a treia, în iunie. Dacă nu o veţi accepta, şi nici nu veţi accepta o alta de la alt furnizor, veţi rămâne cu contractul actual, dar nu cu acelaşi preţ pe care îl plătiţi acum, care nu va mai exista, ci cu ultimul preţ propus, pe care nu l-aţi acceptat. Integral: https://www.economica.net

Mircea MorariuPoliticieni ce ar trebui supuși izolării morale …..Or, dacă e adevărat că dl. Băsescu a decis, în anul 2010, cu bună credință, să se taie salariile fiindcă altminteri România ar fi intrat în colaps, cu aceeași bună credință ar fi avut obligația să trateze anunțul președintelui Iohannis. Or, nu, fostul președinte al României a profitat încă o dată de situație spre a se da în spectacol, oferind o reprezentație ieftină, mizeră, penibilă. Fostul vaporean care a traficat blugi și video-uri (el însuși s-a lăudat cu asta) s-a lansat iarăși în glume de bodegă, de tavernă, în declarații iresponsabile. A pozat în clovn de slabă calitate, postură în care se complace de când și-a încheiat cel de-al doilea mandat de președinte. Și nu a făcut-o cu un bilanț care să-i facă cinste. Dimpotrivă. E drept, postura de spuitor de glume ieftine, de bazaconii, de vrute și nevrute, condiția de producător de hăhăieli cu damf i-au asigurat d-lui Traian Băsescu regulata prezență pe ecranele televizoarelor. Insul a părut băiat de gașcă, popular, unul de-ai noștri și așa s-a ales cu mandatul de europarlamentar și cu alte câteva mii de euro pe lună. Acum dă sfaturi economice guvernului. Ca și alți deștepți din PMP. Dl. Traian Băsescu face glume pe seama președintelui Iohannis. Îndeamnă la renunțarea asumării de către Stat a plății șomajului tehnic. În schimb, nu l-am auzit pe dl. Băsescu spunând că, în situația dramatică prin care trece țara, renunță, fie și numai de dragul exemplului personal, la toate privilegiile de care beneficiază în calitate de fost șef de Stat. Că nu mai vrea să aibă, pe lângă banii pe care îi încasează de la Bruxelles, și indemnizația luată din vistieria țării. Dl. Băsescu procedează pe mai departe cum îi este felul. E grobian, e fără caracter. În 2010 a impus sacrificii populației, în schimb el, d-na Elena Udrea, doamnele de onoare și de companie ale acesteia, cele două fiice ale fostului președinte și-au sporit încă și mai mult conturile grase. Dl.Traian Băsescu nu este singurul politician care pune la dispoziția românilor tabloul mizeriei și nimicniciei sale. O mai fac dl. Călin Popescu-Tăriceanu, care până vara trecută a fost la guvernare, a stat în jilțul de președinte al Senatului și căruia puțin i-a păsat de starea spitalelor din România, deși era, vezi Doamne, al doilea om în Stat și se bătea în piept cu asta, dar și dl. Victor Viorel Ponta, ale cărui neputință și incompetență criminale s-au dovedit tragic, cu ocazia incendiului de la #colectiv. Toți dau din gură, critică, toți debitează vrute și nevrute. Bine ar fi să nu le mai acordăm nici cea mai mică importanță. Să îi supunem unei izolări morale. Mai mult decât meritată. Integral: http://www.contributors.ro

Image result for Mario Centeno photosMiniştrii europeni de Finanţe au opinii împărţite cu privire la planul de salvare a economiei …. Miniştrii europeni de Finanţe au avut marţi seară o videoconferinţă de două ore fără a reuşi însă ca la final să dea publicităţii un comunicat de presă. Preşedintele Eurogrupului, Mario Centeno, a spus chiar că aşteaptă cu nerăbdare „orientările” şefilor de stat şi de guvern din UE, care urmează să se reunească joi tot prin videoconferinţă. „Suntem gata să punem în practică rapid deciziile lor”, a precizat Mario Centeno. Portughezul a subliniat însă că există un „larg sprijin” în rândul miniştrilor pentru a pune fondul de salvare al zonei euro, denumit Mecanismul european de stabilitate (MES), la dispoziţia statelor membre. MES dispune de o putere de peste 400 miliarde de euro şi are drept sarcină principală să salveze ţările care şi-au pierdut capacitatea de a se împrumuta de pe pieţe, ceea ce nu este cazul în prezent. Însă MES poate oferi de asemenea ţărilor care solicită o garanţiei de împrumut, adică o sumă importantă care în principiu nu va fi utilizată dar care trimit e un semnal pentru a linişti pieţele. Acesta este „instrumentul” avut în vedere de statele membre, a explicat Mario Centeno. „Chiar dacă această idee beneficiază de un larg sprijin mai rămân de stabilit detaliile”, a adăugat Mario Centeno. Însă unele state membre cred că este prematur să fie utilizat Mecanismul european de stabilitate (MES). „Suntem în ceaţă şi nu ştim dacă mai târziu nu va veni o fază mai dificilă”, a explicat ministrul olandez de Finanţe, Wopke Hoekstra. „Logica ne spune să ne păstrăm arsenalul şi să nu îl irosim prematur”, a adăugat Hoekstra. Pandemia de Covid-19 a pus în genunchi economia europeană, Italia fiind afectată în mod special, autorităţile de la Roma cu sprijinul Franţei şi Spaniei, mizând pe un răspuns important din partea partenerilor europeni, într-un act istoric de solidaritate fianciară.Ministrul spaniol al Economiei, Nadia Calvino, a spus înainte de reuniune că este nevoie de un „Plan Marshall” pentru economia europeană. Însă ţările nordice, în frunte cu Germania şi Olanda, estimează că măsurile de relansare anunţate de Banca Centrală Europeană sunt suficiente pentru moment dacă vor fi sprijinite de cheltuieli la nivel naţional…..Ţări precum Franţa, Spania şi Italia solicită de mai mult timp crearea unor aşa-numite „euro-obligaţiuni” care ar împărţi riscurile pentru datoriile celor 19 state care au adoptat moneda unică, în ideea de a stabiliza zona euro şi a o unifica şi mai mult. De asemenea, Italia a propus recent crearea unor „corona-obligaţiuni”, însă Germania a respins această idee. Integral: https://www.g4media.ro

De citit/The Washington Post: Coronavirusul nu este viu. De aceea este atât de greu de ucis  Virusurile au petrecut miliarde de ani perfecționându-și arta de a supraviețui fără a trăi – o strategie înspăimântător de eficace care-i face o amenințare potențială pentru viața de azi. Este adevărat în mod special pentru noul coronavirus ucigaș care a adus societatea contemporană la o paralizie rapidă. Este puțin mai mult decât un pachet de material genetic învelit într-o capsulă de proteină țepoasă și care duce o existență de zombi care-l face cu greu să fie considerat un organism viu. Dar cum intră pe cale aeriană într-o făptură umană, virusul ne capturează celulele pentru a crea milioane de versiuni ale lui însuși. Este un geniu malefic în modul în care funcționează acest coronavirus patogen: îi acaparează ușor pe oameni fără ca aceștia să știe. Este puternic mortal în unii și destul de blând în alții ca să scape controlului. Și până acum nu avem vreo cale de a-l opri.„Între chimie și biologie” Virusurile respiratorii tind să infecteze și să se multiplice în două locuri: în nas și gât, unde sunt puternic contagioase, sau mai jos în plămâni, de unde se răspândesc mai greu, dar sunt mult mai letale. Noul coronavirus, SARS-CoV-2, se cazează în traseul respirator superior, de unde ajunge la o nouă victimă prin strănut sau tuse. Dar la unii pacienți se adăpostește adânc în interiorul plămânilor, unde boala poate ucide. Această combinație îi dă contagiozitatea unora dintre răceli, împreună cu capacitatea letală a vărului său molecular apropiat SARS, care a provocat epidemia din Asia din 2002-2003. O altă caracteristică insidioasă a acestui virus: renunțând la puțin din forța ucigașă, simptomele apar mai mai puțin repede decât la SARS, ceea ce înseamnă că oamenii îl dau altora înainte să știe că îl au. Este, cu alte cuvinte, exact atât de clandestin cât să arunce lumea în haos. Virusuri mult asemănătoare cu acesta au fost responsabile de multe dintre cele mai distrugătoare epidemii din ultimii 100 de ani: gripele din 1918, 1957 și 1968; și SARS, Mers și Ebola. Ca și coronavirusul, toate aceste boli au fost zoonotice – au trecut de la populații animele la oameni. Și toate au fost provocate de virusuri care-și codifică materialul genetic în ARN. Nu este o coincidență, spun oamenii de știință. Existența de zombi a virusurilor ARN îi face ușor de luat și greu de ucis. În afara unei gazde, virusurile sunt adormite. Nu au niciuna din caracteristicile vieții: metabolism, mișcare, capacitate de a se reproduce. Și pot rămâne așa destul de mult timp. Cercetări recente de laborator au arătat că, deși SARS-CoV-2 se degradează în mod normal în minute sau câteva ore în afara unei gazde, unele particule rămân viabile – potențial infecțioase – până la 24 de ore pe carton și până la trei zile pe plastic și oțel inoxidabil. În 2014, un virus înghețat în permafrost de 30.000 de ani și recuperat în laborator de savanți a fost capabil să infecteze o amoebă. Când virusurile întâlnesc o gazdă, își folosesc proteinele de la suprafață pentru a descuia și invada celulele. Apoi pot prelua controlul asupra mecanismelor moleculare proprii ale celulelor pentru a produce și aduna materialele necesare pentru mai multe virusuri. „Este comutarea între viu și neviu”, spune Gary Whittaker, profesor de virusologie la Universitatea Cornell. El descrie virusul ca fiind undeva „între chimie și biologie”. Printre virusurile ARN, coronavirusurile – numite așa pentru țepii de proteine care-i înconjoară ca vârfurile unei coroane – sunt unice prin mărime și relativă sofisticare. Sunt de trei ori mai mari decât patogenii care provoacă febra denga, West Nile și Zika, și sunt capabile să producă extraproteine care să le ușureze succesul. „Să spunem că denga are o centură pentru unelte cu un singur ciocan”, spune Vineet Menachery, virusolog la Texas University Medical Branch. Acest coronavirus are trei ciocane diferite, fiecare pentru câte o situație diferită. Printre aceste unelte este o proteină de corectare, care permite coronavirusurilor să repare anumite erori care survin în procesul de replicare. Pot avea mutații mai rapide decât bacteriile, dar este mai puțin probabil să producă urmași cu asemenea mutații dăunătoare încât nu pot supraviețui. Între timp, abilitatea în a se schimba ajută germenul să se adapteze la medii noi, indiferent dacă sunt intestinul unei cămile sau calea respiratorie a unui om care-i oferă inconștient intrarea prin scărpinatul involuntar al nasului….. Cercetări anterioare au arătat că proteinele țepoase de la SARS sunt cele care antrenează răspunsul protector al sistemului imunitar. Într-un articol publicat săptămâna aceasta, Sette spune că este la fel și cu SARS-CoV-2. Este un motiv de optimism pentru oamenii de știință, afirmă Sette. Confirmă bănuiala cercetătorilor că proteina țepoasă este o țintă bună pentru vaccin. Dacă oamenii ar fi inoculați cu o versine a proteinei țepoase, ar putea învăța sistemul imunitar să recunoască virusul și să răspundă mai repede invaziei. „De asemenea, arată că noul coronavirus nu este atât de nou”, mai spune Sette. Iar dacă SARS-CoV-2 nu este atât de diferit de vărul său mai bătrân SARS, atunci virusul nu va evolua prea repede și oamenii de știință vor avea timp să creeze vaccinuri care să-i dea de cap. Între timp, spune Kirkegaard, cele mai bune arme pe care le avem împotriva virusului sunt măsurile de sănătate publică, cam sunt testarea și distanțarea socială, dar și propriile sisteme imunitare ale noastre. Unii virusologi cred că mai există ceva care lucrează în favoarea noastră: virusul însuși. Cu tot geniul lui malefic și eficace, Kirkegaard spune: „virusul nu vrea cu adevărat să ne omoare. Este cel mai bine pentru el să ne plimbăm perfect sănătoși”. Evoluționar, cred experții, scopul suprem al virusurilor este să fie contagioase și blânde cu gazdele – mai puțin un spărgător distructiv și mai degrabă un oaspete stimat. Integral: https://www.comisarul.ro

Bodyguarzii din farmacii și metrou vor păzi de acasă, că au toți peste 65 de ani  Noua ordonanță militară provoacă probleme în sectorul industriei de pază și bodyguarzi. Zeci de mii de geriatrici decrepiți au fost obligați să-și desfășoare paza și protecția de la domiciliu, că au toți peste 65 de ani și acum mai au voie să iasă din case între 11-13, să-și ia pastilele de prostată și hipertensiune. Cum vor lucra? De exemplu, zeci de mii de boșorogi vor primi un monitor video și vor urmări clienții din farmacii. Dacă vor vedea că intră sunt mai mult de 3 persoane în farmacie vor tuși discret și vor spune: ”vă rugăm să pătrați distanța socială de doi metri!”, apoi vor putea ațipi la loc. ”Nu se schimbă mare lucru. Vor sta tot 8 ore pe un scaun. Uniforma va fi opțională, dar recomandarea e s-o poarte, ca să nu uite ce au de făcut, mulți fiind și cu senilitate severă”, explică generalul Decebal Popescu, expert ordonanțe militare. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »