Buna dimineata intr-o zi de sambata, 14 martie! Administratia Nationala de Meteorologie a emis, vineri, o informare meteo de vreme rea valabila pentru toata tara. Aceasta intra in vigoare sambata la ora 16:00 si expira luni la ora 10:00. In intervalul mentionat, vantul va avea intensificari temporare la munte, in sudul Moldovei si al Banatului, in Dobrogea, Muntenia si in cea mai mare parte a Olteniei, cu viteze la rafala de 50…70 km/h. In noaptea de sambata spre duminica si in prima parte a zilei de duminica, va ploua in regiunile sudice si sud-vestice. Vor fi ploi, care se vor transforma local in lapovita si ninsoare. Cantitatile de apa vor depasi, izolat, 10…15 l/mp. Temperaturile vor fi in scadere accentuata, iar vremea va deveni mai rece decat in mod obisnuit la aceasta data. In noaptea de duminica spre luni se vor inregistra temperaturi predominant negative si se va produce bruma, iar in estul Transilvaniei minimele vor cobori sub limita gerului. Intensificari ale vantului vor fi in noaptea de vineri spre sambata in Carpatii Meridionali si Carpatii de Curbura, cu rafale de 70…100 km/h, iar la viteze mai reduse si in sud-estul teritoriului. Bucuresti: sambata- +15/+3 gr C., duminica- +7/-3 gr.C.

Claudiu Năsui (USR), după consultările cu Iohannis: Înțelegem că va fi nominalizat tot Orban. Iohannis ne-a spus că poate foarte bine conduce și prin telefon / Votul de învestitură a Guvernului, mâine Deputatul USR Claudiu Năsui precizează, după consultările prin telefon cu președintele Klaus Iohannis, că va fi nominalizat premier tot Ludovic Orban, despre care președintele a spus că poate foarte bine conduce și prin telefon, iar votul de învestirură a Guvernului în Parlament va fi dat, cel mai probabil, mâine. „Consultările de la Cotroceni au avut loc la telefon. Zilele astea domnul Iohannis și PNL au tot încercat să minimizeze criza Coronavirus pentru a justifica retragerea în ultima secundă a domnului Cîțu. Cu toate acestea, când vine vorba de propria persoană, domnul Iohannis nu mai minimizează niciun risc, așa că a făcut consultarea telefonic. Totuși, este mai responsabil decât domnul Orban care a făcut conferință de presă cu ziariști în jurul lui să le spună că se auto-izolează pentru că este suspect de Coronavirus. Ce să facă acum ziariștii care s-au dus la conferința sa?”, a scris Năsui pe pagina sa de Facebook. În opinia deputatului USR, Klaus Iohannis nu pare să creadă că retragerea lui Florin Cîțu a fost un lucru atât de rău. „Asta chiar și dacă parlamentul ar putea să fie blocat pentru că a devenit focar de infecție”, adaugă el. „S-a discutat și despre care va fi a 3-a propunere de prim-ministru. Decizia pe care înțelegem că o va lua domnul Iohannis este să-l nominalizeze încă o dată pe domnul Orban, deși acesta este, mai nou, izolat la domiciliu. Domnul Iohannis ne-a spus că poate foarte bine conduce și prin telefon și video-conferințe. De asemenea, s-a discutat puțin despre cum putem debloca în plină criză epidemiologică situația din parlament. Propunerea de premier ar urma să vină azi și votul pentru învestitură chiar mâine”, precizează deputatul USR. Claudiu Năsui menționează că vom avea încă o premieră în România: „Nu doar două propuneri de premieri care se retrag înainte de votul de învestitură, unul cu doar 10 minute înainte, ci învestirea unui premier absent din motive de auto-izolare”. „Faptul că PNL a pus jocurile politice deasupra interesului național nu e doar o problemă a PNL, ci a întregului stat român care este vulnerabil la așa ceva. Așa cum remarca Cristian Ghinea, dacă mergeam pe planul USR+ în noiembrie și începeam procedurile pentru alegeri anticipate, am fi putut avea alegeri în luna februarie și aveam acum guvern stabil, cu majoritate în parlament. Integral: https://www.g4media.ro
Filme suprarealiste cu PNL și președintele Iohannis “PNL a pierdut azi alegerile. PNL iese din istorie. Urât, mizer, iresponsabil”. Acestea sunt cuvintele pe care le-am scris ieri la cald, cu revoltă și cu furie pe o rețea socială. Am făcut-o de îndată ce am aflat că premierul desemnat, dl. Florin Cîțu, și-a depus mandatul. Și aceasta cu doar zece minute înainte ca Parlamentul României să înceapă ședința de plen în cursul căreia era aproape sigur că guvernul Cîțu ar fi obținut votul de învestitură. Încerc acum, scriind aceste rânduri, să îmi regăsesc calmul, să îmi pun ordine în gânduri și să refac cât mai corect posibil filmul zilei de ieri. În prima parte a respectivei zile, a intervenit anunțul în conformitate cu care CCR a respins ca neconstituțională OUG referitoare la alegeri anticipate. A fost momentul în care s-a spulberat irevocabil până și ultima iluzie, atât a PNL cât și a președintelui Klaus Iohannis, insul care se identifică cu arhitectul principal al haosului politic în care este tot mai puternic aruncată țara, că ar mai fi posibile alegerile anticipate. Au urmat alte două anunțuri-cheie. Cel al liberalilor, făcut de dl. Florin Roman care la ora aceea nici nu știa în ce penibil va urma să plonjeze, și cel al UDMR, prin glasul președintelui său, dl. Kelemen Hunor, care susțineau ferm că vor vota guvernul Cîțu. Cum atât de capricioșii parlamentari ai USR cât și cei ai PMP, care e clar că ascultă în continuare ceea ce le cere dl. Traian Băsescu, au anunțat încă cu o zi înainte că își vor da votul în favoarea învestirii noului Executiv, cum nu era deloc exclus nici faptul ca vreo câțiva pesediști să simuleze că au greșit urnele ori să îl înfrunte pe dl. Ciolacu, devenise limpede cu mult înainte de ora 16 că dl. Cîțu avea deja în buzunar mandatul de premier. Abia atunci a intervenit lovitura de teatru. De teatru politic prost, de bâlci. Dl. Cîțu a aruncat ștergarul, a abandonat laș, așa cum face o marionetă politică, un politician de bâlci sau de câlți, iar bietul domn Florin Roman, șeful grupului parlamentar al liberalilor, a înghițit partinic rușinea de a se face de râsul lumii, încercând să explice inexplicabilul. Dl. Roman a repetat mecanic povestea cu comandantul care nu părăsește corabia. Poveste care în gura domniei-sale suna precum basmul cu cocoșul roșu. Sincer, m-a cuprins o tristețe imensă văzând la ce cazne l-au condamnat pe dl Roman croitorii cei mari din PNL. Adică dl. Orban, doamna Raluca Turcan, probabil președintele Iohannis însuși în chip de mare tartor trimițându-l la înaintare pe sărmanul ins în cauză. Ca să debiteze ceva, o Halima, o minciunică prin care, poate-poate, va reuși să-i mai păcălească o dată pe români. Că doar-doar aceștia nu vor înțelege că dl. Klaus Werner Iohannis, dl. Ludovic Orban și alte câteva mărimi liberale își bat joc de ei. Și nu oricum. Mitocănește, porcește, inadmisibil. Filmul din spatele celui istorisit mai sus mi se pare a fi fost următorul. Dl. Cîțu a fost desemnat premier la plezneală. Contându-se pe faptul că respectivul alter-ego al lui George Demetru Ladima este puternic antipatizat de PSD, dar și de alte forțe politice. Dl. Klaus Werner Iohannis a mângâiat orgoliul rănit al d-lui Orban, cerându-i să se sacrifice preț de câteva zile. Adică să accepte umilința de a nu fi el premierul desemnat. Până ce va trece gloria falsă a d-lui Cîțu. Coronavirusul a stricat planul inițial. În noile condiții, țara avea și are nevoie de un guvern stabil, nici un partid politic responsabil nu ar fi putut lăsa să continue criza care a început odată cu moțiunea de cenzură reușită a PSD, fără a-și asuma costuri electorale. Dl. Orban nu a putut admite un astfel de afront. Domnul Orban miroase deja a cadavru politic, de ins ucis de orgoliu. Cum să îi fie lui furat postul, spulberat visul de primadonă jalnică (am scris despre aceasta în comentariul publicat miercuri), cum să fie dl. Cîțu acela care să anunțe victorie după victorie în lupta guvernului PNL cu coronavirusul? Președintele Iohannis pare să-i fi acceptat jocul căci este absolut imposibil ca dl. Florin Cîțu să fi comis actul sinucigaș politic de a renunța la mandatul din buzunar, fără să aibă binecuvântarea Cotroceniului. Nu știu dacă dl. Florin Vasile Cîțu a cedat din prima, dacă a făcut-o de bună voie, dacă a opus o minimă rezistență, dacă are totuși o minimă doză de onoare sau este doar nu un om de partid, așa cum se autocaracterizează, ci o cârpă, în cel mai bun caz o mobilă ce poate fi mutată dintr-un loc în altul. Știu doar că cei care se află azi în fruntea țării ne supun pe toți românii unei imense bătăi de joc. Integral: http://www.contributors.ro
EDITORIAL Lelia Munteanu: Nici un român, viu sau mort, nu poate fi oprit să se întoarcă în ţara lui Preşedintele Iohannis se spală pe mâini. În campania pentru prezidenţiale, Klaus Magnus se adresa patetic diasporenilor, promiţând să le restituie speranţa, spulberată de PSD, „speranţa, aş putea spune chiar credinţa în patria lor, în România. Și poate, dacă totul merge bine și câștigăm și începem să guvernăm pentru români, nu împotriva românilor ca PSD, să începem să facem din România acea țară în care voi, din Diaspora, nu doar visați să vă întoarceți odată, cine știe când, ci chiar să începeți să vă faceți planuri concrete de întoarcere în țară”. Cum să nu-l votezi? Promisiuni despre aducerea în ţară a celor plecaţi au făcut toate partidele în campanie. Fără să se gândească la faptul că spitalele ar colapsa, instrucţiunea publică şi-ar da ultima suflare, infrastructura rutieră s-ar prăbuşi. La depunerea jurământului pentru al doilea mandat, Klaus Magnus încă mai rostea Diaspora cu d mare şi nu-şi pierduse mieroşenia. …. Vremurile s-au ticăloşit repede. (Klaus Magnus s-a înstalat confortabil la Cotroceni). Peste Europa s-a abătut noul coronavirus. De voturi nu mai are nevoie. Ne-a sfătuit de pe Facebook, pe 27 februarie, să ne ştergem mucii şi a dispărut până pe 6 martie, când a ieşit la sădit puieţi. Nimeni nu i-ar fi cerut să care isoleta sau să dea indicaţii preţioase epidemiologilor, ca premierul. Ar fi trebuit doar, atunci când guvernanţii au bătut apropouri ca românii (în primul rând cei din Italia) să aibă patriotismul de a nu se întoarce în ţară, să facă un efort şi să li se adreseze, încredinţându-i că nici unul, viu sau mort, nu va fi oprit să se întoarcă în patria lui. Apoi, să ne dea încrederea că autorităţile ştiu ce au de făcut. Sunt oameni disperaţi care aşteaptă un cuvânt din gura Alesului…..Alt aplomb ar fi avut Klaus Magnus, dacă molima ne-ar fi fost băgată pe gât de PSD, prin organizaţia de bază din Wuhan. Integral: https://www.gandul.ro
Un singur cuvânt: Nesimțire. Nesimțire politică …..Ce ne spune, așadar, micul figurant în sceneta anticipatelor, pentru care Partidul și Președintele lui, la care se referă plin de evlavie cu majuscule, sunt mai importante decât țara? Stimați cetățeni, eu oricum eram o propunere de premier pur formală. Trebuia să pic în Parlament conform planului prezidențial, dar Curtea Constituțională ne-a dat socotelile peste cap. Altfel spus, din 26 februarie, de când a apărut primul caz de coronavirus în România și până azi, planul anticipatelor a rămas în picioare. Ne-a durut în cot pe toți de coronavirus și de sănătatea voastră, nouă ne ardea mai departe de anticipate. Timp de două săptămâni am visat mai departe cai verzi pe pereți în timp ce o țară întreagă tremura de frica coronavirusului. Două săptămâni, atenție, am trăit pe altă lume. Asta ne zice domnul Cîțu în disperarea lui de a-și explica gestul. Nimic nu l-a întors din drumul său pe șeful statului, nici agravarea situației în Italia și alte state europene, nici apariția primului caz în România și evoluția ulterioară ușor de anticipat de orice om cu inteligență medie. Repet și subliniez: tot ce zice azi președintele Klausi Iohannis despre nevoia unui guvern stabil, despre prioritate zero, responsabilitate și celeritate sună foarte bine, foarte corect. Numai că era obligația lui încă de acum două săptămâni, de la apariția primului caz de coronavirus în România, să pună capăt crizei politice și să accelereze instalarea unui guvern și să renunțe la anticipate, exact așa cum procedează azi, trezit la realitate de explozia cazurilor de coronavirus. Și este doar începutul epidemiei. Din cauză că a minimalizat cu bună știință gravitatea situației doar pentru a mai acorda o șansă planului anticipatelor, șeful statului a pus în pericol grav sănătatea cetățenilor. Pe 27 februarie am scris că președintele Iohannis nu va putea gestiona anticipatele în paralel cu coronavirusul care tocmai intrase în România și că ar face bine să renunțe la planurile lui rupte de realitate. Azi am ajuns în acest punct. De ce erau importante cele două săptămâni? Cumpăram timp. Timp în care se puteau face mult mai multe pentru a reduce riscurile și pentru a face totul pentru a limita numărul de infecții. Vedeți aici explicațiile unui medic Însă președintele Iohannis a dat dovadă timp de două săptămâni de o ne-simțire politică uluitoare. Ne-simțirea înseamnă în acest caz lipsa totală de empatie față de o chestiune pur umană, față de situații de viață și de moarte. Planurile lui politice au contat însă mai mult, din păcate. Dacă tot nu credeți, citiți din nou ce scrie păcătosul Cîțu pe Facebook. Adevăr grăiește! Anticipatele erau valabile până azi. Or, era clar de la primul caz de infectare că România va călca pe urmele Italiei, că nu mai e timp de pierdut. Am discutat acest scenariu inclusiv cu apropiați ai președintelui, care mi-au răspuns la vremea respectivă că oamenii politici au un grad de cinism ceva mai mare decât al oamenilor de rând. Integral: https://www.g4media.ro
Oglinda politică a României. 2087 deputați și 911 senatori între 1990 – 2016 – prezent* și lanțul amintirilor Ipocrizia și cinismul exultă astăzi în jurul nostru. Nu cred că există vreo activitate, instituție, relație, respectiv raporturi interumane care să nu fie alterate de atitudini ipocrite și cinice. Dar pentru o imagine mai clară avem nevoie tot timpul de o plajă mai largă și întinsă de analiză, atât ca timp, cât și ca și spațiu și actori implicați. Ideea de a evalua primar imaginea vieții politice din România (nivel parlamentar), respectiv prin prisma politicianului român și a comportamentului „profesional” al acestuia în ultimele trei decenii (1990 – 2016 – prezent ) m-a mobilizat să fac într-un final o incursiune și să creez o bază de date cu valențe statistice dintre cele mai convingătoare ….. M-am oprit din a calcula procentele și a stabili ponderile traseismului politic între mandatele parlamentarilor, respectiv de la un an electoral la altul sau la nivel de partide. Am preferat să extrag o serie de „excentricități” ale parlamentarilor, politicienilor din Parlamentul României. Am constat că avem dinastii parlamentare (familii de parlamentari, din tată-n fiu și fiică, mamă, unchi, mătușă, …), avem adevărate afaceri politice și preferințe dezvoltate în timp pentru demnitățile de deputat și senator. Sigur toate cu avantajele și costurile aferente. De fiecare dată îmi puneam întrebarea dacă o analiză la nivel județean a parlamentarilor n-ar fi la fel o activitate utilă pentru comunități și viitorul acestora, căci avem parlamentari pe viață și tare mi-ar fi plăcut să citesc și despre un număr cel puțin echivalent de proiecte consistente, de lungă durată tutelate de aceștia, în rest doar trecerea anilor pare să fie elementul care le dovedește statornicia parlamentară. Avem și categorii de parlamentari mai speciali, gen independenți sau mai nou fără adeziune. Calitatea dobândită de independent este comparabilă cu simularea redobândirii virginității primare, oferind o deschidere mai mare pentru noi tentații, respectiv afișarea unei disponibilități oficiale și publice. Cei fără adeziune, ca și cei independenți sunt cei corecți, cei care doreau binele și ceilalți n-au vrut, sunt cei dați afară, răzgândiți, neînțeleși, atrași, reconfigurați, cei care au (re)descoperit noi valori, conform informațiilor publice. O altă haină îmbrăcată de traseismul politic este cel al înființării propriului partid (începând de la rupturile din FSN – FDSN, PDSR, PD, PD-L, PSD, aripile PNL, creștin-democratizările țărăniste, la uniuni contra naturii – USL, la alianțe infidele Alianța DA, la structuri salvatoare sau chiar aducătoare de plus valoare cu răspundere limitată, etc.). Ideea este să „ne facem propriul partid, propria echipă, căci ne-am supărat și ca să fim șefi … ideologia politică puțin contează.” Avem deputați și senatori care într-un singur mandat și-au schimbat de 5 ori statutul, apartenența politică. Sunt cei care sunt alintați gratuit pe diferite canale de comunicare ca neadaptați, neînțeleși, oportuniști, abili, iresponsabili, prearesponsabili, fripturiști, doritori de bine „pe unde trec fac bine, ce ating se înmulțește”, etc. De-a lungul timpului se organizau miuțe și campionate de cartier cu transferuri în masă la jumătatea sau la finalul sezonului (UNPR spre PP-DD și invers). Avem și mișcări aparent extreme și ciudate de la PNȚCD la PRM sau de la UNPR-PNȚCD. Sunt prea vizibili parlamentarii cu 4-5-6-7-8 mandate, demonstrând că perseverența și continuitatea își au (re)sursele în alte sfere. Sunt mulți reactivați, întârziați, ajunși rezerve, dar reveniți la câte 2-3 sau 4 mandate distanță. Transpare existența unei scări a merituoșilor, pe principiul “toți trebuie să ajungă la rând și pentru bună purtare și în caz de docilitate dovedită se reintră în calcule ulterioare„…. Dacă un politician dintr-un județ corupe comportamental (financiar, economic, instituțional) imaginea politicianului în general, acesta pentru binele partidului/partidelor este ofertat – pentru susținerea consistentă permanentă – pentru a candida în alt județ unde presa poate să se mobilizeze mai greu și nu în timp util pentru a expune public personalitatea omului politic candidat X. Tot în acest cadru avem și așa zisele strategii politice ascunse, când un parlamentar de Prahova devine într-un alt mandat parlamentar de Covasna, sigur din aceeași categorie avem și cazul celor câteva sute spre mii de voturi pentru UDMR în județe cu etnici maghiari care numără sub 100 de persoane în total, care cu siguranță pot fi catalogați cel mult fani înrăiți ai platformelor politice exclusiviste și puternic centralizate. La fel par să existe foarte multe situații când contrar unei continuități de apartenență politică însăși principiile de bază și evoluția ideologiei și platformei partidului politic gazdă rămân necunoscute (la nivel individual) și după multe multe mandate. Integral: http://www.contributors.ro
Deciziile in serie ale CCR care au anulat probele si acuzatiile din dosarul medicului Vasile Astarastoae Medicul Vasile Astarastoae, fost presedinte al Colegiului Medicilor din Romania si fost rector al Universitatii de Medicina si Farmacie din Iasi, a scapat de procesul in care era acuzat de coruptie dupa ce judecatorii au decis ca o parte din acuzatii sunt prescrise, in cazul altora nu sunt probe pentru a dovedi vinovatia sau ca fapta nu a fost savarsita cu forma de vinovatie. Decizii de achitare au fost date si in cazul altor 10 persoane si 3 societati comerciale. Sentinta definitiva apartine Curtii de Apel Suceava si a venit la finalul anului trecut. Judecatorii au motivat hotararea in aceasta luna. Potrivit documentului, mai multe decizii date de Curtea Constitionala, in perioada 2016-2018, care vizau infractiunea de abuz in serviciu si interceptarile telefonice si ambientale realizate de SRI si DIPI, au venit in timpul judecarii procesului. Cazul lui Vasile Astarastoae era pe rolul instantelor din decembrie 2011, iar acuzatiile priveau fapte din 2010. Prima decizie in acest caz a fost data pe 28 iulie 2017 de Tribunalul Suceava. Medicul Astarastoae fusese condamnat in faza de fond la 2 ani de inchisoare cu suspendare si primise interdictia de a ocupa o functie publica pe durata maxima, respectiv 10 ani. Tot atunci, majoritatea celor inculpati primisera condamnari mici, intre 1 an si 3 ani cu suspendare, sau achitari. CCR dezincrimineaza partial abuzul In timp ce procesul lui Astarastoae se desfasura la Tribunalul Suceava, Curtea Constitutionala dadea celebra Decizie nr. 405 din 15 iunie 2016. O decizie care a dezincriminat partial infractiunea de abuz in serviciu. CCR a stabilit ca este infractiune doar incalcarea unui act normativ cu putere de lege, adica o lege sau o ordonanta a Guvernului, nu si daca este incalcata legislatia secundara: ordine ale ministrilor, regulamente de organizare si functionare interne, coduri deontologice, proceduri interne, norme metodologice, fise de post etc. Una din infractiunile de care era acuzat Vasile Astarastoae era abuz in serviciu. Potrivit acuzatiilor DNA, era vorba de incredintarea ilegala a unui contract de lucrari in favoarea unei firme, “cu rea credinta si incalcarea principiilor transparentei, proportionalitatii, nediscriminarii si liberei concurente in domeniul achizitiilor publice”. Verdict: Achitare Dupa ce a analizat toate actele, Tribunalul Suceava a explicat ca in acest caz este vorba de incalcarea unor dispozitii dintr-un ordin de ministru si a unei dispozitii contractuale. Integral: http://www.ziare.com
BREAKING Plata impozitelor pe clădiri, terenuri și mașini se va amâna până pe 30 iunie prin OUG Termenul limită pentru plata impozitelor pe clădiri, terenuri și mașini se prelungește din 31 martie până pe 31 iunie, a anunțat ministrul interimar al Finanțelor, Florin Cîțu, pe Facebook. Amânarea va fi făcută prin OUG în prima ședință de guvern, odată ce un guvern va fi votat în parlament. Cîțu a mai spus că bonificația pentru plata integrală până la termen va fi păstrată. Postarea integrală a lui Cîțu: Pentru a veni in sprijinul contribuabililor, în contextul riscului de răspândire a epidemiei cu COVID-19, se prorogă primul termen de plată a impozitului pe clădiri, a impozitului pe teren, respectiv a impozitului pe mijloacele de transport, aferente acestui an de la 31 martie 2020 la 30 iunie 2020, De asemenea, pentru anul 2020, contribuabilii care achită integral, până la 30 iunie 2020, impozitul pe clădiri, impozitul pe teren, respectiv impozitul pe mijloacele de transport beneficiază de bonificația stabilită de Consiliul Local. Integral: https://www.g4media.ro
Intra in vigoare o noua procedura de executare silita – cum va functiona platforma e-Popriri A fost publicat, joi, in Monitorul Oficial, ordinul privind stabilirea mijloacelor electronice de transmitere la distanta a actelor de executare si a procedurii de comunicare a acestora. Actul normativ analizat astazi intra in vigoare in termen de 15 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial, respectiv in data de 27 martie 2020. Acesta reglementeaza o noua procedura de executare silita – emiterea electronica a popririlor puse asupra conturilor bancare atunci cand contribuabilii inregistreaza datorii restante. Cu aceasta ocazie, este reglementata din punct de vedere oficial platforma e-Popriri – spatiu privat de pe portalul ANAF, pus la dispozitia institutiilor de credit, prin intermediul careia sunt comunicate actele de executare silita transmise electronic la distanta. Ca procedura, organele fiscale care au competenta in executarea silita transmit electronic adresele de infiintare a popririi catre unitatea de imprimare rapida, in vederea procesarii acestora. Dupa procesarea si validarea de catre unitatea rapida a acestor popriri, platforma e-Popriri preia aceste informatii si le comunica unitatilor de credit. Popririle prelucrate zilnic pana la ora 24:00 se considera a fi comunicate unitatii bancare in urmatoarea zi lucratoare, la ora de incepere a zilei bancare. Prin mesajul comunicat unitatii bancare, se comunica numarul de evidenta al platii si codul fiscal al beneficiarului. Dupa momentul trimiterii catre institutia de credit a mesajului cu informatiile privind suma datorata bugetului de stat, institutia de credit nu mai deconteaza alte documente de plata, pana ce nu se realizeaza plata la buget. Integral: http://www.ziare.com
Ministerul Finantelor a imprumutat peste 5,7 miliarde de euro in primele 2 luni din an, mult peste ce planificase Ministerul Finantelor Publice a imprumutat de la banci 13,053 miliarde de lei in primele doua luni din 2020, precum si 3 miliarde de euro de pe pietele externe. Astfel, conform calculelor Agerpres, MFP a imprumutat de la banci 5,378 miliarde de lei in luna ianuarie, echivalentul a 1,12 miliarde de euro la cursul mediu leu-euro din luna ianuarie calculat de Banca Nationala a Romaniei. La aceasta suma se adauga suma de 615 milioane de lei atrasa prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, echivalentul a 128,7 milioane de euro. De asemenea, Romania s-a imprumutat, in 21 ianuarie, 3 miliarde de euro de pe piata externa. In total, 4.248.700.000 de euro. Ministerul Finantelor Publice (MFP) planificase, in luna ianuarie 2020, imprumuturi de la bancile comerciale de 4,4 miliarde de lei (917 milioane de euro la curs din ianuarie), din care 300 milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discount si 4,1 miliarde de lei prin sapte emisiuni de obligatiuni de stat, la care se putea adauga suma de 615 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitatiilor de obligatiuni. In luna februarie, ministerul a imprumutat 6,585 miliarde de lei – echivalentul a 1,376 miliarde de euro la cursul mediu leu-euro din luna februarie. Tot in luna februarie MFP a imprumutat de la banci 475 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, echivalentul a 99,31 milioane de euro. Adica, 1.475.310.000 de euro. Integral: http://www.ziare.com
Cum a îngenuncheat coronavirusul economia mondială De la apariția unui virus necunoscut în China la „lunea neagră” în care au căzut bursele, ca niciodată de la sfârșitul lui 2008: în două luni epidemia de Covid-19 a pus economia mondială la grea încercare, scrie La Tribune, citată de Rador. Wuhan, China, decembrie 2019: mai multe cazuri de pneumonie virală nouă sunt detectate în această metropolă industrială de 11 milioane de locuitori. Maladia se răspândește și pe 9 ianuarie autoritățile chineze atribuie aceste cazuri unui nou tip de coronavirus. Un prim deces este înregistrat două zile mai târziu. Epidemia contaminează mai multe țări asiatice și treptat alte continente, cu peste 115.000 de cazuri recenzate până astăzi, din care peste 4.000 de decese. China decide la sfârșitul lui ianuarie să pună Wuhan în carantină și interzice sutelor de uzine care se găsesc acolo să-și redeschidă porțile imediat după concediile de Noul an chinezesc. Sectoarele turismului și transporturilor sunt primele care se îngrijorează de această epidemie care va reduce clientela chineză atunci când multe state își reduc sosirile de cetățeni venind din gigantul asiatic….. Lumea descoperă rolul Wuhan, “hub” logistic și industrial pentru numeroase grupuri internaționale… și realizează că o problemă într-o uzină chineză poate provoca perturbări în lanț pentru un miliard de întreprinderi în lume. În Germania, în Coreea de Sud, în Japonia, în Italia, în Franța, în Statele Unite, peste tot industriașii vorbesc despre dificultăți în aprovizionare cu piese și componente produse de obicei de partenerii chinezi. Constructorul francez Renault trebuie să închidă provizoriu în Coreea de Sud. Gigantul american Apple gestionează oprirea producției furnizorilor. Economiștii vorbesc despre “șocul ofertei”. Și ținând cont de locul Chinei în comerțul internaţional, el este mare. Liderii planetei constată riscul: ca acest șoc să ducă la prăbușirea unor companii și o încetinire a unei economii deja slăbite de tensiunile comerciale dintre China, Statele Unite și Europa…. În ultima săptămână din februarie e debandadă: în Europa și în Statele Unite, indicii bursieri pierd peste 12%, lucru nemaivăzut de la criza din 2008-2009, când economia mondială a intrat în recesiune. Recesiune: riscul începe să pătrundă în spirite. Este momentul agitației de luptă. Pe 3 martie, banca centrală americană (FED) surprinde scăzând dobânda directoare. China își inundă economia cu lichidități, în vreme ce Italia, Germania sau Franța încearcă să-și susțină întreprinderile….. Unul din șocurile cele mai dure vine de la petrol. OPEC și Rusia au eșuat pe 6 martie la Viena să cadă de acord asupra unei scăderi a producției lor pentru a stabiliza cursul. Supărată, Arabia Saudită lansează un război al prețurilor. Cursurile se apropie de 30 de dolari luni, după o cădere inedită de pe vremea primului război din Golf, în 1991. Apoi piețele bursiere se prăbușesc, după modelul CAC 40 parizian care scade cu peste 8% luni, lucru nemaivăzut din 2008. În câteva ore, se volatilizează miliarde de euro….. Gita Gopinath, economist șef al Fondului monetar internațional, rezumă miza: “să împiedicăm ca o criză temporară să dăuneze iremediabil unor persoane și întreprinderi din cauza pierderii de locuri de muncă și a unor falimente”, grație unui răspuns viguros și coordonat al guvernelor și băncilor centrale. În 2008-2009, G20 a preluat frâiele unui asemenea răspuns, până la a fi calificat drept “guvern economic mondial”. Unsprezece ani mai târziu, războiul comercial, Brexit, creșterea populismelor au trecut pe acolo. Nimic nu spune că grupul primelor 20 de economii mondiale, prezidat de Arabia Saudită, va dori să-și asume din nou acest rol…. Într-o conferință de presă susținută miercuri, cancelarul Angela Merkel s-a declarat de asemenea gata să revină asupra sacrosantei reguli a deficitului public zero pentru a face față epidemiei. Integral: https://www.g4media.ro
Băsescu e furios! Orban s-a izolat 14 zile la Vila Lac 1 şi nu l-a invitat şi pe el Trădare la cel mai înalt nivel! Fostul preşedinte Traian Băsescu îl acuză pe şeful PNL, Ludovic Orban, că s-a izolat 14 zile la Vila Lac 1 şi nu l-a invitat şi pe el. “Tipic Orban. Spui că te-ai izolat din cauza coronavirusului, dar pe cine păcăleşti tu, măi Şică? Mă iei de papagal, crezi că eu nu aud lăutarii de peste gard? Mamă, ce chiolhan tre’ să fie acolo”, oftează Băsescu. “Mai e timp ca dl Orban să reconsidere decizia de a nu mă invita la autoizolare. Am o damigeană de riesling, numa’ bun de dezinfecţie, hăhă”, adaugă fostul preşedinte. “Dar dacă-mi spune că l-a chemat pe Tudose şi pe mine nu, m-a omorât.” Integral: https://www.timesnewroman.ro
CCR explica de ce a respins OUG pe anticipate: Afecteaza drepturile electorale si incalca recomandarile Comisiei de la Venetia Curtea Constitutioanala (CCR) precizeaza ca ordonanta de urgenta pentru alegerile anticipate, adoptata de Guvernul Orban cu o zi inainte de a fi demis prin motiune de cenzura, afecteaza drepturile electorale ale cetatenilor, precum si regimul constitutional al Parlamentului….Este vorba de prevederea potrivit careia: Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica. Decizia a fost luata cu majoritate de voturi.
A devenit imposibil să mai respectăm deciziile Curţii Constituţionale …. Cristina Tarcea, fosta şefă a Înaltei Curţi, relata anul trecut o întâlnire de un grotesc desăvârşit cu Valer Dorneanu, preşedintele CCR: în biroul acestuia, cu telefoanele lăsate în anticameră şi pe întuneric – de şi-au confundat paltoanele la plecare. Vorbeau despre compunerea completurilor de 5 de la ICCJ, Valer Dorneanu insista pe un anumit articol al legii, iar doamna Tarcea l-a întrebat ce va face cu articolul următor, care îl contrazicea pe cel precedent. Răspunsul domnului Dorneanu a fost dezarmant: „Voi ignora”. Acest „Voi ignora” a devenit între timp nărav – adică jurisprudenţă. Principalul reproş pe care CCR îl aduce preşedintelui, preluat intact din argumentaţia PSD, nu este că l-a desemnat ca premier pe Ludovic Orban în sine, ci că l-a demnat ca premier pe Ludovic Orban care cu o zi înainte fusese demis prin moţiune de cenzură. În opinia CCR, era imposibil ca Parlamentul să se răzgândească atât de rapid şi să voteze azi guvernul pe care l-a demis ieri. Reprezentanta Preşedinţiei a argumentat că demiterea unui guvern ca urmare a asumării răspunderii pe o lege nu înseamnă că Parlamentul nu e de acord cu politica Guvernului, ci că nu e de acord cu acea lege. De altminteri, a evocat şi un fapt concret: Kelemem Hunor a declarat că UDMR a votat moţiunea strict pentru a bloca legea alegerii primarilor în două tururi, dar nu va vota un premier propus de PSD. Ce a făcut CCR cu acest argument? Exact ce a zis domnul Dorneanu: l-a ignorat. Cu prilejul acestei sesizări, Curtea Constituţională mai face însă ceva: trei breşe majore în propria-i jurisprudenţă, care deschid larg poarta pentru viitoare decizii arbitrare. Prima. Până acum, una din condiţiile esenţiale pentru constatarea unui conflict constituţional era existenţa unor blocaje instituţionale. Cum în cazul de faţă nu exista un blocaj, întrucât Parlamentul a continuat procedura de desemnare ca premier a lui Orban, CCR a statuat că existenţa unor blocaje nu mai este o condiţie obligatorie. Prin urmare, pe viitor, CCR va putea decide, total arbitrar, când existenţa blocajelor instituţionale este sau nu o condiţie în evaluarea unui conflict constituţional. A doua. Până acum, jurisprudenţa CCR spunea că simplele declaraţii politice ale actorilor constituţionali, oricât de contondente, nu pot declanşa în sine un conflict constituţional dacă nu sunt urmate de fapte concrete care să le materializeze. Cum decizia de faţă se baza exclusiv pe declaraţii politice ale premierului Orban privind preferinţa sa pentru anticipate, CCR a schimbat jurisprudenţa: pe viitor, va decide ea, Curtea, de la caz la caz, dacă declaraţiile politice declanşează sau nu un conflict constituţional. A treia. În toamna anului 2018, Viorica Dăncilă a reclamat un conflict constituţional pe motiv că preşedintele refuza să desemneze o garnitură de miniştri remaniaţi. Preşedinţia, în argumentaţia sa, a evocat câteva considerente dintr-o decizie a CCR din 2014, prin care a fost invalidată tentativa USL de modificare a Constituţiei. CCR i-a dat dreptate Viorică Dăncilă şi a respins argumentaţia preşedintelui, pe motiv că considerentele dintr-o decizie privind o lege care n-a mai intrat în vigoare nu au aceeaşi forţă obligatorie ca a celorlalte decizii, deci nu pot face parte din fondul activ al jurisprudenţei. Cu toate acestea, în decizia privind desemnarea lui Orban, CCR foloseşte fix considerente din aceeaşi decizie din 2014, dându-le forţă obligatorie. Cu alte cuvinte, CCR foloseşte arbitrar atât un anume argument, cât şi contrariul său – rezultatul fiind că întotdeauna dă dreptate PSD-ului. Stabilitatea şi previzibilitatea jurisprudenţei sunt factori cruciali în justiţia constituţională, mult mai importanţi decât în justiţia ordinară. Şi asta pentru că la instanţele curente, deciziile sunt obligatorii doar pentru părţi, nu pentru toată lumea – iar o jurisprudenţă haotică poate fi disciplinată prin intervenţia Înaltei Curţi. Pe când deciziile CCR sunt general obligatorii, adică trebuie să le respecte toată lumea, nu doar părţile din dosar, şi nu e nimeni care să disciplineze jurisprudenţa. Aşa încât existenţa în acelaşi timp a unor decizii care spun lucruri perfect contradictorii ridică serioase probleme de securitate juridică şi fac imposibilă respectarea hotărârilor CCR, pentru simplul motiv că nu ştii pe care să o respecţi. Şi nici nu poţi prevedea pe care o va prefera Curtea într-o speţă anume. Dar lucrul cel mai grav pe care îl face această decizie este că lipseşte de orice conţinut o prevedere din Constituţie: articolul 89 din Constituţie, privind dizolvarea Parlamentului şi, implicit, organizarea de alegeri anticipate. Integral:
Coronavirus peste criza politica: “La noi va fi mai rau decat la altii. Iar nota de plata e la cetateni!” Parlamentul se reuneste, joi, pentru a da votul de investitura Guvernului Citu, dupa ce de mai bine de o luna, Romania are un Executiv interimar. In 5 februarie, dupa doar trei luni de la investire, 
Scutiri de taxe şi impozite pentru angajaţi şi firme. Ce măsuri va mai lua Guvernul …..PROGRAM de MĂSURI SOCIALE şi ECONOMICE pentru limitarea efectelor CORONAVIRUS 1. Realocarea din bugetul de stat a unei prime tranşe de 10 miliarde de lei pentru suplimentarea bugetului Ministerului Sănătăţii, în vederea achiziţionării de medicamente, materiale sanitare şi echipamente medicale. (Finantare prin realocari de la bugetele MFP şi MFP Actiuni Generale şi Ministerului Dezvoltării) 2. Ministerul Sănătăţii trebuie să asigure gratuit medicamente, materiale sanitare şi echipamente medicale pentru prevenirea coronavirus, prin intermediul medicilor de familie. (Finanţare prin realocări de la bugetele MFP şi MFP Actiuni Generale şi Ministerului Dezvoltării) 3. Guvernul va finanţa o schemă de ajutor de stat de 300 de milioane de lei pentru sprijinirea companiilor strategice naţionale CFR şi TAROM. ( modificarea proiectului de lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.12/2020 privind instituirea cadrului legal pentru acordarea unor ajutoare de stat individuale de salvare). (Finantare din bugetul Ministerul Transporturilor) 4. Scutirea de la plata contribuţiilor (CAS si CASS) pentru o perioadă de 3 luni pentru angajaţii companiilor care activează în domeniile turismului, transportului şi divertismentului. Acestea vor fi suportate de către stat. (Finantare de la bugetul general consolidat) 5. Pentru persoanele aflate în izolare/carantină se va asigura plata facturilor pentru utilităţi şi suspendarea pentru 3 luni a plăţii ratelor bancare. De asemenea, se vor suplimenta bugetele primăriilor prin transfer de la bugetul de stat pentru a asigura un coş minim de alimente celor aflaţi în izolare la domiciliu. (Finantare de la bugetele locale iar acolo unde este cazul, prin transfer de la bugetul de stat) 6. În situaţia în care epidemia de coronavirus ajunge în etapa a treia (peste 2000 de cazuri confirmate) se va suspenda, pentru 3 luni, plata ratelor bancare pentru populaţie…… 9. Românii din ţară, precum şi cei din Diaspora care s-au întors acasă şi care nu beneficiază de o asigurare de sănătate în ţară vor avea parte de tratament gratuit în cazul infectării cu coronavirus. (Finantare analogă Măsurii 1, din Bugetul suplimentat al Ministerului Sănătăţii si CNAS) Integral:
Ministrul Muncii critică aspru închiderea caselor de pensii: Este inadmnisibil! Pensionarii stau acum la coadă la Poştă! Vor fi demişi directorii din Capitală ….. „Nu avem niciun motiv să închidem instituţiile publice. Fac un apel către toate instituţiile din coordonarea Ministerului Muncii să nu închidă instituţiile pe care le au în coordonare şi în activitate. Este inadmisibil să se închidă casele de pensii, aşa cum am aflat că s-a întâmplat la Bucureşti. Cer public preşedintelui Casei Naţionale de Pensii Publice să ia măsuri până la demiterea conducerii Casei de Pensii a Muncipiului Bucureşti, respectiv a caselor din sectoare. Nu avem cum să pasăm responsabilitatea de la o instituţie la alta”, a spus ea. Ministrul Muncii a declarat că ceea ce s a întâmplat în Bucureşti a făcut ca pensionarii să fie trimişi de la Casa de Pensii unde nu se mai lucrează decât pentru acordarea ajutoarelor de înmormântare către Poştă, acolo unde angajaţii au fost supuşi şi sunt în continuare unei situaţii de aglomerări de persoane la coadă, ceea ce nu face decât să sporească riscul de contaminare. Integral:
Coronavirus: USR cere eliminarea cardurilor de sănătate: Pot fi un vector de transmitere a infecției USR cere Ministerului Sănătății și CNAS să ia măsuri de urgență pentru a reduce aglomerația din unitățile medicale, în condițiile declarării pandemiei de coronavirus. De asemenea, USR solicită eliminarea cardurilor de sănătate, al căror sistem oricum nu funcționează, și care pot transmite virusul.
Guvernul ii cere lui Firea si primarilor de sector sa gaseasca urgent spatii izolate pentru carantina …Secretarul general al Guvernului, Antonel Tanase, le solicita primarului general, Gabriela Firea, primarilor celor sase sectoare din Capitala, precum si primariilor din judetul Ilfov sa identifice urgent spatii izolate de cazare, destinate carantinarii, si sa ia rapid toate masurile necesare pentru prevenirea raspandirii infectiei cu coronavirus (COVID – 19) si pentru protejarea populatiei. “Fac un apel urgent la Primaria Capitalei, la primariile de sector din Bucuresti si din judetul Ilfov sa isi constituie Comitetele pentru Situatii Speciale de Urgenta si sa identifice rapid spatii izolate de cazare, destinate carantinarii, pe care sa le puna la dispozitia Comitetului National pentru Situatii Speciale de Urgenta si sa comunice situatia exacta a acestora Grupului de Comunicare Strategica constituit de Guvernul Romaniei. Trebuie sa lasam deoparte disputele politice marunte si personale si sa ne ocupam in mod eficient de prevenirea raspandirii infectiei cu COVID – 19”, a declarat Antonel Tanase. Integral:
Spatiile din Capitala pentru carantina sunt pline, oamenii asteapta 4-5 ore in aeroport. Firea cauta cladiri la privati Viceprimarul Capitalei, Aurelian Badulescu, sustine ca PMB a cerut Guvernului, inca de alaltaieri, fonduri pentru inchirierea de noi spatii pentru carantina, intrucat cele 300 de locuri pregatite sunt deja ocupate. Badulescu spune ca inca nu s-a primit niciun raspuns si nu exista deocamdata o solutie, iar persoanele care asteapta triajul stau in aeroportul de la Otopeni si 4-5 ore….. “Alaltarieri, Comitetul Municipal pentru Situatii de Urgenta a solicitat, prin intermediul Prefecturii, alocarea de fonduri in vederea inchirierii de noi spatii pentru organizarea centrelor de carnatina, deoarece, institutional, primariile din Bucuresti si Primaria Capitalei au consumat locurile care erau prevazute pentru acest tip de carantina. Pana la acest moment nu am primit un raspuns de la Guvernul Romaniei, motiv pentru care ne aflam in imposibilitate sa demaram contractarea acestor servicii”, a declarat, joi, Badulescu, la Digi24, citat de News.ro. El a mai spus ca in cursul zilei de miercuri au intrat in tara peste 50.000 de oameni, iar in Bucuresti peste 11.000, multi fiind din zona rosie. “Pana acum, noi am carantinat undeva la 300 de persoane. Din acest moment, noi nu mai avem capacitatea sa introducem in carantina institutionalizata pe nimeni”, a mai spus Badulescu, precizand ca in centrele de triaj de la Otopeni se asteapta si 4-5 ore. La randul sau, primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, sustine ca Guvernul trebuie sa contribuie efectiv cu spatii care sa fie transformate in centre de carantina. “Guvernul trebuie sa contribuie efectiv. Uitati care e situatia, avem 30.000 de locuri pentru carantinarea unor persoane vulnerabile, aflate in situatii de calamitate, incendii, cutremure, nu pentru pandemie. In acest moment, trebuie identificate spatii care sa aiba camere sa tina 1, 2, 3 persoane din aceeasi familie, in toate conditiile cerute de DSP”, a declarat primarul, intr-o interventie telefonica la Antena3. Gabriela Firea a mai precizat ca Primaria Capitalei nu dispune de astfel de spatii. “Nu avem nici universitatile in subordine, sa zici ca avem caminele cu locuri. Noi trebuie neaparat sa identificam spatii adecvate, care sa corespunda cerintelor DSP. Identificam si noi, si primariile de sector. Este un efort comun. Avem 300 de locuri de carantina ocupate in Bucuresti. Am mai gasit ieri o cladire cu 150 de locuri din care mai sunt disponibile 60 de locuri. Dar oricand putem fi sunati si sa ne zica ca vor locuri pentru 20-30 de romani care s-au intors din Italia”, a adaugat primarul. Firea a vorbit si cu oameni din mediul privat pentru a face rost de cladiri. Integral:
Predoiu il sustine pe Licu, in ciuda avizului negativ al CSM: Are o competenta demonstrata si recunoscuta Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, il sustine in continuare pe Bogdan Licu, propus pentru functia de prim adjunct al procurorului general al Romaniei, in ciuda avizului negativ dat de Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, in baza motivelor indicate in momentul in care a facut propunerea. Avizul Sectiei este consultativ, iar cel care decide numirea este seful statului, Klaus Iohannis. Ministerul Justitiei precizeaza ca a luat act de motivarile deciziilor Sectiei pentru procurori din CSM care au avizat trei procurori pentru functii de conducere in marile parchete.- Bogdan Licu, pentru functia de prim adjunct al procurorului general al Romaniei (aviz negativ);- Maria Magdalena Militaru, pentru functia de adjunct al procurorului general al Romaniei (aviz pozitiv);- Oana Daniela Patu, pentru functia de adjunct al procurorului-sef DIICOT. Pe 10 martie, CSM a transmis la Administratia Prezidentiala cele trei avize. In avizul negativ din cazul lui Licu, CSM l-a criticat dur pe procuror –
Avocatul general al CJUE cere o sancţiune de trei milioane de euro contra României Avocatul general al Curţii de Justiţie a Uniunii Europene, Evgeni Tanchev, a propus joi aplicarea unei sancţiuni de trei milioane de euro României din cauza netranspunerii în legislaţie a directivei privind combaterea acţiunilor de spălare a banilor. Comisia Europeană a inițiat o procedură de constatare a neîndeplinirii obligațiilor de către România, pentru că nu a adoptat măsurile necesare de transpunere până în iunie 2017 a Directivei (UE) 2015/849 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanțării terorismului, potrivit Mediafax. Integral:
Expunerea de motive a proiectului legii anticămătarie: Înșirând cuvinte goale ce din coadă au să sune Motto: Niciodată un artist nu a interpretat natura atât de liber cum un avocat interpretează adevărul (J Giradoux). În toamna anului trecut, analizam într-un articol expunerea de motive a propunerii legislative privind protecția consumatorilor împotriva dobânzilor excesive, identificând și demontând un lung șir de afirmații contrare realității. Speram ca efortul respectiv să ducă la corecții binemeritate, dar nimic nu s-a întâmplat! Articolul de față revine cu argumente suplimentare, într-o nouă încercare de a determina repunerea adevărului în dreptul său. Restricțiile de spațiu, ne impun doar tratatea unei singure idei false, și anume aceea că băncile creează fără limite bani. Ce se afirmă în expunerea de motive? Potrivit textului respectiv, consumatorii au fost nevoiți “să suporte costul împrumuturilor publice și pierderile provocate de iresponsabilitatea cu care băncile au creat bani-datorie în cantități nelimitate(prin proceduri de bail-out sau de bail-in)”[ii]. Deci, din modul cum inițiatorul proiectului de lege și avocații care îi oferă acestuia consultanță juridică au formulat fraza anterioară rezultă că procesul de creație monetară al băncilor comerciale nu are granițe[iii]. Ce spun texte economice de referință despre creația monetară? Teza prezentată mai sus este falsă. Ea a fost demonstrată ca atare în articolul anterior menționat, prin prezentarea a două texte de referință din literatura economică, ce reprezintă cele mai recente poziții referitoare la creația monetară ale experților Bundesbank și ai Băncii Angliei. Pozitiile respective sunt convergente și, în esență, ele arată că băncile comerciale nu pot crea bani la nesfârșit, fără restricții, prin acordarea de împrumuturi…..În ceea ce privește cea de a treia categorie de limite, trebuie arătat că, într-o economie modernă, factorul ultim care influențează creația de bani este politica monetară a băncii sale centrale. În fapt, cererea de împrumuturi a firmelor și gopodăriilor depinde de politica monetară a acestei instituții care determină indirect nivelul dobânzilor în economie, care la rândul lor vor influența costul împrumuturilor pentru agenții economici. De asemenea, politica monetară influențeaza nivelul activității economice și, pe această cale, volumul dorit al tranzacțiilor firmelor și gospodăriilor, care se va reflecta în cererea de împrumuturi și, implicit, de bani. Condițiile monetare mai laxe, caracterizate printr-o dobândă de politică monetară mai scăzută, vor duce la creșterea împrumuturilor și banilor într-o economie, în timp ce condițiile restrictive vor avea efectul contrar. Concluzii Toate argumentele de mai sus demonstrează că băncile comerciale nu pot crea bani în mod nelimitat Ar trebui ca acest adevăr să-și găsească locul, în cele din urmă, și în documentul de prezentare și explicare al proiectului de lege privind protecția consumatorilor împotriva dobânzilor excesive. În final, o scurtă întrebare pentru inițiatorul proiectului de lege: Dacă băncile creează bani fără nicio restricție, de ce ajung să dea faliment? PS
Jocul ratat si bomba pe care stam ….Motivele necesitatii investirii Guvernului sunt de doua tipuri. Cele obiective, care impun sa avem un guvern care sa poata sa emita orice act normativ necesar perioadei in care intram, cu maxima rapiditate, chiar intr-o ora. Care ar putea fi urgentele? E foarte greu de spus in acest moment, dar ma tem ca vom afla. Cele subiective, care tin de neincrederea generalizata a unui popor obisnuit cu reactii proaste ale autoritatilor si chiar sa fie abandonat de ele. Tocmai de aceea, e nevoie de actiuni foarte serioase, cele cu adevarat necesare, nu cele care raspund unui val popular mai degraba neinformat si instinctual. Actiuni care sa transmita populatiei un semnal de control si organizare, adica ceea ce lipseste. Dar si electorale. Alegerile facute sub semnul panicii, al emotiilor colective sunt distorsionate, avantajeaza populismul si am trai cu rezultatul lor astfel croit vreme de 4 ani. Ani in care e posibil sa fim nevoiti sa reparam ce a stricat economic criza coronavirus. O parte pare sa se fi linistit ca
Fara evenimente cu peste 100 de persoane! Deputat USR: E nevoie de 233 de parlamentari ca sa treaca Guvernul Citu. Reactia lui Arafat Deputatul USR Iulian Bulai ridica o problema in ce priveste investirea Guvernului Citu, in contextul noilor masuri anuntate pentru a combate epidemia de coronavirus. Asta in conditiile in care, joi, urmeaza sa aiba loc sedinta Parlamentului pentru investirea Cabinetului Citu, iar pentru ca acesta sa treaca este nevoie de prezenta in sala de plen (spatiu deci inchis) a cel putin 233 de parlamentari. “Maine (joi – n.red.) trebuie sa investim Guvernul. E nevoie de minim 233 de parlamentari prezenti in sala. Plus angajatii Parlamentului si guvernul desemnat. Si presa. Oameni veniti de peste tot din tara. Oameni care au un job de facut. Zilele trecute s-au anulat transportul public dinspre si spre Italia si activitatea institutiilor culturale. Astazi s-au restrictionat adunarile cu peste 100 de persoane. Sper ca PSD-PNL sa nu se foloseasca de riscul epidemiei pentru a amana investirea Guvernului. Pentru a suspenda democratia odata cu adunarile de 100 de persoane”, a scris Bulai pe contul sau de Facebook. Deputatul USR sustine ca e necesara investirea noului guvern, in special in conditiile in care numarul cazurilor de coronavirus este in crestere. “Tara are nevoie acum de stabilitate si de un guvern cu puteri depline. Spre binele tarii, acest vot trebuie sa se tina maine…..Insa seful DSU, Raed Arafat, a spus, intr-o conferinta de presa, ca sedinta nu va fi amanata. Intrebat daca sedinta de plen in care va fi dat votul Guvernului Citu ar trebui sa se amane, Arafat a spus ca nu si a cerut sa nu fie implicat in chestiuni politice. Integral:
Conditii inumane in centrele de carantina: Plosnite, saltele cu miros de urina, fara apa si sapun (Video) In plina epidemie de coronavirus in tara noastra, cladirile transformate in centre de carantina, unde sunt dusi romanii intorsi de curand din Italia, se afla intr-o stare jalnica. Este si cazul taberei scolare din Zimnicea, judetul Teleorman, transformata acum in centru de carantina. Aici, conditiile sunt inumane, acuza romanii care trebuie sa stea izolati timp de 14 zile. La nivelul judetului Teleorman, 10 persoane sunt cazate in aceasta unitate, conform
Ministrul desemnat al Finanțelor: Propun Bisericii să pună la dispoziţie spaţiile de cazare din mănăstiri pentru carantină
Opinie separata la decizia CCR in cazul Orban, formulata de judecatoarele Livia Stanciu si Simina Tanasescu Livia Stanciu si Simina Tanasescu au formulat o opinie separata la motivarea deciziei CCR privind desemnarea lui Ludovic Orban ca premier, Astfel, cele doua considera ca solicitarea de solutionare a conflictului juridic intre presedintele Romaniei si Parlament trebuia respinsa. In opinia lor, decizia luata se bazeaza pe declaratii politice, ceea ce constituie “un precedent periculos”. “Consideram ca cererea de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala intre Presedintele Romaniei si Parlamentul Romaniei, in legatura cu desemnarea unui candidat la functia de prim-ministru, trebuia respinsa ca nefondata, intrucat nu sunt intrunite criteriile definitorii ale unui conflict juridic de natura constitutionala, de vreme ce nu a existat nici blocaj institutional si nici o interpretare diferita a articolului 103 din Constitutia Romaniei; fundamentarea unei decizii a Curtii Constitutionale pe declaratii politice constituie un precedent periculos pentru jurisdictia constitutionala, tot astfel cum a fost si negarea valorii de precedent a unei decizii anterioare a Curtii Constitutionale”, se arata in opinia separata. Cele doua judecatoare sustin ca singurul act juridic care a concretizat intentia presedintelui de a demara procedura de investire a Guvernului a fost decretul prin care a desemnat un candidat la functia de prim-ministru. In opinia lor, seful statului ar fi incalcat art.103 alin. (1) din Constitutie doar daca nu ar fi procedat la desemnarea unui candidat. “Insa, o analiza a declaratiilor politice ale actorilor institutionali nu ar fi trebuit sa capete relevanta in cadrul unei argumentatii juridice. Curtea Constitutionala nu solutioneaza conflicte politice, ci numai conflicte juridice de natura constitutionala. Or, declaratii politice, facute in alte imprejurari decat cele legate strict de derularea procedurii prevazuta de art.103 din Constitutie, au fost selectate si interpretate pentru a le conferi un sens din care sa rezulte ca prim-ministrul desemnat nu ar fi dorit sa obtina votul de investitura si sa conduca un nou Guvern, iar Presedintele Romaniei ar fi realizat o distorsionare a dispozitiilor constitutionale fara a fi savarsit vreun act juridic in acest sens”, se mai mentioneaza in opinia separata. Desemnarea lui Ludovic Orban pentru functia de prim-ministru nu reprezinta prima solicitare de investitura, arata Curtea Constitutionala in
Cum isi motiveaza CSM avizul negativ in cazul Licu: Plagiatul si masoneria, hibele care provoaca o imagine controversata Sectia pentru procurori din CSM arata in motivarea avizului negativ ca procurorul Bogdan Licu, propus de ministrul Justitiei pentru functia de prim adjunct al procurorului general, nu indeplineste exigentele necesare din perspectiva numirii in aceasta functie importanta din Ministerul Public.“Lipsa de previziune, impozibilitatea prezentarii unei strategii manageriale bine conturate, insuficienta preocupare pentru actualizarea cunostintelor profesionale si a celor specifice functiei de conducere vizate, lipsa capacitatii de asumare a raspunderii si de autoanaliza retrospectiva, deficientele de comunicare si controversele privind persoana, de natura a vulnerabiliza imaginea institutionala,” este caracterizarea facuta lui Licu in motivarea avizului dat de Sectia pentru procurori din CSM. Votul negativ in acest caz s-a dat cu un scor strans, 4 la 3. Ultimul cuvant in aceasta numire il va avea Klaus Iohannis, pentru avizul CSM este unul consulativ….”Contrar amplei experiente manageriale in functiile de conducere de la nivelul unitatii de parchet pentru care candideaza, din raspunsul la intrebarile adresate se retine imposibilitatea identificarii unor masuri efective care sa conduca la realizarea obiectivelor expuse in proiectul depus,” motiveaza CSM. Lipsa unei viziuni manageriale ar rezulta si din faptul ca, la solicitarea unor exemple de masuri ce urmeaza a fi intreprinse in vederea realizarii obiectivelor propuse, Licu ar fi dat un raspuns evaziv, invocand actul decizional al procurorului general in stabilirea viziunii manageriale a Ministerului Public, “ceea ce denota si o lipsa a asumarii responsabilitatii specifice functiei.” CSM: A vulnerabilizat imaginea Mnisterului Public “In privinta activitatii de comunicare publica, Sectia retine ca modul de gestionare a acestei activitati in cazuri intens mediatizate (cazul Sorina, cazul Caracal) a vulnerabilizat imaginea Ministerului Public. Chiar daca, in parte, pe parcursul interviului, candidatul a admis existenta unor astfel de disfunctionalitati in comunicarea institutionala, fie a minimalizat impactul asupra imaginii institutiei, fie a incercat sa-si justifice actiunile prin invocarea unei argumentatii neverificabile public. Integral:
Operatiunile de flagrant la DNA sunt aproape de disparitie: Serviciul Tehnic a participat la un singur flagrant in 2019 Operatiunile de prindere in flagrant a unor persoane vizate intr-o ancheta de coruptie au fost reduse “pana la cvasi-disparitie,” potrivit Raportului de activitate a DNA pe anul 2019, capitolul privind situatia de la Serviciul Tehnic. Este vorba de structura care se ocupa, printre altele, de interceptarile telefonice si filaje. Procurorii DNA vorbesc despre lipsa totala a echipamentelor tehnice necesare punerii in executare a masurii de supraveghere, filajul, in conditiile utilizarii la scala larga a noilor tehnologii de comunicare si ale pastrarii si transmiterii documentelor in format electronic. “Aceasta lipsa are potentialul de a afecta substantial capacitatea Directiei Nationale Anticoruptie de a proba activitatile infractionale,” explica anchetatorii. Trebuie sus ca, dupa decizia CCR care a scos serviciile secrete din activitatea de urmarire penala, aceste activitati de filaje si interceptari, similare cu cele realizate de Serviciul Tehnic din DNA, mai pot fi facute si de structurile din cadrul Ministerului de Interne: Directia Operatiuni Speciale (DOS) sau Directia Generala Anticoruptie (DGA). Ce face Serviciul Tehnic Serviciul Tehnic se compune din Biroul Telecomunicatii, Biroul Tehnic si Compartimentul de Interventie si Escorta. Ierarhic, Serviciul Tehnic este coordonat si controlat direct de catre procurorul-sef DNA. In cursul anului 2019, ofiterii de politie judiciara ai Serviciului Tehnic au fost delegati sa efectueze acte de urmarire penala intr-un numar de 114 dosare (fata de 105 de dosare in anul 2018), punand in executare 261 de incheieri de dispunere a masurilor de supraveghere tehnica (fata de 165 de incheieri in anul precedent)….Ofiterii Biroului Telecomunicatii au fost delegati sa efectueze acte de urmarire penala intr-un numar de 114 cauze. Astfel, pe parcursul anului 2019 au fost primite, in vederea punerii in aplicare, 261 de incheieri emise de catre instante (fata de 164 emise in cursul anului 2018), insumand 424 de mandate de supraveghere tehnica (fata de 238 in anul 2018).”Numarul total al posturilor telefonice cu privire la care au fost puse in executare masuri de supraveghere tehnica constand in interceptarea comunicatiilor a fost de 689 (fata de 482 in anul precedent),” se arata in documentul citat….. Pe de alta parte, ofiterii Biroului Tehnic au fost delegati sa efectueze acte de urmarire penala intr-un numar de 82 de cauze, cu privire la 217 mandate de supraveghere tehnica si 15 ordonante provizorii emise de procuror. Integral:
Cine este senatorul PNL prins cu o dublă minciună de Paula Herlo: ”A fost halucinant!” Pe senatorul PNL Iulian Dumitrescu, jurnalista Paula Herlo l-a găsit la ședința biroului politic al PNL de la Senat, astfel că l-a așteptat să termine discuțiile, ca să îl întrebe despre afacerile lui în județul Călărași….. ”Nu am făcut afaceri în Călărași, sunt legende și povești, multe. N-am făcut afaceri decât până în 2008, nu am avut treabă cu statul și vă mulțumesc și vă urez o zi bună.” – spune Iulian Dumitrescu în timp ce încerca să scape de jurnalista Pro TV îndreptându-se spre liftul Parlamentului. Însă senatorul PNL Iulian Dumitrescu a făcut afaceri în Călărași din 2007 până în 2009, alături de asociatul său, semnând contracte în valoare de aproximativ 5 milioane de euro…. In 2008, Dumitrescu și-a cesionat acțiunile către asociatul său, dar a continuat să semneze contracte cu Consiliul Județean în calitate de director, inclusiv în 2009. Din 2010 nu mai semnează contracte, iar explicația vine puțin mai târziu, pentru că se hotărăște să intre în politică. În 2012 a apărut pe afișe electorale și a cerut să fie votat senator de Călărași. Susținătorul candidaturii a fost chiar semnatarul contractelor de asfaltări, Răducu Filipescu, președintele Consiliului Județean. După retragerea lui, în afaceri a intrat tatăl său, alături de fostul asociat, care a încheiat contracte la Călărași. Acuzat că ar fi în spatele unui grup de interese, Paula Herlo i-a cerut senatorului un punct de vedere. Semnăturile lui apar pe contracte inclusiv în 2009. Ca o coincidență, după ce Dumitrescu ajunge senator, fostul asociat câștigă lucrare după lucrare în Călărași. În programul PNDL, județului Călărași i-au fost alocate aproximativ 90 de milioane de euro: Peste 50 de milioane au ajuns la firmele deținute de fostul său asociat. ”A fost halucinant. Aveam așa un teanc de contracte, toate semnate de Iulian Dumitrescu. Iar el îmi spunea, uitându-se în ochii mei, că n-a făcut afaceri cu statul și că a avut afaceri până în 2008. Ori eu aveam contracte inclusiv din 2009. Deci, iată, 2 minciuni în același timp: 1, n-a făcut afaceri cu statul, 2 n-am semnat după 2008. (…) Integral: 
Ministerul Transporturilor a autorizat construirea Sectiunii 1 a autostrazii Sibiu-Pitesti Ministerul Transporturilor a emis Autorizatia de Construire pentru Sectiunea 1 a autostrazii Sibiu-Pitesti, anunta Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).”Astazi (luni – n.red.), 09.03.2020, Ministerul Transporturilor, Infrastructurii si Comunicatiilor a emis Autorizatia de Construire pentru Sectiunea 1 a Autostrazii Sibiu – Pitesti, Lotul 1, Sibiu – Boita (km 0+000 – km 13+170). Contractul de proiectare si executie pentru Lotul 1 (km 0+000 – km 13+170), cu o valoare de 612.647.863,38 lei, fara TVA, a fost semnat in data de 14 aprilie 2019, intre CNAIR si Compania Porr Construct SRL”, a anuntat CNAIR intr-un comunicat de presa. Potrivit sursei citate, durata contractului este de 108 luni, din care 12 luni perioada de proiectare, 36 de luni perioada de executie a lucrarilor si 60 de luni perioada de garantie. De asemenea, au fost finalizate studiile topografice, geotehnice, arheologice, hidrologice, precum si lucrarile de asanare, astfel incat, in prezent, se lucreaza la drumurile tehnologice si la platformele pentru foraje piloti. Integral:
Spalati-va pe maini! Cu ce? Aproape o mie de blocuri din Bucuresti au apa calda si caldura putina sau deloc In conditiile in care autoritatile le recomanda romanilor sa se izoleze la domiciliu si sa acorda mai multa atentie igienei personale, in contextul epidemiei de coronavirus, mii de bucuresteni au ramas fara apa calda si caldura. La acest moment, per total – potrivit informarii Termoenergetica SA – peste 70 de blocuri din Sectorul 3 – situate in zona statiei de Metrou 1 Decembrie – au ramas fara apa calda si caldura, din cauza unei avarii. In teorie, daca reparatiile merg conform planului, oamenii de acolo ar trebui sa aiba apa calda si caldura din nou incepand cu miezul noptii. In plus, alte 370 de imobile au intreruperi pentru ca Termoenergetica executa lucrari programate la reteaua de termoficare din zona Bulevardelor Nicolae Grigorescu si Basarabia, pana pe Pantelimon si Colentina. In teorie, si la aceste blocuri ar trebui sa se reia furnizarea caldurii si apei calde tot in cursul zilei de marti. Nu in ultimul rand, alte peste 500 de imobile (dintre care unele blocuri inalte – n.red.) primesc caldura si apa calda “sub parametri” – adica putin sau deloc. Si acestor bucuresteni ar trebui sa li se rezolve problemele tot in cursul zilei de azi, potrivit Termoenergetica. Intrebarea este: chiar daca au ramas acasa ca sa previna raspandirea coronavirusului, cum pot oamenii sa aiba grija de igiena proprie, doar cu apa rece? Integral: :format(jpeg):quality(80)/https://www.gandul.ro/wp-content/uploads/2020/03/mai2.png?w=640&ssl=1)
Coronavirus, noul „Deus ex machina” care-i salvează pe mulţi de la popire….. Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, aflat pe topoganul politicii, a descoperit calităţile virusul întru susţinerea proprie-i cariere politice. „Vă daţi seamă!”, exclamă ea, tulburată: „Este suspect (de îmbolnăvire – n. mea) băiatul unei doamne bucătărese de la Guvernul României. Vă daţi seama ce impact!”. Şi cere, prin urmare, închiderea şcolilor. Ce au în comun Guvernul, Primăria, cu bucătăreasa, cu fiul bucătăresei şi cu şcolile? Premierul interimar Ludovic Orban invitase pentru astăzi partidele parlamentare la discuţii despre stabilirea datei alegerilor locale, lucru firesc pentru că lumea nu s-a oprit în loc. Lovit direct în urgenţa proprie, cu sondajele care arată că a ajuns un partid de 20%, PSD refuză: Nu discutăm decât despre coronavirus!…. Acuma, deh, că tot e la modă, ministrul interimar al finanţelor Florin Cîţu, face şi el un apel de suflet. Dl Cîţu le cere parlamentarilor să nu respingă OUG 1/2020 (care anulează, în mare parte, teribila OUG 114/2018) şi ordonanţa care prorogă termenul de dublare a alocaţiilor copiilor până la 1 august 2020, deoarece România are, spune el, nevoie de stabilitate financiară, în contextul răspândirii COVID-19. Este bine că ministrul de resort subliniază riscurile revenirii OUG 114, dar acest pas ar fi destabilizator şi cu, şi fără epidemia de azi. De ce acest apel nelalocul lui, la sentiment? În plus, ministrul finaţelor susţine de câteva zile că România este bine mobilată cu capacităţi fiscale şi monetare pentru a face faţă sfidării epidemiei. Doar că ministrul de resort nu enumeră aceste capacităţi. Despre ce “instrumente fiscale” poate vorbi o ţară care şi-a consumat toate gloanţele, înainte de începerea războiului? Taxele s-au redus în anii de creşere economică, iar acum, când ar fi nevoie de reducerea lor, dacă va fi, nu mai este loc de unde să reduci. Veniturile statului sunt cu mult sub cheltuieli – deficitul va fi anul acesta spre 4% din PIB. De unde “spaţiu fiscal”? De unde “spaţiu monetar” şi cum? Este epidemia de vină sau altcineva? Integral:
Furtuna perfectă se apropie. România are nevoie de un pact istoric între marile partide pentru a preveni criza iminentă Piețele financiare se tem de o recesiune economică globală provocată de epidemia de coronavirus, dublată de războiul petrolului declanșat de Arabia Saudită. România va intra în acestă posibilă criză aproape la fel ca în 2009, extrem de vulnerabilă: cu datorii mari, deficite crescânde și fără bani pentru investiții care să susțină economia. E momentul deciziilor majore care să oprească intrarea României în vrie. Președintele Iohannis are rolul constituțional de a media un pact între principalii jucători politici, iar liderii PSD, PNL, USR și ai celorlalte partide au obligația morală de a adopta un pact, un moratoriu care să amâne pentru câțiva ani măsurile de campanie care, fără îndoială, ar duce România direct în zidul unei recesiuni prelungite…. Nu se putea un moment politic mai complicat decât acesta pentru un asemenea moratoriu. Președintele Iohannis vrea în continuare anticipate ca să scape de majoritatea PSD din Parlament. Marcel Ciolacu vrea să câștige PSD și pentru asta trebuie să facă în interiorul partidului proba că se bate până la final cu Iohannis și PNL. Ludovic Orban vrea să pice guvernul Cîțu și pentru asta are tot interesul să țină tema coronavirusului cât mai jos, ca să nu devină evidentă nevoia unui guvern plin….. Șansele ca acești oameni, plus liderii USR, UDMR, PLUS, Pro România, ALDE și PMP să ajungă la o înțelegere sunt minime, sunt perfect conștient de asta. Dar experiența crizei profunde din 2010 e vie pentru toți. România are nevoie ca de aer de un moment similar cu Pactul de la Snagov, când toți liderii politici – inclusiv extremistul Vadim Tudor – au semnat în 21 iunie 1995 un pact care atesta acordul pentru aderarea României la UE. Criza coronavirusului, care e abia la început, e momentul de trezire la realitate. E momentul maturității pentru clasa politică, în întregul ei. Nu mai e timp de pierdut. Panica e instalată pe marile burse, economia României începe deja să resimtă șocurile. Micii întreprinzători, cei mai buni indicatori ai stării economiei, au început deja să ceară ajutor. Guvernele din Europa anunță deja stimuli economici pentru a atenua impactul crizei. Joaca de-a anticipatele (PNL) și de-a populismul economic (PSD) e criminal. Realitatea ne trimite un avertisment dur: dacă marii bărbați de stat care conduc acum țara nu iau rapid deciziile mature cerute de un moment excepțional, consecințele vor fi dure și ne vor costa încă un deceniu. Integral:
Analiză ZF. Cele mai mari zece spitale judeţene şi-au dublat cheltuielile în ultimii cinci ani, dar condiţiile nu s-au îmbunătăţit deloc Cele mai mari zece spitale judeţene din cei mai importanţi poli economici ai României, de la Timişoara la Constanţa, şi-au dublat în 2019 cheltuielile faţă de acum cinci ani, arată calculele realizate de ZF pe baza datelor publicate de unităţile medicale pe site-urile proprii. Banii care au intrat an de an în unităţile publice nu se văd însă în calitate mai bună a actului medical, iar pacienţii aşteaptă în continuare chiar şi 16 ore pe holuri unde igiena este precară în spitalele publice. Spitalul Judeţean Constanţa, unitate cu 960 de paturi, a avut cea mai mare creştere la buget în perioada 2015 – 2019 dintre cele zece spitale judeţene analizate de ZF. Bugetul spitalului din Constanţa a crescut cu 162% în perioada menţionată, de la 181 mil. lei în 2015 la 474 mil. lei anul trecut. Evoluţia semnificativă a bugetului spitalului din Constanţa nu se vede însă în servicii mai bune pentru pacienţi, în contextul în care chiar în februarie 2020 o femeie de 70 de ani a murit după ce a aşteptat 16 ore pe holurile spitalului. În ultimii 6 ani bugetul Sănătăţii s-a dublat. Bugetul Casei de Asigurări de Sănătate este în 2020 de 41 mld. lei, faţă de 20 mld. lei în 2014. Bugetul Ministerului Sănătăţii este de 11,4 mld. lei în 2020, faţă de 7 mld. lei în 2014. Integral:
USR a depus la Camera Deputaților proiectul de înființare a unui DNA al pădurilor Partidul USR a depus în Camera Deputaților proiectul de înființare a unui DNA al pădurilor. Instituția ar urma să funcționeze ca structură în cadrul Parchetului de pe lângă ICCJ, iar rolul acesteia ar fi de a efectua urmărirea penală pentru infracțiunile de mediu. Potrivit proiectului depus de USR, Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Mediu ar urma să fie condusă de un procuror-şef, asimilat prim-adjunctului procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, relatează
Zece membri ai CNA, prezenţi în instanţă pentru cazul „Sorina”. Avocat: Dezinformarea „pe sticlă”, ameninţare la siguranţa naţională Şefa Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA) Monica Gubernat precum şi alţi 9 membri ai Consiliului au răspuns „prezent”, luni, în faţa judecătorului, în procersul penal deschis de soţii Ramona şi Gabriel Săcărin, care îi acuză de complicitate la infracţiunea de răspândire de informaţii false.„Nu putem permite ca dezinformarea să se propage o lună sau două, iar după aceea să spunem că CNA s-a autosesizat. CNA avea obligaţia de a se autosesiza prompt şi de a acţiona eficient. (Televiziunile – n.r.) nu au fost sancţionate prompt şi au continuat aşa şi cu dosarul Caracal şi în cazul coronavirusului. Discută în contiunare fără probe!”, a arătat în instanţă avocata soţilor Săcărin. Ramona şi Gabriel Săcărin au intrat în atenţia opiniei publice în iunie 2019, odată cu scandalul legat de adopţia fetiţei din Baia de Aramă. Soţii Săcărin, care au adoptat-o pe Sorina, cer procurorilor DNA să deschidă o anchetă în cazul a zece membri ai CNA pentru abuz în serviciu şi complicitate la comunicare de informaţii false. La parchet, plângerea a fost respinsă, iar în prezent Ramona şi Gabriel Săcărin au contastat soluţia la Curtea de Apel Bucureşti. Patru televiziuni, vizate de plângere Este vorba despre o plângere prin care familia Săcărin cerea CNA să retragă licenţele autodivizuale ale societăţilor care deţin televiziunile Antena 3, România TV, Realitatea TV şi B1 TV şi amendarea celor patru televiziuni cu câte 600.000 de lei. În sala de judecată, avocata soţilor Săcărin a arătat că plângerea nu a fost cu adevărat analizată de către procuror. „Soluţia de clasare se bazează doar pe opinia magistratului faţă de pasivitatea membrilor CNA, care a condus la această dezinformare în masă. Este vorba de infracţiunea de complicitate la răspândirea de informaţii false. (…) Această dezinformare în masă a influenţat alegeri prezindenţiale. Minciuna – spusă de suficient de multe ori – devine adevăr, fapt care pune în pericol siguranţa naţională”, a arătat avocata familiei Săcărin. Integral:
Imagini revoltătoare: Deșeuri îngropate pe câmp, la doi pași de stația de sortare a gunoaielor Tone de gunoi menajer au fost îngropate pe un câmp din Prahova. Se pare că tocmai angajaţii unei societăţi de colectare a deşeurilor le-au deversat, chiar la doi paşi de o staţie de tratare şi sortare a gunoiului. Au încercat totuşi să acopere totul cu un strat de pământ. Comisarii gărzii de mediu au declanşat o anchetă. Comisar Garda de Mediu: “Au deversat aici, au nivelat zona şi au acoperit partea de suprafaţa nu sunt îngropate în adâncime.” Pe un câmp de lângă comuna Drăgăneşti, răsar din pământ PET-uri, doze, pungi de plastic şi alte resturi strânse de prin ograda oamenilor. Iar cu ajutorul unui escavator s-au acoperit cu pământ deşeurile menajere, susţine un prahovean ce a şi surprins imagini cu această activitate…. Poliţiştii şi comisarii Gărzii de Mediu şi Prahova au făcut mai multe gropi pentru a stabili exact până la ce adâncime se afla gunoiul. Dana Tudorache, Comisar Garda de Mediu Prahova: “Două maşini speciale autogunoiere au deversat deşeuri, după cum se vede. Sunt deşeuri menajere în acest spaţiu neautorizat ,în fapt maşinile trebuiau să descarce în staţia de transfer care se află în imediata apropiere”. Peste drum de acest câmp al gunoaielor se află o staţie de tratare şi sortare a deșeurilor. Aici ar fi trebuit să ajungă resturile menajere. Doar ca reprezentanţii societăţii care se ocupă de colectare au transmis că ne vor contacta în momentul în care vor avea ceva de spus despre acest lucru. Nici primarul din Drăgăneşti, comună în proprietatea căreia se află acest teren plin de gunoaie nu a fost dispus să ofere o explicaţie. Integral:
Coronavirus: Lista universitatilor din tara care au anuntat ca nu fac cursuri Mai multe universitati din tara au decis sa isi suspende cursurile, timp de mai multe zile, avand in vedere cresterea numarului de cazuri de infectie cu coronavirus din Romania.
Barna renunţă la anticipate: România are nevoie de un guvern stabil. Prioritatea numărul unu este sănătatea cetăţenilor În contextul celui de-al 14-lea român confirmat cu coronavirus, liderul USR Dan Barna a dat de înţeles duminică pe Facebook că renunţă la ideea alegerilor anticipate în favoarea unui guvern stabil, „capabil să gestioneze cu responsabilitate situaţia generată de răspândirea coronavirus”. „România are nevoie de un guvern stabil Suprapunerea unei crize politice peste o iminentă criză de sănătate publică riscă să reducă la cote periculoase încrederea cetăţenilor în stat. Trebuie să punem rapid punct crizei politice, instalând un guvern cu puteri depline care să poată să gestioneze cu responsabilitate şi autoritate situaţia generată de răspândirea coronavirusului. Aceasta este astăzi preocuparea principală a fiecărui român”, a scris duminică pe Facebook Dan Barna. Acesta a adăugat apoi că are în continuare rezerva faţă de unii membri din Cabinetul Cîţu, însă prioritatea numărul unu este sănătatea cetăţenilor. „Da, avem în continuare rezerve faţă de unii dintre membrii cabinetului propus de Florin Cîţu. Da, credem că programul de guvernare poate fi mai bun şi nu, nu am renunţat la niciunul dintre proiectele noastre. Integral:
Coruptovirusul. Explicații și sfaturi pentru evitarea contaminării
Securitatea are motive sa rada de noi in hohote! Suntem dusi de nas ca sa ne spargem capetele. Dezvaluiri despre Securitatea de ieri si de azi
Asociația Inițiativa pentru Justiție îi cere președintelui Iohannis să nu-l numească pe Bogdan Licu în funcția de prim-adjunct al procurorului general …..Redăm mai jos integral scrisoarea deschisă a Asociației Inițiativa pentru Justiție ”Excelenţa Voastră, Domnule Preşedinte KLAUS WERNER IOHANNIS, Subscrisa, Asociația ”Inițiativa pentru Justiție”, asociație profesională a procurorilor, Având în vedere procedurile în curs privind numirile procurorilor de rang înalt, declanșate de Ministrul Justiției și desfășurate conform unor reguli care nu respectă recomandările Comisiei Europene, GRECO și Comisiei de la Veneția; Având în vedere recenta vizită în România a unei delegații a Comisiei Europene în cadrul misiunii de evaluare a stadiului îndeplinirii recomandărilor făcute autorităților române în ultimul raport MCV publicat în octombrie 2019; Având în vedere avizul negativ acordat de Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii unora dintre propunerile ministrului Justiției, inclusiv cea pentru funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție; Având în vedere rolul Consiliului Superior al Magistraturii de garant al independenței justiției, prevăzut la art. 133 alin. (1) din Constituția României; Având în vedere rolul Președintelui României de a veghea la respectarea Constituției și la buna funcționare a autorităților publice, prevăzut la art. 80 alin. (2) din Constituția României; Având în vedere rolul asociațiilor profesionale ale magistraților de a contribui la apărarea drepturilor și la promovarea intereselor profesionale ale membrilor lor, prevăzut la art. 9 din Constituția României; Având în vedere că numirea prim-adjunctului procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție se face, conform art. 54 alin. (1) din Legea nr. 303/2004, de către Președintele României; Pentru buna funcționare pe viitor a Ministerului Public și a parchetelor care îl compun, precum și a Consiliului Superior al Magistraturii, ca și pentru asigurarea îndeplinirii rolului constituțional de către aceste autorități, în scopul unei justiții independente și eficiente; Pentru a evita riscul unui nou raport MCV negativ; Reiterăm solicitarea ca, în acord cu recomandările Comisiei Europene, GRECO şi Comisiei de la Veneţia privind rolul cheie al Consiliului Superior al Magistraturii în procedura de desemnare a persoanelor care vor ocupa înaltele funcţii din Ministerul Public, să respectaţi avizul negativ al Secţiei pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii şi, prin urmare, să nu-l desemnaţi pe domnul procuror Dimitrie Bogdan Licu în funcţia de prim adjunct al procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Pe cine vrea PSD sa puna numarul 2 in stat: Luptator acerb antiJustitie, care nu da doi bani pe vocea Occidentului Serban Nicolae, discipol apropiat al lui Ion Iliescu si totodata unul dintre senatorii PSD recunoscuti pentru derapajele verbale si initiativele sale controversate, ar putea deveni cat de curand presedinte al Senatului, adica omul care i-ar lua locul temporar presedintelui Klaus Iohannis in cazul unei eventuale suspendari.
EXCLUSIV România riscă să piardă fondurile europene. Comisia Europeană avertizează printr-o scrisoare că modificările propuse de Daniel Zamfir la legea Curții de Conturi pot duce la suspendarea tuturor programelor Comisia Europeană a trimis îna ceastă săptămână o scrisoare oficială către guvern și alte instituții în care avertizează că un proiect de lege inițiat de Cătălin Zamfir poate duce la suspendarea tuturor programelor care implementează fondurile europene, potrivit documentului consultat de G4Media.ro.
VIDEO Cine este șefa Sănătății din Timiș, incapabilă să articuleze câteva cuvinte despre coronavirus: soție de fotbalist, pusă în funcție de PSD fără concurs Situație fără precedent într-o instituție publică, după ce șefa Direcției de Sănătate Publică din Timiș, Cornelia Malac-Cismaș, a fost incapabilă să articuleze explicații coerente într-o conferință de presă pe tema coronavirusului….. Cornelia Malac-Cismaș este reprezentanta Ministerului Sănătății în județul cu cele mai multe cazuri de coronavirus și ar trebui să implementeze măsurile pentru gestionarea problemei…..Cornelia Malac-Cismaș a fost numită șefa DSP Timiș în septembrie 2018, când ministru al Sănătății era Sorina Pintea. Ea a fost numită șef interimar al instituției, fără să dea vreun concurs. Cornelia Malac a mai deținut cu titlu de interimat această funcție în perioada 2015-2017, potrivit
Transgaz scapă de o investigație a Comisiei Europene/ Condiția: Compania să pună la dispoziție capacități pentru
Europa aruncă în România și anvelopele uzate. Autoritățile ridică din umeri România a ajuns groapa de gunoi a Europei și pentru anvelopele uzate, care intră în țara noastră în cantități mult mai mari decât cele raportate oficial. Autoritățile recunosc că sunt depășite de situație. În 2018 au ajuns în România 85 de tone de anvelope uzate, în creștere față de 2017 când cantitatea înregistrată a fost de 83,6 tone,
Orban îi roagă pe românii din zonele afectate de coronavirus să nu vină acasă de Paște Premierul interimar, Ludovic Orban, le recomandă românilor aflați în zonele din Italia afectate de coronavirus să nu vină în ţară de Paște sau în vacanță, decât în cazuri de urgenţă, transmite Mediafax. „Ştiţi foarte bine că încă din momentele în care s-a văzut dimensiunea epidemiei am rugat românii din regiunile afectate să evite orice deplasare care nu este necesară. La urma urmei nu fac altceva decât să îşi pună în pericol membrii familiei, prieten. Sigur, asta nu înseamnă că nu mai poate să vină nimeni din Italia. Dar sunt câteva zone care sunt afectate”, a declarat Ludovic Orban, vineri. Premierul face un apel la responsabilitate şi spune că autorităţile nu vor putea gestiona situaţia dacă virusul se va răspândi rapid în România. Integral:
Dăianu, despre 
USR va sesiza Apele Romane privind deseurile si scurgerile de ape menajere din lacurile Capitalei Consilierul municipal USR Octavian Berceanu anunta ca va depune in cursul zilei sesizari la Garda de Mediu si la Apele Romane pentru a semnala deseurile, dar si scurgerile ilegale de ape menajere care au devenit vizibile odata cu secarea partiala a lacurilor. “Momentul este prielnic pentru Apele Romane sa curete albiile. Salba de lacuri din Bucuresti este colmatata. Ma refer in mod special la partea din apropierea digului, primii 5-6 metri, unde de-a lungul timpului au fost depozitate deseuri: din renovari, din demolari si desfiintari. Si o parte importanta din deseurile astea au fost aruncate in albiile lacurilor. Lacul Baneasa este doar unul dintre ele. (…) E vorba de salba de lacuri din Bucuresti. Acum e momentul. Pe urma, cand cresc apele cu un metru si ceva, e foarte greu sa mai vezi scurgerile sau resturile din constructii si demolari aruncate in apa. (…) Si anul trecut am realizat filmari si live-uri de pe malurile lacurilor si exista acelasi dezastru”, a aratat Berceanu intr-o declaratie pentru Agerpres. Consilierul municipal a prezentat intr-o filmare live pe Facebook situatia lacului Baneasa, apreciind ca malurile acestuia arata precum un “depozit de moloz”. El a adaugat ca pe malurile lacurilor din nordul Capitalei exista si depozite de deseuri provenite din gunoi menajer, deversate de-a lungul timpului in apa, dar si scurgeri ilegale de ape reziduale. “Garda de Mediu si Apele Romane ar trebui sa mearga pe malul acestor lacuri sa vada care sunt scurgerile ilegale pe care cei care au imobile in proximitate le-au avut sau inca le au functionale. Am descoperit ieri niste guri de canalizare care duc apele menajere – destul de bine ascunse unele dintre ele – in albiile lacurilor. Integral:
Mandat de arestare emis pentru poluare. Unde ajungea, de fapt, gunoiul strâns din parcurile din Sectorul 1
ELCEN o contrazice pe Firea: Consumul de pacura nu a dus la poluarea excesiva din Capitala Reprezentantii ELCEN o contrazic pe Gabriela Firea, dupa ce edilul Capitalei a acuzat CET-urile din Grozavesti si Progresul ca au dus la poluarea excesiva din Capitala, din cauza arderii de pacura peste capacitatea acestora. “In primul rand, CET-urile din Bucuresti, este posibil, Grozavesti si Progresul din Bucuresti sa fi ars mai multa pacura decat aveau capacitatea. Am primit informatii ca CET-urile Progresul si Grozavesti sa fi ars mai multa pacura”, a declarat Gabriela Firea intr-o conferinta de presa sustinuta miercuri….”Consumul de pacura la nivelul societatii in intervalul precizat a condus la o crestere nesemnificativa a emisiilor de poluanti, de cca 5,4% la nivel ELCEN, cu incadrarea in valorile limita de emisie admise. Aceasta functionare in regim mixt gaz-pacura nu avea cum sa afecteze siguranta si sanatatea populatiei sau sa contribuie la depasiri cu 800% peste limitele maxim admise la poluarea cu particule”, potrivit documentului aflat in lucru la ELCEN. In ultimele zile, nivelul de poluare din Capitala a fost depasit cu peste 800% limitele admise. Integral:
Green Deal. României i se întinde un măr otrăvit, dar frica paralizează la Bucureşti orice reacţie de bun-simţ …. Cu voie sau din teamă, rândurile închinătorilor noii ideologii îngraşă pământul până ieri neroditor al revelaţiei climatice. De pe un site franţuzesc aflăm poveşti de jale. În Uniunea Europeană ar fi deja peste 700.000 de strămutaţi ai climei. Unde sunt ei? Printre noi, dar ochii noştri sunt prea orbi de neştiină ca să-i vadă. Acum, desigur, problema încălzirii globale este un foarte serioasă. Până la a vedea soarele căzând pe pământ, zeci şi sute de mii de oameni mor în fiecare an în marile aglomerări urbane, din cauza bolilor asociate cu poluarea, poluare care contribuie, nemijlocit, la modificarea climei. Dar, în acest punct, nu mai este suficient să acţionezi raţional. Focul Vestei a fost reaprins, iar Vestalium Maxima ţipă infricoşător de la tribunele marilor organizaţii: ”Vreau să vă speriaţi!” Desigur, ştim din istorie puterea unei vestale. Poate ierta păcatul de moarte printr-o simplă atingere, iar pentru cel care i-ar aduce un prejudiciu exista o singură binecuvântare: moartea….. Comisia Europeană a propus la finalul anului trecut un megaproiect, pompos intitulat “Green Deal”, care vrea să facă din Europa, până în 2050, un spaţiu în care emisiile de carbon să nu depăşească ceea ce mediul poate absorbi în mod natural (“neutralitate climatică”). Adică ceva de felul Edenului, grădina feerică, în care Adam se plimba fără amintiri şi fără dorinţe, înainte de a muşca din mărul promisiunii şi al morţii. Comisia a mers mai departe în această săptămână şi a pus proiectul în dezbatere publică. Proiectul va deveni lege şi toate ţările sunt obligate să-l urmeze. Ca întotdeauna, mai întâi sunt prezentate lucrurile bune. Cu toţii ne dorim o planetă fără poluare. Tehnologiile viitoare ne vor ajuta. Suntem bogaţi, avem, prin urmare, bani pentru un astfel de efort. Putem renunţa la cărbune ca materie primă pentru energie. Mai încolo poate şi la gaz (probabil acesta va fi admis ca element de tranziţie, nu se ştie pentru câţi ani), la energie nucleară, cine ştie. Costuri? Modeste. Între 2021 şi 2027 va fi creat un fond de 100 mld. euro. 7,5 mld. euro (“fond al tranziţiei juste”) sunt granturi pentru ţările în dificultate.
Nu e blat, e PSD-PNL Corporation Vreo trei ani a durat sperietura. Când Dragnea a preluat PSD, partidul moșit de Iliescu pe scheletul fostului regim comunist atinsese deja de mult punctul de maturitate. Nu mai putea crește. Golit deja de orice ideologie, secătut biologic, supraviețuirea PSD mai depindea doar de incapacitatea societății de a formula o alternativă reală și coerentă. Năstase și Ponta, succesorii lui Iliescu la cârma partidului, au fost niște experimente ratate de chirurgie estetică, dar partidul a rezistat eroic. Speriat de Băsescu (un bandit politic care-și cerea dreptul la nobilitate), PSD s-a aruncat în brațele PNL. USL, produsul acestei îmbrățișări disperate, a fost primul semn că sistemul încă mai are resurse de repliere și, mai important, că PNL nu doar că nu mai reprezinta o alternativă reală la PSD, ci că devenise doar o altă fațetă a lui. USL a fost cea mai mare operațiune de rebranding a PSD și de debranding a PNL, sub bagheta unei cleptocrații pentru care cele două partide nu mai erau altceva decât niște acronime. Băsescu a pierdut și s-a predat și el, și doar orgoliul l-a împiedicat să nu-și urmeze partidul, PDL, în barca PNL. Acum face figură de înțelept în gura căruia se mai uită doar niște întârziați ai istoriei. Pe scurt. Dragnea a preluat un PSD copt și a încercat să și-l treacă pe persoană fizică. Greșeală supremă, pentru că PSD era deja o corporație cu mii de acționari, nu un SRL pe care să-l cumperi cu banii jos la colțul străzii. O corporație cu acționari din toate partidele vechi, cei mai importanți fiind însă cei din PNL.
De ce a fost condamnat Bogdan Olteanu la 7 ani de inchisoare: A stirbit prestigiul Guvernului Romaniei In dosar sunt probe indubitabile – declaratii de martori, un raport de investigatie financiara, documente bancare, interceptari telefonice si ambientale – care dovedesc vinovatia fostului sef al Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu. Suma mare pe care a primit-o, un milion de euro si sprijin electoral, pentru a-l desemna in schimb pe Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Rezervatiei Biosferei “Delta Dunarii”, functie de o responsabilitate importanta, denota un pericol social concret al faptei imens. Astfel ar putea fi rezumata motivarea judecatorului Georgiana Iorguta, de la Tribunalul Bucuresti, care a decis, pe 24 decembrie 2019, sa-l condamne pe Bogdan Olteanu la 7 ani de inchisoare, maximul prevazut de lege pentru infractiunea pentru care era judecat, trafic de influenta. “Tribunalul apreciaza ca din probele administrate in cauza rezulta fara niciun dubiu concluzia ca inculpatul Olteanu Bogdan a savarsit faptele de care este acuzat,” concluzioneaza magistratul. Milionul de euro, confiscat De asemenea, instanta a mai decis sa ii confiste lui Olteanu un milion de euro, suma care ar reprezenta obiectul traficului de influenta si pe care ar fi primit-o de la Sorin Ovidiu Vintu pentru a-l numi pe Liviu Mihaiu in functia de guvernator. Politicianul a contestat decizia, iar cazul urmeaza sa se mute la Curtea de Apel Bucuresti, 
Exclusiv
Bătălia pentru București. Cazurile Nicușor Dan și Clotilde Armand .… Liderul PNL a avut, poate, tot interesul să-l convingă pe Nicușor Dan, având în vedere că atât el, cât și Rareș Bogdan au exclus o eventuală candidatură. Or, așteptările președintelui Klaus Iohannis erau ca liberalii să se prezinte în București cu propriul candidat, o presiune suplimentară pusă pe cei doi lideri. ”Nu exclud unele negocieri între partide, dar, ca principiu, un partid care guvernează și care are o reacție foarte pozitivă în sondaje ar trebui să meargă de regulă singur în alegeri pentru a-și dovedi puterea și curajul”, a declara Klaus Iohannis în urmă cu două luni….. În fața mutării politice reușite de Ludovic Orban, până și Traian Băsescu a renunțat să-i mai facă jocurile Gabrielei Firea cu amenițarea că va intra în cursă. Fostul președinte a înțeles că jocul aproape s-a închis în București și a sărit imediat în barca la care va trage toată opoziția. Gabriela Firea a realizat la rândul ei că șansele de a obține al doilea mandat au scăzut dramatic, dovadă stau reacțiile total incoerente de după anunțul liberalilor. Ludovic Orban a reușit astfel să evite situația ridicolă din 2016, când partidul a schimbat trei candidați și în final i-a dat ocazia PSD-ului să cucerească pentru prima dată Capitala cu un candidat propriu. Or, pentru liberali și partidele de dreapta, recucerirea Capitalei are o miză simbolică uriașă. Din acest motiv, prezentarea unui candidat unic, credibil era vitală. Povestea candidaturii lui Nicușor Dan la primăria Capitalei este o combinație de self made man în politică, de luptător pentru o cauză, cinism și încăpățânare duse la extrem. În iunie 2017, fondatorul USR a pierdut partidul, după ce a demisionat din cauza disputei interne privind poziționarea pe tema familiei tradiționale. Apoi a luat-o de la zero și iată-l azi candidat susținut de PNL, USR și PMP la Primăria Capitalei, răsturnând toate calculele partidelor (PLUS și-a retras candidatul, dar nu a anunțat încă dacă îl susține pe Nicușor Dan). Nu e deloc puțin lucru, mai ales că s-a luptat de unul singur și s-a bazat doar pe propria credibilitate, construită în ani de muncă, și pe capacitatea de a convinge bucureștenii că poate face mai multe pentru orașul lor din poziția de primar. Unii i-ar putea reproșa lipsa de loialitate, jocul incorect față de USR și PLUS, dar din perspectivă politică Nicușor Dan și-a jucat cartea și cam atât. A învățat între timp să fie și politician, nu doar oengist….. Exemplu de ”așa nu” la Sectorul 1 sunt și liberalii. L-au instalat la șefia filialei pe Sebastian Burduja, numit și secretar de stat în guvernul Orban pentru a-i conferi mai multă greutate politică. Fiul lui Marinel Burduja, fost vicepreședinte al băncii de stat Bancorex, devalizată în anii 90, nu s-a remarcat în politică decât printr-o susținere suspectă, în absența unor proiecte sau realizări notabile. Or, criza de la Sectorul 1 ar trebui și ea închisă rapid după modelul Capitalei dacă liberalii doresc într-adevăr să-și maximizeze șansele în București și dacă vor să nu fie acuzați de blat cu PSD. Integral:
Ce spune Nicusor Dan despre poluarea din Bucuresti si modul cum l-a tratat pe Vlad Voiculescu Nicusor Dan, candidat independent la functia de primar general al Capitalei, sustinut pana in prezent de PNL, USR si PMP, a comentat miercuri poluarea record din Bucuresti. Intr-un interviu acordat 


