Buna dimineata intr-o zi de marti, 5 mai! Vremea se va menține în general instabilă. Cerul va avea înnorări temporar accentuate și vor fi averse pe arii relativ extinse, exceptând Oltenia, unde acestea se vor semnala doar izolat. Aversele vor fi însoțite local de descărcări electrice, mai ales în regiunile sudice și sud-estice, unde vor fi și condiții de grindină. Pe suprafețe mici cantitățile de apă vor depăși 20…25 l/mp. În zona de munte, îndeosebi la altitudini mari în partea a doua a intervalului, se vor semnala precipitații mixte. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări la munte, în special pe crestele Carpaților Meridionali, unde la rafală se vor depăși viteze de 80…90 km/h și local și la viteze mai mici și în restul teritoriului. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 13 și 23 de grade, iar cele minime între 1 şi 12 grade. Izolat vor fi condiţii de ceaţă. In Bucuresti, vremea se va menține în general instabilă. Cerul va fi temporar noros și se vor semnala averse posibil însoțite de descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul a 20 de grade, iar cea minimă va fi de 7…9 grade.
O coardă prea întinsă …. Povestea cărţilor e că poţi să le deschizi şi să le închizi. Ce te faci însă când poveştile de groază coboară în stradă? Închizi cartea sau o deschizi? Maşinile poliţiei sunt pe strada noastră din oră în oră. Staţi în casă! Stăm. Amenzile curg, iar singura sursă de venit a statului a ajuns amenzile. Nu am luat vreo amendă, dar lauda statului cu câte amenzi dă, este o jignire pentru mine: suntem cu toţii infractori, în afară de costumul domnului Vela. Populaţia face front comun cu statul. Pentru că e firesc. Nimeni nu vrea să moară. Dar poţi ocoli moartea? Dar viaţa? Pactul societăţii cu statul nu are un alt rezultat decât o dictatură. Trebuie să ai încredere în stat – asta este temelia statelor, încrederea. Dar lipsa spiritului critic este moartea societăţii. O coardă prea întinsă – asta e România, azi. Povestea trebuie să se încheie acum. Nu pe 15 mai. Integral: https://www.zf.ro
Senatorul Vlad Alexandrescu ii obliga pe premierul Orban si ministrul Tataru sa explice criza de Euthyrox din farmacii Senatorul Vlad Alexandrescu (USR) a cerut oficial, luni, explicatii din partea premierului Ludovic Orban si a ministrului Sanatatii cu privire la lipsa indelungata din farmacii a medicamentului Euthyrox, subliniind ca aproape 1 milion de romani sunt “condamnati, iata, la suferinta si frica, poate la moarte, de un management iresponsabil”. Criza de Euthyrox a fost recunoscuta public de premierul Ludovic Orban, cu saptamani in urma, iar pacientii si asociatiile care ii reprezinta le-au transmis guvernantilor in mai multe randuri mesaje referitoare la consecintele nefaste pe care intreruperea tratamentului le poate avea asupra bolnavilor. “Suntem pacienti fara tiroida, cu cancer, nu avem cum sa traim fara substitutia de hormoni, practic ne iau dreptul la viata“, semnala o pacienta care anunta ca se va depune chiar si o plangere penala pe acest subiect….. “Ce tara europeana isi condamna bolnavii la moarte? Aproximativ 5% din populatia tarii sufera de insuficienta tiroidiana, adica un milion de oameni. In 2016, in Romania, au fost diagnosticate 83.413 noi cazuri de boli tiroidiene, de trei ori mai multe decat in 2010. Potrivit datelor Institutului National de Sanatate Publica, numarul pacientilor cu afectiuni tiroidiene din Romania s-a triplat. Acestia sunt efectiv dependenti de levothyroxinum, substanta activa din Euthyrox. Lasati fara medicament, timp de o luna, acesti oameni pot muri. Ministerul Sanatatii spune ca acest medicament nu lipseste ba chiar ca inca din 8 aprilie depozitele au fost aprovizionate si de acolo Euthyrox a fost distribuit in farmacii, dar in farmacii nu e de gasit”, se mai arata in documentul citat…..”Intrebarea mea este: cine nu isi face treaba? Unde sunt stocurile de Euthyrox importate? Unde au disparut? Au fost exportate cumva de firme-capusa pentru un profit mai mare? Saptamana trecuta, Ministrul Sanatatii a emis un ordin de ministru care include Euthyrox pe lista medicamentelor care pot fi exportate. Nu inteleg de ce in Europa nu sunt probleme, dar la noi sunt”, mai arata senatorul USR. Integral: http://www.ziare.com
Revelația șocantă a autopsiilor: Ce se întâmplă în interiorul corpului pacienților infectați cu coronavirus. Virusul afectează în principal circulația sângelui ….Așa cum a explicat virologul Gismondo în cotidianul Il Fatto Quotidiano, la spitalele Sacco din Milano și Papa Giovanni al XXIII-lea din Bergamo, au fost efectuate şaptezeci de autopsii din care a reieşit că pneumonia este doar o consecință, poate nu atât de gravă, în comparație cu ceea ce se întâmplă cu adevărat în corpul nostru. Deja doctorul Palma, un cardiolog din Salerno, avansase această ipoteză, fiind redus imediat la tăcere de experţi omniprezenţi în programele de televiziune. Potrivit doctorului Palma, coronavirusul afectează în special vasele de sânge, împiedicând astfel o circulație sanguină adecvată și ducând la formarea de trombi. Pneumonia ar fi, așadar, doar un simptom succesiv și nu principalul de la care începe totul, așa cum s-a crezut până de curând. Pe scurt, de la început, cercetătorii s-ar fi concentrat în principal pe pneumonie, care, acum, în urma concluziilor trase din autopsiile efectuate, nu ar fi principalul mecanism patogen al Sars-CoV-2. …. Specialiştii susţin că primele persoane care au murit, lăsând la o parte bolile deja existente, ar fi fost victimele unor diagnostice inițiale incorecte. Coronavirusul este o boală inflamatorie vasculară sistemică. Prin urmare, din cauza Covid-19 sângele nu poate circula în corp și nu poate ajunge în plămâni care, astfel, nu reuşesc să se aerisească, în ciuda cantității de oxigen eliberat mecanic din exterior. Se pare că ventilatoarele, atât de căutate, deoarece până în urmă cu câteva săptămâni se găseau foarte greu, în realitate, ar fi înrăutățit situația, care deja era foarte gravă. Acum, Statele Unite iau în considerare și această teorie italiană. O descoperire revoluționară care complică din nou lucrurile. Prin urmare, diagnosticul trebuie pus analizând în primul rând gradul de inflamație constatat la pacient. În acest moment se pare că cea mai adecvată terapie ar fi administrarea medicamentelor menite să prevină sau să elimine inflamația și formarea trombilor, fiind vorba, printre altele, de medicamente foarte accesibile şi din punct de vedere economic. Cum ar fi de exemplu heparina, o substanță anticoagulantă care pare că ar da rezultate bune împotriva coronavirusului. Integral: https://www.g4media.ro
De ce chirurgul Burnei a fost obligat sa-si publice sentinta de condamnare intr-un cotidian national: A conditionat actul medical de spaga Medicul Gheorghe Burnei are 67 de ani, este casatorit, este o persoana integrata social si se afla la primul conflict cu legea penala. Astfel motiveaza judecatorii o parte din circumstantele atenuante in cazul celebrului chirurg. La sfarsitul anului trecut, Gheorghe Burnei a fost condamnat la 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru luare de mita in forma continuata (21 acte materiale) si la plata unei amenzi de 150.000 de lei. Instanta a confiscat de la Burnei sumele de 3.250 de euro si 21.800 de lei si a mentinut masurile asiguratorii instituite. Medicul trebuie sa presteze 120 de zile de munca neremunerata in folosul comunitatii la una dintre urmatoarele doua entitati: SC Amenajare Edilitara si Salubrizare SA Sector 5 si Directia Generala de Politie Comunitara Sector 1 Bucuresti. Decizia a fost data de Tribunalul Bucuresti si a fost contestata la Curtea de Apel Bucuresti. Inedit, in acest caz judecatorii au stabilit ca, dupa ramanerea definitiva a verdictului, Gheorghe Burnei sa publice un extras din sentinta pe cheltuiala proprie, in forma stabilita de instanta, intr-un cotidian national, o singura data. Explicatia acestei decizii apare in motivare: “instanta apreciaza ca, pentru prevenirea savarsirii unor fapte similare si pentru informarea beneficiarilor actului medical in legatura cu savarsirea unor astfel de fapte de catre personalul medical din sistemul public de sanatate, este oportuna publicarea hotararii de condamnare in modalitatea prevazuta de art. 70 C. pen. Raportat la circumstantele cauzei (folosirea functiei publice pentru obtinerea de beneficii materiale, in mod repetat, conditionarea actului medical in cazul unor persoane vulnerabile), instanta retine ca fapta savarsita este una grava, leguitorul stabilind limite cuprinse intre 3 si 10 ani inchisoare, concomitent cu interzicerea exercitarii unor drepturi,” mai motiveaza Tribunalul Bucuresti. Judecatorii au constatat ca fata de persoana medicului Burnei, “persoana privita ca un reper in comunitatea medicala, bucurandu-se de recunoastere profesionala si un confort financiar ridicat”, si modalitatea concreta de savarsire a faptei (in forma continuata, cu ocazia acordarii de ingrijiri medicale unei categorii vulnerabile de pacienti – copii) se impune, ca masura suplimentara de constrangere penala, si aplicarea pedepsei amenzii care insoteste pedeapsa inchisorii. Astfel au motivat amenda de 150.000 de lei. In cabinet, ca la bacanie Probe cheie in cazul lui Burnei au fost declaratii ale martorilor, dar si interceptari audio si ambientale. “Aceste probe directe sunt confirmate si de rezultatul perchezitiei domiciliare efectuata in cabinetul comun al cadrelor medicale din cadrul Sectiei de Ortopedie Pediatrica a Spitalului Marie Sklodowaska Curie, dar si in biroul inculpatului, ocazie cu care au fost identificate si ridicate sumele totale de 3.299 de lei, 5.015 de euro si 750 de dolari, defalcate in sume mai mici, cum ar fi 750 de dolari, 300 de lei, 150 de euro, 2.000 de lei, 600 de lei, 1.000 de lei, 1.000 de euro etc., sume de bani care s-ar fi justificat a fi pastrate, mai degraba, intr-o bacanie, decat in biroul unei medic amenajat in cadrul unei unitati medicale din sistemul public de sanatate,” mai motiveaza judecatorii. Magistratii atrag atentia ca, chiar daca in anumite cazuri sumele de bani nu au fost remise lui Burnei in mod direct, ci prin asezarea banilor/plicurilor cu bani pe biroul medicului ori introducerea acestora in buzunarul halatului purtat de acesta, “instanta retine ca aceasta nu era decat o modalitate de primire a banilor pusa in practica de catre inculpat.” Integral: http://www.ziare.com
Consultațiile medicale prin telefon și eliberarea de rețete online, menținute și după 15 mai Posibilitatea ca pacienții să fie consultați prin telefon sau online, acolo unde prezența în cabinetul medicului nu este neapărat necesară, iar rețetele medicale să poată fi trimise pe mail sau prin alte mijloace electronice, reglementată pe perioada stării de urgență, va fi prelungită după 15 mai, anunță Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Măsura este în vigoare din data de 30 martie și a fost instituită prin Hotărâre de Guvern, în urma unui proiect elaborat de CNAS. Măsura este una vitală în această perioadă pentru bolnavii cronici – cei care suferă de cancer, diabet, boli cardiovasculare, boli rare etc. și care sunt cei mai expuși la a dezvolta forme grave ale bolii în cazul infecției cu coronavirus și la deces. Medicii de familie și medicii specialiști au explicat, pentru HotNews.ro, că în lipsa acestei modificări, legislația nu le permitea să elibereze rețete online, nici să își consulte pacienții la distanță, online sau prin telefon, din cauză că nu își puteau deconta aceste servicii – nu puteau fi plătiți pentru ele, iar rețetele pacienților nu puteau fi decontate/compensate. Casa Națională de Asigurări de Sănătate anunță astăzi că această recomandare va rămâne valabilă și în perioada următoare, iar CNAS promite că va promova toate reglementările referitoare la modalitatea de acordare a serviciilor medicale ce vor intra în vigoare. “O mare parte din măsurile de protecție instituite în sistemul de sănătate prin Ordonanțe militare, care s-au dovedit benefice pentru pacienți, vor fi menținute și în perioada următoare. Scopul menținerii acestora este limitarea răspândirii infecției cu virus SARS-COV-2 în rândul populației care accesează servicii medicale”, arată reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate. În urma consultărilor cu specialiștii din domeniul sănătății vor fi stabilite reglementările necesare privind modul de acordare a serviciilor medicale, care vor face obiectul unui proiect de act normativ ce va fi supus aprobării Executivului, anunță Casa Națională de Asigurări de Sănătate.Integral: https://www.hotnews.ro
Încercările pandemiei. Trădarea științei și reîntoarcerea în tranșee …..Pandemia de coronavirus e criza prin excelenţă căreia avem a-i face faţă. Problema ei nu provine din faptul că e universală, căci – practic – la ora actuală, la fel ca inovaţiile ştiinţifice, şi crizele sunt, toate, universale (a se vedea războaiele ultimelor decenii). Cu atât mai puţin din faptul că a venit fără veste. Toate disfuncţiile (şi la scară individuală, şi la scară colectivă) ne surprind nepregătiţi, pentru că singurul lucru de care suntem pregătiţi (prin programarea raţională a timpului şi a activităţilor) este creşterea resurselor de care dispunem, dezvoltarea “personală” sau comunitară, într-un cuvânt: “mai binele”. Caracterul cu adevărăt tulburător – şi, tocmai de aceea, greu de înţeles – al acestei crize constă în lovitura pe care o dă unei axiome a lumii contemporane: eficienţa ştiinţei. De multă vreme acceptăm acest lucru ca atare, pentru că (mai) tot pare să îl confirme; astăzi, el ni se înfăţişează ca o problemă.Tranşeele şi războiul de poziţii Cea mai curentă referinţă la pandemia actuală (atunci când vrem să căutăm una în istorie) e “gripa spaniolă”, care a afectat o bună parte a lumii la finele Primului Război Mondial. Totuşi, în ciuda asemănărilor (prea) evidente, e o referinţă înşelătoare: pur şi simplu, pe vremea aceea, nu se ştia mare lucru despre virusuri (virusul gripei a fost izolat prima dată în anii ’30 şi a fost văzut – după inventarea microscopului electronic – abia la începutul anilor ’40), iar vaccinarea are – încă – în acel timp un caracter empiric (suntem la doar trei decenii după Pasteur) şi va deveni o practică de masă abia după al Doilea Război Mondial. De asemenea, tot atunci vor intra în uz şi antibioticele (descoperite în anii ’30). Venit de nicăieri, virusul care a lovit la finele Primului Război Mondial, va fi fost înţeles în epocă drept un efect al epuizării combatanţilor de pe linia frontului şi al slăbirii (ca urmare a penuriei) celor ce nu au participat direct la lupte. Sigur că pe vremea respectivă se ştia că gripa e cauzată de “microbi”, însă doar bacteriile putuseră fi observate şi, ca atare, mijloacele de rezistenţă la un flagel de origine virală erau erau “de modă veche”…De aceea nu ea îmi pare a fi reperul corect la care ne putem raporta, ci un eveniment petrecut cu patru ani înainte, la graniţa dintre 1914 şi 1915: îngheţarea războiului în tranşee (aşa-numitul “război de poziţii”). Să ne amintim cum a început totul: cu un entuziasm colectiv al intrării în război. Aproape în toate capitalele europene lumea iese în stradă, manifestă în faţa palatelor împăraţilor, regilor şi a preşedinţilor pentru a-i hotărî să declare război. Războiul era “barbarul” salvator din poezia lui Kavafis: cel care scotea din amorţire o civilizaţie care – de la războaiele napoleoniene – nu mai cunoscuse decât conflicte punctuale, cel care i-ar fi îndreptăţit pe toţi (mai întâi la laurii gloriei, apoi la schimbarea situaţiei sociale şi, în fine, la compensaţii teritoriale) şi, nu în ultimul rând, dat fiind progresul tehnic (vizibil cu ochiul liber la finele secolului XIX şi începutul secolului XX), războiul părea a fi “o afacere de copii”: intimidat de desfăşurarea de forţe a taberei “noastre”, orice adversar lucid ar fi capitulat imediat. Or, ceea ce descoperă deopotrivă conducătorii (politici şi militari ai) momentului şi simplii soldaţi e faptul că – universală fiind în esenţa ei – ştiinţa/tehnica i-a trădat: şi unii şi alţii, de-o parte şi de alta a frontului, au aceeaşi putere de foc. Mai mult, punând la bătaie toată economia (de atunci datează pe de-o parte militarizarea acesteia – ca apogeu al imperativului eficienţei – şi dispariţia diferenţei dintre combatant şi noncombatant /cei de acasă făcând, şi ei, “totul pentru front”/), puterea de foc a artileriei creşte cu valori similare în ambele tabere. Ca atare, nici unii, nici ceilalţi nu sunt în măsură să distrugă adăposturile adversarilor şi să spargă frontul…..Semănăm noi – cei de azi – cu cei imobilizaţi în tranşeele Primului Război Mondial? Din prea multe puncte de vedere nu. Dar din câteva da. Căci, în fond – chiar dacă nu am mai cunoscut pasiunea omenilor de altădată, şi noi am fost purtaţi vreme de decenii de credinţa în progresul ştiinţei şi de fascinaţia faţă de derivatele ei tehnologice. Să nu uităm, principalul motiv al căderii comunismului nu a fost imensa tragedie umană pe care acesta a produs-o, ci incapacitatea lui de a crea mecanisme de decizie capabile să accelereze dinamica ştiinţei şi să “laicizeze” noile tehnologii într-o utilizare generalizată la scara societăţii, capabilă să creeze prosperitate. În egală măsură, fascinaţia faţă de China ultimelor patru decenii vine din felul în care marea putere din Est a ştiut să combine incompatibilele: centralizarea politică cu liberalismul economic (sub semnul “bunăstării pentru toţi”, chiar dacă inegal distribuită). ….Or, coronavirusul vine exact pe acest fond de creştere continuă a eficienţei ştiinţei. Cu câţiva ani în urmă erau în vogă teoriile manipulării viului, inclusiv faimoasa “editare genetică” (care permite înlocuirea oricăror secvenţe ADN cu altele – în funcţie de ce vrem a obţine), cele ale clonării (cu “reprogramarea celulară”), cercetările asupra telomerilor (şi a Reverse Aging-ului) şi, la intersecţia lor (şi a multor altora), se contura o ideologie transumanistă, a cărei idee era aceea a creării unei “noi umanităţi”, parţial degrevată de povara disfuncţionalităţilor pe care le presupune corpul biologic. Ba chiar o franjă a adepţilor Inteligenţei Artificiale (Tari) îşi propunea ca obiectiv suprimarea totală a poverii corporalităţii, fie prin “transferarea” minţii pe suport de siliciu, fie prin dematerializarea ei în universul virtual. Şi tocmai când posibilitatea unor atare lucruri părea a ieşi din ceţurile fanteziei, ne-a lovit un virus, adus – pare-se – de un liliac….Până acum am fost învăţaţi, în bună tradiţie umanistă, că depăşirea problemelor cărora avem a le face faţă presupune mobilizarea, adunarea (oamenilor şi a resurselor) şi acţiunea hotărâtă. Acum, pentru prima dată în contemporaneitate, ni se explică exact contrariul: trebuie “să stăm la locurile noastre” (adică acasă), să evităm orice adunare şi – cu excepţia celor ce asigură mentenanţa lumii în stare de urgenţă – să facem ce dorim (în perimetrul restrâns în care ne ducem existenţa). Atitudini umane fundamentale precum apropierea (unde-i faimosul “Rămânem aproape”?) sau călătoria şi instituţiile care le favorizează (de la şcoală şi teatru, la mijloacele de călătorie publică – inclusiv avionul) rămân suspendate sine die. Probabil că problema legitimităţii oamenilor politici e mai acută ca niciodată, acum când viaţa publică a încetat. În definitiv, în micul lui univers, fiecare se guvernează singur. Dacă cineva i-ar întreba, decidenţii ar răspunde că nu au făcut decât să urmeze consemnele oamenilor de ştiinţă. Iar pe aceştia nu prea avem ce-i întreba…..Eu unul văd două scenarii, complet opuse. Primul e cel al unei relaxări ştiinţifice: în definitiv, dacă nu a fost în măsură să acţioneze eficient în vremea crizei, ştiinţa/tehnologia nu e atât de semnificativă pe cum se autointitulează. Altfel spus: există viaţă şi dincolo de ştiinţă. Para-ştiinţele de tot felul au înflorit, inclusiv graţie internetului, în ultima vreme. Suspiciunea – erijată în armă împotriva establishment-ului (şi a narativelor lui) – poate să genereze o mulţime de discursuri care, contaminându-se cu literatura (şi mai ales filografia) SF şi fantasy, să creeze “spaţii sigure” (extensii ale mediului privat) pentru fiecare (şi ar fi, în fond, o continuare simbolică, a vieţii “de tranşee”, cu angoasele şi speranţele ei). N-ar fi exclus ca şi şcoala – confruntată cu provocarea on-line-ului – să cedeze parte din ultimele resturi ale educaţiei ştiinţifice, înlocuindu-le cu diverse teorii ale “dezvoltării personale” şi ale self-help-ului (utile – până la un punct – în vreme de criză). Evident, religiile abia aşteaptă să pătrundă pe o piaţă în care raţionalitatea (sau ruinele acesteia) le limita(u) înaintarea. Aşa ca nu e exclus să asistăm la proliferarea unui discurs spiritualist (opus materialismului tehnic) şi mirabilist (în contrast cu logica plată a ştiinţei) în care ştiinţa/tehnica să fie coborâte la nivelul unor instrumente într-un parcurs cu scopuri dinainte asignate….De aici a doua posibilitate: o accelerare a ştiinţei. Integral: http://www.contributors.ro
DOCUMENT Agenția Națională de Integritate cere Camerei Deputaților respingerea inițiativei care le-ar permite primarilor și consilierilor locali incompatibili sau aflați în conflict de interese să candideze la următoarele alegeri Agenția Națională de Integritate (ANI) cere Camerei Deputaților să respingă inițiativa legislativă de modificare a Codului administrativ, depusă de PSD și Pro România, care le-ar permite primarilor și consilierilor locali sau județeni găsiți în incompatibilitate sau în conflict de interese după 2017 să candideze la viitoarele alegeri locale, deși legea prevede în prezent că o astfel de persoană nu mai poate ocupa o funcție publică vreme de trei ani. Potrivit punctului de vedere transmis Cameri, și consultat de G4Media.ro, dacă inițiativa susținută de partidele conduse de Marcel Ciolacu și Victor Ponta ar fi adoptată, capacitatea ANI de a sancționa anumite conflicte de interese și incompatibilități ar fi afectată, deciziile judecătorești ar fi anulate, legea privind integritatea în exercitarea funcțiilor publice ar fi încălcată și mai multe decizii ale Curții Constituționale ar fi încălcate. Inițiativa PSD și Pro România se află pe ordinea de zi de luni a Comisiei juridice a Camerei Deputaților, urmând să intre la plenul de miercuri pentru dezbatere și vot final. Săptămâna trecută, surse din cadrul Agenției Naționale de Integritate au declarat pentru G4Media.ro că adoptarea inițiativei ar permite amnistierea a cel puțin o mie de aleși locali. Aceștia, fie că se află sub interdicția de a candida în urma unor sentințe definitive, fie că au fost declarați incompatibili de ANI, dar procesele lor se află încă în judecată, vor putea să candideze din nou pentru funcții pe care le-au deținut în trecut sau pentru altele. Potrivit observațiilor Agenției Naționale de Integritate, este vorba de peste 400 de consilieri locali și 600 de primari care vor beneficia de amnistia incompatibilității. În punctul de vedere transmis astăzi Camerei Deputaților, ANI avertizează că modificările inițiate de PSD și Pro România vor conduce la lipsirea de efect a raportului de evaluare prin care se constată existența situației de incompatibilitate, încălcând astfel o decizie a Curții Constituționale din 2014. Integral: https://www.g4media.ro
USR cere guvernului desființarea prin ordonanță de urgență a Secției speciale de investigare a magistraților …. „În loc să susţină desfiinţarea Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie, unii sunt preocupaţi să impună mai repede noi şefi acolo. Îi solicit premierului Ludovic Orban să se ţină de cuvânt şi să desfiinţeze această secţie prin ordonanţă de urgenţă. Tema a fost arhidezbătută în spaţiul public, nu ia prin surprindere pe nimeni. Este clar că punerea în acord a legislaţiei noastre cu recomandările GRECO, avizele Comisiei de la Veneţia şi recomandările din cadrul MCV reprezintă o urgenţă. Această secţie odioasă, concepută de Liviu Dragnea, trebuie desfiinţată imediat, nu întărită”, a declarat deputatul Stelian Ion, conform unui comunicat al USR transmis luni. Uniunea menţionează că se împlinesc şase luni de la primul vot de învestitură a Guvernului PNL, dar şi că „trenează finalizarea” proiectului de lege privind desfiinţarea SIIJ. În aceste condiţii, USR pledează pentru desfiinţarea Secţiei speciale prin ordonanţă de urgenţă. „Juridic vorbind, referendumul pe Justiţie din 2019 a fost unul consultativ, iar spiritul său a fost acela de a sprijini Justiţia, nu de a asista la distrugerea ei. De altfel, precedentul a fost creat atunci când Guvernul a modificat Codul penal prin ordonanţă de urgenţă (OUG nr. 28/2020), deşi asta ar fi contravenit literei referendumului prezidenţial, dar nu şi spiritului său. Aşadar, curaj, domnule ministru al Justiţiei, Cătălin Predoiu, curaj, domnule premier! Desfiinţaţi odată Secţia Specială de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie!”, adaugă deputatul. USR menţionează că se raliază poziţiei formulate de Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România” şi Asociaţia „Iniţiativa pentru Justiţie”, potrivit căreia organizarea de către CSM de noi concursuri pentru ocuparea funcţiilor de conducere şi de execuţie din cadrul SIIJ „nu poate fi, sub nicio formă, o soluţie adecvată”. Integral: https://www.g4media.ro
CCR decide pe starea de urgenta: Vor fi anulate amenzile de 600 de milioane de lei date in timpul pandemiei? Curtea Constitutionala va dezbate pe 6 mai sesizarile facute de Avocatul Poporului, Renate Weber, la actul normativ in baza caruia presedintele Klaus Iohannis a instituit starea de urgenta. In baza prevederilor acestui act, au fost majorate valorile amenzilor date de politisti in perioada starii de urgenta. In esenta, este vorba de exceptiile privind prevederile a doua ordonante de urgenta, nr. 34/2020 si 36/2020, pentru modificarea si completarea unor acte normative privind regimul starii de asediu si regimul starii de urgenta, precum si pentru adoptarea unor masuri pe timpul starii de urgenta. Exceptiile vizeaza in integralitate OUG nr. 34/2020, OUG nr. 36/2020 si doua articole din OUG nr.1/1999 privind regimul starii de asediu si regimul starii de urgenta, conform site-ului CCR……Fostul presedinte al Curtii Constitutionale Augustin Zegrean sustinea, la mijlocul lunii aprilie, ca amenzile date in baza ordonantelor militare ar putea fi anulate, daca CCR ar da dreptate Avocatului Poporului. “S-a exagerat, este specific romanesc, s-a sarit calul. Sunt mult prea mari amenzile raportat la castigul populatiei, nu cred ca populatia va putea sa le plateasca. De unde bani, mai ales in perioada de criza! Pe o parte, statul le da bani oamenilor ca sa poata supravietui, prin somaj tehnic, pe de alta, le da amenzi de nu se pot incadra in niciun fel sa le plateasca. Probabil ca de data asta CCR va fi de acord cu Avocatul Poporului si atunci ma intreb cine va mai plati aceste amenzi“, a spus Zegrean. Practic, fostul sef al CCR a explicat ca, “daca prevederile privind amenzile vor fi declarate de CCR neconstitutionale, toate amenzile care se aplica vor fi anulate, pentru ca vor fi date in baza unei legi declarate neconstitutionale”. Insa Zegrean a mentionat ca pentru ca acest lucru sa se intample “cine primeste amenzi va trebui sa le conteste in justitie, daca crede ca nu au fost corect aplicate”. Integral: http://www.ziare.com
Cum incearca Vela sa explice abuzurile unor politisti: Sunt foarte multi tineri care au facut doar sase luni Scoala de Politie, ca am avut nevoie de cadre Ministrul de Interne, Marcel Vela, a admis ca unii politisti au dat amenzi in mod abuziv in perioada starii de urgenta legata de coronavirus, dar spune ca s-au luat masuri. “Nu tolerez abuzurile. Chiar pe videoconferinta organizata de catre secretarul de stat care se ocupa de ordinea publica, cu toate armele din subordine si toti inspectorii judeteni, li s-a atras atentia tuturor ca amenzile sa fie intr-o forma evaluata direct proportional cu fapta pe care au inregistrat-o, au constatat-o, sa fie folosite ca variante de sanctiune si avertismentele, nu direct amenzile. Asadar, am luat masuri ca sa nu se faca abuzuri. Ca ele se fac este un lucru evident, pentru ca sunt foarte multi oameni, sunt foarte multi tineri care au facut doar sase luni Scoala de Politie si acum sunt in operativ in teren, ca am avut nevoie de cadre, sa acoperim toate misiunile. Este o munca titanica la nivel national si cei care au facut abuzuri sau au gresit vor fi evaluati si profesional si disciplinar”, a declarat Marcel Vela la RFI Romania. Ministrul a cerut celor care se considera nedreptati sa faca o sesizare. “Fiecare cetatean care se simte, eu stiu, nedreptatit poate face doua lucruri: sa ne sesizeze pe noi in legatura cu o amenda sau asa cum am sesizat din media, atunci cand s-au intamplat, ne-am autosesizat si lucrul doi pe care poate sa-l faca un cetatean dupa ce ne sesizeaza pe noi direct este sa conteste amenda in instanta si un judecator va evalua daca s-a gresit sau nu atunci cand i s-a intocmit procesul verbal”, a spus el. Amintim ca saptamana trecuta Vela a spus ca sunt probleme cu politistii locali, care nu respecta prevederile ordonantelor in litera si spiritul lor. Integral: http://www.ziare.com
Alocarile pentru salariile bugetarilor au crescut cu peste 50% din 2016 incoace, desi incasarile tot scad – analiza Ponderea sumelor destionate platii salariilor pentru bugetari in Romania a crescut pe parcursul ultimilor patru ani de la 23,2% din veniturile statului in primul trimestru din 2016 pana la 35,3% in ultimul trimestru al anului 2019. Ceea ce, in termeni de alocari bugetare, echivaleaza cu o majorare de circa 52%. In toate cele 16 trimestre analizate, majorarile de bani in termeni procentuali pentru compensarea muncii la stat fata de aceeasi perioada a anului anterior au stat permanent in domeniul cu doua cifre, maximul fiind atins in trim. II 2016 ( +35,3%! ) iar minimul in trim.III 2019 (“doar” +11%). De retinut, veniturile bugetare raportate la PIB s-au diminuat in intervalul aratat mai sus de la 34,7% in T1 2016 pana la 31,7% in T4 2019, minimul fiind inregistrat in T4 2017 (30,7%), adica la finalul anului in care am avut si cea mai mare crestere economica (7,1%) din toata aceasta perioada. Una peste alta, obligatiile de la numarator au tot crescut dupa necesitatile obiective de retribuire din sectorul bugetar ale unei tari civilizate, dar incasarile bugetare s-au tot redus pe baza de posibilitati date de relaxarea fiscala spre niveluri extrem de reduse din perspectiva uzantelor europene. Pentru referinta si luare aminte, in ideea de a nuanta dezbaterea bazata pe impresii ca au crescut sau nu prea mult salariile prea mari la stat, este sa suficient sa precizam ca media compensarii salariatilor din sectorul bugetar la nivelul UE a fost in 2019 de 10% din PIB iar nivelul veniturilor de 45,1% raportat tot la PIB. Cum s-ar spune noi am alocat cu 12% mai mult decat “se face”.Integral: http://www.ziare.com
Liberalizarea pieței de gaze naturale: cea mai importantă decizie pentru dezvoltarea sectorului energetic post-coronavirus Eliminarea prețului plafonat al gazelor naturale, începând cu 1 iulie, înseamnă primul pas concret pe care România îl poate face pentru a stimula investițiile private în sectorul energetic. Am putea astfel spera că, începând cu 2021, vom recupera, timid, pierderile economice din acest an. Acest lucru poate oferi perspective noi industriei de gaze naturale, care are nevoie să investească în noi tehnologii nepoluante și să se adapteze tranziției energetice setate de Green Deal la nivel european, fără să aibă limitări continue din partea statului. Pandemia de Covid-19 a arătat cât de nocive au fost măsurile populiste din ultimii patru ani adoptate de guvernarea PSD și, în parte, perpetuate tacit de actualul Guvern. Plafonarea prețului la producția de gaze naturale a fost una dintre ele, deoarece a eliminat orice formă de stimulare a competiției și a investițiilor. Am fi putut avea astăzi un proiect major de investiții deja început, anume exploatarea gazelor din Marea Neagră. Acest proiect ne-ar fi oferit noi oportunități de dezvoltare a economiei, de investiții pe tot lanțul, de la angrenarea agenților economici în realizarea lucrărilor de exploatare până la extinderea conductelor de gaze naturale, precum și investiții noi în prelucrarea superioară a gazului. Despre lucrurile acestea am vorbit în trecut în acest policy brief. Astăzi, vedem cum prețurile la producția de gaze naturale au scăzut la minime istorice pe piețele din regiune. Conectate la diferite surse de aprovizionare, aceste piețe beneficiază de un grad de lichiditate mult mai ridicat decât România. Mai mult, în ultimul an și jumătate, piața europeană s-a confruntat cu o ofertă în exces de gaze naturale, pe fondul intensificării importurilor de LNG (gaz natural lichefiat). Creșterea cantităților stocate în depozite din teama că tranzitul gazelor rusești prin Ucraina spre Europa ar fi putut să se sisteze de la 1 ianuarie 2020 și cererea scăzută pe fondul temperaturilor ridicate din această iarnă au generat și în România o ofertă crescută de gaze naturale. Tendința de preț descrescătoare a fost accentuată și de pandemia de coronavirus, care literalmente a oprit mare parte din producția industrială, a accelerat reducerea consumului și a generat un exces de ofertă. Tot acest context creează, însă, un cadru favorabil și pentru liberalizarea prețului la consumatorul casnic de gaze naturale, care de altfel este și prevăzut în OUG1/2020, care a abrogat nefasta OUG114/2018. Un preț scăzut la producție are șansele să se reflecte într-un preț scăzut în factura consumatorului grație contextului de piață, unul mult mai transparent decât cel fixat din pixul vechilor politicieni care controlează din umbră de ani de zile destinele sectorului energetic….. Astăzi, deși prețul la producție este la un minim istoric, facturile noastre încă nu s-au conformat acestui trend deoarece ANRE, instituție controlată politic până și în cele mai mici unghere, este cel care încă stabilește prețul final pe baza unei formule complicate și pe care nu o înțelege nimeni. Dacă în perioada următoare Guvernul va alege să nu liberalizeze prețul gazelor naturale și va aplica aceeași rețetă a prețului plafonat din motive preponderent electorale, există riscul să ne trezim cu un declin accentuat al producției interne. Acest lucru se va traduce în taxe mai puține la bugetul statului care se bazează într-o măsură considerabilă pe veniturile obținute din taxarea producției de gaze naturale și din dividendele încasate de la companiile din energie. Mai mult decât atât, pentru a avea încasări la buget, e nevoie ca industria să investească, ori în logica de plafonare a prețului, aceste investiții nu vor apărea nicicum. Astfel, nu ar fi exclus ca, după alegeri, să plouă cu noi taxe pentru a compensa aceste decizii populiste. Un mare semnal de alarmă este acela că producția de gaze naturale autohtonă a scăzut în primul trimestru al acestui an cu 4%, față de aceeași perioadă a anului 2019. Realitatea este că toate companiile strâng cureaua în această perioadă, iar menținerea unei piețe reglementate va face ca mult business să se închidă. Acest declin se va traduce și în pierderi de locuri de muncă într-un sector strategic al economiei care nu și-a oprit motoarele în timpul pandemiei de coronavirus…. România trece, astăzi, printr-un punct critic, iar restartul economiei trebuie concentrat inclusiv în jurul stimulării investițiilor private în sectorul energetic. Aceasta este rețeta pentru o recuperare sustenabilă după pandemia de coronavirus. Menținerea unui preț stabilit de politicieni, dictat de marota PSD și a clientelei sale de afaceri, cum că liberalizarea va crește accelerat prețurile, va avea efecte negative tot asupra consumatorului. Integral: http://www.contributors.ro
Sprijinul acordat de Banca Mondială ţărilor din Europa şi Asia Centrală depăşeşte suma de 1,4 miliarde USD Anna Bjerde, de naţionalitate suedeză, a devenit noul Vicepreşedinte al Băncii Mondiale pentru Europa şi Asia Centrală la data de 1 mai 2020. În această funcţie, doamna Bjerde va conduce activitatea strategică, analitică, operaţională şi de cercetare a Băncii Mondiale în această regiune, conform unui comunicat remis redacţiei noastre. Anna Bjerde preia această funcţie într-o perioadă extrem de dificilă pentru ţările care beneficiază de serviciile Băncii Mondiale. Pandemia de coronavirus a forţat multe ţări să depună eforturi uriaşe pentru combaterea efectelor grave asupra sănătăţii şi situaţiei socio-economice. Pe fondul incertitudinii continue, ultimul raport al Băncii Mondiale privind situaţia din Europa şi Asia Centrală (Europe and Central Asia Economic Update) sugerează o serie de scenarii negative pentru această regiune, inclusiv o recesiune majoră în 2020, cu o creştere economică negativă între −4,4 şi −2,8%…. Până în prezent, Banca Mondială a alocat peste 1,4 miliarde de dolari pentru a sprijini eforturile ţărilor din Europa şi Asia Centrală de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19. Începând din data de 2 aprilie 2020, a fost aprobată alocarea a unei sume de aproximativ 490 milioane de dolari care va fi distribuită pentru noi programe de reacţie în situaţii de urgenţă. În plus, s-a decis realocarea a unei sume de aproximativ 925 milioane de dolari care va fi redistribuită din proiectele şi împrumuturile existente, dar şi din finanţări suplimentare, pentru sprijinirea ţărilor care depun eforturi de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19. Această finanţare este destinată achiziţionării de echipamente medicale, inclusiv a kiturilor de testare şi a ventilatoarelor pulmonare, precum şi consolidării capacităţii sistemelor de sănătate, inclusiv pentru pregătirea personalului medical şi pentru sprijinirea măsurilor de protecţie socială puse în aplicare pentru a veni în sprijinul celor mai vulnerabile persoane afectate de COVID-19. Integral: https://www.bursa.ro
Politica în vremuri de coronavirus În vremuri de pandemie rezilienţa democratică este mai importantă ca oricând altcândva. Şi niciun virus, oricât de mortal ar fi, nu poate opri politica. Deşi se părea că politica ar fi îngheţat în vremea coronavirusului, situaţia nu era decât aparentă. De fapt, într-o astfel de perioadă politica devine nu doar mai vizibilă, ci îşi relevă rolul său esenţial: crearea condiţiilor pentru funcţionarea societăţii umane. În vremuri de epidemie, totul, de la decizia de a impune carantina ori de închide ţara după ţară, este politică. De aceea liderii cu intenţii autoritare încercă să profite de frica generată de epidemie şi să-şi desăvârşească controlul cvasi-absolut asupra societăşii. E ceea ce a făcut Viktor Orban: Covid-19 i-a dat ocazia să îşi desăvârşească planul privind preluarea controlului absolut asupra Ungariei. De fapt, democraţia iliberală, pe care o anunţa cu emfază la Băile Tuşnad în 2014, nu era doar un pas spre o autentică dictatură post-democratică. E o dovadă vie că politica nu îngheaţă în vremuri de pandemie, ci ia forme virale: nu mai e vorba despre politică în sensul organizării treburilor publice, nici despre o politică sanitară, ci despre politică în sensul său cel mai primar, de forţă brută, scăpată de sub orice control. De aceea, câtă vreme mai există un oarecare nivel de democraţie liberală, confruntările de idei şi viziuni devin mult mai importante acum decât în alte vremuri….. Neîncrederea în democratie a justificat impunerea unor măsuri nedemocratice: precum limitarea libertăţii de mişcare în numele apărării dreptului la viaţă. Tocmai de aceea exemple precum Suedia şi Olanda sunt importante pentru că dovedesc că democraţiile liberale autentice pot combate la fel de bine şi eficient o epidemie ca şi o dictatură. Autentica cultura politică democratică nu este nici anarhică, nici iresponsabilă. Dar cum se construieşte o asemenea cultură politică? Este ea expresia unui fond cultural protestant care valorizează responsabilitatea individuală în raport cu mântuirea sau a unei experienţe democratice lungi? Întrebarea de mai sus nu este retorică: de răspunsul la ea depinde consolidarea unei societăţi democratice. La noi, democraţia, în orice caz în sensul asumării responsabilităţii individuale, este în mare măsură desconsiderată. Aşa că s-au impus măsuri obligatorii şi punitive de limitarea a libertăţii de miţcare şi de întreprindere. Iar efectele perverse încep să se manifeste în cascadă. Pe de o parte, într-o societate anesteziată de frică şi rămasă în faţa ecranelor de tot felul, teoriile conspiraţiei prosperă. Căci oameni au nevoi de certitudini, iar dacă ştiinţa vulgarizată de mass media nu pare să ofere explicaţii convingătoare, în schimb “teoriile” conspiraţiei reuşesc cu prisosinţă. Pervertind forme de gândire raţională, “teoriile” conspiraţiei oferă certitudini într-o lume incertă. Folosind instrumentarul teoriilor ştiinţifice într-un sens neştiinţific, adică punând faptele – care în sine nu înseamnă nimic – într-o matrice explicativă, “teoriile” conspiraţiilor dau oamenilor şansa de a convieţui cu Răul…. Un alt efect pervers apare atunci când o bună parte a societăţii, şi nu cea mai liberală, sub influenţa, uneori indirectă şi aparent benignă a “teoriilor” conspiraţiilor, nu mai ia în considerare nici ştiinţa, dar nici politica guvernamentală. Astfel de grupuri sunt victime sigure alt liderilor autoritari. Şi nu trebuie să mergem în America lui Trump sau Brazilia lui Blosanaro ca să vedem efectele, ci să rămânem aici, în acea Transilvanie în care Viktor Orban şi nu Klaus Iohannis sau Ludovic Orban este reperul politic pentru o bună parte din vorbitorii de limbă maghiară. Am văzut deja efectele propagandei lui Orban odată cu criza de la Ditrău din ianuarie – februarie 2020. În fond, când vorbea despre legea Ţinutului Secuiesc probabil la asta se referea Klaus Iohannis când a spus, “Jo napot (buna ziua t.n.), Ciolacu! Oare ce v-a promis liderul de la Budapesta, Viktor Orban, în schimbul acestei înţelegeri?” La acel Viktor Orban faţă de ale cărui derapaje antidemocratice PSD-ul lui Liviu Dragnea nu a reacţionat, pe care UDMR-ul lui Kelemen Hunor nu-l critica se referea Klaus Iohannis. Integral: https://www.bursa.ro
Poliția, depășită de situație. Declarația lui Florin Piersic are 700 de pagini Blestemul a căzut pe capul agentului Nicolae Onuț de la secția 3 din Cluj. Din neatenție, sub stresul orelor suplimentare, agentul l-a oprit în trafic pe cunoscutul actor Florin Piersic și l-a întrebat dacă are declarații. Nu doar că actorul avea declarație, avea și detalii cu privire la declarația lui. „Deci mă duc până la Dorel, cum care Dorel mă, Dorel Vișan, îl știi, că am făcut scheciurile alea cu el, cu Ardelenii, eu eram ardelean și el era tot ardelean, pup-aț-aș chipiul mă, ți-am spus cum l-am întâlnit pe Dorel Vișan când filmam Dacii, deci eram eu, era Colea Răutu, mă, ăsta bărbat, fibră tot, eram cu aia mică, Florența, mare actriță, ți-o jur, și-o femeie, uiuiii, deci mă duc cu ăștia să radem niște răchie, că aveau răchie la filmările cu scena cu mâncarea, și acolo Dorel Vișan. Dorel Vișan era dac, mă, dac și beat muci peste răchie. Deci mă duc la Dorel Vișan, că-i bătrân, băi, premiu UNITER, cum am luat eu cu Marga Barbu, ți-am spus, stai să-ți zic…”, a fost declarația consemnată de polițist pe procesul verbal. Acesta a sunat la secție și a cerut cu șeful său, susținând că suspectul știe că Dorel Vișan a jucat unu polițist în Occident, și dacă știe filmul șeful de secție. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Ce se întâmplă dacă vaccinul contra coronavirusului nu va fi niciodată descoperit? S-a mai întâmplat și înainte
Cum a ajuns un aparat de plasmafereza sa zaca in cutie la Neamt – Explicatiile celor implicati Un aparat de plasmafereza donat de o firma privata Centrului de Transfuzie Sanguina Neamt nu este inca folosit. Florin Hozoc, CEO-ul firmei care a donat aparatul spune ca principalul motiv de refuz al directorului de la Piatra Neamt a fost ca nu a sunat-o nimeni sa o intrebe ce parere are. Aparatul de plasmafereza donat de o firma privata Centrului de Transfuzie Sanguina din Piatra Neamt zace nefolosit. Victoria Marin, Directorul Centrului, nu permite folosirea aparatului daca nu sunt indeplinite anumite conditii. “La Centrul de Transfuzii era doar contabila sefa care le-a spus ca are ordin sa nu instaleze echipamentul. Doar daca primeste un ordin scris in care este obligata sa foloseasca acel echipament il va folosi. Ei sunt niste mici Dumnezei, imaginati-va ca principalul motiv de refuz al doamnei de la Piatra Neamt a fost acesta ca nu a sunat-o nimeni inainte si pe ea sa o intrebe ce parere are. Stati un pic, cred ca era invers, un hematolog foarte bun, cand ar fi vazut anuntul Ministerului Sanatatii ca s-au dat 3 echipamente ar fi trebuit sa sune cu disperare si sa spuna: Vreau si eu!”, a declarat Florin Hozoc, CEO-ul firmei private care a donat statului echipamente de plasmafereza. Victoria Marin spune insa ca vrea ca lucrurile sa se faca legal, ca nu poate sa-si asume aducerea in institutie a echipamentului prin contractul de sponsorizare intre Consiliul Judetean si firma privata care a donat aparatura, si ca are nevoie de un act aditional prin care Spitalul din Piatra Neamt transfera aparatul Centrului de Transfuzii. Dar mai are si alte motive. “Eu nu am fost sunata de nicio oficialitate locala, presedintele Consiliului Judetean, de domnul Hozoc sau de directorul spitalului. Presupune sa ai un spatiu dedicat, sa ai personal, un medic, un asistent care sa se ocupe atat timp cat dureaza recoltarea. Noi, centrele de transfuzie, suntem ca numar de personal, cu numar mic, sub norma. Dupa recoltare trebuie trimise probe pentru ca Centrul de Transfuzie
Medic Ciungu Mircea (Franta): Primii inamici ai științei, nu sunt nici biserica și nici credința, ci banul și politicienii. Studii, granturi, laboratoare de cercetare, depind în prea mare măsură de state, adică de oameni politici și de ”acționari”. Boli inventate, studii îngrășate din bani publici, afaceri cu materiale sanitare și medicamente care transced granițele. Orgolii profesionale, dogmatismul științific, ingerințele presei, tot atâtea obstacole în asigurarea sănătății oamenilor. Am luat-o razna, noi oamenii. Cumpărăm de-a valma orice, cumpărăm iluzii, cumpărăm informație falsă, cumpărăm clișee, cumpărăm promisiuni electorale. Credem în arginți și în teorii care se bat cap în cap. Cât de orbi putem fi! Și cât de la îndemână este calea revenirii la bunul simț. Cârcotași închinători la viței de aur…
Parintii intarzie vaccinarea copiilor de teama COVID-19. Medic: Poliomielita, difteria, tetanosul sunt boli care ucid Medicii spun ca multi parinti nu vin cu copiii la vaccinare de teama ca s-ar putea infecta cu coronavirus. Programul national de imunizare trebuie sa continue in ciuda pandemiei. Claudia Stan are patru copii. Femeia spune ca nimic nu e mai periculos decat un vaccin nefacut la timp, asa ca acum doua zile si-a imunizat fetita cea mica. “Este un vaccin care se face la varsta de un an si nu am dorit sa-l aman”, a declarat mamica din Craiova….. Medicii trag un semnal de alarma si spun ca multi parinti aleg sa intarzie vaccinarea copiilor lor. “Programul national de imunizare are nevoie sa continue. Avem 19.990 de cazuri de rujeola, 68 in ultima saptamana”, a declarat medicul Valeria Herdea, medic pediatru. “Cred ca acum este cea mai importanta regula pentru a proteja copiii nostri, sa stiti ca vorbim de poliomielita, de difterie, de tetanos, de pertusis, de rujeola, sunt boli care ucid”, a spus aceasta. Medicii spun ca este pericol pentru copil si parinti cand merg la cabinet, pentru ca ei au facut in asa fel incat sa nu se intalneasca cu alti pacienti. “Mentinerea acestor copii la risc pentru dezvoltarea tusei convulsive, in conditiile in care stim ca anticorpii materni au o valabilitate de aprox. 6 saptamani inseamna sa dezvoltam un volum de persoane susceptibile de a dezvolta tuse convulsiva cu posibilitatea unor forme severe”, a declarat si Gindrovel Dumitra, coordonatorul grupului de vaccinologie din Ministerul Sanatatii. Integral:
Cazul celor 300 de muncitori români infectați cu COVID-19 în Germania ține prima pagină în presa de la Berlin: Model de afaceri cu o armată de muncitori ieftini din Europa de Est Cazul celor 300 de muncitori români infectați cu COVID-19 în Germania ține prima pagină în presa de la Berlin. Jurnaliștii germani de la
Ministerul Finantelor vrea sa imprumute in aceasta luna peste 4 miliarde de lei de la banci Ministerul Finantelor Publice (MFP) a planificat, in luna mai, imprumuturi de la bancile comerciale de 4,065 miliarde de lei, din care 500 milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discount si 3,1 miliarde de lei prin sapte emisiuni de obligatiuni de stat, la care se poate adauga suma de 465 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitatiilor de obligatiuni. Suma este cu 115 milioane de lei mai mare fata de cea programata pentru luna aprilie si va fi destinata refinantarii datoriei publice si finantarii deficitului bugetului de stat. Conform prospectului publicat in Monitorul Oficial, pe 14 mai este programata o licitatie pentru certificate de trezorerie cu discount, in valoare de 500 de milioane de lei, pe o perioada de 364 de zile, data scadentei fiind la 17 mai 2021. De asemenea, Finantele au programat si sapte emisiuni de obligatiuni de tip benchmark, cu o valoare totala de 3,1 miliarde de lei, urmate a doua zi de o sesiune suplimentara de oferte necompetitive, cu o valoare de 15% din valoarea initiala a emisiunii de obligatiuni (465 milioane de lei in total). Integral:
Ministrul german de Externe cere prudenta in ceea ce priveste ridicarea restrictiilor de calatorie in strainatate Ministrul german de Externe, Heiko Maas, solicita prudenta in ceea ce priveste ridicarea avertismentelor de calatorie la nivel mondial.”Cand oamenii sunt capabili nu doar sa zboare din nou in strainatate, dar si sa se intoarca intr-un mod suficient de sigur, atunci putem reduce treptat avertismentele pentru aceste calatorii”, a spus Maas pentru grupul media german Funke in comentarii publicate duminica. “Dar nu putem permite ca acestia sa fie pasi grabiti. Nu putem si nu vom readuce inapoi un sfert de milion de oameni din vacanta lor, din nou, in aceasta vara”, a spus el. Dupa ce restrictiile de calatorie legate de coronavirus s-au extins in martie, Germania a repatriat cel putin 225.000 de cetateni ai sai care se aflau in strainatate, in ceea ce diplomatia germana a spus ca a fost cea mai mare operatiune din istoria tarii. Frontierele interne ale Europei nu ar trebui sa ramana inchise “nicio o zi mai mult decat este necesar”, a adaugat el. Dar in cazul redeschiderii frontierelor, guvernul Germaniei trebuie “sa actioneze intr-un mod controlat si coordonat, pentru a nu pune in pericol progresele inregistrate in lupta impotriva virusului, pentru care toti am sacrificat o parte din viata noastra normala in ultimele cateva saptamani”. Integral:
Un judecator pune problema dizolvarii Fundatiei Europene Titulescu, fondata si condusa de fostul premier Adrian Nastase Un proces inedit deschis de fostul premier al Romaniei, Adrian Nastase: cere magistratilor sa numeasca alti 13 noi membri in Consiliu Director al Fundatiei Europene Titulescu (FET). Cererea a fost respinsa, insa instanta a atras atentia ca din motive proceduralem se pune problema unei posibile dizolvarii de drept a fundatiei. Intr-o declaratie pentru Ziare.com, secretarul general FET, avocatul Cristian Winzer, exclude vehement aceasta posibilitate. Fundatia Europeana Titulescu a fost infiintata de Adrian Nastase pe 15 martie 1991 si are ca scop principal “restituirea operei politico-diplomatice a lui Nicolae Titulescu”. In 2001, pe cand era premier, Adrian Nastase a declarat fundatia de utilitate publica, iar acelasi an, FET a primit in folosinta pentru 49 de ani un imobil impozant pe soseaua Kiseleff, la cativa pasi de Arcul de Triumf. Conform actului de constituire al asociatiei, in caz de dizolvare a Fundatiei, destinatia patrimoniului va fi decisa de catre Academia Romana si de catre Ministerul Afacerilor Externe.
CSM trimite la MJ un proiect legislativ care blocheaza poarta celor care revin in magistratura doar pentru pensia speciala Fostii judecatori si procurori care revin in magistratura in baza unui simplu interviu trebuie sa activeze inca minim 5 ani inainte de a solicita pensia de serviciu, este una dintre modificarile pe care Consiliul Superior al Magistraturii le-ar vrea in cazul Legii 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor. Masura ar urma sa fie luata pentru a bloca posibilitatea ca fostii procurori si judecatori care revin in magistratura sa se pensioneze dupa doar cateva luni si, astfel, sa beneficieze de pensie de serviciu. Cum CSM nu are drept de initiativa legislativa, proiectul de modificare a legii a fost trimis joi la Ministerul Justitiei. “Persoanele numite in functia de judecator sau procuror in conditiile alin. (1) pot beneficia de pensia de serviciu prevazuta la art. 82 si 83 daca ocupa functia de judecator sau procuror cel putin 5 ani dupa data numirii lor in conditiile alin. (1),” este noua prevedere care ar urma sa fie introdusa in lege. Votul din CSM pentru aceasta modificare: 16 voturi DA, 1 vot NU si 1 vot NUL. Magistratii “politicieni”, 2 ani de asteptare O alta propunere de modificare legislativa prevede ca procurorii si judecatorii care au parasit magistratura pentru a ocupa o functie politica, si care doresc sa revina, trebuie sa astepte inca 2 ani dupa ocuparea acestei pozitii. Exceptie fac doar fostii magistrati care au ocupat functia de ministru al Justitiei. “Nu pot fi numite in functie potrivit alin. (1) persoanele care in ultimii 2 ani anterior formularii cererii de numire au avut calitatea de membru al unui partid politic sau au ocupat functia de deputat, senator, prim-ministru, ministru (cu exceptia functiei de ministru al justitiei), secretar de stat, primar, prefect, consilier local sau judetean, precum si orice alta functie/calitate pe care au ocupat-o prin sprijin politic,” este propunerea legislativa votata in CSM cu 10 voturi “DA” si 8 voturi “NU”. Cazul Silinescu-Gherbovan Integral:
Istoricul care-i deconspira pe colaboratoriii Securitatii dezvaluie problemele din CNSAS si invinge institutia in instanta Cercetatorul Marius Hodor, cunoscut pentru mai multe studii si articole in care deconspira colaboratori celebri ai politiei politice comuniste sau diverse operatiuni secrete ale Securitatii, a anulat in instanta un ordin emis de conducerea CNSAS prin care era sanctionat disciplinar. Marius Hodor este functionar in cadrul Directiei Investigatii din CNSAS, dar articolele publicate pentru care a fost sanctionat erau parte dintr-o documentare pe care acesta o facea pentru o lucrare stiintifica, in calitate de cercetator acreditat. Magistratii au obligat Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS) sa-i plateasca banii retinuti cu titlul de sanctiune pe o perioada de 3 luni: 15% din drepturile salariale, sume care vor fi actualizate cu rata inflatiei, urmand a se calcula dobanda legala de la data retinerii, pana la data platii efective. De asemenea, CNSAS trebuie sa-i achite cheltuielile de judecata pentru acest proces, in valoare de 4.050 de lei. Decizia a fost data de Tribunalul Bucuresti anul trecut, poate fi contestata de CNSAS la Curtea de Apel Bucuresti,
Universitatea condusa de Toader a decis ca toate examenele se dau online, inclusiv licenta. Revolta studentilor la Drept Biroul Executiv al Consiliului de Administratie al Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” Iasi a decis, joi, ca examenele programate in sesiunea din semestrul al doilea al anului universitar si examenele de finalizare a studiilor (licenta, diploma, disertatie si absolvire) sa se sustina in sistem online. La toate cele 15 facultati ale Universitatii, la admiterea din acest an, la studii de licenta, s-a renuntat la probele scrise,
Control la Inspecția Muncii: A cumpărat 1000 de tablete, dar au fost folosite de doar 283 de inspectori
Investitorii germani din România solicită introducerea sistemului de muncă flexibilă – Kurzarbeit Introducerea sistemului de muncă flexibilă, Kurzarbeit, este pentru România absolut necesară, mai ales prin prisma faptului că perioada de acordare a indemnizației de șomaj tehnic suportată de stat se apropie de sfârșit – susţin investitorii germani și români membri ai Camerei de Comerț Româno-Germane (AHK)…..”Economia românească este cu spatele la zid și are nevoie de aer, pentru a putea respira – are nevoie cel puțin de o perspectivă clară, pentru a redobândi încredere și speranță și pentru a putea începe pregătirile pentru repornirea activității. Atmosfera este apăsătoare”, spune Sebastian Metz, director general AHK România. Presiunea asupra companiilor este imensă și lasă urme adânci. Majoritatea respondenților se așteaptă la scăderi ale cifrei de afaceri cu până la 30%, iar 19% chiar la o scădere de peste 40%. Activitățile companiilor au fost reduse cu până la 40% în multe cazuri, iar 13% au redus activitățile cu 80-100%. Industria prelucrătoare și-a redus considerabil capacitățile de producție: 31% din întreprinderi au închis complet producția, 52% parțial. Repornirea economiei trebuie să fie acum, pe lângă măsurile de combatere a răspândirii virusului, prioritatea nr. 1 a Guvernului, mai transmit reprezentanţii AHK România. Al treilea chestionar mai arată că majoritatea companiilor cunosc măsurile de susținere economică ale Guvernului, dar mulți le consideră insuficiente și greu de pus în aplicare (40%). Această discrepanță între măsurile puse la dispoziție și folosirea efectivă a acestora de către companii aduce cu sine dorința comunității de business, ca Guvernul să inițieze și alte pachete de măsuri și să găsească o cale de utilizare mai eficientă a acestora din punct de vedere administrativ. Cele mai relevante măsuri sunt acordarea indemnizației de 75% a șomajului tehnic și prelungirea termenelor de plată. Rezultatele complete ale chestionarului le găsiți aici. Integral:
Vasilescu (BNR): In Romania se suprapun trei crize. Trebuie sa ne gandim cum vom iesi din acest impas Situatia actuala din Romania este diferita fata de cele din trecut, pentru ca se suprapun trei crize: una sanitara, una sociala si una economica, a declarat, joi, Adrian Vasilescu, consultant de strategie la Banca Nationala a Romaniei (BNR). “Este diferita pentru ca se suprapun trei crize. In primul rand este o criza sanitara, in al doilea rand este o criza sociala si in al treilea rand este o criza economica. Cand trei crize una peste alta se suprapun si fac conditia acestui timp trebuie sa ne gandim foarte bine cum vom iesi din acest impas”, a afirmat Adrian Vasilescu, la Digi 24. Intrebat despre scaderea indicelui de incredere in economie, acesta a subliniat ca este foarte complicat sa ne revenim, adaugand ca lucrurile nu vor fi simple, mai ales ca “avem foarte multe restante de atitudine, de gandire economica, de investitii, de intelegerea raportului intre consum si productie”. “Noi ne-am obisnuit ani de zile inainte de aceasta criza sa consumam foarte mult din import. Importurile au dus Romania la un deficit de balanta comerciala de peste 15 miliarde de euro pe an. Este o suma imensa, suma care nu se acopera din vant, se acopera din cursul valutar, se acopera din inflatie, se acopera prin multe deficite care produc alte deficite. Asa ca va trebui sa ne obisnuim sa gandim altfel. Acesta nu este o chestie care se rezolva prin indemn. Piata trebuie sa functioneze normal, pentru ca sunt ani de zile in care piata nu a functionat normal si daca piata nu va functiona normal, ea nu va fi indemnul care trebuie sa impinga lumea la munca. Cand spun asta s-ar putea sa sune monstruos in mintile multora: auzi, sa impinga lumea la munca. La urma urmei, nimic nu este mai firesc pentru societatea umana decat sa progreseze si sa prospere prin munca, pentru ca nu exista alte surse de prosperitate”, a sustinut Adrian Vasilescu. Potrivit Comisiei Europene, Indicele de Incredere in Economie (Economic Sentiment Indicator – ESI) s-a prabusit, in aprilie 2020, atat in zona euro (-27,2 puncte, pana la 67) cat si in UE (-28,8 pana la 65,8 puncte). Aceasta a fost cea mai puternica scadere lunara a ESI inregistrata din 1985, depasind cu mult recordul negativ anterior din martie. Indicatorii sunt acum mult sub mediile lor pe termen lung de 100 si foarte aproape de cele mai scazute niveluri inregistrate in Marea Recesiune din martie 2009. Integral:
Daniel Daianu: Bugetul UE va fi marit. Romania va trebui sa fructifice aceasta oportunitate …..”Bugetul Uniunii Europene va fi revizuit, va tine cont de ceea ce inseamna criza provocata de virusul corona si sunt fonduri importante care vor sprijini toate statele, frontul acesta de lupta. Si Romania va beneficia de fonduri importante. Stirea pe care eu o subliniam ca va fi marit bugetul Uniunii Europene pentru cel putin doi ani, eu zic ca este o sansa extraordinara mai ales pentru tarile care sunt net beneficiare ale fondurilor. Se vorbeste chiar despre un nivel al bugetului Uniunii Europene care sa ajunga la 2% din produsul intern brut, deci aproape o dublare a bugetului Uniunii Europene. Exista si posibilitatea imediata de a avea o activitate economica mai aproape de ceea ce inseamna normal, iar in viitor, avand in vedere si unele stiri bune privind posibilitatea unui tratament contra acestui virus, sanse mari ca sa avem un vaccin la inceputul anului 2021, sa putem sa folosim cat mai bine fondurile europene pentru a ne redresa”, a mentionat Daniel Daianu, la Digi 24. Acesta a subliniat ca marea problema a Romaniei in 2020 este finantarea deficitului si refinantarea datoriei publice. “Sunt voci care spun ca s-a dat voie la imprumuturi si ca ar putea fi facute imprumuturi de tot felul. Este o teza falsa. Romania trebuie sa aiba asigurata finantarea in acest an, trebuie chibzuinta in continuare. Nu ne putem imagina programe care sa fie similare cu ale altor tari unde o banca centrala emite o moneda de rezerva, unde bugetele publice si conditiile de acum sunt mult mai robuste”, a explicat Daniel Daianu. Integral:
Să ne spălăm pe mâini de lume? Diminețile arestate la domiciliu (cel mai adesea, ele, diminețile) mă trag tot mai greu înspre zi, înspre o reală stare de ireal și-nspre sentimentul că joc într-un film. Câte cadre mai tragem azi Don’ Regizor?, da’ Don’ Regizor nu-mi răspunde, ci mă lasă s-aud în căști sugestia din off că platoul de filmare e pregătit și mă așteaptă. Pân’ s-ajung la el, într-o zi mi-a trecut prin cap să comit un gest de dizidență și de nesupunere. Așa cum – mă gândeam eu – Dinescu încerca să zică Partidului că și Moartea citește ziarul, tot așa – mă gândeam eu – mă pot extrage puțin din istorie și din mondiala frică de deces ca să mă contemplu puțin de sus, ca dintr-o moarte clinică în drum prin tunel, privind înspre pacientul aflat în comă istorică, figurant în filmul sfârșitului lumii. Iar asta mi-am propus mai mult dintr-un soi de încăpățânare și vanitate și aviditate să nu scap momentul, să fiu atent, cât mai atent posibil, la fenta istorică ce mă provoacă….. Încerc însă să deslușesc măcar bucăți din scenariu, colțuri de șervețele precum acelea iscălite de actorii-bufoni de la Yalta, ia tu România, dă-mi mie Grecia. Iar firimiturile astea de script sunt, din păcate, disparate și incoerente: versiuni zise „oficiale” peste teorii zise „conspiraționiste”, socoteli îngrijorătoare care numără morții peste statistici care ne zic că oamenii mai și mor pe lume, analize medicale peste rapoarte socio-economice, discursuri politice peste ordonanțe militare, imnuri pe străzi peste canțonete în balcoane, apeluri la solidaritate peste îndemnuri la răzmeriță. Dintre toate aceste fițuici care construiesc, ca un puzzle, istoria (ori, mai degrabă, istoriografia), aș extrage, totuși, una pe care o văd ca prețioasă pagină din scenariu. Când o să mă reîncarnez, peste câțiva ani lumină, ca arheolog, o să am șansa să mă uit la ea ca la o relicvă descoperită în mormântul lumii vechi, civilizația incașă, pardon!, civilizația încasă, bucată de istorie pe care stă inscripționată instrucțiunea „distanțării sociale”. În ea se află, intuiesc (posibil să mă-nșel, evident), intriga filmului. Este instrucțiunea subordonată imperativului suprem al zilei, conservarea cu orice preț, chiar cu prețul vieții, a stării de sănătate fizică momentană. Sănătatea zilei de azi, sănătatea clipei, carpe diem, carpe sănătatem. Mâine poa’ să carpe-crape totul, după noi potopul. Iar dacă sună cumva Noe, să nu răspundem, zice Don’ Regizor, că nu știm dacă Noe poartă mască. Să-ncerce, eventual, pe fix, treaba lui. „Distanța socială”, medicamentul miracol al cancerului de coronă. S-o păstrăm cu sfințenie, s-avem grijă de ea, s-o lustruim permanent, să ne închinăm la ea ca la icoana făcătoare de minuni, ca la cel mai prețios har care vine din altarul regizoral, salvarea salvărilor, binecuvântarea binecuvântărilor. Să stăm, carevasăzică, departe unii de alții. Așa zice la script, la Foarte Noua Scriptură! Țineți departe! Izolează-ți departele ca pe tine însuți! Nu vă bucurați cu cei care se bucură, nu plângeți cu cei care plâng! Întru sănătate fizică (s-o prescurtăm „SF”) momentană, „valoare” unică sau, cel puțin, supremă. Și, conform instrucțiunilor lu’ Don’ Regizor, când o să tragem primele cadre, să nu ne mai strângem mâinile, că strângerea mâinii nu mai înseamnă datul norocului, ci datul ghinionului. Să nu ne mai cuprindem în brațe, că îmbrățișarea înseamnă să ne conținem unul pe altul pentru trei secunde, iar virusul n-are nevoie de mai mult ca să ne spurce. Să nu ne mai atingem, nici măcar pe obrazul celălalt, că atingerile sunt microbolante. Să nu mai dansăm, că dansul ne-nveselește, iar veselia riscă să devină molipsitoare. Să nu ne mai sărutăm, că sărutul înseamnă deja afecțiune cu pasiune, afectare cu premeditare. Să nu ne mai privim, că privirea însăși poate fi virusată de temeri și de suspiciune. Și, remediu suprem, să transferăm toate iubirile, prieteniile, amicițiile și tovărășiile din zona „apropierii sociale”, marasm pestilențial și patogen, în „distanțarea socială” a mediului digital, aseptic și sterilizat. Să ne căsătorim on-line, cu holograme sau, la limită, cu noi înșine. Pe urmă,
Să depolitizăm sănătatea? Mai bine să nu ne facem iluzii deșarte
De ce a respins CSM proiectul USR pentru DNA-ul padurilor: Nu exista destui procurori si nici bani pentru ei Nu s-a facut o analiza a impactului bugetar privind cheltuielile cu procurorii si grefierii daca se operationalizeaza “DNA-ului Padurilor”, nu exista personal, iar complexitatea cauzelor avand ca obiect generic mediul inconjurator si gravitatea lor nu justifica mereu efectuarea urmaririi penale de catre procuror. Acestea sunt o parte dintre motivele pe care Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) le-a enumerat in avizul negativ pe care l-a dat proiectului de lege promovat de USR privind infiintarea Directiei de Investigare a Infractiunilor de Mediu (DIIM). Propunerea viza o institutie pe modelul DIICOT, care sa activeze la nivel national si sa combata infractiunile impotriva mediului inconjurator. Denumita “DNA-ul padurilor si mediilor”, aceasta structura ar trebui sa ancheteze taierile ilegale de paduri, depozitarile ilegale si traficul de deseuri si nerespectarea normelor anti-poluare. Decizia CSM a fost luata la un scor strans si dupa multe discutii: 10 voturi pentru “avizare negativa” si 8 voturi pentru “avizare favorabila cu observatii”. Consiliul a publicat, joi, motivarea acestei decizii…..In ce priveste posturile propuse in schema de personal a noii directii de parchet, privind redistribuirea a 295 de procurori de la parchete la DIIM, acest lucru “ar avea un impact major negativ asupra activitatii si functionarii acestora.” Asta deoarece in Ministerul Public exista deja o lipsa de personal, gradul de ocupare a posturilor de procuror, la finalul anului 2019, se situeaza la 82.44%, “este evident ca reducerea schemelor de personal din parchete va avea efecte negative asupra activitatii acestora.” De asemenea, nu exista un studiu de impact din care sa rezulte estimativ volumul de activitate a structurii nou-create si, pe baza acestuia, necesarul de personal prin raportare la mediile nationale de cauze solutionate/procuror si raportul optim grefier/ procuror…..
Romania pierde la CJUE procesul aerului toxic din Capitala: Nu s-au respectat directivele europene
Consiliul General a aprobat bugetele companiilor municipale înființate de Gabriela Firea: 2,8 miliarde lei pe 2020/ Peste 644 milioane vor merge pe salarii, circa 20 milioane lei la directori și CA-uri Cele 23 de companii municipale înființate de Gabriela Firea au în 2020 venituri estimate la peste 2,819 miliarde lei și cheltuieli de 2,789 miliarde lei, potrivit proiectelor de buget aprobate joi de Consiliul General al Municipiului București. Până la finalul anului, firmele estimează că vor avea circa 10.278 de angajați, iar cheltuielile cu aceștia se ridică la circa 644 milioane lei. Doar salariile consiliilor de administrație și ale directorilor se ridică la circa 20 milioane lei. În bugetele aprobate apar și datele privid profitul și pierderile pe 2019. Astfel, din cele 23 de companii, 13 au ieșit pe profit, iar restul pe pierdere. Profitul a totalizat 113 milioane lei, iar pierderile circa 52 milioane lei, dar nu la toate se precizează dacă este pierdere/profit net. În ceea ce privește salariile angajaților, potrivit datelor din bugete, top 3 este următorul:– Compania Municipală Dezvoltare Durabilă- câștig mediu 11.648 lei/lună- Compania Municipală Publicitate și Afișaj – câștig mediu 9.874 lei/lună; – Compania Municipală Tehnologia Informației – câștig mediu 7.900 lei/lună; În top 3 la capitolul venituri bugetare se află următoarele companii: – Compania Municipală Termoenergetica – 1,6 miliarde lei;- Compania Municipală Consolidări – 369 milioane lei;- Trustul de Clădiri Metropolitane București – 232 milioane lei; În ceea ce privește numărul de angajați, top 3 este format din:– Compania Municipală Termoenergetica – 3239;- Compania Municipală Consolidări – 1500; – Trustul de Clădiri Metropolitane București – 1215; Companiile care au cel mai mare buget pentru plata salariilor directorilor sunt:– Compania Municipală Consolidări – 1.148.000 lei;- Compania Municipală Străzi, Poduri și Pasaje – 461.000 lei; – Compania Dezvoltare Durabilă – 373.000 lei; Integral:
Doua asociatii de magistrati cer CSM sa nu organizeze concursul pentru sefia SS: Trebuie desfiintata! Doua asociatii de magistrati, “Forumul Judecatorilor din Romania” si “Initiativa pentru Justitie”, solicita plenului CSM sa respinga cererea de organizare a concursurilor de ocupare a functiilor din cadrul Sectiei de Investigare a Infractiunilor din Justitie (SIIJ), cunoscuta ca Sectia Speciala. Solicitarea vine dupa ce Comisia de Resurse Umane si Organizare din CSM a inaintat plenului doua propuneri de organizare a unui concurs pentru numirea in functia de procuror-sef al SIIJ si de organizare a unui concurs pentru numirea procurorilor cu functii de executie in cadrul acestei structuri de parchet. Sectia Speciala a ramas fara sef, dupa ce Lia Savonea a incercat de sapte ori anul trecut sa o impuna la conducere pe Adina Florea, atunci cand fostul procuror-sef Gheorghe Stan a plecat judecator la CCR. Solicitarile Cele doua asociatii de magistrati mai solicita Parlamentului sa efectueze, de urgenta, modificarile necesare pentru punerea in acord a legislatiei cu recomandarile Comisiei Europene, Comisiei de la Venetia si GRECO, prin desfiintarea SIIJ si revenirea la competentele legale ale parchetelor existente anterior infiintarii acestei sectii, “solutie procedurala care si-a dovedit eficienta in timp, asigurand in acelasi timp o serie de garantii necesare intr-un stat de drept care lipsesc in cazul SIIJ.” Magistratii mai cer Executivului sa ia masurile necesare in vederea desfiintarii SIIJ, “fara a amesteca aceste prevederi necesare cu diverse alte masuri nocive pentru justitie, cum sunt cele care prevad competente extraordinare pentru procurorul general al PICCJ, incluse in proiectul de lege facut public in perioada dinaintea desemnarii de ministrul Justitiei a propunerii sale pentru aceasta functie.” Sursa citata adauga ca, potrivit jurisprudentei recente a Curtii Constitutionale, desfiintarea SIIJ pe cale de ordonanta de urgenta nu ar fi in sine neconstitutionala, raportat la rezultatul referendumului din 2019. Prin urmare, ar exista multiple cai de rezolvare a acestei probleme simple si grave cu care s-ar confrunta justitia in prezent, inainte de pronuntarea Curtii de Justitie a Uniunii Europene asupra intrebarilor preliminare trimise de mai multe instante din Romania…..Cele doua asociatii sustin ca este inadmisibil ca intr-un stat care se pretinde a fi de drept, membru al Uniunii Europene, toate autoritatile sa se manifeste la nivel declarativ in sensul ca inteleg sa respecte recomandarile Comisiei Europene, ale Comisiei de la Venetia si ale GRECO, “dar, in plan faptic, sa evite sau sa se opuna luarii masurilor necesare pentru inlaturarea amenintarilor la adresa justitiei.” “Atragem atentia, pe aceasta cale, Consiliului Superior al Magistraturii, Presedintelui Romaniei, Parlamentului, Guvernului, Ministrului Justitiei, procurorului general al PICCJ, ca, daca nu se vor respecta in continuare recomandarile Comisiei Europene, Romania risca sa ajunga in situatia Poloniei, fata de care s-a declansat deja de patru ori procedura de constatare a neindeplinirii obligatiilor ce-i revin in calitate de stat membru al Uniunii Europene (infringement), ca urmare a gravelor incalcari ale principiilor statului de drept,” conchide sursa citata. Integral:
Sorina Pintea, trimisa in judecata de DNA pentru spaga: 10.000 de euro si 120.000 de lei Fostul ministru al Sanatatii Sorina Pintea a fost trimisa in judecata pentru luare, fiind acuzata de DNA ca ar fi solicitat un comision de 7% din valoarea unui contract de achizitie publica la Spitalul Judetean de Urgenta “Dr. Constantin Opris” din Baia Mare. Acuzatia: mita in forma continuata, doua acte materiale, 10.000 de euro si 120.000 de lei. Faptele ar fi fost facute in calitate de manager al unitatii medicale, potrivit unui comunicat DNA, remis joi Ziare.com. Fostul ministru este in acest moment sub control judiciar. “In perioada noiembrie 2019 – 28 februarie 2020, inculpata Pintea Sorina, in calitatea mentionata mai sus, ar fi pretins si primit, printr-un intermediar, de la reprezentantii unei societati comerciale, in doua transe, sumele de 10.000 de euro (la 20 decembrie 2019) si 120.000 lei (la 28 februarie 2020), care nu i s-ar fi cuvenit, reprezentand un procent de 7% din valoarea unui contract de achizitie publica ce avea ca obiect proiectarea si executia lucrarilor de amenajare bloc operator-sala de chirurgie cardiovasculara si toracica si spatii adiacente din Spitalul Judetean de Urgenta Dr. Constantin Opris Baia Mare, incheiat in anul 2019 de unitatea spitaliceasca cu societatea comerciala,” acuza procurorii. DNA: A fost flagrant. Concret, Pintea ar fi primit banii respectivi in incinta spitalului, in legatura cu indeplinirea unor acte ce intrau in atributiile sale de serviciu ca manager si ordonator de credite. Integral:
ELCEN anunta ca noul RADET intruneste deja conditiile pentru a intra in insolventa: Datorii de aproape 400 de milioane de lei ELCEN anunta ca in doar cateva luni de la preluarea operarii retelei de termoficare din Bucuresti, Termoenergetica este deja in situatia de a intra in insolventa. Practic, a acumulat datorii in cuantum de 398 milioane de lei fata de ELCEN. “Nu au fost achitate facturile aferente lunilor ianuarie, februarie si martie 2020. Se inregistreaza scadente depasite si se percep penalitati conform legii. Primaria Municipiului Bucuresti inregistreaza restante la plata subventiei pentru perioada noiembrie 2019 – februarie 2020 in valoare de 538 milioane lei”, transmite ELCEN. Astfel, Termoenergetica intruneste conditiile de intrare in insolventa din cauza acumularii de datorii restante inregistrate fata de ELCEN…. ELCEN aminteste ca RADET Bucuresti a intrat in procedura de faliment, generand datorii curente de aproximativ 300 de milioane lei, inregistrate de Regie fata de ELCEN ca urmare a pierderilor financiare si tehnologice aferente perioadei de insolventa 2016-2019 si platibile, conform legislatiei in vigoare, de catre PMB, institutia ce a infiintat si coordonat RADET. Aceste datorii curente se adauga datoriilor RADET Bucuresti inregistrate fata de ELCEN in valoare de 3,7 miliarde de lei, inscrise in tabelul definitiv de creante, pentru care s-a solicitat in instanta atragerea raspunderii Municipiului Bucuresti. Mentionam ca PMB inregistreaza subventie restanta aferenta lunii noiembrie 2019 in valoare de 86.927.406 lei.
Discutii in CSM pentru numirea unui nou sef la Sectia Speciala. Birchall: Iordache, Toader si Savonea nu renunta Comisia de Resurse Umane si Organizare din
Vera Jourova ii raspunde Mariei Grapini, dupa ce a cerut CE sa opreasca desfiintarea SS, desi era ceruta in MCV Vicepresedintele Comisiei Europene, Vera Jourova, arata intr-un raspuns transmis in scris europarlamentarului roman
Medicul Mircea Beuran, trimis în judecată de DNA în dosarul în care este acuzat că ar fi primit mită peste 10.000 de euro Fostul preşedinte al Senatului Universităţii de Medicină şi Farmacie din Bucureşti Mircea Beuran a fost trimis în judecată, miercuri, de procurorii DNA, în dosarul în care este cercetat sub control judiciar după ce ar fi primit de la un medic bani şi bunuri în valoare de peste 10.000 de euro entru a scoate la concurs un post de asistent universitar în specialitatea chirurgie generală. Procurorii arată în rechizitoriu că în 18 decembrie 2018, Mircea Beuran, în calitate de președinte al Senatului Universitar, director al Departamentului 10 Chirurgie, respectiv șef al Disciplinei Chirurgie Generală în cadrul Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” București, ar fi primit de la o persoană, medic într-o unitate spitalicească din București (martor în cauză), bani și bunuri în valoare de peste 10.000 de euro, în legătură cu îndeplinirea unor acte ce intrau în îndatoririle sale de serviciu. Beuran ar fi primit banii respectivi pentru ocuparea de către martor a unui post de asistent universitar pe perioadă determinată (în specialitatea chirurgie generală în cadrul U.M.F. „Carol Davila” București), “îndatoriri ce puteau fi realizate de către inculpat prin oricare din actele care intrau în competența sa, în oricare din calitățile sale menționate anterior”. Procurorii mai spun că au pus sechestru pe suma de 10.007,5 euro dintr-un cont bancar al lui Beuran. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului București. Integral:
Școală, în orice condiții!
Valentin Lazea: Un stat este răspunzător faţă de sănătatea fiecărui cetăţean al său, dar nu faţă de supravieţuirea fiecărui IMM Multe întreprinderi mici şi mijlocii vor dispărea, fără doar şi poate, dar un Guvern este răspunzător faţă de sănătatea fiecărui cetăţean al său, nu faţă de supravieţuirea fiecărui IMM sau fiecărei întreprinderi, mai ales într-o economie de piaţă, a declarat, marţi, într-o videoconferinţă de specialitate, Valentin Lazea, economist-şef Banca Naţională a României (BNR), potrivit Agerpres. Foarte pe scurt: – Dacă nu am avea situaţia deficitelor gemene care ne trag în jos foarte tare, am avea o şansă să ieşim din criză. – În privinţa evoluţiei pandemiei, probabil că o să avem o evoluţie în W. – Credem noi că le-a luat două luni chinezilor. De unde ştim cât le-a luat chinezilor, într-adevăr? -Va exista o situaţie în care datoriile publice vor creşte, se vor arunca asupra generaţiilor viitoare.-Economiile care vor arunca la gunoi principiile şi lucrurile învăţate în sute de ani, cum de altfel le vor şi arunca, vor fi fragile. -Băncile centrale au fost transformate în femeia de serviciu care face curăţenie după petrecerea guvernelor şi a statelor – Nu este un moment care trebuie invidiat, pentru că, în momentul în care regina va deţine hălci mari din economie, se va dezlănţui un val populist peste tot. “Multe întreprinderi mici şi mijlocii vor dispărea, fără doar şi poate.
Ce se va întâmpla în România după ieșirea din pandemie? Politicienii vor năvăli cu mulțumiri la televiziuni, iar fraierii din privat, la muncă. Adică, nimic Politicienii vor da o zi liberă care să marcheze victoria împotriva coronavirusului, Firea va ridica un monument în București, Iohannis va împărți decorații, iar televiziunile de știri se vor întoarce la dezbaterile cu analiști. Nici bine nu va fi alungat ultimul coronavirus din România, că marile figuri din politica noastră vor da năvală la televiziuni și vor lăuda eroismul medicilor, asistenților, polițiștilor, jandarmilor și militarilor. În discursuri bombastice și cuvântări triumfaliste. Totuși, politicienii nu vor rata ocazia să scoată în față ce-au făcut ei pentru popor (nimic), ce măsuri au luat, ce politică înțeleaptă au făcut, salvatorii neamului! Dar vor avea grijă să laude și poporul pentru că a stat cuminte în casă, la televizor. Fabricile de propagandă (televiziunile) vor funcționa la capacitate maximă. Probabil, un politician sau un grup de parlamentari va face pe genunchi un proiect de lege prin care se va institui ziua națională în care se va omagia victoria împotriva COVID-19. Ziua va fi declarată nelucrătoare și, din acel moment, guvernul va analiza posibilitatea să aprobe o „punte” pentru un weekend prelungit pentru bugetari. (Se va aproba.) Primarii vizionari și consiliile municipale sensibile la aspirațiile românilor vor decide ridicarea unor monumente care vor fixa în piatră și oțel memoria celor care au luptat împotriva pandemiei.
Proces pentru salvarea raului Basca Mare: Apa care adaposteste 10 specii de pesti si este in pericol sa fie secata Tribunalul Cluj are termen, miercuri, intr-un proces in care comunitatea Declic a chemat in judecata mai multe institutii ale statului pentru a salva raul Basca Mare, pe albia caruia Hidroelectrica a deschis un santier, parte dintr-o mai mare amenajare hidroenergetica. Declic cheama in judecata in acest proces pe presedintele Consiliului Judetean Covasna, Consiliul Judetean Covasna si Hidroelectrica SA Bucuresti – Sucursala Arges. Obiectul procesului este suspendarea unui act administartiv,
Cu spitale din cartoane nu vom iesi niciodata din criza economica. Este nevoie urgenta de investitii publice
Un medic il contrazice pe Tataru: Diferenta dintre ce zice si ce face popa! Daca masca ar fi purtata 4 ore, un singur spital ar avea nevoie de 432.000 pe luna Medicul Dan Grigorescu, seful Sectiei de Chirurgie Plastica si Reconstructiva de la Spitalul Judetean Brasov, atrage atentia ca momentan in spitale nu se respecta cerinta ministrului Sanatatii, Nelu Tataru, ca mastile sanitare sa fie folosite maximum 4 ore. “Diferenta dintre ce zice si ce face popa… Daca in sistemul sanitar romanesc s-ar respecta cerinta expusa de domnul ministru Tataru, ar insemna ca pentru fiecare post ocupat de personalul medical ar fi nevoie de 6-12 masti pentru fiecare 24 de ore”, a scris medicul pe contul sau de Facebook, lasand sa se inteleaga ca totusi in unitatile medicale nu este respectata aceasta masura. El a facut si niste calcule pentru situatia in care personalul medical chiar si-ar schimba masca sanitara in acest interval de timp. Astfel, ar fi nevoie de 180-360 de masti lunar pentru fiecare post in parte, iar “pentru o sectie de spital cu marimea standard de 25 de paturi, la care sunt normate (cu tot cu auxiliarele) intre 20 (interne) – 30 (neurochirurgie, chirurgie cardiovasculara, arsi, etc) de posturi, nevoia ar fi intre minim 7.600 – 10.800 de masti lunar. PENTRU O SINGURA SECTIE!”. Prin urmare, dupa spune Dan Grigorescu, “pentru un spital cu 1.000 de paturi s-ar ajunge, lunar, la o nevoie de 40 de ori mai mare, intre 304.000 si 432.000 de masti”. Integral:
Fost sef in cadrul OMS: Dupa coronavirus, ne asteapta un alt dezastru de sanatate publica Un fost sef al unui departament din cadrul Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) avertizeaza ca Europa se indreapta catre un alt dezastru de sanatate publica, in urma pandemiei de coronavirus. Oncologul britanic Karol Sikora, fost sef al organismului care se ocupa de cancer in cadrul OMS si actual consilier guvernamental al Regatului Unit, spune ca urmatorul dezastru medical public va fi legat de pacientii de cancer si cei bolnavi de inima. “Pacientii de cancer si cei bolnavi de inima au fost lasati pe dinafara – nu pot intra in spitale. Cu toate ca avem COVID-19, in Marea Britanie, cel putin pentru moment, cerintele (pacientilor – n.red.) pentru spitale s-au mai diminuat in ultimele saptamani, ceea ce e grozav, insa trebuie sa revenim la normal pentru pacientii bolnavi de cancer si de inima”, a spus profesorul, citat de
Molima în Paradis Prima dată când am stat e vorbă cu cineva care fusese în Madagascar am aflat ceva straniu. Ca european, nu ai voie să bei apă altfel decât îmbuteliată şi importată. Nu îţi interzice nimeni, dar dacă bei de unde beau localnicii şansele tale de a scăpa fără o boală serioasă sunt practic nule. Şi de mâncat, mi s-a spus, trebuie să mămânci tot la unul dintre puţinele restaurante pentru europeni. Altfel s-a zis cu tine… Am aflat, de la ştiri, că virusul din Wuhan a ajuns şi în Republica Malgaşă. Asta nu este o surpriză. Africa este vizitată acum de un val al pandemiei despre care nimeni nu ştie exact câte victime va lăsa în urmă. Multe guverne africane sunt incapabile să gestioneze criza aceasta. Dar chiar şi pe fondul unor aşteptări modeste, cee ce se întâmplă în Madagascar mi-a atras atenţia. Preşedintele ţării, Andry Rajoelina, şi-a anunţat concetăţenii că are un leac pentru coronavirus. Un ceai de plante. Da, aţi auzit bine. Omul pretinde că au făcut deja testele. Doi oameni s-au vindecat. Tratamentul durează o săptămână. Se pare că apoi a pus armata să împartă locuitorilor ceaiul-minune. De ce ne mirăm? Vi se pare că Străinu-Cercel, cu al său plan “Vacanţa Mare”, este mai competent? Sau Donald Trump, cel care îi îndemna pe americani să bea dezinfectant? Ori dictatorul din Belarus, Alexandr Lukashenko, care îşi sfătuia supuşii să bea vodcă pentru a eradica virusul? Sau Daniel Ortega, preşedintele socialist din Nicaragua, cel care numea coronavirusul “un semn de la Dumnezeu”? – Dumnezeu ştie de ce..
După criza medicală va urma o perioadă dificilă.
O spinoasa problema care afecteaza orice roman cu credit a ajuns la ICCJ: Sunt abuzive comisioanele de analiza si administrare? Comisioanele de intocmire/analiza a dosarului de credit sau comisioanele de gestionare/ administrare a creditului sunt considerate abuzive potrivit Legii 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori? O problema de drept sensibila, in conditiile in care instantele din Romania dau decizii contradictorii in astfel de cazuri. Asta dupa ce mai multe persoane care au luat credite, nemultumite de plata suplimentara a unor comisioane, au contestat in instanta contractul cu banca, au cerut restituirea unor comisioane si renegocierea conditiilor de creditare. In cazuri similare, unii au castigat, iar altii au pierdut. Punctele de vedere ale marilor instante din Romania sunt diametral opuse in aceste cazuri. De exemplu, Curtea de Apel Cluj sustine ca ambele comisioane sunt abuzive si precizeaza ca acestea nu au fost negociate, avand caracter preformulat, sau ca aceste comisioane s-au stipulat pentru prestatii inexistente sau injuste, fiind infrant principiul bunei credinte. Pe de alta parte, conform Curtii de Apel Craiova, comisionul de acordare a creditului si comisionul de administrare nu sunt abuzive. Potrivit magistratilor craioveni, comisioanele fac parte din pretul total al contractului, nu au fost negociate dar sunt clare si neechivoc exprimate, intr-un limbaj usor inteligibil. Pe de o parte, Curtea de Apel Bacau a retinut cuantumul ridicat al comisionului de administrare, prin raportare la dobanda lunara a creditului si lipsa unei justificari obiective in acest sens (spre exemplu 0,44% pe luna din sold, fata de dobanda lunara de 0,575%). Pe de alta parte, Curtea de Apel Bucuresti motiveaza ca lipsa unei definitii exprese a clauzei nu echivaleaza cu lipsa de informare ori cu imposibilitatea consumatorului de a cunoaste scopul pentru care este perceput un anumit comision, cata vreme, insasi denumirea clauzei contractuale sugereaza scopul perceperii respectivului comision….Aceasta problema de drept urmeaza sa fie solutionata luna viitoare de Inalta Curte, in cadrul unui recurs in interesul legii. O decizie in acest caz trebuia data pe 31 martie, dar judecatorii au amanat dezbaterile pe 18 mai….. BRD – Groupe Societe Generale cerea ca Inalta Curte sa stabileasca in mod unitar ordinea in care judecatorii sa analizeze cele doua prevederi privind comisioanele bancare, mai intai daca clauzele se refera la obiectul principal al contractului, la pret si sunt redactate intr-un limbaj usor inteligibil (art. 4, alin. 6), si abia apoi, daca rezultatul este negativ, sa analizeze daca sunt indeplinite conditiile cumulative ale art. 4, alin. 1 – clauzele sunt negociate, contrare bunei credinte si creeaza un dezechilibru semnificativ. Banca mai cerea interpretarea unor sintagme, cum ar fi “pretul contractului” sau “obiect principal al contractului”, sau in cazul notiunii de clauze “exprimate intr-un limbaj unor inteligibil”, sa se clarifice necesitatea mentionarii prestatiilor bancii ce urmeaza sa a fi efectuate in contrapartida comisioanelor, chiar si atunci cand scopul perceperii comisioanelor poate fi usor dedus din denumirea acestora sau din dispozitiile legale sau contractuale incidente, pentru a se considera ca acele clauze sunt redactate intr-un limbaj usor inteligibil. In plus, sa se stabileasca in ce masura lipsa detalierii scopului perceperiii comisioanelor, respectiv lipsa indicarii prestatiilor/activitatilor efectuate de banca in contrapartida comisioanelor percepute, creeaza automat un dezechilibru semnificativ in defavoarea consumatorului si sa se clarifice in ce masura valoarea (cuantumul) comisioanelor poate fi un element in functie de care se apreciaza dezechilibrul semnificativ in defavoarea consumatorului. Integral:
Marian Godina publica mesajul un sef din Politie, care cere subalternilor sa dea mai multe amenzi Politistul Marian Godina a publicat pe Facebook un mesaj trimis subalternilor de catre comisarul Cristian Tomi Dumitru, seful Politiei orasului Popesti-Leordeni (Ilfov), in care agentii erau criticati pentru numarul mic de amenzi date in martie si aprilie si li se cerea “indreptarea acestor indicatori.” “Politistii care nu indeplinesc acesti indicatori vor intocmi un raport justificativ in acest sens, pe care il vor prezenta conducerii!!!,” mai scria seful Politiei din Popesti-Leordeni. Este vorba de amenzi date in baza legilor speciale, la Codul Rutier, la activitatile comerciale ilicite si la Legea privind paza bunurilor. Marian Godina explica demersul sau de a publica acest mesaj intern: “Ma zbat de ceva timp si dau explicatii referitoare la faptul ca politistii nu au norma de amenzi. Am facut-o din convingere. Ba chiar am intrebat pe un grup de politisti din toata tara, daca pe ei sunt presiuni sa dea amenzi. Mi s-a raspuns ca nu.” Agentul de politie mai arata ca pe timp de pandemie a scazut numarul de accidente de circulatie, iar activitatile comerciale sunt reduse, asa ca ar fi firesc sa scada numarul amenzilor in aceste zone….Godina mai povesteste cum a decurs discutia cu seful Politiei Popesti-Leordeni. “I-am scris domnului comisar si l-am intrebat daca mesajul ii apartine, deoarece vreau sa-l fac public si sa fiu sigur ca nu e vreun fake pe care mi l-a trimis cineva rau intentionat. Mi-a raspuns ca ii apartine, mi-a scris fraze intregi si, dupa ce l-am corectat, pentru ca limba romana nu parea a-i fi chiar cea mai buna prietena, m-a sunat pentru o mai buna intelegere si pentru a evita greselile, dupa cum mi-a spus. I-am zis ca eu vad mesajul dumnealui ca fiind o presiune pusa pe agenti si un indemn de a da cat mai multe amenzi si ca sunt unul dintre cei care si-au tot batut gura ca nu exista norma de amenzi….Potrivit politistului, explicatiile comisarului nu l-ar fi convins.”Pentru mine: o slaba activitate = putine amenzi, iar indreptarea indicatorilor = trebuie sa dati mai multe amenzi. Chiar ma intreb ce o insemna indeplinirea indicatorilor. O fi un numar fix de amenzi? 50, 100, 150? Cum indeplinesti indicatorii aia?,” se intreaba retoric Godina. Integral:
Washington Post scrie despre “pandemia de coruptie”: Masti la suprapret si contracte dubioase. Romania, data ca exemplu Publicatia americana Washington Post scrie, intr-un material amplu, despre “pandemia de coruptie” si tarile care au incheiat “contracte dubioase” pentru achizitionarea de materiale sanitare necesare in lupta cu noul coronavirus. Printre statele in care coruptia a inflorit in timpul crizei si date exemplu de cel mai mare ziar american din Washington este si Romania, alaturi de Columbia, Bangladesh sau Argentina. “Atat tarile mari, cat si cele mici au cheltuit trilioane de dolari pentru a combate pandemia de coronavirus si efectele brutale pe care aceasta le are asupra economiei – ceea ce analistii numesc cel mai mare raspuns financiar la o singura criza globala. Pe masura ce guvernele se grabesc sa faca rost de toate resursele necesare – de la ajutor alimentar pana la masti sanitare – acestea acorda prioritate vitezei, si nu transparentei, renuntand la licitatii competitive, astfel incat sa tina pasul cu pandemia. Majoritatea nu au de ales oricum. Avand in vedere viteza cu care se propaga aceasta criza – inca in desfasurare – fie cumperi produse rapid, fie pui in pericol milioane de oameni. Insa exista si ingrijorari: ce procent din banii de achizitii umple buzunarele birocratilor corupti, ale contractorilor apropiati de acestia sau ale sindicatelor corupte?”, scriu jurnalistii americani. Publicatia citata noteaza ca preturile ridicate la produse precum masti si ventilatoare pot fi explicate in parte de economia de piata: deficitul pe fondul cererii mari determina cresterea preturilor. Totusi, este adusa in discutie explozia acestor preturi in contractele incheiate de stat cu firme/ companii/ furnizori cu un istoric non-medical. Si nu doar in Romania, ci in toata lumea.
Poate ar trebui să fie și românii puțin suedezi după 15 mai. O altă perspectivă asupra metodei anti-COVID-19 care a ultragiat lumea Acuzați acum de unii „că-și omoară bătrânii” prin metoda relaxată adoptată în lupta împotriva pandemiei de COVID-19, suedezii au câteva lecții pe care ar fi bine să le învățăm și noi după 15 mai. Asta indiferent dacă strategia nordicilor se va dovedi sau nu eficientă pe termen lung. În 2018 am fost în Stockholm la un program pentru jurnaliști, iar una dintre întâlnirile pe care le-am avut atunci a fost cu doi reprezentanți ai sistemului suedez de asigurări de sănătate. Din discuțiile cu cei doi mi-a rămas în minte modul în care statul încurajează cetățenii să stea acasă, la cel mai mic semn de boală. Nu doar când se îmbolnăvesc ei, ci (mai ales) copiii lor. Companiile sunt obligate să le permită angajaților să aibă grijă de sănătatea familiei, să nu-i cheme la muncă, iar angajații nu mai au stresul că, dacă nu merg la serviciu câteva zile, ar putea pierde bani din salariu. Sănătatea este un lucru mult prea important pentru societatea suedeză pentru a fi tratat cu superficialitate. Statul asigură pârghiile legale și banii necesari, mai departe e responsabilitatea individului. M-am gândit atunci cât de puțin răspândită este această practică în societatea românească. Câți dintre noi aleg să stea acasă când tușesc sau au febră și câți dintre patronii noștri sunt dispuși să ne lase în pace și nu se gândesc automat că lenea și nu boala este cea care ne împiedică să venim la serviciu? Întrebarea mi se pare cu atât mai importantă cu cât, după 15 mai, când se vor relaxa condițiile de carantină în România, va trebui să avem singuri grijă de sănătatea noastră. Iar, pe termen lung, statul de bunăvoie acasă, atunci când ești bolnav, va trebui să devină una dintre reguli: pentru propria siguranță, dar și pentru a-i proteja pe ceilalți. După 15 mai, dacă-mi permiteți comparația, ne vom afla în situația în care sunt acum suedezii. Minus sistemul lor medical. Fără niciun dubiu, în acest moment, metodă aleasă de nordici pentru combaterea pandemiei de coronavirus a stârnit curiozitatea întregii planete. Cu mai multe decese, 2194 (la momentul la care scriu acest articol), raportat la numărul de îmbolnăviri- 18.640 decât alte țări europene, Suedia a dat senzația că tratează pandemia de coronavirus cu un cinism nemaiîntâlnit în lumea civilizată. Nu a închis școlile și nu a blocat oamenii în casă, a apelat la bunul-simț al cetățenilor, a făcut recomandări de distanțare socială, dar nu a impus obligații (mă rog, au fost câteva, cum ar fi
Perspectiva României, schimbată la negativă și de Moody’s.
Pe ce lume trăieşte Comisia de Prognoză? Vede în 2020 o scădere a numărului de angajaţi cu doar 1 la sută, şomajul la 3,4 la sută şi …majorare de salarii cu 6%! Specialiştii în resurse umane resping prognozele Comisiei pentru 2020 şi cred că numărul salariaţilor din economia locală nu va depăşi 4 milioane, şomajul va ajunge la 7% – 8%, iar creşterile salariale vor îngheţa. Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză (CNSP), instituţia care emite prognozele pe baza cărora guvernul îşi bugetează veniturile şi cheltuielile, se aşteaptă la schimbări foarte mici pe piaţa muncii în 2020. CNSP se aşteaptă ca numărul de salariaţi din economia locală să scadă cu 1,3% anul acesta faţă de 2019, până la 5.087.400 de angajaţi, rata şomajului să crească cu 0,4% până la 3,4%, iar salariile să crească cu 5,9%….. „Este evident că rata şomajului va fi undeva la 7%-8%. Cine să absoarbă atâţia oameni? Vor avea restaurantele şi hotelurile la fel de mulţi angajaţi, vor reveni la activitatea de dinainte aşa de uşor? Restaurantele şi hotelurile vor reangaja circa trei sferturi din angajaţii pe care îi aveau înainte. În primă fază, totul va fi treptat“, adaugă Oana Botolan Datki. În ceea ce priveşte creşterile salariale, specialistul afirmă că salariile nu au cum să crească cu 5,9% anul acesta pentru că organizaţiile au îngheţat bugetele pentru măriri salariale de când a apărut criza cauzată de pandemia de COVID-19. Dacă vom avea o creştere economică lentă, este evident că şi salariile sunt în o pantă de revenire foarte lentă, spune ea. „În industrii precum IT, telecom sau FMCG poate că nu au scăzut salariile, dar nici nu vor creşte spectaculos. Nu au de unde să crească spectaculos. În momentul în care a început această criză, toate bugetele de creşteri salariale au îngheţat brusc. Media creşterilor salariale pentru 2020 era undeva la 4-6% la începutul anului, dar acum mă aştept să fie de 2-3% şi aplicate doar de companiile care au apucat să le stabilească de la începutul anului. Totul a scăzut, puterea de cumpărare a oamenilor a scăzut. Dacă companiilor le scad vânzările, de unde să mai aibă bani de angajări sau de creşteri salariale?“, afirmă Oana Botolan Datki. Integral:
Consiliul Național al Elevilor cheamă Ministerul Educației în judecată pentru ordinul privind obligativitatea cursurilor online Consiliul Național al Elevilor anunță că depus o plângere prealabilă în contenciosul administrativ prin care Ministerului Educației abrogarea ordinului privind obligativitatea cursurilor online. Elevii spun că ministerul obligă elevii să participle la cursurile online, dar nu le pune la dispoziție și calculatoare, iar sute de mii de elevi din România se află în imposibilitatea de a accesa resurse educaționale online, fiind lăsați în afara sistemului de învățământ. ”În săptămânile ce au urmat măsurii de închidere a școlilor, s-a recomandat desfășurarea cursurilor în spațiul online. Societatea civilă a subliniat în repetate rânduri faptul că nu toți elevii și profesorii au acces la device-uri electronice (telefon mobil, tabletă, PC, laptop) sau Internet și a solicitat demararea urgentă a procedurilor de achiziție de instrumente digitale de către Guvernul României, pentru a garanta participarea la educație a tuturor beneficiarilor primari pe timp de pandemie. Însă, din păcate, măsurile întârzie să apară, iar Ministerul Educației și Cercetării nu a realizat încă o centralizare a cazurilor de elevi și cadre didactice dezavantajate”, arată elevii într-un comunicat de presă. Citiți mai jos comunicatul integral de la Consliul Național al Elevilor:….„Încă de la începutul lunii martie, când cursurile au fost suspendate din cauza crizei provocate de COVID-19, Consiliul Național al Elevilor a înaintat propuneri către Ministerul Educației și Cercetării pentru garantarea accesului la educație. Ordinul ministrului Educației și Cercetării nr. 4135/2020 limitează dreptul la educație nu doar pentru cei 300.000 de elevi din comunitățile social-dezavantajate, ci pentru toți elevii care nu au confortul de a participa la cursurile online din diverse motive cât se poate de obiective: într-o familie cu un singur calculator în casă, cu părinți ce îl utilizează pentru a realiza telemunca, școala online devine o utopie. Ministerul Educației și Cercetării a decis să lase în afara sistemului educațional sute de mii de elevi, iar noi, cei care milităm pentru principiul echității în sistemul de învățământ preuniversitar, nu putem tolera o astfel de politică educațională. Am formulat o plângere prealabilă în temeiul legal prezentat în Legea contenciosului administrativ, prin care solicităm Ministerului abrogarea OMEC nr. 4135/2020. Astăzi, 27 aprilie 2020, MEC încă nu a prezentat un plan concret pentru respectarea dreptului la educație pentru toți copiii pe care noi îi reprezentăm, iar această încălcare flagrantă a unui drept fundamental nu poate fi trecută cu vederea de reprezentanții elevilor. Dacă Ministerul a decis să impună măsuri de continuare a procesului educațional doar pentru o parte dintre elevi, condiționând accesul la educație pe criteriul social și economic, noi nu vom face acest lucru și vom lupta pentru ca acei elevi să beneficieze de procesul instructiv-educativ, așa cum prevede și Constituția României. Educația nu ar trebui să fie despre majorități și minorități, ci despre fiecare elev în parte.”, a declarat Antonia-Laura Pup, președintele Consiliului Național al Elevilor. Integral:
Nicusor Dan anunta ca Firea vrea sa demoleze o baza sportiva pentru a face loc unui hipermarket
Mircea Miclea: Boilere sau avioane?
Veniturile bugetare estimate de Guvern sunt supraevaluate cu cel puțin 0,3% din PIB. Cheltuielile sunt subdimensionate cu 0,3-0,45% din PIB. Deficitul bugetar va depăși 7,3, nu 6,7, cât speră Finanțele (analiză) Veniturile bugetare, chiar și considerând cadrul macroeconomic curent prognozat de Comisia Naționala de Strategie și Prognoză, sunt probabil supraestimate cu cel puțin 0,3% din PIB, iar cheltuielile bugetare sunt probabil subdimensionate cu cel puțin 0,3-0,45% din PIB, arată un document publicat sâmbătă de Consiliul Fiscal. ”În aceste condiții, deficitul bugetar probabil este cuprins într-un interval de 7,3-7,45% din PIB. Riscurile sunt înclinate în sensul înregistrării unui deficit bugetar mai mare”, mai arată reprezentanții instituției conduse de prof. Daniel Dăianu. Consiliul Fiscal lucrează cu două scenarii: unul în care economia scade cu 4-6% în acest an iar al doilea, în care economia va scădea cu 8-9%.- În condițiile unei descreșteri a PIB real cuprinsă între 4% și 6% veniturile bugetare vor fi mai reduse cu cel puțin 7 – 14 mld. lei față cele prognozate în proiectul de rectificare. În acest caz, estimarea de mai sus privind nivelul probabil al deficitului bugetar devine 8,1% – 8,9% din PIB (Finanțele mizează pe un deficit bugetar de 6,7% din PIB). Trebuie precizat faptul că descreșterea suplimentară a PIB real față de scenariul asumat de Guvern, cuprinsă între 2,1 și 4,1% în acest caz, a fost presupusă a corespunde unei scăderi între 2,1 și 4,1% a PIB nominal comparativ cu estimarea curentă a acestuia de 1.082,1 mld. lei. – Alternativ, în condițiile unei descreșteri a PIB real cuprinsă între 8% și 9%, veniturile bugetare vor fi mai reduse cu cel puțin 21 – 24,5 mld. lei față cele prognozate în proiectul de rectificare. În acest caz, estimarea de mai sus privind nivelul probabil al deficitului bugetar devine 9,9% – 10,4% din PIB. În plus, în condiții de scădere economică profundă, este posibil ca veniturile bugetare să scadă mai mult decât ce ar justifica senzitivitatea acestora estimată pe baza datelor aferente unui ciclu economic normal. Astfel, balanța riscurilor aferentă estimărilor CF privind deficitul bugetar potrivit celor două scenarii este înclinată pe partea negativă, respectiv în sensul unui deficit bugetar mai ridicat. Mai mult, toate estimările de mai sus, nu includ și o eventuală majorare a alocațiilor pentru copii, măsură amânată până la 1 august 2020. Ce mai spune instituția din subordinea lui Daniel Dăianu: – O primă observație cu privire la scenariul macroeconomic asumat de Guvern în cadrul rectificării pornește de la constatarea că dinamica PIB, de -1,9% pare decuplată de evoluțiile pe piața muncii – ai căror indicatori sunt supraestimați. Astfel, contracția PIB din 2020, localizată, cu precădere, în industrie, construcții și servicii produce efecte foarte reduse asupra numărului mediu de salariați (-1,3% sau -1,6% conform metodologiei AMIGO), ratei șomajului (creștere cu 0,4 pp sau 0,5 pp conform metodologiei AMIGO), populației ocupate totale (-1,4%) iar câștigurile salariale sunt proiectate a-și continua creșterea cu 5,9% sau 6,0% (brut/net) în 2020 – consemnând, astfel, o creștere reală de 2,8%. Consiliul Fiscal reiterează, similar opiniilor anterioare, observația că proiecțiile aferente pieței muncii au un impact fiscal-bugetar foarte semnificativ, senzitivitatea proiecției de deficit fiind, astfel, relativ ridicată în raport cu aceste date de intrare. Supraestimarea dinamicii anvelopei salariale din economie (a numărului de angajați și a câștigurilor salariale) este de natură să ducă la supraestimarea veniturilor bugetare, iar o rată a șomajului mai joasă proiectată diminuează prognoza cheltuielilor cu ajutoarele de șomaj, cu un efect similar, de subestimare, asupra nivelului deficitului. Integral:
”Economic crash”. De ce ne temem noi, economistii, și ce se poate face
Criza trece, incompetenta ramane – dezastrul de la fondurile europene De la un dezastru de leadership guvernamental exprimat prin analfabetismul profesional al Vioricai Dancila, Romania a trecut in era dezastrului generat de incompetenta vocationala a premierului Ludovic Orban. In fiecare saptamana, suntem martorii unor gafe de proportii in deciziile luate de prim-ministru sau intentiile acestuia, si as enumera pe cele mai recente: somajul tehnic pentru aparatul administrativ, nesincronizarea cu balbele emise de titularii de la Finante sau de la Munca, girarea pactului Biserica – Interne si multe altele. In schimb, saptamanal, la inceputul fiecarei sedinte de guvern, pe durata permiterii accesului presei, vedem cate o sceneta ieftina de teatru, cu un premier care nu se pricepe, dar isi da cu parerea despre orice, cu niste ministri care recita niste poezii fara rima, dinainte aranjate cu premierul, dar cu o intriga si un deznodamant de un penibil coplesitor….. Cand incompetenta este impinsa pana la momentul decontarii, membrii cabinetului incep sa se atace reciproc, sa arunce vina fie pe trecut, fie pe situatia de criza si cauta sa produca hartii in care sa-si ascunda capul pentru a evita orice raspundere. Nu o sa ma refer aici la situatia de la Interne, arhicunoscuta si mediatizata in aceste zile, pentru simplul fapt ca e prea la vedere si toti romanii o cunosc in detaliu. Nu o sa ma refer nici la penibilul cu restartarea economiei cat mai grabnic, de parca Romania era vreo forta economica la nivel mondial, iar IMGB-ul, Republica, 23 August, Electroputere, ARO si multe alte companii de rasunet ar sta sa rupa lantul. Nu, dragi concetateni, economia tarii e pe butuci, si asta nu pentru ca romanii nu sunt muncitori, creatori, inventivi, harnici ci pentru ca deciziile politice din ultimii 30 de ani au fost cel mai mare inamic al economiei, iar starea se perpetueaza. In schimb, am sa ma refer la dezastrul de la Ministerul Fondurilor Europene, continuand seria de dezvaluiri, cu singura remarca a faptului ca acum lucrurile au intrat in faza ireversibilitatii, iar acest lucru va crea mari probleme in dezvoltarea Romaniei pentru urmatorii 10 ani Modul cum a gestionat ministrul Bolos protofoliul de la Fonduri Europene este deosebit de daunator avand in vedere perioada extrem de importanta in care ne aflam pentru negocierea cadrului financiar multianual 2021 – 2027 si cei 3 ani ulteriori pentru inchiderea anvelopei bugetului alocat de la UE pentru dezvoltarea Romaniei. Practic, as spune ca Marcel Bolos a facut ceea ce stia, adica sa continue sa slujeasca interesele maharilor din transporturi de unde si provine, si sa dea inapoi Cezarului ce e al Cezarului. Daca premierul Orban si clica de politruci din fruntea unui PNL, ajuns din pacate in derizoriu (lucru pe care pe mine, personal, ma doare), nu au fost in stare sa scoata din randurile lor un specialist care sa-si asume portofoliul Fondurilor Europene, au apelat la influenta sferelor de putere care se invart intotdeauna in jurul guvernului, indiferent de culoarea politica, numele premierului sau strategia adoptata. Problema nu ar fi fost atat de importanta daca, in primul rand, asa cum s-a semnalat si din Parlamentul European, Marcel Bolos nu s-ar afla intr-un vadit conflict de interese prin ceea ce face. Acest conflict are doua aspecte: unul legat de functia de sef de Agentie de Dezvoltare Regionala, de unde si provine, suspendat temporar pe perioada executarii mandatului de ministru, iar a doua, pozitia ocupata in cadrul Ministerului Transporturilor, pe care si-a securizat-o ca back-up pentru o viitoare cariera. Astfel, in primul caz, ca fost sef de ADR, de acum ministrul Bolos, a negociat cu Comisia Europeana ca ADR-urile sa devina Autoritati de Management, adica sa primeasca direct banii de la UE si sa-i gestioneze dupa bunul plac. In al doilea caz, cel de la Transporturi, Marcel Bolos, prin functia de ministru la Fonduri Europene, a negociat ruperea Ministerului Transporturilor de MFE in ceea ce priveste gestionarea fondurilor si constituirea ca Autoritate de Management pentru fondurile alocate pentru infrastructura, adica un fel lup paznic la oi, pe intelesul tuturor. In trecut, avand in vedere proliferearea intereselor baietilor destepti din infrastructura, s-a luptat din greu ca banii care vin de la UE sa nu mai fie gestionati tot de cei care ii cheltuie, si Autoritatea de Management de la Transporturi sa treaca la MFE. Acum, gratie prestatiei lui Bolos, situatia revine “la normal”: banii vor fi la discretia celor care decid si cheltuirea lor, baietii destepti rasufla usurati, iar viitorul fost ministru Bolos isi va gasi probabil linistea intr-unul din birourile de conducere de la Transporturi. Pe langa aceste inginerii, actualul ministru Bolos isi urmareste nestingherit propria agenda, inconjurat de nume grele ramase de la adminstratia PSD sau de valeti de lux furnizati pe linie de partid. Totusi, lucrurile au luat o intorsatura cu iz “colateral”, ca sa zic asa, iar presiunea exercitata pe cei nominalizati sa gireze viziunea minstrului ii determina pe acestia sa inceapa sa cedeze. Este cazul si secretarului general adjunct al ministerului si sefa structurii juridice, Loredana Hristodorescu, care s-a saturat si a decis “sa puna pixul jos”, cum se numeste in jargon administrativ evitarea semnarii de documente la comanda. Evident ca replica a venit imediat, iar ministrul a parat-o lui Orban, care a decis “sa-i ia jucariile”, ca sa continui cu jargonul de breasla, celei care nu s-a supus “orb (an) este”. Mare paguba nu e, lucrurile merg inainte, Bolos fiind inconjurat de “oameni de incredere”. Asa este cazul secretarului de stat Carmen Moraru, adusa de la Transporturi, cunoscuta ca om de incredere al Elenei Udrea pe vremea marilor combinatii. La fel de bine, Bolos e servit prompt de actualul secretar general al MFE, Liliana Anghel, adusa obscur in luna decembrie a anului trecut, printr-un “concurs” pentru un banal post de functionar public, si transformata peste noapte in inalt functionar public, numita chiar de Orban ca secretar general. Domnita respectiva, activata de nicaieri, de la propria firma fara activitate din Balotesti pe stanga, unde si locuieste cu sotul ei, tot de orientare profesionala preot, ca si ministrul Bolos (mai, sa fie!). Cert este ca duduita semneaza fara ezitare orice gand al ministrului, transformandu-l in realitate. Un alt demnitar, adus de Bolos pe linie de partid, este si un padurar de la Maramu’, care are sarcina de a semna actele angajate de minister in guvern, chipurile pentru a evita conflictul de interese flagrant in care se afla chiar ministrul. Apropos, pentru a fi basma curata, Marcel Bolos, intr-un mod cu totul atipic, si-a luat de la un functionar de la Bruxelles adeverinta de non-conflict de interese, asa cum relateaza chiar membri ai parlamentului European. Destept baiat, nu am ce zice, numai ca iresponsabilitatea unora nu elimina raspunderea din punct de vedere legal. Pe langa alti doi demnitari adusi de nicaieri din ograda PNL, Marcel Bolos mai e ajutat si de o ultima reminiscenta a numirilor Vioricai Dancila: secreatrul general adjunct Mariana Cristea, aceasta mergand pe sarma, lepadandu-se de satana pesedista, doar doar sa nu supere si sa fie revocata. Cu motoarele incompetentei turate la maxim, actuala distributie de varf de la MFE, sub conducerea dirijorului, trebuie sa puna pe masa viziunea de dezvoltare a Romaniei pe urmatorii 10 ani, iar acest lucru sa se concretizeze printr-un Acord de Parteneriat cu Bruxellesul. Nu mai amintesc faptul ca, de fapt, ministrul Bolos joaca pe partitura stabilita de PSD, dar jocul de glezne facut de acesta are menirea sa prosteasca o tara intreaga, Comisia Europeana si alte institutii comunitare. Ajuns la momentul decontului, asa cum aminteam la inceputul acestei dezvaluiri, Bolos incepe sa fluiere in biserica (sic!) si nefiind in stare sa articuleze o strategie la nivel MFE, imprastie sarcini in stanga si in dreapta, la ministerele de linie. Numai ca acolo, tangenta si priceperea in gestionarea fondurilor europene e mai ceva ca la Bolos, si va amintiti probabil, dintr-o dezvaluire anterioara, ca v-am povestit cum, de exemplu, se elaboreaza Strategia de Specializare Inteligenta la nivelul Ministerului Educatiei si Cercetarii…..
Aproape 9.500 de beneficiari de pensii de serviciu, in martie: Cea mai mare pensie medie este de 18.880 lei Numarul de beneficiari de pensii de serviciu era, la finele lunii martie 2020, de 9.463 de persoane, in crestere cu 175 de persoane fata de perioada similara din 2019, conform datelor centralizate de Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP). Cei mai multi, respectiv 4.018, erau beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor si judecatorilor, in cazul acestora inregistrandu-se si cea mai mare pensie medie, respectiv 18.880 lei, din care 17.614 lei cota suportata din bugetul de stat, iar diferenta din bugetul asigurarilor sociale de stat. Raspunzand la o interpelare in Parlament, Ministerul Muncii informa in vara trecuta ca cea mai mare pensie de serviciu platita de Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) fusese in luna mai de 73.890 de lei brut si ii revenea unui fost magistrat. Conform Digi14, era vorba atunci despre fostul procuror comunist Gheorghe Balasoiu, fost comandat al penitenciarului Colibasi. De Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic si consular al Romaniei beneficiau 835 de persoane. Pensia medie era de 5.769 lei, din care 3.308 lei suportati de la bugetul de stat. In ceea ce priveste beneficiarii Legii 215/2015 pentru modificarea si completarea Legii 7/2006 privind statutul functionarului public parlamentar, numarul acestora era de 791 de persoane, pensia medie ridicandu-se la 4.760 de lei (2.760 lei de la bugetul de stat)….. Pensii de serviciu pentru beneficiari de la Curtea de Conturi s-au acordat unui numar de 604 persoane, media fiind de 8.124 lei, din care 4.170 de lei cota suportata din bugetul de stat. De asemenea, de Legea 130/2015 pentru completarea Legii 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si al Parchetelor beneficiau 1.789 pensionari, pensia medie fiind de 4.658 lei, din care 2.741 lei suportati din bugetul de stat. Integral:
Profesorul Yuval Noah Harari: Cel mai mare pericol nu este virusul in sine Yuval Noah Harari: Cred ca cel mai mare pericol nu este virusul in sine. Umanitatea dispune de toate cunostintele stiintifice si de uneltele tehnologice pentru a birui virusul. Problema cu adevarat majora este demonul nostru launtric, ura noastra, lacomia si ignoranta…..Dar eu sper ca vom fi capabili sa ne dezvoltam compasiunea si nu ura, sa reactionam cu solidaritate globala, care va dezvolta generozitatea noastra de a ajuta oameni aflati la nevoie. Si sper ca ne vom dezvolta abilitatea de a discerne adevarul si nu vom da crezare tuturor acestor teorii ale conspiratiei. Daca vom face asta, nu ma indoiesc ca vom birui cu usurinta aceasta criza…. Daca publicul este inspaimantat de epidemie si vrea sa preia conducerea un lider puternic, atunci este mult mai usor pentru un dictator sa faca exact asta, sa preia fraiele puterii. Daca, de partea cealalta, exista reactie din partea publicului atunci cand un politician merge prea departe, atunci aceasta poate impiedica cele mai periculoase evolutii….Cum pot eu sti in cine sau in ce sa am incredere? In primul rand, aveti experienta trecutului.
Stîlpii societăţii… alandala …. Să pornim de la exemplu. Deţinătorul uneia dintre cele mai importante funcţii publice, Preşedintele României, iese radios “pe sticlă”, mai ieri, alaltăieri şi ne anunţă: … gata… nu mai e mult pînă departe… tot răul spre bine… după 15 ale lui Florar începe drumul înapoi, către normalitatea (??!!) de care ne-au desprins brusc şi nemilos blestematul de coronavirus şi epidemia pe care a provocat-o. Se vor ridica interdicţiile de deplasare… aveţi însă grijă, trebuie să ne păzim fiecare şi unul pe celălalt, masca va fi obligatorie. A doua zi, acelaşi personaj, “deţinătorul uneia dintre cele mai importante funcţii publice din România” iese din nou pe sticlă, dar cu o faţă îngheţat-îngrijorată şi ne anunţă… la loc comanda. În ultimele 24 de ore, adică de ieri pînă azi, a crescut semnificativ numărul cazurilor confirmate. Restul de mesaj este de la sine înţeles: staţi în casă departe de lumea dezlănţuită, la distanţa socială legală, masca pe figură şi mănuşile pe mîini… spălaţi-vă cu săpun… etc… nu am trecut încă hopul. Adică azi aşa, mîine pe dos, pur şi simplu 100% fără nuanţe şi fără să clipească!! Argumentul schimbării de macaz stă în sintagma “a crescut semnificativ în 24 de ore numărul cazurilor confirmate”. O iei la bani mărunţi şi începi să pui întrebări.
Se reiau pledoariile in dosarul Mineriadei: Procurorii insista pentru judecarea lui Ion Iliescu si pe legalitatea probelor Contestatia procurorilor facuta impotriva deciziei de restituire la parchet a dosarului Mineriadei a fost inregistrata joi la Inalta Curte. Judecatorii au stabilit primul termen pe 14 mai. Cazul este in continuare in faza de Camera Preliminara. Este vorba de procesul in care au fost trimise in judecata pentru crime impotriva umanitatii 14 persoane, intre care fostul presedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman, fostul vicepremier Gelu Voican Voiculescu, fostul sef al SRI Virgil Magureanu si fostul lider sindical Miron Cozma. Procesul se reia dupa o pauza de aproape un an, perioada in care judecatorul Constantin Epure de la Inalta Curte, cel care a decis pe 8 mai 2019 ca dosarul Mineriadei sa se intoarca la Parchet pentru refacerea anchetei, sa-si motiveze hotararea. De asemenea, timp de alte doua luni, procurorii au motivat contestatia lor. Au fost excluse mii de probe Magistratul Constatin Epure a motivat aceasta decizie timp de 10 luni. In cele 400 de pagini, judecatorul a identificat mai multe carente in ancheta procurorilor militari, care in final duc la anularea si excluderea a mii de probe, dar si la neregularitatea rechizitoriului. In plus, potrivit acestuia, modalitatea de expunere a faptelor deduse judecatii este lipsita de precizie, claritate, cursivitate si coerenta, in stransa legatura inclusiv cu aspectele ce tin de legalitatea efectuarii actelor de urmarire penala si administrarii probatoriului. “Incercand sa identifice descrierea faptelor retinute in sarcina inculpatilor, judecatorul de Camera Preliminara din cadrul Inaltei Curti a constatat ca, in capitolul dedicat starii de fapt, actul de sesizare a pus un accent deosebit pe situatia premisa – existenta unui atac, iar nu si cu privire la continutul constitutiv al infractiunii in varianta normativa a vatamarii integritatii fizice a unor persoane,” se arata in motivarea Inaltei Curti. Acuzatiile formulate inculpatilor ar fi fost expuse intr-o maniera generala, globala, iar nu cu referire la fapte concrete, individualizate, prin mentionarea datelor si a circumstantelor in care ar fi fost comise. Integral:
Pretul petrolului si retragerea marii inainte de tsunami. Vine marele val ……Ignorantii se bucura de peisajul spectaculos si pornesc desculti in cautarea marii disparute, fara sa stie ca se indreapta veseli spre intalnirea cu muntele de apa si cu propriul lor sfarsit. Cunoscatorii, dimpotriva, fug in sens invers, incercand cu disperare sa se indeparteze si sa se protejeze pe cate un deal mai apropiat. Cam asa se intampla si cu tarile lumii, cu politicile lor macro-economice naive sau mature si cu raportarea strategica la semnul premonitoriu al incredibilei scaderi a pretului petrolului din aceasta perioada. Vine marele val. Pe scurt, in cinci idei: 1. Pretul petrolului texan cu livrare in mai a ajuns la cotatie negativa (minus 37 de dolari barilul!), insemnand ca vanzatorii de petrol sunt dispusi sa-i plateasca pe comercianti numai pentru a le lua marfa, care nu mai are loc unde sa fie depozitata si blocheaza tancurile petroliere in larg. 2. Chiar si pentru petrolul (american) cu livrare in iunie, pretul barilului de aproape 13 dolari ar putea scadea in continuare, daca nu se iau masuri urgente pentru reducerea productiei si pentru constructia de noi rezervoare in vederea depozitarii, ceea ce oricum nu se mai poate face pana la sfarsitul starii de urgenta. Intrarea in vigoare la 1 mai a acordului recent de scadere a productiei se pare ca va avea doar un efect partial, nefiind sigur nici ca acordul va fi respectat in totalitate, pe fondul temerilor exportatorilor ca piata s-ar putea contracta in continuare. 3. Faptul ca doua economii vulnerabile, care depind masiv de vanzarea de hidrocarburi, ale Rusiei si Arabiei Saudite, s-au infruntat luna trecuta pentru cresterea cotei de piata pe care o ocupa fiecare, chiar cu asumarea scaderii dramatice a pretului petrolului, este un semn ca, in conditii de haos global, statele lumii vor tinde sa actioneze unilateral, egoist si disperat, ca inecatii care se trag unii pe altii la fund in speranta ca se mai pot ridica la suprafata, pe umerii celuilalt, pentru o ultima gura de aer. 4. Acordul tardiv incheiat intre marii producatori de petrol pare sa fie prea putin, prea tarziu. Colapsarea pietei petrolului poate antrena, asa cum s-a mai intamplat in istorie, prabusirea altor piete, si, cel mai grav, perturbatii majore pe piata de capital. Valoarea (majoritatii) companiilor va scadea si odata cu ea se va volatiliza pretul actiunilor si increderea investitorilor. Puternici vor (re) deveni cei cu bani lichizi! 5. Foamea de bani care va aparea imediat dupa repornirea motoarelor economiei poate duce la tentatia cresterii bruste si irationale a preturilor (alt efect aberant dar instinctiv al actorilor economici, care vor sa-si salveze pielea luand-o pe a clientului lor, fara sa-si dea seama ca fiecare este in acelasi timp vanzator de ceva si cumparator de altceva), generand inevitabil “griparea motorului”. Iata de ce repornirea trebuie facuta pe cat posibil planificat si prin masuri inteligente, treptate, nu printr-o liberalizare totala si subita, in care vanzatorii sa creada ca, in sfarsit, le-a venit momentul sa creasca exploziv preturile, pentru a recupera rapid pierderile din ultimele luni. Tentatia cresterii preturilor se va lovi insa de zidul reticentei consumatorilor si se va dovedi o iluzie. Pietele se vor bloca din lipsa lichiditatilor. Si vanzatorii, si cumparatorii vor realiza in cateva luni ce valorosi au devenit banii lichizi. Foamea de bani ar putea canibaliza astfel pietele, iar “banii scumpi” (cresterea dobanzilor) inseamna intotdeauna puterea aproape dumnezeiasca a celor care ii detin si prabusirea celor slabi. Este valabil, desigur, si pentru state…..Pentru ceilalti, este semnul premonitoriu de tsunami. Trebuie sa fii teribil de naiv ca sa nu iti dai seama ca, dupa repornirea motoarelor economiei, producatorii vor dori “sa isi scoata parleala” si vor creste preturile, mai ales ca “tocmai bine” peste o luna, doua, vor incepe sa-si faca efectul masurile tardive de reducere a productiei de petrol si crearea de noi spatii de depozitare. Dar nu numai producatorii de petrol vor creste pretul, ci toti care au ceva de vandut vor crede ca le-a venit, in sfarsit, momentul sa recupereze tot ce au pierdut in aceste luni. Atunci se va declansa “furtuna perfecta”, al carei rezultat ar putea fi foamea de bani. Nu voi dezvolta aici mecanismul prezumat al crizei economice la nivelul pietelor si al comportamentului investitorilor. Nu e scopul acestui articol. Ceea ce ne intereseaza in textul de fata este impactul politic international si consecintele asupra sistemului democratiilor Uniunii Europene in particular si Occidentului (lumii libere) in general, pe fondul temerii ca marele castigator al crizei economice post-pandemie ar putea fi mamutul China, care calca totul in picioare si isi impune vointa si interesele, prin forta si dimensiunile ei gigantice si prin dependenta industriala a Vestului de capacitatile productive chineze. Nu ma grabesc sa impartasesc aceasta teorie a economistilor, dar nici nu o resping a priori. Depinde de cat de puternice si inteligente vor fi in ultima instanta democratiile liberale occidentale pentru a rezista socului si a continua sa lucreze impreuna, ramanand solidare, aparandu-si valorile traditionale si dand raspunsurile cuvenite regimurilor autoritare ale Chinei si Rusiei. Daca se resolidarizeaza, Occidentul transatlantic poate triumfa din nou. Acum cateva zile, am vazut o reactie clara si ferma a UE, care denunta “conspiratiile si dezinformarile dinspre Rusia si China, care pot pune in pericol viata oamenilor”, in traducere libera regimurile criminale de la Moscova si Beijing (sursa:
Pandemia și igiena mentală. O tentativă de discreditare a realității


