Buna dimineata intr-o zi de vineri, 15 mai! Vremea se va menţine deosebit de caldă, local călduroasă în sudul extrem al țării, în sud-vest și centru, unde după-amiaza disconfortul termic va fi în creștere, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unități. Pe litoral valorile termice vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă, iar în nordul Moldovei chiar mai coborâte. Temperaturile maxime se vor încadra între 14 grade în nordul Moldovei şi până în jurul a 33 de grade în sudul Olteniei. Vor fi înnorări temporar accentuate, averse, posibil torențiale și descărcări electrice, la munte, ziua mai ales în regiunile nordice, iar noaptea și în cele centrale. În restul teritoriului cerul va fi variabil, iar astfel de fenomene se vor semnala doar izolat. Vântul va prezenta intensificări la munte, mai ales pe creste, dar local și temporar și în restul teritoriului. Vor fi posibile vijelii şi căderi de grindină. Temperaturile minime vor fi cuprinse între 8 și 19 grade. In Bucuresti, vremea se va menține deosebit de caldă. Temperatura maxima se va situa în jurul a 29 de grade, iar cea minimă va fi de 15…17 grade.
Presa din Olanda scrie despre brain drain, fenomenul care a lasat inclusiv Romania fara medici: In criza corona, ne putem pregati de razboi! Epidemia de coronavirus a expus o problema latenta in Europa Centrala si de Est: din cauza exodului personalului medical in Occident, sistemul medical din regiune este in pragul unui colaps – este concluzia unei analize ample facute de ziarul olandez Trouw, axata pe sistemul medical din Europa. “Libera circulatie a persoanelor este una dintre temeliile pe care se sprijina Uniunea Europeana. Asta inseamna ca fiecare cetatean UE are voie sa lucreze in orice tara vrea. Insa in contextul pandemiei fix aceasta libera circulatie atarna acum ca sabia lui Damocles asupra unor tari. In conditiile in care toate cele 27 de state membre ale UE se bazeaza in situatia actuala pe personalul medical, cei mai noi membri ai familiei europene sunt cei care mor in lupta cu pandemia. Aceste tari se confrunta cu o lipsa masiva de personal medical. Tarile din Europa Centrala si de Est se lupta de ani buni cu un exod de medici si asistente. De la aderarea lor la UE, statele membre din regiune s-au lovit de o emigrare in masa a lucratorilor din domeniul sanatatii catre Vest. Nu este surprinzator faptul ca acest flux este unidirectional. Salariile mari si sistemele sanitare mai bine organizate din Occident sunt atractive pentru multe cadre medicale”, scriu jurnalistii olandezi. Acestia au avansat si cateva cifre, pentru a evidentia discrepantele cand vine vorba de bani cheltuiti in Sanatate. “Cifrele vorbesc de la sine. Date din 2016 de la Eurostat arata ca exista un decalaj mare intre statele membre in ceea ce priveste cheltuielile cu sanatatea. De exemplu, Romania si Bulgaria cheltuiesc 432 si respectiv 556 de euro pe locuitor pe an, in timp ce statele membre occidentale, precum Olanda, Germania si Danemarca, aloca in jur de 4.000 de euro pe cap de locuitor pe an. Este de la sine inteles ca acest lucru creeaza, de asemenea, un decalaj si in ce priveste salariile”, scrie sursa citata. In timp ce un medic generalist din Olanda si Danemarca castiga cu mult peste 100.000 de euro brut pe an, un medic generalist ceh primeste in medie mai putin de 32.000 de euro brut pe an, iar in Ungaria salariul mediu este de aproape 24.000 de euro brut pe an. Oricum, in ciuda faptului ca duc lipsa de personal medical (fenomen numit “brain drain”), tarile din Europa de Est au fost mai ferite de pandemia de coronavirus. Cazurile de infectare si decesele provocate de COVID-19 sunt mult mai numeroase in tari precum Germania, Franta, Belgia sau Olanda . Publicatia citata noteaza ca motivul este ca tarile din regiune au impus izolare nationala din timp. Cifrele Comisiei Europene confirma fenomenul “brain drain”, care face ca sistemele de sanatate din Europa Centrala si de Est sa aiba probleme. De exemplu, aproape jumatate dintre medicii romani au plecat in intervalul 2009 (la doi ani dupa ce tara a intrat in UE) – 2015 sa lucreze in alta tara. Romania are acum cea mai mica densitate de medici din UE. Integral: https://ziare.com
MARTIN S MARTIN – Medic, eseist (SUA): Ancheta: Ce lecții ați învățat de la pandemia coronavirus? Prima lecție învățată a fost cea care confirmă puterea uriașă de impact a neașteptatului. A evenimentului negativ, care ne ia pe nepregătite. Cu toții avem înclinarea de a încerca să ne plănuim viitorul, cu toții uităm – în perioadele de bine și de prosperitate – că lebedele negre sunt doar ascunse după un nor, că vor veni asupra noastră, mai devreme sau mai târziu. Legat de această reamintire, nu poți să nu fii uimit de vulnerabilitatea societății moderne, pe care o credeam stabilă, puternică, consolidată. Sub ochii noștri, instituțiile, stabilitatea socială, comportamentul oamenilor, conceptul de normal, economia, stilul de viață se schimbă, în special în rău. Se vede limpede, după doar câteva săptămâni de epidemie, cum resursele se subțiază periculos, cum pârghiile prin care guvernele ar vrea să controleze situația sunt doar parțial eficace, cum se întrevede prin fisurile nou apărute pericolul de haos, deznădejde, paralizie… Sper cu toată puterea că pandemia își va modifica mersul, că își va pierde suflul și va fi ajunsă din urmă de metodele de limitare și de mult așteptatele tratamente și vaccinuri eficace. Omenirea nu a dispărut niciodată și nu va dispărea nici acum din cauza unei epidemii. Una din cauze este că, pe tăcute, numărul oamenilor care se imunizează crește și – după un timp – virusul, cât o fi el de contagios, nu va mai găsi destule gazde disponibile. Mai sunt mirat de numărul mare de negaționiști, care consumă o mare energie în a critica eforturile oamenilor și al instituțiilor care se opun, cu curaj și abnegație, pandemiei. Strategia intervenției precoce este numită exagerare și atac asupra libertăților, iar analiza, calculele, avertismentele și instrucțiunile sunt botezate panică și isterie. Dar cum se face atunci că țările care au întârziat să adere la campaniile de izolare/carantinare au plătit, în doar câteva săptămâni, prețul mare al miilor de bolnavi și morți? Cum e asta isterie? Cum se împacă buletinele zilnice, care indică rapide creșteri ale îmbolnăvirilor în toate țările, cu acuzațiile de panică nejustificată? Și cui îi folosesc articolele care minimalizează importanța măsurilor de apărare, când studiile de prognoză arată că suferința ar fi mult mai mare, în lipsa intervenției. În fine, am urmărit cum noile practici din comerț, transporturi, învățământ, sistem de lucru, care respectă principiul izolării, dau rezultate. Este foarte probabil că, la terminarea pandemiei, lucrul de acasă, școala la domiciliu, universitățile on line, modul în care companiile își folosesc forța de muncă, sistemul de lucru cu publicul al băncilor și magazinelor se vor schimba, că noi modele de organizare vor fi inovate și aplicate. Pe plan internațional, cea mai previzibilă schimbare va fi decuplarea economică USA-China. Diminuată ne apare și aparența de cooperare și integrare dintre state. Criza pandemiei, urmată de criza economică deja anunțată, vor înăspri semnificativ raporturile dintre țări. (Revista Orizont 8 mai 2020: Anchetă realizată de Cristian Pătrășconiu) Sursa: https://www.facebook.com
Predoiu izbucneste intr-o noua sedinta cu scandal la CSM: Se aude o tacere asurzitoare despre faptul ca lui Kovesi i-au fost calcate in picioare drepturi fundamentale! Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a izbucnit, joi, in sedinta plenului CSM, in momentul in care judecatorii Evelina Oprina si Gabriela Baltag au pus in discutie sa fie verificate in instante toate dosarele instrumentate de DNA din 1 februarie 2014 pana azi. O solicitare inedita, care a impartit din nou CSM in doua tabere. Un control care depaseste cu mult, prin amploarea sa, celebrele evaluari facute de fostul ministru al Justitiei, Tudorel Toader, sau controalele repetate ale Inspectiei Judiciare. Predoiu a facut trimitere la recenta decizie CEDO in cazul Laurei Codruta Kovesi, dar si la faptul ca o parte din achitarile DNA au fost date in baza hotararilor CCR si ale dezincriminarilor operate in Parlament de coalitia PSD-ALDE. “Se aude o tacere asurzitoare in CSM despre faptul ca unui fost inalt magistrat i-au fost calcate in picioare drepturi fundamentale, asa cum a statuat CEDO. Sper sa nu se transforme intr-o tacere care spune si alte lucruri. Deci sus drepturile, sus libertatile, sus independenta Justitiei, absolut de acord. Dar nu pot fi de acord cu instrumentalizarea acestor valori fundamentale pentru a culpabiliza institutia. Sau de a o face in afara cadrului legal, institutional, sau de maniera partinitoare,” acuza Predoiu. Ministrul Justitiei arata ca, desi scopul verbal al acestei solicitari nu a fost de evaluare a deciziilor instantelor, in cerere se arata ca este facuta pentru a se aprecia in ce masura a fost afectat caracterul echitabil al procedurilor judiciare derulate: “CSM este garant al independentei Justitiei sau evaluator al deciziilor sub aspectul caracterului echitabil? Care este temeiul legal, concret, pentru a aprecia acest caracter? CSM nu este competent cu aceasta procedura.” Atac la CCR Predoiu a reamintit ca Oprina si Baltag fac trimitere la numarul mare de achitari pe care l-ar fi primit DNA in anchetele instrumentate. “Trebuie sa fim rigurosi cand vorbim de achitari. Cele prezentate luni de zile pe surse mass-media cu cifre exagerate si mediatizate excesiv pentru distrugerea credibilitatii unei institutii cheie a justitiei, a statului roman? Sau cele provocate de impactul deciziilor CCR, care au eliminat prin efecte intregi probatorii, compromitand sute de dosare instrumentate corect de procurori, potrivit legii in vigoare la data inculparii. Sau achitarile provocate de dezincriminarile operate cu vinovatie cel putin politica de o fosta si prezenta majoritate parlamentara?” s-a aratat revoltat Predoiu. “DNA a lovit in plin centre organizate de coruptie” Ministrul Justitiei le-a mai spus membrilor CSM ca a observat o anumita ostilitate la adresa DNA. “Nu pot sa nu remarc ce a deranjat in general la DNA, in unele cercuri din societate. Faptul ca a inregistrat si achitari? Asa cum a inregistrat orice parchet din lume, cum bine s-a spus anterior? Sau faptul ca, dimpotriva, de multe ori, a lovit in plin centre organizate de coruptie?“, se intreaba retoric Predoiu. Integral: https://ziare.com
Cristi Danilet – judecator: Eu refuz sa cred ca este în tara asta vreun parlamentar care a avut ideea de a pune într-un proiect de lege sau a votat o dispoziție potrivit căreia o lege intră în vigoare în ziua publicării. Dacă exista un singur astfel de om, e dureros. Aici nu mai e vorba de politica, ci de știință de carte. Pentru că în anul 2003 s-a modificat Constituția unde scrie în mod expres ca legea intră în vigoare după trei zile de la publicare. Iar Legea 24/2000 arata clar cum se calculează acest termen. Așadar de peste un deceniu totul e clar și incontestabil. Să fii parlamentar și să nu știi lucrul acesta mi se pare inacceptabil. Iată de ce un om care candidează la un astfel de post trebuie sa aiba cunoștințe juridice. Iată de ce orice cetățean trebuie sa aibă o minimă educație juridica. Legea cadru a stării de alertă este gata de publicare. După ce apare publicată în M.Of. va intra în vigoare în a treia zi spre a patra zi la ora 00.00. Ea trebuie urmată de o Hotărâre de Guvern care să declare starea de alertă şi de ordinele miniştrilor pentru a ne arăta regulile de conduită în diverse sectoare de activitate. Legea o puteţi citi deja aici www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/2020/pr251_20.pdf Ce este starea de alertă? Răspunsul la o situație de urgență de amploare și intensitate deosebite, determinată de unul sau mai multe tipuri de risc. Cine instituie? Guvernul prin hotărâre, la propunerea ministrului afacerilor interne. Când starea de alertă se instituie pe cel puțin jumătate din unitățile administrativ-teritoriale de pe teritoriul țării, trebuie încuviințarea Parlamentului, care poate modifica hotărârea. La ce nivel se declară? La nivel local, județean sau national. Pentru cât timp se ia? Pentru cel mult 30 de zile. Se poate prelungi. În ce constă? Măsuri temporare și, după caz, graduale, inclusiv prin restrângerea exercițiului altor drepturi și libertăți fundamentale. Se arată în Hotărârea de Guvern. De ce se iau? Pentru prevenirea și înlăturarea amenințărilor iminente la adresa vieții, sănătății persoanelor, mediului înconjurător, valorilor materiale și culturale importante ori a proprietății În scopul protejării drepturilor la viață, la integritate fizică și la ocrotirea sănătății. Cum obţin documente oficiale în această perioadă? Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice precum și de entitățile private autorizate se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile (10 zile pentru dovezi de conducere) de la încetarea acestei stări. Trebuie să purtăm mască? Da, dacă se decide prin ordin comun al ministrului sănătății și ministrului afacerilor interne. O vom purta în spaţiile publice închise, spaţiile comerciale, mijloacele de transport în comun şi la locul de muncă. Trebuie triaj la intrarea în instituţii? Da, dacă se decide prin ordin comun al ministrului sănătății și ministrului afacerilor interne. La intrarea în sediul instituţiilor şi autorităţilor publice, operatorilor economici și profesioniștilor se face triajul epidemiologic (prin termometru non contact) și dezinfectarea obligatorie a mâinilor, atât pentru personalul propriu, cât și pentru vizitatori. Putem munci de acasă? Dacă angajatorul dispune asta, cu consimțământul angajatului. Ce va fi la locul de muncă? Dacă sunt mai mulţi de 50 de salariaţi angajatorul poate stabili programe individualizate de muncă, fără acordul salariatului. Ce fac părinţii ce au copii şcolari? Prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinţilor pentru supravegherea copiilor, în situaţia închiderii temporare a unităţilor de învăţământ, se aplică până la finalizarea cursurilor anului școlar Ce fac copiii? Prin ordin comun al ministrului educaţiei şi cercetării şi al ministrului sănătăţii activităţile didactice ce impun prezenţa fizică a copiilor se pot suspenda. Unităţile de învăţământ organizează activităţi în mediul online. Ce fac sportivii? Cantonamentele, competiţiile, antrenamentele se vor desfăşura în condiţiile stabilite prin ordin comun al ministrului tineretului şi sportului şi al ministrului sănătăţii. Cetăţenii pot face sport? Da, în parcuri sau baze sportive ale primăriei. Vom putea merge la film sau la bibliotecă? Da, potrivit ordinului comun al ministrului culturii și al ministrului sănătății. Vom putea merge la biserică? Numai în condiţiile stabilite prin ordin comun al ministrului sănătății și ministrului afacerilor interne. Pot fi amendat? Amendă de la 1000 lei la 5000 lei dacă nu respecţi măsuri de protecție a vieții și pentru limitarea efectelor tipului de risc produs asupra sănătății persoanelor, inclusiv instituirea carantinei sau a izolării la domiciliu, dacă participi la întruniri sau adunări în locuri interzise, dacă mergi în locuri sau la ore interzise. Amendă de la 1000 lei la 5000 lei pentru părăsirea localităţii aflate în carantină. Sursa: https://www.facebook.com
Decizie de infringement: Romania are la dispozitie 4 luni ca sa rezolve problema poluarii aerului Comisia Europeana a decis, joi, sa trimita Romaniei o scrisoare de punere in intarziere prin care-i acorda patru luni pentru a lua masurile necesare pentru rezolvarea deficientelor cu privire la calitatea aerului constatate de Executivul comunitar, se arata intr-un comunicat publicat joi de Executivul comunitar. Aceasta scrisoare de punere in intarziere reprezinta, de fapt, deschiderea formala a procedurii de infringement. Daca tara nu rezolva problemele privind poluarea aerului, Comisia Europeana poate decide sa trimita un aviz motivat. “Comisia Europeana cere Romaniei sa respecte cerintele Directivei 2008/50/ECon referitoare la calitatea aerului inconjurator, un aer mai curat pentru Europa si o evaluare fiabila, si sa informeze opinia publica si sa raporteze in privinta gravitatii poluarii aerului. In special, Romania nu a reusit sa respecte limitele maxime admise de dioxid de azot (NO2) in Bucuresti, Brasov, Iasi, Cluj-Napoca si Timisoara, si nu a luat masurile adecvate pentru a pastra cat mai scurte posibile perioadele in care s-au inregistrat depasiri, precizeaza Executivul comunitar. De asemenea, Comisia Europeana cauta sa clarifice monitorizarea adecvata a concentratiilor de dioxid de azot (NO2) in Bucuresti. Concentratiile ridicate de dioxid de azot pun in pericol sanatatea oamenilor”, precizeaza sursa citata. Integral: https://ziare.com
USR: In 2020, statul a cheltuit peste 3 miliarde de lei cu pensiile speciale. Guvernul sa le desfiinteze prin OUG! Deputatul USR Claudiu Nasui a calculat cat a cheltuit statul in luna aprilie pentru pensiile speciale, dar si totalul din 2020 pana in acest moment. “Pandemie sau nu, pensiile speciale au fost intotdeauna o prioritate pentru stat. Doar in luna aprilie statul a mai cheltuit peste 840 de milioane de lei pentru aceste pensii speciale. O suma care a crescut pana acum in fiecare luna din anul 2020. In total pana acum, in anul 2020, statul a cheltuit 3,29 de miliarde de lei cu pensii speciale”, a scris Nasui pe Facebook. El a punctat ca, in ciuda faptului ca de 6 luni avem un nou guvern si traversam o pandemie, nici macar acum nimeni nu a schimbat nimic in privinta pensiilor speciale. El aminteste ca proiectul USR de desfiintare a pensiilor speciale “a fost contopit cu un proiect vadit neconstitutional al PNL si respins de CCR. In prezent avem un proiect de impozitare a pensiilor speciale cu 90%”. “Desi discutiile despre desfiintarea pensiilor speciale sunt ignorate, discutiile despre cresterea impozitelor de anul viitor sunt incurajate. Schema e cunoscuta. Mai intai politicienii explodeaza cheltuielile statului, apare deficitul, dupa care vin catre mediul privat si impun cresteri de taxe si impozite. In final toti banii provin din munca economiei reale”, a adaugat deputatul. Nasui precizeaza ca totul se intampla pentru ca statul este o ierarhie care functioneaza dupa principiul “cine imparte parte isi face”. “De aceea, avem mii de bugetari de lux, unii cu salarii chiar mai mari decat ale presedintelui SUA. De aceea, avem tot mai multe categorii de ‘speciali’, anii acestia adaugandu-se si primarii la lista de speciali. De aceea, avem programe mamut gen PNDL, din care mafii transpartinice intregi fura cat pot lasand in urma un dezastru. Si, de aceea, in tot acest timp statul ia aproape jumatate din munca unui roman si practica cea mai mare povara fiscala pe salariile mici. Dar ce este cu adevarat trist in tot acest jaf national este ipocrizia. Ii mai privesti cateodata in Parlament cum fac spectacole de fals nationalism dupa care isi voteaza privilegii noi”, a continuat el. Integral: https://ziare.com
Coalitia pentru Dezvoltarea Romaniei cere Parlamentului sa nu adopte in forma actuala 8 legi cu impact major asupra sistemului bancar Coalitia pentru Dezvoltarea Romaniei solicita, in mod public, Parlamentului sa nu aprobe in forma actuala pachetul “dedicat” sectorului financiar-bancar, respectiv asa-zisele “legi anti-camatarie”. “CDR observa cu ingrijorare ca, in ciuda semnalelor de alarma trase in mod repetat de catre Banca Nationala a Romaniei, Comisia Europeana, mediul privat sau de comunitatea bancara din Romania, pachetul de legi ‘dedicat’ sectorului financiar-bancar – asa-zisele ‘legi anti-camatarie’ – isi continua cursul in Parlament, una dintre acestea fiind deja adoptata de Camera Deputatilor (Legea privind protectia consumatorilor impotriva dobanzilor excesive – PL-x nr. 664/2019)”, atrage atentia organizatia. Potrivit sursei citate, membrii CDR recunosc atat importanta masurilor de intarire a protectiei oferite consumatorilor, cat si a dezvoltarii economice, sens in care acesti actori importanti ai economiei – consumatorii, dar si sectorul financiar – joaca un rol fundamental in cresterea sanatoasa si sustenabila a economiei. Insa, in opinia lor, aceste deziderate nu pot fi atinse prin proiecte legislative care, daca vor fi adoptate si vor intra in vigoare in forma in care au fost propuse, vor avea un impact negativ semnificativ, chiar contrar fata de scopul declarat de initiator, atat asupra consumatorilor, cat si asupra mediului de afaceri. “Asadar, consideram ca este extrem de important sa reamintim ca exista in dezbatere parlamentara – fie foarte aproape de votul final, fie in pronuntarea Curtii Constitutionale a Romaniei sau transmitere in vederea promulgarii – un numar de opt legi sau initiative legislative cu impact major asupra sistemului bancar. Majoritatea acestor proiecte de lege initiate anterior pandemiei COVID-19 se suprapun situatiei acute existente acum in economie si peste legislatia in vigoare sau pe cale de a fi adoptata, privind suspendarea platii ratelor pana la sfarsitul anului. In ceea ce priveste scopul declarat al initiatorului, de a veni in sprijinul consumatorilor, aspectele vizate spre legiferare sunt deja cuprinse in legislatia nationala sau europeana curenta (la nivel european – Directiva 48/2018, Directiva 17/2014, iar la nivel national aceste reglementari sunt deja chiar mai favorabile consumatorilor decat cele de la nivel european – OUG 50/2010, OUG 52/2016)”, se arata in comunicat…..Alte consecinte mentionate de CDR sunt: cresterea costurilor creditorilor (litigii, pierderi din credite, provizioane), ceea ce va insemna o crestere a pretului serviciilor bancare in general; cresterea numarului de credite neperformante, ceea ce va genera efecte in lant privind sanatatea sistemului financiar-bancar. Un astfel de efect va provoca reducerea creditarii si posibila migrare a unei parti a consumatorilor catre forme de imprumut nesupravegheate/ nefiscalizate, sustine CDR. De asemenea, ar putea exista stimularea unui comportament neadecvat de plata al consumatorilor si incarcarea sistemului judiciar, inclusiv in detrimentul consumatorilor, precum si extinderea creditarii nesupravegheate/nefiscalizate. Integral: https://ziare.com
van Groningen, Raiffeisen Bank: De fapt, nu suntem o democrație. Am luat anumite lucruri dintr-o democrație: că cine câștigă alegerile, în următorii 4 ani face ce vrea. Asta nu e democrație ”Intelegem ca e o perioada de populism. Cred că există și alte teme mai importante decât legislația dedicată sistemului bancar. Riscăm infrigementul pentru că nu am adoptat legislația privind spălarea banilor, de exemplu. Noi vom respecta această lege (a dării în plată, recent promulgată-n.red). Evident că o vom respecta, iar acolo unde vor apărea neînțelegeri le vom rezolva prin Justiție”, a spus joi Steven van Groningen, CEO al Raiffeisen Bank, la întâlnirea cu jurnaliștii, prilejuită de prezentarea rezultatelor financiare ale băncii. Întrebat cum se face că un singur parlamentar a pus la punct ditamai sistemul financiar local, van Groningen a explicat: ”Vedem acum că mecanismul de consultare dintre sectorul public- Parlament- sectorul privat nu funcționează. De ce? Fiindcă nu avem o structură în care să ne întâlnim regulat. De fapt, nu suntem o democrație. Am luat anumite lucruri dintr o democrație: Că cine câștigă alegerile, în următorii 4 ani face ce vrea. Asta nu e democrație”. Asta știam de foarte mult. Există un proces legislativ care trece prin plen la Consiliul Economic și Social. Să ne uitam acum la o discuție despre ce facem dupã ce suntem în stare de urgență. Evident sunt multe aspecte care țin de legislația muncii. Normal că angajatorii- structurile patronale și sindicale să se înțeleagă pe un text la principii și apoi să fie agreați impreuna cu Guvernul într-un acord tripartit. Dar nu reușim. De ce? Fiindca nu avem o structura în care ne întâlnim regulat. De fapt, nu suntem o democrație. Am luat anumite chestii dintr o democrație: Că cine câștigă alegerile, în următorii 4 ani face ce vrea. Asta nu e democrație. Democrația este când ai o structura în care dezbați lucrurile care sunt importante în societate. Ce a mai spus Steven van Groningen joi: – Democrația este când ai o structura în care dezbați lucrurile care sunt importante în societate. Ce este mai important: să-i protejăm pe cei care sunt vulnerabili la infecția cu coronavirus sau să pastram locurile de munca și capacitatea economică? Asta este o dezbatere care are loc acum în multe țări, de pildă. În România încă avem o problema cu increderea din societate si nu cred că aveți nevoie de mine pentru a o spune. – Cu privire la proiectele legislative cu dedicatie pentru sistemul bancar: ”Analizam și mergem mai departe. Ar trebui să ne întrebăm dacă ceea ce facem ajută sau nu la rezolvarea problemelor cu care ne confruntăm. Aici deja avem ceva care nu contribuie cu nimic la rezolvarea crizei. O să gestionăm și asta, nu e nicio problemă. Puteți să reflectați și dumneavoastră asupra faptului dacă legislația are un efect benefic asupra costul creditului în România sau cine sunt beneficiarii.” – Dar sistemul bancar poate nu este o excepție. Vedem acum că mecanismul de consultare dintre sectorul public- Parlament- sectorul privat nu funcționează. Asta știam de foarte mult timp. Există un proces legislativ care trece prin plenul Consiliului Economic și Social. Normal că angajatorii- structurile patronale și sindicale să se înțeleagă asupra unor principii pe care apoi să le agreeze cu Guvernul printr-un acord tripartit. Dar nu reușim. De ce? Fiindca nu avem o structura în care ne întâlnim regulat. –De fapt, nu suntem o democrație. Am luat anumite chestii dintr-o democrație: Că cine câștigă alegerile, în următorii 4 ani face ce vrea. Asta nu e democrație. Democrația este când ai o structura în care dezbați lucrurile care sunt importante în societate. Ce este mai important: să-i protejăm cei care sunt vulnerabili la infecția cu coronavirus sau să pastram locurile de munca și capacitatea economica? Asta este o dezbatere care are loc în multe țări, de pildă. În România sa nu uitam ca avem o problema cu increderea din societate si nu e nevoie sa spun eu asta. –Dar poate asta se dorește. Pare că asta e direcția în care se merge. Ca românii să-și deschidă un cont digital într o altă țară. Atunci toată economisirile se duc în alte țări și când avem nevoie de credit apelam la bănci și instituții financiare din alte țări. Dacă asta este ce se dorește, atunci da! Dar aici e nevoie de dezbateri. Trebuie să avem o discuție serioasă pe marginea proiectelor de legi, să vedem ce problemă rezolvă acea lege, ce impact economic are. Să discutăm proiectul cu toți partenerii sociali. Integral: https://economie.hotnews.ro
Opinie Iulian Anghel, ZF: Trecutul te ajunge din urmă şi nu te iartă. Toţi banii care au intrat în martie în vistieria statului au mers spre plata pensiilor, a salariilor bugetarilor şi a ratelor la datorii. Pentru restul economiei nu a mai rămas nimic ….PNL, din opoziţie, nu a mârâit nici cât un grivei fără dinţi când PSD dădea, fără număr, pensii şi salarii. Acum trebuie să le plătească. Inevitabilul, anticipat de economişti, iată-l, azi, în toată splendoarea lui: în martie, toate veniturile statului s-au dus spre plata pensiilor, a ajutoarelor sociale, a salariilor bugetarilor şi spre achitarea ratei la datoria publică. Veniturile s-au prăbuşit în martie curent faţă de martie 2019 cu 25%. Aşa că la buget au intrat, în acea lună, 21 de miliarde de lei faţă de 28 de miliarde de lei în martie 2019. Din veniturile de 21 de miliarde de lei, 19,5 miliarde de lei (92,8% din venituri) s-au dus spre pensii, salarii şi ajutoare sociale. Din cele 1,5 miliarde de lei rămase, 1,1 miliarde de lei (5,2% din venituri) au mers spre plata datoriilor la creditele din urmă. Pentru restul economiei au mai rămas, prin urmare, 400 de milioane de lei. Desigur, veţi vedea şi în execuţia bugetară din martie cheltuieli cu bunuri şi servicii, cheltuieli de capital. Statul a cheltuit, în martie, 30,8 miliarde de lei, la venituri de 21 de miliarde de lei. Ceea ce înseamnă că Finanţele au împrumutat, pentru funcţionarea statului, 10 miliarde de lei: aproape 1% din PIB. Acum, desigur, situaţia aceasta nu-i poate fi imputată ministrului finanţelor. Nimeni nu se aştepta la o astfel de criză iar Florin Cîţu a fost unul dintre puţinii parlamentari care s-au opus făţiş şi vocal măsurilor PSD de majorare fără discernământ a cheltuielilor pentru consum. Dar parlamentarii din partidul domniei sale au votat aceste măsuri, iar preşedintele Klaus Iohannis le-a promulgat fără obiecţii. Cu câteva săptămâni în urmă, premierul a spus că unii dintre salariaţii statului – 1,2 milioane, în total – vor merge, cu rândul, în şomaj tehnic. În numele solidarităţii cu ceilalţi membri ai clasei muncitoare. Dl Cîţu a spus însă că, nici vorbă, „avem nevoie de toţi”. Poate fi de înţeles: vin alegerile, PSD abia aştepta o astfel de măsură ca să acuze PNL că sărăceşte poporul. Dar problema nu se închide odată cu închiderea urnelor. ….. „Am prins aceste cheltuieli cu majorarea pensiilor în buget”, spune şi azi ministrul finanţelor. Dar ce este bugetul? Este o puşculiţă pe care ţi-a făcut-o cadou bunica şi din care iei din când în când? Nu, este un cont în care intră banii din contribuţiile cetăţenilor. Şi, dacă nu intră, ce mai prinzi în buget, muşte? Criza se va sfârşi cândva, ca orice pe această lume. Suspendarea regulilor UE potrivit cărora deficitul fiscal nu poate depăşi 3% din PIB va lua şi ea sfârşit. Iar dl Cîţu va trebui să-şi reamintească de bugetul de la începutul anului – nu de bugetul în sine, care nu mai există, ci de cumpătarea pe care el o promitea pentru anul acesta şi pentru anii ce vin. Faptul că Finanţele au putut cheltui din împrumuturi, doar în martie, 1% din PIB a fost o excepţie…..Aşa că, vrând-nevrând, dl Cîţu va trebui să deschidă seiful/arhiva în care stă, spre ştiinţa urmaşilor, acordul cu FMI semnat de România în 2009. Şi să vadă acolo ce înseamnă „consolidarea fiscală” pe care el credea, la început de an, că o rezolvă cât ai bate din palme. Şi că reducerea deficitului fiscal face casă bună şi cu majorarea cu 40% a pensiilor şi cu păstrarea a 1,2 milioane de angajaţi la stat (ale căror salarii au însemnat, în martie, 40% din toate veniturile statului) şi cu investiţii puternice. Integral: https://www.zf.ro
Radu Gologan: Negocierea notelor cu părinții, o umilință pentru sistemul de învățământ Negocierea notelor cu părinții este o umilință pentru sistemul de învățământ, a declarat profesorul Radu Gologan pentru stiriedu.ro. Coordonatorul lotului olimpic de Matematică și președintele Societății de Științe Matematice din România a spus că „s-a ajuns la aberații”, în privința instrucțiunii date de minister care îi obligă pe profesori să ceară acordul părinților ca să le pună note copiilor pe activitatea online. Întrebare: În privința încheierii anului școlar, instrucțiunile de la Ministerul Educației arată că notele de la școala online pot fi puse în catalog cu acordul părinților. Profesorii sunt nemulțumiți de acest lucru. Cât de relevantă va mai fi o notă ”negociată” cu părintele? Radu Gologan: Pare o cedare la presiunea pe care părinții au indus-o în ultimii ani, mai ales în liceele de elită. Și s-a ajuns la aberații. Copiii vin cu note umflate din gimnaziu, și când dau de o adevărată măsură a pregătirii lor cedează, cu părinți cu tot, psihic. Și, evident, profesorul e de vină. Nu ar trebui luată o astfel de măsură, e o umilință pentru sistemul de învățământ. Poate altfel formulată. Reamintim că într-o întâlnire cu învățătorii din Sibiu, ministrul Educației, Monica Anisie, a discutat despre încheierea mediilor și despre cum “cadrele didactice să se axeze pe promovabilitate, situațiile speciale să se discute telefonic cu reprezentanții inspectoratului, în centrul activităților să fie copiii, să se primească acordul părinților pentru calificativele acordate și părintele să fie informat în permanență despre ceea ce se lucrează”. Integral: https://www.edupedu.ro
Daniel P. Funeriu: Am introdus în Legea educației obligativitatea statului de a plăti școlilor private (din învățământul obligatoriu) costul standard per elev identic cu școlile de stat. Altfel spus, prin semnătură, nu prin vorbă, am fost unul dintre cei mai mari susținători ai învățământului privat și continui să fiu. Constat că s-a solicitat guvernului un post de secretar de stat pentru învățământul privat. Fără a intra prea mult în detalii, sper ca guvernul să nu facă un astfel de post. Treaba ministerului este procesul educațional, nu forma de proprietate a școlilor. Ministerul trebuie să își centreze resursele pe calitatea educației indiferent de forma de capital a școlilor, nu pe compartimentalizarea educației între privat și stat. Integral: https://www.facebook.com
Apicultura, din ce în ce mai nerentabilă, că toți trântorii au pensii speciale Tot mai mulți crescători de albine se plâng că o duc rău, din cauza trântorilor. Aceștia primesc prin lege pensii speciale și un stup separat, mai mare, în care stau singuri, asta în timp ce albinele se înghesuie cu sutele de mii în stupii lor. În anumite cazuri, pe lângă pensiile speciale, mulți trântori primesc inclusiv decorații de la președinte. ”Înainte mai era cum mai era, dar când s-a dat legea ca 40% din miere să fie dată trântorilor, asta ne-a cam pus în cap”, spune Decebal Popescu, apicultor. O altă lege este că trântorii au prioritate la intrarea și ieșirea din stup, deranjând albinele lucrătoare. ”N-am avut cum să implementăm dispozițiile cu mini-girofare pe trântori, dar albinele se dau oricum la o parte, că trântorii sunt mai mari și mai puternici”, spune același Decebal Popescu. Ce e mai grav este că în absolut toți stupii birocrația sufocă producția. Albinele trebuie să ceară anumite acte de la trântori ca să poată ieși să adune nectar. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Cel mai prost scenariu Romania s-a descurcat in aceste doua luni de pandemie, in ceea ce priveste limitarea contaminarilor si prevenirea unei drame umanitare, cum s-a intamplat in Italia si Spania si se intampla in statul New York si in Marea Britanie, desi inca nu stim daca s-a descurcat din prudenta si intelepciunea autoritatilor, responsabilitatea cetatenilor sau din motive care tin de specificul virusului in regiunea central-rasariteana ori chiar de vestitul nostru dram de noroc, acela despre care P.P. Carp spunea ca ne face sa fim bine, chiar si prost condusi. Testul concludent insa se da dupa 15 mai, cand starea de urgenta se va fi incheiat, fara ca asta sa insemne ca pandemia s-a terminat si ea. De altfel, asta e singura constanta din discursul autoritatilor: vom mai avea imbolnaviri, poate chiar mai multe decat media zilnica din ultimele saptamani, in lipsa regulilor de inchidere si a sanctiunilor….. Ridicol prin micimea camuflata in bombasticul functiei de ministru de Interne e
Kovesi: 
OP-ED Contractul de peste 1 milion de euro încheiat de către IGPR pentru dezvoltarea unui sistem IT de recunoaștere faciala îmi ridică o serie de probleme. Unele de metodă, altele de fond Să începem cu metoda. Se vorbește de ani buni de guvernarea deschisă. E asumată ca obiectiv politic de toată lumea, dar nu o practică mai nimeni. Cum poți ajunge să cheltui 1 milion de euro bani publici pe o tehnologie atât de intrusivă în viața privată a cetățenilor, dovedită a ridica mari probleme de respectare a dreptului fundamental la viața privată, fără o dezbatere autentică în societate? Ca să nu mai zic că utilizarea acestei tehnologii ar trebui întâi reglementată legislativ, asumat, inclusiv, responsabil. Cer public, așadar, Poliției Române și, prin extensie, Ministerului de Interne să explice – nu mie, ci nouă, tuturor – nu doar în baza ci și în spiritul cărei legi și în urma cărei forme de dezbatere publică s-a luat decizia alocării bugetare și lansării acestui contract. La nivel european, folosirea tehnologiei de recunoaștere facială este un subiect de dezbatere intensă – nu doar la nivelul decidenților, ci și la nivelul întregii societăți. În pregătirea strategiei europene pentru inteligența artificială, Comisia a luat în calcul la modul cel mai serios posibil interzicerea totală a tehnologiei de recunoaștere facială în instituțiile publice pentru o perioadă determinată, până când măsurile de transparență, de control și de protecție a drepturilor și libertăților cetățenilor sunt destul de mature și puternic înrădăcinate în regulile și normele de funcționare ale autorităților.
Ordonanța de urgență privind prelungirea cu maximum șase luni a mandatelor aleșilor locali a fost adoptată, cu modificări, de Camera Deputaților / Data alegerilor urmează să fie stabilită de Parlament, nu de Guvern Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, Ordonanţa de urgenţă privind prelungirea mandatelor autorităţilor administraţiei publice locale cuprinse în perioada 2016 – 2020, cu amendamente. „Mandatele în curs ale primarilor, primarului general al municipiului Bucureşti, preşedinţilor de consilii judeţene, consiliilor locale, Consiliului General al Municipiului Bucureşti şi consiliilor judeţene se prelungesc cu cel mult 6 luni de la data încetării stării de urgenţă sau stării de alertă”, se arată în proiect. Acesta mai prevede că procedurile privind organizarea alegerilor pentru autorităţile administraţiei publice locale se iniţiază în termen de 6 luni de la data expirării duratei stării de urgenţă sau stării de alertă, iar data alegerilor se stabileşte prin lege organică, cu cel puţin 75 de zile înaintea votării….. Pe 23 aprilie, Camera Deputaților a adoptat, tot în calitate de for decizional, o inițiativă legislativă similară cu ordonanța de urgență votată azi, depusă de PSD, UDMR, Pro România și ALDE privind prelungirea cu cel mult șase luni a mandatelor primarilor și consilierilor locali. Cele patru partide de opoziție au introdus o modificare majoră în legea alegerilor locale: i-au luat guvernului competența, până acum exclusivă, de a stabili data scrutinului, urmând ca aceasta să fie fixată de Parlament prin lege organică. Această prevedere a fost introdusă acum și în legea de aprobare a ordonanței de urgență a guvernului. Integral:
Cum (re)invatam Romania sa se hraneasca Daca tot traim pe datorie si din imprumuturi grele si scumpe, macar sa ne cumparam produsele made in Romania. Abia asta ar insemna o crestere sustenabila a consumului. In Romania, nu productia agricola in sine e problema, ci lanturile de desfacere care o aduc pe rafturile supermarketurilor. Daca aceasta problema ar fi rezolvata, nu numai ca nu am mai avea deficitul comercial spectaculos de la alimente si bauturi, ci am putea deveni exportatori neti. Am salva, astfel, 1,5 miliarde de euro deficit comercial, intr-o faza de dezvoltare in care euro nu ne prisosesc. Asta e momentul – cel in care criza COVID-19 a bulversat pe toata lumea si in care o tara organizata poate reseta o industrie, un domeniu: intr-o criza, problemele sacaitoare se pot vedea mult mai bine decat in timpuri normale. Cooperarea dintre cei trei mari actori ai agribusiness-ului romanesc poate confingura, in chiar acest moment, o solutie functionala: – Producatorii – care trebuie invatati sa se asocieze pentru a garanta retailerilor cantitatea si calitatea necesare; – Retailerul – care trebuie sa incurajeze furnizorul local, fie si doar pentru scurtimea lantului de aprovizionare; – Statul – care trebuie, in sfarsit, sa aiba programe tintite pentru crearea infrastructurii de depozitare si desfacere si sa stimuleze aceasta industrie. Cand aude de agribusiness, consumatorul roman intoarce capul. Spre celalalt raft al supermarketului. Integral:
BERD: PIB-ul Romaniei va scadea cu 4% in 2020. Picaj de peste 7% fata de ultima estimare Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) si-a inrautatit estimarile privind evolutia economiei Romaniei in 2020, ca rezultat al crizei provocate de pandemia de coronavirus (COVID-19), se arata intr-un raport publicat, miercuri, de institutia financiara internationala. Conform celor mai recente previziuni ale BERD, economia Romaniei ar urma sa inregistreze anul acesta o scadere de 4%, fata de un avans de 3,2% previzionat in noiembrie 2019. Pentru 2021, BERD se asteapta la o expansiune de 4% a PIB-ului Romaniei. Economia romaneasca a continuat ritmul robust de crestere in 2019, de 4,1%, datorita consumului privat, sprijinit de politica fiscala pro-ciclica, inclusiv majorarea pensiilor si a salariilor in sistemului public. Ca rezultat, deficitul bugetar a crescut, ajungand la 4,6% din PIB in 2019, dar datoria guvernamentala a ramas la un nivel moderat, de 35% din PIB la finele anului trecut, se arata in raport. Pentru 2020, BERD estimeaza un declin al PIB-ului de 4%, presupunand o incetinire semnificativa a epidemiei de coronavirus din trimestrul doi, cu toate restrictiile ridicate. In Romania, cheltuielile cu mancarea reprezinta 25%, cea mai mare pondere din UE Starea de urgenta introdusa la mijlocul lunii martie reduce consumul privat, dar impactul ar putea fi compensat intr-o oarecare masura de cresterea
Nereformabilul, veșnic habarnamistul PSD
Comisia Europeana vrea prelungirea pana la 15 iunie a interdictiei intrarii in UE si in spatiul Schengen Comisia Europeana (CE) propune o prelungire cu 30 de zile – pana la 15 iunie – a restrictiilor deplasarilor considerate neesentaile la intrarea in Uniunea Europeana (UE) sau in spatiul Schengen, potrivit unor documente. In cadrul acestor previziuni in vederea unei relansari a turismului si divertismentului – in pofida pandemiei COVID-19 -, Comisia le recomanda statelor membre UE sa tina cont de consideratii personale si sa permita unor persoane sa-si viziteze familia sau rudele care locuiesc in alt stat UE. Pe de alta parte, Europa isi continua timid iesirea din izolarea impusa din cauza pandemiei noului coronavirus – care s-a soldat cu peste 290.000 de morti in lume -, iar bilanturile incep sa creasca din nou in mai multe tari si par mult subestimate in altele, relateaza AFP. CE se pregateste sa prezinte miercuri recomandari in vederea salvarii sezonului estival in sectorul turistic, afectat dur de criza COVID-19, indemnand tarile sa redeschida in mod treptat frontierele interne pe care le-au inchis. Potrivit unui document citat de AFP, Comisia insista asupra faptului ca aceasta redeschidere este necesar sa aba loc in mod “concertat”, “cat mai armonios posibil” si “nediscriminatoriu”. Austria si Germania prevad deja sa restabileasca – incepand de la 15 iunie – libera circulatie la frontiera comuna, inchisa de la jumatatea lui martie. O relaxare a conditiilor trecerii frontierei intre cele doua tari urmeaza sa intre in vigoare inca de la 15 mai. Franta si Spania si-au relaxat si mai mult masurile de izolare a populatiei, dupa saptamani de izolare. O parte a scolilor franceze s-a deschis sau este pe cale sa o faca, iar plaje de pe litoral urmeaza sa fie redeschise in acest weekend promenadei sau sportului. In Spania, multi oameni se bucura de o intoarcere in baruri – cu masuri de igiena stricte. Integral:
Locuitorii orasului german Coesfeld protesteaza impotriva conditiilor in care muncesc zeci de romani la marele abator Westfleisch. Peste 200 de muncitori de la abatorul din Coesfeld, printre care multi romani, au fost testati pozitiv cu noul coronavirus. Prin subcontractori, abatorul are sute de angajati din Europa de Est. Intre timp, acest abator din landul federal Renania de Nord-Vestfalia a fost inchis. Si alte abatoare din Germania unde lucreaza romani s-ar putea inchide in urma infectarii unui numar mare de lucratori cu COVID-19. “Lucreaza 60 de ore pe saptamana si chiar mai mult. Sunt oameni cazati in imobile degradante, pline de mucegai, suprapopulate. Sunt oameni carati la munca in autobuze si microbuze arhipline. Acesta este un urias potential de risc”, a declarat un protestatar….. Un muncitor roman care lucreaza la abator in Germania a declarat pentru DW ca se considera un “sclav modern”: conditiile de munca sunt foarte grele, se depasesc orele de munca normale, iar lucratorii stau inghesuiti in locuinte insalubre. Integral:
Cine legiferează în starea de urgență? Prin prezentul material aducem în discuție care este autoritatea care ar trebui să legifereze în cadrul stării de urgență declarate pe teritoriul României, în special în situația în care legislația vizează restrângerea exercițiului drepturilor și libertăților fundamentale prevăzute de Constituție sau modificarea ori suspendarea cadrului legislativ existent. Întrebarea de a ști cui aparține puterea de a legifera în astfel de situații de excepție este foarte importantă la nivel principial. I. Practica Pentru reglementarea stării de urgență s-au emis două decrete prezidențiale, nr. 195/2020 și 240/2020, în vigoare de la 16 martie, respectiv 15 aprilie 2020. Prin aceste două decrete s-au restrâns anumite drepturi fundamentale, respectiv (a) libera circulație; b) dreptul la viață intimă, familială și privată; c) inviolabilitatea domiciliului; d) dreptul la învățătură; e) libertatea întrunirilor; f) dreptul de proprietate privată; g) dreptul la grevă; h) libertatea economică și s-au adoptat o serie de așa-numite măsuri de primă urgență cu aplicabilitate directă. Printre acestea se numără: achiziționarea directă de bunuri de către autoritățile publice, suspendarea din funcțiile de conducere a unor funcționari publici, neînceperea cursului prescripțiilor și termenelor de decădere, suspendarea prescripțiilor și termenelor de decădere, suspendarea de plin drept a cauzelor civile și penale, întreruperea termenelor de exercitare a căilor de atac etc. Curtea Constituțională, în decizia sa din
Stelian Ion avertizeaza ca proiectul PSD care scapa evazionistii de puscarie e din nou in Parlament: Dragi evazionisti, avem vesti minunate ….. Este vorba despre un proiect de lege initiat de PSD prin care persoanele judecate pentru evaziune fiscala pot scapa de inchisoare daca achita prejudiciul.”Dragi evazionisti, avem vesti minunate din Parlament pentru voi. Mai stiti proiectul de lege al PSD din 2018 (ce vremuri…) referitor la activitatea voastra de baza? Acela declarat neconstitutional… Ei bine, n-a fost dat uitarii. Puteti dormi linistiti, PSD vegheaza pentru voi! L-au dezgropat, a trecut deja de Senat, iar astazi, cand lumea e atenta sa completeze declaratii ca sa iasa din casa, pesedistii ii dau forma finala in Comisia Juridica a Camerei Deputatilor pentru a fi adoptat. Chipurile il pun in acord cu decizia CCR. Desavarsesc ce a inceput Dragnea in 2018 si n-a mai apucat sa termine saracu'”, a scris deputatul USR pe contul sau de Facebook. El a explicat ca, prin acest proiect, cine achita integral tot prejudiciul pana la primul termen de judecata primeste doar amenda – in cazul in care prejudiciul nu depaseste 50.000 de euro. “Care sunt vestile bune pentru voi: 1. pedeapsa pentru evaziune fiscala nu va mai fi doar inchisoarea, ci inchisoarea alternativ cu amenda. Pana aici nu-i mare scofala, veti zice, pentru ca oricum judecatorul poate individualiza pedeapsa cum apreciaza el, in functie de circumstante; 2. in proiectul asta insa nu e chiar asa, pentru ca, daca ati acoperit tot prejudiciul pana la primul termen de judecata, judecatorul va fi obligat sa va dea doar amenda daca prejudiciul este pana in 50.000 euro; sau va ramane la latitudinea sa daca va da amenda sau inchisoare, daca prejudiciul e intre 50.000 si 100.000 de euro. Peste 100.000 euro nu mai e clar, dintr-un articol ar rezulta ca se poate da amenda, din altul ar rezulta ca nu. Dumnezeu cu mila, caci incurcate sunt lucrarile pesedistului”, se mai arata in postarea lui Stelian Ion. De asemenea, deputatul a scris si care e “premiul cel mare”: “daca macar unul dintre voi, in caz ca ati lucrat mai multi la furaciune, plateste pana la terminarea procesului intreg prejudiciul plus un bonus 20% din prejudiciu, basca penalitati si majorari de intarziere, v-ati scos toti. Nu mai faceti parnaie niciunul. Nici macar amenda penala nu mai primiti!”. El subliniaza ca asta e propunerea social-democratilor si, in plus, persoanele condamnate pentru evaziune fiscala mai au “sansa unei suspendari sub supraveghere a pedepsei”….4. dar pesedistii sunt de treaba. Au totusi o solutie si pentru ai mai nepriceputi dintre voi: daca n-ati achitat pana la sfarsitul procesului, mai aveti sansa unei suspendari sub supraveghere a pedepsei. Integral: 
Marea Sminteală Hotărât lucru, dacă ne vom duce de râpă, nu va fi de la virusul din Wuhan. Ni se va trage de la alt virus, mult mai agresiv – acela al prostiei. Din păcate, ştiinţa încă nu a descoperit un tratament pentru acest flagel. Urmăresc şi eu ştirile. Şi observ o tendinţă îngrijorătoare. Peste tot strigăte de admiraţie pentru “sistemul public de sănătate”. În Marea Britanie a şi apărut un cult al NHS (National Health Service). Lumea a ieşit pe balcoane să îi aplaude, periodic, pe eroii în halate albe (sau albastre, mai nou). Dar eu mă uit pe cifre. Iar acestea arată că doar circa 20 la sută dintre pacienţii cu coronavirus care ajung să fie conectaţi la ventilatoare supravieţuiesc. Şi care arată că în căminele pentru bătrâni virusul a făcut măcel. Armata britanică a construit în două săptămâni un spital de 4000 de locuri. În stil chinezesc. Au pus echipament, ventilantoare. Ştiţi câţi pacienţi a tratat? Fix 55… Iar acum i-au pus lacătul pe uşă. Iar în tot acest timp, publicul şi presa au ignorat adevăratul erou în lupta cu pandemia. Este vorba despre sectorul privat. Avem astăzi milioane de teste, produse într-un timp record? Practic toate vin din sectorul privat, care s-a mişcat ca fulgerul, cu toate că autorităţile din Pekin au transmis abia în Ianuarie informaţii despre genomul virusului Covid-19. Aflăm acum că trebui să mai cheltuim saci de bani pe sectorul de stat. Asta în ciuda faptului că în spitalele private calitatea actului medical este, de regulă, mult mai bună. Aici este problema. Să facem socoteala, pe degete, pentru că Stânga extremă are dificultăţi în urmărirea unui argument. În colţul roşu, avem sectorul de stat. În cel albastru, cel privat. Al doilea oferă servicii mai bune. Dumneavoastră ce aţi alege? Orice minte raţională ar alege sistemul care a avut, demostrabil, rezultate mai bune. Aşa facem cu toţii, când este vorba despre banii din propriul buzunar. Să zicem că vrem să cumpărăm un automobil. Întrebăm prietenii, un taximetrist, citim recenzii, ş.a.m.d. Şi în final, alegem ce este mai bun pentru bugetul nostru. Ei bine… nu. În cazul sistemelor de sănătate, ni se spune că albul este negru şi invers. Asta s-ar traduce aşa. Îmi cumpăr maşina X pentru că este incomfortabilă, are un geam spart, nu îi merge încălzirea, nu are pilot automat şi are vopseaua zgâriată. Plus că are nevoie de reparaţii la cutia de viteze… Demonizarea sistemului privat de sănătate a ajuns la cote alarmante. Am văzut articole în presa americană în care ziarişti-activişti deplângeau faptul că în cabinetele private se fac teste contra cost. Păi… Măcar acolo se fac. În New York-ul guvernat de democraţii care strigă împotriva lui Donald Trump, morţii au ajuns să fie luaţi cu camioanele frigorifice….. In primele zile după ce virusul a ajuns aici în Africa de Sud am avut multe discuţii cu colegii de aici, de la institutul la care sunt, până în Iunie, cercetător. Veneau din multe colţuri ale lumii – Suedia, Statele Unite, Marea Britanie, Africa. Cei mai mulţi, aşa cum e la modă acum, de Stânga. Toţi mi-au spus că vine Apocalipsa. Mi-au explicat cum este treaba cu “inegalităţile sociale” lăsate de apartheid. Cei mau mulţi au şters-o acasă, plătind sume fabuloase pe biletul de avion. Suntem acum la jumătatea lunii Mai. În Africa de Sud (58 de milioane de locuitori) au murit, în mai mult de două luni, 186 de oameni. Mai puţin decât într-o după amiază la New York. Nu am idee ce va urma de aici. Spre deosebire de alţii, eu cred că profeţia nu este un har distribuit democratic… Poţi să ai un doctorat. Poţi să ajungi ministru. Şi este deprimant să vezi că, în multe privinţe, ai rămas la acelaşi nivel de înţelegere cu aceia care fac click pe YouTube pe filmuleţe cu pisici. Mă pregăteam să închei văitându-mă de halul în care a ajuns publicul, să fie dus de nas de tot felul de şarlatani. Când dau peste o ştire tot din New York, unde acum câteva luni Greta Copilul-Minune ţipa la adulţii din sală că ne va omorî încălzirea globală. Acum a nins în Central Park. Este cea mai rece zi de luna Mai din 1977 încoace. Integral:
Dr. Ciungu Mircea (Franta): Poți să bei până cazi sub masă, să mănânci vită Angus de trei ori pe săptămână, să fumezi trabuce pe budă. Este treaba ta. Infarct, cancer, damblageală, whatever, ți le asumi. Dar să dai de un cretin, care nu poartă mască și îți tușește în freză, asta se cheamă tentativă de omor. Virusul ăsta îl pasăm unii de la alții, ca la oină. Cei care îndeamnă la nesupunere, nepurtarea măștii, desconsiderarea fricii de contaminare, sunt complici la omor prin imprudență. Cel puțin! Z
Denuntatorul Sorinei Pintea incheie un acord cu DNA si este condamnat la 1 an si 6 luni de inchisoare cu suspendare Afaceristul Mihai Coste, denuntatorul din dosarul de coruptie al fostului ministru al Sanatatii Sorina Pintea, a fost condamnat la 1 an si 6 luni de inchisoare cu suspendare pentru complicitate la luare de mita, dupa ce a incheiat un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorii DNA. Pe 7 mai, Tribunalul Bucuresti a admis acordul de recunoastere a vinovatiei. Decizia poate fi contestata la Curtea de Apel Bucuresti,
Copiii vulnerabili din Romania au avut acces limitat la hrana, educatie si medicamente in timpul starii de urgenta – studiu Mai mult de o treime dintre familiile vulnerabile socio-economic din Romania au intampinat dificultati in a procura alimentele necesare hranirii copiilor in timpul starii de urgenta, iar 23% nu au putut asigura copiilor medicamentele necesare. Sunt datele unui studiu efectuat de Salvati Copiii Romania, in randul beneficiarilor programelor socio-educationale ale organizatiei, in perioada 22-25 aprilie, care arata, totodata, ca peste 40% dintre copiii din esantion nu au beneficiat de educatia online, ceea ce agraveaza clivajul social. Conform estimarilor Salvati Copiii, numarul copiilor de varsta scolara aflati in risc de saracie sau excluziune sociala care nu au participat la educatia online poate trece de 400.000 de copii. Cercetarea sociologica releva riscurile suplimentare la care sunt supusi copiii care provin din medii vulnerabile, in situatie de criza sociala. Astfel, imposibilitatea de a participa, in timpul starii de urgenta, la programele socio-educationale unde, pe langa indrumare pedagogica si sprijin psiho-emotional constant, primesc si o masa calda, i-a expus o data in plus marginalizarii sociale si problemelor care deriva din aceasta. In pofida eforturilor sporite ale Salvati Copiii Romania de a identifica masuri urgente de suport psiho-social, multe dintre problemele familiale sunt mai greu de identificat atunci cand nu exista monitorizare activa a copilului, pentru a preveni situatiile de risc. Astfel, datele anchetei sociologice arata ca: ● 66% dintre respondenti afirma ca cel putin o persoana din gospodarie a fost afectata pe plan profesional in timpul crizei pandemice si al masurilor de carantina sociala luate. Cei mai multi spun ca nu mai pot gasi de munca ocazional (27%) sau ca sunt in somaj tehnic (17%);● 7% dintre respondenti spun ca au ramas fara loc de munca ca urmare a acestei crize;● 36% dintre respondenti afirma ca nu au putut procura produse sau alimente de stricta necesitate;● 15% dintre respondenti mentioneaza ca nu au avut acces la medic. ACCESUL REAL LA EDUCATIE Un factor suplimentar si agravant de discriminare l-a constituit in aceasta perioada accesul limitat sau lipsa accesului la educatie. La nivelul celor 891 de copii scolari din familiile cuprinse in esantion, 162 au avut lectii online la toate materiile si 351 la unele materii, ceea ce inseamna ca 378 (42,42%) de copii nu au avut acces la educatie online, ci doar la alte interventii de educatie la distanta, la sprijin educational din afara scolii sau au fost complet privati de educatie. In ceea ce priveste cauzele care au accentuat acest fenomen de marginalizare socio-educationala a copiilor vulnerabili, cele majore sunt lipsa unor politici publice nationale, care sa acopere familiile vulnerabile si in general familiile unde accesul la internet si tehnologie pentru scoala online lipseste sau este limitat….RECOMANDARI URGENTE Doar unul din 10 parinti afirma ca spera sa primeasca ajutor de la autoritati, daca efectele crizei se vor prelungi. Majoritatea persoanelor afirma ca asteapta ajutor din partea institutiilor societatii civile, unele specificand si faptul ca, de la declansarea crizei, singurul sprijin pe care l-au primit a fost din partea Organizatiei Salvati Copiii sau a altor ONG-uri. Pentru o interventie cat mai eficienta, care sa corecteze decalajele, Salvati Copiii solicita Guvernului si autoritatilor locale ca, in perioada verii, in functie de evolutia pandemiei si redefinirea restrictiilor sociale, sa poata fi organizate cursuri de recuperare cu grupe mici de copii, in spatii cu destinatie educationala. Totodata, organizatia recomanda utilizarea sumelor destinate programului “Cornul si laptele” pentru achizitionarea de alimente pentru copiii vulnerabili si utilizarea microbuzelor scolare pentru transportul alimentelor catre familiile copiilor. In ceea ce priveste interventia organizatiei, pana pe 15 iunie, Salvati Copiii Romania activeaza un mecanism special de suport educational si incluziune sociala pentru copiii vulnerabili, lansand un apel pentru ca 2.000 de copii sa poata beneficia de acces constant si exclusiv la o tableta conectata la internet si care sa aiba instalate programele prin care se desfasoara lectiile online. Totodata, 120 de profesori vor fi pregatiti prin cursuri speciale, pentru a putea lucra apoi online cu acesti copii. Mai mult, echipele Salvati Copiii Romania vor oferi suport pentru dezvoltarea abilitatilor de folosire a tehnologiei si utilizare sigura a internetului, atat pentru copii, cat si pentru parinti/reprezentantii legali. Integral: 
INTERVIU
Ana lui Manole, ordinul superiorului și răspunderea medicului
Rise Project: Zeci de mii de operatii de cataracta din Romania, facute cu materiale de unica folosita reutilizate Medicii oftalmologi din România reutilizează consumabilele de unică folosință întrebuințate la operațiile de cataractă. Există piese care sunt fabricate să fie folosite o singură dată și care sunt utilizate chiar și la 40 de intervenții chirurgicale consecutive. Riscul de contaminare a pacienților sănătoși cu viruși proveniți de la pacienți bolnavi, operați cu aceleași consumabile, este necunoscut și nu ar putea fi determinat cu precizie decât în cadrul unui studiu științific. Unii doctori îl minimalizează, alții spun că el trebuie luat în considerare. Un mic experiment de laborator, realizat, pe ochi de animale, la São Paulo, înclină balanța către opinia acestora din urmă. În cazul în care riscul s-ar materializa, practica aceasta ar putea reprezenta una dintre cele mai mari breșe de asepsie din întreaga chirurgie românească. Anual, în România, se fac circa 90.000 de operații de cataractă. Zeci de mii de pacienți, așadar, ar fi expuși pericolului contaminării cu HIV, hepatită B, C etc., fără ca măcar să li se aducă la cunoștință acest lucru.
Firea s-a vazut cu proiectul adoptat: Poate da 3,5 milioane de lei pentru o bilbioteca virtuala inca nefunctionala. USR acuza o “sifonare” de bani publici Primaria Capitalei ar putea cheltui pana la 3,5 milioane de lei, in 2020, pentru a le oferi catorva zeci de mii de elevi acces la o biblioteca virtuala care inca nu poate fi accesata. Consilierii generali au adoptat luni – cu 28 de voturi pentru, 8 impotriva si 13 abtineri – o hotarare care prevede ca Municipiul Bucuresti, prin Centrul de Proiecte Educationale si Sportive Prodeus, se asociaza cu Asociatia Culturala Ludmila Vidrascu (reprezentata de Dan Vidrascu, directorul Editurii Litera). Scopul asocierii este acela de a implementa, in cooperare, un proiect numit “Bucuresti.citeste.ro.“. “Bucuresti.citeste.ro” va fi, de fapt, numele unei biblioteci virtuale, pe care sa o poata accesa elevii din Capitala, privati de educatie scolara adecvata, din cauza pandemiei. Nici elevii si nici parintii lor nu vor plati nimic pentru a accesa libraria virtuala. O va face, in schimb, PMB, din bani publici. Mai exact, Primaria s-a angajat sa cumpere abonamente lunare pentru circa 20.000 de elevi bucuresteni la aceasta biblioteca virtuala. Iar fiecare abanoment ar urma sa coste 24,95 lei pe luna.
Efectele pandemiei de COVID-19: Industria carnii pierde milioane de euro doar in Romania Pierderile estimate pentru anul 2020 in industria carnii din cauza pandemiei de coronavirus ar putea depasi mai multe milioane de euro, in conditiile cresterii costurilor pe angajat cu circa 25-30%, dar pe fondul scaderii eficientei muncii cu aproximativ 30% si a vanzarilor cu 15-20%, sustine Dana Tanase, directorul executiv al Asociatiei Romane a Carnii (ARC). “Din discutiile avute cu procesatorii de carne, cresterea cu 25-30% a costurilor pe angajat corelata cu scaderea eficientei muncii reprezinta deja o realitate. Repornirea economiei si relaxarea masurilor de distantare sociala nu cred ca vor conduce cel putin pentru urmatoarele sase luni la o reducere a costurilor pe angajat si la o crestere a eficientei muncii. Si aceasta, ca urmare a faptului ca masurile si procedurile speciale puse in practica de companiile din industrie pentru a proteja sanatatea si securitatea angajatilor, si a reduce la minim riscul aparitiei imbolnavirilor vor ramane in vigoare, pentru multa vreme de acum incolo. Daca luam in calcul si reducerea vanzarilor cu circa 15-20% si faptul ca reluarea se va face treptat si va depinde foarte mult si de reluarea activitatii in industria ospitalitatii, este foarte posibil ca pierderile pentru intreg anul 2020 in industria carnii sa depaseasca mai multe milioane de euro”, a declarat pentru Agerpres directorul executiv al ARC. Dana Tanase a precizat ca dupa Sarbatorile Pascale a avut loc prabusirea cererii la carnea de pui, atat pentru cea proaspata cat si pentru carnea congelata, motivul principal fiind “avalansa de carne de pui din Polonia la preturi inexplicabil de mici”. “Din pacate, dupa Sarbatorile Pascale, avem prabusiri ale cererii. Noi credem ca doua ar fi explicatiile pentru aceasta scadere, si anume: avalansa de carne de pui din Polonia la preturi inexplicabil de mici si veniturile corelate cu increderea consumatorilor. Sa nu uitam ca sunt peste 1,2 milioane de oameni trimisi in somaj tehnic care, pe de o parte nu au incasat toti inca acest ajutor, oricum mai mic decat venitul realizat inainte de
Cui folosește amnistia fiscală dată de autorități? Amnistia propusa de autoritati e buna de principiu, insa ajuta putin operatorii economici afectati de reducerea activitatii generată de pandemia generata de virusul SARS COV 2, scrie consultantul fiscal Adrian Bența. ”Potrivit comunicatelor de presa si articolelor de presa din ultimele zile, se va adopta o amnistie fiscala in sensul anularii dobanzilor si penalitatilor pentru obligatiile restante la data de 31 martie 2020, cu conditia platii debitului principal pana la data de 15 decembrie 2020. Pe cale de consecintă executarea silita nu va fi operabila pentru aceste datorii. Sa vedem insa in caz concret cine sunt operatorii economici ce au datorii scadente bugetare la 31 Martie 2020. Sunt cumva acei operatori economici ce au datorii la buget generate in perioada pandemiei, iar anterior nu au avut obligatii restante? Raspunsul este NU”, explică acesta. Fac cumva obiectul amnistiei acei operatori economici ce au platit la termen taxele scadente anterior crizei medicale iar cand a inceput pandemia nu pot achita impozite? Raspunsul este NU! Sa incepem prin raportare la cadrul normativ existent: In data de 21 Martie 2020 a fost publicata OUG nr. 29/2020 ce aduce o prorogare a scadentei tuturor obligatiilor ce ar fi avut termen de plata dupa adoptarea ordonantei, pana la 30 de zile de la terminarea starii de urgenta! Deci, cine are datorii scadente la 31 Martie 2020? Pentru obligatiile fiscale ale lunii Februarie 2020 scadenta principalelor impozite (TVA, impozit pe salarii, asigurari sociale) pentru cei cu plata lunara ar fi fost in data de 25 Martie 2020. Aceste datorii nu sunt scadente la 31 Martie 2020 tocmai pentru ca a fost adoptata OUG nr. 29/2020 cu prorogarea tremenului. Pentru agentii economici mai mici cu datorii aferente la trimestru I din anul 2020, obligatia platii impozitelor ar fi fost in 25 Aprilie 2020 – termen prorogat….. Prin urmare, daca vrem cu adevarat sa ajutam operatorii economici afectati de pandemie, amnistia trebuie sa se refere la obligatii cu scadenta la buget cu data de 14 Iunie 2020, ce reprezinta termenul de 30 de zile de la terminarea starii de urgenta conform legislatiei existente. Asteptam adaptarea acestei amnistii si pentru operatorii economici ce au platit la scadenta taxele in perioada anterioara criziei medicale iar ulterior pe perioada crizei nu pot sa achite taxele la scadenta din cauza acestui virus. Integral:
Cat de constitutional este sa-ti aprobi singur propriile privilegii E ceva putred in Danemarca. Nimic nu mi se pare mai anormal decat sa-i dai cuiva competenta sa-si aprobe singur propriul salariu, sa-si voteze singur majorarea propriei sale indemnizatii sau sa respinga reducerea, respectiv anularea, ei. Nimeni nu-si da singur foc la valiza, din senin. Si totusi cele mai mari salarii, cele mai mari indemnizatii si cele mai deosebite privilegii ale demnitarilor nostri au fost totdeauna aprobate de ei insisi, nu de altii, iar eventualele propuneri de a mai reduce din ele, dupa ce ajunsesera prea cu ochi si cu sprancene, tot de ei au fost respinse. N-as vrea sa fiu profet mincinos dar pun pariu ca nu are sanse de izbanda nici noua initiativa legislativa pregatita de un partid politic, pentru impozitarea pensiilor speciale, a caror desfiintare tocmai a fost respinsa de magistratii CCR. Nu putem trece cu vederea faptul ca toti magistratii de toate rangurile sunt sau vor fi beneficiari de pensii speciale. S-ar putea ca in prima faza legea nou propusa sa fie votata, ca sa para ca alesii poporului sunt alaturi de popor, nu-i exclus chiar sa se aprobe, sa se promulge, ba poate sa se publice si in Monitorul Oficial. Dar totul ajunge iarasi la CCR, prin Avocatul Poporului si prin ICCJ. Ce credeti, se va dovedi constitutionala sau nu legea care impoziteaza veniturile celor chemati sa se pronunte asupra impozitarii propriilor lor venituri, respectiv cat este ea de legala? A propos, stiti ce pensie are presedintele CCR, conform propriei sale Declaratii de venit, inregistrata cu nr. 53 din 26 iunie 2019? Are 322.220 pensie, plus o indemnizatie aferenta pensiei (ce-i drept, prezentata cam ilizibil, fiind scrisa de mana) de 74.424 lei, plus pensia sotiei 22.844, in total 419.488 lei numai din pensii. Dar familia Dorneanu nu primeste numai pensii. Domnul Valer Dorneanu mai declara si o indemnizatie de 289.159 lei pentru prestatia domniei sale la Curtea Constituitonala, plus inca 16.250 lei diferente salariale si inca 20.852 lei, salariu de profesor universitar. Una peste alta, familia Dorneanu incasa la data depunerii declaratiei un venit de fix 745.749 lei. Bag de seama ca, pana sa ajunga la Curtea Cosntitutionala, domnul Dorneanu era social-democrat get beget, iar inainte de asta fusese comunist, la fel de beget. Fara indoiala stie ca atat comunistii, cat si social-democratii vorbesc non stop de 

După şaptezeci şi cinci de ani: mai 1945, stalinismul şi naşterea Europei captive
Ce anticorpi are Estul si Vestul nu, in pandemia de SARS-CoV2? Plus: De ce ne temem de anexarea Transilvaniei, un mar otravit pentru Ungaria, dar lasam Moldova in inapoiere
Cumpanasu fondurilor europene – transmiterea virusului de la un guvern la altul Cumpanasu’, ca definitie, este un om de companie, un tovaras de drum, de viata si de actiune. In schimb, numele Cumpanasu a devenit viral anul trecut prin asocierea cu teribilul caz de la Caracal si tot ceea ce a urmat. In sine, personajul ne-a creat tuturor o angoasa profunda, pe care numai actuala pandemie a reusit sa o surclaseze ca amploare. Totusi, legatura intre cele doua cazuri o reprezinta virusul. Nu o sa ma arunc aici intr-o discutie pe teme medicale, ci o sa incerc sa tratez problematica virusului moral care musca din guvernele politice obisnuite cu predarea stafetei incompetentei si naravurilor de la un mandat la altul. In spatele primei linii, cea a politicienilor care se sfasie pentru putere, exista o masa critica de baieti invartiti care sunt companionii oricaror echipe guvernamentale politice instalate vremelnic la Palatul Victoria. Ei bine, acesti tovarasei au reusit sa se instaleze in fruntea unor interese de grup, de breasla, de cauza, sub pretextul reprezentarii vocii societatii in dialogul cu puterea. Unul dintre butoaiele cu miere, pe unde roiesc tot felul de bondarei din acestia care vor sa profite de munca albinutelor, este si Ministerul Fondurilor Europene. O mare parte din agenda de comunicare oficiala este impartita cu acesti parteneri de dialog, constituiti sub tot felul de coalitii. Ministrii slabi accepta predarea acestei stafete de la un portofoliu la altul, neavand capacitatea sa impuna un punct de vedere altruist, onest, in interesul cetateanului si al tarii. Si aici intervine fratia intereselor, prin care, politicienii instalati in functii publice, isi tes propriile interese prin validarea de catre tovarasii de dialog, purtatori ai drapelului coalitiilor pe care le reprezinta. In acest fel, se mimeaza un dialog constructiv, taberele isi impart prada, conlucrarea fiind foarte productiva pentru ca fiecare are de oferit ceva ce ii lipseste celuilalt: o tabara alearga dupa zornaitul banutilor europeni, iar cealalta dupa dovada ca propriile uneltiri au fost acceptate de acea parte a societatii interesata de subiect. Cu titlu de exemplu, dar nicidecum limitativ, acest domn Cumpanasu este un abonat al discutiilor purtate la Ministerul Fondurilor Europene. Mai sunt si altii ca el, personaje care au in spate amintitele coalitii, care seara merg pe le televiziuni si dau de pamant cu oamenii politici, iar ziua se furiseaza prin cabinetele ministrilor sau prin salile de conferinta, punand impreuna la cale viitorul tarii. Si ca in povestirile biblice, lepadarea de satana dureaza cat ai zice “fonduri nerambursabile”. La un moment dat, as fi zis ca domnul Cumpanasu va disparea din viata publica pe veci,
Nimic nu va mai fi la fel ca inainte? Dimpotriva, totul va fi exact la fel ca inainte O data la cativa ani, fermierii se plang de seceta. Orice stat condus de oameni normali ar fi apelat la o solutie simpla si aplicata cu succes inca din vremea Egiptului Antic: irigatiile. Dar nu, statul roman prefera sa planga alaturi de fermieri si, in fiecare an secetos, sa ofere niste despagubiri banesti celor afectati de seceta. Oare, cu banii cu care tot despagubim fermierii de atatia ani, nu era mai simplu sa refacem sistemele de irigatii? Ei bine, daca actuala corona-criza ar fi schimbat ceva in Romania, una dintre prioritatile publice ar fi fost refacerea sistemului de irigatii. Sistem care acoperea, in 1990, peste 3 milioane de hectare si care acum deserveste teoretic mai putin de jumatate (1,4 milioane de hectare), desi, practic, nu se iriga mai mult de 750.000 hectare (o parte din cele 1,4 milioane de hectare cu acces la irigatii nu au si retelele secundare de irigatii, iar apa folosita costa si nu putin) (sursa:
Sorin Pâslaru, ZF: La primul Consiliu European, preşedintele Iohannis trebuie să meargă cu un braţ de sparanghel şi să-l pună în faţă: Ăştia suntem noi. De aici trebuie resetate negocierile pentru o nouă Uniune Europeană Criza pe care o traversăm a acţionat ca un uriaş ecograf asupra relaţiilor economice internaţionale. Dezvăluie relaţiile de dependenţă, circuitele centru-periferie, modul cum de decenii întregi ţări precum România parcă aleargă în gol în încercarea de a recupera decalajele care o despart de Vest. Oprirea transportului internaţional şi permisiunea specială acordată muncitorilor români de a se deplasa înspre vest când milioane de români veneau invers, spre casă, au pus în evidenţă izbitor relaţia Est-Vest. La 13 ani de la aderarea la UE, România rămâne un simplu furnizor de resurse brute pentru Vest: de cereale, de forţă de muncă, în curând de gaz metan prin BRUA. Exportul per capita, de 3.000 de euro pe locuitor, este de patru ori mai redus în România decât în Ungaria şi de zece ori mai redus decât în Germania. Intensitatea exportului este în strânsă legătură cu nivelul investiţiilor şi al industrializării. Este acesta drumul spre dezvoltare – să exporţi cereale pentru fermele de porci din Germania precum şi oameni care să lucreze în abatoare şi apoi să imporţi carne de porc? România este numărul 1 în Uniunea Europeană la producţia de porumb, de floarea-soarelui şi numărul de 3 la producţia de grâu, dar importă jumătate din necesarul de consum de carne de porc, Germania fiind unul din principalii furnizori. Hai, este de înţeles să nu ştii să faci BMW-uri, că nu ai istoria industrială a Germaniei – cu toate că există sectoare industriale unde România a fost mult în faţă, precum cea petrolieră – dar când densitatea de porcine şi bovine la suta de hectare este de 10-20 de ori mai redusă în România decât în Germania şi Olanda şi creşte, atunci e o problemă. La o suprafaţă arabilă de 1 milion de hectare, Olanda are un şeptel de 12 milioane de porci, pe când România, la o suprafaţă arabilă de 8-9 milioane de hectare, are doar 5 milioane de capete de porci…. Nu ai nici porumb, nu ai nici mână de lucru, dar faci jocurile. Dictezi. Cum? Acesta este misterul relaţiei centru-periferie, prin care statele aşa zis în emergenţă aleargă după dezvoltare de zeci de ani, dar aleargă în van. Povestea nu este nouă. Lupta pentru dezvoltare nu e simplă. În anii ‘60, România a luptat pentru a nu-i fi atribuit, în planul Valev, rolul de furnizor de alimente în sistemul CAER şi a încercat să se industrializeze, aşa cum a putut. La primul Consiliu European, preşedintele Klaus Iohannis trebuie să meargă cu un braţ de sparanghel şi să îl pună în faţa sa. Acesta să fie semnalul că e nevoie de azi înainte de o nouă Uniune Europeană – de o Uniune adevărată, cu egalitate de şanse în dezvoltare. Libera circulaţie a forţei de muncă, a capitalului, a mărfurilor şi a serviciilor trebuie garantate, dar trebuie garantate şi mecanisme prin care nivelul de dezvoltare economică şi socială să ajungă la un minim în toată Uniunea Europeană într-un orizont de timp asumat. În criza din 2008-2009, ţările, companiile şi oamenii au rămas fără bani. Centrul a consumat ca într-o gaură neagră mii de miliarde de dolari, iar banii s-au retras printr-un efect de domino de pe pieţele emergente şi periferice provocând masive căderi. Zona euro s-a cutremurat atunci, iar Grecia era cât pe ce să fie pierdută. Atunci nu erau bani, acum nu sunt resurse medicale şi echipamente suficiente. Imediat se va pune şi problema resurselor alimentare şi de energie. Îngheţarea comerţului internaţional şi a transportului de persoane a întors economiile spre ele însele, dintr-odată sistemele economice şi-au căutat furnizori în amonte şi distribuitori în aval pe plan local. Este o şansă pentru economiile care dispun de resurse. Ce le lipseşte? Lipseşte capacitatea de investiţie. Pentru a face un salt înainte o economie subdezvoltă are nevoie de investiţii de zeci de miliarde….. Pornim de la măşti şi de la combinezoane, dar va fi o greşeală dacă ne oprim aici. Refacerea lanţurilor de producţie nu se poate fără o perspectivă centrală, fără o implicare instituţională care să ofere orizont. Farmec Cluj a reuşit într-o lună să înceapă producţia de gel dezinfectant, dar de unde materie primă, alcool izopropilic? Cel mai mare deficit comercial al României este în sectorul chimic, unde, nu-i aşa, Germania este numărul unu în lume. Cu toată bunăvoinţa, o Uniune în care centrul să dicteze pentru că menţine sub control producţia de bunuri cu valoare adăugată, iar la periferie să rămână simpli producători de cereale, exportatori de forţă de muncă brută sau de vacanţe precum Grecia, este o construcţie pe nisip. Integral:
Credintele CCR, tara, constitutia, omul si romanul de rand ….CCR isi vede amenintata independenta de catre presedintele caruia Curtea i-a taiat in ultimii ani, in mare veselie, prerogativele. Si care acum argumenteaza, potrivit Curtii romanesti, incomplet si inexact sentinta judecatorilor supremi de la Strasbourg. CCR pare a mai crede ca, spre deosebire de seful statului si de premier, ar sti “exact” si “complet” ce vrea sa insemne decizia CEDO cu privire la demiterea fostei sefe a DNA. E util de analizat “exact si complet” ce anume cred Dorneanu si ai lui despre sentinta CEDO. N-ar fi exclus ca dintr-o astfel de analiza sa reiasa nu doar proasta parere a CCR despre Curtea Europeana. Sau indiferenta ei fata de nedreptatirea unui inalt functionar public care, nota bene, nu incaseaza inca pensii speciale, precum cele cateva completand salariul urias al lui Valer Dorneanu. Ci sa evidentieze si opinia frizand sacrul pe care CCR o nutreste despre sine, despre noima constitutiei pe care e pusa s-o interpreteze si s-o apere, despre institutiile statului roman ca si, vai, despre om si despre drepturile inexistente ale romanului de rand. Admitand ca s-au incalcat drepturi fundamentale ale omului in cazul Kövesi, Curtea Europeana a invalidat, practic, revocarea din functie a fostei sefe a DNA. Or, nedreapta demitere care, corelata cu imposibilitatea anularii ei in justitie, i-a incalcat Laurei Kövesi drepturile fundamentale, nu fusese impusa de martieni, nici de marile puteri, ci de CCR. Cea din urma a actionat (ilegal si neconstitutional, potrivit sentintei CEDO) la propunerea lui Tudorel Toader, in capacitatea lui de atunci de ministru al justitiei: In urma actiunii lor comune, un om, nu doar un inalt functionar public, a fost pus ilegal pe drumuri si lasat fara dreptul la libera exprimare si fara acces la justitie. In plus, altfel decat l-a gandit si vrut constitutia pe seful statului, aceeasi decizie l-a prefacut pe presedinte din sef ales al statului in sluga unui demnitar numit, fortandu-l, sub amenintarea suspendarii din functie, fie sa accepte silnica “solutie”, fie sa renunte la presedintie. Acestea au fost si sunt faptele. Pentru CCR, pentru statul roman si ansamblul autoritatilor sale, parte din ele au ajuns sa fie just si usturator amendate de CEDO. In reactie, echipa Dorneanu crede ca decizia CEDO in cazul Kövesi n-ar viza Curtea Constitutionala, fiindca nu despre Laura Kövesi ori drepturile ei fundamentale ar fi fost vorba in “solutia CCR”, ci despre institutii si raporturile dintre ele. Potrivit Curtii, Kövesi n-ar fi fost “parte…in procedura de solutionare a conflictului juridic de natura constituţionala…care vizeaza exclusiv raporturile dintre autoritatile publice cu privire la exercitarea competentelor lor…”, instantele constitutionale neanalizand “drepturi si libertati fundamentale”. Serios? Ati inteles? Nici eu. Dar nu pentru ca nu suntem experti. Sau pentru ca suntem fortati sa analizam o limba de lemn. Ci pentru ca pozitia CCR, perfect compatibila cu astutia comunista proprie unora din cei mai docili stalpi ai regimului ceausist, de felul lui V. Dorneanu, sfideaza bunul simt elementar, dimpreuna cu normele democratiei si cu principiile constitutiei Romaniei. Care are ambitia de a fi o lege fundamentala adecvata unei democratii si unui stat de drept. Or, despre ce sa fie, prioritar, un text constitutional in orice democratie, daca nu despre respectarea, prin legi si institutii, a drepturilor fundamentale ale omului si cetateanului? De ce sunt numite oare aceste drepturi “fundamentale”? Nu pentru ca fundamenteaza o lege fundamentala, asa cum e definita o constitutie? Nu stiu ca Laura Kövesi sa nu fie om si sa nu aiba, prin urmare, drepturi. Nu stiu sa nu fie cetatean roman si sa nu se bucure, deci, de drepturile fundamentale pe care i le admite si i le apara, teoretic, cetateanului roman, constitutia si legile Romaniei. Nu stiu ca institutiile unei democratii sa fie de natura sa poata incalca drepturile fundamentale ale omului si cetateanului. Nu stiu ca actuala componenta a CCR sa se fi schimbat, eventual prin interventia unor puteri straine, iar judecatorii acestei Curti sa fi devenit peste noapte membri ai unei Curti administrative, nomenclaturisti cu privilegiile suzeranilor feudali, aparatorii cleptocratiei, ori slujbasii Rusiei, Chinei sau altei tiranii sangeroase, pentru care omul si drepturile lui sa nu conteze cand instanta suprema judeca raporturi institutionale. Tiranii, pentru care un presedinte ales liber si jucator, ca seful statului roman, sa fie o amenintare si sa trebuiasca, prin urmare, sa i se ciunteasca prerogativele. Nu stiu, in fine, ca institutiile Romaniei, autoritatile ei publice si raporturile dintre ele sa fie scopuri in sine, iar nu entitati si relatii menite sa slujeasca oamenilor si sa le respecte drepturile, aparandu-le, in loc sa le incalce, asa cum just a constatat CEDO ca s-a facut in cazul Kövesi. Asa cum nu stiu ca invocatele autoritati publice sa fie de pe Jupiter, iar competentele lor sa poata fi disociate constitutional de impactul lor asupra cetatenilor si drepturilor lor constitutionale, ca si asupra legii si justitiei aparand, prin procese echitabile, aceste drepturi.
USR a depus proiect de lege pentru desființare Secției Speciale pentru magistrați. Inițiativa, semnată și de Ana Birchall, fost ministru al Justiției USR a depus vineri un proiect de lege care vizează desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (SIIJ), a anunțat deputatul Stelian Ion, inițiator alături de Dan Barna, Silviu Dehelean și George Dircă. Proiectul a fost semnat și de Ana Birchall, fost ministru al Justiției în guvernul Dăncilă. ”Am luat în calcul nu doar faptul că desființarea secției este cerută de Comisia Europeană, GRECO și Comisia de la Veneția, ci și eșecul de proporții al acestei structuri: din 417 dosare soluționate anul trecut, 415 au fost clasate și doar în două s-a dispus trimiterea în judecată a trei inculpați”, a scris Stelian Ion pe Facebook. Deputatul USR a reclamat și faptul că ”Guvernul PNL nu pare să se grăbească să renunțe la acestă structură creată la comanda lui Liviu Dragnea pentru a-i intimida și șantaja pe procurori și judecători”. ”Sper ca acest proiect de lege să fie dezbătut și adoptat în Parlament în procedură de urgență și această creație marca Iordache, Tudorel Toader, Savonea și compania, să fie abrogată! Și mai sper ca vremea şmecheriilor introduse, aşa, pe furiș, nu ştiu de cine, nu ştiu pe unde, exact cum au fost și prevederile toxice privind SIIJ trebuie să apună şi, sper eu, a apus!”, a scris și Ana Birchall. Stelian Ion a mai anunțat că USR a depus și un proiect de modificare a legilor Justiției, care se bazează pe necesitatea respectării recomandărilor formulate de Comisia de la Veneția în 2018, respectiv 2019, de Consiliul Consultativ al Judecătorilor Europeni în 2019 și de Comisia Europeană. Modificările la Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor vizează, printre altele, mecanismul de numire și revocare a procurorilor de rang înalt și prevederile privind răspunderea materială a magistraților, respectiv acțiunea de recuperare a prejudiciilor. Integral:
Horatiu Moldovan: Nu toti pacientii raportati au murit efectiv din cauza pneumoniei cu COVID-19 Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Horatiu Moldovan a declarat ca nu toti cei raportati au murit din cauza pneumoniei cu COVID-19 si spune ca multi dintre acestia erau in stare grava din cauza bolilor asociate….. “Nu toti pacientii raportati, cei 820 sau 818 daca nu ma insel, au murit efectiv din cauza pneumoniei cu COVID. Are test pozitiv, e infectat cu COVID, e raportat ca COVID, asta nu inseamna ca a murit din cauza asta”, a spus medicul Horatiu Moldovan. Multi dintre cei infectati erau in stare foarte grava atunci cand au fost internati. Horatiu Moldovan recunoaste ca o parte importanta dintre morti nu au avut drept cauza a mortalitatii coronavirusul. “
Ce înseamnă să mori de coronavirus? Cum a ales România definiţia decesului de COVID-19, mai îngustă decât Polonia sau Belgia, dar mai extinsă decât Germania și Austria …. Ar fi foarte dificilă o evidenţă corectă a numărului real de infecţii, având în vedere: Numărul redus de teste în numeroase ţări (aici intră și România). Abilitatea virusului de a se răspândi între oameni care nu manifestă simptome. În plus, COVID-19 a fost mult mai mortal decât multe alte epidemii recente. De aceea, datele legate de decese sunt mult mai relevante pentru a înţelege cu adevărat pandemia. … Cei de la Politico, una dintre platformele de jurnalism din SUA cu cea mai analitică abordare, au investigat felul în care mai multe ţări europene abordează problema morţii de COVID-19 şi le-au împărţit în trei categorii: cele cu o definiţie îngustă, cele cu o abordare mixtă şi cele cu o definiţie mai largă. … Olanda şi Austria sunt ţările cu o definiţie îngustă a cazurilor de deces de COVID-19. Austria numără doar decesele pacienţilor care au murit “de la” COVID-19 (deci unde se poate stabili cu exactitate că noul coronavirus a fost cauza morţii, şi nu altceva) şi au fost raportaţi în sistemul epidemiologic de raportare al ţării. …. În Olanda numărătoarea e şi mai rigidă. “Morţii de COVID” ai olandezilor trebuie să fi fost depistaţi pozitiv pentru boală şi să fi murit în spital. Aşa se face că la numărătoarea lor au ieşit doar 48% din “excesul de morţi” faţă de aceeaşi perioadă din anul trecut. …“Mortalitatea în exces” este un indicator foarte util în pandemia actuală, mult mai de încredere decât alţi parametri. Ideea este să fie luat ca reper numărul de decese din anul anterior,
Exclusiv 
E rândul “domnului” Gâdea s-o pupe pe Kovesi. Ştie toată lumea unde Cred că nimănui nu i-a convenit Decizia CEDO care a stabilit că revocarea lui Kovesi a fost ilegală, dar cea mai ticăloasă reacţie a avut-o incredibilul Tudorel Toader, acest Pilat din Pontul românesc: “Pe firul acestui proces de demitere au fost trei factori care şi-au împlinit misiunea. Eu am făcut raportul şi am propus revocarea. După aceea a fost sesizată CCR, ministrul nu este autor al dreptului de sesizare, o face Guvernul, preşedinţii Parlamentului… CCR a dat o decizie şi preşedintele a revocat-o în baza acelei decizii. Preşedintele nu a revocat-o în baza propunerii mele. Decizia CCR se execută. Eu cam asta pot să spun”. Plini de imaginaţie, naşii lui Tudorel Toader l-au botezat cu diminutivul numelui de familie – uneori e Tudorel, alteori e Toader, după cum îi convine. Când a cerut revocarea lui Kovesi, era Toader, un ministru care explică savant prostiile pe care le spunea, câştigându-şi acoliţi printre specialişti altminteri normali, dar pe care i-a tâmpit. Acum e Tudorel. E nevinovat. Tudorel minte: – “Primul factor”: Cele 70 de pagini pe care le-a scris Tudorel Toader ca Raport pentru revocarea Laurei Codruţa Kovesi, au fost concentrate pe o singură idee manipulatorie: că atunci când ministrul justiţiei o cere, preşedintele ţării este obligat să se supună şi să revoce pe şeful DNA. – “Al doilea factor”: CCR i s-a subordonat lui Liviu Dragnea pe persoană fizică (ca, de altfel, întreg PSD-ul), a blagoslovit prostovăniile din Raportul lui Toader şi a inversat ierarhiile, susţinând că preşedintele este obligat să execute poruncile ministrului. – “Al treilea factor”: Preşedintele întâi a făcut mişto de Tudorel Toader şi de CCR, după care, în cel mai umilitor mod cu putinţă, a revocat-o pe Laura Codruţa Kovesi de la şefia DNA, la 9 iulie 2018. Am scris mai multe articole contra acestei întâmplări mişeleşti, la care au participat activ ministrul justiţiei Tudorel Toader, Guvernul Dăncilă, CCR, Preşedintele României şi dacă nu Dan Voiculescu, atunci televiziunea fiicelor sale Antena 3, cu concursul televiziunii România TV a lui Sebastian Ghiţă (ascuns la Belgrad). Violenţa de limbaj folosită la Antena3 în subiectul Laura Codruţa Kovesi a culminat cu replica explicită “Pup-o-n cur pe Kovesi!” a “domnului” Mihai Gâdea, acest fost pastor atât de manierat şi sensibil, care l-a apostrofat în plină emisiune pe Ionel Dancă, actualul şef al Cancelariei premierului. Cred că e rândul “domnului” Mihai Gâdea să facă asta…..Inţelesul natural al acestei prevederi legale este că preşedintele nu poate revoca după bunul lui plac, oricând şi pe oricine ar vrea el, ci doar la propunerea ministrului justiţiei. Niciodată această propoziţie a legii nu va însemna că ministrul justiţiei, (când vrea muşchii lui), poate să-l oblige pe preşedinte să revoce. Prin complicitatea Curţii Constituţionale a României, totuşi, a fost creată aparenţa că Iohannis are obligaţia să o revoce pe Kovesi, dacă Toader i-o cere. Şi preşedintele ţării a revocat-o, contrar voinţei sale şi propriilor convingeri, arătând că este incapabil intelectual (dimpreună cu întreg corpul de consilieri), slab, şantajabil, laş, dispus la compromisuri ruşinoase”. Mai simplu: Preşedintele României Klaus Iohannis a îndeplinit poruncile puşcăriaşului Liviu Dragnea. Klaus Iohannis a pierdut atunci un moment rar, ocazia să devină erou naţional: decât să o revoce pe Kovesi împotriva convingerilor sale explicit şi public exprimate, un om integru ori ar fi demisionat, ori ar fi înfruntat Curtea Constituţională şi dârla de ticăloşi aliniată în spatele ei, deasupra căreia a tronat infractorul Liviu Dragnea. Integral:
Greu de revocat: Conditiile in care Tudorel Toader poate fi dat afara din Comisia de la Venetia. Guvernul nici nu a trimis solicitarea oficiala Guvernul Romaniei inca nu a solicitat revocarea fostului ministru al Justitiei Tudorel Toader din calitatea de membru al Comisiei de la Venetia, anunta organismul european, intr-un raspuns pentru asociatia civica Reset Iasi. “Comisia de la Venetia nu a fost contactata de autoritatile romane in aceasta problema,” se arata in raspunsul Comisiei, la intrebarea daca Guvernul Romaniei si-a exprimat in mod oficial intentia de a-l retrage pe Tudorel Toader. Cum raspunde Comisia la cea de-a doua intrebare: Este posibil ca Guvernul Romaniei sa solicite aceasta retragere cata vreme membrul se afla la mijlocul exercitarii mandatului in Comisia de la Venetia? Comisia face trimitere la regulile interne de procedura legate de plecarea unui membru, care se intampla in urmatoarele cazuri: a) La sfarsitul termenului obisnuit de patru ani, dar mandatul poate continua pana la numirea unui nou membru. Mandatul lui Tudorel Toader in cadrul Comisiei de la Venetia a fost prelungit in anul 2018, in timpul exercitarii mandatului de ministru al Justitiei. b) In ziua in care secretariatul Comisiei primeste o scrisoare de demisie semnata de membru. c) In ziua in care Comisia constata, la propunerea Biroului, cu o majoritate de doua treimi din membrii sai, ca membrul in cauza nu mai este in masura sau calificat sa exercita functiile sale. Asadar, revocarea unuia dintre membrii Comisiei de la Venetia este dificil de realizat….. Reset Iasi comenteaza ca Guvernul putea face de mai multa vreme aceasta cerere de revocare, dar PNL ar fi speculat acum momentul pentru a cere acest lucru. “Daca Guvernul face aceasta solicitare, inseamna ca nu a citit Statutul Comisiei de la Venetia, care spune ca mandatul unui membru expira fie la implinirea termenului de 4 ani, fie prin demisie, fie prin votul a 2/3 dintre membri. Integral:
Jandarmeria Bucuresti are conturile blocate de ANAF, dupa ce protestatarii amendati abuziv si-au cerut banii inapoi Mai multi protestatari au blocat conturile Directiei Generale a Jandarmeriei Municipiului Bucuresti (DGJMB), pana la concurenta sumei de 2.861,24 de lei, pentru a recupera cheltuielile de judecata stabilite de instanta, in urma proceselor in care au contestat anularea contraventiilor.Este vorba de procesele in care magistratii au anulat amenzile date in timpul protestelor declansate de adoptarea OUG 13 de modificare a Codurilor Penale, ca find abuzive. Instantele au decis ca protestatarii sa primeasca inapoi cheltuielile de executare, taxe de timbru si onorarii avocationale, iar jandarmii nu le-au platit pana acum. Cristian Dide, presedintele Asociatiei “Evolutie in Institutie” – care s-a ocupat de recuperarea sumelor -, explica pentru Ziare.com ca, dupa ce au castigat primele procese, Jandarmeria a refuzat initial sa plateasca aceste cheltuieli. “Au inceput sa plateasca abia dupa ce ne-am dus la un executor judecatoresc. Deci banii acestia reprezinta cheltuielile cu executarea pentru primele cheltuieli de judecata pe care le-au platit ei,” explica Dide. Potrivit acestuia, pana in prezent, jandarmii au platit cheltuieli de judecata undeva la vreo 58.742 de lei. “Atentie, nu sunt despagubiri”, precizeaza presedintele Asociatiei “Evolutie in Institutie”. Integral:
INTERVIU Bogdan Aurescu: ”România se îngrijește de cetățenii Republicii Moldova, mai ales când sunt în nevoie”. Plus: ce spune despre relațiile cu Ungaria și reacția UE și NATO la criză ”România e alături de toți cetățenii Republicii Moldova indiferent de etnie când e nevoie, e un gest uman, de solidaritate”, spune Bogdan Aurescu într-un scurt interviu pentru G4Media.ro. Întors de la Chișinău, unde a însoțit echipa de 52 de români care vor ajuta medicii moldoveni în lupta cu coronavirusul, ministrul de Externe spune că le-a transmis oficialilor locali că reformele pro-europene întârzie. Aurescu vorbește în interviu despre ”tenta provocatoare” a comentariilor făcute de omologul său ungar, Peter Szijjarto, față de ambasadorul român la Budapesta. El arată că România nu și-a dat acordul pentru programul de investiții derulat de Ungaria în Transilvania și că poate fi discutat dacă acest program înalcă prevederile din Tratatul UE în privința compatibilității cu piața internă a ajutoarelor de stat. În ce privește reacția UE la criza provocată de coronavirus, ministrul de Externe spune că, în ciuda unui start lent, ”mașinăria” s-a pus în mișcare și a început să ia decizii majore pentru susținerea statelor membre. Cele mai importante declarații ale lui Bogdan Aurescu: –România se îngrijește de cetățenii Republicii Moldova, mai ales când sunt în nevoie. România e alături de toți cetățenii Republicii Moldova indiferent de etnie când e nevoie, e un gest uman, de solidaritate. -În ultimele luni am observat că reformele necesare în Republica Moldova nu s-au produs, or, e nevoie în sectoare cruciale și există critici de la UE și Comisia de la Veneția pentru încetinirea reformelor în domenii-cheie precum justiția, reforma audio-vizualului, administrație. -Despre comentariile ministrului de Externe al Ungariei față de ambasadorul României la Budapesta: Nu am dorit să reacționăm la acel moment pentru că nu am dorit să alimentăm artificial o dispută. Mi s-a părut că acele comentarii ale omologului meu aveau o tentă provocatoare și nu am dorit să intrăm într-un astfel de joc al declarațiilor între cele două ministere. -Despre programul de investiții al Ungariei în Transilvania: Nu există un astfel de acord bilateral încheiat. Partea maghiară invocă uneori un acord verbal din partea unor foști lideri din statul român. Poate fi adus în discuție în ce măsură programul încalcă prevederile din Tratatul UE în privința compatibilității cu piața internă a ajutoarelor acordate de state-chestiuni de resortul Consiliului Concurenței. -Despre relația cu Ungaria: Noi ne dorim să avem o relație de parteneriat strategic adevărat. -Despre contracararea campaniilor de dezinformare lansate în contextul pandemiei: NATO poate colabora cu UE.-Am repatriat peste 3.450 de cetățeni români blocați în toată lumea din cauza coronavirsului. Integral:
Nicusor Dan are o veste buna: Cladirea Clubului Fabrica va fi salvata, ca monument istoric Ministrul Culturii a declansat procedura de clasare ca monument istoric a cladirii in care este Clubul Fabrica, pentru a fi salvata de la demolare, dupa cum a anuntat Nicusor Dan, joi la amiaza, informatie confirmata apoi si de MC. “Cladirile au statut de monument istoric, un an din acest moment, timp in care nu se mai pune problema demolarii si construirii de blocuri in loc. In acest interval, Institutul National al Patrimoniului va intocmi documentatia completa pentru clasarea definitiva ca monument istoric”, a precizat Nicusor Dan intr-un comunicat remis Ziare.com. Acesta a transmis felicitari Ministrului Culturii pentru gestul de mare responsabilitate, dar si echipei de la Institutul National al Patrimoniului care a intocmit documentatia preliminara. “Daca vor exista contestatii juridice, vom interveni in instanta in favoarea ministerului”, a punctat el. Nicusor Dan precizeaza ca aceste cladiri sunt construite in anii 1900 si au gazduit o fabrica de ciorapi si tricotaje. In anii comunismului, fabrica a continuat sub numele Apollo, iar cladirile sunt reprezentative pentru patrimoniul industrial construit in zona Filaret. “Club Fabrica este un exemplu de reconvertire a unor cladiri de patrimoniu industrial, in acord cu tendintele mondiale in urbanism. Este o afacere a unor antreprenori locali care da viata unui cartier cu potential. Este un spatiu cultural si un nod creativ. Bucurestiul are sansa sa se impuna ca centru regional in IT si industrii creative, astfel de initiative trebuie sprijinite de autoritati, nicidecum desfiintate”, a punctat Nicusor Dan. Integral:
Avocata lui Kovesi arata cum CEDO a scos la iveala hibele din institutiile si legile Romaniei Specializata in cazuistica apararii drepturilor omului, Nicoleta Popescu spune ca CEDO identifica in primul rand o disfunctionalitate institutionala: Curtea Constitutionala a solutionat un conflict de natura constitutionala intre ministrul Justitiei si presedinte, adica intre Guvern si presedinte, prin pronuntarea unei hotarari cu efecte juridice directe asupra unei persoane fizice care nu a fost parte in acest proces. “Curtea Constitutionala a precizat in motivare ca nu poate fi contestata aceasta propunere a ministrului Justitiei si astfel a limitat accesul la o instanta,” explica avocata. Practic, prin aceasta limitare, de a contesta decizia de revocare, Laurei Codruta Kovesi i-a fost incalcat dreptul la un proces echitabil. Cum a fost limitat dreptul la un proces echitabil Nicoleta Popescu precizeaza ca CEDO a scos la iveala si o disfunctionalitate legislativa: “Nu exista in legislatia nationala un temei de drept prin care sa poti contesta propunerea ministrului Justitiei de revocare din functia de procuror-sef. Asa cum am sustinut in plangere, Curtea Europeana a retinut ca a contesta decretul presedintelui de revocare din functie era un demers juridic strict formal, care nu solutiona contestatia pe fond, decretul putand fi contestat doar asupra legalitatii sale”. De altfel, problema numirilor si a revocarilor procurorilor-sefi a fost sesizata si de doua asociatii de magistrati, Forumul Judecatorilor din Romania si Initiativa pentru Justitie, ai caror reprezentanti au afirmat ca se impune imediat revizuirea cadrului legislativ “in vederea limitarii competentelor puterii executive si intaririi rolului Consiliului Superior al Magistraturii – Sectia pentru procurori, asa cum Comisia de la Venetia, Comisia Europeana sau GRECO au solicitat succesiv in ultimii ani.” “Am castigat noi toti” Cel de-al doilea drept care i-a fost incalcat fostei sefe DNA, potrivit CEDO, este dreptul la libera exprimare. Nicoleta Popescu ne arata si un alt efect al deciziei CEDO, privind independenta Justitiei: Dreptul la libera exprimare al unui procuror care a fost revocat din functie pentru opiniile sale publice. “Curtea constata ca exista un raport de cauzalitate directa intre exprimarea opiniilor publice ale reclamantei si revocarea din functie,” puncteaza avocata. Efectele deciziei ar fi insa mult mai mari in viitoare cauze CJUE, spune Nicoleta Popescu. “Am castigat noi toti, fie practicieni, fie simpli cetateni, prin mesajul transmis prin hotararea CEDO: trebuie sa fie respectate garantiile prevazute de Conventia Europeana, atat de ministrul Justitiei, dar si de Curtea Constitutionala,” conchide avocata. Integral: 
Naționalizarea proprietății intelectuale: lunga umbră a comunismului asupra Bacalaureatului 2020
FOTO / VIDEO EXCLUSIV: Localnici revoltați la Poienile de sub Munte pentru că li se fură pădurile. TAF cu lemn fără acte oprit în cătunul Luhei (ACTUALIZARE) Zeci de oameni au ieșit în stradă în urmă cu puțin timp în zona Luhei de Jos, cătun aparținător comunei Poienile de Sub Munte, județul Maramureș. Și asta după ce aceștia au văzut cum un TAF aduce bușteni din munte. Vehiculul a fost oprit și imediat la fața locului au intervenit trei echipaje ale Secției Poliției Rurale Leordina. Spiritele s-au calmat când polițiștii au aflat că spusele oamenilor sunt adevărate și că pentru lemnul transportat nu se avea niciun document de proveniență sau transport. Polițiștii au luat legătura cu cei de la Ocolul Silvic Poienile de Sub Munte pentru a prelua întreaga cantitate de masă lemnoasă. 
Adrian Vasilescu (BNR): Ne confruntăm cu riscul unei contracţii economice cu o magnitudine şi cu o viteză nemaivăzute în timp de pace Trăim într-o lume incertă, vulnerabilă şi riscantă, iar cu asemenea lume nu este de joacă, a afirmat Adrian Vasilescu, consultant de strategie la Banca Naţională a României, făcând referire la pandemia de coronavirus şi la efectele acesteia.„Stă ca un junghi, aşa, prognoza recentă a Băncii Centrale Europene. O recesiune între 5 şi 12% care s-ar putea să se întindă pe 2020, 2021, 2022. Această prognoză trebuie să fie un semnal de alarmă, pentru că efectele restricţiilor antiepidemice sunt producătoare de incertitudini. Trăim într-o lume incertă, vulnerabilă şi riscantă. Nu e de joacă cu asemenea lume. Ne confruntăm cu riscul unei contracţii economice cu o magnitudine şi cu o viteză nemaivăzute în timp de pace. Nu o spun eu, spune Banca Centrală Europenă”, a spus Adrian Vasilescu, la Digi 24. Referitor la măsura de amânare la plată a ratelor la credite, el a subliniat că numărul solicitărilor a fost mai mic decât se aştepta, iar ce se va întâmpla după perioada de amânare şi ratele vor intra în curs normal va depinde de rezultatele care vor fi înregistrate după încheierea crizei. De asemenea, consultantul BNR a făcut referire şi la rata inflaţiei, menţionând că se situează în coridorul de ţintire, dar pe 11 mai va veni inflaţia pe luna aprilie şi atunci ” vom trece sau nu vom trece un examen”, pentru că luna aprilie a fost o lună plină de situaţii noi în care multe magazine au fost închise, doar cele alimentare fiind deschise. Adrian Vasilescu a adăugat că multe magazine specializate pe anumite mărfuri nealimentare s-au adaptat la mediul online, dar “şchiopătând” şi sunt încă multe lucruri de reparat. Banca Centrală Europeană (BCE) se aşteaptă la o contracţie de „5% până la 12%” a Produsului Intern Brut al zonei euro în acest an, având în vedere incertitudinea ridicată care există cu privire la impactul economic al coronavirusului, a declarat pe 30 aprilie preşedintele BCE, Christine Lagarde, informează AFP…..Banca Centrală Europeană a decis joi să menţină nemodificată dobânda de politica monetară dar s-a declarat gata să majoreze achiziţiile de obligaţiuni dacă va fi nevoie. De asemenea, BCE a anunţat că a relaxat condiţiile pentru împrumuturile pe termen lung oferite băncilor şi a introdus o nouă rundă de împrumuturi în încercarea de a sprijini creditarea. Integral: 
Doua asociatii de magistrati: Solutia CEDO in cazul Kovesi pune in discutie revizuirea modului de desemnare a judecatorilor CCR si procurorilor-sefi Asociatiile profesionale de magistrati Forumul Judecatorilor din Romania si Initiativa pentru Justitie sustin ca solutia CEDO in cazul Laurei Codruta Kovesi pune in discutie necesitatea revizuirii legislatiei privind desemnarea judecatorilor CCR, dar si de numire si revocare a procurorilor de rang inalt. Cele doua asociatii de magistrati citeaza pe larg din hotararea CEDO in acest caz, aratand cum au ajuns judecatorii europeni la concluzia ca Laurei Codruta Kovesi i-au fost incalcate mai multe drepturi in momentul in care a fost revocata de la sefia DNA. “Curtea a constatat ca revocarea reclamantei si motivele invocate pentru a o justifica erau cu greu compatibile cu importanta deosebita ce trebuie acordata mentinerii independentei sistemului judiciar. Data fiind gravitatea sa, masura a avut un efect de descurajare fata de participarea procurorilor si a judecatorilor la dezbaterile publice privind reformele legislative care afecteaza sistemul judiciar si, in general, privind toate aspectele referitoare la independenta justitiei,” explica cele doua asociatii de magistrati, intr-un comunicat de presa remis Ziare.com.
Zegrean: Din decizia CEDO ar trebui să se înțeleagă că nici măcar președintele nu poate să facă ce vrea el în țara asta Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean spune că decizia CEDO în cazul Laurei Codruța Kovesi este una reparatorie, din care politicienii și cei care se află vremelnic în mari funcții în stat ar trebui să înțeleagă să respecte legea. “Din această decizie trebuie să se înțeleagă că nici măcar președintele nu face ce vrea el în țara asta, ci trebuie să facă exact ce scrie în Constituție și în lege, pentru că până la urmă președintele este cel care a revocat-o din funcție, cu încălcarea legii”, a afirmat Zegrean pentru HotNews.ro Fostul șef al CCR a explicat că CEDO nu a analizat decizia Curții Constituționale, a analizat faptul că Laura Codruța Kovesi a fost revocată fără a i se da posibilitatea de a se apăra în instanță. “Nu este prima dată când statul român este sancționat de CEDO. Ar trebui să se înțeleagă, din acestă decizie, că nici măcar președintele nu face ce vrea el în țara asta, ci trebuie să facă exact ce scrie în Constituție și în lege. Până la urmă, președintele a fost cel care a revocat-o din funcție, la cererea ministrului Justiției, în urma hotărârii date de CCR. Am spus la vremea respectivă că doamna Kovesi nu poate fi revocată prin această modalitate”, a declarat Zegran. El spune că această decizie este o reparație morală. “Din această decizie, politicienii și cei care se află vremelnic în mari funcții în stat ar trebui să înțeleagă să respecte legea”, a adăugat Augustin Zegrean. Integral:
Ministerul Justiției propune Guvernului eliberarea lui Tudorel Toader din funcția de membru al Comisiei de la Veneția, după decizia CEDO în cazul Kovesi Ministerul Justiției propune Guvernului eliberarea lui Tudorel Toader din funcția de membru al Comisiei de la Veneția. Instituția argumentează prin implicațiile deciziei CEDO în cazul Laurei Codruța Kovesi “privind credibilitatea angajamentului Guvernului României față de independența procurorilor și respectul regulilor de drept”. Reamintim că fosta șefă a DNA a fost revocată din funcție la propunerea ministrului de atunci al Justiției Tudorel Toader, actual rector al Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Ministerul Justiției a anunțat, printr-un comunicat de presă, că va înainta premierului propunerea ca Guvernul să transmită Comisiei de la Veneția solicitarea de a aplica dispozițiile statutare ale Comisiei în privința lui Tudorel Toader, respectiv eliberarea acestuia din funcția de membru al Comisiei de la Veneția. Ministerul spune că a luat această decizie “ca urmare a implicațiilor deciziei CEDO în cauza Kovesi împotriva României (cererea nr. 3594/19), privind credibilitatea angajamentului Guvernului României față de independența procurorilor și respectul regulilor de drept”. Mandatul lui Tudorel Toader în cadrul Comisiei de la Veneția a fost prelungit în anul 2018, în timpul exercitarii mandatului de ministru al Justiției…..
Scrisoare deschisa domnilor Nelu Tataru, Alexandru Rafila si Raed Arafat Stimati domni, ma inclin cu deosebita consideratie si recunostinta in fata dumneavoastra pentru profesionalismul si abnegatia de care dati dovada. Sunteti un triumvirat care conduce acum Romania caci, in mod evident, atat Presedintia, cat si Guvernul sunt dependenti de analizele si opiniile dumneavoastra. Sunteti in linia intai si luptati la baioneta cu pandemia, dar, ca in orice razboi, in afara de prima linie exista si spatele frontului. Niciodata si nicaieri prima linie nu a rezistat fara sprijinul si sustinerea spatelui frontului. Acest spate al frontului suntem noi, cetatenii tineri si batrani, taximetristi, chelneri, ingineri, mici intreprinzatori, arhitecti, contabili, actori, cantareti, vanzatori, hotelieri, salvamari pe litoral, patroni de pensiuni la munte, strungari, tapiteri, bucatari sau simpli oameni de serviciu si curatenie in mall-uri. Imi permit sa va atrag atentia asupra situatiei in care se afla acest spate al frontului in razboiul Romaniei cu pandemia. De ce imi permit? Pentru ca traiesc zi de zi in spatele frontului si am pregatirea pentru a face o analiza. Sunt pensionar, profesor universitar doctor in stiinte economice, fost vice prim-ministru, fost expert la Comisia Economica ONU pentru Europa de la Geneva, fost parlamentar roman si european. Spatele frontului va cadea foarte curand Va atentionez ca spatele frontului va cadea foarte curand. Fiind blocat “la domiciliu”, nu numai ca nu mai produce munitie pentru prima linie, adica valoare adaugata si fonduri la buget pentru finantarea luptei cu pandemia, dar si consuma importante fonduri bugetare pentru mentinerea in viata a populatiei ramasa fara venituri salariale prin plata somajului tehnic si a altor indemnizatii. In mod sigur va avea loc o crestere continua a somajului si a inflatiei pana la toamna, iar atunci, pe fondul deprecierii constante a leului in raport cu dolarul si euro, se vor scumpi produsele importate, in special cele alimentare si de larg consum. Bancile vor reactiona la randul lor si vor inaspri conditiile de creditare, iar pierderile din sectorul serviciilor vor fi acoperite prin majorari de tarife. In plus, industria va incerca sa lichideze stocurile acumulate in perioada crizei coronavirusului, dar se va lovi de reducerea obiceiurilor de consum ale populatiei. Iar asta se va transforma intr-o criza economica grava. Peste 1 milion de joburi pierdute De la declansarea starii de urgenta si pana in prezent, conform raportarilor oficiale, Romania a pierdut peste 1.000.000 de locuri de munca, mai multe decat cele 700.000 de locuri de munca pierdute in 4 ani, intre 2008-2012. S-au inregistrat doar in ultimele trei saptamani tot atatea persoane care si-au pierdut locul de munca, ca si in perioada citata. Ultima raportare a Ministerului Muncii arata ca numarul contractelor suspendate este de 1.005.552, din care peste 292 mii in industria prelucratoare, peste 196 mii in comertul cu ridicata si cu amanuntul, repararea autovehiculelor si motocicletelor, restul de peste 100 mii in hoteluri si restaurante. Daca la acest numar adaugam cele 209.851 de contracte de munca incetate in comert, industrie prelucratoare si constructii, avem tabloul complet al situatiei somerilor din Romania. Situatia se agraveaza cu fiecare zi pe care acest spate al frontului o petrece in inactivitate prin mentinerea masurii de distantare sociala. Este foarte posibil ca in lunile iunie-iulie sa apara o criza severa a lichiditatilor, categorii importante ale populatei nemaiavand continuitatea veniturilor salariale nu vor mai putea sa-si asigure un consum rezonabil de alimente si nici plata utilitatior. Modul nicidecum justificat economic de fixare a cuantumului amenzilor va conduce pana la 15 mai la aparitia unui paradox cu implicatii extrem de negative asupra puterii de cumparare a populatiei: volumul amenzilor va reprezenta cca. 38% din cuantumul cheltuielilor ce revin angajatorilor pentru sustinerea somajului tehnic.. Sectorul HoReCa este intr-o situatie falimentara Mentinerea restrictiilor de functionare dupa 15 mai conduce, conform estimarior specialistilor din domeniu, la o reducere a activitatii cu peste 50%. Va rog, stimati domni, sa aveti in vedere ca business-ul din acest domeniu nu poate fi refacut intr-o perioada mai scurta de 3-5 ani, conform Organizatiei Mondiale a Turismului (UNWTO). Economia Romaniei, spatele frontului pe care luptati cu pandemia, nu va putea rezista pana la sfarsitul acestui an, fara a intra intr-o criza economica cu efecte dramatice pe termen lung asupra starii generale a natiunii.
Lichiditatea « gratuita » sau datoria de maine?!
După 15 mai vom conștientiza criza economică. Revenirea
Cum se fac educatia sexuala si religia in scolile din Elvetia. Explicatiile unui medic roman din Zurich 


