Buna dimineata intr-o zi de marti, 26 mai! Administratia Nationala de Meteorologie (ANM) a emis, luni dimineata, o informare meteo de vreme rea, valabila pentru cea mai mare parte a tarii. Astfel, informarea meteo intra in vigoare luni, de la ora 12:00 si expira miercuri, la ora 23:00. In acest interval, in cea mai mare parte a tarii vor fi perioade cu instabilitate atmosferica accentuata. Aceasta se va manifesta prin averse, descarcari electrice, intensificari de scurta durata ale vantului, vijelii si caderi de grindina. “Ploile vor avea si caracter torential, iar in intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitatile de apa vor depasi 15…25 l/mp si pe arii restranse 30…40 l/mp”, conform meteorologilor. Vremea se va mentine instabila pe tot parcursul acestei saptamani, in majoritatea regiunilor, potrivit sursei citate. ANM a emis si o prognoza speciala pentru Bucuresti, valabila pentru acelasi interval. Dupa-amiaza si seara vor fi perioade in care instabilitatea atmosferica va fi accentuata: “Aceasta se va manifesta prin averse, ce vor avea si caracter torential, frecvente descarcari electrice, intensificari de scurta durata ale vantului, grindina si posibil vijelii”. Totodata, in intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitatile de apa vor depasi, in medie, 10…15 l/mp si izolat 25 l/mp. “Temperatura maxima se va situa in jurul valorii de 21 de grade, iar cea minima va fi de 8…11 grade”, conchide sursa citata.
Îndatorirea obligatorie de a ne cîștiga drepturile Imediat după fuga lui Ceaușescu, românii s-au trezit brusc cu o serie de drepturi care le-au fost puse în brațe de-a gata….. Știm cu toții cum Iliescu și FSN au fost aleși în proporție de masă la 20 mai 1990. A fost votul care a perpetuat marea mineriadă națională a românilor contra români, ale cărei consecințe le trăim și azi. Drepturi de-a gata, obligații facultative De unde a început acest dezmăț al încrederii oarbe în comuniștii reciclați, al punerii la zid a valorilor, al autosuficienței și libertinismului funciar? Avansez aici un posibil răspuns: imediat după fuga lui Ceaușescu, românii, fără a generaliza, s-au trezit brusc cu o serie de drepturi care le-au fost „date“, care le-au fost puse în brațe de-a gata, fără ca beneficiarii acestora să dea seamă de ele, fără să le treacă printr-o sită deasă a datoriei de a le cîștiga. În sensul celor spuse, nu îndatoririle, ci drepturile ar fi trebuit să fie de fapt cele care să constrîngă comportamentul public al românilor după decembrie ’89, care au ieșit pe o ușă din comunism și au intrat (au crezut că intră) în aceeași secundă pe cealaltă în democrație. Nu și-au pus problema că era imposibil ca poarta democrației să le fie larg deschisă imediat după ce ieșiseră dintr-un regim totalitar care le viciase profund felul lor de a trăi și de a se raporta față de ceilalți, față de societate în general. … În decembrie ’89 s-a dat drumul la libertatea de exprimare și de opinie, unul din drepturile cenzurate draconic de regimul totalitar. Oamenii simt nevoia, o nevoie organică, să se exprime: să comunice, să polemizeze, să socializeze, să livreze știri și informații în spațiul public, multe dintre acestea false, să înjure, să calomnieze și, într-o foarte mare măsură, să bată cîmpii. Libertatea de opinie este un drept fundamental înscris în Constituție. Dar cine e răspunzător de îndatorirea fundamentală de a exercita acest drept (îndatorire prevăzută și aceasta în Constituție) în situația în care internauții împroașcă cu noroi persoane pe care nu le-au văzut niciodată, dau verdicte elucubrante asupra caracterelor și vieților oamenilor, reînvie miturile comunismului sau neagă, cu o ignoranță desăvîrșită sau cu rea intenție Holocaustul, crimele regimurilor totalitare din fostul bloc sovietic sau, mai aproape de noi, îmbracă în frac pușcăriași de calibrul unor Năstase, Dragnea, Mazăre sau încă necondamnatului Iliescu? Creditarea impostorilor Se pune întrebarea cine creditează dreptul de a fi susținător al unor personaje precum Șerban Nicolae, Tudorel Toader, Valer Dorneanu și încă mulți alții, de la baza pînă la vîrful ticăloșiei politice? Nimeni altul decît proprietarul drepturilor primite de-a gata, fără să se fi achitat de datoria de a le cîștiga: prin informare, prin a-și apleca urechea și la vorbele celuilalt, prin ieșirea din coconul autosuficienței, prin discernămînt sau măcar din curiozitate. Au dreptul susținătorii personajelor de tristă prezență mai sus menționate de a le alege în funcții și înalte demnități politice? La modul teoretic, da. Dar procedează ei în cunoștință de cauză, altfel spus, au făcut apel la responsabilitatea, la îndatorirea de a avea acest drept, măcar prin consultarea fișelor de cadre ale politrucilor de ieri și de azi? Sută la sută, nu. Dar personajele respective au dreptul constituțional de a fi votate? La fel, la modul teoretic, da. Dar s-au achitat aceste personaje și alte sute sau mii de aceeași factură de îndatorirea de a avea acest drept? Să luăm cazul președintelui CCR Valer Dorneanu. În situația în care a sărutat mîna PSD de-a lungul decadelor post-decembriste, are el dreptul să judece obiectiv, imparțial, dacă o lege e constituțională sau nu? Teoretic, da, doar este președintele Curții. Dar s-a folosit el de îndatorirea de a fi apolitic și imparțial pentru a cîștiga dreptul respectiv? Nu a făcut-o, pentru că mîna lungă a PSD i-a fost și mamă și tată. Are așadar Dorneanu dreptul să fie președintele Curții, un drept pe care să-l fi cîștigat, iar nu să-i fie donat de cerberii PSD? Sută la sută, nu. …. Îngrijorător este faptul că 65% dintre tinerii între 18 și 19 ani își doresc un viitor sprijinit pe pilonii socialismului, iar 63% dintre elevi și studenți se predau de pe acum ideologiei socialiste. La această realitate contribuie și un curent neomarxist, apărut prin 2010 la inițiativa cîtorva tineri cultivați, dar rebeli, curent care în timp a cîștigat tot mai mulți adepți. Un nou Marx, reșapat după teoriile tinerilor neomarxiști, se plimbă prin multinaționalele și sălile de curs populate de tineri. … . Cînd tinerii respectivi nu erau încă în fașă, nenăscuți norocoși ai părinților lor care au trăit ororile comunismului traduse în datoria de a nu avea drepturi, utopia comunistă distrugea destine, călca cu bocancii cu crampoane pe tot ceea ce era uman, însuflețit. Integral: https://www.dw.com
A fost aprobat calendarul Bacalaureatului: Inscrierile incep in 3 iunie, examenele in 22 iunie Inscrierile la Bacalaureat incep in 3 iunie, din 22 iunie au loc examenele scrise, iar in 30 iunie este programata afisarea rezultatelor, conform calendarului aprobat de ministrul Educatiei si anuntat luni. De asemenea, distanta intre elevi in salile de examen va fi de cel putin 2 metri. Elevii care se afla in izolare sau cei confirmati pozitiv cu noul coronavirus, dar si cei care au diferite afectiuni cronice sau cei care prezinta un risc crescut de infectie/de a dezvolta complicatii asociate infectiei Sars-CoV-2 vor sustine examenul conform unei proceduri speciale, elaborate de catre Ministerul Educatiei si Cercetarii si Ministerul Sanatatii. “Monica Anisie, ministrul Educatiei si Cercetarii, a aprobat, prin ordin, noul calendar de organizare si desfasurare a examenului national de Bacalaureat – 2020. Documentul urmeaza sa fie publicat in Monitorul Oficial. Astfel, potrivit noului ordin, in contextul epidemiologic actual, se considera centru de examen unitatea de invatamant la care s-au inscris cel putin 30 de candidati proveniti din seria curenta si/sau din seriile anterioare. Conditiile care trebuie indeplinite pentru a fi centru de examen sunt urmatoarele: organizarea salilor de examen sa se realizeze, astfel incat in fiecare sala, candidatii sa fie repartizati la o distanta de minimum 2 metri unul fata de celalalt stanga/dreapta – fata/spate; salile de examen si salile in care isi desfasoara activitatea comisia din centrul respectiv se afla, de regula, in aceeasi cladire; salile detin sisteme de supraveghere audio-video”, anunta un comunicat transmis luni, cu cateva ore inainte ca in Camera Deputatilor sa fie dezbatuta motiunea simpla impotriva ministrului Educatiei in care i se reproseaza, printre altele, inclusiv faptul ca inca nu se stie cum se va desfasura bacalaureatul in acest an. Pana la data de 8 iunie 2020, Comisia judeteana de bacalaureat/a municipiului Bucuresti va nominaliza centrele de examen dintre unitatile de invatamant care indeplinesc aceste conditii si centrele zonale de evaluare, precum si unitatile de invatamant arondate acestora. Centrele zonale de evaluare se organizeaza pentru minimum 500 de candidati si maximum 1.000 de candidati. “Elevii care se afla in izolare sau cei confirmati pozitiv cu noul coronavirus, dar si cei care au diferite afectiuni cronice sau cei care prezinta un risc crescut de infectie/de a dezvolta complicatii asociate infectiei Sars-CoV-2 vor sustine probele pentru examenul national de Bacalaureat conform unei proceduri speciale, elaborate de catre Ministerul Educatiei si Cercetarii si Ministerul Sanatatii”, precizeaza ministerul. Echivalarea si recunoasterea competentelor lingvistice si digitale se vor realiza in perioada 11-17 iunie 2020, conform unei metodologii realizate de Centrul National de Politici si Evaluare in Educatie si aprobate prin ordin de ministru. Integral: https://ziare.com
SURSE Expertiza tehnică din dosarul accidentului în care a fost implicat Daniel Chițoiu arată că mașina fostului ministru ar fi intrat pe contrasens. Ancheta va fi gata în maximum două luni Expertiza tehnică din dosarul fostului ministru de Finanțe Daniel Chițoiu a fost finalizată săptămâna trecută și arată că mașina condusă de acesta ar fi intrat pe contrasens și ar fi provocat accidentul în urma căruia două persoane au murit și o a treia a fost rănită, au precizat surse judiciare pentru G4Media.ro. Rezultatele expertizei i-au fost aduse la cunoștință fostului demnitar și i s-a oferit posibilitatea de o formula obiecțiuni, pe care, însă, până acum nu le-a pus la dispoziția procurorilor de la Parchetul Tribunalului Argeș, care coordonează ancheta, conform surselor….. În dosar se mai așteaptă rezultatul expertizei medicale realizate față de supraviețuitoarea accidentului, prin care anchetatorii vor să vadă rănile suferite și câte zile de îngrijiri medicale au fost necesare în cazul său. Până în această fază a investigației, Daniel Chițoiu s-a prevalat de dreptul la tăcere, au mai spus sursele G4Media.ro. În ceea ce privește extinderea anchetei cu acuzația de favorizarea făpuitorului, vizând internarea la ATI după accidentul mortal, au fost cerute și analizate mai multe documente, fără să fie pusă sub învinuire vreo persoană, și, cel mai probabil, partea aceasta din investigație va fi clasată, au declarat aceleași surse. Integral: https://www.g4media.ro
“Scădere periculoasă” a consumului de medicamente pentru boli cronice în timpul pandemiei: Milioane de pacienți au avut acces redus la medicația zilnică Stocuri mari de Paracetamol și Ibuprofen la populație și acces deficitar la medicamente pentru pacienții cronici, unde s-a înregistrat o “scădere periculoasă a consumului” – așa arată piața farmaceutică din România în vremea pandemiei de coronavirus, potrivit unei analize a reprezentanților Patronatului Producătorilor Industriali de Medicamente din România, care reunește cele mai mari 19 fabrici de medicamente din țară. “Se înregistrează o scădere periculoasă a consumului de medicamente de uz cronic cu peste 8%, o dovadă în plus că peste 8 milioane de pacienți cronici au avut un acces redus la medicația lor zilnică. Unii pacienți au avut stocuri acasa, alții însă au rămas fără medicamente pentru 1-2 luni, fapt care mai mult ca sigur a dus la agravarea bolilor existente”, arată analiza reprezentanților PRIMER. “Scăderile consumului sunt în special în sfera medicamentelor care tratează boli cardiovasculare (scădere cu peste 10%), pulmonare, reumatologice, digestive și ale sistemului nervos central”, arată analiza PRIMER. Acest gen de evoluție, în “dinți de fierăstrău”, va genera distorsiuni la producatori care nu vor ști câtă producție să planifice, existînd riscul să apara fie situații de gol de stoc, fie de suprastocare, ambele nedorite, avertizează Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România. Producătorii de medicamente recomandă populației și să se sfătuiască cu medicul sau farmacistul înainte de a procurara online “produse așa-zis miraculoase împotriva Covid-19, pentru a nu deveni victimele unor escrocherii”. Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România, care reunește cele mai importante 19 fabrici de medicamente din țară, recomandă constituirea unei rezerve strategice de medicamente care tratează simptomele Covid-19 pentru 1 milion de pacienți, în așa fel încât să se evite lipsurile în sezonul de iarnă 2020/2021. De asemenea, producătorii de medicamente recomandă urmărirea mișcărilor de medicamente folosind datele statistice de la companiile care fac cercetare de piață (IQVIA, Cegedim) pentru o mai bună anticipare a golurilor de stoc, precum și renunțarea la introducerea generalizată a prescripției pe 3 luni, “care poate duce în plan imediat la un gol de stoc incontrolabil”. Producătorii de medicamente recomandă și populației “să renunțe la a-și crea rezerve de medicamente și să se sfatuiască cu medicul sau farmacistul atunci când lipsește un medicament, dar și despre procurarea online a unor produse așa-zis ‘miraculoase’ împotriva Covid-19, pentru a nu deveni victimele unor escrocherii”. Ieșirile de medicamente din farmacii și spitale au totalizat în trimestrul 1 din 2020 o valoare de 1 miliard de euro, o creștere cu 2,2% față de aceeași perioada a anului trecut, arată PRIMER. Integral: https://www.hotnews.ro
Căile ferate române: Zero interes pentru investiții, timp și bani pierduți Mari proiecte de investiții în infrastructura feroviară sunt întârziate cu anii, chiar cu zeci de ani, potrivit unei sinteze a unei acțiuni de control la Compania Națională Căi Ferate- CFR. Corpul de control al prim-ministrului a constatat că nici pentru investiții din fonduri europene, adică bani gratis, nu se depun prea multe eforturi, existând riscul rezilierii contractelor de finanțare. Nu sunt repectate nici măcar termenele pentru depunerea unor hârtii. Vezi mari proiecte de investiții și problemele lor. Proiecte din fonduri europene, în cadrul Mecanismului pentru Interconectarea Europei (CEF). CFR a încheiat contracte de finanțare pentru 10 proiecte. În cazul a șase proiecte care vizau reabilitarea liniei de cale ferată sau realizarea/revizuirea de studii de fezabilitate, s-a constatat că nu au fost respectate termenele asumate. Până la data de 30 decembrie 2019 nu a fost absorbit mai nimic din fondurile alocate din fondurile CEF: grad de contractare 0,61%, iar absorbție 0,04%. Dacă nu sunt respectate termenele, există riscul rezilierii contractelor de finanțare. De ce au întârziat proiectele? Au fost publicate cu foarte mare întârziere anunțurile pentru achiziții publice, nu au fost finalizate la timp documentațiile necesare și nici exproprierile. Însă nu sunt întârzieri de zile sau săptămâni, ci de ani. ➢ Proiectul având ca obiect realizarea studiului de fezabilitate pentru modernizarea liniei de cale ferată Predeal – Brașov: întârziere 16,5 luni. Trebuia finalizat pe 30 aprilie 2020. ➢ Proiectul având ca obiect realizarea studiului de fezabilitate pentru modernizarea infrastructurii feroviare din Portul Constanța: întârziere 15 luni. Trebuia finalizat pe 31 decembrie 2019. ➢ Reabilitarea liniei de cale ferata Brașov – Simeria pentru circulația cu viteza maximă de 160 km/h; Secțiunea: Brașov – Sighișoara. Subsecțiuni: 1. Brașov – Apața și 3. Cața – Sighișoara: întârziere 3 ani și 7 luni. Lucrările trebuie finalizate pe 31 decembrie 2020, fiind imposibil acest lucru.➢ Reabilitarea liniei de cale ferată Brașov – Sighișoara, secțiunea Apața – Cața: întârziere 1 an și 8 luni. Lucrările ar trebui finalizate pe 31 decembrie 2020, fiind imposibil acest lucru……Proiectul „Modernizarea liniei de cale ferată București Nord – Aeroport Internațional Henri Coandă București” Proiectul a fost aprobat în august 1999, adică acum 21 de ani, și trebuia finalizat în decembrie 2011, adică acum 19 ani. Lucrările au demarat abia în septembrie 2019, în baza unui contract semnat în iunie 2019, încheiat doar pentru că România urma să găzduiască meciuri în cadrul Campionatului European de Fotbal din anul 2020. În decembrie 2019, erau realizate 14% din lucrările programate. Interesant este că proiectul nu și-ar fi atins nici măcar scopul pentru care a început. Potrivit contractului sectorial din data de 21.06.2019 termenul de finalizare a lucrărilor la calea ferată București Nord – Aeroport Internațional Henri Coandă București este 21.08.2020. În aceste condiții, s-au creat premisele ca aceste lucrări să nu fie finalizate până la data disputării meciurilor de fotbal din cadrul Campionatului european de fotbal 2020, care erau programate la București, în perioada 14.06.2020 – 29.06.2020. Până la urmă, din cauza pandemiei de coronavirus a fost amânat campionatul. Integral: https://economie.hotnews.ro
Bloomberg: Rambursarea datoriilor statelor europene ar putea insemna alegeri dureroase cu privire la cine va fi taxat Liderii europeni pot sa faca front comun cand vine vorba despre nevoia de a arunca cu bani in economie pe perioada crizei coronavirusului, insa nu au fost nevoiti pana acum sa se confrunte cu problema rambursarii acestor datorii, transmite Bloomberg. Nota de plata ar putea forta guvernele din regiune sa ia decizii dureroase cu privire la cine va suporta povara datoriilor in conditiile in care alegatorii sunt deja nemultumiti de mediul politic, la un deceniu dupa ce criza financiara globala din 2008 le-a inmanat precedenta nota de plata care trebuie achitata. Printre alternative se afla tolerarea unui nivel ridicat al datoriei, cum face Japonia, sau incercarea de a stimula inflatia pentru a mai reduce o parte din aceste datorii. In conditiile in care costurile cu imprumuturile suverane sunt la un nivel extrem de redus, astfel de abordari par atractive pe masura ce facturile se acumuleaza rapid. “Exista cateva modalitati facile sau atractive politic de a aborda aceasta problema”, spune James Athey, manager la Aberdeen Standard Investments. “Modul ideal de a plati este sa generezi o crestere economica care este mai mare decat costul finantarii. Din pacate, cred ca acest lucru va fi foarte dificil”, a adaugat Athey. Pe masura ce guvernele europene extind rapid imprumuturile pentru a-si ajuta economiile, experienta austeritatii cu care s-a confruntat regiunea influenteaza dezbaterea cu privire la modul in care trebuie rezolvata problema datoriilor. Aplicarea unei austeritatii in forta, asa cum s-a intamplat cu Grecia in 2010, a determinat Fondul Monetar International (FMI) sa arate ca a provocat mai mult rau decat bine pentru finantele publice si cresterea economica. In Marea Britanie, tara al carei deficit a crescut in 2010 pana la un nivel comparabil cu cel din Grecia, austeritatea demarata de catre fostul premier David Cameron a coincis cu ani de crestere economica neglijabila. Aceasta austeritate a alimentat nemultumirile care au contribuit la caderea lui Cameron dupa e tara a votat in favoarea iesirii din Uniunea Europeana (UE). “Guvernele europene au devenit ingrijorate de cresterile mari ale datoriilor si au trecut la austeritate fiscala, ceea ce a incetinit in mod excesiv revenirea”, sustine economistul sef al FMI, Olivier Blanchard. Una dintre discutiile care se poarta in Europa este daca taxele ar trebui sa creasca dupa ce revenirea se instaleaza. Social-democratii din Elvetia vor taxe mai mari pe venit, iar in mass media din Marea Britanie au aparut speculatii cu privire la o potentiala majorare a taxelor. O alta discutie este legata de taxele pe avere. Partenerul minoritar in guvernul de coalitie din Spania analizeaza o astfel de propunere, in timp ce in Franta, tara unde Guvernul a redus recent taxa pe avere, economistul Thomas Piketty sustine ca o astfel de masura este cea mai buna modalitate pentru a reduce nivelul datoriei publice. Camille Landais, profesor de economie in cadrul London School of Economics, a sugerat chiar adoptarea, pentru o perioada limitata, a unei taxe pe avere la nivel european. “Daca este nevoie de o anumita forma de reechilibrare calma a finantelor publice trebuie facuta intr-un mod care este corect si, in mod esential, persoanele care sunt cele mai capabile sa suporte acest lucru”, a spus Landais. Cancelarul german, Angela Merkel, a fost fortata deja sa dezminta ca exista planuri referitoare la majorarea taxelor, iar ministrul francez al Finantelor, Le Maire, a declarat ca nu vrea sa reintroduca taxa pe avere. In acest context, James Athey, manager la Aberdeen Standard Investments, a subliniat ca astfel de reactii sunt de inteles. “Ideea ca poti sa cresti taxele fara sa afectezi cresterea este foarte dificila”, a explicat Athey. La randul lor, bancile centrale ar putea sa resimta presiuni din partea guvernelor pentru a pastra politica monetara relaxata pentru o perioada mai mare de timp, tolerand o inflatie care erodeaza valoarea datoriilor guvernamentale, o tactica care a ajutat Marea Britanie sa isi aduca imprumuturile sub control dupa Al Doilea Razboi Mondial. Insa inflatia ar eroda si economiile populatiei si ar readuce in minte momente istorice dureroase pentru unele tari, precum Germania in anii 1930. Integral: https://ziare.com
Noua economistă-șefă a Băncii Mondiale: Pandemia de coronavirus este ultimul cui bătut în coșciugul globalizării ….”Fără să fim melancolici, Covid-19 pare ultimul cui bătut în coșciugul globalizării”, a spus Reinhart, profesor de finanțe internaționale la Harvard Kennedy School. ”Criza din 2008-2009 a dat o mare lovitură globalizării, ca și Brexit, ca și războiul comercial SUA – China, dar coronavirusul este mult mai mult”. Ea a explicat că tot mai multe țări au închis granițele, au ridicat bariere în calea exportului de alimente și produse sanitare, iar altele fac eforturi pentru a readuce acasă activitățile de producție în domenii-cheie după ce lanțurile globale de aprovizionare au fost grav afectate. “Covid a făcut unele țări să simtă că trebuie să fie auto-suficiente într-un mod nemaintâlnit. Vom vedea o puternică tendință îndreptată spre producția internă”, a mai spus Carmen Reinhart pentru Bloomberg. Efectele acestei noi tendințe-antiglobalizare vor fi negative la adresa creșterii economice globale, iar țările în curs de dezvoltare, care se bazau mult pe export, vor fi cele mai afectate, a mai spus noua economistă-șefă a Băncii Mondiale. De altfel, Organizația Mondială a Comerțului (WTO) prognozează o scădere masivă a volumului comerțului la nivel global în prima jumătate a acestui an. Integral: https://www.g4media.ro
Explicaţiile lui Raed Arafat privind înmormântarea cu mii de oameni a lui Pimen: Trebuia să se facă altfel decât la un om simplu Statul român arată un tratament preferenţial pentru unii bolnavi de coronavirus, chiar şi după moartea acestora. Dacă mii de familii din România au trebuit să îşi înmormânteze rudele în cadrul unor ceremonii mici, limitate numeric, BOR a reuşit să obţină de la DSU şi INSP o aprobare ca a permis înmormântarea Arhiepiscopului Pimen cu mii de persoane, scrie Recorder.ro. Funeraliile Arhiepiscopului Sucevei şi Rădăuţilor au avut loc timp de două zile, timp în care credincioşii au renunţat la orice fel de precauţie şi au sărutat sicriul în care se afla trupul ierarhului. Medicii spun că această derogare este inacceptabilă, mai ales în condiţiile în care ea vine de la cei care dirijează lupta cu epidemia. Pentru o ceremonie cum a fost cea organizată pentru Pimen, nemaiîntâlnită pentru un deces cauzat de coronavirus, au fost implicate forțe de ordine și echipaje ale serviciului de ambulanță de la nivelul județului Suceava. Totul „s-a făcut perfect legal, cu toate aprobările”, a confirmat Constantin Sturzu, purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Raed Arafat a asigurat, totuşi, că „oamenii obişnuiţi” nu vor primi derogări „Este solicitarea personală a Mitropolitului Moldovei și Bucovinei. E foarte greu să refuzi când e vorba de așa ceva… Dar s-a acceptat ceva minimal, care să respecte toate regulile. Noi am acceptat în ideea că, fiind o personalitate bisericească, n-ai cum să nu accepți. Însă acceptul nostru a fost fără vreo excepție la partea de sănătate publică. Ce am dat a fost cu respectarea distanțării sociale, cu purtarea măștii. Dacă s-au încălcat regulile la fața locului, asta nu mai ține de noi. S-a dat un document pe baza unei analize făcute de INSP. Noi nu dăm de capul nostru”, a declarat Raed Arafat. Raed Arafat a asigurat, însă, că pentru restul lumii, legea rămâne la fel. „La un om obișnuit, înmormântarea are modul ei în care se desfășoară. Acolo a fost o excepție având în vedere situația. Dar a fost o excepție limitată, dacă vreți, că nu s-a făcut excepție de la problema sănătății publice. A fost vorba de o slujbă care trebuie să se facă altfel decât la un om simplu….. Simona Pârvu, directorul INSP, a sugerat însă că rolul instituției pe care o conduce a fost mai degrabă unul formal. „Noi am primit o adresă prin care ni se prezenta modalitatea în care vor avea loc funeraliile, adresă la care răspunsul nostru a fost că ceremoniile pot avea loc cu respectarea prevederilor din ordinul 1070/2020 (n.r. – ordinul se referă la cum trebuie să se desfășoare slujbele religioase, nu înhumările persoanelor diagnosticate cu COVID-19). Desigur, orice derogare de la acest ordin se poate face fie de către CNCCI, prin hotărârea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă sau printr-un alt act normativ. Derogarea de la un ordin nu intră în atribuţiile INSP”, a pasat aceasta responsabilitatea înapoi la instituția condusă de Raed Arafat. Integral: https://www.digi24.ro
Manipulatorii memoriei, falsificatorii istoriei Au trecut, cam nebăgați în seamă, și cei 30 de ani împliniți de la tragicele evenimente de la Târgu Mureș, și același număr de ani de la Proclamația de la Timișoara, și aniversarea începutului marelui miting anticomunist din Piața Universității, și 30 de ani de la alegerile ratate din Duminica Orbului. Un teatru particular- Yorick din Târgu Mureș- a difuzat online, și bine a făcut, spectacolul 20/20, scris și regizat de Gianina Cărbunariu, câteva jurnale, ici-colea, au publicat o seamă de articole despre mai sus amintitele aniversări sau comemorări, cotidianul Adevărul a transmis un interviu cu scriitorul și publicist Stelian Tănase despre alegerile de la 20 mai, am mai citit câte ceva prin revista 22, prin Dilema veche, pe contributors.ro. Iar Radio Europa Liberă a pus pe site și continuă să pună zilnic documente sonore din epocă. Și cu asta, basta. Probabil că același lucru se va întâmpla și luna viitoare, atunci când se vor împlini 30 de ani de la Marea Mineriadă. Avem chestiuni mai arzătoare la ordinea zilei. Pandemia și controversele cu puternic substrat politic stârnite de ea. Gazetele și televiziunile arondate Opoziției se dau de ceasul morții să ne lămurească cât de tiranic e președintele Klaus Iohannis și cât de mișel și ticălos guvernul, în vreme ce, cei care, teoretic, dețin puterea, au un foarte subțire și parcă tot mai diluat sprijin mediatic. Și, pe urmă, cu sau fără COVID, istoria, memoria nu au mare priză la public, nu se vând, nu fac audiență. Să ne amintim, de pildă, cât de puțini au fost aceia care au marcat, în ianuarie, atunci când nu se prea vorbea despre COVI, împlinirea a 30 de ani de la momentul în care FSN și-a încălcat promisiunile, s-a transformat în partid și a decis să participe la alegeri. Știind încă din data de 6 februarie, când s-a înregistrat la Tribunal ca atare, că toate celelalte partide (PNȚCD, PNL, PSD-ul lui Sergiu Cunescu) vor fi astfel condamnate să facă doar ceea ce se cheamă figurație specială la viitoarele alegeri. Primele libere după 40 de ani și mai bine. În vremea aceasta, falsificatorii istoriei își văd liniștiți de treabă. Iată, nu mai departe decât săptămâna trecută, dl. Nicolae Croitoru a publicat pe cristoiublog un articol în care se face că rememorează istoria controversatei afaceri cunoscute sub numele de Meditația Transcedentală. Dl. Croitoru a fost, pe vremuri, mare nacealnik, responsabil cu propaganda pe Capitală, iar cine vrea să afle cât de mare i-a fost ticăloșia nu are decât să citească volumul consistentul volum Eu, fiul lor al unuia dintre puținii autentici disidenți anticomuniști români, poetul Dorin Tudoran. Reamintesc că Eu, fiul lor reproduce dosarele de la Securitate ale lui Dorin Tudoran și a stat la baza unui bun spectacol creat tot de Gianina Cărbunariu. Ce face în articolul său domnul, fost tovarăș, Nicolae Croitoru? Ceea ce a făcut o viață. Minte, falsifică istoria, se dedă operațiunii de manipulare a memoriei. O ironizează pe poeta Ana Blandiana (aici se vede școala Săptămânii lui Eugen Barbu și a României Mari a lui Vadim, lecturi de bază pentru inetelctualul Croitoru), reiterează ideea că toți am fi ori am fi fost la fel de vinovați pentru înflorirea cultului lui Nicolae Ceaușescu, se prezintă pe sine drept eroul salvator. Nu numai pentru Marin Sorescu (pe care l-a salvat de conivență cu Nicu Ceaușescu, alt mare erou cu derogare și cu D.R.Popescu), ci și pentru Gabriel Liiceanu pe care, ce să vezi?, el, tovul Croitoru, l-a pus la adăpost de la o pedeapsă mai aspră. I-a găsit chiar un loc de muncă mai de Doamne-ajută. Umanismul socialist în floare și întruchiparea lui în tovul Croitoru. Chiar, la o adică, i-ar fi salvat pe toți cei dați afară de la Institutul de Științe Pedagogice dacă șeful lor, Virgiliu Radulian, ar fi fost nițeluș mai flexibil. ….Da, admite dl. Croitoru, l-oi fi slujit eu pe Ceaușescu, oi fi servit eu cultul personalității sale, dar am făcut-o subminând comunismul din interior. Și ca să vă fie vouă nițeluș mai moale. Integral: http://www.contributors.ro
S-a ramolit Putin? Medicul care l-a criticat acum 3 zile, văzut în viață Semne serioase că țarul Rusiei a luat-o pe o pantă descendentă. Un medic dintr-un spital rusesc, care l-a criticat pe dictatorul Vladimir Putin, a fost văzut viu și nevătămat la 3 zile după fapta sa, care de obicei se pedepsea cu sinuciderea asistată prin aruncare de la etaj. Medicul a spus public că Putin nu e în stare să asigure tratamente pentru ruși și că multe ambulanțe duc pacienții direct la crematoriu, ca să nu se aglomereze spitalele. Mai mult, familia medicului a fost văzută în același cartier din Moscova, și nu într-un lagăr din Siberia, cum impunea tradiția în era Putin. Din păcate, un reporter care a consemnat că Putin nu mai e ce-a fost e dat dispărut de alaltăieri și se bănuiește că ar fi suferit și el o sinucidere de tip rusesc. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Pe ce te bazezi, ma, al lu’ Parizianu’? …. Ba mai mult, am aflat de la prim-ministrul nostru ca “avem cupru, trebuie sa producem aici produse cu valoare adaugata, nu sa exportam cupru in China cum facem acum”, dupa ce ne vorbise, cu doua fraze mai devreme, despre gazul din Marea Neagra care merita o industrializare mai buna decat simpla lui ardere. Parca nu a amintit de irigatii sau, poate, nu am auzit eu bine ca era echipat cu masca, model Arafat 2020. Marturisesc ca, pentru o clipa, l-am crezut si eu pe premierul nostru. Apoi l-am intrebat, retoric, desigur, dar impreuna cu Marin Preda: “Pe ce te bazezi, dom’le?”. Oare premierul o fi stiind ce scrie in bugetul de stat pe care l-a adoptat propriul guvern? Hai sa ii amintim pe ce cheltuie domnia sa banul public:…..Cea mai mare cheltuiala este cu asistenta sociala – 131 de miliarde lei, apoi cu salariile – 110 miliarde de lei, cu intretinerea statului (chirii, benzina si alte mizilicuri) – 51 de miliarde lei, 14 miliarde plateste pe ratele la credite, 37 de miliarde ii transfera la baronii locali si doar mai putin de 49 de miliarde merg catre investitii, dintre care doua treimi ar fi banii europeni. Sa nu fi stiut prim ministrul nostru ca nu prea are bani sa faca investitiile de care spune? Poate se va imprumuta? Da, sigur ca se va imprumuta, dar nu pentru investitii, ci pentru a finanta fix cheltuielile din legea bugetului, adica salarii, pensii (inclusiv speciale), banii pentru baronimea locala (PNDL) si alte mici surprize. O surpriza absolut delicioasa sunt cei 40 de milioane de Euro pe care guvernul a decis sa ii investeasca in bunastarea presei. Ceea ce nu stie, probabil, premierul este ca tot atat a luat statul roman pe Sidex Galati. O fi meritat oare sa dai un Sidex doar pentru a-l vedea pe Mircea Badea cu masca? Pana una alta, sa vedem cat si cum se poate imprumuta tarisoara dirijata de Ludovic Orban si Klaus Iohannis. Romania are o mare foame de bani si trebuie sa se hraneasca. Tot ceea ce isi programase guvernul sa imprumute la inceputul anului 2020 era suma de 87 miliarde lei, adica deficitul bugetar (3,6% din PIB), 40,6 miliarde lei plus datoria ajunsa la scadenta si programata sa fie refinantata, in suma de 46,3 miliarde lei. Isi propunea guvernul atunci ca 55% din acesti bani sa fie culesi de la bancile din Romania si 45% din emisiuni de obligatiuni pe pietele externe (sursa:
Economiile emergente devin pacienți Corona, ducând FMI-ul la limitele sale financiare. O nouă ordine globală în frunte cu China? În multe țări emergente, în special din America Latină, nu a fost încă atins vârful pandemiei de coronavirus. Consecințele economice sunt însă dramatice: cursul valutelor e în cădere liberă, unele țări nu-și mai pot returna împrumuturile. Cu cereri de finanțări din peste 90 de țări, Fondul Monetar Internațional ar putea ajunge la limitele sale financiare. Dar mai aproape de noi, și Turcia este puternic lovită. Teama unui faliment de stat crește pe Bosfor. De la începutul crizei Corona, lira turcă s-a devalorizat cu peste 20 la sută și a scăzut la un nivel record față de dolar. Însă nu e singura monedă care se duce în jos. Realul brazilian și randul sud-african au pierdut, de la mijlocul lunii martie, o treime din valoare. Și peso-ul mexican s-a depreciat semnificativ. Rubla rusească a ajuns, și ea, sub mari presiuni. Obligațiunile emise de țările emergente – fie în monedă locală, fie în dolari – au scăzut. Investitorii străini au intrat în panică. Numai în martie, luna crash-ului Corona, aceștia au retras 83,3 miliarde de dolari, după cum a evaluat International Bankers Association (IIF). Turcia la zid Au fost zile când dolarul a valorat peste șapte lire turcești. Presa guvernamentală vorbește despre „atacul asupra Turciei” și de faptul că instituțiile financiare străine ar manipula rata de schimb a monedei. Guvernul Erdogan a interzis unor trei mari bănci străine să tranzacționeze lira…. Multe piețe emergente suferă din cauza crash-ului din comerțul global. Este vorba, în primul rând, de țările dependente de turism (cum ar fi Thailanda), dar și de țările exportatoare de petrol. Rusia, Venezuela, Mexic au fost lovite de două ori: de criza Corona și de scăderea prețurilor la petrol. Și țările cu deficite cronice de comerț exterior, care se bazează pe capitalul străin, sunt în criză. Acestea includ Turcia și Argentina. Mai multe țări, printre care Argentina, Ecuador și Liban, nu își mai pot îndeplini obligațiile de plată, riscând falimentul de stat. Obligațiunile emise în mai multe țări, cum ar fi Brazilia și Africa de Sud, au fost clasificate la nivelul „junk”(deșeuri). În Liban a izbucnit chiar o criză politică, în urma faptului că protestatarii au dat foc băncilor, în semn de protest. Și s-ar putea să nu fie singurul „pacient nervos” de pe piețele emergente. Și în Africa, situația este deosebit de alarmantă. Acolo, criză de sănătate s-ar putea transforma într-o criză a foamei și a datoriilor. Ruanda și Zambia au avertizat recent, că în curând ar putea rămâne fără bani pentru onorarea titlurilor de stat. FMI-ul la limite Experții în finanțe de la Nikko Asset Management consideră că actuala criză Corona a lovit în punctele slabe ale unor piețe emergente. Aceștia dau Rusia, Africa de Sud și Turcia ca exemple. Iar specialiștii în piețele emergente, de la Raiffeisen Capital Management, consideră că Brazilia ar putea fi curând amenințată de faliment…. O nouă ordine globală? Asia ar putea ieși cel mai ușor din criza Corona. China, țara din care a provenit virusul mortal, și-a revenit economic în aprilie și ar putea chiar deveni noua superputere. Vietnamul va trece și el, relativ neafectat, prin criză. Nu este sigur dacă India va ieși mai puternică din criza Corona, cu tot sprijinul acordat de SUA. În prezent, țara încearcă să atragă companii străine din China, pentru a produce pe teritoriul său…. Potrivit revistei americane
Coronavirus: Când ar putea veni primele semne privind eficacitatea unui vaccin și cine ar trebui să beneficienze mai întâi de el / Șeful GAVI cere OMS reguli de distribuție Primele indicii cu privire la eficacitatea unui potențional vaccin împotriva coronavirusului ar putea fi disponibile în toamnă, a spus șeful Gavi, Alianța pentru Vaccinuri, pentru un ziar elvețian, preconizând un drum lung de acolo până la disponibilitatea generală, relatează Reuters. ”Din păcate, chiar nu știm care vaccin va funcționa și dacă va fi unul vreodată. Dacă suntem norocoși, vom primi semne în toamnă privind eficacitatea (unui potențial vaccin)”, a spus șeful GAVI, Seth Berkley, pentru NZZ am Sonntag, într-un interviu publicat duminică. ”Dar va fi, totuși, un lung drum de acolo până când o substanță activă aprobată va fi disponibilă în cantități mari pentru populația globală”, a mai spus el….. ”(Țările) ar trebui să lucreze împreună pentru a împărtăși vaccinurile celorlalți în cazul în care unul nu e bun”, a spus el, adăugând că este posibil ca unele vaccinuri să funcționeze mai bine pentru tineri, în timp ce altele să funcționeze mai bine pentru vârstnici. El a făcut apel la Organizația Mondială a Sănătății să emită reguli cu privire la folosirea vaccinului și distribuția acestuia pentru a preveni riscul ca acesta să ajungă mai intâi la cei bogați, în detrimentul celor care au mai multă nevoie de el. Acesta a mai spus că un vaccin eficient ar trebui să devină disponibil mai întâi într-o tranșă limitată, în sensul în care ar trebui folosit mai întâi pentru a imuniza personalul medical. Integral:
Medic Ciungu Mircea (Franta): Prin decret, în Franța se reiau activitățile religioase. Franța este un stat laic. Cele mai multe sărbători legale au substrat religios. Cele mai multe localități franceze au nume de sfinți. La știrile de pe TF1, în fiecare seară este menționat și sfântul din calendar care dă nume zilei. Biserica catolică a respectat cu ..sfințenie restricțiile impuse de stat. Asta așa, ca știre. Nu am auzit pe nimeni să ia în bătaie de joc situația sanitară. Am văzut doar oameni care și-au p
Oare intelege Kovesi ca blaturile la fonduri europene au intrat in era 2.0? In vreme ce publicul larg e intoxicat cu teoriile conspirationiste ale raspandirii pandemiei COVID-19, la guvern se lucreaza din greu, dar nu pentru binele tarii ci pentru dirijarea procesului de absorbtie a fondurilor europene, pentru perioada 2021-2027, in interesul ministrului Bolos (foto) si al gastii care il sustine si pe care o reprezinta. Asa, pentru informarea generala a cetatenilor, sa nu credeti ca la instalarea guvernului PNL, exista o zbatere continua a capilor de partid pentru instalarea la fonduri europene a lui Marcel Bolos. Nu, nici vorba… desemnarea lui Bolos este venita din cercurile de interese care graviteaza incontinuu pe la usile Palatului Victoria. La fel s-a intamplat si cu Marian Nica, un fost ministru la fonduri europene, pupil al Rovanei Plumb, impins de doua ori in fata colivei in momente de neatentie si nebagare de seama sociala. Realizati ca oameni care au impartit sau impart miliardele acestei tari si pe care trecerea recenta a timpului ii baga intr-un anonimat national de nezdruncinat sunt impinsi in pozitii cheie doar pentru a pune in practica o agenda obscura a unor “grei” si nu una transparenta a cetatenilor! Dupa ce au facut toata seria de exercitii impuse, acesti pioni ies din scena cu nerabdarea de a se infrupta din preaplinul varsat in buzunarele adevaratilor stapani. Prea putin conteaza ca oamenii normali, cei care s-ar bucura nespus sa aiba si ei o autostrada, un spital, o scoala, nici nu-si mai aduc aminte numele ilustrilor necunoscuti, dar in schimb raman cu aceleasi griji perpetuu, pana cand un nou emanat se va instala la carma bogatiilor si le va jongla in fel si chip. V-am povestit despre conflictul flagrant de interese in care se situeaza Marcel Bolos, ca ministru al Fondurilor europene, prin functia de director detinuta la Ministerul Transporturilor si cea de director la una din Agentiile de Dezvoltare Regionale, din care s-a suspendat succesiv, temporar, pe perioada indeplinirii mandatului de ministru. Iata ca acum, acelasi Bolos isi pregateste traiul indestulat de dupa pozitia de demnitate in stat pe care o ocupa acum, si directioneaza fondurile in zonele de interes. Smecheria e bine ticluita si imposibil de bunghit de catre orice procuror, fie el si Procurorul Sef European. In ultima sedinta de guvern, Marcel Bolos a introdus o OUG prin care proiectele de infrastructura planuite pentru perioada 2021-2027 vor primi cu titlu de derogare bani din actuala perioada, 2014-2020, luand banii din diverse alte scopuri si creand un buget pentru finantarea documentatiilor suport ale viitoarelor proiecte. Este pur si simplu o jonglerie, practicata exclusiv pentru investitiile in infrastructura, lasand fara obiect alte obiective care erau planificate a se realiza cu acesti bani, in actuala perioada. Pentru cei interesati, nota de fundamentare si proiectul deja aprobat de OUG pot fi consultate
Pandemia banilor murdari Metodele hoției nu sînt pînă la urmă atît de ingenioase pe cît ne par. Doar lăcomia și calibrul hoților face, de regulă, diferența. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) este una din instituțiile în care o serie de inspectori, președinți sau vicepreședinți, directori și șefi de cabinet au avut de-a face cu legea, unii dintre ei fiind condamnați pentru trafic de influență, luare de mită, constituirea de grupuri infracționale organizate, spălare de bani. A ocupa un post în această instituție este visul multora, și nu pentru că salariile ar fi foarte mari, ci pentru că aici se lucrează cu bani. Mai ales în orașele mici, fiecare patron al unei întreprinderi cunoaște un inspector financiar, fie rudă sau prieten de chiolhanuri, care ocolește controalele sau închide ochii la ingineriile financiare constînd în contabilitatea dublă, una reală, iar cealaltă pentru a ieși „ban pe ban“ în fața controlorilor financiari neafiliați domniei șpăgii….. Am insistat asupra infracțiunilor săvîrșite de Sorin Blejnar întrucît acesta este, de departe, emblema multor șefi mai mici sau mai mari de la ANAF. Parcurgînd declarațiile de avere ale șefilor și inspectorilor colectori de taxe și impozite, nu putem să nu constatăm că tocmai aceștia sînt primii care eludează legea, își albesc proveniența averilor de milioane de euro prin rețetele binecunoscute: împrumuturi de la rude care nu au nici după ce bea apă, donații ale acelorași buni samariteni, dividende fictive – sînt cazuri în care unii inspectori financiari încasează sume din dividendele unor firme de casă chiar și dublu față de profitul firmelor respective. Metodele hoției nu sînt pînă la urmă atît de ingenioase pe cît ne par. Rețetele sînt în mare parte aceleași, cele mai multe bazîndu-se pe concubinajul contra cost, serviciu contra serviciu, dintre politicienii corupți și clientela acestora. Din păcate, în unele cazuri sînt implicați și procurori sau judecători, deseori de la instanțele superioare. Primul pas pentru recuperarea prejudiciilor este al magistraților, însă unele sentințe nu dispun și confiscarea averilor sau recuperarea sumelor fraudate (sume care, în multe cazuri, sînt imposibil de recuperat, întrucît cea mai mare parte a averilor infractorilor nu sînt la vedere, ci în paradisuri fiscale sau în custodia rubedeniilor.) Al doilea pas este de competența organelor fiscale. În urma anchetelor de corupție, sume uriașe ar fi trebuit să ajungă la bugetul de stat. Cu un an înainte de a fi aleasă procuror șef european, la o ședință la Ministerul Justiției, Laura Codruța Koveși declara: „Din 2013, în ultimii cinci ani, procurorii DNA au indisponibilizat bunuri și valori de 2 miliarde de euro. Au rămas definitive 999 hotărâri judecătorești în care instanțele s-au pronunțat pentru confiscare de bunuri de peste un miliard de euro. Vorbim de un miliard de euro care trebuie să intre în bugetul statului. Mai departe este atribuția organelor financiare. Urmăream procentul de executare efectivă, era de 10-11 la sută.” În anul 2014, Monica Macovei a inițiat și negociat în Parlamentul European o directivă care prevedea că celui care a comis o infracțiune nu trebuie să i se confiște doar suma sau bunurile obținute prin respectiva încălcare a legii, ci întreaga avere pe care infractorul nu o poate justifica….. Organele fiscale au răsuflat ușurate. Ba chiar și-au frecat palmele. Iată o nouă portiță pe unde șpaga se poate strecura direct în buzunarele agenților fiscali, dar și a procurorilor care trebuie să cerceteze proveniența banilor. Recent a fost înființată Direcţia Generală de Control a Veniturilor Persoanelor Fizice. Conform unei directive a acestei structuri, vor fi controlate: persoane (acţionari) care au împrumutat firme cu cel puţin 200.000 de lei, persoane fizice care achiziţionează bunuri sau imobile în valoare de cel puţin 70.000 de euro, persoane fizice ce deţin depozite bancare de cel puţin 150.000 de lei pe an și persoane fizice care au cumpărat autoturisme în valoare de cel puţin 25.000 de euro. Să ne așteptăm la confiscarea averilor uriașe, care nu pot fi justificate de mulți dintre cei 32.000 de milionari în euro pe care îi are România în momentul de față? După ce Fiscul va călca pragul unei singure vile care a costat cît clădirile unei străduțe, ne putem permite să sperăm că Direcția de Control a Veniturilor și-a început activitatea. Integral:
„DNA-ul padurilor”, sabotat de PSD in Parlament. Procurorii dezvaluie modul in care PSD anihileaza noul parchet Asociatia „Miscarea pentru apararea statutului procurorilor” (AMASP) anunta ca propunerea legislativa pentru organizarea si functionarea Directiei pentru Investigarea Infractiunilor de Mediu (DIIM), cunoscuta ca „DNA-ul Padurilor”, care a fost adoptata pe 13 mai in Camera Deputatilor anuleaza, in esenta, scopul proiectului legislativ, ducand la crearea unei structuri nefunctionale. Infiintarea „DNA-ului padurilor”a fost propusa de USR. Printr-un amendament promovat in Comisia Juridica de grupul PSD a fost redus numarul minim al procurorilor care urmeaza sa activeze in cadrul acestei structuri…..„AMASP atentioneaza ca, in situatia in care art. 18 din actul normativ mentionat ar fi adoptat in forma modificata, DIIM nu va putea functiona nici macar la capacitate minima, deoarece structura ar urma sa aiba activitate la nivel national, iar competenta materiala ar urma sa fie una destul de consistenta, cuprinzand infractiuni care afecteaza suprafata forestiera a tarii (Legea nr. 46/2008), fondul cinegetic (Legea nr. 407/2006), calitatea aerului inconjurator (Legea nr. 104/2011) sau a apelor (Legea nr. 107/1996), ori infractiuni privitoare la regimul deseurilor (Legea nr. 211/2011), degradarea mediului (Legea nr. 101/2011), protectia acestuia (OUG nr. 195/2005) sau prevazute in partea speciala a Codului Penal („Raspandirea bolilor la plante si animale” – art. 355 si „Infectarea apei” – art. 356),” arata AMASP, intr-un comunicat de presa. Integral:
Cristi Danilet – judecator: Brussels, 20.5.2020, COM(2020) 523 final, Recommendation for a COUNCIL RECOMMENDATION on the 2020 National Reform Programme of Romania and delivering a Council opinion on the 2020 Convergence Programme of Romania. pct. 28: “Modificări legislative semnificative și presiuni politice majore asupra sistemului judiciar în anii 2017, 2018 şi cea mai mare parte a anului 2019 au afectat eficiența, calitatea și independența sistemului de justiție, precum și capacitatea sa de a investiga și sancționa corupția la nivel înalt. În timp ce Guvernul susține în prezent acțiuni pentru prevenirea și sancționarea corupției și a demonstrat disponibilitate de a reveni asupra unora dintre cele mai controve
Medic Ciungu Mircea (Franta): Deșertăciune, strigă Ecleziastul, deșertăciune și vânare de vânt!….Într-o zi virusul va dispărea. Și ne vom relua viețile de acolo unde le-am lăsat cu luni, sau cu ani în urmă. Dar nu va mai fi la fel. Am văzut moarte și am văzut distrugere. Am văzut frica mușcând din oameni și am auzit, în nopțile mele, strigătul morților vii. Oameni știnși în singurătate și trecuți pe un răboj, disputat ca la o bursă pe acțiuni, de speculanți, de brokeri colportori de informații false și
PSD si Ciolacu au refuzat, din nou, eliminarea pensiilor speciale ale parlamentarilor. USR dezvaluie cum blocheaza PSD aceasta lege Deputatul USR Cristian Seidler a cerut, miercuri, in sedinta comuna a Parlamentului suplimentarea ordinii de zi cu proiectul de lege al USR privind eliminarea pensiilor speciale pentru parlamentari. Ciolacu a refuzat, invocand pretexte procedurale…… „Am propus din nou suplimentarea ordinii de zi cu proiectul de lege al USR de eliminare a pensiilor speciale ale parlamentarilor. Presedintele PSD si al Camerei Deputatilor a refuzat sa supuna la vot propunerea mea cu pretextul ca nu exista raportul comisiei pe acest proiect de lege. Comisia in cauza, condusa si dominata de PSD, ar fi trebuit sa intocmeasca raportul acum 2 ani, 7 luni si 28 de zile”, a mentionat Seidler pe Facebook. Parlamentul a putut insa sa se reuneasca in mare viteza si sa treaca proiecte de legi prin comisii si apoi la vot final atunci cand PSD a avut interes. Un exemplu in acest sens este Legea Autonomiei Tinutului Secuiesc, care a starnit o ampla furtuna in spatiul public si furie in randul chiar al sustinatorilor PSD. Integral:
Ziua scadenței Ani la rândul, România și-a privit impasibilă valorile plecând și a lăsat în locul lor oportuniști și incompetenți să urce tot mai sus, în fruntea organigramelor, fără a se revolta. …. Amantele au devenit directori de spitale, rubedeniile au devenit șefi de instituții publice, iar plagiatorii profesori universitari. Societatea întreagă a luat-o pe același drum, astfel că trișatul la examene a devenit o modă, iar rezultate concursurilor de angajare au intrat într-un firesc al măsluirii. România întreagă și-a inversat scara valorică, lăsându-i pe cei buni în urmă, marginalizându-i, și promovând orice mirosea de departe a non-valoare, a oportunism, a incompetență. Politicienii au fost aleși pe aceleași criterii. Și lucrurile păreau cumva să meargă și așa….. O vreme în care România ar fi putut fi condusă de valorile acelea care fie au plecat, fie au fost marginalizate. De voci sigure, care ar fi putut lua decizii preventive, nu adaptate dezastrului. Nu de directori de spitale numiți politic, nu de politicieni care își anunță izolarea în conferințe de presă, nu de medici cu diplome cumpărate, nu de conducători de instituții publice care habar n-au cum să reacționeze în situații de criză, nu de comunicatori care refuză să-și mai facă treaba, de frica judecății publice. Tot ce vedem acum e rezultatul unui lanț de decizii pe care noi le-am luat. Acum vom plăti, de fapt, prețul angajărilor pe pile în instituții publice. Acum o să simtă toată lumea că România asta de după Revoluție a fost construită pe fundamente valorice incerte. România valorilor inversate începe de acum să deconteze prețul anilor de impostură, de prostie și incorectitudine. Să facem un exercițiu de imaginație și să vedem cum ar fi fost astăzi, acum, România noastră, dacă ar fi condus-o, pe toate palierele ei, centrale și locale, oameni deștepți. Dacă examenele de admitere în școli superioare erau pe bune, dacă atâtea concursuri de angajare erau corecte. Dacă sistemul sanitar era înțesat de profesioniști. Dacă…Dar suntem aici unde suntem. Și acum vom plăti iar pentru amante, pentru pile, pentru rubedenii, pentru șoferi, pentru acțiuni la purtător… Integral:
… conspiratia conspiratiilor si manipularea manipularilor: conspiratia fara conspiratori si manipularea fara manipulatori!
Tată, tu ce ai făcut pe timpul pandemiei? În 1915 a apărut, în Marea Britanie, unul dintre cele mai cunoscute afişe din istoria propagandei moderne. Într-un fotoliu, în sufragerie, stă aşezat un domn. Alături, un băieţel se joacă, pe podea, cu soldăţeii de plumb. În braţele domnului, o fetiţă care îl întreabă: “Tată, tu ce ai făcut în timpul războiului?”. Bărbatul priveşte în gol, cu o expresie vinovată…. Mă întreb cum ar arăta astăzi un asemenea afiş. Noi ce am făcut pe timpul pandemiei? Ar fi câteva schimbări – cum ar spune Caţavencu – pe ici, pe colo, anume în “punctele esenţiale”. În 1915, o femeie britanică năştea, în medie, 2.84 copii. Astăzi acest indicator este 1,75. În România, 1,84. Mulţi oameni pur şi simplu nu ar înţelege ce este cu acei doi copii din imagine. Dar dacă totuşi s-ar încăpăţâna să deseneze doi copii, artistul s-ar vedea imediat atacat pentru “sexism”. Poate că Consiliul pentru Combaretea Discriminării l-ar amenda pe un asemenea “duşman al poporului”. Cum adică, să prezinţi o fetiţă cu fustiţă? Şi un băieţel care se joacă de-a armata? Acestea sunt “stereotipuri discriminatorii” pentru Stânga extremă care s-a instalat la butoanele societăţii. Probabil afişul ar arăta cam aşa. Fata, o puştoaică cu un tricou găurit, îi cere bani “babacului” pentru un festival de “rave”. Iar fiul îşi aplică fond de ten pentru o petrecere “transgender”. Costumul personajului masculin ar fi altul. Spre deosebire de domnul din 1915, la costum, el ar fi îmbrăcat într-un trening de poliester. Ar sta tolănit pe canapea, mâncând cartofi prăjiţi din pungă şi uitându-se la un meci de fotbal. Probabil nici nu ar fi tatăl copiilor. Dacă în 1915 ar fi fost de negândit ca o femeie să aibă doi copii în afara căsătoriei, acum acest lucru este normal. Presupunând că termenul “normal” mai are un sens. La nivelul Uniunii Europene, în 2016, aproape jumătate (43 la sută) dintre copii se năşteau în afara căsătoriei. Aşa că domnul din afiş ar fi fost, de fapt, un “prieten” al mamei. Iar copiii din imagine ar fi avut vânătâi. Datele arată că frecvenţa cu care sunt bătuţi copiii de partenerii mamelor este de 100 (o sută) de ori mai mare în cazul în care aceştia nu sunt copii biologici ai bărbatului….. Tot aud că acum este “ca în vremea pandemiei din 1918”. Aceasta este o mistificare. Situaţia, acum circa 100 de ani, era cu totul diferită. Rata mortalităţii în pandemia de gripă spaniolă era mai mare, peste de 2 la sută (Covid-19, în schimb, probabil ucide ceva mai puţin de 1 la sută dintre cei infectaţi). Gripa spaniolă ucidea mai degrabă indivizi tineri şi sănătoşi. Virusul chinezesc afectează fatal mai mult bătrâni sau persoane cu probleme, care nu ar fi avut, în medie, mulţi ani de viaţă înainte. Departe de mine să pretind că flagelul pornit din China comunistă este “o simplă gripă”, cum spun unii. Franţa a pierdut, în cel de-Al Doilea Război Mondial, 600.000 de oameni (militari şi civili). O cifră înspăimântătoare. Dar care reprezintă abia 1,44 la sută din total. Imaginaţi-vă ce înseamnă, aşadar, o mortalitate de 1 la sută din populaţia Uniunii Europene de acum. Unu la sută din 513 milioane… Liderii noştri, însă, au reuşit să transforme totul într-un circ. Ce am făcut în timpul pandemiei? Ne-am îngrăşat cu junk-food, ne-am uitat la spectacolul lamentabil al achiziţiilor publice fără licitaţie, şi am primit amenzi pentru că nu am ascultat ordinele lui Arafat. În timpul acesta, autorităţile au cumpărat măşti defecte din RP Chineză şi s-au închinat la moaşte. Era o vreme când oamenii se simţeau vinovaţi pentru greşelile pe care le-au făcut. Guvernanţii, dar şi oamenii simpli precum domnul din afişul din 1915. Astăzi, regretă cineva ceva? Integral:
Peste 109.000 de elevi de liceu au abandonat școala între 2013 și 2017. Echivalentul populației unui oraș ca Suceava Peste 109.000 de elevi de liceu au abandonat școala între 2013 și 2017, potrivit datelor publicate de Ministerului Educației și analizate de Edupedu.ro. Numărul este echivalentul populației unui oraș ca Suceava. Este vorba despre elevi cu vârste între 15 și 18 ani care nu au mai terminat învățământul liceal, la filierele teoretică, tehnologică și vocațională. Analiza datelor din rapoartele periodice ale Ministerului Educației arată că numărul exact al elevilor care au abandonat școala în liceu este de 109.131. Cel mai mare număr înregistrat a fost în anul școlar 2014-2015, când aproape 25 de mii de elevi au renunțat la școală. În anul școlar 2015-2016, cu peste 23.300 de elevi aflați în abandon, se înregistrează al doilea cel mai mare număr de liceeni care au abandonat școala. În anul școlar 2016-2017 a fost înregistrată o reducere semnificativă a abandonului școlar, numărul elevilor în această situație fiind în scădere cu peste 7 mii. Raportarea Ministerului Educației se oprește însă la datele din anul școlar 2016-2017. Raportul privind starea învățământului preuniversitar pentru anul 2019, care ar fi conținut cifrele pentru anul școlar 2017-2018, nu a fost publicat nici acum, deși este aproape finalul anului școlar 2019-2020. Integral:
Drama românilor care nu-şi găsesc locul nici în Occident, nici în ţară Tema a fost exploatată la nivel de societate şi în anii ’90, când cei care veneau în ţară din pribegie erau primiţi cu sloganul “voi nu aţi mâncat salam cu soia ca noi”, deci nu sunteţi din rândul nostru, nu aţi simţit ce am simţit noi. Muncitorii români care strâng recoltele de pe ogoarele Italiei, Germaniei, Franţei sau Marii Britanii sunt o categorie de oameni prinsă între două lumi. Ei nu aparţin nici României şi nici ţărilor unde îşi desfăşoară activitatea. Sunt buni pentru România când trimit bani acasă, dar inutili când îşi pierd locurile de muncă, iar dacă starea lor de inactivitate se prelungeşte devin chiar o povară. Sunt indispensabili în ţările unde culeg recolta, două-trei luni pe an, apoi devin cantitate neglijabilă, sunt acei cetăţeni de mâna a doua, uitaţi la marginea societăţii. Cea mai bună cale pentru ei este să apară când recoltele sunt gata de cules, să trimită repede banii acasă, în România, iar apoi să dispară, să se evapore. ….. Cel mai bine s-a văzut cât îi pasă societăţii de această categorie de persoane în luna martie, când mulţi dintre ei s-au întors în ţară. Majoritatea erau cetăţeni oneşti, care îşi câştigau traiul cinstit în afara hotarelor ţării. În momentul în care contractele lor au fost închise şi au rămas fără bani fiind nevoiţi să se întoarcă în ţară s-a creat un curent potrivnic venirii lor acasă. Nimeni nu-i voia. La graniţă ni se arătau cu degetul şuţii, proxeneţii, prostituatele sau cerşetorii. Din milionul şi ceva de oameni care a tranzitat frontierele de vest ale ţării s-au văzut doar uscăturile, oamenii care munceau onest şi care rămăseseră fără loc de muncă parcă nici nu existau. Deodată România s-a împărţit în tribul celor din ţară şi tribul celor de afară. Drept este că frica de infecţiile cu COVID-19 era mare, dar scindarea avea cauze mult mai profunde şi mai îndepărtate în timp, momentul martie a fost doar scânteia care a aprins focul. ….La începutul lui aprilie când o parte dintre ei au fost solicitaţi să plece la cules sparanghel, căpşuni sau să îngrijească bătrâni în Austria, iar au ajuns în lumina reflectoarelor. De data asta se punea accentul pe statul român care i-a lăsat să plece în condiţii de siguranţă sanitară precare. Puţini au fost cei care s-au întrebat de siguranţa lor financiară, la fel de importantă ca şi sănătatea. Până la urmă cele două nu se exclud aşa cum sugerează mulţi în prezent, ci se potenţează una pe alta, se întrepătrund, merg mână în mână. Soluţia este, aproape pentru toată lumea, inclusiv pentru partidul aflat la putere, integrarea pe piaţa muncii din ţară. Spun toţi că ei vor ocupa golurile de aici şi vor rezolva criza de pe piaţa muncii. Care criza? Ce a fost înainte de 15 martie trebuie uitat. Nu mai este la fel. ….Trebuie să ţinem cont şi de faptul că se vor căuta oameni cu o anume pregătire teoretică şi practică, iar majoritatea celor care culeg recoltele străinilor sau îngrijesc bătrâni în afara ţării nu deţin aceste abilităţi. De asemenea, ei nu vor putea fi integraţi în agricultura autohtonă fiindcă patronii locali nu au posibilitatea sau nu vor să-i plătească ca-n Germania sau Italia ca să nu-şi sacrifice profitul. Această masă importantă de oameni a devenit o minge de ping-pong între ţările occidentale şi România. Este pasată dintr-o parte în alta după bunul plac. Sunt chemaţi în Germania când se coace sparanghelul, sunt trimişi apoi în ţară, unde nu sunt bine primiţi fiindcă nu mai aduc bani. Nu sunt utili nici statului fiindcă nu plătesc taxe şi impozite în România şi nici societăţii care nu are nevoie de ei şi îi găseşte cumva inutili din moment ce nu sunt prinşi într-o activitate pe plan local. Problema această este una cât se poate de spinoasă şi nu îşi va găsi rezolvare de azi pe mâine. Ea va fi aruncată ca un cartof fierbinte de la o guvernare la alta, din mâna PSD în cea a PNL şi tot aşa, indiferent cum se vor numi formaţiunile politice. Nimeni nu va reuşi să o rezolve decent dacă nu va apela la educaţie temeinică şi nu îşi va asuma faptul să nu-i mai eticheteze într-un fel sau altul. Până la urmă oamenii care prăşesc câmpurile din Germania sau Italia sunt cetăţeni români cu aceleaşi drepturi ca şi Iohannis, Ciolacu, Barna sau Chirica. Atât şi nimic mai mult sau mai puţin! Integral:
Un studiu al Stanford University arată că mortalitatea SarsCoV-2 va fi mai mică decât estimările inițiale Incă de la începutul pandemiei, una din marile necunoscute în privința SARSCoV-2 a fost mortalitatea. Acest indicator este un raport între număr de morți și număr de infectați. Primul termen al raportului, numărul de morți, să zicem că îl avem din statisticile oficiale. Nu intru acum într-o polemică privind criteriile după care un deces este contabilizat la COVID. Să luăm acest număr de bun. Problema a fost că celălalt termen al raportului, respectiv numărul de persoane infectate, nu a putut fi indicat cu exactitate. Dacă ne raportăm doar la cei identificați prin testare, înseamnă că omitem pe cei neidentificați, purtători ai virusului, de regulă asimptomatici. Numărul real al infectărilor poate fi doar estimat, pe baza testării unui eșantion cât mai reprezentativ dintr-o populație dată. Având o estimare bine fundamentată științific a gradului de răspândire a virusului într-o populație dată, poți calcula apoi o rată mult mai exactă a mortalității. Asta a încercat să identifice și studiul elaborat de Prof. John A. Ioannidis de la Stanford University, coroborând datele a mai multor cercetări din diferite țări. Puteți citi studiul integral
DNA investighează achiziții publice COVID de 140 de milioane de euro. Șeful Unifarm, Adrian Ionel, a cumpărat izolete la 17.000 de euro bucata, preț de mașină După ce presa a relatat despre zeci de contracte supraevaluate, procurorii anticorupție au cerut documente despre afacerile Unifarm, atât de la companie, cât și de la Ministerul Sănătății. ….“Încă din decembrie 2019, de la numirea ministrului Costache, Adrian Ionel încercase să primească de la MS aprobarea ca mandatul lui, care expiră în iulie 2020, să fie prelungit direct, fără concurs, de către Consiliul de Administrație al Unifarm”, a spus un om din Ministerul Sănătății, pentru Libertatea. De unde această schimbare de atitudine? Afacerile la prețuri duble și triple ale Unifarm Odată cu începutul pandemiei COVID-19, Unifarm a devenit una dintre principalele surse de cheltuire a banului public din Sănătate. În primă instanță, Unifarm a cheltuit rapid 70 de milioane de lei, iar apoi i s-a dat un credit de 1,15 miliarde de lei de la Eximbank, din care a cheltuit deja 600 de milioane de lei, cam jumătate din suma garantată de către stat. Profitând de starea de urgență, aceste achiziții au fost făcute fără licitații, prin înțelegeri din care investigațiile jurnalistice au extras exemple de achiziții la suprapreț, precum: 2,2 milioane de măști achiziționate la un preț dublu de Unifarm, prin doi intermediari, importator fiind firma soției unui fost ofițer SRI, 1,2 milioane de măști de la un producător de pamperși din China, aduse la Unifarm printr-o firmă ai cărei acționari au avut afaceri offshore cu dr. Streinu-Cercel. Măștile au fost declarate neconforme de către UE și au trebuit retrase, în ciuda faptului că au costat 18 lei pe bucată, un preț de măști profesionale, pentru personalul medical. Izolete la preț de 80.000 de lei bucata, practic prețul unui automobil. Când Unifarm a încercat să le ofere Ministerului Sănătății, în urma unei licitații despre care Libertatea a scris că a fost aranjată în favoarea Unifarm, oficialii din MS și-au dat seama că ele nu pot fi cumpărate nici măcar într-o achiziție cu dedicație, pentru că e prea mult. Izoletele pentru Republica Moldova au fost cumpărate de la altă firmă, la preț de 20.000 de lei, de 4 ori mai puțin decât cel cu care le-a luat Unifarm. Specialist din Ministerul Sănătății: Pe acest fond, DNA a deschis mai multe dosare. Și, de câteva zile, procurorii anticorupție au solicitat documente atât la Unifarm, cât și la Ministerul Sănătății. “Așa se explică teama lui Adrian Ionel de a forța ca să-și reînnoiască mandatul, lucru care îi reușise atât în 2012, cât și în 2016”, a explicat pentru Libertatea o sursă din MS. Integral:
Daniel P. Funeriu: Am observat de-a lungul timpului o problemă de articulare între aparatul central și cel local al statului. Să explic… Adesea la nivel local apar oameni remarcabili cu performanțe excepționale și onorabilitate. De la absorbția și utilizarea înțeleaptă a fondurilor europene la conducerea educației, trecând prin toate domeniile. Așa cum este firesc, unii dintre ei sunt promovați la nivel central. Și de aici începe vârtejul amețitor al descompunerii… Ce se întâmplă? Pentru a
Ciolos: As fi vrut sa vad in Parlament o dezbatere despre relansarea economiei, nu o protectie aproape de clan a unor numiri politice ….”Cu tristete trebuie sa spun ca nu ma surprinde faptul ca
Reforma administrației publice stagnează. Secretariatul General al Guvernului nu a fost consolidat (raport CE) Reforma administrației publice din România stagnează, se arată în recomandările anuale, denumite Semestrul European, publicate miercuri de Comisia Europeană. Potrivit documentului, nu s-a instituit un cadru eficient pentru planificarea strategică și bugetară, ceea ce se reflectă negativ asupra viziunii strategice de dezvoltare pe termen lung a țării, asupra stabilirii priorităților de acțiune și asupra coordonării politicilor la nivel central și local. “Cadrul strategic sectorial este fragmentat și există uneori suprapuneri între diversele strategii și nu sunt stabilite priorități în ceea ce privește acțiunile care trebuie întreprinse în cadrul sectoarelor”, menționează sursa citată. Potrivit acestuia, rolul de coordonare strategică al Secretariatului General al Guvernului nu a fost încă consolidat. – Fragmentarea accentuată a competențelor și a resurselor continuă să se reflecte negativ asupra furnizării serviciilor publice, în special la nivel local și în comunitățile sărace. – Birocrația și capacitatea insuficientă de a furniza servicii de calitate, inclusiv servicii digitale, au un impact negativ asupra cetățenilor și a întreprinderilor, mai ales în timpul crizei. – Procedurile administrative greoaie aplicabile în cazul înființării de întreprinderi și cerințele impuse furnizorilor de servicii, inclusiv profesiilor reglementate, prin diferite acte legislative și administrative, împiedică dezvoltarea într-o măsură mai mare a pieței. – Cooperarea consolidată dintre autoritățile române de supraveghere a pieței și autoritățile vamale poate contribui la reducerea volumului de produse neconforme importate din afara Uniunii. Reorganizările frecvente și practica recurentă ca în funcțiile de conducere să fie menținute persoane care ocupă posturile respective ad interim afectează independența administrației. Integral:
20 mai 1990: fesenismul, după treizeci de ani
DOCUMENT Comisia Europeană, rechizitoriu dur pentru România: Nu a reparat stricăciunile din Justiție făcute de PSD / Finanțele publice sunt în pericol din cauza cheltuielilor cu creșterea pensiilor / Reformele în administrație și marile investiții stagnează Comisia Europeană a trecut în revistă starea finanțelor și a funcționării statului român în cadrul procedurii numite Semestrul European. Comisia arată că sustenabilitatea fiscală este în pericol din cauza crizei provocate de pandemie și a politicii fiscale a guvernelor anterioare. Executivul european critică autoritățile pentru lipsa măsurilor din justiție care să anuleze schimbările făcute de guvernele PSD în anii 2017 – 2019. Reforma administrației, colectarea veniturilor bugetare și digitalizarea interacțiunii dintre stat și contribuabili (firme și cetățeni) sunt marile restanțe ale statului, arată Comisia Europeană, care critică lipsa unui plan real de reforme. De asemenea, Comisia critică lipsa marilor investiții publice în infrastructura de transport și face o radiografie dură a sistemului de sănătate: lipsa de specialiști, facilități medicale învechite, lipsa produselor și medicamentelor, educație precară a medicilor și asistenților, acces precar la serviciile de sănătate pentru cetățenii din mediul rural și din comunitățile sărace. Executivul de la Bruxelles arată că proiectata creștere cu 40% a pensiilor de la 1 septembrie, garantată de legea promovată de PSD, va pune o presiune uriașă pe finanțele publice într-un moment în care acestea sunt oricum afectate de pandemia de coronavirus. Comisia Europeană salută măsurile luate de guvern pentru a ușura povara crizei asupra firmelor și angajaților, dar arată că pentru revenirea economică va fi nevoie de alocarea mai multor resurse publice, mai ales în sectorul serviciilor – cel mai puternic afectat. În ceea ce privește programul guvernamental de garantare a creditelor bancare pentru IMM-uri, Comisia arată că acesta va avea un impact limitat din cauza că băncile nu creditează micile întreprinderi – mai cu seamă IMM-urile inovative. Integral:
Ministrul Justiţiei lansează un apel către procurori:
Noi pensii speciale, votate azi in Senat de majoritatea PSD-UDMR. Niciun post TV nu sufla o vorba Senatoarea USR Florina Presada anunta ca majoritatea PSD-UDMR din Senat a votat, marti, o lege prin care se instituie o noua pensie speciala, pensia de urmas pentru grefieri. Grefierii beneficiaza deja de pensii speciale. In 2015, PSD a introdus pensii speciale pentru grefieri. Cinci ani mai tarziu, pe 19 mai 2020, grefierii au parte de un nou favor multumita PSD, pensia de urmas….. Grefierii, ca personal auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si al parchetelor, beneficiaza de o PENSIE de serviciu – sau pensie SPECIALA. Introdusa in 2015 de PSD. Dar un proiect PSD care a trecut azi de Senat a introdus pentru grefieri o pensie de urmas pentru copiii celor care nu ajung sa incaseze pensia speciala dar si o pensie de invaliditate, ceva mai speciala. Sa recapitulam. Daca esti grefier, conform acestui proiect legislativ, beneficiezi de: – pensie de serviciu de 80% din media salariilor de baza brute lunare realizate, inclusiv sporurile, corespunzatoare ultimelor 12 luni de activitate anterioare lunii in care se depune cererea de pensionare, – pensie de urmas pentru copii de 75% din indemnizatia neta avuta in ultima luna de activitate inainte de deces, – pensie de boala profesionala si de invaliditate de 80% din pensia de serviciu (sau pensia speciala). Normal ca am depus amendamente pentru eliminarea acestor pensii, normal ca amendamentele mele nu au trecut. In Comisia de Munca, PSD si UDMR au hotarat sa se abtina! Legea a trecut de plenul Senatului, mai are nevoie si de votul Camerei Deputatilor, camera decizionala. Vom face tot ce tine de noi pentru eliminarea acestor pensii speciale, mai vechi sau mai noi, asa cum am promis”, a anuntat Presada pe Facebook. Curtea Constitutionala a respins, recent, legea de anulare a pensiilor speciale. Integral:
Plângere penală la DNA împotriva ministrului Tineretului și Sportului, acuzat de complicitate la delapidarea patrimoniului fostei Uniuni a Tineretului Comunist (UTC) Federația Tinerilor din Constanța anunță că a depus plângere penală la Direcția Națională Anticorupție împotriva ministrului Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, “pentru mai multe fapte asimilate faptelor de corupție: abuz în serviciu cu folos patrimonial pentru altul, complicitate la abuz în serviciu cu folos patrimonial pentru altul și aderare la grup infracțional organizat”. Anunțul plângerii depuse la DNA a fost făcut și de Asociația Elevilor din Constanța, care susține că “prejudiciul se ridică la cel puțin 6 milioane de lei”. La DNA au mai fost reclamați și Andra Costache, secretar de stat în Ministerul Tineretului și Sportului, Gabriel Carnariu, președintele Consiliului Tineretului din România, federație a fundațiilor pentru tineret care au preluat patrimoniul UTC, Mihai Dragoș, fost președinte, și Ticu Plăcintă, președintele Fundației pentru Tineret a Municipiului București, se arată într-un comunicat trimis către Edupedu.ro de către Federația Tinerilor din Constanța și Asociația Elevilor din Constanța. Federația susține că, potrivit “informațiilor din presă, în anul 2019, Direcția Națională Anticorupție a început urmărirea penală împotriva lui Ticu Plăcintă, președintele Fundației pentru Tineret al Municipiului București, pentru modul în care a gestionat fostul patrimoniu al Uniunii Tineretului Comunist în București, respectiv prin transmiterea administrării acestui patrimoniu către o societate pe acțiuni pe care o controlează împreună cu fiul său – Tin Management Grup SA, după ani de zile în care presa a făcut anchete cu privire la situația acestui patrimoniu”…..“Însă, la influența lui Ticu Plăcintă și Gabriel Carnariu, ministrul Ionuț Stroe și secretarul de stat Andra Costache au refuzat să finalizeze procedura de aprobare a regulamentului de aplicare, tolerând astfel în continuare încălcarea legii și furtul din patrimoniul destinat tinerilor”, acuză Federația Tinerilor din Constanța. Integral:
Afacerile la suprapreț au fost pregătite dinainte de starea de urgență. Firma prietenului lui Botezatu a făcut profit de 4 milioane de dolari dintr-un singur contract cu viziere Viggo Fashion a cumpărat 1.750.000 de viziere din China cu 0,5 dolari bucata, iar ONAC a fost de acord să i le cumpere cu 3,12 dolari. Practic, pe Viggo a costat-o 1.790.000 de euro toată marfa și transportul, iar statul român i-a dat un avans de 2.250.000 de dolari. Așa s-au făcut afacerile firmelor de casă în această perioadă, ajutate la ONAC de Cornelia Nagy și la Unifarm de Adrian Ionel. Risc zero pentru companii, profit de 200-300%. Pe 10 martie, cu câteva zile înaintea stării de urgență, Oficiul Național de Achiziții Centralizate a lansat procedura pentru achiziția publică de echipamente de protecție, respectiv combinezon, vizieră, mască tip FFP2 și tip FFP3. Pe 17 martie, a doua zi după decretul președintelui Iohannis, ONAC a semnat cu Viggo Fashion Internațional contractul pentru achiziția a 1.750.000 viziere de protecție, cu termen de livrare 45 de zile. Prețul negociat a fost de 16 lei fără TVA (19,04 lei cu TVA). Suma contractului semnat a fost de 28.000.000 lei, echivalentul a 6.363.000 dolari. Nagy și Ionel au dat avansuri de 30%, mai mare decât costul real al produselor …. “În achizițiile COVID-19, problema, la noi, a fost supraevaluarea și folosirea de intermediari aleși prin intermediul lui Adrian Ionel, șeful Unifarm, și al Corneliei Nagy, de la ONAC”, explică un specialist în achiziții publice, pentru Libertatea. …. Dar achiziția din debutul stării de urgență nu a fost decât prima pusă la cale pe filiera Viggo – ONAC. …. Pe 2 aprilie, ONAC a lansat o nouă licitație pentru achiziționarea de viziere pe care a câștigat-o tot Viggo cu același preț: 16 lei fără TVA pe bucată. Și cantitatea a fost identică: 1.750.000 de viziere, care trebuie livrate în 17 zile. După ce Libertatea a publicat o investigație despre oferta Viggo, declarată câștigătoare de ONAC, în defavoarea ofertei de 6,95 de lei pe bucată a producătorul românesc Rodotex Iași, dar și a altor oferte mai avantajoase, Oficiul condus de Cornelia Nagy a anulat decizia inițială. Dar, două zile mai târziu, pe 15 mai, ONAC menține oferta Viggo pe primul loc și semnează contractul cu firma deținută de Ionuț Marin, partenerul de afaceri al lui Cătălin Botezatu, imaginea brandului de costume bărbătești. ….. Practic, cu avansul de 2,2 milioane de dolari oferit de ONAC, Viggo a plătit atât marfa, cât și transportul și a mai și rămas cu un rest de 400.000 de dolari. Diferența din contractul de 6,3 milioane de dolari, adică 4 milioane de dolari reprezintă profit. Cum i-au blocat pe ceilalți competitori Dar ca să se ajungă aici, ONAC trebuia să blocheze ceilalți competitori, mai ieftini, cu prețurile mult mai apropiate de real. “A folosit testul de impact, o chichiță pentru a-i elimina pe concurenții lui Viggo”, după cum a explicat pentru ziar un expert în achizițiile publice. Rodotex Iași, care are o capacitate de producție de 200.000 de viziere pe zi și care a oferit 6,95 de lei pe bucată a fost eliminată de ONAC înainte de faza negocierilor pe motiv că nu avea testul de impact mediu, deși produsul a fost omologat de laboratorul MApN. Integral:
Perchezitii la spitale: Medicii si-au luat concedii medicale fictive in starea de urgenta, pentru a nu merge la munca Politistii din Brasov fac, miercuri, sase perchezitii, trei dintre ele la spitale, dupa ce mai multi angajati sunt banuiti ca au solicitat concedii medicale fictive pe durata starii de urgenta, pentru a nu se prezenta la munca. In acest dosar se fac cercetari pentru “abuz in serviciu”, “fals intelectual”, “uz de fals”, “delapidare” si “divulgare de informatii secrete de serviciu sau nepublice”, conform Politiei Brasov. Politistii s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul ca, in perioada starii de urgenta, cadre medicale de la trei spitale sau angajati ai unor institutii s-ar fi sustras de la indeplinirea atributiilor de serviciu, solicitand si beneficiind in acest sens de certificate de concedii medicale fictive si totodata de materiale de uz sanitar in interes propriu. “Cu ocazia efectuarii perchezitiilor se vor ridica documente si se vor efectua activitati procedurale, ce se impun, pentru stabilirea situatiei de drept. De asemenea, vor fi conduse la audieri zece persoane”, a mai transmis Politia Brasov. Integral:
UN KIL DE SIGURANȚĂ, VĂ ROG! Recent, Mircea Miclea, poate cel mai bun ministru al Educației din țara asta care a picat testul educației, dădea următoarea declarație: „Din păcate, cred că, pentru ca să ne simțim în siguranță, vom renunța la o serie de lucruri pentru care înainte era imposibil să ne gândim să renunțăm, de exemplu la libertate. Vreau să vă dau un exemplu: în 1918, în Transilvania era vârful pandemiei de gripă spaniolă, erau sate întregi, orașe întregi în carantină. Cu toate acestea, fruntașii ardelenilor s-au dus din sat în sat, au ținut alegeri, și 120.000 de oameni s-au deplasat la Alba Iulia, exact în perioada maximă a crizei. Datorită lor, noi avem România pe care o avem. Unor oameni care au pus mai presus de siguranța lor un ideal național. Acum, în loc să avem un ideal național deasupra siguranței personale, siguranța personală este, pentru majoritatea oamenilor, totul. Sunt în stare să sacrifice pentru siguranță orice. Acesta este un regres mare. Dacă va continua, atunci vom renunța și la alte lucruri, și la libertate, și la dreptul la exprimare, numai ca să ne simțim în siguranță.” Pentru că este unul dintre cei mai deștepți oameni din țara asta, domnul profesor Miclea a inuit foarte bine ce urmează.
Nu meritaţi morţii din Decembrie 1989! Ei sunt vii, voi sunteţi morţi! Un tânăr care avea un abces la o măsea – prin urmare avea febră, fără să fie bolnav de COVID-19, nu a fost lăsat de paznicul de la intrare să intre în incinta magazinului de tip Mall, la Farmacie, să-şi cumpere medicamentul necesar. I-a decis paznicul diagnosticul – aşa cum era de aşteptat şi cum aţi fost avertizaţi. Este doar începutul. Despre acest tip de abuz era vorba, nu despre luarea temperaturii în sine – ci despre lăsarea, în mod abuziv, pe mâna unor nespecialişti a deciziei de a decide “un diagnostic” şi să stabilească “tratamentul” pe loc: intrarea sau nu în spaţiul public a “bolnavului”. Accesul acestuia la hrană, medicamentaţie, relaţie administrativă, servicii şamd – adică la tot pentru ceea ce acest cetăţean, acum “stigmatizat” şi “ostracizat”, a plătit taxe şi impozite. Cetăţeanul şi-a onorat partea de contract cu “Statul”, acesta pune un “Dorel” să-i dea brânci pe scări cetăţeanului. Despre abuzul expunerii la oprobiul public şi ostracizării categoriei de persoane febrile sau cu febră, fără ca să existe infectarea concretă cu COVID-19 (ceea ce deja s-a întâmplat). Deci, deja funcţionează “prezumţia de COVID-19”! Insişti, cum a încercat tânărul să insiste, arătându-şi abcesul, intri la “COVID-19 în formă continuată”. Aşa i-a zis portarul cu atribuţii de cadrum medical: “Zi mersi că nu chem Poliţia să te bage la carantinare”. Deci: portarul decide boala, iar Poliţia aplică tratamentul – şi imbecililor nu li se pare nimic în neregulă. Din contră, mulţimea s-a raliat, slugarnică (dacă nu mă lasă şi pe mine înăuntru?), abuzului. De abuz e vorba aici şi despre discreţionar – dar ce să priceapă ce înseamnă un abuz un popor care în mod covârşitor (80%!!!) ar renunţa la drepturile şi libertăţile civile numai ca să mai grohăie “în siguranţă” printre lăturile pe care i le aruncă politicienii şi i le denumesc?! Viaţa printre lături e viaţă? Pentru grohăitul fericit dintre lături ale acestor 80% dintre români şi-au sacrificat viaţa 1000 de români în Decembrie 1989? Pentru cine mi-am mâncat 30 de ani din viaţă să mă lupt în cuvinte cu deşeurile cu faţă umană din Armată care susţineau că nu au tras în manifestanţi, apoi că au urmat ordine? Pentru cine am fost târât prin tribunale în aproape fiecare an, timp de 30 de ani, de către indivizi cărora le-am demonstrat din cuvinte nemerniciile? Pentru cine am fost acuzat de delict de opinie mascat sub articole de Cod penal ca fiind calomnie şi insultă? Că aşa e la neterminaţi şi la neisprăviţi, când le dovedeşti hoţiile şi nimicniciile, îi calomniezi şi îi insulţi… Deci pentru nişte neisprăviţi şi nişte neterminaţi s-au consumat 30 de ani de relativă libertate… Revenind, ne putem întreba ca imbecilii dacă cei care ne vorbesc despre acest gen de abuz au luat temperatura copiilor lor acasă? Nu despre ce faci în intimitatea casei este vorba – atâta cât o mai avem, că Guvernul lui Klaustrare a cerut derogare de la respectarea vieţii private şi intimităţii cetăţenilor săi şi încă nu a renunţat la această derogare de la “drepturile omului”. În intimitatea casei poţi face ce vrei, inclusiv sex. Dacă aduci sexul în public se cheamă încălcarea moravurilor. Dacă aduci actul medical în faţa magazinului, cum se cheamă? Mai ales când cel care “decide” şi “diagnostichează” nu are nici măcar studii sanitare, ca să nu îi cerem medicale? A ajuns acest guvern de neterminaţi să arunce în derizoriu până şi actul medical, diagnosticul, iar acest popor să creadă că nu e nici o problemă călcarea în picioare, în public, a Drepturilor pacientului, a Legii sănătăţii, a protejării datelor personale (iar datele de sănătate intră în categoria celor protejate prin lege). Integral:
Procurorii din AMASP susțin că direcția care va investiga despăduririle ilegale va fi nefuncțională din cauza numărului foarte mic de procurori: Cum vor face față 10 procurori la nivelul întregii țări? Asociația Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor (AMASP) atrage atenția asupra faptului că direcția care ar trebui să investigheze despăduririle ilegale va fi nefuncțională din cauza numărului foarte mic de procurori care vor cerceta infracțiunile. Procurorii atrag atenția asupra necesității ca această structură să aibă un număr maxim de posturi, de până la aproape 300 de procurori, 40 de specialiști, 40 de polițiști judiciari și 270 de angajați care să facă parte din personalul auxiliar. În schimb, susține AMASP, direcția, care ar urma să aibă un volum impresionant de muncă din cauza infracțiunilor frecvente de mediu, va funcționa cu un număr minim de posturi: 10 procurori, 5 specialiști, 25 angajați personal auxiliar, 25 de ofițeri și agenți de poliție judiciari. AMASP susține că infracțiunile de mediu sunt corelate frecvent cu alte infracțiuni de corupție (dare, luare de mită, trafic de influență etc), iar complexitatea cauzelor este ridicată, astfel că 10 procurori nu vor putea face față tuturor spețelor care vor fi identificate la nivel național. Direcția pentru Investigarea Infracțiunilor de Mediu (DIIM) va funcționa astfel în urma adoptării unei forme modificate în 13 mai, în Camera Deputaților. Schema de personal poate fi modificată doar printr-o hotărâre de Guvernului, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii. Integral:
Procentul obligatoriu de metan din compoziția gazelor naturale a fost modificat, pentru ca acestea să poată fi importate Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a modificat miercuri regulamentul de măsurare a cantităților de gaze naturale tranzacționate în România. Pentru încurajarea comercializării și transportării eficace a gazelor la nivelul tuturor sistemelor de transport din cadrul Uniunii Europene este necesară armonizarea domeniilor tehnice și operaționale care ar putea crea bariere în calea circulației libere. Una dintre problemele identificate se referă la calitatea gazelor. Comisia Europeană, prin intermediul Directoratului pentru energie – DG ENER a solicitat în repetate rânduri soluționarea acestei probleme și susține identificarea unei soluții comune, între cele două țări, România și Ungaria, pentru calitatea gazelor naturale la punctul de interconectare PI Csanádpalota, în vederea desfășurării organizării licitației pentru rezervarea produsului anual de capacitate fermă de gaze naturale. Soluția identificată de DG ENER a fost modificarea conținutului minim de procent molar pentru metan din compoziția gazelor naturale, pe culoarul România – Ungaria, de la 70% la 85%, informează ANRE. În acest sens, Comitetul de reglementare al ANRE a aprobat, în ședința din 20.05.2020, Ordinul nr. 80/2020 pentru modificarea și completarea Regulamentului de măsurare a cantităților de gaze naturale tranzacționate în România, aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr. 62/2008, care implică încheierea actului adițional la acordul de interconectare dintre cele două state membre Uniunii Europene și punerea unei capacități ferme de gaze naturale, respectiv 1,75 mld. m3/an la dispoziția pieței internaţionale, în cadrul licitației derulate în conformitate cu calendarul ENTSOG din luna iulie a anului curent. Din informațiile deținute de ANRE, atât de la producătorii români de gaze naturale cât și de la operatorul de transport și de sistem SNTGN Transgaz SA, rezultă că există unele excepții unde procentul molar minim de metan din compoziția gazelor naturale rămâne de 70%, și pentru a nu avea un impact asupra pieței de gaze naturale din România acestea au fost introduse în prezentul Ordin. Integral: 

Proiect USR pentru reducerea infectiilor din spitale: Nu se stie cati romani mor anual din cauza asta Uniunea Salvati Romania a initiat un proiect de lege care prevedere raportarea, reducerea si prevenirea infectiilor nosocomiale din spitale, deputatul Tudor Pop precizand ca in prezent nu se stie cifra exacta a pacientilor romani care mor din cauza infectiilor din spitale. Deputatul Tudor Pop a explicat, marti, intr-o conferinta de presa sustinuta online, ca acest proiect de lege vorbeste despre nevoia de a depasi anumite mentalitati si obiceiuri prezente atat in spitalele romanesti, cat si in spatiul public. “E un proiect ce tinteste mai mult decat un cadru legislativ pentru prevenirea, tratamentul si raportarea infectiilor intraspitalicesti. Acest proiect este un manifest, care vorbeste despre nevoia de a depasi anumite mentalitati si obiceiuri prezente atat in spitalele romanesti, cat si in spatiul public. De ce un manifest? Pentru ca, dincolo de aspectele tehnice, de modificari si prevederi legislative, realitatea e urmatoarea, avem trei probleme uriase pe masa si sunt strans legate intre ele: subraportarea infectiilor spitalicesti, rezistenta bacteriana la antibiotice si lipsa unei structuri materiale si profesionale coerente”, a explicat deputatul USR. Infectii in spitalele din toata lumea El a afirmat ca problemele exista si sunt uriase si societatea romaneasca are de ales in a ramane captiva in greseli si de a invata din acestea. “In pandemia de COVID-19, un numar semnificativ de cazuri si mai ales o parte insemnata dintre decese au fost infectii asociate actului medical, nu numai in spitale, dar si in centre de varstnici, de recuperare si de dializa. Probleme exista si sunt uriase, insa trebuie sa le acceptam, avem de ales intre a ramane captivi in greseli si a le repeta la nesfarsit sau de a invata din ele si de a face pasi mai departe, iar prin reglementare credem ca putem realiza acesti pasi”, a explicat Tudor Pop. El a precizat ca infectiile in spitale exista in toata lumea si ca anual in Uniunea Europeana mor aproape 50.000 de pacienti din cauza infectiilor intraspitalicesti. “Un mit cu care ne confruntam astazi este ca este rusine sa ai bacterii in spital. Nu este o stigma, este o drama, dar este o realitate cu care se confrunta absolut toata lumea. In Uniunea Europeana mor in fiecare an aproape 50.000 de pacienti din cauza infectiilor intraspitalicesti, in ciuda eforturilor depuse…. “
INTERVIU
Arhiepiscopul Teodosie scapa de ancheta: Lingurita de impartasire nu este penala Parchetul de pe langa Curtea de Apel Constanta a clasat pe 14 mai plangerea penala formulata de catre “Asociatia pentru Libertatea de Constiinta”, prin reprezentantul legal Emil Moise, care-l acuza pe IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, si alti doi preoti de infractiunea de zadarnicirea combaterii bolilor. Anuntul a fost facut de Arhiepiscopia Tomisului printr-un comunicat de presa intitulat “Lingurita de impartasire nu este penala“, remis marti Ziare.com. Conform sursei citate, in urma cercetarilor, Parchetul a constatat ca in evidenta DSP Constanta nu au fost identificate cazuri de infectare cu noul coronavirus care “sa fi fost legate de oficierea slujbelor religioase” si nici nu au existat suspiciuni de infectare in randul preotilor din cadrul Arhiepiscopiei Tomisului. “Totodata, Parchetul a mai constatat ca infractiunea prevazuta de Codul Penal nu a fost savarsita de catre reprezentantii Bisericii, intrucat acestia nu au incalcat masuri stabilite expres prin lege. In astfel de situatii, analiza juridica prevede necesitatea existentei unor masuri de prevenire sau combatere a bolii cu caracter imperativ si nu caracter de recomandare. Prin urmare, recomandarile diverselor institutii nu pot constitui baza legala pentru incalcarea unui articol din Codul penal,” explica Arhiepiscopia. Parchetul ar mai fi constatat si faptul ca aspectele religioase si medicale, invocate in plangerea penala de domnul Emil Moise, nu sunt de natura penala. Integral:
Spital modular de 13,2 milioane de euro la Lețcani, Iași, construit doar pe hârtie. Turcii care au câştigat contractul au trimis, în loc de containere, poze cu ele La 21 aprilie, o asociaţie de dezvoltare intercomunitară formată din şase consilii judeţene a semnat un contract de 13,2 milioane de euro cu o firmă din Turcia, pentru ridicarea unui spital modular. Deşi termenul de livrare e de 20 de zile calendaristice, a trecut aproape o lună, iar turcii nu au adus containerele. Au trimis în schimb câteva poze cu ele şi au anunţat că vor onora contractul atunci când “situația din Turcia o va permite”. În nordul Moldovei se înregistrează cele mai multe cazuri de COVID-19. Şi cele mai multe decese. La 10 aprilie, Euronest, Asociaţia de dezvoltare intercomunitară din care fac parte Consiliile Judeţene Bacău, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava şi Vaslui, a lansat achiziţia publică “Furnizare Spital Mobil/Modular din containere de logistică medicală (250 de paturi), pentru diagnostic şi tratament pentru combarea răspândirii COVID-19 la nivelul Regiunii Nord-Est”. La licitaţie s-au înscris patru firme, iar la 21 aprilie a fost desemnată câştigătoarea: SDI Global LLC A.Ş. din Turcia, subsidiara unei companii americane din New Mexico, Texas, care furnizează servicii auxiliare forţelor armate, de la servicii de mentenanţă pentru elicoptere şi vehicule la spitale de campanie. Valoarea contractului este de 13,2 milioane de euro. Sunt bani publici, alocaţi de Consiliile Județeane Iaşi şi Neamț. 100 de paturi de terapie intensivă Spitalul modular, care ar urma să fie amplasat la ieşirea din Leţcani (judeţul Iaşi), ar avea o capacitate de 250 de paturi, din care 100 pentru terapie intensivă. Integral:
Suspiciuni la nivel înalt, cu privire la acuratețea statisticilor legate de coronavirus Pandemia de coronavirus a declanşat o cursă globală pentru statistici actualizate în timp real privind cazurile de infectare, numărul de decese ori de teste. Însă ţările raportează datele în mod diferit, iar site-urile care luptă pentru popularitate nu sunt credibile în aceeaşi măsură. Practic necunoscut înainte de pandemie, Worldometer, a ajuns dintr-odată să fie citat de şefi de guvern, oameni de ştiinţă şi jurnalişti. Deşi i se acordă credit la un asemenea nivel, adevărul e că nu se ştie mai nimic despre felul în care operează şi cine e cu adevărat în spatele lui. O dovedeşte un reportaj realizat de CNN. E lucru obişnuit ca politicienii să se folosească de statistici în avantajul lor, dar de curând premierul Spaniei a făcut acest anunţ:…. S-a dovedit însă nu doar ca Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică a revizuit statistica coborând Spania pe locul al 17-lea, dar John Hopkins nu a publicat niciodată un studiu care să acorde ţării iberice pomenitul loc 5. Scott McLean, corespondent CNN: “Mă rog, după ce iniţial a susţinut că cifrele provin de la Universitatea John Hopkins, guvernul spaniol ne-a îndrumat către un site numit “Worldometer”…Şi ne-am întrebat ce o fi acest Worldometer?”…. Edouard Mathieu, OMS: “Nu prea văd care e sensul să strângi laolaltă toate aceste date. Adună mere cu pere. În anumite cazuri e vorba de cei cu infecţii active în prezent, în alte cazuri de cei care au fost infectaţi în trecut.” Proprietarul Worldometer pare să mai deţină 27 de siteuri similare, dar prezenţa lui personală online este ca şi inexistentă. Compania mama DADAX LLC a fost cândva înregistrată sub o căsuţă poştală din Delaware. Postul CNN a avut mai multe tentative eşuate de a contacta pe cineva de la Worldometer pentru comentarii. Inainte să înceteze brusc, guvernul britanic a citat Worldometer în conferinţele de presă televizate 14 zile la rând. În schimb, biroul premierului spaniol nu şi-a admis eroarea, pentru că Universitatea John Hopkins citează Worldometer printre surse. Cei de la John Hopkins spun că statisticile lor folosesc surse credibile care se actualizează automat şi pe care apoi le verifica manual. La întrebarea de ce au încredere într-un site despre care se ştiu atât de puţine, reprezentanţii universităţii din Baltimore s-au limitat să declare că e vorba de un proces de continuă verificare încrucişată şi corectare, cu obiectivul de a prezenta date cât mai corecte şi mai actualizate posibil. Edouard Mathieu, OMS: Cred că oamenii ar trebui să fie prudenţi, mai ales jurnaliştii şi decidenţii politici. Integral:
Proiectul privind aministierea evazioniştilor ajunge la vot final în Parlament. PNL: „Este un fel de Ordonanța 13” Liberalii îi acuză pe cei de la PSD și pe “aliații de conjunctură” ai acestora că “au dat un nou raport favorabil în Comisia juridică, cea de raport, pentru controversatul proiect de lege privind aministierea evazioniștilor”. Florin Roman, liderul deputaţilor PNL, a arătat că proiectul, care merge acum la votul final, propune ca pentru faptele de evaziune până intr-un anumit cuantum (50.000 euro) sa se aplice amendă sau (100.000 euro) pentru a înceta procesul penal dacă este plătit prejudiciul plus 20%, din totalul acestuia, până la primul termen de judecată. „Mai pe românește spus, hoțul neprins e negustor cinstit, iar dacă ești prins ca faci evaziune fiscală, nu mai săvârșești nici o fapta penală, atât timp cât dai înapoi statului, ceea ce trebuia sa achiți”, spune deputatul PNL. Potrivit lui Roman, proiectul PSD a fost declarat neconstitutional de CCR, însă el a fost readus in Parlament, la vot final, cu doar câteva modificări neesențiale”. „În cazul in care acest proiect de lege al PSD, un fel de Ordonanța 13 pentru amnistierea evazioniștilor va trece pe Camera Deputatilor, PNL va apela la toate pârghiile constituționale pentru ca o asemenea lege sa nu între niciodată in vigoare. Integral:
La Comisia de la Venetia inca nu a ajuns nicio solicitare de revocare a lui Tudorel Toader Guvernul inca nu a trimis la Comisia de la Venetia solicitarea de retragere a fostului ministru al Justitiei Tudorel Toader, in urma deciziei CEDO in favoarea Laurei Codruta Kovesi. “Practic, nu stim de nicio solicitare a autoritatilor romane de demitere a domnului Tudorel Toader din Comisia de la Venetia,” afirma Panos Kakaviatos, purtatorul de cuvant al Comisiei, intr-un raspuns transmis la solicitarea Ziare.com. Discutiile despre revocarea lui Tudorel Toader din cadrul Comisiei de la Venetia au inceput imediat dupa ce CEDO a pronuntat decizia in cazul Kovesi si a constatat ca fostei sefe DNA i-au fost incalcate mai multe drepturi. Propunerea este la Guvern Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a anuntat, in sedinta Guvernului din 7 mai, ca a inaintat Executivului propunerea de a solicita Comisiei de la Venetia retragerea fostului ministru al Justitiei Tudorel Toader, in urma deciziei CEDO in favoarea Laurei Codruta Kovesi. “Este un caz fara precedent si o premiera, motivatia fiind aceea ca, in considerarea efectelor deciziei CEDO, se pune in cauza credibilitatea angajamentului Guvernului Romaniei fata de independenta procurorilor”, a spus el. Integral:
Tribunalul Gorj stabileste ultimul termen in dosarul in care Valcov este judecat pentru instigare la coruptie Tribunalul Gorj a amanat pentru 16 iunie dezbaterile finale in procesul in care fostul ministru al Finantelor, Darius Valcov, este judecat pentru instigare la dare si luare de mita. Pledoariile trebuiau sa se tina in plina pandemie, pe 7 aprilie, dar termenul a fost schimbat pentru marti, 19 mai. La acest termen insa unul dintre avocati a solicitat amanarea, deoarece era la un alt proces,
S-a facut voia lui Daea: Parlamentul a dat liber la impuscat cormorani. Ce spune Ministerul Mediului Parlamentul a dat liber la vanatoarea unei specii de cormoran. In consecinta, daca si presedintele Iohannis va promulga legea, pasarile ar putea fi impuscate incepand chiar din aceasta toamna. Ministerul Mediului, condus de liberarul Costel Alexe, ridica din umeri si transmite ca, atunci cand a avut ocazia, si-a exprimat dezacordul cu privire la uciderea cormoranilor. In tara noastra traiesc doua specii de cormoran: cel mic si cel mare. Potrivit celui mai recent recensamant, datand din 2013, am avea circa 55.000 de cormorani mici si 88.000 de cormorani mari, potrivit unui raspuns formulat de Agentia Nationala de Pescuit si Agricultura (ANPA) la solicitarea Ziare.com. Si tot potrivit institutiei citate, un cormoran mic ar manca in jur de 375 de grame de peste pe zi, iar un cormoran mare ar consuma, in medie, 768 de grame de peste (avand nevoie, insa, si de pana la 3 kilograme de hrana pe zi, in perioadele de reproducere). Deranjati de numarul cormoranilor sunt piscicultorii care au balti. Acestia sustin ca pasarile sunt lacome si le mananca mare parte din peste, aducandu-i aproape in sapa de lemn. Asa ca pasarile ar mai trebui vanate si rarite, sustin antreprenorii. Ideea a fost expusa la nivel european de fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea. Si a fost, in parte, sustinuta si de actualul ministru de resort, Adrian Oros. Una peste alta, mai multi parlamentari au depus, in decembrie 2019, un proiect de lege care prevedea includerea cormoranilor mari pe lista pasarilor care pot fi vanate. Aceasta lista, in sine, se regaseste intr-o anexa a Legii Vanatorii nr. 407/2006. Proiectul a trecut de Senat. Ulterior, a primit aviz pozitiv si de la comsiiile raportoare din Camera Deputatilor. In context,
Imagini revoltătoare, surprinse de un turist, în zona Branului. Cum arăta apa Imagini incredibile și revoltătoare au fost surprinse de un turist aflat în excursie în zona Branului. Tânărul a filmat pârâul din satul Șimon, a cărui apă avea culoarea albastru-turcoaz. Se pare că a fost vorba de o poluare masivă, iar autoritățile, alertate chiar de turiști, urmează să vadă cine a fost cel care a colorat pârâul și ce efecte a avut asupra mediului acest gest inconștient. Imaginile au fost filmate în satul Simon, aflat la poalele munților Bucegi. Silviu Ivan Nunvailer, turist: „Când am coborât de pe o vale, am văzut râul că este albastru, o culoare neobișnuită, un albastru fluorescent aproape. Am mers pe firul apei în sus pentru a vedea de unde vine, am găsit Valea Tisei, a luat-o la stânga, am urcat pe un drum, am ajuns pe la numerele 16-20, în sat acolo, și de acolo în sus apa era limpede. În casele acelea nu am văzut pe nimeni”. Conștienți că se află în fața unei poluări grave, turisii au încercat să alerteze autoritățile. Demersul nu a fost deloc ușor. Silviu Ivan Nunvailer, turist: „
Streinu-Cercel și-a adus nepotul pe mai multe funcții la “Matei Balș”, iar acesta a răspuns că, în vreme de pandemie COVID-19, opinia publică nu are acces la documente publice ale achizițiilor Mihai Mehedințu a ajuns pe poziția de economist în cadrul Serviciului de Management al Calităţii Serviciilor Medicale la Matei Balș în 2019. El este cel care a răspuns Libertății că nu poate face publice contractele de achiziție pentru că “nu putem accesa documentele la care faceți referire și care sunt arhivate în exteriorul Institutului”. Fostul angajator al nepotului, AbbVie, era chiar gigantul care îi oferea sute de mii de euro managerului Streinu-Cercel, lucru arătat de o investigație RISE Project. Într-o listă pentru ocuparea unor posturi vacante într-un proiect pe fonduri europene, apare trecut drept “expert comunicare”, alături de unchiul său și de Alexandru Rafila. Săptămâna trecută, Libertatea a scris că spitalul condus de Adrian Streinu-Cercel cumpără reactivi de la Ducos Trading, firmă în care un fost asociat, Ion Berciu, deține 50% din acțiuni. Libertatea a trimis întrebări către Institutul Matei Balș, legate de sumele plătite către firma Ducos Trading SRL din 2010 și până în 2020. Răspunsul, semnat de Mihai Mehedințu, a fost următorul: “În acest moment, până la ieșirea din vigoare a stării de urgență, respectiv a stării de alertă, nu putem accesa documentele la care faceți referire și care sunt arhivate în exteriorul Institutului. Vom reveni cu datele solicitate în momentul în care acestea vor fi disponibile”. …. Mihai Mehedințu, cel care a trimis răspunsul din partea Institutului Matei Balș, e chiar nepotul lui Adrian Streinu-Cercel, descoperit de RISE Project în 2018, când se plimba prin curtea unor giganți pharma precum AbbVie sau Novartis. De un an a ajuns însă lângă unchiul său. A fost singurul candidat. …. Șef Birou Administrativ și Patrimoniu într-o achiziție de “Servicii de reparare şi de întreţinere a echipamentului medical”, preluată din SICAP pe site-ul ted.europa.eu. Expert comunicare într-o listă propusă în luna februarie pentru ocuparea unor posturi vacante într-un proiect european. Proiectul, intitulat “Întărirea capacității instituționale pentru controlul infecțiilor intraspitalicești și gestionarea consumului de antibiotice din România”, îi cuprinde și pe Adrian Streinu-Cercel (expert tehnic medical), și pe Alexandru Rafila (expert tehnic șef medical) ….. Tot RISE scria că, acum 6 ani, Mehedințu a fondat Asociația pentru Creșterea Vizibilității Cercetării Științifice alături de mezina lui Streinu-Cercel, Oana. Fundația Matei Balș, controlată de Streinu, a virat 6.450 de lei către ONG-ul lui Mehedințu în noiembrie 2015. Integral:
Am fost la mitingul de la Victoriei
Fantasmele conspiraţiei şi irealitatea de zi cu zi A fost suficient ca Donald Trump să sugereze că ar trebui manifestat împotriva confinării ca susţinătorii săi să se mobilizeze. A doua zi, pe 18 aprilie, sute de persoane manifestau împotriva închiderii statului New Hampshire în faţa Parlamentului din Concord. Dar manifestaţiile nu au diminuat impactul epidemiei de SarsCoV-2 în SUA. La o lună după aceea lucrurile nu s-au îmbunătăţit. Manifestaţiile au continuat, dar nu starea economică, invocată vehement, ci orientarea ideologică le-a alimentat. La originea acestor mitinguri se află o minoritate de extremă dreapta – celebra alt-right – care ştie cum să se facă ascultată! După SUA acest gen de manifestaţii s-au extins în întreaga lume şi au ajuns, după o lună şi în Bucureşti. Trebuiau să existe imitatori şi pe la noi! Căci Nae Caţavencu – acest prototip al politicianului român demagog – este etern! Iar demagogii de astăzi reiau aproape ad litteram celebra scenă din actul al treilea din O scrisoare pierdută : “Această stare de lucruri este intolerabilă! (aprobări în grup. Cu tărie.) Până când să n-avem şi noi faliţii noştri? Anglia-şi are faliţii săi, Franţa-şi are faliţii săi, până şi chiar Austria-şi are faliţii săi, în fine oricare naţiune, oricare popor, oricare ţară îşi are faliţii săi (îngraşă vorbele.)… Numai noi să n-avem faliţii noştri!”. Şi i-am avut! Nu mulţi, dar destui pentru a face o ştire într-un sfârşit de săptămână în care românii se obişnuiau cu noua stare de alertă. Cei care mai întâi în SUA, apoi în alte state, inclusiv la Bucureşti, au protestat împotriva “tiraniei guvernului”, a deciziilor “liberticide” sau pentru “libertatea de a se îmbolnăvi” nu sunt nici micii comercianţi furioşi, nici lucrătorii aduşi în şomaj de criza economică provocată de epidemie, ci mişcări şi miliţii provenite dinspre aşa zisa dreaptă radicală. Chiar şi atunci când, precum în Germania la sfârşitul săptămânii trecute, reprezentaţi ai mişcărilor radicale de stânga manifestau pentru a nu lăsa extremei drepte apanajul de a apăra libertăţile, tot despre acelaşi fenomen este vorba. De fapt, aşa cum demonstrat James Gregor, afirmaţiile radicalilor contemporani care se consideră urmaşi ai marxiştilor, aşa cum erau mai an vestele galbene în Franţa, cum este o parte a Mişcării Cinci Stele în Italia, ca să nu vorbim de Die Linke din Germania, sunt contrazise de realitatea mobilizărilor în masă tipice fascismului paradigmatic al lui Benito Mussolini. În fond, aceste mişcări se înscriu în curentul mai larg al orientărilor totalitare contemporane susţinute de regimuri autoritare precum cel din Rusia lui Vladimir Putin. Temele preferate ale noii extremei drepte americane – contra guvernelor, ştiinţei sau mass-media – sunt omniprezente în toate aceste demonstraţii. Majoritatea acestor protestatari sunt extremişti care fac parte din mişcărilor naţionaliste. Iar aşa zişi stângişti care li se alătură nu fac decât să reproducă o parte a derivei fasciste a stângii europene de după primul război mondial. De la începutul izbucnirii epidemiei era evident că extremiştii vor încerca să beneficieze de această criză. Cum două luni nici opoziţia parlamentară, nici cea extraparlamentară nu au avut acces la mass-media, reacţia lor vine ca o compensare a unei lungi perioade de aparentă tăcere în a răspândi teoriile conspiraţiei şi ura lor faţă de “celălalt” pe reţele sociale….Iar ca lucrurile să fie clare, la Sofia sau la Bucureşti organizatorii manifestaţiilor nu numai că erau cunoscuţi ca anti-europeni şi anti-atlantişti sau fundamentalişti religioşi, dar şi ca susţinători ai căii ruseşti. Aici, în Est legăturile dintre alt-right şi putinism sunt aproape transparente. Integral:
Augustin Zegrean, despre hotararea de guvern privind starea de alerta: Suntem intr-un joc absurd Guvernul Orban a adoptat luni dimineata hotararea de guvern privind declararea starii de alerta din cauza pandemiei de COVID-19, hotarare care trebuie trimisa la Parlament pentru aprobare, conform legii adoptate saptamana trecuta. “Lucrurile sunt ciudate rau, pentru ca nu vad cum poate face asta Parlamentul“, afirma Augustin Zegrean, fost parlamentar si presedinte al Curtii Constitutionale.”Stiu ca scrie asa in legea votata saptamana trecuta de Parlament – ca daca starea de alerta acopera intreaga tara sau se refera la mai mult de jumatate din teritoriul tarii, hotararea de guvern trebuie adoptata de Parlament – dar ce valoare are?! Hotararile de guvern pot fi atacate in justitie si justitia le poate anula. Or, intrebarea care se va pune va fi daca justitia mai poate anula o hotarare de guvern aprobata de Parlament… Asta e prima intrebare”, a declarat Augustin Zegrean pentru Ziare.com. Fostul presedinte al CCR mai spune ca “a doua intrebare care se pune este: ‘Prin ce act va aproba Parlamentul hotararea de guvern?‘. “Conform Constitutiei, hotararile de guvern se dau pentru punerea in aplicare a legii. Or, acum, daca exista o lege privind starea de alerta, ce sens mai are sa te duci la Parlament cu hotararea de guvern prin care pui in aplicare legea adoptata deja de Parlament? Te duci la Parlament sa iti aprobe ce? Sigur, Guvernul va spune ‘Noi suntem nevinovati, asa scrie in lege’, dar e chiar absurd. Suntem intr-un joc absurd, pentru ca in nicio situatie guvernul nu scrie in hotarari altceva decat ce scrie in lege, asta e sensul hotararii – Guvernul este reprezentantul puterii Executive, iar rolul ei este sa puna in aplicare legile. Ce rost are toata povestea asta?!”, a intrebat retoric Augustin Zegrean….La randul ei
A reinceput judecata in marile procese de coruptie: Mandat de aducere pentru politistul care a santajat-o pe Emilia Sercan Instantele au reinceput de luni sa judece procesele in dosarele mediatizate, odata cu finalizarea starii de urgenta. Sunt reguli stricte in tribunale, toti justitiabilii, avocatii, procurorii si judecatorii trebuie sa poarte masca, iar la intrare in instantele din Bucuresti jandarmii testeaza temperatura cu un termoscaner. Potrivit recomandarilor CSM, in cauzele nonpenale, daca este posibil, instantele judecatoresti pot dispune masurile necesare pentru desfasurarea sedintei de judecata prin videoconferinta, cu respectarea principiilor care guverneaza procesul civil. In cauzele penale, desfasurarea sedintei de judecata prin videoconferinta se va face in conditiile Codului de Procedura Penala sau ale legilor speciale, cu respectarea principiilor care guverneaza procesul penal. Mandatul de aducere La Curtea de Apel Bucuresti aveau termen luni chestorul Adrian Iacob si comisarul sef Petrica-Mihail Marcoci (foto), rectorul si prorectorul Academiei de Politie “Alexandru Ioan Cuza”, judecati pentru instigare la santaj, pentru ca l-ar fi determinat pe subinspectorul Gheorghe-Adrian Barbulescu sa o ameninte pe jurnalista Emilia Sercan. Potrivit DNA, miza era ca jurnalista sa opreasca investigatiile privind plagiatele de la Academia de Politie….Barbulescu nu s-a prezentat luni la proces, asa ca judecatorul Isabelle Tocan de la Curtea de Apel Bucuresti a decis ca acesta sa fie citat cu mandat de aducere la urmatorul termen, pe 15 iunie. Integral:
Dosarul Black Cube: Perchezitie informatica in cazul spionarii fostei sefe DNA, Laura Codruta Kovesi Fostul locotenent-colonel (r) SRI Daniel Dragomir a fost citat, luni, de procurorii DIICOT pentru a participa la o perchezitie informatica in dosarul in care este cercetat pentru spionarea familiei ex-sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, ancheta cunoscuta in mass-media drept cazul Black-Cube. Fostul ofiter a stat in arest preventiv in acest caz din 14 septembrie pana in 29 decembrie 2016, in dosarul Black Cube, in care este acuzat de constituire a unui grup infractional organizat, instigare la acces ilegal la un sistem informatic, instigare la transfer neautorizat de date informatice, instigare la operatiuni ilegale cu dispozitive si programe informatice, instigare la fals informatic, in forma continuata si instigare la violarea secretului corespondentei. Intre timp, doi dintre angajatii Black Cube, Ron Weiner si David Geclowicz, si-au recunoscut faptele si au fost condamnati la sentinte cu suspendarea executarii pedepsei. In 2018 erau stranse 90% din probatorii Cazul insa a trenat timp de aproape 4 ani la DIICOT, pentru realizarea unor comisii rogatorii in Israel. La sfarsitul anului 2018, fostul procuror sef al DIICOT, Daniel Horodniceanu, a declarat ca in dosarul Black Cube s-a format o a treia comisie rogatorie in Israel, procurorii mai avand nevoie de raspunsuri la cateva intrebari. Integral:
Maiestatea voastra, ce faceti cu Catarama? Asa scrie pe site-ul Crucii Rosii: filiala din Romania a prestigioasei organizatii este condusa de Maiestatea Sa, Margareta. Nu stiu ce ar fi zis Regele Mihai despre folosirea termenului de reverenta care se cuvine unui rege, nu unui “custode al coroanei”, dar sunt convins ca n-ar fi acceptat ca numele vicepresedintilor Crucii Rosii mentionate sub cel al iubitei sale fiice sa fie unele care sa pateze, in vreun fel sau altul, onoarea casei. Iata numele cu pricina:
Cum a transformat criza de coronavirus munca pe șantierele de autostradă: „Am constatat că nu mai avem industrie internă a construcțiilor. Stăm după camioane cu bitum din Polonia sau Ucraina” Criza de coronavirus a lovit puternic societatea pe toate palierele, însă unul din domenii care a rămas pe turații mari în perioada asta a fost cel al construcției de drumuri și autostrăzi. Șantierele au funcționat, dar au existat și sincope din câteva puncte de vedere. „Situația de criză ne va schimba foarte mult și în industria construcțiilor”, recunoaște șefa Companiei de Autostrăzi care explică și ce anume s-a schimbat deja în acest sector și ce reorientare-cheie ar putea avea loc.
Romanii din diaspora ii scriu lui Orban:
Sezonierii romani: Nu toti sunt bineveniti in Germania ….Odiseea lui Ciprian in Germania a inceput pe 12 mai. Atunci, tanarul, insotit de alti patru consateni, ajungea cu o cursa speciala la aeroportul din Frankfurt-Hahn. In buzunar avea contractul de munca primit cu o saptamana in urma de la o mare ferma germana, document care faciliteaza accesul si conditiile de lucru in Germania, pe timp de pandemie. Doar o zi mai tarziu, Ciprian solicita ajutor, apeland numarul de telefon gratuit al sindicatelor germane pentru consiliere in limba romana. “Oamenii m-au sunat si s-au alertat, dupa ce au vazut ca sansele sa-si primeasca buletinele sunt minime, chiar nule. Fermiera i-a certat si a spus ca nu isi vor primi buletinele decat dupa terminarea contractului”, explica in discutia cu DW Sevghin Mayr, consultanta in cadrul proiectului “Faire Mobilitat” din Munchen. Retinerea buletinelor si a permiselor de conducere de catre angajatori a devenit o practica uzuala in muncile sezoniere, desi autoritatile germane si reprezentantele diplomatice ale Romaniei atrag atentia asupra ilegalitatii acestor actiuni. Pentru Ciprian si colegii sai, situatia s-a agravat in momentul in care firma cu care semnasera contractul de munca a refuzat sa le acorde un avans financiar pentru mancare si nici nu le-a pus la dispozitie alimente sau apa. Dupa 24 de ore si mai multe mesaje trimise proprietarilor firmei, oamenii au fost obligati sa semneze un document, crezand, initial, ca acesta cuprinde reglementari privind respectarea igienei si a conditiilor de carantina. De fapt, ei tocmai fusesera concediati la ora 22:00. Cateva minute mai tarziu, au fost urcati intr-un taxi si trimisi la gara centrala din Mannheim. Pastrand legatura telefonica cu Sevghin Mayr si la indemnul acesteia, cei cinci romani s-au adresat sectiei de politie din gara. Acolo au fost audiati pana la trei si jumatate dimineata, cand politistii au decis ca ei trebuie sa se intoarca la ferma cu care semnasera contractul de munca initial. In contextul pandemiei si in plina criza a fortelor de munca sezoniere, Ministerul Agriculturii si Alimentatiei din Berlin a solicitat un regim special pentru muncitorii din afara Germaniei si a obtinut aprobarea deplasarii a circa 80.000 de persoane pana la finele lunii mai. Insa, pe langa numeroase prevederi suplimentare, angajatorii, deci fermierii germani, se obliga sa asigure asa numita “carantina activa” pentru personalul care soseste in aceasta perioada in Germania. Intr-o scrisoare interna adresata Bundestagului, pe 5 mai, responsabila pentru agricultura din cadrul Guvernului de la Berlin, Julia Klockner, prezenta detaliat informatii despre obligatiile angajatorilor in contextul pandemiei, mentionand ca acestia sunt responsabili de mentinerea personalului in primele 14 zile in interiorul fermelor. In cazul lui Ciprian si al colegilor sai, trimisi la gara centrala dintr-un mare oras la numai trei doua zile dupa ce sosisera in Germania, autoritatile isi declina responsabilitatea. Politia, care a insotit evacuarea oamenilor, spune ca a “indeplinit doar ordinele”. Administratia locala, care a ordonat evacuarea romanilor, nu a oferit pana in acest moment detalii, desi acestea au fost solicitate de DW in mod oficial. Iar Ministerul de Interne de la Berlin, prin purtatorul de cuvant Bjorn Grunewalder, atrage atentia asupra responsabilitatii Ministerului Agriculturii si a administratiilor locale, care trebuie sa supravegheze implementarea masurilor de carantina. In ceea ce-i priveste pe fermieri, desi contactati de mai multe ori de DW, acestia prefera tacerea. Salvatori sau “infractori”? Cazul nu este singular. In luna aprilie, o mare ferma din Bavaria, unde lucreaza peste 500 de sezonieri, majoritatea romani, devenea scena unor revolte, dupa ce lucratorii reclamau lipsa standardelor minime de igiena, nerespectarea conditiilor contractuale, intimidarea lor de catre angajator. Contactat de DW, fermierul german a declarat ca unii sezonieri romani sunt “infractori”, ca fac parte din criminalitatea organizata si ca a solicitat Politiei sa isi faca datoria. Purtatoarea de cuvant a politiei din Augsburg, Sabine Braunmiller, a confirmat ca sunt anchetati trei cetateni romani, dar acuzatiile se refera doar la “calomnie” si nerespectarea unor “intelegeri verbale”….Nici in Renania de Nord-Westfalia, situatia nu se prezinta mai bine. Cateva sute de romani au
Ciprian Mihali: Statul de drept șvaițer Un stat de drept este funcțional dacă asigură aplicarea și respectarea legii încontinuu, și în spațiu și în timp. Ceea ce vedem că se întâmplă în România în aceste zile este incapacitatea de a asigura existența unui stat de drept, prin apariția găurilor, a zonelor de non-drept și în spațiu, dar și în timp: Herăstrău, Piața Victoriei, Țăndărei, Episcopia Tomisului, Vama Nădlac și exemplele pot continua, toate sunt locuri în care legea pur și simplu nu
Nicusor Dan o ia la rost pe Gabriela Firea: Sunt luni de zile de cand vorbim de testarea bucurestenilor, dar nu am testat nici soferii de autobuz Candidatul
Războiul declarațiilor în BOR, după ce ÎPS Teodosie a împărtășit copii cu aceeași linguriță: Fiecare ierarh are autonomie. Biserica nu este instituție de alimentație publică/ BOR: Ostentanția nu onorează pe nimeni Arhiepiscopia Tomisului transmite că ”fiecare ierarh are autonomie” după ce presa a semnalat că ÎPS Teodosie a împărtășit mai mulți copii cu aceeași linguriță, la slujba organizată sâmbătă, iar BOR a reacționat dur spunând că ”ostentanția cu care s-a procedat nu onorează pe nimeni”. Arhiepiscopia Tomisului a transmis, printr-un comunicat de presă, că actul de împărtășire nu este ilegal pentru că nu există nicio lege sau canon care să interzică împărtășania. Totodată,reprezentanții Arhiepiscopiei au mai transmis că fiecare ierarh are autonomie, iar Biserica nu este unitate de alimentație publică, iar împărtășania nu este ”mâncare și băutură firească”: ”1. Actul de împărtășire a pruncilor nu este ilegal pentru că IPS Teodosie nu a încălcat nici o lege sau canon bisericesc, care ar interzice actualmente împărtășania….3. Discuția asupra linguriței a pornit eronat în spațiul public, întrucât Biserica nu este unitate de alimentație publică, ci instituție de cult. Împărtășania nu este mâncare și băutură firească (adică aliment pentru trup) ci este hrana cea mai sfântă pentru viața veșnică, Hristos prezent real, întrând în alcătuirea făpturii noastre, prin care ne îndumnezeim. Prin urmare, este o delimitare categorică între Hristos-Dumnezeu și alimentele firești, iar împărtășania și dăruirea ei credincioșilor este atributul exclusiv al Bisericii”, se arată în comunicatul transmis de Arhiepiscopia Tomisului, după ce purtătorul de cuvânt al BOR a criticat dur gestul ÎPS Teodosie. La solicitarea
Perspectivă: De ce e înșelătoare formula “școală online”? O discuție despre scop și mijloace “Locul învățării este mintea”, nu școala fizică și nici canalul online, arată un expert al Institutului de Educație din cadrul University College London, într-un
Stelian Ion: Guvernul Romaniei a decretat starea de dementa. Este cras neconstitutionala, e o bataie de joc Deputatul USR Stelian Ion sustine ca declararea starii de alerta,
Ping-pong cu procesul in care Dragnea cere sa fie pus in libertate: Inalta Curte il retrimite inapoi la Tribunalul Bucuresti Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a retrimis la Tribunalul Bucuresti procesul in care Liviu Dragnea sustine ca este detinut ilegal si cere sa fie pus de indata in libertate. Decizia este definitiva. “Trimite cererea de ‘habeas corpus’ formulata de petentul condamnat Dragnea Nicolae Liviu la Tribunalul Bucuresti, spre competenta solutionare. Cheltuielile judiciare ocazionate de solutionarea cererii formulate de petentul condamnat raman in sarcina statului….. Acest dosar a fost mutat la Inalta Curte la jumatatea lunii februarie. Magistratul Manuela Orzata a ridicat din oficiu exceptia de necompetenta a Tribunalului Bucuresti, in a judeca acest caz, si declinarea procesului la Inalta Curte. Procurorul DNA a fost de acord si a aratat ca se contesta o decizie a Inaltei Curti, deci aceasta instanta ar fi competenta. Instanta a acceptat solicitarea de declinare de competenta, asa ca dosarul s-a mutat atunci la ICCJ. Pe de alta parte, avocatii lui Liviu Dragnea, Flavia Teodosiu si Liviu Popescu, s-au opus atunci declinarii. Popescu sustinea ca nu este contestata o decizie a Inaltei Curti: Noi apreciem ca Tribunalul Bucuresti este instanta de executare a Inaltei Curti. “Cererea nu este o cale de atac, nici ordinara, nici extraordinara. Nu ne referim la deciziile Inaltei Curti. Procesul este despre detentia dl Liviu Dragnea, pe care noi o consideram nelegala in baza deciziei CCR (privind abuzul in serviciu – n.red.). Noi solicitam respingerea exceptiei ridicate din oficiu”, spune avocata Flavia Teodosiu…..Cei doi avocati ai lui Liviu Dragnea au o misiune aproape imposibila. Asta dupa ce Inalta Curte a respins la sfarsitul lunii ianuarie o cerere similara. Decizia de la cea mai inalta instanta din tara a fost data de un complet de 3 judecatori format din Ionut Matei, Ioana Alina Ilie si Francisca Dragomir (presedinte). Integral:
Ministrul Mediului arunca responsabilitatea pe primari privind decizia de infringement a Comisiei Europene
Parlamentarii vor sa porneasca vanatoarea de cormorani. Ce pierdem daca ucidem pasarile Parlamentarii vor sa dea liber la vanat cormorani, din septembrie, sub pretextul ca aceste pasari ar mananca prea mult peste si, astfel, i-ar aduce in sapa de lemn pe piscicultori. Intrebarea este: s-ar rezolva problemele impuscand pasarile? Nici vorba, sustine Societatea Ornitologica Romana (SOR). Ba dimpotriva, daca ucidem cormoranii, riscam sa facem mai mult rau decat bine. In tara noastra traiesc doua specii de cormoran: cel mic (phalacrocorax pygmeus) si cel mare (phalacrocorax carbo sinensis). Per total, ar fi vorba despre vreo 136.000 de pasari (55.000 de cormorani mici si 88.000 de cormorani mari), potrivit unui raspuns formulat de Agentia Nationala de Pescuit si Agricultura (ANPA) la solicitarea Ziare.com. Datele nu sunt, insa, colectare recent, ci in perioada 2008-2013. ANPA sustine, insa, ca un lucru e cert: in ultimii 20 de ani, cormoranii s-au inmultit destul de mult in tara noastra si au migrat din apele salbatice (saracite de peste – n.red.) in fermele piscicole descoperite, unde gasesc hrana. In medie, un cormoran mic mananca in jur de 375 de grame de peste pe zi, ne-a transmis ANPA. Iar un cormoran mare mananca, in medie, 768 de grame de peste pe zi (ajungand, insa, sa consume si pana la 3 kilograme zilnic, in perioada de reproducere). ….Un aparator al cauzei piscicultorilor a fost si precedentul ministru al Agriculturii, social-democratul Petre Daea. Ziare.com v-a transmis in premiera cum ministrul a povestit in timpul unei audieri la Bruxelles, in ianuarie 2019, fara nicio legatura cu intrebarile la care trebuia sa raspunda, ca in Romania avem atat de multi cormorani incat ai zice ca acestia se scalda in piscine. Dupa mai bine de jumatate de an – in noiembrie 2019 – mai multi parlamentari social democrati, dar si de la ALDE si PMP au initiat un proiect de lege care prevede includerea cormoranilor pe lista pasarilor care pot fi vanate. Cu alte cuvinte – daca legea ajunge sa se adopte – numele cormoranilor va fi adaugat intr-o anexa a Legii vanatorii 407/2006, urmand sa poata fi vanati anual, intre 1 septembrie si 28 februarie. Cati cormorani ar fi optim sa vanam in fiecare an ar urma sa stabileasca Ministerul Mediului. Legea a trecut deja de Senat si a primit aviz favorabil de la comisiile raportoare din Camera Deputatilor. Asa ca in curand ar putea intra la vot, in plenul Camerei…..De ce n-are niciun rost sa impuscam cormoranii In expunerea de motive pentru care vor sa adopte legea vanarii cormoranului, parlamentarii sustin ca in Romania pasarile s-au inmultit excesiv, depasind limita prevazuta la Articolui 2 al Directivei CE 147/2002. Ce inseamna asta? E greu de spus, din cauza ca respectivul articol din directiva nu prevede, de fapt, nicio limita. Mai exact, articolul 2 din Directiva CE 1472002 spune doar ca statele membre “iau masuri pentru a mentine populatia (…) la un nivel care sa indeplineasca conditiie ecologice, stiintifice si culturale, tinand seama, in acelasi timp, de conditiile economice si de recreere sau pentru a adopta populatia acestor specii la nivelul respectiv”. Or, e greu de inteles cum de numarul cormoranilor din Romania incalca prevederile acestui articol, asa cum spun parlamentarii! Totodata, parlamentarii care au initiat proiectul de lege spun ca deja “au fost utilizate o serie de metode alternative pentru protejarea productiei din piscicultura impotriva cormoranilor: plase, tunuri cu gaze sau radiofrecvente, laser, sperietori de ciori etc.,” dar ca “aceste pasari, deosebit de inteligente, se obisnuiesc cu ele, se adapteaza si nu se mai sperie, astfel ca aceste metode au devenit ineficiente”. SOR spune, insa, ca nu exista nicio dovada ca asa ar sta lucrurile. In plus, deja s-au gasit solutii eficiente care le-ar permite piscicultorilor sa isi limiteze pierderile fara sa mai impuste cormoranii. “Conform studiilor efectuate in Marea Britanie si prezentate de BirdLife International, realizarea de refugii pentru pesti, pentru a se putea ascunde, asa cum este prezentata solutia adoptata in imaginea de mai jos, a redus eficienta consumului de peste de catre cormorani cu 67%. ….”Impuscarea cormoranilor – presupunand ca se ajunge acolo, intr-o situatie extrema – va deranja toate celelalte specii care sunt protejate din respectivul habitat. In afara de asta, ganditi-va ca vanatoarea nu rezolva problema. Locul cormoranilor care mor va fi luat de altii, care vin de la cativa kilometri. Ca sa aiba efect vanatoarea, ar trebui eliminat un numar foarte mare de exemplare. Nimeni nu stie cati.


