Buna dimineata intr-o zi de vineri, 26 iunie! Asadar, in intervalul 25 iunie, ora 10:00 – 26 iunie, ora 2:00, in special dupa-amiaza si in prima parte a noptii (25/26 iunie), instabilitatea atmosferica va fi accentuata -ploi torentiale, descarcari electrice, intensificari de scurta durata ale vantului. In zonele marcate cu cod galben, cantitatile de precipitatii vor depasi 15-25 l/mp, izolat 40-50 l/mp, insa in cele aflate sub incidenta codului portocaliu, se pot atinge chiar si 80 l/mp. Meteorologii precizeaza ca si in weekend instabilitatea atmosferica va fi temporar accentuata in vestul, centrul nordul tarii, precum si in zonele montane. În București, vor fi manifestări de instabilitate atmosferică. Înnorările vor fi temporar accentuate, vor fi averse, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și condiții de grindină. Temperaturi: 29/16 gr.C.
Al doilea val? Deja relaxarea şi-a impus ritmul, iar consecinţele, inclusiv epidemiologice, nu întârzie să se manifeste. Pentru politicienii şi partidele ce controlează Parlamentul, cifrele care arată o creştere a numărului de cazuri sunt rezultatul manipulării Puterii! Nici măcar Raed Arafat, cel în care îşi anunţa încrederea acum trei luni de zile, nu mai prezintă credibilitate. Şi totuşi nu pare aşa de simplu! O simplă privire a situaţiei epidemiologice din zonă arată că în centrul şi estul Europei, epidemia se revigorează odată cu relaxarea. Graficele de mai jos sunt elocvente din acest punct de vedere. În România cel mai mare număr de cazuri detectate fusese atins cu mai bine de două luni în urmă, pe 11 aprilie, când se înregistraseră 523 de cazuri. Iar acum au fost înregistrate deja patru zile consecutive cu peste 300 de cazuri, ceea ce nu s-a mai întâmplat dinainte de Paştele ortodox, între 15 şi 18 aprilie. Mereu au fost evoluţii neuniforme, dar serii de câte patru zile nu au mai fost de mai bine de două luni. Totul aduce, cel puţin statistic, cu un al doilea val. În Bulgaria pe 19 iunie au fost înregistrate 132 de cazuri, în condiţiile în care cel mai mare număr de infectare care fusese înregistrat până atunci se petrecuse pe 24 aprilie când fuseseră diagnosticate 137 de cazuri. E adevărat că evoluţia cazurilor pare în “fierăstrău”, dar tendinţa este evident crescătoare (81 de cazuri pe 19 iunie şi 117 cazuri pe 20 iunie). Ca şi în România. În Moldova situaţia este şi mai complicată, pentru că departe de a se fi atins încă vârful epidemiei, situaţi pare să se deterioreze. Astfel, 17 iunie erau înregistrate 478 de noi cazuri de Covid19, iar pe 18 iunie, 374 de noi cazuri, pentru ca pe 19 iunie să urce iar la 450, iar pe 20 iunie numărul cazurilor să scadă puţin sub 400 de noi înregistrate, la 397. Iar în Ucraina pe 20 iunie au fost 860 de cazuri după ce cu o zi înainte se testaseră pozitiv 922 de cazuri, cel mai mare număr de cazuri de Covid 19 vreodată testate la vecinii de la est. Din cele patru tabele se poate observa că dinamica cazurilor este ascendentă în zona geografică şi culturală în care se află ţara noastră. Departe de a fi o excepţie, România se înscrie într-o tendinţă regională…..Se poate observa că acolo unde există probleme în relaţia dintre guvern şi parlament, iar majoritatea guvernamentală este fragilă sau nu există deloc, numărul de cazuri de infectare raportat este mai mare. Să fie doar o coincidenţă, sau să existe o corelaţie între relaţia concurenţială dintre guvernare şi opoziţie şi detectarea unui număr mai mare de cazuri de Covid? În orice caz, nici în Moldova, şi probabil nici în România, partidul/partidele aflate la guvernare nu au vrun interes în creşterea numărului de cazuri din prezent. Integral: https://www.bursa.ro
Experienţa unui marinar român care a prins pandemia în China: „M-am întors chiar când începea nebunia. Şi am văzut şi de ce e nebunie” Marinarul român a vorbit cu Libertatea sub protecţia anonimatului, fiind angajat al unei firme străine. El a plecat din ţară în ianuarie şi a navigat către Asia, ajungând în China chiar în vârful pandemiei. A stat cinci luni pe vapor și a revenit în Europa chiar când continentul nostru trecea prin cele mai grele clipe. M-am întors chiar când începea nebunia. Şi am văzut şi de ce e nebunie: pentru că în Europa nu era nicio regulă. În China au fost foarte stricţi. În Europa, nicio treabă, în vârf de pandemie. Navigator român: După 5 luni, şi-a văzut copiii de la balcon Potrivit legislaţiei româneşti, personalul navigant nu trebuie să intre la izolare la revenirea în ţară. Bărbatul povesteşte însă că, pentru a fi sigur că nu îşi îmbolnăveşte familia, s-a autocarantinat de săptămâna trecută, de când a intrat în România. Nu mi-am văzut copiii. Au venit în parcare să mă vadă, la balcon. Am zis că pentru ei mă izolez. Navigator român: ”Până la două săptămâni după ce am părăsit ultimul port din China, ni s-a cerut zilnic tabel cu temperatura echipajului. Dacă cineva făcea ceva, ei să poată urmări când a fost nava în port. În Europa am văzut o mască la un pilot şi atât. În rest, Hamburg, Rotterdam, Anvers, nimic, nu tu o mască, mânuşi”, povesteşte marinarul. Vameşii români, neechipaţi şi relaxaţi Zborurile către Bucureşti fiind suspendate, navigatorul a trebuit să revină prin Bulgaria, unde nu au fost restricţii. A zburat din Hong Kong până în Sofia, prin Doha şi Atena. … În România, m-a surprins vameşul. Nu avea mască, mănuşi, era foarte relaxat. Mi-a zis: ”Ce, domnule, n-aţi avut niciodată o gripă mai serioasă?!”. Ceva de genul: ”Ce-i cu atâtea precauţii?”. Integral: https://www.libertatea.ro
DEZBATERE CU SCÂNTEI LA MINISTERUL JUSTIŢIEI Proiect controversat de desfiinţare a Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie Controversata problemă a desfinţării Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) se află din nou în atenţia opiniei publice, în urma proiectului legislativ iniţiat de Ministerul Justiţiei şi care se află în dezbatere publică online, din luna februarie. Pentru a urma toate etapele cerute de lege, ministerul de resort a organizat ieri o pseudo-dezbatere publică, la care au participat doar 10 persoane, în condiţii de respectare a regulilor de protecţie valabile pe parcursul stării de alertă cauzată de pandemia Covid. La simulacrul de dezbatere publică, în afara funcţionarilor Ministerului Justiţiei au participat reprezentanţii unor organizaţii din societatea civilă, şi preşedintele Asociaţiei Procurorilor din România, Elena Iordache, care a susţinut că a exprimat şi punctul de vedere al Asociaţiei Magistraţilor din România. De la dezbatere au lipsit reprezentanţii Asociaţia “Forumul Judecătorilor din România” şi Asociaţia “Iniţiativa pentru Justiţie” care au emis un comunicat de presă în care arată că demersul Ministerului Justiţiei este inutil. “Considerăm că demersul nu este unul coerent şi serios, cât timp Ministrul Justiţiei a anunţat că nu se va trimite în Parlament acest proiect până când nu va exista o majoritate favorabilă adoptării sale, respectiv că desfiinţarea SIIJ nu este posibilă în acest moment, din cauza configuraţiei politice a Parlamentului, subscrisele asociaţii fiind exclusiv susţinătoare ale unui sistem judiciar independent într-un stat de drept şi nedorind să se implice în activităţi desfăşurate într-un an electoral şi care pot induce în eroare partenerii europeni cu privire la presupusele eforturi pe care autorităţile române le-ar depune în scopul remedierii aspectelor criticate la unison din legile justiţiei. În condiţiile în care Ministerul Justiţiei cunoaşte că magistraţii, asociaţiile relevante ale judecătorilor şi procurorilor, precum şi societatea civilă şi-au exprimat până în prezent de nenumărate ori poziţia, punctul de vedere majoritar fiind în sensul necesităţii desfiinţării SIIJ (a se vedea şi voturile celor aproximativ 80% dintre magistraţi în acest sens în urmă cu câteva luni) şi revenirii la competenţele anterioare ale parchetelor cu privire la cercetarea penală a magistraţilor, că toate organismele europene şi internaţionale relevante, precum şi partenerii strategici ai României au criticat îndelung înfiinţarea SIIJ şi au recomandat desfiinţarea acesteia, iar Comisia Europeană, în cererile de decizie preliminară aflate pe rolul Curţii de Justiţie a Uniunii Europene, a concluzionat că înfiinţarea acestei secţii încalcă art.19 din Tratatul privind Uniunea Europeană, este evident că organizarea de noi dezbateri pe această temă reprezintă un demers inutil”, arată cele două asociaţii profesionale în comunicatul de presă. • Societatea civilă cere un calendar pentru depunerea proiectului la Parlament Iar pseudo-dezbaterea a fost una care s-a centrat pe cerinţa reprezentanţilor asociaţiilor Declic şi Gedeks for Democracy pentru stabilirea unui calendar în care proiectul de act normativ să fie trimis Parlamentului şi pe argumentele pentru care Asociaţia Procurorilor din România, prin preşedintele Elena Iordache, a solicitat reorganizarea şi nu desfiinţarea secţiei speciale de anchetare a magistraţilor. Diana Morar, secretar de stat în Ministerul Justiţiei a arătat: “Ca urmare a criticilor formulate de Comisia de la Veneţia, de raportul GRECO şi de raportul MCV, în care instituţiile europene şi-au exprimat îngrijorarea şi incertitudinea cu privire la demersurile privind înfiinţarea secţiei speciale, ministerul a adoptat memorandumul pentru desfiinţarea SIIJ. Prin proiect se propune desfiinţarea SIIJ şi abrogarea dispoziţiilor legale privind organizarea şi funcţionarea şi a dispoziţiilor din legea 304/2004 cu privire la această secţie şi se emit dispoziţii tranzitorii privind soarta dosarelor aflate pe rolul acestei instituţii”. Secretarul de Stat din cadrul Ministerului Justiţiei a arătat că, deşi forma proiectului legislativ sujpusă dezbaterii publice, a fost trimisă în luna februarie, către Consiliul Superior al Magistraturii, până în acest moment instituţia respectivă nu a oferit niciun punct de vedere….. Reprezentanţii Comunităţii Declic au spus că SIIJ trebuie desfiinţată de urgenţă şi că proiectul trebuie trimis de îndată la Parlament. Totodată ei au cerut să fie scoase din iniţiativa legislativă supraimunităţile introduse care nu au fost cerute de magistraţi şi nici nu a existat un studiu de impact cu privire la introducerea acestora. Reprezentantul Geeks for Democracy a precizat că senzaţia societăţii civile este că proiectul legislativ este făcut doar pentru imagine, că nu se doreşte desfiinţarea rapidă a SIIJ, secţie care funcţionează în continuare, dar a cărei activitate este ineficientă. Integral: https://www.bursa.ro
Procurorii DNA cer o condamnare cu executare in penitenciar pentru Darius Valcov, judecat pentru luare de mita si trafic de influenta Tribunalul Dolj a constatat miercuri incheiata cercetarea judecatoreasca intr-un dosar in care fostul ministru de Finante, Darius Valcov, este judecat pentru de luare de mita si trafic de influenta. Procurorii si avocatii au pus concluziile finale. Procurorul DNA a cerut pedeapsa cu executare, in timp ce Valcov s-a declarat nevinovat. La ultimul termen, politicianula dat si o declaratie de inculpat, drept pentru care a optat inca de la inceputul procesului, scrie publicatia Concret in Olt. “Deliberarea si pronuntarea vor avea loc la data de 7 iulie 2020. Cu apel o data cu fondul. Pronuntata in sedinta publica, azi, 24 iunie 2020”, este minuta Tribunalului Dolj, conform portalului instantelor. Dosarul s-a inregistrat la Tribunalul Dolj pe 20 iulie 2018, dupa ce judecatorii de la Curtea de Apel Craiova au admis cererea lui Darius Valcov de stramutare de la Tribunalul Olt. In luna iunie 2020, Valcov l-a recuzat pe judecatorul procesului, Verginica Dan Stanila, dar cererea sa a fost respinsa. Acuzatiile DNA In acest dosar, Darius Valcov a fost trimis in judecata in 2015, pentru doua infractiuni de luare de mita si trafic de influenta. Potrivit DNA, in perioada noiembrie-decembrie 2012, Valcov, in calitate de primar al municipiului Slatina, i-a pretins unui om de afaceri – denuntator in cauza – aproximativ 10% din sumele incasate de societatea acestuia de la Primaria Slatina, in baza unui contract semnat anterior, iar in perioada 21 ianuarie – 13 iunie 2013 a primit, in mai multe transe, de la respectiva societate, printr-o firma intermediara, suma de 2.146.270 lei, astfel incat denuntatorul sa nu intampine probleme in derularea contractului si sa primeasca banii la timp pentru lucrarile efectuate. Contractul avea ca obiect elaborarea studiilor de fezabilitate, proiectelor tehnice si executia lucrarilor pentru izolarea termica a fatadelor a 131 de blocuri din municipiul Slatina, valoarea acestuia ajungand la aproape 25.000.000 lei fara TVA….. Condamnat la 8 ani in alt dosar Cel mai cunoscut dosar al lui Darius Valcov este cel in care a fost condamnat de Inalta Curte, in faza de fond, la 8 ani de inchisoare pentru coruptie. Judecata apelului in acest caz a fost suspendata, dupa ce Completul de 5 judecatori de la Inalta Curte a sesizat Curtea de Justitie a Uniunii Europene, in cazul deciziei CCR privind completurile specializate. Integral: https://ziare.com
Valentin Lazea, BNR: Subiectul creşterii pensiilor, dezinformare prin omisiune Reţeta e simplă: se iau 50 la sută (sau 75, sau 80 la sută, în funcţie de “bucătar”) informaţii adevărate, imposibil de contestat. Se amestecă cu 50 la sută (sau 25, sau 20 la sută) informaţii false sau, şi mai perfid, informaţii plauzibile, dar scoase din context. Se serveşte preparatul cald publicului, care neavând cunoştinţe de specialitate, este uşor de manipulat. Faptul că politicienii procedează aşa nu este de mirare, întrucât obiectivul lor este să câştige cât mai multe voturi, profitând de dezinformarea alegătorilor. Două exemple de dezinformare prin omisiune ar fi următoarele:
- O doamnă ministru a muncii, autoarea actualei legi a pensiilor, afirmă un lucru adevărat atunci când susţine că eforul bugetar pentru statul român ar fi de numai 10 miliarde lei (aproximativ 1 la sută din PIB) în anul 2020, dacă s-ar aplica majorarea de la 1 septembrie a punctului de pensie cu 40 la sută. Ceea ce omite să spună este că această majorare, transpusă la nivelul întregului an 2021, ar duce la un efort bugetar de trei ori mai mare (circa 3 la sută din PIB), într-un an în care România ar trebui să înceapă un efort de reducere a deficitului bugetar. Doar o mică parte a publicului ştie că România se află în Procedură de Deficit Excesiv şi că Comisia Europeană ne-a dat termen până în 2022 să reducem deficitul bugetar sub 3 la sută din PIB (de la 6-7 la sută din PIB, cât va fi anul acesta fără vreo majorare a punctului de pensie).
- Actuala doamnă ministru a muncii afirmă, de la începutul anului că „sunt bani prevăzuţi în buget pentru majorarea punctului de pensie”. Ceea ce omite să spună este că – lăsând la o parte pandemia, care a invalidat orice proiecţie bugetară – nu poţi afirma că „ai bani în buget” pentru activitatea x, dacă bugetul este proiectat din start pe deficit (cu venituri mai mici decât cheltuielile), iar pentru diferenţă va trebui să te împrumuţi. Dacă va trebui să te împrumuţi mai mult sau mai scump decât anticipai, va trebui să reduci din cheltuieli la câteva sau la toate activităţile bugetate (deci nu “ai bani în buget”).
Dar să-i lăsăm pe politicieni şi goana lor după voturi şi să ne ocupăm de ceea ce ne interesează de fapt, adică dezinformarea prin omisiune practicată de unii economişti. Cunoscutul analist Radu Soviani are absolută dreptate atunci când afirmă că: – nu există resurse bugetare pentru toată lumea şi nu pentru orice; – pensiile ar putea fi crescute în septembrie, dar nu cu 40 la sută şi nu pentru toţi pensionarii; – economia mondială intră în zodia lui „90 la sută”: consumul mai mic, generat de reţinerea consumatorilor, duce la o producţie mai mică (cât de „rea” este această ajustare din perspectivă ecologică rămâne de discutat, dar nu aici şi nu acum). După care aruncă „bomba”: resursele pentru creşterea pensiilor ar sta în reducerea dobânzilor de către BNR, suplimentar faţă de ceea ce a făcut (şi, poate, va mai face) până la niveluri comparabile cu cele din Cehia, Polonia şi Ungaria. Acest gest ar elibera din cheltuielile cu dobânzi ale bugetului (pentru împrumuturile pe care statul le-a contractat anterior şi le contractează în continuare) şi ar crea resurse pentru o majorare – parţială – a punctului de pensie….. Se observă faptul că, pe absolut toate scadenţele, dobânzile plătite de stat sunt astăzi mai mici decât erau la 31 decembrie; volumul împrumuturilor este mai mare. Şi este mai mare pentru că, ani la rând, s-au legiferat cheltuieli permanente (salarii, pensii) cu mult peste ceea ce putea economia să producă. Acesta este adevărul netrunchiat şi – ca de obicei – el poate să nu convină. Dar asta nu îl face mai puţin adevărat. Integral: https://www.zf.ro
Când ţara se duce la vale, cineva trebuie să preia conducerea şi să apese pe acceleraţie În cartea “De ce eşuează naţiunile”, care a fost tradusă şi la noi, profesorii Daron Acemoglu şi James Robinson scriu că “ţările diferă prin succesul lor economic din cauza instituţiilor diferite, a regulilor care influenţează modul de funcţionare a economiei şi a stimulentelor care motivează oamenii”. Instituţiile economice şi politice sunt împărţite în două categorii, inclusive şi extractive, care determină dacă o naţiune va avea succes sau va eşua. “Instituţiile economice inclusive sunt acelea care permit şi încurajează participarea cetăţenilor la o activitate economică potrivită cu talentul şi priceperea lor”, arată autorii, care susţin că “instituţiile inclusive sunt acelea care asigură proprietatea privată, un sistem juridic imparţial şi un sistem al serviciilor publice care să permită existenţa unui cadru just pentru schimburile şi contractele dintre oameni”. Pe de altă parte, instituţiile extractive sunt acelea care au caracteristici exact opuse şi au ca scop “extragerea veniturilor şi avuţiei de la o parte a societăţii în beneficiul altei părţi”. Astfel de instituţii extractive au caracterizat “evoluţia” ţării noastre în ultimele trei decenii, iar pandemia de coronavirus nu a făcut decât să accelereze marşul către statul eşuat. “Există o sinergie puternică între instituţiile politice şi economice”, mai scriu cei doi profesori, care accentuează faptul că “instituţiile politice extractive concentrează puterea în mâinile unei elite restrânse şi plasează puţine restricţii asupra exercitării puterii”. Soluţia nu poate fi decât eliminarea oricăror restricţii pentru includerea cetăţenilor pe listele electorale şi, mai ales, limitarea necondiţionată la un singur mandat pentru conducătorii administraţiilor locale şi parlamentari. Despre instituţiile economice extractive, Acemoglu şi Robinson scriu că “nu doar însoţesc în mod natural instituţiile politice extractive, ci depind inerent de acestea pentru supravieţuire”. Ţara noastră a fost împinsă pe calea instituţiilor politice şi economice extractive odată cu aprobarea Constituţiei din 1991 şi nu vom putea părăsi acest drum către statul eşuat decât prin rescrierea completă a legii fundamentale. Aceasta trebuie să pornească de la faptul că singurele drepturi sunt acelea care reprezintă obligaţii negative ale statului faţă de cetăţean sau ale fiecărui cetăţean în raport cu ceilalţi cetăţeni. De exemplu, libertatea unui cetăţean este asigurată prin interdicţia încălcării acesteia de către guvern sau alţi cetăţeni, respectiv este o “obligaţie negativă” pentru alţii. Pe de altă parte, dreptul la educaţie, dreptul la sănătate sau aşa-numitul drept la un trai decent reprezintă “obligaţii pozitive” pentru cineva, adică “cineva” trebuie să ofere educaţie altcuiva sau să contribuie cumva la formarea unor resurse pentru asigurarea traiului decent pentru altcineva. Din păcate, toate aceste obligaţii pozitive, de obicei asumate de stat, au o singură tendinţă, aceea de extindere permanentă, pe baza existenţei unei clase politice care face promisiuni tot mai lipsite de acoperire în raport cu resursele economice disponibile. Acum sunt “la modă” promisiunile de dezvoltare pe baza fondurilor de ordinul zecilor de miliarde de euro primite din bugetul UE sau din fondul pentru combaterea efectelor pandemiei. Acesta din urmă nici nu există şi este greu de crezut că va fi aprobat, dar oricum nu va avea efectele promise, ci va fi doar o altă ţintă pentru jaful “organizat” de “autorităţi”, indiferent de culoarea politică declarată, care, în realitate, oricum nu mai există de mult. Odată stabilite drepturile prin Constituţia din 1991, nu mai lipseau decât mijloacele necesare pentru asigurarea acestora, dar cum resursele şi capitalul erau departe de a fi suficiente, mai ales pe fondul trecerii la distrugerea sistematică a economiei, s-a ales calea tiparniţei. Rezultatul a fost inflaţia galopantă din anii “90, ale cărei efecte deosebit de negative asupra structurii şi relaţiilor sociale încă se fac simţite. Motivaţia a fost politică, iar Banca Naţională a facilitat, din poziţia de complice principal relaxarea, prin orice mijloace a restricţiilor bugetare guvernamentale, la fel cum o face şi acum…..Acum asistăm la o dezbatere suprarealistă privind majorarea pensiilor cu 40%. Bineînţeles că acestea nu pot fi majorate nici măcar cu 1%, chiar dacă sunt foarte mici, iar puterea lor de cumpărare va fi erodată suplimentar în lunile următoare. În ceea ce priveşte pensiile speciale, existenţa lor, dincolo de caracterul lor profund discriminatoriu, reprezintă doar una dintre multiplele faţete ale instituţiilor politice şi economice extractive din ţara noastră care trebuie desfiinţate. ….. “Când o ţară se duce la vale, cineva trebuie să se aşeze pe scaunul şoferului şi să apese pe acceleraţie” a afirmat personajul James Hacker, ministru al administraţiei în serialul “Yes Minister”, în faţa secretarului său, înainte de a realiza semnificaţia spuselor sale. Aceasta este, din păcate, povestea “realizărilor” din ultimele trei decenii ale guvernelor care au trecut pe la Palatul Victoria. Toate au apăsat pe acceleraţie când au ajuns pe scaunul şoferului, fără să ţină seama că ţara merge la vale, la fel cum se întâmplă şi acum. Integral: https://www.bursa.ro
FMI prevede un scenariu și mai sumbru pentru economia mondială și se așteaptă la cea mai gravă recesiune de la Marea Depresiune din anii ’30 Peste 12.000 de miliarde pierderi cumulate pentru economia mondială în 2020 și 2021 din cauza pandemiei de coronavirus. Această criză este mai gravă decât se credea iar relansarea va fi mai lentă față de speranțele inițiale, a avertizat miercuri Fondul Monetar Internațional, potrivit AFP. Gita Gopinath, economist șef al Fondului, a anunțat o previziune de recesiune de 4,9% în acest an. Este peste estimarea de 3% din aprilie, în plină criză a coronavirusului, când FMI sublinia deja că este vorba de cea mai dură criză de la Marea Depresiune din anii ’30. Iar pentru anumite țări din Europa contracția produsului intern brut este vertiginoasă: -12,5% pentru Franța, -12,8% pentru Spania și Italia. “Un grad mare de incertitudine înconjoară” aceste previziuni, recunoaște Gita Gopinath, în condițiile în care epidemia nu s-a încheiat și focare de infecție reapar acolo unde se credea că a dispărut coronavirusului, cum este cazul Germaniei, care a anunțat marți o carantină locală. Pentru moment, nicio țară nu scapă de pesimismul FMI, începând cu China, de unde a plecat, la finele lui 2019, virusul. FMI estimează acum o creștere de doar 1%, departe de cifra de 6,1% din 2019 și care constituia deja un minim istoric, din cauza războiului comercial cu Washingtonul. Criza sanitară va da o lovitură și mai puternic Statelor Unite, în ciuda imensului plan guvernamental de salvare (circa 3.000 miliarde dolari). PIB-ul celei mai mari economii din lume ar urma astfel să scadă cu 8% față de 5,9% estimat în aprilie. Relansarea din 2021 va fi mai puțin susținută (+4,5%)….. Față de proiecțiile din aprilie “există un grad de incertitudine mai mare decât de obicei”, avertizează FMI. Evoluția va fi mai bună dacă spre exemplu se descoperă un vaccin sau dacă vor exista ajutoare guvernamentale suplimentare care vor accelera relansarea. În schimb, “noi valuri de infecție pot frâna” relansarea și să înăsprească rapid condițiile financiare, ceea ce va provoca o supraîndatorare, a arătat Gita Gopinath. În economiile unde rata de infectare scade, relansarea este mai lentă din cauza persistenței distanțării sociale în al doilea semestru…..Pe lângă pandemie, alte risuri apasă asupra economiei mondiale, subliniază FMI, care citează “escaladarea tensiunilor dintre SUA și China”, problemele cu care se confruntă exportatorii de petrol sau “tulburările sociale”. Integral: https://economie.hotnews.ro
Senatorii Comisiei Economice au respins transferul gratuit al terenului Romexpo în proprietatea Camerei de Comerț Comisia Economică din Senat a respins, luni, proiectul de lege prin care se transferă, gratuit, terenul pe care se află complexul expozițional „Romexpo” către Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR), potrivit senatoarei USR Silvia Dinică, secretar în Comisie. Romexpo SA, firmă deținută în majoritate de CCIR, vrea să realizeze un proiect imobiliar, în asociere cu Grupul Iulius, prin care 14 clădiri cu înălțimea de până la 42 de etaje, locuințe și un mall ar putea fi construite pe terenul de circa 33 de hectare, care aparține statului român….. Proiectul ascundea mai multe nereguli, cea mai periculoasă fiind transferul cu titlu gratuit a terenului Romexpo către Camera de Comert. Azi, proiectul a fost respins în unanimitate în Comisia economică, va ajunge la plen cu raport de respingere. Integral: https://www.digi24.ro
Localități din Bistrița Năsăud care își rad pădurile an de an, afectate cel mai grav de inundații / Doar din două comune au plecat sute de vagoane de lemne în primele luni din 2020 ….. La Măgura Ilvei, apele care s-au scurs de pe versanți au ajuns în casele și curțile oamenilor, au inundat terenuri agricole și le-au umplut de aluviuni. În această comună, 14 case sunt afectate, mai multe animale au fost luate de ape fiind găsite moarte, un pod pe calea ferată a fost colmatat cu aluviuni, iar în două zone s-au produs alunecări de teren. Primăria Măgura Ilvei deţine suprafaţa de 3.431,02 hectare de fond forestier din care 3.277,72 hectare pe teritoriul județului Bistriţa-Năsăud şi 153,3 hectare pe teritoriul județului Suceava. Potrivit ultimelor informații publicate pe site-ul Ocolul Silvic Valea Ilvei, comuna Măgura Ilvei este campioană la tăiat păduri după Lunca Ilvei, relatează timponline.ro. Conform ocoalesilvice.ro, numai anul acesta, Primăria Măgura Ilvei a organizat șase licitații pentru vânzarea de masă lemnoasă. În luna ianuarie, a scos la vânzare 3759 de metri cubi lemn pe picior, în februarie 2020 alți 500 de metri cubi de lemn fasonat (buștean gater rășinoase, fag și paltin). În luna mai a mai scos la licitație 1405 mc de rășinoase, iar în iunie alți 832 de metri cubi de lemn din pădurile comunale. Având în vedere că, într-un vagon de tren intră 40 de metri cubi, rezultă că cei din Măgura Ilvei au scos la vânzare lemne ce încap în 162 de vagoane de tren. ….Comuna Rodna a scos la licitație în prima parte a acestui an pentru vânzare peste 19.500 de metri cubi de lemn din pădurile comunale. Este vorba atât de lemn pe picior, cât și de buștean, în cea mai mare cantitate fiind vorba de specia rășinoase. Așadar, în prima jumătate a anului, Primăria Rodna, care deține 3.909,29 hectare de fond forestier pe teritoriul județului Bistriţa-Năsăud a tăiat și scos la vânzare 19.581 de metri cubi de lemn care ar încăpea în 490 de vagoane de tren. Integral: https://www.g4media.ro
Cum arată statistica din anul şcolar 2019-2020: Numărul elevilor şi studenţilor s-a redus cu peste 21.000, la 3,52 mil, pe fondul scăderii numărului de elevi din învăţământul primar şi gimnazial cu 11.500 Numărul elevilor şi studenţilor înregistrat în sistemul naţional de educaţie în anul şcolar/universitar 2019-2020, s-a redus cu 21.100 comparativ cu anul şcolar/universitar precedent, până la 3,526 milioane, evoluţie determinată în principal de scăderea înregistrată în învăţământul primar şi gimnazial, unde numărul de elevi s-a redus cu 11.500, arată datele publicate joi de INS. În perioada analizată, numărul de elevi din învăţământul profesional s-a majorat cu 11,4% comparativ anul şcolar/universitar precedent, în timp ce în învăţământul superior creşterea a fost de 1,8%, în învăţământul antepreşcolar şi preşcolar de 0,3%, iar învăţământul postliceal şi de maiştri de 0,1%. Datele INS arată că numărul absolvenţilor din anul şcolar/universitar 2018-2019 a fost de 50.310 elevi şi studenţi, în creştere uşoară, de 0,3%, comparativ cu anul şcolar/universitar precedent. În anul şcolar/universitar 2019-2020, aproape jumătate din populaţia şcolară s-a regăsit în învăţământulul primar şi gimnazial (46,0%), iar circa o treime în învăţământul liceal şi cel antepreşcolar şi preşcolar (17,5%, respectiv 15,6%). Comparativ cu anul şcolar/universitar precedent, învăţământul profesional, învăţământul superior, învăţământul antepreşcolar şi preşcolar şi învăţământul postliceal şi de maiştri sunt nivelurile care au înregistrat creşteri ale populaţiei şcolare (+10,3 mii elevi, +9,6 mii studenţi/cursanţi, +1,4 mii copii şi respectiv +0,1 mii elevi). În învăţământul postliceal şi de maiştri au fost înscrişi 92,5 mii elevi, fiind însă cel mai puţin reprezentat nivel educaţional din totalul populaţiei şcolare (2,6%). Învăţământul primar şi gimnazial, precum şi cel liceal au cunoscut diminuări accentuate ale numărului de elevi înscrişi în anul şcolar 2019-2020 faţă de cel anterior (-31,0 mii, respectiv -11,5 mii). Gradul de cuprindere în învăţământ al elevilor din grupa de vârstă 11-14 ani a înregistrat cel mai ridicat nivel (89,4%), comparativ cu cel al celorlalte grupe de vârstă. În anul universitar 2019-2020 au fost înscrişi în învăţământul superior 543,3 mii studenţi/cursanţi, din care 54,6% au fost studente/cursante….. Distribuţia populaţiei şcolare pe regiuni de dezvoltare şi niveluri educaţionale faţă de totalul fiecărei regiuni, arată că cea mai ridicată pondere s-a înregistrat în învăţământul primar şi gimnazial din regiunea Sud-Muntenia (53,5%). La polul opus, cele mai scăzute ponderi s-au înregistrat în învăţământul postliceal şi de maiştri din regiunile Centru, Nord-Est şi Bucureşti-Ilfov (2,0% fiecare în parte). Integral: https://www.zf.ro
Războiul nihilist cu natura, cu istoria și cultura ….Ar fi de râs, dacă n-ar fi de plâns. Un ins nu fără temei suspectat de escrocherii, dar foarte popular ca influencer progresist, ar vrea să se dea jos “statuile lui Isus”. E vorba, firește, de reprezentări obișnuite doar în creștinătatea catolică. Numitul Shaun King crede că “statuile europeanului alb despre care se pretinde că este Isus trebuie și ele să fie date jos. Căci sunt o formă de suprematism alb. Mereu au fost”. Furtunos aplaudat de neo-inchizitorii corectitudinii politice, insul și-a extins apoi revendicarea asupra mamei lui Isus, a picturilor murale și a vitraliilor. Urmează, se-nțelege, icoanele. Ne uimește revendicarea articulată în numele combaterii “suprematismului alb”? Neghiobiile puse în circulație, milenii la rând, despre rasă, înfățișarea și culoarea pielii sau a ochilor unui evreu de acum două mii de ani și ale altor membri ai poporului său semit nu merită desigur comentate. Sunt prea din cale afară de grotești. Când ne convine, e “știință”. Când nu, morală. Și mereu fanatism Concomitent, a dialoga cu noii talibani e la fel de futil ca a negocia cu orice teroriști din apus ori răsărit. Extremismul nu se dezminte. Nici calibanismul postmodern al noilor iacobini care au trecut la un neo-iconoclasm radical nu se încurcă în argumente. Invocă, e adevărat, știința, așa cum șade bine progresismului, la orice pas, dar n-are în fond treabă cu ea. Nici cu argumentul rațional și cu adevărul factual pe care se bazează știința și dialogul. Noi extremiști apuseni se feresc în genere (dacă nu alcătuiesc sinistra specie a naziștilor) să invoce natura. Prea ii contrazice. Dar când n-au încotro și dă bine, (ca să le dea la cap adversarilor conservatori, mimând o prezumtivă conformare la preceptele și supremația științei), fac apel la “biologie”, decretând, de pildă, existența unor controversate noi identități, de preferință “de gen”, postulate de construcționiștii sociali partial în siajul existențialistei Simone de Beauvoir, potrivit căreia femeia n-ar fi ce e din naștere, ci mai degrabă, “ce a devenit”. Când, dimpotrivă, se cer afurisiți adversarii care stăruie asupra științei, a naturii, a evidențelor, a faptelor, a logicii și a argumentelor critic-raționale, intră în funcție o tehnică analizată de Jacob Siegel în articolul intitulat “The New Truth”, apărut în publicația americană Tablet Magazine. Anatemizarea lor se face în virtutea încărcăturii etice atribuite cu pioșenie maximă comandamentelor, altfel fluide, ale noii religii identitare. Cum îți permiti tu, Toma necredinciosul corectitudinii politice, să pui în discuție “faptele”, “rațiunea” “logica” și “argumentele” (false) invocate de noi, pontifii atei? Nu realizezi că, făcând astfel, nu vrei de fapt decât să distrugi progresul și să ne întorci, reacționar, la barbaria opresiunii patriarhatului, a masculinității toxice și a privilegiului de a fi alb? O atare lovitură de măciucă etică îl descalifică definitiv pe orice critic potențial al neo-barbariei actualei revoluții culturale. Îl scoate din civilizatie, plasându-l în rasism și fascism, așa cum sunt expulzate din istorie statuile amintind de un trecut complex, cu nuanțe, ce nu se lasă redus la proporțiile lumii unidimensionale a fanaticului descătușat….. Miza reală În chestiune nu e doar puterea. Nu e nici măcar doar ura pe fondatorul doctrinei creștine, situate la baza răspândirii universale a divinei porunci din Levitic a Bibliei ebraice, cerând să ne “iubim aproapele ca pe noi înșine”. În acțiune e mizantropia, disprețul față de om și față de cea mai liberă și prosperă societate pe care a creat-o homo sapiens. La lucru e ura și voința ei de anihilare a temeiului acestei societăți: cultura și civilizația edificate pe baza scrierilor sfinte, a logicii aristotelice, a operelor, legilor și faptelor de arme ale figurilor de proră ale Apusului. Între care iluminiști ca Voltaire sau Kant. De aici încolo devine clar ce hram poartă vandalizarea de statui și “anti-rasismul”, în fapt rasist, al celor care, ca Shaun King, articulează revendicări aberante, sau al anarhiștilor care trec la fapte, demolând, după sculpturi, orașe, când nu atacă polițiști sau omoară nevinovați spre a-i pune la punct pe albi. Ținta “binefacerilor” revoluției neo-iacobine nu sunt oamenii cu pielea neagră din ghetouri. Nu sunt copiii și adolescenții de culoare uciși, vai, prea adesea, nu atât de polițiști albi trăgând în nevinovați, cât de lipsa educației și lăsarea de izbeliște a celor mici în familii prea frecvent dezbinate, ori, cu arma în mână, de alți copii, adolescenți și oameni de culoare porniți pe calea delincvenței si banditismului…. La lucru e o ideologie nihilistă. Una care, în numele salvării civilizației, are, ca și comunismul și nazismul, ambiția de a o distruge. Când a început vizibil războiul gloatei (și al doctrinariilor ei) cu istoria, cu reperele ei și cu reperele culturii și democratiei apusene, în fond iudeo-creștine, unele voci răzlețe au avertizat (fără prea mare succes) că vizați nu sunt decât în aparență doar rasiștii albi, sclavagiștii și colonialiștii. Ori corifeii statelor confederate. Fiindcă dacă așa ar fi stat lucrurile, furia neo-inchizitorială n-ar fi dus la demolarea, agresarea sau îndepărtarea statuilor căpeteniilor istorice ale libertății. De pildă, a fondatorului republicii și democrației americane, George Washington. A șefului trupelor învingătoare în încleștarea pe viață și pe moarte cu statele sudiste, Ulysses Grant, al cărui triumf militar nordist în războiul civil a pus bazele fericitei aboliri a sclaviei. A autorului celei mai generoase definiții a libertății, Thomas Jefferson, fără de care n-ar fi existat azi minunata Cartă a drepturilor omului, care proclamă libertatea, demnitatea, fraternitatea și egalitatea în drepturi a tuturor ființelor umane. Sau a campionului democrației și unității europene, învingătorul lui Hitler. Ori, fără Winston Churchill s-ar ridica azi brațul în salut nazist. Integral: https://www.dw.com
Cartofii wedges, interziși definitiv pentru că încalcă dreptul la demnitate umană …..Potrivit experţilor, această formă de cartof încalcă dreptul elementar al omului la demnitate, dar şi Convenţia de la Osaka privind garniturile delicioase, la care au aderat până acum 122 de ţări producătoare de cartofi. “Din 2014, aceste veritabile arme biologice nu mai pot fi vândute sub numele de ‘cartofi wedges’, ci doar ca ‘legume wedges tip cartof’, deoarece cartofii trebuie să fie delicioşi. Asta nu i-a împiedicat pe mulţi patroni de restaurante să îi promoveze în continuare, ba chiar să îi ofere alături de burgeri şi fripturi”, explică secretarul ONU pentru cartofi, Michel Pataat. “Oamenii noştri au luptat ca să distrugă fabricile de cartofi wedges ale lui Saddam. Ghici ce? Milioane de tone de cartofi wedges ies anual din Iran şi Coreea de Nord, ajungând pe mesele oamenilor care se aşteptau la cartofi pai. Mai rău, unii vând încă wedges congelaţi din stocul Armatei Roşii, ajunşi pe mâinile mafioţilor din Transnistria”, adaugă generalul american Frank Furter, cel care a propus încă din anii ’90 un pact pentru neproliferarea cartofilor wedges. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Martin S. Martin: Iresponsabila mutilare a judecatii cu care generatia prezenta ar avea dreptul sa se apropie de trecut Motto: …raul in istorie se raspandeste ca o molima. (Delirul – 1975. Marin Preda) Vom schimba numele capitalei? al statului
Emanuel Ungureanu (USR), despre mastile primite de personalul medical al Spitalului Mangalia: “carpe mizere care nu pot sa protejeze pe nimeni” Emanuel Ungureanu, deputat
Cine este Adrian Ionel, directorul Unifarm acuzat ca a cerut mita 760.000 de euro, pentru achizitii facute in criza COVID-19
Fost sef al Politiei Rutiere, condamnat pentru abuz in serviciu. Jantele Mercedes primite pentru promovarea unor subalterni au fost confiscate Curtea de Apel Timisoara a pronuntat miercuri prima sentinta in cazul sefilor din Politia Timis timisi in judecata pentru fapte de
Perchezitii la Evidenta Populatiei din Fetesti: 119 persoane aveau adresa la acelasi domiciliu, proprietarul imobilului nu stia acest lucru Cinci functionari publici din Ialomita sunt suspectati de luare de mita, complicitate la dare de mita,
Mircea Miclea, analiză dură a rezultatelor de la Evaluarea Națională 2020: Acuz direct și brutal clasa politică. Din 2014 noi știam că rata de eșec școlar este între 20 și 30% / Nici măcar nu se începe școala din 1 septembrie, ca rezervă pentru cazul în care vine iar în iarnă pandemia Rata de succes de 76% anunțată de Ministerul Educației la Evaluarea Națională 2020 ascunde 10.000 de elevi care n-au mai ajuns din clasa a VII-a până la examen și alți 12.000 de absolvenți de clasa a VIII-a absenți pur și simplu din examene. Acești 22.000 de copii, adăugați celor 38.000 cu note sub 5 duc la un total de 60.000 de copii absolvenți de clasa a VIII-a care au eșec școlar, a declarat Mircea Miclea, pentru Edupedu.ro. Profesor universitar și fost ministru, Miclea spune că “cel mai grav lucru, însă, este că aceste lucruri se știau din 2014. Atunci am făcut
Ecopolis: Ministerul Mediului are 16 milioane de euro alocati pentru reteaua de monitorizare a calitatii aerului, pe care nu-i acceseaza
Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării ar putea deveni poliția BOR
“Strategia de dezvoltare a României” sau cum să umbli după cai morţi fără nici o speranţă că ai putea să le iei vreodată potcoavele Pus în faţa subiectului, prima întrebare care cere răspuns este dacă această strategie mai este posibilă în condiţiile existente în România de azi, la anul de graţie 2020. Răspunsul meu fără echivoc şi fără urmă de ezitare este un NU tunător. Este adevărat, o asemenea strategie a fost posibilă şi chiar a fost pusă în practică în vremurile socialismului de cazarmă practicat în România post-belică,botezat cu fast şi ifose “societate socialistă multilateral dezvoltată”. A fost vremea în care încoţopeniţii eternizaţi în “conducerea superioară de partid şi de stat”, zero tăiat în patru în materie de înţelegere a fenomenelor sociale şi a dinamicii interdependenţelor lor neliniar-complexe, au avut la îndemînă şi sub control absolut toate instrumentele decizionale şi toată puterea, de la lege şi constrîngere, pînă la fără de lege şi crimă, pentru a hotărî “dezvoltarea României”. Au făcut-o fie după dicteu de la Moscova, fie după inspiraţie de la Beijing şi Phenian, fie după cum i-a tăiat capul plin de rumeguşul unei ideologii de sorginte marxist-leninist-stalinistă, devenit prin clocire şi localizare, “ceauşism”. Monopolul absolut al puterii şi supercentralismul decizional, în materie politică şi economică, respectiv hiperautoritarismul susţinut de instituţiile şi soluţiile de represiune extinsă, capabile să ţină sub control şi să suprime practic orice formă de împotrivire sau de contestaţie socială cît de cît semnificativă, au fost, istoric, condiţiile de temei pentru impunerea de sus în jos a unui “model” botezat “dezvoltare socială”. Faptul că în România zisa strategie a dus, în final, la un dezastru social extins, nicidecum la dezvoltare durabilă, este consemnat deja în neiertătoarea Carte a Istoriei. Eliberată de coşmar acum trei decenii şi aflată faţă în faţă cu posibilitatea de a cupla cu un alt tip de viitor, România ar fi avut nevoie, desigur, de o gîndire strategică şi de capacitatea instituţională de a o proiecta în social. Tot ceea ce am putut să producem, prin forţe proprii, cît de cît semnifictiv, a fost “Strategia de la Snagov”. O lungă listă de obiective politice şi economice juxtapuse, fără nici o coerenţă internă şi fără nici o soluţie de implementare. Politic, tot ceea ce s-a putut obţine a fost exprimarea pioasă a consensului partidelor aflate la ora aceea în prim planul politicii din România: da, acestea sunt şi obiectivele noastre! Adio şi la gară! După care, România s-a cufundat în oceanul “realităţilor” create de procesele extinse de dezindustrializare, decapitalizare, restructurare prin pierdere a celor mai multe sectoare economice şi a pieţei forţei de muncă, deprofesionalizare şi irosire susţinută a capitalului social, însoţite de o masivă îndatorare structurală, procese care au însoţit aderarea şI ulterior “acomodarea” noastră la sistemul Uniunii Europene. Acolo unde şI astăzi abia reuşim, intermitent, să ţinem capul la suprafaţă, între două lungi momente de “capul la fund”. Ar mai fi utilă, acum, o strategie de dezvoltare? Da! Problema este, însă, aceea că nu ne-o face nimeni, iar singuri, astăzi, suntem încă şi mai puţin capabili să o realizăm, decît eram acum trei decenii. Cît despre implementare, zeroul de atunci a mai crescut ceva şi a devenit un zero mult mai mare. De ce? În primul rînd datorită primitivismului gîndirii în materie socială. Atunci, ca şi acum, în siajul unui mecanicism economic de tip marxist-leninist, dezvoltarea socială este considerată echivalentă sau tot una cu dezvoltarea economică. Socialismul, spunea Lenin, înseamnă puterea sovietelor plus electrificare. Măcar, el vedea corelaţia dintre politic şi economic! În cel mai bun caz: “dezvoltarea economică determină dezvoltarea socială!” În premisa aceasta se află scufundaţi şi astăzi cei care încă mai glosează pe marginea subiectului strategiei de dezvoltare a României. Pentru a înţelege întregul trebuie spus că această perspectivă ascunde, mai precis ignoră, lasă de o parte ca şi cînd nu ar conta, patru cincimi din structura întregului. Fără instituţii, soluţii politice şi mecanisme de implementare, susţinute de decizii adecvate, nici un proiect de dezvoltare care, prin însăşi natura lui, este unul de termen mediu şi lung, nu este posibil. Starea actuală a sistemului şi a instituţiilor politice din România, începînd cu Constituţia şi terminînd cu calitatea “clasei politice” nu lasă nici o speranţă pentru constituirea sau promovarea unui proiect capabil să determine într-un viitor previzibil dezvoltarea României. În al doilea rînd, dezvoltarea nu este posibilă fără sporirea şi îmbogăţirea prin divesificare a capitalului social, a zestrei educaţionale şi de cunoaştere, de ştiinţă aplicată, creativitate şI inventivitate socială. Nu doar tehnic-ştiinţifică. Principalele sisteme şi instituţii care ar trebui să asigure sporirea capitalului uman sunt toate, la noi, în stare de ruină: educaţia, de la familie, la instituţiile învăţămîntului de stat şi de la mediile profesional-ocupaţionale, la instituţiile de cultură. În aceeaşi stare se află şI serviciile sociale, în special cel de sănătate. Integral:
Eurostat: Românii muncesc, dar tot săraci sunt. Un sfert dintre români merg la WC în fundul curții Românii muncesc, dar tot săraci sunt – așa se poate rezuma un raport al Uniunii Europene, care se uită la viața oamenilor din statele membre UE. Și condițiile de locuit din România sunt printre cele mai dificile, românii având cea mai mare rată a persoanelor fără toaletă cu apă în interiorul locuinței. Concret, dintre cele 27 de state UE, România are cea mai mare pondere a oamenilor care, deși muncesc, sunt tot săraci, conform raportului Eurostat privind dezvoltarea sustenabilă. Astfel, în anul 2018, mai mult de 15% din românii cu vârste de cel puțin 18 ani și care se duceau la muncă erau expuși riscului de sărăcie. România a făcut, totuși progrese față de anul 2013, când rata riscului de sărăcie la persoanele care munceau era de 18%…..Poate părea bizar faptul că în Luxemburg, o țară mică (circa 620.000 de locuitori) având cel mai mare PIB per capita din UE, rata riscului de sărăcie la lucrători era de aproape 12% în 2018, în creștere față de anul 2013. Apoi vin Spania, cu circa 11%, și Italia, cu 10%, și ele aflate în creștere. …. De asemenea, în rândul celor 27 de state UE, România este între primele 10 țări cu cel mai mic procent din populație care trăiește în gospodării în care nu se prea muncește. Concret, în anul 2018, doar vreo 7% dintre românii cu vârste de până în 59 de ani trăiau în gospodării cu intensitate a muncii foarte scăzută. Situația de la noi este comparabilă cu cea din Austria, de exemplu. Prin gospodării cu intensitate scăzută a muncii, Eurostat înțelege acele gospodării în care adulții au lucrat cel mult 20% din potențialul lor în ultimul an. Grecia, Irlanda și Belgia aveau în 2018 cele mai mari ponderi ale oamenilor de până în 59 de ani care trăiau în familii ai căror membri nu prea se duceau la lucru….. În schimb, tot românii sunt printre cei mai săraci din Uniunea Europeană. În anul 2018, în jur de 12% din populația României trăia în sărăcie severă. Asta înseamnă că nu-și permiteau să-și satisfacă măcar 4 dintre umătoarele nevoi banale: să mănânce carne sau pește (ori echivalentul vegetarian) o dată la două zile, să se ducă o săptămână pe an în vacanță, să-și plătească utilitățile sau chiria, să-și încălzească locuința iarna, să aibă televizor color, mașină de spălat rufe, telefon, să facă față unor cheltuieli neașteptate. Aici, totuși, România a făcut progrese în 5 ani, pentru că în anul 2013 un procent de 30% dintre noi aveau lipsuri materiale severe…..Potrivit Eurostat, în anul 2018, un sfert dintre români nu aveau în locuință nici toaletă cu apă, nici duș. Am făcut totuși progrese față de anul 2013, când aproape 35% dintre noi aveam toaleta în curte, dar am rămas pe primul loc în UE în acest top nefericit. Vecinii bulgari sunt pe locul al patrulea în acest clasament, cu mai puțin de 10% din populație fără toaletă și duș în locuință. Media UE este de circa 2%. Integral:
60% dintre cetatenii Uniunii Europene sunt de parere ca politicienilor nu le pasa de ei. In Romania, procentul celor care cred asta este de 80% Sase din zece cetateni ai Uniunii Europene sunt de parere ca politicienilor si partidelor dominante nu le pasa de ei, indica un sondaj realizat de Agentia pentru Drepturi Fundamentale a
Pericol major pentru cei care călătoresc în UE. Rafila a făcut un anunț neașteptat …….Reprezentantul României la OMS, Alexandru Rafila a vorbit despre situația în care se află România care a depășit media europeană după numărul de infectări la suta de mii de locuitori. În acest moment țara noastră situându-se pe locul trei. El a spus în ce condiții cetățenii statelor UE ar putea circula fără să stea 14 zile în carantină. „Trebui să privim cu foarte multă seriozitate și preocupare. Contează și procentul de teste pozitive din total, 6%. Cred că e cel mai mare procent înregistrat până acum, chiar mai mult decât cu o zi în urmă, când aveam 5%. Depinde foarte mult de noi dacă ajungem la această medie europeană, pentru că, pe viitor, există posibilitatea ca călătoriile între statele membre să fie posibile mai ales acolo unde statele sunt sub media Uniunii Europene. Ele vor fi posibile oricum, dar mă refer la chestiunea legată de izolare. Cred că toți cetățenii români care își doresc să călătorească în această vară, vor să călătorească în condiții de comfort și nu să fie într-un fel sau altul condiționați de această izolare de două săptămâni”, a comentat Alexandru Rafila, la Digi24….„Dacă acum circa 10 zile aveam cazuri active, internate în spital, în jur de 4.900, acum discutăm de 5.700 de cazuri active. Asta înseamnă că numărul de externări e mai mic decât numărul de cazuri nou înregistrate și respectiv internate în spital”, a spus Rafila. Integral:
Inalta Curte suspenda judecarea procesului ANRP- Alina Bica. Se asteapta decizia CJUE in cazul completurilor specializate Un complet de 5 judecatori de la Inalta Curte a suspendat luni seara judecarea dosarului despagubirii frauduloase a omului de afaceri Gheorghe Stelian de catre Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), in care prejudiciul depaseste 60 de milioane de euro. Procesul a fost suspendat pana cand Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) se va pronunta in cazul hotararii Curtii Constitutionale privind completurile specializate de 3 judecatori. CJUE este sesizata cu mai multe intrebari care privesc hotararile
Nicusor Dan: Gabriela Firea ar vrea ca bucurestenii sa uite ca a venit de mana cu Liviu Dragnea la Primaria Capitalei (Video) Candidatul dreptei la Primaria Capitalei
Analiza Ziare.com: Clientii bancilor continua sa ceara amanarea ratelor la credite. Cate dintre acestea vor deveni neperformante?
Despre ELI-NP sau cum se ambiționează România să piardă 25 de milioane de euro pe an
Prim-vicepreședintele PNL Vrancea, Daniel Moroșanu, a dat bacalaureatul la 42 de ani: “A fost nici prea-prea, nici foarte-foarte” Daniel Moroşanu, prim-vicepreşedintele PNL Vrancea, a absolvit Liceul ”Simion Mehedinţi” Vidra în urmă cu doi ani, la seral, iar luni dimineaţă a participat la proba scrisă de Limba şi literatura română, fiind printre cei peste 500 de absolvenţi de liceu din judeţ din promoţiile anterioare înscrişi la examen, scrie Adevărul. …. Moroşanu a absolvit în anii ’90 o şcoală profesională de mecanici auto, iar în urmă cu doi ani a absolvit şi liceul, la seral, arată Adevărul. …. Daniel Moroşanu este din anul 2017 prim-vicepreşedinte al PNL Vrancea, unde se ocupă de Departamentul de Politici Publice. Este considerat unul dintre oamenii de încredere ai ministrului lucrărilor publice, dezvoltării şi administraţiei, Ion Ştefan, fiind şi şoferul personal al acestuia cât timp Ştefan a fost deputat. Integral:
Unul din doi copii din mediul rural nu poate să facă calcule de bază, dar noi ne bucurăm că a crescut numărul de medii de 10 la Evaluarea Națională Unul din doi copii din mediul rural n-a luat peste 5 la Evaluarea Națională de la Matematică de anul acesta. Iar unul din patru n-a reușit nici la Limba română. Între timp, toată presa vorbește despre faptul că a crescut numărul de medii de 10. Iar unii dintre consilierii ministrului educației, Monica Anisie, plusează: poate vom avea în București clase unde se va intra doar cu 10. ….Dar nu doar Comisia Europeană ne-a atras atenția atât prin declarații, cât și prin rapoarte anuale la această problemă dureroasă, dacă te gândești că vorbim totuși de copii cu nume și prenume care hoinăresc pe drumuri neasfaltate, muncesc la câmp sau au părinții plecați în străinătate. Aceeași atenționare cu privire la nevoia de incluziune a copiilor din mediul rural și a diferențelor dintre ei și elevii din orașele mari vine și de la rezultatele testărilor PISA, respectiv studiile UNICEF sau de la Banca Mondială. Astăzi, după trei ani în care Ministerul Educației n-a mai oferit date despre rezultatele copiilor din rural versus urban la Evaluarea Națională, constatăm că decalajul este încă acolo, aproape neschimbat. Peste 38% din copiii din mediul rural au luat sub 5 la Evaluarea Națională, comparativ cu mediul urban, unde 15% n-au trecut de acest prag. Dar nouă ne place mai mult să vorbim despre mediile de 10: și pe social media, și-n presă, și-n tramvai și oriunde ne mai place nouă să dezbatem. Nicio țară civilizată nu vorbește despre aceste punctaje maxime cu frenezia cu care o facem noi. Niciuna nu le pune în titlu, pentru că știu că nu este relevant câți elevi au luat nota de vârf. De pildă, pe finlandezi sau polonezi îi interesează să înțeleagă mai bine nivelul de competențe al copiilor prin testele standartizate. Cât la sută din elevi au rezolvat itemul (cerința-.n.r.) 1 de nivel începător, dar itemul 2 de nivel mediu? Ulterior, păstrează același tip de itemi, ca structură și nivel de dificultate, și fac comparații reale între generații: câți elevi au rezolvat anul acesta itemul 1 față de cei care au dat examenul anul trecut și-au avut același tip de item? Integral:
Cecil Rhodes, eroul nostru Înainte de orice, datorez o explicaţie. Acesta este un editorial despre un englez din Africa şi o statuie din Oxford. Ştiu că cititorii mei au multe chestiuni presante. Cum s-ar spune, “la ordinea zilei” – nu ştiu ce este cu expresia aceasta, pentru că numai ordine nu e în ultima vreme… Pandemie, criză economică, scandal politic, criminali în serie eliberaţi din închisori. Chiar trebuie să ne ocupăm de englezul acela? Are asta o miză reală pentru noi? Absolut. Vedeţi, una dintre problemele fundamentale ale României este decalajul faţă de Occident. Marii reformatori din secolul al XIX-lea ştiau acest lucru. “Modernizarea” României a însemnat o serie de împrumuturi de succes. Reguli, instituţii, valori. Constituţia din 1866 este inspirată de aceea a Belgiei. Şcoala de medicină a fost întemeiată de Davila, poduri au fost construite de Saligny, grădina Cişmigiu a fost desenată de Meyer. În tot acest timp, cât România a fost pe calea progresului, a avut modele. Cum altfel? Iată de ce faptul că bande violente răstoarnă statuile lui George Washington în Statele Unite nu poate să ne fie indiferent. În joc e chiar identitatea civilizaţiei noastre. Dacă aruncăm asta peste bord, următoarea staţie este Barbaria. Să revenim acum la tema anunţată. Colegiul Oriel din Oxford a anunţat, sub presiunea manifestanţilor Black Lives Matter, că va înlătura statuia lui Cecil Rhodes de pe faţada colegiului. Firesc ar fi, după acest act de vandalism cultural, să dea şi banii înapoi. Clădirea a fost plătită integral din banii lui Rhodes, care a donat 100.000 de lire sterline (o avere uriaşă, în 1870) colegiului unde a fost student la Drept. Care este vina lui Rhodes? Aici lucrurile se complică. Una din acuzaţii este că ar fi fost creatorul sistemului de apartheid. Trăim în timpuri în care, e clar, poţi să spui orice gogoşi în presa de Stânga. Rhodes a murit în 1902. Sistemul de apartheid a fost introdus în Africa de Sud cam la jumătate de secol după moartea sa, în 1948. Tot potrivit activiştilor, Rhodes ar fi fost “rasist”. Iarăşi, altă trăznaie. Rhodes era membru al partidului Liberal. A militat mereu pentru dreptul la vot al negrilor. “Motto-ul meu – afirma Rhodes – este drepturi egale pentru orice om civilizat la sud de Zambezi. Ce este un om civilizat? Cineva, indiferent că este alb sau negru, care este suficient de educat să îşi scrie numele, are ceva proprietate sau munceşte”. Aşa că nedumerirea creşte. Care este adevărata vină a lui Rhodes? Rhodes a fost un imperialist. Dar să nu folosim termenul în accepţiunea lui Lenin, ci exact cum era pe vremea lui Rhodes. Este vorba de cineva care admiră şi promovează instituţiile Imperiului Britanic. Rhodes credea într-atât în instituţiile, în valorile şi în modul de viaţă britanic încât a formulat un plan (aparent) nebunesc. El spera ca într-o zi Statele Unite să fie recuperate ca parte a Imperiului, care s-ar extinde apoi asupra unei bune părţi din lume. Instituţiile şi valorile britanice, pe care le venera Rhodes, sunt importante şi pentru noi. De fapt, sunt vitale. Democraţia modernă este imposibilă fără componenta sa anglo-americană. Suntem moderni în măsura în care suntem, întrucâtva, englezi. Da, asta e valabil şi pentru noi, în România. Rhodes nu a fost un om perfect. Defectele şi greşelile sale au fost pe măsura staturii sale. A stârnit un conflict cu burii, a fost un om de afaceri agresiv. Dar credea sincer că imperiul britanic este un cadru necesar pentru buna-ordine a lumii. Credea că astfel vor fi evitate războaiele. Credea că economia imperială va aduce prosperitate tuturor. Acum este la modă anti-imperialismul. Dar dacă Rhodes a avut dreptate? În fond, după disoluţia Imperiului Britanic şi după prăbuşirea imperiilor europene, problemele s-au ţinut lanţ. Naţionalismul a explodat, iar în ceafa democraţiilor occidentale suflă două mari puteri imperiale, Rusia lui Putin şi Republica Populară Chineză. Vi se pare că situaţia aceasta este de preferat schemei lui Rhodes? Pe Rhodes îl urăsc atâţia radicali pentru că el nu doar a predicat, ci chiar a fost un adevărat imperialist. A fost bogat, a anexat teritorii. Fundaţia făcută cu banii săi, Rhodes Trust, a adus studenţi la Oxford. Unii au devenit faimoşi: laureaţi ai premiului Nobel, preşedinţi şi prim-miniştri. Nu trebuie să fim de acord integral cu Rhodes. Şi nici să trecem cu vederea scăderile sale Luptele sale nu sunt neapărat şi ale noastre. Lumea lui era foarte diferită. Dar Rhodes contează pentru ceva esenţial – a sperat într-o lume civilizată. Britanic de civilizată. Iată de ce Rhodes este, pe undeva, şi eroul nostru. Al tuturor celor care ştiu că civilizaţia de azi – câtă mai este – datorează ceva “Pefidului Albion”. Integral:
Tătaru: Transmiterea comunitară devine accentuată. Ne apropiem de un moment în care vom avea o dublare sau triplare de cazuri pe zi ….Nelu Tătaru: Suntem într-un moment în care gestionăm această creștere oarecum prognozată de către noi, suntem într-o perioadă în care recomandăm în continuare respectarea regulilor de distanțare socială, de igienă, precum portul măștii în spații închise, la locul de muncă sau în mijloacele de transport în comun. În măsura în care aceste reguli sunt respectate, atât eu cât și colegii mei putem gestiona aceste creșteri care sunt niște creșteri progresive, nu sunt niște creșteri exponențiale și putem gestiona acele cazuri care se găsesc în acest moment în terapie intensivă. Noi am plecat pe o pantă descendentă în care aveam o transmitere de 0,6, 0,7 și am ajuns la o transmitere de 1,2, 1,4. Suntem într-un moment în care gestionăm, dar transmiterea comunitară există în acest moment, devine accentuată și ne apropiem de un moment în care o să vedem că avem dublare sau triplare de cazuri pe zi. Acela va fi momentul în care vom avea o problemă. Nu suntem la acel moment, dar repet: Ca să nu ajungem acolo sunt regulile de igienă, de distanțare care trebuie păstrate. Noi am făcut măsuri de relaxare a unor activități, dar acele măsuri au venit însoțite de niște norme de aplicare în vederea desfășurării și funcționării acelor activități. Fiecare din aceste norme trebuie respectate. Integral:
Apel public al unui medic epidemiolog din Cluj: Vă rugăm, oameni buni, respectați măsurile de protecție și igienă.
Propunere: Persoanele asimptomatice infectate să nu mai stea în spitale până la două teste negative ….Potrivit propunerii, persoanele asimptomatice, infectate cu coronavirus ar trebui să stea în spital între opt și zece zile până a se lua o decizie medicală în funcție de simptome. Dacă apar simptome de coronavirus, pacientul va rămâne în spital. În caz contrat, va putea pleca acasă, fără să mai aștepte cel de-al doilea test negativ. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat că va lua în calcul o astfel de propunere atunci când transmiterea nu va mai fi atât de mare cum e în prezent. O altă propunere a comisiei este ca personalul medical asimptomatic să fie testat de două ori pe lună…. Și secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a declarat la Digi24, în urmă cu două zile, că Ministerul Sănătății lucrează la reglementări care să stabilească o limită de internare a celor care sunt confirmați pozitiv cu coronavirus, dar nu au simptome. Șeful DSU a explicat 
Ministerul Justitiei organizeaza miercuri dezbatere publica, cu maxim 10 participanti, in cazul proiectului de lege de desfiintare a Sectiei Speciale Ministerul Justitiei anunta ca miercuri, 24 iunie, ora 11.00, va avea loc dezbaterea publica avand ca obiect proiectul de lege privind desfiintarea Sectiei pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative in domeniul justitiei. Proiectul a fost pus pe site-ul Ministerului Justitiei pe 24 februarie, dar intalnirea pentru dezbaterea publica a fost amanata din motive legate de restrictiille impuse de pandemia de COVID-19. “In scopul eficientizarii organizarii si desfasurarii intalnirii pentru dezbaterea publica a proiectului, persoanele interesate sunt rugate sa confirme participarea pana la data de 23 iunie 2020, ora 15.00, la adresa de e-mail dean@just.ro ori la nr. tel: 0372041194 cu mentionarea numarului si numelui participantilor si, daca este cazul, a intentiei de a prezenta verbal propuneri in cadrul dezbaterii,”
Arbitrariul liberarilor conditionate: Condamnat la inchisoare pe viata, “Taximetristul mortii” a fost pus in libertate dupa ce in penitenciar a jucat in piese de teatru si a pictat Analiza motivarii judecatorilor care au dispus liberarea unui alt detinut periculos releva ambiguitatea procedurilor de recompensare a detinutilor, lipsa oricarui control privind acordarea acestor recompense si lipsa unei verificari privind cazierul penal al celui analizat. Astfel, un barbat, condamnat pentru trei crime pe viata, a fost eliberat dupa 26 de ani desi a mai primit in detentie o pedeapsa de 15 ani pentru
Lazea (BNR): Unele ministere
Lazea (BNR): Noi, economiștii, nu avem niciun fel de credibilitate în societatea românească. Dacă am ieși cu un comunicat la care toți agreem,
Studiu OECD: România, în Top 5 al exportatorilor global de îngrijitori pentru bătrâni. În paralel, țara noastră are deficit major de angajați în domeniu România, Polonia și Slovacia sunt țările cu cel mai mare deficit de îngrijitori pentru bătrâni din lume, arată un
RISE Project: Iubita lui Liviu Dragnea, Irina Tanase, a cumparat 3 proprietati in Bucuresti si Ilfov cu 350.000 de euro
Identitatea de gen și interdicția de a gândi ….Nimic nu-i înspăimântă pe inchizitorii vechi sau noi mai mult decât incapacitatea de a pune în lanțuri gândirea. Mare parte din efortul iacobinilor tuturor timpurilor țintește spre înlăturarea acestui neajuns, confruntându-i pe dictatori și extremiști perpetuu, dată fiind naturală setea cognitivă a omului pe care-l vor ținut captiv. Și, ca atare, prost….. În vest, corectitudinea politică, relativismul și neomarxismul care au înlocuit lupta de clasă cu lupta de rasă și democrația cu inegalitatea unei ierarhii arbitrare, clasificând victimologic minorități, inclusiv sexuale au pornit o ofensivă antiintelectuală ultrazgomotoasă. Prin intermediul controlului asupra unei părți a presei mainstream, conceptele de libertate, antirasism și stat de drept s-au văzut progresiv vidate de sens și întoarse pe dos, spre a folosi închizitorilor unor noi politici identitare. Nu mai puțin radicală și odioasă, potenţial, decât programul xenofob, antisemit și rasist al extremei drepte clasice, politica identitară a acestor inchizitori moderni e una în perpetuă schimbare. O marchează nu doar propensiunea spre cenzură. O caracterizează și fluiditatea, o inconsistență doctrinară și lingvistică tipică oricărei mișcări sau tiranii aflate ideologic, în numele viitorului, în război cu prezentul și trecutul, în speță cu realitățile, fie ele actuale sau istorice. Are, ca atare, nevoie de newspeakul orwellian care atacă la baionetă, amputează și slutește limba și, prin urmare, gândirea. Inventează veșnic noi cuvinte și opțiuni corecte politic, având menirea de a mima adecvarea la realități (imposibilă pentru orice ideologie) și de a perpetua dezbinarea. Și se distinge printr-o permanentă propulsare spre vârful fericit al ierarhiei instituite de noii doctrinari ai oprimaților a unor minorități tot mai restrânse, tot mai puțin reprezentative, dar cu o imagine ajutându-le să substituie la vârf alte identități și grupuri aparent sau efectiv mai puțin prigonite. Răsfățate un timp, cele din urmă, de pildă feministele ceasului dintâi, cad în desuetudine și dizgrație, cam așa cum se prăbușeau în blam și înfierare, sub Stalin, vechii bolșevici. Nu mai ajunge azi, în epoca genurilor “nonbinare” sau “fluide” spre a fi “în regulă”, să ai o carte de vizită autentic feministă, ca geniala autoare a cărților despre Harry Potter. J.K. Rowling a îndrăznit să-și afirme convingerea că există un sex biologic, femeiesc și nu doar “identități de gen”. Și că menstruează femeile, nu doar “persoanele”, cum pretinde o ultimă variantă a activismului de stânga militant, plasând persoanele transsexuale în fruntea noilor ierarhii. Atât i-a trebuit scriitoarei britanice. S-a văzut osândită de exaltații ideologiei de gen și arsă în efigie, chipurile ca “transfobă”, într-un shitstorm nepereche pe rețelele sociale. Și cenzurată, de vreme ce i s-a blocat la un moment dat contul de Twitter….. Nu puțini români au crezut util să aplaude urgenta decizie a Senatului României de la 16 iunie 2020. Cu voturile PMP și PSD, ca și grație abținerii PNL, camera superioară, decizională, a Parlamentului românesc a hotărât să interzică, printr-un amendament la legea educației, orice activităţi în scoli și universități “în vederea răspândirii teoriei sau opiniei identităţii de gen, înţeleasă ca teoria sau opinia că genul e un concept diferit de sexul biologic şi că cele două nu sunt întotdeauna aceleaşi”. Ce e această opreliște? Doar expresia populismului? A fricii de importul exagerărilor stângiste din vest? Nu chiar și nu numai. Lemnoasa formulare sugerează că opinia identității de gen și cei ce o dezbat sunt, în sine, “câh”, iar a o discuta ne profanează și ne strică instantaneu. Legea e, oricum, una de tip inchizitorial, punând la index de la înălțimea și cu autoritatea forului legislativ, ca odinioară cărțile proscrise de Vatican, lectura, studierea și dezbaterea unui subiect cotat ca heterodox. Nu pare întâmplător că inițiatorul acestei legi e un politician cu studii teologice. Or în cauză nu e teologia, religia, biserica sau credinţa, cum cred unii, ci libertatea academică. Iar noua reglementare poate fi lesne interpretată ca o prohibiție de a gândi. Or, a li se interzice studenților și profesorilor să studieze și să dezbată orice teorie, inclusiv cea de gen, e a interzice nu atât teoria, cât universitatea. Și a desființa gândirea, impunându-i-se celei din urmă, în forma ei avansată, de cercetare academică monologul autoritar și cămașa de forță. Care, pe termen lung, n-are cum să n-o ucidă. Nu mai puțin strigător la cer e că tocmai instituția cheie a democrației, care este Parlamentul, să facă acest pas, de a sugera că ar fi în drept și legitim să se amestece în autonomia universitară și să hotărască, prin lege, ce anume e voie sau nu e voie să se studieze în facultăți. Dar ce se poate astepta din partea unui Parlament doldora de penali și de susținători nu doar pesedişti ai cleptocrației? Integral:
Câte o pensie specială pentru fiecare român. „Sî ni sî deie”, că altfel am murit degeaba pentru ţară …. Cum era de aşteptat (căci vin, tropăind, alegeri duble), dezbaterea publică în chestiunea pensiilor speciale (mă rog, „de serviciu”) a fost reluată furtunos. Şi nu doar în agora virtuală a neamului, ci de-a dreptul în Parlament, acolo unde, de ceva luni, nu mai este deloc clar cine-i în Opoziţie şi cine e la Putere, căci toţi par să fie şi într-un loc şi-n altul, într-un soi de ubicuitate absurdă şi extrem de păguboasă pentru ţară. Ce aflăm nou din toată tevatura? Mai nimic! De fapt, chiar nimic, căci în afara exerciţiilor de retorică ale aleşilor, nu întrezărim nicio speranţă că va fi altfel decât ştiam că este. Ei sunt cei ce sunt. La politicienii profitori mă refer. În esenţă, ei nu vin de pe Marte, ci sunt o prelungire hidoasă a eternelor noastre metehne. Să ni se dea! Este o lozincă autohtonă veche de când lumea. Cei de acum doar au dus-o la un alt nivel. Adică n-au mai aşteptat să le ofere cineva ceva, ci şi-au luat cu de la sine putere cam tot ceea ce au vrut. Cam ca-n socialismul lui Ceauşescu (la fel de original ca şi tranziţia de după) când furtul a fost dus la rang de artă şi a fost scos, tiptil, din zona apucăturilor imorale. Bine, atunci măcar existau alte circumstanţe, legate de supravieţuire. Ăştia de acum nu se mărginesc la o traistă de porumb, la o mână de şuruburi sau la un kilogram de carne. Nu asta le lipseşte. Au de „completat” alte nevoi: opulenţă, privilegii, influenţă.
Bilanțul sumbru al eliberărilor condiționate din România Problema eliberărilor condiționate poate fi redusă la câteva cifre: în perioada 2017-2019 au fost eliberați condiționat 26.760 de deținuți. Cei mai mulți au beneficiat de celebra lege a recursului compensatoriu. Mai bine de o treime dintre cei eliberați condiționat în perioada la care ne referim erau recidiviști, iar 11,83% dintre ei s-au întors în pușcărie, fie pentru că au comis alte fapte, fie fiindcă aveau pe rol alte dosare pentru care au primit noi pedepse. O altă cifră relevantă: aproape 8.000 dintre cei eliberați condiționat aveau codamnări pentru omor, tâlhărie și furt calificat. Unii dintre ei au ieșit imediat în evidență prin fapte care au îngrozit opinia publică. Ultimul astfel de caz a fost incendierea tinerei de 17 ani din Mehedinți de către un bărbat cu cinci crime la activ, condamnat la închisoare pe viață, dar eliberat condițonat. Pe acest fond, deputații au scos din sertar și au votat o lege inițiată de PNL în urmă cu un an, potrivit căreia să nu mai poată fi eliberați condiționat cei condamnați pentru crime, violuri și tâlhării. Legea e contestată acum la Curtea Constituțională. Raport ANP: 38% dintre deținuții aflați în închisorile din România sunt recidiviști Un raport al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) oferă o imagine, în cifre, a situației eliberărilor condiționate în perioada 2017-2019:…. Recursul compensatoriu Conform datelor transmise HotNews.ro de către ANP, din 19 octombrie 2017, când a început să producă efecte legea recursului compensatoriu și până la 23 decembrie 2019, când a fost aprobată, toate persoanele private de libertate au beneficiat de mecanismul compensatoriu. În perioada indicată, s-au înregistrat 23.518 liberări, astfel: 4.174 de liberări la expirarea duratei pedepsei în termen și 19.344 de liberări condiționate, conform hotărârilor instanțelor de judecată. ANP sublinează că au existat situații când o persoană a fost eliberată și a revenit de mai multe ori în penitenciar. În aceeași perioadă, s-au înregistrat 2.618 reveniri, ceea ce înseamă 11,13% din totalul liberărilor. Administrația Națională a Penitenciarelor precizează că nu toate persoanele care au revenit în penitenciar, după momentul eliberării, au săvârșit fapte de natură penală în perioada postdetenție, parte dintre acestea având pe rol alte cauze penale, în diferite stadii de instrumentare, încă dinaintea punerii în libertate. Top infracțiuni “iertate” de Legea recursului compensatoriu Datele ANP prezintă și un clasament al celor mai răspândite infracțiuni săvârșite de cei care au beneficiat de Legea recursului compensatoriu. Tâlhăriile și crimele se află în Top 5:…. Legea prin care criminalii, violatorii și tâlharii nu mai pot fi eliberați condiționat, votată după ce a stat un an la sertar Deputații au votat miercuri o lege inițiată de PNL, lege care prevede modificarea Codului penal astfel încât nu beneficiază de liberare condiționată persoanele condamnate pentru omor, viol, corupere sexuală a minorilor, tâlhărie calificată sau exploatarea cerșetoriei….. Legea ar putea să pice la Curtea Constituțională Actul normativ a fost atacat la CCR de către Înalta Curte de Casație și Justiție pe baza următoarelor argumente:…. Cristi Danileț: CEDO a stabilit că nu poate fi înlăturat prin lege dreptul unui deținut de a fi liberat înainte de termen Judecătorul Cristi Danileț atrage atenția și asupra unei decizii prin care CEDO a condamnat Lituania pentru că interzice eliberarea condiționată în cazul condamnaților pe viață. “CEDO, în cauza Matiošaitis și alții împotriva Lituaniei, din 23 mai 2017, spune că nu poate fi înlăturat prin lege dreptul unui deţinut de a fi liberat înainte de termen”, a scris judecătorul. Despre ce este vorba? Legea din Lituania nu permite eliberarea condiționată a celor condamnați la închisoare pe viață, singura posibilitate fiind ca ei să fie grațiați de către președintele țării…… Soluția judecătorului Cristi Danileț Soluția legislativă propusă de Danileț împreună cu juriștii din asociația VeDem Just: liberarea condiționată să fie cu adevărat o excepție, să privească antecedentele penale ale condamnatului, să fie refuzată începând cu a treia condamnare pentru fapte intenționate, iar competența de soluționare a procedurii să revină însăși instanței care a pronunțat condamnarea. “Modificarea și completarea legislației nu este suficientă. Ea trebuie să meargă împreună cu sprijinirea serviciului de probațiune, o mai bună pregătire a magistraților, dar și a polițiștilor pentru a elimina acele situații în care victima se prezintă în fața acestora și nu primește sprijinul de care are atâta nevoie și împreună cu educația juridică masivă a populației”, a transmis VeDem Just. Integral:
În aproape 3 luni, Isărescu a redus cu 30% factura celor care au împrumuturi în lei: prin scăderea dobânzilor şi stabilitatea cursului leu/euro, câştigătorii acestei crize sunt cei care au credite, iar pierzătorii sunt cei care îşi ţin economiile în lei sau în euro şi continuă să economisească, temându-se de vremuri grele In criza de acum un deceniu, cel puţin în perioada 2008-2009, câştigătorii au fost cei care aveau economiile în euro – cursul a crescut cu 30% într-o perioadă de şase luni – şi în depozite bancare în lei, unde dobânda medie a fost de 12%, faţă de o inflaţie de 8% şi o dobândă la BNR de 10,25%. Au pierdut cei care au avut credite în euro (ca să nu mai vorbim de cei cu credite în franci elveţieni) care prin creşterea majoră şi dintr-o dată a cursului leu/euro au trebuit să scoată din buzunar mai mulţi lei pentru aceeaşi rată în euro ca să-şi plătească rata la bancă, ceea ce le-a afectat major venitul disponibil. De asemenea, cei care au avut credite în lei au avut mult de pătimit, având în vedere că dobânda medie a fost de 17%….. Acum, la începutul acestei crizei, situaţia este schimbată radical. În aproape 3 luni, BNR a scăzut dobânda de referinţă de la 2,5% la 1,75%, ceea ce a dus la scăderea cu 33% a ROBOR-ului, de la 3,24% pe 20 martie la 2,17% vineri, 12 iunie. Pentru cei care au creditele legate de ROBOR, persoane fizice şi companii, această scădere este majoră. De exemplu, la un împrumut de 100.000 de lei, cu o marjă a băncii de 2%, dobânda anuală de plată era în martie de 5.240 de lei (ROBOR de 3,24% plus 2% marja băncii), iar acum dobânda anuală de plată este de 4.170 de lei (ROBOR de 2,17% plus 2% marja băncii), ceea ce rezultă un câştig în favoarea celui care are un credit în lei de 1.070 de lei pe an, adică 89 de lei pe lună. Raportat la un salariu mediu de 3.182 de lei (aprilie 2020), câştigul de 89 de lei din scăderea dobânzii reprezintă de fapt o majorare a veniturilor cu 2,8%. În acest moment, aproape 70% din finanţarea din România este în lei, ceea ce face ca deciziile BNR să aibă efect în piaţă. Datorită intervenţiei BNR prin injecţii de lichiditate pe piaţa interbancară şi prin achiziţia de titluri de stat de pe piaţa secundară, randamentul de tranzacţionare al titlurilor de stat ale Ministerului de Finanţe pe o scadenţă de 10 ani a scăzut de la 6,14% pe 20 martie, la 3,96% la finalul săptămânii trecute, ceea ce înseamnă o reducere cu nu mai puţin de 36%. Intervenţia în forţă a BNR având ca scop reducerea dobânzilor şi furnizarea de lichiditate băncilor permite Ministerului de Finanţe să-şi finanţeze deficitul bugetar după ce, la începutul crizei, în primele două săptămâni din martie, vânzarea de titluri de stat a fost extrem de dificilă având în vedere că băncile, în special cele aparţinând grupurilor financiare internaţionale, au făcut paşi înapoi, fie solicitând dobânzi mai mari, fie nedepunând oferte….. Prognoza analiştilor este că BNR vrea să scadă în continuare dobânda de politică monetară, cel puţin de la 1,75% la 1,5%, ceea ce ar implica şi o scădere a ROBOR-ului sub 2%, chiar dacă inflaţia, aflată în scădere în acest moment, va creşte în trimestrul 3 şi în trimestrul 4 spre 3%, de la 2% în acest moment. Această scădere imprimată de BNR înseamnă o factură mai mică pentru cei care trebuie să plătească credite la bancă sau pentru guvern, care trebuie să se împrumute (explozia şi finanţarea deficitului bugetar este principala problemă a României) şi un minus de venituri reale pentru cei care economisesc la bancă. BNR şi băncile ştiu sigur că populaţia nu-şi va scoate banii din bănci pentru a-i duce în instrumente mai riscante – fonduri mutuale sau acţiuni pe bursă, aşa că scăderea dobânzilor la depozite nu va afecta deloc stabilitatea bancară…. De mai bine de două decenii, Europa bălteşte într-o creştere economică foarte mică, ducând în spate economiile acumulate de populaţie, care sunt prea mari şi pe care nici dobânzile negative nu le scot din bancă, pentru a intra în circuitul economic. În România, diferenţa dintre depozitele acumulate şi creditele acordate este de 100 de miliarde de lei, chiar dacă dobânzile la lei şi la euro sunt în scădere. Integral:
Noxele din propria ogradă Bucureștiul este unul dintre cele mai poluate orașe din Europa, cu un indice mediu de 74% în ceea ce privește noxele pe care bucureștenii le inhalează zilnic. Din întreaga suprafață a capitalei, doar 7,5% este ocupată de spații verzi, fiecărui locuitor revenindu-i doar aproximativ 10% metri pătrați din spațiul viu al orașului, față de alte capitale europene unde procentul este chiar și de zece ori mai mare. Au fost și zile, în plină pandemie, în care gradul de noxe a atins pragul critic de 100%. Poluarea este al doilea factor de risc, după fumat, care duce la instalarea sau la agravarea bolilor respiratorii, după cum arată medicii pneumologi. Conform Institutului Național de Statistică, în București sînt înregistrate oficial 1,4 milioane de mașini la care se adaugă cele în tranzit. La cei 1,8 milioane de locuitori ai Capitalei, fiecăruia îi revine cîte un automobil dacă, pe de o parte, scădem minorii, familiile care trăiesc sub pragul sărăciei și persoanele foarte înaintate în vîrstă, iar pe de altă parte dacă adăugăm familiile îmbogățite care au cîte 2-3 sau chiar mai multe mașini la poartă. De la un an la altul, parcul auto din România a crescut cu 7-8%. A avea o mașină a devenit un mod de viață pentru mulți. Sunt situații cînd vezi un BMW la scara blocului, iar proprietarul, în general un tînăr, locuiește într-un apartament coșcovit ca mama lui. De ce așa? Pentru că autoturismul de lux este văzut, admirat pe străzile orașului sau în parcare, pe cînd apartamentul rămîne necunoscut în sărăcia lui. Pentru ignoranții locuirii, mașina ține loc de casă. Groapa de gunoi de la Glina, din marginea Capitalei, este un coșmar pentru bucureștenii care trăiesc la 70 de metri de un munte de gunoi de peste 100 de metri. După aderarea la Uniunea Europeană, România avea obligația de a reabilita sau de a închide depozitele de deșeuri care nu se conformau normelor europene. Nici acum groapa de gunoi de la Glina nu a fost închisă și nici alte 68 de astfel de focare de infecție din apropierea marilor orașe din țară. Arderea deșeurilor a rămas aceeași practică în urma căreia locuitorii sînt obligați să respire aerul îmbîcsit de noxe, în timp ce țările Uniunii Europene alocă sute de miliarde de euro pentru a fi investite în sănătatea mediului și a populației. În România, miniștrii Mediului, agențiile de protecție a mediului și funcționarii publici trec de atîtea ori pe lîngă mormanele de deșeuri fără să le vadă. În 2018, Curtea de Justiție a Uniunii Europene a emis o directivă prin care toate statele membre sînt obligate să elimine deșeurile, în special prin reciclarea acestora, în așa fel încît să nu pună în pericol sănătatea populației. România se apropie cu pași mari de procedura de infringement cu Uniunea Europeană, dacă nu va rezolva cît mai repede închiderea gropii de la Glina și a altor zeci de focare, evitînd în felul acesta amenzi foarte mari…..Pe de altă parte, sute de mii de hectare de pădure au fost tăiate ilegal doar în ultimii zece ani. Un departament al statului, înființat la presiunea Uniunii Europene, monitorizează ce se întîmplă cu pădurile din România. Raportul instituției arată că în fiecare an 20 de milioane de metri cubi de lemn dispar ilegal. În ceea ce privește pădurile retrocedate foștilor proprietari, mai mult de jumătate dintre acestea au fost rase de pe suprafața pămîntului, fiind vîndute marilor afaceriști, care la rîndul lor le-au vîndut unor companii de exploatare a lemnului din străinătate. Integral:
Care familie tradițională? La țară, peste jumătate din copii se nasc în afara căsătoriei. Călăraşi, Braşov, Mureş și Ialomiţa sunt județele ”campioane” Scurtă recapitulare: Înainte de 1990, din 100 de copii născuți, doar 3 erau în afara căsătoriei. Regulile erau dure și puțini riscau. Anul trecut, din 100 de nașteri, peste 30 erau înafara căsătoriei. Asta în medie. Pentru că la țară, adică fix acolo unde ai zice că tradiția contează, lucrurile stau cel mai prost din acest punct de vedere. În circa 10 județe, nașterile înafara mariajului sunt de circa 50%. Mai mult: în ultimii 10 ani, în cazul nașterilor cu mame sub 20 de ani, trei sferturi din copii sunt înafara căsătoriei. Șapte din zece nou-născuți ai româncelor care nasc înainte de 20 de ani (căsătorite fiind) sunt concepuți înaintea căsătoriei. Ceea ce te poate face să presupui că eventualele căsătorii care au urmat s-au făcut sub presiunea faptului că femeile au rămas însărcinate. ”În mediul rural, aproape 20% nu au tatăl recunoscut, în vreme ce în grupa de vărstă de femei de peste 20 de ani care au născut, ponderea coboară la sub 5%. În cazul romilor, ponderea femeilor care nasc la vârste sub 20 de ani e de 10 ori mai mare decât proaspetele mame de peste 20 de ani”, explica sociologul Traian Rotariu la o conferință organizată de INS în urmă cu un an, la care i-a reunitpe cei mai buni cercetători pe zona demografiei. În zonele urbane din Ialomița, Giurgiu și Călărași și Teleorman sunt cei mai mulți copii născuți înafara căsătoriei. În spațiul rural, Călăraşi, Braşov, Mureş și Ialomiţa sunt județele ”campioane” la numărul de copii născuți înafara căsătoriei. În întreaga Uniune Europeană, unde nașterile au depășit 5 milioane, în opt dintre cele 28 de state membre majoritatea s-au născut în afara căsătoriei, arată datele publicate de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În condiţiile în care şase din zece bebeluşi s-au născut în afara căsătoriei, Franţa avea cel mai ridicat procent (59,7%) de nou-născuţi cu părinţi necăsătoriţi, urmată de Bulgaria şi Slovenia (ambele cu 58,6%), Estonia (56,1%), Suedia (54,9%), Danemarca (54%), Portugalia (52,8%) şi Olanda (50,4%). În schimb, mai puţin de unu din zece bebeluşi au părinţi necăsătoriţi în Grecia (9,4%). Alte state cu un procent redus de nou-născuţi cu părinţi necăsătoriţi sunt: Croaţia (18,9%), Cipru (19,1%), Polonia (25%), Lituania (27,4%), Italia (28%), România (30,1%) şi Malta …… Varsta medie a femeilor la prima casatorie a fost, inainte de 1990, de 21-22 ani, iar varsta medie a mamelor la prima nastere in jurul valorii de 22,3 ani. O nuptialitate precoce a fost favorabila unei fertilitatii ridicate de peste 2 copii la o femeie. Incepand cu anul 1992 asistam la o crestere a numarului de nasteri in afara casatoriei, proportia lor progresand de la 15% (1992) la 27,7% (2010). Paradoxal, mai afectat de acest fenomen a fost mediul rural. In 2010, din totalul copiilor nascuti in rural, 33,8% au fost nascuti de mame necasatorite. Cea mai mare parte a copiilor nascuti in afara casatoriei provin de la tinerele pana in 25 ani, iar diferenta dintre varsta medie la prima casatorie si varsta medie la prima nastere a inregistrat un proces de diminuare, ceea ce arata o schimbare de comportament demografic. Integral:
Lucian Croitoru: Recesiunea, în România, va fi similară cu cea din 2009 sau mai rău România este conectată bine cu zona euro și cu alte țări, iar evoluția economică va fi similară cu cea din 2009 sau poate puțin mai rău, este de părere Lucian Croitoru, consilierul guvernatorului BNR, din declarațiile sale reieșind că spune acest lucru în nume personal. Foarte pe scurt: • Evoluția economică și accentuarea dezechilibrelor depind foarte mult de evoluția bolii; • Un program de creștere a punctului de pensie cu 40% distruge acel criteriu de sustenabilitate; • Atunci nu se vor mai obține nici pensiile respective, nici creșterea economică; • Atunci recesiunea va fi și mai mare, culmea. „Cred că primul lucru pe care trebuie să-l avem în minte este că aceste evoluții, creștere economică și accentuare de dezechilibre, depinde foarte mult de evoluția bolii. Aici datele în ultimul timp par să ne arate că este o revenire. S-a mizat foarte mult pe o revenire cu o intensitate mai mică a bolii, a numărului de infectări, în toamnă. S-ar putea, în opinia mea, să ne confruntăm cu o revenire mult mai apropiată în timp și atunci și efectele economice vor fi diferite. Asta nu putem ști, dar primele semne, după părerea mea este că ne-am reangajat pe o pantă de creștere a numărului de îmbolnăviri zilnice. M-am interesat. Acel număr de teste care se publică în fiecare zi sunt cazuri noi și nu putem spune că sunt corelate cu numărul de bolnavi deja dinainte cunoscuți”, a spus el, în cadrul unei dezbateri online organizată de Consiliul Fiscal. Potrivit acestuia, chiar dacă lăsăm deoparte această revenire a valului doi mai devreme, cred că s-a produs o modificare la nivel global dar care va avea implicații asupra României în ceea ce privește economisirile dorite, în interiorul unei țări sau nete între țări, față de investițiile dorite cu implicația că rata naturală reală a dobânzii a scăzut în continuare de la niveluri joase sau foarte joase în țările dezvoltate. • Acest lucru are o implicație pentru că eforturile pe care le vor face politicile monetare mai ales în țările dezvoltate vor avea o tracțiune mai mică decât în trecut. Va fi mai dificilă relansarea economiei. Influența asupra creșterii economice s-ar putea să fie mai mică decât în trecut. „Având în vedere acest context, economia României nu va putea scăpa pentru că suntem bine conectați cu zona euro și cu alte țări. Evoluția economică va fi similară cu cea din 2009 sau poate puțin mai rău”, spune el, precizând ulterior că se referă la recesiune. Integral:
Factura imensă a crizei economice şi perspectiva exploziei inegalităţilor sociale au reaprins dezbaterile despre taxarea bogaţilor. Un grup de economişti a făcut planuri pentru impozitarea celor mai mari averi la nivelul întregii UE În timp ce guvernele lumii pompează miliarde şi miliarde de euro, dolari sau alte monede în ecomomii pentru a le scoate din criză, se pune tot mai apăsat întrebarea la cine se va duce nota de plată de data aceasta. Criza anterioară a arătat cât de distructivă poate fi austeritatea. De asemenea, criza trecută şi cea actuală au expus o problemă de viaţă şi de moarte pentru actualul model capitalist – o distribuire din ce în ce mai inegală a veniturilor, cu consecinţe politice, sociale şi economice dramatice. În acest context, revine în forţă discuţia despre taxarea averilor mari, despre punerea la plată a celor mai bogaţi oameni. Câţiva economişti cred că este posibilă chiar şi o schemă unică pentru impozitarea milionarilor şi miliardarilor din întreaga Uniune Europeană. „Chiar trebuie să-i taxăm pe bogaţi“, scrie progresista The Nation, una dintre cele mai vechi reviste americane, care subliniază că statul California, unul dintre cele mai bogate din SUA, avansează bine în această direcţie. Fiecare idee mare apreciată de progresişti – inclusiv Green New Deal, Medicare pentru toţi, îngrijirea universală a copilului şi şcolarizare liceală gratuită – necesită cheltuieli masive din partea guvernului şi o structură de reglementare robustă, arată The Nation. Niciuna dintre aceste propuneri cu necesitate de implementare de urgenţă nu va fi realizată fără posibilitatea de a inversa patru decenii de austeritate distrugătoare prin majorarea taxelor pentru corporaţii şi superbogaţi. În ultimii 45 de ani, războinicii culturii dreptei şi elita corporativă s-au unit în jurul unui concept simplu care le permite să-şi îndeplinească agenda: reducerea impozitelor pentru ei înşişi şi desfiinţarea puterilor de executare ale oricărei agenţii dedicate binelui de orice fel, inclusiv drepturilor civile, educaţiei publice, mediului înconjurător şi forţei de muncă. „În loc să ne bazăm pe candidaţii prezidenţiali ca salvatori sau să revizuim la nesfârşit propuneri de politică utopică, este crucial să examinăm ce strategii, conduse de cine, câştigă şi de ce, continuă revista americană. The Nation aminteşte cât de simplă este procedura pentru ca legislativul american să reducă impozitele şi cât de complicat este să le majoreze….În Franţa socialistă, condusă de un politician tânăr despre care se spune că este preşedintele bogaţilor, într-un joc politic mai bipolar ca niciodată, dezbaterea cu privire la reintroducerea impozitului de solidaritate pe avere – ISF- şi, mai larg, despre cine ar trebui să contribuie la achitarea facturii crizei, a reizbucnit cu forţe noi, scrie Le Monde. În discuţii, într-o parte sunt susţinătorii unei reporniri economice accelerate, gata de a răspunde pozitiv nevoii de a lucra mai mult sau de a reduce salariile. De cealaltă parte sunt cei care intenţionează să-i facă pe cei mai bogaţi să contribuie la plata facturii crizei la sfârşitul unei pandemii care i-a transformat în eroi pe cei din primele linii ale societăţii. Este vorba de cei care au făcut viaţa suportabilă în timpul carantinei, de la simplul gunoier la omul care aranjează produsele pe rafturile supermarketurilor şi la voluntari. Iar tocmai aceşti eroi sunt acum ameninţaţi cu pierderea veniturilor de şocul economic al pandemiei. În mijlocul dezbaterii stă preşedintele Emmanuel Macron, care a retras ISF-ul, iar acum pare că se răzgândeşte. În parlament, opoziţia de stânga intensifică tirul propunerilor de reintroducere a taxei pe averile mari sau cel puţin de creare a unei contribuţii excepţionale ţintite spre cele mai mari averi…..Mergând mai departe, doi foşti consilieri ai candidatei democrate la preşedinţia SUA Elizabeth Warren cu privire la impozitarea celor mai bogaţi, economiştii Gabriel Zucman şi Emmanuel Saez, împreună cu economistul francez Camille Landais, propun introducerea unui impozit temporar şi progresiv pe patrimonial celor mai bogaţi 1%. Aceasta la nivelul întregii Uniuni Europene. Adică o versiune europeană a franţuzescului ISF. Scopul este gestionarea mai uşoară a imensei datorii publice pe care o va crea criza şi finanţarea cheltuielilor publice la care au fost forţate guvernele în lupta cu coronavirusul. Aceşti economişti atrag atenţia că cei mai bogaţi 1% deţin între 20% şi 25% din totalul avuţiei din Franţa, Germania, Spania şi statele scandinave. De aceea, ei propun ca noul impozit să fie aplicat averii nete (active minus datorii) cu o rată progresivă care ar depinde de mărimea activelor nete. Integral:
Stai sau nu stai în carantină atunci când vii din ţările exceptate de la izolare? Noi prevederi năucitoare ….. HG 476/2020 pentru prelungirea stării de alertă în România, cu 30 de zile, îşi produce efectele începând de miercuri, însă anumite prevederi ale documentului te bagă mai mult în ceaţă. Concret, în anexa referitoare la măsurile de carantină/izolare, scrie clar că dacă vii în România dintr-o ţară ce nu este exceptată de la carantinare/izolare (cum ar fi Spania, Italia sau Marea Britanie, printre altele), vei intra pentru 14 zile în carantină/izolare când ajungi acasă. Până aici, totul îţi poate părea clar, însă următorul paragraf pare să contrazică tot ceea ce ştii. „Persoanele care vin în România din ţările care fac obiectul excepţiei de la carantinare/izolare (adică Grecia, Bulgaria, Germania şi celelalte 14 ţări de pe lista verde, n.red.), dar care, înaintea plecării din ţara respectivă, nu au stat cel puţin 14 zile pe teritoriul acesteia, intră în carantină/izolare la locuinţa/locaţia declarată de persoana în cauză, împreună cu colocatarii, inclusiv familia/aparţinătorii, după caz”, scrie în anexa din HG 476. Integral:
Ramona Ursu: Ipocrizia magistratilor si pensiile de serviciu Niciun dram de respect nu va mai exista pentru
Epopeea Secției speciale. Parchetul General: Proiectul privind desfiinţarea este deficitar / SIIJ: Înfiinţarea Secţiei nu afectează lupta împotriva corupției La mai bine de patru luni de la punerea în dezbatere de către Ministerul Justiției a proiectului de lege privind controversata secție de anchetare a magistraților, Parchetul General transmite opinia asupra proiectului. Instituția condusă de Gabriela Scutea susține că propunerea legislativă “este deficitară şi nu întruneşte normele de tehnică legislativă cerute de lege”, fiind identică cu cea respinsă la sfârșitul anului trecut de Senat. Și SIIJ a transmis punctul de vedere asupra proiectului, susținând că “înfiinţarea Secţiei nu afectează lupta împotriva corupției şi nu este un motiv de îngrijorare, cum, în mod neîntemeiat, susţin iniţiatorii proiectului”. Parchetul General a făcut public vineri punctul de vedere cu propunerile şi observaţiile la proiectul de lege pentru desfiinţarea SIIJ pus în dezbatere de Ministerul Justiției în 4 februarie, publicând și opinia SIIJ asupra proiectului. Parchetul General arată că proiectul este identic (“mot-a-mot”) cu propunerea legislativă pentru desfiinţarea SIIJ respinsă de Senat, în calitate de cameră decizională, în şedinţa din 11 decembrie 2019. Parchetul susține că proiectul “nu întruneşte normele de tehnică legislativă cerute de lege, fiind deficitar atât sub aspectul conţinutului, cât şi al fundamentării soluţiei legislative propuse” și “se desprinde necesitatea modificării şi completării unor prevederi ale proiectului, întrucât există arii nereglementate, cum ar fi resursele umane şi cele materiale, sau care lasă loc de ambiguităţi interpretative”. De asemenea, Parchetul General susține că proiectul este deficitar şi sub aspectul dispoziţiilor tranzitorii, impunându-se, în special, reglementarea unor ipoteze menite, pe de o parte, să asigure trecerea în mod procedural a dosarelor la unităţile de parchet care îşi vor redobândi competenţa, iar, pe de altă parte, să evite apariţia unor probleme similare celor întâmpinate cu ocazia înfiinţării secţiei. Cu privire la situaţia cauzelor în curs de soluţionare, sursa menţionată susţine că învestirea unui parchet cu soluţionarea unei cauze nu este, nu poate fi o măsură administrativă epuizată în operaţiunea materială de predare/preluare fizică a unui dosar, ci trebuie să constea într-o măsură procedurală. “Au existat în trecut dispoziţii legale care prevedeau trecerea administrativă a cauzelor de la parchete sau instanţe desfiinţate la cele devenite competente (cea mai recentă reglementare în acest sens, aceea cuprinsă în art. 21 din Legea nr. 255/2013 de punerea în aplicare a N Cpp). Soluţia legislativă propusă, discutabilă de altfel, nu a creat probleme în transpunerea ei în practică întrucât legea prevedea în mod expres care sunt parchetul, respectiv instanţa competente (un singur parchet, respectiv o singură instanţă). În cazul SIIJ însă, stabilirea parchetului competent are în vedere mai multe criterii legale, noua competenţă putând varia atât după materie, cât şi după calitatea persoanei, precum şi după teritoriu. Decizia trebuie luată în fiecare caz în parte, acestea fiind motivele pentru care ea trebuie să fie rezultatul unei dispoziţii a magistratului, dispoziţie cu caracter procesual, de aplicare a normelor în materie de competenţă. În situaţia noastră, singura soluţie legală care se întrevede, din punctul nostru de vedere, este emiterea unei ordonanţe de declinare a competenţei”, se mai arată în document. SIIJ: Înfiinţarea Secţiei nu afectează lupta împotriva corupției şi nu este un motiv de îngrijorare Și SIIJ a transmis punctul de vedere asupra proiectului, susținând că “înfiinţarea Secţiei nu afectează lupta împotriva corupției şi nu este un motiv de îngrijorare, cum, în mod neîntemeiat, susţin iniţiatorii proiectului”: Integral:
Deputatul PNL, Florin Roman, atac dur la adresa magistratilor si a Inaltei Curti:
Tudorel Toader ramane membru al Comisiei de la Venetia. Cererea Guvernului Orban nu a fost pusa pe ordinea de zi a Plenului Fostul ministru al Justitiei,
Infirmieră din Olt, internată cu forţa şi umilită după rezultate contradictorii la testul anti-COVID. „Ce, bă, tu vrei condiţii ca la Viena?!“ EXCLUSIV O infirmieră din Slatina a fost internată cu forţa în spital, iar medicii i-au prescris tratament cu medicamente contraindicate bolii cronice de care suferă, deoarece unul dintre cele patru teste la care a fost supusă a ieşit pozitiv, iar restul de trei negative. Femeia se va alătura ambulanţierilor de la SAJ Olt, care vor să dea statul în judecată într-un proces civil, cu o miză de 1 milion de euro despăgubiri. Pe 4 iunie, „Adevărul” a relatat că ambulanţierii din Olt sunt supuşi presiunilor şi ameninţărilor, după ce au anunţat că dau în judecată Serviciul Judeţean de Ambulanţă (SJA) şi cer daune de un milion de euro. Oamenii au fost nevoiţi să lucreze în perioada stării de urgenţă cu echipamente de protecţie neconforme, iar mulţi dintre ei s-au infectat cu noul coronavirus. Soţia unuia dintre aceştia, Elena Lale, care este infirmieră, a relatat în exclusivitate pentru „Adevărul” prin ce a trecut săptămâna trecută, pe 11 iunie, atunci când a fost ridicată de la locul de muncă şi internată cu forţa, deşi ea a stat în izolare la domiciliu timp de 17 zile, iar testele pe care ea le-a văzut erau negative. Femeia spune că medicii de la spitalul din Slatina i-au comunicat, în prima zi de muncă după izolare, că e pozitivă. Infirmieră: „M-au luat ca pe un căţel” „Am vrut să merg la serviciu pe data de 11 iunie. Pe data de 10 m-au chemat la spital, m-au testat, dar n-au mai aşteptat să vină rezultatul: pozitiv sau negativ. Joi am mers la serviciu, mi-am desfăşurat activitatea în blocul operator. Am avut contact cu 48 de persoane în spital, vă daţi seama. La ora 14.00 au venit şi m-au luat din sala de operaţie pur şi simplu ca pe un căţel. Doamna care a venit era echipată cu halat, cu vizieră. Mi-a aruncat o mască din aia mai specială cum au domnii doctori şi doamnele asistente – eu sunt infirmieră – şi mi-a spus: Lili, te rog foarte mult, hai cu mine că eşti pozitivă. Te duc la infecţioase. Vă daţi seama, eu am rămas surprinsă după testul negativ să ies pozitivă”, a relatat Elena Lale. Infirmiera a relatat că a fost internată într-un „bloc Covid” amenajat în spital, unde medicii aveau de gând să îi administreze un tratament cu Kaletra, Plaquenil şi Dexametazonă, medicamente care au contraindicaţii în anumite boli cronice. Elena Lale a refuzat, deoarece a suferit operaţie de tiroidă şi ştia că tratamentul i-ar putea face rău. „M-au luat şi m-au aruncat acolo, m-au închis. Nu mi-a luat nimeni o tensiune, nu mi-a luat nimeni o temperature şi au venit (n.r. – şi au spus) că obligatoriu trebuie să iau acel tratament. Kaletra şi Plaquenil, care sunt pentru HIV. Eu, lucrând în spital, ştiu şi eu cu ce se mănâncă acestea şi am refuzat în totalitate. Au avut un comportament extraordinar de urât faţă de mine. Lucrând acolo, vă daţi seama că mă cunosc şi îi cunosc de 25 de ani” a relatat infirmiera. Cum i-au vorbit medicii după ce a refuzat tratamentul Medicii s-au arătat insultaţi de faptul că refuză tratamentul. „Când l-au luat pe soţul meu la spital nu avea niciun simptom, şi nu numai el: niciun ambulanţier, nici asistentele. Au fost asimpomatici toţi, dar li s-a dat tratament: Plaquenil, Kaletrea, Dexametazonă. Dar eu lucrând acolo, credeţi-mă că ştiu. Dacă eu luam acest tratament, când eu sunt operată de tiroidă, vă daţi seama ce se întâmpla cu viaţa mea? Au contraindicaţii! Dar domnii doctori şi doamna directoare şi domnii manageri nu s-au aşteptat ca eu, infirmieră, să le dau replica să nu mai îmi dea mie tratament. L-am refuzat pentru că ştiam ce se poate întâmpla după ce îl iei. Şi au fost surprinşi cum am negativat eu fără tratament! Păi, dacă n-am fost pozitivă. Am trei teste negative. Cum să mă scoţi pozitivă?!”, spune femeia. Infirmiera a trecut prin alte teste, care au ieşit din nou negative. „Am cerut să fiu testată, m-au testat joi noaptea la ora 12. Vineri, mi-a ieşit testul negativ. Noaptea, m-au testat din nou: testul a ieşit iarăşi negativ. Cu toate acestea, sâmbătă şi duminică m-au ţinut între pacienţi pozitivi. Integral:
Valeriu Nicolae: Despre gargara Exista un consens national – avem destui prosti. Nici la partea de marlani tupeisti nu e vreo seceta, cum nici de fricosi, sociopati si mafioti, slava domnilor
„Pur si simplu inadmisibil”. „Marea testare” pentru COVID a lui Firea are loc intr-o ghereta dintr-o parcare – Video Jurnalistii de la Europa Libera au descoperit ca o parte din programul de testare al bucurestenilor pentru coronavirus se desfasoara intr-o ghereta din parcarea unei clinici medicale. Un jurnalist de la
La STB, 1 kilometru de transport în comun în București costă aproape 10 lei, iar salariile sunt 75,89% din buget Un audit efectuat la comanda asociației care administrează transportul public în regiunea București-Ilfov arată că un kilometru de transport în comun cu autobuzul costă societatea din subordinea primăriei generale 9,79 lei. Raportul atrage atenția Societății de Transport București (STB) asupra cheltuielilor uriașe de personal, care au ajuns anul trecut la 75,89%, adică la 885 de milioane de lei. Potrivit raportului efectuat de o companie internațională de audit și obținut de Europa Liberă, fiecare kilometru parcurs de un autobuz în mediul urban costa STB 9,79 lei, iar autobuzele regio au costuri de 9,46 lei /km. În Capitală, un kilometru parcurs cu tramvaiul costă STB 15,89 de lei și un kilometru cu troleibuzul costă 13,28 de lei. În ceea ce privește cheltuielile cu personalul, studiul arată că, în cazul STB, acestea reprezintă 75,89 %, adică 885.792.609 de lei, (aproape 185 milioane de euro). În 2018, cheltuielile cu personalul STB erau de 73,06%. Recomandările specialiștilor În concluziile studiului se arată că „se poate observa o creștere a costului/km în 2019, acest lucru datorându-se unor cheltuieli precum salariile, consumul și manopera aferente activităților de întreținere și reparații, cheltuiala aferentă consumului de motorină. Atragem atenția asupra faptului că: – Proporția cheltuielilor cu salariile reprezintă 76% din total cheltuielilor eligibile ale societății, comparativ cu 73% în perioada precedentă. Acesta este un procent ridicat, iar creșterea provine în principal din creșterile salariale si sporurile acordate și din numărul mare de șoferi angajați în perioada auditată;În condițiile actuale de piață, este recomandat ca societatea să aibă o structură eficientă a personalului. – Gradul de încărcare al secției de întreținere și reparații are valori medii de 51% pentru autobuze, 45% pentru tramvaie și 46% pentru – troleibuze, ceea ce indică o utilizare scăzută. Gradul de încărcare ar trebui să fie de cel puțin 75% pentru activitățile de întreținere și reparații, astfel încât să se justifice utilizarea personalului”. …. În localitate condusă de Florentin Pandele, un kilometru cu autobuzul costă Serviciul de Transport Voluntari suma de 7,14 lei. Interesant este faptul că, în cazul acestei societăși, sumele plătite personalului angajat reprezintă doar 54,23% din totalul cheltuielilor firmei, adică 8,6 milioane de lei pe an. Raportul mai atrage atenția că „în cazul altor operatori de transport public, procentul cheltuielii cu salariile în totalul cheltuielilor este de maxim 60%, cu o medie de aproximativ 54%”. Integral:
Cazul interceptarilor SRI din dosarele de coruptie, excluse in baza deciziilor CCR. Birchall: Cred ca se impune revizuirea Constitutiei Fostul ministru al Justitiei,
10 lucruri care ar trebui făcute pentru a evita cazuri ca Mehedinți sau Caracal „Statul nu dă doi bani pe oamenii săraci”. Așa explică Laura Ștefan juristă și specialistă în drepturile omului de la Expert Forum, lanțul slăbiciunilor care a dus la drama incendierii tinerei de 17 ani, care l-a reclamat pe cel care a violat-o, un criminal eliberat condiționat: „Poliția nu are suficienți oameni calificați, serviciul de probațiune e subdimensionat, iar statul nu vrea să finanțeze aplicarea legii, fiindcă pentru el, acești oameni nu contează”. Violul, crede Laura Ștefan, nu e doar acceptat de majoritatea românilor, e și escamotat de oamenii legii sau chiar de judecător, cum a fost în cazul fetiței de nouă ani violată de tatăl vitreg, în care judecătorul a ajuns la concluzia că fata a consimțit. Laura Ștefan, fosta ministră a justiției, Ana Birchall și senatoarea liberală Alina Gorghiu propun 10 măsuri care ar putea evita în viitor situații atât de triste cum e cazul fetei de 17 ani, care a fost arsă de vie de cel care a violat-o. Un eurobarometru de gen
Judecatorii constata nereguli in cazul avizului prin care se dadea liber la construit in parcul Herastrau si padurea Baneasa: Sunt zone ce asigura calitatea aerului si reducerea poluarii Etapa de informare a cetatenilor din Sectorul 1 si de dezbatere publica a avizului de mediu pentru PUZ Sector 1, prin care deveneau construibile parti din Parcul Herastrau si Padurea Baneasa, a constat doar intr-un anunt publicat in cotidianul National, la pagina 12. Constatarea apartine
Haiducie pe dos: luăm de la contribuabil și dăm la bogați. Campania media de informare COVID-19 distorsionează piața S-a publicat pe site-ul Secretariatului General al Guvernului prima listă de organizații media care au îndeplinit condițiile impuse de guvern pentru a li se aloca fonduri pentru o campanie media de informare despre pandemie. Toate la un loc vor consuma aprox. 82 milioane lei calculate pe patru luni, din cele 200 de milioane prevăzute în 
Moștenirea viitorului CNATDCU: sesizări de plagiat fără verdict în cazul unor persoane publice influente (Press One)
Fost ambasador, despre cazul nepoatei lui Ciolacu: „Putreziciunea fetida a coruptiei” Ciprian Mihali, fost ambasador al Romaniei in mai multe tari din Africa, isi manifesta revolta fata de explicatiile lui Marcel Ciolacu privind angajarea nepoatei sale, fara concurs, la Institutul Cultural Roman. …. Din care aflam ca nu e important sa fii nepoata cuiva puternic ca sa prinzi un loc bine platit la stat, ci sa iti gasesti locul si sa fii artist. Acestea sunt calitatile de care ai nevoie sa fii angajat azi oriunde: sa iti gasesti locul tau si sa te insoteasca muzele. Adica suntem toti luati de prosti, suntem cu totii dusi de nas si certati ca nu recunoastem valoarea adevarata, aceea de nota 10, puteti sa verificati. Cel mai grav este ca Marcel Ciolacu, incapabil sa articuleze o fraza corecta in limba romana, crede ca suntem toti de nivelul lui si ca vom ramane muti de uimire in fata sansei nesperate primite de nepoata lui la ICR, unde ca artista ce se afla va putea consilia cum se cuvine directorimea. Impostura si ipocrizie e prea putin sa numim ce se intampla (si) la ICR. Sa o spunem altfel: e putreziciunea fetida a coruptiei, in care a douazecea sau a cincizecea ruda angajata dupa toate abuzurile de pana acum nici nu mai conteaza.
Eu si Bucureștiul. La răscruce
NATO vs Rusia. Cine ia avans în Marea Neagră În aceste zile, Forțele Navale Române au pus în scenă cel mai mare exercițiu de apărare din acest an în vestul Mării Negre. Fregatele, covertele, purtătoarele de rachete plus avioane și elicoptere militare încearcă să vadă cât de repede poate reacționa România în cazul unui atac venit dinspre Rusia, fiindcă în acest spațiu e singura țară care ar putea să devină agresivă. Totuși, un militar cu rang înalt ne-a asigurat că pe termen scurt nu ar fi niciun pericol în acest sens. În schimb, un
Prof. Rafila despre surpriza anticorpilor la Covid, fluctuațiile mari de cazuri și posibilitatea unui al doilea val in toamnă – Interviu Un procent care se poate apropia de 20% dintre cei care au fost bolnavi de Covid nu dezvoltă anticorpi sau îi dezvoltă la un nivel foarte scăzut, fie îi dezvoltă pentru o perioadă foarte scurtă, afirmă prof. univ. dr. Alexandru Rafila, într-un interviu acordat SpotMedia.ro. Președintele Societății Române de Microbiologie atrage atenția că în ultima vreme s-a dublat nu numai numărul de cazuri pozitive, ci și procentul testelor pozitive din totalul celor prelucrate. Iată principalele declarații: – Măsurile de relaxare nu mă ingrijorează, faptul că multe persoane consideră că nu mai trebuie să respecte măsurile de protecție individuală ar putea avea un impact negativ mult mai mare.- Capacitatea actuală este de circa 15.000 de teste pe zi. Indicele R este 1. – Datele nu pot fi măsluite, fiecare CNP poate figura o singură dată la cazuri noi. – S-a dovedit că testarea aleatorie a asimptomaticilor nu are rezultate utile. Risipește resurse și descoperă extrem de puține cazuri pozitive. – Pacienții asimptomatici transmit boala, dar mai puțin decât cei simptomatici. – Mă surprind unele decizii legate de măsurile de relaxare: că nu poți să faci duș la sala de sport sau că nu poți să bei apă în sala de sport. – În 10 zile va putea începe utilizarea Remdesivirului că alternativă terapeutică, probabil pentru formele medii și grave. – Nu sunt adeptul soluțiilor temporare, nesustenabile pentru noul an școlar. Numărul de cazuri noi anunțate zilnic a crescut constant. Este o creștere normală după intrarea în vigoare a măsurilor de relaxare sau avem deja numere periculoase? După introducerea măsurilor de relaxare, în toate țările a existat o creștere a numărului de cazuri. La noi a fost chiar o creștere întârziată, pentru că ea a apărut după relaxarea din 1 iunie. Deci după a doua etapă de relaxare. Da. Creșterea numărului de cazuri este semnificativă. Media cazurilor/zi din ultima săptămână este probabil în jur de 240, aproape dublu față de ceea ce se înregistra în jurul datei de 1 iunie. Și întrebarea ar fi dacă această creștere este consecința măsurilor de relaxare sau a relaxării oamenilor în ceea ce privește respectarea măsurilor de protecție individuală? Părerea mea e că există un mix al celor două tipuri de relaxări. Au existat destul de multe mesaje contradictorii vehiculate de diverse persoane publice, unele dintre ele chiar medici, care fie puneau la îndoială cifrele sau chiar existența unei probleme reale de sănătate publică. Probabil de aceea multe persoane au avut senzația că respectarea măsurilor de protecție individuală e inutilă, ceea ce se reflectă în cifrele crescute de acum….. Creșterea semnificativă de cazuri a coincis cu începerea disputei politice pentru prelungirea stării de alertă, ceea ce a ridicat alte suspiciuni privind veridicitatea datelor. Eu pot să vă spun cum se fac raportările în acest moment. Datele sunt introduse într-o platformă informatică creată si administrată de STS. Direcțiile de Sănătate Publică din fiecare județ centralizează cazurile pozitive de la nivelul laboratoarelor din județul respectiv și introduc zilnic datele în această platformă informatică. Dar există și retestări ale celor deja pozitivi. Aceste persoane retestate pozitiv în timpul internării nu încarcă numărul cazurilor noi raportate zilnic? Acest lucru este exclus! Dacă un CNP asociat unui pacient apare la un moment dat pozitiv, el nu mai poate apărea în statisticile din zilele următoare. Aplicația face acest lucru automat și elimină din raportare cazurile care sunt testate pozitiv în mod repetat. Deci cazurile zilnice raportate sunt numai cazuri cu adevărat noi? Da. Fiecare CNP poate figura o singură dată la cazuri noi. Sigur că rezultatul unui pacient este comunicat de fiecare dată unității medicale care a solicitat testarea, dar asta e altceva. Fiecare pacient nu poate figura decât o singură dată în raportarea cazurilor noi. Integral:
BREAKING Camera Deputaților a adoptat impozitarea cu până la 80% a tuturor pensiilor speciale din România, inclusiv cele ale magistraților, militarilor și polițiștilor Camera Deputaților a adoptat miercuri, în calitate de for decizional, legea care prevede impozitarea tuturor pensiilor speciale cu până la 85%. Inițiativa, adoptată anul trecut de Senat, nu figura inițial pe ordinea de zi a plenului Camerei pentru dezbatere și vot final, fiind introdusă chiar la începutul ședinței…..Conform unui amendament de la PSD, PNL şi USR, „pensiile cu valoare de până la 2.000 de lei inclusiv nu se impozitează, cele cuprinse între 2.000 şi 7.000 se impozitează cu 10%, iar pensiile cu o valoare de peste 7.001 lei se impozitează cu 85%, pentru ceea ce depăşeşte suma de 7.001 lei”. Proiectul va fi supus votului şi în plenul reunit al Parlamentului de joi, pentru că se referă şi la pensiile deputaţilor şi senatorilor.„Pentru că în această lege (cea privind impozitarea pensiilor care urmează să fie adoptată de Camera Deputaţilor miercuri – n.r.) se face referire inclusiv la categoria parlamentari, pentru a nu exista niciun fel de dubiu de neconstituţionalitate, vă propun ca mâine (joi – n.r), în plenul reunit, să introducem acest proiect la plenul reunit strict pentru articolul care face referire la parlamentari….. Potrivit legii adoptate de Camera Deputaților, vor fi impozitate toate pensiile speciale, după cum urmează:
Infractorii condamnaţi pentru viol, omor, tâlhărie și corupere sexuală de minori nu beneficiază de liberare condiţionată Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, în unanimitate, un proiect de lege care prevede că nu beneficiază de liberare condiţionată infractorii condamnaţi pentru omor, viol, corupere sexuală a minorilor, tâlhărie calificată, exploatarea cerşetorie, transmite Agerpres. „Nu beneficiază de liberare condiţionată condamnatul aflat în executarea unei pedepse pentru săvârşirea uneia sau mai multe dintre faptele prevăzute la art.188, 189, 214 – 216, 218 – 221, 234 sau 236”, se arată în proiectul care modifică Codul penal. Aceste articole se referă la omor, omor calificat, viol, coruperea sexuală a minorilor, tâlhăria calificată, tâlhăria sau pirateria urmată de moartea victimei, folosirea serviciilor unei persoane exploatate, exploatarea cerşetoriei. Proiectul mai spune că liberarea condiţionată în cazul detenţiei pe viaţă poate fi dispusă dacă cel condamnat a executat efectiv 25 de ani de închisoare. În cazul celor care se află în închisoare, se dispune liberarea condiţionată dacă cel condamnat a executat cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, în cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin patru cincimi din durata pedepsei, în cazul închisorii mai mari de 10 ani. Integral:
Curtea de Conturi a UE: Este foarte puțin probabil ca România să aibă o autostradă completă între Nădlac și București în 2030. A1 are o întârziere de opt ani Oricâte promisiuni ar face politicienii, adevărul este că nici măcar în 2030, în România nu se va circula doar pe autostradă de la București și până la granița cu Ungaria, la Nădlac. Asta scrie negru pe alb într-un
BANI PENTRU PRESĂ. Grupul Intact, cei mai mulți bani de la Guvern: peste 3,2 milioane de euro. Grupul ProSport, Cancan și Gândul, primul la online. Lista parțială a contractelor. Cine și cât ia? BANI PENTRU PRESĂ. Grupul Intact va lua cea mai mare “felie” din campania de informare prin care Guvernul sprijină presa: peste 3,3 milioane de euro pe durata celor patru luni de campanie, prin Antena 1, Antena 3, Antena Stars, Radio ZU, dar și prin Jurnalul Național și site-urile grupului. Publicitate Grupul Pro TV (TV plus online) are în jur de 1,8 milioane. La online, cei mai mulți bani – jumătate de milion de euro pentru cele patru luni – se duc către grupul lui Radu Budeanu (prin două firme), care are site-urile prosport.ro (cu secțiunea tacataca.ro, axată pe generarea de clickuri, de care Paginademedia.ro a scris în trecut), gândul și cancan.ro. Capital.ro (site despre ale căror titluri de click-bait Paginademedia.ro a scris în trecut) este, de asemenea, în top. Site-ul Fanatik.ro e în capul listei la categoria “online locale”. Ce companii de media intră în campania de informare a Guvernului? Paginademedia.ro a făcut calculul în euro și vă prezintă lista posturilor de televiziune, a radiourilor, site-urilor și a titlurilor din presa scrisă care au fost acceptate în campanie….. 1. TELEVIZIUNI NAȚIONALE: Șapte milioane la televiziuni. Cei mai mulți bani la Antene Antenele au obținut cea mai mare sumă pentru campanie: sunt peste 1,7 milioane la Antena Group (campania este pe Antena 1 și pe Antena Stars) și 630.000 de euro la Antena 3. Grupul Intact intră în campanie și cu site-urile (250.000 de euro), Radio ZU (625.000 de euro) și cu Jurnalul Național (30.000 de euro). Către grupul Pro T se vor duce, în cele patru luni de campanie, aproape 1,5 milioane de euro pentru posturile TV. Alți 300.000 de euro sunt pentru online. Kanal D va primi 1,3 milioane de euro, iar România TV, aproape 900.000 de euro. Din totalul de aproape 20 de milioane alocați de Guvern inițial, au fost aprobați doar 7 milioane de euro. Integral:
Genu e ca sexu
Asociatia VeDem Just, despre cazul ciminalului in serie care a recidivat la un an dupa eliberarea conditionata:
Celebrele mandate de siguranță națională devin istorie în dosarele penale! CCR a revoluționat Codul de Procedură Penală Curtea Constituțională a României a pronunțat o decizie prin care revoluționează mandatele pe siguranță națională. Deși foarte tehnică, decizia 55/2020, care a fost dată publicității, luni, 15 iunie 2020, se referă la mandatele pe siguranță națională și la probele obținute în baza acestora. Concluzia este una simplă și se referă la probele adunate în baza unui mandat pe siguranță națională emis în baza legii 51/2001, privind Securitatea Națională a României, care nu mai pot fi folosite în cadrul unui dosar penal, constituit în baza prevederilor Codului de Procedură Penală. Tehnic vorbind, un mandat de interceptare a comunicațiilor unei persoane inculpate într-un dosar penal se poate obține în baza unui mandat emis pe baza prevederii din Codul de Procedură Penală sau în baza unui mandat pe siguranță națională, care se emite atunci când sunt descoperite anumite amenințări la siguranța națională a României. Numai că, spun judecătorii de la Curtea Constituțională a României, procurorii români au abuzat de aceste mandate pe siguranță națională pentru a aduna probe care nu au putut fi niciodată discutate în fața unui complet de judecată. ”Practic, judecătorul de cameră preliminară nu știe la ce să se raporteze, atunci când are în față un dosar în care probele au fost adunate în baza unui MSN, la Codul de Procedură Penală, care spune că toate probele trebuie discutate în condiții de contradictorialitate și legalitate sau la Legea 51/1991, care nu se referă la infracțiuni, ci la amenințări, diferența fiind una uriașă. În acest ultim caz, probele nu se pot discuta pentru că nu există un cadru legislativ”, explică un avocat de drept constituțional. Curtea Constituțională a României a discutat o excepție de neconstituționalitate ridicată de Valeriu
Cum motiveaza judecatorii de ce Traian Basescu, fost presedinte al Romaniei si membru al Parlamentului European, a colaborat cu Securitatea ….A furnizat Traian Basescu note informative Securitatii? Curtea de Apel Bucuresti explica pe larg in motivarea deciziei ca Traian Basescu a recunoscut ca a furnizat ofiterului de contrainformatii militare cele doua note informative. In fata instantei, Traian Basescu a sustinut insa ca nu a cunoscut ca organele de Contrainformatii Militare faceau parte din structura fostei Securitati, respectiv Directia a-IV-a a Securitatii. “Curtea apreciaza ca, in mod rezonabil, aceasta aparare nu poate fi primita, deoarece, in primul rand, faptul ca Serviciile de contrainformatii faceau parte din structura Securitatii era prevazut expres intr-un act normativ publicat in Buletinul Oficial, iar paratul (Traian Basescu – n.red.) a aratat in fata instantei ca a urmat cursuri de legislatie la Institutul de Marina, astfel ca nu este plauzibil ca el s-a aflat in eroare sub acest aspect. Mai precis, Curtea are in vedere ca in Decretul Consiliului de Stat nr.130/1972 privind infiintarea, organizarea si functionarea Ministerului de Interne (act normativ in vigoare de la 19 aprilie 1972 pana la 07 aprilie 1978, fiind abrogat si inlocuit prin Decretul nr. 121/1978 ), republicat in Buletinul Oficial nr. 113 din 26 iulie 1973, respectiv in art.4, punctul I, denumit Atributii cu privire la organele de Securitate, se arata, la litera b), ca organele de Securitate organizezaza si desfasoara activitatea de contrainformatii militare, in scopul prevenirii, descoperirii si lichidarii actiunilor serviciilor de spionaj straine indreptate impotriva capacitatii de apararea a tarii si a fortelor armate ale Republicii Socialiste Romania,” explica Curtea de Apel Bucuresti.”Lipsesc referile la obiectul Contrainformatiilor” In al doilea rand, Curtea a luat in considerare ca din examinarea celor doua note informative rezulta, pe de o parte, ca lipseste orice referire la activitatea notorie a oricarui serviciu de contrainformatii militare, respectiv contracararea serviciilor de spionaj straine, sau la activitatea specifica din cadrul Institutului de Marina, iar, pe de alta parte, aspectele mentionate in cuprinsul notelor informative se circumscriu unor teme clasice de
Fost director al Postei Romane, condamnat la 6 ani inchisoare pentru luare de mita. Pronuntarea sentintei, amanata de 22 de ori Daniel Neagoe Dumitru, fost director general al Postei Romane, a fost condamnat de Tribunalul Bucuresti la sase ani
Guvernul a suspendat modificările aduse în Parlament la IMM Invest Guvernul a suspendat aplicarea modificărilor aduse de Parlament programului IMM Invest, prin care este dublat plafonul de garanții disponibil pentru bănci și firme la 30 de miliarde de lei. Proiectul de lege cuprinzând aceste modificări a fost promulgat de președintele Iohannis săptămâna trecută, miercuri, iar după doar o zi, mai exact în ședința de joi noaptea, Guvernul a decis suspendarea aplicării acestor modificări deoarece nu au fost notificate Comisiei Europene, de al cărei acord este nevoie pentru aplicarea oricări scheme de ajutor de stat. …. ”Deoarece facilitățile oferite prin programul IMM Invest trebuie să respecte prevederile Comunicării Comisiei Europene privind Cadrul temporar în materie de ajutor de stat în contextul pandemiei COVID-19 (2020/C91I/01), publicată în Jumalul Oficial al Uniunii Europene din 20 martie 2020 nu pot fi implementate decât după obținerea unei decizii de autorizare din partea Comisiei Europene, se impune suspendarea aplicării prevederilor Legii nr. 75/2020 până la obținerea deciziei de autorizare din partea Comisiei Europene”, arată Guvernul. Potrivit acestuia, punerea în aplicare a modificărilor schemei de ajutor de stat aferente Programului IMM Invest fără obținerea unei decizii de autorizare a Comisiei Europene a reprezenta o încălcare a legislației europene în domeniu și ajutoarele de stat astfel acordate ar fi considerate ajutoare de stat ilegale. ”Acordarea de ajutoare de stat ilegale are drept sancțiune recuperarea acestora cu dobândă de la întreprinderile beneficiare ceea ce ar avea efecte deosebit de grave asupra situației economico-financiare a acestora, putând conduce chiar la dispariția lor de pe piață”, subliniază Guvernul. Integral:
Să nu fie prea puțin și prea târziu… Istoria și politica nu cunosc indulgența și orice șansă ratată se răzbună. Dacă PNL nu a vrut să capitalizeze cu adevărat momentul în care PSD era la pământ, aproape de implozie, decât pentru a se instala într-o guvernare damnată, iată că se vede acum din nou în situația de a depinde de un PSD care și-a recăpătat suflul și sub presiunea unui Victor Ponta mai jucător decât toți jucătorii din politica actuală, că doar a avut de la cine învăța. Ceea ce era previzibil se întâmplă. PSD și Pro România apasă la podea pedala populismului ghidat strict de ceea ce dictează sondajele. Felul în care gestionează prelungirea stării de alertă este doar un exemplu al acestei strategii. În paranteza fie zis, cred că PSD este singurul partid pretins social-democrat care moare de grija slujbelor din biserici, cât despre interesul lui Marcel Ciolacu pentru deschiderea teatrelor mi se pare pur și simplu grotesc. PSD și Pro România mizează pe saturația de restricții a oamenilor, dar îi ajută și Guvernul, care a lăsat până în ultima zi un proiect de prelungire a stării de alertă. Nu pricep de ce nu putea fi cunoscut și explicat de câteva zile. PNL, pe lângă alte șanse irosite, a ajuns să rateze și beneficiul gestionării bune a epidemiei. Pentru că până la un punct ar fi putut să capitalizeze numărul moderat și de îmbolnăviri și de morți prin raportare nu la vecini, ci la exodul invers de români întorși din țările cu cele mai mari rate de infectare. Dar PNL reușește să își dinamiteze singur și sistematic aceasta premisă foarte bună prin tot felul de greșeli neforțate, cum s-ar numi în tenis. De exemplu, felul în care au fost pregătite relaxările. La ieșirea din starea de urgență ne aducem aminte că un weekend întreg practic nu a existat nicio restricție, iar recomandările au fost anunțate cu câteva minute înainte să intre în vigoare. Se anunță măsuri pentru care nu există norme, deci sunt inaplicabile, cum e cu deschidera grădinițelor sau cum a fost cu programul pentru IMM-uri…. Unele masuri sunt gândite stupid, precum deschiderea sălilor de sport, dar fară acces la dușuri. Mall-urile s-au deschis fără norme clare. Vămile nu au fost pregătite pentru previzibilul aflux de după eliminarea carantinei obligatorii. Bâlbâială cu pensiile nu le convine nici celor care vor mărirea și cred că ea e posibilă, nici celor care o consideră o aventură cu cost foarte mare…. De la distanță nu e mare lucru că mai întârzie câteva zile deschiderea grădiniței, dar dacă trebuie să mergi la muncă și nu ai cu cine lăsa copilul, devine un lucru esențial. Sau dacă ai o grădiniță care urmează să fie deschisă și încă nu știi ce ai de făcut. Sunt și lucruri mai grave, de exemplu, faptul că oameni cu boli serioase non-Covid nu își pot urma tratamentele și nu își pot primi îngrijirile, din cauză că multe spitale sunt ținute practic goale, iar în restul există mari rezerve să se facă internări…..La Interne taie și spânzură prietenul bun al lui Marcel Ciolacu, Bogdan Despescu, cu efecte care se văd în numiri inexplicabile și
Premii ilegale de sute de mii de lei la Romgaz, pentru angajaţi aleşi „pe sprânceană” DOCUMENT Premii ilegale de peste 600.000 de lei au fost propuse în această lună pentru 14 angajaţi ai Direcţiei de Resurse Umane a Romgaz, tentativa de furt fiind semnalată de sindicalişti premierului Ludovic Orban şi ministrului Economiei, Virgil Popescu. „Prin prezenta vă aducem la cunoştinţă că, fără a respecta nicio prevedere legală aplicabilă în societate, cu privire la modul de acordare a premiilor (…) domnul director general, probabil la îndemnul Direcţiei de Resurse Umane, a oferit premii preferenţiale unor salariaţi, unii dintre ei fiind aleşi după gene şi sprâncene (14 salariaţi, în sumă totală de 646.770 lei, echivalent a 133.906 euro). Această direcţie de resurse umane care ar fi trebuit să vegheze la corectitudinea acordării premiilor, pe baza unor criterii transparente şi la respectarea CCM, şi-a acordat cele mai mari sume, respectiv directorul direcţiei – 103.902 lei, şi înlocuitorul său – 50.416 lei (adică 21.511 euro şi 10.438 euro). Tentativa de furt pe care v-o semnalăm este susţinută de faptul că aceste premii ilegale au fost încărcate în data de 10 iunie 2020 în sistemul de plată MAIS al societăţii, fiind la un click distanţă de a fi plătite, în 12 iunie, dacă nu ar fi intervenmit la 11 iunie doamna preşedinte a Consiliului de Administraţie. Această tentativă de furt calificat arată că în cadrul societăţii nu mai funcţionează nicio procedură de control intern, principii de erică, de aceea salariaţii solicită un control extern, independent şi neutru pentru a putea stabili la ce nivel s-a dezvoltat şi infiltrat caracatiţa machiavelică a corupţiei în Romgaz”, se arată în scrisoarea trimisă de preşedintele Biroului Executiv al Sindicatului Liber al Romgaz către premierul Ludobvic Orban şi ministrul Economiei Virgil Popescu. Documentul a fost postat în spaţiul public de fostul şef al Fiscului, Gelu Ştefan Diaconu, care a publicat şi lista premiaţilor. Integral:
Jocurile politice ale „privatizării” Hidroelectrica
Decizia Guvernului: Parlamentarii 


