Buna dimineata intr-o zi de marti, 7 iulie! Pana in 8 iulie, ora 10:00, în majoritatea regiunilor vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse cu caracter torenţial, grindină şi vijelii. De asemenea, în perioade scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 20 – 25 l/mp şi, izolat, 40 l/mp, potrivit informării citate de Agerpres. Pe parcursul următoarelor zile, îndeosebi în regiunile sud-estice, disconfortul termic va fi accentuat, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi pragul critic de 80 de unităţi, iar temperaturile maxime vor atinge 33 – 36 de grade Celsius. In Bucuresti, marţi, 7 iulie, disconfortul termic se va menţine ridicat. Temperatura maximă va ajunge la 30 – 31 de grade. Cerul va fi variabil, iar din a doua parte a zilei va creşte probabilitatea pentru averse, ce vor avea mai ales caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi posibil vijelii şi grindină.
Expert german: Al doilea val de COVID, în toamnă. Intensitatea va fi determinată de cât de mult va călători lumea ……. Valona Tela, jurnalist Radio Europa Liberă: Explicați-ne în primul rând ce este al doilea val, observăm un număr crescut de cazuri în unele țări. Dr. Tobias Welte: Cred că situația este diferită de la o țară la alta. Așadar, există unele țări în care este clar un al doilea val. De exemplu, Iranul este o țară cu o creștere zilnică a cazurilor după ce ajunsese la un nivel scăzut, iar acum există un al doilea val, care poate fi din cauza sărbătorilor religioase. În timpul Ramadanului, numărul cazurilor a scăzut, dar după aceea când oamenii s-au întâlnit mai des și au fost mai multe întâlniri de familie, cifrele au crescut. Există și alte țări, de exemplu, Germania, unde nu este nicio creștere dacă te uiți la întreaga țară, dar există focare localizate. Unele dintre aceste focare sunt, de exemplu, fabricile de prelucrare a cărnii. Iar problema acestor puncte cu grad mare de infectare este că există mai mulți factori de risc. Pentru abatoare, de exemplu, un factor important este aerul rece și uscat. Oamenii lucrează umăr la umăr, astfel încât distanțarea socială nu este respectată. Și majoritatea lucrătorilor provin din sud-estul Europei, sunt lucrători temporari, iar cazarea este departe de a fi perfectă. Aceste probleme, în ansamblu, determină creșterea probabilității de a fi infectat. Ceea ce putem învăța din aceste tipuri de focare este că virusul este încă acolo. Este prezent și contagios. Deci, dacă dați o șansă virusului, va exista o infecție. Acum este vară, dar dacă, de exemplu, aerul rece joacă un rol, este foarte probabil să vedem un al doilea val în toamnă sau iarnă. Va exista un al doilea val în fiecare țară care a avut deja o serie de cazuri de coronavirus? Sau este ceva care depinde de strategiile pe care le urmează fiecare țară? Dr. Tobias Welte: Ei bine, virusul nu a dispărut și nu a dispărut în niciuna dintre țările europene, iar noi trăim într-o lume globală. Dacă deplasările vor fi permise și frontierele vor fi redeschise, virusul se va răspândi din nou. Estimarea mea este că va fi un al doilea val în toamnă, iar intensitatea celui de-al doilea val nu poate fi determinată. Nimeni nu știe.„Nu va exista un vaccin până la mijlocul anului viitor” Poate prevenit acest al doilea val în vreun fel? Dr. Tobias Welte: Mi-e teamă că nu. Nu va exista un vaccin până la mijlocul anului viitor – dacă avem noroc. Așadar, probabilitatea de a găsi un vaccin nu este atât de mare și nu există un tratament eficient. Singurul lucru pe care îl putem face este, chiar dacă începem redeschiderea, să aplicăm măsurile de prevenire, care au avut succes. Cea mai importantă dintre acestea este distanțarea socială. Cel de-al doilea val ar putea fi mai rău decât primul? Dr. Tobias Welte: Nu cred că al doilea val va fi mai rău, dar există posibilitatea de a avea conjugate două probleme: să fie coronavirus și gripă sezonieră în același timp. Există însă posibilitatea de a preveni această situație. Așadar, ar trebui să începem vaccinarea – vaccinarea împotriva gripei, vaccinarea împotriva pneumoniei bacteriene, vaccinarea pneumococică – pentru a reduce riscul acestor infecții diferite în același timp. Al doilea val, după cum ați spus, este legat de sezonul rece. Dacă da, de ce vremea rece va înrăutăți condițiile? Dr. Tobias Welte: Vremea rece și umiditatea scăzută sunt factori de risc. Cel de-al doilea factor de risc este reprezentat de timpul petrecut în interior. Deci, protecția aerosolilor și timpul de supraviețuire al aerosolilor este mai mare în camerele închise decât în exterior. Așadar, pe măsură ce stăm mai mult în camerele închise, cu cât aerul este mai rece și mai uscat, riscurile cresc. „Nu cred că va fi din nou o carantină totală. Este important să aflăm cine are cel mai mare risc de a răspândi virusul” Cum putem lupta cu al doilea val? O nouă carantină poate fi o soluție? Dr. Tobias Welte: Nu cred că va fi din nou o carantină totală. Niciuna dintre țări, nici măcar țările înstărite, din punct de vedere economic, cum sunt Germania sau Austria, nu vor putea reveni la carantina totală…..Analizând unele dintre epidemiile de gripă, și aici avem cea mai mare experiență, putem observa că au circulat timp de trei ani. Gripa porcină a dispărut după trei ani de epidemie. Una dintre speranțe este, că, la fel, va disparea, la un moment dat, și pandemia de coronavirus. Integral: https://www.digi24.ro
Vicepreședintele Societății de Epidemiologie: În luna august, am putea avea 800 de infecţii noi pe zi ….“Vorbim de lucruri logice până la urmă. Vorbim de un raport între măsurile care s-au relaxat și felul în care populația a înțeles să respecte sau să nu respecte aceste măsuri, așa relaxate cum sunt. În momentul în care oamenii nu respectă măsurile, nu se poate întâmpla decât un singur lucru, mai ales pe fondul relaxării, anume creșterea numărului de cazuri. Practic, de la începutul lunii iunie, am ajuns la un număr bazal de reproducere de peste 1. Reamintesc că numărul bazal peste 1 înseamnă o creștere a epidemiei”, a declarat medicul Emilian Popovici, luni, la Europa FM. “Dacă mergem după scenariul de 1.1, făcut de dl. Valentin Pârvu, și ne gândim că acest număr bazal se va menține, practic, în jurul datei de 23 august vom avea în jur de 800 de infecții noi pe zi, ceea ce va însemna o corespondență în Terapia Intensivă de peste 500 de cazuri. Aceasta este o situație pe care sistemul ar trebui să o poată gestiona. Dar, ne putem pune întrebarea, dacă această situație va persista, ce se va întâmpla în septembrie? Chiar dacă se menține un număr bazal de reproducere, să zicem, relativ stabil, în timp numărul de cazuri în ATI va crește. Integral: https://www.digi24.ro
Proiect de ţară în curs de lichidare Noua şcoală de medicină politică românească nu mai poate fi depăşită. Secretul ei biruitor leagă medicul şi pacientul într-un pact indestructibil: resemnarea activă. Mai întîi, medicul enumeră doct bolile pacientului, dovedind că le cunoaşte în amănunt. Apoi, acelaşi medic se angajează să evite orice intervenţie, dar numai pe baza unui nou tratatment. Pacientul constată că medicul contează pe bolile lui şi se retrage acasă, încredinţat că medicina e o formă a sorţii. Prima certitudine a Programului Naţional de Investiţii şi Relansare Economică prezentat de L. Orban în prezenţa sanctificatoare a lui K. Iohannis e existenţa scriptică şi inexistenţa practică. Altfel spus, caracterul fictiv. Programul a fost scris, a fost prezentat şi nu va fi aplicat. De unde atîta siguranţă? Din experienţă. Mai mult: din fatalism informat. Nici un guvern nu vine la putere, în România, pentru a schimba cursul, ci doar pentru a verifica bunul mers al declinului. Altfel, am fi notat, săptămîna trecută, că Orban şi Iohannis sînt animaţi şi îngrijoraţi. Ce am văzut au fost două siluete ridicînd pancarte cu cifre în faţa avalanşei. Detaliile programului pot fi comentate pînă la leşin. Teoreticienii nu au întîrziat să îi dezbată alocările, sursele de finanţare şi ţevăria legislativă. Însă plonjonul scolastic trece pe lîngă adevăr. Menirea programului Orban-Iohannis nu trebuia să fie construcţia piramidelor, ci respiraţia gură la gură. În desăvîrşita lui ignoranţă economică şi financiară, autorul acestor rînduri nu crede că programul va salva măcar una din două prăvălii prinse de faliment în intersecţia Turda cu Averescu. Dimpotrivă, dacă e preocupat de ceva anume, programul e cu ochii pe frizura echipei ce a executat o nouă serie de fotografii aeriene ale ţării. De sus, totul se vede clar, mai puţin ghişeul de la care poţi lua banii ce-ţi ţin prăvălia în viaţă. 100 de miliarde sînt mult. Atît de mult încît numărul nu măsoară ceva precis, ci susţine o proiecţie. O! cîte am drege, dacă, într-adevăr, am avea banii ăştia pe masă şi dacă am şti ce să facem cu ei! Astfel formulată critica Programului Orban-Iohannis riscă să încurajeze o concluzie nedreaptă: incompetenţa. Nu. Guvernul Orban e doar neales, nu şi incompetent. Guvernul a făcut faţă bine epidemiei. Adică, a împiedicat transformarea unui pericol într-o catastrofă. Asta, în timp ce PSD şi filiala lui din CCR au folosit epidemia pentru a garanta fiecărui cetăţean libertatea de a vota PSD numai după deliberări prelungite la Terapie Intensivă. Cu idioţii de detaliu, dar fără erori fundamentale, guvernul a lucrat bine împotriva epidemiei. Aici, e o anume competenţă. Nu administrativă, ci instinctivă. Ca întotdeauna, românii aşezaţi în dispozitiv de luptă au arătat că stăpînesc deplin arta retragerii în munţi. Ştim doar să ne evităm dispariţia. De la această frăţie cu eschiva, temporizarea şi blocajul porneşte tot: şi nemişcarea eternă a metroului din Drumul Taberei şi arta programelor care anunţă decolarea, în plină înmormîntare de piloţi…. La primul test major, între 40 şi 50% din candidaţi nu trec de Bacalaureat. Cititul s-a redus la un serviciu de recunoaştere parţială a semnelor. Pentru prima oară în istorie, necesitatea culturii nu mai e evidentă, iar dispariţia ei e plauzibilă. Pe locul ei, stau, deja, fără jenă, fluxuri neîntrerupte de ştiri despre ştiri despre nimic….. Singura consecinţă a acestor elanuri fără adresă e viteza de afişare sporită a numelor, modelor, modelelor şi etichetelor. De aici, rulajul neîncetat de Programe, Pacte, Alianţe, Contracte, Pariuri, Platforme, Lansări, Re-lansări, Deal-uri şi Proiecte. Cu: naţiunea, poporul, noile generaţii, Europa, viitorul, tineretul, societatea, mediul şi planeta. Bîlbîiala s-a oficializat şi a desăvărşit abilitatea de a evita orice destinaţie. Sistemul, Guvernul, Prim Miniştrii, Preşedinţii şi Miniştrii, Opoziţia şi militanţii ei se exprimă tot timpul, fără să exprime pe cineva. Toată lumea vorbeşte şi scrie, critică şi interpelează, nu pentru că ştie sau pentru că a aflat ceva ci pentru că trebuie să susţină ceva. Coloanele de cifre, sloganurile-lanţ şi lăbărţata mistică europeană plutesc pe deasupra societăţii, fără să aterizeze într-un loc anume. Cei ce scriu, vorbesc şi au păreri ştiu puţin sau nimic despre realitatea naţională pe care o reduc, dealtfel, la cercul imediat de aliaţi şi prieteni. În schimb, aceiaşi oameni sînt o mitralieră enciclopedică de scandaluri, insinuări, intrigi şi manevre. Integral: https://adevarul.roRomânii să fie mai curajoși decât președintele Iohannis și să scoată țara din belea Președintele țării a dat ascultare deciziei Curții Constituționale, așa cum se cuvenea, și a semnat revocarea Laurei Codruța Kovesi de la șefia Direcției Naționale Anticorupție (DNA). Sigur, unii dintre noi l-ar fi vrut mai curajos, în fond era un loc comun politizarea CCR, sub influența PSD. Doar că sfidarea CCR ar fi însemnat suspendarea ordinii de drept. Astăzi, prim-ministrul țării le cere cetățenilor să fie mai curajoși decât președintele țării și să își asume sfidarea unei decizii a CCR…. Sigur, CCR este unul dintre cei mai facili țapi ispășitori, un vinovat de serviciu la îndemână, cu păcate atât de colosale și parșive, încât nici nu mai contează dacă în chestiunea purtătorilor de SARS-CoV2 lăsați să plece care unde vrea din centrele de carantină și din spitale e sau nu vina judecătorilor ”cei răi”. Adevărul e că nu e. Problema cu principiile, legile și regulile e că ele nu cântăresc mai puțin sau mai mult, în funcție de cine e la guvernare sau de componența Curții, pentru că orice suspendare convenabilă a lor – chiar și când judecata obiectivă ne spune că scopul e nobil – va avea efecte parșive în viitor. Întotdeauna. Dacă un principiu poate fi tranzacționat de unii, atunci el poate fi negociat și de alții. Iar ”ai noștri ” nu au o poziție fixă, ieri au fost pesediștii, azi sunt liberalii și fiecare a invocat un bine public superior. Putea însă Curtea să fie mai bună și mai responsabilă? Ar fi putut, desigur, să tergiverseze o decizie, să dea și mai mult timp politicienilor de la putere să identifice o soluție rapidă, prin care drepturile cetățenești să poată fi restrânse, în caz de forță majoră, prin lege, astfel încât să fie evidentă situația extraordinară prin care un cetățean e făcut să accepte o astfel de situație. …..Am putea spune că aici autoritățile s-au descurcat: pe durata stării de urgență, luând măsuri coercitive și impunând restricții, Guvernul a reușit să țină sub control îmbolnăvirile. Celălalt obiectiv însă e crucial și consecințele neîndeplinirii lui le vedem în ultimele două săptămâni, când România a ajuns în situația vulnerabilă de a avea trasnmitere comunitară accentuată și secții de terapie intensivă pilne în spitalele desemnate să trateze COVID-19. Miza majoră a stării de urgență a fost câștigarea unui avans, astfel încât autoritățile să aibă timp să identifice resurse și să pregătească sistemul – și cel medical, dar și cel legislativ – să facă față unui număr mai mare de îmbolnăviri, atunci când restricțiile vor fi ridicate. Faptul că Guvernul arată cu degetul înspre CCR, un dușman pe care îl avem în casa noastră și care a luat o decizie riscantă pentru țară, deși legală, și îi îndeamnă pe cetățeni să fie mai responsabili decât judecătorii constituționali și decât președintele țării care, pus într-o situație similară– sigur, cu alte consecințe politice și alt regim juridic, dar cu același simbolism – nu a sfidat decizia Curții, arată frica și slăbiciunea Cabinetului Orban. Poporul nu poate și nu trebuie să țină locul autorității, atunci cînd autoritatea nu iese la liman, pentru că, oricât de morală ar fi explicația, asta înseamnă suspendarea ordinii politice și a contractului dintre cetățeni și politicienii care administrează treburile țării. Dezastrul poate fi mai mare și în continuare cade în sarcina Guvernului limitarea pagubelor produse de o decizie care nu trebuia trimisă în curtea CCR. În acest moment însă, România e într-o situație cu totul monstruoasă, în care o instituție, i.e. Guvernul, cere în mod direct cetățenilor să submineze autoritatea altei instituții, i.e. Curtea Constituțională, pervertită și, iată, capabilă să sacrifice sănătatea și viețile oamenilor. Doar că o astfel de situație, pusă pe agendă de premier, este echivalentă cu o democrație disfuncțională, pre-anarhică, în care cetățeanul e chemat să restabilească un echilibru provizoriu sau măcar să consemneze că CCR e personajul negativ din poveste. Doar că asta nu ne scoate din belea, nici din cea pandemică și nici din alte belele posibile, ci doar cronicizează o cultură politică disfuncțională, în care instituțiile se pot întoarce contra oamenilor. Integral: https://spotmedia.ro
Inalta Curte stabileste abia pe 7 octombrie 2021 primul termen in procesul in care Bogdan Licu cere renuntarea la titlul de doctor Inalta Curte de Casatie si Justitie a stabilit pe 7 octombrie 2021 primul termen al recursului declarat de prim-adjunctul procurorului general al Romaniei, Bogdan Licu, in procesul in care magistratul cere Ministerului Educatiei sa ia act ca a renuntat benevol la titlul stiintific de doctor si sa emita un ordin de revocare a acestuia. O manevra juridica prin care Bogdan Licu incearca sa evite un eventual verdict oficial de plagiat, care ar duce automat la retragerea titlului stiintific. De altfel, in timpul procesului, Licu a incercat fara succes sa blocheze verificarile Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) facute in cazul lucrarii sale de doctorat. In acest caz, prima instanta sesizata, Curtea de Apel Bucuresti a respins ca neintemeiata solicitarea lui Bogdan Licu. ….Bogdan Licu a contestat decizia. Cazul a ajuns la Inalta Curte pe 22 ianuarie 2020, iar recent magistratii au stabilit primul termen de judecata pe 7 octombrie 2021, potrivit portalului instantei. Procedura, intre suspendare si tergiversare In tot acest timp, pana la solutionarea acestui caz, Consiliul National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU), Academia Nationala de Informatii “Mihai Viteazul” si Ministerul Educatiei se contrazic atunci cand raspund la intrebarea daca verificarea tezei lui Bogdan Licu, procurorul general adjunct al Romaniei, este suspendata sau nu. Timpul trece insa, iar ANIMV nu trimite documentele la verificare pentru ca exista un process, potrivit unui articol G4Media.ro. In plus, in timpul corespondentei a doua dintre institutiile de mai sus, titlul tezei lui Licu a fost scris complet gresit, motiv de eroare materiala ce putea duce la o tergiversare si mai lunga a analizei. Integral: https://ziare.com
Cod roșu de poluare verbală în Capitală Primăria Capitalei a fost recent amendată de Ministerul Mediului cu suma de 100.000 lei, pentru nereguli privind administrarea spațiilor verzi. Cea mai gravă mi se pare constatarea că Bucureștiul deține o suprafață de spațiu verde pe cap de locuitor de 8,89 mp, mult sub limita impusă de Ordonanța de Urgență 195/2005 privind protecția mediului – 26 mp/locuitor. Dar și sub norma UE care este tot 26 mp/locuitor. Spre comparație, Viena are, conform statisticilor, o suprafață de 120 mp/locuitor, fiind urmată de Helsinki (100) și Stockholm (86). Colac peste pupăză, primăria nu dispune nici măcar de un registru al spațiilor verzi, așa cum cer normele, și cum este strict necesar pentru a urmări situația la zi. Mi se pare de necrezut că nu-l are deloc. Mai curând, îmi vine să bănuiesc că registrul există, dar, ca să nu afle inspectorii ce-i înăuntru, cei vizați s-au făcut că nu-l găsesc. Părerea mea! Primarul general s-a simțit călcat pe bătătură…. „Domnul Ministru e pe la Iaşi, prin campanie, vrea să fie preşedinte de Consiliu judeţean! Îl doare în cot de Bucureşti” „Aici vine doar să-şi ia salariu gras, secretară drăguţă, maşini, protocoale, interese!” Atenție, aceste cuvinte nu aparțin unei jurnaliste care și-a depășit limitele deontologiei profesionale și a luat-o razna pe arătură. Ele sunt emanate din gura unei personalități de seamă din ierarhia României, una care a fost aleasă prin vot de bucureșteni și una care are pretenția să mai fie aleasă tot de ei, încă o dată, după ce îi poluează verbal, cât o țin rărunchii….. În fine, nu merită să ne oprim prea mult la stilul birjăresc în care actualul demnitar a învățat să se exprime, pe maidanele Bacăului. Mai interesant mi se pare ce promitea candidata Gabriela Firea înainte de alegerile din 2016, la capitolul „Poluarea atmosferei”. Citez din programul domniei sale de atunci (pag. 29-30): „extinderea suprafețelor de spații verzi prin renaturarea unor terenuri supuse eroziunii eoliene-alveole stradale, construcții abandonate şi terenuri degradate”. Observați? Ceva exprimat complicat, parcă anume să nu înțeleagă nimeni nimic, să-ți pară scris adânc și să-ți fie rușine să întrebi! Și, în plus, fără termen. Un fel de sine die. Mai departe:„înființarea de minipepiniere la liziera parcurilor, pe terenurile degradate, în cartierele bucureștene, cu impact pozitiv pe termen mediu și lung atât asupra calității aerului, cât şi asupra calității materialului dendrologic”. Tot sine die, bineînțeles! Mă întreb dacă ne ia oare de proști doamna Firea, dacă își închipuie că vom cădea pe spate când vom auzi de minipepinierele domniei sale, de impactul lor pozitiv și, mai ales, de calitatea materialului dendrologic. Material dendrologic, stimată doamnă Gabriela, sunt spațiile verzi, pe care le-ați desființat, ca să construiască pe ele blocuri clienții domniei voastre, cărora le-ați oferit hatârul – pardon, autorizația – primăriei. Și mai departe:„desființarea construcțiilor ilegale”. Ce spui, Franz? S-a desființat cumva cea mai mare construcție ilegală din oraș, mastodontul de 19 etaje „Cathedral Plaza”, aflată in flancul Catedralei Catolice Sfântul Iosif? Demolarea a fost cerută prin sentință judecătorească. A făcut primăria altceva, în afară de o scrisoare nereverențioasă, pe care poluatoarea verbală Firea și-a permis s-o adreseze arhidiecezei catolice? Și iarăși mai departe: „în cadrul proiectelor de reabilitare a liniilor de tramvai, izolarea acestora de traficul general și înierbarea lor”. Izolarea liniilor de tramvai de traficul general? Tocmai s-a inaugurat traficul general cu autobuzele anume pe liniile de tramvai, adică invers de așa cum promitea doamna Firea în „Programul” său…..Aproape că-mi vine s-o parafrazez pe doamna primar general și să scriu pe site: ”Aloooo, primăria capitalei? Coana Firea? Aud că vă relaxați în Voluntari, la resort piscină! Lăsați distracția, campania electorală, poluarea verbală și plătiți amenda de 100.000 lei din buzunarul dvs. Nu cumva dintr-al bucureștenilor, de care vă doare în cot. Și – na, că era să uit! – pe ai căror bani primiți dvs salariu gras, mașini, protocoale, interese”. Integral: https://spotmedia.ro
Cazul NN Pensii/Pilonul II – investiţia în acţiuni Wirecard: Întrebări fără răspuns. Cu acest caz am aflat că nu înţelegem cum se administrează fondurile Pilon II, că orice investiţie are un risc şi că dacă punem întrebări contestăm de fapt întregul sistem, atât de util României şi românilor, în condiţiile în care peste 1 mld. € sunt investiţi în afară NN Pensii România, parte a grupului financiar global olandez NN şi administratorul celui mai mare fond de pensii Pilon II de pe piaţa românească, a investit în semestrul II 2018, semestrul I 2019 şi semestrul II 2019 în acţiunile companiei germane Wirecard, valoarea portofoliului ajungând la finalul lui 2019 la aproape 130 de milioane de lei, adică 27 de milioane de euro. Wirecard, un procesator global de plăţi cu o filială şi în România, este cea mai mare “ţeapă” din istoria bursieră a Germaniei, fiind acum în mijlocul unui imens scandal de fraudă: de la un start-up al industriei tehnologice germane, cu o capitalizare de 23 de miliarde de euro în 2018 şi 2019, compania a ajuns să mai valoreze 600 de milioane de euro, ducând în spate datorii de peste 2 miliarde de euro. NN Pensii spune că a vândut acţiunile Wirecard aflate în portofoliul Pilon II înainte ca firma germană să se prăbuşească de tot, probabil imediat după ce firma de audit KPMG a anunţat că nu poate certifica existenţa unor venituri. Ani de zile, firma germană, pentru care autorităţile de supraveghere germane au băgat mâna în foc, şi-a majorat artificial veniturile, la care s-a adăugat un cont de 1,9 miliarde de euro care pur şi simplu nu exista, dar care a fost plimbat de la un audit la altul. Ceea ce mi-a atras atenţia a fost plasamentul NN Pensii în acţiuni Wirecard, care a ajuns la finalul anului 2019 cea mai mare expunere pe acţiuni externe. După ce că suntem săraci ca naţie, ca pieţe financiare, am ajuns să investim o parte (peste 1 miliard de euro) din Pilonul II de pensii în afară, pe ideea că în România nu mai este nimic în ce să investeşti. Când NN Pensii a investit în acţiuni Wirecard, sigur nu a avut vreo interdicţie de a mai investi în România, respectiv expunerea pe piaţa românească era posibilă. Aşa că am întrebat ASF şi NN Pensii: Cum a ajuns NN Pensii România, care are în administrare conturile a peste 2 milioane de viitori pensionari români, să investească în acţiuni Wirecard, mai precis cine a venit cu această oportunitate de investiţii de nerefuzat. Asta în condiţiile în care pe piaţa bursieră românească sunt acţiuni care aduc cele mai mari dividende din lume şi chiar creşteri ale valorii acţiunilor. Iar a doua întrebare a fost legată de cât a fost pierderea sau câştigul din această investiţie în acţiuni Wirecard, în condiţiile în care rezultatul a fost marcat prin vânzarea acţiunilor. Nu am întrebat de rezultatul investiţiei în acţiuni Sphera (Pizza Hut şi KFC) sau chiar în acţiuni Digi, având în vedere că pierderea sau câştigul nu a fost marcat şi că investiţiile în aceste acţiuni româneşti sunt pe termen lung, după cum este obiectul de activitate al acestor tipuri de fonduri. De asemenea, am avut o sugestie către ASF, autoritatea de reglementare care supraveghează activitatea administratorilor Pilon II de pensii şi a pensiilor private din România, ca raportarea pentru Pilonul II să fie făcută trimestrial, aşa cum se întâmplă pe pieţele bursiere, şi nu semestrial, ca la noi…. Am mai aflat că pentru ASF articolele din presă – în acest caz particular din Financial Times, care punea la îndoială activitatea Wirecard – valorează prea puţin ca să constituie un semnal de alarmă, mai ales după ce autoritatea de reglementare din Germania a dat în judecată doi ziarişti de la Financiar Times pentru ceea ce scriau despre Wirecard. Istoric vorbind, fraudele se petrec sub ochii autorităţilor de supraveghere, indiferent de prestigiul lor, şi câteodată chiar cu complicitatea acestora. Ca sa nu mai vorbim de auditori-EY în cazul Wirecard- care nu au descoperit ani de zile că 1,9 mld.euro nu existau şi poate nu au existat niciodată într-o bancă din Filipine, în timp ce la fiecare boutique pentru 100 de lei se face tot inventarul la miezul nopţii. Cum să nu îţi dai seama ca 1,9 mld.euro nu există, când Financial Times vorbea de acest lucru? Cred că presa ar trebui să fie mult mai apreciată în aceste cazuri, aşa cum se dovedeşte în aceste momente când ceea ce a scris Financial Times despre Wirecard a fost mult mai adevărat decât supravegherea realizată de autorităţile competente, de fapt incompetente, din Germania. Fondurile de pensii Pilon II din România deţin active de 64 de miliarde de lei, adică 14 miliarde de euro. NN Pensii administrează active de 22,5 miliarde de lei, adică 5 miliarde de euro. Integral: https://www.zf.ro
Uniunea Europeană enervează țăranii români cu legea porcului. “Să-i fac un grafic de hrănire? Să mă schimb de cinci ori pe zi?” …. Cristian Dumitrescu, gospodar: “Mi se pare o prostie, o absurditate. Pentru că nu știu dacă stă cineva să mă verifice dacă vin de la piață, să-mi iau costumul de protecție, nu, ca să pot să hrănesc porcul!? Mi se pare o prostie, dar mă rog… Legile astea impuse de UE ar trebui adaptate la nevoile noastre, până la urmă, nu? Trebuie să-i dau de patru – cinci ori pe zi apă. Ce să fac? Să mă schimb de cinci ori pe zi? Păi eu nu mai fac treabă în grădină? Stau să mă schimb de cinci ori pe zi, ca să-i pun porcului o găleată de apă? Și cine va veni să verifice dacă eu hrănesc porcul cu resturi alimentare sau cu boabe pe care le primesc de la asociație? Cine va veni să verifice chestia asta? Vor angaja, gen cum e poliția locală, poliția locală sanitar veterinară să vină să verifice, să-i fac un grafic de hrănire al porcului? Resturile de mâncare care rămân din consumul propriu al familiei… nu știu: e ceva nociv pentru animal? S-a descoperit că-i nociv? Îi cauzează vreo boală, vreo suferință chestia asta?” La Vidra, chiar și primarul este convins că lăturile, provenite din resturi alimentare, asigură adevăratul gust al cărnii de porc. Marian Tudor – primar Vidra, Ilfov: “Ceva e ciudat în toată treaba asta, pentru că porcul din gospodăria proprie crește aproape 100% natural. Diferența între un porc de casă, crescut natural, cu tot ce are omul în curte, că-i rămâne o pâine, un rest de mâncare, îl duce la porc și atunci este o altfel de carne. Eu cred că se vede diferența clară, între o carne cumpărată de la supermarket și porcul din curte”…..Noua lege a porcului le interzice țăranilor să-și plimbe porcii prin gospodărie, să-i lase liberi lângă bălți, râuri sau printre alte animale. Rudele nu mai pot crește porci pe care să-i mute dintr-o gospodărie în alta. Conform ANSVSA, gospodarul care vrea să crească porci pentru comercializare va fi obligat să se autorizeze în acest sens şi să îndeplinească condiţiile sanitare impuse creşterii porcinelor la nivel industrial. Integral: https://www.digi24.ro
Mii de camioane cu pepeni româneşti de Dăbuleni, blocate în Turcia din cauza COVID Producţia neaoşă, românească, de pepeni autentici, strămoşeşti de Dăbuleni e în pericol anul ăsta! De vină, spun pepenarii, nu e atât grindina, cât mai ales pandemia de COVID, care a împiedicat TIR-urile cu pepeni să părăsească anul ăsta teritoriul Turciei. ….. “Beleaua mare e cu COVID-ul ăsta… Stau camioanele cu zilele la vamă să intre în UE. Mie mi-au putrezit două remorci de pepeni de săptămâna trecută până azi.” Dacă situaţia nu se îmbunătăţeşte curând, pepenii româneşti de Dăbuleni ar putea fi anul ăsta bulgăreşti sau greceşti, mai scumpi şi mai puţin zemoşi decât pepenii româneşti de Dăbuleni cultivaţi în Turcia. Integral: https://www.timesnewroman.ro
ANALIZA Cazurile Mona Musca si Dan Voiculescu, invocate de CNSAS in procesul in care Mugur Isarescu este acuzat ca a colaborat cu Securitatea
Cifrele care arată cum se prăbușește sistemul asigurărilor de sănătate. România are 19 categorii de persoane exceptate de la plată Sistemul de Sănătate din România riscă să intre în colaps. În Uniunea Europeană, țara noastră are cele mai multe categorii de persoane exceptate de la plata contribuțiilor: 19. În Germania, doar două categorii de cetățeni nu plătesc. În România sunt aproximativ 17 milioane de persoane asigurate, peste 10 milioane au asigurări de sănătate, dar nu plătesc, pentru că așa au decis guvernele de a lungul anilor, iar ceilalți sunt angajații care plătesc. Asta înseamnă că fiecare om care muncește în România plătește, în medie, asigurări de sănătate atât pentru el, cât și pentru alte două persoane care nu plătesc nimic. Dezechilibrul este atât de mare încât viitorul sistemului de sănătate este incert. Mihaela Tănase, purtător de cuvânt al CNAS: “Trebuie să regândim cumva sistemul de sănătate. Probabil trebuie regândite toate acele categorii exceptate de la plata contribuției, poate că nu chiar toate ar trebui să beneficieze de această excepție, astfel încât fondul să facă față nevoilor de sănătate care sunt în creștere…..Cei care plătesc sunt salariații, peste 5,3 milioane. Numărul celor care nu plătesc, dar au asigurări, a fluctuat de-a lungul anilor, în funcție de deciziile politice. În prezent sunt scutite de la plata asigurării de sănătate, dar beneficiază de ea peste 10.700 de mii de persoane. Jumătate sunt exceptate de la plată conform legii 95/2006, iar cealaltă jumătate în baza măsurilor fiscale luate între 2017 și 2019. Printre ele toți pensionarii și salariații din construcții. În plus, 4 milioane de români sunt neasigurați….. Exceptați de la plata CASS în urma măsurilor fiscale 2017-2019 – 5.156.284 Persoane aflate în concediu pentru creșterea copilului – 157.224; Șomeri beneficiari de indemnizație – 51.586; Persoane cu pedepse privative de libertate – 12.702; Persoane beneficiare de ajutor social – 265.367; Personal monahal – 2.754; Pensionari – 4.453.531; Salariați din domeniul construcțiilor – 213.120; Salariați care plătesc – 5.328.775. S-a ajuns la acest dezechilibru și pentru că în România populația este îmbătrânită și mulți tineri au plecat din țară. Persoanele neasigurate trăiesc adevărate tragedii. Multe dintre ele nu au asigurări pentru că patronii nu le –au făcut forme legale de muncă. Integral:
Contracte, contracte şi contracte …..Toate aceste explicaţii sunt necesare nu pentru cititorul nostru, altfel bine şi temeinic informat, ci pentru personaje din viaţa publică a României care, cu lejeritatea pe care ţi-o dă doar o temeinică ignoranţă, cînd este vorba despre relaţii şi reguli sociale contractuale, confundă varza cu păpuşoiul şi castravetele cu sfecla roşie. Pentru cei de calibrul domnul Arafat… Raed Arafat, desigur, suntem obligaţi să lămurim şi a treia mare categorie de contracte sociale, cele din domeniul politicii; în cazul nostru, al politicii bazate pe sistemul democraţiei reprezentative. Nu de alta, dar domnia sa a devenit primadona unui cor al “puternicilor zilei” care se plîng tot mai apăsat şi reprobator de obrăznicia care ne-a cuprins pe noi, votanţii, cei care îndrăznim “să discutăm ordinele” şi să punem la îndoială deciziile autorităţilor. Pe scurt, cei care avem neobrăzarea să nu avem încredere în “comandantul avionului”!!! Domnul Arafat şi alţii ca el ar fi trebuit să ştie că relaţiile dintre cetăţeni şi politicienii care deţin la un moment dat autoritatea de decizie în sistemul şi conform regulilor democraţiei reprezentative nu are nimic de a face cu încrederea. Nu suntem deloc datori să avem încredere în autorităţi, de nici un fel. Dimpotrivă, avem o datorie să fim bănuitori şi să punem mereu întrebări incomode. Este forma fundamentală prin care noi, deţinătorii autentici şi de drept ai puterii politice, îi putem şi suntem datori să îi controlăm pe ei, împuterniciţii temporari, prin mandat electiv, ai puterii de guvernare. Iar dacă simt că pierd această încredere, cîtă există la un moment dat, prin forţa împrejurărilor, de vină nu suntem noi, ci ei!!! Ei, cei care iau decizii de viaţă şi de moarte asupra noastră, dar nu sunt în stare să ofere nici cea mai vagă explicaţie coerentă cu privire la temeiurile raţionale, ştiinţifice, legale şi morale, pe baza cărora au luat deciziile respective. Contractualitatea politică, stimate domnule Arafat, este construită strîmb: balanţa obligaţiilor este adînc înclinată către cei care deţin puterea, nu invers, cum greşit vă imaginaţi domnia voastră cu atîta uşurinţă şi comoditate. Cît despre apucătura de a folosi autoritatea funcţiei publice pentru a muştrului cetăţenii, precum căprarul recruţii aflaţi în prima lună de instrucţie, ea nu este de nici o laudă. Dimpotrivă, este semnul inconfundabil al lipsei neîngăduite de cunoaştere şi înţelegere a temeiurilor vieţii politice care v-a ridicat la rangul de persoană publică în funcţie de decizie şi al unei mojicii, lipse de caracter, care nu are nici scuză şi nici justificare în contractualitatea politicii democratice care ne leagă contractual pe noi, “supuşii”, de dumneavoastră, “deţinători ai autorităţii”, şi, prin urmare, decidenţi în treburi care ne afectează fundamental viaţa şi condiţia de libertate. Integral:
Deficiente si nereguli la Agentia Nationala pentru Resurse Minerale in urma unor verificari ….In urma desfasurarii actiunii de control au fost identificate o serie de deficiente/nereguli, in ceea ce priveste:* activitatea de emitere/
Analiza: Cand stimulentele se vor termina, impactul asupra pietelor si ocuparii fortei de munca va fi negativ Impactul asupra pietelor si ocuparii fortei de munca va fi negativ atunci cand stimulentele se vor termina, iar pachetele de salvare si subventiile, cheltuielile guvernamentale din multe tari vor reprezenta peste 50% din
16 banci europene vor crea un sistem european de plati disponibil din 2022 Un numar de saisprezece banci din Germania, Franta si alte trei state din
Ambasadorul Germaniei în România, despre problema sezonierilor români: Mă simt ruşinat de deficienţele cu care ne-am confruntat. Am învătat multe lecţii …. „Mă simt ruşinat de deficenţele cu care ne-am confruntat din cauza lipsei de pregătire pentru această situaţie de criză. Aş vrea să-mi exprim simatia pentru victimele române din Germania. De-a lungul anilor a fost o relaţie de încredere între lucrătorii sezonieri şi fermieri. Şe cunoşteau şi se sunau atunci când începea sezonul de muncă. Şi nu e un program guvernamental. Probabil că am subestimat situaţia la care se va ajunge. Începuse deja cu imaginile de la aeroportul din Cluj. În anii trecuţi, muncitorii veniseră cu autobuzul, la ore diferite. Aici nu a fost organizat într-un mod coordonat şi am avut o problemă”, a declarat ambasadorul Cord Meier-Klodt. Acesta din urmă a amintit apoi despre vizita ministurlui Muncii Violeta Alexandru în Germania precum şi de discuţiile între cancelarul german şi premierul Ludovic Orban şi a explicat că unul dintre obiective a fost aducerea în atenţia întregii Uniuni Europene situaţia muncitorilor sezonieri. „Muncitorii sezonieri nu sunt doar în Germania iar aceştia trebuie protejaţi atât din punct de vedere al sănătăţii, al securităţii, al condiţiilor de muncă, al salaiilor şi aşa mai departe. Dacă îmi este permis să spun, cu respect pentru victime, dacă un sistem ami bun iese din asta, va rezulta ceva bun în locul a ceva neplăcut”, a adăugat ambasadorul Cord Meier-Klodt. De cealaltă parte, ministrul de Externe Bogdan Aurescu a explicat că autorităţile române au căutat să discute cu toate părţile implicate în a rezolva problema sezonierilor din Germania. „Aceasta este o responsabilitate comună pentru toate statele mebre şi instituţiile UE. Din această criză am învăţat multe lecţii. Am descoperit că există categorii vulnerabile de muncitori care au nevoie de protecţie atât la nivel naţional cât şi european. Am discutat despre această probleme cu autorităţile germane, ne-am intersectat cu fermele, cu sindicatele fermierilor, am discutat cu aproape toate autorităţile, guvernamentale, publice şi private în privinţa abordării acestei situaţii”, a explicat Bogdan Aurescu. Integral:
CCR explică de ce carantina și autoizolarea sunt neconstituționale. Pacienții se pot adresa justiției …. În motivarea CCR, judecătorii spun că internarea obligatorie limitează drepturi fundamentale cum sunt liberă circulaţie sau dreptul la viaţa de familie şi privată. Curtea reţine că, în lumina dispoziţiilor art.5 din CEDO, detenţia legală a unei persoane susceptibile să transmită o boală contagioasă reprezintă o privare de libertate şi mai spune că oamenii pot ataca în instanţă detenţia de ordin medical. În document, magistraţii mai susţin că ministrul Sănătăţii a completat condiţiile de internare fapt ce a generat reguli cu ” caracter imprevizibil, incert şi dificil de anticipat. Motivarea CCR Concret, CCR a declarat ca fiind neconstituţionale dispoziţiile art. 25 alineatul (2) teza a doua din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii şi art. 8 alin. (1) din OUG 11/2020 privind stocurile de urgenţă medicală, precum şi unele măsuri aferente instituirii carantinei. Conform CCR, dispoziţiile celor două articole atribuie ministrului Sănătăţii competenţa instituirii carantinei şi a internării obligatorii în vederea prevenirii răspândirii unor boli contagioase, măsuri care implică restrângerea unor drepturi fundamentale, fără a fi stabilite, la nivelul legislaţiei primare, condiţiile, procedura şi limitele în care autorităţile administrative pot acţiona în sensul restrângerii acestor drepturi, respectiv garanţiile care protejează cetăţenii de o eventuală aplicare ilegală, discreţionară sau abuzivă a acestor măsuri. CCR a stabilit că sunt neconstituţionale dispoziţiile art 25 alin (2) teza II din Legea nr. 95/2006, care conferă ministrul Sănătăţii competenţa de a stabili bolile transmisibile pentru care declararea, tratamentul sau internarea sunt obligatorii. În acest caz, Curtea observă că aceste dispoziţii se referă în mod expres la măsurile care privesc obligarea persoanelor care au fost diagnosticate cu unele boli transmisibile să declare acest diagnostic, să urmeze tratament sau să fie internate, chiar şi fără consimţământul lor, scrie Agerpres. În opinia CCR, dispoziţiile art.25 alin.(2) teza a doua din Legea nr.95/2006 au un caracter lacunar şi dau în sarcina ministrului Sănătăţii complinirea omisiunilor legislative evidente în materia reglementată, prin emiterea de ordine….. Curtea reţine că, în lumina dispoziţiilor art.5 din CEDO, detenţia legală a unei persoane susceptibile să transmită o boală contagioasă reprezintă o privare de libertate ce poate fi acceptată în cadrul unei societăţi în vederea asigurării sănătăţii şi securităţii publice, dar care este permisă doar cu îndeplinirea condiţiilor şi a procedurii stabilite prin lege, fiind exclus arbitrariul. De asemenea, orice persoană trebuie să se bucure de posibilitatea contestării în justiţie a măsurii detenţiei de ordin medical social într-un termen scurt, astfel încât, în cazul constatării nelegalităţii măsurii dispuse, să poată fi eliberată. Altfel spus, persoana căreia i se aplică măsura detenţiei de ordin social medical trebuie să beneficieze de un drept de acces la justiţie efectiv, care să asigure judecarea într-un termen rapid a acţiunii şi să dispună eliberarea persoanei deţinute nelegal. Integral:
Banii firmei-paravan a bucătăresei din Giurgiu, care a vândut măști la suprapreț, au venit din Abu Dhabi, sub steagul “cooperării” anunțate de Orban și de prințul Emiratelor! …..De trei luni, oamenii de afaceri Cătălin Hideg și Cristi Burci veghează realizarea fabricii de medii de cultură, stând în Abu Dhabi, după cum a povestit chiar Burci într-un dialog cu Libertatea. “Dar nu mă ridicați atât de sus, că m-ar fi onorat să discute despre investiția noastră prințul MBZ și premierul Orban, însă nu e cazul”, a spus Burci. Cert e că, folosind o parte din cele 10 milioane de euro plătite de emiri pentru fabrica realizată în mai puțin de 100 de zile, “Sanimed a cumpărat măștile pentru personalul din spitale noastre, în loc ca statul român să dea avansul”, a explicat Gloria Rusu. Ea e mâna dreaptă a lui Hideg și femeia care a întocmit documentele ambelor afaceri: din Abu Dhabi și din Giurgiu. Banii din Abu Dhabi s-au făcut apoi bani românești, scoși din bugetul IGSU la suprapreț, după cum arată calculele de piață și așa cum neagă ferm cei de la Sanimed și partenerul lor aflat acum în Emirate. Acum câteva zile, Curtea de Conturi a anunțat procurorii, căci au descoperit că, la cererea lui Raed Arafat, Armata a plătit 8 curse aeriene speciale pentru Sanimed, în valoare de 149.000 de euro, deși prin contract transportul era treaba firmei. “Măriți prețurile!”. Așa sună ordinele nervoase din aceste zile, transmise pe linia Abu Dhabi – București de la patronul Cătălin Hideg către omul său de încredere, Gloria Rusu. … “Domnul Hideg are mari probleme de comunicare, dar face lucruri minunate”, spune Gloria Rusu, care n-are de gând să-l asculte pe șef. Femeia așteaptă să treacă focul. Absolventul Academiei SRI s-a supărat pe statul român Proprietar al firmei Sanimed, Hideg e iritat după ce presa, Antifrauda, DNA și Curtea de Conturi au început să se intereseze de importurile din pandemie ale firmelor controlate de el. …. Firma S.C. Romwine&Cofee S.R.L. avusese în 2019 o cifră de afaceri de 9.800 de euro și presa s-a întrebat cum de o companie necunoscută pune mâna pe o afacere de importanță strategică. După ce firma Sanimed și-a asumat contractul, Hotnews a dezvăluit cine e Cătălin Hideg. Libertatea a scris că prețurile măștilor aduse de Romwine – Sanimed sunt de trei ori mai mari decât cele ale competiției. Iar Recorder a vizitat sediul Romwine, într-o casă țărănească din județul Giurgiu, locuința unei bucătărese. Era doar paravanul, căci, spre deosebire de firma bucătăresei, Sanimed e chiar o companie, are afaceri de 5 milioane de euro pe an. Integral:
Numita in Consiliul Legislativ, judecatorul Mariana Mot se pensioneaza din magistratura. Fostul secretar de stat din timpul lui Toader va cumula pensia si salariul Judecatorul Mariana Mot de la Curtea de Apel Craiova si-a depus la Consiliul Superior al Magistraturii cererea de eliberare din functie prin pensionare, dupa ce Parlamentul a numit-o in functia de sefa a Sectiei de drept public din cadrul Consiliului Legislativ. Solicitarea Marianei Mot urmeaza sa fie luata in discutie in sedinta de joi a Sectiei pentru judecatori a
Tribunalul Constanța a anulat contractul de vânzare a Palatului Reginei Maria din Mamaia. Ministerul Culturii a deschis acțiunea în urma anchetelor Info Sud-Est/ Decizia nu este definitivă Tribunalul Constanța
Cătălin Predoiu: Continuăm să ne facem că nu auzim strigătul după o reală răspundere a magistraților, disciplinară și materială? Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, se pronunță în favoarea unei „răspunderi reale a magistraților, deopotrivă disciplinară și materială” și critică aparatul stufos de conducere a Justiției din România, unde funcționează practic trei „ministere” ale justiției, „cu aproape 1.000 de oameni, cu cheltuielile și logistica aferente”. „Și pentru că veni vorba de cetățeni, continuăm să ne facem că nu auzim strigătul după o reală răspundere a magistraților, deopotrivă disciplinară și materială?”, s-a întrebat ministrul, într-un discurs susținut la webinarul „Justiția azi-între probleme vechi și provocări noi”, organizat de Revista Română de Drept Privat în data de 1 iulie. „Rămânem cu „reforma” penibilă operată în 2017-2019, care face din Ministerul de Finanțe o „primadonă” fără voce în acest concert și, în fapt, cu un iluzoriu sistem de răspundere? Lăsăm Inspecția Judiciară să joace în continuare piese de culise, la o simplă tastă pe telefonul președintelui CSM, oricare ar fi el, sau o regândim în cheia unei adevărate independențe față de CSM, bineînțeles și față de Ministerul Justiției?”, s-a mai întrebat ministrul. Discursul conține o serie de întrebări legate de reformele care ar trebui promovate, în opinia sa, în Justiție și de anunțul unei viitoare dezbateri publice, cu soluțiile propuse de minister și la care corpul magistraților va fi invitat să își prezinte punctul de vedere. Cele „trei ministere” Cătălin Predoiu critică arhitectura stufoasă de conducere a lumii justiției și se întreabă, din nou, dacă nu cumva „e cam mult la vârf”. „Dacă vorbim de arhitectură instituțională, avem curajul să recunoaștem că astăzi funcționează practic trei „ministere” ale justiției, cel cu acest nume, Ministerul Public și CSM, trei instituții care se ocupă de bunul mers al justiției, trei instituții care își împart puteri, atribuții, bugete și sunt echipate cumulat cu aproape 1.000 de oameni, cu cheltuielile și logistica aferente, având rezultate de care cetățenii încă se plâng?!”, a spus el, într-un comunicat publicat joi de ministerul Justiției. Iar în cele „trei ministere” se află aproximativ 1.000 de oameni, cu „15-20 de responsabili de vârf, toți cu statut de demnitari, chiar și membrii magistrați ai CSM (sic!), care se ocupă de gestionarea muncii a aproximativ 6.936 de oameni (judecători și procurori)”. „Nu e cam mult la vârf?! În economie, o companie cu 5-10.000 de angajați are un consiliu de conducere format din nu mai mult de 5-10 oameni”, a continuat Predoiu, care a notat și o „coincidență aproximativă” între numărul posturilor vacante din sistem – circa 1.000 de magistrați – și angajații din cele trei instituții. Integral:
România, trimisă de Comisia Europeană în fața Curții de Justiție pentru că nu a luat măsuri pentru protecția mărcilor / CE cere sancțiuni financiare Comisia Europeană a decis să trimită România în fața Curții de Justiție, solicitând sancțiuni financiare, pe motiv că nu a comunicat măsurile de transpunere în legislația națională a Directivei privind mărcile. România este singurul stat membru care nu a comunicat încă măsurile de transpunere a directivei din 2015, potrivit Comisiei Europene. Statele membre au fost obligate să transpună directiva în legislația națională până la 14 ianuarie 2019. României i s-a transmis un aviz motivat, iar aceasta a avut la dispoziție un termen pentru a răspunde. Totuși, în pofida faptului că i s-a acordat o prelungire a termenului de răspuns la avizul motivat, România nu a comunicat măsurile de transpunere. Prin urmare, Comisia a decis să sesizeze Curtea de Justiție a UE cu privire la acest caz, a anunțat joi CE. Conform CE, Directiva din 2015 privind mărcile constituie un pas important în modernizarea și armonizarea în continuare a legislației UE privind mărcile. Integral:
Şantierul Centurii Capitalei, centru de relaxare pentru muncitori. Lucrările sunt întârziate După ani de așteptare în aglomerație pentru șoferi s-au reluat lucrările la Centura Capitalei, însă muncitorii nu au prins deocamdată viteză. Miercuri, pe unul dintre cele mai așteptate tronsoane, am găsit doar câțiva, care mai mult se odihneau. Nici în celelalte puncte aglomerate nu este activitate, recunosc și reprezentanții Companiei Naționale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere, care spun că așa e la început, mai greu. Pe șantierul Centurii Capitalei, între DN2 și
DOCUMENTE | Firma care a câștigat licitația Ministerului Sănătății pentru 115 milioane de măști are declarații contradictorii în ofertă. Patronul firmei: „Am dat sute de mii în donații” Firma declarată câștigătoare a licitației lansate de Ministerul Sănătății, pentru 115 de milioane de măști, s-a angajat, în documentația depusă la dosar, că le livrează pe toate într-o săptămână. Din declarațiile producătorilor chinezi, anexate la același dosar, reiese însă că aceștia nu pot livra decât 67 de milioane de măști pe săptămână. Libertatea a intrat în posesia unor documente din oferta depusă de firma câștigătoare, din care reiese că Naguma Medical Supply SRL s-a angajat să livreze întreaga cantitate, de 115 milioane de măști, în numai 7 zile – fără ca actele depuse la dosar să dovedească însă același lucru. …. Este o nuanță importantă pentru că, într-un comunicat de presă dat publicității la 26 iunie, firma admitea că nu are în prezent în stoc niciuna dintre măștile cu specificațiile cerute de Ministerul Sănătății. “Naguma nu are în prezent în România nicio mască medicală cu 3 pliuri de tip II pentru a fi livrată către Ministerul Sănătății, iar orice afirmații contrare făcute de politicieni sau de alte persoane conform cărora avem un stoc imens sunt false”, se arată în comunicatul firmei. În ciuda neconcordanțelor din dosar, firma a fost desemnată câștigătoarea licitației, însă procedura a fost contestată azi de firma Best Achizitii SRL. …. Informațiile sunt preluate din declarațiile producătorilor chinezi, depuse de Naguma Medical Supply la dosarul înaintat Ministerului Sănătății. Practic, cei trei producători se angajează să producă, în termen de o săptămână, cumulat, 67 de milioane de măști – cu 48 de milioane de măști mai puține decât cantitatea totală cerută de minister a fi livrată în termen de 7 zile. Integral:
Probele ignorate de magistratul care i-a achitat pe ofiterii de Securitate, Parvulescu si Hodis, judecati pentru moartea inginerului Gheorghe Ursu Inalta Curte reia joi procesul in care fostii ofiteri de Securitate Marin Parvulescu si Vasile Hodis sunt judecati pentru
Deputatul USR Drula critica dur planul Orban de relansare a economiei:
USR-PLUS și PNL fac jocul PSD la locale Prezentarea publică a candidaților USR-PLUS la primăriile de sectoare este o lovitură nu tocmai onestă dată de această alianță negocierilor cu PNL. În condițiile în care PNL anunțase public că își va prezenta candidații pe 10 iulie, USR-PLUS a lovit preventiv și a venit cu propria echipă „aleasă democratic”, anihilând practic negocierile care ar fi putut avea loc în această perioadă. Nu-i vorbă, că nici PNL nu manifestă un entuziasm prea mare în privința acestor negocieri, dar pasul decisiv l-a făcut Alianța 2020. În aceste condiții, formula „dreptei unite” nu va funcționa, de fapt, decât în cazul alegerii primarului general al Bucureștiului, unde atât PNL, cât și USR-PLUS îl susțin pe Nicușor Dan. În rest, atât la București, cât și în țară vom avea un război deschis între cele două formațiuni, război de care va profita PSD. Alegerile locale se țin într-un singur tur de scrutin și oriunde va avea loc o confruntare mai strânsă între candidații celor trei partide care se pretind de centru-dreapta, acolo șansele candidaților PSD vor crește. Unde pesediștii sunt deja în funcție, și-au asigurat deja un nou mandat fără luptă. De exemplu, la sectorul 3, USR-PLUS a nominalizat-o pe Ana Maria Ciceală, politician USR care a făcut o figură onorabilă în Consiliul General și care trebuie să fi făcut ceva bun dacă a ajuns ținta tandemului Firea-Antena 3. Ei bine, doamna Ciceală nu are nicio șansă să câștige în fața lui Robert Negoiță dacă PNL își nominalizează propriul candidat, ceea ce, de-acum, este obligat să facă pe 10 iulie. Fără sondaje publice, suntem obligați să speculăm, dar cred că este o apreciere rezonabilă să spunem că oricât de bine ar sta USR-PLUS în București, Negoiță are mandatul asigurat de confruntarea USR-PNL, repet, fără să facă vreun efort. Această situație se va repeta în toată țara. Pentru a preveni un deznodământ previzibil, cele trei partide ar fi putut negocia, pornind de la modelul Nicușor Dan, o alianță la nivel național. USR-PLUS ar fi venit cu o zestre consistentă de voturi în orașele medii și mari (deși, în absența voturilor studențești, aceasta este diminuată), iar PNL ar fi venit cu oameni aflați deja în funcție și cu structuri teritoriale mai bine organizate și mai ușor de mobilizat. Această prezumtivă alianță la locale ar fi putut reprezenta baza pe care să se constituie alianța la alegerile generale și viitoarea coaliție de guvernământ. Din cauza neîncrederii reciproce și, adesea, a conflictelor la nivel local, această alianță nu se va realiza nici la locale, nici la generale, în pofida retoricii lui Dan Barna privind faptul că ar fi „condamnați să meargă împreună”. Responsabilitățile și culpele sunt ușor de alocat. Bunăoară, PNL preferă de foarte multe ori înțelegerile locale cu PSD în locul unei alianțe cu USR-PLUS, iar uneori face nominalizări de-a dreptul scandaloase, cum este cazul lui Andrei Chirica la Iași. De cealaltă parte, luptele interne și concentrarea asupra unor mize meschine fac ca USR-PLUS să nominalizeze candidați șterși, fără notorietate și ineligibili, doar pentru a propune pe cineva. Toate acestea sunt consecința lipsei oricărei abordări strategice a alegerilor și a acțiunii politice în general. Nu există niciun „mare plan” de preluare și gestionare a puterii după opt ani de dominație PSD, nici la nivel local, nici la nivel central. Nu există principii comune, strategii și tactici politice care se fie subordonate unor proiecte de reformă atât în administrația locală, cât și în cea centrală sau unui program legislativ de dezetatizare, debirocratizare, transparență și consolidarea domniei legii, lucruri pe care orice formațiune care se pretinde „de dreapta” ar trebui să le susțină. Integral:
Câți dintre pacienții cu COVID-19 rămân cu
10 mituri și conspirații despre Covid-19 demontate de un medic infecționist Teodora Iacob (36 de ani) e medic specialist la Secția clinică boli infecțioase II din Cluj. Tratează pacienți Covid de la sfârșitul lui februarie. Lucrează în linia întâi, ba chiar a pătruns mult în teritoriul inamic: muncă în trei schimburi, cu patru gărzi pe lună de aproape 120 de zile. Spune că îi ține minte pe toți oamenii pe care i-a îngrijit: evoluția bolii, complicațiile, reacțiile lor la externare….. „În general, sunt boli acute. Pacientul vine prăbușit, cu febră, cu tuse, cu manifestări digestive. După câteva zile de tratament, pleacă pe picioarele lui”, spune medicul. O a doua provocare ar fi lupta cu lumea invizibilă a microorganismelor: virusuri, fungi, paraziți, bacterii. „Te lupți cu ceva ce nu vezi, o lume ultramicrosopică. De multe ori, inteligența microorganismelor depășește sistemele noastre de tratament. Încercăm să venim cu soluții subversive, să le păcălim să nu se mai lege de receptor. Dar întotdeauna găsesc un mecanism adaptativ și reușesc să ne șunteze, să ne ocolească. E o luptă care nu se va încheia niciodată. Această pandemie a resetat toată medicina cu care am fost obișnuiți până acum”, spune Teodora Iacob….. În prezent, în clinica în care lucrează Teodora Iacob sunt aproape la fel de mulți pacienți Covid ca în luna de vârf a epidemiei, în condițiile în care spitalele de suport își retrag sprijinul. Am rugat-o să analizeze câteva dintre conspirațiile pandemiei, subiectele pe care le-am dezbătut aprins pe rețele de socializare, mai mult sau mai puțin conștienți de gravitatea situației din spitale. Am început cu începutul. Virusul nu există.Adică eu m-am ocupat exclusiv în aceste luni de ceva ce nu există? Asta a trezit în mine cele mai puternice sentimente de tristețe și de nervi din ăia sănătoși. Cu atât mai mult cu cât vedeam test după test PCR, adică acel fragmențel de virus pe care-l evidențiezi în cel mai valid mod care există pe planeta asta – reacție de polimerizare în lanț. Vedeai că omul pe care-l tratezi prezintă acel fragmențel de virus și, mai mult de atât, e simptomatic sau chiar grav simptomatic. În același timp, erau și sunt oameni care puneau la îndoială existența virusului. Atât de mare era frustrarea, încât efectiv ajungeai la un moment dat să te gândești: oare prin ce ar trebui să treacă un om ca să-ți validezi meseria și medicina pe care o aplici?… Din punctul de vedere al afectării categoriilor de vârstă, în rândul tinerilor au fost forme mai ușoare decât în cazul gripei porcine. Am trecut și prin epidemia de gripă porcină și am lucrat exact pe secția unde erau izolați acești pacienți, în 2009. Existau mulți pacienți tineri care aveau o evoluție mai puțin favorabilă și cazuri soldate cu deces, tineri de 26, 27, 28 de ani, fără comorbidități evidente la momentul decesului. Asta în cazul coronavirusului nu s-a prea întâmplat. Mai degrabă a fost afectată populația cu multe comorbidități și vârstnicii. Dar chiar și așa, numărul deceselor și evoluția asta ondulantă și fulminantă e una care pe noi ne-a marcat. Să vii să zici că virusul ăsta nu e atât de agresiv?! În momentul în care ai și 10 decese într-o clinică, într-o săptămână, e o statistică dureroasă. Orice deces contează, de fapt….. Pot să confirm și din perspectiva doctoratului meu. Am lucrat la un studiu doi ani, la care s-a mai adăugat un an și jumătate până la publicare. Acum, cum apare cineva cu un studiu pe 30 de pacienți, în trei zile se publică – înainte trebuia să ai un studiu cu cel puțin 300 de pacienți ca să poți să emiți o teorie. Lucrurile se petrec cu o asemenea viteză, atât de nou este totul, încât lumea se grăbește să arate ce s-a întâmplat în unitatea lui sanitară. Dar, până n-o să treacă acea perioadă de timp, care înainte exista și exista cu un scop, să vezi care-i evoluția de fapt, nu aș putea să validez foarte multe din teoriile care există în acest moment. Și un vaccin trebuie să treacă prin mai multe faze până a putea fi administrat la oameni. După ce e administrat la oameni trebuie văzut care e perioada de timp în care ar putea să apară anticorpi care să fie protectivi. Apoi care e durata pentru care oferă protecție acel vaccin? De asta spun că încă înotăm în ape tulburi și suntem pe nisipuri mișcătoare. Un orizont de așteptare rezonabil ar fi de un an și jumătate, doi ani. Asta ar putea fi cea mai scurtă perioadă în care ar putea să apară un vaccin…..Eu văd copii cum mor de rujeolă, copii care ar fi putut fi salvați prin vaccinare. Toate miturile cu autismul, cu mercurul, toate au fost spulberate. S-a demitizat totul, sunt niște aberații. Cercetarea la nivel global a ajuns la un asemenea nivel încât nu permite greșeli de genul acesta .Integral:
Un nou simptom al coronavirusului, care afecteaza copiii, documentat de specialisti Doua studii americane publicate luni furnizeaza o descriere mai documentata decat cele anterioare in privinta simptomelor misterioasei maladii asociate cu noul
Deputații au respins proiectul USR de desființare a Secției
Unanimitate in Camera Deputatilor: Persoanele condamnate pentru spaga si trafic de influenta nu beneficiaza de pensie de serviciu Camera Deputatilor a adoptat, marti, in unanimitate, proiectul de
Oana Bizgan, proiect de lege votat in Parlament: “Pradatorii sexuali nu vor mai putea primi pedepse cu suspendare” Oana Bizgan a anuntat ca propunerea legislativa care prevede cresterea pedepselor minime in cazurile de infractiune sexuala a primit votul final in Camera Deputatilor si inainteaza catre promulgare si ca acestia nu vor mai putea primi pedepse cu suspendare. In plus, sustine Oana Bizgan, legea presupune marirea pedepselor minime pentru o serie de
Proiectul PNL privind achizitiile publice, aprobat de Camera Deputatilor. Florin Roman: “Daca aceasta lege functiona in urma cu cativa ani, tepe precum Tel Drum nu ar mai fi fost posibile” Camera Deputatilor a adoptat, marti, o propunere legislativa privind excluderea din procedura achizitiilor publice a oricarui operator economic, organizat ca societate pe actiuni, al carui capital social este reprezentat prin actiuni la purtator, care nu face dovada identitatii beneficiarilor reali ai acestora. Florin Roman sustine ca daca aceasta lege functiona in urma cu cativa ani, “tepe precum Tel Drum nu ar mai fi fost posibile” “Parlamentul Romaniei a adoptat Legea Roman, prin care punem capat afacerilor dubioase de tip Tel Drum, folosite de
Criza sanitara a taiat adanc finantele personale. 60% dintre romani au venituri mai mici, 76% si-au limitat cheltuielile Efectele crizei sanitare in plan financiar se fac simtite in buzunarele romanilor, determinand schimbari importante si in ceea ce priveste alocarea resurselor. Aproape 60% dintre romani declara ca starea de urgenta din ultimele trei luni a avut un impact asupra finantelor personale, se arata intr-un studiu iVOX desfasurat la cererea
Sforarul de Dâmboviţa care duce măcelari la Tönnies ….. Clemens Tönnies, supranumit de presa germană „împăratul şniţelului”, se pozează cu ţarul de la Kremlin, îl laudă sau scuză pe Vladimir Putin în media germană, a acceptat fără nici o reţinere ca Schalke 04, echipa de fotbal din Bundesliga, al cărei preşedinte este, să poarte pe piept numele companiei Gazprom, compania de extracţie şi comerţ cu resurse energetice recunoscută în lumea largă drept braţul economic al serviciilor secrete ruseşti. Prietenul comun al celor doi se numeşte Gerhard Schröder. Fostul cancelar federal, ajuns om de casă al ţarului de la Kremlin, este oaspete permanent de onoare în loja vip a echipei minerilor din Gelsenkirchen prezidată acum chiar de Clemens Tönnies. Nu e de mirare că, la un astfel de anturaj, politicienii germani s-au făcut ani la rând că nu există nici o problemă în industria abatoarelor. Pe lângă fermele, păşunile şi abatoarele din Rusia, imperiul lui Tönnies, care – scria toamna trecută revista germană Manager Magazin – înregistra vânzări globale anuale de peste 6,5 miliarde de euro, se extinde şi în China sau Serbia. Afacerea de acasă, din Germania, nu mai creşte cu viteza cu care şi-ar dori Tönnies, aşa că pentru a ieşi pe profit şi în Europa, a cumpărat recent un concern rival danez, cu care a intrat pe pieţele din Marea Britanie şi Polonia. Şi, în ciuda cifrelor de afaceri imense, măcelăriile lui Tönnies îşi tratează muncitorii, aduşi de unde mâna de muncă este mai ieftină, sub standardele specifice pieţei germane. Nu este exclusiv vina concernului de măcelării dar, cum spunea într-o discuţie cu Deutsche Welle preotul catolic german Peter Kossen, unul dintre cei care au tras recent semnalul de alarmă în cazul Tönnies, este greu de înţeles de ce un om care câştigă atât de mulţi bani pune atât de puţin preţ pe condiţiile de muncă ale celor care-i aduc profitul. Cei mai mulţi vin din România. Şi, până când nu a izbucnit focarul de coronavirus în coloniile în care aceştia trăiesc, Clemens Tönnies nici nu a acceptat să discute despre condiţiile precare în care est-europenii trăiesc pentru a munci în abatoarele din estul landului federal Renania de Nord-Westfalia. „MGM e aici” Numai la abatorul din Rheda-Wiedenbrück se sacrifică săptămânal 150.000 de porci. La nivelul întregului concern sunt circa 20 de milioane anual. Mare parte din afacere este subcontractată. O reţea întreagă de firme care îşi intersectează domeniile de activitate şi acţionariatele, o încrengătură tot mai greu de controlat. Despre nereguli se vorbeşte de mult. Niciodată, însă, din partea lui Tönnies. În parcarea deasupra căreia o văcuţă, un viţel şi un porc de plastic şi neon se învârt 24 de ore din 24, jurnaliştii curioşi sunt, de douăzeci de ani, puşi pe fugă de angajaţii firmelor de pază, care nu permit indiscreţilor să se apropie de abator. Tăcerea este impusă şi angajaţilor, povesteşte unul dintre măcelarii români, într-o discuţie recentă cu Deutsche Welle. „Nu ştiţi nimic, nu cunoaşteţi limba, aţi venit să munciţi, nu vreţi probleme”. Muncitorii români au de ales: locuiesc în condiţii civilizate, dar fac naveta, prelungindu-şi şi mai mult ziua de lucru, care nu se termină niciodată la ora stabilită în contract, sau acceptă dormitoare comune în imediata vecinătate a fabricii. Grupul Tönnies spune că nu are idee despre aceste detalii, pentru că muncitorii sunt în subordinea subcontractorului. Primăria din Rheda-Wiedenbrück îl contrazice, notează publicaţia Kölner Stadt-Anzeiger: abatorul trebuie să raporteze adresa angajatului. Una dintre acestea este în orăşelul Schloss Holte-Stukenbrock, renumit în Westfalia de Est printr-un castel, care îi şi dă numele, şi un parc safari iubit de copiii din jurul Bielefeldului. Cam 30 de minute de drum cu microbuzele până la abator….. Contactaţi de Deutsche Welle, muncitorii români cazaţi acolo au fost reţinuţi în a comunica. Principalul motiv: „MGM e aici”. Când spun MGM, oamenii se referă la chiar patronul firmei. MGM este un anume Dumitru Miculescu, antreprenor român care a dezvoltat, într-un vechi bloc de birouri din Westfalia, un mic imperiu de firme – şapte, la număr: MGM, MTM, MDS, MDI, DMI, DAN, DAS. Un pic de afaceri imobiliare şi multe domenii care au legătură cu munca în abatoare, inclusiv plasarea forţei de muncă. Pare un antreprenor de succes. Unii spun că, de când cu problema epidemiologică, a fost văzut de câteva ori în preajma lui Tönnies. „Întâlniri pentru discuţii strict de afaceri. Nu suntem prieteni”, a comentat Tönnies. În fond, Miculescu nu îi poate livra decât câţiva mii de măcelari, prietenii lui Tönnies îi pun la picioare ţări întregi…… În Dâmboviţa, de unde vine Dumitru Miculescu, afacerile cu carne se învârt în jurul tuturor partidelor. Aici a făcut şi Miculescu avere. Mai pe muncă cinstită, mai pe lângă lege. A primit, într-un dosar de mită la Banca Carpatica, printr-o decizie penală a Curţii Supreme, o condamnare definitivă cu suspendare la un an şi şase luni închisoare pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată şi întocmirea incompletă sau necorespunzătoare a documentelor financiare şi fiscale. După o perioadă de timp, a solicitat şi a obţinut ştergerea numelui lui din portalurile oficiale ale justiţiei române, pe motiv că a obţinut în instanţă, la cerere, statutul de „persoană reabilitată”. Aceasta nu înseamnă, însă, că a fost absolvit de responsabilitatea faptelor comise şi de condamnarea primită. Integral:
Medicul Virgil Musta despre creșterea numărului de cazuri de coronavirus: Chiar dacă am avut experiențele unor țări unde oamenii mureau din cauză că nu mai aveau loc în spitale, tot nu e de ajuns pentru ca unii să înțeleagă Virgil Musta, medicul coordonator al Spitalului COVID din Timișoara, reamintește cele 3 măsuri simple care ne pot salva “pe noi și pe cei din jurul nostru”: să evităm locurile aglomerate, să purtăm masca în spațiile închise și să ne spălăm des mâinile. Medicul admite că “este plictisitor să vorbim despre acest subiect pe o perioadă atât de lungă, mai ales acum când după izolare oamenii își doresc libertate”. El este dezamăgit însă de faptul că “chiar dacă am avut la începutul pandemiei experiențele concrete ale Italiei, Spaniei și ale altor țări importante unde oamenii mureau din cauză că nu mai aveau loc în spitale, tot nu este de ajuns pentru ca unii să înțeleagă”. “Este o responsabilitate comună, atât a fiecăruia dintre noi, cât și a autorităților statului, pentru ca pandemia sa nu se extinda si să fie ținută sub control”, subliniază medicul timișorean. Medicul Virgil Musta este șef de secție la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara, unde, la debutul epidemiei în România, se vindecaseră cei mai mulți pacienți români infectați cu coronavirus. Medicul timișorean a publicat un nou apel pe grupul online
Propaganda şi dizolvarea politicului în social Există vreo legătură între campania de propagandă înverşunată împotriva epidemiei de Sars-CoV2 şi creşterea numărului de cazuri de îmbolnăvire cu Covid-19? Pare o coincidenţă, dar odată cu relaxarea au proliferat şi zvonurile care neagă existenţa unei epidemii mortale şi acuză guvernul (subordonat influenţei unui aşa zis guvern mondial Bilderberg) de manipulare a opiniei publice în vederea instaurării unei noi ordini mondiale. Probabil relaxarea este principala cauză a creşterii cazurilor de infectare, dar zvonurile, credibilizate după o reţetă cunoscută, au contribuit la decredibilizarea măsurilor de distanţare fizică şi a gesturilor barieră. Situaţia nu este caracteristică doar Românei, dar ea pare să fie mult mai preocupantă la noi şi în alte state din Balcani, Europa Centrală şi de Est. În aceste state dinamica epidemiei, după o curbă descendentă, a redevenit ascendentă. Pentru moment, starea de fapt din această zonă a Europei este mult mai periculoasă decât în Vest. Scenariul manipulării care acuză guvernul de manipulare este mereu acelaşi şi urmează un patern deja analizat de multă vreme. În acelaşi timp, statistica este deformată şi transformată dintr-un instrument de analiză într-un argument împotriva periculozităţii epidemiei. Cifrele mici ale infectării şi mortalităţii sunt invocate ca argumente pentru a acuza manipularea guvernelor subordonate centrelor de comandă mondiale. Câtă vreme proporţia victimelor din timpul Gripei Spaniole (se vorbeşte de 100 de milioane de morţi în trei ani 1917 şi 1920) sau a Ciumei negre (50% din populaţia Europei între 1347 şi 1352) nu se regăsesc, totul este prezentat ca o înscenare. Iar dacă numărul şi dinamica creşte, atunci este negată evidenţa. Sunt 10 milioane de infectaţi şi 400.000 de decedaţi? Cifrele sunt exagerate şi, oricum, chiar dacă ar fi realiste, reprezintă prea puţin la nivelul celor 8 miliarde de locuitori ai planetei. Iar cei ce mor sunt în general bătrâni, deci dispensabili. Un întreg arsenal al vitalismului fascist – legionar la noi – este reutilizat pentru a acuza manipularea şi a justifica moartea!….Iar mass-media, iar mai nou reţelele sociale, sunt canalele obişnuite pentru transmiterea mesajelor de propagandă. Campaniile de propagandă nu se desfăşoară haotic, ci urmăresc un model de transmitere strategică pentru îndoctrinarea grupului ţintă. Aceasta începe cu o transmisie simplă a uni zvon care este deja cunoscut de public, dar rămăsese latent. În general, aceste mesaje conţin indicaţii despre cum se pot obţine mai multe informaţii, prin intermediul unui site web, a unor filme documentare, a unor emisiuni etc. Prin aceste strategii se realizează “iniţierea” indivizilor într-o teorie a conspiraţiei. Apoi se realizează consolidarea informaţiei printr-o serie de testimoniale, pentru ca, în final, să se realizeze îndoctrinarea. …. La elementele de bază cel care relatează adaugă de multe ori tot felul de ingrediente pe care le-a preluat din “teoriile” conspiraţiei – Bill Gates şi încercarea de a prelua controlul omenirii prin vaccinare şi inocularea unor cipuri, care reia vechea revelaţie a Marelui Conspirator şi formule ale Noii Ordini Mondiale, folosite de extrema dreaptă religioase acum trei decenii pentru a ataca modelul liberal de societate. Pentru propaganda anti-liberală de la Moscova, Ankara şi Beijing, trecând prin Budapesta şi Varşovia, nu a fost nevoie de elaborarea unui nou model, ci de reconvertirea celor deja existente şi adaptarea lor la era internetului. Ceea ce au în esenţă comun aceste tehnici de propagandă este exerciţiul de delegitimare a politicii şi reducerea acesteia la o simplă acţiune socială. Lipsită de autonomia sa, politica nu mai poate da direcţia şi societatea devine neguvernabilă. Integral:
Joaca de-a Covidul. Incompetență și minciună Sâmbătă spre prânz o angajată a Ministerului Sănătății se afla la volan când telefonul i-a semnalat primirea unui email. Așa începe povestea relatată de surse foarte bine informate din sistemul sanitar. Când a oprit la primul semafor, doamna a constatat că era vorba despre raportarea Covid pentru ziua anterioară, vineri, primita de la INSP. La următorul semafor i-a trimis e-mailul, mai departe, unei colege din minister ca să prelucreze datele pentru Grupul de Comunicare Strategică (GCS), continuă povestea. Datele din e-mail erau complete, de la toate laboratoarele, cu toate cele 12.236 de teste și ar fi fost greu să fie altfel cât timp, 
Mai multe ONG-uri de mediu atrag atentia asupra modificarilor Codului Silvic ce se dezbat luni in Parlament Mai multe organizatii de mediu avertizeaza ca modificarile legislative ce se dezbat, luni, la Camera Deputatilor
Fondul de relansare a economiei al UE trebuie sa fie sub forma de granturi, anunta economistul sef al FMI O parte substantiala din viitorul pachet de masuri avut in vedere de Uniunea Europeana, in ideea de a stimula relansarea economiei dupa pandemia de coronavirus, trebuie sa fie sub forma de granturi mai degraba decat sub forma de imprumuturi, a declarat economistul sef al Fondului Monetar International, Gita Gopinath, informeaza Reuters. “Altfel nu va promova revenirea economiei”, a spus Gita Gopinath pentru revista germana Der Spiegel. Liderii UE au convenit in luna aprilie sa puna la punct un fond de urgenta in ideea de a ajuta blocul comunitar sa isi revina din pandemia de coronavirus, insa detaliile finale nu au fost stabilite inca. Romania se situeaza printre statele care vor beneficia cel mai mult de fondurile alocate prin noul instrument de redresare, in valoare de pana la 750 de miliarde de euro, prezentat de Comisia Europeana. Executivul comunitar a alocat pentru Romania suma de 19,626 miliarde de euro, reprezentand granturi. Pe langa granturi, statele membre UE vor beneficia si de imprumuturi. In cazul Romaniei, planul Comisiei prevede imprumuturi in valoare de 11,580 miliarde de euro astfel ca suma totala, granturi si imprumuturi, alocata tarii este de 31,206 miliarde de euro. Integral:
Dacă România elimină fabricanţii chinezi, cum va recupera prejudiciile? Marti, 16 iunie 2020, preşedintele ANCOM, Sorin Grindeanu, într-o intervenţie publică, la digi24, atrăgea atenţia guvernului/parlamentului asupra faptului că şi anul acesta s-ar putea amâna licitaţia 5G dacă nu va fi transpus urgent în legislaţia naţională memorandumul România – SUA, pe care îl consideră important pentru securitatea reţelelor. Neliniştea preşedintelui ANCOM este justificată – să ne amintim că anul trecut licitaţia 5G a fost amânată pentru anul 2020 din acelaşi motiv – netranspunerea în legislaţia naţională a memorandumului România – SUA. Timpul presează – licitaţia 5G ar trebui precedată de lansarea în consultare publică a documentaţiei licitaţiei (trebuie neapărat modificată documentaţia, aceasta fiind elaborată anul trecut sub stresul OUG 117/2018, a lăcomiei guvernului şi completată cu ce lipseşte: securitatea reţelelor, ghişeul unic online aprobare infrastructură, operatorii de reţele virtuale, etc., consultarea putând dura câteva luni. Mai spunea preşedintele ANCOM că avem un partner strategic prin acest memorandum şi trebuie să ţinem seama de spusele acestuia, fără a preciza dacă acest partener va contribui la acoperirea prejudiciilor ce pot rezulta din aplicarea memorandumului. Pentru ca licitaţia să se ţină în acest an, documentaţia licitaţiei ar trebui lansată în consultare publică foarte repede – în lunile iunie sau iulie.
Nu, nu plătim prețul relaxării! Plătim prețul lipsei de educație Acum se vede, mai bine ca oricând, ce însemnă să funcționezi într-o țară cu un procent înfiorător de mare de analfabeți. De oameni care nu știu să scrie, dar care se consideră experți în politică mondială, în medicină sau cred că suntem conduși de reptilieni. Trăim într-o țară în care cuvântul “reguli” provoacă repulsie sau reacții fizice de genul “mă p… pe ele!” Că așa sunt smecherii! Se p… pe ele! Sunt șmecheri pentru că ei știu exact cum aduc rușii ploaia. Cum a negociat masoneria COVID-ul ăsta. Cum a fost ofertat unul (care îl știe pe unul, care a auzit de la unul, care era prieten cu unul) cu bani mulți să scrie ca a murit mă-sa mare de COVID. “An Romania e multe minciuni!” Plătim un psihic national de rahat……în care – pentru că nu-ți convin tie consecințele unei pandemii – alegi să crezi și să susții că nu există boala. Pentru că existența ei, te obligă la niste conditii si sacrificii. Iar românul nu este dispus sa accepte nimic . El s-a nascut liber. Liber să scuipe seminte. Liber să nu poarte mască atunci când este obligatorie. Liber să stea ciorchine la scara blocului. Liber să umble de nebun prin supermarketuri și să bălească peste lăzile de roșii, fără să cumpere una. Că doar nu și-o pierde timpul ăla cu o carte în mână! Liber să îmbolnăvească pe alții pentru ce el oricum nu este interesat decât de el! Plătim prețul individualismului, sărăciei, răutății, lipsei de civism Să moară mă-sa! Când timp nu e mama, nu contează. Ce dacă eu îmbolnăvesc pe altul? Ce mă interesează pe mine de altul? Eu urlu prin spitale când nu mă primesc două ore la Urgență pe motiv că mă doare ficatul de bautură, dar sunt fix în pix detașat de efortul uriaș al medicilor de a salva sute de oameni cu plămânii făcuți praf zilnic! Ce mă interesează pe mine de ei? D-aia îi plătesc! Pentru că știm bine… românul îi plătește pe toți! Pentru câteva milioane de lei vechi achitate anual pe taxe și impozite, toți, dar toți – de la premier la polițist, de la primar la medic – trebuie să îi spele lui picioarele! Plătim lăcomia. Lăcomia ălora făcuți patroni peste noapte. Aia care și-au dat oamenii afară în prima zi a crizei medicale. Ăia care nu concep, azi, ture mai scurte ca să poată purta si amarâta aia de vânzătoare masca tot timpul. Ăia care o pun pe ea să cumpere masca! Integral:
Mariana Moț, judecătorul politic Mai multe voci din magistratură susțin că judecătoarea Mariana Moț, fostul secretar de stat în ministerul Justiției în timpul lui Tudorel Toader, se află în incompatibilitate după ce a fost votată de Parlament în funcția de președinte al Secției de drept public din cadrul Consiliului Legislativ. Problema care se ridică este dacă aceasta avea dreptul, ca judecător în funcție, să meargă în Parlament pentru a fi votată de politicieni. Statutul magistraților 
Români fără privilegii. Circa un milion de pensionari trăiesc din pensia minimă Aproximativ un milion de pensionari erau, în luna mai, beneficiari ai indemnizației sociale, care întregește veniturile mici ale acestei categorii până la suma de 704 lei, adică 146 de euro. Șansele ca acești pensionari să primească semnificativ mai mulți bani sunt reduse, crede analistul economic Aurelian Dochia, mai ales în contextul în care întreg sistemul de pensii stă sub semnul deficitului. Din totalul beneficiarilor de indemnizație specială sau pensie minimă înregistraţi în mai, peste 800.000 erau pensionari din sistemul public şi aproape 155.000 pensionari agricultori, arată datele centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP). Potrivit acestora circa 1,9 milioane de pensionari aveau pensii de cel mult 1.000 de lei, aceștia reprezentând 40% din totalul pensionarilor din România.
Melania Cincea. SRI, sub controlul parlamentar al lui Mitică “Cias” Deputatul PSD Mitică Mărgărit „Cias” este noul membru al Comisiei parlamentare de control al SRI. Un politician multicalificat; în politică externă şi diplomaţie, în management strategic al afacerilor, dar şi în informaţii şi securitate naţională. Un fost subsecretar de stat în Ministerul Transporturilor, propulsat acolo de PSD, menţiona, agramat, în declaraţia de avere că are “ciasuri” de 12.000 de euro. O astfel de exprimare spune cam tot despre pregătirea şi educaţia unui om. E imposibil de imaginat că pe un fundament cu asemenea carenţe de limbă română, deci carenţe de educaţie şcolară elementară, poate fi clădită o carieră bazată pe studii universitare şi post-universitare. Dar iată că unii, nu puţini – exemple sunt sumedenie –, pot. Aşa că, între timp, omul cu “ciasurile”, Mitică Mărgărit (intrat în politică la UNPR în perioada în care partidul era condus de Gabriel Oprea, partid abandonat rapid pentru PSD, conform relatărilor presei) a fost ales, în 2016, deputat în Parlamentul României pe listele PSD Galaţi, iar zilele trecute, tot cu girul partidului, a ajuns membru în Comisia comună permanentă pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii SRI. O comisie cu statut special ai cărei membri, se presupune, cunosc foarte bine şi legislaţia care stă la baza activităţii SRI, şi activitatea instituţiei – pentru a putea exercita controlul parlamentar şi cere îndreptarea unor derapaje de la lege ori sancţionarea unor abuzuri – şi, se mai presupune, nu trebuie să fie în relaţie de dependenţă cu instituţia pe care, declarativ, legal, o controlează. Domnul cu “ciasurile” este şi multicalificat. În politică externă şi diplomaţie, în management strategic al afacerilor, dar şi în informaţii şi securitate naţională. Conform
Cum a ajuns România oaia neagră a Europei pe harta traficului de persoane România și Irlanda sunt singurele state UE care nu fac eforturi suficiente pentru a combate traficul de persoane. România este una dintre principalele surse de oameni traficați pentru sex sau muncă în Europa, arată un raport al Departamentului de Stat al SUA. Pentru al doilea an la rând, România rămâne un punct nevralgic al Europei – principală sursă de export de persoane traficate în scopuri sexuale sau pentru a fi exploatate la muncă, arată
Muştele mari ale pandemiei …. Încă de la declararea oficială a pandemiei COVID 19, în România, ”băieţii deştepţi” au ştiut să se învârtă rapid, în situaţie de urgenţă, pentru a ajuta la ţanc, spitalele şi instituţiile care aveau nevoie stringentă de echipamente şi materiale necesare într-o astfel de situaţie de viaţă şi de moarte. Se cunoaşte disperarea personalului medical care în lupta cu mortalul virus, improviza şi apela la tot felul de soluţii pentru procurarea, crearea şi cârpirea combinezoanelor, măştilor, mănuşilor şi a altor echipamente despre care atât Ministerul Sănătăţii, Direcţiile Sanitare judeţene, cât şi administraţiile spitalelor din întreaga ţară ştiau dinainte că lipsesc sau sunt insuficiente chiar şi pentru nevoile curente, până la noua virusare. Acesta era contextul situaţiei de urgenţă de care au început rapid să profite ”salvatorii”, pardon, procuratorii de ocazie şi distribuitorii materialelor medicale atât de mult solicitate. Unii probabil, au anticipat, aveau informaţii dinainte de ceea ce avea să se întâmple, iar alţii dacă nu chiar aceeaşi, prin intermediul ”marilor specialişti medicali”, au încercat determinarea şi crearea unor cadre legale de achiziţii publice, în situaţie de urgenţă, ca să nu mai poată fi acuzaţi ulterior de ilegalităţi la achiziţionarea echipamentelor şi să fie traşi la răspundere. Băieţii s-au mişcat repede, ca peştele în apele tulburi, şi imediat au început să vină din China în special, dar şi din alte zone, sutele de tone cu măşti de protecţie, combinezoane medicale şi mănuşi. S-au cumpărat, plătite pe bani grei, chiar linii de fabricaţie ale măştilor de protecţie, cum s-a întâmplat cu tehnologia chineză achiziţionată de armată şi prezentată la Bolintin, ca pe cine ştie ce chestie atomică sofisticată. Linie de asamblare care în doar câteva zile şi-a dat duhul de bună ce era, ce mai conta că se plătiseră nişte milioane de euroi grei pe ea! Salvarea naţiei însă, de la atacul virusal nemaiîntâlnit se făcea în timp util, pentru ochii opiniei publice înfricoşate de marele pericol. Dar cel mai important lucru, mina de aur COVID 19 duduia. Producea la maxim profit în conturile deştepţilor, cu interes şi protecţie politică. Cum se întâmplă în astfel de situaţii, mai ales acum la nivel mondial, peste tot în ţările afectate de pandemie au apărut muştele profitoare. Iar fiecare stat în parte şi-a luat primele măsuri aşa cum a crezut de cuviinţă, să combată nu doar pandemia, ci şi asaltul muştelor pe timp de criză sanitară. În toate statele UE, în SUA, chiar şi în Rusia au început să fie depistate fraude, falsuri, reţele de criminalitate transfrontaliere de comerţ ilicit cu echipamente şi materiale medicale COVID 19. Poliţiile şi justiţiile statale şi europene au început să lucreze pentru depistarea şi pedepsirea vinovaţilor. De situaţie au profitat atât plevuştele, cât mai ales marile muşte. Şi în România lucrurile au stat la fel. Pe lângă apariţia micilor găinari, primii şi cei mai uşor de identificat şi prinşi infractori de către organele legii, cei mai importanţi jucători au acţionat şi lucrat la cel mai înalt nivel. Oficial, sub sigla celui mai important distribuitor naţional de materiale sanitare, UNIFARM, instituţia de stat, la care apelau în genunchi, guvernanţii zilei şi celelalte instituţii implicate în combaterea pandemiei, pentru aprovizionarea urgentă cu strictul necesar de echipamente şi materiale medicale pentru spitale şi populaţie. Aici se pare că funcţiona cea mai mare mină de aur SARS Cov 19, sub abila conducere a unui şef nemuritor şi protejat de mai multe guverne! https://www.digi24.ro/special/statul-la-stat/functionari-platiti-de-doua-ori-pentru-aceeasi-activitate-lucreaza-la-un-serviciu-si-un-ong-infiintate-de-liviu-dragnea-1328982….. Dar, după afirmaţiile acestuia, DNA, în acest moment nu este susţinută de nici o altă instituţie a statului şi se confruntă cu probleme în desfăşurarea activităţii:” Acum 4-5 ani erau alături de lupta anticorupţie foarte multe instituţii ale statului, acum am rămas singuri. ” Printre dificultăţile cu care se confruntă DNA acesta a amintit de insuficienţa resursei umane, lipsa de competenţe în privinţa cercetării corupţiei din justiţie, lipsa dotărilor tehnice pe IT, lipsa de training specializat. Pe de altă parte, DNA pare că încearcă să mişte şi prin acţiuni de filaj şi interceptări proprii fără de care o activitate de succes anticorupţie nu poate avea loc. Cel mai important lucru însă, pentru a reuşi să revină în planul rolului său de principală instituţie anticorupţie, este ca DNA să fie sprijinită la nivelul factorilor de putere decizionali şi ajutată. Şi, în special, să fie complet independentă de orice factori, de politic, de presiuni făcute asupra sa. În caz contrar, va fi doar o umbră a fostei sperietori anticorupţie din vreme lui Kovesi şi va continua să prindă doar plevuşcă, lăsând în voia lor muştele mari. Dar, vom vedea, în scurt timp, dacă aceste semne de reanimare a Direcţiei Naţionale Anticorupţie sunt reale sau dacă sunt doar fumigene. Integral:
Printr-un anunt insesizabil, Primaria Sectorului 1 vrea sa obtina un nou aviz pentru a construi in parcul Herastrau si padurea Baneasa Primaria Sectorului 1 a publicat in pagian 13 a ziarului “National” un anunt in care arata ca a depus o solicitare de revizuire a avizului de mediu a Planului Urbanistic Zonal Coordonator din Sectorul 1, prin care devin construibile parti din Parcul Herastrau si Padurea Baneasa. Asta dupa ce Tribunalul
România rămâne pe lista de supraveghere a SUA în privința combaterii traficului de persoane / Departamentul de Stat: În 2019, aplicarea eficientă a legii a fost împiedicată de o complicitate extinsă și de eșecul în condamnarea funcționarilor implicați România rămâne pentru al doilea an consecutiv pe lista de supraveghere a Statelor Unite în privința combaterii traficului de persoane, se arată în raportul Departamentului de Stat, care constată că în 2019 autoritățile române nu au depus suficiente eforturi pentru a combate acest flagel, regres evidențiat inclusiv prin scăderea numărului de anchete. În raport se menționează că, în 2019, au fost deschise 532 noi dosare pentru trafic de persoane, în scădere față de anii anteriori: 695 în 2018 și 675 în 2017. Procurorii au pus sub acuzare 347 de presupuși traficanți, comparativ cu 399 în 2018 și 362 în 2017, iar instanțele de judecată au condamnat 120 de traficanți, continuând declinul de mai mulți ani (130 în 2018 și 222 în 2017). În plus, 37 de traficanți condamnați au primit pedepse cu suspendare și trei amânări de executare a pedepsei, restul de 80 primind sentințe de la 1 la peste 10 ani de închisoare. ”Guvernul României nu îndeplineşte standardele minime pentru eliminarea traficului de persoane dar face eforturi semnificative în acest sens. Aceste eforturi includ identificarea unui număr semnificativ mai mare al victimelor traficului de persoane, participând la un număr mai mare de investigaţii internaţionale şi derulând mai multe campanii de conştientizare. Guvernul nu a dovedit că face eforturi mai mari comparativ cu perioada precedentă. Autorităţile au investigat, judecat şi condamnat mai puţini traficanţi. Presupusa complicitate la infracţiunile de trafic a persistat fără a fi pedepsită, în special în cazul oficialilor care au exploatat minori aflaţi în centrele de îngrijire de stat sau în centre de plasament. Autorităţile nu au verificat în mod adecvat indicatorii privind traficul de persoane şi nici nu au identificat porenţiale victime în cadrul populaţiilor vulnerabile, cum ar fi solicitanţii de azil, persoanele care oferă sex pentru bani sau copiii din instituţiile guvernamentale. Serviciile destinate copiilor vicitime ale traficului rămân inadecvate. Mai mult, fondurile guvernamentale insuficiente pentru asistenţă şi protecţie socială au privat cele mai multe victime de aceste servicii, expuse la noi traume şi la riscul de a fi din nou traficate. România rămâne astfel pentru al doilea an consecutiv în pe lista de supraveghere de nivelul 2”, se arată în document. Raportul Departamentului de Stat menționează eșecul în celebrul Caz Țăndărei, care s-a finalizat cu achitarea a 25 de inculpați. Potrivit documentului, în 2019, Guvernul a redus eforturile de aplicare a legii. Aplicarea eficientă a legii a fost împiedicată în România de o complicitate extinsă și de eșecul în condamnarea funcționarilor implicați, de deficiențele legislative, de lipsa personalului. Raportul amintește, de altfel, că
Liberalizarea pieței gazelor. Populismul trebuie să înceteze!
Un promis „mai bine” care mie îmi dă fiori încă de astăzi


