Buna dimineata intr-o zi de marti, 11 august! Vremea va fi în continuare călduroasă la amiază în zonele de câmpie și podiș, izolat caniculară în Lunca Dunării. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate mai ales după-amiaza și seara, când local în zonele de munte, în nordul, estul și centrul teritoriului și pe arii mai restrânse în sud, vor fi averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Vor fi condiții de grindină, iar izolat cantitățile de apă vor fi însemnate. Temperaturile maxime se vor încadra între 25 și 35 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 11 și 23 de grade. In Bucuresti, vremea se va menține călduroasă. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 33 de grade, iar cea minimă va fi de 19…21 de grade.
Dosarul 10 august, un blat. Traim intr-un stat criminal ….Nu voi uita niciodata acea zi. Nu voi uita niciodata socul total pe care l-am trait atunci. Putin spre dupa amiaza, plecand de la o emisiune TV spre protest, am ajuns aproape de Piata Victoriei si am inceput sa vad pe strazi multi oameni care se sufocau. Erau pe langa masinile SMURD si cereau apa sa se spele pe fata. Nu voi uita niciodata Piata Victoriei plina pana la refuz si momentele in care ne sufocam cu totii. In care nu puteam fugi, pentru ca n-aveam cum. Eram blocati intre zeci de mii de oameni, blocati la randul lor. Nu voi uita niciodata disperarea din jurul meu. Socul in care eram si eu, in care erau si prietenii mei, oamenii de langa noi. In viata mea n-am vazut atatia oameni in genunchi, pusi la pamant din cauza gazelor care ii sufocau, plansi, disperati, confuzi, revoltati. Niciodata nu voi uita parintii cu copii in brate, disperati sa-i protejeze pe cei mici. Dar nu aveau cum sa-i protejeze. Nu voi uita niciodata salbaticia jandarmilor, faptul ca s-au comportat ca niste brute cu noi, cu niste oameni pasnici, pentru a apara un infractor. Da, cei mai multi am fost oameni pasnici, am protestat civilizat, avand acest drept legal. Iar jandarmii au facut abuzuri pentru a apara un infractor hulit de o tara. La protestul din 10 august, cred ca a fost vina exclusiva a oamenilor legii pentru ca n-au fost in stare sa extraga din multime persoanele violente, putine in comparatie cu participantii la manifestatie, ci au ales sa ne sufoce pe toti si sa faca abuz dupa abuz. Niciodata nu voi uita seara de 10 august, cand, la un moment dat, am reusit sa plec cu o prietena din Piata, ne-am oprit la o terasa, undeva pe drum, ca sa ne tragem sufletul. Aveam senzatia ca am sange in ochi. Cu greu puteam respira. Televizoarele erau pornite si erau doar imagini din Piata Victoriei. Desi de acolo venisem, de cateva minute, eram uluite cand ne uitam la ce se intampla, cand vedeam imagini de peste tot, fumul gros care se ridica deasupra Pietei, oameni care fugeau, jandarmi care fugeau dupa ei, cu bastoanele, haosul total de acolo. Nu voi uita niciodata ca, a doua zi, din cauza mizeriilor cu care ne-au intoxicat, abia mai puteam respira. Eram epuizata complet si multe ore nu reuseam nici sa ridic capul de pe perna. Parca fusesem batuta cu o ranga pe tot corpul. Toata starea aceea de rau am avut-o, de fapt, zile la rand. Nu am mai fost un om intreg. Nu voi uita niciodata aceasta noua crima a PSD numita 10 august. Nu voi uita niciodata mizeria care s-a petrecut, in ultimii doi ani, cu dosarul 10 august. Atunci, in 2018, a doua zi dimineata dupa protest, am facut plangere la parchet, ca martor, plangere in care am povestit tot ce am vazut eu ca s-a intamplat in Piata Victoriei. Le-am dat procurorilor poze si filmari facute de mine. Dupa cateva luni, ma suna un politist si ma intreaba daca mai pot veni o data sa dau declaratii, pentru ca nu mai gaseau declaratia mea initiala. I-am zis sa o mai caute, oricum nu puteam merge atunci. Dupa alte cateva luni, am povestit intr-o emisiune tv acest episod, iar a doua zi dimineata am fost sunata de la parchet sa mi se transmita ca declaratia mea fusese gasita, dar nu ma mai anuntase nimeni nimic. Oricum, nu m-a mai anuntat nimeni nimic legat de acest dosar. Niciodata. Tot ce am aflat a fost ca jurnalist. Tot traseul dosarului, intre parchete, in ultimii doi ani, a fost un blat ordinar intre jandarmi, procurori, politicieni. Un blat ordinar! Vom vedea de aici inainte ce va mai fi, desi cred ca, la fel ca in cazul dosarelor Revolutiei si Mineriadei, vor ingropa si 10 august. Nu, nu acum, poate ca acum, aparent, ii vor mai da o sansa. Dar eu cred ca, in final, il vor ingropa. Asta e ceea ce simt eu fata de ce se intampla, bazandu-ma pe tot ce stiu despre istoria acestei tari, din ultimii 30 de ani. Tot ce s-a intamplat in acest dosar, 10 august, a fost o bataie de joc. Totul. Tergiversarea anchetei, plimbarea hartiilor de la un parchet la altul, scoaterea de sub urmarire penala a sefilor Jandarmeriei (cum sa faci asa ceva, cum?), uluitoarea ordonanta de clasare scrisa de un procuror DIICOT, ineptiile cu pretentii filozofice intinse pe n pagini, interpretarile absolut tampite si ticaloase ale unor fapte care sunt clare pentru oricine….. Pandemia asta ne arata, pentru a nu stiu cata oara, nimicul din mintea si din sufletele unora – multi, din pacate – langa care suntem nevoiti sa traim. Oameni care ne tin lectii despre de ce ei au dreptul sa nu poarte un rahat de masca, iar noi, ceilalti, nu avem dreptul la sanatate, la viata. E totusi incredibil asa ceva. E 10 august. Eu nu voi uita niciodata nimic din ce a fost. Si nici nu voi ierta. Si voi considera ca traim intr-un stat criminal cat timp vinovatii din marile dosare – Revolutia, Mineriada si 10 august – vor ramane nepedepsiti. Integral: https://ziare.com
40% dintre cei infectaţi cu noul coronavirus sunt asimptomatici. Ce vaccinuri ale copilăriei ne protejează şi cum s-ar putea pune capăt pandemiei …. Renumita cercetătoare americană Monica Gandhi a remarcat că un număr extraordinar de mare de persoane infectate cu Covid nu aveau simptome. De exemplu, la un centru pentru persoane fără adăpost din Boston, din 147 de rezidenţi infectaţi, 88% nu au avut simptome, deşi au împărţit acelaşi spaţiu de locuit. La o fermă de păsări, 95% din cei 481 de infectaţi au fost asimptomatici. Închisorile din Arkansas, Carolina de Nord, Ohio şi Virginia au contorizat 3.277 de persoane infectate, dintre care 96% asimptomatice. Ce au făcut aceşti bolnavi asimptomatici în pus faţă de ceilalţi? Oare încărcătura virală a făcut diferenţa? Sau genetica? Sau poate unii oameni au deja o rezistenţă parţială la virus? Eforturile de a înţelege diversitatea bolii încep în sfârşit să dea rezultate, crescând speranţa că noile cunoştinţe vor contribui la accelerarea dezvoltării de vaccinuri şi terapii – sau, chiar, pot crea noi căi către imunitatea de masă. „O rată mare a pacienţilor asimptomatici este un lucru bun”, spune Gandhi, specialist în boli infecţioase la Universitatea din California din San Francisco. „Este un lucru bun pentru individ şi un lucru bun pentru societate”. Coronavirusul a lăsat numeroase indicii – transmiterea neuniformă în diferite părţi ale lumii, impactul redus asupra copiilor, numărul mare de persoane infectate, dar fără simptome. Centrul pentru controlul şi prevenirea bolilor din SUA a estimat, luna trecută, că asimptomaticii reprezintă aproximativ 40% din totalul pacienţilor Covid-19. Aceste indicii i-au făcut pe oamenii de ştiinţă să analizeze direcţii diferite: unii analizează rolul celulelor receptoare, pe care virusul le foloseşte pentru a se infiltra în organism, pentru a înţelege mai bine rolul pe care îl pot juca vârsta şi genetica. Alţii se ocupă de măşti de protecţie pentru a afla dacă filtrează suficient virusul. Teoria care a generat cea mai mare emoţie în ultimele săptămâni este aceea că unii oameni ar putea avea deja imunitate parţială. Când SARS-CoV-2 a fost identificat pentru prima dată la 31 decembrie 2019, oficialii din sănătatea publică l-au considerat un virus „inedit”, deoarece a fost prima dată când a fost observat la oameni, care nu aveau imunitate la acesta. Acum există câteva dovezi care sugerează că presupunerea ar fi putut fi greşită. O ipoteză impresionantă – susţinută de o serie de studii recente – arată că un segment din populaţia lumii poate avea o protecţie parţială datorită celulelor T „de memorie”, parte a sistemului nostru imunitar, instruite să recunoască invadatorii specifici. Imunitatea aceasta ar proveni de la protecţia încrucişată derivată din vaccinările standard făcute în copilărie. Sau, aşa cum a sugerat o lucrare publicată marţi în revista Science, imunitatea s-ar putea datora întâlnirilor anterioare cu alte coronavirusuri, cum ar fi cele care provoacă răceala. „Acest lucru ar putea explica de ce de unii oameni virusul nu se atinge şi sunt mai puţin susceptibili de a se îmbolnăvi grav”, a declarat directorul Francis National Institutes of Health, Francis Collins. Hans-Gustaf Ljunggren, cercetător la Institutul Karolinska din Suedia şi alţii au sugerat că imunitatea publică la coronavirus ar putea fi semnificativ mai mare decât cea sugerată de studiile serologice. În comunităţile din Boston, Barcelona, Wuhan şi în alte oraşe mari, proporţia de oameni estimaţi a avea anticorpi este sub 10%. Dar dacă oamenii pot beneficia de o protecţie parţială şi datorită celulelor T, asta ar face nivelul imunităţii unei comunităţi mult mai ridicat. Unii experţi au ajuns până la a specula că unele tendinţe surprinzătoare, de pildă scăderea ratelor de infecţie în Suedia, unde nu au existat restricţii sau obligativitatea măştii, sau ratele mari de infectare din zonele sărace ale oraşului Mumbai, dar unde totuşi nu există aşa multe cazuri grave – s-ar putea datora imunităţii preexistente. Alţii spun că este mult prea devreme pentru a trage astfel de concluzii. Anthony S. Fauci, principalul expert în boli infecţioase din Statele Unite, a declarat într-un interviu că, în timp ce aceste idei sunt intens studiate, astfel de teorii sunt premature. El a fost de acord că o imunitate parţială prezentă la unii indivizi este foarte probabil să existe. …Concluzia că mai puţin de 10% din populaţie este imună la Covid-19 a derivat din analizarea anticorpilor din sânge, care se dezvoltă de obicei după ce organismul este expus la un virus. Însă oamenii de ştiinţă cred că o altă parte a sistemului nostru imunitar – celulele T, un tip de celule albe din sânge care orchestrează întregul sistem imunitar – ar putea fi şi mai importante în lupta împotriva coronavirusului. Studii recente au sugerat că anticorpii la coronavirus par să reziste doar două-trei luni. În vreme ce analiza legăturii dintre celulele T şi coronavirusul abia începe, dat fiind că testarea celulelor T este mult mai laborioasă decât testarea anticorpilor, cercetările anterioare au arătat că, în general, celulele T tind să reziste mai mult timp. Unul dintre primele studii despre relaţia dintre coronavirus şi celulele T a fost publicat la jumătatea lunii mai în revista Cell. Oamenii de ştiinţă au comparat sângele persoanelor vindecate de Covid-19 cu cel provenit dintr-o bancă de sânge, recoltat între 2015 şi 2018. Cercetătorii au descoperit că şi celulele T din sângele vechi recunosc SARS-CoV-2 în 40 – 60% dintre cazuri….. Se pare că cei care poartă măşti au cele mai mari şanse să devină bolnavi asimptomatici, în cazul în care contactează totuşi virusul. Spre exemplu, pe nava de croazieră Diamond Princess, unde nu au fost folosite măştile de protecţie, 47% dintre cei testaţi pozitiv au fost asimptomatici. Pe o altă navă, unde toţi pasagerii au purtat măşti chirurgicale, iar echipajul a folosit măşti N95, 81 la sută dintre cei infectaţi nu au prezentat simptome. S-a constatat că există şanse de infectare chiar şi purtând mască, însă de cele mai multe ori boala nu se manifestă şi nu se ajunge la deces. Integral: https://adevarul.roTeleviziunea în pandemie: demagogie, necrofilie şi senzaţionalism Pandemia este, în România, ca şi aiurea, o cutie de rezonanţă in care se poate desluşi mugetul de rinoceri ionescieni al noii umanităţi. Frica de moarte şi înspăimântarea au creat climatul ce face imposibilă raţiunea. Echilibrul, discernământul, moderaţia sunt valori ce nu se mai regăsesc în noul decalog. Cât despre libertate, ea este cea care ameninţă siguranţa omenirii întregi. În acest context al inflamării generale, televiziunile din România îşi conturează propriul lor profil de abjecţie. Repertoriul de teme este unul previzibil şi uşor de anticipat. De la minuţiozitatea necrofilă cu care inventariază numărul de infectări până la detaliata relatare de la funeraliile unui interlop, televiziunea urmează, neabătut, un drum al degradării profesionale şi al amoralităţii. Televiziunea din România a devenit, în pandemie, o încrucişare monstruoasă între un minister al adevărului orwellian şi o tribună a senzaţionalismului vulgar. Ea este oglinda în care se poate admira imaginea grotescă a unei Românii malformate moral şi tarate instituţional. Limba pe care o vorbeşte este guturală, elementară şi înspăimântător de inexpresivă. Pandemia este o hârtie de turnesol. Nimic din ceea ce ni se întâmplă nu ar fi fost posibil fără acest fond autohton de fragilitate civică şi de criminală incompetenţă statală. Ecranul de televiziune este saturat de mediocritatea agresivă a celor care se doresc a fi profesori ai naţiunii. Platoul de emisiune este un amvon de la care ni se predică. Integral: https://www.marginaliaetc.ro
Scurtă simulare de alegeri locale în Republica Imobiliară România. Cum își negociază partidele absența de la lupta electorală! Mizele sunt enorme în această serie de alegeri locale. Și totuși, senzația e că te uiți ca la un meci de Liga 1, în care se bagă în boxe reacții înregistrate ale unui public care nu mai e prezent. Să încercăm o simulare, că poveștile sunt interesante peste tot și seamănă între ele. …. Partidul nu contează Avem un primar cu două-trei mandate în CV, partidul nu are importanță. Cei care nu-și mai suportă primarul așteaptă, desigur, o alianță a opoziției împotriva lui. Sunt și vreo două partide mici care își negociază lipsa (atenție!, lipsa, nu prezența!) din competiție. Dacă nu se prezintă la vot, opoziția unită are șanse să dea jos primarul în funcție. Dacă primarul actual împarte puțin din putere cu ăștia micii și îi determină să fărâme opoziția cu diverși candidați, atunci își conservă fără probleme mandatul. Tot un fel de democrație, dar doar pentru un maxim de 10% din Anonimeni. “Ține-mă, că îl bat!” În timpul negocierilor, intră în scenă realitatea. Realitatea e compusă din PUZ-uri, aprobări diferite de construcții, afaceri pe bani publici mici și medii. 10% din oraș, să le numim elite de afaceri, politice sau funcționărești, cu tot cu familiile lor, intră în vrie. Ei “se luptă”, dar lupta trebuie să fie cu mănuși. Este metoda cunoscută în cartier sub numele “ține-mă, că îl bat!”. Cum să faci să dai jos primarul sau șeful de Consiliul Județean din funcție, fără să-ți periclitezi contractele pentru cine știe ce bloc, complex turistic etc.? … Cum să fii revoluționarul Anonimenilor când ai o afacere bunicică din vânzarea de mici la zilele orașului și ale comunelor din proximitate? Cum să vrei să schimbi ceva când, de fapt, ți-e oarecum bine cu vreo 5 magazine din cartierul sărac din Anonimeni? Este o neputință profundă care roade fundațiile orașului. Criza COVID crește influența primarilor în funcție Pe lângă aceste frâne clasice, avem un “bonus de COVID”. În fața posibilei crize economice generate de carantine și restricții, se panichează toată lumea, dar mai ales acei 10% care dețin deja frâiele micii societăți “anonimene”. O familie cu o afacere înfloritoare, de exemplu, va avea tendința să găsească și mai multe plase de siguranță decât are deja: pe lângă averea privată, va căuta să-și plasese progeniturile în posturi cu rente sigure, publice. Sau să-și garanteze un contract public în plus. Că nu știi ce va veni. În situații de criză, așa s-a întâmplat și în 2009-2010, tendința e ca vârful piramidei să ia cu asalt fondurile publice. Toți capitaliștii, mici și mari, la cea mai mică cutremurare a pieței, fug sub pulpana publică. De aia auziți urletele împotriva asistaților social. Oamenii cu bani și oamenii fără absolut nimic, intră în competiție directă, pe timp de criză. …. Cazul Iași: PUZ-urile lui Chirică Ieșim din Anonimeni și mergem puțin spre orașele mari. La Iași e un caz-școală, nici nu mai contează partidul. Nici nu trebuie să-ți imaginezi vreo mafie serioasă imobiliară. Nici măcar nu e mafie propriu-zis. Tot omul “ajuns” visează acolo la un bloc plasat bine. E un tăvălug cu amestec legal-ilegal-avocați-comisioane. Imaginați-vă, în locul celor câteva sute de mii de oameni dintr-un oraș, un lan de porumb. Imobiliarii sunt doar cei care manevrează combina. Ei nu văd cetățeni, văd cel mult niște entități organice bune de exploatat. Și prin metode mafiote, dar mai ales prin metode legale puse la dipoziție de statul român: retrocedări aiurea, parcuri devastate, ambiguități legislative etc. Marele inamic e imobiliarul în acest moment, dar acest inamic va câștiga oricum alegerile. Precum Chirică la Iași, pe care PNL-ul n-a avut grețuri să-l ia cu el. Așa e epoca, imobiliară, de PUZ-uri și de Chirici e nevoie peste tot. Cazul București: ecuația Ponta-Băsescu Când nimeni nu poate deci să o facă pe politicianul vioi, pentru că riscă să-și strice aranjamentele, apar puțin în scenă și formațiunile mai mici. Bucureștiul, un Anonimeni mai mare, este animat de cei doi sateliți cu putere de negociere, Ponta și Băsescu. …. Ponta se preface că joacă, fără să joace. Avantaj Firea. Dacă intră și Băsescu, avantaj tot Firea. Integral: https://www.libertatea.ro
Adevăratele clanuri sunt la vârful politicii, nu în Rahova sau Ferentari Acum câțiva ani, m-am nimerit la o bârfă cu un personaj mai degrabă rătăcit în politică, un om elegant și inteligent, care mi-a povestit, pe jumătate amuzat, pe jumătate siderat, cum l-a trimis partidul să candideze la o primărie și i-a zis “nu-ți fă probleme, ne ocupăm noi“. Și l-au dat pe mâna unui celebru clan de interlopi. Candidatul – desprins din Titanic Vals – se plimba prin piețe, strângea mâna cetățenilor, făcea poze, iar oamenii clanului veneau din spate și împărțeau…Sacoșe, bani, pliante, ce avea și partidul. Omul – cu studii de drept – spune că nu dorea să știe ce era acolo. Candidatul, elegant și parcă născut în costum cu cravată, iar în urma sa niște namile cât dulapul, pe care scria “interlopi“ – imaginați-vă sceneta. Anyway, a pierdut, fusese trimis să piardă decent și el știa. Povestea asta este ca să fie clar: adevăratele clanuri sunt la vârful politicii, nu în Rahova sau Ferentari. Cei pe care-i vedem la TV în tricouri, cu lanțuri de aur, sunt niște middleman, intermediarii. La capătul conductei cu bani din prostituție, trafic de droguri, jocuri ilegale de noroc, contrabandă, trafic de carne vie sunt niște inși foarte bine îmbrăcați, cu funcții politice și care, prin relațiile cu statul, sunt protejați. Au legături în procuratură, poliție și chiar servicii, mai ales la nivel local, unde toți – politicieni, magistrați, oameni în uniformă – se știu unii pe alții. O parte a poveștii s-a văzut la Caracal, la cazul Măceșanu, când interlopii locali dădeau interviuri pe la posturile lui Felix, spuneau milițienilor ce să facă și erau amici cu niște obscuri parlamentari locali. Zilele trecute, scria Libertatea că poliția locală din sectorul 4 este capturată de clanul sportivilor. Și? Nici măcar n-a tușit vreo autoritate a statului. Dar la sectorul 5 cum o fi, altfel? În Ilfov, primarii acuzați că sunt cu clanurile vor schimba partidul și vor fi realeși, iar presa nu va sufla o vorbă când își vor depune candidaturile. Achitarea grupării din Țăndărei: credeți că, la vârful statului, nu s-a sesizat nimeni că procesul bate pasul pe loc și că dosarul e prost făcut? Sunt convins că Ambasada Marii Britanii a întrebat, discret și politicos, ce se întâmplă…Dar procesul s-a târâit și opinia publică a aflat șocată, după șapte ani de tergiversări, că acuzații au scăpat și și-au luat și AKM-urile înapoi. Nici azi n-am observat ca CSM și Inspecția Judiciară să fi declanșat o anchetă. Sau, hai să ne uităm la mega-scandalul transportului de droguri de 1,8 tone cocaină/ valoare de 0,6 miliarde euro: DIICOT a prins un cărăuș și doi milițieni care habar nu aveau în ce film joacă. Nici o explicație că taman atunci, când veneau drogurile, a căzut sistemul de supraveghere pe toată Marea Neagră. Integral: https://newsweek.ro
Pilele lui Costel Alexe se calcă pe picioare prin Ministerul Mediului. Ministrul și-a adus și interpusa din proiectul „Trei vipere protejate cu 350.000 de euro” Un nou succes al Organizației Județene a Partidului Național Liberal – Filiala Iași. Sub înțeleapta conducere a președintelui Costel Alexe, ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor, încă patru cadre de nădejde din preajma sa au fost angajate în instituția de la București, cu scopul propășirii țării. Plus un proaspăt pensionar din Serviciul Român de Informații Iași. Cel mai probabil, pentru a combate dezinformarea rusească imperialistă care l-a acuzat pe Alexe că taie păduri. Contract supraevaluat din fonduri europene Din 30 iunie, consilier în Minister a devenit o mai veche cunoștință a ministrului Alexe. Este vorba de ieșeanca Oana Ștefania Strâmbu (33 de ani). Echipa REPORTER DE IAȘI a scris, în 2015, despre o afacere din bani publici, extrem de dubioasă, pe relația Alexe-Strâmbu. Asociația Help People and Nature, o asociație înființată în 2011 de Alexe și soția sa, prinsese un proiect din fonduri europene în valoare de 1,65 milioane lei (circa 350.000 de euro). Obiectul era protejarea habitatului dintr-o arie protejată de lângă Iași, cap de afiș fiind o specie de vipere. 1 milion din suma de mai sus au fost pentru achiziții, cea mai mare parte ajungând, prin atribuire directă, la colegi de partid ai lui Alexe. Cel mai mare tun, însă, a fost dat printr-o firmă deținută de Strâmbu. O firmă nou înființată de aceasta a primit 246.000 de lei pentru furnizarea de materiale de informare. Un calcul al echipei REPORTER DE IAȘI estima că acestea au avut un cost total de circa 65.000 de lei, în timp ce suma plătită de asociaţie către Strâmbu a fost de 246.000 de lei. La finalul proiectului, reprezentanții asociației au recunoscut că au depistat doar trei vipere. Strâmbu a fost membru al Asociaţiei Tinerilor Ieşeni, la care acelaşi Alexe a fost membru fondator şi preşedinte. În declarația de avere, femeia a menționat suma de 24.000 de lei încasată în calitate de angajată a unui cabinet parlamentar, fără a menționa numele acestuia. A dat, dar a și luat În 2019, consilierul județean PNL Iași Marius Dănuț Minea a făcut înconjurul presei românești după ce, cu o avere de doi lei, a împrumutat PNL cu 1,14 milioane lei pentru cheltuielile de la alegerile europarlamentare. REPORTER DE IAȘI a dezvăluit ulterior schema care a stat la baza situației de mai sus: fusese formată o piramidă de „împrumutători” (mare parte peneliști) către Minea care a donat, apoi, cei 1,14 milioane lei adunați către partid. Autoritatea Electorală Permanentă a decontat banii către Minea, iar acesta i-a restituit. Inclusiv pentru aceste servicii aduse partidului, soția lui Minea, Ana Maria, a fost angajată, tot din 30 iunie, consilier la cabinetul secretarului de stat Iulian Octavian Stana. Anterior, ea figura angajată a unui alt cabinet parlamentar, cel al senatorului liberal Iulia Scântei. Integral: https://www.reporteris.ro
OPINIE. Miroase tot mai tare a USL peste România Bârnova este cea mai frumoasă suburbie a Iaşului şi cea mai bogată în proprietăţi de lux. Primarul Mihai Bălan este un admirator sincer al lui Ceauşescu. A spus-o în mod repetat: nu vede ce a făcut greşit dictatorul. Mihai Bălan e un semi-analfabet. A făcut un pic de avere spre bătrâneţe, ajutat mai mult de socrul său, ale cărui afaceri dubioase cu CFR le ştie toată lumea dar nu mai are sens să le cerceteze nimeni acum. Bălan a ajuns primar la Bârnova pe valul PSD din 2016. Era un început de ciclu, alternanța Dreapta-Stânga în România e cea mai sigură constantă, e ca pendulul de precisă. Ciclul s-a rupt neprogramat, odată cu arestarea lui Dragnea, iar Mihai Bălan e acum cocoţat pe valul PNL. Un ins fără carte care face apologia ceaușismului. Asta spune mai mult, de fapt, despre primitivismul național-liberal într-o Românie mult rămasă în urmă faţă de restul Europei, tocmai la acele criterii care depind de politicile la scară mare ale autorităţilor publice: infrastructură, sistem medical, educaţie, modernizarea instituţiilor. PNL îl transferă pe Mihai Balan dar de fapt e invers. Mihai Bălan şi PSD îi iau pe liberali la ei în partid. Partidul-stat. Partidul unic. Partidul activiştilor analfabeţi şi corupţi. PNL în accepţiune modernă nu există. E PSD. Sau PSD e doar un brand perimat care trebuie din nou camuflat. Indiferent cum priviţi, veţi fi înşelaţi de acest iluzionism politic. E o mizerie colosală să proclami schimbarea cu nişte cripto-comuniști înrăiţi în gândirea lor sclerozată. Nici măcar nu e o cauză dreaptă la mijloc. Talibanii din PNL folosesc acest vehicul pentru a anchiloza schimbarea României. Pentru a o bloca. Limba de lemn a lui Costel Alexe este înfiorătoare. Vorbeşte ca un activist PCR la şedinţele de analiză de la Judeţeană. Planurile pentru 2020-2030 vin după cele anunţate în decadele 2000-2010 şi 2010-2020. Nu s-a făcut nimic. Zero. România nu are nicio cale ferată care să transporte mărfuri cu rapiditate spre Vest. Nu are nicio autostrada de la un capăt la celălalt al ţării, ca să stimuleze circulaţia persoanelor şi emulaţia economică, prin comerţ şi servicii. De ce m-ar interesa agenda 2030 când nu s-a făcut nimic nici până acum? Să mă trezească cineva când se inaugurează cu adevărat ceva nou….. Nu există nicio ştire reală pentru anul electoral 2020. Aluviunile se adună în acelaşi ritm lent, imperturbabil. O schimbare reală ar fi fost alegerile locale în două tururi pe care să le dea în 2016 Guvernul Ciolos. Dar „ceva” s-a opus. Momentul 2016 este o ratare imensă în istoria României. Totul ar fi căpătat o altă viteză. În două tururi, PNL nu mai stătea la mâna lui Mihai Chirica. Se milogea el de alţii şi ar fi căutat disperat un plan de fugă. PNL i-a întins o mână de ajutor PSD şi în 2019, când practic nu i-a semnat sentinţa condamnării la dispariţie şi n-a intrat în logica celor două tururi, deşi o agendă cu termene bine gândite îi permitea să producă schimbarea. Vă întrebaţi cum poate un taliban ceauşist ca Mihai Bălan să conducă o suburbie atât de emancipată, cum este Bârnova. Pentru că din 25.000 de locuitori reali, doar 10.000 au buletine pe această comună. Restul de 15.000 figurează în Iaşi. Aceştia nu se vor obosi să voteze la Iaşi pentru un candidat cu un profil potrivit pentru oraşul care, de fapt, le aparţine şi nu vor vota nici la Bârnova pentru un primar care nu-i interesează. Cele 15.000 de voturi se vor pierde pentru că Sistemul nu permite prezența la urne în alte localităţi a așa-zișilor „flotanţi”. 15.000 de oameni din Bârnova, cu studii şi venituri mari, nu vor vota nici pentru Consiliul Judeţean, dacă tot nu are sens să se mai ducă la vot pentru un primar irelevant…..Alegerile locale din România, fără două tururi, fără studenţi şi fără flotanţi, sunt cel mai mare rău pentru dezvoltarea regiunilor. Mafiile locale îşi menţin controlul extrem de uşor. Acestea nu sunt alegeri reale. E un vot furat ca în Belarus. Trăiască Ceauşescu, trăiască Bălan, trăiască PNL! Integral: https://www.reporteris.ro
Interviu cu judecătorul Cristi Danileț: „Sistemul de justiție este asaltat” …. Î: Cum vedeți sistemul de justiție românesc în momentul de față? Cristi Danileț: Sistemul de justiție este asaltat, în mod periodic, de oameni politici și de jurnaliști plătiți de politicieni sau afaceriști. Ne atacă în mod nemeritat, pentru că suntem o nouă generație de judecători și de procurori pe care nu o mai pot corupe. Ei speră că ne pot intimida sau afecta legislativ cariera. Acum justiția se bucură de atenție și protecție din partea societății civile, ceea ce mă bucură enorm. Cât despre funcționarea justiției, i-aș da nota 7 – probabil dacă procesele ar merge mai repede și pedepsele pentru cei vinovați de infracțiuni grave ar fi mai aspre, ar urca în notarea mea. Î: Cum v-ați dori să arate justiția în România peste 10 ani? Care sunt șansele ca acest ideal să devină realitate? Cristi Danileț: Aș digitaliza justiția aproape complet: citațiile să fie făcute prin SMS, audierile prin videoconferință, hotărârile date pe formulare, dosarele să nu mai existe fizic. Totul desfășurat în condiții de maximă transparență și eficiență, ieftin și bine (jurisprudența să fie unitară, adică soluțiile să fie identice în cazuri similare, grație unor programe care să utilizeze inteligența artificială). Cred că pandemia deja ne duce în această direcție.Î: Sunt oameni care spun că nu au încredere în judecători, procurori ș.a.m.d. Atunci când au de-a face cu justiția, pleacă din start de la premisa de corupție, de neîncredere. Ce le transmiteți? Cristi Danileț: Oamenii se tem de ceea ce nu cunosc. Justiția este la finalul unui drum pe care se află legile, menite să ne ocrotească drepturile. Eu cred că, dacă cetățenii s-ar informa încă de mici cu privire la drepturile și obligațiile lor, dar și cu privire la procedurile de urmat pentru valorificarea drepturilor sau repararea celor încălcate, ar fi mai curajoși să apeleze la justiție dacă este cazul și ar fi mai îndrăzneți când se află în fața oamenilor legii. Magistrații nu sunt călăi și nu torturează, ci sunt oameni plătiți de la bugetul de stat să asigure triumful legii în societate, să protejeze indivizii și să garanteze ordinea publică…..Pentru cei care se orientează către alte cariere, îi rog să aibă în vedere că legea se adresează oricărei persoane, indiferent că are sau nu studii juridice. Or, având în vedere că în România sunt în vigoare nu mai puține de 10.000 de acte normative și că încă de la 14 ani răspundem penal pentru încălcările grave ale legii, este bine să ne informăm din timp cu privire la ce avem voie să facem pentru a nu încălca legea. Pentru aceasta, urmăriți-ne pe educatiejuridica.ro și pe contul de FB ori de Instagram, unde vă ținem la curent cu noutățile legislative și cazurile din justiție. Integral: https://www.pov21.ro
Școala online nu mai este o opțiune începând din septembrie! …..1. Nu se fac toate orele și nu se dau la fel de multe teme. Profesorii și elevii sunt pierduți în griji casnice și uită de ore. Școala adevărată te obligă să te trezești zilnic la aceeași oră, să urmezi un orar bine structurat și stabil și să stai în aceeași clădire timp de șase ore, în care și dacă ai vrea nu prea ai avea ce face în afară de școală. Când lucrurile se fac de acasă, de pe internet, ai tot felul de scuze. Ai o problemă personală, ai rămas în urmă cu treburile gospodăriei sau ai uitat. Nu ai conexiune la internet, nu-ți merge camera, nu-ți merge microfonul ș.a.m.d. Ideea e că, nefiind obligat de un tipar zilnic bine fixat în rutina ta zilnică, de un orar, de mediul fizic în care te afli, ți-e mult mai la îndemână să te eschivezi de la ore și să faci cu totul altceva. Așa îmi explic eu faptul că, din cele șase ore zilnice pe care le făceam la școală, din martie, de când a început totul să fie online, făceam cel mult două-trei într-o zi, uneori nici pe acelea. Și un sfert sau mai mult din ele se duceau pe testarea tehnicii: dacă merge bine camera, dacă se aude, dacă suntem toți, cine lipsește, de ce nu a venit, cum se lucrează pe Classroom, dacă e bun linkul și altele… 2. Lipsa unui mediu adecvat. Sala de clasă nu are nimic altceva în ea pe lângă bănci, tablă, rechizite, elevi și profesor. Practic te îndeamnă discret să pui mâna și să înveți, alte opțiuni nici nu ai. Acasă lucrurile stau cu totul altfel. Ai calculator, televizor, poți ieși cu prietenii, sunt foarte multe lucruri care te pot distrage. Nu e niciun profesor în fața ta care să-ți impună disciplină în procesul de învățare. 3. Orele pe Zoom sau Meet sunt perturbate de tot felul de lucruri, de la pisici și alte animale de companie la probleme tehnice. Când fiecare se află acasă la el, o parte din atenția rezervată orei se duce inevitabil spre alte zgomote care apar în orice casă. Îi e foame câinelui și n-are cine să-i dea de mâncare că-s părinții la lucru, ai frați sau surori mici care fac gălăgie, se ceartă părinții, ia foc mâncarea, dai drumul apei să curgă în cadă și te duci de zece ori în 50 de minute să vezi dacă ai închis-o, bate cineva la ușă, etc. etc. etc. Dincolo de asta, există și multe probleme de natură tehnică. Dacă 30 de elevi stau toți cu microfoanele și camerele pornite, de exemplu, e extrem de dificil să deslușești ceva din ce se vorbește la oră. Ce traduceri să mai faci tu din alte limbi dacă nici în română nu poți să pricepi ce se spune din cauza microfonului sau a altor probleme tehnice? Și dacă asta se rezolvă aparent ușor, stați să vedeți cum e când un profesor iese din greșeală de la oră și a uitat cum să intre la loc. Sau când pur și simplu cineva nu dispune de o conexiune decentă la internet și se presupune că ar trebui să predea, să vorbească zeci de minute în șir, iar elevii să asimileze ce aud. Dar ei nici nu pot înțelege, că se întrerupe la fiecare cinci minute! Nu se poate face școală online serioasă așa. Trebuie făcute cursuri speciale cu profesorii și elevii. Sunt unii profesori, poate și elevi, care nu sunt pasionați de tehnologie și singurul dispozitiv pe care-l folosesc pentru comunicare e un telefon fără conexiune la internet. Chiar dacă ajunge să aibă unul, cum poți să-i ceri să facă brusc ore online, dacă toată viața n-a folosit deloc internetul? Integral: https://www.pov21.ro
Veşti proaste din economie: Deficitul comercial a ajuns la finele lunii iunie la 8,66 miliarde euro, cu 12% peste nivelul din primele şase luni din 2019; importurile au scăzut cu 12%, iar exporturile cu 18% Deficitul comercial a ajuns la finele lunii iunie la 8,66 miliarde euro, cu 935 milioane euro peste perioada similară din 2019, după ce importurile au scăzut în primele şase luni ale anului cu 12,6%, iar exporturile cu un ritm mai rapid, de 18%, arată datele INS. În perioada ianuarie-iunie, România a importat bunuri de 28,5 miliarde euro, în timp ce importurile au totalizat 37,25 miliarde euro. În luna iunie 2020, exporturile au însumat 4,84 miliarde euro, în scădere cu 12,9%, iar importurile s-au ridicat la 6,16 miliarde euro, cu 7,9% mai mici decât în iunie 2019, rezultând un deficit de 1,3 miliarde euro. Ritmul de scădere a comerţului s-a temperat în iunie faţă de situaţia din mai, când exporturile s-au prăbuşit cu 40%, iar importurile cu 35% faţă de mai 2020. De asemenea, în aprilie, exporturile României s-au redus cu 47%, iar importurile cu 34%. În martie, prima lună de pandemie, scăderile au fost de 11% la export şi 1,8% la import. În primele şase luni, ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute de maşini şi echipamente de transport (46,6% la export şi 35,6% la import) şi alte produse manufacturate (31% la export şi respectiv 30% la import). Integral: https://www.zf.ro
Cinefilii, alături de Cristi Puiu: E inuman să te uiți 3 ore la un film făcut de el Declarațiile controversate făcute de cineastul Cristi Puiu au stârnit un val de reacții în lumea filmului și nu numai. Numeroși cinefili i-au luat totuși apărarea regizorului spunând că are, totuși, dreptate, e inuman să te uiți la un film de Cristi Puiu trei ore încontinuu. „Oricât l-am aprecia pe Cristi, nu trebuie să uităm că acest film este un experiment nou, este făcut după o carte a filosofului rus Vladimir Soloviov, nu după o carte de bucate, așa cum s-a împământenit tradiția în noul val al filmului românesc. Să te uiți la niște oameni trei ore cum vorbesc încontinuu, doar bând, fără să guste ceva e chiar tortură”, a declarat un cinefil înflăcărat…..Acesta a fost deja amenințat de mai multe autorități ale statului. Cel mai mare pericol vine din partea Consiliului Național al Cinematografiei care ar putea să-i impună cineastului să facă și un film bun, nu doar filme premiate la șușanele internaționale. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Oamenii de ştiinţă au descoperit semnăturile imunitare ale formelor grave de COVID-19. Ce se întâmplă cu apărările din prima linie contra virusului…. Experţii care au studiat pacienţi îmbolnăviţi grav de COVID-19 au observat că infecţia cu noul coronavirus determină reacţii haotice ale sistemului imunitar: un întreg arsenal de apărări este mobilizat frenetic – creând un baraj cuprinzător ce răstoarnă echilibrul organismului. „Vedem anumite lucruri absolut nebuneşti întâmplându-se în diferite stadii ale infecţiei”, a spus Akiko Iwasaki, imunolog la Yale, coordonatorul unuia dintre studii. Cercetătorii au putut observa tipare de răspuns care i-au ajutat să distingă între pacienţi aflaţi în prag de recuperare şi cei care ajung la forme severe ale bolii. „Multe din aceste date ne semnalează că trebuie să acţionăm destul de devreme în acest proces”, a arătat John Wherry, imunolog la Universitatea din Pennsylvania, care a publicat recent un studiu privind aceste semnături imune ale unei îmbolnăviri severe. Aceste descoperiri pot duce în cele din urmă la testări ale ideii că traiectoria bolii poate fi schimbată, a spus acesta. De regulă, în cazul unei infecţii respiratorii precum cea provocată de un virus gripal, organismul mobilizează o apărare în două acte coordonate. Mai întâi e trimis un detaşament rapid de cavalerie, care formează o barieră de protecţie la locul invaziei, menirea lui fiind să câştige timp în vederea lansării unor atacuri mai precise. În mare parte reacţia timpurie a sistemului imunitar depinde de molecule-semnal numite citokine -produse ca răspuns la virus, acestea funcţionează ca nişte alarme microscopice: mobilizează întăriri din întreg organismul, declanşând o rundă de inflamaţie. Ulterior, aceste celule şi molecule din avangarda luptei se retrag pentru a permite sosirea anticorpilor şi celulelor T- asasini specializaţi ce au rolul să se ocupe mai îndeaproape de virus şi de celulele infectate. Însă acest transfer coordonat de sarcini pare să eşueze la persoanele cu forme grave de COVID-19. În locul unei ieşiri graţioase din arenă, citokinele dau alarma în continuare, chiar şi în prezenţa anticorpilor şi celulelor T sosite între timp pentru o apărare ţintită mai aşezată. Astfel că şi inflamaţiile, în loc să fie atenuate, continuă să apară în corp. „Este normal să dezvoltăm inflamaţii în cursul unei infecţii virale. Probleme apar când nu le mai poţi rezolva”, a spus Catherine Blish, imunolog viral la Stanford. Semnalizarea susţinută poate fi parţial efectul incapacităţii organismului de a ţine virusul sub control, a explicat Iwasaki. Cei care au dificultăţi în a învinge boala păstrează patogenul în corpul lor în mod prelungit, spre deosebire de cei care se recuperează şi scapă de virus, momind sistemul imunitar să-şi menţină asediul inflamator. Recent, oamenii de ştiinţă au găsit dovezi că noul coronavirus fentează sistemul imun prin amânarea sau înăbuşirea interferonului, una din cele mai timpurii apărări mobilizate contra virusului. Integral:
Ce știm despre COVID-19, rezumat de Universitatea din San Francisco: Peste 30 de simptome identificate / Rata mortalității virusului pare a fi de aproximativ 10 ori mai mare decât cea a gripei University of California San Francisco (UCSF) a publicat recent un
Medici lăsați șomeri în plină pandemie: „În loc să ajut, stau acasă și mă joc «Call of Duty»” În luna martie, odată cu intrarea în starea de urgență, Ministerul Sănătății a anulat organizarea examenului de specialitate la care se înscriseseră peste 700 de medici aflați la finalul rezidențiatului și dornici să devină medici cu drept de practică. Ca o soluție de compromis, ministerul le-a prelungit termenul de încheiere a rezidențiatului oferindu-le posibilitatea să rămână în spitale tot ca rezidenți. Însă a omis un lucru: multora dintre ei li se încheiase deja stagiul de rezidențiat, așa că odată cu anularea examenului din martie aceștia au rămas pur și simplu șomeri. E vorba inclusiv de medici ATI, epidemiologi sau de laborator, specialități de importanță crucială în lupta cu coronavirusul. Contactați de Recorder, oficialii din Ministerul Sănătății au recunoscut această scăpare și au precizat că examenul anulat în martie se poate organiza abia în septembrie. Până atunci, medicii rămân șomeri, deși spitalele au nevoie ca de aer de resurse umane „Toate țările din jurul nostru au organizat examenul” Examenul de confirmare în specialitate – pe scurt, de specialist – este susținut de medici la terminarea stagiului de rezidențiat și este unul dintre cele mai importante momente din cariera unui doctor. Practic, după șase ani de facultate și cinci sau șase ani de rezidențiat, acesta poate în sfârșit să devină medic cu drept de liberă practică și primește parafă. În România, examenul de specialist este susținut în două sesiuni: una principală, toamna, și una primăvara, pentru medicii care, dintr-un motiv sau altul, amână susținerea examenului cu câteva luni. Anul acesta, sesiunea din primăvară era programată pe 19 martie, iar la ea
România a solicitat UE 10 milioane de doze de vaccin anti-Covid-19 Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a anunţat sâmbătă că a cerut oficialilor Uniunii Europene 10 milioane de vaccinuri anti-Covid-19, în momentul în care vaccinul va intra pe piaţă. „Am făcut o solicitare de 10 milioane. Am vrut să asigurăm măcar pentru 50% din populaţie. Să vedem cât vom primi din această cantitate cerută”, a declarat Tătaru, în cadrul unei conferinţe de presă la Iași. El a precizat că în primul rând vor fi vaccinaţi cei care fac parte din categoriile cele mai expuse, scrie Agerpres. „Acei lucrători care sunt personal medical, cei cu vârste extreme (copii şi bătrâni – n.r.), cei care au comorbidităţi trebuie să beneficieze de acest vaccin”, a spus Nelu Tătaru. Aflat într-o vizită la Iaşi, ministrul Sănătăţii a spus că România poate avea acces la acest vaccin printr-un mecanism de cooperare pus la punct de Comisia Europeană, scrie Mediafax….. La ora actuală, în lume, sunt peste 100 de variante de vaccin în lucru, dintre care peste 20 au intrat în faze avansate de testare. Integral:
INVESTIGAȚIE RECORDER. Din nou pe urmele hoților de lemn În ultimul an, problema tăierilor ilegale de lemn a creat un val de revoltă în spațiul public, iar noul guvern liberal și-a asumat eradicarea acestui flagel. Ce se întâmplă însă dincolo de acest zgomot de fond? În pădurile României se exploatează în continuare ilegal, prin metode din ce în ce mai rafinate, cu complicitatea silvicultorilor și cu protecția politicienilor de la cel mai înalt nivel. După
Interviu cu medicul român Măriuca Vasa-Nicotera, din Frankfurt, despre descoperirea că 78% dintre pacienții cu forme grave de COVID dezvoltă leziuni cardiace … Consecințele cronice pot schimba datele pandemiei, pentru că boli lungi de plămâni sau de inimă se traduc în probleme de sănătate publică la o scară dificil de administrat. Într-un interval extrem de scurt, lumea poate întâmpina nevoia de îngrijire a zeci de milioane de oameni bolnavi cronici. În Marea Britanie, o jumătate de milion dintre pacienții care au suferit de Covid-19 au avut ulterior probleme de sănătate pe termen lung. Pe acest fond, rezultatele unui studiu din Germania i-au îngrijorat pe specialiști. Studiul făcut de echipa Spitalului Universitar din Frankfurt am Main expune efectele pe care Covid-19 le produce asupra inimii. RMN-ul a fost făcut la câteva săptămâni după vindecare Medicii au urmărit 100 de pacienți cu forme severe de Covid-19, oameni spitalizați. În 78% din cazuri s-au descoperit prin RMN leziuni cardiace. Intervalul de timp median între diagnosticul COVID-19 și RMN-ul cardiac a fost de 71 de zile. Cei mai mulți dintre pacienți nu au avut probleme cardiace anterior. Dintre aceștia, 53% erau bărbați, iar grupa mediană de vârstă a fost de 49 de ani (49-53 de ani). Nu virusul în sine acționează pe mușchiul inimii, ci sistemul imunitar al pacientului. Medicul Măriuca Vasa-Nicotera a explicat: “Aveau acțiuni cardiace, dar nu aveau simptome” – Studiul făcut de echipa din care ați făcut parte arată că 78% dintre pacienții cu Covid-19 au dezvoltat ulterior probleme cardiace. E un procent foarte îngrijorător. Despre ce fel de probleme cardiace vorbim și cât de severe sunt acestea? – Vedem din ce în ce mai mult ceea ce se cheamă cross-reaction pe alte organe. Eu fiind cardiolog am studiat pe inimă, dar sunt și alte efecte secundare pe creier și chiar pe plămâni de la Covid. Studiul pe care l-am făcut pe inimă este bazat pe IRM cardiac (Imagistica prin rezonanță magnetică, n.r.). Integral:
Al doilea val al pandemiei se extinde în Europa. Farmaciile din Franţa fac tot mai multe teste serologice rapide…..„În mod excepţional (…) farmaciştii (…) pot efectua teste de orientare rapidă a diagnosticului pentru detectarea anticorpilor împotriva SARS-CoV-2”, indică textul decretului publicat în Jurnalul Oficial., care este „aplicabil până la 30 octombrie”. Testele serologice TROD constau în prelevarea unei picături de sânge prin înţeparea pielii, de obicei la vârful degetului, apoi punerea ei în contact cu un reactiv. Rezultatul apare în câteva minute. Până acum, acestea nu puteau fi efectuate decât de un laborator de analize medicale. Un test TROD pozitiv înseamnă că aţi fost expus la virus şi aţi dezvoltat (sau în curs de dezvoltare) un răspuns imun. Un rezultat pozitiv trebuie confirmat într-un laborator biologic printr-un test de sânge şi un examen de laborator pentru a verifica realitatea răspunsului imun şi, eventual, printr-un test virologic (RT-PCR) pentru a verifica dacă virusul este încă prezent în organism şi, prin urmare, dacă există sau nu riscul de a infecta alte persoane. Ministerul Sănătăţii a publicat o listă a celor 51 de teste autorizate. Unele detectează doar anticorpi IgG (pentru imunoglobuline G), care se formează la cel puţin 14 zile după ce au fost în contact cu virusul, în timp ce alţii indică şi prezenţa IgM (imunoglobuline M), care poate fi detectaţi la aproximativ o săptămână după infectare. Pentru aproximativ 20 de euro, această tehnică de eşantionare poate detecta dacă o persoană a fost infectată cu Covid-19 în urmă cu trei săptămâni sau mai mult. Uşor accesibil, cu toate acestea, pune întrebări cu privire la eficacitatea sa în combaterea răspândirii virusului. Trod detectează anticorpi doar dacă ai avut boala acum trei sau mai multe săptămâni. Dacă cineva v-a transmis virusul săptămâna trecută la plajă, nu puteţi afla cu acest test. În schimb, un rezultat pozitiv nu indică faptul că sunteţi imun la virus. Studiul ştiinţific nu susţine concluzia unei posibile imunităţi şi studiile par să arate că boala poate fi contractată de mai multe ori de aceeaşi persoană. Franţa a înregistrat cel mai mare număr de noi infectări COVID-19 din ultimele două luni – 1.695 de cazuri, transmite BBC. Cu mai mult de 30.000 de decese, Franţa are al treilea cel mai mare bilanţ al victimelor din Europa, după Marea Britanie şi Italia. Integral:
Detalii incredibile în cazul ambulanţierului din Vaslui care şi-a adus acasă fiica de pe litoral, confirmată cu COVID. Cum a fentat acesta sistemul …. Potrivit Legii 136/2020, fiind contact direct al unui pacient COVID-19, tatăl adolescentei ar fi trebuit carantinat la domiciliu, alături de ceilalţi contacţi direcţi din familie, pe durata de incubaţie specifică bolii, scrie Adevărul. Potrivit sursei citate, acest lucru nu s-a întâmplat, tatăl uzând din plin de calitatea de ambulanţier. Acesta, deşi nu era de serviciu, în seara de 3 august, a luat, cu acordul conducerii unităţii, o ambulanţă din staţia SAJ Vaslui şi s-a deplasat la Costineşti. Deplasarea a efectuat-o folosind foaia de parcurs a altui coleg care fusese de serviciu în ziua respectivă. Traseul Vaslui-Costineşti şi retur a fost făcut fără un cadru medical însoţitor, aşa cum este procedura în mod curent, ci doar de tatăl-ambulanţier. 11 tineri au fost diagnosticaţi cu COVID-19 în urma unui majorat organizat la Vaslui, la care au fost invitaţi peste 40 de tineri, numărul exact urmând să fie stabilit după efectuarea anchetei epidemiologice. Pe lângă fata de ambulanţier, care este considerată pacientul zero în grup, ancheta epidemiologică realizată de DSP Vaslui a arătat că 10 din cei 17 tineri aduşi cu microbuzul special de la Costineşti au ieşit pozitivi la testul făcut la Spitalul Municipal Elena Beldiman din Bârlad. Integral:
700.000 de euro, fără licitație, pentru un “muzeu al copiilor”. Aproape un sfert din sumă a ajuns de la Firea către o firmă înființată de Sebastian Ghiță! ….. La jumătatea lunii iulie, în vreme ce Gabriela Firea, primarul Capitalei, se contrazicea cu ministrul sănătății pe tema numărului de paturi ATI destinate celor infectați cu COVID-19, Centrul Proedus din subordinea sa publica un anunț publicitar pentru un proiect în valoare de aproximativ 714.000 de euro – bani care urmau să meargă către firme fără organizarea unei licitații. Acoperiți de Legea achizițiilor publice 98/2016, care prevede că instituțiile pot ocoli licitațiile publice în cazul în care achiziționează diverse tipuri de servicii sociale, în limita pragului de 3.500.000 de lei, cei de la Proedus au publicat un anunț publicitar al cărui cost este exact la barem. …. Anunțul a fost publicat și în SICAP, în secțiunea destinată anunțurilor publicitare. Conform descrierii, este vorba despre servicii care vizează organizarea proiectului “Muzeul Copiilor”, împărțit în cinci loturi …. Cel de-al doilea lot, printre cele mai complexe, a fost atribuit unei firme din Prahova, firma 360 Revolution SRL, înființată în 2007 de fostul deputat PSD Sebastian Ghiță. Mai târziu, Ghiță l-a cooptat și pe actualul asociat al societății, Buduluș Ioan Daniel, pentru ca, la finalul lui 2011, să îi cesioneze părțile sociale acestuia din urmă. Valoarea contractului dintre firma 360 Revolution SRL și Proedus este de 834.600 de lei. În 2019, site-ul Recorder.ro a publicat o știre în care firma înființată de Ghiță reapărea drept câștigătoare a unui contract cu Regia Autonomă Administrația Patrimoniului și Protocolului de Stat (RA-APPS) pentru proiectarea unui lup dacic pe sediul Guvernului. Integral:
Laura Ștefan: Statul a pierdut controlul asupra crimei organizate. Sunt zone în care puterea e în mâna clanurilor mafiote …. Sunt zone în România în care ”puterea statală a fost mutată în mâna clanurilor de interlopi”, dar acest lucru nu ar fi fost posibil fără o ”complicitate” a instituțiilor statului, în principal poliția, spune Laura Ștefan în interviul pentru Europa liberă. ”Nu e vorba numai de o instituție, ci de un lanț întreg”, iar încrengăturile dintre politic, poliție, procurori și afaceriști cu trecut infracțional fac ca soluția pentru combaterea fenomenului crimei organizate să fie complicată. Laura Ștefan susține că problema e și în felul în care societatea priveste lucrurile. ”
Aerul – otrava de zi cu zi a bucurestenilor ….Unul dintre primele evenimente publice ale actualului Primar General a fost lansarea acoperisurilor de statii de autobuz inverzite. Esecul rasunator al acestui proiect avea sa fie emblematic pentru toate politicile publice de mediu din oras.
Fotoliul cu vedere la Cişmigiu ….Firea contra Nicuşor Dan. Tocmai cînd credeam că am “intrat în normalitate” şi aici o să ne oprim, au intervenit “complicaţiile cu variaţiuni”. Prima a fost Ponta! Rămas cu un partid de buzunărel, dar cu veleităţi de sforar în “politica mare”, fostul prim ministru caută cu disperare o trambulină sau măcar un colac de salvare care să îl ţină la suprafaţă încă o tură. Primăria Bucureştilor ar fi nu un colac, ci un “yaht de salvare”. După ce a dat un Prim Ministru, Ciorbea, şi un Preşedinte, Băsescu, Primăria Capitalei a devenit în imaginaţia multor sforari ai politicii de la Bucureşti un soi de covor fermecat. Totul este să te sui pe el şi să te ţii bine, după aia te duce negreşit unde ţi-e dorinţa! Cum Ponta era prea puţin, a urmat Băsescu! Imun la ridicol, fostul Preşedinte al României s-a prefăcut supărat foc. Tunete şi fulgere: micro partidul său nu a fost băgat în seamă de PNL şi a rămas nechemat la “negocierile Dreptei”. În consecinţă, Băsescu a luat din cui buzduganul olimpienei sale mînii şi… cît pe ce era să dea cu el în Dumnezeu. Pe cine ignoră ei? Pe El??? O să candideze singur şi o să le fure ăstora din dreapta, PNL et co, exact atîtea voturi cîte are nevoie Firea să se aleagă din nou Primar!!! Ca şi Ponta, dar din cu totul alte motive, desigur, Traian Băsescu nu face altceva decît să caute un “refugiu aurit”, din punct de vedere politic. Dacă nu îl poate găsi la PNL, atunci îl caută la PSD. Candidatura sa, dacă se va materializa, este nu atît o mînioasă declaraţie de război adresată PNL, cît o greţos de dulce şi slugarnică declaraţie de supunere închinată PSD. În sfîrşit, ultimul pe listă, cu voia dumneavoastră, domnul Călin Popescu Tăriceanu. Din aceeaşi categorie politică cu Ponta şi Băsescu, adică omul peste bord în căutarea colacului salvator, fostul prim ministru şi lider PNL, ajuns astăzi doar aşchie liberal-disidentă, s-a gîndit că “un general” ca el nu face să stea în birou… cînd afară se dau lupte grele pentru viitorul Bucureştilor! Mă rog, dacă închidea fereastra, putea să se facă n-aude-na-vede-na-greul-pămîntului!! A încălecat însă pe Rosinanta, l-a luat lîngă el pe Sancho Panza, omul cu Nobelul la butonieră, şi pe-aci ţi-e drumul. Nimic nu-l poate opri pînă la asaltul decisiv asupra morilor de vînt. Cine ştie, poate oamenii cu oglinzi responsabili de jocurile de lumini, dar… şi ei sunt muritori… poate au o zi proastă… poate prind o zi mai înorată… poate are el norocul să tragă la loz în plic biletul pe care scrie “Dacia 1300”. Ce mai contează de trei lei, onoarea nereperată, cînd poţi cîştiga o maşină! Ca să avem, însă, o perspectivă întregită asupra lucrurilor, mai trebuie adăugat doar un mic amănunt. “Fotoliul cu vedere la Cişmigiu” este mai mult decît locul plăcut, comod şi liniştit de unde poate cineva admira zilnic farmecul istoricului părculeţ de vis-a-vis. Este scaunul de lucru din faţa panoului de comandă al “instalaţiilor” care “distilează” într-un mandat cîteva miliarde de euro!!! Eu cred că tocmai pasiunea pentru “tehnică, tehnologie şi inginerie politică” îi motivează atît de puternic pe candidaţii noştri, mai vechi şi mai noi, la funcţia de Primar al Bucureştilor. În rest, doar bîrfe, şmenuri, şuşanele! Integral: 
BNR, prognoză mult mai sumbră decât cea a guvernului: anunță o scădere economică similară cu cea din 2009, apogeul crizei economice când economia României a pierdut 5,6% din PIB Banca Națională a României (BNR) prognozează pentru acest an o scădere a economiei interne apropiată de cea înregistrată la aprogeul crizei economice din deceniul trecut, când scăderea din 2009 a fost de 5,6% din PIB. ”Pe ansamblul anului, variația medie a PIB este prevăzută să înregistreze o valoare negativă semnificativă, apropiată de cele înregistrate la apogeul crizei economice din 2008-2009, iar pierderile de venit de la nivel agregat urmează a fi recuperate în totalitate pe o perioadă de cel puțin un an”, arată BNR în
Cele trei mari vulnerabilități ale economiei românești în pandemie. Interviu cu Ionuț Simion, președinte AmCham De ce adevărata criză se va simți spre finalul anului, în ce condiții ar putea crește taxele și impozitele și de ce e important ca România să își securizeze din timp accesul la vaccinul anti-Covid. Ionuț Simion, country managing partner al PwC România, una dintre cele mai importante companii de consultanță și audit, și președintele Camerei de Comerț Americane în România, a creionat, într-un interviu pentru Europa Liberă, care sunt principalele vulnerabilități care pot face ca revenirea economică a României să fie una lentă și de ce există riscul de falimente, în special, pentru companii mici și mijlocii. Principalele declarații:
Manifest pentru Dezvoltarea personala in Scoala …..Incapacitati si incompetente pasagere, dar numeroase au facut ca reforma Scolii, insasi ideea de Educatie sa nu mai poata fi vazuta ca fundamentala pentru viitorul copiilor, elevilor si studentilor. Romania devine incet-incet tara unde Scoala fuge de acasa. Abandonul scolar, scaderea numarului absolventilor, al studentilor, prejudiciul imens produs de doctoratele plagiate ale demnitarilor si nu numai, carenta eticii si a integritatii in arhitectura sistemului educational, exodul absolventilor, al specialistilor sunt un rezultat al lipsei de viziune privind tipul de educatie cerut de adaptarea corecta la lumea de azi. Suna dramatic? Dar chiar e: priviti cum functioneaza societatea romaneasca, priviti cum nivelul barbariei produsa de civilizatia tehnologica viciaza comportamente sociale civilizatorii, norme si reguli constructive, cum lipsa modelelor, a reperelor devine norma, devine regula. Dar in raport cu norma si regula europeana suntem, in continuare, la coada. Cred ca Educatia in Romania nu contribuie substantial la dezvoltarea personala a copiilor, a adolescentilor, a tinerilor. De mai multa vreme, intre cei care educa si cei care primesc educatie este creata o prapastie periculoasa. Pericolul este intarzierea mentala, anemierea potentialului cognitiv si proliferarea comportamentelor social ineficiente pentru dezvoltarea sociala. Prapastia este rezultatul unei arhitecturi ineficiente a sistemului educational. Ca si in arhitectura, daca planul nu e bine gandit pentru a raspunde prin rezistenta, functionalitate si estetica, atat prezentului cat si viitorului, atunci constructia educationala e labila. Scoala romaneasca nu pune in centru nevoia reala de dezvoltare personala a elevului, a studentului. Concepe pachete curiculare pe modelul aglutinarii fragmentelor (discipline, cursuri etc.), in loc sa promoveze coeziunea intregului ca vector al dezvoltarii personale. Scoala romaneasca e orientata spre un tip vechi de Educatie. In ciuda “reformelor”, a zecilor de modificari ale Legii, a multimii ordonantelor de urgenta, urgenta nu a fost (cu putine exceptii) – si nici acum nu este! – Educatia, ci Politicul neprofesionist al Educatiei. Toate acestea nu au in vedere Subiectul viu al educatiei – copilul viu, elevul viu, studentul viu – ci proiectiile lor birocratice, ipostazele lor virtuale. Arhitectura curiculara se adreseaza Mintii (mai mult capacitatii de memorare), mai putin Corpului si Sufletului. Cu atat mai putin sintezei acestora. Cand Scoala separa Mintea (capul) de Corp, ceva e iremediabil disfunctional. Odinioara, aceasta sinteza a fundamentat civilizatii si culturi. Dezvoltarea personala ar trebui sa fie coloana vertebrala pentru formarea copiilor, elevilor si studentilor prin incurajarea creativitatii, interdisciplinaritatii si a gandirii libere. Celor pe care ii educam le oferim “materii”, “discipline”, “cursuri si seminarii”, “laboratorare”, dar nu le oferim acel tip de discipline care organizeaza, structureaza, dezvolta si afirma creativ potentialul personal. Le cerem sa invete ce le dam noi: si ce le dam noi e deja trecut. Dar ce ne dau ei? Vorbim de predare, dar nu vorbim de primire. Ce ajunge la ei/ele din ce le dam noi? Cum spune un mare expert in educatie si creativitate, noi nu stim ce va fi peste un an-doi, dar ne iluzionam sa cream Educatia viitorului.
Cât de periculos este să porţi masca doar peste gură. Covid-19 acţionează altfel decât se credea Purtatul măștii cu nasul descoperit anulează practic rolul acesteia de a proteja împotriva infectării cu Covid-19, întrucât nasul este cel mai important în răspândirea virusului. Un studiu publicat în revista Cell indică locurile din tractul respiratoriu în care noul coronavirus pătrunde, se multiplică și se răspândește cel mai ușor, scrie
Avocatul Poporului a formulat o opinie la CCR privind legea care mareste pedepsele pentru agresiuni sexuale: Criticile Guvernului din sesizare nu se justifica Avocatul Poporului a formulat joi un punct de vedere la Curtea Constitutionala pe legea care majoreaza pedepsele pentru agresiuni sexuale impotriva minorilor in care argumenteaza ca nu se sustin criticile aduse de catre Guvern la actul normativ deoarece
Salvati Copiii: 21% dintre scolile din Romania nu sunt pregatite sa isi primeasca elevii inapoi la scoala Organizatia Salvati Copiii Romania atrage atentia ca 21% dintre scolile din Romania nu sunt pregatite sa isi primeasca elevii inapoi la scoala, peste o treime dintre elevii din Romania invata in scoli cu spatii excedentare, iar aproape jumatate dintre elevii romani (47%) au avut acces limitat la educatia online. Potrivit unui comunicat transmis News.ro, Salvati Copiii subliniaza ca este nevoie de norme metodologice clare, pentru ca toate scolile sa permita reintoarcerea elevilor, in conditii de siguranta si non-discriminare. Organizatia solicita autoritatilor relevante, atat din domeniul educatiei, cat si al sanatatii, sa elaboreze un ghid comprehensiv care sa ajute scolile sa decida asupra solutiilor optime de incepere a anului scolar in functie de mai multi factori, dincolo de contextul local al incidentei si transmiterii COVID 19: spatiile disponibile si gradul de aglomeratie al scolii, distanta parcursa si modul in care elevii si cadrele didactice ajung la scoala, conditiile igienice din unitatile de invatamant (accesul la apa si canalizare) etc. Toti copiii trebuie sa revina la scoala, in conditii egale de siguranta sanitara si acces real la educatie de calitate. “In opinia noastra, in absenta unui astfel de ghid, deciziile privind modalitatea de incepere a cursurilor risca sa fie una gresit fundamentata sau arbitrara si nu pot sprijini asigurarea unei educatii de calitate pentru toti copiii, in functie de circumstantele individuale si de evolutia contextului pandemic”, considera Gabriela Alexandrescu, presedinte executiv Salvati Copiii Romania. Organizatia solicita Ministerului Educatiei Nationale “sa faca publica situatia unitatilor de invatamant in care functioneaza formatiuni de studiu cu un numar de elevi/prescolari mai mare decat maximum prevazut de legea educatiei nationale, sa comunice solutiile optime pentru inceperea anului scolar in aceste unitati de invatamant, dar si sa supuna dezbaterii publice un set de masuri care sa poata contribui la evitarea unor astfel de situatii in viitor”. Integral:
Deputatul USR Emanuel Ungureanu a depus plangere penala impotriva sefei TVR : A incercat sa instraineze sediul TVR Cluj” ….”Am venit la
O decizie care a salvat 40.000 de vieti in pandemie Peste 1,3 milioane de americani nu s-au infectat cu Sars-Cov-2 in 26 de zile si peste 40.000 nu au murit in 16 zile, pentru ca scolile au fost inchise in martie anul acesta. E o cifra clara, obtinuta de specialistii americani si publicata la sfarsitul lunii iulie in Jurnalul Asociatiei Americane de Medicina Pediatrica (JAMA Pediatrics- https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2768952). Cercetatorii au analizat si incarcatura virala cu noul Coronavirus pe diferite categorii de varsta si au reusit sa arate ca pentru copiii mai mici de cinci ani incarcatura este mai mare si devin transmitatori ai bolii in mai mare masura decat copiii a caror varsta depaseste acest interval si pentru care datele de transmitere a bolii arata similar cu cele identificate la adulti. De ce sunt importante aceste date? Pentru a lua masuri concrete si eficiente in toamna, atunci cand incepe un nou an scolar…..Dar, datele de mai sus vin parca dintr-o alta lume. In Romania nu doar ca nu am calculat din aceasta perspectiva impactul masurii de inchidere a unitatilor de invatamant, dar nici macar nu stim ce ne asteapta de la toamna si nici macar pentru ce trebuie sa ne pregatim. In mai, ministrul Educatiei,
Alexandru Rafila, criza de ras in timpul unei emisiuni la auzul ultimelor declaratii facute de Nelu Tataru Profesorul Alexandru Rafila a suferit o criza de ras in timpul emisiunii moderate de Marius Tuca, marti seara, 4 august, dupa ce a auzit ultimele declaratii facute de ministrul Sanatatii
VIDEO
Pandemia de COVID-19 ia o turnură dramatică: câte un român mort la fiecare jumătate de oră Un om infectat cu COVID-19 moare la fiecare jumătate de oră în România. Aşa reiese din bilanţul pandemiei dat marţi publicităţii de către autorităţi. Cele 436 de cazuri grave aflate la Terapie Intensivă – dintre care aproximativ 70 primesc tratamant cu plasmă, dovadă că alte tratamente nu au avut succes – şi cei 48 de morţi în doar 24 de ore încheie un lanţ al „slăbiciunilor” în modalitatea de abordare a pandemiei, atât de către autorităţi, cât şi de către cetăţeni. Legislaţia de urgenţă făcută „pe genunchi” la debutul pandemiei în baza unei ordonanţe date în 1999 când minerii ameninţau Capitala, atacarea ei la CCR de către Avocatul Poporului, vidul legislativ care a urmat şi, apoi, măsurile de relaxare despre care chiar autorităţile recunosc că au fost luate „un pic cam devreme” s-au tradus, marţi, în cel mai negru bilanţ zilnic al pandemiei. Peste 55.000 de cazuri confirmate în România Numărul total al persoanelor confirmate în România cu noul coronavirus a ajuns, marţi, la 55.241 de cazuri, după ce în ultimele 24 de ore au fost confirmate alte 1232 de noi îmbolnăviri din 20.581 de teste efectuate. În acelaşi timp, sunt înregistrate 2.480 de decese, din care 48 în ultimele 24 de ore. 28.006 de persoane s-au vindecat, potrivit datelor oficiale. Numărul de 48 de pacienţi morţi într-o singură zi l-a depăşit pe cel din 31 iulie, când în 24 de ore au decedat în spitale 39 de persoane. La data respectivă era cel mai mare număr de fatalităţi înregistate în rândurile pacienţilor COVID-19. În starea de urgenţă, „vârful” celor mai multe decese a fost atins în data de 8 mai, când 35 de persoane au murit pe paturile de spital. Integral:
Cum a fost negociată mega-afacerea „Unifarm”. Intermediarul şi-a cerut comisionul în instanţă Intermediarul contractului pentru care directorul Unifarm, Adrian Ionel, este anchetat de DNA le-a cerut judecătorilor să oblige firma care a încheiat contract cu Unifarm să îi achite comisionul de 18% convenit. Dosarul scoate la iveală detaliile intermedierii afacerii pentru care DNA spune că s-a cerut o mită de peste 700.000 de euro. Într-un dosar aflat în lucru la DNA, directorul Unifarm, Adrian Ionel, este acuzat că a cerut mită 760.000 de euro ca să îi atribuie firmei BSG Business Select SRL un contract de achiziţie a 250.000 de combinezoane şi 3 milioane de măşti chirurgicale. Contractul dintre Unifarm şi BSG Business Select SRL a fost intermediat de firma The Jaderian’S SRL. Practic, firma The Jaderian’S SRL, înfiinţată cu cinci zile înainte de încheierea contractului dintre Unifarm şi BSG, i-a cerut firmei BSG, pentru că i-a găsit client pentru măşti şi combinezoane, un comision de 18 la sută din valoarea contractului. Astfel, comisionul pe care ar fi trebuit să îl încaseze The Jaderian’S era de 5.800.000 de lei. Potrivit DNA, din această sumă directorului Unifram i-ar fi revenit 760.000 de euro. După livrarea unei prime tranşe de materiale, un milion de măşti şi 25.000 de combinezoane, în valoare totală de aproape cinci milioane de lei, contractul dintre Unifarm şi BSG Business Select a fost reziliat. Intermediarul, The Jaderian’s, şi-a cerut, însă, de la BSG comisionul de 18 la sută pentru suma încasată de la Unifarm: 897.549 de lei. Detaliile intermedierii afacerii cu Unifarm Pentru că nu şi-a primit comisionul de la BSG Business Select SRL, The Jaderian’S SRL a deschis proces, cerându-le judecătorilor de la Tribunalul Ilfov să oblige firma care a livrat măşti şi combinezoane Unifarmului să îi achite comisionul de 18 la sută din suma încasată. Integral:
ULTIMA ORĂ Guvernul nu contestă decizia prin care CEDO i-a dat câștig de cauză Laurei Codruța Kovesi. România trebuie să propună un plan de măsuri pentru implementarea deciziei CEDO …. Odată ce hotărârea CEDO intră în vigoare începând de astăzi, România are șase luni la dispoziție pentru a prezenta Consiliului de Miniștri ai Consiliului Europei un plan de măsuri pentru implementarea deciziei CEDO referitoare la garantarea independenței procurorilor. Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) i-a dat câștig de cauză Laurei Codruța Kovesi în procesul intentat după ce a fost revocată din funcție în 9 iulie 2018, prin decretul președintelui Klaus Iohannis, în urma unei decizii a Curții Constituționale, care l-a obligat pe șeful statului să o demită. CEDO a stabilit că fostei șefe a Direcției Naționale Anticorupție i-a fost încălcat dreptul de a merge în instanță pentru a se apăra, drept garantat de articolul 6 § 1 din Convenție. Totodată, instanța europeană îi dă dreptate Laurei Codruța Kovesi în privința dreptului la liberă exprimare a opiniilor, pornind de la acuzația fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader, care a notat în raportul care a stat la baza revocării că fosta șefă a DNA și-a încălcat atribuțiile făcând declarații presei internaționale…. Curtea Europeană a stabilit că fosta șefă DNA și-a exprimat puncte de vedere referitoare la modificările legilor Justiției în limitele libertății de exprimare și că a transmis public punctul său de vedere asupra reformelor, în calitate de șef al instituției Anticorupție. CEDO susține că acest lucru nu a încălcat sub nicio formă prevederile legale ci, dimpotrivă, s-a încadrat în dreptul său la liberă exprimare. CEDO concluzionează că această îndepărtare a Laurei Codruța Kovesi de la șefia DNA a învins scopul menținerii independenței judiciare și a avut consecințe asupra celorlalți procurori și judecători care au participat la dezbaterile publice privind reformele legislative. Integral:
O victorie de etapă. Ce urmează în Dosarul 10 August? Când a fost anunțată clasarea parțială a Dosarului 10 August la DIICOT, am fost printre puținele voci care au spus că există o parte bună, și anume că dosarul a scăpat din capcana unde fusese trimis după toate aparențele tocmai pentru a fi blocat și eventual clasat. Partea rea, adică exonerarea capilor Jandarmeriei, este până la urmă reversibilă, pentru că orice clasare poate fi infirmată și dosarul poate fi redeschis….. Din conținutul comunicatului (Ordonanța nu am văzut-o), nu am observat să fi fost menținută clasarea vreunui cap de acuzare în privința șefilor Jandarmeriei, așa cum au fost ele formulate de Secția Parchetelor Militare (SPM) din PICCJ și cum au fost sintetizate în Ordonanța de declinare către DIICOT de anul trecut. Conform Ordonanței de declinare, procurorii militari nu formulaseră acuzații cu privire la Carmen Dan, Liviu Dragnea sau celebrul colonel Paraschiv, însă nimic nu este exclus pe măsură ce ancheta va avansa dacă va fi reluată de SPM. De ce a fost lăsată infirmarea în mâna dnei Hosu? Pentru salvarea domniei sale și a acestui parchet atât de drag SRI, dar și pentru ca președintele să scape de o întrebare incomodă. Dacă infirmarea ar fi fost făcută de procurorul general Scutea, care lucra de altfel, din informațiile mele, la o soluție, dna Hosu rămânea lipită de clasare și cum mai putea dl președinte să evite comparația cu Felix Bănilă, căruia i-a cerut demisia pentru mersul prost al Dosarului Caracal. De fapt, nu am nici cea mai mică încredere că dna Hosu nu știa de clasarea semnată de procurorul Doru Stoica, în curând fericit pensionar după ce și-a făcut datoria. Deci, în opinia mea, dna Hosu nu a făcut decât să infirme ceea ce a păstorit. Un fel de autoinfirmare….. Ce se va întâmpla de acum înainte cu Dosarul 10 August? După cum se arată chiar în comunicatul DIICOT, ordonanța de redeschidere ”a fost înaintată judecătorului de cameră preliminară din cadrul Curții de Apel București în vederea confirmării, potrivit disp. art. 335 alin. 4 CPP. , urmând că după rămânerea definitivă, dosarul să fie declinat către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția Parchetelor Militare.” Deci următoarea etapă este la CAB. Primul aspect foarte important este la care judecător va ajunge cauza prin repartizare aleatorie, mai ales că, în mod tradițional, CAB este o moșie a Liei Savonea, unde se poate întâmpla orice. Cât poate dura procedura? În mod normal, ar trebui să fie o procedură de urgență, iar cu tot cu motivarea deciziei să nu dureze mai mult de mijlocul lui septembrie până când ancheta să fie reluată la SPM. Judecătorul de cameră preliminară va analiza legalitatea și temeinicia redeschiderii. O întrebare, sub aspectul legalității, este dacă dna Hosu nu este cumva incompatibilă să infirme clasarea, situație care ar apărea dacă domnia sa a efectuat acte de urmărire penală în Dosarul 10 August. Din câte știu, domnia sa a semnat o citație (a procurorului militar Pîrlog, cel care s-a autosesizat în 10 august și pe ale cărui aprecieri din actul de sesizare s-a întemeiat într-o anume măsură clasarea,
Revolta unui medic din Anglia venit în țară: “Am anticorpi COVID, am vrut să donez plasmă aici și am renunțat după câte mi-au cerut” Povestea unui doctor român din UK, venit acasă în vacanță, căruia centrul de transfuzii din Baia Mare i-a cerut să prezinte două teste PCR negative, radiografie pulmonară, trimitere de la medicul de familie, recomandare de la medicul infecționist. … Am venit în concediu acasă și știind că am anticorpi pentru COVID am dorit să donez. Este un reflex pe care l-am dobândit în timpul studenției și al primilor ani de profesie, când mergeam des să donez sânge. Ar trebui să fie simplu, eu donez, iar centrul să testeze și să proceseze probele recoltate să vadă dacă sunt bun sau nu. … Am mers la Centrul de Transfuzii din Baia Mare și mi-au cerut să prezint o mulțime de hârtii. Două teste PCR negative, radiografie pulmonară, trimitere de la medicul de familie, recomandare de la medicul infecționist. Este total descurajant. Eu vreau să donez plasma cu care poate fi salvată viața unui om. Când m-am infectat, virusul nu mi-a cerut hârtii și aprobări ori recomandări de la medici! …. Eu sunt medic în Marea Britanie și acolo a fost o mare nebunie în primăvară. Aproape toate cadrele ne-am infectat. NHS, echivalentul Ministerului Sănătății în România, ne-a testat pe toți, nu a plătit nimeni nimic și așa am aflat că am anticorpi, că am făcut boala. … Am avut ceva simptome, m-a durut un pic în gât ori capul, dar sunt simptome firești pentru primăvară, când circulă tot felul de viroze. Și mi-am propus să donez plasmă cu anticorpi pentru COVID în România, pentru semenii mei, dar mi-a fost imposibil. – În Marea Britanie, cei care doresc să doneze plasmă convalescentă COVID își plătesc singuri analizele? – Nu știu care e protocolul în Marea Britanie, dar nu cred că e așa, cu atâtea restricții. Acolo este foarte importantă obținerea acestei plasme care salvează vieți și nu cred că pun atâtea obstacole celor care vor să o doneze… Integral: 
Un tanchist în conducere și nici un vaccin la Institutul Cantacuzino, la trei ani de la militarizare În vara lui 2017, premierul PSD Mihai Tudose promitea că, prin militarizarea Institutului Cantacuzino, acesta va primi fonduri europene și va putea produce un vaccin antigripal. Trei ani mai târziu, nu s-a produs nici un vaccin și se așteaptă încă fonduri de la UE. După militarizare, schema de personal a institutului a crescut de la 430 de angajați la 1.075, din care efectiv sunt ocupate circa 600 de posturi. La conducerea institutului se află un medic militar, dar locțiitorul său la comandă este un fost tanchist, cu grad de colonel (care, spre deosebire de șeful său, și-a secretizat salariul). Managerul institutului, colonelul Florin Oancea, are un salariu de circa 11.000 de lei pe lună, dar are timp de încă trei slujbe, așa că, în 2019, a câșigat: 123.000 de lei de la CMI Dinu Gabriel, 145.000 de lei de la MedLife și circa 50.000 de lei de la Clubul Sportiv Municipal București. Bugetul anual al institutului a fost, de la militarizare până acum, de circa nouă milioane de euro. Când a fost militarizat, la institut lucrau 350 de persoane, care au rămas angajate, ba chiar li s-au acordat ulterior “drepturile bănești specifice unei instituții militare“ – a precizat ministrul Apărării, Ionel Ciucă într-un răspuns la o interpelare. În ceea ce privește producerea unui vaccin antigripal, ministrul Apărării Ionel Ciucă evită un termen clar. El a arătat, într-un răspuns la o altă interpelare, că, în aprilie 2020, Guvernul a aprobat un memorandum prin care institutul ar urma să primească fonduri europene prin Programul Operațional 2021-2027. În plus, ar exista un proiect de plan al M.Ap.N. prin care să se reia producția de vaccinuri antigripale. În aprilie 2020, premierul Orban susținea că un vaccin antigripal va putea fi produs în 2021……Institutul Cantacuzino nu mai produce banalul vaccin antigripal din 2009.Integral:
Alexandru Rafila, dur la adresa DSP: “Multe sunt conduse de persoane care nu au studii medicale” Președintele Societății Române de Microbiologie, Alexandru Rafila, a făcut o caracterizare extrem de dură celor care conduc Direcțiile de Sănătate Publică (DSP). Reprezentantul României la OMS consideră că multe direcții de sănătate publică nu pot gestiona la timp situația, deoarece sunt conduse de persoane care n-au studii medicale. ”Nu știu dacă sunt de formă, dar nu pot să gestioneze la timp situația și timpul, de multe ori, e un factor determinant în controlul acestui tip de situație. Acțiunile DSP-urilor trebuie să limiteze răspândirea infecției. Sigur, nu critic pe nimeni, dar este rezultatul unei activități de 15 ani, în care, după ce au fost reorganizate și instruite direcțiile de sănătate publică, au trecut într-un curs de deprofesionalizare accentuată. Sunt conduse multe dintre ele de persoane care n-au studii medicale și, din cauza asta, cred că lucrurile au nevoie de o restructurare. E greu în timpul bătăliei să recurgi la așa ceva, dar nici nu poți să te uiți impasibil că DSP-urile nu au capacitate” Integral:
DOCUMENT
Nababii de la stat. Bugetarii care câştigă peste o jumătate de milion de lei pe an Declaraţiile de avere ale mai-marilor instituţiilor de stat arată o evidentă bunăstare, fără a lua în calcul altceva decât veniturile lor anuale, care ajung şi de aproape patru ori mai mari decât ale şefului statului Klaus Iohannis. Cu banii dintr-un singur an, aceştia pot cumpăra un apartament cu 3-4 camere în zone din inima Capitalei. „Adevărul” a analizat declaraţiile de avere ale şefilor din cele mai importante autorităţi de reglementare, cu roluri cheie de supraveghere a activităţii din domeniul energiei, comunicaţiilor şi asigurărilor, pe care le-am comparat cu venitul şefului statului de anul trecut, care a fost de 179.735 lei (echivalentul a 37.059 euro). Toate veniturile au fost echivalate la un curs valutar de 4,85 euro/leu. Dumitru Chiriţă, preşedintele ANRE: peste 680.000 lei/an Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) verifică, supraveghează şi reglementează, inclusiv prin emiterea avizelor/licenţelor, atât firmele/companiile care activează în domeniul energiei electrice, cât şi pe cele de pe segmentul gazelor naturale. Preşedintele instituţiei este Dumitru Chiriţă, care a încasat anul trecut nu mai puţin de 681.156 lei (echivalentul a 140.444 euro, calculat la un curs valutar de 4,85 lei/euro), conform ultimei sale declaraţii de avere depusă pe site-ul ANRE în luna iunie 2020. Indemnizaţia domnului Chiriţă de anul trecut a fost de 3,8 ori mai mare decât a şefului statului. Adjunctul său, vicepreşedintele ANRE Zoltan Nagy-Bege, deţine, conform declaraţiei sale de avere, nu mai puţin de 13 conturi curente, depozite bancare şi fonduri de investiţii la Raiffeisen, Banca Transilvania, OTP Bank şi Metropolitan Life Pensii, dar şi titluri de valoare/ obligaţiuni în România şi străinătate, remuneraţia încasată de la ANRE în 2019 ridicându-se la 601.026 lei (echivalentul a 123.923 euro). …. Conducerea ANCOM este asigurată de preşedintele Sorin Grindeanu şi vicepreşedinţii Eduard Lovin şi Bogdan Iana. Conform declaraţiei de avere depusă în luna iunie 2020, Sorin Grindeanu a încasat anul trecut 528.221 lei (echivalentul a 108.911 euro). Venitul său pe anul trecut a fost de aproape 3 ori mai mare decât al şefului statului. Adjunctul său, vicepreşedintele Eduard Lovin, a încasat anul trecut „despăgubiri, plăţi compensatorii conform hotărâre judecătorească definitivă + salariat – indemnizaţie vicepreşedinte” suma de 485.310 lei (echivalentul a 100.064 euro), de 2,7 ori mai mult decât Klaus Iohannis. În ce-l priveşte pe vicepreşedintele Bogdan Iana, acesta a încasat anul trecut de la ANCOM o indemnizaţie de 420.732 lei (echivalentul a 86.749 euro), conform declaraţiei sale de avere depusă în iunie 2020. Venitul acestuia a fost mai mult decât dublu (2,34 ori mai mult) faţă de cel înregistrat de şeful statului în 2019….. Nicu Marcu a fost numit de curând preşedinte al ASF, astfel încât nu are o declaraţie de avere pe anul trecut. Însă precedesorul său, Leonardo Badea, încasa 816.982 lei pe an provenind din salariu ca preşedinte al ASF (580.205 lei), indemnizaţiile de şedinţă (203.268 lei) şi încă 33.509 lei plata concediului neefectuat….. Vicepreşedintele Gabriel Grădinescu, următorul în rang după Elena Doina Dascălu, a încasat anul trecut 618.652 lei (echivalentul a 127.557 euro), are patru conturi curente şi depozite bancare la Banca Transilvania şi două maşini, o Dacia Logan şi un Hyundai Tucson. Vicepreşedintele ASF Cristian Roşu a încasat în 2019 o indemnizaţie de 612.239 lei (echivalentul a 126.234 euro), din declaraţia sa de avere reieşind că deţine şi şase conturi şi carduri bancare la BCR şi Raiffeisen. În conturile de pensii private de la Allianz Ţiriac Pensii Private şi NN Pensii, domnia sa a strâns peste 280.000 de lei. Deşi este vicepreşedinte al ASF în domeniul pensiilor private, Ştefan Daniel Armeanu surprinde nu doar prin veniturile obţinute în 2019 din diferite activităţi, inclusiv didactice şi de cercetare, ci şi prin numărul impresionant de imobile şi conturi bancare, enumerate în declaraţia sa de avere. Împreună cu soţia sa, Armeanu a încasat în tot anul 2019 nu mai puţin de 895.376 lei (echivalentul a 184.613 euro), din care 123.163 lei din activităţi didactice şi de cercetare şi 638.466 lei indemnizaţia de la ASF. Integral:
Magistrații pensionari și reîncadrați în funcții publice adună câștiguri de peste 5.000 de euro pe lună De regulă, procurorii și judecători după ce se pensionează trec în avocatură sau își deschid birouri notariale dacă sunt judecători de la instanță supremă. Există însă o categorie aparte de pensionari speciali care aleg să se întoarcă în funcții publice și încasează venituri uriașe compuse din salariul și pensia de la stat. În octombrie 2017, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) lua act de cererea de pensionare a Petruței Ulmeanu, judecător la Judecătoria Sectorului 1. În iulie 2018, Ulmeanu era
Nicușor Dan: Gabriela Firea a cheltuit în 4 ani bugetul pe 5 ani …. “La momentul ăsta (…) se pare că datoria curentă a Primăriei, la sfârşit de 2020, este de 3,7 miliarde de lei. Asta înseamnă că primarul PSD Firea a cheltuit în patru ani bugetul pe cinci ani. Asta înseamnă că datoria curentă a Primăriei Capitalei este bugetul pe anul următor, pe care l-a îndatorat”, a susţinut Dan, într-o conferinţă de presă organizată în faţa sediului PMB. În opinia sa, Gabriela Firea “a fost depăşită” de funcţia pe care a avut-o şi a dus traficul din Bucureşti, cât şi finanţele Primăriei într-un “blocaj complet”. “După ce a dus oraşul, după ce a dus traficul într-un blocaj complet, iată că primarul PSD Firea a dus şi finanţele publice într-un blocaj complet. Te întrebi cum e posibil ca un oraş, o Primărie, care are un buget de aproape 1 miliard de euro, să intre în faliment. Primarul Firea dă vina pe alţii, ca de obicei, încearcă să spună că afacerea Constanda este cauza acestui faliment. Nu este adevărat: Primăria Capitalei este în faliment de multă vreme, oricând ANAF ar fi putut să-i închidă conturile, să ceară insolvenţa STB-ului, oricând ELCEN-ul ar fi putut să ceară insolvenţa Termoenergetica. La sfârşitul lui 2019, datoriile curente ale Primăriei Capitalei erau 1,5 miliarde de lei datorii comerciale şi 1,5 miliarde de lei datorii către stat”, a explicat Nicuşor Dan, citat de
Problema Sudului …. Am realizat că şi în România există o problemă a Sudului atunci când m-am uitat pe datele electorale. Este clar că există “judeţe roşii”, adevărate fiefuri electorale – folosesc termenul “fief” într-un sens aproape medieval – ale Partidului Social-Democrat. Dar puţini au observat că acestea sunt, aproape toate, concentrate în Sud. Mulţi îşi imaginează că Moldova este regiunea cea mai “roşie”. Dar dacă privim la rezultatele ultimelor alageri la scară naţională (prezidenţialele din 2019), observăm ceva stupefiant. În primul tur din 2009, Klaus Iohannis s-a situat pe primul loc (previzibil) în tot Ardealul (cu excepţia judeţelor Harghita şi Covasna, câştigare de candidatul UDMR) şi în toate judeţele din Moldova, cu excepţia Botoşaniului. Viorica Dăncilă, candidata PSD, s-a clasat pe primul loc doar în zece judeţe. Opt dintre acestea sunt din Sud: Argeş, Buzău, Ialomiţa, Teleorman, Olt, Dolj, Mehedinţi, Gorj şi Giurgiu. În turul al II-lea s-a votat, masiv, anti-PSD. Nici nu a mai contat pentru cine. Suspectez că dacă în locul lui Klaus Iohannis intra în turul II pisoiul din spatele blocului, bietul animal ar fi devenit preşedintele României. Dar chiar şi aşa, au fost 5 (cinci) judeţe care, ca soldatul japonez, au rămas fidele socialismului de clan propus de PSD, unde alegerile au fost câştigate de Viorica Dăncilă. Toate aceste sunt din Sud: Teleorman, Giurgiu, Olt, Gorj şi Mehedinţi…. Aici e vorba de mai mult decât de diferenţe în opţiunile politice. “Judeţele roşii” sunt citadele ale înapoierii. În Sud este polul sărăciei. Ultimele două judeţe (Teleorman şi Mehedinţi) la capitolul PIB pe cap de locuitor sunt din Sud. Educaţia este la pământ. Este greu să găseşti măcar o librărie pe acolo. Când treci cu maşina vezi o realitate deprimantă. Ai senzaţia că eşti în altă ţară, poate pe alt continent decât Europa….. Dacă nu ar exista Sudul în ecuaţia electorală, PSD ar fi rămas un partid minor, ceva în genul ALDE al lui Popescu-Tăriceanu sau Pro România lui Victor Ponta. Mai pe româneşte: fără “judeţele roşii” din Sud, România ar semăna mult mai bine cu Europa Centrală decât cu Albania. Într-o parte a Sudului s-a format o cultură politică distinctă. Societatea civilă este pulbere. Presa independentă nu există. Economia depinde de subvenţii de stat. La mulţi indicatori, “judeţele roşii” sunt în urma unor state din Africa. Îmi este mai uşor să îmi dau seama când va veni democraţia în Belarus decât să întrezăresc sfărşitul acestor cvasi-state de stepă, unde domneşte bunul-plac al vreunui baron local…..De aici trebuie începută orice schiţă de reformă politică şi socială. Integral: 



Doi ani de la violentele din 10 august 2018, niciun vinovat: 57.000 de persoane ii cer procurorului general redeschiderea anchetei Peste 57.000 de cetateni au semnat petitia prin care i se solicita Procurorului General al Romaniei,
Contractele de 9,2 milioane de lei ale firmei Best Achizitii, “abonata a Primariei Capitalei”, care contesta licitatia pentru mastile destinate persoanelor vulnerabile Compania Best Achizitii a incheiat anul aceasta sapte
Patru sefi de la Ocolul Silvic Comanesti plasati in arest la domiciliu. Sunt acuzati ca ar fi luat mita peste 4 milioane de lei ….Paslaru Aurel, la data faptei seful Ocolului Silvic Comanesti (Bacau) din cadrul Regiei Nationale a Padurilor Romsilva, Comaneci Sorin-Velu, la data faptei sef district I Asau, Stefancu Constantin, la data faptei sef district III Nogea, Corbu Liviu, la data faptei sef district VI Ghimes-Palanca, Colpos Costel, sef district V Camenca, toti cei patru din cadrul Ocolului Silvic Comanesti (Bacau)”, se arata intr-un comunicat al 
Colegii, coledzii și capturarea statului (II) …. Am încercat să aduc cât mai multe date factuale pentru a argumenta că reţelele absolvenţilor de „colegii de apărare, ordine publică şi informaţii” (incluzând aici şi şcolile doctorale sau de Academia de Ştiinţe ale Securităţii Naţionale) au fost folosite deliberat pentru obţinerea de funcţii, bani şi imunitate, iar aceste reţele reprezintă unul din instrumentele de captură a statului postcomunist. Nu au existat reacţii sau contra-demonstraţii ale acestei ipoteze – dimpotrivă – mi s-a atras atenţia că aş mai fi putut aduce alte zeci de exemple sau probe de notorietate, fie din investigaţiile jurnalistice, fie din deciziile instanţelor. Pentru că reţelele lui Gabriel Oprea sau
Studiu: Situatia financiara a romanilor s-a inrautatit. Multi dintre cei care mai au bani, mai au doar pentru 4 luni Peste jumatate dintre romani (54%) afirma ca situatia lor financiara curenta este destul de precara, pe fondul actualei crize COVID-19, potrivit studiului “Financial Pulse Survey”, realizata de biroul local McKinsey & Company. 43% dintre consumatori considera economia locala drept slaba si se asteapta ca starea acesteia sa se inrautateasca in urmatoarele trei luni. Mai mult, romanii sunt pesimisti si in ceea ce priveste durata crizei economice: cea mai semnificativa parte (30%) a acestora estimeaza o perioada de 1-2 ani, pe cand 19% se asteapta la o durata de pana la 3 ani. “De la debutul pandemiei, aproape jumatate dintre consumatori declara ca au experimentat scaderi ale veniturilor si economiilor la nivel de gospodarie, dar mai putin de o treime dintre acestia au reusit sa reduca si cheltuielile din gospodarie. In plus, aproximativ 60% dintre consumatori au devenit preocupati, cel putin intr-o oarecare masura, de siguranta locului de munca”, se arata in studiu. Sase din zece romani mai au bani pentru patru luni In schimb 6 din 10 romani afirma ca au 
Studiu: “Copiii mici pot fi importanti factori de contagiere a populatiei cu SARS-CoV-2” Concentratia de material genetic provenit de la noul
Valeriu Nicolae, după atacurile lui Neamţu la liderii USR-PLUS: „Are coloana vertebrală şi inteligenţa emoţională a unui melc psihopat“ După ce Mihail Neamţu, propunerea PMP pentru Primăria Sectorului 3, i-a atacat pe liderii alianţei USR-PLUS, Valeriu Nicolae îi dă replica lui Neamţu, bazându-se pe CV-ul acestuia, „treisprezece pagini de autopupincurism cum rar se pot citi”. După ce liderii USR-PLUS s-au opus candidaturii lui Neamţu pentru Sectorul 3 în negocierile cu PNL, acesta i-a atacat numindu-l pe Barna, de pildă, „o nulitate care nu ştie să lege două propoziţii”, iar pe Cioloş, „o vuvuzelă franţuzească”. În replică, fostul secretar de stat si membru PLUS, Valeriu Nicolae, îl descrie pe Neamţu ca pe un om care „scrie ca o cizmă, o cizmă foarte citită şi foarte, foarte plină de ea”. „Am văzut şi clipul de azi în care se prezintă ca «vocea libertăţii». Hiper excitat ca «unu’ pe şpeis» (n.r. – denumire pentru drogurile legale) cum a zis genial N. un puşti din Ferentari care a văzut capodopera cu mine”, a continuat Valeriu Nicolae care şi-a exprimat mai departe uimirea pentru felul în care oamenii ca Neamţu ajung în politică. „Cum ajung oamenii de tipul ăsta în politică e dincolo de mine. Neamţu a trait toată viaţa lui din burse, cărţi imposibil de citit de noi ăştia mai proşti şi tot felul de gargară bombastică. A fost în cinci partide. Nu neg că e foarte citit şi că are o memorie senzaţională. Dar are coloana vertebrală şi inteligenţa emoţională a unui melc psihopat şi carisma unui amestec nereuşit dintre un papagal şi un popândău. Prea papagal până şi pentru PNL partidul lui number one, Rareş Bogdan. Integral: 


