Buna dimineata intr-o zi de vineri, 21 august! Vremea va fi în general instabilă. Cerul va avea înnorări temporar accentuate în cea mai mare parte a țării și se vor semnala averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului, mai ales în cursul zilei, pe arii extinse la munte și în sud-estul, centrul și nord-vestul țării și local în rest. Izolat, cantitățile de apă vor fi însemnate și vor fi condiții de grindină. Temperaturile maxime, mai scăzute decât în intervalul precedent în regiunile sud-estice și estice, se vor situa între 22 și 30 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 11 și 21 de grade. In Bucuresti, cerul va avea înnorări accentuate în cursul zilei, când vor fi averse și, posibil, descărcări electrice, apoi va deveni variabil. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă, mai scăzută decât în ziua precedentă, se va situa în jurul valorii de 27 de grade, iar cea minimă va fi de 16…18 grade.
Roche şi Regeneron colaborează la crearea unui medicament cu anticorpi pentru prevenirea şi tratarea Covid-19 Companiile farmaceutice Roche, din Elveţia, şi Regeneron, din Statele Unite, au convenit să colaboreze pentru crearea unui medicament cu anticorpi pentru prevenirea şi tratarea Covid-19, transmite Reuters. Astfel, Roche va contribui cu capacitatea sa de producţie şi expertiza în dezvoltarea globală la eforturile Regeneron de creare a cocktailului cu anticorpi împotriva Covid-19. Regeneron, care aşteaptă luna viitoare date referitoare la efectul medicamentului REGN-COV2 asupra oamenilor, după ce a prevenit şi tratat boala la macaci şi hamsteri, va gestiona vânzările în Statele Unite, în timp ce Roche se va ocupa de distribuţia la nivel global, dacă medicamentul va fi aprobat, au anunţat companiile miercuri. Roche are unele dintre cele mai dezvoltate operaţiuni de producţie de anticorpi, inclusiv facilităţi în San Francisco, şi va creşte capacitatea totală pentru REGN-COV2 de cel puţin trei ori şi jumătate, ceea ce ar fi fost foarte dificil de făcut pentru Regeneron. ”Această colaborare majoră cu Roche oferă o anvergură importantă şi expertiza globală de a aduce REGN-COV2 la mult mai mulţi pacienţi în Statele Unite şi în restul lumii”, a afirmat directorul general al Regeneron, Leonard Schleifer. Decizia Roche de a colabora cu Regeneron a fost luată după ce propriul său medicament, Actemra, a eşuat în studiul clinic împotriva Covid-19. Companiile vor finanţa şi derula un sutdiu clinic de fază a 3-a pentru prevenţia Covid-19 şi un studiu de siguranţă de faza 1 pe voluntari sănătoşi, precum şi studii suplimentare pentru evaluarea REGN-COV2 în tratarea sau prevenirea COVID-19. Medicamentul combină un anticorp creat de Regeneron şi un al doilea anticorp izolat de la persoane care s-au vindecat de Covid-19. Integral: https://www.news.ro
Autorităţile chineze avertizează asupra pericolului contactului cu „obiecte contaminate” cu noul virus Comisia Naţională pentru Sănătate din China a avertizat miercuri asupra pericolului contactului cu „obiecte contaminate cu noul coronavirus” care poate provoca infecţii, după ce această ţară asiatică a confirmat mai multe cazuri de COVID-19 asociate lanţului alimentar, relatează EFE, preluată de Agerpres….. China a înregistrat din iulie zece contagieri asociate ambalajelor şi suprafeţelor de prezentare a produselor congelate, potrivit presei locale. Oraşul Shenzhen a demarat săptămâna aceasta o campanie masivă de teste de acid nucleic după detectarea a trei cazuri pozitive la angajaţii unui lanţ de supermarketuri, în timp ce oraşul Canton a suspendat temporar importul de carne şi de fructe de mare congelate din străinătate. Vinerea trecută, mai multe loturi de aripioare de pui congelate importate din Brazilia au fost depistate cu teste de acid nucleic, iar cu o zi în urmă o inspecţie de rutină la un restaurant din oraşul Wuhu a descoperit mostre de virus pe ambalajele unor creveţi albi din Ecuador. Acelaşi lucru a fost descoperit şi la 10 iulie pe ambalajele unor fructe de mare provenite de la trei firme ecuadoriene…. Mass-media chineze şi-au exprimat îngrijorarea faţă de gravitatea pandemiei în America Latină, cu peste 5,6 milioane de cazuri confirmate, mai ales în Brazilia şi Ecuador unde virusul prezent pe ambalaje se poate transmite consumatorilor. Pe de altă parte, autorităţile sanitare au avertizat că purtătorii de COVID-19 pot transmite boala în timpul perioadei de incubaţie şi au cerut persoanelor confirmate pozitiv să informeze autorităţile la două ore după ce au fost testate cu această infecţie. Integral: https://www.g4media.ro
Fostul presedinte al CCR Augustin Zegrean: Nu este un conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern si Parlament din cauza depunerii motiunii de cenzura Fostul presedinte al CCR Augustin Zegrean a declarat ca nu este un conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern si Parlament din cauza depunerii motiunii de cenzura si ca in Constitutie nu se vorbeste despre vacanta parlamentara, ci ca Legislativul lucreaza in doua sesiuni ordinare. El a adaugat ca in perioada de vara, in care alesii isi desfasoara activitatea in circumscriptii poate fi convocata sesiunea extraordinara si nu este nicio diferenta in activitatea Parlamentului in sesiunea ordinara si cea extraordinara.”Sigur ca nimeni nu poate fi oprit sa depuna plangere la Curte. Este dreptul de a se adresa justitiei, este un drept fundamental si constitutional, nu ti-l poate lua nimeni. Problema este cineva va castiga, daca va sesiza Curtea Constitutionala. Evident, conflict juridic de natura constitutionala nu este prin faptul ca s-a depus o motiune de cenzura. Parlamentul este in functie de la investire pana la expirarea mandatului. In toata aceasta perioada Guvernul este responsabil, este raspunzator in fata Parlamentului, pentru ca in sistemul nostru constitutional Guvernul este numit in baza votului de incredere acordat de catre Parlament si Parlamentul poate retrage acest vot de incredere oricand, nu numai in sesiune, sau numai duminica sau numai toamna. Oricand”, a afirmat Augustin Zegrean joi la Digi 24. Intrebat despre faptul ca Ludovic Orban a invocat ca motiunea de cenzura poate fi depusa in sesiune parlamentara si nu in vacanta parlamentara, Zegrean a raspuns: “Nu este vacanta parlamentara. Nu se vorbeste in Constitutie de vacanta parlamentara. In Constitutie spune ca Parlamentul lucreaza in doua sesiuni ordinare, doua sesiuni pe an, una incepe in februarie si se sfarseste in iunie, alta incepe in septembrie si se sfarseste in decembrie. Raman 4 luni in care parlamentarii sunt in functie, dar isi desfasoara activitatea in teritoriu, in circumscriptiile electorale. In aceasta perioada pot fi convocate sesiuni extraordinare si nu scrie in Constitutie ce nu se poate face in sesiune sau ca nu s-ar putea depune motiune de cenzura in sesiune extraordinara. Nu este nicio diferenta din punct de vedere al Parlamentului, al activitatii parlamentare intre sesiunea ordinara si sesiunea extraordinara. Deci cine spune ca nu se poate depune motiune de cenzura in timpul vacantei parlamentare este in afara Constitutiei”. Chestionat cand ar trebui sa fie votata motiunea de cenzura a PSD impotriva Guvernului Orban, Augustin Zegrean a precizat ca in maxim 3 zile de la citirea acesteia in Parlament. Integral: https://ziare.com
Lege nouă: modificări privind violența în familie. În Monitorul Oficial din data de 19.08.2020 a fost publicată Legea nr. 183/2020 care modifică reglementările privind violența în familie cuprinse în Legea nr. 217/2003. Noua lege prevede două modificări importante: – Cel care încalcă ordinul de protecție dat de judecător sau ordinul de protecție provizoriu dat de polițist riscă de acum închisoarea de la 6 luni la 5 ani (până acum pedeapsa legală era de la o lună la un an închisoare); – În procedura desfășurată în fața judecătorului pentru emiterea ordinului de protecție, de acum, victima trebuie să aibă în mod obligatoriu avocat. În cazul în care nu are, va primi unul din oficiu. Aceste noi reglementări vor intra în vigoare sâmbătă, 22 august 2020. Forma actualizată a legii poate fi accesată AICI. Integral: https://vedemjust.ro
Înfricoșătorul caz al deputatei PSD Dobrică. Zgonea a fost condamnat că a luat mită ca s-o angajeze, iar cariera ei urcă în Parlament! Domnișoara Dobrică este, pe hârtie, un mare succes al Tineretului Social Democrat. O buzoiancă tânără, cu o carieră meritorie, care ajunge în Parlament la 27 de ani. O analiză un pic mai aprofundată a CV-ului Ionelei (Oana) Viorela Dobrică demonstrează însă că PSD-ul sfidează oamenii cu un tupeu demn de o organizație mafiotă. ….Domnișoara este un elev mediocru la un liceu din Buzău. Tot în liceu este lovită de duhul salvării țării PSD-iste. Se duce ca orice geniu la o facultate competitivă. Facultatea de Drumuri și Poduri, unde competiția în anul ei este acerbă cu 67 de înscriși pe 145 de locuri. Se înscrie în PSD în anul de glorie 2007. … De ce an de glorie? Pentru că domnul Ciolacu (conform CV-ului său a fost șomer până la 37 de ani) în 2007 are singura slujbă care arată accceptabil în CV. Singura funcție executivă, de manager, pe care o deține pentru 13 luni din 2007, e la o firmă mărișoară, Urbis. Afaceri între tatăl viitoarei deputate și viitorul șef de partid Firma primește mai multe contracte de la primărie și subcontractează firma domnului Dobrică, că așa lovește norocul în PSD. Curtea de Conturi susține că 4,83 milioane sunt prejudiciul făcut de firma domnului Dobrică din contractele pasate de domnul Ciolacu. Din 2008 până în 2012, atât domnul Ciolacu, cât și domnul Dobrică ocupă funcții importante în administrația publică a Buzăului. Între 2007 și 2012, perioadă când Ciolacu este director la URBIS și apoi viceprimar, firma primește 138 de milioane în contracte de la primărie. Cinste și social democrație! … Între timp, la 23 de ani, domnișoara Dobrică termină Facultatea de Inginerie Civilă. Ca orice tânăr de geniu, devine direct consilieră, fără nici un fel de experiență, la unul dintre cele mai sinistre personaje care au lucrat la stat. Lucrează în cabinetul domnului Daniel Tudor, cel mai bine plătit bugetar, cu un salariu estimat în jur de 20.000 de euro la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor. Tudor a terminat facultatea la 17 ani, după ce a terminat liceul și are un CV foarte straniu. În timpul comuniștilor, ca orice român cinstit, lucrează în Belgia. Pe cine a sfătuit Este acuzat de CNSAS de colaborare cu Securitatea. Arestat de DNA. Căsătorit, desigur altă coincidență, cu probabil cea mai bogată senatoare, reprezentanta PNL, tot de Buzău, Doina Tudor. …. Despre legăturile cuplului Tudor cu Hellvig (soția acestuia, conform unei anchete jurnalistice, a fost angajată de firma familiei Tudor) și Tăriceanu s-a scris mult, așa cum s-a scris și despre corupția și bogăția incredibilă a familiei Tudor. În mod straniu, unele dintre declarațiile de avere ale doamnei Tudor nu mai sunt disponibile pe site-ul Senatului, dar se găsesc în arhive. Multe, multe milioane de euro care put a corupție și securitate veche și nouă. La 24 de ani devine președinte! După numai patru luni, Ionela este numită, la 24 de ani și cu zero experiență în domeniu, președinte al Centrului Național de Management pentru Societatea Informațională. O instituție cu 140 de posturi care gestionează e-guvernarea și două sisteme foarte importante pentru achiziții publice și de eliberare a autorităților de transport. Zgonea a luat mită ca s-o angajeze Numirea ei îl bagă în pușcărie pe fostul șef al Parlamentului, PSD-istul Valeriu Zgonea, pentru mita primită de la Dumitru Dobrică, tatăl domniei sale. Oana este președinte pentru 7 luni și apoi, ca orice personaj de poveste care învață într-o lună cât alții într-un an, este subsecretar de stat la Ministerul Comunicațiilor. După 11 luni de muncă intensă se dedică iarăși studiului, studiază Diplomația la altă catastrofă, Institutul Diplomatic Român. … Firma tatălui își mărește activitatea de vreo trei ori cu vreo 7 milioane în această perioadă. Imediat ce fata nu mai e la butoane, cifra de afaceri scade cu 4 milioane. Nu doar PSD procedează așa La 27 de ani, cu o experiență totală numai în sinecuri de partid de 25 de luni, devine – desigur, meritat – parlamentară. …. PNL-ul este exact în aceeași situație, cazurile doamnei Schelean sau al doamnei Gorghiu sunt și ele stridente. Și mai înfricoșătoare nu este liniștea din jurul acestor cazuri, ci tupeul cu care oameni precum Ciolacu sau Orban vorbesc despre meritocrație, iar domnul președinte, despre România normală sau România educată. Integral: https://www.libertatea.ro
Cătălin Drulă, deputat USR: Am reușit să oprim în plen o lege prin care PSD dădea voie infractorilor să dețină arme letale/ Cei condamnați pentru șantaj, cămătărie sau furt primeau liber Deputatul USR Cătălin Drulă susține, într-o postare pe Facebook, că partidul său a oprit în plen o lege prin care PSD dădea voie unei categorii largi de infractori să dețină arme letale. Drulă scrie că este vorba de un amendament introdus de deputatul PSD Vlad Bontea la un proiect de lege privind regimul armelor și munițiilor, care transpunea o directivă europeană. ”Până în prezent, în legea în vigoare, era interdicție la deținerea de arme letale pentru cei care au fost condamnați la pedepse cu executare pentru infracțiuni săvârșite cu intenție. Modificarea toxică limita această interdicție la cei care au săvărșit infracțiuni cu violență. Prin urmare, o largă categorie de infractori, precum cei condamnați pentru șantaj, cămătărie sau furt, primeau liber la arme letale. Atenție! Nu discutăm despre pistoale cu aer comprimat, cu bile, etc, ci despre arme de foc letale cu care poți zbura creierii cuiva. Asta face PSD în timp ce clanurile infracționale își fac de cap în România! Am reușit să retrimitem legea la comisie până marțea viitoare. Deci am evitat pericolul pentru moment”, scrie deputatul USR în postarea pe Facebook. Integral: https://www.g4media.ro
EXCLUSIV: Foștii inculpați ai «Dosarului Țăndărei» cer despăgubiri de 1 milion de euro statului român Achitați definitiv de Curtea de Apel Târgu Mureș, foștii inculpați din «Dosarul Țăndărei» vor să facă o adevărată revoluție în instanță. În urmă cu o săptămână, doi dintre aceștia au depus o acțiune comună la Tribunalul Ialomița în care cer statului român daune morale de 1 milion de euro, motivând faptul că arestarea lor preventivă din anul 2010 a fost ilegală. Oficialii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT), structura de Parchet care a instrumentat «Dosarul Țăndărei», au recunoscut public faptul că procurorul care investigat cazul a greșit ancheta. «Dosarul Țăndărei» a cărui finalitate a dus la achitarea a 25 de inculpați acuzați de «trafic de persoane» reprezintă cel mai mare eșec al justiției românești… Acțiune surprinzătoare Procesul deschis de cei doi foști inculpați ai «Dosarului Țăndărei» își are temeiul în baza art. 539 din Codul de Procedură Penală, care vizează «dreptul la repararea pagubei în cazul privării nelegale de libertate». Potrivit textului de lege, «are dreptul la repararea pagubei și persoana care, în cursul procesului penal, a fost privată nelegal de libertate». În anul 2010, timp de aproximativ 9 luni, toți cei 25 de inculpați ai cauzei au fost arestați preventiv de Tribunalul Harghita, în baza solicitărilor făcute de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT). După această perioadă, aceștia au fost lăsați în libertate sub supravegherea organelor judiciare locale. Achitarea definitivă în «Dosarul Țăndărei» i-a determinat pe foștii inculpați să acuze organele judiciare ale statului român de practici ilegale în ceea ce privește măsurile preventive impuse pe numele lor, în urmă cu 10 ani. Motivând faptul că măsura arestării preventive impusă pe numele lor a fost ilegală, doi dintre foștii inculpați ai anchetei pe care DIICOT a pierdut-o în instanță cer acum daune morale statului român, invocând textul de lege enunțat în rândurile de mai sus. Noul proces a fost deschis pe rolul Secției Civile a Tribunalului Ialomița și reprezintă un caz unic la nivelul instanțelor din județul Ialomița. Surse judiciare au precizat în exclusivitate pentru ziarul nostru faptul că valoarea daunelor solicitate de către cei doi reclamanți se ridică la 1 milion de euro! De asemenea, se pare că acesta nu va fi singurul proces pe care foștii inculpați ai «Dosarului Țăndărei» îl vor deschide invocând faptul că au fost reținuți ilegal. În perioada următoare, alte acțiuni similare ar urma să fie înregistrate pe rolul Tribunalului Ialomița. Oficialii DIICOT vorbesc public La 8 luni de la sentința definitivă de achitare dată de Curtea de Apel București, oficialii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) au făcut primele declarații cu privire la eșecul «Dosarului Țăndărei». Într-un interviu acordat presei centrale, Georgiana Hossu, actualul procuror-șef al DIICOT-Structura Centrală, a recunoscut public faptul că ancheta în cazul traficanților de copii din Țăndărei a fost greșit instrumentată de către procurorul de caz. «În urma verificărilor pe care le-am făcut, s-a ajuns la concluzia că soluția de achitare este imputabilă procurorului de caz. Acesta nu a descris amănunțit acuzațiile formulate, iar probele nu au reușit să dovedească dincolo de orice dubiu acuzațiile aduse» a precizat Georgiana Hossu, procurorul-șef al DIICOT, citată de presa centrală. Reamintim faptul că ancheta în «Dosarul Țăndărei» a început în aprilie 2010, ocazie cu care procurorii DIICOT, alături de organele judiciare din Marea Britanie, au organizat razii de amploare în orașul Țăndărei. 25 de persoane au fost reținute și ulterior arestate, sub acuzația de «trafic de minori». Toți inculpații cauzei au fost acuzați de organele judiciare că au exploatat 180 minori din Țăndărei, pe care i-ar fi obligat să fure și să cerșească pe străzile marilor orașe din Anglia. Potrivit actelor de urmărire penală ale DIICOT, cercetările au debutat în mai 2006, când autoritățile din Marea Britanie au extrădat în România trei minori care încercau să pătrundă ilegal pe teritoriul Angliei. Integral: http://www.independentonline.ro
Sorin Pâslaru, redactor-şef al ZF: Cum se arată acum în pandemie că evitarea plăţilor de contribuţii sociale produce daune mai mari decât evaziunea la TVA, atât economice, cât şi sociale Discuţie într-o sucursală bancară. O familie vrea să ia un credit de consum de 40.000 lei. „Cu salariul dumneavoastră nu vă încadraţi decât la maximum 20.000 lei“, spune funcţionara, „pentru că pragul maxim de îndatorare este de 40% din venit“. „Păi vedeţi, de ce pragul de îndatorare nu este de 60% pentru salariile mici, pentru că toată lumea ştie că se plătesc bani suplimentari pe lângă salariul de pe cartea de muncă?“, spune soţul. „Spre exemplu, soţia mea câştigă 3.500 lei în mână, însă în acte este trecută cu salariul minim pe economie, aşa că pentru acest salariu ar trebui să fie 60% pragul de îndatorare“. În pofida căderii economiei, iată că oamenii sunt interesaţi să ia în continuare credite, iar datele publicate în Ziarul Financiar chiar astăzi arată o revenire a volumului de credite de consum acordate de bănci în iunie 2020 până la 75% din valoarea lui iunie 2019, ceea ce este semnificativ mai bine faţă de circa 30% cât se înregistra în aprilie 2020 faţă de aprilie 2019. Însă ceea ce trage în jos economia este şi în pandemie, şi când am avut cei zece ani neîntrerupţi de creştere economică nedeclararea salariilor la valoarea reală. De aici survine un întreg lanţ de consecinţe, printre care şi cel al unei intermedieri financiare scăzute, adică un nivel al creditelor acordate populaţiei şi firmelor foarte redus. România are o pondere a creditelor acordate populaţiei şi firmelor în PIB de doar 25% faţă de 100% în Ungaria, Polonia sau Cehia. Dar imposibilitatea de a lua un credit la nivelul puterii de cumpărare reale este cea mai mică dintre consecinţele neplăţii reale a CAS şi CASS practică în continuare generalizat în România, dovadă fiind cele 1,3 milioane de salarii minime înregistrate în Revisal. În primul rând se creează un deficit care trebuie acoperit din alte surse la bugetele de pensii şi de sănătate. Apoi, ceea ce este foarte grav, se ia dreptul omului la pensie, având în vedere că punctajul la pensionare este calculat pe baza contribuţiilor şi a salariului brut din Revisal, înainte fiind trecut în aşa numita carte de muncă. Apoi, este micşorat şi dreptul viitor al salariatului la pensia privată Pilon II pentru că procentajul de contribuţie se calculează tot asupra salariului brut declarat în mod nereal mai mic. Mulţi ar spune că este normal să se apeleze la astfel de metode având în vedere că pentru a plăti un salariu net de 1.000 lei, cheltuiala totală este de 1.750 lei. Însă această practică a salariului minim şi restul banilor prin alte mijloace mai mult sau mai puţin conforme cu legea, era folosită pe scară largă şi în cei zece ani ce creştere economică puternică, nu numai acum, când economia este puternic lovită de recesiune. Sigur că în prezent orice loc de muncă este un premiu, însă trebuie recunoscut şi faptul că în anii anteriori practica era pe scară largă, cu daune şi pentru economie, şi pentru societate…. Culmea este că această practică generalizată a adus daune chiar angajatorilor în această perioadă a pandemiei, pentru că statul nu a plătit la şomajul tehnic către firmele afectate decât ceea ce era trecut în contractul de muncă înregistrat în Revisal. Se spune că evaziunea la TVA este mare în România şi sunt calcule făcute care ne arată că ar fi cel puţin încă 10 miliarde de euro de încasat din economie dacă nu ar fi atât de mare evaziunea la TVA, însă TVA-ul este de 19%, în timp ce cheltuiala suplimentară a angajatorilor pentru 100 de lei salariu net este 75 lei, deci procentul este de 75%. De aici şi „invitaţia“ de a evaziona mai degrabă plata CAS şi CASS decât TVA. De altfel, dacă se compară structura veniturilor fiscale din România cu cea din Germania se observă că diferenţa mare ca pondere în PIB a încasărilor din impozite şi contribuţii nu este la TVA, ci la CAS şi impozit pe venit. Astfel, România strânge 28% din PIB venituri fiscale, pe când Germania strânge 38% din PIB. Diferenţa provine nu de la TVA, unde România strânge 7,5% din PIB, iar Germania 7% şi nici de la impozitul pe profit, unde ambele ţări strâng circa 2,2 – 2,4% din PIB. Integral: https://www.zf.ro
VALENTIN TĂTARU, ING:“Moţiunea de cenzură duce incertitudinea politică la un nou nivel” “Riscul de downgrade va rămâne un pericol constant pe întregul an 2021”, spune analistul Majorarea pensiilor cu 14% în timpul unei contracţii economice severe, o moţiune de cenzură şi apropierea alegerilor pun bazele pentru o serie de dezvoltări pe termen scurt foarte complicate pentru România, consideră Valentin Tătaru, economist la ING Bank. Tătaru se aşteaptă ca deficitul bugetar să urce peste 9% în acest an şi preconizează o amplificare a presiunii pe stabilitatea ratingurilor de ţară ale României în condiţiile în care datoria publică raportată la PIB va ajunge în preajma nivelului de 50% în 2021. În ceea ce priveşte politica şi situaţia bugetară, analistul evidenţiază că “zgomotul politic” a devenit normă înainte de alegerile locale programate în 27 septembrie şi că “moţiunea de cenzură depusă de PSD duce incertitudinea politică la un nou nivel “. Tătaru spune că dinamica parlamentară se va adapta la rezultatele de la alegerile locale, ceea ce va mai reduce din tendinţele populiste din Parlament. “Pentru moment tindem să citim moţiunea aceasta de cenzură mai mult în cheia electorală impusă de alegerile locale (dar într-o anumită măsură şi de către alegerile interne din PSD). Însă, având în vedere aritmetica parlamentară, şansele ca moţiunea să treacă sunt considerabile (40-50%). Dacă guvernul PNL este demis, acesta va rămâne probabil interimar până la alegerile locale. După aceea, credem că dinamica parlamentară se va adapta la rezultatele de la alegerile locale. Cea mai importantă diferenţă este că un guvern interimar nu va putea să folosească ordonanţe de urgenţă – ordonanţe care au fost folosite până acum pentru a amâna sau modifica iniţiative legislative ce ţintesc majorarea cheltuielilor, precum dublarea alocaţiilor sau recent adoptata majorare cu 14% a pensiilor în locul majorării programate de 40%. Prin urmare, fără acest instrument, posibilitatea de a bloca iniţiative legislative similare va fi redusă”, afirmă economistul. O guvernare interimară va însemna astfel şi posibile execuţii bugetare mai dificile pe partea de cheltuieli, spune Valentin Tătaru, care nu se aşteaptă totuşi la derapaje bugetare foarte mari. Totodată, potrivit acestuia, majorarea de 14% a pensiilor, în locul celei aşteptate de 10%, nu modifică foarte mult perspectiva bugetului. Majorarea este aşteptată să aibă un impact în deficitul public din acest an de 0,3% din PIB şi de circa 1,2% din PIB în 2021. O incertitudine aici vine însă, potrivit analistului, din intenţia anunţată de PSD de a modifica, în Parlament, ordonanţa guvernului prin care se majorează pensiile astfel încât majorarea să fie cea iniţială, de 40%. Integral: https://www.bursa.ro
Candidatura lui Băsescu, invalidată! Avea doar 9000 de semnături dar vedea dublu Lovitură dură pentru Traian Băsescu, cel care visa să fie din nou primarul Capitalei! Candidatura sa a fost invalidată de Biroul electoral după ce s-a dovedit că cele 18.000 de semnături ale susţinătorilor erau doar 9.000, dar vedea Băsescu dublu după o noapte grea. “Nu înţeleg ce s-a întâmplat. Sunt convins că erau 18.000 de semnături, pe câteva le-am făcut eu cu mâna mea. Eu vă respect pe voi, dar… [neinteligibil]… semănăturile mele”, a mormăit Băsescu în faţa autorităţilor înainte să adoarmă în picioare. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Medicul Virgil Musta: O zi de spitalizare poate salva viața unui pacient cu COVID-19 / În câteva ore, boala poate evolua către o formă severă. Care sunt semnele O zi de spitalizare le poate salva viaţa pacienților diagnosticați cu COVID-19, pentru că există pericolul ca, în doar câteva ore, boala să evolueze către o formă severă, afirmă medicul Virgil Musta, coordonatorul Spitalului COVID din Timișoara, care explică și care sunt semnele ce arată că boala poate evolua spre o formă gravă. El spune că pacienților spitalizați li se administrează imediat tratamente personalizate, fără de care maladia poate evolua rapid spre forme severe. Medicul Virgil Musta, şeful Clinicii de Boli Infecţioase 2 din cadrul Spitalului de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie “Victor Babeş” Timişoara, a menţionat că, potrivit noilor reglementări legale, orice persoană depistată cu noul coronavirus are obligaţia să se interneze minim 24 de ore pentru evaluare, perioadă în care i se fac o serie de analize care arată intensitatea sindromului inflamator şi a tulburărilor de coagulare, acestea fiind principalele mecanisme patogenice care intervin în COVID-19. În cazul în care analizele sunt în parametrii normali, la solicitare, pacienţii pot merge acasă, în autoizolare, dar bolnavilor ale căror analize sunt modificate, arătând prezenţa celor două sindroame, li se recomandă să rămână internaţi în spital pentru a începe un tratament specific. Conform lui dr. Musta, în cazul celei de-a doua categorii de pacienţi, există pericolul ca, în doar câteva ore, boala să evolueze către o formă severă. “Am avut pacienţi care se simţeau bine, nu aveau simptome de COVID-19 sau erau uşor simptomatici şi au ales să plece acasă. După patru – cinci zile, s-au decompensat rapid şi, din păcate, au ajuns în Secţia de Terapie Intensivă”, a declarat, miercuri, Virgil Musta, într-un comunicat transmis Agerpres. Potrivit acestuia, elementele care arată că boala poate evolua spre o formă severă sunt limfopenia, creşterea proteinei C reactivă, a feritinei, a lactatului şi a D-Dimerilor. “Evaluarea făcută pacienţilor simptomatici ne-a permis încadrarea mai exactă într-o formă clinică a bolii, astfel încât terapia să fie personalizată pe forma ei şi pe patogenia existentă şi nu pe boală. Acest lucru ne-a făcut să obţinem rezultate bune în tratamentul pacienţilor cu COVID-19. Mai mult, tratamentele pot fi administrate doar în anumite ferestre de timp. Dacă le depăşim, tratamentul nu mai este la fel de eficient. Integral:
OMS a întrerupt testele cu Plaquenil și Kaletra, România le continuă. Dr. Adrian Marinescu: “Hidroxiclorochina chiar e eficientă” Conform protocolului nou, din 7 august, Ministerul Sănătății menține ca tratament contra COVID-19 administrarea a unor antivirale controversate: hidroxiclorochină și combinația Lapinavir-Ritonavir. Pe 7 august, Ministerul Sănătății a publicat în Monitorul Oficial noul Protocol de tratament al infecției cu noul coronavirus. “Având în vedere creșterea numărului de cazuri de COVID-19 pe teritoriul României, inclusiv a formelor severe de îmbolnăvire și acumularea de noi date clinice, Comisia de boli infecțioase a Ministerului Sănătății propune un protocol de tratament revizuit. Prima variantă a avut la bază un draft al colegilor infecționiști de la Cluj, fără a aborda în detaliu situații particulare”, motivează MS noul protocol. China, Italia, Belgia și SUA “Pentru acest protocol am analizat prevederile documentelor emise de Organizația Mondială a Sănătății și Centrul European de Combatere și Prevenire a Bolilor, ale ghidurilor terapeutice elaborate în China, Italia, Belgia și SUA și alte materiale publicate de la realizarea versiunii anterioare”, mai spune ministerul. Ghidul terapeutic include principiile schemelor antivirale, celei anticoagulante, a antibioticelor, imunomodulatoarelor, inclusiv plasma convalescentă, cea antibiotică și antiinfecțioasă și suportul funcțiilor vitale, dar și alte măsuri terapeutice. …. Dacă despre Remdesivir lumea medicală mondială spune că ar fi tratamentul cel mai eficient în cazurile critice, Hidroxiclorochina și Lapinavirul asociat cu Ritonavir au primit cele mai multe critici, medici din Franța, Marea Britanie și SUA spunând că produce afecțiuni cardiace pacienților. Totul a culminat cu decizia OMS, care în urmă cu șase săptămâni a stopat studiile clinice cu aceste antivirale. Integral:
Marea Britanie: Testare extinsa si periodica a populatiei pentru COVID-19 Marea Britanie intentioneaza sa efectueze o testare extinsa si periodica a populatiei pentru COVID-19, cu obiectivul de a suprima raspadirea noului
ANALIZA Dintr-un miliard de lei cheltuit pe asistenta medicala in starea de urgenta, un sfert din bani s-au dus pe sporuri si stimulente. Unele spitale si-au majorat ilegal suplimentele salariale Pe perioada starii de urgenta statul a cheltuit aproape un miliard de lei pentru achizitii de medicamente, de echipamente si dispozitive medicale, materiale sanitare, pe transport persoane si bunuri dar si pentru drepturi salariale specifice acestei perioada, potrivit raportului Curtii de Conturi. Daca ne uitam mai in detaliu la aceste cifre vom vedea ca peste un sfert din banii cheltuiti s-au dus pe drepturi salariale specifice acestei perioade. Mai precis, din cele 982 de milioane de lei cheltuite in starea de urgenta pe cele mentionate mai sus, aproape 263 de milioane s-au dus pe “drepturi salariale specifice acestei perioade”. Trecand peste sumele care s-au dat pentru drepturile salariale, unele spitale si-au acordat sporuri mult mai mari decat cele acceptate legal, altele au acordat sporuri mai multor categorii decat era legal si-au si-a dat bani pentru mai multe zilel libere decat aveau dreptul. Ce inseamna fraza de mai sus? Se refera la ore suplimentare, stimulente si sporuri. “Ca urmare a analizei cheltuielilor in domeniul asistentei medicale, s-a constatat faptul ca nivelul cheltuielilor angajate a fost de 982.144.000 lei, din care: 25.182.000 lei pentru achizitii de medicamente, 354.310.000 lei pentru achizitii de echipamente/dispozitive medicale, 244.186.000 lei pentru achizitii de materiale sanitare, 262.826.000 lei – cheltuieli determinate de acordarea unor drepturi salariale specifice pe perioada starii de urgenta (ore suplimentare, sporuri, stimulente, etc.) si 95.640.000 lei alte cheltuieli (inclusiv cheltuieli de transport persoane si bunuri)”, se arata in raportul Curtii de Conturi. Analizand structura angajamentelor legale aferente cheltuielilor in domeniul asistentei medicale, rezulta ca la nivelul entitatilor verificate cele mai semnificative sunt cheltuielile pentru achizitii de echipamente/dispozitive medicale (36%), cheltuielile determinate de acordarea unor drepturi salariale specifice pe perioada starii de urgenta (27%), urmate de cheltuielile pentru achizitii de materiale sanitare (25%). Sute de milioane de lei pentru sporuri si stimulente”Cheltuielile determinate de acordarea unor drepturi salariale suplimentare, specifice pe perioada starii de urgenta, la nivelul entitatilor verificate, se ridica la suma de 262.826.000 lei, din care au fost platite 175.776.000 lei, reprezentand 66,9% din drepturile aprobate. Peste 80,3% din aceste cheltuieli, reprezentand drepturi salariale suplimentare, au fost finantate din bugetul Fondului National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate (FNUASS)”, se mai arata in raport. Unde s-au dus cele aproape 263 de milioane de lei: a. majorarea drepturilor salariale conform art. 3 alin. (1) din Legea nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere parintilor pentru supravegherea copiilor, in situatia inchiderii temporare a unitatilor de invatamant, cu modificarile si completarile ulterioare, in cuantum de 75% din salariul de baza corespunzator unei zile lucratoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din castigul salarial brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat; b.. stimulentul de risc, potrivit art. 8 alin. (1) din OUG nr. 43 din 6 aprilie 2020 pentru aprobarea unor masuri de sprijin decontate din
DSP-urile informează până pe 7 septembrie inspectoratele şcolare şi comitetele pentru situaţii de urgenţă cu privire la situaţia epidemiologică Direcţiile de sănătate publică trebuie să informeze până la data de 7 septembrie inspectoratele şcolare şi comitetele pentru situaţii de urgenţă cu privire la situaţia epidemiologică la nivelul fiecărei localităţi, în funcţie de care vor fi luate măsuri pentru începerea şcolii, prevede unui proiect de ordin de ministru publicat pe site-ul Ministerului Sănătăţii, potrivit Agerpres. Actul normativ se referă la aprobarea Normelor privind instituirea de măsuri sanitare şi de protecţie în unităţile de învăţământ în perioada pandemiei COVID-19. Potrivit sursei citate, ISJ / ISMB propune spre aprobare CJSU / CMBSU scenariul de funcţionare pentru fiecare unitate de învăţământ în concordanţă cu situaţia epidemiologică la data de 7 septembrie, infrastructura şi resursele existente în fiecare unitate de învăţământ. Comitetul Judeţean / al Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU / CMBSU) va transmite până la data de 10 septembrie decizia privind scenariul de funcţionare pentru fiecare unitate de învăţământ pentru începutul anului şcolar 2020-2021. “Criteriul epidemiologic în baza căruia unităţile de învăţământ vor urma unul dintre cele trei scenarii este rata incidenţei cumulate (numărul total de cazuri noi din ultimele 14 zile raportat la 1.000 de locuitori). În contextul confirmării unuia sau mai multor cazuri de COVID-19 la nivelul unei unităţi de învăţământ se vor aplica criteriile de suspendare a cursurilor şcolare în unităţile de învăţământ din prezentul document, clasa sau întreaga şcoală putând fi închise pentru 14 zile, cursurile desfăşurându-se online”, mai prevede proiectul. Totodată, la apariţia a 3 cazuri confirmate de îmbolnăvire cu COVID-19 în clase diferite ale aceleiaşi unităţi de învăţământ, se suspendă cursurile şcolare ale unităţii de învăţământ pe o perioada de 14 zile de la data de debut a ultimului caz. În cazul apariţiei de cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19 în rândul cadrelor didactice, acestea au obligaţia de a anunţa conducerea unităţii de învăţământ, care va informa DSPJ. Integral: 
EXCLUSIV
UPDATE EXCLUSIV: Fraudă electorală de zile mari la Cluj. Partidul lui Băsescu și-a fabricat dosare fictive pentru 10 candidați, în localitatea Izvorul Crișului Șeful Circumscripței electorale Izvorul Crișului, Gabriel Oltean, a trăit experiența vieții sale, după ce a constatat că a validat candidaturile unor persoane, pe listele PMP, care de fapt nu-și dăduseră acordul să devină candidați la Consiliul Local. Gabriel Oltean a confirmat pentru Actual de Cluj că a sesizat organele de cerectare penală, inclusiv Biroul Electoral Județean. „Sâmbătă am fost sesizat că una dintre persoanele înscrise pe lista de candidați, o femeie, habar nu avea că fusese inclusă. I-am contactat pe toț cei înscriși pe listă. 10 dintre cele 11 persoane au spus că nu și-au dat acordul și că nu știau că sunt candidați la Consiliul Local. Oamenii au venit și au depus contestații. Eu, în calitate de președinte de circumscripție electorală, am fost la judecătorie cu contestațiile, am sesizat organele de cercetare penală și am anunațat și Biroul Electoral. O anechetă este acum în desfășurare așa că asta este tot ce pot să vă spun”, a precizat Gabriel Oltean. Potrivit informațiilor Actual de Cluj, descoperirera fraudei s-a petrecut într-un mod de-a dreptul amuzant. Reprezentantul PMP din localitate s-a deplasat cu dosarele candidaților la circumscripția electorală Izvorul Crișului, pentru înscrierea candidaturilor la Consiliul Local. Cum toate documentele păreau să respecte prevederile legale, candidaturile au fost validate, conform Hotărârii semnate de președintele Circumscripției electorale. Unul dintre membrii circumscripției a observat, ulterior, că pe listă se afla și mătușa sa. Șocat de descoperire a sunat-o pe mătușă să o întrebe: „Mătușă, tu candidezi la Consiliul Local?”. Mătușa s-a arătat la rândul ei șocată. Ea a povestit că un localnic, reprezentant PMP, ar fi venit să-i ceră o semnătură pentru susținere, spunându-i că vrea să candideze la Consiliul Local Izvorul Crișului. Femeia a spus că semnează pentru el și chiar dacă n-a înțeles de ce i se cere și o copie de buletin, i-a dat-o omului, fiind vorba despre o personă pe care o cunoștea. După ce a fost informată că oficial este candidată la Consiliul Local, femeia s-a prezentat revoltată la Circumscripția electorală pentru a depune contestație. Între timp, președintele Circumscripției electorale i-a contactat pe toți ceilalți candidați de pe lista PMP, dovedindu-se că 10 dintre cei 11 înscriși habar nu aveau că datele lor de identitate fuseseră utilizate pentru a fi întocmite liste de candidaturi la Consiliul Local Izvorul Crișului, la alegerile programate în 27 septemebrie. Toți cei 10 au depus contestații chiar de sâmbătă. Oamenii au fost luni să dea declarații la parchet, spun sursele Actual de Cluj…..Conform prevederilor legale, fiecare candidat are obligația să semneze/completeze un set de declarații, respectiv declarațiile de avere/interese, declarația de acceptare a candidaturii și declarația pe proprie răspundere cum că persoana nu a colaborat cu securitatea. Candidații fictivi ai PMP aveau completate toate aceste declarații, spun sursele Actual. O singură persoană ar fi completat și semnat în numele tututor canidaților fictivi. În ce privește declarațiile de avere – care implică declararea bunurilor/proprietăților/veniturilor – la toate categoriile erau trasate linii/spații libere, de parcă cei 10 candidați ar fi săraci lipiți pământul. O parte dintre acești candidați fictivi ar fi de origine maghiară, mai spun sursele Actual de Cluj. Principalul avantaj al unui partid, prin desemnarea unui număr mare de candidați îl constituie posibilitatea desemnării unor reprezentanți în secțiile de votare. Integral:
Jaful de la Transelectrica, într-un document oficial: prețuri dublate, contracte neexecutate, un soft de peste un milion de euro nefolosit vreodată! Un document al Corpului de Control al lui Ludovic Orban, ajuns pe 4 august pe masa premierului, arată cum șefii Transelectrica au favorizat firma Smart SA într-o operațiune care a durat ani și a scos zeci de milioane de euro din bugetul de stat. Raportul Corpului de Control al premierului arată cum o serie de lucrări de retehnologizare de la Transelectrica nu s-au realizat nici măcar la 5 ani de la semnarea contractului, iar costul acestora a crescut considerabil. Documentul arată că începând cu anul 2017, membrii Consiliului de Supraveghere al companiei au fost numiți temporar, cu mandate de câte două sau patru luni. Aceste numiri temporare s-au reflectat și asupra directoratului Transelectrica, “având ca efect conducerea companiei fără existența unui plan de management asumat drept componentă a planului de administrare”. Un contract prelungit prin 12 acte adiționale Problemele au început încă din anul 2012, când Transelectrica a semnat cu Smart SA – o subsidiară a sa – un contract de mentenanță și lucrări în valoare de 361,3 milioane de lei fără TVA, pe 3 ani. Contractul a fost ulterior modificat prin 12 acte adiționale. Durata a fost prelungită cu 27 de luni, de la 30 ianuarie 2015 la 30 aprilie 2017. De asemenea, valoarea contractului a crescut cu 31,6%, până la 475,7 milioane de lei. Raportul arată că mai multe acte adiționale au fost semnate fără știrea Consiliului de Supraveghere, fiind încălcat actul constitutiv al Transelectrica. Integral:
VIDEO Întârziată cu 4 ani, pe Autostrada Sebeș – Turda un muncitor împinge o roabă Așa se lucrează pe Sebeș-Turda lotul 1, tronson construit de italienii de la Pizzarotti: cei câțiva muncitori sunt treziți la realitate doar atunci când observă că sunt filmați. Pe acest punct de lucru ce presupune ridicarea unui zid de pământ armat pe o lungime de 200 de metri se ”lucrează” din ianuarie 2020 și abia dacă a ajuns la 30%. În ritmul actual, nu va fi finalizat nici în 2021, deși un constructor competent ar duce la bun sfârșit lucrarea respectivă în câteva săptămâni…..Autostrada trebuia finalizată în 2016, dar se circulă doar pe jumătate din lungimea ei. Integral:
Varianta noului coronavirus prezentă în Europa şi America de Nord este de 10 ori mai infecţioasă. Care este şi vestea bună …. Paul Tambyah, consultant principal la Universitatea Singapore şi preşedinte ales al Societăţii Internaţionale pentru Boli infecţioase, spune că datele actuale sugerează că proliferarea mutaţiei D614G în unele părţi ale lumii a coincis cu o scădere a ratei mortalităţii, ceea ce ar însemna că este mai puţin letal, arată hotnews.ro. ”Poate că este un lucru bun să ai un virus care este mai infecţios, dar mai puţin mortal”, a declarat Tambyah pentru Reuters. Acesta a explicat că cele mai multe dintre virusuri tind să devină mai puţin virulente pe măsură ce suferă mutaţii: ”Este în interesul virusului să infecteze mai mulţi oameni, dar să nu-i ucidă pentru că virusul depintde de gazdă pentru hrană şi adăpost”. Oamenii de ştiinţă au descoperit mutaţia încă din februarie, aceasta circulând în Europa şi Americi, potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, care a spus că nu există dovezi că mutaţia a dus la provocarea unei forme mai severe a bolii. Directorul general al sistemului de sănătate din Malaezia, Noor Hisham Abdullah, a cerut duminică vigilenţă crescută după ce mutaţia D614G a fost descoperită în două focare din ţară. De asemenea, Maurer-Stroh de la agenţia pentru ştiinţă din Singapore a spus că mutaţia a apărut în oraşul-stat, dar măsurile luate au prevenit răspândirea ei pe scară largă. Potrivit lui Noor Hisham ”varianta” D614G este de 10 ori mai infecţioasă, iar vaccinurile aflate acum în curs de dezvoltare ar putea fi ineficiente împotriva acestei mutaţii. De cealaltă parte, Tambyah şi Maurer-Stroh spun că o astfel de mutaţie probabil că nu modifică destul de mult virusul pentru ca potenţialele vaccinuri să fie mai puţin eficiente. Integral:
OMS avertizează că tinerii reprezintă factorul principal în răspândirea coronavirusului Organizaţia Mondială a Sănătăţii a avertizat că oamenii cu vârste de 20, 30 şi 40 de ani care nu ştiu că sunt contaminaţi cu noul coronavirus reprezintă factorul principal în răspândirea acestuia, relatează BBC, preluată de
Anthony Fauci, epidemiolog-șef SUA: “Efectele pe termen lung ale COVID-19 la tineri pot fi problematice” “Am face bine să fim atenți când spunem că tinerii care nu ajung la spital sunt bine, să îi lăsăm să se infecteze, e bine. Nu, nu este bine”, a declarat Anthony Fauci, epidemiologul-șef din SUA. “La indivizii care sunt tineri și în general sănătoși, care nu necesită spitalizare, dar se îmbolnăvesc și devin simptomatici, suficient cât să stea în pat o săptămână, două sau trei și apoi se fac bine și scapă de virus – ei au simptome reziduale timp de săptămâni sau luni”, a mai spus Anthony Fauci, potrivit CNN. Facuci a afirmat că vizitele medicale ulterioare arată că mulți “au o proporție mare de anomalii cardiovasculare în mod substanțial, dovezi ale miocarditei, conform RMN și tomografiilor, dovezi ale cardiomiopatiilor în curs de dezvoltare”…… “Aceștia sunt oameni care se presupune că s-au recuperat de COVID-19”, a mai adăugat Fauci. “Vă voi garanta că dacă vom avea din nou această conversație, în șase luni de la un an de aici, vom reconsidera literatura de specialitate care vorbește despre efectele vătămătoare pe termen lung ale pacienților nespitalizați”, a mai explicat epidemiologul-șef din SUA. Integral: 
Concluzia după cercetarea a 80 de CV-uri de deputați: Stat capturat! Parlamentul impostorilor Am trecut atent prin peste 80 de CV-uri de deputați de la PNL și PSD. O parte dintre ei sunt tineri sau au intrat de tineri în politica mare, deputați înainte de 30 de ani. Nu am găsit încă un singur CV acceptabil. CV-urile tinerilor PNL și PSD sunt sinistre. Celelalte sunt, în zdrobitoarea lor majoritate, niște mizerii. Care sunt argumentele mele? Tinerii se nasc directori, rămân șefi în timpul facultății În multe dintre CV-urile “speranțelor politicii”, încă de pe băncile liceului, deputații și deputatele noastre par a fi fost directori sau manageri. În fapt, sunt firmele părinților sau ale rudelor, în general oameni implicați în “afaceri” care mai de care mai dubioase. Următorul pas este o bombă de facultate pe bani la Drept și apoi un master plătit la o facultate cât de cât acceptabilă. În timpul facultății au funcții pompoase de directori, directori generali și așa mai departe la firme care fie nu au nici un angajat, fie au un singur angajat și devin lideri politici la tineretul partidului și o poziție de consilier. O facultate nu echivalează cu un curs de vară la acea facultate! Mulți își trec în CV-uri universități bune ca și cum le-ar fi absolvit, în fapt au fost doar înscriși la ele sau au făcut niște cursuri de vară. O bună parte dintre ei își trec în CV faptul că au fost la cursuri de masterat sau doctorat. Asta înseamnă nu că au un masterat sau un doctorat, ci că doar s-au înscris la aceste cursuri fără a trece vreodată pe acolo, pe același model ca al Elenei Udrea, care era masterandă la Teologie. Perioada de tranziție până ajung în Parlament este o vânătoare ilară de diplome, cursuri, funcții și titluri care de care mai pompoase, tâmpite sau dubioase. Sunt destule cazurile în care tinerele speranțe în timp ce sunt directori generali la firme private, consilieri locali, șefi de organizație locală de tineret, directori de ONG-uri și membri în diferite AGA mai fac și o facultate, cursuri de leadership și cel puțin un master. Toate în același timp. Liderul PSD Simonis: de la director de bar la director al Aeroportului Timișoara Șeful din Parlament al PSD, domnul Simonis, a trecut de la poziția de director la un bar, funcție pe care o deține din primul an de facultate, firmă cu zero angajați, la poziția de director la Aeroportul Timișoara. La nici 27 de ani. Singura lui calificare a fost liceul de sport și o bombă de universitate la Drept. Varga, PNL, ajunge în șapte consilii de administrație Înainte de a ajunge în Parlament la 30 de ani, domnul Glad Aurel Varga de la PNL înființează nouă ONG-uri toate finanțate de stat și este în șapte consilii de administrație. A absolvit o batjocură de universitate. Sunt o mulțime de CV-uri îngrozitoare, mai ales la PSD. Oameni cu funcții importante în Parlament care termină liceul în șase ani sau la seral, în jurul vârstei de 30 de ani, care fac facultăți super dubioase la peste 40 de ani și a căror întreagă carieră este legată de firme-fantomă cu datorii la stat și sinecuri publice sunt lideri social democrați. Ca să nu mai vorbim de legături directe cu fosta Securitate sau mafioți cunoscuți. Și, nu, nu sunt excepțiile CV-urile de felul ăsta, sunt regula. ….Opoziție pentru DNA-ul pădurilor de la senatorii cu afaceri cu lemne Familiile multora dintre deputații noștri sunt în funcții executive în tot felul de companii de stat cu legături cât se poate de evidente cu domeniul în care ei sau alte rude apropiate au afaceri de succes. Afaceri ale căror încasări au explodat exact la momentul când oamenii aceștia dețin funcții politice importante. … Cum de ajung să-și facă masterate la SNSPA niște semidocți? Din toate CV-urile examinate până acum în detaliu, doar unul nu are cursuri dubioase. Majoritatea au terminat colegiul de diplome al lui Oprea. La PSD, masteratele sunt, în general, la fundația creată de Preacinstitul Adrian Severin. Ceea ce duhnește rău este că după tot felul de bombe de universități, unii dintre deputați fac masterate la SNSPA sau la alte universități care aparent sunt bune, deși deputații în cauză, în majoritatea lor, sunt, evident, niște semidocți. Niță, PSD, a terminat facultatea la 51 de ani La PNL, domnul Bălan, după ce a reușit să își ia bacalaureatul la 28 de ani, în acest moment are 12 diplome universitare și postuniversitare și este doctor în Management. Integral:
Casa Verde Fotovoltaice: AFM, acuzată că a blocat timp de 2 ani programul. „Incompetenţa administrativă lasă urme adânci” …. Programul Casa Verde Fotovoltaice s-a încheiat cu respingerea definitivă a aproape 9.000 de cetăţeni, cei mai mulţi respinşi dintr-un motiv care este, de fapt, imputabil AFM. Până în prezent, nici măcar un panou nu a fost montat cu ajutorul programului. Luni, 17 august, Greenpeace a organizat o sesiune pentru cetăţenii care se consideră înşelaţi de AFM. Un avocat a prezentat o opinie legală şi a răspuns întrebărilor cetăţenilor. Administraţia Fondului pentru Mediu a tergiversat constant derularea programului. Casa Verde Fotovoltaice a fost oprit iniţial sub scuza unei fraude informatice nedovedite. Apoi au urmat mai multe amânări de luni de zile în evaluarea dosarelor şi publicarea rezultatelor contestaţiilor. După un an şi jumătate de la începerea oficială a programului, scopul declarat în ghidul de finanţare – „creşterea eficienţei energetice, îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră” – a fost în totalitate ratat. „În octombrie 2019, la începutul mandatului de ministru al mediului, domnul Costel Alexe a promis că va realiza un audit al AFM. Nici până azi nu cunoaştem rezultatele acestui control şi iată că urmările au fost dezastruoase pentru cetăţenii care au aplicat şi pentru instalatori. În iulie 2020, Greenpeace a cerut demiterea conducerii AFM şi reformarea acestei instituţii într-o scrisoare deschisă semnată de peste 700 de cetăţeni. Însă ministrul mediului a continuat să gireze tacit neregulile şi comportamentul AFM faţă de cetăţeni. Din păcate, incompetenţa administrativă lasă urme adânci. Deşi se anunţa a fi un program multianual, în loc să fie atrase alte fonduri şi să fie ajutaţi mai mulţi cetăţeni, Casa Verde Fotovoltaice va folosi în a doua sesiune fondurile rămase din prima sesiune” a declarat Marian Mândru, coordonator de campanii la Greenpeace România şi administrator al comunităţii online Protecţia Prosumatorului. Potrivit acestuia, nu doar cetăţenii au fost afectaţi, ci şi firmele care s-au implicat în proiect ca instalatori validaţi. Acestea au investit timp şi bani încă de la începutul lui 2019 şi sunt acum în pragul falimentului. „Am promovat programul, am discutat cu zeci de clienţi, am pregătit dosarele (multe scanări, încărcări de fişiere, verificări etc.). Din 2019 până azi nu am încasat nici măcar un leu pentru toate eforturile depuse şi aproape am intrat în faliment! Nu s-a dorit acest program şi nimeni din AFM nu a fost alături de instalatori şi de viitorii prosumatori pentru a obţine aceste fonduri europene. Fonduri europene nerambursabile pe care AFM nu a fost în stare să le pună la dispoziţia românilor!” spune Ionuţ Chiriac, proprietarul unei mici firme de instalaţii electrice din Iaşi. Integral:
Cu lideri fără viziune, care nu investesc în resurse naturale, românii riscă să piardă o parte din cele 80 de miliarde date de UE ….. România e ca un proprietar de casă dărăpănată și murdară, căruia i se oferă șansa să o recondiționeze pe banii altcuiva, cu condiția să folosească tehnologii și materiale care să protejeze sănătatea și viitorul locatarilor. Dacă acceptă, primește bani, iar dacă refuză, primește amenzi. Ce proprietar ar refuza o astfel de ofertă?! Ei bine, România o face, după cum arată analiza Greenpeace și a partenerilor săi. Spre exemplu, în planul guvernului se găsesc acțiuni precum dezvoltarea unor hidrocentrale declarate ilegale chiar de Curtea de Apel, care a anulat autorizația de construire și a blocat lucrările în 2019 — este vorba de hidrocentrala de la Bumbești – Livezeni, în Defileul Jiului, o afacere a Hidroelectrica, unde constructorul contractat era compania Romelectro, condusă, potrivit G4media, de oameni apropiaţi lui Dan Ioan Popescu — fost ministru PSD din Guvernul Adrian Năstase și primul demnitar în cazul căruia instanța a decis confiscarea a peste 1 milion de euro din averea sa nejustificată. În același plan lansat de Guvern e trecută și dezvoltarea transportului cu autobuze “verzi” GNC — adică pe gaz, în măsura în care gazul este combustibil fosil, nu “verde”. Apar și investiții în centrale pe gaz, care este privit ca soluție după renunțarea la cărbune. …. Planul de relansare economică nu cuprinde nici măcar în linii mari idei care să exploateze calitățile și potențialul României când vine vorba de natură. Nu se adresează problemelor de infringement cu care se confruntă România pe poluarea aerului, transparența în administrarea pădurilor, eliminarea tăierilor ilegale prin modul de comercializare a lemnului, administrarea ariilor protejate, mobilitate și transport. Ca exemplu concret, România ar putea profita de fonduri pentru o strategie forestieră care să folosească responsabil pădurea ca resursă: în loc să exportăm lemnul sub formă primă, să procesăm lemnul în țară și să vindem produse cu valoarea adăugată mare, mai benefic astfel pentru industria și economia locale. …. De ce preferă România să plătească amenzi la UE decât să ia bani UE cu care să construiască un mediu mai sănătos și mai bogat pentru cetățenii săi? De ce preferă să tragă la aceiași cai morți ai unor industrii poluante, doar pentru a amâna un moment inevitabil? Nu mai este vorba de o simplă dezbatere între ecologiști și industrii sau activități poluante. Este vorba de faptul că România nu va mai putea accesa bani de la UE dacă merge pe contrasens. Este vorba de faptul că România ratează niște oportunități reale fiindcă liderii ei se agață de fantomele trecutului, în loc să înțeleagă urgența de a schimba macazul și de a folosi oportunitățile din momentul de față. Nu mai este vorba de interesele străinilor vs. interesele naționale, fiindcă până și un copil poate înțelege că distrugerea mediului, poluarea și schimbările climatice afectează pe toată lumea. Integral:
Ce măsuri propune medicul Virgil Musta ca, odată cu deschiderea școlilor, să poată fi prevenite formele grave de COVID-19 la copii şi în familiile lor …. Propunerile medicului Virgil Musta pentru deschiderea școlilor în siguranță Doctorul Virgil Musta a venit şi cu un set de propuneri pentru debutul anului şcolar: –
Situaţia în care poţi evita izolarea de 14 zile dacă eşti contact direct al unei persoane confirmate cu COVID-19 ….Ce face un om care iese din izolarea de 14 zile, ca urmare a unui contact direct cu o persoană depistată pozitiv la COVID-19, dacă se întâlneşte din nou cu cineva testat pozitiv la coronavirus? Intră din nou în izolare 14 zile? Povestea s-ar putea repeta la infinit. “Să zicem că am undă verde de a-mi relua viaţa, iar marţi voi petrece câteva ore cu unul din cei cinci-şase oameni aproapiaţi din viaţa mea şi miercuri acel om e confirmat pozitiv, eu intru din nou în izolare 14 zile?”, se întreabă un timişorean, aflat acum în izolare pentru că a fost contact cu o persoană infectată cu coronavirus. Răspunsul este: da! Conform legii, contactul este obligat să intre din nou în izolare, timp de 14 zile, explică medicul Virgil Musta, şeful secţiei de coronavirus de la Spitalul de Boli Infecţioase “Victor Babeş” din Timişoara. “Legea spune în felul următor. Intri în izolare 14 zile dacă eşti contact cu o persoană care este depistată pozitiv. Dar contactul nu înseamnă o simplă întâlnire pe stradă. Înseamnă să stai în aceeaşi locuinţă, să stai în aceeaşi încăpere minimum 15 minute, la o distanţă mai mică de doi metri. Contactul este bine definit. E posibil să se întâlnească cu un coleg de serviciu. Aşa că ideal ar fi ca la locul de muncă să se găsească soluţia să nu fie foarte mulţi contacţi, să nu se ajungă în această situaţie. Să nu stea mai aproape de doi metri şi fără mască. Aceste reguli nu sunt chiar aşa de greu de respectat. Sunt puţine locuri de muncă în care să nu poţi să stai la o distanţă de doi metri şi să nu porţi mască. Dacă se respectă regulile, nu intri în definiţie de caz. Definiţia de caz e când stai bot în bot sau la mai puţin de un metru, mai mult de un sfert de ceas. Şi fără mască. Dar conform legii, dacă eşti contact cu cineva pozitiv, te izolezi. Dacă ai simptomatologie, te testezi”, a declarat Virgil Musta. Există însă o portiţă, care, în anumite condiţii le permite contacţilor să evite izolarea de 14 zile. Asta dacă se face un test pentru depistarea anticorpilor, iar rezultatul este pozitiv. Integral:
Oamenii de ştiinţă au constatat semne ale imunităţii durabile la COVID-19, chiar şi după infecţii uşoare – studiu … Oamenii de ştiinţă care au monitorizat răspunsurile imune la virus încep acum să vadă semne încurajatoare de imunitate puternică şi de durată chiar şi la cei care au dezvoltat doar simptome uşoare de COVID-19, sugerează noi studii. Anticorpii pentru combaterea bolilor, precum şi celule imune numite B şi T care sunt capabile să recunoască virusul par să persiste mai multe luni după ce infecţiile au dispărut – un răspuns încurajator al organismului la alţi viruşi. „Lucrurile funcţionează aşa cum ar trebui”, a spus Deepta Bhattacharya, imunolog la Universitatea din Arizona şi autor al unuia dintre noile studii care nu au fost încă revizuite. Deşi cercetătorii nu pot prognoza cât vor dura aceste răspunsuri imune, mulţi experţi consideră că datele sunt un indiciu binevenit că cele mai bune celule ale corpului îşi fac treaba – şi vor avea o şansă de a elimina coronavirusul mai repede decât înainte, dacă vor fi expuse din nou la virus. „Este exact ce aţi sperat”, a spus Marion Pepper, imunolog la Universitatea din Washington şi autor al unui alt nou studiu, care este în prezent revizuit la revista Nature. “Toate datele sunt acolo pentru a oferi un răspuns imunitar protector total”. Protecţia faţă de reinfectare nu poate fi complet confirmată până când nu există dovezi că majoritatea oamenilor care se confruntă cu virusul a doua oară sunt de fapt capabili să devină imuni, a spus dr. Pepper. Descoperirile ar putea ajuta la stoparea îngrijorărilor recente cu privire la capacitatea virusului de a bloca sistemul imunitar, lăsând persoanele să fie vulnerabile în a repeta boala. Integral:
Singurătatea Guvernului în fața pandemiei ….Am ajuns astăzi ca România, cea care era dată exemplu cu privire la felul cum demarase acțiunile antipandemice, să fie la polul opus al listei cu îmbolnăviri zilnice și decese, la mare distanță de mulți alții. Avem în august aceiași specialiști existenți și în martie sau aprilie, avem același guvern, aceiasi miniștri. Cum este posibil ca, ei rămânând aceiași și muncind, așa cum se vede, cu cel puțin aceeași abnegație, să obțină rezultate atât de diferite?…. Oricum ai întoarce-o, nu vezi decât o singură schimbare: Guvernul nu mai este lăsat să hotărască și să lucreze conform recomandărilor date de experți, după ce alții și-au atribuit dreptul de a cenzura totul, conform propriilor criterii. Au tăbărât pe Guvern cu toții. Parlamentarii cheamă miniștrii la ordine, Avocatul Poporului pune garantarea libertăților individuale mai presus decât garantarea dreptului la viață, iar Curtea Constituționala îi ține isonul și judecă după litera legii, fără să țină seama de spiritul legii, care garantează viața și sănătatea noastră, nu mai puțin decât libertățile noastre individuale. Asta trebuia să rezolve Curtea Constituțională, să interpreteze Constituția în spiritul ei și nu să speculeze litera ei în stil obtuz și cu ochelari de cal, trimițând în secundar viețile noastre și sănătatea. Dar cel mai grav mi se pare nu faptul că domnii de la Curte n-au tratat problema în felul de mai sus, ci că au luat o hotărâre capabilă să inducă în public neîncrederea în Guvern, în experții care recomandă cele mai indicate măsuri, în autorități. În schimb, persoane care puseseră umărul la bunele măsuri guvernamentale din martie-aprilie devin treptat-treptat adepte ale teoriei complotului, încep să creadă că nu există virus și că l-au inventat unii, ca să se distreze pe socoteala altora. Într-un anumit fel, CCR a dat drum liber șirilor false. Deștepții de pe tușă N-a triumfat spiritul legii, domnule Dorneanu, n-a învins nici măcar Constituția! A învins interpretarea literei ei cu nesocotirea spiritului ei, într-un stil cât mai convenabil acelor forțe politice, care v-au așezat pe înaltul scaun de pe care judecați echidistant. În asemenea conjunctură, chiar și pitorescul lider vasluian al PDS Dumitru Buzatu și-a permis să se dea specialist: „Terminați cu masca! N-a dovedit nimeni că masca este un panaceu și dacă ar fi un panaceu, atunci persoanele infectate care ar lua masca cred că ar scăpa de consecințele infectării cu acest virus”. Cu astfel de oameni, cu ajutorul unor parlamentari, cu sprijinul neprecupețit al A.V, cu aportul CCR, ne-am trezit că același guvern și aceiași specialiști care dădeau rezultate lăudabile în primăvară acum
Cum pot fi aduși oamenii la vot? Dacă nu se iau măsuri, prezența nu va trece de 30-35%. La București, candidații cu puține voturi ar putea decide câștigătorul – Interviu …. Ovidiu Voicu face o analiza a șanselor principalilor candidați, dar și a legăturii care poate exista între moțiunea de cenzură și jocul localelor: “Dacă nu ar fi fost atât de mulți candidați, sondajele arată că probabil Nicușor Dan ar fi câștigat (…) Băsescu poate să ne facă cu ochiul: ‘m-am lăsat bătut’”.În condițiile date, alegerile locale ar trebui ținute pe 27 septembrie sau amânate? Avem nevoie de o legitimitate clară a primarilor și a consiliilor locale și județene, de aceea, cred că e preferabil ca alegerile să fie ținute, dar cu multă înțelepciune. Trebuie găsite urgent metode de a crește siguranța alegătorilor și a experților electorali. Mai e posibilă legal prelungirea votului timp de două zile? Sigur că se poate, pentru că situația o cere. Nu cred că cineva s-ar opune, inclusiv CCR sau Comisia de la Veneția, unor măsuri care ar conduce la creșterea încrederii în procesul electoral, un element fundamental al democrației. Două, chiar trei zile de vot ar fi un lucru bun, la fel programarea alegătorilor pe ore. Am văzut asta și în propunerile Guvernului pentru alegătorii de anumite vârste. Este o discuție și creșterea numărului de secții, și o altă organizare a lor, să nu mai fie doar în școli. Despre toate acestea s-a vorbit după ce am amânat prima oară alegerile, dar, din păcate, nu le vedem încă puse în practică. Votul prin corespondență? Nu cred că este posibil tehnic să fie organizat pentru un număr mare de votanți în timpul rămas până la alegeri. Când să tipărești, când să faci procedura? Nu știm dacă Poșta Română are o astfel de capacitate. Aceste lucruri ar fi trebuit evaluate în urmă cu 4-5 luni. În schimb, poate fi o soluție votul anticipat, care însă nu a fost luat încă în calcul. Este posibilitatea de a te duce să votezi la Biroul electoral de circumscripție sau la cel municipal cu o săptămână sau două înainte de data votului. Votul e pus în plic închis și este deschis în ziua votului. Se practică în multe țări. Putea fi o soluție de distanțare, dar la fel de bine funcționează și votul în mai multe zile consecutive. Credeți că această situație epidemiologică, sanitară, incertă ar putea afecta semnificativ prezența la vot? Da, dacă nu avem niciun fel de măsuri care să crească încrederea cetățenilor în siguranța procesului electoral, putem ajunge la prezențe destul de scăzute: 30-35%. Mă bazez și pe o cercetare IRES, făcută în urmă cu trei săptămâni, la care am fost invitat să particip. Au făcut niște profiluri de votanți, mai precauți, mai curajoși, și se estimează că dacă Guvernul nu vine cu niște măsuri care să crească încrederea cetățenilor, nu vom depăși 35% prezență efectivă la vot. Pe cine ar avantaja acest procent scăzut? Primarii în funcție, care au rețelele lor de electori prizonieri unor sisteme de ajutor. Mai sunt avantajate partidele mari – PSD și PNL – cu rețele extinse în teritoriu, iar când lumea se codește să meargă la vot, contează mult să vină un activist al partidului să îndemne la urne…. USR a pierdut nu neapărat din cauza pandemiei, ci din cauza felului în care a gestionat relația cu electoratul care nu e în “bula” USR. A pierdut 4 ani în care s-a aflat în Parlament mai degrabă cu dispute interne decât cu o ieșire puternică în afara bulelor de pe rețelele sociale. Într-un interviu de săptămână trecută, Dan Barna spunea cum a crescut organizația USR de la câțiva membri la 30.000 de membri sub conducerea sa. E ridicol să te lauzi cu doar 30.000 de membri după ce ești de 4 ani partid parlamentar. Este un eșec pentru organizația USR. Iar faptul că se bazează pe alegători capricioși, care sunt și conștienți de riscurile sanitare, va conduce la un dezavantaj pentru USR, dacă participarea va fi redusă….. Vechiul PNL nu a fost foarte activ. Dar PDL de cate ori ajungea la putere lua primarii pesediști, care apoi se duceau înapoi. Acest trafic a existat întotdeauna și a fost parte a succesului dlui Băsescu. Nu e nimic nou, oamenii aceștia se tot mută în funcție de cine are banii la centru. Deci calculul politic pentru PNL este că va ieși în câștig. Iar electoratul cu un nivel de etică mai înalt, care nu acceptă traseismul politic, erau șanse mici să voteze PNL și mai degrabă se îndreaptă către USR – PLUS. PNL merge pe numere mari și pe acei electori care sunt mai atenți la numele primarului decât la valorile pe care acesta le exprimă…..Citeam recent despre comuna Corbeanca, a treia din țară ca nivel de venituri/cap de locuitor, unde USR-PLUS au luat 47% la europarlamentare, dar la alegerile locale au un candidat de la USR și unul de la PLUS….La București avem o alianță PNL-USR-PLUS, mai ales datorită lui Nicușor Dan și a încăpățânării cu care și-a urmat din 2012 încoace planul politic de a coaliza în jurul său o alianță bazată pe valori importante legate de administrarea orașului…..În rest, PMP este pe jumătate fostul UNPR, bucăți de ALDE, de PC, deci o oaste de strânsură a foștilor sateliți ai PSD de-a lungul timpului….. Dar Traian Băsescu nu va lua voturi doar de la Nicușor Dan, oricât i-ar plăcea lui să spună asta pentru efectul asupra negocierii cu PNL și USR. Electoratul de care vorbeam mai devreme este în egală măsură și pesedist, este electoratul care l-a votat pe Sorin Oprescu. Iar Gabriela Firea însăși are un discurs care se apropie de cel al lui Traian Băsescu. Este la fel de volubilă, spune prostii cu aceeași ușurință ca Traian Băsescu. Tipul de politician care spune orice și vorbește tot timpul ca să te amețească mai degrabă decât să te convingă. Integral:
Covid-19 va participa la alegeri. Si-atunci cine va absenta? ….Aproape 15 milioane de romani sunt chemati la urne, cateva mii de stampile vor trece din mana in mana, reprezentanti ai partidelor urmeaza sa imparta o singura camera pentru aproape 20 de ore. Adaugati vanzoleala obisnuita in mijloace de transport, cozile lungite de masurile de precautie care vor intarzia votul, probabil cateva zeci de mii de persoane carantinate in asteptarea urnei mobile si va puteti face o idee despre cum poti organiza haosul in plina panica. De remarcat participarea foarte ridicata la ultimele doua runde de alegeri, cu o mentiune speciala pentru europarlamentare, cand apetitul votantului a intrecut orice asteptari. Dar energia frustrarii din 2019 e inlocuita azi de frica si prudenta. Nu trebuie sa ne mire existenta acestei categorii. Intrebati printre cunoscuti si o sa aflati ca sunt oameni care se afla inca in carantina preventiva si voluntara. Ei isi dramuiesc atent fiecare iesire din casa, n-au plecat in concedii si, de cele mai multe ori, destinatiile lor se rezuma la serviciu si supermarketul de cartier. Mersul la urne s-ar putea sa li se para un lux prea riscant. Va fi afectat de absenteism mai mult un partid anume? Desi nu exista o masuratoare riguroasa pana acum (straniu ca partidele nu par a fi interesate), intuitia ne spune ca da. Teoretic, selectivitatea fatalitatii virusului (persoane varstnice cu comorbiditati) ar putea sa se translateze in selectivitatea participarii. Cum categoriile cele mai vulnerabile sunt predominant in bazinul traditional al
Merită să fii director în administrația Firea? (V): Firme de familie abonate la bani publici și declarații de avere publicate de ochii lumii …. Spitalul de Psihiatrie Titan Dr. Constantin Gorgos – care funcționeză în subordinea ASSMB – este condus din 2014 de un economist: Mariana Valy Besoiu. Aceasta a menționat, în cea mai recentă declarație de avere, că a încasat de la spital, în medie, un salariu lunar care depășea cu puțin suma de 12.200 de lei pe lună. Managerul spitalului precizează că soțul său – menționat în declarație ca ”Besoiu E” (deși ANI a explicat deja într-un ghid publicat în acest an că trebuie indicate persoanele cu nume, nu cu inițiale – n.red.) a încasat salariu și dividende de la o societate numită SC Con Instal Engineering SRL…Potrivit portalului de business listafirme.ro, societatea SC Con Instal Engineering SRL – care se ocupă cu servicii pentru instalații – este deținută și administrată de Eugen Dan Besoiu…. Din informațiile pe care le-am găsit în Sicap, SC Con Instal Engineering SRL n-a primit contracte de la Spitalul de Psihiatrie, condus de Mariana Valy Besoiu. A primit, în schimb, o mulțime de încredințări directe, în ultimii ani, de la alte spitale ale Primăriei, cum ar fi Malaxa, Theodor Burghele și Centrul de Evaluare si Tratament a Toxicodependențelor pentru Tineri Sfântul Stelian. Spre exemplu, potrivit Sicap, Spitalul Malaxa i-a încredințat direct societății Con Instal Engineering SRL, în 2020, 15 contracte. Cel mai mare e de 40.000 de lei, (pentru mentenața rețelei electrice), iar cel mai mic e de 35 de lei pentru furnizarea unor consumabile…. Și Spitalul Theodor Burghele i-a atribuit, în acest an, societății 2 contracte în valoare de 15.000 de lei. Societatea Con Instal Engineering SRL a primit și alte 4 contracte – în valoare totală de numai 3.560 de lei – de la Centrul de Evaluare si Tratament a Toxicodependențelor pentru Tineri Sfântul Stelian (care funcționează tot în subordinea ASSMB). Acestei societăți Centrul i-a dat, însă, și alte contracte, tot prin încredințare directă, în 2019. În 2019, printre spitalele care i-au încredințat direct contracte societății Con Instal Engineering SRL s-a numărat și Victor Babeș, tot din subordinea ASSMB. Un alt client important al societății deținute de soțul directoarei de la Spitalul de Psihiatrie din ASSMB este Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului a Sectorului 1. Această Direcție i-a dat în 2019 societății Con Instal Engineering SRL 32 de contracte în valoare de peste 422.000 de lei. Eugen Dan Besoiu este acționar și într-o altă societate, potrivit pratformei de business listafirme.ro. Aceasta se numește San Proiect Engineering SRL….. Societatea San Proiect Engineering SRL a continuat, însă, să facă afaceri și primește nu număr impresionant de contracte prin încredințare directă de la diverse structuri din administrația locală. Spre exemplu, în acest an, a primit deja 11 astfel de contracte, de la Spitalul Theodor Burghele și de la Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 1. Valoarea totală a contractelor este de peste 98.000 de lei. În 2019, San Proiect Engineering a primit de la Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului a Sectorului 1, prin încredințare directă, nu mai puțin de 66 de contracte, în valoare totală de peste 116.000 de lei. Asta, deși potrivit site-ului Finanțelor publice, societatea a raportat, în medie, un număr mediu de … un angajat, în ultimii doi ani. Integral:
Guvernul PNL va cheltui în acest an aproape 100 mld. lei (20 mld. euro) pentru ca bugetul şi economia să nu se prăbuşească, cu preţul exploziei datoriei publice care va depăşi 450 mld. lei. Dar urmează nota de plată, iar BNR nu mai vrea tăierea salariilor şi creşterea taxelor ci reducerea cheltuielilor bugetare. Să vedem cine le va face şi de unde Economia României a scăzut cu numai 10% în T2/2020, atunci când a fost maximul crizei. În primul semestru scăderea economică a fost de -4,7% faţă de S1/2019. Scăderea economică este mai mică decât aşteptările (care se situau între -12 – 15%), dar analiştii spun că recuperarea va fi mai lentă din cauza incertitudinilor legate de evoluţia pandemiei Covid-19 şi spaţiului fiscal extrem de redus pe care îl mai are Guvernul ca să acorde stimulente companiilor sau a susţine plata unui şomaj mai prelungit. Comisia de Prognoză, aflată în subordinea Guvernului, merge acum pe o scădere economică pe tot anul de 3,8%, după ce în luna mai venise cu o scădere de numai 1,8%, total nerealistă, dar care trebuia să justifice cheltuielile Guvernului. Pentru 2021 Comisia de Prognoză are o revenire economică de 4,9%.
Topul celor mai mari 20 de pensii de serviciu din MAI: cinci oameni au luat peste 20.000 de lei net în iulie Cele mai mari 20 de pensii de serviciu plătite în luna iulie de Casa de Pensii a MAI sunt cuprinse între circa 18.200 de lei net şi aproape 24.000 de lei net, arată datele primite exclusiv de Economica.net de la Ministerul Afacerilor Interne. Aproape 46.000 dintre beneficiarii pensiilor de serviciu de sub cupola MAI au încasat pensii sub 5.000 de lei brut lunar în iulie, în timp ce aproximativ 25.000 de oameni au luat pensii de serviciu de peste 5.000 de lei brut în iulie de la Casa de Pensii Sectorială a MAI, arată o statistică Economica.net, bazată pe date primite în exclusivitate de la MAI. Cinci pensionari MAI au încasat pensii de serviciu de peste 20.000 de lei net în luna iulie, reiese din informaţiile primite de Economica.net de la MAI. Cele mai mari 20 de pensii de serviciu plătite în iulie 2020 de Casa de Pensii Sectorială a MAI – cuantum net: 23.971 lei; 21.203 lei; 20.685 lei; 20.605 lei; 20.307 lei; 19.836 lei; 19.333 lei; Integral:
Ce spune Virgil Musta despre vaccinul anti-coronavirus fabricat în Rusia? …… „Niciun medicament nu poate fi scos foarte repede pe piaţă, pentru că trebuie să fie foarte bine testat, din punct de vedere al eficienţei, al efectelor adverse şi abia după aceea va primi licenţa. Sunt ţări pe care nu le interesează. Ele l-au scos, îi dau drumul.”, a afirmat medicul Virgil Musta, purtător de cuvânt al Spitalul „Victor Babeş” din Timişoara. Musta vorbeşte nu doar despre un război al oamenilor cu virusul, ci şi despre o luptă incredibilă între firmele de medicamente, dar şi despre o întrecere a marilor puteri, una de orgoliu, pentru a-şi demonstra întâietatea în lume. Iar pandemia reprezintă ocazia perfectă de a scoate la iveală salvatori. „Eu cred că e vorba de un nou război al firmelor de medicamente, care vor să fie primele. Acestea consideră că dacă sunt primele au cel mai mult de câştigat. Sau o întrecere a marilor puteri care vine cu salvarea. Pe mine ca medic nu mă interesează de unde vine, ci să fie eficient şi să pot să-mi salvez pacienţii. Restul sunt problemele firmelor de medicamente şi a ţărilor care fiecare îşi doreşte să fie prima, să câştige. Competiţia extrordinară între firme se simte în această perioadă pe mai multe paliere ale medicaţiei pe care noi o administrăm.”, a mai spus doctorul Virgil Musta. Integral:
România, ţara din UE cu cele mai multe decese care puteau fi evitate România are cea mai mare rată de decese care puteau fi evitate, bolile care le cauzează putând fi tratate cu ajutorul unui sistem de sănătate eficient şi cu intervenţii primare preventive sau prin asistenţă medicală în timp util. În 2016, 1,5 milioane de persoane cu vârsta sub 75 de ani au murit în Uniunea Europeană (UE), din care două treimi (un milion) ar putea fi considerate decese premature, conform Eurostat. Aceste decese ar fi putut fi evitate, fiind fie decese care pot fi prevenite, fie decese din cauza unor afecţiuni tratabile. În UE, decesele cauzate de boli sau afecţiuni tratabile în rândul persoanelor sub 75 de ani au fost provocate de bolile cardiace ischemice (rata de deces standardizată de 18,9 la 100.000 de locuitori sub 75 de ani), cancerul colorectal (15,1), cancerul de sân (numai la femei; 10.9), boli cerebrovasculare (10) şi pneumonie (5,2). În 2016, aceste cinci cauze au reprezentat 65% din toate decesele cauzate de boli / afecţiuni tratabile în UE. În 19 din cele 27 de state membre ale UE, boala cardiacă ischemică a înregistrat cea mai ridicată rată de deces standardizată în 2017 pentru persoanele cu vârsta sub 75 de ani dintre aceste cinci cauze principale de deces cauzate de boli / condiţii tratabile. În alte şapte – Belgia, Danemarca, Spania, Franţa (date din 2016), Italia, Olanda şi Portugalia – cea mai ridicată rată de deces standardizată a fost pentru cancerul colorectal, în timp ce în Bulgaria cea mai ridicată rată de deces standardizată a fost pentru bolile cerebrovasculare. România a înregistrat cea mai mare rată de deces standardizată pentru boli / afecţiuni tratabile din UE, atât per total, cât şi pentru anumite afecţiuni specifice, precum cancerul de sân….Letonia, Lituania, România şi Slovacia au înregistrat cea mai mare rată de decese care pot fi prevenite pentru boli cardiace ischemice, în timp ce Estonia şi Finlanda au înregistrat cea mai mare rată pentru tulburări şi intoxicaţii specifice alcoolului. Bulgaria a avut cea mai mare rată de decese care pot fi prevenite pentru bolile cerebrovasculare. Integral:
Întrebarea la care toată lumea vrea un răspuns: Cât timp suntem imuni după ce ne-am vindecat de COVID-19? Centrul pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC) din Statele Unite nu recomandă retestarea ori carantinarea celor vindecați, în primele trei luni după infecție, dar asta nu le garantează neapărat imunitatea față de COVID-19. CDC a modificat săptămâna trecută recomandările de carantină din Statele Unite. Astfel, americanii declarați vindecați în urma unei infectări cu coronavirus sunt scutiți de o nouă carantină ori retestare pentru o perioadă de trei luni de zile. Însă, asta nu înseamnă neapărat că sunt imuni, arată jurnaliștii CNN. Într-o clarificare ulterioară, agenția federală precizează că datele științifice din prezent nu demonstrează că o persoană vindecată este imună timp de trei luni în fața virusului SARS-COV-2. Însă, „cei care s-au recuperat pot să iasă în continuare pozitivi la trei luni după diagnosticul inițial, chiar dacă nu există niciun pericol să-i infecteze pe alții”, explică un purtător de cuvânt al Centrului pentru Prevenirea și Controlul Bolilor. Dr. William Schaffner, profesor de medicină preventivă și boli infecțioase la Universitatea Vanderbilt din Nashville, spune că, deși prezența anticorpilor este corelată cu existența unei bariere naturale împotriva unei reinfectări, nimeni nu știe dacă această știință e valabilă și în cazul virusului SARS-COV-2. Asta înseamnă că cei vindecați nu ar trebui să renunțe la măsurile de protecție și nici să se expună deliberat în fața COVID-19. … Un studiu britanic din iulie, care nu a fost încă evaluat de alți oameni de știință, arată că răspunsul anticorpilor începe să scadă la 20-30 de zile după apariția primelor simptome. „Acest studiu are implicații serioase cu privire la protecția naturală față de o nouă infectare și pune sub semnul întrebării rezistența în timp a protecției oferite de un posibil vaccin”, explică cercetătorii din Marea Britanie. De asemenea, un studiu realizat de cercetătorii chinezi pe 37 de pacienți asimptomatici a ajuns la concluzia că cei care nu au dezvoltat niciodată simptome în urma infectării ar putea să aibă un răspuns imunitar mai slab față de virus. În cazul asimptomaticilor incluși în acest studiu clinic, nivelul anticorpilor e mult mai scăzut decât în cazul pacienților care au avut chiar și simptome ușoare. Între timp, un studiu realizat de autoritățile spaniole luna trecută a ajuns la concluzia că doar 5% din populația țării are anticorpi în urma infectării cu coronavirus. Asta înseamnă că 95% din populație este în continuare vulnerabilă în fața COVID-19. Integral:
Costi Rogozanu: Când Radio România promovează munca fizică la copii de 13 ani! După un drum de 9 ore cu mașina prin România, ascultând postul public de radio, auzi și știri și muzică bune, dar și cum sunt elogiate Armata, Biserica și primarii descurcăreți. Peste toate: cum sunt lăsați să bată câmpii jurnaliști care stau în genunchi în fața patronilor locali și care ceartă copiii că nu muncesc de la 13 ani ”ca să-și ia singuri tablete pentru învățământul de la distanță”! România Actualități e văzut pe nedrept un radio învechit, de moși, știți dvs. Nu e așa, are multe programe bune, știri sau dezbateri ok, aș zice că e mult mai util public decât TVR, de exemplu. Însă, tot precum TVR, este în același timp o risipă obscenă de oameni și resurse pe materiale inutile sau de-a dreptul aiuristice. Spre deosebire de restul radiourilor, ai totuși varietate, chiar și în muzică. E posibil să simt asta și pentru că am îmbătrânit și, în sfârșit, Radio România mai dă și muzica pe care n-o dădeau când aveam 20 sau 30 de ani. … Armata și Biserica, proslăvite pe RRA 9 ore de post public de radio îți dau o imagine trist-corectă a lumii noastre. În primul rând se văd unde merg bugetele: emisiuni militare cât cuprinde, pline de limbaj de lemn, dar nu atâta lemn cât în emisiunile religioase. …. Primari lăudați fără să știe de ce Celebrele ”păcate ale ziaristului pe fonduri publice” sunt și ele direct la vedere. Reporteri care fac pur și simplu advertoriale pentru cine știe ce pensiune sau pentru cine știe ce primar destoinic care nu a făcut nimic precis, doar ceva simpatic cultural. …. Am ascultat jumătate de oră cum a intrat Clujul pe nu știu ce listă de posibili premiați, material electoral toată ziua. Apoi, ca și în cazul TVR, mă seacă profund ”emisiunile de călătorii”, pe aici sau prin țări străine în care reporterul ne explică ce bine se simte el și atât, călătoria e strict un soi de voucher public de turism, fără pic de jurnalism în ea. Mitul răsuflat că angajații români sunt leneși În fine, șocul drumului a venit în două etape. Prima etapă, un reportaj de la o fabrică de ceramică din Alba, mare angajator din județ. …. Morala reportajului, fără ca angajatul postului public să zică nici ”pâs!”, e cea tradițională a patronului român obișnuit să călărească angajați pe bani puțini: dom‘le, nu vor să muncească, nu se mai poate cu asistența socială, avem nevoie de mulți angajați și totuși nu vin la noi. …. Nu ai voie, când lucrezi pe bani publici, să emiți propagandă din asta fără să-ți întrerupi interlocutorul. Dar prea mulți ”jurnaliști” publici sunt de fapt apendice triste ale intervievatului, că o fi el politician sau afacerist. Ce nu înțeleg ei e că un astfel de discurs e și împotriva ideii de jurnalism ”public” în general. …. Cobor de pe un ciot de autostradă, intru într-un orășel răvășit de lucrări electorale, de schimbat palmierii sau așa ceva, vine un nou reportăjel din țară, așa, vesel, de după-amiază. Tot stilul pozitiv-înălțător. Este despre cum unii copii nu mai așteaptă ajutor de la stat și vor să-și ia singuri tabletă pentru învățământul de la distanță cauzat de COVID-19. Cum? Culegând afine. Reporterița îi ia un interviu unei fetițe de 13 ani (da!) care povestește cum muncește cu ziua la afine ca să strângă bani de o tabletă. Vocea e teribil alintată, la reporteriță mă refer. În față are o lucrătoare de 13 ani. Pe ziaristă nu o zgârie cu nimic pe creier faptul că un copil de 13 ani muncește cu ziua. Nu se întreabă dacă o fi legal. Fetița, de o maturitate zdrobitoare, încearcă să explice cât de greu e, cum trebuie să ”pieptene” afinele, că doar o anumită dimensiune e bună, dar multe cad probabil la montaj. Lecția trebuie să fie ”la muncă, nu la întins mâna”. Le urez unor astfel de ziariști să culeagă afine până la adânci bătrâneți. …. Legalizarea muncii încă de la vârsta de la 10 ani este deja o prioritate, eu zic să nu mai stăm pe gânduri, drum întins către secolul 19. Știam de condițiile dure de muncă sezonieră și de aici, mult mai grele decât sparanghelul de afară, știam de cruzimea exploatării lucrătorului tânăr sau copil, ce nu știam e că poți livra astea și pe un ton vesel-isteric, de team-building corporatist. Distopie la maximum, posibilă la un post public. N-aș întreba niciodată de ce cheltuim atât cu posturile publice, dacă nu ar difuza astfel de orori. Banul public trebuie să vină cu niște obligații clare de standarde jurnalistice, de obligații de a reflecta echilibrat, nu în genunchi, de a pune întrebări în numele publicului. Dacă ele ar fi respectate, jur că nu i-aș întreba niciodată de zeci de milioane de euro aruncați nu se știe prea bine pe ce. Integral:
Violență și discriminare Chiar și acum, în multe sate, femeia merge cu doi pași în urma bărbatului atunci cînd cei doi se duc la o nuntă, la un botez ori la biserică. În perioada comunistă, femeile au fost „promovate“ alături de bărbați la strung, în fabrici și uzine, pe șantierele patriei, cele de la sate și-au înlocuit portul popular cu salopeta albastră ori baticul legat la spate cu casca de protecție. În locul cîntecelor populare, țărăncile ascultau atunci, la brigăzile artistice ambulante din fabrici și uzine poezii proletcultiste de genul „Clipă stai, oprește-ți zborul/Se prăvale compresorul.” La prima vedere, femeile aveau aceleași drepturi ca și partenerii lor de viață. În realitate însă, discriminarea și violențele pe care le suportau din partea bărbaților, și nu doar a bărbaților lor, ci și a maiștrilor, a șefilor de echipă, a inginerilor calificați la locul de muncă erau ascunse, ținute sub tăcere. Frica și, de multe ori, rușinea le opreau să reclame abuzurile. De altfel, cui puteau cere ajutor? Organelor partidului? Dar chiar organele sufereau de misoginism, asta pe de o parte, iar pe de altă parte servanții comunismului, politruci, milițieni și alte specimene erau ei înșiși agenți ai discriminării și violenței asupra femeilor. În forul lor intim le disprețuiau. Femeile de la țară, obișnuite să rabde bătaia, injuriile, umilințele, se confesau rudelor, iar uneori nici măcar acestora. Trăgeau în continuare la jugul familiei, pregătite să fie din nou lovite. Așa au știut dintotdeauna, că bărbatul este autoritatea în familie. Chiar și acum, în multe sate, femeia merge cu doi pași în urma bărbatului atunci cînd cei doi se duc la o nuntă, la un botez ori la biserică. Tradiția realităților reprobabile se pare că rezistă întotdeauna mai mult decît aceea a realităților benefice. Pină și violulului i se găsește justificare Un raport UNICEF publicat în luna martie a acestui an arată că, la nivel global, una din 20 de adolescente cu vîrste între 15 și 19 ani a fost victima unui viol. Același raport precizează că suicidul este a doua cauză de deces în cazul adolescentelor din aceeași grupă de vîrstă. Egalitatea de șanse a tinerelor se încheie prin suferința provocată de una dintre cele mai cumplite traume sau prin curmarea vieții. Statisticile nu pot cuprinde desigur nici milioanele de destine frînte și nici pragul fatidic dintre viață și moarte. Nici suferința părinților și nici abrutizarea violatorilor, care de multe ori scapă cu pedepse mult prea mici. Un sondaj de opinie realizat de Comisia Europeană în 2016 relevă faptul că 55% dintre români cred că violul poate fi justificabil – media europeană este de 27%. Din datele Poliției aflăm că în România se înregistrează în medie 5 cazuri de viol pe zi. Ce anume justifică violul, în accepția românilor? Consumul de alcool și droguri, purtarea de haine „provocatoare” de către victime și, în fine, situația în care victima merge de bună voie acasă cu violatorul. În cazul justificării violului prin consumul de alcool și droguri, sînt mai multe femei decît bărbați care scuză abuzul sexual. Nu avem date pe grupe de vîrstă care să ofere un tablou în acest sens. În ceea ce privește violența domestică împotriva femeilor, 96% dintre români cred că este inacceptabilă. Asta, la nivel declarativ, pentru că peste 20% dintre respondenți cred că femeile exagerează atunci cînd depun plîngere la poliție, alții spun că violența e provocată de victimă și aproape o treime susțin că bătaia e o chestiune privată, altfel spus că „rufele se spală în familie.“ Dar cu bîta. Femeile în politică Cu un procent de 35% de femei-manager, România se apropie de media europeană de 37%. În ceea ce privește femeile angajate în politică, cele care fac parte din parlament, din guvern sau din administrațiile centrale și locale, aici situația e diferită, procentele fiind net inferioare. Cu toate acestea, dacă ne gîndim că în 1990 femeile politician erau doar o pată de culoare pe planșeta Iliescu-FSN, lucrurile au evoluat într-un ritm destul de alert….Violența asupra femeilor se manifestă în diferite moduri, nu trebuie neapărat să lase urme. Violența psihică este unul dintre acestea, care duce la depresii sau la afecțiuni psihice mult mai grave, de unde nu mai e cale de întoarcere. Traumele duc la pierderea stimei de sine și de cei apropiați, copiii devin o povară și, dintr-o femeie puternică, voluntară, în urma agresivității verbale sau a indiferenței bărbatului, administrate ca picătura chinezească, persoana în cauză ajunge într-un spital de psihiatrie. Integral:
RAPORT Romania, pe primul loc in evolutia pandemiei de COVID-19 in UE: 19 decese la un milion de locuitori, fata de media europeana de 4
OMS: COVID-19 nu poate fi transmis prin alimente. Reactia organizatiei vine dupa ce China a vorbit despre prezenta virusului pe ambalaje Organizatia Mondiala a Sanatatii a asigurat joi, 13 august, ca populatia nu trebuie sa se teama de transmiterea Covid-19 prin alimente, dupa ce China a anuntat ca a descoperit
Coronavirus: Cercetatori americani au descoperit virus ”viabil” in aer la circa 5 metri de un pacient Una dintre controversele pandemiei COVID-19 este posibilitatea transmiterii noului
Cu covidul… prin bălării Staţi liniştiţi, nu se întîmplă doar la noi. Oamenii o iau razna peste tot şi din ce în ce mai mult. Oamenii politici, oamenii funcţiilor publice, oamenii profesiilor serioase şi onorabile cum este cea medicală, oamenii obişnuiţi. Proporţiile nu par să difere semnificativ, de la un grup la altul, de la un mediu social, la altul. Este, fără îndoială, un semn al timpurilor. “Alături cu drumul” a devenit o destinaţie frecventabilă, cool, de bon ton, şic. Un mod comun de viaţă, o atitudine care a părăsit de mult cotloanele întunecoase al nişei, excepţiei, singularităţii, pentru a fi plimbată cu fast şi aplomb pe marile bulevarde ale “normalităţii sociale”. Hai să privim un pic în America. Din raţiuni pur electorale, de aproape trei luni, Preşedintele în funcţiune a luat la rînd toate lanurile de bălării care i-au ieşit în cale şi s-a plimbat îndelung prin ele, cu tema covidului pe buze, cînd făcînd semne victorioase susţinătorilor săi, cînd arătînd cu pumnul ameninţător spre adversarii politici. Toate prostiile i-au ieşit pe gură, fără să clipească. Că e o simplă răceală, (mai ştim noi pe unul Klaus I… al cărui nume îl trecem sub tăcere!). Că o să treacă odată cu primăvara, vara sau dacă nu atunci, sigur cu toamna. Că o să ne facem bine, ca de orice guturai, cu nu ştiu ce medicament minune. El l-a şi luat, preventiv! Că nu are nici un rost să închidem oraşele, economia etc., iar dacă le-am închis o vreme, e musai să le deschidem cît mai repede….. Pe podium, locul doi şi medalia de argint, Boris Johnson; pe locul trei şi medalia de bronz, Macron. Emmanuel Macron, desigur! Asta aşa, ca să umblăm cu colindul doar pe la casele mai mari. Poate credeţi că medicii, specialiştii şi instituţiile de sănătate publică, inclusiv Organizaţia Mondială a Sănătăţii, au fost mai atenţi la gropi, denivelări şi capcane tip covid? Vă înşelaţi! Ba că virusul nu se transmite de la animal la om, ba că se transmite; ba că provine din China, de la lilieci, ba că nu provine; ba că a fost creat în laborator, ba că nu a fost creat, ci e natural; ba că se transmite în principal pe cale aerobă, ba că se transmite mai mult prin contact fizic; ba că măştile de protecţie sunt esenţiale, ba că nu ajută chiar cine ştie ce; ba că virusul are deja mutaţii, ba că nu are; ba că substanţa chimică X este antidotul cel mai bun, ba că nu face doi bani, poate face chiar rău; ba că evoluţia pandemiei este în valuri, 1,2 poate şi 3, ba că e unul şi acelaşi val; ba că vaccinul, cînd va ieşi, e soluţia sigură, ba că peste nici două luni nu o să mai facă doi bani şi o să fie nevoie de altul; ba că putem ajuta răspunsul de apărare al bolnavului prin aport exterior de plasmă cu anticorpi sau de la pacienţi care prezintă antigenul, dar nu au dezvoltat boala, ori au avut forme slabe, asimptomatice şi s-au vindecat, ba că metoda a fost pusă de mult la vitrina cu metode depăşite şi nu face nici cît o ceapă degerată; ba că prin imunizarea de masă o să scăpăm de beleaua virusului, ba că o să trăim cu el şi ameninţările lui de acum şi pînă la sfîrşitul veacurilor etc… etc… Chiar şi revistele ştiinţifice de specialitate sunt pline de analize şi evaluări contradictorii, ca să nu mai vorbim despre ceea ce se comunică în spaţiul public, fără nici o preocupare pentru efectele social-psihologice; doar de dragul notorietăţii, ori al cîştigării unei dispute “ştiinţifice” care ar putea înclina balanţa în favoarea autorităţii personale, a autorităţii unui laborator, ori producător de medicamente….. Cheltuielile en gros făcute în aceste cîteva luni de autorităţile publice, nu doar în România care este abia “o mică pată” pe harta desfrîului bugetar, ci în ţări ca Statele Unite, China, Rusia, Germania etc. vor rămîne cu siguranţă în istorie. Cu un nume: “Marele carnaval covid”. Toată lumea s-a dat în bărci şi s-a plimbat prin bălării, justificînd totul şi orice prin “nevoia urgentă” şi “pericolele catastrofice” ale pandemiei…..În sfîrşit, ca să ne păstrăm buna dispoziţie pînă la final, să încheiem cu o mostră din genul “Dacă tăceai, filosof rămîneai”. Acţiunea se petrece în România, secolul, anul, luna curente. Personajul: din categoria inconfundabilă a “sfertodocţilor fără frontiere”. I-a pus cineva în faţă un microfon, iar în ochi lumina blîndă a unui reflector de studio tv şi l-a întrebat de vorbă. Atît i-a trebuit! A luat-o dezlănţuit prin bălării, ca un mînz neîmblînzit încă de funie sau căpăstru. Singura soluţie… ce revoluţie? Care revoluţie? N-aţi înţeles nimic… singura soluţie e “dictatura medicală”. Lăsaţi icoanele, mătăniile şi crucile împărăteşti, omul n-are nici o vină. N-a inventat el termenul şi oricum ne vrea doar binele. Nu vrea să ne ia drepturile, ci doar să ne rărească, cît de mult se poate, pe linia de aşteptare la spital şi mai ales la ATI. Nu pentru că l-ar preocupa pe el sau pe altcineva dintre cei ce răspund de treburile publice starea noastră de sănătate, ori cînd şi cît de tare ne îmbolnăvim, ori i-ar ucide grija să dea mai repede peste remediul capabil să ne facă la loc sănătoşi.
Sondaj INSCOP: Nicusor Dan ar putea sa o invinga pe Gabriela Firea la o diferenta considerabila. Basescu este preferat doar de 8% dintre bucuresteni Conform unui sondaj realizat de INSCOP, la comanda
Un important institut german specializat in boli infectioase: “Ar fi periculos sa credem ca vaccinarea din toamna anului 2020 poate controla pandemia” Robert Koch Institute, un reputat institut german specializat in boli infectioase, a apreciat miercuri ca un vaccin impotriva noului coronavirus ar putea fi disponibil cel mai devreme in aceasta toamna, dar a avertizat ca aducerea sub control a pandemiei va fi un proces de durata, transmite Reuters. “Previziunile preliminare sunt ca este posibil ca in toamna sa fie disponibile mai multe vaccinuri”, a anuntat Robert Koch Institute intr-un comunicat publicat pe site-ul sau, referindu-se la eforturile globale de a aduce pe piata produse de imunizare. “Ar fi periculos in acest moment sa credem ca vaccinarea din toamna anului 2020 poate controla pandemia”, avertizeaza institutul. Impactul oricarui vaccin ar fi limitat din cauza mutatiilor virale sau pentru ca primele produse de pe piata ar putea oferi numai o imunizare pe termen scurt, a adaugat institutul. Compania germana de biotehnologie BioNTech, care lucreaza cu grupul farmaceutic american Pfizer la un nou vaccin, a reiterat marti ca intentioneaza sa solicite autorizarea de urgenta sau aprobarea unui vaccin cel mai devreme in luna octombire, daca studiile clinice aflate in desfasurare vor avea succes. Integral:
România a cheltuit aproape 40 de milioane de euro din bani publici în starea de urgență. Alte detalii din raportul Curții de Conturi În perioada stării de urgenţă, România a cheltuit din bani publici 188.937.000 (39,3 milioane de euro) pentru 62.406 persoane carantinate. Fiecare persoană carantinată a costat până la final bugetul public 3.028 lei, conform raportului înaintat Parlamentului de Curtea de Conturi privind perioada stării de urgenţă, scrie Mediafax. Potrivit sursei citate, documentul scoate la iveală plăţi ilegale pentru ”carantinaţi” şi dezinfecţii neconforme sau cu adaos de 5.400%. Spre exemplu, în Caransebeş s-au făcut plăţi ilegale către hoteluri fără ca serviciile să fie prestate. În Râmnicu Sărat s-au decontat ilegal servicii de cazare la tarife mai mari decât cele legale. România a cheltuit pentru dezinfectare 20,3 milioane de euro în starea de urgenţă. Iniţial, costul pentru persoanele carantinate trebuia să fie de 300 de lei pe zi. 230 de lei însemnau serviciile de cazare, curăţenie, serviciile de spălătorie, igienă personală, aşternuturi, prosoape, protecţia bagajelor, iar 70 de lei însemnau: trei mese pe zi, apă – 2-4 litri, pahare de unică folosinţă, pijamale şi papuci de unică folosinţă, scrie Mediafax. Cele mai mari cheltuieli cu carantinaţii le-au avut Bucureştiul cu 17.911.000 lei, judeţul Bihor cu 12.139.000 lei şi judeţul Suceava cu 9.288.000 lei. Cei mai „scumpi” carantinaţi au fost în Bucureşti, unde costul s-a ridicat la 5.462 lei/ persoană. La costuri ridicate pe carantinaţi a urmat Braşov – 5.389 lei/pers, Giurgiu – 4.491 lei/pers, Timiş – 4.297 lei/pers, Gorj – 3.960 lei/pers, Prahova – 3.768 lei/pers, Tulcea – 3.741 lei/pers. Integral:
Documentele de la trei institutii renumite pentru birocratia excesiva vor putea fi obtinute cu “un singur drum” Ministrul Muncii, 
O entitate supranaturala va castiga alegerile din Bucuresti Nu e o gluma, nici macar o metafora. Aceasta entitate poate fi postulata intrucat s-a manifestat cu aceeasi energie la alegerile prezidentiale din 2014 si la scrutinul europarlamentar din 2019. Existenta ei se fundamenteaza pe efecte, iar efectele ii alimenteaza continuitatea. ….Daca nu ai simtit realitatea acestei entitati supranaturale e pentru ca faci parte din ea. Esti una din celulele care-i hranesc miscarea si suflul. Participi la ceva cu aparenta colectiva, uneori chiar ajungi sa-ti tragi un soi din mandrie din asta, dar nu ai habar ca pompezi inteligenta si emotie intr-un personaj care face si desface la scara istorica. Sa fie vorba de un robot (AI)? Intr-un fel, da, in alt fel, nu. E lipsit de constiinta de sine, ceea ce il indeparteaza de conditia umana, si lucreaza pe baza unor reguli/ algoritmi, dezvoltand capacitatea de a invata. Nu e totusi chiar un robot pentru ca agrega si acumuleaza stari de spirit, valori, aspiratii, prin procese discrete de imitatie si influenta…..Intorsi deci pe arena Capitalei, ajungem sa intelegem de ce batalia la Primaria Generala nu se da intre personaje diferentiate de carisma. Un “ciudat” ca
EXCLUSIV Bombele cu azotat din porturile României: Constanţa ține o cantitate dublă de azotat georgian față de cea care a explodat în Beirut..… Azotatul de amoniu care a explodat în portul din Beirut, producând victime și pagube materiale care au aruncat Libanul în haos este masiv importat și în România. Și este depozitat în portul Constanța și în porturile de pe Dunăre, dar și în fermele din toată țara. El este produs de singura fabrică din Georgia de produse chimice, Rustavi Azot, fapt confirmat de autoritățile libaneze. Produsul cu potențial de detonare, găsit și analizat de inginerii români la o fermă din Oltenița… Intrați în posesia documentului, jurnaliștii ECONOMICA.NET l-au contactat pe patronul Chemgas, afaceristul Ioan Niculae, inclusiv în calitate de specialist, din moment ce deține aproape tot ce înseamnă combinate chimice în România. În același timp, este un mare producător intern de azotat de amoniu. El ne-a povestit că într-adevăr, inginerii firmei sale au descoperit produsul neconform. “O firmă mai mare din Oltenița a reclamat că a luat de la noi îngrășământ neconform. Am trimis inginerii acolo, iar lotul nostru era în regulă. Dar aveau în depozit din mai multe surse. Și la un moment dat unul dintre ingineri a văzut un sac puțin desfăcut în care era azotat de culoare roșiatică. Nu mai văzuse. Și a întrebat ce produs e ăla. Și i-au zis că e din Georgia. I-a rugat dacă poate lua o probă din el. I-au dat. Și când l-au adus la noi la laborator au găsit că are 34,5% concentrație de azot. Adică punctul cel mai mare de explozie la azotatul de amoniu. Diferența dintre îngrășământ și explozibil e de 1%. Noi producem cu 33,4%. Noi dacă am produce așa ceva ne-ar ridica pe loc licența. E o treaba foarte grava. Atentatele teroriste ne-au obligat să avem anumite standarde pentru azotatul de amoniu. În primul rând, concentrația de azot în azotatul de amoniu nu e permisă mai sus de 33,5%. UE are o toleranță foarte mică la aspectul ăsta. Deci nu discută cu tine. Fiecare lot are o fișă de securitate. E o singură fabrică de îngrășăminte în Georgia. Am și fost acolo. Rustavi Azot. Nu poate fi din Georgia din altă fabrică. Iar marfa lor ajunge și în Constanța și în Galați și în Brăila. În toate porturile românești”, ne-a declarat Ioan Niculae. România importă zeci de mii de tone de azotat de amoniu din Georgia În perioada 01.01.2020 – 07.08.2020 a fost pusă în liberă circulație cantitatea de 52.301 tone de azotat de amoniu, având ca țară de origine declarată Georgia, a răspuns Vama unei solicitări ECONOMICA.NET. De asemenea, autoritatea Vamală ne-a comunicat că această cantitate a fost pusă în liberă circulație prin porturile Constanța (38.078 tone) și Brăila (14.223 tone). În portul Constanța Sud e depozitată o cantitate dublă față de cea care a explodat în Beirut Potrivit răspunsului Vămii, cantitățile de azotat de amoniu, origine Georgia, depozitate la data de 10.08.2020 în zona liberă Constanța Sud sunt: 4.908,82 tone pentru care urmează să se efectueze formalitățile de punere în liberă circulație. Potrivit AFP, cantitatea depozitată care a explodat în Beirut a fost de DOAR 2.750 de tone. Integral:
Tribunalul București a respins cererea de înregistrare în Registrul Partidelor Politice a hotârârii Convenției Naționale PLUS din decembrie 2019 prin care a fost aleasă noua conducere/ Cioloș: Funcțiile și alegerile sunt valabile Tribunalul București a respins ca inadmisibilă, pe data de 5 august, cererea de înregistrare în Registrul Partidelor Politice a hotărârii din decembrie 2019 a Convenției Naționale PLUS, prin care au fost aleși președintele partidului, membrii Comisiei de Integritate și Arbitraj, membrii Comisiei de cenzuri și Coordonatorii regionali. Hotărârea Tribunalului București nu este definitivă, ci poate fi atacată cu apel, potrivit
Cum arată exodul medicilor români în Europa. În Franţa şi Germania, românii sunt cei mai numeroşi din totalul medicilor străini, iar în Ungaria ponderea medicilor români este de 70% din totalul specialiştilor străini Franţa şi Germania au avut peste 8.700 de medici români în 2018, iar în Ungaria ponderea medicilor români este de 70% din totalul specialiştilor străini. Cei mai mulţi medici străini din Franţa şi Germania vin din România, peste 8.700 de specialişti români fiind înregistraţi în cele două ţări, arată datele OECD, o organizaţie internaţională, aferente anului 2018. Din România merg medici pentru a-şi termina studiile şi în ţări precum Belgia, Ungaria sau Marea Britanie, acestea fiind printre cele mai frecvente ţinte pentru specialiştii români. Datele OECD se referă la numărul de doctori care au obţinut prima calificare medicală în altă ţară şi au dreptul să practice medicina acolo. Numărul îi implică şi pe cei care au obţinut orice alt tip de certificate să practice profesia în ţara „de primire“, dar şi pe medicii rezidenţi. Sunt excluşi însă medicii care au acreditare în ţara respectivă, dar practică medicina în altă ţară. „Aş alege să merg în Franţa, dar mai mult pentru motive personale acum. Dar şi pentru salariu mult mai mare faţă de ce e aici şi pentru posibilitatea de a te dezvolta profesional. Am colegi care au fost în stagii acolo, inclusiv stagii de genetică, e mult mai OK acolo, te implici mai mult, înveţi mai multe“, a spus pentru ZF Bianca, o tânără rezidentă din Bucureşti, care se gândeşte să plece în străinătate dacă va exista oportunitatea aceasta. Integral:
Dosarul 10 august intarzie o luna la Instanta suprema pentru o exceptie de neconstitutionalitate Cererea
BREAKING Pregătirile Guvernului pentru deschiderea școlii: analize de risc în derulare în fiecare școală, doar 21% din unitățile de învățământ au autorizații ISU, iar Ministerul Sănătății nu a finalizat Ghidul cu reguli sanitare / Plus: Ministerul va încheia protocol cu Google România și Microsoft România pentru softuri educaționale gratuite în școli Ministerul Sănătății nu a finalizat nici până în acest moment Ghidul cu reguli sanitare în funcție de care primarii și directorii de școli trebuie să deschidă instituțiile de învățământ pe 14 septembrie. Informația apare în Raportul privind măsurile pentru limitarea SARS-CoV-2 și măsurile avute în vedere pentru organizarea alegerilor locale și a deschiderii școlilor – document realizat de Guvern și obținut de G4Media.ro. Executivul anunță că a organizat un grup de lucru constuit din Ministerul Educației și Ministerul Dezvoltării, care nu poate face însă nimic concret pentru „a identifica soluții pentru pregătirea unităților de învățământ” pentru că Ministerul Sănătății nu le-a pus la dispoziție regulile de aplicat în fiecare școală pentru a putea ține cursurile. „Grupul va formula propuneri după ce va avea la dispoziție forma finală a Ghidului elaborat de Ministerul Sănătății”, se arată în cadrul documentului. „În această perioadă, este în derulare realizarea analizelor de risc de la nivelul fiecărei unități de învățământ. Aceasta înseamnă modelarea scenariilor 1 și 2 (verde și galben), prin simularea condițiilor de distanțare fizică – realizarea oglinzilor sălilor de clasă, prin respectarea distanței de minimum 1 metru între elevi”, se arată în Raportul privind măsurile ce urmează a fi întreprinse pentru limitarea răspândirii SARS-CoV-2 și detalierea planului de măsuri avute în vedere pentru organizarea alegerilor locale și a deschiderii școlilor – document realizat de Guvern și obținut de G4Media.ro. În raport se arată că „din analiza informațiilor deținute de Ministerul Educației și Cercetării privind asigurarea cu personal medical, autorizații sanitare și avize ISU din sistemul de învățământ, au rezultat următoarele situații: • există 2.723 cabinete medicale prevăzute cu 1.653 medici și 3.036 asistenți, iar la acestea sunt arondate 2.770 unități de învățământ. • 80,2% din unitățile de învățământ au autorizații sanitare de funcționare, 2,3% sunt în curs de autorizare, iar 17,4% nu au. • 21% din unitățile de învățământ au autorizații ISU, 14% sunt în curs de obținere, 19% nu au, iar 46% nu necesită.” Integral:
Consiliul Național al Elevilor se opune cheltuielilor de la buget pentru uniforme școlare: o măsură dezastruoasă economic și o formă fără fond Consiliul Național al Elevilor și-a reafirmat, miercuri, opoziția față de uniformele școlare și față de cheltuielile prevăzute pentru acestea, la o zi după ce
Opinie Răzvan Szilagyi, Raiffeisen Asset Management. Economisirea în lei sau valută? Un răspuns pe înţelesul tuturor la o întrebare complicată …Mă gândesc uneori, amuzat, la sentimentul de frustrare pe care l-am avut atunci când pediatrul mi-a spus, în calitate de proaspăt tătic: „părintele trebuie să citească, să simtă, starea bebeluşului“ sau când găteam ceva şi primeam sfatul următor: „făină cât cuprinde, cât cere aluatul, după cum simţi la mână“ sau la pescuit, când mi se spunea că „trebuie să ai simţul apei“. Cred că este un sentiment normal pentru cei lipsiţi de experienţă şi, da, odată ce începem să avem cunoştinţe şi experienţă, dezvoltăm acel „simţ“ despre care vorbesc cei care ştiu. Este întotdeauna binevenită însă o reţetă clară, pentru că avem nevoie de câteva reguli de bază după care să ne rafinăm aceste simţuri. Întrebarea. Am primit de mai multe ori, de-a lungul timpului, întrebarea: „În ce monedă e mai bine să economisesc?“. Aşa cum probabil vă imaginaţi, dată fiind introducerea, nu există un răspuns simplu sau unic la această întrebare. Fiecare om are „simţul“ lui, circumstanţele lui, propriile obiective pe care le urmăreşte. Voi încerca însă să găsesc acea reţetă care să vă ajute să găsiţi un răspuns rapid la acestă întrebare, pe care ulterior să îl adaptaţi la situaţia şi dorinţele voastre. Nu voi spune nimic astăzi referitor la „în ce investim“ (depozite, titluri de stat, fonduri de investiţii, acţiuni etc), pentru că acum este important să înţelegem ce ne ajută să facem alegerea corectă – economisim în lei sau valută? Fără risc valutar. Una dintre ipotezele pe care le folosesc este că nu vrem să ne asumăm un risc valutar. Scopul nostru este să ne conservăm cât mai bine averea sau şansele de îndeplinire a obiectivelor personale. Asta înseamnă că: a) dacă obiectivul este în RON, avem nevoie de RON, economisim direct în RON sau b) dacă obiectivul este în euro, avem nevoie de euro, economisim direct în euro. Nimic mai simplu, aşa-i? Avem însă o provocare!…. Banii sunt folosiţi pentru acoperirea nevoilor curente: hrană, comunicare, transport etc., pentru care avem nevoie de lei. Având în vedere că acest fond trebuie să fie disponibil în orice moment şi că va fi folosit în lei, recomand menţinerea lui în lei. Achiziţia locuinţei. Preţul apartamentelor este stabilit în România, în cele mai multe cazuri, în euro. Dacă economisim pentru avans, orizontul de timp este relativ scurt: 2-3 ani. Trebuie să fim atenţi la costurile asociate schimbului valutar şi, eventual, să cumpărăm euro o dată la 3-6 luni, dacă putem obţine un curs mai bun. Recomandarea este să economisim în euro. Educaţia copiilor, nu presupune un efort financiar suplimentar atunci când trăim în oraşe universitare cu acces la învăţământ gratuit şi, în plus, copiii rămân alături de noi, acasă. De multe ori însă, educaţia presupune taxe de şcolarizare şi cheltuieli suplimentare cu chiria şi întreţinerea. Simplificat, în cazul în care şcolarizarea se va face în ţară, recomand economisirea şi investirea în lei. În cazul în care copiii vor merge la o universitate din străinătate, recomand economisirea şi investirea în euro (sau dolari pentru cazul în care universitatea este în SUA). Retragerea din viaţa activă. Am văzut care este modul de abordare atunci când obiectivele sunt relativ simple şi putem asocia o monedă obiectivului vizat. Lucrurile devin ceva mai complicate atunci când obiectivul este complex, cum este cazul menţinerii nivelului de trai la retragerea din viaţa activă….. Structura pe valute a consumului. Dacă punem toate informaţiile de mai sus împreună, ajungem la următoarele ponderi: RON 60%, EUR 30%, USD 10%. Cu alte cuvinte, asumând că avem un coş de consum care se pliază pe tiparul de mai sus, ar trebui să economisim în aceste ponderi pentru a reduce riscul valutar. Cred că această alocare este potrivită pentru cei care au venituri medii sau sub-medie, coşul de consum fiind reprezentativ. Circumstanţele personale. Dacă simţiţi că este ceva în neregulă cu alocarea de mai sus, este posibil ca acest coş de consum să nu fie reprezentativ pentru voi. Să luăm un exemplu. În coş, ponderea alocată turismului, cinematografiei şi muzeelor este de doar 1,5%. Dacă ştiţi că alocaţi în jur de 10% din cheltuieli călătoriilor, atunci o pondere relevantă pentru voi ar putea fi: RON 50%, EUR 40%, USD 10%. Cred că această alocare este potrivită celor cu venituri peste medie. Integral:
Lege și tocmeală …. Pe vremea comunismului am acompaniat, împreună cu un coleg, doi studenți din RDG la o tură prin oraș în week-end. La un moment dat am trecut pe lângă o piață. Cei doi s-au mirat: “ce e asta?” Le-am explicat. “A! E foarte necivilizat”- au zis ei. “La noi statul cumpără produsele de la producătorii mici și le vinde prin magazine de stat, civilizat”. “Face și la noi asta, am zis, dar pentru producători e mai rentabil să le vândă singuri pe piața liberă”. “La noi statul a rezolvat și asta – zic ei. Cumpără produsele mai scump și le vând la prețuri subvenționate, în felul ăsta producătorii nu mai au interes să vândă singuri și vând statului”. “Bine – zice colegul meu – dar așa te poți îmbogăți. Cumperi o ladă de roșii, apoi o vinzi înapoi, cu banii cumperi alta, și tot așa”. Cei doi au clipit mirați din ochi: “cum, cum, mai zi odată!”. Sistemul funcționa la ei de 25 de ani, nu se gândise nimeni să-l păcălească. Spune-l unui român și-i află hiba în 30 de secunde. Asta e ceva profund. Într-o societate sănătoasă, regulile sunt o emanație a societății, sunt expresia nevoii ei de ordine și sunt aliniate convenției sociale. Este de așteptat să le respecți pentru că ele sunt utile și importante pentru armonia socială, nerespectarea lor te face exclus social, de aceea marea majoritate le respectă de bunăvoie și pun presiune pe ceilalți să le respecte și ei. La noi e fix pe dos. Regulile sunt opresive și trebuie fentate în orice fel cu putință. Dacă e așa, cine face regulile alea? Cu ce mandat social? Și cum de am ajuns să existe o cutumă a nerespectării lor? Cred că sunt mai multe unghiuri aici care explică fenomenul. Primul cred că are de a face cu felul în care funcționează la noi statul. Orice funcționar de stat român se percepe pe sine ca un agent al autorității și al puterii. El nu e în serviciul cetățenilor, ci al statului iar cetățenii sunt supuși ai statului deci, prin extensie, ai lui. E ceva fundamental aici ceva legat de însăși esența democrației. Statul nu e în serviciul cetățeanului, ci invers. Vedem asta la fiecare pas, la fiecare agenție a statului care ne cere documente de la alte agenții ale statului, la fiecare reglementare care ne face nouă viața mai grea ca să o facă pe cea a angajaților statului mai ușoară. Staul nu funcționează, în România, pentru noi, ci pentru el însuși. E un stat-zeu. O consecință a acestui fel de a fi al statului român e că cetățenii privesc statul mai degrabă ca pe un opresor decât ca pe un partener social. Chiar cei care sunt beneficiari neți ai lui, cei care trăiesc din taxare și redistribuire, privesc statul tot ca pe un opresor, fie chiar și unul benevolent, care le mai și dă ceva, dar au cu el relația țăranului iobag cu boierul. Sărută mâna, dar îl fură cât poate când acela întoarce spatele. În fine, o altă consecință e că, statul reglementând în esență pentru el însuși, e mereu dispus la supra-reglementări, adeseori odios de absurde. De pildă, restricții de viteză de 30 Km/h în zone în care se circulă fără probleme cu 80, semne de oprire interzisă în zone unde nu e, evident, nicio problemă să oprești, drept care sunt sute de mașini parcate chiar sub ele, câte și mai câte. Aceste reglementări sunt făcute așa pentru că sistemul e construit pe evitarea riscului, nu pe obținerea vreunui rezultat, se reglementează ca să nu se spună că a rămas nereglementat, ca să nu fie cineva învinuit de ce nu a dat o lege care să interzică ceva. Odată reglementarea realizată, ea nu mai e problema guvernaților, e problema celorlalți că nu se conformează. Asta duce la reglementări absurde, în cantități uriașe, la cerințe fără noimă aflate acolo ca să fie, în caz de, inaplicabile, care forțează oameni altminteri onești să le calce, ceea ce duce pe de o parte la mentalitatea că mortul e mereu de vină iar pe de alta la faptul că multe reglementări nu pot fi, de fapt, puse consecvent în aplicare. Acest din urmă fapt deschide calea către abuz (mereu calci vreo lege, așa că trăiești la mila și bunăvoința autorității), la sentimentul că statul e inamicul tău, deci ești îndreptățit să-l fentezi și, mai cu seamă, la sentimentul că reglementările sunt esențialmente opresive și rezistența devine o datorie. Nu în ultimul rând, e un fenomen bine studiat acela că, odată ce ai călcat o lege odată, următoarea dată e mult mai lesne de călcat și următoarea și mai lesne și tot așa, până când responsabilitatea față de lege dispare cu totul și e înlocuită doar cu teama de a nu fi prins, cu sora mai mică și mai hâdă a responsabilității, cu răspunderea. Așa cum argumentam într-un articol anterior, însă, etica nu poate fi creată cu pedepse, iar acest mecanism vicios e cel care stă la baza lipsei cronice de etică din societatea noastră. Nicicând nu s-a văzut mai bine acest fenomen decât acum, cu ocazia pandemiei. Acest fel de a fi al statului, cuplat cu reacția toxică pe care noi, cetățenii, o avem la el, duce la crearea de reglementări menite să pună statul la adăpost de cetățean, care e văzut mereu ca un agent al răului, potențial infractor, mereu pus pe abuzuri și păcăleli. Nu ajută deloc faptul că mulți oameni chiar așa se comportă, dar e de pus întrebarea dacă oul a precedat găina sau invers? Eu cred că oul precede mereu găina iar aici oul e statul și funcționarii lui. Pentru că ei sunt singurii care pot schimba lucrurile. Ce ar fi de făcut? Nu e un răspuns simplu și, din păcate, în cultura românească a blamului și
Bucurestiul risca sa ramana fara Delta Vacaresti. ONG-ul care a infiintat parcul acuza Agentia pentru Arii Protejate ca lasa rezervatia naturala sa moara Peste 1.500 de persoane au semnat o petitie online prin care cer Ministerului Mediului si Agentiei Nationale pentru Arii Naturale Protejate masuri
Nelu Tătaru, la Adriana Nedelea LA FIX: „Propunerea mea ca ministru al sănătății este de a prelungi starea de alertă” …. Ministrul sănătății a declarat că speră ca țara noastră să se stabilizeze la 1.200 de cazuri zilnice de COVID-19, dar este nevoie ca românii să respecte regulile, că deschiderea restaurantelor în acest an va fi posibilă în funcție de evoluția cazurilor de coronavirus și a mărturisit că „personalul medical este obosit, dezamăgit, pentru că cineva a nesocotit munca lor de luni de zile”. În acest context, Nelu Tătaru a subliniat că propunerea sa este de a prelungi starea de alertă, dar decizia finală o va lua Comitetul Național pentru Situații de Urgență. 16 august este data la care expiră starea de alertă pe teritoriul României Principalele declarații făcute de Nelu Tătaru la emisiunea Adriana Nedelea LA FIX: Eu sper să rămânem la 1200 (n.r. cazuri zilnice de COVID), după estimările noastre ar trebui să ne așezăm într-un platou. Dar regula este respectarea precauțiilor. Dacă nu vom avea o transmitere accentuată, va scădea numărul de cazuri Crește numărul celor internați la Terapie Intensivă, iar semnalele de alarmă sunt când vor fi aglomerări la Unitățile de Primire-Urgență și pacienți la ATI. Avem în jur de 1.030 de paturi ATI ventilate, am plecat de la 840 Sistemul medical își face datoria, DSP-urile își fac datoria, dar pandemia nu se tranșează în spital, trebuie să facem un efort cumulat, cu toții Au fost discuții pe tema începerii școlilor, la nivel guvernamental și la nivel de președinție. Intenția noastră este de a merge la școală în mod normal. Că nu ține doar de noi, o știm cu toții. Situația de moment, din a doua jumătate a lunii august, ne va spune și scenariul pe care se va adapta fiecare școală în parte. Integral:
Alexandru Rafila: “Acest număr mare de cazuri își va găsi un răsunet în numărul de persoane internate în secțiile de terapie intensivă” … Conform lui Alexandru Rafila, în aceste condiții de creștere constantă a numărului de cazuri noi se va ajunge la transferarea pacienților din secțiile de terapie intensivă. “Chiar dacă intrăm într-o decelerare a creșterii, avem o problemă legată de acest număr mare de cazuri care s-a cumulat în ultimele două săptămâni și care, în curând, își va regăsi un răsunet în numărul de cazuri internate în secțiile de terapie intensivă”, a declarat Alexandru Rafila la B1 TV. “Toată problema este legată de repetarea acestei creșteri. Dacă ea se va dovedi continuă în următoarea perioadă, atunci sigur că efortul colegilor care lucrează în secțiile de terapie intensivă va fi foarte mare și, bineînțeles, în anumite zone din țară se va impune transferarea pacienților în alte locații care încă sunt disponibile”, a adăugat acesta. Conform ultimului bilanț, 476 de persoane depistate cu COVID-19 sunt internate în secțiile de terapie intensivă din țară, Alexandru Rafila precizând că secțiile au o capacitate limitată. “Această chestiune are două componente. Una la care ne așteptăm, ca după înregistrarea unui număr mare de cazuri să urmeze o creștere decalată cu una, două săptămâni a numărului de cazuri în secțiile de terapie intensivă. Integral:
Abuzul de cifre Una dintre legile lui Murphy stabileşte că “dacă nu poţi să-i lămureşti, zăpăceşte-i”. Problema cu această prescripţie este că a ajuns să fie aplicată, de mulţi concetăţeni, chiar pe ei înşişi. Altfel spus, înainte să îi zăpăcească pe alţii, se zăpăcesc ei înşişi. Cum fac asta? Resursele sunt infinite. Dar unul dintre cele mai puternice “hapuri” la care recurg este abuzul de cifre. Pandemia actuală a dat ocazia multora să scoată din pălărie cifre cu care să justifice tot felul de aberaţii. O minte raţională ar fi fost mai prudentă. În fond, acest virus, din Republica Populară Chineză, este nou. Nu ştim exact nici cum a ajuns la om, iar medicii nici nu înţeleg foarte bine efectele sale. Dar pentru mulţi, asta nu este o problemă. Ei au de demonstrat ceva şi au senzaţia că au şi material la dispoziţie. Am citit de curând un articol despre un “studiu” care ilustrează perfect această situaţie. “Cercetătorii” au luat cifrele cu privire la mortalitatea generată de coronavirus. Şi au ajuns la concluzia că guvernele conduse de femei au protejat mai bine populaţia. De şase ori mai puţine cazuri fatale. Înainte de a ieşi în stradă să cerem instaurarea Republicii Populare Feministe, să stăm puţin să judecăm. Creatura, botezată COVID-19 pentru a masca relaţia sa cu China comunistă, este un ribovirus. Altfel spus, o secvenţă de RNA. Interacţiunea sa cu lumea se face la nivel chimic. Este greu de crezut că acestui COVID-19 îi pasă forma de guvernare, dacă ţi-ai plătit impozitele sau nu, ori dacă guvernul este corupt. Mult mai util ar fi să începem să înţelegem genetica populaţiilor decât să presupunem că, misterios, virusul s-ar împiedica de femeia de la Guvern. Îmi este greu să îmi imaginez, în această logică a “studiului”, că România ar fi avut de şase ori mai puţini morţi dacă la Palatul Victoria ar fi rămas Viorica Dăncilă… Am avut curiozitatea să văd cine sunt autorii studiului. Epidemiologi de geniu? Şeful catedrei de virusologie de la Cambridge? Un matematician care a câştigat medalia Fields? Nu. Unul dintre ei pubică articole bizare, cum ar fi despre “valoarea inspiraţională a ecosistemelor în muzica populară”. Altul însă este profesorul Lorenzo Fioramonti, de la Universitatea din Pretoria. Omul ştie statistică, fără îndoială. Dar o foloseşte în scopuri discutabile, pentru a mă exprima caritabil. A fost ministru al Educaţiei în Italia câteva săptămâni, din partea Movimento 5 Stelle, un partid întemeiat de un clovn. Este un militant de Stânga, care a dorit să îi oblige pe elevii italieni să înveţe despre “încălzirea globală” şi “dezvoltare durabilă”…. Statele raportează decesele în feluri foarte diferite. Şi testează în procente foarte diferite. Unele state, pur şi simplu, mint. În Coreea de Nord, de exemplu, până acum o săptămână, virusul nici nu a existat, conform autorităţilor. Altele, precum Belgia, dimpotrivă, includ absolut tot. Este greu să tragi concluzii generale. Totuşi, par să existe unele reguli ale propagării virusului. Dar nu veţi auzi despre acestea pe CNN, care a devenit o tribună anti-Trump. Oamenii se infectează mai mult în oraşele mari. Am văzut acest lucru în Africa de Sud, unde Capetown şi apoi Johannesburg au devenit, de departe, principalele focare. Rezultă că rata infecţiilor este influenţată de rata de urbanizare şi de mărimea medie a centrelor urbane. Iată unul din motivele pentru care în zonele rurale din Noua Zeelandă situaţia este mai bună, nu faptul că ţara este condusă de o femeie. Tot la acest capitol, Marea Britanie are mai multe oraşe mari decât Germania, aşa că nu ar trebui să ne surprindă diferenţa. De asemenea, contează decisiv vârsta medie a populaţiei.Florida a devenit, datorită climei, refugiul pensionarilor americani. Asta explică mult mai bine rata de infectare decât faptul că Trump joacă golf în Florida… Integral:
Cum „şi-au tras“ instituţiile de stat partea leului din banii pentru sprijinirea angajaţilor afectaţi de pandemie Auditul efectuat de Curtea de Conturi asupra a 949 de instituţii publice, inclusiv ministere, agenţii şi autorităţi, dar şi regii şi companii de stat, au scos la iveală prejudicii de 38,4 milioane de lei şi abateri financiar contabile de cca 660 milioane de lei. Principalele informaţii prezentate în raport sunt cheltuielile realizate pentru combaterea pandemiei, până la 30 iunie 2020, de la bugetul de stat, bugetele locale şi bugetul asigurărilor de şomaj, care se ridică la 5 miliarde de lei. Din această sumă, 73% reprezintă plata indemnizaţiei acordate pe perioada suspendării contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului (3,69 miliarde de lei), 13% sunt indemnizaţiile acordate altor categorii de personal ale căror activităţi au fost întrerupte ori s-au derulat la un nivel foarte scăzut (662 de milioane de lei), iar 5,3% vizează cheltuielile privind stocurile de urgenţă medicală (266 de milioane de lei). Restul fondurilor s-au alocat pentru stimulentul de risc şi alte cheltuieli specifice perioadei de urgenţă. La finanţarea publică a cheltuielilor destinate prevenirii şi combaterii pandemiei se adaugă donaţiile şi sponsorizările, în bani sau în natură, primite de instituţiile publice. Astfel, entităţile auditate de Curtea de Conturi au primit şi înregistrat donaţii şi sponsorizări în valoare de 214,7 milioane de lei (44,4 milioane de euro). Impactul financiar estimat de auditori în urma acţiunilor de control este compus din venituri suplimentare, prejudicii şi abateri financiar contabile. Astfel, veniturile suplimentare estimate se ridică la 647.000 de lei. Abaterile financiar contabile estimate pentru perioada supusă controlului sunt de 659 de milioane de lei, în timp ce prejudiciile sunt de 38,3 milioane de lei. Misiunile s-au desfăşurat la 412 ordonatori principali de credite, 55 de ordonatori secundari de credite, 454 de ordonatori terţiari de credite, 8 companii naţionale, 9 societăţi naţionale, 8 societăţi comerciale, inclusiv cele de interes local, o regie autonomă, precum şi la alte entităţi. Au fost identificate 825 de cazuri de abateri, nereguli şi/sau erori, care, pe obiective, se prezintă astfel: Referitor la frecvenţa abaterilor, iese în evidenţă faptul că cea mai mare parte dintre acestea a fost înregistrată la calitatea gestiunii economico-financiare, dintre care enumerăm abaterile referitoare la angajarea, lichidarea, ordonanţarea şi plata cheltuielilor bugetare cu nerespectarea prevederilor legale în domeniul asistenţei sociale, stabilirii drepturilor salariale, inclusiv a sporurilor, premiilor şi a altor drepturi acordate funcţionarilor publici, personalului contractual, persoanelor cu funcţii de conducere şi personalului care ocupă funcţii de demnitate publică. În funcţie de natura abaterilor, cele 825 de cazuri sunt structurate astfel: …. Abateri generatoare de prejudicii au fost constatate într-un număr de 243 de cazuri şi se referă la efectuarea de cheltuieli de personal neprevăzute de legislaţia în vigoare, stabilirea eronată a drepturilor salariale, inclusiv a sporurilor sau la plata unor operaţiuni contractate şi neefectuate sau nesusţinute de documente justificative. Abateri financiar-contabile care au afectat evidenţa contabilă sau derularea unor operaţiuni din activitatea curentă a entităţii vizează: înregistrarea operaţiunilor de intrare/ieşire a unor elemente patrimoniale; organizarea şi ţinerea la zi a evidenţei patrimoniului; evidenţa angajamentelor bugetare şi legale, întocmirea deconturilor pentru justificarea subvenţiilor, elaborarea şi aprobarea procedurilor operaţionale (instrucţiuni de lucru) aferente activităţilor procedurale identificate; planificarea şi derularea achiziţiilor publice, constituirea fondului de rezervă bugetară în cazul unităţilor administrativ-teritoriale. Integral:
Viață de magnat în dosarul Udrea – Budeanu – Buzăianu. Ani la rând au scos 9.500 de euro zilnic cash din bancă, dar cenzurau presa și pe Mircea Cărtărescu! …. Schimb de e-mailuri din Dosarul Hidroelectrica, 7 decembrie 2011: Elena Udrea, ministrul dezvoltării și turismului: “Vreau să dăm aproape în fiecare zi câte o știre pozitivă legată de mine sau de minister, direct sau indirect. Spre exemplu, faptul că America își face brand verde acum, iar România și-a făcut de doi ani”. Dan Andronic, patronul Evenimentului zilei: “OK. Cel mai bine ar fi ca cineva să le scrie cu toate nuanțele necesare și să mi le trimită mie”. Patron al publicațiilor Cancan, Gândul și ProSport, Radu Budeanu a recunoscut pe 21 iulie 2020 că a transmis o mită către Elena Udrea, într-o geantă de 3,8 milioane de euro, pentru ca politicianul să-i dea în continuare contracte guvernamentale prietenului său, “băiatul deștept din energie”, Bogdan Buzăianu. După încheierea acordului de vinovăție, Budeanu are șansa să scape cu o condamnare fără executare, dar numai dacă judecătorii Tribunalului București vor fi de acord cu înțelegerea dintre el și procurori, decizie care se va lua pe 30 septembrie. Udrea: detalii “de altfel, foarte picante” Într-un mesaj făcut public după ce a aflat că Budeanu s-a înțeles cu procurorii, Elena Udrea a negat că a luat vreodată acești bani, dar a admis că dosarul “care este varză” are multe detalii “de altfel, foarte picante”. …. Udrea, Budeanu, Andronic și Buzăianu, susțin procurorii, au prejudiciat sistemul energetic național, iar banii luați i-au mutat în Elveția, i-au jucat la pariuri online sau și-au plătit publicații, în care însă nu făceau altceva decât să răspundă comenzilor politicienilor, în cazul concret, comenzilor Elenei Udrea. “Magazinul Bogner din St. Moritz” DNA a solicitat Oficiului Național de Combatere și Prevenire a Spălării Banilor să le comunice dacă au existat anchete sau sesizări față de 20 de persoane cercetate penal în dosarul Hidroelectrica. Sintetic descris, dosarul Hidroelectrica cercetează cum firmele lui Bogdan Buzăianu au cumpărat curent la un preț subevaluat, statul pierzând, conform DNA, sute de milioane de euro. …. Numele care apar sunt mult mai multe, de la miliardarul astăzi fugar Dragoș Dobrescu și până la fostul patron decedat al Romprest, Florian Walter. Împreună cu Bogdan Buzăianu, Dan Andronic, Radu Budeanu și alte personaje ei alcătuiau “grupul de la Monaco”, operând sarcini diferite, în funcție de rangul lor în rețeaua informală. Recompensele erau, de asemenea, diferite. La unii, beneficiile se văd în cumpărături lejere, de 2.500 de euro în mod frecvent la “magazinul Bogner St. Moritz”, iar alții beneficiau mult mai mult, zeci de milioane de euro în conturile din Elveția. Din 2005, Buzăianu a retras câte 9.500 de euro pe zi, cerând doar bancnote de 500 de euro! În cazul lui Bogdan Buzăianu, Alpha Bank SA a transmis Oficiului informații referitoare la operațiunile derulate de acesta. “Astfel, începând cu octombrie 2005, clientul a retras aproape zilnic suma de 9.500 de euro, cerând întotdeauna bancnote de 500 de euro. Pe data de 7.02.2006, clientul a transferat suma de 5.500.000 de euro, ca plată urgentă, în contul său din Elveția”. Integral:
Cei care privesc: Vela, Despescu, Berechet Poliția privește în timp ce clanurile cresc, își adună din infracțiuni banii de case și mașini, se mai încaieră, fac trafic de persoane și droguri. Poliția este doar observator când nu devine chiar SPP al clanurilor.
Sub semnul imposturii. Dle Iohannis, dle Predoiu, nu vă e jenă? Când PNL s-a instalat la putere în locul PSD, iar președintele Iohannis a reintrat în deplinătatea atribuțiilor mereu încălcate de PSD, nimeni nu aștepta miracole. Schimbarea așteptată nu viza reparații instantanee, ci în primul rând schimbări de practici și mentalități. După ce țara a fost condusă de impostori incompetenți precum Viorica Dăncilă și imensa majoritate a miniștrilor din cabinetul ei, așteptarea minimală a societății, care a stat atâta vreme în stradă și care a votat masiv anul trecut, ar fi fost ca în funcții importante să fie numiți oameni competenți și credibili, ca dictatura imposturii să înceteze. Soarta Dosarului 10 August este cea mai bună dovadă că această așteptare a fost grav înșelată, iar șefa DIICOT, Giorgiana Hosu, este un exemplu grăitor pentru faptul că Viorica Dăncilă nu a fost o exclusivitate PSD. Dna Hosu conduce DIICOT din octombrie anul trecut, titulară din februarie și inițial prin delegație după demisia fostului sef Felix Bănilă, care a plecat la cererea președintelui Iohannis pentru că dosarul Caracal mergea prea încet. Felix Bănilă a plătit atunci tot erorile făcute de Giorgiana Hosu, care a coordonat dosarul. Chiar dna Hosu recunoștea o parte din aceste erori, doar pe partea de comunicare, ce-i drept: “dacă au existat deficiențe în comunicarea publică, dacă nu am fost suficient de deschiși în comunicarea publică, e un lucru pe care eu trebuie să mi-l asum”. Asumat, dar nu plătit. La fel de legată este dna Hosu și de Dosarul 10 August. Dosarul a fost preluat (ca să fie îngropat, este opinia majoritară) la DIICOT în iulie anul trecut. Cum spuneam, din octombrie, dna Hosu a condus prin delegație DIICOT. Știa că Dosarul 10 August e acolo pentru că și lucrase în el, motiv pentru care a și făcut o cerere de abținere de la soluționarea plângerii împotriva clasării. Dna Hosu
Ministerul Mediului anunta ca va finaliza pana la 30 noiembrie optiunile strategice pentru politica forestiera a Romaniei pentru urmatorii 10 ani Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor a anuntat, marti, ca a inceput procesul de fundamentare a optiunilor strategice pentru dezvoltarea politicii forestiere a Romaniei pentru urmatorii zece ani, care vor fi finalizate pana la 30 noiembrie. Documentul ar urma sa fie o baza solida pentru viitoarea Strategie Nationala Forestiera a Romaniei…..Cei 200 de experti vor participa la discutii in cadrul a trei grupuri de lucru stabilite in acest sens: grupul socio-economic, grupul de mediu si grupul de guvernanta. Conform calendarului de lucru, documentul privind optiunile strategice pentru dezvoltarea politicii forestiere din urmatorii 10 ani va fi finalizat pana in 30 noiembrie 2020, spun reprezentantii Ministerului Mediului. “Romaniei ii lipseste o strategie pentru padurile tarii, care sa fie urmata de toti actorii din acest sector. Fara aceasta riscam sa ne trezim cu provocari climatice sau de alta natura pentru care sa nu fim suficient de pregatiti. Anul acesta, vremea rea a pus la pamant paduri intregi din Europa: peste 200 de milioane de metri cubi de lemn au fost doborati de manifestarile severe ale vremii. Romania a fost printre cele mai putin afectate state de acest fenomen. Insa, schimbarile climatice si adaptarea padurilor la acestea, protejarea biodiversitatii si amenintarile ei, lemnul de foc necesar populatiei, provocarea de a asigura resurse pentru industria lemnului, preocuparea pentru surse continue de finantare pentru intregul sector – sunt teme care trebuie gandite si planificate in proiectia urmatorilor 10 ani. Sper ca acest document pe care-l vom finaliza in luna noiembrie sa fie o baza solida pentru viitoarea Strategie Nationala Forestiera a Romaniei”, a declarat
Economia românească va fi printre cele care va suferi cel mai mult consecințele pandemiei, în regiune (analiză SeeNews) Economia românească va fi printre cele care va suferi cel mai mult consecințele pandemiei din întreaga regiune SEE (Europa de Sud-Est), din cauza ponderii industriei grele și a dependenței ridicate de comerțul și investițiile internaționale, se arată într-o analiză a SeeNews, o platformă de afaceri. “Conform FMI și Băncii Mondiale, România se va confrunta cu o recesiune adâncă, fără perspectivă de recuperare deplină până în 2022. (…) Asta situează România în grupul țărilor SEE cu cea mai slabă prognoză a creșterii economice pe termen mediu, alături de Slovenia, Croația și Muntenegru”, se arată în document. Acesta mai spune că, în aprilie 2020, FMI a revizuit prognoza României la o contracție de 5%, în scădere de la o creștere de 3,5% așteptată înainte. “Banca Mondială vede o rată de creștere cumulată pe doi ani la -0,6%, ceea ce înseamnă că economia României nu va atinge nivelul de dinainte de pandemie până cel mai devreme de începutul lui 2022”, menționează sursa citată.• Industria auto, de exemplu, a întrerupt operațiunile timp de 2 luni în condițiile scăderii cererii.• Nici previziunile altor instituții internaționale privind dinamica PIB în 2020 nu sunt optimiste și variază între 4%, de la BERD, și 6,5% de la OECD, ceea ce s-ar putea înrăutăți până la -8,6% în cazul unui al doilea val. „Având în vedere expunerea actuală a datoriei, nu este așteptată o deteriorare semnificativă a situației sale, presupunând că cea mai grea perioadă a pandemiei nu se va întinde dincolo de 2020”, se mai spune spune în document. Conform acestuia, susținerea sistemului medical și a schemelor economice vor încărca bugetul ce se va vedea în deficitul pe 2020. Totuși, acesta se va reduce după ce cheltuielile legate de pandemie se vor termina.• Cu o datorie externă de 34,9% în 2019, România a fost a doua cea mai performantă din regiune, cu un rezultat de aproape 4 ori mai mic decât media UE.• România se află între țările SEE cu cea mai slabă performanță din punct de vedere al dinamicii ratingului creditului suveran, de la începutul pandemiei. Integral:
Comisia de Munca a Senatului a respins ordonanta pentru majorarea cu 20% a alocatiilor pentru copii incepand cu luna august Comisia de Munca a Senatului a respins marti, 11 august, ordonanta de urgenta propusa de Guvernul Orban care prevede majorarea cu 20% a alocatiilor pentru copii, incepand cu luna august. Ordonanta a fost respinsa cu voturile 


