Buna dimineata intr-o zi de marti, 1 septembrie! In intervalul 31 august, ora 10:00 – 1 septembrie, ora 23:00, in regiunile sudice, estice, local in cele vestice si pe arii restranse in cele centrale, disconfortul termic va fi accentuat si va fi canicula. Indicele temperatura-umezeala (ITU) va atinge sau va depasi pragul critic de 80 de unitati, iar temperaturile maxime vor fi de 33…36 de grade si izolat 37…38 de grade in Lunca Dunarii. Pe parcursul zilelor de 1 si 2 septembrie, local in regiunile extracarpatice disconfortul termic se va mentine accentuat si va fi canicula, se arata in comunicatul ANM. In ziua de 1 septembrie, in intervalul orar 03-23, la inceput in Banat, Crisana, apoi cu precadere in Maramures, cea mai mare parte a Transilvaniei si local la munte, vor fi perioade cu instabilitate atmosferica accentuata ce se va manifesta prin averse ce vor avea si caracter torential, descarcari electrice, intensificari de scurta durata ale vantului, vijelii si grindina. Bucuresti: 36/18 gr.C., canicula.
Studiu în SUA: Copiii ar putea să transmită coronavirusul timp de săptămâni fără a avea simptome Redeschiderea treptată a școlilor și grădinițelor în tot mai multe țări coincide cu publicarea mai multor studii îngrijorătoare cu privire la rolul copiilor în răspândirea coronavirusului. Acestea ar putea alimenta dezbaterile deja aprinse despre riscul de infecție în școli și grădinițe. Potrivit medicilor de la Spitalul Național pentru Copii din Washington, copiii infectați pot răspândi virusul SARS CoV-2 săptămâni întregi fără a avea simptome de boală. Din moment ce nu prezintă niciun simptom sau doar simptome ușoare, ei ar putea infecta oamenii din jurul lor timp de mai multe săptămâni. Anterior, cercetătorii din Boston au susținut că adolescenții și copiii prezintă o încărcătură virală surprinzător de mare. În cadrul noului studiu ce va fi publicat online în JAMA Pediatrics pe 28 august 2020, doctorițele Roberta L. DeBiasi și Meghan Delaney au evaluat datele a 91 de copii care au fost observați în 22 de spitale din Coreea de Sud. ”Spre deosebire de sistemul american de sănătate, chiar dacă nu au niciun simptom, copiii care sunt testați pozitiv pentru Covid-19 în Coreea de Sud rămân în spital până când trec peste infecție, chiar dacă nu prezintă simptome”, spune DeBiasi. Potrivit studiului, aproximativ 22 la sută dintre copii nu au dezvoltat deloc simptome, 20 la sută au fost inițial asimptomatici, dar au dezvoltat simptome mai târziu, iar 58 la sută dintre ei au fost simptomatici încă de la primul test. De asemenea, durata simptomelor a variat considerabil – de la trei zile la trei săptămâni. O cincime dintre pacienții asimptomatici și aproximativ jumătate dintre pacienții simptomatici au emis virusuri SARS-CoV-2 și după trei săptămâni, ceea ce însă nu reflectă direct infecțiozitatea….. Toate acestea nu transformă în mod automat toți copiii și tinerii în potențiali „superspreader” (surse majore de împrăștiere a virusului). Însă la școală, la grădiniță, prin intermediul grupurilor de prieteni și al activităților desfășurate în timpul liber, copiii și tinerii au adesea mai multe contacte sociale decât adulții. Ultimele luni au arătat în multe locuri că și ei – la fel ca mulți adulți – de multe ori nu respectă regulile de distanțare și igienă de unii singuri, fiind nevoie de impunerea obligatorie a măsurilor. Cum studiile arată că încărcătura virală la copii și adolescenți este deosebit de mare, ei putând transmite virusul timp de săptămâni chiar și când sunt asimptomatici, impactul lor epidemiologic este semnificativ. Odată cu încheierea vacanțelor de vară, numărul de infecții noi cu SARS-CoV-2 crește în multe țări, inclusiv în Germania. Cu toate acestea, grădinițele, școlile și instituțiile de învățământ sunt redeschise, nu numai pentru a ușura viața părinților care lucrează, ci mai ales în beneficiul copiilor. Integral: https://www.dw.com
Șeful Agenției Farmaceutice din SUA spune că un vaccin COVID-19 ar putea fi disponibil înainte de finalizarea testelor … Într-un interviu pentru Financial Times, Stephen Hahn a spus că agenția pe care o conduce este pregătită să autorizeze vaccinul înainte de finalizarea celei de-a treia părți a testelor clinice, atâta vreme cât oficialii înțeleg că beneficiile sunt mai importante ca riscurile. Însă el a apărat instituția pe care o conduce împotriva acuzațiilor că grăbește procesul pentru a-i îmbunăți șansele de realegere a președintelui Trump. “Este de datoria sponsorului (dezvoltatorului de vaccine) să ceară autorizația sau aprobarea, și noi luăm o decizie privind cererea. Dacă vor face acest lucru înainte de terminarea Fazei Trei, am putea considera că este adecvat. Am putea să găsim că e inadecvat, vom lua o decizie”, a spus Hahn. Decizia lui Hahn privind acordarea unei aprobări pentru producerea vaccinului Covid-19 probabil va fi una dintre cele mai importante și delicate decizii din istoria sistemului public de sănătate din SUA…..China și Rusia au aprobat vaccinuri fără să aștepte finalizarea celei de-a treia părți a testelor clinice, care este cea mai mare și mai riguroasă parte dintre toate testele pentru dezvoltarea unui medicament. Însă aceste state au fost criticate de către oficiali din sistemele de sănătate publică – inclusiv cei din SUA – care au avertizat că ar putea fi nesigur să faci un astfel de lucru. Doctorul Hahn a insistat că există o cale sigură pentru ca un vaccin să devină disponibil înainte de terminarea Fazei Trei a testelor – probabil prin emiterea unei autorizații de urgență pentru uz de către anumite grupuri, și nu un acord general. “Autorizația noastră de urgență nu este același lucru ca o aprobare deplină. Standardul legal, medical și științific pentru acest lucru este că beneficiul depășește riscul în cadrul unei urgențe sanitare”, a spus el. Însă a insistat că nu va grăbi un vaccin pentru a-l mulțumi pe președinte, având în vedere că există relatări privind cererea lui Trump ca un vaccin să fie disponibil înainte de alegerile din noiembrie, pentru a-și îmbunătăți șansele la victorie….. Sâmbăta trecută, Donald Trump a acuzat elemente ale “statului paralel” în agenție și că aceasta se mișcă prea greu în a aproba noi tratamente pentru coronavirus, într-o mișcare care l-ar afecta pe plan politic. Cu o zi mai târziu, Hahn și Trump au anunțat împreună autorizația de urgență pentru a folosi ca tratament plasma convalescentă recoltată de la pacienți recuperați de COVID-19. Însă Stephen Hahn a fost imediat criticat pentru supraestimarea beneficiilor. Șeful FDA a declarat pentru Financial Times că a regretat afirmația sa că tratamentul cu plasmă ar salva viețile a 35 de pacienți din 100. Datele sugerează că această cifră este mai apropiată de 5 din 100. Integral: https://www.digi24.ro
Germania dă peste cap tot ce se știa despre COVID. Nemții spun că NU este nevoie de vaccin Continuă în întreaga lume cursa pentru vaccinul împotriva COVID-19. Vineri, cancelarul german Angela Merkel a anunțat că Comisia UE, după ce a semnat un acord cu gigantul britanico-suedez AstraZeneca pentru achiziționarea a 300 de milioane de doze, lucrează la semnarea unor contracte suplimentare de acest tip…..Și, totuși, nu toată lumea este de acord cu privire la oportunitatea lansării unei campanii de imunizare în masă împotriva coronavirusului. În Germania, unde continuă protestele frontului „negaționist”, care solicită revocarea tuturor măsurilor anti-Covid-19, provoacă polemici ipotezele cuprinse în cartea scrisă de doi specialiști în boli infecțioase care își exprimă scepticismul față de eficacitatea reală a unui vaccin pentru combaterea pandemiei…. În versiunea în limba engleză a cărții, care urmează să fie tipărită, există un întreg capitol dedicat acestei chestiuni. „Noile vaccinuri bazate pe gene sunt foarte periculoase și în circumstanțe normale nu ar fi putut ajunge la nivelul studiilor clinice la care au ajuns astăzi” – explică autorii într-un interviu acordat „Inside Over”. Cu o dezvoltare mai rapidă și, prin urmare, preferate celor tradiționale în această etapă – cum ar fi cel cu ARN de la compania americană Moderna Inc., care a început discuții cu Comisia UE pentru vânzarea a cel puțin 80 de milioane de doze – acest tip de vaccinuri, explică experții în boli infecțioase, ar putea prezenta diverse riscuri, cum ar fi crearea de anticorpi anti-ADN, reacții autoimune și mutageneză inserțională…. „Este un eveniment rar, dar evenimentele rare pot deveni rapid importante dacă crește numărul de șanse care apar, ca în cazul unei vaccinări în masă”, recunosc specialiștii. „Nu a fost aprobat niciun vaccin bazat pe genă pentru uz uman, iar vaccinurile disponibile împotriva Covid-19 nu au fost supuse unor teste preclinice suficiente, așa cum prevăd reglementările internaționale”, avertizează Bhakdi și Reiss în anexa la textul volumului. Apoi, atacă guvernul german: „În Germania populația respinge manipularea genetică a alimentelor și acum politicienii și societatea noastră sunt în prim-plan pentru dezvoltarea vaccinurilor pe bază de gene?”. Imunitatea la coronavirus se bazează pe două mecanisme naturale Practic, cei doi academicieni consideră că nu am putea reveni la normal nici după descoperirea unui vaccin. Potrivit experților, de fapt, imunitatea la coronavirus se bazează pe două mecanisme naturale care implică anticorpi și receptorul limfocitelor T. Până în prezent, această ultimă imunitate, cea garantată de limfocite, acuză cercetătorii în carte, nu a fost inclusă în dezbaterea publică asupra virusului. Conform autorilor, însă, chiar celulele T sunt cele care garantează imunitatea multor persoane. Procentul ridicat de persoane asimptomatice, care conform datelor citate în carte ar fi cel puțin 85% dintre cei care intră în contact cu virusul, nu s-ar îmbolnăvi după contaminare datorită reactivității încrucișate, adică capacității sistemului lor imunitar de a recunoaște viruși care sunt similari între ei. Acest lucru explică marea discrepanță care există cu privire la tipul de simptome manifestate de persoanele infectate. Descoperirea unui vaccin împotriva Covid-19 nu ar avea sens Pe scurt, potrivit experților Bhakdi și Reiss, majoritatea populației, datorită receptorilor limfocitelor T, care recunosc agentul patogen și stimulează producerea de anticorpi din partea celulelor, ar fi deja imună la Sars-Cov-2, pentru simplul fapt că au contractat deja o gripă sau o răceală în timpul vieții. Și, apoi, însuși virusul nu poate provoca un al doilea val catastrofal. Acest lucru este posibil doar dacă virusul are mutații semnificative, adaugă virusologii germani. Integral: https://www.capital.ro
Factura primită de o gravidă de la Maternitatea Ploiești: mâncare 20 de lei, medicamente: 17,34 lei, cazare 1579 de lei, dublu decât la Hotel Hilton. FOTO DOCUMENT După ce imaginea publicată ieri de observatorulph.ro de la Maternitatea Ploiești, în care pacientele stau de vorbă la gard cu rudele, mai rău ca la pușcărie, s-a viralizat, astăzi publicăm un document care l-a revoltat pe un viitor părinte. Deși pacienta nu a plătit factura, aceasta fiind decontată de Casa de Asigurări de Sănătate, interesante sunt sumele aferente serviciilor de cazare, respectiv medicale. Este vorba de factura pe care a primit-o viitoarea mămică de la Maternitatea Ploiești unde a fost internată două zile. Astfel, costurile de spitalizare, fără mâncare sau medicamente, au fost de 1579 de lei, adică 789 de lei pe zi! La acestea s-au adăugat cele cu hrana, medicamentele și investigațiile medicale, care au fost însă mult mai mici, în total 159 de lei, după cum urmează: Cheltuieli hrană: 20 de lei, Medicamente: 17,34 lei, Ecografie: 30 lei și Analize medicale: 91 de lei. Așadar, din suma totală de 1738 de lei cheltuită de maternitate pentru îngrijirea gravidei în cele două zile doar 159 de lei au costat mâncarea, analizele și medicamentele, restul fiind încadrat la capitolul ”costuri spitalizare”, adică cele de cazare (utilități, salarii, materiale de curățenie etc)….”Ajutați-mă si pe mine sa ma lămuresc cu ceva pentru ca in momentul asta sunt foarte revoltat. O zi de cazare in Maternitate costa aproximativ 800 de lei! Pentru ce?? Ca alte cheltuieli cum ar fi masa, medicamente si investigații sunt decontate si ele, separat. 800 de lei pentru niste condiții nu tocmai bune e jenant. Cred ca de aici pleaca problema sistemului de sanatate din România…” Integral: https://www.observatorulph.ro
Cum a ajuns Raed Arafat unul din cei mai puternici oameni din România. Cheltuie sute de milioane € Nu este doar unul dintre cei mai cunoscuți oameni din România, ci și unul dintre cei mai puternici. Atât de solid înfipt în Guvern, încât a schimbat zece premieri de când a primit prima funcția în Executiv. Indiferent de culoarea politică a puterilor, forța sa a rămas intactă. Raed Arafat ar putea fi subiect de bancuri: așa cum se spune că de moarte și Fisc nu scapi, s-ar putea adăuga că, în România, nu scapi de moarte, de Fisc și de palestinianul identificat cu sistemul de urgențe. Enorma putere la care a ajuns Arafat este cu atât mai paradoxală cu cât nu s-a născut aici, nu a avut pile politice, nu a avut o familie care să-l promoveze și nici nu respectă șablonul național: familist, ortodox, degrabă vărsător de sudalme vinovate. Cum a ajuns, așadar, un străin nu doar să inventeze o instituție ca SMURD dar, mai mult, să controleze tot sistemul de Urgență din România? Consacrarea a venit în guvernarea Ponta, care a și inventat DSU (Departamentul pentru Situații de Urgență) special pentru Arafat. Iar DSU este locul unde se strâng, în același pumn, toate sforile instituționale care au de-a face cu răspunsul la urgențe. O explicație, deci, ar fi că Arafat are un talent politic ieșit din comun și a speculat legătura cu premierul Victor Ponta. O a doua explicație ar fi că același talent e manifestat de palestinian și când vine vorba de media: adulat de aproape toți jurnaliștii, foarte puține voci îl înfruntă. Iar o a treia explicație spune, subteran, că Arafat nu doar a construit sistemul de urgențe, ci l-a împănat cu loiali fără de care nici un alt șef al DSU nu ar ști cum să controleze mamutul medical. Cum arăta un politician, la o discuție informală: orice nouă guvernare, la început, depinde de Arafat, apoi îl păstrează pentru că acesta se face util și e mai eficient decât oricine altcineva din sistem. Iar o a patra explicație ar fi că în pixul său stau sute de milioane de euro în achiziții. Iar ce e scump aduce, invariabil, influență. Probabil niciun alt demnitar al statului român nu ar fi scăpat atât de ușor de acuzațiile de achiziții dubioase precum a reușit Arafat…. Citește dosarul intergral RAED ARAFAT, STĂPÂNUL ACHIZIȚIILOR Integral: https://newsweek.ro
Stampila romaneasca si robotul chirurgical Da Vinci ….Este o operatie pe cord asistata de un robot – Da Vinci Xi (sau octopus, cum i-a zis chirurgul cardiovascular). Acest robot chirurgical permite realizarea de incizii mici in comparatie cu cele efectuate in chirurgia deschisa. Printr-o incizie este introdusa o camera prin care chirurgul se uita si care capteaza imagini ale inimii. Chirurgul manuieste instrumentele de la distanta prin intermediul bratelor robotului chirurgical care arata ca o caracatita. Acest procedeu, grefa de bypass a arterei coronare asistata de robot, (MIDCAB), imbunatateste rezultatele pe termen scurt in comparatie cu grefa de bypass direct a arterelor coronare, dar dureaza mai mult (cel mult 6 ore). Revalidarea pacientului, in schimb, este mai usoara si pe termen mai scurt. Cu acest fel de chirurgie robotica, practic, nu este necesara prezenta chirurgului in sala de operatie, deoarece acesta lucreaza de la distanta, manipuland robotul de la o consola care nu se afla langa pacientul care este operat. Deci un chirurg din Romania poate, in teorie, opera un pacient din Australia. (informatii in limba neerlandeza aici). In multe centre mari de chirurgie cardiovasculara din SUA (Cleveland Clinic, Mayo Clinic, Houston, Atlanta, Columbia NY, Greenville NC), majoritatea chirurgilor au trecut la folosirea robotului chirurgical, programul lor fiind minim invaziv. Si in Romania este folosit acest sistem avansat de chirurgie robotica, in spitale private. (info). In Belgia, unde majoritatea spitalelor sunt de stat, aceasta operatie asistata de robotul chirurgical Da Vinci Xi se practica din 2000. Mai intai a fost practicata in marile spitale universitare, apoi s-a extins si in spitalele de stat din orase si costa mult. Dar… – exista un foarte mare ‘dar’ pe care il pot folosi gratie sistemului de securitate sociala din Belgia, care este unul din cele mai bune din lume: in 2006, Belgia a primit pentru sistemul sau de securitate sociala cea mai inalta distinctie din partea ONU. Dar desi pretul unei asemenea operatii este ridicat, operatia este posibila pentru toti cetatenii – bogati sau saraci – deoarece in jur de 75% din cheltuielile medicale sunt acoperite de securitatea sociala, prin asigurarea medicala obligatorie. Daca pacientul mai are pe langa aceasta si o asigurare de spitalizare (nu este obligatorie), cheltuielile care ii revin se mai diminueaza inca. In Belgia fiecare angajat si independent este obligat sa contribuie la securitatea sociala – angajatii – lunar, direct pe fisa de salariu (li se retine 13,07% din salariul brut) si independentii – trimestrial, in functie de venituri. Din acesti bani, care se strang la Oficiul National de Securitate Sociala, pusculita comuna de prim-ajutor, o parte merge la sanatate, alta parte la somaj, la pensii, la indemnizatii pentru cei care sufera de boli profesionale si accidente de munca, la concediile pentru muncitori si la alocatiile pentru copii. Si ajung acum la punctul sensibil pe care il vizez de la inceput: in Romania toata lumea plateste o asigurare de sanatate, dar sistemul de sanatate nu functioneaza optimal. Aceasta asigurare este platita ca sa fie platita, caci puterea ramane, in general, tot in plic – vechea meteahna romaneasca. Spun in general, pentru ca pretutindeni exista si exceptii. Din pacate, aceste exceptii nu reusesc insa sa depaseasca, in Romania, practica generala – sfanta spaga. Iar pacientului, cea mai vulnerabila faptura, aflata la cheremul tamaduitorilor sai, ii este frica sa nu dea. Daca nu da, nu primeste ingrijire. Pe de alta parte, s-a creat o obisnuinta echivalenta a unei legi nescrise in virtutea careia pacientul este obisnuit si vrea sa dea spaga. Daca medicul nu accepta peschesul, din principiu si cu bune intentii, acest lucru este tradus de pacient prin temerea ca nu va fi ingrijit bine, ca nu prezinta interes pentru medic. Totusi, sunt de parere ca sta, mai degraba, in puterea celor care vindeca sa distruga acest cerc vicios in care pacientul si cadrele medicale se invart de zeci de ani. Ei trebuie sa fie radicali: pe de o parte sa nu uite de juramantul lui Hipocrate in baza caruia trebuie sa-si exercite meseria – “sanatatea pacientilor va fi pentru mine obligatie sacra”, pe de alta parte sa insufle pacientilor incredere, sa le explice ca ingrijirile medicale pe care ei sunt datori sa le ofere pacientilor sunt platite si ca nu intra in sarcina pacientului sa-l plateasca (suplimentar). Nu vorbesc aici despre institutiile medicale private care aplica tarife standard…. Dosarul medical global costa 30 de euro pe an, dar este rambursat 100% de casa de asigurari de sanatate; ofera pentru fiecare consultatie medicala o reducere de 30%. Toti pacientii care au un dosar medical global beneficiaza de 30% reducere pentru consultatiile medicale. Asa se face ca un bypass, operatia MIDCAB, este accesibila nu doar celor cu bani, ci tuturor cetatenilor care au o asigurare medicala obligatorie, adica tuturor cetatenilor peste 25 de ani, aflati legal pe teritoriul Belgiei, care muncesc si tuturor persoanelor aflate in intretinerea unei persoane care munceste. Contributia personala a pacientului se ridica la cateva sute de euro, restul fiind platit de stat prin securitatea sociala. Este exact de ce are nevoie si Romania. Si ma intreb de ce nu este posibil si la noi ca toti cetatenii, fara deosebire, sa beneficieze de tratamente bune, ce presupun o tehnica avansata? Raspunsul: pentru ca e o chestiune de organizare, de strategie, de investitie si de felul in care iti gestionezi, ca stat, resursele. Dar si de competenta si de integritate. Asigurarea de sanatate in Romania e ceva ce seamana cu fata saracului cea isteata – nici imbracata, nici dezbracata, nici calare, nici pe jos, nici pe drum, nici pe langa drum. Doar ca aici nu e vorba de istetime, ci de tragere pe sfoara – exista, dar nu functioneaza pentru ca nu se vrea, nu exista interes. Din incompetenta, din neglijenta, din ticalosie. De ce sa nu se bage banul public si in buzunarul personal, pe principiul romanesc ‘dar mie ce-mi iese la treaba asta?‘ Integral: https://ziare.com
România, cea mai gravă poziție bugetară din UE – din 100 lei cheltuiți anul acesta de Guvern, 22 lei sunt luați cu împrumut, cel mai ridicat procentaj din Uniune Bugetul României se află în cea mai dificilă situație din UE dacă ne uităm la ce venituri are statul și la cât trebuie să mai împrumute pentru a-și acoperi toate cheltuielile. La fiecare 100 de lei cheltuiți, Guvernul împrumută în acest an 22,3 lei, cea mai gravă situație din UE, în timp ce Bulgaria stă cel mai bine, cu un necesar de finanțare de numai 6,6 leva din fiecare 100 de leva cheltuiți de stat. Media UE este la circa 15 euro împrumutați din fiecare 100 de euro cheltuieli guvernamentale, un procentaj de 15%, comparativ cu 22,3% în cazul României. România are în acest an un deficit bugetar, calculat ca ponedere în PIB, apropiat de media UE, dar veniturile statului, în declin sunt de mulți ani semnificativ reduse comparativ cu alte state europene. O prezentare onestă a situației bugetare este, însă, cât trebuie să împrumute statul ca pondere în cheltuielile pe care le are de acoperit. De ce este important: România este un stat cu venituri mici din taxe raportat la economie, dar cu deficite – bani pe care îi împrumută – ridicate. Modelul unui stat cu venituri mici ca pondere în economie se potrivește unui stat cu un aparat bugetar mai redus față de ce are acum România și cu servicii sociale mai puține comparativ cu ce pretinde statul că oferă. Cum situația de acum, în care acoperim găurile din împrumuturi, nu poate dura la nesfârșit, în anii următori va trebui reglată printr-un mix de măsuri pentru creșterea veniturilor statului și reducerea cheltuielilor. Care dintre acestea va avea o pondere mai ridicată, rămâne de văzut…. Comisia Europeană estimează pentru România un deficit bugetar de 94,2 miliarde de lei, 9,2% din PIB. Trebuie menționat și că România a intrat în această criză cu un buget construit cu un deficit bugetar ridicat, de 3,6% din PIB, în timp ce cele mai multe state UE aveau prognoze mult mai optimiste, chiar surplusuri. Impactul economic al măsurilor luate pentru combaterea epidemiei de coronavirus a dat peste cap toate planurile, iar deficitele bugetare au explodat. Integral: https://www.profit.ro
Cheltuielile publice cresc puternic, odată cu majorarea pensiilor, iar soluţia pe termen mediu nu poate fi găsită decât în inflaţie. De marţi 1 septembrie, pensiile publice cresc cu 14%, ceea ce va adăuga la datoria publică încă 9-10 miliarde de lei până la final de an Soluţia echilibrării ar fi majorarea taxelor/taxă de solidaritate, propusă deja de unii economişti, dar ceea ce nimeni nu îndrăzneşte să spună direct e că inflaţia este cea care, de la Nicolae Văcăroiu până azi, a acoperit greşelile politicienilor. Nimeni din administraţie nu a avut curajul să spună că majorarea pensiilor cu un procent atât de mare va fi o povară cumplită pentru buget – un buget care, la şapte luni din 2020, a ajuns la un deficit 50 de miliarde de lei (10 mld. euro), iar deficitul a împins datoria publică la 45% din PIB. Şi nimeni din administraţie nu este chibzuit să susţină azi, în campanie electorală, că factura va fi plătită cumva. Cum pensiile majorităţii beneficiarilor din România sunt mici (punctul de pensie creşte de la 1.265 de lei la 1.442 de lei), publicul iubitor de egalitate socială ar fi revoltat să afle că, în lipsa unei compensaţii, soluţia de echilibrare ar fi tăierea de salarii publice sau majorarea de impozite. Pentru PNL a fost foarte greu să se opună majorării pensiilor – o majorare chiar cu 40%, cum ar fi urmar să se întâmple, în varianta PSD. Pentru că PNL a votat în Parlament majorarea pensiilor, nu s-a opus. Ministrul de finanţe Florin Cîţu a avut obiecţii, dar lui îi place des să spună că este un soldat al partidului. Şi s-a comportat ca un soldat al partidului. Creşterea pensiilor cu 14%, într-o vreme în care veniturile scad (spre minus 3% la şapte luni) nu face decât să adâncească cumplit deficitul fiscal. Avem, la şapte luni, o creştere de cheltuieli de 13% şi o scădere de venituri de 2,7%. Un deficit nominal, prin urmare, de 50 mld. lei, în creştere de 31 de miliarde de lei faţă de perioada similară a anului precedent. Odată cu creşterea pensiilor, la acest deficit se vor adăuga 10 miliarde de lei, pentru că nu este nicio şansă ca veniturile să treacă pe plus în acest an. Însă factura este doar pentru patru luni din an. Anul viitor, aceasta trebuie înmulţită cu 3 – un deficit în plus de 30-40 de miliarde de lei. Nu anul 2020 este cumplit, pentru buget, prin urmare, ci anul ce vine. La şapte luni din 2020, la venituri de 175 mld. lei (care includ şi 10,5 mld. lei de la UE), cheltuielile cu salariile bugetarilor şi cu pensiile din sistemul public, care nu includ pensiile speciale de 10 mld. lei, anual – au fost de 109 mld. lei (63 mld. lei salariile şi 46,5 mld. lei pensiile de asigurări sociale), adică 63% din toate veniturile bugetului. Împreună cu ajutoarele sociale şi cu plata dobânzilor la datorie, factura ajunge la 153 de miliarde de lei, la şapte luni, adică 88% din toate veniturile statului, în această perioadă. Pentru tot resul economiei mai rămân, din veniturile la şapte luni, 22 mld. lei. Când doar factura la bunuri şi servicii (care includ şi achiziţiile pentru spitale) a fost, în aceeaşi perioadă, de 30 mld. lei. Integral: https://www.zf.ro
Daniel P. Funeriu: Unul din momentele cheie ale stopării PSDului în 2004 a fost victoria surpriză a lui Emil Boc împotriva lui Ioan Rus la primăria Cluj. Pentru cei tineri: în 2004 PSD era pe cale să cotropească tot statul. Legenda spune că un element emoțional important în câștigarea primăriei de către Emil Boc l-a avut dialogul următor: -Emil Boc: domnule Rus, facem pariu pe o bere că…? -Ioan Rus: pe un whiskey, domnu’ Boc, berea e pentru căruțași! “Aroganța” lui Ioan Rus nu a plăcut băutorilor de bere (mulți…) și a pierdut. Cam așa și cu dansul Firea-Pandele. Nu uitați: sunt milioane de români pentru care asemenea momente sunt unicele bucurii între ajunsul acasă, seara târziu, și autobuzul de la 6 dimineața din ziua următoare. Voi, cei cu vacanțe la Nisa și citibreicuri la Barcelona sau distracții în cluburi de fițe: nu disprețuiți plăcerile oamenilor pe care îi considerați mici, pentru ei sunt mai importante decât teoriile voastre despre piste pentru biciclete și energie verde. Nu e obligatoriu să fiți smeriți, dar dacă nu sunteți smeriți să nu faceți politică, pentru că politica este despre a servi oamenii mici, nu despre a-i disprețui. Sursa: https://www.facebook.com
Nou focar de criză în Europa: disputa pe tema gazului din Mediterană …. Disputa privind rezervele de gaz din estul Mediteranei durează deja de luni bune. Cea mai recentă escaladare a tensiunilor a alarmat Uniunea Europeană. Germania, care deține președinția semestrială a Consiliului European, încearcă să medieze conflictul: “Nimeni nu vrea o soluție militară pentru acest conflict”, a declarat ministrul german de Externe Heiko Maas, după discuții cu reprezentanții guvernelor turc și elen. Tratate istorice: drept sau nedrept? Originea conflictului merge înapoi până în urmă cu aproape 100 de ani. După Primul Război Mondial, teritoriul Turciei a fost stabilit prin Tratatul de la Lausanne din 1923. Statul turc care a urmat Imperiului Otoman a pierdut astfel mai multe insule din Marea Egee care au revenit Greciei. De atunci, Atena și Ankara se tot ceartă asupra așa-numitelor zone economice exclusive dintre insulele grecești și coasta Turciei. În 1996 s-a ajuns aproape la război, după ce comandourile turcești au luat cu asalt o insulă greacă nelocuită. În 2000, UE a trasat frontiera maritimă maximă din nou în favoarea Greciei. De câțiva ani însă, președintele turc Erdogan cere modificarea tratatelor. Grecia insistă ca delimitările actuale să fie păstrate și îl acuză pe Erdogan de aspirații hegemonice. Cipru: conflictul înghețat Un alt măr al discordiei este Ciprul, un stat practic divizat, după ce Turcia a ocupat partea nordică a insulei în 1974. În ciuda permanentelor eforturi de mediere europene, acest conflict “înghețat” continuă și afectează negativ relația Turciei cu UE, după ce Ciprul (partea greacă) a devenit stat comunitar în 2004. Tensiunile sunt din nou intensificate după ce vase turcești au început forări de probă în apele Ciprului de Nord. SUA s-au exprimat în trecut pe acest subiect, dar nu în favoarea Turciei: la sfârșitul anului trecut, SUA au ridicat embargoul vânzărilor de arme în Cipru, pentru a favoriza securitatea energetică a Europei, după cum s-a precizat. În urmă cu câteva luni, nave de război americane au sosit în regiune, ceea ce a determinat retragerea vasului turcesc de foraj marin “Oruc Reis”. Concernul energetic american Exxon-Mobile este implicat în regiune…. În ianuarie 2020, Grecia, Cipru și Israel au încheiat un acord de construire a unei conducte submarine de aproape 2000 de kilometri, prin care ar urma să fie transportate în Europa cantități mari de gaze naturale, ocolind Turcia. În fine, Grecia, Cipru, Israel, Egipt, Italia, Iordania și Teritoriile Palestiniene au format împreună Forumul de Gaz pentru Marea Mediterană (EMGF), proiect susținut și de SUA. Turcia este exclusă din acest grup, Ankara acuză organizația că ar fi o structură anti-turcă. La grup s-au alăturat recent și Emiratele Arabe Unite, care rivalizează de asemenea cu Turcia și care critică apropierea dintre Ankara și grupări islamiste de genul Frățiilor Musulmane. Turcia este tot mai izolată În acest context, Turcia pare tot mai mult cu spatele la zid. Ankara are însă motive întemeiate să critice modul de împărțire a drepturilor marine. Și ar putea să conteste actualele reglementări la Tribunalul Internațional de la Haga. În schimb, președintele Erdogan încearcă să-și impună pretențiile prin comportamente de mare putere militară și promite susținătorilor săi un fel de nou mare imperiu turc pe pământ și pe mare. Integral: https://www.dw.com
Din cauza încălzirii globale, în 5 ani Terasa Obor va acoperi 70% din Bucureşti În pofida încetinirii economiei, încălzirea globală continuă să facă ravagii! Specialiştii în climatologie avertizează că, dacă aceasta îşi menţine ritmul, 70% din suprafaţa Capitalei ar putea fi acoperită de terasa cu mici de la Obor “E o consecinţă firească a încălzirii globale: oamenii vor să iasă la un mic şi o bere rece”, explică Hans Hammerson, meteorolog islandez stabilit în Sectorul 2. “La Obor deja sunt două Terase Obor, una sfârâie prin Titan, alta a apărut recent în Colentina şi nimic nu pare să le oprească.” Integral: https://www.timesnewroman.ro
British Medical Journal: Cazurile grave sau fatale de COVID-19 sunt extrem de rare în rândul copiilor Copiii şi tinerii au şanse mult mai mici decât adulţii să facă forme severe de Covid-19, iar moartea din cauza bolii în rândul copiilor este extrem de rară, conform unei cercetări publicate în British Medical Journal. Un studiu pe pacienţi cu Covid-19 internaţi în 138 de spitale din Marea Britanie între 17 ianuarie şi 13 iulie arată că mai puţin de 1% dintre pacienţi au fost copii, şi dintre aceştia, mai puţin de 1% – sau şase, în total, au murit; şi toţi cei şase sufereau deja de boli foarte grave sau de comorbidităţi. Studiul este citat de Agenţia Reuters. „Putem să fim foarte siguri că virusul Covid-19 nu îi afectează pe copii la o scară semnificativă”, a afirmat Malcom Semple, profesor de boli infecţioase şi de pediatrie la Universitatea din Liverpool, şi unul dintre coordonatorii studiului. Riscul general în ceea ce priveşte cazurile severe în rândul copiilor este unul „extrem de scăzut”; totuşi, copiii care suferă de obezitate pot fi afectaţi într-o măsură mai mare, aşa cum au arătat şi alte studii efectuate în rândul adulţilor. Datele globale în ceea ce priveşte răspândirea epidemiei arată că, din întreaga populaţie, copiii şi tinerii reprezintă între 1 şi 2%, la nivelul întregii lumi. Vasta majoritate a infecţiilor în rândul copiilor reprezintă forme foarte uşoare sau asimptomatice, iar numărul morţilor este extrem de scăzut. Integral:
Șeful Autorității pentru Protecţia Consumatorilor: Litoralul românesc în vremea pandemiei, o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile Litoralul 2020 în România, în vremea pandemiei, este o justificare continuă a costurilor şi a serviciilor slabe şi o binecuvântare pentru a mări preţurile, susține directorul general al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Paul Anghel, într-un interviu acordat Agerpres. El vorbește despre “aceeaşi atitudine pro japcă, costuri nejustificate, personal nepregătit, extenuat şi irascibil, atitudine sfidătoare, patroni care nu înţeleg relaţia serviciu/cost/respect, prost gust generalizat și plastic peste tot”. El susţine că de ani de zile comisarii ANPC amendează comercianţii care vând aceleaşi “porcării” în staţiunile de la Marea Neagră, multe dintre ele fiind produse alertate de state membre prin sistemul rapid de alertă – RAPEX, însă tot de ani de zile apar alţi comercianţi cu aceleaşi produse. În opinia sa, “răul trebuie oprit de la rădăcină”, ceea ce înseamnă ca toate containerele care vin din import cu astfel de produse să nu mai fie lăsate să intre în România. “Există mirajul acesta de a cumpăra anumite produse, care sunt cel puţin dubioase unele dintre ele, şi de a le comercializa pe litoral pe foarte mulţi bani, pentru că există genul de consumatori care le cumpără, copii care şi le doresc în vacanţă, fiind ceea ce noi numim <<consumatori captivi>>. Sunt mulţi comercianţi care schimbă societăţile comerciale pe care operează, în aşa fel încât sunt foarte greu de urmărit. S-au luat nişte măsuri împotriva lor, dar nu foarte ferme şi vând în continuare pe faleza de la Mamaia de ani de zile aceleaşi porcării. Noi îi amendăm în continuare, am trimis către Poliţie înştiinţări, s-au făcut dosare penale pentru copie de marcă pentru că vând jucării şi haine contrafăcute, fake-uri”, afirmă Anghel în interviul pentru Agerpres. Întrebat cum este litoralul românesc în 2020, Paul Anghel a spus că “sunt aceleaşi servicii care lasă de dorit, în unele cazuri”.”Din păcate, aş mai sintetiza: aceeaşi atitudine pro japcă, costuri nejustificate, personal nepregătit, extenuat şi irascibil, atitudine sfidătoare, patroni care nu înţeleg relaţia serviciu/cost/respect, prost gust generalizat, plastic peste tot. Nu suntem încă suficient de educaţi, din păcate, să nu stingem ţigara în nisip, îngropând-o ulterior discret rămânând “micul nostru secret”. Capacul berii îl descoperim printre scoici, în nisip, cu orice alt rest/gunoi întregeşte tabloul de pe plajă. Ce să vă spun despre atmosferă? Circ, bâlci, muzică de proastă calitate, ţipete, hăhăială, trotuare neterminate, străzi găurite, capace de canal pe post de jaloane, fructe expirate la preţ de trufandale, 80% din personal nu respectă nimic din ce ar trebui să reprezinte “bariera” anti-Covid. Ce să vă spun despre meniul general? Multă shaorma, bere la pet combinată cu porumb fiert şi hamsii expirate, meniu de la supermarket pe post de masă în oraş. Dacă vorbim de cum arată plajele, toate sunt pline de cioburi, capace de sticlă sau multe scoici. Dacă intri în mare, până la genunchi sunt alge. Poţi să îţi pierzi foarte uşor copilul în alge, mai ales dacă e copil mic. Nicăieri în lume nu am văzut atâtea alge ca la noi. Oare chiar nu pot fi strânse de pe plaje şi din apă aceste alge?”, a mai declarat șeful ANPC. Integral:
Cum a reușit România să-și bată joc de cea mai mare bogăție a sa De câțiva ani ne amăgim cu iluzia unei bogății imense: câteva sute de miliarde de metri cubi de gaz ascunse pe fundul Mării Negre. Cu o valoare de aproape 100 de miliarde de dolari, această rezervă de gaz reprezintă cea mai mare bogăție pe care o are România. Cu gazul existent în platoul continental românesc al Mării Negre, România ar deveni al doilea deținător de rezerve și producător de gaz din Uniunea Europeană, după Olanda. Cu acest gaz am putea să producem cel puțin o treime din electricitatea de care are țara nevoie în următorii 30 de ani. Cu acest gaz am putea alimenta consumul casnic din întreaga Românie timp de câteva zeci de ani. În fine, cu acest gaz am putea relansa industria petrochimică și am compensa principala sursă de deficit comercial; astăzi, jumătate din deficitul comercial al României (8 miliarde de euro din 17 miliarde de euro în 2019) este cauzat de importul de produse chimice. Și cu toate acestea, România își ignoră această bogăție imensă: sutele de miliarde de metri cubi de gaz au fost uitate de administrația de la București pe fundul Mării Negre. În vremea aceasta, România importă gaz rusesc, fericiții care au acces la alimentarea cu gaz (unul din trei români) plătesc de trei ori mai mult decât face pentru gazul primit, iar producătorii de petrochimie din țara noastră sunt siliți să-și plătească materia primă (gazul) mai scump decât în Ungaria vecină și concurentă, lipsită total de resurse. Ba chiar, colac peste pupăză, vecinii noștri turci din Marea Neagră au uimit lumea zilele trecute cu descoperirea unui zăcământ mult mai mare și care va face și mai puțin interesant gazul românesc. Chiar lângă zăcămintele românești:…. În vreme ce guvernul de la Ankara a concesionat explorarea gazului din Marea Neagră propriei companii naționale, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), deținută de către Fondul Suveran al Turciei (Türkiye Varlık Fonu, un fond suveran de 33 de miliarde de dolari), România a preferat să ofere explorarea propriilor zăcăminte unei firme străine, OMV (Austria), căreia i-a dat, mai înainte, două din primele trei rafinării ale țării, jumătate din petrochimia națiunii plus întreaga rezervă națională de țiței și jumătate din rezerva națională de gaz on-shore. Atunci când guvernul de la București dădea această avere colosală către concurenții austrieci pentru mai puțin de jumătate de miliard de dolari, austriecii căpătau dreptul de a explora zăcămintele marine până în….2030! Între timp, au mai căpătat timp până în 2045 (Sursa:
Guda: Nu avem credibilitate pe plan internațional. E prea mult zgomot politic și sunt prea puține reforme …. „În ulimii 10 ani, România a avut 12 guverne, ceea ce a alimentat veșnica scuză de „greaua moștenire”, de discontinuitate, de probleme lăsate din urmă, de audituri care trebuie făcute pentru că altfel nu putem să punem mâna, de cea mai zgomotoasă senă politică din istoria Europei, de incapacitatea de a implementa reforme structurale care să modernizeze și să schimbe administrația publică pe termen lung, de a ne ține pe loc”, a spus Iancu Guda. Acest lucru decrediblizează de asemenea România în ochii creditorilor internaționali, care țin cont de semnele de instabilitate politică. „Realitatea din ultimul deceniu, inclusiv cea de astăzi, ne arată că mizele partidelor, în general, ne-a arătat că aceste partide nu au venit să revoluționeze România, să schimbe din rădăcini cu reforme structurale. Practic, au fost interese pe termen scurt”, a adăugat el. „Care este logica să dai jos un guvern, când în maximul o lună vine poporul să decidă cine are majoritate în Parlament? Ce vrei să faci în luna aia, ce vrei să revoluționezi în România într-o lună, în care vrei să schimbi Guvernul, în condițiile în care însuși poporul, singurul legitimat să voteze și să-și numească conducătorii – ce poate să facă un guvern nou într-o lună? Nimic”, a continuat Guda. „Să blochezi activitatea parlamentară, să blochezi activitatea Guvernului într-o lună în care poporul are nevoie mai mult ca niciodată de stabilitate, pe un teren foarte alunecos, în care suntem afecați de cea mai gravă pandemie din istoria omenirii, din punct de vedere al efectelor financiare – avem nevoie de un guvern funcțional. Mai durează o lună. O să spună poporul cine trebuie să guverneze. Dacă nu va fi o majoritate clară, politicul întotdeauna se descurcă și va face alianțe”, a spus analistul. Guda spune că această instabilitate politică descurajează și antreprenorii, iar acest lucru se vede în numărul mic de companii înregistrate în țară, ceea ce înseamnă că nu se dezvoltă pătura de mijloc, iar România nu se dezvoltă ca națiune. „Acestea sunt efectele instabilității politice: nu se dezvoltă antreprenoriatul, nu avem credibilitate pe plan internațional, pentru că e prea mult zgomot politic și sunt prea puține reforme, crește costul de finanțare, se retrag capitalurile și se depreciază moneda națională, nu atragem investiții străine și atunci rămânem o țară mică și alții ne-o iau în față. Suntem, practic, sinucigași. Integral:
Finanţe personale. Dezinteresul pentru pensiile private atinge un maxim istoric: doar un român din 100 îşi alege singur fondul Pilon II. ASF doarme Potrivit datelor agregate de ZF, rata de repartizare aleatorie de 99,2% din T1/2020 este cea mai ridicată din istoria de circa 12 ani a fondurilor de pensii private din România, fiind în creştere de la 98,24% la final de 2019 şi de la 97,2% la final de 2018. ASF nu a luat nicio măsură până în prezent pentru a scădea nivelul de repartizare aleatorie. Doar un român din 100 a semnat personal documentul de aderare pentru pensia privată Pilon II în primele trei luni din 2020, adică o rată de repartizare aleatorie record de 99%, ceea ce arată pe de-o parte că tinerii au alte preocupări decât economiile private pentru bătrâneţe, iar pe de altă parte că eforturile administratorilor de pensii şi ale ASF sunt insuficiente. Astfel, cele mai recente date ale Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) arată că din cele 64.180 de persoane nou intrate în sistemul de pensii private în primele trei luni din 2020, 63.640 au fost repartizate aleatoriu la unul dintre cele şapte fonduri Pilon II, iar doar 540 de români s-au prezentat personal la o unitate a unui administrator de pensii pentru a semna aderarea. Potrivit datelor agregate de ZF, rata de repartizare aleatorie de 99,2% din T1/2020 este cea mai ridicată din istoria de circa 12 ani a fondurilor de pensii private din România, fiind în creştere de la 98,24% la final de 2019 şi de la 97,2% la final de 2018. Cu alte cuvinte, românii devin din ce în ce mai dezinteresaţi de ce se întâmplă cu cele 3,75% din venitul lunar pe care le virează în fiecare lună către un administrator de pensii private, iar la acest aspect contribuie probabil şi faptul că aderările se pot face doar prin prezenţă fizică, neexistând opţiunea de înscriere online, sarcină care cade în atribuţiile ASF şi ale administratorilor de pensii. De asemenea şi informaţiile greu de interpretat de către publicul larg şi uneori insuficient prezentate sau explicate de administratorii de pensii reprezintă un alt factor pentru această rată de repartizare, spune un profesor de la Academia de Studii Economice…..Cei şapte administratori de pensii private, care prin intermediul fondurilor Pilon II gestionează economiile pentru bătrâneţe a 7,4 milioane de români, prin investiţii pe piaţa de capital, titluri de stat şi alte instrumente, raportează de două ori pe an situaţia detaliată a plasamentelor, respectiv numele companiei la care au investit, valoarea plasamentului şi ponderea în activul net. Integral:
“Dacă vom continua să furăm bani europeni, la sesizarea unui stat, pot fi opriţi pe loc” …”România este la răscruce. M-am obişnuit să spun şi, cu permisiunea dumneavoastră, am să repet aici, în acest moment, poate special în acest moment: prostia şi hoţia ne pot pierde pe generaţii. Nu exagerez; la poarta României stau sume foarte mari de bani, niciunul dintre aceste fonduri însă nu a intrat pe cardul României deocamdată. (…) Rolul dumneavoastră în comunităţile locale va fi enorm, responsabilitatea dumneavoastră în egală măsură va fi cât se poate de importantă. (…) Dacă în următorii doi ani, 2021-2022, nu sunt acoperite aceste fonduri cu proiecte, cel puţin 70% prin proiecte, în 2023 vor decide la nivelul Uniunii Europene să le oprească. Ca să ştiţi cum stăm. Dacă vom continua să furăm bani europeni, şi cred că nu-mi cereţi prea multe argumente din punctul ăsta de vedere, aceşti bani, la sesizarea unui stat, pot fi opriţi pe loc. Ca să se ştie clar şi public cum stăm. Din acest punct de vedere ai nevoie de oameni cinstiţi şi corecţi, de profesionişti, ca să poţi să-ţi redresezi ţara”, a declarat Cristian Diaconescu, într-o conferinţă de presă organizată la Târgu Mureş…… “Pentru că, în premieră, aceşti bani, doar 9,3 miliarde de euro bani gratis, nerambursabili, urmează să vină într-o primă tranşă, se vor obţine: unu, dacă vor exista proiecte; doi, vor putea fi negociate cu toţi ceilalţi. Pentru că 27 de ţări au dreptul să se pronunţe pe 27 de scheme de redresare şi rezilienţă în legătură cu fiecare dintre statele membre al Uniunii Europene. (…) Din bani europeni nu poţi să plăteşti pensii şi salarii. Am mai auzit aberaţia asta spusă de aşa-zis politicieni, nişte micuţi ticăloşi care îşi permit să mintă cu o nonşalanţă de-a dreptul devastatoare. Am văzut multe în politica românească, dar atâta lipsă de profesionalism şi de onoare, până la urmă, din partea unora care iau un popor de prost mi se pare de-a dreptul strigător la cer. Deci, din bani europeni, 80 de miliarde, cât se ajunge împreună cu Cadrul Financiar Multianual, se plătesc numai proiecte, investiţii, modernizarea României, perspectivele sale economice”, a precizat Diaconescu. Politicianul a spus că pensiile şi salariile se plătesc din împrumuturile pe care România reuşeşte să le ia de pe pieţele financiare internaţionale, câtă vreme nu are un aport din investiţii şi că, din acest punct de vedere, aleşii locali, ca şi numiţii la nivel central, au o responsabilitate care ţine, până la urmă, de siguranţa şi viitorul ţării. Integral:
Comisia Europeana anunta semnarea primului contract cu AstraZeneca, pentru achizitionarea a 300 de milioane de doze impotriva COVID-19, pentru toate statele membre UE
Despre pericolul major către care ne îndreptăm ca stat… …. Pare că am pierdut aiurea mai bine de şase luni, din februarie până acum. Părerile specialiştilor din sănătate sunt mai degrabă reţinute. Ne apropiem de sfârşitul sezonului cald, iar odată cu toamna vom avea parte de gripele de sezon şi pericolul sporit al reintrării în colectivitatea şcolară. Termometrele şi scanere de temperatură nu vor mai putea face diferenţa dintre răceli de sezon sau prea temutul COVID. …Şi totuşi nu aici va exploda… Presa este la pământ. În ciuda alimentării cu bani guvernamentali pentru campanii de comunicare continuă de prevenire a răspândirii virusului, presa şi-a arătat totala incapacitate de a reflecta fidel realitatea, de a informa şi educa cetăţenii cu privire complicatul subiect, nu doar la noi în ţară ci mondial – pandemia COVID. În locul unor emisiuni pline de empatie, care să transmită povestea reală a îmbolnăviţilor COVID, care să recomande cele mai bune modalităţi de organizare a populaţiei în faţa acestei pandemii, ca individ, familie, comunitate, avem parte de acelaşi fel de a transmite ştiri panicarde şi alarmiste – generalizări şi exagerări mincinoase, ştiri despre accidente, morţi, violuri reproduse de peste 15 ori în intervalul aceleiaşi zile. Un cetăţean român pus în faţa televizorului timp de 24 de ore are şanse mari să înnebunească fără să înţeleagă cu adevărat ce se petrece în România. Ultimele evenimente marca Selly au arătat că presa veche este pe cale de dispariţie, că avem posturi de televiziune care au renunţat nu doar la minima igienă de a verifica ştirile, dar au depăşit bariera deontologică de a minţi şi de a inventa lucruri care nu există. În lumea de astăzi, cinci tineri cu camere video în dormitor creează o realitate mai puternică decât trusturi de televiziune cu mii de angajaţi. Banii din publicitate se împart de mult între cele două lumi, iar societatea este răstignită între tinerele generaţii – victime ale algoritmilor şi filtrelor invizibile de informaţie programate de reţelele sociale – şi generaţiile mai-puţin-tinere ale celor conectaţi zeci de ore la TV-urile care se aud neîncetat din fiecare sufragerie şi bucătărie. …Şi totuşi nu aici va exploda… Liderii politici, cei care ar trebui să transmită încredere şi să guverneze ţara par să fi dispărut sau să se fi ascuns în pământ. Aruncaţi cu totul în lupta veroasă pentru alegerile locale şi securizarea primăriilor ce vor da înapoi voturile pentru parlamentare, liderii politici par a fi uitat că raţiunea existenţei lor este aceea de a reprezenta în fiecare zi cetăţenii care i-au ales. Lumea pare să se simtă dezgustată şi abandonată. …Şi totuşi nu aici va exploda… Incertitudinea economică a ajuns la un nivel de paroxism…. Am să vă spun ce cred că reprezintă cel mai mare risc al României pentru următoarea perioadă. Deşi poate părea un fenomen pur benign, în societatea românească creşte de peste şase luni sub pojghiţa unei aparente normalităţi numărul cetăţenilor care nu cred în pandemie. Ei nu cred în COVID. Şi necrezând în aceste lucruri, nu au cum să creadă în nimic din ceea ce li se spune zilnic la televizor, de către campaniile de informare, de către buletinele de ştiri, de către politicieni sau specialişti. Mai mult de atât, toţi semenii noştri necredincioşi sunt convinşi de minciuna diabolic ticluită prin colaborare a tuturor celor care încă pretind că pandemia este reală. ….. De ce mă sperie perspectiva nestudiată a fenomenului? Pentru că mă aştept la ce poate fi mai rău. Vor apărea în timp (aşa cum deja au apărut) multiple semnale de nesupunere la regulile publice. Astăzi un protestatar va prefera să urce în mijloace în transport în comun fără mască. Mâine cineva va da jos cu forţa masca altcuiva. Pe graniţa aceasta fină dintre libertatea personală şi îngrădirea libertăţii celorlalţi vor apărea din ce în ce mai multe abuzuri. Într-un stat în care pare să predomine sentimentul de „ţară fără stăpân“, pe fondul percepţiei de inexistenţă a unor elite şi lideri pricepuţi care să îşi asume responsabilitatea şi greutăţile conducerii statului în astfel de perioade, tot ceea ce ne lipseşte este o singură scânteie mai serioasă – un incident cu câteva zeci de persoane implicate – o răzmeriţă între forţe de ordine şi cetăţeni supăraţi. Energia negativă şi tensiunea acumulată în luni de zile de carantină şi privare de normalitate va genera o energie distructivă fără seamăn, iar în doar câteva ore haosul şi dezorganizarea generală vor putea depăşi capacitatea de asigurare a securităţii a forţelor de ordine. Avem deja exemplul altor ţări mult mai dezvoltate care sunt îngenunchiate de amplitudinea fenomenului. Integral: 

Frica de libertate Modelul de guvernare şi societal spre care alunecă România nu este democraţia originală, vreun soi sau altul de iliberalism de inspiraţie europeană, nord sau sud-americană, ci unul local cu o lungă tradiţie istorică. În miezul lui, o viguroasă vînă de autoritarism. Cultivat şi exersat instituţional, încă de la primele eforturi de modernizare, nu doar de stat şi de instituţiile lui, ci unul larg diseminat în structura interacţiunilor sociale, indiferent dacă este vorba despre relaţii de cuplu, de familie sau de clan, relaţiile cu biserica sau cele de muncă, ori despre relaţionarea întîmplător pasageră din cursul firesc al unei zile din viaţa acelui Ivan Denisovici pe care îl purtăm în spinare, fiecare dintre noi. Recursul la autoritarism nu este doar un simplu reflex, în societatea românească, ci o soluţie matcă. …. Produsul distilat şi hipertoxic al acestui tip de cultură socială, de care ar trebui să ne temem mai mult decît de lipsa libertăţii însăşi este frica de libertate. Dovada? Mai zilele trecute, nu din cine ştie ce raţiuni superioare, ori interese legate de dezvoltarea culturii democratice în Romania, ci ca să scape de o parte din bătaia de cap şi de reproşurile care ştia că vor urma, Ministerul educaţiei a hotărît ca o parte din condiţiile pentru deschiderea şi funcţionarea învăţămîntului să fie stabilite la nivel local. Şcoli şi inspectorate. Ceea ce a urmat, ceea ce a venit ca răspuns social, este pur şi simplu înfricoşător. Toată lumea este derutată, nimeni nu ştie ce şi cum trebuie să facă. Un uriaş cor şi-a reunit vocile, din toată ţara, invocând autoritatea salvatoare a Majestăţii sale, Ministerul. El să ne spună ce să facem! Părinţi, profesori, inspectori şcolari au abdicat reflex de la responsabilitatea care le fusese pusă în faţă. Nimeni nu a vrut să vadă uriaşa fereastră de oportunitate deschisă de minister, nimeni nu a simţit aripa Libertăţii fluturînd. Au preferat să arate cu degetul spre laşitatea celor de la care au aşteptat mereu toate şi oricare decizie cu privire la funcţionarea şcolii. Chiar şi regula de aşezare a băncilor în clasă! Amărăciunea lecţiei care tocmai ne-a fost predată nu este, desigur, un gust nou. Contribuţia şcolii şi a sistemului de învăţămînt, în general, din România la cultura autoritară începe chiar cu introducerea sistemului public şi cvasi generalizat de educaţie. Şcoala a fost şi a rămas un bastion al autoritarismului instituţionalizat. Nu doar şi nu în primul rînd în relaţia profesori-elevi, ci în toate compartimentele. Relaţiile minister-inspectorate, minister-şcoli, inspectorate-şcoli, minister-universităţi, toate sunt impregnate pînă la refuz de ideea că nimic nu mişcă jos fără autorizaţia, adesea birocratic formalizată, a celor de sus. De la bugete la planuri de învăţămînt şi de la numirile pe posturi, la condiţiile de fucţionare, totul, dar absolut totul se decide ierarhic, strict ierarhic, de sus în jos. Acest sistem şi mentalităţile din care se hrăneşte sunt rădăcina cea mai adîncă şi cea mai viguroasă a eşecului social structural al învăţămîntului din România. Ar fi însă nedrept să arătăm cu degetul într-o singură direcţie. Fără excepţie, chiar dacă în grade diferite, ministerele funcţionează, toate, în acelaşi regim, în relaţiile lor cu structurile subordonate şi, mai general, în relaţia cu societatea. De la organizare pînă la stufoasa şi disfuncţionala lor hipertrofiere nimic nu stă în calea acestor bastioane ale bunului plac. Iar dacă simte cineva nevoia unei ilustrări convingătoare să se uite şi să facă inventarul comportamentelor standard în ministerul de interne şi în relaţiile angajaţilor săi cu cetăţenii, ori cu alte autorităţi. Sindromul tipic: Avem o problemă? Punem sau mai mărim o amendă, ori mai ridicăm o stavilă, mai instaurăm o interdicţie!…De la Finanţe şi pînă la Externe, nici unul dintre bastioanele instituţionale ale administraţiei publice din România nu funcţionează altfel şi nu este impregnat de altă cultură, decît cea a lui “Hoc volo, sic iubeo, sit pro rationem voluntas”. În traducere liberă şi nesilită de nimeni: “aşa vrea muşchii mei”!!!! Integral:
Nepotism la varful statului: Beizadelele politicienilor, proptite in functii-cheie remunerate cu bani frumosi Atunci cand tata sau mama sunt
Cinci candidați liberali la primării din Iași au condamnări. Trei au primit pedepse definitive cu suspendare, iar un altul, în primă instanță. Un candidat este trimis în judecată pentru șpagă în bilete de avion Pe listele din județul Iași pentru locale, PNL a pus și mai mulți candidați cu probleme penal. Pe lângă cazul de la Primăria Dobrovăț, cu
Războiul iepurilor …. Plimbându-mă pe străzile urbei, am observat că avem de-a face cu un fenomen general. Peste tot dai de candidaţi bizari. Cred că anul acesta este mai rău ca niciodată. O nevastă de turnător la Securitate, o scandalagioacă de emisiune TV, un ziarist care cântă la comanda “serviciilor”, mulţi foşti primari care abia au ieşit din puşcărie, traseişti notorii, patroni de firme-căpuşă. Ştiu că ambiţia este un drog puternic. Dar asta nu explică numărul imens de materiale publicitare pe care le vezi chipurile. Am văzut chiar sediile unor partide inventate peste noapte. Mari, în zone scumpe, învelite în publicitate electorală. De unde banii? Mecanismul este simplu. Aceştia sunt “iepurii”. Este o schemă exersată intens în regimurile autoritare din Africa, care îşi aleg reprezentanţii prin acelaşi sistem de vot primitiv, într-un singur tur. Pentru a înţelege logica afacerii, să examinăm o proprietate a acestui sistem de vot. Se numeşte “vote splitting”, în limbaj tehnic. Să presupunem că se înfruntă două tabere, fiecare cu candidatul său. Să le numim Stânga sau Dreapta. În acest caz, sistemul funcţionează bine. Cu necesitate matematică, câştigătorul are o majoritate absolută a voturilor valabil exprimate. Să presupunem acum că în tabăra majoritară apar alţi candidaţi. Luăm, cu titlu de exemplu, Dreapta în Bucureşti. Aceasta are, cu aproximaţie, cam 60 la sută din voturi. Să presupunem că această Dreaptă nu are doar un singur candidat, ci doi. Unul ar lua 25 la sută, altul 35 la sută. Ambii ar pierde împotriva candidatului unic al Stângii, care ar colecta circa 40 la sută. Observaţi că schema operează cu maximă eficienţă atunci când în cursă sunt introduşi cât mai mulţi candidaţi-iepure. Aceştia au rolul să atragă voturile cât mai multor alegători şi astfel să diminueze scorul principalului competitor prin divizarea bazinului său electoral. Trăim în România, aşa că lucrurile sunt mai complicate decât în descrierea de mai sus. Aici, distincţia Stânga-Dreapta este o iluzie. Avem partide declarate de Stânga controlate de miliardari şi partide declarate de Dreapta care votează măsuri populiste. Dar mai important este altceva: chiar partidele mari au, în interiorul şi în jurul lor, diverse dizidenţe şi grupuri de interese. Aşa că se canibalizează reciproc. Asta rezultă în nevoia de a introduce confuzie în rândurile electoratului rivalilor lor prin înscrierea acestor iepuri. Integral:
Mai multe tipuri de documente și rapoarte ale operatorilor din energie vor fi ascunse de ochii publicului- Proiect ANRE Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) vrea să aprobe un ordin cu o listă de documente care vor fi trecute la capitolul “informații confidențiale”. Lista este lungă și cuprinde atât documente și rapoarte ale ANRE, cât și ale operatorilor economici din domeniul energiei. De exemplu, vrea să treacă la confidențiale rapoarte/referate de prețuri/tarife reglementate, deciziile de finalizare ale investigațiilor pe care le efectuează, dar și anexe ale planurilor de dezvoltare ale Transgaz și Transelectrica. Potrivit proiectului, este confidențială orice informație cu caracter precis, care nu a fost făcută publică și care se referă în mod direct sau indirect la aspecte a căror dezvăluire ar putea conduce la producerea de prejudicii patrimoniale unei persoane fizice, unui operator economic sau ANRE. În corespondența cu ANRE, operatorii economici trebuie să marcheze documentele cu mențiunea “Conține informații confidențiale”. În caz contrar, documentele care intră, în format electronic sau letric, în ANRE și nu au inscripționată mențiunea “Conține informații confidențiale”, vor fi tratate ca documente neconfidențiale. ANRE precizează că proiectul nu se referă la categoriile de informații reglementate de alte acte normative, precum Regulamentul REMIT, Regulamentul GDPR precum și cele care țin de domeniul siguranței naționale. Adică, este vorba de cu totul alte informații în afara acestora. Informațiile destinate publicării conform legislației comunitare, naționale sau a celei emise de ANRE nu pot fi considerate confidențiale. Categoriile de informații/documente confidențiale: – dosarele privind litigiile în care instituția este parte; – informații confidențiale din documentele întocmite înainte, în timpul sau în urma desfășurării acțiunilor de control (note de necesitate, note de sesizare, mandate de control/sancționare, înștiințări privind acțiunile de control, corespondență, rapoarte de control, procese-verbale de constatare și sancționare a contravențiilor, referate privind propunerea de suspendare/retragere a licențelor/atestatelor/autorizațiilor); – corespondență/răspunsuri la solicitările persoanelor fizice și operatorilor economici care conțin date și informații primite de la operatorii economici care au specificat caracterul de confidențialitate; – corespondență cu instituții sau autorități publice naționale și internaționale care au specificat caracterul de confidențialitate; – raportările anuale și/sau lunare ale operatorului de transport și sistem și ale operatorilor de distribuție a gazelor naturale cu privire la consumurile tehnologice din sistemele operate de gaze naturale; – rapoarte ale operatorilor economici, pentru care nu există obligația de publicare în legislația comunitară, națională sau în cea emisă de ANRE; – contracte de achiziție gaze naturale și/sau de vânzare-cumpărare gaze naturale încheiate cu furnizorii de gaze naturale transmise de către cumpărător; Integral:
ANALIZA Sase tratamente promitatoare pentru vindecarea pacientilor infectati cu COVID-19
Caz șocant la un spital din Capitală. Două paciente au fost încurcate și au primit tratamentul greșit săptămâni întregi ….. Potrivit rudelor, încă de la internare, medicii ar fi încurcat fișele a două paciente în vârstă. Extrem de grav este că timp de două săptămâni, femeile nu ar fi primit tratamentul adecvat. Totul a ieșit la iveală abia în momentul în care au fost externate și trimise una în locul celeilalte, la azil. Reprezentanții spitalului spun că documentele bolnavelor au fost inversate doar la plecare. Cele două femei au fost aduse Spitalul Sfântul Pantelimon pe 11 august, cam la aceeași oră. Una prin transfer de la Spitalul Bagdasar, cealaltă de la un cămin de bătrâni. Familiile lor se tem că atunci s-a produs încurcătura și că în toată această perioadă au primit tratamentul greșit. Fiica pacientei: „Cei de la spital nu au fișa medicală a mamei. Nu au nicun tratament pentru mama. Ei două săptămâni nu au tratat-o de nimic. I-am adus medicamente încă din prima zi când s-a internat. Ei nu i-au dat absolut nicio pastilă. Acum nu vor să-mi arate nici fișa ei medicală.″ Integral:
Medicii avertizează asupra unui pretins “kit anti-COVID” promovat pe rețelele sociale …. Kit-ul conţine betadină, care să fie folosită pentru gargară, însă medicii avertizează că, folosită în acest mod, substanța poarte produce arsuri grave în cavitatea bucală. “Betadina este un produs medical care este destinat să fie folosit de către profesionişti în domeniul sănătăţii. Poate să dea arsuri dacă este pusă pe piele o perioadă mai lungă, pe anumite tipuri de răni, pe mucoase, cu atât mai mult pe mucoasa bucală, dacă faci gargară cu ea. Aşa ceva nu este descris medical. Scade încrederea pacienţilor în medici, pentru că, uite, medicii nu au spus de lucrul ăsta, dar au găsit ei pe undeva pe internet şi astfel pun la îndoială recomandările medicale, spun că ştiu ei mai bine”. Ovidiu Ciobotaru, medic internist: În lista propusă pe post de “kit împotriva COVID” pentru acasă, care apare în mai multe postări Facebook, mai apar vitamine, paracetamol şi un cilindru de oxigen. Totuși, aceste informaţii sunt de cele mai multe ori eronate şi vin din partea unor oameni fără pregătire medicală. Specialiştii spun că o alimentaţie echilibrată conţine toate vitaminele de care avem nevoie, nu este necesar să luăm suplimente. Integral:
Protecţia legală oferită producătorilor de vaccinuri Covid limitează contractele semnate de UE Uniunea Europeană le oferă producătorilor de vaccinuri doar o protecţie parţială faţă de riscurile juridice care ar putea apărea de pe urma efectelor secundare ale vaccinurilor împotriva COVID-19, ceea ce limitează tranzacţiile semnate de UE şi contrastează cu politica autorităţilor americane, au declarat mai mulţi oficiali europeni consultaţi de Reuters, relatează Agerpres. Având în vedere că în contextul pandemiei vaccinurile sunt dezvoltate cu o viteză record, există un posibil risc ca aceste vaccinuri să aibă consecinţe secundare sau ar putea să nu fie eficiente. Acoperirea financiară a acestor riscuri este un element crucial în negocierile dintre producătorii de medicamente cu guvernele care sunt interesate să obţină în avans vaccinuri împotriva COVID-19. În aceste circumstanţe excepţionale, guvernele UE „sunt gata să acopere financiar unele din riscurile companiilor”, a declarat un oficial european. Potrivit acestuia, chiar şi aşa, regulile stricte cu privire la cine este răspunzător rămân în vigoare…..
Laptele din programul guvernamental destinat elevilor se strică în depozite, în loc să ajungă la căminele de bătrâni …. Odată cu închiderea şcolilor pe data de 11 martie, din cauza pandemiei de coronavirus, s-a stopat şi programul guvernamental “Laptele şi Cornul”, din motive lesne de înţeles. În Vrancea, firma care urma să asigure derularea la bun sfârşit a contractului privind furnizarea de produse lactate abia preluase din mers, de la fostul producător Vranlact (i s-a reziliat contractul din motive de neseriozitate), sarcina distribuirii în şcoli a produsului până la finalul anului de învăţământ. Este vorba despre societatea Crona, care fabrică produsele “Tradiţii vrâncene”, firmă care a început contractul pe data de 9 martie. Două zile mai târziu, când s-a luat decizia închiderii şcolilor, societatea ghinionistă avea să rămână cu produse pe stoc, situaţie care s-a perpetuat până azi, în cel mai pur stil românesc. Sunt 320.000 de doze de lapte şi iaurt (250.000 lapte şi 70.000 iaurt), cărora în curând le va expira perioada de valabilitate. Din cauza absenţei unei reglementări, paharele cu iaurt au fost distruse încă de la sfârşitul lunii martie, ceea ce a însemnat o pierdere mare în vistieria producătorului. Pentru că situaţia la nivel naţional devenea destul de presantă şi mii de tone de lactate urmau să se strice, Guvernul a venit abia în luna iulie cu o ordonanţă de urgenţă prin care s-a reglementat că produsele contractate în programul pentru şcoli pot fi redistribuite către organizaţii umanitare, unităţi sanitare, de asistenţă socială, de îngrijire şi asistenţă medico-socială sau în favoarea beneficiarilor Legii privind venitul minim garantat. Evident, în felul acesta producătorul urma să-şi recupereze şi banii care erau deja prevăzuţi prin bugetul de stat, dar şi din fonduri externe nerambursabile, prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale. …. Prin urmare, în câteva zile, dacă instituţiile responsabile de punerea în aplicare a Ordonanţei Guvernului 121/2020 nu vor rezolva situaţia, în speţă Consiliul Judeţean Vrancea, lucru greu de presupus, zeci de tone de lapte vor fi aruncate la canal. În acest timp, autorităţile locale au lansat noi licitaţii pentru programul guvernamental care se reia din toamnă, când începe şcoala. Vranlact, firma care a distribuit produsele lactate încă de la înfiinţarea proiectului, s-a înscris din nou la licitaţie, în ciuda faptului că nu şi-a respectat contractul în ultimul an. Integral:
Fara acces la educatia virtuala. 20% dintre elevii din judetul Maramures nu au conexiune la internet In contextul pandemiei de coronavirus, care a mutat educatia traditionala in mediul online, zeci de
Abuzul, ca normalitate | PAH, despre monstruozitatea pe baza căreia PNL justifică valurile de racolări din PSD …“Sunt unii care au venit alături de noi nu neapărat că ţin la PNL, ci că estimează că PNL va guverna în următorii patru ani şi ca să aibă o relaţie mai bună cu zona guvernamentală – accesul la fonduri guvernamentale”. Asta a spus premierul Ludovic Orban la Digi 24, încercând să justifice racolarea de primari PSD de către PNL. Iar lumea s-a liniștit. Așadar, există o explicație, nu au avut loc racolări doar de dragul racolărilor, totul este logic, elegant și justificabil. Or, tocmai aici stă monstruozitatea. Mecanismul dirijării fondurilor guvernamentale către primarii unui anume partid aflat la guvernare este unul dintre cele mai distructive pentru democrația românească. Primarii, uneori din disperare, nu mai au alte soluții pentru a obține banii necesari localităților lor și atunci schimbă tabăra, alegând-o pe cea care, la un moment dat, deține pâinea și cuțitul. Este și slăbiciune omenească, și nepricepere managerială, dar și ticăloșia unui sistem în care cetățenii unei țări sunt ignorați, împiedicați să se dezvolte, dacă nu au carnet de partid sau dacă acel carnet de partid nu are culoarea corespunzătoare. … Achizițiile publice sunt făcute în funcție de apartenența la partid, favorizați fiind membrii cotizanți, fondurile guvernamentale sunt distribuite prioritar către primăriile partidului care face bugetul, proiectele primarilor partidului sunt puse pe “lista scurtă” și așa mai departe. În plus, există dovada a ceea ce multă lume interesată de politică bănuia în noiembrie 2019: Dan Barna a fost sabotat de către PNL pentru a nu ajunge în turul al doilea al prezidențialelor, căci USR PLUS ar fi devenit un adversar prea puternic pentru PNL la alegerile de anul acesta. Klaus Iohannis câștiga oricum, deci miza era slăbirea posibililor adversari. …. România are nevoie de o nouă clasă politică, supravegheată cu cerbicie de la bun început. Dar mai are nevoie și de o profundă reformă morală. Câtă vreme moraliștii națiunii își iau vacanță tocmai atunci când e mai mare nevoie de ei, pentru că nu le convin constatările pe care ar trebui să le facă pentru a fi egali cu ei înșiși și cu principiile vehiculate, să ne abținem să mai strigăm că vrem o țară ca afară. Nu vrem decât o țărișoară în care să ne fie bine nouă și alor noștri, din același clan. Integral:
Functia de presedinte al ANCOM este asimilata functiei de ministru. Proiectul de lege a fost adoptat de deputati Camera Deputatilor a adoptat marti, 25 august 2020, ca prim for sesizat, un proiect de lege prin care functia de presedinte al Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM) este asimilata uneia de ministru, iar cea de vicepresedinte al institutie e asimilata functie de secretar de stat. Salariul presedintelui ANCOM se stabileste la nivelul a cinci salarii medii la nivelul institutiei, aferente lunii ianuarie a fiecarui an, mai prevede propunerea legislativa. Propunerea de lege are ca obiect de reglementare modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului 22/2009, privind infiintarea Autoritatii Nationale pentru Administrarea si Reglementarea in Comunicatii in sensul alinierii conducerii ANCOM, din punct de vedere al numirii si al conducerii, la modalitatea de functionare a conducerilor celorlalte organisme – autoritatii administrative autonome, cu personalitate juridica, aflate sub control parlamentar si finantate integral din venituri proprii, si anume Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei si Autoritatea de Supraveghere Financiara…..Initiativa apartine liderului deputatilor
NOMENCLATURA LOCALĂ:
Agentia de evaluare financiara Fitch: “Majorarea pensiilor si evolutiile politice sunt cruciale pentru perspectivele fiscale ale Romaniei” Agentia de evaluare financiara
“Să ne așteptăm că vom tot închide și redeschide școli întregi”. Avertisment de la Universitatea Babeș-Bolyai Răzvan Cherecheș, directorul departamentului de sănătate publică din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, atrage atenția că purtarea măștilor și păstrarea distanței între elevi vor fi greu de respectat în pauze, dar și că trebuie să ne așteptăm ca din toamnă să fie focare în școli. Drept urmare, clase și clădiri întregi vor tot fi închise și redeschise după perioade de 14 zile de carantinare. … – În ce măsură băncile dotate cu plexiglas protejează copiii, față de păstrarea distanței de cel puțin un metru? – Distanțarea fizică este categoric superioară plexiglasului. Plexiglasul nu o să fie cu un metru deasupra copilului. O să fie până la nivelul capului, cel mai probabil, pentru că autoritățile locale le vor comanda pe cele mai ieftine, nu pe cele care să deservească într-adevăr sănătatea publică. Ca să fie sigur pentru copii, având în vedere că nu știm cât se va păstra distanța de un metru, un plexiglas ar trebui să fie cu o jumătate de metru mai înalt decât capul celui mai înalt elev din clasă….Când cineva tușește, se creează niște curenți de aer care nu poți anticipa unde ar putea ajunge. De aceea e important să ai plexiglasuri cât mai înalte. Din păcate, Ministerul Sănătății și Institutul de Sănătate Publică n-au venit cu o dimensiune precisă pentru acest plexiglas. Profesorul Răzvan Cherecheș: De ce ar trebui respectată distanța de minimum un metru – Dar distanța de minimum un metru între bănci de ce e importantă? – Distanța are de-a face cu picăturile pe care “stă“ virusul și care sunt emise prin căile nazale sau prin gură, când vorbim sau strănutăm. Dacă persoana care strănută este la o distanță de cel puțin un metru față de cea mai apropiată, acele picături ajung pe jos, datorită gravitației. Așadar, nu sunt inhalate de cealaltă persoană. Integral: :quality(80)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2020/08/colaj-1.jpg?w=640&ssl=1)
Procesele de la CJUE privind justitia din Romania, in linie dreapta. Au fost fixate pledoariile in cazul deciziilor CCR care au anulat mai multe sentinte definitive si concluziile pe desfiintarea Sectiei Speciale Curtea de Justitie a Uniunii Europene (CJUE) a fixat pe 8 septembrie termen pentru pledoarii intr-un dosar in care se discuta despre hotararile
O organizatie studenteasca acuza ca Tudorel Toader s-ar fi implicat politic in alegerile locale si ar folosi imaginea Universitatii din Iasi pentru a sustine candidatii PSD Liga Studentilor din Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi acuza ca rectorul
Sorin Pâslaru, ZF: Ce-ar fi dacă zilnic s-ar raporta din judeţe nu numai numărul de noi infectări, ci şi producţia de lapte, numărul de kilometri de şosea modernizată sau de locuri de muncă nou create? Din 9 martie până în prezent cel mai urmărit indicator din România este numărul de noi infectaţi, mai important decât cursul valutar sau ROBOR, din păcate. Asta e situaţia şi va mai dura. Însă ce ne-a adus această încercare este relevanţa însemnătăţii faptului de a vedea lumea prin indicatori. Este de fapt ceea ce lipseşte societăţii româneşti pentru a fi pe drumul cel bun în toate domeniile de activitate. Când auzi dimineaţa la radio: „în judeţul Buzău au fost astăzi 27 de cazuri de noi infecţii, cu una mai mult decât ieri, s-a descoperit un nou focar la instituţia x sau y”, nu poţi să nu te întrebi: Ce-ar fi dacă ai auzi în fiecare zi sau o dată pe săptămână ce se întâmplă în fiecare judeţ cu producţia de lapte, cu numărul de kilometri de şosele modernizate, cu numărul de şcoli, cu numărul de salariaţi sau cu evoluţia salariului mediu net? De ce judeţul Buzău să aibă un salariu mediu net de 2.470 lei în mai 2020, după cum arată datele Buletinului Lunar judeţean publicat de Institutul Naţional de Statistică al României şi doar 84.000 de salariaţi, în scădere cu 2.000 faţă de mai 2019, în timp ce Clujul are un salariu mediu net în aceeaşi lună de 3.800 lei, în creştere cu 10% faţă de mai 2019? Câştigă preşedintele judeţean din Cluj sau prefectul din Cluj cu 50% mai mult decât omologii lor din Buzău având în vedere că salariul mediu net din Cluj este cu 50% mai mare decât în Buzău? Care a fost producţia de ciment, de cărămizi, de tablă sau de cuie a judeţului Buzău în 2019 şi ce ar trebui făcut să se dubleze în următorii cinci ani? Ce vă lipseşte domnule preşedinte al consiliului judeţean, domnule primar să aduceţi investitori în judeţ şi să creaţi locuri de muncă şi astfel să crească salariile? Această pandemie ar trebui să fie un semnal de trezire. Ce acţiuni trebuie făcute, aşa cum lumea îşi bate capul cu măsurile care trebuie luate pentru a reduce numărul de noi infectări, cu planuri şi cu zeci şi sute de milioane de euro alocări, aşa ar trebui aceleaşi şantiere asumate pentru a atinge un anumit obiectiv, cu raportări zilnice sau săptămânale şi pentru producţia de lapte, numărul de nou-născuţi, producţia de cereale sau de struguri. S-a văzut în aprilie şi mai cum statul german a organizat prin camerele de comerţ şi în relaţie bilaterală cu statul român aducerea de muncitori din România pentru a satisface nevoile fermelor şi a abatoarelor din Germania în plină stare de urgenţă. Ai business, ai taxe, ai stat. Nu poţi să te faci că nu vezi şi să nu îţi asumi ca obiectiv dezvoltarea economică măsurată în cifre seci de producţie, de modernizare a infrastructurii sau pur şi simplu de evoluţie a consumului, pentru că la sfârşitul zilei toate acestea se decontează. Nu ai de unde să ai bani pentru spitale şi şcoli despre care să vorbeşte în transmisii radio că sunt într-o stare deplorabilă dacă nu produci, dacă nu ai bănci, dacă nu ai comerţ sau servicii…..Să auzim la radio dimineaţa câte cazuri noi au fost în judeţul Buzău sau în judeţul Cluj, sperând să fie din ce în ce mai puţine, dar să auzim şi despre cum s-au asfaltat 50-100-200 de kilometri de drumuri judeţene, despre faptul că fermele de oi au un şeptel cu 50% mai mare decât anul trecut sau că producţia şi exportul de mobilă s-au dublat faţă de anul trecut. Integral:
Avertisment. Medicul Adrian Marinescu: „Trebuie să ne aşteptăm la un moment greu, când vom avea în acelaşi timp gripă, viroze şi SARS-CoV-2” …. Care sunt focarele de COVID-19 în acest moment? Consideraţi că, odată cu începerea şcolilor se va mai adăuga încă unul? Unul sau mai multe. Ideea este aşa cu focarele. În momentul de faţă, fiind perioadă de concedii, cele mai multe focare sunt în zonele aglomerate, unde oamenii vin în contact unii cu ceilalţi. Dar asta nu înseamnă nepărat pe litoral sau la munte. Aţi văzut că sunt şi alte focare în ţară, de diferite dimensiuni şi să ştiţi că acestea au legătură tot cu perioada de concedii, tot cu oamenii care se relaxează şi pe bună dreptate. Şi atunci, focare sunt şi în Dâmboviţa şi în Argeş, chiar şi în Vaslui. Adică, dacă ne uităm pe hartă, zonele ”roşii” se schimbă destul de uşor. Rămân nişte puncte fixe ca, de exemplu, Capitala, Braşovul şi, în general, Constanţa. Dar, în rest, lucrurile sunt într-o dinamică clară. Ce se va întâmpla în toamnă? Eu sper să nu se întâmple lucruri notabile în sensul rău. Pentru că, dacă vom vorbi de o activitate care, totuşi, va fi controlată, vom vorbi de o situaţie total diferită faţă de litoral. Pentru că, la şcoală vor fi nişte măsuri foarte clare, urmărite şi atunci probabilitatea să crească infectările va fi categoric mai mică. Să sperăm că aşa se va întâmpla. Credeţi că pot fi respectate măsurile indicate de specialişti atunci când mergem la plajă? Nu e vorba numai de plajă! În momentul în care mergem în concedii, de obicei, sunt multe activităţi care se întâmplă în acelaşi timp. Este noţiunea de socializare, sunt grupuri destul de mari care interacţionează şi nu mă refer numai la plajă, mă refer la terase, la socializarea, în general. Până la urmă, problema mare este legată de contacul prelungit între mai multe persoane şi contactul prelungit care este şi într-un spaţiu închis. Aţi văzut acele exemple clare cu grupuri mari de tineri unde au existat mai multe infectări. E clar că ei socializau şi nu era vorba numai de plajă. Sigur că, dacă mă întrebaţi strict ”putem merge la mare, la plajă în siguranţă?” Răspunsul este că putem s-o facem, dacă respectăm măsurile, dacă avem o distanţare corespunzătoare şi reguli de igienă. Se poate, chiar dacă e un risc mai mare decât în mod normal, pentru că e o zonă aglomerată. Discuţia este despre acele situaţii când nu facem asta. Asta a fost mereu discuţia: faptul că oamenii merg la mare şi uită, de multe ori, să respecte măsurile de care tot vorbim. Revenind la toamna care se apropie, la ce ar trebui să ne aşteptăm? În sezonul rece, vom avea în acelaşi timp gripă, viroze – aşa cum avem în fiecare an – şi vom avea şi infecţii cu SARS-CoV-2. Pentru că, este aproape imposibil de crezut – şi cred că nimeni nu se gândeşte în acest fel – că ar putea fi o variantă în care să scăpăm de COVID-19 în lunile următoare. Cu siguranţă că această criză de COVID-19 va continua. Să sperăm că va continua, totuşi, într-un echilibru mai bun aşa cum vă spuneam.Dar trebuie să ne aşteptăm la un moment greu, când vom avea în acelaşi timp gripă, viroză şi SARS-CoV-2. Şi aici vom avea problemă de diagnostic: nu vom şti exact pentru că simptomatologia seamănă, vom putea face forme mai severe, în unele cazuri, pentru că vom avea gripă şi în acelaşi timp şi infecţii cu SARS-CoV-2. Ce ar trebui să facem ca să ne ferim de astfel de complicaţii? Ar trebui în mod obligatoriu, mult mai mult decât în alţi ani să avem o vaccinare extinsă pentru noi toţi. Când ar urma să fie acest moment critic? Cel mai probabil, luna noiembrie va fi prima lună grea. Şi va continua de-a lungul sezonului rece, cu siguranţă undeva până în martie. Aşa cum se întâmplă cu fiecare sezon de gripă. E foarte greu de spus cum va evolua sezonul de gripă în această situaţie, ce se va întâmpla concret cu infecţia cu SARS-CoV-2. Pentru că lucrurile acestea, aşa cum aţi văzut în ultimul timp, sunt absolut imprevizibile şi sunt mulţi factori variabili…. Pe lângă lucrurile care sunt clare şi pe care nu le mai repetăm, ar trebui să ştim că, întotdeauna, contactul prelungit este cel care duce la infectare. Şi când spun contact prelungit mă refer la situaţia în care stăm mai multe ore la o terasă sau stăm de vorbă mai multe ore cu cineva într-un spaţiu închis, comunicăm, mâncăm. Însă contactul de scurtă durată, de câteva secunde, când trece cineva pe lângă mine într-un parc sau supermarket, cu siguranţă că nu duce la infectare. Cu atât mai mult cu cât port şi mască, riscul este zero. Integral:
Statistică îngrijoritoare: Peste 6% din bolnavii de Covid-19 din România lucrează în sistemul medical Aproape 5.600 de cadre medicale din România s-au îmbolnăvit de Covid -19. Cei mai mulţi dintre angajaţii din spitale şi din căminele de bătrâni au făcut forme mai grave ale bolii. „Personalul din sănătate e îmbătrânit şi epuizat profesional”, spun reprezentanţii Federaţiei „Solidaritatea Sanitară”. 6,3 la sută din bolnavii de Covid din România sunt angajaţi în sistemul de sănătate. La fel de mulţi ca în Italia, dar procentul este dublu faţă de cel din China, de exemplu, spune Viorel Rotilă, managerul Federaţiei „Solidaritatea Sanitară”. 28 dintre cadrele medicale infectate cu SARS COV 2 au murit. Angajaţii din sănătate fac forme mai grave ale bolii faţă de alţi pacienţi, spune medicul infecţionist Adrian Marinescu. Iar una dintre cauze ar fi că spitalele nu au infrastructura necesară pentru a putea preveni infectările, consideră Viorel Rotilă, managerul Federaţiei „Solidaritatea Sanitară”. „Ce generează o asemenea situaţie, în toate statele? E simplu de înţeles. Probabilitatea mult mai mare ca pacienţii infectaţi să se prezinte într-o unitate sanitară. Spitalele nu au circuite pentru această infecţie sau pandemia nu le-a găsit pregătite cu circuitele adecvate”, a declarat Viorel Rotilă, managerul Federaţiei „Solidaritatea Sanitară”. Acesta a precizat că personalul din Sănătate e îmbătrânit: „Personalul din sănătate e îmbătrânit şi epuizat profesional”. Integral:
Adrian Wiener, coordonatorul spitalului COVID din Arad: Deschiderea școlilor, un experiment social involuntar. În unele școli va fi imposibil de păstrat distanța de un metru între copii ….În acest moment ar fi foarte important ca direcțiile de sănătate publică să comunice date actualizate și segmentate pe fiecare localitate, nu doar la nivel de județ, cum se întâmplă în prezent, spune Adrian Wiener: “În județul Arad, la 368 de cazuri noi de Covid 19 cumulate în ultimele 14 zile, “suntem la 0,88 de cazuri/1000 de locuitori; aparent în scenariul verde deși indicatorul în funcție de care se adoptă unul sau altul dintre scenarii e numărul de cazuri/1000 de locuitori/14 zile pe localitate. Nu avem și nu am avut niciodată date segmentate pe localități deși ar fi fost important ca oamenii șă știe dacă locuiesc într-un focar sau nu, dacă densitatea cazurilor în localitatea sa e mare sau mică. Acum, cu atât mai mult, ar fi important ca DSP să comunice date actualizate și segmentate pe fiecare localitate – o hartă a județului Arad”, explică Adrian Wiener, coordonatorul spitalului COVID din Arad și senator USR. În plus, în unele școli, din cauza numărului mare de elevi/clasă și a claselor mici, “va fi imposibil de păstrat acea distanță de un metru între copii în cazul scenariului verde; astfel, chiar în situația prevalenței de 14 zile de sub 1 caz/1000 de locuitori unele școli vor trebui să ia în considerare scenariul hibrid”. De asemenea, Inspectoratul Școlar ar trebui să comunice dificultățile de infrastructură/personal din unitățile de învățământ și unde normele de igienă primară nu pot fi aplicate, de exemplu toalete puține/posibil aglomerate, atrage atenția Adrian Wiener. Primăria și Inspectoratul Școlar trebuie să conceapă un orar disjuns al începerii/terminării orelor în zonele unde sunt concentrate mai multe școli, mai spune Adrian Wiener. Medicul arădean subliniază, de asemenea, că “vor fi și situații în care unii părinți își vor trimite copii la școală chiar cu febră sau alte manifestări de impregnare virală pe principiul că ‘poate e doar o răceală’; e importantă comunicarea constantă în acest sens dinspre diriginți și medicii școlari; de asemenea părinții trebuie să fie informați asupra gradului de respectare a normelor în fiecare școală”. Integral:
ALERTĂ Simptome atipice pentru COVID-19 apar tot mai des ca primă manifestare a bolii …. De pildă, durerile abdominale și scaunele frecvente, dar și durerile puternice de cap ar putea fi semne de COVID-19, chiar dacă tusea sau febra sunt absente, a declarat la
Strigăt de disperare al pacienților: Euthyrox tot nu se găsește, trăim o criză fără sfârșit. Suntem singura țară care are probleme cu acest medicament
Timpul a avut răbdare cu Dinu Pescariu şi Claudiu Florică, denunţătorii din „Dosarul Microsoft”. Motivarea instanţei, pe scurt: Au comis, dar s-a prescris! Denunţătorii din Dosarul Microsoft – Claudiu Florică şi Dinu Pescariu – au scăpat de acuzaţiile de spălare de bani după ce infracţiunile în cazul lor s-au prescris. Peste 22 de milioane de dolari ar fi albit cei doi oameni de afaceri, prejudiciu care face parte dintr-un dosar separat, pentru care magistraţii au menţinut sechestul, dar au fost nevoiţi să contate că a intervenit prescripţia. Tribunalul Bucuresti care pe 24 martie a decis încetarea procesului penal faţă de milionarii Claudiu Florică şi Dinu Pescariu, judecaţi pentru spălare de bani, scrie Ziare.com, citând din motivarea instanţei. Judecătorii au decis confiscarea mai multor sume de bani: 10.858.479 de dolari de la Claudiu Florica, 10.858.479 de dolari- de la Dinu Pescariu 1.070.557 de dolari de la afaceristul Dragoş Şerban Stan (implicat în tranzacţiile financiare din acest caz, a primit clasare de la DNA – n.r.) Potrivit motivării Tribunalului Bucureşti, din declaraţiile martori audiaţi în acest caz rezultă că Pescariu şi Florică (foto text) au fost în egală măsură implicaţi în înfiinţarea societăţilor de tip offshore, prin intermediul cărora a fost spălată suma de 22.787.515 de dolari….. Ce reţin judecătorii în motivarea deciziei „De altfel, toţi martorii audiaţi în cauza au declarat că parte din suma de bani obţinută că urmare a încheierii contractului de închiriere licenţe Microsoft a fost destinată plăţii unor comisioane pentru angajaţi din administraţia centrală care ajutaseră la semnarea contractului cu Guvernul României în 2004, iar pentru a justifică aceste plăti, din dispoziţia inculpaţilor Florica şi Pescariu au fost înfiinţate societăţi de tip offshore pe numele a diferite persoane, de unde au fost transferate importante sume de bani. (…) Pe cale de consecinţă, instanţa reţine că infracţiunea de spălare de bani există şi a fost săvârşită de inculpaţii Florica Claudiu Ionuţ şi Pescariu Dinu Mihail cu vinovăţia prevăzută de lege, motiv pentru care va respinge ce nefondate apărările acestora de a se dispune achitarea (…)/ Nefiind incidente cazurile prevăzute la art. 16, alin.1, lit.a) şi d) Cod pr. penală, instanţa în temeiul art. 396, alin. 6 şi 8 Cod pr. penală va dispune încetarea procesului penal faţă de inculpaţii Florica Claudiu Ionuţ şi Pescariu Dinu Mihail că urmare a intervenirii prescripţiei răspunderii penale” conchide instanţa. Integral:
De ce nu se fac autostrăzi. Șefa CNAIR: „În comisia de evaluare nu era nici un inginer constructor” Comisiile de evaluare a ofertelor pentru autostrăzi nu aveau specialiști în componență și nu știau să citească dosarele depuse de constructori, a declarat Mariana Ioniță, director general CNAIR, în cadrul #2020 Building & Construction Summit, organizat de Newsweek România. Cele mai multe companii care au câștigat și câștigă licitații pentru autostrăzi și drumuri în România sunt companii străine, care beneficiază de expertiza unor consultanți români și care fac niște caiete de sarcini teoretic perfecte. „Aceste caiete sunt perfecte doar pentru momentul evaluării lor. După ce semnează contractul cu statul român, foarte puține din aceste companii arată aceeași față ca cea pe care o prezintă în ofertele lor”, a dezvăluit Cristian Erbașu, acționarul majoritar al companiei Erbașu și președintele Federației Patronatelor Societăților din Construcții (FPSC), unul dintre motivele pentru care România nu are suficiente autostrăzi la 30 de ani de căderea comunismului. Cristian Erbașu a precizat, în #2020 Building & Construction Summit, organizat de Newsweek România, că evaluarea ofertelor este făcută de Compania Națională de Administare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) pe criterii care nu au legătură cu realitatea din teren. „Multe din aceste oferte au compenente subiective în evaluare. De exemplu, se cere o metodologie, iar unele companii din străinătate o prezintă în sute și mii de pagini. Aceste pagini sunt irelevante. Sunt companii care și-au arătat valoarea în România, două chiar românești, și care prezintă una-două pagini de metodologie. Din acel document, se vede clar însă că au cunoștințe să deruleze acele proiecte. Cunoștințe demonstrate și în teren. Însă aceste companii sunt descalificate, pentru că nu au o ofertă la fel de competitivă ca preț. Apoi, după semnarea contractului, lucrurile ies la iveală. Încep problemele încă din faza de proiectare, căci proiectarea nu coincide cu studiile de fezabilitate. De aici apare sursa întârzierilor interminabile”, a arătat președintele Federației Patronatelor Societăților din Construcții. Integral:
Cum i-au fost complici și chiar lachei lui Dragnea, împotriva UE, oamenii din noua conducere a PSD La Congresul PSD, un singur om a fost găsit vinovat pentru perioada cruntă prin care a trecut România în ultimii ani: Liviu Dragnea, care se află în pușcărie la Rahova, de unde nu poate deschide gura pentru a se apăra (decât când o fostă subordonată reșapată la TV îl sună)…. In fapt, cei care au fost aleși în conducerea noului PSD l-au susținut pe Dragnea în lupta anti justiție, au votat doborârea propriului guvern (Grindeanu), au acceptat numirea unor miniștri precum Răzvan Cuc, Liviu Pop, Marius Budăi și, desigur, Viorica Dăncilă. Nu există nici unul din cei 16 aleși în fruntea PSD care să nu îi fi fost alături lui Dragnea. Unii i-au susținut cele mai mari aberații, precum lupta împotriva „statului paralel”. Nici măcar cel mai puțin cunoscut membru ale echipei Ciolacu nu și-a păstrat „puritatea” în raport cu Dragnea.
Infectaţi – cca. 23 milioane ; Decese – cca. 803 mii Bilanţul total al cazurilor de COVID-19, la nivel mondial, a depăşit 23 milioane. Din numărul total de cazuri, peste 803 mii s-au soldat cu moartea pacienţilor. Numărul persoanelor vindecate este de peste 15 milioane. La momentul acestui raport, la nivel mondial sunt 6,610,560 de cazuri active, din care 6,548,849 prezintă forme uşoare ale infecţiei cu SARS-CoV-2, iar 61,711 prezintă forme severe sau sunt în stare critică. Numărul total al cazurilor închise este de 16,530,562 din care 15,727,011 au fost declaraţi vindecaţi şi externaţi, iar 803,551 au decedat. În momentul de faţă, cele mai afectate ţări sunt: Statele Unite ale Americii, cu un număr total de cazuri de 5,79 milioane, din care 3,127,418 au fost declaraţi vindecaţi si externaţi, iar 2,490,109 sunt cazuri active, cu un număr de 16,801 cazuri grave. Statele Unite au înregistrat, până în acest moment, un număr de 179,200 decese. Brazilia, pe locul doi în topul ţărilor afectate de noul coronavirus, a înregistrat până la momentul raportului, un număr total de 3,53 milioane de cazuri din care752,279 sunt cazuri active. Brazilia a înregistrat un număr de 113,454 decese şi 2,670,755 au fost declaraţi vindecaţi….În Europa, cele mai afectate ţări sunt Rusia, cu un număr total de 951,897 cazuri şi Spania cu un număr total de 407,879 cazuri. Integral:
Vaccinul împotriva COVID-19, dezvoltat de Astra Zeneca în colaborare cu Universitatea Oxford, a intrat în faza III de testare Vaccinul împotriva COVID-19 dezvoltat de Astra Zeneca, în colaborare cu Universitatea Oxford, a ajuns în faza a III-a, cea a studiilor clinice de amploare. În această etapă, vaccinul va fi testat pe 2.000 de persoane sănătoase, cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani, relatează Mediafax. Fazele I și II efectuate în Marea Britanie au generat un răspuns imunitar puternic în organismul tuturor celor peste 1.000 de persoane care au fost vaccinate. Totodată, Astra Zeneca s-a angajat să nu facă profit de pe urma acestui vaccin în timpul pandemiei, astfel că o doză din vaccinul numit AZD1222 va costa aproximativ 2,5 euro în Europa. Comisia Europeană a ajuns la un acord cu Astra Zeneca pentru cumpărarea vaccinului, precum și pentru a dona anumite cantități țărilor cu venituri mici și medii. Integral:
Tatăl unei victime din Colectiv spune că este amenințat cu executarea silită: ”Cum îndrăznim noi, câțiva părinți ai căror copii au murit la Colectiv, să le cerem procurorilor să finalizeze cercetările?” Tatăl unui tănăr care a murit la vârsta de 19 ani, după ce a fost rănit în incendiul din Colectiv, spune că statul român i-a cerut cheltuieli judiciare pentru că a cerut urgentarea dosarului în cazul tragediei de acum aproape 5 ani. Mai mult, spune Narcis Hogea, ”zilele trecute am primit o somație pentru plata sumei respective dacă nu vrem să fim executați silit”. Fiul acestuia, Alexandru Hogea, a murit pe 22 noiembrie 2015, fiind a 60-a victimă a incendiului din Colectiv. ”Cum îndrăznim noi, câțiva părinți ai căror copii au murit la Colectiv, să le cerem procurorilor ce se ocupă de acest caz, să finalizeze cercetările și să trimită dosarul în instanță? Nu au trecut decât 3 ani și 10 luni de când am depus plângerea penală. Suntem chiar tupeiști, având în vedere că procesul mineriadei este abia la început”, acuză Narcis Hogea într-o postare pe Facebook. Integral:
PNL – PSD, 10-4 la primari racolați în județul Iași (ziaruldeiași.ro)
Înaintea campaniei electorale, Primăria Sectorului 5 face concerte și dă pomeni. Oamenii, îndemnați să se prindă în horă, “că n-or să moară”!
Creșterea pensiilor cu 40 la sută și ipoteza cinismului fiscal (Op-ed) Creșterea cu 40 la sută a punctului de pensie de la 1 septembrie este o eroare economică ce va avea consecințe economice și sociale grele. Orice economist adevărat știe acest lucru. Guvernele pot stabili variabilele nominale, dar este sectorul privat cel care stabilește valorile reale. Pentru ca aceste creșteri să fie adevărate și în termeni reali, adică pensiile să poată cumpăra cu 40 la sută mai multe bunuri și servicii, deficitul bugetar ar trebui să nu crească. Asta înseamnă că guvernul ar trebui să extragă resurse din alte locuri pentru a le da pensionarilor. Altfel, creșterea cu 40 la sută a pensiilor nu ar fi nimic altceva decât stabilirea de către parlament a unor noi valori nominale pentru pensii. Nu ar trece mult și sectorul privat ar lua înapoi din această creștere în termeni reali. Economic vorbind, guvernul nu are cum să compenseze această creștere uriașă pentru a menține deficitul bugetar la niveluri sustenabile. În final, deciziile fiscale se iau în parlament, iar în prezent, guvernul Orban se confruntă cu o majoritatea care susține creșterea de 40 la sută. În consecință, guvernul nu poate controla cheltuielile și, ca urmare, deficitul bugetar va crește. Pentru a face aceste plăți crescute, guvernele vor trebui să se împrumute mai mult. Va crește costul împrumuturilor. Producția de bunuri și servicii este departe de a crește sufucient pentru a da substanță materială creșterii cu 40 la sută a pensiilor. Moneda se ve deprecia, confiscând din economisirile în lei ale publicului. Pensionarii vor avea o pensie nominal mai mare, dar avuția lor va scădea. Când știi aceste lucruri – și este cert că economiștii pardidelor care susțin creșterea pensiilor știu acest lucru – și totuși continui cu politica de creștere nesustnabilă a pensiilor, generând iluzii pentru pensionari, atunci ai o probemă de morală. Cei ce susțin această creștere cunoscând implicațiile politice favorabile lor și efectele economio-sociale negative majore pentru restul publicului dovedesc ceea ce eu am numit cinism fiscal (sau ipoteza cinismului fiscal). Pe scurt, ipoteza cinismului fiscal spune că atunci când instituțiile, înțelese ca reguli, sunt slabe, poate exista un partid care alege să guverneze, direct sau prin interpuși, numai în fazele ascendente ale ciclului de afaceri, promovând politici fiscale prociclice, adică mărind deficitele bugetare în perioadele în care nivelul PIB și ratele sale de creștere sunt peste nivelurile lor normale. În aceste condiții, economia nu are nevoie de stimulii respectivi, care nu fac decât să accentueze dezechilibrele economice și financiare. Aceste dezechilibre împiedică politica fiscală să se relaxeze când economia intră în recesiune și are nevoie de stimuli, inclusiv fiscali. Din acest motiv, partidele celelalte ajung să guverneze în recesiune și sunt nevoite să impună corecții economice dure, plătind pentru aceasta prin pierderea de voturi la viitoarele alegeri. La noi, partidul care a guvernat în virtual toate perioadele bune, direct sau indirect, a fost PSD. Integral:
Răzvan Nicolescu, despre gazele descoperite de Turcia în Marea Neagră: Companiile turcesti devin si un pretendent la cumpararea afacerilor Exxon Mobil din Romania Răzvan Nicolescu, fost ministru al energiei, crede că descoperirea Turciei a unui mare zăcământ de gaze în Marea Neagră ar putea avea implicații și pentru România. Daca Turcia va construi repede infrastructura de evacuare a gazelor pentru această descoperire, atunci aceasta ar putea fi folosită și pentru gazul românesc din vecinătate, dacă acesta va fi exploatat vreodată, consideră Răzvan Nicolescu. Acesta mai afirmă că dacă investițiile românești nu întârziau așa mult din cauza lipsei de asumare a autorităților pentru o soluție de deblocare ar fi putut fi invers, adică România putea deveni un hub. “Acum situația pe teren s-a schimbat dupa această descoperire. Lumea se mișcă. Ea, din păcate, nu așteapta “consensul” politic românesc”, scrie Răzvan Nicolescu pe contul său de Facebook. Nicolescu mai spune că “prin aceasta descoperire companiile turcesti devin si un pretendent la cumpararea afacerilor Exxon Mobil din Romania”. Însă legislația românească nu permite vânzarea afacerii oricui. Potrivit OUG 27/2020, aprobată cu avizul CSAT, autoritățile române vor putea refuza, din motive de siguranță națională, concesionarea și executarea de operațiuni petroliere de explorare, dezvoltare și exploatare a unui zăcământ petrolier de către persoane juridice care sunt efectiv controlate de țări terțe Uniunii Europene sau de resortisanți ai țărilor terțe Uniunii Europene. Orice transfer făcut fără aprobarea Guvernului este lovit de nulitate. Reamintim că Turcia a anunțat vineri descoperirea celui mai mare zăcământ de gaze naturale “din istoria sa”….. Zona este în apropierea perimetrului Neptun, unde a fost descoperit cel mai mare zăcământ de gaze din Marea Neagră din ultimele decenii, în urmă cu opt ani. Americanii de la Exxon și-au manifestat intenția de a-și vinde participația sa de 50% din proiectul Neptun din Marea Neagră. Ar fi intersate mai multe companii de participația de 50% pe care Exxon Mobil o deține în proiectul Neptun de explorare și exploatare a gazelor din Marea Neagră, alături de OMV Petrom. Pe de-o parte ar fi un consorțiu format din compania românească Romgaz, Compania naţională de gaze naturale din Polonia, PGNiG, și OMV Petrom care are drept de preemțiune. Pe de altă parte ar fi și compania rusească Lukoil. Integral:
Normele programului „Noua Casă”, în Monitorul Oficial.
Alexandru Rafila, legat de începerea școlii: ”Copiii se pot îmbolnăvi și cu noul coronavirus, așa cum răcesc sau fac gripă. Problema e cum facem să reducem acest risc” …. ”Școala, într-un fel sau altul, trebuie să reînceapă. Trebuie să avem măcar speranța unei activități apropiate de normal, copiii au nevoie să interacționeze unii cu alții, cu profesorii, pentru că prelungirea excesivă a învățământului la distanță nu cred că e sustenabilă. Trebuie să punem în balanță și protecția față de această infecție, dar și dezvoltarea lor normală, ca viitori membri ai societății care se pot integra, care pot duce mai departe această țară”, a spus Alexandru Rafila la Digi 24. ”Temerile părințior sunt normale” Alexandru Rafila a vorbit și despre temerile exprimate de mulți părinți, că, dacă merg la școală, copiii se pot îmbolnăvi. ”Temerile sunt normale. Părinții trebuie să știe în primul rând că discutăm despre o boală transmisibilă, iar evitarea în totalitate a transmiterii acestei boli nu este posibilă. Așa cum copiii răcesc, fac gripă, tot așa se pot îmbolnăvi și cu noul coronavirus. Problema este cum facem să minimalizăm acest risc. Și cum facem, dacă se întâmplă ca într-o clasă să apară un caz, ca restul școlii să-și continue activitatea normal”, a afirmat el. În acest context, Rafila a dat exemplul altor țări care au luat măsuri pentru redeschiderea școlilor și care au mers pe principiul claselor care nu ar trebui să depășească 15 elevi. ”Distanțarea fizică cred că este importantă. Utilizarea măștii este una dintre soluții. Sunt țări în care utilizarea măștii este impusă în pauze sau la activitățile din exterior, unde copiii interacționează unii cu ceilalți. Integral:
Copiii pot fi ”purtatori ascunsi” ai coronavirusului. Medic din SUA, la capatul unui studiu de amploare: “M-au surprins incarcaturile virale ridicate pe care le-am observat” Copiii pot fi “purtatori ascunsi” ai coronavirusului si pot avea un rol mai mare decat se credea in raspandirea COVID-19, releva un studiu desfasurat in doua spitale din statul american Massachusetts si prezentat joi, 20 august, in revista stiintifica Journal of Pediatrics, relateaza agentia EFE. “M-au surprins incarcaturile virale ridicate pe care le-am observat la copiii de toate varstele, mai ales in primele doua zile de infectie”, spune Lael Yonker, directoarea Spitalului General din Massachusetts (MGH) si autoarea principala a studiului. Ea a remarcat faptul ca incarcaturile virale cu SARS-CoV-2 ale adultilor internati in stare grava sunt “semnificativ mai mici” fata de cele ale unui ”copil sanatos”, adica infectat, dar asimptomatic. Pe langa nivelul incarcaturii virale, cercetatorii de la acest
Alexandru Rafila, despre lipsa unui vaccin împotriva coronavirusului: Ar dura 15 ani să ne imunizăm pe cale naturală …. „Virusul nu dispare după al doilea val. Oamenii trebuie să înțeleagă că vom trăi cu acest virus în anii următori”, a declarat Alexandru Rafila. El a spus că soluția este găsirea unui vaccin. „Vaccinul va opri răspândirea, dar boala va reizbucni, vor apărea focare ici și colo”, însă ele vor putea fi controlate mult mai ușor, a mai explicat specialistul. El a mai arătat că abia după apariția unui vaccin ne vom putea întoarce la o viață normală, „chiar și fără mască”, nu după încetarea stării de urgență sau de alertă. „Oamenii au înțeles că după starea de urgență se întorc la normal. Și s-au relaxat, și apoi au apărut acele creșteri de cazuri. Vaccinul ne va permite sa ne relaxăm comportamental”, a mai afirmat Rafila. El a făcut un calcul privind eficiența unui vaccin în fața imunizării naturale, prin contractarea bolii, așa-numita „imunizare de turmă”. Datele preliminare ale studiului de prevalență privind gradul de răspândire a infecției SARS-CoV- 2 în populația României arată că între 2% și 2,5% din români au trecut prin boală, a explicat Rafila. În cifre, acest lucru înseamnă că aproximativ 500.000 de români au contractat deja virusul, de aproape șapte ori mai mult decât cazurile înregistrate oficial, 75.000. La un ritm de îmbolnăvire de 500.000 de oameni la șase luni, de când România se confruntă cu coronavirusul, respectiv un milion de cazuri pe an, Alexandru Rafila a arătat că ar dura circa 15 ani până când măcar trei sferturi din populația României să se imunizeze pe cale naturală, astfel încât să oprească răspândirea virusului. Integral:
Liderul ALDE Diaspora, clujeanul Avram Gal, plasat sub control judiciar de DNA pentru trafic de influență / Ar fi primit mită peste 400.000 de lei pentru un contract de achiziții de echipamente anti-COVID de la Unifarm …. „În perioada 16-23 martie 2020, inculpatul ar fi pretins bani (aproximativ 600.000 lei) de la reprezentantul unei firme private, lăsându-l să creadă că ar avea influență asupra funcționarilor unei companii naționale, iar în schimbul banilor ar putea să îi determine să își exercite atribuțiile de serviciu astfel încât compania de stat să cumpere, în baza unui contract, echipamente de protecție împotriva COVID, de la firma respectivă. Din banii pretinși, reprezentând o treime din profitul pe care o firma urma să îl obțină de pe urma derulării contractului privind echipamentele de protecție, în perioada 14 aprilie 2020 – sfârșitul lunii mai 2020, inculpatul ar fi primit de la reprezentantul societății comerciale, suma de 371.000 lei (printr-o firmă și o asociație, dar și în numerar) și bunuri în valoare de 69.940 lei”, arată DNA. Cine e Avram Gal. Este liderul ALDE Diaspora și al ALDE Câmpia Turzii. El și-a anunțat recent candidatura la primăria Câmpia Turzii. Este președinte al New Life International Evangelical Association, o asociație influentă de evangheliști. La începutul anului,
BNR, alături de alte 4 instituții demarează Strategia Națională de Educație Financiară, după alerta venită din partea unui studiu OECD. Vezi care sunt consecințele politice ale unei educații financiare precare Pentru realizarea acestei strategii BNR, ASF, Ministerul Educației, Finanțele și Asociația Română a Băncilor au semnat un protocol prin care au instituit Comitetul pentru educație financiară, organism care a beneficiat de asistență de specialitate acordată prin programul Dutch Constituency de către Ministerul de Finanțe al Olandei. Strategia va avea la bază, printre altele, un studiul realizat în acest an de către OECD care analizează nivelul de educație financiară al adulților din cele 7 state cuprinse în proiect: Bulgaria, Croația, Georgia, Macedonia de Nord, Moldova, Muntenegru și România….. Ca singur exemplu poate fi dat pachetul de legi al PSD-istului (fost liberal, fost ALDE) Daniel Zamfir, care a încercat din toate unghiurile politice să-și promoveze pachetul populist, din care n-a mai rămas apoi nimic, excepție făcând zgomotul politic. Dar inițiativele lui au pus autoritățile în fața unor situații sensibile, atât Banca Centrală Europeană cât și agențiile de rating amenințând în mod legitim cu repercursiuni în cazul în care legile urmează să intre în vigoare în forma inițiatorului. Pentru acest an este prevăzută realizarea și lansarea website-ului Strategiei Naționale de Educație Financiară și elaborarea unui prim draft al Strategiei Naționale de Educație Financiară care să fie lansat în dezbatere publică, spun surse convergente consultate de HotNews.ro. De altfel, ambele proiecte sunt în fază avansată de implementare. Datele OECD arată că doar 14% dintre români cunosc noțiunile de dobândă simplă și compusă (față de 30% dintre bulgari sau 50% dintre austrieci ori aproape 40% în cazul slovenilor și polonezilor). De asemenea, stăm cel mai prost la înțelegerea noțiunii de diversificare a riscurilor, unde puțin peste 46% dintr ai noștri știu ce înseamnă, comparativ cu cei peste 71% sloveni 61,6% maghiari. ”Populist nu înseamnă că cineva este cu poporul, ci este împotriva poporului”, sublinia Florin Dănescu, președintele executiv al Asociației Române a Băncilor, în cadrul conferinței online ”Banking under pressure: Creditele bancare sub situații de urgență”, organizată de FinMedia. În opinia sa, în afara riscurilor bancare clasice, care acum sunt mai acute, respectiv riscul de piață, riscul de credit, riscul operațional sau riscul de litigii, industria bancară se va confrunta în perioada următoare cu riscul legislativ. ”Avem un risc de care trebuie să vorbim mai des și care noi, bancherii, credem că devine foarte economic. Nu trebuie să vă surprind dacă spun că riscul principal este legislativ și dacă vrem să-l traducem putem să-i spunem riscul populismului. Faptul că intrăm într-o jumătate de an cu o componentă electorală masivă, putem spune că riscul electoral este riscul pentru întreaga societate și economia românească, nu numai pentru industria bancară”, a menționat Florin Dănescu. Bancherul spune că ar fi un câștig enorm pentru România dacă populismul ar putea fi înțeles. ”În fapt, populist nu înseamnă că cineva este cu poporul, ci este împotriva poporului. Populist înseamnă să nu fii pregătit într-un domeniu, dar să vorbești de acel domeniu și să se ajungă la decizii pe baza a ceea ce tu spui nepricepându-te la acel domeniu. Cred că acesta este riscul cel mai mare și de aceea, noi ca bancheri vorbim și poate că surprindem că ne referim la acest lucru”, a explicat președintele executiv al ARB. Florin Dănescu a amintit că în momentul de față sunt în Parlament 9-10 legi dificile pentru industria bancară, care pun sub semnul întrebării creditarea. ”Noi aveam îngrijorări și semne de întrebare încă înainte de criza sanitară. Spre exemplu, printre aceste acte normative, este și o lege pe care industria bancară și-o dorește, respectiv semnătura electronică, și care am fi vrut să treacă. Dar vedem că aceasta nu trece, iar celelalte merg în continuare. Practic, noi am plecat încă din debutul crizei cu aceste avertismente sau atenționări profesionale. De aceea solicităm întotdeauna să fim chemați și consultați de fiecare dată când sunt luate în discuție legi pentru activitatea bancară”, a evidențiat bancherul. Integral: 


