Buna dimineata intr-o zi de marti, 22 septembrie! Vremea va fi frumoasă și va deveni caldă pentru ultima decadă a lunii septembrie. Cerul va fi variabil în sud-estul țării și mai mult senin în rest. Vântul va sufla slab și moderat, trecător cu unele intensificări în sudul Banatului și în zona Carpaților Meridionali. Temperaturile maxime se vor încadra între 22 și 28 de grade, iar cele minime se vor situa între 6 și 17 grade, mai scăzute în depresiunile Carpaților Orientali, până spre 1 grad. In Bucuresti vremea va fi frumoasă și va deveni caldă pentru această dată. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 26…27 de grade, iar cea minimă de 12…13 grade, mai scăzută în zona preorășenească până spre 9 grade.
Dacian Ciolos: Doamna Firea, nu vreti sa faceti un test poligraf cu intrebarea “ati luat spaga?” Dacian Ciolos a reactionat la postarea Gabrielei Firea, in care aceasta ii cere contracandidatului sau, Nicusor Dan, sa faca un test antidrog, inainte de dezbaterea electorala. “Inteleg ca doamna Firea si-a permis sa-i ceara lui Nicusor Dan un test antidrog ca sa accepte o dezbatere despre Bucuresti. Doamna Firea, nu vreti dumneavoastra sa faceti un test poligraf cu intrebarea “ati luat spaga?” inainte de orice discutie despre viitorul Capitalei?”, a scris Dacian Ciolos pe Facebook. Integral: https://ziare.com
Nicușor Dan acuză posibile infracțiuni într-un acord semnat de Firea pentru plata datoriilor către omul de afaceri Costică Constanda …. Candidatul la primărie a prezentat documentul duminică, într-o conferință de presă. Conform acordului ce ar fi fost semnat în martie anul acesta de Gabriela Firea și Costică Constanda, municipalitatea se angajează să-i plătească omului de afaceri 18 milioane de euro în prima jumătate a anului 2020, să-i dea un teren de 7.000 de metri pătrați în schimbul stingerii a 30 de milioane de euro din datorie, iar din suma rămasă, 40% să fie plătită până la sfârșitul anului. Acordul semnat de Gabriela Firea și Costică Constanda: …Muncipalitatea trebuie să respecte decizia definitivă a Instanței Supreme de anul trecut, în procesul dintre primărie și Constanda, de a-i plăti omului de afaceri peste 69 de milioane de euro, plus penalități – în total, aproximativ 115 milioane de euro, drept despăgubiri. De cinci ori a respins CGMB propunerea lui Firea Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a propus în CGMB ca municipalitatea să renunțe la o bucată de 15.000 de metri pătrați din Satul Francez și astfel să nu mai plătească în bani cel puțin o parte din datorie, în funcție de valoarea terenului. Astfel, primăria ar fi scăpat și de executarea silită. …. Nicușor Dan: ”Sunt trei elemente de ilegalitate, dintre care două sunt infracțiuni” Nicușor Dan a explicat duminică, într-o conferință de presă în care a prezentat acest acord, că documentul conține mai multe nereguli. În primul rând, spune candidatul, primăria nu are voie să vândă un teren din proprietatea sa fără o licitație publică. În al doilea rând, primarul general nu are voie să se oblige la plăți pentru care Consiliul General nu și-a dat acordul prin bugete aprobate. .… „Este ca și cum Guvernul ar face plăți pe care nu i le-a aprobat Parlamentul prin legea bugetului și, repet, aceasta este o infracțiune prevăzută de legea finanțelor publice locale”, a subliniat Nicușor Dan. Acesta a făcut referire la un caz similar, în care primăria trebuie să plătească despăgubiri de 22 de milioane de euro pentru un teren de două hectare în zona Elvila, Pipera. Primarul general, în numele municipiului București, se obligă să plătească unei familii și unui cetățean 58 milioane de euro, în condițiile în care bugetul aprobat de Consiliul General pentru despăgubiri civile era de doar 32 de milioane de euro. Nicușor Dan: Cea de-a treilea neregulă asupra căreia a atras atenția Nicușor Dan este că în acordul pe care Firea l-a semnat cu familia Constanda, cea din urmă este de acord să primească un teren de 7.000 de metri pătrați pentru a stinge 30 de milioane de euro din datorie, dar în proiectul de hotărâre cu care Firea a mers în CGMB propunerea era de a-i da lui Constanda un teren de 15.000 de metri pătrați în schimbul anulării a 22 de milioane de euro din datorie. Integral: https://www.libertatea.ro
Culmea cinismului. Primarul Tudorache își promovează spitalul-fantomă pe locul unui centru de bătrâni devenit focar de COVID În vreme ce, la interior, vârstnicii și cadrele din Căminul Străulești, aflat în subordinea DGASPC Sector 1, se luptă cu boala provocată de noul coronavirus, de cealaltă parte a gardului e agitație mare. Mai mulți muncitori trudesc de zor să ridice un panou publicitar pentru viitorul Spital de Urgență al Sectorului 1, una dintre principalele promisiuni de campanie ale actualului primar, Daniel Tudorache. CNA a interzis difuzarea unui clip de promovare a spital în cauză, pe motiv de reclamă mincinoasă. E 17 septembrie. Dimineața, în jurul orei 9.00, pe șoseaua București-Târgoviște, la nr. 10, e forfotă: angajații firmei United Colors Team SRL lucrează la un gard care împrejmuiește Complexul de Servicii Sociale Străulești și din imaginile surprinse de fotoreporterul nostru se vede și cadrul unui viitor panou de reclame. ….Dacă trecătorul s-ar apropia puțin, ar vedea în spatele muncitorilor, pe o tăblie așezată la intrare, numele instituției – un cămin de bătrâni aflat în subordinea Direcției Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Sector 1. …. Și dacă tot e campanie electorală, pe bani publici se ridică în regim de urgență și un panou publicitar, care ar urma să le amintească locuitorilor sectorului 1 de ipoteticul spital. Contract de peste 400.000 de lei prin încredințare directă La începutul lunii iunie, Compania de Investiții și Dezvoltare în Sănătate din subordinea Primăriei Sectorului 1 a atribuit, prin cumpărare directă, un contract de 442.436 de lei către firma SC United Colors Team SRL. Contractul vizează, conform descrierii din SICAP, “lucrări de construcții arhitectură împrejmuire, pentru amplasarea unei structuri ușoare, demontabile, pentru publicitate temporară, La obiectivului de investiții Spital de Urgență, din Șoseaua București-Târgoviște nr. 10, sector 1, București”. Firma care a primit acest contract este deținută de un anume Petrică Paraschiv, despre care site-ul Buletin de București a scris, de curând, că ar fi un afacerist care a colaborat cu Marian Vanghelie și că este membru PSD. Conform declarației de avere depuse în 2009, el a fost director adjunct al Agenției Naționale a Locuințelor. …. Compania despre care vorbim a fost implicată într-un scandal chiar de la înființare, anul trecut, când a inițiat o licitație în valoare de 60 de milioane de euro pentru construirea unor patinoare, deși nu intra în atribuțiile sale. În cele din urmă, licitația a fost anulată. … Acum, ea se va ocupa de construcția Spitalului Sf. Vasile cel Mare, cel promovat de posturile de televiziune printr-un videoclip retras de CNA, după ce membrii Consiliului au stabilit că primarul Dan Tudorache își făcea reclamă mincinoasă. În lipsa promovării pe posturile TV, Primăria Sectorului 1 face, așadar, altceva: publicitate în locul unde se dorește a fi construit acest spital. Pentru asta repară și gardul din spatele panoului, deși acesta are toate șansele să dispară, dacă noul spital va fi construit cu adevărat. Integral: https://www.libertatea.ro
Expert în sănătate publică: Carantina va reveni. Amenzile sunt cheia pentru a convinge populația să poarte măști România va intra din nou în carantină, crede expertul în sănătate publică, Răzvan Cherecheș. Însă nu va mai fi vorba despre o carantină în toată țara, ci în anumite orașe sau chiar județe, unde numărul de cazuri de infectări cu noul coronavirus va înregistra o creștere semnificativă. De asemenea, specialistul atrage atenția asupra nerespectării regulilor impuse de autorități, comportament ce duce, spune el, către o transmitere mult mai accentuată a noului virus. Prin urmare, Răzvan Cherecheș afirmă că autoritățile ar trebui să dea amenzi usturătoare cu consecvență. Acum, această atitudine este împiedicată de contextul electoral, a explicat la Digi24 Răzvan Cherecheș, profesor în SUA și la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj. …. „În continuare nu se dau amenzi pentru nepurtarea măștii în spațiile publice (…), poliția e prezentă, dar nu dă amenzi, dă avertismente în cel mai bun caz, pentru că, nu-i așa, amenzile ar afecta intenția de vot și în momentul de față, din perspectiva mea, prioritatea guvernului este mai degrabă votul de la sfârșitul săptămânii decât siguranța cetățenilor. Altfel, s-ar da amenzi continuu, ceea ce ar duce la purtarea măștii, ceea ce ar crește siguranța cetățenilor”, a declarat Răzvan Cherecheș la Digi24. Abia după momentul alegerilor se va descoperi brusc că avem o situație gravă, că rata de transmisibilitate este mare și vor începe să ia măsuri mai drastice, a completat el, subliniind că această situație se întâlnește în toate țările în care sunt alegeri și unde măsurile nu sunt suficient de drastice. Vom ajunge din nou la un „lockdown” „Din nefericire, măsura care este la îndemâna noastră este izolarea socială și părerea mea este că se va trece la izolare socială pe regiuni, pe județe, pe orașe, acolo unde rata de pozitivare este mare. Vom ajunge din nou la un lockdown, nu am nici mai mică îndoială aici, pentru că nu se iau măsurile potrivite în continuare, nu se poartă măști în spațiile publice, rata de transmitere crește, scad temperaturile, ceea ce face ca oamenii să petreacă mai mult timp înăuntru și de aceea avem sezonalitatea gripei. Gripa nu se transmite din cauza faptului că e mai frig, la fel și coronavirusul, ci din cauză că oamenii petrec mai mult timp înăuntru, fără măști”, a punctat expertul. El crede că în momentul în care vor începe ploile și frigul și oamenii vor sta mai mult în spații închise se va înregistra un vârf al „dinților de fierăstrău” ce caracterizează în prezent situația epidemiologică din România. „Din perspectiva unui expert în sănătate publică, cea mai bună măsură este lockdown-ul”, a afirmat Răzvan Cherecheș. „Noi avem 91 de infecții la 100.000 de oameni la nivel de țară, în Melbourne, în momentul în care au ajuns la 60, au trecut la lockdown. Noi încă suntem relaxați pentru că avem alegeri, nu pentru că rata de infecție nu ne solicită măsuri mai drastice. De aceea spun că după alegeri trebuie să ne așteptăm la măsuri mai drastice. Nu avem de ales, rata de infecție crește continuu”, a arătat expertul în sănătate publică. Integral: https://www.digi24.ro
Cum au întâmpinat țările din întreaga lume al doilea val COVID și care e cheia ținerii sub control a numărului de îmbolnăviri …. Primul val epidemic a prins lumea nepregătită. Autoritățile au avut probleme în încercarea de a procura echipamente medicale și de a testa pentru depistarea virusului. Lockdownurile au reușit să aducă epidemia sub control în mai multe țări, oferind autorităților posibilitatea de a plănui pentru viitoarele valuri, despre care experții spun că sunt inevitabile. Fiecare stat a folosit acest timp în mod diferit, dar la baza oricărei strategii eficiente de combatere a epidemiei stă un sistem solid de testare și detectare a suspecților COVID. … China și Noua Zeelandă s-au confruntat cu mici focare de infecție chiar după ce au anunțat că virusul este eliminat. Ambele țări au impus restricții dure de călătorie, ceea ce înseamnă că cetățenii acestor țări, sau o parte dintre ei, sunt izolați de restul lumii. De asemenea, reguli stricte – mult mai stricte decât în restul lumii – au fost impuse și în privința carantinării persoanelor care au intrat în țară, ceea ce înseamnă că numărul de cazuri a fost ținut la un minim rezonabil….. Mai multe țări din centrul și estul Europei au avut rezultate foarte bune în timpul primului val epidemic, reușind să țină epidemia sub un relativ control. Dar numărul de cazuri crește acum foarte repede. Cehia a raportat în jur de 2.000 de cazuri pe zi, foarte mult pentru o țară cu o populație de 10 milioane de locuitori. …. Începând cu 10 septembrie, autoritățile de la Praga au fost nevoite să impună din nou obligativitatea purtării măștii de protecție. Pregătiți pentru al doilea val Germania și Coreea de Sud sunt țările care au reușit să pună rapid în funcțiune un sistem de testare și depistare a suspecților COVID, la scară mare. Peste vară, Germania, spre exemplu, a testat toți turiștii întorși din vacanță și a reușit să reducă numărul infecțiilor importate. Chiar și așa, numărul cazurilor a început să crească și experții germani au avertizat că iarna nu va fi una simplă. Coreea de Sud a fost una dintre primele țări care a anunțat oficial că se confruntă cu al doilea val epidemic, dar a fost și pregătită pentru acest scenariu. Autoritățile de la Seul au organizat de la bun început o strategie de testare, depistare a suspecților și izolare care a fost remarcată în întreaga lume. Acum, numărul de cazuri zilnice a reînceput să scadă. …. Atât Spania, cât și Australia au reușit să învingă virusul într-o primă fază, dar în moduri diferite. Canberra a decis însă să izoleze țara de restul lumii, în vreme ce Spania și-a deschis granițele în tentativa de a salva ceva din sezonul turistic. Ambele țări s-au cofruntat cu focare regionale și au răspuns cu lockdownuri țintite, care depind de capacitatea de testare a autorităților. Regiunea Madrid se pregătește de o reîntoarcere a restricțiilor, deși autoritățile se feresc să le numească lockdownuri. Integral: https://www.libertatea.ro
Adevărul crud al României, pe care niciun responsabil politic nu-l vede de amar de ani: Lipsa educaţiei este direct proporţională cu nivelul sărăciei. Moldova are salarii aprope la jumătate faţă de Bucureşti, dar şi de patru ori mai puţini absolvenţi cu studii superioare, raportat la numărul populaţiei România este în UE, ţara cu cei mai puţini absolvenţi cu studii superioare, raportat la numărul populaţiei. Dintre cele şase regiuni ale Uniunii (din totalul de aproape 300) cu sub 20% din numărul populaţiei cu studii superioare, patru sunt România â♦ Anul trecut, România a avut un PIB/capita în PPS de 69% din media UE. Este o corelaţie dureroasă între nivelul educaţiei şi nivelul bunăstare, spun economiştii. România a avut un trecut aspru şi de aici decalajul de dezvoltare dintre ţară şi media Uniunii – sub 70% la nivelul anului trecut. Dar trecutul nu trebuie să izbăvească de vină prezentul. Nivelul scăzut al finanţării învăţământului – sub 3% din PIB, faţă de 6% cât spune legea învăţământului – , nivelul scăzut al educaţiei pe care copii o primesc în şcoli, conduc spre concluzii ce ar trebui să îngrijoreze. Nu doar între România şi UE este un decalaj. Un decalaj uriaş se înregistrează între regiunile României. Astăzi, când nesiguranţa începutului şcolilor a întins nervii părinţilor şi pe cei ai profesorilor la maximum, corelaţia dintre nivelul de dezvoltare/salarizare al regiunilor României şi nivelul de educaţie al locuitorilor apare în toată grozăvia ei. „PIB per capita cu nivelul de educaţie corelează foarte puternic. Cei care au studii fac afaceri, lucrează în domenii inovatoare, adaugă la economie valoare, sunt elemente care merg mână în mână. În regiunile sărace se face multă muncă manuală sau munci care nu produc valoare adăugată şi în consecinţă veniturile sunt mai mici“, a explicat pentru ZF Marian Preda, rectorul Universităţii din Bucureşti. Potrivit datelor Eurostat, biroul european de statistică, România are cea mai mică pondere a celor care au finalizat studii terţiare şi au vârsta până în 34 de ani. Povestea este cu atât mai gravă cu cât nu vorbim aici de oameni născuţi în vremea comunismului – când accesul în universităţi era limitat – ci deoameni tineri, chemaţi să ia frâiele puterii politice, puterii financiare, educaţionale, medicale…..Aşadar, studiul citat arată că doar un sfert dintre românii care au mai puţin de 34 de ani au studii superioare sau au absolvit alte forme de învăţământ postliceale. Datele plasează România pe ultimul loc în Uniunea Europeană din acest punct de vedere. Integral: https://www.zf.ro
Reportaj într-o școală din Franța. Cum se descurcă elevii cu masca pe față și cum se folosește videoproiectorul în loc de “ieșitul la tablă” …. Ca și în România, în Franța masca este obligatorie pe tot parcursul orelor. Liceul Edouard Branly din Dreux este o școală unde învață un grup eterogen de elevi, proveniți din mai multe zone și unde profesorii, în majoritate tineri, încearcă să găsească metode puternic inovative pentru a-i ajuta pe adolescenți să parcurgă materia. “Condițiile de viață ale elevilor mei sunt uneori grele, nu toți au acces adecvat la computer sau internet, precum și la alte facilități”, a explicat Pierre Marquet, unul dintre profesorii de aici, pentru Școala 9, o platformă jurnalistică fondată de BRD și realizată editorial independent. Schimbările educației desfășurate sub restricțiile pandemiei sunt vizibile și în Dreux. Profesorii vorbesc și despre avantaje. “Școala online a însemnat pentru elevii mai timizi o oportunitate să fie mai liniștiți”, spune un profesor. Dar cu toții spun că “școala se face la școală”. Fiecare clasă e dotată cu un calculator, iar pe mijlocul tablei se vede ecranul calculatorului, astfel este proiectat cursul, adică ceea ce elevii au și în fața lor, pe bancă, pe foile primite la începutul cursului. Pe alocuri sunt spații punctate, iar profesorul completează răspunsurile cu un marker pe “hârtia” proiectată în mijlocul tablei, pe parcursul orei, în urma interacțiunii cu elevii. Integral: https://www.libertatea.ro
Valeriu Nicolae: Costel Dunava, ca orice viitor deputat PSD, este fascinat de Drept. Îl face la o facultate privată, o catastrofă care va fi desființată de guvernul României. A trecut totuși toate cursurile de la facultate în CV probabil ca să ne convingă că a trecut pe la facultate. De la 23 de ani este și administrator la o firmă cu un singur angajat, cu un rulaj de 21 de lei pe zi și cu profit negativ pentru 14 ani la rând. În 2019, firma domnului deputat Dunava apare cu o datorie totală de 378.562 RON. La 24 de ani, patronul de chiosc, cu o catastrofă de facultate de drept, este angajat, logic, consilier juridic la Societatea Națională de Îmbunătățiri Funciare, căci așa au unii noroc. După numai șase luni în care muncește, desigur, ca un sclav, tipic carierelor tinerelor speranțe PSD-iste, este avansat pe poziția de consilier juridic principal la o companie de stat deloc coruptă și căpușată politic, Electrica Moldova, unde se ocupă de achiziții și date confidențiale. În timpul liber face și un masterat în Managementul Afacerilor, lucru care îl ajută enorm, firma lui reușind să-și tripleze datoriile și să-și scadă rulajul. Probabil talentul de a îngropa o afacere îl face perfect pentru a fi pe listele de consilier și parlamentar PSD la 30 de ani. Devine membru în câteva Consilii de Administrație și se mută tot pe poziția de consilier juridic principal la Hidroserv, o altă chestie căpușată de băieții deștepți din sectorul energetic. Șeful domniei sale este acuzat de DNA Bacău că ar fi acordat un contract fictiv de peste 6 milioane exact în perioada în care domnia sa se ocupa de contracte și achiziții. În 2012, nesigur de cariera lui, se califică și devine Cadru Tehnic cu Atribuții în Domeniul Prevenirii și Stingerii Incendiilor, lucru pe care îl consideră demn de trecut în CV-ul de deputat. Ajunge în 2016 deputat și face și el cursurile obligatorii sectei din care face parte, cel de “Securitate și Bună Guvernare” al domnului Oprea și cele ale Institutului Diplomatic Român. Dovedește că este cadru de încredere și este trimis să ne reprezinte la OSCE, unde devine Vicepreședinte al Comitetului pentru Investigarea Abuzurilor și a Practicilor de Corupție, că doar Rusia domină organizația cea bună. Fie Dumnezeu este foarte sarcastic, fie oamenii ăia de la OSCE i-au citit CV-ul de deputat în care domnul Dunava scrie: “Am masină personală pe care o pot folosi în interes de serviciu Sunt dispus să-mi schimb reşedinţa în tară şi în străinătate Sunt dispus să fac calatorii de afaceri peste 50% din timpul de serviciu.” Soția domniei sale lucrează și ea, firesc, la stat, pe un salariu amărât de aproape 1800 de EUR pe lună. Este sărac lipit, cu datorii de peste 100.000 de EUR. Norocul lui este că are 2 apartamente și două case, ca orice om care a muncit toată viața lui profesională (18 ani) la stat. Sursa: https://www.facebook.com
Daniel Anghel, Partener PwC România: O treime din TVA lipseşte din bugetul României, iar CE avertizează că statele UE nu-şi mai pot permite aceste pierderi. Ce soluţii există? Bugetul României pierde anual o treime din TVA, arată Comisia Europeană în raportul privind deficitul de încasare al acestei taxe, consecinţa fiind că statul are dificultăţi în îndeplinirea funcţiilor principale, respectiv oferirea de servicii publice. Indicatorul publicat de CE care măsoară diferenţa dintre TVA potenţial de încasat la buget, estimată pe baza tuturor tranzacţiilor din economie şi cea efectiv încasată în conturile trezoreriei statului, este ilustrativ pentru capacitatea de colectare a administraţiei fiscale. Deşi România a experimentat de-a lungul timpului multe modificări legislative şi proceduri sperând că va îmbunătăţi nivelul încasărilor, rezultatele se lasă aşteptate. Aceste deficienţe sunt cu atât mai vizibile în ultima vreme, cu cât veniturile bugetare au avut de suferit în contextul crizei COVID-19 şi al majorării cheltuielilor. Deficitul bugetului naţional arată că, după primele şapte luni din 2020, statul a cheltuit cu 50 miliarde lei mai mult decât a încasat. În aceeaşi perioadă din anul trecut deficitul se afla la 18 miliarde lei. În vreme ce cheltuielile cu salariile din sectorul public şi pensiile au crescut constant în ultimii ani, ajungând să reprezinte 96,3% din veniturile fiscale şi contribuţiile sociale la buget, colectarea taxelor şi impozitelor a rămas la aceeaşi pondere redusă, în jurul a 26% din PIB, care plasează România pe penultimul loc din UE. În contrapartidă cu majorarea cheltuielilor, administraţia fiscală nu a fost întărită în aceşti ani prin implementare de sisteme IT, pregătirea personalului sau demararea unor procese de reformă coordonate. Având în vedere că guvernul prognozează un deficit bugetar de 8,6% din PIB la finele acestui an, se vorbeşte în spaţiul public despre o posibilă majorare a fiscalităţii de anul viitor pentru compensarea golurilor şi finanţarea cheltuielilor. Însă aceasta nu este o soluţie pe termen mediu şi lung pentru România, mai ales în contextul crizei când operatorii economici au nevoie de stimulente, nu de o împovărare fiscală suplimentară. O colectare mai bună a taxelor existente ar ajuta bugetul să se echilibreze, iar diminuarea decalajului de TVA este nu doar posibilă, ci necesară şi obligatorie. Integral: https://www.zf.ro
Moment istoric: România trece la statutul de „piaţă emergentă”, o promovare considerată echivalentul aderării la UE Piaţa de capital din România va fi promovată oficial, de mâine, la statutul de „piaţă emergentă”, în urma unei decizii istorice luate de agenţia de evaluare financiară FTSE Russell, informează Bursa de Valori Bucureşti. Anterior acestei decizii, România avea statul de „piaţă de frontieră”. ….Decizia promovării României de la „piaţă de frontieră” la „piaţă emergentă secundară” a fost luată în urmă cu un an de agenţia FTSE Russell, dar ea va intra, efectiv, în vigoare începând de mâine. Preşedintele Consiliului de Administraţie al BVB, Lucian Anghel, declara la acel moment că promovarea României la statutul de piaţă emergentă poate fi considerată, din punct de vedere economic, pentru piaţa de capital, echivalentul aderării României în UE. Promovarea este considerată importantă deoarece noul statut înseamnă noi posibilităţi de investiţii. „Fonduri mult mai mari decât cele de până acum şi care gestionează sute de miliarde de euro vor putea să investească în România în următorii ani pentru că până acum aceşti administratori de fonduri erau restricţionaţi, prin prospect, să investească în pieţele de frontieră”, a explicat Anghel. Integral: https://www.digi24.ro
Dosarele FinCEN, un scandal financiar de proporții: Bănci mari au permis infractorilor să spele sume imense de bani în toată lumea Unele dintre cele mai mari bănci din lume au permis infractorilor sau persoanelor aflate sub sancțiuni, cum sunt oligarhii ruși, să mute bani murdari în jurul lumii. Tranzacțiile efectuate între anii 2000 și 2017 se ridică la peste 2.000 de miliarde de dolari, reiese din documente obținute de Rețeaua de Combatere a Infracționalității Financiare din Statele Unite (FinCEN). De exemplu, banca HSBC, cea mai mare bancă din Marea Britanie, a permis unor persoane care au comis fraude să mute banii furați în jurul lumii, chiar și după ce a primit informații în acest sens de la anchetatorii americani. La rândul ei, JP Morgan a ajutat o companie să treacă un miliard de dolari printr-un cont din Londra fără ca măcar să știe cine este proprietarul. Banca a descoperit mai târziu că firma respectivă îi aparținea unui mafiot căutat de FBI. Documentele mai arată că un apropiat al lui Vladimir Putin a folosit banca Barclays din Londra pentru a a evita sancțiunile care aveau menirea să-l oprească să folosească serviciile financiare în Occident.Integral: https://www.digi24.ro
NASA roagă farmaciile din București să mai stingă luminile noaptea Agenția Națională pentru Avioane și Spațiul Intergalactic (NASA) a transmis azi un mesaj Asociației Farmaciilor din București, prin care le roagă să mai stingă neoanele în formă de cruce, care clipocesc încontinuu în fiecare noapte, deși toate farmaciile sunt închise. ”Ok, înțelegem să lăsați neoanele pornite la farmaciile non-stop, dar dă-o dracului, cred că voi consumați tot curentul de la Reactorul 1 Cernavodă numai pe lumini de farmacie”, a comentat Decebal David McPherson, directorul agenției americane. NASA precizează că din cauza luminilor nu mai pot observa nebuloasele prin telescop și că astronauții de pe Stația Spațială Internațională nu pot dormi din cauza luminilor puternice. ”E mai rău decât atunci când ne bagă chinezii laserele în ochi de pe stația lor”, spune Christian White, astronaut american. ”Catena. What the FUCK is Catena??!”, a exclamat și președintele Donald Trump, după ce a citit mailurile prin care astronauții se plângeau de luminile farmaciilor. Integral: TNR
Mesaj tulburator al unui medic ATI de la Spitalul Colentina:
Măsurile anti-COVID au redus infecțiile gripale la un „minim istoric”. Experții vor să se asigure că situația rămâne așa prin campanii agresive de vaccinare Un studiu în cadrul căruia a fost analizată situația din SUA și din trei țări din emisfera sudică a concluzionat că numărul persoanelor infectate cu virusul gripal a scăzut dramatic datorită tuturor măsurilor luate de autorități și de oameni împotriva COVID, potrivit Yahoo News. O suprapunere a noului val COVID cu apropiatul sezon de gripă din emisfera nordică îi îngrijorează însă pe experții medicali, care au început deja să pregătească o campanie agresivă de vaccinare antigripală, scrie Le Monde. ….De aceea, experții cer ca aceste măsuri să fie respectate în continuare, pentru a împiedica sau măcar întârzia sosirea unui val de infecții cu virusul gripal odată cu venirea sezonului rece. În SUA, spre exemplu, o comparație a perioadei octombrie 2019-februarie 2020 cu perioada martie-mai 2020 a arătat o reducere cu 98% a testelor pozitive pentru gripă. Și circulația intersezonieră a virusului gripal este la un minim istoric. Media testelor pozitive este acum de 0,2%, comparativ cu 2,35% în 2019. Studiul a analizat și situația din trei state din emisfera sudică, Chile, Australia și Africa, acolo unde sezonul gripal s-a încheiat de curând. Cele trei țări au avut o activitate gripală foarte scăzută: au fost confirmate oficial 51 de cazuri de gripă din 83.307 de teste efectuate. Asta înseamnă că rata de pozitivare a fost de 0,06%, mult sub cea de 13,7% înregistrată între 2017 și 2019. … ”Măsurile luate pentru stoparea răspândirii COVID ar putea reduce impactul gripei în toamnă și iarnă. Totuși, este imposibil să spunem cu siguranță ce se va întâmpla în timpul următorului sezon gripal, așa că este important să ne pregătim atât pentru gripă, cât și pentru COVID-19”, a declarat Sonja Olsen, epidemiolog la CDC. Campanii de vaccinare plănuite din primăvară În ciuda acestor vești încurajatoare, oficialii din domeniul sanitar au avertizat că un dublu asalt al coronavirusului și al gripei ar putea să copleșească spitalele. … În Franța, scrie Le Monde, între două și opt milioane de persoane se îmbolnăvesc în fiecare an de gripă, care cauzează între 8.000 și 14.000 de decese anual. Integral:
Cercetătorii de la Oxford pun sub semnul întrebării statistica morților de COVID. O treime din decese ar fi provocate de alte afecțiuni Cercetătorii de la Universitatea Oxford susțin că statistica morților provocate de noul coronavirus nu ar fi corectă. În urma analizei deceselor înregistrate în Marea Britanie, ei au concluzionat că în cazul a aproape o treime din victimele COVID înregistrate în iulie și august alta ar fi fost cauza morții, nu infecția cu SARS-CoV-2, notează The Telegraph. Analiza cercetătorilor de la Universitatea Oxford arată că aproape 30% din persoanele incluse în statistica deceselor provocate de noul coronavirus de Oficiul Naţional de Statistică în lunile de vară au murit, de fapt, din alte motive: afecțiunile grave de care sufereau dinainte de a lua COVID-19. Conform studiului, în statistici au fost incluse, de la debutul pandemiei în Marea Britanie, 3.877 de decese care nu au avut drept cauză principală infecția cu noul coronavirus. În iulie și august, experții au identificat, în totalul celor 1.617 de decese înregistrate ca având drept cauză COVID-19, 465 care au fost provocate de alte afecțiuni. Asta înseamnă că 28,8% din morții de COVID raportați ar trebui șterși din statistică. Organizația Mondială a Sănătății a avertizat, la începutul pandemiei, că, chiar dacă coronavirusul figurează pe certificatul de deces ca o ”afecțiune semnificativă”, decesul nu ar trebui inclus în statistici. OMS afirmă că astfel de decese ”nu se datorează Covid-19 și nu ar trebui clasificate ca atare”. Doctorul Jason Oke de la Universitatea Oxford, care a analizat datele, a declarat că mulți oameni au murit cu COVID, dar nu din cauza acestuia. Expertul a mai precizat că la începutul epidemiei a văzut acest lucru doar în câteva cazuri, dar că fenomenul raportării greșite e în creștere. …. În urma analizei cercetătorilor de la Oxford, Matt Hancock, secretar de stat în ministerul Sănătății din Marea Britanie, a cerut o revizuire urgentă a datelor, iar în august, din numărul deceselor înregistrate în Marea Britanie s-au scăzut 5.377, ajungându-se la 41.329. Acum, statistica include doar decesele care apar în termen de 28 de zile de la un test pozitiv. Paul Hunter, profesor de medicină la Universitatea de Est din Anglia, susține că este foarte greu pentru medici să spună cât de mare a fost impactul Covid-19 asupra unei alte afecțiuni de bază. Integral:
Teoria unui specialist in “scoala online”: Profesorii de elita nu vor astfel de cursuri pentru ca pierd banii de meditatii Scoala online a scos la iveala toate deficientele pe care le are sistemul educational romanesc, dar si interesele dascalilor care chiar au puterea sa faca ceva. Potrivit lui Stefan Apateanu, CEO-ul Edu Apps, compania care detine platforma clasaviitorului.ro si cea care distribuie sistemul de invatare online, profesorii de elita nu vor sa predea in online pentru ca isi vor pierde banii de meditatii. O alta problema identificata este capacitatea de invatare a celorlalti 
Peste 70 de persoane, cercetate in 112 dosare penale deschise de politisti in urma unor controale pentru protejarea padurilor, in ultima saptamana …. Politia Romana a transmis, sambata, ca, in perioada 11-17 septembrie, politistii au desfasurat 752 de controale pentru verificarea provenientei, prelucrarii, depozitarii si valorificarii lemnului, precum si pentru verificarea legalitatii transportului materialului lemnos. Astfel, au fost verificate 237 de obiective cum sunt exploatari forestiere, instalatii de debitat, depozite, targuri, piete, oboare si ocoale silvice. “Pentru neregulile constatate in domeniul silvic, au fost inregistrate 112 dosare penale, in care sunt cercetate 71 de persoane, si au fost aplicate 172 de sanctiuni contraventionale la Legea 171/2010 – Legea contraventiilor silvice, in valoare de 416.500 de lei”, a precizat IGPR. Ca masuri complementare, au fost confiscati 983 de metri cubi de lemn fara documente legale. Integral: 

Alarmă în Indexul BM: Copiii români nu vor atinge decât 58% din potențialul lor de productivitate
De ce au intrat în coliziune președintele Iohannis și Guvernul Orban cu Parchetul European condus de Kovesi A apărut o nouă problemă majoră în justiție. Parchetul European condus de Laura Codruța Kovesi a solicitat României între 20 și 30 de procurori europeni delegați care să ancheteze infracțiunile cu fonduri europene. Parchetul European și-a justificat solicitarea cu numărul mare de dosare referitoare la fraude cu fonduri europene deschise în România după 2014, între 1500 și 2000 pe an. Guvernul României, prin Ministerul Justiției, a răspuns cu o contraofertă, doar 10 procurori, cu argumentul că nu poate extrage mai mulți din DNA pentru că ar destabiliza instituția și că sunt prea mulți în raport cu alte țări. Kovesi a respins oferta Guvernului, solicitând în continuare României 22 de procurori europeni delegați. Acest schimb de mesaje a fost dezvăluit de
Suflarea securistică bucureșteană unită în Firea și simțiri Firea și-a încununat jalnica prestație unind, electoral oportun, suflarea securistică bucureșteană. L-a ridicat pe scut pe-un turnător. Cu mizeria ei și cu linșajele anteniste, campania se apropie de finalul ei abject. …. Bălăceanu și victimele lui I-a făcut cetățeni de onoare pe Dumitru Radu Popescu și pe Bălăceanu-Stolnici. Primul e ex-șeful Uniunii Scriitorilor, în epoca în care singura organizație legală a breslei poeților, eseiștilor și prozatorilor se transformase într-o oficină a celui mai ticălos cult al personalității dictatorului comunist. Dumitru Radu Popescu și-a confundat vocația cu prostituția și și-a maculat scrisul îmbinându-l profitabil cu condiția de lacheu coprofag al tiranului de Scornicești. Și mai flagrant nesimțită e cealaltă decizie a Gabrielei Firea. A-i acorda cetățenia de onoare informatorului poliției politce, Bălăceanu-Stolnici, unul dintre cei mai productivi și eficienți delatori și complici la crime ai regimului comunist, e o palmă grea. Iar Firea le-a aplicat-o tuturor celor sacrificați de regimul comunist, nu doar victimelor sale directe. Între ele figurează, vai, eminentul, lucidul și curajosul istoric și director al Europei Libere în limba română, Vlad Georgescu. E omul asasinat, ca și alți câțiva mari jurnaliști și martiri ai cuvântului liber și ai românilor, de Securitate, după ce a fost vizitat, spionat și turnat de Bălăceanu. Nae Constantin Munteanu l-a inclus pe bună dreptate în topul celor cinci informatori dintre “cei mai scârboși”, de vreme ce, pe o pungă de arginți, i-a livrat poliției secrete comuniste atât pe membrii familiei sale, ai clasei sale, cât și pe colegii și pacienții lui.
Valeriu Nicolae: Până când devine deputat, domnul Tudor Ciuhodaru bate, cred, toate recordurile mondiale la curbarea timpului și spații paralele. Numai în 2004, în timp ce este Sef de Serviciu la Urgență și Cadru didactic asociat la Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Materialelor, Tudorel mai face un doctorat în medicină legală, se calfică în Autism, Infecții nosocominale, face cursul de doi an de Management al Instituțiilor Publice și mai prezintă și trei lucrări științiifice. Până în 2008, în plus față de cele de sus se califică și în Ecografie, în Anestezie, în managementul resurselor umane, face un master de doi ani în Etica Biomedicală, un curs la Tg.Mureș, își ia atestatul în managementul serviciilor de sănătate, în management spitalicesc, în HIV, în tehnici infiltrative, mai face un master de doi ani în Toxicologie, devine formator în Urgențe Prespitalicești, face cursurile de management ale politraumatismelor, se certifică la Matei Bals în București în infecții cu HIV, face un curs la Cluj, studiază pentru doi ani managementul public european, se specializează în comunicarea cu jurnaliștii, mai face alte două cursuri și predă la școala doctorală. Pe scurt, în perioada 2004-2008, Șeful de la Urgențe și profesorul de la Facultatea de Știința și Ingineria Metalelor face un doctorat, două mastere, două cursuri de câte doi ani și țșpe calificări, predă în draci, studiază și scrie tone, plus campanie electorală. Cu un an înainte, în 2003, era medic specialist și organizator și lector al unui curs de perfecționare și publica doar șapte articole ștințiifice. EI, valoarea asta universală, pogorârea lui Dumnezeu în medicina românească, în 2008 se sacrifică pentru țărișoară și se duce în Parlament de unde nu mai pleacă. A fost pe listele partidului lui Dan Voiculescu, apoi pe cele ale domnului Gabriel Oprea și ale partidului lui Dan Diaconescu și, bineînțeles, din 2016, este deputat PSD, mare susținător al lui Liviu Dragnea și acum europarlamentar PSD. Practic, omul a pupat la greu pe cei mai toxici lideri politici din România, probabil o deformație profesională pentru un expert în toxicologie. 
Europa, generaţia următoare Uniunea Europeană, echipa Gertrud von der Leyen, un an de la preluarea puterii. A venit vremea “dărilor de seamă” şi a discursurilor mobilizatoare. Din păcate, cel al Preşedintei Comisiei Europene nu a ieşit din modelul care ţine prizonieră politica Europei de aproape 90 de ani cînd Goebels, pe urmele lui Lenin, a hotărît că orice altă funcţie a discursului politic, în afara celei de propagandă, fie ea cît de grosieră, este nu doar inutilă, ci pur şi simplu dăunătoare, deci trebuie extirpată complet şi definitiv. Un model absurd, prin unilateralitate, distrugător pentru credibilitatea politicii, creator şi propagator de şabloane, patent al tuturor familiilor limbilor de lemn create în diferite sisteme ideologice, ruinător pentru încărcătura de idei a comunicării politice şi cîte alte păcate pe care nu mai este loc să le înşir aici. Un singur punct de “merit”: mulţimea poate fi uşor mesmerizată cu un asemenea discurs şi împinsă prin subteranele iraţionalităţii către acceptarea şi susţinerea celor mai stranii idei/soluţii pe care politicienii nu se dau în lături să le prescrie şi impună, dacă ele vin în sprijinul obiectivelor lor, individuale sau de grup. Modelul a avut un asemenea succes în cel de al Treilea Reich încît nimeni nu a mai avut curajul să îl ignore, să nu se folosească de tăişul atît de puternic al unei arme împotriva căreia, mulţimea, masa, este lăsată fără apărare. Democraţie sau dictatură, prea puţin a mai contat diferenţa. În structura sa simplificată pînă la epură, tiparul are trei secvenţe: minunatele realizări de pînă acum, mobilizatoarele obiective pentru viitorul imediat şi viitorul de aur care ne aşteaptă dacă îl urmăm pe “Marele Conducător” şi acceptăm să ne supunem planurilor sale…..Ideea care merită în cea mai mare măsură atenţia noastră, aici, în România tuturor posibilităţilor (care ne duc din rău în mai rău!) este subsumată programului concept “Europa, generaţia următoare”. Pentru părinţii fondatori ai proiectului european, ideea că această construcţie politică este menită să servească interesele generaţiilor viitoare era de la sine înţeleasă. Începînd cu anii 80 ai secolului trecut, accentul s-a mutat dramatic: proiectul era chemat să servească, în primul rînd, cerinţele şi proiectele generaţiei curente. Accentul acesta nu s-a schimbat nici după 1990, odată început procesul lărgirii şi al inevitabilei transformări instituţionale, dimpotrivă a fost întărit. Discursul Preşedintei Comisiei Europene semnalează o schimbare radicală de curs şi vine să reaşeze accentul pe agenda generaţiei următoare, mai aproape de rădăcina istorică a proiectului. Lucrul acesta, dacă va fi urmat de politici şi programe consistente, va transforma profilul UE şi, cu siguranţă, viitorul ei. După cum ar putea să transforme semnificativ, dacă nu chiar radical şi politica din România, dacă ne-am ocupa consistent, aici la noi acasă, de un program similar: “România, generaţia următoare”. Ce moştenire îi lăsăm, ce viitor îi pregătim? Pe direcţia asta, tabloul este pur şi simplu extras din pictura lui Hieronymus Bosch. Aberaţii şi nenorociri “vesel” îngrămădite una peste alta pe canavaua spaţiului istoric, pînă la saturaţie. Cum şi prin contribuţia cui am ajuns aici, ar putea să ne mai ia încă trei decenii de dezbateri şi controverse aprinse, ca să lămurim. Important, dar nu decisiv. Integral:
Concediile medicale pentru COVID, 6 luni de haos: Pacienți plimbați pentru o hârtie pe care nimeni nu știe cine ar trebui să o emită și DSP-uri care scriu adeverințe cu pixul, în loc să aibă baze de date în calculator De 6 luni, de la începutul epidemiei de COVID-19 în România, în procedura de acordare a concediilor medicale pentru pacienții infectați domnește haosul. În urmă cu o săptămână, HotNews.ro dezvăluia în premieră cazul unui bărbat din Arad, care a fost nevoit să se adreseze instanței pentru a primi concediu medical pentru COVID-19. Cu toate că fusese testat pozitiv și stătuse două săptămâni izolat, nicio instituție nu i-a acordat concediu medical, ci l-au plimbat de la una la alta. Cazul nu este singular, ci doar vârful icebergului: în ultimele 6 luni, sute sau poate mii de români care s-au infectat cu coronavirus au fost plimbați între autorități și instituții care nici măcar nu știau cu exactitate cine ar trebui să le elibereze concediul medical pentru COVID-19. Info pe scurt: – Concediul medical pentru COVID-19 este plătit 100%. Cel mai greu este, însă, să îl obții, chiar dacă ai fost testat pozitiv cu virusul, te-ai tratat la medic sau ai stat izolat.- Cum se acordă concediu medical pentru COVID-19 în acest moment, potrivit legii: Concediul medical trebuie emis de medicul curant, adică medicul dintr-un spital COVID.- Nu poți suna la medicul de familie să ceri concediu medical pentru COVID, deoarece legea nu permite acest lucru. – Medicul de familie poate emite concediu medical pentru COVID-19 numai cu scrisoare medicală de la medicul din spital, în situația în care perioada de internare în spital s-a încheiat și mai este nevoie de o perioadă de izolare acasă…..Problema DSP-urilor revine: Nu reușesc să elibereze hârtiile în timp util Vidul legislativ a trecut după data de 21 iulie, odată cu adoptarea și intrarea în vigoare a legii carantinei, care prevedea că concediile medicale pentru persoanele care aveau nevoie de ele în perioada de vid legislativ se dau de către medicul de familie, în baza unui document de la DSP. “Și din nou a apărut problema cu documentul de la DSP, pentru că nu se rezolvase din martie până în iulie, iar DSP-urile din nou nu reușeau să dea documentele în timp util. Din nou pacienții veneau la noi să le dăm concediu, iar noi le spuneam că DSP-ul trebuie să le dea o hârtie, iar DSP-ul le spunea să le dăm pe declarație pe proprie răspundere, noi spuneam că s-a anulat legea și tot așa”, explică medicul Raluca Zoițanu. Din cauza haosului legislativ și din instituții, percepția pacienților era că medicii “îi plimbă de colo-colo”, spune Raluca Zoițanu: “Noi însă doar respectăm legea, în timp ce toate celelalte instituții le spuneau varianta simplă: Du-te la medicul de familie! Chiar le-am spus pacienților că este regretabil că autoritățile oferă informații false legate de concediu. Nu voiam să ajungem în situația în care să le spunem pacienților că autoritățile transmit informații false, dar dacă aceasta este realitatea…” DSP-urile nu duc la timp la spital pacienții testați pozitiv Probleme nu sunt doar la pacienții suspecți, care stau în carantină, ci și cu pacienții pozitivi, “care nu sunt sunați la timp de DSP, nu ajung la spital la timp și rămâne cu niște zile care nu pot fi acoperite de concediu medical. Din spital se dă concediu medical doar pentru perioada spitalizării. Mai ales că în timpul verii a crescut numărul cazurilor și al persoanelor testate la cerere, odată cu perioada concediilor de vară”, subliniază președintele Federației Patronale a Medicilor de Familie…
Virgil Musta: “Trebuie să lăsăm oamenii care doresc să facă şcoala online să o facă online” Coordonatorul secţiei COVID de la Spitalul de Boli Infecţioase Victor Babeş din Timişoara, Virgil Musta, spune că elevii care au probleme medicale sau care au persoane vulnerabile în familie trebuie să fie lăsați să facă școala online. Conform lui Virgil Musta, acest lucru ar trebui să fie posibil cel puțin pentru o perioadă, până când numărul cazurilor noi de infecție cu coronavirus va scădea. “Eu cred că un prim obiectiv este să salvăm oamenii apropiaţi nouă, pe cei cu factori de risc. Şi dacă ţi-e frică şi poate nu ai o comorbiditate atât de importantă este la fel de important să te menajezi şi din punct de vedere psihic, pentru că există riscul să dezvolţi o patologie severă şi în acest sens”, a declarat Virgil Musta la România TV. “Trebuie să lăsăm oamenii care doresc să facă şcoala online să o facă online, cel puţin pentru o perioadă până vedem ce se întâmplă, până mai tragem concluzii, poate până când numărul de cazuri din comunitate scade. Pe de altă parte, avem şi un avantaj. Spaţiile sunt mai aerisite, ceea ce creează premisele unei distanţări sociale la nivelul clasei, un alt element important în prevenirea bolii”, a adăugat medicul infecționist. Virgil Musta a mai precizat că nu este normal ca şcolile să oblige elevii să meargă la cursuri dacă aceştia aleg orele online. … “
Câteva mii de copii au început săptămâna asta orele în școli fără acces la condiții minime de igienă, în mijlocul pandemiei de coronavirus. Numărătorile făcute de instituții se bat cap în cap, astfel încât nu știm exact câți copii vor învăța fără apă potabilă și WC-uri sigure. Ca să înțelegem cum pot respecta copiii îndemnul „Spală-te des pe mâini!”, am condus 1200 de kilometri, la câteva dintre cele 347 de școli și grădinițe care figurează în tabelele Ministerului Educației cu „grupuri sanitare neconforme”. Citesc o știre despre Japonia, care anunță că va amplasa în orașe toalete publice din sticlă, astfel încât să poți vedea din afară dacă sunt perfect curate. Apoi una despre cum Elon Musk plănuiește să trimită un milion de oameni pe Marte, după care mă pornesc spre școala primară din Dealu Lămășoi, un sat din Munții Apuseni. La ultimul recensământ, satul mai avea 241 de locuitori. În săptămâna dinaintea începerii școlii, îl caut pe primarul Petru Tiberiu Todea, de 16 ani în fruntea comunei Albac și cu șanse mari pentru un nou mandat. În comuna pe care o conduce se află trei școli care nu au primit autorizație sanitară de la Direcția de Sănătate Publică (DSP), dar care urmau să se deschidă pe 14 septembrie. „Pe domnul primar nu-l găsiți în perioada asta, că este în campanie electorală”, îmi spune amabil un funcționar al primăriei….Acoperișul sub care învață cei câțiva copii din Dealu Lămășoi e din azbest, deși acest material
Manualul de limba română pentru clasa a VIII-a a fost publicat azi, în format digital. Licitația, finalizată după 9 luni! …. Manualele de la clasa a VIII-a, printre care a fost și cel de Limba română, au întârziat și în acest an pentru „generația fără manuale”, așa cum sunt cunoscuți elevii de clasa a VIII-a, după cum a scris Libertatea săptămâna trecută. Astăzi (n.r. miercuri) vom posta cele 3 manuale de română. Când le aduc toate cele trei edituri, în acest moment avem de la una singură. Este vorba de manulele de la Editura Aramis, Art și încă una. Cele care sunt câștigătoare Directorul Centrului arată că pentru celelalte manuale de clasa a VIII-a care lipsesc, printre care și cel de biologie, trebuie primit acordul de la Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor. …. Reamintim că manualele pentru elevii de clasa a VIII-a nu au fost gata la timp nici anul acesta, din cauza licitației greoaie, a contestațiilor și a pandemiei de coronavirus. Acest lucru s-a întâmplat cu toate că licitația a fost lansată pe 5 decembrie 2019. Manualele pentru toate clasele pot fi consultate pe platforma manuale.edu.ro. Integral:
La un an de la cazul Caracal, MAI nu a reglementat căutarea persoanelor dispărute. Un proiect prevede că după 7 ani poliția închide dosarul La un an de la cazul Caracal, în România nu sunt nici acum reglementate prin lege procedurile pe care ar trebui să le urmeze poliţia, atunci când caută persoane dispărute. În cea mai recentă tentativă de reglementare, Ministerul de Interne propune ca poliția să renunțe la cercetări după 7 ani de la dispariția persoanelor adulte sau la 7 ani după ce copiii aflați în aceeași situație au împlinit 18 ani. Sarcina căutării lor pe mai departe ar rămâne în grija familiilor și eventual a presei, a transmis un oficial MAI. Proiectul de Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului apărut luna aceasta e a treia încercare a Ministerului Afacerilor Interne. Şi nici de această dată nu se întrezăresc mari sorţi de izbândă, căci proiectul ar avea mari probleme de constituţionalitate, după avertizează experţii prezenţi la o dezbatere organizată săptămâna trecută. Primul proiect de lege privind căutarea persoanelor dispărute a fost elaborat în 2019, imediat după cazul Caracal, dar la scurt timp el a fost retras. În decembrie 2019, MAI a anunţat un al doilea proiect care, după dezbaterea publică, a rămas în sertarele din minister. La 1 septembrie 2020, cu 24 de ore înainte ca secretarul de stat din MAI Bogdan Despescu să vină de Comisia parlamentară de anchetă privind situaţia copiilor dispăruţi, a apărut a treia tentativă de legiferare: proiectul unei ordonanţe de urgenţă. Iar Despescu declara, la audierea în comisie, că va fi înfiinţată o structură specializată în găsirea persoanelor dispărute, care va avea reprezentanţi în toate inspectoratele de poliţie, iar iniţiativa legislativă este deja pe site-ul MAI. …. Proiectul de OUG prevede, printre altele, reglementarea unor „metode speciale de căutare” (printre care şi localizarea mijloacelor de comunicaţii electronice, interceptarea comunicaţiilor, percheziţia locuinţei sau a sediului unor persoane), dar şi introducerea de noi infracţiuni („sesizarea nejustificată a dispariției unei persoane” şi „obstrucționarea procedurilor de căutare”) ce pot fi pedepsite cu închisoarea. „
LAURA CODRUŢA KOVESI, PROCUROR-ŞEF EPPO:
CSM a respins încă o acțiune disciplinară inițiată de Inspecția judiciară împotriva Laurei Codruța Kovesi …. Inspecția Judiciară a acuzat-o pe Kovesi de ”manifestări care aduc atingere onoarei sau probităţii profesionale ori prestigiului justiţiei, săvârşite în exercitarea sau în afara exercitării atribuţiilor de serviciu, constând în aceea că, în cadrul unei şedinţe de lucru, a avut manifestări de natură a aduce atingere onoarei şi probităţii profesionale a magistraţilor procurori, precum şi prestigiului justiţiei, împrejurări identificate în înregistrările audio apărute în media pe 18 iunie 2017”. Mai precis, susținea Inspecția Judiciară, Kovesi ”s-a exprimat în sensul combaterii efectelor negative în planul imaginii şi credibilităţii instituţiei generate de decizia CCR 68/2017, prin instrumentarea urgentă a unor dosare ‘cu miniştri’, de impact mediatic, şi-a exprimat dezacordul cu privire la caracterul legal, definitiv şi general obligatoriu al deciziei CCR 68/2017 şi a folosit exprimări inadecvate la adresa Curţii Constituţionale şi a unui judecător al Curţii, inducând ideea în cadrul opiniei publice că unul dintre criteriile în funcţie de care se prioritizează soluţionarea dosarelor este impactul mediatic al acestora şi calitatea oficială a persoanelor cercetate”. CSM a respins actiunea disciplinară pentru că a rămas fără obiect, dat fiind că Laura Codruța Kovesi nu mai este șefa DNA, ci a devenit procurorul-șef al Parchetului European. Integral:
PSD vrea să oblige Guvernul să nu treacă peste 40% ca datorie publică din PIB, să majoreze imediat pensiile cu 40% și să dea bani pentru Catedrala Neamului. Orban: Impactul bugetar ar fi de 6,3% din PIB. Majoritatea PSD din comisiile reunite pentru buget ale Camerei Deputaților și Senatului a introdus miercuri o serie de amendamente la proiectul de lege care aprobă rectificarea bugetară pe acest an, stabilind majorarea punctului de pensie anul acesta cu 40%, în loc de 14%, și prevăzând că Guvernul nu se poate împrumuta până la finele anului peste plafonul de 40% din PIB. Potrivit unui amendament propus de fostul ministru PSD al Finanțelor, Eugen Teodorovici, ”plafonul privind datoria publică, conform metodologiei UE, pentru sfârșitul anului 2020, este de 40% din Produsul Intern Brut”….. Ludovic Orban a mai arătat că toate chletuielile suplimentare introduse de PSD în recitificarea bugetară ar avea un impact de 6,3% din PIB, din care 1,5% din PIB pentru acest an….
Bolnavii cronici neinfectaţi, victime colaterale ale pandemiei: „Pacienţii sunt nevoiţi să meargă la privat” După o jumătate de an de la izbucnirea pandemiei de COVID-19 în România, accesul la servicii medicale pentru pacienţii neinfectaţi cu SARS-COV-2 este în continuare extrem de dificil. Situaţia este cu atât mai gravă în Suceava cu cât în municipiul reşedinţă de judeţ funcţionează un singur spital, pe care ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, l-a transformat în unitate-COVID-19, în perioada stării de urgenţă şi nu a mai revenit asupra deciziei. De la sfârşitul lunii martie, până la începutul lunii iunie, Spitalul Judeţean Suceava a tratat doar pacienţi infectaţi cu noul coronavirus. Bolnavii cu alte patologii erau transferaţi în spitalele din teritoriu, care, spre deosebire de unitatea medicală judeţeană, au dotări rudimentare şi duc lipsă de specialişti. Cazurile mai grave au fost transferate în alte judeţe. Începând cu luna iunie, Spitalul Judeţean Suceava a început să deschidă secţii pentru bolnavii non-COVID, însă şi acum sunt internate doar urgenţele. Bolnavii cronici sunt îndrumaţi să-şi facă programare online sau telefonică pentru a putea fi consultaţi de medici în ambulatoriul spitalului. Pentru că unitatea medicală nu a mai fost scoasă de pe lista spitalelor COVID, medicii au voie să consulte cel mult doi pacienţi pe oră în ambulatoriu. Aşa se face că bolnavii au ajuns să aştepte săptămâni sau chiar luni întregi pentru o consultaţie la stat. Lena Ailinca este asistent social la organizaţia „Salvaţi Copiii” din Suceava. În calitate de coordonator al proiectului „Fiecare copil contează”, care se adresează familiilor defavorizate, monitorizează situaţia unei familii din comuna Ciprian Porumbescu. Lena i-a spus reporterului „Adevărul” că mediatorul sanitar din comuna suceveană i-a cerut unui medic al Spitalului Suceava să consulte un copil de nici doi ani cu o problemă medicală destul de gravă. Medicul a îndrumat-o să facă o programare în ambulatoriu. Mediatoarea a încercat să programeze copilul telefonic în repetate rânduri, dar nu a reuşit. „I s-a spus de fiecare dată că nu se pot face programări”, a declarat Lena Ailinca. Având în vedere situaţia, mediatoarea a făcut pentru copil o programare la o clinică privată unde a fost consultat de acelaşi medic care i-ar fi acordat asistenţă medicală în ambulatoriu. „Şi medicul a rămas surprins că femeia a venit cu copilul la privat”, a spus Lena. …. Aspectul este confirmat şi de preşedintele Colegiului Medicilor din Suceava, dr. Sorin Hâncu. ”Unii dintre bolnavii care se adresează Spitalului Suceava sunt respinşi. Alţii sunt reprogramaţi şi este o chestiune foarte serioasă pentru că pacienţii nu beneficiază de tratament şi asistenţă medicală aşa cum ar trebui”, a declarat acesta. Medicul le-a cerut de mai multe ori autorităţilor să rezolve problemă prin scoaterea de pe lista spitalelor -COVID19 a Spitalului Judeţean Suceava. Integral:
Doar 20% dintre persoanele vârstnice din România se vaccinează anual împotriva gripei sezoniere, la jumătate față de media UE. În Marea Britanie, procentul depășește 70%. …. Pe datele Eurostat din 2018, România este printre țările cu cele mai puține persoane de peste 65 de ani vaccinate împotriva gripei sezoniere. Dintre cele 23 de state membre pentru care sunt disponibile date recente, cele mai multe persoane care s-au vaccinat de gripa sezonieră au fost din Irlanda, unde aproape 7 din 10 persoane cu vârsta de peste 65 de ani (69%) au fost vaccinate, urmată de Olanda (63%), Portugalia (61%, date 2017) și Belgia (59%). Deși mai mic în Franța, Italia și Spania, procentul tot depășește 50%. Dintre țările mari ale Uniunii, doar Germania (35%) are un procent mai mic de 50% al vârstnicilor care se vaccinează împotriva gripei sezoniere. Integral:
Reţeaua medicală școlară de la Iaşi, în pandemie: 26 medici la 50.000 elevi În municipiul Iaşi sunt doar 26 de medici arondaţi unităţilor de învăţământ, relatează publicația
Şcoala ca întrerupător electric …. Dacă avem trei cazuri de coronavirus sau numai unul, dacă se întîmplă să fie chiar directorul şcolii, atunci şcoala se închide, elevii pleacă acasă, profesorii la fel şi se intră în secvenţa de învăţămînt la distanţă. Nu la un metru doi distanţă, ci la tele-distanţă, comunică deci şi interacţionează pedagogic pe bază de tabletă şi internet. Mă rog, cine are, cine nu aşteaptă cuminte Guvernul, Ministerul, Inspectoratul, Primăria şi de ce nu, chiar Sfîntul Duh, să facă rost de tablete, să le dea elevilor, să-i înveţe instantaneu cum se lucrează cu ele, după care să le umple capul de ştiinţă, conform programei atît de temeinic elaborată de însuşi ministerul de resort. Nu trec bine două săptămîni, coronavirusul s-a dus după Ucigă-l toaca, deci ne întoarcem din nou la şcoală, în bănci. Nu chiar toţi odată, pe rînd ca la moară în două trei schimburi, ca pe vremurile de aur ale erei industriale. Dacă peste alte două, trei zile, o săptămînă sau două apar alte trei cazuri de coronavirus, o luăm din nou de la capăt cu evacuarea şcolii şi întoarcerea la tablete, după care…..şi tot aşa….pînă…..pînă se termină anul şcolar. Şi cînd se termină? Cînd hotărăşte onor ministerul, desigur. Păi, şi cu învăţătura, cu educaţia cu asta….cu procesul….cu copii, cu ştiinţa….cum rămîne. Rămîne, vorba nemuritoare a ardeleanului, cum ne-am fost vorbit în trin. Ar fi ciudat, desigur, dar ce spun eu, ridicol pur şi simplu să se întrebe cineva care vor fi rezultatele unui proces de învăţămînt derulat după acest algoritm. Ar putea să producă genii pe bandă rulantă, fără număr….fără număr… după cum ar putea să producă rebuturi în masă. Nimeni nu ştie cum să evalueze consecinţele, înainte ca ele să se producă efectiv. Acum, problema n-ar fi să mai aşteptăm cîteva luni, un an de zile, ca să adunăm ceea ce semănarăm şi să vedem cîte parale face recolta. Problema este alta. Aceea că ceea ce sămănăm acum vom culege încă vreo trei generaţii de acum înainte. Cel puţin vreo 60 de ani, zic nişte specialişti britanici spurcaţi la gură. Iar, dacă nu iese varianta cu genii, atunci am pus România pe butuci încă un secol! I-auzi brîul!
INVESTIGAȚIE. Un manager politic face risipă de zeci de milioane de euro, pe tehnologii pompoase, care depășesc de 10 ori nevoia reală în sistemul de transfuzie românesc! O licitație de 50 milioane de euro pentru dotarea întregii rețele de transfuzie din țară s-a blocat în urmă cu o lună, după ce participanții la licitație au observat că o singură firmă poate îndeplini cerințele din caietele de sarcini pentru 40% din suma alocată (20 de milioane de euro). Pandemia COVID a repus în discuție investițiile necesare din sănătate. De asemenea, se așteaptă miliarde de euro de la Uniunea Europeană. Dar această cursă a cheltuielilor este prioritizată de oameni numiți politic și legați la interese de afaceri. Astăzi, despre ce poate face un director care a fost consilier sub ministrul PSD Sorina Pintea, dar și sub liberalul Cristian Bușoi. Institutul Național de Hematologie Transfuzională (INHT) este structura care coordonează rețeaua formată din cele 41 de centre de transfuzie din țară și gestionează banii alocați pentru investiții. … După decenii în care Ministerul Sănătății a ignorat această zonă strategică, iar fiecare centru s-a cârpit cum a putut, din donații și sponsorizări, anul acesta a fost demarată o licitație pentru modernizarea întregii rețele de transfuzie. … Astfel, Institutul Național de Hematologie Transfuzională a lansat, la 21 iunie, o licitație în valoare de 243.636.515 lei, aproximativ 50 milioane de euro … Un singur producător poate îndeplini condițiile din caietul de sarcini! La data de 1 iulie 2020, două companii au depus contestații, în care acuză felul în care a fost făcută lotizarea, gruparea echipamentelor de testare într-un singur lot gigant. …. Acest detaliu referitor la felul în care a fost împărțită licitația este important, pentru că, dacă o firmă nu are un singur echipament din tot lotul, nu poate să participe de una singură la procedură (ci doar în asociere cu alte firme). În plus, o contestație acuză că redactarea caietului de sarcini favorizează producătorul american Abbott, al cărui echipament Allinity S este singurul care îndeplinește o parte dintre cerințele INHT. …. Libertatea a mers pe firul acestei povești și astfel am descoperit: Un plan de investiții care ignoră nevoile reale; Un manager numit politic, care ridică din umeri, când e pus în fața acuzațiilor; Personal care se împuținează cu fiecare zi; Centre de transfuzie care stau să cadă și trăiesc din donații sau sponsorizări și sunt cuprinse de lipsuri elementare. Totul, într-un decor kafkian în care autoritățile finanțează cu un buget colosal echipamente inutile. Șefa INHT, Violeta Oancea, omul lui Pintea și Bușoi Integral:
Mihai Fifor, un politician cu darul de călători în timp: a ajuns să predea în 2003 un curs despre ceva ce a învățat abia în 2007 “Vânătorul de CV-uri false” analizează straniul caz al fostului ministru al apărării Mihai Fifor. Un politician care a beneficiat de trei burse Soros, dar care îl demoniza mai apoi la televizor pe miliardarul american. Un politician din al cărui CV dispar studii cu fiecare variantă făcută publică. Un antropolog și un manager de muzeu care a prins gustul pentru studii de securitate, un autor de articole despre ceremonii funerare ajuns, pentru o clipă, prim-ministru. Domnul Fifor a fost ministru al economiei și ministru al apărării naționale inclusiv în perioada în care Liviu Dragnea spunea la Antena 3 că este vânat de asasinii lui Soros. A fost și prim-ministru interimar. CV-ul domniei sale pare impresionant la o primă vedere, deși, aparent, a primit cel puțin trei burse de la George Soros între 1998 și 2002. Probabil a vrut să distrugă dușmanul din interior, căci în 2016 și 2017 era unul dintre cei mai duri critici ai filantropului american la televiziunile lui Ghiță și Dan Voiculescu. Totuși, comparația dintre ultima biografie și alte CV-uri mai vechi ale domnului Fifor sunt problematice. În 2017, domnul Fifor deținea un master în antropologie la Academia Finlandeză de Științe și Litere. Masteratul acesta în antropologie era, practic, singura garanție serioasă a pregătirii profesionale a domnului Fifor, doctoratul lui fiind în antropologie, deși studiile lui precedente au fost la filologie, la o universitate cotată mediocru în România și zguduită de scandaluri de corupție. În 2018, masterul a devenit curs de vară, iar în 2019 a dispărut total din biografia dânsului. Acest tip de impostură, siderant pentru orice democrație funcțională, ar duce imediat la o retragere permanentă a domnului Fifor din politică și la un colaps al partidului domniei sale. Subiectul ar exploda la televiziunile de știri. Nu se va întâmpla nimic din cele de mai sus. Dan Voiculescu este gurul Partidului Puterii Umaniste, un partid plin ochi de impostori, deci Antenele vor fi pe burtă, România TV este controlată de prietenul domnului Ponta, și el un impostor de același fel, iar Realitatea TV este și ea controlată de un alt personaj extrem de dubios, cu legături extrem de solide cu PSD-ul. Nu este singurul lucru care dispare din CV-urile domnului Fifor. În 2017 era și absolvent al Institutului Diplomatic Român în Securitate Internațională și Politică Externă și Diplomație, lucruri de care s-a vindecat în 2018 și 2019. Tânărul Fifor este evident genial, căci imediat ce termină facultatea devine cercetător științific principal la Institutul Academiei Române specializat pe conservarea și promovarea culturii, asta în timp ce își face și masteratul. Între 1998 și 2002 se plimbă la greu pe bani publici sau banii lui Soros pe la 7 cursuri organizate de 5 universități și două ministere la Budapesta, Varșovia, Amsterdam, Turku, Slovenia și Milano. Face și doctoratul și din 2003 filologul cu doctorat pe antropologie predă – desigur, logic – Managementul riscului și Management Organizațional la Facultatea de Litere din Craiova. Probabil și el, ca mulți alți politicieni despre care am mai scris, are darul de a călători în timp, căci abia în 2007 face un masterat în Managementul Afacerii Publice la SNSPA, care ar putea și așa, chinuind grav logica, să justifice cursurile pe care le preda din 2003. Din 2005 devine manager general al Muzeului Olteniei în Craiova, unde este lovit brusc de un interes nemărginit pentru Securitate. În ianuarie 2009, managerul general al Muzeului Olteniei cu studii în filologie și antropologie devine brusc secretar de stat la MAI. Se califică rapid la locul de muncă și face cursurile Academiei de Poliție și de pe acum celebru curs al domnului Oprea de “Securitate și Bună Guvernare” de la Colegiul Național de Apărare. Aparent, degeaba, căci este dat afară după 9 luni. …. Ce poate face un om care nu este impostor, un filolog antropolog specializat în conservarea culturii, muzee, securitate, evidența populației și dat din gură la televizor, care nu a lucrat o secundă în mediul privat? Conform logicii PSD-iste, poate să fie ministrul economiei, așa că domnul Fifor este uns de Dragnea și televiziunile PSD ministru în iunie 2017. Apoi, devine ministru la MAI și, pentru o perioadă scurtă, prim-ministru. Din cele peste 170 de declarații de avere ale deputaților noștri am concluzionat că cea mai mare probabilitate ca o doamnă să lucreze într-o poziție la stat plătită cu peste 2.000 de euro pe lună este ca soțul domniei sale să fie deputat. Este, desigur, și cazul domnului Fifor. Singurele articole științifice pe care le-am găsit scrise de domnul Fifor sunt despre ceremoniale funerare. Scrise îngrozitor de prost, dar nu contează, omul este doctor. Domnul Fifor și-a ratat cariera, ar fi fost un cioclu magnific. Integral:
Fost ministru al Lucrărilor Publice: Carol I făcea 100 km de cale ferată pe an, noi ne lăudăm cu 7 km de metrou în 9 ani. E inadmisibil …. Nicolae Noica deplânge starea în care a ajuns sectorul construcțiilor în România, având în vedere tradiția solidă pe care o are în domeniu. „România are o experiență formidabilă încă din vremea regelui Carol I, când s-au construit 4.000 de kilometri de cale ferată în 40 de ani. Se făceau 100 de kilometri de cale ferată pe an. Și noi spunem că am făcut 7 kilometri de metrou. E inadmisibil: 7 kilometri de metrou în 9-10 ani”, a declarat Nicolae Noica marți seară, la Digi24. El a amintit inclusiv greșelile care s-au făcut în timpul lucrărilor la metroul din Drumul Taberei, când a fost pusă în pericol siguranța clădirilor din zona Eroilor. … „La Eroilor se prăbușește zona. Este foarte grav, o gravă eroare de execuție. S-au făcut puțuri pentru ca nivelul apei să coboare. Cârtița a dat într-un astfel de puț, l-a spart și s-a produs surparea asta. Apoi constructorul a dat în judecată statul român pentru întârzieri în construcție și a și câștigat”, a rememorat fostul ministru. Nicolae Noica spune că problema lucrărilor publice „trebuie foarte atent gândită” și trebuie să aibă propriul portofoliu ministerial, având în vedere importanța marilor proiecte de construcții. În România, s-a plâns fostul ministru, astfel de lucrări de mare anvergură au fost lăsate în plan secund, astfel că acum nu putem da exemple de „mari proiecte naționale” în afară de autostrăzi și Catedrala Neamului. „Inginerii români au făcut o stație de metrou în 2 luni” Nicolae Noica a comparat ritmul de lucru de la metroul Drumul Taberei cu ritmul de lucru la metrou înainte de 1989. Chiar dacă tehnologia modernă permite o viteză mai mare de lucru, cu foraj în loc de prefabricate, lucrurile se petrec pe dos. „Între Universității și Piața Victoriei nu era nimic, stația Piața Romană nu exista. Și Ceaușescu a zis într-o zi nu se poate, domne, aici trebuie să fie o stație. Inginerii români au făcut o stație în două luni”, a povestit fostul ministru. Tot el a dat și exemplul podului de la Cernavodă, realizat de inginerul Anghel Saligny și inaugurat acum 125 de ani. „
Instanţa Supremă: Fiscul a prelungit în mod abuziv termenul de prescripţie a datoriilor …. Decizia vine în sprijinul contribuabilului, având în vedere că limitează dreptul autorităţilor de control de a prelungi termenul de prescripţie. Această soluţionare vine după o practică de mai bine de 15 ani a organelor de inspecţie fiscală care extindeau în mod nelegal şi artificial perioada de prescripţie a dreptului de a stabili obligaţii fiscale de la cinci la şase ani, prin calcularea termenului începând cu data de 1 ianuarie a anului următor celui în care legea prevede obligativitatea depunerii Declaraţiei 101 privind impozitul pe profit. Cu toate că, în mod constant, contribuabilii au invocat faptul că nu depunerea declaraţiei de impunere este momentul care marchează debutul termenului de prescripţie, ci momentul la care s-a constituit baza de impunere, respectiv sfârşitul anului fiscal pe parcursul căruia s-a obţinut profitul impozabil, organele fiscale şi-au menţinut poziţia, iar instanţele de judecată au pronunţat soluţii neunitare, susţinând fie poziţia organelor fiscale, fie pe cea a contribuabilului. Problema a fost soluţionată în mod definitiv în cursul zilei de luni, 14 septembrie, de către Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, care, în cadrul recursului în interesul legii, a stabilit că termenul de cinci ani de prescripţie a dreptului organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale reprezentând impozit pe profit şi accesorii ale acestora curge de la data de 1 ianuarie a anului următor anului fiscal în care s-a realizat profitul impozabil din care rezultă impozitul pe profit datorat de contribuabil…. Cu privire la soluţia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, încă nemotivată, ar trebui subliniate o serie de aspecte esenţiale. În primul rând, decizia curţii supreme este obligatorie, nu numai pentru instanţele de judecată, ci şi pentru autorităţile fiscale. Astfel, după publicarea deciziei în Monitorul Oficial, stabilind perioadele ce vor fi supuse în cadrul unei inspecţii fiscale preconizate, organele fiscale vor fi obligate, în materia impozitului pe profit, să excludă cel de-al şaselea an de prescripţie, pe care îl luau în calcul în mod nelegal şi artificial. De asemenea, în privinţa inspecţiilor fiscale deja începute, organul fiscal trebuie să se abţină să emită orice titlu de creanţă fiscală pentru respectivul an ce intră sub incidenţa prescripţiei. În cazul în care inspecţia fiscală s-a încheiat înainte de publicarea deciziei instanţei supreme în Monitorul Oficial şi a stabilit obligaţii fiscale suplimentare cu titlu de impozit pe profit pentru o perioadă care este prescrisă, conform modului de calcul stabilit de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, contribuabilul va invoca acest aspect în cadrul contestaţiei fiscale, urmând ca organul de soluţionare să aplice decizia ÎCCJ şi să constate intervenirea prescripţiei. Mai mult, decizia pronunţată în cadrul recursului în interesul legii va fi obligatorie şi pentru instanţele de judecată, însă numai de la data publicării hotărârii în Monitorul Oficial. Integral: 
Cat conteaza cantitatea de virus luata in cazul contaminarii cu COVID-19. Explicatia inedita a doctorului Musta ….De fiecare data cand a vorbit de inceperea noului an scolar, doctorul timisorean Virgil Musta a atras atentia ca riscul de contaminare in scoala este unul real. Tocmai din acest motiv, medicul a recomandat ca in cazul copiilor cu risc sau a acelora care au persoane vulnerabile in familie, orele sa se faca online. “Masurile sunt importante, dar riscul de contaminare exista, indiferent de ce masuri se iau. Trebuie sa ne asumam acest risc si sa trimitem copiii la scoala daca nu avem factori de risc in familie sau daca copilul are un risc daca face o forma severa de boala in cazul contaminarii”, a explicat medicul Virgil Musta.Doctorul care coordoneaza sectia COVID-19 de la Spitalul de Boli Infectioase “Victor Babes” din Timisoara a explicat ca in cazul copiilor care merg la scoala, mastile sunt importante, dar cea mai importanta masura este igiena. “Scoala trebuie sa asigure conditiile ca sa nu devina focar de infectie, sa fie distantati copiii, sa se recomande copiilor purtarea mastii, pentru cei care pot face acest lucru. Este recomandabil ca la clasele mari sa se poarte masca permanent, iar la clasele mici sa se recomande purtarea mastii cat se poate de mult. Cea mai importanta este igiena mainilor, igiena tegumentelor. In momentul in care merg in pauza, cand mananca sa fie foarte atenti la acest aspect“, a mai aratat Virgil Musta.Medicul a mai subliniat ca e important ca salile de clasa sa fie aerisite pentru ca in cazul unei contaminari, conteaza si cantitatea de virus “incasata”. “Clasele trebuie sa fie aerisite astfel incat chiar daca este o persoana contaminata, cantitatea de virus sa fie mica si sa se evite contaminarea in masa a persoanelor. Cantitatea de virus are doua influente importante in acest context. Pe de o parte, daca este cantitate mica de virus nu se contamineaza decat persoanele din jurul persoanei contaminate. Pe de alta parte, o contaminare mica la debutul bolii duce la o forma usoara a bolii. O contaminare masiva duce de cele mai multe ori la o forma severa a bolii. E adevarat, depinde si de imunitatea organismului, dar cantitatea de virus este un factor important in forma si evolutia bolii“, a mai aratat medicul Virgil Musta. Integral:
RAPORT. Un virusolog chinez a publicat dovada că noul coronavirus ar fi fost creat în laborator Virusologul chinez care susținea că are
Început de an şcolar cu tablete, dar cu toaletele tot în curte. „Şcolile nu aduc voturi. Totul până la băi“ …. Condiţiile de învăţare care îi aşteaptă pe elevi în acest an sunt diferite faţă de cele din anii trecuţi: trebuie să poarte măşti şi să păstreze distanţa fizică, iar pe catedră vor avea mereu o tabletă. Pe lângă toate aceste noutăţi, un lucru sigur nu s-a schimbat: şi anul acesta vor fi nevoiţi să-şi facă nevoile în curtea şcolii, acolo unde îi aşteaptă aceeaşi toaletă veche de ani de zile. La Şcoala Gimnazială „Axinte Uricariul” Scânteia, judeţul Iaşi, cei aproape 400 de elevi au intrat singuri, luni, 14 septembrie, în curtea şcolii, fără părinţi sau prieteni, cu mâinile goale, fără florile specifice unei astfel de zile. Toate clasele şcolii din Scânteia au fost pregătite pentru venirea elevilor, băncile au fost aşezate la distanţa recomandată de autorităţi. Nu a lipsit nici discursul directorului, rostit la microfon, prin intermediul postului de radio al şcolii. La o primă vedere, lucrurile stau bine la şcoala din Scânteia: digitalizarea e la ea acasă, sunt televizoare pe holurile şcolii, sistem video, alarmă şi câte o tabletă în fiecare sală de clasă. În contrast cu această lume a digitalului se află o clădire mică, aşezată în colţul din spate al curţii unităţii de învăţământ. Aceasta va folosi drept toaletă. Şi nu seamănă deloc cu una modernă. Gigi Vitel, directorul Şcolii Gimnaziale „Axinte Uricariul” din Scânteia, profesor de informatică, trece rapid de la subiectul digitalizării la cel al toaletei din curtea şcolii. Spune că tot ce a reuşit să facă a fost din fondurile şcolii, din finanţarea pe elev, dar treaba cu toaleta depăşeşte bugetul şcolii. „Avem WC în curte din păcate. L-am modernizat aşa cum am putut. Am pus lavoare în fiecare cabină. Cu apa…am încercat să mă descurc cu angajaţii şcolii. Am făcut un fel de cişmea la fântână. Am pus un hidrofor. Şcoala nu aduce voturi, aşa e specificul local de aici. Asta e problema aici. În rest, am colaborat foarte bine cu Primăria, dar totul până la baie”, a spus directorul şcolii din Scânteia în discuţia cu reporterul „Adevărul”…. Situaţia acestei şcoli nu este singulară. Potrivit unui raport emis în 2019 de Inspectorat Şcolar Judeţean Iaşi, la nivelul judeţului, din 606 unităţi de învăţământ 400 au grupuri sanitare interioare, 107 în exterior, dar racordate la apă şi canalizare sau fosă septică, iar 99 de unităţi au grupuri sanitare exterioare fără apă sau canalizare. Integral:
Datoria externa totala a Romaniei a crescut cu 9,616 miliarde euro in primele sapte luni, la 115,48 miliarde euro In perioada ianuarie – iulie, datoria externa totala a Romaniei a crescut cu 9,616 miliarde euro, la 115,48 miliarde euro, de la 105,87 miliarde euro la finalul lui 2019, potrivit datelor publicate luni de Banca Nationala a Romaniei (
Medici: Infecțiile din spitale pot afecta grav pacienții care au Covid-19
Virgil Musta: “Nu se întrevede faza descendentă a pandemiei. Este în creștere” Virgil Musta, medicul-șef al Secției de Boli Infecțioase a Spitalului Victor Babeș, din Timișoara, a declarat că pandemia de coronavirus este în creștere în România, chiar dacă este situată într-un platou de 1.000-1.300 de cazuri noi pe zi. “Aceste variații nu cred că sunt semnificative din punct de vedere al prognosticului pandemiei. Pandemia este în creștere”, a declarat Virgil Musta la B1 TV. “De o lună de zile se situează într-un platou, de peste 1.000 – 1.300 de cazuri, care diferă și de numărul de teste, dar și «exactitatea» cu care se fac aceste testări. Pot fi pe simptomatologie, adică pe definiție de caz, ori aleatoriu, pentru cei care vor să meargă în concediu sau pur și simplu să se testeze”, a adăugat medicul infecționist. Odată cu începerea școlilor, Virgil Musta se așteaptă la o creștere a cazurilor noi, însă medicul infecționist speră ca acestea să fie ținute sub control. “Avem în continuare un număr mare de cazuri și încă nu se întrevede faza descendentă a pandemiei și, ca să fiu sincer, odată cu începerea anului școlar, s-ar putea să avem o ușoară creștere. Integral:
Dincolo de declarațiile oficiale. Cum au început azi școala un copil de 13 ani de la țară și o profesoară din Râmnicu Vâlcea ….”Eu de exemplu am fost în seara asta și i-am luat zece măști. Am dat 20 de lei pentru că este doi lei masca. Și n-am încotro. Trebuie să meargă la școală copilul. Și cu pachețel ajungi la 15 lei zilnic. Pentru că nu poate să stea copilul de la 10:20 la 16:00 fără să bea apă sau să mănânce. Având în vedere că nu pot să ia nimic unul de la altul. În afară de rechizite și hăinuțe pe care le-am luat deja pentru școală, caiete, penar, pix. ” Ca orice mamă singură, Tincuța muncește mult și nu e sigură că în noile condiții își va putea ține copilul la școală. Cel puțin nu în regimul fizic. ….”Este o foarte mare incertitudine. Nu știm ce se va întâmpla. Mai ales pentru că măsurile au fost lăsate pentru ultima sută de metri. Adică undeva abia pe 10 septembrie a fost întâlnirea cu Institutul de Situații de Urgență. Noi am mai avut întrevederi cu directoarea DSP și cu doamna Inspector General în decursul ultimei săptămâni. Ni s-a spus în ce scenariu suntem și aproximativ măsurile necesare. Suntem în scenariul galben. Având mulți copii care fac naveta, noi am decis ca grupele să se împartă în perioade de două săptămâni tocmai pentru a ține cont și de perioada de incubație obișnuită. În ciuda tuturor acestor lucruri, toate clasele terminale (adică clasa a VIII-a și clasa a XII-a) vor veni în fiecare zi la școală chiar dacă școala lor adoptă scenariul hibrid, și vor fi separați fizic de restul elevilor care vin alternativ la școală. Câte minute durează un curs, câte minute are pauza, cât se aerisește clasa. Toate acestea sunt măsuri pe care școlile le negociază individual cu Inspectoratul General și Direcția de Sănătate Publică. Ținând cont că de fapt copiii nu au voie să mănânce în timpul perioadei cât sunt la școală (ordinul 5847), administrația școlilor încearcă să scurteze timpul pe care elevii îl petrec înăuntru. Dar în județul Vâlcea, s-a insistat pe ora de minim 45 de minute și pauza de 10 minute. Ceea ce înseamnă că elevii trebuie să stea șase ore fără să mănânce. În fiecare pauză de 10 minute, elevii nu au voie să iasă din clasă și profesorul cu care au făcut ora trebuie să stea să îi supravegheze, în timp ce dă drumul la ferestre și uși pentru a aerisi. Acum este septembrie și temperaturile sunt potrivite, dar nu știm cum se va întâmpla asta când vremea va fi friguroasă. După ce trec aceste 10 minute și clasa a fost aerisită iar elevii nu au plecat din bănci și au păstrat între ei distanța minimă de un metru, profesorul poate pleca să schimbe catalogul și să ajungă la cealaltă clasă. Ținând cont de nevoia elevilor de socializare, cât de plauzibil este scenariul pauzelor fără ieșit din bancă oare? Absolut întâmplător (și norocos), Colegiul Economic pe care îl administrează doamna director Ioana deținea de dinainte bănci individuale care acum sunt conform normelor. Dar sunt școli al căror mobilier nu este potrivit distanțării sociale. Soluția ar fi panouri de plexiglas instalate între elevi. Așa cum sunt cele de la magazine, între cumpărător și vânzător. În 2015, după incendiul de la Colectiv, am descoperit cu toții că doar aproximativ 2000 de școli, adică în jur de 7% dețineau autorizație de la ISU pentru protecția de incendiu, după declarațiile de atunci ale premierului interimar Sorin Cîmpeanu. Între timp, deși autorizația de securitate la incendiu este obligatorie, ea nu mai este o condiție pentru a obține autorizația de funcționare. Ceea ce înseamnă, de fapt, o măsură de relaxare. În 2019, cu câteva luni înainte ca Organizația Mondială a Sănătății să declare pandemia la nivel global aflam că doar 72% din școli permit ca infrastructură sanitară elevilor să se spele pe mâini cu apă și săpun. Acum este nevoie de apă curentă și curată, săpun, prosoape de unică pentru ștergerea mâinilor, dezinfectant, măști de protecție care să fie schimbate o dată la câteva ore, elevii să nu se miște din bănci, profesorii să lucreze și online și la școală, cataloagele să umble de la un profesor la altul, niciun pix să nu fie folosit decât de elevul care l-a adus de acasă, șase ore fără să mâncare, aerisire de 10 minute indiferent de vremea de afară, închiderea școlii și trecerea în regimul online după prima confirmare de COVID-19, separatoare de plexiglas și un regim de curățenie impecabil. Integral: 
Se inaugurează Metroul din Drumul Taberei! Magistrala M5 va fi deschisă marți, 15 septembrie, pentru traficul cu călători Magistrala de metrou M5 din cartierul Drumul Taberei va fi inaugurată marți, 15 septembrie, a anunțat ministrul Transporturilor în ședința de guvern de luni. M5 Râul Doamnei – Eroilor 2, cu extensia la Valea Ialomiței și depou, este prima magistrală de metrou din București construită de la zero după Revoluție și devine cea mai scumpă lucrare de infrastructură urbană finalizată din țară. Anunțul ministrului vine după ce vinerea trecută membrii Comisiei Centrale de Recepție la terminarea lucrărilor de la magistrala M5 și cei ai Comisiei de Punere în Funcțiune (PIF)
Venituri lunare de mii de euro pentru liderii de sindicat Liderii de sindicat au avut mereu mari rezerve în a-și face publice declarațiile de avere. Pe site-urile marilor confederații sindicale, informațiile privind averea liderilor de sindicat se găsesc cu foarte mare greutate sau lipsesc. Nici pe portalul Agenției Naționale de Integritate nu apar date recente despre veniturile obținute de liderii de sindicat. Există situații în care astfel de declarații de avere au rămas la nivelul anului 2011 sau sunt din urmă cu doi sau trei ani. Senatorul PSD Liviu Pop
O grădiniţă din România cu trei educatoare la 80 de copii:
Sindicalist din Educatie: “Daca s-ar respecta normele COVID-19, trei sferturi dintre scolile din Romania ar trebui demolate si reconstruite” Presedintele Federatiei Sindicatelor din Educatie “Spiru Haret”, Marius Nistor, a afirma daca s-ar respecta normele stabilite de Ministerul Sanatatii si Ministerul Educatiei in contextul pandemiei de COVID-19, trei sferturi din scolile din Romania ar trebui demolate sau cel putin inchise. Acesta spune ca autoritatile sunt rupte total de realitate.”Am urmarit in aceste zile si am participat la intalnirile DSP Bucuresti cu toti directorii din sectoarele Capitalei. Va spun sincer, sunt rupti total de realitate. In momentul in care ii spui unui director ca trebuie sa aiba izolator si intreaba cineva ce trebuie sa aiba acel izolator, acea sala unde ii vei izola pe copiii care au simptome… Pai, trebuie sa aveti o chiuveta. Pana aici a fost totul in regula. Si pe urma, cu jumatate de glas, si grup sanitar propriu. In momentul acela au inebunit oamenii! Pe ce lume traiti? Ati calcat vreodata in
La Primăria Capitalei bântuie virusul incompetenţei, dar bucureştenii au vaccinul Poate nu se ştiu aşa multe despre coronavirus, dar cercetătorii chinezi s-au pus de acord pe un lucru: e bine să te speli pe mâini. Cerecetătorii românii admit că aşa e, dar plusează: spălaţi-vă pe toate mâinile. Şi pe alea cinci-şase cu care băgaţi parandărătul în buzunar. Sigur, nu toţi susţin această versiune. Ba chiar, unii de şcoală nouă zic că nu trebuie să ne spălăm doar pe mâini. Trebuie să spălăm chiar străzile, clădirile, maşinile, apartamentele, pisicile. Au dreptate: un oraş mai murdar ca ăsta nu vezi nici în filme. Bucureştiul adică, la el mă refer. Care are, cică, şi-un primar. Ba îl are chiar de vreo patru ani, doar că nu l-a văzut nimeni făcând treabă. Pentru că dacă l-ar fi văzut nu ieşeau şinele de tramvai din asfalt, nu se inunda oraşul la prima ploaie, nu circulam cu cazane turceşti pe post de autobuze hibrid, nu şi nu şi nu. Mă rog, n-au românii oraşe frumoase, dar au proverbe adevărate. Cum ar fi că faci soarta municipalităţii cu mâna ta. Sau cu votul, mă rog. Dar nu trebuie musai să votezi pentru asta, pur şi simplu nu te duci. Scuze găseşti imediat. Că ăla nu-i bun, că ăla e molâu, că cutare are sacoul pătat cu făină. Românul cum ar veni e atent la detalii, are exigenţe esenţiale, nu contează pentru el că omul cu pricina poate să fie un caracter de nimic. Important e să arate bine, să aibe toţi dinţii, lucruri fine, de genul ăsta. A, şi musai să spună multe minciuni. Doar am învaţat în 30 de ani ce e important. A, şi mai au o chestie mişto românii: mulţi candidaţi la Primărie. Toţi ştiu cum e. Toţi au pus o bordură la viaţa lor. Şi mai toţi au sădit un copac, se ştie. …. La chestiune! Păi chestiunea e simplă: e pentru prima după 1990 când simt că am cu cine să votez pentru Primăria Bucureştiului. Mai precis cu un om care chiar ştie cu ce se mănâncă problemele Capitalei şi mai puţin – sau, mai bine zis, deloc – cu cineva care a ajuns în funcţia de Primar General din nepăsarea bucureştenilor şi căţărându-se ulterior pe valurile populismului ieftin. Iar dacă nici cu omul ăsta nu merge, ştiţi cum e: data viitoare suflăm şi-n iaurt. Eu unul vreau să încerc să văd cum e. Altfel, într-o paralelă cu perioada pe care o traversăm, se poate spune că la Primăria Capitalei s-a instalat un virus incompetent rău, rău de tot. Iar noi, bucureştenii, este esenţial să arătăm că nu ne spălăm pe mâini, cum se spune, de această responsabilitate de a alege un edil decent pentru Bucureşti, ci, dimpotrivă, că, după ani şi ani şi ani de experimente complet ratate, am găsit în sfârşit vaccinul pentru acest virus. Iar acela nu poate fi altul decât votul. Vaccin care chiar funcţionează, nu trebuie testat pe mase mai mari de două-trei milioane de locuitori pentru a avea dovada. S-a dovedit şi cu alte ocazii. Integral:
Consiliul Europei dezbate, la finalul lunii septembrie, propunerile de implementare a deciziei CEDO in cazul Laurei Codruta Kovesi
Concluzia tulburătoare a medicilor din Bergamo după ce au consultat supraviețuitori ai virusului, la șase luni de la infectare Acum jumătate de an, orașul Bergamo, din regiunea nordică Lombardia, se afla la începutul unui coșmar declanșat de noul coronavirus. Sirenele ambulanțelor urlau pe străzi, în timp ce transportau pacienții spre spitale, camioanele militare se încolonau pentru a lua trupurile neînsuflețite ale victimelor, care nu mai aveau loc în morgile din oraș. Bergamo a reușit să reducă în cele din urmă răspândirea virusului, dar acum a început un alt efort, de lungă durată, care ține de recuperarea oamenilor vindecați. Oamenii care au supraviețuit virusului au acum teste negative. În mod clar, patogenul a dispărut din organism. Dar noi îi întrebăm: Vă simțiți vindecați? Și aproape jumătate din pacienți spun că nu. Serena Venturelli, specialistă în boli infecțioase: Medicii din Bergamo spun că boala poate avea în mod evident efecte asupra întregului organism, dar lasă sechele în mod diferit, de la pacient la pacient. Dintre primii 750 de pacienți verificați, în jur de 30% aveau încă cicatrici pe plămâni și dificultăți de respirație. Alți 30% aveau alte probleme – artere înfundate, probleme cardiace. Iar câțiva se confruntau cu pericolul cedării unor organe. În afară de aceste simptome, ceva mai comune, mai mulți medici de la Spitalul Papa Ioan XXIII au spus că mulți pacienți se confruntă cu o serie de probleme diferite: dureri la picior, furnicături în extremități, pierderea părului, depresie, oboseală puternică. ..
Cum a clasat DNA dosarul “3T Construct”, in spatele caruia s-au aflat apropiatii lui Dragnea. Cazul, dat exemplu in ultimul raport OLAF Ultimul raport al Oficiului European de Lupta Antifrauda (OLAF), dat publicitatii joi 10 septembrie, plaseaza Romania, alaturi de Ungaria, in fruntea clasamentului in ceea ce priveste numarul de
Soluția justiției române pentru traficul de oameni: Numele traficanţilor şi condamnările au devenit secrete, “pentru a proteja identitatea victimelor” Toate dosarele de trafic de minori şi de trafic de persoane au dispărut, de câteva zile, de pe portalul instanţelor. Numele inculpaţilor, termenele proceselor şi condamnările, în cazurile deja finalizate, au devenit secrete. Nimeni, nici presa, nici opinia publică, nu o să mai ştie cine sunt traficanţii acuzaţi, cât se lungesc procesele şi nici ce pedepse primesc ei. Motivul? Ministrul Predoiu susține că forurile internaţionale au cerut protejarea identităţii victimelor traficului. Numai că, în loc să anonimizeze numele victimelor sau ale martorilor, autorităţile române au eliminat dosarele cu totul din spaţiul public. …. L-am întrebat pe procurorul-şef al DIICOT dacă ştie ce s-a întâmplat cu dosarele de trafic care au dispărut de pe portalul instanţelor. “E posibil să fie, pur şi simplu, o eroare. O să ne interesăm şi noi, sigur”, ne declara, duminică, Giorgiana Hosu. “Eu am transmis CSM semnale de îngrijorare privind modul de judecare a acestor cauze şi ei au cerut instanţelor, la o şedinţă din august, o evidenţă, ca să facă un fel de verificare preliminară”, ne-a precizat, în aceeaşi zi, şi ministrul justiţiei, Cătălin Predoiu. Ce dosare au intrat în anonimat CAZUL ȚĂNDĂREI Dosarul 496/96/2012*, cunoscut şi sub numele de “Dosarul Ţăndărei”, care avea ca obiect “traficul de minori”. Eşecul din acest caz, în care 25 de traficanţi de copii au fost achitaţi în decembrie 2019 prin decizia definitivă a Curţii de Apel Târgu Mureş, este menţionat şi în Raportul Departamentului de Stat al SUA privind traficul de persoane. … Singura “urmă” rămasă pe portalul instanţelor e un dosar în care un fost inculpat cere să i se restituie peste jumătate de kilogram de aur şi banii confiscaţi în timpul urmăririi penale. Nu mai există nicio informaţie despre numele inculpaţilor, durata procesului sau soluţiile instanţelor. TRAFICANȚII DE ROMI PESTE GRANIȚA MEXIC-SUA Dosarul 11491/63/2013 este cel în care au fost judecaţi interlopii ce traficau romi în SUA. Potrivit DIICOT, traficanții câștigaseră peste un milion de euro prin trecerea ilegală a graniței dintre Mexic și SUA. După ani de investigaţii şi procese, cei 7 lideri ai clanurilor craiovene au fost achitați în România. După reapariția cazului în presă, în vara acestui an, unul dintre traficanţi, Luigi Popescu, a fost extrădat în SUA, la cererea autoritățile judiciare americane. TRAFICUL DE MINORI DE LA CARACAL Dosarul 3357/104/2012* şi 2899/104/2014 sunt doar două dintre dosarele minorelor traficate în Caracal. Nici ele nu mai există pe portalul instanţelor. …
Video
Miza nevăzută a alegerilor locale 2020. E cel mai mare târg de joburi la stat, ceva mai bune decât alea pe care le aveți! …. Ce li se cere candidaților? Se fac presiuni pentru investiții imobiliare, presiuni din partea unor companii prietene să ia contracte publice, dar și, esențial!, aranjamente pentru joburi promise de cei care vor fi aleși. Noi, poporul, suntem cel mai mare angajator. Când orice job la stat e bun
Institutul National de Statistica: Romania are peste cinci milioane de pensionari, cu o pensie medie de 1.436 de lei Numarul mediu de pensionari inregistrat in Romania la nivelul trimestrului II a fost de 5,132 milioane de persoane, in scadere cu o mie persoane fata de trimestrul precedent, iar pensia medie lunara a ajuns la 1.436 de lei, in crestere cu 0,9% fata de trimestrul precedent, arata datele Institutului National de Statistica (INS), publicate joi. Numarul mediu de pensionari de asigurari sociale de stat a fost de 4,676 milioane de persoane, in crestere cu 6.000 de persoane fata de trimestrul precedent. Pensia medie de asigurari sociale de stat a fost de 1.380 lei, iar raportul dintre pensia medie nominala neta de asigurari sociale de stat pentru limita de varsta cu stagiu complet de cotizare (fara impozit si contributia de asigurari sociale de sanatate) si castigul salarial mediu net a fost de 51% (comparativ cu 50,8% in trimestrul precedent). Indicele pensiei medii reale fata de trimestrul precedent, calculat ca raport intre indicele pensiei nominale pentru calculul pensiei reale si indicele preturilor de consum, a fost de 100,1%. In trimestrul II al anului in curs, comparativ cu trimestrul II din 2019, numarul mediu de pensionari a scazut cu 27.000 de persoane, iar cel al categoriei apartinand asigurarilor sociale de stat a crescut cu 6.000 de persoane. Pensia medie lunara si pensia medie de asigurari sociale de stat au crescut comparativ cu acelasi trimestru al anului precedent, cu 16,3% fiecare. Datele INS arata ca, in trimestrul II, comparativ cu trimestrul I din 2020, numarul mediu de pensionari a fost in scadere cu 1.000 de persoane fata de trimestrul precedent, iar numarul mediu de pensionari de asigurari sociale de stat a fost in crestere cu 6.000 de persoane. Pensia medie lunara si pensia medie de asigurari sociale de stat a crescut fata de trimestrul precedent, cu 0,9% si respectiv cu 0,4%. Conform sursei citate, in trimestrul II, pensionarii de asigurari sociale detin ponderea majoritara (99,98%) in numarul total de pensionari. Pensionarii de asigurari sociale de stat reprezinta 91,1% in totalul celor de asigurari sociale. Pe categorii de pensii, numarul pensionarilor pentru limita de varsta a fost preponderent (78,2%) in cadrul pensionarilor de asigurari sociale. Pensionarii cuprinsi in categoriile de pensii – anticipata si anticipata partial – au reprezentat 2,1%. Integral: 


