Buna dimineata intr-o zi de vineri, 2 octombrie! Vremea se va încălzi. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în regiunile vestice, nordice și centrale, unde pe parcursul zilei va ploua local și slab cantitativ. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări la munte și pe arii restrânse în restul teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra între 17 și 27 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 1 și 14 grade, mai ridicate în Dealurile de Vest și pe litoral, spre valori în jurul a 17 grade. În București, vremea va fi frumoasă și se va încălzi. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 24…25 de grade, iar cea minimă de 10…13 grade.
Profesorul Rafila insista pentru respectarea masurilor de protectie: “De Craciun si Revelion speram sa nu fim in stare de urgenta” ….”De Craciun si Revelion speram sa nu fim in stare de urgenta. Eu sper ca acest lucru sa nu se intample daca vom fi echilibrati si vom respecta masurile de protectie sanitara. Totusi, numarul imbolnavirilor in Romania a crescut continuu incepand cu 1 iunie“, a declarat Alexandru Rafila, intr-o interventie in direct la Medika TV. Medicul a mai precizat ca indiferent de evolutia pandemiei, masurile ulterioare care vor fi luate, trebuie sa fie gandite astfel incat economia tarii noastre sa nu fie afectata. “Am spus, de fapt, de la inceputul acestei pandemii, dar lumea a trecut de foarte multe ori peste chestiunea asta. Este vorba despre sustenabilitatea economiei pentru ca, fara o economie functionala toate discutiile legate de tratament, de paturi de ATI, nu cred ca sunt posibile, deci noi trebuie sa mentinem economia functionala. Si trebuie sa ne adaptam, adica sa lucram cu ajutorul masurilor de siguranta. Speram ca vom avea medicamente eficiente de la anul”, a mai spus prof. dr. Alexandru Rafila. In cadrul aceleiasi interventii Rafila a explicat de ce tarii noastre ii este tot mai greu sa lupte cu pandemia de COVID-19. Medicul a precizat ca daca toate institutiile publice si-ar face treaba in mod corespunzator, Romania ar putea trece cu bine peste criza sanitara provocata de virusul SARS-CoV-2. “Sa scapam de pandemie inseamna sa ai institutii exceptionale peste tot, dar acest lucru nu se intampla”. Integral: https://ziare.com
Virgil Musta: “E momentul ca fiecare persoană cu care ne întâlnim să fie considerată pozitivă” …Virgil Musta spune că nu focarele sunt cele care au dus la creșterea numărului de cazuri noi, ci contactul cu persoanele din jurul nostru. “Suntem într-o perioadă a fazei comunitare a epidemiei. Asta înseamnă că nu atât focarele produc cazurile, ci contactul cu persoanele din jurul nostru pe care nu le știm sau, chiar dacă știm că sunt contaminate, neglijăm în a ne feri”, a declarat Virgil Musta la Antena 3. “Cred că e momentul în care fiecare persoană cu care ne întâlnim să fie considerată pozitivă”, a adăugat medicul infecționist. …..” Numărul de cazuri va crește tot mai mult, dacă nu vom fi fiecare responsabil de sănătatea noastră, dacă nu vom fi mai atenți cu măsurile de distanțare socială, purtarea măștii și igiena tegumentelor”, a declarat Virgil Musta. “Spitalele deja sunt pline, Terapiile Intensive nu mai au loc și cazurile sunt tot mai multe”, a conchis doctorul timișorean. Integral: https://www.libertatea.ro
Vaccinul anti-COVID dezvoltat de compania Moderna a trecut testul de siguranta. Constatarea facuta in cazul persoanelor in varsta Studiul de siguranta efectuat pentru vaccinul anti-COVID dezvoltat de compania Moderna arata ca persoanele in varsta au dezvoltat anticorpi la niveluri similare cu cele observate la tineri, arata libertatea.ro, care citeaza Reuters. Potrivit sursei citate, un studiu publicat in New England Journal of Medicine ofera o imagine complexa asupra sigurantei vaccinului la persoanele in varsta, grupa considerata cu risc crescut de complicatii severe in cazul infectarii cu SARS-CoV-2. In cadrul studiului au fost testate doua doze de vaccin anticoronavirus Moderna, de 25 de micrograme si 100 de micrograme, pe 40 de persoane cu varsta cuprinsa intre 56 si 70 de ani si de peste 70 de ani. Potrivit sursei amintite, echipa de analiza a constatat ca in cazul persoanelor in varsta carora li s-au administrat doua doze a cate 100 de micrograme, la o distanta de 28 de zile, vaccinul a produs raspunsuri imune in concordanta cu cele observate la persoanele mai tinere. Au existat si efecte secundare, considerate usoare pana la moderate: dureri de cap, oboseala sau frisoane, mai arata libertatea.ro, care citeaza Reuters. Doi voluntari au dezvoltat insa reactii severe. Unul a avut febra de 39 grade C, altul a simtit o oboseala atat de severa, incat a fost necesara retragerea din rutina zilnica. Integral: https://ziare.com
Secretarul general de la Sănătate se laudă că dă meditații la Română. Reorganizarea MS a picat Reorganizarea Ministerului Sănătății, decisă de ministrul Nelu Tătaru, a intrat în colaps. Tribunalul București a decis suspendarea ordinului de ministru privind reorganizarea, după ce a fost contestat de Gabriela Angheloiu. Angheloiu a contestat reorganizarea pentru că a fost retrogradată de pe funcția de director general al Centrului de resurse umane și pregătire profesională la cea de șef serviciu. Principalii responsabili cu reforma ministerului au fost secretarul general Nicoleta Rusu și o consilieră a ministrului, Anca Maria Stan. Numită la ordinul lui Tătaru Nicoleta Rusu a fost numită secretar general al Ministerului Sănătății printr-o decizie emisă de premierul Ludovic Orban. Conform deciziei, propunerea de numire a fost făcută de ministrul Nelu Tătaru, chiar dacă aceasta nu avea experiență pentru ocuparea celei mai importante funcții din minister. La scurt timp după numire, a început haosul în Ministerul Sănătății. Secretarul General Nicoleta Rusu nu a vrut să își facă public CV-ul, conform legii privind transparența decizională, deși toți oficialii din minister, inclusiv ministrul Nelu Tătaru, și-au făcut publice CV-urile pe site-ul ministerului. Newsweek România a solicitat oficial CV-ul Nicoletei Rusu, dar ministerul nu vrea să răspundă solicitărilor de informații formulate în baza Legii 544/2001 privind accesul la informațiile de interes public. Promovată de ministrul Pintea ….Din 2007, s-a transferat la Ministerul Sănătății pe funcția de consilier pentru afaceri europene. Principala ei atribuție era pregătirea mapelor pentru miniștrii care urma să participe la ședințele de Guvern. În iulie 2016, Nicoleta Rusu a fost numită temporar șef șerviciu, dar cu aceleași atribuții. După aproape trei ani pe funcția temporară, ministrul Sorina Pintea a decis ca Nicoleta Rusu să dea concurs pentru ocuparea definitivă a postului de șef birou. Specialistă în trei zile Din CV-ul publicat pe site-ul MS mai aflăm că în anul 2002 a obținut o diplomă de la Facultatea de Drept a Universității Spiru Haret. Pentru a părea mai stufos documentul cu pricina, secretarul de stat Nicoleta Rusu a menționat toate discplinele de drept pe care le-a studiat în timpul facultății….A menționat că are și competențe de „lectură, îi ajut pe elevi cu meditații la limba română”. Integral: https://newsweek.ro
Daniel P. Funeriu E poate firesc ca atunci când ai stat ani de zile pe fotoliul de primar, de parlamentar sau de ministru (asta mai rar) să ai impresia că orașul, circumscripția sau domeniul pe care l-ai condus e domeniul tău, nu neaparat ca vătaf, dar cel puțin ca cel mai bun expert, care știe fiecare detaliu, are cele mai bune planuri și cele mai mărețe realizări. Simți că e 100% meritul tău pentru tot ce ai realizat și 100% vina altora pentru ce nu a funcționat. Și mai ai 100% impresia că ai pierdut alegerile pentru că ”nu ai fost înțeles pentru că ai avut idei prea în avans, ai fost prea vizionar, și alegătorii needucați nu te-au înțeles”. Eu zic să fim senini, nu încrâncenați, și să acceptăm că schimbarea pacifică este caracteristica de bază a democrației. Să înțelegem că în democrație (adică sistemul în care tindem înspre o articulare optimală între ”demos” și ”kratos”) nu e ca în corporații. Nu trebuie să ne așteptăm la aplicarea peste noapte a soluțiilor optimale, de către o trupă de cyborgi corporatiști, ci la aplicarea soluțiilor acceptabile (cu speranța, evidentă, că ele sunt cât mai aproape de optim) de către oameni (imperfecți prin natura lor) care au inspirat încredere semenilor lor. Să sperăm că cei noi, unii, cert, neexperimentați, vor veni cu idei la care noi, cei mai vechi, unii chiar prizonierii epocii adolescenței lor, nu ne-am gândit, să ne punem în contact, zilnic, cu ce e nou în loc să ne lăsăm mintea să rămână osificată în conceptele cu care am crescut acum 20 de ani, să fim curioși și deschiși la inovare dar, în același timp, să fim atenți la pilonii de rezistență ai civilizației și culturii noastre, la valorile imuabile ale culturii care ne-a făcut să fim ceea ce suntem. E un exercițiu nu tocmai ușor la nivel individual, atunci când vezi că lumea se schimbă, dar necesar. Necesar atât la nivelul fiecăruia -dacă nu ne modernizăm, zilnic, ne restrângem universul pe zi ce trece până ce va fi redus la funcțiile vitale și ajungem să fim suflete moarte în corpuri vii, cât și la nivel de societate, unde echilibrul între ceea ce trebuie conservat și ceea ce trebuie schimbat este, de fapt, cheia succesului. Iar civilizația noastră atlantică de după război fix din acest motiv a excelat: ne-am modernizat, individual și societal, fără să renunțăm la fundațiile noastre. Hai, zâmbiți, acceptați schimbarea, ne-am bătut pentru dreptul la schimbare, faceți ceva nou în fiecare zi, creșteți-vă copiii în dragostea pentru aproape, chiar dacă acesta e diferit, faceți sport, îngrijiți-vă corpul și mintea, nu vă plângeți că ”nu se face” și zâmbiți la semafor șoferului de alături. Sau șoferiței. Veți fi surprinși de rezultat. De fapt… cred că asta ar fi prima măsură pe care aș lua-o dacă aș fi președinte de partid: aș pune toți membrii să zâmbească celor din jur. Sursa: https://www.facebook.com
EXCLUSIV Jaful lăsat de Firea: datorii și pierderi de 40,6 milioane €, pile cu salarii de mii € Gabriela Firea a pierdut cursa pentru un nou mandat de primar general. Însă în urma ei au rămas 22 de companii înființate ilegal care au acumulat datorii de 30 de milioane euro și pierderi de 10,6 milioane euro. Primăria Capitalei a investit în aceste companii nu mai puțin de 818.951.730 lei, adică în jur de 168,5 milioane euro. În primăvara anului 2017, edilul Gabriela Firea a înființat treptat 22 de companii reunite sub umbrela unui holding. Pe funcțiile cheie din toate aceste companii au fost numiți consilierii, finii și afinii primarului Firea, dar mai ales de subalternii soțului ei, Florentin Pandele de la Primăria Voluntari. Acestora li s-au adăugat consilierii locali și rudelor membrilor de partid de PSD, ALDE și PMP. Dar înființarea companiilor a fost declarată ilegală de trei ori de instanțele de judecată din București. În primăvara acestui an, Prefectul Capitalei a atacat în instanță hotărârile prin care Consiliul General al Municipiului Bucuresti a vrut să aduca în legalitate companiile municipale. Manolache se laudă cu Iuliana Hodos, „fotomodelul lui Botezatu” Toate aceste companii înființate ilegal erau supravegheate și coordonate de Direcția Guvernanță Corporativă din subordinea primarului Gabriela Firea. La șefia Direcției a fost pus controversatul Marius Manolache, fost deputat și fin al fostului premier Victor Viorel Ponta. Pe această filieră a fost angajată și Iuliana Hodos, fostă Minza, pe funcția de consilier juridic la Compania Municipală Medicală București. Se întâmpla pe 28 februarie 2018…. Datorii de 29,8 milioane euro, pierderi de 10,6 milioane eur…. 4.126 de angajați la companii. Nașa lui Firea, salarii de 4.000 euro Cele 22 de companii ale municipalității au în total nu mai puțin de 4.126 de angajați, conform informațiilor raportate la Ministerul de Finanțe. În medie, salariul în aceste companii este de aproximativ 1.500 de euro pentru fiecare angajat. De exemplu, șefa de cabinet și nașa primarului Firea, Alina Tarcevschi, a primit în 2018 un salariu de 125.379 lei pentru funcția de șefă de cabinet. De la Compania Municipală Consolidări a primit 19.441 lei pentru perioada ianuarie – mai 2019. De la ADI Termoenergetica și ADI pentru Iluminat Public, a încasat 56.962 lei, respectiv 38.389 lei. Salariul cumulat a fost de 240.171 lei. Adică puțin peste 20.000 lei pe lună, echivalentul a peste 4.000 euro lunar net….. Juristul lui Firea: Adrian Iordache, salarii de 5.000 euro Toate societățile ilegale au fost înființate cu girul lui Adrian Iordache, Director Executiv la Direcția Juridică. Adică juristul șef al primăriei. Pentru obiediența sa, a fost răsplătit pe măsură. Salariul său declarat a fost de 131.640 lei, plus două indemnizații. Una de la Primăria Sector 4, condusă de pesedistul Daniel Băluță, în cuantum de 73.008 lei. Cealaltă a venit de la Compania Municipală Energetica, de la care a încasat 37.380 lei. În total 242.028 lei. Adică în jur de 5.000 euro lunar net. Integral: https://newsweek.ro
Administraţii iubitoare de acte de cultură fără licitaţie publică În decurs de aproximativ doi ani, o serie de Primării şi Consilii Judeţene, majoritatea conduse de primari sau preşedinţi PSD, au încheiat contracte de achiziţie de cărţi şi rechizite şcolare – dar şi dezinfectanţi –, toate prin atribuire directă şi toate, întâmplător, având ca partener, direct sau indirect, aceeaşi firmă, respectiv Editura Litera. Valoare totală a acestor contracte trece de 18.00.000 de lei, adică mai mult de 3,5 milioane de euro. În topul administraţiilor care au încheiat astfel de contracte sunt Primăria Capitalei, în mandatul Gabrielei Firea, şi Primăria Sectorului 5, sub administrarea lui Daniel Florea. 2018 – cărţi pentru Centenar, de 2,5 milioane de lei, fără licitaţie Una dintre acțiunile dedicate Centenarului, susținute financiar de Primăria Capitalei, a fost distribuirea gratuită către elevii din București a două cărți de istorie. Proiectul atrăgea atenția pe de o parte prin suma mare pe care Primăria București a alocat-o prin atribuire directă și extrem de rapidă, 2.500.000 de lei – adică, peste 500.000 de euro – bani daţi pe baza unei simple solicitări de finanțare, apoi prin faptul că manualele sunt tipărite de Editura Litera al cărei director general, Dan Vidraşcu, este președintele ONG-ului care a făcut solicitarea de finanțare, Asociația Ludmila Vidraşcu, și, nu în ultimul rând, prin faptul că volumele de Istorie a românilor sunt scrise unul de președintele Academiei Române, Ioan Aurel Pop, iar celălalt, de autoarea unui controversat manual unic de Istorie pentru clasa a VI-a, plin de greșeli de fond. …. 2020. Încă un contract, fără licitaţie, în valoare de 3,5 milioane de lei. …Valoarea, de data aceasta, este de aproximativ 700.000 de euro…..Dar nu numai pentru Bucureşti a fost pregătit un portal citeşte.ro, acelaşi produs fiind oferit, cu mici modificări, şi altor Primării. De exemplu, Primăriilor Constanţa (//constanta-citeste.ro/), Târgu Jiu (//targujiu-citeste.ro/), Lumina – Constanţa (//lumina-citeste.ro/), toate conduse, coincidenţă, de primari PSD. Am solicitat fiecărei Primării să ne comunice pe ce criterii a fost ales în vederea finanţării proiectul “…-citeste.ro”, care este valoarea şi care este perioada de derulare a contractului şi am solicitat copii după proiectul Asociaţiei Culturale Ludmila Vidraşcu depus în vederea finanţării, pe care nu l-am primit de la niciuna dintre cele trei Primării. Integral: https://putereaacincea.ro
Asociatii ale magistratilor, dupa publicarea raportului CE: “Sunt necesare reforme reale si rapide in justitie” Doua asociatii ale magistratilor din Romania sustin ca toate ingrijorarile formulate in legatura cu legile justitiei au fost confirmate de Primul Raport anual cu privire la statul de drept, publicat miercuri de Comisia Europeana. Asociatia Forumul Judecatorilor din Romania si Asociatia Initiativa pentru Justitie sustin ca au luat act de acest raport si sustin ca sunt necesare reforme reale si rapide in justitie. “Din nefericire pentru statul de drept in Romania, Comisia Europeana retine ca masurile controversate cu impact negativ asupra independentei sistemului judiciar continua sa fie in vigoare, dand exemplul Sectiei de investigare a infractiunilor comise de judecatori si procurori (SIIJ), normelor vizand raspunderea materiala a magistratilor, numirii procurorilor de rang inalt, sistemului de pensionare anticipata etc. Se constata ca acest fapt creste incertitudinea privind functionarea sistemului de justitie, in ansamblu, dar afecteaza si independenta, statutul si cariera individuala a magistratilor, in special prin efectul combinat al diverselor masuri legislative, criticate in timp de toate entitatile internationale relevante (Comisia de la Venetia, GRECO, Comisia Europeana, Consiliul Consultativ al Judecatorilor Europeni, Consiliul Consultativ al Procurorilor Europeni)”, sustin asociatiile mentionate. Magistratii afirma ca este criticata lipsa vointei politice (lipsa majoritatii necesare in Parlament pentru modificarea acestor acte normative, respingerea unor proiecte in acest sens initiate de un numar redus de senatori/deputati), dar si inactiunea Consiliului Superior al Magistraturi (a carui activitate recenta este considerata ca fiind marcata de conflicte interne si controverse), precum si nerespectarea avizelor negative ale Sectiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (in cadrul mecanismului declansat de Ministrul Justitiei pentru numirea procurorului general al Romaniei si a procurorului-sef DIICOT, ultimul fiind recent demisionar). Integral: https://ziare.com
Ministerul Justitiei: Procurorul revocat din functia de conducere de rang inalt poate ataca in instanta decretul presedintelui (proiect) Ministerul Justitiei propune in proiectul de lege privind statutul magistratilor ca procurorul revocat din functia de conducere de rang inalt sa poata ataca in instanta de contencios decretul presedintelui Romaniei de revocare din functie.”Prevederea expresa a posibilitatii procurorului revocat din functia de conducere de rang inalt de a ataca decretul Presedintelui Romaniei de revocare din functie la instanta de contencios administrativ competenta, in conditiile legii, fara parcurgerea procedurii prealabile. In cadrul procesului, instanta va putea verifica legalitatea si temeinicia propunerii ministrului Justitiei de revocare din functia de conducere”, se arata in expunerea de motive a proiectului de act normativ, pus in dezbatere miercuri de Ministerul Justitiei. Conform sursei citate, avand in vedere jurisprudenta Curtii Constitutionale in materie, s-a prevazut ca presedintele Romaniei poate refuza, doar pentru motive de legalitate, revocarea din functiile de conducere, aducand la cunostinta publicului motivele refuzului. De asemenea, in cadrul procedurii de selectie a procurorilor cu functii de conducere de rang inalt, presedintele Romaniei poate refuza motivat numirea, aducand la cunostinta publicului motivele refuzului. Decretul Presedintelui Romaniei de numire in functie sau refuzul motivat al acestuia se emit in maximum 60 de zile de la data transmiterii propunerii de catre ministrul Justitiei. In proiect se mai prevede cresterea duratei mandatului pentru functiile de conducere de rang inalt din cadrul Ministerului Public de la trei la patru ani, in acord cu recomandarea Comisiei de la Venetia. Integral: https://ziare.com
Teodor Baconschi Nu mă lupt cu rinocerizarea filetistă a Ortodoxiei pentru că nu mi-aș iubi țara. Dimpotrivă: aici m-am născut, aici voi odihni pe veci într-un mormânt, în limba română mi-am scris (cu o excepție) toate cărțile, am reprezentat România ca ambasador în trei capitale și apoi, ca ministru de Externe. Aversiunea mea față de pocirea etnocentrică a tradiției ortodoxe ține de argumente, nu de umori: 1. Filetismul (adică naționalismul religios) a fost condamnat ca erezie de către comuniunea pan-ortodoxă. Creștinismul e o religie universală, chiar dacă primește expresii locale. 2. Naționalizarea sentimentului religios comportă riscurile derapajului totalitar – așa cum s-a văzut în cazul Mișcării Legionare și a mesianismului slav post-sovietic. La noi, identificarea fără rest a Ortodoxiei și a românismului permite, de trei decenii, atât nostalgii de extremă dreaptă, cât și perpetuarea ”Cântării României”, festivalul delirului național-comunist (care era menit să țină loc de hrană, de cultură, de libertate și să mascheze eșecul multilateral dezvoltat al regimului dejisto-ceaușist). 3. Prin limitarea Ortodoxiei la amestecul dintre gândirismul interbelic și național-comunismul reșapat, prin excesul de ruralism și dioramă folclorică, Biserica majoritară riscă să devină paralelă cu evoluțiile societății românești și sfidează natura prepondent urbană (adică civilizată și civilă) a religiei lui Hristos. 4. A reduce sobornicitatea adevărului evanghelic la cadre strict etnice duce în final la transformarea Bisericii într-o sectă autarhică, izolaționistă, anti-ecumenică și anti-europeană. 5. Fetișizarea esențialistă a identității etnice inhibă orice progres spiritual, instigă la rasism și xenofobie, instituie delictul de opinie și o mentalitate antidemocratică – deci are toate ingredientele unui faliment moral-religios și se dovedește contrară intereselor raționale ale statului român. Sursa: https://www.facebook.com
Ultimul gest al lui Firea ca primar! A semnat alipirea Bucureştiului la Voluntari Nu subestima fiara încolţită, pentru că are întotdeauna un ultim as în mânecă! Profitând de ultimele ei zile ca primar, Gabi Firea a semnat în această dimineaţă decretul prin care alipeşte Bucureştiul la Voluntari. Astfel, sectoarele 1-6 ale fostei Capitale devin sectoarele 2-7 ale noului Municipiu Voluntari, administrat de către Florentin Pandele. Bucureştenii sunt rugaţi să „nu facă panaramă” la auzul veştii, pentru că, potrivit lui Firea, în dragoste şi în război totul e permis câtă vreme iese PSD-ul la sfârşit. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Legea USR privind înființarea DNA-ului pădurilor este neconstituțională – CCR Legea USR privind înființarea Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Mediu (DIIM) – ”DNA-ul pădurilor” – este neconstituțională, a decis miercuri Curtea Constituțională. Actul normativ a fost atacat la CCR de Guvernul Orban. Plenul Senatului a adoptat, pe 16 iunie, în calitate de Cameră legislativă decizională, proiectul de înfiinţare a Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Mediu (DIIM) – “DNA-ul Pădurilor”, iniţiat de parlamentari USR, PNL, PMP, ALDE şi independenţi. Proiectul a fost adoptat cu 119 voturi “pentru” şi 11 abţineri.”
Raportul privind statul de drept în România: Modificările la legile justiției au rămas în vigoare și creează incertitudine pentru funcționarea sistemului judiciar în ansamblu În România, controversatele modificări aduse de PSD-ALDE legilor justiției în 2018 și 2019 continuă să fie în vigoare și creează incertitudine pentru funcționarea sistemului judiciar în ansamblu, notează Comisia Europeană în raportul privind statul de drept publicat miercuri. În document – care conține în special critici la adresa Secției de anchetare a magistraților – se menționează că actualul Guvern și-a exprimat dorința de a se angaja într-un dialog cu sistemul judiciar și cu partidele politice pentru a corecta măsurile controversate. Comisia mai arată, de asemenea, că, în timp ce noul procuror șef DNA a fost numit cu avizul pozitiv al Consiliului Superior al Magistraturii, procurorul general și șeful DIICOT au fost numiți în pofida avizului negativ al CSM. „Această situație subliniază deficiențele de lungă durată evidențiate anterior de Comisie care, în contextul MCV, a recomandat necesitatea unei proceduri de numire mai robuste și mai independente, iar o sluție sustenabilă ar putea fi realizată cel mai bine cu sprijinul Comisiei de la Veneția”, se arată în raport. Comisia Europeană a publicat miercuri primul raport privind statul de drept în UE, care evaluează patru teme principale: sistemele naționale de justiție, cadrele anticorupție, pluralismul și libertatea mass-mediei, precum și alte aspecte instituționale legate de sistemele de control și echilibru. În ceea ce privește independența justiției în România,
SURSE Ce conțin proiectele legilor Justiției pregătite de Predoiu: desființarea Secției Speciale, restabilirea atribuțiilor președintelui la numirea magistraților șefi, eliminarea pensionării la 20 de ani / Modificările vor fi anunțate astăzi după raportul UE pe statul de drept, care se anunță critic la adresa României …
Pedepse mai mari pentru pedofili si traficantii de persoane. CCR a decis ca legea este constitutionala
Medic cu leafă lunară de 36.000 de lei, acuzat de luare de mită şi trafic de influenţă. Diana Bulgaru conduce Institutul de Medicină Legală Iaşi Medicul ieşean Diana Iliescu Bulgaru, directorul Institutului de Medicină Legală (IML) din Iaşi, a fost pus sub acuzare de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA). Diana Bulgaru este inculpată pentru luare de mită şi trafic de influenţă, potrivit unor informaţii oficiale furnizate de DNA. Directorul IML a fost plasat sub control judiciar de procurori şi a formulat o plângere împotriva măsurii preventive. Joi, 1 octombrie, Tribunalul Iaşi va anunţa dacă menţine sau nu măsura controlului judiciar. Potrivit unor surse, acuzaţiile ar fi referitoare la achiziţii publice de materiale sanitare, efectuate în perioada pandemiei. Într-un răspuns oficial, DNA invocă faptul că oferirea unor date din această investigaţie ar periclita cursul anchetei. “Pe rolul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul teritorial Iaşi se află în lucru o cauză penală în care procurorii anticorupţie au dispus, faţă de persoana la care faceţi referire, punerea în mişcare a acţiunii penale pentru săvârşirea infracţiunilor de luare de mită şi trafic de influenţă. În acest moment, alte informaţii referitoare la stadiul anchetei, nu pot fi puse la dispoziţie în conformitate cu prevederile art. 12, alin. 1, lit. e, din Legea 544/2001”, a precizat DNA, care a refuzat să dezvăluie în ce a constau presupusele fapte de corupţie comise de Bulgaru. Integral:
Semnal de alarmă tras de oamenii de știință, după un nou studiu: bolnavii de COVID asimptomatici pot fi, de fapt, presimptomatici. Ce s-a greșit în cercetările anterioare Până recent, oamenii de știință credeau că aproape jumătate din cazurile de COVID-19 sunt asimptomatice. Datele arată însă că procentul e mai scăzut. Libertatea a vorbit cu autorii unui nou studiu, care arată că doar 20% din cazurile de COVID-19 sunt asimptomatice. Unul dintre lucrurile care fac COVID-19 atât de înspăimântător este imprevizibilitatea sa. Simptomele bolii date de SARS-CoV-2 se întind pe un spectru extrem de larg, care variază de la sindromul respirator acut sever la manifestări abia sesizabile, asemănătoare celor cauzate de o formă ușoară de gripă sau viroză. Unii pacienți nu manifestă deloc simptome vizibile – acestea sunt cazurile “asimptomatice” despre care se tot vorbește. Asimptomaticii, spun cercetătorii, reprezintă un grup foarte periculos, deoarece pot contribui, fără să vrea, la răspândirea bolii – neștiind că sunt purtători, spre deosebire de persoanele cu simptome, care se izolează imediat ce își dau seama că sunt bolnave, asimptomaticii continuă să meargă la serviciu și la cumpărături și să interacționeze cu lumea. Estimarea cazurilor asimptomatice de COVID-19 într-o populație a fost subiect de dezbatere încă de la debutul pandemiei. Testarea în masă în Islanda sugerează că 50% din cazurile din această țarăau fost asimptomatice în martie. În mod similar, un studiu efectuat în comuna italiană Vo’ Euganeo, cu o populație de 3.300 de locuitori, a arătat că mai mult de 50% din toate cazurile erau asimptomatice. … În iunie, cercetătorii americani ai Departamentului de Medicină Moleculară de la Scripps Research au estimat că aproximativ 40%-45% dintre persoanele care contractează noul coronavirus sunt, probabil, asimptomatice. Dar un nou studiu publicat în revista PLOS Medicine de cercetătorii de la Universitatea din Berna, Elveția, sugerează că procentul cazurilor asimptomatice nu este mai mare de 20%. Cercetătorii de la Universitatea din Berna, Elveția, au analizat 79 de studii care au raportat date empirice asupra a 6.616 persoane infectate cu SARS-CoV-2 între martie și iunie, din care 1.287 au fost considerate asimptomatice. Toate persoanele infectate cu SARS-CoV-2 sunt inițial asimptomatice. Cu toate acestea, după minimum două și maximum 14 zile de la infectare, mulți dezvoltă simptome. Poate că o formulare mai bună este că toate cazurile de COVID-19 sunt inițial presimptomatice, iar multe astfel de cazuri presimptomatice au fost clasificate ca asimptomatice de studii anterioare. … În realitate, 80% dintre persoanele infectate cu noul coronavirus ajung să prezinte unele simptome Confuzia anterioară este cauzată de “dimensiunea eșantionului și felului în care a fost selectată populația, diferențele în cum sunt urmăriți participanții studiilor și lipsa consensului asupra definiției pentru un caz cu adevărat asimptomatic sau presimptomatic”, susțin cercetătorii. Integral:
Ministrul Finaţelor anunţă o nouă rectificare bugetară. Bugetul pe 2021 va fi făcut de următorul Guvern Până la finele anului Guvernul va mai efectua o rectificare bugetară, a anunţat miercuri ministrul Finanţelor Florin Cîţu. „Mă uit la execuţia bugetară şi aşa cum sunt lucrurile acum va mai fi nevoie de o rectificare bugetară până la finalul anului”, a spus ministrul. „Bugetul va fi aprobat de Guvernul următor, în baza actualei legislaţii”, a mai spus Cîţu, ca răspuns la întrebările legate de evoluţiile pensiilor, salariilor bugetare şi alocaţiilor pentru copii. Ministrul spune că în condiţiile în care Guveernul îşi doreşte o consolidare fiscală, se aşteaptă ca agenţiaS&P să menţină actualul rating al ţării cu o perspectivă stabilă. „Mă aştept să treacă la perspectivă stabilă. O să vadă că ne dorim consolidare fiscală”, a spus ministrul. Integral:
După alegeri: despre despărţirea de pesedism şi reforma statului A existat, în primele orele de după anunţarea sondajelor realizate la ieşirea de la urne, un sentiment de euforie ce părea a sugera că PSD nu se află doar în recul, ci este pe cale de a deveni istorie, o dată pentru totdeauna. Era ca şi cum, ca prin miracol, alegerile locale ar fi adus acea despărţire, definitivă şi radicală, de fesenism. Votul dat de bucureşteni împotriva Gabrielei Firea , în favoarea lui Nicuşor Dan, a fost, incontestabil, una dintre imaginile care au putut fi întruchiparea unei speranţe colective.
NICUŞOR DAN:
Mihai Grecea, supraviețuitor Colectiv, despre vot și Piedone: “Sentința nu-i anulată, morții n-au înviat. Iar după Firea, Bucureștiul suferă de sindrom de stres posttraumatic” Omul care a filmat incendiul și a stat 25 de zile în comă găsește o explicație în opțiunea votanților lui Piedone: “Pentru viețile grele pe care le duc de atâta vreme, tragedia de la Colectiv se vede altfel. Pentru ei răul, corupția, decăderea morală e banalitate, o văd la fiecare scară de bloc”. …..
OMS vrea 120 de milioane de teste rapide pentru COVID-19. Ce tari vor avea prioritate Tarile cele mai sarace vor putea avea acces la 120 de milioane de teste rapide si ieftine pentru Covid-19 in urmatoarele luni, au promis luni OMS si partenerii sai, dar cu conditia sa gaseasca fonduri, potrivit AFP.”Avem un acord, avem un inceput de finantare si acum avem nevoie de suma totala pentru a putea cumpara aceste teste”, a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, in conferinta online. Pentru moment, fiecare test costa 5 dolari, dar OMS ca si partenerul sau au subliniat ca pretul trebuie sa coboare pe masura ce companiile care le vor produce – Abbott si SD Biosensor – se dezvolta. Aceste teste antigen rapide “dau rezultate in aproximativ 15-30 de minute, la un pret mai mic si cu echipament mai putin sofisticat”, a subliniat directorul OMS. Acestea “nu sunt un panaceu”, deoarece sunt mai putin precise decat testele PCR, a recunoscut Peter Sands, directorul Fondului Global care a adaugat Covid-19 la luptele duse deja contra Sida, malariei si tuberculozei, dar “asta va permite sa reduca decalajul gigantic dintre tarile bogate si cele sarace atunci cand vine vorba de testare”, a subliniat el. Fondul Global va pune la dispozitie 50 de milioane de dolari. Intarzierea testarilor, unealta indispensabila pentru controlul pandemiei si pentru a evita izolarea in timpul lungilor saptamani, este considerabila. Acolo unde tarile bogate realizeaza in medie 292 de teste la 100.000 de locuitori, tarile cu venituri mici si medii nu fac decat 61 si tarile cu venituri mici – 14. Integral:
Afacerile celor 25 de laboratoare private care fac teste la cerere trec de 2,5 miliarde de lei. Bucureşti are peste jumătate din centre. 500.000 de români s-au testat la cerere pentru Covid-19 Cele 25 de laboratoare private acreditate de Ministerul Sănătăţii pentru a prelucra teste la cerere de la pacienţii care vor să afle dacă au sau nu Covid-19 au cumulat în total 2,5 mld. lei în 2019, iar cele mai multe astfel de centre sunt în Bucureşti (15), potrivit unei analize a ZF. Şi judeţe precum Iaşi, Cluj sau Timiş au operatori privaţi care fac teste la cerere, în timp ce alte judeţe se bazează doar pe spitalele judeţene, orăşeneşti sau direcţiile de sănătate publică din zona respectivă. ….Din datele autorităţilor, adunate de ZF, în ultimele două luni, 500.000 de români s-au testat la cerere. În contextul în care un test la cerere costă în medie 300-350 de lei, până acum românii au plătit 150 mil. lei, din calculele ZF, pentru a se testa de Covid-19. Integral:
Ce vrea să facă Nicușor Dan, noul primar general al Bucureștiului, în următorii 4 ani: metrou ușor pe infrastructura CFR, pădure urbană în spatele stadionului Ghencea, înlocuirea a 300 km de conductă pentru apă caldă Nicușor Dan este noul primar general al Bucureștiului. Cele mai importante proiecte propuse în campania electorală sunt: înființarea unei linii de metrou de suprafață pe actuala infrastrucură CFR, construirea a 15 parcări park&ride la principalele intrări în oraș, Centura Verde a Bucureștiului și o pădure urbană de 20 ha în spatele stadionului Ghencea, înlocuirea a 300 km de conductă din rețeaua principală de termoficare. Pe social, cele mai importante promisiuni sunt: menținerea ajutorului social pentru persoanele cu handicap și acordarea unui ajutor pentru părinții care nu prind loc la grădinițele de stat ca să-și dea copiii la privat. Soluții pentru trafic Cel mai important proiect din programul electoral al lui Nicușor Dan, pentru fluidizarea traficului, este înființarea unei linii de metrou de suprafață pe infrastructura CFR existentă, cu bani europeni. Acesta va funcționa pe șase rute care se vor conecta la cele șase gări principale din oraș. Stațiile metroului de suprafață vor corespunde cu intrările în oraș și vor fi interconectate cu cele ale STB și Metrorex…..Acesta mai propune construirea a 15 parcări park&ride la intrările principale în oraș….Cele 15 mari parcări vor fi finanțate din fonduri europene și vor avea în medie câte 1.000 de locuri de parcare fiecare. Într-o primă fază, ele vor fi amenajate ca parcări la sol, iar imediat ce proiectele vor fi gata, vor fi ridicate construcții moderne, supraetajate….Pentru modernizarea transportului public – va moderniza și extinde linii de tramvai și troleibuz, astfel încât să fie conectate mai bine cu punctele de intrare în oraș, unde vor exista stațiile metroului de suprafață și cele 15 mari parcări. Traseele vor fi reorganizate, extinse și optimizate. – un program special pentru tramvaie, făcând în paralel modernizarea liniilor de tramvai, eficientizarea traseelor pentru reducerea timpilor de rulare și achiziția de noi tramvaie (de mare capacitate, mai bune). – va lărgi și moderniza / ecologiza / electrifica flota de autobuze a STB cu alternative electrice sau hibride (reale, nu doar cu numele, precum cele cumpărate de actuala conducere a primăriei). – va transforma autobuze vechi ale STB în troleibuze dotate cu mici baterii electrice, pentru a avea o anumită autonomie de deplasare dincolo de liniile de troleibuz. – va crea benzi unice pe marile bulevarde pentru transportul public și vom reconfigura trasee de transport pentru a acoperi cererea bucureștenilor la orele de vârf….Soluții pentru reducerea poluării – Va introduce un program eficient de spălare periodică a străzilor.- Va implementa obligativitatea eliminării dispersiei prafului și pulberilor provenite din activitățile de construcții și demolări, prin procedee precum udarea. În paralel, va responsabiliza și eficientiza Poliția Locală pentru monitorizare și intervenție în privința respectării standardelor de lucru în șantiere.- Va lărgi rețeaua de senzori și de stații de monitorizare a aerului.- Va elimina, prin Poliția locală, locurile în care se depozitează ilegal gunoaie.- Vom verifica respectarea de către gropile de gunoi din proximitatea Capitalei a reglementărilor în privința captării gazelor și limitarea emanațiilor de dioxid de sulf.- Va identifica terenurile și imobilele degradate (care sunt un factor major în generarea de praf și pulberi) și vom impune proprietarilor, oricare ar fi ei, luarea de măsuri active pentru limitarea impactului negativ de mediu.- Va debloca și va finaliza Registrul Spațiilor Verzi.- Va demara proiectul Centura Verde a Bucureștiului- Va crea o pădure urbană în spatele stadionului Ghencea, pe cele 20 de hectare din zonă care aparțin primăriei…..Soluții pentru sistemul de termoficare– Accesarea fondurilor europene pentru modernizarea sistemului de termoficare.- Înlocuirea a 300 km de conductă din rețeaua principală, cu alocări financiare prioritare.- automatizarea completă a punctelor termice.- Continuarea, în paralel cu modernizarea rețelei de termoficare, a investițiilor pentru eficientizarea energetică a clădirilor private și publice….Educație– Va construi sau amenaja, în colaborare cu primăriile de sector, cel puțin 30 de creșe și grădinițe.- Vom demara, în colaborare cu Guvernul României, construcția de școli.- Va organiza noi programe after-school (școală după școală) în școlile bucureștene, cu obiectivul ca la finalul mandatului să existe un astfel de program în cel puțin 150 de școli din Capitală…..Sănătate– Realizarea, în parteneriat cu Ministerul Sănătății, a unei strategii comune pentru spitalele din București.- Digitalizarea rețelei sanitare.- Dotarea instituțiilor medicale cu echipamente moderne prin achiziții centralizate, care să eficientizeze cheltuirea banilor publici.- Crearea unor centre medico-sociale de sector, care să poată trata urgențele ușoare chiar în cartier și să degreveze astfel marile spitale de urgență.- Demararea unui program special de monitorizare și reducere a infecțiilor intra-spitalicești Social– Va realiza un inventar corect al locuințelor sociale, asigurând accesul familiilor care au cu adevărat nevoie de astfel de locuințe și, în paralel, va începe un program de achiziție / construcție a locuințelor sociale.- Va crea servicii de suport școlar pentru copiii din familii defavorizate, cu risc de abandon școlar, precum și programe de tip „a doua șansă” pentru copiii care, din diverse motive, au abandonat școala și trebuie reintegrați în sistemul educațional.- Va înființa funcția de „avocat al bucureștenilor”.- Va realiza o rețea municipală de îngrijire și de asistență medicală la domiciliu a persoanelor de vârsta a treia cu mobilitate redusă…..Urbanism– Deblocarea/refacerea Planului Urbanistic General (PUG), într-un mod absolut transparent și bazat pe colaborarea dintre Primăria Generală și primăriile de sector.- Deblocarea/actualizarea (finanțărilor) Planului Integrat de Dezvoltare Urbană (PIDU) – portofoliul de proiecte pentru spațiul public din zona centrală.- Conectarea și sincronizarea datelor, planurilor și informațiilor (cadastru, patrimoniu, lucrări publice, trafic) folosind soluții GIS.l Sincronizarea PUG și PIDU cu: Planul Integrat de Calitate a Aerului, Planul de mobilitate urbană durabilă 2016-2030, Strategia Culturală a Municipiului București 2016-2026.Nicușor Dan despre companiile municipale înființate de Gabriela Firea: ”Companiile municipale au acum 6-7000 de angajați. Salariații mulți sunt la transportul public, la Termoenergetica. Am spus că soluția e desființarea cu mutarea oamenilor în administrațiile din care provin. Mai puțin Termoenergetica”, a declarat acesta într-un interviu acordat HotNews.ro, recent. Integral”:
USR este marele câştigător al acestor alegeri. O generaţie nouă, educată, cu alte aspiraţii decât majorarea pensiilor, îşi caută propriul drum în politică Să dăm Cezarului ce-i al Cezarului: PNL a câştigat alegerile, după cum arată datele parţiale. Dar marele câştigator al acestei curse este, de departe, USR. Nu este puţin lucru să câştigi Timişoara, în dauna lui Robu (PNL). Nu este puţin să câştigi Braşovul, în dauna eternului Scripcaru (PNL). Nu este puţin să câştigi Bacăul (cu sprijinul PNL) în dauna neclintitului PSD, într-un oraş legat de restul ţării doar prin intervenţiile lui Viorel Hrebenciuc şi nu este uşor să ai, la Iaşi, un candidat necunoscut (Cosette Chichirău) care a fost la un pas să învingă struţo-cămila pesedisto-liberală (Mihai Chirică). Dacă PNL şi USR ar fi colaborat peste tot, PSD ar fi fost spulberat din marile oraşe şi din consiliile judeţene şi ar fi rămas să continue programul de acum 25 de ani de <pietruirea drumurilor la sate>. Dovada este Vrancea, unde alianţa PNL-USR a pus punct carierei politice a unui tip cu o viaţă mai fructuoasă decât cea a lui Ion Iliescu şi a lui Adrian Năstase. După aproape 30 de ani, Marian Oprişan a fost scos pe tuşă. Într-un anume fel, este bine şi pentru PNL şi pentru USR că PSD nu a pierdut chiar totul. Pentru că, dacă lupii se lăcomesc şi mănâncă într-o zi toţi iepurii din pădure, a doua zi ce mai mănâncă? Victoria lui Nicuşor Dan la Bucureşti nu ar fi fost posibilă fără o colaborare USR/PNL. Dar, Nicuşor Dan (50 de ani), doctor în matematică, titlu obţinut la Sorbona, este chiar fondatorul USR de azi. Efortul lui în politică a început acum mai bine de zece ani, iar succesul este încununarea acestei tenacităţi, dar şi a unei zodii bune. A fost propus spre susţinerea dreptei de Traian Băsescu.
Adevăratele probleme ale unui corporatist din Bucureşti: Vreau apă caldă! Eu vreau să plec din ţară! 11 concluzii după alegerile locale 2020, o miză de peste 332 mld. lei, adică peste 67 mld. euro şi aproape jumătate de milion de posturi ……1. USR/PLUS este câştigător al alegerilor locale pentru că Nicuşor Dan a câştigat Primăria Bucureştiului, Clotilde Armand, un alt lider al alianţei este pe primul loc la sectorul 1, iar Radu Mihaiu, un cvasinecunoscut, este pe primul loc la sectorul doi. USR poate pretinde victoria şi la Timişoara, unde un neamţ, Domic Fritz, i-a luat faţa eternului primar Robu….PSD pierde nu din cauză că Iohannis sau Orban sau Rareş Bogdan le-au făcut reclamă negativă, ci din cauza faptului că nu sunt investiţii în economia locală şi că administraţia PSD a împărţit pomeni electorale, în loc să aducă business în economie…… 10.
Ce-i de înţeles când se votează în municipiu USR-Plus iar în sat un primar PSD mort. Lecţii pentru 6 decembrie ..… Votul de ieri a dat răspunsul: da, efectul Dragnea încă persistă – şi încă mai mult decât au anticipat sondajele, analizele lui Vasile Dâncu sau chiar cei mai fanatici adversari ai PSD. Aceasta e o concluzie puternică pentru luna decembrie, în funcţie de care toate partidele îşi vor calibra strategia şi mesajul. Desigur, liderii PSD sunt obligaţi să rămână optimişti şi vor declara acum, paradoxal, victoria, ca aseară la Bucureşti. Vor număra totalurile de voturi, vor aduce la matcă fii rătăcitori ca Negoiţă, vor încerca blaturi în Consilii peste tot unde găsesc deschidere şi vor număra primarii de comună victorioşi. Dar asta nu păcăleşte pe nimeni, nici chiar propriul activ de partid, care se confruntă acum cu perspectiva înjumătăţirii locurilor în politică şi administraţie. Afacerile lor vor fi preluate ostil de PNL în multe locuri (de exemplu Iaşi, Constanţa, etc), dacă nu reuşesc să negocieze cu câştigătorii blaturile de care pomeneam mai sus. Fiefurile lor stabile au rămas Oltenia şi Muntenia săracă, dar asta nu-i va ajuta mult în decembrie, când voturile de aici vor fi diluate de diaspora. Nu poate exista ilustrare mai bună pentru votul PSD în anul 2020 decât victoria glorioasă de la Deveselu, cu 63%, pe mâna unui primar mort. Această alegere-parastas (real, lumea din sat s-a dus în cimitir cu lumânare după vot, să onoreze alesul) vine aproape ca un motto politic pentru partid, în faza actuală. A doua întrebare decisivă, relevantă în toată Europa, este dacă nu cumva în 2020 se încheie “decada polarizării şi indignării” începută la marea criză economică din 2008-09, cu manifestul “Indignez-vous”, mişcarea Occupy, slogane populiste anti-elită şi apoi polarizarea în oglindă pe dreapta: xenofobie, politici nativiste, de tabără cultural-ideologică, efectul Trump, Brexit. Deja sunt semne pe continent că mişcările anti-europene sunt azi în reflux; alegerile prezidenţiale de peste o lună vor face lucrurile mai clare şi în SUA. Dacă se confirmă, asta ar însemna o întoarcere a electoratelor la un vot pentru decenţă, normalitate şi competenţă, în defavoarea celui identitar, gălăgios şi populist care a fost pe val în ultimii zece ani. Poate criza Covid-19 a avut rolul ei: a speriat lumea suficient cât să se vadă că tribalismele, politica tip show şi gargara anti-elite (adica anti-specialişti), asociate cu incompetenţa administrativă, omoară oameni. La această întrebare importantă pentru politica globală România a dat ieri un răspuns: pentru competenţă, pe un mesaj politic centrist şi clar pro-occidental, chiar atunci când cetăţenii nu prea ştiau mare lucru despre candidatul propus. Din nou, lecţiile pentru decembrie sunt clare…… Peste aşteptări a ieşit Băsescu, care într-o lună şi-a dus partidul din marja de eroare la 7% şi l-a băgat în CGMB. Ceea ce n-a reuşit prin negociere cu ceilalţi a făcut pe cont propriu; e posibil ca Nicuşor Dan să aibă nevoie de PMP pentru o majoritate stabilă în Consiliul General. Va trece euforia de azi şi se va constata că Bucureştiul nu-i uşor de guvernat, mai ales acum, împărţit în două felii clare: Bucureştiul de Nord (sectoarele 1,2,6) trăgând spre dreapta, hisptereală şi modernizare; şi Bucureştiul de Sud (sectoarele 4,5) sărac, cu opţiuni mai curând pro-sociale şi primari bizari, pe contrasens. Încotro va înclina Negoiţă la 3, acum că a răposat proiectul politic Ponta, doar Dumnezeu ştie…
Agenţia Publică de Sănătate din Franţa: unul din 3 focare de COVID-19 apare în şcoli şi universităţi Cu 285 de focare de contaminare în curs de anchetă în Franţa, şcolile şi universităţile devin principalalele surse de contaminare, înaintea companiilor şi fabricilor, potrivit ultimului buletin săptămânal de la Agenţia Publică de Sănătate din Franţa (SPF). Cu 285 de focare învăţământul, pentru prima dată, este înaintea focarelor apărute în cadrul companiilor şi fabricilor, care înregistrează 195 de focare în Franţa. Urmează unităţile sanitare cu 97 şi evenimentele publice sau private: „adunări temporare de oameni” (77), scrie SPF . În buletinul său anterior, din data de 17 septembrie, şcolile şi universităţile numărau 160 de focare supuse anchetei (22% din total) şi doar 26 din 10 septembrie. Aceste cifre, stabilite „după tipul de comunitate”, exclud unităţile de cazare pentru vârstnici şi „mediul familial restrâns”, specifică instituţia. În Franţa, un lider al medicilor a avertizat că ultimul val al pandemiei ar putea „copleşi” ţara pe fondul epuizării din rîndul lucrătorilor din domeniul sănătăţii. Între timp, Patrick Bouet, şeful Consiliului Naţional al Ordinului Medicilor, a declarat săptămânalului Journal du Dimanche: „Al doilea val ajunge mai repede decât am crezut”. Integral:
Kovesi a depus angajamentul solemn ca șef al Parchetului European în fața Curții de Justiție a UE. La ceremonie a participat și fiul jurnalistei malteze Daphne Caruana Galizia, asasinată din cauza investigațiilor de corupție Laura Codruţa Kövesi a depus astăzi în fața Curții de Justiție a UE angajamentul solemn în calitate de șefă a Parchetului European, potrivit unui comunicat de presă al Curții. La ceremonie a participat și fiul jurnalistei malteze Daphne Caruana Galizia, asasinată în 2017 din cauza investigațiilor de corupție. „Mă angajez solemn să îmi exercit funcția în deplină independență, în interesul Uniunii în ansamblul său; să nu solicit și să nu accept instrucțiuni de la nicio persoană sau entitate exterioară Parchetului European. Mă angajez de asemenea să respect obligația de confidențialitate, în ceea ce privește orice informație deținută de Parchetul European”, este textul angajamentului luat…..Parchetul European este un organ independent al Uniunii însărcinat cu investigarea, urmărirea penală și trimiterea în judecată a autorilor infracțiunilor care aduc atingere intereselor financiare ale Uniunii (de exemplu fraudă, corupție sau fraudă transfrontalieră în materie de TVA care depășește 10 milioane de euro). În acest scop, Parchetul European desfășoară investigații, efectuează acte de urmărire penală și exercită acțiunea publică în fața instanțelor competente din statele membre. Parchetul European are sediul la Luxemburg. Integral: 
Hidroelectrica a câştigat procesul cu ANRE privind exporturile de energie, la Curtea de Justiţie a UE „În data de 17 septembrie a.c., Curtea Europeană de Justiţie (CJUE) a dat câştig de cauză Hidroelectrica în procesul cu ANRE având ca obiect restricţiile impuse de reglementator cu privire la exporturile de energie electrică, în cauza C-648/18 (Trimitere preliminară – Piaţa internă a energiei electrice – Libera circulaţie a mărfurilor – Articolul 35 TFUE – Restricţii cantitative la export – Măsuri cu efect echivalent – Măsură naţională care impune producătorilor de energie electrică să oferteze întreaga cantitate de energie electrică disponibilă exclusiv pe o piaţă concurenţială centralizată din statul membru în cauză)”, a informat vineri Hidroelectrica. În motivarea hotărârii, Curtea a precizat că ”Articolele 35 şi 36 TFUE trebuie să fie interpretate în sensul că o legislaţie naţională care, astfel cum este interpretată de autoritatea însărcinată cu aplicarea sa (ANRE), impune producătorilor naţionali de energie electrică să oferteze întreaga cantitate de energie electrică disponibilă pe platformele administrate de singurul operator al pieţei naţionale de energie electrică desemnat pentru serviciile de tranzacţionare de energie electrică constituie o măsură cu efect echivalent unei restricţii cantitative la export, care nu este susceptibilă să fie justificată pe motive de siguranţă publică legate de siguranţa alimentării cu energie, în măsura în care o astfel de legislaţie nu este proporţională cu obiectivul urmărit. Mai mult, CJUE a considerat că modul de interpretare al ANRE a avut efectul de a lipsi producătorii români de energie electrică care au obţinut licenţe de trading în alte state membre, ale căror pieţe de energie electrică au o funcţionare cuplată cu cea din România, de posibilitatea de a tranzacţiona bilateral energia electrică şi, dacă este cazul, de a o exporta direct pe aceste pieţe. ”Consider că s-a facut un pas foarte important înspre normalitate şi înspre o realitate pentru care Hidroelectrica luptă de mulţi ani şi pe care o doreşte definitivă – piaţa liberă de energie. Prin liberalizare se elimină decalajele dintre preţurile de pe pieţele din România şi cele din alte state membre, principalul beneficiar al acestui preţ corect fiind, în cele din urmă clientul. Tendinţa şi dorinţa europeană se îndreaptă către comerţ liber intra-comunitar, cu restricţii minime, fără intervenţii arbitrare de natură să distorsioneze fluxul economic natural. Doar piaţa liberă, privită în context incluziv – naţională, regional, europeană, este cea care garantează un preţ corect atât pentru cei care produc, cât şi pentru cei care consumă energie. Concurenţa între jucători, balanţa dintre cerere şi ofertă, contextul şi condiţiile de producţie sunt cele care reglează valoarea energiei şi fluxul import-export. Nu am înţeles niciodată intervenţiile reglementatorului asupra unui sistem care se auto-reglează. Integral:
COVID-19. Sistemul rezistă doar la o creştere de 10-20% a cazurilor. Cum comentează prof. Rafila …. România se apropie de 120.000 de cazuri confirmate de COVID-19. Cifrele publicate joi de Grupul de Comunicare Strategică arată un bilanţ de 118.054 de pacienţi pozitivi, până acum, şi 4.591 de decese. Joi au fost raportate 1.639 de persoane diagnosticate cu noul coronavirus din 24.278 de teste efectuate, iar alte 41 au decedat. Numărul persoanelor internate cu COVID-19 a ajuns la 7.136, din care 506 sunt la Terapie Intensivă. Ca şi până acum, Capitala se află în topul infectărilor, cu 281 de noi cazuri joi, urmată de judeţele Galaţi, cu 83 de noi infectări, şi Constanţa şi Bacău, cu câte 82. Totalul persoanelor depistate cu infecţie a ajuns în Bucureşti la 15.886. Cele mai puţine cazuri, 3 în 24 de ore, au fost înregistrate în judeţul Mehedinţi. Reluarea activităţii în septembrie s-a văzut în cifre Prof.dr. Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS, a apreciat, joi, că noile cifre la zi sunt similare cu cele de săptămâna trecută.
Cifrele oficiale: deși România tratează în spital 60% din cazurile de COVID-19, de trei ori mai mult decât media ţărilor europene, decesele sunt mult mai multe
Avertismentul unui profesor la Harvard: “Urmatoarea pandemie poate fi creata de biohackeri” In marea lor majoritate, expertii sunt de parere ca noul
Laura Ștefan: ”Ne batem joc de lege, unii candidați au interdicție să ocupe un nou mandat” ….Mai sunt doar trei zile până la votul din 27 septembrie, iar pe liste se află și candidați care au interdicție de a ocupa o funcție publică în următorii trei ani. Agenția Națională de Integritate a descoperit cazuri de incompatibilitate sau conflict de interese, confirmate de instanțe, iar unii primari sau consilieri nu mai au dreptul legal de a mai ocupa o funcție publică după alegeri. Cu toate acestea, alte instanțe de judecată le-au dat dreptul de a candida, spunând că acestora li s-a interzis doar dreptul de a ocupa mandatul, nu și drepturile electorale. Astfel, un primar incompatibil, dacă va câștiga alegerile, nu își va putea prelua mandatul obținut. Se va activa în aceste cazuri interdicția de a ocupa o funcție timp de trei ani, iar mandatul nu o să fie validat. Drept consecință, alegerile ar trebui reluate. În campania pentru locale asistăm la un absurd electoral: existența unor candidați fără dreptul legal de a ocupa mandatul câștigat. Situația existentă pleacă de la faptul că instanțele din România au dat decizii diferite în cazuri similare, fiind vorba de o interpretare neunitară a legii. Surse din Agenția Națională de Integritate susțin că sunt peste o sută de astfel de cazuri la nivel național, de candidați care au interdicție pentru o perioadă de trei ani de a ocupa o funcție eligibilă. S-a ajuns astfel în situația în care, din cauza deciziilor diferite, să existe candidați care au interdicția de trei ani, dar să poată intra în competiția electorală. Cei care candidează nu au dreptul însă de a ocupa funcția câștigată, condiția fiind însă de a nu le fi validat mandatul. Bani irosiți în alegeri. Unii primarii candidează, dar nu își pot prelua mandatul Laura Ștefan, coordonatorul activităților anticorupție pentru Expert Forum, a declarat pentru Europa Liberă că legea este clară, iar persoanelor care au primit interdicția de a mai ocupa o funcție pentru următorii trei ani nu ar trebui să li se permită să candideze. „Ne place să aruncăm bani pe fereastră în alegeri unde candidează oameni ineligibili pentru funcțiile respective. Gândiți-vă că ne vom afla în situația în care am organizat alegeri, au participat persoane care nu își pot prelua mandatul și, după ce se termină alegerile, dacă au câștigat alegerile, acestea vor trebui reluate. Are vreun sens să pierdem vremea și să pierdem banii doar pentru că interpretăm într-un mod foarte formalist prevederea legală? Această chestiune ar trebui discutată mai mult în spațiul public, e absurd să ai o persoană care nu este eligibilă pentru funcția respectivă și ea să participe la alegeri ca și cum ar avea posibilitatea să își preia mandatul în cazul în care este aleasă”, a fost poziția Laurei Ștefan. Potrivit acesteia, legea nu ar trebui să lase loc de interpretări dar, dacă există decizii diferite, textul legii ar putea să fie modificat pentru clarificări. În mandatul 2016 –2020 a existat o situație controversată chiar în Parlamentul României. Un senator PSD de Giurgiu, Cristian Marciu, declarat incompatibil de Agenția Națională de Integritate, a avut mandatul validat în pofida deciziilor instanțelor. El a rezistat în Parlament, fără să existe o sancțiune împotriva sa în această perioadă. Fostul președinte al Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a anunțat în ianuarie 2020 că este
Nicusor Dan reclama mai multe infractiuni in acordul pe care Gabriela Firea l-a semnat cu familia Constanda pentru stingerea datoriei – DOCUMENT ….Dan sustine ca, desi Familia Constanda a fost de acord sa primeasca 7.000 de metri patrati de tren pentru stingerea a 30 de milioane de euro din datorie, Gabriela Firea a propus consilierilor generali transferul a 15.000 de metri patrati pentru doar 22 de milioane din datorie. “A aparut in spatiul public
VIDEO 


Lipsă acută de medici şcolari. La o şcoală din Iaşi, medicul stomatolog se ocupă de triajul elevilor ….. În contextul pandemiei de coronavirus, prezenţa fizică a unui medic şcolar în fiecare unitate de învăţământ este absolut necesară. La nivelul municipiului Iaşi, reţeaua de medici şcolari este subdimensionată faţă de necesar. În acest context, directorii unităţilor de învăţământ trebuie să găsească soluţii. De exemplu, la Colegiul Tehnic „I. C. Ştefănescu” din Iaşi, de triaj de ocupă medicul stomatolog Andrei Petrache. Are şi un ajutor: Eliza, rezidentă în anul I la paradontologie. Stomatologul Andrei Petrache spune că, din cauza faptului că nu sunt suficiente cadre medicale de medicină generală, au fost solicitaţi şi câţiva medici stomatologi. Reţeaua şcolară din Iaşi însumează 79 de unităţi de învâţământ, cu 50.000 de elevi şi preşcolari. La începutul anului şcolar, sănătatea lor era în grija a doar 26 de medici de medicină şcolară, ceea ce înseamnă, teoretic vorbind, că un medic supraveghează sănătatea a aproximativ 2.000 de copii. Ulterior, Direcţia de Asistenţă Socială a scos la concurs 38 de posturi de medici pe perioadă determinată. De câteva zile, 36 dintre aceste posturi libere s-au ocupat, dar nici acum nu sunt destule cadre medicale.Integral:
Primăria Capitalei a dat autorizație pentru construirea unui bloc de 3 etaje pe Șoseaua Kiseleff, în locul unei frumoase vile construite după 90/ Beneficiar: firma lui Cosmin Olăroiu, fost antrenor al Stelei Pe Șoseaua Kiseleff, la numărul 16, se afla o frumoasă vilă construită după 1990. În rumoarea creată de pandemie, dar și de alegerile locale, aceasta a dispărut, iar în locul ei se construiește un bloc de 3 etaje.
Doua asociatii ale magistratilor solicita masuri urgente pentru reforma legislatiei in acord cu cerintele dreptului Uniunii Europene Asociatia Forumul Judecatorilor din Romania si Asociatia Initiativa pentru Justitie au transmis un comunicat prin care anunta ca au luat act de Concluziile Avocatului general CJUE, Michal Bobek, publicate miercuri, 23 septembrie, la Luxembourg. Cele doua asociatii lanseaza un apel privind adoptarea unor proiecte legislative care sa reformeze rapid justitia si care sa asigure alinierea legislatiei nationale cerintelor minimale ale dreptului Uniunii Europene privind statul de drept. “Avocatul general CJUE a confirmat practic intreaga abordare propusa de subscrisele asociatii profesionale ale magistratilor, care au militat cu determinare pentru independenta justitiei in ultimii 3-4 ani, inclusiv caracterul obligatoriu al Deciziei privind Mecanismul de cooperare si verificare, instituit de Comisia Europeana, cu relevanta si pentru Curtea Constitutionala a Romaniei. Numirea interimara a sefului Inspectiei Judiciare si normele nationale privind infiintarea unei sectii de parchet specifice cu competenta exclusiva pentru investigarea infractiunilor savarsite de
Fost ministru al Justitiei, despre cum poate fi reparat “capul spart” al sistemului judiciar. “Adevarul este ca nimanui nu ii pasa de justitie” …..Sa nu fim ipocriti – PSD a macelarit legile justitiei, intr-o procedura demna de soviete nu de un stat de drept, cu o comisie extraordinara condusa de un deputat pe care PSD insusi l-a retras din mandatul de ministru al justitiei, fara consultare alta decat probabil la partid in grupul mic de initiati si interesati direct ca justitia sa nu functioneze. PSD a plecat de la guvernare in noiembrie 2019 si de atunci nu s-a facut absolut nimic pentru a corecta derapajul PSD. Numai anunturi ca se va face ceva nemaipomenit, ca vom avea ample dezbateri, ca vom face o justitiei mai mai trainica si mai frumoasa. Pana atunci valul PSD a luat justitia si a aruncat-o la pamant. Bonus, avem ceva somatii de la varful statului, din 3 in 3 luni, ca asteapta ceva pe justitie si ca urmeaza chestii mari. Pana atunc, sunt numai promisiuni pentru a justifica lipsa de vointa politica intr-o materie esentiala cum este justitia”, a scris aceasta pe Facebook….. Ca sa putem combate toata aceasta poveste pe care unii dintre noi o stim din anii 90, aceasta este lista mea. Sunt chestiuni si asertiuni menite sa arunce fum pe un lucru simplu, in care se stie exact ce si cum trebuie facut, dar cei care pot nu fac nimic.
Decizie foarte importantă a Curții de Justiție a UE pentru
Medicul Emanuel Imbri: „Nu trebuie să ne sperie boala, ci faptul că nu ştim câţi vor rezista complicaţiilor ei“ …. De la debutul pandemiei şi până acum, peste 4.000 de români şi-au piedut viaţa în urma infecţiei cu SARS-CoV-2 – 4.503 – dintre care 45 de persoane au decedat în ultimele 24 de ore. Numărul pacienţilor aflaţi la Terapie Intensivă este de 496. „Deşi, luni, cifrele erau mai mici, erau mai alarmante decât astăzi (marţi – n.red). De ce? Luni au fost raportate 808 de noi îmbolnăviri la vreo 6.000 de teste. Şi dacă la 6.000 de teste apar 800 de pozitivi, la de trei ori mai multe teste – 21.000, câte s-au făcut marţi – am putea avea peste 2.000 de infectaţi, ceea ce ar fi fost într-adevăr spectaculos şi chiar de speriat, având în vedere că noi am avut o singură zi cu 1.700 de infectări, maximum. Dar, iată că, la 21.000 de teste, au ieşit doar 1.059 de infectări. Ceea ce este sub 1.300 unde am avut noi un şoc, 1.500 care iarăşi a fost un platou o perioadă de timp. Faptul că acum sunt 1.059 iarăşi ne face să ne gândim că ar fi bine să ne temperăm cu declaraţiile, să ne uităm la ce se întâmplăă în zilele următoare. Eu mă aştept să mai crească cifrele cam după două-trei săptămâni de la începerea şcolii, şi este normal să crească. Dar nu am chiar aşa mari temeri că se va ajunge la 2.000 de cazuri pe zi cum văd specialiştii”, a estimat dr. Emilian Imbri, managerul Spitalului de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Bucureşti. Acesta explică faptul că, pentru a vorbi de o imunizare în masă, ar fi nevoie ca peste 40-50% din populaţie să treacă prin boală. „Gândiţi-vă că noi suntem acum la un 5%. Păi dacă noi ne speriem la 5%, ce ar fi să ne trezim dintr-odată cu un 25%? Dintr-odată însemnând în câteva săptămâni! Nu că ne-am speria, cred că am fugi şi ne-am ascunde. Asta ca o pandemie nu să-şi atingă scopul, ci forţa. Ea este oricum în plină evoluţie. În toate ţările numărul infectărilor creşte. Eu cred că în momentul de faţă suntem încă avantajaţi de măsurile pe care le-am luat în martie şi am reuşit atunci să temperăm transmiterea. Ar fi bine să putem să ţinem acest fenomen în frâu, să nu lăsăm să crească numărul zilnic al infectărilor. Pentru că de oprit este imposibil”, susţine expertul. El mai spune că atunci când vom avea medicaţie şi pentru acest virus, vom putea să stăm liniştiţi. „
Distopia 2020: Cum a ajuns PSD să folosească electoral tema corupției și a interlopilor după intrarea DNA în moarte clinică PSD și asociații săi mediatici încearcă de o lună să îi picteze pe contra-candidații de la locale drept corupți, adevărați interlopi fără scrupule. Tocmai PSD, ros de corupție sistemică, unicul partid care și-a dizolvat o organizație județeană pe motiv că a fost subordonată clanurilor interlope. Cum am ajuns în această distopie? Cu un DNA care și-a abandonat total menirea, cu o direcție impusă de la Cotroceni care cere liniște, o
Afacerea „Flotanţii“: Ingineriile electorale prin care unii primari încearcă să-şi asigure încă un mandat Cu câteva luni înaintea alegerilor locale, în mai multe localităţi din Alba s-a dezvoltat o aşa-zisă „afacere a vizelor de flotant”. În comunele mici, orice vot este important astfel încât mulţi primari se pregătesc temeinic pentru a fi realeşi în funcţie. Cel puţin zece comune şi oraşe, unde disputa electorală este „pe muchie de cuţit”, rezultatul alegerilor ar putea fi decis de către flotanţi. Sunt persoane care teoretic locuiesc timp de 1 an în comuna respectivă şi care au drept de vot. Practic, majoritatea acestora nu locuiesc deloc la noile lor domicilii şi vin doar pentru a vota un anumit candidat. De obicei, primarii în funcţie se folosesc de această oportunitate, prin care-şi pot asigura un nou mandat la conducerea administraţiei locale. Situaţia este generalizată la nivelul întregii ţări şi a determinat conducerea Ministerului Afacerilor Interne să impună măsuri suplimentare. Astfel, se verifică dacă solicitanţii de viză de flotant locuiesc la adresele respective mai mult de 15 zile, cât prevede legea, respectiv dacă sunt mai multe persoane cu flotant la o anumită adresă. Verificările poliţiei sunt, însă, tardive, pentru că afacerea vizelor de flotant a început să se deruleze din luna iunie, cu un vârf în august, în condiţiile în care datele pentru luna septembrie nu sunt actualizate. Aproape 900 de „flotanţi” în luna august Un document al Direcţiei Publice Comunitare de Evidenţă a Persoanelor arată că, în Alba, în perioada iunie – august 2020, peste 1.600 de persoane şi-au stabilit reşedinţa cu ajutorul vizei de flotant în mai multe comune şi oraşe din judeţ, dintre care circa 900 doar în luna august. În patru comune (Ceru Băcăinţi, Ohaba, Ponor şi Râmeţ), numărul flotanţilor este apropiat sau chiar depăşeşte 10% din numărul persoanelor înscrise pe listele electorale. În comuna Ponor, din Munţii Apuseni, sunt doar 528 de alegători. În urmă cu patru ani, primarul Petruţ Bujor (PNL) a câştigat alegerile cu 249 de voturi, cu 11 mai mult decât candidatul de pe locul al doilea, reprezentant al PSD. În această comună, în perioada iunie – august au fost înregistrate 65 de vize de flotant, dintre care 24 în iulie şi 26 în august. La Ohaba, o comună unde sunt 530 de alegători, numărul flotanţilor este de 53, dintre care 45 în luna august. Primarul Adrian Mihălţan candidează acum din partea PNL, după ce în 2016 a obţinut funcţia de primar cu PSD şi a câştigat cu 280 de voturi. La Râmeţ, comună cu 465 de alegători, sunt, de asemenea, 32 de persoane cu viză de flotant, 25 hotărându-se brusc, în luna august, să se mute în comuna montană din judeţul Alba, unde singurele locuri de muncă sunt cele de la primărie şi şcoală. Comuna cu 30% dintre votanţi cu viză de flotant La Ceru Băcăinţi, una dintre cele mai mici din România din punct de vedere al populaţiei, situaţia vizelor de flotant frizează ridicolul. Aici sunt 214 alegători pe lista electorală, iar în iulie şi august au fost înregistrate 33 de vize de flotant. ….
INTERVIU Antoine Flahault, expert internaţional în COVID-19: “România trece deja prin al doilea val al epidemiei. Probabil va fi nevoie din nou de lockdown” Citeşte întreaga ştire:
Spitalul modular din Iași pentru Covid, în continuare nefuncțional, la patru luni de când ar fi trebuit să primească primii pacienți. Tătaru spune că unitatea nu are avizele necesare și nici personal / Disputa politică din jurul proiectului Spitalul modular de la Lețcani, județul Iași, pentru pacienții cu Covid-19 nu este funcțional nici astăzi, deși în urmă cu două săptămâni a fost predat Spitalului de Boli Infecțioase „Sf. Parascheva”, fiind prezentat ca singurul spital ROL 3 din țară și chiar din Sud-Estul Europei. Aici ar fi trebuit internați pacienți încă din urmă cu 4 luni, potrivit proiectului inițial, însă ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat luni că unitatea nu este așezată structural și încă nu are avizele necesare. Conform ministrului, va mai dura până când pacienții vor putea fi tratați în spitalul modular, pentru care trebuie asigurat și personalul necesar. Asta în condițiile în care spitalele ieșene care tratează bolnavi de Covid-19 sunt ocupate la capacitate maximă….. “Dacă în managementul Covid a apărut ceva nou, fiecare șef de autoritate locală a simțit nevoia să aibă și el acea jucăria – fie că s-a chemat teste PCR, spital modular… Ce nu au înțeles și nu a înțeles președintele CJ Iași, un spital modular trebuie să devină secție exterioară a unui spital. Dacă trimiți o hârtie să faci un spital, a greșit calea. Sunt patru luni de când au pornit – e cam întârziată această construcție la ce vedem”, declara Nelu Tătaru la poarta șantierului. De cealaltă parte, Maricel Popa acuza Guvernul că nu a susținut realizarea spitalului și că ministrul Sănătății a venit în campanie electorală la Iași. Disputa politică PSD-PNL pe tema proiectului a continuat, însă în 7 septembrie spitalul modular a fost predat ca secție exterioară pentru Spitalul de Boli Infecțioase din Iași, în prezența a numeroși oficiali în frunte cu președinții consiliilor județene Iași și Neamț, Maricel Popa și Ionel Arsene. Integral:
Cei 15 care ne predau padurea la samsari Un proiect legislativ în Parlament poate arunca în aer întreaga pădure din proprietatea statului. Pe motiv că procesul de retrocedare este blocat, un grup de senatori și deputați vor să cedeze din pădurile deținute de stat înainte de 1948. Inițiativa modifică o altă lege controversată din 2013, care ajuta retrocedarea nelegală a 43.000 de hectare de păduri în județul Bacău. Noul proiect legislativ a ajuns la Cotroceni pentru promulgare, iar Președinția a sesizat la CCR neconstituționalitatea acestuia.. Curtea de Conturi estimează că peste 500 de mii de hectare de pădure au fost retrocedate nelegal în perioada 1990-2012, acesta fiind un motiv pentru care procesul de retrocedare a fost blocat în unele cazuri. În instanțele românești, solicitările de retrocedări depășesc acum 400.000 hectare de pădure, însumând o valoare de piață de peste 4 miliarde de euro și o suprafață cât județul Galați În ultimii 10 ani, terenurile forestiere ale statului, administrate de Romsilva, au fost sub un permanent asalt al proiectelor legislative care urmăreau retrocedarea pădurilor bogate. Retrocedările ilegale de păduri au diminuat dramatic fondul forestier disponibil pentru restituirea în natură către foști proprietari deposedați abuziv de regimul comunist. Consecința? Cei care au revendicat proprietățile confiscate de comuniști le mai pot primi cu greu pe vechile amplasamente, acaparate, între timp, de alții. Peste 500 de mii de hectare au fost fie retrocedate nelegal în perioada 1990-2012, fie erau revendicate fără drept. 


