Buna dimineata intr-o zi de marti, 13 octombrie! Valorile termice vor fi în scădere în jumătatea de vest a țării, astfel că vremea va deveni răcoroasă, local chiar rece pentru această perioadă, în timp ce, în restul teritoriului, vor fi apropiate de cele normale, chiar ușor mai ridicate în est și sud-est. Cerul va avea înnorări și va ploua în majoritatea regiunilor. Ploile vor avea și caracter de aversă, local se vor cumula cantități de apă însemnate, iar în nord-est, est și sud-est se vor semnala descărcări electrice. În zona montană, la altitudini de peste 1500 m, mai ales seara şi noaptea, precipitaţiile vor fi mixte. Vântul va sufla tare la munte, cu rafale de peste 80…100 km/h în masivele cele mai înalte, dar se va intensifica temporar şi în celelalte zone, cu viteze ce vor depăşi local 55…65 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 10…11 grade în Banat și 24…26 de grade în Bărăgan, vestul Dobrogei şi sudul Moldovei; minimele termice vor fi cuprinse, în general, între 4 şi 11 grade. Izolat se va semnala ceaţă. În București, maxima se va situa în jurul valorii de 21 de grade, iar minima va fi de 6….8 grade. Cerul va avea înnorări, iar probabilitatea pentru averse și descărcări electrice va fi mai ridicată pe parcursul zilei.
De ce România are mai multe decese decât statele care înregistrează cu mult mai multe cazuri zilnice de COVID? ……Valul doi al pandemiei se manifestă din plin în Europa, care a devenit focarul mondial al îmbolnăvirilor de COVID. O serie de state europene înregistrează zilnic cazuri noi de infecție chiar și de câteva ori mai multe decât în România, unde de o săptămână s-a depășit recordul de 3.000 pe zi. Și totuși, țara noastră este printre primele din Europa în ceea ce privește decesele. Este mai virulent virusul în România? De ce se moare atât de mult în România?…. Întrebată dacă este cumva vorba și de infecțiile nosocomiale, care nu sunt raportate de către spitale, managerul de la „Nasta” a spus că are încredere că infecțiile încep să fie raportate. „Este extrem de important să fim transparenți și raportarea lor să se facă din primul moment, de fapt monitorizarea infecțiilor nosocomiale este obligatoriu să fie făcută zilnic, iar implicarea personalului trebuie să fie de la asistenta de salon până la manager, pentru că altfel riscăm să pierdem vieți și din cauza infecțiilor nosocomiale”, a subliniat managerul. „Cu siguranță pandemia de COVID ne aduce în față o nouă situație legată de infecțiile nosocomiale, pentru că impactul cel mai mare al infecțiilor nosocomiale îl avem la nivelul pacientului care vine în spital, dar să nu uităm că tot infecție nosocomială este și infecția pe care o poate lua de la personalul care îngrijește pacientul și în această perioadă avem persoane care pot fi declarate – mă refer din momentul pandemiei de COVID – cu infecții nosocomiale asociate ocupației pe care o au”, a punctat dr. Beatrice Mahler. Luna trecută, Beatrice Mahler, managerul Institutului de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București, declara la Digi24 că trei pacienți COVID internați la terapie intensivă în spitalul pe care îl conduce au fost aduși cu infecții nosocomiale de la Spitalul Județean Brașov, respectiv de la două alte spitale din București. Integral: https://www.digi24.ro
Dr. Virgil Musta: Este o situatie foarte dificila. Daca azi se iau masuri, abia peste doua saptamani se vad primele rezultate Medicul Virgil Musta, seful sectiei de Boli Infectioase de la Spitalul Victor Babes din Timisoara, critica aspru curentele care militeaza pentru nepurtarea mastii si sustine ca trebuie luate masuri urgent, intrucat situatia generata de pandemia de COVID-19 devine tot mai dificila. “Suntem intr-o situatie dificila. Pandemia este in continuare in crestere, spitalele sunt coplesite, suntem la refuz. Este o situatie dificila pentru comunitate si lumea nu intelege acest lucru, ca viitorii pacienti nu mai au unde sa se interneze. Iar aici este vorba despre diferenta intre viata si moarte. Cand ai sansa sa te internezi inseamna ca ai o sansa. Daca nu, foarte probabil ca nu vei supravietui. Sunt foarte puternice curentele care militeaza pentru nepurtarea mastii, pentru ideea ca aceasta pandemie este o banala boala sau ca nu exista. Aceste curente au dus la un stil de gandire in comunitate care face foarte rau oamenilor, foarte multor familii si creeaza tragedii in aceste familii”, a declarat medicul intr-o interventie telefonica la Digi24.ro. Acesta anunta ca, la ora actuala, la Spitalul Victor Babes din Timisoara nu mai sunt locuri, iar situatia este dramatica la nivelul intregii tari. “In spital, este o dinamica permanenta. Eliberam doua-trei locuri si imediat se ocupa aceste locuri de alti pacienti. In spitalele suport mai sunt doar cateva locuri. Este o situatie foarte dificila. Iar sanse de imbunatatire a situatiei, daca astazi se iau masuri, si de fapt sunt aceste masuri care trebuie sa vegheze la respectarea regulilor si a legii, abia peste doua saptamani vom avea primele rezultate. Si acelea nu vor veni brusc, ci vor veni treptat. In sensul ca numarul de cazuri sa stagneze si usor-usor sa regreseze. Integral: https://ziare.com
Studiu: Coronavirusul poate rezista pe telefoane şi bancnote 28 de zile ….. Descoperirile Agenţiei Naţionale de Ştiinţă a Australiei sugerează că SARS-CoV-2 poate supravieţui pe suprafeţe mai mult timp decât s-a crezut anterior. Virusul se transmite cel mai adesea prin tuse, strănut şi vorbit. Dar experţii spun că poate să se răspândească şi particulele de aer, precum şi prin suprafeţe precum metal sau plastic. Studiile anterioare de laborator au descoperit că SARS-CoV-2 poate supravieţui pentru două sau trei zile pe bancnote şi sticlă şi până la şase zile pe plastic şi oţelul inoxidabil, deşi rezultatele variază. Dar cel mai nou studiu de la Agenţia CSIRO a Australiei a descoperit că virusul era ”foarte puternic”, supravieţuind 28 de zile pe suprafeţe fine precum sticla ecranului telefonului, dar şi pe bancnotele din plastic şi hîrtie, când sunt păstrate la 20 de grade Celsius, care este temperatura camerei. În comparaţie, viusul gripal poate supravieţui în aceleaşi circumstanţe timp de 17 zile. Experimentele au fost făcute la întuneric, pentru că s-a dovedit că razele UV ucid virusul. Integral: https://adevarul.roPatriarhul Daniel reacționează la restricțiile de Sfânta Parascheva și amintește de următorul pelerinaj, la Sfântul Dumitru: O măsură discriminatorie, luată fără consultarea cu BOR. Sperăm că se va reveni cât mai curând asupra măsurii excesive Patriarhul Daniel a reacționat în urma deciziei autorităților de a interzice accesul pelerinilor din afara Iașului la sărbătoarea Sfintei Parascheva spunând că este o măsură ”disproporționată, discriminatorie și luată fără consultarea cu BOR”….. Măsurile restrictive ce se impun ca absolut necesare trebuie să aibă un solid temei legal, să fie justificate în mod transparent, argumentat şi nediscriminatoriu. Înţelegem că, în contextul epidemiologic de azi, regulile stricte referitoare la igienă, la purtarea măștii și la păstrarea distanței de 1,5 m între persoane se impun atât în spațiile liturgice, cât şi în afara acestora, pentru toţi credincioşii care participă la pelerinajul organizat oficial. Ne exprimăm speranța că, pentru cinstirea demnă şi responsabilă a Sfintei Cuvioase Parascheva, se va reveni cât mai curând asupra măsurii excesive de interzicere a pelerinajului de la Iași, printr-o înţeleaptă modalitate de coresponsabilitate şi colaborare între Stat şi Biserică, astfel încât toți pelerinii să se poată ruga Sfintei Parascheva în mod liber în aceste zile, cu respectarea strictă a tuturor măsurilor sanitare dispuse de autorităţile competente. Integral: https://www.g4media.ro
Cum îşi sabotează partidele viitorul şi, odată cu el, sănătatea naţiunii …. PSD şi-a lansat un nou program de guvernare. Sunt acolo grafice frumoase care arată cât de minunată este guvernarea PSD, trecută şi viitoare, şi cât de mizerabilă a fost guvernarea celorlalţi. Nimic însă despre crizele prin care a trecut economia. Şi nici despre cele 8 spitale regionale care trebuia să fie deja funcţionale. Guvernarea Văcăroiu, de pildă, arată graficele, a avut creşteri fantastice: plus 7% în 1995, plus 4% în 1996. Iată, însă, vine guvernarea CDR: ce avem noi aici? Minus 5% în 1997, minus 2% în 1998. O analiză rezonabilă ar fi suprapus peste graficul creşterii economice, graficul inflaţiei: inflaţie 134% în 1994, de 32% în 1995, de 39% în 1996 şi, da, de 155% în 1997. Sau poate un grafic cu evoluţia datoriei publice – mă rog, credibilitatea ţării era atât de jos încât biata de ea primea un leu, doi, aşa cum dai cerşetorului din marginea uliţei. Anii CDR au fost anii decontului pe care FSN/FDSN, părinţii PSD-ului de astăzi, l-a trântit în capul Convenţiei. Evident că banii au fost plătiţi de popor, nu de preşedintele Emil Constantinescu (CDR) care, mai apoi, avea să ajungă cu căciula în mână la PSD pentru nişte bani pentru bazaconia lui de institut de studii levantine, că nu-i ajung banii din pensie. Că murea Necuratul dacă nu afla nimic despre Levant! Un fost ambasador american la Bucureşti, James Rosapepe, povesteşte cu umor şi uluire, într-o carte de amintiri, despre întâlnirile lui cu premierul Radu Vasile (PNŢCD). Era 1997, ţara era într-o criză gravă (inflaţie de 155%, cum arătam mai sus, buget vraişte). Dar premierul juca tenis, după-amiază de după-amiază, la reşedinţa fostului dictator, Ceauşescu, (palatul Snagov îi fusese repartizat, că, deh, premierii stau în palate), iar seara (circulaţia se oprea pe DN1) mergea la meciurile de foobal ale FC Naţional sau ale cui se nimerea, footbal să fie. Evident, inflaţia nu s-a văzut în buzunarul premierului. Preşedintele de astăzi, dl Iohannis, uită că este şef al statului de 6-7 ani. Tot răul din lume este din cauza PSD, susţine el. Da, PSD are, în continuare, majoritate în Parlament, dar, într-o astfel de situaţie, discuţi cu PSD. Preşedintele nu vede însă greşelile guvernului său. Nu vede abaterea de la decenţă a ministrului finanţelor – uitaţi-vă la ceea ce scrie el pe reţelele de socializare. Nu vede vocabularul de mahala al ministrului internelor. Nu vede prestaţia îngrozitoare a ministrului educaţiei. De ce, în Olanda, se poate ca partide, cu orientări politice complet diferite, să guverneze împreună? De ce se poate în Germania? De ce se poate în Belgia?….. Problema dlui Iohannis ar trebui să fie felul în care guvernul său gestionează treburile publice. Nu PSD. Când partidele fac aranjamente fără ca la mijloc să fie interesul comun, ci doar ca să-şi salveze liderii, atunci acest fapt trebuie amendat. Când şeful statului vede, prin ochelari de cal, doar interesul partidului lui şi nu şi nevoile societăţii, acest lucru trebuie amendat. Integral: https://www.zf.ro
Pandemia şi momentul pavlovian al omenirii Omenirea parcurge, în lunile din urmă, un moment de condiţionare pavloviană. Ceea ce părea, până de curând, cronica unei eveniment distopic devine cotidianul lumii întregi. Frica de moarte pune în mişcare un mecanism ce educă, controlează, reprimă, limitează. Toate în numele ştiinţei ce este salutată ca noua religie oferind siguranţa ieşirii din acest impas colectiv. Securitatea trece înaintea libertăţii, înregimentarea şi obedienţa sunt, din nou, semnele unui conformism privit ca premiză a supravieţuirii. Statele sunt, în numele ştiinţei, stăpâne pe destinele celor care nu le mai sunt cetăţeni, ci supuşi. Statele aleg, suveran, care dintre reţetele ştiinţei urmează a fi aplicate, căci doar statele decid calea pe care oamenii sunt obligaţi să se încoloneze. Actul politic partizan al unui stat este prezentat ca fiind întemeiat pe ştiinţa infailibilă şi salvatoare. Suveranitatea ilimitată a statelor este justificată prin apelul la promisiunea salvării. Condiţionarea pavloviană este, aşadar, temeiul unui nou contract social. Termenii săi sunt formulaţi cu limpezime: puterea are dreptul de a impune limitări constituţionale şi politice fără precedent, în schimbul garantării siguranţei ce alungă spectrul morţii. Noul contract întemeiază un tip de guvernare din care orice control democratic pare a fi exclus, iar unica referinţă acceptată este invocarea ştiinţei mântuitoare. Prerogativele individuale sunt suspendate, pe durata ( nedeterminată) necesară combaterii noului virus. Condiţionarea pavloviană revine, după ce ea fusese soclul pe care totalitarismul se aşezase în secolul trecut. Tehnologia sofisticată este nu mijloc de eliberare, ci unul de control şi de încadrare. Imaginea orwellliană a R. P. Chineze poate fi, cu minime variaţii geografice, aceea a întregii umanităţi. Invocarea siguranţei comune descurajează orice apel la spiritul critic. Cât despre ştiiinţa însăşi, detaliile şi dubiile sunt eliminate, spre a oferi imaginea certitudinilor senine. Guvernarea prin ştiinţă este descrisă ca fiind alternativa la haos. Dar actul de a restrânge drepturile este unul eminamente politic. Nu oamenii de ştiinţă administrează societăţile, ci cei care exercită suveranitatea delegată lor de naţiuni. Alibiul ştiinţei hrăneşte vocaţia de control şi de expansiune a statelor însele. Căci statele redescoperă, în aceste momente, instrumentele prin care pot interveni în vieţile celor care sunt deposedaţi, treptat, de liberul-arbitru. Statele îşi extind, gradual şi implacabil, hegemonia lor, iar acest proces este, în cele din urmă, unul ireversibil. Pandemia stabileşte acest predecent ce inaugurează o nouă eră. Salvarea colectivă poate însemna atomizarea şi docilitatea asumată . Umanitatea trecută prin această încercare va avea,poate, un alt chip şi o altă substanţă. Renunţarea la libertate va fi parte din preţul pe care oamenii îl vor plăti, în numele salvării lor: o ordine a supunerii se va naşte, înlocuind îndoiala şi critica. Integral: https://www.marginaliaetc.ro
Florin Citu acuza Primaria Capitalei ca a deturnat destinatia subventiilor pentru apa calda, caldura si transport. “Vom vedea ce vor spune procurorii si instantele” Ministrul Finantelor a prezenta luni, 12 octombrie, rezultatele controlului de la Primaria Capitalei, declarand ca banii destinati subventiei energiei termice si transportului au ajuns in alte destinatii, fapte considerate infractiuni, potrivit legii penale. Florin Citu a adaugat ca va continua controlul la Primaria Municipiului Bucuresti. “Opinia mea personala este ca banii Primariei Municipiului Bucuresti destinati subventiei pentru energia termica si transport au existat, au fost in buget, veniturile au venit, am suplimentat venituri si, totusi, au ajuns in alta parte. Au ajuns, in baza unor contracte, in alte destinatii. Trebuie sa aflam unde au ajuns acesti bani. Bineinteles ca toti cei responsabili vor raspunde pentru acest lucru. Vom vedea ce vor spune procurorii si instantele”, a declarat Ministrul Finantelor. Citu a prezentat ce a descoperit in urma controlului inceput in luna februarie la Primaria Capitalei. “Au fost constatate fapte care ar putea constitui elemente infractionale, potrivit legii penale. Sa le luam pe rand. Angajare de cheltuieli din serviciul local cu serviciul public de alimentare a energiei termice, peste limita cheltuielilor aprobate, fapt care, potrivit legii, constituie infractiune. Plata fara baza legala din fonduri publice, in exercitiile financiare 2018 si 2019 in ceea ce priveste serviciul de furnizare a energiei termice pentru populatie in sistem centralizat a cheltuielilor induse in valore de peste 80 de milioane de lei, in conditiile neindeplinirii de catre Municipiul Bucuresti a obligatiilor de a implementa programe de organizare. Plata fara baza legala din fonduri publice a sumei de 1.418.500 de lei, fara TVA, reprezentand contravalorea unor asa-zise servicii prestate, fiind vorba de un festival. Neasigurarea bunei administrari a fondurilor publice, ceea ce a dus la prejudicii aduse bugetului local in valoare de 50.970.082 de lei, reprezentand pierderi inregistrate in exercitiul financiar 2017 si 2018 de catre 18 operatori economici. Plata din fonduri publice fara baza legala a sumei de 6.014.993 de lei in perioada 2012 – 2017 catre Regia de Transport Bucuresti. Ca sa fie mai simplu, de la Primaria Municipiului Bucuresti au fost platite aceste sume de 6 milioane de lei catre Regia Autonoma de Transport Bucuresti si nu aveau legatura cu subventiile. Singurii bani care trebuiau sa mearga de la PMB la RATB erau banii legati de subventie. Aici nu exista baza legala”, a explicat ministrul Finantelor. ….”In acest moment, in ceea ce priveste controlul la Primaria Bucuresti, situatia este urmatoarea: vom relua inspectia la Primaria Municipiului Bucuresti pentru verificarea investitiilor realizate din fonduri publice, precum si a celorlalte obiective de control neverificate. In acest moment avem un control la cinci companii infiintate in Municipiul Bucuresti de catre Primarie si, bineinteles, urmeaza ca activitatea economico-financiara si contabila a celorlalte companii sa fie verificata”, a explicat ministrul Finantelor. Integral: https://ziare.com
CSM l-a salvat încă o dată de la revocare pe șeful Inspecției judiciare/ Sub mandatul lui Netejoru, Inspecția a hăituit procurorii care au instrumentat dosare grele și judecătorii care au criticat abuzurile PSD de pe vremea lui Dragnea …. Plenul a aprobat rapoartele IJ cu un vot de 11 la 7. Potrivit unor surse judiciare, printre cei care au votat împotriva rapoartelor IJ se numără judecătorii Mihai Bălan, Andrea Chiș și procurorii Cristi Ban, Florin Deac, Tatiana Toader, George Solomon și Gabriela Scutea. De notat că, potrivit surselor G4media.ro, judecătorul Bogdan Mateescu ar fi votat pentru aprobarea rapoartelor IJ. Potrivit alineatului 5 din articolul 67 al legii 317/2004 privind CSM, modificată de PSD: ”Inspectorul-șef poate fi revocat din funcție de către Plenul Consiliului Superior al Magistraturii, în cazul neîndeplinirii sau îndeplinirii necorespunzătoare a atribuțiilor manageriale. Revocarea se dispune pe baza raportului de audit prevăzut la art. 68, numai ca urmare a propunerii formulate, în acest sens, de către o comisie alcătuită conform alin. (3^1), însă fără participarea psihologului”….. Cine e Lucian Netejoru. Sub mandatele lui, Inspecția Judiciară a deschis nenumărate acțiuni disciplinare împotriva procurorilor care au instrumentat dosare grele. Cel mai proeminent client al IJ a fost ex-șefa DNA, Laura Codruța Kovesi. Aproape toate acțiunile disciplinare al IJ, cu excepția celor împotriva fostului procuror DNA Mircea Negulescu, zis Portocală, au fost respinse însă de Secția pentru procurori a CSM. Inspecția judiciară condusă de judecătorul Netejoru a întocmit acțiuni disciplinare și împotriva unor judecători care au criticat abuzurile PSD de pe vremea lui Liviu Dragnea. A fost cazul judecătoarei de la Bihor, Crina Muntean, sau al judecătorului Cristi Danileț. Integral: https://www.g4media.ro
Dragi fermieri, în loc să vindeţi fermele pe Facebook, mai bine vă asociaţi, luaţi fonduri europene şi produceţi lactate, carne sau chiar mâncare gătită, pe care să le vindeţi pe Instagram şi TikTok …. Problema zootehniei reflectă o problemă mult mai mare a economiei româneşti: exportăm materie primă şi nu scoatem din ferme, din fabrici destule produse finite, cu valoare adăugată mai mare. Asocierea ar putea fi răspunsul la întrebarea „ce fac cu afacerea mea”, înainte de a lua hotărârea de a o vinde. Dragi fermieri, în loc să vindeţi fermele pe Facebook, mai bine vă asociaţi, luaţi fonduri europene şi produceţi lactate, carne sau chiar mâncare gătită, pe care să le vindeţi pe Instagram şi pe TikTok, pe platforme online şi prin platformele altor producători. Nu trebuie să ştiţi deja să produceţi lactate, vă puteţi asocia cu alţi fermieri care ştiu, sau cu producători care nu au ferme şi cumpără materia primă de la fermieri locali, cum este familia Şfabu din Botoşani – producătorul caşcavalului de Săveni. Sau vă puteţi asocia cu producători de produse din carne şi să lansaţi noi produse împreună, întrucât ei au deja cunoştinţele necesare. Ori chiar să vă asociaţi între voi şi să învăţaţi să produceţi împreună. Cererea/piaţa de desfacere pot fi generate prin branding, marketing şi promovare, iar platformele online vă dau cea mai bună oportunitate din ultimii ani. Aşa cum trei băieţi tineri au creat în Sibiu Carmangeria Bătrânu` Sas, aşa cum s-au adaptat când nu a mai mers în pandemie, au deschis un magazin online în 5 ore şi au schimbat modelul de dezvoltare, aşa puteţi şi dumneavoastră să vă repliaţi, să vă asociaţi şi să trimiteţi carnea de la fermă direct pastramă către client. Sau chiar mâncare gătită, porţionată, pe care o puteţi vinde prin atâtea şi atâtea platforme onlline pe care le aveţi la îndemână. Aceeaşi carmangerie a primit în platforma online şi un producător de lactate, Mândra, pentru că aceste produse pot fi vândute împreună atunci când vorbim de comenzi online spre Bucureşti, Cluj sau alte oraşe mari din ţară. Asocierea la vânzare o vedem şi în Hunedoara şi Alba, unde grupul avicol Avis 3000 are o reţea de magazine plus un magazin online unde listează doar producători din aceste două judeţe. Producători care nu fac doar carne de pui, ci lactate sau chiar miere – Apidava fiind unul dintre brandurile listate. Dacă familia Şfabu din Botoşani nu ar fi început producţia de lactate pentru că nu avea ferme sau dacă băieţii din Sibiu nu ar construit un brand de mezeluri din acelaşi motiv, economia României ar fi avut de pierdut. Aşa cum are de pierdut când voi vă vindeţi fermele. Sigur, rămâne problema capitalului. Însă aici există variante de finanţare fie prin fonduri europene, fie prin credit bancar, fie printr-un mix între cele două. „Dacă nu ne sprijină Ministerul Agriculturii cu subvenţii, o să crească ei vaci la etaj, la Bucureşti, căci la noi în zonă 90% din oameni vor să-şi vândă fermele“, spune un fermier din localitatea Subcetate, judeţul Harghita – aşa cum aflăm din articolul de pe prima pagină de astăzi. Într-adevăr, Guvernul trebuie să ia măsuri. Măsuri care să vă dea pârghiile să creşteţi şi să nu mai aveţi nevoie de ajutor în câţiva ani. Integral: https://www.zf.ro
Un urs cere să nu se mai trimită mesaje RoAlert despre el, invocând GDPR Un urs din munții Bucegi a somat statul român să nu mai trimită mesaje RoAlert despre el, motivând că potrivit normelor GDPR are și el dreptul la intimitate și viață privată. El condamnă faptul că e urmărit permanent ca și cum ar fi un infractor și speră ca statul să-i cenzureze măcar numele și adresa, dacă tot insistă să panicheze lumea folosindu-se de imaginea lui. Ursul se plânge că din cauza mesajelor RoAlert ursoaica lui a aflat pe unde umblă și îl ia la rost: ”Ce căutai pe Urlătoarea? Mie mi-ai spus că ești la tomberoane în Răcădău! Chiar vrei să te microcipez ca să știu pe unde umbli?”, l-ar fi apostrofat ursoaica supărată. Ea îl bănuiește acum că are o amantă pe la cascada Urlătoarea: ”Sunt convinsă că vor apărea pe internet poze cu el și cu ursoaica aia, dușmanca mea, în cine știe ce ipostaze și o să morrr de rușine!”, a mai spus ursoaica. Ursul acuză și că e discriminat, pentru că despre iepuri nu trimite nimeni niciun mesaj RoAlert, deși unii iepuri devastează culturile. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Medicul V. Musta: Orice cunoscut sau prieten cu care ne întâlnim este infectat și ne poate îmbolnăvi Orice persoană cu care ne întâlnim poate fi considerată posibil infectată și poate reprezenta un risc, spune medicul care a salvat cei mai mulți pacienți de Covid-19….. “Asistăm la drame în familie, unde nu mai avem unde interna cazuri grave. Aparținătorii insistă foarte mult ca pacienții să fie internați, dar noi nu mai avem locuri. Această presiune face ca și medicii să fie foarte obosiți, tracasați, să aibă probleme în a-și desfășura în mod eficient actul medical. Dacă acum trei luni riscul de a te întâlni cu o persoană bolnavă nu era foarte mare, acum putem considera ca orice persoană cu care ne întâlnim, prieten, cunoscut, este potențial infectat și ne poate îmbolnăvi. Trebuie să purtăm masca permanent, când ne întâlnim cu cineva”, a spus medicul Virgil Musta. El a explicat că rata de infectare a crescut în România, dar și la nivel de Europa, pentru că măsurile de relaxare au fost percepute greșit. Integral:
Medicul ATI Săndesc: ”Suntem șocați că pacienții de COVID se simt fericiți, vorbesc, iar noi știm că vor muri. Numai înainte de ‘89, cu avorturile, am suferit la fel” Ca și în alte locuri din țară, nu poți transforma un spital precum Județeanul din Timișoara în spital exclusiv COVID, pentru că aici se tratează cazuri grave ale altor boli pentru o zonă întreagă a României. Plus traumatisme, arși și așa mai departe. Dar ne-am extins și în primăvară, ne vom extinde și acum și vom dezvolta locuri și pentru pacienții infectaţi cu noul coronavirus, în spații separate. Ce spune despre posibila recuzare a medicilor ATI – Există temeri că, pe fondul creșterii numărului de cazuri, acei medici ATI care nu sunt acum implicați în tratarea COVID nu vor dori să se adauge colegilor lor copleșiți. – Noi, de la ”Județean”, am avut peste 30 de medici ATI care s-au detașat voluntar în țară. Am ținut la termenii ”detașare voluntară”. La început, în primăvară, da, a fost un moment de reținere. Apoi însă, din informațiile mele și ale Societății de ATI, specialiştii de terapie intensivă solicitați au participat oriunde la tratarea bolnavilor de COVID. …. –
Un vaccin dezvoltat în 1921 ar putea să ne salveze de Covid-19 Vaccinul BCG, conceput pentru TBC, ar putea fi folosit împotriva infecției Sars-Cov2. Procesul de cercetare din Marea Britanie face parte din studiul internațional Brace, care are loc și în Australia, Olanda, Spania și Brazilia. Oamenii de știință din Marea Britanie au început testarea vaccinului BCG, dezvoltat în 1921, pentru a vedea dacă poate salva oamenii de coronavirus, scrie
Presupusele decontări ale testelor COVID: Cîțu a citit ceva, dar pare că a înțeles altceva. Cornel Grama explică ce a vrut să spună, de fapt, ministrul Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a ieșit joi seara și a citit de pe foi câteva măsuri fiscale ce ar urma să fie adoptate în perioada următoare. La una dintre măsuri, cu privire la testele COVID, după ce a citit de pe foaie, a tras o concluzie din care reiese că nu a prea înțeles ce a citit. De pe foi a citit că vor fi deductibile acele cheltuieli din punct de vedere fiscal. Când a ridicat ochii de pe ele, a tras concluzia că „acest cost nu mai rămâne în sarcina angajatorului”, lucru fals, bineînțeles. O parte din presă a scris, într-un fel sau altul, că „testele vor fi suportate de stat”, făcând abstracție de ce a citit ministrul anterior. Ca să nu ne dăm noi cu părerea, am decis să discutăm cu un expert în fiscalitate care înțelege bine domeniul: Cornel Grama. „Nu decontează nimeni nimic. Lumea crede că e ca la concedii medicale sau la șomaj tehnic, că primești bani de teste. Pai se duce omul, îsi face testul, ia factură pe firmă și nu se consideră avantaj salarial pentru angajat (venit neimpozabil + fără contribuții), dar plata o face firma, nu statul. Firma o bagă pe cheltuieli și dacă e cu profit scade 16%, că e deductibilă. Dacă e micro… nimic… ghinion”, spune Grama…..Tindem să credem că ce a citit de pe foi, adică ce i-au scris experții din minister, ar fi adevărat, și nu concluzia trasă de Cîțu. La fel cum spune și Cornel Grama, nu e ca la concedii medicale sau la șomaj tehnic. Nu dă bani statul pentru acele cheltuieli, ci se deduc din impozit, dar cheltuiala rămâne a firmei. Așadar, dacă sunt angajați care doresc să se ducă la angajator să ia bani de teste, trebuie să înțeleagă că s-a exprimat greșit ministrul sau nu a înțeles. Integral:
Sănătate sau alegeri, o falsă dilemă În urmă cu o săptămână am publicat
Cum a înjumătăţit DSP Bucureşti, din incompetenţă, bolnavii şi suspecţii de COVID-19. Medic: Nici măcar un bolnav lăsat acasă nu a fost verificat de poliţie Prea puţini bucureşteni bolnavi de COVID-19 care au fost trimişi acasă de medici după ce s-a constatat că au o formă uşoară a bolii sunt verificaţi de poliţişti, iar de acest lucru se fac vinovaţi funcţionarii Direcţiei de Sănătate Publică Bucureşti. Practic, mii de bucureşteni infectaţi pot umbla liberi pe străzi pentru că Poliţia nici măcar nu ştie de ei. Sandra Alexiu, preşedintele Societăţii Naţionale de Medicina Familiei, susţine că DSP Bucureşti poartă integral vina pentru haosul care s-a instalat la nivelul Capitalei în privinţa supravegherii celor infectaţi cu noul coronavirus. „:quality(80)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/2020/10/09/08601a88397981643e9198725db3d25c.jpg?w=640&ssl=1)
Costurile COVID-19:
Un studiu din Marea Britanie arată că 86% dintre persoanele testate pozitiv cu Covid sunt asimptomatice Un studiu realizat în Marea Britanie, în timpul perioadei de lockdown, a arătat că 86% dintre persoanele testate pozitiv cu COVID-19 erau asimptomatice. În UK, oamenii sunt încurajați să fie testați pentru COVID-19 numai dacă prezintă simptome de tuse persistentă, febră sau pierdere a gustului sau a mirosului. Dar epidemiologii de la University College London au descoperit că o astfel de abordare ar putea pierde din statistici marea majoritate a cazurilor, complicând încercările autorităţilor de a contracara un al doilea val al virusului, scrie
România, pe primul loc în UE la ponderea angajaţilor aflaţi în risc de sărăcie (Monitorul Social) România ocupă primul loc în Uniunea Europeană ca pondere a angajaților aflaţi în risc de sărăcie, cu o proporție de 15,7% în 2019. Procentajul este aproape dublu față de UE, care este de 8,9%, potrivit unui infografic Monitorul Social, scrie
Administratorul Elcen: Sistemul de încălzire al Bucureştiului, în colaps. E ca în bancul cu Petrică şi lupul Sistemul de energie termică a Capitalei este în colaps, lucru care s-a văzut în această vară, când bucureştenii nu au avut apă caldă, spune Claudiu Creţu, administratorul special al Electrocentrale Bucureşti (Elcen). El arată că soluţia este fuziunea dintre Elcen şi Termoenergetica, în paralel cu investiţii în centrale noi şi în reabilitarea conductelor. „Sistemul de energie termică al Bucureştiului este în al doisprezecelea ceas, repet acest lucru de vreun an, doi. Ca în bancul cu Petrică şi lupul, până în acest an unii nu credeau că suntem în colaps, dar iată că toată vara cetăţenii oraşului Bucureşti s-au plâns de calitatea serviciului, lipsa apei calde şi lipsa parametrilor de apă caldă”, a declarat joi Claudiu Creţu, citat de
Contracte de sute de milioane de lei date de primari pe final de mandat Cu puțin timp înainte de alegerile locale sau chiar după, primarii care au pierdut alegerile au atribuit contracte de sute de milioane de lei. Pe ultima sută de metri, autoritățile locale au semnat pentru renovări de imobile, au acordat contracte pe patru ani și au făcut achiziții costisitoare, cum ar fi toalete de 46.000 de euro bucata. Parcuri de joacă de 117 milioane de lei În vara acestui an, Administrația Domeniului Public Sector 2, instituție din subordinea primăriei, a semnat un acord cadru de 4 ani pentru furnizarea și montarea unor echipamente de joacă pentru parcuri. Valoarea totală a contractului este de 117 milioane de lei. Din iunie 2020, au început să curgă contractele subsecvente. Astfel, firma Maksan Techno Grup a semnat șase astfel de înțelegeri, în valoare de 16,8 milioane de lei, ultimul fiind parafat pe 21 septembrie 2020. Potrivit
Dictatura trăncănelii …. Actorii principali ai scenei noastre politice nu mai comunică cu noi, de mult. Trăncănesc în schimb către noi şi asupra noastră, aproape incontinent. De la Caragiale încoace, cel puţin. Nu mă mai refer la “ieşirile publice” ale Preşedintelui nostru pentru că nu are nici un rost. Nici el şi nici cei din jurul său nu par capabili de acces la elementele fundamentale ale comunicării publice verbale. Poate că omul poate comunica prin alte mijloace şi instrumente comportamentale, dar cu vorbele… cu siguranţă… nu! Nici ale lui, nici ale altora. Indiferent de situaţie şi subiect, încercarea sa chiar sinceră de com
USR și-a făcut aplicație, ca să știe membrii când e scandal în partid Digitalizare exemplară la USR-PLUS, partidul care tocmai și-a lansat aplicația Scandapp, cu care membrii pot afla care e ultimul scandal din partid. Conducerea USR-PLUS a decis să implementeze aplicația pentru că mulți membri nu cunosc scandalurile la zi și ajung să se certe pe scandaluri vechi, lucru deloc productiv pentru partid. Decebal Popescu, membru fondator USR, explică succint Scandapp: ”Primești alerte cu ultimele înjurături din partid, indiferent de oră. De exemplu, ultimul scandal este cel legat de candidaturile pentru parlamentare, unde Barna și-a impus lista. Bun. Prin aplicație eu pot semna o petiție prin care să cer demisia lui Barna, sau pot să apăs butonul Scârbit de ce se întâmplă”, spune Popescu. Există și versiunea Scandapp Premium, în care poți crea tu însuți un scandal în USR. Integral:
Autoritățile nu vor să spună câte din rezultatele pozitive de COVID provin de la testele făcute în urma definiției de caz. Cât de mare e cu adevărat infectarea? Ministerul Sănătății comunică zilnic cifrele care arată evoluția pandemiei de COVID în România. Raportează un număr de cazuri noi depistate în ultimele 24 de ore ce rezultă dintr-un număr de teste efectuate în aceeași perioadă de timp. De exemplu, în ultima comunicare a Ministerului Sănătății, cea din 7 octombrie, care a atins recorduri la cazuri noi, decese și pacienți în ATI, “au fost efectuate 27.814 teste în ultimele 24 de ore, dintre care 17.351 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.463 la cerere”. Testele provin din două direcții: cele efectuate în baza definiției de caz și a protocolului medical și cele ce sunt efectuate la cerere. Concret, este vorba despre rezultatele testelor efectuate în urma anchetelor epidemiologice sau celor cu prioritate în cazul pacienților, cadrelor medicale sau celor didactice. În a doua categorie intră rezultatele testelor efectuate la cerere de persoanele care doresc să facă pe cont propriu această analiză din diverse motive: pleacă din țară, au avut contact cu cineva bolnav, simptome sau vor pur și simplu o verificare. “Nu se raportează defalcat” Libertatea a solicitat Institutului Național de Sănătate Publică, acela care colectează și analizează aceste date, situația defalcată a numărului de cazuri noi de COVID ce derivă din cele două categorii de teste efectuate.
SURSE:
De ce nu se impune purtarea măștii în spațiile publice deschise? O explicație: frica politică de reacția cetățenilor înainte de alegeri Purtarea măștii peste tot în spații publice ar trebui să fie o măsură obligatorie acolo unde există o rată mare de infectare cu noul coronavirus, spun experții în sănătate publică. Legal, decizia ar trebui luată de autoritățile locale. Mai este însă o decizie, cea politică, și ea este motivul pentru care la nivelul GCS și al Guvernului nu se ia încă în considerare purtarea măștii peste tot în spații deschise, de teama ostilizării electoratului coronasceptic înainte de alegerile parlamentare. Președintele Klaus Iohannis a declarat miercuri seara că politicienii trebuie să țină cont de ce spun experții. Capitala este în ultima săptămână în topul raportărilor de infectare cu noul coronavirus. CMSU a luat o serie de
ATENȚIE! Sunt doctori în România care au plătit 23.000 de euro ca să nu treacă pe la școală E posibil să întâlniți, la un consult sau chiar atunci când sunteți supuși unei proceduri chirurgicale mai complicate, medici români care nu au dat pe la școală. Sunt absolvenți de Medicină la Universitatea “Titu Maiorescu”, exclusiv pe bani, nu pe carte. Se poate învăța medicina doar de la televizor ? Poți trece dintr-un an în altul fără să ajungi pe la cursuri ori pe la seminarii ? Dacă ai plătit taxa de 5.000 de euro pe an, în urmă cu un deceniu, la Universitatea Titu Maiorescu s-a putut. Asta reiese dintr-un raport realizat de Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Superior – ARACIS. Care spune că experții evaluatori nu au găsit niciun student la cursuri sau la lucrările practice (laboratoare) care acopereau șase arii medicale. Unul dintre seminariile practice la care studenții nu mergeau era anatomia…. Din comparațiile existente în raportul din 2015 aflăm că, la Facultatea de Medicină a Universității Titu Maiorescu a existat un absenteism uriaș al studenților la cursurile și seminariile de medicină. Studenții plăteau taxa uriașă la medicină (5.000 euro numai în primul an), iar asta le oferea libertatea de a nu mai merge la școală. La laboratoarele și cursurile practice de medicină prezența era zero. „Dacă la evaluarea precedentă s-a remarcat un absenteism îngrijorător al studenților la activitățile didactice, atât la cursuri cât și la lucrările practice, negăsidu-se niciun student la lucrările practice de anatomie, fiziologie, histologie, imunologie, biochimie, bacteorologie, prevăzute în orar, în cadrul acestei evaluări, prezența studenților, atât la activități didactice cât și la activități practice, s-a constatat a fi aproximativ 70%”, arată raportul din 2015….. Tot prin comparație, aflăm cum funcționa Facultatea de Medicină la finalul anilor 2000, respectiv primii ani de după 2010: – „la evaluarea precedentă existau 12 cadre didactice care au împlinit vârsta de pensionare”. În 2015, numărul acestora s-a redus la 5. – 19 asistenți universitari nu aveau statutul de cel puțin doctorand (obligativitatea de a avea titlul de doctor a fost introdusă prin Legea Educației din 2011, dar măsura a fost amânată de mai multe ori de guvernele PSD),…. Intrebări Newsweek România adresate Universității Titu Maiorescu Într-un raport al ARACIS, pe care vi-l atașez, la pagina 10 se menționează existența unui absenteism uriaș al elevilor la cursuri și seminarii. V-aș ruga să ne comunicați la ce perioadă făcea referire cu exactitate ARACIS și cum ați remediat situația ? Vă rog să ne comunicați câți elevi la medicină pregătea universitatea dvs în perioada în care ARACIS spune că elevii nu veneau la cursuri și cum s-a ajuns la această situație. Universitatea nu a răspuns. Integral:
Nicușor Dan va ieși din Asociația Salvați Bucureștiul, care are 15 procese împotriva Primăriei Capitalei …… „Sunt membru fondator al Asociației Salvați Bucureștiul. Această asociație, de la începutul ei până în acest moment, are 400 de procese cu totul, multe dintre ele s-au finalizat. Din acest moment, așa, la ochi, estimez că Asociația are undeva la 50 de procese deschise, dintre care vreo 15 cu Primăria Capitalei. O să ies din situația de incompatibilitate și n-o să mai fiu membru al Asociației Salvați Bucureștiul înainte de a fi numit primar general, deci n-o să fiu în situația în care o să fiu și primar, și membru al Asociației Salvați Bucureștiul”, a anunțat Nicușor Dan, miercuri seara, la Digi24.
Cristian Popa, BNR: Printarea de bani creează inflaţie, care este cel mai parşiv impozit, îi împovărează exact pe cei cu venituri mici …. „Trebuie spus foarte clar şi răspicat că problema României este una fiscal-bugetară. Nu există soluţii monetare la problemele fiscale. Nu ai o monedă internaţională de rezervă, cum este dolarul, iar printarea de bani pentru finanţarea deficitului creează practic inflaţie şi duce la deprecierea monedei naţionale. Inflaţia ridicată este cel mai parşiv impozit, pentru că îi împovărează exact pe cei cu venituri scăzute. Deci, nu cred că tiparniţa este soluţia, din punctul meu de vedere. Creşterea deficitului nu este un panaceu, nu vindecă problema, ci eu o văd doar ca un calmant. Vaccinul contra COVID vindecă, într-adevăr, problema pe care o avem noi. Este o criză de sănătate, până la urmă, dar încă nu există acest medicament şi până atunci ne mulţumim cu aceste calmante. Trebuie să conştientizăm un lucru: costul calmantului îl vom plăti cu toţii, noi şi copiii noştri, generaţiile de după noi, prin dobânzi şi returnarea împrumuturilor pe care le facem. Problema cu acest calmant este că poate crea dependenţă. Majoritatea ţărilor au făcut cheltuieli temporare pentru sănătate, pentru măsuri de redresare, însă noi ne angajăm la cheltuieli permanente. Este o diferenţă foarte mare şi astfel devenim dependenţi de deficit. Povara acestei crize vor fi, cu siguranţă, datoriile publice, pentru că ele vor rămâne mulţi ani după eradicarea virusului“, a explicat Cristian Popa, citat de
Ministrul Agriculturii cere schimbarea urgentă pentru Legea Arendei: „Este total ilegal să primească și arenda și subvențiile APIA” Adrian Oros, Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, a susținut într-o conferință de presă că Legea Arendei trebuie corectată de urgență. Acesta consideră că este nedrept ca proprietarii de pământuri să primească subvenții APIA. Adrian Oros nu mai dorește ca proprietarii de teren care nu muncesc pământul să aibă parte de ajutor APIA. Conform ministrului, această stipulare a legii este ilegală și trebuie schimbată de urgență ”Banii din subvenții trebuie să ajungă doar la cei care lucrează pământul. Proprietarii de terenuri care nu lucrează pământul încasează și arenda și subvențiile de la APIA. Am rămas neplăcut surprins să aflu că asta se petrece în aproape toate zonele din țară și într-un procent îngrijorător. Este total ilegal, să primească și arenda și subvențiile. Acest lucru trebuie să-l corectăm urgent”, comunică Adrian Oros. De asemenea, Adrian Oros susține că înțelege faptul că schimbarea îi va deranja pe proprietrii care încasau subvențiile în mod abuziv. Acesta continuă prin a comunica nedreptatea legată de cei care primesc atât bani pe arendă, cât și de la APIA: ”Sigur, o să-i supărăm pe unii proprietari de terenuri care s-au învățat, în ultimii ani, să primească și subvențiile, total ilegal, depunîndu-și cererea de plată unică la
Starea şcolii româneşti: problema este la profesor, nu la copil Se plâng profesorii pe reţelele de socializare: primim în facultăţi studenţi cu un vocabular redus, cu judecată joasă, cu înţelegere a vieţii mult prea limitată pentru vârsta unui tânăr de 20 de ani. Se plâng angajatorii că primesc în companii oameni care nu se pricep la nimic, dar îi acceptă pentru că nu au o altă soluţie.Toată povara acestei risipe este aruncată în capul copiilor. Needucaţi, trândavi, facebok-ucişti, generaţia nimicului. Nimeni nu se uită la nivelul de pregătire al profesorului…. La începutul parcursului meu de om matur, la finalul studiilor universitare, am fost profesor debutant de limbă/literatură franceză. Elevii mei din clasa a XI-a nu ştiau sa conjuge verbul <etre> la indicativ prezent, deşi făceau franceză de zece ani. Iar eu le explicam contextul în care Flaubert a scris <Doamna Bovary>. Nu ştiu cum se face astăzi evaluarea în şcoli – a profesorilor, nu a copiilor. Ştiu cum era în trecut. Profesorul era evaluat în funcţie de <promovabilitate>. Aşa că profesorul, plătit ca ultimul sărac din cătun, nu avea niciun interes să-şi descalifice elevii. Eu însumi am dat note mari unor copii care nu ştiau nici cum să se încalţe. Pentru că ştiam că nota aceea nu foloseşte la nimic. <Hai, dom’ profesor, stricaţi media copilului…?> Când erau examene, profesorul ieşea pur şi simplu din clasa, iar copiii copiau cu cărţile pe masă. Mă număr printre acei copii. Pentru că aproape eram invitat să fac asta. Acei copii sunt astăzi profesori. Ce aşteptări să ai de la ei?….Nu pot uita însă că Facultatea de Litere se copia cu cărţile pe masă, în Facultatea de Matematică, lipită de Litere, se copia cu cărţile pe masă. La ASE, la fel. În toate universităţile din România a fost la fel. În toate liceele a fost la fel. Cine a muncit şi s-a oprit din copiat la timpul potrivit a ajuns în multinaţionale. Cine a copiat până la capăt a ajuns profesor. Acum vin profesori de la Facultatea de Filosofie a Universităţii din Bucureşti, de la Facultatea de Fizică şi se plâng că nivelul de pregătire al studenţilor nou-intraţi este scăzut, că valiza lor lingvistică este înfiorător de mică. …. Doar 8% dintre elevii care s-au născut în mediul rural termină o facultate, deşi numărul elevilor din mediul rural este egal cu cel din mediul urban. Bugetul părinţilor pentru susţinerea copiilor este egal cu bugetul alocat de stat pentru şcoală – 40 de miliarde de lei, anual. Dar nu toţi părinţii au bani pentru meditaţii. Nu toţi părinţii au bani pentru grădiniţe şi scoli private şi nici pentru universităţi britanice. Aşa că şcoala publică rămâne sistemul nervos al acestei ţări. Două lucruri sunt aici de văzut. Evaluarea profesorului şi puterea minţii copilului. Puterea minţii unui copil este uluitoare. Dar copilul trebuie să aibă un profesor bun, pentru devenirea lui. Integral:
10 lucruri despre pelerinajul la Sf. Parascheva în pandemie Mii de români prevăzători şi-au făcut din timp viză de flotant pe Iași ca să poată merge la moaște; Cel mai rău e că s-au interzis autocarele. Pandele e epuizat după ce a dus 6000 de oameni la moaşte cu maşina personală; Furios, acesta a declarat: “Pentru ce a cumpărat nevastă-mea 400 de autobuze noi la Bucureşti?”; Ca să se evite aglomeraţia, moaştele vor fi împărţite în bucăţele mai mici, pe sistemul Kiss & Go; Pentru prevenirea cazurilor de pupat multiplu, se va lipi un abţibild cu PUPAT pe spatele buletinului; Persoanele din categoriile de risc nu au voie s-o pupe pe Sf. Parascheva, dar îi pot face cu ochiul; Situaţia se complică. Mâine ajunge la moaşte şi acceleratul cu pelerini din Timişoara, plecat în 2016; În premieră, moaştele vor fi date cu ardei iute, iar pelerinii care nu simt gustul vor fi testaţi de COVID; Din păcate se anulează şi tradiţionalul afterparty de la clubul din subsolul Mitropoliei; Integral:
Rafila: „Trebuie să evităm situația din nordul Italiei, de acum 6 luni”. Ce măsură propune În ziua în care România a anunțat o cifră fără precedent a deceselor cauzate de COVID, 73, iar bilanțul noilor cazuri de infecție se menține peste 2.100, preşedintele Societăţii Române de Microbiologie, Alexandru Rafila, a avertizat că există riscul ca țara noastră să ajungă în situația de acum câteva luni a Italiei, dacă nu se iau și alte măsuri. În acest context, Alexandru Rafila crede că autoritățile ar trebui să ia în calcul extinderea capacității de spitalizare. „
Sistemul de sănătate, la un pas de colaps: prea puţini plătesc pentru prea mulţi …. România cheltuie cu sănătatea unui locuitor numai 1.200 de euro pe an, cea mai mică sumă din Uniune. Asta pentru că doar 6 milioane de români contribuie la sistem, în timp ce alte 12 milioane beneficiază de servicii fără să plătească. În plus, din fondul de sănătate se plătesc acum şi majorări salariale consistente. Toate aceste lucruri, plus multe altele, fac ca sistemul să fie subfinanţat, iar actul medical să fie de o calitate slabă, arată un raport realizat de Curtea de Conturi. Potrivit documentului, lipsa resurselor financiare şi provocările demografice pun în pericol sustenabilitatea sistemului de sănătate din România. Se estimează că populaţia cu vârsta minimă de 65 de ani va ajunge la 21,5% din totalul populaţiei în 2025, iar populaţia tânără se reduce, ca urmare a unei natalităţi mai mici şi a migraţiei. Aşadar, din ce în ce mai puţine persoane active vor susţine un sistem care trebuie să aibă grijă de din ce în ce mai mulţi bătrâni.
Sindicalistul Dumitru Coarnă, despre controalele în civil ale polițiștilor pentru respectarea regulilor COVID: “Ne întoarcem în anii stalinismului” …. “Nu am primit nimic oficial, domnul Vela nu discută, nu încearcă măcar să mimeze dialogul social. Cine vrea să observe în profunzime, vede o falie a conflictelor, să ne reclamăm între noi, ne întoarcem în anii 50, în anii stalinismului, eu să sun nu știu unde că dumneavoastră nu aveți nu știu ce, deci avem un conflict pentru că lor le priește. Noi ne certăm și ei câștigă. Doi, 20% din efective să urmărească ce? Că oamenii nu poartă mască de protecție. Noi avem deficit de 30%, dacă scoatem 20% de polițiști din zona operativă, înseamnă că despre infractori nu mai vorbim”, a declarat, marți Dumitru Coarnă în emisiunea Adriana Nedelea LA FIX. Reacția liderului SNPPC după ce s-a aflat pe surse că polițiștii vor face controale în civil pentru a-i sancționa pe cei care nu respectă regulile de prevenție în timpul pandemiei de coronavirus. “O să ne filmăm, nu o să spun ca proștii, o să ne filmăm noi între noi pe stradă că unul are masca într-o parte sau că unul are mască verde. Este o decizie luată de niște oameni fără rațiune. Vor să ne facă să ne batem între noi”, a mai explicat Dumitru Coarnă. “Eu sper să nu vină această decizie, până acum nu a venit nimic oficial, au discutat 4 băieți de acolo care au în vedere interesele lor personale. Polițiștii spun că este o decizie proastă, să fim serioși, nu polițiștul trebuie să se lupte cu pandemia”, a mai spus liderul SNPPC. Integral:
De ce tergiversează ministrul justiției desființarea secției pentru investigarea magistraților. Eternul miraj al dosarelor de la sertar
PSD și ALDE depun o lege care le ia privilegiile foștilor președinți care au colaborat cu Securitatea …. Cinci parlamentari PSD și ALDE au depus la Senat o inițiativă legislativă care elimină privilegiile conferite de stat foștilor președinți de stat în cazul în care aceștia au colaborat cu Securitatea. Este evidentă trimiterea la fostul președinte Traian Băsescu, lider al PMP și europarlamentar, care așteaptă decizia definitivă a Curții Supreme în privința colaborării sale cu Securitatea. În decembrie anul trecut, Traian Băsescu a avut un verdict care atesta statutul său de colaborator al Poliției Politice, pe care l-a contestat la instanța supremă. Inițiatorii legii sunt Andronescu Ecaterina – senator PSD; Meleşcanu Teodor-Viorel – senator ALDE; Simionca Ioan – senator ALDE; Cătăniciu Steluţa-Gustica – deputat ALDE; Gavrilescu Graţiela Leocadia – deputat Independent, fostă ALDE. Legea propusă de cei cinci membri PSD-ALDE modifică de fapt o lege care a intrat în vigoare în anul 2001, care a stabilit recompensarea foștilor șefi de stat, printre care s-a aflat și Regele Mihai. „Nu beneficiază de prevederile prezentei legi persoana căreia i-a încetat calitatea de președinte al României ca urmare a săvârșirii unei infracțiuni pentru care a fost condamnat definitiv, or s-a constatat că a avut calitatea de colaborator al securițății (art. 2, lit. b, teza ultima din OUG nr.24/2008), sau ca urmare a demiterii din funcție prin referendum.” Textul scos în evidență grafic este propunerea de modificare a legii. Celelalte două motive de tăiere a privilegiilor acordate foștilor șefi de stat existau deja în textul aflat în vigoare – la încetarea mandatului din cauza unei condamnări sau prin demiterea la referendum. Ce primesc acum foștii șefi de stat
Previziunile Băncii Mondiale pentru economia românească. La ce riscuri suntem expuși Economia românească ar urma să se contracte cu 5,7% în 2020, dar va înregistra o relansare de 4,9% în 2021, conform celei mai recente actualizări a prognozei economice (Economic Update) a Băncii Mondiale pentru Europa şi Asia Centrală (ECA). “Severitatea recesiunii şi magnitudinea revenirii din 2021 vor depinde de evoluţia crizei sanitare şi răspunsul decidenţilor, de impactul stimulentelor economice şi de consecinţele stimulentelor adoptate la nivelul UE”, subliniază Banca Mondială, potrivit Agerpres. De asemenea, pentru a răspunde la consecinţele pandemiei de COVID-19, Banca Mondială se aşteaptă ca deficitul fiscal să ajungă la 9,1% din PIB în 2020, de la un nivel planificat de 3,6% din PIB înainte de criză. “O reducere substanţială a deficitului în 2021 este puţin probabilă deoarece Guvernul va trebui să sprijine procesul de revenire economică”, precizează Banca Mondială. Instituţia mizează anul viitor pe un deficit de 6,3% din PIB. În ceea ce priveşte riscurile şi provocările cu care se va confrunta România, Banca Mondială susţine că, pe termen scurt, principala provocare este ţinerea sub control a crizei COVID-19 şi limitarea consecinţelor sale economice şi sanitare. “O criză prelungită cu măsuri suplimentare de atenuare pentru a reduce transmiterea ar reduce perspectivele de creştere şi ar amâna relansarea incipientă a activităţii, crescând în acelaşi tip şomajul şi sărăcia”, apreciază Banca Mondială. Pe de altă parte, traiectoria pro-ciclică înregistrată de politica fiscală înainte de criza COVID-19 a agravat constrângerile fiscale, reducând încrederea investitorilor şi majorând costurile de finanţare. ″În plus, dacă majorarea pensiilor cu 40%, adoptată recent de Parlament, nu va fi inversată, aceasta ar afecta în mod serios stabilitatea macroeconomică şi, pe termen scurt, ar conduce la o retrogradare a ratingului suveran al României”, avertizează Banca Mondială. Un alt risc îl reprezintă gradul redus de absorbţie al fondurilor europene, ceea ce în opinia Băncii Mondiale pune sub semnul întrebării capacitatea României de a profita de fondul de relansare al UE, care este unul dintre principalele motoare ale relansării economice. Integral:
Covid-19 se poate răspândi și prin aerosoli, la mai mult de 2 m, confirmă autoritățile sanitare din SUA Centrele SUA pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC) au adăugat oficial căile respiratorii ca un posibil mod de răspândire a coronavirusului, fiind de acord cu opinia multor oameni de știință care se axează de luni de zile pentru o mai bună analiză a acestui risc, potrivit AFP. CDC și-a actualizat recomandările de sănătate pe site-ul lor luni, scriind: „Unele infecții pot fi transmise prin expunerea la virus din picături mici și particule care pot pluti în aer minute sau ore, capabile să infecteze persoane care se află la mai mult de doi metri de persoana infectată sau după plecarea acestei persoane”.
OMS: Bilanțul real al infectărilor la nivel mondial, uriaș față de cifrele oficiale. Una din zece persoane ar putea fi infectată cu COVID-19 Aproximativ una din zece persoane este posibil să fi fost infectată cu noul coronavirus, ceea ce înseamnă că marea majoritate a populaţiei lumii rămâne în continuare vulnerabilă la boala COVID-19 provocată de acest virus, a anunţat luni Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), relatează Reuters şi DPA. Sute de milioane de persoane ar fi putut fi astfel infectate deja cu noul coronavirus, mult mai multe în comparaţie cu bilanţul actual, de aproximativ 35 de milioane, notează DPA. ”Cele mai bune estimări actuale ale noastre ne indică faptul că aproximativ 10 procente din populaţia globală este posibil să fi fost infectate cu acest virus”, a declarat luni la Geneva biroului executiv al agenţiei specializate a Naţiunilor Unite pentru sănătate directorul Departamentului de Urgenţe Medicale din cadrul OMS, Mike Ryan. Chiar dacă numărul real al cazurilor este probabil mult mai mare decât cifrele raportate, estimarea OMS înseamnă că marea majoritate a oamenilor nu au anticorpi şi continuă să fie în pericol de a contracta COVID-19, a subliniat oficialul din cadrul OMS. ”Variază în funcţie de ţară, variază de la urban la rural, variază în funcţie de grupuri. Dar ceea ce înseamnă este că vasta majoritate a lumii rămâne în pericol”, a spus Ryan. Integral:
Cum arată radiografia stării de sănătate a românilor ….
Justiția UE impune garanții pentru colectarea masivă de date: Doar în caz de amenințare gravă pentru securitatea națională și sub control judecătoresc Reglementările naționale care impun operatorilor telecom să transmită sau să stocheze de manieră generalizată și nediferențiată metadatele conexiunilor internet și ale conversațiilor telefonice nu sunt în conformitate cu dreptul european, a decis marți Curtea de Justiție a Uniunii Europene, potrivit AFP. CJUE, solicitată de Franța, Belgia și Marea Britanie, se opune astfel ca statele să ordone operatorilor telecom colectarea “generalizată și nediferențiată” a datelor de conectare și de localizare și cere impunerea de garanții privind o colectare țintită sau de durată limitată în cazuri de “amenințare gravă pentru securitatea națională”. Concret, metadatele conexiunilor internet și conversațiile telefonice – care nu vizează conținutul mesajelor, ci condițiile în care ele au fost transmise (identitate, localizare, dată, durată …) – nu pot fi stocate pe termen nelimitat și generalizat de către operatori. CJUE admite însă nevoia unor derogări în cazul în care un stat se confruntă cu o “amenințare gravă pentru securitatea națională, reală și actuală sau previzibilă”, ceea ce poate conduce la impunerea, prin “măsuri legislative”, unei colectări “generalizate și nediferențiate” a datelor, dar “pentru o durată de timp limitată la strictul necesar”. În același timp, în “lupta împotriva criminalității grave” și pentru “prevenirea unor amenințări grave împotriva securității publice”, un stat membru poate de asemenea să “prevadă conservarea țintită a datelor precum și conservarea lor rapidă“. Cu toate acestea, “o astfel de ingerință în drepturile fundamentale trebuie să fie însoțită de garanții efective și controlată de către un judecător sau de o autoritate administrativă independentă”, subliniază Curtea. Într-o decizie din 2016 denumită “Tele2”, CJUE a decis că statele membre nu pot impune furnizorilor o “obligație generalizată și nediferențiată” de colectare și stocare a datelor legate de trafic și de localizare. Integral:
Președinți de secții de vot cu 8 clase și de ce nu a mai făcut BEC conferințe de presă Alegerile locale de anul acesta au fost mai prost organizate decât altele, cuantumul proceselor verbale greșite a mers chiar și până la 30%, scandalurile de fraudă s-au ținut lanț, în special în București. Pe acest fond, a surprins lipsa de comunicare și transparență a Biroului Electoral Central, care, spre deosebire de alte alte alegeri, nu mai are un purtător de cuvânt și nu a organizat nicio conferință de presă….. „Președinții secțiilor de vot sunt neinstruiți, nu știu ce să facă. Legea s-a schimbat recent și s-a permis să devină președinți de secții de vot inclusiv absolvenți de școală generală. Cât de buni au fost s-a văzut”, spune Mircea Kivu. În plus, atrage atenția sociologul, în mediul rural majoritatea președinților de secție sunt angajați ai primăriei, adică subordonații candidatului. Problemele apărute la alegerile locale sunt însă mai multe, așa cum a semnalat și Expert Forum: „Procedura de numărare a voturilor a fost evaluată ca proastă sau foarte proastă în 15% – un procentaj semnificativ – dintre eșantionul restrâns de secţii observate în timpul numărării. La numărarea voturilor, observatorii au constatat că în 20% dintre cazuri preşedinţii birourilor electorale au avut dificultăţi în completarea proceselor verbale, în 30% dintre secţii procesele verbale au fost semnate în alb de membrii comisiei, iar atmosfera a fost tensionată în aproape 16% din cazuri”, spune
Legea privind dobânzile excesive: se întrevăd deja efecte perverse? În martie 2019, Curtea Constituțională a României constata că o lege ce urmărea limitarea dobânzilor în sectorul financiar este neconstituțională, în principal datorită faptului că nu a fost realizată motivarea și fundamentarea economică, socială și juridică a soluțiilor adoptate, legea însăși fiind considerată neclară, scrie Cristian Bichi, consilier al Guvernatorului BNR. Un verdict al acestui for privind o lege similară, ce urmărește protecția consumatorilor împotriva dobânzilor excesive, urmează a fi pronunțat în următoarele zile. Explică noul act normativ cu claritate soluțiile legislative propuse și efectele acestora? Câteva reflecții personale punctuale în legătură cu acest subiect sunt redate în continuare. Subiectul plafonării dobânzilor bancare este unul controversat în literatura economică. Autorul prezentului articol nu își propune să se pronunțe în cuprinsul acestuia în favoarea sau defavoarea introducerii de restricții asupra ratelor de dobândă. El se va limita la a da doar un exemplu, din multe altele posibile, care relevă în cel mai simplu mod cu putință că textul normativ în discuție conține soluții legislative ce nu sunt motivate și fundamentate economic. Este vorba de tratamentul diferențiat aplicat instituțiilor de credit și instituțiilor financiare nebancare (IFN) în privința plafonării dobânzilor, în cazul căruia nu sunt explicate rațiunile care au stat la baza stabilirii sale și care este în măsură, în prezent, să producă efecte exact opuse celor dorite inițial…. Mister total cum au fost stabilite limitele de dobândă: studiu de impact lipsă…. O primă observație ce se poate desprinde din analiza secțiunii anterioare este aceea că inițiatorul legii a optat pentru impunerea de plafoane relative de dobândă bazate pe rata de referință a Băncii Naționale a României, deci o rată exogenă utilizată pentru gestiunea lichidității în sistemul bancar.( Este interesant și ține de domeniul anecdoticului că unul și același inițiator a ales exact rata exogenă pe care o supunea unor severe critici în expunerea de motive a propunerii legislative pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 13/2011:…. În acest context, trebuie precizat că majoritatea celor 14 țări din Uniunea Europeană (UE) care aplică restricții la ratele dobânzii, utilizează plafoane endogene (bazate pe rate medii ale dobânzilor de piață), doar patru state optând pentru rate de referință exogene (rate de dobândă legală/dobânda de referință a băncii centrale). Ratele exogene prezintă dezavantajul că nu au o legătură directă cu piața creditului, fapt ce face foarte dificil să se stabilească nivelul lor optim….În al doilea rând, observăm că limitele de dobândă sunt diferențiate în funcție de tipul de instituție (instituții de credit vs. IFN-uri) și de categoria creditului (credit ipotecar/imobiliar vs. credit de consum). De asemenea, există prevederi specifice în legătură cu creditele de consum în valoare maximă de 15.000 de lei. Existența unui studiu de impact ar fi permis publicului larg să înțeleagă de ce există diferențe de tratament în privința plafoanelor de dobânzi și cum au fost acestea fundamentate, pentru a exista încredințarea că limitele respective nu au fost stabilite în mod arbitrar. Ar fi existat și un răspuns la întrebări posibile de genul: De ce se adaugă două puncte procentuale și nu trei, patru sau o altă cifră? De ce în cazul creditelor imobiliare ale instituțiilor de credit se adaugă două puncte procentuale, iar în situația creditelor similare acordate de IFN-uri se aplică un factor multiplicator de doi.Integral:
România îşi chinuie copiii: Calvarul prin care trec de 4 luni componenţii unui club din Câmpina .... Începând cu data de 11 martie, bazinul din oraş a fost închis, în numele luptei cu COVID-19. Din capul locului, o astfel de măsură a fost aberantă, în condiţiile în care atât pe site-ul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), cât şi pe cel al Centrului pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor (CDC) din SUIA, se precizează, clar, că noul coronavirus nu se transmite prin apă. Chiar şi aşa, în panica generată la începutul anului, s-au luat astfel de măsuri ilogice, pe bandă. Problema e că nici în luna iunie, după redeschiderea bazinelor pentru sportivii legitimaţi la cluburi, copiii din Câmpina n-au putut să-şi reia antrenamentele în condiţii normale! De fapt, din acel moment, a început calvarul lor incredibil, de neconceput într-o ţară normală, despre care ne-a povestit Gabriel Cojocaru, cel care conduce clubul Barracuda Câmpina. „Au minţit ministrul că bazinul e defect!“ „După ce atât Ministerul Tineretului şi Sportului, cât şi Ministerul Sănătăţii au dat avizele necesare pentru ca sportivii să revină în bazin, din acel moment, au început problemele noastre. La Câmpina, bazinul e în administraţia Primăriei, iar purtătorul de cuvânt ne-a transmis că nu se va redeschide, deoarece nu-şi justifică, în niciun fel, cheltuielile de întreţinere“, şi-a început Gabriel Cojocaru discursul. Disperat, conducătorul clubului Barracuda Câmpina a luat legătura atât cu Camelia Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, cât şi cu Ionuţ Stroe, ministrul Tineretului şi Sportului. Cu ultimul chiar a vorbit direct, în cadrul unui eveniment. „Domnul Stroe, după ce am discutat cu el şi i-am povestit ce se întâmplă la Câmpina, a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe primar.
Cati bani castiga in medie un roman si pe ce ii cheltuieste. 82% din venituri sunt pentru alimente si impozite Veniturile totale medii lunare ale populatiei pe o gospodarie au fost de 5.077 lei in al doilea trimestru din acest an, iar cheltuielile totale au ajuns, in medie, la 4.163 de lei lunar/gospodarie, reprezentand 82% din nivelul veniturilor totale, arata datele Institutului National de Statistica (INS), publicate luni. La nivelul fiecarei gospodarii din Romania, venitul total mediu lunar a fost de 1.973 lei pe persoana, iar cheltuiala medie totala s-a ridicat la 1.618 lei/persoana. Potrivit sursei citate, veniturile banesti au fost, in medie, de 4.693 lei lunar pe gospodarie (1.823 lei pe persoana), iar veniturile in natura de 384 lei lunar pe gospodarie (149 lei pe persoana). Salariile si celelalte venituri asociate lor au format cea mai importanta sursa de venituri (67,8% din veniturile totale ale gospodariilor). La formarea veniturilor totale ale gospodariilor au contribuit, de asemenea, veniturile din prestatii sociale (19%), veniturile din
Compania Gilead va vinde Remdesivirul direct către spitalele americane / Alexandru Rafila: Ministerul Sănătăţii trebuie să procure acest medicament înainte ca stocul din România să se termine Compania Gilead va vinde Remdesivirul, unul dintre puţinele medicamente cu efecte dovedite în tratarea Covid-19, direct către spitalele americane, informează Mediafax. Până acum, Remdesivirul era distribuit de Departamentul de Sănătate al SUA. Remdesivirul, unul dintre puţinele medicamente care are efect în tratarea Covid-19, şi pe care îl ia şi Donald Trump, va fi vândut direct spitalelor americane de compania Gilead, cea care îl produce. Timp de cinci luni, Departamentul de Sănătate şi Servicii Umane al SUA a fost responsabil pentru alocarea acestui medicament în spitale. Această schimbare are loc pentru că instituţia federală nu ar fi distribuit medicamentul într-un mod transparent: fie a ajuns la pacienţi, dar nu neapărat la cei care aveau nevoie, fie unele spitale nu au primit suficient sau, pur şi simplu, au fost lăsate fără acest tratament. În contextul acestei schimbări, Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS, spune că Ministerul Sănătăţii trebuie să găsească soluţii pentru a procura acest medicament, înainte ca stocul din România să se termine.
Cum explică doctorul Musta moartea unor tineri fără alte boli, în urma infectării cu SARS-CoV-2 …. Doctorul Musta a declarat că în cazul celor cinci decese a fost vorba despre persoane cu vârste cuprinse între 40 şi 50 de ani care nu aveau comorbidităţi. Medicii au constatat că toţi au făcut ceea ce se numeşte o „furtună de citokine” (reacţie care duce la agravarea bruscă a bolii). Apoi, arată doctorul Musta, toţi cei cinci pacienţi au avut în comun două lucruri. „Primul a fost că au venit târziu la spital.
Blestemul moşiei lui Oprişan şi trădările, sau cum a ajuns PSD să se îngroape singur: Ironic, cei mai mari beneficiari ai ultimilor 8 ani datorită măsurilor economice luate de PSD, începând de la hipsterii antreprenori, PFA-uri, corporatişti, până la multinaţionale, la care adăugăm cei 1,3 milioane plătiţi cu salariul minim, au votat împotriva PSD De la triumful de la alegerile parlamentare din octombrie 2016, când a înregistrat cel mai mare scor din istoria partidului – 46%, PSD este într-o cădere politică blestemată: a pierdut alegerile europarlamentare din 2019, Dragnea este la puşcărie, a pierdut pentru a patra oară consecutiv preşedinţia României în faţa unui Iohannis care nu i-a băgat deloc în seamă, a pierdut guvernarea la finalul lui 2019 deşi aveau majoritate în Parlament, iar acum au pierdut alegerile locale, Capitala, feuda lui Marian Oprişan la Vrancea şi se îndreaptă spre alegerile parlamentare din decembrie ca să fie trimişi oficial în opoziţie. Din mai 2012, când Victor Ponta a venit la Palatul Victoria având în spate alianţa USL formată din PSD şi PNL, şi până la finalul lui 2019 (cu excepţia anului 2015-2016, când a fost guvernarea tehnocrată Cioloş, tot cu voturile PSD), când a plecat guvernarea Dăncilă, România a avut cea mai bună perioadă economică din istorie : – PIB-ul aproape s-a dublat, de la 596 miliarde de lei la 1.053 miliarde de lei, iar în euro a crescut cu 70%, de la 133 de miliarde de euro la 223 de miliarde de euro; – Cifra de afaceri a tuturor companiilor a crescut de la 1.131 miliarde de lei la 1.696 miliarde de lei, respectiv de la 250 de miliarde de euro la 360 de miliarde de euro, adică cu aproape 50%;… Dacă vorbeşti cu antreprenorii români care au afaceri mai mari, cu branduri renumite, pentru ei Victor Ponta a fost cel mai bun prim-ministru. Că l-a trădat caracterul, asta-i altă problemă. Pentru Bursă, mandatul lui Ponta ca premier a fost ca o mană cerească, după ani de secetă, pentru că a listat Romgaz şi Electrica, companii mari, bune plătitoare de dividende. Dar nu ştiu prea mulţi investitori de la Bursă care să fi votat PSD, aşa cum nu ştiu prea mulţi care au devenit antreprenori datorită Start-Up Nation şi au luat 200.000 de lei, să pună ştampila pe PSD. În ciuda retoricii PSD, multinaţionalele au avut viaţă bună, extrem de profitabilă în această guvernare, singura lor problemă fiind creşterea salariului minim pe economie. De altfel, nu cred că jumătate din cei care au beneficiat de aproape triplarea salariului minim pe economie au votat cu PSD. PNL nu prea este fanul acestei măsuri de creştere a salariului minim pe economie. Iar majorarea din acest an, dată de guvernarea PNL, a fost destul de disputată. Nu prea am auzit de IT-işti care să fie fani ai PSD, deşi, în ciuda retoricii, guvernarea PSD nu s-a atins de facilităţile lor fiscale….. De peste un deceniu, PSD încearcă să se apropie de zona de dreapta, de centru-dreapta, de zona urbană, şi de aceea au dat aceste reduceri de taxe, facilităţi fiscale, bineînţeles nu din banii lor, din banii bugetului. Dar electoratul urban, care a ieşit la vot depăşind electoratul rural, a votat cu PNL şi USR/PLUS. Bineînţeles că în toţi aceşti ani procesele lui Dragnea au şters cu buretele toată perioada de creştere economică şi de business atunci când s-a pus problema votului. PNL, un partid care a intrat în moarte clinică după alegerile din 2016, a ajuns în numai patru ani să fie principalul partid politic, avându-l în frunte pe preşedintele Iohannis, care a tocat metodic, germanic, PSD-ul. Fără să se vadă niciun rezultat din “România educată”, Iohannis a avut câştig de cauză în faţa electoratului….. Moşia lui Oprişan, un baron local care a lucrat numai la stat, icoanele Gabrielei Firea, procesele lui Dragnea, faţa lui Paul Stănescu, IQ-ul Vioricăi Dăncilă, interlopii – la propriu şi la figurat – din jurul partidului, cefele groase din Parlament au fost mai importante decât pachetele de facilităţi fiscale oferite de PSD atunci când a fost vorba unde să se pună ştampila. Ca să nu mai vorbim de trădările specifice din PSD, cum nu sunt la niciun al partid, şi care au îngropat PSD….. Peste 10-15 ani, când decreţeii vor ieşi la pensie, cea mai mare parte dintre ei votând cu PNL, PDL, USR, tema principală de campanie va fi punctul de pensie, nu taxele mici pentru companii. Dar până una alta, apartamentul lui Nicuşor Dan a învins moşia feudală a lui Marian Oprişan. Integral:
Analiză. Dilema primarului Nicuşor Dan: renunţă sau nu la procesele împotriva instituţiei pe care o conduce Primarul ales, Nicuşor Dan, nu va renunţa în totalitate la procesele intentate în calitate de membru al Asociaţiei Salvaţi Bucureştiul Primăriei Capitalei pentru aprobările de construcţii controversate, în prezent fiind în curs 15 procese, după cum a subliniat noul edil într-un interviu pentru „Adevărul”. „Va fi o incompatibilitate sau ar fi o incompatibilitate, dacă aş fi şi primar şi membru în Asociaţia Salvaţi Bucureştiul. Doar că voi ieşi din incompatibilitate renunţând la poziţia din asociaţie. În al doilea rând, nu pot să-mi schimb opinia. Asociaţia Salvaţi Bucureştiul e formată din mai multe persoane. Decizia nu-mi aparţine în totalitate. Deciziile se iau în mod legal de către organismele de conducere. Dacă eu am scris în cererea către instanţă că autorizaţia e nelegală, şi ca primar general o să am aceeaşi opinie că autorizaţia e nelegală. Nu o să pot eu ca primar să o revoc, pentru că a intrat în circuitul juridic şi a început să-şi producă efectele, dar opinia mea în faţa instanţei va fi că acea autorizaţie e nelegală”, a declarat Nicuşor Dan într-un interviu pentru „Adevărul”. … Noul primar a punctat că îşi menţine opinia de activist, chiar dacă va fi pus să apere poziţia Primăriei, menţionând faptul că vrea să transmită un alt mesaj. „Interesul Primăriei Capitalei, şi al bucureştenilor în general, este ca ceea ce se întâmplă în Bucureşti să fie legal. Nu e vorba de 15 autorizaţii, e vorba de mai mult. E vorba de siguranţa juridică a unei investiţii care e făcută de un investitor în Capitală. Câţi mari investitori imobiliari au venit în Bucureşti în ultimii zece ani? Niciunul de pe piaţa externă. Lucrul cel mai important e să dai o siguranţă a actului juridic”, a completat Nicuşor Dan. Interesele de partid ale PNL, USR-PLUS şi PMP „Adevărul” a stat de vorbă cu mai mulţi specialişti despre situaţia problematică pe care o are Nicuşor Dan. Sociologul Alfred Bulai a subliniat că Nicuşor Dan nu ar trebui să se antepronunţe, ci ar trebui să vadă mai întâi situaţia din Primărie. „În primul rând, să aibă grijă să nu ajungă la probleme de natură penală. El e reprezentantul instituţiei, iar instituţia trebuie să-şi apere şansele corect în proces. Nu conduci o instituţie după bunul plac. Să ceară analiza din instituţie şi să nu uite că pe unele teme trebuie să negocieze şi cu consilierii, iar el nu are niciunul. Probabil va avea lângă el trei partide, fiecare cu o agendă politică şi interese proprii. O să aibă parte în curând de un duş rece, pentru că o instituţie ca Primăria Capitalei nu se conduce aşa uşor”, a declarat Bulai. Pe de altă parte, analistul politic George Jiglău consideră că atât timp cât Nicuşor Dan nu e în pericol de a avea vreun conflict de interese, nu se pune problema dilemei morale. Integral:
Valeriu Nicolae: Lucian Simion este, probabil, dovada perfectă a partidului unic PSD-ul liberal. În facultate, ca orice om cinstit, face taxi la negru. Și, până când să îl lovească liberalismul cu megafuncții de la PNL, omul a avut o carieră care pute a impostură. Imediat ce termină facultatea, în 1986, domnul Simion devine, direct și foarte improbabil, inginer șef la asfaltări la Tulcea. În 1990, ca orice bun profesionist, inginer șef, se apucă imediat de trafic de buticar în Turcia cu brichete și baterii de ceas, dar el trece în CV ca și cum ar fi fost ditamai directorul, că prinde bine la proști. În 1994 se apucă de altă afacere de confecții și este, desigur, din nou director. Firmele, bineînțeles, nu mai există și nimeni nu pare să știe de ele. Foarte straniu pentru cineva nespecializat în călătoria în timp și cariere politice, devine, logic pentru inginer de mașini buticar care nu a mai profesat ingineria de 7 ani, Director General la o firmă de reparat drumuri și poduri pentru o perioadă scurtă, firmă care nu este nici ea de găsit pe nicăieri. Este deja liberal și, peste numai un an, din 1998, devine Director General peste cea mai cinstită afacere de stat, gunoaiele. Îl lovește și studiul, căci nu este impostor. La câteva luni după ce este Director General la Stat în Tulcea, în 1998 omul studiază din greu management la A.S.E la București. Conform CV-ului de pe site-ul deputaților, îl termină în 2001 cu o certificare. Desigur de acest lucru nu pare să știe și domnul Simion din 2008, care scria clar în CV că nu a terminat niciodată cursurile la care s-a înscris la A.S.E. Detalii. Manager fiind, este promovat ca Director Regional peste gunoiul din Galați, Brăila și Tulcea. Lucru care îi permite pe banii fraierilor o specializare în SUA, deși omul, conform propiului CV, este bâtă la engleză, una la Institutul Național de Administrație la București, se certifică în organizarea și conducerea societăților de turism nu știm unde și în management de proiect și lobbying în Cehia. Este deja 2004 și devine din nou Director General, de data aceasta la Servicii Publice Tulcea. În 2005 firma familiei Simion figurează în actele contabile cu o cifră de afaceri de 7.328 și un profit pe negativ 12.646. La 45 de ani, directorul general de la servicii publice mănâncă ceva minunat și este grav și iremediabil lovit de virusul studiului pe bune. În 2006, în timp ce muncește din greu la Tulcea, face și un masterat la A.S.E la București și studiază la Baia Mare pentru două luni ceva în engleza pe care el nu o vorbește deloc. În 2007, perioada de glorie a liberalismului tulcean, devine, ca orice om specializat în gunoaie, inspector șef la Protecția Consumatorilor, locul ăla deloc corupt unde se făceau o poală de bani pentru buzunarele celor mai deștepți dintre români. După trei luni de sclavagie la Protecția Consumatorilor devine, în 2008, subprefect și apoi prefect. Este foarte pregătit pentru funcție, dar face așa, de control, niște cursuri de bază în Excel și Power Point și studiază doi ani la Institutul Național de Administrație și devine, în 2009, la mai mult de un an de la preluarea funcției de prefect, calificat pentru poziția pe care o avea în 2008. Coincidență, firma familiei atinge o cifră record de afaceri 2.721. 777 RON și un profit de 211.191 RON. O creștere de peste 30.000% a cifrei de afaceri. Tot în 2009 este deja Inspector Guvernamental la Olt pe drumuri și poduri, lucru pentru care este perfect calificat conform chestiei ăleia care apare straniu rău în CV cu vreo 11 ani în urmă. Din 2012, de data aceasta cu calificare la mână, devine prefectul liberal al județului Tulcea. În 2013 face și el, desigur, cursurile obligatorii sectei lui Oprea, cele de “Securitate și bună guvernare”, un curs la ministerul lui Dragnea, iar în 2014 alte două cursuri la MAI și unul de formator la Ministerul Educației. Logic, la sfârștiul acestora trece la PSD apolitic și devine Guvernatorul Deltei numit de Ponta, altă poziție deloc coruptă. Este dat afară rapid de guvernul tehnocrat, așa că, până să devină deputat, mai are o sinecura la Consiliul Județean Tulcea. În perioada 2012 -2016, firma familiei a avut contracte cu Casa de Asigurări de Sănătate Tulcea, căci trăim în cel mai PSD-ist liberalism din univers. Din 2016, domnul Simion reprezintă Tulcea din partea PSD în Parlament vicepreședinte în Comisia pentru mediu și echilibru ecologic. Sursa:
Răsturnare de situație pentru toți cei care au animale! Apare o nouă lege. Regulile sunt incendiare ….Proiectul de lege impune practic monopolul medicilor veterinari atât pe piața farmaciilor veterinare (unde, potrivit informațiilor
Medicul Virgil Musta spune că important e să nu ne îmbolnăvim, pentru că s-ar putea să nu avem unde să ne internăm: Suntem la pragul intre viață și moarte! Important e să nu ne îmbolnăvim, pentru este posibil să nu mai avem unde să ne internăm, dacă e cazul, avertizează medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Timişoara. „Accentuez de fiecare dată, important e să nu ne îmbolnăvim. Când ne-am îmbolnăvit, la ora actuală, s-ar putea ca peste o zi – două, să fii bolnav, să ai nevoie de internare și să nu mai ai unde să te internezi. Nu avem ce face, persoana respectivă va rămâne acasă și nu va putea beneficia de tratament”, scrie Musta într-un mesaj postat pe
Emilian Imbri, managerul de la ”Victor Babeș”: riscăm ca pacienţii cu COVID să nu mai poată fi trataţi. ”România nu primeşte suficiente medicamente” ….. Emilian Imbri, managerul spitalului Victor Babeş, spune că a sperat că numărul de 2.000 de cazuri este datorat cumulării raportărilor, dar acum este clar că avem de a face cu o nouă ascensiune a pandemiei. Medicul avertizează că, în scurt timp, s-ar putea ajunge în situația în care pacienţii cu COVID să nu mai poată fi trataţi. Am avut vreo trei apeluri în care am explicat că în contextul în care numărul de bolnavi va creşte, vom rămâne în foarte scurt timp în imposibilitatea de a-i trata. Am menţionat că, de fapt, nu există tratament pentru această afecţiune. Se tratează cu nişte scheme şi nişte tratamente care sunt fabricate pentru cu totul alte afecţiuni. Aceste medicamente nu se cumpără, ci sunt trimise de producător ţărilor, iar o parte este asigurată de OMS.
Cum a ajuns un angajat al lui Tudorache “userist” la Antena 3 și jocul riscant al PSD Daniel Tudorache (PSD), fost primar al Sectorului 1, a intrat într-o situație dificilă din punct de vedere legal pe care încearcă s-o rezolve politic. În acest moment, procurorii cercetează posibilitatea ca deasupra Biroului Electoral de sector să se fi desfășurat o operațiune de falsificat procese verbale.“Societatea de Salubrizare”, firma care avea sediul în același imobil cu Biroul Electoral Sector, avea 50 de salariați și se afla în subordinea primarului Dan Tudorache. Sediul firmei e la etajul 2, sediul Biroului Electoral de sector se află la etajul 1. O operațiune de furat voturi? Mecanismul acestui posibil furt de voturi, cercetat acum de procurori,
Brexit ne priveşte şi pe noi: lipsa unui acord comercial UE-Marea Britanie poate afecta PIB-ul României şi viaţa a sute de mii de români …. Adică inclusiv asupra economiei şi cetăţenilor români, extrem de numeroşi, prinşi la mijloc de acest proces. Decidenţii de la Bucureşti nu dau însă vreun semn că le-ar păsa de soarta acestor conaţionali sau că se pregătesc în vreun fel pentru posibilele scenarii. Iar deznodământul se apropie cu paşi repezi. Din datele oficiale, aproape 600.000 de români s-au înscris pentru a cere statutul de rezident în Marea Britanie. Cifrele reale sunt cu siguranţă mult mai mari şi ele nu-i includ oricum pe cei care lucrează cu diverse forme de contracte temporare sau nu îndeplinesc criteriile pentru a solicita rezidenţă, dar îşi planifică în continuare viaţa acolo. Conform datelor Ambasadei României la Londra, în Marea Britanie muncesc peste 2.000 medici români şi învaţă aproape 10.000 de studenţi români. Pentru toţi aceşti oameni, Brexit este un proces care le va afecta viaţa în mod direct. Iar guvernanţii români sunt obligaţi să le apere interesele. Procesul politic de ieşire a Marii Britanii din Uniunea Europeană, declanşat după referendumul din iunie 2016, a reprezentat un laborios şi, câteodată, obositor proces de răzgândiri, ultimatumuri încălcate, alegeri care nu au tranşat neapărat disputele sociale şi negocieri prelungite. Aceasta este şi situaţia din prezent. Poate părea un subiect complicat şi distant, dar trebuie să repet – pentru noi, nu este deloc un subiect marginal, ci unul cu impact economic şi social, dacă ne gândim la incertitudinea şi problemele cu care se pot confrunta conaţionalii noştri care muncesc sau studiază în acest stat, sau la potenţialele efecte asupra economiei, potenţial deloc neglijabile…. Consecinţele unui Brexit fără acord comercial Indiferent de aceste interpretări, riscul major este ca negocierile să se încheie fără un acord, caz în care costurile economice sunt semnificative, de ambele părţi. Este adevărat că principalul perdant este Marea Britanie – estimările privind pierderile economice variază de la 1,5% la 4,5% din PIB. La fel de adevărat este însă că şi PIB-ul UE va fi afectat negativ, chiar dacă într-o pondere mai redusă (mai multe estimări vorbesc de un impact mediu subunitar, dar crescut în regiunile legate comercial de Regatul Unit).
Oamenii de știință avertizează că viața nu va reveni prea curând la normal, nici după apariția unui vaccin anti-COVID-19 …. Peste 200 de vaccinuri împotriva virusului sunt dezvoltate de oamenii de știință din întreaga lume, într-un proces care are loc cu o viteză fără precedent. “Un vaccin oferă o mare speranță pentru a pune capăt pandemiei, dar știm că istoria dezvoltării vaccinului este plină de eșecuri”, a spus dr. Fiona Culley, de la Institutul Național al Inimii și Plămânului din cadrul Imperial College din Londra. Există optimism, inclusiv din partea consilierilor științifici ai guvernului britanic, că unele persoane ar putea primi un vaccin anul acesta, iar startul vaccinării în masă ar putea avea loc la începutul anului viitor. Cu toate acestea, raportul Rayol Society avertizează că va fi un proces lung. “Chiar și atunci când vaccinul va fi disponibil, nu înseamnă că într-o lună toată lumea va fi vaccinată, vorbim despre șase luni, nouă luni… un an”, a spus prof. Nilay Shah de la Imperial College din Londra. …. “Nu ne putem gândi că viața va reveni brusc la normal în martie”, a adăugat acesta. Raportul spune că încă există provocări “enorme” cu privire la vaccinuri. Specialiștii vor o vaccinare în ritm alert Unele dintre abordările experimentale – cum ar fi vaccinurile cu ARN – nu au fost niciodată produse în masă înainte. Există întrebări legate de materiile prime – atât pentru vaccin, cât și pentru flacoanele din sticlă – și capacitatea frigiderului, unele vaccinuri necesită depozitare la minus 80 de grade Celsius. Prof. Shah estimează că vaccinarea oamenilor ar trebui să aibă loc într-un ritm de 10 ori mai rapid decât cel din campania anuală împotriva gripei. Acest lucru ar necesita peste 30.000 de angajați cu normă întreagă, în Marea Britanie. Prof. Charles Bangham, președintele de imunologie al Imperial College din Londra, a declarat: “Pur și simplu nu știm când va fi disponibil un vaccin eficient, cât de eficient va fi și, bineînțeles, cât de repede poate fi distribuit. Chiar dacă este eficient, este puțin probabil să putem să revenim complet la normal, așa că va exista o relaxare treptată, chiar și după introducerea unui vaccin despre care știm că este eficient”. Integral:
Un nou test pentru COVID, cu rezultat în 15 minute Testul care arată în 15 minute dacă o persoană are coronavirus a fost aprobat în Europa şi ar trebui să apară pe piaţa europeană la sfârşitul lunii octombrie, urmând să fie utilizat în special la urgenţe, de medici generalişti şi pediatri, scrie Time. Testul pentru coronavirus care dă rezultatul în 15 minute ar urma să ajungă pe piaţa europeană la finalul lunii octombrie, conform Time. Testul a fost realizat de compania americană Becton Dickinson and Co. şi a fost deja aprobat în Europa….. „Va schimba total sistemul în ceea ce priveşte testarea oamenilor şi controlul pandemiei”, a spus Bernard Goldblat din partea Becton. Testul Becton este unul bazat pe antigen şi este mult mai rapid decât clasicul test PCR dar este mai puţin precis. În SUA se recomandă ca testul de antigen să fie urmat şi de un test PCR. Integral:
Răspunsul managerului de la Spitalul Witting, după ce Orban l-a amenințat cu demiterea: Din iulie cer medici ATI și nu primesc niciun răspuns Managerul Spitalului CFR Witting din București, Cristian Banu, a reacționat azi, la Europa FM, după ce premierul Ludovic Orban i-a transmis aseară, în sedința de Guvern, “să se ducă acasă”, dacă nu este în stare să pună în funcțiune cele șase paturi de la ATI pentru bolnavii COVID. Cristian Banu susține, într-un interviu acordat, că din vară, nimeni nu-i trimite medici pentru ATI. Secția ATI este o investiție făcută de curând, la un nivel de înzestrare extrem de bun. Trebuiau trimiși medici prin detașare. Chemați pe domnul director al spitalului să ia toate măsurile pentru operaționalizarea secției. Dacă nu, să se ducă acasă. Ludovic Orban, în ședința de Guvern de joi: Contactat de jurnaliștii Europa FM, managerul spitalului CFR Witting, Cristian Banu, a replicat că, încă din iulie, tot cere detașarea a doi medici specialiști ATI. Spune că a trimis șase adrese autorităților. Vreau să fac acum domnului premier o adresă.
Curtea de Conturi: 12 milioane de români asigurați la Sănătate, dar scutiți de la plată Sistemul de sănătate din România va rămâne subfinanţat în condiţiile în care vom continua să avem mai mulţi beneficiari ai serviciilor de sănătate decât plătitori. Concluzia se regăsește în raportul Curții de Conturi cu privire la utilizarea resurselor Fondului Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate pentru perioada 2011-2019. La sfârşitul anului trecut, la sistemul public de asigurări sociale de sănătate contribuiau doar 6,74 milioane de români, în timp ce peste 12 milioane erau asiguraţi, dar scutiţi de la plata CASS – se specifică în auditul Curţii de Conturi. Documentul scoate la iveală și situaţia fragmentată a reţelei spitalelor din România în ceea ce priveşte dotarea cu echipamente medicale, capacitatea de rezolvare a cazurilor complexe şi distribuţia geografică a acestor unităţi. Răspunsul medical rămâne centrat pe spitale, neexistând nicio acţiune clară de a raţionaliza structura spitalicească şi de a trece de la serviciile de îngrijire medicală cu internare la serviciile de îngrijire medicală ambulatorii şi primare, se mai arată în raport. Conform raportului, în perioada 2011-2019 plăţile la Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate au crescut de la 17,8 miliarde de lei în anul 2011, la 41,8 miliarde în 2019, ceea ce reprezintă o urcare de aproximativ 134%. Începând cu anul 2016, mai arată auditul Curții de Conturi, cuantumul plăţilor pentru bunuri şi servicii, categorie care deţine cea mai mare pondere a plăţilor la capitolul sănătate, a fost influenţat de transferurile din bugetul Fondului Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate către unităţile sanitare, pentru acoperirea creşterilor salariale. Astfel, ponderea acestora în total plăţi pentru sănătate a crescut de la aproximativ 1% în anul 2016, la 24,5 procente în 2019. Curtea de Conturi precizează că această creştere afectează cu atât mai mult Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate cu cât nu s-a asigurat o sursă de finanţare pentru aceste cheltuieli, putându-se concluziona că aceste influenţe salariale au fost suportate din contribuţiile de asigurări de sănătate, denaturând destinaţia legală a acestora. Integral:
Cum au motivat trei judecătoare că între o fată de 14 ani şi un bărbat de 39 de ani, care o bătea și o punea să se prostitueze, a fost “o relaţie de iubire” Zilele trecute, trei femei magistrat l-au achitat pe Fechete Ştefan Călin, cel acuzat de DIICOT Oradea că, prin metoda “loverboy”, a racolat o fată de 14 ani pe care a trecut-o graniţa cu un paşaport fals şi a dus-o în Spania. Victima a declarat că el a bătut-o şi i-a cerut să se prostitueze, dar după trei ani de procese, Fechete a scăpat. N-a fost trafic de minori, a fost “o relaţie de iubire”, chiar dacă “extraconjugală”, iar fata “l-a urmat din dragoste”, susţin cele trei judecătoare. În 2015, Ana* s-a îndrăgostit de Fechete Ştefan Călin. Ea avea 14 ani, iar el – 39 de ani, o soţie și trei copii. Fata le-a declarat anchetatorilor că bărbatul îi dădea să fumeze ţigări cu efect halucinogen şi că aşa a convins-o să fugă de acasă cu el. Mama lui Fechete, C. Eliza, l-a ajutat pe acesta cu două declaraţii mincinoase autentificate la notariat, să-i facă Anei un paşaport fals, cu care să o treacă graniţa. Adolescenta fost dusă în Spania, unde Fechete a închis-o într-o casă cu gratii la geam şi a bătut-o, atunci când ea a refuzat să se prostitueze, spune victima. A fost scoasă de acolo la 4 aprilie 2016, de către fratele lui Fechete, pe care tatăl Anei îl contactase, printr-un intermediar. …. Ancheta DIICOT Oradea a durat un an, timp în care Fechete a fost plecat din ţară şi s-a sustras de la urmărirea penală. În aprilie 2017, el şi mama lui, C. Eliza, au fost trimişi în judecată pentru instigare la fals privind identitatea şi complicitate la trecerea frauduloasă a frontierei de stat. În plus, Fechete a fost acuzat şi de trafic de minori prin metoda “loverboy”. … Vreme de un an, dosarul a rămas în camera preliminară, pentru că Fechete a formulat cereri şi excepţii care i-au fost respinse. Procesul a intrat în linie dreaptă abia în mai 2018, iar Tribunalul Bihor a soluţionat cauza după 15 luni, timp în care au fost reaudiaţi victima, cei doi inculpaţi şi cinci martori. Aproape toţii îşi schimbaseră, între timp, declaraţiile date în faţa procurorilor. … În motivarea deciziei, judecătoarea Corlăţeanu spune că relaţia dintre fata de 14 ani şi bărbatul cu 25 de ani mai în vârstă era “o relație amoroasă”, o “relaţie de dragoste”, iar “inculpatul a avut probleme în căsnicie și s-a despărțit în fapt de soția sa”. Şi “nu este dovedită, dincolo de orice dubiu rezonabil, intenția calificată a inculpatului de a o exploata pe persoana vătămată în Spania”, spune judecătoarea. …
INTERVIU Adrian Miroiu: Politizarea, grupurile de interese, impostura si plagiatele au distrus universitatile ….Cum putem vorbi despre libertate academica, in conditiile in care conducerile universitatilor sunt detinute politic? Adrian Miroiu considera ca politizarea consta si in tendinta tot mai accentuata a universitarilor care ocupa pozitii de conducere in universitati – rectori, in primul rand – de a intra in politica.”E doar retorica ideea ca astfel ei duc in Parlament interesele sistemului universitar (ca nu e asa se vede si din aceea ca, in ultimii patru ani, de exemplu, nu l-au ajutat cu nimic; caci si ei au votat bugete injositoare pentru educatie si pentru cercetare)”, spune Adrian Miroiu. Cat priveste Consiliul National al Rectorilor, “conducerea bicefala a CNR (Campeanu si Costoiu) a fost revalidata de rectorii prezenti, intr-un cadru bine “pregatit” si cu un scor ca pe vremea “democratiei” din epoca de aur. Iar alegerile au fost blagoslovite de Minister, de Guvern si de Presedintie. Am citit despre acest lucru in presa, nu pe site-ul CNR, care nu functioneaza de luni intregi”, declara Miroiu. Impostura si plagiatul, invatamantul militar devenit o afacere si despre care Adrian Miroiu, presedinte al comisiei “Stiinte politice, studii de
Valeriu Nicolae: Doamna Laura Scântei are cel mai decent CV de până acum. Este încă la PNL deși a votat și cu PSD-ul. Chiar și CV-ul ei scurt care este evident peste nenorocirile de la PSD-ul liberal sau mafiot ridică câteva întrebări serioase la o analiză atentă. Doamna Scântei termină liceul cel mai tărziu în 1994 dar conform biografiei este șomeră până în 1996. Face o facultate bună de drept și se angajează imediat după facultate consilier juridic la o firmă de asigurări. La nici un an devine preparator la una dintre universitățile cotate catastrofal la Iași. Universitate unde este colegă cu Tudor Chiuariu cel mai necorupt ministru al justiției liberal cu o condamnare de 3 ani și 6 luni. În perioada asta, în care răspunde de întreaga parte de est a țării la firma de asigurări face și un masterat de doi ani la București într-un domeniu care nu are nicio legătură cu ce face ea. Imediat după masterat, la 30 de ani ajunge brusc consilier al Primului-Ministru pe antifraudă, apoi consilier al ministerului justiției la Tudor Chiuariu și la nici un an de minister ajunge cumva înalt funcționar public, secretar general la Ministerul Justiție în timp ce face și cursurile de securitate și apărare națională ale Colegiului National de Apărare al lui Oprea. Foarte rapid după ce devine Secretar General devine și notar. Cum a putut cineva cu responsabilități uriașe în minister să treacă două examene extrem de grele în trei luni este un mic mister căci nu poate fi vorba de corupție. Clar este că Chiuariu a primit o sentință cu suspendare pentru corupție și că în timpul acestui mandat, timp de 9 luni, la ministerul justiției doamna Scântei a încasat 187.000 RON adică 52.000 EUR sau un pic peste 179 de salarii medii la vremea aia. Din 2016 este la senatoare PNL. Sursa: 


