Buna dimineata intr-o zi de vineri, 13 noiembrie! Pe parcursul zilei, cerul va fi variabil în zonele montane și submontane, iar după orele prânzului și în centrul țării, dar se va menține nebulozitatea joasă în celelalte regiuni, pe alocuri asociată cu ploaie slabă sau burniță. Spre seară și mai ales noaptea, înnorările se vor accentua în vestul și sud-vestul teritoriului, unde va ploua pe arii extinse și moderat cantitativ, în timp ce în rest cerul va fi parțial noros, iar ploile se vor semnala pe spații mici. În masivele sud-vestice, la altitudini mari, vor fi precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 4 și 12 grade, iar cele minime între -2 și 9 grade, mai coborâte în depresiunile din estul Transilvaniei, spre -5 grade. In Bucuresti cerul va avea înnorări, mai persistente în prima parte a zilei și noaptea, când vor fi condiții de ceață și burniță. Valorile termice se vor situa în jurul celor specifice datei, cu o maximă de 11 grade şi o minimă de 2…4 grade.
La spitalul ”Nasta”, din 44 de pacienți COVID intubați au supraviețuit 2. ”Îi numărăm pe degetele de la o mână”, spun și spitalele din țară Pe 3 noiembrie, Ministerul Sănătății a cerut unităților medicale o statistică a deceselor, inclusiv a celor în care oamenii au fost intubați. Puține clinici au centralizat deja, dar managerii care au făcut-o și datele preliminare de la celelalte spitale, ambele culese de Libertatea, arată o realitate dramatică: în majoritatea spitalelor din România, șansele de supraviețuire la pacienții intubați invaziv sunt foarte mici. Statistica din Europa și SUA arată în schimb o creștere, față de începutul pandemiei, a supraviețurii celor intubați, dintre care între 50% și 70% se vindecă, mult mai mulți ca la noi. … Beatrice Mahler: ”44 au necesitat ventilație mecanică invazivă, prin intubare, iar 42 au decedat” ”Până pe 5 noiembrie, în Spitalul de Pnaumoftiziologie Marius Nasta, au fost internați 967 de pacienți confirmați cu COVID dintre care 127 au ajuns în secția de Anestezie Terapie Intensivă. 44 au necesitat ventilație mecanică invazivă, prin intubare, iar 42 au decedat. Doar doi au supraviețuit și au fost detubați. Totalul deceselor, socotind și puținii oameni care au murit pe secții și cei de la ATI, intubați sau nu, este de 83”, sunt cifrele oferite ziarului de Beatrice Mahler, managerul spitalului-suport COVID din București. …. Rata totală a mortalității, pentru oamenii internați, este de 8,5%. Rata mortalității pentru pacienți ajunși la ATI este de 61%. Rata mortalității pentru pacienții intubați invaziv este de 95%. Emilian Imbri: ”În general, pacienții intubați nu supraviețuiesc” La ”Victor Babeș”, un alt spital COVID din Capitală, mult mai mare, conducerea admite că nu deține încă statistica solicitată de ministrul Tătaru. ”Nu am aceste date, dar în general, pacienții intubați nu supraviețuiesc. Avem câteva cazuri fericite, de pacienți care s-au întors pe secție”, a explicat doctorul Emilian Imbri, managerul spitalului. Integral: https://www.libertatea.ro
DEȘTEPTAREA: Plângerile pacienților care spun că li s-a cerut șpagă se blochează la Ministerul Sănătății Dacă ați fost externat din spital în ultimii ani, sunt oarece șanse să fi primit prin SMS un chestionar privind calitatea serviciilor medicale. Șansele diferă de la spital la spital, în funcție de dispoziția cadrelor medicale de a adăuga numărul de telefon al pacientului pe fișa de externare. Întrebarea numărul 9 din chestionar sună cam așa: “Vi s-au solicitat bani sau atenții?”. În 2019, au răspuns “Da” puțin peste 3 la sută dintre cei care au completat formularele. Și tot prin SMS, o bună parte au răspuns la întrebarea cu numărul 10 că vor să fie contactați de cineva din Departamentul de Integritate al Ministerul Sănătății. Și implicit, să povestească ce li s-a întâmplat. Și cu asta, povestea s-a încheiat. Conform Observatorului Român de Sănătate, aproape 13 mii de români încă așteaptă să fie sunați, cam un sfert dintre ei, încă din 2017. Pe lângă faptul că nimeni n-a căutat pe nimeni, recent, pe site-ul Ministerului Sănătății s-a aflat în dezbatere publică un Ordin de Ministru prin care întrebarea cu „vreți să vă contactăm, să ne spuneți ce s-a întâmplat?”, ar putea fi înlocuită cu “vă rugăm să formulați dumneavoastră o plângere către autoritățile abilitate.” Cu alte cuvinte, sa găsim ceva care sa descurajeze suplimentar potențialii reclamanți. Ascultăm un reportaj de Victor Marin. Integral: https://www.europafm.ro
Pfizer lucrează deja la o nouă versiune a vaccinului anti-COVID. Varianta pulbere nu va necesita păstrarea la temperaturi foarte joase și ar urma să fie gata anul viitor Mikael Dolsten, CSO la Pfizer – sau, altfel spus, șeful echipei de cercetători de la gigantul farma -, a declarat pentru Business Insider că următorul proiect al companiei este trecerea la o nouă versiune a vaccinului anti-COVID, una care nu presupune condiții speciale de păstrare. La numai câteva zile de la anunțul că vaccinul împotriva noului coronavirus dezvoltat de Pfizer/BioNTech este un succes, dovedind o eficiență de 90% la teste, Pfizer dezvăluie că lucrează deja la o nouă versiune a serului de imunizare. Este vorba despre o variantă pulbere, care nu va necesita stocare la temperaturi extrem de joase (-75 de grade Celsius) și, prin urmare, nici transport în condiții speciale. Pfizer are în plan realizarea noului vaccin, testarea lui și punerea pe piață anul viitor. Până atunci, va fi însă deja distribuită către populația întregului glob prima variantă, pentru care Comisia Europeană semnează chiar azi un contract ce prevede achiziția a 300 de milioane de doze, ce urmează să ajungă la statele UE. Acest vaccin, notează Business Insider, se administrează în două doze, la 3 săptămâni distanță, cercetătorii de la Pfizer anunțând că, din observațiile făcute în timpul studiului, cel mai înalt nivel de anticorpi este atins la o săptămână după administrarea celei de-a doua doze. Prin urmare, persoanele care nu se întorc la medic pentru a doua doză nu vor fi apărate în fața SARS-CoV-2. Încă nu se știe pentru cât timp asigură imunitate O mare necunoscută este cât timp ne păstrăm imunitatea după vaccinare. Cercetătorii nu au avut suficient timp să determine eficiența temporală a serului, prin urmare, nu este exclusă situația în care, la câteva luni după administrarea acestuia, să fie nevoie de o reluare a procedurii – revaccinare, în aceeași variantă de două doze la distanță de trei săptămâni. Integral: https://www.libertatea.ro
UPDATE Administrația PSD: Primăria Sectorului 1 a plătit peste 15.000 de euro/bucata pentru termoscannerele instalate în școli Primăria Sectorului 1 a cumpărat în mai 2020 circa 200 de termoscannere pentru școli, fără licitație, plătind circa 15.000 de euro bucata, potrivit unor informații obținute de HotNews.ro. Același model de cameră se vinde în magazinele online la un preț de 5 ori mai mic. Achiziția s-a făcut de la firma DAP Team&Parteners, înființată la finalul anului 2019 și abonată la contracte cu Administrația Unităților de Învățământ Preuniversitar din cadrul Primăriei. HotNews.ro a solicitat încă de pe 13 octombrie contractul și informații despre cum s-a făcut achiziția din bani publici, dar nu am primit informații nici până azi. Potrivit informațiilor obținute de HotNews.ro, pe 30 mai 2020, Administrația Unităților de Învățământ Preuniversitar și Unităților Sanitare Publice a încheiat cu firma DAP Team&Parteners contractul nr. 26/30.052020 pentru furnizarea de ”echipament de detecție a temperaturii”. Potrivit unor surse HotNews.ro s-au achiziționat 200 de astfel de echipamente. HotNews.ro a intrat în posesia unei facturi emise de firma DAP Team&Parteners către Administrația Unităților de Învățământ Preuniversitar și Unităților Sanitare Publice, prin care s-au cumpărat într-o tranșă 25 de termo scannere, valoarea unuia fiind de 72.750 lei fără TVA (86.572 lei cu TVA), în total 1.818.750 lei fără TVA (2.164.310 cu TVA). Potrivit informațiilor obținute de HotNews.ro, modelul de termo scanner cumpărat este HikVision IP / Ds-2TD1217B-6/PA. Acesta are în magazinele online prețul de 17.000 lei. Astfel, rezultă că prețul plătit de primărie este de 5 ori mai mare. UPDATE Modelul instalat în școlile din Sectorul 1 mai are un mic monitor și componente conexe. HotNews.ro a cerut informații despre această achiziție Primăriei Sectorului 1 și fostului primar Daniel Tudorache, dar nu am primit niciun răspuns. Menționăm că în sistemul electronic de achiziții publice nu se află niciun anunț în acest sens, astfel că nu știm cum s-a făcut procedura de achiziție. Firma DAP TEAM &PARTENERS a fost înființată pe 26/11/2019, potrivit datelor de pe platforma de verificare a firmelor confidas.ro. Societatea îl are acționar unic pe Petrov Daniel Adrian. De la înființare, societatea a încheiat 20 contracte cu instituții din subordinea Primăriei Sector 1 sau a Primăriei Capitalei, de peste 200.000 lei, în ultimul an: Integral: https://www.hotnews.ro
Ultimele ticăloşii ale acestui Parlament Dacă mai era nevoie de vreun argument pentru a ţine alegerile parlamentare acum, pe 6 decembrie, şi nu în februarie-martie, ei bine, acest argument ni-l oferă fix cei care vor amânarea scrutinului: pesediştii. Şi dovada vine din mişcările prin care acest partid, profitând de majoritatea pe care i-a asigurat-o Liviu Dragnea acum patru ani, a înţeles să-şi ducă războaiele în ultimele zile…. A fost mai întâi afacerea pieţelor. Decizia Guvernului de a suspenda temporar pieţele închise sigur că este una dureroasă, dar absolut nicio măsură de combatere a pandemiei nu atrage aplauze. Prin urmare, nu efectele negative aduse de aceste decizii sunt în discuţie – ele vor exista întotdeauna – ci măsura în care acestea sunt judicioase în raport cu pericolul pe care vor să-l diminueze. Dar PSD e departe de orice abordare logică. Aşa cum a dovedit-o din martie încoace – inclusiv prin filiala sa din CCR – acest partid a căutat întotdeauna să zădărnicească o combatere eficientă a pandemiei, ordonându-şi argumentele nu după principiul „trebuie făcut ceea ce specialiştii spun că e necesar”, ci după principiul „nimic din ceea ce propune Guvernul nu e bun, indiferent ce spun specialiştii, inclusiv cei racolaţi de PSD”. Căci nu ştiu ca Alexandru Rafila să fi criticat, bunăoară, închiderea pieţelor de incintă – ba dacă nu mă înşel, chiar a participat la luarea acestei decizii. Acolo unde a existat bună-credinţă, iar primarii s-au arătat realmente interesaţi să diminueze impactul acestei măsuri, s-au găsit soluţii. Pesediştii însă au speculat imediat nemulţumirile pieţarilor şi Camera Deputaţilor „a adoptat un amendament” prin care s-a interzis închiderea pieţelor de incintă în timpul stării de alertă. Toată presa aşa a scris: „a adoptat un amendament”. Amendament la ce?…. Răspunsul la această întrebare dovedeşte că PSD a vândut pieţarilor şi producătorilor agricoli o simplă iluzie, numai bună de trâmbiţat în campania electorală, şi atât. Pentru că amendamentul cu pricina nu a fost adus legislaţiei care guvernează gestionarea pandemiei. Nu. Au pescuit de prin sertarele Parlamentului o lege care să aibă o oarecare legătură cu agricultura şi au strecurat acolo amendamentul. Este vorba de o lege de aprobare a unei ordonanţe de urgenţă (78/2019) privind unele măsuri în domeniul agriculturii, adoptată de Guvernul Orban în decembrie 2019 – când abia apăruseră primele rumori privind Covid-19. Au agăţat de această lege amendamentul cu pricina, au trimis actul la promulgare şi au pornit maşina de propagandă: noi, PSD, am salvat abatajul agricol. În realitate n-au salvat nimic. Şarlatania PSD stă în următoarea situaţie de fapt: Ordonanţa 78/2019 a fost aprobată de Senat în februarie 2020 fără niciun fel de modificare. La Camera Deputaţilor s-au adus două amendamente legate strict de conţinutul ordonanţei, după care PSD a lipit, fără să aibă niciun fel de legătură cu conţinutul ordonanţei, articolul privind pieţele. Rezultă de aici că „amendamentul pieţelor” nu că nu a fost discutat de către Senat, dar nici măcar nu a fost văzut de Camera Superioară. Ceea ce înseamnă că legea astfel adoptată încalcă principiul bi-cameralismului. Conform acestui principiu, Camera decizională poate chiar să adopte o soluţie contrară celei adoptate de prima Cameră, dar în niciun caz nu poate adopta o soluţie despre care prima Cameră nu a avut habar. Prin urmare, legea conţine un serios viciu de neconstituţionalitate şi nu mă îndoiesc că fie Guvernul, fie preşedintele, o va ataca la CCR tocmai pentru a-şi apăra politicile de combatere a pandemiei. Iar CCR, dacă n-a înnebunit de-a binelea, o va respinge, deci amendamentul pieţelor nu va intra prea curând în vigoare. Nu cred că PSD nu ştie aceste lucruri, la câte genii juridice zac prin acest partid. Dar miza nu era ca legea să intre în vigoare, ci să fie trâmbiţată în campania electorală. Şi ar trebui ca producătorii agricoli, pieţarii, ba chiar şi Mafia Pieţelor să ia act de acest aspect: PSD şi-a bătut joc de voi toţi. Cea mai recentă (pentru că nu cred că e ultima) mizerie parlamentară produsă de PSD s-a petrecut miercuri, la Senat. Marţi seara era convenit între toate partidele: a doua zi se va vota mixt, în sensul că senatorii de Bucureşti se vor prezenta fizic să voteze, iar cei din provincie vor vota online. Erau în joc două legi importante şi contencioase: amânarea alegerilor (dorită de PSD şi sateliţi) şi iniţiativa „Fără penali în funcţii publice” (dorită de USR şi PNL). Prima avea nevoie de majoritate absolută, jumătate plus unul din toţi senatorii, iar cea de-a doua de două treimi, pentru că e lege de modificare a Constituţiei. Prima urma să meargă şi la Camera Deputaţilor, cealaltă era la vot final. Miercuri dimineaţă, majoritatea PSD a schimbat macazul. Fără niciun fel de justificare, au impus ca votul să aibă loc exclusiv fizic, ştiind că mulţi senatori ai Opoziţiei sunt în teritoriu, în campanie electorală. PSD-iştii au fost prezenţi toţi, pentru că au ştiut din timp ce se va decide pe ultima sută de metri. În asemenea condiţii, USR şi PNL au constatat că cvorumul pentru „Fără penali” nu are cum să fie atins, aşa că au boicotat şedinţa, astfel încât nici PSD să nu reuşească votarea legii pentru amânarea alegerilor – care oricum nu are nicio şansă să mai fie adoptată în timp util şi de Camera Deputaţilor. Integral: https://adevarul.ro
Klaus Iohannis, unsul lui Chuck Norris în România. Președintele știe cine va câștiga alegerile și cine va fi premier Președintele României seamănă tot mai mult cu actorul american eroic care juca doar în filme unde îi învingea pe toți și despre care se spunea, ironic: “Singura dată când Chuck Norris s-a înșelat a fost atunci când a crezut că a făcut o greșeală”. …. Ceea ce acum aproximativ 20 de ani părea o glumă, devine realitate în România zilelor noastre. Doar că protagonistul nu mai este un fost membru al aviației americane ajuns actor, producător și scenarist, ci un fost profesor de fizică și meditator din Sibiu, ajuns primar, președinte al țării și factotum al statului român. … Există peste tot în lume oameni care nu fac greșeli, nu iau decizii eronate, nu se abat nicio miime de milimetru de la calea cea dreaptă, sunt, pur și simplu, perfecțiunea întruchipată. Ei sunt trimișii lui Chuck Norris, unșii lui în diverse țări. Nu sunt ambasadori, sunt cei care, pentru că Chuck Norris vrea, totuși, să ne dea senzația că suntem liberi și că trăim în democrații, conduc lumea întru bine, în numele său. Binele, întruchipat numai și numai de ei, învinge mereu, mai ales că doar ei pot decide ce este bine și este rău. Însă nu peste tot acest plan al salvării umanității de ea însăși merge fără poticneli. Nu toți suntem capabili să vedem semnele, să înțelegem mesajele și să ne lăsăm pe mâna acestor superoameni fără întrebări și fără crâcneli. Mai apar – ce rușine – îndoieli. Unii, în inconștiența lor, nu sunt convini că un singur om, destul de neaplecat spre ascultarea celorlalți, poate deține adevărul suprem. …. Cu vreo șase ani în urmă era mai greu, că trebuia să umblăm din ușă-n ușă pe la vreo șase adrese din Sibiu. Dar acum nu mai avem această scuză. Centrul adevărului suprem, lombelico del mondo, sursa binelui perpetuu se află în București, în Palatul Cotroceni în timpul orelor de program și la Vila Lac 3 în afara acestora. …. Omul care nu prezice, ci știe cine va câștiga alegerile Da, da, Klaus Iohannis este Chuck Norris-ul nostru, invincibilul, atoateștiutorul, inconfundabilul, denecontrazisul. Klaus Iohannis, doar el, știe cum se combate pandemia. Klaus Iohannis știe când, cum și cât trebuie să ne spălăm, să ne ștergem, să ne mișcăm și să respirăm pentru a fi în siguranță, pentru a nu ne îmbolnăvi. Klaus Iohannis știe nu doar pe cine trebuie să votăm, dar știe cu certitudine, deja, și cine va câștiga alegerile, chiar dacă mai sunt 25 de zile până când se vor afla rezultatele oficiale. Klaus Iohannis știe ce vor românii, știe cum vor românii și când vor. Klaus Iohannis nu are dubii, nu-și pune întrebări și, totuși, își servește și ne servește răspunsuri. Dacă nici asta nu este măreție, atunci chiar nu știu ce este. …. Deja Klaus Iohannis a numit două guverne care nu au rezultat în urma alegerilor parlamentare. Deja Klaus Iohannis a declarat că un anume partid a câștigat alegerile locale de anul acesta, deși la trei din patru categorii (numărul de primari, numărul de președinți de Consilii Județene, numărul de consilieri locali) partidul respectiv s-a clasat pe locul al II-lea. …. Și poate face asta pentru că doar domnia sa deține adevărul și nimeni altcineva. Istoricii momentului care de pe 6 decembrie încolo se vor repezi să-l ridice și mai în slăvi pe unsul lui Chuck Norris în România ar fi bine să nu se lase surprinși de evenimente și să aibă pregătite câteva adevăruri încă neștiute despre președintele nostru suprem: “Klaus Iohannis poate face cepele să plângă”, “Klaus Iohannis a numărat până la infinit. De două ori”, “Klaus Iohannis nu poartă ceas pentru că el decide ce oră este”, “Klaus Iohannis se poate referi la el însuși la persoana a patra”, “Klaus Iohannis poate îneca un pește”, “Klaus Iohannis a învins soarele într-un concurs de strălucire”. Integral: https://www.libertatea.ro
Parchetul European are doi adjuncți din Germania și Italia/ Ce mai trebuie făcut pentru ca instituția condusă de Laura Codruța Kovesi să fie operațională Colegiul Parchetului European a numit, miercuri, procurori-șefi adjuncți: Danilo Ceccarelli, din Italia și Andrés Ritter, din Germania, se arată într-un comunicat al instituției. Potrivit sursei citate, cei doi adjuncți au fost propuși de șefa instituției, Laura Codruța Kovesi din rândul celor 22 de procurori europeni, care, împreună cu procurorul-șef, formează colegiul EPPO…..Pentru ca Parchetul European să devină operațional, mai este nevoie ca statele membre propună viitori procurorii europeni delegați care vor lucra în țara respectivă. Acești procurori urmează să fie numiți tot de colegiul Parchetuluil European….. Potrivit surselor G4Media.ro, până în prezent doar Germania, Slovacia și Olanda și-au desemnat procurorii europeni delegați, România fiind printre țările care încă nici nu a început procesul de desemnare. În absența procurorilor delegați care vor lucra efectiv în cele 22 de state membre, Parchetul European nu își poate începe activitatea. Abia pe data de 23 octombrie, Guvernul a aprobat un proiect de lege pentru instituirea cadrului de colaborare cu Parchetul European în ceea ce priveşte structurile de suport în cazul celor 15 procurori delegaţi care vor activa în instituţia europeană. În septembrie, G4Media.ro a scris că Parchetul European a solicitat României să aprobe un număr cuprins între 20 și 30 de procurori care vor investiga fraudele cu fonduri europene, însă ministerul justiției a anunțat că acceptă doar 10 procurori. În cele din urmă, în urma negocierilor, Guvernul a acceptat 15 procurori delegați, dar procesul de recrutare a acestor procurori încă nu a fost demarat. Integral: https://www.g4media.ro
Scrisoarea deschisa semnata de zeci de intelectuali romani si adresata clasei politice: “Cu ce drept ne cereti votul?” ….Semnatarii scrisorii deschise atrag atentia asupra faptului ca Parlamentul este unica autoritate legiuitoare, iar legile care vor fi votate in urmatoarea legislatura “ne vor jalona vietile”, motiv pentru care schimbarea ar trebui inceputa in acest cadru. “Dorim sa ne spuneti ce veti face pentru a deparazita viata publica si institutiile statului de “fratia penal-academica”, de pegra falsificatorilor de diplome, a plagiatorilor de licente si doctorate, de mistificatori care si-au inventat biografii mincinoase pentru a primi functii si demnitati, pe scurt, pentru a obtine, prin inselaciune, votul romanilor?”, se arata in textul documentului. Semnatarii scrisorii propun chiar cinci solutii care ar avea ca efect curatirea spatiului de impostura si restabilirea normalitatii, si anume: 1. Infiintarea unui Registrului National al Diplomelor (RND); 2. Modificarea de urgenta a art. 14 din Legea 153/ 2017 (cunoscuta drept Legea salarizarii), care ar anula sporul de “doctorat”; 3.Instituirea obligatiei legale ca toti angajatii din institutiile de stat sa dea declaratii pe proprie raspundere, prin care sa-si asume, sub sanctiunea legii penale, faptul ca actele de studii depuse la angajare sunt autentice; 4. Redactarea unui Statut al Demnitarului, similar Statutului Functionarilor Publici, in care sa fie prevazute standardele de etica si integritate obligatorii pentru persoanele care isi depun candidatura, ori sunt numite in functii in urma procesului electoral; 5. Introducerea obligativitatii postarii CV-urilor pe site-urile institutiilor publice, pentru toate persoanele din sistemul public care ocupa functii de conducere. Integral: https://ziare.com
Delaţiune şi demascare în era digitală …. Denunţul a servit, în secolul XX, autocraţiile. Tiraniile, şi cu precădere cele animate de un cult al Ideii mântuitoare, nu se pot dezvolta şi consolida în absenţa demascărilor de tot delul. Delaţiunea devine, în astfel de societăţi, norma, iar solidaritatea cu semenul tău o excepţie periculoasă. Delaţiunea se petrece în decorul familiar al unei case, unde vecinul îl denunţă pe suspectul de deviaţionism ideologic. Delaţiunea se consumă în spaţiul instituţiilor, acolo unde colegii predau poliţiei politice jurnalul compromiţător ţinut în secret. Denunţul se etalează în coloanele de ziar, acolo unde puterea şi acoliţii ei condamnă pe cei ce nu aderă, pe cei care subminează, pe cei care se încăpăţânează. Delaţiunea a fost un auxiliar fericit şi entuziast al crimei de stat. Spiritul totalitar admiră denunţul ca pe îndeplinirea unei datorii de conştiinţă, dar şi ca pe un util instrument de pedagogie socială. Educaţia prin frică nu se poate închipui fără procesele- spectacol, fără demascări, fără prelucrări, fără auto-critică şi fără îndemnul la exterminare. Delaţiunea le face posibile pe toate acestea. Între informatorul anodin şi odios, pe de o parte, şi ziaristul ce redactează un act de denunţ oficial, sub forma unui editorial angajat, pe de altă parte, diferenţa este de poziţie socială: esenţa morală este aceeaşi. Delaţiunea alimentează, în secolul XX, campanile menite să sugrume libertatea, spre a o înlocui cu ordinea de cazarmă. Ea pătrunde în ţesutul social, slăbind comunitatea şi alimentând teribila suspiciune dizolvantă. Ea este, în fascism sau în comunism, politica presei de stat şi temeiul pe care se ridică sentinţele judecătoreşti arbitrare şi execuţiile însele. Denunţul este, de cele mai multe ori, complicitate cu crima. Despre această genealogie a delaţiunii, despre acest trunchi monstruos al denunţului şi demascării, locuitorii erei digitale aleg să nu îşi amintească. Evocarea trecutului din care vin gesturile lor sordide nu ar face decât să scoată la lumină propria lor vocaţie totalitară. Cei care alcătuiesc liste, cei care acuză şi gesticulează, în marginile conturilor lor de facebook, cei care invită la vigilenţă revoluţionară în faţa inamicului ideologic sunt plămădiţi din aceeaşi materie morală fetidă cu cei care, în fascism sau în comunism, s-au hrănit din vocaţia perversă a desemnării duşmanilor poporului. Poliţia de gândire a contemporanilor noştri vine, aşadar, din acest timp cu care are în comun intoleranţa, fanatismul şi turpitudinea. Ea este animată de acelaşi zel al uniformizării şi al încazarmării. Ea detestă libertatea de gândire şi revendică pentru sine dreptul de a decide calea de urmat spre a atinge adevărul ultim. Ordinea la care aspiră este întemeiată pe această credinţă ideologică care nu cunoaşte îndoiala. Privindu-i pe contemporanii noştri, cu a lor înclinaţie spre delaţiune şi demascare, putem recunoaşte în ei reflexele şi pasiunile care au oferit tiraniilor din secolul trecut legitimitatea lor politică şi morală. Profilul celor care urmăresc, inventariază, listează şi întocmesc repertorii de nume este profilul celor care, în alte timpuri, denunţau din ambiţie arivistă sau din entuziasm ideologic . Decorul tehnologic este schimbat, dar natura umană este aceeaşi. Un firesc al decenţei libertăţii mi se pare a fi alternativa la tentaţia imundă a demascării şi a delaţiunii. Ca şi cei de dinaintea noastră, apăsaţi de un veac al dictaturilor, avem în faţă liberul- arbitru. Spiritul critic şi luciditatea ne pot călăuzi, acum, la fel ca în trecut: pasiunea totalitară nu poate produce un alt viitor decât trecutul de înregimentare al dictaturilor. Integral: https://www.marginaliaetc.ro
Judecatorii confisca 1.300.000 de dolari si 100.000 de euro in dosarul Microsoft in care a fost cercetat Tariceanu Curtea de Apel Bucuresti a confiscat miercuri, 11 noiembrie, sumele de 100.000 de euro si 1.300.000 de dolari, aflate in conturile bancare deschise la Credit Suisse Austria de societatea Kenton Enterprises LTD, implicata in afacerea licentelor Microsoft, la solicitarea procurorilor DNA. Decizia este definitiva. Este vorba de o societate care potrivit DNA ar fi fost controlata de afaceristii Florin Pletea si Dragos Nicolaescu, denuntatori in acest caz. Ancheta penala in cazul acestora a fost clasata, deoarece afaceristii au denuntat la DNA faptele anterior sesizarii organelor de urmarire penala. O decizie similara, de confiscare a banilor, a fost luata si de Tribunalul Bucuresti, pe 7 august. Practic, Curtea de Apel Bucuresti a respins contestatiile din acest caz. “In temeiul art. 5491 alin. 7 lit. a teza finala Cod procedura penala respinge ca nefondate contestatiile formulate de contestatorii Pletea Florin si Kenton Enterprises LTD prin reprezentant legal Pletea Florin impotriva incheierii pronuntate de judecatorul de camera preliminara din cadrul Tribunalului Bucuresti- Sectia I Penala in dosarul nr. 11489/3/2020. Mentine incheierea contestata. In temeiul art. 275 alin. 2, 4 Cod procedura penala obliga pe fiecare contestator la plata sumei de cate 300 de lei, cu titlul de cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitiva,” este minuta, conform portalului instantelor In acest caz a fost trimis in judecata afaceristul omul de afaceri Petru Berteanu, pentru complicitate la luare de mita. Procesul acestuia este in continuare in faza de Camera Preliminara. Este vorba de dosarul care-l viza initial pe fostul sef al Senatulul, Calin Popescu Tariceanu, legat de achizitia unor licente Microsoft. Liderul ALDE a scapat insa de acuzatii dupa ce plenul Senatului a respins, in 3 iuni 2019, solicitarea DNA de ridicare a imunitatii parlamentare. Ancheta in cazul lui Calin Popescu Tariceanu a fost disjunsa dupa trimiterea in judecata a lui Berteanu. Integral: https://ziare.com
De ce România are parte doar de autobuze electrice fabricate în Turcia sau China. Explicaţia dezarmantă a şefului unei societăţi de transport public …. Programul de achiziţionare a 36 de autobuze electrice de către municipiul Focşani, derulat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei, mai parcurge o fază de licitaţie, după ce anul trecut participanţii au fost descalificaţi. Prezent marţi la şedinţa de Consiliu Local, unde s-a aprobat bugetul de venituri şi cheltuieli al Societăţii de Transport Public Focşani, directorul companiei a răspuns curiozităţilor unor aleşi locali. „Să sperăm că nu vom păţi şi noi cu autobuzele cum s-a întâmplat la Primăria Bucureşti, cu tot felul de turcisme şi chinezisme. Sperăm să avem autobuze de calitate, autobuze bune, care să facă faţă cerinţelor călătorilor şi să dea un plus de calitate municipiului Focşani”, a spus consilierul liberal Costel Bîrsan, motivat şi de faptul că instituţia care organizează licitaţiile este Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţie, condus de vrânceanul Ion Ştefan. Răspunsul sincer al directorului de la Transport Public i-a dezarmat pe toţi, concluzia desprinsă fiind că ţara noastră este una de mâna a doua în Uniunea Europeană „Vreau să vă dezamăgesc domnule consilier, pentru că am văzut şi celelalte licitaţii care s-au desfăşurat. Şi nu au venit nici Mercedes, nici Volvo, nu au venit decât autobuze fabricate în Turcia şi China. Nu vă aşteptaţi să vină în Focşani autobuz fabricat în Vest. Şi vă spun şi de ce. Cererea este atât de mare în Vest şi la alte preţuri decât la noi în România, mult mai mari. În cel mai bun caz o să vedem autobuz cehesc sau polonez, dar nu o să vedeţi marfă din partea de Vest a Uniunii Europene”, a precizat Ionel Diaconu, singurul director lăudat pentru activitatea sa din cadrul societăţilor la care acţionar este Consiliul Local Focşani. Integral: https://adevarul.roPiața de energie electrică se liberalizează de la 1 ianuarie. Cu cât vor crește facturile la curent din 2021 Furnizorii spun că vom asista la o uşoară creştere a facturilor, iar analiştii avansează cifre cuprinse între 1,6 şi 5%. Județul Alba se află în zona administrată de Electrica Transilvania Sud- cu sediul la Brașov, iar tariful de distribuție estimat pentru această zonă va crește cu 1,6% față de cel actual. ANRE a publicat proiectele de ordin cu tarifele de distribuție a energiei electrice aplicabile de la 1 ianuarie 2020. Tarifele cresc pentru toate cele opt zone de rețea, pentru joasă tensiune, adică tensiunea la care e racordată populația. Noile tarife de distribuţie a energiei electrice, valabile de la 1 ianuarie 2020, în urma reglementărilor ANRE, pentru joasă tensiune: E-Distribuţie Muntenia (Enel): 115,67 lei/MWh. Creştere de 3 %; Electrica Muntenia Nord: 119,58 lei/MWh. Creştere de 5,41%; Electrica Transilvania Nord: 106,5 lei/MWh. Creştere de 3%; Electrica Transilvania Sud: 106,5 lei/MWh. Creştere de 1,6%; E-Distribuţie Dobrogea (Enel): 134,02 lei/MWh. Creştere de 6 % ; Distribuţie Oltenia (CEZ):122,9 lei/MWh. Creştere de 7,5%. Integral: https://alba24.ro
Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor si-a infiintat propria firma de asigurari. Totate parohiile, obligate sa incheie contracte de profil exclusiv cu noua societate Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor si-a infiintat propria firma de asigurari, iar preotii sunt obligati sa isi asigure bunurile din parohii, incepand cu 1 noiembrie, doar prin aceasta firma. Toate politele de asigurare care apartin Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor se vor face exclusiv prin firma SC ASR Bucovina SRL, potrivit newsbucovina.ro….. SC ASR Bucovina SRL a fost infiintata in data de 15 octombrie si nu este inregistrata ca platitoare de TVA. Societatea este inregistrata in Registrul Autoritatii de Supraveghere Financiara la intermediari secundari, potrivit sursei citate. Integral: https://ziare.com
VIDEO IPS Teodosie a iesit noaptea pe ulitele satului sa alunge COVID-ul. Soborul a fost urmat de o masina cu instalatie de amplificare a slujbei …. Din imaginile postate online se poate observa ca mai multi locuitori li s-au alaturat preotilor, fiind condusi de la urma de o duba incarcata cu boxe prin care rasuna slujba. Cu siguranta nu a ramas nicio casa in localitate in care sa nu se fi auzit rugaciunile facute de preafericitii Arhiepiscopiei. Mai mult, desi autoritatile recomanda sa se pastreze distantarea sociala, se poate observa si ca nici de data aceasta preotii nu s-au conformat, formand un grup de peste 20 de persoane care nu pastrau distanta minima de 2 metri intre ele. Nu este prima data cand reprezentantii Arhiepiscopiei Tomisului au plecat “la plimbare” prin oras, oficiind slujbe. In luna iulie, o procesiune cu moastele Sfantului Pantelimon (medic, tamaduitor, ocrotitor in molime) si ale Sfintilor Epictet si Astion a avut loc pe strazile Constantei. Procesiunea a fost condusa de Inalt Prea Sfintitul Teodosie alaturi de alti doi preoti. Cei trei au strabatut arterele principale ale orasului de la malul marii intr-o autoutilitara. In luna mai a anului trecut Arhiepiscopia Tomisului a starnit controverse prin decizia de a reface o noua slujba de Paste. “Sunt dorinte neimplinite ale credinciosilor de a se impartasi la Liturghia Invierii din noaptea de Pasti si de a duce, la casele lor, Lumina Invierii, ca pe un drum simbolic al urcusului spre Inviere”, se arata in mesajul arhiepiscopiei de la acea data. Integral: https://ziare.com
Dorel loveşte din nou! Podul de la Brăila a fost construit pe înalt Legendarele isprăvi ale muncitorului român continuă, de data aceasta la Brăila! Potrivit martorilor oculari, podul care trebuia să traverseze Dunărea a fost construit din greşeală pe înalt. Responsabil pentru gafă ar fi însuşi inginerul-şef al lucrării, Sandu T., care recunoaşte că a ţinut schema invers când le-a dat indicaţii Doreilor din subordine. „Nu e doar vina mea”, spune însă acesta. „Trebuia să-mi atrageţi atenţia când v-am arătat macheta.” „Sunt mâhnit”, spune Vasilică, pescar din Brăila. „Trebuia să lege Moldova de Dobrogea. Acum leagă Moldova doar de păsările văzduhului. Sper să găsească o soluţie să-l culce, poate dacă îl leagă cu un cablu şi îl trag în jos încet-încet…” Integral: https://www.timesnewroman.ro
GRAFIC Cele 7 categorii de simptome ale infectării cu coronavirus O infecţie cu coronavirus poate prezenta simptome multiple. Cercetătorii au identificat importanţi biomarkeri şi 7 categorii de simptome, care ajută şi la dezvoltarea vaccinului anti-COVID-19, transmite postul de Radio Deutsche Welle…..O infecţie cu coronavirus poate prezenta simptome multiple. Cercetătorii au identificat importanţi biomarkeri şi 7 categorii de simptome, care ajută şi la dezvoltarea vaccinului anti-COVID-19, transmite postul de Radio Deutsche Welle. La studiul realizat de imunologul Winfried Pickl şi alergologul Rudolf Valenta au participat 109 de reconvalescenţi, aşadar persoane care au suferit de COVID-19, dar care sunt pe cale de recuperare, şi 98 de persoane sănătoase. Diferitele categorii de simptome În urma examinării probelor de sânge ale probanţilor, au putut fi identificate 7 categorii de simptome: 1. Simptome gripale (febră, frisoane, oboseală şi tuse) 2. Simptome de guturai (guturai, strănut, gât uscat, nas înfundat) 3. Dureri musculare şi de articulaţii 4. Inflamaţii la nivelul ochilor şi mucoasei 5. Afecţiuni pulmonare (pneumonie sau dificultăţi la respiraţie) 6. Afecţiuni gastro-intestinale 7. Pierderea simţului mirosului şi a gustului şi alte simptome…. Imunologul Winfried Pickl, coordonatorul-şef al studiului amintit, a explicat pentru DW că în ultima categorie se regăsesc „mai ales persoanele cu un sistem imunitar tânăr”, ceea ce nu are legătură cu vârsta biologică a pacienţilor. Mai aflăm că se pot şi suprapune diferite categorii. S-au putut constata însă şi parametrii concreţi şi legături între unele categorii. De exemplu, s-a putut observa că un pacient suferind de COVID-19, care a avut febră ridicată, dispune de imunitate pe o durată mai lungă de timp decât persoanele care au avut ca simtom pierderea gustului şi a mirosului. La analiza de sânge s-au putut indentifica şi importanţi markeri COVID-19. Cercetătorii au constatat că, după 10 săptămâni, sistemul imunitar al pacienţilor care suferiseră de COVID-19 prezintă modificări. E ca o amprentă care rămâne în sângele acestor persoane. Numărul granulocitelor, care de regulă se luptă cu agenţii patogeni precum bacteriile, era mult mai redus la persoanele din grupul celor care avuseseră Covid. Un amănunt „cu totul nou, care ne-a uimit”, spune Pickl. Celulele sistemului imunitar CD4 şi CD8 au memorie. Din acest motiv, mulţi dintre pacienţii care au depăşit o infectare cu SARS-CoV-2 se mai simt încă multe săptămâni vlăguiţi – explică Winfried Pickl. În acelaşi timp, s-a putut observa o diminuare considerabilă a celulelor regulatoare T – un amestec periculos care poate duce şi la apariţia unei boli autoimune, adaugă imunologul. Integral: 
Motive de îngrijorare …. România, asemenea aproape tuturor ţărilor din lume are de gestionat o situaţie specială. Nu doar o criză, ci mai multe care se derulează pe aceeaşi secvenţă de timp, care îşi suprapun, intersectează şi potenţează reciproc consecinţele detrimentale social. Fiecare dintre ele are o dinamică specifică. La rîndul său, ansamblul compunerii lor are un parcurs critic de sine stătător. Să începem cu aspectul demografic al pandemiei de coronavirus. Datele oficiale ne spun că în circa 9 luni putem fi siguri că circa 300.000 de persoane au căzut sub incidenţa acţiunii virale specifice, covid-19. Cîţi sunt sau cîţi ar putea să fie în total, în realitate, nu ne-a spus nimeni, niciodată. Cel mai probabil nu ştie nimeni. Toate datele publice se referă la curba de înregistrare a fenomenului (urma pe care el o lasă în scriptele autorităţilor), niciodată la curba fenomenului propriu zis, fie ea estimată cît de grosier. Două treimi dintre purtătorii înregistraţi au fost declaraţi vindecaţi, doar că datele publice nu ne spun dacă minunea s-a întîmplat ca efect al unor tratamente spitaliceşti, ambulatorii, ale leacurilor băbeşti auto-administrate sau ale intervenţiei Proniei cereşti! După cum nu ne spune nimeni nici care este statutul ultimei treimi din socotelile oficiale. Sunt bolnavi sub tratament spitalicesc, ambulatoriu sau lăsaţi la voia Duhului Sfînt?!! Mai ştim, de asemenea, din datele publice, că circa 8000 dintre cei afectaţi viral au decedat, majoritatea cu comorbidităţi, ceea ce înseamnă circa 3 persoane dintr-o mie, care au contractat virusul şi aveau o stare fragilă de sănătate dinainte. Prima îngrijorare, firească, este că nici după atîta amar de vreme nu ştim dacă autorităţile au stabilit modelul pandemic, măcar după parametrii viteză şi arii de difuziune. În mod firesc, dacă au unul şi îl folosesc, atunci el ar trebui să fie public, pentru că ajută enorm populaţia să înţeleagă pericolul şi să aleagă căile cele mai bune de a se feri singură, fie şi temporar, de consecinţele negative ale contaminării. Dovada peremptorie că nu au plecat la drum cu vreun model clar este instituirea stării de urgenţă atunci cînd fenomenul se manifesta cel mult local şi cu rate de răspîndire mici, în timp ce acum, cînd atît viteza de răspîndire, cît şi ariile de difuziune s-au mărit de zeci de ori, măsurile sunt “relativ blînde”. Privind aceste date nu prin prisma dramelor umane produse oricui este confruntat cu pierderea prematură şi nedreaptă a unui membru al familiei, prieten sau apropiat, ci sub aspect demografic, ele nu descriu nici pe departe o criză, adică o ameninţare masivă asupra ansamblului populaţiei României; incidenţă semnificativă asupra masei demografice totale şi a dinamicii ei naturale, respectiv afectarea selectivă a echilibrelor structurale: gen, vîrstă, mediu de locuire, ocupaţii etc. Pandemia nu a produs şi nici nu ameninţă să producă, aşadar, o criză demografică, ci de altă natură.
Cum se războiesc degeaba autoritățile cu petrecerile din ”casa omului” Petrecerile în spațiile închise publice și private au fost interzise prin
Diferențe uriașe în școlile de la sate și cele din orașele dezvoltate | Învățământul online, de la lecții în plic la table inteligente Școala online, soluția de compromis găsită de autorități și specialiști pentru această perioadă de pandemie, nu este deloc văzută cu ochi buni la sate, acolo unde posibilitățile materiale sunt extrem de reduse, iar cunoștințele de IT în rândurile copiilor și părinților lipsesc. La polul opus, în orașele dezvoltate, situația este exploatată la maximum pentru a face orele cât mai atractive. La școala generală din comuna ieșeană Grajduri, revenirea la învățământul online nu a bucurat pe nimeni. Puțini copii din cătunul sărac știu să folosească o tabletă, și mai puțini au așa ceva acasă. Doar 60 din cei 500 de elevi ai școlii au primit tablete de la primărie. Familiile nevoiașe au cerut lămuriri despre lecţiile online. Oamenii spun că abia știu să scrie, iar de cunoștinte IT nici nu se pune problema. Situația e diferită în Argeș, unde elevii și profesorii s-au adaptat situației. Ileana Popescu, profesoară de limbile română și engleză la un liceu din Curtea de Argeș, crede că învățământul online e o soluție pentru a salva ce se mai poate din acest an școlar. Copiilor le lipsește interacțiunea cu profesorii și colegii. În plus, uneori apar probleme la conectarea în rețea. Există însă și vizionari. Un liceu din Arad a făcut primii pași către învățământul online încă de acum 7 ani. Profesorii au tablete grafice care transpun lecțiile pe ecranele de acasă ale copiilor. Cu ajutorul platformei online, elevii arădeni nu ratează nimic din experiența unui curs. Integral: 
Cum isi bate joc statul roman de autostrada-muzeu Lugoj-Deva. Contractul a fost reziliat, CNAIR a abandonat totul: “Peisajul va fi confundat in curand cu o jungla” Specialistii in infrastructura, grupati in jurul Asociatiei Pro Infrastructura, sustin ca lucrarile la tronsonul 3 din autostrada Lugoj-Deva, reziliate in anul 2019, se degradeaza, iar autoritatile romane ar putea ajunge sa plateasca constructorului sume mari de bani. “Dupa rezilierea tronsonului 3 al Autostrazii Lugoj-Deva de catre CNAIR in august 2019, astazi putem spune ca finalizarea lucrarilor si intretinerea “sunt admirabile, sublime, dar lipsesc cu desavarsire”. Se poate observa asta in imaginile atasate, unde cat de curand peisajul va putea fi usor confundat cu unul de jungla”, transmite Asociatia Pro Infrastructura. In vara anului 2019, Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), in timpul mandatului de ministru al Transporturilor al lui
Anchetele epidemiologice sunt, practic, inexistente. DSP ar trebui să contacteze mii de oameni pe zi
Convalescenta infectiei cu COVID-19 poate dura luni intregi. Rezultatele studiului efectuat la Oxford ….Cei mai multi dintre pacientii cu COVID-19 inca au simptome, la 2-3 luni de la aparitia infectiei. Unii se confrunta cu oboseala, anxietate si dificultati de respiratie. In Romania, cele mai comune probleme sunt persistenta tusei si oboseala. Studiul a fost facut pe 58 de pacienti cu forme de boala moderate si severe. Rezultatele au aratat ca 64% dintre pacienti inca mai aveau dificultati de respiratie, la cateva luni de la infectarea cu
Cum funcționează
În plină criză de locuri la ATI, zeci de paturi de terapie intensivă, dotate cu monitoare și ventilatoare mecanice, stau încuiate în două containere la Iași Peste 100 de paturi, o bună parte dintre acestea de terapie intensivă, alături de monitoare, injectomate și ventilatoare mecanice, se află nefolosite în curtea spitalului modular din Lețcani de luni bune. Autoritățile locale abia acum vor să discute să le trimită în zonele în care e nevoie de ele, iar ministrul sănătății, Nelu Tătaru, spune că ”e păcat ca o resursă să rămână undeva cantonată”. În timp ce tot mai multe spitale din țară se confruntă cu o lipsă acută de locuri libere la ATI, iar unii pacienți cu COVID-19 mor după ce nu au mai avut loc la Terapie Intensivă, la Iași, zeci de paturi, ventilatoare și monitoare stau depozitate de câteva luni fără ca autoritățile să ia măsurile necesare pentru utilizarea lor în alte unități medicale unde ar fi nevoie. Aparatura neutilizată se află depozitată în curtea spitalului modular din Lețcani, care a fost achiziționat cu o capacitate de 250 de paturi în total, dintre care 102 de Terapie Intensivă. Din cele 250 de paturi pot fi utilizate, de fapt, doar 118 paturi, dintre care doar 48 de Terapie Intensivă. Abia duminică, președintele nou ales al Consiliului Județean Iași, Costel Alexe, a explicat că există intenția de inventariere exactă a materialelor sanitare existente și distribuirea lor în alte unități medicale din țară pentru a crește capacitatea la Terapie Intensivă a României. … ”
UPDATE
În ultimele zile de mandat, administrația Firea a dat autorizație de construire pentru 3 blocuri în curtea PNL, lângă superba vilă Filipescu-Brâncoveanu, monument istoric Cu câteva zile înainte de alegerile de pe 27 septembrie, administrația Firea a dat autorizație pentru construirea a 3 blocuri cu 4 etaje pe Aleea Modrogan 1 A, în grădina vilei Filipescu-Brâncoveanu, monument istoric. Blocurile ar urma să fie construite practic în curtea vilei în care se află sediul central al PNL, lângă Bulevardul Aviatorilor, după ce o bucată din grădină a fost dezmembrată și vândută unui privat de RA-APPS. În Planul Urbanistic al zonei protejate Filipescu, aprobat tot de Primăria Capitalei, vila apare cu grad maxim de protecție, la fel și parcul pe care urmează să se edifice construcțiile, conservarea fiind obligatorie. Această bucată din grădina vilei unde are sediul PNL a ajuns proprietate privată după ce RA-APPS a vândut-o în noiembrie 2014 contra sumei de 4.433.800 euro fără TVA. La finalul anului 2019, Consiliul General al Municipiului București a aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru proiectul imobiliar. Reamintim că Gabriela Firea și PSD aveau majoritatea…. Vila Filipescu-Brâncoveanu a fost construită între 1908-1915 de fiul lui Ion Filipescu-Vulpache, Alexandru (1852-1916) după planurile arhitectului Roger Bolomey. Această reședință, alături de alte bunuri imobiliare, a fost moștenită de Constantin Basarab Brâncoveanu (1875-1967), unul dintre marii proprietari funciari de atunci, văr primar cu Alexandru Filipescu. În anii ’30, Constantin Basarab Brâncoveanu a girat cu această proprietate mai multe împrumuturi bancare pe care însă nu le-a putut plăti la timp, că urmare Primăria Capitalei a intrat în posesia vilei și a parcului. PNL folosește azi vila cu chirie, ea aparținând RA-APPS. PNL și-a exprimat intenția de a cumpăra vila în 2013. Integral:
Covid-19 – boală mortală, dar în ce măsură? Care este rata mortalității, cum crește probabilitatea de deces odată cu vârsta, care este riscul de a muri la terapie intensivă … Câți dintre cei infectați mor? – Aproximativ 1% Acest procent corespunde numărului de decese comparativ cu numărul de persoane infectate. Este denumită în mod obișnuit „rata mortalității”, dar ar trebui să fie numită „rata de mortalitate reală” pentru a fi exactă din punct de vedere științific. Rata efectivă a mortalității reale sau „infection fatality rate” (IFR), corespunde numărului de decese cauzate de boală, comparativ cu numărul total estimat de persoane care au avut boala, nu doar cele diagnosticate. Este imposibil să testăm pe toată lumea și să numărăm cu precizie toate decesele legate de Covid, astfel încât aceste cifre pot fi obținute numai din modele. Pentru a stabili IFR la 1%, echipa de cercetători de la Imperial College London s-a bazat pe nu mai puțin de 175 de studii publicate în întreaga lume. În ţări cu venit ridicat precum Franța, oamenii de știință plasează rata mortalității după infectarea cu Sars-CoV-2 la 1,15%, în timp ce, în țările cu venituri mici, ar fi mai degrabă în jur de 0,23%. De ce o asemenea diferență? Una dintre ipotezele prezentate de oamenii de știință se bazează pe tinerețea populațiilor din țările mai puțin bogate. Cum creşte riscul odată cu vârsta? – Se înmulțește cu doi la fiecare 8 ani Acum toată lumea știe: mortalitatea Covid este legată de vârstă. O persoană infectată nu prezintă același risc de deces dacă are 20 sau 80 de ani. Experții de la Imperial College din Londra au calculat că riscul de deces cauzat de coronavirus se dublează la fiecare 8 ani. Astfel, rata mortalității trece de la mai puțin de 0,1% la cei cu vârsta sub 40 de ani la mai mult de 5% la pacienții cu vârsta peste 80 de ani și chiar la 17% peste 90 de ani. Dar, „deși persoanele în vârstă prezintă un risc mai mare de a muri din cauza Covid-19, riscul la vârsta mijlocie este încă mare. De exemplu, estimăm că aproximativ una din 260 de persoane cu vârste cuprinse între 50 și 55 de ani moare de infecție”, spune dr. Lucy Okell, coautor al studiului Imperial College. Care este riscul de a muri în terapie intensivă? – 25% Aceasta este rata mortalității observată la începutul lunii mai într-un studiu efectuat pe 4.244 de pacienți în stare gravă aflaţi la terapie intensivă, majoritatea în Franța, dar și în Belgia și Elveția, între începutul și sfârșitul primului val, în cadrul Studiului Covid-ICU (Intensive Care Unit) publicat în preimprimare pe site-ul Societății Europene pentru Reanimare, care urmează să fie publicat în revista „Intensive Care Medecine”. În detaliu, rata mortalității pacienților la trei luni de la internarea lor în secția de terapie intensivă a fost în general de 31%. O rată mai bună decât cea observată în aceeași perioadă în New York și în studiul britanic Recovery (40%) sau în China (50%). Dar cea mai remarcabilă din studiul Covid-ICU este, fără îndoială, scăderea clară și rapidă a ratei mortalității între sfârșitul lunii februarie și începutul lunii mai, ajungând de la 42 la 25%. Studiul oferă, de asemenea, un profil mai detaliat al pacienților internați în unitatea de terapie intensivă: media de vârstă 63 de ani, 74% bărbați, 75% supraponderali (41% suferind de obezitate), 48% cu hipertensiune, 28% fiind diabetici, 7% imunocompromiși, în timp ce doar 4% erau fumători activi. Trebuie menționat, totuși, că 25% dintre pacienții supuși terapiei intensive în această perioadă aveau sub 54 de ani. Integral:
Țările europene, blocate de un val de Covid care nu se oprește. Situația în țările cele mai afectate …. Franța bate toate recordurile în 24 de ore Datele epidemice din Franța au depășit sâmbătă toate recordurile din acest al doilea val de coronavirus, după înregistrarea a 60.486 de infecții într-o singură zi, cel mai mare număr de când există cazuri, și alte 828 de decese în spitale și rezidențe. Bilanțul de decese publicat sâmbătă de autoritățile sanitare include cele 398 de decese din ultima zi în spitale, la care se adaugă 430 de decese de marți, în case de bătrâni și centre de asistență, cifră pe care guvernul francez o actualizează marți și vineri. În total, numărul deceselor în Franța de la începutul epidemiei se ridică la 39.865, în timp ce infecțiile depășesc 1,6 milioane, mai exact 1.661.853 milioane de cazuri confirmate din martie. Spania – cifre negative în timpul stării de alarmă Ministerul Sănătății din Spania a raportat sâmbătă 22.516 cazuri noi de coronavirus, dintre care 9.150 au fost confirmate în ultimele 24 de ore, și încă 347 de decese. Este a doua zi consecutivă în care au fost raportate peste 300 de decese în acest al doilea val (au fost 368 vineri), ajungând la 38.833 decese de când a început epidemia în Spania. Numărul total oficial de cazuri se ridică la 1.328.832. Incidența medie cumulată în Spania este de 525,7 cazuri la 100.000 de locuitori în ultimele 14 zile, mai mică decât cea din Republica Cehă (1.477,4), Belgia (1.448,4), Elveția (1.108,2), Franța (881,6), Olanda (699,9) și Italia (563,3)….. Italia – a doua carantină la Milano, în timp ce numărul cazurilor crește Între frustrare și resemnare, milanezii au început sâmbătă a doua carantină din cauza pandemiei de coronavirus, după ce guvernul italian a decretat închiderea regiunilor de nord ale Lombardiei, a cărei capitală este Milano, plus Piemont și Valea Aosta și sudul Calabrei…. Italia cumulează peste 800.000 de cazuri totale de contagiune, inclusiv 40.000 de decese de la începutul pandemiei, la nivel național. Portugalia – o nouă evaluare a contagiunii și întoarcerea la starea de urgență de luni …. Germania – alternative la prezența în clasă, din cauza creșterii contagiunii Reprezentanții atât ai profesorilor, cât și ai studenților din Berlin au cerut sâmbătă să se pună în practică alternative la cursurile cu prezență fizică, în fața creșterii noilor infecții cu coronavirus și a lipsei de protecție în centrele de învățământ. Germania a înregistrat din nou un număr maxim de infecții, depășind 20.000 de pozitivi de Covid-19 în 24 de ore, iar numărul deceselor a crescut la 166 într-o singură zi, potrivit datelor de la Institutul Robert Koch (RKI) de virologie. Autoritățile sanitare au înregistrat 21.506 de cazuri noi într-o singură zi. Integral:
Șeful pus de Firea la “Filantropia” a adus în spital firma la care a fost reprezentant de vânzări. Prețuri umflate și 40 de achiziții directe Stomatolog și consilier local la Târgu Mureș din partea USL, Dan Sîmpălean a lucrat între 2010 și 2013 ca reprezentant vânzări la Axia Medical. Din iulie 2019, la o lună după numirea lui Sîmpălean ca director la “Filantropia”, și până azi, Axia a câștigat contracte de aproape 200.000 de euro cu spitalul din București. Gestionat de Primăria Capitalei, prin ASSMB, Spitalul de Obstetrică și Ginecologie Filantropia a fost, alături de spitalul Gomoiu, una dintre unitățile sanitare cu mari investiții și mari revolte interne. Începînd cu iunie 2019, au ieșit la iveală: Revolta personalului medical împotriva managerului Cristinel Macarie, ca urmare a deficiențelor în aprovizionarea cu materiale sanitare și medicamente, angajații dând vina pe amatorismul conducerii asigurate de apropiatul lui Firea Numirea la șefia CA a Alexandrei Dobre, fosta consilieră a lui Gabriel Oprea, o tânără de 26 ani fără experiență pe Sănătate, dar cu master la Academia SRI Atunci, managerul Cristian Macarie a demisionat după un protest de trei ore al personalului medical de la “Filantropia”. În locul său, administrația Gabrielei Firea l-a numit pe Dan Sîmpălean, un medic stomatolog sosit de la Târgu Mureș. Numirea pe filieră politică n-a fost privită cu ochi buni de subalterni, potrivit mai multor surse din spital. Achizițiile din mandatul Sîmpălean au început. Contracte de aproape 200.000 euro Mai multe firme de casă au început să fieabonate la contracte publice cu spitalul, spun mai mulți angajațil. Printre ele se numără și Axia Medical, o firmă din Târgu Mureș, pentru care a lucrat în trecut chiar Sîmpălean. … Concret, Dan Sîmpălean a ajuns șeful spitalului bucureștean pe 14 iunie 2019, pe un salariu brut de 18.000 de lei, după cum nota Libertatea. În următoarea lună încep achizițiile de la Axia Medical. Și nu sunt puține. În jumătate de an, “Filantropia” cumpără de 231.000 de lei, aproape 50.000 de euro, de la Axia Medical. 16 achiziții prin cumpărare directă doar în 2019. Anul acesta aduce încă 28 de achiziții prin cumpărare directă. Cum 4 sunt anulate, rămân 24. Dar suma crește de patru ori. În total este vorba 872.000 de lei, aproape 200.000 de euro, care doar într-un an și trei luni au intrat în conturile firmei Axia Medical. Integral:
Doua asociatii de magistrati critica dur bilantul activitatii lui Catalin Predoiu: “Reprezinta oglinda fidela a neputintei sau lipsei de vointa politica” Asociatia Forumul Judecatorilor din Romania si Asociatia Initiativa pentru Justitie sustin ca “Scurtul bilant al principalelor masuri intreprinse in intervalul noiembrie 2019-noiembrie 2020”, prezentat zilele trecute de ministrul Justitiei,
Când închizi școlile afectezi economia. Cum? …… Economia e agricultorul care crește legume și fructe. E muncitorul esențial care produce bunuri de consum. E clientul care stă acasă și așteaptă să i se livreze aceste bunuri de către Bringo. E banca ce permite tranzacțiile online. E rentierul care trăiește din banii de apartamentele închiriate. E antreprenorul care riscă să deschidă un salon de înfrumusețare sau o fabrică de mobilă sau acționarul care trăiește din dividende. Economia e acea rețea complexă care rezultă în urma interacțiunilor dintre acești oameni și mulți alții ca ei, e ceea ce produce și ceea ce consumă o națiune. Economia nu e o creatură diferită de noi, nevoile și dorințele noastre Pe care exact dintre cei enumerați mai sus nu vrea să-i “închidă” președintele Iohannis? Pe cine dintre aceștia vor să îi “repornească” ceilalți decidenți, când vorbesc de repornirea economiei? …. Când vorbeau de “economie”, oamenii de la 1900 înțelegeau prin economie “societate”, iar dacă ai fi întrebat un președinte de țară cum merge “economia”, s-ar fi uitat încurcat la tine, pur și simplu pentru că termenul nu exista atunci în accepțiunea sa modernă. PIB-ul măsoară orice, mai puțin ceea ce face ca viața să merite trăită Economia, în accepțiunea sa actuală, e inventată în anii 30, când economistul Simon Kuznets a pus bazele a ceea ce avea să devină ulterior Produsul Intern Brut. Tot atunci a început și ascensiunea ideii de economie, ca entitate autonomă, al cărui obiectiv principal este “creșterea”. E greu să ne imaginăm că a existat cândva o lume în care bunăstarea unei națiuni nu se măsura prin PIB și creșterea economică nu era principalul obiectiv al guvernelor. Blocați în ideea importanței PIB, ne este și mai greu să admitem că acesta e o măsurătoare destul de arbitrară – spre exemplu, până în anii 70 “productivitatea” sistemului bancar nu era inclusă în calculul PIB nicăieri în lume. Când a fost inclusă, brusc PIB-ul mai multor state a crescut, economia a mers mai bine, fără ca asta să însemne că oamenii au început să o ducă mai grozav. Tot așa, pare implauzibil că PIB-ul Italiei a inclus economia neagră în calculul său abia din 1987, fapt care a dus la o creștere cu 20%, peste noapte. …. Nu, creșterea economică nu e un adevăr absolut, e un artefact statistic care măsoară, ca și PIB-ul, orice, mai puțin ceea ce face ca viața să merite să fie trăită, după cum spunea Robert F. Kennedy. Dar într-o societate în care toate demersurile converg către un singur obiectiv major – creșterea economică, înțeleasă exclusiv ca o creștere a PIB, e logic ca economia să devină o entitate care își revendică tot mai mult autonomia. Economia se extrage moralei, se extrage societății, se extrage imperativelor politice – pentru că scopul scuză mijloacele și nimic nu poate sta în calea imperativului creșterii. Economia devine un soi de divinitate tiranică, al cărei mers înainte nu trebuie oprit, orice ar fi. …. În loc să ne anunțe ce măsuri vor lua pentru ca suferința acestor oameni să fie diminuată, ei vorbesc despre repornirea economiei. Tot așa, vor vorbi de economie când criza sanitară va fi rămas în urmă și când vor recurge la măsuri de austeritate, pentru “însănătoșirea” economiei. Economia e un zeu care niciodată nu se satură de sângele muritorilor care o slujesc. … Margaret Thatcher afirma mai de mult că nu există ceva numit societate, există doar indivizi, bărbați, femei și familii. Această afirmație a pus bazele unei ere în care binele comun a fost eliminat de pe agenda politicienilor. E timpul să inversăm logica lucrurilor care ne-au adus unde suntem acum și să spunem: nu există de sine stătător ceva numit economie. Există bărbați și există femei și există familii, iar binele lor este deasupra binelui economiei. Integral:
De ce le e frică profesorilor de înregistrarea cursurilor …. În ultimele zile, autorităţile din Educaţie au pus în faţa elevilor o declaraţie pe proprie răspundere că nu vor înregistra sau distribui cursurile online la care participă. Această declaraţie pe proprie răspundere a cunoscut două forme, în decurs de doar câteva zile. Într-o primă formă, părinţii şi elevii „se obligau” să nu înregistreze în niciun fel activităţile didactice desfăşurate online şi nici să le distribuie, pentru ca, mai apoi, să se revină asupra ei, interdicţia vizând doar partea de distribuire, fără a avea acordul profesorului care susţine cursul. Potrivit subsecretarului de stat în Ministerul Educaţiei Jean Badea, această interdicţie a venit în urma consultărilor pe care instituţia pe care o reprezintă le-a avut cu Autoritatea pentru Protecţia Datelor cu Caracter Personal şi că ea este în concordanţă cu normele UE în ceea ce priveşte protecţia identităţii şi a demnităţii persoanei. „Această declaraţie o propunem ca o dovadă de încredere pe care şi-o acordă părinţii cadrelor didactice şi invers. Personal, nu văd care ar fi problema să ne luăm un angajament”, a argumentat subsecretarul de stat Jean Badea. În cazul în care un părinte refuză să semneze declaraţia, nu se întâmplă nimic, a adăugat oficialul. „Aceste declaraţii sunt cu titlul de recomandare. Logica lor a fost aceea de a acorda o încredere suplimentară celor două categorii implicate în acest proces şi la care trebuie să contribuie în egală măsură părinţii şi cadrele didactice”, a subliniat Jean Badea pentru Digi24. …. Elevii susţin că, dimpotrivă, cursurile ar trebui înregistrate pentru cei care nu pot participa la ore online din diverse motive, şi care vor, poate, să reia orele respective. „Noi am solicitat acest lucru încă de la începutul anului şcolar, însă prin acel ordin de ministru se interzice înregistrarea, reproducerea lecţiei, fără acordul profesorului. Oricum, avem această obligaţie. Profesorii sunt foarte reticenţi când vine vorba de orele online. Am întâlnit situaţii în care profesorii refuză să intre la ore tocmai pentru că invocă dreptul la imagine sau dreptul la proprietate intelectuală, în condiţiile în care nu revoluţionezi teorema lui Pitagora la ora online. Multora le e frică, pentru că nu predau aşa cum ar trebui, nu ştiu să folosească platforme digitale, nu se simt în largul lor să fie urmăriţi de părinţii elevilor, poate, care pot vedea cum s-a desfăşurat ora de curs. Sunt reticenţi tocmai pentru că ar putea fi controlaţi şi nu doar de părinţi, ci şi de directori. Dar este un instrument care îi poate ajuta pe toţi să evalueze calitatea orelor online”, punctează reprezentantul elevilor. În continuare, mai spune Silviu Morcan, există foarte mulţi profesori care nu se descurcă cu calculatorul, care nu ştiu nici măcar cum se porneşte microfonul laptopului la orele online şi atunci părinţii şi elevii trebuie să intervină şi să explice şi să piardă o jumătate de oră explicând cum se foloseşte platforma. Elevii din România sunt şi în situaţia în care nu au la dispoziţie alte intrumente de învăţare online – bibliotecă virtuală sau platformă de e-learning, atrage el atenţia. „Ne îngropăm în hârtii pentru a ascunde cumva ce se întâmplă la orele online”, rezumă elevul discuţia asupra declaraţiei pe proprie răspundere….. Şi al treilea aspect important. „Un principiu suprem, sfânt, este acordul profesorului. Nimeni n-are voie să intre în oră, nici ministrul, nici nimeni fără acordul explicit al profesorului. Dacă profesorul nu e de acord, s-a terminat, totul intră sub incidenţă penală”, atrage atenţia expertul în educaţie. Şi mai este ceva, adaugă Marian Staş: „Eu când postez pe undeva o lecţie filmată, ea este asincron. E o lecţie pe care o înregistrez, o editez şi o pun acolo. Nu este o lecţie în direct. La o lecţie în direct mai pot greşi, a greşi e omeneşte. Nu din incompetenţă, pentru că aia e altceva. Dar, dacă lecţia este înregistrată şi editată, piesa de informaţie pe care eu o pun este validată, relevantă pentru copii”, conchide Marian Staş. Integral:
Avertismentul lansat de medicul pediatru Mihai Craiu: „Au început să se îmbolnăvească și copiii care stau numai acasă” …. „Problema este că acum au început să se îmbolnăvească și copiii care stau numai acasă. Copii care au și comorbidități – o boală neurologică, obezitate, astm, care iau citostatice. Adică exact acei copii care iau (infecția – n.r.) de la părinții lor, de la rudele lor, pentru că transmisia în rândul comunității este foarte mare și adulții nu respectă regulile. Vorbesc de copii care nu ies din casă, nu merg la școală, nu sunt expuși la nimic. (…) Mesajul este unul de responsabilizare: dacă nu ne pasă, și nu credem, și suntem covidosceptici pentru noi, trebuie să ne gândim la copii la fel de mult ca și la bunici și să luăm măsurile care se impun”, a declarat Mihai Craiu. Medicul a mai spus micuții care au boli cronice se pot confrunta cu o formă severă de COVID-19. Din nefericire, în spitalele românești care tratează bolnavii de coronavirus sunt mai puține locuri pentru copii decât pentru adulți, a preciat dr. Mihai Craiu. „De-aia trebuie să avem grijă de copiii noștri bolnavi, ca să nu ajungem în situația adulților”, a afirmat Mihai Craiu. Copiii sunt testați în spitale Medicul a mai spus că în spitalele pediatrice toți copiii sunt testați pentru COVID-19, iar micuții care primesc rezultate pozitive sunt transferați la Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș” din București, acolo unde sunt tratați și minori. Dr. Mihai Craiu a subliniat faptul că părinții nu trebuie să le administreze medicamente copiilor fără indicația medicului. „Imensa majoritate a copiilor care fac forme ușoare nu au nevoie decât de antitermice. Părinții, înainte de a se panica, dacă simt nevoia de a vorbi cucineva calificat, să sune la medicul de familie, să sune la acele numere verzi și să stea liniștiți, pentru că, atâta vreme cât nu există semne clinice, copiii nu au nevoie de medicație preventivă cu diverse tipuri de antibiotice – în mod categoric la o boală virală antibioticele nu ajută și în niciun caz în automedicație; dacă ni le scrie medicul, da. Dacă se agravează, la spital”, a afirmat Mihai Craiu. Integral:
Va arăta grav, foarte rău! Un medic din România aruncă bomba: Ce se va întâmpla, de fapt, la începutul lui decembrie …. Faptul că sistemul sanitar ajunge la capacitate maximă reprezintă un element de îngrijorare serioasă pentru că în momentul în care vom atinge capacitatea maximă a sistemului sanitar, mortalitatea va crește exponențial atât pentru pacienții cu
Studiu. Celulele care oferă șase luni de imunitate împotriva COVID-19 Imunitatea celulară asigurată de celulele T împotriva virusului SARS-CoV-2 poate fi prezentă la majoritatea adulților chiar și șase luni de la prima infecție. S-a constatat că răspunsul celulelor T a fost mai puternic la persoanele care au prezentat simptome decât la cele asimptomatice. Aceste date pot fi cheia înțelegerii modului în care infecțiile anterioare cu SARS-CoV-2 pot preveni reinfectarea și pentru cât timp. Ultimele cercetări arată că imunitatea dobândită, care ne protejează față de agenții infecțioși prin intermediul limfocitelor T, este prezentă la majoritatea adulților care au avut COVID, la șase luni de la infectarea inițială, relatează
Starea de urgență nedeclarată …. Sunt săptămâni de când experți cu nume și prenume,
UE aruncă cu banii. S-au cheltuit miliarde de euro pe milioane de măşti defecte De la începutul pandemiei și până acum UE a alocat fonduri imense pentru achiziționarea de echipamente medicale sau măști neconforme. Respectivele contracte au fost încheiate cu companii de care nu se auzise înainte de pandemie. Comisia Europeană nu a oferit un răspuns încă. Dacă adevărul este prima victimă într-un război, transparenţa a pierit prima în lupta împotriva Covid-19, lipsa de control şi supervizare urmând imediat. În primul contract pentru echipamente de protecţie plătit prin bugetul UE, Comisia Europeană a încheiat în aprilie un contract cu compania germană Asanus Medizintechnic în valoare de 29 milioane de euro pentru 10 milioane de măşti. Când prima tranşă a sosit în mai, testele din patru state membre au arătat că măştile nu sunt conforme cu contractul. Întrebată în mod repetat cu privire la consecinţele pentru furnizor şi ce s-a întâmplat cu setul întreg de măşti, Comisia nu a oferit niciun răspuns…. Comanda pentru măştile respective este una din peste 37.800 de licitaţii şi contracte având legătură cu Covid-19 analizate de jurnalişti din 37 de ţări şi coordonate de OCCRP (Proiectul de Raportare a Criminalităţii Organizate şi Corupţiei), scrie EUObserver. Jurnaliştii au descoperit o gamă extrem de largă de preţuri pentru echipamente anticoronavirus. Preţurile măştilor de protecţie achiziţionate de guverne şi instituţiile UE au variat între 20 de cenţi şi 37 de euro pe unitate. Ancheta a indicat de asemenea că respectivele contracte au fost încheiate cu companii de care nu se auzise înainte de pandemie. Unele dintre contracte au dus la livrări de echipamente inutilizabile. Din contractele colectate şi analizate, în valoare totală de 21 mld euro, instituţiile UE au semnat acorduri pentru aproximativ 3,4 mld de euro, două contracte majore fiind negociate de comisie în numele statelor membre. Acestea vin cu un număr de întrebări fără răspuns. Unele contracte au fost pentru ventilatoare cu sau fără certificare, iar Comisia a explicat că acestea au fost semnate la apogeul pandemiei, obiectivul fiind creşterea oportunităţilor pentru echipamente potenţial salvatoare de vieţi, şi că achiziţionarea de echipamente non-certificate a depins de fiecare guvern. Comisia Europeană, fără răspuns Pentru a afla mai multe despre contracte şi companiile din spatele lor, au fost trimise, în mai, cereri de acces la documente. Astfel de cereri ar trebui să primească răspuns în 15 zile lucrătoare. Cinci luni mai târziu, după numeroase emailuri şi apeluri telefonice, Comisia nu a răspuns încă. În iulie, ombudsman-ul UE Emily O’Reilly a adresat Comisiei întrebări despre contractele de achiziţii publice, iar Comisia ar fi trebuit să ofere un răspuns până la sfârşitul lunii octombrie. Ce sume au cheltuit guvernele în total pe echipamente de protecţie, medicamente şi echipamente medicale nu se ştie. Suma de 21 miliarde de euro acoperă doar contractele disponibile în domeniul public. Achiziții cu perdea În UE, numai Portugalia, Polonia, Lituania şi Slovenia au publicat toate contractele semnate de autorităţile publice. Integral:
Klaus Iohannis a semnat decretul! Surpriză totală pentru mii de români. Taxele care dispar definitiv Mai precis este vorba despre actul normativ pentru modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind
Cu furie, despre cei pe care i-am pierdut cu zile, în așteptarea unei „alte Românii” …. Dar până să mor, firmele de pompe funebre din cartier mă informează cu flyere introduse în cutia poștală despre discounturile practicate la îmbălsămare și la toate cele trebuincioase pentru o înmormântare decentă. E adevărat, ofertele bune s-au rărit, mortalitatea a crescut în pandemie, n-are rost ca antreprenor în acest domeniu să faci reduceri, dimpotrivă, crești prețurile! Și supermarketurile îmi aruncă ofertele în cutie, dar acestea mă îngheață, mi-e teamă ce prețuri vor fi la primăvară, când va veni dezghețul. Drăguța și biata mea cutie poștală suportă orice… Pliantul aruncat în cutia mea poștală vine de la PNL, recunosc din prima clipă sigla și culorile galben-albastru. Pe prima pagină scrie mare: “MULȚUMIM că ați ales ROMÂNIA câștigătoare!”. N-ai pentru ce să-mi mulțumești, stimate PNL! Pentru că nu înțeleg de ce “România este câștigătoare”. În paginile de mijloc ale pliantului sunt informat că „2,6 milioane de români au ales PNL și acum au șansa la o administrație performantă…”. M-am lămurit: PNL îmi comunică bilanțul său la alegerile locale, îmi scrie și numărul de localități, orașe, municipii și județe pe care le-a câștigat. Cifrele mă lasă rece. Îmi amintesc că am citit o declarație a ministrului Nelu Tătaru potrivit căreia “sistemul medical trebuie reformat din temelii”. În prima clipă, mintea mi s-a tulburat de furie și revoltă.
Analiză
Cum va schimba noua criză modul în care firmele îşi vor plăti angajaţii: Cele 8 ore legale vor fi înlocuite cu contracte pe proiecte, cu durată determinată, care vor fi plătite diferit …. „Una peste alta, nu vom mai depinde de o singură sursă de venit – salariu, ceea ce pe ansamblu este un lucru bun. Noile generaţii vor fi primele care să adopte acest model care vine cu numeroase beneficii. Tot mai puţin vom negocia timpul într-un contract de muncă de 8 ore şi tot mai mult vom negocia rezultatul, prin livrabile concrete.” Lucrând de acasă, acolo unde nu te vede angajatorul şi nu poate să te monitorizeze fără acceptul tău, poţi colabora în cele 8 ore de muncă cu angajatorul oficial şi cu alte companii pe baza unor contracte speciale, în care este definit ceea ce trebuie să livrezi. Companiile îşi dau seama de acest lucru şi de aceea în viitor vor încerca să schimbe cele 8 ore scrise în contractul de muncă cu 8 ore clar definite şi cu ţinte care trebuie îndeplinite. Când normarea muncii va fi precisă, companiile vor scoate task-urile şi proiectele către piaţă şi atunci va urma o bătălie cumplită pentru câştigarea proiectelor. Şi poate chiar scăderea preţului, adică a salariilor plătite. Cu toţii ne bucurăm de Uber, dar foarte puţini se uită la modelul din spate, unde dacă vrei să câştigi mai mult decât media trebuie să munceşti continuu, trebuie să iei curse chiar şi de 10 lei, trebuie să ai note mari de la clienţi. În momentul în care îţi arăţi disponibilitatea de a munci mai mult, algoritmul Uber îţi dă curse mai bune şi te recompensează. Nu toate companiile pot adopta acest model acum, dar viitorul spre asta se îndreaptă. Într-o lume din ce în ce mai digitală, unde roboţii, co-boţii şi aplicaţiile preiau din ce în ce mai mult joburile repetitive, munca va fi normată altfel, total diferit faţă de ceea ce vedem acum. Angajaţii se vor bucura la început de acest model, dar pe măsură ce concurenţa va deveni din ce în ce mai acerbă iar preţul muncii va scădea, s-ar putea ca multora să nu le convină. Această criză pune companiile cu spatele la zid şi trebuie să găsească soluţii pentru a reduce costurile. America, Germania şi ţările occidentale şi-au ţinut în frâu costurile salariale pentru că au deschis pieţele către emigranţi, ceea ce a pus o presiune pe angajaţii nativi şi pe salarii, în sensul că nu mai puteau să crească atât de mult. Această presiune va fi adusă şi în companii, care îşi vor deschide proiectele, task-urile şi către alţi colaboratori, poate mai ieftini. Sorin Faur spune: Dintr-o dată, oamenii vor deveni mai eficienţi, va fi treaba fiecăruia ce face şi cum se organizează pentru a realiza ceea ce a promis. Companiile vor scăpa de problema motivării angajaţilor demotivaţi sau indolenţi, care vin la muncă, dar nu livrează 100%, dar care evident, la final de lună îşi aşteaptă salariul întreg. Integral:
De 13 ani pe ultimul loc în Uniunea Europeană la colectarea taxelor: cel mai mare decalaj al României este la încasările din impozitul pe venit ca pondere din PIB. România are venituri fiscale la bugetul de stat de 27% din PIB, cu o treime mai puţin decât media europeană de 40% din PIB România a avut şi în 2019 cea mai mică pondere a veniturilor fiscale în PIB din Uniunea Europeană. Astfel, statul a colectat la bugetul de stat venituri în valoare de 26,8% din PIB, faţă de o medie europeană de peste 40% din PIB, arată datele publicate de Eurostat, biroul european de statistică. Cel mai mare decalaj (2,3% din PIB în România faţă de o medie europeană de 9,6% din PIB) este la nivelul de încasare a taxelor pe venit şi avere. „La impozitul pe venit principala problemă este nivelul de taxare, care este cel mai mic din Uniunea Europeană, la care se adaugă şi faptul că avem foarte multe categorii de contribuabili scutiţi de acest impozit. În ţările unde sunt venituri mult mai mari din impozitul pe venit este o cotă progresivă de impozitare care ajunge şi la 60-70%. Avem de asemenea şi cote de impozitare foarte mici pe avere şi proprietate“, a explicat Ionuţ Dumitru, economistul-şef al Raiffeisen Bank. România este unul dintre statele cu cele mai mici taxe din Uniunea Europeană, dar o analiză asupra evoluţiei nivelului de colectare şi o comparaţie cu state care au un nivel similar de taxare arată că problema este şi la colectarea taxelor. „În primul rând cauza principală este legată de slaba administrare fiscală. Este adevărat că în acelaşi timp avem şi un nivel al taxelor semnificativ sub media europeană, însă dacă ne comparăm cu Bulgaria, de exemplu, care are un nivel al taxelor similar cu noi, vedem că nu este vorba numai de nivelul taxelor, ci avem probleme serioase de colectare“, a spus Ionuţ Dumitru, economistul-şef al Raiffeisen Bank. Bulgaria adună venituri fiscale de 30% din PIB, cu mai mult de 3 puncte procentuale faţă de România…. „Nivelul de colectare din 2019 este aproape de minimele istorice, ceea ce arată că şi reducerile de taxe din ultimii ani, despre care mulţi au spus că vor avea un efect asupra colectării, nu au îmbunătăţit-o deloc, iar aici e un semn de întrebare. Problema este de altă natură, de modul în care facem administrarea fiscală, de corupţie şi aşa mai departe“, a mai spus Ionuţ Dumitru. Analiza pe structura veniturilor fiscale ca pondere în PIB arată că cel mai mare decalaj al României faţă de media europeană este la taxele pe venituri şi averi (2,3% din PIB vs. media europeană de 9,6%). La TVA, diferenţa este de un punct procentual (7,2% din PIB media europeană vs. 6,2% din PIB în România). Criza Covid-19 pune o presiune uriaşă şi pe bugetul României. Veniturile scad dublate de creşterea cheltuielilor şi discuţia la ordinea zilei pentru 2021, când se va lăsa praful pe subiectul alegerilor, este creşterea taxelor. Ministerul de Finanţe spune că nu va majora taxele. Problema se pune însă cu ce acoperi deficitul fiscal din 2021, care, este deja limpede, va trece mult peste 3% din PIB. Printre variantele pe termen scurt, altele decât îmbunătăţirea colectării prin digitalizarea ANAF, se află eliminarea unor facilităţi fiscale acordate anumitor industrii, precum IT şi construcţii, dar şi absorbţia fondurilor europene. Integral:
omisar european: Știm cu siguranţă că nu va exista o revenire economică în “V” …. Nu am mizat niciodată pe o revenire în V. Acum ştim cu siguranţă că nu va exista una”, a spus Paolo Gentiloni cu ocazia publicării previziunilor economice de toamnă ale Comisii Europene. Potrivit lui Gentiloni, cele mai recente prognoze ale Executivului comunitar se bazează pe presupunerea că unele măsuri de izolare vor trebui să fie menţinute şi în 2021. Conform acestor prognoze, economia UE se va contracta cu 7,4% în 2020, după care va reveni pe creştere cu un avans de 4,1% în 2021 şi unul de 3% în 2022. Pentru zona euro, Comisia Europeană prevede o contracţie a economiei de 7,8% în 2020, urmată de o revenire de 4,2% în 2021 şi un avans de 3% în 2022, scrie
Medicina de dezastru: Ce înseamnă şi cum funcţionează etapa în care se preconizează că va intra România …. Medicii atrag atenţia că în curând o să ajungem într-o zonă a medicinei de dezastre. „În cazul unui eveniment de tipul pandemiei, atunci când există un impact extrem de mare asupra populaţiei: numărul mare de infectări, oameni cu probleme deosebite, decese într-un interval scurt de timp, vorbim de un dezastru.
INTERVIU
Semnele timpurii ale COVID-19 care anunta o boala lunga. Indicele de masa corporala joaca un rol important …Potrivit unui nou studiu, anumite simptome, precum oboseala, durerea de cap, dificultatea in respiratie, raguseala si durerile musculare ar fi semne timpurii ca pacientul nu se va recupera rapid. De asemenea, varsta si IMC (indicele de masa corporala) joaca si ele un rol in timpul de vindecare. Pacientii care dezvolta o forma de COVID-19 ce dureaza mai multe saptamani sau luni ar putea avea anumite simptome specifice la debutul infectiei, care prevestesc ca urmeaza o lupta prelungita cu virusul, concluzioneaza studiul. Specialistii numesc acest tip de boala “COVID-lung”. Pacientii sunt deseori detectati cu intarziere, fie pentru ca minimalizeaza simptomele, fie pentru ca nu stiu unde sa le raporteze, ceea ce face ca urmarirea evolutiei bolii sa fie si mai dificila pentru cercetatori. Un
Armata și vaccinul anti-Covid. Cum vor fi implicați militarii în vaccinarea populației …. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a aruncat în public, fără să ofere niciun detaliu,
Lansat cu ovații din partea Guvernului, termoscanerul românesc este ignorat de autorități, care cumpără aparate din China “Condor”, termoscanerul sută la sută românesc, dezvoltat de specialiștii de la IOR, nu pare să fie luat în calcul de instituțiile statului care se dotează cu un astfel de aparat. După o jumătate de an de la prezentarea triumfalistă a produsului, fuseseră comandate doar cinci bucăți. Autoritățile au preferat să cumpere prin achiziții directe aparate din China. La mai puțin de o lună de la intrarea României în stare de urgență, Ministerul Economiei anunța, în aprilie, că industria autohtonă se alătură luptei împotriva COVID și produce deja primele echipamente pentru protejarea populației. Printre acestea se număra și termoscanerul “Condor”, destinat testării în masă, de la distanță, a temperaturii corporale. Aparatul a fost realizat de Întreprinderea Optică Română (IOR), companie cu capital majoritar de stat, în colaborare cu o firmă privată. Produsul cercetătorilor români a fost prezentat triumfalist, ca exemplu al eficienței industriei autohtone, care se adaptează vremurilor. … “Nu am primit nicio comandă de la Ministerul de Interne, cu toate că modelul a stat vreo două luni în teste la ei. S-au vândut vreo cinci bucăți, toate la instituții cu care am mai avut colaborări. Statul a preferat însă să cumpere, prin achiziție directă, de la chinezi, deși produsul nostru era cu 30% mai ieftin, la vremea respectivă”, susțin surse din interiorul IOR. … Zeci de instituții ale statului, printre care inspectorate pentru situații de urgență, aeroporturi, unități militare, primării, școli și licee, au cumpărat termoscanere pentru testarea în masă a temperaturii din import, majoritatea prin achiziții directe. La o verificare în SICAP, platforma electronică de achiziții publice, a reieșit că lista furnizorilor de termoscanere care au colaborat cu instituții ale statului este lungă și nu include IOR. Majoritatea, firme intermediare. Numai la unitățile din subordinea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au fost cumpărate, în perioada 15 martie – 15 octombrie, 51 de termoscanere, prin achiziție directă. Cifra a fost comunicată de IGSU, la solicitarea ziarului Libertatea. Majoritatea sunt modelele “Hikvision” și “Dahua”, ambele produse de companii din China. Conform IOR, aparatele chinezești care au intrat în dotarea unităților ISU din toată țara ar fi mai scumpe decât termoscanerele “Condor”. …. Prețurile unor asemenea aparate pot varia însă destul de mult, în funcție de dotări. Una dintre cele mai importante fiind așa-numitul “black-body” (corp negru) care îi oferă aparatului precizie și stabilitate. Specialiștii de la IOR spun că fără o asemenea dotare aparatul poate da erori de până la 1-2 grade Celsius. Un “black-body” însă poate adăuga la prețul total în jur de 10.000 – 12.000 de lei, mai susțin aceștia. “Condor” este dotat cu “black-body”, dar nu este clar dacă aparatele chinezești o au sau nu. Integral:
Bugetarii, salarii cu 45% mai mari decât privații. Șeful AOAR: Costul sectorului public este atât de mare că ne prăbușim … Practic, dacă un angajat la buget este estimat să aibă, în 2020, un salariu mediu brut de peste 6.800 de lei, un angajat la privat ar primi, în medie, 4.700 de lei brut. Diferențele se mențin și în 2021: peste 7.100 de lei brut lunar pentru un angajat la stat față de 5.000 de lei brut pentru un angajat în mediul privat. Cu alte cuvinte, salariile medii brute ale bugetarilor sunt cu 45% mai mari față de cele obținute de angajații din sectorul privat. Președintele Asociației Oamenilor de Afaceri din România (AOAR), Florin Pogonaru, crede că problema salariilor este doar una dintre fațele acestei probleme, care ține mai degrabă de eficientizarea aparatului de stat. Angajații la stat și cei din privați „nu sunt dușmani unii cu alții”, însă, spune omul de afaceri, pentru Europa Liberă, „trebuie să te uiți care este eficiența aparatului de stat și a sectorului de stat în raport cu sectorul privat. Dacă considerăm că sectorul public este eficient și are productivitate pe angajat care să permită să suporte asemenea costuri este foarte bine, dar cred ca suntem foarte departe de așa ceva”. Modelul Bolojan ar trebui extins în tot sectorul de stat Florin Pogonaru crede că „se cere după alegeri o analiză a eficienței sectorului”, iar demersurile începute de președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, și omologul său de la Caraș Severin, Romeo Dunca, ar trebui replicate la nivelul întregului aparat bugetar….. „Ce este remarcabil este ca ei își asumă riscul politic înainte de alegeri și spun ca e mai important să supraviețuim economic [deoarece] costul sectorului public este atat de mare că ne prăbușim cu toții și e irațional ce se întamplă. Iar faptul că anunță acest lucru înainte de alegeri și își asumă costurile politice, arată o hotărâre că lucrurile se vor întampla, altfel mi se pare complet stupid ca înainte de alegeri să îți asumi riscul să pierzi voturile funcționarilor publici spunând că vrei să îi dai afară și apoi să îi lași acolo și să lași lucrurile să treneze”, spune Florin Pogonaru. În opinia președintelui AOAR, România are „o mare problemă de ineficiență a sistemului bugetar care riscă să ducă la prăbușirea economiei”, care a fost dublată și de salarii „disproporționat de mari” în raport cu cele oferite în sectorul privat fiindcă la stat, salariile se dau „din buzunarul nimănui”. În schimb, în sectorul privat, salariul este corelat cu productivitatea și sunt acordate într-un mediu concurențial….Chiar dacă ministrul de Finanțe, Florin Cîțu, a spus în mai multe rânduri că nu va exista un „lockdown economic”, șeful AOAR argumentează că riscul unei opriri a economiei „este să ai oameni in stradă într-o anume perioadă, disperați că nu au din ce trăi”, mai ales în contextul în care, spre deosebire de perioada de dinaintea pandemiei, sunt tot mai mulți oameni disponibili pe piața muncii. Integral:
Măria Ta, votăm cu cine vrei, dar lasă-ne să trăim! PAH, despre refuzul lui Iohannis de a amâna alegerile parlamentare Cred că nu mai este un secret pentru nimeni că încăpățânarea lui Klaus Iohannis ca alegerile parlamentare să aibă loc pe 6 decembrie ține de faptul că, mai târziu, PNL s-ar putea să nu mai obțină voturi decât pentru o opoziție umilă. Șipentru modul mincinos în care a gestionat până acum pandemia de SARS-CoV-2, PNL nici n-ar merita altă soartă. … Atât de mult l-a luat valul autoidolatriei, încât marți seară a ajuns să spună că și el, alături de guvern, face testări, face achiziții și câte și mai câte. Este primul președinte român după Nicolae Ceaușescu care ne spune că este implicat în absolut totul. Iar Parchetul ar trebui să-l ia în serios pe domnul Iohannis, să cerceteze chestia aia cu achizițiile. N-am mai auzit un președinte care, din dorința de a se da mare, de a se gonfla pe el însuși, recunoaște că, ilegal, ia decizii în ceea ce privește achizițiile făcute de guvern. PSD, cu siguranță, și-o merită pe deplin. Ar fi putut face presiuni, la momentul potrivit, când exista USL-ul, ca domnul Iohannis chiar să fie ministru de interne și vicepremier sau chiar premier. Dar n-a făcut suficiente presiuni, iar fostul aliat de atunci îl toacă mărunt acum. E treaba lor, n-ar trebui să ne intereseze pe noi răzbunările unor foști îndrăgostiți care s-au simțit trădați. Din nefericire, ne interesează, pentru că obsesiile de amorez înșelat ale președintelui se traduc, pe zi ce ce trece, în mai mulți infectați, mai mulți pacienți la ATI și din ce în ce mai mulți morți. În fața domnului președinte nu poți aduce argumente, pentru că nu-l interesează și nu le ascultă. Măria Sa a luat o decizie, iar această decizie înseamnă alegeri parlamentare pe 6 decembrie. Nu contează că până atunci vom fi depășit cu mult pragul de 10.000 de infectări pe zi. Chiar nu contează. Importante sunt alegerile și, mai ales, alegerea PNL. …. Ai încredere în noi, Măria Ta! Uite, îți promitem că dacă ne lași să trăim, votăm PNL. Dar lasă-ne, ajută-ne să trăim, să supraviețuim până la alegeri, chiar dacă trebuie puțin amânate. Ne spuneți, voi, politrucii, la fiecare alegeri, că fiecare vot contează. Măria Ta, dacă mor 100-120 de oameni pe zi, înseamnă peste 3.000 de voturi lipsă. Adică un vot contează, dar 3.000 nu, te poți lipsi de ele? Pe bune, Majestate, dă-ne șansa să prindem Crăciunul în viață și votăm chiar și PNL-ul. Integral:
România trece la Covidul greu! Se taie 4 de zero, ca să raportăm doar câte-un caz La 15 ani de la denominarea leului, a venit rândul numărului zilnic de infectări cu Covid să treacă prin acest proces. Astfel, de azi înainte se vor tăia patru de zero din cifra zilnică. Măsura este menită să dea o lovitură avântului luat de Covid în țara noastră în ultima perioadă, a anunțat premierul. ”Ne apropiem de 10.000 de cazuri zilnic și e normal să luăm o decizie radicală”, a anunțat Ludovic Orban. ”Covidul va fi lipsit de vlagă de aici încolo, pentru că una este să anunți 10.000 de cazuri noi și cu totul altceva să spui «Azi avem un singur caz nou». Trecerea la Covidul greu ajută moralul populației, dar ne ajută și pe noi să ținem alegerile în decembrie.” Premierul a atras însă atenția că denominarea se aplică doar la numărul de infectări cu Covid, nu și la locurile din spitale. Integral:
Document oficial | În primele 8 luni de pandemie, statul român nu a ştiut pe ce secţii mor pacienţii cu COVID-19. “Nu se ştia decât că mureau”
Testele pentru COVID-19, lipsite de acurateţe: „Cele din ţară nu sunt 100% de încredere“ …. Pandemia face ravagii la nivel planetar şi, dacă mulţi şi-au pus speranţele în apariţia unui vaccin salvator, deocamdată, oamenii de ştiinţă se împiedică în rezolvarea problemelor create de testele PCR. Ele pot fi lipsite de acurateţe, după cum au explicat mai mulţi specialişti pentru „Adevărul“ încă din luna iulie. Iar cele care tocmai au fost aprobate pentru sportivii de performanţă din România, adică cele rapide, la un preţ derizoriu, au probleme şi mai mari, în ceea ce priveşte acurateţea lor. Despre aceste lucruri a vorbit la Digi Sport Andreea Moldovan, directorul medical al spitalului de boli infecţioase din Braşov. Ce a spus Andreea Moldovan? *
Cât de eficiente sunt testele rapide cu care Slovacia a verificat toată populația. Ce spune Iohannis Slovacia a folosit teste antigen, mai ieftine și mult mai rapide decât cele RT-PCR folosite în România. Acestea teste sunt folosite pe scară largă în țări precum SUA, Italia și India. Președintele Klaus Iohannis așteaptă concluziile din Slovacia. În momentul de față există trei feluri de teste pentru depistarea SARS-CoV-2:
Medic: Dintr-o criză sanitară, vom ajunge într-una umanitară, când pacienții cu alte boli nu vor mai avea loc în spitale … „Trebuie să ne asumăm măsuri care nu sunt populare, pentru că, altfel, riscăm să pierdem controlul. Dintr-o criză sanitară vom ajunge la o criza umanitară, în care oamenii nu vor mai avea loc în spital„, a declarat medicul. „Dacă nu vom implementa măsuri ferme, epidemia va accelera. Cu cât vom avea mai mulți pacienți pozitivi, cu atât viteza de transmitere va crește. Când numărul de persoane infectate este peste 8.000 cum a fost ieri, o parte din ei va determina creșterea numărului de bolnavi care vor ajunge la terapie intensivă. La 9000 cazuri, în două – trei săptămâni vom avea 300 – 400 de oameni care vor avea nevoie de terapie intensivă, vor veni deodată în număr mult mai mare decât al celor cu alte boli. Un pacient cu coronavirus necesită tratament de 3 – 4 săptămâni în terapie intensivă. Se va crea un dezechilibru foarte mare între pacienții cu coronavirus și cei cu alte boli. Trebuie să ne asumăm măsuri care nu sunt populare, pentru că, altfel, riscăm să pierdem controlul. Dintr-o criză sanitară vom ajunge la o criza umanitară, în care oamenii nu vor mai avea loc în spital”, a explicat medicul Radu Țincu. Integral:
Cu ce probleme se confruntă pacienții cu cancer: acces dificil la servicii decontate, dificultăți majore în comunicarea cu personalul medical, pacienții infectați cu COVID au prioritate la tratament Probleme la emiterea biletelor de trimitere și a rețetelor și la accesarea serviciilor medicale decontate, de multe ori bolnavii plătind încă o dată serviciile din buzunar, chiar dacă sunt asigurați, dificultăți majore în comunicarea cu personalul medical, lipsa de organizare de la nivelul spitalelor care efectuează testări COVID – ceea ce îngreunează accesul pacienților oncologici – și discriminarea față de pacienții infectați cu COVID, care au prioritate în fața celor oncologici. Sunt câteva dintre principalele dificultăți cu care se confruntă zilnic pacienții români care suferă de cancer. Dacă o parte dintre aceste probleme au venit odată cu pandemia, altele erau valabile și înainte. În perioada 30-31 octombrie a avut loc cea de-a douăsprezecea ediție a Conferinței Naționale a Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România, eveniment care s-a desfășurat în mediul online. La discuții au participat peste 150 de pacienți cu diverse forme de cancer, specialiști și reprezentanți ai autorităților (Administrația Prezidențială, Casa Națională de Asigurări de Sănătate, managerii centrelor regionale de oncologie, ai clinicilor de radioterapie, Institutului Marius Nasta, Societății Medicilor de Familie, specialiști în domeniul juridic, psihologic, nutrițional, ehealth). În cadrul discuțiilor purtate pe parcursul celor două zile, pacienții oncologici au adus în atenție o serie de probleme cu care se confruntă în ultimele opt luni (de la debutul pandemiei în România), probleme care, din nefericire, nu sunt unele noi, ci doar acutizate în actualul context. Potrivit președintelui Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer din România, Cezar Irimia, această listă de probleme este una consistentă, pacienții reclamând aspecte grave atât în privința accesului la investigații cât și la terapii.
Spital nou din Botosani, in care ar putea fi internati 120 de pacienti cu COVID-19, tinut inchis din cauza ca nu a fost racordat la utilitati Pana la 120 de pacienti COVID-19 ar putea fi tratati in noul Spital de ingrijiri si paliatie din Botosani pe care, in momentul de fata, autoritatile nu se grabesc sa-l deschida. Radu Mihalache, directorul adjunct al companiei care a facut lucrarea, spune ca intr-o luna-doua spitalul ar putea primi bolnavi, dar nimeni nu se implica. Spitalul echipat si dotat ar fi putut interna pacienti din vara, insa cladirea, construita din banii Companiei Nationale de Investitii (CNI), nu este racordata la utilitati, potrivit
Marele faliment sanitar organizat de premierul Orban și de președintele Iohannis ….. La
Studiu: Corneea ochiului uman poate sa reziste la infectarea cu SARS-CoV-2 Corneea ochiului uman poate sa reziste la infectarea cu noul
Parlamentul European si Consiliul, acord pentru conditionarea fondurilor europene de respectarea statului de drept Negociatorii Parlamentului European si cei ai Consiliului au ajuns joi, 5 noiembrie, la un acord in ceea ce priveste conditionarea fondurilor europene de respectarea statului de drept in tarile membre UE. O conferinta de presa pe acest subiect va avea loc la ora 13:00 ora Romaniei. Anuntul a fost postat pe contul de
Marea Neagră ar putea deveni o mică Mare a Nordului, cu descoperirile sale de gaze- director Agenția pentru Resurse Minerale Descoperirile de gaze din Marea Neagră din zona României ar putea rivaliza cu cele anunțate recent de Turcia. Astfel, Marea Neagră ar putea deveni o mică mare a Nordului, însă în acest sens ar fi nevoie de investiții serioase și profitabile, a declarat joi Sorin Gal, director general în cadrul Agenției Naționale pentru Resuse Minerale (ANRM), cu ocazia unei conferințe organizate de Financial Intelligence. Sorin Gal consideră că pentru exploatarea gazelor din zona românească, ar fi nevoie de investiții de circa 6-7 miliarde de dolari, pentru a se ajunge la un vârf de producție anuală de 10 miliarde metri cubi. Gal a reamintit că au fost descoperite circa 200 de miliarde de metri cubi de gaze. Până acum, doar în explorare, s-au investit 3,5 miliarde de dolari, a spus Gal. Acesta consideră că o suprareglementare ar putea duce la reducerea competitivității acestor gaze și niciun investitor nu va merge mai departe dacă nu oține un profit considerabil. Din punctul de vedere al reprezentantului ANRM, Legea Offshore este un bună pe partea tehnică, “singurul lucru prost făcut” fiind capitolul legate de taxare și suprataxare. Dacă vor fi suprataxate, gazele din Marea Neagră nu vor fi competitive, iar pe piața internă, prețurile vor crește, a mai spus Gal, amintind și de faptul că zăcămintele din zona onshore sunt în declin natural. Reprezentantul ANRM a mai spus că runda a XI de licitații pentru 28 de perimetre petroliere a fost oprită pentru moment, deoarece ar fi descoperit suprapuneri de legislație între Agenția Națională pentru Resurse Minerale (ANRM) și Autoritatea Competentă de Reglementare a Operațiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagră (ACROPO). De aceea, partea onshore va fi separată de cea offshore. Practic, vor fi două runde de licitații, una la începutul anului viitor pentru 22 de zăcăminte onshore și alta doar pentru zăcămintele offshore. Integral:
Daniel Funeriu, despre depolitizarea inspectoratelor școlare prin concurs: „Discuția e greșită cap-coadă pentru că operează cu concepte aplicabile doar în rai. Soluția corectă în practică, dar nepopulară, este politizarea conducerii inspectoratelor „Orice “depolitizare” faci azi, puterea de mâine poate să politizeze la loc. Credeți că PSD se împiedică de așa ceva? Cu o conducere politizată a inspectoratelor oamenii știu clar cine e responsabil pentru bune și rele”, scrie fostul ministru al Educației Daniel Funeriu pe Facebook. În plus, întreabă el, „cum împiedici inspectorii școlari să aibă simpatii politice? E, probabil, neconstituțional.”…. Iată de ce: 1) ministrul învestit în baza unor alegeri democratice pune în practică politicile din programul de guvernare prin inspectorii școlari generali. Dacă aceștia îl sabotează, ministrul eșuează. Imaginați-vă un Miclea ministru cu inspectori puși în funcție de Pop sau Andronescu. Așa cum nu poți să faci băsism cu oamenii lui Iliescu sau iohannism cu oamenii lui Băsescu, nu poți să faci reforme cu antireformiști. 2) Orice “depolitizare” faci azi, puterea de mâine poate să politizeze la loc. Credeți că PSD se împiedică de așa ceva? Cu o conducere politizată a inspectoratelor oamenii știu clar cine e responsabil pentru bune și rele. 3) Cum împiedici inspectorii școlari să aibă simpatii politice? E, probabil, neconstituțional. 4) Ca să schimbi ceva într-un sistem atât de inerțial (și nimeni nu se îndoiește că trebuie schimbate multe) e nevoie ca cei care operează schimbarea să fie… mulți și să știe exact ce au de făcut din prima zi. Verticala puterii în sistem trebuie să acționeze rapid, unitar și eficient. Echipa trebuie pregătită din timp, în anii de opoziție, altminteri odată ajuns democratic la putere pierzi timp prețios făcând pedagogie cu subalternii. 5) Ceea ce e obligatoriu de făcut, și mult mai important, e depolitizarea și dezideologizarea procesului educațional. Copiii nu trebuie îndoctrinați! Administrarea trebuie să fie politică, ceea ce ajunge la copii trebuie să fie apolitic (cu o excepție: copiii trebuie să știe că regimurile naziste și comuniste au fost criminale). Cât am fost în funcție mi-am asumat clar că numesc inspectori care au două caracteristici:1) sunt loiali agendei reformiste, deci agendei politice a guvernului 2) sunt foarte buni profesioniști. Asta am și făcut. Am respins, cu mult scandal intern, multe propuneri politice venite din teritoriu, unele le-am acceptat. Ca să vedeți că am dreptate, faceți acum un exercițiu simplu și răspundeți la întrebarea: aș fi putut să fac bacul cu camere dacă îi aveam inspectori pe oamenii lu’ madam’ Andronescu, experți în sabotat? Obișnuiți-vă cu ideea că aveți fix ce votați. Așa e și normal în democrație. Sunt și azi mândru de inspectorii “mei”, cu care am fost o adevărată echipă de profesioniști și pe care am apărat-o cu dinții de tâmpițeii din partid. În genere mitul “specialistului” mi se pare de o supremă aroganță în context politic. Cine sunt eu să decid că X sau Y e specialist dacă poporul votează să fie condus de X sau Y? Pot eu să mă opun votului poporului care vrea să fie condus de un plagiator? Integral:
Medic: Din punctul meu de vedere, măsurile luate în zonele roșii au eșuat în controlul pandemiei …. „
Ce este sindromul „Long COVID”. Cercetătorii au descoperit o nouă manifestare a bolii Plămânii persoanelor decedate din cauza COVID-19 prezintă o serie de leziuni persistente şi extinse în majoritatea cazurilor, potrivit unui studiu publicat în revista Lancet, scrie Reuters, potrivit 
2020: „căpşunari“ vs „gulere albe“: Remiterile sunt duble faţă de investiţiile străine. În ultimii 10 ani românii din străinătate au trimis acasă 37 mld. euro, faţă de 34 mld. euro ISD Românii din străinătate au trimis acasă, în primele opt luni din 2020, 2,3 mld. euro, în vreme ce investiţiile străine directe au fost de 1,4 mld. euro, dacă adăugăm creditele intragrup, şi de 994 mil. euro, dacă socotim doar participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit). Prin urmare, românii care lucrează în străinătate, huliţi în ultimele luni pentru că „au adus covidul în ţară“, detestaţi pentru că nu-şi plătesc taxele aici, dar „votează cu Iohannis“, ridiculizaţi pentru că se vând ca „sclavi“ pe moşiile de sparanghel ale altora au rămas, în ciuda pandemiei, cei mai mari investitori „străini“ în România. Şi graţie banilor lor, cursul leu/euro s-a depreciat nesemnificativ, cu doar 2% de la începutul anului până la final de octombrie, iar deficitul de cont curent rămâne finanţabil. În ultimii zece ani, românii din străinătate au trimis acasă 37,3 mld. euro, faţă de 34,5 mld. euro, cât au însemnat soldul investiţiilor străine, potrivit datelor BNR, prelucrate de ZF. De asemenea, de la aderarea României la UE, la 1 ianuarie 2007, românii care au avut libertatea de a călători şi de a lucra în afara ţării au trimis acasă (până în august curent) 56,8 mld. euro. Integral:
Cresc facturile la energie electrica. A intrat in vigoare ordinul ANRE care mareste taxa de cogenerare cu peste 40% A intrat in vigoare Ordinul Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energiei (
EXCLUSIV Mesajul Comisiei Europene către România: Finanțăm proiecte pe gaze, dar nu tot ce vreți voi. Apelați și la banii privaților! În contextul în care Comisia Europeană apasă tot mai tare pe pedala decarbonizării, România este cuprinsă de o adevărată frenezie a gazului. Vrem mii de MW instalați în noi centrale electrice, mii de kilometri de conducte ca să racordăm toata țara, și mai vrem să le facem cu bani europeni, nerambursabili, în special. Accesul la miliardele de euro de la Bruxelles îl avem, în teorie, pentru proiecte energetice care să implice și gazul, dar un mesaj chiar de la vârful Comisiei ne mai aduce puțin cu picioarele pe pământ…… “În paralel, Consiliul și Parlamentul European lucrează la un acord asupra diferitelor instrumente bugetare ale Cadrului Financiar Multianual. Sper că în următoarele luni să fie agreată o soluție consistentă referitoare la ce investiții legate de gaze să fie finanțate și cum. Este deja clar că instrumentele bugetare permit finanțarea proiectelor care au legătură directă cu decarbonizarea sau gazele verzi, dar și a adaptării infrastructurii pentru ele. Mai departe, utilizarea gazului natural care nu este însoțită de o scădere a emisiilor sale, va va juca un rol din ce în ce mai redus în mixul energetic al statelor membre și va fi înlocuită din ce în ce mai mult cu gazele decarbonizate și regenerabile. Eu cred că deciziile viitoare ar trebui să fie ghidate de obiectivul neutralității climatice, reflectând în același timp startul diferit al fiecăruia și principiul utilizării resurselor publice acolo unde acestea aduc cea mai mare valoare adăugată. În acest context, pe o piață competitivă, energia electrică pe bază de gaze naturale este în primul rând responsabilitatea sectorului privat. La fel, viabilitatea financiară a investițiilor în infrastructura de gaz depinde în mare parte de autoritățile naționale de reglementare, care stabilesc tarife ce reflectă costurile. Pe de altă parte, sprijinul național și european pentru termoficarea și încălzirea inviduală vor aduce beneficii legate de calitatea aerului în măsura în care gazele naturale înlocuiesc cărbunele și păcura. Durata de viață a echipamentelor, în acest caz cazane pe caz, este mult mai scurtă decât cea a infrastructurii sau a producției de energie electrică, ceea ce implică un risc mai redus de depreciere a activelor (stranded assets în original – n.red.). Astfel de investiții ar trebui combinate cu renovarea extinsă a clădirilor și cu modernizarea rețelelor termice, pentru a se minimiza cererea de gaz și, eventual, pentru a pregăti terenul pentru electrificare și gazele decarbonizate”. De ce e importantă pentru noi scrisoarea lui Timmermans Autoritățile de la București sunt cuprinse de o frenezie a gazului, asta după ce, culmea, mulți ani de zile a fost întârziat debutul exploatării gazelor din Marea Neagră, exact din motive care țin de legislație. Abia acum, pe lângă intenția de a se relua proiectul Neptun Deep, abandonat de americanii de la Exxon, doar prin participarea Romgaz și Petrom, se tot vorbește despre noi și noi proiecte de gaze naturale, deși de ani de zile ni s-a spus să ne grăbim pentru că această resursă care este tot fosilă va fi descurajată de politicile europene. Pe lângă proiecte de mii de MW instalați în centrale pe gaze, inclusiv în cogenerare eficientă, (doar pe mecanismul 10d se aude de proiecte de circa 5.000 MW) se tot vorbește despre extinderea rețelei de distribuție a gazelor naturale, ba chiar și racordarea a devenit gratuită (și obliagtorie pentru distribuitori) în încercarea de a racorda cât mai mulți utilizatori la rețelele de gaze naturale. Integral: 
SCANDAL „Greșeala” din Parlament care-i poate ajuta pe pedofilii violatori. Cine a comis „eroarea” …. 108 organizații neguvernamentale au atras atenția că modificarea unui articol din Codul penal ar permite ca unele dosare penale care fac referire la traficul de minori și la pornografia cu minori să fie închise. Legea care a diminuat termenul de prescripție pentru infracțiunile de trafic şi exploatare a persoanelor vulnerabile, precum şi al infracţiunii de pornografie infantilă, săvârşite faţă de un minor, a trecut de Consiliul Legislativ, de Ministerul Justiției, de Curtea Constituțională a României și, în final, de Președinția României, fără ca cineva să repare periculoasa schimbare. „Niciuna dintre instituțiile menționate nu a contestat faptul că legea modifică mai mult decât ceea ce era menționat în expunerea de motive și, totodată, elimină nejustificat din cuprinsul art. 154 alin.(4) Cod Penal referirile la trafic de minori și pornografie infantilă. Efectele acestei modificări vizează reducerea prescripției răspunderii penale, sau, altfel spus, achitarea inculpaților care nu sunt condamnați definitiv în termenul prevăzut de norma penală generală.“, se arată în scrisoarea celor 108 organizații neguvernamentale. Articolul 154, alinatul 4 din Codul Penal, prevedea în forma sa anterioară că „în cazul infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale, al celor de trafic şi exploatare a persoanelor vulnerabile, precum şi al infracţiunii de pornografie infantilă, săvârşite faţă de un minor, termenul de prescripţie începe să curgă de la data la care acesta a devenit major.” Legea recent promulgată elimină menționarea clară a celor două infracțiuni. Atfel, în forma nouă, Codul Penal prevede că „cu excepția infracțiunilor prevăzute la art.218 [violul] și 220 [act sexual cu un minor], în cazul infracţiunilor contra libertăţii şi integrităţii sexuale, săvârşite faţă de un minor, termenul de prescripţie începe să curgă de la data la care acesta a devenit major. Dacă minorul a decedat înainte de împlinirea majoratului, termenul de prescripţie începe să curgă de la data decesului.” Prin eliminarea infracțiunilor de trafic de persoane și pornografie infantilă din cuprinsul art. 154 alin.(4) unele dosare de trafic de minori și pornografie infantilă vor putea fi închise, pentru că unele dintre acestea ar putea fi considerate prescrise. România, sursa principală pentru traficul de persoane din Europa Modificarea a stârnit reacții negative dinspre societatea civilă, în condițiile în care România este una dintre principalele surse de oameni traficați pentru sex sau muncă în Europa, arată
Salariile bugetarilor şi pensiile vor depăşi veniturile fiscale ale ţării în 2021 ….. „În 2021, se atinge apogeul istoric: salariile publice (12,2%) şi pensiile (15,2%) vor însuma 27,5% din PIB – în timp ce veniturile fiscale sunt estimate a fi 26,7% din PIB”, scrie cursdeguvernare.ro. Din analiza datelor raportate Comisiei Europene reiese că: în 1995 (cu fosta economie comunistă spulberată de lipsa de competitivitate şi de pieţe, cu mii de fabrici închise şi mii de întreprinderi aflate în degringoladă), salariile din sfera publică reprezentau 6,7% din PIB, pensiile reprezentau 9,2% din PIB, iar veniturile fiscale reprezentau 27,8% din PIB; în 2020, salariile publice costă 12,45% din PIB, pensiile de toate felurile urcă la 13,42% din PIB, iar veniturile fiscale (admiţând că ele chiar vor putea fi plătite de companiile care beneficiază de amânare), se situează la 26,4% din PIB: adică toate veniturile fiscale sunt, în 2020, cheltuite aproape exclusiv pe salariile din sectorul public şi pe pensiile de toate felurile. Integral:
Analiză
Avertismentul unor cercetători francezi: Cel de-al doilea val al epidemiei de coronavirus din Europa nu va fi ultimul Al doilea val al epidemiei de COVID-19 cu care se confruntă în prezent Europa nu va fi probabil ultimul şi ne putem aștepta la ”mai multe valuri succesive la sfârşitul acestei ierni” şi în primăvara anului viitor, a apreciat Consiliul ştiinţific care consiliază guvernul francez, potrivit Agerpres, care citează AFP. „Avem, aşadar, multe luni în faţă cu o situaţie extrem de dificilă”, a avertizat organismul responsabil cu consilierea guvernului francez, în ultima sa notificare. Postată online la sfârşitul săptămânii, notificarea este datată luni, 26 octombrie, cu două zile înainte de anunţul preşedintelui Emmanuel Macron cu privire la o nouă carantină instituită după apariţia celui de-al doilea val de COVID-19. „Este foarte dificil de prezis cât va dura cel de-a doilea val, deoarece depinde chiar de virus, de mediul său climatic, de măsurile care vor fi luate pentru a limita circulaţia virusului, de acceptarea lor şi, prin urmare, de impact”, scrie Consiliul ştiinţific. „Putem trasa o ipoteză a unei ieşiri din al doilea val la sfârşitul acestui an sau la începutul anului 2021. Această ieşire ar trebui să fie însoţită de o revenire a circulaţiei virusului la un nivel foarte controlat (maximum 5.000 până la 8.000 de noi contaminări zilnice)”, precizează organismul. Prin anunţarea de noi restricţii cel puţin până la 1 decembrie, preşedintele Emmanuel Macron a precizat că obiectivul este să se ajungă la „circa 5.000” de cazuri de contaminări zilnic, faţă de între 40.000 şi 50.000 în prezent. …. „
Întrebările țintite ale unui doctor în sănătate publică pentru politicieni, în prag de alegeri …. Pentru că durata de atenție a politicienilor este scurtă – și nu e nicio ironie, trăim într-o lume în care toți suferim de deficit de atenție -, mă voi referi la două întrebări pe care le-aș adresa oricărui partid politic care vizează guvernarea. Răspunsurile la aceste două întrebări aș vrea să le văd clarificate în programele de guvernare, iar pe baza lor, mă pot pronunța dacă un partid sau altul are gânduri serioase de reformă ori își propune doar cosmetizarea unui sistem profund ineficient, inechitabil și inaccesibil. 1. Care este viziunea partidului cu referire la finanțarea sistemului de sănătate? Știm deja că sistemul de sănătate este subfinanțat, dar și că resursele existente sunt frecvent cheltuite fără cap. Dar înainte de a discuta ce este cheltuit, sistemul de sănătate trebuie să-și pună serios problema analizării actualului mod de finanțare. …. Sumele colectate sunt tot mai mici (scăderea populației active, emigrație, contracte de muncă la negru), în timp ce creşte numărul celor care au nevoie de îngrijiri medicale. Așadar, întrebarea-cheie este: cât mai putem merge așa? Cum vor răspunde programele de guvernare acestei provocări? …. Apropo de acest subiect, ne-ar mai interesa un lucru.
Risc ridicat de deces Covid-19: bărbați cu boli de inimă, femei cu imunitate scăzută Institutul Național de Sănătate Publică
România analfabetă: cu școlile încuiate și mall-urile larg deschise, pe contrasensul istoriei. Închiderea parcurilor pe timp de noapte, lovitura de grație dată Covid Aproape toată Europa intră în lockdown ca să oprească valul de infectări cu Covid, dar își ține școlile și business-urile deschise pentru sănătatea economiei, a elevilor și a părinților. România Educată, cu ochii pe sondaje, și-a ferecat școlile și condamnat copiii la educație second-hand. Suntem pe un contrasens istoric și vom plăti scump deciziile luate doar cu gândul la alegeri. În locul deciziilor bărbătești, premierul Orban se umple de ridicol, propunând închiderea parcurilor pe timp de noapte la nivel național. Desigur, știm cu toții că noaptea, la 5 grade și sub blândul vânt de noiembrie, în parcuri se dezlănțuie adevărate petreceri care dublează rata infectării. Practic, guvernul a găsit marile focare de infecție: școlile și parcurile (doar noaptea). Doar nu credeați că infecția se transmite în mall-urile supraaglomerate, în metroul ticsit sau instituțiile de stat în care angajații sunt obligați să vină degeaba la muncă, deși ar putea foarte bine să lucreze măcar parțial de acasă. De fapt, discuția aberantă despre închiderea parcurilor reflectă perfect modul în care Guvernul Orban doar mimează implicarea în decizie, prin adoptarea unor măsuri aparent dure, dar complet inutile, ineficiente și care nu supără pe nimeni. În cazul școlilor, România e calul breaz al Europei. E complet absurd modul în care guvernul acceptă închiderea școlilor, deși toate datele interne și externe arată că pericolul e minim în educație. Executivul s-a derobat de responsabilitate, a pasat-o convenabil la autoritatea locală, în loc să țină cu dinții de obiectivul zero de a ține școlile deschise în siguranță. Dezavantajele economice și sociale ale închiderii școlilor sunt semnificative. Iată câteva dintre ele: – e un nonsens economic. Pierderi pe linie: ecosistemul din jurul școlilor pierde, bugetul de stat pierde (pentru că trebuie să plătească concediile părinților forțați să stea acasă), mediul privat pierde (pentru că mulți părinți stau acasă și au o productivitate scăzută); – din punct de vedere social, această închidere prelungită se transformă într-un coșmar pentru copii și părinți. Copiii pierd etape esențiale din educație, pierd cadența socializării și a dezvoltării relațiilor interpersonale, cu efecte nocive pe termen lung. Părinții obligați să stea non-stop acasă se deprofesionalizează, își reduc productivitatea, sunt afectați din punct de vedere psihic de prizonieratul pe termen lung Toate statele europene au înțeles că închiderea școlilor nu e deloc o soluție după dezastrul din primul val. Și fac tot posibilul să aibă o școală cât mai apropiată de normal. În schimb, confruntate cu creșterea rapidă a infecțiilor, statele vecine au luat decizia dureroasă, dar corectă: un lockdown scurt, soft sau dur, care să elimine exact focarele reale de care vorbeam mai sus: mall-uri, aglomerația din mijloacele de transport în comun, restaurante. Plus investiții masive în testare și întărirea sistemului sanitar. La noi e exact invers. Nu doar că școala a devenit victima de serviciu a deciziilor guvernamentale, dar calitatea educației se degradează rapid. Ultima găselniță, care nivelează totul în jos, e renunțarea la teze și olimpiade, adică recunoașterea implicită a unui eșec de proporții….. 
De ce lupta împotriva spălării banilor este pe butuci în România. ”Oficiul stă pe un munte de informații financiare” În ultimii doi ani, nu a fost trimis în instanță niciun dosar plecat de la informările Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor, potrivit datelor oferite de Parchetul General. Procurorii dau vina pe calitatea informațiilor primite. Oficiul se apără și spune că trimite anual peste o mie de informări și că, totuși, au fost trimise în judecată 19 dosare. Numele Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor (ONPCSB) a intrat recent în atenția opiniei publice după scandalul Laurențiu Baranga. Numit șef al acestei instituții, cu rang de secretar de stat, colecționar de titluri academice, Baranga a demisionat când s-a aflat că își falsificase diploma de bacalaureat. Pentru a evalua eficiența acestui organism, Libertatea a întrebat Parchetul General câte informări ale acestei instituții s-au finalizat cu dosare în instanță și condamnări. Răspunsul a fost pe măsura suspiciunilor: în 2019 și în primele zece luni ale acestui an, procurorii nu au trimis în judecată niciun dosar pe baza informărilor venite de la ONPCSB. Întrebat cum explică acest record de ineficiență, vicepreședintele oficiului, Constantin Aprodu, susține că au fost trimise totuși în instanță 19 dosare, că se trimit aproape o mie de notificări pe an și că responsabilitatea pentru valorificarea informațiilor revine procurorilor și polițiștilor. Comisia Europeană a criticat frecvent România pentru lipsa de eficiență în combaterea spălării banilor, iar în această vară, Curtea de Justiţie a Uniunii Europene a condamnat ţara noastră la plata unei amenzi de 3 milioane de euro, pentru că nu a transpus complet, în termenul prevăzut, o directivă din domeniu. ONPCSB este o unitate de informații financiare subordonată Guvernului, a cărei principală misiune este descoperirea celor care vor să introducă în circuitul financiar bani obținuți din activități ilegale. Pentru prevenirea și combaterea acestui fenomen, băncile au primit dreptul de a monitoriza orice tranzacție financiară suspectă, pe care o raportează apoi oficiului. Peste 10.000 de euro în interiorul țării și peste 15.000 de euro la transferurile externe. … “Această instituție stă pe un munte de informații financiare, tot ce mișcă în circuitul banilor de pe teritoriul României ajunge la oficiu. Teoretic, instituția are o putere fantastică”, ne explică, sub protecția anonimatului, un procuror care cunoaște oficiul. …
Actorii principali din dosarul 10 august: Pensionați, în dizgrația partidului sau la închisoare Ce fac astăzi cei implicați în dosarul intervenției în forță în cazul protestelor organizate de dispora în urmă cu doi ani? Trei responsabili din Jandarmerie s-au pensionat subit, Carmen Dan își consumă ultimile luni de mandat ca senator, prietena Gabrielei Firea a fost angajată la primărie, iar Liviu Dragnea, autorul teoriei loviturii de stat este încarcerat la Rahova. Premierul Ludovic Orban, într-un
Mai multe proiecte imobiliare controversate aprobate de administrația Firea în ultimele zile de mandat: Un bloc de 6 etaje pe Calea Victoriei, vizavi de Casa Vernescu, unul de 4 etaje pe Kiseleff și un bloc similar pe Aviatorilor Administrația Firea a aprobat în ultimele zile de mandat, după alegerile de pe 27 septembrie, mai multe proiecte imobiliare controversate. Este vorba despre un bloc de 6 etaje pe Calea Victoriei, între 6 clădiri monument istoric, un bloc de 4 etaje pe Șoseaua Kiseleff, în locul unei case superbe demolate în 2010, în baza unei autorizații emise ilegal de fostul primar Sorin Oprescu, două blocuri de 4 etaje, unul pe Calea Moșilor zona veche și unul pe strada Docenților, ambele zone protejate, un bloc de 4 etaje pe bd. Aviatorilor. Planurile urbanistice se află în dezbatere publică până aproape de finalul lunii noiembrie, apoi trebuie să fie discutate de Consiliul General, ultimul pas înainte de aprobare. Nicușor Dan și noul Consiliu General trebuie să decidă ce se va întâmpla cu ele. Calea Victoriei 192 A – un bloc de 6 etaje între 6 clădiri monument istoric, vizavi de Casa Vernescu Proiectul imobiliar avizat prevede construirea unui bloc cu 3 subsoluri, parter și 6 etaje pe Calea Victoriei 192 A, între 6 clădiri monument istoric. Înălțimea maxim admisă în zonă este de 16 m, iar blocul avizat de administrația Firea are o înălțime de 26,5 m. Avizul de urbanism a fost dat de fostul arhitect șef Ștefan Dumitrașcu pe 1 octombrie 2020, practic după alegeri, iar referatul de aprobare a fost semnat de Gabriela Firea pe 6 octombrie…. Bloc de 4 etaje pe Șoseaua Kiseleff 39 Proiectul imobiliar propune construirea unui bloc de 4 etaje, în locul casei interbelice demolate în 2010, în baza unei autorizații emise ilegal de fostul primar Sorin Oprescu. Instanța a anulat autorizația în 2012, la cererea Asociației Salvați Bucureștiul, dar casa era deja demolată. …. Aviatorilor 58 – bloc de 4 etaje pentru Sorin Crețeanu Proiectul imobiliar avizat de Primăria Capitalei prevede construirea unui bloc de 4 etaje pe bd. Aviatorilor 58. Avizul de urbanism a fost semnat de arhitectul șef, Ștefan Dumitrașcu, pe 8 octombrie 2020. Bulevardul Aviatorilor este zonă protejată, iar înălțimea maxim admisă este de 16 m….. Calea Moșilor 60 – un bloc de 4 etaje Proiectul imobiliar avizat de administrația Firea prevede construirea unui bloc de 4 etaje pe Calea Moșilor 60, înălțimea maximă fiind de 16,6 m. Terenul se află în zona protejată Calea Moșilor, înălțimea maxim admisă fiind de 13 m. Avizul de urbanism a fost semnat de arhitectul șef Ștefan Dumitrașcu pe 29 septembrie 2020, după alegeri. Inițiatorul proiectului este Laser Mania, iar proiectant CPCP Studio. Bloc de 4 etaje pe strada Docenților Avizul de urbanism a fost semnat de arhitectul șef Ștefan Dumitrașcu pe 30 septembrie 2020. Inițiatorul proiectului este Engage Investments, iar proiectant KXL Studio. Terenul se află în zona protejată Parcelarea Jianu, iar înălțimea maxim admisă este de 13 m. Avizul de urbanism a fost dat pe 30 septembrie 2020…. Blocuri de 11 etaje pe bd Mărășești 2 – în spatele Bibliotecii Naționale Planul urbanistic prevede construirea unui ansamblu de blocuri cu înălțimi cuprinse între 4 și 11 etaje pe bd. Mărășești nr. 2, în spatele Bibliotecii Naționale. O parte din teren este zonă protejată, pe bd. Mărășești fiind mai multe clădiri construite în urmă cu peste 100 de ani . Avizul de urbanism pentru proiect a fost semnat de arhitectul șef Ștefan Dumitrașcu pe 22 septembrie 2020. Integral:
FOTO
Alstom va furniza trenurile noi Metropolis pentru Magistrala 5 de metrou Companiei Alstom i-a fost atribuit un contract de către Metrorex SA, operatorul reţelei de metrou din Bucureşti, pentru a asigura un total de până la 30 de trenuri Metropolis pentru noua Magistrală 5, livrate în două tranşe. Valoarea contractului pentru primele 13 trenuri este de peste 100 de milioane EUR. Acest contract poate fi extins cu opţiunea de livrare a încă 17 trenuri, pe baza unei comenzi din partea beneficiarului, valoarea totală a proiectului putând ajunge la 240 de milioane EUR, conform unui comunicat trimis redacţiei. Primul tren va fi livrat în mai putin de 29 de luni şi va circula pe prima secţiune a Magistralei 5 de metrou, aflată deja în serviciul comercial. Celelalte 12 trenuri ale primului lot vor fi livrate imediat dupa omologarea primei unitati, urmand ca lotul optional de 17 unitati sa fie livrat pe baza unei cereri ferme din partea operatorului bucurestean. Gabriel Stanciu, directorul general al companiei Alstom pentru România, Bulgaria şi Republica Moldova: “Suntem foarte mândri de acest contract, deoarece vom vedea trenuri Alstom pentru prima oară în circulaţie în România. Competenţa de clasă mondială a Alstom în materie de soluţii pentru metrou este apreciată în întreaga lume de peste 30 de ani, iar acum şi pasagerii metroului bucureştean vor putea beneficia de ea. Suntem bucuroşi să vedem că este recunoscută în România şi expertiza Alstom în producţia de trenuri, nu doar cea de mentenanţă a materialului rulant.” Fiecare tren cu 6 vagoane are 216 locuri într-o dispunere longitudinală şi asigură două zone speciale de acces destinate pasagerilor cu dizabilităţi. Trenurile au o configuraţie specifică, personalizată pentru metroul din Bucureşti: caroserie din oţel inoxidabil, 114 metri lungime şi trei metri lăţime, asigurând o capacitate totală de 1.200 de pasageri/ tren. Configuraţia finală, culorile şi finisajele vor fi complet personalizate în conformitate cu cerinţele clientului, în etapa de proiectare. Trenurile vor fi echipate cu tehnologia CBTC la bord, pentru a fi compatibile cu cea mai modernă tehnologie de semnalizare din calea de rulare. Integral:
Judeţul din România cu 400 de kilometri de şosele din pământ. Are printre cele mai proaste drumuri din ţară Botoşaniul este unul dintre judeţele cu cea mai proastă infrastructură rutieră din România. Aproape jumătate din şoselele Botoşaniului sunt pietruite. Din cele asfaltate, mai bine de 15% sunt într-o stare jalnică. Mai mult decât atât, judeţul Botoşani are aproximativ 400 de kilometri de drumuri de pământ. … Drumurile proaste ţin efectiv în izolare judeţul, dar şi comunităţi întregi. Din cauza infrastructurii nici investitorii nu se înghesuie iar transporturile au de suferit către vămile cu Ucraina şi Republica Moldova. Conform datelor statistice Botoşaniul este unul dintre judeţele cu cea mai proastă infrastructură rutieră, un teritoriu pe unde nici nu şofer nu şi-ar dori să conducă. În jur de 400 de kilometri de drumuri de pământ Statisticile privind situaţia judeţului Botoşani din punct de vedere al infrastructurii rutiere sunt mai mult decât grăitoare. Botoşaniul are în jur de 2500 de kilometri de drumuri, de diferite categorii. Cele mai numeroase sunt drumurile comunale. Mai precis reprezintă undeva la 60% din totalul infrastructurii rutiere a judeţului. Partea tristă este că majoritatea drumurilor comunale sunt neasfaltate. Mai puţin de jumătatea dintre acestea sunt pietruite la anumite intervale, mai ales în preajma campaniilor electorale. Cele mai multe drumuri comunale sunt însă din pământ, şosele pentru căruţe în cel mai bun caz. …. Conform unei statistici naţionale din anul 2018, Botoşaniul se afla în topul judeţelor cu drumuri de pământ. Mai precis, avea 423 de kilometri de şleauri. Situaţia s-a mai îmbunătăţit, statistic, după asaltarea drumului naţional de pământ de la Rădăuţi Prut la Manoleasa. Asta înseamnă că numărul kilometrilor de şosele făcute efectiv din pământ a scăzut undeva sunt 400 dar tot se menţine la un nivel incredibil pentru anul 2020. Majoritatea comunelor au un număr impresionat de uliţe catalogate drept drumuri comunale şi care la prima ploaie de toamnă devine adevărate mlaştini, prin care nici măcar pietonii cu cizme de cauciuc nu se avântă. Practic, preferă şanţurile decât drumul nămolos. Ţinutul gropilor din asfalt Din procentul de 40% reprezentat de şosele asfaltate, în jur de 15% sunt greu practicabile. Efectiv sunt pline de gropi. Pe tronsonul Blândeşti-Suliţa-Dracşani, de exemplu, drumul judeţean, statistic asfaltat, este o adevărată castastrofă. Sunt zone cu gropi din metru în metru, fără ca şoferii să le poată evita. Din restul de drumuri asfaltate, alte în jur de 30 de procente sunt reprezentate de drumuri practicabile dar destul de proaste. Cea mai dificilă situaţie este pe aşa zisul drum strategic, peste 60-65 de kilometri plini de gropi şi hârtoape. Integral: 


