Author: desy.demeter


Revista Presei – 24 noiembrie.”Filiera PSD din Ministerul Sănătății.”

11 Tips for Amazing Autumn Photography | Iceland Photo ToursBuna dimineata intr-o zi de marti, 24 noiembrie! Vremea va fi în general frumoasă, dar rece dimineaţa şi noaptea în cea mai mare parte a ţării. Cerul va fi variabil, iar în zonele joase, în special din sud-vest, centru şi nord-est, dimineaţa şi noaptea local vor fi nori de plafon jos sau ceaţă. Vântul va sufla slab și moderat, temporar cu unele intensificări la munte și în regiunile estice. Temperaturile maxime, apropiate de cele normale la această dată, se vor încadra, în general, între 4 și 11 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -9…-10 grade în depresiunile intramontane şi 2…3 grade pe litoral. În București, vremea va fi în general frumoasă, dar rece dimineaţa şi noaptea. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări la începutul zilei şi noaptea, când vor fi şi condiţii de ceaţă. Temperatura maximă va fi de 10…11 grade, iar cea minimă de -2…0 grade.

Doneaza plasmaSondaj: 2 din 3 români vindecați de COVID-19 care vor să doneze plasmă spun că nu au primit răspuns sau au fost refuzați de centrele de transfuzie 1 din 6 români care s-au infectat cu noul coronavirus declară că ar fi de acord să doneze plasmă convalescentă, arată un sondaj efectuat de voluntarii portalului covidplasma.ro. Pe de altă parte, 2 din 3 români care au declarat că doresc să doneze plasmă convalescentă afirmă că nu au putut să doneze până acum din cauză că centrele de transfuzie fie nu au răspuns, fie nu i-au programat, fie i-au refuzat, arată același sondaj. În același timp, 2 din 6 români care au făcut COVID-19 declară că nu au fost informați cu privire la donarea de plasmă convalescentă, alți 2 din 6 români declară că se tem să doneze plasmă convalescentă, iar 1 din 6 declară că nu poate dona din motive medicale. 2 din 7 români care au donat plasmă convalescentă au donat de cel puțin două ori, ceilalți donând o singură dată, a relevat același sondaj. În plus, 3 din 5 românii diagnosticați cu noul coronavirus declară că rudele lor, care locuiesc în aceeași gospodărie cu ei, nu au fost testate pentru a se vedea dacă au făcut boala. Fiecare persoană diagnosticată cu test RT PCR declară că cel puțin alte 3 persoane, contacți direcți din aceeași gospodărie, au rămas netestate și nediagnosticate.….Besmax Pharma Distribution SRL a oferit gratuit centrelor de transfuzie din România echipamentele de plasmafereză, respectiv kiturile de recoltare de plasmă. În prezent, sunt în funcțiune 18 echipamente, iar începând de astăzi, 23 noiembrie, vor mai fi instalate încă 6. Integral: https://www.hotnews.ro

Tot mai mulți pacienți netestați și cu forme severe de Covid-19 ajung la ATI direct de acasă ..…Tot mai mulți pacienți ajung cu forme severe de pneumonie care necesită internare și nu au testare efectuată. În jurul lor au alte persoane pozitive, simptomatice, dar care nu sună nici măcare medicul de familie și nici DSP pentru a solicita testare sau 112. Este o situație care a început să fie prezentă în ultimele zile sau pe care eu am constatat-o la Institutul “Marius Nasta” ca fiind prezentă sau din ce în ce mai frecventă. Pacienți cu forme severe de afectare care ajung în Institut cu saturații de 50-60%, veniți direct de la domiciliu, netestați și care nu se reușește compensarea stării lor de insuficiență respiratorie și necesită internarea în terapie intensivă. Nu înțeleg de ce aceste persoane așteaptă să se vindece la domiciliu atunci când văd că starea lor de sănătate nu e bună și nu apelează la medicul de familie sau la serviciul 112, decât într-un moment în care riscul pentru viața lor este major. Există o problemă a locurilor în spitale dar întotdeauna încercăm și în spitalele unde în acest moment la “Marius Nasta” locurile sunt complet ocupate. Dacă ajunge un pacient, împreună cu centrul operativ găsim o soluție. Undeva în România găsim un pat pentru acest pacient. Ce este important – atunci când ajung în spital, primesc oxigen, asta este primul gest pe care trebuie să-l facem atunci când pacientul ajunge”, a afirmat Beatrice Mahler, la Digi24. Integral: https://newsweek.ro

Testare coronavirus in RomaniaDragoş Damian, CEO Terapia Cluj: Cum se poate organiza vaccinarea în masă în România, împotriva Covid-19? 200 de congelatoare, 2 milioane de Euro şi unu din două spitale din ţară poate deveni centru de vaccinare. Restul discuţiilor sunt inutile Am fost, la fel ca toata lumea de altfel, absolut naucit de discutiile fantastice de la televizor – zapada carbonica, azot lichid, flote de mii de 747. Asa ca am rugat colegii sa sune la furnizorii nostri de echipamente si instrumente industriale pentru a vedea opinia specialistilor. Oferta a venit in doua minute, era evident pregatita. Congelatoare criogenice de 477 si 700 litri, care genereaza temperaturi de pana la -80 grade, sisteme de racire cu apa sau aer, agent de refrigerare ecologic, control digital inclusiv la distanta prin interfata LAN si USB, acumulatori cu baterii daca trebuie transportate sau se ia curentul, etc., etc. Pot functiona intr-o temperatura ambientala de pana la +32 grade, adica pot fi tinute chiar si in soare Livrare in 4-6 saptamani; oferta era din import, dar sunt convins ca se pot fabrica si la Gaesti sau Satu-Mare. Cu preturi ne-negociate intre 10 si 12 mii de euro bucata (sa ne intelegem, sunt echipamente speciale, nu pentru uz casnic). Asadar, sa facem un calcul simplu: – Un frigider de 700 de litri poate depozita (matematic) 70 de mii de seringi preumplute de 10ml, socotind si ambalajul hai sa spunem 50 de mii (daca seringile sunt de 2 sau 5ml, numarul seringilor depozitate va creste proportional);- Depozitarea si transportul a 10 milioane de doze de vaccin, cate sunt alocate Romaniei, ar necesita 200 de astfel de congelatoare, deci un cost de circa 2 milioane Euro (nenegociat) – Tot al doilea spital din tara poate deveni centru de vaccinare, in asa fel incat oamenii sa nu mearga sute de kilometri, un obstacol in calea vaccinarii;- Dupa utilizare congelatoarele pot fi lasate la spitale, au nevoie de ele (materiale sensibile, probe biologice, reactivi, etc.) Sau se pot achizitiona congelatoare mai mici, si fiecare spital din tara va deveni un centru de vaccinare. Dar e mai mult ca sigur ca producatorul va livra vaccinul exact asa, in congelatoare multi-doza, care pot fi distribuite in multe spitale. Integral: https://www.zf.ro

spitalCe spun studiile despre COVID şi imunitate: Sub 80% dintre persoanele infectate cu SARS-CoV-2 prezină anticorpi detectabili …. Studiul s-a realizat în Bucureşti, Cluj, pe un număr de 239 de pacienţi testaţi pozitiv la coronavirus până la data de 31 iulie. „Un procent de 79% dintre persoanele infectate cu SARS-CoV-2 au prezentat anticorpi detectabili la momentul testării Pacienţii care au făcut parte din studiul Regina Maria au fost testaţi pentru anticorpi într-un interval mediu de timp de 43-56 de zile de la primirea rezultatului pozitiv la testarea RT-PCR. Aceştia au avut forme uşoare, moderate, severe sau au fost asimptomatici”, se arată într-un comunicat transmis luni. „Sistemul imun va lupta mereu împotriva a tot ceea ce este non-self (nu este propriu organismului) în diferite moduri, cu diferite arme. Unele dintre acestea arme se cheamă anticorpi. Aceştia sunt de tip IgM şi sunt produşi în faza acută a unei boli, în medie, în primele două săptămâni de la întâlnirea organismului cu <inamicul>, în acest context cu virusul COVID-19, şi de tip IgG, produşi după 2 săptămâni de la momentul infectant, în perioada de refacere/convalescenţă. Organismul are nevoie de aceste săptămâni pentru a mobiliza resursele şi sistemele implicate în producerea acestor Anticorpi („o armată de soldaţi bine instruiţi să recunoască un anumit tip de inamic şi să lupte cu el“)”, completează dr. Andreea Alexandru. Specialiştii spun că, pe măsură ce numarul de zile de la testarea RT-PCR creşte, scade numărul pacienţilor care prezintă anticorpi. Pacienţii testaţi în medie la 56 de zile au probabilitate mai mare de a avea anticorpi detectabili, în timp ce pacienţii stestaţi în medie la 80 de zile au avut o probabilitate mai mare să obţină un rezultat negativ. Studiul REACT-2, condus de Echipa Imperial College din Londra, a confirmat o scădere de 26% a nivelului de anticorpi la 3 luni de la infectare, după testarea a 350.000 de pacienţi. Integral: https://www.zf.ro

Ludovic Orban și Nicușor DanEXCLUSIV Filiera PSD din Ministerul Sănătății: fina lui Felix Stroe, PSD Constanța, lua 6.000€ lunar  Georgeta Bumbac, protejata pesedistului Felix Stroe, este considerată cel mai puternic om din Ministerul Sănătății. Premierul Ludovic Orban a schimbat-o din funcția de secretar general, dar aceasta a rămas pe funcția de director economic. În timp ce era secretar general al MS, Georgeta Bumbac era membru în trei Consilii de Administrație, de unde a încasat peste 50.000 euro numai anul trecut.  Ministrul Nelu Tătaru a propus premierului Ludovic Orban să o numească pe funcția de secretar general al MS pe Nicoleta Rusu, subalterna Georgetei Bumbac timp de aproape opt ani. Pentru ca tabloul să fie complet, la conducerea Corpului de Control al MS a fost adus Constantin Dina, tot pe filiera PSD Constanța, organizație condusă de Felix Stroe.  Bumbac: 6.000 euro lunar De ce este considerată Georgeta Bumbac cel mai puternic om din Ministerul Sănătății? În urmă cu nouă ani a câștigat prin concurs postul de director al Direcției Generale Economic, direcție care gestionează bugetul anual al Ministerului Sănătății. Adică în jur 11,5 miliarde lei anual.  În octombrie 2017, „nașul” Felix Stroe a fost numit în funcția de ministru al Transporturilor de premierul Mihai Tudose, care la rândul său a fost promovat în funcția de premier de Liviu Dragnea, liderul PSD de atunci. În acea perioadă, Liviu Dragnea se considera premierul din umbră al României. La scurt timp după numirea lui Felix Stroe în funcția de ministru al Transporturilor, acesta și-a promovat „fina” în Consiliile de Administrație a trei companii strategice: Administrația Căilor Navigabile, Compania Națională Aeroporturi și Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Felix Stroe i-a botezat copilul Georgetei Bumbac.Doi ani mai târziu, pe 17 septembrie 2019, ministrul Sănătății Sorina Pintea a propus-o spre numire în funcția de secretar general al MS. Decizia de numire a fost asumată imediat de premierul de atunci, Viorica Dăncilă. Conform declarației de avere depuse în mai 2020, Georgeta Bumbac a încasat 81.620 lei de la CNAIR, 83.852 lei de la Aeroporturi București, plus 45.624 lei de la Căi Navigabile. Pe lângă acești bani, de la Ministerul Sănătății a mai primit un salariu anual de 132.629 lei. Practic, în fiecare lună primea un salariu cumulat de 28.643 lei. Adică în jur de 6.000 euro lunar. Contactată telefonic, Georgeta Bumbac nu a vrut să răspundă întrebărilor Newsweek România. Subalterna lui Bumbac, numită secretar general Premierul Ludovic Orban a decis să o schimbe din funcție pe Georgeta Bumbac în data de 26 martie 2020. În locul ei a fost numită Nicoleta Rusu, la propunerea ministrului Nelu Tătaru. Fostă subalternă a Georgetei Bumbac, Nicoleta Rusu a fost promovată tot de ministrul Sorina Pintea. Potrivit unor surse din MS, Sorina Pintea și Georgeta Bumbac i-a recomandat să dea concurs pentru ocuparea funcției de șef birou avizare interministerială.  După numirea în funcția de secretar general a Nicoletei Rusu a început haosul în Ministerul Sănătății. De exemplu, aceasta nu a vrut să rezilieze contractul de achiziție a celor 103 milioane de măști pentru persoanele vulnerabile, atribuit companiei Naguma Supply, deși a fost informată în scris cu privire la neregulile constatate în desfășurarea contractului.  Constantin Dina, promovat pe filiera PSD Constanța Constantin Dina a a ajuns la șefia Corpului de Control al Ministerului Sănătății tot pe filiera PSD Constanța. Dar acum se află în grațiile ministrului Nelu Tătaru. Integral: https://newsweek.ro

Prinţul Paul şi Remus Truică, la Instanţa Supremă. Se decide dacă Remus Truică va fi arestatCum s-a reciclat Remus Truică, care-i căra geanta lui Năstase: din inculpat, în afacerist din umbră Judecat pentru trafic de influență, fostul șef de cabinet al lui Adrian Năstase s-a apucat de trafic de gunoaie. Concubina Diana-Ionela Cîțu este doar persoana interpusă, paravanul de afaceri al lui Remus Truică. Beneficiarul real al afacerii este, însă, “creierul” Truică….. Reciclad’OR SA a fost înființată în 2017. Este o OIREP sau, cu sintagma folosită acum câțiva ani, o OTR. OIREP este acronimul pentru „organizație care implementează obligațiile privind răspunderea extinsă a producătorului“. OTR, așa cum am arătat mai sus, era o „organizație de transfer de responsabilitate“. Responsabilitatea /răspunderea este a companiilor care produc deșeuri de a le recicla. Conform legii, producătorii de deșeuri trebuie să demonstreze că o mare parte din ambalajele puse pe piață sunt reciclate. CUPLU Diana-Ionela Cîțu și Remus Truică funcționează perfect în tandem: ea, la vedere, el trăgând sfori în culise – Foto: capital.ro Cum producătorii acestor ambalaje nu dețin mijloace de a colecta și recicla ambalajele, sarcina este transferată către astfel de OTR/OIREP-uri. Practic, companiile care produc ambalaje plătesc altor companii (de tip OTR/OIREP) contracte destul de mari pentru ca acestea din urmă să se ocupe de colectare și reciclare de ambalaje. 2019: Reciclad’OR SA, venituri de 113 milioane de lei În primul an de funcționare, 2017, Reciclad’OR SA nu a avut niciun venit, dar a cheltuit peste 195.000 de lei pentru a intra pe piață. În al doilea an, 2018, a avut venituri de peste zece milioane de lei și chiar un profit de aproape 390.000 de lei după plata taxelor. În anul următor însă, al treilea de funcționare, afacerea a explodat: venituri de peste 113 milioane de lei (de 11 ori mai mari decât în anul anterior) și un profit, după plata taxelor, de peste 10,5 milioane de lei (de peste 26 de ori mai mare decât în anul anterior). Totul, cu numai 17 angajați. Integral: https://newsweek.ro

Borbely: Corlăţean va fi chemat pentru raport pe Algeria la Comisia de politică externă | B1.roDosar de fraudă cu fonduri europene restituit la DNA pentru presupuse vicii de procedură: comisioane de 9 milioane de lei pentru contracte / dig construit pe șpagă, rupt la inundații / ministrul Borbely, scăpat de urmărirea penală Judecătorii Rareș Șerban și Ovidiu Musta de la Curtea de Apel Oradea au restituit la DNA Oradea dosarul în care fostul director de investiții de la Apele Române, Vasile Ofimiaș, este acuzat că, între 2009 și 2011, ar fi primit mită aproape 9 milioane de lei ca să ajute mai multe firme să obțină finanțare europeană pentru contracte privind lucrări de îndiguire și regularizare a unor râuri – potrivit deciziei instanței….. – dosarul directorului de la Apele Române, Vasile Ofimiaș, este desprins dintr-un caz mai mare privind presupuse comisioane primite de fostul ministru al mediului din Guvernul Boc, Laszlo Borbely (UDMR), și de către consilierul lui, Szepessy Szabolcs, ca să acorde finanțare europeană pentru lucrări de îndiguire și consolidare a unor râuri și să promoveze în Guvern HG 508/2010, au explicat pentru G4Media.ro surse judiciare; – Fostul ministru și consilierul lui ar fi cerut un comision de 7% din banii destinați lucrărilor de regularizare, potrivit acelorași surse. Doar consilierul Szepessy Szabolcs a putut fi anchetat întrucât, în 2015, Parlamentul a respins de două ori cererile DNA de ridicare a imunității parlamentare a fostului ministru Lazslo Borbely. În 2016, consilierul lui Borbely a primit doi ani și jumătate de închisoare pentru complicitate la trafic de influență, însă în alt dosar. – Laszlo Borbely este consilier de stat la cabinetul prim-ministrului Ludovic Orban şi coordonator al Departamentului de Dezvoltare Durabilă….  În 2014, dosarul a fost clasat de fostul șef al DNA Oradea, Marius Iancu, însă câteva săptămâni mai târziu a fost redeschis de procurorul Ciprian Man, noul șef al DNA Oradea de la acea dată. Acum, Curtea de Apel Oradea le reproșează procurorilor că dosarul ar fi fost redeschis de un procuror cu aceeași funcție și ar fi trebuit redeschis de un procuror ierarhic superior de la București, cu toate că decizia de redeschidere din 2014 a fost confirmată de instanță, au explicat pentru G4media.ro surse judiciare. Integral: https://www.g4media.ro

A dat sau nu a dat Gabriel Oprea mâna cu Barack Obama? | Romania LiberaCum riscăm să-l facem parlamentar tocmai pe hoțul care strigă „Hoții!” O știre, căreia nu i s-a dat poate multă importanță, informa vineri  că ministrul Educaţiei din Estonia, doamna Mailis Reps, şi-a dat demisia din Guvern, după ce informaţiile apărute în presă au făcut cunoscut faptul că foloseşte maşina de serviciu, inclusiv şoferul, pentru a-şi duce copiii la şcoală. … In plus, știrea înduioșează dacă ținem seama de faptul că doamna Mailis Reps este mamă a șase copii și, parcă-parcă, ar trebui să se bucure de indulgența concetățenilor ei. Ce poate fi mai potrivit în fruntea Ministerului Educației decât persoana care și-a educat și încă își mai educă cei șase copii ai săi? Dar presa estonă este necruțătoare. Mamă-ne-mamă, legea este aceeași pentru toți. O singură excepție poate fi semnal că legea ar putea fi indulgentă și pentru alții. Pe de altă parte, însă, Guvernul eston se laudă cu integritatea membrilor săi. Nu este semn de integritate folosirea mașinii de serviciu altfel decât scopului pentru care  a fost acordată demnitarului…..Nu m-ar fi impresionat într-atâta cazul eston, dacă nu mi-ar fi amintit din nou de un caz românesc, cu un viceprim-ministru, acuzat de presă că s-ar fi dus la frizer cu mașina de serviciu, precedată de un motociclist, deschizător de drum. Nefericirea a făcut ca motociclistul să-și piardă viața într-un accident rutier, iar ministrul să fie acuzat de omor……Ei bine, să mă tai și n-am să cred că procesul domnului Gabriel Oprea – căci despre el este vorba – ar fi cumva mai complicat, mai încurcat și de cinci ori mai deosebit decât procesul celor 24 de principali acuzați pentru crimele comise în timpul celui de Al-Doilea Război Mondial….. Domnul Oprea este acum bine-mersi un cetățean onorabil, ca oricare altul, unul care se bucură de prezumția nevinovăției de vreo cinci ani încoace și pun pariu că se va bucura încă mulți ani de acum încolo. De ce să nu se bucure, dacă așa e legea? Și tocmai am  aflat știrea că domnul Gabriel Oprea candidează ca independent la alegerile parlamentare din 6 decembrie, pentru un mandat de deputat în Bucureşti. De ce să nu se bucure, dacă legea îi dă voie?… Nevinovat? Înțeleg prin nevinovatat că nu se poate atinge nimeni de libertatea ta, de bunurile tale, de averea ta. Corect. Dar nu înțeleg că, fiind inculpat, să te bucuri de atâta încredere încât să fii propulsat tocmai în Parlament, acolo unde te vei bucura nu numai de respectiva prezumție, ci și de mult mai ispititoarea imunitate parlamentară. Repet un scenariu pe care l-am mai prezentat și domnului Tăriceanu, un infocat apărător al prezumției de nevinovăție, pe care o susține dânsul cu argumente juridice, deși el însuși nu este deloc jurist, decât poate cel mult amator. Integritatea de la serviciu și cea din sufrageria de acasă Scenariul sună așa: ai nevoie de o menajeră acasă și ai găsit una foarte pricepută, isteață, profesionistă, dar afli despre ea că se află în proces cu fostul angajator, care o acuză pentru sustragerea argintăriei din casă. Procesul este în curs, termenul îndepărtat și, până atunci,  se bucură de bincuvântata prezumție. Întrebarea este: ai angaja-o? Mai pe șleau, ai aduce în casă, să-ți cotrobăie prin toate lucrurile tale, o persoană acuzată de furt în altă parte?…. Procesul domnului Oprea nu e singurul caz. Sunt altele, chiar mai spectaculoase. Procesul #Colectiv se lungește tot de cinci ani și, în prima fază, au fost arătați publicului câțiva acari Păun. E cu ochi și cu sprâncene că nu se lungește tot întru salvarea acarilor. Se lungește întru salvarea șefilor și a șefuleților, care se judecă toți în stare de libertate, parcă anume ca să-și aranjeze între timp ploile. Se vede și din avion că judecata se lungește până la momentul când poate se vor găsi alți acari Păuni, iar pentru șefi se vor da noi termene de către alte înalte instanțe, anume constituite pentru judecarea șefilor și nu a acarilor. Nu mai vorbesc de procesul 10 August 2018, care durează de doi ani, deși nu e de două ori mai complicat decât judecata crimelor săvârșite în cel de-Al Doilea Război Mondial. De niște decenii se tot frământă procesul Revoluției din 1989 sau cel al mineriadelor, unde principalul vinovat se vede cu ochiul liber la televizor, dar instanța se dă în brânci să-l găsească și tot nu reuşește. De vreo două-trei decenii. Integral: https://spotmedia.ro

Imagini revoltatoare in Apuseni: Cum distrug taietorii de lemne o...Dezrădăcinarea corupției din sectorul forestier necesită prevenție, nu numărarea cioatelor  ….. « Corupția care începe ca un comportament de profitor de oportunități, dacă nu este combătută, se dezvoltă repede și ușor în corupție organizată, endemică, devenind astfel regulă, nu excepție. În cazuri extreme, corupția ajunge să influențeze în mod semnificativ procesul de decizie al autorităților în favoarea intereselor private ». Ca martor al evoluției de peste două decenii a sectorului forestier, am putut observa ambele forme de corupție, precum și tranziția de la corupția pentru o anumită elită, relativ restrânsă, cu oameni beneficiind de pozițiile lor pentru a-și rotunji conturile și a-și cumpăra mai apoi putere și influență, la corupția care și-a creat mecanisme de reziliență (dacă tot e la modă cuvântul), pentru a se replica și replia după fiecare amenințare mai serioasă – mai ales în perioada în care DNA-ul avea target pe funcționari de rang înalt. Acum corupția are mecanisme verificate de adaptare, trecând chiar prin vot (« a furat și el, dar a mai făcut și câte ceva »), iar propagarea acestui model de acceptabilitate relativă duce la diminuarea în timp a tendinței naturale a omului de a fi corect…. (3). A doua idee, care derivă din prima, este faptul că în tot ceea ce s-a făcut pentru a reduce tăierile ilegale (că de reducerea corupției ca principal factor cauzator al tăierilor ilegale nici vorbă) abordarea principală a fost aceea de legiferare și de sancționare mai drastică (ca și când toți subiecții de drept ar fi în ultima coloană din figura VI din Ghid pe care am postat-o aici, adică oameni hotărâți să nu respecte legea – band 4). Cum e spus în ghidul citat « de obicei țările tind să implementeze o abordare de sancționare pentru a combate corupția. Aceasta înseamnă că efortul principal este în detectarea corupției care s-a petrecut deja, mai degrabă decât în prevenirea corupției care ar putea avea loc în viitorul apropiat (abordarea preventivă) ». Atunci când mecanismul principal este acela de sancționare (enforcement measures), avem o problemă conceptuală: recomandarea din ghid de a merge pe « enforcement » atunci când corupția este generalizată se bazează pe premisa că există un sistem (juridic, administrativ) capabil să aplice normele de sancționare a corupției – ceea ce este improbabil, dacă suntem într-un sistem cu corupție generalizată. Sau considerăm că avem corupție generalizată doar în sectorul silvic, deci putem face apel la o justiție corectă ca mecanism extern de enforcement – doar că justiția va analiza ceea ce i se aduce spre judecată. La o monitorizare și instrumentare slabă a tăierilor ilegale (corupției) în sectorul silvic, justiția răspunde cu o sancționare încă și mai slabă, după cum au constatat și magistrații (4). Altfel spus, un judecător care are o percepție formată asupra formelor de corupție endemică sau generalizată în sectorul forestier va avea tendința de a percepe cauzele minore care îi sunt aduse în față ca fiind fără pericol social. Sunt însă, în practică, modalități complexe de comitere a infracțiunilor, „modalități ce generează cu adevărat prejudicii mari pădurilor României: subestimarea calitativă și cantitativă a arborilor cu ocazia întocmirii actelor de punere în valoare (APV), marcarea în plus a unor arbori, constituirea de partizi de produse accidentale cu un volum mult mai mare decât cel real, etc.” (5). Astfel, fenomenul infracțional nu mai poate fi tratat la nivelul soluționării unor cauze lipsite de complexitate. Puține sunt dosarele finalizate pe cazuri importante (cazuri de tăieri rase pe suprafețe mari sau cazuri de diverse alte acte de corupție). În fapt, până la Raportul Curții de Conturi din 2013 și apoi cel din 2014 (6) nu am avut nici o evaluare externă asupra modului în care statul își apără propria avuție verde (iar între timp, rolul de auditare al Curții de Conturi a fost destul de bine diminuat în perioada 2017-2018). În sectorul nostru forestier, cifrele de doar 10-11% condamnări pe mii de dosare de infracțiuni silvice (7) tind să arate că strategia de ‘enforcement’ (legiferare/înăsprire sancțiuni) nu duce nicăieri. În paranteză fie spus, nici cele mai scumpe și precise imagini satelitare nu vor schimba această situație, deoarece, pe lângă probabilitatea mică și extrem de costisitoare de a distinge între un arbore recoltat legal, unul recoltat ilegal și unul căzut din cauza vântului, analiza imaginilor ne va spune povești despre lucruri care s-au întâmplat deja – adică tot un fel de control de fond cu numărarea cioatelor din fondul forestier gestionat de pădurar. Într-o abordare preventivă, efortul este asupra controlului de risc, nu asupra a ceea ce s-a petrecut deja ; nivelul de acțiune este unul organizațional, nu național și implică managementul organizației, nu autorități – ceea ce oferă loc pentru diversitate de măsuri, bune practici, inovare și « învățare» ; efectul urmărit este acela de întărire a integrității personalului și a eficienței organizației, nu a colectării de amenzi și instrumentării de dosare. Deoarece oricum justiția returnează dosarele fără sancțiuni și fără vinovați, efectul disuasiv sau de prevenție al sancționării dispare. Să nu ne mire așadar intensitatea actului de încălcare a legii în sectorul silvic. Integral: https://www.contributors.ro

Politia“Rugăm hoții să nu fure după ora 18:00” – mesajul ironic al sindicatului Europol, după ce Poliția Toplița a impus program de la 6.00 la 18.00 “Rugăm hoții să nu fure după ora 18:00”. Este mesajul ironic al reprezentanților sindicatului Europol, care comentează astfel o decizie a Poliției Toplița (Harghita) potrivit căreia polițiștii ar urma să lucreze de luni până sâmbătă, între 06:00 și 18:00, și duminica până la 14:00. …..

  • “Dacă totuși infractorii vor fi nesimțiți și nu vor înțelege că trebuie să opereze exclusiv în intervalul orar de mai sus și vor fi sesizate spargeri, tâlhării, violuri ș.a.m.d., polițiștii vor fi chemați de acasă să intervină.
  • Acest model de “menegeri”, nu numai că își bat joc de polițiștii care după 12 ore vor trebui să doarmă îmbrăcați în uniformă pentru ca atunci când le sună telefonul să ajungă cât mai repede la caz, dar demonstrează că siguranța cetățeanului este un deziderat de fațadă.
  • Nu știm care sunt interesele din spatele acestei decizii sau cine nu vrea polițiști în serviciu după ora 18:00 și în weekend, însă suntem convinși că va fi mare fericire în rândul celor care taie ilegal pădurea și exploatează materialul lemnos în mod fraudulos, principala îndeletnicire din zonă”, afirmă reprezentanții Europol. Integral: https://www.hotnews.ro

Cele mai amuzante imagini cu membrii "guvernului din umbră" a lui Ludovic Orban | Antena 3Când îi ceri societăţii să aibă bun-simţ, tu, care vrei să guvernezi, trebuie să ai bun-simţ Nu poţi să spui azi că nu ai bani de pensii, dar să treci în programul tău electoral dublarea pensiilor ♦ Nu poţi spune că nu ai bani pentru salariile publice, dar să promiţi creşterea bunăstării tuturor, neavând controlul asupra creşterii bunăstării ♦ Sau poţi face asta dacă nu te interesează dispreţul public aruncat asupra ta. Caz în care nu ai ce căuta la guvernare. …. Ce te faci însă cu alte propuneri venite din partea partidelor angajate în alegeri şi care întrec cu mult „Utopia“ lui Morus? Să vedem: PSD promite: dublarea imediată a alocaţiilor copiilor; creşterea punctului de pensie cu 32% până în 2024; creşterea salariului minim pe economie de la 1.340 de lei cât e acum la 2.050 de lei în 2024; impozit zero pe salariul minim. PNL promite: salariul mediu net creşte cu 50% faţă de nivelul din 2020 şi va ajunge la 1.000 euro pe lună în 2024; majorarea valorii punctului de pensie cu 46% până în 2024 faţă de 2019; valoarea punctului de pensie creşte de la 1.265 lei în 2019 la 1.840 lei în 2024; pensia medie anuală creşte cu circa 536 lei până la aproape 2.000 lei în 2024 faţă de nivelul din 2020; puterea de cumpărare a românilor va creşte cu peste 30% şi reducerea inflaţiei anuale sub 2%. USR nu se lasă mai prejos: eliminarea de taxe şi de impozite pentru salariul minim brut pe economie, acum la 2.230 de lei; toate salariile brute de până la 2.230 de lei ar urma să fie scutite de taxe şi impozite. Toate astea, în condiţiile în care deficitul fiscal va fi în acest an de 9-10% din PIB, iar în anii ce vin, nu va coborâ sub 6-7% din PIB. În aceeaşi vreme, datoria publică creştea ameţitor – un plus 77,5 mld. lei (7,6 pp din PIB), la doar nouă luni din an. În aceeaşi perioadă, veniturile statului au fost de 227 mld. lei, la cheltuieli de 295 mld. lei. Altfel spus, mai bine de o tremie din cheltuielile statului sunt din împrumuturi. Nimeni nu vine cu un plan de reducere a cheltuielilor publice – a anumitor cheltuieli pentru că cele cu investiţiile de pildă va trebui să crească – ca toată lumea să mănânce lefuri cu lingura. Este campanie electorală, nu încape îndoială. Dar campaniile electorale nu sunt sau nu trebuie să fie sursă de minciună şi izvor de dispreţ faţă de bunul – simţ. Morus a scris o carte ce a făcut vâlvă în epocă, dar titlul ei este clar: Utopia (“loc care nu există“). Altfel spus: aceasta este lumea pe care o văd eu. Nu spun că şi există! Nu trebuie să pretinzi ca ceea ce tu visezi este şi realitate. Friedrich Nietzsche credea – pe urmele aceluiaşi Platon – că nu există o realitate anume, ci că totul este o interpretare a realităţii. Integral: https://www.zf.ro

De ce s-au scumpit alimentele în pandemie şi ce produse au avut cele mai mari creşteri de preţ … În perioada stării de urgenţă şi a celei de alertă, se remarcă o creştere cu 17,8% a vânzărilor de alimente faţă de aceeaşi perioadă din anul precedent, de la 2,2 la 2,6 miliarde de lei. Cele mai mari creşteri ale vânzărilor s-au înregistrat în cazul preparatelor din carne de vită (conserve), merelor, făinii de grâu, ouălor, laptelui de vacă, pastelor făinoase şi al lămâilor. În ceea ce priveşte evoluţia preţurilor de vânzare, se remarcă tendinţa de creştere între cele două perioade comparate. Conform datelor agregate la nivel de sortiment, 42 din cele 48 de produse au suferit creşteri faţă de anul anterior, în intervalul 0,3% (pulpe superioare de pui) şi 105,6% (mere roşii), în timp ce doar 6 produse şi-au micşorat preţul (pulpe inferioare de pui, piept dezosat de pui, morcovi, cartofi albi, ouă mărimea XL şi ceapă). Conform datelor agregate la nivel de produs, preţurile medii de vânzare ale produselor din carne s-au majorat în medie cu 11,8% faţă de perioada ianuarie-iulie 2019. În cazul acestei game de produse, s-au înregistrat şi cele mai mari scumpiri în termeni absoluţi din întregul set analizat – la nivelul produselor procesate. Cele mai abrupte creşteri ale preţurilor s-au înregistrat în zona sortimentelor de fructe şi legume (22,7%, respectiv 1 leu în medie pentru fiecare kg), aceste evoluţii fiind strâns legate de proprietăţile acestora, apreciate în contextul pandemiei (fie în termeni de perisabilitate redusă – cazul fasolei albe, fie datorită conţinutului ridicat de vitamina C – cazul citricelor) sau de şocuri la nivelul ofertei independente de pandemie – cazul merelor (scăderea semnificativă a producţiei în anul anterior, la nivel european). În ceea ce priveşte produsele considerate de bază, s-au remarcat creşteri semnificative în cazul uleiului de floarea soarelui (15,7%), al pâinii albe ambalate şi intermediare (14,3%, respectiv 13%) sau al făinii albe (9,7%). În termeni absoluţi, preţurile au crescut în medie cu 0,2 lei pentru fiecare unitate (kg/pachet). Integral: https://adevarul.ro

Revenirea economica in varianta CNSPIonuţ Dumitru, economist-şef Raiffeisen Bank: Politica fiscal-bugetara – evolutii si prioritati pentru anii urmatori ….. Criza economica generata de criza sanitara a condus la o explozie a deficitelor bugetare peste tot in lume. In Romania vom avea probabil un deficit bugetar de 9-10% din PIB in 2020 si scenariul de baza (fara masuri) pentru 2021 (daca economia revine la o crestere de PIB de 4-5%) este un deficit de 7-8% din PIB. Deficitele noastre au o componenta structurala foarte mare, ceea ce face ca deficitul sa nu scada prea mult de la sine odata ce economia revine pe crestere economica, asa cum se va intampla in marea majoritate a economiilor europene. Ce este de facut in acest context in anii urmatori? In primul rand, este absolut clar ca nu exista alternativa la consolidarea fiscala, adica reducerea semnificativa a deficitului bugetar si revenirea in standardele europene de 3% deficit maxim (pe toata durata unui ciclu economic) intr-un orizont de termen mediu. Consolidarea fiscala este obligatorie pentru stoparea cresterii nesustenabile a datoriei publice. In acest context, propunerile/intentiile de cresteri suplimentare semnificative ale cheltuielor bugetare si/sau reducerile potentiale de taxe si impozite in anii urmatori nu isi au nici o corespondenta in realitatea cifrelor, fiind in contradictie totala cu stringenta consolidarii fiscale. De altfel, daca nu vom dovedi ca avem un plan clar si credibil de consolidare fiscala dupa alegeri, probabil ca vom pierde ratingul de investitii pe care inca cu greu il avem. Revenirea in 3% deficit bugetar de la un nivel curent atat de mare trebuie facuta insa cu mare discernamant, pentru a nu afecta prea mult revenirea economica. Este nevoie de un program intins pe mai multi ani de reducere a deficitului bugetar, cu masuri credibile si hotarate care sa tina mai degraba de zona reformelor structurale, singurele capabile sa aduca efecte de durata (si nu doar temporare) la nivelul veniturilor bugetare colectate si cheltuielilor publice. Probabil ca va fi nevoie de un mix de cresteri de venituri bugetare colectate si reduceri de cheltuieli. In primul rand, putinatatea resurselor bugetare este o problema foarte grava. Evident ca nivelul taxelor din Romania este mult mai mic decat media UE (cu exceptia contributiilor sociale), dar veniturile fiscale in Romania (26.8% din PIB in 2019 in Romania versus 40.9% din PIB media UE) sunt mult mai mici chiar si decat in Bulgaria (30% din PIB in 2019), tara unde nivelul taxelor este in general mai mic decat in Romania. Indiferent de ideologia in care se afla fiecare, a fi pragmatic insemna sa realizezi ca nivelul foarte scazut al veniturilor bugetare este o problema de securitate nationala si de siguranta a cetateanului, afectand calitatea serviciilor publice de baza (sanatate, educatie, etc). Cum crestem nivelul de colectare al taxelor si impozitelor? In nici un caz nu trebuie sa crestem taxele si impozitele, aceasta fiind reteta sigura pentru prelungirea recesiunii economice. Problema este in primul rand de colectare, sistemul slab de administrare fiscala din Romania fiind in mod evident o problema, iar exemplul de succes al unor tari precum Polonia si Bulgaria in materie de reforma a administrarii fiscale demonstreaza ca se poate imbunatati considerabil colectarea taxelor si impozitelor in principal prin digitalizare. Aceasta este directia in care trebuie sa mergem si noi. Se pot aduce circa 2% din PIB in plus la buget intr-un orizont de 2-3 ani prin eforturi hotarate de digitalizare a administrarii fiscale. In al doilea rand, sistemul fiscal din Romania trebuie revizuit si repus pe baze echitabile, fara cresterea nivelului standard de taxare. In acelasi timp, trebuie spus raspicat – scaderile de taxe nu sunt posibile. Cine promite reduceri de taxe, vinde iluzii. Pe partea de cheltuieli bugetare, problema majora este clar cea a structurii nesustenabile si extrem de rigide a acestora. Insa, nu cred ca se mai pot reduce salariile asa cum s-a facut in 2010 (masura a fost oricum una temporara, reversata ulterior). Pe de alta parte, nici nu mai pot creste semnificativ cheltuielile sociale. Cred mai degraba in solutii care sa reduca in timp factura sociala (salarii si pensii) ca % din PIB, spre exemplu prin gasirea unui mecanism de indexare a salariilor si pensiilor care sa permita cresterea nominala a acestora cu o rata sub dinamica PIB nominal. In plus, o reforma adevarata a administratiei publice, coroborata cu digitalizarea serviciilor publice, este absolut necesara si ar elibera resurse insemnate in timp, fara a apela la concedieri masive, ci mai degraba sa obtinem o scadere a numarului de personal in sectorul public pe cale naturala. In materie de pensii sunt 2 lucruri care trebuie facute. In primul rand, cred ca este obligatoriu sa revenim la un mecanism de indexare cu inflatia plus o parte din cresterea in termeni reali a salariilor. Acesta ar fi un mecanism nediscretionar (care ar rupe legatura cu decizia politica) care sa pastreze si chiar sa creasca usor (in linie cu cresterea puterii de cumparare a salariilor) puterea de cumparare a pensiilor. In al doilea rand, este necesara generalizarea principiului contributivitatii (singurul echitabil) si renuntarea la pensiile speciale. Integral: https://www.zf.ro

Galerie foto - BMW xDrive Experience: prin noroi cu masini de top - Poza 11 din 16Restricții de pandemie. Pârtiile vor fi deschise doar pentru BMW-uri, nu și schiori  Comitetul pentru Controlul Pandemiei din care fac parte specialiști precum doctorul Arafat și doctorul Rafila precum și alți specialiști, a anunțat noi măsuri menite să ajute la combaterea pandemiei. Aceste măsuri se referă la sporturile de iarnă, având în vedere că, la fel ca în fiecare an, iarna se apropie inexorabil. „Am luat această decizie întrucât vrem să permitem oamenilor să se dea pe pârtie, să se distreze și ei un pic după aceste luni care au fost costisitoare emoțional pentru noi toți. Dar vrem în același timp să o facă într-un mod în care se pot proteja pe ei și pe cei din jur. … Întrebat de ce doar oamenii cu BMW au această facilitate și nu, de exemplu, cei cu Logan, reprezentantul ministerului a precizat că oamenii cu Logan ar trebui să profite de pandemie și să învețe o meserie reală, să nu mai fie săraci care visează să meargă la schi și poate anul viitor vor avea și ei BMW. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 23 noiembrie.„Mai multe clinici private refuză testarea PCR la cerere: Nu are nicio logică, dar ăsta e protocolul şi noi îl respectăm”.

Simboluri ascunse ale stemelor judeţelor României: Leul din aur, sabia lui Pavel Chinezul sau gluma despre emblema din Mehedinţi „Mincinoşi şi Hoţi”Buna dimineata intr-o zi de luni, 23 noiembrie! Luni 23 Noiembrie 2020, dimineața vremea va fi rece, însă în orele amiezii temperaturile, mai ridicate decât cele din ziua anterioară se vor situa în general în jurul celor normale pentru această dată. În regiunile din jumătatea nordică a țării înnorările se vor accentua treptat, și doar pe suprafețe restrânse, îndeosebi seara și noaptea, trecător se vor semnala precipitații slabe. Acestea vor fi sub formă de ninsoare la munte, predominant sub formă de ninsoare în Maramureș, mixte în Transilvania și mai ales ploi în Moldova și în Crișana. În restul teritoriului, cerul va fi variabil cu înnorări trecătoare în a doua parte a intervalului, când doar cu totul izolat vor fi posibile ploi slabe. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări la munte, îndeosebi în zona înaltă, trecător viscolind ninsoarea și spulberând zăpada. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 4 și 10 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 și 5 grade. În primele ore ale intervalului, pe arii restrânse, în zonele joase de relief va fi ceață. In Bucuresti, vremea va fi în general frumoasă, dar rece dimineața. Cerul, mai mult senin ziua, va avea înnorări temporare pe parcursul nopții, însă probabilitatea pentru ploi slabe va fi redusă.  Temperatura maximă va fi de 9…10 grade, iar cea minimă de 1…3 grade. La începutul intervalului vor fi condiții de ceață.

ÎNREGISTRĂRI | Mai multe clinici private refuză testarea PCR la cerere pentru COVID-19 pacienţilor cu simptome şi care au contacte directeÎNREGISTRĂRI | Mai multe clinici private refuză testarea PCR la cerere pentru COVID-19 pacienţilor cu simptome şi care au contacte directe Dacă cineva îngrijorat că tușește vrea să-și facă un test PCR pe care să-l plătească, va întâlni clinci private, precum Sanador și Sante, care refuză, și clinici precum Regina Maria sau operațiuni drive-thru (teste făcute direct din mașină sau chiar dacă te prezinți pe jos) precum OK Medical, care îl testează. De unde vine diferența acestui tratament neomogen, în aceeași situație? …. Cazul arată cum fiecare clinică dă propria interpretare reglementărilor privind metodologia naţională de testare. E adevărat că protocolul cere contacților direcți să stea acasă, dar tuturor, și celor asimptomatici Clinicile care refuză, printre ele Sanador şi Sante, spun că protocolul naţional cere ca aceste categorii de pacienţi să fie carantinaţi acasă şi testaţi de DSP – ceea ce este adevărat. Însă acelaşi protocol spune că şi contactele directe asimptomatice trebuie să rămână la domiciliu. Dar pe aceştia clinicile Sante şi Sanador i-ar testa. La alte clinici, precum Regina Maria, sunt primiţi la testarea la cerere inclusiv contactele directe simptomatice, deci toate categoriile de pacienţi, fără discriminare. Medicii spun că oamenii ajung la spital târziu, în absența rezultatelor Dialogurile următoare arată cum clinicile dau propriile interpretări metodologiei de testare. Iar unii dintre oameni sunt opriţi de la testarea la cerere, deşi probabil că sunt cei care au cea mai mare nevoie de această testare. Mai ales în această perioadă în care: DSP şi ambulanţele nu mai fac faţă numărului mare de oameni care trebuie testaţi la domiciliu, conform definiţiilor de caz. Unul dintre motivele despre care medicii vorbesc recurent când se referă la cauzele ratei mari de mortalitate COVID în România este acela că oamenii ajung târziu la spital, cu forme avansate ale noului coronavirus, una dintre explicații fiind aceea că nu au știut că au boala, în absența unui test PCR. Clinica Sante: Nu are nicio logică, dar ăsta e protocolul şi noi îl respectăm”.... „Pentru evitarea răspândirii noului coronavirus, cazurile suspecte trebuie preluate de Direcția de Sănătate Publică. Conform Metodologiei de supraveghere a sindromului respirator acut cu noul coronavirus, în categoria «caz suspect» se încadrează: Pacienții cu debut brusc de febră și tuse Sau Orice persoană cu debut brusc al ORICĂROR 3 SAU MAI MULTE dintre următoarele semne și simptome: febră, tuse, astenie, cefalee, mialgii, dureri în gât, coriză, dispnee, anorexie/grețuri/vărsături, diaree, status mental alterat, debut recent de anosmie (pierderea mirosului) sau ageuzie (pierderea gustului) în absența unei cauze identificate Sau Orice persoană cu pneumonie, bronhopneumonie +/- pleurezie Sau Orice persoană cu infecție respiratorie acută severă (SARI) (febră sau istoric de febră ŞI tuse ŞI dificultate în respirație (scurtarea respirației) ŞI care necesită spitalizare peste noapte). În cazul în care pacientul se încadrează în una dintre categoriile de mai sus, este indicat ca pacientul să rămână izolat, să ia legătura cu medicul de familie și DSP”. Ce spun regulile DSP Metodologia de supraveghere COVID-19, disponibilă pe site-ul INSP, nu face însă nicio referire la: Selecţia pacienţilor care pot solicita testarea la cerere. Tratarea diferită a contacţilor direcți cu simptome sau fără, în ceea ce priveşte izolarea la domiciliu. În cazurile de contact direct cu un caz COVID-19, autoizolarea la domiciliu este recomandată şi celor simptomatici, şi celor asimptomatici, deci nu există niciun motiv pentru care regulile aplicate la testarea la cerere să fie diferite, din punct de vedere legal. Legal, ambelor categorii de oameni li se cere să rămână la domiciliu. Integral: https://www.libertatea.ro

Testare coronavirusPasii pe care ar trebui sa ii urmeze Romania pentru a pregati vaccinarea anti-COVID-19 si ce dificultati pot sa apara. Explicatiile unui expert in Sanatate ….”Primul pas este asteptarea autorizarii pentru utilizarea de urgenta a vaccinului, din partea Agentiei Europene a Medicamentului. Cu mare probabilitate, acest moment va fi pe parcursul lunii decembrie. In baza contractului de achizitie a vaccinului semnat de Comisia Europeana si producatori, Romania va avea un numar de doze alocat, iar primele doze vor ajunge la noi in tara in perioada decembrie 2020 – ianuarie 2021. Aceste doze vor fi folosite pentru vaccinarea grupurilor vulnerabile (personal medical si alte categorii, asa cum le va defini fiecare stat in parte), urmand ca ulterior vaccinarea sa se extinda catre populatia generala, in baza indicatiei din rezumatul caracteristicilor produsului. Provocarile sunt importante si tin, in special, de capacitatea limitata a sistemului de sanatate publica si de procentul majoritar, in acest moment, al celor care, dintr-un motiv sau altul, nu sunt decisi sau chiar refuza ferm sa se vaccineze”, a explicat medicul. Transportul vaccinului “Primele vaccinuri, bazate pe tehnologia ARN mesager, presupun transportul la temperaturi scazute (-70 de grade, respectiv -20 de grade), ceea ce reprezinta o provocare logistica. Fiind produse biologice, vaccinurile sunt extrem de sensibile la modificarile de temperatura, de aceea este importanta pastrarea acestei temperaturi pe tot lantul de distributie. Din acest punct de vedere, companiile producatoare ofera solutii inclusiv pentru transportul si manipularea dozelor in aceste conditii speciale de temperatura. Probabil vaccinurile din generatia a doua si a treia vor avea mai putine limitari din acest punct de vedere”, a adaugat Marius Geanta…..Campaniile pro vaccinare “Romania nu se poate lauda cu campanii de succes pentru vaccinare, iar esecul campaniei de vaccinare anti-HPV reprezinta probabil cel mai vizibil moment. Va fi greu sa atingem potentialul maxim al vaccinurilor anti-Covid fara o campanie de comunicare initiata timpuriu (inainte de aprobarea vaccinului), continua (pentru urmatorii ani), tintita pe grupuri populationale bine stratificate din punct de vedere psiho-social (cu mesaje personalizate), mixand comunicarea stiintifica si comunicarea bazata pe emotie, care sa implice atat autoritatile publice, cat si mediul privat si organizatiie non-profit, si care sa aiba purtatori de mesaj multipli si relevanti pentru fiecare categorie de public in parte”, a mai spus medicul. Unii medici refuza vaccinarea anti-COVID Ministerul Sanatatii a cerut angajatilor de la stat, in special medicilor, sa spuna daca sunt de acord sau nu cu imunizarea. Unii dintre ei au refuzat, se pare, fara sa indice vreun motiv anume. Vaccinul anti-COVID va fi gratuit pentru cadrele medicale, dar imunizarea nu va fi obligatorie. Astfel, doar 65% din cele 1.400 de persoane care lucreaza la Spitalul Colentina din Capitala au spus ca sunt de acord cu vaccinarea anti-COVID, potrivit managerului spitalului Colentina, Remus Mihalcea. Integral: https://ziare.com

O firmă dintr-un sat din Ungaria joacă un rol extrem de important în cursa pentru obținerea unui vaccin anti-COVIDMedicul Valeriu Gheorghiţă: „Pentru ca vaccinarea să ducă la sfârşitul pandemiei, este nevoie de un nivel de imunitate colectivă de 60-70% din populaţie” Medicul militar Valeriu Gheorghiţă, șeful Comitetului Naţional de conducere a campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, a afirmat, sâmbătă, la Digi 24, că vaccinarea anticoronavirus va fi gratuită și voluntară, notează News.ro. …. „Trebuie să precizez un aspect: vaccinarea va fi gratuită şi va fi voluntară, în niciun caz şi va fi condiţionată sau obligatorie şi din acest punct de vedere cred că fiecare trebui să aibă un nivel suficient de mare de date corecte şi din surse sigure şi credibile ca să decidă acest lucru”, a declarat Valeriu Gheorghiţă, sâmbătă, într-o intervenţie la Digi 24. Medicul militar a precizat că pentru ca vaccinarea să ducă la sfârşitul pandemiei este nevoie de un nivel de imunitate colectivă estimat la aproximativ 60-70% din populaţie. Valeriu Gheorghiţă a mai anunțat că vaccinarea se va face în trei etape, începând cu angajaţii din sistemul sanitar şi din cel al asistenţei sociale şi finalizând cu populaţia generală. „Vorbim, în primul rând, de lucrătorii din sistemul medical şi din domeniul social, adică acei lucrători din sănătate şi respectiv din centrele de rezidenţă, din căminele pentru persoanele cu dizabilităţi sau pentru persoanele vârstnice”, a spus Valeriu Gheorghiță  „În etapa a doua vom vorbi de accesul persoanelor din categoriile vulnerabile şi anume persoane cu vârsta peste 65 de ani şi persoane cu boli cronice la care se adaugă pe acelaşi nivel de importanță persoanele care deservesc activităţi esenţiale din infrastructura critică a statului. Iar în cea de-a treia etapă vom vorbi de vaccinarea populaţiei generale”, a adăugat medicul militar. Integral: https://www.libertatea.ro

Firea îi distruge pe Tătaru și Arafat: ”Manipulări și dezinformări, îi sperie pe români!”Ce s-ar putea face pentru ca spitalele să funcţioneze mai bine? Un pic de aducere aminte şi ceva comentarii nu strică. Guvernul a adoptat, la începutul lunii aprilie, Ordonanţa de Urgenţă 40, care prevede că, pe perioada stării de urgenţă, Ministerul Sănătăţii coordonează organizarea şi funcţionarea tuturor unităţilor sanitare din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale. Vorbeam de pandemie, chiar era necesară coordonarea asta, în condiţiile în care spitalele nu aveau de nici unele, materiale sanitare, personal suficient, aparatură medicală. Apoi, Ministerul Sănătăţii a anunţat că intenţionează trecerea spitalelor de urgenţă şi a celor judeţene în subordinea MS. Pe principiul: dacă eu dau banii şi eu coordonez, aş vrea toată puterea de decizie, ca să nu mai am frecuşuri cu CJ-urile, ca să nu mai am management deplorabil. În unele locuri, cred eu, nu chiar peste tot. PSD s-a opus trecerii spitalelor judeţene din subordinea CJ-urilor în cea a Ministerului Sănătăţii. Gabriela Firea a fost vârful de lance al atacului PSD, iată ce declara în 4 iunie 2020: În momentul în care faci o declaraţie publică şi anume că vrei să iei toate spitalele în care au investit ani de zile autorităţile locale – şi investesc în continuare – la Ministerul Sănătăţii, asta înseamnă că-i privezi pe cetăţeni de condiţii civilizate în spitale. Practic, după ce au vrut să privatizeze sistemul de urgenţă în sănătate, acum probabil se încearcă o privatizare a întregului sistem de sănătate, nu numai a urgenţelor. O adevărată maestră în manipulare, Gabi Firea. Spitalele în care au investit ani de zile autorităţile locale sunt ale statului şi toată lumea a cheltuit (responsabil?) banul public….. Problema era alta, spitalele judeţene şi cele orăşeneşti au fost adevărate puşculiţe pentru baronii locali: investiţii superficiale şi supraevaluate, şpagă enormă la angajare, aparataj scump care nu a fost pus în funcţiune. Cum să dai tu, politrucul cleptocrat, din mână gâsca ce face ouăle de aur? Iată ce ne spunea Nelu Tătaru, într-un interviu tot din 4 iunie 2020, dat postului Europa Liberă, despre managementul spitalelor: Concursul pentru un post de manager (de spital) o să se desfășoare nu neapărat în localitatea unde are sediul acest spital și unde Consiliul local, autoritatea locală, organizează acest concurs. Trebuie să fie organizate aceste concursuri la nivel național, în anumite sesiuni și, vă repet, evaluarea fiecărui manager în parte, pe indicatori, o să se facă anual. Respectarea și îndeplinirea acestor indicatori vor însemna menținerea managementului, nerespectarea – înseamnă înlocuirea. Frumos spus, concurs la nivel naţional, comisie beton, bun. Chiar dacă se făceau asemenea concursuri, ce om cu scaun la cap ar fi acceptat funcţia dacă n-ar fi ştiut ce bani are la dispoziţie?…. Deci nu contează în subordinea cui sunt spitalele, bine ar fi ca cele judeţene să rămână la CJ-uri, cele orăşeneşti la primării, iar cele universitare sau de urgenţă la Ministerul Sănătăţii, cu condiţia ca bugetul întocmit de manageri să fie aprobat tot de o comisie formată din universitari, din specialişti, nu de politrucii locali lacomi şi fără expertiză.  Ce contează ar fi faptul că avem nevoie de manageri şcoliţi, cu atestat, ca să nu mai poată politrucii din judeţe numi pe cine vor ei. Ar fi foarte bine ca acele concursuri să fie organizate la nivel naţional, sub supravegherea unor comisii de specialitate, dar ar mai fi nevoie ca înaintea concursurilor să se facă evaluările spitalelor cu nişte experţi independenţi, pentru ca cei doritori să se înscrie la concurs să ştie care e situaţia. Mie mi se pare că, dacă toată lumea ar fi onestă, în sensul că ar exista intenţia politică de a face ca lucrurile să avanseze, n-am reuşi doar într-un mandat să avem manageri competenţi care să administreze spitalele şi care să îndrepte lucrurile. Există riscul ca o lege care să pună ordine în devălmăşia asta să fie adoptată de liberali după alegeri şi să fie întoarsă pe dos de PSD dacă va câştiga alegerile din 2024. Integral: https://spotmedia.ro

Rafila, reacție uluitoare la vorbele lui Tătaru. Oamenilor nu le-a venit să creadă - IMPACTUn lung șir de vorbe goale. Cum au promis PSD și PNL depolitizarea conducerii spitalelor, dar nu au făcut-o De câte ori se întâmplă o tragedie în România, politicienii își amintesc că avem un sistem de sănătate la pământ, iar promisiunile încep să curgă. Întotdeauna sunt la timpul viitor. La fel și cu tema reînviată brusc după tragedia de la Piatra Neamț, cea a politizării excesive a managementului spitalelor, politizare dusă la absurd.  La un asemenea absurd, încât am ajuns să avem director de spital un fost primar care a fost recompensat cu această funcție doar pentru că nu a mai putut candida, un director de pompe funebre, un dentist de comună sau un patron de restaurant. Exemplele curg din toate taberele politice și niciun partid nu poate pretinde că a făcut mai mult, că a acționat diferit sau că și-a dorit cu adevărat depolitizarea. În 2011, Emil Boc declara că va promova un proiect de depolitizare a funcției publice, în ansamblu. “Trebuie să definim clar palierul politic de cel nepolitic, pentru a stabili clar unele lucruri: palierul politic trebuie rezumat la secretar de stat și șefi de agenții”. Subiectul a murit cu totul, după ce la guvernare a venit USL, în 2012, iar funcțiile publice sunt la fel de politizate acum, ca întotdeauna. De la șefi de agenții și deconcentrate, la prefecți și directori de instituții și companii de stat. Ordonanța privind depolitizarea spitalelor, în vigoare, dar doar de formă În 2016, Guvernul Cioloș a încercat o depolitizare a managementului spitalelor, dar cu rezultate infime. A dat celebra Ordonanță 79/2016, un act normativ trântit de PSD în Senat, apărat insuficient de liberali și contestat de rectorii universităților, care pierdeau din privilegii. Ordonanţa de Urgenţă privind managementul spitalelor a fost adoptată în noiembrie 2016. Instituia un regim clar al conflictului de interese și stabilea că proiectul de management al candidaților trebuie susținut transparent, în fața medicilor dar și a comunităților locale. Între timp, au venit alegerile, iar Guvernul Cioloș a fost schimbat de primul Executiv marca Liviu Dragnea, condus de Sorin Grindeanu, care nu a mai susținut actul normativ. Armata de senatori PSD, instalată în Parlament prin scorul uriaș obținut de Dragnea, a trântit ordonanța la vot. Vlad Voiculescu spune că votul favorabil al PNL din Senat, cu excepția Alinei Gorghiu, care a votat împotriva ordonanței, nu reflectă adevărata atitudine a liberalilor față de această ordonanță. În fapt, ei nu au susținut-o deloc, susține fostul ministru al sănătății în Guvernul Cioloș. “Niciun liberal nu a luat cuvântul și nu a luat apărarea OUG 79 în comisiile de specialitate din Parlament la ale căror ședințe am participat”, spune Voiculescu. Ordonanța a ajuns la Camera Deputaților și acolo a fost îngropată. S-a dat un vot de respingere, dar președintele Klaus Iohannis a apărat actul normativ și a cerut reexaminare. Aici s-au oprit toate demersurile parlamentarilor, cererea de reexaminare nu a mai fost votată, iar ordonanța nu a primit nici până azi, după trei ani, un vot politic de adoptare sau respingere. Cu alte cuvinte, deși nu a fost agreată de partidele mari, legea care depolitizează managementul spitalelor este în vigoare. Dar degeaba! Nu se aplică. Sistemul a găsit o modalitate de a o fenta. “Păcălesc legea și numesc directori interimari sau organizează concursuri ca să poată pune pe cine vor ei. Dacă aceste concursuri nu vor fi corecte, legea e degeaba. Nu poți să prevezi într-o lege toate situațiile în care cineva poate păcăli regula”, explică Vlad Voiculescu. Păcăleala interimatelor, vizibilă cu ochiul liber în cazul spitalului de la Piatra Neamț ….. Nici nu mai contează că unul dintre ei, numit de PNL, era directorul unei firme de pompe funebre. Iar celălalt, numit de PSD, era fost primar liberal care, pentru că era incompatibil, nu a mai fost acceptat drept candidat. Așa că fostul edil a trecut în tabăra PSD, unde Ionel Arsene i-a promis că o să-l facă iar primar peste Roman. Când Arsene a eșuat în a-și respecta promisiunea, pentru că toate instanțele au spus că Lucian Micu nu poate candida din cauza incompatibilității, i-a dat o funcție de manager de spital, drept consolare. Singura șansă din 2020 a PNL de a depolitiza spitalele, ratată cu brio PNL, partidul care promite, după parlamentare, o reformă profundă a sistemului de sănătate, avea șansa să înceapă chiar de anul acesta. Sau măcar să arate că face lucrurile diferit de PSD…..În starea de urgență, adică din martie până în mai, spitalele au fost transferate înapoi la Ministerul Sănătății. În loc să pună în fruntea lor specialiști, chiar și fără concurs, date fiind circumstanțele, liberalii locali și de la centru s-au înghesuit să schimbe oamenii PSD cu oamenii lor. Newsweek a realizat o amplă analiză a numirilor politice făcute de PNL în scurta perioadă de urgență, când spitalele au fost în mâna liberalilor. Pe 10 aprilie, la Spitalul Județean Maramureș, fostul ministru al sănătății din vremea PSD, Sorina Pintea, a fost înlocuită cu un consilier local al PNL, Alexandru Oroș. Acesta mai fusese managerul Spitalului Municipal Sighetu Marmației, de unde fusese demis, în urma unui control DSP, din cauza unor nereguli legate de depozitarea deșeurilor și de lipsa folosirii biocidelor, după cum a susținut Gabriel Zetea, liderul local al PSD. …. În aceeași zi, ministrul sănătății îl demitea și pe managerul de la Piatra Neamț, Florin Apostoae. Fiul unui consilier județean al PSD, Apostoae era deja un personaj controversat, despre care Libertatea a scris în mai multe rânduri, acuzat că a hărțuit o angajată, pe când era director la spitalul din Târgu Neamț. Acesta era și trimis în judecată pentru fraude cu fonduri europene. Numai că, în loc să pună un profesionist în domeniu, Tătaru l-a găsit pe Marius Ghineț, proprietar de firmă de pompe funebre și membru PNL. În aceeași perioadă, la Câmpeni, în Alba, era numit la conducerea spitalului un șef de restaurant, cu “școala vieții”, care se ocupa de nunți și botezuri, după cum se lăuda pe Facebook, pe nume Valentin Gog. ….Primarul nu a făcut decât să exprime pe șleau o realitate și un gând al tuturor membrilor de partid. Cum la fel de bine o făcuse, în trecut, PDL-ista Anca Constantinescu: “Ciocu mic, acum noi suntem la putere!”. Pentru Nicolae Robu și pentru mulți alți liberali, în noiembrie, venise vremea să fie ei la putere și nu aveau de gând să rateze vreo funcție publică. “Să fie limpede: toți șefii interimari din județul Timiș vor fi schimbați. Noi îi schimbăm pe toți, să fie clar, toți cei puși interimar pe funcții vreau să-i schimbăm. Toți cei numiți politic, toți. Între două persoane la fel de bune, dar unul din echipa noastră, unul din echipa adversă, îl preferăm pe cel din echipa noastră”, a mai spus Nicolae Robu anul trecut, după venirea PNL la guvernare, potrivit presshub.ro.Integral: https://www.libertatea.ro

Treizeci de ani de la mineriade, treizeci de ani dePandemia, alegerile şi reforma mereu amânată a statului  România electorală merge mai departe, înfruntând pandemia, înfruntând tragediile pe care le provoacă inepţia criminală a unui sistem medical de stat, înfruntând marasmul care se suprapune peste anxietatea crescută paroxistic de necrofilele televiziuni de ştiri. Anodină, mediocră, lipsită de idei, campania pentru parlamentare pare condamnată să sucombe în irelevanţă. Şi totuşi, momentul pe care îl traversăm este unul al urgenţei. Iar incapacitatea partidelor de a înţelege dramatismul său, complăcute fiind în autismul lor demagogic, nu face decât să accentueze impasul în care ne aflăm. Căci aceste alegeri vin după cei patru ani de mandat ai legislativului dominat de cei pe care Liviu Dragnea îi alesese spre a-i fi complici. Şi puţine sunt intervalele în istoria noastră de după integrarea europeană care să fi fost marcate de o mai accelerată involuţie instituţională. Liviu Dragnea poate fi , acum, doar un condamnat de drept comun, dar moştenirea sa durează: mutilarea legislaţiei, domesticirea magistraturii, iată două dintre efectele neînlăturate nici acum ale acţiunilor sale. Anii de după 2016 sunt cei în care România a lichidat, treptat şi sistematic, mecanismele de garantare a egalităţii în faţa legii, spre a proteja privilegiile unei elite cleptocrate a cărei lăcomie este întrecută doar de mediocritatea ei intelectuală. Aceste alegeri sunt convocate la finele unui an, 2020, care a fost hârtia de turnesol indicând gradul de slăbiciune, de autoritarism şi de incompetenţă al statului român. Ieşirea din scenă a PSD nu a modificat cu nimic reflexele puterii de la Bucureşti. Pandemia a dezvăluit ceea ce toţi ştiam ca pe un secret ce nu mai poate fi ascuns. România posedă un sistem medical subminat de cei care îl administrează, iar empatia în raport cu cei care suferă este absentă. Ceea ce autorităţile de la Bucureşti au ales a fost inocularea fricii. Media înregimentată şi stipendiată de Guvern, în numele dreptului la informare, a servit drept complice entuziast. Figura lui Raed Arafat, prezidând autocratic peste opera de supraveghere medicală cazonă a României, este efigia anului 2020. Pandemia a probat , chiar şi pentru cei care mai nutreau iluzii melioriste, că statul român, în alcătuirea sa actuală, nu poate fi altceva decât un instrument de exploatare al resurselor ţării şi de spoliere al supuşilor săi. Maniera în care funcţiile sunt alocate, clientelar, maniera în care impostura este recompensată cu măriri şi bani, maniera în care meritul este descurajat, sistematic: aceata este strategia prin care România oficială înţelege să păstreze marasmul subdezvoltării noastre, confiscând un viitor care nu se va putea naşte niciodată. Discursurile demagogice închinate reformei statului sunt alibiul destinat să mascheze complicităţile care nu pot şi nu trebuie să fie înlăturate. Evocarea schimbării ascunde ataşamentul profund faţă de prezentul care îşi are originea îndepărtată în actul de naştere fesenist din 1990 şi în comunismul din care acesta vine. Căci reforma statului ar presupune chiar eliminarea acelor pârghii de care partidele ce trăiesc în simbioza cu statul depind spre a exista. Clientelismul, patronajul, contractele oneroase, numirile impuse discreţionar sunt singurele politici publice imaginabile astăzi. Dezvoltarea societăţii noastre s-a realizat împotriva statului şi a partidelor care îl parazitează. Integrarea euro- atlantică a fost factorul esenţial în modernizarea României. Statul a fost, mereu, pregătit să încetinească şi să compromită. Reforma statului ar însemna restabilirea egalităţii în faţa legii şi afirmarea condiţiilor pentru respectarea demnităţii umane. Ea ar implica abandonarea, definitivă, a reflexelor autocratice şi cleptocratice ale unui stat ineficient şi subminat de reţele subterane. O asemenea reformă, graduală, iar nu clamată mesianic, ar cere timp, energie, inteligenţă şi aplicare. Ea ar fi întemeiată exact pe acele valori pe care România oficială le dispreţuieşte, programatic. Integral: https://www.marginaliaetc.ro

Stiri Politice | Ultima ora din Romania | B1.ro (Pagina 7 din 872)Țineți minte 26 mai 2019?  Faptul că din dosarele penale, și așa jumulite de CCR, mai pică acum, tot din cauza unei decizii CCR, și interceptările realizate legal de SRI este o mare problemă și ar putea genera un nou șir de achitări. Doar că de această dată CCR a lăsat o mică portiță rămasă nefolosită pentru că așa a votat, desigur fără să se prindă, poporul. Mai precis, prin Decizia nr. 55/2020, CCR stabilește că utilizarea în procesul penal a înregistrărilor realizate în baza mandatelor de siguranță națională ridică probleme de neconstituționalitate deoarece nu pot fi contestate de către persoanele interesate. Prin urmare, soluția pentru salvarea acestor probe era legiferarea unei asemenea cai de atac. Cât mai repede. Ministrul Justiției a inițiat un proiect de lege, în calitate de deputat, țintind nu Codul de procedură penală, ci Legea siguranței naționale, o soluție contestată și discutabilă, a cărei singură justificare ar putea fi evitarea circuitului de avizare care includea CSM. O scurtătură adică. Corectă sau nu juridic, cert este că s-a dovedit inutilă, cât timp proiectul care trebuia să aducă o corectură rapidă abia a trecut tacit de Camera Deputaților și se îndreptă spre Senat, unde probabilitatea să fie adoptat înainte de învestirea noului Parlament este practic nulă. Și dacă nu va fi o sesiune extraordinară, nu se va întâmpla nimic până în februarie. În mod normal, soluția ar fi trebuit să fie alta – ordonanță de urgență. Aceeași care ar fi trebuit să fie și pentru desființarea SIIJ, dar și pentru alte nenorociri majore lăsate în urmă de guvernele Dragnea. Și, în mod justificat, tot mai multă lume țipă la ministrul Justiției. Ar trebui să țipe și mai tare, atât de tare încât să se audă acolo unde trebuie, adică în Dealul Cotrocenilor. Vă aduceți aminte ziua de 26 mai 2019? Și mai țineți minte întrebarea: „Sunteți de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanțelor de urgență în domeniul infracțiunilor, pedepselor și al organizării judiciare?” Am fost câțiva care am spus atunci că întrebarea este extrem de periculoasă pentru că inactivează instrumentul intervenției rapide, dar, și atunci, ca acum, cine crâcnea era dușmanul poporului. Sigur, a fost un referendum consultativ, facultativ însă numai sub aspectul organizării lui. Rezultatele nu sunt facultative, după cum a explicat CCR în Decizia nr. 682 din 27 iunie 2012, „reglementarea unor prevederi prin care se tinde la o soluţie legislativă care nu respectă voinţa exprimată de popor la referendumul consultativ menţionat (n.red.- referendumul din 2009 privind reducerea la 300 a numărului de parlamentari) este în contradicţie cu prevederile constituţionale ale art. 1, 2 şi 61”. Deci, din momentul validării referendumului din 2019 guvernul a rămas fără instrumentul intervențiilor rapide în justiție. …. De atlfel, pe oricine ai întreba în PNL, ți se spune că dl Iohannis are trei colaboratori extrem de apropiați în guvern: Ciucă, Aurescu și Predoiu. Toți trei foarte puțin conturați politic, mai degrabă tehnici, cu comunicare minimă și absolut niciodată altfel decât în siajul președintelui. Mai pe românește, în cele trei domenii nu mișcă nimic fără știrea și aprobarea președintelui, dacă nu chiar la inițiativa domniei sale. Așa că vom aștepta după noul Parlament, apoi vom aștepta o schimbare a componenței CCR în fața căreia să poată fi purtată cu șanse o discuție despre limitarea răului făcut de „geniala” întrebare. Și cred că ar trebui să ne fie învățătură de minte pentru voturile viitoare. Ironia face că această inactivare a pârghiei de intervenție rapidă în justiție este singurul rezultat concret al referendumului din 2019. CCR a respins în unanimitate ca neconstituțională excluderea faptelor de corupție de la amnistie și grațiere, adică răspunsul la prima întrebare. A doua întrebare a inclus două întrebări, de fapt: „Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?” Doar că pentru spargerea exclusivității Avocatului Poporului în privința atacării OUG e nevoie revizuirea Constituției, care, la cum va arată probabil compoziția viitorului Parlament, puțin probabil să se întâmple. Rezultatul referendumului din 2009 nici până azi nu a fost introdus în Constituție și nici măcar intenția reală nu există. Integral: https://spotmedia.ro

Un bărbat internat și-a pus fiul să sune la 112, acuzând că nu mai avea oxigen și nu îl ajuta nimeni. Reacția Spitalului Județean TârgovișteAu plătit, dar nu le folosesc. Ce face Ministerul Sănătății cu 8 proiecte de cercetare care să ajute în lupta anti-COVID Opt proiecte de cercetare din bani publici, în valoare de aproximativ 1.400.000 de euro, finalizate în septembrie, așteaptă să fie preluate de Ministerul Sănătății pentru a fi folosite în gestionarea pandemiei COVID-19. Deși au fost finanțate strict cu scopul de a ajuta instituțiile publice în lupta cu noul coronavirus în perioada de criză, ele riscă să rămână în sertarele institutelor de cercetare. ….. Ministerul Sănătății, instituția sub cupola căreia intră aceste proiecte, ar fi trebuit deja să le fi preluat și folosit tocmai în scopul pentru care au fost realizate: lupta anti-COVID. Numai că, deocamdată, proiectele, deși finalizate, zac prin sertare și riscă să devină irelevante. Un singur proiect finanțat și finalizat a ajuns să fie și folosit Libertatea a verificat câte dintre aceste proiecte au ajuns deja în instituțiile coordonate de Ministerul Sănătății și a aflat că e vorba doar de unul. Acesta se referă la echipamente inovative pentru cadrele medicale din Spitalul Universitar de Urgență București, care protejează împotriva infectării cu noul coronavirus. Proiectul a costat 247.755 de euro și a fost coordonat de dr. Alina Popa Cherecheanu, de la Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davila. ….„Echipamentele respective, care înseamnă halat, bonetă, mască și lenjerie de pat pentru pacienți, se află în faza de testare în Spitalul Universitar de Urgență București”, a explicat, pentru Libertatea, doctorița Sânziana Istrate, implicată în acest proiect. Produsele rezultate ar putea ajunge în folosință prea târziu Surse din Ministerul Educației și Cercetării au explicat pentru Libertatea că, în luna decembrie, UEFISCDI dorește să organizeze o masă rotundă cu reprezentanți ai Ministerului Sănătății pentru a-i convinge să preia produsele rezultate în urma acestor cercetări. ….. La acest moment, unele dintre produsele rezultate în urma acestor proiecte riscă să devină aproape irelevante, în valul doi al pandemiei. Experții estimează că apariția vaccinului anti-COVID va contribui semnificativ la detensionarea sistemului medical și gestionarea mai ușoară a crizei. Două companii cu candidați la vaccinul împotriva COVID (Pfizer și Moderna) au anunțat o eficiență de peste 95% a vaccinurilor dezvoltate. Integral: https://www.libertatea.ro

Programele de guvernare ale principalelor partideCum cresc salariile și pensiile românilor în programele de guvernare ale PNL, USR-PLUS și PSD/ O scurtă analiză comparativă despre impozitare, cheltuielile statului și datoria publică  Programele de guvernare ale partidelor sunt generoase: se întind pe sute de pagini. Pe partea de finanțe și fiscalitate, cele mai multe truisme sunt la PNL. USR-PLUS a mers pe mai multe pagini, dar caractere mai mari, iar PSD nu are deloc, deoarece e colorat cu multe poze, desene și grafice. PSD și USR-PLUS par să nu știe că ne aflăm în procedura de deficit excesiv, iar PNL deși o menționează și folosește cuvintele „consolidare fiscală”, nu precizează care ar fi acele măsuri. Ba chiar dă de înțeles că ne putem întinde oricât cu deficitul în 2021, pentru că ne permite Comisia Europeană. PSD și PNL au viziuni diferite asupra restituirilor de TVA. PNL vrea păstrarea condițiilor actuale, adică așa cum a fost modificată legislația ca măsură anti-criză: control ulterior. PSD dorește doar după compensarea obligațiilor. USR-PLUS nu menționează nimic legat de asta.  PSD și USR-PLUS au o propunere care seamănă la titlu, dar sunt diferite totuși. PSD vrea impozit pe venit zero pe salariul minim și alte câteva lucruri (vedeți mai jos, în text), iar USR se referă la „Zero taxe pe salariul minim”, care de fapt reprezintă zero taxe pe 2.230 lei, indiferent salariu. Ne referim și la pensii dintr-un singur motiv, care ține de impactul bugetar consistent PNL: 26,7% creștere a punctului de pensie până în 2024. PSD: 62% creștere a punctului de pensie până în 2024. PNL spune că va majora punctul de pensie până în 2024 cu 46%, dar a luat în calcul cifra de dinainte de ultima majorare, cea din septembrie. Adică în 2024 punctul de pensie va ajunge la 1.840 lei (conform datelor din tabelul lor). Cu alte cuvinte, față de cifra actuală, punctul de pensie va crește cu 26,7%, de fapt. În 2021 punctul de pensie va ajunge la 1.559 sub conducerea PNL, adică va crește cu 8,11%. PSD se laudă cu o creștere de 32% a punctului de pensie, dar se raportează la o cifră care nu e în vigoare: 1.775 lei. Probabil așteaptă decizia CCR. În 2024, PSD vrea ca punctul de pensie să ajungă la 2.340 lei, adică să fie mai mare cu 62%, față de cel aflat în vigoare acum (1.442 lei). În programul USR-PLUS nu am sesizat propuneri concrete cu privire la punctul de pensie, ci cuvintele: crearea unui cadru predictibil de mărire a punctului de pensie. Programul PNL – 340 pagini Program de guvernare PNL Așteptările erau mai mari de la PNL, având în vedere că este la guvernare și are acces la mai multe date decât ceilalți. Un lucru e importat de menționat de la început, anume că PNL nu va majora sau introduce noi impozite și taxe. Cel puțin așa scrie. De la început se vorbește despre înființarea unui Fond Român de Investiții și a unei bănci de dezvoltare. De precizat că ideea unui astfel de fond datează de mulți ani. Chiar PSD dorea să facă unul. În ceea ce privește o bancă de dezvoltare, această idee datează și ea de mult mai mulți ani. Până acum nu s-a realizat, cele mai recente discuții publice avansând posibilitatea ca rolul Băncii de Dezvoltare să fie jucat de actuala EximBank. PNL dorește să ajungă cu deficitul bugetar sub 3% în 2024. Pentru asta, bineînțeles că este nevoie de consolidare fiscală, lucru menționat de program. Doar menționat. În practică, nu există așa ceva. În teorie ar trebui să fie nevoie de reduceri de cheltuieli și creșteri ale încasărilor. Se vorbește doar despre a doua variantă. În cazul primei variante, documentul folosește cuvintele: eficientizarea cheltuielilor publice. Ce înseamnă asta în practică, adică ce măsuri ar dori să ia PNL în acest sens? Programul de guvernare nu precizează nimic.  Documentul lasă impresia că nici anul viitor nu va începe consolidarea fiscală, deși Comisia Europeană ne-a avertizat chiar recent pe această temă, lucru confirmat chiar de programul PNL: „România beneficiază și în anul 2021 de „clauza generală derogatorie” de la prevederile Pactului de Stabilitate și Creștere (PSC), ceea ce presupune că impactul bugetar aferent măsurilor adoptate pentru combaterea pandemiei Covid-19 și a efectelor sale negative (sociale și economice) nu va fi luat în considerare la evaluările Comisiei privind atingerea țintei de deficit în cadrul procedurii de deficit excesiv”. Sunt cuvintele PNL din document. Măsurile menționate de document pe zona îmbunătățirii finanțelor sunt clasice, truisme, nefiind lucruri concrete. De altfel, astfel de idei se găsesc și în alte programe de guvernare, dar scrise cu alte cuvinte (cu excepția PSD – nu spune nimic despre așa ceva)…..USR-PLUS – 451 pagini Program de guvernare USR-PLUS Una dintre măsurile care sare în evidență: “Zero taxe” pe salariul minim. Același document spune că este vorba de fapt de netaxarea a 2.230 lei. „Aplicarea taxelor și impozitelor să se facă doar pe suma care depășește salariul minim pe economie”. Implementarea ar scădea drastic veniturile la buget și mai ales la sănătate, acum când suntem în pandemie, iar sistemul sanitar este subfinanțat. Integral: https://economie.hotnews.ro

Tipologia studentului care esueazaTabloul dezastrului din învățământul superior: România – pe ultimele locuri din Europa la numărul de tineri cu studii superioare, rata de înscriere la universitate, personal academic – Raport Bologna 2020  România se află pe ultimul loc în Europa când vine vorba despre procentul persoanelor cu studii superioare în categoria 25-34 de ani, pentru care-și propusese o creștere substanțială până în 2020, potrivit unui nou raport dat publicității săptămâna aceasta. Documentul arată că țara se află, în același timp, printre ultimele din Europa din punct de vedere al persoanelor cu studii superioare pe celelalte categorii de vârstă, în pofida unor creșteri semnificative în ultimul deceniu și jumătate. În plus, se numără printre ultimele state europene la capitole precum rata de înscriere a tinerilor în învățământul superior, în timp ce numărul de instituții de învățământ superior și cel al angajaților din mediul academic au înregistrat scăderi în ultimele două decenii, marcate de dezvoltare la nivel european. Constatările rezultă din analiza “Spațiul European al Învățământului Superior în 2020 – Raport de Implementare a Procesului Bologna)“, dat publicității cu ocazia Conferinței Ministeriale de la Roma, desfășurată joi. Astfel, pe categoria de vârstă 25-34 de ani, procentul de persoane cu studii superioare a crescut de la 13,5% în 2005 la 24,9% în 2018, dar România se află în continuare pe ultimul loc în Europa. Pentru anul acesta, în Strategia 2020, țara își propusese o țintă de 26,7% (30-34 de ani). În 2018, pe celelalte categorii de vârstă România atinsese, la acest capitol, scoruri de 22,7% (35-44 de ani), 13,8% (45-54 de ani), 9,4% (55-64 de ani). România figurează cu una dintre cele mai slabe rate de înscriere în învățământul superior, în rândul populației de 18-34 de ani, cu o creștere foarte mică între 2000 și 2017. Mai precis, dacă această rată era de 7,1% acum 20 de ani, ea a ajuns la 11,9% acum 3 ani. România se clasează astfel în pluton cu Ungaria, Kazahstan, Macedonia de Nord, Muntenegru și Slovacia, la polul opus, cu rate de peste 20%, aflându-se Turcia, Grecia, Danemarca, Olanda, Spania, Finlanda. Media Spațiului European al Învățământului Superior era de 16,4% în 2017…..Iar raportul marchează o stagnare pe termen lung a cheltuielilor cu educația superioară în România, unde în 2016 era alocat același procent din PIB ca în 2000 – 0,7%. În marile piețe educaționale din Vestul Europei, procentul fie a crescut (Olanda, Marea Britanie, Germania), fie a stagnat la un nivel superior, de peste 1% (Franța). Integral: https://www.edupedu.ro

BOR (Pagina 6 din 7) | B1.roScandal la BOR după ce Instagramul Patriarhului a dat like unui sărac  Se șoptește intens pe coridoarele puterii religioase din România, după ce pe contul de Instagram al unui sărac a apărut un Like de la Patriarhul Daniel. Indignarea preafericitului a fost atât de mare, că și-a smuls de pe cap mitra de aur și a dat cu ea de pământ, spărgând diamantele. Cel mai probabil un preot mai tânăr și mai milos din fire ar fi comis această eroare, care insinuează că BOR ar sprijini săracii, când de fapt Biserica doar îi exploatează cu scopul îmbogățirii și manipulării. Preotul a fost identificat și i-a fost confiscată parohia și dată preotului care l-a turnat, asta fiind procedura standard în BOR în astfel de situații. Patriarhul spune că ani de muncă s-au dus pe apa sâmbetei. ”Am încercat să pun un zid între Biserică și săraci. Și acum mă trezesc mânjit prin asociere cu un sărac cu o pensie de mizerie. Cum vor mai dona bogații și primăriile bani bisericii acum? Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 21 noiembrie.„Efortul autorităților de a distruge aceste păduri virgine este rușinos. Vorbim despre zone extrem de valoroase din punct de vedere al biodiversității, cu arbori monumentali cu vârste chiar și de peste 300 de ani, care fac parte din zona tampon UNESCO.”

Can you spot these 5 signs of autumn? - CBBC - BBCBuna dimineata intr-o zi de sambata, 21 noiembrie! Vremea va continua să se răcească și va deveni rece pentru ultima decadă a lunii noiembrie. Cerul va fi variabil, cu înnorări în prima parte a intervalului în centrul, sudul și estul țării. Se vor semnala precipitații mai ales sub formă de ninsoare în sudul Transilvaniei, mixte în Oltenia și local în Muntenia, iar în Dobrogea predominant ploi. La munte, temporar va ninge în general slab, îndeosebi în zona Carpaților Meridionali. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări, ziua în est, sud-est și în extremitatea de vest și pe arii mai restrânse în rest, în general cu viteze de 40…50 km/h, iar la munte, în special pe creste, rafalele vor depăși temporar 60…70 km/h, viscolind ninsoarea. Temperaturile maxime se vor încadra între 1 și 7 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -9 şi 0 grade. În zonele joase, mai ales noaptea, se va semnala pe arii restrânse ceață. În București, cerul va fi mai mult noros ziua când temporar va mai ploua, apoi va deveni variabil, iar spre dimineaţă vor fi condiții de ceață. Temperatura maximă va fi de 5…6 grade, iar cea minimă de -2…-1 grad, mai scăzută, spre -4 grade, în zona preorășenească.

RemdesivirNicolae Ștefănuță, europarlamentar USR: Comisia Europeană are stocuri de medicamente și echipamente medicale, România le poate primi dacă le solicită  …. „Urmăresc de mai multe zile, cu inima strânsă, articolele de presă despre lipsurile din spitalele românești: medicamente, ventilatoare, oxigen, medici, în timp ce zi de zi mor tot mai mulți oameni din cauza coronavirusului, și mă simt dator să trag un semnal de alarmă. Comisia Europeană are stocuri de medicamente și echipamente medicale, cumpărate inclusiv cu bani din contribuția României, care ne sunt la dispoziție dacă solicităm. Mai mult, o parte dintre acestea sunt găzduite de depozite din România. Nu este logic ca, în mijlocul unei crize medicale și economice de proporții, autoritățile române să cumpere de pe piață ventilatoare, de exemplu, când le putem primi gratis din rezerva RescEU”, afirmă Ștefănuță. Eurodeputatul USR consideră că este „perfect normal” ca România să colaboreze cu statele membre pentru a trimite pacienți în alte state când capacitățile naționale sunt depășite, pentru a putea beneficia de decontări de cheltuieli legate de criza COVID-19 și pentru a putea primi echipamente și medicamente din rezerva RescEu. Publicăm integral principalele instrumente europene prin care România poate beneficia de ajutor european pentru a depăși criza medicală provocată de pandemie, menționate în comunicatul de presă: Mecanismul European de Protecție Civilă (UCPM) este centrul european de coordonare a răspunsului la situații de urgență. Acest mecanism poate fi declanșat de către statele membre pentru a obține echipament medical, personal medical, transfer de pacienți sau finanțare toate acestea, în situații de urgență. Echipament medical și medicamente se pot solicita din Rezervele RescEU, apelând la Centrul de Coordonare a Răspunsului la Situații de Urgență (ERCC). Instituțiile care pot face solicitarea sunt Ministerul Sănătății și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență ….. Stocurile din rezerve sunt disponibile pentru statele membre, sunt reînnoite constant și conțin: echipament medical de terapie intensivă, cum ar fi ventilatoare; echipament de protecție individuală, cum ar fi măști, mănuși, costume protectoare; produse terapeutice, ca Remdesivir; consumabile de laborator. Costurile pentru acestea sunt acoperite 100% de UE – atât produsele, cât și transportul. O altă modalitate de a obține echipamente sau medicamente este activarea de urgență a Sistemul de Avertizare și Răspuns Rapid European (EWRS) de către instituția națională responsabilă cu situațiile de urgență, unde se completează nevoile pentru a solicita sprijin pentru împrumutarea/ închirierea sau achiziția în comun de echipamente medicale (stație de oxigen, ventilatoare, aparatură ATI, cort medical) folosind mecanismul de Casă de Compensație (Clearing House) pus la dispoziție de către Comisia Europeană. Până în prezent, în contextul pandemiei, prin acest sistem au fost lansate patru acorduri-cadru de achiziție comune, cu un plafon bugetar total de 3,5 miliarde EUR, avantajul achiziției comune fiind prețurile mult mai bune obținute decât în cazul achizițiilor individuale. Acestea vizează : echipament individual de protecție (costume, mănuși, ochelari de protecție, viziere și măști); ventilatoare; echipamente de laborator (kituri testare, reactivi, tampoane prelevare și consumabile de laborator); Remdesivir. Personal Medical Pentru a beneficia de suport de personal medical din partea altor state membre mai puțin afectate, este necesară o cerere de activare a Mecanismului European de Protecție Civilă (UCPM) și o notificare ERCC.  Statele membre sau ONG-urile specializate pot trimite echipe calificate corespunzător de personal medical peste granițe, ca răspuns la cererile de asistență. Integral: https://www.g4media.ro

INVESTIGATIE Vaccinarea anti-Covid in Romania, pe mana omului de baza al liberalului BusoiINVESTIGATIE Vaccinarea anti-Covid in Romania, pe mana omului de baza al liberalului Busoi  Cristian Busoi, unul dintre cei mai controversati si bogati oameni din PNL, va controla, printr-unul dintre oamenii sai, campania de vaccinare a Romaniei impotriva Covid-19. Este vorba despre secretarul de stat Andrei Baciu de la Ministerul Sanatatii, care a fost prezentat de premierul Ludovic Orban, in sedinta de guvern de miercuri, 18 noiembrie, drept cel care-l “secondeaza” pe locotenent-colonelul Valeriu Gheorghita, medicul militar anuntat cu o zi inainte de presedintele Klaus Iohannis drept coordonatorul campaniei de vacinare impotriva noului coronavirus in Romania. Baciu a condus un ONG care a primit, in 2016-2017, un milion de euro de la o importanta companie farmaceutica. Cea mai vizibila actiune publica a organizatiei lui Baciu a fost o campanie de publicitate electorala mascata pentru Busoi, intrerupta de la difuzare de CNA. Numele lui Andrei Baciu a intrat in atentia publica la jumatatea anului 2015, cand un ONG pe care formal il conducea, Asociatia SOS Drepturile Pacientilor, a inceput o campanie de informare pe care a lansat-o, insa, insusi Cristian Busoi, pe-atunci vicepresedinte PNL, presedinte PNL Bucuresti si aspirant la o candidatura la Primaria Capitalei din partea liberalilor. Campania ONG-ului condus de Baciu a presupus, printre altele, si spoturi publicitare difuzate la televiziunile trustului Intact, in special la Antena3…..Povestea candidaturii lui Busoi la Primaria Capitalei s-a stins in luptele interne din PNL-ul acelor ani, dar Andrei Baciu a mers mai departe. A ajuns aproape ministru al Sanatatii in Cabinetul Ciolos. A fost anuntat de premierul Dacian Ciolos, in zilele negre de dupa Colectiv, drept viitorul titular al portofoliului, insa a fost retras rapid, in circumstante doar partial lamurite. Pentru opinia publica, Romica-Andrei Baciu ramane fotomodelul care a pozat in chiloti si a fost retras dupa ce a fost propus ministru. Contactat acum de Ziare.com, premierul de atunci, Dacian Ciolos, in prezent europarlamentar, a declarat ca l-a ales pe Andrei Baciu dupa CV, dintr-o suma de propuneri primite timp de cateva zile, dupa care ar fi avut o discutie cu acesta. In care l-a mintit. “Domnul Baciu m-a mintit, asta a fost problema, de-asta l-am retras. Dansul avea oarece experienta, inclusiv in afara Romaniei, insa nu mi-a spus ca nu si-a dat secundariatul (examenul de la finalul rezidentiatului, astazi echivalent cu examenul de medic specialist, n. red.)”, si-a amintit fostul premier Ciolos. Potrivit acestuia, aceasta minciuna, “fie si prin omisiune”, a fost motivul pentru care si-a retras propunerea facuta lui Romica-Andrei Baciu si anuntata deja oficial, alegandu-l pe Patriciu Achimas Cadariu, la acel moment prezentat drept tehnocrat, acum candidat din partea PSD pentru un fotoliu de parlamentar. Un telefon de la Busoi…. “Mi-a spus ca am facut o alegere execelenta, ca domnul Baciu este un tanar profesionist remarcabil”, a declarat Ciolos luni, 16 noiembrie. Un milion de euro de la Big Pharma pentru “asociatia lui Busoi” condusa de Baciu Presa vremii confirma. Busoi pare extaziat in fata competentelor tanarului Baciu. Imediat dupa aventura guvernamentala incheiata prost pentru el, dupa ce a fost retras inainte sa fie practic numit, Romica-Andrei Baciu s-a inscris in PNL si a primit functia de prim-vicepresedinte al filialei Sectorului 1. “Un tanar destept, harnic si curat”, il descria presedintele PNL Bucuresti Cristian Busoi pe Baciu, la inscrierea in partid. Timpul a trecut, Baciu, conform CV-ului de pe site-ul Ministerului Sanatatii, a ajuns, pentru cateva luni, membru si chiar presedinte al Consiliului de Administratie al Spitalului Obregia din Bucuresti, apoi si-a luat examenul de medic specialist in noiembrie 2017, dupa care nu a mai lucrat nicaieri timp de doi ani si mai bine, pana a ajuns secretar de stat la Ministerul Sanatatii. In ciuda ratarii colosale care i-a ucis din fasa ambitiile politice, Andrei Baciu s-a descurcat uimitor de bine cu asociatia pe care o conducea si care-l promova intens pe Cristian Busoi. Pe banii marilor companii farmaceutice…..Busoi, medicul-notar cu sotie notar si cu soacra-notar condamnata pentru spalare de bani Numele lui Cristian Busoi a ajuns si el de cateva ori intre copertile unor dosare penale. Acelasi denuntator din cazul lui Ciurchea, un director al HP Romania, Radu Enache, l-a parat procurorilor si pe Busoi. “In anul 2013 HP a semnat cu CNAS un proiect de mentenanta pentru aplicatia ePrescription. Am fost informati de doamna Irina Socol ca presedintele Cristian Busoi solicita o suma de bani (cateva zeci de mii de euro). Initial am refuzat cererea, dar la solicitarea lui Busoi adresata doamnei Socol, am participat la o intalnire cu acesta si Irina Socol. In cadrul intalnirii a cerut explicit banii mentionati. Nu cunosc daca Siveco a transferat banii in contul lui Busoi”, a declarat la DNA fostul sef HP Romania, Radu Enache, dupa cum relateaza Romania Libera. Intr-un alt dosar, cel al baronului PSD de Mehedinti, Adrian Duicu, bagat pentru scurt timp chiar si la arest, Busoi a picat pe interceptarile procurorilor. Cu toate astea, Cristian Busoi a evitat problemele cu legea. Nu la fel de norocoasa a fost si soacra sa, care in 2016 a fost condamnata la trei ani de inchisoare cu suspendare de Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru spalare de bani. La nici 43 de ani, Cristian Busoi – care a ocupat in ultimii ani mai multe functii politice in tara, toate remunerate modest, dar si pozitia de europarlamentar, care vine la pachet cu un salariu generos – a ajuns sa aiba o avere neverosimila…..In chestiunea vaccinului anti-covid, chiar inainte de a fi numit formal “secund” al doctorului Gheorghita, Romica-Andrei Baciu a facut o gafa majora. “Luni (16 noiembrie, n.red.) a avut o conferinta cu DSP-urile si a batut cu pumnul in masa cerandu-le sa transmita niste adrese (aici si aici, n. red.) catre toate institutiile in legatura cu vaccinarea anti-covid, o prostie majora, din moment ce nu a existat vreo campanie de informare, nu s-a stabilit care va fi ordinea in cetatenii Romaniei vor primi vaccinul”, ne-a declarat un medic. O alta sursa a declarat ca marti, 17 noiembrie, la intalnirea convocata la Cotroceni de presedintele Iohannis, Baciu a fost “certat” pentru initiativa de a comunica respectivele informatii, fara a preciza cine anume l-a admonestat pe secretarul de stat. Integral: https://ziare.com

FT: OMS recomandă să NU se prescrie Remdesivir pacienților cu Covid  Organizația Mondială a Sănătății a sfătuit medicii să nu prescrie Remdesivir pacienților cu coronavirus din spital, punând la îndoială eficacitatea singurului antiviral aprobat pentru tratarea bolii, scrie Financial Times într-o alertă transmisă vineri dimineața la ora 3. Remdesivir a fost aprobat de U.S. Food and Drug Administration (FDA) luna trecută. Dar un expert al OMS a scris vineri în British Medical Journal vineri că medicamentul „nu e recomandat pacienților internați la spital cu Covid-19, indiferent de cât de grav sunt bolnavi, deoarece în prezent nu există dovezi că le îmbunătățesc starea sau nevoia de ventilație”. Recomandarea de vineri se bazează pe patru studii care au implicat peste 7.000 de pacienți. Organizația mondială a precizat că certitudinea dovezilor este scăzută și nu există date certe care să demonstreze că medicamentul e benefic. E nevoie de studii suplimentare, mai recomandă OMS.  Instituția a recomandat utilizarea steroizilor pentru a trata pacienții bolnavi în stare severă de Covid-19. Steroizii sunt ieftini, se administrează pe cale orală și sunt disponibili pe scară largă. Remdesivir costă 2.340 USD și se administrează intravenos. OMS a decis, de asemenea, să suspende remdesivirul din lista sa de precalificare, o condiție prealabilă pentru achiziții în țările în curs de dezvoltare, a declarat un oficial pentru Financial Times. Producătorul Remdesivir, compania Gilead spune că remdesivirul, cunoscut acum sub numele său Veklury, a fost recomandat de instituții de renume, inclusiv Institutul Național de Sănătate din SUA și Societatea de Boli Infecțioase din America. Compania a spus că există „dovezi solide” ca urmare a mai multor studii care arată că medicamentul a accelerat recuperarea bolnavilor de Covid-19. Integral: https://www.hotnews.ro

Coronavirus in lumeCum se transmite totuși Covid-19? Rolul “superspreader-ilor”, din nou în discuție / “Supercontaminarea, semnul distinctiv al coronavirusului”  Lăcașuri de cult, sărbători familiale sau congrese profesionale: câteva evenimente reușesc să genereze foarte multe cazuri de Covid-19 iar înțelegerea acestui fenomen de “supercontaminare” ar putea ajuta mai bine la lupta împotriva pandemiei, scrie AFP. Din ce în ce mai mulți experți cred că progresia noii epidemii este puternic alimentată de accese bruște plecate de la doar câteva persoane infectate. Când acest lucru se întâmplă, virusul se transmite “la 10, 20, 50 de persoane sau chiar mai mult”, în condițiile în care, în majoritatea cazurilor, lanțul de contaminare are tendința de a se întrerupe rapid, explică Benjamin Althouse, cercetător la institutul de modelare a bolilor la Universitatea Washington. S-ar putea chiar ca 90% din cazurile de Covid-19 să provină de la doar 10% dintre persoanele infectate, crede acesta.”Este ca și cum ai arunca chibrituri pe așchii: prima oară, a doua oară nu se întâmplă nimic și apoi brusc, a treia oară, pornește focul și totul se aprinde”, continuă acest expert.”Supercontaminarea este semnul distinctiv al coronavirusului”, afirma la sfârșitul lui octombrie pe Twitter o responsabilă din cadrul OMS, Maria Van Kerkhove. În ultimele luni, mai multe exemple de evenimente de supercontaminare au fost remarcate.“Pacienta 31” În februarie, o femeie din Coreea de Sud, în vârstă de 61 de ani, identificată drept “Pacienta 31”, a ținut prima pagină a ziarelor: de la această persoană a pornit valul de contaminări în cadrul Bisericii Shincheonji a lui Isus. Evoluția cazurilor a reamintit de Mary Mallon, alias “Typhoid Mary”. Această bucătăreasă a intrat în istoria medicală la începutul secolului XX când a fost recunoscută drept prima purtătoare sănătoasă de tifos din Statele Unite, după ce a transmis boala la zeci de persoane. Biserica Shincheonji a lui Isus, mișcare religioasă considerată de unii drept sectă, a devenit principalul vector de propagare a coronavirusului în Coreea de Sud, cu peste 5.000 de cazuri legate de ea. La fel, un congres anual organizat la sfârșitul lui februarie de compania farmaceutică americană Biogen este suspectat că a condus la circa 20.000 de cazuri în regiunea Boston. Dincolo de aceste câteva exemple frapante, autorii unui studiu publicat în septembrie în Science au concluzionat că “supercontaminarea predomină” în transmisia coronavirusului SARS-CoV-2…..De la începutul pandemiei, atenția a fost îndreptată spre un indicator – rata de reproducere. Denumit R0, este vorba de numărul medii de oameni pe care fiecare persoană contaminată îi infectează, în absența oricăror măsuri de control al epidemiei.  Dar izolarea acestui criteriu “nu este suficientă pentru a avea tabloul complet” al transmisiei, avertizează Benjamin Althouse. Astfel, Covid-19, gripa sau Ebola au fiecare un R0 cuprins între 2 și 3. Dar oamenii infectați cu gripă au uniform tendința de a infecta alte două sau trei persoane, în timp ce pentru Ebola și Covid transmisia este mult mai dispersată: unele persoane infectate nu reinfectează pe nimeni, în timp ce altele sunt la originea a zeci de contaminări, arată Althouse. Rămâne de aflat ce declanșează aceste supercontaminări. Superspreader, o denumire înșelătoare Nu este cunoscut încă cu certitudine rolul factorilor biologici, spre exemplu ipoteza unei încărcături virale mai ridicate pentru aceste persoane denumite „superspreader”. Ce se știe însă cu siguranță este că transmisia Covid este strâns legată de circumstanțe: locuri închise, prost aerisite, dens populate și unde oamenii vorbesc tare, țipă sau cântă sunt extrem de propice pentru contaminări. Un studiu publicat recent în revista Nature a arătat astfel că restaurantele, sălile de sport și barurile sunt locurile unde oamenii se contaminează cel mai mult în Statele Unite. Integral: https://www.hotnews.ro

Coronavirus in ItaliaStudiu: Măștile sanitare oferă o protecție de 15-20% împotriva Covid-19 ….In cadrul studiului, care a fost realizat în lunile aprilie şi mai când autorităţile daneze nu au recomandat purtarea măştilor, 6.024 de adulţi au fost împărţiţi în două grupuri – unul purtând măşti şi celălalt un grup de control. După o lună, 1,8% dintre persoanele care purtau mască au fost infectate, în timp ce 2,1% dintre persoanele din grupul de control au fost testate pozitiv la COVID-19, a declarat într-un comunicat Spitalul Universitar din Copenhaga. “Studiul nu confirmă aşa cum era aşteptat reducerea la jumătate a riscului de infectare în rândul persoanelor care poartă mască”, se arată în comunicat. “Rezultatele ar putea indica un grad moderat de protecţie de 15-20%, cu toate acestea, studiul nu a putut exclude faptul că măştile ar putea să nu ofere niciun fel de protecţie”, se arată în text. Integral: https://stirileprotv.ro

Vaccin coronavirusStudiu: Cât timp ar putea fi contagios un pacient infectat cu noul coronavirus  … Potrivit unui studiu publictat recent în în revista de specialitate The Lancet, persoanele infectate noul coronavirus ar fi mai contagioase în primele nouă zile după apariția simptomelor, transmite Global News. Realizatorii cercetării a analizat cazurile unor pacienți spitalizați ce au contractat virusul și au ajuns la concluzia că aceștia nu mai erau contagioși la nouă zile după ce au dezvoltat simptome. „Descoperirile noastre sunt în concordanță cu studiile de urmărire a contactelor care sugerează că majoritatea evenimentelor de transmitere virală apar foarte devreme și mai ales în primele cinci zile de la debutul simptomelor, indicând importanța autoizolării imediat după începerea simptomelor”, a declarat Muge Cevik, de la Universitatea din St Andrews. “La pacientii cu simptome non-severe, perioada de infecțiozitate ar putea fi de până la 10 zile de la debutul simptomelor”, a adăugat aceasta. Integral: https://stirileprotv.ro

De ce au refuzat autoritatile sa faca publice numele expertilor din Grupul de Comunicare StrategicaDe ce au refuzat autoritatile sa faca publice numele expertilor din Grupul de Comunicare Strategica  Organizatia non-guvernamentala APADOR-Ch sustine ca este necesara o modificare a Legii 544 privind accesul la informatii publice astfel incat autoritatile sa nu mai poata invoca dreptul la protectia datelor cu caracter personal ca argument pentru refuzul de a oferi informatii publice. Pozitia vine dupa ce autoritatile au refuzat sa comunice numele expertilor care fac parte din Grupul pentru Comunicare Strategica. “O solicitare din luna martie a APADOR-CH, prin care ceream, fara succes, sa se faca publica componenta Grupului de Comunicare Strategica, a fost reinnoita in luna octombrie de un parlamentar. Acesta a primit, se pare, un raspuns ceva mai complet la aceeasi intrebare, insa componenta renumitului Grup strategic ramane o necunoscuta pentru public. De data asta sub pretextul protectiei datelor cu caracter personal. Asa cum reiese din acest raspuns primit de parlamentarul in cauza, se pare ca Ministerul Afacerilor Interne a consimtit sa furnizeze informatiile cerute, in virtutea “obligatiei constitutionale” de a le raspunde senatorilor si deputatilor, insa a avertizat ca informatiile nu pot fi publicate intrucat contin date personale”, se arata intr-un comunicat al APADOR-Ch…..APADOR-CH considera justificata aceasta modificare care ar obliga institutiile sa publice din oficiu astfel de informatii intrucat persoanele/functionarii din compunerea comisiilor pot avea probleme de integritate. Or nu se poate verifica acest lucru daca nu se poate sti cine face parte din respectivele comisii. Legea care protejeaza datele personale nu poate sa limiteze dreptul cetatenilor de a afla informatii de interes public, sub pretextul “dreptului la anonimat” al unor persoane, mai ales cand acele persoane ocupa functii in care iau decizii ce influenteaza viata cetatenilor. De altfel, chiar GDPR prevede in art. 6 al. 1 lit. c) ca datele cu caracter personal pot fi facute publice daca “prelucrarea este necesara in vederea indeplinirii unei obligatii legale care ii revine operatorului”. Or, prin introducerea in Legea 544/2001 a obligatiei legale de a face cunoscute numele membrilor din comisii, comitete etc., conform propunerii APADOR-CH, ar fi intrunite si cerintele art. 6 al. 1 lit, c) din GDPR, iar comunicarea respectivelor informatii nu ar mai face obiectul niciunei dispute de genul celor care exista in prezent in spatiul public”, mai arata cei de la APADOR-Ch. Integral: https://ziare.com

Investigați de justiție care cer voturi pentru viitorul Parlament: partidele mici au înghesuit pe liste condamnați, inculpați și urmăriți penalInvestigați de justiție care cer voturi pentru viitorul Parlament: partidele mici au înghesuit pe liste condamnați, inculpați și urmăriți penal … Ministrul justiției, umăr la umăr cu un inculpat În Prahova, fostul deputat liberal Mircea Roșca a fost plasat pe lista PNL pentru Camera Deputaților pe locul al treilea, în vreme ce ministrul Cătălin Predoiu ocupă primul loc. Roșca a fost condamnat în primă instanță la trei ani de închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu, dar, anul trecut, procesul său a fost reluat de la zero. … Alte cazuri îi urmează dintre cei care bat la porțile Parlamentului. Condamnat pentru fraude cu fonduri europene, după ce a încasat bani pentru un teren Fostul primar al comunei Nicșeni din județul Botoșani, Ioan Gaidur, ocupă locul al treilea pe lista Partidului Ecologist Român pentru Camera Deputaților, în Botoșani. Gaidur, care este trecut pe listă drept tehnician veterinar și pensionar, a fost condamnat definitiv, în 2016, la șase luni de închisoare cu suspendare pentru fraudă cu fonduri europene. Gaidur a fost acuzat de procurori că ar fi completat cereri de finanțare, în cadrul schemelor de sprijin pentru suprafețe agricole, pentru terenuri despre care a declarat în fals că ar fi fost folosite de primărie. Prejudiciul s-a ridicat la peste 60.000 de lei, conform procurorilor. … Un cântăreț de muzică populară condamnat pentru braconaj se visează senator Marcel George Cojocărescu ocupă locul al doilea pe lista PER pentru Senat și se prezintă drept solist vocal. În 2019, s-a înscris la concursul “Crizantema de aur” cu o melodie intitulată “Străini în țara noastră”, compusă chiar de el. În 2015, el a fost condamnat pentru braconaj la un an și 3 luni de închisoare cu suspendare, i s-au confiscat mai multe arme de vânătoare și a fost obligat la muncă în folosul comunității. …. Tot la Bacău, dar din partea PP-USL, candidează și Mircea Carp, care ocupă locul al doilea pe lista formațiunii fondate de Dan Voiculescu. Carp este un fost consilier local PNL la Pungești care, în 2014, la alegerile europarlamentare, s-a declarat apolitic, ca să ocupe funcția de președinte al unei secții de votare. Cum legea interzice persoanelor afiliate politic să conducă secțiile de vot, Carp a fost condamnat la șase luni de închisoare cu suspendare. …. La Vâlcea, fostul primar Emilian Frâncu, autor a două teze de doctorat și condamnat pentru fapte de corupție, ocupă primul loc pe lista Pro România pentru Camera Deputaților. Presa locală a început deja campania în favoarea condamnatului Frâncu. …. Tot din partea Pro România, dar în Mureș, deschide lista pentru Camera Deputaților și Sergiu Claudiu Maior, inculpat, alături de fostul edil al orașului Tg. Mureș, într-un dosar privind infracțiuni de corupție. El a fost consilierul personal al lui Florea. …. Dragoș Chitic, fostul primar liberal al orașului Piatra-Neamț, s-a mutat în tabăra PMP după ce a fost condamnat în primă instanță la 3 ani de închisoare cu suspendare și acum ocupă primul loc pe lista formațiunii pentru Senat…… Fostul ministru al apărării Corneliu Dobrițoiu, condamnat definitiv la un an de închisoare în dosarul “Case pentru generali”, deschide lista PP-USL București pentru Camera Deputaților. …. Pe locul al doilea, imediat sub Dobrițoiu, se află un fost senator PNL condamnat și el, în trecut, pentru abuz în serviciu. Este vorba despre Dumitru-Dian Popescu, care a fost condamnat la 5 luni de închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu, după ce firma sa ar fi încasat bani de la o primărie din Gorj pentru lucrări fictive.Integral: https://www.libertatea.ro

cristi danilet - Cele mai Noi Știri | LibertateaPentru o altfel de CCR (partea a IV-a): desemnarea membrilor CCR În episodul de azi voi arăta o posibilă cale de evitare a numirii la CCR a politicienilor. Din 1992 de când a fost înființată CCR și până în prezent, au fost 41 de judecători. La data numirii, unii erau membri de partid sau funcționau în organismele politice care au făcut numirile. După cum se vede, legătura dintre partide și cei numiți ca judecători CCR este prezentă pentru majoritatea acestora din urmă…… Cum numirea membrilor CCR implică decizia organismelor politice și acest lucru nu văd cum ar putea fi schimbat, rezultă că, pentru a avea o altfel de Curte Constituțională, trebuie modificate criteriile după care se fac numirile. De aceea, propun: Membrii CCR să nu poată fi membri de partid nici înainte de numire cu șase ani, nici timp de trei ani după încetarea mandatului. Legătura dintre viaţa politică şi mandatul la CCR este dăunătoare pentru încrederea în independenţa fiecărui membru al CCR şi, în final, în independenţa Curţii. Aceste legături pot apărea înainte de numirea în funcţie – și, după cum se vede în tabelul de mai sus, este cazul majorităţii membrilor CCR de-a lungul anilor. Pot apărea însă și după încetarea mandatului – existând cel puţin aparenţa de pantouflage, în timpul funcției de membru CCR au loc “negocieri” pentru viitoarea funcție (cum este cazul unui fost membru CCR ce a ajuns Secretar General al Guvernului sau a unui alt fost membru CCR ce a ajuns ministru al justiţiei). Integral: https://roeu.org

Imagini revoltatoare in Apuseni: Cum distrug taietorii de lemne o...Comunicat de presă: Cascadă de victorii pentru pădure realizate de Agent Green în instanțele supreme București, 18 Noiembrie 2020 – Agent Green a obținut în această toamnă la Curtea de Apel București și Înalta Curte de Casație și Justiție cel puțin 3 hotărâri definitive fără precedent pentru protejarea pădurii din România.  În urma acestor hotărâri s-au suspendat și în unele cazuri s-au anulat definitiv tăierile planificate pe mai bine de 34.000 de hectare cu păduri din arii naturale protejate. Mai mult, amenajamentele silvice nu mai pot fi ținute la secret de către autorități. ”Victoriile ne bucură și reprezintă categoric un pas înainte. Faptul că pârâții pierzători sunt înseși ministerul mediului și Romsilva ne întristează și ne confirmă în acest moment că Statul Român este un cap al Mafiei Pădurilor, a spus Gabriel Păun, președintele Agent Green. În cazul Agent Green împotriva Ministerului Mediului de la Curtea de Apel București pentru desecretizarea amenajamentelor silvice, organizația ecologistă a generat un precedent la nivel național. Informațiile despre toată pădurea României secretizate de Guvern și de Romsilva în ultimii 30 de ani trebuie de acum publicate. Curtea a respins recursul Ministerului Mediului ca nefondat și obligă instituția să publice amenajamentele silvice. Aceste documente conțin informații despre fiecare bucățică de pădure din România și planurile de exploatare pe care Statul sau proprietarii privați le au. Informații ca de exemplu: volumul de lemn care există în pădure, speciile de arbori, vârsta medie a arboretelor, ce fel de tăieri sunt planificate sau volumul de lemn aprobat spre tăiere pentru următorii 10 ani. ”Oricine poate cere începând de astăzi ministerului sau ocolului silvic din zona de interes, amenajamentul silvic pentru a afla date despre pădure. Odată obținute, aceste documente pot fi folosite pentru a observa dacă pădurea este îngrijită corect sau abuziv și pentru a acționa atunci când lemnul tăiat și considerat legal este de fapt o tăiere distructivă care trebuie stopată înainte ca răul să fie făcut. Amenajamentele sunt aprobate prin ordin al ministrului care odată prins că a aprobat un amenajament distructiv, poate și trebuie tras la răspundere.”, a adăugat Cătălina Rădulescu, avocatul Agent Green…..În cazul spectaculos Agent Green împotriva ministerului mediului și a Romsilva, Ocolul Silvic Baia de Aramă, organizația a suspendat tăierile pe o suprafață de aproape 20.000 de hectare care se suprapun cu Parcul Național Domogled – Valea Cernei și cu situl Natura 2000 Nordul Gorjului de Vest. Pârâții au făcut recurs, pe care l-au pierdut și ulterior au făcut o cale extraordinară de atac pe care au pierdut-o prin hotărârea definitivă a ICCJ. Decizia poate fi consultată aici:…. Între timp, Romsilva a continuat să extragă arbori seculari din aceste zone până când Agent Green a somat Garda Forestieră să intervină în repetate rânduri. La scurt timp, au fost suspendate și tăierile de la Padeș, ocolul silvic de stat învecinat pe o suprafață de 14.612,36 de hectare. Decizia Curții de Apel București în procesul Agent Green împotriva Romsilva și a Ministerului Mediului poate fi consultată aici:…..Cu toate acestea, Romsilva a scos ilegal la licitație mai multe păduri seculare de pe raza acestui ocol cu vârsta medie de 170 de ani. 9792 de metri cubi de lemn ar urma să fie scoși din arbori monumentali de pe raza acestui ocol care se suprapune cu Parcul Național Domogled – Valea Cernei și aria protejata Natura 2000 Nordul Gorjului de Vest. Licitația organizată de Romsilva programată a avea loc pe 26 noiembrie poate fi consultată aici:…. ”Ne este tot mai clar că este o adevărată frenezie a Romsilva în ultimele păduri bătrâne ale României. Pe de o parte nu prea mai au ce tăia pentru că majoritatea pădurilor României sunt prea tinere pentru a fi tăiate, pe de altă parte se tem că tocmai aceste păduri bătrâne și valoroase pentru biodiversitate și climă ar putea deveni strict protejate. Așa că merg înainte cu tăierile fără să le pese nici măcar de instanța supremă”, acuză Păun. Nu în ultimul rând, în procesul câștigat vinerea trecută la Curtea de Apel București, Agent Green a obținut nu doar suspendarea, ci și anularea  actelor care prevedeau tăierea a 20 de parcele de păduri virgine din cele mai sălbatice zone ale Parcului Național Domogled – Valea Cernei și din Geoparcul Platoul Mehedinți, păduri care în acte au vârste medii între 100 și 180 de ani și care sunt parte din zona tampon UNESCO. Deși fac parte din cele 8747 de hectare identificate de organizație drept potențiale păduri virgine pentru a fi incluse în Catalogul Național al Pădurilor Virgine, autoritățile au scos parcelele la licitație și au făcut recurs în urma suspendării din aceeași perioadă a anului trecut. Gabriel Păun, Președintele Agent Green, spune căEfortul autorităților de a distruge aceste păduri virgine este rușinos. Vorbim despre zone extrem de valoroase din punct de vedere al biodiversității, cu arbori monumentali cu vârste chiar și de peste 300 de ani care fac parte din zona tampon UNESCO.” 708 parcele care însumează 8747 de hectare  de pădure au fost identificate de către organizația de mediu pentru a trece în regim de strictă protecție, procedură în urma căreia autoritățile trebuie să oprească exploatările și licitațiile până la decizia venită în urma verificării din teren și a actelor. Conform Ordinului de Ministru din 2525/2016,  Garda Forestieră este obligată să verifice în acte și pe teren toate suprafețele sesizate de orice factor, apoi să le publice pe site pentru studii în vederea includerii în Catalogul Național al Pădurilor Virgine. Integral: https://www.agentgreen.ro

FonduriCURTEA DE CONTURI:Bugetul de stat, prejudiciat cu 34,2 milioane lei în starea de urgenţă  38 de milioane de lei prejudicii, din care aproape 90% (34,2 milioane lei) au afectat bugetul de stat şi 659 de milioane de lei abateri cu caracter financiar contabil (nu au generat nici venituri, nici prejudicii) a constatat Curtea de Conturi în urma celor 949 de misiuni de audit de conformitate efectuate cu privire la gestionarea resurselor în perioada stării de urgenţă, conform declaraţiilor făcute, azi, de Cristina Breden, director Direcţia de control a achiziţiilor publice, din cadrul instituţiei publice. Ea a menţionat că au fost verificaţi 412 ordonatori principali de credite, 55 de ordonatori secundari de credite, 454 de ordonatori terţiari de credite, 8 companii naţionale şi 9 societăţi naţionale, 8 societăţi comerciale şi o singură regie autonomă. “În perioada stării de urgenţă s-a constatat că fondurile publice destinate combaterii infecţiei cu Covid au fost de circa 5 miliarde de lei. Cea mai mare pondere, 3,7 miliarde de lei, au reprezentat-o fondurile utilizate pentru plata indemnizaţiilor acordate pe perioada suspendării contractelor individuale de muncă din iniţiativa angajatorului. 13,12%, 662 de milioane de lei au reprezentat indemnizaţii acordate altor categorii de personal. La acestea se adaugă donaţii şi sponsorizări din care cele mai multe au fost primite de administraţia publică locală. Urmare a acestor acţiuni de verificare au fost identificate peste 800 de cazuri de abateri de la legalitate sau nereguli, erori, din care cele mai multe au fost în legătură cu calitatea gestiunii economico-financiare 382, 200 de cazuri cu privire la exactitatea şi realitatea datelor reflectate în situaţiile financiare şi doar 147 de cazuri în ceea ce priveşte achiziţiile publice”, a spus Cristina Breden, la dezbaterea online “Banii publici în pandemie şi planurile bugetare pentru 2021”, organizată de Expert Forum. Reprezentanta Curţii de Conturi a arătat că impactul financiar al constatărilor a fost de 647.000 de lei venituri suplimentare, 38 de milioane de lei prejudicii, din care aproape 90% au afectat bugetul de stat, de asemenea 659 de milioane de lei valoarea abaterilor cu caracter financiar contabil. Acestea nu au generat nici venituri, nici prejudicii, fiind doar abateri cu caracter financiar – contabil. “Obţinerea unui tablou complet referitor la modul de utilizare a fondurilor publice în perioada pandemiei care a afectat cea mai mare partea anului 2020 o vom obţine abia la sfârşitul anului următor când se va termina verificarea execuţiei bugetare a acestui an şi se vor verifica toate cheltuielile la entităţile care intră în programul de activitate pe perioada anului 2020. Astfel că nu aş putea să vă ofer o concluzie la această dată referitor la modul de respectare a prevederilor legale în perioada pandemiei. Doar în starea de urgenţă care s-a întins pe doar două luni de zile”, a precizat Cristina Breden. Integral: https://www.bursa.ro

Un economist BNR propune taierea cu 20% a lefurilor angajatilor la stat: Nu e deloc normal ca salariul mediu din sectorul bugetar sa fie mai mare decat in cel privatUn economist BNR propune taierea cu 20% a lefurilor angajatilor la stat: Nu e deloc normal ca salariul mediu din sectorul bugetar sa fie mai mare decat in cel privat Valentin Lazea, economistul sef al Bancii Nationale a Romaniei afirma ca statul trebuie ca, incepand de anul viitor, sa reduca deficitul bugetar, care ar ramane deosebit de ridicat in comparatie cu regiunea, si ca este nevoie de masuri atat pe partea de venituri, cat si pe cea de cheltuieli. “Nu e deloc normal ca salariul mediu din sectorul bugetar sa fie mai mare decat in sectorul privat”, considera Lazea, posibile solutii pentru reducerea cheltuielilor fiind ca programul de lucru al bugetarilor sa fie redus cu o cincime, cu reducerea corespunzatoare a salariilor, iar angajarile sa fie cvasi-inghetate. Fara masuri de ajustare, deficitul bugetar va depasi anul viitor 8% din produsul intern brut, dupa ce in acest an este previzionat de Guvern la peste 9% avertizeaza Valentin Lazea intr-o videoconferinta organizata de Consiliul Fiscal si Universitatea Al. I. Cuza din Iasi, conform Profit.ro. “Reducerea cheltuielilor ar fi necesara, numai ca trebuie sa creasca in viitor alte cheltuieli nesalariale, cheltuieli cu dotarea spitalelor, a scolilor, cu infrastructura. Chiar presupunand ca un guvern isi va propune sa inghete salariile si pensiile, tot nu este suficient, pentru ca sunt cheltuieli de natura nesalariala care trebuie sa creasca”, arata Lazea….. “Isi va permite statul sa concedieze bugetari si sa adauge someri din sectorul de stat la somajul deja crescut din sectorul privat? E un mare semn de intrebare”, spune Lazea. El remarca: “Nu e deloc normal ca salariul mediu din sectorul bugetar sa fie mai mare decat in sectorul privat”. “O solutie ar fi saptamana de lucru de 4 zile pentru bugetari cu o reducere de o cincime a salariului. Integral: https://ziare.com

Cornel CodiţăAdevăruri mai mult decît incomode  Celui mai informat personaj public din România, Preşedintele României, i-au trebuit şase ani de mandat pînă să emită singura propoziţie din care reiese fără echivoc că are totuşi contact cu realităţile de adîncime ale acestei ţări: “sistemul de sănătate trebuie reconstruit”!!! Reţineţi cu băgare de seamă, nu reformat, nu ameliorat, nu adaptat, nu modernizat… nu nimic, reconstruit!!!! După ce ne revenim din încîntare şi admiraţie, ne aşteaptă două veşti. Ca de obicei, una bună şi una rea. Cea bună este că nu doar sistemul de sănătate se află în situaţia în care nu mai poate fi reparat, ci trebuie reconstruit de la zero, ci încă alte cîteva, dintre care cel de învăţămînt, cel de educaţie, de pensii, de asistenţă socială, de transport, sunt doar cîteva dintre cele critice, aflate într-o stare de degradare cel puţin la fel de avansată ca şi cel de sănătate publică. Vestea proastă este că, înaintea tuturor acestora, România va trebui să construiască de la zero un alt sistem, cel economic!!! Iar motivul este cît se poate de simplu, elementar: reconstrucţia de care este nevoie la acareturile ogrăzii noastre costă şi anume… costă foarte mult. Bani pe care nu-i avem. Resursele necesare pentru a susţine aceste costuri nu pot proveni decît din activităţile productive ale societăţii. Ştiu, moda este, nu doar la noi, ci la case mai mari, de vreo cîteva decenii, ca resursele pentru tot felul de activităţi, inclusiv economice, să vină nu din cîştiguri şi economii, ci din împrumuturi, căţărate peste alte împrumuturi, aburcate la rîndul lor peste datorii rostogolite, datorii istorice şi datorii pe care, dacă o vrea Cel Atotputernic, ne le mai plătim decît la ziua Sfîntului Aşteaptă. Ideea că România ar putea împrumuta banii de care are nevoie pentru a face trebuşoara la care musai să se înhame, este în cel mai bun caz o utopie, nicidecum baza unui plan realist de acţiune. Iar motivul este, din nou, foarte simplu, elementar. Împrumuturile nu sunt ca cişmeaua din capul uliţei, unde se poate duce oricare cu găleata să ia cît îi trebuie azi, ori de azi pe mîine. Ele sunt cu dichis şi dobînzi. Dichisul constă în aceea că pentru a ajunge la “ghişeul” unde se depun cererile, trebuie mai întîi să-ţi deschidă cineva uşa băncii!!! Şi, de regulă, pentru sărăntoci şi cei îndatoraţi mult peste limita lor de credibilitate şi solvenţă uşa nici măcar nu se întredeschide, să poţi lua şi tu, ca omul, un bon de ordine! Cît despre dobînzi, ele cresc, deloc liniar, dar implacabil, pe măsură ce gradul de îndatorare creşte. În plus, toată afacerea nu se derulează fără ca datornicul să îşi asume obligaţia unei alte cheltuieli, cea a asigurării împrumutului, adică să mai plătească o poliţă către un intermediar care a luat de pe spinarea băncii creditoare o parte din riscul de împrumut, iar, în completare, să pună pe masă ceva colaterale, gajuri şi garanţii, pe care creditorul, la nevoie (despre nevoia lui, a creditorului, este vorba, desigur!) să le poată executa, ca să îşi recupereze, cu cîştig, banii împrumutaţi. De trei decenii sistemul economic, cel al administraţiei şi guvernării din România au funcţionat hrănite cu împrumuturi binişor peste 100 de miliarde de euro!!! Ştiu, de cînd miliardul a ajuns “monedă curentă”, suma nu mai sperie pe nimeni. Este, însă, cît un Everest şi jumătate, dacă o raportezi la capacitatea noastră, istoric dovedită, de a returna datorii de această magnitudine. Poate nu este rău să ne aducem aminte că datoria contractată în regimul Ceauşescu, pe parcursul unui deceniu şi jumătate şi pe baza căreia a fost realizată structura disfuncţional modernizată a economiei “României socialiste multilateral dezvoltate” a fost, la valoarea de azi a banilor, cu ajustările de rigoare, de circa 60 miliarde dolari. Pentru a fi achitată în regim forţat a fost nevoie de două decenii, timp în care, datorită restricţiilor impuse sau auto-impuse, regimul a distrus cea mai mare parte a avantajelor rezultate din importurile tehnologic-industriale şi, mai ales, a fost obligat să exporte masiv producţia agricolă a ţării, reducînd timp de un deceniu alimentaţia majorităţii populaţiei urbane la condiţii de război, cu cîteva alimente de bază pe cartelă, iar celelalte, în cea mai mare parte a timpului, lipsă! Integral: https://www.bursa.ro

TineriŞcoală online făcută în copaci sau pe case de copiii din nordul Moldovei. „Este vai de capul lor“ … „Sunt în clasa a VII-a. Acuşi am examenul de clasa a VIII a. Şi eu nu am făcut şcoală de 9 luni. Oleacă acuma în toamnă. Prin telefon primesc temele dar mă uit câteodată şi nu pricep nimic acolo. Aş vrea să mă fac poliţai”, mărturiseşte Vlad, un copil de numai 13 ani, din satul Codreni, un cătun aruncat printre dealurile Botoşaniului, la mai bine de 60 de kilometri de municipiul reşedinţă de judeţ. Ca Vlăduţ mai sunt încă câteva sute de elevi de la ţară. Fie sunt prea săraci ca să-şi permite telefoane performante sau laptop-uri, fie trăiesc în zone fără semnal. Unii învaţă în locuri greu de imaginat, pe acoperişuri, în copaci sau pe coteţul porcului, doar-doar vor reuşi să aibă internet. Oamenii din cătunele îndepărtate spun că toţi copiii lor sunt condamnaţi la sărăcie şi analfabetism, mai ales că au făcut şcoală doar două luni în ultimele nouă de când a început pandemia. ”Vai de capul lor. Am crezut că măcar ei scapă de glod şi balegă. La vite, la pământ, proşti şi săraci. Aşa-i soarta noastră. Nimeni nu-şi bate capul cu noi”, spune Neculai, un alt sătean din Codreni. …. Kilometri cu bicicleta pentru o temă În judeţul Botoşani sunt peste 62.000 de elevi. Majoritatea învaţă în mediul rural. O bună parte a celor care învaţă în mediul rural au o situaţie materială precară. În cătunul Codreni, comuna Mileanca se ajunge după 7 kilometri de mers cu maşina pe un drum judeţean din pământ, pe alocuri acoperit cu pietriş. Dincolo de dealuri, în casele bătrâneşti, majoritatea din chirpici trăiesc zeci de familii care trăiesc aproape exclusiv din agricultură şi creşterea animalelor. Neculai, de exemplu, are patru vaci, cinci porci şi mai multe păsări. Se trezeşte la 5 dimineaţa şi termină munca după apusul soarelui. Nu are alt venit decât ceea ce obţine de pe urma creşterii animalelor şi a pământului. Are puţină şcoală şi mereu a visat ca măcar copiii săi să înveţe carte şi să ajungă cineva în viaţă. ”Am palmele crăpate de muncă. De când sunt mic muncesc. Altă şansă nu avem. Dacă ne oprim, murim de foame. Tot ce obţin bag în copii. Să-i văd plecaţi de la coada vacii. Că aici rămân robii pământului, cu muncă multă şi sărăcie, la fel. Acum însă văd că degeaba ne-am chinuit. Au închis şcoala. La Codreni puţini dacă au telefoane de astea mai bune. Nu mai zic de altele. Pe ce să înveţe ei ? Cum să facă ei să înveţe, dacă nu au pe ce? Nu-i bătaie de joc? Nu sunt ei împinşi la sărăcie sau la fugit la roşii, ardei şi ce mai culeg ei pe acolo prin afară?”, spune Neculai. …. Ore online făcute în copaci Alţii mai norocoşi primesc de la părinţii plecaţi la muncă în străinătate telefoane sau tablete pe care să poată face orele online. Norocul se termină însă atunci când trebuie să se conecteze la internet. La Codreni, doar în anumite zone există semnal la internet, şi acolo slab, greu de păstrat conexiunea. Vlad, de exemplu, are tatăl plecat la muncă în străinătate. Are telefon dar nu şi semnal la internet. În loc de şcoală ară, cu un plug tras de cal, împreună cu o rudă, o bucată de pământ. După ce termină munca, se duce să sune la profesori să afle tema. O face singur, aşa cum poate. ”Este greu că nu este semnal la internet. Nu merge. Mă apuc şi sun la profesori, îmi spune tema şi o fac cum pot. Eu vreau să învăţ să ajung şi eu la oraş la liceu”, spune Vlad. …. O săteancă mai în vârstă mărturiseşte că nepoata ei aflată în clasa a V-a, pleacă de două ori pe săptămână cu telefonul în mână, la o rudă dintr-o comună apropiată de municipiul Botoşani pentru a se bucura de câteva ore online. Acasă, copila ajunge să prindă semnal doar în vârful cireşului. În aceeaşi situaţie se află şi alţi colegi de clasă. ”Noroc că are pe cineva lângă Botoşani. Se duce la orele mai grele, unde nu poate face temele singură. Până să dea frigul tare, stătea în cireş şi făcea ore, să prindă şi ea săraca ceva. Stăteau copchii în copaci ca ciorile, la şcoală. Acuma că-i frig pun şcoala în cui, dacă nu au unde se duce”, spune săteanca. Alţii ajungeau pe casă sau pe coteţul porcilor. Integral: https://adevarul.ro

Fara cursuriCum împarți o tabletă la opt copii. Calculul care arată că școala online dă bine doar pe hârtie  Opt copii, o tabletă și școală online. O familie din Maramureș se zbate să le asigure copiilor șanse egale cu cele ale colegilor lor. Părinții primesc ajutor de la învățătoarea unuia dintre frați, care merge zilnic să-i verifice temele și să îi dea unele noi. Alexandru nu are tabletă. Nici telefon și nici laptop. De când școala s-a mutat în online, nu mai are nicio posibilitate de a învăța. Dar în fiecare zi, la ora prânzului, își așteaptă învățătoarea în fața casei. M-am gândit să îl ajut într-un fel și vin zilnic la el, îi spun ce teme am făcut, ce teme mai are de făcut și-l mai ascult. La citit două trei cuvinte, o propoziție și zilnic ne întâlnim, spune învățătoarea. Băiatul are încă șapte frați. Cinci dintre ei sunt școlari. În cămăruța mică, închiriată de la primărie, locuiește întreaga familie. Zece persoane. În casa lor există doar două dispozitive: o tabletă pe care a primit-o fetița cea mare de la școală și telefonul mamei….. Laura Grigor, mama copiilor: “Nu mă plâng că mi-e greu, că nu am de ce să mă plâng. Eu mă bucur pentru ei, să-mi fie sănătoși, să fiu și eu sănătoasă să mi-i pot crește, să-i văd mari.” Copiii, în ciuda lipsurilor, sunt mereu cu zâmbetul pe buze. Învață bine toți. Sunt silitori și chiar dacă au o singură tabletă, nu cer prea multe de la Moș Crăciun. I-au scris deja și așteaptă cu nerăbdare sărbătorile. Nicu: “Pentru tati mi-aș dori să-i deie Dumnezeu sănătate să ia un cal.”…  ..Sora cea mai mare are 16 ani. Fratele cel mai mic încă nu a împlinit doi ani. Aproape toți își doresc același lucru: o cameră destinată doar studiului, sănătate pentru părinți și poate… o pisică… Integral: https://www.digi24.ro

​​FireaEXCLUSIV Primăria Capitalei a plătit în ultimii 4 ani peste 70 milioane lei unor case de avocatură deși are departament juridic să o reprezinte în instanță Primăria Capitalei a plătit în ultimii 4 ani peste 70 milioane lei unor case de avocatură deși are departament juridic să o reprezinte în instanță, potrivit datelor furnizate de Primăria Capitalei la solicitarea HotNews.ro. Departamentul juridic al municipalității este format din circa 50 de juriști, dintre care 28 o pot reprezenta în instanță. Pe rol, în prezent, sunt 4.300 de procese. O parte sunt cu cetățeni care cer accesul la informațiile de interes public sau reclamă abuzuri făcute de Primărie. Potrivit datelor furnizate de Primăria Capitalei la solicitarea HotNews.ro, date solicitate și în anii trecuți, dar la care nu am primit răspuns, în perioada ianuarie 2016- octombrie 2020, municipalitatea a plătit caselor de avocatură pentru servicii juridice aproape 74 milioane lei. Cei mai mulți bani au ajuns la Mocanu și Asociații, peste 30 milioane lei, și SCA Leaua și Asociații – 13,7 milioane lei. Mai jos, toate sumele sunt trecute în ordine descrescătoare:….. Primăria Capitalei are la Departamentul juridic 48 de persoane dintre care 28 consilieri juridici au atribuții de asistență și reprezentare în instanță, 18 consilieri juridici au atribuții în vederea aplicării legilor proprietății – Legea nr. 10/2001 și Legea nr. 112/1995 (nu au activitate de reprezentare în instanță), 9 consilieri juridici sunt repartizați la Serviciul legislație și Avizări contracte. Numărul proceselor aflate pe rol (în diverse faze procedurale) în care Municipiul București, Primarul General al Municipiului București, Primăria Municipiului București, Consiliul General al Municipiului București are calitatea de reclamant, pârat, intervenient sau chemat în garanție este, la această dată, de aproximativ 5.300 de litigii, potrivit sursei citate. Interesant este că cei 28 de juriști ai Primăriei reprezintă instituția în majoritatea proceselor, respectiv 4.800 din 5.300. ”Cei 28 de consilieri juridici care au atribuții de reprezentare a intereselor Primăriei Municipiului București în fața instanțelor judecătorești, își desfășoară activitatea la toate instanțele judecătorești de la nivelul municipiului București (6 judecătorii, 7 secții civile și de contencios administrativ ale Tribunalului București, 6 secții civile și de contencios administrativ ale Curții de Apel București și 3 secții civile și de contencios administrativ a Înaltei Curți de Casație și Justiție), la care se adaugă reprezentarea în fața Registrului Comerțului și a Curții de Arbitraj Comercial București. Cei 28 de consilieri juridici care au atribuții de reprezentare în fața instanțelor judecătorești reprezintă interesele Municipiul București, ale Primarul General al Municipiului București, ale Primăriei Municipiului București şi ale Consiliului General al Municipiului București în aproximativ 4.800 de litigii”, se arată în răspunsul transmis de Primăria Capitalei la solicitarea HotNews.ro. Noul primar general al Capitalei, Nicușor Dan, a declarat la preluarea mandatului că este o problemă dacă Primăria Capitalei are atât de multe procese și va încerca să identifice cauzele. Săptămâna aceasta, Nicușor Dan a anunțat că a oprit toate acțiunile de apărare în instanță în litigiile primăriei cu cetățenii care au solicitat informații de interes public pe Legea 544. Integral: https://www.hotnews.ro

Poze : dulce, drăguţ, urs, jucărie, ursuleț, distracţie, figura, ursi, amuzant, jucarie de plus, piatră de artă, tricotat pulover 4512x3000 - - 683284 - Poze frumoase - PxHereCeață în Brașov. Urșii vor primi veste reflectorizante, ca să fie văzuți la tomberon  Cod galben de ceață la Brașov, unde urșii orbecăie și se ciocnesc între ei din cauza vizibilității reduse. Oamenii spun că de multe ori au văzut ursul în ultimul moment, când îi luase în brațe și deja era prea târziu. Primăria Brașov a decis că împușcarea urșilor tomberonari este o barbarie, așa că urșii vor primi veste reflectorizante, să poată fi evitați. Unii urși se descurcă și ei cum pot, care cu leduri pe baterii, care cu felinare sau torțe, dar se plâng că se întâmplă accidente și le ia foc blana. Urșii au fost cei care au propus vestele, după ce un coleg a sustras o vestă reflectorizantă din mașina unui turist care oprise să-l hrănească. După ce au primit vestele, situația e mult mai bună. Oamenii care ies să ducă gunoiul spun că în felul ăsta nimeresc mai ușor tomberonul, pe care altfel erau nevoiți să-l caute cu lanterna: ”Cu vestele pe urși, tomberonul e iluminat ca un pom de Crăciun”, spune Oliviu Efremie din Brașov. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 20 noiembrie.”Se schimbă protocoalele de tratament și ghidurile aproape lunar/ Vindecarea ține de jocul sistemului imunitar.”

Red American Staffordshire Terrier With Cropped Ears Walks Outdoor.. Stock Photo, Picture And Royalty Free Image. Image 114580524.Buna dimineata intr-o zi de vineri, 20 noiembrie! Meteorologii au transmis, joi, o informare de ninsori, lapoviță și vânt puternic, care intră în vigoare vineri la prânz. Informarea ANM este valabilă de vineri, ora 12.00 până sâmbătă, ora 17.00. În acest interval, vor fi ninsori la munte, precipitații mixte în zonele joase de relief și intensificări ale vântului. Aria precipitațiilor va cuprinde cea mai mare parte a țării, începând cu regiunile nord-vestice, iar cantitățile de apă vor depăși pe arii restrânse 15 – 20 l/mp. În toate zonele de munte, treptat vor predomina ninsorile și se va depune strat de zăpadă, posibil mai consistent în Carpații Meridionali. Precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare se vor semnala și în Transilvania și local în zonele de deal din Moldova, Muntenia și Oltenia. Vântul se va intensifica în majoritatea regiunilor, în general, cu viteze de 40 – 50 km/h, iar la munte, în special în zona înaltă, rafalele vor depăși temporar 60 – 70 km/h, viscolind ninsoarea. ANM a emis joi o prognoză specială pentru Bucureşti, valabilă vineri și sâmbătă. Se anunță ploi slabe, vânt și frig. Temperatura maximă va fi de 9 -10 grade, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de 4 grade. De sâmbătă ora 8:00 până la ora 17:00, vremea se va răci. Cerul va fi mai mult noros și temporar va mai ploua. Vântul va sufla în general moderat. Temperatura maximă va fi de 5 – 6 grade.

Spitalul SibiuEXCLUSIV Cum ignoră România recomandările Comisiei Europene și ale OMS: testează mai puțin decât capacitatea pe care o are, nu testează masiv în focare și nu asigură accesul ușor al populației la teste  Organizația Mondială a Sănătății, Comisia Europeană și Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC) recomandă, la unison, testarea cât mai largă pentru Covid mai ales atunci când transmiterea este comunitară, așa cum este situația în prezent în România. Aceste foruri precizează, în documentele oficiale consultate de G4Media.ro, că, atunci când capacitatea de testare nu este suficientă, soluția este folosirea și a testelor rapide pe bază de antigen, urgența fiind identificarea cât mai multor persoane infectate în cel mai scurt timp și izolarea acestora. Deși invocă respectarea recomandărilor OMS sau ale Comisiei Europene, autoritățile de la București spun că nu folosesc întreaga capacitate de testare de care dispun pentru că nu ar fi cerere, cu toate că spitalele sunt supraaglomerate cu pacienți, mai multe orașe mari sunt în carantină, iar mulți români se testează contra cost, în clinici private. Toate acestea se întâmplă în contextul campaniei electorale. Alegerile parlamentare sunt programate pentru data de 6 decembrie, atât președintele Iohannis, cât și guvernul Orban fiind în plină campanie. Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC) consideră că situația este sub control atunci când rata de pozitivare a testelor RT PCR este de cel mult 3%. De la acest nivel, ECDC apreciază că rata de pozitivare este ridicată. România a ajuns la o rată medie de pozitivare de 27%, adică mai mult de 1 din 4 români testați este confirmat cu COVID….Miercuri, Comisia Europeană a venit cu noi recomandări privind utilizarea testelor rapide pe bază de antigen în zonele în care rata de pozitivare a testelor PCR este mai mare de 10%, mai ales în comunitățile în care transmiterea noului coronavirus este intensă, pentru a detecta persoanele cele mai contagioase și pentru a reduce astfel presiunea asupra sistemelor medicale…..În România, în ultimele luni se realizează în medie circa 30.000 de teste RT PCR zilnic, iar de 2-3 săptămâni mai mult de un sfert dintre acestea sunt pozitive. Totuși, premierul Ludovic Orban a declarat recent că avem o capacitate de peste 50.000 de teste pe zi, însă nu există cerere pentru atâtea. Inclusiv miercuri seara, într-o emisiune tv, premierul a spus că nu există cerere pentru atâtea teste. Integral: https://www.g4media.ro

Vaccin teste laboratorUn cunoscut medic dezvăluie adevărul despre medicația anti-COVID: Se schimbă protocoalele de tratament și ghidurile aproape lunar/ Vindecarea ține de jocul sistemului imunitar (EXCLUSIV)  Momentan, oamenii de știință și medicina merg pe presupuneri în ce privește schemele de tratament pentru COVID-19. Se schimbă ghidurile, se schimbă protocoalele de tratament aproape lunar, a declarat pentru GÂNDUL.RO managerul spitalului Colentina, Remus Mihalcea. Medicul, care a trecut personal prin această boală, povestește că s-a confruntat cu o tahicardie sinusală vreme de o lună și jumătate, cu puls de 120, dublu față de normal, dar că nu poate preciza dacă este un simptom al bolii sau un efect secundar al medicației. „Dacă la început se dădea Kaletra, Plaquenil, după o vreme s-a dovedit că erau ineficiente, apoi Redemsevir, iar, s-a văzut că e ineficient, Tocilizomab – acel antiinflamator, iarăși, nu a mai fost recomandat după o vreme. Totul este, în acest moment, neclar cu privire la tratamentul optim. Aceasta pentru că, repet, nu a trecut suficient de mult timp ca să studiem acest virus. Medicina se bazează pe dovezi, iar pentru a avea aceste dovezi trebuie să treacă un timp mai lung pentru a studia virusul. Nu sunt suficiente cele 7 – 8 luni de când ne confruntăm cu această pandemie”, spune Remus Mihalcea…. Remus Mihalcea: Evoluția bolii de la un pacient la altul ține, în mare măsură, de jocul sistemului imunitar În realitate, în ce privește COVID, nu avem niciun studiu științific care să certifice în eficiența vreunui medicament în tratarea pacienților cu acest tip de virus, a explicat medicul pentru GÂNDUL.RO. „Nimeni nu poate spune cu exactitate dacă rămânem sau nu cu sechele post COVID pentru că este prima dată când ne întâlnim cu această boală și termenul e prea scurt pentru a discuta despre sechele pe termen lung. Pot apărea anumite modificări pe termen scurt cum am avut și eu: tahicardie sinusală, oboseală, reducerea capacității de efort. Pe termen lung nu putem spune încă, nu a trecut suficient timp pentru a studia aceste efecte”, ne-a declarat Remus Mihalcea. Integral: https://www.gandul.ro

Vaccin coronavirusOMS: Al doilea val de Covid-19 trebuie combătut fără vaccinuri Vaccinurile nu vor ajunge la timp pentru a lupta împotriva celui de-al doilea val al pandemiei Covid-19, iar multe țări „vor continua să facă față fără vaccinuri”, a avertizat miercuri Organizația Mondială a Sănătății (OMS), potrivit AFP. “Cred că vor trece cel puțin patru până la șase luni până când vor exista niveluri suficiente de imunizare oriunde”, a spus Michael Ryan (OMS) într-o sesiune de întrebări și răspunsuri pe rețelele de socializare, menționând că vaccinurile nu trebuie privite ca o „poțiune magică”. “Nu suntem încă acolo când vine vorba de vaccinuri”, în ciuda anunțurilor recente cu vaccinuri promițătoare care sunt eficiente 90% sau mai mult, a spus el. “Multe țări se confruntă cu acest val și îl vor traversa și vor continua să îl înfrunte fără vaccinuri”, a adăugat el. „Trebuie să înțelegem și să interiorizăm acest lucru și să ne dăm seama că de data aceasta trebuie să urcăm acest munte fără vaccinuri”. Integral: https://www.hotnews.ro

DOSARUL MATERNITATEA GIULESTI. Sentinta definitiva: inchisoare cu executare pentru asistenta, cu suspendare pentru manager - Stirileprotv.roVideo Exclusiv Maternitatea Giulești, la 10 ani de la tragedie: Cârpeală și bătaie de joc. Gravidele așteaptă în miros de vopsea și mizerie  Maternitatea Giulești este în plin proces de renovare. În sala de așteptare, gravidele poartă mască sanitară ca să se protejeze și de praf, nu doar de coronavirus. În aceeași situație se află și Spitalul ORL din București. Din cauza clădirilor vechi și șubrede, niciunul dintre spitale nu poate primi autorizație ISU. Maternitatea Giulești. Din 1928, până-n 1949, aici au învățat meserie generații întregi de ucenici CFR. La etajul al doilea aveau dormitoarele, la etajul 1, clasele de cursuri. În 1951, clădirea a fost transformată în maternitate. Acum e la fel. Condițiile sunt însă departe de normalitatea unei maternități. În 2010 aici au ars șase bebeluși. Cinci au suferit leziuni grave. Drama a scos la iveală multe lipsuri și-un adevăr: spitalul n-are nicio legătură cu medicina actualului secol. Autoritățile de atunci au precizat că maternitatea Giulești trebuie urgent închisă și mutată. Au fost însă doar vorbe. După zece ani de la catastrofă, maternitatea funcționează în același loc. Iar cârpeala și bătaia de joc sunt la ordinea zilei. Pacientele venite cu diverse nevoi sunt obligate să aștepte în praf, zgomot și-n miros de vopsea. Sala de așteptare e-n șantier. Pe jos, o folie murdară, sub scaune – resturi de cutii de carton. Colo și colo… resturi de țigară. … Maternitatea Giulești funcționează, doar că autoritățile acceptă situația. Primarul general zice că e supravegheată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și urmează să fie mutată. La fel urmează să se întâmple și cu Spitalul Clinic de Chirurgie Oro-Maxilo-Facială, „Prof. Dr. Dan Theodorescu”. Mutarea celor două unități medicale a fost anunțată de municipalitatea Bucureștiului și acum doi ani. Trebuiau găsite doar spațiile necesare. Nimeni n-a mișcat însă vreun deget. Au fost doar vorbe…..Situația spitalelor administrate de Primăria Capitalei nu este deloc bună. Două trebuie închise urgent și mutate în spații măcar decente. Alte nouă spitale au proiectul de intervenție avizat, dar n-au și banii necesari rezolvării problemei. Integral: https://www.digi24.ro

Când am putea scăpa de coronavirus. Avertismentul crunt al medicului Adrian Streinu-Cercel - Stiridinlume.roLicitație cu probleme la Spitalul Filantropia, anulată de CNSC. Câștigătoarea inițială era firma fostului partener de off-shore al lui Adrian Streinu-Cercel Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor (CNSC) a dispus anularea unei licitații pentru incubatoare în valoare de peste 2,2 milioane de lei, câștigată inițial de Ducos Trading SRL, o firmă despre care jurnaliștii au relatat constant în legătură cu achizițiile derulate în pandemie. Peste 2,2 milioane de lei, adică în jur de 450.000 de euro, era pregătit să plătească Spitalul Clinic de Obstetrică și Ginecologie Filantropia pentru dotarea cu incubatoare a Secției de Neonatologie. În octombrie, licitația a fost câștigată de firma Ducos Trading SRL, deținută de Ion Berciu și Jan Ionică, ultimul strâns legat de omul de afaceri Cristi Burci. Doar în ultima jumătate de an, firma Ducos Trading SRL a ajuns în mijlocul a două investigații publicate de ziarul Libertatea. Asta după ce firma a importat, la sfârșitul lunii aprilie, peste 1,2 milioane de măști FFP2, distribuite prin Unifarm către 113 spitale din România. Măștile, pentru care statul român a plătit în jur de 5 milioane de dolari, erau destinate inclusiv personalului medical care intra în contact direct cu bolnavii de COVID-19. Însă produsele aduse de la firma chinezească de pamperși Daddy Baby fuseseră declarate neconforme și periculoase de către UE. Jurnaliștii RISE au dezvăluit, în urmă cu doi ani, că Ion Berciu este un fost partener într-un off-shore cipriot cu Adrian Streinu-Cercel, manager al Spitalului Matei Balș și actual candidat PSD la Camera Deputaților. De asemenea, pe cei doi îi leagă un contract de 9 ani, prin care Ducos Trading a aprovizionat cu reactivi laboratoarele de la “Matei Balș”.  În vreme ce celălalt acționar este Jan Ionică, un om de afaceri din Drobeta-Turnu Severin, partener de afaceri și vechi prieten al lui Cristian Burci. Integral: https://www.libertatea.ro

Jocul în doi al PNL și PSD / Rolul președintelui IohannisJocul în doi al PNL și PSD / Rolul președintelui Iohannis Centrul terenului este ocupat, dominat copios la jumătatea campaniei electorale, de PNL și PSD. Strategia liberalilor pare să fie, la fel ca la prezidențialele de anul trecut, evitarea oricăror coliziuni directe cu USRPLUS pentru a nu-l transforma în jucător și pentru a nu atrage atenția că există. Am mai văzut acest film cu Iohannis, Dăncilă și Barna în rolurile principale, chiar anul trecut. Iohannis l-a ignorat total pe Barna, care se lupta inutil cu Dăncilă în timp ce adevăratul lui adversar era președitnele în funcție. Schema se repetă oarecum la parlamentare. Mediatic, partidul lui Barna și Cioloș este izolat la principalele televiziuni de știri monitorizate de G4Media.ro. Prezența candidaților celui de-al treilea partid la emisiunile de seară este neglijabilă. Principalii jucători în spațiul media sunt liberalii și pesediștii, ceilalți abia se văd pe tușă. Alinierea mediatică a televiziunilor de știri este iarăși impresionantă. Pe anumite subiecte-cheie, liberalii și șeful statului sunt tratați cu mănuși aproape fără excepție. Banii de la buget pompați în presă își produc azi efectele, mai ales că la orizont se întrevăd alte campanii mediatice cu bugete generoase, cum ar fi vaccinarea. Președintele Klaus Iohannis s-a transformat în agentul electoral al PNL. Din poziția de șef de stat face totul să radicalizeze electoratul liberal. Atacă neobosit PSD la fiecare conferință de presă organizată la Cotroceni, trage din toate pozițiile, profitând de aproape orice întrebare…..În acest moment, liberalii controlează agenda publică aproape la fel cum procedau pesediștii când erau la putere și cu aproape aceleași metode…. Din acest motiv, președintele Klausi Iohannis instrumentalizează politic fără jenă tragedia de la Piatra Neamț și organizează chiar de două ori pe săptămână ședințe la Cotroceni. Iohannis și liberalii speră să radicalizeze din nou electoratul prin discurs agresiv anti-PSD, la fel cum Marcel Ciolacu țipă ceva mai strident la Iohannis și PNL tot cu scopul mobilizării toatale a armatei de partid. De teamă ca al treilea partid să nu crească pe greșelile lor, liberalii aplică vechea rețetă. Partidul lui Cioloș și Barna este ecranat, tăiat de la microfon, atacat pe flancuri, nu frontal. Cei de la USRPLUS par să fi realizat, destul de târziu, capcana întinsă de liberali și mușcă ceva mai agresiv, cer demisii din guvern. Chiar dacă au inițiat atacuri frontale, tot nu se văd. Liberalii trag din toate tunurile mediatice, scot tot guvernul la raport și inundă presa cu prezența lor. Jocul în doi al PSD și PNL se adresează în primul rând activiștilor și simpatizanților. Ceilalți nu prea contează, n-au decât să stea acasă dacă nu le place ce văd. Așa gândesc marile partide….. Iar după alegeri, există teoriteic trei scenarii posibile: guvern la limită PNL/ PMP/ UDMR/ minorități, guvern PNL-USRPLUS sau guvern PNL-PSD. Realist vorbind, la ce criză economică, sanitară și socială ne paște, rămân doar ultimele două variante. Dar dacă președintele Klaus Iohannis va dori și o reformă constituțională cu care să-și salveze mandatul, atunci calculele se complică teribil. Integral: https://www.g4media.ro

Valer Dorneanu (centru), Cristian Deliorga (dreapta) și Gheorghe Stan(stânga), trei dintre cei patru membri membri CCR numiți de PSD, care alcătuiesc majoritatea, alături de Marin Enache (PSD) și Attila Varga, numit de UDMRCum vrea PNL vrea să schimbe numirea judecătorilor CCR. Augustin Zegrean: Ar trebui modificată Constituția O inițiativă legislativă semnată de deputatul PNL Ovidiu-Ioan Sitterli, fost deputat PSD până în 2018, vrea să introducă noi criterii la numirea judecătorilor Curții Constituționale. Deși are susținerea întregului grup parlamentar, nu e clar dacă demersul în sine este constituțional. Proiectul PNL, depus la Camera Deputaților, prevede în esență două schimbări majore:- Judecătorii CCR să ar trebui să fie aleși exclusiv din corpul judecătorilor din România. – La depunerea candidaturii, aceștia ar trebui să aibă un aviz obligatoriu de la CSM. Fără aviz, candidatura ar fi nulă de drept. Liderul deputaților liberali, Florin Roman, a confirmat pentru Europa Liberă că proiectul inițiat de Sitterli are susținerea întregului partid. „După cum a declarat și președintele partidului, Ludovic Orban, ne dorim reformarea Curții Constituționale”, a spus Roman…. Criteriile pentru numirea unui judecător CCR sunt prevăzute în Constituție, „or Constituția nu poate fi modificată printr-o lege. Degeaba discută de criterii, că nu se poate fără schimbarea Legii Fundamentale”, explică pentru Europa Liberă fostul președinte al CCR, Augustin Zegrean. În ceea ce privește avizul CSM, acesta ar putea fi într-adevăr introdus în Legea 47/1992, care se referă la organizarea și funcționare CCR. Zegrean consideră însă că PNL nu ar trebui „să inventeze apa caldă, ea a fost deja inventată”. Fostul președinte CCR consideră că CSM nu poate să dea un aviz „pentru că asta ar însemna subordonarea CCR sub CSM. Curtea este independentă de oricare altă instituție din stat. De asta a fost inventată și așa trebuie să existe. Așa este în toate cele 93 de state care au acest sistem”. Așa ar putea pune și Federația Română de Fotbal să se exprime pe candidați, e fix același lucru”, spune Zegrean. „Problema lor e că nu le convin soluțiile. Dar ce nu înțeleg politicienii, inclusiv PNL, e că CCR se pronunță pe constituționalitate, nu pe oportunitate sau pe conținut politic”, subliniază acesta. Integral: https://romania.europalibera.org

Legea care propune modificări privind înregistrările folosite ca mijloace de probă într-un proces penal, adoptată tacit de Cameră. Predoiu, printre iniţiatoriCătălin Predoiu şi Valer Dorneanu, începutul unei frumoase prietenii  Nu trece săptămâna să nu aflăm de dosare de corupţie clasate, ca urmare a excluderii probelor obţinute prin interceptări legale ale SRI. Contemplăm situaţia, nu avem ce face, pentru că aşa a decis CCR. Singurul care poate face ceva, ministrul Justiţiei, contemplă şi el situaţia. Iar situaţia se prezintă astfel: CCR a creat o insulă de impunitate penală absolută pentru o infracţiune gravă de corupţie, iar Cătălin Predoiu nu are nimic împotrivă. Toate aceste cazuri prăbuşite în instanţe se datorează unei decizii din acest an a Curţii Constituţionale. Preşedintele CCR, Valer Dorneanu, a vrut să-i dea o mână de ajutor colegului său de partid, Valeriu Zgonea, astfel încât acesta să scape, în dosarul penal în care e protagonist, de niscaiva interceptări SRI incriminatorii. Dorneanu şi-a convocat lacheii şi împreună au asediat îndelung prevederea din Codul de procedură penală care spunea până atunci, destul de limpede şi lipsit de echivoc, că pot fi folosite drept probe orice înregistrări obţinute legal, punct. Aici intră deopotrivă filmări ale camerelor de supraveghere, înregistrări ale martorilor prezenţi la comiterea faptelor, dar şi înregistrările făcute legal de către SRI dacă, în documentarea pericolelor la siguranţa naţională, apar acolo fapte de natură penală. Până la acel moment, CCR decisese de mai multe ori că articolul cu pricina este perfect constituţional. La finalul asediului, şapte judecători CCR au zis că articolul nu mai e chiar aşa de perfect constituţional. Prin urmare: pot fi folosite drept probe orice înregistrări obţinute legal (inclusiv de către stâlpi dotaţi cu camere de filmat), dar nu şi înregistrările obţinute legal de SRI. Motivul ar fi că interceptările făcute de SRI nu au un cadru legal suficient de clar şi de previzibil de a putea fi contestate (nici cele cu stâlpul nu au un cadru mai clar, dar nu te poţi pune cu stâlpul). Cadru care altminteri există, dar cei şapte judecători nu l-au găsit suficient de clar şi previzibil – adică o chestie de apreciere subiectivă. Argumentaţia judecătorilor care au impus decizia pare convingătoare, dar numai până când citeşti opinia separată a judecătoarelor Livia Stanciu şi Simina Tănăsescu. Dar nu vreau să vorbesc aici despre argumentele care s-au confruntat în această decizie, ci despre efectele ei. Căci Curtea Constituţională a creat prin această decizie o oază de impunitate penală absolută în privinţa unei infracţiuni grave de corupţie: traficul de influenţă….. Şi revenim acum la decizia luată de aceeaşi CCR în ajutorul lui Zgonea. Dacă dintr-o interceptare realizată legal de SRI rezultă că făptuitorul X i-a promis cetăţeanului Y că pune o vorbă bună pe lângă funcţionarul Z, astfel încât acesta din urmă să-i rezolve lui Y o treabă, se cheamă că s-a comis deja infracţiunea de trafic de influenţă. Dacă ulterior X nu face nimic în sensul promisiunii făcute lui Y, rezultă că toată această conversaţie dintre X şi Y, interceptată legal de SRI, rămâne singura dovadă a comiterii infracţiunii. Numai că, potrivit deciziei CCR, această interceptare nu poate fi folosită drept probă, aşa că infracţiunea, deşi comisă, nu poate fi nicicum dovedită în faţa unei instanţe. Nu ştim cât de frecvente sunt asemenea situaţii, adică nu ştim cât de mare este insula de impunitate astfel creată, dar asta contează mai puţin. Un sistem penal eficient este acela prin care oazele de impunitate, mari sau mici, sunt excluse – şi nicidecum create cu premeditare. Şi încă: create nu prin lege (că parlamentari cu interese penale am tot avut), ci prin decizii ale Curţii Constituţionale. Există soluţii pentru a închide acest paradis penal creat artificial de dragul unui coleg de partid şi al altor câteva zeci de gulere albe? Sigur că da: adoptarea unei prevederi legislative care să satisfacă exigenţele CCR privind căile de contestare a interceptărilor realizate de SRI. Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, a întocmit un proiect în acest sens, dar pare scris împreună cu Valer Dorneanu. Conţinutul îi este deja contestat de câteva asociaţii de magistraţi, pe motiv că e făcut special ca să pice din nou la Curtea Constituţională. Iar calea de legiferare aleasă este, la rândul ei, cel puţin discutabilă: proiect de lege pus în dezbatere publică până în martie anul viitor, după care cine ştie câte luni pentru parcurgerea procedurilor parlamentare. Până atunci, au timp toţi infractorii să-şi cureţe dosarele de probe. Putea fi adoptată o ordonanţă de urgenţă? În pofida a ceea ce spune ministrul Predoiu, că referendumul de anul trecut îl împiedică să recurgă la OUG, răspunsul este afirmativ. Referendumul de anul trecut cerea interzicerea ordonanţelor în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare. Chestiunea pusă în discuţie aici este una de procedură penală, care nu a fost supusă referendumului, şi, în plus, vizează conformarea legislaţiei la o decizie a CCR, situaţie în care întotdeauna folosirea ordonanţelor de urgenţă a fost permisă. Aşa stând lucrurile, putem să avem, la acest moment, o singură concluzie: ministrul Justiţiei face tot ce e posibil ca să tragă de timp, astfel încât decizia CCR privind interceptările SRI să afecteze şi să închidă cât mai multe dosare. Şi o face tocmai sub pavăza referendumului prin care preşedintele Iohannis pretinde, la Bruxelles, că problema Justiţiei din România a fost rezolvată. A trecut mai bine de un an de când Cătălin Predoiu e ministru al Justiţiei şi tot ce putem inventaria în dreptul său este faptul că nici măcar nu simţim lipsa unui Florin Iordache sau a unui Tudorel Toader. Continuitate parcă se cheamă, nu? Integral: https://adevarul.ro

cristi danilet - Cele mai Noi Știri | LibertateaPentru o altfel de CCR (partea a III-a): desemnarea membrilor CCR  După ce în partea întâi am criticat o inițiativă legislativă care intenționează să permită numirea la CCR doar a judecătorilor de carieră și în partea a doua am arătat confuzia provocată de numele actual al instituției și personalului, în acest episod voi face referiri critice în privința legăturii dintre cei care fac numirile și judecătorii CCR. În componența CCR sunt nouă judecători, numiți pentru un mandat de 9 ani. În prezent, Senatul, Camera Deputaților și Președintele României numesc câte trei membri la CCR, o dată la trei ani. Această înseamnă că o dată la 9 ani Curtea este reînnoită total. Din păcate, modul în care se fac azi numirile permit speculații în legătură cu orientările membrilor CCR, reflectate în hotărârile lor. Astfel, cum legătura dintre membrii CCR și autoritățile politice există cel puțin la data numirii, rezultă că o dată la șase ani există un potențial de schimbare a orientării majorității. Iar grație algoritmului alegerilor parlamentare și celor prezidențiale, există perioade în care majoritatea parlamentară de la un moment dat este reflectată în componența Guvernului, are un sprijin în Președinte, dar și un corespondent în majoritatea care populează Curtea. După cum există perioade în care majoritatea din CCR nu are nicio oglindire în majoritatea parlamentară. Este clar că situație actuală nu mai poate fi perpetuată. După adoptarea OUG nr. 13/2017, populația este deja mult mai atentă la modul în care funcționează instituțiile centrale responsabile de statul de drept. Presiunea publică cu privire la distanțarea funcționării CCR de politicieni nu poate fi ignorată. În România există trei autorități centrale care exercită puterile sau contribuie la exercitarea lor: autoritatea legislativă (Parlamentul, prin Senat și Camera Deputaților), autoritatea executivă (bicefală: Președintele statului și Guvernul) și autoritatea judecătorească (Instanțele judecătorești, Ministerului Public, Consiliul Superior al Magistraturii). Deși CCR veghează la respectarea supremației Constituției şi una dintre atribuții este rezolvarea conflictelor juridice de natură constituțională dintre autoritățile publice, constat că numai Parlamentul și Președintele fac numiri la CCR, ceea ce consider că este inechitabil. Având în vedere că Guvernul este legitim prin votul Parlamentului și, deci, are un corespondent în majoritatea parlamentară și pentru a se permite o mai largă masă de candidaturi, propun un mecanism de vot al unuia pe baza propunerii celeilalte. Astfel, cred că în viitor ar trebui să fie numiți membri ai CCR prin implicarea tuturor autorități publice principale enumerate mai sus. Există deja țări care abordează această soluție, după cum am arătat în tabelul de aici. Astfel, ar putea fi numiți:

  • trei membri din partea sistemului de justiție (un judecător de către ICCJ, un procuror de către Ministerul Public şi un judecător de către CSM din rândul judecătorilor de la instanțele inferioare ICCJ – fiecare prin tragere la sorți);
  • trei membri din partea Executivului (trei de către Președintele statului);
  • doi membri din partea fiecărei camere (unul de către Camera Deputaților, unul de către Senat)
  • un membru din partea Plenului celor două Camere ale Parlamentului, reunite: din rândul a trei candidaturi propuse de Guvern. Daca eșuează primul vot, Guvernul mai face o dată trei propuneri. Daca nici atunci întrunește condițiile la vot, se trage la sorți una din cele șase persoane propuse de Guvern.

Este adevărat, aceasta ar presupune modificarea Constituției. Dar, este evident că prin propunerea de mai sus ar fi satisfăcută cerința constituțională de asigurare a echilibrului dintre puteri prin reflectare în componența CCR. Integral: https://roeu.org

FOTO ISTERIA CUMPĂRĂTURILOR II: Stocurile sunt suficiente dar sibienii își fac provizii mari - Sibiu IndependentUn român singur are nevoie de 2.818 lei net pe lună pentru un trai decent. De ce Guvernul nu ia în calcul cifrele pe familie?  Guvernul discută zilele astea împreună cu sindicatele și patronatele câteva scenarii de majorare a salariului minim pentru anul viitor. Nici unul dintre cele trei scenarii de lucru nu ia în calcul coșul minim de consum pentru un trai decent. Toate cele trei scenarii avansate de Guvern iau în calcul productivitatea muncii și inflația, deși din luna august este în vigoare legea care spune negru pe alb: coșul minim de consum pentru un trai decent este principalul element de fundamentare a salariului minim și a politicilor salariale. Valoarea totală a coșului de consum pentru un trai decent a crescut cu 4,7% din septembrie anul trecut până în septembrie anul acesta, arată calculele FES România & Syndex. Practic, pentru un trai decent, românii trebuie să plătească cu 4,7% mai mult decât anul trecut. Cel mai mult au crescut: Cheltuielile pentru casă și masă – cheltuielile românilor cu locuința (plata ratei sau a chiriei) au crescut cu 8,8% față de anul trecut. Cheltuielile cu alimentația au sărit în aer, majorându-se cu 5% față de 2019. Calculele ne mai arată că o gospodărie formată din 4 persoane, doi adulți și doi copii, are nevoie de 7.278 de lei pe lună, față de 6.954 de lei anul trecut și 6.762 de lei în 2018. O persoană singură are nevoie de 2.818 lei pentru un trai minim decent. Salariul minim nu asigură nici jumătate din necesar De 3 ani, de când se calculează valoarea coșului minim de consum, salariul minim net nu a depășit 47% din valoarea coșului pentru o persoană singură. Ceea ce oferă un salariu minim unui român nu ajunge nici măcar la jumătate din suma care e necesară pentru un trai decent. Ba mai grav decât atât, datele obținute de la Inspecția Muncii ne arată că în aprilie 2020 existau nici mai mult, nici mai puțin de cinci milioane trei sute de mii de contracte pe salarii mai mici decât valoarea coșului minim pentru un trai decent (respectiv mai mici de 4.817 lei brut, cât e necesar pentru a câștiga un net de 2.818 lei). …. O societate în care 83% din contractele de muncă oferă salarii sub nivelul coșului minim pentru un trai decent nu poate constitui premisa pentru o economie sănătoasă. Sănătatea unei economii constă în capacitatea de a produce bunăstare pentru majoritate, nu doar pentru unii. Integral: https://www.libertatea.ro

Countries Using the Euro as Their CurrencyComisia Europeană vrea un salariu minim acceptat la nivelul UE. Unde este astăzi România. Salariul minim în România este de 461 de euro brut (2.230 de lei), faţă de o medie europeană de aproximativ 1.100 de euro România are al patrulea cel mai mic salariu minim (brut) din Uniunea Europeană, la mai puţin de jumătate faţă de media salariului minim (brut) din Uniunea Europeană. Salariul minim pe economie în România este de circa 461 de euro brut lunar (2.230 de lei), la un nivel de 42% faţă de media europeană de 1.100 de euro brut lunar, arată datele Eurostat şi calculele şi estimările ZF. La nivelul salariilor nete diferenţele pot fi însă mult mai mari, pentru că impozitarea este diferită. Cel mai mare salariu minim brut din Uniunea Europeană este în Danemarca şi Luxemburg. În ambele state un lucrător câştigă cel puţin 2.100 de euro lunar. Integral: https://www.zf.ro

Incendiul de la Spitalul Piatra Neamț: 10 persoane au murit. Anunţul doctorilor belgieni după transferul medicului românCreatorii pensiilor speciale au ridicat doar un spital de la zero în ultimii 30 de ani Nici Iohannis şi nici Orban nu spun însă că şi PNL a fost la guvernare. Este adevărat că nu în aceeaşi formulă. Orban însă a fost ministrul Transporturilor. Este cumva plină ţara de autostrăzi şi nu vedem noi?  Dacă „întrebaţi” google câte spitale noi, de la zero, au fost construite în ultimii 30 de ani în România o să aflaţi că doar unul singur, la Mioveni! Nu este nici o eroare în algoritmul de calcul al cunoscutului motor de căutare. Nici una. Da, aşa este, de la Revoluţie încoace, în ţara noastră, s-a ridicat un singur spital nou, la Mioveni. Cârpeli au mai fost şi vor mai fi. O construcţie nouă însă nu prea se ştie când se va face. Aproape la fel s-a întâmplat şi în cazul şcolilor, creşelor sau grădiniţelor. Nici cu infrastructura nu stăm mai bine. Cu puţine excepţii, la toate domeniile de care a răspuns statul, de oricine a fost el reprezentat, stăm prost şi foarte prost. PSD, PNL, UDMR sau PMP s-au succedat în ultimii 30 de ani la conducerea acestei ţări. Fiecare a condus mai mult sau mai puţin. Nici unii, nici alţii nu au reuşit însă să lase ceva stabil în ţara asta, ceva palpabil. Nimeni! Au creat însă pensiile speciale, ajutoarele sociale pentru oameni numai buni de muncă şi slujbele la stat pentru neamurile şi amantele lor. Atât. Din când în când, mai exact odată la patru ani, şi-au adus aminte că ţara este populată şi cu angajaţi la privat, simpli pensionari sau elevi. Atunci, din pix, fără nici un calcul economic, fără nici o fundamentare, au aruncat câteva firimituri şi la popor. Au condimentat totul cu niscavai circ, apariţii furibunde la TV în care îşi atacau aşa numiţii adversari politici, iar după ce ieşeau din studiouri puneau la cale împreună vreo afacere pe spinarea contribuabililor de la „patron”. Curat murdar!…. Nici Iohannis şi nici Orban nu spun însă că şi PNL a mai fost la guvernare. Chiar de mai multe ori. Este adevărat că nu în aceeaşi formulă. Orban însă a fost ministrul Transporturilor. Este cumva plină ţara de autostrăzi şi nu vedem noi? Chiar dacă nefericită declaraţia lui Tătaru este plină de subînţelesuri şi lasă loc de multe interpretări. Cumva toată clasă politică, în afară de câteva noi apariţii pe scena, a contribuit într-un fel sau altul la dezastrul din sistemul medical. Toţi au găsit scuze, au dat vina unii pe alţii, dar nimeni, absolut nimeni nu a luptat cu adevărat şi nu a sancţionat furtul, prostia, lenea din sistemul administraţiei publice şi mai ales din cel medical. Toţi avem un prieten sau o rudă care lucrează la stat. De multe ori i-am admirat că au ajuns acolo şi mulţi dintre noi am dat din coate să prindem o feliuţă cât de subţire din tortul fondurilor publice. Sunt parcă mai bine însiropate faţă de cele din mediul privat. Cu un efort mic poţi obţine un câştig foarte consistent, cu riscuri minime. Sistemul este unul pervers, se autosusţine, este independent. Economiştii ne spun că întotdeauna vom alege profiturile cele mai mari pe care le putem obţine. Mereu vom cântări costurile şi veniturile şi vom merge către câştigurile cele mai frumoase. Aşa fac şi întreprinzătorii privaţi, numai că ei nu au un sac cu bani din care să se înfrupte în camera de alături, ei trebuie să alerge după sacul cu bani, sunt nevoiţi să-l caute în permanenţă. În administraţia statului, cu tot ceea ce înseamnă ea, sacul este inclus. Pe scurt, în traducerea noastră, cam asta a vrut să ne transmită ministru Tătăraru. Şi ştie ce vorbeşte, vine din interiorul sistemului, nu este străin de el. Incendiul de la Piatra Neamţ este „opera de artă” a politicienilor din ultimii 30 de ani. Puţini sunt cei care nu intră în categoria autorului colectiv. Foarte puţini. Majoritatea mimează zilnic că vrea binele poporului, apropo ce o mai fi însemnând şi asta, dar în rest nu se ocupă decât să-şi îndese cât mai mult în propriul buzunar. A se vedea exemplul pensiilor speciale. Integral: https://www.ziaruldeiasi.ro

Blocaj total la vânzarea terenurilor agricole. “S-a pierdut” Ordonanţa care trebuia publicată în Monitorul Oficial …. Schimbarea legislaţiei privind reglementarea vânzării-cumpărării de terenuri agricole conduce la un blocaj fără precedent. Asta după ce Legea nr.175/2020 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 17/2014 privind unele măsuri de reglementare a vânzării–cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan, publicată în 14 august, a intrat în vigoare după 60 de zile, adică pe 13 octombrie. Noua lege trebuia să se aplice cererilor formulate după data intrării în vigoare, respectiv 13 octombrie, precum şi cererilor aflate în curs de soluţionare la această dată. Pentru a fi aplicată, noua lege necesită modificarea unor Norme metodologice din 2014, care ar fi trebuit date în 15 zile de la data intrării în vigoare a legii. A trecut mai bine de o lună de a intrarea în vigoare şi Normele metodologice nu sunt nici măcar în dezbatere publică. Cu alte cuvinte, legea e ”în vigoare”, dar nu se poate aplica. În legea veche, cumpărarea unui teren presupunea depunerea la primărie a unei cereri, care la rândul ei publica pe site şi la sediu că terenul respectiv este de vânzare, iar ulterior era eliberată adeverinţa după 30 de zile că nu sunt preemptori. Noua lege a adus o serie de schimbări, în sensul c[ teremenul pentru preemptori este de 45 de zile, apoi se face cerere la Ministerul Agriculturii, unde anunţul stă încă 30 de zile pe site. Unde s-a blocat legea Cu puţine zile înainte de intrarea în vigoare a Legii nr.175/2020, Guvernul anunţa între proiectele de acte normative adoptate în şedinţa din 8 octombrie şi un proiect de O.U.G. privind prorogarea termenului prevăzut de art. III din Legea nr. 175/2020, adică prorogarea termenului de intrare în vigoare a noii legi. Dar proiectul era doar în analiză, iar aprobarea sa, în primă lectură, s-a dovedit egală cu zero. După doar câteva zile, în 16 octombrie, ministrul de resort anunţă o nouă OUG. Prin urmare, mai trec dăuă săptămâni şi se constată că piaţa terenurilor este blocată. În 4 noiembrie se publică Agenda şedinţei Guvernului de a doua zi, pe care figurează şi OUG privind Legea nr.175/2020. Care ordonanţă apare în 6 noiembrie între ”proiectele de acte normative adoptate în şedinţa din 5 noiembrie” . Şeful Cancelariei primului-ministru anunţa presa, odată în plus: „Contractele de vânzare-cumpărare terenuri, aflate în curs de finlizare până la 15 februarie 2021, sunt exceptate de la prevederile acestei legi”, a explicat Ionel Dancă. Cu alte cuvinte, contractele de vânzare-cumpărare terenuri aflate în curs de finalizare până la 15 februarie 2021 sunt exceptate de la prevederile acestei legi, care a dus la un blocaj la nivelul notariatelor în ceea ce priveşte finalizarea acestor acte de vânzare-cumpărare a terenurilor din extravilan. Cu toate acestea, deşi a fost adoptată pe 5 noiembrie, până la ora asta OUG nu e publicată la Monitorul Oficial. Reprezentanţii Monitorului Oficial au precizat că nu a ajuns încă la ei OUG Integral: https://adevarul.ro

Vacanţe pentru bugetari pe banii de la statBugetarii, despre săptămâna de lucru de 4 zile: ”Atât de mult?! E inuman!” Vestea că la nivel mondial se discută tot mai serios despre săptămâna de lucru de 4 zile i-a iritat la culme pe bugetarii români. ”Asta e oculta mondială, care vrea să ne omoare prin muncă! Cum să muncim noi patru zile pe săptămână? Cum? Nu suntem animale!”, s-a revoltat un lider de sindicat al bugetarilor. Bugetarii se tem că săptămâna de lucru de 4 zile ar putea fi doar primul pas prin care stilul lor de viață să fie exterminat. ”Am auzit zvonuri c-ar urma și alte urgii, cum ar fi ziua de muncă de 6 ore sau evaluarea periodică a activității noastre. Nu vom accepta niciodată așa ceva!”, au avertizat bugetarii. Bugetarii se opun și digitalizării din instituțiile publice. ”Când o învăța un calculator să plimbe foi și dosare de la un birou la altul atunci să se pună problema să ne înlocuiască pe noi. Cum să fie oamenii înlocuiți cu calculatoare? Cu cine ies eu la țigară sau la cafea în timpul programului? Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 19 noiembrie.”Cum pot spune oamenii aceștia că toți am fost la fel și nimeni nu a încercat să schimbe nimic?”

Get Autumn Colors - Microsoft StoreBuna dimineata intr-o zi de joi, 19 noiembrie! Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar mai accentuate ziua în sudul țării, iar noaptea în vest și nord, unde izolat vor fi ploi slabe sau burniță. În Carpații Meridionali, trecător, vor mai fi precipitații slabe, mixte. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe crestele montane și, local și temporar, în Banat, Moldova și Dobrogea. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 5…6 grade în depresiuni și 12…13 grade în vest, iar cele minime se vor situa, în general, între -4 şi 5 grade. Mai ales dimineața și noaptea, local, în zonele joase de relief, se va semnala ceață. În București, cerul va fi temporar noros, iar vântul va sufla în general moderat ziua, apoi va slăbi în intensitate. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 9 grade, iar cea minimă va fi de 1…3 grade. Dimineața și, posibil, noaptea, se va semnala ceață.

Echipele de control ale ISU și DSP, așteptate în control la spitalele buzoiene cu secții ATI - Sănătatea BuzoianăEXCLUSIV Un medic veterinar, ex-candidat PSD pentru Senat, va verifica secțiile ATI din toată țara  Medicul veterinar Mioara Comana, directorul Inspecției Sanitare de Stat din Ministerul Sănătății, a fost desemnată să verifice toate secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI) ale spitalelor din întreaga țară. Din partea IGSU verificările vor fi coordonate de generalul Dan Paul Iamandi, recrutat de Securitate și protejatul secretarului de stat Raed Arafat. Decizia de a verifica toate secțiile ATI a fost luată în urma tragediei de la Spitalul Județean Piatra Neamț, acolo unde 10 persoane și-au pierdut viața într-un incendiu. Cine este Mioara Comana? Mioara Maria Comana a promovat în Ministerul Sănătății pe filieră PSD. Legăturile și conexiunile ei cu organizația condusă de Liviu Dragnea sunt vechi, de peste 16 ani. De exemplu, în anul 2004, a fost trecută pe lista candidaților PSD Teleorman pentru Senatul României….. În iunie 2019, după șase luni de la detașare, pesedista Rodica Nassar, în calitate de secretar de stat în Ministerul Sănătății, a întocmit un referat prin care solicita transferul Mioarei Comana de pe funcția de director al DSP pe funcția de director al Inspecției Sanitare. Referatul a fost aprobat de ministrul Sorina Pintea. În baza aceluiași referat s-a emis și ordinul de transfer asumat prin semnătură de Sorina Pintea. Astfel, din data de 10 iunie 2019, medicul veterinar Mioara Comana se ocupă de Inspecțiile Sanitare de stat. Conform documentelor consultate de Newsweek România, Mioara Comana a fost încadrată cu un salariu brut de aproximativ 16.000 lei, din care 2.500 lei reprezintă sporuri și indemnizației de hrană. 15% din această sumă reprezintă un sport pentru condiții vătămătoare, adică pentru că lucrează pe un computer….. Șoferul Direcției Inspecție Sanitară, transformat în șofer personal Direcția Inspecția Sanitară de Stat are arondat un șofer cu mașină de serviciu. Însă șoferul se duce în fiecare dimineață în zona Ghencea, din București, pentru a o prelua de acasă pe directoarea Mioara Comana. La finalul programului de lucru o duce înapoi. Dar nu este singurul director din Ministerul Sănătății care folosește șoferul și mașina ministerului în interes personal, deși cheltuielile de transport sunt decontate din bani publici. Această cutumă a fost împământenită în minister de 30 de ani, spun surse din minister…..Legat de faptul că nu a menționat în declarația de avere veniturile realizate de soțul ei timp de 11 ani, doamna Comana a spus zâmbind: „Poate soțul meu e șomer sau poate sunt nemăritată. Ce importanță are? Poate nu mai sunt căsătorită cu el, cine mai știe? Vă spun eu sigur, nu e nimic în neregulă”. Întrebată dacă soțul ei a lucrat în cadrul serviciilor de informații românești, așa cum se laudă dânsa în MS, Mioara Comana a refuzat să răspundă. Integral: https://newsweek.ro

Emanuel UngureanuEmanuel Ungureanu: Un manager de spital a cumpărat la suprapreț apă fierbinte la cisternă / La Iași, marii arși sunt îngrijiți într-o secție modernizată recent care nu are autorizație de securitate la incendiu / Cum pot spune oamenii aceștia că toți suntem la fel? O tragedie precum cea de la Piatra Neamț se poate repeta oricând în orice spital din România, iar cauzele dezastrelor din spitale pot fi identificate ușor: în toți acești ani “nu a existat voință din partea niciunui ministru să schimbe lucruri, iar totul este politizat în spitale, de la portar și liftier până la manager, toți oamenii sunt numiți pe criterii politice și sunt ținuți acolo, într-un sistem de tip mafiot”, afirmă, într-un interviu acordat HotNews.ro, Emanuel Ungureanu, deputatul care a făcut vizite neanunțate în peste 80 de spitale din țară în ultimii 4 ani. “Acest sistem nu a vrut schimbarea cu adevărat niciodată”, acuză Emanuel Ungureanu. “Exista un interes din partea unor politicieni ca prin managerii de spitale și firmele lor prietene să fure bani din reabilitări făcute de mântuială” Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, a făcut, în mandatul său, vizite neanunțate în 84 de spitale din țară, semnalând public nereguli și condiții improprii de tratament pentru pacienți și cerând schimbarea unor manageri de spitale. În cele mai multe cazuri, schimbările pe care le-a cerut nu au venit. “Vedem aceiași procurori incompetenți, aceiași manageri incompetenți, aceiași politicieni incompetenți. Ne învârtim în cerc din cauză că noi căutăm soluții de la oameni compromiși.” Spune însă că, după acest periplu prin 84 de spitale publice, îi este ușor acum să identifice cauzele dezatrelor: “În primul rând, toată infrastructura spitalicească învechită a fost imposibil de reabilitat temeinic atâta timp cât exista un interes din partea unor politicieni ca prin managerii de spitale și firmele lor prietene să fure bani din reabilitări făcute de mântuială. S-au cumpărat prize la suprapreț, instalații și echipamente electrico-sanitare de proastă calitate, în așa fel încât un băiat deștept care dă șpagă la partid și la manager să poată câștiga, iar firma lui să aibă de unde da și celor care îi facilitează contractul.” “Iar dacă cereți probe, vă puteți uita la cazul Bănicioiu. Ce face el? Merge pe lângă un ministru liberal, Nicolăescu, și face trafic de influență pentru a pune doi manageri în anumite spitale, pentru ca niște oameni de afaceri să poată câștiga contractele cu spitalul. Scopul? Foarte simplu: jaful”, adaugă Emanuel Ungureanu. O parte dintre spitalele unde Emanuel Ungureanu a făcut vizite neanunțate, a descoperit nereguli și a solicitat oficial luarea unor măsuri:- “S-au întâmplat tragedii, precum cea de la Suceava. Ținem minte acel prim val al epidemiei și acuzațiile pe care le-am făcut eu cu privire la modul în care s-au cheltuit banii publici și banii europeni la Suceava. Ce s-a întâmplat? Am cerut control din partea Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Din considerente politice, acel control nu s-a mai făcut.”; – “Am cerut control la Spitalul din Târgoviște. Doamna care era avertizor de integritate acolo și care mi-a reclamat neregulile, o doamnă care este medic psihiatru, a fost dată afară acum două zile. Doamna Lorentina Florescu a fost dată afară acum două zile. Nu a mers niciun Corp de Control, nu s-a rezolvat nimic în Dâmbovița.”; – Am fost la Antibiotice S.A. Iași. Am arătat că acolo s-au comis fraude. Au trecut 10 luni, nu s-a făcut niciun fel de control.”; – Am fost la Târgu Jiu. Am arătat faptul că nu există capac la wc, că se scurge la propriu rahatul pe pereți, că nu există hârtie igienică în spital, cu toate că s-a achiziționat ilegal hârtie igienică de un milion de euro. Managerul a fost schimbat pentru 3 zile, apoi a revenit pe post.”- “Am arătat mizeria din Spitalul Județean Cluj. Managerul Șușcă a fost schimbat 3 ore, pe ceas, iar la intervenția PNL Cluj, a fost repus în funcție de ministrul Tătaru. Pe ministrul Tătaru l-a ținut puterea 3 ore.”- “Am fost la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași. Vă rog să verificați autorizația de securitate la incendiu la noua unitate de mari arși. Veți vedea că scara de incendiu din centrul de mari arși, zona de evacuare, atenție, dă către un perete. Locul unde sunt îngrijiți marii arși nu are autorizație ISU. Mă refer la noua secție de arși modernizată. L-am reclamat pe managerul Bârliba, am făcut inclusiv o sesizare la DNA, a venit raportul Corpului de Control, Bârbila este în funcție.”; – “Am fost la Craiova. Am arătat munții de gunoaie din curtea spitalului, mizeria de la UPU. Am arătat cât de infectată este secția de Terapie Intensivă cu acele bacterii multirezistente. Consecința: au schimbat un manager incompetent de la PSD cu unul de la PNL și mai incompetent, care, atenție, printre primele achiziții pe care le-a făcut, a cumpărat apă fierbinte de la un combinat din Craiova. A cumpărat apă fierbinte la cisternă. În loc să repare instalația de încălzire a spitalului, în loc să se preocupe de bolnavi, în loc să facă ceea ce trebuie să facă un manager competent, el a achiziționat la suprapreț apă caldă, apă fierbinte, spunând că în acest fel o să rezolve problema căldurii în spital. Spre exemplu, la Spitalul Robănescu din București, unde sunt reabilitați copiii cu politraumă, nu a fost iarna apă caldă două zile. Au venit cu cazane cei de la Asociația Dăruiește Viață.”….. “Cum pot spune oamenii aceștia că toți am fost la fel și nimeni nu a încercat să schimbe nimic?” Emanuel Ungureanu se întreabă “Cum pot spune oamenii aceștia că toți am fost la fel și nimeni nu a încercat să schimbe nimic? Cum pot să fie atât de ticăloși? Cum poate să spună un ministru astăzi că toți suntem la fel de vinovați de ceea ce s-a întâmplat în ultimii 30 de ani, când eu am fost în birou la domnul Tătaru și de nenumărate ori mi-a spus: ‘Aș fi vrut să schimb manageri, dar nu m-a lăsat partidul.’ ? Cine l-a pus pe Tătaru, în 15 mai, să semneze numirea ca interimar, la Piatra Neamț, a unui fost șef de pompe funebre? Nu partidul? Cum să fim toți la fel? Poate să îmi indice mie vreun ministru cu care m-am bătut să facă reformă în sistemul sanitar că am vrut să numesc manager pe cineva apropiat, pe o rudă, pe cineva de la partid? Cum pot să spună că toți suntem la fel când, atât de evident, unii dintre noi au arătat nereguli, au cerut măsuri și au venit și cu soluții? “…..El acuză faptul că “blocajele au existat în toate mandatele de miniștri ai Sănătății – și în mandatul Bodog, și în mandatul Pintea, și în mandatul Costache, și în mandatul Tătaru. Toată lumea a recunoscut că tot ce am filmat eu, tot ce am arătat, toate propunerile mele sunt de bun simț. Tot ce vreau să schimb este un lucru de bun simț: managerii să fie numiți pe criterii de competență, prin concurs, pentru profesionalism. Am cerut investiții de la zero în spitale. Am propus soluții pe care le vede orice om care are cât de cât contact cu sistemul sanitar, iar eu am contact permanent de 19 ani, pentru că mă ocup de niște bolnavi cronici.”….E convins că “partea asta de jeg din spitale nu este o chestiune care ține de resurse, de bani. E pur și simplu o neglijență teribilă a Inspecției Sanitare de Stat, a DSP-urilor care ar trebui să umple spațiul public cu astfel de imagini, așa cum am făcut-o eu.” Integral: https://www.hotnews.ro

EXCLUSIV Specialiştii, despre raportările COVID-19 ale autorităţilor: O harababură totală, au pierdut controlul epidemiei Raportările zilnice ale numărului de infectări nu prezintă garanţii ştiinţifice, iar consecinţa se vede direct în felul în care autorităţile iau măsuri. Faptul că autorităţile recunosc că anchetele DSP durează mai mult de 24 de ore, arată că acestea au pierdut controlul epidemiei.  După ce Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a arătat care este modalitatea de lucru din spatele raportărilor zilnice, în special cu privire la „cazurile noi nealocate pe judeţe“, un medic şi un bio-statistician spun că datele din coloanele cazurilor noi alocate pe judeţe nu oferă o imagine riguros-ştiinţifică a evoluţiei epidemice la zi, iar consecinţa se vede direct în felul în care autorităţile iau măsuri. „Adevărul“ i-a contactat pe Octavian Jurma, biostatistician, şi Gabriel Diaconu, psihiatru, pentru a comenta felul în care autorităţile gestionează epidemia. GCS a anunţat, ieri, 8.262 de cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus. De asemenea, au fost înregistrate în ultimele 24 de ore 186 de decese. La ATI sunt internaţi 1.174 de pacienţi diagnosticaţi cu COVID-19. „Cheia“ întregii probleme rezidă în decizia autorităţilor centrale de a clasifica noile cazuri COVID-19 în funcţie de adresele din buletin, nu de locul în care aceştia trăiesc efectiv. Sistemul din spatele raportărilor zilnice ale GCS O sursă guvernamentală a dezvăluit pentru „Adevărul“ cum funcţionează pas cu pas sistemul din spatele raportărilor zilnice ale GCS. Rezultă că, zi de zi, rămân mii de „cazuri noi nealocate pe judeţe“ care aşteaptă – uneori mai bine de câteva zile – rezultatele anchetei epidemiologice, apoi sunt alocate ca fiind „noi“ judeţelor de unde provin. În acest fel autorităţile obţin în fiecare zi numărul total de infectări la nivel naţional, dar atunci când vine vorba de alocarea pe zone, acest proces este întârziat de anchetele DSP. „În special în cazul Bucureştiului sunt destul de multe persoane care nu locuiesc efectiv la adresa la care au domiciliul în buletin. Aceste cazuri de persoane infectate trebuie atribuite localităţii unde domiciliază efectiv, adică comunităţii din care provin. Asta se produce pe baza anchetei epidemiologice. Centrele de testare introduc automat rezultatele, iar la nivel de DSP evident că nu au cum să facă instant ancheta epidemiologică, că nu au cum, e fizic imposibil să facă în secunda doi ancheta epidemiologică şi să vadă din ce comunitate aparţine cazul respective. Acesta este un flux continuu de intrări şi ieşiri“, a declarat pentru „Adevărul“ sursa citată. Jurma: Dacă nu pot face anchete la 24 de ore, totul e inutil „Faptul că admit că nu mai pot face anchetele epidemiologice în 24 de ore este extrem de grav pentru că înseamnă că nici nu mai pot trimite la timp oamenii în izolare. Ei declară că prin absurd se mai fac anchetele la 24 de ore. Păi, n-ar trebui să fie deloc absurd, asta-i norma! În momentul în care nu mai pot să fac anchete în 24 de ore înseamnă că totul devine inutil. Chiar dacă am testa ca nemţii – 100.000 de teste pe zi – nu ne-ar ajuta cu nimic. Şi atunci, nu degeaba zic ei că nu are sens să testăm mai mult, pentru că ei nu pot să facă anchete epidemiologice nici măcar la testele astea puţine. Tot mai mulţi îmi spun: am fost testat, dar am putut să mă plimb patru zile, pentru că numai DSP-ul te poate băga în izolare. Şi atunci asta e problema: eu degeaba mă duc şi mă testez la un laborator privat, pentru că nu mă pot izola deoarece nu primesc concediu medical. Iar angajatorii le spun că îi dau afară sau nu le plătesc salariul“, a detaliat Octavian Jurma modul în care autorităţile au pierdut comtrolul epidemiei. Specialiştii spun că metoda aceasta de raportare este una contraproductivă, dacă nu dăunătoare, deoarece, atunci când ne uităm astăzi la „cazurile noi pe judeţe“, o parte din ele provin din „coşul“ celor „nealocate“ din zilele trecute (procesate, între timp, de DSP-uri). Integral: https://adevarul.ro

Un spital nou, construit cu 15.600.000 de lei, sta nefolosit de un an de zileUn spital nou, construit cu 15.600.000 de lei, sta nefolosit de un an de zile Un spital modern din Botosani, dotat cu paturi cu aparate de oxigen, care ar putea fi folosit pentru tratarea pacientilor infectati cu noul coronavirus, sta nefolosit din primavara trecuta. Constructorul a finalizat lucrarile contractate, in schimb, autoritatile locale nu au asigurat utilitatile necesare functionarii acestui spital, informeaza Adevarul.ro. Este vorba despre o unitate spitaliceasca moderna cu aproximativ 20 de saloane si 84 de paturi, dotata cu baza de tratament si ingrijire si cu sursa de oxigen la fiecare pat. Lucrarea a costat 15.6 milioane de lei si a fost realizata cu fonduri de la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice prin Compania Nationala de Investitii. Reprezentantii firmei de constructii care au realizat lucrarea spun ca au apelat la toate autoritatile pentru a fi rezolvata problema, cu atat mai mult cu cat spitalul putea fi transformat in unitate suport-COVID avand in vedere criza de locuri in spitale, dar mai ales a celor dotate cu aparate de oxigen. Integral: https://ziare.com

Scandal la Spitalul "Sf Ioan" din Capitală. Conducerea acuză "orgolii meschine" | Evenimentul ZileiEXCLUSIV Spitale COVID făcute din pix. Cazul „Sf. Ioan“, unde sunt infecționiști doar până la 15.00 …. În 20 octombrie, Ministerul Sănătății anunța că va suplimenta numărul paturilor ATI cu 100 în București. Spitalele vizate de schimbare erau: Colentina, Floreasca, Sf. Ioan, Malaxa, Sf. Pantelimon, Spitalul CF Witing. Cum s-a întâmplat practic acest lucru? Surse medicale de la Spitalul Clinic de Urgență Sf. Ioan ne-au relatat despre cum spitalul a fost operaționalizat în doar câteva zile, fără ca unitatea să aibă vreun medic de boli infecțioase sau o secție de infecțioase, cum medicii de alte specialități s-au trezit că trebuie să trateze pacienți COVID, deși nu este specialitatea lor. În cele din urmă, când au fost delegați trei medici infecționiști de la spitalele de boli infecțioas din București, aceștia lucrează doar de la 08.00 la 15.00 și nu sunt gărzi pentru a se asigura permanența. Aceste surse ne-au mai relatat că, din cauză că în avizul DSP nu este clar dacă, până la urmă, spitalul este suport COVID sau COVID, s-au trezit cu pacienți cu coronavirus cu pneumonii, pe care nu aveau competența să-i trateze. Sursele medicale acuză că, în fapt, autoritățile și-au dorit un loc unde să vină pacienții „un cimitir al mamuților, să le pui oxigenul și «Doamne ajută» mai încolo. Sunt vreo 24 de locuri (la terapie intensivă, n.r.), s-au umplut în două zile.  Locuri libere la ATI nu sunt. Deci, nu a fost vreun mare câștig că a fost acest spital transformat în spital COVID, dar se vede în cifre că au mai apărut nu-știu-câte paturi pentru bolnavii COVID. Din 185 (de paturi) tu mizai pe 24 (la ATI,n.r.)”. Integral: https://newsweek.ro

spitalȘi politizarea ucide …. Președintele a anunțat nația că pandemia e sub control și că trebuie să fim mulțumiți că s-a plafonat la 10.000 de cazuri pe zi. O veste minunată, așa cum numai Iohannis știe să dea. Peste doar trei zile, laudele președintelui față de modul în care gestionează guvernul liberal criza s-au dovedit deșarte: sâmbătă au ars de vii zece bolnavi de Covid internați la secția de terapie intensivă a spitalului din Piatra Neamț. Scenele de groază cu paturile făcute scrum, aparatura și pereții înnegriți sunt cutremurătoare. Un lucru a devenit imediat clar: tragedia de la Piatra Neamț este rezultatul corupției, clientelizării, improvizației și politizării sistemului medical românesc. Iar pentru asta nu „suntem vinovați cu toții”, așa cum a spus în înțelepciunea lui ministrul Nelu Tătaru, ci exclusiv politicienii, care vreme de 30 de ani s-au dovedit incapabili să reformeze sistemul, atunci când nu au refuzat de-a dreptul s-o facă. Dacă e vorba de vreo vină colectivă, ea aparține clasei politice, nu cetățenilor care cad victime sistemului. Vorbele lui Tătaru mi-au adus aminte de cele ale lui Dan Voiculescu: „Toți am fost turnători”, prin care oligarhul penal și informator al Securității voia să-și diminueze propria vinovăție prin culpa colectivă. Bebelușii arși la maternitatea Giulești, femeia căreia i s-a dat foc pe masa de operație a doctorului Beuran, pacienții morți pe drumul între spitale, Colectivul, infecțiile nosocomiale ascund în spatele lor vinovății clare. Ele trebuie căutate în lanțul de complicități dintre mafia halatelor albe, managerii politici ai spitalelor, Colegiul medicilor, direcțiile de sănătate, politică și justiție. Pandemia a rescos la iveală tot acest putregai, în fața căruia medici și pacienți sunt, deopotrivă, neputincioși. Într-o criză sanitară de asemenea proporții, tragedia de la Piatra Neamț era aproape inevitabilă. Haosul care domnește în sistem, hei-rup-ul, corupția, neprofesionalismul, improvizația și delegarea responsabilității sunt nota comună. Asistăm, ca în atâtea alte situații nefericite, cum pisica vinovăției este pasată de la manager la prefect, de la DSP la șeful secției de terapie intensivă, fiecare venind cu varianta care îl disculpă. Procurorii au început ancheta, au făcut percheziții, au audiat martori și au strâns „probe”, spectacol menit să ne facă să credem că adevărul va ieși la lumină și se va face dreptate. Dar cum să crezi că așa ceva e posibil, când justiția română nu a condamnat pe nimeni la cinci ani de la Colectiv, iar partea de dosar privind infecțiile intraspitalicești, cele care i-au omorât pe mulți dintre supraviețuitori, nu a fost nici măcar finalizată? În cel mai bun caz, pentru moartea celor 10 oameni arși de vii la Piatra Neamț va plăti vreun electrician sau instalator, Dorel de la sculărie, cum se zice. Măcar de data asta nu a cutezat să iasă public niciun „expert”, ministru sau profesor de la UMF să explice doct cum astfel de lucruri „se întâmplă” și în alte țări, așa cum au făcut în cazul Beuran sau al infecțiilor intraspitalicești. Și-or fi dat și ei seama că acum chiar nu ține. Pe de altă parte, e de-a dreptul jenant să vezi cum ministrul Tătaru, lovit de teamă, ordonă controale la toate ATI-urile. Dar până acum ce-a păzit? Când medicii strigau că instalațiile de oxigen nu fac față, că funcționează la supracapacitate, că țevile, cablurile și circuitele sunt de pe timpul lui Pazvante, iar într-o zi or să crape, unde era? Iar după controale, nu tot improvizații se vor face?….De la preluarea mandatului auzim de la Tătaru aceeași litanie cu DSP-urile, cu reevaluarea managementului, a unităților sanitare, cu depolitizarea, incompetența și neimplicarea autorităților locale. Dar tocmai DSP-urile județene, cele nereformate și anchilozate, incapabile să facă anchete epidemiologice și să răspundă la telefoane, au căpătat puteri sporite în gestionarea pandemiei. Autoritățile locale ascultă acum de comandamentul politic și ignoră că rata de infectare în mari orașe – Alba Iulia, Blaj, Cluj, Timișoara, Sebeș – crește vertiginos. Asta pentru că virusul nu se supune noului slogan prezidențial „Vrem alegeri”. Integral: https://revista22.ro

Colectiv: Imagini ascunse din noaptea incendiului, făcute publice la patru ani de la tragedie. Filmarea, făcută de subofițerul care a însoțit primul echipaj ISU ajuns la fața locului | B1.roJustiția melcilor. Niciun mare dosar din 12 deschise după Colectiv n-are o sentință finală! Unele nici n-au fost trimise în judecată Recurența tragediilor sanitare, Piatra Neamț 2020 după Colectiv 2015, vine pe fondul inexistenței unei lămuriri în justiție. Dintre toate cazurile de corupție și abuzuri în sistemul medical românesc, care au apărut după tragedia de la Colectiv, niciunul nu are sentință definitivă. Doar trei au ajuns la primul verdict (nedefinitiv), alte patru cazuri se află în diferite faze la prima instanță, iar cinci sunt încă la procuratură, după patru, cinci ani! Presa a scos la iveală mai multe cazuri, le enumerăm doar pe cele pe care procurorii le-au transformat în dosare penale. 1. Colectiv I Dosar deschis după incendiul din clubul Colectiv în care sunt inculpați cei trei patroni ai localului, artificierii, pompierii care au verificat clubul, primarul din acel moment al sectorului 4, Cristian Popescu-Piedone, și funcționare ale Primăriei. …. Stadiu: se află în apel la Curtea de Apel București, au avut loc ședințele legate de administrarea a noi probe, nu se va încheia mai devreme de primăvara lui 2021. ….2. Barocamera de la “Floreasca” Primul dosar în care a fost implicat un nume mare din medicina românească după Colectiv. Pornind de la barocamera nefuncțională, dar inaugurată cu mare fast la “Floreasca”, medicul Ioan Lascăr și alte persoane au fost trimise în judecată pentru o licitație pe care procurorii au considerat-o trucată, prejudiciul fiind de peste 8 milioane de lei. …. Stadiu: se află la cel de-al 32-lea termen în primă instanță, la Tribunalul București. Următorul termen va avea loc pe 24 noiembrie 2020. … 3. Secureanu I Este singurul dosar cu o finalizare, însă au fost condamnați doar cei din funcțiile mici. 7 dintre persoanele anchetate au recurs la procedura simplificată, și-au recunoscut vina și au primit pedepse de închisoare cu suspendare, 15 ani în total. Totuși, Secureanu, manager al Spitalului Malaxa, care a delapidat spitalul cu 9 milioane de lei, scoțând zilnic bani cash din vistieria spitalului, și alți 3 administratori nu și-au recunoscut vina. Așa că dosarul e încă-n primă instanță. … 4. Secureanu II Un al doilea dosar cu fapte din aceeași perioadă ale managerului Florin Secureanu, însă trimis în judecată abia în acest an. E vorba de servicii fictive prestate de firma celuilalt inculpat, Ionuț Tănase, dar și operații făcute de mătușa partenerei sale, Vrăbi, la clinica privată Monza ori materiale de construcții cumpărate pentru vila sa din banii spitalului. …. 5. Hexi Pharma Dosarul care a fost cel mai aproape de a avea o sentință definitivă. Cazul dezinfectanților diluați a fost trimis în instanță după un an, a avut o decizie inițială în 2019 și va întârzia cu sentința finală până la anul, după ce judecătoarele de la Curtea de Apel au repus cazul pe rol după ce rămăseseră în pronunțare. …. 6. Bebelușii morți cu infecții la Suceava Un caz groaznic de la spitalul care peste ani avea să fie epicentrul primului val al pandemiei de COVID-19 în România. Trei bebeluși decedați cu infecție nosocomială la Spitalul Județean Suceava, o anchetă tărăgănată, care a așteptat până la finalul anului trecut expertiza medico-legală. …. 7. VitalAire Reprezentanța din România a unei multinaționale care escroca pacienți, în principal bătrâni dependenți de aer, pe care-i dădea în judecată folosind acte false. Mai mult, ținea și o dublă contabilitate. După textul echipei GSP/Libertatea, șefii au fost îndepărtați, TIR-urile Parchetelor au plecat pline de documente. De 2 ani s-a așternut liniștea la Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași. …. 8. Obregia Dosar pornit după ce echipa GSP/Libertatea a prezentat afacerile Spitalului Obregia cu diferite firme. Au fost trimise în judecată 5 persoane, nu și managerul Monica Boer, un nume pregnant în sănătatea Capitalei în 2017, dispărut în neant după investigația GSP și demisia ei. …. 9. Colectiv II Un dosar separat de cel aflat la Curtea de Apel, care vizează în special culpa medicală și infecțiile tinerilor care au decedat în spitale după ce au fost salvați inițial din incendiu. El se află încă la Procuratură. …. 10. Intervenția de la Colectiv Dosar pornit după ce, anul trecut, Libertatea a publicat filmările secrete ale intervenției de la Colectiv, care arată un haos general. …. 11. Gomoiu Dosar redeschis de DNA după ce Libertatea a prezentat, anul trecut, povestea jafului de la Gomoiu. …. 12. Burnei Dosarul medicului Gheorghe Burnei, arestat după o investigație publicată de Luiza Vasiliu în Casa Jurnalistului și condamnat în primă instanță la 3 ani de închisoare cu suspendare, pentru că lua șpagă de la rudele copiilor internați la Spitalul Marie Curie.Integral: https://www.libertatea.ro

Cristi Danileț nu încetează să ne uimească. Cu cine se compară judecătorul | Rețete și vedetePentru o altfel de CCR (partea a II-a): denumirea instituției și membrilor  După ce în partea întâi am criticat o inițiativă legislativă care intenționează să permită numirea la CCR doar a judecătorilor de carieră, în acest episod voi critica denumirile date instituției și membrilor săi. Justiția este înfăptuită de către instanțele judecătorești – Judecătorii, Tribunale, Curți de Apel, Înalta Curte de Casație și Justiție. Aici își desfășoară activitatea judecătorii (numiți și „magistrați de scaun”, pentru a-i deosebi de procurori, numiți și „magistrați de parchet”), care sunt recrutați în sistemul de justiție exclusiv prin concurs organizat de CSM, fără implicarea decizională a politicului (Președintele țării doar emite decret de numire, care este un act formal de învestire în funcție a celui admis în urma concursului). CCR nu este o componentă a sistemului de justiţie alcătuit din instanțele judecătorești. Faptul că s-a dat denumirea de „curte” acestei instituţii și faptul că s-a optat pentru denumirea de „judecători” pentru persoanele numite în funcţie în cadrul CCR şi de „magistraţi asistenţi” pentru membrii staff-ului tehnic menţine confuzia cu privire la locul și rolul acestei instituţii. De altfel, nu de puţine ori judecătorii CCR sunt denumiţi în presă „magistraţii CCR” și  Curtea este considerată de către public un fel de supra-instanță. Or, judecătorii CCR nu fac parte din corpul magistraţilor reglementat de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, ci au un statut special reglementat prin Legea nr. 47/1992. CCR nu este o instanță de judecată și nu face justiție, așa cum se reglementează în Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară. La CCR nu ajung dosarele cu litigii judiciare ale justițiabililor. În realitate, CCR este o autoritate politico-juridică autonomă a cărei atribuție principală este verificarea conformității dintre legislația primară (legi, ordonanțe ale Guvernului, ordonanțe de urgență ale Guvernului) și legea fundamentală (Constituția României). Având în vedere cele susținute mai sus, eu cred că înlocuirea denumirii de „Curte Constituțională” cu cea de „Consiliu Constituţional” şi a celei de „judecători” cu cea de „consilieri”/„membri” ar înlătura aceste confuzii. Aceasta ar presupune, este drept, modificarea Constituției. Sunt de părere că această nouă denumire nu ar aduce nicio atingere intenției exprimate de membrii Adunării Constituante care au dezbătut ceea ce avea să devină Constituția României din 1991 cu privire la CCR, ci ar sublinia mai bine rolul și misiunea diferită a instanțelor judecătorești care soluționează litigii judiciare, respectiv a instituției menite să verifice constituționalitatea legilor. Integral: https://roeu.org

S-a "aprins" Capitala! Milioane de lumini colorează Bucureștiul - Cancan.roCu sau fără lumini de sărbători? Cât au cheltuit primăriile pe beculețe Cheltuielile exorbitante făcute de foștii primari pentru iluminatul festiv, prin contracte ținute departe de ochii publicului, pun sub semnul întrebării felul în cale vor arăta orașele de sărbătorile care se apropie. Puțini români vor să se lipsească de luminile care scaldă străzile și să se reîntoarcă la cenușiul ceaușist al Crăciunului, dar când se uită la nota de plată situația se schimbă.  Anul trecut, de exemplu, Gabriela Firea a cheltuit pentru iluminatul Bucureștiului 12,9 milioane de lei, adică aproximativ 2,7 milioane de euro, spre deosebire de Viena ale cărei cheltuieli au fost la mai puțin de jumătate, doar 1,2 milioane euro. Cam tot atât a scos din buzunar și Constanța- 1,15 mil. euro. Primăriile din România au cheltuit, în 2019, în medie pentru iluminatul festiv 1.021.546,27 lei, arată un studiu făcut de InfoCons. Această sumă reprezintă o creștere cu 73% față de cea cheltuită în 2017….. Noii primari s-au luat cu mânile de cap când au văzut sumele pe care ar trebui să le scoată din buzunar pentru a onora contractele pentru luminițele de sărbători. Ciprian Ciucu, primarul sectorului 6, a dat vestea că anul acesta nu vor fi lumini de sărbători, deoarece contractul încheiat de Gabriel Mutu se ridică la 500.000 de euro, din care 100.000 sunt doar pentru Parcul Drumul Taberei….. Bucureștiul și-a pus beculețe, dar nu știe dacă le va aprinde Cum contractul încheiat de Gabriela Firea era valabil, iar Nicușor Dan a depus jurământul de abia pe 14 octombrie, beculețele au început să fie montate încă din primele zile ale lui octombrie. Contractul este unul derulat între Compania municipalității și firma MK Illumination din Deva, cea care asigură de trei ani încoace iluminatul festiv din București. Cum Gabriela Firea era pe picior de plecare, Compania s-a apucat rapid să monteze instalațiile. Deocamdată nu e clar ce se va întâmpla, dacă Nicușor Dan poate să rezilieze contractul sau este obligat să-l onoreze la prețul deja negociat. Noul primar spune că Bucureștiul este într-o situație financiară grea și că, deși ar fi frumos să avem orașul luminat de sărbătoare ”primul tău gând, reflexul sănătos pe care-l ai este să investeşti economiile pe care le ai în medici şi în medicamente, nu în haine de lux (…) atâta timp cât suntem în situaţia asta financiară dificilă, o să le avem în mod rezonabil, discret, cât să existe, asta cu titlu general”.Integral: https://romania.europalibera.org

BEC Amână Decizia Privind Sectorul 1. Sesizările Referitoare La Frauda Electorală Vor Fi Discutate Mâine. Reacția Lui Clotilde Armand | Ştiri, Știri România | Libertatea | LibertateaDemiși de Clotilde Armand, șeful poliției locale lua 1.800 €/lună, șeful Domeniului Public – 2.800€  …. Porivit documentelor, Directorul poliției locale a sectorului 1 a încasat, anul trecut, suma de 109.027 de lei, dică 9.000 de lei (1.800 euro). Directorul ADP Sectorul 1 câștigă, lunar, suma de 13.770 de lei, adică 2.800 euro. “Directorul Administrației Domeniului Public Sector 1, directorul Poliției Locale Sector 1 și directorul Direcției de Investiții vor fi demiși începând cu data de astăzi. Aceste 3 direcții moștenite în forma actuală de la vechea administrație au creat un deficit de peste 700 milioane de lei în acest an și pun în dificultate bugetul local. Incompetența, neglijența și achizițiile publice suspecte nu mai au ce căuta în această instituție. Repet: am zero toleranță față de cei care au ales să fenteze legea și nu-și îndeplinesc atribuțiile“, a scris Clotilde Armand, pe Facebook. Integral: https://newsweek.ro

Alianța USR PLUS - Home | FacebookAlianța anti-USR-PLUS …Sâmbătă seara, în plină dramă umanitară, secretarul general adjunct al PMP se dovedea incapabil să-și depășească obsesiile anti-USR-PLUS și acuza, fără argumente, USR-PLUS de ipocrizie pentru că anunțase că își suspendă campania electorală în semn de respect față de victimele incendiului de la spitalul județean din Piatra Neamț. Deși absurdă, acuzația nu miră, căci se înscrie în consecvența cu care PMP atacă USR-PLUS, fie că este vorba de liderul PMP, Eugen Tomac, care cere USR-PLUS să renunțe la „aroganță”, fie de emisiunile televiziunii de casă a PMP, unde bălăcărirea USR-PLUS este o politică editorială pe care nu a mai putut-o evita nici ultimul moderator echilibrat al postului, lansat acum câteva zile într-un discurs aiuritor în care acuza USR-PLUS că și-ar fi sabotat singur inițiativa „Fără penali în funcții publice” doar pentru că, împreună cu PNL, a refuzat în final să participe la mascarada organizată de PSD pentru a îngropa proiectul. Și aceasta, deși însuși Ludovic Orban aprecia faptul că usr-iștii s-au lăsat convinși de liberali să nu marșeze la demersul duplicitar al PSD. Să acuzi USR-PLUS de aroganță și ipocrizie când la alegerile locale ai obținut mai puține voturi și nu ai câștigat nicio primărie semnificativă în mediul urban (Ioana Constantin abia a adunat 7,7% din voturi la sectorul 1) reprezintă în sine o mostră de aroganță. Știm însă că sondajele plasează PMP la limita pragului electoral înainte de alegerile parlamentare, deci PMP ar avea nevoie, teoretic, să „muște” din electoratul USR-PLUS. Retorica de scandal a PMP nu ar interesa însă pe nimeni dacă nu ar fi dublată de sprijinul PNL, partid care, după ce a susținut luni la rând că USR-PLUS ar fi partenerul său natural de guvernare, iată că anunță, prin senatorul Daniel Fenechiu și secretarul general Robert Sighiartău, că prima sa opțiune este o coaliție cu PMP și UDMR, vezi dragă Doamne, în virtutea unor valori comune creștin-democrate, de care nu pomenea însă nimic înainte de locale. Celor care cred că este vorba doar de retorica de campanie le amintim că același lucru îl spunea Ludovic Orban în vară la o reuniune a PPE. Este greu de înțeles de ce un partid care tună și fulgeră împotriva PSD preferă unui adversar constant al PSD, cum este USR-PLUS, un partid ca PMP, care i-a asigurat Gabrielei Firea majoritatea în CGMB timp de patru ani, iar după alegeri, la BEC a votat în favoarea contestațiilor lui Daniel Tudorache, fostul primar PSD de la sectorul 1. După alegerile locale din 27 septembrie și după ce și-a securizat Capitala prin atragerea lui Nicușor Dan, PNL a îngreunat numirea viceprimarilor Capitalei și l-a sabotat pe primarul Timișoarei, Dominic Fritz, prin președintele PNL al CJ Timiș, Alin Nica. Acesta tergiversează formalizarea alianței cu USR-PLUS, blocând astfel acțiunile pe care Fritz dorește să le ia pentru combaterea pandemiei și asigurarea serviciilor vitale în oraș. Dar pandemia nu pare să mai conteze, „dacă interesele partidului o cer”. Incontestabil, USR-PLUS nu a fost un aliat comod al PNL, ca PMP, refuzând statutul de anexă. A avut propriul candidat la președinție, enervându-l pe Klaus Iohannis, și apoi a anunțat că îl va propune pentru funcția de premier pe Dacian Cioloș. A fost de ajuns pentru ca Ludovic Orban să se simtă amenințat și să treacă la arderea punților dintre PNL și USR-PLUS. Căutăm deci degeaba explicații la nivelul doctrinelor; hărțuirea și hăituirea USR-PLUS are altă explicație: partidul lui Dan Barna și Dacian Cioloș s-a afirmat deja prin forțe proprii ca alternativă politică la PNL pe partea dreaptă a spectrului politic, fie că este vorba de inițiativa „Fără penali în funcții publice”, fie că s-a bătut la baionetă în parlament împotriva lui Iordache pentru legile justiției, PNL fiind practic târât, de ochii lumii, spre susținerea anticorupției, care nu este proiectul său preferat. Mai mult, USR-PLUS a deranjat PNL prin intransigența față de traseism, fenomen pe care PNL l-a încurajat. Incompatibilitatea este deci de fond și dintotdeauna, iar pnl-iștii pozează în moderați doar pentru a nu speria electoratul nehotărât, rezervând pentru PMP rolul celui care aruncă mizerie în ventilator. Asta vedem zilnic la televizor….Dintre forțele politice active în România, doar USR-PLUS, cu toate limitările sale, este „liberă de contract” cu sistemul ticăloșit instituit în cele trei decenii de tranziție poticnită și coruptă. Integral: https://revista22.ro

Florin Cîțu vorbește despre revenirea în „V“ a economieiRomânia are cea mai redusă rată de recuperare economică din UE. De ce? Unde sunt banii de salvare, de ce nu se văd rezultatele, sau banii nu au ajuns unde trebuia să ajungă pentru susţinerea economiei? În doar 8 luni, datoria publică a crescut cu nu mai puţin de 75 mld. lei După aproape cinci luni de la prezentarea planului de relan­sa­re economică anunţat la da­ta de 1 iulie 2020 de către pre­şedintele Klaus Iohannis, prin care IMM-urile urma să primească granturi pen­tru capital de lucru în valoare de 2.000 de euro, niciun cent nu a ajuns la firme, acum, la jumătatea lui noiembrie. Companiile occi­den­tale au primit ajutoare de supravieţuire de zeci de miliarde de euro, la o simplă cerere. Cifrele nu aveau cum să nu fie reflectate de statistici. „Cei 2.000 de euro nu au ajuns încă la oa­meni, înţelegem că vor intra la finalul acestei săp­tămâni aceşti bani. Au fost circa 29.000 de microîntreprinderi înscrise, care urmează să pri­mească 2.000 de euro. Programul a fost lan­sat în vară, dar sperăm să vină şi ne dorim o agilizare a acestor proiecte, mai ales în contextul actual“, spune Roxana Mircea, owner al REI Finance Advisors. Sute de miliarde de euro au aruncat gu­ver­nele Uniunii Europene în arenă pentru a-şi sal­va economiile. România, în această aven­tură a salvării, şi-a majorat deficitul bugetar la 10% din PIB, şi-a crescut datoria publică cu 75 mld. lei, în doar opt luni din an, şi este dispusă să împru­mute, în 2020, până la 150 de mld. lei, o sumă in­credibilă. Şi încă pe atât, în anul ce vine. Unde sunt banii de salvare, de ce nu se văd în rezultate? Sau banii nu au ajuns unde trebuia să ajungă, pentru susţinerea economiei? Nicio declaraţie oficială nu poate ascunde rea­litatea că economia României este cel mai slab performantă economie din UE în această criză. Datele Eurostat arată că România a avut una dintre cele mai mari scăderi din UE şi are cea mai înceată revenire, de la izbucnirea crizei medicale încoace. Privită comparativ, creşterea de 5,6% în T3 la T2 nu înseamnă deloc o revenire puternică, cum susţin preşedintele Klaus Iohannis şi miniştrii săi. În T2, faţă de T1, Europa a scăzut, pe medie, cu 11,4%. România a scăzut cu 12,2%…..Şi, totuşi, România s-a împrumutat, în această vreme, de 75 mld. lei şi se va mai împrumuta cu încă 50 de miliarde de lei până la final de an. Pe ce s-au dus banii, dacă ei în economie nu se văd? Integral: https://www.zf.ro

Parlamentul a votat cresterea pensiilor cu 40%. Propunerea PSD aCerem viitorilor parlamentari să elimine definitiv impostura care ne ucide țara  SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE VIITORII SENATORI ȘI DEPUTAȚI AI ROMÂNIEI Stimați politicieni, viitori senatori și deputați, Vă aflați la începutul unei noi campanii electorale în care dumneavoastră, politicienii, vă pregătiți să cuceriți alegătorii și să le depozitați speranțele pentru încă patru ani. Dar cu ce drept ne cereți votul, câtă vreme nu spuneți nimic despre ce veți face pentru ca legile din următorii ani să nu mai fie date de impostori și hoți, în apărarea imposturii și a hoției? Dorim să ne spuneți ce veți face, ca viitori membri ai Parlamentului, pentru a deparazita instituțiile statului de mistificatori care și-au inventat biografii mincinoase pentru a primi funcții și demnități, pe scurt, pentru a obține, prin înșelăciune, votul românilor? Ce veți face cu oamenii lipsiți de competențe reale, care și-au falsificat actele de studii și au inventat episoade de viață doar pentru a simula abilități pe care nu le-au avut niciodată? Ce veți face cu cei care gestionează bugetul și resursele acestei țări, care fac trafic de influență, promovează legi și iau decizii prin care spoliază și corup societatea în care trăim? Sărăcia și disperarea care au împins milioane de români în afara granițelor se datorează în cea mai mare măsură impostorilor. De trei decenii, ei comit nestingheriți un adevărat genocid spiritual. Într-o țară în care managementul contraselecției a devenit metoda de guvernare, senzația pe care o avem este de moarte lentă a unui întreg popor. Contraselecția e boala letală a României, pentru că ea secătuiește rezervorul de inteligență și moralitate care asigură forța oricărei națiuni. Pentru a opri acest dezastru, vă solicităm deci să promovați în campania dumneavoastră actele normative care să reglementeze introducerea măsurilor de mai jos și să ne garantați că, odată aleși, le veți adopta urgent: 1. Înființarea unui Registrului Național al Diplomelor (RND), gestionat de o autoritate în subordinea Ministerului Învățământului, care să alcătuiască o evidență informatică (bază de date) accesibilă pe internet oricărei persoane interesate. În Registrul Național al Diplomelor trebuie să figureze toate diplomele de studii emise pe teritoriul României începând cu anul 1990, pentru învățământul liceal, universitar și postuniversitar, atât de stat, cât și privat. 2. Instituirea obligației legale ca toți angajații din instituțiile de stat să dea declarații pe proprie răspundere, prin care să-și asume, sub sancțiunea legii penale, faptul că actele de studii depuse la angajare sunt autentice, angajatorii fiind obligați să afișeze, pe site-ul fiecărei instituții de stat, listele centralizate cu numele angajaților și elementele de identificare ale diplomelor. Studiile angajaților statului trebuie să fie publice, așa cum sunt și averile lor, verificate de o autoritate națională, pe baza declarațiilor de avere. 3. Modificarea de urgență a art. 14 din Legea 153/ 2017 (cunoscută drept Legea salarizării), în sensul eliminării sporului de doctorat pentru toate persoanele angajate în sistemul public, cu excepția celor care lucrează în domeniile învățământului, cercetării, culturii și sănătății. O astfel de măsură legislativă ar opri inflația de doctorate obținute de persoane cu profesii complet irelevante în raport cu un astfel de titlu academic. 4. Introducerea obligativității postării CV-urilor pe site-urile instituțiilor publice, pentru toate persoanele din sistemul public care ocupă funcții de conducere…..5. Redactarea unui Statut al Demnitarului, similar Statutului Funcționarilor Publici, în care să fie prevăzute standardele de etică și integritate obligatorii pentru persoanele care își depun candidatura, ori sunt numite în funcții în urma procesului electoral. Integral: https://campaniamea.declic.ro

Camile Fotografii de stoc, Imagini de stoc si poze (Pagina 9) | StockfreshAdio, iarnă! Ciucu a reziliat contractul cu firma care urma să aducă zăpadă  Aparent noul primar al sectorului 6 nu se va sătura până nu va ruina complet Crăciunul locuitorilor care l-au ales de bună credință. După ce a anunțat că nu va pune luminițe de sărbători, invocând un fleac de contract de jumătate de milion de euro, acum a reziliat și contractul cu firma care trebuia să aducă zăpadă în sector. „Am verificat și este vorba de o afacere făcută de fostul primar prin care o firmă trebuia să aducă 120 de tone de zăpadă pentru 6 milioane de euro, să o pună pe străzi să pară că e sărbătoare. Nu cred că avem nevoie de așa ceva”, a invocat, cu un tupeu teribil, liberalul care ocupă vremelnic funcția de edil al sectorului. Acesta a mai adus tot felul de argumente lipsite de substanță, cum că firma care trebuia să pună zăpadă în sector avea doar un singur angajat care era și pesedist pe deasupra. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 18 noiembrie.”Dacă instalațiile alea de gaze medicale au fost dimensionate pentru 800 de paturi (căci atâtea erau la începutul pandemiei în țărișoara noastră) nu puteți scoate din ele oxigen pentru mii de paturi, domnilor. Nu zic eu, zic legile fizicii.”

5 Best Places to See Autumn Leaves in ChicagoBuna dimineata intr-o zi de miercuri,18 noiembrie! Vremea va fi rece în regiunile estice, iar în celelalte zone valorile termice se vor situa în jurul mediilor multianuale. În sudul şi în estul ţării înnorările vor fi persistente în mare parte a intervalului, va ploua pe arii extinse, iar pe spaţii mici, în special în sud-est, se vor cumula cantităţi de apă de 15…20 l/mp. În restul teritoriului, cerul va fi parţial noros, local se va semnala ceaţă, iar ploi slabe sau burniţă vor fi posibile izolat. La munte, la altitudini de peste 1600 m, se vor semnala precipitații mixte și vor fi condiții de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în zona montană, local în regiunile sud-estice, apoi şi în sud-sud-vest, cu viteze mai mari pe litoral şi în sudul Banatului. Temperaturile maxime se vor încadra între 4 şi 13 grade, cu cele mai mici valori în Moldova, iar cele minime vor fi cuprinse între -2 și 7 grade. În București, vremea va fi predominant închisă şi rece, în cursul zilei temporar va ploua, iar vântul va sufla moderat cu unele intensificări. Temperatura maximă se va situa în jurul a 9 grade, iar cea minimă va fi de 4…5 grade.

spitalMotivele pentru care tragedia de la Piatra Neamț se poate repeta în oricare alt spital din România. Și de ce creșterea numărului de paturi ATI, invocată aproape zilnic de autorități în pandemie, este imposibilă în spitalele vechi …. Institutul Marius Nasta, cel mai mare spital de boli pulmonare din România și, în prezent, spital COVID, și-a desfășurat activitatea, până în iulie anul acesta, în două sedii. Unul dintre ele – cel din Calea Șerban Vodă, cunoscut ca “Zerlendi” – funcționa într-o clădire veche de aproximativ 130 de ani, care are risc seismic gradul I. Pe 1 iulie, managerul Institutului Marius Nasta, Beatrice Mahler, a anunțat închiderea sediului Zerlendi, care avea o capacitate de 140 de paturi. Înainte de a închide sediul Zerlendi, Beatrice Mahler a fost primul manager de spital din România care a cerut public construirea unei noi clădiri, deoarece sediul Zerlendi, vechi de 130 de ani, nu mai corespundea standardelor actuale și risca să fie un pericol pentru pacienții veniți din toată țara. Noua clădire ce va fi construită în locul sediului Zerlendi va avea 6 etaje și ar urma să fie gata peste 4 ani, speră managerul Institutului Marius Nasta, Beatrice Mahler, care s-a luptat, în ultimii ani, pentru a obține aprobări și finanțare pentru construcția acestei clădiri…. Beatrice Mahler a explicat, pentru HotNews.ro, după tragedia de la Spitalul Județean Neamț, că “toate secțiile ATI și toate spitalele din România sunt făcute cu circuite electrice sau cu circuite de gaze medicale care sunt extrem de limitative”.  Din acest motiv, spune managerul Institutului Marius Nasta, nici numărul de paturi în Terapiile Intensive din spitalele vechi nu poate crește peste ceea ce avem în acest moment: “Acest lucru creează riscul de accidente și nu este de dorit ca ceea ce s-a întâmplat la Piatra Neamț să se repete în altă parte. În acest moment, ca urmare a modalității în care sunt construite marea majoritate a spitalelor – pentru că sunt vechi și sunt cu materiale bune, dar pentru anul în care au fost construite – nu pot fi modificate.” Soluții pentru actuala criză, când în unele zile numărul noilor pacienți cu COVID-19 trece de 10 mii, există, dar acest lucru nu înseamnă suplimentarea numărului de paturi ATI într-un spital vechi, atrage atenția managerul Institutului Marius Nasta: “Ce trebuie să facem în acest moment pentru a răspunde nevoii de asistență medicală este să regândim ideea de spital COVID-19. În acest moment, toate spitalele trebuie să trateze pacienți COVID, din punctul meu de vedere, și să aibă și zonă non-COVID. În acest moment, din păcate, avem cazuri când persoane care ajung în spital sunt asimptomatice pentru COVID, sunt testați în momentul internării și au test negativ, iar după 3-4 zile le apar simptome. Acest lucru ne arată că există o transmitere comunitară intensă – sunt pacienți care vin de acasă, pentru cu totul alte afecțiuni, și ajung să se pozitivele la COVID în timpul internării. Și aici lucrurile sunt extrem de sensibile, iar respectarea distanțării în saloane și a izolării sunt foarte importante. Practic, aproape toate cazurile care se internează ar trebui să stea oarecum într-o zonă-tampon o perioadă, pentru că nu vrem să avem infecții asociate actului medical de tip COVID în spitale. Dar este un management care se desfășoară extrem de dificil, cel puțin în această perioadă în care în comunitate sunt atât de multe cazuri.”Majoritatea spitalelor din România, construite la standarde care nu mai sunt valabile În România nu prea s-au construit spitale în ultimii 30 de ani, ba chiar deloc, amintește medicul chirurg Bogdan Tănase, directorul medical al Institutului Oncologic Alexandru Trestioreanu din București. Bogdan Tănase spune că ultimul mare val de construcții de spitale în România a fost după cutremurul din 1977: “Majoritatea spitalelor care funcționează acum, județene sau de urgență, sunt făcute pe un model tip, după cutremurul din 1977, la standardele, volumele și circuitele care erau valabile la momentul respectiv. În momentul de față, aceste standarde și circuite nu mai sunt valabile. Puterea necesară, electric vorbind, pentru funcționarea unui spital este acum mult mai mare, pentru că sunt mult mai multe echipamente consumatoare de energie electrică.””Gândiți-vă că acum 40 de ani poate nici nu existau electrocautere în dotarea blocurilor operatorii, poate nu existau tomografe, nu existau RMN-uri și alte dotări fără de care acum un spital nu se mai poate concepe. Avem nevoie de instalații de aer condiționat, care iarăși au nevoie de curent electric pentru a funcționa. Spitalele nu au fost proiectate să folosească aer condiționat sau climatizare. Cam în punctul acesta suntem”, explică medicul Bogdan Tănase, pentru HotNews.ro. Singura soluție viabilă este construcția de spitale noi, pentru că cele vechi nu pot atinge standardele necesare în acest moment nici măcar cu investiții foarte mari, iar construcția spitalelor regionale promise de ani de zile de autorități ne-ar ajuta foarte mult, spune Bogdan Tănase: “Din păcate, spitalele acestea vechi… Eu nu sunt arhitect proiectant sau inginer, dar cred că o renovare nu face decât să prelungească un lucru care nu funcționează, la momentul acesta. Singura soluție probabil că este construirea de spitale noi. E singura soluție viabilă pentru că spitalele vechi, chiar și cu o investiție mare, nu vor putea atinge standardele necesare la momentul acesta – nu sunt circuite, nu sunt volumele necesare. Asta nu se va schimba, oricare ar fi investiția.” În ceea ce privește riscul ca o tragedie precum cea de la Piatra Neamț să se repete într-un alt spital, Bogdan Tănase admite că acest risc există și amintește că am mai asistat, în ultimii ani, la incidente similare în spitale: “Vă amintesc că a mai fost un incendiu acum un an de zile în secția ATI a Spitalului de boli cardiovasculare din Iași. Deci lucrurile acestea se întâmplă. A fost și incidentul cu doctorul Beuran la spitalul Floreasca, nu în Terapie Intensivă ci în blocul operator, dar tot legat de curent, de oxigen, de factorii care se regăsesc. Acestea sunt incinte care prin definiție sunt vulnerabile la incendii. Dacă o să căutați o să găsiți cărți despre prevenirea incendiilor în sălile de operații sau în secțiile ATI, pentru că acolo este atmosfera aceasta bogată în oxigen. Dacă s-au întâmplat, probabil că se vor mai întâmpla, nu vreau să fiu profetic. Dar riscul există.” Integral: https://www.hotnews.ro

Nelu TataruSpitale din carton şi miniştri pe măsură Investiţiile promise în sănătate în ultimii 15-20 ani s-au făcut doar pe hârtie. Singurele spitale ridicate au fost doar cele din carton, machetele prezentate în campaniile electorale rând pe rând de fiecare partid politic. Realitatea ne loveşte cu fiecare tragedie în parte. Cu fiecare tragedie pe care o trăim, speranţa că ţara noastră se va face bine într-o zi moare încet, dar sigur. Mai răsare câte o rază de lumină atunci când se întâmplă câte o mică minune, dar entuziasmul acela naiv trece repede. Trece pentru că fiecare experienţă pe care o avem cu partidele şi cu instituţiile statului ne arată cum România este blocată în pasivism, indecizie şi neasumare. Ne-a scos Nelu Tătaru vinovaţi pe toţi pentru tragedia de la Piatra Neamţ M-am gândit, într-o lume ideală din capul meu, că a răbufnit, pentru că fiecare dintre noi, oricât am fi de meschini, undeva tragem linie. Din nou, m-am gândit, omul a răbufnit la adresa propriei lipse de pregătire, la impostura rolului pe care îl deţine, la adresa partidului, la adresa guvernului pe care îl reprezintă, la adresa preşedintelui, dar m-am trezit şi am văzut că totul a fost o încercare de diminuare a propriei vinovăţii şi a celor menţionaţi mai devreme. A încercat-o şmechereşte pe asta cu vinovăţia comună, în masă. Dacă stăm un pic pe gânduri, pe undeva toţi am greşit măcar odată şi am încercat să ne salvăm cu o mică atenţie, un telefon, o ciocolată, motiv pentru care am putea să ne simţim prost într-o astfel de declaraţie….. O fi vrut să spună că suntem vinovaţi toţi cei care am considerat că merge şi aşa – că am tolerat prea mult nesimţirea unor politicieni sau funcţionari care ne-au umilit în faţa unui ghişeu, că am votat răul cel mai mic, că am tăcut şi am acceptat să fim umiliţi pe banii noştri. M-am trezit din nou. Mi-am reamintit că la cârma ţării se află oameni, pardon, persoane, care atunci când sunt în opoziţie escaladează pe tragedii, iar când se întâmplă sub conducerea lor, suntem vinovaţi noi şi cu cei care au condus ţara înaintea lor. Ministrul Transporturilor Periculoase Nu mai era nevoie de o tragedie pentru a ne da seama pe cine ne bazăm de ani de zile. Vă amintiţi de accidentul ministrului Bode? Demisia! Demisia! Demisia! Nu s-a auzit nicăieri. Cu ce a fost diferit accidentul provocat de acesta prin comparaţie cu accidentul lui Gabriel Oprea? Diferenţa a fost că acolo şi-a pierdut viaţa un om în slujba unui… neom. Dumnezeu să-i odihnească în pace sufletul lui Bogdan Gigină! Vă amintiţi declaraţiile şi isteriile celor din PNL şi USRPLUS la momentul respectiv? Aţi văzut vreo isterie legată de accidentul ministrului Bode? Aţi văzut scuzele ministrului? Aţi văzut ce a declarat preşedintele? „În primul, este regretabil că se întâmplă un accident când în maşină se află un demnitar”. Greşit, este regretabil fiecare accident, mai ales când se întâmplă din cauza infrastructurii, sau când li se întâmplă altora din cauza unor nesimţiţi cu sau fără sirene şi antemergător. Cred că nu sunt puţini dintre cei care citesc acest articol care să nu fi întâlnit maşini de demnitari gonind prin trafic, sau nu au auzit de maşini de SPP care duc manichiuristele acasă la nevestele sau amantele unora dintre aceştia. Atât timp cât vom fi conduşi de oameni care şi-au cumpărat funcţii sau posturi, sau de rude promovate sau angajate pe posturi care nu au nicio legătură cu experienţa sau pregătirea lor profesională, va fi vina noastră dacă vom avea aşteptări. Într-un sistem atât de ticălos nu suntem altfel decât la mâna norocului. În constituţie, articolul 34, Dreptul la ocrotirea sănătăţii spune statul are datoria să se ocupe de „Organizarea asistenţei medicale şi a sistemului de asigurări pentru boală , accidente, maternitate şi recuperare, controlul exercitării profesiilor medicale şi a activităţilor paramedicale, precum şi alte măsuri de protecţie a sănătăţii fizice şi mentale a persoanei se stabilesc potrivit legii.” În realitate, la conducerea spitalelor sunt aduşi orice altceva, mai puţin medici practicanţi. În anumite cazuri poate se întâmplă ca unii dintre ei să fii trecut pe la facultatea de medicină, dar nu au practicat niciodată. Spitalele sunt construite ca nişte abatoare uriaşe. Iar medicii, în loc să poată sta cât mai mult cu pacienţii după o operaţie, să le ofere încredere şi speranţă, sunt nevoiţi să se afunde în raportări şi chestiuni birocratice pentru ca ministerul şi direcţiile de sănătate publică ale acestuia să fie acoperite în eventualitatea unor nenorociri. Nici nu contează cărui partid i se poate atribui cea mai mare parte din vină pentru ce s-a întâmplat la Piatra Neamţ, rând pe rând toate au avut oameni la conducerea acelui spital. Că nu se întâmplă mai des astfel de tragedii se datorează faptului că avem foarte mult noroc cei care nu ajungem la spital şi de asemenea se datorează medicilor cu simţul responsabilităţii. Doamne ajută, încă sunt destui. Integral: https://adevarul.ro

Oana Gheorghiu si Carmen UscatuOana Gheorghiu (Dăruiește Viață): Când se vorbește despre mii de noi paturi ATI, create peste noapte, se spun povești de adormit românul. Spitalele au instalații vechi de zeci de ani, fără mentenanță și verificare periodică  Terapie intensivă înseamnă personal specializat, ventilatoare și, mai ales, gaze medicale, afirmă Oana Gheorghiu, vicepreședintele Asociației Dăruiește Viață, care a construit în această primăvară, din donații, un spital modular cu paturi ATI pentru COVID-19 și va reconstrui de la zero Spitalul de copii Marie Curie din București. “Dacă instalațiile alea de gaze medicale au fost dimensionate pentru 800 de paturi (căci atâtea erau la începutul pandemiei în țărișoara noastră) nu puteți scoate din ele oxigen pentru mii de paturi, domnilor. Nu zic eu, zic legile fizicii. Să nu mai vorbim că unele instalații sunt vechi de zeci de ani, adesea fără mentenanță și verificare periodică”, avertizează Oana Gheorghiu. “Atunci când se vorbește despre mii de noi paturi ATI, create peste noapte, de fapt se spun povești de adormit românul”, avertizează Oana Gheorghiu.  Oana Gheorghiu, care este, alături de Carmen Uscatu, co-fondatoarea Asociației Dăruiește Viață, mai spune că “spitalul de la Lețcani (construit de CJ Iași și Neamț) e o improvizație care a costat milioane de euro, cu o instalație de gaze medicale îndoielnică (am văzut doar fotografii, dar ce am văzut e de speriat). Sper că ISU va face o verificare responsabilă a acelei instalații.” “Adevărul? Majoritatea spitalelor din România sunt într-o stare jalnică, subfinanțate, fără investiții, cu multe improvizații pe bani mulți, fără mentenanță și fără dotări coerente. Multe investiții sunt făcute nu în funcție de nevoile reale ale spitalului, ci în funcție de oportunitățile de afaceri ale decidenților. Întreb retoric: Neamț se poate repeta, ce credeți? Personalul medical care lucrează în secțiile Covid este epuizat, puțin, demotivat de lipsa de implicare a colegilor și autorităților, deprimat de moartea din jurul lor și de inconștiența celor care duc lupta cu masca. Poate nu știți, dar multe asistente și medici ATI, infecționoști, pneumologi sunt infectați cu COVID, sunt spitale în care un medic face și 10-15 gărzi. E inuman. Personalul medical de alte specialități este odihnit, plictisit, lipsit de perspectivă și blocat de legislație în a se implica în tratarea pacienților din secțiile ATI. Pacienții de toate felurile, Covid și non Covid, din ce în ce mai prost tratați, primii din cauza epuizării și a personalului insuficient, ceilalți din cauza haosului, a lipsei unor protocoale clare de admitere în spitale, din cauza posibilității limitate de a asigura circuite medicale corecte care să prevină infectarea cu Covid și lista motivelor poate continua”, este avertismentul lansat de vicepreședintele Asociației Dăruiește Viață. “Soluții? Există, din păcate nu sunt așa de atrăgătoare pentru perioada electorală în care ne aflăm (pentru că ele implică punerea cărților pe masă, scoaterea gunoiului de sub preș, asumare și risc să nu placă ce spui)”, spune Oana Gheorghiu. Integral: https://www.hotnews.ro

Cum arată soția lui Nelu Tătaru! ”Am fost colegi de liceu, mi-a fost alături tot timpul” | Antena 3Ba vinovat ești tu, Nelule!  „Le promit românilor că vinovații vor fi identificați și vor fi trași la răspundere cu severitate”, ne-a asigurat premierul Ludovic Orban pe Facebook, după incendiul din spitalul de la Piatra Neamț. … Vinovații au fost identificați. I-a identificat investigatorul de talie mondială Nelu Tătaru, acest Sherlock Holmes autohton, care a găsit vinovații prin simplele deducții ale minții sale strălucite, fără să mai aibă nevoie de vreo anchetă, investigație criminalistică, nimic. Ca de obicei, vinovați suntem noi toți Nelu știe cine sunt vinovații și nu se ferește să spună adevărul, oricât l-ar costa asta: „Pentru situaţia de 30 de ani, şi pentru autorităţile locale şi neimplicare cred că suntem vinovaţi toţi din această ţară, nu numai sistemul medical şi nu numai autorităţile locale, fiindcă am acceptat timp de 30 de ani să trăim într-o astfel de situaţie medicală”. Ați înțeles, da? „Noi toți suntem vinovați”. Ca de obicei, „noi toți”. Amprentele a 19.000.000 de români sau câți Dumnezeu om mai fi, au fost găsite pe instalațiile din salonul de ATI de la Piatra Neamț. Semnăturile a 19.000.000 de români au fost depistate pe actele spitalului, pe ordinele miniștrilor sănătății, pe hotărâri de guvern, ordonanțe de urgență și legi. …. Trebuie ca „noi toți” să fim vinovați, pentru că altfel ar însemna ca un personaj precum Nelu Tătaru să aibă destul bun-simț, suficient sânge ca să-și asume responsabilitățile ce vin la pachet cu șoferul de serviciu, salariul consistent și toate celelalte facilități ale unui înalt demnitar al statului român. Auzim mereu asta, chiar mereu, la fiecare tragedie, la fiecare accident de amploare, cu fiecare ocazie când ni se zdruncină comoditatea: „noi toți suntem vinovați!”. …. NU, nu suntem toți vinovați! N-avem cum! Această practică a culpabilizării colective, cu rădăcini adânci în religia creștină, dar folosită cu succes și în curentele progresite ale zilelor noastre este una dintre cele mai lamentabile manipulări posibile. Ideologia păcatului originar, pe care își pune bazele întregul creștinism, este cea care nu dă dreptul individului să existe în absența unui salvator. … Salvatorul era Dumnezeu, timp de aproape 2.000 de ani. După aceeea, însă, treptat, pe măsura secularizării societăților, locul său a fost luat de către politicieni. Dar ideea este aceeași: „noi toți” suntem păcătoși, chiar dacă n-am păcătuit cu nimic, „noi toți” suntem vinovați și de aceea avem neapărată nevoie de instanțe supreme care să ne absolve de păcat sau de vină, după caz. Doar că domnul Tătaru, încercând să se spele pe mâni de orice respnsabilitate, într-un gest de-o lașitate comună aproape tuturor politicienilor români, comite supremul sperjur al unui demnitar. Integral: https://www.libertatea.ro

Sectie de Terapie Intensiva Covid-19Iași, acuze: Mii de rezidenți ținuți ca secretarele în spitale, în timp ce Guvernul acuză lipsa de personal Conform unui proiect de OUG lansat săptămâna trecută de Guvernul României, medicilor rezidenţi li se va putea acorda temporar drept de liberă practică pentru a îngriji persoanele suspecte sau confirmate cu SARS-CoV-2. Această modificare aduce în atenţie o problemă mai veche a sistemului medical românesc, unde medicii rezidenţi nu sunt folosiţi la adevărata capacitate, fiind o resursă umană importantă, dar care nu are drept de liberă practică efectiv până la finalul rezidenţiatului. „Ordonanţa prevede acordarea dreptului de liberă practică temporară medicilor absolvenţi ai facultăţilor de medicină, medicilor rezidenţi, indiferent de anul de pregătire în rezidenţiat, pe durata situaţiei cu care ne confruntăm cu SARS-CoV-2, astfel încât ei să poată să lucreze sub supraveghere în spitale şi să asiste în secţiile în care sunt îngrijiţi pacienţii care suferă de COVID-19”, a precizat Raed Arafat la finalul şedinţei de guvern. Preşedintele Colegiului Medicilor Iaşi, conf. dr. Liviu Oprea, susţine că în strategia Colegiului pentru următorii ani este inclusă ideea că rezidenţii ar trebui să aibă un drept de practică supravegheat, însă unul mult mai extins, în momentul de faţă rezidenţii fiind „aproape nişte observatori până la finalul rezidenţiatului”. „E ca şi cum ai bloca o forţă de muncă foarte mare” „În acest proiect pare că este o contradicţie pentru că iniţial se vorbeşte despre un drept de liberă practică, dar apoi se menţionează că rezidenţii vor fi supravegheaţi, însă libera practică tocmai asta înseamnă – că nu te supraveghează nimeni. Acum, în perioada pandemiei, virusul scoate la iveală problemele sistemului sanitar, fiind mult mai vizibile. Este o nevoie acută de forţă de muncă, să ai mii de rezidenţi pe care să îi ţii fără dreptul de a prescrie medicamente este greşit, e ca şi cum ai bloca o forţă de muncă foarte mare”, a declarat conf.dr. Liviu Oprea, preşedintele Colegiului Medicilor Iaşi. Medicii ieşeni spun că, în continuare, la noi în ţară, rezidenţii au un statut care nu le conferă libertatea de a practica efectiv în spitale, ci ajung să se ocupe de problemele administrative mai mult decât de partea medicală. „Din păcate, statutul este cel de student de medicină în continuare, un medic fără drept de parafă, fără posibilitatea de a prescrie medicamente până la sfârşitul rezidenţiatului, ca un student plătit şi lucrul acesta este frustrant când ai nevoie de cât mai mulţi specialişti în spitalele din România”, a precizat conf. dr. Ionuţ Nistor, medic primar nefrolog la Spitalul Clinic „Dr. C.I. Parhon”. Sistemul sanitar e în colaps, dar rezidenţii au dreptul la o singură gardă pe lună O altă problemă este că în mod teoretic, într-o lună, un rezident face o singură gardă, conform contractului de muncă, ceea ce este insuficient pentru a putea progresa şi pentru a învăţa efectiv. Astfel, o mare parte din rezidenţi fac şi câte patru sau şase gărzi pe lună, care sunt însă neplătite, lucrând „la negru”. „Niciun rezident nu poate progresa dacă face o singură gardă, rezidenţii fac şi patru-şase gărzi pe lună care sunt neplătite, însă fără care nu ar putea progresa. Activitatea rezidenţilor este una foarte utilă pentru ambele părţi, atât pentru ei, cât şi pentru spital. Este o situaţie în care nu acceptăm în mod real că un rezident face un act medical asumat, deşi contribuie foarte mult la activitatea clinică a unui spital, face gărzi, consultaţii în triaj, evaluări ale celor internaţi, dar fără a fi răsplătit pentru lucrul acesta de sistemul medical”, a completat dr. Ionuţ Nistor. Medicul îşi aminteşte că în perioada rezidenţiatului său a avut colegi care în anul al II-lea au aplicat pentru un post în Germania şi care, după două săptămâni de practică supravegheată sub îndrumarea unui coleg rezident dintr-un an mai mare, au rămas să se ocupe singuri de acea secţie, existând un anumit grad de încredere care nu se aplică şi în România. „Aplicăm un dublu standard, îi considerăm studenţi şi le dăm posibilitatea de practică şi de a prescrie medicamente doar după absolvirea examenului de specialitate. Această resursă umană importantă ar putea fi utilizată în prezent mult mai bine dacă ar putea să facă acest modul în toate spitalele judeţene, nu doar în cele universitare. Este anormal să ai 40 de rezidenţi într-un spital şi niciunul într-un spital mare cum sunt cele din Suceava, Bacău sau Botoşani”, a completat medicul ieşean. „Rezidenţii sunt soluţia pentru lipsa personalului medical” Specialiştii consideră că medicii rezidenţi ar trebui ca din anul al doilea de rezidenţiat să poată face gărzi supravegheate, fiind bine pregătiţi, iar în cazul în care s-ar simţi depăşiţi ar cere cu siguranţă sfatul unui medic cu experienţă. Integral: https://www.ziaruldeiasi.ro

Vlad Voiculescu: Spitalul Colentina a încheiat un contract de 8 milioane de lei, prin negociere directă, cu o firmă cu un singur angajat … “Spitalul Colentina are un manager cunoscut (n.r. – Remus Mihalcea), care este primul pe lista PSD Argeş. A fost vizitat ieri de către premierul României, domnul Ludovic Orban. Înţeleg că a găsit lucrurile în ordine în spital. (…) Avem trei contracte: unul de 749.500 lei, un al doilea contract de 613.000 de lei şi un al treilea contract de 8 milioane de lei. Toate cele trei contracte au fost semnate fără licitaţie, fără publicare, prin negociere directă. Cu alte cuvinte, nimeni nu a ştiut de ele. (…) Cel mai mare dintre ele, cel de 8 milioane, (…) a fost atribuit unei companii numite simbolic Eco Green Light, o companie din Târgovişte – nu cred că există vreo legătură cu actualul manager de la ASSMB”, a spus Voiculescu, într-o conferinţă de presă, potrivit Agerpres. Fostul ministru al Sănătăţii a susţinut că această firmă şi-a început activitatea în 2016, cu o cifră de afaceri de 780.000 de lei. “Cifra de afaceri urcă uşor, pe timpul mandatului doamnei Firea, dar poate nu are nicio legătură, până la 2,5 milioane, în anul 2019. A avut un maximum de trei angajaţi. În anul 2019, când a făcut o cifră de afaceri cu 2,5 milioane, a făcut asta cu un singur angajat. Este extraordinar! Cred că fiecare dintre noi şi-ar dori să aibă o astfel de companie. În 2020, această companie primeşte un singur contract de 8 milioane de lei, de la Primăria Capitalei, prin ASSMB, prin Spitalul Colentina. La Spitalul Colentina, dintr-o dată, această companie care nu poate să demonstreze nimic şi care nu poate să arate trei CV-uri, pentru că are un singur angajat, primeşte un contract de 8 milioane de lei”, a afirmat Voiculescu. El a adus o serie de critici şi managerului Spitalului Filantropia, Ştefan Sâmpălean, despre care a spus că “şi-a redescoperit vechi simpatii liberale”. “Domnul Sâmpălean a fost adus de către Gabriela Firea la Bucureşti, a fost instalat ca manager la un spital de tradiţie din Bucureşti, la Filantropia. Domnul Sâmpălean, dintr-o dată, şi-a redescoperit vechi simpatii liberale. Ba a descoperit că are şi carnet de partid. A descoperit asta un pic după alegeri şi a descoperit asta sperând că o să se organizeze, cumva, să mai rămână, sperând că, după ce a schimbat de vreo două ori tabla de pe spital şi după ce a terorizat personalul de acolo şi după ce a distrus o echipă performantă, acum va putea să se rearanjeze, punându-şi, de exemplu, pe contul de Facebook, o fotografie cu dânsul la pupitru, cu sigla PNL Integral: https://www.hotnews.ro

Indicator spital4 firme “înrudite”, căpușează Complexul Medical Caraiman de 5 ani | 2,2 milioane de lei în 1353 de contracte directe 600.000 de euro a cheltuit Complexul Caraiman, în 2020, la cumpărături fără licitație, din catalogul de achiziții directe. Și a ales, la fel ca în ultimii ani, aceleași firme pentru contractele banoase. Topul celor mai multe și mai valoroase contracte din 2020 este aproape identic cu cel din ultimii 5 ani, când, în total, spre aceleși 4 firme au plecat 2,2 milioane de lei. Companiile sunt “înrudite” între ele – fie au același sediu social, fie funcționează la domiciului patronului uneia dintre celalate firme. Aceleași firme au avut contracte directe, în ultimii 5 ani, de 1,8 milioane de lei, și cu 3 spitale – Cantacuzino, Panait Sârbu și Sf. Ioan. …. Pe 1 septembrie, adică după nici o lună, firma reușește deja primul contract cu Complexul Caraiman, iar, până la sfârsitul anului, mai obține încă 55. E doar începutul unei frumoase prietenii. În 5 ani, firma obține 721 de contracte directe cu Complexul Caraiman, în valoare totală de 1,2 milioane de lei. Și tot în ultimii 5 ani, firma a reușit să mai primească 353 de contracte directe de la 3 spitale, toate aflate în administrarea Primăriei Bucureșt, în valoare totală de 891,697 lei….SC ASICRAN SRL a fost înființată pe în, mai 2017, de Dana Adriana Dănau și are sediul social la aceeași adresă cu firma Scrama Distribuție. Diferă doar camera la care funcționează. …. Și SC ASICRAN are același succes imediat după lansare, ca si SC Scrama Distribuție. Pe 1 iunie, adică la 2 săptămâni de la înființare, primește primul contract de la Complexul Caraiman. Colaborarea între firma și complex devine permanentă, și se concretizează în 175 de contracte, în valoare de 575.580 de lei. Și SC ASICRAN SRL primește și ea 81 de contracte de la spitalele Sf Ioan și Cantacuzino. În 4 ani, a încasat 182,182 lei…. SC SMART COMPACT SRL se înființează pe 23.10.2017 și are drept unic asociat pe DANAU DIANA NARCISA, cu acelasi domiciliu ca si DANAU DANA ADRIANA, patroana firmei SC ASICRAN SRL. Pe SEAP, la persoane de contact apare SCURTU RĂZVAN, patronul firmei SCRAMA…. Tot 2 săptămâni a durat până la primul contract cu Complexul Caraiman. În total, au fost 298, pentru cumpărare de … orice. Valoare totala – 506.700 lei. Și firma SMART COMPACT SRL a reușit să ia din banii a 2 spitale bucureștene, aceleși Cantacuzino și Sf Ioan. 77 de contracte, valoare totala 112.823 lei. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Piedone își Vede Visul îndeplinit! ”Vine în România” | FOTO | Ştiri, Știri România | Libertatea | LibertateaPedepsele din dosarele „Giulești“ și „Colectiv“: o asistentă la închisoare și Piedone primar din nou  Singura care a fost la închisoare după incendiul de la maternitatea Giulești a fost asistenta care și-a părăsit postul pentru câteva minute. Dosarul “Colectiv” încă se mai judecă: Popescu Piedone a fost condamnat la 8 ani și 6 luni de pușcărie, dar sentința nu este definitivă. În aprilie 2015, la cinci ani după tragedia de la Giulești în care și-au pierdut viața șase copii nou născuți, asistenta Florentina Cîrstea, care lipsea din salonul în care a izbucnit incendiul a fost condamnată la doi ani şi două luni de închisoare cu executare. Fostul manager Bogdan Marinescu a primit şase luni de închisoare cu suspendare, iar judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au dispus ca acesta să aibă un termen de încercare de doi ani şi şase luni. De asemenea, Maternitatea Giuleşti a primit o amendă penală de 400.000 de lei.  Şeful Secţiei neonatologie, medicul Adrian Ioan Toma, a fost achitat pentru infracţiunea de neglijenţă în serviciu. La 16 august 2010, trei nou-născuţi au murit în incendiul de la maternitatea Giuleşti. Alţi trei au pierit la scurt timp, din cauza arsurilor. Singura asistentă care era de serviciu în acel moment în secția de terapie intensivă ieşise din salon pentru câteva minute…. Fostul primar al sectorului 4 și proaspăt ales primar al sectorului 5, Cristian Popescu Piedone a fost condamnat, pe 16 decembrie 2019, la opt ani și jumătate de închisoare cu executare în dosarul “Colectiv”, dar decizia nu este definitivă. Patronii clubului, Alin Anastasescu, Paul Gancea și Costin Mincu, au primit fiecare câte 11 ani și 8 luni de pușcărie. Cei condamnați, firmele implicate, Primăria Sectorului 4 și ISU trebuie să plătească 1,4 miloane de lei către Spitalul de Arși. Tribunalul București a fost prima instanță la care s-a judecat acest dosar. În momentul de față, procesul este pe rol la Curtea de Apel București La 30 octombrie 2015, în incendiul de la Colectiv și-au pierdut viața 65 de persoane și au fost rănite alte peste 100. Integral: https://newsweek.ro

Medicul epidemiolog al Spitalului de Urgenţă din Focşani şi-a dat demisia din cauza sistemului “ultramegapolitizat” …. “O zi la care nu m-am gândit că va veni…dar,…DA mi-am dat demisia din funcţia de medic epidemiolog al Spitalului Judeţean de Urgenţă Focşani. De ce? Din multe motive adunate…de câteva luni…atunci când managementul “de top” al unei unităţi sanitare este ultramegapolitizat să ştiţi că lucrurile nu vor merge bine. Ştiu că nu sunt singurul medic care gândeşte acest lucru, însă pot afirma că sunt printre puţinii care o pot spun, care o pot face public. Eu sunt unul dintre adevăraţii specialişti, eu contez, eu nu am abandonat lupta, dar nu voi permite niciodată nimănui care a “tras lozul câştigător” şi a ajuns în “vârful” unei instituţii sanitare să îşi bată joc de munca mea şi a echipei mele”, a scris pe Facebook medicul din Focşani. Diana Stoica este singurul epidemiolog al celei mai mari unităţi spitaliceşti din Vrancea, Spitalul de Urgenţă “„Sf. Pantelimon” Focşani. Din iniţiativa sa, în Focşani s-a derulat în premieră o campanie de instruire a personalului didactic din ctoate şcolile din învăţământ preuniversitar de stat din oraş, cu privire la protecţia individuală, protecţia colectivă şi combaterea riscului îmbolnăvirii cu coronavirusul SARS-CoV-2. Integral: https://adevarul.ro

Gabriela Firea anunță că își va retrage candidatura la Primărie, dacă Robert Negoiță stă mai bine decât ea în sondajeFosta directoare juridică a ASSMB, despre contractul nelimitat făcut de Firea șefului spitalelor: „N-am mai văzut așa ceva. E inadmisibil” Lavinia Coțofană, demisă în 2019 de la Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) după ce a făcut plângere la DNA în legătură cu jaful de la Spitalul Gomoiu, susține că termenul incert prin care Vasile Apostol a fost pus șef peste spitalele bucureștene „e la bunul plac al conducătorului instituției, cu atât mai mult cu cât numirea nu a fost urmată de un concurs”. Numirea prin care Gabriela Firea l-a pus, fără concurs, pe Vasile Apostol la șefia Administrației Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) i-a atras atenția Laviniei Coțofană, fosta directoare juridică a instituției. Aceasta a fost îndepărtată din funcție anul trecut, după ce a semnalat la DNA jaful din bani publici de la Spitalul Gomoiu. Asta se întâmpla în perioada în care Vasile Apostol era director al direcției programe-proiecte din ASSMB și plătea peste un milion de euro pentru o campanie media prin care, în spatele realizărilor spitalelor, se ascundea un elogiu adus fostului edil. “Prin numirea lui Apostol ca director, numire fără termen, se eludează dispozițiile legale”, spune Lavinia Coțofană. “E unanim acceptat ca termenul să fie stipulat” “Nu am văzut niciodată așa ceva, am crezut că i s-a prelungit în vară”, continuă fosta șefă a juridicului ASSMB. … E inadmisibil un termen incert, la bunul plac al conducătorului instituției, cu atât mai mult cu cât numirea nu a fost urmată de un concurs. Lavinia Coțofană: “E unanim acceptat, inclusiv la numirile șefilor din instanțe, că numirile nu pot fi decât temporare, iar termenul maxim al numirii, stipulat”. În general, termenul maxim admis este de 6 luni. …. Vasile Apostol s-a lăudat, săptămâna trecută, în fața colegilor de la ASSMB, că Nicușor Dan i-ar fi garantat că va mai rămâne în funcția de conducere încă 6 luni. Integral: https://www.libertatea.ro

Implicarea în acţiunile civice – interviu cu domnul judecător Cristi Danileţ - Eurojust.roPentru o altfel de CCR  În urmă cu șase luni, în numele asociației „Inițiativa pentru o cultură democratică”, mi-am exprimat opinia fermă cu privire la organizarea unor dezbateri serioase cu privire la modernizarea Curții Constituționale ca aceasta să-și redobândească credibilitatea. propunere legislativă pentru modificarea legii nr. 47/1992 a CCR, depusă astăzi la Camera Deputaților, îmi oferă oportunitatea de a participa la aceste dezbateri. Astfel, potrivit inițiatorului, judecătorii CCR ar urma să fie numiți în continuare politic, însă doar din rândul judecătorilor de carieră și numai cu avizul CSM. Reamintesc că, în prezent, orice licențiat în drept care are 18 ani vechime în activitate juridică, înaltă competență profesională și susținere politică, poate fi numit ca judecător CCR de către Senat, Camera Deputaților și Președintele României. Istoria ne arată că membrii CCR au fost până acum profesori de drept, avocați, consilieri juridici (majoritatea acestor trei categorii fiind și politicieni), membri ai Parlamentului, magistrați (aceștia din urmă începând cu anul 2013). Potrivit proiectului amintit mai sus, Curtea ar urma să fie alcătuită exclusiv din judecători ai instanțelor, suspendați pe perioada exercitării mandatului la CCR. Cum sunt numiți câte 3 judecători din trei în trei ani, ar însemna că vom avea o Curte Constituțională în întregime cu magistrați de carieră începând cu anul 2028. În episodul de azi voi exprima o opinie critică în legătură cu propunerea menționată, urmând ca în episoadele următoare să prezint viziunea pe care o împărtășesc: În lume există două modele de control constituțional al legilor:

  • cel european: prin intermediul unor instanțe specializate, dar care nu fac parte din puterea judecătorească –  a fost propus de filosoful Hans Kelsen și introdus pentru prima dată în Austria și Cehoslovacia în 1920;
  • cel american: prin intermediul instanțelor judecătorești obișnuite sau de către instanța cea mai mare în grad, în cadrul unei secții specializate – a fost consacrată jurisprudențial prin decizia Marbury vs Madison, în SUA, 1803.

În perioada antebelică, România alesese modelul american tot pe cale jurisprudențială, prin celebra decizie a Tribunalului Ilfov în „afacerea tramvaielor” din 1912. După venirea comuniștilor la putere a fost înlăturată competența de control din partea instanțelor în favoarea unui autocontrol parlamentar. Ulterior Revoluției din 1989, Adunarea Constituantă a optat pentru preluarea exemplului francez și crearea unei curți specializate. Așa a luat naștere Curtea Constituțională, reglementată prin Constituție și Legea nr. 47/1992, împuternicită să facă un control al legilor atât înainte de promulgare, cât și ulterior promulgării. Ulterior revizuirii din anul 2003, se prevede că se pot da și alte atribuții CCR, neprevăzute de Constituție, ceea ce a dus la implicarea Curții în bătălii politice. Integral: https://roeu.org

Is the Justice System ready to adapt to a more connected and interrelated world? – IFATCAAsociația pentru Apărarea Statutului Procurorului cere un proiect de lege prin care să poată fi folosite interceptările obținute în baza mandatelor de siguranță națională / „Ministrul Justiției a ales să ignore cu desăvârșire propunerile formulate de AMASP” Asociația „Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorului” (AMASP) face un apel către toate grupurile parlamentare de inițiere a unui proiect prin care pot să rămână în proces înregistrările obținute în baza mandatelor de siguranță națională. Demersul procurorilor vine după ce Curtea Constituțională a stabilit că utilizarea în procesul penal a înregistrărilor efectuate ca urmare a punerii în executare a mandatelor de siguranță națională naște probleme de neconstituționalitate deoarece aceste măsuri nu pot fi contestate de către persoanele interesate, iar decizia a produs efecte în multe dosare penale. „Inacțiunea legislativului și executivului conduce la excluderea probelor în dosarele penale.” subliniază AMASP. Potrivit procurorilor, ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a ales să inițieze un proiect de modificare legislativă care viza în mod greșit legea nr. 51/1990 și nu Codul de procedură penală. În plus, în ciuda încercărilor AMASP, Predoiu „a ales să ignore cu desăvârșire propunerile formulate”….. În plus, ministrul justiției a ales să ignore cu desăvârșire propunerile formulate de AMASP, transmițând în august 2020 un răspuns oficial în care, practic, susține că modificările nu sunt necesare, statuând contra-factual că ”fiind vorba de o decizie interpretative (a C.C.R, n. red.) nu se impune o intervenție legislativă asupra Codului de procedură penală”. Aceste aspecte referitoare la calitatea propunerii ministrului Cătălin Predoiu au fost constatate în avizul negativ primit de la Consiliul legislativ, în care sunt precizate în mod clar aspectele subliniate și de AMASP, respectiv faptul că modificarea legislativă trebuie să privească Codul de procedură penală și nu legea nr. 51/1990, că este necesară stabilirea întregii proceduri de contestare, iar verificarea mandatelor de siguranță națională trebuie efectuată de judecătorul competent să le emită din cadrul ÎCCJ. Avizul negativ poate fi consultat aici: Aviz negativ Consiliul Legislativ De la momentul pronunțării deciziei Curții Constituționale, din mai multe dosare penale aflate pe rolul instanțelor au fost excluse toate înregistrările efectuate în baza mandatelor de siguranță națională, acest aspect ducând, în anumite cauze, la imposibilitatea tragerii la răspundere penală a persoanelor care au comis infracțiuni și dispunerea soluțiilor de achitare doar datorită lipsei de procedură pentru menținerea înregistrărilor. Integral: https://www.g4media.ro

55 Best Family Quotes - I Love My Family QuotesO familie formată din doi adulţi şi doi copii are nevoie de 7278 lei pe lună pentru un trai decent, în creştere cu 4,7% faţă de nivelul necesar în septembrie 2019, cel mai mare avans fiind la cheltuielile pentru locuinţă  O familie formată din doi adulţi şi doi copii are nevoie de 7278 lei pe lună pentru un trai decent, în creştere cu 4,7% faţă de nivelul necesar în septembrie 2019, cel mai mare avans în structura de cheltuieli fiind la capitolul locuinţă, arată un studiu publicat de Fundaţia Friedrich Ebert Stiftung. Astfel, în septembrie 2019, valoarea coşului minim de consum pentru un trai decent pentru acelaşi tip de gospodărie era de 6954 lei pe lună, iar în septembrie 2018 de 6762 lei. În septembrie 2019 creşterea valorii coşului minim de consum pentru un trai decent faţă de anul anterior a fost de 2,8%, cu 1,9 puncte procentuale mai puţin decât avansul din acest an. Cheltuielile pentru locuinţă au crescut cu 8.8% în septembrie 2020 faţă de septembrie 2019. Prin comparaţie, anul trecut acest tip de cheltuieli s-a majorat cu doar 2,3% (septembrie 2019 vs septembrie 2018). De asemenea, creşteri mai mari decât anul precedent s-au înregistrat în această toamnă la cheltuielile pentru alimentaţie, cu 5,5%. Potrivit analizei, valoarea coşului pentru o familie de doi adulţi şi un copil este de 6194 lei pe lună, pentru o familie de doi adulţi fără copii este de 4597 lei pe lună, iar pentru o persoană adultă singură este de 2818 lei pe lună. Din luna august a anului curent este în vigoare Legea 174/2020 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 217/2000 privind aprobarea coşului minim de consum lunar. Conform acestei legi, coşul minim de consum pentru un trai decent constituie elementul principal de fundamentare a salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată şi a politicii salariale. Integral: https://www.zf.ro

S-a deschis oficial șantierul de la Palas Campus.Iulian Dascălu investește 120 milioane euroEpopeea Palas Iași, o copie la indigo a loviturii imobiliare pregătite de Grupul Iulius la Romexpo. Teren gratis, contract opac, multe procese și grosul din profit După ce la Iași a construit un ansamblu imobiliar pe un teren de 12 hectare primit cadou din partea Primăriei în 2004, omul de afaceri Iulian Dascălu vrea să ridice și în București un proiect similar, în apropiere de Romexpo, pe un teren care este evaluat la peste 300 de milioane de euro. Cele două cazuri par trase la indigo: au la bază o asociere opacă public-privat și controverse cu alți jucători pe piața imobiliară. Scandal sau nu, ieșenii au adoptat proiectul Palas. Un teren pus la dispoziție de o autoritate publică și un contract pus la adăpost de clauze de confidențialitate, care îi conferă proprietate deplină asupra imobilelor, dar și grosul beneficiilor. Această rețetă simplă pare să fi fost cheia succesului înregistrat de Grupul Iulius cu proiectul Palas la Iași. Aceeași strategie s-a pus acum în mișcare și la București, unde sunt vânate 46 de hectare din zona de nord a Capitalei. Libertatea a scris recent că există o solicitare transmisă autorităților române de către Comisia Europeană cu privire la verificarea legii prin care terenurile din jurul Romexpo au fost cedate Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR). În 2017, aceasta a încheiat un proiect cu compania Iulius Group din Iași pentru a realiza unul dintre cele mai mari proiecte imobiliare din România – în valoare de 2,87 de miliarde de euro. …. Cele 12 hectare din centrul orașului, cedate de Primăria Iași În 2004 – 2005, Consiliul Local de la vremea respectivă, condus de o majoritate PSD, sub primarul Gheorghe Nichita, vota o asociere în participațiune între IULIUS Group și Primăria Municipiului Iași. În urma acestei asocieri, compania ieșeanului Iulian Dascălu primea 12 hectare în spatele Palatului Culturii din Iași, pe care dorea să amenajeze Ansamblul Madison, redenumit ulterior Palas. Terenul a fost evaluat de primărie, în urma unor expertize, la aproximativ 43 de milioane de euro. …. La fel ca în cazul ansamblului de la Romexpo, unde grupul NEPI reclamă un ajutor de stat pentru Iulius Group, la Iași concurenții au contestat proiectul Palas în instanță. Firmele omului de afaceri ieșean Dănuț Prisecariu au depus o plângere prin care au denunțat asocierea între primărie și grupul Iulius. Curtea de Apel de la Oradea le-a dat dreptate și a anulat hotărârea prin care Consiliul Local Iași a trecut terenul de aproape 12 hectare din domeniul public local în cel privat. Sentința din 2010 a fost văzută ca un șoc în lumea de afaceri din Iași, întrucât complexul care urma să fie inaugurat în 2012 era în stadiu avansat de construcție. De altfel, deși au existat mai multe sentințe în mai multe procese, atât în favoarea, cât și împotriva proiectului, lucrările nu au fost sistate niciodată. … Și terenul de la Romexpo se află în centrul unui scandal public, după ce Parlamentul a decis trecerea a 46 de hectare în proprietatea Camerei de Comerț. Valoarea estimată a terenului este de peste 300 de milioane de euro. Integral:https://www.libertatea.ro

Business reportCriza economică este iminentă, dar să nu dăm vina doar pe Covid-19 …. În această atmosferă tensionată, marcată de incertitudini şi de nesiguranţa zilei de mâine a mai venit o veste rea care, însă, anunţă o certitudine, aceea a iminentei crize economice care ne va afecta în viitorul apropiat. Vestea vine de la Institutul Naţional de Statistică printr-un comunicat recent care arată că în luna septembrie a acestui an avem un deficit comercial de 13 miliarde de euro, adică 6% din PIB. Exporturile lunare au rămas pe minus, iar importurile au avansat cu 4 procente. Pragul de 1,5 miliarde euro deficit lunar a fost depăşit din nou, la fel ca în luna august, iar tendinţa consemnată în T3 2020 a fost una de reluare a creşterii deficitului comercial faţă de anul precedent, după ce în iulie se părea că vom reuşi să limităm trendul de majorare semnificativă, declanşat în condiţii de pandemie. S-a menţinut şi dependenţa periculoasă pe care schimburile noastre externe o au preponderent faţă zona comunitară, ceea ce ne face să depindem aproape exclusiv de situaţia economiei câtorva ţări dezvoltate occidentale.Astfel, pe primele nouă luni din 2020, schimburile cu ţările din UE au fost de 32,92 miliarde euro la export şi 42,37 miliarde euro la import (aproximativ 73% din total atât la exporturi, cât şi la importuri). La schimburi extracomunitare, s-au înregistrat exporturi doar de 11,90 miliarde euro şi importuri de 15,50 miliarde euro (circa 27% din total la exporturi şi la importuri). Au rezultat, astfel, solduri negative de circa -9,5 miliarde euro în schimburile cu ţările din UE şi de -3,6 milliarde euro pe relaţiile extracomunitare. De ce consider această situaţie ca fiind o veste extrem de rea, prevestitoare a unei crize iminente? Iată de ce: deficitul balanţei comerciale, structura sa la import şi export şi mai ales trendul crescător al acestuia dezvăluie existenţa unei probleme mai grave decât cea a efectelor negative pe care le generează criza Covid-19. Dezvăluie o problemă structurală a economiei care ar fi explodat şi în absenţa pandemiei. Aceasta a funcţionat nu ca generator al crizei, ci doar ca ” accelerator” al apariţiei acesteia. Deficitul ne dezvăluie faptul că deşi producem cantităţi importante de cereale, legume şi fructe, importăm cantităţi şi mai mari de alimente deoarece nu avem capacitatea procesării în ţară a producţiei agricole. Ne mai arată că, după ce ne-am distrus industria petro-chimică, suntem nevoiţi să importăm mari cantităţi de îngrăşăminte şi insecto-fungitive. În sfârşit, ne mai arată că nu producem în ţară tractoare şi maşini agricole deşi suntem o ţară cu mare potenţial agricol, că dezvoltăm sectorul construcţiilor, dar nu mai producem în România niciun metru de oţel-beton. Balanţa comercială arată starea de sănătate sau de boală a economiei, iar existenţa deficitului comercial arată gradul de dependenţă şi de îndatorare faţă de exterior, cu implicaţii vitale asupra siguranţei şi securităţii naţionale. Actuala situaţie ne conduce la concluzia că România are o economie slab dezvoltată, raportată la parametrii europeni, că are o structură industrială apropiată de stadiul doi manufacturier al revoluţiei industriale, cu un nivel inferior mediei europene de creare a valorii adăugate, că are un consum bazat pe îndatorarea internă şi externă. Creşterea deficitului comercial duce la creşterea gradului de îndatorare la dobânzi mari, depreciază cursul leu/euro, reduce nivelul colectărilor la buget, afectează negativ programele investiţionale şi prejudiciază capacitatea de plată a salariilor şi pensiilor. Toate aceastea înseamnă criză. Trecerea de la “reparare” la “reclădire” Pentru a lua măsuri împotriva crizei este neceasră o reformă a modului de guvernare, cu accent pe schimbarea şi modernizarea structurii economiei româneşti. Trebuie început acest proces cât mai repede cu putinţă, chiar în condiţiile crizei pandemice. Timpul nu mai este în favoarea nostră. Lumea se schimbă rapid avansând spre stadiul patru al revoluţiei industriale. Întârzierea trecerii la reforme structurale va condamna România pe termen lung la consolidarea poziţiei sale codaşe în ierarhia europeană, caracterizată prin lipsă de competitivitate şi înapoiere tehnologică. Integral: https://www.bursa.ro

FacebookRomânii au dat azi peste 400.000 de acatiste ca să vină curierul mai repede  Bunăstarea, fericirea sau vindecatul de boli mai pot să aștepte. Asta și-au zis românii care au fost în această dimineață la biserică. O demonstrează dincolo de orice tăgadă faptul că românii au dat azi nu mai puțin de 400.000 de acatiste, toate cu dorința să vină curierul mai repede cu coletul de Black Friday. ”Sunt români care-și amintesc de Dumnezeu doar când vor să le ajungă tigaia sau televizorul mai repede acasă, dar e bine și așa”, a explicat Patriarhul Daniel. ”Nici la moaștele Sf. Parascheva nu aveam bucurie de atât de multe acatiste, așa că îi mulțumim Domnului și pentru acești enoriași de conjunctură, banii lor sunt cât se poate de apreciați.” Cumva straniu, Patriarhul Daniel nu se regăsește printre românii care și-au comandat ceva de Black Friday….Asta doar pentru că Preafericitul așteaptă Black Friday-ul din Elveția, singura țară din care îi face plăcere să cumpere, au explicat mai mulți apropiați ai șefului BOR. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 17 noiembrie.”Pana cand lipsurile nu vor fi asumate, vom arde de vii in spitale, vom muri de cancer pulmonar inainte sa fim diagnosticati si vom fi ucisi lent de infectiile nosocomiale.”

How to Plan Your Fall Foliage Tour this AutumnBuna dimineata intr-o zi de marti, 17 noiembrie! Cerul va fi mai mult noros și va ploua în general slab cantitativ, în cursul zilei, pe arii extinse în Banat, Crișana, Maramureș și local în Transilvania, iar seara și noaptea îndeosebi în regiunile sud-vestice, centrale și estice. La munte, la altitudini de peste 1500 m, ploile se vor transforma în lapoviţă şi trecător ninsoare.  Local în zonele joase din sudul și estul teritoriului și izolat din rest, mai ales la începutul intervalului se va semnala ceață, izolat asociată cu burniță. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 5 și 13 grade, cu valori ușor mai ridicate în Dobrogea, iar cele minime, se vor situa în general între 2 și 8 grade. În București, cerul va prezenta înnorări, la începutul zilei se va semnala ceață, iar în cursul nopții va crește probabilitatea pentru ploi slabe.  Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 11 grade, iar cea minimă va fi de 5…6 grade.

Incendiu la Spitalul din Piatra NeamtAlianta Pacientilor Cronici din Romania: Pana cand lipsurile nu vor fi asumate, vom arde de vii in spitale, vom muri de cancer pulmonar inainte sa fim diagnosticati si vom fi ucisi lent de infectiile nosocomiale ..…Potrivit organizatiei, “ranile sistemului de sanatate din Romania sunt vechi, mostenite si continuu scurmate, adancite si extinse de diversi politruci, de-a lungul a peste 30 de ani”. “Sistemul de sanatate a fost si se afla sub o asidua tortura prin incompetenta, nepasare si mize politice. Noi, pacientii, suntem in centrul sistemului dintr-un singur punct de vedere: ranile lui se regasesc pe trupul nostru, infectiile lui sunt infectiile noastre. Cancerul din acest sistem metastazeaza tot in noi, pacientii. Iar in timp ce noi murim desi am avea sanse la viata, acest sistem bolnav este resuscitat cat sa faca loc viermilor care il devoreaza pentru binele comun al partidului, oricare ar fi acela. Niciodata nu s-a dorit restructurarea completa a sistemului si transformarea sa intr-un sistem de sanatate functional. Niciodata sanatatea nu a fost considerata o investitie, ci un cost. Si mai rau, sanatatea romanilor a ajuns in manile intinse ale unor obscuri membri de partid, maini intinse nu sa ajute, ci maini intinse care sa cerseasca functii”, au mai transmis pacientii. Potrivit acestora, ceea ce s-a intamplat la Piatra Neamt, “reprezinta aceeasi veche rana a sistemului, care s-a deschis sub presiunea infectiei din interior”. “Pana cand autoritatile nu vor taia in carne vie, pana cand nu vor intelege ca a bandaja superficial ranile nu reprezinta o solutie, pana cand lipsurile nu vor fi asumate, noi, pacientii, si medicii, vom continua sa resimtim ranile adanci ale acestui sistem si viermii care l-au invadat: vom arde de vii in spitale, vom muri de cancer pulmonar inainte sa fim diagnosticati si vom fi ucisi lent de infectiile nosocomiale care au pus stapanire pe spitale. Durerea e a noastra si a celor dragi noua, nu a sistemului, iar daca nu o rostim nici acum, nu ne ramane decat sa numaram zilnic decesele premature, exact asa cum o facem acum din cauza pandemiei”, se mai arata in comunicatul APCR. APCR cere de urgenta Guvernului Romaniei, tuturor partidelor parlamentare sa hotarasca urgent solutii imediate, reale si care sa nu fie doar declaratii politice. Integral: https://ziare.com

Orice improvizație dintr-un spital poate provoca o tragedie. Cum ar trebui să fie dotate acestea, potrivit legiiNoi date oficiale cu mortalitatea de 95% la pacienții COVID intubați: La Arad, din 70 au supraviețuit 3, la Timișoara, din 149 au salvat 9 …. După ce Libertatea a prezentat situația din secția ATI a Spitalului de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta” din București, unde din 44 de pacienți COVID intubați au supraviețuit doar 2, alte două spitale mari au răspuns cererilor redacției: Spitalul COVID din Arad și Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara Spitalul COVID Arad: 4,3% rată de supraviețuire de la pacienții intubați mecanic ”Până în prezent au fost tratați 70 de pacienți prin ventilație mecanică invazivă, iar 67 au murit”, a declarat Adrian Wiener, coordonatorul unității medicale arădene, spital cu o secție 27 de paturi ATI. Printre cei trei supraviețuitori s-a aflat un pacient care a fost intubat timp de 50 de zile. ”Nu toate paturile sunt dotate cu ventilatoare, dar avem aparate de oxigen și pe secții”, a mai adăugat managerul. Nu lipsa de ventilatoare sau de paturi, spune dr. Wiener, a dus la rata de mortalitate de peste 95% pentru pacienți, ci starea sănătății, faptul că au venit târziu, din diverse motive, și evoluția bolii. … Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara: 6% rată de supraviețuire de la pacienții intubați mecanic La Spitalul ”Victor Babeș” din Timișoara au fost intubați mai mulți pacienți, conform datelor oferite de unitatea medicală pentru Libertatea. Este spitalul unde, inițial, dr. Musta raporta ”cea mai bună rată de supraviețuire din țară”. Între timp, lucrurile s-au schimbat. ”Au fost internați în secția de Terapie Intensivă 212 pacienți. Au fost intubați 149, dar din păcate 140 nu au supraviețuit”, a declarat doctorul Cristian Oancea, managerul spitalului de boli infecțioase timișorean. 2 din 3 pacienți care ajung la ATI la spitalul timișorean decedează, și doar 1 din 20 de pacienți conectați la ventilator supraviețuiește, ponderi care se regăsesc și la alte spitale.”Rata de supraviețuire în cazul acestor pacienți aflați în fază critică, din câte știu eu, e undeva la 10% la toate spitalele COVID din țară”, spune doctorul Cristian Oancea, managerul unității de la Timișoara. Mortalitatea la ATI: 66% la ”Infecțioase” Timișoara, 61% la ”Marius Nasta” În privința ratei de mortalitate de la ATI, la toți pacienții internați acolo, nu doar cei intubați, la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara aceasta este de 66%, iar la Marius Nasta, în București, de 61%. Rezumând, rata mortalității la oamenii intubați mecanic invaziv de la cele trei spitale care au furnizat informațiile este: ”Marius Nasta” București: mortalitate 96,5%, din 44 oameni au supraviețuit 2. Spitalul Covid Arad: mortalitate 95,7%, din 70 au supraviețuit 3. Spitalul de Boli Infecțioase Timișoara: mortalitate 94%, din 149 au supraviețuit 9. Medic ATI: E nevoie de date, de explicații Medicii din Terapie Intensivă consultați de Libertatea susțin că aceste cifre necesită explicații, cu date care însă, din păcate lipsesc, deși ziarul a instat de luni de zile la Ministerul Sănătății în privința perioadei de internare până la deces, de pildă, un factor despre care medicii ATI vorbesc frecvent. ”Fiecare caz în parte ar trebui analizat. Este foarte important, de exemplu, de aflat data în care pacientul a avut primul test PCR pozitiv și această dată trebuie corelată cu momentul internării”, a explicat un medic ATI. Întârzierea internării ar putea fi, spune medicul, care a rugat să i se păstreze confidențialitatea, una dintre explicațiile mortalității mari din secțiile noastre ATI, pentru că situație europeană arată mai bine ca rată a supraviețuirii. Doctorul consideră că ”dacă pacientul a stat acasă prea mult și a ajuns la spital cu o agravare a bolii, cu plamânii extrem de afectați, atunci el a ajuns în ATI prea târziu. În acest caz nu este vina sistemului. În schimb, dacă pacientul a ajuns repede în spital după diagnosticare cu boala COVID și a ajuns să moară în ATI la scurt timp, atunci putem vorbi de o problemă a sistemului medical”, a adăugat medicul. Integral: https://www.libertatea.ro

Situația paturilor ATI disponibile în spitale COVID-19 – un secret bine păzit? Raportările zilnice ale autorităților referitoare la cazuri noi de infectare cu COVID-19, numărul de teste, decese sau cifre comparative cu alte state, nu conțin informații despre situația paturilor ATI disponibile în țară, în spitalele care tratează bolnavii cu coronavirus. Jurnaliștii au consemnat cazuri disperate când familiile au căutat ele, luând la rând prin telefon spitalele din țară, un loc la ATI pentru aparținători. Situația se află într-o dinamică continuă, însă anunțurile zilnice ale managerilor de spitale COVID-19 că nu mai au locuri la ATI produc spaimă cetățenilor români. Încercările multiple de a aduce publicului aceste informații la zi, pe Legea 544/2001 a accesului la informația de interes public, s-au lovit de tăcerea persistentă a Ministerului Sănătății, care nu răspunde pe niciun canal de comunicare – telefon, purtătorul de cuvânt Oana Grigore, ministru, e-mail sau WhatsApp. Doctorul Arafat ne-a expediat tot către Ministerul Sănătății, dar cel puțin a răspuns. Sigurele explicații și cifre certificate le-am obținut de la profesorul Șerban Bubenek, în calitatea sa de președinte al Societății Române de Anestezie și Terapie Intensivă (SRATI) și de medic cu o vastă experiență. Nu se face deosebire între paturi ATI COVID-19 și ATI în alte spitale Problemele create de pandemie obturează tabloul general al sistemului de sănătate care funcționează acum diferit. Totuși, urgențele se tratează, unitățile ATI pentru alte intervenții în afară de pacienții cu coronavirus funcționează. În România, conform rapoartelor anuale, există în jur de 4.175 de paturi ATI, incluzând și cele 190 de spitale modulare și unități mobile..Dintre acestea, 2.400 sunt dotate cu ventilator mecanic. Pe hârtie. Nu toate paturile ATI raportate sunt dotate optim, ele fiind echipate corespunzător terapiei intensive, terapiei intermediare sau intervenției postoperatorii. Analizele naționale ale S.R.A.T.I valabile la data de 19 octombrie 2020 arată o distribuție dezechilibrată a echipamentelor. De exemplu, din cele 2.756 de monitoare existente, există județe cu doar 2 sau 4 monitoare, iar altele cu câteva sute, cele mai multe, aproape 700, fiind alocate capitalei. Ventilatoare mecanice funcționale erau 2.252 în octombrie curent, număr care va crește până în decembrie până la 2.596, prin achiziții și donații. Spitalele COVID-19 aveau în 10 noiembrie, conform Ministerului Sănătății, 1.092 de paturi ATI. Secretarul general al Guvernului, Antonel Tănase, declara recent că „toate paturile ATI sunt ocupate, medicii sunt obosiți, personalul medical epuizat…”. Afirmația a fost imediat contrazisă de Raed Arafat…. Cât de clar centralizate sunt paturile libere, nu știm. Doctorul Dorel Săndesc, președintele Comisiei ATI din Ministerul Sănătății, e de părere că se raportează prea mult, din toate părțile, iar centralizarea devine defectuoasă. Raportează spitalele, raportează centrele regionale, raportează DSP-urile județene. Din aprilie până în prezent au fost tratați în secții ATI din România 5.552 pacienți critici COVID-19, conform datelor din softul COVATI-RO. În 13 noiembrie, Ministerul Sănătății anunța 12.829 persoane internate cu coronavirus, dintre care 1.149 în paturi ATI. Câte sunt încă disponibile și unde este informația pe care autoritățile responsabile o țin pentru ele….. Medicul de terapie intensivă Isadora Zaharescu de la Spitalul C.F. Witting declara în octombrie la Digi24 că „aproximativ 5% din cazurile de infectare cu covid ajung la Terapie Intensivă. Dintre aceștia, rata de mortalitate este de 30-40%, câteodată chiar de 50%. Altfel zis, unul din doi reușește să iasă”. Într-un articol recorder.ro, medicii din ATI confirmau rata de (ne)șansă din statistici. „La ATI ajung cu saturație de oxigen în sânge de 15-20-30%, ceea ce e incompatibil cu supraviețuirea. Majoritatea pierd lupta cu virusul”, mărturisea Alina Nistor de la Spitalul Județean Suceava…..„Mă întrebați dacă nu vor mai fi locuri în țară, ce se întâmplă cu pacienții: dacă dumneavoastră aveți o cameră în care încap cinci oameni, cum puneți zece în ea? Asta să-i întrebați pe domnul ministru al Sănătății, pe domnul prim-ministru, pe domnii de la Parlament”, subliniază Silviu Tuzes, șef secție ATI de la Spitalul Județean Alba-Iulia, întrebat de recorder.ro. Integral: https://romania.europalibera.org

Incendiu Piatra NeamtSoarta marilor arși, tot la voia întâmplării: Cum a fost îngropat de miniștrii Tătaru și Costache mecanismul de transfer în străinătate elaborat de medici și supraviețuitori din Colectiv Între 600 și 800 de cazuri de mari arși se înregistrează anual în România. Cei mai mulți din Europa. Incendiul produs sâmbătă seară în secția ATI a Spitalului Județean din Piatra Neamț readuce în atenție o problemă dureroasă, care ne bântuie de mulți ani și nu a fost rezolvată nici în cei 5 ani scurși de la incendiul din clubul Colectiv: România nu își poate îngriji marii arși, neavând niciun centru performant pentru tratarea lor. În lipsa unor astfel de centre, transferul pacienților cu arsuri grave în 24-48 de ore la spitale performante din străinătate este vital. Cazul medicului Ioan Cătălin Denciu, de la Spitalul Județean Neamț, este totuși unul norocos din acest punct de vedere, autoritățile mobilizându-se rapid pentru a îl transfera la un spital din Belgia în 12 ore de la incendiu. Soarta multora dintre marii arși din România rămâne, însă, la voia întâmplării. Cei mai mulți mari arși din Europa, niciun centru pentru mari arși și un mecanism de transfer abandonat Mecanism de transfer la care s-a lucrat 2 ani, abandonat de ultimii 2 miniștri ai Sănătății. Un mecanism de transfer care prevedea criterii și pași clari pentru transferul marilor arși, la elaborarea căruia au lucrat timp de 2 ani medici specializați în tratarea arșilor și supraviețuitori ai incendiului din Colectiv, a fost abandonat de ultimii doi miniștri ai Sănătății: Victor Costache și Nelu Tătaru. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, nu a putut fi contactat de HotNews.ro pentru precizări pe acest subiect, până la momentul publicării acestui articol.  Avem cei mai mulți mari arși din Europa. În România se înregistrează, anual, între 600 și 800 de cazuri de mari arși – cei mai mulți din Europa. O parte dintre ei sunt tratați în țară, o parte sunt transferați în străinătate. Tragedia de acum 5 ani din clubul Colectiv nu a făcut decât să atragă atenția tuturor asupra situației lor, dar problema este mult mai veche. De ce atât de multe accidente cu arși? “Suntem o țară subdezvoltată, suntem o țară în care funcționează din plin cazanele de țuică, suntem o țară în care se ard miriști, suntem o țară unde în zona rurală oamenii se încălzesc foarte mult cu lemne, dau foc cu benzină la sobă și alte prostii. Sunt multe accidente, plus accidentele auto, se circulă mult pe GPL. Nu poți arde în România doar dacă te duci într-un club cu muzică mai dură, mai rock, că te bate Dumnezeu, cum s-a spus la momentul respectiv. Să nu uităm câte explozii de gaze sunt în țară, improvizații la aragaze, este multă inconștiență, lipsă de educație, curaj nebun, nu îmi dau seama”, explică Mihai Grecea, supraviețuitor al incendiului din clubul Colectiv, pentru HotNews.ro. Niciun centru pentru mari arși. Pacienții mari arși ar avea nevoie, pentru a fi tratați în condiții de maximă siguranță în România, de centre pentru mari arși. Centrele pentru mari arși sunt singurele structuri în care pacienții cu arsuri foarte grave pot fi tratați în condiții de maximă siguranță. România nu are deocamdată niciunul. Ar urma, în schimb, să se construiască, cu finanțare de la Banca Mondială, 4 centre pentru mari arși – două în București, unul la Timișoara și unul la Iași – despre care se vorbește încă din anul 2014. Cele 4 centre există în acest moment doar pe hârtie și nimeni nu știe când vor fi construite. Transferul în străinătate – singura soluție pentru pacienții cu arsuri grave, la 5 ani de la Colectiv În ultimii 5 ani s-au făcut doar pași mici – România are acum 3 unități funcționale pentru arși – la Brașov, Iași și Timișoara – structuri care sunt, însă, inferioare centrelor pentru mari arși….. Mecanismul de transfer al marilor arși în străinătate a fost elaborat de o comisie formată din medici specializați în tratarea marilor arși și din supraviețuitori ai incendiului din clubul Colectiv, care au lucrat la el timp de 2 ani. Elaborarea mecanismului de transfer a început în mandatul de ministru al Sănătății al Sorinei Pintea. În toamna anului 2019, când Sorina Pintea a părăsit Ministerul Sănătății, mecanismul de transfer era aproape finalizat și mai trebuiau reglate doar mici detalii. Odată cu venirea lui Victor Costache la conducerea Ministerului Sănătății, echipa sa a anunțat că mecanismul de transfer urma să fie refăcut de o nouă comisie, cu toate că acesta era aproape finalizat, după o muncă de un an. În cele din urmă, la presiunea supraviețuitorilor din clubul Colectiv, proiectul de Ordin a ajuns să fie publicat în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Sănătății pe 21 februarie. Proiectul urma să stea în transparență publică până pe 2 aprilie, timp în care erau primite eventuale noi propuneri de modificare, iar ulterior ar fi trebuit, în mod normal, să fie aprobat și să intre în vigoare. La ieșirea din dezbatere publică, pe 2 aprilie, Ministerul Sănătății avea deja un nou șef: Nelu Tătaru îl înlocuise pe Victor Costache la scurt timp după debutul epidemiei de COVID-19 în România. Victor Costache nu se grăbise nici el cu aprobarea Ordinului. Actualul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, nu a semnat și aprobat Ordinul nici la 7 luni și jumătate de când acesta a ieșit din dezbatere publică. Integral: https://www.hotnews.ro

Radiografia unui mic Colectiv. Cum am ajuns „toți vinovați” de morții de la ATI Neamț ….Nu autoritățile locale care finanțează spitalul de la Piatra Neamț, nici cele de la București, care finanțează și organizează sistemul sanitar național nu sunt de vină pentru această tragedie, a încercat Tătaru să împace și capra, și varza. „Suntem toți vinovați în această țară”, a considerat Tătaru, pentru că „am acceptat timp de 30 de ani să trăim într-o astfel de situație medicală”. În miezul nopții, alergând de la București, la Piatra Neamț, apoi la Iași, ca să țină situația sub control, ministrul Sănătății a uitat să precizeze cine este personajul colectiv „noi”, din această poveste care pare că a început să ruleze cu câte un episod tragic la fiecare 5 ani: acum zece ani era incendiul de la Maternitatea Giulești, acum 5 ani era incendiul de la Colectiv, în 2020 a fost incendiul de la Piatra Neamț….Denciu a fost dus cu o ambulanță la Iași, unde a fost evaluat și stabilizat, iar de acolo a fost preluat de un avion militar Spartan și adus la București, la spitalul Floreasca. A ajuns la secția de arși abia după ora 1 a dimineții de duminică. Deja celula de criză de la București, la care au participat premierul Ludovic Orban, ministru de Interne Marcel Vela și secretarul de stat Raed Arafat, luase decizia să îl transfere pe medicul Denciu în Belgia, la spitalul militar „Regina Astrid” din Bruxelles, unde există o prestigioasă secție de mari arși. Un avion militar a decolat cu Cătălin Denciu către Bruxelles, duminică dimineață la ora 7.30. A doua cursă a pornit pentru evacuarea și menținerea în viață a celorlalți șase pacienți cu Covid-19, care erau internați la secția ATI și care scăpaseră cu viață, din salonul neafectat de incendiu. Aceștia au fost trimiși sâmbătă noapte la spitalul modular din Lețcani, lângă Iași. Parchetul General a intervenit și a preluat ancheta din spital, cercetând dacă în cazul incendiului este vorba de ucidere din culpă. Ancheta este coordonată de procurorul Marius Iacob, cel care a instrumentat și dosarul incendiului de la Maternitatea din Giulești. La anchetă participă și criminaliști ai Poliției, precum și experți în producerea incendiilor și exploziilor de la INSEMEX Petroșani (Institutul de Securitate Minieră și Protecție Antiexplozivă)….. Spitalul avea autorizaţie de securitate la incendiu obţinută la momentul construirii, adică înainte de 1990, potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Neamţ. Doar două etaje superioare, nu și cel unde a izbucnit incendiul, fuseseră autorizate de ISU. De asemenea, în spital nu există dispozitive automate anti-incendiu dintre cele mai simple, precum sprinklere sau detectoare de fum. „Nu cred că există în multe spitale sisteme de genul acesta. În filme, vedem, de la o țigară sau de la ceva, se declanșează. Noi, ce să vă zic… Noi ne concentrăm ca medici”, a spus șeful secției ATI, Liviu Ungureanu, pentru Recorder…. Toate secțiile ATI din România sunt „bombe cu ceas”. Guvernul le verifică „de luni”… Medicul ATI Carmen Mărginean, care lucrează în Marea Britanie, după ce a profesat la Cluj și Mureș, consideră că instalațiile vechi și oxigenul insuficient, prizele la fel de vechi ca instalațiile, fac din secțiile ATI ale multor spitale românești adevărate „bombe cu ceas”. „Singurul lucru pe care pot să îl spun e că nu e exclus ca ceva similar să se întâmple din nou pentru că spitalele noastre au instalaţii vechi, oxigenul nu este suficient. Sursele, prizele electrice foarte multe dintre ele nu au fost updatate de ani de zile, practic e un pericol real în spitalele noastre în zilele acestea când, din cauza numărului mari de pacienţi infectaţi cu COVID-19, care necesită oxigen, toate sursele de oxigen şi prizele elctrice sunt suprasolicitate”, spune medicul Carmen Mărginean, pentru Mediafax…. „Întotdeauna au fost, şi înainte de pandemie, în secțiile de terapie intensivă erau folosite aceste instalaţii de oxigen. Era clar că orice sursă de flacără avea un risc foarte mare de explozie. De asemenea suprasolicitarea în condiţii de pandemie pentru aceste instalaţii de oxigen apare foarte frecvent. Ele nu au fost calibrate pentru debite atât de mari, iar în infecţia cu SARS-CoV-2 pacientul are un necesar foarte mare de oxigen”, a spus și medicul infecționist Adrian Marinescu, de la „Matei Balș”. Stării tehnice depășite i se adaugă lipsa de personal: „Dacă fiecare pat ATI ar fi avut o asistentă, mai mulți pacienți ar fi putut fi mutați”, a mai spus medicul Carmen Mărginean. La secția ATI din Piatra Neamț erau în noaptea tragediei doi medici și două asistente la 16 pacienți în stare critică, intubați. Colegiul Medicilor din România a publicat o scrisoare deschisă în care solicită decidenților politici să facă un angajament pentru sănătate. „Dumneavoastră aveți deciziile, noi muncim, salvăm pacienții, dar așa NU se mai poate! Nu avem destule paturi pentru marii arși, muncim în spitale vechi, facem sacrificii, dar STOP și hai să construim! Nu s-a făcut de la Revoluție până acum, nu este bine, dar haideți măcar acum, după această tragedie să facem lucruri gândite, organizate, planificate și urmărite astfel încât să nu se mai întâmple astfel de tragedii”, au scris președinții filialelor județene ale Colegiului Medicilor din România. Integral: https://romania.europalibera.org

Coronavirus Romania. Rata de pozitivare uriasa in ultimele 24 de ore. Record de pacienti la ATI. 149 de oameni au murit„Lupta antiCOVID” și represiunea continuă îndreptată împotriva populației … Pe câtă vreme cetățenii sunt hăituiți cu soluții medievale și întru întoarcere la comportamente din era cavernelor, revelațiile din punct de vedere epidemiologic sunt rare. Nu știm nivelul de contagiune, pentru că datele sunt neunitare și distribuția reală necunoscută. Rata de mortalitate, iarăși, nu o aflăm decât din străinătate, pentru că în România autoritățile debarasează aberant cadavre în statistici. Oameni cu multiple metastaze de cancer, cu infarct, în criză de pancreatită acută, bebeluși născuți cu boli congenitale și nefericit cu hematom subdural (adică lovit în cap) sunt trecuți în devălmășie la COVID. Nu este ceva coerent, nu e nimic rațional. De fapt, nu e nimic inteligent. Prostie, acțiuni intempestive și vituperații de la cei cu zona zoster pe vârful limbii. O cameră a ecourilor mediatice amplifică suma de clișee stupide pe care o auzim de 8 luni de zile: tot ce e suflare românească – e suflare de virus, tot ce este semen – poate fi „bombă biologică”, suntem tratați drept criminali în serie doar pentru că mergem pe stradă, suntem cu toții ucigași de bunici, iresponsabili cu arma biologică la purtător.. Asta nu mai e reacție la criză medicală! Sunt lovituri cu sălbăticie în civilizație. Pustiesc economia națională, răvășesc viețile copiilor, aruncă sfârșit înnegurat peste cei în vârstă, închid teatre, cinematografe, stadioane, săli de sport, totul întru revenirea la animalitate. Acțiuni fără sens. Nu! Nu le pasă de viețile noastre! Dacă le-ar păsa, atunci le-ar păsa și demnitatea vieților noastre, le-ar păsa de tratarea terțelor afecțiuni în sistemul medical românesc, le-ar păsa de calitatea vieții care include și pigmentarea ei cu ceea ce ne face uman, cu ceea ce ne bucură. Ce nu are nume de cod „COVID”, nu-i interesează, oricât de distrugător este pentru noi toți. Măsurile noi sunt iarăși fără unitate. Închizi piețele, sugrumând debușeele producătorilor români exact când îi doare cel mai mult pe aceștia, dar îi aglomerezi pe clienți în supermarketuri. Restricțiile de timp de noapte sunt nemaivăzute în epidemiologie, dar reprezintă adesea reguli marțiale sau ale dictaturilor militare. Până la urmă, traversăm o pandemie sau un război hibrid? Integral: https://www.profit.ro
Strangem DONATII pentru AZIL DE BATRANI SI COPII DONATI - anuntul.ro -Pensii şi alocaţii decente, nu pensii speciale şi subvenţii pentru partidele politice  O bună parte din bătrânii acestei ţări sunt ţinuţi în condiţii mizere de politicienii care au devalizat România în ultimii 30 de ani. Partidele perindate prin parlament au oferit pensii speciale pentru politicieni şi alte instituţii cheie aservite, precum curtea constituţională, şi subvenţii pentru partidele politice, în timp ce mulţi români trăiesc cu mai puţin de 500 de lei pe lună. Preşedintele liberalilor a refuzat să aprobe un proiect de lege prin care se dublau alocaţiile pentru copii. Era vorba despre o creştere de la banala sumă de 150 de lei pe lună până la 300 de lei pe lună. Şi în aceste condiţii creşterea era una formală şi nu venea să repare nimic deoarece o alocaţie decentă care să arate susţinerea statului pentru români şi copiii lor ar fi fost de cel puţin 1 000 de lei. De asemenea o bună parte din bătrânii României trăiesc într-o sărăcie lucie, cu o pensie mai mică de 500 de lei. În acest timp politicienii şi alte structuri aservite au primit pensii speciale ce au ajuns şi la zeci de mii de euro. Aceeaşi politicieni ipocriţi au aplicat constant creşteri în valoare procentuală ale pensiilor, fapt care a mărit şi mai mult inechitatea socială. O pensie specială indexată cu 10% face uneori cât zeci de pensii normale. În fapt creşterea corectă şi echitabilă ar fi fost prin creşteri în valoare fixă pentru toţi românii. O creştere cu 500 de lei la cei cu pensia mică ar fi însemnat dublarea pensiei, o creştere cu 500 de lei la o pensie mare ar fi corectat din inechitatea socială provocată de actualele partide parlamentare. Spun politicienii că nu sunt bani pentru aceste creşteri pe care ei le văd ca şi nişte pomeni sociale. Să trăieşti decent într-o Europă bogată trebuie să fie o realitate, nu un slogan politic. Dar politicienii mint, deoarece bani sunt. Am să redau mai jos doar o parte din măsurile ce se pot aplica şi care ar putea aduce bani pentru pensii şi alocaţii decente. În primul rând România trebuie să ceară coeziune europeană deoarece furnizăm forţă de muncă şi atunci este nevoie de susţinere. Apoi se pot aplica măsuri interne cum ar fi tăierea subvenţiilor partidelor politice, care trebuie să fie în stare să se autofinanţeze din donaţii. Pensiile speciale trebuie să fie impozitate şi banii să se ducă în creşterea pensiilor normale. Indemnizaţiile politicienilor trebuie să fie tăiate iar salariile colosale ale parlamentarilor trebuie să fie reduse într-o limită decentă. Reducerea numărului de parlamentari va aduce de asemenea noi bani la buget pentru pensii şi alocaţii decente. Integral: https://adevarul.ro

Selfie-urile pe tren ucid". CFR atrage atentia adolescentilor dornici de poze inedite • Buna Ziua Iasi • BZI.roStrategia de dezvoltare feroviară: un inventar de probleme cu zero soluții Guvernul României a aprobat, în ședința de Guvern de joi, o „strategie” de dezvoltare a infrastructurii feroviare. Sute de pagini de anexe sunt doar un inventar de nevoi fără nicio soluție, afirmă experții. Aproximativ 13.500 de kilometri de cale ferată există în folosire în România în anul 2020. În 1866, la instalarea lui Carol I, erau zero, în 1914, la finalul domniei, erau 4.000. În ultimele decenii, nu numai că nu au apărut linii ferate noi, dar rețeaua feroviară s-a degradat continuu. Ionuț Ciurea, reprezentant al Asociației Pro Infrastructura, se gândește la perioada studenției sale. „N-aveam mașină atunci, mergeam de la București acasă la Buzău cu trenul. Viteza era de 140 km/h, astăzi, pe magistrala M500, care merge mai departe către Pașcani, se circulă cu 80-100 kmh/h”, spune Ciurea. Dacă ne uităm și către alte destinații, o călătorie cu trenul de la București la Timișoara durează, în medie, 10 ore, conform infofer.ro. La 533 de kilometri distanță rezultă o viteză medie aproximativă de 53 km/h. În 1869, la inaugurarea primei linii de cale ferată din România, București-Giurgiu, viteza medie era de 60km/h. Ulterior, la începutul secolului XX, trenurile expres circulau cu peste 100 km/h, iar în Mersul Trenurilor din perioada interbelică indică viteze și mai mari…. „Nu înțeleg, nu e nimic nou în esență”, spune pentru Europa Liberă Ionuț Ciurea. „O strategie vine și cu soluții. Dacă doar punem acolo niște nevoi, dar nu spunem cum îndeplinim nevoile acelea, nu e nici măcar un plan, darămite strategie?”….. „Fără întreținere, infrastructura feroviară expiră”, atrage atenția Ciurea. Sunt lucrări de reparații curente și sunt reparații capitale, care trebuie făcute undeva la fiecare 15-20 de ani. Dar de peste 20 de ani, Căile Ferate Române nu au mai efectuat reparații capitale.„Este un document oficial al CFR care afirmă că 75% din toată calea ferată din România a depășit scadența la reparații capitale. De aceea vedeți toate restricțiile de viteză, ca să poată circula trenurile cât de cât în siguranță”, explică Ionuț Ciurea. Cea mai lungă și mai drastică restricție de viteză este între Roșiorii de Vede și Videle. Pe o bucată de circa 20 km lungime se circulă cu 20km/h. „Vă dați seama? Trenul merge mai încet decât o bicicletă modernă!” Compania CFR se finanțează din Taxa de Utilizare a Infrastructurii, pe care o achită orice tren, indiferent cui aparține. Pentru că sumele încasate nu ajung nici pe departe, CFR mai primește și o subvenție de la bugetul de stat, acceptată în UE ca o excepție de la regula ajutorului de stat. Însă alocarea este aleatorie în fiecare an, ceea ce face imposibilă o politică multi-anuală. Pentru lucrările de reparații, soluția mai ieftină ar fi ca CFR să aibă utilajele proprii. În 2019 a lansat o licitație, care a fost însă anulată. Apoi, CFR a cochetat cu ideea să le achiziționeze din fonduri europene, dar ideea a rămas idee. „Până în 2019, CFR susținea că nu poate atrage fonduri europene pentru reparații capitale, ci doar pentru construcții de la zero. Noi le-am demonstrat că se poate, cu exemple din alte țări, dar de atunci nu s-a întâmplat nimic”, subliniază Ionuț Ciurea. Ce îl nemulțumește pe expertul Pro Infrastructura este că așa numita strategie nu conține nicio prevedere de întărire a capacității instituționale. „Nu scrie nicăieri cum va reuși CFR să implementeze proiecte, dacă nu poate duce la capăt o licitație. Cum vom respecta condiții impuse de UE, Banca Mondială, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și alții?”, se întreabă Ciurea. „Dacă au vrut un inventar, da, e foarte bun. Dar dacă nu am plan de implementare, nu o pot numi strategie”. Integral: https://romania.europalibera.org

Scoala inchisa elevAnaliză: 16% din școli nu au apă curentă, 43% nu sunt racordate la canalizare Peste 1.800 de clădiri de școli și grădinițe, adică 16% din unitățile de învățământ analizate, nu au apă curentă, ia 43% nu sunt racordate la canalizare. Asta arată datele oficiale ale Ministerului Educației prezentate marți de organizația Energy Policy Group (EPG), în conferința online Forumul România Eficientă. Analiza arată că din peste 13.500 de clădiri analizate, 45% nu sunt reabilitate termic sau energetic. Din 17.819 clădiri ale unităților școlare din România, doar pentru 11.571 au fost completate datele privind accesul la utilități, potrivit prezentării făcute de Radu Dudău, președintele EPG. Este vorba despre date extrase din baza de date a Ministerului Educației, din programul SIIIR (Sistemul de Informații Integrat al Invățământului din România). Din aceste 11.517 de unități, 16%, adică 1.874 de clădiri nu erau conectate la o rețea de apă potabilă. 43% nu erau conectate la o rețea de canalizare, iar 63% dintre clădiri nu erau conectate la rețeaua de gaze naturale. “Este o diferență foarte mae între standardele actuale de renovare, pe care le are în vedere Uniunea Europeană, și pe care noi vrem să le realizăm, și faptul că la noi în țară sunt în continuare atâtea școli care nu au acces la utilități minimale. Deci este enorm de lucru și este o responsabilitate socială și morală ca să susținem asemenea invesiții”, a spus Radu Dudău. Integral: https://www.edupedu.ro

Fara cursuriValeriu Nicolae: Așa, de campanie electorală permanentă, am fost la trei copii să mă asigur că, pe lângă ce fac cu voluntarii, copiii fac și școală. Ce se întămplă acum este o catastrofă pentru zonele sărace și foarte sărace. În primul rând, platforma folosită de școală nu este deloc, dar deloc simplă. Instrucțiuni în engleză, că deah, când părinții tăi trăiesc din colectare de gunoi, înveți engleza cu bonă acasă. În clasă nu erau mai mult de cinci copii. Adică unul din șase, trăiască guvernele cele deștepte! În cazul în care ai electricitate, internet și nu trebuie să muncești pentru a supraviețui și mâine, mai ai nevoie de ceva lucruri. Îți trebuie un computer cu Windows 10, o cameră web bună și nouă, căci driverele pentru camerele mai vechi nu există, și căști bunișoare. Predarea online pe care am văzut-o eu e absurdă. Evident că învățătoarele nu au pregătirea necesară pentru a preda online și nici echipamentele necesare. Noi, niște voluntari nebuni, căci normali sunt guvernanții, am plătit și pentru internet, am instalat și echipamente și ne chinuim și să funcționăm pe post de echipe de suport tehnic și tot e foarte greu. Noi atingem maxim unul din 6 copii care au mare nevoie de ajutor într-o zonă relativ mică dintr-o parte a Ferentariului. În satele din Argeș situația nu e mult mai roză. Părinții lor nu au cum să îi ajute căci, chiar în cazul fericit în care nu sunt analfabeți funcțional, sunt zero tehnic pe partea de computere/tablete. Statul este plin ochi de incompetenți care dau din gură magnific pe la televizor și care vor continua să fie votați. Noi credem că e nevoie și de voci independente în Parlament. Oameni care pot spune lucrurilor pe nume fără teamă că vor fi trecuți pe linia moartă de partide în mare parte corupte sau inepte. Integral: https://www.facebook.com/valeriu.nicolae.39

Școlile din București trec toate în online, însă sistemul nu este pregătit să asigure educație online așa cum ar trebui.Școală online azi, șomaj mâine: meseriașii nu mai fac practică, teoria nu trece de ecran …. Nu doar că nu există infrastructura tehnică, dar nu există nici capacitatea extinsă a cadrelor didactice de a schimba total paradigma de a preda și a trece cunoștințele dincolo de ecranele elevilor conectați la ore. Totul a venit pe un nivel al elevilor români și așa dezastruos: capacitatea lor la citire, matematică sau științe este la jumătate din media de la nivelul UE. Poate că cea mai afectată categorie de elevi în această perioadă este cea a „meseriașilor”: cei de la școlile profesionale, duale sau vocaționale.  Aici, e oarecum ca la sportivi: dacă nu pui mâna la antrenament, nu ai nicio șansă să afli doar din cărți. Iar cu școlile închise total în pandemie, acești elevi nu mai pot face atât de necesarele ore de practică. La școala profesională germană Kronstadt, din Brașov, se predă în sistem dual, ceea ce înseamnă că viitorii meseriași sunt formați încă de pe băncile școlii de companiile industriale din regiune, acolo unde au asigurat și un loc de muncă după terminarea școlii. Acum însă, cu școala închisă, viitorii sculeri-matrițeri, sudori, confecționeri de articole din piele, mecanici de utilaje industriale sau operatori de mașini cu comandă numerică stau cu mâinile în sân și cu ochii în monitoare. Își fac lecțiile pe Google Classroom, uitându-se la filmulețe și tutoriale. Doar cei mai norocoși, unde companiile care îi au în grijă au aceste posibilități, au acces la simulatoare online pe care se pot preface că fabrică o piesă de mașină, de exemplu. În rest, practica viitoarei lor meserii a fost sistată. Indiferent de domeniul în care suntem, practica nu se poate face online. Ei acum au acces la anumite softuri de simulare. Dar fizic ei nu pot pune mâna. Lunile trec și practica nu poate fi recuperată. Degeaba le trimiți filmulețe, simulezi. Elevul ca să poată fi angajat trebuie să pună mâna pe mașină și să opereze direct pe ea. Orice calificare ar fi, trebuie să practici meseria în timpul școlii”, povestește pentru Europa Liberă Daniela Croitoru, directoarea Școlii Profesionale Germane Kronstadt din Brașov. … Companiile din Clubul Economic German din Brașov, cu care colaborează școala Kronstadt, au grijă să le trimită elevilor material didactic, filme și teme pe toate căile online. Unele companii le dau acces elevilor direct pe platformele lor proprii, pentru ca aceștia și profesorii să aibă acces mai ușor la materiale de învățat și la simulatoare. Totuși, nimic nu se compară cu practica pe o piesă, motor sau utilaj real. „Nu ai cum recupera practica, nu există timpul necesar. Numărul de ore este destul de mare și chiar dacă spui că recuperezi în vacanță, copilul acela nu mai are vacanță. Adică stau 9 luni sau 10 în fața unui calculator sau tabletă, apoi le iei și vacanța ca să îi duci la firmă, la practică?”, explică directoarea Daniela Croitoru. Ea spune că ar trebui găsită o variantă legală pentru ca școlile să fie redeschise măcar parțial, pentru partea practică. Deocamdată, arată directoarea, cazurile de Covid-19 apărute la școală sunt aduse de la părinți, nu luate în școală….. Sincopele create în educația copiilor, în această perioadă, pot deveni irecuperabile dacă nu sunt îndeplinite trei condiții, arată pentru Europa Liberă fostul ministru al Educației, Mircea Miclea: școlile să fie redeschise gradual cât mai rapid, mai ales în zonele rurale, iar ministerul Educației să aloce buget pentru recuperarea materiei și pentru pregătirea cadrelor didactice pentru online, prin masterate pedagogice. „Vor fi aceste pierderi și ele trebuie recuperate prin meditații sau after-school, în timpul vacanțelor, în momente mai bune”, explică Mircea Miclea de ce ministerul Educației trebuie să se gândească la alocarea unui buget pentru învățarea remedială. Integral: https://romania.europalibera.org

Susținere publică teză de doctorat - Dima Cristian Vasile - 5 septembrieLista universităților care nu au introdus datele despre conducătorii de doctorate în registrul matricol unic, deși erau obligate să facă asta din 2016. Printre ele, Politehnica, Universitatea București, Medicina, Babeș-Bolyai, ASE, Academia de Poliție, Academia Română Ministerul Educației a publicat lista celor 22 de universități care nu au introdus până acum datele despre conducătorii de doctorate pentru niciun doctorand în Registrul Matricol Unic, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. Reamintim că în urmă cu două săptămâni ministerul a solicitat universităților să opereze modificările necesare în Registru, atât cele de stat cât și cele particulare din România, au avut la dispoziție 30 de zile să publice toate seriile și numerele diplomelor licență, master, doctorat în Registrul matricol unic. Pe 2 decembrie expiră termenul dat. Situația doctoranzi/conducători de doctorat se prezintă astfel:- în Registrul Matricol Unic trebuie să fie introduse datele pentru 36.003 doctoranzi, dintre care: – 5.477 au fost introduse datele pentru conducătorii de doctorat;30.526 nu au introduse datele pentru conducătorii de doctorat. 8 universități au introdus datele despre conducători de doctorat pentru toți doctoranzii; 23 de instituții nu au introdus date pentru niciun doctorand. Printre acestea sunt Universitatea Politehnica București, Universitatea din București, Universitatea de Medicină și Farmacie, Universitatea Babeș-Bolyai, Academia de Studii Economice sau Academia de Poliție. De semenea, nici Academia Română nu a introdus niciun datele respective pentru niciun doctorand până la această dată. Obligația este de a introduce datele până la finalul lunii noiembrie, precizează ministerul. Integral: https://www.edupedu.ro

Arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, a transmis un comunicat de presă - Cultură - Radio România Actualităţi OnlineArhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, vrea sa organizeze un mare pelerinaj de Sfantul Andrei  Arhiepiscopul Tomisului, Inalt Preasfintitul Teodosie, vrea sa organizeze un mare pelerinaj de Sfantul Andrei si incearca sa convinga autoritatile locale sa isi dea avizul. Dupa slujba de duminica, 15 noiembrie, la care s-au strans zeci de credinciosi, Arhiepiscopul Tomisului le-a dat de inteles enoriasilor ca pelerinajul la pestera sfantului Andrei va dura doua zile, scrie observatornews.ro. Arhiepiscopul Tomisului argumenteaza ca in curtea manastirii din localitatea Ion Corvin, unde se afla si Pestera Sfantului Andrei, este suficient spatiu, iar dreptul la rugaciune nu poate fi incalcat. “Vin oamenii din toata tara, pentru ca e parintele tuturor, cum sa nu mergem acolo? Este un drept al nostru. Dreptul la rugaciune este prin Constitutie. S-au adresat mie mai multi juristi. Ei vor dovedi ca Hotararea de Guvern trebuie sa fie subordonata Constitutiei”, a declarat inaltul parinte. Integral: https://ziare.com

Cea mai frumoasă fotografie cu un urs care a pozat unui fotoreporter în RomâniaUn urs a comandat pe Glovo și a primit un curier întreg din partea casei  Bucurie de nedescris pentru un urs din împrejurimile Brașovului. Și-a comandat pe Glovo o simplă tocăniță de ciuperci, că-l ținea ursoaica la regim, dar s-a trezit la intrarea bârlogului cu mult mai mult decât spera: pe lângă tocăniță a primit și un curier întreg, despre care ursul a presupus că e din partea casei. ”În viața mea nu am primit un cadou atât de frumos”, a povestit ursul. ”Un curier întreg, dar și o bicicletă. Curierul l-am păstrat pentru mine,însă cu bicicleta n-am ce face. Probabil o să i-o dau vărului meu, că el de mic a spus c-ar vrea o carieră în lumea circului, îi prinde la fix bicicleta…..Se pare că nu este prima dată când un urs confundă curierul cu un cadou din partea casei, ceea ce i-a făcut pe cei de la Glovo să regândească livrarea către urși. ”Am dat anunț peste tot că angajăm urși”, spun cei de la Glovo. ”E clar că unui urs trebuie să-i livreze mâncarea tot un urs, altfel astfel de accidente se vor tot repeta.” Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 16 noiembrie.”Ne tot vorbiți despre România Normală, dar deocamdată avem doar România Criminală”

Why do leaves change colour in autumn | KewBuna dimineata intr-o zi de luni, 16 noiembrie! Luni 16 Noiembrie 2020, cerul va avea înnorări temporare şi va ploua pe arii restrânse în Dobrogea, iar seara şi noaptea pe arii mai extinse în  vest şi nord-vest. În restul teritoriului, cerul va fi variabil în orele amiezii, însă dimineaţa şi noaptea în zonele joase de relief, în special în Oltenia şi pe văile şi în depresiunile din Transilvania şi Moldova, pe alocuri va fi ceață sau nebulozitate joasă şi izolat condiţii de burniţă. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în zona montană înaltă şi trecător în sudul Banatului. Temperaturile maxime, în marea lor majoritate mai ridicate decât cele obişnuite în această perioadă din an, se vor încadra în general între 9 și 16 grade, cu cele mai mici valori în zonele cu ceaţă şi nori stratiformi, iar cele mai ridicate în Dealurile de Vest; minimele termice vor fi cuprinse între -3 grade în depresiunile intramontane şi 9 grade pe litoral. In Bucuresticerul va fi variabil, iar în orele dimineţilor vor fi condiţii de a se forma nori joşi sau ceaţă. Vântul va sufla slab. Temperatura maximă, în continuare mai ridicată decât cea specifică perioadei, se va situa în jurul valorii de 14 grade, iar cea minimă va fi de 1…4 grade.

Spitalul care a luat foc la Piatra Neamț a avut opt manageri în ultimul an! Ultimul a fost numit tot politic acum trei săptămâni!Prefect Neamț: “Secția ATI a fost mutată de la etajul 3 la etajul 2 fără niciun aviz. A fost un fel de hei-rup al celor de la spital” …. “Secția care a ars a fost mutată de la etajul 3 la etajul 2, fără să existe nici măcar notificare la DSP. Cu toate că era o modificare a structurii, nu s-a făcut adresa la DSP, era obligatoriu ca spitalul să facă acest lucru”, a declarat prefectul de Neamț, George Lazăr la Digi 24. Prefectul a mai spus că la etajul 2 s-au făcut de curând, în ultimele 2-3 zile, lucrări în regie proprie pentru mări capacitatea. “La etajul 2 s-au făcut în ultimele zile lucrări în regie proprie pentru a mări capacitatea secției de ATI, care până acum funcționa la un etaj mai sus. E doar o teorie, o supoziție, încă nu a fost confirmată, că această mutare nu a respectat cadrul legal și nu au fost verificări din partea celor care aveau competență și răspundeau tehnic pentru această modificare. Specialiștii de la ISU, Parchetul, polițiștii, criminaliștii trebuie să stabilească date concrete în urmă anchetei. Acum sunt niște date care se desprind din discuțiile avute cu cadrele medicale și cei de la ISU. A fost un fel de «hei-rup» de a muta secția de la etajul 3 la etajul 2, efectuând lucrări pe cont propriu. Spitalul a greșit că a făcut lucrările fără aprobare”, a mai explicat acesta. Zece pacienți au decedat și șapte persoane, inclusiv un medic, sunt în stare gravă, în urma incendiului. Integral: https://www.libertatea.ro

Incendiul de la Spitalul Piatra NeamtCu doar o zi înaintea noului incendiu dramatic din România, The Guardian amintea de Colectiv: ”O bandă de interlopi care pretind că sunt politicieni” Intervievați de „The Guardian”, regizorul Alexander Nanau și jurnalistul Cătălin Tolontan au explicat contextul românesc de după Colectiv. Titlul articolului din The Guardian este “A bunch of thugs, pretending to be politicians”, un citat din regizorul filmului Colectiv, care spune că felul în care au tratat politicienii cazul de la Colectiv s-a prelungit și în prezent, și că e un simptom a ceea ce trăim și azi în România. Minciuna oficialităților din politică și din Sănătatea românească, a spus Alexander Nanau presei britanice în această săptămână, continuă și azi, în pandemia COVID, când la noi spitalele nu declară infecțiile nosocomiale și, în plus, atât în România cât și în alte țări achizițiile publice sunt făcute fără transparență. Într-un alt articol publicat de The Times, ziarul londonez îl citează pe Cătălin Tolontan care spune că deși România are brandul de țară coruptă ”nu știu care dintre cele două, corupția sau incompetența, provoacă cel mai mare rău în România”. La rândul său, Nanau a spus pentru The Times că justiția este restantă în fața cetățenilor pentru că este ”lentă și, deseori politizată”, iar managerii de spital corupți scapă nepedepsiți. Sistemul de sănătate este unul, scrie The Times, în care ”politicienii, managerii de spital și unii medici își aliniază buzunarele ca să le intre în ele banii spitalelor”.Integral: https://www.libertatea.ro

Filosoful Mihai Șora îl critică pe Nelu Tătaru: “Nu, nu suntem toți vinovați!” Vrea doar să-și salveze funcțiaFilosoful Mihai Șora îl critică pe Nelu Tătaru: “Nu, nu suntem toți vinovați!” Vrea doar să-și salveze funcția …Nu, nu suntem toți vinovați. Pentru că vinovăția nu se distribuie în mod egal. Cel care se ascunde în spatele unei vinovății paușale nu vrea, de fapt, decât să-și salveze funcția, prestigiul social. Să scape de ceea ce i le-ar pune în pericol: propria răspundere”, susține într-o postare pe Facebook, filosoful Mihai Șora, cel care a împlinit, recent, 104 ani. Istoria nu are cincinale În același mesaj, Șora remarcă diferențele de cinci ani între incendiile de la Giulești, Colectiv și acum, Piatra Neamț, dar adaugă că istoria nu are “cincinale” “Zece ani de la incendiul din Maternitatea Giulești. Cinci ani de la incendiul din Colectiv. Ieri – tragedia din spitalul de la Piatra Neamț. Istoria nu are «cincinale», nici planuri, socoteli temporale, «norme» de îndeplinit. Istoria nu este o abstracție ciclică, un concept în jurul căruia să dezbați din zori și până-n noapte, de la apus și până se crapă de zi. Istoria este a oamenilor: ei o scriu, ei singuri fac binele sau răul, cu mintea și cu mâna lor. Cuvântul care o structurează este «responsabilitate»”, mai spune acesta. Integral: https://www.libertatea.ro

Parlament, ora premieruluiTatăl unei victime din Colectiv, mesaj pentru Iohannis: ”Ne tot vorbiți despre România Normală, dar deocamdată avem doar România Criminală” ”Domnule Președinte Iohannis, partidul PNL a pus pe listele de primari, acum pe listele de candidați la senat și camera deputaților oameni care NU vor schimba România”, scrie Eugen Iancu, preşedintele Asociaţiei Colectiv şi tatăl unuia dintre tinerii morți în tragedia din Colectiv, într-un mesaj postat pe Facebook, în noaptea incendiului din spitalul de la Piatra Neamț. ”Nu este momentul să îi nominalizăm, dar cred că îi știți si dumneavoastră. Ne tot vorbiți despre România Normală, dar deocamdată avem doar România Criminală, România ca o Ruină”, mai scrie Eugen Iancu. Ne vorbiți despre justiția de care sunteți mândru. Această justitie nu îi anchetează pe hoții din DSP uri, pe hoții din Ministerul Sănătății, pe hoții din MAI, pe vedetele medicinei românești, acești profesori cu fundații personale în care industria farma plătește onorarii frumoase pentru păstrarea sistemului medical românesc în evul mediu. Preşedintele Asociaţiei Colectiv, într-un mesaj adresat lui Iohannis: Eugen Iancu adaugă că sănătatea este garantată de Constituție și că Iohannis are ”toate pârghiile să acționeze”. ”Justiția trebuie să acționeze. Dosarul Colectiv trebuie să intre pe rol acum. Vinovații care au ucis in spitale trebuiesc condamnați”, a mai scris Eugen Iancu pe Facebook. Integral: https://www.libertatea.ro

Poze si video Daniel Funeriu - Video, Poze - Pagina 21Daniel Funeriu, fost ministru al Educației: Urgent controale la toate after school-urile şi verificate sistemele anti-incendiu, precum şi reacția la alarme / În țara în care eşti luat de nebun dacă respecți reguli, e un miracol că se întâmplă catastrofe doar o dată la cinci ani …“Acest tip de catastrofe arată vina noastră comună, pactul cotidian pe care îl facem cu ‘merge şi aşa’. Şi când vine unul care spune ‘nu, nu merge şi aşa’, i se râde în nas. Pentru cei morți nu mai putem face nimic. Pentru cei vii putem: urgent controale la toate after school-urile şi verificate sistemele anti-incendiu precum şi reacția la o alarmă”, spune fostul ministru al Educației Daniel Funeriu, după ce opt pacienți dintr-un salon ATI, bolnavi de Covid și intubați, au murit în incendiul de la Spitalul județean Neamț, iar mai mulți medici au fost răniți. …. “Accidentele sunt revoltătoare şi rămâi cu groaznica senzație a unui gol în suflet, cu impresia unei dale de ciment pe umeri, atunci când puteau fi evitate. Accidentele care puteau fi evitate sunt, de fapt, crime. În țara în care eşti luat de nebun dacă respecți reguli şi eşti bătut dacă îndemni la respectarea lor, în țara în care o diplomă plagiată sau falsificată te face premier sau primar, în țara în care valorile, de la Eminescu la Coposu sunt batjocorite pe timpul vieții şi recunoscute doar după moarte, în țara în care şmecheria e lege supremă, e un miracol că se întâmplă catastrofe doar o dată la cinci ani. Dragii mei, înainte de a urla împotriva unui şefuleț, politician sau partid, întrebați-vă de câte ori ați făcut, voi şi familia voastră, şmecherii “descurcărețe” în loc de ceea ce ştiți că trebuia făcut. Acest tip de catastrofe arată vina noastră comună, pactul cotidian pe care îl facem cu “merge şi aşa”. Şi când vine unul care spune “nu, nu merge şi aşa”, i se râde în nas. Pentru cei morți nu mai putem face nimic. Pentru cei vii putem: urgent controale la toate after school-urile şi verificate sistemele anti-incendiu precum şi reacția la o alarmă.“ Integral: https://www.edupedu.ro

Coronavirus în România, 15 noiembrie. Bilanțul îmbolnăvirilor se menține ridicat, la fel numărul pacienților de la Terapie IntensivăCele trei motive pentru care oamenii aparent sănătoși fac forme grave de coronavirus și mor …. “Virusul, de la început și-a arătat un polimorfism privind diferite sisteme pe care le atacă și prin diferite efecte care pot duce la manifestări diferite. Sunt trei situații pentru care adulții aparent sănătoși fac forme grave de coronavirus și mor. În primul rând, virusul se manifestă în furtuna antinflamatorie, care duce a manifestările violente care nu mai răspund la tratament. Sau, oamenii ajung prea târziu la spital, iar schemele terapeutice nu mai sunt eficiente. Chiar dacă se aplică tot ce este eficient ca tratament în această boală, persoana nu răspunde. În al doilea rând, trebuie avut în vedere că în cazul unei mari părți a adulților aparent sănătoși, supravegherea stării de sănătate privind bolile cronice nu e cea mai bună. Avem adulți aparent sănătoși, care, în realitate, au afecțiuni cardio-vasculare, diabet, boli supraponderale. Chiar dacă nu sunt diagnosticate, aceste afecțiuni există și, pe acest teren, infecția are alte forme de manifestare, astfel că pacientul răspunde mult mai greu la tratament. Apoi, mai sunt adulții sănătoși care cred că nu li se poate întâmpla nimic, cei care tratează cu indiferență manifestările sau le pun pe seama altor afecțiuni și ajung prea târziu la tratament”, a spus la Digi24 Ioana Stăncel, expert în sănătate publică. Integral: https://www.digi24.ro

Medic, despre leacurile băbești care “prăjesc COVID-ul” ale lui ÎPS Calinic: “Sunt ineficiente, produc leziuni”. BOR le consideră “inofensive”Medic, despre leacurile băbești care “prăjesc COVID-ul” ale lui ÎPS Calinic: “Sunt ineficiente, produc leziuni”. BOR le consideră “inofensive” …… Legat de toate procedurile minim invazive, să-ți introduci orice în organism, în orificiile organismului, poate duce la leziuni locale și pot să apară alte complicații locale. Orice agresiune cu orice substanță, aplicată direct pe mucoasă, poate să producă leziuni ale mucoasei, arsuri, și practic o poartă extrem de facilă pentru orice virus, în momentul în care zona respectivă este inflamată de contactul cu o substanță acidă. Beatrice Mahler: Medicul subliniază că astfel de proceduri sunt ineficiente împotriva coronavirusului. “Virusul în momentul în care ajunge în organism nu rămâne cantonat nici la nivelul mucoasei nazale, nici la nivelul mucoasei oculare, ci el prin aceste locuri găsește o poartă de intrare în organism, se atașează de receptorii de la suprafața mucoasei și intră în interiorul celulei. Dacă ajunge în alveole și în aparatul respirator, acolo avem o șansă cu celulele care intervin în apărarea imediată din plămâni ca el să fie captat, iar dacă imunitatea este suficient de puternică, sunt informații în literatura de specialitate care arată că la anumite persoane, macrofagele reușesc să distrugă inclusiv COVID-ul. Prin urmare să intervenim cu proceduri agresive la nivelul mucoasei nazale nu facem decât să ne producem alte leziuni locale, fără a reuși să distrugem virusul, care, de fapt, în momentul în care ajunge în nas pătrunde imediat în organism și începe să se multiplice”, a mai spus medicul. Integral: https://www.libertatea.ro

Expert în sănătate publică explică de ce oameni aparent sănătoși fac forme grave de COVID și morNiște paturi lipsă …. Dă rău să spui că nu mai sunt paturi la ATI, atunci când președintele și premierul sunt în campanie electorală și declară, zi de zi, că s-a făcut și se mai face totul pentru victoria finală împotriva virusului. Iar dacă președintele personal a făcut totul și a făcut extrem de bine, ocupându-se el însuși chiar și de achiziții, cum poți tu să spui că nu-s paturi? Se poate? Când una fumezi și alta spui Iar dacă pacienții de la Timișoara au decedat din cauza ceții (cine suntem noi să-l contrazicem pe doctorul Musta?), tot cu aerul au legătură și declarațiile recente din București. Cu substanțele pe care le bagă ăștia în aer fix atunci când inspiră Ludovic Orban sau Klaus Iohannis. În mediul șmecheresc al țării, la apariția unei declarații halucinante țâșnește, rapid, și întrebarea: „Ce fumează ăsta?”. Premierul fumează, e drept, dar numai țigări legale, din tutun. Că le fumează în locuri ilegale, cum sunt clădirile guvernamentale, nu mai este treaba noastră. Președintele Iohannis nici măcar așa ceva nu fumează. Deci trebuie să fie de la ce bagă ăștia în aer. Care ăștia? Oculta mondială, iudeo-masoneria și rușii, care vor să-i compromită pe cei doi lideri carpatini. Weekendul ne ajută să scădem cifrele Joi, Ludovic Orban a fost extrem de optimist, de purtător de vești bune: „Pe rezultatele testărilor pe ultimele 5 zile, constatăm că am oprit această creştere, ba chiar este o oarecare tendinţă de plafonare a numărului de cazuri […]”. În alea 5 zile numărate de premier intrau și acele zile tradiționale în care numărul testelor scade cu aproape trei sferturi. Acele zile în care mistificăm realitatea și ajustăm, din pix, rata națională a infectărilor. Sâmbăta, duminca și lunea, numerele comunicate de către Grupul de Comunicare Strategică nu reprezintă realitatea, ci obiceiul strămoșesc de a ne lua liber în weekend chiar și atunci când țara este în flăcări. Cei care ar trebui să prelucreze testele sunt asemenea unor pompieri care vineri, la 14.00-14.30, lasă găleata în fața incendiului în desfășurare, semnează fișa de pontaj și se duc liniștiți acasă, de unde vor reveni luni pentru a continua treaba. Dacă mai au ce continua. Aș spune că a scăzut numărul de infectări după ce iei în calcul zilele nemuncii în sistem, nu este o noutate. Acum câteva luni, premierul chiar anunța cu tupeu, la fiecare început de săptămână, că, iată, scad cazurile, pentru că Guvernul își face treaba. În popor, această tactică, atât de dragă guvernanților și care, deși străvezie, încă mai prinde, se numește „prosteală pe față”. Și președintele spune că suntem pe drumul cel bun Este și tactica favorită a domnului președinte, care, tot joi, s-a împăunat peste măsură, pe aceeași temă: „Măsurile luate de Guvern acum câteva săptămâni, care au dus la dezbateri de tot felul, deja dau primele rezultate. Cu siguranță ați observat că acum 3-4 săptămâni numărul de cazuri creștea foarte mult. Acum deja suntem în a treia săptămână când numărul maxim e de 10.000 și multe zile când numărul e sensibil sub 10.000”. E vremea să tragem aer în piept, să respirăm adânc și să evităm a ne enerva. În definitiv, președintele Iohannis a fost foarte modest. Putea să le spună prefecților foarte simplu: „Vedeți, băi, cum se face? Luni, pe 9 noiembrie, nici nu închisesem piețele decât de câteva ore, iar numărul infectaților a scăzut la 3.240! Doar cu o zi înainte erau de două ori mai multe. Nu merit eu aplauze furtunoase?”. Din 22 octombrie, s-a dublat numărul de cazuri Problema însă nu stă deloc așa cum a prezentat-o Klaus Iohannis. Pe 22 octombrie, data de la care se împlineau joi trei săptămâni, România înregistra 4.902 de noi cazuri. Nici măcar nu se ajunsese, până atunci, la 5.000 de cazuri pe zi. Dar ce bine, nu?, că de trei săptămâni ne-am stabilizat la „maxim 10.000” de cazuri pe zi. Ce coincidență ciudată că fix în aceeași zi cu declarația președintelui Iohannis, „maxim 10.000” a însemnat 10.142. Cum tot „maxim 10.000” de cazuri au însemnat și cele 10.260 de vineri, 6 noiembrie. De fapt, din 22 octombrie, „ultimele 3 săptămâni”, cum ar veni, numărul zilnic de cazuri nu s-a stabilizat. S-a dublat. Și tot în trei săptămâni numărul morților a ajuns de la 6.163 la 8.510. În doar 21 de zile au murit 38% din numărul total al morților din primele 214 zile de la decesul numărul unu cauzat de COVID. Că sunt sau nu paturi libere la ATI pentru bolnavii deCOVID, încă nu știm exact. Dar nu acestea sunt paturile de care, se apare, începem să avem din ce în ce mai mare nevoie. Urgența principală a României începe să fie reprezentată de două paturi la Psihiatrie, pentru cei doi pacienți care se cred unul premier competent și celălalt președinte providențial. Integral: https://www.libertatea.ro

PIB-ul in T3, comentat de analistiOpinie Dragoş Damian, Terapia Cluj: Nu cred că specialiştii care impun măsurile epidemiologice realizează impactul lor pe lanţ în economie. Economic, lucrurile vor sta neplăcut în 2021, pentru că închiderile afectează în primul rând afacerile antreprenorilor, producătorilot mici, HoReCa sau fermierilor români, iar aceştia nu pot practica telemunca Insistenţa cu care se discută despre telemuncă este o insultă inclusiv la adresa siturilor de manufactură industrială, dar asta este alta poveste … Ca in piete nu prea se poarta masca, ca nu se pastreaza distanta – plus ca de fapt nici nu prea se mai vand produse romanesti si nu se da bon fiscal – asta stie toata lumea. Dar, cu exceptia probabil a bonului fiscal, asa era astazi si la mall. Masca era deseori purtata sub nas sau scoasa cu totul pentru ca se ia o gustare din mers sau se bea cafea sau se face identificare Face ID pe mobil iar distanta era imposibil de pastrat din cauza aglomeratiei. Si, nimic nou, magazinele sau produsele romanesti isi gasesc foarte putin loc in mall-uri. Nu cred ca specialistii care sugereaza diversele masuri epidemiologice realizeaza reactiile in lant pe care aceste masuri le genereaza pentru economie. Nici nu trebuie dealtfel, ei trebuie sa se ingrijeasca de sanatatea publica, iar cand sanatatea publica este in pericol impactul asupra economiei trebuie pus in plan secund. Dar este totusi foarte greu sa intelegi cum, din punct de vedere epidemiologic, pietele trebuie inchise si mall-urile pot ramane deschise si cum, din punct de vedere economic, Romania nu va avea de suferit prin aceste masuri….. Stim ca masurile epidemiologice genereaza efecte in 14 zile, asa ca putem spera ca in 14 zile nu o sa mai avem 10 mii de cazuri pe zi, ci, ca efect al inchiderii pietelor, (sa presupunem) cu 10% mai putine. Caci avem o tinta, nu? Pentru fiecare masura luata ne fixam o tinta, nu? Economic insa, ma tem ca lucrurile vor sta foarte neplacut in 2021, pentru ca inchiderile afecteaza in primul rand afacerile antreprenorilor, producatori mici, Horeca sau fermieri romani, iar acestia nu pot practica telemunca (insistenta cu care se discuta despre telemunca este o insulta inclusiv la adresa siturilor de manufactura industriala, dar asta este alta poveste). Daca Romania pierde si bruma de servicii si productie locala care mai exista, dar mai ales calea fragila de distributie a acesteia pana la consumator, inseamna ca pandemia are efecte economice mult mai perverse, pentru ca taie din nou din suveranitatea economica, de unde oricum multa nu mai ramasese. Dar, norocul nostru ramane ca suntem membrii UE, pentru ca daca lucrurile merg rau o sa absorbim cu totii bani de acolo, si o sa ne revenim. Nu? Integral: https://www.zf.ro

INTERVIU | Senator USR suspectat de blat, despre Fără Penali: “Nici PSD, nici PNL și nici UDMR nu-și doresc acest referendum”INTERVIU | Senator USR suspectat de blat, despre Fără Penali: “Nici PSD, nici PNL și nici UDMR nu-și doresc acest referendum” …. Povestea fantezistă a negocierii cu PSD a fost inventată după momentul votului pentru a ascunde o neputință politică a celor despre care credeam ca se află alături de noi în lupta împotriva PSD (n.r. – PNL). Ca să nu las loc de interpretări: Nu, USR nu a negociat cu PSD, iar asta e simplu de demonstrat în condițiile în care chiar dumneavoastră, jurnaliștii, ați publicat decizia partidului nostru, comunicată pe grupul de WhatsApp, de a vota pentru domnul Zegrean în funcția de președinte al CL și pentru mine ca președinte de secție. …. Dacă domnii deputați și senatori PNL se întreabă de ce domnul Zegrean a obținut atât de puține voturi, ei bine, poate ar trebui să caute răspunsul chiar în cadrul grupului parlamentar propriu, fără să paseze răspunderea către USR. Domnul Zegrean și-a atras antipatia multor actuali deputați și senatori PNL care au făcut parte din USL și care, la momentul referendumului pentru demiterea președintelui Băsescu, l-au considerat pe domnul Zegrean principalul responsabil pentru eșecul acțiunii lor. ….. Ultimii 4 ani de opoziție totală la politica pro infracțională a Partidului Social Democrat, sutele de ore petrecute în dezbaterile prin care încercam să blocăm atacul PSD – ALDE – UDMR la Legile Justiției, prestația mea și a colegilor mei din celebra “comisie Iordache” și din comisia juridică, acțiunile noastre de protest încă din primele săptămâni de mandat, când domnul Iordache era ministrul justiției, toate acestea sunt garanția corectitudinii noastre politice și morale. Cum poate presupune cineva de bună credință să spună că noi negociem cu PSD?! ….. Spuneți că situația din Biroul Permanent a fost insuficient explicată și mă surprindeți. Toate semnele de întrebare au pornit de la un articol publicat de un domn jurnalist, de altfel respectabil, care a făcut o singură greșeală de documentare de la care au început toate speculațiile. Distinsul jurnalist nu a știut – sper că nu a ignorat cu intenție – că un membru PSD din Biroul Permanent al Senatului a demisionat în urmă cu o săptămână, generând astfel o recalculare a cvorumului de ședință a BP. Odată cu această demisie pragul de prezență pentru întrunirea cvorumului s-a redus de la 7 la 6. Ședința BP a început când reprezentantul UDMR și-a înregistrat prezența și președintele a considerat că cvorumul este întrunit. O dovadă în acest sens stă în stenograma ședinței BP a Senatului din data de 9 noiembrie. …. Am participat la ședință pentru a pune pe ordinea de zi inițiativa “Fără Penali”, la solicitarea colegului meu Radu Mihail – liderul de grup al USR, în urma discuției cu conducerea partidului. Ceea ce s-a și întâmplat. …. Pentru a înțelege blocajul din Comisia juridică ar trebui să vă adresați liberalilor. De câteva luni, de când comisia nu mai are președinte, lucrările sunt conduse de o doamnă senator PNL în calitate de vicepreședinte. O doamnă care, după luni întregi în care a convocat ședințele comisiei săptămânal, a descoperit subit – acum, în contextul votului pentru inițiativa “Fără Penali” că “nu îi permite regulamentul”. Regulamentul nu s-a schimbat în ultimele luni, așa că vă invit să trageți propriile concluzii și să adresați din nou întrebarea: Cine negociază cu PSD? Integral: https://www.libertatea.ro

FOTO Metoda salbatica de toaletare a copacilor. Imagini ireale pe un drum judetean: "Ar trebui ascutiti la varf pentru cei care au facut asta"FOTO Metoda salbatica de toaletare a copacilor. Imagini ireale pe un drum judetean: “Ar trebui ascutiti la varf pentru cei care au facut asta”  Copacii care se afla pe marginea unui drum judetean au fost toaletati intr-un mod inspaimantator, care-i duce pe trecatori cu gandul la un film horror. Administratorul drumului, Consiliul Judetean Dolj, a decis sa taie integral coroana copacilor, astfel incat a mai ramas doar trunchiul acestora. Imagini ireale cu noul “look” al plopilor de pe marginea drumului au fost facute publice de parlamentarul USR Adrian Claudiu Prisnel, care se intreaba retoric daca “Nu-s retezati cam de sus?”. Unul dintre comentatori i-a raspuns “Nu, sunt ok. Dar ar trebui ascutiti la varf pentru cei care au facut asta”. Este vorba despre DJ561E, in zona Tunarii Noi si Tunarii Vechi. Integral: https://ziare.com

Răpit de extratereștri și clonat. Cazul Xavier C - TineramaPrimul mesaj trimis de români în spațiu: ”Cine are 100 de lei până la salariu?” Deși nu beneficiază de aparatura celor de la NASA, oamenii de știință de la Institutul Național de SMS-uri și Mesaje Intergalactice au reușit imposibilul: au trimis un prim mesaj în spațiu. Și, bineînțeles, nu putea fi ales decât un mesaj extrem de reprezentativ pentru țara noastră: ”Cine are 100 de lei până la salariu?”. Liderul echipei de cercetare a explicat că alegerea mesajului a venit firesc. ”Pentru că suntem pe final de lună și toată lumea e la limită cu banii, la întrebarea ce mesaj să trimitem în spațiu toți colegii au propus în cor «Cine are 100 de lei până la salariu?»…..Reușita oamenilor de știință români este cu atât mai spectaculoasă cu cât a fost obținută dintr-un laborator fără electricitate. ”Pentru că n-am plătit ultima factură ne-au tăiat de tot curentul, dar ne-am strecurat în laboratorul colegilor bulgari și-am reușit să-l trimitem de-acolo”, a povestit liderul oamenilor de știință români. Integral:

Revista Presei – 14 noiembrie.”Deciziile CCR pot opera ca adevărate amnistii şi graţieri.”

Autumnal Equinox 2020: The First Day of Fall | Facts, Folklore & More | The Old Farmer's AlmanacBuna diminata intr-o zi de sambata, 14 noiembrie! Vremea va fi ușor mai caldă decât în mod normal la această dată. Cerul va fi noros în sud-estul țării, unde local va ploua slab. În restul teritoriului, înnorările vor fi temporare și doar izolat va ploua slab sau va burnița. Trecător, pe crestele montane vor fi posibile precipitații mixte. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 8 și 13 grade, iar cele minime se vor încadra între -3 şi 9 grade. Local, dimineața și noaptea, se va semnala ceaţă. În București, vremea va fi ușor mai caldă decât în mod normal la această dată. Cerul va fi temporar noros, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 12…13 grade, iar cea minimă de 3…4 grade. Dimineața și noaptea va fi ceață.

Coronavirus in RomaniaSondaj: 32,6% dintre romani nu au gasit anul acesta un medicament de care aveau nevoie  Aproape o treime (32,6%) dintre romani sustin ca, pe parcursul ultimului an, s-a intamplat ca ei sau rudele lor sa nu gaseasca medicamentul cautat, potrivit unui studiu efectuat de Centrul de Cercetari Sociologice Larics (CCSL), in parteneriat cu Asociatia Romana a Producatorilor Internationali de Medicamente (ARPIM) si Institutul de Stiinte Politice si Relatii Internationale (ISPRI), sub egida Sectiei de Stiinte Medicale a Academiei Romane. Volumul esantionului a fost de 1.000 de persoane, iar eroarea maxima admisa a datelor este de +/- 3%. Metoda folosita a fost cea a chestionarului aplicat telefonic. Studiul a fost realizat in perioada 25 septembrie – 16 octombrie. Mai mult de jumatate dintre respondenti (57,9%) au sustinut ca nu s-a intamplat, pe parcursul ultimului ultimul an, ca ei sau cineva din familie sa caute un medicament si sa nu il gaseasca in tara, iar 7,1% au afirmat ca s-au confruntat cu o astfel de problema, insa doar in perioada starii de urgenta din primavara. Potrivit cercetarii, 42,8% dintre cei chestionati au spus ca este important ca romanii sa aiba acces la medicamente inovatoare, la fel ca toti ceilalti cetateni europeni, in opinia a 40,06% acest lucru este foarte important, in timp ce 9,3% cred ca deocamdata este mai important sa existe medicamente ieftine pentru intreaga populatie. 61,5% dintre cei chestionati cred ca romanii nu beneficiaza de medicamente noi in aceeasi masura ca alti europeni. Caracteristicile cele mai apreciate ale unui medicament sunt urmatoarele: sa actioneze rapid (73%), sa fie usor de administrat (66,2%), sa nu aiba efecte adverse semnificative (61,9%), sa se gaseasca usor in farmacii (34,9%), sa fie compensat de sistemul de asigurari de sanatate (24,4%), sa fie ieftin (23,9%), sa se vanda fara reteta (9,4%)….. Intr-o comparatie a spitalelor private cu cele de stat, subiectii sondajului au optat pentru unitatile particulare din perspectiva urmatoarelor criterii: capacitatea de a rezolva cazuri grave (47% au indicat mai degraba spitalul privat, iar 29,6% spitalul de stat); comunicarea cu persoana bolnava (58% in favoarea spitalelor private); conditii de tratament (65% in favoarea spitalelor private). Intrebati care sunt aspectele pe care le considera importante, in afara tratamentului propriu-zis, 56% au indicat accesul la aparatura si medicamente foarte moderne; 50,4% amabilitatea personalului medical; 45,5% conditiile de primire, internare, curatenie; 42,9% gratuitatea sau compensarea serviciilor medicale de la bugetul de stat; 40,4% – faptul de a nu fi pusi in situatia de a da mita. Integral: https://ziare.com

masti falseMii de măști FFP 3 false la Spitalul “Victor Babeș” din Timișoara. Medic: Picau filtrele din ele, este o crimă la adresa personalului medical Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara, aflat în prima linie în lupta cu COVID-19, a primit peste 14.500 de măști FFP 3 false, cărora le picau filtrele. Managerul spitalului, Cristian Oancea, atrage atenția că este “o crimă la adresa personalului medical”, scrie tion.ro. Reprezentanții Spitalului “Victor Babeș” din Timișoara au descoperit joi că 14.575 de măști FFP 3 dintr-un lot de 25.000 de bucăți sunt neconforme, mai exact le picau filtrele. “Am descoperit un lot de peste 14.000 de bucăți, care nu erau conforme. De fapt, erau fake, am înștiințat imediat autoritățile și le-am retras de pe secții. Noi am sesizat organele competente și așteptăm să vedem ce putem să facem cu aceste loturi. Vorbim de măști FFP3, o anumită marcă, efectiv picau filtrele de la ele”, a explicat Cristian Oancea, managerul Spitalului “Victor Babeș” din Timișoara. Nu se știe dacă până acum au fost puși în pericol medicii care au intrat în saloanele bolnavilor de Covid-19, dar reprezentanții spitalului susțin că, dacă le-ar fi folosit, ar fi inhalat direct aerul contaminat….. Măștile au fost cumpărate de spital de la trei firme din România, prin atribuire directă cu negociere, cu 50 de lei bucata cu tot cu TVA. Paguba este de 120.000 de euro. Conducerea spitalului a alertat DSP și Poliția, dar a anunțat și distribuitorii, să nu mai vândă măștile și să le retragă de pe piață pe cele pe care le-au vândut. Conform etichetei de pe echipamentul de protecție, măștile proveneau din Polonia. Vineri, autoritățile din România au emis o alertă pentru măști neconforme aflate pe piață. Anunțul a fost făcut de președintele ANPC. Integral: https://www.hotnews.ro

Cazuri noi de coronavirus - harta pe judete - 13 noiembrie 2020Mii de doctori care tratează bolnavi COVID riscă pușcăria. Doar 4 specializări, acoperite de lege  O lacună legislativă semnalată de un avocat și confirmată de un medic pentru Newsweek arată că medicii care nu au specializările ATI, interne, pneumologie, boli infecțioase și tratează bolnavi COVID pot fi acuzați de comiterea unei infracțiuni: exercitarea abuzivă a profesiei. Prin extinderea rețelei de spitale COVID, mii de medici sunt obligați la un act medical dincolo de specialitatea pentru care au drept de liberă practică. Avocatul Doru Costea a semnalat că: „In conditiile actuale de pandemie, in care prin Ordin al Ministerului Sanatatii, s-a extins reteaua spitalelor de alta specialitate, spitale care sunt obligate sa primeasca/trateze pacienti COVID, indiferent de specialitatea secțiilor implicate în această operațiune si, corespunzator, a medicilor de alta specialitate angajati in aceste sectii, se impune de urgenta modificarea, prin lege sau OUG, a textelor/articolelor privitoare la limitarea actului medical la specialitatea pentru care medicul respectiv a primit autorizatia de libera practica. Depasirea competentelor de specialitate constituie infractiune si, in consecinta, medicii obligati sa efectueze acte medicale pentru o specialitate pentru care nu au autorizatie de libera practica, trebuie protejati printr-o lege, sau OUG. Acestea trebuie sa suspende temporar, pe parcursul pandemiei, limitarile mai sus evocate, ca si consecintele raspunderii civile si penale”. Cine ar trebui să se ocupe de bolnavii COVID Senatorul USR Adrian Wiener, coordonator al secției COVID a Spitalului Județean Arad, a confirmat, pentru Newsweek România, pericolele la care sunt expuși medicii și care au fost invocate de avocatul Costea: „Este adevărat. Am mai spus-o: ortopezi fizioterapeuți tratează bonavi de COVID. Sigur că sunt în afara acoperirii de malpraxis și sigur că Guvernul trebuie, prin Ordonanță de Urgență, să găsească o formulă de limitare a răspunderii civile și penale pentru cadrele medicale obligate să lucreze adiacent specialității lor. Altfel, e exercitare abuzivă a unei profesii. E o situație excepțională si e firesc ca toată lumea să se implice. Dar sunt aspecte medico-legale care trebuie ajustate pentru a nu vulnerabiliza și mai mult cadrele medicale”, arată Adrian Wiener.  Medicul arată că, potrivit legii, doar medicii ATI, pneumologii, interniștii și infecționiștii ar trebui să se ocupe de această boală infecto-contagioasă. Acesta arată că, în absența reglementărilor legale, medicii care tratează pacienți COVID pot fi trași la răspundere, atât civil cât și penal. „Depinde de natura plângerii – omor prin imprudență, neglijență. Medicii riscă ridicarea dreptului de liberă practică, plata de daune sau chiar pușcărie”, precizează medicul Adrian Wiener. Integral: https://newsweek.ro

Coronavirus RomaniaIluzia normalităţii  …. Studiile comportamentale şi asupra dezvoltărilor psihologice în situaţii limită acreditează cît se poate de solid acest fenomen. Majoritatea zdrobitoare a oamenilor nu sunt “construiţi”, sigur nu sunt formaţi în procesele de socializare, pentru a trăi şi acţiona prea multă vreme în teritoriul disfuncţionalităţii, al anormalităţii. Ceea ce se întîmplă în România de la debutul pandemiei arată clar că autorităţile decidente, ca şi marea majoritate a populaţiei, se scufundă tot mai adînc în această iluzie. Iluzia normalităţii.Analiza conţinutului şi a modului în care s-au înlănţuit deciziile celor care au răspunderea guvernării în aceste vremuri este cît se poate de relevantă. De ce şirul măsurilor restrictive impuse populaţiei a început cu starea de urgenţă, cea mai radicală dintre abordările disponibile? Nu pentru că ar fi urmat exemplul altor ţări, nu pentru că s-au speriat, ci pentru că au crezut sincer în efectul “terapiei de şoc”. Chiar dacă ceva mai amar, “medicamentul” va fi suficient pentru a readuce lucrurile în parametrii de normalitate, sau măcar de semi-normalitate. Lumea nu se va îmbolnăvi cu mai mult decît de obicei, spitalele vor avea astfel resurse să facă faţă unui surplus bine regulat de pacienţi, unităţile ATI nu vor fi suprasolicitate şi, cu puţin noroc, în scurtă vreme cineva o să dea şi peste leacul miraculos, fie el vaccin sau un coctail de produse bio-terapeutice. Cu şi fără intenţie, direct şi indirect, autorităţile au cultivat speranţa, aşteptarea că… iaca, acuşi-acuşi, trece şi pacostea asta şi ne întoarcem unde ne aflam mai înainte. Ca prin miracol, economia, politica şi viaţa de zi cu zi a omului de rînd, toate, se întorc în pajiştile înflorite ale normalităţii. Doar că realitatea era pe cu totul altă traiectorie. Consecinţa cea mai gravă a acestei abordări nu este însă cultivarea unei aşteptări iluzorii, ci calibrarea măsurilor din sistemul sanitar în regimul unei normalităţi care intrase în disoluţie încă de la declanşarea pandemiei. În locul trecerii urgente în parametrii situaţiilor de criză, încă de la început, populaţiei i s-a impus regimul stării excepţionale, în timp ce sisteme critice, cum sunt cel sanitar şi al administraţiei publice au fost lăsate “la vatră” sau articulate, ca să nu spun cîrpite, cu măsuri ad-hoc de fiecare dată cînd situaţia ameninţa să scape de sub control. Vezi pseudo-militarizarea conducerii unor spitale sau ideea cel puţin năstruşnică de a scoate armata la patrulat pe stradă ca să asigure respectarea regimului stării de urgenţă. Similar, întreaga agendă economică şi a măsurilor de “sprijin” pentru sectoarele direct şi imediat afectate de măsurile de izolare, în special complexul HORECA, s-a ancorat în aceeaşi iluzie a revenirii relativ uşoare şi rapide la normalitatea din care pandemia ne-a izgonit. Idee, de altfel, deloc originală, ea stînd la baza soluţiei adoptate cu tam-tam şi steaguri fluturînd în vînt şi la nivelul Uniunii Europene. Singura schimbare în atitudinea autorităţilor, în acest parcurs, este aceea că orizontul de timp al revenirii la normalitate este prezentat ceva mai departe de ziua de mîine: poate poimîine, poate la Crăciun, poate la Bobotează, poate la anul, de Paşti! Cît despre omul de rînd, el a început deja, în masă, operaţiunea de rectificare, reajustare şi distorsionare gravă a condiţiilor în care îşi defineşte normalitatea. Integral: https://www.bursa.ro

SibiuCocktailul exploziv care a făcut din Sibiu campion pe țară la rata de infectare cu coronavirus  Oraș turistic, puternic industrializat, cu o mare de navetiști aduși la fabricile din oraș cu microbuzele de la sate, dar cu o administrație paralizată, ruptă de realitate și în negare, care până mai ieri era gata să organizeze și anul acesta târgul de Crăciun, Sibiul a devenit campion național la rata de infectare cu peste 11 cazuri la mia de locuitori. Rețeta perfectă a dezastrului. Toate ingredientele pentru un cocktail exploziv s-au amestecat la Sibiu. În plină criză de coronavirus, pe data de 29 octombrie, primăria Sibiului anunța organizarea Târgului de Crăciun, devenit faimos în țară, deși orașul avea în urmă cu două săptămâni o rată de infectare de peste 4,6 la mia de locuitori, se afla deja în scenariul roșu de o săptămână și ar fi trebuit deja carantinat, cum s-a întâmplat în alte orașe cu o rată de infectare chiar mai mică. Autoritățile locale au renunțat la organizarea târgului trei zile mai târziu, când rata de infectare a depășit 6 la mie, dar intenția în sine pe fond de criză majoră spune multe despre starea de inconștiență instalată deja la nivelul administrației locale. Până la un punct, încercarea unui oraș care înregistrază excedent bugetar de zece ani înoace, în fiecare an, de a-și salva principala sursă de venit, turismul, este de înțeles. Sibiul a raportat anul trecut circa 367 de milioane de lei excedent bugetar, o parte semnificativă fiind încasată din turism…..Toate datele indică azi drept sursă principală de infectare activitatea turistică mai ales seara, când oamenii iau cu asalt restaurantele, hotelurile, spațiile închise. Oricât s-ar proteja, mobilitatea intensă dintr-un oraș turistic expune orașul în mod evident la riscuri incomparabil mai mari decât așezările fără vânzoleala specifică. Iar în aceste restaurante/ pensiuni/ hoteluri lucrează numeroși angajați veniți de pe satele din jur, care asigură astfel răspândirea uniformă a virusului în județ….. O altă cauză importantă o reprezintă industrializarea puternică a orașului.  …. În toate aceste fabrici muncitorii vin cu microbuze de pe la sate. Naveta intensă reprezintă alt factor major de risc, așa cum s-a văzut încă din primăvară, la primul val, când fabricile din Sibiu și împrejurimi au fost focare de infecție. 49% dintre angajații din Sibiu sunt în sectorul industrial, deci jumătate. Adăugați această realitate faptului că orașul colcăie de turiști în fiecare lună din an, aproape că nu există extra-sezon. Or, într-o astfel de comunitate cu riscuri epidemiologice majore, cu o populație care a sărit în ultimii ani de 170.000 de locuitori, Sibiul efectuează doar câteva sute de teste pe zi.  ”În Sibiu avem două centre. La Spitalul Clinic Județean se prelucrează un total de 400 de teste, iar la pediatrie 230 de teste zilnice. Sunt, de asemenea, și alte laboratoare care recoltează probe, dar care sunt trimise la alte laboratoare, din alte județe. Se testează destul de bine. Este cât ar trebui pentru județul Sibiu”, a declarat Gabriel Budescu (foto), directorul DSP Sibiu. Rata de pozitivare a testelor pentru SARS CoV – 2 a fost de 47,52%. La aproximativ două teste realizate, unul a fost pozitiv. Am lăsat la sfârșit problema paraliziei administrative,  ceva mai complexă. Presa locală semnalează la acest capitol incompetența. Colegii de la Turnul Sfatului cunosc foarte bine realitatea administrației locale și noteză că ”o grămadă de instituții sunt conduse de persoane pur și simplu incapabile de a contribui într-o asemenea situație. E suficient să arunci un ochi la o ședință a Comitetului Județean de Urgență ca să îți dai seama că cel puțin jumătate din oameni habar n-au ce caută acolo, asta ca să nu mai vorbim ce expertiza pe care ei o pot aduce pe subiect”. Iar această incompetență am văzut-o în acțiune zilele trecute, când un angajat al DSP Sibiu, de pildă, a sunat la familia unui bolnav mort de covid să o întrebe cum se mai simte. Integral: https://www.g4media.ro

IPS TeodosieVIDEO IPS Teodosie amenință că va acționa în instanță autoritățile dacă interzic pelerinajele de Sf. Andrei: „Niște restricții care n-au logică”  IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, amenință că va acționa în instanță autoritățile naționale și județene dacă vor interzice pelerinajele la Mănăstirea Sf. Andrei la sfârșitul acestei luni, transmite Constanța de azi. Arhiepiscopul Tomisului susține că nu există niciun motiv pentru a fi interzise evenimentele religioase de la lăcașul de cult cu ocazia sărbătorii Sf. Apostol Andrei. Ierarhul amenință în primă fază că, dacă pelerinajul va fi interzis, va căuta niște avocați foarte serioși pentru a ataca în instanță decizia. Ulterior revine și consideră că e mai bine ca să nu mai aștepte o decizie a autorităților și să obțină singur o decizie în instanță, favorabilă organizării pelerinajului: „Trebuie să avem chiar o sentință în sensul acesta și vom face o intervenție. (…) voi căuta cei mai iscusiți juriști, care deja m-au căutat”, a anunțat acesta la postul de radio al arhiepiscopiei, potrivit Dobrogea Live….. Acesta a adăugat că nu se mulțumește cu „restricții care nu au nicio logică și care restrâng drepturile noastre de închinători”. „Eu voi face toate demersurile. De azi într-o săptămână când ne vedem trebuie să avem deja… vom merge chiar să ne susținem drepturile noastre de închinători, în instanță. Eu nu mă mulțumesc cu niște restricții care n-au logică și care ne restrâng drepturile noastre de închinători”, a mai precizat Teodosie. Integral: https://www.hotnews.ro

Sotul Anei Birchall este englez, dar cei doi s-au cunoscut in SUA si traiesc in Romania! Cum arata barbatul celui mai bogat ministru din Guvernul Grindeanu - Stirile Kanal DBirchall, revoltată după anularea unor interceptări: “Deciziile CCR pot opera ca adevărate amnistii şi graţieri” “Aşa nu se mai poate!”, transmite, pe Facebook, fostul ministru al Justiţiei Ana Birchall, după ce Tribunalul Bihor a anulat interceptările realizate de SRI pe mandat de siguranţă naţională din dosarul fostului preşedinte al CJ Bihor Alexandru Kiss, şi al afaceristului Beneamin Rus, patron al Selina Oradea. Decizia Tribunalului Bihor de anulare a probelor a venit în rejudecare după ce, iniţial, fostul şef al CJ Bihor Alexandru Kiss primise, la aceeaşi instanţă, 8 ani de detenţie pentru o mită de 4 milioane de euro, iar Beneamin Rus primise 4 ani pentru spălare de bani. Indignată de decizia Tribunalului Bihor, Ana Birchall reaminteşte că a avertizat cu privire la faptul că dosarele vor cădea ca popicele în urma “aberantelor” decizii ale CCR, ultima dintre aceasta fiind Decizia nr.55/2020 a Curţii Constituţionale a României, prin care se stabileşte că înregistrările efectuate în baza legii 51/1991 privind siguranţa naţională nu pot constitui probe în dosare penale. “Vă spuneam că o să înceapă să cadă ca popicele?? Vă spuneam! Şi asta exclusiv datorită aberantelor decizii CCR una fiind decizia CCR nr. 55 din primăvara anului 2020. Aşa cum am mai spus, se impune modificarea legislaţiei în regim de urgenţă (nu înţeleg de ce până acum nu a fost operată această modificare legislativă atât de importantă dat fiind că decizia CCR a fost dată în primăvara anului 2020!”, scrie pe Facebook Ana Birchall. În aceste condiţii, fostul ministru îşi exprimă speranţa că Senatul va adopta iniţiativa legislativă care prevede salvarea probelor obţinute de SRI pe mandat de securitate naţională (MSN) adoptată tacit joi de Camera Deputaţilor. Respectiva iniţiativă a fost depusă de Cătălin Predoiu şi alţi doi deputaţi liberali în august 2020 şi a primit, atenţie, raport de respingere în Comisia Juridică din Camera Deputaţilor. “Bine că azi a fost adoptat tacit un astfel de proiect de lege şi sper ca Senatul să îl aprobe urgent, urgent) pentru ca aceste probe să NU mai fie eliminate şi astfel cei care au încălcat legea să scape, inclusiv cu banii furaţi statului român! Astfel de probe, pe care unele instanţe le elimină, au fost obţinute în baza unui mandat dat de un judecător şi nu orice judecător ci un judecător de la Înalta Curte, fiind legal administrate! Integral: https://epochtimes-romania.com

Confiscarea extinsa a averii nejustificate, aprobata de ParlamentLege noua: modificari privind confiscarea extinsa …In aprilie 2012, România introducea pentru prima dată în legislaţie instituţia numită „confiscarea extinsă”. Prin aceasta s-a  urmărit să se confişte averea ilicită pe care o deţin persoanele condamnate pentru 17 tipuri de infracţiuni (trafic de droguri, de persoane, de organe; evaziune fiscală, spălare de bani; terrorism; pronografie; infracţiuni patrimoniale etc) sancţionabile de lege cu pedeapsă de la patru ani închisoare în sus. Deci, pe lângă confiscarea obişnuită a bunurilor dobândite prin comiterea infracţiunii, instanţele urmau de acum să confişte şi bunurile de acasă (aflate la condamnat sau puse pe numele unor rude ori străini) dobândite în ultimii cinci ani de zile, dacă nu era justificată provenienţa lor legală şi dacă instanţa avea convingerea că aceste bunuri au fost dobândite din activităţi specifice vreunei infracţiuni din lista celor 17 tipuri. Legea nr. 228/2020 modifică reglementarea existentă în România, iar din expunerea de motive cuprinsă în fişa proiectului de lege aflăm că modificarea s-a impus ca urmare a apariţiei Directivei 2014/42/UE. Potrivit noii reglementări, dacă o persoană este condamnată pentru comiterea oricărei infracţiuni sancţionate de lege  cu închisoarea de 4 ani sau mai mare şi are bunuri dobândite în ultimii cinci ani despre care instanța este convinsă că provin din orice activități infracționale, va dispune confiscarea extinsă. Convingerea se formează pe disproporţia existentă între veniturile licite şi averea deţinută. Reamintim încă două chestiuni: prin decizia CCR nr. 11/2015 s-a stabilit că dispoziţiile privind confiscarea extinsă se aplică doar pentru averile dobândite după luna aprilie 2012; pentru valorificarea bunurilor indisponibilizate aveam o instituţie special, ANABI, înfiinţată prin Legea nr. 318/2015. Integral: https://vedemjust.ro

Fara cursuriDocument oficial al Guvernului: Un milion de copii nu au avut acces la educație timp de mai multe luni, ca efect direct al închiderii școlilor …. “Aproape un milion de copii”, adică unul din trei elevi din România, nu au avut acces la educație timp de mai multe luni, după decizia de închidere a școlilor, potrivit documentului Planul Național de Reziliență și Redresare, consultat de Edupedu.ro. Este un document de lucru al Guvernului, care urmează să fie prezentat Comisiei Europene în negocierea proiectelor propuse spre finanțare din fondul special NextGeneration EU, care alocă României 30,4 miliarde de euro. La capitolul Digitalizare din document, Guvernul descrie situația actuală a Educației din România și subliniază că din cauza închiderii școlilor, fiindcă lipsește infrastructura de bază, peste 1 milion de copii nu au avut acces la Educație în ultimele luni….. Ca urmare au fost luate o serie de măsuri necesare pentru a sprijini procesul educațional prin achiziția de echipamente IT în cadrul POC, precum și a altor echipamente/dispozitive electronice necesare desfășurării activității didactice în mediul on-line pentru 400.000 elevi și studenți” Este pentru prima dată cănd Guvernul României publică într-un document numărul real al elevilor afectați de închiderea școlilor și de lipsa de instrumente pentru școala online. Argumentul este folosit pentru justificarea nevoilor de investiții în digitalizarea Educației. Integral: https://www.edupedu.ro

Piata Sudului - Bucuresti, Cartierul Berceni, aug 2012 - HotReporter - HotNews.roFurtuna politică a închiderii pieţelor agroalimentare pune degetul pe o rană: Dezechilibrul între puterea marilor retaileri veniţi cu decenii de capitalism în spate şi micul producător local care pur şi simplu nu a avut când să crească şi să se maturizeze  Decizia de a închide pieţele a stârnit o furtună politică, dar ceea ce a făcut bun este că a pus degetul pe o rană a României în ceea ce priveşte dezechilibrul uriaş între micul producător/ comerciant şi marile reţele de retail. Întrebat fiind de Ziarul Financiar câte pieţe sunt în România şi ce pondere au acestea în totalul aprovizionării populaţiei cu fructe, legume, lapte, carne şi preparate, ministrul agriculturii nu a ştiut să răspundă şi nici nu există studii aprofundate şi analize la zi în această direcţie făcute de oficialii de la Ministerul Agriculturii. Aspectele medicale nu pot fi discutate, cu toate că ar fi un semn de întrebare de ce tarabele care vând poliţe de asi­gu­rări, carcase de telefoane mobile sau gablonţuri din mall-urile bineînţeles acoperite pot funcţiona, iar tarabele cu fructe şi legume nu. În sfârşit. Dar dezbaterea despre pieţele din România şi rolul lor într-o ţară unde jumătate din populaţie trăieşte în mediul rural, iată că se face. În ultimii ani unele pieţe din România au fost moder­niz­a­te de primării, însă chiar în localităţi cu mare putere financiară, cum este Sectorul 1 din Bucureşti, piaţa Matache a rămas în Evul Mediu. În general, au fost mult mai neglijate decât „grija“ acordată marilor retaileri pentru care s-au oferit amplasamente generoase, pasaje şi căi de acces speciale prin modificarea rutelor de transport. Sigur că libertatea comerţului este garantată iar faptul că marii investitori au putere de a dezvolta mii de metri pătraţi şi că aceştia sunt majoritatea cu capital străin, e un fapt. Însă ce are România special în acest context şi ce se poate face pentru a reuşi o dezvoltare economică echilibrată? Investitorii străini sunt foarte buni şi România are nevoie de capital pentru a creşte şi a se alinia la nivelul ţărilor dez­vol­ta­te. Însă, trebuie văzută şi realitatea. La noi nu au avut timp să se for­meze producători mijlocii şi mari după ‘90, când s-au des­fiin­ţat trusturile agricole de stat, decât foarte puţin şi foar­te greu. De partea cealaltă, din Occident, Carrefour, Lidl sau Kaufland au venit aici cu puterea acumulată a unor afaceri de zeci de miliarde de euro cumulată după 1945. În România abia s-au înfiripat companiile, din ‘90 încoace. Este aici un dezechilibru foarte mare între puterea retailerilor străini, care au avut timp să crească după Al Doilea Război Mondial odată cu producătorii locali din Franţa, Germania sau Italia. În 1950, Kaufland, Carrefour sau Danone erau, păstrând proporţiile, precum supermarketul La Zamfir cumpărat de Carrefour sau producătorul de lapte Covalact cumpărat de francezii de la Lactalis. Deci una e să vii într-o ţară unde producţia locală, adică furnizorii tăi au avut timp să se închege, să se întărească, să aibă ştiinţa comerţului, a ambalării şi a negocierii, şi alta este să vii într-o economie unde abia s-au înfiripat relaţiile de producţie şi comerciale. Noi am fost după ‘89 pentru marile lanţuri de retail precum băştinaşii din America de Nord sau America de Sud la sosirea europenilor. Politic, trebuia să facem acest pas, nu aveam cum să rămânem în beznă, însă diferenţa de dezvoltare, de avans în organizarea muncii şi de putere a capitalului este uriaşă şi cel mai mult se vede în sectorul agroalimentar. În industrie nu a fost o aşa mare disparitate, adică investitorii străini au putut continua activitatea de producţie în companiile industriale preluate, cu anumite modernizări şi investiţii. În sectorul agrobusiness însă retailul românesc şi pro­du­că­torul român de fructe, legume, lactate şi carne era la pă­mânt în ‘90….. Şi sunt iată două tendinţe contrare: pe de o parte avansul marilor retaileri, care transportă mărfurile la mii de kilometri (80% din ce este pe raft la Lidl este din Germania) şi pe de altă parte consumul local din pieţe prin care marfa poate ajunge de multe ori direct de la producător la consumator cu un minim de ambalaj, deci o poluare redusă pe toate planurile. Acum rămâne de decis ce politică adopţi ca stat: încurajezi mi­cul producător ineficient, dar care poate răspunde mai bine noi­lor cerinţe climatice sau vrei eficienţă şi creştere econo­mi­că, automatizare şi investiţii în centre de logistică, în flote de ca­mioane, în fabrici de ambalaje sau de procesare de lapte şi de carne? Integral: https://www.zf.ro

BNR a încheiat patru protocoale de cooperare cu SRITendinta de redresare a economiei pe perioada verii se va intrerupe sau chiar inversa, din cauza recrudescentei crizei COVID-19, avertizeaza BNR  Tendinta de redresare a economiei pe perioada verii se va intrerupe sau chiar inversa, in cauza recrudescentei crizei COVID-19, avertizeaza Banca Nationala a Romaniei (BNR) in comunicatul prin care a facut cunoscut ca mentine dobanda de referinta la 1,5%, dar reduce rezervele minime obligatorii ale bancilor in valuta cu un punct, la 5%. BNR: “Economia globală și cea europeană au cunoscut o revenire puternică, deși parțială, în trimestrul III, cu sprijinul politicii fiscale și al politicii monetare, însă perspectiva acestora pe orizontul apropiat de timp s-a deteriorat vizibil, sub impactul noului val pandemic și al intensificării măsurilor restrictive asociate. Pe plan intern, datele și informațiile apărute după ședința de politică monetară a CA al BNR din luna august evidențiază, de asemenea, o redresare peste așteptări a economiei pe parcursul verii, susținută de programele guvernamentale și de măsurile de politică monetară ale BNR, care se va întrerupe însă probabil spre finele acestui an, sau chiar se va inversa ușor, pe fondul recrudescenței pandemiei și al restricțiilor de mobilitate.” Comunicatul BNR: Hotărârile CA al BNR pe probleme de politică monetară Consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României, întrunit în ședința de astăzi, 12 noiembrie 2020, a hotărât următoarele: – Menținerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 1,50 la sută pe an; – Menținerea ratei dobânzii pentru facilitatea de depozit la 1,00 la sută pe an și a ratei dobânzii aferente facilității de creditare (Lombard) la 2,00 la sută pe an; – Reducerea ratei rezervei minime obligatorii pentru pasivele în valută ale instituțiilor de credit la nivelul de 5 la sută de la 6 la sută începând cu perioada de aplicare 24 noiembrie -23 decembrie 2020 și menținerea ratei rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei la nivelul de 8 la sută….. Așa cum s-a anticipat, economia a suferit o contracție severă în trimestrul II 2020, de 10,3 la sută în termeni anuali și 11,9 la sută în termeni trimestriali, sub impactul pandemiei și al măsurilor restrictive impuse în contextul stării de urgență. Declinul a fost cauzat în principal de scăderea amplă a consumului populației, în timp ce formarea brută de capital fix a continuat să crească ușor, pe fondul majorării investițiilor în utilaje și al rezilienței activității în construcții. Dinamica anuală a consumului administrației publice a rămas la un nivel de două cifre, deși s-a redus ușor față de trimestrul anterior. Totodată, comprimarea masivă a exporturilor de bunuri și servicii a devansat-o vizibil pe cea a importurilor determinând o reamplificare a dinamicii anuale a soldului negativ al balanței comerciale. Deficitul de cont curent a continuat totuși să scadă în termeni anuali ca urmare a ameliorării dinamicii balanței veniturilor primare și a celor secundare, pe seama veniturilor din participații la capital și a intrărilor din fonduri europene. Integral: https://www.bancherul.ro

Scoala onlineCE, despre Romania: Trecerea la invatamantul la distanta risca sa agraveze inegalitatile deja mari/audio În ciuda măsurilor de atenuare a impactului COVID-19 asupra educației, trecerea la învățământul la distanță riscă „să agraveze inegalitățile deja mari” – este concluzia în privința României, prezentată în Monitorul anual al Comisiei Europene privind Educația. „Contextul socioeconomic afectează în mod semnificativ performanțele elevilor/studenților, limitând rolul pe care îl poate juca educația ca garant al egalității de șanse”, transmite Comisia. Raportul notează că, deși țara noastră a avut la dispoziție bani europeni și a prezentat planuri de digitalizare a sistemului de învățământ, elevii și profesorii din România au competențe digitale mai slabe decât media europeană…. Lucrurile făcute din martie și până acum sunt insuficiente. Nu au focalizările necesare pentru a aduce sistemul la niște parametri de funcționare cât mai buni cu putință. Am în vedere, de pildă, un aspect extrem de neplăcut – promisiunea ca la începutul anului școlar, 250 de mii de tablete să fie în casele copiilor.Doar 60% dintre tinerii din România au competențe digitale de bază, în timp ce în majoritatea statelor din Uniune, 8 din 10 elevi și studenți au abilități medii de utilizare a tehnologiei. „Contrar opiniei larg răspândite conform căreia tinerii de astăzi reprezintă o generație de <nativi ai erei digitale>, rezultatele sondajului indică faptul că mulți dintre ei nu-și dezvoltă competențele digitale la un nivel suficient”, se arată în raport. În ceea ce privește profesorii, raportul Comisiei Europene notează că deși s-au investit bani de când răspândirea coronavirusului a forțat închiderea școlilor, nu multe cadre didactice și-a îmbunătățit competențele digitale. Integral: https://www.europafm.ro

Why Bears? - BearSmart.comToți urșii au intrat în bârlog, de frică să nu ia vreo țeapă de Black Friday  Aseară a expirat termenul pentru intrarea în bârlog a urșilor. An de an, cu fix o seară înainte de Black Friday, populația de urși simte pericolul ofertele de Black Friday menite să te păcălească și fug efectiv spre bârlog și se izolează complet acolo. Nu a fost însă dintotdeauna așa. Până acum vreo 8 ani, urșii intrau în bârlog abia după Black Friday, după ce le soseaua produsele prin curier. Numai că, după ani de zile în care și-au luat țepe de Black Friday la borcane cu miere, mezeluri, blendere pentru fructe sau chiar vibratoare, urșii au decis să-și înceapă hibernarea mai devreme. Urșii erau oricum nemulțumiți și de faptul că mulți curieri găseau tot felul de pretexte puerile ca să nu le aducă coletul până la intrarea în bârlog. ”Ba că se grăbesc, ba că urșii nu lasă bacșiș, ba că pierd semnalul la telefon în pădure… Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »