Author: desy.demeter


Revista Presei – 4 decembrie.”Situatie critica in unitatile de primiri urgente din spitalele mari. Ambulantele stau blocate cu orele la porti.”

Best Winter Trips 2018Buna dimineata intr-o zi de vineri, 4 decembrie! Vremea va deveni caldă pentru această dată, îndeosebi în regiunile intracarpatice și în zonele de deal și de munte. În sudul și estul țării vor fi nori joși și, local, ceață, mai ales în prima parte a zilei și noaptea, ce se vor asocia pe arii restrânse cu ploi slabe sau burniță. În restul teritoriului, cerul va fi variabil și doar izolat, spre sfârșitul intervalului, vor fi ploi slabe, iar în zona montană înaltă, precipitații mixte și, posibil, polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în sudul Banatului și la munte, cu precădere pe crestele înalte ale Carpaților Meridionali, iar local și temporar, dar cu viteze mai reduse și în restul teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 5 și 13 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 0 și 10 grade, ușor mai scăzute în estul Transilvaniei, spre -1…-2 grade. În București, vremea se va încălzi. Cerul va fi mai mult noros și, îndeosebi în prima parte a zilei și noaptea, se va semnala ceață, asociată trecător cu burniță sau ploaie slabă. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 8 grade, iar cea minimă va fi de 4…5 grade.

Război între medicii din prima linie şi cei din spitalele non COVID. „Ce facem cu pacienţii neinfectaţi? Îi omorâm?“ …. Medicii din prima linie spun că România este singura ţară unde spitalele au fost împărţite în Covid şi non Covid şi cer ca toate unităţile sanitare să se reorganizeze şi să se implice în lupta pe care ei o poartă de aproape 10 luni. Cadrele medicale care sunt, însă, arătate cu degetul spun că aducerea pacienţilor infectaţi în spitalele non Covid ar însemna un risc prea mare. “Nu există circuite, nu avem cum să punem în aplicare recomandarea ministerului Sănătăţii. Nu puteam crea circuite sigure. Sunt spitale cu o singură intrare, ar însemna să ducem pacienţii cu Covid pe acelaşi traseu pe care merg şi pacienţii neinfectaţi. Cei care vin la noi cu alte probleme.Noi vrem să ajutăm. Dar, nu putem în condiţiile astea. Ce facem cu pacienţii neinfectaţi? Îi omorâm? Trebuie să se găsească alte soluţii“, au declarat mai mulţi medici care-şi desfăşoară activitatea în spitale non-Covid, dar care au dorit să rămână sub protecţia anonimatului. “Capacitatea de a trata pacienti infectaţi cu Sars Cov2 a spitalelor de stat şi private din România este în realitate MULT mai mare, doar că aşa-zisele spitale “non Covid”, prin conducerile lor, refuză efectiv să participe la acest efort de a trata pacienţii Covid, invocând pretexte de genul “nu avem circuite” (pretexte… pt că se pot face circuite!!!!!)”, scriu în petiţia lansată de medicii protestatari. “Având în vedere că numărul de paturi din spitalele Covid şi suport Covid deveniseră deja insuficiente pt pacienţii infectaţi cu Sars Cov 2, ministrul Sănătăţii a afirmat că şi celelalte spitale trebuie să se pregătească pentru a trata pacienţi Covid. Mai mult, spitalele non Covid au primit o adresă de la DSP Bucureşti (din 14.10.2020, nr 27747) potrivit căreia fiecare spital trebuia să se reorganizeze astfel încât să poată trata ŞI pacienţi Covid 19, pentru că situaţia epidemiologică nu mai permite tratarea acestora numai în spitale de fază 1, de fază 2 şi în spitalele “suport Covid”. RECOMANDAREA ministrului sănătăţii era ca şi spitalele de fază 3, spitalele judeţene şi cele municipale să pregătească o rezervă de 10% din paturile ATI şi 15% din celelalte paturi special pentru îngrijirea pacientilor infectaţi cu SarsCov2. Personalul medical din spitalele de fază 1, fază 2 şi din spitalele suport Covid, constată cu uimire că nici recomandările ministrului Sănătăţii şi nici cele din adresa DSP, nu au fost respectate, chiar dacă de la mijlocul lunii octombrie numărul de infectări a crescut constant, ceea ce a dus la o presiune de neimaginat pe aceleaşi spitale şi pe acelaşi personal medical care tratează de 9 luni numai pacienţi Covid, ceea ce constituie o reală DISCRIMINARE. Integral: https://adevarul.ro

Coronavirus RomaniaSituatie critica in unitatile de primiri urgente din spitalele mari. Ambulantele stau blocate cu orele la porti /Audio. Mai mulți medici și surse din cadrul Ambulanței au povestit, sub anonimat, pentru Europa FM, că în unele nopți, ambulanțele au stat blocate la porțile UPU, cu pacienți în ele, chiar și câte de 3 ore. Și asta pentru că unitățile erau supraaglomerate, iar bolnavii nu aveau loc nici măcar pe holuri. Medicii cer Ministerului Sănătății să mărească urgent capacitatea în secțiile ATI pentru pacienții COVID, mai ales că bolnavii au forme din ce în ce mai grave. Medici urgentiști spun că nu e gardă în care să nu se confrunte cu o aglomerație sufocantă, negocieri îndelungi, uneori în zadar, cu Centrul Național de Conducere și Coordonare a Intervenției pentru a încerca transferarea unor pacienți, dar cu discuții dure pentru eliberarea ambulanțelor care fac coadă la poarta spitalelor, cu bolnavi în ele. Nici în secțiile ATI nu este mai ușor, deși paturile alocate celor care au COVID sunt acum de cinci ori mai multe ca acum câteva luni. Șefă ATI: ”E o situație extrem de tensionată, suntem foarte puțini, facem față cât putem și încercăm să ajutăm cât mai mulți oameni, dar suntem depășiți de ceea ce trebuia să fim inițial.” Managerul spitalului Bagdasar Arseni, cel mai mare spital de neurochirurgie din țară, Andi Nodiț, susține că se impune din nou, suplimentarea paturilor ATI pentru bolnavii de COVID-19: „Cred că este necesar să se găsească o soluție de a deschide mai multe paturi de ATI și de a se operaționaliza, pentru că starea pacienilor se întreaptă spre necesar de oxigen mult mai frecvent decât acum.”…. Managerii marilor spitale de urgență mai au o problemă: lipsa infecționiștilor. La Floreasca, este unul singur. La fel și la Bagdasar Arseni, spune managerul Andi Nodiț. Alte situații limită cărora trebuie să le facă față medicii: acuzațiile unor rude și lipsa unor medicamente specifice, necesare tratării COVID-19, în unele spitalele non COVID. Integral: https://www.europafm.ro

Expert OMS: Vaccinurile anti-COVID nu vor stopa, pe termen scurt, creşterea infectărilor …. “Nu vom avea suficiente vaccinuri pentru a preveni o creştere a cazurilor timp de trei până la şase luni“, a declarat Mike Ryan. El reiterează mesajul prin care cere populaţiilor să păstreze distanţa şi să respecte măsurile pentru prevenirea răspândirii Covid-19. Reamintim că, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Horaţiu Moldovan a declarat miercuri că vaccinarea întregii populaţii împotriva virusului SARS-CoV-2 va începe, cel mai devreme, în primăvara anului 2021, primii care vor fi vaccinaţi fiind lucrătorii din sectorul sanitar şi persoanele din grupe de risc. “România este o parte a acordurilor încheiate cu UE pentru procurarea de vaccinuri împotriva virusului SARS-CoV-2. Din cauza cererii extrem de ridicate, se pare că acest vaccin trebuie să ajungă în ţările membre ale UE într-un mod etapizat. Toate statele vor primi în acelaşi timp tranşe. Primii vaccinaţi vor fi lucrătorii din sectorul sanitar şi persoanele din grupe de risc. Vaccinarea întregii populaţii va începe cel mai devreme în primăvară. Vrem să ne asigurăm că vaccinurile vor fi folosite la cel mai înalt grad de eficienţă şi siguranţă şi să respecte toate reglementările internaţionale. Ministerul Sănătăţii are o strategie de vaccinare în România şi există etape prevăzute, precum şi o reţea de stocare şi distribuţie. Integral: https://adevarul.ro

România, nouă procedură de sancționare din partea Comisiei Europene pentru că nu a adoptat o directivă care sancționează fraudarea fondurilor UE. Legea a fost votată de Parlament, dar așteaptă să fie promulgată de președintele Iohannis încă din 19 noiembrie  Comisia Europeană a declanșat oficial procedura de sancționare a României (infringement) pentru că nu a comunicat transpunerea în legislația națională a unei directive UE care sancționează fraudarea fondurilor și bugetului UE, potrivit unui comunicat al executivului european. Concret, Comisia Europeană a decis astăzi să trimită avize motivate Irlandei și României din cauza neîndeplinirii obligației de a comunica transpunerea normelor UE în legislația lor națională privind combaterea fraudelor vizând interesele financiare ale Uniunii prin intermediul dreptului penal [„Directiva PIF” (UE) 2017/1371]. Statele membre trebuia să informeze Comisia până în iulie 2019 cu privire la măsurile luate pentru punerea în aplicare a directivei. Proiectul de lege care transpune directiva UE a fost votat de Camera Deputaților (decizională) pe 17 noiembrie și trimisă la promulgare președintelui Klaus Iohannis pe 19 noiembrie. De atunci, legea nu a fost promulgată. Integral: https://www.g4media.ro

Predoiu critica dur activitatea Sectiei Speciale: A retras apeluri in dosare cu politicieni de varfSURSE Cine se „încălzeşte“ pe margine pentru Ministerul Justiţiei. Care sunt propunerile partidelor PNL vrea musai să păstreze portofoliul Justiţiei în viitoarea guvernare cu USR PLUS. ”Justiţia, Sănătatea şi Finanţele” sunt portofolii care nu se negociază, susţine unul dintre vicepreşedinţii partidului pentru Adevărul. Liberalii au trei variante. Prima e păstrarea lui Cătălin Predoiu în fruntea ministerului şi din ianuarie încolo. În ciuda faptului că e contestat chiar în interiorul sistemului judiciar, Predoiu se bucură de o puternică susţinere politică din partea premierului Ludovic Orban şi a preşedintelui Klaus Iohannis. În ciuda promisiunilor, Guvernul Orban nu a desfiinţat, prin ordonanţă de urgenţă, Secţia Specială pentru magistraţi, ghiuleaua PSD împotriva procurorilor oneşti. Oficial, PNL invocă referendumul din mai 2019, când românii au votat covârşitor ca legislaţia penală să nu fie modificată prin OUG, în contextul în care Liviu Dragnea încerca să scape de puşcărie. Cătălin Predoiu a venit cu un pachet de propuneri pentru a îndrepta legile Justiţiei mutilate de PSD, însă măsurile sunt în dezbatere publică până la finalul lunii martie 2021. „Şansa lui Predoiu să se reabiliteze în faţa societăţii civile după un an de mandat controversat e ca Parlamentul să adopte legile Justiţiei în forma propusă de minister”, susţin surse din conducerea PNL. Prin urmare, Cătălin Predoiu negociază intens să rămână ministru. A doua variantă pentru portofoliul Justiţiei e Iulia Scântei, actual şi viitor senator PNL, aflată, la fel ca Predoiu, în graţiile Palatului Cotroceni. „Nu e o mare diferenţă între Predoiu şi Scântei. Amândoi vor linişte în sistem, nu reformă. Dacă vă uitaţi pe CV-ul Iuliei Scântei, veţi vedea că a trecut pe la Colegiul Naţional de Apărare, ceritficatul de bună-purtare oferit de sistem”, susţin surse din sistemul judiciar. Între 2007 şi 2008, Iulia Scântei a urmat un curs postuniversitar în domeniul securităţii şi apărării naţionale la Colegiul Naţional de Apărare, deşi specialitatea sa academică e dreptul. A treia variantă pentru PNL e Cristian Băcanu, în prezent secretar de stat în Ministerul Justiţiei, candidatul PNL pentru Primăria Sectorului 5 la alegerile locale, învins de Cristian Popescu Piedone. Cristian Băcanu este de profesie avocat specializat în litigii. Potrivit propriilor declaraţii, a intrat în politică în 2017 după ce Guvernul Grindeanu a adoptat controversata OUG 13 dedicată lui Liviu Dragnea. Stelian Ion n-are susţinere Şi USR PLUS şi-ar dori, teoretic, Ministerul Justiţiei, în contextul în care partidul a crescut în ultimii ani tocmai cu mesaje în favoarea statului de drept. De altfel, USR îşi doreşte modificarea Constituţiei, astfel încât persoanele care au primit condamnări penale să nu mai poate ocupa funcţii publice. Însă, pe lângă negocierea cu PNL, liderii USR au de trecut şi etapa răfuielilor interne. Stelian Ion ar fi favorit pentru funcţia de ministru al Justiţiei, însă nu face parte din tabăra lui Dan Barna, susţin surse politice pentru Adevărul. Stelian Ion a fost unul dintre cei mai activi parlamentari ai Opoziţiei în ultimii patru ani pe subiecte ce ţin de Justiţie, încercând să oprească tăvălugul PSD şi în Comisia Iordache. USR nu are alt lider credibil în materie de drept, prin urmare Dan Barna ar putea ceda portofoliul către PNL, pentru a obţine în schimb alt minister cu greutate, susţin sursele citate. În cazul în care PNL ar ceda, surprinzător, Justiţia, portofoliul ar putea ajunge la un lider PLUS. PSD o propune pe Maya Teodoroiu. Integral: https://adevarul.ro

Anchetă extinsă în dosarul „Cutezătorii”. Ce urmăresc procurorii DNAFlorică şi Pescariu au scăpat definitiv de proces în dosarul Microsoft. 21 mil. euro, confiscate Curtea de Apel Bucureşti a decis definitiv încetarea procesului penal împotriva omului de afaceri Claudiu Florică şi a fostului jucător de tenis Dinu Pescariu, pentru săvârşirea infracţiunii de spălare a banilor în dosarul Microsoft, deoarece faptele s-au prescris. Instanţa a respins apelurile declarate în acest dosar şi a menţinut decizia Tribunalului Bucureşti din martie 2020, prin care Dinu Pescariu şi Claudiu Florică au scăpat de acuzaţii, ca urmare a prescrierii faptelor. De asemenea, Curtea de Apel Bucureşti a menţinut decizia primei instanţe privind confiscarea specială a unor mari sume de bani, Dinu Pescariu şi Claudiu Florică având de plătit fiecare 10.858.479 dolari. De asemenea, instanţa a decis confiscarea sumei de 1.070.557 dolari de la suspectul Stan Dragoş Şerban. Suma totală pe care trebuie să o achite cei trei se ridică astfel la peste 22 milioane euro, reprezentând prejudiciul calculat de DNA în acest caz. Pentru recuperarea acestor sume, judecătorii au menţinut sechestrul pe conturile deţinute de Dinu Pescariu şi Stan Dragoş Şerban la Banca Leu Elveţia (sucesor cu titlu universal Banca Clariden Leu – în prezent Credit Suisse AG) şi au instituit sechestrul asigurător pe toate bunurilor mobile şi imobile aparţinând lui Dinu Pescariu, Claudiu Florică şi Stan Dragoş Şerban…. Conform procurorilor, persoanele implicate în operaţiunile privind disimularea originii ilicite a banilor au fost Claudiu Florică şi Dinu Pescariu, ultimul fiind şi beneficiarul final al unei părţi din suma de peste 22 de milioane de dolari. “Prin contribuţia la înfiinţarea firmelor offshore Profinet AG şi Slytehrin Marketing Ltd, precum şi la încheierea contractelor fictive de prestări servicii dintre Fujitsu Siemens Computers şi Profinet AG, respectiv dintre Profinet AG şi Slytehrin Marketing Ltd, inculpaţii au contribuit la/au dispus realizarea transferurilor bancare menţionate, care nu s-ar fi putut realiza în lipsa acestor elemente”, precizează DNA. Integral: https://newsweek.ro

Scoala onlineOp Ed / Curs de dat pumni în ceață: scurtă analiză a programelor pe educație ale partidelor – Daniel Funeriu …. Fără exigența profesorilor nu poți forma tineri cu o minte organizată. Nu poți forma tineri capabili să își corecteze erorile și să învețe din ele, aspect esențial pentru succesul în viață. Fără exigență nu poți crea caractere puternice, nu poți crea un mediu în care tânărul să știe ce se așteaptă de la el, în care să înțeleagă că viața nu e o eternă mângâiere pe creștet. Fără exigență nu poți crea tineri care să respingă ”merge și așa”, otrava cotidiană a României. Fără exigența directorilor nu poți avea profesori care să intre la fix la oră, nu poți avea școli sigure și bine organizate, nu poți avea orare inteligent făcute, catedre corect ocupate, activități inteligent planificate, pregătire continuă a profesorilor impecabilă. Fără exigența verticalei de putere din sistem, ministru, secretari de stat, inspectori școlari, nu poți avea nici ocuparea posturilor pe bază de merit, nici o rețea școlară inteligent făcută, nici finanțări adecvate, nici o incluziune care să-i tragă elevii slabi în sus, nu să-i penalizeze pe cei buni, nici o cheltuire inteligentă a resurselor disponibile și o alocare bugetară serioasă. Părinții trebuie să aibă o exigență triplă: față de copiii lor, față de școală și, mai ales, față de politicieni. Lipsa exigenței față de copii și punerea eșecului pe umerii încovoiați ai școlii produce generații de ”domni Goe”, dar și o presiune, inacceptabilă uneori, pe profesori. Da, părinții trebuie să fie incluși în viața școlii, dar cu moderație, tot așa cum nu ceri pasagerilor unui avion să-i spună pilotului cum să piloteze… ”Autoritatea” este al doilea ingredient cheie pentru succes. E vorba, evident, de autoritatea pe care ți-o dă cunoașterea, despre autoritatea pe care ți-o dă atitudinea, nu despre autoritarismul datului cu pumnul în masă. E vorba despre firescul excelenței pe care fiecare profesor ar trebui să îl proiecteze în mințile copiilor, e vorba despre ”autoritatea” care îi face pe elevi să viseze că într-o zi vor fi ca tine. În lipsa autorității profesionale, în lipsa respectului pe care îl transmiți elevilor cu care te întâlnești, nimic din ceea ce spui sau faci nu va fi luat în serios. Impunerea respectului intelectual și comportamental, inclusiv colaborând inteligent cu elevii, este scheletul pe care se bazează întreaga relație emoțională între elev și profesor, baza relației intelectuale și bazate pe rațiune. Autoritatea ministrului în fața rectorilor, în fața altor miniștri, în fața opoziției, a colegilor de partid, a personalului ministerului și a directorilor este ingredientul fără care mamutul numit ”sistem educațional” nu mișcă un pas dar, zilnic, pune grăsime și păr pe el. Din păcate nici despre ”exigență” și nici despre ”autoritate” nu se suflă un cuvințel. Din proasta obișnuință a politicianului de a mângâia pe creștet alegătorii, de a le capta bunăvoința într-un penibil efort de cerșetorie electorală. Programele de guvernare ”dau”, ”încurajează”, ”oferă” un „mai bine” iluzoriu. Sunt ca un boxeur cu mușchi umflați, dar care dă nonstop pumni în ceață. Iar la prima luptă din ring e făcut KO de realitatea necruțătoare, tot așa cum capetele politicienilor se izbesc, odată ajunși la guvernare, de caldarâmul dur al realității. Niciun partid nu a avut curajul să propună ceea ce cu toții știm că trebuie făcut: o testare la sânge a tuturor profesorilor, urmată de programe de formare individualizate și o recertificare a competenței lor. Niciun partid nu a avut curajul să spună clar că va elimina influența nefastă, cvasi-mafiotă a sindicatelor-caviar. Niciun partid nu a vorbit de urgenta nevoie de fuziuni universitare și scăderea finanțării la unele programe care produc șomeri pe bandă rulantă sau vânzători la șaormerii, niciun partid nu a vorbit despre nevoia de a regândi rețeaua școlară prin comasări inteligent gândite….Sigur, se subînțelege că sistemul e centrat pe elev, dar cu ”centrarea pe profesor” ce facem? El/ea, profesorul/profesoara, e elementul esențial al măriei sale ”sistemul”. El trebuie perfect pregătit, onest selecționat și bine răsplătit după performanțe. Și aici, lipsesc propuneri pentru o formare profesională și selecție exigente, care să le confere autoritatea pe care ți-o conferă excelența, atât în fața elevilor, cât și a părinților, directorilor, inspectorilor și politicienilor. Ce ne oferă, în schimb, partidele? Sintetic, programul PSD e o înșiruire de truisme, scrise de un Gâgă. Ating culmea ridicolului când propun chestii pe care chiar ei le-au eliminat din Legea 1 sau le-au lăsat dar nu le-au pus în practică cu 13 miniștri, 4 guverne și 7 ani de guvernare din 2012 încoace…..Programul USRPLUS, bunicel pe alocuri, poate fi caracterizat simplu: numeroasele lucruri bune sunt preluate din varianta originară a Legii 1/2011, tot ce e prost e… original. Nu e nimic rău că preiau lucruri bune din trecut, e chiar lăudabil, dar era mai simplu să spună ”revenim la Legea 1”. ….PNL are un program cuminte, nu greșește prea mult în propunerile făcute, dar nici nu vine cu propuneri inovatoare. Mă neliniștește entuziasmul cu care propun investiții în betoane (noi având preponderent nevoie de creiere), promisiunile unor nenumărate burse (de unde bani?) dar și alocări financiare de tip ”pomană”. ….O altă eroare e legată de stahanovismul construcției de școli. Da, absolut, în anumite zone urbane e nevoie de noi școli. În mediul rural însă avem prea multe școli cu prea puțini elevi, soluția corectă este comasarea școlilor și transportul elevilor, mai ales în zonele peri-urbane, dar nimeni nu are curajul politic să spună asta. Nu economiile realizate din comasări sunt importante, ci creșterea oportunităților educaționale ale copiilor, care vor merge în școli mai mari, mai bine dotate, cu profesori mai buni. Integral: https://www.g4media.ro

Se scumpesc benzina, motorina şi ţigările. Nivelul accizelor creşte de la 1 ianuarie…. Nivelul accizelor aplicabil în anul 2021 a fost stabilit prin „actualizarea cu creşterea preţurilor de consum comunicată oficial de Institutul Naţional de Statistică”, arată Ministerul Finanţelor. Cu cât se scumpesc carburanţii Pentru benzina fără plumb, nivelul accizei creşte cu 53 lei, de la 1.773,46 lei/1.000 de litri în 2020 la 1.827,13 lei/1.000 de litri în 2021. Aşadar, litrul de benzină fără plumb se scumpeşte cu aproape 6 bani. Pentru benzina cu plumb, nivelul accizei creşte de la 2.085,97 lei/1.000 de litri la 2.149,09 lei/1.000 de litri, ceea ce înseamnă o creştere de 63 lei. Aşadar, litrul de benzină cu plumb se scumpeşte cu peste 6 bani. Totodată, pentru motorină, acciza creşte de la 1.625,37 lei/1.000 de litri la 1.674,55 lei/1.000 de litri, o scumpire de circa 50 de lei. Aşadar, litrul de motorină se scumpeşte cu 5 bani. Cât va costa un pachet de ţigări Acciza la ţigări urcă de la 1 ianuarie 2021 la 533,97 lei per mie, după ce la 1 ianuarie 2020 acciza a fost fixată la 503,97 lei per mie. Începând cu data de 1 aprilie 2021, nivelul accizei la ţigarete va fi de 563,97 lei/1.000 de ţigarete….. Recent, adică în data de 23 noiembrie, Parlamentul a adoptat un proiect de lege iniţiat de social-democratul Eugen Teodorovici de modificare a codului fiscal, care a primit pe ultima sută de metri şi un amenament de creştere a accizei la ţigarete la 546 de lei pe mia de bucăţi începând cu 1 ianuarie 2021 şi apoi la 564 de lei doar 3 luni mai târziu, de la 1 aprilie. Proiectul a fost trimis la promulgare. Integral: https://adevarul.ro

Ce am văzut în cea mai virusată campanie electorală  …. Care au fost însă momentele esențiale? Ce am văzut și merită reținut din campania electorală pentru alegerile parlamentare din 2020? – Președintele Klaus Iohannis și premierul Ludovic Orban s-au derobat în prima fază de orice responsabilitate, aruncând decizia exclusiv pe umerii autorităților locale. Acest mod laș de gestionarea a crizei s-a dovedit în cele din urmă falimentar, mai ales după ce România a trecut de 10 mii de cazuri de infectare pe zi, iar rata de incidență, adică numărul de cazuri la mia de locuitori, a crescut vertiginos. G4Media.ro a tras un semnal de alarmă încă de la sfârșitul lunii octombrie că mecanismul de gestionare a crizei sanitare este defect și că trebuie schimbat.- Există suspiciuni legitime că, tot din cauza campaniei electorale, pentru a evita declararea unei noi stări de urgență care ar fi pus în discuție alegerile, în România s-au făcut în mod deliberat foarte puține teste. Au fost raportate constant între 30 și 38 de mii pe zi, de unde a rezultat un număr relativ mic de infectări zilnice, în jur de zece mii. Sunt județe unde s-au efectuat doar câteva zeci sau sute de teste pe zi, prin urmare s-au descoperit foarte puține cazuri, în timp ce acolo unde s-au făcut mii de teste a fost nevoie de măsura carantinării. Președintele Iohannis a respins categoric ipoteza acum o săptămână, susținând că România are o capacitate de de 50.000 teste/zi, dar că nu există cerere. De remarcat că România nu folosește nici acum teste rapide.- Mistificarea realității și minimalizarea situației reale au dominat prima parte a campaniei electorale, dar situația s-a întors în cele din urmă împotriva guvernului Orban și președintelui Iohannis. Ca o culme a ironiei, tocmai Sibiul, orașul președintelui, a ajuns campionul național la numărul de infectări zilnice, cu o rată care a depășit în perioada de vârf 13 cazuri la mia de locuitori. Presa occidentală a remarcat deja că, în țări ca România sau Cehia, creșterea numărului de infectări se explică prin reținerea liderilor de a impune măsuri nepopulare sau de a intra în carantină națională din cauza alegerilor.- Guvernul Orban și președintele Iohannis s-au implicat din nou în gestionarea crizei abia când situația sanitară a devenit foarte gravă, însă unele restricții adoptate în pripă, la nivel național, s-au dovedit neinspirate. De pildă, interzicerea funcționării piețelor în spații închise a costat PNL câteva procente. Redeschiderea lor fix în ziua alegerilor, deși numărul de infectări n-a scăzut semnificativ, reprezintă un gest pur electoral.- PNL și PSD au făcut tot posibilul pentru a ocupa centrul terenului și pentru a elimina din atenția opiniei publice pe cel de-al treilea jucător important, USRPLUS. Am explicat deja de ce strategia liberalilor a fost jocul în doi, la fel ca la prezidențialele de anul trecut. Liberalii au evitat coliziuni directe cu USRPLUS pentru a nu-l face mai important decât este și pentru a nu atrage atenția că există. Cu ajutorul unor televiziuni de știri în care Guvernul a pompat bani grei, partidul lui Cioloș și Barna a fost tăiat de la microfon. Jocul în doi al PSD și PNL se adresează în primul rând activiștilor și simpatizanților, pe care ambele partide speră să-i radicalizeze. – Liberalii și premierul Orban și-au concentrat campania pe mesajul dezvoltării României. Guvernul Orban a organizat zeci de inaugurări și tăieri de panglici electorale, de porțiuni de centură sau autostradă….. – USRPLUS a rămas singurul partid cu slogan anticorupție ca mesaj principal (O Românie fără hoție și Fără penali în funcții publice). Vocea lor s-a auzit slab spre deloc în campanie. Pe de-o parte reprezentanții USRPLUS au fost izolați mediatic, dar pe de altă parte au coborât la rândul lor vocea dată fiind perspectiva unui guvernări alături de liberali după alegerile din 6 decembrie….. – Teme economice importante (răspunsul guvernului la criză, destinația fondurilor UE, creșterea pensiilor), problema corupției și a reformelor din justiție, alte probleme importante au căzut în plan secund. Agenda publică a fost ocupată aproape în totalitate de gestionarea pandemiei, de imagini cu spitalele arhipline, de vaccinare sau de alte subiecte referitoare la coronavirus. Integral: https://www.g4media.ro

Imagini din satelit: ce suprafaţă împădurită a pierdut România şi judeţele unde s-a tăiat cel mai mult„Trilogia” elitelor de facto din România (II) – Evoluții cheie în perioada 1990 – 2020  …. În esență, ceea ce s-a întâmplat după 1989 poate fi analizat prin prisma fracturii inițiale respective și urmărind 3 dimensiuni principale – (a) o dimensiune geopolitică, (b) una raportată la cicluri electorale și (c) o dimensiune legată de unele decizii majore în intern în contextul primelor două dimensiuni. Din punct de vedere cronologic, am optat pentru o prezentare structurată mixt pentru că nicio dimensiune nu ar reflecta doar ea evoluțiile principale respective. Având în vedere vastitatea subiectului, abordarea va rămâne una mult simplificată (și fără patimă). 26 decembrie 1989 – 20 mai 1990 – consolidarea pro-sovietică și acceptarea majoritară  După cum menționam și în articolul anterior pe această tematică (3), momentul decembrie 1989 și lunile imediat următoare au marcat prevalarea și consolidarea la vârf a facțiunii pro-sovietice. Printre alte aspecte, din primele 30 de decrete semnate de Ion Iliescu, 13 priveau direct cadre la vârful instituțiilor „de forță”, majoritatea rechemate în activitate în decembrie 1989 din rezervă și suspectate de spionaj pentru URSS. Nicolae Militaru, de exemplu, considerat spion sovietic dovedit cam în toate lucrările identificate care-l menționează, a fost privit de 3 din primele 4 acte semnate oficial de Ion Iliescu, fiind pus în fruntea Ministerului Apărării și a Securității la peste 10 ani de când fusese trecut în rezervă de Ceaușescu. Vasile Ionel (altfel, om capabil, dar grevat de trecerea în rezervă cu ani în urmă de Ceaușescu pe fondul suspiciunilor facilitate de perioada de la Moscova și relația cu o rusoaică) a fost privit de 2 din cele 30 de decrete respective și ajungea, cu ocazia respectivă, prim-adjunct al ministrului apărării naţionale şi şef al Marelui Stat Major, în locul generalului Gușă…..Practic la vârful principalelor instituții de forță (amintesc că prin Decretul nr. 4 al lui Iliescu, Securitatea fusese trecută în subordinea Ministerului Apărării – deci, a lui Militaru și prin Decretele nr. 22 și 24 Chițac fusese adus și promovat în conducerea Ministerului de Interne), garnitura inițială dădea un mesaj destul de clar celor care voiau să îl vadă, atât în extern, cât și în intern, inclusiv în cadrul institutiilor respective….. În ceea ce privește partea „civilă”, s-a mers pe o atragere a mai tot ce însemna rețele de influență în societate. Aceasta s-a făcut atât prin specularea unui fond cultural comun (și, parțial, a unor complicități comune), cât și prin distribuirea a numeroase părți din patrimoniului de stat către elitele care le gestionau în fapt. Desigur, implicațiile nu au fost doar economice. Fosta nomenclatură – segmentul cel mai abil politic – a și sprijinit aripa Iliescu de la început, păstrarea cât mai mult a status-quo-ului fiind principala sa șansă pentru perpetuarea pozițiilor de putere în societate. La primele alegeri după 1989 (din 20 mai 1990), Ion Iliescu obținea 85% din voturi, iar FSN peste 66%. Mineriadele din 1990 tranșau pentru mai mulți ani configurațiile de putere. 21 mai 1990- 27 septembrie 1992 – menținerea facțiunii pro-sovietice, gestionare în loc de reformă, căderea URSS și primul moment major de cotitură ratat. Un nou echilibru de forțe 2.1 1990-1991 – Încet cu pianul pe scări Deși majoritatea politică zdrobitoare de care se bucura FSN ar fi permis, teoretic, reforme rapide si îndrăznețe, un număr de factori au jucat de la început în sens contrar și, în cele din urmă, au prevalat. În primul rând, fractura de la Revoluție și schimbarea modelului politic făceau echilibrul de forțe instabil aproape prin natură, îndemnând la manevre prudente și atente la co-interesări. În al doilea rând, noul context politico-economic necesita în sine un oarecare timp de analiză, iar elitele de facto nu aveau expertiză economică și de politici publice potrivită acestuia. Durata de analiză și calitatea au fost grav afectate și de faptul că alternativa de a căuta sprijin metodologic în Vest nu era cu adevărat acceptabilă politic pentru facțiunea care prevalase la Revoluție. În al treilea rând, păstrarea puterii majoritar de către comuniști, dar pe un fond marcat evident de dorința de democratizare reală exprimată de populație a generat un context de neîncredere a multor cercuri de putere din stat în mai tot ce provenea din zona civilă (în continuitate culturală cu abordarea din comunism, de altfel) și o reticență în a coopta în mod real în procesul de decizie resurse proaspete…..2.2 Dizolvarea URSS în decembrie 1991 și momentul cheie al ratării deschiderii reale spre Vest și dezvoltării economice din iunie 1992 La 8 decembrie 1991, liderii rus, ucrainean şi belarus au semnat tratatul ce punea practic capăt URSS. La 25 decembrie 1991, la doi ani de la Revoluția română, Mihail Gorbaciov demisiona. Cu doar 6 luni mai devreme, în primăvara anului 1991, România devenise singurul stat fost membru al Pactului de la Varșovia care semnase după căderea Zidului Berlinului un amplu tratat de prietenie cu Uniunea Sovietică care dădea, practic, un fel de drept de veto Moscovei în privința oricărei alianțe a României cu o țară occidentală.7 Jocul era, însă, deja în schimbare și segmente de elită din ce în ce mai mari – inclusiv o parte din cele care pierduseră lupta subterană la Revoluție – presau pentru ruta vestică, desființarea Uniunii Sovietice permițând să se vadă mai ușor pădurea de copaci….. Înființarea FDSN de către aripa Iliescu, respingerea în cadrul Conferinței Naționale a FDSN din 27-28 iunie a variantei deschiderii către capitalul extern și privatizării rapide, considerată „de șoc” și câștigarea alegerilor din toamnă au marcat menținerea controlului asupra țării și a direcției pro-Est. Ultima încercare de deschidere mai mare spre Vest din prima decadă de după 1989 a fost înăbușită cu minerii. Majoritatea intelighenției a pierdut atunci o bătălie esențială și nu doar pe plan geopolitic. După cum s-a detaliat în alte lucrări, cei care au câștigat, pe seama întregii țări, au fost foștii nomenclaturiști comuniști (mult mai experimentați politic) cu sprijinul aripii pro-sovietice (Ion Iliescu fiind el însuși un abil nomenclaturist), al unei părți din managementul și aparatul de stat dar și al unei părți a intelighenției care depindea de colaborarea cu statul. Atunci a și fost momentul real al scindării fostului Partid Comunist în două aripi distincte….. In orice caz, Iliescu este cel care a creat, de fapt, „capitalismul de cumetrie” criticat tot de el ani mai târziu. Acesta a fost o consecință cvasi-inerentă strategiei decise în iunie 1992. Până la urmă, România tot a vândut, dar mult mai târziu și mult mai ieftin, fiind căpușată masiv între timp de români. Destui dintre cei care astăzi clamează patriotismul au pus umărul fără să vrea sau cu știință la subdezvoltarea României pentru decenii și la plecarea a 3,5 milioane de români din țară…. 1992 – 1996 – Mimarea deschiderii spre Vest. Creșterea presiunii în contextul primului val de războaie iugoslave Abil politic, Iliescu îl înlocuise pe Mihai Caraman de la șefia SIE încă din aprilie 1992, la câteva luni de la dizolvarea URSS (și pe fondul discuțiilor cu secretarul general al NATO, Manfred Wörner),10 încercând să sugereze o desprindere de Rusia….. 1996-2000 – Câștigarea alegerilor de forțele de dreapta, degringolada prelungită a Rusiei, contextul Kosovo și creșterea în putere a segmentelor anti-sovietice…. 2005 – 2015/2016 – contraofensiva Ce pare că s-a întâmplat mai concret, pe fondul aderării la NATO, este că segmente din elita politică susținute de segmente din autoritățile de forță din România, inclusiv dintre cele care pierduseră inițial bătălia din 1989 au demarat o luptă fără menajamente cu o bună parte din cei care ajunseseră la putere sau se racordaseră la aceștia în perioada anterioară. Obiectivul a vizat tragerea covorului economic și de putere de sub picioarele unei părți importante din elita de facto de după 1989. Nivelul profund al luptei a devenit vizibil și pentru publicul larg tocmai datorită dimensiunilor, mizei si taliei actorilor, precum și componentei parțial geopolitice….. Gradual, s-au creat două Românii mai degrabă alternative pentru că forțele au fost destul de echilibrate și fiecare ciclu de putere avea prea multe puncte de fricțiune și mize personale raportat la direcțiile antamate de precedentul. Cu timpul, și segmente largi de populație au fost atrase în aceeași abordare talibanizată. Multe energii au fost dedicate reconfigurării tablei de șah cu proprii jucători (cu reticență față de cei neînrolați formal în propria tabără), nu analizei celei mai bune configurații pentru competitivitate. Pe planul liniilor de profunzime, România a cunoscut un „război” cvasi-continuu din 1989 până în prezent. După 2 ani de stabilizare/configurare a fronturilor și alianțelor au urmat aproximativ 12 ani de dezvoltare a alianței câștigătoare (cu un recul în perioada 1996-2000) și tot aproximativ 12 ani de contra-ofensivă. De aproximativ 3-4 ani ne aflăm în faza de atacuri și contraatacuri, cu intrarea în ultimul timp într-o fază de semiblocaj, mai degrabă de uzură. Deși unele segmente au avut și au mult mai multă dreptate decât altele, pe ansamblu, ca în orice război dur și de durată lungă, daunele colaterale acumulate sunt uriașe. În plus, oștile de combatanți efectivi au ajuns să includă (chiar dacă și aici în procente diferite) din ce în ce mai mulți „copilandri” din punctul de vedere al calitaților profesionale și de responsabilitate sau „bătrâni” din punctul de vedere al adecvării la contexul actual. Au rămas din ce în ce mai puțini luptători experimentați și conectați. In plus, o parte dintre aceștia au ajuns, inevitabil, de-a lungul anilor, să „participe” la episoade contrare „convențiilor de la Geneva” chiar dacă în grade foarte diferite. Integral: https://www.contributors.ro

VIDEO Imagini IMPRESIONANTE de la Catedrala Mântuirii Neamului - Mii de oameni au venit la slujba de sfințire - Stiri pe surse - Cele mai noi stiriPesedizarea nomenklaturii BOR va goli bisericile. Nu azi, ci-n 10-15 ani Circul organizat de Sfântul Andrei de arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, nu a avut nici o legătură cu tradiția sau cu credința: a fost pur și simplu un gest electoral în sprijinul PSD și o sfidare a guvernului PNL cu șase zile înainte de alegeri. Știu regulile rigide din interiorul Bisericii Ortodoxe Române, dar sunt convins că se găseau soluții ca individul ridicol și corupt din fruntea Arhipescopiei Tomisului, un rebut al găștii Mazăre, să fie trimis la mânăstire. Scos din poziția pe care o are acum, fiindcă este doar o sursă de scandaluri. Dar nomenklatura BOR nu are curaj să se atingă de el și fiecare zi în care Tedosie mai face un spectacol televizat înseamnă că tot mai mulți oameni se îndepărtează de această biserică.  Amestecul de pesedism și inadecvare de care dă dovadă conducerea Bisericii Ortodoxe va avea efecte pe termen lung. Nu azi. Bisericile încă sunt pline, dar oamenii tineri stau tot mai departe de ele. Se vor schimba generațiile, acela va fi momentul în care clădirile uriașe construite acum, sfidător, de nomenklatura BOR vor rămâne goale. Când numitul Dan Ilie Ciobotea a ajuns patriarh mulți am avut speranța naivă că se va adapta vremurilor. Am greșit! Omul a avut un singur scop: să-și constuiască un mega-coșciug, zisa Catedrală a Neamului, piramida în care va fi îngropat patriarhul BOR. Pentru asta, cetățeanul Ciobotea l-a decorat pe infractorul Dragnea, s-a lăsat plimbat prin Voluntari de familia Pandele și a cerut bani de la cei mai toxici primari. Când a început pandemia, Asociația Dăruiește Viața s-a adaptat imediat și a anunțat că dirijează toate fondurile pe care le colecta pentru combaterea coronavirusului. În loc să facă un gest similar, săptămâni întregi conducerea BOR a avut o reacție defensiv-îmbufnată, refuzând să miște vreun leu de la construcția Catedralei Neamului spre sistemul medical. De reacția de după incendiul de la Colectiv nici nu mai are sens să discutăm. În Grecia, Biserica Ortodoxă, cu mici excepții, a cooperat decent cu statul, iar rezultatele s-au văzut: țara a avut, în primăvară, una din cele mai mici rate de infectare.  Știu că lui Dan Ilie Ciobotea, individ mai pragmatic și mai ancorat în chestiunile pământești decât mulți atei, nu-i pasă că, în urma sa, bisercile vor fi goale, fiindcă i-a scârbit și i-a alungat pe credincioșii de bună credință. Nu-i pasă decât să finalizeze această nouă Casă a Poporului, cu cruce pe acoperiș, care „să rămână în urma lui”. Integral: https://newsweek.ro

Comentariu: Triumf pentru președintele pragmatic al României, Klaus Iohannis | România | DW | 25.11.2019Totul pentru alegeri! Alte 10 măsuri luate de liberali după deschiderea piețelor • Klaus Iohannis spune că numărul cazurilor a scăzut, așa că austriecii pot defrișa pădurile și după ora 23:00; • Liberalii măresc și pensiile cu 40%, dar în etape. În prima etapă vor crește doar pensiile speciale; • Vin și tabletele pentru copii! Doar că la dosarul pentru obținere e obligatorie poza cu ștampilă pe PNL la alegerile din 6 decembrie; • Investiții masive în sănătate. Ca să nu se mai repete tragedia de la Piatra Neamț, toate secțiile ATI vor fi dotate cu găleți cu apă și nisip; • În orașele carantinate se aprind mai repede luminile de Crăciun; • Ca să nu mai facă scandal, lui Dan Bitman i s-a promis că va cânta pe mulți bani la toate nunțile la care Rareș Bogdan va fi naș. Și nu vor fi puține! • Toţi românii vor primi vouchere de vouchere, ca să-și ia cu ele ce vouchere vor ei; • Românilor care vor la vară în Grecia li s-a promis pașaport diplomatic, ca să nu se mai complice cu testele Covid;…. • Se vor redeschide și școlile, dar doar pentru părinți, ca să meargă să achite fondul clasei. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 3 decembrie.”România alocă cei mai puțini bani din UE pentru Sănătate.”

States With the Worst Winters: Every State in the US, Ranked - ThrillistBuna dimineata intr-o zi de joi, 3 decembrie! Cerul va fi variabil în regiunile vestice, nord-vestice, centrale și la munte și parțial noros în restul teritoriului. În Dobrogea, estul extrem al Munteniei și sud-estul Moldovei, în prima parte a zilei vor predomina ninsorile, apoi, treptat, vor apărea și ploi și lapoviță, care pe alocuri, mai ales noaptea vor favoriza depuneri de polei. În restul teritoriului izolat vor fi burnițe sau fulguieli. Temperaturile maxime se vor încadra între -2 și 6 grade, iar cele minime între -15 grade în estul Transilvaniei și 3 grade în nordul litoralului. Local dimineața și noaptea va fi ceață asociată cu depunere de chiciură. In Bucuresti cerul va avea înnorări și mai ales noaptea vor fi condiții de ceață. Temperatura maximă va fi de 2…3 grade, iar cea minimă de -2-0 grade.

Testare coronavirusBREAKING Prăbușire a numărului de teste Covid înainte de alegeri, în contextul minivacanței: de patru zile se fac sub 17 mii de teste/ 4916 cazuri noi în ultimele 24 de ore din doar 15.701 teste, cu o rată de pozitivare de 31%  4916 cazuri noi de Covid au fost înregistrate în România în ultimele 24 de ore din doar 15.701 teste, cu o rată de pozitivare de 31%. De patru zile se fac sub 17 mii de teste. La Terapie Intensivă este record de pacienți – 1260, iar alte 135 de decese au fost raportate. Scăderea mare a numărului de teste are loc în contextul minivacanței de 1 decembrie. De obicei, în zilele de weekend sunt prelucrate puține teste. Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.529….. În intervalul 01.12.2020 (10:00) – 02.12.2020 (10:00) au fost raportate 135 de decese (84 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București. Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 49 decese la categoria de peste 80 de ani. 123 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.529. Dintre acestea, 1.260 sunt internate la ATI. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.137.893 de teste. Dintre acestea, 15.701 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.455 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.246 la cerere. Integral: https://www.g4media.ro

Medicul Virgil Musta: La apariţia oricărui simptom care ar putea sugera că sunteţi răcit, izolaţi-vă la domiciliu …. „Pentru că este o perioadă în care mă abordează multă lume şi mă întreabă cum să procedeze, las mai jos câteva recomandări, care sper să vă ajute pentru a şti cum să acţionaţi: La apariţia oricărui simptom care ar putea sugera că sunteţi răcit, izolaţi-vă la domiciliu, urmăriţi evoluţia şi discutaţi permanent cu medicul de familie, care vă va îndruma. Este foarte important ca eventuala infecţie SARS CoV 2 să fie descoperită cât se poate de timpuriu; Dacă sunteţi depistat pozitiv, ţineţi legătura în continuare cu medicul de familie, el poate fi cel mai bun sfătuitor al dumneavoastră în această perioadă. Noi, medicii specialişti de la Victor Babeş, avem o colaborare foarte bună cu medicii de familie şi ne informăm reciproc în interesul pacienţilor”, a scris Musta. Medicul timişorean a subliniat că, dacă starea celor cu simptome se înrăutăţeşte, aceştia trebuie să se prezinte la spital. „Următoarele semne trebuie să vă facă să solicitaţi imediat evaluare în spital, pentru că pot anunţa o evoluţie posibil severă a boli: febră mare, care persistă mai mult de 3-4 zile sau reapare după o perioadă de afebrilitate; tuse seacă iritativă intensă, însoţită de dureri toracice; dureri musculare intense, dureri de cap intense, oboseală marcantă; senzaţia de lipsă de aer. Dacă starea dumneavoastră se înrăutăţeşte, nu staţi acasă până nu mai puteţi respira sau până aveţi dificultate mare în respiraţie, pentru că de cele mai multe ori este prea târziu să mai putem face ceva. Dacă aveti factori de risc (boli cronice), fiţi şi mai prudenţi!”, a mai scris Musta. Virgil Musta a spus că există riscul, chiar şi la formele uşoare, să crească inflamaţia şi să evolueze spre o formă severă. „În evoluţia bolii există riscul, chiar şi la persoanele cu forme uşoare, ca între a 7-a şi a 10-a zi, inflamaţia să crească şi să evolueze spre o formă severă. În această perioadă a bolii fiţi foarte atenţi, iar dacă apar semnele de severitate descrise mai sus, anuntaţi medicul de familie şi prezentaţi-vă urgent la spital pentru a fi evaluaţi. Îmi pare rău că acum, în zi de sărbătoare, am venit şi cu aceste recomandări care ne reamintesc că nu avem un 1 Decembrie normal, dar nu pot să nu le fac, având în vedere realitatea dură pe care eu şi colegii mei (şi din păcate mulţi pacienţi) o resimţim. O fac asumându-mi senzaţia neplăcută pentru unii că insist pe această temă, dar cu speranţa că aceste recomandări pot fi de real ajutor, pentru cei afaţi în suferinţă. Dar, cu speranţă şi cu încredere, în această zi de sărbătoare a identităţii noastre naţionale, o zi care ne reaminteşte cât de important este să fim uniţi şi nu dezbinaţi, mai ales la greu, doresc din tot sufletul: LA MULŢI ANI, ROMÂNIA!”, a încheiat Musta, potrivit news.ro. Integral: https://www.g4media.ro

Vaccin anti-covidȘeful operațiunii ”Warp Speed” din SUA: Efecte secundare vizibile la 10-15% dintre cei pe care s-au testat vaccinurile Moderna și Pfizer. Care sunt acestea și cât durează Doar 10-15% dintre voluntarii pe care s-au testat vaccinurile Pfizer și Moderna contra Covid-19 au raportat efecte secundare ”semnificativ observabile”, a declarat Dr. Moncef Slaoui, șeful Operațiunii Warp Speed pentru vaccinarea anti-coronavirus din SUA, potrivit CNBC. Efectele secundare de după inoculare pot dura până la o zi și jumătate, a spus cel care conduce programul de vaccinare demarat de Administrația Trump în martie.  Persoanele cu efecte secundare au raportat roșeață și durere la locul injecției, dar și febră, frisoane, dureri musculare și dureri de cap, a precizat Slaoui, adăugând că cei mai mulți nu au avut efecte secundare observabile. Acesta a declarat că în ce privește problemele ce puteau apărea pe termen mai lung, precum bolile autoimune, nu au fost diferențe între voluntarii care au primit vaccinul și cei cărora li s-a administrat un produs placebo în testele clinice de la cele două vaccinuri, ”lucru foarte liniștitor”. Integral: https://www.hotnews.ro

Cheltuieli sanatate România alocă cei mai puțini bani din UE pentru Sănătate  Datele publicate de Eurostat, barometrul Uniunii Europene, arată că România a alocat în 2018 doar 580 de euro pe cap de locuitor pentru Sănătate, cea mai mică sumă dintre statele UE, informează Hotnews. …. Media la nivelul UE a cheltuielilor cu sănătatea este de 9,9% din PIB, la nivelul anului 2018. În rândul statelor membre, cele mai mari ponderi au fost înregistrate în Germania (11,5% din PIB), Franţa (11,3% din PIB) şi Suedia (10,9% din PIB). România se află și în acest caz la coada clasamentului, în condițiile în care cheltuielile cu sănătatea au reprezentat doar 5,6% din PIB. Doar în Luxemburg cheltuielile sunt mai mici, reprezentând 5,6% din PIB, însă această țară are cel mai mare venit pe cap de locuitor din UE.  Integral: https://www.libertatea.ro

Raport european: Miliardele care se anunță în România au fost împărțite ”în spatele ușilor închise”, în discuții ”ținute la secret față de public”Raport european: Miliardele care se anunță în România au fost împărțite ”în spatele ușilor închise”, în discuții ”ținute la secret față de public” România va primi 13,6 miliarde de euro prin Mecanismul de Redresare și Reziliență, destinat reconstrucției economiilor într-o formă mai bună și în spiritul Pactului Verde European, însă discuțiile privind cheltuirea banilor s-au purtat în spatele ușilor închise și au fost ținute la secret în raport cu publicul, se arată în raportul CEE Bankwatch Network, citat de publicația Emerging Europe. ”In Romania, another major recipient (13.6 billion euros), discussions have been conducted behind closed doors and kept secret from public view”, sună expresia din raport, în original, sintagmele ”în spatele ușilor închise” și ”ținute secret față de public” fiind cele mai dure din raport. În plus, „România nici măcar nu a propus încă un plan clar de eliminare graduală a combustibililor fosili, în timp ce măsurile vizând eficiența energetică sunt grav neglijate”, arată raportul. Investigațiile făcute în opt țări – România, Bulgaria, Cehia, Estonia, Ungaria, Letonia, Polonia și Slovacia – arată că nici cetățenii și nici alte părți interesate nu au fost implicați în redactarea planurilor de cheltuieli. Acest fapt contravine principiului UE al parteneriatului, cel care obligă statele să consulte publicul atunci când formulează asemenea strategii. În Polonia, spre exemplu, care va primi 23 de milioane de euro, Bankwatch spune că niciunul dintre ministerele responsabile pentru propunerile de proiecte nu a oferit informații publicului. În plus, nu au apărut până acum propuneri care să respecte agenda de reformă. În schimb, banii sunt folosiți pentru a finanța proiecte care nu au fost acoperite până acum de fondurile UE. Riscul este ca țintele stabilite prin Pactul Verde să nu fie atinse până în 2030.  Integral: https://www.libertatea.ro

Școlile rămân închiseCopii sau vârstnici? În prag de alegeri generale, Guvernul Orban folosește asistența socială pe post de muniție electorală În luna august, pe fondul pregătirilor guvernamentale pentru începutul anului școlar, la Palatul Victoria se adopta o ordonanță de urgență care reglementa acordarea unor tichete sociale pentru preșcolarii și elevii din familii foarte sărace. Ele nu au fost distribuite efectiv nici până astăzi. Dar, în prag de alegeri parlamentare, guvernul liberal își schimbă brusc planurile de intervenție socială, amânând tichetele școlare pentru anul viitor. În vizorul guvernării au intrat acum voucherele pentru vârstnici. Pe 7 august 2020, Guvernul Ludovic Orban adopta o ordonanță de urgență cu măsuri “pentru sprijinirea categoriilor de elevi defavorizați […] pe bază de tichete sociale […] acordate din fonduri externe nerambursabile”.  Pe scurt, copiii din familiile al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, realizat în luna iulie a fiecărui an, este de maximum 50% din salariul de bază minim brut pe țară, primesc tichete în valoare de 500 de lei. În textul ordonanței beneficiarii sunt numiți “copiii cei mai dezavantajați”.  Ordonanța adoptată pe 7 august a fost publicată în Monitorul Oficial pe 12 august. Prefecturile urmau să strângă de la primării toate solicitările la nivel de județ și să le transmită Ministerului Fondurilor Europene, cel care asigură practic finanțarea programului….. La finalul lunii octombrie, Ministerul Educației solicita tuturor școlilor din România ca într-o săptămână să transmită la București liste cu elevii “cei mai dezavantajați“. În procesul de acordare a tichetelor de 500 de lei Ministerul Educației are rol de verificare a datelor transmise de către prefecturi.   Așadar, o procedură guvernamentală adoptată în august, ale cărei date de bază fuseseră deja obținute și procesate în luna septembrie, se pregătea – în sfârșit – în octombrie să le furnizeze preșcolarilor și școlarilor din medii foarte sărace tichetele sociale promise. Trecuse o lună și jumătate de la debutul anului școlar. În desfășurare Pe 24 noiembrie, Dela0.ro a trimis o nouă solicitare de presă către toate prefecturile din țară. Am vrut să vedem câte tichete s-au împărțit până la urmă în această toamnă.  Până la momentul publicării acestui articol au răspuns 13 prefecturi. Niciuna dintre ele nu a împărțit vreun tichet social.  Cele 13 instituții locale strânseseră, până pe 24 noiembrie, 79.416 de solicitări. Cu alte cuvinte, măcar 80.000 de copii din 13 județe ar putea primi deja tichetele de 500 de lei promise de Guvernul Orban în august. Răspunsurile oficiale primite și centralizate de Dela0.ro arată că în topul județelor (după numărul de solicitări) se află Vaslui – 18.589, Mureș – 18.000, Prahova – 12.200 și Galați – 11.973. … Practic, reprezentanții guvernului de la nivelul județelor încearcă să transmită că programul de tichete sociale pentru copiii foarte săraci are un calendar în desfășurare, abia ultima sa etapă fiind reprezentată de distribuirea efectivă a tichetelor. Ce nu mai menționează oamenii din prefecturi e faptul că toate etapele de colectare și validare ale datelor necesare au fost bifate deja din lunile septembrie și octombrie. Pentru vârstnici acum, pentru copii la anul În realitate, în acest moment Ministerul Fondurilor Europene nu mai intenționează să  distribuie anul aceste tichetele pentru “cei mai dezavantajați copii”, prevăzute din vârful pixului guvernamental încă din luna august. Informația am primit-o chiar de la ministrul liberal Marcel Boloș. …. La aproape trei luni de la începerea școlii, Ministerul Educației nu a reușit încă să achiziționeze și să împartă toate cele 250.000 de tablete pe care s-a lăudat că le va distribui încă din vară. Nici măcar jumătate dintre aceste echipamente nu au ajuns deocamdată la beneficiarii finali. Integral: https://beta.dela0.ro

Ultimul tun! Bombele legislative din Parlament, la final de mandat: imunităţi, salarii „speciale“ sau scutiri de impozit… În cele două Camere ale Parlamentului sunt, la un pas de adoptare, mai multe legi cu impact financiar, însă şi iniţiative controversate, atât ale PSD, cât şi ale PNL, în condiţiile în care ar fi acordate noi beneficii pentru diferite categorii socio-profesionale. Una din legile controversate care se află la un pas de adoptare este iniţiată de liderul deputaţilor PNL, Florin Roman, şi câţiva parlamentari PSD şi prevede că şefii din Autoritatea de Supraveghere Financiară vor primi imunitate penală şi civilă, iar o serie de cheltuieli precum transport şi cazare le vor fi decontate, dacă nu locuiesc în Bucureşti, deşi primesc unele din cele mai mari salarii din instituţiile statului. Florin Roman propune ca o serie de angajaţi ai ASF să fie exoneraţi de la răspunderea civilă sau penală, astfel încât ei să îşi poată exercita atribuţiile în mod obiectiv. Ei vor putea fi traşi la răspundere doar în situaţia în care instanţa judecătorească constată că au acţionat cu rea credinţă sau cu neglijenţă. Surprinzătoare sunt şi prevederile pentru asigurarea cazării şi transportului pentru şefimea ASF, în condiţiile în care au unele din cele mai mari salarii din instituţiile româneşti, lefurile acestora fiind între 8.000 şi 14.500 de euro lunar. Limitele evaziunii fiscale Un alt proiect de lege controversat, iniţiat de fostul social-democrat Cătălin Rădulescu, prevede că persoanele acuzate de evaziune fiscală pot scăpa cu o amendă dacă prejudiciul cauzat este recuperat şi este de până la 50.000 de euro. Iniţiativa e aproape de votul final în Camera Deputaţilor, fiind deja adoptat raportul comisiei de specialitate. Conform legislaţiei în vigoare, evaziunea fiscală este pedepsită cu închisoarea între trei şi zece ani. Iniţiatorul a motivat demersul său prin faptul că închisorile oricum sunt aglomerate şi statul român a fost taxat de organismele internaţionale pentru condiţiile din penitenciare, dar şi că prin această lege ar începe recuperarea prejudiciilor materiale. PSD şi Pro România au iniţiat un proiect de lege pentru acordarea unei indemnizaţii de scurtă durată, pe o perioadă de 12 luni de la ridicarea stării de urgenţă, salariaţilor cărora li se reduce programul normal de lucru. În legea care a trecut deja de Senat şi aşteaptă să fie adoptată de plenul Camerei Deputaţilor, iniţiatorii susţin că prin reducerea programului de lucru angajaţii ajung să fie plătiţi cu mai puţini bani. Cuantumul indemnizaţiei de scurtă durată ar urma să fie de 60% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, neîncasat ca urmare a reducerii programului de muncă, respectiv de 70% în cazul angajaţilor care au cel puţin un copil. Un angajator trebuie să facă dovada scăderii de venituri care au dus la pierderea de contracte de muncă ale angajaţilor pentru a deconta sumele necesare pentru acordarea indemnizaţiei de scurtă durată. Pentru a se încadra în grila celor care beneficiază de lege, angajatorul trebuie să arate Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă faptul că cel puţin o treime din numărul total de angajaţi şi-au pierdut mai mult de 20% din venitul salarial….. Şoferii profesionişti ar putea fi scutiţi de impozitul pe venit, la fel ca IT-iştii şi lucrătorii din construcţii, pentru a avea un salariu minim de 3.000 de lei. Proiectul PSD a fost adoptat de Senat în septembrie, iar acum se află la comisia de specialitate din Camera Deputaţilor pentru raport. Concret, şoferii profesionişti ar urma să fie scutiţi de impozit până la 31 decembrie 2028. De asemenea, la prima Cameră se află şi un proiect al deputatei PSD Oana Florea, referitor la mărirea salariilor pentru kinetoterapeuţi, psihologi, asistenţi medicali şi medici, de la 1 ianuarie 2021, cu sumele prevăzute pentru 1 ianuarie 2022, conform Legii salarizării personalului plătit din fonduri publice. Salariile, potrivit grilei propuse, ar fi între 4.500 de lei şi 6.100 de lei. Integral: https://adevarul.ro
FonduriMită pentru angajare la companie naţională, luată chiar de director. A fost prins de un investigator sub acoperire …. Tribunalul Galaţi l-a condamnat, pe 19 noiembrie, pe Luigi Marius Ciubrei, fostul director general al Companiei Naţionale Administraţia Porturilor Dunării Maritime Galaţi ”C.N.A.P.D.M. SA), la şase ani de închisoare cu executare pentru luare de mită. Constantin Tarău, un complice al acestuia, a primit patru ani de închisoare cu executare pentru complicitate la luare de mită. Daniela Mariana Sărluceanu şi Mădălin Mihai Sărluceanu, cei care au oferit mita, au fost condamnaţi la câte un an şi patru luni de închisoare cu suspendare pentru dare de mită. Un alt inculpat din dosar, Sandu Cotav, a primit 2 ani de închisoare cu suspendare. Decizia instanţei nu este definitivă. Pentru a-i prinde pe protagoniştii acestei afaceri oneroase de la Compania Naţională Administraţia Porturilor Dunării Maritime, procurorii anticorupţie au folosit un investigator sub acoperire, care s-a oferit să dea mită pentru a fi angajat. După finalizarea procesului, instanţa a dispus anulare actelor de angajare ale investigatorului sub acoperire. Procurorii anticorupţie au stabilit că, în perioada iunie 2017 – 17 aprilie 2018, Luigi Marius Ciubrei, prin intermediul lui Constantin Tarău, a pretins şi primit de la cinci persoane (printre care şi Mariana Daniela Sărluceanu şi Mădălin Mihai Sărluceanu ) suma totală de 2.700 de euro, în scopul angajării unora dintre acestea la compania pe care o conducea pe posturile de „marinar” şi „mecanic”. De la Daniela Mariana Sărluceanu şi Mădălin Mihai Sărluceanu, directorul C.N.A.P.D.M. SA a primit suma de 1.000 de euro, pentru a-l angaja pe acesta din urmă pe postul de „marinar”. În realitate, sumele de bani plătite efectiv de persoanele interesate au fost mult mai mari, Constantin Tarău şi alte persoane oprindu-şi un „comision” cuprins între 100 şi 600 de euro. În această manieră, Constantin Tarău şi-a însuşit suma totală de 1.500 euro, susţin procurorii anticorupţie. Ultima „plată”, în valoare de 500 euro, s-a realizat în aceeaşi manieră pe 17 aprilie 2018, când cei doi au fost surprinşi în flagrant de anchetatori. Jumătate de zi la muncă, jumătate în arest acasă Luigi Marius Ciubrei a fost şi protagonistul unei decizii ciudate luate de judecători în cursul procesului. Tribunalul Galaţi a hotărât, pe 11 iulie 2018, ca directorul general al Companiei Naţionale Administraţia Porturilor Dunării Maritime (CNAPDM) SA la acea vreme să fie menţinut în arest la domiciliu, dar să poată merge şi la muncă. Integral: https://adevarul.ro

Mărșăluitor în numele morțilorMărșăluitor în numele morților  De 1 Decembrie, președintele a ocupat cu pupitrul un loc sacru al istoriei noastre: Arcul de Triumf. În mentalul colectiv al românilor, acel loc este cuvenit doar celor care revin, învingători, din războaie, și nu politicienilor de azi, care să se instaureze în epicentrul suferinței a generații cu adevărat încercate și eroice. …. De regulă, asta vedem la televizor. Un mic soldățel, crescut prematur cu povești despre gloria răzbinicilor și a războiaielor, într-un stil narativ desprins din istoria contrafăcută a filmelor lui Sergiu Nicolaescu. Anul ăsta, din cauza anulării pandemice a paradelor militare, a majorității paradelor militare, copilul cu pricina a lipsit din imaginea tristă a anului 2020. Dar nu-i nimic, a fost înlocuit cu succes de către președintele țării. Un profesor de fizică, un meditator de succes, apare în câteva dintre fotografiile zilei singur, la pupitru, sub Arcul de Triumf. Nici nu mai contează ce a spus, ce a citit de pe prompter sau ce a recitat din memorie. Imaginea aceea doare, doare rău. Klaus Iohannis, acceptând că ar fi avut vreun merit în Unirea din 1918, nu apare în cărțile de istorie drept personaj important al acelui moment. Klaus Iohannis nu este, din câte știm, militar și, în general, domnia sa nici nu a fost ales pentru a trage cu pușca și nici pentru a bate pas de defilare. Atribuțiile sale reprezentative sunt altele. Iar plasarea simbolică sub Arcul de Triumf nu este doar exagerată, ci este de-a dreptul jignitoare. Mai ales în acest an, în care nu am triumfat absolut deloc, acest an în care încă stăm înnămoliți în tranșeele luptei cu pandemia, fără arme, fără uniforme conforme, purtând pe fețe niște „acoperitoare faciale” multe cumpărate la suprapreț de Unifarm. O zice DNA, nu noi. Nici măcar Nicolae Ceaușescu n-a îndrăznit să se plaseze, în apogeul cultului personalității, sub Arcul de Triumf. Nici măcar. Dar a îndrăznit Klaus Iohannis, transmițându-ne poziția sa cu adevărat superioară. Am căutat fotografii cu regii României (cei care au înfăptuit sau facilitat Independența, Unirea, finalul dictaturii Antonesciene și întoarcerea armelor împotriva Germaniei naziste) ținând discursuri sub Arcul de Triumf. Nu am găsit. În general, pe sub acel arc moral au trecut, de-a lungul timpului, militarii. Mai întâi supreviețuitorii războaielor în care cu mare greutate am învins, apoi cei ce-i reprezentau pe primii, într-o continuitate simbolică. ….. În plus, oricât de hippioată v-ar părea această remarcă, e opinia mea, nu cer nimănui să o împărtășească, eu nu cred că soldații morți în războaiele țării noastre au murit pentru ca, peste ani, zeci de ani, secole, să fie în continuare preamărite războaiele și armele. An de an, de vreo trei decenii, pe sub Arcul de Triumf trec blindate, rachete, puști, iar pe deasupra zboară avioane ucigașe din concepție. Ciudat mod de a-i cinsti pe niște oameni care au murit pentru ca urmașii lor să se bucure de pace. Dar, dincolo de inadecvarea generală a paradelor militare, triumfalismul simbolic pe care Klaus Ioahnnis a ținut morțiș să nu-l rateze este îngrijorător. Astăzi au murit 199 de oameni din cauza infecției cu SARS CoV-2 și, în total, de la începutul pandemiei în România, numărul vicitmelor se ridică la 11.193. De oameni, nu de manechine de poligon, nu de ținte de carton. Am pierdut mai muți oameni în războaie, dar niciodată atât de mulți în timp de pace în ultimii 30 de ani. …. Civilii aparent pașnici sunt principalii promotori ai unor înarmări costisitoare și, poate, inutile, în dauna investițiilor în Educație și Sănătate. Klaus Iohannis nu vorbește în numele morților care au făcut posibilă această țară în granițele ei actuale. El mărșăluiește în numele lor, crezând, eronat, că astfel îi onorează, onorându-se, în fapt, doar pe el, pentru fapte încă inexistente. Integral: https://www.libertatea.ro

Praf si pulbere se alege de PSD. Vor sa schimbe numele partidului, Orlando si Fifor ar putea fi exclusi - Aktual24Valeriu Nicolae: Este vomitiv că Gabriela Firea este pe lista unui partid. A mințit despre ce facultate a terminat pentru a se angaja pe mulți bani la un fost turnător la securitate și șef la BNR, a slujit la greu la alt turnător la securitate, un hoțoman care datorează peste 60 de milioane de EUR statului, patronul “spiritual” de la Antena 3, Dan Voiculescu, a aruncat zeci de milioane în televiziuni din banii publici pentru a fi slăvită, a lins la Dragnea la greu și apoi a scuipat unde a lins. Este soția lui Pandele, marinarul, omul cu două doctorate făcute în același timp și, firesc, plagiate, ambele la instituțiile pline de securici, cu o facultate de Drept la Bioterra și un master în agroturism. Firea și Pandele ar merita un monument al imposturii. Doamna Firea este prima la Senat pentru PSD la București. Despre ea se poate scrie o carte a tupeului. Domnul Teodorovici este și el primul la Senat din partea PSD la Tulcea. Există niște fișe ale membrilor importanți ale Comitetului Central al Partidului Comunist care nu au intrat în raportul Tismăneanu. În 2009, cercetătorii arhivei naționale scriu că “respectivele fişe au fost ascunse, scopul real al constituirii lor fiind de a împiedica nu doar cercetarea, ci însăşi luarea la cunoştinţă a publicului despre existenţa lor.” În fișele ascunse din anul 1965 apare și un Vasile Teodorovici. Este cel mai probabil o coincidență că tatăl domnului Eugen Orlando Teodorovici se numește Vasile Teodorovici. Fișele sunt pline de coincidențe despre care o să mai scriu. La 19 ani, da, da la 19 ani în unul dintre cei mai nenorociți ani pentru șomajul românesc, Eugen Orlando Teodorovici este angajat referent la cel mai căutat minister, cel al transporturilor ca orice băiat de om normal care călătorește în timp căci facultatea o începe abia la 22 de ani. La 26 de ani termină ASE-ul lucru care imediat duce la o promovare în poziție de expert, din nou la cel mai căutat loc din ministere, la Departamentul de Integrare Europeană. Totul, dar totul despre Teodorovici duhnește a mârlănie, un tupeu îngrozitor și servicii că doar este omul care a primit cadou de la SRI o diplomă de masterat . Este funcționarul public ale cărui CV-uri și declarații de avere au “dispărut” deși omul a fost de la 28 de ani Director, Director General și Secretar de Stat în poziții strategice în stat. În 2007 împreună cu soția ia un împumut de 1.102.000 EUR (peste un milion) deși soții Teodorovici au lucrat toată viața la stat și aveau salarii combinate de cel mult 1.500 EUR. În 2014 soții Teodorovici erau datori minim 1.532.000 EUR la bănci și probabil Orlando în timpul liber când nu era ministru sau senator presta pe undeva pe centură la dirijat traficul, câștiga la pocher sau cerșea în fața BNR-ului căci conform declarațiilor de avere, lunar mai făcea cumva rost de peste 5000 de EUR să plătească taxele. Din 2007 până în 2014 familia Teodorovici a primit milă minim vreo 250.000 EUR că doar cumpănașii de felul ăsta sunt în Firea PSD-ului. Teodorovici a fost de trei ori ministrul PSD-ului. De două ori la finanțe. Promovat foarte agresiv de Antena 3. Orlando Teodorovici, fost ministru, s-a vindecat de doctorat. Fifor ( în poză), primul pe listele PSD la Arad a mințit și el că are un master iar doctoratul lui nu e de găsit. Sursa: https://www.facebook.com

Fonduri - dreamstimeCum să îngropi în birocrație un miliard de euro. Povestea românească a ajutorului de stat pentru firmele care au avut de suferit de pe urma epidemiei de coronavirus Autoritățile din România nu au reușit să gestioneze în timpul convenit cu Comisia Europeană ajutorul de stat de aproape un miliard de euro destinat firmelor care au avut de suferit de pe urma epidemiei de coronavirus. Timp de mai multe luni, pe parcursul cărora s-au înregistrat mai multe episoade de o birocrație dusă la extrem și maximă incoerență în comunicare, autoritățile s-au pierdut în modificări succesive, uneori chiar contradictorii, ale documentelor, spre disperarea beneficiarilor și a consultanților. După o serie lungă de hotărâri de guvern, legi și ordonanțe deja adoptate, Ministerul Economiei a stabilit ca IMM-urile să poată depune cereri de finanțare în perioada 3 decembrie 2020 – 29 ianuarie 2021. Prin hățișul de documente emise până acum, unele în conflict cu altele, ministerul a publicat oficial forma finală a procedurii de implementare, a schemei de finanțare, formularul planului de investiții și alte documente necesare beneficiarilor. Termenul de semnare a contractelor de finanțare prin care firmele mici și mijlocii din România care doresc granturi pentru investiții, de câte 50.000-200.000 de euro, a fost inițial 31 decembrie. După mai multe ordonanțe de urgență care generează diferențe majore între ele, mai multe hotărâri și o lege, autoritățile române au decis că timpul nu este suficient și au cerut Comisiei Europene prelungirea schemei de ajutor de stat de la 31 decembrie 2020 până pe 31 iunie 2021….. 28 noiembrie 2020: noi precizări, noi modificări ale procedurii În data de 28 noiembrie, s-a modificat din nou procedura. Este vorba despre modificări introduse în forma procedurii publicate în 28 noiembrie, față de varianta anterioară, care avea doar o zi vechime: 27 noiembrie. Varianta ”finală” a rămas aceea potrivit căreia, se va aplica grila de punctaj care conține și rata internă de rentabilitate (RIR) a investiției, prevăzută de OUG 130/2020, însă în sensul modificat prin OUG 174/2020. Pentru a putea să aplice aceast variantă, Guvernul avea nevoie de o nouă ordonanță de urgență, să proroge aplicarea Legii 2020/2020, adoptată de Parlament și promulgată de președintele Iohannis. Inițial era vorba despre suspendarea aplicării legii respective până în data de 1 martie 2021. Și aici a apărut o nouă modificare. În textul noii OUG 199/2020, nu mai apare data respectivă și se precizează doar că suspendarea modificărilor schemei de finanțare operate de Parlament se va face până la autorizarea acestor modificări de către Comisia Europeană. Până atunci, se va aplica schema de finanțare cu RIR, din OUG 130/2020 modificată prin OUG 174/2020. Practic, toate autoritățile statului român au depus un efort birocratic imens, pentru a obține o lege inutilă. Între timp, singurul rezultat vizibil a fost acela că banii europeni nu au ajuns la firmele afectate de epidemia de coronavirus. Mai mulți dintre consultanții specializați în fonduri europene spun că în condițiile în care au avut de-a face cu atât de multe modificări și întârzieri, este imposibil pentru beneficiari să își fundamenteze solicitările cu planuri de afaceri utile pentru ei și cu adevărat aplicabile în beneficiul companiei. Integral: https://www.g4media.ro

Donald Trump is Thailand's friend - New Mandala10 joburi pe care le-ar putea ocupa Donald Trump după pierderea alegerilor • Bufon de curte la Kremlin, unde Putin îl așteaptă cu brațele deschisei; • Mascotă pentru un lanț de fast food, ca să-i facă o concurență serioasă lui Ronald McDonald; • Jurat la iUmor, că-i mult mai haios decât Bendeac; • Patron de echipă de Liga I, ca să se înjure zilnic cu Gigi Becali la TV; • Prezentator TV în locul lui Dan Capatos, că se pricepe infinit mai bine decât el la pițipoance; • Primar în Țăndărei, ca să vedem ce soluții găsește pentru mexicanii de-acolo; • Dacă și-ar face schimbare de sex, ar putea s-o înlocuiască pe Dana Budeanu și nimeni nu s-ar prinde; • Funcționar la un ghișeu ANAF, ca să te amenințe cu tot felul de prostii dacă n-ai dosar cu șină; • Șofer de taxi în București, că se pricepe la politica externă la fel de mult ca taximetriștii noștri; • Antrenor la Dinamo, că mai rău decât Cosmin Contra n-are cum să fie; Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 2 decembrie.”Nimeni nu a spus, zilele astea, că jumătate din suma de 30 de miliarde de euro din „planul de rezilienţă” nu este altceva decât o ofertă de împrumut.”

Get Winter Wallpapers - Microsoft Store en-KHBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 2 decembrie! Vremea se va menţine rece în cea mai mare parte a ţării, dar în special în sud, în est şi parţial în centru unde norii de plafon jos sau ceaţa vor fi persistente, cu precădere în zonele joase de relief şi se vor asocia pe suprafeţe mici cu chiciură, fulguieli sau burniţă. În Dobrogea, mai ales ziua vor fi precipitaţii slabe mixte şi condiţii de polei. În restul teritoriului cerul va fi variabil, dimineaţa şi noaptea pe alocuri va fi ceaţă, iar condiţiile de precipitaţii vor fi reduse. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări în sudul Banatului, pe litoral şi pe crestele montane. Temperaturile maxime se vor încadra între -2 şi 7 grade, iar cele minime vor fi cuprinse în general între -8 şi 0 grade. Presiunea atmosferică va scădea uşor în toate regiunile. În București, vremea va fi în continuare rece şi în general închisă, iar dimineaţa şi noaptea se va semnala ceaţă Temperatura maximă va fi de 2…3 grade, iar cea minimă de -3…-2 grade.

Scrisoare emotionanta a unui student la Medicina, voluntar la DSP: Am vazut functionari care plangeau la telefon cu oamenii. Am fost injurat de cei care nu cred in COVID-19Scrisoare emotionanta a unui student la Medicina, voluntar la DSP: Am vazut functionari care plangeau la telefon cu oamenii. Am fost injurat de cei care nu cred in COVID-19 …. Iti explic ce am vazut cu ochii mei. Ce m-a ingrozit si ce mi-a dat speranta. Ce m-a umplut de furie si ce am aplaudat. Am vazut functionari publici care se plangeau ca au fost scosi din birourile lor calde din primarii pentru a “se injosi” sa faca anchete epidemiologice la telefon, romani care in fata miilor de hartii stateau impasibili uitandu-se la seriale pe telefon. Am vazut medici rezidenti pentru care aceasta activitate de secretariat era sub demnitatea lor, venind cu mult dupa ce veneam eu si plecand totodata mai devreme. Am vazut personal DSP care nu purta masca in interiorul salilor de call center, dar mai mult decat atat, am auzit in acel telefon ascultat de STS zeci de povesti. Cu fiecare telefon dat, gaseam o familie carantinata in locuinta proprie, fara posibilitatea de contact cu exteriorul pentru doua saptamani, romani speriati, nervosi, disperati. Concediile medicale se elibereaza in termen de 30 de zile de la data iesirii din izolare sau carantina, adica banii pentru ele vin cu intarziere, dar ratele la banci si mancarea de pe masa nu pot astepta. Este usor sa arunci vina dintr-un birou in altul, de la mic la mare, pentru ca orice problema are o circularitate bolnava. Angajatul arunca problema la etajul superior, al sefului mic, el o arunca la randul sau sefului mediu, ulterior sefului mare, iar dupa seful mare o arunca inapoi angajatului care nu face bine ceea ce face. Lantul bolnav al invinuirii nu are ca raspuns gasirea vinovatului, ci evadarea din mentalitatea care catalogheaza oamenii in salvatori si in inamici. Mai sus, ai vazut cum DSP-ul este o institutie bolnava care afecteaza omul de rand, nevinovatul, victima unui sistem inamic, dar putem pune problema si altfel. In acelasi timp, am vazut functionari publici care plangeau la telefon cu oamenii si care stateau in afara conversatiei pentru ancheta, pentru a mai oferi un suport moral. Am vazut medici rezidenti care alergau dintr-o camera in alta cu foi, care coordonau tot si brusc teancurile de mii de foi deveneau oameni reali. Am vazut personal DSP cu cearcane, cu cafele baute la 10 noaptea pentru ca trebuiau sa trimita documente oamenilor pentru a nu bloca sistemul, iar in putinele lor pauze auzeam “iar stam in noaptea asta pana la 2”. In acelasi timp, am fost injurat, batjocorit la telefon de oameni care nu credeau in COVID-19, de oameni care nu voiau sa stea in casa pentru ca e dreptul lor sa fie liberi, de oameni care au imbolnavit sau poate au ucis, prin imprudenta lor, zeci sau sute. Printre romanii care sufera in case, sunt si cei care afara nu purtau masca. Si, sa stii, functionarii, medicii, si ei sunt oameni si omul nu e bun sau rau, salvator sau inamic. Brusc, DSP-ul nu mai e acea institutie rauvoitoare si disfunctionala, ci un salvator-martir, in slujba unui popor nerecunoscator. Vrem sa fim salvati si sa gasim vinovati pentru situatia noastra tragica, vrem constant cate ceva si mereu avem pareri si impresii. Intr-o zi, eu m-am gandit la tine, m-am gandit sa te sun: “Alo, buna ziua, sunt de la DSP Bucuresti, Romania la telefon?”, dar tu n-ai fi putut sa zici nimic, pentru ca plangeai in hohote, nu pentru ca virusul acesta te-a ingenunchiat intr-un an, nu pentru ca sistemul te-a doborat in 30, sau in sute de ani de istorie, ci pentru ca oamenii tai, romanii, sunt atat de imaturi si dezbinati. N-am invatat sa fim solidari, n-am invatat sa ajutam voluntar, sa fim responsabili, sa nu avem doar drepturi si pretentii. De asta, plangi si acum citind, pentru ca n-am invatat de fapt nimic. Integral: https://ziare.com

Federatia Sanitas: Eroii Romaniei nu se opresc la 1 Decembrie 1918. Anul acesta eroii nostri sunt in spitale, in Ambulante, in laboratoare medicale si in centre de asistenta socialaBeatrice Mahler spulbera “miturile” privind contraindicatiile de a purta masca: “Toti pacientii care au afectiuni respiratorii sau cardiace au recomandare de masca de protectie”  …..”Nu exista o afectiune respiratorie care sa aiba contraindicatia de a purta masca, atunci cand aceasta protejeaza starea de sanatate. E adevarat ca sunt afectiuni cronice care induc scaderea capacitatii pulmonare, dar pentru acesti pacienti, necesitatea de oxigen este de lunga durata. Sunt pacienti care au nevoie de oxigenoterapie 15 ore pe zi. Aceasta oxigenoterapie se realizeaza la domiciliu si sunt si dispozitive pe care le pot lua cu cei pe strada, dar masca trebuie pusa peste canula nazala, carea sigura un nivel de oxigen care sa le permita activitatea zilnica. Din punctul meu de vedere, fiind categorii la risc, toti pacientii care au afectiuni asociate, respiratorii sau cardiace au recomandare de masca de protectie. Masca este un filtru suplimentar, fata de alergenii care altfel ar ajunge direct in cavitatea nazala. In aceasta toamna numarul de pacienti cu acutizari ale astmului bronsic sau rinite alergice a fost mult mai mic, tocmai prin masurile implementate pentru a opri raspandirea virusului SARS-CoV-2. Acceptarea mastii a fost un moment extrem de dificil, peste care marea majoritatea au trecut atunci cand au inteles utilitatea, beneficiile. E adevarat ca este dificil sa schimbi un obicei, sa stai cu masca pe fata mai ales cand e foarte cald sau cand temperatura e scazuta si apare condensul, dar cand o persoana intelege beneficiile, schimbarea e mult mai usor de facut”, a explicat Beatrice Mahler, citata de B1 TV. Integral: https://ziare.com

Covid-19 outbreak or new Coronavirus, 2019-nCoV, virus on a map of ROMANIA . Covid 19-NCP virus: contagion and propagation of disease. Pandemic and viSlujbele de Crăciun, urmărite online sau la televizor. Proiect la nivel european, motivat de frica celui de-al treilea val …. “Nu adunărilor pentru liturghii de Crăciun” – este invitația cuprinsă în proiectul Comisiei Europene, care va fi publicat miercuri, legat de măsurile anti-Covid pentru sărbători, scrie Corriere della Sera. Comisia Europeană cere “luarea în considerare a evitării ceremoniilor religioase cu adunări mari și înlocuirea acestora cu inițiative online, la televizor sau la radio”, potrivit unor surse din Bruxelles citate de cotidianul italian. Proiectul insistă asupra distanțării sociale și a folosirii măștilor de protecție ca măsuri de reducere a infecțiilor. Printre altele, Comisia recomandă menținerea interzicerii circulației inclusiv pentru ultimele zile din an, reamintind principiul cheie de urmat: “prudență” și “prudență”. Pe scurt, trebuie evitate greșelile din vară, deoarece riscul este un posibil al treilea val, a reamintit președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen: “Știu că cei care au magazine, baruri, restaurante vor să se termine restricțiile, dar trebuie să învățăm din greșelile făcute vara și să evităm repetarea lor. O relaxare prea rapidă și excesivă a măsurilor devine un risc în fața unui al treilea val după Crăciun”…..Liturghiile de Crăciun vor avea loc “cu respectarea deplină a regulilor”, a declarat monseniorul Mario Meini, președintele CEI: “Dacă liturgiile și întrunirile sunt supuse unei prudențe deosebite, acest lucru nu ar trebui să ne descurajeze. În ultimele luni a devenit clar cum este posibil să sărbătorim în condiții de siguranță, în deplină conformitate cu regulile. Suntem siguri că va fi așa și de Crăciun și va continua să fie un bun semn de solidaritate cu toată lumea”. Integral: https://www.digi24.ro

Analizele si investigatiile medicale pot fi facute oriunde in tara incepand cu 1 DecembrieAnalizele si investigatiile medicale pot fi facute oriunde in tara incepand cu 1 Decembrie   Asiguratii pot beneficia de analize de laborator si investigatii medicale paraclinice pe intreg teritoriul Romaniei, de la 1 decembrie, fara a mai conditiona acordarea acestor servicii doar de catre furnizorii de servicii medicale paraclinice care se afla in relatie contractuala cu aceeasi casa de asigurari de sanatate cu care se afla in contract si medicul care a emis biletul de trimitere. Astfel, in baza unui bilet de trimitere eliberat de medici aflati in relatie contractuala cu oricare dintre casele de asigurari de sanatate, asiguratul poate beneficia de investigatii paraclinice la orice furnizor din tara. “Ca urmare, furnizorii de servicii paraclinice care au incheiate doua contracte, respectiv cu casa de asigurari de sanatate in a carei raza administrativ-teritoriala isi au sediul lucrativ, filiale sau puncte de lucru inregistrate si autorizate si cu Casa Asigurarilor de Sanatate a Apararii, Ordinii Publice, Sigurantei Nationale si Autoritatii Judecatoresti, vor ramane in relatie contractuala cu o singura casa de asigurari de sanatate pentru care vor opta. Va fi redusa astfel birocratia din sistem, prin eliminarea evidentelor distincte si a raportarilor lunare ale serviciilor prestate catre cele doua case de asigurari cu care aveau incheiate contracte”, a transmis Ministerul Sanatatii. “Aceasta reglementare este necesara pentru a facilita accesul asiguratilor la investigatiile paraclinice recomandate de medicii specialisti. Speram ca in scurt timp sa asiguram acelasi regim de utilizare si pentru prescriptiile medicale, astfel incat medicamentele prescrise sa poata fi eliberate de orice farmacie de pe teritoriul tarii. Acest proiect este in curs de finalizare, insa va fi necesara o perioada de testare pentru a ne asigura ca, odata implementat, va functiona fara sincope”, a declarat Adela Cojan, presedintele CNAS. Integral: https://ziare.com

Remdesivir. Cum a reușit o companie americană să facă sute de milioane de dolari dintr-un medicament declarat ineficient de OMSRemdesivir. Cum a reușit o companie americană să facă sute de milioane de dolari dintr-un medicament declarat ineficient de OMS În timp ce semnau contractul-cadru cu Uniunea Europeană, americanii de la Gilead, care produce antiviralul, primiseră deja raportul Organizației Mondiale a Sănătății care stabilea că medicamentul nu are niciun efect asupra pacienților COVID-19, scrie Le Monde. Europenii, în schimb, nu erau la curent. Multe țări s-au grăbit să facă comenzi. România n-a făcut excepție. Și nici nu dă semne că ar vrea să se oprească. Cum am ajuns să cumpărăm, peste tot în lume, la prețuri astronomice, un medicament împotriva COVID-19 a cărui eficiență nu a fost dovedită? Aceasta este istoria remdesivir, prezentat mai întâi ca un tratament miraculos capabil să împiedice multiplicarea virusului și care, în cele din urmă a fost discreditat de un vast studiu clinic condus de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) în 30 de țări, scrie Le Monde. Intitulat „Solidarity”, studiul OMS, lansat în februarie 2020, trebuia să evalueze eficacitatea remdesivir împotriva SARS-CoV-2 și să-l compare cu alte trei molecule, între care și hidroxiclorochina. Rezultatele publicate pe 15 octombrie arată că antiviralul nu are niciun efect asupra bolnavilor de COVID. Pe 20 noiembrie, OMS sfârșește prin a deconsilia utilizarea medicamentului, subliniind „posibilitatea unor importante efecte secundare”, în special la rinichi, prețul ridicat și implicațiile logistice – el trebuie să fie administrat intravenos. Avertismentul ajunge prea târziu: zeci de țări – în special europene – comandaseră deja. Un tun de 900 de milioane de dolari  Cum a reușit Gilead, care a câștigat peste 22 de miliarde de dolari (18,5 miliarde de euro) în 2019, de pe urma medicamentelor pentru HIV și hepatita C, să dea această lovitură? …. N-a mers împotriva Ebola, poate merge cu COVID-19 Testat fără mare succes împotriva Ebola, remdesivir a fost repoziționat la începutul epidemiei de COVID-19, pe baza studiilor realizate anterior împotriva altor coronavirusuri – SARS și MERS. Gilead nu are mare nimic de pierdut. Nu știe ce să facă cu dozele pe care nu le-a utilizat în timpul testului clinic derulat în Africa. Prin urmare, pe 6 februarie, e lansat un studiu la scară mică, cu 237 de pacienți recrutați din spitalele din Wuhan, orașul chinezesc de unde a plecat epidemia. …. Publicate în aprilie în prestigioasa revistă The Lancet, ele nu arată niciun fel de eficacitate asupra mortalității. Gilead pierde câteva puncte pe indicii bursieri, dar laboratorul american nu se descurajează. Un studiu mai important a fost lansat în februarie și în Statele Unite – 1.000 de pacienți. Gilead încerca astfel să convingă FDA, agenția americană pentru medicamente, că remdesivirul e bun contra COVID. Zdruncinat puțin de rezultatele din China, laboratorul modifică între timp principalul criteriu de eficacitate: schimbă mortalitatea cu „durata de recuperare”. 390 de dolari doza produsă cu 0,93 de cenți Rezultate intermediare sunt făcute publice la sfârșitul lui aprilie: studiul nu arată nicio diferență asupra mortalității, dar pacienții cu o formă severă se recuperează, în medie, în 10 zile dacă primesc remdesivir, față de 15 zile în grupul placebo….. Agenția europeană pentru medicamente (EMA) urmează exemplul celei americane, iar pe 25 iunie autorizează introducerea medicamentului pe piață, cu indicația de a fi utilizat pe pacienții cu pneumonie care necesită terapie cu oxigen. După ce a avut cele două certificate în buzunar, Gilead a anunțat, la sfârșitul lunii iunie, și prețul: 390 de dolari o doză, adică 2.340 de dolari pentru un tratament, fiind sunt recomandate 6 doze. Potrivit calculelor făcute de o echipă de cercetători englezi, costul total pentru fabricare remdesivir se situază în jurul a 0,93 de dolari pe doză, adică 5,58 de dolari pentru un tratament în 6 doze. .Altfel spus, de 420 de ori mai ieftin față de prețul fixat de Gilead. În plus, dezvoltarea remdesivir a beneficiat deja de investiții publice de aproximativ 70 de milioane de dolari, notează jurnaliștii de la Le Monde. Potrivit Institute for Clinical and Economic Review, o organizație americană care evaluează valoare medicamentelor, prețul Gilead nu poate fi considerat rentabil decât dacă există un beneficiu asupra mortalității pacienților. Ceea ce niciun studiu clinic nu a reușit să dovedească. Gilead negociază direct cu Comisia Europeană, iar la sfârșitul lunii iulie e semnat un premier acord pentru 30.000 de tratamente, aproximativ 180.000 de doze. Costul operațiunii: 63 de milioane de euro, adică 2.100 de euro pe tratament. Această sumă este asigurată din instrumentul de ajutor de urgență (ESI) al Comisiei Europene. …. Veștile proaste de la OMS, ținute în sertar În a doua parte a lunii septembrie, în timp ce negocia acest contract, Gilead primește manuscrisul studiului clinic „Solidarity” realizat de OMS și care avea obligația să le trimită manuscrisul înaintea publicării. Problema: acest studiu, în timpul căruia 2.750 de persoane au luat remdesivir, nu găsește niciun efect al moleculei nici asupra mortalității bolnavilor, nici asupra duratei de spitalizare. Fără să fie informată de rezultatele studiului OMS, Comisia Europeană semnează, pe 7 octombrie, un contract cu Gilead pentru 3 milioane de doze. Executivul european recunoaște că nu a discutat despre aceste rezultate cu compania americană înaintea publicării rezultatelor studiului OMS, pe 15 octombrie, în revista online MedRxiv. …. Cine a comandat cele mai multe doze în baza acordului Comisiei Europene și cine nu a comandat deloc: Germania – 155.000 de doze Portugalia – 100.000 de doze Italia – 147.500 de doze Polonia – 80.000 de doze Bulgaria 32.593 de doze Franța – 0 doze  România a comandat 8.400 de doze de Veklury, scrie Le Monde, care menționează că sursa informației nu este oficială.Integral: https://www.libertatea.ro

Aproape 200 de decese COVID și 4.200 de infectări în ultimele 24 de ore. Crește numărul pacienților internați la ATICum reușesc familiile să obțină dosarul medical al celui decedat atunci când se lovesc de refuzul spitalelor  …. Refuzul spitalelor de a da dreptul aparținătorilor ori rudelor să consulte dosarul medical al pacientului decedat e de actualitate și în pandemie, fiind o temă publică încă din perioada Colectiv. În 2016, Spitalul Bagdasar-Arseni a refuzat eliberarea dosarului medical al tânărului Bogdan Istrate, mort în spital după incendiul din clubul bucureștean. A invocat faptul că Istrate nu-și dăduse acceptul în scris, iar părinții au făcut un așa-zis acord post-mortem. În 2020, familia Elisabetei Nemțoiu, decedată la Spitalul Județean din Ploiești după 13 zile de internare cu COVID-19, a primit același răspuns de la managerul Bogdan Nica. Încă din 2016, multe voci avizate spuneau că spitalele abuzează de această lege. Atunci, Sorin Paveliu, medic și membru al Societății Academice din România (SAR), deschidea o altă perspectivă în cazul dosarelor ținute secrete de către spitale. „Puțină lume știe, dar există o obligație a spitalelor de a obține, încă de la internare, acordul pacienților pentru a le furniza lor sau unor terți informații despre starea de sănătate. Pacienții pot delega dreptul de a avea acces la dosare altei persoane”, a declarat Paveliu pentru Gazeta Sporturilor…. Iar acum, în cazul unui refuz, din Legea nr. 46/2003 a drepturilor pacientului, Capitolul IV, Dreptul la confidențialitatea informațiilor și viața privată a pacientului, se folosesc, abuziv, doar două articole. Articolul 21 Toate informațiile privind starea pacientului, rezultatele investigațiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidențiale chiar și după decesul acestuia. Articolul 22 Informațiile cu caracter confidențial pot fi furnizate numai în cazul în care pacientul își dă consimțământul explicit sau dacă legea o cere în mod expres. Însă se ignoră Articolul 24. (1) Pacientul are acces la datele medicale personale. (2) Pacientul are dreptul de a desemna, printr-un acord consemnat în anexa la foaia de observație clinică generală, o persoană care să aibă acces deplin, atât în timpul vieții pacientului, cât și după decesul pacientului, la informațiile cu caracter confidențial din foaia de observație. Practic, ceea ce invocă și avocații, este că orice rudă primește de la spital informații medicale în timp ce bolnavul este internat e, practic, mandatată să le primească și după deces, iar spitalul nu îi poate ridica acest drept. Cum argumentează avocații Mai mult, este vina spitalului dacă respectivul aparținător primește informații și nu este menționat în anexa din foaia de observație clinică generală…..  „Invocarea de către unitatea medicală ca motiv de refuz pentru comunicarea actelor medicale lipsa acordului de a primi informațiile medicale solicitate nu poate fi primit, câtă vreme această susținere este contrară intereselor Legii nr. 46/2003 cu modificările ulterioare, deoarece scopul textului normativ a fost de facilitare la actele medicale, în dovedirea malpraxisului medical, chiar și în cazul decesului pacientului”.  Integral: https://www.libertatea.ro

Alegerile din 6 decembrie: teme aproape interzise. Despre salariile mici ale românilor și impozitul progresivAlegerile din 6 decembrie: teme aproape interzise. Despre salariile mici ale românilor și impozitul progresiv Deși România are 38% din forța de muncă activă deja plecată peste granițe, creșterea veniturilor aici, în țară, nu pare că preocupă partidele. …. 1. Cei care urcă pe scara puterii acuză vechea politică de spolierea bugetelor publice, clientelism, minciună etc. 2. Vechii politicieni și partide sunt blazați și se întrec în populisme ieftine cu noii veniți la masa puterii. Spre exemplu, pe pista atrăgătoare Pensii Speciale există o competiție acerbă, iar social-democrații sunt acuzați că sunt neserioși, furând startul bâlciului de imagine (vezi teatralitatea gestului lui Marcel Ciolacu). De fapt, neoliberalii de la USR au construit acest discurs antipensii speciale și, drept consecință, doar ei trebuie să puncteze la acest capitol, prin depunerea (de pomană), la oră de maximă audiență, demisiilor la Parlament, așa ne spun indignați cei de la USR. Chipurile, în acest mod teatral ales de ei, politicienii de tip nou nu ar mai beneficia de indecentele pensii speciale. S-a strigat deja bingo! De fapt, campania este anostă și se poartă aproape exclusiv în online. Cum vor reveni competențele din diaspora acasă, dacă nu cresc salariile? Ca mai totdeauna, temele abordate de ambițioșii politicieni sunt vagi, necuantificabile (nu se pot măsura, totuși, fantasmagoricele „vom face” și „vom drege”), având pe deasupra și un gust metalic de mâncare alterată. Totuși, câteva teme sunt foarte corect și bine dirijate: 1. Spre exemplu, se depune efort mare pentru a sublinia că salariile din sectorul bugetar sunt prea mari comparativ cu cele din sectorul privat. Prin urmare, a subliniat-o Victoria Stoiciu, românii trebuie în continuare să se mulțumească cu salarii mici, iar întoarcerea emigranților în țară, până mai ieri temă de căpătâi pentru PNL și USR, nu mai e o problemă așa de urgentă. În acest sens, bancheri din BNR tot aruncă niște cifre în spațiul public pentru a testa reacțiile publice – stupoare, acestea nu prea există! 2. Privatizarea și comodificarea a tot ceea ce există, de la sănătate, învățâmânt, până la gazele din Marea Neagră (USR). Piața liberă, această ficțiunea romantică, este văzută ca pilulă pentru toate bolile economico-lumești. 3. Cât despre PSD, aceștia par că sunt resemnați. …. Cum se face că, la 13 ani de la aderarea în Uniunea Europeană, în pofida clamatelor idei de uniformizare economică a regiunilor europene, în România rata riscului de sărăcie/excluziune socială (indicator compozit adoptat la nivelul Uniunii Europene în cadrul Programului Europa 2020), este în continuare ridicată, deopotrivă pe grupele de vârstă (Figura 1) și în profil regional (Figura 2)? Pentru clarificări, via Institutul Național de Statistică (INS), vom menționa că persoanele care fac obiectul indicatorului sunt cele aflate în cel puțin una din urmatoarele situații: au venituri disponibile inferioare pragului de sărăcie. sunt în stare de deprivare materială severă. trăiesc într-o gospodărie cu intensitate foarte redusă a muncii. Inegalitatea este motor, dar și consecință a funcționării pieței Prin urmare, aceste inegalități regionale, foarte probabil că vor alimenta în continuare vechiul discurs ce susține ideea naivă că leneșii și corupții din zonele sudice și estice ale țării ne țin țara în subdezvoltare. …. Cei mai prosperi 1% dintre români aveau venituri cât cei 50% cei mai săraci! (II). Îi întrebăm pe aceiași politicieni, de ce, pe întregul interval postcomunist, ultimii 30 de ani, veniturile celor mai bogați 1% și respectiv 10% au tot crescut, iar, în contrapartidă, linia celor 50% de la bază a continuat să scadă (Figura 3). Cum se face că în 2015 cei mai prosperi 1% dintre români obțin venituri procentuale superioare celor 50% de la bază? Ce miracol se întâmplă la vârf și ce mecanisme sunt stricate la bază? Sau oare nu cumva sărăcia de la bază este condiție necesară pentru afluența de la vârf? …. Paturile de spital din sectorul public continuă să scadă (III). La fel, de ce, în condițiile inegalității tot mai evidente, numărul de paturi din spitalele publice a tot continuat să scadă (Tabelul 1), iar dinamica acestora la nivel județean indică o scădere pe linie (Figura 4)? Ce se întâmplă, sănătatea populației României este așa de bună încât menținerea paturilor în spitalele publice nu ar mai reprezenta, în acest caz, decât o chelutială inutilă? Identic, pentru lămurire, amintim că aceste paturi din unitățile sanitare reprezintă acele paturi din unitățile medicale pentru care există decizii de funcționare, fiind contabilizate doar paturile de spital pentru internare continuă. …. Se privatizează câștigurile, dar costurile se distribuie la toți Poate că unii ar fi tentați să spună că această scădere drastică din zona spitalelor publice vine la pachet cu o creștere exponențială în zona privată (comodificarea sănătății). Dar nu este așa. În anul 2019, conform INS, în sectorul medical privat, existau doar 9.063 de paturi de spital. Să fie atunci aceste scăderi din zona publică drumul către ceea ce va însemna privatizarea și comodificarea actului medical de care se tot vorbește în ultima vreme? Și dacă da, cum de sănătatea oamenilor a devenit subiectul afacerilor și al profitului? Nu cumva acest mecanism se traduce simplu în privatizarea câștigurilor și socializarea pierderilor, în sensul în care unitățile medicale private vor lua partea profitabilă din zona tratamentelor de bază, iar chestiunile grave, derivate din tratarea cancerului, a bolilor cardiovasculare, vor rămâne mereu ca pierderi în contul bugetelor publice de sănătate? De ce nu se mai discută despre impozitul progresiv, deși populația îl dorește? …. Dacă tot ne pronunțăm în termeni elogioși despre democrație și parlamentarism, cum se face că legi organice, votate de Parlament și promulgate de președinte, nu sunt puse în aplicare? De ce o lege votată de Parlament, cea despre coșul minim, cu un studiu științific la bază, precum cel făcut de FES-Syndex-ICCV, este desconsiderată, ca nefundamentată metodologic, de un membru al guvernului, ministrul muncii și, prin urmare, neaplicată? De ce guvernul activităților executive refuză să aplice ce societatea, prin Parlament, cere? De ce legea creșterii alocațiilor copiilor nu este pusă în aplicare? În aceste condiții, mai este aceasta o democrație, fie ea și una formală? Integral: https://www.libertatea.ro

Alegerile din 6 decembrie. Când luminițele de la capătul tunelului sunt incendii care ne ardAlegerile din 6 decembrie. Când luminițele de la capătul tunelului sunt incendii care ne ard Ne cheamă la vot, după 30 de ani. Șansă de a schimba lucrurile. Mi-am ales cel mai prost moment să vizionez filmul Colectiv. În ajun de sărbătoare națională, în plină pandemie, după drama de la Piatra Neamț și, colac peste pupăză, cu Piedone din nou primar. Mai lipsește ceva României de azi, astfel încât filmul să fie și acum, la fel de actual? Lipsește poate o Alexandra la ia-mă-nene, inocentă că va fi salvată de miliție, poate tânărul Călin Farcaș care așteaptă și acum în mormântul din Teliu un transplant de plămâni, ori poate orice budă din curtea unei școli românești de la sat, înghețată bocnă și pregătită de visat la educație, la revenirea din scenariul roșu. Riscul e ca ritmul sistemului de a se schimba, în care face un pas înainte, și doi înapoi, gen „pas cu pas”, filmul Colectiv să ajungă să reprezinte, în viitorul apropiat, o Românie digerabilă, față de realitatea cruntă. Să ajungem să ne fie dor de răul cel mai mic. Sistemul infect e un monstru pe care documentarul Colectiv doar îl ațâță. După cinci ani de la tragedie, jivina e bine mersi, tot cu burta la soare, după cum s-a văzut și în filmul-reportaj al celor de la Recorder cu inginerul Ovidiu Ianculescu. De fapt, deși suntem tentați să le băgăm în aceeași oală, România din „Colectiv” și România din „Singur împotriva partidului” nu sunt una și aceeași, ele reprezintă două etape de perfecționare. Colectiv începe de pe vremea lui Iliescu și nu se termină niciodată, iar filmul celor de la Recorder are acțiunea plasată deja în subconștientul acestei națiuni, că asta e organigrama meritocrației, într-o democrație. …. Sistemul din România a ajuns, după 30 de ani de perfecționare, nu doar un cameleon, ci unul cu sosii. Degeaba încerci după o dramă să-l sugrumi într-un domeniu, el se va hrăni înzecit în altul. Degeaba e oprit temporar un contract baban, fără licitație, într-un spital, în balanță, cade ilegal o întreagă pădure. Și viceversa. Sub frica unei cazări la ATI cu un tratament de nosocomiale, pe 6 decembrie, la vot, vom avea șansa noastră să evadăm din clubul Colectiv în care e prinsă România. Singura ieșire, blocată de 30 de ani de corupție, nu mai e o scăpare. Integral: https://www.libertatea.ro

Cinci state membre, inclusiv Romania, au primit transa de 8,5 miliarde euro din imprumutul acordat de Comisa EuropeanaCinci state membre, inclusiv Romania, au primit transa de 8,5 miliarde euro din imprumutul acordat de Comisa Europeana ….Luna trecuta, ministrul Finantelor, Florin Citu, a declarat ca banii de la UE vor fi folositi pentru finantarea deficitului generat de masuri precum somajul tehnic sau programul flexibil de munca. Caracteristicile imprumutului acordat Romaniei sunt urmatoarele: perioada de tragere a sumelor imprumutului este de 18 luni de la data intrarii in vigoare a Deciziei Consiliului Uniunii Europene (respectiv pana la sfarsitul lunii martie 2022); imprumutul poate fi disponibilizat in maximum 8 transe; valoarea transelor si calendarul de disponibilizare vor fi stabilite de Comisie, prin consultare cu statul membru; maturitatea medie a imprumutului este de 15 ani; imprumutul va fi acordat in aceiasi termeni financiari in care Comisia s-a imprumutat de pe piata pentru disponibilizarea acestuia, la care se adauga eventuale costuri/cheltuieli efectuate de Comisie pentru contractarea respectivei finantari. Avand in vedere reputatia Uniunii Europene, sustinuta si intarita in cadrul acestui instrument prin mecanismul de garantare de catre statele membre, imprumutul contractat va fi la costuri avantajoase. Alaturi de Romania, in cadrul acestui instrument au accesat finantare alte 15 state membre, printre care Italia, Spania, Polonia, Portugalia, Belgia. In cadrul acestui instrument UE a pus la dispozitie 100 de miliarde de euro. Integral: https://ziare.com

Cât de “rezilienţi” suntem, totuşi, în faţa ciorii vopsite care a luat minţile tuturor?  “Avem la dispoziţie” 30 de miliarde de euro! Toată lumea aplaudă, dar nimeni nu merge la dicţionar ca să vadă şi ce înseamnă “a dispune/a avea la dispoziţie”.“A avea la dispoziţie” înseamnă, potrivit DEX (dicţionarul explicativ al limbii române), “a avea posibilitatea de a utiliza ceva sau pe cineva după propria dorinţă”. Poate România să utilizeze, după bunul plac, fondurile de 30 de miliarde de euro la care, teoretic, ar avea acces în urma deciziilor din UE şi pentru care a croit un aşa-numit „Plan naţional de redresare şi rezilienţă”? Nu. Atunci înseamnă că, atât preşedintele ţării cât şi prim-ministrul acesteia, care susţin că „România are la dispoziţie” 30 de miliarde de euro”, îi împing pe oameni într-o mare confuzie….. I-am urmărit săptămâna trecută pe preşedinte, pe premier, am citit un interviu al doamnei comisar pentru transporturi. În afară de „avem la dispoziţie”, „depinde de noi”, nu am auzit altceva decât poveşti. Pentru că poveştile cu sutele de kilometri de autostradă sunt aceleaşi de pe vremea „Cântării României” a lui Ceauşescu – „Noi în anul 2000/Când nu vom mai fi copii/Vom face…”. Nimeni nu a spus, zilele astea, că jumătate din suma de 30 de miliarde de euro din „planul de rezilienţă” nu este altceva decât o ofertă de împrumut. Că generaţia ce vine – copii de astăzi ce-şi fac şcoala ca vai de ei – va trebui să dea înapoi aceşti bani, în cazul în care aceştia vor fi luaţi. Şi nici că cealaltă jumătate a planului, „granturi” cică, trebuie să vină din noi taxe. Şi nici Dumnezeu nu ştie ce fel de taxe. Taxe pe care şi economia României va trebui să le plătească. Ca să crezi că America – prin Goolge, Facebook sau Amazon – îţi va plăti ţie planurile de salvare, fără crâcnire, trebuie să ai o doză bună naivitate. În plus, nimeni nu a spus că banii sunt daţi, în bună parte, pentru aşa-numita „energie verde” şi că România va primi împrumuturi, cel mai probabil doar dacă-şi închide minele şi exploatările miniere care înseamnă azi 15-16% din necesarul de energie al ţării. „Avem la dispoziţie…” Nu aveţi! Sau nu cum spuneţi voi! România a făcut, de la începutul anului, o datorie nouă de 80 de miliarde de lei. Adică de peste 16 miliarde de euro. Din piaţă. Iar anul nu s-a terminat. România are, în acest an, un necesar de finanţare de cel puţin 25 de miliarde de euro – datoria nouă şi rostogolirea datoriei. Cât aproape întreg acest plan de „rezilienţă” întins pe ani de zile. Este bine măcar că are de unde să se împrumute. Nu spun că acest plan este prost. Nu spun că nu este bine să respirăm un aer mai curat renunţând, cu vremea, la sursa de energie care poluează. Spun că lucrurile trebuie arătate aşa cum sunt, dacă vrem ca ceva să se lege. „Avem 80 de miliarde de euro la dispoziţie din bugetul UE şi din <planul de rezilienţă>”, ni se spune. Nu avem. Nu atâţia. Pentru că 15-20 de miliarde de euro din aceşti bani trebuie daţi înapoi – aceasta este contribuţia României la bugetul UE (în funcţie de evoluţia Produsului Naţional Brut). 15 -16 miliarde de euro sunt împrumuturi, bani ce trebuie, evident, daţi înapoi şi ei. Iar alte 15 miliarde de euro au o sursă nesigură de finanţare. Cât mai rămâne? Integral: https://www.zf.ro

Cu cât vor crește pensiile românilor în 2021. Anunțul ministrului Florin CîțuIpocrizie în pandemie: cum a mimat Guvernul că taie din banii partidelor. Principalele forţe politice, beneficiare ale unor sume record …. Declaraţia lui Cîţu e doar pe jumătate adevărată, chiar ipocrită, pentru că datele arată alt lucru. Pentru 2020, banii prevăzuţi pentru subvenţionarea activităţii partidelor politice erau în cuantum de 181 de milioane de lei. Într-adevăr, cu 30% mai puţin ca în 2019, când Guvernul Dăncilă, controlat de Liviu Dragnea, redirecţionase către conturile partidelor 256 milioane de lei. Întocmirea bugetului pe 2020 a fost făcută de ministrul de Finanţe, Florin Cîţu, şi de premierul Ludovic Orban, care au găsit o variantă astfel încât să mufeze la banul public şi un partid ca Pro România, care altfel nu ar fi beneficiat de niciun ban, drept recompensă pentru susţinerea de la moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă…. Însă Guvernul Orban a decis la rectificarea bugetară din august suplimentarea sumelor pentru subvenţiile partidelor politice, în contextul în care Guvernul a ţipat ca din gură de şarpe că nu are de unde să identifice bani pentru legi care propun dublarea alocaţiilor sau creşterea pensiilor cu până la 40%. În schimb, au fost găsiţi bani pentru a mări bugetul pentru partide de la 181 de milioane la 264 de milioane de lei, adică mai mare cu 8 milioane şi faţă de 2019. „Banii au fost daţi prin rectificare. E acolo precizat în mod clar capitolul de subvenţii. Da, au fost alocate şi alte sume pentru rambursări şi alte cheltuieli, dar acolo vorbim de alţi bani care merg către conturile partidelor sau candidaţilor”, au precizat surse din AEP pentru ziarul „Adevărul” Imediat după rectificarea din august, în conturile tuturor partidelor a intrat în luna septembrie suma-record de 57 de milioane, în condiţiile în care, de obicei, formaţiunile primeau lunar, în total, între 18 milioane şi 23 de milioane de lei. Cea mai mare sumă a intrat în septembrie în contul PSD (28,61 milioane de lei), în timp ce partidul care asigură guvernarea a încasat aproximativ 16 milioane de lei. Fonduri considerabile au primit şi USR (4,2 milioane de lei), ALDE (3,4 milioane de ei), Pro România (2,6 milioane de lei), PMP (1,9 milioane de lei) şi Forţa Naţională (aproximativ 400.000 de lei pentru un partid fără niciun parlamentar). Dacă în anii trecuţi politicienii avea intervenţii în care vorbeau de suspendarea subvenţiilor sau îngheţarea acestora, în ultimele luni aceştia au ascuns sub preş subiectul. Iar în trecut au promis rezolvarea problematicii subvenţiilor Victor Ponta, Florin Roman, precum şi partide ca PMP sau USR, care au vorbit de suspendarea acestora pentru partide care aveau în conducere persoane condamnate penal. Potrivit datelor Autorităţii Electorale Permanente, în primele 11 luni ale anului deja a fost alocată formaţiunilor o sumă totală de 228de milioane de lei, adică deja a depăşit cu aproape 50 de milioane banii pe care Guvernul îi pregătise la începutul anului pentru partide. Integral: https://adevarul.ro

Libertatea face publici banii de publicitate încasați de Ringier de la Guvern: la 300 de angajați, campania a cumulat 500.000 de euro pe 6 luniLibertatea face publici banii de publicitate încasați de Ringier de la Guvern: la 300 de angajați, campania a cumulat 500.000 de euro pe 6 luni Cum s-au împărțit cei aproximativ 45 de milioane de euro: Pentru campania ”Poartă mască”, televiziunile au primit de 10 ori cât ziarele și de două ori cât toate site-urile. Sute de site-uri, zeci de ziare și un număr mai mic de televiziuni s-au înscris pentru campania publicitară a Guvernului, care a început la jumătatea lunii iunie și se va derula până la jumătatea lui decembrie, cu un cost total de aproximativ 45 de milioane de euro. Pentru comparație, Guvernul plătește 200 de milioane de euro pe an pentru TVR și Radio România. Deși campania s-a derulat după algoritmul ”bani contra expunere în spoturi, anunțuri sau machete”, teoretic formula publicității clasice, Guvernul a admis că această campanie reprezintă, totodată, și un ajutor dat presei. Din acest motiv, Executivul a pus și condiții angajatorilor care au primit banii, cum ar fi să nu facă concedieri în această perioadă. În același timp, sumele pentru valoarea spoturilor sau machetelor publicitare au variat și în funcție de numărul de angajați ai instituțiilor de presă. Banii au fost estimați să se împartă astfel, potrivit Pagina de Media: televiziuni: 19 milioane euro cu TVA site-uri: 9,5 milioane euro cu TVA print: 2 milioane euro cu TVA radio: 3,3 milioane euro cu TVA Mai multe instituții de presă, printre ele numărându-se G4Media, Newsweek România sau Recorder, nu au dorit să participe la campanie, motivele invocate fiind diverse, de la prezența în listă a unor televiziuni și site-uri care încurajează click-bait-ul sau dezinformarea în pandemia Covid și până la argumente care țin de gestiunea independenței editoriale. Integral: https://www.libertatea.ro

1 Decembrie, in pandemie: Fotografii impresionante de la ceremonia de la Arcul de Triumf, fara participarea publicului10 urări speciale făcute de vedete de ziua României Traian Băsescu – Înc-o sticlă de Unirea!
Alex Velea – Boom shaka laka, România!
Ion Iliescu – La mulți ani, măi animalelor!
Dana Budeanu – La mulți ani, fătălăilor!
Gigi Becali – FCSB nu e Steaua! FCSB e România!
Radu Banciu – La mulți ani mie și românilor din Marsilia, că restul nu merită!
Patriarhul Daniel – Dați-mi bani să termin Catedrala!
Klaus Iohannis – PSD vrea să fure ziua românilor. Votați PNL!
Gică Hagi – La mulți ani, ca să nu fie puțini ani! Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 1 decembrie.”Anul trecut, la televiziune, premierul Ludovic Orban a promis să interzică, “pentru o perioadă de timp’ exporturile de animale vii. Totuşi, după catastrofa vasului Queen Hind, peste 2 milioane de animale vii au fost exportate din România, mai ales în nordul Africii şi în Orientul Mijlociu.”

States With the Worst Winters: Every State in the US, Ranked - ThrillistBuna dimineata intr-o zi de marti, 1 decembrie! Vremea va fi în continuare rece. În regiunile extracarpatice şi pe arii restrânse în restul teritoriului, mai ales dimineaţa şi noaptea, va fi nebulozitate stratiformã sau ceaţã asociatã şi cu chiciurã. În Dobrogea vor mai fi precipitaţii mixte şi condiţii de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri temporare în sudul Banatului şi în Dobrogea. Temperaturile maxime se vor încadra între -2 şi 5 grade, iar cele minime în general între -13 şi -2 grade. În București, vremea se va menţine rece. Va fi nebulozitate joasã mai ales la începutul zilei şi noaptea, când şi probabilitatea de formare a ceţii va creşte. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 2 grade, iar cea minimã va fi de -5…-4 grade.

Coronavirus în România, 30 noiembrie. Peste 470.000 de cazuri de COVID, de la începutul pandemieiEpidemiologul Octavian Jurma acuză autoritățile că măsluiesc rata de infectare din Ilfov: „Acolo avem cea mai gravă situație”  Octavian Jurma, medic și cercetător în Timișoara, care a făcut predicții corecte ale evoluției pandemiei de coronavirus, trage un semnal de alarmă. Epidemiolog a scris pe Facebook că în Ilfov rata de incidență depășește 11 la mia de locuitori, deși autoritățile au anunțat un indice mult mai mic, de 3,41…..„Vă rog să mă credeți că mă abțin eroic să nu public date cu impact electoral exploziv și am destule. Sunt însă conștient că adevărul poate fi folosit ca armă împotriva guvernului sau al unui partid doar atunci când acestea au ales să îl ascundă sau să mintă. Situația din Ilfov însă mă face să strig către autoritățile din Ilfov: AJUNGE!”, a scris medicul epidemiolog Octavian Jurma, sâmbătă, pe pagina sa de Facebook. Reacția vine după ce autoritățile au anunțat sâmbătă o rată de infectare pentru județul Ilfov de 3,91. Duminică a fost anunțată o rată în scădere, de 3,41. Medicul epidemiolog din Timișoara acuză autoritățile că nu publică datele reale ale efectelor pandemiei de coronavirus. „Și așa nu țineți cont de valoarea incidenței la 1.000! Nu vă obligă nimeni să mai luați măsuri după ce ați trecut și ignorat pragul de 3 la mie. Poate să fie 6, 9 sau 12 la mie tot aia e pentru voi. Puteți invoca că nu sunt destui bătrâni sau că mai sunt 11% locuri în spitale și ați scăpat de răspunderea legală pentru cei uciși de COVID-19 pentru că nu ați luat măsurile necesare de la 3 la mie. Să pretinzi însă că ești pe cale să cobori sub 3 la mie când urci constant și ai depășit 11 la mie este peste răbdarea mea, este revoltător și sfidător”, a mai scris dr. Octavian Jurma. …. „Adevărul este că în Ilfov avem cea mai grava situație din țară în acest moment ceea ce înseamnă că și în Capitala țării lucrurile sunt scăpate de sub control de mult. (…) Ilfov are de zile bune cea mai mare incidență reală, normal sau standard din țară. Nu conteaza cum îi spunem, este incidența din care nu s-au scos cu mâna cazuri sub pretextul că sunt din focare. Mă îndoiesc ca 2/3 din populația din Ilfov sunt în azile sau în spitale! Într-o singură zi, diferența medie la 14 zile a scăzut cu mai mult de 20%! Ieri era de plus 1% azi de minus 20%, mai tare ca Pipăruș Petru! Probabil încearcă în exces de zel să demonstreze presei că măsurile de carantină funcționează din a treia zi nu din a treia săptămâna”, a completat medicul.  Integral: https://www.libertatea.ro

Set masti de protectie de unica folosinta ENERGY FORTRESS KN95, FFP2, 4 straturi, 10 bucati, albCum vedem la magazin care sunt măștile neconforme. Președintele ANPC: „E destul de greu pentru clientul obișnuit să-și dea seama” Piața este plină de măști de protecție neconforme, iar întrebarea care se ridică este cum știu cumpărătorii ce să aleagă de pe raft, cum le deosebesc pe cele bune de cele care nu ar trebui să fie acolo. Sunt măști neconforme care nu respectă reguli de etichetare, ce pot fi remediate, și sunt măști neconforme care nu respectă norme de calitate, iar acestea nu au ce căuta pe piață. Președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor spune că e dificil pentru clientul obișnuit să-și dea seama care măști sunt neconforme și că acest lucru intră în responsabilitatea agenților economici care le vând. Într-o singură lună de controale, ANPC a oprit de la vânzare, temporar sau definitiv, peste 30 de milioane de măști. În plus, ANPC a inițiat un proiect de act normativ care va interzice vânzarea măștilor textile sub denumirea de „măști de protecție”. Aceste produse se vor numi „acoperitoare facială de utilizat în colectivitate”. Autoritatea pentru Protecția Consumatorilor a făcut controale, în perioada 23 octombrie – 23 noiembrie, la 599 de magazine din țară, mari retaileri și lanțuri de farmacii care vând măşti de protecție. Au fost verificate 35.180.666 de măşti, în valoare 19.763.739 lei. 32.997.026 dintre acestea (peste 90%), în valoare de 19.459.353 lei, nu se încadrau în prevederile legale în vigoare, potrivit raportului ANPC consultat de Agerpres….. Măștile neconforme care sunt retrase temporar de la vânzare sunt măști care au deficiențe minore – de exemplu, nu sunt etichetate corect, a explicat Eduardt Cozminschi, președintele ANPC, pentru Digi24.ro. După aplicarea unei etichete corecte, măștile se întorc pe raft și pot fi vândute. Măștile neconforme care sunt retrase definitiv de la vânzare sunt acelea care nu respectă normele de calitate (de exemplu, capacitatea lor de filtrare nu este certificată de un organism autorizat pentru acest lucru în Europa), explică președintele ANPC. Acestea nu se pot întoarce la vânzare. Întrebat cum poate ști cumpărătorul ce mască să aleagă de pe raft, Eduardt Cozminschi a răspuns că „e destul de greu pentru clientul obișnuit să-și dea seama”, din cazuza multiplelor elemente care trebuie trecute pe etichete. El spune că este reponsabilitatea vânzătorului să se asigure că măștile respectă normele de etichetare și de calitate pentru a putea fi vândute și, dacă vrea, se poate adresa ANPC pentru a obține informațiile necesare. Integral: https://www.digi24.ro

Efectul ULUITOR pe care il au medicamentele asupra noastra! (FOTO) | Ziarul NationalRealitatea cifrelor: Medicamentele „made in Romania“ ocupă doar 8% cotă de piaţă în valoare, de trei ori mai puţin faţă de acum un deceniu România are cea mai scăzută cotă de piaţă la medicamentele produse local din regiunea Europei Centrale şi de Est, produsele realizate în ţară ocupând doar 8% în coşul de medicamente al românilor, potrivit datelor companiei de cercetare de piaţă Iqvia, citate de Dragoş Damian, CEO al Terapia Cluj. În 2006, cota de piaţă a produselor locale era de 28%. În comparaţie, în ţări din regiunea Europei Centrale se consumă mai multe medicamente produse local, cum este cazul Poloniei, unde producţia locală are 27% cotă de piaţă. Şi Slovenia are o industrie locală puternică, având o cotă de piaţă de 17%, dublă faţă de România. În Ungaria, 10% dintre medicamentele vândute sunt ale producătorilor locali. „Soluţia pentru a creşte cota valorică a medicamentelor «made in Romania» este desemnarea industriei de medicamente drept una strategică şi acordarea facilităţilor fiscale pentru investiţii“, susţine Dragoş Damian. Pandemia de COVID-19 a readus industriile locale în prim-plan, mai ales atunci când graniţele s-au închis, iar fiecare ţară a fost pe cont propriu. Integral: ttps://www.zf.ro

UNDE SE DUC BANII DE MEDIU. Cum a ajuns o tânără de 29 de ani să obțină 2,5 milioane de euro pentru împădurirea unui sitUNDE SE DUC BANII DE MEDIU. Cum a ajuns o tânără de 29 de ani să obțină 2,5 milioane de euro pentru împădurirea unui sit Eliza-Elena Vladu, în vârstă de 29 de ani, este proprietara unei firme care, în asociere cu alte două societăți comerciale, a reușit să obțină, în ultimii ani, suma de 2.428.077 de euro pentru „reconstrucția ecologică” a unui sit de importanță comunitară. …. Nordul Gorjului de Vest este o arie naturală protejată de interes comunitar, situată între Parcul Național Defileul Jiului, în est, și Culmea Cernei, în vest, în Carpații Meridionali. Conform datelor publicate pe site-ul natura2000.eea.europa.eu, „cuprinde un număr mare de ecosisteme prezente în toate zonele alpine și subalpine”, aici crescând, printre altele, floarea-de-colț. Plus amicițiile politice. Pădurile virgine din Carpații Meridionali, administrate de un om de afaceri asociat cu familia lui Toni Greblă De zece ani, această zonă este administrată de Asociația Camera de Comerț România-Japonia, contractul de administrare fiind încheiat cu Ministerul Mediului în anul 2010, pe vremea când ministerul era condus de UDMR-istul Laszlo Borbely. Ca administrator al acestei zone, Asociația Camera de Comerț România-Japonia este și cea care depune solicitări de finanțare din bani europeni pentru activități de protecție a mediului, dar și entitatea care dă mai departe contractele către firme. Președintele Asociației Camera de Comerț România-Japonia este omul de afaceri Mihai Prundianu, al cărui nume a apărut în presă în dosarul în care a fost inculpat fostul judecător CCR Toni Greblă. …. Vicepreședinte al acestei asociații este un alt om de afaceri, George Octav Cobzăreanu, iar secretar general este Bogdan Babici, al cărui nume apare într-o ediție a ziarului România liberă, din 2016, drept acuzat într-un dosar de abuz în serviciu, însă portalul instanțelor nu arată că ar fi fost și trimis în judecată în acest dosar. Asociația lui Prundianu, 4 milioane de euro de la UE În anul 2017, printr-un contract încheiat la 26 octombrie, Asociația Camera de Comerț România-Japonia primește, prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) gestionat de Ministerul Fondurilor Europene, suma de 20.993.995 de lei (aproximativ 4.200.000 de euro) pentru: „implementarea de măsuri active de conservare pe teritoriul sitului Natura 2000 ROSCI 0129 Nordul Gorjului de Vest care vizează reconstrucția ecologică a habitatelor *4070 (…), 91E0* (…) și 3240”. …. Un nume care nu apare pe site-ul asociației lui Prundianu, dar pe care documentarea Libertatea l-a descoperit în achizițiile ulterioare din acest proiect este cel al fostului consilier local PSD Bumbești-Jiu din perioada 2016-2020, Bogdan Andrei Gâtej. Mason, consilier PSD și beneficiar de fonduri europene de mediu Gâtej este manager de proiect și semnează, din această calitate, documentele de achiziții….. Pe lângă calitatea de consilier local PSD pe care o deține la data efectuării acestor achiziții, Gâtej mai este și membru în Marea Lojă Regulară a României – organizație a francmasoneriei, patron al unei firme înregistrate ca evaluator de mediu, director al Asociației Camera de Comerț România-Japonia, vicepreședinte al Ariei Protejate Nordul Gorjului de Vest și membru fondator al unei alte asociații, Unitatea de Suport pentru Mediu și Arii Protejate. …. Conform datelor centralizate referitoare la achizițiile beneficiarilor POIM, Asociația Camera de Comerț România-Japonia a dat, în perioada 2018-2019, contracte în valoare de 2,5 milioane de euro către o asociere de firme având, de fiecare dată, același lider de proiect: SC Arquestan SRL. ….. În prezent, unic asociat și administrator al firmei este o tânără de 29 de ani, Eliza-Elena Vladu. Vladu a preluat firma de la fondatorul Arquestan, un bărbat pe nume Stan Sandu-Adrian, la jumătatea anului 2016, conform datelor de pe portalul termene.ro. Integral: https://www.libertatea.ro

Will 2020 finally be the euro's year? - Master InvestorRomânia la 1 decembrie 2020: Din discursuri şi powerpoint-uri, dacă luăm cei 80 miliarde de euro de la UE, vom face (cu cine?) şi vom avea o altă ţară. Dar din previziunile Statisticii, în ritmul actual, România va rămâne în 50 de ani doar cu 10,8 milioane de locuitori, cu 8,6 milioane mai puţin decât acum Suntem pe ultima sută de metri a campaniei electorale aşa că suntem invadaţi de reclame, sondaje, promisiuni. Totul arată roz, niciun partid, niciun lider politic nu vorbeşte despre criză (în cea mai bună variantă vom recupera ce am pierdut din 2022-2023 încolo), despre scăderea economiei, despre reducerea numărului de angajaţi (cei din firmele private deja dau oameni afară şi reduc salariile, în timp ce la stat premierul Orban spune că doar cei care nu muncesc vor fi optimizaţi), cuvintele insolvenţă şi faliment nu există în programele electorale (în criza anterioară România a pierdut peste 100.000 de firme şi 700.000 de angajaţi, majoritatea în sectorul privat)…. În mare cei 80 mld. euro de la UE, granturi sau împrumuturi, ar trebui să aducă, conform powerpoint-urilor, 3.000 km de autostradă – 31 mld. euro, 3.000 km de cale ferată – 18 mld. euro, investiţii navale şi aeriene de 6 mld. euro, 3 spitale regionale – Iaşi, Cluj, Craiova, de 1,64 mld. euro, plus reabilitarea a 25 de spitale judeţene şi 110 orăşeneşti – 17,5 mld. lei. Până să vină autostrăzile, căile ferate, spitalele, banii pe termen scurt ar trebui să asigure capital de lucru pentru întreprinderile (la 30 de ani de la căderea comunismului, PNL vorbeşte în continuare de întreprinderi, mai puţin de companii sau firme) afectate de Covid-19, pentru celebrul şomaj tehnic sau alte programe de finanţare…. Problema este că nimeni nu prea crede că România, guvernul, indiferent de numele lui, ministerele, instituţiile implicate, vor putea atrage aceşti bani, având în vedere experienţa trecută cu fondurile europene (sunt aceiaşi oameni, nu sunt alţii), utopia proiectelor (cu cine să construieşti 3.000 de km. de autostradă sau de cale ferată dacă noile generaţii vor să lucreze în supermarketuri, birouri sau remote de acasă) sau lipsa banilor din buget, care trebuie să asigure cofinanţarea investiţiilor (80% din venituri se duc în prezent pe plata celor 1,24 milioane de bugetari şi 5 milioane de pensionari) Indiferent de câţi bani va atrage viitorul guvern, orice miliard de euro care intră în ţară înseamnă enorm pentru România, având în vedere prăbuşirea investiţiilor străine şi pasul în spate făcut de sectorul privat care a oprit sau tăiat orice investiţie până nu trece criza. În 30 de ani de la căderea comunismului România a atras 80 mld. euro investiţii străine, din care aproape jumătate în perioada guvernării Tăriceanu, 2005 – 2008. Orice euro din investiţie străină înseamnă ulterior acea sumă investită de sectorul privat. Conform promisiunii PNL din machetele de reclamă, în 2025 ar trebui să ajungem cu acest plan de investiţii, relansare şi rezilienţă economică, la 87% din media UE27. Acum suntem la o medie de 65%. Acesta este peisajul pozitiv, zugrăvit în campania electorală….. România va întâmpina 1 decembrie 2020, 102 ani de la Marea Unire, între două extreme: cel mai mare plan de relansare economică, pe hârtie şi previziunile sumbre privind demografia României. Poate ar fi util ca preşedintele şi guvernul lui să discute un plan pentru relansarea demografică a României, nu de alta, dar să aibă cine să meargă pe autostrăzi şi cu trenul. Fără populaţie, nu vom avea nici putere economică. Integral: https://www.zf.ro

Ce VIAȚĂ! Averea impresionantă a lui Liviu Tit Brăiloiu, parlamentarul care ar fi înjurat-o pe Florina Presadă, senator USR - Stiri pe surse - Cele mai noi stiriValeriu Nicolae: Liviu Tit Brăiloiu a “terminat”, la 35 de ani, Dreptul la faimoasa Universitate de Științe și Arte București. Cum a reușit Brăiloiu să termine în 1999 o universitate la București (în documentul de desfințare din 2020 postat aici universitatea a fost înființată/ acreditată în 2002) în timp ce constănțeanul făcea și o altă facultate la Oradea în același timp pare să scape atenției SRI și Orniss. Nu de alta, dar Senatorul Brăiloiu, cel care îi recomanda sex oral în Parlament altei senatoare, este PREȘEDINTELE Comisiei pentru Apărare, Ordine publică şi Siguranță naţională – chestia aia extrem de importantă pentru pensiile speciale ale foștilor și actualilor securiști.Imediat ce “termină” facultatea, este angajat ca Director General la Complex Palas Pelican în Mamaia, ca orice șomer de 35 de ani absolvent de facultate și fără relații cu interlopi și cu fosta securitate. Un an mai târziu, își ia și un brevet de manager în Turism. În 2002, omul care locuiește în Constanța “termină” și facultatea aia la 26 de ore dus-întors de la Oradea, căci e PSD-ist și se oprișează pe noi, logică și bun-simț. În 2005, face și două masterate, un “Masrterat(sic) Relatii Economice Europene” și unul “Masterat Managementul Administratiei Publice”, la universități secrete. Fratele este deja primar la Eforie, așa că Tit ajunge și el prefect la Constanța în 2009. În 2010 a absolvit Colegiul Național de Afaceri Interne la Academia de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”, continuând cu absolvirea Colegiului Național de Apărare al Universitații Naționale de Apărare “Carol l” în domeniul Științe militare, informații și ordine publică. În mod sigur nu sunt diplome false, căci Brăiloiu este un monument de cinste și studioșenie, iar Gabriel Oprea nu e psihopat. În 2011 este în partidul celui mai cunoscut turnător la securitate, Dan Voiculescu, și candidat la șefia consiliului județean Constanța. Desigur, Antena 3 nu a fost niciodată interesată de impostorul ăsta. A fost inițiatorul legii care ar fi scăpat orice nemernic, mafiot și pe Dan Voiculescu de pușcărie automat la exact vărsta când Dan Voiculescu a intrat la pârnaie la 70 de ani. A fost foarte aproape să devină ministru în timpul guvernelor Dragnea. Brăiloiu este amestecul perfect între o vomă și un mârlan. Un mârlom, aceeași specie cu Orlando Teodorovici și Gabriel Oprea. Sigur că puroiul ăsta manifestat ca prieten al lui Mazăre este susținut de PSD pe listele de la alegeri de pe 6 decembrie și va fi din nou în Parlament. Nu contează că nimeni nu știe ce a făcut timp de 8 ani în timpul lui Ceaușescu, că doar turnătorii la Securitate nu sunt proști să-și publice locurile de muncă și că tot, tot ce a făcut Brăiloiu urlă a fraudă, nesimțire abjectă, minciună și interlopi. Cum, cum este posibil ca Brăiloiu să fie pe listele de la Parlament fără ca asta să producă un val de revoltă este o întrebare care ar trebui să ne dea fiori. Stând acasă în ziua votului ne asigurăm că Brăiloiu ajunge iarăși în Senat. Eu candidez independent la Camera Deputaților în București poziția 37 și voi vota la Senat USRPLUS. Sursa: https://www.facebook.com

România, acuzată că "păstrează tăcere totală" în privinţa vasului scufundat care a omorât 14.000 de oiRomânia, acuzată că “păstrează tăcere totală” în privinţa vasului scufundat care a omorât 14.000 de oi România a fost acuzată că păstrează o “totală tăcere’ în privinţa anchetei cu privire la scufundarea vasului Queen Hind, în luna noiembrie a anului trecut, care s-a soldat cu moartea a peste 14000 de oi, scrie The Guardian, conform G4media. Echipele de salvare care s-au grăbit să ajungă la vasul scufundat, care, anul trecut, tocmai părăsise Midia, un port de la Marea Neagră din România, au reuşit să salveze numai 228 de oi dintr-un total de 14500, dar, în cele din urmă, doar 180 dintre ele au supravieţuit dezastrului. Anul trecut, la televiziune, premierul Ludovic Orban a promis să interzică, “pentru o perioadă de timp’ exporturile de animale vii. Totuşi, după catastrofa vasului Queen Hind, peste 2 milioane de animale vii au fost exportate din România, mai ales în nordul Africii şi în Orientul Mijlociu. Singura informaţie apărută după scufundare a fost legată de descoperirea la bord a unor compartimente secrete cu animale moarte în interior – o descoperire datorată companiei angajate să scoată vasul din apă. În această săptămână, Ministerul Transporturilor din România a declarat pentru The Guardian că ancheta e încheiată şi a precizat că un sumar al raportului va fi publicat pe pagina web a ministerului. Ministerul a mai precizat că scopul acestei anchete de ordin tehnic a fost de a se clarifica problemele de siguranţă maritimă şi de a se preveni viitoare accidente, “nicidecum de a se stabili vina persoanelor implicate”. Potrivit legislaţiei UE, anchetele pe tema unor accidente maritime trebuie să fie complet raportate în termen de 12 luni, dar, în cazul în care un raport final nu este posibil în acest interval de timp, atunci, “în termen de 12 luni, trebuie publicat un acord interimar” pe tema accidentului. Autorităţile române au pretins că vasul ar fi fost încărcat cu 10% sub capacitate, iar animalele erau “clinic sănătoase şi bune pentru transport”. Dar contestatarii spun că vasul era supraîncărcat şi că, în cele din urmă, asta a făcut ca mii de oi să se înece în Marea Neagră. “Au promis o anchetă în paralel prin care să se poată afla ce s-a întâmplat, iar de atunci – deplină tăcere”, afirmă Gabriel Păun, director din partea UE al organizaţiei Animals International. The Guardian a contactat MGM Marine Shipping, compania care administrează vasul Queen Hind, iar cei de-acolo au negat că ar avea cunoştinţă despre nişte punţi secrete. Ei au spus că, după acest dezastru, procedurile companiei nu s-au schimbat….. Un audit al Comisiei Europene în România, desfăşurat anul trecut, în perioada septembrie – octombrie, şi care viza o evaluare a stării animalelor în timpul transportului pe vase în ţări care nu sunt membre ale UE, a provocat numeroase motive de îngrijorare, unele fiind legate de “lipsa înregistrării lor în sistemul de control menit să le asigure animalelor condiţii bune în drumul lor spre ţări care nu sunt membre ale UE “. “Nu există probe cu verificări care să confirme că animalele sunt pregătite să-şi continue drumul. Absenţa procedurilor prin documente, înregistrări şi confirmări din partea unor veterinari oficiali a controlului de pe vas oferă slabe asigurări în privinţa eficienţei majorităţii controalelor efectuate”, subliniază raportul. “Queen Hind este exemplul emblematic al eşecurilor evidente din sistem”, a declarat Reineke Hameleers, preşedintele organizaţiei Eurogroup for Animals, cu sediul în Bruxelles, care reuneţte mai multe organizaţii pentru drepturile animalelor. “Uniunii Europene îi place să se considere un lider mondial printre binefăcătorii în slujba animalelor, dar ea îşi mai murdăreşte încă mâinile cu această industrie plină de cruzime“. Integral: https://www.bursa.ro

REPORTAJ. Câteva zeci de oameni de Sf. Andrei. Încă o sărbătoare religioasă a servit drept exerciţiu de imagine şi pentru Biserică, şi pentru Poliţia RomânăREPORTAJ. Câteva zeci de oameni de Sf. Andrei. Încă o sărbătoare religioasă a servit drept exerciţiu de imagine şi pentru Biserică, şi pentru Poliţia Română Cum a arătat în Dobrogea parada de Sfântul Andrei, de duminică, 29 noiembrie 2020. Continuă războiul rece dintre BOR și oficialități, dar, în lipsa unor oameni tot mai obosiți de pandemie și mai înfrigurați de iarna care a venit, înfruntarea epică s-a retras la nivelul lucrurilor mărunte. La fel cum a procedat şi de Paşti, Arhiepiscopul Tomisului a ţinut două slujbe la peştera Sfântului Andrei. Una pentru ajunul sărbătorii, cealaltă, pentru ziua sărbătorii. Liturghia n-a fost oficiată în peşteră, ci pe o scenă instalată afară, cu boxe, scări, copertină şi strană pentru cor. În faţa scenei s-au adunat în jur de 20 de credincioşi, care au stat la distanţă unul de altul, ca pionii pe o tablă de piatră, şi au îndurat un frig muşcător, la slujba de Ajunul Sfântului Andrei. …. Din punctul de vedere al poliţiştilor: în data de 29 noiembrie, anul curent, la ora 8.15, cetăţeanul Teodosie Petrescu, în vârstă de 64 de ani, aflat la volanul unui autoturism marca Audi, a fost oprit pe drumul de acces către Aşezământul Monahal Sfântul Apostol Andrei, din perimetrul localităţii Ion Corvin. Cetăţeanul s-a legitimat şi a motivat că se deplasează la respectivul obiectiv în interes profesional, el având funcţia de arhiepiscop al Tomisului. Din punctul de vedere al paznicului de la Aşezământul Monahal Sfântul Apostol Andrei: „Treceţi, vă rog, peste acest covoraş! Hai, bre, că îmi fac datoria! Dacă îţi dădeam un păhărel de ţuică, să te dai pe mâini, nu mai era nimica, nu?” Din punctul de vedere al pisicii din peştera Sfântului Andrei: în peşteră e mai bine decât afară, dar nu la fel de bine ca în bucătăria mănăstirii. Din punctul de vedere al călugăriţelor care stau pe patul de piatră al Sfântului Andrei: pisicii îi place să fie ţinută în braţe. Din punctul de vedere al călugărului care şterge cu un prosop micile lacre cu moaşte: „Câţ, câţ, ieşi afară, du-te, câţ! Pe unde-ai intrat?” ….. Din punctul de vedere al cerşetorilor pe care paznicul îi tot alungă de lângă poartă: când sunt oameni, e şi mâncare. Din punctul de vedere al poliţiştilor de la filtru: Cui duceţi mâncare? Aveţi actele doveditoare? La ce sunteţi voluntari? Din punctul de vedere al unui cântăreţ din cor: poate mă filmează, poate mă aude cineva, aş putea cânta la operă, chiar mai mult! …. Din punctul de vedere al femeii care stă în spatele arhiepiscopului: acum, când i-a căzut masca, acum, acum e momentul, să-i pup mâna! …. Din punctul de vedere al Arhiepiscopului Tomisului: mâine se repetă, mâine va fi a doua venire a mea aici. Din punctul de vedere al poliţiştilor din filtru: mâine se repetă. Dar dacă ninge? Şi dacă ninge. Să nu ningă! Integral: https://www.libertatea.ro

Prea Strâmtoratul Teodosie TomitanulPrea Strâmtoratul Teodosie Tomitanul Prea Sfințitul Teodosie Tomitanul, Arhiepiscopul Tomisului, este un amestec de star rock, om de afaceri, cercetat penal și împărat omnipotent al unui trib subsaharian mai răsărit. Al 17-lea născut al unei familii din Vatra Dornei, Macedon Petrescu, după numele de mirean, Teodosie a cunoscut de mic strâmtorările vieții. Chiar dacă zona sa natală n-a fost una masiv colectivizată, este greu de crezut că familia domnului Petrescu a fost una din cale-afară de bogată, care să-și permită să-și îmbrace toți copiii în catifele purpurii și să le trântească pe cap băști cu fireturi de aur. Sărăcia nu este rușinoasă per se. Iar în unele cazuri, pentru cei ambițioși, poate fi un catalizator nebănuit. Crescut într-o zonă plină de mănăstiri, Macedon Petrescu a avut, de mic, în fața ochilor exemplul monahilor moldoveni, nu foarte strâmtorați nici în vremurile de restriște ale comunismului. Alegerea, pentru fiul unei familii atât de numeroase, probabil că n-a fost deloc dificilă. Seminarul de la Mănăstirea Neamț, Teologia de la București au fost doar începutul. Ambiția omului sărac în zorii vieții a făcut restul. Macedon Petrescu, ajuns mai întâi Teodosie, apoi Teodosie Snagoveanul și, în cele din urmă, Teodosie Tomitanul, trebuie să-și fi jurat, printre rugăciuni și canoane, să nu mai fie strâmtorat niciodată în viața lui. Obsesia asta cu strâmtorarea a răbufnit puternic în zilele și săptămânile din urmă. În multe dintre declarațiile sale, date în fața ziariștilor, a judecătorilor și a enoriașilor, Teodosie Tomitanul a repetat „strâmtorare”, „strâmtorați” și „a strâmtora” de nenumărate ori. A spus că guvernul nu-i poate strâmtora pe creștini, guvernul și autoritățile nu-i pot strâmtora pe oamenii bisericii, sufletul nu poate fi strâmtorat, nu e loc și timp de strâmtorare. …. Dacă pentru HORECA guvernul a mai disponibilizat fonduri, BOR-ul n-a fost despăgubit pentru scăderea cifrei de afaceri. Poate și pentru că statul deja plătește între 60% și 80% din salariile personalului clerical, contribuie la salariile personalului neclerical și plătește integral salariile înalților ierarhi, cum este și PS Teodosie Snagoveanul. Dar salariile sunt una, veniturile bisericii sunt cu totul alta. Într-un an în care prezența în biserici a fost limitată, au scăzut veniturile din cutia milei, au scăzut donațiile, au scăzut acatistele. Au scăzut și veniturile firmelor lucrative ale BOR, căci nici pelerinaje nu s-au prea făcut, nici în țară și nici în străinătate. Dacă am ști cu adevărat care sunt veniturile BOR sau ale Arhiepiscopiei Tomisului, am putea spune și cam cât de puternic au fost afectate. Dar, în orice caz, PS Teodosie are toate motivele să clameze strâmtorarea. Ceea ce face domnia sa în această perioadă, întărâtând enoriașii să meargă la pelerinaj la peștera Sfântului Andrei, este un circ născut din strâmtorare financiară. Încă un an din ăsta și sfinția sa nu-și va mai permite trena aia purpurie din care puteai încropi un cort pentru o familie de 5-6 persoane. Acțiunile PS Teodosie nu au legătură cu sufletul, cu religia, cu sfințenia sau canoanele bisericești. Macedon, copilul strâmtorat la începutul vieții, nu se revoltă împotriva celor care, chipurile, îi îngrădesc libertatea religioasă. El se revoltă împotriva unei îndepărtate sărăcii, pe care o simte apropiindu-se așa cum simt căprioarele speriate apropierea prădătorilor. Am citit/ascultat comparații extrem de hazardate între Laszlo Tökes și Teodosie Tomitanul, între momentul 1989 și 30 noiembrie 2020. Este nu doar o exagerare, ci și o contorsionare dăunătoare a realităților.Integral: https://www.libertatea.ro

BREAKING Daniel Tudorache, audiat la DNA. Fostul primar al Sectorului 1, chemat în dosarul achiziției tabletelor pentru elevi10 lucruri despre menajera lui Dan Tudorache • Nu prea îşi făcea treaba. Pe dulap era praful de aur de un deget! • Probabil chiar menajera l-a dat în gât. Îngălatul de Tudorache îşi lăsa banii peste tot prin casă în loc să-i pună la spălat; • Asta înseamnă opulenţă! Şorţul ei costă mai mult decât maşina ta; • Pe lângă menajeră, Tudorache avea şi un aspirator robot de numărat bani; • În timp ce Victoraş Micula îşi spăla roţile cu Moet, menajera lui Tudorache avea o găleată de Dom Perignon cu care spăla podeaua; • Alte menajere folosesc fierul de călcat. A lui Tudorache era singura cu aur de călcat; • Menajera lui Tudorache ocupă un loc fruntaş în Top 300 al menajerelor miliardare, realizat de revista Practic; • Măcar nu avea de făcut curat şi după mistreţi, ca menajera lui Ţiriac; • În timp ce menajera spăla bani toată ziua, grădinarul lui Tudorache era pus să toace documente cu foarfeca de tuns garduri; Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 30 noiembrie.”Sunt oameni care nu au făcut nimic care să aibă legatură cu spitalele și fac un curs aiurea și devin manageri de spitale sau fac parte din consilii de administrație ale spitalelor.”

Adorable red dog walks in park at autumn. Red american staffordshire terrier with cropped ears walks outdoor in autumn park.Buna dimineata intr-o zi de luni, 30 noiembrie! In prognoza facuta publica de ANM pentru luni, 30 noiembrie, se arata ca vremea va fi rece, cu temperaturi maxime ce se vor incadra in general intre 0 si 5 grade si minime cuprinse intre -12 si 0 grade. In regiunile sud-estice, cerul va fi noros si pe arii extinse se vor semnala precipitatii, local insemnate cantitativ. Acestea vor fi predominant sub forma de lapovita si ninsoare in Muntenia, in jumatatea de sud a Moldovei si in Dobrogea continentala si mixte pe litoral.  Luni, pe harta interectiva a ANM, la Bucuresti, cerul apare ca fiind noros. Se vor semnala precipitatii mixte. Temperatura maxima va fi de 3 grade, iar cea minima de -1. Marti, 1 decembrie, vremea va fi rece in toata tara, geroasa dimineata si in special noaptea in depresiuni si in masivele montane inalte. Temperaturile maxime se vor incadra in general intre -1 si 5 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, in marea lor majoritate, intre -13 si -3 grade, mai scrie sursa citata. Miercuri, 2 decembrie, vremea se va fi mentine rece in cea mai mare parte a tarii, dar in special in sud, in est si partial in centru, unde norii de plafon jos sau ceata vor fi persistente, cu precadere in zonele mai joase de relief si se vor asocia izolat cu chiciura, fulguieli sau burnita. Temperaturile maxime se vor incadra intre 0 si 7 grade, cu cele mai mici valori in zonele joase din sud si din est; minimele termice vor fi cuprinse intre -7 si 2 grade.

Aplicațiile de urmărire a cazurilor de Covid-19 și de avertizare a persoanelor cu care intră în contact ajută autoritățile din toată lumea să țină pandemia sub control. Nu și în România.România în urma pandemiei. Statul ignoră propria aplicație anti-Covid, dar și una lansată gratis  România a rămas printre ultimele state UE care nu folosesc o aplicație de mobil pentru detectarea și alertarea contacților în cazurile de Covid-19, deși ține la sertar o aplicație pe care a plătit bani, iar o alta a fost lansată deja la liber de un ONG care a obosit să mai aștepte autoritățile. Aplicațiile mobile care permit urmărirea și alertarea persoanelor care intră în contact cu bolnavi de Covid-19 sunt folosite în majoritatea statelor Uniunii Europene, dar și din restul lumii, pentru că ușurează mult depistarea infecțiilor și limitează răspândirea bolii. Cu date anonimizate, folosind tehnologia Bluetooth, pe baza cărora autoritățile nu pot identifica persoanele, astfel de aplicații alertează persoanele care le au instalate, dacă au intrat în contact cu un bolnav de Covid-19. Nu oferă informații despre locul și data întâlnirii sau despre identitatea celui infectat, însă utilizatorii sunt alertați dacă un astfel de contact a existat, pentru a ști că riscă să fi luat și ei boala și să meargă să se testeze….. În primul rând, aplicația care e aleasă „oficial” primește acces de la giganții Google și Apple la interfețele lor de aplicații (API), lucru care asigură folosirea unei tehnologii care garantează standardele de privacy, dar și accesul pe toate telefoanele. În al doilea rând, statul ar trebui să asigure accesul unei astfel de aplicații la baza de date cu pacienții infectați cu Covid-19 (din nou, fără a oferi date personale ale acestora), pentru ca aplicația să-i poată alerta pe cei care au intrat în contact cu infectații. Statul român pare nepăsător în fața acestui avans tehnologic în lupta cu pandemia, în timp ce la nivelul UE s-a ajuns chiar la seturi de reguli care permit acestor aplicații să funcționeze interstatal, indiferent de granițe – adică aplicația din Germania, spre exemplu, să poată alerta un cetățean german care a intrat în contact cu un caz Covid-19 din Spania, să spunem. Ironia face că România are la dispoziție, de mai multe luni, nu mai puțin de două astfel de aplicații. Aplicația First Contact, a fost lansată oficial joi în magazinul Google de pe telefoanele cu sistem Android, de un ONG al unor IT-iști din Cluj, care așteaptă de luni de zile, în zadar, un semn din partea autorităților, pentru a colabora și a o implementa în mod gratuit. Au obosit să mai aștepte, aplicația fiind gata de mai multe luni și expusă public, așa că i-au dat drumul singuri. „Am renunțat la autorități. Singurul nostru regret este că nu am făcut-o mai demult, am fi câștigat câteva luni. Nu am primit niciun răspuns”, spune pentru Europa Liberă Dan Țeca, reprezentantul asociației clujene „Noi, Cetățenii”, care a dezvoltat aplicația First Contact…. O altă aplicație este chiar una „comandată” de statul român. Pe CovTrack, statul a plătit bani (circa 165.000 de euro) și a fost dezvoltată de firma unor cercetători în domeniul spațial de la Măgurele (Romanian in Space Engineering) într-un consorțiu format din Institutul de Științe Spațiale, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) și Administrația Națională de Meteorologie (ANM), în urma câștigării unui concurs de proiecte desfășurat de Ministerul Cercetării. Aplicația, împreună cu un model epidemiologic de tip SIR (susceptibili, infectați, recuperați) și un alt modul IT pentru detectarea anonimă a marilor aglomerații din diverse zone, este gata încă din luna septembrie. De atunci, autoritățile stau cu ele la sertar, nefolosite. Integral: https://romania.europalibera.org

Dumitru JardanDumitru Jardan, biolog, despre evoluția genomului SARS-CoV-2: Noi credem că virusul vrea să ne omoare. Nu, el vrea să se înmulțească și se va adapta. Nu îl interesează să cauzeze o boala gravă, ci să se răspândească cât mai tare …..Genomul este reprezentat de o moleculă de ARN monocatenara, catena pozitivă. Practic de cand intra în celulă el poate fi translatat. Genomul are lungimea de aproximativ 30000 de nucleotide Genomul codifica mai multe proteine – structurale și non structurale Funcția proteinelor structurale și a proteinelor codificate de ORF1ab este mai bine înțeleasă ca funcția celorlalte proteine GISAID a analizat datele de la 208 mii de genoame secvențiate din toate țările lumii și a încercat sa facă o filogenie moleculară, pentru a vedea de unde a pornit evoluția virusului din ianuarie 2020 până în octombrie 2020 și au fost descoperite mii de mutații, probabil sunt în jur de 10.000 în momentul acesta.  Cele mai importante sunt subgrupurile, adică G, GR și GH, care sunt practic variantele de virus care se întâlnesc în Europa și implicit în România.  Deși pare ca au fost descoperite multe mutații și pare ca sunt multe variante de virusuri, de fapt, în fiecare virus separat noi nu găsim atât de multe mutații, de obicei găsim între 5 și 10 mutații, dar fiind foarte multe variante de virusuri, mutațiile sunt diferite între diferite virusuri. Virusul are o diversitate genetică foarte mare și acest lucru înseamnă, din păcate, că el este capabil să se adapteze foarte bine.  Ce am găsit la pacienții din România Am analizat doua seturi de date, 53 de genoame în perioada martie aprilie 2020, probe din Bucuresti și din țară, majoritatea din București și 122 de genoame din perioada octombrie, noiembrie 2020, probe din București si din țară, majoritatea din București Rezultatele secvențierii probelor din România Grupurile filogenetice identificate: – Toate cele 53 de genoame din martie aprilie fac parte din grupurile G, GR si GH, cu excepția a 4 probe care sunt din grupul V,- Toate cele 122 de genoame din octombrie noiembrie sunt din grupurile G, GR si GH. Număr de mutații:– În grupul de 53 am găsit în total 460 de mutații unice,- În grupul de 122 am găsit 563 de mutații unice,- Doar 7 au frecvență mai mare de 20% în grupul de 53 și 15 din grupul de 122, restul fiind rare,- Majoritatea mutațiilor sunt de tranziție C>T,- Deletiile și inserțiile sunt foarte rare,- Frecvența mutațiilor per probă fiind de în jur 10 pentru grupul de 53 și în jur de 14 pentru grupul de 122. Mutatiile în gena S În grupul de 53 a fost găsită mutația N439K cu frecvența de 5,6%. În grupul de 122, mutatia N439K are o frecventa de 39,3%. Aceasta mutație a fost descrisă cu o capacitate mai mare de legare de ACE2 (pentru receptorii de intrare în celulă) și foarte probabil îi dă avantaj evolutiv și capacitate mai mică de legare a anticorpilor neutralizanți. La sfârșitul lunii octombrie a fost descrisă o nouă variantă de virus 20AEU1, care a apărut în Spania la începutul verii și s-a răspândit rapid în Spania, Franța, Elveția, Marea Britanie și Irlanda, care are un avantaj competitiv față de virusurile preexistente….. Din punct de vedere al evoluției virusului, el sa ve adapta, nu îl interesează să cauzeze o boala gravă, ci să se răspândească cât mai tare. Noi credem că virusul acesta vrea să ne omoare. Nu, el vrea să se înmulțească și pentru că vrea să se înmulțească se va adapta în așa fel încât să se răspândească cât mai tare și cât mai repede. Evoluția virusului s-ar putea sa fie foarte complicată mai ales ca sunt sunt milioane de oameni infectati. Deși este virus ARN, el nu adună mutații atât de repede cum ne așteptam de la un virus ARN, pentru că are o enzima de proof reading și atunci când se replică face corectia replicării și nu adună mutații, cum face virusul HIV, de exemplu. Integral: https://www.hotnews.ro

VaccinVIDEO Guvernul a adoptat strategia de vaccinare contra Covid-19 / Ce categorii vor fi inoculate în prima fază …. “Potrivit acestei strategii de vaccinare adoptată, au fost stabilite grupurile prioritare: “personalul din domeniul Sănătăţii, personalul din centrele rezidenţiale şi medico-sociale, populaţia cu risc ridicat de evoluţie severă în cazul infecţiilor cu SARS-CoV-2 şi personalul din alte domenii- cheie, esenţiale pentru buna funcţionare a societăţii”, a evidenţiat Dancă. Potrivit acestuia, persoanele din aceste categorii vor fi vaccinate în prima etapă iar apoi vaccinarea va fi disponibilă pentru întreaga populaţie. “Estimarea este că, în prezent, 70% din totalul populaţiei ar putea fi implicată în această campanie de vaccinare”, a spus Dancă. Totodată, el a subliniat că vaccinarea este “gratuită şi voluntară”. De asemenea, Dancă a prezentat un apel al Executivului, în acest context. “Guvernul României, condus de domnul prim-ministru, Ludovic Orban, face un apel către toate instituţiile implicate, dar şi către societatea civilă, către specialişti, ca, în dezbaterea publică, să sprijine această campanie de vaccinare pentru că aceasta reprezintă singurul remediu, pentru a pune capăt epidemiei de COVID-19. Trebuie evitate politizările pe acest subiect, pentru că în joc sunt viaţa şi sănătatea românilor şi chemăm alături în această campanie de vaccinare toţi specialiştii în domeniu”, a spus şeful Cancelariei. Integral: https://www.hotnews.ro

Spitalul Militar ROL 2Guvern: Sporul pentru personalul care îngrijește pacienți cu Covid-19 majorat la 75-85%  Sporul pentru personalul medical şi auxiliar care îngrijeşte pacienţii cu COVID-19 a fost majorat, prin OUG şi hotărâre de guvern, până la 85% din salariul de bază, a declarat, sâmbătă, şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă, potrivit Agerpres. El a precizat că în cursul şedinţei de guvern de vineri a fost adoptată o ordonanţă de urgenţă care majorează sporul pentru condiţii de muncă deosebit de periculoase la 75 până la 85%. “Acest spor va putea fi acordat din bugetul Fondului Unic Naţional de Asigurări Sociale de Sănătate”, a explicat el. Respectiva OUG creează cadrul pentru acordarea acestor sporuri iar, în acest sens, a explicat Dancă, a fost propusă hotărârea de guvern prin care se stabileşte efectiv acest spor pentru condiţii deosebit de periculoase, pentru personalul medical implicat în activităţile cu pacienţii diagnosticaţi cu COVID-19. “Pentru personalul medico-sanitar şi auxiliar sanitar din unităţile sanitare implicate în activităţile de tratament cu pacienţii diagnosticaţi cu COVID-19, inclusiv în transportul, echiparea sau evaluarea acestora, aceste persoane vor beneficia de un spor pentru condiţii deosebit de periculoase de 75 până la 85% din salariul de bază, iar pentru personalul din Ambulanţă, acest spor este stabilit la nivelul de 80% din salariul de bază”, a arătat şeful Cancelariei. Dancă a mai precizat că, Executivul, prin aceste acte normative, a majorat practic sporul de care beneficiază personalul medical sanitar şi auxiliar implicat în tratamentul pacienţilor COVID-19 de la 55%, cât era în prezent, la 85%. “Pentru cei care au dreptul la un spor mai mare, vor primi sporul cu valoarea cea mai mare”, a afirmat şeful Cancelariei premierului. Integral: https://www.hotnews.ro

Surpriză în PSD! Va fi dat afară din partid. Anunțul făcut chiar acum - IMPACTUSR: PSD dă liber la evaziune fiscală. Proiectul de lege care pune semn de egal între închisoare şi amendă, la un pas de adoptare Reprezentanţii USR acuză PSD că ”face din România paradisul evazioniştilor”, din cauză că proiectul de lege iniţiat de Cătălin Rădulescu privind prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, prin care este prevăzut că dacă prejudiciul cauzat şi recuperat este de până la 50.000 euro atunci este aplicată pedeapsa cu amenda, a fost pus din nou pe ordinea de zi la vot final la Camera Deputaților, transmite News.ro …. „O perioadă, legea a rămas prin sertare. Dar i se dă raport de adoptare şi în comisia juridică a Camerei Deputaţilor. Iar când e pusă pe ordinea de zi a plenului, în loc să fie respinsă, e retrimisă la comisie, chipurile, pentru modificarea raportului de adoptare într-unul de respingere. Marcel Ciolacu şi Alfred Simonis aproape că se jurau în şedinţa din 20 mai că nu vor adoptarea proiectului şi susţineau retrimiterea la comisie pentru înlocuirea raportul de adoptare cu unul de respingere. S-a demonstrat că promisiunea publică a celor doi lideri PSD nu valorează nimic. Şi aşa avem noi, acum, pe ordinea de zi a Camerei Deputaţilor, o lege în favoarea evazioniştilor, care aşteaptă votul final.”, a declarat Stelian Ion, potrivit comunicatului de presă al USR. Este vorba despre acelaşi proiect care a fost declarat neconstituţional în 2019 (PL-x nr. 354/2018), în urma sesizării USR. Această lege înseamnă amnistie fiscală deoarece infracţiunea va fi pedepsită prin închisoare sau, potrivit noilor amendamente, prin plata unei amenzi, mai spune sursa citată. „Dacă PSD şi prietenii săi cu care a făcut toate potlogăriile vor primi voturi pe 6 decembrie, cum credeţi că vor vota acest proiect de amnistie mascată a evazioniştilor? Trebuie să mergem la vot pentru ca tot zbuciumul ăsta din ultimii ani, toate zilele în care am îngheţat la proteste, toată umilinţa pe care am îndurat-o pe 10 august să nu fi fost degeaba. Numai aşa putem scăpa de acest partid toxic şi de mentalitatea PSD-istă.”, a completat Stelian Ion. Integral: https://www.g4media.ro

Crinuta DumitreanCondamnări în dosarul ANRP: Crinuţa Dumitrean şi Horia Simu – 6 ani / Marko Attila Gabor, fugit în Ungaria – 5 ani  Crinuţa Dumitrean, fostă şefă a Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor (ANRP), a fost condamnată vineri de Curtea de Apel Bucureşti la 6 ani şi 3 luni închisoare cu executare, într-un dosar în care este acuzată de DNA că a primit o mită de 400.000 euro de la omul de afaceri Horia Simu, pentru a-i aproba acestuia despăgubiri supraevaluate pentru un teren de 25 ha situat în municipiul Constanţa, informează Agerpres. Judecătorii au mai dispus confiscarea sumei de 400.000 euro primită de Crinuţa Dumitean cu titlu de mită de la Horia Simu. Omul de afaceri Horia Simu a fost condamnat la 6 ani şi 4 luni închisoare cu executare. În acelaşi dosar, fostul deputat UDMR Marko Attila Gabor (fugit în Ungaria) a fost condamnat la 5 ani închisoare. Marko Attila Gabor a primit 4 ani închisoare, pedeapsă contopită cu o condamnare de 3 ani aplicată de Curtea de Apel Ploieşti în anul 2014 în alt dosar, rezultând în final o pedeapsă de 5 ani închisoare. Cea mai mare pedeapsă a primit-o evaluatorul Alin Horaţiu Dima – 9 ani şi 8 luni închisoare. O pedeapsă mare de 5 ani şi 7 luni închisoare a primit şi Remus Virgil Baciu, fost membru în Comisia Centrală pentru Stabilirea Despăgubirilor, în cazul acestuia fiind confiscată şi suma de 1.134.900 lei. În schimb, fostul deputat Cătălin Florin Teodorescu a primit 3 ani cu suspendare. Condamnări au primit şi alţi foşti membri în Comisia Centrală pentru Stabilirea Despăgubirilor: Remus Virgil Baciu – 5 ani şi 7 luni cu executare, Cristian Sebastian Mihai – 4 ani şi 4 luni cu executare, Oana Vasilescu – 3 ani cu suspendare, Dragoş Bogdan – 3 ani cu suspendare, dar şi Florentina Savu (consilier) – 4 ani cu executare. Pe latură civilă, Curtea de Apel Bucureşti a dispus anularea deciziei Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor din cadrul ANRP de emitere a titlurilor de despăgubire în favoarea societăţii Rosintaly Management Limited, în cotă de 75%, a lui Aurel Nicolae, în cotă de 15%, şi a lui Ionuţ Birisiu, în cotă de 10%, în cuantum total de 37.243.500 lei. Integral: https://www.hotnews.ro

Ludovic Orban este pe făraș? Klaus Iohannis caută deja un nou șef al Guvernului – capital.roCum vor scoate câinele de sub pat și soluția de premier  Există un banc cu Adam, căruia Dumnezeu i-a pus-o în față pe Eva și i-a zis: “alege-ți nevasta!”. Cam așa și cu dl Iohannis când a comunicat sec că PNL și USR-PLUS vor guverna împreună, afirmație care a stârnit un lung oftat din partea liberalilor. Nu e niciun secret că nu își doreau combinația aceasta. Se pare însă că procentele PNL, PMP și UDMR, cu minorități cu tot, nu ajung pentru o majoritate clară așa cum dorea, explicit, Ludovic Orban. Ar fi fost ideal să-i lase pe pluseriști în Opoziție alaturi de PSD și să-i acuze de fiecare data când ar încerca o acțiune comună contra guvernului. Adică în locul unei coaliții de guvernare imposibilă, să aibă o Opoziție imposibilă. Faptul că trebuie să abandoneze acest scenariu este deja un eșec pentru liberali, deși practic guvernarea în jurul PSD este imposibilă din mai multe motive. În primul rând e de așteptat ca, la fel ca la locale, absenteismul de teama Covid să lovească în primul rând PSD. Nici Marcel Ciolacu nu s-a străduit să mobilizeze cine știe ce electoratul, adică nu i-a dat un motiv petru care să iasă din casă cu riscurile aferente. Când e întrebat dacă e pregătit de guvernare dă din colț în colț. De altfel, cu excepția prof. Rafila, propus pentru ministerul Sănătății, restul numelor vehiculate de PSD pentru poziții guvernamentale sunt între comic și horror….. Dacă nu cumva vor câștiga locul I, destul de puțin probabil, eu nu cred că se pune în mod serios problema că dl Cioloș să fie desemnat, pentru că e greu ca partidul mai mic să dea premierul, pentru că dl Iohannis nu îl dorește pe dl Cioloș, pentru că liberalii nu au uitat anul 2016 și pentru că nici dl. Cioloș nu cred că arde să părăsească poziția europeană importantă de acum pentru a înfrunta crizele românești din fruntea unui guvern care va fi o șerpărie de orgolii, interese, aversiuni, totul condimentat, nu mă îndoiesc, cu multe răcnete. Deci premierul probabil va fi liberal. Cine? PNL merge cu dl Orban, dar dacă scorul USR-PLUS va fi mare, este posibil ca pentru actualul premier să fie greu să-și păstreze scaunul, oricât de bine controlează acum partidul. Dacă USR-PLUS va scoate un scor mare, capul premierului Orban ar fi trofeul pe care electoratul alianței l-ar primi pentru a accepta tot un premier liberal. PNL ar avea o varianta ideală, în opinia mea, care ar închide gura oricărui cârcotaș, un om care chiar cred că ar fi apt să refomeze Romania: Ilie Bolojan. Chiar dacă puțini sunt dispuși să o spună direct, mulți gândesc la fel chiar în PNL și în USR-PLUS. Dar cum dl Iohannis se pare că nu-l înghite pe dl Bolojan, o variantă despre care se vorbește destul de mult ar fi ministrul Ciucă. Rămâne de văzut dacă în coaliția de guvernare își vor găsi loc PMP și UDMR. Logic ar fi ca dl Iohannis să-și dorească o coaliție cât mai largă, dacă dorește mari reforme și mai ales o reformă constituțională. În plus, este în interesul liberalilor să își mărească cumva forță prin includerea în guvern a aliaților proprii, inclusiv de familie politică europeană. Dar asta știe și USR-PLUS, deci s-ar putea opune, dacă va avea forța să o facă. Marile pericole pe care eu le văd în strania coaliție care urmează sunt pe două coordonate majore. Partea liberală nu cred că va fi dispusă la reformă, dacă premier nu va fi Ilie Bolojan. Politizările, mermelelile pe care le-am văzut în această perioadă le vom vedea în continuare în ministerele lor. Deci va fi o zonă cu frâna de mână trasă. În ceea ce privește USR-PLUS, marea problemă este lipsa de maturitate și tribalismul. Ei o numesc democrație internă, eu o numesc haos….. Una peste alta, ar fi esențial ca USR-PLUS să priceapă până la bază că nu e nevoie să dai foc casei ca să scoți câinele de sub pat. Iar în ceea ce–l privește pe Klaus Iohannis, poate că ar fi util să se gândească deja serios la un premier care să poată să țină în echilibru construcția imposibilă și să mai și realizeze ceva cu ea. Integral: https://spotmedia.ro

Actualitate – Page 18 – Vocea romilorScurt interviu cu Valeriu Nicolae, despre ”secta impostorilor”…… Idei din interviu: După incendiul de la spitalul din Piatra Neamț… Sunt foarte mulți deputați care au terminat cursuri de management spitalicesc cu o zi sau două înainte de a fi numiți manageri de spital. Avem tot felul de aberații. Sunt oameni care nu au făcut nimic care să aibă legatură cu spitalele și fac un curs aiurea și devin manageri de spitale sau fac parte din consilii de administrație ale spitalelor. Scriam de curând de unul care toată viața s-a ocupat de pescărie și vânătoare și devenise șeful consiliului de administrație al unui spital de obstetrică și ginecologie. Avem cazul șefului PNL din Parlament, domnul Roman, care a trăit din consiliul de administrație în consiliu de administrație. Dacă încerci să afli care e legătura între pregătirea sa și consiliul de adminstrație din care face parte, nu găsești nimic. Există acest eșalon doi, plin ochi de impostori. Ce o sa se întâmple cu acești impostori. Nu cred că ne mai putem întoarece în timp și nu cred că există posibilitatea unor sancțiuni. Avem nevoie de un guvern sprijinit de un parlament normal. Așa cum vrea și domnul președinte când vorbește de ”o Românie normală”. Dacă reușim să avem un guvern cu oameni bine pregătiți și un parlament cu oameni care să nu fie în majoritate impostori, atunci lucrurile o să se îndrepte rapid. Nu e nimic complicat în a pune oameni competenți în locurile potrivite. Problema este că proștii se înconjoară de oameni mai proști decât ei, iar impostorii de impostori mai mari decât ei. Când oameni buni vor intra în Parlament și se vor înconjura de oameni mai buni decât ei, clasa politică va începe să funcționeze. Dacă ești ales și ajungi într-o poziție politică, acest fapt nu te face expert în ceva. Ar trebui să te folosești de poziția ta pentru a aduce oameni mult mai pricepuți decât tine. Cred că România are un mare potențial de dezvoltare. Impozitarea pensiilor speciale cu 80, 90 la sută va rezolva o parte dintre problemele pe care le avem acum. Eu cred că sunt mult mai mulți oameni buni si competenți decât impostori. Din păcate impostorii sunt foarte vocali. Ei sunt într-o luptă continuă pentru supraviețuire. Din această cauză încercă să iasă în față, îi vedem toată ziua la televizor. Domnul Ponta este un un mega impostor, și nu are nici o problemă să vorbescă despre lucruri pe care și el știe ca nu are cum să le facă. Domnul Gabriel Oprea candidează pentru Parlament. Aproape toți impostorii pe care i-am expus în cartea Nu tot ei! sunt pe liste și candidează. Colegiul Național de Apărare Obsesia asta pentru domeniul ”securității” a politicianului român e hilară. Avem sute de doctorate în ”securitate”. Să faci un doctorat în ”securitate” este o chestiune foarte complicată, trebuie să știi o gramadă de lucruri. E o nișă foarte îngustă. Dar, acest lucru face parte din admiterea în sectă. Iar ca să fii pe lista cea bună trebuie să intri în această sectă a impostorilor. Dacă nu ești impostor, ești periculos. Vindecarea de doctorate Acum, procesul a încetinit. Emilia Șercan a făcut o treabă fabuloasă. Faptul că ea, de una singură, să încerce să expună plagiatorii părea la început ceva nebunesc, Dar a avut un succes incredibil. Goana asta continuă după diplome s-a cam oprit. Acum avem un fenomen invers în care oamenii cu doctorate încercă să și le ascundă. Dispare din CV doctoratul. A mai dispărut și câte un masterat. Azi am descoperit un domn care a terminat o facultate de Petrol și Gaze – a terminat-o cu greu – si are două doctorate. Aceste două doctorate nu mai figurează în ultimul lui CV. Omul avea două doctorate și s-a vindecat de amândouă. Am mai descoperit unul care a terminat facultatea la 35 de ani și avea trei masterate și un doctorat. Două masterate și doctoratul au dispărut din CV. Impostura în Parlament Am fost convins la început când m-am apucat de treaba asta că o să gasesc puțini impostori. I-am luat la rând. Am început cu primii 16 deputați de la PSD, liderul grupului, vice-liderul, secretarii de la Cameră. Din primii 16, 16 erau impostori. Am avut un șoc. După aceea i-am luat pe toți, de la toate partidele. Mi-am dat seama că sunt foarte mulți și nu pot să vorbesc despre toți. I-am ales pe cei mai spectaculoși sau pe cei care au funcții foarte importante în partide. M-am uitat pe CV-urile lor actuale și pe CV-urile lor vechi și am vazut multe discrepanțe. Multe CV-uri vechi au dispărut. Cineva a stat și le-a curățat unora toate CV-urile de pe Internet, ceea ce mi se pare ciudat. De pildă, cei care au fost în comisia de supraveghere a SRI au CV-urile curățate. Și au dispărut și declarațiile de avere vechi. Al doilea pas a fost verificarea firmelor lor. Spre stupoarea mea, am găsit foarte mulți intitulați directori generali, conducători de departamente, manageri. Firmele acelea însă nu aveau nici un angajat sau aveau doar un angajat. Cifra de afaceri a firmei arăta de parcă ar fi vandut o șaorma pe zi. Apoi, am verificat în ce fel de procese apar, dacă au fost acuzați de DNA. Am verificat ce a apărut în presă despre ei. I-am sunat pe mulți dintre ei, când lucrurile nu îmi erau clare. Mi-au răspuns unii, nu foarte mulți. Doi dintre ei mi-au dat detalii care mi-au fost utile și și-au cerut scuze pentru inexactitățile din CV. Integral: https://www.contributors.ro

Tren la Gara de la AeroportTrenul Gara de Nord Aeroport – Încă nu se știe cadența de circulație și nici cine va deservi linia: CFR Călători, Transferoviar sau ambele  Deși Mersul Trenurilor care intră în vigoare la 13 decembrie este disponibil online, pentru noua linie București Nord – Aeroport H. Coandă T1 nu sunt niciun fel de date. Nu se știe dacă trenurile chiar vor circula la 50-60 de minute (sau mai des) și nici nu se știe dacă trenurile vor fi de la CFR Călători, de la Transferoviar (TFC) sau de la ambele. Cele două companii spun că nu au primit încă vești de la CFR Infrastructură, iar Transferoviar este de părere că ”soluția operării acestei rute cu mai multe companii va aduce numai beneficii călătorului”. Pe noua linie au circulat – pentru testare – atât trenuri ale TFC, cât și ale CFR Călători, dar Ministerul Transporturilor nu a mai anunțat de ceva timp nimic nou legat de proiect. Într-o conferință de bilanț pe 3 noiembrie, ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a evitat să spună care va fi intervalul de circulație al trenurilor către aeroport și a adăugat că CFR Infrastructură analizează cererile de trasă și cadența trenurilor nu este cunoscută. De atunci au trecut peste trei săptămâni și nu se știe public mai mult. Nu se știe nici acum cine va opera spre aeroport: CFR Călători, compania privată Transferoviar sau ambele. Ediția tipărită a Mersului Trenurilor a plecat către tipografii și pe copertă se pare că va fi o fotografie stilizată a gării de la Aeroport….Cei de la CFR Călători spun că nici acum nu au primit vreun semn de la CFR Infrastructură și deci nu se știe nimic și nici nu pot instala, spre exemplu, automatele de bilete…..  Reamintim că la jumătatea lui septembrie a fost o controversă după ce au apărut imagini cu un automotor Transferoviar care a făcut teste pe linie. Faptul că primul tren care a testat o astfel de linie simbolică a fost unul privat și nu unul al operatorului național a scandalizat mulți ceferiști. Unii au spus că este o rușine națională, alții că este un semn că privații dețin o forță tot mai mare. Cert este că foarte multă lume se aștepta ca primul tren care trece pe noua linie să fie unul al CFR Călători. Pe 14 septembrie CFR Călători dezmințea o informație apărută în presă și spunea că NU a primit vreo solicitare de a efectua testele pentru noua linie feroviară spre Aeroportul Henri Coandă. ”Referitor la afirmația apărută în spațiul public potrivit căreia CFR Călători nu a răspuns solicitării pentru a efectua testele pentru noua linie feroviară spre Aeroportul Henri Coandă, precizăm că aceasta este falsă. Facem precizarea că CFR Călători nu a primit o astfel de solicitare”, spunea CFR Călători, într-un comunicat. Integral: https://economie.hotnews.ro

Poze inedite de la absolvire. Ce se ascunde în spatele acestor fotografiiTânăr fără experienţă, caut un loc de muncă  Piaţa muncii începe să-şi arate colţii: în septembrie 2020 aproape 500.000 de tineri, o categorie cuprinsă între 18-25 de ani, au aplicat pentru unul sau mai multe locuri de muncă pe cea mai mare platformă de recrutare online de pe piaţă, eJobs. Cifra este mare pentru că această categorie de vârstă nu era până acum în prim-plan. Cei mai mulţi care-şi căutau un loc de muncă aveau între 25-35 de ani, iar numărul lor era în septembrie de 550.000. Până în criză, categoria de vârstă 36-45 de ani era pe locul 2 şi după aceea veneau tinerii. Acum piaţa s-a inversat, iar presiunea care vine de la tinerii care-şi caută un loc de muncă este în creştere. Până în criză, tinerii nu-şi băteau atât de mult capul să-şi caute un job. Fie erau la şcoală, fie stăteau acasă la mama (vârsta la care pleacă băieţii de acasă, de la părinţi, a crescut spre 29 de ani de la 27 de ani, în timp ce fetele vor să plece de acasă mai devreme, vârsta scăzând de la 27 de ani spre 25 de ani), fie aveau perspectiva plecării la muncă în afară dar această variantă a căzut de când a venit Covidul, fie au surse de venituri care le permite să nu-şi caute un job. Bogdan Badea, CEO eJobs, remarcă această căutare a tinerilor pentru un job şi crede că pandemia a schimbat felul în care se raportează tinerii la carieră, adică ar vrea să se angajeze mai devreme, au aşteptări salariale mai realiste, caută joburi în vânzări sau IT, dar până să le găsească sunt conştienţi că trebuie să accepte ceea ce oferă piaţa. Tinerii nu au niciun fel de experienţă, iar companiile nu se grăbesc să-i angajeze pentru că trebuie să investească în ei, iar când îţi este lumea mai dragă aceştia pleacă, căutând o altă experienţă. Aşa că joburile pentru ei sau şansa de a se angaja se reduce. Dacă într-adevăr sunt joburi disponibile pentru tineri, acestea sunt în vânzări, curierat, retail-lucrători comerciali, call-centere, înainte era HoReCa (toţi erau angajaţi pe salariul minim, dar bacşişul era substanţial, ceea ce le permitea să câştige 5.000-6.000 de lei pe lună), dar această piaţă s-a prăbuşit. Ca aspiraţii, tinerii vor să lucreze în marketing, publicitate, dar aici joburile sunt destul de limitate. În IT ofertele pentru tineri nu sunt atât de multe având în vedere că nu au experienţă şi de aceea nimeni nu vrea să rişte să plătească un salariu de 1.200-1.500 de euro net pe lună (adică 6.000-7.500 de lei net pe lună). Criza a retezat destul de mult din aşteptările salariale ale tinerilor. Doar 1 din 10 candidaţi ar cere un salariu lunar net cuprins între 3.000 şi 4.500 de lei, şi doar 4% cred că s-ar califica pentru un salariu mai mare de 4.500 de lei, adică 1.000 de euro, conform studiului eJobs. Cei mai mulţi (25% dintre ei) cred că un salariu cuprins între 2.000 şi 2.500 de lei este realist şi poate fi obţinut. Un sfert dintre ei ar accepta un salariu de început cuprins între 1.700 şi 2.000 de lei; 14% dintre ei ar cere între 2.600-3.000 de lei, iar 12% au aşteptări cuprinse între 1.500-1.700 de lei….. Pentru că au resurse din familie, pentru că au un loc unde să doarmă şi să mănânce – la mama acasă sau la bunici, tinerii din România încă nu sunt atât de vocali pe piaţa forţei de muncă. Dacă această criză va mai ţine iar prognozele actuale indică că şi 2021, chiar şi 2022 vor fi ani extrem de dificili pentru marile economii ale lumii, şi tinerii din România îşi vor face simţită prezenţa nu numai pe piaţa forţei de muncă, ci şi în viaţa socială şi politică. Integral: https://www.zf.ro

O treime dintre localitatile Romaniei abia aduna o 10% din totalul populatieiPopulația țării va scădea cu 6 milioane de locuitori în următorii 50 de ani. Județul Teleorman ar putea pierde 73% din locuitori (analiză)  Populația țării s-ar putea înjumătăți în următorii 50 de ani, arată Institutul Național de Statistică într-o lucrare publicată vineri la prânz. Declinul și îmbătrânirea populației va produce efecte în toate direcțiile: de la numărul de parlamentari și europarlamentari, la modificări structurale consistente în economie și societate. INS estimează populația în 4 variante de calcul: varianta constantă (care reprezintă o „variantă reper”, cu rol de a compara rezultatele obţinute prin menţinerea valorilor fertilităţii, speranţei de viaţă şi migraţiei nete din anul 2019 înregistrate în cadrul fiecărui judeţ), varianta optimistă, cea pesimistă și a patra, varianta medie (care e și varianta cea mai plauzibilă asupra evoluţiei populaţiei). În varianta constantă, România ar urma să ajungă în anul 2070 la 10,8 milioane locuitori. În varianta optimistă, pentru anul 2070, rezultatul proiectării la nivel naţional este de 15,3 milioane locuitori În varianta pesimistă de 11,8 milioane locuitori. În varianta medie România ar urma să aibă, în anul 2070, o populaţie rezidentă de 13,2 milioane locuitori. În varianta intermediară populaţia rezidentă este estimată, în anul 2070, la 13,8 milioane locuitori. În toate variantele de proiectare, populaţia rezidentă a ţării se va reduce cu valori cuprinse între 4,1 milioane persoane (varianta optimistă) şi 8,6 milioane persoane (varianta constantă).  La nivel naţional populaţia feminină ar continua să fie predominantă, iar în anul 2070 ponderea acesteia în populaţia rezidentă totală ar varia de la 52,3% (în varianta intermediară) la 53,5% (în varianta constantă), înregistrând o creştere faţă de anul 2019 (51,1%). Integral: https://economie.hotnews.ro

Blasfemierea Sfântului Ștefan cel Mare la Constanța, mâine – 2 august, cu binecuvântarea IPS Teodosie? – † APOLOGETICUM: Ortodoxie, neam şi ţară“Tradiţia” Sf Andrei, moaştele lui Eminescu şi cruciadele IPS Teodosie Tomitanul  Arhiepiscopul Teodosie de Constanţa, acest Radu Mazăre al BOR, se agită periodic pentru organizarea câte unui carnaval televizabil, în bunul obicei local. Acum are pe agendă pelerinajul la peştera Sf Andrei, “o veche tradiţie locală”. Veche cam de pe la anul 1991 cum ar veni, când biserica ieşită de sub obrocul comunist a descoperit şi început să popularizeze scrierile amatoristice ale unui original politician-activist cultural şi colecţionar local de antichităţi, avocatul Ion Dinu, care a trăit în perioada interbelică. Omul a fost director de liceu în Adamclisi, administrator de plasă în Dobrogea (mini-prefect pe vremea aia) şi multe altele, între care şi apropiat al ierarhiei din eparhia Constanţa. Entuziast al legendelor istorice în tradiţia lui Haşdeu, el a lansat prin anii ’40 ideea că în peştera asta din sudul Dobrogei ar fi stat Sf Andrei în timpul călătoriei sale apostolice în Sciţia. Până atunci locul respectiv fusese cunoscut doar pentru un “izvor al lui Eminescu”, în virtutea unei alte tradiţii locale la fel de eroic-creative, cum că poetul ar fi trecut cândva pe acolo. Evident, n-a trecut: el a călcat o singură dată în Dobrogea, pentru o şedere de câteva zile la băi pe litoral, adică la 80 km distanţă de acest loc. Dar locuitorii din comuna Kuzgun (corb, în turcă), rebotezată Ioan Corvin la unul din valurile de ştergere a memoriei culturale a Dobrogei prin românizare cu toptanul (totuşi cu o subtilitate care lui Ceauşescu mai târziu i-a lipsit, dacă observaţi: corb / corvineştii), au simţit cumva nevoia să se lege de marea literatură naţională, fie şi printr-o povestioară sentimentală. Deci până să înceapă avocatul şi arheologul amator Ion Dinu efortul de advocacy la episcopia din Constanţa, unde era şi consilier eparhial, locul era legat mai mult de imaginea lui Eminescu decât de Sf Andrei. Acolo s-a făcut o fântână – a lui Eminescu, desigur – unde la un moment dat, conform unor relatări, s-au botezat în grup copii de familii nevoiaşe, într-un soi de sincretism politico-religios care l-ar fi contrariat pe marele poet romantic şi anti-sistem, care era orice, numai creştin practicant nu. Construirea unei conexiuni cu Sf Andrei a cerut ceva efort de imaginaţie, deoarece menţiunea pasageră şi incertă din arhive că apostolul a făcut misiune “în Sciţia” putea însemna orice la momentul când a fost făcută: toponimul se referea la un teritoriu vast din nordul şi vestul Mării Negre, cu definire destul de fluctuantă în timp şi de la autor la autor. În tot cazul nu se poate trage concluzia că e vorba musai de Dobrogea, necum de colţul ei de sud-vest. Mai mult decât atât, apostolii n-au practicat sihăstria prin peşteri, ci dimpotrivă au mers să predice credinţa vizibil, în centre urbane cu audienţă mare; ascetismul sihastru şi izolarea în peşteri au apărut mai târziu. Nu e clar în rândul cui ar fi făcut apostolat Sf Andrei prin aceste pustietăţi. Modul cum a presat BOR după 1990 pentru impunerea apostolului Andrei ca sfânt protector naţional e un adevărat studiu de caz în construirea pe repede înainte a unei tradiţii pornind de la zero. Ziua de 30 noiembrie, Sf Andrei, a fost declarată anul trecut sărbătoare naţională prin decizie a Parlamentului. Desigur, nu doar la noi se inventează tradiţii ce par ancestrale dar de fapt datează din sec XX. De exemplu Fatima, un mic oraş din centrul Portugaliei, unde s-a arătat Fecioara unor copii sărmani în anul 1917 (apropo, tot lângă o peşteră), a ajuns azi unul din cele mai importate locuri de pelerinaj ale lumii catolice. Doar că în acel caz s-a mers cel puţin după normele standard de validare a apariţiilor sfinte aplicate în catolicism, care are nişte proceduri etapizate similare celor prin care autorităţile de reglementare trebuie să aprobe azi vaccinurile anti-Covid – valabile, bineînţeles, pentru cine este drept-credincios catolic, şi uşor suprarealiste pentru noi ceilalţi. Birocraţia miracolelor în Vatican e o chestie strict formalizată. Ce se petrece la noi în Constanţa aduce mai curând cu Medjugorje, un sat din zona croată a Bosniei, leagăn al naţionalismului, unde în tulburii ani ’80 nişte antreprenori religioşi locali au creat o întreagă campanie de PR pentru ca Vaticanul să valideze accelerat şi cu derogare nişte apariţii ale Fecioarei, apoi au creat “tradiţia” pelerinajului care a luat mare amploare de atunci încoace. Este evident un proiect politico-identitar al taberei radicale croate, în competiţie de imagine cu celelalte două comunităţi ale Bosniei: musulmanii şi sârbii ortodocşi. IPS Teodosie pare mai curând din acest film, un soi de episcop agitat pornit la cruciadă împotriva nu se ştie cui, teleportat din locuri mai războinice în paşnica Dobroge de azi. Arestarea lui Mazăre l-a lăsat fără rival în showbizul local iar el exploatează nişa media rămasă cu aplomb, presărând declaraţii picante în presă şi construind notorietate prin conflict şi carnaval. Integral: https://www.hotnews.ro

Arhiepiscopul Teodosie nu este la prima ieșire împotriva autorităților. El s-a aflat în centrul mai multor dosare penale și a fost sursă a Securității înainte de 1989.BOR tace în fața derapajelor IPS Teodosie. Baconschi: „Alimentează un deplasat complex de persecuție anti-ortodoxă” …. Intelectualii și teologii contactați de Europa liberă au însă cuvinte aspre față de ieșirea IPS, despre care afirmă că are un „proiect politic radical” prin care „alimentează un deplasat complex de persecuție antiortodoxă” sau că „spune niște enormități despre dictatură, teroare, insurecție și despre știința absurdă” față de care Sinodul ar trebui să ia poziție, iar Patriarhul să se exprime clar. Reacția IPS Teodosie vine după ce în urmă cu două zile Tribunalul Constanța a respins cererea Arhiepiscopiei Tomisului de a obține anularea măsurii care impune ca la pelerinaje să participe doar localnici. Județul Constanța se află în scenariul roșu, cu o incidență a cazurilor de 7, 1 la mia de locuitori, iar orașul Constanța și o serie de localități sunt în carantină…. Fostul ministru de Externe, Teodor Baconschi, doctor în istoria comparată a religiilor la Sorbona, spune pentru Europa Liberă că IPS Teodosie are un „proiect politic radical” prin care „alimentează un deplasat complex de persecuție antiortodoxă”. „Pandemia a dereglat viața socială, inclusiv religioasă, generând frustrări individuale și comunitare. Din câte văd, IPS Teodosie are un soi de proiect politic radical: prin demersuri succesive, el caută să capteze aceste nemulțumiri, alimentând un deplasat complex de persecuție antiortodoxă, deși toate confesiunile religioase suferă de pe urma restricțiilor sanitare. Dovada că România e un stat de drept funcțional stă și în faptul că apelurile la răzmeriță, lansate implicit de ierarhul tomitan, nu au consecințe penale, care să se adauge dosarelor de la CNSAS și DNA. Avem de-a face cu un acces de populism cu totul izolat la nivelul BOR.  Dincolo de acest episod pestriț, cred însă că e nevoie de un dialog mai bine structurat între BOR și Guvern, pentru coordonarea acțiunilor anti-pandemice și aplanarea neînțelegerilor deja acumulate sau potențiale”, afirmă Teodor Baconschi. Theodor Paleologu: Întregul Sinod ar trebui să se delimiteze Theodor Paleologu, fost ministru al Culturii, de asemenea ortodox, spune că IPS Tedosie a întrecut acum orice măsură și că ar fi necesară „o delimitare a întregului Sinod și de data aceasta Patriarhul însuși să vorbească”, pentru că e vorba de „niște enormități despre dictatură, teroare, insurecție și despre știința absurdă”. „În momentul de față mi se pare că deja s-a întrecut orice fel de măsură și e nevoie de mai mult. Eu știu că o bună parte dintre ierarhii ortodocsi români sunt exasperați de extravaganțele IPS Teodosie, care nu este la prima manifestare de tipul acesta, e vorba de lucruri acumulate în timp. Tăcerea lor este cât se poate de clară, evident că dezaprobă, dar nu e suficient. Deja avem acum un fel de apel la insurecție, acuzații extraordinar de grave, de dictatură, de teroare, îl acuză personal pe primul ministru Orban că orchestrează persecutarea bisericii. În plus, e prima dată când un episcop se adresează atât de nepoliticos primului ministru, e fără precedent. E vorba de tonul lipsit de respect. Cred că ar fi necesară o delimitare a întregului Sinod și de data aceasta Patriarhul să vorbească”, declară Theodor Paleologu pentru Europa Liberă….. În dosarul aflat în arhivele CNSAS, Teodosie figurează cu angajament la Securitate și cu numele conspirativ ”Mache”. Dosarul are cinci file și a fost dat publicității în 2005. “Subsemnatul Petrescu Macedon, fiul lui Procopie și al Elisabetei, născut la 12 decembrie 1955 în localitatea Vatra-Dornei, județul Suceava, mă angajez să nu divulg față de nimeni faptul că am fost de acord cu organele de Securitate privind colaborarea cu acestea în problemele de interes major ale statului nostru. 29 septembrie 1987. Dat în fața mea V. Crainiceanu”.(Angajamentul la Securitate)…. Începând din anul 2008, după ce legea CNSAS a fost modificată ca urmare a intervenției lui Dan Voiculescu ( declarat între timp informator al Securității), prin OUG 24 preoții nu mai pot fi verificați decât la cererea șefilor cultului căruia îi aparțin. Integral: https://romania.europalibera.org

Misterul mustății lui Ion Țiriac. Cum de s-a ales cu ea fostul jucător de tenis | Antena 3Încălzire cu bani puțini. Țiriac schimbă 1.000 de euro în forinți și le dă foc  Miliardarul Ion Țiriac a reiterat ideea că românii nu au bani pentru că sunt proști și nu știu să se organizeze, nu pentru că n-au fost și ei prieten cu toți prim-miniștrii României de la Maurer încoace. Acesta a exemplificat cu căldura pentru iarnă și cum mulți o fac cu metode străvechi. „Trebuie să fii prost să pui lemne pe foc, alea-s scumpe. Dacă vrei căldură ieftină ia o mie de euro, du-te cu ei la bancă și schimbă-i în forinți și o să ai hârtie să te țină o iarnă întreagă. Plus că e foarte relaxant să te uiți în șemineu cum ard banii”, spune miliardarul. Acesta a precizat că există soluții și pentru românii super-săraci, ca nu au lei, pot să adune fise de pe jos și să le schimbe în ruble, altă bancnotă comică, și să le arunce pe alea pe foc. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 28 noiembrie.”Centrul European pentru Controlul Bolilor: Măsurile actuale luate de România nu sunt suficiente pentru stoparea epidemiei SARS-CoV-2″

Autumn warning for dog owners over poisonous nuts and mushrooms | News Now FinlandBuna dimineata intr-o zi de sambata, 28 noiembrie! Sâmbătă vom avea parte de vreme închisă în cea mai mare parte a ţării. Conform ANM, în jumătatea de nord a teritoriului, izolat pe parcursul zilei şi local noaptea, se vor semnala precipitaţii. Vor fi ninsori la munte şi sub formă de ploaie, lapoviţă şi ninsoare în rest. În celelalte regiuni, la începutul şi sfârşitul intervalului va fi nebulozitate joasă sau ceaţă, posibil persistente şi pe parcursul zilei; ceaţa se va asocia şi cu depunere de chiciură, iar pe arii restrânse vor fi ploi slabe sau burniţă. Temperaturile maxime se vor încadra între 1 şi 10 grade, iar cele minime între -4 şi 3 grade. În Capitală va fi nebulozitate joasă sau ceaţă pe aproape tot parcursul intervalului, iar spre sfârşitul nopţii probabilitatea pentru ploi slabe sau burniţă va fi în creştere.  Temperatura maximă se va va situa în jurul valorii de 3 grade, iar cea minimă va fi de -2…0 grade. De duminică, în majoritatea regiunilor cresc şansele de precipitaţii, iar frigul accentuat va pune stăpânire pe România. Astfel, în săptămâna 30 noiembrie-7 decembrie, temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de cele normale pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României. Duminică, 29 noiembrie, cerul va avea înnorări în majoritatea zonelor, iar probabilitatea pentru precipitaţii va fi mai ridicată în regiunile din jumătatea de nord-vest a ţării, iar noaptea şi în regiunile sudice. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 4 şi 11 grade, iar cele minime vor fi cuprinse în marea lor majoritate între -4 şi 6 grade. Pe arii restrânse va fi ceaţă. În Bucureşti. cerul va avea înnorări la începutul zilei şi mai ales noaptea, când va creşte probabilitatea pentru precipitaţii slabe.Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 7 grade, iar cea minimă va fide 0…1 grad. Vor fi condiţii de ceaţă, cu precădere dimineaţa

România testează în medie la jumătate din capacitatea maximă, iar cinci judeţe nu pot testa nici 100 de oameni zilnic. Autorităţile dau declaraţii în contradictoriu privind cererea de testare La nouă luni de la primul caz de COVID-19 din România, capacitatea României de testare este de doar 27.600 de probe prelucrate zilnic, aceasta fiind media lunilor octombrie şi noiembrie ♦ În total, s-au făcut 4 milioane de teste la nivel naţional, dintre care 1 milion doar la cererea pacienţilor ♦ „Nu este niciun motiv să nu se utilizeze capacitatea de testare la maximum, zilnic“, spune Răzvan Cherecheş, expert în politici publice. Problema testării COVID-19 în plină pandemie, când spitalele sunt copleşite de numărul mare de pacienţi, se pune în contextul „cerere şi ofertă“ în perspectiva lui Klaus Iohannis, preşedintele României. Şeful statului a spus într-o conferinţă de presă că nu există cerere pentru mai multe teste decât se fac deja, adică maximum 38.000 pe zi, în condiţiile în care premierul vorbeşte de o capacitate de 50.000 de teste zilnice. În total, din 23 iulie până în prezent, s-au făcut 1 milion de teste la cerere, din datele adunate de ZF. Acest lucru înseamnă că românii care au vrut să se asigure că nu au virusul au scos din buzunar 60 milioane de euro, la un cost mediu calculat de ZF de 300 de lei per test. Iar cererea în privat este în continuare crescută, de 300 – 900 de teste pe zi la cerere, din datele a două dintre cele mai mari reţele private din ţară – Regina Maria şi Medicover. „Mai mult decât s-a făcut nu a existat cerere. La noi persoanele nu se testează în masă fiindcă aceste proceduri nu sunt posibile cu instalaţiile existente, iar numărul de persoane trimise de DSP-uri şi solicitări de persoane fizice care vor să fie de bună voie testate sunt cele pe care le vedeţi zilnic comunicate“, a spus Iohannis ieri, într-o conferinţă de presă. Declaraţia şefului statului a venit la câteva ore după ce Ministerul Sănătăţii a emis un comunicat de presă în care a arătat că trebuie crescut acesul populaţiei la diagnostic şi a anunţat că lucrează la reglementări pentru a folosi inclusiv teste antigen rapide pentru a găsi mai repede pacienţii infectaţi şi a-i izola de restul oamenilor….. Ziarul Financiar a mers pe firul cifrelor, iar din datele analizate pe baza raportărilor autorităţilor reiese că în România s-au făcut în medie doar 27.600 de teste pe zi pentru a depista persoanele infectate cu noul virus în ultimele două luni, perioadă în care numărul infectărilor a atins de la zi la zi noi recorduri negative. „Faptul că nu se testează este din cauză că definiţia de caz este prea îngustă. La noi nu se testează contacţii persoanelor pozitive. Dacă s-ar testa, atunci media este undeva la 3-4 contacţi la caz confirmat, la 10.000 de cazuri ar însemna încă 30.000 de teste în plus ziua următoare, nu ar ajunge capacitatea de testare. Capacitatea de testare neutilizată în acest moment pentru că definiţia de caz este prea îngustă, ar putea fi utilizată pentru identificarea focarelor de superspreading, cum se face în alte ţări“, a spus pentru ZF Răzvan Cherecheş, profesor de sănătate publică la Universitatea Babeş Bolyai din Cluj. El explică faptul că cele 15.000-16.000 de teste neutilizate zilnic ar putea fi folosite pentru a testa probele din judeţele cu capacitate redusă de testare, acolo unde se fac doar 10 teste zilnic, de exemplu. „Recomandările Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii sunt ca testarea să se facă în număr mare. Cu cât testezi mai mult, cu atât şansele să identifici cazurile pozitive şi să le izolezi sunt mai mari, e o chestie de matematică elementară“, mai spune Răzvan Cherecheş….. În contextul în care în România sunt 5,1 milioane de pensionari, iar valoarea pensiei medie este de doar 1.436 de lei (există şi cazuri cu pensii mai mari, dar şi cazuri sub acest nivel mediu – n.red.), cât de dispuşi sunt oamenii să plătească în medie 300 de lei pe test la cerere? Mai mult, în România sunt 300.000 de salariaţi cu un venit net lunar sub 2.000 de lei, oameni care dacă nu intră în definiţia de caz, trebuie să plătească din buzunarul propriu testarea. „Mi se pare că se creează o disparitate între cei care îşi permit să facă teste şi cei care nu îşi permit. Abordarea corectă ar fi fost ca statul să preia şi capacitatea de testare din mediul privat şi să fie achitată de către stat. Celor din privat nu le pasă cine plăteşte testul“, a explicat Răzvan Cherecheş. Sub 100 de teste zilnice la nouă luni de pandemie Judeţele Ialomiţa, Giurgiu, Dâmboviţa, Brăila, Vrancea, toate cu peste 250.000 – 300.000 de locuitori, prelucrează mai puţin de 100 de teste fiecare pe zi, aceasta fiind capacitatea maximă, potrivit datelor trimise de Institutul Naţional de Sănătate Publică, la solicitarea ZF. Integral: https://www.zf.ro

Coronavirus in RomaniaCentrul European pentru Controlul Bolilor: Măsurile actuale luate de România nu sunt suficiente pentru stoparea epidemiei SARS-CoV-2 Numărul de noi cazuri de coronavirus și de decese va continua să crească în România cel puțin până la Craciun, dacă rămân în vigoare doar măsurile care sunt în vigoare acum. Este proiecția Centrului European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC), care a realizat astfel de modele pentru fiecare țară din UE, plus Marea Britanie. În schimb, dacă reintroducem restricțiile dure din primăvară, curba infectărilor și a deceselor va intra pe pantă descendentă, mai arată ECDC, care precizează totuși că modelările sale au și limitări, din cauza specificului fiecărei țări. Sunt și unele țări UE unde Centrul European consideră că restricțiile actuale sunt suficiente pentru scăderea numărului de noi cazuri și de decese. Graficele realizate de ECDC arată proiecția evoluției cazurilor noi de COVID și a deceselor până pe 25 decembrie (linia punctată), în funcție de măsurile care sunt în vigoare la momentul actual în fiecare dintre țările UE, plus Marea Britanie (barele orizontale colorate de sub grafic). La finele lunii octombrie, întreaga UE+UK înregistra creșteri ale numărului de cazuri noi și de decese. Creșterea numărului de testări nu mai este o explicație suficientă pentru creșterea numărului de cazuri, implicând că transmiterea virusului a crescut, potrivit raportului ECDC. Proiecțiile Centrului European arată că, în absența unor restricții suplimentare, este de așteptat ca cifrele pandemiei să crească în continuare….În cazul României, proiecția arată că îmbolnăvirile și decesele (liniile punctate) vor continua să crească până la Crăciun, dacă rămân în vigoare doar restricțiile actuale, reprezentate de barele orizontale colorate de sub grafic…. Iohannis: „Începând cu 20 noiembrie se observă o tendinţă de scădere” ….  Într-o situați similară se află și Germania, care, alături de alte țări, a luat măsuri mai dure de la începutul lui noiembrie, când a intrat într-un lockdown parțial. La finele lunii noiembrie, Germania a prelungit carantina parțială cel puțin până pe 20 decembrie.  Cu toate acestea, raportul ECDC susține că nu este de ajuns și că bilanțul COVID va continua să crească în lipsa unor măsuri suplimentare. Integral: https://www.digi24.ro

Emanuel Tanjală, despre arta fotografică şi pozele făcute cu telefonul: “Fotografia vieţii nu am obţinut-o, dar nu renunţ!”Drama ţăranilor bătrâni din nordul Moldovei. Mor cu zile din cauza lipsei medicilor şi farmaciilor …. În judeţul Botoşani, la ţară, tot mai mulţi bătrâni au ajuns să se plângă că mor cu zile din cauza lipsei infrastructurii sanitare. Cele mai multe sate sunt foarte îmbătrânite iar majoritatea localnicilor suferă de cel puţin o boală cronică pentru care i-au tratament zilnic. Situaţia este dificilă mai ales că sunt sate foarte îndepărtate, iar mulţi bătrâni de 70-80 de ani sunt nevoiţi să bată minim 5-6 kilometri pentru câteva medicamente. Mai grav, sunt comune în care nici măcar nu există medic de familie şi nu are cine să le prescrie reţeta lunară. Oamenii sunt cu moralul la pământ, decompensaţi şi trăiesc numai datorită asistenţilor medicali comunitari care bat zeci de kilometri pentru a nu-i lăsa să moară cu zile. ”Am dispensar nou-nouţ dar nu vine niciun medic” Cea mai dificilă situaţie este cea a comunelor Adăşeni, Avrămeni şi Manoleasa. Nu au nici medic de familie. Singurul care venise în zonă, mai precis la Avrămeni, a rămas acum doi ani fără contract cu Casa Judeţeană de Asigurări. Practic cele aproximativ 8000 de săteni din cele trei comune, nu au medic de familie. Culmea, populaţia din această zonă este foarte îmbătrânită, în special la Adăşeni. Majoritatea localnicilor au boli cronice care necesită tratament zilnic. Primarul comunei Adăşeni, mărturişte că de trei ani de zile nu este medic în comună şi de încă doi nici măcar la Avrămeni, la 12 kilometri depărtare. A făcut adrese peste tot solicitând medic. Ba chiar a făcut şi un cabinet modern cu 1.5 milioane de lei, din bugetul local pentru a-i atragedic. Oamenii sunt efectiv disperaţi. Am făcut adrese peste adrese şi nu vine niciun medic, nimic. Ni s-a promis şi nimic. În 2015 am făcut de la bugetul local cu 1.5 milioane lei cabinet modern. Nici aşa nu a venit.”, spune Constantin Dresleucă, edilul din Adăşeni. ”Omul meu oricând poate închide ochii, şi pastile ioc” Oamenii din zonă sunt efectiv disperaţi. Tanti Lenuţa are 70 de ani, suferă de hipertensiune arterială pentru care primeşte tratament zilnic. Soţul ei este cardiac şi este dependent de tratament. Sunt înscrişi la un medic tocmai la Săveni, la aproximativ 30 de kilometri depărtare. Nu au maşină şi se roagă de vecini să-i mai repeadă când i-au pensia să-şi ridice reţeta şi să cumpere medicamente. Nu reuşesc însă întotdeauna iar supravieţuirea lor este pe muchie de cuţit. ”Omul meu oricând poate închide ochii şi pastile ioc. Până la Săveni trebuie să găsim maşină, să plătim. Acolo stai la coadă. Uneori nu avem bani de drum şi în loc de pastile, rugăciune şi atât”, spune tanti Lenuţa. În situaţia ei sunt şi alţi localnici. … „Stau săracii şi până nu mai pot. Era o vecină care nu avea cu ce să meargă după tratament. Are pensia 600 de lei. Atât. A luat-o aproape în comă cu salvarea. Cine ştie de când nu a luat pastilele”, spune un localnic din zona Hudeşti. Mulţi medici de familie nu vin în zonele izolate mai ales din cauza infrastructurii, în special drumuri proaste şi lipsa cabinetelor medicale. În unele cazuri este nevoie de investiţii prea mari în foste cămine culturale aproape dărâmate. Integral: https://adevarul.ro

Predoiu a trimis 19.000 de masti, manusi si combinezoane instantelorÎn Spitalul Ilfov, lupta cu COVID-19 se face la suprapreț. Măștile și combinezoanele, cumpărate la preț triplu față de media pieței Spitalul Județean Ilfov, spital COVID-19, ar fi putut să cumpere de trei ori mai multe măști și de trei ori mai multe combinezoane cu aceeași bani. Nu a făcut-o pentru că a ales să achiziționeze la triplu preț aceste echipamente care au costat, în total, aproape 250 mii de lei, dar nu ar fi trebuit să depășească 100 de mii. Firma care a beneficiat cel mai mult de această afacere e specializată în comerț cu autoturisme și îl are în spate pe milionarul Dan Tătoiu. În perioada stării de urgență, măștile și combinezoanele erau printre cele mai căutate produse și, totodată, printre cele mai greu de găsit. Cele pe care, în schimb, le puteai găsi, erau deseori la suprapreț. Între timp, producția de echipamente medicale a crescut, iar prețurile au scăzut. Chiar și așa, unele firme încă profită de vânzarea de combinezoane și măști la un preț exagerat. Banii vin din buzunarul cetățenilor și sunt oferiți de instituții publice unde criteriul de atribuire nu pare a fi „cel mai mic preț”. Acesta este și cazul Spitalului Județean de Urgență Ilfov. „Spitalul Județean Ilfov se transformă în spital suport pentru a trata pacienții infectați cu COVID-19. Ieri seară am avut această discuție cu ministrul Nelu Tătaru. […] Azi, înainte de toate, e nevoie de foarte multă solidaritate și eu, împreună cu colegii mei, punem pe primul loc oamenii. Pacienții.” Asta anunța Marian Petrache, președintele Consiliului Județean Ilfov, pe 23 iulie. În dimineața zilei următoare, Spitalul Ilfov cumpăra măști chirurgicale la triplu preț de la o firmă abonată la bani publici. Obișnuința achiziționării la suprapreț continuă și în prezent. Spitalul Județean Ilfov a plătit 1.5 lei pentru o mască chirurgicală cu trei pliuri. Cele 10.000 de măști au costat, în total, 15 mii de lei. În același timp, în celălalt capăt de țară, în județul Botoșani, un alt spital cumpăra și el 10.000 de măști cu trei pliuri, dar la o valoare mult mai mică: 5.700 de lei, 0.57 lei o mască….. Spitalul Ilfov ar fi putut să cumpere aproape de trei ori mai multe măști cu aceeași sumă, însă nu a făcut-o. Profitul a ajuns în conturile firmei Dina Med Impex, societate abonată la contracte publice cu diverse unități spitalicești din România, în special din Capitală. Deoarece afacerile cu statul merg atât de bine, la mijlocul lui septembrie proprietarii, Diana Ionela Ciornei și Marian Marius Matache, au deschis încă o firmă: Lara Med Impex. La doar o lună după înființare a început să vândă produse cu prețuri duble față de media pieței. Conform unei investigații Libertatea, Spitalul Clinic Prof. dr. Th. Burghele a cumpărat 100 de halate chirurgicale din bumbac cu 102 lei/bucată, deși halatele similare de pe piață ajung undeva la 50-60 de lei. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Fișier:Laura Codruta Kövesi.jpg - WikipediaLaura Codruța Kovesi: În viața sunt momente în care spunem că totul este pierdut, „viața mea s-a terminat”. Când am fost revocată din funcția de procuror șef pentru mine a fost un moment greu. Dar cel mai greu moment al carierei mele a fost acea audiere în Parlamentul European …Rep: Avem o piață unică. Avem deja și o piață unică a infracțiunilor financiare în Europa? L.C.K: Putem să spunem că da. Putem să spunem că această pandemie cu siguranță va influența foarte mult activitatea Parchetului european. Am să vă dau câteva exemple. Începând de la faptele comune care vedem că se întâmplă în timpul pandemiei, de exemplu, fapte de contrafacere a unor produse, fapte de violență, cu siguranță și infracțiunile economice vor avea o altă amploare. Parchetul european va avea o importanță extrem de mare, mai ales în contextul noului buget care va fi alocat. Mai mulți bani, mai multă flexibilitate înseamnă și un risc mai mare de a se comite infracțiuni. Ceea ce aduce nou Parchetul european în acest context este modul în care procurorii pot aborda aceste infracțiuni. Vă dau un exemplu. Până acum, procurorii din România care investigau anumite fapte aveau un acces limitat la ceea ce se întâmpla în alte state sau dacă persoana sau compania care a comis o faptă, o fraudă financiară în România a desfășurat același gen de activități și într-un alt stat din Uniunea Europeană. Acum, cu Parchetul European, acest lucru se elimină pentru că procurorii europeni delegați care vor lucra în fiecare stat membru vor avea un contact direct, vor putea folosi direct probele obținute. Și mai este un mare avantaj pe care Parchetul european o să îl aibă. O să avem un sistem de gestionare al cazurilor electronic. Este un fel de arhivă electronică. În momentul în care un procuror din România va înregistra un dosar, va introduce datele persoanelor pe care le cercetează în sistem, în acel moment sistemul va semnala că acea persoană este cercetată și în Italia și în Franța și în Germania. În acel moment colegul pune mâna pe telefon, își sună colegul din Germania sau din Italia și îi spune că îl cercetează pe X, ce îi poate spune. În acel moment lucrurile pot fi investigate mult mai eficient în special în ceea ce privește criminalitatea transfrontalieră, care până acum era destul de greu de investigat. Aveai acces la informații din străinătate, dar trebuia să urmezi o procedură, care de foarte multe ori era destul de dificilă. Consumă timp și resurse. Rep: Dar când va deveni Parchetul funcțional? Toată lumea așteaptă. S-a vorbit despre sfârșitul anului. Mult nu mai este până atunci. L.C.K: Aș vrea să clarific un pic chestiunea aceasta cu sfârșitul anului. Nu a existat niciodată o decizie prin care să se stabilească data de începere a activității Parchetului European. Potrivit regulamentului Parchetului european, la finalul regulamentului este o prevedere care spune că Parchetul european nu poate să își înceapă activitatea înainte de împlinirea a trei ani de la publicarea regulamentului. Trei ani de la publicarea regulamentului se împlinesc în noiembrie acest an. Parchetul European nu își putea începe activitatea înainte de noiembrie 2020. Ceea ce înseamnă că toată lumea a dedus că în noiembrie 2020 Parchetul își va începe activitatea. Într-adevăr, era o estimare destul de realistă. Din păcate, au fost foarte multe întârzieri, inclusiv în numirea procurorului-șef european, apoi în numirea procurorilor europeni pentru că Malta nu a făcut o propunere pentru procurorul european în timp. Procurorii europeni au fost numiți abia în vara acestui an și au început activitatea în septembrie. Practic, noi în câteva luni trebuie să punem la punct toate procedurile și să pregătim administrativ tot ceea ce este necesar ca să începem. Dar pot să spun că decizia de a începe activitatea Parchetului european urmează a fi luată în baza propunerii făcute de către procurorul-șef european de către Comisia Europeană. Primii procurori delegați europeni își vor începe activitatea în 15 ianuarie. Chiar săptămâna aceasta am trimis prima propunere colegiului de a fi numiți 10 procurori europeni în Germania, 4 în Slovacia și 2 în Olanda. Aceștia își vor începe activitatea după 15 ianuarie. Undeva la începutul anului următor, când vom avea toate propunerile de la statele membre pentru a numi procurori europeni, putem să începem activitatea. În acest moment este greu să spun că începem în 15 ianuarie, în 15 februarie sau în 15 martie pentru că trebuie să avem aceste propuneri din partea tuturor statelor membre participante la EPPO. Rep: Dar faptul că unele state membre resping standardele europene în materie de stat de drept, reprezintă pentru dumneavoastră o problemă? Cum credeți că, dacă va fi cazul, veți putea să lucrați în situația lor? L.C.K: Această problemă cu statul de drept și legarea bugetului de statul de drept este o chestiune politică. Eu în continuare rămân procuror și am să răspund din perspectiva de procuror. Cu siguranță, atunci când vorbim despre respectarea statului de drept ne gândim la justiție, în primul rând la independența justiției. Ne gândim că atacurile la statul de drept pot să apară atunci când există suspiciuni de corupție sistemică, când există atacuri îndreptate împotriva justiției, atunci când există riscul ca persoanele care comit fapte penale să nu fie tratate altfel în fața justiției, să nu existe acel principiu al legii egale în fața legii pentru toți. Din acest punct de vedere, EPPO va avea un rol important. Noi vom investiga faptele care vizează fraude cu fonduri europene. Există într-adevăr, cinci state care nu sunt parte în EPPO. Vorbim despre Ungaria,Polonia, Irlanda, Danemarca și Suedia. Integral: https://www.g4media.ro

Ion Barbu – Joc fecund – Webphoto.roPandemie electorală  După cum merg lucrurile, spitalele și închisorile devin instituțiile cele mai solicitate căci lumea e tot mai bolnavă și din ce în ce mai coruptă. În plin tsunami al pandemiei și-au anunțat apariția câteva vaccinuri: două în UE, SUA au și ele câteva, China ar avea și ea unul iar Rusia are propriul vaccin – de care occidentalii se cam feresc de teamă că după vaccinare recunosc și ce n-au făcut. Doar Țiriac îl cere de zor autorităților deși la banii lui ar putea să-și ia cât vaccin rusesc vrea. Pentru colecție. În întâmpinarea vaccinului nostru (european) se fac liste de așteptare cu grupuri sociale (medicii) prioritare. Sunt însă și personaje medicale care nu-l vor. Dr. oftalmolog Monica Pop (hiperactivă pe micile ecrane unde neagă tot) vede în vaccin un exterminator: ”peste 3 ani toți vor avea leucemie”. Ce-nseamnă să vezi enorm, să simți monstruos și să gândești dezastruos! Dânsa și-o fi făcut oare toate vaccinurile la timp? Iohannis a anunțat însă că “începem să vedem rezultatele măsurilor luate”. Se văd doar la microscop – căci decesele și cazurile tot cresc. După incendiul de la ATI din Piatra Neamț, președintele a apreciat că “e necesară o reformă profundă a sistemului medical” (și cine s-o facă?) iar premierul a inspectat spitalele din capitală unde “nu s-au găsit nereguli“. Mersi! Și la Piatra Neamț cu o zi înainte de incendiu probabil că nu s-ar fi găsit nereguli deși acolo s-au schimbat opt manageri într-un an. Întrebat dacă după această tragedie guvernul Orban trebuie să plece acasă, Iohannis a răspuns ferm:”nu, guvernul Orban nu trebuie să plece acasă”. Mai ales că se simte la guvernare ca acasă. PSD trebuie să plece acasă (a precizat Iohannis) și să lase o nouă majoritate responsabilă să reconstruiască “din temelii” sistemul. Câțiva pași (de dans) s-au și făcut: la DSP București a fost angajată ca inspector dansatoarea Emy (manele). Așadar, reforma dansează cu pandemia. La întrebarea dacă în viitorul guvern PNL ministru al justiției va fi tot adormitul Predoiu, Iohannis a replicat:”eu susțin lupta anticorupție dar PSD a stricat legislația în justitie, PSD și-a schimbat haina dar năravul nu”. Iar acum trebuie să-și schimbe și pantalonii – căci Bode râde de ei:”PSD a făcut în trei ani 96 km de autostradă iar PNL face în 13 luni 90 de km”. 90 de km pe an iată o viteză bună pentru orice pieton în vârstă. Dan Tudorache (PSD) și-a schimbat total statutul: fostul primar e acum urmărit penal pentru spălare de bani și trafic de influență. De-aia nu se dădea dus de la primărie. Se temea de justiție. Dar și dacă Predoiu rămâne în guvern după alegeri (are pile la servicii) tot nu va fi ministru al justiției. Ce, parcă acum e? Azi îl vedem și nu e. PNL și-a prezentat oficial programul de guvernare:”vrem să construim 10 spitale de la zero” a anunțat Tătaru. Chiar e nevoie. Integral: https://revista22.ro

IMPOSTORUL MARE SEF PESTE PSD! | Octavpelin's WeblogLa alegeri vom fi, din nou, la mâna primarilor şi preoţilor. Mantra PSD: „Lasă-i să moară proști“ ….. Alegerile generale din 6 decembrie vor fi influențate într-o mare măsură de pandemia provocată de coronavirus. Scenarita și neîncrederea în măsurile luate de Guvernul Orban și de președintele Iohannis care a decretat în perioada aprilie-mai starea de urgență, situația deplorabilă a sistemului medical, pusă fără discernământ doar în seama actualei guvernări, desfășurarea cursurilor online, închiderea piețelor, măsură considerată a fi fost luată pentru sabotarea vânzării produselor agricole românești în favoarea importurilor și a marilor retaileri străini de pe piața autohtonă, restricționarea populării bisericilor precum și perspectiva unui Crăciun cu mai puțini cârnați și sarmale, toate acestea au săpat și sapă adânc în măruntaiele „României profunde“. Adică a majorității conaționalilor cu drept de vot. …..Frica de intelectuali, de clasa de mijloc în formare și de românii din afara țării este unul din factorii care au condus în ultimul an și jumătate la fărâmițarea imperiului PSD. După condamnarea în mai anul trecut a apostolului infractor Liviu Dragnea la trei ani și șase luni de închisoare, partidul și-a pierdut busola. Baronii locali nu au mai executat ordinele de la centru, iar unii dintre primari și-au schimbat carnetul de partid, repliindu-se încotro bate vântul. Caracatița națională pesedistă a fost serios destructurată la alegerile locale din septembrie de către PNL și USR-PLUS. Cea mai mare victorie a actualei puteri, după câștigarea Primăriei Bucureștiului de către Nicușor Dan, a fost detronarea, după 20 de ani de domnie, a celui mai puternic baron local, Marian Oprișan, de la conducerea județului Vrancea. Din cauza restricțiilor impuse de pandemie, campania electorală nu a mai putut fi făcută la vedere. Partidele și candidații s-au rezumat la publicitatea prin mass-media, la afișele electorale ori la introducerea în cutiile poștale ale locatarilor de la bloc a fluturașilor cu lozinci patriotarde și poze zâmbitoare ale aspiranților la un loc în Parlament. Cele mai recente sondaje de opinie arată că atât președintele Iohannis, cât și Guvernul Orban sunt creditați doar de o treime din electorat. Este adevărat că au fost situații în care puterea politică împreună cu instituțiile subordonate s-au comportat ca și cum nu ar fi avut putere de decizie, în care bâlbele politice, birocrația și nepotismul au făcut victime. Costurile guvernării, atât cele obiective cât și cele inventate, vor fi decontate pe 6 decembrie. Primarii şi preoţii, agenţi electorali Vom fi din nou la mâna „României profunde“. La mâna primarilor și a preoților, cei mai eficienți agenți electorali, mai ales în situațiile de criză cum este aceasta prin care trecem. Asistații social care depind de primari laolaltă cu sfeștaniile din casă-n casă ale preoților vor decide noua organigramă a Parlamentului. Autismul comunitar este una dintre cele mai grave boli ale societății postdecembriste care suferă de trei decenii de lipsa terapeuților. PSD a cultivat întotdeauna, cu efecte dintre cele mai nocive pentru România, fesenismul, care se traduce cuvânt cu cuvânt prin „lasă-i să moară proști.“ Integral: https://spotmedia.ro

Poze şcoală | ŞCOALA GIMNAZIALĂ OHABAHARTA radonului în școli. Cercetător: În 20% dintre clădirile investigate concentraţia a depăşit valoarea limită / Cantitatea de radiație încasată de corpul uman la aceste valori este echivalentul a 150 de radiografii pulmonare pe an  In 20% dintre școlile și grădinițele investigate de Laboratorul de încercări Radon „Constantin Cosma” (LiRaCC) de la Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca concentraţia de radon a depăşit valoarea limită permisă de legislația românească și europeană de 300 Bq/m3, potrivit unui răspuns dat la solicitarea Edupedu.ro de Alexandra Cucoș, coordonatoarea instituției de cercetare. După măsurarea concentraţiei de radon prin metoda pasivă, conform cerinţelor legislative în vigoare, într-un eşantion de aproximativ 320 şcoli şi grădiniţe, selectate din diferite regiuni ale României specialiștii Laboratorului de încercări radon de la Cluj-Napoca au realizat harta radonului în școli. Pe hartă se poate vedea, în diverse culori, concentrația înregistrată de aparatele de măsurare. Practic, toate pătratele portocalii, roșii, lila și violet însemnă depășiri sau concentrații la limită și trebuie remediate de autorități. „Au existat depășiri și de 3-4 ori ale valorilor limită”, potrivit specialiștilor ….. „Rezultatele obţinute indică faptul că România se situează în Europa în clasamentul negativ al poluării cu radon în aerul interior, din perspectiva riscului de radon în clădiri”, precizează Alexandra Cucoș, cercetător ştiinţific I, coordonatorul Laboratorului de încercări Radon „Constantin Cosma” – LiRaCC al Universității Babeș-Bolyai, Facultatea de Ştiinţa și Ingineria Mediului. „În relaţie directă cu geologia solului, zone cu valori crescute de radon în aerul interior din clădirile educaţionale măsurate se pot remarca în judeţele din partea vestică a ţării – Timiş, Arad, Bihor, Caraş Severin, Hunedoara, dar şi în interiorul arcului carpatic în Cluj, Alba, Braşov, Sibiu”, mai arată cercetătoarea. Integral: https://www.edupedu.ro

Energie eoliana si turbine eoliene de mare putereDespre utopia energiei eoliene offshore a României Actualul articol este generat de faptul că în proiectul de Strategie Energetică generat de MEEMA (aflat încă în discuție), precum și în Programul de Guvernare al PNL (singurul partid care atacă problema), se proiectează dezvoltarea ponețialului eolian off-shore (din Marea Neagră). Domnul ministru al Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, ne spunea la începutul mandatului că dorește să sa realizeze studii privind posibilitatea ca România să obtină energie electrică din parcuri eoliene amplasate în largul Mării Negre. În iulie, secretarul de stat, Niculae Havrileț reiterează posibilitatea de exploatare a unor parcuri eoliene offshore. Evident că acest potențial există și a fost deja studiat la nivel universitar. Problema este că nu se discută despre bani: valoarea investițiilor și rentabilitate. ONG-ul Energy Policy Group, a lansat la începutul lui noiebrie 2020 un studiu despre potențialul eolian offshore al României. În acesta deja se calculează că se pot instala turbine eoliene cu potential de 22.000 MW care să producă 55 TW / an. Acești 55 TW / an înseamnă de fapt că media orară de producție este de 6278 MW / h. Asta dacă bate vântul în fiecare zi, în fiecare oră. Ce înseamnă această cifră? Consumul mediu pentru anul 2020 în România l-am calculat la 5856 MW / h pe baza informațiilor de aici. Cu alte cuvinte, în cazul în care acești 22.000 MW ar fi instalați, România ar fi avut un excedent mediu de 422 MW / oră, pe care am fi putut să-l exportam. Este că sunt nerealiste aceste calcule? Irealismul lor ar putea veni și din costuri. In onshore costul investiției per megawatt este de 1,3 milioane de euro. Estimarea minimă pentru un megawatt în offshore este de 2 milioane de euro. Cu alte cuvinte, investiția pentru cei 22.000 MW ar costa 44 miliarde de euro (mai mult de jumătate din banii preconizați să vină de la Uniunea Europeană) … și asta în situația în care doar 1% din energia electrică mondială se obține din parcuri eoliene offshore. Nu înțeleg de ce a fost inițiată această discuție în mediul guvernamental! Să pierdem timpul? Să ne dăm interesanți? Să uităm de gazele din același offshore al Mării Negre? Pe lângă aceste întrebări mai putem adăuga: care va fi capacitatea de generare reală eoliană offshore, cât va costa și care este rentabilitatea acesteia? Nu pot sa închei fără a specifica faptul că zilele trecute Comisia Europeana a specificat în Strategia privind energia regenerabilă că dorește creșterea de cinci ori a capacitatilor eoliene offshore. Later edit off topic. A apărut informația că Parlamentul clocește un nou populism: Angajații din industria energetică ar putea beneficia de reducerea vârstei de pensionare. Sunt convins că o asemenea lege ar pune pe chituci ceea ce a mai rămas din aceasta vitregită (înpănată cu politruci) ramură industrială. După distrugerea sistemului de învățământ profesional și feudalizarea sistemului de învățământ universitar tehnic, industria energetică românească se confruntă astăzi cu cea mai mare criză a forței de muncă. Sunt producători de energie care au peste 50% din forța de muncă trecută de 50 de ani și peste 25% din ea în urmatorii trei ani se va pensiona. Integral: https://www.contributors.ro

Asteptari privind evolutia economieiRadu Kubinschi, Director Consultanţă, Deloitte România: Alocările bugetare româneşti de sub 10% din PIB pentru sprijinirea economiei în contextul pandemiei nu vor putea asigura recuperarea decalajului economic faţă de anul 2019 şi în niciun caz a decalajului faţă de ţările dezvoltate din spaţiul comunitar ….. Întreaga asistenţă financiară consolidată la nivel european este alocată pentru perioada 2021-2027, aşadar previziunile de redresare a economiei conturează o revenire pe termen mediu şi lung. De asemenea, alocarea va finanţa atât eforturile sanitare şi medicale, cât şi redresarea economică, dar cu respectarea condiţiilor impuse de Green Deal. Pentru România, acest pachet este cea mai mare oportunitate de a se lupta cu efectele pandemiei, mai ales având în vedere că ţara noastră va beneficia de unele dintre cele mai consistente alocări – aproximativ 33 de miliarde de euro sub formă nerambursabilă şi încă aproximativ 55 de miliarde de euro sub formă rambursabilă. Fructificarea la maximum a acestei oportunităţi pune însă în faţa statului român şi un set de provocări majore. Toate resursele financiare vor trebui programate judicios, obţinând beneficii cât mai substanţiale din fiecare euro pus la dispoziţie. Mai mult, atragerea fondurilor respective presupune o capacitate de co-finanţare şi pre-finanţare din partea României, ceea ce, la rândul său, impune crearea spaţiului bugetar necesar acestor cerinţe. Cu alte cuvinte, în proiecţia bugetului, statul român va trebui să identifice sursele necesare de lichidităţi pentru a atrage fondurile. Să nu uităm că, inclusiv pentru fondurile nerambursabile, statul beneficiar efectuează cheltuielile prevăzute, după care adresează cererile de rambursare Comisiei Europene pentru a-şi recupera banii. Pentru programarea ajutorului rambursabil, statul va trebui să investească în economia reală, adică în proiecte dezvoltate cu precădere de către operatorii economici, astfel încât acestea să genereze veniturile şi mai ales lichidităţile de care tot statul are nevoie pentru rambursare. Din această perspectivă, programarea ar trebui să vizeze trei axe principale de investiţii, deplin armonizate cu contextul economic şi financiar în care România se află: – acoperirea cheltuielilor de combatere a efectelor negative asupra sănătăţii publice. Adică imensele cheltuieli cu testarea, carantina, tratarea pacienţilor, achiziţia de medicamente, echipamente medicale etc. şi cu remunerarea celor aflaţi în linia întâi a luptei cu virusul: medici, asistente, infirmiere, angajaţi SMURD, DSP etc. Principiul de alocare pentru aceste intervenţii ar trebui să fie „cât este nevoie” pentru a salva vieţile oamenilor; – asigurarea stabilităţii consumului – analizele economice demonstrează că principalul factor de recesiune economică în România este contracţia consumului, ca urmare a numărului mare de persoane disponibilizate şi a scăderii puterii de cumpărare. Aşadar, este imperios necesar ca statul să ia măsuri pentru a impulsiona consumul să redevină principalul motor de dezvoltare economică, şi nu de recesiune; – asigurarea continuităţii afacerilor, inclusiv prin finanţarea formării stocurilor de materii prime şi materiale critice, care să asigure independenţa economiei pe viitor, în orice situaţie de criză. Intervenţia directă prin finanţarea companiilor aflate în dificultate este cea mai importantă măsură a conservării în stare funcţională a lanţurilor de valoare pentru a evita prăbuşirea acestora şi efectul de cădere în spirală a economiei româneşti. O ultimă remarcă: accesul la importantele oportunităţi oferite de pachetele europene financiare de sprijin nu prezumă eliminarea intervenţiei statului în economie din propriile resurse bugetare. Politicile aplicate de celelalte state membre UE sunt caracterizate de alocări de ample resurse financiare de sprijin, în procente de cel puţin două cifre din PIB–urile naţionale (Germania asigură mai mult de 50% din totalul resurselor pentru ajutor de stat alocat de către toate statele membre UE). În aceste condiţii, alocările bugetare româneşti de sub 10% din PIB, chiar complementate din Planul de Redresare şi Rezilienţă, nu vor putea asigura recuperarea decalajului economic faţă de anul 2019 şi în niciun caz a decalajului faţă de ţările dezvoltate din spaţiul comunitar. Integral: https://www.zf.ro

Sfintirea Catedralei Neamului merge inainte, chiar daca nu are aviz ISU: Care e programul din acest weekendCum face Patriarhia Română presiuni asupra guvernului pentru încă o ”excepție” de la regulile din pandemie. Lista momentelor în care BOR a acționat ca un stat în stat Patriarhia Română face presiuni asupra guvernului să permită pelerinajul de Sfântul Andrei cerut insistent de Arhiepiscopul Teodosie din Constanța. Patriarhia cere guvernului ”să permită în mod excepţional credincioşilor din ţară” să vină în pelerinaj într-o comună din Constanţa, deși cea mai mare parte a județului e în carantină și are una dintre cele mai mare rate de infectare din țară. Arhiepiscopul Teodosie Snagoveanul face presiuni constante asupra autorităților pentru a permite pelerinajul oamenilor de toată țara, în ciuda avertismentelor poliției și jandarmeriei că nu vor accepta încălcarea legislației. Regulile din pandemie arată că au voie să participe la pelerinaj doar cetățenii din localitatea în care se află respectivul lăcaș de cult. Presiunile vin în plină campanie electorală. Patriarhia Română, condusă de Patriarhul Daniel, a sărit în sprijinul Arhiepiscopului Teodosie după ce acesta a raliat în jurul său aripa conservatoare din Biserica Ortodoxă Română. În luna mai, când Teodosie a repetat slujba de Înviere – fapt fără precedent – Patriarhia s-a delimitat timid de inițiativa acestuia. Dar în ultimele luni șeful BOR a încetat orice critică la adresa controversatului ierarh constănțean, care a devenit un reper pentru aripa ”dură” din biserică….. Deși în 2006 Teodosie recunoștea că a colaborat cu Securitatea ”în probleme majore ale statului”, el invoca Revoluția din 1989 în scrisoarea adresată premierului. CNSAS i-a dat adeverință că nu a colaborat cu Securitatea. – ”În luna decembrie a anului 1989, oamenii cu credință în Dumnezeu, profund nemulțumiți de abuzurile puterii, s-au adunat la Timișoara în jurul casei pastorului reformat Laszlo Tokes, căruia i se făcea atunci o nedreptate, mult mai mică în raport cu dorința noastră legitimă de ani se respecta credința și demnitatea. Nu subestimați dorința oamenilor de a striga din nou în stradă la Constanța și în alte părți ale țării „cu noi este Dumnezeu”, pentru a se putea ruga și trăi liber, fără o nouă dictatură. Un dram de înțelepciune în plus v-ar putea readuce în ultimul ceas, dumneavoastră și colaboratorilor în suflete omenia, credința și dreapta simțire pe care se pare că rațiunile pandemiei vi le-au întunecat”. Lista momentelor în care Biserica Ortodoxă Română a beneficiat de excepții de la regulile respectate de toate celelalte culte și de restul societății: – Slujba de Paști. Biserica Ortodoxă a fost singura biserică ce a beneficiat de un protocol cu autoritățile prin care a fost permis ajutorul voluntarilor pentru a duce Lumina credincioșilor, în plină stare de urgență. CNCD a sancționat Ministerul de Interne pentru că a încheiat un protocol doar cu BOR, ignorând restul cultelor recunoscute – Pelerinajele. Biserica Catolică a anulat pelerinajul de Rusalii de la Şumuleu Ciuc, unde anual vin zeci de mii de oameni să se roage la statuia făcătoare de minuni a Fecioarei Maria, aflată în Biserica Franciscană. Pelerinajul de la Şumuleu Ciuc are o istorie de peste 450 de ani, dar în acest an a fost anulat. În oglindă, BOR a făcut presiuni și a reușit să determine guvernul să permită pelerinajele de Sfânta Parascheva (Iași), Sfântul Dumitru (București), Sfântul Nectarie, Sfântul Efrem cel Nou – cu minima condiție ca pelerinii să fie din localitate – Arhiepiscopul Teodosie a împărtășit mai mulți copii cu aceeași linguriță, deși Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române decisese anterior că, până la 1 iunie, nu se va face împărtășanie în grup, dar credincioșii pot fi împărtășiți individual, pentru că biserica nu acceptă pahar și linguriță de unică folosință. Integral: https://www.g4media.ro

[Video] Arhiepiscopul...Șiretlicul ÎPS Teodosie Când se perie în oglindă pe barba-i sură, ÎPS Teodosie se închipuie un anarhist. Sfidează autoritatea statului și face stat în stat în propria-i biserică. Îi place că politicienii se tem de el și că Patriarhia îi îngăduie cu sfială toate revoluțiile. Nu acceptă ordinea socială, legile statului și-l amenință pe premierul României, într-o scrisoare deschisă și în cel mai bun spirit anarhist, cu o Revoluție „ca-n 89” (pe care, nota bene, o plasează corect, nu în proximitatea moaștelor Sf. Dimitrie, cum făcea acum o lună PF Daniel, ci în anturajul unui pastor reformat și cam ungur din Timișoara). În primăvară a făcut Paștile de două ori la Constanța, ca un gest de nesupunere civică față de restricțiile impuse de autorități. Acum vrea să-i ducă pe credincioși în pelerinaj la Peștera Sf. Andrei din localitatea Ion Corvin, deși municipiul Constanța și încă o duzină de localități sunt în carantină, iar județul e unul dintre cele mai lovite din țară de pandemie. Legislația în vigoare, dublată de o decizie a instanței care-i interzice asta, nu-l opresc pe ÎPS. Încurajat de însăși conducerea BOR, care-i cere statului să-i dea o derogare ÎPS-ului de la Constanța pentru această „situație excepțională”, vicleanul Teodosie a găsit portița de a se strecura prin hățișurile legislative și prin filtrele de Poliție. Șiretlicul ÎPS Teodosie se regăsește în circulara de mai jos, pe care le-a trimis-o ieri tuturor protoieriilor din Eparhia Tomisului….. Carevasăzică, „toți preoții, personalul clerical și monahal sunt delegați în interes profesional” în localitatea Ion Corvin, la un pelerinaj nenumit astfel. De remarcat suplețea formulării și buna cârmire printre termeni, semn al unei îndelungi experiențe în scrierea notelor către autorități din partea celui care se semna la Securitate „Mache”. Nota li se adresează, prin urmare, tuturor subalternilor ÎPS Teodosie, de la preot, la țârcovnic, clopotar sau femeia de la lumânări. Ca un director de firmă, Teodosie îi „deleagă în interes profesional” să meargă la Peștera Sf. Andrei, adică îi obligă să meargă la muncă, cu declarație. Pelerinajele sunt interzise de autorități, dar mersul la muncă nu, așadar ÎPS-ul transformă peștera Sfântului în punct de lucru, iar cele câteva sute de fețe bisericești în pontatori cu legitimația de gât….. Tare agil Preasfinția Sa! Dacă-și punea talentul acesta creativ în slujba oamenilor, ar fi putut face lucruri cu adevărat mari. Pentru că, iubiți credincioși, mă întreb și vă întreb două lucruri pe final: 1. Dacă un om obișnuit să zicem că face un botez cu sute de persoane și invitații săi se îmbolnăvesc, nu se alege cu un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor? Nu sunt situațiile similare? 2. Unde este Sfântul Andrei, într-o peșteră din comuna Ion Corvin sau într-un salon de Terapie Intensivă? Cine are mai multă nevoie de Dumnezeu, un popă teribilist sau un om care se zbate între viață și moarte într-un spital din Constanța? Integral: https://republica.ro

Mesajul lui Klaus Iohannis pentru credincioșii care celebrează Paștele Catolic și Floriile | VIDEO | Evenimentul ZileiIohannis cere ca jumătate din decese să fie trecute cu cauză PSD, nu Covid Propagandistul PNL Klaus Iohannis a organizat astăzi o nouă ședință de Guvern și le-a cerut miniștrilor să treacă o parte din pacienții decedați de Covid la PSD, că e campanie electorală și trebuie luate puncte de peste tot de unde se poate. „Eu vă tot ajut, n-am comentat nimic că ați furat cu șapte mâini profitând de pandemie….Acesta a mai avertizat toți factorii politici că e important să spună la fiecare trei cuvinte „PSD este de vină” pentru că în felul ăsta nu trebuie să gândești și, în plus, ai un dușman pe care poți să-l arăți tot timpul când vrei să distragi atenția de la prostiile tale. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 27 noiembrie.„Degeaba fac paturi, degeaba inventează secții. Să aduci un pat și să conectezi o lampă de oxigen la priză, care mai și sare în aer, nu înseamnă că ai dotat spitalele.”

Autumnal Equinox 2020: The First Day of Fall | Facts, Folklore & More | The Old Farmer's AlmanacBuna dimineata intr-o zi de vineri, 27 noiembrie! Vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi mai mult senin, exceptând zonele de câmpie, unde în prima parte a zilei și în orele nopții local se va semnala nebulozitate joasă și ceață. Ceața se va asocia trecător cu burniță sau cu depunere de chiciură Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 4 și 12 grade. Temperaturile minime vor fi cuprinse între -9 și 3 grade, mai scăzute în depresiuni, până în jurul a -14 grade în cele din estul Transilvaniei, dar și ușor mai ridicate pe litoral, până la 5 grade. In Bucuresti vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea. Pe parcursul zilei cerul va fi mai mult senin. Noaptea probabilitatea de nebulozitate joasă sau ceață va fi ridicată.  Temperatura maximă va fi de 9…10 grade, iar cea minimă de -2…0 grade, mai scăzută în zona preorășenească, spre -4 grade.

Este urgentă intrarea în carantină a Bucureștiului? În ultimele cinci săptămâni, Bucureștiul conduce detașat la numărul de cazuri noi de COVID-19. Incidența medie la 14 zile, conform ultimului calcul, este de 6,62 / 1.000 de locuitori. Se impune o carantină în Capitală? Președintele Klaus Iohannis a declarat că nu va impune o carantină națională după alegerile din 6 decembrie. În același timp, Iohannis a subliniat că, în orașele carantinate, datele arată o scădere a infecțiilor. La Institutul Matei Balș din București, din cauza numărului mare de pacienți cu forme severe, unii dintre aceștia beneficiază de terapie cu oxigen în paturi de campanie amplasate pe holurile spitalului…..Marinescu a precizat pentru Europa Liberă că în București și zonele dimprejurul capitalei sunt disponibile circa 150 de paturi de ATI COVID. Dar cifrele nu spun întreaga poveste…. „Numărul real de paturi de ATI ține însă de personalul care îngrijește pacienții. La Matei Balș avem 20 de paturi. Teoretic, am putea extinde, suplimenta numărul paturilor ca mobilier și al ventilatoarelor, dar nu avem personal care să îngrijească pacienții în acele paturi”, subliniază medicul. Adrian Marinescu spune că ar lua imediat următoarele trei măsuri:

  1. „Aș folosi toate spitalele mari din București, care pot să meargă pe dublu circuit (COVID și NON-COVID) pentru tratarea pacienților, inclusiv cei care necesită internare în ATI. Apoi, aș face o testare extinsă cu teste PCR și cele mai performante teste antigen de pe piață”.
  2. „Dacă aș avea 100.000 de teste pe zi (PCR+antigen), aș face anchetă epidemiologică profesionistă și rapidă și aș izola tot ce înseamnă pozitivi și contacți direcți”.
  3. „Aș introduce un sistem mai performant de call center și comunicare cu populația”.

Dacă după toate aceste măsuri nu s-ar vedea o ameliorare, atunci Adrian Marinescu spune că s-ar gândi la o carantină. „Însă ea are un dezavantaj: e pe durată scurtă. Nu va mai fi niciodată o carantină de luni de zile ca în primăvară”, subliniază medicul….. In ceea ce privește paturile ATI-COVID din București, Zarafin apreciază că „e absurd să trimitem pacienți cu elicopterul din capitală în provincie” atâta timp cât Bucureștiul are „cei mai mulți medici și cea mai bună infrastructură din toată țara”. „Avem foarte multe secții așa numite verzi. Ar trebui transformate măcar parțial, cu personal cu tot, în secții COVID, pentru că noi, aici, abia mai respirăm”, avertizează Zarafin. Ea se întreabă unde sunt medicii promiși după examenul de specialitate. „La mine în secție, o tânără doctoriță și-a dat demisia și a plecat în Germania. Jumătate din asistentele mele sunt pozitive. Nici nu știu ce să mai zic”. „Tot ce cred că se mai poate face e să informăm oamenii cumva și să-i facem să înțeleagă pericolul, dar și faptul că nu e vina noastră că suntem puțini”, adaugă Laura Zarafin. „Trebuie să avem carantină acum, în toată țara” Profesorul universitar Răzvan Cherecheș explică pentru Europa Liberă că „în momentul acesta, la densitatea Bucureștiului și la evoluția cazurilor, da, aș carantina Bucureștiul”. Profesorul de sănătate publică de la Universitatea Babeș-Bolyai mai spune însă că această decizie ar trebui însoțită de un pachet de compensare a afacerilor închise și de deschiderea școlilor primare…. Cherecheș crede că România ar trebui să aplice modelul Slovaciei. După o întâlnire avută cu epidemiologi din Slovacia, el descrie mecanismul aplicat acolo, unde carantina a fost atât de dură încât și produsele ce puteau fi cumpărate din supermarketuri erau reglementate la stricta necesitate.

  1. Prima dată au impus carantină, dar au păstrat școlile primare deschise. Școala online la clasele 1-4 este absolut imposibilă și nu au vrut să piardă o generație întreagă.
  2. După trei săptămâni au organizat o testare voluntară națională a întregii populații. Circa 50% din oameni s-au testat cu teste antigen, iar Guvernul și-a asumat marja de eroare acestor teste. Au găsit 40.000 de cazuri și le-au izolat pe acestea și pe contacții direcți.
  3. În săptămâna următoare, toți cei care se testaseră au avut voie să revină în magazine și în clădiri publice. Ceilalți, netestații, nu. Practic, cei care nu s-au testat au fost izolați din circuitul economic și social timp de alte două săptmâni. ….Despre declarația președintelui Iohannis, Cherecheș afirmă că „președintele poate declara ce dorește, doar că nu are atribuții să decidă o carantină. Nu uitați, suntem în campanie. Din păcate, sănătatea publică nu poate fi separată de politic, iar declarațiile de acum sunt afectate de campanie. Trebuie să avem carantină acum, în toată țara”, conchide Cherecheș. Integral: https://romania.europalibera.org

Un model al noului coronavirusDiagnostic pentru sănătatea României Medici care se întâlnesc zi de zi în saloane și cabinete cu virusul corona au povestit pentru Deutsche Welle despre epuizarea spitalelor și a unui sistem reglementat prin legi rămase în urma vremurilor…. Conform statisticilor oficiale, 20 de mii de bucureșteni s-au infectat cu virusul corona doar de la începutul lunii noiembrie. O medie de 820 pe zi. Dacă eliminăm zilele de weekend, când testările sunt mai puține, media crește semnificativ. Este vorba strict de bucureștenii testați. În realitate sunt mult mai mulți. Pentru că, în majoritatea situațiilor, contacții pozitivilor nu sunt verificați științific. Li se spune să se izoleze și să aștepte cuminți evoluția bolii. Până trece. Toți, însă, ajung să sune la Direcția de Sănătate Publică. Unii pentru a afla ce să facă cu boala lor, alții ca să știe cum pot să nu-și piardă locul de muncă sau să primească banii pe concediul medical, pentru că în izolare nu i-a tratat nimeni, nu i-a văzut nici un medic și nu au nici o hârtie care să ateste că au fost bolnavi….. De fapt, „autoritățile nu au fost pregătite să facă față pandemiei. Au avut proceduri dar nu le-au comunicat”. Apoi: lipsa digitalizării și a procedurilor duce la ineficiență. În call-center munceau medici. După ce că sunt puțini, „în loc să-i folosești unde este nevoie de ei, îi ții să răspundă la telefoane”, spune Rădună și trage linia: „Nu erau suficienți, nu erau eficienți și nu erau potriviți”. Acum sunt. Sunt voluntarii și răspund la telefoanele care sună într-una. Unele apeluri durează două minute, altele 40 de minute. „Într-o familie”, povestește Rădună, „pot fi cinci pozitivi. Trebuie să le iei tuturor datele personale, să vorbești cu ei, să îi calmezi. Unii vor să-și spună povestea lui. Uneori lumea mai trebuie și ascultată”. Apar, zilnic, fel de fel de situații. „Oamenii sună disperați pentru că nu sunt plătiți cu lunile. De multe ori, totul pleacă de la bani. Nu-și iau banii iar mulți chiar depind de fiecare leu. Nu au ce pune pe masă, nu au cu ce-și achita ratele la bancă. Și nu e vina lor că au stat în carantină”. Sau, spune Rădună, cel mai dur caz a fost cel al unui tip venit în București pentru o fetiță de opt luni cu probleme medicale, internată la spitalul Grigore Alexandrescu. Soția s-a pozitivat, a venit salvarea din Gorj să o ia în timp ce pe el l-au obligat să stea în carantină. „Era al nimănui. Am făcut noi, voluntarii, chetă, am chemat o salvare privată să-l ducă pe om, să stea la el acasă”….. Containerul de la Institutul Clinic Fundeni este bine dotat. Dar cele mai multe nu sunt, acuză medicii: „Degeaba fac paturi, degeaba inventează secții. Să aduci un pat și să conectezi o lampă de oxigen la priză, care mai și sare în aer, nu înseamnă că ai dotat spitalele. Nu e o problemă doar a acestui guvern. Dar acest guvern nu a încercat să facă nimic din ce putea, atunci când trebuia să facă. O sută de paturi în plus? La ce bun? Și dacă ar putea funcționa – dar nu pot – nu au cu cine funcționa. Nu paturile tratează bolnavii. Poți să faci 7000 de paturi de ATI și n-o să rezolvi nimic pentru că doctorii și asistentele și infirmierele și brancardierii și tot ce înseamnă tratamentul acestor pacienți gravi care au nevoie de suport și oxigen sunt prea puțini. Nu e personal. Nu sunt oameni. Medicii au plecat din țară. Asta a fost politica acestui stat de ani de zile, de la onor Băsescu, care a spus că nu e nicio problemă dacă pleacă medicii. Și acum se vede. Degeaba promit salarii mai bune. Da, 2000 de euro e un salariu bun pentru România. Dar medicul căruia i se oferă 10.000 de euro pe lună în Germania pleacă la zece mii”. Spitale calamitate În vară, la București, în curtea spitalului de urgență Elias, a fost ridicat, cu concursul societății civile, un alt astfel de spital modular. Premierul Ludovic Orban a mers la inaugurare și promitea, atunci, că se va apela la voluntariat, la detașări din alte spitale, unde nu există o încărcătură. „Activitatea Spitalului Elias nu va fi afectată, va trata în continuare toate urgențele și nu va reduce posibilitatea de a trata orice pacient care apelează aici. Asta va funcționa ca o secție separată, ca o secție externă, să-i spunem, care nu va afecta funcționarea normală a spitalului pentru celelalte boli”. Sunt cuvintele șefului Guvernului, în iulie 2020. În noiembrie 2020, realitatea, sintetizată de unul dintre angajații spitalului, stă cam așa: „Elias are opt anesteziști seniori și câțiva rezidenți care, împreună cu asistentele, asigură și cele 32 de paturi din modular, și spitalul de urgență. Nu există posibilitatea ca, după tura de modular, care durează o săptămână sau două, medicii și asistentele să se carantineze până este exclusă pozitivarea. Nu ai cum să asiguri continuitatea spitalului Elias. Iar situația a calamitat întreg spitalul”. …De șapte luni, terapiile intensive funcționează încontinuu. „Ce curățenie se poate face? Nu există timp de așa ceva. Poți da cu mopul pe sub paturi și să ștergi bine patul cu dezinfectant. Ca să sterilizezi de microbi ar trebui să nebulizezi, să închizi secția două ore, să aerisești alte două ore. Secțiile UPU, camerele de gardă sunt secții covid. Pacienții sunt triați afară. Se intubează oamenii de la ușa spitalului și așteaptă pe holuri. Un pat eliberat în ATI este în cinci minute ocupat de un alt pacient. Infecțiile nosocomiale sunt la ordinea zilei, nu doar în România ci în toată lumea. Mulți veniți cu covid mor de suprainfecție. Dacă ai avut o klebsiella acolo, îți mai iese când se închide secția sau când se termină covidul”. …. Mulți sunt de părere că autoritățile „au pierdut controlul. Trebuiau să testeze în disperare. Să testeze tot. Și să izoleze apoi tot. Te lauzi că ai crescut capacitatea de testare la 50.000 pe zi, dar tu nu depășești niciodată 38-39.000! E de râs. Acum vor trebui să închidă după alegeri, altfel ajungem mai rău ca Italia. Este singura variantă de a opri nu doar pandemia ci și saturația sistemului medical. Când redeschizi, revine încet-încet. Dar o vreme ții închis obligat, oprești întâlnirile. Mai scade numărul de îmbolnăviri și obții trei-patru luni mai liniștite: Vine primăvara, poate iese vaccinul, poate vine căldura, poate moare virusul. Dacă nu, mai închizi o dată. Economia o distrugi oricum – nu prin lockdown, ok, dar nu va mai avea cine să se ducă la muncă”. În vremea aceasta, restul spitalelor au rămas să funcționeze la capacitate redusă. Din cauza normelor de protecție sanitară, din cauza introducerii în circuitul spitalelor suport, din lipsă de cadre medicale. „Până la urmă, dacă tot detașezi personal în centrele de covid, ce faci cu restul pacienților? Că oamenii se îmbolnăvesc și de alte boli. Eu am listă de așteptare până în ianuarie. Mi-am operat acum pacienții pe care i-am văzut în aprilie. Nu am operat încă în privat, mi se pare inuman, simt că bag mâna în buzunarul omului. Dar dacă nu voi avea încotro, acolo vom ajunge. Eu, doctorul, nu voi suferi. Dar oamenii își vor vinde casele ca să trăiască”, avertizează unul dintre medici. Într-un final, criza COVID-19 ar putea să se termine în România mai repede, crede un epidemiolog, și își argumentează ipoteza: „Dacă raportezi 10.000 de cazuri pe zi ai de fapt cel puțin 30 de mii. Dacă tu ai făcut covid, partenerul tău rămâne în izolare cu tine două săptămâni, netestat. Probabilitatea ca dintr-o familie în care unul e pozitiv simptomatic să mai fie cel puțin unul sau doi este foarte mare. Dacă înmulțim cu ultimele 21 de zile (cele cu zece mii de cazuri raportate), cam în cât timp se îmbolnăvește populația actuală a României? O parte se vor vaccina, alții au anticorpi pentru că au făcut boala, unii dintre ei știu că au făcut-o, alții nu știu, dar au un fel de imunitate, cât o dura ea. În trei luni avem imunitate de turmă. Cu ce ai mai avut până acum, gata, s-a terminat pandemia. Dar, înainte de asta, pe la începutul lui 2021 vor fi în jur de 200 și ceva de morți pe zi. Vom avea un bilanț total de peste 20 de mii morți înainte de a se stinge pandemia. Iar până atunci se vor infecta și vor muri și multe cadre sanitare”.Integral: https://www.dw.com

Coronavirus in Romania“Mama” Polidinului, despre controversele din jurul serului anti-COVID: “Orice vaccin trebuie sa treaca testul increderii publice” ….Dr. Sylvia Hoisie a explicat ca increderea oamenilor in diverse vaccinuri a constituit dintotdeauna o variabila, depinzand de cultura, de dispozitia de a accepta sau nu efectele progresului stiintelor asupra societatii umane, de experienta individuala a fiecaruia. Potrivit sursei amintite, multe dintre intrebarile legate de noul vaccin sunt justificate. “Asistam, de altfel, la efortul de a gasi macar un tratament eficient al celor imbolnaviti, efort care nu odata a dat gres, tocmai pentru ca lumea cercetarii medicale a trebuit sa se adapteze din mers, si foarte repede, la provocare bolii, cu manifestarile ei, fie violente, fie asimptomatice. Daca nu s-a putut stabili un tratament, cum s-ar putea prepara vaccinul care sa previna o boala care n-are inca leac, se intreaba, pe drept cuvant, foarte multi oameni?”, a declarat Dr. Hoisie pentru “Adevarul”. In acelasi interviu, Dr. Sylvia Hoisie a mai declarat ca “orice vaccin trebuie sa treaca testul increderii publice”. “Dar sa nu uitam ca ne luptam cu boala cauzata de COVID de nici un an, in vreme ce alte vaccinuri au avut nevoie de ani de zile ca sa devina componente acceptate ale preventiei bolilor. Cercetarea medicala a aflat despre existenta virusului abia din ianuarie 2020, deci de mai putin de unsprezece luni. Stabilirea cauzalitatii bolii, coroborarea a ceea ce se stie si se practica indeobste in productia de vaccinuri cu aceste cauzalitati, experimentarea in laborator, pe animale, apoi pe oameni, a durat, dimpotriva, in comparatie cu ce s-a intamplat cu alte vaccinuri, foarte putin, caci suntem anuntati ca autorizarea a cel putin trei vaccinuri este aproape de final. Demonstrarea eficientei unui asemenea vaccin este o chestiune de durata si tocmai rapiditatea cu care s-a lucrat acum poate alimenta indoielile multora. Dar avansul stiintei medicale poate garanta succesul unui vaccin preparat chiar si atat de repede, fata de standardele obisnuite”, a mai declarat Dr. Hosie. “Eu ma voi vaccina sigur cu vaccinul anti-COVID, doar nu stiu daca si cum voi putea sa-l obtin”, a mai declarat “mama Polidinului”. Integral: https://ziare.com

Virgil Popescu, ministrul Economiei, confirmat pozitiv Covid-19! — Info MureșDacă ministrul economiei ştie că jumătate dintre măştile puse pe piaţă sunt neconforme, dar nu ştie cine le şi pune pe piaţă, înseamă că nu are ce căuta în fruntea ministerului …. Jumătate din măştile de pe piaţă sunt „neconforme”, se plânge ministrul economiei, dl Virgil Popescu. „Sunt dezamăgit de calitatea măştilor de protecţie aflate pe piaţă în acest moment. Dacă vă spun că jumătate din măştile care se găsesc la comercializare, în momentul de faţă, în reţelele de distribuţie – hipermarketuri, farmacii, depozite, la importatori – nu respectă, adică nu ne protejează, aţi zice că exagerez, dar asta este realitatea. Vreau să dau un mesaj foarte clar că acest lucru trebuie să înceteze. Nu putem să acceptăm să fie puse la comercializare măşti care nu protejează populaţia“. Ca la casele de pariuri. E bine jumătate, sau mai pun un procent? Este greu de înţeles dacă oameni de aceştia râd de tine sau te cred prost de-a dreptul. Pentru că cel care certifică punerea pe piaţă a măştilor şi care „marcă banul”, cum spunem noi, cei de prin cartierele Bucureştiului, este chiar ministrul mai sus-numit. Nu era cumva apropiat al PNL domnul Ionel, de la Unifarm – cel cu mita de 700.000 mil. euro pentru achiziţionarea de măşti? Nu ştim azi câţi bani a cheltuit statul cu pandemia. Pentru ca statul nu ne spune. Ştim aşa: jumătate dintre măştile pe care noi, o familie oarecare, le cumpărăm la final de săptămână, nu pot fi folosite pentru că li se rupe elasticul înainte de a fi puse pe faţă. Şi sunt cumpărate din farmacii, nu din curtea vreunui neisprăvit de traficant de măşti. Cum pot ajunge în farmacii măşti chirurgicale ce nu pot fi folosite de oameni? Probabil pe undeva la 40 de miliarde de lei este, deocamdată, cheltuiala statului cu pandemia – este o scurtă şi deloc exactă socoteală, care pleacă de la datele privind deficitul şi datoria publică. Dar la fel de bine s-ar putea ca oamenii să plătească, la rându-le, încă jumătate din această sumă. Pentru că măştile nu sunt date de stat, dar sunt obligatorii. Clorul cu care ştergi pardoseala după orice ieşire din casă nu este gratis, cum nu este nici spirtul cu care ştergi mânerele uşilor, cum nu este gratis nici gelul pentru mâini şi nici prosoapele de unică folosinţă. Nu asta este o problemă. Dar, dacă jumătate din măşti sunt o bazaconie, de ce nu ar fi la fel jumătate din sticla de clor, jumătate din batiste şi jumătate din ce vreţi dvs? Oamenii nu fac mofturi, oamenii plătesc, în fond şi la urma urmei, pentru sănătatea lor. Dar cine le certifică decizia? Cum poţi să vii şi să spui că jumătate din piaţă este falsă, fără să şi spui, „X”, „Y” este cel care introduce în piaţă marfă stricată? Măcar preşedintele Iohannis a învăţat să se dea cu fundul de pământ ca un copil nemulţumit: PSD în sus, PSD în jos! Conduce România de 6 ani, dar de vină pentru rău din ţară este PSD. Sondajele susţin că sunt mulţi oameni sceptici faţă de vaccinul care ar putea pune capăt acestei deja prea lungi poveşti. Păi, dacă masca-i falsă, de ce n-ar fi şi vaccinul? Poliţistul nu se uită la tine şi-ţi arde o amendă, dacă nu ai mască. Dar ministrul economiei dă doar un mesaj „că acest lucru trebuie să înceteze” pentru cei care pun falsuri pe piaţă, falsuri care pot costa sănătatea oamenilor. Integral: https://www.zf.ro

Asociatii ale magistratilor cer demiterea Ministrului Justitiei, Catalin Predoiu. Magistratii considera ca mandatul a fost "dezastruos", comparabil in efecte cu cele ale ministrilor Florin Iordache si Tudorel ToaderAsociatii ale magistratilor cer demiterea Ministrului Justitiei, Catalin Predoiu. Magistratii considera ca mandatul a fost “dezastruos”, comparabil in efecte cu cele ale ministrilor Florin Iordache si Tudorel Toader …. “Asociatia Forumul Judecatorilor din Romania si Asociatia Initiativa pentru Justitie concluzioneaza ca mandatul Ministrului Justitiei a fost unul dezastruos, efectele nocive ale acestuia fiind comparabile cu cele produse in perioada in care ministri erau domnii Florin Iordache si Tudorel Toader. In interesul unei justitii independente, pentru a nu fi afectat parcursul european al Romaniei si in vederea inlaturarii blocarii accesului la fondurile europene, este absolut necesara demiterea imediata a dlui Catalin Predoiu, pentru mai multe aspecte”, au transmis, miercuri, cele doua organizatii ale magistratilor, intr-un comunicat de presa. Potrivit magistratilor, principalele zece motive pentru care ministrul Predoiu ar trebui demis sunt: 1. Incalcarea flagranta a Mecanismului de cooperare si de verificare prin tergiversarea si blocarea modificarilor legilor justitiei, vitale pentru functionarea autoritatii judecatoresti in ansamblul sau. Desi actualul Ministru al Justitiei este in functie de peste un an, “legile justitiei” in varianta Iordache-Toader sunt in continuare aplicabile, fara niciun fel de ajustare, in ciuda criticilor in cascada ale entitatilor internationale relevante si ale magistratilor romani. 2. Incalcarea flagranta a Mecanismului de cooperare si de verificare prin declansarea, imediat dupa investire, a procedurii de numire in functie a procurorilor de rang inalt si propunerile de numire efectuate, cu nerespectarea avizelor negative ale Consiliului Superior al Magistraturii – Sectia pentru procurori. 3. Promovarea in spatiul public a unor noi modificari ale “legilor justitiei” de natura a afecta grav independenta justitiei. 4. Refuzul sesizarii Comisiei de la Venetia cu privire la proiectele de modificare a “legilor justitiei” prezentate la 30 septembrie 2020, desi prin Raportul MCV din 15 noiembrie 2017, Comisia Europeana a solicitat “punerea in practica a unui sistem robust si independent de numire a procurorilor de rang inalt, pe baza unor criterii clare si transparente, cu sprijinul Comisiei de la Venetia 5. Neluarea masurilor necesare prevenirii raspandirii COVID-19 la nivelul institutiilor din cadrul autoritatii judecatoresti. 6. Dezinformarea publica privind cazurile de Covid-19 din penitenciare. 7. Lipsa unor demersuri serioase pentru adoptarea unor modificari ale Codului de procedura penala, care sa transpuna dispozitiile Deciziei nr. 55/2020 a Curtii Constitutionale a Romaniei. 8. Politica dezastruoasa de resurse umane. Lipsa unor demersuri serioase pentru modificari legislative imediate necesare desfasurarii concursurilor de admitere in magistratura, a examenelor de absolvire a Institutului National al Magistraturii si a examenelor de capacitate, precum si a transferurilor magistratilor. Integral: https://ziare.com

Proteste pentru independența justiției în 2017 Statul de drept: cum a rămas Predoiu în siajul lui Dragnea  …. Ministrul Justiţiei are multe de explicat, nu doar despre cum s-a diluat anticorupţia sau despre dosarul de spălare de bani, închis recent, în care personajul central era un prieten bun al lui Liviu Dragnea, căruia actualul ministru al Justiţiei i-a fost avocat: Costel Comana, cel care s-a sinucis în toaleta avionului pe ruta Brazilia-Costa Rica, după ce DNA începuse urmărirea penală împotriva lui. E interesantă şi fotografia ministrului Cătălin Predoiu şi cu fostul său amic acuzat de corupţie: Florin Secureanu, fost director al Spitalului Malaxa, descoperit că ar fi furat sume mari de bani, încearcă să impresioneze cu această poză, în aşteptarea unui prim verdict din partea judecătorilor. Cătălin Predoiu crede că un avocat n-ar trebui să aibă scrupule atunci când îşi alege cazurile, aşa că nici corupţia, nici traficul de arme nu-l deranjează pe ministrul Justiţiei. Nu foarte demult, l-a apărat pe Resit Tavan, cetăţean turc acuzat, între altele, că vindea ilegal arme americane în Iran. Ministrul Justiţiei este un pragmatic, e jucătorul care vrea să câştige la fiecare mână, maleabil, supus în faţa celui care l-a ridicat în funcţie, transpartinic, adus în politică de valul Tăriceanu-Patriciu, adoptat de Băsescu şi ulterior de Iohannis, Cătălin Predoiu s-a dovedit adeptul provizoratului şi al stagnării. Nu deranjează şi nu vrea să fie deranjat. Nu vorbeşte despre trecut şi nu-şi asumă greşelile, trece peste ele, ca un cal de curse peste obstacole. Totul e să nu se extenueze şi să nu se dea de gol înainte de vreme. Distorsionările produse în sistemul juridic de PSD în perioada lui Liviu Dragnea au fost păstrate, preluate, prelungite. Secţia Specială croită pentru a-i descuraja pe magistraţii din cazurile de corupţie (Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor în Justiţie) pare să fi devenit folositoare şi pentru actuala putere, iar magistraţii vorbesc între ei despre o „justiţie a melcilor” şi despre intervenţiile care se fac pentru dosarele în care apar “galbenii”, adică liberalii, numiţi aşa după culoarea dominantă a siglei PNL. Pentru a relua dosarele de corupţie, şi cele de crimă organizată, Cătălin Predoiu nu avea neapărată nevoie de o majoritate în Parlament. Putea face, însă, cel puţin câteva lucruri decisive, cu susţinerea executivului din care face parte: ar fi putut cere accesul procurorilor la bazele de date ale Fiscului, ale Poliţiei şi chiar ale Serviciului Român de Informaţii, deşi Curtea Constituţională a scos SRI din activitatea de urmărire penală, prima dată în 2016, când Curtea a anulat toate probele obţinute de ofiţerii de intelligence pe baza protocoalelor semnate între reprezentanţii parchetelor şi cei ai Serviciului. A doua oară, la începutul anului 2020, când CCR a decis că probele adunate de SRI prin interceptări făcute pe mandatele de siguranţă naţională nu pot fi folosite în dosare penale. De patru ani, de când nu mai pot fi folosite interceptările SRI, politicienii români au respirat uşuraţi şi n-au vrut să înfiinţeze un serviciu independent, controlat eventual de Parlament, cu o lege clară prin care să fie evitate abuzurile şi care să se ocupe cu ascultarea telefoanelor infractorilor, fie ei corupţi, criminali, traficanţi. În acelaşi timp, vidul lăsat de Curtea Constituţională spre fericirea celor tentaţi de traficul de influenţă, putea fi umplut prin câteva prevederi ale unei Ordonanţe de Urgenţă. Cătălin Predoiu a preferat, în schimb, un proiect supus dezbaterii publice până la primăvară şi care, după cum scrie Adevărul, “e făcut special să pice din nou la Curtea Constituţională”. Pe de altă parte, fără interconectarea la bazele de date ale instituţiilor de forţă şi la ANAF, procurorii nu pot face mai nimic: nu au cum să-i verifice pe cei acuzaţi de fapte de corupţie şi nu-i pot găsi pe traficanţii de persoane. Dacă ar fi existat voinţă politică, într-o singură şedinţă de guvern s-ar fi putut rezolva aceste lucruri. Ministrul Justiţiei pare că se simte bine cu un corp de procurori fără dinţi, care nu are arme să lupte cu infractorii. Justiţia e deficitară în România, a spus-o Comisia Europeană în septembrie în primul Raport anual privind situaţia statului de drept în Uniunea Europeană. Legile justiţiei au fost modificate în defavoarea magistraţilor, sondajele arată că doar 37% dintre români consideră că justiţia este independentă. Această percepţie este explicată de oameni prin “imixtiunile sau presiunile exercitate de guvern şi de politicieni asupra justiţiei”, potrivit Raportului privind statul de drept. Sloganul „corupţia ucide” a fost abandonat, deşi dramele nu s-au terminat. Integral: https://adevarul.ro

Premierul Ludovic Orban și liderul USR, Dan BarnaGargară şi politică …. Să plecăm de la “nucleul dur”. Avem PSD şi PNL, două partide cu nuclee specifice relativ stabile, unul pe la 22-25%, celălalt în jurul lui 16-18%. Alegătorii din această categorie nu ascultă decît gargara propriului partid şi fac aproape tot ceea ce este omeneşte posibil să se convingă, de fiecare dată, cu prilejul fiecărei alegeri, că apa chioară a propagandei partidului cu care se confundă e “pălincă” de cea mai bună calitate, în timp ce apa chioară a opoziţiei este mai chioară decît apa chioară. Orice s-ar zice şi orice s-ar întîmpla pe timpul campaniei electorale, votul lor este dinainte hotărît. Ici şi colo se mai schimbă unele elemente din configuraţia motivaţiei de vot, dar el are mereu aceeaşi culoare. USR-Plus, al treilea actor politic semnificativ electoral, dacă are deja un nucleu dur de alegători, atunci el este încă foarte restrîns, probabil în jurul lui 5-7%, asemenea UDMR. Cercul al doilea de mobilizare a votului este aşa zisa zonă satelitară. În general, votanţii aceştia sunt ataşaţi unui nucleu dur, dar relaţia este mai degrabă de tip clientelar. Îmi dai, îţi dau! Nu se identifică cu partidul respectiv, dar nici nu migrează chiar la prima adiere de vînt. Cu excepţia UDMR, care nu are de unde să adune voturi (mă rog, dacă nu i le face cineva cadou, din pix, cum a fost cazul unor înţelegeri cu PSD-ul) cercul acesta este de circa 10-12% pentru fiecare dintre principalele formaţiuni competitioare. Mobilităţile sunt în general în jurul lui 3-5% şi ele pot fi influenţate de ceea ce se întîmplă pe timpul campaniei electorale. Doar că factorul de influenţă este rareori cuvîntul, iar mult mai des “imaginea”, poza sau ipostazele în care se afişează candidaţii principali. Iar conţinutul care influenţează poza este aproape mereu acelaşi: “încrederea” pe care o inspiră. Măsura în care oferă alegătorului atît de necesarul sentiment de securitate personală, oricît de subiectiv ar fi el. În rest, singul factor capabil să mute voturi de la o culoare politică la alta este atitudinea de penalizare, care la noi funcţionează de fiecare dată fără greş. A treia categorie de vot este cel flotant. Nu mai mare de 9-11% din electorat. Un vot iniţial neasignat nici unui partid. Aceştia sunt oamenii care se hotărăsc cu cine votează în ziua votului, de regulă pe drumul de acasă pînă în faţa urnei. Interesant de remarcat este faptul că această specială categorie de votanţi nici nu aglutinează masiv în jurul unui pol, să zicem cel mai atractiv în alegerile respective, dar nici nu se difuzează aleator, adică relativ echilibrat, între competitori. Din această perspectivă, bătălia pentru voturile flotante este, la noi, decisivă pentru stabilirea ierarhiilor finale între principalii competitori. Acel unu, maxim doi la sută, care face dintr-un partid cîştigător şi din celălalt pierzător. În sfîrşit, ultima categorie, deloc nesemnificativă, este cea a absenţilor de la vot. Categoria aceasta se formează din contribuţia tuturor partidelor şi din toate cercurile clasice de vot. În ce proporţii şi cît volum pentru fiecare, iată cheia prea puţin vizibilă, dar hotărîtoare a rezultatului final al alegerilor. În condiţiile acestor alegeri, nu lipsa vorbăriei goale, a gargarei şi propagandei va influenţa mărimea votului absent, ci “teroarea coronavirusului”. Spaima băgată în sîn cu de-a sila şi întreţinută cu cheltuială mare de toate canalele media, mai ales tv, ar putea face ca masa votului absent şi a votului de penalizare să fie mai mare, mult mai mare decît de obicei, iar secţiunile să fie şi ele dezechilibrate. Mai mulţi absenţi din nucleu, decît în mod normal; mai mulţi absenţi din zona flotantă. Una peste alta, puse toate cap la cap, s-ar putea ca la alegerile cu concentraţie mult redusă de gargară în perioada campaniei, defavorizat să fie, cel mai mult, PSD. Cît îi va ajuta pe ceilalţi, rămîne de văzut! Integral: https://www.bursa.ro

MORTAL COMBAT CARE AFECTEAZA ANTENA 3 ,INTRE LAURENTIU VASILE GINERELE LUI DAN VOICULESCU SI PRESEDINTELE PC ;DANIEL CONSTANTIN.DAN VOICULESCU”SOLUTIA IMORALA”;VREA DEBARCAREA PREMIERULUI PONTA! | Octavpelin's WeblogValeriu Nicolae: În 2008, ai primit “împrumut” de la Dan Voiculescu suma de 295.000 de EUR. Asta, în ciuda faptului că tu ai fost director la firma de consultață, controlată tot de Dan Voiculescu, pe care ai băgat-o în pământ (în 2007 firma a avut un “profit” de minus 204.992 de EUR). Nu contează, căci vei fi numit director la APIA în 2009. Numeroase firme legate de Dan Voiculescu depindeau atunci de banii de la APIA. Banii nu i-ai dat niciodată lui Dan Voiculescu înapoi. Cariera ta este o mizerie. Ai terminat Zootehnia, dar în tot timpul facultății ai dat din coate prin Liga Studenților. În 2003, în timp ce făceai un master în Management la Agronomie, făceai și cursurile de la Scottish (sic) Agricultural College și cele ale Institutului de Administrație Publică din Irlanda, erai referent la Universitate (din 2000, deși tu termini facultatea în 2002), consilier la Cabinetul unui Secretar de Stat și Coordonator al Corpului Consilierilor de Integrare Europeană la Ministerul Agriculturii, ca orice puști de 24 de ani cu experiență zero în domeniu. În 2007, ajungi evaluator independent pentru Banca Mondială, căci din nou așa e bancul ăsta stupid în care trăim. În 2010, devii președintele partidului lui Dan Voiculescu și sluga lui. Faci tot ce are nevoie sfântul hoțoman turnător la Securitate și ajungi ministru în guvernele Ponta, cu toate că experiența ta practică în domeniu este zero, dacă nu te-o fi pus Dan Voiculescu să-i sapi grădina de sutele alea de mii de EUR primite împrumut. În 2014, nu îl vinzi pe Dan Voiculescu și pe Pantiș și nu ai desigur nimic de a face cu serviciile secrete, dar cei doi intră în pușcărie în timp ce cariera ta politică bubuie lângă Tăriceanu și Meleșcanu, alt nesecurist celebru. În 2017 îi trădezi și pe fosilele astea și faci, împreună cu Ponta, alt cinstit, partidul perfect pentru caracterul vostru ProRomânia. Îl trădezi și pe Ponta. Ești acum pe listele PNL-ului la Argeș, căci tu de mic ai fost liberal, Orban luptă împotriva traseismului și porcii zboară. Daniel Constantin: “Asa a inceput colaborarea cu domnul Dan Voiculescu. Am preluat conducerea unei societati comerciale, care nu avea niciun angajat si pe care am lasat-o, dupa ani de activitate, cu peste 25 de angajati si cu un portofoliu important de proiecte aprobate de autoritatea de management.” Firma de care vorbește a avut maxim 18 angajați și când a plecat domnia sa erau 15 angajați și avea o datorie de 463 727 EUR. Sursa: https://www.facebook.com

În România, speranța de viață în România este de 75 de ani, sub media europeană, de puțin peste 80 de ani, potrivit datelor Eurostat.Cât de bine o duc pensionarii în programele electorale ale partidelor. Economist: E miopie evidentă  Pentru cei aproape 4,9 milioane de pensionari, apropierea alegerilor echivalează de multe ori cu promisiunea unei pensii mai bune. Programele electorale ale principalelor partide sunt pline de promisiuni care pe hârtie sună bine, dar sunt mai dificil de pus în aplicare. România este țara în care aproape un milion de pensionari trăiesc din pensia minimă, iar pentru mulți alegerile sunt un bun prilej pentru a spera că se mai pot repara inechitățile unui sistem unde pensia minimă este 800 de lei, iar pensia medie pentru un judecător sau procuror este de 19.720 de lei, la nivelul lunii octombrie, potrivit datelor Casei Naționale de Pensii Publice. „Cred că esențial este să fie integrat sistemul pensiilor în modul general de funcționare a economiei, pentru că așa vorbim despre creșteri de pensii sau tăieri pentru pensiile speciale, dar nu vorbim de modul de finanțare, de echilibrul bugetului de pensii, de proiecția acestui sistem în următorii zeci de ani, care este foarte mult influențată și de factorul demografic, nu e vorba numai de o decizie politică”, explică, pentru Europa Liberă, analistul economic Aurelian Dochia. Acesta subliniază faptul că în platformele electorale se discută doar de punctul de pensie care trebuie să crească cu un procent sau altul , ceea ce este o miopie evidentă”. Dochia atrage atenția că problema este una de fond, în sensul în care ar trebui regândit sistemul pensiilor publice în funcție de numărul de persoane care sunt salariate sau au o formă de venit raportat la numărul de pensionari: „din acest punct de vedere, perspectivele sunt îngrijorătoare pentru că avem tot mai puțini oameni care lucrează și care plătesc contribuții care ar trebui să finanțeze un număr mare de pensionari…..De asemenea, analistul economic atrage atenția că România are cel puțin două categorii „speciale” de pensionari. Pe de-o parte, categoria pensionarilor cu pensii speciale, pentru care ar trebui totuși regândite criteriile de acordare și impunerea unor restricții, pentru că „nu oricine care, întâmplător, a lucrat câțiva ani într-un domeniu trebuie să aibă dreptul la o pensie specială”, iar pe de altă parte, categoria celor cu pensia minimă, mulți dintre ei fiind persoane care au lucrat în agricultură și care au trecut în sistemul de pensii fără să fi contribuit la acest buget și care, din cauză că au venituri mici, ar trebui spijiniți, dar cu alte forme de ajutoare sociale – nu din bugetul de pensii…..Analistul economic Aurelian Dochia subliniază că o creștere a contribuției pentru Pilonul II ar subția și mai mult fondurile pentru pensia de stat (Pilonul I). „Cred că o mișcare rapidă de creștere a contribuției către Pilonul II înseamnă și o diminuare a contribuției către Pilonul I și atunci trebuie să ne întrebăm de unde se finanțează golul care apare. Nimeni nu vrea să răspundă și nici măcar să pună întrebarea aceasta”. Pe de altă parte, în cee ace privește finanțarea Pilonului II cu banii care ar reveni statului din exploatarea gazelor din Marea Neagră, Aurelian Dochia subliniază că statul ar trebui să aibă mai întâi acești bani pentru a vedea unde îi împarte. „Bugetul stă atât de rău și va fi într-o situație atât de critică în anii următori încât mă îndoiesc că va putea rupe din venituri pentru tot felul de cheltuieli”. Integral: https://romania.europalibera.org

Sfârșit tragic pentru oile salvate de pe vaporul scufundat la MidiaUn an de la dezastrul din portul Midia. Guvernul nu a făcut niciun pas înainte pentru a opri exportul cu animale vii  Exportul de animale vii a explodat după dezastrul de la Midia, mai bine de 2 milioane de animale părăsind România încărcate în 192 de vapoare cu destinații din Nordul Africii și Orientul Mijlociu, inclusiv în Golful Persic, în croaziere care durează până la 3 săptămâni și destinație unde temperaturile ajung chiar și la 50 de grade la umbră, informează Animals International. Organizația condamnă lipsa de acțiune a Guvernului României în anul care a trecut de la tragedie. Mai grav, Parlamentul României a dat o lege care înrăutățește situația pentru animale și poate declanșa un infringement din partea Comisiei Europene. De fapt, România exportă mai bine de 2/3 din ovinele trimise din UE către țări terțe și a urcat pe locul 2 la exportul de bovine, după Spania, surclasând în ultimul an chiar și Franța. Această creștere s-a petrecut în vreme ce Guvernul României nici măcar nu a publicat concluziile și măsurile luate în urma anchetei asupra dezastrului de la Midia. Guvernul a eșuat de asemenea să prezinte progresul realizat în legătură cu angajamentul pe termen mediu de a înlocui exportul de animale vii cu cel de carne.…. În ciuda dovezilor care arată că în timpul transportului pe timpul verii, animalele suferă din cauza caniculei, Parlamentul României a votat tocmai la mijlocul verii trecute o lege care permite explicit exporturile chiar și atunci când temperatura depășește 35°C dacă animalele sunt tunse și vapoarele încărcate cu 10% mai puține animale decât de obicei. Dar această prevedere încalcă Regulamentul UE 1/2005, care cere Statelor Membre să oprească exporturile dacă sunt prognozate temperature peste 30°C. „Legea a fost dezbătută după tragedia Queen Hind și initial urmărea îmbunătățirea condițiilor de bunăstare a animalelor transportate prin suspendarea exportului pe timpul verii și plasarea unui medic veterinar la bordul fiecărui vapor pentru restul anului, la fel cum a făcut și Australia. Dar interferența fizică a firmelor arabe de export de animale vii susținute de ANSVSA în dezbaterile Parlamentare au anulat aceste prevederi, legea fiind promulgată de președintele Klaus Iohannis într-o formă care încalcă legislația europeană. Asta arată cât de nemiloasă este această industrie”, a adăugat Păun….. Auditurile realizate de Comisia Europeană în porturile UE indică deficiențe majore, mai ales în România, țară care a autorizat mai bine de jumătate din flota care este în prezent utilizată la exportul de animale vii din UE către țări terțe. Comisia a concluzionat că aceste autorizații au fost acordate superficial și că aceste vapoare pun animalele în mare pericol. În plus față de aceste audituri, Comisia Euroepană a publicat în luna mai noua strategie care include revizuirea Regulamentului UE pentru transportul animalelor și care încurajează Statele Membre să păstreze valoarea adăugată în UE prin înlocuirea exportului de animale vii cu cel de carne. Integral: https://www.green-report.ro

UNDE SE DUC BANII DE MEDIU. Un șef din Romsilva primește, prin asociația lui, bani europeni pentru pădurea pe care oricum ar trebui să o ocroteascăUNDE SE DUC BANII DE MEDIU. Un șef din Romsilva primește, prin asociația lui, bani europeni pentru pădurea pe care oricum ar trebui să o ocrotească  11:59 Grișa Ivanov, șef al Ocolului Silvic Rusca, Tulcea, aflat în subordinea Romsilva, conduce de câțiva ani o asociație de mediu privată, prin care încasează bani europeni pentru protejarea pădurilor. Ultimul proiect pentru care Ivanov a primit bani vizează pădurea Caraorman, aflată chiar în perimetrul ocolului silvic condus de el. Ivanov neagă că s-ar afla în conflict de interese. Secretele „pădurii întunecate” Pădurea Caraorman, situată pe raza județului Tulcea, a fost declarată în anul 1940 monument al naturii, fiind una dintre cele mai spectaculoase zone forestiere de pe teritoriul țării noastre. Aici se află stejari care depășesc 30 de metri înălțime, liane, dar și un stejar cu o vârstă de 400 de ani, numit și „stejarul îngenuncheat”. Denumirea pădurii, Caraorman, provine din limba turcă și înseamnă „pădurea întunecată”. De gestionarea acestei bijuterii a pădurilor din România se ocupă, de ani buni, alături de Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării, și Grișa Ivanov – șeful Ocolului Silvic Rusca pe raza căruia se află Caraorman – angajat al Romsilva. Plătit din bani publici ca să apere pădurea Conform legilor care reglementează atribuțiile personalului silvic, Ivanov este cel care trebuie, în virtutea funcției pe care o deține, să: – gospodărească fondul forestier de care răspunde; execute controale în zonă pentru a se asigura de integritatea fondului forestier; – raporteze tăierile ilegale și alte infracțiuni asociate; răspundă de tratamentele, îngrijirea și regenerarea pădurilor pe care le administrează. În același timp, Ivanov este însă și șeful unei asociații de protecție a mediului, Asociația Danubiu, care încasează bani europeni pentru activități de conservare a pădurii Caraorman, de la Ministerul Fondurilor Europene. Astfel, în mai 2019, Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD), condusă de Ion Munteanu, a încheiat un contract de finanțare în valoare de 9.283.461 de lei, în parteneriat cu asociația lui Ivanov. Din suma menționată, valoarea fondurilor nerambursabile depășește 9 milioane – 7.890.961 de lei provin din Fondul European de Dezvoltare Regională, iar 1.210.717 lei reprezintă bani de la bugetul de stat. Banii au fost alocați prin Programul Operațional Infrastructură Mare, Axa prioritară 4 – Protecția mediului prin măsuri de conservare a biodiversității. …. Conform unei anchete publicate de Patrick Andre de Hillerin pe site-ul catavencii.ro, Ivanov a fost partener cu ARBDD și în proiectul care viza conservarea Pădurii Letea din zonă. Jurnalistul a mai scris, printre altele, și că Ivanov a suferit o condamnare, dar a pus și o altă problemă – de ce nu s-a ocupat chiar Romsilva de conservarea pădurii? Integral: https://www.libertatea.ro

defaultPreoții, între credință și negoțul cu sfințenie …. An de an, pelerinajele la biserici ce găzduiesc icoane ori moaște făcătoare de minuni adună tot mai mulți credincioși. Anul trecut, la Catedrala Metropolitană din Iași unde se află moaștele Sf. Parascheva, s-au adunat 150.000 de credincioși, un record de închinare și rugăciune laolaltă. Anul acesta, pentru sărbătoarea din 14 octombrie, din cauza restricțiilor impuse de autorități în fața creșterii alarmante a numărului de infectări și decese provocate de Covid-19, la catedrala din Iași au ajuns doar cîteva mii de pelerini. Pentru cei care nu au străbătut zeci de kilometri pe jos, agențiile de turism și-au oferit serviciile contra unor sume destul de piperate. De pildă, Agenția de turism Basilica Travel a Patriarhiei a organizat un circuit de trei zile și două nopți cu cazare la hoteluri de 2 și 3 stele (e vorba de stele românești) cu mic dejun inclus. Costul pentru o persoană a fost de 475 de lei. Adică 100 de euro. Catedrala în care se află moaștele sfinte a strîns, din pomelnice, lumînări, tămîie, cărți bisericești cîteva milioane de euro. Pentru Catedrala Mîntuirii Neamului s-au cheltuit din 2010 – cînd a fost sfințită piatra de temelie – pînă acum peste 150 de milioane de euro, 75% din costuri fiind alocate de guvern și de primăria Capitalei. Specialiștii estimează că pînă la finalizarea, în 2024, a edificiului sfînt costurile vor ajunge la 400 de milioane de euro. Pentru a avea o imagine a raportului cheltuielilor publice dintre sacru și profan, singurul spital modern construit în ultimele trei decenii, cel de la Mioveni-Argeș, care a devenit funcțional la începutul acestui an, a costat 68 de milioane de euro, adică jumătate din cît s-a cheltuit pînă acum pentru construcția catedralei. Statisticile arată că în ultimii 30 de ani au fost construite peste 8.500 lăcașuri de cult. Avem de 50 de ori mai multe biserici, mănăstiri și case de rugăciune decît spitale și de 4 ori mai multe decît unități de învățămînt preuniversitar. Politicienii s-au folosit mereu de altarul Bisericii, mai ales în campaniile electorale, semnînd un cucernic contract în care se angajau să finanțeze construirea de lăcașe de cult contra predicilor prin care preoții să-și îndemne enoriașii să voteze candidatul contractant pentru primării, parlament ori președintele țării. Odată ajunși în circumscripțiile puterii de decizie, fie că e vorba de miniștri, primari ori președinți de consilii județene, aceștia au alocat fonduri generoase pentru ridicarea unor noi lăcașuri de cult – în momentul de față, peste 1500 de edificii religioase se află în construcție. Chipurile unora dintre donatorii de bani publici au fost pictate și tronează dizgrațios printre sfinți, iar enoriașii îngenunchează la cucernicii negustori de sfințenie…..Dar un exercițiu simplu de aritmetică ne arată că dacă fiecare catedrală, biserică, mănăstire ori casă de rugăciune dintre cele 28.000 ar dona cîte 1000 de euro pentru a mai îmblînzi dezastrul prin care trecem, ar ajunge în spitale 56 de milioane de euro. Dublînd dărnicia, spitalele ar beneficia de 112 milioane de euro pentru a-și mări capacitatea de testare, reprofilarea unor secții non-covid, cumpărarea de echipamente necesare personalului medical și încă altele. Sumele ar putea fi triplate sau chiar înzecite de foarte multe biserici și catedrale prospere. …. A auzit cineva de o intrare a Preafericitului Daniel într-un un azil de bătrîni unde să țină o slujbă pentru cei exilați din casele lor? Mă tem că nu. În schimb, aflăm că la sfîrșitul lunii septembrie, Preafericitul împreună cu 20 de episcopi a descălecat la Bihor pentru sfințirea  Catedralei Ortodoxe din Oradea şi a noii biserici de la Mănăstirea Izbuc din comuna Cărpinet, preasfîntul alai fiind cazat la un hotel de cinci stele de la Băile Felix.        Cîți preoți au intrat într-un orfelinat pentru a vesti Cuvîntul „Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu“? (Evanghelia după Marcu) Mă tem că pot fi numărați pe degete. Integral: https://www.dw.com

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, „demis” prin moțiune simplă - 60m.roMinisterul Sănătății se chinuie de 6 luni să asambleze niște paturi ATI de la IKEA  Dotarea cu noi paturi de terapie intensivă a spitalelor din România bate pasul pe loc de mai bine de şase luni! Potrivit unor documente interne, Ministerul Sănătăţii a achiziţionat încă din luna aprilie 174 de paturi ATI marca „BÖLNAV” de la producătorul suedez IKEA, însă nici până acum nu a reuşit cineva să le monteze. „Avem zeci de angajaţi care lucrează non-stop încercând să le dea de cap. Fie vorba între noi, ne-am şi aruncat la modelul BÖLNAV când puteam să cumpărăm modelul MIERÄU, care are de două ori mai puţine şuruburi”, a recunoscut ministrul Nelu Tătaru.Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 26 noiembrie.”Dl Ciolacu este cel mai bun prieten pe care îl puteau avea PNL și dl Iohannis la conducerea PSD.”

Photogallery: dogs love autumn! - Dog Friendly CornwallBuna dimineata intr-o zi de joi, 26 noiembrie! Vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea, cu valori termice nocturne negative în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi mai mult senin la deal și la munte, însă în rest se va semnala nebulozitate joasă sau ceață, local persistente, cu o probabiltate mai mare în nord-vest, centru, vest și extremitatea de sud-vest. Mai ales noaptea, ceaţa se va asocia și cu depunere de chiciură. Temperaturile maxime se vor încadra între 2 și 13 grade, mai scăzute în zonele cu ceaţă persistentă; minimele termice vor fi cuprinse între -8 și 0 grade, mai coborâte în depresiunile intramontane, până în jurul a -12 grade, dar şi uşor mai ridicate în Dealurile de Vest şi pe litoral. În București, vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea. Cerul va fi variabil, dar la începutul zilei şi în a doua parte a nopţii vor fi condiţii să se formeze ceaţă sau nori de plafon jos.  Temperatura maximă va fi de 9…11 grade, iar cea minimă de -2…0 grade, mai scăzută în zona preorăşenească.

Ce urmează după căderea guvernului Dăncilă. Pașii constituționali și variantele de joc ale președintelui IohannisCe nu înțelege dl Iohannis. Noul pe-se-de …. Așa cum nu am nicio îndoială că dl Iohannis știe sigur că PSD, nici să vrea dl Ciolacu, nu își pune problema să guverneze. Din mai multe motive. În primul rând, nu are nicio șansă, nici măcar una teoretică, să obțină singur peste 50%, așa cum nu are cu cine să formeze o majoritate. Iar pe dl Ciolacu l-ar lua amețeala numai la ideea, absolut teoretică, că ar putea guverna împreună cu Victor Ponta. Dar nu îl ia, pentru că nu se gândește, pentru că dl Ciolacu este cel mai bun prieten pe care îl puteau avea PNL și dl Iohannis la conducerea PSD. Și, atunci, de ce oare ieșirile tot mai apăsate ale președintelui, fără întrebări mai nou, dincolo de orice aparență constituțională și chiar dincolo de actualitatea fierbinte a zilei? Simplul fapt că PSD nu are nici măcar o șansă teoretică de a revendica guvernarea nu înseamnă că PNL stă bine în sondaje. Nu stă. În mai toate cercetările, liberalii și social democrații sunt umăr la umăr, deci oricare poate ieși pe locul 1. Repet, PSD și ieșit pe primul loc nu poate face 50%. Dar locul 2 pentru PNL ar fi o palmă pe care președintele nu e pregătit să o încaseze. Pe de altă parte, dl Iohannis știe că un scor mic al PNL ar face nu doar inevitabilă asocierea USR-PLUS la guvernare, dar ar însemna pretenții mai mari din partea acestora. Ceea ce poate fi și o temere legitimă pe alocuri, pentru că pentru unele dintre domeniile pe care aud că le revendică, USR-PLUS nu au niciun nume care să se poată califica cât de cât onorabil. Ar fi o coaliție grea, care l-ar întrebuința pe dl Iohannis mai mult decât domnia sa cred că ar vrea să se întrebuințeze în frumoșii ani ai celui de-al doilea mandat, după ce călătoriile vor fi din nou posibile. Deci dl Iohannis îndeamnă apăsat la o mobilizare exemplară la vot care să ridice PNL într-o zona cât mai bună în perspectiva guvernării care urmează. Locul 1 și, eventual, fără a avea nevoie acută de USR-PLUS. În plus, prin atacurile la PSD și prin afirmații de tipul „un singur partid și-a asumat responsabilitatea guvernării țării atunci când mulți alții au preferat să nu se implice”, dl Iohannis marginalizează USR-PLUS (pe care PNL nu l-a invitat niciodată la guvernare, dar cine mai are timp de asemenea detalii?) și setează axa luptei PNL-PSD, adică tactica veche a ocupării scenei în doi, pentru ca al treilea să nu se mai vadă. Este logic din punct de vedere politic și ce vrea, și ce face dl Iohannis, iar în ceea ce privește neutralitatea constituțională, ea este oricum o imensă ipocrizie a acestei Constituții, fiind practic imposibilă și niciun președinte nu a respectat-o. Altceva pare să nu înțeleagă sau să nu vrea să înțeleagă președintele. De ce nu stă bine PNL în sondaje? Nu pentru că electoratul dlui Iohannis a virat spre PSD și nici nu a uitat cine e PSD. Ci pentru că PNL seamănă tot mai tare cu PSD. Pentru că practicile detestate la PSD le regăsim tot mai mult la PNL. Vorbește dl președinte de corupția și incompetența guvernelor PSD. Și are dreptate. Dar guvernul PNL? Cu ce e mai bună dna Anisie decât dl Pop la Educație, cu excepția faptului că stâlcește ceva mai puțin limba română? Unde sunt tabletele pentru copii, cum a fost pregătit învățământul hibrid prin împărțirea materiei, nu a copiilor, pentru predarea și online, și față în față? Dl Ștefan „Grindă” de la Dezvoltare e vreo lumină? La Interne, Vela e decor sub papucul lui Bogdan Despescu, prietenul lui Ciolacu. Cum se fac numirile în epoca PNL? Vă recomand reportajul recorder.ro, absolut cutremurător: “Ovidiu Ianculescu este inginer și, la numai 36 de ani, a ajuns directorul Sistemului de Gospodărire a Apelor Mureș, o instituție cu peste 400 de angajați, care gestionează infrastructura de apă din șase județe. Nu a fost niciodată membru al unui partid politic și și-a câștigat funcția exclusiv pe baza pregătirii profesionale: a terminat facultatea de construcții hidrotehnice, a condus șantiere și a dat un concurs pentru care a fost nevoit să stăpânească o bibliografie stufoasă și sute de pagini de legislație. La începutul acestui an, după ce conducerea Apelor Române a fost preluată de liberalul Ervin Molnar, Ianculescu s-a trezit cu trimișii acestuia în birou: i s-a pus în față o coală albă și i s-a cerut să-și dea demisia pentru că postul său era promis unui membru PNL. Ovidiu Ianculescu s-a consultat cu colegii mai bătrâni și cu un avocat, dar toți i-au spus același lucru: ‘Copile, astea sunt vremurile. Nu te pune cu partidul aflat la putere, că te vor face praf’. Așa că și-a dat demisia. Când a ajuns acasă, Ianculescu a fost întrebat de fiul său de șase ani de ce și-a pierdut funcția și n-a știut ce să-i spună”. Câți dintre președinții de CJ liberali, câți dintre primarii și miniștrii liberali au procedat ca Ilie Bolojan, care a înjumătățit schema CJ Bihor? Vă întrebați de ce nu e dl Bolojan premier? Inclusiv de asta, aș zice…. Cine a dat pe mâna lui Adrian Ionel de la Unifarm uriașele contracte ale pandemiei? Ministerul Sănătății este feuda baronului Bușoi, care deține doi secretari de stat, unul pe care a vrut să-l facă ministru în Guvernul Cioloș. Cum a pregătit ministrul Tătaru valul al doilea al pandemiei? Cum a calculat capacitatea spitalelor de a face față fără să ia foc la propriu? Masurile antiCovid sunt complet haotice. Ca dovadă, în București ele au fost luate la o incidență de 3 la mie și cu ele active s-a ajuns la peste 6 la mie. Acum, Bucureștiul este înconjurat de o centură de carantină ridicolă, pentru că, după cum spune dr. Jurma, e ca și cum ai da cu spray de gândaci în toată casa, mai puțin în bucătărie. Cum este posibil ca având o capacitate de testare declarată de 55.000 de teste (așa zice consilierul premierului, nu eu), să testezi zilnic maximum 37.000? Marți au fost anunțate doar 30.000 de teste și sub 20.000 de gratuite, pe definiția de caz. De ce nu sunt testați până la 55.000 cei cu simptome ușoare și contacții asimptomatici? Cine a pus-o șefă la DSP București pe fina dnei Anisie pentru ca apoi să constatăm că în Capitală nu se fac practic anchete epidemiologice, că nu răspunde nimeni la telefon și la email? Integral: https://spotmedia.ro

Poluarea solului | Mediu | Business24.roRomânia are 77 de proceduri de infringement deschise de Comisia Europeană  Potrivit Ministerului de Externe, în prezent, sunt în curs 77 de proceduri de infringement declanșate de Comisia Europeană împotriva României. 44 privesc incompatibilitatea normelor juridice naționale cu legislația Uniunii Europene (UE) ori cazuri de aplicare incorectă a dreptului UE, iar 33 privesc neîndeplinirea obligației de notificare a măsurilor naționale de transpunere a directivelor Uniunii. Comisia Europeană identifică posibilele încălcări ale legislației UE pe baza propriilor anchete sau în urma plângerilor formulate de cetățeni, întreprinderi și alte părți interesate. Astfel, începe procedura de infringement față de statul respectiv, adică procedura de constatare a neîndeplinirii obligațiilor. Toate cele 77 de proceduri în cazul României se află în faza pre-contencioasă, adică dialog administrativ purtat cu Comisia. Altfel spus nu s-a ajuns la judecată. Despre aceste proceduri de verificare și control impuse de Comisia Europeană țărilor membre, Adrian Moraru, directorul Institutului de Politici Publice (IPP) spune că niciun guvern nu a făcut nimic pentru a le transpune, în speranța că nu vor fi reacții negative din partea CE în timpul mandatelor în curs.  Să luăm ca exemplu gestionarea deșeurilor. De 10-15 ani, niciun guvern nu a făcut nimic pentru a rezolva această problemă. Merg pe ideea că nu va „pocni” în mandatul meu. Nimeni nu face nimic pe tura lui cât e ministru. Iar când se întâmplă, nu poți da vina pe cel în funcție, deoarece aceste chestiuni nu se pot rezolva peste noapte. Nu poți da vina nici pe guvernul Dăncilă, nici pe Dragnea, nici pe Orban. Vinovații trebuie căutați punctual”, a declarat pentru Europa Liberă Adrian Moraru, directorul IPP…. Europa Liberă vă prezintă lista directivelor cu termen împlinit, netranspuse sau parțial transpuse și pentru care nu au fost transmise Comisiei Europene toate măsurile naționale de transpunere:

  • Directiva (UE) 2018/849 de modificare a unor legi privind vehiculele scoase din uz, privind bateriile și acumulatorii și deșeurile de baterii și acumulatori și a deșeurile de echipamente electrice și electronice – instituția responsabilă în acest caz este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.
  • Directiva (UE) 2018/850 de modificare a legii privind depozitele de deșeuri – instituția responsabilă Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.
  • Directiva UE 2018/851 de modificare a legii privind deșeurile – instituția responsabilă Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.
  • Directiva 2018/852 de modificare a legii privind ambalajele și deșeurile de ambalaje – instituția responsabilă Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor. Integral: https://romania.europalibera.org

Moţiunea De Cenzură, Citită Azi în Parlament | LibertateaCreşterea datoriei publice a României nu mai este o glumă. Îndatorarea peste măsură va sugruma economia. Dacă lucrurile continuă în ritmul de astăzi, în 2022 datoria publică va depăşi 55% din PIB, iar finanţarea va fi tot mai problematică …. Dacă lucrurile continuă în ritmul de astăzi, vom ajunge în 2022 cu datoria publică la peste 55% din PIB, iar finanţarea ar fi tot mai problematică. De aceea, corecţia macroeconomică trebuie să înceapă în 2021, spune Consiliul Fiscal. La finalul lui septembrie 2020, datoria publică a României a ajuns la 451 de miliarde de lei, adică 42,9% din PIB. În decembrie 2019 datoria publică a fost de 373,6 miliarde de lei, adică 35,3% din PIB. Ministerul Finanţelor a mai împrumutat marţi de pe piaţa externă 2,5 miliarde de euro, adică 1,5 miliarde de euro pe 20 de ani şi 1 miliard de euro pe 9 ani. Datoria publică a României este formată din datoria în lei şi datoria în valută, respectiv euro sau dolari. Datoria publică este diferită de datoria externă, care include numai datoria în valută, atât cea publică, adică a statului, cât şi cea privată, a companiilor şi băncilor. Datoria externă a ajuns la 117 miliarde de euro. Consiliul Fiscal este o insituţie autonomă, care este chemată să certifice/să comenteze deciziile autorităţii publice fiscale, dar fără a avea vreo putere practică. În privinţa datoriei publice, calculul Consiliului Fiscal este optimist. Consiliul vede o creştere a datoriei publice a României de până la 55% din PIB, până în 2022. La o creştere a pensiilor, în acest an cu 14%. Comisia Europeană vede însă o creştere aproape exponenţială a datoriei, din cauza deficitului bugetar care, în loc să fie domolit, cum speră guvernul român, va creşte. Comisia vede un deficit bugetar cu mult peste cel avansat de economişti (9% din PIB, pe medie), de 10,3% din PIB în acest an, de 11,3% din PIB anul viitor şi de 12,5% din PIB în 2022. Acest scenariu, ar antrena o creştere a datoriei publice de la 35,3% din PIB în 2019 la 46,7% din PIB în 2020 (plus 11,4 puncte procentuale din PIB, echivalentul a 130 mld. lei) şi la 54,6% din PIB în 2021. Şi la 63,6% din PIB în 2022. Va fi foarte greu de susţinut o astfel de datorie cu venituri în buget de 30% din PIB. Acum statul trebuie să cheltuiască pentru că nu are ce face. Şi este fundamental să cheltuiască pentru a susţine economia şi sănătatea oamenilor. Dar statul nu este cantină a săracilor pentru toţi. Statul trebuie să-i susţină pe cei fără sprijin, dar statul va trebui să vadă şi că toţi banii pe care îi imprumută astăzi trebuie daţi înapoi. Consiliul Fiscal crede că o consolidare fiscală trebuie începută chiar din 2021. Integral: https://www.zf.ro

Cătălin Predoiu - Posts | FacebookAsociațiile Forumul Judecătorilor și Inițiativa pentru Justiție: Măsurile propuse de ministrul Predoiu în perioada pandemiei, o dovadă a disprețului la adresa situației grave a infectărilor cu virusul SARS-CoV-2 din instanțe și parchete/ Ministrul Justiției este criticat și pentru „discursul inacceptabil” privind legile justiției Asociația Forumul Judecătorilor din România și Asociația Inițiativa pentru Justiție atrag atenția asupra „incalificabilei atitudini” a ministrului Justiției cu privire la situația ”legilor justiției” și a infectărilor cu virusul SARS-CoV-2 din instanțele judecătorești și parchete și condamnă „vehement această stare de lucruri”, subliniind că „distrugerea independenței justiției este accentuată prin atitudinea, acțiunile și inacțiunile Ministrului Justiției”, potrivit unul comunicat de presă transmis marți. Cele două asociații ale magistraților afirmă că au solicitat în repetate rânduri Ministerului Justiției, Guvernului și Parlamentului adoptarea unor acte normative care să abroge dispozițiile care încalcă independența justiției, intrate în vigoare în ultimii doi ani, precum și acțiuni pentru funcționarea justiției în perioada pandemiei. Forumul Judecătorilor și Inițiativa pentru Justiție susțin că „după lungi ezitări, cel puțin pentru a puncta la nivel de imagine”, Guvernul a adoptat, pe 20 noiembrie, proiectul de Legii privind unele măsurilor din domeniul justiției în contextul pandemiei de COVID-19, dar că acesta conține „soluții inutile sau, după caz, inaplicabile, în raport de ceea ce s-a solicitat de cele două asociații profesionale”.- „Proiectul nu apare înregistrat pe site-urile Parlamentului, probabil nefiind înaintat, iar adoptarea sa după câteva luni, în contextul actual, reprezintă o dovadă a disprețului la adresa situației grave a infectărilor cu virusul SARS-CoV-2 din instanțele judecătorești și parchete. Ministerul Justiției nu prezintă date zilnice referitoare la situația dramatică în care au ajuns acestea, numărul infecțiilor depășind 1000, zilnic mulți magistrați și grefieri fiind internați la ATI, unele persoane dintre acestea decedând”, se precizează în comunicatul de presă. Despre legile justiției, Forumul Judecătorilor și Asociația Inițiativa pentru Justiție susțin că declarațiile ministrului Justiției, Cătălin Predoiu, potrivit cărora legile nu trebuie făcute în grabă, sunt „neconforme cu realitatea din Rapoartele MCV și confirmă ignorarea totală a principiilor privind independența justiției în România și a angajamentelor luate de statul român vizând remedierea rapidă a aspectelor legislative criticate vehement de toți factorii interni și internaționali relevanți”. Integral: https://www.g4media.ro

Avertismentul judecătorului Danileț despre o eventuală grațiere: ”E o nebunie” - Stirileprotv.roPentru o altfel de CCR (partea a V-a): motivarea și pronunțarea soluției În episoadele anterioare am discutat organizarea CCR:  partea I – de ce nu e bine să fie doar judecători de carieră la CCR, partea a II-a – critica denumirii Curții și membrilor săi, partea a III-a –toate autoritățile publice centrale să fie implicate în numirea membrilor, partea a IV-a – cum se poate evita numirea politicienilor la CCR. În episoadele care urmează voi vorbi despre funcționarea Curții. Modul în care publicul ia cunoștință de soluția CCR este unul profund criticabil. Astfel, modelul folosit de Curte este cel prescris de procedura civilă și întâlnit de instanțele judecătorești, care este la fel de defectuos. În prezent, după ce în ședință publică se discută sesizarea CCR, judecătorii intră în deliberare, care are loc în secret. Fiecare aduce argumentele pro și contra unei soluții pe care o întrevăd și apoi, respectându-se regula unanimității sau a majorității de voturi, se adoptă hotărârea.  De câțiva ani încoace, după deliberare, aflăm pe surse hotărârea, de la o anumită partea a presei. După câteva ore apare și comunicatul oficial al CCR pe site-ul instituției. Așa citim soluția adoptată, de admitere sau de respingere a sesizării, care rareori este însoțită de o explicație scurtă. Ulterior, în termen de 30 zile, este publicată pe site şi motivarea hotărârii, care cuprinde referiri pe larg la legislaţia incidentă, argumentele de admitere/respingere, trimiteri la jurisprudența anterioară a Curții, propuneri de modificare a legislației, explicaţii ale efectelor deciziei. După încă câteva zile este publicată hotărârea în întregime în Monitorul Oficial (moment în care ea devine obligatorie pentru toată lumea) și tot acolo, dacă este cazul, apare și opinia separată ori concurentă.  Eu propun ca cele două părţi componente ale hotărârii CCR să fie publicate simultan: motivarea și dispozitivul trebuie publicate odată, la data pronunțării soluției. În felul acesta toți cei interesați vor afla soluția și vor înțelege argumentele care au dus la ea. S-ar înlătura orice fel de speculații, care în prezent nu sunt deloc puține. Iar până la publicarea în Monitorul Oficial, autoritățile vizate vor avea timp să pregătească modificările legislative antamate de hotărârea CCR. Nu în ultimul rând, s-ar respecta și o chestiune de logică juridică: întâi se motivează hotărârea, apoi se redactează soluția. Or, în România, atât la CCR, cât și la instanțele de judecată, mai întâi se adoptă soluția, după care se redactează motivarea. Integral: https://roeu.org

Laura Codruţa Kovesi, interviu în presa olandeză, despre frauda cu fondurile europene: „Nicio ţară din Uniunea Europeană nu are mâinile curate”Laura Codruţa Kovesi, interviu în presa olandeză, despre frauda cu fondurile europene: „Nicio ţară din Uniunea Europeană nu are mâinile curate” … Laura Codruţa Kovesi, procurorul-şef al Parchetului European, spune că numai daunele cauzate de frauda TVA se ridică la 30-60 de miliarde de euro anual la nivelul Uniunii Europene. În plus, se cunosc din ce în ce mai multe cazuri de utilizare abuzivă pe scară largă a subvențiilor UE. „Cu Parchetul European, avem în sfârșit puterea și resursele de a urmări infractorii cu guler alb la nivel european”, spune Kovesi. „Kovesi este cea mai bună alegere pentru funcţia de procuror-şef al Parchetului European. E ca un Pitbull”, susţine Sophie in ‘t Veld, europarlamentar. Cât de vigilentă va fi cu fondurile europene de relansare, în valoare de 1.800 de miliarde „Aceste sume enorme nu fac decât să mărească nevoia Parchetului European. Cu fondul de relansare post-corona există mai multă flexibilitate și mai puțină transparență și, prin urmare, un risc crescut de abuz. Parchetul European devine important în acest sens, ca protector al banilor europeni. Vrem să recuperăm efectiv banii, dacă este necesar. Dosarele tratează corupția sistematică și atacurile împotriva statului de drept în UE. Parchetul European devine parte a apărării acestui stat de drept”, spune Laura Codruţa Kovesi. Laura Codruţa Kovesi precizează că Uniunea Europeană trebuie să aloce bani pentru funcţionarea Parchetului European. …. Procurorul-şef al Parchetului European a reamintit că nicio ţară din UE nu are mâinile curate în privinţa utilizării fondurilor europene. La mijlocul lunii octombrie, Laura Codruța Kovesi, spunea că „nu există stat curat în UE”. Întrebată de problemele legate de fraudarea subvenţiilor UE din Ungaria, Kovesi a precizat că atunci când a luptat împotriva corupției ca procuror în România, au existat aproape întotdeauna legături cu cazuri din Ungaria și Bulgaria. „Cunosc bine regiunea, însă acum sunt procuror în numele UE. Și credeți-mă: nicio țară din UE nu are mâinile curate”. …. „Vom lucra cu camere permanente, cu trei procurori de la colegiu în fiecare Cameră. Într-un caz din România, de exemplu, punem procurori olandezi, luxemburghezi și slovaci în Cameră, iar acel trio va supraveghea ancheta. Aceștia pot apela la expertiza românului din colegiu pentru sfaturi, dar toate deciziile importante vor fi luate în Camera respectivă. Furia în rândul cetățenilor cu privire la utilizarea abuzivă a subvențiilor UE este mare, ceea ce determină euroscepticismul. În cel mai bun caz, Parchetul European poate elimina o parte din acea furie”, a mai spus Kovesi. Integral: https://www.libertatea.ro

Guvernul PNL condus de Ludovic Orban a fost învestit în Parlament. Suceveanul Bogdan Gheorghiu este ministru al culturii | Suceava News OnlineSute de foști senatori și deputați primesc pensii speciale cuprinse între 2.000 și 12.000 de lei pe lună / După 35 de ani de muncă, un român ia jumătate din cât primește un fost parlamentar pentru 4 ani de mandat  Un număr de 768 de foști senatori și deputați sunt beneficiari de pensii speciale în valoare de peste 10 milioane de euro pe an, se arată în răspunsurile furnizate de Parlament la solicitările G4media.ro. Pensia medie a unui parlamentar este de 5.843 de lei pe lună. Cuprinse între 2.000 de lei, cea mai mică, și 12.000 de lei, cea mai mare, cele 768 de pensii speciale ale parlamentarilor costă cât 3.268 de pensii medii ale românilor de rând. De menționat că un fost parlamentar primește o pensie specială de minimum 2.000 de lei pe lună pentru patru ani de mandat, în vreme ce un român de rând primește, în medie, 1.373 de lei pe lună după 35 de ani de muncă. Pensiile speciale ale deputaților  Potrivit informațiilor furnizate de Camera Deputaților la solicitare G4Media.ro, 542 de foști deputați sunt beneficiari de pensii speciale. Cea mai mică pensie este de 2.037 de lei, iar cea mai mare este în cuantum de 12.168 de lei. Practic, Camera Deputaților cheltuiește lunar 2.768.947 de lei cu pensiile speciale. Efortul bugetar anual se ridică la 33.227.364 de lei….. Pensiile speciale ale senatorilor La acceași solicitare, Senatul a transmis că are în evidențe 227 de foști senatori care primesc pensii speciale. Cea mai mică pensie, plătită pentru un mandat de doar 28 de luni (2 ani și 4 luni), este în cuantum de 2.883 de lei pe lună. Cea mai mare pensie specială a unui senator, pentru 3 mandate de câte 4 ani, este de 12.167 de lei pe lună. Senatul cheltuiește lunar 1.719.173 de lei cu pensiile speciale. Anual, cheltuielile sunt de 20.630.076 de lei…..Luna trecută (decembrie 2019 – n. red.), Parlamentul a votat abrogarea tuturor pensiilor speciale ale civililor, inclusiv pe cele ale senatorilor și deputaților. Înalta Curte a contestat însă această abrogare la Curtea Constituțională, deoarece printre pensiile speciale anulate se numără și cele ale magistraților. Prin urmare, toate pensiile speciale sunt încă în vigoare (între timp, CCR a respins abrogarea pensiilor speciale – n. red.). Integral: https://www.g4media.ro

Cum arată Casa Poporului pe dinăuntru – Webphoto.roAna Birchall:  Sa ne lamurim: daca NU există cerere, NU există indemnizație (sau popular cunoscuta sub numele de “pensie speciala“) pentru simplul motiv ca aceste pensii sunt un drept, nu o obligație si se acordă DOAR la cerere. Astazi,in Parlament ( continuand si retorica din spatiul public) a fost o intrecere pentru premiul “cea mai populista, cea mai inselatoare, cea mai ipocrita, cea mai mincinoasa, cea mai cinica, cea mai electorala declaratie politica”. Sigur, o sa spuneti “bine Ana dar nu e nimic nou sub soare??” Si sigur aveti dreptate numai ca de data aceasta astazi mi-a fost sa vad o zi in care, in plenul Camerei Deputatilor, s-a pledat si s-a insistat fie pentru necunoasterea prevederilor legale, fie pentru incalcarea prevederilor legale, fie pentru ambele! In mai 2020, cand CCR a picat legea privind eliminarea pensiilor speciale ( mai jos postarea de atunci) am explicat că CCR a profitat de ocazie să declare neconstituțională legea privind eliminarea pensiilor speciale, întrucât a fost scrisă prost, “exact ca să pice la Curtea Constituțională”. Atunci, în toate discuțiile pe care le-am avut, am spus cu responsabilitate că prin festivalul declarațiilor se înșală practic așteptarea și încrederea oamenilor de bună credință pentru că, din punctul meu de vedere, parcă “legea este scrisă exact ca să pice la CCR”. Și a picat! Atunci, ca si acum asistam, in plina campanie electorala, la un festival al declaratiilor prin care NU se rezolva nimic dar care, in realitate, înșală asteptarea si increderea oamenilor intr-unul dintre cele mai perfide exercitii de PR! NU de PR politic au nevoie romanii ci de solutii! Solutia juridica este abrogarea sau impozitarea pensiilor speciale. Legal, pe scurt, conform legislatiei in vigoare: indemnizația pentru limită de vârstă acordată parlamentarilor, cunoscută si sub denumirea de “pensia specială a parlamentarilor”, se acordă DOAR la cerere. Astfel, in conformitate cu art. 48 indice 1 din Legea 357/2015, alin. 10 “Cererea pentru acordarea indemnizației pentru limită de vârstă se depune la Secretariatul general al Camerei Deputaților sau la Senat, după caz”. Mai mult, in conformitate cu prevederile art. 49 alin. 4 din Lege nr. 96/2006 (statutul deputaților şi senatorilor): “Pentru mandate incomplete, indemnizația pentru limită de vârstă se calculează proporțional cu perioada de mandat efectiv exercitată, dar nu mai puțin de un mandat parlamentar.” Cu alte cuvinte, orice persoană care a avut calitatea de deputat sau senator va primi pensie specială iar în cazul în care demnitatea a fost exercitată mai puțin de un mandat întreg, indemnizația va fi calculată pentru toată perioada de 4 ani. In ceea ce priveste normele metodologice privind statutul parlamentarilor (art. 1 alin. 2 litera c) la o simpla analiza juridica se observa ca aceste norme metodologice sunt în contradicție cu legea (deci sunt nelegale). Orice absolvent de drept stie că normele metodologice au valoare de act normativ administrativ (secundar) şi sunt inferioare legii care este act normativ primar. In consecinta, normele metodologice nu pot modifica legea şi nu pot restrânge aplicarea pensiilor speciale atât la demisionari cât şi la supleanți. Integral: https://www.facebook.com

Siegfried Mureșan: Am aprobat în Parlamentul European o asistență macrofinanciară de 100 de milioane de euro pentru Republica Moldova - ParantezeDeputat USR: PSD, PNL, Pro România, UDMR şi minorităţile au votat dublarea indemnizaţiilor celor care conduc Consiliul Concurenţei. Se adaugă și noi sporuri  Viceliderul grupului deputaţilor USR Cristina Prună afirmă că PSD, PNL, Pro România, UDMR şi minorităţile naţionale din comisia pentru industrii au votat amendamente la o ordonanţă de urgenţă prin care majorează sumele pe care le primesc lunar cei din conducerea Consiliului Concurenţei, precum şi modificarea ”indemnizaţiei de performanţă”, care se adaugă la salariul tuturor angajaţilor de la CC. Ea adaugă că indemnizaţiile de şedinţă ale membrilor Consiliului variază între 10.846 şi 18.166 de lei net pe lună. Preocuparea Parlamentului pe final de mandat în plină pandemie: alte privilegii. Se dublează indemnizaţiile celor care conduc Consiliul Concurenţei şi să adaugă noi sporuri. Asta e prioritatea Parlamentului. PSD, PNL, Pro România, UDMR şi minorităţile naţionale din Comisia pentru Industrii au votat la unison amendamentele de mai jos la o OUG care creştea şi ea cu 50% indemnizaţia membrilor plenului Consiliului Concurenţei. Dar 50% nu a fost suficient. Concret, până acum conducerea Consiliului Concurenţei primea în plus faţă de salariu „indemnizaţie de şedinţă”. Aceasta era limitată la 50% din indemnizaţia lunară (adică salariul). Acum vor să fie cât salariul. Adică de la simplu la dublu”, a scris Cristina Prună miercuri pe Facebook. Nu e primul amendament de acest fel Deputatul USR precizează că a mai fost trecut un alt amendament privind sporurile pe care le primesc cei din Consiliul Concurenţei. ”A doua modificare priveşte „indemnizaţia de performanţă”. Altă indemnizaţie care se adaugă la salariu, de data aceasta, pentru toţi angajaţii de la Consiliul Concurenţei. Legea salarizării unitare împiedică instituţiile statului să dea sporuri mai mult decât 30% din salariile totale pe care le au. E o prevedere foarte bună. Prin acest amendament se poate depăşi acest prag. M-am opus vehement acestor sporuri nejustificate în plină pandemie şi într-un moment în care finanţele statului arată dezastruos. Să nu vă imaginaţi că salariile sunt mici la Consiliul Concurenţei. Indemnizaţiile de şedinţă ale membrilor Consiliului Concurenţei variază şi acum între 10.846 de lei net pe lună şi 18.166 de lei net pe lună”, a completat Prună. Integral: https://spotmedia.ro

Proiect depus la Parlament: Calificativele eliminate la clasele I și a II-a. Note de la 1 la 10 pentru elevii din clasele III-IV - SparkNews.roMircea Miclea: Cred că România educată e un eșec total. Șase ani pierduți Cred că România educată e un eșec total, a declarat pofesorul Mircea Miclea, fost ministru al Educației, la un eveniment online organizat de proiectul Școli curate. Miclea a spus că “în 2014 a început lucru la acest document, o dată cu preluarea Președinției de domnul Iohannis, azi suntem în anul 2020, au trecut 6 ani”, iar până acum nu s-a întâmplat nimic în baza proiectului România educată.  Mircea Miclea: “Pentru că a fost din start prost conceput. Bineînțeles că s-a jucat electoral pur și simplu. Atunci când supui dezbaterii publice un document, dezbaterea publică este extrem de importantă, trebuie să conștientizeze oamenii când e vorba de o schimbare majoră în ce constă această schimbare, dar îți trebuie, înainte de a face dezbaterea publică, un document elaborat de niște experți, un document care să sintetizeze bunele practici, cercetările relevante și care să vină și să spună “acestea sunt problemele relevante, la aceste probleme iată care sunt soluțiile”. Și apoi având un astfel de document începi dezbaterile publice și în urma acestor dezbateri pot să rafinez și să optimizez acest document. Asta înseamnă o adevărată reformă: încep cu un document făcut cu oameni care se pricep. Ce s-a întâmplat cu această România educată? Nu a fost niciun document. Dacă vă aduceți aminte, s-a pornit de la scrisoarea unui băiat care spunea “tot ce-mi doresc eu să fie în educația din România” și au început dezbaterile în universități despre scrisoarea respectivă. Și-au făcut tot felul de dezbateri, fiecare a început să-și spună experiența personală și să o ridice la rang de teorie universală. A fost un demers complet greșit. Rezultatul a fost un document care este o însăilare de opinii, care nu stabilește, nu ia decizii, nu tranșează clar. Uitați-vă, de exemplu, la modul în care este prezentat liceul: se prezintă două variante, fără a stabili liceul, una dintre ele era deja stabilită în legea din 2011, a fost anulat acel paragraf. Ce facem? Venim după nu știu câți ani și spunem că repetăm ceea ce a fost stabilit deja? Și nici măcar nu se spune ce vom urma. Se spune iată, avem două opțiuni. Cum adică, asta este strategie? Integral: https://www.edupedu.ro

Pornografia online generează tot atât dioxid de carbon cât emite România6CO2 + 6H2O ⇒ C6H12O6 + 6O2 …. Şi iată că astăzi lumea întreagă, nu numai România, îşi caută oxigenul pentru supravieţuire. Se simţea în aer (aerul din ce în ce mai puţin respirabil) că ceva va fi. Că accelerarea era prea mare într-o direcţie fără direcţie. Poate că vă mai amintiţi de la lecţiile de biologie sau chimie ce reprezintă ecuaţia chimică din titlu. Este o formulă magică. Este expresia echilibrului biologic planetar. Plantele se hrănesc cu apă (H2O) şi dioxid de carbon (CO2) pe de o parte, iar de partea cealaltă eliberează oxigen (O2) şi formează ţesut viu (C6H12O6). Cresc. Oamenii inspiră oxigen şi expiră dioxid de carbon. Trăiesc. Ce armonie perfectă în această ecuaţie a vieţii! Noi ne hrănim cu ceea ce elimină plantele, plantele cresc cu ceea ce expiră oamenii. Ele ne dau oxigenul nostru cel de toate zilele, dar noi le-am uitat în goana noastră după GDP. Şi iată că natura, miraculoasă, îşi caută singură un nou echilibru, chiar dacă printr-un şoc. Punând oamenii la încercare. Din martie 2020 trăim într-o nouă lume. O lume înfricoşătoare, dar o lume care ne obligă să ne amintim că fără viaţă şi fără oxigen, fără plante, totul este deşert. O nouă lume în care goana după oxigen a devenit banală. Şi în care, iată, când scriu aceste rânduri, oxigenul scăpat de sub control se transformă în flăcări şi provoacă tragedii tocmai acolo unde este folosit pentru salvarea de vieţi. Nu este nici Ebitda, nici GDP şi nici export per capita în titlu. Într-un articol despre Ziarul Financiar la 22 de ani. O vârstă la care nevoia de oxigen este cea mai mare, când capacitatea toracică este la apogeu, când energia dă viselor formă. Dar businessul despre care scrie zi de zi Ziarul Financiar de 22 de ani nu este atât despre cifre, despre investiţii, despre consum, pieţe, acţiuni sau burse cât este despre viaţa oamenilor. Aceste cifre sunt numai expresia unor activităţi făcute pentru a avea o viaţă mai bună. Iar din 2020, de când natura ne-a spus Stop: nu uitaţi de voi, vedeţi că nu mai aveţi oxigen“, se arată că această viaţă mai bună nu se poate face dacă nu privim mult mai atenţi în jur. Ce folos că a intrat Bucureştiul ca PIB per capita în rândul ţărilor dezvoltate dacă nu poţi respira în el? Ce folos să ai câte două-trei maşini de familie dacă nu ai unde să te plimbi tocmai din cauza maşinilor parcate pe trotuar şi peste tot?…..Să provoci autoritatea să răspundă la întrebări. Libertatea cuvântului şi a întrebării este oxigen pentru jurnalişti. Când aerul devine toxic, imediat se simte. Integral: https://www.zf.ro

Imagini înfiorătoare cu pacienţi din România. Bolnavi tratați cu resturi de mâncareFemeie acuzată de tentativă de omor după ce i-a dat soțului mâncare de spital  Procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sector 1 au dispus începerea urmăririi unei persoane de sex feminin, acuzată că a încercat uciderea soțului ei. Astfel, în ultimele cinci săptămâni aceasta i-a oferit bărbatului doar mâncare de spital sub pretextul că-i face bine. „Acuzata i-a oferit victimei pilaf dintr-o substanță presupusă a fi orez, gheare și resturi de animale măcinate sub formă de „burger” precum și lipici cu grăsime și zgârciuri denumit „ceafă de porc”. Totodată, în mod constant l-a hrănit cu ceea ce locuitorii Bucureștiului numesc „pâine” ceea ce nu este altceva decât un pufulete de grâu și varză, care de obicei se dă la porci. Se reține și faptul că, pe lângă mizeria și furtul, și mâncare de spital contribuie la mortalitatea ridicată în rândul pacienților”, se arată în rechizitoriul procurorilor. Femeia se apără spunând că a învățat rețetele de la televizor, de la diverse emisiuni de gătit. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 25 noiembrie.”România văzută prin ochelarii roz ai președintelui Iohannis.”

7 Places To See Gorgeous Autumn Leaves In London | LondonistBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 25 noiembrie! Vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea, cu valori termice nocturne negative în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi mai mult senin la deal și la munte, însă în rest se va semnala nebulozitate joasă sau ceață, local persistente, cu o probabiltate mai mare în nord-vest, centru, vest și extremitatea de sud-vest. Mai ales noaptea, ceaţa se va asocia și cu depunere de chiciură.  Temperaturile maxime se vor încadra între 2 și 13 grade, mai scăzute în zonele cu ceaţă persistentă; minimele termice vor fi cuprinse între -8 și 0 grade, mai coborâte în depresiunile intramontane, până în jurul a -12 grade, dar şi uşor mai ridicate în Dealurile de Vest şi pe litoral. În București, vremea va fi rece dimineaţa şi noaptea. Cerul va fi variabil, dar la începutul zilei şi în a doua parte a nopţii vor fi condiţii să se formeze ceaţă sau nori de plafon jos. Temperatura maximă va fi de 9…11 grade, iar cea minimă de -2…0 grade, mai scăzută în zona preorăşenească.

Sibiu și Brașov au cele mai ridicate rate de infectare din țară. În București sunt peste 1.100 de cazuri noi80% din pacienții COVID internați în secțiile ATI din Norvegia s-au recuperat. În România, rata de supraviețuire pe patru spitale e sub 35% În Marea Britanie, 50% din pacienții intubați supraviețuiesc. La cele patru spitale din București, Timișoara, Arad și Cluj care au oferit publicului cifrele, în România, șansele de viață pentru oamenii intubați sunt între 5% și 25%. ”80% din pacienții care au ajuns la Terapie Intensivă s-au recuperat”. Aceasta a fost observația făcută de jurnaliștii de la norwaytoday.info după raportările oficiale ale Institutului de Sănătate Publică privind evoluția pandemiei din ultimele două săptămâni. Cifrele oficiale au arătat că, începând cu 8 noiembrie, 273 de pacienți confirmați pozitiv cu noul coronavirus au ajuns în secțiile de Terapie Intensivă, reprezentând 16% din cei spitalizați. Mediana vârstelor celor internați la ATI în Norvegia: 62 de ani ”260 dintre acești pacienți nu se mai află la ATI, 210 s-au recuperat, 50 au decedat, iar 13 sunt în continuare sub tratament”, scrie publicația nordică, precizând că vârsta mediană a acestora este de 62 de ani. Mediana înseamnă că jumătate dintre cei 273 de pacienți au vârste de sub 62 de ani, celalaltă jumătate fiind de peste 62 de ani. …. Într-un raport oficial al Centrului Național de Audit și Cercetare pentru Terapie Intensivă din Marea Britanie 50% dintre pacienții COVID ce au ajuns la ATI până în data de 31 august au supraviețuit. …. La Spitalul de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta” din București, rata de supraviețuire în ATI este 39% și 4,5% la pacienții intubați. La Spitalul de Boli Infecțioase ”Victor Babeș” din Timișoara, șansele de recuperare la ATI sunt de 34% și 6% la cei intubați. Spitalul COVID din Arad are o rată de supraviețuire la pacienții intubați de 4,3%. Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj are indicatori de supraviețuire mai buni: 67% în ATI și 25% la pacienții intubați. Sunt cifre oficiale furnizate oficial de cele 4 unități medicale COVID la solicitarea Libertatea. Cifrele raportului Eurostar din 2019 arată că România alocă cei mai puțini bani pe cap de locuitor pentru sănătate din UE, 432 de euro pentru fiecare cetățean. De 15 ori mai puțini bani decât Norvegia, care oferă peste 6.600 de euro și care se află în fruntea clasamentului european, alături de Liechtenstein și Elveția. Integral: https://www.libertatea.ro

Cum ne ferim de valul trei al pandemiei? …. În lipsa unor măsuri mai ferme şi mai eficiente împotriva COVID-19, nu doar că nu vom stăpâni actuala situaţie, dar riscăm să ne prindă şi valul al treilea al pandemiei cu temele nefăcute. Emisarul special al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, OMS, David Nabarro, a criticat ţările europene pentru felul în care au gestionat cel de-al doilea val al pandemiei şi a spus că un al treilea bate la uşă. „Răspunsul Europei a fost insuficient. S-a greşit pentru că, în vară, nu s-a construit o infrastructură capabilă să combată COVID-19, după ce primul val a ajuns să fie ţinut sub control. Acum avem al doilea val. Dacă nu vom construi infrastructura, vom avea un al treilea val, foarte devreme, anul viitor“, a spus David Nabarro, într-un interviu pentru grupul de presă elveţian CH Media Group. El a invitat ţările europene să se uite la măsurile luate de unele ţări asiatice: „Trebuie să reacţionăm rapid la virus, cu forţă şi decisiv. Mai ales la început, când virusul se transmite încă foarte încet în diferite comunităţi. Dacă reacţia este cu jumătate de inimă, problema devine una uriaşă, în foarte scurtă vreme.“…. În Asia, a mai spus reprezentantul OMS, răspândirea bolii este ţinută sub control pentru că „oamenii sunt angajaţi 100% în această bătălie şi adoptă comportamente care îngreunează răspândirea virusului – se menţin la distanţă, poartă măşti, se izolează când sunt bolnavi, se spală pe mâini şi protejează cele mai periclitate grupuri“. „Suntem deficitari la comportament“ Prof.dr. Emanoil Ceauşu, medic primar de boli infecţioase la Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeş“ din Bucureşti, consideră că România stă mai bine decât la începutul pandemiei la capitolul infrastructură spitalicească, de exemplu. „Avem mai multe paturi la ATI, posturi de oxigen mai multe şi spitale dotate şi echipate. Şi, în plus, ştim mult mai multe despre această boală şi cum s-o tratăm decât ştiam în primăvară. Şi contează şi asta“, explică universitarul. Cu toate acestea, rămânem deficitari la capitolul comportament preventiv, în ciuda restricţiilor impuse de autorităţi şi pe care multă lume nu le respectă. O parte din infecţiile din valul al doilea a fost cauzată de relaxările din vară, când, perioadă de concedii fiind, oamenii au renunţat la distanţare, la purtarea măştilor şi la alte măsuri de prevenţie. Acum, urmează Sărbătorile de iarnă, după care – dacă vom păstra tot comportamentul din vară – vom ajunge să înregistrăm iarăşi un număr mare de cazuri de infecţii noi. „Ne vom întâlni iarăşi, pe de o parte, cu aglomeraţii în diferite zone, plus că este şi iarnă şi oamenii stau în casă, iar riscul de infecţie e mult mai mare într-un spaţiu închis. Cei care umblă de colo-colo se vor infecta şi vor aduce virusul în familie. Comportamentul oamenilor ar trebui modificat, dar nu ştiu ce se poate face. Pentru că acest comportament ţine şi de structura genetică, şi de educaţie. Şi noi suntem cam deficitari, din păcate, şi la una, şi la alta. Suntem latini, orientali şi educaţia este cum este. Ţările care au fost foarte disciplinate au reuşit să stăpânească epidemia, fie că a fost o disciplină impusă – cum a fost în China –, fie a fost o disciplină consimţită – precum în Taiwan, în Coreea de Sud“, adaugă specialistul. …. „Instituirea carantinei se face la propunerea DSP-urilor, dacă se ajunge la anumite criterii ce trebuie întrunite. Mai multe localităţi au decis să intre în carantină prin decizia Comitetelor Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, altele au ales măsuri suplimentare de control, să mai aştepte impunerea stării de carantină. Nu o impunem de la centru în acest moment, ci este luată decizia pe plan local de către DSP-uri, cu avizul INSP şi cu decizia CJSU, urmând ca ordinul să fie semnat de mine şi publicat în conformitate cu prevederile legale“, a mai spus Raed Arafat Integral: https://adevarul.ro.

Familia unei victime a incendiului de la Piatra Neamt cere daune morale de 1 milion de euro. Plangere depusa impotriva spitaluluiRealitatea din spitalul din Piatra Neamt: “Cladirile sunt in stare deplorabila, biserica este intretinuta si la inaltime” Carmen Uscatu, una dintre fondatoarele Asociatiei Daruieste Viata, descrie intr-o postare pe Facebook situatia spitalului din Piatra Neamt. Toate cladirile unitatii medicale sunt intr-o stare deplorabila, o singura cladire este noua, a unei clinici medicale private. Pe de alta parte, biserica spitalului este bine intretinuta: “E singura cladire care nu e lasata in grija Domnului.” Asociatia “Daruieste Viata” va construi un spital modular ATI la Piatra Neamt, realizat din 32 de containere si va avea 16 paturi dotate cu echipamente moderne. Spitalul modular ATI de la Piatra Neamt ar urma sa fie gata in cel mult 2 luni…..Ceea ce apreciez cand intru in curtea oricarui spital de stat din Romania e ca exista o biserica bine intretinuta. E singura cladire care nu e lasata in grija Domnului. Si e bine ca e asa, caci atunci cand vii la un spital, aproape sigur ai nevoie de reculegere. Pentru ca ceea ce ti se intampla acolo, intr-un salon de spital, e un ABUZ. Incepand cu conditiile deplorabile, cu toaleta la comun si continuand cu lipsa medicamentelor, lipsa protocoalelor, personal insuficient, lipsa circuitelor medicale si prezenta infectiilor nosocomiale. La toate acestea cand se adauga si ghinionul si apare cate un incendiu in sectia de terapie intensiva oamenii mor cu zile pe patul de spital. Da, biserica e cea care mi-a atras atentia cand am intrat in curtea Spitalului Judetean din Piatra Neamt. Intretinuta si la inaltime. La propriu. Multe scari pe care trebuie sa le urci. Ma gandesc cat de accesibila e pacientilor aflati intr-un carucior cu rotile. Dar poate n-am vazut eu detaliile. Apoi mi-au atras atentia toate cladirile aflate in stare deplorabila. Cladiri de spital. Una singura era noua. A unei clinici private. La etajul unu al clinicii private se afla un bloc operator bine dotat dar abandonat din 2016, care e al spitalului de stat. Da, un proiect in care s-au bagat multi bani, din banii nostri, si care nu salveaza vieti. Bani ingropati. De cine? Nu stim. Dar ar fi bine sa aflam. Mi-a mai atras atentia domnul Ionel. Ionel Arsene. Cel care a facut apel la clasa politica sa nu foloseasca acest eveniment tragic (incendiul din sectia ATI) in interes politic sau electoral. A venit la intalnire si a incercat sa se remarce in toate discutiile. Eu imi doresc de la politicieni sa se remarce prin proiectele implementate. Si prin sustinerea proiectelor societatii civile. Caci, iata, stim ce facem. Si ne bazam pe echipe de profesionisti caci singurul nostru interes e sa-i ajutam pe cei aflati in dificultate si sa fim transparenti cu donatorii. Lucruri simple dar nu la indemana oricui. Integral: https://ziare.com

Telemedicina

Pulsul Sănătății: În România se fac anual 38 investigații CT, RMN și PET la 1.000 de locuitori. Media UE – 204, Austria și Franța – 330, respectiv 324 România are o rată de utilizare a tehnologiilor imagistice de 5,4 ori mai mică decât media UE – 38 de CT-uri, RMN-uri și PET-uri la 1.000 de locuitori, față de 204 astfel de investigații realizate la o mie de cetățeni europeni, în 2018, conform unui raport al Comisiei Europene. Raportul Health at a Glance: Europe 2020 este rezultatul colaborării dintre OECD și Comisia Europeană pe diferite aspecte legate de sănătate, ca parte a ciclului State of Health in the EU. Tomografia computerizată (CT), imagistica prin rezonanță magnetică (RMN) și tomografia cu emisie de pozitroni (PET) sunt tehnologii imagistice necesare pentru diagnosticul corect și tratamentul eficient, astfel încât orice investiție în asemenea echipamente se reflectă rapid în îmbunătățirea indicatorilor sistemului de sănătate….. Lipsa lor este parte din explicația pentru contraperformanțele României în domeniu – o speranță de viață redusă, multe zile de spitalizare, rate mici de supraviețuire la diverse boli (cancere, de exemplu) și cea mai mare pondere a deceselor evitabile printr-un sistem de sănătate funcțional și eficient. Următoarea țară, Bulgaria, cu un PIB semnificativ mai redus decât cel al României (în termeni nominali, PIB/locuitor a fost de 11,500 euro, comparativ cu 8,680 euro în Bulgaria, anul trecut) – a efectuat în 2018 de 2,37 ori mai multe CT-uri, RMN-uri și PET-uri decât România, 90 la 1.000 de locuitori: În Franța, Germania, Austria și Franța – de peste 10 ori mai multe RMN-uri, la 1.000 de locuitori Cele mai recente date deținute la nivel UE arată că Austria, Franța, Germania, Luxemburg și Belgia au rate cu cel puțin 50% peste media europeană a frecvenței utilizării celor trei tehnologii imagistice. La cealaltă extremă, România și Bulgaria sunt singurele state membre unde rata, raportată la 1.000 de locuitori, este sub jumătatea mediei UE. Integral: https://cursdeguvernare.ro

Iohannis, viral pe Facebook: Noul look al presedintelui, cu ochelari...România văzută prin ochelarii roz ai președintelui Iohannis G4Media.ro este de acord și susține vaccinarea anti-Covid. Este unica soluție pentru întoarcerea la viața normală dinainte de pandemie, iar pregătirea tehnică, logistică și comunicațională a campaniei de vaccinare este de salutat. Dar campania propagandistică pe care o fac președintele Iohannis și guvernul pe această temă, îngropând pur și simplu realitatea dură din teren legată de pandemia care face ravagii, este prea fățișă. Cotroceniul și Palatul Victoria, ajutați de mai toate televiziunile rămase fără colți după campania masivă de sprijin financiar de la guvern, au schimbat pur și simplu agenda publică în ultima săptămână și ne dau zilnic o mică doză de tranchilizante sub forma speranței pentru vaccin. Încearcă să pună o mare pereche de ochelari roz peste ochii cetățenilor. Președintele și guvernul vorbesc tot mai puțin despre realitatea la zi, despre numărul în scădere de teste, despre necarantinarea unor județe sau localități conduse de liberali, despre morgile mobile montate la Sibiu, despre DSP-urile care nu fac anchetele epidemiologice, despre medicii și asistentele netestați, despre copiii care nu au mai mers la școală din luna martie. În plină campanie electorală minată de vești proaste, de o realitate sumbră, Iohannis și guvernul au găsit subiectul cu care să schimbe total agenda și să-i dea o turnură pozitivă: campania de vaccinare. Repet: suntem de acord cu vaccinarea, chiar și în două faze – în cazul celor care vor să aștepte o validare mai puternică a vaccinului – și susținem pregătirea ca la carte a campaniei. Dar ea trebuie să meargă în paralel cu preocuparea pentru situația din prezent. Or, vedem cum președintele, ministrul Sănătății și premierul Orban au exclus practic din agenda lor referirile la evoluția pandemiei și la măsurile pe care ar trebui să le ia ACUM, vânzând mediatic doar subiectul optimist al vaccinării. E o mistificare a realității, o minciună prin omisiune, o încercare de anesteziere a unui electorat tot mai nemulțumit de reacția guvernamentală slabă, care a aruncat până acum parte majoră a răspunderii pe autoritatea locală. De o lună și jumătate guvernul și președintele ne vorbesc despre creșterea capacității de testare, dar în ultimele zile numărul testelor a început să scadă – ceea ce face ca și numărul de cazuri să pară în scădere. De fapt, infecțiile sunt mai puține pentru că se testează mai puțin, abia mai trecem de borna de 30.000 de teste zilnice. Nici o vorbă de la autorități sau de la televiziunile tot mai prietenoase față de subiectul dezvăluit de G4Media.ro: România nu doar că nu mărește numărul de teste, dar nici măcar nu mai respectă recomandările minimale ale OMS și Comisiei Europene, care cer testări sporite – fie și cu teste rapide – în comunitățile cu rată mare de infectare și în spitale. Un singur exemplu: azi au fost raportate doar 7.753 de cazuri, semnificativ mai puține decât pragul de 10.000 atins în ultimele săptămâni. Dar, surpriză: numărul de infectări corespunde unui număr mic de teste, doar 30.000, și el sub pragul de 38.000 la care se ajunsese în ultimele săptămâni. De altfel, în urmă cu exact trei săptămâni, în România erau raportate tot 30.000 de teste, iar rata de pozitivare a fost tot 25%, fiind înregistrate 7733 de cazuri. Rezultatul acestei ignorări crase? Medicii și asistenții cad pe capete – doar azi avem în Sibiu două spitale care nu mai pot trata bolnavii de Covid pentru că nu mai au personal. La propriu. ieri, tot G4Media.ro a scris despre cazul unui asistent din Vișeu, mort de Covid, a cărui familie acuză spitalul că nu a făcut teste. De ce nu testează mai mult? De ce nu e acesta subiect principal de dezbatere la Cotroceni și la guvern? Pentru că teste mai multe ar însemna cazuri mai multe și o problemă mare de imagine pentru PNL înaintea alegerilor. De ce nu e temă de discuție faptul că DSP-urile nu își fac treaba ca la carte? Pentru că ar însemna acceptarea semi-eșecului din sistemul sanitar. De ce nu vorbim despre evitarea carantinei în Sibiu (slavă Domnului, au luat decizia în ultimul ceas) ori Cluj? Pentru că ar însemna să accepte că administrațiile liberale locale au gestionat prost situația, o gestiune pe care nu și-au dorit-o, dar care le-a fost impusă de la centru. Pentru a înlocui această realitate dură, cu potențial major de daune electorale, Iohannis, Orban și presa prietenoasă apasă masiv pe subiectul vaccinării…..Oricât ar oculta realitatea, oricât de roz ne prezintă viitorul președintele Iohannis prin ochelarii săi, oamenii văd totuși realitatea din jur cu ochii lor. Văd bine cum sistemul sanitar a ajuns în pragul colapsului, cum numărul infectărilor a crescut vertiginos din cauză că autoritățile centrale au pasat prea multă vreme răspuderea în plan local. Văd cum statisticile sunt ținute jos pentru a nu panica populația în campanie, văd toate acestea și ce văd în jurul lor nu arată deloc roz. Integral: https://www.g4media.ro

80% din pacienții COVID internați în secțiile ATI din Norvegia s-au recuperat. În România, rata de supraviețuire pe patru spitale e sub 35%Comisia Europeană pune la dispoziţia spitalelor 200 de roboţi pentru dezinfectare …. Într-un comunicat, Comisia Europeană (CE) anunţă că a decis să vină în sprijinul unor spitale care şi-au manifestat interesul pentru roboţii ce pot fi folosiţi la dezinfectare. CE explică şi felul în care acţionează un astfel de robot. „Spitalele din majoritatea statelor membre şi-au exprimat nevoia şi interesul de a primi aceşti roboţi, care pot dezinfecta camerele standard pentru pacienţi utilizând lumina ultravioletă, într-un timp scurt chiar şi de numai 15 minute, contribuind astfel la prevenirea şi reducerea răspândirii virusului. Procesul este controlat de un operator situat în afara spaţiului care urmează să fie dezinfectat, pentru a se evita orice expunere la lumina UV”, se arată în comunicatul Executivului european. „Dezvoltarea de tehnologii poate crea vectori ai schimbării, un bun exemplu în acest sens fiind roboţii pentru dezinfectare. Salut această acţiune menită să ajute spitalele noastre din Europa să reducă riscul de infectare – un pas important în combaterea răspândirii coronavirusului”, notează vicepreşedinta CE Margrethe Vestager, citată în comunicat. Roboţii vor fi achiziţionaţi şi livraţi în următoarele săptămâni. Conform Comisiei Europene, un buget specific de până la 12 milioane de euro este disponibil în acest sens prin Instrumentul de sprijin de urgenţă. Integral: https://adevarul.ro

Studiu: Poluarea atmosferică ucide mai mult decât războaiele, SIDA, malaria sau fumatul | Evenimentul ZileiPeste 400.000 de europeni au murit, în decurs de un an, din cauza poluării. Valorile-limită, depășite în România Peste 400.000 de persoane din Europa au murit numai în 2018 din cauza aerului contaminat, informează News.ro, care citează ultimul raport al Agenției Europene de Mediu (AEM). …. Raportul ”Calitatea aerului în Europa” arată că valoarea limită a UE pentru particulele fine de materie a fost depășită în 2018 de șase state membre: Bulgaria, Croația, Cehia, Italia, Polonia și România. Același document consemnează că România, Grecia și Luxemburg nu au depus planuri naționale pentru combaterea poluării. Ce boli provoacă poluanții atmosferici Doar patru țări din Europa – Estonia, Finlanda, Islanda și Irlanda – au înregistrat concentrații mai mici ale particulelor fine de materie în raport cu valorile recomandate de Organizația Mondială a Sănătății (OMS), care sunt mai stricte. Agenția europeană estimează că expunerea la particule fine de materie a cauzat aproape 417.000 de decese premature în 41 de țări din Europa în 2018. În jur de 379.000 din aceste decese au fost înregistrate în cele 28 de state membre ale UE, numărul de decese premature cauzate de dioxidul de azot (NO2) și de ozonul troposferic (O3) fiind de 54.000, respectiv 19.000. În același timp, raportul indică faptul că expunerea prelungită la poluanți atmosferici cauzează boli cardiovasculare și respiratorii, ambele fiind considerate factori de risc de deces în cazul pacienților cu Covid.Integral: https://www.libertatea.ro

Parlamentarii USR au demisionat "ca să nu beneficiem de pensie specială". Marcel Ciolacu: "Demisionez în ultima zi de mandat", invocând acelaşi motivSURSE Partidele de dreapta împart deja pielea ursului din pădure pentru noua guvernare  USR-PLUS vrea Justiţia, UDMR vrea Cultura, PMP vrea diaspora, însă PNL n-ar vrea să împartă nimic. Liberalii visează la un guvern monocolor, susţinut în Parlament de partide-balama, care să fie recompensate cu funcţii din eşalonul doi al puterii, susţin surse politice pentru „Adevărul”.  UDMR îşi doreşte să revină efectiv la putere într-un guvern liberal, în ciuda disensiunilor dintre Kelemen Hunor şi preşedintele Klaus Iohannis. Liderii UDMR nu mai sunt dispuşi să suţină viitorul guvern doar în schimbul unor funcţii pe plan local şi a banilor din PNDL. Ultima dată, UDMR a fost la guvernare în 2014, în cabinetul condus de Victor Ponta. În 2016, maghiarii au semnat un protocol de colaborare cu PSD şi ALDE, fără a avea miniştri în Executiv. Astfel, în ultimii patru ani, UDMR nu a fost, scriptic, la putere, însă, financiar, a beneficiat de toate avantajele guvernării. Liderii UDMR vor cere la negocieri trei portofolii: Cultura, Mediul şi Sănătatea, susţin surse politice pentru Adevărul. Miza e Ministerul Culturii, portofoliu râvnit chiar de liderul partidului Kelemen Hunor. …. Dan Barna şi Dacian Cioloş mizează că PNL nu va putea forma o majoritate fără Alianţa USR-PLUS, prin urmare vor cere la negocieri ministerul Justiţiei, ministerul Fondurilor Europene, ministerul Educaţiei şi ministerul Mediului, susţin surse politice. USR-PLUS şi-ar mai dori şi Sănătatea, însă liberalii vorsă-l menţină în funcţie pe actualul titular Nelu Tătaru. Una dintre variantele USR PLUS pentru ministerul Fondurilor Europene e Dan Barna, fost secretar de stat în timpul Cabinetului Cioloş. De asemenea, Dan Barna râvneşte şi la funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, susţin sursele citate. Liderii PNL din jurul premierului Ludovic Orban ar prefera un guvern monocolor, format doar din miniştri liberali, susţinut în Parlament de o majoritate din care să mai facă parte PMP, UDMR şi cei 17 deputaţi ai minorităţilor naţionale, explică sursele citate. Pentru un plus de credibilitate, liberalii pregătesc un guvern suplu (15-16 ministere), prin urmare nu-şi doresc să împartă portofoliile – şi aşa puţine – cu alte formaţiuni politice. PMP ar urma să primească funcţii de secretar de stat, şefia unor comisii parlamentare, prefecţi şi directori de instituţii deconcentrate, astfel încât Eugen Tomac şi restul partidului să simtă că sunt la putere. Integral: https://adevarul.ro

What makes a good manager? The 9 must-have qualitiesTot românul e şef. Cum evoluează numărul angajaţilor din economia locală: Creşte numărul managerilor şi scade cel al angajaţilor cu ocupaţii elementare Numărul managerilor din România a crescut cu 6.000 de persoane în trimestrul al doilea al acestui an faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, iar cel al angajaţilor cu ocupaţii elementare a scăzut cu mai mult de 100.000 de persoane în aceeaşi perioadă. Numărul managerilor din România a ajuns la 186.800 în trimestrul al doilea al anului 2020, în creştere cu mai mult de 6.000 de persoane comparativ cu aceeaşi perioadă din anul trecut, conform datelor de la Eurostat, oficiul european de sta­tistică. De altfel, numărul managerilor a crescut cu aproape 29.000 de persoane între al doilea trimestru din 2018 şi aceeaşi perioadă din 2020. În T2 din 2018, numărul managerilor din România era de 157.900. Cea mai mare scădere a numărului de angajaţi din economia locală a fost în rândul angajaţilor din categoria ocupaţiilor elementare precum cei care oferă servicii de curăţenie, muncitorii, asistenţii din bucătării şi cei de vânzări.Integral: https://www.zf.ro

Imagini cu impact: cum s-au desfășurat protestele din 10 augustProcurorul care a clasat dosarul “10 august” şi i-a jignit pe protestatari, spălat de acuzatoarea Codruţei Kovesi  Europarlamentarul USR-PLUS Vlad Gheorghe a atras atenţia, luni, că procurorul Doru Stoica, care a clasat iniţial dosarul “10 august” privind represiunea Jandarmeriei împotriva protestatarilor anti-PSD, a fost scăpat de vină “chiar de acuzatoarea Laurei Codruţa Kovesi”, o reprezentantă a Inspecţiei Judiciare, conduse de controversatul Lucian Netejoru. “În august, am sesizat Inspecţia Judiciară pentru că procurorul care a clasat dosarul 10 August a folosit expresii jignitoare faţă de protestatari, nedemne de un magistrat, şi a mistificat faptele văzute de o lume întreagă. Mi-a răspuns IJ, după 4 luni, cu un text sec în care îl susţine pe procuror. Şi-ar fi exprimat doar ‘opinii’ de ‘procuror independent’. Îl apără şi scriind că ‘doar a făcut o exemplificare’, adică faimoasa ‘întoarcere a unei culturi iremediabil compromise la stadiul de brazdă’, şi că asta ‘nu echivalează cu expresii inadecvate’, bietul de el doar ‘a reţinut o situaţie de fapt care diferă de modul de percepţie al petenţilor'”, a declarat Vlad Gheorghe. Deputatul european a remarcat că procuroarea de la Inspecţia Judiciară “care a semnat acum ‘albirea’ mizeriilor scrise în clasare s-a afirmat anterior prin”: – anchetarea lui Kovesi şi găsirea ei vinovată de abateri disciplinare (desfiinţată de instanţe);– raportul de apărare a celor din infama Secţie Specială; – a cerut să vadă în întregime dosare DNA (inclusiv probe) deşi ea ancheta procurorii, nu probele din dosare. Voi ataca rezoluţia Inspecţiei Judiciare pentru că este o mascaradă, exact ca cele împotriva lui Kovesi. Şi voi continua să lupt pentru pedepsirea vinovaţilor dar şi celor care îi ajută la acoperirea faptelor din 10 August. Indiferent ce funcţii ocupă. Nu uităm, nu renunţăm”, a conchis Vlad Gheorghe, care, pe 10 august 2018, a fost lovit cu bastonul de jandarmi, deşi era cu mâinile ridicate deasupra capului. Reamintim că, pe 5 august 2020, Vlad Gheorghe – de profesie jurist – s-a prezentat la sediul Inspecţiei Judiciare pentru a depune plângere împotriva procurorului Doru Stoica. “Este necesar pentru că ceea ce a scris acest domn procuror în acea ordonanţă infamă de clasare deja depăşeşte zona de toleranţă a unor erori juridice sau erori umane. A ţinut dosarul un an de zile pe loc, an pe care noi, victimele am pierdut un an de zile cu această cercetare, […] pentru că nu avem nici acum răspunsuri, ci dimpotrivă, sunt tot felul de întrebări. […] Dosarul era atât de clar: erau mii şi mii de ore de înregistrări video despre ce s-a întâmplat acolo. Astăzi, din cauza acestui domn procuror, şi cred că mai sunt şi alte persoane în jurul dânsului, […], cer cercetarea dânsului pentru grave prejudicii aduse cercetării acestui dosar şi, implicit, şi nouă, victimelor”, a precizat atunci cunoscutul protestatar. Vlad Gheorghe consideră că cei care au contribuit la împiedicarea bunului mers al dosarului trebuie să fie persoane din Ministerul de Interne, pentru că “ceea ce şi-a asumat în acel text acest domn procuror este specific unui limbaj militar”. Integral: https://epochtimes-romania.com

UMF Cluj-Napoca - ”Iuliu Hațieganu” - meditatii-medicina.roCorupție la UMF Cluj: cinci profesori, trimiși în judecată – ar fi dat diplome fără acoperire …. Cadrele didactice de la UMF „Iuliu Haţieganu” sunt acuzate de DNA de abuz în serviciu în scopul obţinerii unui folos pentru altul şi instigare la fals intelectual. Procurorii au precizat că, în perioada noiembrie – decembrie 2016, doi dintre inculpaţi, cadre didactice universitare la UMF Cluj-Napoca, nu au susţinut un curs de formare continuă farmaceutică desfăşurat în perioada 16-29 noiembrie 2016 şi nu au realizat evaluarea cunoştinţelor participanţilor, cu consecinţa vătămării intereselor UMF Cluj-Napoca şi, de asemenea, cu consecinţa obţinerii unui folos pentru altul constând în credite EFC pentru 30 de farmacişti înscrişi la curs. „Totodată, în luna decembrie 2016, respectivii inculpaţi au determinat pe rectorul UMF Cluj-Napoca să emită 30 de diplome de participare pentru persoanele înscrise la curs, în condiţiile în care aceste persoane nu au participat la desfăşurarea cursului şi nu au beneficiat de o evaluare a cunoştinţelor dobândite prin participarea la curs. În luna decembrie 2016, inculpatele au determinat pe rectorul UMF Cluj-Napoca să emită 17 diplome de participare, pentru persoanele înscrise la cele două cursuri, în condiţiile în care aceste persoane nu au participat la desfăşurarea cursurilor şi nu au beneficiat de o evaluare a cunoştinţelor dobândite prin participarea la curs. Integral: https://newsweek.ro

Mega-scandalurile de coruptie in care politicienii si-au implicat copiii si nevesteleMega-scandalurile de coruptie in care politicienii si-au implicat copiii si nevestele ….Cum si-a infundat Daniel Tudorache fosta sotie Sambata, 21 noiembrie, procurorii DNA au fixat o cautiune de 1 milion de euro pentru Daniel Tudorache si de 200.000 de euro pentru fosta sa sotie, Adina Tudorache, acuzata de complicitate la spalarea banilor. Desi cei doi sunt divortati in acte, un divort consumat in urma cu 20 de ani, dupa cum se poate observa din postarile celor doi de pe Facebook, acestia au continuat sa traiasca impreuna, avand si un copil dupa divort. Din imaginile postate se poate observa cum cei doi calatoresc impreuna, ba chiar isi spun “sot” si “sotie”…..Conform DNA, in perioada in care a ocupat functii publice (2008-2018), Tudorache ar fi beneficiat de sume de bani disproportionat de mari comparativ cu veniturile sale licite – 605.782 lei (reprezentand o medie de aproximativ o mie de euro pe luna). Procurorii spun ca pentru a ascunde originea sumelor de bani presupus a fi fost obtinute in mod nelegal, acesta ar fi interpus doua persoane (sotia si menajera), care au actionat ca proprietarii aparenti ai sumelor de bani cu scopul ca, prin cele doua, sumele sa fie introduse in circuitul civil. Banii astfel introdusi in circuitul civil ar fi fost utilizati pentru a achita excursii in strainatate, bijuterii, articole vestimentare de lux atat din tara, cat si din strainatate, autoturisme, imobile, scoli private, acordarea de imprumuturi, constituirea de depozite. Andrei Hrebenciuc, salvat de Sectia Speciala in mega-afacerea retrocedarilor ilegale Un alt caz celebru este cel al deputatului PSD, Viorel Hrebenciuc, care si-a implicat fiul in mega-afacerea retrocedarii frauduloase a 43.000 de hectare de padure. In anul 2014, Andrei Hrebenciuc era arestat preventiv pentru 30 de zile fiind acuzat de constituire a unui grup infractional organizat, complicitate la trafic de influenta si spalare de bani. DNA sustinea ca Andrei a fost implicat in aceasta afacere chiar de catre tatal sau, care l-a folosit pe post de intermediar. Familia Hrebenciuc, impreuna cu alti inculpati in acest dosar precum Ioan Adam sau Gheorghe Sturdza, ar fi fost parte a unui grup infractional organizat care, prin mita si trafic de influenta au reusit sa obtina cele peste 43.000 de ha de padure, pornind de la o hotarare judecatoreasca a Tribunalului Covasna, emisa in mod fraudulos. Curtea Suprema se pronunta in prima instanta abia in anul 2018, dupa un proces maraton cu peste 60 de termene, atunci cand Andrei Hrebenciuc este condamnat la doi ani de inchisoare cu suspendare pentru complicitate la trafic de influenta. Un an mai tarziu insa, cu putin timp inainte ca acest mega-dosar, cu un prejudiciu estimat la 300 de milioane de euro, sa intre in faza finala de apel, Sectia Speciala condusa de viitorul judecator constitutional, numit la CCR chiar de catre PSD, a luat decizia fara precedent de retragere a apelului. …Fiica fostului primar al Pitestiului, vedeta TVR, condamnata la 5 ani de inchisoare Fostul primar al Pitestiului, Tudor Pendiuc, a reusit sa-si duca propria fiica in spatele gratiilor ca urmare a implicarii acesteia intr-un dosar de coruptie. Realizatoare de emisiuni la TVR, Emanuela (Ema) Elena Pendiuc, a fost condamnata in luna februarie a acestui an la 5 ani de inchisoare cu executare pentru complicitate la luare de mita si spalare de bani. Tatal sau a fost condamnat la 8 ani de inchisoare pentru luare de mita si abuz in serviciu. Potrivit procurorilor DNA, o parte din mita pe care Tudor Pendiuc ar fi primit-o de la afaceristul Valentin Visoiu pentru achizitia a 80 de autobuze ar fi constat intr-un apartament in Bucuresti, intr-un ansamblu rezidential, in valoare de 130.900 de euro, echivalentul a 475.812.18 de lei, pentru fiica sa, Ema Pendiuc. Pentru a se disimula aceasta presupusa spaga si a crea aparenta ca respectivul imobil intra in mod legal in proprietatea ei, tanara ar fi incheiat o serie de acte in procedura de vanzare-cumparare….Vladut si Andreea Cosma, imuni la justitie Fostul deputat PSD, Vlad Cosma, fiul baronului de Prahova, Mircea Cosma, a fost implicat alaturi de tatal sau in unul din procesele ce au tinut prima pagina a ziarelor in anii trecuti. In data de 11 aprilie 2014, procurorii DNA i-au trimis in judecata, sub control judiciar, pe Vlad Cosma, acuzat de trafic de influenta, si pe Mircea Cosma, pentru luare de mita si abuz in serviciu. Cei doi sunt acuzati ca, intre 2010 si 2013, ar fi primit mita un milion de euro de la patronii unor firme de asfaltare si deszapezire ca sa le acorde contracte. In noiembrie 2016, Instanta Suprema emite o prima sentinta in acest dosar, condamnandu-l pe Mircea Cosma la 8 ani de inchisoare si la 5 ani pe fiul sau….Un noroc similar pare sa fi avut si fiica sa, deputata PSD, Andreea Cosma. Dupa ce in decembrie 2018 aceasta fusese condamnata, in prima instanta, la patru ani de inchisoare intr-un dosar de coruptie instrumentat de catre DNA, in luna iunie a acestui an, Curtea Suprema a decis anularea acestei condamnari si rejudecarea cauzei ca urmare a deciziei Curtii Constitutionale cu privire la nelegala compunere a completelor de trei judecatori. Camelia Voiculescu, condamnata in dosarul “Santaj la Antene” Fiica cea mare a mogulului Dan Voiculescu, Camelia, a fost condamnata in 2017 la un an si sase luni cu suspendare in mega-dosarul “Santaj la Antene”, dosar in care tatal sau a fost achitat in cele din urma. Dan Voiculescu, si fiica sa Camelia au fost trimisi in judecata la 1 octombrie 2013, alaturi de fostul director general Antena TV Group SA, Sorin Alexandrescu, condamnat la patru ani si jumatate cu executare. Acesta din urma a fost acuzat de santaj, iar Dan Voiculescu si fiica sa, de complicitate la aceasta infractiune….Nastase, Mazare si Fenechiu: coruptia, afacere de familie Condamnarile in familie pentru fapte de coruptie nu se opresc insa la numele cele mai recente din politica romaneasca. Astfel, fostul premier, Adrian Nastase, a fost condamnat la patru ani de inchisoare cu executare in dosarul Zambaccian I, dupa ce procurorii au aratat ca acesta primise diverse obiecte si contravaloarea unor lucrari de constructie in schimbul numirii si mentinerii in functia de directoare a Inspectoratului de Stat in Constructii a Irinei Jianu. In acelasi dosar, sotia sa, Dana Nastase, a fost condamnata la 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru complicitate la luare de mita. Un alt politician judecat alaturi de un membru al familiei este fostul ministru liberal al Transporturilor Relu Fenechiu. Acesta a fost condamnat definitiv de Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) la 5 ani de inchisoare cu executare, iar fratele sau, Lucian Fenechiu, a primit tot 5 ani de inchisoare cu executare, in acelasi dosar: Integral: https://ziare.com

Ludovic Orban: Salariul minim pe anul 2021 va fi majorat în funcție de evoluția economieiLodovică, începi să mă-nspăimânți! ….. Da’ reportajul de la Târgu Mureș, cel în care un inginer de specialitate a fost făcut praf și pulbere de menestrelii tăi de partid, văzutu-l-ai? Omul a început de jos, vindea ziare la chioșc de la 15 ani ca să poată face școală; a lucrat și-n facultate pe brânci,a ajuns director prin concurs, n-are nicio o insigna de partid – și l-ați ejectat ca să puneți în locul lui un vânzător. Place-ți? Vrei să suni la copiii inginerului să le explici cum stă treaba? Zi-le și lor că așa sunt vremurile! Că le-ați pedepsit tatăl, obligându-l la navetă de două sute de kilometri doar ca să-l faci să înțeleagă că nici Dumnezeu nu-l mai salvează din ghearele partidului! Poți? Hai sună, că la tine-i gratis – poporu-ți plătește telefonu’. Ceea ce face PNL acum am mai văzut. A făcut decenii la rând și PSD. Cu același cinism negociat prin birouri de șefi, imediat după câștigarea unor alegeri: ”asta-i situația, acum suntem noi la putere, scrie-ți demisia”.   Așa s-au distrus destine, instituții, o țară întreagă. S-a distrus încrederea că ne mai putem reveni din băltoaca asta, că democrația chiar e un reper istoric de luat în seamă. Că Ceaușescu nici n-a fost așa de rău. Ce nu înțeleg ăștia de la marile partide: puterea unui politician e într-adevăr putere doar dacă ea devine bun public. Te trimit în parlament pentru că vreau, prin votul meu, binele public; pentru asta îți plătesc indemnizație de patru mii de euro lunar, secretară,pensie specială, bilete de avion, bani de chirie la București, bani pentru benzină, cabinet parlamentar, ciorbă cu doi lei două’ș’cinci la bufetul Casei Poporului. Cine sunt ăștia care fac jocurile în marile partide? Ce-au fost ei înainte de-a ajunge boiernași de partid și de stat? Mulți dintre ei, jalnice târâtoare prin economia de piață, trufandale ciudate ale anti-selecției, șmecherași de succes ai tranziției. Au ajuns consilieri, au prins gustul puterii personale, al complicităților, și acum au trecut țara pe numele lor. Toți ăștia ar putea fi luați mâine de DNA, da-s liberi, prosperi, rotofei. Nu le mai pasă. Lodovică, care să fie diferența între Oprișan de Vrancea și Chirteș de la Mureș? Ce-l recomandă pe Ervin Molnar ca să fie șef peste Apele Române? Că a fost șef de cabinet al unui prefect? Firma aia de canalizare abonată la bani publici? Numa’ două milioane de euro… Mă-nspăimântă ideea că la noi nu se poate altfel. Așa cum pesediștii și-au bătut joc de social-democrație, așa vă bateți și voi joc de liberalism! Vreți putere totală, hămesiții din partid urlă că le e foame și musai să-i hrăniți. V-au lipit afișe, și-au rupt planetarele în campanie, v-au așteptat cuminți în fața crâșmei să vă ducă acasă – acum vor și ei. Pariez că erați mai liniștiți dacă nu apăreau berbecuții ăștia de la USR, care vă vor mânca ficații de câte ori veți pune directori prin sms sau alte nemernicii; ce bine v-ar fi fost doar cu pesediștii – ei înțeleg cum stă treaba, ”cum sunt  vremurile”: tura asta ai noștri, tura viitoare ai voștri. Scandalul de la Târgu Mureș are și o parte bună: vine partidul să pună un neica-nimeni în locul tău? Dacă nici tu n-ai fost un neica-nimeni pus de partid, protestează.   Fă-ți cunoscut cazul! Dă telefon ăluia care te schimbă și bagă-l, pe românește, în mă-sa! Lodovică, ai mare noroc  – altul mai puțin învins ți l-ar fi bătut pe gângavu’ ăla de partid de se căca pe el! Îl arunca afară cu un șut în spate! Pentru că asta meritați voi, ăștia care de trei decenii vă bateți joc, useliștii de spurcat succes. Lodovică, te-ai uitat la reportaj? Când inginerul vorbește despre barajul de la Zetea, ăla care acoperă cu o lama de apă de zece metri un oraș întreg, ce-ai simțit? Când arată pozele copiilor? Da’ când îl îneacă plânsul? Până acum am crezut că omul politic rumân e, în general, un prost; acum am văzut că e și rău. Integral: https://newsweek.ro

Rareș Bogdan: ”N-am încălcat legea. Sunt cocalar, am voie invitați fără număr” - Times New Roman Times New RomanInternetul se închide 2 zile, pentru ca lumea să contemple poza cu Rareș Bogdan  Vom rămâne fără internet pentru următoarele 2 zile, dar dintr-un motiv cât se poate de justificat: toți, dar absolut toți oamenii vor avea astfel ocazia să contemple poza cu Rareș Bogdan. ”Cea mai importantă imagine din istoria internetului de la imaginea cu Rareș Bogdan naș încoace” a titrat celebra publicație Time. Șefii internetului spun că termenul va putea fi prelungit chiar și dincolo de cele 2 zile în caz că omenirea nu aprofundează suficient imaginea cu Rareș Bogdan. Cât timp internetul va fi oprit, toate televiziunile vor avea obligația să-și întrerupă complet emisia, urmând să afișeze pe ecran doar imaginea cu Rareș Bogdan și nimic altceva. Se pare că fotografia a fost făcută de un călugăr orb de la o mănăstire din Ardeni, pe care Rareș Bogdan l-a adus special din Belgia pentru asta. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »