Buna dimineata intr-o zi de joi, 17 decembrie! Vremea va fi în continuare mai caldă decât în mod normal la această dată, îndeosebi la deal şi munte. În regiunile extracarpatice vor fi nori joşi şi, mai ales în sud, ceaţă local persistentă, asociată cu burniţă. În vestul, nord-vestul şi centrul teritoriului, cerul va fi doar temporar noros, ceaţa se va semnala pe alocuri, dimineaţa, iar noaptea pe arii restrânse vor fi precipitaţii slabe, mixte la munte şi predominant ploi în rest, ce vor determina producerea de polei. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 1 şi 9 grade, cu cele mai ridicate valori în Dealurile de Vest, iar cele minime se vor situa între -4 şi 5 grade, mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei, spre -10 grade. In Bucuresti vremea va fi predominant închisă. Îndeosebi dimineaţa şi noaptea vor fi condiţii de burniţă şi ceaţă. Temperatura maximă va fi de 4…5 grade, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de 1 grad.
STUDIU Coronavirusul provoacă leziuni neurologice la unii pacienți. Virusul ar folosi mucoasa olfactivă ca poartă de intrare ca să „invadeze” creierul Coronavirusul nu creează numai probleme respiratorii cauzate de pneumonii urâte, aceleași care deseori îi obligă pe pacienții infectați să ajungă la terapie intensivă. De la vasele de sânge la intestine, de la rinichi la ficat, trecând prin stomac și creier, COVID-19 poate afecta aproape toate organele prezente în corpul uman. Cu alte cuvinte, această boală, încă în mare parte necunoscută, este adesea definită drept multi-organ, tocmai datorită capacității sale de a nu se opri doar la plămâni, scrie Il Giornale. Am vorbit despre creier. Ei bine, da: coronavirusul poate provoca uneori leziuni neurologice, a explicat profesorul Giuseppe Remuzzi, directorul Institutului de Cercetări Farmacologice „Mario Negri”, în revista „La Lettura”. Pacienții internați la terapie intensivă au aproape întotdeauna dificultăți respiratorii, dar nu lipsesc cei care manifestă alte simptome, printre care convulsii, dificultăți de mișcare a membrelor și confuzie. Pe lângă pierderea mirosului – fenomen care apare la aproximativ unul din trei pacienți infectați -, durerea de cap și greața sunt indicii care ne conduc direct la creier. Pe scurt, COVID-19 poate deteriora această zonă. În ce mod? Unii cercetători au identificat mucoasa olfactivă ca fiind nimic altceva decât poarta de intrare a virusului în creier. Dar cum ajunge virusul la creier din plămâni? Inițial – considerau medicii – părea că agentul patogen reușea să ajungă la alte organe transportat de celulele prezente în sistemul nostru imunitar. Totuși, odată cu trecerea lunilor, a apărut o altă presupunere. Cercetătorii din Gottingen și Berlin au emis ipoteza că Sars-CoV-2 ar putea pătrunde în creier prin interfața cu celulele nervoase întâlnite în mucoasa olfactivă a nasului. Argumentul? Mucoasa olfactivă a pacienților analizați în cercetarea menționată anterior avea o încărcătură virală foarte ridicată. În aceeași mucoasă, au fost apoi descoperite particule virale intacte. Prin urmare, conform acestei teorii, virusul ar folosi mucoasa olfactivă ca poartă de intrare în creier. Agentul patogen, datorită receptorilor, ar exploata conexiunile neuro-anatomice care, din aceeași mucoasă, ajung în creier. Atenție, însă, coronavirusul nu generează întotdeauna probleme neurologice (chiar dacă posibilitatea nu poate fi deloc exclusă). Integral: https://www.g4media.ro
Noua tulpină de coronavirus care se răspândeşte în Marea Britanie are mutaţii majore, spun cercetătorii Cercetătorii britanici încearcă să stabilească dacă răspândirea rapidă în sudul Angliei a noii variante de coronavirus care provoacă Covid-19 are legătură cu mutaţii majore detectate la tulpină. Mutaţiile includ schimbări ale proteinei cu ”ţepi” pe care coronavirusul SARS-CoV-2 o foloseşte pentru a infecta celulele umane, a anunţat un grup de cercetători care urmăreşte genetica virusului, transmite Reuters. Nu este clar dacă aceste mutaţii conduc la mai multe infecţii. ”Au loc eforturi pentru a confirma dacă oricare dintre aceste mutaţii contribuie la transmiterea mai intensă”, au spus cercetători din cadrul COVID-19 Genomics UK (COG-UK) Consortium, într-un comunicat. Noua variantă, pe care cercetătorii britanici au numit-o “VUI – 202012/01”, include o mutaţie în regiunea genomului viral care codifică proteina cu ţepi. În teorie, aceasta ar putea avea ca rezultat răspândirea mai uşoară între oameni a Covid-19. Crește numărul de cazuri Guvernul britanic a anunţat, luni, o creştere a noilor infecţii, despre care a spus că ar putea fi parţial legată de noua variantă. Restricţiile din Londra şi alte zone cu număr mare de infecţii au fost incluse în categoria cu cel mai ridicat nivel de restricţii legate de Covid-19. Începând cu 13 decembrie, au fost identificate 1.108 de cazuri de Covid-19 cu noua variantă, predominant în sudul şi estul Angliei, au anunţat autorităţile. Dar, în prezent, nu există dovezi că varianta ar provoaca infecţii severe cu Covid-19 sau că ar face vaccinurile mai puţin eficiente, au spus oamenii de ştiinţă. ”Ambele întrebări necesită studii suplimentare”, au spus cercetătorii COG-UK. Mutații apar la toate virusurile Mutaţiile sau modificările genetice apar în mod natural la toate virusurile, inclusiv la SARS-CoV-2, pe măsură ce se reproduc şi circulă în populaţiile umane. În cazul SARS-CoV-2, aceste mutaţii se acumulează la o rată de aproximativ una până la două mutaţii pe lună la nivel global, potrivit specialiştilor în genetică ai COG-UK. Integral: https://spotmedia.ro
EXCLUSIV Prof.dr. Viorel Alexandrescu, virusolog: „SARS-CoV-2 este un virus care a bătut toate recordurile!” …. Acest vaccin s-a născut sub presiunea timpurilor marcate de pandemie, subliniază prof.dr. Viorel Alexandrescu. ”Spre deosebire de un vaccin cum este cel gripal care este cunoscut din 1944 şi dezvoltat mereu – cel împotriva SARS-CoV-2 este unul complet nou. Şi, ca la un vaccin nou să poată fi găsite anumite structuri specifice şi care induc imunitatea anticorpilor şi celulară, trebuie făcute o serie întreagă de studii. Adică se studiază virusul în amănunţime”, adaugă universitarul. Aceasta pentru că nu toate structurile virale determină formarea de anticorpi. ”Sau, mai bine spus, anticorpii cei mai importanţi sunt cei neutralizanţi, cei care anihilează virusul. În gripă sau HIV pot apărea anticorpi care nu acţionează prin neutralizarea virusului şi eliminarea lui”, mai spune profesorul. Trei căi principale s-au găsit pentru obţinerea unui vaccin împotriva infecţiei cu SARS-CoV-2. Prima şi cea mai spectaculoasă este cea care foloseşte o tehhnologie inovativă şi anume a ARN-ului mesager. ”Proteina S este una de suprafaţă şi are rol de imunitate. Dar, până acum, toate încercările de a izola proteina şi a găsi anumite fragmente din proteină care este ca un spicul cum spunem noi, virusologii – adică exact acea porţiune imunogenă au fost necesare zile, luni în care s-a studiat. S-a găsit deci până la urmă o modalitate. S-a pornit de la acidul nucleic. Acest acid nucleic este un acid ARN care are capacitatea de a codifica, de a determina producerea unor proteine, inclusiv proteina S. Şi atunci, s-a izolat un acid nucleic din virusul SARS-Cov-2, care are inserată o genă a unor determinanţi din proteina S. S-a mers pe ideea găsirii unui vaccin sigur, care să nu dea reacţii secundare importante care să pericliteze viaţa vaccinatului”, mai spune profesorul. ”Vaccinul de la Pfizer-BionTech şi cel de la Moderna folosesc aceeaşi metodă.” Integral: https://adevarul.ro
UPDATE Proiectul lui Radulescu prin care inculpatii acuzati de evaziune fiscala scapa de inchisoare daca achita integral prejudiciul, adoptat marti de Camera Deputatilor Camera Deputatilor a adoptat marti, decizional proiectul de lege initiat de fostul deputatPSDCatalin Radulescu care prevede ca inculpatii pentru fapte evaziune fiscala de pana la 100.000 de euro, nu mai executa pedeapsa cu inchisoare daca achita integral prejudiciul, ci doar platesc o amenda. De asemenea, “daca in cursul urmaririi penale sau in cursul judecatii pana la pronuntarea unei hotarari judecatoresti definitive, prejudiciul produs prin comiterea faptei, majorat cu 20% din baza de calcul, la care se adauga dobanzile si penalitatile este acoperit integral, fapta nu se mai pedepseste”. Este ultimul plen al Camerei din aceasta legislatura. Deputatul USR Stelian Ion i-a invitat pe colegi sa sesizeze CCR cu privire la actul normativ adoptat, deoarece aceasta lege in forma in care este acum nu poate fi si nu ar trebui promulgata, fiindca instiga la evaziune fiscala. UPDATE Proiectul de lege a fost adoptat de Camera cu 195 de voturi “pentru”, 72 “impotriva” si 19 abtineri. “Din pacate, acest proiect promovat in 2018, dupa OUG 13, in continuarea acelei rafale impotriva justitiei, a fost votat in Parlament. Colegii nu au inteles ca reprezinta o instigare la evaziune fiscala, nicidecum recuperarea prejudiciilor. Daca achita integral prejudiciul si 20% penalitati si scapa, nemaiavand niciun cazier, asta inseamna instigare. Nu putem merge in aceasta directie. Acestea sunt niste reminiscente si reflexe la care trebuie sa renunte si PSD, care una spune si alta face si USR invita toti parlamentarii sa semneze o sesizare la CCR pentru ca in aceasta forma nu poate intra in vigoare legea”, a afirmat in plen, dupa vot, Stelian Ion. La randul sau, deputatul minoritatilor Andi Grosaru a spus ca modificarile vor incuraja evazionistii. “Cu privire la acest proiect de lege, din simpla lecturare a acestuia reiese ca aspecte ce tin de vinovatie, definirea evaziunii fiscale, acordul de recunoastere al vinovatiei, ar trebui modificate si ele. Modificarea evaziunii fiscale va avea incurajarea efectiva a evazionistilor, in conditiile in care avem nevoie de o relansare a economiei romanesti. Din punct de vedere al infractiunii, ca avocat va spun ca infractiunea e savarsita sau nu. Eu am votat abtinere. Va rog frumos retineti ca frica de lege au cei care o incalca”. Integral: https://ziare.com
Pensiile speciale, paradisul ridicat din bani publici si aparat printr-un razboi al dezinformarii 7 dintre principalele 8 tipuri de pensii speciale pe care statul român le plătește în momentul de față au fost eliminate în urmă cu zece ani de Guvernul Boc și reintroduse, în 2015 și în 2016, de PSD-ul condus de Ponta și Dragnea. Curtea Constituțională a acceptat, în urmă cu zece ani, suprimarea acestora; și există chiar și hotărâri pronunțate de CEDO care au spus că tăierea lor a fost legitimă. Așadar, pentru a elimina majoritatea pensiilor speciale, așa cum s-a angajat în fața electoratului, Partidul Național Liberal nu trebuia decât să se inspire după legea lui Boc de acum zece ani. Ar fi fost o soluție care – dată fiind precedenta ei validare de către CCR – nu avea cum să nu treacă, o dată în plus, de filtrul judecătorilor constituționali. Liberalii au ales însă să scrie un text de lege original, pus în pagină de actualul ministru de finanțe, Florin Cîțu. Acesta a fost adoptat de Parlament în ianuarie și respins de Curtea Constituțională, patru luni mai târziu, pentru vicii de formă. În loc să remedieze respectivele vicii și să mai voteze încă o dată legea, PNL s-a comportat ca și cum actul normativ ar fi fost respins pe fond și l-a abandonat definitiv. Mai apoi – în iunie – a îmbrățișat o altă soluție legislativă: un proiect de supraimpozitare a pensiilor speciale. Proiectul supraimpozitării așteaptă, mâine, o decizie de validare sau de invalidare din partea CCR, după ce a fost contestat de Înalta Curte de Casație și Justiție și de Avocatul Poporului. Acest al doilea proiect – aflat pe masa Curții Constituționale – este însă departe de a elimina sistemul pensiilor speciale. Dimpotrivă, le menține în vigoare, sub alibiul că cele mai flagrante inegalități pe care le presupune ar fi înlăturate prin supraimpozitare. În realitate, proiectul doar ajustează, cu puțin, pensiile mari și foarte mari și „retrogradează” pensiile din categoria celor enorme în categoria celor foarte mari. În consecință, marea majoritate a pensiilor speciale – de „doar” trei, patru sau cinci ori mai mari decât pensia medie din România – vor continua să fie plătite, la aproape aceeași valoare ca și până acum. Trăgând linie, Partidul Național Liberal a lansat o temă de campanie, a exploatat-o, până la saturație, dar nu a rezolvat nimic în legătură cu acest subiect. La nivelul percepției publice, a reușit chiar contrariul: – A creat impresia, foarte răspândită, în momentul de față, în societate, cum că ar fi făcut tot posibilul ca să elimine pensiile speciale, dar a fost împiedicat de judecătorii de la CCR, „beneficiari ei înșiși de pensii speciale”. – A indus, la nivel de masă, convingerea că pensiile speciale sunt – prin voința CCR – niște privilegii inalienabile. Ambele opinii – care sugerează neajutorarea legislativului și a executivului în fața Curții Constituționale – sunt false. Orice discurs public, ținut pe marginea pensiilor speciale, care pune în circulație aceste două opinii este, în mod voluntar sau involuntar, un discurs de manipulare. În realitate, 7 din 8 tipuri de pensii speciale pot fi tăiate oricând, în ciuda eșecului de fațadă al „tentativei” făcute de PNL-ul lui Ludovic Orban, anul acesta. E vorba de pensiile speciale acordate militarilor (MApN, MAI, SRI, SIE, SPP, STS), parlamentarilor, funcționarilor parlamentari, angajaților de la Curtea de Conturi, diplomaților, grefierilor și celor din aviația civilă. CCR a judecat cu 10 ani în urmă tăierea lor și a declarat-o constituțională. Singura pensie specială pe care deciziile CCR din anii anteriori au menținut-o în vigoare este cea a magistraților și a consilierilor de la Curtea de Conturi (îngemănată, prin lege, cu cea a magistraților). Avocatul Augustin Zegrean, președinte al Curții Constituționale la momentul la care instanța a adoptat aceste decizii, spune că CCR nu ar avea cum să respingă astăzi o lege de eliminare a pensiilor speciale, în caz că ea ar fi similară cu cea pe care a acceptat-o cu zece ani în urmă. În ceea ce privește pseudo-campania de tăiere a pensiilor, orchestrată de tandemul Ludovic Orban – Florin Cîțu, trebuie ținut minte un amănunt esențial. Prima lege votată de liberali – respinsă, în mai, la CCR, pentru vicii de formă – cruța în totalitate pensiile speciale militare (MApN, MAI, SRI, SIE, SPP și STS). Or, procentual vorbind, acestea reprezintă 95 la sută din totalul pensiilor speciale aflate în plată! Integral: https://www.riseproject.ro
Video Zegrean, după decizia CCR privind pensiile speciale: Sunt oameni în România cu 20.000 de euro salariu, de ce nu-s impozitați cu 85%? Augustin Zegrean, fostul șef al CCR, a declarat la Digi24 că nu se pot impozita doar pensiile speciale, întrucât se intră în conflict cu dispoziția constituțională și că legea trebuie să fie egală pentru toți. Curtea Constituțională a decis, potrivit unor surse, ca taxarea pensiilor speciale este neconstitutională. Este vorba inclusiv de pensiile militarilor și ale magistraților, iar hotărârea vine după mai multe luni în care soluția a fost amânată de judecătorii CCR. “Este un articol în Constituția României care vorbește despre justa așezare a sarcinilor fiscale, asta înseamnă că dacă la o categorie specială pui o altă taxare decât la majoritatea, nu este în regulă. Am mai spus-o, nu se poate face acest lucru pentru că se intră în conflict cu dispozitia constituțională, dacă vreți să puneți impozite, nu puneți doar la pensionari, puneți și la cei care au salarii mari, deputați, senatori, membri ai Guvernului. Sunt oameni în România care au 20.000 de euro salariu, de ce nu-i taxează cu 85%?”, a spus la Digi24, Augustin Zegrean. Fostul șef al CCR a explicat că potrivit Constituției, toți oamenii sunt egali în fața legii și a autorităților și o astfel de impozitare ar trebui să se facă pentru toți cei care are venituri mari, peste o anumită sumă, indiferent că e vorba de pensii, salarii sau alte încasări. “Parlamentul are dreptul să taxeze astfel de pensii, dar să respecte dispoziția constituțională, cine are venituri mai mari de 10.000, că e vorba de salariu sau pensie, plătește impozit 85%, dar nu să spună că doar judecătorii, procurorii sau milițienii trebuie să plătească această taxă. Nu se poate asa ceva, este vorba de principiul egalității, scrie în Constituție că toți suntem egali în fața legii și a autorităților. Am auzit în campanie că dacă se va vota un anumit partid, nu vor mai fi impozitate salariile minime, adică la unul nu-i iei deloc, la altul îi iei tot?”, a mai spus Zegrean. Întrebat dacă există un conflict de interese, Augustin Zegrean a declarat: “Tot în Constituție scrie că unica instituție în materie de litigii este Curtea Constituțională. Cine să judece dacă nu ei între ei? Nimeni poate stabili constituționalitatea sau neconstituționalitatea unei legi, a unei ordonanțe, doar CCR. Integral: https://www.digi24.ro
SURSE Critici dure ale Comisiei Europene pentru planul PNRR al României de cheltuire a celor 30 de miliarde de la UE destinați relansării economice: zero reforme asumate Comisia Europeană a criticat dur documentul propus de guvernul Orban pentru atragerea celor 30 de miliarde de euro de la UE pentru relansarea economică, au declarat pentru G4Media.ro surse politice. Comisia a reproșat guvernului că Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) nu prevede nici o reformă serioasă în domenii precum digitalizarea, protecția mediului, sustenabilitatea economică sau educația. Reproșurile Comisiei Europene au venit în cadrul discuțiilor tehnice cu partea română, dat fiind că nu există o poziție formală la acest moment, propunerea nefiind transmisă încă oficial la Bruxelles. Guvernul Orban a început negocierea programului în plină campanie electorală, folosindu-l și pe plan intern pentru a promova investițiile promise în infrastructură. PNRR vizează cheltuirea celor 30 de miliarde de euro din programul NextGeneration EU, bani ce reprezintă atât granturi nerambursabile, cât și împrumuturi la dobânzi extrem de mici. PNRR listează sute de proiecte de șosele, autostrăzi, planuri de împădurire și desecare, metrou în București și Cluj, 7 depozite regionale pentru stocurile de medicamente, 100 de subunități de pompieri noi, 3 spitale noi, investiții în rețeaua de transport de energie, rețele de gaze, rețele de apă și canalizare, irigații. Programul nu prevede nici o reformă substanțială în domeniile digital, schimbări climatice educație și echilibru macroeconomic, potrivit Bruxelles-ului. Or, Comisia Europeană a cerut explicit în criteriile oficiale de acordare a acestor sume ca statele membre să prezinte pentru finanțare proiecte care respectă în mod prioritar aceste reforme. Integral: https://www.g4media.ro
Deraiere financiara: CFR Calatori “sparge” bugetul pe salarii, restul companiilor feroviare, pe taxa de acces la infrastructura CFR In timp ce CFR calatori a “spart” majoritatea bugetului de anul trecut pe cheltuilile cu angajatii, operatorii privati de transport feroviar de calatori cheltuie cel mai mult pe taxa de acces pe infrastructura pe care acestia si-o platesc in mod regulat, se arata intr-un studiu realizat de Autoritatea pentru Reforma Feroviara (ARF). In cazul operatorului de stat, cea mai mare cheltuiala o reprezinta cea de personal – peste o treime din totalul cheltuielilor – in timp ce, in cazul operatorilor privati, cheltuielile cu personalul nu depasesc un sfert din total – in medie circa 20%. In cazul acestora din urma, cheltuiala majora o reprezinta taxa de acces pe infrastructura – circa 30% – pe care acestia si-o platesc in mod regulat. “Un paradox, greu de explicat pentru perioada analizata, in cazul CFR Calatori, il reprezinta procentul destul de mare al cheltuielilor cu amortizarea, precum si cel infim al cheltuielilor cu piesele de schimb, avand in vedere vechimea destul de mare a parcului utilizat”, arata studiul ARF. CFR Calatori: Cele mai mari salarii din business In perioada analizata, 2016 – 2019, cea mai ridicata valoare a salariului mediu este inregistrata de CFR Calatori. De exemplu, anul trecut, compania de stat inregistra un salariu mediu brut de 5.622 lei, urmata de Transferoviar Calatori, cu 5.024 lei, Interregional Calatori – 4.809 lei, Softrans – 4.747 lei, Regio Calatori – 4.706 lei, si Astra Trans Carpatic – 3.764 lei. La nivelul anului 2019, la operatorul de stat ponderea cea mai ridicata o inregistreaza cheltuiala cu personalul, si anume 35% din total cheltuieli, urmata de cheltuiala cu taxa de acces pe infrastructura, in procentaj de 19%, si de cheltuiala cu amortizarea – 15%. Cum si-au cheltuit banii companiile de transport calatori “Din totalul cheltuielilor cu personalul in anul 2019, compensatia acopera un procent de 27%, cheltuiala cu TUI-ul este acoperita din compensatie in procent de 42%, cheltuiala cu combustibilul in proportie de 15% si cheltuiala cu energia electrica in cuantum de 12%, conform prevederilor OUG nr. 103/2013”, spune ARF. La Regio Calatori, potrivit informatiilor financiare existente, se observa ca ponderea cea mai mare o detine cheltuiala cu taxa de acces pe infrastructura – 29% din total, apoi cheltuiala cu personalul – 21%, si cheltuiala cu combustibilul – 18%. In cazul Transferoviar Calatori, ponderea cea mai ridicata o are cheltuiala cu taxa de acces pe infrastructura – 27% din total, urmata de cheltuiala cu personalul – de 23%, si de cea cu combustibilul – 19%. Integral: https://ziare.com
Oaia din farfurie i-a zis lui Scărlătescu că ceilalţi doi chefi vor să-l taie ..… „În apus de soare, chiar înainte de ultima pauză publicitară, cheful crețulean și cu cheful bontean s-au pus la cale ca să mi te-omoare, baciule. Și ai grijă cu condimentele, mai lasă rozmarinul ăla din mână și mai ușor cu cimbrul că pute pe-aici de te doare nasul”, i-a spus oaia buclucașă. Scărlătescu s-a întristat un pic la auzul veștii, dar n-a fost surprins știind ce canalii sunt ceilalți doi. Așa că i-a spus oii că dacă-l caută producătorii emisiunii și nu-l găsesc ca de obicei devorând un sanviș cu parizer în spatele studioului pe ascuns atunci să le spună că s-a însura cu prezentatoarea și la nunta lui a căzut anason stelat direct în salata de boeuf pentru invitați. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Cum ne mai ascundem morții? ”Cu o moarte ești Tu, celălalt, dator, că Eu sunt oricum nemuritor”
Programe urgente de recuperare a școlii pierdute și protejarea bugetelor educației – măsuri propuse guvernelor de doi experți ai Băncii Mondiale: “Pierderile de învățare sunt reale” în pandemie Pierderile de învățare asociate închiderii școlilor sunt reale, iar impactul lor este substanțial mai ales asupra mediilor defavorizate, arată studii realizate până acum în țări bogate, ceea ve sugerează că împactul în țările mai puțin bogate este și mai puternic, arată o a
Un comisar-șef de la Poliția Rutieră face o propunere viitorilor parlamentari: „Banii din amenzile de circulație să fie folosiți obligatoriu la infrastructura rutieră” / Sondaj „Sumele rezultate din achitarea amenzilor vor fi folosite exclusiv în scopul finanțării proiectelor de infrastructură rutieră”, este propunerea pentru viitorul Guvern sau pentru noii parlamentari făcută de șeful serviciului rutier Maramureș, comisarul șef Dorin Gherman. Potrivit acestei propuneri, sumele adunate din amenzile de circulație „nu vor mai putea fi alocate de către primari în alte direcții, de pildă la plata angajaților primăriei ori la alte cheltuieli”, ci vor fi utilizate obligatoriu la construirea de drumuri, trotuare, piste pentru biciclete, locuri de parcare, montarea de indicatoare, aplicarea de marcaje, amenajarea de sensuri giratorii, semaforizări”. „Este binecunoscut faptul că România se află pe ultimele locuri din U.E. nu numai la numărul de kilometri de autostradă, dar și la infrastructura rutieră în general, în timp ce înregistrează una dintre ratele cele mai ridicate ale mortalității prin accidente de circulație. În condițiile în care sumele încasate din amenzi se ridică la valori deloc neglijabile (care s-au constituit în venituri la bugetele locale), dezinteresul unor autorități publice locale de a investi în siguranța rutieră a membrilor comunităților lor nu ar trebui motivat prin lipsa fondurilor”, susține comisarul șef de poliție Dorin Gherman, șeful serviciului rutier Maramureș, într-un articol transmis redacției, sub semnul unui apel la modernizare. Integral:
Datoria externă a statului a ajuns la 51 mld. euro, cea mai mare din istorie Gradul de acoperire a datoriei externe pe termen scurt, calculată la valoarea reziduală, cu rezervele valutare la BNR la 31 octombrie 2020 a fost de 73,7%, comparativ cu 68% la 31 decembrie 2019. Criza apasă greu pe umerii finanţelor publice. De la începutul anului, statul s-a împrumutat de pe pieţele externe cu 11,2 mld. euro. Datoria externă a statului a crescut astfel, de la 39,5 mld. euro în decembrie 2019 la 50,7 mld. euro în octombrie curent. Prin urmare, datoria externă totală a crescut în primele zece luni ale anului cu 9,2 mld. euro (pentru că a scăzut datoria privată), la 118 mld. euro, cea mai mare de până acum. Datoria publică externă a statului a ajuns la 23,6% din PIB, în vreme ce datoria externă totală (publică şi privată) a ajuns la 55% din PIB. Dacă, până, acum statul se putea lăuda că din întreaga datorie externă este responsabil de doar o tremie, ponderea datoriei publice în total datorie externă a ajuns la 43%. Pe primele zece luni din an, datoria publică totală (internă şi externă) a ajuns la 43% din PIB (de la 35% din PIB în decembrie 2019) şi va continua să crească pentru că criza a pus economia în genunchi, iar resursele interne pentru susţinerea oamenilor, a companiilor şi pentru combaterea pandemiei sunt foarte mici raportat la nevoi. Necesarul de finanţare al României (acoperirea deficitului bugetar care va ajunge la 9% din PIB în acest an şi rostogolirea datoriei) este de aproximativ 135 mld. lei (27 -28 mld. euro). „Creşterea datoriei publice directe a provenit din emisiunile de obligaţiuni ale Ministerului Finanţelor Publice în valoare nominală de 6,3 mld. euro şi respectiv de 3,3 mld dolari (2,82 echivalent mld. euro), precum şi din împrumuturile nete efectuate în contul datoriei publice directe în valoare de 548 milioane euro”, menţionează raportul de luni al BNR, referitor la datoria externă. În perioada ianuarie-octombrie 2020, datoria negarantată public, deţinută practic de bănci şi companii, a atins valoarea de 32,7 miliarde euro, în scădere cu 831 mil. euro faţă de nivelul înregistrat la 31 decembrie 2019, din care 125 mil. euro erau depozitele nerezidenţilor (depozite care sunt asimilate datoriei). Din volumul total, datoria externă pe termen lung a însumat 84,7 miliarde euro, în creştere cu 14,1% faţă de nivelul din decembrie 2019, în timp ce datoria externă pe termen scurt s-a redus cu 3,5%, la 34,2 miliarde euro. Integral:
Jocul găinii ….De când există Parlament, după 1989, lucrurile se petrec după un tipar. La începutul unui ciclu de patru ani un partid strânge în jurul său aliaţi pentru a forma un guvern. Primele luni, de bine sau de rău, aranjamentul funcţionează. Mai ales că, treptat, se adaugă şi traseişti de la celelalte partide. După aceea însă, coaliţia începe să piardă membri. După doi ani, maxim, începe scandalul. Ultimii doi ani asistăm la un fel de trântă în noroi. Se plătesc poliţe. Opoziţia începe să se târguiască pentru fiecare vot. Guvernul ajunge minoritar. Ideea este că dacă vrei să faci ceva, faci în primii doi ani, pentru că altfel nu ai cu cine. Dar pentru asta îţi trebuie o majoritate solidă. Problema, în acest caz, este că PNL şi USR s-au legat la cap cu UDMR, care a fost principala coadă de topor a PSD, din anii 1990 încoace. Este cale de întors? Nu cred. Cam 10 la sută din mandatele din Parlament au ajuns la o grupare numită AUR. Mă îndoiesc profund că cineva se va lega la cap cu ea. (Deşi, trebuie spus, PSD este capabil să încerce acest salt mortal fără plasă de protecţie). AUR este o formaţiune radioactivă. Nici nu a ajuns bine în Parlament şi din direcţia AUR se fac auzite laude aduse lui… Corneliu Zelea Codreanu. Ultima strigare: un acord politic “anti-traseism”, la propunerea UDMR. Sunt convins că se vor găsi destui naivi care să salute propunerea. Însă ideea este perfect neconstituţională, pentru că mandatul imperativ este interzis de Constituţie. Şi nici nu ar avea cum să nu îl interzică. Într-o democraţie, un deputat votează cum vrea el. Şi se alătură la ce grup parlamentar doreşte. Nu ai cum să îi iei mandatul înapoi. Dacă s-ar putea face asta, la comanda şefului de partid, cu ce s-ar mai deosebi un parlament de un congres al Partidului Comunist Chinez? Marja de manevră a actorilor politici este extrem de redusă. Iată de ce sunt surprins să constat că aceştia au adoptat o strategie de mare risc. În teoria jocurilor are un nume: jocul găinii (chicken)….. Deja se vorbeşte despre o guvernare PNL susţinută de o majoritate parlamentară adunată în jurul PSD. (Adică exact ce am avut până acum). Mai interesant, acum, este să vedem de ce anume partidele din România procedează în maniera unor adolescenţi disfuncţionali. În treizeci de ani de “democraţie originală”, acestea nu au învăţat o cultură a dialogului. Dimpotrivă, pentru partidele politice miza este mai degrabă a demarcării unui teritoriu asupra căruia au dispoziţie absolută, de unde urmează să extragă toate beneficiile posibile. Pe acest teritoriu, format din instituţiile publice care îi revin conform “algoritmului”, nici un rival nu este tolerat. Aşa că primul instinct este să mârâie la el până ce acesta se retrage cu coada între picioare. Într-o democraţie veritabilă, există ceva numit “accountability”. Se traduce din engleză, de regulă, ca “responsabilitate”, dar sensul este puţin diferit. Înseamnă că “dai seamă” într-o bună zi. Asta poate merge în Occident, unde partidele îşi fac calcule raţionale. Însă la noi, partidele merg “la rupere”. Abia aşteaptă să îşi umilească partenerii. Sau să manevreze în jurul lor făcând înţelegeri “pe sub masă” cu presupuşii adversari. Integral:
Cine plătește factura unui rating speculativ: statul, leul, românii. Politicienii? Nu. Ei o semnează. Când spectacolul politic al negocierilor pentru formarea guvernului se va termina, prima mișcare a noului cabinet va fi schița de buget pentru 2021. De această schiță a bugetului, care va descrie viziunea guvernului privind deficitul fiscal și creșterea economiei, depinde rămânerea României în clubul națiunilor cu economii recomandate investițiilor, alături de Portugalia, de pildă, sau împingerea ei în compania Argentinei sau a Turciei, care au economii nefrecventabile, la categoria junk. Toate cele trei agenții de evaluare financiară, Standard&Poor’s, Fitch și Moody’s au transmis avertismente clare în acest sens. Toate evaluările celor trei agenții au plasat România la limita ratingului speculativ…. România nu-și permite în acest moment o aruncare a ratingului suveran în categoria nefrecventabilă, deoarece ar fi o criză în interiorul altei crize. Toate economiile lumii sunt afectate de criza provocată de pandemia de Covid 19. Incertitudinile geopolitice sunt la cote maxime. Brexitul, acest interminabil divorț între Uniunea Europeană și Marea Britanie, va avea setul său de efecte negative. Băncile centrale au injectat masiv bani în piețele financiare și au coborât dobânzile chiar sub nivelul zero. Această mișcare a dobânzilor mici, uneori negative, a împins o mare parte din bani către plasamente în piețele financiare, a urcat cotațiile unor companii listate la burse, în timp ce pandemia a doborât valoarea de piață a altora. Fluxurile de bani se mișcă oarecum haotic în această perioadă, dar un lucru e clar: toată lumea fuge de risc. În plus criza provocată de pandemia de Covid 19 este departe de a se fi termina odată cu apariția vaccinurilor. Ea va avea consecințe pe term lung deoarece aici și în lume numeroase afaceri s-au închis, altele vor rămâne fără clienți, șomajul se va amplifica. Deci o triplă ștampilă de risc maxim aplicată de agențiile de rating poate dezechilibra economia noastră și moneda ei….Imaginea simplificată a aruncării ratingului în categoria junk este aceea că statul se va împrumuta mai scump. Desigur, dacă va mai avea de la cine. Să ne reaminim că, în timpul marii crize financiare, când economia României era cotată tot în categoria nerecomandată investițiilor de către Standard& Poor’s și Fitch, guvernatorul băncii centrale a Austriei a recomandat băncilor austrice să-și reducă expunerea față de datoria publică a statelor cu probleme la 10% din valoarea activelor….. Leul sub presiune. Inflație. FMI? În general plasamentele nerezidenților sunt considerate hot money, adică bani fierbinți, deoarece sunt extrem de volatile în situații de criză. O eventuală retragere masivă a acestora ar pune o presiune puternică pe leu. Desigur banca centrală poate ține piept acestei presiuni, însă abilitatea sa de a gestiona situația ar putea fi pusă la încercare și de cealaltă provocare a economiei românești, deficitul de cont curent. Deficitul de cont curent, acea diferență negativă între valuta care intră în țară și cea care iese din ea, consumă, la rîndul său, miliarde de euro. Mărfurile din import se vând pe lei, dar pentru a le aduce în țară, plata se face în valută. Devalorizarea leului va înviora inflația, deoarece atât prețurile mărfurilor din import, cât și tarifele serviciilor evaluate în euro vor urca odată cu moneda europeană. Una dintre consecințele coborârii ratingului este creșterea ratelor dobânzilor, urcând astfel costurile împrumuturilor. Împreună, devalorizarea leului, amplificarea inflației și majorarea dobânzilor la credite scumpește costurile și coboară nivelul de trai. Desigur banca centrală poate coborî dobânda sa cheie, așa încât să compenseze efectul negativ al devalorizării și al inflației, dar este o mișcare greu de anticipat, deoarece poate avea efecte adverse în contextul complicat al politicii monetare. Nu în ultimul rând bursa de valori, deși încă embrionară, ar putea să-și piardă și ea o parte din investitorii de portofoliu, care vor dori să fugă dintr-o țară a cărei economie este considerată riscantă. Integral:
Raport IGSU, dupa controlul in sectiile ATI: Sisteme electrice suprasolicitate, cu defectiuni sau improvizatii Incendiul de la sectia ATI Piatra-Neamt, din data de 11 noiembrie, a scos in evidenta o serie de deficiente in functionearea sistemelor medicale din spitalele romanesti. Ministerul Sanatatii a cerut controale, iar rezultatele arata imaginea dezastrului: au fost descoperite sisteme electrice suprasolicitate, cu defectiuni sau improvizatii. Inspectoratele pentru situatii de urgenta judetene/
DOCUMENT
Doctorul Musta, despre ultimul test pentru COVID-19 care a intrat pe piata din Romania. Care sunt avantajele si dezavantajele unui astfel de test Testul rapid antigenic, intrat recent pe piata din Romania si folosit pe scara larga de tari ca Luxemburg, Slovacia, Ungaria, Austria, Croatia are avantaje, dar si dezavantaje, sustine doctorul Virgil Musta.”Testul rapid de antigen a intrat si in Romania, cam in urma cu o luna. Este un test care se face pentru a depista persoanele care sunt pozitive la virusul SARS-CoV2. Principalul avantaj este ca se face mai repede decat un PCR, dar este si mai ieftin. Are insa si dezavantaje. Din punct de vedere al sensibilitatii specificitatii este buna, 95 la suta, si o sensibilitate, de asemenea de peste 95 la suta, daca incarcatura virala este mare”, sustine doctorul Virgil Musta pentru “Adevarul” Medicul atrage atentia ca daca
Pandemia a scos la iveală dezastrul din sistemul de sănătate
Judecatorii dezvaluie abuzurile la care jandarmii l-au supus pe un protestatar in mandatul lui Carmen Dan: “Anularea amenzilor reprezinta o reparatie partiala” Jandarmii au incalcat doua drepturi fundamentale, la libera exprimare si de a participa la adunari sau manifestari publice, atunci cand l-au amendat repetat, de 14 ori, pe Sandu Matei, unul dintre cei mai cunoscuti participanti la protestele declansate de OUG 13 si de aparare a Justitiei. Aceasta este concluzia Tribunalului Bucuresti, care in septembrie 2020 a decis ca Jandarmeria Capitalei sa-i plateasca protestarului Sandu Matei daune morale de 30.000 de lei. Decizia nu este definitiva, iar ambele parti au anuntat ca o vor contesta. In decembrie 2020, magistratii au motivat aceasta sentinta inedita. Practic, totul incepe in primavara anului 2017, cand Sandu Matei este amendat, in mod repetat, de jandarmii bucuresteni cu contraventii intre 500 de lei si 2.000 de lei. Barbatul le-a contestat in
SpotMedia: Cum a crescut AUR în Frății ortodoxe Extremismul AUR a crescut lent, în sânul unor Frății ortodoxe de sorginte neolegionară, pe care Biserica Ortodoxă Română le-a tolerat, spune istoricul Oliver Jens Schmitt într-un interviu pentru SpotMedia.ro…..AUR a beneficiat de criza Covid, dar și de faptul că PNL nu reprezintă o alternativă convingătoare generală la PSD, deoarece și el suferă de corupție. USR-PLUS s-a slăbit prin conflicte interne și, prin urmare, a pierdut din puterea de convingere. Succesul AUR nu poate fi explicat doar de performanța slabă a celorlalte părți. Pe de o parte, politicienii AUR au fost susținuți de reprezentanți ai altor partide vreme de ani de zile; contactele sunt evidente cu reprezentanți ai PSD, PNL și PMP. Aparent, AUR beneficiază, de asemenea, în mod masiv de rețele ortodoxe puternice, care sunt abia percepute de mass-media urbană, un fel de contracultură ortodoxă. Aceasta se caracterizează, prin altele, prin impactul unor duhovnici cu un trecut legionar sau simpatii legionare. În special în mănăstirile din Moldova, au apărut în mod repetat de-a lungul anilor cazuri de exprimări de simpatii legionare, de pildǎ în jurul lui Iustin Pârvu. În ultimii ani, Frǎția ortodoxă s-a dezvoltat puternic; liderii ei poartă uneori cămașa verde legionară, iar culoarea legionară verde apare în simbolica lor. Aceste grupuri, aparent în cooperare cu părți ale forțelor de securitate, au provocat conflicte interetnice în 2019 (Valea Uzului). Limbajul folosit și punerea lor în scenă în costume naționale, dar și termenul Frǎția ortodoxă, amintește de Frǎțiile de cruce din perioada interbelicǎ. Organizarea taberelor de vară amintește și ea de taberele de muncă legionare. Neolegionarii apropiați de AUR preiau astfel practicile și ideile Legiunii. BOR a tolerat aceste activitǎți, cum a facut și pe vremea lui Codreanu, prin faptul că nu se pronunță deschis împotriva lor. Unii ierarhi ai BOR folosesc chiar criza Covid pentru a face campanie împotriva autorităților, în special în legătură cu pelerinajele. În acest sens s-a remarcat controversatul Mitropolit al Constanței. În special în provinciile de est ale României, influența rusă în cercurile bisericești a crescut semnificativ în ultimii ani: Putna a primit clopote de la Moscova, tot mai multă literatură teologică rusă și hagiografii sunt disponibile în traducere română în mănăstiri; Ucraina este descrisă ca un adversar al României, în timp ce situația Transnistriei nu este abordată în mod deliberat. Gradul în care conducerea BOR este sub presiune a fost demonstrat de problema recunoașterii autocefaliei Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Pentru a răspunde la întrebarea dumneavoastră, da, există curente ortodoxiste care preiau idei din perioada interbelică: antiberalism, anti-occidentalism, anti-individualism, propagandă împotriva minorităților, ideea unei Românii a românilor creștini, legătura strânsă dintre națiune și Biserică într-un proiect de stat autoritar. Aceste grupuri s-au putut dezvolta, la fel ca în perioada interbelică, deoarece unele idei cheie ale lor despre stat-biserică-familie sunt propagate și de instituții recunoscute, precum Academia Română. Se remarcă faptul că ideile neolegionare, AUR și reprezentanții de vârf ai Academiei sunt promovați de către mediul de propagandă rus Sputnik. Așadar, unele idei ale AUR sunt cel puțin parțial susținute – ca „valori tradiționale” – de instituții de seamă ale statului român. BOR nu se poziționează oficial și închide ochii la faptul că membrii clerului tolerează un climat neolegionar; mai mult, în cazuri individuale, cel puțin aparent, îl promovează și ea. BOR a ratat până acum șansa de a arăta cum poate fi conectată pozitiv tradiția ortodoxă la orientarea occidentală a României, aderarea la UE și NATO. Prin urmare, ea împărtășește responsabilitatea pentru curenții anti-occidentali care servesc în cele din urmă intereselor Rusiei, și cu siguranță nu celor din România. Din cauza problemelor disciplinare din interior, care includ, aparent, și cazuri de corupți, atitudinea BOR nu este foarte consecventǎ și credibilă AUR se definește ca fiind partid creștin. De altfel, mulți dintre membrii lui s-au remarcat în Coaliția pentru Familie. Care e rolul BOR în alimentarea acestui curent? De ani de zile, BOR a menținut un discurs categoric conservator asupra problemelor sociale, dar a încercat să-și ascundă propriile probleme disciplinare, cauzate de abateri sexuale (de exemplu, Corneliu al Hușilor). Din cauza problemelor disciplinare din interior, care includ, aparent, și cazuri de corupți, atitudinea BOR nu este foarte consecventǎ și credibilă. De asemenea, trebuie subliniat faptul că BOR nu acționează întotdeauna ca o unitate, ierarhiile regionale, în contextul nostru mai ales în Moldova, stabilindu-și ele propriile accente. Referendumul asupra familiei este una dintre marile înfrângeri ale BOR, deoarece a dezvăluit, printre altele, limitele puterii sale mobilizatoare. Cu toate acestea, pe orbita bisericilor s-au format organizații precum frățiile ortodoxe, care mențin, de asemenea, contacte în mediul academic. În plus, pentru că trecutul legionar al unor părți importante ale elitei românești a fost întotdeauna discutat cu o ambivalență considerabilă și cu o înclinație rapidă către argumentele apologetice, ideile de propagandă legionară și-au păstrat atracția. Ca și în perioada interbelică, credințele și interesele BOR și ale activiștilor ortodocși se suprapun: naționalism, accent pe importanța BOR și tiparele de gândire tradiționale. Am văzut că BOR a avut o luare de poziție puternică în această perioadă, când chiar patriarhul Daniel a avertizat puterea politică de la București să nu limiteze un pelerinaj religios. Spunea șeful BOR că așa au procedat și comuniștii, și au plătit pentru asta. Cum interpretați această declarație? De fapt, întrebarea e mai amplă: care e miza conducerii BOR? Comparația cu dictatura comunistă mi se pare periculoasă, deoarece delegitimizează sistemul democratic. Declarația conține, de asemenea, o amenințare la adresa statului, fapt care ridică întrebarea dacă patriarhul acceptă actuala ordine constituțională.
Ce ne arată trenul Gara de Nord – Aeroport despre cum știe România să facă lucrări importante de infrastructură Duminică au început să circule trenurile între Gara de Nord și Aeroportul Otopeni și viteza maximă atinsă este 100 km/h, în timp ce viteza medie este 50 -60 km/h. Proiectul spune multe despre cum abordează România lucrările importante, fiindcă ne mișcăm greu, nu gândim pe termen lung și facem lucrurile pe ideea ”las că merge și-așa”. Cel mai important este că trenul există și că se circulă, iar de acum contează mult ca hibele să fie reparate și lucrurile să fie mai bine gestionate. Către aeroportul din Stockholm trenurile rulează cu 160 km/h, la Londra și Madrid, Lisabona, Copenhaga și Sofia există metrou la aeroport, iar la Zurich sunt chiar și 7-8 trenuri pe oră între gara centrală și aeroportul Kloten. La Paris și Lyon sunt gări de TGV în aeroport, orașul Trieste a deschis gară la aeroport în 2018, iar Istanbulul va inaugura în 2021 o linie de metrou către noul mega-aeroport. România nu avea cum să se bată în ”liga mare” și ar fi fost aberant să construim o linie de mare viteză care să coste jumătate de miliard de euro. România face tare greu autostrăzi, și când le face apar uneori probleme, dar la căi ferate noi stăm și mai prost, și nici la cele existente nu suntem în stare să reparăm total în medie mai mult de câteva zeci de km/an…..Nu a fost un proiect gândit pe termen lung Linia nouă către aeroport nu este electrificată, deci pot merge doar trenuri diesel, iar acei 2,9 km făcuți acum sunt linie simplă care se bifurcă doar la intrarea în gară. Europa a electrificat masiv și are trenuri noi, România nu este în stare să cumpere trenuri noi, fiindcă licitațiile ”cad” una după alta…..Gara de la aeroport este frumoasă și luminoasă, clar cea mai modernă din țară. O problemă pentru viitor este că are însă doar două linii și, cumulat cu linia simplă, pare greu de crezut că vom vedea vreodată trenuri directe Aeroport – Ploiești, Aeroport – Târgoviște, Aeroport – Urziceni sau Aeroport – Giurgiu. Din start proiectul nu are, din păcate, loc enorm de creștere. Poate părea exagerat să vorbim despre trenuri directe către orașele de provincie, dar nu ar fi o idee atât de rea dacă ar exista o strategie pentru a atrage și călătorii din orașe apropiate de Capitală. Integral:
Vaccinul Moderna, conceput din 13 ianuarie, inainte ca autoritatile chineze sa admita ca COVID-19 se transmite de la om la om. Cercetatorii au lucrat un singur weekend Moderna a anuntat pe 16 noiembrie 2020 ca vaccinul mRNA-1273 este finalizat si ofera o eficienta de 94,5%. Cu toate acestea, serul a fost conceput inca din 13 ianuarie 2020, la doar doua zile dupa ce a fost facuta publica structura genetica a virusului SARS-CoV-2. Compania farmaceutica a reusit sa proiecteze vaccinul intr-un singur weekend, la inceputul anului, inainte ca autoritatile chineze sa admita ca virusul poate fi transmis de la om la om, cu o saptamana inaintea confirmarii primului caz in SUA, potrivit The New York Magazine, citat in
Majoritatea spitalelor din România au aer condiționat de apartament la Terapie Intensivă, deși e interzis! Acumularea de oxigen, element asupra căruia se fac cercetări în dosarul incendiului de la Piatra Neamț, a fost posibilă pentru că nu exista un sistem special de tratare a aerului. „Spliterele” de pe pereții spitalelor sunt împotriva standardelor secțiilor ATI. Catastrofa de la Piatra Neamț a scos la iveală un viciu de conformitate cu mare risc: cea a aerisirii saloanelor ATI. Și nu doar de la Piatra Neamț. Situația e generalizată, arată o documentare a Libertății. Căci aparatele de aer condiționat de apartament, închise acum în multe spitale din cauza COVID, n-au ce să caute la ATI. Ele există în locul instalațiilor de tratare a aerului, care ar putea reduce pericolul de incendiu, pentru că ar asigura un dozaj mult mai aproape de normal în secțiile ATI. Regula ignorată „Sistemul (Sistemul de ventilare, n.red.) nu este folosit la pacienții cu COVID. Nu este indicat, ca să nu se răspândească virusul”, a spus imediat după accident Liviu Ungureanu, șeful secției ATI Piatra Neamț, pentru G4Media. Afirmația sa e adevărată doar pe jumătate, conform specialiștilor consultați de Libertatea. DA, la Piatra Neamț, instalația nu putea fi folosită. Pentru că era un aparat de aer condiționat de tip split. „De apartament”, cum îi spun medicii ATI. Care recirculă aerul și, prin componenta sa externă, îl răcește.
The Lancet: Toată lumea se concentrează pe vaccin, dar există un alt Covid, de anduranță. Avertisment pentru anii următori Multiple leziuni ale organelor sunt depistate la un număr tot mai mare de pacienți care au fost infectați cu coronavirus. Ele variază de la probleme de respirație, la oboseală, dureri de cap, palpitații, dureri în piept, probleme locomotorii, depresie sau insomnie, iar vârsta celor afectați diferă, potrivit publicației medicale The Lancet. La Academia de Științe Medicale – Lancet, profesorul Bin Cao a prezentat consecințele infectării pe termen lung și efectele Covid-19 asupra unor pacienți din Wuhan, avertizând că urmările și disfuncțiile din organism pot persista cel puțin pentru șase luni. Este vorba despre așa numitul „Covid de anduranță”, care deocamdată ridică multe semne de întrebare și are nevoie de studii aprofundate, menționează publicația The Lancet. Studiul prezentat în China datează de la finalul lunii noiembrie. Între timp, mari puteri ale lumii au anunțat că vor studia cu atenție efectele Covid-19 pe termen lung. Pe 4 decembrie, Institutul Național de Alergii și Boli Infecțioase din Statele Unite a organizat un prim congres despre ”Covidul de anduranță”. În Marea Britanie, NHS (National Health Service) a anunțat că 40 de laboratoare încearcă acum să găsească răspunsuri la simptomatologia pe termen lung ca efect al infectării, iar acum se dorește elaborarea unui protocol medical de specialitate. The Lancet notează că, în ciuda acestor eforturi, există în continuare multe necunoscute. Care sunt diagnosticele în astfel de cazuri, definițiile de caz, tipurile de boală care se încadrează în Covidul de anduranță. Cât durează efectele? Cine intră în categoriile de risc ale unor sechele severe și de durată? Care sunt cauzele și cum se ajunge la aceste consecințe? Cum se previn sau reduc efectele? Există vreun tratament adecvat pentru recuperarea tuturor funcțiilor unui pacient? Ce fel de recuperare trebuie făcută?…. The Lancet atrage atenția că în acest moment toată atenția lumii este îndreptată asupra vaccinurilor așteptate, dar cei afectați, care au rămas cu sechele asupra organismului, vor avea de suferit în continuare. Și nu se știe dacă își vor reveni complet vreodată. Medicii trebuie să-și asculte pacienții și să-i înțeleagă, să ia în calcul comorbiditățile și simptomele. Fără o definiție de caz pentru Covid de anduranță și în absența unui test pentru diagnosticare sau a unui tratament reușit, medicii vor fi în imposibilitatea de a-și ajuta pacienții. Deși vaccinarea este o prioritate, multe state răspunzând prin asta pandemiei, pacienții cu Covid de anduranță nu trebuie uitați sau ignorați de îndată ce țările vor considera că pandemia s-a sfârșit. Integral:
Efectele devastatoare ale restrictiilor si izolarii asupra psihicului uman: “Masurile salveaza vieti, insa ii condamna pe unii oameni la alte boli” Izolarea sociala duce in cele mai multe cazuri la depresie, la fel cum depresia conduce de regula la izolare sociala. Si mai grav este ca in unele cazuri depresia poate sa ucida. O spun psihologii si psihiatrii din intreaga lume, dar o arata si statistica. Depresia, in toate formele ei, este de departe cea mai frecventa tulburare psihica. Numai in 2014, in Romania s-au sinucis 2400 de oameni, cea mai mare parte dintre ei avand o depresie diagnosticata sau nu. De atunci cifrele au cunoscut o crestere continua, iar in ultimul an au accelerat, ca urmare a izolarii, panicii si a masurilor restrictive luate de autoritatile de pretutindeni pentru a stavili pandemia COVID-19. Altfel spus, masurile restrictive au salvat vieti, deloc putine, dar i-au condamnat pe multi altii. Potrivit World Health Organization, depresia s-a situat pe locul 4 in randul celor mai grave boli, incepand cu anul 2000. Se preconizeaza ca dupa anul 2020 aceasta se va plasa pe locul 2, devenind una dintre cele mai semnificative cauze de dizabilitate in lume. Psihologul clujean Marian Pop atrage atentia asupra problemelor cauzate de restrictiile anti-COVID. “Restrictiile luate impotriva pandemiei sunt de inteles daca ne gandim la amploarea acestui val 2 al pandemiei, dar tot mai multe studii arata ca pe langa beneficii aduc si o multime de neajunsuri. Izolarea si carantina salveaza vieti, insa in unele cazuri ii condamna pe oameni la alte boli, unele dintre acestea putand conduce la
Liberalizarea prețului la energie electrică / Cum au ajuns consumatorii să fie total ignorați de către autoritatea de reglementare Doar trei săptămâni mai sunt până la liberalizarea prețului energiei electrice, însă abia 10% dintre consumatori cunosc acest lucru, după cum arată un sondaj realizat de Asociația Energia Inteligentă. De ce? Din cauza inexistenței unei campanii de informare în care ar fi trebuit să se implice atât furnizorii de energie, cât și Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE). Prin lege, ANRE are și rol de informare și protecție a consumatorilor, însă aceștia sunt ignorați exact în momente cheie, cum ar fi liberalizarea pieței energiei electrice. Sunt prea puțini cei care știu că pot încheia contracte mai avantajoase, iar cei care cunosc acest lucru nu au la dispoziție informații precise legate de oferte și comparații clare ale acestora.
Ministerul Fondurilor Europene este cel care a pus piedici firmelor cu probleme la accesarea granturilor. Care este justificarea instituției Măsura afectează peste două mii de firme care au depus cereri pentru capital de lucru și care se văd acum lăsate pe dinafară, cu șanse mici de a supraviețui crizei economice. Surse guvernamentale spun că între Ministerul Eonomiei și cel al Fondurilor Europene există din ce în ce mai multe divergențe. Ministerul Fondurilor Europene, condus de Marcel Boloș, este cel care a eliminat firmele cu probleme financiare de la accesarea granturilor europene, în ciuda recomandărilor făcute de Comisia Europeană, au declarat surse guvernamentale pentru Libertatea. Informațiile au fost confirmate de reprezentanții instituției, aceștia afirmând că scopul măsurii a fost „pentru a garanta eficiența investiției publice”. Mai exact, statul s-a temut că firmele cu probleme ar ajunge oricum în insolvență sau faliment, astfel că banii ar fi pierduți fără a genera dezvoltare economică. Două mii de firme eliminate Statul a deschis în luna octombrie o schemă de ajutor prin care acordă capital de lucru din fonduri nerambursabile. Firmele puteau accesa maximum 150.000 de euro, iar beneficiarii trebuiau să aducă 15% din suma solicitată. Criteriul de acordare a fost „primul venit, primul servit”. Ministerul Economiei gestionează această schemă. Inițial, bugetul era de 350 de milioane de euro, dar apoi schema a fost suplimentată din cauza numărului mare de firme înscrise. Acum, bugetul ei total este de 1,067 miliarde de euro, din care 765 de milioane de euro din fonduri nerambursabile, 142 de milioane de euro de la buget și 160 de milioane de euro coparticipare de la beneficiari. Din cele 22.226 de firme doritoare, un număr de aproximativ 17.000 au cereri valide, potrivit anunțurilor anterioare ale autorităților. Celelalte nu îndeplinesc cerințele, cea mai importantă fiind să nu se afle în dificultate financiară. În această categorie se regăsesc peste două mii de firme care s-au înscris. O firmă este considerată în dificultate financiară dacă pierderile sunt mai mari de 50% din capitalul subscris și vărsat. Au dat vina pe Comisia Europeană Inițial, Ministerul Economiei a dat vina pe Comisia Europeană și pe regulamentele acesteia pentru blocarea firmelor cu o situație financiară proastă de la accesarea fondurilor. Într-un răspuns oficial către Libertatea, Ministerul Economiei indica regulamentul Fondului European de Dezvoltare Regională (FEDR), din care provin sumele, ca argument pentru interdicție. Numai că Executivul european a schimbat în acest an cadrul legal în privința ajutoarelor de stat, astfel încât să se poată acorda bani și firmelor în dificultate la 31 decembrie 2019. Sunt în continuare considerate în dificultate firmele în insolvență și faliment și cele care au de returnat ajutoare către stat. Acestea nu au fost exceptate prin noul cadru european. Guvernul știa de modificarea cadrului privind ajutoarele Cronologia arată că autoritățile de la București erau la curent cu modificările aduse de autoritățile de la Bruxelles. Integral:
Autoritatea Europeană Bancară, raport cu avertisment referitor la creditele putrede din bănci N-a trecut decât un deceniu de când creditele „putrede”, numite subprime, au zguduit lumea financiară și pe noi odată cu ea. Iata că, în raportul său anual publicat vineri, Autoritatea Europeană Bancară (AEB) își exprimă îngrijorările privitoare la o sporire a împrumuturilor cu probleme, în bilanțurile instituțiilor financiare. AEB se mai așteaptă și la o deteriorare substanțială, a calității creditelor. Este un lucru care să ne îngrijoreze? Iar dacă e așa putem face ceva, sau sistemul se va regla de la sine? Având în vedere cel de-al doilea val al pandemiei de Covid-19, autoritatea bancară a UE avertizează asupra scăderii profiturilor instituțiilor financiare și asupra creșterii reînnoite a creditelor cu probleme, în bilanțurile acestora. Incertitudini mari, profitabilitate mică Deși poziția capitalului și a lichidității băncilor este încă solidă, în ciuda crizei Corona, ABE a declarat vineri, 11 decembrie, când și-a prezentat evaluarea anuală a riscurilor pentru sectorul financiar, că „incertitudinea economică persistă, iar profitabilitatea este la un nivel record de mic”. Există, de asemenea, semne că se deteriorează calitatea activelor din bilanțuri. Iata ce se spune, la modul concret: Autoritatea bancară europeană (ABE) a publicat astăzi evaluarea anuală a riscurilor sistemului bancar european. Raportul este însoțit de publicarea exercițiului de transparență la nivelul întregii UE, din 2020, care oferă informații detaliate, într-un format comparabil și accesibil, pentru 129 de bănci din 26 de țări SEE / UE și pentru 6 bănci din Marea Britanie. În ciuda șocului COVID-19, băncile au menținut rapoarte solide de capital și lichiditate și și-au sporit împrumuturile către economia reală. Cu toate acestea, incertitudinea economică persistă, profitabilitatea este la niveluri record de mici și există mai multe indicii preliminare, pentru o deteriorare a calității activelor. Potrivit EBA, rentabilitatea capitalului propriu (ROE) din industria bancară a scăzut la 0,5%, în luna iunie a anului curent. În 2019, aceasta era de 6,7%. Un motiv special, care este invocat, ar fi costurile crescute pentru ajustările valorice. Într-o mai mică măsură, și încasările mai reduse ar fi jucat un rol. ABE se așteaptă la „o deteriorare substanțială a calității creditului” în trimestrele următoare, din cauza expirării măsurilor de sprijin, cum ar fi garanțiile guvernamentale. Prin urmare, băncile ar trebui să revină, cât mai repede posibil, la debitorii aflați în dificultate, pentru a găsi împreună soluții. În raportul său, ABE a subliniat, de asemenea, că aproximativ 50% din implicarea instituțiilor guvernamentale în companiile mari este potențial legată de riscurile climatice. În total, ABE a analizat datele și cifrele de la 135 de bănci europene. Cu toate acestea, doar 29 de institute financiare s-au arătat dispuse să ia parte la acest sondaj voluntar. Integral:
Cum a lovit pandemia de COVID-19 fondurile de pensii private. S-au vazut nevoite peste noapte sa returneze sume uriase Fondurile de pensii private au primit in 2020 o lovitura extrem de grea odata cu pandemia de coronavirus. Dintr-o data, s-au vazut nevoite sa returneze sume uriase de bani, iar investitiile “traditionale” nu mai reprezentau o sursa de profit. “Prin prisma impactului initial al izbucnirii pandemiei de COVID-19 asupra pietelor financiare, fondurile de investitii din UE au inregistrat o deteriorare a lichiditatii pe anumite segmente ale fondurilor de investitii cu venit fix combinata cu iesiri de capital ale investitorilor”, se arata in raportul semestrial al Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF). Pandemia i-a fortat pe investitori sa-si scoata o parte din banii investiti in fondurile de investitii cu venit fix, rascumpararile atingand cote maxime in martie 2020. Din cauza volumului mare de rascumparari anumiti administratori de fonduri au decis sa le suspende, in parte din cauza incertitudinilor evaluarilor, dar si ca urmare a iesirilor de capital. Intre a doua jumatate a lunii martie si mai 2020, aproximativ 200 fonduri de investitii din UE si Marea Britanie au trebuit sa suspende temporar rascumpararile.”Anumite fonduri ETF au fost tranzactionate cu discounturi mari, reflectand problemele de lichiditate ale activelor de baza, in special in martie si aprilie 2020. De asemenea, anumite fonduri monetare au fost afectate la sfarsitul lunii martie in conditiile expunerii la pietei monetare din SUA”, se mai arata in analiza. Incepand cu aprilie 2020, lichiditatea fondurilor de investitii s-a imbunatatit, observandu-se o crestere a intrarilor de capital si o revenire generala a performantei. Impactul negativ al pandemiei de COVID-19 asupra economiei reale si a pietelor financiare a afectat investitorii de retail si pe cei institutionali, increderea acestora scazand puternic in semestrul I al anului 2020, pe masura ce performanta instrumentelor financiare a scazut la niveluri foarte joase. Banii au ramas in depozite bancare Distributia activelor financiare a ramas concentrata in cadrul canalelor traditionale de economisire, cum ar fi depozitele bancare, in timp ce investitiile directe pe pietele financiare sau in active mai riscante, de tipul actiunilor, s-au mentinut la un nivel agregat. “Cu toate acestea, scaderea abrupta a preturilor activelor si cresterea volatilitatii in urma pandemiei a corespuns cu o majorarea a cumpararilor de actiuni si a volumelor tranzactionate de catre investitorii de retail in perioada februarie – martie 2020. Pietele primare au fost de asemenea influentate de socul produs de coronavirus, emisiunile de actiuni si obligatiuni intrand intr-o perioada de stagnare, in conditiile in care lichiditatea scazuta si volatilitatea ridicata au crescut costul capitalului, companiile evitand finantarea pe piata de capital”, spune studiul. Desi una din prioritatile Uniunii Pietelor de Capital este facilitarea accesului la finantare pentru companiile UE, inclusiv IMM-urile, acestea din urma s-au bazat mai mult de imprumuturile bancare in timpul crizei, numai o mica parte apeland la pietele de actiuni ca o sursa de finantare externa. Integral:
Timpul de călătorie cu trenul a crescut pe ruta București-Timișoara. Trenurile fac mai multe ore pe drum decât cele din 1939 O călătorie cu trenul pe ruta Timișoara-București durează mai bine de 10 ore. Timpul de călătorie a crescut în ultimii 25 de ani. În anul 1996 cei 533 de kilometri erau parcurși în 6 ore, potrivit Hotnews. …. Timpul de călătorie cu trenul a crescut pe ruta București-Timișoara. Trenurile fac mai multe ore pe drum decât cele din 1939 De Denisa Dudescu, Duminică, 13 decembrie 2020, 12:43. Ultimul update Duminică, 13 decembrie 2020, 12:59 O călătorie cu trenul pe ruta Timișoara-București durează mai bine de 10 ore. Timpul de călătorie a crescut în ultimii 25 de ani. În anul 1996 cei 533 de kilometri erau parcurși în 6 ore, potrivit Hotnews. Integral:
Dr. Beatrice Mahler: „Descoperim noi patologii secundare post-COVID-19” Mulţi dintre pacienţii care trec prin infecţia cu SARS-CoV-2 rămân cu sechele importante. ”Nu doar sechele respiratorii post-COVID-19, ci şi sindroame neurologice. Cred că suntem la începutul descoperirii unor noi patologii secundare. Sunt pacienţi care nu au avut neapărat forme severe, dar care dezvoltă tulburări endocrine, sindroame anxioase, tulburări de sensibilitate”, atrage atenţia dr. Beatrice Mahler, medic primar pneumolog, managerul Institutului Naţional de Pneumoftiziologie ”Prof.dr. Marius Nasta” din Bucureşti, ”Vindecarea se face printr-o cicatrice” Specialistul mai spune că dispneea şi insuficienţa respiratorie sunt simptomele existenţei sechelelor pulmonare. ”În plămâni avem două teritorii: unul alveolar, săculeţii de aer care au în momentul fazei acute nişte proteine care în majoritate se resorb. Dar, dacă leziunile sunt intense, vindecarea oricărui proces inflamator se face printr-o cicatrice, printr-o fibroză. Atunci când inflamţia este extinsă, chiar dacă o parte din proteinele acestea sunt resorbite, o parte rămân în alveole şi cicatricea care se formează presupune pierderea capacităţii funcţionale a plămânului. Pentru totdeauna” Un alt aspect pus mai recent în evidenţă, adauă medicul pneumolog, este modificarea permeabilităţii vaselor la nivel pulmonar.
Ce spune un cercetator roman la Cambridge despre influenta mutatiei coronavirusului: “Are toate datele sa fie tintita de vaccin”…. Specialistii spun ca noul coronavirus a suferit mii de mutatii de la inceputul pandemiei si informatiile despre ele ne-au alimentat anxietatea in aceste luni. Despre unele s-a spus ca ar face virusul mai agresiv sau mai contagios, scrie
Vaccinul dezvoltat de AstraZeneca şi Oxford este primul cu rezultate validate de o revistă ştiinţifică Vaccinul dezvoltat de compania farmaceutică AstraZeneca şi Universitatea Oxford împotriva COVID-19 a devenit marţi primul vaccin din lume ale cărui rezultate de eficienţă au fost validate de revista ştiinţifică The Lancet, informează AFP, DPA şi Reuters, conform Agerpres. Publicarea acestor rezultate, ce au fost analizate de cercetători independenţi, confirmă faptul că vaccinul menţionat are o eficienţă medie de 70%, în conformitate cu anunţul făcut de compania AstraZeneca pe 23 noiembrie. „Vaccinul AZD1222 are o eficienţă de aproximativ 70%”, au anunţat cercetătorul Andrew Pollard şi echipa lui într-un articol publicat marţi în The Lancet. Studiul din The Lancet arată că vaccinul AstraZeneca-Oxford este în general sigur, întrucât doar trei dintre cei 24.000 de voluntari au dezvoltat efecte secundare severe într-o perioadă de trei luni şi jumătate de monitorizare, deşi cercetătorii nu sunt siguri că efectele secundare au fost cauzate de acest vaccin. Eficienţa vaccinului a depins de posibilitatea ca voluntarii să primească două doze complete – conform cerinţelor – sau dacă au făcut parte dintr-un grup care a primit în mod accidental doar o jumătate de doză la prima inoculare.
Un medic bihorean e acuzat că a luat mită de la aproape 500 de pacienți în 25 de zile. Câți bani a strâns Un medic primar din Bihor, fost șef al serviciului de expertiză medicală din cadrul Casei Judeţene de Pensii Bihor, a fost trimis în judecată de procurorii DNA, fiind acuzat că a primit mită de la 491 de pacienţi, în valoare de 90.370 lei și 17.760 de euro. Suma de bani a fost strânsă în doar 25 de zile lucrătoare, relatează Agerpres.
Preț umflat de 4 ori! Companie de stat condusă de politruc PNL ia lampa UV de 200 de lei cu 823 de lei SMART asigură mentenanța la Transelectrica. Fostul director a luat 95 de lămpi cu UV pentru a feri angajații din birouri de virus. Achiziția e aberantă: firma de stat a plătit un preț de 4 ori mai mare decât cel real. Cumpărătorii spun pe forumuri că produsul e mediocru. Tot anul s-au făcut achiziții directe la prețuri umflate, invocându-se pandemia. Un exemplu: fostul director general al SMART SA, compania subordonată Guvernului care face mentenanța la Transelectrica, a plătit pe niște lămpi de birou cu ultraviolete un preț de patru ori mai mare. Un mizilic. Un preț „un pic” mai mare. De patru ori mai mare În octombrie 2020, prețul unei lămpi V Tac VT era de 200 de lei pe site-urile din e-commerce. Directorul de-atunci al SMART SA, Florin Melciu, a plătit „un pic” mai mult: 823 de lei/bucată. De patru ori mai mult. La scurt timp după această achiziție, lui Florin Melciu nu i s-a prelungit mandatul de director, care expira la 3 noiembrie. El era deja ales PNL în Consiliul General al Municipiului București. Noua directoare de la SMART îi este prietenă lui Melciu, fiind din aceeași filială de sector. Ileana Prodeus nu vede nicio problemă la prețul dat pe lămpile UV: „În pandemie prețurile cresc”, consideră directoarea SMART SA. Oficial, lămpile ar fost achiziționate pentru a proteja angajații la serviciu de virusul Sars-Cov 2, dar cu toate acestea tot s-au înregistrat îmbolnăviri. Lampa V Tac achiziționată de Smart SA costă pe emag.ro doar 199 de lei Justificarea noii conduceri: prețuri de pandemie Fostul director a cumpărat 95 de lămpi. Modelul este banal, pe Emag se găsește la 200 de lei bucata, redus de la 230 de lei. Produsul se numește V Tac VT 3238. Compania de stat a cumpărat lămpile dintr-o altă sursă. Informațiile online despre lampa UV arată că aceasta a avut, de la apariție, un preț de maxim 260 de lei. Este inexplicabil, astfel, de ce SC SMART SA a plătit, acum două luni, de patru ori mai mult decât prețul actual al produsului. Integral:
Victor Negrescu: Planul de redresare riscă să fie respins. Documentul trebuie aprobat de Parlamentul României Europarlamentarul Victor Negrescu atrage atenția, marți, că planul național de redresare și reziliență prezentat public de Guvern riscă să fie respins de către Comisia Europeană. Negrescu susține că acesta nu corespunde cerințelor europene. “Dacă nu modificăm rapid planul, acesta poate fi respins pentru că încalcă cerințele europene. Noi am atenționat, printr-o analiză complexă prezentată înainte de publicarea documentului realizat de Guvernul României, că țara noastră trebuie să respecte obiectivele fixate în comun la nivel european privind alocarea de finanțări adecvate pe zona de educație, de digital sau de combatere a inegalităților. Din păcate, aceste ținte nu sunt atinse. Politizarea documentului, prin prezentarea sa în cadrul unui eveniment electoral, face ca planul prezentat să nu mai poată fi luat în considerare. Actualul Guvern PNL și-a pierdut orice fel de legitimitate în a iniția acest plan, de aceea considerăm oportun ca planul să fie amendat rapid înainte de a fi trimis oficial Comisiei Europene și a evita astfel respingerea sa. Pentru o legitimitate mai mare, documentul trebuie să fie aprobat de Parlamentul României”, susține europarlamentarul Victor Negrescu, membru în Comisia pentru Bugete din Parlamentul European. Problemele identificate în cadrul analizei realizate de europarlamentarul român sunt următoarele:
VIDEO Școala online și la distanță, într-un reportaj TVR Iași. Profesor: Greșeala a fost de atunci, din martie, când s-a anunțat că elevii pot trece clasa cu o notă, două sau chiar cu niciuna, doar cu media din primul semestru. Ei consideră că tot așa va fi și acum Școala online fără conexiune la internet și fără suficiente echipamente digitale pentru toți copiii este o realitate dureroasă în satele românești. Profesorii se plimbă din poartă în poartă cu fișe pentru copii și le explică părinților sau celor care-i au în grijă, cum să-i ajute pe cei mici să le completeze. De multe ori, nici părinții nu se pricep, fie din lipsa educației fie fiindcă au familii foarte numeroase, fin din ambele cauze. Rezultatul este o școală improvizată. Copiii pe care i-a prins pandemia în clasa I anul trecut vor intra în clasa a III-a fără să fi terminat alfabetul, darămite tabla înmulțirii, spun îngrijorați învățătorii. Jurnaliștii de la TVR Iași au făcut un reportaj de 24 de minute în câteva sate din România, au stat de vorbă cu profesori, au mers din poartă-n poartă cu ei în timp ce cadrele didactice le împărțeau elevilor și familiilor lor fișele de lucru pentru școală. Efortul cadrelor didactice, chiar dacă e susținut uneori de fundații și organizații neguvernamentale, nu poate sustitui aproape un an de școală pierdut deja, iar lipsa conexiunii la internet din aceste sate face din școala online mai mult o glumă și o dezamăgire, după cum se poate desprinde din reportaj. Una dintre profesoarele care duce fișe copiilor prin sat, chiar directoarea școlii Mironeasa, din Iași, Cristina Botezatu, trage o concluzie a felului în care sunt în acest moment mobilizați elevii să învețe și arată unde, în opinia ei, s-a “stricat” motivația acestora: „Greșeala a fost de atunci, din martie, când s-a anunțat că pot trece clasa cu o notă sau două note, chiar cu niciuna, doar cu media din primul semestru și atunci ei consideră că tot așa va fi. Nu există nicio constrângere, cum să-l pedepsesc? Să-i pun absență fiindcă el nu are echipamente? Mă duc cu fișele… trebuie să-l evaluez cumva”, a explicat profesoara. Ea spune că se gândea la varianta de a duce câte o clasă la biserică, să facă ore de română și matematică acolo, dar nu știe dacă are voie. Părinții sunt îngrijorați fiindcă nu știu cum să-i ajute pe copiii lor și își dau seama că șansa la o educație și la a trăi o viață mai bună ca a lor ar putea rămâne un vis din cauza deciziei autorităților de a întrerupe școala în felul acesta, chiar și în comunitățile mai izolate unde educația online este imposibilă…. Eliza Drob, specialist în PR la Fundația World Vision, la Iași, spune că „unul din trei sate din România are regiuni fără semnal la telefon, nici măcar nu pot să sune, nu mai vorbim de date mobile sau 4G care sunt foarte îndepărtate de realitate, de ce se spune la televizor.”
Sumele uriaşe plătite pe iluminatul festiv din Bucureşti în ultimii ani …. Asociaţia Naţională de Protecţie a Consumatorilor InfoCons a realizat un studiu comparativ cu privire la cheltuielile Primăriilor din cadrul reşedinţelor de judeţ din România pentru iluminatul festiv din perioada sărbătorilor de iarnă, respectiv iarna anului 2017 (decembrie 2017 – ianuarie 2018), iarna anului 2018 (decembrie 2018 – ianuarie 2019 ) si iarna anului 2019 (decembrie 2019 – ianuarie 2020.) 1. Alocarea financiară aferentă ornamentelor utilizate pentru iluminatul festiv Iarna 2017: 3.352.941,35 lei ( ≈ 745.098 euro ) Iarna 2018: 11.939.796, 67 lei (≈ 2.653.288 euro) Iarna 2019: 12.900.000 lei (≈ 2.866.666 euro) – 954.266,15 lei au achitat în medie Primăriile din România pentru iluminatul festiv în perioada 2017-2019…. Primăria Municipiului Bucureşti nu a realizat contorizare separate pentru iluminatul festiv. Pentru iarna 2017 consumul estimat pentru perioada funcţionării iluminatului festiv a fost de 12.784 kwh. Integral:
Când fanaticii intră în Parlament, misticismul devine program de guvernare și religia suferă Unii dintre liderii AUR se proclamă creștini, dar nu sunt decât extremiști. Așa cum Ku Klux Klan nu erau creștini, ci niște radicali care încălcau ce predicau, liderii AUR nu fac nici un bine credinței pe care o invocă.“O Românie sub spectrul lui Hristos”, asta vor liderii AUR, care se prezintă drept un partener de nădejde al Bisericii Ortodoxe în Parlament. Sunt dușmanii naturali ai “corectitudinii politice”, născuți dintr-o spumă de idei revanșarde, cu o puternică încărcătură afectivă în care pun de-a valma autoritatea religiei cu cea a statului și cu un potențial evident subestimat de destabilizare. Liderii AUR nu au apărut acum pe scena politică, ci, în diverse alte formule, au încercat ani la rând să promoveze noul naționalism, așa cum îl numesc ei, sau acest tip de conservatorism religios pe care astăzi îl afișează. Misiunea? “Construirea unei rezistențe creștine la cel mai înalt nivel politic”, după cum o descrie copreședintele AUR, Claudiu Târziu. … Definiția fanatismului nu e cea a mișcării conservatoare, ea se exprimă mult mai simplu: dacă nu ești ca mine, te vei schimba sau vei dispărea. Numai să le discuți privilegiile e un act de lezmaiestate Parteneriatul cu BOR este natural, fiindcă, într-o lume în care discriminarea ar fi, cu adevărat, abolită, o organizație ca Biserica Ortodoxă Română ar avea mari probleme în a convinge statul român că merită să își păstreze privilegiile. În acleași timp, unii dintre înalții prelați separă oamenii în buni și răi, uneori în funcție de criterii complet arbitrare precum apartenența la o altă religie decât cea corectă. ….“Desigur, mai întâi Biserica ar fi lipsită de toate subvenționările de care se bucură organizațiile de interes public pentru a susține acțiuni de caritate sau alte activități proprii. Pe urmă, va pierde scutirile de taxe pe care le are ca orice organizație de interes public. Apoi vor urma amenzile, măsurile opresive care vor merge până la închiderea persoanelor care se opun legii anti-discriminare.” ….. 
Cum functioneaza si cum este livrat vaccinul Pfizer/BioNTech impotriva COVID-19. Britanicii au inceput vaccinarea Asistentele si medicii din Marea Britanie au inceput marti, 8 decembrie, administrarea unui vaccin anti-
Motivul pentru care niciun vaccin nu ne va apara vreodata 100% de COVID. “Exista o problema de transcriere. Sanse de 5-6%” …. Profesor universitar in Statele Unite ale Americii, la Iowa University, si director al Departamentului de Sanatate Publica din cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj, Razvan Chereches vorbeste in cadrul unui interviu pentru Ziare.com despre noile vaccinuri anti-COVID, despre vaccinurile anti-gripale si explica motivele pentru care niciun vaccin nu ofera protectie 100%. Expertul in sanatate publica a comentat si ultimele informatii aparute in presa franceza, conform carora virusul ar putea fi transmis in continuare chiar si de cei care sunt vaccinati. Totodata, Chereches a explicat si de ce in unele situatii cei expusi SARS-CoV-2 nu se infecteaza, in timp ce in alte cazuri virusul poate fi chiar fatal…..Razvan Chereches: Ca sa te infectezi ai nevoie cam de 1.000 de virusuri. Altfel spus, este nevoie de un numar de virusuri suficient de mare ca sa intre in sistem si sa se multiplice. Generam imunitate nespecifica pe care orice pare dubios sare sa atace. Deci e nevoie de un numar suficient de mare virusuri. E ca si cu spermatozoizii. Nu ajunge un singur spermatozoid, e nevoie de sute de mii ca sa ajunga unul singur la destinatie. Exact la fel stau lucrurile si aici. Daca cineva intra in contact cu virusul, dar nu inhaleaza foarte multe virusuri, nu se va imbolnavi….. In momentul in care suntem expusi la o alta persoana care este infectata, iar persoana respectiva nu poarta masca, vorbeste, canta, stranuta, tuseste spre noi, picaturile respective ajung la noi. Nici noi nu purtam masca, deci scenariul cel mai prost posibil, si ajungem sa inhalam. Virusurile ajung pe mucoasa. Intra in sistem si, daca am fost vaccinati, anticorpii recunosc proteinele de pe membrana virusului si pot sa il atace. Ca noi sa putem sa fim infectiosi, nu transmitem virusurile pe care le-am luat mai departe. Ce facem e ca ne infectam, organismul nostru incepe sa produca in nestire virusuri la randul lui si apoi incepem sa imprastiem in jur. E un joc al numerelor. Deci ca eu sa pot sa infectez alte persoane trebuie sa transmit sute de mii de virusuri, ca la el sa ajunga minim 1.000 si sa infecteze persoana respectiva. Daca la el au ajuns 1.000 sau mai mult, dar nu au intrat in celule si nu au inceput sa se multiplice, pentru ca o buna parte dintre ele au fost interceptate de catre sistemul imun care a fost deja antrenat si a sarit sa le distruga, nu ma apuc sa multiplic virusul si sa il imprastii in mediul din jur, ca sa fiu infectios. Aici nu merge ca am luat virusul si fara sa intre in mine il transmit mai departe. Cei care infecteaza o fac cu virusuri produse de propriul organism. Asa functioneaza virusurile. Deci aici e o eroare, nu ai cum sa fii infectios daca ai fost vaccinat. E rupta exact conexiunea. Organismul care ajunge sa fie expus la virus, dar a fost vaccinat, nu mai apuca sa multiplice si sa produca virusuri noi pentru ca stie sa le recunoasca si sa le distruga…..Sunt sanse sa ai vaccinul si sa nu fii protejat. Sanse de 5-6%. Motivul pentru care nu esti acoperit e ca exista o problema de transcriere. Adica mARN-ul care ti-a fost transmis nu a invatat… fie nu s-au produs proteinele ca lumea, fie nu a invatat sistemul imun sa produca anticorpi. Exista intr-adevar si imunitate nespecifica si e greu de spus la cei 5-6% la care nu a functionat vaccinul de ce nu a functionat. Pentru ca s-ar putea ca organismul sa se fi uitat la mARN si sa zica: ce fac cu asta? Nu stiu sa-l interpretez. Si atunci nu s-au sintetizat proteinele. Noi nu avem la nivelul acesta de analize sa stim de ce. Ceea ce stim e ca 5-6% nu este acoperit…..De asta, chiar daca te-ai vaccinat si a trecut perioada aceea de sapte zile dupa vaccin, tot trebuie sa te protejezi pentru ca s-ar putea sa fii in aia 5-6% si sa iei infectia si sa fie simptome severe sau chiar
Organizatia Mondiala a Sanatatii se opune imunizarii obligatorii impotriva COVID-19 Oferirea de informatii corecte despre vaccinurile anti-COVID-19 este mult mai buna decat a-i forta pe oameni sa se imunizeze, au declarat luni oficiali ai Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS), potrivit DPA. “Ne foloseste mai mult sa le prezentam oamenilor datele si beneficiile si sa-i lasam pe ei sa decida”, a precizat Mike Ryan, directorul executiv al Programului OMS pentru
Ce efecte nefaste ar putea avea rezultatele alegerilor asupra economiei. “Am depasit deja limita acceptabila a datoriei publice” Politicul ar putea deveni, in perioada urmatoare, fata de economia Romaniei, elefantul din magazinul de portelanuri pentru care romanii vor trebui sa plateasca toate cioburile daca nu se misca cu gratie. Politicienii vor trebui sa lase la o parte interesele de partid si sa ia masuri rapide si extreme de utile pentru economie, altfel riscam sa ajungem cu euro in pragul a 5 lei, avertizeaza economistii chestionati de Ziare.com.”Cu cat ardem etapele organizarii noului Parlament si ale noii guvernari, cu atat mai repede avem sansa sa iesim mai repede din
Poporul coclit, poporul abandonat. Cum au ajuns 60% dintre cetățeni să nu fie reprezentați de stat …. Cine a pierdut cu adevărat? Au pierdut cetățenii acestei țări – sau marea lor parte. Scena politică arată ruptă în două, fragmentată și sfărâmată. Ca să faci un guvern, o putere unitară care să poată construi ceva e aproape imposibil. Ca să faci o putere cât de cât funcțională e nevoie să inventezi un Frankenstein politic – grupuri cu interese diferite, cu forțe antagoniste lipite și cârpite forțat etc. Un „monstru politic”. Experiența ne arată că astfel de „cârpeli politice” nu durează și dau roade catastrofale. Cazul Convenția Democrată Română (CDR) – poate cea mai proastă guvernare post-90 – ne trezește groază și azi. NU vrem un astfel de viitor – l-am mai avut. Al doilea lucru, care e poate și mai grav, este problema legitimității. Avem o putere care este legitimată de 33% din populația acestei țări cu drept de vot. Ce drept și ce legitimitate are o astfel de putere să ia decizii majore: să reconfigureze anatomia acestei țări, viitorul ei? Legitimitatea unei astfel de puteri, legale și constituționale că așa e în democrație, are un suport minim. De ce? Pentru că în noua configurație a puterii din țara aceasta este reprezentat doar unul din trei cetățeni. În diaspora, unul din douăzeci. …. Li se poate reproșa simplu: de ce nu s-au prezentat la vot? E dreptul lor. Nu s-au prezentat atunci trebuie să suporte consecințele, să tacă. Amintesc: votul pentru un partid sau candidat înseamnă transferul de reprezentare politică a intereselor unui individ sau grup. De ce votează un om ce votează? E greu de explicat pentru că sunt mulți factori în joc. Dar la baza votului se află interesul şi negocierea reprezentării acestui interes. În societate, fiecare individ sau grup de indivizi – adică fiecare clasă socială – pot avea interese foarte diferite. Bancherii au un interes, țăranii şi muncitorii cu totul alt interes; clasa de mijloc un anumit interes, micii întreprinzători alt interes ş.a.m.d. …. Atenție!
Strategia preşedintelui Iohannis de a arunca întreaga vină lumii pe PSD îi va transforma ultimii ani de mandat într-un iad „Democraţie” vine din cuvântul grecesc compus “demos” şi “kratos” – adică “puterea poporului”. Nu putem fi democraţi doar atunci când ne convine rezultatul unui vot. Apoi nu suntem ultimii din lume. Germania a fost sub şoc în 2017 când “Alternativa pentru Germania”, partid naţionalist, a ajuns în parlament, cu un scor uluitor – 12,6%. Apoi nu putem uita şocul lumii întregi când Donald Trump a câştigat alegerile în SUA şi nici şocul votului pentru ieşirea Marii Britanii din UE…..Ne mirăm că un partid necunoscut – AUR (Alianţa pentru Unirea Românilor) a ajuns în parlament. Ne mirăm pentru că „am rotunjit” cifrele. Şi nu am fost atenţi la detalii. Am crezut că aripile fluturelui nu fâlfâie. Dacă ne uităm că Diana Şoşoacă, avocata lui Teodosie, arhiepiscopul Tomisului (care crede că cei care se îmbolnăvesc în vremea ciumei ajung direct în braţele lui Dumnezeu), a ajuns parlamentar al acestui partid, putem pricepe cumva că o bună parte din voturile către acest partid naţionalist, nou, vin din partea credincioşilor BOR. Şi pricepem de ce guvernul a evitat o confruntare directă cu Biserica. Dacă ne uităm că o bună parte a voturilor aceluiaşi partid vin din străinătate înţelegem că sunt aşteptări greu de controlat. Rareori aşteptările oamenilor sunt identice. Însă, într-un fel, ele trebuie acomodate….. Ce au ales oamenii duminică? Sau, mai clar, ce nu au ales?
15 puncte ale programului politic al partidului AUR • Pelerinajele sunt obligatorii și vor fi trecute în Constituție; • Președinții mai înalți de 1,80 m vor fi suspendați; • CCR se desființează și deciziile vor fi luate de Sfântul Sinod al BOR; • Austeritate. Programul economic conține post negru timp de 6 luni pe an; • Reducerea aparatului bugetar. Funcționarii care nu sunt ortodocși pleacă acasă; • Icoanele și crucile la retrovizoare devin obligatorii; • Duminica se poate circula doar până la biserică; • Pelerinajele în mers au prioritate inclusiv față de salvarea cu girofar; • Bisericile fără moaște vor mumifica pe cineva în termen de 72 de ore; • Împărtășania se va face cu o singură linguriță pe toată țara; • Casele de pariuri vor fi înlocuite de capele de pariuri; • Reformă în Sănătate. La medic nu se mai dă șpagă, ci un pomelnic; Integral:
România a făcut săptămâna trecută cele mai puține teste pentru COVID din ultimele două luni. Rata de pozitivare a rămas la 26% Săptămâna trecută au fost făcute în România 157.699 de teste pentru depistarea infectărilor cu COVID, cel mai mic număr de teste săptămânale din ultimele două luni. Rata de pozitivare a acestora s-a menținut la 26%, similară cu aceea din precedentele patru săptămâni. Din cele 157.699 de teste făcute săptămâna trecută au fost confirmate pozitiv 42.040, potrivit datelor centralizate de Graphs.ro. Numărul testelor a fost cu 45.000 mai mic decât în urmă cu două săptămâni, însă numărul de infectări depistate a scăzut doar cu 10.000, la o rată de pozitivare a testelor tot de 26%. Săptămâna trecută numărul de teste a scăzut pe fondul zilelor libere de luni și marți, când au fost sărbători legale. Tot săptămâna trecută România a depășit jumătate de milion de cazuri totale de COVID. Integral:
Virgil Musta, avertisment pentru luna ianuarie: Foarte probabil că va creşte numărul de cazuri Sărbători petrecute în familia restrânsă şi mască la orice contact, recomandă medicul Virgil Musta, care a declarat că se aşteaptă la creşterea contaminărilor cu noul coronavirus în luna ianuarie, potrivit Mediafax. …. „Cred că va trebui să fim responsabili, să păstrăm această distanţare socială, nu sunt recomandabile asocierile foarte mari de oameni. Este bine să ne petrecem sărbătorile în familia restrânsă, pentru că orice contact cu o altă persoană fără purtarea măştii este un pericol”, a afirmat medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Timişoara. Acesta a adăugat că, în opinia sa, oamenii pot desfăşura orice activitate, dar restricţionată de reguli: „Să purtăm masca la orice întâlnire cu o altă persoană”. Întrebat dacă se aşteaptă la o lună ianuarie mai dificilă din acest punct de vedere, cu un număr mai mare de cazuri, Virgil Musta a răspuns: „Da, foarte probabil că va creşte numărul de cazuri, dar noi să sperăm că măsurile luate, coroborate cu stagnarea numărului de cazuri, va menţine sub control situaţia pandemică”. Integral:
Coronavirus: Cercetătorii afirmă că au descoperit un medicament care oprește „complet” răspândirea SARS-CoV-2 în 24 de ore Noul medicament antiviral MK–4482 / EIDD–2801sau Monulparivir a reușit să oprească „cu totul” transmiterea coronavirusului în numai 24 de ore, afirmă studiile de la Institute of Biomedical Sciences of Georgia State University. Vaccinul antiCovid-19 ar putea aduce sfârșitul pandemiei, dar câtă vreme nu este posibilă vaccinarea în masă este importantă oprirea răspândirii comunitare. Medicamentul antiviral a fost dezvoltat la Emory Unuversity din Atlanta de compania de inovare Drug Innovation Ventures at Emory (DRIVE), licențiată de Ridgeback Biotherapeutics în parteneriat cu Merck & Co. Monulparivir a fost inițial proiectat să trateze gripa și să împiedice virusul să se înmulțească, creând erori în faza multiplicării ARN. Experții detaliază că testele au fost efectuate pe dihori și s-a observat că prezentau o reducere a volumului de particule virale. Apoi dihorii au fost alăturați unora care nu fuseseră tratați. Niciunul din dihorii din al doilea grup nu a fost infectat cu Covid-19….. „Am observat anterior că medicamentul are activitate de spectru larg împotriva virusurilor respiratorii ARN și că tratamentul oral al animalelor infectate reduce cu mai multe ordine de mărime volumul particulelor transmise, reducând drastic transmiterea. Aceste proprietăți fac MK-4482/EIDD/2801 un candidat puternic la controlul farmacologic al Covid-19”, continuă raportul. Dacă datele observate la dihori se vor confirma la oameni, pacienții cu Covid-19 tratați cu medicamentul ar putea deveni non-infecțioși după 24 de ore de la începerea tratamentului. Tratamentul poate fi administrat oral și poate fi început repede pentru un beneficiu cu triplu potențial: inhibarea progresului pacienților spre o boală gravă; scurtarea fazei infecțioase care ușurează costul emoțional și socioeconomic al izolării prelungite; oprirea răspândirii locale rapide. Integral:
OMS discută luni posibilitatea infectării intenționate cu coronavirus a voluntarilor tineri și sănătoși, pentru a grăbi dezvoltarea vaccinurilor Organizația Mondială a Sănătății va discuta luni fezabilitatea studiilor clinice în care voluntari tineri și sănătoși sunt infectați intenționat cu coronavirus pentru a grăbi procesul de dezvoltare a vaccinurilor, scrie
Cine a cusut Frankenstein-ul ăsta politic? Cine a pus România pe harta țărilor cu extrema dreaptă în Parlament? Întrebarea zilei este cine sunt ăștia? De unde au apărut? Cine i-a inventat și cu ce scop? Cum a fost posibil să crească, să se umfle în underground, să se strecoare prin campanie aproape neobservați, pe sub radar, și să ne trezim în Parlament cu un partid de extremă dreaptă, cu accente legionaroide, misticoide, etnicist, xenofob, anti-maghiar și vădit anti-Occidental?.. Cine a strâns tot gunoiul politic într-un sac și l-a vărsat în Parlament? Cine a asamblat narativul unionist la un loc cu cel anti-maghiar, anti-occidental, mistico-legionaroid, xenofob și homofob? Cine a cusut așadar acest Frankenstein politic cu nume prețios: AUR, acronimul de la Alianța pentru Unirea Românilor? Câțiva s-au repezit să arate cu degetul spre Rusia. Da, Moscova se bucură, cel mai probabil, că narativul clasic rusesc va fi bine reprezentat în noul Parlament al României. Dar la o privire mai atentă, foarte probabil că nu e mâna rușilor. Jucăria lor preferată cu care subminează lumea occidentală pare manevrată de alte mâini. AUR arată ca o creație internă de laborator, cu personaje utilizate de-a lungul timpului de sistem pentru a contracara radicalismul maghiar din secuime, de pildă. Dan Tănasă pare să acționeze de cele mai multe ori la ordin atunci când organizează acțiuni patriotarde în Valea Uzului sau deschide zeci de procese împotriva primarilor maghiari, dar la ordine venite de la București, nu de la Moscova. De notat că liderul său, George Simion, a fost intens promovat de Rareș Bogdan pe când era în presă, iar fostul jurnalist, altfel foarte bine conectat, numai pro-rus nu este. Relevant este și că, deși nu era partid parlamentar, posturile publice de radio și televiziune i-au oferit cu generozitate expunere mediatică. Apoi, sprijinul logistic masiv de care partidul a beneficiat în diaspora, unde s-a clasat pe locul trei, indică iarăși un ajutor discret care a putut fi asigurat doar de forțe din interiorul statului român, nu din afara lui. Știu că sună conspiraționist și că nimic nu poate fi probat când în spatele unui partid se aliniază forțe obscure. Însă există suficient de multe indicii și probe indirecte că AUR n-a apărut chiar din neant, iar liderii nu sunt chiar de capul lor…… AUR s-a remarcat printr-o campanie intensă în online, în postări, comentarii, rețele sociale, dar și cu prezență în teren, la firul ierbii, caravane de mașini au bătut țara în lung și în lat. Au avut la dipsoziție, prin urmare, resurse și logistică. Cineva a investit masiv în ei…. Pe scurt, valoarea de întrebuințare a unui partid ca AUR pare strict conjuncturală. În primul rând, dacă nu apărea acest partid capabil să aspire voturi din zona naționalistă, foarte probabil că scorul PSD era azi mult mai mare, spre 40%. Înfrângerea lui Klaus Iohannis și PNL ar fi arătat mult mai rău, chiar umilitoare. Nici așa nu arată prea bine, dar ce-ar mai fi avut de zis șeful statului cu un PSD la 38%? Dacă PNL și Klaus Iohannis n-ar fi fost sancționat drastic de alegători pentru guvernarea slabă și dacă n-ar fi făcut atât de multe erori în gestionarea pandemiei, apariția AUR i-ar fi ajutat în mod cert să câștige alegerile în fața PSD. De notat că liderul AUR, Geoge Simion, a exclus imediat după exit-poll orice alianță cu partidele mari. Astfel, chiar dacă PSD a câștigat detașat alegerile circa 30%, nu are cu cine forma guvern. Toate celelalte partide, adică USRPLUS, UDMR și eventual PMP, dacă intră în Parlament, se vor coagula în jurul PNL. În al doilea rând, prin apariția AUR, narativul politic cu potențial distructiv rămâne sub control. În ziua în care sistemul decide să-l îngroape, așa cum s-a întâmplat cu PPDD-ul lui Dan Diaconescu, noul partid politic dispare, se resoarbe în partidele mari (PSD, PNL). Foarte probabil aceasta va fi soarta lui în Parlament. Atenție, AUR nu este condus de vreun lider charismatic, publicul nici nu prea știe numele așa-zișilor lideri. Este un partid fără viață proprie, fără structuri în teritoriu, fără primari, aleși locali. Ca orice creație artificială, a atras ca fluturii la lampă un anumit tip de alegător, fascinat de extremă și radicalism, de lozinci unioniste, anti-mască, anti-maghiare, anti-globaliste, patriotarde etc….Atenție, AUR nu trebuie confundat cu fostul PRM. Vadim Tudor era extrema stângă, viza alegătorii nostalgici comuniști. AUR adună mai degrabă curente de extremă dreapta. Pentru imaginea externă a României, intrarea AUR în Parlament va trece drept un regres democratic, o veste proastă. Integral:
Profil de deputat condamnat: Coordonatorul AUR Bihor este judecat pentru constituirea unui grup infracțional organizat care spărgea bancomate. În alt dosar penal a fost condamnat pentru lovire la 2 ani de închisoare cu suspendare Ioan Mihai Lasca, liderul filialei din Bihor a Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), este judecat în două dosare penale. În unul dintre ele a fost condamnat, luna trecută, la doi ani de închisoare cu suspendare, pentru lovire. În alt dosar, din 2019, instanța a instituit un ordin de restricție împotriva sa, la cererea fostei iubite care s-a plâns că ar fi avut un comportament agresiv. Organizator al protestelor anti-măști, Lasca deschide lista de deputați a AUR Bihor, filială care în acest județ are circa 9% din voturi. În februarie 2016, Lasca a fost trimis în judecată de DIICOT, alături de alte 13 persoane, pentru săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, falsificarea de instrumente de plată electronică, deținere de instrumente în vederea falsificării de valori, punerea în circulație de valori falsificate, acces ilegal la un sistem informatic și efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos prin transmiterea neautorizată de date de identificare. El a fost arestat, în 2013, în acest dosar. Anchetatorii au arătat în rechizitoriu că ”începând cu anul 2012, membrii grupului infracţional au desfăşurat atât în România cât şi în state ale Uniunii Europene, respectiv Cehia, Olanda şi Germania, activităţi de skimming (montarea aparaturii artizanale de copiere a datelor de identitate a card-urilor folosite la ATM-uri de clienţii diferitelor bănci din ţările mai sus menţionate) precum şi activităţi de retrageri de numerar sau achiziţionări de bunuri de la societăţi comerciale prin folosirea de card-uri contrafăcute.” Dosarul a fost restituit la Parchet, apoi retrimis instanței care a constatat legalitatea administrării probatoriului. Inculpații au atacat această decizie la Curtea de Apel Oradea, unde dosarul se află pe rol….În alt dosar penal, Lasca a fost condamnat, luna trecută, la 2 ani de închisoare, cu suspendare, pentru lovirea unui bărbat care avea o relație cu fosta sa iubită. Prin aceeași decizie, el a fost obligat să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Oradea sau Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bihor, pe o perioadă de 120 de zile. Lasca a depus apel. ….De precizat că, la momentul la care judecătorii au stabilit că rechizitoriul din dosarul de constituire de grup infracțional este legal întocmit, dar înainte de sentința din procesul de lovire, magistrații au scris că Lasca este recidivist, așadar, mai are o condamnare penală în trecut. Integral:
CTP, propunere fabuloasă după alegerile parlamentare 2020: „Să se noteze, e ceva ce nu se va vota niciodată!” ….„Eu am o propunere care nu se va vota niciodată. Să existe răspundere penală pentru înșelăciune. De exemplu, autostrada A8, există lege. S-a avansat un termen de către un partid. Partidul ajunge la guvernare, termenul nu e respectat, atunci partidul răspunde penal pentru infracțiunea de înșelăciune. Așa, cu toate aceste promisiuni făcute fără niciun fel de apăsare, plusări la poker cu națiunea, ar trebui să răspundă partidele”, a explicat Cristian Tudor Popescu în studioul Pro TV…..„E cea mai rea această mică diferență la nivelul primelor două
Ediție specială EU CONTEZ, EU VOTEZ. Stelian Tănase: „Cred că ieşirile lui Iohannis au iritat electoratul” …
Cine a câștigat alegerile mai vedem, dar de pierdut le-am pierdut toți! …. Pasagerii care nu se lasă mișcați mai spre mijlocul autobuzului, să încapă mai multă lume: ăștia sunt PSD-iștii. Pasagerii care stau pe scaune cu locuri ocupate cu sacoșe pline le bat obrazul celor care nu vor să facă loc: ăștia sunt PNL-iștii. Pe scări, înghesuiți și vocali, strigând la pasagerii din autobuz să înainteze un pic, împingându-se, dând din coate, ăștia sunt USR-iștii. În cabina șoferului, într-un număr foarte mare, fiecare mai prieten decât celălalt cu șoferul, ăștia sunt traseiștii. În aglomerația asta, controlorii amendează un turist străin, fără bilet, căci i-a fost furat portofelul, și care e oripilat de cum se înghesuie românii. Controlorii mândri sunt AUR-iștii. Pe acoperișul autobuzului au reușit să se suie niște pasageri disperați că autobuzul poate pleca fără ei. Ăștia sunt ProRomâni-știi. Șoferul care se distrează apăsând butonul de închidere a ușilor, insistent, deși vede clar că nu au cum să încapă toți. El e Curtea Constituțională.
Voturi în vreme de Covid
Le Monde scrie despre scrutinul organizat „pe fondul pandemiei și mizeriei din spitale” Pacienți abandonați dezbrăcați pe jos, într-un spital în paragină. Alții așteptând ore în șir pe culoare eliberarea unui pat și un incendiu care a cauzat moartea a zece pacienți. Pe acest fundal, al unui sistem de sănătate ajuns pe marginea prăpastiei în plină pandemie, Le Monde ia pulsul principalelor partide care se confruntă la alegerile de duminică, într-un articol cu titlul „Alegerile din România, pe fondul coronavirusului și mizeriei din spitale”.
700 de epidemiologi își spun opinia: cu ce precauții trăiesc acum și ce vor avea curaj să facă după ce se vaccinează Cei mai mulți dintre cei 700 de epidemiologi americani chestionați de New York Times în luna noiembrie spun că nu își vor schimba comportamentul actual precaut până când SUA nu vor atinge imunitatea de grup. Mulțumită vaccinării, vara lui 2021 va da semnalul unei întoarceri spre normalitate, dar experții afirmă că în lipsa unui tratament eficient vor avea nevoie de cel puțin un an pentru a se simți în siguranță, astfel încât să reia multe dintre obiceiurile de dinainte de pandemie. Chiar dacă vaccinul este pe drum, mulți epidemiologi nu se așteaptă ca viețile lor să se întoarcă la normal până când toată populația țării nu va fi vaccinată. Dintre cei 700 de epidemiologi consultați de New York Times, jumătate spun că nu își vor schimba comportamentul personal până când cel puțin 70% din populație nu va fi vaccinată. În jur de 30% dintre aceștia spun că vor face unele schimbări după ce se vor vaccina personal. O minoritate a epidemiologilor consultați spune că dacă un vaccin COVID foarte eficient va fi distribuit pe scară largă americanilor, atunci aceștia ar putea să se întoarcă la o viață mai lipsită de restricții chiar din vara anului viitor. „Sunt optimistă că rezultatele încurajatoare ale vaccinului înseamnă că vom fi pe un făgaș normal până sau în timpul verii lui 2021”, spune Kelly Strutz, profesor asistent la Michigan State University. Dar cei mai mulți dintre epidemiologii consultați cred că vom avea nevoie de un an sau chiar mai mult pentru ca multe dintre activitățile obișnuite să fie posibile și că unele aspecte ale vieții nu vor mai fi niciodată ca înainte de pandemie. …. „Va trebui să ne obișnuim să trăim cu virusul”, spune Karin Michels, profesor de epidemiologie la U.C.L.A., care crede că va fi nevoie de mai mulți ani până când ne vom putea întoarce în siguranță „la stilul de viață pe care îl aveam”. Epidemiologii sunt îngrijorați de multele necunoscute rămase – cât de mult durează imunitatea, dacă virusul ar putea suferi mutații, problemele legate de distribuirea vaccinului și posibila reticență a populației de a accepta vaccinul. Epidemiologii, precauți până la capăt Între timp, cei mai mulți experți au relaxat câteva precauții – merg, spre exemplu, la magazine alimentare și se întâlnesc cu prietenii în aer liber – dar sunt în continuare atenți atunci când vine vorba despre alte activități. …. Aproape niciunul nu a mers la vreun eveniment sportiv, la un concert sau piesă de teatru, nu s-a întâlnit cu necunoscuți sau nu a participat la o nuntă sau o înmormântare. „Să stau în apropierea unor oameni pe care nu îi cunosc va fi întotdeauna mai nesigur decât era cândva”, explică Ellicott Matthay, profesor la University of California, San Francisco. Trei sferturi dintre respondenți spun că plănuiesc să își petreacă sărbătorile de iarnă doar cu membrii gospodăriei lor sau pur și simplu să nu sărbătorească nimic. …. Purtarea măștii, un obicei cu care vom rămâne mult timp Cei mai mulți experți spun că este nevoie ca 70% din populația unei țări să fie imunizată pentru ca acea populație să atingă imunitatea de grup, care împiedică răspândirea virusului sau o încetinește substanțial. …. „Sănătatea mintală va continua să fie esențială”, spune Daniel Vader, un cercetător post-doctoral la University of Pennsylvania. „Este o perioadă traumatizantă și mulți dintre noi vor fi afectați de grijile și de durerea induse acum pentru tot restul vieții”, adaugă Vader. Integral:
A fost publicat prospectul vaccinului anti-COVID 19. Care sunt efectele adverse. Peste 1 din 10 oameni ar putea avea dureri de cap, de muşchi sau de articulaţii, frisoane şi febră, iar 1 din 100 ar putea avea ganglionii limfatici inflamaţi Prospectul noului vaccin anti-COVID-19 a fost publicat pe site-ul guvernului Marii Britanii. Potrivit prospectului, vaccinul Pfizer poate fi distribuit persoanelor cu vârste peste 16 ani şi ar declanşa producţia naturală de anticorpi şi ar stimula imunizarea împotriva coronavirusului. Noul vaccin ar fi distribuit în 2 doze, administrate la o distanţă de 21 de zile. Vaccinul ar deveni eficient în aproximativ 7 zile de administrarea celei de-a doua doze. Potrivit prospectului, efectele secundare sunt împărţite pe trei categorii: Foarte comune (pot afecta peste 1 din 10 persoane) – durere la locul injecţiei – oboseală – durere de cap – durere musculara – frisoane – durere a articulaţiilor – febră Comune (pot afecta până la 1 din 10 persoane) – inflamaţii la nivelul înţepăturii – roşeaţă la locul înţepăturii – greaţă Integral:
Unde am pierdut alegerile astea și de ce a scăzut testarea fix acum Ne-am obișnuit să vedem partidele de undeva de departe și să ne absolvim de orice vină. Or, mie mi se pare că am eșuat cu toții deja, în fața unor teste elementare.
Anii vacilor slabe. Problema viitorului guvern este simplă şi gravă: cum să evite majorarea taxelor Guvernul ce va rezulta în urma alegerilor de Moş Nicolae trebuie să aducă bunăstare tuturor. Dar anii vacilor slabe l-au prins cu hambarul gol. Cum să crezi că vei primi ceva de la cineva care merge pe drum cu pantalonii rupţi în fund? La alegerile trecute, PSD a câştigat cu un program care propunea majorarea puternică a salariilor şi spitale noi. Este greu de spus ce au votat atunci oamenii: creşteri de salarii şi pensii sau spitale noi. Un lucru este clar: un deziderat l-a exclus pe celălalt.
Scrutinul de azi din România, în presa străină. Euronews: „Va câștiga indiferența?” Euronews a publicat ieri o amplă analiză în care descrie lupta de pe scena politică din țara noastră și îi prezintă pe cei mai importanți politicieni de pe liste alegerilor parlamentare de azi. Intitulat „Va câștiga indiferența la alegerile parlamentare din România?”, articolul începe cu o trecere în revistă a unui episod petrecut în 2008, când premierul Ludovic Orban, pe atunci ministru al transporturilor, l-a comparat pe Traian Băsescu cu Sauron, conducătorul tărâmului Mordor în trilogia „Stăpânul inelelor”. „Câteva luni mai târziu, PNL a fost învins categoric la alegeri, iar Orban a redevenit parlamentar”, scriu jurnaliștii de la Euronews. Sursa citată amintește faptul că după aproape zece ani de la acest eșec, Ludovic Orban a devenit președintele Partidului Național Liberal. „A fost nevoie de o altă înfrângere la urne pentru ca el să ajungă acolo. La alegerile din 2016, Partidul Social Democrat, condus de Liviu Dragnea, a câștigat categoric, cu aproape 45,5% din voturi”, reamintesc cei de la Euronews, care adaugă: „PNL, sub conducerea Alinei Gorghiu, a obținut mai puțin de 20%. După alegerile parlamentare din 2016, Gorghiu și-a dat demisia, iar cel care a înlocuit-o a fost actualul premier. Trecerea lui Ludovic Orban „de la liderul unui partid politic de centru-dreapta, relativ marginal în 2017, la funcția de prim-ministru al României, doi ani mai târziu, nu are nimic de-a face cu propriile sale mașinării politice. Are mult mai mult de-a face cu colapsul spectaculos al PSD”, susține sursa citată….„Orban și Iohannis au rezistat apelurilor de amânare a alegerilor până în 2021, susținând că măsurile de siguranță sunt suficiente pentru a nu exista o creștere a cazurilor (n.r. – de COVID-19) după procesul de vot”, au mai scris cei de la Euronews. Cei de la Euronews cred că „în ciuda prăbușirii publice a PSD între 2016 și 2019, partidul își păstrează o bază largă de sprijin”. Integral:
Studenți români din Olanda se întreabă cum plicul a făcut o săptămână când a venit, iar la întors spre țară același plic cu votul nu a ajuns în două săptămâni! Mobilizarea de pe grupurile tinerilor din diaspora, din Olanda în SUA și Marea Britanie, scoate la iveală date concrete ale felului în care s-au pierdut 14.000 de voturi prin corespondență, drept pe care ei spun că se străduiesc să le recupereze mergând duminică la cea mai apropiată secție, care pentru unii înseamnă restricții de COVID și un drum de zeci sau sute de kilometri. „Plicul dumneavoastră cu votul pentru alegerea Senatului și a Camerei Deputaților din 6 decembrie 2020 NU A AJUNS…” este mesajul pe care numeroși români din străinătate l-au primit. Câți dintre ei? Sâmbătă, întrebat de Libertatea, Constantin-Florin Mitulețu-Buică, șeful Autorității Electorale Permanente (AEP) a spus inițial că „18.000 de voturi nu sunt”. Ceea ce însemna că 45% dintre voturile trimise celor înscriși nu s-au întors! Apoi, autoritățile au schimbat de la oră la oră cifrele: Șeful AEP Contantin Mitulețu a revenit și a spus că s-au pierdut nu 18.000, ci „14.000 de voturi prin corespondență”, adică 40% din total. Mai târziu, pe parcursul zilei, premierul Ludovic Orban a declarat că e vorba de „câteva sute de voturi” care au ajuns după 3 decembrie. Sunt „peste o mie de voturi” venite după 3 decembrie, a spus Poșta Română, sâmbătă seara. Libertatea a discutat cu mai mulți români din diaspora. De pildă, un grup de studenți din Olanda s-a alertat când unul dintre ei a postat răspunsul de la AEP că nu i-a ajuns votul. ….
STUDIU:
Tratamentul pentru COVID-19, schimbat radical. Plasma nu si-a dovedit eficienta: “Asimptomaticii nu au de ce sa ia medicamente” Protocolul pentru tratamentul COVID a fost actualizat si unele reguli se schimba. Plasma, de exemplu, nu si-a dovedit eficienta, motiv pentru care nu exista indicatii certe de utilizare. Este gresit sa luam antibiotice pentru tratarea COVID-19, daca nu avem o infectie bacteriana. Antiviralele sunt eficiente, daca sunt administrate din timp, iar asimptomaticii nu trebuie sa ia niciun tratament. Dr. Beatrice Mahler, managerul Institutului “Marius Nasta” din
ALEPH STORY:
OMS, în favoarea emiterii „certificatelor electronice de vaccinare” pentru călătorii Organizația Mondială a Sănătății nu agreează emiterea de „pașapoarte de imunitate” pentru cei care au avut Covid-19, dar ia în calcul folosirea „certificatelor electronice de vaccinare”. Estonia şi OMS au demarat în octombrie un proiect pilot privind un certificat digital de vaccinare – „un card galben inteligent” – pentru o eventuală utilizare în urmărirea datelor medicale şi pentru consolidarea programului internaţional COVAX, lansat de Organizaţia Mondială a Sănătăţii pentru a asigura accesul echitabil la viitoarele vaccinuri, relatează agenția Reuters, citată de Agerpres. „Analizăm cu multă atenţie posibilitatea utilizării tehnologiei în combaterea crizei Covid-19, inclusiv modul în care putem colabora cu statele membre în vederea obţinerii unui certificat electronic de vaccinare”, a declarat Siddhartha Datta, un expert OMS în materie de vaccinuri, în cadrul unei videoconferinţe de la Copenhaga. El a avertizat că orice iniţiativă tehnologică nu trebuie să copleşească ţările în mijlocul măsurilor luate pentru combaterea pandemiei de coronavirus, trebuie să respecte diferite legi şi să asigure trecerea frontierelor fără probleme. De exemplu, unele aplicaţii naţionale de urmărire a cazurilor de Covid-19 nu funcţionează în străinătate. Un alt oficial OMS, Catherine Smallwood, a declarat că Organizaţia Mondială a Sănătăţii nu recomandă utilizarea „paşapoartelor de imunitate” ca parte a măsurilor privind revenirea la o anumită normalitate în ceea ce priveşte călătoriile transfrontaliere. Nu recomandăm paşapoartele de imunitate şi nici testarea ca mijloc de prevenire a transmiterii transfrontaliere” a Covid-19, a mai spus Smallwood, care a cerut în schimb ca fiecare stat să studieze datele privind transmiterea virusului şi să elaboreze ghiduri de călătorie. Integral:
Culmea atribuirilor directe: o firmă a familiei fostei șefe a DSP Brașov are toate contractele fără licitație încheiate cu un singur spital Procurorii DNA Brașov au făcut joi percheziții în mai multe spitale. Printre ele, Municipal Odorheiu Secuiesc. Luând contractele la mână, Libertatea a găsit o situație unică, dar despre care nu știm dacă e parte din dosar: toate contractele încheiate prin atribuire directă, în anul 2020, de către firma Chantel Sante SRL, aproximativ 60 la număr, au fost oferite de Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc. Suma totală a acestor contracte ajunge la aproximativ 700.000 de euro (3.500.000 lei). Până la finalul lui 2019, reprezentant al firmei a fost Anca Dora Bertea, fosta șefă a DSP Brașov până în luna martie a acestui an. Înființată în anul 2001, firma Chantel Sante SRL avea, în 2019, o cifră de afaceri de 758.355 lei și patru angajați. Pandemia Covid și anul 2020 s-au dovedit a fi mană cerească pentru societatea comercială din județul Brașov, după ce Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc, condus de Lukacs Antal, a început să-i atribuie contracte pe bandă rulantă, toate prin cumpărare directă. Este vorba despre 64 de contracte. Firma familiei fostei șefe DSP Brașov În acte, Chantel Sante SRL este acum deținută de Bertea Dumitru-Doru și Bertea Camelia, cea din urmă figurând și ca administrator. În 2015 însă, în acționariatul societății figura, conform datelor de la Monitorul Oficial, și Anca-Dora Bertea, fosta șefă a Direcției de Sănătate Publică Brașov, demisionară chiar la începutul pandemiei. …. Firma deținută de familia Bertea a început să câștige de pe urma contractelor cu statul spre finalul anului trecut, deși era înregistrată în SICAP din 2010. Din cele 84 de contracte obținute prin atribuire directă, societatea a câștigat 64 doar în 2020, toate cu Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc. A vândut la spitalul din Brașov un robot de peste 170.000 de euro! Singurul contract obținut în urma unei participări la o licitație, în acest an, datează din februarie 2020, când Chantel Sante SRL s-a angajat să livreze, către Spitalul de Boli Infecțioase Brașov, un robot pentru dezinfecția cu ultraviolete în valoare de 798.000 lei. Licitația a fost câștigată de firmă când Anca Bertea tocmai ce fusese numită în funcția de șef al DSP Brașov, la finalul lunii ianuarie. Integral:
Pericolul culcatului pe-o ureche: PSD la 30% Cred că nimeni nu mai vrea să-și muște degetele alți patru ani pentru că a stat acasă sau s-a culcat pe-o ureche. Căci asta se va întâmpla dacă PSD va lua 30%….. Ciolacu, baron șmecher, cum a fost și Dragnea, știe lecția: înainte de alegeri, e bine să nu enervezi electoratul anti-PSD ca să nu-l montezi să iasă la vot. Vă amintiți 2016? Ce precaut era Dragnea, cum părea el om rezonabil după tupeistul de Ponta, cu ale lui minciuni, obrăznicii și șmecherii de cartier. Ce figură de împăciuitorist făcea Daddy și cum zicea lumea că e inteligent și are intenții bune. Ca și Ciolacu acum, nu a suflat o vorbuliță despre justiție, spunea că partidul trebuie să se reformeze, să devină mai european. În campania electorală a mers pe burtă, până și presa antipesedistă ajunsese să-l laude. Strategia a dat roade: PSD și acoliții au câștigat alegerile cu aproape 60%. N-au trecut nici două luni și dădea Ordonanța 13. Electoratul și-a mușcat degeaba degetele timp de aproape patru ani. Majoritatea e majoritate și n-ai ce face. Sondajele secrete, alea care sunt crezute de toată lumea, spre deosebire de cele la vedere, spun că PSD are șanse să iasă primul, cu vreo 3% înaintea PNL. Și ce dacă, zic nemulțumiții, au ce merită, la cât de prost au gestionat pandemia, au pus în funcții, ca pesediștii, clienți, politruci și neaveniți de la pompe funebre. Plus că, oricum, vor fi la guvernare, pentru că împreună cu USR-PLUS vor avea majoritatea. Deci, nicio grijă, putem sta liniștiți. Oare? În primul rând, nu e deloc clar cât de largă va fi viitoarea majoritate PNL–USR-PLUS. Poate fi una fragilă, cu doar câteva procente peste ceea ce ar putea aduna PSD și Pro România, sau una stabilă, de neclintit, precum cea deținută de PSD din 2016 încoace. Din istorie și tristele experiențe, știm cum funcționează majoritățile fragile și coalițiile în România. Convenția Democrată a fost un dezastru, măcinată de scandaluri, de impotență și interese, n-a putut face mare brânză la guvernare, iar Alianța DA a avut o viață scurtă, s-a soldat cu plecarea PD de la guvern și cu o alianță între PNL-ul lui Tăriceanu și PSD. Fractura de atunci a stat la bazele viitorului USL, ale cărui consecințe le simțim și astăzi…..Dacă te uiți la cum arată câmpul de luptă dintre PNL și USR-PLUS, viitorul nu sună deloc bine. De fapt, te apucă groaza. Orgolii, lipsă de toleranță, atacuri în plină figură și sub centură, totul în numele principiilor, al interesului național, reformelor și principiilor care stau țepene ca mortul la îngropăciune. ….La prima vedere, USR-PLUS vrea să împingă PNL pe calea depolitizării, a reformelor, competenței și responsabilizării, ceea ce nu poate fi decât de bine. La a doua, singurul ascendent al USR-PLUS e acela că nu au mai fost la putere, deși și acesta este unul relativ, dacă ne gândim la jumătatea PLUS, care sub Dacian Cioloș a făcut compromisuri cu nemiluita. La a treia strigare, e clar că pretenția PNL de a face în continuare jocurile și a fi vioara întâi e deplasată, cel puțin. Vreau să spun că nimic nu va fi sigur în următorii patru ani, că un viitor guvern PNL–USR-PLUS, dacă nu există o majoritate confortabilă în parlament, poate cădea oricând, că alianța dintre cele două partide se poate desface cu mare ușurință și că PSD pândește după colț….Un PSD cu un scor bun în alegeri, ba chiar pe primul loc, care poate fi obținut pe fondul absenteismului masiv care se anunță, va fi mereu un pericol. Nu trebuie nicio clipă uitat de ce a fost în stare și cât rău a făcut. Și-a pus blană de Rafila, o păcăleală, așa cum a fost și cea cu Geoană. În spatele unora ca ei au stat și vor sta mereu aliniate jigodii din categoria Dragnea. Integral:
Se vor limpezi apele după alegeri? …. Ne poate apuca Revelionul cu structura Parlamentului nedefinitivată? „Răsturnarea” nu schimbă mult, întrucât PSD este prea deochiat din punct de vedere politic, prea compromis, prea asociat cu corupția, cu frauda, cu mita și cu jaful, ca să-și poată găsi aliați, pentru o eventuală majoritate. Mai mult ca oricând, se simte nevoia polarizării forțelor politice în ProPSD și AntiPSD. La cele dintâi nu par să fie conectate decât două partide: PSD și ProRomânia. Din celelalte, se poate selecta forța necesară pentru o majoritate confortabilă, dacă ar fi conștiente de obiectivul luptei: îndepărtarea totală a PSD de la mecanismele puterii și punerea în imposibilitatea de a subordona instituțiile statului unor interese politice, personale sau de grup….. Nu exclud câteva hopuri majore. Primul hop: validarea alegerilor Rezultatul scrutinului din 11 decembrie 2016 a fost validat și publicat la 15 decembrie, în numai 4 zile. Fără probleme. PSD, triumfător cu cele 45,67% ale sale, nu putea fi contestat, iar Dragnea se umfla în pene, anunțând: „Cei care au pierdut și Iohannis să se obișnuiască cu ideea”. Anul acesta, se pare că tocmai PSD va trebui să se obișnuiască cu ideea, ceea ce nu-i va fi ușor. Cam așa ceva deduc după experiența localelor din 27 septembrie, când fasoanele câtorva pesedişti au întârziat validarea rezultatelor la scrutinul din București, cu vreo două săptămâni și chiar mai bine. Mutatis mutadis, dacă PSD va pierde parlamentarele și dacă îi va fi la fel de greu să se obișnuiască cu ideea, există riscul să nu le vedem validate nici până la Crăciun. Al doilea hop: alegerea structurilor noului Parlament Iarăși, mă întorc la scrutinul din 2016, când PSD, triumfător, și-a luat partea leului fără probleme, împărțind prada cu ALDE. Acum, este greu să previzionezi cum se va desfășura alegerea structurilor noului Parlament. Și nu mă refer numai la lupta PNL/PSD, acesta din urmă neștiind să se obișnuiască cu ideea – vorba absentului Dragnea. Presimt o luptă, mocnită sau pe față, chiar între forțele viitoarei coaliții. Nu știu cum va arăta respectiva coaliție, dar mă întreb: dacă USR-PLUS va participa la ea, nu va pretinde președinția uneia din Camere? Dar, dacă nu va participa USR-PLUS la noua coaliție, ce pretenții poate avea PMP? … Al treilea hop: investirea noului Guvern Cred că nici Mafalda nu poate face pronosticuri garantate despre cum va arăta noul Guvern, care va trebui votat de noua majoritate a Parlamentului. Domnul Iohannis întrezărește o nouă majoritate „în jurul partidului liberal” și probabil că va folosi toate prerogativele sale constituționale pentru ca așa să fie. Dar asta va depinde de noul Parlament…..Ultimul hop: viitoarea coaliție de guvernare la treabă Cui i se pare că, odată investit noul Guvern, apele se vor limpezi automat și toată lumea va trece la treabă neîmpiedicată de nimic, acela se înșală. Oricât de limpezite ar fi apele, PSD nu va fi încă răpus. Ciolacu nu cedează. Firea nu știe să piardă. Grindeanu nu s-a întors în PSD ca să stea în Opoziție. Una peste alta, prevăd că va reîncepe calvarul viitorului Guvern: moțiunile simple și moțiunile de cenzură. Dar PSD n-are majoritate. Nicio grijă, chiar dacă n-are, urmașii lui Dragnea știu să și-o facă. Integral:
La ștampilat ….După cum ne-a avertizat Iohannis, de Moș Niculae am putea găsi în ghetuțe fie bățul PSD, fie bomboana PNL – drept care președintele și-a asumat sarcina de a veșteji PSD la fiecare declarație: „PSD e singurul vinovat pentru situația în care ne aflăm, guvernele PSD au eșuat lamentabil, sub PSD corupția și clientelismul au devenit politică de stat”. Nimic nou. Lucruri deja știute pe care Iohannis le repetă aproape în fiecare zi cu riscul de a ne plictisi: gata, am înțeles de prima dată, ajunge, știm cum e PSD. Dar nu există partid fără păcate și nici politician fără antecedente uitate: și Iohannis era acum 10 ani în tabăra lui Geoană în confruntarea prezidențială decisivă din 2009….. Despre Dâncu, posibil premier al PSD, Dragnea mărturisea că este cel care l-a inițiat în practicile oculte: „Prin Dâncu am cunoscut statul paralel”. Și s-a identificat cu el. Dâncu l-a dus pe Daddy și pe stadion căci controla și FRF. Nu-i de mirare că a lăsat numai goluri în urma lui. După ce a viciat aproape ireversibil politica românească făcând imposibilă orice schimbare adevărată, PSD chiar are nevoie de câțiva ani de penitență. Numai că există și un electorat pentru băieții răi cărora li se dă mereu șansa să recidiveze – deși nu li s-ar simți lipsa. În fond și PNL pune chelneri la spitale, amici în guvern, pe mândruța nu știu cui la masa guvernului iar USR își execută criticii promovând obedienții exact ca PSD. Uneori lucrurile se și amestecă: PSD și USR au anunțat demisii din parlament – ca să vadă lumea că ei nu vor pensii speciale. Aiurea! Dacă erau serioși schimbau legea. Și oricum pensia specială se acordă la cerere. Așadar, o șmecherie cu ghivent. Asta în timp ce pe listele PSD figurează și sindicalistul TV (polițist adjectiv) Goarnă proaspăt pensionat cu 20.000 de lei lunar. Și mai vrea și leafă de parlamentar. Coarnele abundenței! Așteptând votul, Iohannis, Orban & Comp au lansat „Programul de Redresare și Reziliență” – unde reziliența a fost pusă special ca să deruteze PSD care are probleme cu termenii: un candidat PSD „promova rachetele anti-grindă”. Jos din cui acum oglindă: ministrul Grindă (Ion Ștefan) a apărut cu o folie de plastic peste figură. ….Dar duminică vom vota, vom alege și vom regreta căci alegerile acestea sunt după cum ne-a informat Iohannis „cruciale”. De fapt la noi toate alegerile au fost cruciale. În sensul că mereu ne‑am crucit de ce-a ieșit. Integral:
Prin Cenușa decorațiilor și demnității statului român Nu PSD este problema, ci pesedismul. Numele partidului sau al persoanei care-l practică este doar o chestiune de detaliu. Iar dșoara Cenușă seamănă tare bine cu Carmen Dan. Fără cireașă, tortul nu e complet, cum nu e nici coliva fără bomboană. După
România a împrumutat 2,5 miliarde euro de pe piețele externe pe 9 și 20 de ani România a împrumutat 2,5 miliarde euro de pe piețele externe pe 9 și 20 de ani, emisiunea având loc pe 24 noiembrie, conform unui comunicat de presă al Ministerului Finanțelor Publice (MFP). Subscrierea a fost de 11,6 miliarde EUR, prin participarea unui numãr de peste 650 de investitori. Fondurile aferente acestei tranzacții au fost încasate miercuri, 2 decembrie. Emisiunea a fost realizatã în douã tranșe, din care:- 1 miliard euro cu maturitatea de 9 ani, cu un randament de 1.468% și o ratã de dobândã de 1.375% pe an; – 1,5 miliarde euro cu maturitatea de 20 ani, cu un randament de 2,650% și o ratã de dobândã de 2,625% pe an. Conform MFP, baza investiționalã a tranzacției a fost diversificatã atât din punct de vedere geografic, cât și din punct de vedere al tipurilor de investitori. În ambele tranșe se observã preponderența investitorilor de tip “real money”, respectiv fonduri de active administrate privat și bãnci comerciale și participarea în proporție de peste 50% a marilor investitori activi pe piețele internaționale de capital din SUA, Marea Britanie și Germania în ambele tranșe. În ceea ce privește distribuția geograficã a investitorilor, pentru maturitatea de 9 ani (cu scadențã la 2 decembrie 2029), aceasta a fost urmãtoarea: SUA 27%, Marea Britanie 19%, România 19%, Germania 9%, restul CEE 7%, Țãrile Nordice 5%, Austria și Elveția 5%, Franța 3%, Europa de Sud 3%, Benelux 2% și Asia 1%. Pentru maturitatea de 20 ani, distribuția geograficã a investitorilor a fost urmãtoarea: Marea Britanie 43%, SUA 18%, România 11%, Germania 5%, Austria și Elveția 5%, Țãrile Nordice 4%, Franța 3%, restul CEE (exclusiv România) 3%, Europa de Sud 3%, Benelux 3%, Asia 1% și restul regiunilor 1%. Integral:
Românii de acasă subestimează valoarea banilor trimiși de diaspora. Câţi bani trimit românii de afară în ţară – studiu 46% dintre români consideră că diaspora are o contribuție la economia locală mică sau foarte mică, 30% nu știu care este valoarea transferurilor către România, iar 43% subestimează valoarea reală a acestora, potrivit unei cercetări comandate de aplicaţia de transfer de bani TransferGo. Cu toate acestea, 82% dintre români îi văd pe conaționalii lor plecați peste hotare ca o pierdere pentru țară, iar 60% din populație consideră că românii din diaspora ar trebui să se întoarcă acasă. În 2019, Ministrul Românilor de Pretutindeni estima că numărul românilor din diaspora se ridică la 5,6 milioane de români, din totalul de 9,7 milioane de români aflați în afara granițelor țării, diferența fiind dată de comunitățile istorice din țările aflate în vecinătatea României. Mai mult, potrivit Băncii Mondiale, în 2019, valoarea remitențelor bănești ale diasporei către România a fost de 7,2 miliarde de dolari, acestea reprezentând un procent de 3% din PIB-ul României, în creștere cu un procent față de anul anterior. De asemenea, conform datelor făcute publice în anii anteriori de către Banca Națională a României, românii din străinătate au trimis acasă aproximativ 3,792 miliarde de euro în 2017, respectiv 3,153 miliarde de euro în 2016. Integral: 


