Author: desy.demeter


Revista Presei – 29 decembrie.”Toată bălmăjeala ”populară” legată de vaccin este dovada incapacității unei părți din populație să-și caute informațiile necesare din hăuleala de fond care ne inundă spațiul înconjurător.”(Dr.Mircea Ciungu, Fr.)

Download wallpapers Welsh Corgi, ginger dog, winter, snow, forest, pets, dogs, breeds of dogs, 4k for desktop free. Pictures for desktop freeBuna dimineata intr-o zi de marti, 29 decembrie! Vremea se va încălzi semnificativ, devenind caldă pentru această dată, dar va fi vântoasă în zona de munte, unde rafalele vor depăși temporar 60…80 km/h, iar pe crestele Carpaților Meridionali 100…130 km/h, spulberând zăpada depusă anterior. Intensificări ale vântului vor fi și în celelalte regiuni, cu viteze de 45…55 km/h, iar spre seară și noaptea în Banat și Crișana, se vor depăși local 65…70 km/h. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare și ploi locale mai ales sub formă de aversă, ziua în est, sud-est și izolat în rest. În zona montană cantitățile de apă vor mai depăși izolat 15 l/mp, iar la altitudini de peste 1700 m se vor semnala precipitații mixte. Temperaturile maxime se vor încadra între 6 și 15 grade, izolat mai ridicate în sudul Munteniei și al Dobrogei, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între 0 și 9 grade. In Bucuresti temperatura maximă va fi în jur de 13 grade, valoare cu mult mai ridicată decât în mod normal la această dată.  Minima termică va fi de 3…5 grade. Noaptea vor fi condiții de ceață.

PadureSă ne luăm viața înapoi!  Festivismul de tip comunist care a întâmpinat primele doze de vaccin antiCovid în România, discursurile demnitarilor și grija lor de a băga capul în poza momentului nu cred că ajută campaniei de vaccinare. Pentru mulți dintre oameni genul acesta de manifestări publice aruncă mintea în vremuri în care festivismul acoperea monstruozități, iar versiunea autorităților era ultima credibilă. Așa cum nu cred că o ajută nici bășcălia groasă la adresa nu atât a antivacciniștilor – ei cred că nu pot fi convinși cu argumente – ci la adresa scepticilor, care au întrebări, care sunt bombardați de conspiraționisme, pentru care cuvinte precum “ARN mesager” sunt doar un nou mister periculos, spre deosebire de Covid, care devine deja unul cumva banalizat. Așa cum nu cred că ajută campaniei de vaccinare prăbușirea numărului de testări zilnice și, de aici, inevitabil, a numărului de pozitivi. Avem o capacitate de testare zilnică de 50 de mii de probe, în noiembrie se lucrau în jur de 35 de mii de probe/zi, acum avem zile cu 4.000 de teste zilnice. Cei care cred în relevanța acestor numere zilnice pot considera că pandemia trece miraculos în România și fără vaccin, deci de ce ne-am mai vaccina? Cei care nu cred și consideră că numerele sunt decuplate de evoluția reală a epidemiei consideră că sunt mințiți, deci de ce nu s-ar considera mințiți și în privința vaccinului?… Nu am niciun motiv rațional să cred în “războiul ocultei mondiale cu pământenii”, am înțeles de ce ARN mesager din vaccin nu poate avea nicio legătură cu ADN-ul nostru, am înțeles care sunt efectele adverse posibile și magnitudinea lor. Chiar și medicii care se opun nu sunt infecționiști sau microbiologi, ci de alte specialități și cei mai mulți sunt genul care susțin, de exemplu, că astmul bronșic se vindecă cu miere de albine (nu, din păcate nu e o glumă, am citit asemenea postări medicale). În rest, specialiștii recunoscuți ai lumii și ai României, autoritățile în domeniu din SUA, UE, Marea Britanie, Israel etc. considera că vaccinul este sigur…… Și am să vă aduc aminte un episod recent. În 2008, în România a eșuat campania de vaccinare cu singurul vaccin împotriva cancerului. Vaccinul antiHPV. Am auzit atunci aceleași teze: că nu e suficient testat, că în 5 ani vor apărea nu stiu ce efecte adverse apocaliptice. Au trecut de atunci nu 5, ci mai mai bine de 10 ani. Efectele apocaliptice ale vaccinului antiHPV nu au apărut. Vedem însă efectele apocaliptice ale nevaccinării: România este țara europeană cu cea mai mare mortalitate provocată de cancerul de col uterin. Asta în timp ce, spre exemplu, în Australia, care a reușit campania în 2007, cancerul de col este eradicat. Integral: https://spotmedia.ro

Testare coronavirus in RomaniaMarea Britanie. Teste pe un medicament pentru imunitate imediată  Oamenii de știință britanici experimentează un nou medicament, care ar putea împiedica persoanele care au fost expuse la COVID-19 să dezvolte boala, relatează “The Guardian”. O astfel de terapie cu anticorpi ar conferi imunitate imediată și ar putea fi administrată ca tratament de urgență pacienților spitalizați sau categoriilor de risc. Medicamentul a fost dezvoltat de University College London Hospital (UCLH) și AstraZeneca. Echipa speră ca studiul să demonstreze că acest cocktail de anticorpi protejează împotriva coronavirusului pentru o perioadă cuprinsă între 6 și 12 luni. Dacă va fi aprobat, tratamentul va fi administrat pacienților care au fost expuși la COVID-19 în cele opt zile precedente. Ar putea fi disponibil începând din martie-aprilie. Studiul implică UCLH, diferite alte spitale britanice și o rețea de 100 de centre din întreaga lume. Protecția imediată pe care medicamentul o promite, ar putea juca un rol fundamental în reducerea impactului virusului, până când toată lumea va fi vaccinată, relatează ziarul britanic. „Avantajul acestui medicament este că îți oferă anticorpi imediat. Integral: https://evz.ro

PfizerÎntrebări şi răspunsuri legate de vaccinurile BioNTech şi Moderna..… Două vaccinuri împotriva coronavirusului sunt în prezent în centrul atenţiei, în UE şi SUA: substanţa produsă de BioNTech-Pfizer şi cea a companiei Moderna. În paralel, vaccinurile altor producători sunt pe punctul de a primi autorizaţie. O întrebare frecventă în această fază de început a campaniilor de vaccinare se referă la diferenţa dintre cele două seruri existente. Ambele sunt vaccinuri tip ARNm. Acestea înmulţesc proteinele individuale din celulele umane, care sunt tipice pentru virus. Corpul răspunde prin producerea unei reacţii imune. Principala diferenţă dintre cele două vaccinuri este că vaccinul Moderna poate fi păstrat într-un frigider normal de uz casnic timp de până la 30 de zile, nefiind nevoie de răcirea la -70 grade, cum este cazul vaccinulului BioNTech-Pfizer. Acesta din urmă poate fi depozitat la frigider după procesare, dar trebuie apoi utilizat în termen de cinci zile. De ce trebuie administrate unele vaccinuri în centrele de vaccinare sau de către echipele mobile în căminele pentru vârstnici? Aceasta este singura modalitate de garantare că vaccinul BioNTech congelat este depozitat corespunzător şi apoi administrat în cel mai scurt timp. Dintr-o porţie de vaccin, specialiştii obţin cinci doze. Acesta este şi motivul pentru care medicii de familie nu pot inocula acest vaccin persoanelor în vârstă care trăiesc singure în timpul vizitelor la domiciliu. Sistemul centrelor de vaccinare ajută totodată la administrarea vaccinului celor care au cea mai mare nevoie de vaccin. Când trebuie făcută a doua vaccinare? Cele două vaccinări trebuie administrate la o distanţă de trei săptămâni (în cazul vaccinului BioNTech: între 17 şi 21 de zile). A doua vaccinare este posibilă şi după expirarea acestei perioade, dar trebuie administrată cât mai curând posibil. Se poate utiliza un alt vaccin pentru a doua vaccinare? Nu, pentru prima şi a doua vaccinare trebuie administrate numai acele vaccinuri care au fost recomandate de producători şi autorităţile de reglementare. Nu există informaţii sau teste în legătură cu utilizarea de vaccinuri diferite, aşa că nimeni nu ar trebui să îşi asume riscuri. Ar trebui să mă vaccinez dacă am avut deja Covid? Oricine a supravieţuit unei infecţii cu virusul poate şi ar trebui să se vaccineze. Nu este sigur că o infecţie care a fost depăşită oferă o protecţie suficientă împotriva unei recontactări a virusului. Au fost consemnate cazuri, e drept mai rare, de reinfectare cu SARS-CoV-2. Cu toate acestea, medicii nu au voie să vaccineze pe nimeni care traversează boala Covid, gripa sau alte răceli asociate cu febră. În acest caz, vaccinarea trebuie administrată numai atunci când pacientul este din nou sănătos. Acelaşi lucru se aplică şi oamenilor aflaţi în carantină ca urmare a contactului cu cineva infectat. Aceştia trebuie vaccinaţi numai după încheierea perioadei de carantină. Dacă sunt deja infectaţi, vaccinarea ar veni oricum prea târziu. Cât va dura vaccinarea tuturor? Vor trece ani până la vaccinarea întregii lumi împotriva coronavirusului. Chiar şi în ţările industrializate, foarte dezvoltate, va dura cel puţin până în 2022 până când le vine rândul celor dornici de vaccinare. Să luăm exemplul Germaniei: autorităţile sanitare se aşteaptă ca 13 milioane de doze de vaccin BioNTech să poată fi inoculate în primul trimestru al anului viitor. La două vaccinări pro persoană, nici măcar nu este suficient pentru o zecime din populaţie. Deşi vor fi aprobate tot mai multe vaccinuri, acest lucru nu va schimba situaţia fundamental. Totuşi, până în vara anului 2021, ar putea fi posibilă protejarea celor mai vulnerabile categorii de persoane: vârstnicii şi pacienţii cu afecţiuni preexistente. Integral: https://adevarul.ro
Pandemia de COVID-19. De ce noua tulpină de coronavirus este atât de infecţioasă … Oamenii de ştiinţă britanici au descoperit că noua tulpină de coronavirus este mai infecţioasă pentru copii din cauza particularităţilor pătrunderii în corp. Profesorul Wendy Barclay de la Imperial College din Londra a explicat că versiunea anterioară a virusului se lega mai greu de receptorul ACE2 şi să pătrundă în celule. Astfel, adulţii cu o cantitate mai mare de ACE2 în nas şi gât au devenit o ţintă mai uşoară pentru virus, iar copiii au fost infectaţi mai rar. ”Este mai uşor pentru noua tulpină a virusului să facă acest lucru şi, prin urmare, copiii pot fi la fel de sensibili la acest virus ca şi adulţii”, a spus Barclay. Ea a explicat că acest factor ar putea fi principalul motiv pentru răspândirea mai rapidă a noii tulpini de coronavirus. Aşa cum au afirmat anterior medicii britanici, noua tulpină este cu 70% mai infecţioasă şi se răspândeşte mai repede. Cu toate acestea, oamenii de ştiinţă nu au putut aduce dovezi că aceasta este mai letală sau că ar provoca o evoluţie mai severă a bolii. Acest tip de coronavirus a fost deja găsit în cel puţin 10 ţări. Noua tulpină a coronavirusului descoperită în Marea Britanie a fost detectată la două persoane care au ajuns în Norvegia din Regatul Unit, a anunţat Institutul Norvegian al Sănătăţii Publice, relatează Reuters. Integral: https://adevarul.ro

Avocatul Poporului cere șefului DSU și MS clarificări despre lipsa de personal în ATI  Avocatul Poporului s-a adresat Ministerului Sănătății și spitalelor care asigură asistența medicală a pacienților testați pozitiv cu SARS-CoV-2 în faza I și faza a II-a și spitalelor de suport-COVID, pentru a obține o imagine de ansamblu a situației cu care se confruntă medicii care lucrează în aceste unități sanitare. Avocatul Poporului reamintește că în 11 noiembrie a primit un răspuns din partea MS că detașările de personal medical de la secții mai puțin aglomerate sau de la alte spitale au fost dispuse în baza Ordinului Comandamentului Acțiunii – Secretar de stat, Șef al Departamentului pentru situații de urgență, iar această statistică nu se află la nivelul Ministerului Sănătății. „Cu privire la demersurile efectuate la cele 185 de spitale care asigură asistența medicală pacienților testați pozitiv cu virusul SARS-CoV-2 în faza I și în faza a II-a și spitalele de suport COVID, până la data formulării prezentei adrese, s-a primit un număr de 94 de răspunsuri”, arată Avocatul Poporului, citat de Mediafax.  Dintre spitalele care au răspuns solicitării Avocatului Poporului, 11 spitale au transmis că se confruntă cu o situație dificilă, iar între problemele reclamate se remarcă faptul că gradul de încărcare al medicilor este o problemă reală și de actualitate atât din punct de vedere al răspunderii profesionale, cât și a suprasolicitării fizice și psihice……Astfel, Avocatul Poporului solicită clarificarea unor aspecte precum: câte cereri de detașare au fost solicitate de către spitale și câte dintre acestea au putut fi soluționate favorabil, care este deficitul de medici ATI la nivel național și județean la această dată (defalcate pe fiecare județ în parte), câți medici încadrați la Compartimentul Suport COVID-19 în cadrul secției Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului de Urgență „Profesor dr. Dimitrie Gerota” București au fost detașați prin ordin al șefului DSU, la unitățile sanitare publice cu deficit de personal, în vederea gestionării cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 și dacă a fost asigurată / bugetată de către Ministerul Sănătății suma necesară plății indemnizației de detașare în cuantum de 50% din salariul de încadrare și a diurnei zilnice de 25% din salarul de încadrare, pe perioada detașării. Integral: https://www.rfi.ro

Un sfârșit de an cu accentuarea recrudescenței mortalității prin Covid-19 ….. Numărul total al deceselor înregistrate în luna octombrie a cunoscut o ascensiune surprinzător de mare ajungând la 27491, fiind cu 25 la sută mai mare comparativ cu numărul din luna anterioară și cu nu mai puțin de 30 la sută față de numărul deceselor din aceeași lună a anului trecut. Institutul Național de Statistică (INS) ne oferă în premieră în Comunicatul din 10 decembrie asupra mișcării naturale a populației informații extrem de utile asupra datelor din luna octombrie, precizând că din cele 27491 decese înregistrate aproape 1200 au avut loc în luna septembrie iar în jur de 500 în luni mai vechi. Urmărind aceleași două date în lunile anterioare din acest an constatăm că cele două valori sunt aproape constante în toate lunile anului, ceea ce ne duce la aprecierea că în datele înregistrate în luna noiembrie vom găsi cca 1200 de decese care au avut loc în luna octombrie și alte cca 500 în luni anterioare. Cu alte cuvinte, cifra pentru luna octombrie poate fi luată în considerare ca atare și vorbim deci de o majorare importantă autentică a numărului de decese. Privind în urmă în publicațiile demografice ale INS găsim un număr de decese de 27 de mii doar în lunile ianuarie 2000, decembrie 2003 și ianuarie 2019, luni de iarnă în care condițiile meteo își pun vizibil amprenta pe mortalitatea populației. Cel mai mare număr de decese în luna octombrie s-a înregistrat în anul 1997 – aproape 24 de mii. Ascensiunea considerabilă a numărului de decese în luna octombrie ridică in mod firesc întrebarea cum și prin ce mecanism s-a produs majorarea. Nu am putea vorbi de impact al vremii, dar putem vorbi de două potențiale surse. Numărul de decese provocate de virus s-a majorat semnificativ în luna octombrie, ajungând la 2140 (1204 în luna anterioară) iar proporția în ansamblul deceselor a ajuns la aproape 8 la sută, valoare care confirmă o contribuție în progres a deceselor prin virus la creșterea numărului total de decese. Sursa majoră a creșterii numărului de decese nu poate fi însă decât creșterea mortalității prin alte cauze de deces în contextul marilor dereglări, disfuncționalități și restricții la internări și tratamente în spitale. Nu ar trebi să subestimăm efectele psihologice negative ale măsurilor restrictive, ale izolării îndeosebi, în agravarea unor patologii. Majorarea considerabilă a numărului de decese în luna octombrie a determinat în mod automat creșterea ratei mortalității generale, de la 13-14 decese la 1000 de locuitori în lunile anterioare la 17 la mie. Este un nivel foarte ridicat și el trebuie plasat alături de o rată a natalității de numai 10 la mie pentru a-i vedea semnificația din perspectiva dimensiunii scăderii naturale a populației. În figura 1 poate fi examinată evoluția paralelă a mortalității generale pe luni în anii 2019 și 2020, ascensiunea curbei în acest an după luna mai fiind fermă iar decalajul în accentuare masivă……Curba ratelor de mortalitate pe zile în populația infectată în perioada 15 octombrie 16 decembrie marchează (și) în țara noastră o creștere, survenită după data de 7 noiembrie (figura 2) , mai târziu în raport cu alte populații europene dar așezându-se peste valori mai ridicate decât în cele mai multe dintre țări în luna octombrie și în primele săptămâni ale lunii noiembrie, ceea ce duce la o rată de mortalitate la 1000 de persoane infectate, cazuri noi, în întreaga perioadă de după 15 octombrie, printre cele mai mari în Europa……Nu sunt publicate date asupra distribuției pe vârste a deceselor prin coronavirus pentru a se putea determina contribuția acestor decese în evoluția mortalități și în regresul speranței de viață. Un exercițiu de analiză demografică cu instrumente adecvate ne oferă însă, indirect, o astfel de informație. Este cea din figura 4.2., prezentând reculul pe vârste în valoare relativă (în %) al speranței de viață la naștere în luna octombrie 2020 față de aceeași lună a anului trecut și datele atestă un regres considerabil mai mare al speranței de viață la vârstele avansate. Acest regres nu poate proveni decât dintr-o majorare consistentă a numărului de decese la vârstele respective, fără a ști dacă majorarea este la decesele pin virus sau prin alte cauze de deces. Proporția deceselor prin coronavirus la vârstele de 60 ani și peste reprezenta 84 la sută din ansamblul deceselor prin virus până la 25 octombrie (6470 cazuri) (Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile, Raport de supraveghere-Săptămâna 42). În totalul deceselor din lunile martie-octombrie, 181 de mii, aceeași proporție este mai mare – 85 la sută, ceea ce ar însemna că la decesele prin alte cauze decât noul virus (reprezentând 95 la sută din decese în lunile martie-octombrie) frecvența celor de la vârstele de 60 de ani și peste a fost mai ridicată. Cu alte cuvinte, reculul speranței de viață la naștere nu provine din creșterea numărului de decese prin coronavirus, ci din creșterea numărului de decese, în special la vârstele avansate, prin alte cauze. Integral: https://www.contributors.ro

Cresteri preturi energieCe trebuie să faceți pentru ca factura la energie electrică să nu crească cu o treime de la începutul anului viitor …. O factură la energie electrică în București, pentru 100 kWh ar putea crește cu 14 lei de la 1 ianurie, în lipsa unui nou contract. Acesta poate fi încheiat cu furnizorul la care cetățenii sunt deja abonați sau aceștia pot opta pentru un alt furnizor. În lipsa acestei opțiuni, nu vor rămâne fără energie electrică, însă ea va intra într-un regim de serviciu universal, fără a mai fi reglementat de stat. În cazul unuia dintre principalii furnizori de pe piață, prețurile vor crește diferit în funcție de regiunea în care activează. În Banat de exemplu majorarea costurilor în regim de serviciu universal va fi de 26%. În zona Dobrogei tarifele ar putea crește chiar cu 28% – de la 45 de bani pe kWh, la 58 de bani pe kWh și asta fără a lua în calcul TVA, certificate verzi, contribuție de cogenerare și accizăCea mai mare creștere ar fi în zona Munteniei, unde este inclusă și Capitala. Aici curentul electric s-ar scumpi cu 29% în regim de serviciu universal.  Este important de știut că alegerea unui nou contract poate fi făcută până la 30 ianuarie pentru a evita aceste majorări. Factura aferentă lunii ianuarie se va calcula potrivit condițiilor pentru care ați optat. Integral: https://www.digi24.ro

Guvernul CituCine cere “austeritate”? Legea. Înghețarea salariilor bugetare și a pensiilor în funcție de nivelul datoriei publice …. În acest context complicat, trebuie să reamintim câteva prevederi ale legii responsabilității fiscal-bugetare care privesc restricțiile impuse de evoluția nivelului datoriei publice. Concret, legea precizează măsurile care trebuiesc luate în funcție de nivelul datoriei publice. Astfel, dacă datoria publică este între 45% și 50% din produsul intern brut (PIB), Ministerul Finanțelor trebuie să prezinte guvernului un raport privind justificarea creșterii și propuneri pentru menținerea acestui indicator în limite sustenabile. Trebuie spus că România se află în această situație chiar în acest moment, datoria publică depășind deja prima limită de 45% din PIB. Dacă datoria publică ajunge între 50% și 55% din PIB, guvernul trebuie să prezinte public un program de urgență privind reducerea datoriei. Aplicarea programului trebuie să înceapă foarte repede, din semestrul următor depășirii nivelului datoriei. Iar acest program trebuie să includă, alături de alte măsuri, și înghețarea cheltuielilor totale cu salariile din sectorul public. Legea prevede și un al treilea prag, atunci când datoria publică ajunge între 55% și 60% din PIB. În acest caz, programul de reducere a datoriei prevede înghețarea cheltuielilor sociale. Așadar, acestea sunt bornele prevăzute de lege și raportate la nivelul datoriei publice care, după cum se poate observa, cuprind explicit măsuri de înghețare a salariilor bugetare și a pensiilor în cazul creșterii datoriei publice. Desigur, acum, România, ca toate statele Uniunii Europene, se poate prevala de contextul extraordinar al pandemiei de coronavirus, dar nu se poate miza la nesfârșit pe derogările aduse de criza sanitară. De aceea, guvernul viitor ar trebui să fie foarte atent la acest „trident” complicat: datoria publică, deficitul bugetar și cheltuielile statului. În acest context complicat, va fi interesant de văzut dacă viitorul Executiv va aplica legea privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Astfel, legea adoptată în anul 2017, prevede creșteri salariale substanțiale pentru angajații din sectorul public. Există, chiar, anexe ale legii în care se precizează explicit salariul la care fiecare funcție publică ar trebui să ajungă în anul 2022. Modul de aplicare a legii este următorul: la fiecare început de an, din anul 2018 până în anul 2021, inclusiv, se aplică o indexare a veniturilor cu 25% din creșterea prevăzută în cei patru ani. În felul acesta, se atinge, în patru ani, întreaga creștere stabilită până în anul 2022. Evident, există și derogări, în buna tradiție a legislației românești, dar important este că anul viitor ar trebui să aibă loc ultima creștere a salariilor bugetare prevăzută de legea specială. Va face viitorul guvern această nouă creștere salarială, în condițiile bugetare complicate în care se află România?….Sunt, însă, trei teme, datoria publică, salariul minim și creșterea salariilor din sectorul bugetar, extrem de complicate care vor fi o primă „probă de foc” pentru coaliția proaspăt formată. Integral: https://www.rfi.ro

BaniCe a fost în 2020, ce am prognozat la începutul anului şi ce ne-a adus această criză. Noroc că tiparniţele cu bani au funcţionat non-stop, ceea ce a permis ţinerea economiilor pe linia de plutire şi a angajaţilor acasă. Marele câştig, scăderea dobânzilor la lei şi stabilitatea cursului valutar  Anul 2020 a fost marcat de o criză apărută de nicăieri, care a venit într-o formă puţin aşteptată, o pandemie. Mulţi întreabă cum a fost posibil ca în secolul XXI – când maşinile merg singure, când a merge cu a vionul a devenit ceva comun, când graniţele sunt deschise larg în Uniunea Europeană, când tehnologia preia controlul vieţii, când telefonul mobil a ajuns un drog, când speranţa de viaţă a depăşit 80 de ani – lumea occidentală să fie lovită de o asemenea pandemie, iar cele mai sigure măsuri de salvare de la infectarea cu Covid-19 să fie purtatul măştii, spălatul pe mâini, carantina în casă, ca acum 100 de ani. Creşterea economică nu a continuat, iar deficitele macro nu s-au corectat, ci dimpotrivă; Isărescu nu a lăsat cursul să treacă peste 5 lei/euro; creşterea pensiilor a fost mai mică; presiunea salarială a dispărut odată ce a venit criza; creşterile din IT s-au atenuat, iar companiile nu au mai fost atât de darnice, dar din motive de criză; Bursa a avut un nou an de creştere, dar după prăbuşirea din martie; Hideroelectrica nu s-a listat pe Bursă şi nici nu a cumpărat CEZ, care s-a dus la un fond australian de investiţi;, EXXON nu a vândut nimănui încă participaţia la proiectul de gaze din Marea Neagră; vânzările de afaceri româneşti au continuat pentru cei care au primit oferte clare; piaţa rezidenţială nu a crescut ca preţuri, iar vânzările de apartamente s-au redus din cauza crizei; şi nici nu a fost război între americani şi Iran. Toate ţările occidentale au fost nevoite să accelereze printarea de bani – de la zeci de miliarde s-a ajuns la sute de miliarde şi acum chiar trilioane – pentru a ţine ţările în viaţă, pentru a ţine angajaţii acasă prin celebrul şomaj tehnic, pentru a da bani oamenilor ca să-şi plătească chiria (în America) ca să nu fie aruncaţi în stradă şi apoi să dea foc la tot ce întâlnesc în jur, pentru a evita falimentele răsunătoare ale marilor companii de aviaţie, pentru a ţine funcţionale pieţele financiare şi a nu se înregistra crize de lichiditate şi, nu în ultimul rând, pentru a ţine sistemul medical cât de cât în funcţiune după avalanşa de cazuri Covid-19. Măsurile luate în România nu au fost cu mult diferite faţă de cele luate în Uniunea Europeană, doar banii au fost puţin diferiţi, în funcţie de posibilităţi:….- Economia României a rezistat mult mai bine decât prognozele analiştilor din primăvară, care vedeau o scădere economică cuprinsă între 7-9%, după cum se închisese economia în martie, aprilie şi mai. Scăderea economică va fi cuprinsă între 4-5%, ceea ce, în condiţiile acestei crize, este o reducere rezonabilă, chiar bună. – Cifra de afaceri totală din economie probabil că va închide 2020 cu o scădere cuprinsă între 10-20% având în vedere scăderea încasărilor, reducerea cererii şi impactul crizei în fiecare produs sau serviciu livrat. – Amânarea plăţii ratelor la bancă – prin moratoriul aprobat de guvern – a redus presiunea pe o bună parte dintre companii, pe cele afectate direct de criză şi pe cele care erau furnizori de produse şi servicii pentru aceste businessuri. Amânarea a fost şi pentru persoanele fizice, având în vedere că peste 1 milion de angajaţi români au intrat în şomaj tehnic, cu plata de către stat a maxim 75% din salariul mediu pe economie, nu din salariul lui. În total, suma amânată la plată depăşeşte 47 de miliarde de lei, adică aproape 10 miliarde de euro, reprezentând 16% din totalul finanţărilor bancare…..- Industria, cu o pondere de 20% în economie, a rezistat mai bine decât aşteptările, mai ales după ce Dacia, Ford, fabricile de componente auto au revenit la lucru, cu comenzi puternice din spate. Bineînţeles că industria nu înseamnă numai auto. Celelalte sectoare nu au înregistrat sacăderi dramatice, ci dimpotrivă, după redeschiderea din mai au dat drumul la activitate din plin. Industria României depinde de ceea ce face Europa, de Germania şi de celelalte ţări puternice, iar rezultatele până în octombrie arată o revenire de la lună la lună. – Consumul, cu o pondere de 18% în formarea PIB-ului, va reuşi să închidă anul pe plus după scăderea dramatică, de 20%, din T2. Dar aici trebuie să facem o precizare: consumul alimentar a mers din plin pentru că magazinele au fost deschise, dar în shimb consumul ne-alimentar, de haine, de exemplu, a mers prost, în special pentru companiile româneşti, care nici nu au branduri puternice, nu sunt nici Zara, nici H&M, nici Pepco, nu au volume şi nici comenzi majore…..- Nota de plată a bugetului pentru acest prim an de criză Covid se va apropia de 100 de miliarde de lei, bani care au fost împrumutaţi fără probleme din piaţă. Băncile din România şi fondurile de pensii au un excedent major de lichiditate, pe care nu pot să-l plaseze în credite sau în acţiuni la Bursă, aşa că îl investesc cu succes în titluri de stat. Bineînţeles că Ministerul Finanţelor nu se împrumută numai de pe piaţa internă ci şi de pe piaţa externă, acolo unde dobânzile oferite de România sunt mult mai generoase decât cele oferite de marile ţări, care dau dobânzi zero sau chiar negative…. Totul depinde de procesul de vaccinare în masă împotriva Covid-19, care a început acum, la final de decembrie, şi care va ţine cel puţin 1-2 ani. Asta, dacă acest vaccin sau celelalte care au apărut pe piaţă nu vor avea reacţii adverse. Până când nu va exista o vaccinare în masă şi o scădere a pandemiei, statele nu vor reduce cheltuielile şi vor ţine tiparniţa de bani atâta timp cât va fi nevoie. Integral: https://www.zf.ro

Yoga. Poze cu Betivi haiosiDigitalizare! Datoriile la birtul din sat nu se mai trec pe caiet, ci pe tabletă  Nici n-au trecut bine sărbătorile şi noul Guvern intră cu buldozerul în tradiţiile românilor! Departamentul pentru digitalizare şi transparenţă al Ministerului Cercetării şi Inovaţiei a lansat chiar astăzi versiunea beta a BirtDatXcel, caietul de datorii virtual. „E o aplicaţie pentru tabletă menită să înlocuiască caietul de datorii al birturilor săteşti, curmând astfel mica evaziune fiscală şi dând un impuls economiei locale. După ce bem câteva ţuici pe datorie ca să identificăm eventualele buguri, sperăm ca primele tablete cu BirtDatXcel să ajungă la cârciumari din ianuarie, mai întâi în câteva judeţe-pilot, apoi în întreaga ţară şi în final la Vaslui, unde tabletele îşi vor dovedi adevărata putere de calcul”, precizează un angajat al ministerului. „E o lovitură grea pentru beţivii din întreaga ţară. Ştiţi voi, caietul poţi să-l furi, să-i dai foc, să-l dai la capră să-l rumege. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 28 decembrie.”Poate vaccinarea sa duca la eradicarea virusului? Inca nu stim cat dureaza imunitatea, iar imunizarea pe termen lung este cheia.”

Christmas Festival of Lights – The National Sanctuary of Our Sorrowful Mother, The Grotto | Portland, OregonBuna dimineata intr-o zi de luni, 28 decembrie! Luni, vremea se va ameliora în privinţa precipitaţiilor şi se va încălzi semnificativ în cea mai mare parte a ţării. Cerul va fi variabil, cu înnorări la începutul intervalului în extremitatea de est-sud-est unde pe arii restrânse va mai ploua slab şi local cu ceaţă sau nebulozitate de plafon jos dimineaţa şi noaptea în zonele joase de relief, posibil izolat persistente în sud şi în depresiuni. Vântul va avea intensificări la munte, în special în Carpaţii Meridionali, temporar în regiunile vestice şi pe alocuri în partea de est a teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra între 4 și 13 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -5 grade în depresiunile intramontane şi 7…8 grade în Banat şi pe litoral. In Bucuresti vremea va deveni deosebit de caldă pentru această perioadă a anului, cu maximă a temperaturii aerului în jurul a 11 grade. Cerul va fi temporar noros, iar vântul va sufla în general moderat în prima parte a zilei, apoi va deveni slab. Minima termică va fi de 1…3 grade. Vor fi condiţii de ceaţă, mai ales în cursul nopţii.

Efecte COVID-19COVID-19 in 2021. Cum vom raspunde efectelor sociale si economice ale pandemiei  Vaccinurile anti-covid-19 au inceput sa fie livrate in cateva locuri din lume, iar asta este o veste foarte buna, dar a trecut in umbra din cauza aparitiei unor tulpini cu rata mai mare de infectare. Modul in care va evolua pandemia nu este inca foarte clar, arata o analiza publicata in iflscience.com. Urmatoarele trei luni vor fi o provocare, iar o realitate fara virus este departe. Unele lucruri nu vor mai fi la fel niciodata. Este foarte dificil de prezis cum se va desfasura totul, dar putem face niste previziuni cu o acuratete destul de mare. Iata la ce ne putem astepta in anul 2021: CE IMPACT VA AVEA NOUA TULPINA? Nu exista foarte multe informatii despre noua tulpina. Pare a fi mult mai infectioasa, dar nu cauzeaza o forma mai grava de covid-19 si nici nu pare a eluda vaccinurile deja create. Totusi, virusul acesta poate suferi mutatii, iar cele care vor aparea pot schimba cursul pandemiei. Stoparea acesteia a devenit o urgenta. Restrictiile vor fi in vigoare si anul viitor, cel mai sigur, si chiar vor putea aparea altele, daca virusul se va raspandi cu o mai mare usurinta. CAND VOM PUTEA OBSERVA EFECTELE VACCINULUI? Producerea vaccinului in atat de multe doze este o sarcina complicata. Chiar daca am putea produce cat e nevoie, imunizarea intregii populatii are dificultatile sale. In Marea Britanie, medicii de familie se ocupa de imunizare, iar un medic de familie are in grija sa pana la 9000 de pacienti. Presupunand ca acetia lucreaza opt ore pe zi, si ca au nevoie de 10 minute pentru a vaccina pe cineva, si ca fiecare pacient necesita doua injectii, ar fi nevoie mai mult de un an pentru a imuniza pe toata lumea. Evident ca vor fi ajutati si de altii, dar asa putem intelege dimensiunea efortului. Intarzierile vor fi inevitabile. Pe langa asta, in cazul vaccinului produs de Pfizer, este nevoie de doua injectii la 21 de zile distanta cu o imunizare care se instaleaza la sapte zile dupa a doua. Alte vaccinuri, precum AstraZeneca, necesita perioade mai lungi intre doze. Probabil va trebui sa treaca aproximativ o luna pentru ca vaccinul sa produca efecte vizibile. In tarile care au relaxat restrictiile cu ocazia Craciunului, vor exista cresteri ale ratelor de infectare, iar vaccinurile nu vor avea un impact major initial, pentru ca acolo pandemia va avea o inertie foarte mare la inceput de 2021. CUM VA EVOLUA PANDEMIA? Prin vaccinare sau infectare, oamenii se vor imuniza. Cei care se vor infecta mai tarziu, vor avea contact cu persoane imune, iar transmiterea virusului va scadea si se va opri datorita imunitatii de grup. Nivelul minim de imunizare necesar pentru a se atinge imunizarea de grup trebuie sa fie undeva intre 60% si 80%. Pentru a ajunge acolo, trebuie imunizati miliarde de oameni….. CE SE VA SCHIMBA? Vaccinul nu este un glont de argint. Va fi nevoie sa pastram un nivel de precautie cateva luni. In zonele cu rata ridicata de infectare vor exista in continuare restrictii. Alte schimbari vor veni gradual. In timp, circulatia va redeveni din ce in ce mai libera, desi multe companii de transport aerian vor cere certificate de vaccinare ca dovada la urcarea in avioane. S-ar putea sa apara pasapoartele de imunitate. Mastile ar putea deveni accesoriu de lunga durata, asa cum se intampla in Asia, cand cineva nu se simte bine sau este ingrijorat de propria sanatate. SA PRIVIM INAINTE Poate vaccinarea sa duca la eradicarea virusului? Inca nu stim cat dureaza imunitatea, iar imunizarea pe termen lung este cheia. Va fi foarte dificila eradicarea acestui virus pentru ca necesita un efort global. Desi am fost foarte apropape de eradicarea poliomielitei, singura boala de care am scapat ramane variola, dar am reusit asta in cursul a 200 de ani. Rujeola, de exemplu, desi eradicata in multe tari, inca mai provoaca epidemii pe glob. Unele vaccinuri, precum cel anti-rujeolic, ofera protectie pe viata, in timp ce altele necesita rapel. Daca Sars-Cov2 va suferi in mod regulat mutatii, si este posibil sa se intample astfel, vom avea nevoie de vaccinuri peroidic, asa cum se intampla in cazul gripei. Pe termen lung, va trebui sa vaccinam si copiii pentru a asigura imunitatea de grup. Integral: https://ziare.com

stocare vaccin antiCOVID-19Vaccinurile false au apărut deja pe internet. Avertismentul şefei Europol  ….Europol şi Interpol trag un semnal de alarmă. Vaccinul anti-Covid a devenit unul dintre cele mai râvnite lucruri. Iar unii oameni abia aşteaptă să profite şi să invadeze pieţele cu doze contrafăcute. Când vei căuta să cumperi vaccinul, să te asiguri că îl iei din surse sigure. Şefa Europol, Catherine De Bolle, a avertizat asupra pericolului apariţiei unor false vaccinuri şi a transmis că pe social media deja apar diverse oferte. În plus, autorităţile trebuie să fie pregătite şi pentru tentativele de a fura vaccinul. Jürgen Stock, secretar general Interpol, a atras la rândul său atenţia că reţelele criminale organizate vor căuta să vândă doze false. Pandemia i-a lăsat pe mulţi fără surse de venit, iar comerţul ilegal cu medicamente şi echipamente sanitare a luat amploare. Inclusiv pe piaţa din România au ajuns zeci de modele de măşti neconforme, la fel şi produse contrafăcute destinate dezinfectării mâinilor, Integral: https://alephnews.ro

Coronavirus in RomaniaINS amână publicarea raportului despre Starea de sănătate a populaţiei din România pentru martie, anul viitor și lasă multe întrebări fără răspuns Institutul Naţional de Statistică trebuia să publice încă de acum cinci zile raportul legat de Starea de sănătate a populaţiei din România A anunţat că amână publicarea acestor date pentru martie, anul viitor Studiul ar fi trebuit să conţină date despre care să ne arate foarte clar care e starea noastră de sănătate Poate ţi-a fost frică să mai mergi la spital în ultimele luni. Poate ştii pe cineva care suferă de o boală cronică şi i-a fost greu să-şi mai obţină tratamentul, de când a început pandemia. Toţi am vrea să ştim ce impact a avut COVID-ul asupra stării noastre de sănătate. Un raport ar fi putut să ne aducă răspunsuri clare. Institutul Naţional de Statistică trebuia să publice încă de acum cinci zile raportul legat de Starea de sănătate a populaţiei din România. Dar, a anunţat că amână publicarea acestor date pentru martie, anul viitor…… Acest raport era atât de aşteptat mai ales că luna octombrie a acestui an a fost a doua cu cel mai mare număr de decese din ultimul deceniu, după ianuarie 2017. Din cele 5.897 decese din octombrie, peste media anilor trecuţi, numai 2.143 au fost puse de autorităţi pe seama COVID-19 în această perioadă, ceea ce înseamnă că s-a respectat regula din cele 3 luni precedente: la 1 deces pus pe seama COVID, alte 2 decese au fost cauzate suplimentar, comparativ cu anii precedenţi. Acest lucru a fost influenţat şi de măsurile anti-COVID, care au limitat accesul pacienţilor la servicii medicale. Integral: https://alephnews.ro

Reportaj din comuna din Iași unde AUR a îngropat partidele mari: „Îi mai ține în priză pe ăștia, că fură mereu”„Pozitiv” de Crăciun. Dacă statul te-a lăsat singur în pandemie, sună un prieten! Este pentru prima dată când nu-mi petrec Crăciunul împreună cu familia extinsă și stau, în izolare, alături de soția mea și de pisică, după ce am fost confirmați la începutul săptămânii cu COVID-19. …. Cu toate astea, voi petrece Crăciunul și Revelion acasă fără să știu de unde m-am infectat. Știu doar că eu am adus boala în casă, eu am avut primele simptome, iar când am văzut că și soția mea face febră, are dureri musculare și o oboseală nejustificată am oprit orice tentativă de a ne vedea familiile. Am reușit să o facem la timp și cred că am dat infecția doar pisicii, care strănută de vreo două zile, dar pare la fel de activă. …. Am mai scris despre faptul că circulă pe Facebook tot felul de rețete pe principiul: cum mă tratez dacă am COVID. Dacă majoritatea sunt ridicole sau inofensive, recomandând tincturi, aerosoli cu tot felul de uleiuri, aromaterapii sau chiar vitamine (care nu strică să fie luate periodic, fără exces), unele sunt de-a dreptul periculoase. Există și acum recomandări de autoadministrare de Azitromicină sau Plaquenil, care nu pot fi luate decât pe rețetă (dar sunt și aici mulți medici „prietenoși” cu pacienții). Alte țări nu mai folosesc de mult în schemele de tratamente antibiotice decât pentru formele medii sau grave, care dezvoltă și infecții bacteriene ce trebuie tratate. Plaquenilul e recomandat acum doar dacă nimic altceva nu funcționează. Specialiștii în medicină bazată pe dovezi au avertizat asupra acestui lucru cu câteva luni înainte ca statul să ia decizia de a modifica schemele de tratament. Dar și astăzi, la mai bine de o lună de la această modificare, pe Facebook încă circulă aceleași tratamente. Numărul testelor RT-PCR scade, dar statul se bucură că avem mai puțini bolnavi de COVID Mai este un fenomen îngrijorător, spre care simt că nu ne îndreptăm destul privirea: scăderea progresivă, dar constantă, a testelor făcute. Dar statul român nu a atins niciodată borna de 50.000 teste RT-PCR pe zi, pe care atât fostul prim-ministru, Ludovic Orban, cât și fostul ministru al sănătății, Nelu Tătaru, se lăudau că le pot face în laboratoare, conform definiției de caz. Și dacă numărul testelor făcute de stat rămâne constant, circa 19.000-20.000, scade foarte mult numărul testelor făcute în regim privat….. Sunt aceiași oameni care nu vor ca vecinii să știe că se îmbolnăvesc, să vadă cum urcă până la ei la ușă cadre medicale în combinezon și apoi să fie stigmatizați, chiar și după ce se vindecă. Cei care, dacă sună la 112, roagă ambulanța să vină fără girofar la ei acasă. Mecanismul acesta feudal de gândire – și al celor care se tem „să știe alții” și al celor care judecă – era bine acoperit de legislație: chiar dacă te testai în privat, rezultatul venea întâi la DSP sau, mai nou, la medicul de familie, și așa aflai că ești contaminat și trebuia să urmezi o serie de pași legali. Acum însă Facebook-ul e plin de mărturii ale oamenilor care folosesc teste rapide antigen – care sunt destul de precise, însă nu în totalitate, pe care farmaciile încă le vând, deși nu au voie, dar care pot fi comandate perfect legal online. …. Sunt grupuri întregi de diagnosticare – „a doua linie e doar subțire, oare sigur am?”, „dacă eu am și soția nu, înseamnă că e fals pozitiv sau fals negativ?” etc. Mulți dintre aceștia nu se mai întorc apoi către sistemul de stat, bazându-se pe aceeași frică și neîncredere. Ajung să apeleze la specialiști doar când simptomele sunt prea greu de dus, de unii singuri, acasă și ajung la spitale într-o formă mai gravă decât ar fi fost cazul. Statul nu oferă niciun suport psihologic pentru pacienții singuri Și mă uit întristat la faptul că, în România, pacienții de COVID-19 încă sunt doar cifre și statistici. Un fenomen ignorate de stat: cel puțin 10 persoane, diagnosticate sau suspecte de COVID-19, și-au luat viața chiar în spitalele din România. În ciuda eforturilor mari făcute de medicii de familie pentru a-i trata pe cei rămași acasă, e greu să le oferi oamenilor singuri un confort psihologic suplimentar, cu poliția care-i verifică dacă sunt acasă și cu medicul de familie care-i întreabă cât de bolnavi sunt. Integral: https://www.libertatea.ro

Tolo: Cam multă paradă de uniforme și declarații pentru un vaccin de a cărui nevoie vitală trebuie să fie convinși milioane de oameni obișnuițiCam multă paradă de uniforme și declarații pentru un vaccin de a cărui nevoie vitală trebuie să fie convinși milioane de oameni obișnuiți  Venirea primelor doze de vaccin împotriva COVID în România a prilejuit în ultimele zile o cavalcadă de apariții televizate cu premierul Florin Cîțu, coordonatorul național, colonelul Valeriu Gheorghiță, și comandantul acțiunii, Raed Arafat. În restul țărilor, reflectoarele au fost ațintite pe beneficiarii vaccinului, pe oameni, nu pe autorități, acestea preferând să vorbească doar punctual și rapid. Multe grade militare și declarații victorioase vin de la București, într-o țară care nu a vaccinat încă pe nimeni, câtă vreme SUA și China au trecut de un milion de doze administrate, iar Marea Britanie a ajuns la 800.000. Mai ales că, peste o săptămână, față de alte țări europene, România probabil că nu va arăta prea bine cu cele aproximativ 10.000 de vaccinuri administrate. Și mai e ceva, dincolo de cantitate. În toate țările, evenimentul vaccinului a fost unul al oamenilor obișnuiți, nu al autorităților. Personalul medical a dansat la Tel Aviv, țară unde deja sunt 200.000 de prime doze administrate, la o populație sub jumătate din cea a țării noastre. Locuitorii din Boston, trecători și medici, au organizat un flashmob. La noi, colonelul Gheorghiță face semnul că „suntem OK”, dintr-o mică și cochetă aeronavă în care s-a îmbarcat împreună cu Raed Arafat, ca să ajungă la Arad. Comitetul de primire a mers cu avionul, vaccinul Pfizer a ajuns cu TIR-urile. În alte țări s-a pus accentul pe cei care primesc vaccinul, nu pe managerii campaniei Ce se întâmplă în aceste zile nu e doar un un festivism stângaci, nu e doar o chestiune de coregrafie, ci consecința a ceva adânc întipărit în relația dintre guvernanți și guvernați. Premierul Cîțu declară optimist și pripit stârpirea pandemiei de la Palatul Victoria, în timp ce în lumea largă s-a pus lumina momentului nu pe șefi, nu pe furnizorii oficiali, nu pe administratorii campaniei, ci pe beneficiari, pe oamenii care primesc vaccinul. La 38 de ani, Valeriu Gheorghiță, coordonatorul operațiunii, nu e nicidecum responsabil pentru această lungă tradiție a inversării puterii în societate. Însă a început să-i placă. Cum deschizi televizorul îl găsești pe tânărul colonel medic colonel, coordonator la Spitalul Militar Central, instituție cu un management nu chiar un exemplu de bune practici, lucind în ținute pline de însemne și decorații și vorbind ubicuu, dând asigurări. Munca de organizare din spate este, fără îndoială, colosală, însă lasă-i pe oameni să o aprecieze, nu te băga în față. Avem români, cercetători și oamenii din alte profesii, atât în echipele Pfizer – BioNTech, cât și la Moderna, creatorii serurilor. Poate că n-ar fi fost o idee rea să-i promoveze autoritățile. Spre deosebire de presă, ele pot convinge mai ușor companiile să le permită să vorbească acestor profesioniști, având în vedere miza. Cu atâtea uniforme și oficialități, riscul e să se prelungească stilul cazon și repezit al comunicării din pandemie de un an încoace, unde Raed Arafat a atins aproape perfecțiunea, și în procesul lung și dilematic al vaccinării. Guvernul intenționează să prelungească pe cel puțin 6 luni publicitatea din presă Dacă, din perspectiva populației, povestea vaccinului va deveni „a lor”, a autorităților, nu e de bine. Riscăm să conjugăm la prezent celebra vorbă „e de la ei”, veche expresie românească, folosită cu năduf pe vremea comunismului, ori de câte ori se defecta orice, iar oamenii nu primeau vreo explicație. …. Recenta copertă a revistei britanice „The Spectator” este o dovadă a ce înseamnă o lume democratică. În grafica ce deschide cea mai veche revistă de limbă engleză a lumii defilează pe un car alegoric o seringă imensă. Instrumentul medical este cel mai mare personaj al poveștii. Seringa e împodobită și parcurge bulevardul într-un lung convoi festiv. Poate fi vaccinul anti-COVID, poate fi, generic vorbind, parada politică și medicală care sărbătorește, cu tobe, steaguri și veselie, victoria împotriva pandemiei. Dar strada triumfului este mărginită, într-o parte, de clădiri delabrate, care au la parter magazine cu ușile închise. Construcțiile părăsite se înșiră pe un trotuar gol, unde se zărește un om stingher, el însuși amintirea pierdută a marilor bucurii populare. Silueta ține în jos, parcă în bernă, un steag din acela mic, care altădată se fluturau cu miile în momentele de sărbătoare colectivă. Cetățeanul e trist și e singur, căci îi zărești pe semenii lui pe trotuarul celălalt. Ei defilează, dincolo de cortegiul solemn al seringii, așezați la coadă în fața oficiului de plasare pentru șomeri. Coada necazului se așterne pe trei, patru rânduri și concurează cu mândra coloană oficială. De pe estradă primește onorul și salută Boris Johnson. The Spectator este o publicație de tradiție și opinie conservatoare, fondată și publicată neîntrerupt din 1828, pe care Boris Johnson a condus-o ca editor între 1999 și 2005. Prim-ministrul Marii Britanii scrie și acum, regulat, în revistă. The Spectator nu a ezitat să-l caricaturizeze salutând pompos alaiul triumfător al unui viitor nesigur. Integral: https://www.libertatea.ro

Ce spune liderul AUR despre legăturile cu Gigi Becali. George Simion: „E o confuzie, dar dacă vrea să cooperăm, discutăm”Câteva idei pentru campania de vaccinare ….. E drept, mi-am amintit și eu de imaginile cu Ion Iliescu la braț cu Michael Jackson, dar de atunci, clasa politică românească joacă aproximativ în același show ieftin mediatic. S-au mai schimbat un pic decorul, luminile, dar per ansamblu, politicianul român încă ne consideră mai degrabă cetățeni ai unui stat bananier decât unul membru al Uniunii Europene. Și la cum funcționează meritocrația la noi, ca să ofer un jargon, „pe praful ăsta”, compromisul va fi la putere, decenii bune, la toate palierele societății. Așa că dacă națiunea română funcționează cu festivism, festivism să fie. Îi reamintesc lui Tolo că America l-a vaccinat pe Joe Biden în direct, dar traficul îl face Trump, când se plânge că Melania nu mai apare în revistele de fashion. Și totuși, SUA au vaccinat deja un milion de oameni, cu prima doză, e nevoie de rapel. La noi, cifra asta poate fi atinsă doar după mii de transmisii live, dar nu cu politicieni. Iată câteva recomandări pentru țărișoara noastră: 1. De sărbători îl putem vaccina pe Ștefan Hrușcă. 2. „Adrian Copilul Minune și invitații săi, nume barosane recunoscute mondial, se vaccinează în direct”, propunere de emisiune. 3. „Piedone nu se frige, se vaccinează!”, în direct la Măruță. Reprezintă o parte a electoratului, fie că ne place sau nu. 4. Mircea Badea ne arată că poate face șpagatul și după vaccinare. 5. Ianis Hagi joacă mai bine după vaccin. 6. CTP se vaccinează în doze împărțite matematic egale. O doză administrată pe jumătate la Europa FM, cealaltă jumătate la ProTV, ca să nu se supere nimeni. Doza doi, la fel, doar că jumătate la Republica, jumătate la Digi24. 7. Guvernul să nu mai aloce bani pentru spoturi de informare, poate plăti direct un producător turc de telenovele de maximă audiență, ca să-l vaccineze pe idol într-un episod. Sau mai ușor, să-i vaccineze pe Bobiță și pe Celentano din Las Fierbinți și succesul e garantat. 8. Gigi Becali. După vaccinare să ofere la poartă niște doze de pomană și, deși sunt gratuite, îmbulzeala va fi asigurată. Integral: https://www.libertatea.ro

Compania de Cimitire București, înființată de Firea, moartă și îngropată după ce i-au devenit șefi o casieră, un crescător de porci, un arhidiacon și un lăcătuș mecanicCompania de Cimitire București, înființată de Firea, moartă și îngropată după ce i-au devenit șefi o casieră, un crescător de porci, un arhidiacon și un lăcătuș mecanic Compania Municipală Cimitire București S.A., una dintre companiile municipale înființate de Gabriela Firea, se află în faliment nedeclarat, înregistrând, în 2019, pierderi de 10 milioane de lei la o cifră de afaceri de 7 milioane de lei. Sute de angajați, pierderi de milioane La cârma companiei se află astăzi oameni care nu au nicio pregătire în domeniu, cu meserii dintre cele mai diverse: o asistentă medicală, o fostă casieră, un arhidiacon, un lăcătuș mecanic, o profesoară de istorie și religie. Compania Municipală Cimitire București S.A. a fost înființată de Primăria Capitalei în perioada mandatului deținut de Gabriela Firea, pentru a prelua atribuțiile unei alte instituții cu același obiect de activitate, Administrația Cimitirelor și Crematoriilor Umane București (ACCU). Are 220 de angajați, o cifră de afaceri de 6.651.145 de lei și pierderi de 9.949.083 de lei. Înființată pentru gestionarea cimitirelor publice din Capitală, compania nu a reușit în timp decât să încheie o serie de contracte, cu valori reduse, cu ACCU, pentru întreținerea celor 15 cimitire din subordine. Două companii cu o singură treabă de făcut În luna noiembrie 2020, Digi 24 a relatat cum se suprapun activitățile celor două companii care au același obiect de activitate și fiecare plătește sute de angajați. Conform aceluiași reportaj, bugetul pentru anul 2020 al Companiei Municipale Cimitire București a fost de 10 milioane de euro. …. Conducerea acestei companii este asigurată de un Consiliu de Administrație, un director general și un director general adjunct. Pe funcția de director general al companiei s-au perindat, doar în primul an, trei persoane, dintre care niciuna nu a rămas. Acum, postul este ocupat de Ștefan Rădulescu, care, conform CV-ului său, este licențiat în management agroturistic la Universitatea Bioterra și a deținut, din 2008 până în prezent, funcția de director la două societăți din domeniul agricol/viticol. …. Conform declarației sale de interese, Rădulescu este acționar în mai multe societăți comerciale care se ocupă cu creșterea porcilor, cultivarea viței-de-vie ș.a., dar, conform declarației de avere, el nu a obținut în anul 2019 niciun venit. Indemnizația lui Rădulescu este, conform datelor de pe site-ul companiei, în valoare de 14.496 de lei brut. Adjuncta a lucrat casieră la „Hanul Târgoveților” Director adjunct al companiei este Mariana Mitroi, de profesie economist, absolventă a Facultății de Finanțe-Bănci de la Universitatea Spiru Haret. …. Din Consiliul de Administrație fac parte șase persoane, șefa actuală a CA fiind Elena Pantazică, o asistentă medicală care a lucrat la Spitalul Județean Ilfov. Integral: https://www.libertatea.ro

Guvernul CituCe am propus în loc de investiții feroviare și electrice de ne-a respins Comisia Europeană planul?  A venit Planul Marshall European. Dar guvernul nu s-a prins că e unul european, feroviar și electric, și nu american, adică auto! O analiză severă a unui reputat economist român, cu activitate academică de lungă durată în Occident, avertizează asupra riscurilor pe care ignoranța guvernului României le pune asupra cetățenilor. Europa a oferit o sumă imensă pentru redresarea de după pandemie, dar planul Guvernului României a fost respins, pentru că nu am înțeles care sunt ideile și nevoile spre care merg societățile în ansamblul lor și ce primejdii ne amenință ca planetă, crede profesorul Cornel Ban. Un lucru e clar: viitorul finanțabil cu bani de la UE pe zona transporturi este eminamente feroviar și electric. Companiile noastre, precum Alstom, Astra sau Softronic Craiova, pot deveni lideri regionali Economia europeană a fost răvășită de acest dezastru natural numit COVID mai rău decât a fost răvășită de criza financiară din 2008. Țări care atârnă greu în economia europeană, cum ar fi Franța, Spania sau Italia, au pierdut în medie 10 la sută din PIB. Slăbirea economiei românești, cel puțin pe statistică oficială, este undeva sub media europeană și aproape ca în Germaniei, adică o „intrare la apă” de 5 și ceva la sută. În Marea Recesiune de după 2008, țările europene ale căror economii se bazau și se bazează pe exporturi (Europa de Vest, Nord, plus grupul de la Vișegrad) și-au revenit relative repede. Secretul? Au compensat scăderile de cerere din Europa cu creșterile de cerere alimentate de gigantul plan de stimulare a economiei adoptat de China, dar și de boom-ul economic al țărilor emergente, per total mai puțin afectate de Marea Recesiune, o maladie a țărilor bogate în principal. Recesiunea COVID a fost însă diferită. Absența investițiilor Chinei ne costă pe toți Țările care formează miezul economiei de export europene și țări ca România, care sunt dependente de acestea, au fost afectate în mod serios, neputând compensa de această dată pierderile. Motivul? Pandemia a răvășit toată lumea și măsurile de stimul fiscal luate de China au fost cam un sfert din cele adoptate de ea în 2008. Mai mult decât atât, în primăvară, persoane foarte sobre cu exprimarea, cum ar fi Mario Draghi, fostul guvernator al Băncii Centrale Europene, vorbeau de „economie de război” ca răspuns la COVID. Pe acest fundal de incertitudine și groază, țările UE, panicate, nu au temporizat prea mult și au pus în bătaie un buget de criză comun (NextGenerationEU). Dacă acesta va trece de parlamentele naționale în primăvară, banii ar trebui să vină curând. …. Programul românesc de integrare a acestui Plan Marshall înseamnă 16 miliarde fonduri nerambursabile noi, restul banilor venind din alte fonduri europene vechi, inclusiv împrumuturi la dobândă mică. Pe lângă fondurile mai vechi, putem finanța astfel cam patru la sută din PIB. E o cifră enormă, care ar trebui să fie inhalată adânc de euroscepticii de serviciu. Guvernul Orban a făcut în acest sens un plan (PNRR) în care arată cum vrea să cheltuiască porcoiul de bani. Practic, marele pariu al Guvernului Cîțu este că după vaccinarea anti-COVID, Europa și, prin exporturile spre Europa, România vor avea o creștere spectaculoasă, iar aceste fonduri nerambursabile vor acoperi golurile de bani de la buget. Căci golurile din trezorerie vor persista, dată fiind promisiunea (ilară după mine) de a nu mări impozitele și date fiind miracolele modeste pe care le-aș aștepta de la digitalizarea ANAF. Sigur, guvernul poate merge pe tăiat masiv cheltuieli publice, așa cum dictează ideologia economică a unor oficiali care vor ajunge la butoane în noul guvern. Într-o retorică diplomatică, Comisia Europeană ne-a spus că batem câmpii Dar dată fiind fragilitatea politică a coaliției, numai de plătit costul politic al austerității nu cred că va mai fi loc pe lista de probleme politice ale noului guvern. Prin urmare, marea speranță rămân banii europeni din programele vechi, mediocru absorbite și banii din acest nou pachet de stimul european (NextGenerationEU). Aici însă avem o mare problemă: planul (PNRR) făcut de Guvernul Orban a picat practic la evaluarea Comisiei Europene, care, pe un limbaj diplomatic, a spus că PNRR bate câmpii cu grație. Practic, oficialii noștri au crezut că NextGen e un fel de „fonduri europene”, un fel de supliment de POR-POS-POIM, și nu ceea ce este în realitate: un echilibru între: Un fond anticriză cerut de criza COVID. Un fond verde, cerut de agenda ecologică luată mai în serios ca oricând în țările care practic garantează pentru banii din NextGenerationEU Un fond pentru recuperarea retardului digital pe care Europa îl are cu SUA și Asia. …. Șoselele de centură și metrourile intră la planul verde Or, în răspunsul nostru la acest Plan Marshall al mileniului trei, pe primul loc la infrastructura verde se trec ditamai autostrăzile și străpungerile rutiere, adică exact opusul mobilității verzi. Ar fi comic dacă nu ar fi tragic să trimiți așa ceva la Bruxelles. Sigur, bine a făcut guvernul că în PNRR a trecut șosele de centură pentru orașele care s-au dezvoltat peste puterile vechii structuri rutiere moștenite din ceaușism. Sau că a cerut magistrale de metrou în Cluj și București. Aici e verde garantat. Dar când vine vorba de autostrăzi, subiect obsesiv în România, să înțelegem că nu mai suntem în anii 1970 și nici măcar în anii 2000: de acum înainte, banii europeni pentru așa ceva se vor da tot mai greu. Căci peste tot în Europa, lumea să gândește cum să scape de dependența de ele și să mute călătorii și mărfurile pe feroviar. Visul american ca mobilitatea umană să devină un accesoriu al automobilului (cu partea de transport aerian grefată în plus) e un vis intens și adânc înrădăcinat la noi. Transportul public, încurajat Dar nu mai e un vis la fel de finanțabil cu bani europeni. Avem nevoie de autostrăzi, dar nu ni le vor finanța alții. La fel cum nu mai e la fel de finanțabilă, cu acești bani europeni cel puțin, fobia de transport public și, deci, de întâlnirea zilnică cu inegalitățile extreme ale societății noastre, inegalități care pe date ne duc mai aproape de fosta URSS decât de Europa Centrală. Viitorul finanțabil e cel în care ai trenuri frecvente și la viteză medie de peste 100 km pe oră în toate direcțiile. Viitorul navetei zilnice e ceva combinație de tren, tramvai și metrou, cu o serioasă componentă de bicicletă la alegere. Ideea de a trebui să mergi cu mașină, și nu cu trenul, din Sibiu în București sau din Iași în Brașov ar trebui să fie redusă la forma de excentricitate în aceste condiții. Integral: https://www.libertatea.ro

BACKGROUND TO BREXITDe la tarife la vize. Ce este Acordul Brexit? Rezumatul detaliilor cunoscute publicului, după încheierea Acordului post-Brexit ….. La prima vedere, acesta este un acord dur al Brexitului – Marea Britanie părăsește piața unică și uniunea vamală Din ceea ce a fost publicat până acum, Marea Britanie pare să fi cedat atât în ​​domeniul pescuitului, cât și în condiții de concurență echitabile, în timp ce UE a recunoscut competența Curții Europene de Justiție pentru a decide dacă Acordul comercial va fi încălcat în viitor. Acord comercial Acordul comercial – care se desfășoară pe 2.000 de pagini – are un domeniu de aplicare fără precedent, conținând dispoziții privind subiecte care variază de la cooperarea nucleară civilă și interconexiunile energetice la pescuit și aviație. Va exista recunoașterea reciprocă a programelor comerciale de încredere. Aceasta înseamnă că producătorii britanici vor trebui să respecte atât standardele britanice, cât și cele ale UE. Accesul fără tarife și fără cote la una dintre cele mai mari piețe ale lumii este coloana vertebrală a acordului Brexit și depășește acordurile UE cu Canada sau Japonia. Acordul garantează comerțul cu „tarif zero și cotă zero” cu mărfuri care valorau 668 miliarde de lire sterline în 2019. Dar va însemna și costuri semnificative pentru întreprinderi, deoarece exportatorii se confruntă cu o serie de controale la frontieră de la 1 ianuarie și libertatea de circulație în UE se va încheia pentru majoritatea cetățenilor din Marea Britanie. Companiile se vor confrunta cu acte și costuri suplimentare atunci când tranzacționează cu cea mai mare piață de export. Politica de pescuit: mai mult acces la apele britanice Marea Britanie va părăsi politica comună în domeniul pescuitului. Cifra de afaceri anuală a navelor de pescuit ale UE din apele britanice este de aproximativ 650 milioane EUR – comparativ cu 850 milioane EUR pentru flota cu pavilion britanic. Compromisul constatat implică o perioadă de tranziție de cinci ani și jumătate pentru a modifica etapele, Marea Britanie acceptând o repatriere a cotelor cu 25%.…. Standarde sau condiții de concurență echitabile  Ambele părți au convenit asupra unui nivel minim de standarde de mediu, sociale și de muncă sub care niciuna dintre acestea nu trebuie să treacă. Ursula von der Leyen a spus că, după patru ani, va fi revizuit pentru a se asigura că condițiile de concurență echitabile funcționează. Unul dintre cele mai mari puncte divergente în cadrul discuțiilor a fost insistența UE asupra unei „clauze de evoluție”, sau „mecanism de echivalare”, așa cum a denumit-o Downing Street. Acest lucru ar fi permis UE să aplice unilateral tarife pentru mărfurile din Marea Britanie, în cazul în care standardele ar fi diferite în timp. Dacă o parte  și-ar actualiza regulile, cealaltă ar trebui să urmeze sau să se confrunte cu consecințe…..Reguli de origine Acesta va fi un subiect atent examinat și pe baza documentelor publicate, până în prezent, încă nu știm cu adevărat ce este implicat. Cea mai importantă linie publicată se află în documentul Comisiei Europene, care spune că, pentru a „facilita conformitatea și a reduce birocrația, Acordul permite comercianților să autocertifice originea mărfurilor”…..Soluționare a litigiilor Acesta a fost unul dintre cele mai dificile domenii de negociere, deoarece va stabili remedii pentru disputele comerciale în deceniile următoare. Angela Merkel a declarat că dezacordul asupra unui mecanism de arbitraj este cel mai mare obstacol în calea unui acord. UE era îngrijorată de faptul că Marea Britanie ar putea, în timp și în funcție de guvernul aflat la putere, să se abată atât de mult de la standardele UE, încât să poată obține un avantaj competitiv semnificativ și să devină un „Singapore pe Tamisa”. Erasmus  Negociatorul șef al UE, Michel Barnier, a declarat că este „o zi de ușurare, dar nuanțată de o oarecare tristețe”. El a deplâns decizia guvernului de a nu fi partener în programul de schimb de studenți Erasmus și lipsa de cooperare în domeniul politicii externe și apărare comună. Marea Britanie a ieșit din programul de schimb universitar, respingând insistența UE de a fi membru asociat și sutinând că ar trebui să se angajeze la un plan de plăți pe șapte ani. Guvernul irlandez a confirmat joi că studenții din Irlanda de Nord pot continua să acceseze Eramus ca parte a promisiunii sale de a se asigura că cetățenii irlandezi din regiune „nu vor rămâne niciodată în urmă”. Cetățenii din Irlanda de Nord pot beneficia, de asemenea, de un sistem de înlocuire a cardului european de asigurări de sănătate (EHIC) finanțat de guvernul irlandez. Recunoașterea calificărilor profesionale Nu vor mai exista recunoașteri automate pentru medici, asistenți medicali, arhitecți, stomatologi, farmaciști, veterinari, ingineri. Acum vor trebui să caute recunoaștere în statul membru în care doresc să practice. Mobilitate – libertate de mișcare Cetățenii britanici nu mai au libertatea de a lucra, de a studia, de a începe o afacere sau de a locui în UE. Pentru sejururi de peste 90 de zile vor fi necesare vize. Coordonarea anumitor prestații de securitate socială, cum ar fi pensiile pentru limită de vârstă și asistența medicală, va facilita munca în străinătate și nu va pierde nicio acumulare preexistentă de contribuții la asigurările naționale. Integral: https://www.gandul.ro

USA Vs. China stock illustration. Illustration of patriotism - 17475659China va depăși SUA și va deveni cea mai mare economie a lumii cu cinci ani mai devreme decât fusese estimat …. „De ceva timp, o temă generală a economiei globale a fost lupta pentru putere dintre Statele Unite și China. Pandemia COVID-19 și consecințele economice au înclinat cu siguranță această rivalitate în favoarea Chinei”, arată Centrul pentru Cercetări Economice și de Afaceri (CEBR) într-un raport anual publicat sâmbătă. Potrivit CEBR, Beijingul a gestionat pandemia în mod abil, introducând restricții severe din timp. De cealaltă parte, statele occidentale vor fi mult mai puternic afectate de impactul crizei economice provocate de pandemie, ceea ce va înclina balanța în favoarea Chinei. Astfel, economia chineză ar urma să înregistreze o creștere medie de 5,7% pe an în perioada 2021-2025, înainte de a încetini la 4,5% pe an între 2026 și 2030. Între timp, deși în 2021 Statele Unite vor avea o creștere puternică post-pandemie, această creștere ar urma să încetinească la 1,9% pe an între 2022 și 2024 și apoi la 1,6% pe an. Cele mai mari economii ale lumii în 2030 După ce China va devansa Statele Unite pentru a deveni cea mai mare economie a lumii, Japonia ar urma să rămână pe locul al treilea, până în jurul anului 2030, când ar urma să fie depășită de China, împingând, astfel, Germania de pe poziția a patra pe a cincea. În 2020, Europa produce 19% din PIB-ul primelor zece economii ale lumii, dar această pondere va scădea la 12% până în 2035. CEBR avertizează că impactul pandemiei asupra economiei globale nu va duce doar la o încetinire a economiei, ci și la creșterea inflației. Integral: https://www.gandul.ro

Parlamentul votează joi învestirea Guvernului Cîțu | Antena 310 lucruri despre noul guvern Cîțu • Marcel Vela a cerut să mai fie pus ministru 5 minute, că și-a uitat geaca de piele în birou; • Sorin Cîmpeanu anunţă un compromis la Educaţie: școlile rămân închise, dar copiii îşi pot trece în CV ce doctorat vor ei; • Acuzat că sunt prea puţine femei în cabinet, premierul a izbucnit: “E guvernul Cîţu, nu guvernul Ţîţu!”; • Activitatea nu poate începe decât după 1 ianuarie, că e nevoie de o săptămână ca să se aerisească biroul lui Ludovic Orban; • …. • Când s-a uitat cineva la Sorin Cîmpeanu și a spus ”Ce păcat că avem un securist în Guvern” au lăsat capul jos 8 miniștri; • Ministrul de Interne Lucian Bode anunţă că va ancheta personal accidentul în care a fost implicat fostul ministru al Transporturilor Lucian Bode; • La Apărare a fost numit tot generalul Ciucă, primul om care poartă oficial titlul de Ciuca Bătăii; • Dan Barna se laudă că i-a păcălit pe UDMR-iști să-l pună ministru din partea lor pe vărul lui, Țanțoș (Tánczos) Barna; • Monica Anisie va rămâne în minister, că trebuie și cineva care să ude florile și să dea cu mopul. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 25 decembrie.”2020: o fotografie a lumii noastre.”

The History Of Santa Claus - from 123DentistBuna dimineata intr-o zi de vineri, 25 decembrie! Cu colinde de Crăciun, vă dorim un an mai bun, și cu dragoste creștină să primiți în dar lumină, zurgălăi de flori de gheață să va bucure de viață, mult noroc s-aveti în toate, La Mulți Ani cu sănătate! 🙂 Desy si Cetatean

În vestul, nordul, nord-estul și centrul țării vremea se va răci, va fi închisă, iar temporar și pe arii extinse va ploua. Noaptea, în Moldova, Transilvania și posibil și în Maramureș, pe alocuri vor fi şi ninsori sau lapoviţă. La munte se vor semnala precipitații mixte ce vor determina pe suprafețe mici polei, iar la altitudini mari treptat vor predomina ninsorile şi se va depune strat nou de zăpadă. Pe arii restrânse, cu o probabilitate mai mare în Munții Banatului și în Carpații Meridionali, se vor acumula cantități de apă de 20…25 l/mp. În restul teritoriului valorile termice se vor menține mult mai ridicate decât în mod normal la această dată. Cerul va avea înnorări temporare ziua, apoi va deveni mai mult noros. Îndeosebi seara și noaptea trecător va ploua în general slab cantitativ. Temperaturile maxime vor fi cuprinse în general între 5 şi 15 grade, cu cele mai ridicate valori în extremitatea de sud a teritoriului, iar cele minime se vor situa între -1 și 7 grade. BUCUREȘTI. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 12 grade, iar cea minimă va fi de 4…5 grade.

Studiu: Persoanele infectate cu SARS-CoV-2 au imunitate cel puţin 8 luni….. Studiul a fost realizat de cercetători din Australia. Aceştia au descoperit că celulele B de memorie, prezente în sistemul imunitar, “îşi amintesc” infecţia şi produc rapid anticorpi în faţa unei noi posibile infecţii, relatează Rainews , potrivit Rador, citată de Hotnews. Revista Science Immunology a publicat studiul cercetătorilor australieni, care arată că persoanele infectate cu Covid-19 au o memorie imună care îi protejează timp de cel puţin 8 luni de o nouă infecţie. Studiul demonstrează că anumite celule din sistemul imunitar, numite celule de memorie B, îşi “amintesc” infecţia cu virusul şi la re-expunere, declanşează un răspuns imun protector prin producerea rapidă de anticorpi. „Noile cercetări şi rezultatele care derivă din acestea sunt importante, deoarece întăresc probabilitatea ca vaccinurile împotriva virusului Sars-Cov-2, care vor ajunge în curând în Europa şi, prin urmare şi în Italia, să funcţioneze pentru perioade lungi de timp”, arată sursa citată. Cercetătorii au recrutat 25 de pacienţi cu COVID-19 şi au prelevat 36 de probe de sânge începând cu 4 zile după infectare şi ajungând până la 242 de zile. La fel cum s-a observat şi în alte studii, analizând răspunsul anticorpilor, oamenii de ştiinţă au descoperit că anticorpii împotriva virusului au început să scadă după 20 de zile de infecţie. Cu toate acestea, s-a constatat că toţi pacienţii au continuat să aibă celule B cu memorie care “au recunoscut” una dintre cele două componente proteice ale virusului SARS-CoV-2. Aceste celule B de memorie specifice virusului au fost prezente în mod stabil timp de până la opt luni după infecţie. Integral: https://adevarul.ro
Coronavirus in RomaniaCum te programezi ca să te vaccinezi anti-COVID-19  …. Vaccinarea se va realiza pe bază de programare, a stabilit Comitetul de coordonare, pentru a asigura un flux organizat al beneficiarilor şi pentru o mai bună monitorizare post-vaccinare. De asemenea, în acest mod va fi redus la minimum riscul de pierdere a dozelor de vaccin, relatează Digi 24. Modalităţi de programare Persoanele care doresc să se vaccineze vor avea la dispoziţie mai multe căi de a o face: on-line telefonic prin medicul de familie prin intermediul direcţiei de asistenţă socială din cadrul consiliilor locale. Vaccinarea se va face la centrele de vaccinare înfiinţate prin ordin al ministrului Sănătăţii, la propunerea direcţiilor de sănătate publică. Programarea la vaccinare se efectuează la intervale orare fixe, în funcţie de numărul de doze de vaccin pe fiolă. Numărul de persoane pentru vaccinurile multidoză se stabileşte în funcţie de vaccin. Vaccinul va fi administrat de personalul medical, cu aviz de liberă practică valabil, eliberat de către Colegiul Medicilor şi/sau personal medico-sanitar care deţine certificat valabil eliberat de Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România (OAMGMAMR). Fiecare centru de vaccinare va avea un medic coordonator şi va fi organizat cu respectarea circuitului unidirecţional (flux unidirecţional, fără intersectare). Toate centrele de vaccinare (fixe sau mobile) vor fi deservite de echipe medicale alcătuite din medic şi personal medical auxiliar. Integral: https://adevarul.ro
Ce tratament pentru COVID-19 primesc bolnavii acasă şi la spital. Care sunt noile recomandări …..Noul protocolul de tratament pentru bolnavii cu COVID-19 nu propune terapii noi, dar aduce câteva precizări importante cu privire la momentul optim de administrare al unora dintre cele existente. El face lumină şi în privinţa tratamentelor care pot fi prescrise – sau nu – la domiciliu. De ce a fost nevoie de o actualizare a protocolului şi ce tratamente ar trebui să primească acum românii depistaţi pozitiv cu COVID-19 explicăm în continuare cu specialişti infecţionişti şi medici de familie. Cum se tratează COVID-19 la domiciliu Una dintre cele mai importante noutăţi pe care le aduce acest protocol este legată de îngrijirea la domiciliu a bolnavilor cu COVID-19. „Nu au existat, până la acest document, recomandări clare şi oficiale pentru tratarea formelor uşoare şi medii la domiciliu, în aşa fel încât medicul de familie să fie mai bine orientat, la fel ca cel de spital. Acum, lucrurile sunt mult mai clare”, ne-a spus dr. Rodica Tănăsescu, vicepreşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Bucureşti-Ilfov (AMF-B). Iată cele mai importante recomandări „de luat acasă” pentru bolnavii confirmaţi cu COVID-19 care rămân la domiciliu:….În lipsa simptomelor de infecţie, nu trebuie să luăm preventiv niciun medicament, chiar dacă avem factori de risc pentru o evoluţie mai severă a COVID-19, precizează noul protocol. „Dacă cineva este asimptomatic – dar şi presimptomatic, foarte important -, el nu are nevoie de tratament”, explică dr. Adrian Marinescu. Era nevoie de această precizare pentru a preveni automedicaţia, care a devenit o mare problemă în această pandemie, mai spune specialistul în boli infecţioase. … Era nevoie de un protocol pentru bolnavii rămaşi la domiciliu pentru că au existat confuzii chiar şi printre medici, astfel că persoane asimptomatice sau cu simptome uşoare au primit reţetă pentru acasă cu antibiotic sau dexametazonă. „Am pacienţi care au fost văzuţi de medici de pe salvare şi care nu aveau mai nimic, dar au primit reţeta-minune care circulă pe internet cu azitromicină, dexametazonă sau Medrol (substanţa activă este metilprednisolon). Şi la camera de gardă de la boli infecţioase au primit această reţetă. Antibioticul era prescris în prima zi o pastilă şi apoi câte o jumătate de pastilă pe zi. Azitromicina este comprimat filmat, este pusă într-o peliculă pentru a fi protejată de acidul clorhidric din stomac. Dacă împarţi comprimatul în două, nu mai are niciun efect”, spune dr. Sandra Alexiu. Vitaminele şi complexele de minerale nu sunt menţionate în protocolul de tratament pentru niciuna dintre formele bolii COVID-19. Suplimentarea cu diverse vitamine şi minerale se face după o dozare anterioară, pentru a verifica dacă există sau nu carenţe în organism. Mai multe despre suplimentele alimentare indicate în COVID-19 şi modul de administrare găsiţi în acest articol Smart Living. Antibioticele nu se iau preventiv Românii erau şi înainte de pandemie campioni la automedicaţia cu antibiotice, mai ales pentru răceli şi gripă, semnala un studiu din 2019 realizat de Societatea Română de Rinologie. În aceste luni, consumul de antibiotice a crescut foarte mult, dar nu doar automedicaţia a contribuit la fenomen, ci şi medici care le-au prescris preventiv, chiar de la debutul infecţiei COVID-19 sau în forme uşoare. Recomandarea specialiştilor avea la bază studii de la începutul pandemiei care arătau că antibiotice precum azitromicina blochează multiplicarea virusului SARS-CoV-2 în organism. Ulterior, au apărut studii care au infirmat acest beneficiu. Integral: https://adevarul.ro

INTERVIU EXCLUSIV Cercetător român la Cambridge: „Este foarte probabil ca noua tulpină de coronavirus să circule deja în Europa, însă puține țări verifică sistematic mutațiile”  Noua tulpină de coronavirus ar putea să nu-și aibă originea în Marea Britanie. Țările care supraveghează variantele virale ale coronavirusului sunt puține. În România, ultima secvențiere s-a făcut în luna iunie 2020. Dacă mutația virusului este, într-adevăr, cu 70% mai transmisibilă și dacă vaccinurile deja produse sunt eficiente și împotriva ei vom ști sigur abia peste câteva săptămâni, spune într-un interviu pentru Smart Living dr. Octavian Voiculescu, cercetător român la Universitatea Cambridge. Răspândirea rapidă a unei noi variante de coronavirus a izolat Marea Britanie de restul lumii și a stârnit motive serioase de îngrijorare cu privire la eficiența vaccinurilor deja aprobate. Șeful BioNtech este încrezător că serul lor produs împreună cu Pfizer va fi eficient și împotriva noii variante a virusului. Dacă nu, ar putea furniza un vaccin nou în doar 6 săptămâni, a anunțat recent Uğur Şahin, directorul executiv BioHtech. Tehnic, schimbarea matriței nu este dificilă pentru un vaccin genetic, dar vaccinul modificat ar trebui din nou testat clinic, proces care nu va fi deloc ușor. Cu ce este diferită genetic noua tulpină de coronavirus, ce știm cu certitudine despre ea și cât de motivate sunt restricțiile pentru Marea Britanie, am discutat împreună cu dr. Octavian Voiculescu, cercetător român la Universitatea Cambridge, din Marea Britanie…. Dr. Octavian Voiculescu: În aproape toate țările se colectează virus de la infectați și genomul viral este secvenționat complet. Unele țări fac acest exercițiu sistematic și frecvent. Este crucial și pentru combaterea epidemiei – așa cum vedem și cazul discutat în aceste zile. În Europa, țări precum Marea Britanie și Danemarca fac frecvent secvențieri.  Din nefericire, România este la polul opus: nu au fost colectate decât cinci virusuri, ultimul în iunie (și secvența pusă în baza de date universală abia în noiembrie). Din aceste date vedem, empiric, că mutații punctuale apar destul de rar: în medie, câte una-două lunar, în fiecare ramură a arborelui genealogic. El poate fi consultat pe platforma GISAID – o inițiativă științifică globală care oferă acces deschis la datele genomice ale noului coronavirus. Aici se găsesc secvențele complete și celelalte date aferente fiecărei variante. Printre multele variante nou descrise în septembrie se numără și cea numită B1.1.1.7, izolată în Kent (sud-estul Angliei) – o zonă foarte afluentă, ai cărei locuitori circulă mult, intern și internațional. Stârnește aceste zile mare interes, chiar panică, atât administrativ, cât și în publicul larg. …. La momentul descrierii, era una dintre multele variante nou apărute. Are particularitatea că are 17 modificări, dintre care 8 în gena codantă pentru proteina spike (S) prin care virusul se leagă de receptorii ACE2 umani. Este neobișnuit și ipoteza cea mai bună este că ar fi apărut la o persoană imunocompromisă (n.r. – cu imunitate redusă), la care virusul a putut să se multiplice pe o perioadă îndelungată și să acumuleze mutații. Mai important este dacă aceste mutații schimbă proprietățile virusului – contagiozitatea, susceptibilitatea la vaccinurile propuse și disponibile acum sau în viitorul apropiat, severitatea bolii cauzate, mortalitatea. Din secvența genomului nu se pot prevedea aceste lucruri cu mare certitudine. Computațional și fără alte informații, mutațiile nu păreau de natură să schimbe esențial proteina spike, încât să bănuim că răspunsul imunitar antrenat cu fragmentele folosite în vaccinurile propuse să nu răspundă satisfăcător și la noua variantă. Între timp, frecvența variantei B1.1.1.7 a crescut rapid: de la un caz izolat identificat pe 20 septembrie, a devenit prezentă în Marea Britanie într-un sfert din cazurile de la mijlocul lui noiembrie; în prima săptămână din decembrie, este văzută la jumătatea infectaților….. Este foarte probabil ca proteina spike a noii variante să fie recunoscută de majoritatea anticorpilor produși cu antigenul folosit în vaccinurile deja sau probabil curând aprobate. Prin urmare, varianta extremă că vaccinurile ar fi complet ineficiente poate fi, totuși, exclusă. Fragmentele de proteină virală codate de oricare dintre vaccinuri are porțiuni substanțiale care ar fi identice cu spike-ul in varianta B1.1.1.7. Virusul și celulele infectate vor fi recunoscute de sistemul imunitar – și asta se poate verifica destul de rapid. Există și posibilitatea ca fracțiunea de anticorpi blocanți (care împiedică legarea virusului, variantele „vechi”, să se lege de receptori) să nu funcționeze la fel de bine pentru B1.1.1.7. Și asta este în curs de verificare……Foarte complicat ar fi să fie făcute testele clinice cu un vaccin modificat, în condițiile în care ar circula variante virale calitativ diferite din punctul de vedere al eficacității vaccinului. Ar trebui și mai mulți voluntari, fiindcă unii se vor confrunta cu o variantă „veche” (cum știm ca noul vaccin ar fi la fel de eficace?) și alții cu „noua” variantă, în condițiile în care deja este greu să fie găsiți voluntari (și să rămână în cadrul studiului) după ce sunt aprobate și disponibile vaccinuri eficace. Integral: https://smartliving.ro

Clanurile din justiţie au pus tunurile pe judecătorul Danileţ - ZiariștiiCristi Danilet: Parlamentul a votat azi Guvernul. În cadrul dezbaterilor parlamentare am văzut promisiuni și de o parte, și de alta: „Partidul cutare va vota Guvernul”, „Partidul cutare nu va vota Guvernul.” Aș vrea să spun două vorbe despre aceasta: în Parlament nu avem partide, ci senatori și deputați. Votul nu se dă de către partid, ci de către fiecare parlamentar, potrivit propriei sale conștiințe. Aceasta pentru că: – parlamentarii nu au nicio obligație legală față de cei care i-au ales, căci ei de acum reprezintă voința tuturor cetățenilor (și a celor care nu i-au ales, și a celor care nu au mers la vot și a celor care nu aveau dreptul la vot); ei sunt în serviciul poporului, ca urmare decid în numele și pentru popor, dar numai în limitele constituționale și legale; – parlamentarii nu au vreo obligație legală față de partidul din care fac parte; cu privire la modul în care votează, ei nu pot primi ordin de la șeful de partid sau de la liderul grupului parlamentar din care face parte. Toate acestea se exprimă prin regula: parlamentarii au mandat reprezentativ, nu imperativ (art. 69 din Constituție, Legea 96/1996, decizia CCR nr. 678/2020 ). Sursa: https://www.facebook.com

Reformele din MAI. Seful Sindicatului Europol: "Exista o neconcordanta intre ceea ce isi doreste ministrul Justitiei si ceea ce nu stie ca se va intampla ministrul Internelor"Reformele din MAI. Seful Sindicatului Europol: “Exista o neconcordanta intre ceea ce isi doreste ministrul Justitiei si ceea ce nu stie ca se va intampla ministrul Internelor” ….”Ne-am uitat si noi peste programul de guvernare si am descoperit ca pe partea Ministerului Afacerilor Interne vorbim despre generalitati si prevederi care nu au niciun fel de consistenta. De asemenea, am observat ca acest plan de guvernare nu este coroborat in integralitate, pentru ca pe de o parte, in capitolul de Justitie vedem ca ministrul Justitiei isi propune sa preia politia judiciara din cadrul Politiei Romane, in cadrul parchetelor, pentru a eficientiza activitatea de urmarire penala. Ori aceasta modificare radicala nici macar nu se regaseste in cuprinsul reformelor propuse la nivelul Ministerului Afacerilor Interne”, a explicat Cosmin Andreica, seful Sindicatului Europol. Neconcordante “Exista aceasta neconcordanta evidenta intre ceea ce isi doreste ministrul Justitiei si ceea ce nu stie ca se va intampla, ministrul Internelor, teoretic. Acest lucru ar insemna, probabil, transferarea a peste 10.000 de politisti in cadrul parchetelor, similar cu modul in care, in momentul de fata, sunt detasati politisti din cadrul DIICOT si DNA. Practic, vom avea politisti care vor fi platiti pe nivelul salarial actual, adica pe 3.500 de lei si vor primi atributii la fel ca procurorii care au salariul de 14.000 de lei. Din punctul nostru de vedere, clar va implica niste consecinte deosebite la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, daca se va realiza acest lucru”, a mai spus Cosmin Andreica. Viitorul ministru al Internelor nu vrea sa dezbata reformele cu sindicatele  Presedintele Europol spune ca in programul de reforma nu se face nicio trimitere la partenerii sociali, dand de inteles, astfel, ca nu se vrea o colaborare cu reprezentantii angajatilor din MAI. “Se pare ca viitorul ministru isi doreste sa continue aceasta politica a lui Marcel Vela, de a decide el si inca doi-trei oameni, viitorul si strategia MAI. Din luna februarie, niciun sindicat nu a mai avut nicio intalnire cu ministrul de Interne. Orice masura, orice strategie, orice reforma care va avea loc la nivelul Ministerului de Interne, trebuie sa fie dezbatuta cu reprezentantii partenerilor sociali, adica ai sindicatelor si ai patronatelor pentru ca noi suntem reprezentantii oamenilor asupra carora se vor rasfrange aceste reforme”, a mai spus Andreica. Ce isi doresc politistii: functiile de conducere sa nu mai fie ocupate politic “Este clar ca ne dorim obiective pe termen scurt, mediu si lung, pentru ca in ultimii 10 ani de zile, in MAI s-au facut doar carpeli, fie ca a fost vorba despre legislatie, resursa umana, cariera. Ne dorim niste reglementari foarte clare asupra carierei politistului pentru ca functiile de conducere sa nu mai poata fi ocupate politic. Ne dorim sa fie puse la punct criterii despre ce etape sa conduca fiecare politist pentru a ajunge intr-un anumit loc si sa nu mai fie ca acum cand in functii de conducere sunt numiti politisti care in mod normal nu ar indeplinii criteriile pentru acele posturi. Apoi vorbim despre salarizare si aici vorbim despre eliminarea discriminarilor si a inechitatilor salariale existente in momentul de fata la nivelul MAI. Aici nu se aplica principiul “dupa munca egala, remuneratie egala”, ceea ce da nastere unor frustrari si de aici, a unui serviciu politienesc de slaba calitate”, a mai spus seful Sindicatului Europol. Cosmin Andreica a mai precizat ca trebuie avute in vedere doua standarde, primul este cel ca in functie de situatia operativa sa existe si numarul de politisti necesari. “In momentul de fata totul este politic si se stabileste arbitrar organigrame si structuri care nu fac fata nevoilor cu care se confrunta comunitatile”, a precizat Andreica. Al doilea standard se refera la incarcarea si volumul de munca al politistilor mai ales din structurile de investigatii criminale. Astfel, se doreste ca in functie de numarul cazurilor si de complexitatea acestora, la un anume numar de dosare sa fie cate un politist. Astfel, in functie de numarul sesizarilor sa fie alocat si numarul politistilor care sa ocupe functii in acele structuri…..Cum se ocupa functii de conducere pe criterii politice Cosmin Andreica a mai aratat ca la Salaj, “judetul de bastina al domnului Bode”, ginerele unui primar a terminat Academia de Politie, “a fost incadrat la Serviciul “Doi s’un sfert” (DIPI) a fost transferat la IPJ Salaj, iar dupa cinci zile, la varsta de numai 27 de ani, a fost imputernicit adjunct al inspectorului sef al IC Salaj (Biroul de Investigatii Criminale), functie pe care nu avea cum s-o ocupe sub nicio forma daca s-ar fi scos posturile la concurs”. Seful Sindicatului Europol mai spune ca problema concursurilor este una stringenta. “Ministrul Vela a venit pe fondul unor nemultumiri de pe vremea mandatului lui Carmen Dan care a folosit excesiv instituia imputernicirii, adica a exercitarii temporare a unor functii de conducere si nu a facut decat sa continue, acest trend, astfel pe tot parcursul mandatului domnului Vela nu a fost scos niciun post de conducere la concurs”. Cosmin Andreica mai precizeaza ca au fost numiti politic sefi la toate structurile din toate nivelurile. Integral: https://ziare.com

IOAN STANOMIR | AGERPRES • Actualizează lumea.2020: o fotografie a lumii noastre  Anul care sta sa se incheie a fost o fotografie a lumii noastre. Una nefardata, din care toate iluziile si aparentele au fost eliminate, brutal. Din cadrul ei ne priveste chipul umanitatii, asa cum este ea acum: incercata de frica, tentata de mesianisme, coplesita de anxietate, pregatita sa accepte dominatia statului ce isi ia asupra-si rolul de parinte, de salvator si de demiurg. Anul 2020 dovedeste, inca o data, ca tot ceea ce pare cladit spre a dura poate fi alungat de unda seismica a istoriei, lasand loc viitorului in care recunoastem imaginea trecutului familiar. Fricile sunt, intotdeauna, ratiunea ce justifica supunerea. Fanatismul este, intotdeauna, alternativa ce triumfa in fata luciditatii. Lasitatea este, intotdeauna, victorioasa in fata curajului. Demagogia este, intotdeauna, mai elocventa decat echilibrul cuvintelor asezate. Revolutia este, intotdeauna, preferata organicitatii modeste a evolutiei. Masificarea este, intotdeauna, mai puternica decat individul-parte din comunitatea sa si solidar cu un patrimoniu al traditiei. Arbitrarul este, intotdeauna, biruitor in fata domniei legii si separatiei puterilor in stat. Toate acestea sunt lectiile pe care anul 2020 le lasa ca mostenire celor care mai au curajul de a gandi in contra curentului, nesupusi logicii infricosarii si inregimentarii. 2020 confirma ca viitorul in care traim si pe care incepem sa il cunoastem sta sub dublul semn al lui “O mie noua sute optzeci si patru” si al ” Mandrei lumi noi”. Spectrele lui Orwell si ale lui Huxley bantuie vremurile in care statul ramane, indiferent de ipostaza in care se intrupeaza, cel mai redutabil inamic al libertatii individuale. Ochiul atoatestiutor se intalneste cu ambitia de a ameliora umanitatea, daca nu prin inginerie genetica, macar prin conditionare ideologica. Totalitarismul si paternalismul salvationist sunt chipurile in care statul de azi se insinueaza in viata omenirii. In China comunista, celebrata de tovarasii de drum ca un miracol, tehnologia ofera dictaturii instrumentele prin care nu doar ca poate elimina libertatea, dar poate eradica orice forma de revolta potentiala. Mai mult decat autocratia lui Putin, China populara este proiectul ce ilustreaza vocatia orwelliana a totalitarismului. Controlul ajunge pana in intimitatea vietii sociale, actionand cu precizia inumana a unui altogoritm. Cei care nu se supun dispar in oceanul de date, ca si cum nu ar fi existat. Retelele sociale nu sunt mai putin ambitioase in incercarea lor de a ordona, de a disciplina, de a domestici. Imaginea de poster publicitar ascunde alienarea, atomizarea, disparitia liberului-arbitru, atrofierea sentimentelor. Universul de aici gazduieste un vast experiment de reeducare antropologica. Omul se topeste in masa remodelata cu gandul la egalitate, dreptate sociala, ratiune. Pandemia a oferit statului, indiferent de tiparul ideologic, ocazia de a-si exersa, din nou, reflexele sale de interventie, supraveghere, control si conditionare sociala. Starile exceptionale, ce pareau a fi un capitol de istorie constitutionala, au devenit cotidianul atator societati. Starile exceptionale au erodat libertatea dramatic, iar acest proces ireversibil de crestere al statului creeaza punctul de pornire al unui viitor al intruziunii si al disciplinarii. Argumentul protejarii sanatatii permite extinderea autoritatii statului dincolo de limitele rezonabile ale proportionalitatii. Omul devine un subiect administrat birocratic, iar apelul la stiinta mantuitoare permite politicienilor sa restranga spatiul de libertate, pas cu pas, in numele sigurantei si al binelui comun. 2020 poate fi primul an din acest viitor imposibil de evitat. Intalnirea dintre frica, expansiunea statului, masificare, rafinare tehnologica poate fi una fatala libertatii. Sinteza de Orwell si de Huxley nu mai are trasaturile clasice ale dictaturilor din veacul trecut. Ea inseamna un sistem proteic si adaptabil, capabil sa se hraneasca din temerile pe care statele insele le alimenteaza. Sinergia dintre stat, retelele sociale si media nu este mai putin nelinistitoare: criticii nu vor mai fi eliminati, pentru ca vocile lor se vor fi pierdut in cacofonia postarilor si a comentariilor. Masificarea va fi inlaturat riscul revoltei. Integral: https://ziare.com

Iohannis: Alegerile nu se câștigă în sondaje, se câștigă la urne și este foarte clar - fiecare vot contează! - spotmedia.roA pornit căruța cu roți pătrate Ar fi fost momentul în care dl Iohannis putea specula oroarea de anticipate a parlamentarului român. Și sub amenințarea lor chiar putea să impună un guvern reformist, de profesioniști, condus de un premier puternic. PSD este doar un partid, uneori la putere, uneori în opoziție, mai mult sau mai puțin nociv, în funcție de liderii dintr-un moment sau altul. Pesedismul însă este o sumă de practici toxice indiferent cum se numește partidul care recurge la ele. Iar în ultimele zile am văzut periculos de mult pesedism. Felul în care a fost împărățit dl Orban în creierul nopții nu a arătat nicidecum ca un demers democratic dintr-un stat de drept. Audierea miniștrilor a fost un simulacru care seamănă izbitor cu felul în care își trecea Dragnea guvernele prin Parlament sau cu felul în care au decurs lucrurile în Comisia Iordache. Pesedistii aplaudau atunci, nu cred că o mai fac acum. Cei din partidele acum la guvernare ar trebui ca înainte de a fi mulțumiți cu acest mod de lucru să se gândească la prostul obicei al roții de a se întoarce din nou. Să se gândească la precedent. Nici CCR nu a fost toxică de la început. A devenit pe măsură ce politicienii au atras-o în jocul politic creând precedent după precedent. Contează foarte puțin cine anume vrea să pună întrebări la audieri și din ce partid este el. Cât timp face parte din Parlamentul României are dreptul să pună orice întrebare dorește unui ministru căruia este chemat să îi dea un vot în comisie, apoi un vot în plen. Este o regulă democratică la care ar trebui să ținem indiferent cine, în ce tabăra se află. Și mi se pare trist că partide noi, de alt tip, USR și PLUS au acceptat fără nicio încruntare măcar sistemul pesedist. Cu cât l-au condamnat mai mult, cu atât mai tare ar trebui să evite repetarea lui. În ceea ce privește guvernul învestit miercuri, nimeni dintre cei cu care am vorbit din partidele politice nu  îi dă mai mult de 6 luni de zile, adică până la congresul PNL. Dacă îl va câștiga, Ludovic Orban va face în așa fel încât să scape de Florin Cîțu și să se reinstaleze la Guvern cu camarila lui din nou în funcții. Dacă va câștiga altcineva, atunci cu siguranță acel cineva și echipa sa vor dori să-și conslideze poziția și să renegocieze guvernarea, mai ales dacă oamenii USR-PLUS nu vor performa. În timpul cât va funcționa, mai lung sau mai scurt, există două posibilități. Cel mai probabil, acest guvern va fi alcătuit din 3 miniguverne, ale celor trei partide, fiecare cu șeful lui. Partea liberală va fi controlată de Ludovic Orban, care a avut grijă ca în Guvern să nu fie niciun apropiat al lui Florin Cîțu. Premierul nu și-a putut instala nici măcar ministrul de Finanțe dorit de el. Cel mai probabil, dl Orban va planta un șef al SGG care să îi raporteze tot ce mișcă în Guvern. Adică o epocă Dragnea 2.0, cu diferența că dl Orban nu este măcinat de probleme penale care să îl preseze la acțiuni extreme, ca acelea care l-au terminat pe Dragnea. Fără asaltul asupra Justiției, Dragnea putea conduce România din Camera Deputaților fără nicio problemă. Dar sigur că un premier este cât de puternic vrea el să fie pentru că pârghiile legale sunt  în mâna lui, teoretic poate revoca orice ministru, poate lua ce decizii consideră necesar, în Guvern nu e deloc democrație – premierul hotărăște, cui nu-i convine demisionează sau e revocat. Dar pentru asta dl Cîțu ar trebui să se dea de trei ori peste cap și este posibil ca de la a doua tumbă dl Orban să-i facă felul politic. De partea cealaltă, dl Cioloș joacă deja pe jumatate în Opoziție, pregatindu-și probabila candidatură prezidențială. Deși Guvernul este un tot, solidar,  abia negociat, dl Cioloș n-a avut nicio problemă să se disocieze de ministrul Cîmpeanu. Programul este mai degrabă un set de bune intenții, unele destul de nerealiste. De exemplu, nu știu cum poți crește și bugetul Sănătății și al Educației, fără să majorezi nici deficitul, nici fiscalitatea. Da, prin combaterea evaziunii, dar acesta este un obiectiv vechi, foarte puțin fezabil până când nu se va trece măcar la digitalizarea ANAF. Unele prevederi nici măcar nu țin cont de realitate. De exemplu, programul prevede depunerea unui proiect privind desființarea SIIJ, deși la CSM există unul care așteaptă aviz din februarie, iar în dezbatere publică este modificarea Legilor Justiției, care și ea prevede desființarea SIIJ. Marile absențe din program dau măsură raportului  funcții vs principii. De exemplu, pentru revenirea la primari aleși în două tururi ar fi trebuit luptat chiar până la ruperea coaliției, pentru că este acel tip de reformă fără de care celula de bază a administrației, care este primăria, rămâne malignizată de votul într-un tur și malignizează la rândul ei. Sigur, există și capitolul reformelor constituționale, o glumă cât timp nici pentru reforme mai simple nu e majoritate. Integral: https://spotmedia.ro

Dragos Damian, Terapia Cluj: Ne-a luat 4 milioane dintre cei mai buni angajați și ne-a transformat în consumatorul ei cel mai bunDragoş Damian, Terapia Cluj: În sănătate, înainte de orice program de guvernare, trebuie să avem trei cuvinte: PACHETUL DE BAZĂ Mare lucru pe zona medicamentelor, unde activez de atatia ani, nu ar mai fi de spus, cand ai situatia deloc surprinzatoare din tabelul de mai jos, care reflecta deficitul balantei comerciale din productia de medicamente, pentru cele mai bine de 30 de tari luate in analiza. Romania are al 4-lea cel mai mare deficit de balanta comerciala si disproportionat de mare daca ne raportam la populatia rezidenta. Este efectul anilor in care producatorii locali de medicamente erau primiti la discutii la Finante si Sanatate la capatul unei lungi cozi formate din camere de comert, ambasade, producatori internationali, lobby-isti, consultanti, etc, etc. – asta evident pentru ca acestia se pricepeau la medicamente mult mai bine decat amaratii de directori de fabrici din tara. Ani in care Ungaria, Slovenia, Ungaria si Polonia au investit strategic in tehnologizare si internationalizare, astfel incat la ei lucrurile stau altfel. Dar destul cu vaicareala, oricum nimeni nu va lua in serios sugestiile ca industria chimica si cea farmaceutica sa devina imediat domenii economice de interes strategic. Mai important pentru urmatorii 4 ani in sanatate, daca decidem sa ramanem pe sistemul socialist de finantare bazat pe contributii, cel  inventat de Bismarck (nu cred ca multi stiu de ce a introdus de fapt Bismarck genul acesta de finantare a sanatatii), este sa ne hotaram ce cuprinde PACHETUL DE BAZA ….. Adica ce putem noi, ca tara, pe bune – pe bune, sa asiguram ca minima “cutie de servicii” pentru toti asiguratii. Altfel spus, in loc sa mintim frumos ca avem tot felul de servicii gratuite decontate pentru toata lumea cand toata lumea s-a convins ca nu este asa, mai bine sa spunem onest ca uite, astea sunt serviciile de non-urgenta pe care le putem deconta, mai mult nu se poate, restul vine din propriul buzunar, din asigurari private, din diaspora, etc. Pachetul de baza poate fi explicat simplu. Un calcul pur matematic arata ca la 6% din PIB, tinta guvernantilor pentru sanatate, cei 60 miliarde lei pe an, cati rezulta la PIB-ul din 2020, ajung cam la 3000 lei de roman. Daca luam suma asta ca pachet de baza, trebuie stabilit in cele din urma ce servicii intra in 3000 de lei, in functie de cele mai importante nevoi ale societatii si de argumente epidemiologice. Numai dupa ce definim aceste servicii se poate incepe cautarea altor instrumente de asigurari complementare de sanatate. Integral: https://www.zf.ro

Florin Câțu: Bugetul pe 2020 va fi construit pe un deficit de 3,5%. Ce spune despre taxele noiAscensiunea fabuloasă a noului premier, pe care economiştii de generaţie şi colegii de bancă nu o înţeleg. Sper că Florin Cîţu nu ne va face să-i regretăm pe Dăncilă, Tudose, Grindeanu sau chiar Cioloş Preşedintele Klaus Iohannis nu are o mână bună la premieri. Până acum, în numai 6 ani de mandat, a vorbit cu 7 – Ponta, Cioloş, Grindeanu, Tudose, Dăncilă, Orban şi acum Cîţu. Băsescu, în 10 ani de mandat, a avut 4 – Tăriceanu, Boc, Mihai Răzvan Ungureanu (cred că lumea a şi uitat de el) şi Ponta. Emil Constantinescu a avut 3 premieri în 4 ani de mandat – Ciorbea, Radu Vasile şi Isărescu. Ion Iliescu în 10 ani de mandat a avut 4 premieri – Roman, Stolojan, Văcăroiu şi Năstase…. Foarte multă lume este surprinsă de ascensiunea lui Florin Cîţu, în frunte cu colegii lui de generaţie, economişti şi bancheri, plus colegii de bancă sau de desk din Trezoreria ING Bank. Ar fi interesant de văzut care este părerea lui Mişu Negriţoiu, fostul lui şef de la ING care l-a adus ca economist în bancă, l-a promovat şef al Trezoreriei, iar apoi relaţia s-a sfârşit printr-un proces între Cîţu şi ING în urma unei restructurări de poziţie. Florin Cîţu a pierdut acel proces. Nu mulţi actori din politică se pot lăuda cu această carieră politică. Florin Cîţu este primul bancher şi primul venit din sectorul privat care reuşeşte să ajungă în capul mesei de la Palatul Victoria. A mai fost Isărescu în 1999-2000, dar el venise de la stat, de la Banca Naţională….. Dar în comparaţie cu premierii PSD, precum Viorica Dăncilă şi Mihai Tudose – un preistoric faţă de lumea globală de astăzi din care şi România face parte, trăind în mentalitatea că străinii ne fură (ce să mai fure din Brăila, pe care Tudose, ca parlamentar de 20 de ani, a adus-o în sapă de lemn) – şi chiar Sorin Grindeanu, care nu se poate lăuda cu prea multe lucruri decât că a scos oamenii în stradă, Florin Vasile Cîţu (cum le place PSD-iştilor să-l numească, ca şi cum ar trebui să-i fie ruşine de numele Vasile; mentalitate de Teleorman) este la ani-lumină. La Palatul Victoria Cîţu va face exact ce a făcut la Ministerul Finanţelor, adică va încerca să dea bine în faţa pieţelor financiare externe, dar şi interne, va vorbi cu băncile străine, cu analiştii externi şi interni, cu agenţiile de rating, cu FMI, Banca Mondială, cu Bruxelles-ul pe aceeaşi limbă. Cu această imagine externă, Ministerul Finanţelor, Guvernul, Romînia vor reuşi să împrumute în continuare încă 100 de miliarde de lei (am pus o cifră rotundă) pentru a ţine bugetul în echilibru în perioada de criză în care se află toată lumea. De fapt, Ministerul Finanţelor va lua împrumuturi de aproape 150 de miliarde de lei, pentru că la deficitul bugetar din 2021 se va adăuga şi refinanţarea datoriei publice existente, care ajunge la scadenţă şi care nu va putea să fie rambursată, ci rostogolită. Cu deficitul bugetar din 2021 de aproape 100 de miliarde de lei, la care se adaugă cele 100 de miliarde de lei din acest an (92 de miliarde de lei, de fapt), datoria publică a României va depăşi în pas alert 500 de miliarde de lei, adică peste 50% din PIB. La 60% din PIB, nivel care va fi atins în 2022-2023, România va intra pe lista roşie de avertizare. O precizare: şi dacă ar fi fost PSD la putere sau altcineva, Ministerul Finanţelor tot ar fi trebuit să împrumute aceeaşi sumă, de aproape 100 de miliarde de lei, pentru a acoperi deficitul bugetar de 8-9% din PIB, şi implicit ar fi majorat datoria publică a României. Guvernul Orban, cu Florin Cîţu ministrul finanţelor şi şef de facto al Trezoreriei (pentru că pe Tiberiu Mavrodin, directorul Trezoreriei, l-a tras pe linie moartă), a făcut acest deficit bugetar imens din 2020 pentru că jumătate din el aparţine acestei crize a COVID-19. Cîţu a lăsat lichiditate în economie prin scutiri de taxe, impozite, amânări la plată, şomaj tehnic (nu a fost numai în România, ci în întreaga lume), moratoriul de plată a ratelor la bancă, programul IMM Invest (care costă bugetul de stat chiar dacă banii sunt daţi de bănci) plus plata mai rapidă a facturilor, plus rambursările mai rapide de TVA etc. Toţi aceşti bani s-au dus în conturile companiilor private şi de stat, plus în conturile angajaţilor. Că o parte din bani s-au dus şi în contul companiilor sau camarile de partid, este adevărat. Eu sper că Florin Cîţu, în calitate de premier, va trimite corpul de control să vadă cum vor putrezi în depozite materialele sanitare achiziţionate la suprapreţ, prin contracte de peste 200 de milioane de euro pe care el, în calitate de ministru al finanţelor, le-a finanţat. Cu ajutorul BNR, care a scăzut dobânda de referinţă şi a început să cumpere titluri de stat de pe piaţa secundară, Florin Cîţu a evitat în martie şi aprilie o criză a României pe piaţa titlurilor de stat, atunci când băncile erau extrem de reticente să împrumute Ministerul Finanţelor….. Când era la minister, Florin Cîţu a tot pedalat pe ideea că guvernul Orban pune accent mai mult pe investiţii decât pe consum, cum făcea PSD, dar nu a făcut altceva decât să plătească nişte facturi la nişte proiecte începute anterior, cred căde pe vremea lui Boc, când începuse metroul din Drumul Taberei. Stadioanele pentru Euro 2020-2021 au fost începute pe vremea PSD-ului. Nu-mi amintesc ca vreun proiect major să fie început pe vremea guvernului Orban, cele mai multe fiind la stadiul de studii de fezabilitate sau licitaţii. În rest, ca ministru al finanţelor, Florin Cîţu nu s-a remarcat prin altceva mai mult decât prin prezenţa pe Facebook, unde şi-a mutat biroul şi unde tot timpul citeam că “românii trebuie să ştie sau să afle”, dar nu am aflat niciodată ce. Nu am aflat ce a făcut Teodorovici, fostul ministru de finanţe, cum ne-a vândut la ruşi prin Banca Internaţională de Investiţii, nu am aflat ce a făcut PSD mai mult decât se ştia deja prin datele statistice. Nu cred că Florin Cîţu, ca premier, vrea să facă o revoluţie bugetară în România, nu va tăia la sânge, nu se va atinge de cheltuieli (între 20 şi 30% din cheltuielile bugetare au preţuri supraevaluate), nu va restructura aparatul fanariot bugetar. Va trage de timp până să ia măsuri de restructurare a bugetului (90% din venituri se duc pentru plata salariilor bugetarilor şi a pensiilor), în speranţa că revenirea economică, în cel mai bun caz în 2022-2023, va acoperi lipsa de măsuri dure care ar avea un efect electoral negativ pentru PNL şi coaliţia de guvernare. Cred că şi cei din ANAF râd de frazele goale din programul de guvernare care vizează creşterea încasărilor la buget, digitalizarea instituţiei sau alte măsuri de reorganizare şi restructurare.…. Prin programul de guvernare, premierul Cîţu nu şi-a asumat cifre concrete, aşa cum cerea de la guvernele anterioare, când era economist la ING. Eu sper că Florin Cîţu nu va sta la Palatul Victoria cât să treacă timpul mai repede până să ajungă la Banca Naţională. Integral: https://www.zf.ro

Sfarsit de epoca in politica lumii. Instalarea unei stari de spirit negative. Ce au in comun infrangerile candidatilor de esenta liberala?TREI ÎNTREBĂRI. Două teme din 2020 și una din 2021 care ne pot schimba viața. Altele decât COVID …. 1.Ce a fost neglijat, pe nedrept, în 2020? În anul pandemiei, deși s-au întâmplat atât de multe în lume, puțin loc a mai rămas în spațiul public, în dezbaterile intelectuale și în preocupările oamenilor în afară de COVID. Virusul a acaparat, practic, tot. Și totuși, cea mai importantă schimbare trecută în general cu vederea de mass-media și de atenția noastră nu este nici politică, nici strategică, nici economică, nici epidemiologică, ci una de ordin cultural, în sensul cel mai larg al termenului. O schimbare care se reflectă în toate celelalte dimensiuni menționate anterior: iraționalismul în creștere la nivelul unui segment tot mai larg al populației. Ascensiunea pe scară largă a conspiraționismului/ negaționismului și a neîncrederii în versiunile oficiale ale informației, respectiv în expertiza științifică deja consacrată la nivel mondial formează un curent de gândire tot mai puternic în societățile euro-atlantice, de la Pacific la Marea Neagră. Opțiunile tot mai multor concetățeni devin umorale și emoționale, bazate pe canoane ideologice, speculații, zvonuri și sofisme, nefiind opțiuni fundamentate științific, raționale și bazate pe argumentația factuală. Apare astfel un curent contestatar, retrograd, care va depăși în viitor cu mult granițele discuției legate de pandemie, de existența virusului, de mască și de vaccin. Pe scurt, lumea pare că se prostește, și nu e clar dacă asta e doar de la Facebook și alte rețele sociale –în care manipulatorii din interiorul și din exteriorul lumii occidentale au o influență covârșitoare- de la declinul lecturilor serioase (cărți), de la superficialitatea școlii și scăderea nivelului educațional general, sau mai sunt și alte cauze. Contestarea populistă și irațională a orice ține de mainstream,fie că ne referim la guvern, instituții, reglementări, valori, principii și politici publice, fie că e vorba de negarea cunoașterii științifice consacrate, pare să sugereze un eșec al moderației și educației liberale raționale, a încrederii în democrația liberală și statul de drept, care au funcționat cu succes în deceniile trecute, aducând pace și bunăstare în spațiul euro-atlantic…..2.O idee (abordare) interesantă adusă în 2020? Aș vedea aici ca semnificativă și chiar ca o surpriză plăcută în domeniul europenisticii redescoperirea solidarității politice în cadrul UE, într-un moment în care euroscepticii vedeau deja ca certă destrămarea Uniunii. Este adevărat că, în primele luni ale pandemiei, în primăvară, UE a fost evident nepregătită, părând mai degrabă derutată și confuză. Dar, începând din vară, sondajele au arătat că sentimentul pro-european a început să crească, odată cu încrederea unei majorități a cetățenilor celor 27 de state membre că „mai multă UE este soluția” pentru a face față cu succes crizelor și provocărilor acestor vremuri pline de amenințări și riscuri. Chiar și guvernările eurosceptice de la Varșovia și Budapesta au acceptat, spre finalul anului, să nu mai blocheze proiectul de buget 2021-2027 și Pachetul Next Generation de redresare economică. …. 3.Cea mai mare temere pentru viitorul României (1-2 ani) și cea mai mare speranță? Ar fi ipocrit să nu recunoaștem că o eventuală instabilitate politică, proastă funcționare sau chiar criză a coaliției PNL-USR-PLUS-UDMR pe termen scurt și mediu (1-2 ani) ar fi extrem de nocivă pentru opțiunea România Europeană, alimentând curentul contestatar populist, retrograd și iraționalde care vorbeam la prima întrebare, curent care are deja o reprezentare politică agresivă și sfidătoare în noul Parlament. Un astfel de eșec ar pune în pericol rezultatul alegerilor din 2024. Ca speranță pentru România, dincolo de reușita coaliției de guvernare, ar fi în primul rând reconsolidarea relațiilor transatlantice în noua administrație Biden, salvarea NATO și reinventarea Occidentului în secolul XXI. Cele trei componente de mai sus, care țin toate de relațiile SUA-UE, pot da României șansa de a rămâne într-un spațiu al garanțiilor de securitate, democrației liberale, statului de drept și bunăstării, ferită de intrarea sub influența regimurilor dictatoriale de la Moscova și Beijing. În esență, înțelegem că temerile și speranțele vin deopotrivă din interior și din exterior. România este o țară suficient de mică încât să nu depindă doar de ea însăși și suficient de mare încât să nu depindă doar de alții. Cu bune și cu rele, ambele planuri, intern și extern, au impact asupra vieții noastre. Integral: https://www.contributors.ro

Coronavirus|Emil Boc la RFI: Transportul în comun din Cluj-Napoca va putea fi închis numai prin Ordonanță militară | RFI MobileAsociaţia Municipiilor solicită o nouă reorganizare administrativ-teritorială  Asociaţia Municipiilor din România (AMR) solicită o nouă reorganizare administrativ teritorială, legiferarea zonelor metropolitane, continuarea procesului de descentralizare, digitalizarea şi interconectarea bazelor de date central-local. De asemenea, conducerea AMR consideră că unităţile administrativ-teritoriale trebuie să-şi asigure din resurse proprii cheltuielile cu standardul minim de servicii publice, potrivit News. Preşedintele Asociaţiei Municipiilor din România, Emil Boc, primarul municipiului Cluj-Napoca, a prezentat, la prima şedinţă a noii conduceri a AMR, acţiunile asociaţiei din perioada 2017-2020 şi a sintetizat priorităţile AMR pentru mandatul 2020-2024. Prima dintre acestea se referă la reorganizarea administrativ-teritorială. “România este singura ţară din Uniunea Europeană, din cadrul fostului bloc comunist, care are o lege a organizării administrativ-teritoriale a ţării din perioada regimului comunist (1968). Această lege, fundamentată pe principiul centralismului democratic, specific regimului comunist, este în contradicţie flagrantă cu principiul subsidiarităţii care stă la baza construcţiei şi funcţionării Uniunii Europene. De asemenea, această lege constituie un obstacol major în calea modernizării României, a debirocratizării şi a absorbţiei mai eficiente a fondurilor europene”, arată reprezentanţii AMR, într-un comunicat de presă transmis miercuri. Printre temele prioritare se află finanţarea autorităţilor publice locale, legea zonelor metropolitane şi a aglomerărilor urbane, harta serviciilor furnizate în municipiile AMR, continuarea procesului de descentralizare cu respectarea principiului potrivit căruia “nicio descentralizare de sarcini către administraţia publică locală nu poate fi făcută fără o descentralizare a resursei financiare aferente. Resursa financiară trebuie să fie precisă, cuantificabila şi cu caracter permanent”. De asemenea, se are în vedere digitalizarea şi interconectarea bazelor de date, precum şi plata online a tuturor taxelor si impozitelor şi emiterea în format digital a tuturor autorizaţiilor şi avizelor emise de administraţia locală şi centrală. Integral: https://www.bursa.ro

7 poze vechi - Bucurestii Vechi si NoiPeste 18.000 de documente din arhiva Comisiunii Monumentelor Istorice vor fi accesibile online celor interesaţi Arhiva digitală a Comisiunii Monumentelor Istorice – www.arhivacomisiuniimonumentelor.ro – este la dispoziţia tuturor cercetătorilor şi persoanelor interesate de istoria protecţiei patrimoniului construit. Peste 18.000 de documente din 704 dosare ale arhivei Comisiunii Monumentelor Istorice sunt disponibile online, graţie proiectului Back-Up, scrie News. Arhiva primei instituţii dedicate conservării şi restaurării monumentelor publice de pe teritoriul României face obiectul unul proiect multianual derulat de Institutul Naţional al Patrimoniului (INP), în parteneriat cu Universitatea din Bucureşti şi cofinanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional (AFCN). Potrivit unui comunicat transmis News.ro, proiectul de scanare şi digitizare derulat în perioada 2019-2020 a avut ca obiectiv conservarea, protejarea, valorificarea uneia dintre cele mai importante arhive istorice din România şi, în acelaşi timp, accesibilizarea informaţiilor pentru categoriile de public interesate în mod special de informaţia istorică despre patrimoniul imobil – specialişti, studenţi, cercetători ai unor domenii conexe, publicul larg pasionat. Cu o vechime mai mare de 100 de ani, arhiva Comisiunii Monumentelor Istorice conţine un număr impresionant, de peste 120.000 de documente adunate de-a lungul celor 55 de ani de activitate (1892-1948) – un patrimoniu mobil fragil şi puţin accesibil datorită suportului pe care se află. Institutul Naţional al Patrimoniului este principala instituţie din România care gestionează activităţile de protejare a monumentelor istorice asumate de statul român, inclusiv prin păstrarea arhivelor instituţiilor ce au funcţionat în acest domeniu. În ultimii 30 de ani, marcaţi de numeroase reorganizări şi de subfinanţarea domeniului, a devenit evidentă stringenţa accesibilizării şi salvgardării, prin digitizare, a acestui depozit de informaţii istorice, constând din studii istorice, devize, relevee, planuri, corespondenţă administrativă şi tehnică, decizii, ce acoperă problemele de restaurare, conservare şi valorificare a monumentelor istorice…. Dintre cele 3.885 dosare, au fost scanate peste 1.350, însumând 40.000 de documente. Acestea se regăsesc identificate şi localizate conform numărului de dosar din arhivă, adresei, Codului LMI, denumirii, pe www.arhivacomisiuniimonumentelor.ro . Documentele pot fi descărcate sub forma unui fişier PDF, compus din conţinutul integral al unui dosar, dar pot fi vizualizate şi sub forma unor albume uşor de răsfoit, cu posibilitatea deschiderii fiecărei pagini din dosar. În luna decembrie vor putea fi consultate peste 18.000 de documente ce sunt prezente în 704 dosare, a doua parte din arhiva deja scanată – reprezentând 23.000 de documente – urmând să fie accesibile din luna ianuarie a anului 2021. Integral: https://www.bursa.ro

Dr. Anthony Fauci: Santa Claus Has 'Innate Immunity' from COVID-19 | PEOPLE.comMoș Crăciun, obligat să stea 14 zile în carantină în sobă după Crăciun  Zile dificile pentru Moșul, care trebuie să respecte restricțiile Covid. …. E absolut interzis să inviți moșul la masă cu familia, pentru că el este un vector de contagiune, intrând în sute de milioane de case într-o perioadă foarte scurtă. ”Dacă auziți moșul tușind, asigurați-vă că nu e de la funingine. Aerisiți coșul bine și mai schimbați-i moșului pantalonii din când în când, că e bătrân și se mai scapă și pe el”, spune un medic epidemiolog. ”E posibil ca Moșul să protesteze și să încerce să fugă cu sania, de aceea e indicat să montați un grătar în vârful hornului, sau să stați pe acoperiș cu o lopată și să-l pândiți. Când scoate capul, îi ardeți o cazma, să se potolească”, a spus Arafat de la SMURD. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 24 decembrie. Santa Claus, nu putem si nu vrem toti sa emigram!

Christmas Dog Wallpapers - Top Free Christmas Dog Backgrounds - WallpaperAccessBuna dimineata intr-o zi de joi, 24 decembrie! Zilele dinaintea Crăciunului vin cu temperaturi destul de ridicate pentru această perioadă din an. În schimb, sunt anunțate pricipitații în mare parte din țară, excepție făcând regiunile Oltenia și Dobrogea. 24 decembrie, ziua de Ajun, vine cu temperaturi destul de ridicate în toată țara. Vor fi 10 grade maximum în Moldova, 12 în Transilvania, 11 în Maramureș, 13 în Crișana, 14 în Banat, 15 grade în Oltenia, 13 în Muntenia și 12 grade în Dobrogea. În Capitală, joi, vor fi 8 grade Celsius, minima – 3 grade, dar ziua va fi marcată de ceață, iar cerul va fi temporar noros.

Aeroport pandemie coronavirusViaţa de după vaccinare: Ce putem face şi ce nu? Epidemiologii au descris noua realitate Dozele de vaccin împotriva COVID-19 sunt deja distribuite. Din păcate, aproape sigur, nu ne vom mai întoarce la viaţa pe care o ştiam în 2019. Mulţi oameni speră ca 2021 să fie un an cu totul diferit, comparativ cu coşmarul pe care l-am trăit în 2020. Din păcate, o asemenea gândire e complet nerealistă! Dacă, în România, au ajuns să vorbească în presă despre noul coronavirus, tot felul de oameni care n-au nicio legătură cu boli infecţioase, în schimb, în America, jurnaliştii de la „The New York Times“ au publicat un articol amplu, în care au discutat exclusiv cu specialişti în sănătate publică şi cu epidemiologi. Iar declaraţiile acestor experţi descriu o imagine sumbră, dar realistă, pentru ceea ce urmează în 2021. Masca va rămâne cu noi mult timp de acum încolo Prima veste e că nici măcar cei care se vor vaccina împotriva COVID-19 nu pot reveni, imediat, la viaţa de dinainte de pandemie. Oamenii de ştiinţă au oferit mai multe motive pentru care masca trebuie să fie păstrată în continuare, inclusiv de către cei vaccinaţi. În primul rând, vaccinul nu oferă o protecţie perfectă. În acest moment, nici nu ştim dacă vaccinul va opri transmisia virusului. Şi aproape sigur, noul coronavirus va circula, în continuare, până când un procent mare din populaţie va atinge imunizarea, fie prin vaccinare, fie prin trecerea prin boală. Uma Karmarkar, care lucrează la Universitatea din California, în San Diego, a şi subliniat că vaccinul nu va fi un bilet de întoarcere spre viaţa din 2019. „În loc să se gândească la o revenire la normalitatea pe care o ştiam, oamenii ar trebui să se gândească la un pas înainte“, a declarat Karmakar. Viaţa celor vaccinaţi nu se va schimba prea mult Cei care şi-au primit ambele doze de vaccin împotriva COVID-19 vor beneficia de protecţia oferită, la aproximativ două săptămâni după a doua injecţie. Vieţile lor nu se vor schimba însă radical, după acest moment, cât timp majoritatea celor din jur nu s-au vaccinat încă. Ce pot face, totuşi, cei care s-au vaccinat? Probabil, pot merge mai liniştiţi la cumpărături sau la oficiul poştal. În general, la locuri puţin mai aglomerate, sunt de părere experţii. Iar asta, în timp ce poartă masca! Adunările mari şi spaţiile închise şi prost ventilate trebuie să fie, în continuare, evitate, inclusiv de către cei vaccinaţi. Avem vaccin, dar aşteptăm un răspuns Vaccinurile împotriva COVID-19 sunt deja pe piaţă, însă n-avem, deocamdată, toate răspunsurile privind protecţia oferită de ele. Oamenii de ştiinţă aşteaptă să vadă dacă cei care se vaccinează pot transmite apoi virusul la alţii din jurul lor. Primele informaţii în această privinţă sunt dătătoare de speranţă, însă e foarte puţin probabil ca vaccinurile să oprească definitiv transmisia. Apoi, mai există o problemă. Una destul de mare. Studiile efectuate în SUA au arătat că 95% dintre cei vaccinaţi au dezvoltat imunitate la noul coronavirus. Ceea ce înseamnă că, din păcate, 5% rămân cu riscul îmbolnăvirii! Iar cât timp virusul se răspândeşte ca acum, printre un număr mare de oameni, procentul acela de 5% înseamnă un număr mare de îmbolnăviri!..…..Dar adunările mari sau călătoriile internaţionale vor rămâne periculoase, pentru simplul motiv că nu ştim dacă cei din jurul nostru s-au vaccinat sau nu. „Imunizarea n-are un buton de pornire / oprire. Se formează în timp“, a spus Eric Lofgren, epidemiologist, în cadrul Universităţii din Washington. „Până nu se va atinge imunizarea în masă, virusul va circula într-o veselie şi mai există şi riscul ca vaccinul să fie ineficient, în cazul unora“, a adăugat Lofgren. Acesta a şi subliniat că nu se va mai duce prea curând într-o sală de cinema sau într-o vacanţă la o destinaţie exotică, care necesită zboruri internaţionale….. Va urma perioada cea mai grea a pandemiei Mulţi oameni au impresia că, de fapt, greul a trecut deja şi că 2021 va fi mult mai bine. Nici vorbă de aşa ceva! Experţii spun cu totul altceva. Ei sunt de părere că de-abia urmează cea mai grea etapă a pandemiei. Pentru că oamenii vor fi nevoiţi să-şi cântărească foarte bine deciziile, pentru a calcula ce riscuri merită să fie asumate…. COVID-19 va rămâne cu noi pentru totdeauna Dar să nu ne bucurăm prea tare, nici când vom atinge imunizarea în masă! Pentru că, după cum susţin experţii, e foarte puţin probabil ca această boală, care a creat o pandemie, va mai dispărea vreodată. COVID-19 va reveni, periodic, în forţă, cel mai probabil, în fiecare iarnă. „De acum încolo, iarna va fi sezonul de gripă şi de COVID-19“, a spus Andrew Noymer, epidemiolog, în cadrul Universităţii din California, Irvine. Acesta a şi explicat care sunt ultimele activităţi pe care le-ar relua: călătoriile internaţionale şi mersul la evenimente cu adunări mari, precum concertele….. În vara anului 2021, situaţia va arăta ceva mai bine, în ceea ce priveşte răspândirea noului coronavirus. Iar asta pentru că, până atunci, un procent important din populaţie se va fi vaccinat. Şi, oricum, s-a dovedit că răspânidrea virusului scade, în timpul sezonului cald, întrucât oamenii socializează mai mult afară. Dar, iarăşi, să nu vă bucuraţi prea tare: o nouă explozie de cazuri noi şi de spitalizări va veni în iarna anului 2021, avertizează oamenii de ştiinţă. Aceştia sunt de părere că e foarte puţin probabil că viaţa va mai arăta vreodată ca în 2019. Noua normalitate va însemna folosirea măştilor, periodic, în timpul sezonului rece şi în locurile aglomerate, fiindcă publicul a fost educat în acest sens. Integral: https://adevarul.ro

Coronavirus FrantaOMS a schimbat definiția ”Imunității de turmă” și avertizează că se obține doar prin vaccinare, nu prin expunere la virus În contextul pandemiei de coronavirus, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a schimbat definiția conceptului de ”imunitate de turmă”. Acest lucru intervine după tot mai multe cazuri în care s-a dovedit că există reîmbolnăvire și, mai mult, cei vindecați de Covid pot fi purtători ai virusului și transmițători involuntari pentru alții. Asta înseamnă că doar vaccinul poate întrerupe lanțul de transmisie. Până acum, imunitatea de turmă era definită de OMS ca ”protecția indirectă împotriva unei boli infecțioase, care se realizează când o populație devine imună fie prin vaccinare, fie printr-o infectare anterioară”. Conform vechii definiții, chiar și persoanele care nu se imunizau erau protejate, datorită faptului că cei din proximitate deveneau imuni (prin cele două căi enunțate mai sus) și acționau ca un tampon. OMS nota că pragul pentru stabilirea imunității de turmă la Covid ”încă nu este clar”. …. În noua accepțiune, imunitatea de turmă se atinge atunci când ”majoritatea populației este vaccinată”: în acest mod, se reduce ”cantitatea totală de virus” capabilă să se răspândească la întreaga populație. OMS dă exemplul unor alte boli și pragurile de vaccinare pentru atingerea imunității de turmă: rujeola – 95%, poliomielita – 80%. Integral: https://www.libertatea.ro

Coronavirus GermaniaPfizer și Moderna își testează vaccinurile împotriva noii tulpine de COVID-19  Companiile Pfizer şi Moderna verifică dacă vaccinurile pe care le-au dezvoltat împotriva COVID-19 sunt eficiente şi împotriva noii tulpini cu răspândire mai rapidă, care a apărut în Marea Britanie, informează CNN, potrivit Agerpres. Moderna se aşteaptă ca imunitatea dezvoltată de vaccinul său să protejeze şi împotriva noii tulpini şi efectuează mai multe teste în următoarele săptămâni pentru a confirma eficienţa vaccinului său, a declarat compania într-un comunicat transmis. Pfizer a declarat că „strânge date” în legătură cu cât de bine probele de sânge de la persoanele imunizate cu vaccinul său „pot fi capabile să neutralizeze noua tulpină apărută în Marea Britanie”, potrivit sursei citate. Pfizer şi Moderna nu au răspuns imediat la o solicitare din partea Reuters pentru declaraţii. Descoperirea noii tulpini de COVID-19 a provocat un nou val de panică în mijlocul unei pandemii care a ucis aproximativ 1,7 milioane de persoane şi a infectat peste 77,15 milioane în întreaga lume. Integral: https://www.libertatea.ro

Stelian IonStelian Ion, propus ministru al Justiției, unul dintre cei mai puternici opozanți față de modificarea legilor justiției de către PSD…… Potrivit CV-ului său, între 1997 și 2001 a urmat cursurile Facultăţii de Drept a Universităţii Bucureşti, iar între 2002 – 2016 a fost avocat în Baroul Constanţa, fiind specializat în drept penal, drept civil, drept comercial, drept administrativ. În 2018, constanța.ro a scris că Stelian Ion a fost avocatul lui Radu Mazăre într-un proces intentat de Sulfina Barbu, după ce fostul primar al Constanței o numise “proastă”, într-o conferință de presă. Procesul a fost câștigat în final de fostul primar. Stelian Ion a reacționat spunând că la începutul carierei sale a colaborat cu o avocată care l-a reprezentat pe Mazăre în trei dosare civile, iar el a ajutat-o. Stelian Ion spunea că a primit câte 500 de lei pentru fiecare dosar. “Eu nu am fost nici apropiat al lui Mazăre, nici părtaș la acțiunile sale prin care patrimoniul Constanței a ajuns în mâinile camarilei sale, nici complice îmbogățit de Mazăre. Dacă printr-un concurs de împrejurări l-am reprezentat pe Mazăre în 3 dosare, asta nu înseamnă că l-am admirat pe Mazăre, că am fost de acord cu toate mizeriile pe care le-a făcut în calitate de primar (despre unele aflând abia după 2010) sau că s-a creat vreo relație de subordonare sau de servilism care să mă facă să tac. Ca avocat, asta faci: aperi clienții care te angajează, nu neapărat toți simpatici, nu neapărat toți ușă de biserică. E ciudat că trebuie să dau explicații pentru aceste lucruri, deoarece mi se pare firesc ca oamenii să facă diferența între avocat și client, mai ales atunci când legătura este una sporadică, de circumstanță…”, a afirmat Stelian Ion pentru constanta.ro. În iulie 2019, el îl critica pe Klaus Iohannis pentru că a acceptat propunerile făcute de Viorica Dăncilă pentru ministerele de Interne și de Externe – Nicolae Moga și Ramona Mănescu. “O spun cu toată responsabilitatea: senatorul PSD Moga a fost permanent alături de Mazăre și Nicușor Constantinescu la jefuirea bugetului Constanței timp de aproape două decenii și este, fără îndoială, unul dintre vinovații pentru decăderea acestui important oraș al României. E o comicărie de teatru absurd ca în timp ce justiția demantelează o mafie și îi bagă pe jupâni la pușcărie, locotenentul lor să devină șef peste poliție. La rândul său, Ramona Mănescu este un personaj incapabil să-și justifice averea impresionantă, dobândită adesea prin tranzacții dubioase (vezi investigațiile Rise Project). Și la fel de grav este că nimic nu o recomandă pentru poziția de șefă a diplomației. Asta merită România, domnule președinte Klaus Iohannis?”, scria Stelian Ion pe Facebook. Stelian Ion a intrat în politică în 2016, când a candidat pe lista USR pentru Camera Deputaţilor și a câștigat primul mandat de parlamentar. În Parlament, Stelian Ion a făcut parte din Comisia Juridică și s-a remarcat prin poziţiile critice din perioada modificărilor aduse legilor justiției de către majoritatea PSD-ALDE. În decembrie 2017, el a dat drumul la muzică în timpul ședinței Comisiei speciale conduse de Florin Iordache, artizanul celebrei Ordonanțe 13 și al modificărilor celor trei legi ale justiției. “Este evident o simbolistică, este evident că s-a început îngroparea justiţiei. Şi practic asta este atmosfera din Parlament şi din întreaga ţară”, spunea el. Stelian Ion este unul dintre parlamentarii USR care au criticat și au atacat și Guvernul PNL condus de Ludovic Orban. Deputatul USR l-a criticat pe Cătălin Predoiu încă de la începutul mandatului acestuia la Justiție, pentru amânarea desființării Secției Speciale, dar și pentru graba de numire a procurorilor-șefi.”Nu se schimbă mai nimic, nu se repară aproape nimic din ce a distrus PSD-ul în materie de justiție. Ok, nu mai stăm cu teama că se dă mâine ordonanță de amnistie și grațiere, dar legea recursului compensatoriu scoate AZI criminalii și corupții din penitenciare, iar procurorii de rând înalt vor fi puși pe funcții tot de politicieni. Cum adică nu abrogăm legea asta odioasă pentru că se supără CEDO și ne sancționează? CEDO nu știe ce efecte oribile a produs acest act normativ?”, scria Stelian Ion, pe Facebook, în 28 noiembrie 2019. În mandatul 2016-2020, conform site-ului Camerei Deputaților, el s-a numărat printre inițiatorii a 115 proiecte de lege, între care desființarea controversatei Secții de anchetare a magistraților sau DNA-ul Pădurilor.  Stelian Ion spunea marți că viitorul Guvern va desființa rapid Secția Specială de investigare a magistraților, înființată în timpul guvernării PSD. Integral: https://www.hotnews.ro

Prinţul Paul, condamnat la închisoare în dosarul Ferma Băneasa, a fost dat în urmărire internaţionalăÎn loc să-i apere pe judecătorii atacați, șefa ÎCCJ verifică repartizarea dosarului Ferma Băneasa …. Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, Corina Corbu, vine în sprijinul condamnaților din „Ferma Băneasa”, miliardari și persoane cu pretenții de sânge regal, și dispune verificarea modului în care a funcționat repartizarea aleatorie în cazul dosarului cunoscut sub numele de ”Ferma Băneasa”, în care un complet al Curții a pronunțat săptămâna trecută condamnări grele. Motivul pentru care se plâng infractorii condamnați: au primit pedepse grele, în loc să fie achitați pentru devalizarea bunului public. Anunțul Corinei Corbu vine după ce unii condamnați din dosar, dar și colegii avocatului Robert Roșu – condamnat și el, au acuzat faptul că nu s-ar fi ținut cont de principiul repartizării aleatorii a dosarului….. Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat pe 17 decembrie verdictul final în dosarul Ferma Băneasa: omul de afaceri Remus Truică a fost condamnat la șapte ani de închisoare, israelienii Benjamin Steinmetz și Tal Silberstein au primit câte cinci ani de închisoare, iar Prințul Paul – trei ani și patru luni. De asemenea, jurnalistul Dan Andronic a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare, iar avocatul Robert Roșu – la 5 ani de închisoare. Lucian Mateescu a primit o condamnare de 3 ani cu suspendare. Completul de judecată de la Înalta Curte de Casație și Justiție a fost format din magistrații Florentina Dragomir (președinte), Ioana Ilie și Ionuț Matei. Sentințele sunt definitive și executorii, nu mai pot fi atacate. Integral: https://revista22.ro

Sorin CimpeanuEducația ajunge la Sorin Cîmpeanu. Venit în PNL din Pro România, de numele său se leagă scandaluri celebre de plagiat Sorin Mihai Cîmpeanu este un fost ministru al Educației în guvernul Ponta IV și prim-ministru interimar pentru 12 zile în noiembrie 2015. A fost membru fondator al Pro România și a trecut la PNL la începutul acestui an. De numele său se leagă mai multe scandaluri legate de diplome false și doctorate plagiate cum ar fi cazurile Ponta, Oprea sau Baranga. Sorin Mihai Cîmpeanu a absolvit Colegiul National “Sf. Sava” Bucuresti, dupa care a urmat Facultatea de Imbunatatiri Funciare si Ingineria Mediului, de la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti (USAMV), al carei rector a fost din 2012. Incepand cu anul 2012 a fost secretar general al Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU), membru corespondent al Academiei de Stiinte Agricole si Silvice “Gheorghe Ionescu Sisesti”, membru corespondent al Academiei de Stiinte Tehnice din Romania si vicepresedinte al Comitetului National Roman pentru Programul Hidrologic International (CIHR). Foștii fondatori ai Pro România Daniel Constantin și Sorin Cîmpeanu au fost primiți la începutul lunii ianuarie 2020 în PNL, și au primit funcții de conducere. “Au luat această decizie de a veni în PNL și de a nu rămâne rătăciți pe la ușile PSD, cum sunt alții”, a spus Ludovic Orban despre parlamentarii plecați din partidul lui Victor Ponta și primiți în PNL. Plagiatul lui Ponta Amintim că 2012 este anul în care CNATDCU a decis că Victor Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat, dar instituția a fost reorganizată în aceeași zi printr-o decizie a ministrului interimar de atunci al Educației, Liviu Pop. Pop a mărit numărul de membri ai Consiliului General CNATDCU de la 21 la 44, fiind momentul în care Sorin Cîmpeanu a apărut în Consiliul General al CNATDCU . Sorin Mihai Cîmpeanu l-a susținut apoi public pe Victor Ponta în campania pentru alegerile prezidențiale. Plagiatul generalului Oprea Cîmpeanu a ajuns apoi ministru al Educației în decembrie 2014, fiind propus și susținut pe portofoliul educației în guvernul Ponta de către fostul lider PC, actual liberal, Daniel Constantin. Ministerul Educației condus de Sorin Cîmpeanu a inițiat controversata Ordonanță de Urgență care amnistia plagiatorii, permițându-le doctorilor să renunțe la titlu. Ulterior, parlamentarii au votat împotriva acestei ordonanțe de urgență. În cazul acuzațiilor de plagiat care i-au fost aduse lui Gabriel Oprea la momentul la care acesta ocupa poziția de premier interimar, Consiliul de Etică din subordinea lui Sorin Cîmpeanu a dat un verdict în timp record, spunând că Oprea nu a plagiat, în ciuda dovezilor clare. Scandalul diplomelor false, cazul Baranga În octombrie 2020, Cîmpeanu, în calitate de Preşedinte al Consiliului National al Rectorilor, propunea înfiinţarea unui Registru Unic Naţional Integrat al Diplomelor şi Actelor de Studii (RUNIDAS) eliberate de unităţile şi instituţiile româneşti de învăţământ. Propunerea venea în contextul scandalului diplomelor false ale fostului preşedinte al Oficiului Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor, Laurenţiu Baranga, devenit conducător de doctorate la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV), al cărei rector este Sorin Cîmpeanu. Integral: https://www.hotnews.ro

Florin CîțuGuvernul-caricatură și reformele abandonate  Dl Orban este președintele Camerei Deputaților, împărățit în creierul nopții în buna înțelegere cu PSD, funcție și pentru care a vândut PNL. Președintele va avea guvern stabil pe 27 decembrie, când va tăia panglica viitoarei campanii de vaccinare. Din programul de guvernare lipsesc revenirea la alegerea primarilor în două tururi și desființarea pensiilor speciale. Ambele în vârful listei cu promisiuni electorale fără de care nu se putea. Iată că s-a putut! Cam acestea mi se par punctele esențiale din marea înțelegere post electorală care, în mod evident, a vizat cu mult mai mult funcțiile decât principiile. Guvernul mi se pare dezamăgitor atât în zona PNL, cât și USR-PLUS. În PNL, Ludovic Orban, salvat de două ori de președintele Iohannis după ce a vândut tot pentru a-și obține funcția de la Cameră, a fost nevoit să facă față furiei dezlănțuite a partidului. A astupat rând pe rând gurile cu diferite funcții, mai mici, mai mari, în Parlament, în Guvern, prin deconcentrate. Însă principala problemă o are cu liderii din Ardeal, împotriva cărora a reușit să se alieze în BPN cu Raluca Turcan și Iulian Dumitrescu. Așa a apărut partea liberală de caricatură guvernamentală, scremută târziu în noapte (noua metodă de lucru a puterii) și după un mare scandal. Dl Cîțu este atât de puternic în guvernul pe care, teoretic, îl conduce încât nu a reușit să impună nici măcar ministrul de Finanțe pe care l-a dorit, adică pe Dan Vâlceanu. Alexandru Nazare, cândva ministru al Transporturilor, inventat de Anca Boagiu, în guvernul MRU, a fost impus de Iulian Dumitrescu. Cam asta e tot ce-l recomandă, pentru că dl Nazare nu are absolut nicio pregătire în domeniul finanțelor potrivit CV-ului oficial al domniei sale. Ardealul voia 3 miniștri, nu a obținut decât unul, pe dl Bode la Interne, o alegere de o ironie fără margini cât timp domnia sa de-abia a fost implicat într-un accident nu foarte diferit cu acela care i-a dus căderea lui Gabriel Oprea, dar, din fericire, nesoldat cu victime. Dl Câmpeanu la Educație este o ieșire din ipocrizie cât timp tot domnia sa conducea din umbră și până acum ministerul. De la PC si Pro Romania, de la ministru in Cabinetul Ponta, la ministru în coaliția reformei, e ceea ce trebuie să înghită electoratul de dreapta. Rămâne de văzut dacă dl Câmpeanu va demisiona din restul funcțiilor – rector, președinte al Consiliului Național al Rectorilor, președinte al Agenției Universitare a Francofoniei. Doamna Turcan s-a lipit de Ministerul Muncii, ca să nu rămână nelipită de ceva, dând-o la o parte, inexplicabil, pe dna Alexandru….. Vlad Voiculescu la Sănătate mi se pare o veste proastă din doua motive. Pe parte de calificare și viziune USR-PLUS aveau pe cineva mai bun, adică Adrian Wiener, un medic care înțelege sistemul din interior, care a scris programul privind Sănătatea al Alianței și care a înțeles la firul ierbii, adică într-un spital Covid, criza care este urgenţa absolută a Sănătății. Dar e și o chestiune morală. Eu i-am luat cu sinceritate apărarea dlui Voiculescu atunci când PNL și Nicușor Dan i-au eludat, practic, dreptul a fi pe funcția de viceprimar pentru care fusese implicit votat de bucureșteni, conform ofertei în tandem. Am considerat că este fraudată voința alegătorilor care l-au votat pe dl Dan pentru Vlad Voiculescu. Acum însă iată-l pe VV fraudând-o, la rândul sau, pentru o creangă mai înaltă în copacul puterii. Înțeleg că dl Dan nu îi răspunde la telefon de o lună, deci treaba nu mergea. Și în aceasta situație dl Voiculescu îi lasă pe bucureșteni să se spele pe cap cu cel votat cu garanția și poza domniei sale? Și ca să nu se simtă singur în Guvern, dl Voiculescu a venit cu prietenul domniei sale, Ciprian Teleman, viitor ministru al Cercetării, Inovării și Digitalizării, șef al PLUS Ilfov. A fost cercetător geolog, cu ani în urma, însă banii și-i câștigă din cursuri de management al stresului și inteligență emoțională, contabilitate și audit…..Dacă se va adeveri că șeful cancelariei va fi Victor Giosan, fost membru PNL care a făcut parte şi din Guvernul Tăriceanu ca secretar de stat în cadrul Secretariatului General, tabloul înnoirii va fi deplin. Integral: https://spotmedia.ro

Calorifere decorative - modele superbe pentru un decor modernLipsa de căldură, taxată cu facturi mari. Apa rece de pe conductele de apă caldă este plătită scump de bucureșteni  Facturile la întreținere pentru luna noiembrie au explodat. Deși mulți locatari nu au avut căldură și s-au spălat cu apă încălzită pe aragaz cel puțin o săptămână, sumele pe care trebuie să le plătească acum sunt astronomice. Între timp, sute de blocuri nu primesc apă caldă, iar avariile apar zilnic, așa că bucureștenii vor îngheța în case și de sărbătorile de iarnă. De mai bine de o lună, un bloc din cartierul Pantelimon nu are apă caldă. Cu trei zile înainte de Crăciun, termometrele arată valori mici. Administrator: 37 de grade la apa caldă menajeră la intrarea in bloc, iar la căldură 32 de grade… Facturile pentru luna noiembrie sunt invers proporționale cu temperaturile de la robinet. Gheorghe Oprea, președinte asociație de proprietari: Contorul înregistrează ca apă caldă, pe care noi o plătim, dar apa este foarte rece. Să vă dau un exemplu. Apartamentul 24 folosește de luna trecuta 13,57 metri cubi de apă caldă. Oamenii amenință să nu mai platească întreținerea și voi avea probleme mari. Mircea Ploscaru, președinte asociație de proprietari: Unde sunt 4 persoane, ajunge la 500 de lei întreținerea. 80% din proprietari sunt pensionari și cu pensii mici, asta este cel mai dur. Robineții de la calorifere sunt setați la maxim, dar caloriferele rămân reci. Mircea Ploscaru, președinte asociație de proprietari: Termometrul de cameră indică 21 de grade, după cum se vede. (…) În celelalte dormitoare ajunge doar până la 19, în cel mai fericit caz. Locatar: Aceasta este modalitatea noastră de a ne spală cu apa caldă. Încălzim la aragaz și venim aici și ne spălăm. În plină iarnă, locatarii se încălzesc cu plapume și dispozitive electrice…. Cezara Scutari, jurnalist Digi24: Acest bloc din Sectorul 5 nu a avut apă caldă și căldură în parametri încă de la finalul lunii octombrie, când a început să fie furnizat agentul termic din Capitală. Cu toate acestea, facturile aferente lunii noiembrie sunt foarte mari. Sumele depășesc 200 de lei pentru un apartament. De exemplu, pentru o garsoniera de 30 mp în care locuiesc două persoane, suma este de 328 de lei. Pe site-ul Termoenergetica sunt 10 pagini de avarii, iar în noiembrie au fost zile în care mii de blocuri din capitală au rămas fără agent termic. De vină ar fi termocentralele care nu ar fi furnizat apă suficient de caldă. Integral: https://www.digi24.ro

Lista cu numele celor ce au murit la revoluţia din 1989 - citită în faţa Palatului Regal | AGERPRES • Actualizează lumea.Rețeaua și Revoluția: Cum au fost ascunși criminalii …. Asigurarea secretului a funcționat pe termen lung, pentru apărarea celor care au pus la cale scenariul sângeros de după 22 decembrie 1989, după ce soții Ceaușescu fugiseră deja și totuși peste 1000 de oameni au murit în diversiunile comandate de cei care urmau să se instaleze la conducerea României. Nici acum nu e clar „cine-a tras în noi după 22”, cu toate că există un document oficial care încearcă să demonstreze cum a fost orchestrată lovitura de stat din decembrie 1989: rechizitoriul Dosarului Revoluției, de 250 de pagini, finalizat în aprilie 2019, după 30 de ani, prin trimiterea în judecată a celor bănuiți că au plănuit preluarea puterii cu rămânerea pe orbita sovietică: primul pe listă, Ion Iliescu, 90 de ani. Acum două luni însă, Înalta Curte de Casație și Justiție a trimis dosarul înapoi la procurorii militari pentru a remedia așa numitele „vicii ascunse”. Fatalitatea istoriei oprește din nou acest proces, despre care unii magistrați cred că nu se va termina câtă vreme Ion Iliescu e în viață. Tabuul care l-a protejat 30 de ani, funcționează. Există încă în sistem oameni care au grijă de el și îl apără: un soi de ștafetă murdară predată din generație în generație funcționează în favoarea fostului preșdinte, în așa fel încât să nu poată fi aflate amănuntele cele mai importante din decembrie 1989. Cum spunea cu aroganță generalul Iulian Vlad, ultimul șef al Securității în februarie 1994, la Comisia Senatorială pentru ancheta evenimentelor din decembrie 1989, „despre Revoluție nu veţi reuşi să aflați adevărul decât foarte puţin şi vag”. O rețea extinsă la nivelul întregii țări formată din oameni ca Iulian Vlad, care au avut funcții în aparatul regimului comunist, s-a constituit la nivel politic, apoi mai ales în domeniul economic, fiindcă resursele erau ușor de accesat pentru cei care cunoșteau harta benefiiciilor. Influența profesioniștilor care veneau din frigul comunist a crescut odată cu preluarea de către ei a întreprinderilor rentabile. Există studii extinse despre fenomene similare petrecute în Polonia, Ungaria, Cehia și Slovacia, doar că acolo, rețelele foștilor securiști și nomenclaturiști nu erau strâns unite pentru apărarea unor crime care au adus la putere noul regim. Prima generație de capitaliști pe speze publice și-a inclus ulterior copiii în afaceri și a continuat să se lărgească întinzându-și umbra peste justiție, încercând să o controleze, cum a fost cazul senatorului PSD, Cătălin Voicu, care intermedia mită între oameni de afaceri și judecători de la Înalta Curte. Rețeaua celor care împărtășesc secrete vechi sau biografii controversate este unită de frică și de tendințele criminale ale membrilor ei. Ion Iliescu a putut fi ales de trei ori președinte, fiindcă magistrații nu au vrut să afle cum au murit 1000 de oameni după ce, în locul lui Ceaușescu, ordinele au fost date de Iliescu. Ajuns în primă instanță cu peste 80% din voturile exprimate, fără să priceapă că și Uniunea Sovietică va cădea, Iliescu semna în 1991 cu Gorbaciov un tratat bilateral prin care România se angaja să nu intre în NATO. Abolirea în etape succesive a adevărului a avut multe efecte. A ținut România pe loc ani de zile și, poate, ar fi rămas în permanentul spațiu gri dintre Est și Vest, dacă nu ar fi existat câteva oportunități venite din afară, de pildă atacurile de la 11 septembrie 2001, care au dus la invazia Irakului și la nevoia americanilor de noi puncte strategice în zona Mării Negre. Tabuul originar a format „capitalismul de cumetrie”, cum l-a numit chiar Ion Iliescu, nervos că premierul său, Adrian Năstase și ceilalți din jur, se îmbogățeau fără măsură. Cei care dețineau secretele Revoluției și averile făcute în ambiguitatea tranziției știau că trebuie să facă scut în jurul lui Iliescu și al altora, care ar fi fost amenințați. Influența lor a dus la tergiversarea cercetărilor. În mod surprinzător, Dan Voinea, procurorul de caz în procesul soților Ceaușescu, a ajuns să se ocupe ani de zile chiar de Dosarul Revoluției. Despre această situație stranie nu există trimiteri în rechizitoriul procurorilor militari: în 1989, Voinea era maior, avea 39 de ani și voia să se afirme așa că a acceptat rolul vieții lui, cel de acuzator al președintelui Ceaușescu și al soției acestuia. Pe baza rechizitoriului său superficial, cei doi au fost condamnați la moarte și lichidați imediat, în așa fel încât să nu existe pericolul unor declarații care să-i pună în dificultate pe noii lideri ai puterii de la București. Integral: https://www.g4media.ro

Un ONG cere in instanta anularea decoratiei primite de asistenta lui Marcel Vela, care a lucrat anterior in zona de "beauty"Un ONG cere in instanta anularea decoratiei primite de asistenta lui Marcel Vela, care a lucrat anterior in zona de “beauty” Grupul civic Reset anunta, miercuri dimineata, ca a solicitat instantei sa anuleze ordinul prin care asistenta ministrului Afacerilor Interne, Gabriela Cenusa Siia, a fost decorata cu Medalia Nationala pentru Merit clasa a III-a, cu insemn pentru civili. Reset a solicitat anterior Administratiei Prezidentiale sa retraga Medalia Nationala pentru Merit clasa a III-a, cu insemn pentru civili, doamnei Cenusa-Siia Madalina Gabriela, anunta ONG-ul, intr-o postare pe Facebook. “Medalia a fost acordata in baza unei motivari/scrisori de recomandare a Ministerului de Interne, care trebuie sa contina meritele cu totul deosebite sau faptele stralucite si meritorii in serviciul statului roman pe care le-a realizat dna Cenusa-Siia. Din informatiile aparute in spatiul public am aflat ca singurul merit si fapta stralucita a dnei Censusa este faptul ca este asistenta ministrului de Interne, Marcel Vela,” arata Reset. ONG-ul mai precizeaza ca a adresat doua cereri in baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, una catre Cancelaria Ordinelor (care a fost directionata catre MAI) si una catre Ministerul de Interne (care nu a raspuns inca). “In fata acestor refuzuri de a ne furniza informatiile, am cerut in instanta anularea ordinului,” precizeaza Reset. Integral: https://ziare.com

Pig Jokes | Funny Pig Jokes | Beano.comS-a lansat PorcAir, compania prin care trimiți porci vii rudelor din străinătate Te-ai săturat să te strecori cu porcul în bagajul de mână pe avion sau, mai rău, să-l trimiţi cu autocarul, ca pe un căpşunar de rând? Ei bine, anul acesta există metode mult mai eficiente de expediat un porc viu neamurilor din străinătate. Un antreprenor român a lansat compania aeriană low-cost PorcAir, dedicată în totalitate pasagerilor porcini, care pot fi preluaţi de rudele înfometate imediat ce au ajuns la aeroportul de destinaţie. „Cumperi biletul, îl scoţi la imprimantă, i-l legi porcului la gât şi adio! Nu mai e nevoie să-l însoţeşti, să-l ţii închis în paporniţă… Pe parcursul zborului, porcul va beneficia de o masă caldă, muzică relaxantă şi mai mult spaţiu să-şi întindă copitele decât ar fi avut la Ryan sau Wizz”, promite Istvan Durligă, patronul companiei aeriene de porci. „Zborurile PorcAir spre principalele capitale occidentale au început deja. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 23 decembrie.”Statele membre, inclusiv România, nu vor avea suficiente doze pentru a aduce pandemia sub control înainte de toamna lui 2021.”

Husky, Beautiful Dog, Winter, Snow, Cute Animals, Dogs - Cute Snow Snow Wallpaper Husky (#3250330) - HD Wallpaper & Backgrounds DownloadBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 23 decembrie! Vremea va fi în general închisă şi îndeosebi seara şi noaptea vor fi precipitaţii în regiunile vestice, nordice, nord-estice, în centru şi local în restul teritoriului. Acestea vor fi: mai ales sub formă de ninsoare la munte, la altitudini de peste 1400 m, mixte în restul zonei montane, în Transilvania, Moldova, precum şi în nordul Munteniei şi al Olteniei, iar în rest vor predomina ploile. Local în nord, centru, est, la deal, la munte şi izolat în sud şi sud-est se va depune polei. Temperaturile maxime se vor încadra între 0 şi 8 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -3 şi 6 grade. Pe suprafeţe mici va fi ceaţă. In Bucuresti vremea va fi în general închisă şi trecător vor fi condiţii de precipitaţii slabe predominant sub formã de ploaie. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 6 grade, iar cea minimă va fi de 0…2 grade.

BioNTech asigură că poate oferi, în cazul unei mutații a virusului, un nou vaccin anti-COVID. Cât timp i-ar lua companiei pentru noul serDefectele strategiei UE pentru vaccinarea COVID. Statele membre, inclusiv România, nu vor avea suficiente doze pentru a aduce pandemia sub control înainte de toamna lui 2021  Statele UE, implicit România, încep campania de vaccinare împotriva COVID pe 27 decembrie, dar un calcul simplu arată că, în condițiile actuale, țările membre nu își pot imuniza întreaga populație prea curând, scrie revista germană Der Spiegel. Motivul? UE a contractat prea puține doze de vaccin eficient, a ales producători care sunt în întârziere, precum AstraZeneca și Sanofi, ba chiar a refuzat oferte mai mari venite de la companii cu rezultate promițătoare precum Pfizer/BioNTech și Moderna. Aprobarea cu întârziere a vaccinului Pfizer/BioNTech de către Agenția Europeană pentru Medicamente, la săptămâni după pașii similari făcuți deja de Marea Britanie, SUA și Canada, pare a fi cea mai mică dintre problemele Europei în acest moment. Cea mai mare problemă este aceea că dacă situația rămâne ca acum, nu vor exista destule doze de vaccin disponibile pentru a aduce pandemia sub control în Germania și în UE până în toamna lui 2021, scrie Der Spiegel. UE a cumpărat prea puține vaccinuri, prea târziu și, uneori, de la producătorii nepotriviți. Mai mult, potrivit unor surse, ar fi refuzat sute de milioane de doze de vaccin care acum îi lipsesc. Acest lucru, scrie revista germană, ar putea avea consecințe dramatice pentru guvernul de la Berlin. Fără o vaccinare pe scară largă, țara nu va putea să controleze virusul, ceea ce înseamnă că anul viitor va decurge în mare parte ca și cel actual, cu rate mari de infectare, restricții și lockdown-uri. Singurul remediu ar fi creșterea masivă a numărului de vaccinuri aprobate. …. Oamenii de știință estimează că Germania (și orice altă țară) trebuie să își imunizeze 60-70% din populație pentru a controla virusul. Asta ar însemna în jur de 100-120 de milioane de doze, deoarece aproape toate vaccinurile au nevoie de o administrare în două doze, pentru a avea efect. În acest moment, UE a contractat un total de 1,3 miliarde de doze de la șase producători diferiți. Germania are dreptul la 18,6% din aceste doze, conform mecanismului de distribuire calculat pe baza populației. Asta înseamnă în jur de 250 de milioane de doze, mai mult decât suficient pentru a imuniza întreaga populație. ... Asta înseamnă că statele membre pot fi sigure pentru început pe doar 280 de milioane de doze. Insuficiente pentru o populație de 448 de milioane. Conform cotei de 4,3%, România ar avea deci dreptul la aproximativ 12 milioane de doze, suficiente pentru șase milioane de oameni. Alte doze ar trebui să vină de la ceilalți producători cu care UE a încheiat contracte, dar este neclar când vor sosi acestea. Indiferent de ce se întâmplă, nu sunt așteptate alte cantități semnificative până la vară. Compania anglo-suedeză AstraZeneca și-a întrerupt studiul clinic și a oferit rezultate dezamăgitoare. Compania franceză Sanofi a amânat o posibilă autorizare a vaccinului până spre sfârșitul anului viitor. Integral: https://www.libertatea.ro

Peste 5.000 de cazuri noi de COVID în ultimele 24 de ore, din aproape 24.000 de testeCentrul European de Prevenire şi Control al Bolilor: Noua tulpină a coronavirusului este mai transmisibilă, dar nu mai severă …. Analizele preliminare efectuate până în prezent arată un potenţial estimat de creştere a ratei de reproducere (R) cu 0,4 şi o transmisibilitate cu 70% mai mari în comparaţie cu celelalte tulpini. „Nu există nicio indicaţie în acest moment privind o severitate a infecţiei asociate cu noua mutaţie”, a transmis într-un comunicat agenţia cu sediul în Stockholm. ECDC a precizat că sunt efectuate analize pentru a se determina riscul de reinfectare şi eficacitatea vaccinurilor existente asupra noii tulpini, detectată deja în mai multe ţări, printre care Danemarca, Olanda şi Italia. În condiţiile în care „în prezent nu există dovezi suficiente care să indice amploarea cu care noua variantă a virusului se răspândeşte în afara Regatului Unit, sunt necesare eforturi specifice pentru a preveni şi controla răspândirea acestuia”, recomandă ECDC. Alexandru Rafila a anunţat că noua tulpină de coronavirus circulă din 20 septembrie. Alexandru Rafila a declarat, luni, la Parlament, că noua variantă a coronavirusului este cunoscută din 20 septembrie. „Studiile arată că noua tulpină are o afinitate mai mare pentru receptorii celulari care permit ataşarea şi multiplicarea virusului. De aici vine şi îngrijorarea. În Marea Britanie sunt peste 1.600 de cazuri, majoritatea în zona Londrei”, spune Alexandru Rafila.  Integral: https://www.libertatea.ro

Noua tulpină a virusului infectează cu mai multă ușurință copiii, arată datele preliminareNoua tulpină de coronavirus: copiii sunt la fel de predispuşi la infectare ca adulţii  …. Cercetătorii susţin că noua variantă a coronavirusului a suferit mutaţii ce fac copiii la fel de predispuşi la infectare ca adulţii, arată Reuters, citată de Hotnews. Grupul de consilieri ai guvernului britanic NERVTAG, format din oameni de ştiinţă, studiază noua variantă a Sars-Cov-2. aceştia afirmă că această tulpina a ajuns dominantă din sudul Regatului Unit şi ar putea să devină repede dominantă în toată ţara. “Avem un grad mare de certitudine că această variantă are un avantaj din punct de vedere al transmiterii faţă de alte variante ale virusului din Marea Britanie”, a declarat Peter Horby, profesor de boli infecţioase la Universitatea Oxford şi preşedinte al NERVTAG. “Există indicii că are o înclinaţie mai mare în a infecta copiii”, a spus şi Neil Ferguson, profesor şi epidemiolog la Colegiul Imperial din Londra, şi el membru al NERVTAG. “Încă nu am stabilit nicio cauză a acestui fapt, dar îl putem vedea în datele actuale. Vom avea nevoie de şi mai multe date pentru a vedea cum se va comporta în continuare”, a adăugat acesta. De asemenea, cercetătorii spun că noua tulpină este cu până la 70% mai transmisibilă/ Wendy Barclay, profesor şi specialist în virusologie la Colegiul Imperial, a spus că printre mutaţiile noile variante sunt şi unele ce privesc modul în care Sars-Cov-2 intră în celulele umane, ceea ce ar putea însemna că şi “copiii sunt, poate, la fel de sensibili la virus ca adulţii”. Integral: https://adevarul.ro

Vlad Voiculescu a acceptat nominalizarea ca ministru al Sănătății. A povestit că Nicușor Dan nu i-a răspuns o lună la telefonCe aşteaptă oamenii de la viitorul ministru al sănătăţii? Și cum va gestiona Vlad Voiculescu, dacă va fi numit, relația lui rece cu Raed Arafat?  Numele cel mai insistent vehiculat pentru a prelua Sănătatea în viitorul guvern este Vlad Voiculescu, cel care a fost ministru şi în timpul guvernului Cioloş. În primul mandat n-a avut expertiza necesară și vremurile au fost extrem de grele, pline de bune intenții, dar și de foarte multe ezitări. Acum, vremurile sunt și mai grele. Prima oară când a ajuns în fruntea Ministerului Sănătăţii, Vlad Voiculescu nu era politician. Era un tânăr de 32 de ani, care ajunsese să fie cunoscut publicului pentru reţeaua citostaticelor, un mecanism neoficial prin care voluntari aduceau în ţară medicamente pentru bolnavii de cancer care altfel nu ar fi avut acces la tratament. …. În primul mandat, marcat de dezvăluiri foarte grave din sistemul medical, precum investigaţia legată de dezinfectanţii diluaţi a echipei GSP, Vlad Voiculescu a avut mereu de partea lui această încredere a celor mulţi, alimentată inclusiv de toate atacurile care veneau înspre el din două direcţii: dinspre politicieni (via Antena3 deseori), mai ales din zona PSD, dar şi dinspre „domnii profesori”, care nu erau deloc de acord cu ideile lui despre cum trebuie făcută bine sănătatea. Mandatul a fost unul scurt şi multe dintre proiectele începute de echipa lui Vlad Voiculescu au fost ulterior abandonate, blocate sau anulate efectiv, precum ordonanţa care depolitiza managementul spitalicesc ori strategia de resurse umane în sănătate. …. Oricine va prelua la acest sfârşit de an sănătatea românilor face asta într-un moment critic: va avea de coordonat gestionarea pandemiei pentru tot restul iernii, dar şi desfăşurarea campaniei de vaccinare anti-COVID. Iar dacă mandatul va fi unul suficient de generos, va trebui să se ocupe şi de repornirea sănătăţii după pandemie. Viitorul ministru al sănătăţii va prelua frâiele unui sistem medical deja îndesat, copleşit, extenuat, agitat, cu mii de medici aflaţi în (prag de) burnout, cu mai multe dotări, dar şi mai puţini oameni decât în 2016. Viitorul ministru va trebui să calibreze, cel puţin jumătate de an, un echilibru fin între toate măsurile care trebuie luate pentru stoparea pandemiei şi nevoia de a găsi soluţii pentru toţi bolnavii cronici şi nu numai care au rămas pe dinafară din cauza rigorilor ameninţării COVID. …. Pandemia a avut un impact dezastruos asupra accesului la tratament pentru bolnavii de HIV, pentru cei cu tuberculoză, cu diabet sau cu scleroză multiplă. Oricine va ocupa fotoliul de ministru al sănătăţii va trebui să găsească soluţii pentru toţi aceşti pacienţi, în vreme ce, în acelaşi timp, va trebui să comunice clar şi convingător toate „ce”, „cum” şi „de ce”-urile campaniei de vaccinare. …. Ministerul condus de Nelu Tătaru a fost unul dintre cele mai opace ministere din ultimii 5 ani cel puţin. În repetate rânduri, decizii controversate ale ministrului sau cabinetului său nu au fost explicate absolut deloc, cum ar fi decizia recentă de a numi, în fruntea Institutului de Urologie şi Transplant Renal de la Cluj, un fost poliţist de comună, care fusese condamnat cu suspendare după ce a bătut un om la interogatoriu, încercând să-l facă să mărturisească un furt. Tătaru şi ministerul său nu au explicat, printre altele, nici de ce ministerul său nu colectează şi nu centralizează date privind cazurile de infecţii nosocomiale la pacienţii cu COVID – cu toate că infecţiile nosocomiale rămân una dintre cele mai grave probleme de sănătate publică din România. Dacă Vlad Voiculescu vrea să fie un ministru mai bun decât Tătaru, va trebui să înceapă prin a explica, de fiecare dată, fundamentarea deciziilor luate, acceptând că el este în serviciul oamenilor, şi nu invers. Aceasta ar fi condiţia minimă pe care Voiculescu va trebui să o bifeze pentru a păstra încrederea oamenilor. A doua condiţie esenţială este să-şi fundamenteze deciziile pe dovezi. Iar din acest punct de vedere, mandatul lui prinde cel mai fertil teren, vine după un an întreg în care vocabularul cetăţeanului de rând s-a îmbogăţit cu termeni ca „studii clinice”, „dovezi ştiinţifice” ş.a.m.d. Integral: https://www.libertatea.ro

La cât ar putea ajunge, de la 1 septembrie 2020, punctul de pensie. Ministrul Cîțu propune o majorare cu 10% a pensiilor - IMPACTCulisele negocierii Guvernului. Buturuga mică Domnul Cîțu nu a făcut un secret din faptul că această perioadă de premier este un pas de CV important pentru obiectivul final al domniei sale – guvernator BNR. L. Orban scoate PNL la mezat? Răspunderea lui Klaus Iohannis De la Ministerul Transporturilor trebuia să plece „omul lui Emil Boc”, de la Fonduri Europene trebuia să plece „omul lui Ilie Bolojan”, Dezvoltarea nu trebuia sub nicio formă să ajungă la aripa Rareș Bogdan-Sighiartău, spun surse din partid. A păstrat în schimb ministerele unde urma să își instaleze propria camarilă, plan care a fost încurcat de revolta din partid pe care nu o anticipa. Sâmbătă după-amiază, partidul era pe cale să explodeze, motiv pentru care și negocirile pentru Guvern au fost oprite. Urma un BPN care să răstoarne tot ce se decisese. Furia avea o asemenea amploare încât numai președintele o putea opri. Și a oprit-o, pentru că dorește cu orice preț guvern cât de curând, pe cât posibil până pe 27 decembrie, pentru ca acea zi să fie dedicată exclusiv începerii campaniei de vaccinare pe care o patronează simbolic și care trebuie să fie, așa cum a subliniat și colonelul Gheorghiță la întâlnirea informală cu presa, un eveniment istoric în toată Europa.„De ce nu ne dă Iohannis un semn ce vrea?” Uitați-vă la popor! Și așa termenul de 27 este pe muchie de cuțit, dar dacă pica și înțelegerea de vineri, el devenea de-a dreptul imposibil. Scăpat de cumpăna BPN, Ludovic Orban a negociat o noapte, filială cu filială, a început să împartă ministere, secretari de stat și alte bomboane, motiv pentru care Guvernul va avea vreo 80, și a cedat două poziții pe care le ținea pentru propria camarilă. Așa se face că, probabil, dl Bode va ajunge la Energie, dl Boloș la Agricultură, Rareș Bogdan la Interne, Robert Sighiartău la Finanțe, Florin Roman la Muncă (cel puțin aceasta era varianta de duminică seara). Iar camarila va primi funcții în Parlament. Un alt obiectiv de putere al dlui Orban a fost îndiguirea lui Florin Cîțu. După știința mea, este fără precedent ca până și șeful cancelariei unui premier, adică mâna sa dreaptă, să îi fie negociat și plantat de un partid. Simplul fapt că a acceptat așa ceva sugerează că dl Cîțu va asuma în Guvern rolul pe care i l-am văzut și la declarațiile de presă, adică un executant. Iar fiecare dintre președinții de partid va controla propria parte de guvern. Veți spune că exemplul Dragnea arată că nu se poate și, până la urmă, premierul rupe lanțul. Dacă vrea, da. Un premier este cât de puternic vrea el să fie. Dar dl Cîțu nu a făcut un secret din faptul că această perioadă de premier este un pas de CV important pentru obiectivul final al domniei sale – guvernator BNR….. Una peste alta, rămâne de văzut dacă felia cu ministere extrem de importante, mult peste așteptările USR-PLUS, va reprezenta o mare oportunitate sau o mare capcană. Marele câștigător al negocierilor este de la distanță UDMR, cu ministerele Dezvoltării și Mediului, adică ministere cu uriașe fonduri, deci uriașa influență, inclusiv în PNL și PSD, și pe care are cu cine să le gestioneze fără riscuri. Nu e un rău în sine, dar este muniție pentru naționaliștii din AUR. Mai ales că într-un gest ostantativ, imediat după împărțire, Kelemen Hunor s-a dus personal la Viktor Orban la Budapesta, pentru ca amândoi să marcheze apăsat triumful. Cum era cu „Jó napot kívánok, PSD!”? Buturuga care ar putea răsturna totuși carul este alegerea primarilor în două tururi. UDMR refuză categoric, USR-PLUS nu poate renunța. Integral: https://spotmedia.ro

Imagini JustitieDouă asociații ale magistraților solicită noului Parlament reglementări urgente pentru deblocarea examenelor de admitere în magistratură şi pentru amânarea completurilor de trei judecători în apel, introduse prin legile Justiției de pe vremea lui Dragnea Forumul Judecătorilor din România și Asociația Inițiativa pentru Justiție solicită noului Parlament al României reglementări urgente privind examenele de admitere în magistratură şi amânarea completurilor de trei judecători în apeluri. Cele două asociații au explicat că, din cauza unei decizii a CCR, examenul de admitere în magistratură nu mai poate fi organizat până nu este reglementat printr-o lege. 2020 este primul an de după 1989 în care nu s-au mai organizat concursuri de admitere în magistratură, întrucât lipsește cadrul legislativ necesar organizării acestora, atarg atneția cele două asociații. La nivelul judecătoriilor din România sunt vacante un număr de 309 de posturi de judecător dintr-un total de 2320. Prevederea potrivit căreia completurile de apel trebuie să fie alcătuite din 3 magistrați a fost introdusă de noile legi al Justiției de pe vremea lui Liviu Dragnea. Cele două asociații atrag atenția că instanțele se blochează din lipsa resurselor umane dacă această prevedere nu este, fie prorogată, fie abrogată….. 1. Înscrierea pe ordinea de zi a celei mai apropiate ședințe a Senatului a Proiectului de Lege privind unele măsuri temporare referitoare la concursul de admitere la Institutul Naţional al Magistraturii, formarea profesională iniţială a judecătorilor şi procurorilor, examenul de absolvire a Institutului Naţional al Magistraturii, stagiul şi examenul de capacitate al judecătorilor şi procurorilor stagiari, precum şi la concursul de admitere în magistratură, înregistrat la Camera Deputaților ca PL-x nr. 567/2020, pentru a se putea organiza cât mai urgent examenele de admitere în magistratură. De asemenea, este necesară modificarea perioadei de aplicare a Legii pentru anii 2021-2022, pentru a asigura suficient timp pentru dezbaterea în Parlament a proiectului de modificare a Legii nr.303/2004. În susținerea acestei solicitări, vă aducem la cunoștință faptul că, prin Decizia nr. 121 din 10 martie 2020, Curtea Constituțională a României a constatat că dispozițiile art. 106 lit. d) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor sunt neconstituționale, astfel încât examenul de admitere în magistratură nu mai poate fi organizat până nu este reglementat printr-o lege. În acest context, anul 2020 este primul an de după 1989 în care nu s-au mai organizat concursuri de admitere în magistratură, întrucât lipsește cadrul legislativ necesar organizării acestora. Integral: https://www.g4media.ro

FOTO | Cum a fost prima zi în noul Parlament: de la masca lipsă a Dianei Șoșoacă, la certurile dintre PSD și PNL și nemulțumirile liberalilor față de OrbanCum ies Ludovic Orban, Dan Barna, Dacian Cioloș și Kelemen Hunor din negocierea guvernului Cîțu Aparent, toată lumea a câștigat ce și-a dorit, dar cu toții au câte ceva de pierdut din toată afacerea. Doar PNL, ca partid, pare pierzător net de la mare distanță. Toți ceilalți au motive să țopăie de fericire. Guvernul Cîțu va avea 18 ministere, din care 9 merg la PNL, 6 la USR Plus și 3 la UDMR. La prima vedere, pare o împărțire corectă, echilibrată. Dacă ne uităm însă la procentele de după alegeri, la greutatea ministerelor, vom realiza repede că marea împărțeală s-a tranșat în defavoarea liberalilor. Președintele PNL, Ludovic Orban a câștigat funcția de președinte al Camerei Deputaților, dar este pe punctul să piardă partidul. Liberalii au plătit un preț cam mare pentru menținerea lui Orban într-o funcție importantă. Liderul PNL a fost acuzat că a cedat prea multe ministere grele celor de la USRPLUS și unul important la UDMR. Primarii din Ardeal s-au revoltat mai ales din cauză că PNL a lăsat din mână fondurile europene și dezvoltarea, adică banii europeni. Liberalii și-au făcut campanie tocmai sub sloganul ”dezvoltăm România”, cu accent pe marile orașe conduse de ei care au performat în atragerea de fonduri europene. Miliardele obținute de președintele Klaus Iohannis de la Bruxellles nu vor fi distribuite de liberali, ci de miniștri de la USR și UDMR.  În plus, liderii USRPLUS au anunțat deja că vor schimba Planul Național de Reziliență și Redresare trimis de Guvernul Orban la Bruxelles pe motiv că este prost întocmit și că altele sunt prioritățile care trebuie finanțate cu banii de la Bruxelles…. Bomboana pe colivă a fost cedarea Agenției Naționale pentru Resurse Minerale (altă mină de aur, la propriu) către UDMR, alt episod din lungul șir de concesii făcute de Ludovic Orban, disperat să obțină șefia Camerei. ANRM s-a întors în cele din urmă la liberali, după alte certuri și scandaluri interne. La capătul lor, Ludovic Orban iese totuși învingător. A câștigat funcția mult visată, dar cu pierderi mari pentru partid. Ministerele cu bani sau influență, merg la USR PLUS: justiție, sănătate, transporturi, fonduri europene, ministerul economiei, dar puteți adăuga pe listă și digitalizarea/ inovarea, altă zonă în care Bruxelles-ul investește masiv. Aproape toate le oferă noilor parteneri de guvernare vizibilitate maximă, putere reală și capacitatea de lua decizii cu impact major asupra vieții de zi cu zi. La fel de bine, problemele mari gestionate de aceste ministere le pot exploda în față. Dacă situația sanitară se degradează și mai rău, toți ochii se îndreaptă către ministerul sănătății. Dacă construcția de drumuri și autostrăzi bate pasul pe loc, dacă infrastructura rutieră, aeriană sau feroviară crapă, primul înjurat este ministrul transporturilor. Apoi justiția, numai cu dureri de cap. Vor rămâne acești procurori-șefi submediocri? În cât timp vor desființa secția sepecială și vor repara legile justiției? Integral: https://www.g4media.ro

REVOLUŢIE 30: Evenimentele din 23-31 decembrie 1989 de la Bucureşti şi din alte oraşe ale ţării: Atacul ”teroriștilor”, primele colinde la radio și tv, procesul Ceaușeștilor31 de ani de la Revoluție: Securiști „revoluționari”, fără lustrație, fără pedepse și doar 19 rânduri în manualul de Istorie Ziua de 21 decembrie a dat startul Revoluției în Capitală. Bulgărele sângeros de la Timișoara ajungea în București mascat de un miting de susținere față de regimul comunist. Este ziua în care apar primele victime în confruntările dintre forțele de ordine și manifestanți la București. Despre unde s-a ajuns după 31 de ani de la Revoluție a vorbit la Digi24 Germina Nagâț, membru în Consiliul CNSAS: fără vinovați, fără pedepse, securiști cu certificat de revoluționar și doar câteva rânduri despre evenimentele sângeroase de atunci în manualul de istorie….. Chiar dacă știm cine sunt vinovații de la Revoluție, nu știm oficial. Nu este asumată responsabilitatea, și nu e nici pedeapsa. Din acest motiv, confuzia e maximă. După 31 de la Revoluție stăm în aceeași ceață în care eram și în anii 90, cu toate că între timp s-au mai întâmplat lucruri – am intrat în NATO, UE, s-au deschis arhive… S-ar zice că s-au curățat anumite instituții ale statului de foștii securiști, care puteau să pună piedici și care au și pus.21 de revoluționari, posesori de certificate, sunt foști ofițeri de Securitate. Au pensie specială și indemnizație de revoluționar” Sunt absolut convinsă că nu s-au curățat instituțiile. Rezerviști ai Securității îi găsiți în rapoartele de activitate anuale ale CNSAS, pe site. 128 de foști ofițeri trimiși în Instanță de CNSAS în ultimii ani ocupă funcții publice, au candidat pentru funcții publice. Vreo 41 de primari și viceprimari, 16 judecători, 21 de revoluționari – dacă vă vine să credeți. 21 de revoluționari, posesori de certificate, sunt foști ofițeri de Securitate, pentru care CNSAS a deschis acțiuni în constatarea calității de lucrător, adică se constată încălcarea drepturilor omului…. Oamenii ăștia și-au făcut meseria încălcând drepturile omului, că asta era fișa postului, au fost la Revoluție ca și când s-ar fi dus la serviciu – adică să facă represiunea, că asta asta s-a întâmplat acolo, și statul român le dă acum o indemnizație de revoluționar, multiple alte beneficii și pensia specială de securist. Simultan!  Adică i-au pensia specială de securist pentru că am încălcat drepturile omului, apoi pentru trei, patru zile cât o fi fost, să zicem, participarea efectivă la Revoluție, mai iau și indemnizația pentru o postură opusă. Adică pentru postura de luptător împotriva Securității și a comunismului…Când s-a vorbit despre lustrație, s-a spus că e o mare traumă, că este antidemocratic” Asta se întâmplă pentru că legea nu a făcut de la bun început o distincție între victima autentică și participantul autentic la Revoluție – cel care a fost în stradă, a fost rănit, a fost anchetat, a murit și urmașii trebuie să primească ceva – și cei care până pe 21, 22 decembrie 1989, chiar 25 spun unii, au fost de partea cealaltă. E suficient să vii cu doi martori, să însăilezi o poveste cu 7 neveste, și să-ți iei certificatul. Și tu ești ofițer, fost gradat al Securității sau al Miliției. Au avut puterea și nu au vrut să o lase din mână. După 31 de ani ei candidează. Nu-i oprește nimic” Ei sunt în instituții pentru că au avut puterea și nu au vrut să o lase din mână. Este un lucru foarte trist că nici legea electorală nu-i oprește de pildă să candideze. 9 candidați am trimis în instanță acum, în acest ciclu electoral. După 31 de ani ei candidează. Nu-i oprește nimic…. Funcționarii publici care sunt găsiți colaboratori sau foști ofițeri de către instanțe, trebuie să plece din funcție. Politicienii, nu!” Am văzut suficiente dosare în care foștii informatori erau contactați din nou, în 1990, 1991. Putem bănui că au acceptat – unii, nu, spre lauda lor.  Avem niște „scăpări” în legi. Legea Funcționarului public este singura lege care creează efect de lustrație, dacă vă vine să credeți. Funcționarii publici care sunt găsiți colaboratori sau foști ofițeri de către instanțe, trebuie să plece din funcție, sunt lustrați. Politicienii, nu! Aleșii locali, nu! Judecătorii, nu, decât dacă candidează pentru o anumită funcție, acolo e ceva parțial.  Un efect de lustrație curat, fără rest, există doar în Legea Funcționarului public. Așa stăm în momentul ăsta.  Un locotenent, sau un locotenent-major de Securitate, în 89 avea cel mult 30 de ani. În ziua de azi, el este o persoană activă și poate candida, că nu-l oprește nimeni, poate să stea în Parlament până la orice vârstă…Integral: https://www.digi24.ro

VIDEO | Aeroportul Otopeni, plin cu românii care au prins ultimele curse dinspre Marea Britanie, înainte de suspendarea zborurilorZiarist român care trăiește la Londra: „Situația este îngrijorătoare. Marea Britanie este dependentă de importuri de produse de bază”   ….„Situația este îngrijorătoare, având în vedere că Marea Britanie este dependentă de importuri de produse de bază, cum ar fi alimente sau medicamente care intră pe cale rutieră sau feroviară. Franța a suspendat duminică toate intrările din UK pe termen de 48 de ore și se așteaptă noua măsură din partea autorităților franceze”, a declarat Petru Clej. Jurnalistul care locuiește în Londra mai spune că pentru moment populația se conformează carantinei. „În Regatul Unit erau circa 450.000 de cetățeni români (163.000 în Londra) în 2019, potrivit Oficiul Național de Statistică. Cei mai mulți lucrează în construcții, depozite, sectorul hotelier, restaurante, sănătate, îngrijire și mulți dintre ei sunt afectați de carantină. Închiderea frontierelor pentru traficul din Marea Britanie îi va afecta direct, în sensul că va îngreuna deplasarea lor din Regatul Unit spre continent și va afecta și companiile pentru care lucrează, de pildă companiile de construcții care se bazează pe importuri de materiale de pe continent. În plus, de la 1 ianuarie 2021 este foarte probabil că vor intra în vigoare noile reguli ale comerțului UK – UE fără acord, care vor îngreuna și mai mult traficul și vor adăuga costuri suplimentare din cauza tarifelor vamale”, a mai precizat Petru Clej. Acesta mai spune că „efectul Coronavirus se conjugă cu Brexit și creează incertitudine. Cert este că până acum peste 600.000 de cetățeni români au primit drept de rezidență în UK în baza acordului cu UE, chiar dacă nu toți mai sunt aici”. Integral: https://www.libertatea.ro

SUA au depăşit pragul de 18 milioane de contaminări cu COVID-19ATLANTIC COUNCIL ANTICIPEAZĂ:2021 va veni cu şocuri neprevăzute Think tank-ul american a realizat un Top 10 al riscurilor care pot apărea anul viitor, iar printre acestea se numără adâncirea crizei Covid, izbucnirea unei crize financiare globale, respectiv agravarea crizei alimentare, cu efecte devastatoare Multă lume îşi pune speranţele în anul 2021, care ar trebui să aducă redresarea după pandemia de Covid-19 din 2020, însă think tank-ul american de afaceri internaţionale Atlantic Council atrage atenţia că vor apărea alte şocuri, neprevăzute, anul viitor şi, totodată, nu vor lipsi riscurile. Atlantic Council a identificat primele zece riscuri din noul an, care privesc în principal Statele Unite, însă acestea pot avea implicaţii globale. Top 10 al riscurilor de anul viitor, realizat de Atlantic Council, arată astfel: 1. Criza Covid-19 se adânceşte pe fondul unei distribuţii lente a vaccinului Pandemia de Covid-19 va continua să se extindă în Statele Unite, în Uniunea Europeană (UE) şi Rusia, cu consecinţe asupra călătoriilor, reuniunilor de familie şi întâlnirilor cu prietenii. Multă lume ar putea lăsa garda jos în aşteptarea vaccinurilor împotriva coronavirus. Dar, distribuţia vaccinului ar putea întâmpina probleme neaşteptate de producţie şi de logistică, amânând calendarul de vaccinare la scară largă. Conform sondajelor de opinie, 42% dintre americani nu vor să se vaccineze, ceea ce ar putea reduce şansele de oprire a contagiunii până în a doua jumătate a anului 2021. Restricţiile internaţionale de călătorie vor rămâne în vigoare pentru o mare parte a anului viitor, deoarece distribuţia vaccinului în străinătate, în special în ţările în curs de dezvoltare, va fi probabil îngreunată. De asemenea, virusul va continua să se răspândească şi să facă mutaţii, limitând probabil eficacitatea vaccinului. Probabilitatea materializării acestui risc este medie spre ridicată, conform sursei. 2. Preşedinţia Biden este “sufocată” Capacitatea preşedintelui ales al SUA, Joe Biden, de a guverna va fi limitată dacă republicanii îşi păstrează majoritatea în Senat…. 3. Izbucneşte o nouă criză financiară mondială, din cauza datoriilor Datoria globală generată de cheltuielile de urgenţă făcute în contextul pandemiei de Covid-19, în special în economiile în curs de dezvoltare, explodează. Datoria totală a crescut cu 15 trilioane de dolari în 2020 şi se aşteaptă să ajungă la 365% din PIB-ul global până la sfârşitul anului. Fondul Monetar Internaţional (FMI) a plătit deja ajutor financiar în contextul pandemiei către 81 de ţări, iar fluxurile de capital către ţările cu venituri mici sunt estimate că vor scădea cu 700 de miliarde de dolari în 2020, faţă de nivelurile din 2019. Economiile în curs de dezvoltare au nevoie de 7 trilioane de dolari ca să ramburseze datoria până la sfârşitul anului 2021. Toate acestea ar putea declanşa o criză financiară globală…. 4. Ţările occidentale, afectate de o redresare economică lentă Fondul Monetar Internaţional (FMI) şi Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD) şi-au redus recent estimările iniţiale pentru 2020 în privinţa pagubelor create economiilor lumii, în urma pandemiei, dar cea mai mare parte a acestora nu va reveni până la sfârşitul anului 2021 la nivelurile PIB anterioare lui 2020. Doar o singură economie majoră – China – va înregistra o creştere semnificativă (aproape 2%) în 2020, ajungând la 10% până la sfârşitul lui 2021. Situaţia ar putea deveni mai gravă pentru Occident, dacă stimulentele fiscale nu vor fi adecvate. Integral: https://www.bursa.ro

Arhive raed arafat poze - Haihui in doi | Aventura vietii noastreExclusiv! 10 restricții pregătite de Raed Arafat pentru perioada sărbătorilor……Dacă o toaletă este folosită de cel puțin două persoane, chiar și din aceeași familie, se interzice așezatul și devine obligatorie urcarea cu picioarele pe vasul WC; • Musafirii trebuie obligatoriu serviți cu polonic de unică folosință – câte unul pentru fiecare porție de ciorbă; • Amendă între 100 și 500 de lei pentru cei care bagă mâna în borcanul de castraveți sau gogoșari; • Dacă ai musafiri, trebuie să faci Live pe Facebook, cu tag la Poliția Română, ca să se verifice în timp real câte persoane sunteți la masă; • Se interzice să folosești o sorcovă pentru mai mult de o persoană. Se vor folosi doar sorcove de unică folosință; • Colindătorii vor trebui să aibă POS-uri. Dacă încasează bani cash, vor fi amendați și li se vor confisca banii obținuți; • Toate interfoanele de la scările de bloc vor fi dezactivate, astfel încât colindătorii să nu fie nevoiți să atingă tastele; • Toți românii vor trebuie să dea Follow la pagina de Facebook a lui Raed Arafat, ca să fie informați despre eventuale viitoare restricții. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 22 decembrie.”Spitalele noastre nu raportează nici acum germenii.”

Winter Weddings in the Canadian Rocky MountainsBuna dimineata intr-o zi de marti, 22 decembrie! Vremea va fi  închisă în regiunile sudice şi estice, iar pe alocuri se va semnala burniţă sau fulguială. În restul teritoriului, înnorările vor fi temporare şi, îndeosebi dimineaţa şi noaptea, pe arii restrânse va fi ceaţă şi numai izolat vor fi posibile ploi slabe sau burniţă. Cu totul izolat, vor fi condiţii de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificări în sudul Banatului şi pe litoral. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 0 şi 8 grade, iar cele minime se vor situa între -6 şi 3 grade. In Bucuresti vremea se va menţine închisă şi, trecător, vor fi condiţii de burniţă sau de fulguială. Vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de 3…4 grade, iar cea minimă de 0…2 grade.

Noua tulpină a Covid-19 din Marea Britanie este „scăpată de sub control”. Anunțul oficialilor de la LondraMedicul Virgil Musta: “Noua tulpina de SARS-CoV-2 creeaza premisele unui al treilea val pandemic, foarte greu de stapanit”…. Specialistul este de parere ca acest val poate fi tinut sub control, datorita faptului ca s-au impus masuri dure in ceea ce priveste circulatia persoanelor intre state, insa ar putea avea consecinte devastatoare, avand in vedere ca sistemele de sanatate sunt suprasolicitate. “Noua tulpina creeaza premisele unui al treilea val, ceea ce face ca sistemele de sanatate, care sunt deja sub o presiune deja foarte mare, sa nu mai faca fata, de aceea este necesar sa se ia masuri din fasa, pentru a nu se ajunge la o contagiozitate foarte mare. Este cu cunoscut in stiinta medicala ca virusii sufera mai multe mutatii, dar de obicei acestea sunt minore. S-au mai descoperit pe parcursul acestui an mai multe mutatii, dar care se pare ca nu au influentat nici patogenitatea, nici contagiozitatea acestui virus. In aceasta situatie sunt doua mutatii a proteinei care fixeaza virusul de celula si permite intrarea in celula si creste contagiozitatea si transmisibilitatea bolii…. Intrebat daca este posibil ca noua forma sa ajunga in Romania, medicul a explicat ca faptul ca s-a actionat inca de la primele cazuri, ar putea insemna reducerea drastica a raspandirii acesteia. “Am inteles ca deja s-au luat masuri, in sensul ca traficul este oprit pe cale aeriana, iar persoanele care vin din Marea Britanie sunt carantinate. In momentul in care o zona este carantinata, riscul de a se transmite scade. Este necesar sa se ia aceste masuri pentru ca altfel vom avea si mai mult de suferit. Din cate am inteles, mutatiile nu au efect asupra patogenitatii, asupra severitatii, dar se stie ca un numar mare de cazuri vine cu un numar mare de cazuri severe, pentru ca cuprinde si persoanele la risc, care evolueaza sever, deci exista consecinte si in acest sens”, a declarat medicul. Integral: https://ziare.com

Specialiștii demontează 7 mituri din jurul vaccinurilor anti-COVID. „Gândiţi-vă la el ca la un e-mail trimis sistemului vostru imun”Ce se întâmplă dacă o persoană se infectează cu COVID-19 în intervalul dintre două doze de vaccin. Explicațiile specialiștilor  …. Valeriu Gheorghiță a precizat că, în acest caz, forma va fi mai ușoară însă, dacă persoana este simptomatică, aceasta nu va mai face a doua doză de vaccin anti-COVID-19. „Forma va fi mai ușoară, însă dacă persoana este simptomatică nu se mai face a doua doză de vaccin, ci se va stabili diagnosticul precis și tratamentul pe care va trebui să-l urmeze”, a declarat Valeriu Gheorghiță. „Efectul de protecție începe la 14 zile de la prima administrare, dar devine maxim la o săptămână de la efectuarea celei de-a doua doze. Pentru vaccinul dezvoltat de Pfizer și BioNTech, între cele două doze de ser administrat există un interval de 21 de zile”, a precizat Valeriu Gheorghiță. Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19 spune că imunitatea după vaccinul anti-COVID-19 poate dura câteva luni. „Nu avem date precise despre cât va dura acest tip de răspuns imun, dar plecând de la datele științifice este vorba de o durată de câteva luni. Avem nevoie de mai mult timp de evaluare pentru a stabili cu precizie cât timp va dura imunitatea”, a explicat Valeriu Gheorghiță. Medicul militar a anunțat că până la jumătatea anului viitor vor fi vaccinate aproximativ 11 milioane de persoane. Integral: https://www.libertatea.ro

Un bărbat a murit la 49 de ani, după ce s-a negativat la COVID și a luat 4 infecții nosocomiale pe care Spitalul Militar Central nu le-a declaratUn bărbat a murit la 49 de ani, după ce s-a negativat la COVID și a luat 4 infecții nosocomiale pe care Spitalul Militar Central nu le-a declarat Una dintre bacterii, Acinetobacter, a fost rezistentă la toate antibioticele, cu excepția Colistinului, conform mărturiilor personalului medical din spital. În biletul de externare din 6 decembrie, Spitalul Militar Central susține că bărbatul de 49 de ani a ieșit în stare ameliorată, înaintea transferului la un spital din Germania. El contractase însă la București patru infecții nosocomiale, era intubat și în septicemie. După ce Libertatea a trimis oficial întrebări referitoare la nedeclararea infecțiilor în acest caz, la spital a avut loc o ședință, miercuri, 16 decembrie, ora 13, în care cazul a erupt. Pe 7 noiembrie 2015, Spitalul Militar Central din București transfera 8 răniți arși la Colectiv la Spitalul Militar din Bruxelles. Jurnaliștii de investigație au descoperit că toți pacienții au fost infectaţi la București, unii cu 5 sau chiar cu 7 bacterii din spitale, niciuna dintre ele trecută în rapoartele de transfer, conform documentelor și conform declarațiilor conducerii spitalului din Bruxelles. Comandant al spitalului militar din București era și atunci și este și acum generalul Florentina Radu. Răniții infectați au supraviețuit. La cinci ani distanță, pe 14 noiembrie 2020, un bărbat bolnav de COVID, în vârstă de 49 de ani, a fost transferat dintr-un spital de provincie la o secție ATI a Spitalului Militar Central din București. Pe 9 decembrie 2020, bărbatul a murit cu septicemie în Germania, după ce a luat, conform mărturiilor personalului medical, patru infecții la Spitalul Militar Central. Datele medicale sunt private și aparțin pacientului, însă ascunderea infecțiilor nosocomiale de către spitale este o problemă de sănătate publică la nivelul României. În aceleași spații ATI de la spitalul condus de generalul Florentina Radu sunt internați chiar acum alți zeci de oameni, iar spitalul „nu a declarat în sistemul electronic infecțiile și nici nu a fost alertat serviciul SPIAM (n.r. – serviciul de prevenire a infecțiilor asociate activității medicale) ca să evalueze situația”, spun oameni din instituție. Informațiile provin de la mai multe surse concordante, membri ai personalului medical din Spitalul Militar, iar în plus, membri ai familiei și jurnaliștii au văzut o parte a documentelor medicale și antibiogramele, apărute în urma „ședinței cu scântei, în care documentele au ieșit la iveală, după ce ați trimis întrebările la Ministerul Apărării”. Fără să ofere numele pacientului, ziarul publică astăzi felul în care Spitalul Militar a ascuns nosocomialele în acest caz, tocmai pentru că infecțiile asociate activității medicale sunt o chestiune de interes public major, care afectează un număr mare de pacienți, personalul medical și familiile. Ca și în cazul Colectiv, protejăm identitatea pacienților când prezentăm elemente din analize, însă expunem conduita managerilor de spitale față de obligația de raportare a infecțiilor. …. Ce s-a întâmplat cu acest bărbat de 49 de ani, fără comorbidități grave, e o oglindă pentru întregul sistem al nostru de sănătate, în care dezorganizarea managerială și ascunderea adevărului despre infecții nosocomiale fac în continuare ravagii. …. Pe 22 noiembrie, Buletinul de analize microbiologice nu a identificat nicio contaminare bacteriană sau fungică. Trecuseră 8 zile de la venirea din orașul său de baștină. „Această analiză relevă faptul că era steril la internare în Spitalul Militar, nu contractase nicio infecție în timpul internării în provincie”, a explicat un medic la curent cu cazul, indignat și el de faptul că „se ascunde adevărul”. …. Pe 27 noiembrie, analizele au găsit în cultura prelevată din sonda de intubație: Ciuperca Candida Albicans. Bacteria Klebsiella pneumoniae. Bacteria Stenotrophomonas pneumoniae. Ambele bacterii, ultimii doi germeni de pe listă, au fost multirezistente la antibiotice. Pacientul primește antibiotic, dar starea nu se ameliorează. Pe 2 decembrie, conform documentelor din spital, „au fost recoltate culturi din aspirat bronșic și a fost identificată a patra infecție, cu Acinetobacter”. Antibiogramele au arătat că germenul Acinetobacter descoperit de medici la bolnav era rezistent la toate antibioticele, cu excepția Colistinului…..Pe 3 decembrie, medicii reiau analizele și observă că și cele trei bacterii sunt în continuare prezente, antibioticele nereușind să aibă efect. Șefa Spitalului Militar, generalul Florentina Radu, revenire de urgență din concediu Familia și prietenii au aflat ceva despre o infecţie sau două contractate în spital. Adevărul a ieșit la iveală, dar tot în interiorul spitalului, mai târziu, când ziarul s-a adresat SMC, solicitând nu date confidențiale, care aparțin familiei, ci cele care țin de sănătatea publică: raportarea infecțiilor. …. Spitalele noastre nu raportează nici acum germenii Pe tot parcursul pandemiei de Covid, Libertatea a ridicat problema infecțiilor nosocomiale prin întrebări adresate tuturor autorităților implicate în gestionarea pandemiei de Covid, inclusiv președintelui României, în conferințele de presă susținute de acesta. Niciodată nu s-a prezentat opiniei publice, în acest an 2020, un răspuns relevant la scară națională, legat de numărul infecțiilor nosocomiale în această perioadă și de efectul interacțiunii lor cu boala provocată de Covid-19.Integral: https://www.libertatea.ro

Procurori ai Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie, de urgenţă, la Timişoara | Ziua de VestSurse politice: Coaliția PNL, USR-PLUS, UDMR ar fi decis desființarea controversatei SIIJ  Potrivit unor surse din viitoarea coaliție majoritară, la discuțiile privind programul de guvernare s-a decis desființarea Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție (SIIJ). Secția a devenit celebră prin tentativa de a o pune sub acuzare pe Laura Codruța Kovesi. Viitorul ministru al Justiției va avea mandat să propună o lege în acest sens. Anterior, UDMR a insistat ca desființarea SIIJ să se facă prin proiect de lege, nu prin ordonanță de urgență. Integral: https://newsweek.ro

O asociatie de procurori cere CSM sa apere independenta Inaltei Curti, dupa ce judecatorii care au pronuntat sentinta in cazul "Ferma Baneasa" au fost jigniti public de avocatiO asociatie de procurori cere CSM sa apere independenta Inaltei Curti, dupa ce judecatorii care au pronuntat sentinta in cazul “Ferma Baneasa” au fost jigniti public de avocati Asociatia “Miscarea pentru Apararea Statutului Procurorilor” (AMASP), asociatie profesionala a procurorilor, solicita Inspectiei Judiciare si Consiliului Superior al Magistraturii sa faca demersurile necesare si din oficiu, conform atributiilor legale, sa apere reputatia si independenta magistratilor judecatori din cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Solicitarea este raportata “la reactiile publice virulente si jignitoare care au fost publicate in spatiul public de mai multi avocati si in mod institutional de catre UNBR, cu privire la condamnarea pronuntata in dosarul 345/64/2016 fata de inculpatul R.R. (Robert Rosu- n.red.), de profesie avocat.” Robert Rosu a fost condamnat la 5 ani de inchisoare pentru constituire a unui grup infractional organizat si complicitate la infractiunea de abuz in serviciu in dosarul “Ferma Baneasa.” Imediat dupa sentinta, Uniunea Nationala a Barourilor din Romania a calificat drept inacceptabila “represiunea de natura penala asupra avocatului pentru consultatiile si sustinerile facute in calitate de reprezentant”. Zecid e avocati s-au solidarizat cu avocatul condamnat. In acest context, AMASP face eun apel catre avocati ca, in virtutea rolului pe care il au in sistemul de justitie, sa respecte deontologia profesiei si principiile de functionare ale justitiei si sa isi exprime in mod profesionist opiniile juridice in momentul in care ICCJ va publica argumentele care au stat la baza solutiei de condamnare. “Intelegand ca solutia pronuntata in dosarul indicat anterior a starnit o puternica reactie emotionala acest fapt nu poate conduce la aducerea de injurii completului de judecata si nici la dezbaterea unei hotarari definitive dincolo de principiile legale si de obligatiile de rezerva si deontologice ale reprezentantilor profesiilor juridice. Opiniile privind temeinicia unei hotarari judecatoresti pot fi expuse de profesionistii in drept, in mod rezonabil, doar in momentul in care exista motivarea solutiei, in mod civilizat, cu respectarea autoritatii de lucru judecat si prin comentarii care tin de latura stiintifica a dreptului. Nimic nu impiedica analiza acestei decizii intr-o lucrare stiintifica in momentul in care se va putea citi motivarea instantei insa din punct de vedere legal, contestarea vinovatiei sau nevinovatiei unui inculpat, ulterior pronuntarii unei solutii definitive, poate fi facuta doar in caile extraordinare de atac,” arata asociatia de procurori. Conform sursei citate, nicio nemultumire sau neintelegere sau dezacord cu privire la o decizie pronuntata de instanta suprema nu ar trebui sa fie exprimata prin forme de santaj privind refuzul de a acorda asistenta juridica, prin solicitarea unui standard dublu de evaluare a probelor in functie de calitatea inculpatului sau prin calificarea judecatorilor ca fiind lipsiti de inteligenta sau impartialitate sau avand alte interese decat aflarea adevarului in cauza. Integral: https://ziare.com

HARTĂ Candidații la alegerile parlamentare 2020. Istoricul prezenței, mandatele pe fiecare județ și scorurile din 2016Test în Parlament pentru majoritatea de centru-dreapta Partidele de centru-dreapta – PNL, USRPLUS şi UDMR – au reuşit, după peste zece zile de negocieri să înfiinţeze coaliţia majoritară necesară învestirii viitorului Guvern. Un premier, doi viceprim-miniştri, 18 miniştri şi 80 de secretari de stat au fost împărţiţi în trei, după un algoritm convenit la masa negocierilor. Se pare că din confruntarea dintre cele trei partide, cel mai şifonat a ieşit PNL, care, doar pentru ca Ludovic Orban să fie opţiunea coaliţiei pentru funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, a renunţat la multe dintre obiectivele cu care se aşezase la masa negocierilor. Conform înţelegerii dintre reprezentanţii celor trei formaţiuni politice de centru-dreapta, Florin Cîţu va fi propus pentru funcţia de prim-ministru, PNL va lua şefia Camerei Deputaţilor şi USRPLUS – şefia Senatului. Guvernul va avea doi vicepremieri şi 18 portofolii, distribuite astfel: 9 ministere la PNL, 6 la USR PLUS şi 3 la UDMR. Liberalii vor deţine Ministerul de Externe, Ministerul Apărării, Ministerul Finanţelor, Ministerul Internelor, Ministerul Educaţiei, Ministerul Energiei, Ministerul Agriculturii, Ministerul Muncii, Ministerul Culturii. Alianţa USRPLUS va avea nominalizări pentru Ministerul Justiţiei, Ministerul Transporturilor, Ministerul Fondurilor Europene, Ministerul Sănătăţii, Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării şi Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului, iar UDMR pentru Ministerul Dezvoltării Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor şi Ministerul Sportului şi Tineretului. Pentru ca viitorul Guvern să înceapă cât mai rapid activitatea la Palatul Victoria, este nevoie ca procedura de învestire să se deruleze pe repede-înainte în noul Parlament care a fost convocat pentru constituire, de preşedintele Iohannis, astăzi, la ora 12. După ce parlamentarii îşi vor prelua mandatele şi Parlamentul va fi constituit se vor alege conducerile Camerei Deputaţilor şi Senatului, iar mai apoi se vor constitui comisiile de specialitate din cele două foruri legislative. Înainte ca membrii viitorului Cabinet să fie audiaţi de comisiile de specialitate este însă nevoie să avem un prim-ministru desemnat de preşedintele Klaus Iohannis şi însărcinat cu formarea noului Guvern. Integral: https://www.bursa.ro

Vlad Voiculescu renunță la funcția de viceprimar al Capitalei. Cine e noua propunere a USR-PlusScandal în USR-PLUS după ce Vlad Voiculescu nu mai vrea să fie viceprimar al Capitalei …… “Vlad Voiculescu, în urma negocieri, a fost desemnat să deschidă lista de consilieri generali și s-a negociat pentru el o funcție mai vizibilă în considerarea marii sale notorietăți și pentru că a fost un potențial candidat la funcția de Primar General care a făcut pasul înapoi. Deci asta înseamnă că poziția de vice a lui VV a fost ”intuitu personae” nicidecum trasă la sorți. Acum mă întreb, e corect oare ca USR să fie pus în fața faptului împlinit și să i se comande ca unui răcan – uite un Tomescu, ia și votează-l, hai executarea? Bașca, parcă eram fuzionați, suntem un singur partid, de ce să mai punem problema de USR vs PLUS? Parcă era cu unitate pentru binele românilor sau cum? Și asta în condițiile în care iată ce zice Protocolul de colaborare al Alianței: ”(3) La Consiliul General al Municipiului București, Alianța va susține și vota ca viceprimar pe Vlad Voiculescu de la PLUS. În cazul în care Alianța poate impune ambii viceprimari, al doilea viceprimar va fi desemnat de USR.” Ieri, Dacian Cioloș si Dan Barna au făcut turul presei cu declarații despre cum desemnările în funcțiile politice care revin USR PLUS vor fi făcute transparent și meritocratic: ”Așa cum am spus-o de fiecare dată, ideea de recompensă nu poate însemna un rabat de la principiul înnoirii și profesionalismului. Funcțiile de demnitate publică nu pot fi și nu trebuie privite drept cadouri pe care cineva să le împartă. Trebuie să dăm exemplu celorlalte partide și, totodată, electoratului nostru că avem forța acestei schimbări de mentalitate, că noi trăim ceea ce spunem. (…) Pentru funcțiile cu asumare politică, în administrația centrală și locală, vom organiza un proces de selecție pe bază de competențe profesionale, reprezentare și viziune politică.” Ce s-a întâmplat de ieri până azi? A, a apărut un post care trebuia să meargă neapărat la PLUS“, a scris Dobrev, pe Facebook.  Dumitru Dobrev a demisionat din conducerea USR-PLUS după scandalul legat de desemnarea candidatului pentru Diaspora.  Integral: https://newsweek.ro

Școala online400.000 de elevi români, din peste 3 milioane, nu au încă acces la internet în timp ce școala se face în scenariul roșu, adică de la distanță. Secretarul de stat în Ministerul Educației Jean Badea spune că în localitățile în care trăiesc acești copii, în zone defavorizate, operatorii de comunicații nu au putut crea deocamdată, infrastructura necesară: „E  vorba de comunitățile în care nu există, în momentul acesta, acces la internet. Sper ca în doi ani, în funcțiile de discuțiile pe care le avem, în doi ani vom avea internet în toate comunitățile.” Oficialul Ministerului Educației spune că, în ciuda faptului că în România internetul are viteze bune, suntem nația cel mai slab digitalizată din Uniunea Europeană. De aceea, Ministerul Educației și 24 de organizații guvernamentale au elaborat o strategie de învațare a întregii populații cum să se descurce online. Integral: https://www.europafm.ro

Dragos DragoteanuOpinie Dragoş Dragoteanu, Euroest Invest: Aproape zilnic vedem ipocrizia politicienilor faţă de mediul privat. Uitaţi de Guvern, de cine-l conduce sau de cine face parte din el. Ei luptă pentru ei şi interesele partidului. Ca antreprenor, dacă vrei să reuşeşti trebuie să o faci singur Intrebati orice patron daca stie un singur membru al ultimelor guverne care a reusit in mediu privat. Unul singur, nu mai multi. Daca nu ii vine niciun nume in cap, nu trebuie sa va mirati. In general, in guvern sunt oameni care au esuat in antreprenoriat (sau nici macar nu au incercat) si nu cred ca pot sa sprijine real mediul privat. Birocratia nu va salva Romania de povara si incompetenta bugetarilor de top, cocotati in functii bine platite si influente. In opinia mea, nu poti sa faci performanta la stat, ajutand mediul privat, atata timp cat nu ai avut personal succes in economia de piata. Nu ai cum sa intelegi provocarile antreprenorilor pe timp de criza, cand nu ai dezvoltat o firma puternica in niciun domeniu. Ce m-ar face pe mine sa cred ca un demnitar o sa lupte pentru mediul de afaceri, cand bugetul este saracit si tara va trai din imprumuturi ? Cum sa poti sa gasesti solutii macro, cand nu ai demonstrat ca ai trecut cu bine testul problemelor micro, intr-o companie privata? Cred ca nu are rost sa dezbatem acest principiu prea mult. Nu ai cum sa ajungi sa faci afaceri mari, daca n-ai generat afaceri mici, profitabile. Aratati-mi un politician din varf care a reusit ceva, cat de cat, in mediu privat. Printre cei mai cunoscuti politruci propusi la guvernare nu exista nici macar unul care sa aiba in spate un brand personal construit de la zero sau vreo realizare deosebita. Nu consider ca este cazul sa avem nicio asteptare. Dupa cum ati observat, bugetarii sunt bine-mersi, in ciuda faptului ca multi angajati din mediul privat au fost concediati sau tremura pentru job-urile lor. Va asteptati cumva ca noul guvern sa faca restructurari in aparatul administrativ central ? Va asteptati sa desfiinteze agentii guvernamentale care taie frunza la caini sau au raspunderi suprapuse ? Orice asteptare are o limita, promisiunile sunt infinite. Cum poti sa gestionezi o criza sanitara profunda, la nivel national, atunci cand n-ai reusit sa convingi oamenii care lucreaza in mediul privat sa iasa la vot, dar pretinzi ca-i reprezinti ?! In privinta „liderilor” politici de dreapta, fara sa intru in detalii, va confirm ca am avut tangenta cu majoritatea si toti cei pe care i-am cunoscut sunt „o apa si un pamant”. Nu poti sa te bazezi pe cuvantul si demnitatea lor. Aproape ca nu-i nicio diferenta fata de partidul care a castigat alegerile parlamentare. Integral: https://www.zf.ro

Ministerul Mediului propune reciclarea tuturor PET-urilorEXCLUSIV Colectarea selectivă, afacere de 600 milioane euro, cu dedicație de la Ministerul Mediului  600 milioane euro. La atât este estimată anual afacerea de reciclare a ambalajelor reutilizabile din România, pe care ministrul Mediului vrea să o dea direct, prin HG, producătorilor de sucuri și bere….. Hotărâre cu dedicație pentru producătorii de bere și sucuri Conform proiectului de Hotărâre de Guvern care urmează să fie promovat în Guvern de ministrul Mediului, Mircea Fechet, întreaga afacere de 600 milioane euro va fi dată unei asociații SGR (sistem garanție returnare) formată din „asocierea a cel puțin 3 producători sau asociații de producători care introduc pe piața națională produse ambalate în ambalaje SGR și care dețin împreună o cotă de piață de cel puțin 30%, raportat la numărul de unități de ambalaje SGR introduse pe piață în ultimul an fiscal încheiat anterior constituirii asociaţiei”. „Administratorul SGR va fi desemnat de către autoritatea publică centrală pentru protecția mediului dintre persoanele juridice constituite de către producători în acest scop”, se menționează în proiectul de Hotărâre de Guvern. Surse din cadrul ministerului Mediului au declarat sub protecția anonimatului că această asociație urmează fie formată din producătorii de bere și sucuri care dețin peste 30% din piață. Asociația Berarilor și Asociația Națională pentru Băuturi Răcoritoare au solicitat deja ca „retailer-ii să investească direct și imediat în construirea sistemului logistic”, adică pentru achiziționarea automatelor de colectare RVM pentru spațiile comerciale pe care le operează. Integral: https://newsweek.ro

Florin Cîțu3 urgențe economice care n-au mai avut loc pe masa unde partidele își împart funcțiile Bugetul de stat. Mecanismele de sprijin pentru populația vulnerabilă și firme. Strategia de atragere a banilor europeni pentru revenirea post-criză. Sunt trei urgențe economice majore, lăsate în suspensie de criza politică declanșată de dificultatea cu care partidele își împart funcțiile în stat…. România beneficiază de 30 de miliarde de euro, bani europeni pentru revenirea economică post-pandemie. Sunt fonduri nerambursabile sau împrumuturi la dobânzi mici. Guvernul PNL condus de Ludovic Orban a început negocierea Programului Național de Redresare și Reziliență încă din campania electorală și a promis că din acești bani se vor construi autostrăzi și spitale regionale. Comisia Europeană nu a girat însă aceste proiecte, din moment ce decizia finală privind aprobarea tuturor planurilor naționale va fi luată abia în aprilie 2021. Recent, surse citate de G4media susțin că Bruxelles-ul ar fi criticat dur guvernul român la discuțiile tehnice, pentru că nu a inclus proiecte ce vizează reforme în Energie, Educație sau Mediu. Iar digitalizarea și competitivitatea economică lipsesc din strategie. În acest context, analistul economic Dragoș Cabat explică la Europa Liberă că guvernul va trebui să-și facă bine temele și să negocieze ferm la Bruxelles, pentru că și acolo România va trebui să convingă. Cu cât partidele întârzie mai mult în formarea unei coaliții, cu atât șansele de a propune proiecte și de a atrage bani scad, adaugă Dragoș Cabat. „Sigur că Uniunea Europeană își dorește să aloce aceste sume pentru acele domenii care cresc competitivitatea și care să ne ducă în secolul în care ne aflăm. Din păcate, deși ne lăudăm cu forța IT-ului, mediul de afaceri în ansamblu e încă în urmă din punct de vedere al creativității și al cercetării-dezvoltării. Domeniile unde noi avem mai mult nevoie să investim sunt cele legate mai degrabă de infrastructura primară. Va exista cu siguranță acest conflict între domeniile unde și-ar dori Comisia Europeană să alocăm noi bani și cele unde putem noi fizic să o facem. Este ca și cum unui om desculț și care merge în căruță i-ai oferi bani să construiască rachete inter-galactice. Mai întâi trebuie să îi dai o pereche de șoșoni și o mașină. Cu siguranță vor exista critici. Ele sunt întemeiate. Pe de altă parte necesitățile României sunt încă la nivel de infrastructură, cu tot ce înseamnă ea. Drumuri, căi ferate, apă-canal, pentru ca toaletele să nu mai fie în fundul curții”, subliniază analistul. Integral: https://romania.europalibera.org

Help! How do I Keep My Cat Out of the Christmas Tree?A fost creat bradul hopa-mitică, pe care nu-l poate doborî nicio pisică  Cercetătorii de la Romsilva au reușit după 10 ani de studiu să creeze un brad hibrid extrem de eficient pentru gospodăriile în care există și pisică. Astfel, noul brad are o rădăcina semisferică și grea care ajută la restabilirea poziției verticale a acestuia după ce este doborât de felină. „Pentru o eficacitate 100% recomandăm ca proprietarii să lipească beteaua cu superglue și să prindă globurile cu sârmă, să nu trebuiască să le caute pe sub canapea”, precizează specialiștii care au inventat bradul. După sărbători acesta poate fi plantat oriunde în țară pentru că nu este afectat de vânt sau ploaie, ridicându-se imediat la loc. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 21 decembrie.”Prima metodă prin care estimezi inteligenţa unui conducător este aceea de a vedea ce fel de oameni îl înconjoară.” Machiavelli

Winter Mountains Sunset - Sunsets & Nature Background Wallpapers on Desktop Nexus (Image 2378097)Buna dimineata intr-o zi de luni, 21 decembrie! Potrivit prognozei meteo de luni, 21 decembrie 2020, vremea rămâne închisă și trecător vor fi precipitații. Acestea vor fi pe arii restrânse, în prima parte a zilei în regiunile extracarpatice, iar noaptea îndeosebi în cele nord-vestice și la munte. Acestea vor fi sub formă de ploaie sau burniță, exceptând zona montană unde se vor semnala mai ales ninsori. Vântul va sufla slab și moderat, iar temperaturile maxime vor fi cuprinse între 1 și 8 grade Celsius, iar cele minime între -5 și 4 grade Celsius. În zonele joase, pe suprafețe mici mai ales dimineața va fi ceață. În Capitală, va fi nebulozitate joasă, care trecător se va asocia cu ploi slabe sau burniță, iar vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de 4-5 grade Celsius, iar cea minimă de 0-1 grad Celsius. Dimineața și noaptea vor fi condiții de ceață

Un expert in sanatate publica explica ce se intampla in organismul nostru atunci cand ne este administrat vaccinul anti-Covid ….”Daca organismul nostru intalneste o proteina, un virus sau o bacterie pe care nu o recunoaste, lanseaza un atac. Daca se lupta cu un virus, are nevoie de timp pentru a lansa un atac complet. Trebuie sa isi dea seama care parte a virusului o poate ataca si sa porneasca productia de arme ca sa atace partea respectiva. Asta poate sa ia cateva zile. Intre timp, virusul se extinde si se inmulteste. Odata ce a invins un virus, sistemul nostru imun isi aduce aminte de el. Sistemul nostru imun are niste celule de memorie care, daca intalnesc din nou acelasi virus, anunta “l-am mai vazut pe ticalosul asta”. Sistemul nostru imun foloseste experienta anterioara pentru a distruge virusul inainte sa ne imbolnaveasca”, a scrie profesorul pe pagina sa de Facebook “Virusul COVID are o proteina pe exterior care il ajuta sa intre mai usor in celulele noastre (il face mai infectios). Aceasta proteina il face pe COVID sa fie un ticalos si mai mare – este o proteina ticaloasa. Virusul are ARN – informatia genetica care codeaza toata activitatea virusului. Cercetatorii au decodat tot ARN-ul virusului si au gasit sectiunea care are instructiunile de productie pentru proteina ticaloasa. Vaccinul Pfizer si Moderna contine doar bucatelele de ARN care contin instructiunile de productie pentru proteina ticaloasa. Deci nu ne putem infecta de la vaccin, pentru ca nu contine virusul. Odata vaccinati, celulele noastre primesc bucatelele de ARN cu instructiuni de productie si spun “ok, hai sa producem”. Odata ce proteinele ticaloase au fost produse, segmentele de ARN sunt distruse (ca instructiunile de asamblare de la IKEA – nu mai ai nevoie de ele dupa ce ai asamblat dulapul). Astfel, celulele noastre produc o multime de proteina ticaloasa (care nu are un virus in apropiere, pe care sa il ajute sa intre in celule). Sistemul nostru imun vede proteinele ticaloase plutind fara directie si zice “ce naiba e asta?” si incepe sa atace proteinele. Cum le intalneste prima data, are nevoie de cateva zile ca sa declanseze un atac complet”, a mai precizat Chereches. Totodata, acesta spune ca “febra, frisoanele, durerile musculare sunt doar semnele exterioare ale atacului sistemului nostru imun asupra proteinelor ticaloase”. Integral: https://ziare.com

Dacă am fost infectat cu SARS-CoV-2, mai este necesară vaccinarea? Cum răspund specialiştii…… Din informaţiile de până acum, imunizarea împotriva noului coronavirus va începe simultan în toate ţările UE, între Crăciun şi Anul Nou. În Marea Britanie şi SUA se derulează deja astfel de campanii cu vaccinul produs de Pfizer-BionTech, primul ser care a primit autorizaţia de urgenţă din partea Agenţiei de Reglementare a Medicamentelor şi Produselor Medicale din Marea Britanie – MHRA – şi respectiv, FDA – Agenţia Americană pentru Alimente şi Medicamente. Medicii specialişti recomandă vaccinarea chiar şi pentru persoanele care au trecut prin boală. În studiile clinice efectuate până acum, vaccinul a fost administrat şi unor persoane care aveau un nivel detectabil de anticorpi împotriva SARS-CoV-2 şi nu s-au evidenţiat efecte adverse, dimpotrivă, o creşetere a nivelului de răspuns imun. În România, vaccinarea va fi gratuită, neobligatorie, disponibilă pe baza consimţământului, indiferent dacă persoanele au fost infectate sau nu. ”Recomandările FDA şi probabil că şi cele de la EMA, sunt acelea ca şi persoanele care au făcut COVID-19 merită să se vaccineze. Aici, eexistă o nuanţă suplimentară. Un lucru pe care l-am învăţat în această pandemie este că sunt oameni care vor trece prin boală, dar care, culmea, tocmai pentru că au făcut forme uşoare sau aproape deloc simptomatice, nu vor avea o seroconversie.. Adică, nu vor dezvolta în mod suficient şi eficace anticorpi”, explică medicul Gabriel Diaconu. Prin urmare, adauă acesta, sunt la risc, ulterior, să ia din nou boala. ”Şi atunci vaccinul, dacă o persoană a avut simptome uşoare, acţionează ca un întăritor imunitar. Cu atât mai mult cu cât – deşi cazurile de reinfecţie sunt excepţia şi nu regula – deocamdată, studiile şi obbservaţiile empirice tind să sugereze că, la o persoană care a făcut într-o primă fază o formă uşoară, a doua oară, boala tinde să fie de severitate medie sau chiar – am avut cazuri – cu forme severe şi chiar letale.” Integral: https://adevarul.ro

Noul simptom al infecției cu Covid. Medicii sunt tot mai îngrijorați ….. Presa indiană scrie că pacienții au ajuns la spital cu simptome precum diareea și dureri de stomac groaznice. Medicii au mai spus că pacienții nu aveau simptome specifice Covid-19, cum ar fi febra sau tusea! Aceștia au vorbit despre doi bărbați, care s-au confruntat cu mari dureri de stomac și nu au mai putut să se miște. Un alt pacient a avut vărsături și dureri abdominale severe. La radiografie, ambii pacienți aveau virusul în plămâni. De altfel, diagnosticarea acestor simptome bizare care preced probleme cu respirația a devenit foarte necesară pentru depistarea din timp a bolii Covid. „Diareea, greața, vărsăturile și durerile de stomac trebuie reținute ca posibile simptome de Covid. Medicii trebuie să păstreze un indice ridicat de suspiciune atunci când pacientul prezintă simptome. Aproximativ 5% dintre pacienții din programul nostru au prezentat simptome gastrointestinale. Dar se întâmplă rar să ai doar simptome gastrointestinale. De asemenea, am văzut complicații gastrointestinale, cum ar fi pancreatita, la persoanele bolnave”, a mai spus un medic, potrivit stirileprotv.ro. Integral: https://www.gandul.ro

Veniturile judecătorilor CCR, dublate în ultimii doi ani. Cât au ajuns să câştige din pensiile speciale Curtea Constituţională a României a decis că pensiile speciale ale magistraţilor sunt protejate de legea fundamentală, precizând în schimb că celelalte pensii speciale pot fi suprimate. Iată câteva exemple de venituri ale judecătorilor CCR. …. Conform acestei legi, pensiile speciale, inclusiv pensiile militarilor şi ale magistraţilor, ar fi trebuit impozitate cu 85% dacă pensia este mai mare de 7.000 de lei şi cu 10% pentru pensiile cuprinse între 2.000 şi 7.000 de lei. Doar că Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituţională proiectul de lege, la fel şi la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.. Daniel Morar, fostul şef al DNA şi actual judecător CCR, s-a pensionat în 2015, pe când avea 49 de ani, după ce a îndeplinit stagiul de 25 de ani în magistratură care îi dă dreptul să se pensioneze. Pe atunci, el a beneficiat, pe lângă salariul de judecător CCR (201.509 lei) şi de o pensie specială de 57.648 de lei. În 2019, pensia sa specială ajunsese la 359.514 lei. Aceasta nu este nicidecum cea mai mare pensie specială din magistratură. Cea mai mare pensie specială dintre toţi cei nouă judecători CCR o are fosta şefă a ÎCCJ, Livia Stanciu, ce încasează nu mai putin de 454.717 lei (peste 93.000 euro) anual. Presedintele CCR, Valer Dorneanu beneficiază, de asemenea, de o pensie specială apropiată ca valoare: 454.068 lei, însă el încasează şi pensia de fost parlamentar în vaoare de 75.396 de lei. În anul 2017, pensia specială a şefului CCR a fost de 159.587 lei, iar un an mai târziu, aceasta aproape că s-a dublat până la 322.220 de lei. Valer Dorneanu are venituri lunare cumulate din pensii, salariu de judecător şi de profesor de circa 16.000 de euro, aproape cât câştigă Şeful Curţii Supreme a Statelor Unite. Cea mai mare pensie specială din România – 77.000 lei lunar “Cea mai nesimtită pensie specială din România este în prezent de 77.000 de lei, pensia unui fost comandant magistrat de penitenciar în perioada comunistă. În 2017, această pensie era de 33.400 de lei. Astăzi, ea a ajuns la 77.000 de lei. Îi rog pe cei care nu vor să vadă adevărul să încerce măcar să urmareasca cifre”, a declarat deputatul PNL Florin Roman anul acesta. Saga pensiilor speciale Pensiile speciale au apărut în 1997, sub guvernul Ciorbea, ca măsură împotriva exodului magistraţilor în avcatură, sub forma unei “pensii de serviciu” ce nu se calculează în baza contributivităţii, ci ca procent de 80-100% din ultimul salariu net. În timpul guvernului Năstase, formula de calcul s-a modificat, pensia de serviciu a magistraţilor calculându-se ca procent între 80-100% din ultimul salariu brut, incluzând aici toate sporurile şi bonusurile din ultima lună de activitate. Din 2005, magistraţii se pot pensiona înainte de 50 de ani, dacă au îndeplinit stadiul de 25 de ani de activitate în domeniu. Ulterior, între 2003 şi 2008, categoriile beneficiarilor de pensii de serviciu s-au extins, pe listă fiind incluşişi diplomaţii, grefierii, parlamentarii, aviatorii, angajaţii Curţii de Conturi etc. Integral: https://adevarul.ro

Stiri - PNL va avea 9 ministere, 6 USR... #stiri - Stiri.PressFiecare ministru din noul Guvern PNL-USR-Plus-UDMR ar trebui să îşi asume ţinte clare la 6 şi 12 luni, ca în business. La fiecare ţintă ratată, populaţia aşteaptă o explicaţie, o demisie şi un nou plan de acţiune  De la premier la ministrul Mediului, fiecare cap de minister din viitorul Guvern ar trebui să apară în faţa populaţiei cu o serie de ţinte clare la 6, 12, 24 de luni, ca în business. Dacă tot durează mai multe săptămâni discuţiile şi dacă bătaia pe funcţii este atât de mare, ar trebui ca poporul să înţeleagă la finalul zilei pe ce s-au bătut formaţiunile politice care au ocupat locurile 2, 3 şi 5 la alegerile parlamentare din 2020. Spre exemplu, ministrul Sănătăţii trebuie să ne spună clar în cât timp vor fi vaccinaţi toţi românii care aşteaptă serul, ce soluţii practice are pentru medicii de familie, ce măsuri se iau pentru ca dezastrul de la Piatra Neamţ să nu se mai repete şi când vor primi medicii sporurile de risc promise acum mai bine de jumătate de an.  Ministrul Finanţelor trebuie, cel puţin, să ne prezinte Bugetul pe 2021, să ne spună cum va creşte colectarea şi ce măsuri are pentru gestionarea deficitului bugetar. Noul ministru al Educaţiei trebuie să ne spună ce înseamnă paşii concreţi pentru criza din educaţie, să afle exact câţi copii au ratat anul şcolar 2020-2021 – cu nume şi prenume – şi ce va face pentru ei şi când. Negru pe alb. De la ministrul Transporturilor aşteptăm un calendar complet cu proiectele deja începute şi cu cele aflate în etapa studiilor de fezabilitate, unul pentru care să nu existe prelungiri sau treceri cu vederea. Tot de la el/ea aşteptăm o revitalizare a transportului feroviar şi, dacă nu deranjăm, o explicaţie pentru deja celebra linie de metrou din Drumul Taberei, în care plouă după aproape 10 ani de construcţie….. Dacă vom avea, în sfârşit, un ministru doar pentru Comunicaţii, el trebuie să explice cum va acoperi mediul rural cu internet şi în cât timp. În acelaşi timp, mediul de business şi populaţia aşteaptă mult-amânata licitaţie 5G, care va aduce la bugetul statului peste 500 de milioane de euro.  Sigur, de la ministrul Economiei, la ministrul Mediului şi până la ministrul Fondurilor Europene, fiecare membru al noului cabinet ar trebui să ne prezinte cu punct şi virgulă ce va face în următoarele 6, 12, 18, 24 de luni. Dar cred că cel mai important este că mediul de afaceri şi populaţia aşteaptă soluţii concrete de implementare, întrucât multe dintre subiecte şi probleme au fost discutate deja de multe ori, dar nu s-a implementat nimic. Cu o campanie electorală începută în urmă cu 4 ani şi cu multe promisiuni active, noua coaliţie trebuie să realizeze că nu mai poate da vina pe lipsa majorităţii parlamentare. Nici pe „greaua moştenire”.  Integral: https://www.zf.ro

Semnal de alarmă privind desfiinţarea Istoriei şi Geografiei din şcoli. Cum sunt redenumite cele două discipline …..Florinel Agafiţei, profesor de istorie şi scriitor cunoscut în Focşani, spune că în metodologia de mobilitate a personalului didactic pentru anul şcolar 2021/2022 au dispărut ca discipline de sine stătătoare obiecte precum Istoria şi Geografia, acestea fiind prinse cu denumirea de Studii Sociale. Profesorul focşănean susţine că după ce ani de zile în care s-a urmărit reducerea orelor acestor discipline, acum se pregăteşte terenul pentru măsuri administrative, care înseamnă, în viitorul apropiat, că un profesor va preda mai multe discipline, efectul fiind eliminarea unora şi altora din sistemul de educaţie, în baza adoptării unui plan cadru adecvat comasărilor diverselor ştiinţe. “Ce te faci când, în plină bulversare socială, anumiţi oameni scot din disciplinele şcolare denumirea milenarei ştiinţe: Istoria? Şi o îngrămădesc lângă altele, numite, laolaltă, Ştiinţe Sociale? Mai mult: ce te faci când observi cum alţii, mai puţini la număr, îşi păstrează acest drept, disciplina studiată de copiii lor numindu-se, să zicem, Istoria Minorităţilor şi Tradiţiilor acelei minorităţi? Observi cum Istoria Românilor se topeşte în larga aglomerare a Ştiinţelor Sociale şi te întrebi de ce… La fel te întrebi când vine vorba despre geografie, dar nu numai”, spune profesorul Florinel Agafiţei. Dascălul vrâncean crede că se doreşte reducerea semnificativă a zestrei cunoaşterii individuale, prin “crearea omului nou”, axat pe anumite nişe precum informatica, domeniul bancar, sportul în dauna artelor, literaturii, istoriei, geografiei etc. “Şi, cum în cazul Fenomenului Piteşti ne-am dovedit mai inventivi decât sovieticii cu gulagul lor în ceea ce priveşte răul făcut semenilor, aşa se întâmplă şi acum; în umbra pandemiei, a morţii care seceră numeroase vieţi, a ciolaniadei politice, într-o lume unde educaţia nici nu e luată în seamă, nefiind considerată atât de importantă precum justiţia sau finanţele, (zic ei, actualii politicieni) se iau cele mai sumbre măsuri… Eu, ca român majoritar etnic, numeric etc., şi ca profesor de Istorie, mă simt discriminat când văd că minoritarii pot spune că au istoria lor, a minoritarilor etnici, iar eu nu voi putea decât să afirm că disciplina Istorie nu mai este menţionată individual în actele emise de minister, ci aşezată sub semnul Ştiinţelor Sociale, la un loc cu alte cenuşărese… Integral: https://adevarul.ro
TurkStream 2 or Balkan Stream? Either way, Moscow is the main beneficiary | Middle East InstituteReîncep marile jocuri energetice care exclud România, Ucraina şi Polonia Funcţionează în continuare, ireproşabil, presiunea strategică a Rusiei şi a aliaţilor săi în a izola grupul acesta de ţări aflate în centrul liniei estice de frontieră, prin desenarea şi activarea arcului de cerc între Marea Baltică şi Marea Neagră. An după an, acum lună după lună, se confirmă scoaterea din zona de maxim interes a vechii reţele enorme şi complexe, prin care Rusia transporta odionoară gazul şi petrolul către Occident, resursă de de bani şi stabilitate în materie de resurse şi pentru ţările de tranzit. ….. În contextul actual, discuţia asta privind reţelele (TurkStream + Balkan Stream şi Nord Stream II) dintr-o temă economică a devenit demult teren de înfruntare între Rusia şi SUA, înspre disperarea reală a europenilor, prinşi la mijlocul unei bătălii pentru supravieţuire în care nu au decât o singură posibilitate de a ieşi oarecum câştigători: stabilirea propriei lor politici de obţinere a indendependenţei energetice la nivel de Uniunea Europeană. Uşor de spus, foarte greu greu de făcut fără capitaluri americane sau britanice, aşa cum era cazul în logica supremaţiei anilor ’70. Să vedem cum se joacă acum cărţile politice în domeniu. Anunţul de interes imediat şi care transmite un anumit mesaj politic vine de la Belgrad. Se comunică faptul că, în fine, după o destul de lungă perioadă de întârziere, Serbia demarează transportul de gaz prin Conducta BalkaStream, aşa cum a declarat preşedintele Alexander Vucic într-o conferinţă de presă alături de Serghei Lavrov, ministrul rus de externe. „La finele acestui an vom înce pomparea de gaz şi economia noastră se va dezvolta şi se va situa pe primul loc în Europa la nivelul creşterii anuale, în acest an şi în anii următori. Totul decurge conform programului. Vom avea gaz începând cu 29 sau 30 decembrie 2020“. Este vorba despre o extensie pe teritoriul Serbiei a uneia dintre cele două conducte din TurkStream, al cărei traseu pleacă din Rusia îndreptându-se spre Turcia, apoi spre Bulgaria, Serbia şi Ungaria. Lungimea segmentului este de 403 kilometri şi are capacitatea anuală de transport de 13,9 miliarde de metri cubi. Discuţiile au fost cu SUA, mereu şi foarte clar opusă proiectului TurkStream. La două zile după inaugurarea conductei în ianuarie 2020, relatează cei de la IBNA (Independent Balkan News Agency), de la Washington a sosit un mesaj din partea lui David Hale, subsecretarul de stat pentru probleme politice, în care se exprima opoziţia foarte clară faţă de posibila construcţie a conductei pe teritoriul Bulgariei. Discuţia este acum închisă şi, dacă ceea ce se discută pe surse este adevărat, s-ar putea să vedem că apare un nou contract în care să se vorbească despre o extindere a întregului proiect BalkaStream (numit astfel de premierul bulgar Borisov) cu o a treia conductă care să permită mărirea livrărilor către ţările din Balcani, aşa cum ar fi cerut deja reprezentanţii Macedoniei, Serbiei, Bulgariei şi Ungariei, cee ce ar însemna o creştere considerabilă a independenţei energetice reale a ţărilor respective care, pe de altă parte, ar da şi siguranţă Turciei pentru a amplifica exportul din propriile sale rezerve din Marea Neagă. Al doilea poiect major cu semnificaţii strategice deosebit de ample este Nord Stream II, cel împotriva căruia Trump a încercat absolut tot ce a fost imaginabil ca presiune directă, mergând până la ameninţarea cu sancţiuni împortiva tuturor companiilor care participau la punerea conductelor submarine. Presiunile au fost atât de mari încât două companii s-au şi retras, iar proiectul a părut oprit sine die. Nu este chiar aşa, dar lucrurile evolueză lent şi pare-se că nici nu vor avansa rapid din cauza lipsei de performanţă a vaselor de mai mică capacitate implicate acum în proiect. În aceste zile, barja rusească „Fortuna“ a început punberea a 2,6 km de conductâ în spaţiul maritim exclusiv al Germaniei, la o adâncime de mai puţin de 30 de metriu, activitatea fiind proiectată să se sfârşească la finele anului. În acel moment, va începe construcţia ultimului segment din Nord Stream II, în zona apelor teritoriale ale Danemarcei. În acest moment, se spune că pomparea gazului rusesc ar putea să înceapă anul viitor în semestrul 3 sau 4. Iar tensiunile pe subiectul aprovizionării viitoare cu gaz rusesc au atins acum un nou nivel deoarece, din cauza angajamentelor europene de a se conforma unui program extrem de strict de acţiuni în favoarea protejării climatului vor fi închise toate centralale pe cărbune sau folosind energia nucleară în favoarea celor folosind hidrogenul şi pentru obţinerea de emisii zero în 2050, ceea ce, pentru o perioadă previzibilă, măreşte atractivitatea gazului şi generează noi scenarii privind viitoarele hărţi ale puterii şi eficienţei economice. În acest sens, în ultimele ore, atrage atenţia – cu consecinţe la nivel global – anunţul ruşilor de la Rosneft că au decoperit în Marea Kara un „depozit de gaz de dimensiuni unice“: 514 miliarde de metri cubi de gaze. Este a treia marea zonă descoperită în Arctica. Prima, denumită „Pobeda“, cea mai mare rezervă de petrol şi gaze din lume, dispune de 130 de milioane de tone de petrol şi 422 de miliarde de metri cubi de gaz. A doua zonă are o estimare de 800 de miliarde de metri cubi de gaz, „ceea ce ar putea depăşi toate rezervele combinate din Golful Mexic, de pe coasta braziliană, de pe coasta arctică a Canadei şi Alaskăi sau din cele mai multe zone de producţie din Orientul Apropiat. Nu uitaţi de declaraţia de acum câteva zile a preşedintelui-ales Joe Biden care a afirmat că primul lucru pe care-l va face la venirea sa la Casa Albă va fi semnarea unui ordin executiv care să marcheze decizia de reintegra Acordul de la Paris în privinţa climatului, cu toate obligaţiile şi angajamentele aferente. Integral: https://adevarul.ro
Curs valutar BNR 9 octombrie 2020: Urmăreşte cursul valutar pentru principalele monede. Evoluţia euro în raportCum dăm cu piciorul banilor gratis. România a accesat mai puţin de jumătate din fondurile europene pentru perioada 2014-2020  România a absorbit mai puţin de jumătate din fondurile europene alocate ţării noastre în exerciţiul financiar multianual 2014-2020, până în acest moment. Din 31 de miliarde de euro, sumă similară cu cea pe care o vom primi pentru relansarea economică de după criză, ţara noastră a reuşit să acceseze doar 14,8 miliarde euro, în şase ani. Banii pentru relansare vor trebui cheltuiţi în numai 3-4 ani. Potrivit unui document publicat de europarlamentarul USR Vlad Botoş, România a primit efectiv până la finalul lunii noiembrie 14,86 miliarde de euro din cele 31,32 miliarde de euro pe care le poate accesa prin exerciţiul financiar multianual 2014-2020. Din suma primită, plăţi nete pentru prefinanţări au fost în sumă de 2,34 miliarde, iar plăţi intermediare nete au fost în cuantum de 12,52 miliarde de euro. România ajunge astfel la un grad al absorbţiei de fonduri europene de numai 47%, în ultimul an al exerciţiului financiar multianual. Deşi rezultatul ţării este atât de slab, există câteva state cu performanţe şi mai slabe. Spania, de exemplu, a reuşit să absoarbă doar 40% din cele 40,4 miliarde puse la dispoziţie în cadrul exerciţiului, deşi suma se ridică la 16,3 miliarde euro. Italia a atras doar 41% din cele 45,3 miliarde euro puse la dispoziţie, adică 18,6 miliarde euro. Croaţia a atras doar 42% din totalul de 10,7 miliarde euro, iar Malta şi Slovacia doar câte 45% din cele 832 milioane euro, respectiv 15 miliarde euro. La polul opus, în fruntea clasamentului, se află Finlanda, cu 78% absorbţie a fondurilor europene, respectiv 2,9 miliarde euro din alocarea de 3,7 miliarde euro. Integral: https://adevarul.ro

Judetul Buzău, una dintre gropile de gunoi ale Europei. Cum a fost oprit un transport ilegal de deșeuri ce trebuia să ajungă la noiBucureștiul și „Triunghiul Morții”, când mafia italiană a gunoaielor a dus la o explozie de cancere … Mă uit în jur la Vărăști și mă gândesc că asta vedeau și investigatorii italieni, în anii 90 și începutul anilor 2000, când mafia acaparase regiunea Campania, unde aruncau și ardeau gunoaie, o afacere extrem de profitabilă. Abia după vreo 20 de ani de la începutul crizei deșeurilor din sudul Italiei s-a constatat explozia numărului de cancere, în special colorectal, leucemie și limfom, dar și al malformațiilor la naștere. Bucureștiul e suficient de aproape de zone în care deșeurile sunt arse sau îngropate, dar cine știe dacă va exista la noi vreun studiu de impact asupra sănătății? Știm doar că în România mor cei mai mulți oameni din cauza poluării, la nivel european. Topitorii clandestine Am participat la descinderea autorităților în sate din jurul Bucureștiului, după ce am reclamat practici de incendiere masivă, iar jurnaliștii televiziunii germane m-au rugat să mergem împreună pentru a face un reportaj despre aceste practici aproape imposibile la ei acasă. Prima mea reclamație fusese în timpul unui episod de poluare masivă în București – am văzut arderi semnificative într-un sat din apropiere de oraș. Când am sunat la 112, prima reacție a autorităților a fost că „se știe că acolo se ard cabluri și cauciucuri”, dar că nu se poate interveni. Apoi poliția mi-a spus că au trimis un echipaj, dar nu au constatat focul – încă mă întreb cum au ratat un foc care depășea înălțimea gardului și se observa probabil din avion. Am depus plângeri cu filmări atașate și următorul răspuns oficial a venit de la Garda de Mediu, care a dat amenzi. De la știri am aflat ulterior că acolo funcționau topitorii clandestine și că impactul poluării ajungea până la București. Legea spune că astfel de incinerări se pedepsesc chiar cu închisoarea, dar lângă București funcționează nestingherite de ani buni. Primăriile, care ar fi trebuit să servească interesului public și să își respecte propriile legi, fie au fost incompetente, fie au devenit complici. Recent, celebrul alpinist Alexandru Găvan a postat pe Facebook un film cu mașini care par să aparțină Primăriei Corbeanca și aruncă deșeuri în câmp: șoferul uneia spune „suntem de la primărie”, iar cealaltă mașină are logo-ul Primăriei Corbeanca pe ea. Găvan filmează munți de gunoaie, unele incinerate, în apropiere de unul dintre cartierele de lux de lângă București. Napoli și Triangolo della morte | Bucureștiul și Cercul Morții La rândul lor, străzile Bucureștiului au fost invadate de gunoaie. La fel ca în Napoli, gunoaiele care au început să inunde străzile celui mai bogat sector nu sunt decât un simptom vizibil al gestionării criminale a deșeurilor, cu gropi de gunoi ilegale inundate de gunoaie toxice, cu gunoaie incinerate sau îngropate pe la periferii. La fel ca în Napoli anului 2007, unde reciclarea era doar în procent de 8%, procentul reciclării din Bucureștiul anilor 2020 este de maximum 9%, iar media oficială pe țară, de 14%, în vreme ce însăși legislația românească spune că trebuia să avem reciclare de 50% până în decembrie 2020. La fel ca în Napoli, cele trei gropi de gunoi ale Bucureștiului au fost declarate ilegale, dar gunoaiele continuă să fie duse acolo sau în depozite problematice, așa cum a arătat ancheta Recorder despre afacerea gunoaielor din Ilfov. În 2020, gropile de gunoi Vidra din sudul Capitalei și Iridex/Chiajna din nordul Capitalei (sector 1) au fost declarate ilegale. Existau deja numeroase amenzi date de Garda de Mediu, iar periodic gunoaiele luau foc, emanând chimicale periculoase peste oraș. Cu un an înainte fusese închisă groapa de gunoi Glina, din sud, cunoscută pentru dezastrele ecologice ale contaminării cu cianură, iod radioactiv și incendii. Mai este cunoscută și pentru implicarea mafiei italiene, prin acționariatul ascuns al lui Massimo Ciancimino, fiul lui „Don Vito”, condamnat, de altfel, în Italia pentru suportul oferit mafiei și prin cei doi administratori oficiali, Victor Dombrovschi și Sergio Pileri, arestați ca infractori ai Cosa Nostra acum câțiva ani. Integral: https://www.libertatea.ro

Ce a descoperit vânătorul de CV-uri la una dintre agențiile de stat care dă cele mai mari salarii din România: un angajat a economisit 1 milion de lei într-un an!Ce a descoperit vânătorul de CV-uri la una dintre agențiile de stat care dă cele mai mari salarii din România: un angajat a economisit 1 milion de lei într-un an! Agenția Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) este condusă de un comitet de reglementare. Domnul Gheorghe Gabriel, fost politician ALDE, este membru în acest comitet. A ajuns, fără nici o experiență, la Transelectrica, Oficiul Național al Jocurilor de Noroc, Ministerul Finanțelor, Ministerul Economiei, Romgaz și, acum, în conducerea ANRE! CV-ul și o mare parte a declarațiilor de avere ale domnului Gheorghe Gabriel duhnesc a știință. Asta dacă impostura e o știință. Bine, există și posibilitatea ca omul să fie încarnarea lui Zamolxes în ANRE și, deci, să se ocupe de făcutul de minuni acolo. În declarația de avere de pe 11.05.2017 domnul Gabriel Gheorghe avea un venit anual de 18.601 lei, o datorie de 330.000 de lei, un Mercedes din 2012 și trei proprietăți în Sibiu. Peste exact un an de zile, domnul Gheorghe are în plus un Volkswagen (în declarația din 2017 este din 2012, în declarația din 2020 este din 2014), a achitat datoria de 30.000 de lei, a pus în bancă peste 180.000 de lei și peste 10.000 de euro, dintr-un venit de sub 197.000 lei. Mai clar, a câștigat de la stat și din chirii sub 197.000 RON și a economisit peste 255.000 RON, plus o mașină Volkswagen. Cum soția domniei sale făcea sub 40.000 RON anual, au trăit cu energie solară, au consumat calorii negative și au terminat anul în plus cu vreo 20.000 de lei și un Volkswagen. În declarația din 2019, „uită” să treacă câți bani a primit de la stat, căci doar a fost șef pe anti-fraudă. În averea domnului Gheorghe Gabriel apar totuși pentru anul precedent (2018), 1.700 de metri pătrați intravilan la Sibiu (minim 72.000 de euro), o casă de vacanță de 286 de metri pătrați, tot la Sibiu, (minim 100.000 de euro), un apartament în București de 40 de metri pătrați (minim 50.000 de euro), economii în plus în valoare de peste 80.000 lei și o mașină Land Rover. Cumva, domnul Gheorghe a economisit undeva la 1 milion de lei din veniturile lui pe un an de la stat. Apartamentul este trecut șmecheresc ca și cum ar fi fost cumpărat în 2016, deși nu există nici în declarația din 2017 și nici în cea din 2018. Este posibil, desigur, să plouă cu bani în valoare de minim jumătate de milion la el în curte sau să aibă o găină cu ouă de aur. De hrănit, tot energetic s-au hrănit. Câștigă 10.000 de euro pe lună la ANRE … Dar care a fost traseul său magic? Președinte la Transelectrica, fără nicio experiență Conform CV-ului oficial, termină facultatea de drept la 27 de ani. Deși în CV șomer până la 30 de ani, domnul Gheorghe, își începe glorios cariera în câmpul muncii la stat pe post de comisar superior al gărzii financiare din Sibiu. …. Peste 6 ani ajunge, în timpul guvernului Tăriceanu, șef al mecanismului de control al Ministerului de Finanțe pentru câteva luni. În 2012 devine șeful corpului de control la Ministerul Economiei și, cu zero experiență în domeniu, președinte la Transelectrica, pentru 6 luni. Colegiul Național de Apărare 007 Perioada în care domnul Gheorghe este președinte la Transelectrica este, desigur, perioada în care dispar băieții deștepți din sectorul energetic. În 2013, în timpul unuia dintre cele mai nenorocite guverne din punctul de vedere al corupției, este șeful secției anti-corupție de la Ministerul Economiei, pentru alte 3 luni. Între 2012 și 2013, timp în care era director și șef de direcție la minister, președinte la Transelectrica, domnul Gheorghe “termină” două cursuri pe securitate ale Colegiului Național de Apărare și Institutul Diplomatic Român. Ambele instituții mult iubite de cei mai mârlani impostori din politica noastră. … Din Transelectrica se mută la Oficiul Jocurilor de Noroc Devine apoi, din senin, vicepreședinte la Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc. De ce și cum, nu ne explică nimeni. În 2016 devine consilier superior în corpul de control la Ministerul Finanțelor Publice și, din 2017, secretar de stat la Ministerul Mediului de Afaceri. Este numit rapid și președinte la Consiliul de Administrație la Romgaz, deși și aici are zero experiență. Renunță și trece la slujba mult mai bănoasă și sigură de la ANRE, tot în 2017. Președintele ANRE este Dumitru Chiriță, un fost electrician cu un trecut cel puțin ciudat. Primește cam 11.500 de EUR pe lună salariu. Integral: https://www.libertatea.ro

Alianța pentru Unirea Românilor - AURCât va valora AUR-ul la anul? … Multă lume e uimită (și, într-o anumită măsură, speriată) nu doar de intrarea AUR-ului în Parlament, ci și de procentul – absolut onorabil – obținut de la prima încercare. Post factum, avem o mulțime de explicații, dar, în lipsa unor studii temeinice, anvergura problemelor pe care se bazează ascensiunea fulminantă a acestui partid de strânsură ne rămâne slab inteligibilă. Două lucruri sunt clare: faptul că discursul lui – simplu și agresiv – speculează frustrările majorității populației (din țară și din străinătate) și că enormul absenteism electoral poate conta mai curând ca un vot tăcut pentru asemnea partide și/sau pentru ideile pe care ele le vehiculează. Necesitatea ”purificării” clasei politice (și a întregii societăți), antieuropenismul, mitologiile colectivități organice (având în centru familia idealizată), revenirea religiei ca furnizor de ”valori” și de ideologie comună; toate acestea sunt dovada – inconturnabilă – a eșecului celui de-al patrulea val de modernizare al societății noastre. Când spun eșec nu mă refer la absența modernizării, ori la abandonarea ei, ci la faptul că procesul de dezvoltare (economică în primul rând) nu a reușit să țină ritmul cu speranțele oamenilor. E o banalitate statistică faptul că majoritatea populației românești trăiește în condiții care – după criteriile europene – sunt în preajma pragului de sărăcie (și, de multe ori, sub acesta). Orașele noastre, cu un urbanism low cost și haotic, cu infrastructura înghețată la nivelul anilor ’80, cu o industrializare slabă, incapabilă să susțină un sector terțiar al tineretului care urmează studii în căutarea job-urilor specializate, cu cvasi-dispariția activităților culturale și cu ruinarea progresivă a învățământului și a sănătății sunt incapabile să răspundă cerințelor economice, sociale și culturale ale unor oameni ce părăsesc secolul XIX rural în speranța de integra – în urban – secolul XXI. Acesta e principalul mobil al emigrației de masă. În fapt, emigrația de după 2002 nu e nimic altceva decât continuarea urbanizării în condițiile în care orașele românești nu mai sunt capabile să absoarbă populația dislocată din rural. Această afirmație revine la a spune că, practic în totalitate, emigrația noastră e una de factură economică: respinși de orașele blocate din punct de vedere al modernizării, oamenii își încearcă norocul în alte zări, unde dinamica productivității îi poate absorbi și le dă un orizont al realizării. Pe de o parte cei care rămân și care (mai ales prin copii) se lovesc de dificultățile realizării în țară, pe de alta cei plecați, care cunosc fie eșecul integrării în alte lumi, fie enormul efort al primilor ani de alimatizare acumulează o serie întreagă de frustrări la adresa unui sistem (economic, social, politic și cultural) perceput ca stagnant, opac, funcționând exlusiv în avantajul unora și în care singura schimbare reală o constituie degradarea permanentă a tuturor indicatorilor vieții comune. Mai mult sau mai puțin această stare de lucruri e pusă pe seama deciziei pervertite – sau a lipsei de decizie – a politicenilor și a autorităților publice ieșite din urnele electorale. Treizeci de ani de eșecuri camuflate în ”victorii”, de stagnare prezentată ca ”reformă”, de extindere a prosperității doar prin inflație (cu un continuu declin al calității) au ca efect o reactivitate crescândă față de discursul puterii (aflat, cel mai adesea, în completă inadecvare în raport cu problemele oamenilor). Atâta timp cât acest discurs a fost difuz și reactivitatea față de el a fost la fel, singurii poli de agregare ai ei fiind emisiunile/telviziunile cărora frustrarea publicului le întreține rating-ul și pretențiile de voci anti-sistem. Când intervenția – slab calibrată și insuficient explicată – a Statului în viața publică, pe fondul pandemiei, a devenit masivă, reacțiile față de tot ceea ce întruchipează politicul s-au cristalizat într-un vot de protest menit a scutura edificiul instituțional al lumii noastre. Eșecul reformelor, stagnarea dezvoltării și blocarea evoluției au, întotdeauna, ca efect ascensiunea unui imaginar revoluționar. Pentru acesta schimbarea nu e continuă și punctuală, ci unică și universală. Integral: https://revista22.ro

Cei mai mici supereroi Marvel se văd pe cele mai mari ecraneBOR lansează o colecție de icoane cu supereroi Marvel, ca să atragă tinerii  Patriarhul Daniel are grijă nu doar de prezentul, ci și de viitorul corporației pe care o conduce. Preafericitul tocmai a semnat un parteneriat care îi dă dreptul să folosească imaginea supereroilor Marvel în icoanele comercializate de Biserica Ortodoxă Română. „Vom încerca să atragem tinerii cu Preacucernicul Spiderman, Cuviosul Iron Man sau Sfântul Proroc Deadpool“, a anunțat Patriarhul Daniel. „Pentru că în mod evident nu vom ajunge la noua generație cu Nectarie, Efrem sau Filofteia. Astea-s nume cu care poți agăța doar enoriași de peste 50 de ani, iar din ăștia avem destui. Ne trebuie și unii tineri!“ În plus, Patriarhul și-a făcut cont pe principala rețea socială a adolescenților, TikTok, unde postează imagini și video-uri cu aurul și limuzinele pe care le deține. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 19 decembrie.”…Oamenii mor nu doar de COVID, dar mor si din cauza neglijentei statului avand alte boli. Ce fac cei bolnavi de diabet, de cancer, de leucemie, cu ei ce facem? Ii aruncam peste bord, cum sugera domnul Streinu Cercel? Ceea ce statul roman practica sub pretentia umanitarismului este o politica de eugenie sociala, de darwinism social: scapa cine poate.”

Dogs In Winter Hd Wallpaper - Nature WallpaperBuna dimineata intr-o zi de sambata, 19 decembrie! Vremea rece se va instala în zonele de munte sau pe arii restrânse, în rest cantitățile de precipitații vor fi în general deficitare în regiunile vestice și nord-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval. Cantitățile de precipitații vor fi în general excedentare în regiunile extracarpatice, dar mai ales în cele sud-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 5 și 6 grade, iar cele minime între 4 și 5 grade Celsius. Îndeosebi dimineața și noaptea se va semnala ceață, local în regiunile sudice și sud-estice și pe arii mai restrânse în rest. În Capitală vremea se va menține rece, mercurul în termometre va urca până la 4 grade celsius. Ziua de sâmbătă aduce un cer variabil în cea mai mare parte a Bucureștiului cu cer mai mult noros și cu ceață dimineața.

Anunţul aşteptat de întreaga omenire! Vaccinul Moderna ar bloca şi transmiterea virusului …..„Vaccinul Moderna se pare că blochează transmiterea virusului” Este vestea dată de virusolog pe pagina sa de Facebook. „Apar date noi şi voi împărtăşi aceste lucruri cu studenţii şi colegii mei. Faptul că există posibilitatea ca acest vaccin să blocheze transmiterea virusului, este o chestiune nemaipomenită”. Vaccinul Moderna are o eficacitate de 94,1%, dezvăluie Administrația pentru Alimente și Medicamente (FDA) confirmând rezultatele precedente transmise de către instituţie. Observaţiile staffului FDA deschid cale liberă autorităţilor americane la vaccin şi sunt adunate într-un raport publicat înaintea votului definitiv aşteptat azi,17 decembrie. Săptămâna trecută FDA a aprobat folosirea în stare de urgenţă a vaccinului similar al Pfizer. Documentul, de 54 de pagini, difuzat de FDA aşează în fapt vaccinul Moderna pe picior de egalitate cu acela al Pfizer-BioNTech FDA i-a dat o evaluare pozitivă exact cu o săptămână în urmă, dându-i calea liberă definitivă din partea experţilor, joia trecută şi verdictul final vineri. Iar primele doze de vaccin au fost deja administrate în SUA de către operatorii sanitari. La fel ca şi în cazul vaccinului Pfizer/BioNTech, decizia finală ar putea veni în 48 de ore de la publicarea acestui raport preliminar. Asta ar însemna că joi noaptea să fie luată o decizie şi vineri să înceapă distribuirea vaccinului în Statele Unite. Infrastructura e pregătită, a început deja vaccinarea. Moderna e mai uşor de folosit, se păstrează la -20 de grade Celsius, nu la -70. Evaluarea FDA spune că cele mai multe efecte adverse severe, în cazul vaccinului Moderna, au apărut după a doua doză de vaccin şi cele mai multe dintre ele au fost la pacienţii tineri, nu la cei de peste 65 de ani. Mărirea ganglionilor limfatici a fost cea mai frecventă reacţie severă. 91% dintre participanţii la studiu au spus că i-a durut locul în care au fost vaccinaţi. 7 din 10 oameni au fost obosiţi, pe 63% i-a durut capul şi aprope 60 la sută au avut dureri musculare. Integral: https://evz.ro

INTERVIU. Ioan Stanomir: "Riscul major al alegerilor politice care se fac acum este de a incuraja demagogia si radicalismul"INTERVIU. Ioan Stanomir: “Riscul major al alegerilor politice care se fac acum este de a incuraja demagogia si radicalismul” Victoria Aliantei pentru Unirea Romanilor la alegerile parlamentare din 6 decembrie 2020 va readuce in Parlamentul Romaniei discursul radical, extremist si pro-legionar. AUR este un “conglomerat de tendinte”, declara Ioan Stanomir intr-un interviu pentru Ziare.com. Profesor la Facultatea de Stiinte Politice a Universitatii din Bucuresti, Ioan Stanomir considera ca mai problematic decat victoria AUR este de fapt absenteismul masiv pe care il defineste ca un veritabil “Partid al Dezangajarii”. Cat priveste inflamarea spatiului public in legatura cu “Lista lui Lavric”, Stanomir afirma ca avem de a face cu o “separare a apelor”. “Exista cei care au convingeri liberale, conservatoare, crestin-democrate, libertariene, si exista si cei care au convingeri demagogico-mistice cu apeluri la religia politica a legionarismului”. De asemenea, “Revolutia romana din 1989 si Dosarul Revolutiei au devenit un subiect marginal. Dosarul e permanent plimbat de la un parchet sau altul si nu se poate finaliza, la fel si cu Dosarul Mineriadei”. Despre faptul ca PSD a recuperat din procentele pierdute la europarlamentarele din 2019, fiind pe primul loc la parlamentarele din 6 decembrie, explicatia ar consta in faptul ca PSD isi conserva procentul pe care il are de 30 de ani pentru ca este “mostenitorul celui mai mare partid din Romania inainte de 1989, PCR. Aceasta este realitatea genealogiei politice, si a retelelor, a subdezvoltarii care duce de la socialismul multilateral-dezvoltat la fesenism si pesedism”….Trebuie remarcat un fapt – ca aceasta patrundere spectaculoasa in plan politic s-a realizat in ultimele luni, cu precadere dupa alegerile locale si pana pe 6 decembrie cand peisajul politic s-a schimbat. Daca privim cu atentie putem identifica ratiunile acestei schimbari. Ma refer al inchiderea intempestiva a scolilor, asta dupa ce fusesera deschise, inchiderea si deschiderea restaurantelor, inchiderea si deschiderea pietelor. Sentimentul ca singura formula prin care statul roman poate comunica cu cetatenii este apelul la teama si la frica. In acest context, cei care au devenit refractari la politicile guvernamentale, cel putin o parte din ei, au devenit tentati de teoriile conspiratiei. Teorii care afirma ca virusul nu exista, teorii care sustin ca portul mastii in anumite situatii bine determinate este o forma de sclavie etc. etc. Asa incat de la un punct incolo, cele doua tabare, tabara reprezentata de ofiterul-sef al statului Raed Arafat si tabara reprezentata de cei care cred in teoriilor conspiratiei, s-au hranit reciproc. Din aceasta hranire reciproca a aparut scorul AUR. Cred ca aceasta este principala observatie pe care as dori sa o fac. Este corect sa spunem ca AUR a patruns pe scena politica facilitat de partidele de pe esicherul politic, dar si de catre presedinte. Fara acesti factori speciali, care se intind pe durata unui an, AUR nu ar fi reusit performanta de acum. AUR este un conglomerat de tendinte tinute impreuna de ostilitate fata de ceea ce ei denumesc si contesta – establishment-ul politic. Dar este vorba si de apelul la noutate si la mesianism. Trebuie spus ca AUR este o entitate eteroclita, eterogena, care are, nu intamplator, doi co-presedinti pentru ca ei raspund acestor tendinte din interiorul formatiunii. Exista o tendinta clasic-demagogica, populista, reprezentata de domnul George Simion care este un individ politic versatil, adaptabil, cu un trecut politic de aproape 10 ani, si exista tabara domnului Claudiu Tarziu care raspunde filonului mistico-legionar. Intre acesti doi presedinti se situeaza personajele care au devenit intre timp virale cu ajutorul retelelor sociale, ma refer, spre exemplu, la doamna avocat Diana Sosoca. Este evident ca pentru acest public dezamagit, dezabuzat si enervat de politicile guvernamentale, prestatia acestor domni si doamne a reprezentat o optiune. As incheia spunand ca optiunea dramatica cu adevarat a fost cea a absentismului masiv….. Este diferenta foarte clara intre a fi crestin ortodox si a fi ortodoxist politic. In istoria intelectuala, ortodoxistii politici au fost discipolii lui Nichifor Crainic. Adepti ai etnicismului si ai filetismului au fost ucenicii lui Nae Ionescu. Trebuie amintita viziunea lui Nae Ionescu asupra romanitatii exprimata in primii ani ai anilor 30 potrivit careia cine nu este roman ortodox poate fi un bun roman, dar nu poate fi roman niciodata. Aceste randuri abominabile au fost scrise de Nae Ionescu cu referire la Iuliu Maniu. Este acelasi Nae Ionescu care, cativa ani mai tarziu, scriind prefata cartii lui Mihail Sebastian – “De 2000 de ani”, a intemeiat teologic antisemitismul. Cine are asemenea maestrii se afla in compania ideilor acestora. Trebuie spus foarte limpede ca intre intelectualii liberali, conservatori, libertarieni, crestin-democrati, si aceasta tabara mistico-demagogica-etnicista si ortodoxista, puntile de legatura sunt inexistente. Astfel ca lista domnului Sorin Lavric este o mistificare intelectuala….. Iertati-ma, daca imediat dupa niste alegeri care ne-au infatisat nu doar absenteismul, dar si nelinistea cetatenilor, politicienii isi petrec saptamana in certuri, incapabili sa identifice un numitor comun, dand imaginea dezolanta a unei infruntari sterile, ma intreb ce s-ar mai putea discuta despre Revolutie romana?! Pentru ca Revolutia romana din 1989 si Dosarul Revolutiei au devenit un subiect marginal. Dosarul e permanent plimbat de la un parchet sau altul si nu se poate finaliza, la fel si cu Dosarul Mineriadei. Oamenii nu sunt atat de prosti precum le place unor influenceri sa ii descrie, oamenii observa si inteleg niste lucruri. Dupa 30 de ani ne este imposbil sa raspundem la intrebarea judiciara simpla: Cine sunt vinovatii pentru Decembrie 1989, pentru Iunie 1990? Este cumva Ion Iliescu implicat in aceste crime? Este domnul Petre Roman, vajnicul liberal recrutat de doamna Gabriela Firea la alegerile locale, implicat in aceste crime? Unul este raspunsul istoric si altul cel dat de instantele judecatoresti, si imi este teama ca acest raspuns nu va veni niciodata…..: Pentru ca PSD are acelasi scor de 30 de ani incoace, cu exceptia rezultatelor la europarlamentare din 2019. Acesta este scorul lui, este cel mai mare partid din Romania. Mostenitorul celui mai mare partid din Romania inainte de 1989, PCR. Aceasta este realitatea genealogiei politice, si a retelelor, a subdezvoltarii care duce de la socialismul multilateral-dezvoltat la fesenism si pesedism. A dus la domnul Rafila care se declara apoliticul salvator, dar despre care aflam ca, inainte de a fi reprezentantul Romaniei la OMS, a fost membru PSD. Cu alte cuvinte, “salvatorii” acestei tari se intampla sa fie patronati de serviciile secrete ori de PSD. E o tara fericita, iar PSD are un bazin electoral semnificativ. PSD poate fi impins in opozitie cu conditia sa existe o alternativa credibila, nu doar “Nu PSD”, ci “altceva decat PSD”. Reprezentantii USRPLUS, PNL si UDMR nu par sa inteleaga aceste lucruri….. Avem sau nu un stat functional? Avem sau nu parchete care ancheteaza, judecatori care judeca cu impartialitate, politisti integri si jandarmi priceputi – aceasta e intrebarea? Avem o administratie flexibila capabila sa elimine cozile din interior, doar spre a le muta in exterior? Acestea sunt intrebari, dar starile exceptionale nu pot raspunde. Apare insa domnul Raed Arafat cu ubicuitatea lui de invidiat si ne spune ca avem nu stiu cate procente. Sunt de acord, criza sanitara e importanta, dar alte discutii nu mai putem avea in aceasta tara?! Oamenii mor nu doar de COVID, dar mor si din cauza neglijentei statului avand alte boli. Ce fac cei bolnavi de diabet, de cancer, de leucemie, cu ei ce facem? Ii aruncam peste bord, cum sugera domnul Streinu Cercel? Ceea ce statul roman practica sub pretentia umanitarismului este o politica de eugenie sociala, de darwinism social: scapa cine poate. In vreme ce cetatenii sunt impinsi sa respecte reguli care se schimba de la o zi la alta, partidele se intalnesc sa discute despre alcatuirea cabinetului. Cum sa reactioneze cetateanul care observa ca, in vreme ce prioritatea acestei tari este marasmul economic-social si psihplogic, politicienii au doar pasiunea de a-si imparti, ca la un joc de monopolly, piesele de pe tabla. Cum sa reactioneze cetateanul?!…..Constatam ca infrastructura tehnologica si institutionala a capitalei noastre este intr-o stare jalnica, suprema ironie la 31 de ani de la revoluite. Degeaba sta scris in Constitutie cu patos despre dreptul la un nivel de trai decent, daca demnitatea umana este pusa in pericol de acest tip de imbecilitate crasa de administrare a acestei infrastructuri. Este o mare problema si faptul ca, daca subliniezi frigul din apartamente, esti catalogat un “nostalgic” al Gabrielei Firea. Va rog sa verificati ce am scris si va rog sa notati ca niciodata nu am un fost admirator al doamnei Firea, dar chiar avem o problema. Cred ca primarul Nicusor Dan este constient de acesta problema. Bucurestiul se afla in iarna lui 2020 dupa un mandat teribil prin consecintele sale. Primarul trebuie sa aibe curajul, pe care l-a si dovedit in anii trecuti, de a se intalni cu cetatenii si de a discuta deschis si onest despre realitatea acestor probleme. Integral: https://ziare.com

Daniel DaianuDaniel Dăianu: Învățăm copii de 6 ani despre bani, bursă, în loc că nu trebuie să arunce pe jos. Ei trebuie să fie interesați a învăța carte/ Mulți ridică sprâncenele când aud de politici industriale. Trăiesc pe altă planetă. Ei nu înțeleg că statele inteligente intervin peste tot Invățăm copii de 6 ani despre bani, despre bursă, în loc să-i învățăm în primul rând că nu trebuie să arunce pe jos, să fie atenți cu ce mănâncă, a declarat Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal. „Noi asta-i facem. Ne și lăudăm că-i învățăm pe copii să recunoască banii, să înțeleagă ce-i bursa. Că e bine, că așa se pot câștiga bani, că așa se pot face bani din bani. Asta e pe cale să devină o virtute în politica publică sau privată din România”, a spus el, într-o conferință online organizată de Oxygen Events. • Dacă nu putem combate bine schimbarea de climă, ne vom duce către o criză alimentară, chiar o criză de apă potabilă. • Vor fi implicații în ceea ce privește mișcarea populației, emigrației și imigrației, cu presiuni foarte mari. • Mulți își duc sprâncenele în sus când aud de politici industriale. Imediat se gândesc la stat: Ce să caute statul în economie? Oamenii trăiesc pe altă planetă. Ei nu înțeleg că statele inteligente intervin peste tot. O fac mai pe față sau mai puțin fățiș. • Dezvoltarea agriculturii este să oprești cât de cât erodarea solului, să ai sistem de prelucrare al produselor de bază, să ai industrie agroalimentară. • Totodată să mărim resursele interne. Avem voci în țară care spun: Nu pot fi crescute veniturile bugetului. Oamenii iară trăiesc pe altă planetă. • Parcă nu știu câtă evaziune fiscală există în România, la tax avoidance, la care participă și companiile mari care sunt foarte măiestre în a optimiza fiscal. “E bine să știe copiii ce sunt banii. Este bine copiii să fie interesați nu de a face bani, ci de a avea o meserie bună, de a învăța carte în general. De asta trebuie să fie copiii interesați“, a spus Daniel Dăianu. El a făcut declarația după ce Anca Dragu a povestit cum copilul ei, când erau la Bruxelles, i-a spus că a venit o zână la grădiniță. Zâna le-a spus ca a plecat de pe planeta ei pentru ca a devenit poluată și nu a mai avut unde să trăiască. Copilul a întrebat-o mama sa dacă e adevărat, că se poate întâmpla asta, iar ea i-a pus că da. Anca Dragu a precizat ca la Bruxelles aveau trei coșuri de gunoi pentru a arunca gunoiul (îl sortau), iar când au sosit în țară, copilul ei nu înțelegea de ce aici se aruncă totul în același coș și nu se sortează. Dăianu a spus că ceea ce a povestit Anca Dragu este revelatoriu pentru o diferență netă între unele state membre ale UE și România. „Schimbarea de climă, dacă nu o putem combate cum trebuie cu ajutorul organizațiilor mari, cu ce vor face guvernele, băncile centrale, cu atitudinea populației, ne vom duce către o criză alimentară, chiar o criză de apă potabilă, cu implicații în ceea ce privește mișcarea populației, emigrației și imigrației, cu presiuni foarte mari”, a spus Dăianu. Potrivit acestuia, în România noi avem deja o erodare intensă a solului, deșertificarea solului. • Uitați-vă în zonele din sud. România are un sol bun, fertil, dar se întâmplă așa ceva pentru că nu știm să valorificăm resursele de apă. • Un alt aspect este ce facem cu pădurile…. „Să ne propunem ca în loc de 60% din gospodăriile din mediul rural să aibă toaleta în curte, să ajungem la 80% care să aibă toaleta în casă. Sunt niște repere elementare de care trebuie să ne ocupăm în anii următori pentru că până la stele ne omoară ce se întâmplă în bordeiele noastre, în casă”, a mai spus el. • Avem nevoie de proiecte foarte solide, bine întemeiate, care să fie prezentate la Bruxelles nu în termeni generici, că banii nu vor curge. Va fi dramatic pentru noi pentru că nici nu avem un buget bogat. Această guvernare trebuie să fie ambițioasă, însă trebuie să fie cu ținte bine articulate, lansate, cu o însoțire bugetară internă solidă. Totodată să mărim resursele interne. Avem voci în țară care spun: Nu pot fi crescute veniturile bugetului. • Oamenii iară trăiesc pe altă planetă. Parcă nu știu câtă evaziune fiscală există în România, la tax avoidance, la care participă și companiile mari care sunt foarte măiestre în a optimiza fiscal. Integral: https://economie.hotnews.ro

BaniBanca Austriei: Românii au cea mai scăzută încredere în moneda lor națională. Nu au încredere nici în bănci nici în siguranța depozitelor bancare Românii au cea mai scăzută încredere în moneda națională și printre cele mai reduse niveluri de încredere în bănci și în siguranța depozitelor bancare, arată rezultatele unei cercetări făcute de Banca Națională a Austriei, rezultate transmise la solicitarea HotNews.ro. Austriecii efectuează anual un asemenea sondaj în statele din regiunea noastră, întrebând populația despre încrederea în euro, în moneda locală, în Guvern ș.a.m.d. Potrivit unor surse participante la sondaj, una din explicațiile acestor scoruri care nu ne avantajează constă în tentativele populiste de promovare a unor legi aparent ”corective”, dar care în realitate fac mai mult rău economiei decât binele dorit de inițiatori…..Cu privire la încrederea în bănci, România este pe ultimul loc în regiune, în ciuda faptului că bancherii spun că din moment ce populația își depune banii în bănci, înseamnă că încrederea e tot mai mare. Se pare că nu e așa. Până și bulgarii au mai mare încredere în băncile lor, deși vecinii noștri sunt recunoscuți pentru fraudele lor bancare. Integral: https://economie.hotnews.ro

Cornel CodiţăObiectul pierdut al dorinţei …..Actul I. După anunţarea rezultatelor alegerilor parlamentare, Primul ministru demisionează, iar Preşedintele nu face nici un secret din faptul că i-a cerut această demisie ca urmare a faptului că, în loc de un avans zdrobitor la urne, PNL-ul se află pe locul doi, după rivalul a cărui înfrîngere o trîmbiţase înainte de alegeri, PSD, iar în locul unei prezenţe semnificative la vot, cu valoare simbolic referendală, mai mult de două treimi din electorat a ales refuzul votului ca mod de manifestare a atitudinii şi preferinţelor sale politice. Este numit imediat un prim ministru interimar, membru al cabinetului în exerciţiu pînă la constituirea noului Parlament şi prezentarea unei soluţii politice pentru susţinerea unui guvern format pe baza rezultatelor recentelor alegeri. Întîmplător sau nu, ministrul apărării, un militar de carieră împins în teritoriul politicii……Actul II. Triunghiul pe care se sprijină soluţia noului govern se pune în mişcare şi declanşează negocieri. Nimic despre obiective şi program de guvernare, despre politici concrete, despre standarde de performanţă şi termene de implementare, nimic despre condiţiile minime de stabilitate ale formulei de guvernare, nimic despre orice, cu excepţia modului în care se impart cele cîteva funcţii de relief, prim ministru, preşedinte al Senatului, preşedinte al Camerei. ….În actul trei, urmează să fie detaliate faptele de guvernare şi rezultatele acestora, de la momentul votul de investire a guvernului care urmează să fie format şi pînă la data imprevizibilă a încheierii mandatului său. Ceea ce putem spune, sigur, este doar ceea ce teoria alianţelor a determinat cu precizie cvasi matematică, anume că formula triunghiului cu vîrfuri competitive este structural măcinată de instabilitate, condamnată fie la destrămare, fie la ineficienţă acţională. Motivul este foarte simplu, structura triunghiulară poate fi dezarticulată oricînd, din oricare punct, de la cel mai tare, la cel mai slab, iar intra-coaliţiile de forma doi contra unu reprezintă manevra predilectă pentru a impune un punct de vedere, o soluţie, pentru a trece peste voinţa sau condiţiile ridicate de cel de al treilea. Consecinţa inevitabilă: în loc să fie modelată şi ţinută sub control, competiţia de orgoliu, putere şi imagine dintre cele trei puncte ale triunghiului constituit este constant şi inevitabil intensificată, iar momentul rupturii se află întotdeauna mai aproape de punctul zero, cel al startului, decît de oricare altul proiectat subiectiv pentru a defini durata minimă de funcţionare a alianţei. …. Politica este transformată, astfel, în ţarc de joacă cu presupusă valoare terapeutică, oricum, îndoielnică, rezervat unui grup supra-privilegiat de personaje structural imature din punct de vedere al dezvoltării socio-psihologice. Incapabile, adică, să înţeleagă şi să acţioneze sistematic, coherent, în virtutea unor obiective cu orizont mult dincolo de obiectele dorinţelor, fantasmelor şi pulsiunilor lor personale. Altfel spus, avem oameni mai mult sau mai puţin obişnuiţi rătăciţi prin politică, dar nu oameni politici şi, în nici un caz, oameni politici capabili de a se comporta vreodată ca oameni de stat. Integral: https://www.bursa.ro

Negocieri PNL, USR-PLUS, UDMRFuncțiile de premier și președinte al Camerei Deputaților bat pandemia Negocierile dintre PNL, USR-PLUS și UDMR sunt în impas pentru că partidele nu reușesc să-și împartă primele funcții în stat. Între timp, pandemia nu a luat vacanță, iar despre programul de guvernare nu mai vorbește nimeni. Secretarul de stat Raed Arafat a anunțat în ședința de Guvern de joi, 17 decembrie, că începe distribuirea către spitale a primelor 300.000 de teste rapide de depistare a infecției cu noul coronavirus. În total ar trebui să ajungă în România 3 milioane de astfel de teste. Ultima dată când s-a vorbit despre aceste teste a fost când Guvernul anunța că ele vor fi achiziționate. Data era 13 noiembrie 2020. A durat mai bine de o lună pentru ca planul de a accelera triajul epidemiologic din Urgențe să înceapă…. Mai mult, surse politice precizau, la debutul discuțiilor, că „sunt însă și funcții în Guvern pe care nu le râvnește nimeni: Sănătatea și Educația”. Asta în condițiile în care toate partidele se lăudau în campania electorală cu planurile pe care le aveau pentru reforma din sistemul sanitar românesc. Între timp, România trebuie să se pregătească pentru unul dintre cele mai grele examene din istoria postdecembristă: campania de vaccinare împotriva COVID-19. Centrele de vaccinare încă nu există, campania de informare se află abia în stadiul de Hotărâre de Guvern, dar detalii nu cunoaștem. În programul premierului interimar Nicolae Ciucă din 17 decembrie se găsește un punct, care explică involuntar presiunea care apasă asupra sistemului de sănătate. Un avion militar aduce din Germania în România aparatură ATI primită din donații. Și chiar dacă aparatura ar deveni suficientă pentru a face față cazurilor grave COVID, dar și non-COVID, personalul medical este în continuare la fel de insuficient pentru a opera aceste aparate. Integral: https://romania.europalibera.org

Ce pierd Truică şi Lambrino, dincolo de libertate, după condamnarea definitivă hotărâtă de ÎCCJ | DCNewsÎnalta Curte a decis confiscarea de către stat a terenurilor fostei ferme regale de la Băneasa și a pădurii Fundu Sacului din Snagov în valoare de 145 de milioane de euro Înalta Curte de Casație și Justiție a decis în dosarul Ferma Băneasa ”restabilirea situației anterioare săvârșirii infracțiunilor”. Aceasta înseamnă că terenurile fostei ferme regale de la Băneasa și pădurea Fundu Sacului de la Snagov se întorc în proprietatea statului. Pentru terenurile care au fost înstrăinate între timp ori s-a construit pe ele și nu mai pot fi înapoiate statului, Înalta Curte a menținut sechestrul asupra bunurilor inculpaților pentru recuperarea prejudiciului. Cel mai mare sechestru, de peste 5 milioane de euro, este asupra bunurilor lui Paul al României. Înalta Curte a decis și acordarea unor despăgubiri de peste 1 milion de euro către Romsilva. Judecătorii i-au obligat pe inculpaţi la plata unor cheltuieli judiciare: câte 40.000 lei pentru Tal Silberstein și Benyamin Steinmetz, 35.000 lei pentru avocatul Roșu Robert Mihăiță, câte 20.000 de lei pentru Dan Andronic, Andrei Marcovici și Claudiu Mateescu. Ferma regală de la Băneasa nu era în proprietatea Casei regale, ci era dată în folosință Domeniilor Coroanei de către statul român. Cu toate acestea, ferma a fost revendicată de Paul al României, deși – în 2008 – nu îi era încă recunoscută calitatea de moștenitor al lui Carol Grigore Mircea Lambrino, bastardul Regelui Carol al II-lea. Așa zisul prinț Paul se numea în realitate Paul Lambrino, dar și-a schimbat numele în cartea de identitate în Paul Philippe Al României. În 2006, Paul Al României şi-a vândut drepturile succesorale companiei Reciplia condusă de Truică şi controlată de holdingul miliardarului israelian Benyamin Steinmetz. Gruparea ar fi reuşit apoi să dobândească terenurile prin corupţie şi protecţie la nivel înalt. Ar fi încercat să pună mâna chiar pe castelul Peleş şi să ceară despăgubiri pentru domeniul regal de la Balcic Mai mult, gruparea ar fi atentat la întreaga avere e Casei Regale. Integral: https://www.g4media.ro

Newsweek Romania - stiri, analize, opinii, politica, business, investigatii, politica internationalaScandalul din Televiziunea Română, departe de final MediaSind: “Administraţia Televiziunii Române a prejudiciat bugetul instituţiei cu peste 20 milioane de euro, prin refuzul de a aplica măsurile impuse de Curtea de Conturi în urma controalelor asupra activităţii din TVR” Doina Gradea a negat în mai multe ocazii acuzaţiile care i se aduc Sindicatul Român al Jurnaliştilor MediaSind, împreună cu filiala sa MediaSind TVR, în acord cu rezoluţiile votate de membrii afiliaţi în cadrul Adunărilor generale, au solicitat, în repetate rânduri, membrilor CA să voteze atragerea răspunderii administratorului Doina Gradea pentru management defectuos, care a dus la prejudicierea instituţiei, constatat prin Raportul Curţii de Conturi nr. XI/40636/C.G.S./12.09.2019 şi prin Procesul-verbal de inspecţie încheiat la data de 26.10.2020, emis de Ministerul Finanţelor Publice – Direcţia Generală de Inspecţie Economico-Financiară (D.G.I.E.F.). Precizăm că inspectorii de control au constatat prejudicii şi abateri grave care îndeplinesc elementele constitutive ale răspunderii civile, precum şi ale răspunderii penale. Sindicatul Român al Jurnaliştilor MediaSind împreună cu MediaSind TVR au transmis opiniei publice, dar şi membrilor CA încă din data de 12 noiembrie 2020 o informare cu titlul Ministerul Finanţelor descoperă fapte de corupţie în derularea unui contract în valoare de 18 849 600 euro, pentru transmiterea prin satelit a programelor Televiziunii Române! , în care a semnalat faptul că, în urma controlului, conducerea TVR este acuzată de fals material în înscrisuri oficiale, fals intelectual, uz de fals, fals în înscrisuri sub semnătură privată, precum şi de mai multe încălcări ale dispoziţiilor legale! Mai mult, preşedintele-director general, Doina Gradea, este acuzată că a plătit din fonduri publice, fără bază legală şi/sau contractuală, suma de 1.062.634,98 lei – se mai arată în Procesul Verbal al inspecţiei. Conform aceluiaşi PV de inspecţie, Ministerul Finanţelor va sesiza organele de cercetare penală! Totodată, în scurt timp vor fi depuse mai multe plângeri penale la DNA împotriva celor acuzaţi de fapte de corupţie de către controalele inspectorilor, dar şi împotriva celor din Consiliul de Administraţie şi Comitetului Director care au girat, prin vot, acest management defectuos….. Audienţa TVR s-a prăbuşit din cauza promovării unei politici editoriale haotice, dictată adesea de centrele de putere din diverse partide. Un rol nefast, în acest sens, l-au avut şi o seamă de decizii aberante ale conducerii executive. Chiar în perioada pandemiei, spre exemplu, când TVR avea misiunea de a informa populaţia asupra efectelor infectării cu virusul COVID 19, pre;edintele-director general a decis suprimarea producţiei TV, situaţie care, din păcate, persistă şi în prezent! (Care mai este rostul Televiziunii Române? Doina Gradea e un manager submediocru pus de Dragnea şi doar 2 din 100 de români care se uită la televizor aleg TVR – Libertatea.ro) Studiorile teritoriale sunt subfinanţate. Doar 4% din bugetul total al SRTV este repartizat la cele 5 studiouri teritoriale din Cluj, Craiova, Timisoara, Tg Mures si Iasi. Pentru 2020, bugetul de investitii alocat studiourilor teritoriale a fost de zero lei. La fel şi pentru TVR Chişinău! Integral: https://www.bursa.ro

Schimbări importante la Agenția Națională pentru Reglementare în EnergeticăValeriu Nicolae: Dumitru Chiriță primește din banii fraierilor suma modică de vreo 11.500 de EUR pe lună. Este Președintele Agenției Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE). Nevasta tot la stat, tot în domeniul energetic, căci e o geană în familia asta cu energia. Fiica lucrează, coincidență, la ANRE, unde se plătește nesimțit de bine, cam de 4 ori peste prețul pieței, căci doar sunt bani de la stat. Domnul Chiriță a fost vice-președintele comisiei parlamentare care verifică activitatea ANRE. Președintele acestei comisii era domnul Iancu. Nora domnului Iancu, și el PSD-ist, a luat și ea virusul și este desigur angajată la ANRE. CV-urile domnului Chiriță sunt niște mizerii. Omul a fost electrician în timpul lui Ceaușescu. Nu trece nicăieri explicit unde a muncit exact în cei 9 ani. Ascunderea locului de muncă în timpul comunismului este o tactică utilizată de foști turnători la securitate, care în acest fel fac imposibilă cercetarea lor de către CNSAS. Ca orice electrician nesecurist, la 27 de ani, domnul Chiriță devine imediat după revoluție lider de sindicat. Timp de zece ani este mare, mare gargaragiu sindicalist și numele lui este legat de câteva scandaluri care put a mafioți. Firește, devine membru PSD în 2000 și imediat deputat, căci așa stă treaba cu sindicaliștii cei minunați de tipul fostului pușcăriaș, și el mare lider de sindicat, domnul Mitrea. Electricianul Chiriță va termina o facultate privată de Drept cândva, căci în CV-uri evită să ne spună anul în care a terminat facultatea și apoi masteratul (oricum sigur cu mult peste vârsta 30 de ani), lucru care face practic imposibilă verificarea studiilor domniei sale. Cariera sa de electrician îl face perfect pentru poziția de vicepreședinte la Casa Națională de Asigurări de Sănătate, poziție pentru care domnul are ZERO calificări. Din 2008 până când devine Președinte la ANRE, în 2017, este din nou deputat, că doar ăsta este PSD-ul. Agramat, agresiv și foarte iubit de Antena 3, domnul Chiriță este dovada că avem un stat capturat de valori. Mai ales PSD-iste. Sursa: https://www.facebook.com

SURSE Paritate la ministere, condiția USR Plus pentru a accepta varianta Cîțu - premier, Orban - președintele Camerei Deputaților / Varianta Orban - premier, exclusăNumele premierului nu este important, ci programul său pentru salvarea economiei după pandemia coronavirus Numele premierului este mai puțin important pentru următorii ani, ținând cont te pandemia coronavirus și impactul asupra economiei. Ar trebui să fim atenți la programele de guvernare, unde am remarcat că niciun partid nu ține cont de efectele pandemiei asupra economiei. Partidele se comportă de parcă nu s-a întâmplat nimic și economia va continua în parametrii deja cunoscuți.  Niciun partid politic nu are măsuri pentru reducerea deficitului sau a datoriilor externe. Doar în 2020, datoria publică a României a crescut de la 35% la aproape 45%, sau va depăși acest prag, rămâne de văzut câte împrumuturi a mai făcut Florin Cîțu în ultimele 3 luni din an. Vom afla foarte curând. În condiții normale, oricum deficitul țării era la 4-5%, acum va fi aproape de 10%…. Doar în 2020, datoria publică a României a crescut de la 35% la aproape 45%, sau va depăși acest prag, rămâne de văzut câte împrumuturi a mai făcut Florin Cîțu în ultimele 3 luni din an. Vom afla foarte curând. În condiții normale, oricum deficitul țării era la 4-5%, acum va fi aproape de 10%….. Germania va intra în lockdown general, ceea ce îi va afecta economia. Franța se confruntă cu 3 crize în același timp: sanitară, socială și politică. Deutsche Bank a anunțat că în 2021 vor fi riscuri majore care pot afecta economia, în funcție de cum evoluează pandemia și cum răspunde piața financiară la măsurile adoptate de băncile centrale. Italia are numeroase probleme, cu și fără pandemie, iar dacă nu repornește motoarele industriei și nu reușește să aibă creștere, atunci toată zona Euro va avea de pierdut. Recovery Fund, despre care vorbim azi, are marele obiectiv de a salva economia italiană.  Într-o perioadă plină de incertitudine, Guvernul României nu are un plan economic, iar viitorul premier trebuie să propună așa ceva și să treacă la reduceri de cheltuieli…. Florin Cîțu, cel care se visează premier, deja a anunțat că în 2021 vom avea o „explozie a creșterii economice”. E foarte posibil, dar exploziile lasă întotdeauna un dezastru în urmă. Florin Cîțu și-a pierdut de mult timp credibilitatea de când spunea că deficitul va fi la circa 6%, însă ulterior a fost nevoit să recunoască un deficit de aproape 10%. Și-a pierdut credibilitatea prin toate împrumuturile luate în ultimul an. România trăiește acum din împrumuturi și în 2021 ne vom da seama de asta. Spre deosebire de Italia sau Franța, România nu are resurse financiare pentru a supraviețui cu motoarele economiei reduse și nici românii nu au resurse în conturi pentru a trece peste un astfel de moment.  În 2020, Guvernul nu și-a asumat niciun proiect pentru reducerea evaziunii fiscale, pentru a crește încasările statului sau pentru a colecta bani de la cetățenii privilegiați (cei cu pensii speciale sau cei scutiți de la plata impozitului). Nu avem un plan nici pentru noi taxe, mai ales în privința poluării. Deși România are numeroase probleme cu poluarea, Guvernul nu adoptă nicio măsură care ar putea să aducă bani la bugetul statului. Fără reforme importante, România nu va primi banii europeni.  În concluzie, în loc să se certe pe funcții, mai bine cele trei partide care vor să guverneze țara ar trebui să ne spună ce plan au pentru economie în 2021. Integral: https://psnews.ro

adevarul.roUn mistreţ căzut în lupta contra civilizaţiei Se dau datele problemei. Avem o bucată de autostradă în apropierea unui pod peste o apă curgătoare, o porţiune fără gard de protecţie, nişte mistreţi prin apropiere şi un autoturism în miez de noapte. Calculaţi şansele vehiculului pentru a evita coliziunea cu un mistreţ. Oricât v-aţi bate capul, oricâte calcule aţi face şi oricâte soluţii aţi da, cel mai probabil rezultatul este acelaşi: zero. Autoturismul respectiv care rulează cu o viteză de până în 130 kilometri pe oră şi ocupanţii acestuia au zero şanse să evite coliziunea, în miez de noapte, cu un mistreţ, pe autostrada din ad­ministrarea CNAIR. Rezultatul final? Oamenii din maşină au scăpat doar cu o sperietură zdravănă, autoturismul a fost avariat, iar mistreţul şi-a găsit moartea. Nu în urma unui glonţ tras de vreun vânător, nici pentru că avea colţii de argint, ci pentru că inconştienţa unor angajaţi ai statului i-a permis să ajungă pe carosabil. După producerea evenimentului, reprezentanţii CNAIR nu recunosc că sunt culpabili, ba chiar dau vina pe şofer că i s-a părut sau năzărit arătarea pe care chipurile ar fi lovit-o. Aşa că omului nu îi rămâne decât să se ducă la locul faptei şi să pozeze în miezul zilei animalul mort în şanţul de pe marginea drumului. Mort în urma izbiturii de maşina ce rula în noapte. Conştiincios, şoferul fotografiază şi lipsa plasei şi a barei de protecţie, lipsă care a favorizat pătrunderea ani­malului pe carosabil. Într-o ţară normală, după apariţia pozelor şi filmărilor respective, responsabilul de porţiunea de drum respectivă şi-ar fi înaintat demisia. La CNAIR nu ai să vezi aşa ceva, pentru că şoriciul mistreţului de pe autostradă este prea gros şi seamănă izbitor cu cel de pe obrajii unora din conducerea companiei publice. Aşa că responsabilii din CNAIR nu recunosc, susţin că dovezile au fost plantate de şofer şi familia sa, că totul este o înscenare. Victimele accidentului, nemulţumite, se adresează instanţei. Cer despăgubiri. Taxa de timbru? O nimica toată: 2100 lei. O taxă de parcă tu ai fi vinovat că te-ai izbit de mistreţ pe autostradă şi nu cei pe care îi dai în judecată ca să îţi recuperezi timpul pierdut şi banii alocaţi pentru remorcarea şi reparaţia autoturismului. Credeţi că victimele au scăpat doar cu atât? Nu. CNAIR solicită în întâmpinare expertiza tehnică a maşinii distruse. Pe care însă uită să o achite. Pentru că şoferul şi ai săi doresc să arate că au dreptate, sunt de acord cu expertiza, aşa că scot din buzunar şi banii necesari pentru expertiza solicitată de compania publică. CNAIR, compania care gestionează bugete şi proiecte colosale, nu are bani de expertiză. E săracă. Cum la fel de săraci sunt şi cei din conducerea companiei care încasează lunar salarii impresionante, de cel puţin aproape 10 ori valoarea taxei de timbru plătită de victimele accidentului. De exemplu, Florea Dascălu, şeful Direcţiei Întreţinere Drumuri Naţionale şi Autostrăzi, a încasat, în 2019, 212.201 lei, adică 17683 lei pe lună. Andrei Cristian, cel care este şeful Direcţiei Siguranţa Circulaţiei şi Monitorizare Trafic, adica fix direcţia care trebuie să se ocupe ca mistreţii să nu ajungă pe autostradă, a câştigat anul trecut de la CNAIR 276.321 lei, adică 23.026 lei lunar, de peste 10 ori valoarea taxei de timbru achitată de victimele accidentului de pe autostrada A2. Şi pentru că ne referim şi la faptul că expertiza tehnică solicitată de CNAIR a fost achitată tot de victime, vă oferim şi salariul pe anul trecut al şefului Direcţiei Juridice din cadrul CNAIR. Valeriu-Bebe Zanfir a ridicat doar pentru câteva luni din 2019- de când a preluat şefia direcţiei respective – 146.443 lei. Integral: https://www.bursa.ro

CV-ul” complet al lui Paul Lambrino. Ce a făcut în tinerețe Al României Paul | Antena 312 lucruri despre prințul fugar Paul al României • Comisarul Moldovan, cel mai bun detectiv român, va pleca în Portugalia să-l caute pe fugarul Paul; • Se pare că prințul a fugit din țară ascuns printre covrigi într-o dubiță a patiseriei Paul; • Avocații contestă încarcerarea. Potrivit legii, prințul Paul trebuie închis în Turnul Londrei sau la Bastilia; • Ipoteză. Prințul Paul ar putea fi ascuns în criptă, într-unul dintre cavourile familiei; • Ultima dată a fost văzut călare pe o biserică, iar o femeie urla la el „Dă-te jos, bă, prinţule! Mă, omu’ paiangăn!“; • Ca să-l atragă înapoi în România, i s-a oferit titlul de Marchiz de Jilava şi un domeniu de 2 metri pătraţi; • Prințul Paul a fost dezmoștenit de Regele Mihai: „Cu urechile alea mici nu ai ce căuta în familia regală“; • În Franța sigur nu e ascuns, că acolo riscă ghilotinarea pentru faptele sale; • Se dă francez, dar când a auzit verdictul a înjurat ca un român sadea: „Băga-mi-aș sceptrul în voi!“ • Prințesa Lia, pe numele ei complet Răgălia Lambrino de Roumanie, a sunat-o pe Regina Elisabeta a Marii Britanii de pe număr ascuns, ca s-o roage să intervină; • Polițiștii au primit sarcina să pupe toate broașetele din jurul Bucureștiului, poate vreuna se transformă în prințul Paul; Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 18 decembrie.”Pentru că sunt stresați, judecătorii CCR primesc spor „de risc” și spor de „suprasolicitare neuropsihică””

Desktop Wallpapers Beagle dog Winter Snow AnimalsBuna dimineata intr-o zi de vineri, 18 decembrie! Vremea se va menține mai caldă decât în mod normal la această dată, dar va fi și în general închisă. În zonele joase de relief, pe spații mici, va fi ceață dimineața și noaptea, iar pe arii restrânse în sud-estul țării și doar izolat în rest se va semnala burniță sau ploaie slabă. În zona de munte înnorările vor fi temporare. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 2 și 10 grade, iar cele minime se vor situa între -4 și 6 grade. In Bucuresti vremea se va menţine închisă şi, trecător, vor fi condiţii de burniţă. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 5 grade, iar cea minimă, mai ridicată decât în mod obişnuit la această dată, va fi de 0 grade.

Testare coronavirusDorel Săndesc avertizează asupra raportărilor de infectări în scădere: „În realitate stăm foarte prost”  Dorel Săndesc, vicepreședintele Societății Române de Anestezie și Terapie Intensivă, avertizează că „nu e niciun motiv de optimism” în ceea privește raportările autorităților din ultimele zile, raportări care au indicat un număr în scădere a infectărilor cu coronavirus, potrivit Digi24. …. „Nu e niciun motiv de optimism. Situația este foarte serioasă și tot mai neclară, din perspectiva raportărilor care se fac”, susține Dorel Dăndesc. El susține că „se arată un număr care se menține la platou sau are tendința descendentă, dar nu se spune că această scădere a numărului de cazuri pozitive este corelată foarte bine statistic cu scăderea numărului de teste”. Scăderea numărului de teste este inexplicabilă într-o perioadă în care toate instituțiile, chiar și cele care se contraziceau înainte, toate țările insistă pe testare. Noi avem o capacitate mult mai mare de testare decât numărul pe care îl facem. Medicul ATI Dorel Săndesc: „Asta e periculos, poate induce ideea că e mai bine și induce tendința de relaxare a măsurilor de precauție din partea oamenilor. E periculos, pentru că în realitate stăm foarte prost. Integral: https://www.libertatea.ro

Rata infectare 17 decembrieCe face România în timp ce restul lumii se pregăteşte de valul 3 al pandemiei  Ţările din Europa şi din Asia se pregătesc de „Valul 3” al pandemiei de coronavirus, aşteptat să îţi facă simţită prezenţa după sărbătorile de iarnă. Germania şi Olanda au adoptat restricţii severe până în ianuarie, iar Lituania intră în caranntină naţională începând de astăzi, timp de 6 săptămâni. În România, autorităţile sanitare merg pe strategia carantinei zonale acolo unde se impune şi nu au anunţat măsuri noi…. „Valul 3 a debutat în Asia şi nu arată bine deloc. Să ne ferească Dumnezeu să ne prindă al treilea val într-un platou la peste 6.000 de cazuri pe zi, cum ne-a prins Valul 2 pe unul la peste 1.000 de cazuri pe zi. (…) Toata Europa se pregăteşte pentru Valul 3 şi închid tot ce pot, ca Valul 2 să fie cât mai jos când (următorul – n.r.) ajunge şi la ei. Numai noi stăm în larg şi ne mirăm ce i-a apucat pe proştii care fug din apă, deşi am depăşit de mult geamandura de 3 la mie”, a scris pe Facebook Octavian Jurma. Cercetătorul apreciază că, până acum, 15% din populaţia României a trecut prin boală, iar când Valul 3 al pandemiei va ajunge în ţară, 25% din români se vor fi infectat cu virusul SARS-CoV-2. „Spre exemplu, Coreea de Sud a intrat în stare de urgenţă când a depăşit 1.000 de cazuri pe zi, la o populaţie dublă faţă de România. Noi suntem relaxaţi când Bucureştiul produce singur mai multe cazuri decât toată Coreea de Sud. (…) Taiwan şi România au populaţii similare, dar abordări complet diferite faţă de epidemie. Taiwan a luat măsuri care îi permit să ţină epidmeia sub control pe termen lung, chiar şi în absenţa unui vaccin. Prin urmare, vor evita complet imunizarea de turmă. Romania, în schimb, şi-a lăsat deja 15% din populaţie pradă virusului şi pe când va începe vaccinarea în masă vom ajunge la 25%, chiar dacă rămânem în platoul ăsta post-electoral”, a mai scris Octavian Jurma. Incidenţă de peste 7 la mie în Bucureşti Potrivit datelor GCS, Capitala se menţine de luni bune pe primul loc în topul zonelor unde s-au întregistrat cele mai multe infectări noi. Ieri, autorităţile au raportat că 1.143 de bucureşteni au fost depistaţi pozitiv, iar Capitala a trecut, astfel, de incidenţă de 7/1.000 de locuitori în ultimele 14 zile. Dr. Beatrice Mahler, managerul Institutului „Marius Nasta” din Bucureşti, spune că din ce în ce mai mulţi pacienţi COVID-19 fac complicaţii chiar şi după ce s-au vindecat, astfel că ajung în secţiile non-COVID. „Dacă ne uităm la numărul total de cazuri da, suntem în scădere şi acest lucru ar trebui să ne relaxeze şi să ne bucure. Însă, dacă ne uităm la cazurile din terapie intensivă şi la decese şi dacă vă spun că la «Marius Nasta» lucrurile sunt extrem de dificil de manageriat la ATI (…), noi nu putem să ne gândim că urmează o perioadă uşoară, cel puţin pentru pentru spitalele din Bucureşti. Suntem la un număr mare de cazuri, putem externa extrem de puţini pacienţi. Formele din terapie intensivă care ajung să fie videcate necesită transfer la ATI non-COVID, pacienţii fac complicaţii, presiunea începe să fie mare şi pe celelalte secţii, care îi preiau pe aceşti pacienţi post-COVID. Este îngrijorător ce se întâmplă în Capitală”. Integral: https://adevarul.ro

Vaccin coronavirusArafat anunță creșterea numărului de testări rapide. Primele 300.000 de unități vor fi distribuite de mâine. Nu oricine poate fi testat Raed Arafat a făcut un anunț în premieră la Digi24. Numărul de testări din România va crește. Acestea sunt de tip rapid antigen, al cărui rezultat se poate afla în maximum 15 minute. România a contractat 3 milioane de unități, iar primele 300.000 încep să fie distribuite spitalelor de mâine, anunță șeful DSU. Arafat atrage însă atenția că testul antigen nu va fi făcut asimptomaticilor și nici nu se poate cere o ambulanță acasă pentru așa ceva. …. Asta înseamnă că la nivel de servicii de urgență – camere de gardă, spitale, poate chiar la nivelul serviciilor de ambulanță, posibiliatea de a testa și a obține un rezultat rapid va fi mult mai mare. Deci testarea va fi mai intensă, mai frecventă și mult mai mare, decât să recoltezi și să aștepți PCR-ul a doua zi, sau, uneori chiar a treia zi. În faza de test rapid antigen vei avea rezultatul în 15 minute. Până acum, testul rapid pe antigen trebuia să fie confirmat de un test PCR. Din ce știm, sunt discuții la nivelul Comisiei Europene de a recunoaște testul antigen rapid ca egal cu testul PCR, și să nu mai fie nevoie de confirmare. Integral: https://www.digi24.ro

MedicamenteCriza de medicamente se va agrava în România în următorii 5 ani. Dragoș Damian: Am încercat să aduc alternative, dar nu s-a acceptat  Bolnavii non COVID-19 au de suferit din cauza pandemiei, deoarece medicamentele pentru pacienții cu diabet, precum Siofor și Euthyrox, sunt de negăsit de luni în farmaciile din România. Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj, a declarat într-un interviu acordat Hotnews că aceste probleme nu vor dispărea nici în perioada următoare. Euthyroxul, folosit în afecţiuni ale glandei tiroide, lipseşte din farmacii din primăvară. Şi nu este singurul medicament greu de găsit. Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj, cel mai mare producător autohton de medicamente, și președintele Patronatului Producătorilor Industriali de Medicamente din România, spune că lista medicamentelor care nu se mai găsesc în farmacii este mult mai mare. „Criza de levotiroxină (Euthyrox): este oarecum unică, un fel de furtună perfectă cu 4-5-6 fronturi. Din 4 producători, a rămas unul, pentru că prețul aprobat în țară este nerentabil, probleme tehnologice, schimbarea protocolului și introducerea unei indicații care a făcut să crească consumul, pacienți care pe bună dreptate au făcut stocuri, pentru că au observat discontinuități, o birocrație extremă pentru a primi medicamentul gratuit, care a făcut să se vândă cu banii jos. În martie am arătat că pot aduce cantități nelimitate, dar că trebuie schimbată metodologia de preț – nu s-a putut. Am propus să aduc alternative liotironină, un produs interșanjabil – nu s-a acceptat”, a declarat Dragoș Damian pentru Hotnews. Fără Paracetamol în farmacii, 20 de țări din UE au raportat lipsa lui Chiar dacă mai rar, se întâmplă și la case mai mari. 20 de țări din UE au raportat, în ultimele luni, lipsa banalului Paracetamol, medicamentul cu cel mai mare deficit în pandemie, arată Dragoș Damian. …. Trei motive pentru care criza de medicamente se va agrava lipsa alinierii la nivelul UE a politicilor publice cu privire la medicamente. suprareglementări care s-au dovedit în timp inutile, păguboase, introduse fără perioade de tranziție sau întârzierea introducerii unor reglementări care să crească competitivitatea fabricilor din UE. reglementări fără viziune pe termen lung și cu consecințe transnaționale luate la nivelul guvernelor statelor membre. … „Fabricanții din țară nu au avut până în 2017 o platformă solidă de dialog cu politicienii, astfel încât nu este de mirare că nu au putut să fie un partener pentru a crea strategii politice. (…) Degeaba am arătat în ultimii 5 ani că în caz de forță majoră singurul partener rămân fabricile din țară, nimeni nu a ascultat ce spuneam. Degeaba am spus că România are o rată a importurilor de medicamente de 90%, ceea ce o face captivă și șantajabilă, nimeni nu a dat importanță. Nu a existat un interes real al autorităților de a comunica cu fabricanții de medicamente din țară, discuțiile din prezent sunt mai degrabă reactive la problemele lipsurilor de medicamente de după pandemie. Integral: https://www.libertatea.ro

Valer Dorneanu, Cristian Deliorga și Gheorghe Stan, membri CCRStatul la stat. Pentru că sunt stresați, judecătorii CCR primesc spor „de risc” și spor de „suprasolicitare neuropsihică”.Fiecare judecător al Curţii Constituţionale primeşte lunar două sporuri pentru acelaşi lucru. Mai exact pentru faptul că sunt… stresaţi. Primul se numeşte spor de risc şi suprasolicitare neuropsihică şi este de 5.660 de lei, brut. Al doilea, în valoare de 4.390 de lei, se numeşte spor pentru muncă în condiţii vătămătoare în care, din nou, este inclusă suprasolicitarea neuropsihică. Documentele oficiale arată că judecătorii se stresează cel mai tare pentru că… atenţie… sunt speciali şi unici. De asemenea, nivelul de stres creşte atunci când se întâlnesc cu oameni din alte ţări. … Dacă ar fi avut amabilitatea să ne asculte, l-am fi întrebat pe domnul judecător cât este de stresat. Şi nu este o glumă sau o ironie. Potrivit documentelor oficiale, judecătorii Curţii Constituţionale primesc, în fiecare lună, spor de stres. Şi nu unul, ci două. Să le luăm pe rând… Mai întâi, le intră în cont sporul pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică, pe care care îl primesc toţi magistraţii şi personalul din justiţie. Valoarea acestuia este de 25 la sută din indemnizaţia brută lunară. Cum un judecător CCR încasează un salariu de 29.269 lei brut, sporul ajunge la 5.660 de lei….Apoi, judecătorii CCR dar şi angajaţii instituţiei primesc un spor de 15 la sută din indemnizaţie pentru muncă în condiţii vătămătoare. Adică alţi 4.390 de lei pe lună. Iar aici apare surpriza: condiţii vătămătoare înseamnă inclusiv suprasolicitarea neuropsihică. Deci, pentru aceeaşi activitate şi acelaşi stres, primesc două sporuri. Nu li se pare nimic anormal. Ba, unii dintre ei au devenit brusc irascibili atunci când le-am solicitat un punct de vedere…. Judecătorii şi angajaţii Curţii sunt stresați pentru că „sunt speciali şi unici” Pentru a vedea ce îi stresează cel mai tare pe judecătorii CCR, am mers la Institutul de Cercetare Dezvoltare pentru Protecţia Muncii „Alexandru Darabonţ”. Personalul de aici a întocmit buletinul de expertiză în baza căruia judecătorii şi angajaţii Curţii primesc sporul pentru muncă în condiţii vătămătoare. Din document aflăm că judecătorii sunt stresaţi pentru că… atenţie… sunt speciali şi unici. Directorul institutului care a întocmit buletinul de expertiză pentru condiții vătămătoare: Nu ştiu să vă spun…  Doru Darabonţ: Nu, nu aş putea să fac o astfel de ierarhizare, să identific o instituţie mai puţin importantă… Prin faptul că este unică, prin faptul că are un specific al activităţii unic. Apoi, documentul oficial, arată că membrii Curţii Constituţionale se stresează atunci când întâlnesc alţi oameni care provin din medii culturale diferite. Iar când interlocutorii mai au şi funcţii importante în alte Curţi Constituţionale sau Curţi Supreme, stresul se poate amplifica…. Judecătorii au refuzat orice dialog în privinţa cumulării celor două sporuri pentru stres Specialiştii au mai identificat şi alţi factori care îi stresează pe judecători dar şi pe angajaţii Curţii: presiunea mediatică şi a opiniei publice, volumul crescut al activităţii, ritmul de lucru intens, complexitatea sarcinilor de serviciu, statul prea mult în faţa calculatorului sau dezechilibrul dintre muncă şi viaţă extraprofesională. De la înălţimea funcţiei pe care o ocupă, judecătorii au refuzat orice dialog în privinţa cumulării celor două sporuri pentru stres. Integral: https://www.digi24.ro

Targul de Craciun din CraiovaCum au rămas aleșii locali cu pensia specială: conexiunea la internet a picat în momentul votului Pensiile aleșilor locali au fost salvate în Parlament, după ce mai mulți deputați au reclamat faptul că nu au avut conexiune la internet chiar în momentul votului pentru abrogarea acestora. Singura soluție rămasă pentru abrogarea sau amânarea intrării în vigoare revine Guvernului, dar pentru aceasta este nevoie ca Executivul să aibă puteri depline. În acest moment, Nicolae Ciucă este premier interimar și nu poate da Ordonanțe de Urgență sau angaja răspunderea pe legea bugetului de stat. Pentru ca pensiile speciale ale aleșilor locali să nu intre în vigoare de la 1 ianuarie 2021 este obligatoriu ca până la sfârșitul anului să fie învestit în Parlament un Guvern cu puteri depline sau legea bugetului de stat să fie adoptată în forul legislativ. Aleșii locali trebuiau să beneficieze de pensie specială începând cu 1 ianuarie 2020. Prevederea apare în Codul Administrativ adoptat prin Ordonanță de Urgență de guvernul Dăncilă în vara lui 2019. La începutul acestui an, Cabinetul Orban a acceptat un amendament USR la legea bugetului de stat prin care se amână intrarea în vigoare a prevederii pentru un an. Dacă nu se ia o altă decizie în următoarele zile, pensiile aleșilor locali intră în vigoare de la 1 ianuarie 2021. Justificarea pentru menținerea pensiilor speciale: Internetul Un prim eșec s-a înregistrat în Parlament, unde un proiect care prevedea abrogarea acestor pensii nu a fost adoptat dintr-un motiv inedit. „Prima dată a fost pus pe ordinea de zi a Comisiei în 24 noiembrie, atunci am încercat în două rânduri să discutăm proiectul, dar din cauza lipsei cvorumului nu a fost posibil. În cursul zilei de ieri, în cadrul Comisiei de Administrație a fost pus acest proiect de lege. În momentul când s-a pus problema să se dea un vot pe acest proiect, nu s-a mai întrunit cvorumul, și am suspendat ședința. Pentru a avea cvorum este nevoie să fie prezenți 13 membri, inițial au fost prezenți 15, pentru ca în momentul votului să fie 11. Mulți colegi au specificat că nu au mai avut conexiune la internet și nu și-au putut exprima votul. Ieri a fost ultima ședință a comisiei din acest mandat”, a explicat situația președinta Comisiei de Administrație din Camera Deputaților, Angelica Fădor (PNL). Dacă proiectul primea ieri un raport din partea Comisiei de Administrație, el ar fi intrat la vot final în plen. PSD are 11 reprezentanți în Comisia de Administrație, PNL are cinci reprezentanți, USR și Pro România au câte doi deputați, iar PMP, UDMR și grupul minorităților naționale câte un membru…. La veniturile actuale pe care le încasează aleșii locali, un președinte de Consiliu Județean care are trei mandate poate avea o pensie specială de peste 10.000 de lei. Integral: https://romania.europalibera.org

Agenda Parlamentului European, săptămâna 26 iunie - 2 iulie - Centrul de informare Europe Direct BucurestiParlamentul European a aprobat bugetul UE pe următorii 7 ani și condiționarea accesului la fonduri de respectarea statului de drept Parlamentul European (PE) a aprobat, miercuri, următorul cadru financiar multianual (CFM), adică bugetul UE pe perioada 2021-2027. Votul PE confirmă acordul Consiliului European. Eurodeputații au negociat suplimentări bugetare pentru programe precum EU4Health (sănătate), Orizont (cercetare), Erasmus+ (educație). De asemenea, europarlamentarii au aprobat regulamentul menit să protejeze fondurile UE împotriva utilizării abuzive de către guvernele UE care încalcă principiile statului de drept. Noul buget a fost suplimentat pentru a finanța principalele programe ale UE cu 15 miliarde de euro. “Această creștere este rezultatul eforturilor de negociere ale Parlamentului de a stimula 10 programe emblematice ale UE în următorii șapte ani pentru a proteja mai bine cetățenii în contextul pandemei de COVID-19, pentru a oferi oportunități generației următoare și pentru a conserva valorile europene. Datorită acestui compromis, în termeni reali, Parlamentul European triplează pachetul financiar pentru EU4Health, asigură echivalentul unui an suplimentar de finanțare pentru Erasmus+ și se asigură că finanțarea cercetării va continua să crească….. În ceea ce privește cheltuielile aferente fondurilor de redresare UE (New Generation EU), Parlamentul a asigurat reuniuni periodice între cele trei instituții pentru a evalua execuția fondurilor puse la dispoziție în temeiul articolului 122 din Tratatul UE, conform comunicatului. “Aceste fonduri excepționale, furnizate în afara bugetului obișnuit pentru relansarea economiei puternic afectate de pandemie, vor fi cheltuite în mod transparent, iar Parlamentul, împreună cu Consiliul, va verifica orice abatere de la planurile convenite anterior”, mai arată sursa citată…. Guvernele care încalcă statul de drept riscă să piardă accesul la fondurile UE Europarlamentarii au mai adoptat, miercuri, regulamentul prin care plățile din bugetul UE pot fi blocate pentru țările în care încălcările constatate ale statului de drept compromit gestionarea fondurilor europene, potrivit unui comunicat de presă. UE dă asigurări că beneficiarii finali nu vor fi afectați. „Am reușit. Acum este lege. Nicio declarație unilaterală nu poate schimba acest fapt. Regimul condiționalității ne va permite să examinăm planurile suspecte de aplicare a fondurilor UE împotriva valorilor UE”, a declarat coraportorul Petri Sarvamaa (PPE, Finlanda). „Din partea Parlamentului, ne-am asigurat că toate aspectele necesare au fost incluse în regulament și că textul rămâne intact. Așteptăm ca Comisia, în calitate de gardian al tratatelor, să înceapă în mod independent punerea în aplicare a acestui regulament de la 1 ianuarie 2021. Europenii așteaptă acest lucru”, a adăugat acesta. „UE nu este o instituție à la carte, unde vă puteți păstra drepturile, dar nu vă îndepliniți obligațiile. Este o comunitate bazată pe valori comune pe care statele membre și cetățenii trebuie să le susțină. Mecanismul care leagă bugetul UE de respectarea statului de drept, adoptat astăzi, reprezintă o realizare majoră pentru Parlament”, a declarat coraportorul Eider Gardiazabal Rubial (S&D, Spania). Integral: https://www.digi24.ro

Cum să economisești bani dacă ești obligat să te încălzești cu reșoul în priză, iar prețul electricității poate să crească oricâtIulian Anghel, editor politic ZF: Atâta vreme cât jumătate din Bucureşti tremură în case, nu puteţi să vorbiţi de negocieri politice “în beneficiul poporului” …. Înainte de a mă omorî COVID-19 mă omoară frigul din casă. În vreme ce, cu două pulovere pe mine, eu scriu despre cât de nefericit este ministrul de finanţe, Florin Cîţu, că, bietul, este răstignit a doua oară pentru că nu-l lasă partidul să fie prim-ministru, după ce chiar partidul l-a propus pentru această funcţie. Jumătate din Bucureşti nu are apă caldă şi căldură, în plină iarnă, de două săptămâni, iar eu reproduc ca prostul spusele ministrului de finanţe, anume că “avansează cu proiectul de buget” pentru 2021. Şi stau şi mă întreb: măi, ori sunt ţicnit de-a dreptul, de mic, ori febra mi-a luat minţile? Sunt unul dintre cei care cred că descentralizarea este bună. Că aşa am văzut la alţii – în Franţa, în Italia, în Germania. Mie însă descentralizarea asta mi-a adus frig în casă. Fostul primar general al Capitalei, cel care, astă-vară, împărţea vouchere pentru plimbări prin Grecia, şi-a pus coada pe spinare şi se pregăteşte să-şi ia postul de senator că, deh, voinţa poporului trebuie respectată…. Actualul primar, ca mortu-n păpuşoi, dă din plisc, cu capu-n pământ: sunt 100 de metri de conductă ce trebuie schimbaţi. Păi voi nu puteţi schimba 100 de metri de conductă în două săptămâni – mai ales că vremea este bună -, dar veniţi să-mi povestiţi cum veţi răsturna voi lumea după ce aţi scăpat de zgripţuroaică? Jumătate din Bucureşti, aproape, nu are apă caldă şi căldură de două săptămâni. Nimeni din RADET nu a fost însă dat afară, nimeni de la Elcen, nimeni din cei care ridică salarii de mii de euro pe lună nu a răspuns pentru această situaţie. Pentru oamenii bătrâni care îngheaţă în case şi care se îmbolnăvesc pentru că nu au 500 de lei pentru un calorifer electric, pentru copii care se îmbolnăvesc – nimeni nu a dat socoteală. Iar eu scriu despre negocierile de la Cotroceni, despre funcţiile disputate în Parlament, despre Iohannis, despre Orban şi Cîţu. Totul “în beneficiul poporului”, cum spune şeful paltonului izbit de capota maşinii. “N-au venit la vot că n-au spirit civic!” Auzi! Nu au venit pentru că prin tot ce faceţi – voi, aleşi de popor, cu toţii -, distrugeţi încrederea în democraţie, în loc să o consolidaţi. Integral: https://www.zf.ro

citu-orban-conferinta-inquam-calin (1)Disperarea ultimului tren. Sau cum și-a dat seama Orban că a ajuns departe de cămară, iar acum vrea înapoi Plătim în aceste zile de confuzie politică oalele sparte acum un an de încăpățânarea președintelui Iohannis. Strateg peste măsură de limitat, în ciuda faptului că se joacă toată ziua cu rachetuțele cumpărate fără rost din SUA și că îi plac fanfarele militare, caută compania generalilor și ar defila el însuși pe sub Arcul de Triumf de trei-patru ori pe zi, Klaus Iohannis a grăbit fără nici un sens lucrurile, așa cum a făcut-o și în 2015. La finalul lui 2019, chiar înainte de a-și reînnoi mandatul prezidențial, Klaus Iohannis a tras cu dinții să aducă la putere un guvern PNL. Cu un an înainte de alegerile parlamentare. Chiar calculele de atunci erau hazardate. Alegerile anticipate pe care și le dorea Klaus Iohannis erau prea puțin probabile. Procesul este îndelungat, greoi, frizând imposibilul. Și cum la omul sărac în idei nici boii nu trag, s-a dovedit că mișcarea din octombrie-noiembrie 2019 a fost una complet neinspirată. Peste guvernul PNL al președintelui Iohannis a năvălit, complet pe neașteptate, pandemia, reducându-i vizibil șansele unui rezultat bun la alegerile parlamentare. Oricum, ideea de a întrerupe prematur un ciclu electoral s-a dovedit, de fiecare dată, una extrem de proastă. În acest caz, ideea a fost una catastrofală. Dacă PSD ar fi rămas la guvernare până în decembrie 2020, cu toate pomenile electorale pe care le-ar fi comis în acest an, cu milioanele de euro băgate în consultanți străini și cu zecile de milioane băgate în campania electorală, ar fi avut toate șansele să aibă scorul electoral al AUR. …. Nerăbdarea președintelui (care s-a grăbit cu un an, absolut inexplicabil), susținută însă și de lăcomia activului înfometat de partid, au erodat PNL extrem de rapid. Angajările fără număr în administrație (până în luna martie, acceptarea oficială a pandemiei, numărul bugetarilor angajați crescuse cu peste 5.000, în majoritatea lor membri de partid recompensați prematur), amplificate, în vremea pandemiei, de achiziții dirijate către firmele de casă, licitații dubioase și promisiuni (măști de protecție pentru persoanele defavorizate, tablete pentru elevii fără posibilități) neonorate și aroganța emanată din toți porii, toate acestea au fost ingredientele unei prăbușiri extrem de rapide. …. Președintele, care a stat tot acest an numai cu sondajele în față, cotind stânga sau dreapta în funcție de tendințele indicate de sociologi, a realizat că singura soluție pentru ca PNL să nu ajungă irelevant electoral o reprezintă alegerile ținute cel mai târziu în decembrie. Amânarea lor, chiar justificată de numărul mare de infectări zilnice, ar fi dus PNL la un scor aproape necuantificabil. S-au manipulat date, s-au căutat variante de a băga pandemia sub preș pentru ca aceste alegeri să aibă loc. Și totuși, PNL nu a câștigat. Ba chiar, am putea spune, a pierdut destul de dureros. În aceste condiții, ceea ce se întâmplă în PNL, mișcările aiuristice ale lui Ludovic Orban, modul în care nu se agață de funcții cramponându-se de ele, au o singură explicație. Atunci când i-a primit la Cotroceni pe membrii primului guvern Orban, ca să depună jurământul, în seara zilei de 4 noiembrie 2019, Klaus Iohannis a inaugurat, zâmbind, calea ferată pe care a pornit ultimul tren al PNL. Putea fi un tren al bunăstării, un TGV al modernizării României. S-a dovedit însă că este mai apropiat de trenurile foametei, un tren al disperării. Acest tren încă circulă. PNL încă are șanse să ajungă la resurse, la bani, la funcții. Dar sunt ultimele sale șanse. Nu pentru următorii patru ani, ci pentru totdeauna. Integral: https://www.libertatea.ro

TineriRomania are doar o universitate în top 50 QS al universităților din Europa Emergentă și Asia Centrală și încă cinci în top 100. Polonia ocupă 17 locuri în top 100, Cehia – 10, Ungaria – 7 19 universități românești, în frunte cu Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, se regăsesc în cea mai nouă ediție a clasamentului universităților din Europa Emergentă și Asia Centrală, publicat de QS. UBB este singura universitate românească din top 50, clasamentul mai având cinci universități locale în top 100 și șase în intervalul 101-200, tot ranking-ul cuprinzând 400 de instituții de învățământ superior din regiune. QS precizează că este vorba despre cel mai extins clasament pe care îl realizează pentru această regiune și că aproape jumătate dintre universitățile incluse provin din două țări: Rusia și Turcia. România se numără printre țările cu o prezență considerabilă, ca număr de instituții, alături de Kazahstan, Polonia, Ucraina, Republica Cehă și Ungaria….. Cea mai bine poziționată universitate din Turcia ocupă locul 11, din Kazahstan – locul 19, din Lituania – locul 20, din Ungaria – locul 24, din Belarus – locul 25, din Slovenia – locul 30, din Ucraina – locul 33. Dincolo de pragul de 40 stabilit de România, prin cea mai bine poziționată universitate a sa, se numără Letonia (cea mai bună poziție – 41), Croația (47), Bulgaria (48), Slovacia (51), CIpru (55), Serbia (60). În top 100, Polonia are 17 universități, Ungaria – 7 (din care 4 în top 50), Republica Cehă – 10. Toate trei universitățile din Estonia, țară cu aproximativ 1,3 milioane de locuitori care apar în clasament sunt în top 100. Integral: https://www.edupedu.ro

Daniel Funeriu | Politic | Ziare.com | MobileDaniel P. Funeriu: Văd că lucrurile încep să se focalizeze pe posturile de vicepremier. Să vă explic care e, de fapt, povestea cu vicepremierii. Sunt trei scenarii: 1) vicepremier e o persoană, adesea un politruc, căreia trebuie să i se dea o consolare. Fără competențe tehnice certe, adesea cu ambiții mai mari decât îi poate duce creierul, respectivul mai mult încurcă miniștrii, reușind cel mult să bruieze fluxul decizional. Apar conflicte cu miniștrii, vicepremierul reorientându-se repede înspre “efecte de anunț”: vom face aia, vom da bani acolo, vom drege aialaltă. Doar că nu are buget, nu are pârghii decizionale și atunci încearcă alianțe cu anumiți miniștri în detrimentul altora. În final iese o cacofonie. De evitat. 2) Vicepremierul e o persoană respectată politic, cu competențe în domeniile coordonate. Adesea reprezintă partidul minoritar în coaliție. A fost cazul lui Markó Béla, un om de mare calitate și profunzime, care mi-a fost vicepremier. M-am înțeles perfect cu el, diferențele le tratam cu seriozitate. A fost de mare ajutor când mă susținea. Are mari merite în tecerea Legii 1/2011. Prezența unor vicepremieri respectați politic și cu foarte bune competențe tehnice, care conduc și un minister de linie, e o soluție viabilă, chiar utilă, atâta timp cât premierul are o mai mare greutate politică decât ei: chemat să arbitreze când sunt divergențe, trebuie să aibă autoritatea să o și facă. E o soluție bună când e nevoie de reforme mari. 3) Vicepremierii sunt liderii partidelor care compun alianța. Este, în opinia mea, o autostradă înspre haos. Premierul va fi permanent înghesuit între cererile găștilor din parlament, al căror avocat devine, inevitabil, vicepremierul șef de partid. Certuri zilnice, soluții luate la cel mai mic numitor comun, un premier de paie “nu faci cum vrem noi, zbori”. Eu nu vreau să avem premier un dăncil sub perfuzie de la trei dragni. Integral: https://www.facebook.com

Infantilizarea politicienilor. Despre sceneta cu Orban, setosul de putereSă mă ierţi şi să mă iubeşti ….În cap cu mătrăşitul lor premier, PNL-liştii s-au prezentat la raportul pe unitate de la Cotroceni sub lozinca zilei, să mă ierţi şi să mă iubeşti!!! Să ne ierţi că dederăm în gropi şi pierdurăm alegerile pe care le-am şi le-aţi anunţat din vreme cîştigate la scor de maidan în faţa unui PSD care ar fi trebuit acum să zacă spart în mii de cioburi la contactul cu realitatea dură a voinţei electorale. Să ne iubeşti, că dacă nu pe noi, copiii tăi de suflet, atunci pe cine? Şi, dacă nu acum, la greu, atunci cînd? “La colţ cu genunchii pe coji de nucă”, a venit replica scrîşnită printre dinţi a “Împăratului” care le-a dat în cap cu propunerile lor de premier şi preşedinte al Camerei Deputaţilor, aşa demonstrativ, ca să înţeleagă odată şi ei pe ce lume se află. Alt partid, aceeaşi lozincă. Cu acelaşi tupeu caţavencian, PSD-ul s-a dus la Cotroceni cu năframa-n vîrf de băţ, inscripţionată cu vorbele de aur: să ne ierţi, chiar dacă nu poţi mata acuşi în grabă să ne şi iubeşti. Să ne ierţi, adică, de pedeapsa celor şapte plăgi pe care ni le-ai hărăzit la mînie şi să ne îngădui dacă nu la frîiele puterii, atunci măcar în preajma ei, suficient de aproape să ne putem îndestula, noi şi neamurile noastre, fiecare după puteri, pînă la alegerile viitoare. Avem şi premier, cu ştaif şi scîrţ la pantof, omologat Bruxelles, dacă e nevoie, ba chiar şi variantă pentru guvern de mare coaliţie… evident, naţională! Suficient să facem un mic efort anamnetic şi imediat ne vin în minte timpurile şi soluţiile politice din vremurile cînd stăteam cu PNL-ul la masa guvernării fără nici o piedică ori oprelişte doctrinară….. Preşedintele Iohannis nu are alt punct de sprijin în universul său politic, decît PNL-ul. Vinovat de eşecul electoral este şi Preşedintele, nu doar conducerea şi maşinăria partidului, iar el ştie asta, chiar dacă nu îi vine deloc uşor şi la îndemînă să o recunoască cu glas tare. Şi de la PSD ar avea Preşedintele Iohannis de cumpărat ceva indulgenţe, după campania de obidire la care i-a supus, nu de alta, dar acum este la mîna lor, nu neapărat în sensul că ar fi obligat să le facă toate voile şi fără de voile, doar cît să nu poată să facă mai nimic fără sprijinul şi voturile lor din Parlament. Nu mai spun de norul negru şi ameninţător al suspendării de care Omul din vîrful dealului se teme mai tare ca dracu de tămîie. Să vă spun sincer, o asemenea unire în cuget şi simţiri nu cred că a mai cunoscut viaţa politică a României nicicînd, de la marea frăţietate dintre Traian şi Decebal şi pînă azi. Se vede treaba că nu doar Jupiter şi Saturn se aliniază din cînd în cînd, din perspectiva planetară a Pămîntului, ci şi liniile de forţă ale cîmpului politicii. Eu unul mă aştept la mari surprize şi înfăptuiri, mai ales că Venus se află în casa a cincea, în opoziţie directă cu Nubiru, pe direcţia transpoziţionară care leagă Soarele nostru Negru cu Albaran. Integral: https://www.bursa.ro

Elon Musk Says Adopting These 3 Simple Steps Has Helped Produce His Success | Inc.comOrban vrea să negocieze cu Elon Musk ce funcții primește PNL în Tesla România Liderul PNL, Ludovic Orban, n-a fost astăzi dimineață la o nouă rundă de negocieri politice deoarece a participat la o întâlnire cu un investitor american, Elon Musk, pentru a discuta detaliile referitoare la deschiderea unei fabrici Tesla în România…..Acesta a dat asigurări că PNL are oameni competenți și pregătiți să ocupe aceste funcții deîndată, dacă este nevoie. Ludovic Orban a atras atenția partenerului american privind grila de salarizare și că, în privința salariilor pentru cei numiți politic România nu este o țară de lumea a treia, dimpotrivă. În plus, a menționat că el a terminat TCM-ul la Brașov și se pricepe la mașini și curent electric, mai ales că a lucrat doi ani la Izolatorul Târgu Secuiesc înainte de ’89. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »