Buna dimineata intr-o zi de marti, 29 decembrie! Vremea se va încălzi semnificativ, devenind caldă pentru această dată, dar va fi vântoasă în zona de munte, unde rafalele vor depăși temporar 60…80 km/h, iar pe crestele Carpaților Meridionali 100…130 km/h, spulberând zăpada depusă anterior. Intensificări ale vântului vor fi și în celelalte regiuni, cu viteze de 45…55 km/h, iar spre seară și noaptea în Banat și Crișana, se vor depăși local 65…70 km/h. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare și ploi locale mai ales sub formă de aversă, ziua în est, sud-est și izolat în rest. În zona montană cantitățile de apă vor mai depăși izolat 15 l/mp, iar la altitudini de peste 1700 m se vor semnala precipitații mixte. Temperaturile maxime se vor încadra între 6 și 15 grade, izolat mai ridicate în sudul Munteniei și al Dobrogei, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între 0 și 9 grade. In Bucuresti temperatura maximă va fi în jur de 13 grade, valoare cu mult mai ridicată decât în mod normal la această dată. Minima termică va fi de 3…5 grade. Noaptea vor fi condiții de ceață.
Să ne luăm viața înapoi! Festivismul de tip comunist care a întâmpinat primele doze de vaccin antiCovid în România, discursurile demnitarilor și grija lor de a băga capul în poza momentului nu cred că ajută campaniei de vaccinare. Pentru mulți dintre oameni genul acesta de manifestări publice aruncă mintea în vremuri în care festivismul acoperea monstruozități, iar versiunea autorităților era ultima credibilă. Așa cum nu cred că o ajută nici bășcălia groasă la adresa nu atât a antivacciniștilor – ei cred că nu pot fi convinși cu argumente – ci la adresa scepticilor, care au întrebări, care sunt bombardați de conspiraționisme, pentru care cuvinte precum “ARN mesager” sunt doar un nou mister periculos, spre deosebire de Covid, care devine deja unul cumva banalizat. Așa cum nu cred că ajută campaniei de vaccinare prăbușirea numărului de testări zilnice și, de aici, inevitabil, a numărului de pozitivi. Avem o capacitate de testare zilnică de 50 de mii de probe, în noiembrie se lucrau în jur de 35 de mii de probe/zi, acum avem zile cu 4.000 de teste zilnice. Cei care cred în relevanța acestor numere zilnice pot considera că pandemia trece miraculos în România și fără vaccin, deci de ce ne-am mai vaccina? Cei care nu cred și consideră că numerele sunt decuplate de evoluția reală a epidemiei consideră că sunt mințiți, deci de ce nu s-ar considera mințiți și în privința vaccinului?… Nu am niciun motiv rațional să cred în “războiul ocultei mondiale cu pământenii”, am înțeles de ce ARN mesager din vaccin nu poate avea nicio legătură cu ADN-ul nostru, am înțeles care sunt efectele adverse posibile și magnitudinea lor. Chiar și medicii care se opun nu sunt infecționiști sau microbiologi, ci de alte specialități și cei mai mulți sunt genul care susțin, de exemplu, că astmul bronșic se vindecă cu miere de albine (nu, din păcate nu e o glumă, am citit asemenea postări medicale). În rest, specialiștii recunoscuți ai lumii și ai României, autoritățile în domeniu din SUA, UE, Marea Britanie, Israel etc. considera că vaccinul este sigur…… Și am să vă aduc aminte un episod recent. În 2008, în România a eșuat campania de vaccinare cu singurul vaccin împotriva cancerului. Vaccinul antiHPV. Am auzit atunci aceleași teze: că nu e suficient testat, că în 5 ani vor apărea nu stiu ce efecte adverse apocaliptice. Au trecut de atunci nu 5, ci mai mai bine de 10 ani. Efectele apocaliptice ale vaccinului antiHPV nu au apărut. Vedem însă efectele apocaliptice ale nevaccinării: România este țara europeană cu cea mai mare mortalitate provocată de cancerul de col uterin. Asta în timp ce, spre exemplu, în Australia, care a reușit campania în 2007, cancerul de col este eradicat. Integral: https://spotmedia.ro
Marea Britanie. Teste pe un medicament pentru imunitate imediată Oamenii de știință britanici experimentează un nou medicament, care ar putea împiedica persoanele care au fost expuse la COVID-19 să dezvolte boala, relatează “The Guardian”. O astfel de terapie cu anticorpi ar conferi imunitate imediată și ar putea fi administrată ca tratament de urgență pacienților spitalizați sau categoriilor de risc. Medicamentul a fost dezvoltat de University College London Hospital (UCLH) și AstraZeneca. Echipa speră ca studiul să demonstreze că acest cocktail de anticorpi protejează împotriva coronavirusului pentru o perioadă cuprinsă între 6 și 12 luni. Dacă va fi aprobat, tratamentul va fi administrat pacienților care au fost expuși la COVID-19 în cele opt zile precedente. Ar putea fi disponibil începând din martie-aprilie. Studiul implică UCLH, diferite alte spitale britanice și o rețea de 100 de centre din întreaga lume. Protecția imediată pe care medicamentul o promite, ar putea juca un rol fundamental în reducerea impactului virusului, până când toată lumea va fi vaccinată, relatează ziarul britanic. „Avantajul acestui medicament este că îți oferă anticorpi imediat. Integral: https://evz.ro
Întrebări şi răspunsuri legate de vaccinurile BioNTech şi Moderna..… Două vaccinuri împotriva coronavirusului sunt în prezent în centrul atenţiei, în UE şi SUA: substanţa produsă de BioNTech-Pfizer şi cea a companiei Moderna. În paralel, vaccinurile altor producători sunt pe punctul de a primi autorizaţie. O întrebare frecventă în această fază de început a campaniilor de vaccinare se referă la diferenţa dintre cele două seruri existente. Ambele sunt vaccinuri tip ARNm. Acestea înmulţesc proteinele individuale din celulele umane, care sunt tipice pentru virus. Corpul răspunde prin producerea unei reacţii imune. Principala diferenţă dintre cele două vaccinuri este că vaccinul Moderna poate fi păstrat într-un frigider normal de uz casnic timp de până la 30 de zile, nefiind nevoie de răcirea la -70 grade, cum este cazul vaccinulului BioNTech-Pfizer. Acesta din urmă poate fi depozitat la frigider după procesare, dar trebuie apoi utilizat în termen de cinci zile. De ce trebuie administrate unele vaccinuri în centrele de vaccinare sau de către echipele mobile în căminele pentru vârstnici? Aceasta este singura modalitate de garantare că vaccinul BioNTech congelat este depozitat corespunzător şi apoi administrat în cel mai scurt timp. Dintr-o porţie de vaccin, specialiştii obţin cinci doze. Acesta este şi motivul pentru care medicii de familie nu pot inocula acest vaccin persoanelor în vârstă care trăiesc singure în timpul vizitelor la domiciliu. Sistemul centrelor de vaccinare ajută totodată la administrarea vaccinului celor care au cea mai mare nevoie de vaccin. Când trebuie făcută a doua vaccinare? Cele două vaccinări trebuie administrate la o distanţă de trei săptămâni (în cazul vaccinului BioNTech: între 17 şi 21 de zile). A doua vaccinare este posibilă şi după expirarea acestei perioade, dar trebuie administrată cât mai curând posibil. Se poate utiliza un alt vaccin pentru a doua vaccinare? Nu, pentru prima şi a doua vaccinare trebuie administrate numai acele vaccinuri care au fost recomandate de producători şi autorităţile de reglementare. Nu există informaţii sau teste în legătură cu utilizarea de vaccinuri diferite, aşa că nimeni nu ar trebui să îşi asume riscuri. Ar trebui să mă vaccinez dacă am avut deja Covid? Oricine a supravieţuit unei infecţii cu virusul poate şi ar trebui să se vaccineze. Nu este sigur că o infecţie care a fost depăşită oferă o protecţie suficientă împotriva unei recontactări a virusului. Au fost consemnate cazuri, e drept mai rare, de reinfectare cu SARS-CoV-2. Cu toate acestea, medicii nu au voie să vaccineze pe nimeni care traversează boala Covid, gripa sau alte răceli asociate cu febră. În acest caz, vaccinarea trebuie administrată numai atunci când pacientul este din nou sănătos. Acelaşi lucru se aplică şi oamenilor aflaţi în carantină ca urmare a contactului cu cineva infectat. Aceştia trebuie vaccinaţi numai după încheierea perioadei de carantină. Dacă sunt deja infectaţi, vaccinarea ar veni oricum prea târziu. Cât va dura vaccinarea tuturor? Vor trece ani până la vaccinarea întregii lumi împotriva coronavirusului. Chiar şi în ţările industrializate, foarte dezvoltate, va dura cel puţin până în 2022 până când le vine rândul celor dornici de vaccinare. Să luăm exemplul Germaniei: autorităţile sanitare se aşteaptă ca 13 milioane de doze de vaccin BioNTech să poată fi inoculate în primul trimestru al anului viitor. La două vaccinări pro persoană, nici măcar nu este suficient pentru o zecime din populaţie. Deşi vor fi aprobate tot mai multe vaccinuri, acest lucru nu va schimba situaţia fundamental. Totuşi, până în vara anului 2021, ar putea fi posibilă protejarea celor mai vulnerabile categorii de persoane: vârstnicii şi pacienţii cu afecţiuni preexistente. Integral: https://adevarul.ro
Pandemia de COVID-19. De ce noua tulpină de coronavirus este atât de infecţioasă … Oamenii de ştiinţă britanici au descoperit că noua tulpină de coronavirus este mai infecţioasă pentru copii din cauza particularităţilor pătrunderii în corp. Profesorul Wendy Barclay de la Imperial College din Londra a explicat că versiunea anterioară a virusului se lega mai greu de receptorul ACE2 şi să pătrundă în celule. Astfel, adulţii cu o cantitate mai mare de ACE2 în nas şi gât au devenit o ţintă mai uşoară pentru virus, iar copiii au fost infectaţi mai rar. ”Este mai uşor pentru noua tulpină a virusului să facă acest lucru şi, prin urmare, copiii pot fi la fel de sensibili la acest virus ca şi adulţii”, a spus Barclay. Ea a explicat că acest factor ar putea fi principalul motiv pentru răspândirea mai rapidă a noii tulpini de coronavirus. Aşa cum au afirmat anterior medicii britanici, noua tulpină este cu 70% mai infecţioasă şi se răspândeşte mai repede. Cu toate acestea, oamenii de ştiinţă nu au putut aduce dovezi că aceasta este mai letală sau că ar provoca o evoluţie mai severă a bolii. Acest tip de coronavirus a fost deja găsit în cel puţin 10 ţări. Noua tulpină a coronavirusului descoperită în Marea Britanie a fost detectată la două persoane care au ajuns în Norvegia din Regatul Unit, a anunţat Institutul Norvegian al Sănătăţii Publice, relatează Reuters. Integral: https://adevarul.ro
Avocatul Poporului cere șefului DSU și MS clarificări despre lipsa de personal în ATI Avocatul Poporului s-a adresat Ministerului Sănătății și spitalelor care asigură asistența medicală a pacienților testați pozitiv cu SARS-CoV-2 în faza I și faza a II-a și spitalelor de suport-COVID, pentru a obține o imagine de ansamblu a situației cu care se confruntă medicii care lucrează în aceste unități sanitare. Avocatul Poporului reamintește că în 11 noiembrie a primit un răspuns din partea MS că detașările de personal medical de la secții mai puțin aglomerate sau de la alte spitale au fost dispuse în baza Ordinului Comandamentului Acțiunii – Secretar de stat, Șef al Departamentului pentru situații de urgență, iar această statistică nu se află la nivelul Ministerului Sănătății. „Cu privire la demersurile efectuate la cele 185 de spitale care asigură asistența medicală pacienților testați pozitiv cu virusul SARS-CoV-2 în faza I și în faza a II-a și spitalele de suport COVID, până la data formulării prezentei adrese, s-a primit un număr de 94 de răspunsuri”, arată Avocatul Poporului, citat de Mediafax. Dintre spitalele care au răspuns solicitării Avocatului Poporului, 11 spitale au transmis că se confruntă cu o situație dificilă, iar între problemele reclamate se remarcă faptul că gradul de încărcare al medicilor este o problemă reală și de actualitate atât din punct de vedere al răspunderii profesionale, cât și a suprasolicitării fizice și psihice……Astfel, Avocatul Poporului solicită clarificarea unor aspecte precum: câte cereri de detașare au fost solicitate de către spitale și câte dintre acestea au putut fi soluționate favorabil, care este deficitul de medici ATI la nivel național și județean la această dată (defalcate pe fiecare județ în parte), câți medici încadrați la Compartimentul Suport COVID-19 în cadrul secției Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului de Urgență „Profesor dr. Dimitrie Gerota” București au fost detașați prin ordin al șefului DSU, la unitățile sanitare publice cu deficit de personal, în vederea gestionării cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 și dacă a fost asigurată / bugetată de către Ministerul Sănătății suma necesară plății indemnizației de detașare în cuantum de 50% din salariul de încadrare și a diurnei zilnice de 25% din salarul de încadrare, pe perioada detașării. Integral: https://www.rfi.ro
Un sfârșit de an cu accentuarea recrudescenței mortalității prin Covid-19 ….. Numărul total al deceselor înregistrate în luna octombrie a cunoscut o ascensiune surprinzător de mare ajungând la 27491, fiind cu 25 la sută mai mare comparativ cu numărul din luna anterioară și cu nu mai puțin de 30 la sută față de numărul deceselor din aceeași lună a anului trecut. Institutul Național de Statistică (INS) ne oferă în premieră în Comunicatul din 10 decembrie asupra mișcării naturale a populației informații extrem de utile asupra datelor din luna octombrie, precizând că din cele 27491 decese înregistrate aproape 1200 au avut loc în luna septembrie iar în jur de 500 în luni mai vechi. Urmărind aceleași două date în lunile anterioare din acest an constatăm că cele două valori sunt aproape constante în toate lunile anului, ceea ce ne duce la aprecierea că în datele înregistrate în luna noiembrie vom găsi cca 1200 de decese care au avut loc în luna octombrie și alte cca 500 în luni anterioare. Cu alte cuvinte, cifra pentru luna octombrie poate fi luată în considerare ca atare și vorbim deci de o majorare importantă autentică a numărului de decese. Privind în urmă în publicațiile demografice ale INS găsim un număr de decese de 27 de mii doar în lunile ianuarie 2000, decembrie 2003 și ianuarie 2019, luni de iarnă în care condițiile meteo își pun vizibil amprenta pe mortalitatea populației. Cel mai mare număr de decese în luna octombrie s-a înregistrat în anul 1997 – aproape 24 de mii. Ascensiunea considerabilă a numărului de decese în luna octombrie ridică in mod firesc întrebarea cum și prin ce mecanism s-a produs majorarea. Nu am putea vorbi de impact al vremii, dar putem vorbi de două potențiale surse. Numărul de decese provocate de virus s-a majorat semnificativ în luna octombrie, ajungând la 2140 (1204 în luna anterioară) iar proporția în ansamblul deceselor a ajuns la aproape 8 la sută, valoare care confirmă o contribuție în progres a deceselor prin virus la creșterea numărului total de decese. Sursa majoră a creșterii numărului de decese nu poate fi însă decât creșterea mortalității prin alte cauze de deces în contextul marilor dereglări, disfuncționalități și restricții la internări și tratamente în spitale. Nu ar trebi să subestimăm efectele psihologice negative ale măsurilor restrictive, ale izolării îndeosebi, în agravarea unor patologii. Majorarea considerabilă a numărului de decese în luna octombrie a determinat în mod automat creșterea ratei mortalității generale, de la 13-14 decese la 1000 de locuitori în lunile anterioare la 17 la mie. Este un nivel foarte ridicat și el trebuie plasat alături de o rată a natalității de numai 10 la mie pentru a-i vedea semnificația din perspectiva dimensiunii scăderii naturale a populației. În figura 1 poate fi examinată evoluția paralelă a mortalității generale pe luni în anii 2019 și 2020, ascensiunea curbei în acest an după luna mai fiind fermă iar decalajul în accentuare masivă……Curba ratelor de mortalitate pe zile în populația infectată în perioada 15 octombrie 16 decembrie marchează (și) în țara noastră o creștere, survenită după data de 7 noiembrie (figura 2) , mai târziu în raport cu alte populații europene dar așezându-se peste valori mai ridicate decât în cele mai multe dintre țări în luna octombrie și în primele săptămâni ale lunii noiembrie, ceea ce duce la o rată de mortalitate la 1000 de persoane infectate, cazuri noi, în întreaga perioadă de după 15 octombrie, printre cele mai mari în Europa……Nu sunt publicate date asupra distribuției pe vârste a deceselor prin coronavirus pentru a se putea determina contribuția acestor decese în evoluția mortalități și în regresul speranței de viață. Un exercițiu de analiză demografică cu instrumente adecvate ne oferă însă, indirect, o astfel de informație. Este cea din figura 4.2., prezentând reculul pe vârste în valoare relativă (în %) al speranței de viață la naștere în luna octombrie 2020 față de aceeași lună a anului trecut și datele atestă un regres considerabil mai mare al speranței de viață la vârstele avansate. Acest regres nu poate proveni decât dintr-o majorare consistentă a numărului de decese la vârstele respective, fără a ști dacă majorarea este la decesele pin virus sau prin alte cauze de deces. Proporția deceselor prin coronavirus la vârstele de 60 ani și peste reprezenta 84 la sută din ansamblul deceselor prin virus până la 25 octombrie (6470 cazuri) (Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile, Raport de supraveghere-Săptămâna 42). În totalul deceselor din lunile martie-octombrie, 181 de mii, aceeași proporție este mai mare – 85 la sută, ceea ce ar însemna că la decesele prin alte cauze decât noul virus (reprezentând 95 la sută din decese în lunile martie-octombrie) frecvența celor de la vârstele de 60 de ani și peste a fost mai ridicată. Cu alte cuvinte, reculul speranței de viață la naștere nu provine din creșterea numărului de decese prin coronavirus, ci din creșterea numărului de decese, în special la vârstele avansate, prin alte cauze. Integral: https://www.contributors.ro
Ce trebuie să faceți pentru ca factura la energie electrică să nu crească cu o treime de la începutul anului viitor …. O factură la energie electrică în București, pentru 100 kWh ar putea crește cu 14 lei de la 1 ianurie, în lipsa unui nou contract. Acesta poate fi încheiat cu furnizorul la care cetățenii sunt deja abonați sau aceștia pot opta pentru un alt furnizor. În lipsa acestei opțiuni, nu vor rămâne fără energie electrică, însă ea va intra într-un regim de serviciu universal, fără a mai fi reglementat de stat. În cazul unuia dintre principalii furnizori de pe piață, prețurile vor crește diferit în funcție de regiunea în care activează. În Banat de exemplu majorarea costurilor în regim de serviciu universal va fi de 26%. În zona Dobrogei tarifele ar putea crește chiar cu 28% – de la 45 de bani pe kWh, la 58 de bani pe kWh și asta fără a lua în calcul TVA, certificate verzi, contribuție de cogenerare și acciză. Cea mai mare creștere ar fi în zona Munteniei, unde este inclusă și Capitala. Aici curentul electric s-ar scumpi cu 29% în regim de serviciu universal. Este important de știut că alegerea unui nou contract poate fi făcută până la 30 ianuarie pentru a evita aceste majorări. Factura aferentă lunii ianuarie se va calcula potrivit condițiilor pentru care ați optat. Integral: https://www.digi24.ro
Cine cere “austeritate”? Legea. Înghețarea salariilor bugetare și a pensiilor în funcție de nivelul datoriei publice …. În acest context complicat, trebuie să reamintim câteva prevederi ale legii responsabilității fiscal-bugetare care privesc restricțiile impuse de evoluția nivelului datoriei publice. Concret, legea precizează măsurile care trebuiesc luate în funcție de nivelul datoriei publice. Astfel, dacă datoria publică este între 45% și 50% din produsul intern brut (PIB), Ministerul Finanțelor trebuie să prezinte guvernului un raport privind justificarea creșterii și propuneri pentru menținerea acestui indicator în limite sustenabile. Trebuie spus că România se află în această situație chiar în acest moment, datoria publică depășind deja prima limită de 45% din PIB. Dacă datoria publică ajunge între 50% și 55% din PIB, guvernul trebuie să prezinte public un program de urgență privind reducerea datoriei. Aplicarea programului trebuie să înceapă foarte repede, din semestrul următor depășirii nivelului datoriei. Iar acest program trebuie să includă, alături de alte măsuri, și înghețarea cheltuielilor totale cu salariile din sectorul public. Legea prevede și un al treilea prag, atunci când datoria publică ajunge între 55% și 60% din PIB. În acest caz, programul de reducere a datoriei prevede înghețarea cheltuielilor sociale. Așadar, acestea sunt bornele prevăzute de lege și raportate la nivelul datoriei publice care, după cum se poate observa, cuprind explicit măsuri de înghețare a salariilor bugetare și a pensiilor în cazul creșterii datoriei publice. Desigur, acum, România, ca toate statele Uniunii Europene, se poate prevala de contextul extraordinar al pandemiei de coronavirus, dar nu se poate miza la nesfârșit pe derogările aduse de criza sanitară. De aceea, guvernul viitor ar trebui să fie foarte atent la acest „trident” complicat: datoria publică, deficitul bugetar și cheltuielile statului. În acest context complicat, va fi interesant de văzut dacă viitorul Executiv va aplica legea privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Astfel, legea adoptată în anul 2017, prevede creșteri salariale substanțiale pentru angajații din sectorul public. Există, chiar, anexe ale legii în care se precizează explicit salariul la care fiecare funcție publică ar trebui să ajungă în anul 2022. Modul de aplicare a legii este următorul: la fiecare început de an, din anul 2018 până în anul 2021, inclusiv, se aplică o indexare a veniturilor cu 25% din creșterea prevăzută în cei patru ani. În felul acesta, se atinge, în patru ani, întreaga creștere stabilită până în anul 2022. Evident, există și derogări, în buna tradiție a legislației românești, dar important este că anul viitor ar trebui să aibă loc ultima creștere a salariilor bugetare prevăzută de legea specială. Va face viitorul guvern această nouă creștere salarială, în condițiile bugetare complicate în care se află România?….Sunt, însă, trei teme, datoria publică, salariul minim și creșterea salariilor din sectorul bugetar, extrem de complicate care vor fi o primă „probă de foc” pentru coaliția proaspăt formată. Integral: https://www.rfi.ro
Ce a fost în 2020, ce am prognozat la începutul anului şi ce ne-a adus această criză. Noroc că tiparniţele cu bani au funcţionat non-stop, ceea ce a permis ţinerea economiilor pe linia de plutire şi a angajaţilor acasă. Marele câştig, scăderea dobânzilor la lei şi stabilitatea cursului valutar Anul 2020 a fost marcat de o criză apărută de nicăieri, care a venit într-o formă puţin aşteptată, o pandemie. Mulţi întreabă cum a fost posibil ca în secolul XXI – când maşinile merg singure, când a merge cu a vionul a devenit ceva comun, când graniţele sunt deschise larg în Uniunea Europeană, când tehnologia preia controlul vieţii, când telefonul mobil a ajuns un drog, când speranţa de viaţă a depăşit 80 de ani – lumea occidentală să fie lovită de o asemenea pandemie, iar cele mai sigure măsuri de salvare de la infectarea cu Covid-19 să fie purtatul măştii, spălatul pe mâini, carantina în casă, ca acum 100 de ani. Creşterea economică nu a continuat, iar deficitele macro nu s-au corectat, ci dimpotrivă; Isărescu nu a lăsat cursul să treacă peste 5 lei/euro; creşterea pensiilor a fost mai mică; presiunea salarială a dispărut odată ce a venit criza; creşterile din IT s-au atenuat, iar companiile nu au mai fost atât de darnice, dar din motive de criză; Bursa a avut un nou an de creştere, dar după prăbuşirea din martie; Hideroelectrica nu s-a listat pe Bursă şi nici nu a cumpărat CEZ, care s-a dus la un fond australian de investiţi;, EXXON nu a vândut nimănui încă participaţia la proiectul de gaze din Marea Neagră; vânzările de afaceri româneşti au continuat pentru cei care au primit oferte clare; piaţa rezidenţială nu a crescut ca preţuri, iar vânzările de apartamente s-au redus din cauza crizei; şi nici nu a fost război între americani şi Iran. Toate ţările occidentale au fost nevoite să accelereze printarea de bani – de la zeci de miliarde s-a ajuns la sute de miliarde şi acum chiar trilioane – pentru a ţine ţările în viaţă, pentru a ţine angajaţii acasă prin celebrul şomaj tehnic, pentru a da bani oamenilor ca să-şi plătească chiria (în America) ca să nu fie aruncaţi în stradă şi apoi să dea foc la tot ce întâlnesc în jur, pentru a evita falimentele răsunătoare ale marilor companii de aviaţie, pentru a ţine funcţionale pieţele financiare şi a nu se înregistra crize de lichiditate şi, nu în ultimul rând, pentru a ţine sistemul medical cât de cât în funcţiune după avalanşa de cazuri Covid-19. Măsurile luate în România nu au fost cu mult diferite faţă de cele luate în Uniunea Europeană, doar banii au fost puţin diferiţi, în funcţie de posibilităţi:….- Economia României a rezistat mult mai bine decât prognozele analiştilor din primăvară, care vedeau o scădere economică cuprinsă între 7-9%, după cum se închisese economia în martie, aprilie şi mai. Scăderea economică va fi cuprinsă între 4-5%, ceea ce, în condiţiile acestei crize, este o reducere rezonabilă, chiar bună. – Cifra de afaceri totală din economie probabil că va închide 2020 cu o scădere cuprinsă între 10-20% având în vedere scăderea încasărilor, reducerea cererii şi impactul crizei în fiecare produs sau serviciu livrat. – Amânarea plăţii ratelor la bancă – prin moratoriul aprobat de guvern – a redus presiunea pe o bună parte dintre companii, pe cele afectate direct de criză şi pe cele care erau furnizori de produse şi servicii pentru aceste businessuri. Amânarea a fost şi pentru persoanele fizice, având în vedere că peste 1 milion de angajaţi români au intrat în şomaj tehnic, cu plata de către stat a maxim 75% din salariul mediu pe economie, nu din salariul lui. În total, suma amânată la plată depăşeşte 47 de miliarde de lei, adică aproape 10 miliarde de euro, reprezentând 16% din totalul finanţărilor bancare…..- Industria, cu o pondere de 20% în economie, a rezistat mai bine decât aşteptările, mai ales după ce Dacia, Ford, fabricile de componente auto au revenit la lucru, cu comenzi puternice din spate. Bineînţeles că industria nu înseamnă numai auto. Celelalte sectoare nu au înregistrat sacăderi dramatice, ci dimpotrivă, după redeschiderea din mai au dat drumul la activitate din plin. Industria României depinde de ceea ce face Europa, de Germania şi de celelalte ţări puternice, iar rezultatele până în octombrie arată o revenire de la lună la lună. – Consumul, cu o pondere de 18% în formarea PIB-ului, va reuşi să închidă anul pe plus după scăderea dramatică, de 20%, din T2. Dar aici trebuie să facem o precizare: consumul alimentar a mers din plin pentru că magazinele au fost deschise, dar în shimb consumul ne-alimentar, de haine, de exemplu, a mers prost, în special pentru companiile româneşti, care nici nu au branduri puternice, nu sunt nici Zara, nici H&M, nici Pepco, nu au volume şi nici comenzi majore…..- Nota de plată a bugetului pentru acest prim an de criză Covid se va apropia de 100 de miliarde de lei, bani care au fost împrumutaţi fără probleme din piaţă. Băncile din România şi fondurile de pensii au un excedent major de lichiditate, pe care nu pot să-l plaseze în credite sau în acţiuni la Bursă, aşa că îl investesc cu succes în titluri de stat. Bineînţeles că Ministerul Finanţelor nu se împrumută numai de pe piaţa internă ci şi de pe piaţa externă, acolo unde dobânzile oferite de România sunt mult mai generoase decât cele oferite de marile ţări, care dau dobânzi zero sau chiar negative…. Totul depinde de procesul de vaccinare în masă împotriva Covid-19, care a început acum, la final de decembrie, şi care va ţine cel puţin 1-2 ani. Asta, dacă acest vaccin sau celelalte care au apărut pe piaţă nu vor avea reacţii adverse. Până când nu va exista o vaccinare în masă şi o scădere a pandemiei, statele nu vor reduce cheltuielile şi vor ţine tiparniţa de bani atâta timp cât va fi nevoie. Integral: https://www.zf.ro
Digitalizare! Datoriile la birtul din sat nu se mai trec pe caiet, ci pe tabletă Nici n-au trecut bine sărbătorile şi noul Guvern intră cu buldozerul în tradiţiile românilor! Departamentul pentru digitalizare şi transparenţă al Ministerului Cercetării şi Inovaţiei a lansat chiar astăzi versiunea beta a BirtDatXcel, caietul de datorii virtual. „E o aplicaţie pentru tabletă menită să înlocuiască caietul de datorii al birturilor săteşti, curmând astfel mica evaziune fiscală şi dând un impuls economiei locale. După ce bem câteva ţuici pe datorie ca să identificăm eventualele buguri, sperăm ca primele tablete cu BirtDatXcel să ajungă la cârciumari din ianuarie, mai întâi în câteva judeţe-pilot, apoi în întreaga ţară şi în final la Vaslui, unde tabletele îşi vor dovedi adevărata putere de calcul”, precizează un angajat al ministerului. „E o lovitură grea pentru beţivii din întreaga ţară. Ştiţi voi, caietul poţi să-l furi, să-i dai foc, să-l dai la capră să-l rumege. Integral: https://www.timesnewroman.ro
COVID-19 in 2021. Cum vom raspunde efectelor sociale si economice ale pandemiei Vaccinurile anti-covid-19 au inceput sa fie livrate in cateva locuri din lume, iar asta este o veste foarte buna, dar a trecut in umbra din cauza aparitiei unor tulpini cu rata mai mare de infectare. Modul in care va evolua pandemia nu este inca foarte clar, arata o analiza publicata in
Vaccinurile false au apărut deja pe internet. Avertismentul şefei Europol ….Europol şi Interpol trag un semnal de alarmă. Vaccinul anti-Covid a devenit unul dintre cele mai râvnite lucruri. Iar unii oameni abia aşteaptă să profite şi să invadeze pieţele cu doze contrafăcute. Când vei căuta să cumperi vaccinul, să te asiguri că îl iei din surse sigure. Şefa Europol, Catherine De Bolle, a avertizat asupra pericolului apariţiei unor false vaccinuri şi a transmis că pe social media deja apar diverse oferte. În plus, autorităţile trebuie să fie pregătite şi pentru tentativele de a fura vaccinul. Jürgen Stock, secretar general Interpol, a atras la rândul său atenţia că reţelele criminale organizate vor căuta să vândă doze false. Pandemia i-a lăsat pe mulţi fără surse de venit, iar comerţul ilegal cu medicamente şi echipamente sanitare a luat amploare. Inclusiv pe piaţa din România au ajuns zeci de modele de măşti neconforme, la fel şi produse contrafăcute destinate dezinfectării mâinilor, Integral:
INS amână publicarea raportului despre Starea de sănătate a populaţiei din România pentru martie, anul viitor și lasă multe întrebări fără răspuns Institutul Naţional de Statistică trebuia să publice încă de acum cinci zile raportul legat de Starea de sănătate a populaţiei din România A anunţat că amână publicarea acestor date pentru martie, anul viitor Studiul ar fi trebuit să conţină date despre care să ne arate foarte clar care e starea noastră de sănătate Poate ţi-a fost frică să mai mergi la spital în ultimele luni. Poate ştii pe cineva care suferă de o boală cronică şi i-a fost greu să-şi mai obţină tratamentul, de când a început pandemia. Toţi am vrea să ştim ce impact a avut COVID-ul asupra stării noastre de sănătate. Un raport ar fi putut să ne aducă răspunsuri clare. Institutul Naţional de Statistică trebuia să publice încă de acum cinci zile raportul legat de Starea de sănătate a populaţiei din România. Dar, a anunţat că amână publicarea acestor date pentru martie, anul viitor…… Acest raport era atât de aşteptat mai ales că luna octombrie a acestui an a fost a doua cu cel mai mare număr de decese din ultimul deceniu, după ianuarie 2017. Din cele 5.897 decese din octombrie, peste media anilor trecuţi, numai 2.143 au fost puse de autorităţi pe seama COVID-19 în această perioadă, ceea ce înseamnă că s-a respectat regula din cele 3 luni precedente: la 1 deces pus pe seama COVID, alte 2 decese au fost cauzate suplimentar, comparativ cu anii precedenţi. Acest lucru a fost influenţat şi de măsurile anti-COVID, care au limitat accesul pacienţilor la servicii medicale. Integral:
„Pozitiv” de Crăciun. Dacă statul te-a lăsat singur în pandemie, sună un prieten! Este pentru prima dată când nu-mi petrec Crăciunul împreună cu familia extinsă și stau, în izolare, alături de soția mea și de pisică, după ce am fost confirmați la începutul săptămânii cu COVID-19. …. Cu toate astea, voi petrece Crăciunul și Revelion acasă fără să știu de unde m-am infectat. Știu doar că eu am adus boala în casă, eu am avut primele simptome, iar când am văzut că și soția mea face febră, are dureri musculare și o oboseală nejustificată am oprit orice tentativă de a ne vedea familiile. Am reușit să o facem la timp și cred că am dat infecția doar pisicii, care strănută de vreo două zile, dar pare la fel de activă. …. Am mai scris despre faptul că circulă pe Facebook tot felul de rețete pe principiul: cum mă tratez dacă am COVID. Dacă majoritatea sunt ridicole sau inofensive, recomandând tincturi, aerosoli cu tot felul de uleiuri, aromaterapii sau chiar vitamine (care nu strică să fie luate periodic, fără exces), unele sunt de-a dreptul periculoase. Există și acum recomandări de autoadministrare de Azitromicină sau Plaquenil, care nu pot fi luate decât pe rețetă (dar sunt și aici mulți medici „prietenoși” cu pacienții). Alte țări nu mai folosesc de mult în schemele de tratamente antibiotice decât pentru formele medii sau grave, care dezvoltă și infecții bacteriene ce trebuie tratate. Plaquenilul e recomandat acum doar dacă nimic altceva nu funcționează. Specialiștii în medicină bazată pe dovezi au avertizat asupra acestui lucru cu câteva luni înainte ca statul să ia decizia de a modifica schemele de tratament. Dar și astăzi, la mai bine de o lună de la această modificare, pe Facebook încă circulă aceleași tratamente.
Cam multă paradă de uniforme și declarații pentru un vaccin de a cărui nevoie vitală trebuie să fie convinși milioane de oameni obișnuiți Venirea primelor doze de vaccin împotriva COVID în România a prilejuit în ultimele zile o cavalcadă de apariții televizate cu premierul Florin Cîțu, coordonatorul național, colonelul Valeriu Gheorghiță, și comandantul acțiunii, Raed Arafat. În restul țărilor, reflectoarele au fost ațintite pe beneficiarii vaccinului, pe oameni, nu pe autorități, acestea preferând să vorbească doar punctual și rapid. Multe grade militare și declarații victorioase vin de la București, într-o țară care nu a vaccinat încă pe nimeni, câtă vreme SUA și China au trecut de un milion de doze administrate, iar Marea Britanie a ajuns la 800.000. Mai ales că, peste o săptămână, față de alte țări europene, România probabil că nu va arăta prea bine cu cele aproximativ 10.000 de vaccinuri administrate. Și mai e ceva, dincolo de cantitate. În toate țările, evenimentul vaccinului a fost unul al oamenilor obișnuiți, nu al autorităților. Personalul medical a dansat la Tel Aviv, țară unde deja sunt 200.000 de prime doze administrate, la o populație sub jumătate din cea a țării noastre. Locuitorii din Boston, trecători și medici, au organizat un flashmob. La noi, colonelul Gheorghiță face semnul că „suntem OK”, dintr-o mică și cochetă aeronavă în care s-a îmbarcat împreună cu Raed Arafat, ca să ajungă la Arad. Comitetul de primire a mers cu avionul, vaccinul Pfizer a ajuns cu TIR-urile. În alte țări s-a pus accentul pe cei care primesc vaccinul, nu pe managerii campaniei Ce se întâmplă în aceste zile nu e doar un un festivism stângaci, nu e doar o chestiune de coregrafie, ci consecința a ceva adânc întipărit în relația dintre guvernanți și guvernați. Premierul Cîțu declară optimist și pripit stârpirea pandemiei de la Palatul Victoria, în timp ce în lumea largă s-a pus lumina momentului nu pe șefi, nu pe furnizorii oficiali, nu pe administratorii campaniei, ci pe beneficiari, pe oamenii care primesc vaccinul. La 38 de ani, Valeriu Gheorghiță, coordonatorul operațiunii, nu e nicidecum responsabil pentru această lungă tradiție a inversării puterii în societate. Însă a început să-i placă. Cum deschizi televizorul îl găsești pe tânărul colonel medic colonel, coordonator la Spitalul Militar Central, instituție cu un management nu chiar un exemplu de bune practici, lucind în ținute pline de însemne și decorații și vorbind ubicuu, dând asigurări. Munca de organizare din spate este, fără îndoială, colosală, însă lasă-i pe oameni să o aprecieze, nu te băga în față. Avem români, cercetători și oamenii din alte profesii, atât în echipele Pfizer – BioNTech, cât și la Moderna, creatorii serurilor. Poate că n-ar fi fost o idee rea să-i promoveze autoritățile. Spre deosebire de presă, ele pot convinge mai ușor companiile să le permită să vorbească acestor profesioniști, având în vedere miza. Cu atâtea uniforme și oficialități, riscul e să se prelungească stilul cazon și repezit al comunicării din pandemie de un an încoace, unde Raed Arafat a atins aproape perfecțiunea, și în procesul lung și dilematic al vaccinării. Guvernul intenționează să prelungească pe cel puțin 6 luni publicitatea din presă Dacă, din perspectiva populației, povestea vaccinului va deveni „a lor”, a autorităților, nu e de bine. Riscăm să conjugăm la prezent celebra vorbă „e de la ei”, veche expresie românească, folosită cu năduf pe vremea comunismului, ori de câte ori se defecta orice, iar oamenii nu primeau vreo explicație. …. Recenta copertă a revistei britanice „The Spectator” este o dovadă a ce înseamnă o lume democratică. În grafica ce deschide cea mai veche revistă de limbă engleză a lumii defilează pe un car alegoric o seringă imensă. Instrumentul medical este cel mai mare personaj al poveștii. Seringa e împodobită și parcurge bulevardul într-un lung convoi festiv. Poate fi vaccinul anti-COVID, poate fi, generic vorbind, parada politică și medicală care sărbătorește, cu tobe, steaguri și veselie, victoria împotriva pandemiei. Dar strada triumfului este mărginită, într-o parte, de clădiri delabrate, care au la parter magazine cu ușile închise. Construcțiile părăsite se înșiră pe un trotuar gol, unde se zărește un om stingher, el însuși amintirea pierdută a marilor bucurii populare. Silueta ține în jos, parcă în bernă, un steag din acela mic, care altădată se fluturau cu miile în momentele de sărbătoare colectivă. Cetățeanul e trist și e singur, căci îi zărești pe semenii lui pe trotuarul celălalt. Ei defilează, dincolo de cortegiul solemn al seringii, așezați la coadă în fața oficiului de plasare pentru șomeri. Coada necazului se așterne pe trei, patru rânduri și concurează cu mândra coloană oficială. De pe estradă primește onorul și salută Boris Johnson. The Spectator este o publicație de tradiție și opinie conservatoare, fondată și publicată neîntrerupt din 1828, pe care Boris Johnson a condus-o ca editor între 1999 și 2005. Prim-ministrul Marii Britanii scrie și acum, regulat, în revistă. The Spectator nu a ezitat să-l caricaturizeze salutând pompos alaiul triumfător al unui viitor nesigur. Integral:
Câteva idei pentru campania de vaccinare ….. E drept, mi-am amintit și eu de imaginile cu Ion Iliescu la braț cu Michael Jackson, dar de atunci, clasa politică românească joacă aproximativ în același show ieftin mediatic. S-au mai schimbat un pic decorul, luminile, dar per ansamblu, politicianul român încă ne consideră mai degrabă cetățeni ai unui stat bananier decât unul membru al Uniunii Europene. Și la cum funcționează meritocrația la noi, ca să ofer un jargon, „pe praful ăsta”, compromisul va fi la putere, decenii bune, la toate palierele societății. Așa că dacă națiunea română funcționează cu festivism, festivism să fie. Îi reamintesc lui Tolo că America l-a vaccinat pe Joe Biden în direct, dar traficul îl face Trump, când se plânge că Melania nu mai apare în revistele de fashion. Și totuși, SUA au vaccinat deja un milion de oameni, cu prima doză, e nevoie de rapel. La noi, cifra asta poate fi atinsă doar după mii de transmisii live, dar nu cu politicieni. Iată câteva recomandări pentru țărișoara noastră: 1. De sărbători îl putem vaccina pe Ștefan Hrușcă. 2. „Adrian Copilul Minune și invitații săi, nume barosane recunoscute mondial, se vaccinează în direct”, propunere de emisiune. 3. „Piedone nu se frige, se vaccinează!”, în direct la Măruță. Reprezintă o parte a electoratului, fie că ne place sau nu. 4. Mircea Badea ne arată că poate face șpagatul și după vaccinare. 5. Ianis Hagi joacă mai bine după vaccin. 6. CTP se vaccinează în doze împărțite matematic egale. O doză administrată pe jumătate la Europa FM, cealaltă jumătate la ProTV, ca să nu se supere nimeni. Doza doi, la fel, doar că jumătate la Republica, jumătate la Digi24. 7. Guvernul să nu mai aloce bani pentru spoturi de informare, poate plăti direct un producător turc de telenovele de maximă audiență, ca să-l vaccineze pe idol într-un episod. Sau mai ușor, să-i vaccineze pe Bobiță și pe Celentano din Las Fierbinți și succesul e garantat. 8. Gigi Becali. După vaccinare să ofere la poartă niște doze de pomană și, deși sunt gratuite, îmbulzeala va fi asigurată. Integral:
Compania de Cimitire București, înființată de Firea, moartă și îngropată după ce i-au devenit șefi o casieră, un crescător de porci, un arhidiacon și un lăcătuș mecanic Compania Municipală Cimitire București S.A., una dintre companiile municipale înființate de Gabriela Firea, se află în faliment nedeclarat, înregistrând, în 2019, pierderi de 10 milioane de lei la o cifră de afaceri de 7 milioane de lei. Sute de angajați, pierderi de milioane La cârma companiei se află astăzi oameni care nu au nicio pregătire în domeniu, cu meserii dintre cele mai diverse: o asistentă medicală, o fostă casieră, un arhidiacon, un lăcătuș mecanic, o profesoară de istorie și religie. Compania Municipală Cimitire București S.A. a fost înființată de Primăria Capitalei în perioada mandatului deținut de Gabriela Firea, pentru a prelua atribuțiile unei alte instituții cu același obiect de activitate, Administrația Cimitirelor și Crematoriilor Umane București (ACCU). Are 220 de angajați, o cifră de afaceri de 6.651.145 de lei și pierderi de 9.949.083 de lei. Înființată pentru gestionarea cimitirelor publice din Capitală, compania nu a reușit în timp decât să încheie o serie de contracte, cu valori reduse, cu ACCU, pentru întreținerea celor 15 cimitire din subordine. Două companii cu o singură treabă de făcut În luna noiembrie 2020, Digi 24 a relatat cum se suprapun activitățile celor două companii care au același obiect de activitate și fiecare plătește sute de angajați. Conform aceluiași reportaj, bugetul pentru anul 2020 al Companiei Municipale Cimitire București a fost de 10 milioane de euro. …. Conducerea acestei companii este asigurată de un Consiliu de Administrație, un director general și un director general adjunct. Pe funcția de director general al companiei s-au perindat, doar în primul an, trei persoane, dintre care niciuna nu a rămas. Acum, postul este ocupat de Ștefan Rădulescu, care, conform CV-ului său, este licențiat în management agroturistic la Universitatea Bioterra și a deținut, din 2008 până în prezent, funcția de director la două societăți din domeniul agricol/viticol. …. Conform declarației sale de interese, Rădulescu este acționar în mai multe societăți comerciale care se ocupă cu creșterea porcilor, cultivarea viței-de-vie ș.a., dar, conform declarației de avere, el nu a obținut în anul 2019 niciun venit. Indemnizația lui Rădulescu este, conform datelor de pe site-ul companiei, în valoare de 14.496 de lei brut. Adjuncta a lucrat casieră la „Hanul Târgoveților” Director adjunct al companiei este Mariana Mitroi, de profesie economist, absolventă a Facultății de Finanțe-Bănci de la Universitatea Spiru Haret. …. Din Consiliul de Administrație fac parte șase persoane, șefa actuală a CA fiind Elena Pantazică, o asistentă medicală care a lucrat la Spitalul Județean Ilfov. Integral:
Studiu: Persoanele infectate cu SARS-CoV-2 au imunitate cel puţin 8 luni….. Studiul a fost realizat de cercetători din Australia. Aceştia au descoperit că celulele B de memorie, prezente în sistemul imunitar, “îşi amintesc” infecţia şi produc rapid anticorpi în faţa unei noi posibile infecţii, relatează Rainews , potrivit Rador, citată de Hotnews. Revista Science Immunology a publicat studiul cercetătorilor australieni, care arată că persoanele infectate cu Covid-19 au o memorie imună care îi protejează timp de cel puţin 8 luni de o nouă infecţie. Studiul demonstrează că anumite celule din sistemul imunitar, numite celule de memorie B, îşi “amintesc” infecţia cu virusul şi la re-expunere, declanşează un răspuns imun protector prin producerea rapidă de anticorpi. „Noile cercetări şi rezultatele care derivă din acestea sunt importante, deoarece întăresc probabilitatea ca vaccinurile împotriva virusului Sars-Cov-2, care vor ajunge în curând în Europa şi, prin urmare şi în Italia, să funcţioneze pentru perioade lungi de timp”, arată sursa citată. Cercetătorii au recrutat 25 de pacienţi cu COVID-19 şi au prelevat 36 de probe de sânge începând cu 4 zile după infectare şi ajungând până la 242 de zile. La fel cum s-a observat şi în alte studii, analizând răspunsul anticorpilor, oamenii de ştiinţă au descoperit că anticorpii împotriva virusului au început să scadă după 20 de zile de infecţie. Cu toate acestea, s-a constatat că toţi pacienţii au continuat să aibă celule B cu memorie care “au recunoscut” una dintre cele două componente proteice ale virusului SARS-CoV-2. Aceste celule B de memorie specifice virusului au fost prezente în mod stabil timp de până la opt luni după infecţie. Integral:
Cum te programezi ca să te vaccinezi anti-COVID-19 …. Vaccinarea se va realiza pe bază de programare, a stabilit Comitetul de coordonare, pentru a asigura un flux organizat al beneficiarilor şi pentru o mai bună monitorizare post-vaccinare. De asemenea, în acest mod va fi redus la minimum riscul de pierdere a dozelor de vaccin, relatează Digi 24. Modalităţi de programare Persoanele care doresc să se vaccineze vor avea la dispoziţie mai multe căi de a o face: on-line telefonic prin medicul de familie prin intermediul direcţiei de asistenţă socială din cadrul consiliilor locale. Vaccinarea se va face la centrele de vaccinare înfiinţate prin ordin al ministrului Sănătăţii, la propunerea direcţiilor de sănătate publică. Programarea la vaccinare se efectuează la intervale orare fixe, în funcţie de numărul de doze de vaccin pe fiolă. Numărul de persoane pentru vaccinurile multidoză se stabileşte în funcţie de vaccin. Vaccinul va fi administrat de personalul medical, cu aviz de liberă practică valabil, eliberat de către Colegiul Medicilor şi/sau personal medico-sanitar care deţine certificat valabil eliberat de Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România (OAMGMAMR). Fiecare centru de vaccinare va avea un medic coordonator şi va fi organizat cu respectarea circuitului unidirecţional (flux unidirecţional, fără intersectare). Toate centrele de vaccinare (fixe sau mobile) vor fi deservite de echipe medicale alcătuite din medic şi personal medical auxiliar. Integral:
Ce tratament pentru COVID-19 primesc bolnavii acasă şi la spital. Care sunt noile recomandări …..Noul protocolul de tratament pentru bolnavii cu COVID-19 nu propune terapii noi, dar aduce câteva precizări importante cu privire la momentul optim de administrare al unora dintre cele existente. El face lumină şi în privinţa tratamentelor care pot fi prescrise – sau nu – la domiciliu. De ce a fost nevoie de o actualizare a protocolului şi ce tratamente ar trebui să primească acum românii depistaţi pozitiv cu COVID-19 explicăm în continuare cu specialişti infecţionişti şi medici de familie. Cum se tratează COVID-19 la domiciliu Una dintre cele mai importante noutăţi pe care le aduce acest protocol este legată de îngrijirea la domiciliu a bolnavilor cu COVID-19. „Nu au existat, până la acest document, recomandări clare şi oficiale pentru tratarea formelor uşoare şi medii la domiciliu, în aşa fel încât medicul de familie să fie mai bine orientat, la fel ca cel de spital. Acum, lucrurile sunt mult mai clare”, ne-a spus dr. Rodica Tănăsescu, vicepreşedintele Asociaţiei Medicilor de Familie Bucureşti-Ilfov (AMF-B). Iată cele mai importante recomandări „de luat acasă” pentru bolnavii confirmaţi cu COVID-19 care rămân la domiciliu:….În lipsa simptomelor de infecţie, nu trebuie să luăm preventiv niciun medicament, chiar dacă avem factori de risc pentru o evoluţie mai severă a COVID-19, precizează noul protocol. „Dacă cineva este asimptomatic – dar şi presimptomatic, foarte important -, el nu are nevoie de tratament”, explică dr. Adrian Marinescu. Era nevoie de această precizare pentru a preveni automedicaţia, care a devenit o mare problemă în această pandemie, mai spune specialistul în boli infecţioase. … Era nevoie de un protocol pentru bolnavii rămaşi la domiciliu pentru că au existat confuzii chiar şi printre medici, astfel că persoane asimptomatice sau cu simptome uşoare au primit reţetă pentru acasă cu antibiotic sau dexametazonă. „Am pacienţi care au fost văzuţi de medici de pe salvare şi care nu aveau mai nimic, dar au primit reţeta-minune care circulă pe internet cu azitromicină, dexametazonă sau Medrol (substanţa activă este metilprednisolon). Şi la camera de gardă de la boli infecţioase au primit această reţetă. Antibioticul era prescris în prima zi o pastilă şi apoi câte o jumătate de pastilă pe zi. Azitromicina este comprimat filmat, este pusă într-o peliculă pentru a fi protejată de acidul clorhidric din stomac. Dacă împarţi comprimatul în două, nu mai are niciun efect”, spune dr. Sandra Alexiu. Vitaminele şi complexele de minerale nu sunt menţionate în protocolul de tratament pentru niciuna dintre formele bolii COVID-19. Suplimentarea cu diverse vitamine şi minerale se face după o dozare anterioară, pentru a verifica dacă există sau nu carenţe în organism. Mai multe despre suplimentele alimentare indicate în COVID-19 şi modul de administrare găsiţi în acest articol Smart Living. Antibioticele nu se iau preventiv Românii erau şi înainte de pandemie campioni la automedicaţia cu antibiotice, mai ales pentru răceli şi gripă, semnala un studiu din 2019 realizat de Societatea Română de Rinologie. În aceste luni, consumul de antibiotice a crescut foarte mult, dar nu doar automedicaţia a contribuit la fenomen, ci şi medici care le-au prescris preventiv, chiar de la debutul infecţiei COVID-19 sau în forme uşoare. Recomandarea specialiştilor avea la bază studii de la începutul pandemiei care arătau că antibiotice precum azitromicina blochează multiplicarea virusului SARS-CoV-2 în organism. Ulterior, au apărut studii care au infirmat acest beneficiu. Integral:
INTERVIU EXCLUSIV Cercetător român la Cambridge: „Este foarte probabil ca noua tulpină de coronavirus să circule deja în Europa, însă puține țări verifică sistematic mutațiile” Noua tulpină de coronavirus ar putea să nu-și aibă originea în Marea Britanie. Țările care supraveghează variantele virale ale coronavirusului sunt puține. În România, ultima secvențiere s-a făcut în luna iunie 2020. Dacă mutația virusului este, într-adevăr, cu 70% mai transmisibilă și dacă vaccinurile deja produse sunt eficiente și împotriva ei vom ști sigur abia peste câteva săptămâni, spune într-un interviu pentru Smart Living dr. Octavian Voiculescu, cercetător român la Universitatea Cambridge. Răspândirea rapidă a unei noi variante de coronavirus a izolat Marea Britanie de restul lumii și a stârnit motive serioase de îngrijorare cu privire la eficiența vaccinurilor deja aprobate. Șeful BioNtech este încrezător că serul lor produs împreună cu Pfizer va fi eficient și împotriva noii variante a virusului. Dacă nu, ar putea furniza un vaccin nou în doar 6 săptămâni,
Reformele din MAI. Seful Sindicatului Europol: “Exista o neconcordanta intre ceea ce isi doreste ministrul Justitiei si ceea ce nu stie ca se va intampla ministrul Internelor” ….”Ne-am uitat si noi peste programul de guvernare si am descoperit ca pe partea Ministerului Afacerilor Interne vorbim despre generalitati si prevederi care nu au niciun fel de consistenta. De asemenea, am observat ca acest plan de guvernare nu este coroborat in integralitate, pentru ca pe de o parte, in capitolul de Justitie vedem ca ministrul Justitiei isi propune sa preia politia judiciara din cadrul Politiei Romane, in cadrul parchetelor, pentru a eficientiza activitatea de urmarire penala. Ori aceasta modificare radicala nici macar nu se regaseste in cuprinsul reformelor propuse la nivelul Ministerului Afacerilor Interne”, a explicat Cosmin Andreica, seful Sindicatului Europol. Neconcordante “Exista aceasta neconcordanta evidenta intre ceea ce isi doreste ministrul Justitiei si ceea ce nu stie ca se va intampla, ministrul Internelor, teoretic. Acest lucru ar insemna, probabil, transferarea a peste 10.000 de politisti in cadrul parchetelor, similar cu modul in care, in momentul de fata, sunt detasati politisti din cadrul
Viaţa de după vaccinare: Ce putem face şi ce nu? Epidemiologii au descris noua realitate Dozele de vaccin împotriva COVID-19 sunt deja distribuite. Din păcate, aproape sigur, nu ne vom mai întoarce la viaţa pe care o ştiam în 2019. Mulţi oameni speră ca 2021 să fie un an cu totul diferit, comparativ cu coşmarul pe care l-am trăit în 2020. Din păcate, o asemenea gândire e complet nerealistă! Dacă, în România, au ajuns să vorbească în presă despre noul coronavirus, tot felul de oameni care n-au nicio legătură cu boli infecţioase, în schimb, în America, jurnaliştii de la „The New York Times“ au publicat un articol amplu, în care au discutat exclusiv cu specialişti în sănătate publică şi cu epidemiologi. Iar declaraţiile acestor experţi descriu o imagine sumbră, dar realistă, pentru ceea ce urmează în 2021. Masca va rămâne cu noi mult timp de acum încolo Prima veste e că nici măcar cei care se vor vaccina împotriva COVID-19 nu pot reveni, imediat, la viaţa de dinainte de pandemie. Oamenii de ştiinţă au oferit mai multe motive pentru care masca trebuie să fie păstrată în continuare, inclusiv de către cei vaccinaţi. În primul rând, vaccinul nu oferă o protecţie perfectă. În acest moment, nici nu ştim dacă vaccinul va opri transmisia virusului. Şi aproape sigur, noul coronavirus va circula, în continuare, până când un procent mare din populaţie va atinge imunizarea, fie prin vaccinare, fie prin trecerea prin boală. Uma Karmarkar, care lucrează la Universitatea din California, în San Diego, a şi subliniat că vaccinul nu va fi un bilet de întoarcere spre viaţa din 2019. „În loc să se gândească la o revenire la normalitatea pe care o ştiam, oamenii ar trebui să se gândească la un pas înainte“, a declarat Karmakar. Viaţa celor vaccinaţi nu se va schimba prea mult Cei care şi-au primit ambele doze de vaccin împotriva COVID-19 vor beneficia de protecţia oferită, la aproximativ două săptămâni după a doua injecţie. Vieţile lor nu se vor schimba însă radical, după acest moment, cât timp majoritatea celor din jur nu s-au vaccinat încă. Ce pot face, totuşi, cei care s-au vaccinat? Probabil, pot merge mai liniştiţi la cumpărături sau la oficiul poştal. În general, la locuri puţin mai aglomerate, sunt de părere experţii. Iar asta, în timp ce poartă masca! Adunările mari şi spaţiile închise şi prost ventilate trebuie să fie, în continuare, evitate, inclusiv de către cei vaccinaţi. Avem vaccin, dar aşteptăm un răspuns Vaccinurile împotriva COVID-19 sunt deja pe piaţă, însă n-avem, deocamdată, toate răspunsurile privind protecţia oferită de ele. Oamenii de ştiinţă aşteaptă să vadă dacă cei care se vaccinează pot transmite apoi virusul la alţii din jurul lor. Primele informaţii în această privinţă sunt dătătoare de speranţă, însă e foarte puţin probabil ca vaccinurile să oprească definitiv transmisia. Apoi, mai există o problemă. Una destul de mare. Studiile efectuate în SUA au arătat că 95% dintre cei vaccinaţi au dezvoltat imunitate la noul coronavirus. Ceea ce înseamnă că, din păcate, 5% rămân cu riscul îmbolnăvirii! Iar cât timp virusul se răspândeşte ca acum, printre un număr mare de oameni, procentul acela de 5% înseamnă un număr mare de îmbolnăviri!..…..Dar adunările mari sau călătoriile internaţionale vor rămâne periculoase, pentru simplul motiv că nu ştim dacă cei din jurul nostru s-au vaccinat sau nu. „Imunizarea n-are un buton de pornire / oprire. Se formează în timp“, a spus Eric Lofgren, epidemiologist, în cadrul Universităţii din Washington. „Până nu se va atinge imunizarea în masă, virusul va circula într-o veselie şi mai există şi riscul ca vaccinul să fie ineficient, în cazul unora“, a adăugat Lofgren. Acesta a şi subliniat că nu se va mai duce prea curând într-o sală de cinema sau într-o vacanţă la o destinaţie exotică, care necesită zboruri internaţionale….. Va urma perioada cea mai grea a pandemiei Mulţi oameni au impresia că, de fapt, greul a trecut deja şi că 2021 va fi mult mai bine. Nici vorbă de aşa ceva! Experţii spun cu totul altceva. Ei sunt de părere că de-abia urmează cea mai grea etapă a pandemiei. Pentru că oamenii vor fi nevoiţi să-şi cântărească foarte bine deciziile, pentru a calcula ce riscuri merită să fie asumate…. COVID-19 va rămâne cu noi pentru totdeauna Dar să nu ne bucurăm prea tare, nici când vom atinge imunizarea în masă! Pentru că, după cum susţin experţii, e foarte puţin probabil ca această boală, care a creat o pandemie, va mai dispărea vreodată. COVID-19 va reveni, periodic, în forţă, cel mai probabil, în fiecare iarnă. „De acum încolo, iarna va fi sezonul de gripă şi de COVID-19“, a spus Andrew Noymer, epidemiolog, în cadrul Universităţii din California, Irvine. Acesta a şi explicat care sunt ultimele activităţi pe care le-ar relua: călătoriile internaţionale şi mersul la evenimente cu adunări mari, precum concertele….. În vara anului 2021, situaţia va arăta ceva mai bine, în ceea ce priveşte răspândirea noului coronavirus. Iar asta pentru că, până atunci, un procent important din populaţie se va fi vaccinat. Şi, oricum, s-a dovedit că răspânidrea virusului scade, în timpul sezonului cald, întrucât oamenii socializează mai mult afară. Dar, iarăşi, să nu vă bucuraţi prea tare: o nouă explozie de cazuri noi şi de spitalizări va veni în iarna anului 2021, avertizează oamenii de ştiinţă. Aceştia sunt de părere că e foarte puţin probabil că viaţa va mai arăta vreodată ca în 2019. Noua normalitate va însemna folosirea măştilor, periodic, în timpul sezonului rece şi în locurile aglomerate, fiindcă publicul a fost educat în acest sens. Integral:
OMS a schimbat definiția ”Imunității de turmă” și avertizează că se obține doar prin vaccinare, nu prin expunere la virus În contextul pandemiei de coronavirus, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a schimbat definiția conceptului de ”imunitate de turmă”. Acest lucru intervine după tot mai multe cazuri în care s-a dovedit că există reîmbolnăvire și, mai mult, cei vindecați de Covid pot fi purtători ai virusului și transmițători involuntari pentru alții. Asta înseamnă că doar vaccinul poate întrerupe lanțul de transmisie. Până acum, imunitatea de turmă era definită de OMS ca ”protecția indirectă împotriva unei boli infecțioase, care se realizează când o populație devine imună fie prin vaccinare, fie printr-o infectare anterioară”. Conform vechii definiții, chiar și persoanele care nu se imunizau erau protejate, datorită faptului că cei din proximitate deveneau imuni (prin cele două căi enunțate mai sus) și acționau ca un tampon. OMS nota că pragul pentru stabilirea imunității de turmă la Covid ”încă nu este clar”. …. În noua accepțiune, imunitatea de turmă se atinge atunci când ”majoritatea populației este vaccinată”: în acest mod, se reduce ”cantitatea totală de virus” capabilă să se răspândească la întreaga populație. OMS dă exemplul unor alte boli și pragurile de vaccinare pentru atingerea imunității de turmă: rujeola – 95%, poliomielita – 80%. Integral:
Pfizer și Moderna își testează vaccinurile împotriva noii tulpine de COVID-19 Companiile Pfizer şi Moderna verifică dacă vaccinurile pe care le-au dezvoltat împotriva COVID-19 sunt eficiente şi împotriva noii tulpini cu răspândire mai rapidă, care a apărut în Marea Britanie, informează CNN, potrivit Agerpres. Moderna se aşteaptă ca imunitatea dezvoltată de vaccinul său să protejeze şi împotriva noii tulpini şi efectuează mai multe teste în următoarele săptămâni pentru a confirma eficienţa vaccinului său, a declarat compania într-un comunicat transmis. Pfizer a declarat că „strânge date” în legătură cu cât de bine probele de sânge de la persoanele imunizate cu vaccinul său „pot fi capabile să neutralizeze noua tulpină apărută în Marea Britanie”, potrivit sursei citate. Pfizer şi Moderna nu au răspuns imediat la o solicitare din partea Reuters pentru declaraţii. Descoperirea noii tulpini de COVID-19 a provocat un nou val de panică în mijlocul unei pandemii care a ucis aproximativ 1,7 milioane de persoane şi a infectat peste 77,15 milioane în întreaga lume. Integral:
Stelian Ion, propus ministru al Justiției, unul dintre cei mai puternici opozanți față de modificarea legilor justiției de către PSD…… Potrivit CV-ului său, între 1997 și 2001 a urmat cursurile Facultăţii de Drept a Universităţii Bucureşti, iar între 2002 – 2016 a fost avocat în Baroul Constanţa, fiind specializat în drept penal, drept civil, drept comercial, drept administrativ. În 2018,
Educația ajunge la Sorin Cîmpeanu. Venit în PNL din Pro România, de numele său se leagă scandaluri celebre de plagiat Sorin Mihai Cîmpeanu este un fost ministru al Educației în guvernul Ponta IV și prim-ministru interimar pentru 12 zile în noiembrie 2015. A fost membru fondator al Pro România și a trecut la PNL la începutul acestui an. De numele său se leagă mai multe scandaluri legate de diplome false și doctorate plagiate cum ar fi cazurile Ponta, Oprea sau Baranga. Sorin Mihai Cîmpeanu a absolvit Colegiul National “Sf. Sava” Bucuresti, dupa care a urmat Facultatea de Imbunatatiri Funciare si Ingineria Mediului, de la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti (USAMV), al carei rector a fost din 2012. Incepand cu anul 2012 a fost secretar general al Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU), membru corespondent al Academiei de Stiinte Agricole si Silvice “Gheorghe Ionescu Sisesti”, membru corespondent al Academiei de Stiinte Tehnice din Romania si vicepresedinte al Comitetului National Roman pentru Programul Hidrologic International (CIHR). Foștii fondatori ai Pro România Daniel Constantin și Sorin Cîmpeanu au fost primiți la începutul lunii ianuarie 2020 în PNL, și au primit funcții de conducere. “Au luat această decizie de a veni în PNL și de a nu rămâne rătăciți pe la ușile PSD, cum sunt alții”, a spus Ludovic Orban despre parlamentarii plecați din partidul lui Victor Ponta și primiți în PNL. Plagiatul lui Ponta Amintim că 2012 este anul în care CNATDCU a decis că Victor Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat, dar instituția a fost reorganizată în aceeași zi printr-o decizie a ministrului interimar de atunci al Educației, Liviu Pop. Pop a mărit numărul de membri ai Consiliului General CNATDCU de la 21 la 44, fiind momentul în care Sorin Cîmpeanu a apărut în Consiliul General al CNATDCU . Sorin Mihai Cîmpeanu l-a susținut apoi public pe Victor Ponta în campania pentru alegerile prezidențiale. Plagiatul generalului Oprea Cîmpeanu a ajuns apoi ministru al Educației în decembrie 2014, fiind propus și susținut pe portofoliul educației în guvernul Ponta de către fostul lider PC, actual liberal, Daniel Constantin. Ministerul Educației condus de Sorin Cîmpeanu a inițiat controversata Ordonanță de Urgență care amnistia plagiatorii, permițându-le doctorilor să renunțe la titlu. Ulterior, parlamentarii au votat împotriva acestei ordonanțe de urgență. În cazul acuzațiilor de plagiat care i-au fost aduse lui Gabriel Oprea la momentul la care acesta ocupa poziția de premier interimar, Consiliul de Etică din subordinea lui Sorin Cîmpeanu a dat un verdict în timp record, spunând că Oprea nu a plagiat, în ciuda dovezilor clare. Scandalul diplomelor false, cazul Baranga În octombrie 2020, Cîmpeanu, în calitate de Preşedinte al Consiliului National al Rectorilor, propunea înfiinţarea unui Registru Unic Naţional Integrat al Diplomelor şi Actelor de Studii (RUNIDAS) eliberate de unităţile şi instituţiile româneşti de învăţământ. Propunerea venea în contextul scandalului diplomelor false ale fostului preşedinte al Oficiului Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor, Laurenţiu Baranga, devenit conducător de doctorate la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV), al cărei rector este Sorin Cîmpeanu. Integral:
Guvernul-caricatură și reformele abandonate Dl Orban este președintele Camerei Deputaților, împărățit în creierul nopții în buna înțelegere cu PSD, funcție și pentru care a vândut PNL. Președintele va avea guvern stabil pe 27 decembrie, când va tăia panglica viitoarei
Un ONG cere in instanta anularea decoratiei primite de asistenta lui Marcel Vela, care a lucrat anterior in zona de “beauty” Grupul civic Reset anunta, miercuri dimineata, ca a solicitat instantei sa anuleze ordinul prin care asistenta ministrului Afacerilor Interne, Gabriela Cenusa Siia, a fost decorata cu Medalia Nationala pentru Merit clasa a III-a, cu insemn pentru civili. Reset a solicitat anterior Administratiei Prezidentiale sa retraga Medalia Nationala pentru Merit clasa a III-a, cu insemn pentru civili, doamnei Cenusa-Siia Madalina Gabriela, anunta ONG-ul, intr-o postare pe
Defectele strategiei UE pentru vaccinarea COVID.
Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor: Noua tulpină a coronavirusului este mai transmisibilă, dar nu mai severă …. Analizele preliminare efectuate până în prezent arată un potenţial estimat de creştere a ratei de reproducere (R) cu 0,4 şi o transmisibilitate cu 70% mai mari în comparaţie cu celelalte tulpini. „Nu există nicio indicaţie în acest moment privind o severitate a infecţiei asociate cu noua mutaţie”, a transmis într-un comunicat agenţia cu sediul în Stockholm. ECDC a precizat că sunt efectuate analize pentru a se determina riscul de reinfectare şi eficacitatea vaccinurilor existente asupra noii tulpini, detectată deja în mai multe ţări, printre care Danemarca, Olanda şi Italia. În condiţiile în care „în prezent nu există dovezi suficiente care să indice amploarea cu care noua variantă a virusului se răspândeşte în afara Regatului Unit, sunt necesare eforturi specifice pentru a preveni şi controla răspândirea acestuia”, recomandă ECDC. Alexandru Rafila a anunţat că noua tulpină de coronavirus circulă din 20 septembrie. Alexandru Rafila a declarat, luni, la Parlament, că noua variantă a coronavirusului este cunoscută din 20 septembrie. „Studiile arată că noua tulpină are o afinitate mai mare pentru receptorii celulari care permit ataşarea şi multiplicarea virusului. De aici vine şi îngrijorarea. În Marea Britanie sunt peste 1.600 de cazuri, majoritatea în zona Londrei”, spune Alexandru Rafila. Integral:
Noua tulpină de coronavirus: copiii sunt la fel de predispuşi la infectare ca adulţii …. Cercetătorii susţin că noua variantă a coronavirusului a suferit mutaţii ce fac copiii la fel de predispuşi la infectare ca adulţii, arată Reuters, citată de Hotnews. Grupul de consilieri ai guvernului britanic NERVTAG, format din oameni de ştiinţă, studiază noua variantă a Sars-Cov-2. aceştia afirmă că această tulpina a ajuns dominantă din sudul Regatului Unit şi ar putea să devină repede dominantă în toată ţara. “Avem un grad mare de certitudine că această variantă are un avantaj din punct de vedere al transmiterii faţă de alte variante ale virusului din Marea Britanie”, a declarat Peter Horby, profesor de boli infecţioase la Universitatea Oxford şi preşedinte al NERVTAG. “Există indicii că are o înclinaţie mai mare în a infecta copiii”, a spus şi Neil Ferguson, profesor şi epidemiolog la Colegiul Imperial din Londra, şi el membru al NERVTAG. “Încă nu am stabilit nicio cauză a acestui fapt, dar îl putem vedea în datele actuale. Vom avea nevoie de şi mai multe date pentru a vedea cum se va comporta în continuare”, a adăugat acesta. De asemenea, cercetătorii spun că noua tulpină este cu până la 70% mai transmisibilă/ Wendy Barclay, profesor şi specialist în virusologie la Colegiul Imperial, a spus că printre mutaţiile noile variante sunt şi unele ce privesc modul în care Sars-Cov-2 intră în celulele umane, ceea ce ar putea însemna că şi “copiii sunt, poate, la fel de sensibili la virus ca adulţii”. Integral:
Ce aşteaptă oamenii de la viitorul ministru al sănătăţii? Și cum va gestiona Vlad Voiculescu, dacă va fi numit, relația lui rece cu Raed Arafat? Numele cel mai insistent vehiculat pentru a prelua Sănătatea în viitorul guvern este Vlad Voiculescu, cel care a fost ministru şi în timpul guvernului Cioloş. În primul mandat n-a avut expertiza necesară și vremurile au fost extrem de grele, pline de bune intenții, dar și de foarte multe ezitări. Acum, vremurile sunt și mai grele. Prima oară când a ajuns în fruntea Ministerului Sănătăţii, Vlad Voiculescu nu era politician. Era un tânăr de 32 de ani, care ajunsese să fie cunoscut publicului pentru reţeaua citostaticelor, un mecanism neoficial prin care voluntari aduceau în ţară medicamente pentru bolnavii de cancer care altfel nu ar fi avut acces la tratament. …. În primul mandat, marcat de dezvăluiri foarte grave din sistemul medical, precum investigaţia legată de dezinfectanţii diluaţi a echipei GSP, Vlad Voiculescu a avut mereu de partea lui această încredere a celor mulţi, alimentată inclusiv de toate atacurile care veneau înspre el din două direcţii: dinspre politicieni (via Antena3 deseori), mai ales din zona PSD, dar şi dinspre „domnii profesori”, care nu erau deloc de acord cu ideile lui despre cum trebuie făcută bine sănătatea. Mandatul a fost unul scurt şi multe dintre proiectele începute de echipa lui Vlad Voiculescu au fost ulterior abandonate, blocate sau anulate efectiv, precum ordonanţa care depolitiza managementul spitalicesc ori strategia de resurse umane în sănătate. …. Oricine va prelua la acest sfârşit de an sănătatea românilor face asta într-un moment critic: va avea de coordonat gestionarea pandemiei pentru tot restul iernii, dar şi desfăşurarea campaniei de vaccinare anti-COVID. Iar dacă mandatul va fi unul suficient de generos, va trebui să se ocupe şi de repornirea sănătăţii după pandemie. Viitorul ministru al sănătăţii va prelua frâiele unui sistem medical deja îndesat, copleşit, extenuat, agitat, cu mii de medici aflaţi în (prag de) burnout, cu mai multe dotări, dar şi mai puţini oameni decât în 2016. Viitorul ministru va trebui să calibreze, cel puţin jumătate de an, un echilibru fin între toate măsurile care trebuie luate pentru stoparea pandemiei şi nevoia de a găsi soluţii pentru toţi bolnavii cronici şi nu numai care au rămas pe dinafară din cauza rigorilor ameninţării COVID. …. Pandemia a avut un impact dezastruos asupra accesului la tratament pentru bolnavii de HIV, pentru cei cu tuberculoză, cu diabet sau cu scleroză multiplă. Oricine va ocupa fotoliul de ministru al sănătăţii va trebui să găsească soluţii pentru toţi aceşti pacienţi, în vreme ce, în acelaşi timp, va trebui să comunice clar şi convingător toate „ce”, „cum” şi „de ce”-urile campaniei de vaccinare. ….
Cum ies Ludovic Orban, Dan Barna, Dacian Cioloș și Kelemen Hunor din negocierea guvernului Cîțu Aparent, toată lumea a câștigat ce și-a dorit, dar cu toții au câte ceva de pierdut din toată afacerea. Doar PNL, ca partid, pare pierzător net de la mare distanță. Toți ceilalți au motive să țopăie de fericire. Guvernul Cîțu va avea 18 ministere, din care 9 merg la PNL, 6 la USR Plus și 3 la UDMR. La prima vedere, pare o împărțire corectă, echilibrată. Dacă ne uităm însă la procentele de după alegeri, la greutatea ministerelor, vom realiza repede că marea împărțeală s-a tranșat în defavoarea liberalilor. Președintele PNL, Ludovic Orban a câștigat funcția de președinte al Camerei Deputaților, dar este pe punctul să piardă partidul. Liberalii au plătit un preț cam mare pentru menținerea lui Orban într-o funcție importantă. Liderul PNL a fost acuzat că a cedat prea multe ministere grele celor de la USRPLUS și unul important la UDMR. Primarii din Ardeal s-au revoltat mai ales din cauză că PNL a lăsat din mână fondurile europene și dezvoltarea, adică banii europeni. Liberalii și-au făcut campanie tocmai sub sloganul ”dezvoltăm România”, cu accent pe marile orașe conduse de ei care au performat în atragerea de fonduri europene. Miliardele obținute de președintele Klaus Iohannis de la Bruxellles nu vor fi distribuite de liberali, ci de miniștri de la USR și UDMR. În plus, liderii USRPLUS au anunțat deja că vor schimba Planul Național de Reziliență și Redresare trimis de Guvernul Orban la Bruxelles pe motiv că este prost întocmit și că altele sunt prioritățile care trebuie finanțate cu banii de la Bruxelles…. Bomboana pe colivă a fost cedarea Agenției Naționale pentru Resurse Minerale (altă mină de aur, la propriu) către UDMR, alt episod din lungul șir de concesii făcute de Ludovic Orban, disperat să obțină șefia Camerei. ANRM s-a întors în cele din urmă la liberali, după alte certuri și scandaluri interne. La capătul lor, Ludovic Orban iese totuși învingător. A câștigat funcția mult visată, dar cu pierderi mari pentru partid. Ministerele cu bani sau influență, merg la USR PLUS: justiție, sănătate, transporturi, fonduri europene, ministerul economiei, dar puteți adăuga pe listă și digitalizarea/ inovarea, altă zonă în care Bruxelles-ul investește masiv. Aproape toate le oferă noilor parteneri de guvernare vizibilitate maximă, putere reală și capacitatea de lua decizii cu impact major asupra vieții de zi cu zi. La fel de bine, problemele mari gestionate de aceste ministere le pot exploda în față. Dacă situația sanitară se degradează și mai rău, toți ochii se îndreaptă către ministerul sănătății. Dacă construcția de drumuri și autostrăzi bate pasul pe loc, dacă infrastructura rutieră, aeriană sau feroviară crapă, primul înjurat este ministrul transporturilor. Apoi justiția, numai cu dureri de cap. Vor rămâne acești procurori-șefi submediocri? În cât timp vor desființa secția sepecială și vor repara legile justiției? Integral:
Ziarist român care trăiește la Londra: „Situația este îngrijorătoare. Marea Britanie este dependentă de importuri de produse de bază” ….„Situația este îngrijorătoare, având în vedere că Marea Britanie este dependentă de importuri de produse de bază, cum ar fi alimente sau medicamente care intră pe cale rutieră sau feroviară. Franța a suspendat duminică toate intrările din UK pe termen de 48 de ore și se așteaptă noua măsură din partea autorităților franceze”, a declarat Petru Clej. Jurnalistul care locuiește în Londra mai spune că pentru moment populația se conformează carantinei. „În Regatul Unit erau circa 450.000 de cetățeni români (163.000 în Londra) în 2019, potrivit Oficiul Național de Statistică. Cei mai mulți lucrează în construcții, depozite, sectorul hotelier, restaurante, sănătate, îngrijire și mulți dintre ei sunt afectați de carantină. Închiderea frontierelor pentru traficul din Marea Britanie îi va afecta direct, în sensul că va îngreuna deplasarea lor din Regatul Unit spre continent și va afecta și companiile pentru care lucrează, de pildă companiile de construcții care se bazează pe importuri de materiale de pe continent. În plus, de la 1 ianuarie 2021 este foarte probabil că vor intra în vigoare noile reguli ale comerțului UK – UE fără acord, care vor îngreuna și mai mult traficul și vor adăuga costuri suplimentare din cauza tarifelor vamale”, a mai precizat Petru Clej. Acesta mai spune că „efectul Coronavirus se conjugă cu Brexit și creează incertitudine. Cert este că până acum peste 600.000 de cetățeni români au primit drept de rezidență în UK în baza acordului cu UE, chiar dacă nu toți mai sunt aici”. Integral:
ATLANTIC COUNCIL ANTICIPEAZĂ:
Medicul Virgil Musta: “Noua tulpina de SARS-CoV-2 creeaza premisele unui al treilea val pandemic, foarte greu de stapanit”…. Specialistul este de parere ca acest val poate fi tinut sub control, datorita faptului ca s-au impus masuri dure in ceea ce priveste circulatia persoanelor intre state, insa ar putea avea consecinte devastatoare, avand in vedere ca sistemele de sanatate sunt suprasolicitate. “Noua tulpina creeaza premisele unui al treilea val, ceea ce face ca sistemele de sanatate, care sunt deja sub o presiune deja foarte mare, sa nu mai faca fata, de aceea este necesar sa se ia masuri din fasa, pentru a nu se ajunge la o contagiozitate foarte mare.
Ce se întâmplă dacă o persoană se infectează cu COVID-19 în intervalul dintre două doze de vaccin. Explicațiile specialiștilor …. Valeriu Gheorghiță a precizat că, în acest caz, forma va fi mai ușoară însă, dacă persoana este simptomatică, aceasta nu va mai face a doua doză de vaccin anti-COVID-19. „Forma va fi mai ușoară, însă dacă persoana este simptomatică nu se mai face a doua doză de vaccin, ci se va stabili diagnosticul precis și tratamentul pe care va trebui să-l urmeze”, a declarat Valeriu Gheorghiță. „Efectul de protecție începe la 14 zile de la prima administrare, dar devine maxim la o săptămână de la efectuarea celei de-a doua doze. Pentru vaccinul dezvoltat de Pfizer și BioNTech, între cele două doze de ser administrat există un interval de 21 de zile”, a precizat Valeriu Gheorghiță. Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19 spune că imunitatea după vaccinul anti-COVID-19 poate dura câteva luni. „Nu avem date precise despre cât va dura acest tip de răspuns imun, dar plecând de la datele științifice este vorba de o durată de câteva luni. Avem nevoie de mai mult timp de evaluare pentru a stabili cu precizie cât timp va dura imunitatea”, a explicat Valeriu Gheorghiță. Medicul militar a anunțat că până la jumătatea anului viitor vor fi vaccinate aproximativ 11 milioane de persoane. Integral:
Un bărbat a murit la 49 de ani, după ce s-a negativat la COVID și a luat 4 infecții nosocomiale pe care Spitalul Militar Central nu le-a declarat Una dintre bacterii, Acinetobacter, a fost rezistentă la toate antibioticele, cu excepția Colistinului, conform mărturiilor personalului medical din spital. În biletul de externare din 6 decembrie, Spitalul Militar Central susține că bărbatul de 49 de ani a ieșit în stare ameliorată, înaintea transferului la un spital din Germania. El contractase însă la București patru infecții nosocomiale, era intubat și în septicemie. După ce Libertatea a trimis oficial întrebări referitoare la nedeclararea infecțiilor în acest caz, la spital a avut loc o ședință, miercuri, 16 decembrie, ora 13, în care cazul a erupt. Pe 7 noiembrie 2015, Spitalul Militar Central din București transfera 8 răniți arși la Colectiv la Spitalul Militar din Bruxelles. Jurnaliștii de investigație au descoperit că toți pacienții au fost infectaţi la București, unii cu 5 sau chiar cu 7 bacterii din spitale, niciuna dintre ele trecută în rapoartele de transfer, conform documentelor și conform declarațiilor conducerii spitalului din Bruxelles. Comandant al spitalului militar din București era și atunci și este și acum generalul Florentina Radu. Răniții infectați au supraviețuit. La cinci ani distanță, pe 14 noiembrie 2020, un bărbat bolnav de COVID, în vârstă de 49 de ani, a fost transferat dintr-un spital de provincie la o secție ATI a Spitalului Militar Central din București. Pe 9 decembrie 2020, bărbatul a murit cu septicemie în Germania, după ce a luat, conform mărturiilor personalului medical, patru infecții la Spitalul Militar Central. Datele medicale sunt private și aparțin pacientului, însă ascunderea infecțiilor nosocomiale de către spitale este o problemă de sănătate publică la nivelul României. În aceleași spații ATI de la spitalul condus de generalul Florentina Radu sunt internați chiar acum alți zeci de oameni, iar spitalul „nu a declarat în sistemul electronic infecțiile și nici nu a fost alertat serviciul SPIAM (n.r. – serviciul de prevenire a infecțiilor asociate activității medicale) ca să evalueze situația”, spun oameni din instituție. Informațiile provin de la mai multe surse concordante, membri ai personalului medical din Spitalul Militar, iar în plus, membri ai familiei și jurnaliștii au văzut o parte a documentelor medicale și antibiogramele, apărute în urma „ședinței cu scântei, în care documentele au ieșit la iveală, după ce ați trimis întrebările la Ministerul Apărării”. Fără să ofere numele pacientului, ziarul publică astăzi felul în care Spitalul Militar a ascuns nosocomialele în acest caz, tocmai pentru că infecțiile asociate activității medicale sunt o chestiune de interes public major, care afectează un număr mare de pacienți, personalul medical și familiile. Ca și în cazul Colectiv, protejăm identitatea pacienților când prezentăm elemente din analize, însă expunem conduita managerilor de spitale față de obligația de raportare a infecțiilor. …. Ce s-a întâmplat cu acest bărbat de 49 de ani, fără comorbidități grave, e o oglindă pentru întregul sistem al nostru de sănătate, în care dezorganizarea managerială și ascunderea adevărului despre infecții nosocomiale fac în continuare ravagii. …. Pe 22 noiembrie, Buletinul de analize microbiologice nu a identificat nicio contaminare bacteriană sau fungică. Trecuseră 8 zile de la venirea din orașul său de baștină. „Această analiză relevă faptul că era steril la internare în Spitalul Militar, nu contractase nicio infecție în timpul internării în provincie”, a explicat un medic la curent cu cazul, indignat și el de faptul că „se ascunde adevărul”. …. Pe 27 noiembrie, analizele au găsit în cultura prelevată din sonda de intubație: Ciuperca Candida Albicans. Bacteria Klebsiella pneumoniae. Bacteria Stenotrophomonas pneumoniae. Ambele bacterii, ultimii doi germeni de pe listă, au fost multirezistente la antibiotice. Pacientul primește antibiotic, dar starea nu se ameliorează. Pe 2 decembrie, conform documentelor din spital, „au fost recoltate culturi din aspirat bronșic și a fost identificată a patra infecție, cu Acinetobacter”. Antibiogramele au arătat că germenul Acinetobacter descoperit de medici la bolnav era rezistent la toate antibioticele, cu excepția Colistinului…..Pe 3 decembrie, medicii reiau analizele și observă că și cele trei bacterii sunt în continuare prezente, antibioticele nereușind să aibă efect. Șefa Spitalului Militar, generalul Florentina Radu, revenire de urgență din concediu Familia și prietenii au aflat ceva despre o infecţie sau două contractate în spital. Adevărul a ieșit la iveală, dar tot în interiorul spitalului, mai târziu, când ziarul s-a adresat SMC, solicitând nu date confidențiale, care aparțin familiei, ci cele care țin de sănătatea publică: raportarea infecțiilor. ….
O asociatie de procurori cere CSM sa apere independenta Inaltei Curti, dupa ce judecatorii care au pronuntat sentinta in cazul “Ferma Baneasa” au fost jigniti public de avocati Asociatia “Miscarea pentru Apararea Statutului Procurorilor” (AMASP), asociatie profesionala a procurorilor, solicita Inspectiei Judiciare si Consiliului Superior al Magistraturii sa faca demersurile necesare si din oficiu, conform atributiilor legale, sa apere reputatia si independenta magistratilor judecatori din cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Solicitarea este raportata “la reactiile publice virulente si jignitoare care au fost publicate in spatiul public de mai multi
Scandal în USR-PLUS după ce Vlad Voiculescu nu mai vrea să fie viceprimar al Capitalei …… “Vlad Voiculescu, în urma negocieri, a fost desemnat să deschidă lista de consilieri generali și s-a negociat pentru el o funcție mai vizibilă în considerarea marii sale notorietăți și pentru că a fost un potențial candidat la funcția de Primar General care a făcut pasul înapoi. Deci asta înseamnă că poziția de vice a lui VV a fost ”intuitu personae” nicidecum trasă la sorți. Acum mă întreb, e corect oare ca USR să fie pus în fața faptului împlinit și să i se comande ca unui răcan – uite un Tomescu, ia și votează-l, hai executarea? Bașca, parcă eram fuzionați, suntem un singur partid, de ce să mai punem problema de USR vs PLUS? Parcă era cu unitate pentru binele românilor sau cum? Și asta în condițiile în care iată ce zice Protocolul de colaborare al Alianței: ”(3) La Consiliul General al Municipiului București, Alianța va susține și vota ca viceprimar pe Vlad Voiculescu de la PLUS. În cazul în care Alianța poate impune ambii viceprimari, al doilea viceprimar va fi desemnat de USR.” Ieri, Dacian Cioloș si Dan Barna au făcut turul presei cu declarații despre cum desemnările în funcțiile politice care revin USR PLUS vor fi făcute transparent și meritocratic: ”Așa cum am spus-o de fiecare dată, ideea de recompensă nu poate însemna un rabat de la principiul înnoirii și profesionalismului. Funcțiile de demnitate publică nu pot fi și nu trebuie privite drept cadouri pe care cineva să le împartă. Trebuie să dăm exemplu celorlalte partide și, totodată, electoratului nostru că avem forța acestei schimbări de mentalitate, că noi trăim ceea ce spunem. (…) Pentru funcțiile cu asumare politică, în administrația centrală și locală, vom organiza un proces de selecție pe bază de competențe profesionale, reprezentare și viziune politică.” Ce s-a întâmplat de ieri până azi? A, a apărut un post care trebuia să meargă neapărat la PLUS“, a scris Dobrev, pe Facebook. Dumitru Dobrev a demisionat din conducerea USR-PLUS după scandalul legat de desemnarea candidatului pentru Diaspora. Integral:
400.000 de elevi români, din peste 3 milioane, nu au încă acces la internet în timp ce școala se face în scenariul roșu, adică de la distanță. Secretarul de stat în Ministerul Educației Jean Badea spune că în localitățile în care trăiesc acești copii, în zone defavorizate, operatorii de comunicații nu au putut crea deocamdată, infrastructura necesară: „E vorba de comunitățile în care nu există, în momentul acesta, acces la internet. Sper ca în doi ani, în funcțiile de discuțiile pe care le avem, în doi ani vom avea internet în toate comunitățile.” Oficialul Ministerului Educației spune că, în ciuda faptului că în România internetul are viteze bune, suntem nația cel mai slab digitalizată din Uniunea Europeană. De aceea, Ministerul Educației și 24 de organizații guvernamentale au elaborat o strategie de învațare a întregii populații cum să se descurce online. Integral:
3 urgențe economice care n-au mai avut loc pe masa unde partidele își împart funcțiile Bugetul de stat. Mecanismele de sprijin pentru populația vulnerabilă și firme. Strategia de atragere a banilor europeni pentru revenirea post-criză. Sunt trei urgențe economice majore, lăsate în suspensie de criza politică declanșată de dificultatea cu care partidele își împart funcțiile în stat…. România beneficiază de 30 de miliarde de euro, bani europeni pentru revenirea economică post-pandemie. Sunt fonduri nerambursabile sau împrumuturi la dobânzi mici. Guvernul PNL condus de Ludovic Orban a început negocierea Programului Național de Redresare și Reziliență încă din campania electorală și a promis că din acești bani se vor construi autostrăzi și spitale regionale. Comisia Europeană nu a girat însă aceste proiecte, din moment ce decizia finală privind aprobarea tuturor planurilor naționale va fi luată abia în aprilie 2021. Recent,
Un expert in sanatate publica explica ce se intampla in organismul nostru atunci cand ne este administrat vaccinul anti-Covid ….”Daca organismul nostru intalneste o proteina, un virus sau o bacterie pe care nu o recunoaste, lanseaza un
Dacă am fost infectat cu SARS-CoV-2, mai este necesară vaccinarea? Cum răspund specialiştii…… Din informaţiile de până acum, imunizarea împotriva noului coronavirus va începe simultan în toate ţările UE, între Crăciun şi Anul Nou. În Marea Britanie şi SUA se derulează deja astfel de campanii cu vaccinul produs de Pfizer-BionTech, primul ser care a primit autorizaţia de urgenţă din partea Agenţiei de Reglementare a Medicamentelor şi Produselor Medicale din Marea Britanie – MHRA – şi respectiv, FDA – Agenţia Americană pentru Alimente şi Medicamente. Medicii specialişti recomandă vaccinarea chiar şi pentru persoanele care au trecut prin boală. În studiile clinice efectuate până acum, vaccinul a fost administrat şi unor persoane care aveau un nivel detectabil de anticorpi împotriva SARS-CoV-2 şi nu s-au evidenţiat efecte adverse, dimpotrivă, o creşetere a nivelului de răspuns imun. În România, vaccinarea va fi gratuită, neobligatorie, disponibilă pe baza consimţământului, indiferent dacă persoanele au fost infectate sau nu. ”
Noul simptom al infecției cu Covid. Medicii sunt tot mai îngrijorați ….. Presa indiană scrie că pacienții au ajuns la spital cu simptome precum diareea și dureri de stomac groaznice. Medicii au mai spus că pacienții nu aveau simptome specifice
Veniturile judecătorilor CCR, dublate în ultimii doi ani. Cât au ajuns să câştige din pensiile speciale Curtea Constituţională a României a decis că pensiile speciale ale magistraţilor sunt protejate de legea fundamentală, precizând în schimb că celelalte pensii speciale pot fi suprimate. Iată câteva exemple de venituri ale judecătorilor CCR. …. Conform acestei legi, pensiile speciale, inclusiv pensiile militarilor şi ale magistraţilor, ar fi trebuit impozitate cu 85% dacă pensia este mai mare de 7.000 de lei şi cu 10% pentru pensiile cuprinse între 2.000 şi 7.000 de lei. Doar că Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituţională proiectul de lege, la fel şi la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.. Daniel Morar, fostul şef al DNA şi actual judecător CCR, s-a pensionat în 2015, pe când avea 49 de ani, după ce a îndeplinit stagiul de 25 de ani în magistratură care îi dă dreptul să se pensioneze. Pe atunci, el a beneficiat, pe lângă salariul de judecător CCR (201.509 lei) şi de o pensie specială de 57.648 de lei. În 2019, pensia sa specială ajunsese la 359.514 lei. Aceasta nu este nicidecum cea mai mare pensie specială din magistratură. Cea mai mare pensie specială dintre toţi cei nouă judecători CCR o are fosta şefă a ÎCCJ, Livia Stanciu, ce încasează nu mai putin de 454.717 lei (peste 93.000 euro) anual. Presedintele CCR, Valer Dorneanu beneficiază, de asemenea, de o pensie specială apropiată ca valoare: 454.068 lei, însă el încasează şi pensia de fost parlamentar în vaoare de 75.396 de lei. În anul 2017, pensia specială a şefului CCR a fost de 159.587 lei, iar un an mai târziu, aceasta aproape că s-a dublat până la 322.220 de lei. Valer Dorneanu are venituri lunare cumulate din pensii, salariu de judecător şi de profesor de circa 16.000 de euro, aproape cât câştigă Şeful Curţii Supreme a Statelor Unite. Cea mai mare pensie specială din România – 77.000 lei lunar “Cea mai nesimtită pensie specială din România este în prezent de 77.000 de lei, pensia unui fost comandant magistrat de penitenciar în perioada comunistă. În 2017, această pensie era de 33.400 de lei. Astăzi, ea a ajuns la 77.000 de lei. Îi rog pe cei care nu vor să vadă adevărul să încerce măcar să urmareasca cifre”, a declarat deputatul PNL Florin Roman anul acesta. Saga pensiilor speciale
Semnal de alarmă privind desfiinţarea Istoriei şi Geografiei din şcoli. Cum sunt redenumite cele două discipline …..Florinel Agafiţei, profesor de istorie şi scriitor cunoscut în Focşani, spune că în metodologia de mobilitate a personalului didactic pentru anul şcolar 2021/2022 au dispărut ca discipline de sine stătătoare obiecte precum Istoria şi Geografia, acestea fiind prinse cu denumirea de Studii Sociale. Profesorul focşănean susţine că după ce ani de zile în care s-a urmărit reducerea orelor acestor discipline, acum se pregăteşte terenul pentru măsuri administrative, care înseamnă, în viitorul apropiat, că un profesor va preda mai multe discipline, efectul fiind eliminarea unora şi altora din sistemul de educaţie, în baza adoptării unui plan cadru adecvat comasărilor diverselor ştiinţe. “Ce te faci când, în plină bulversare socială, anumiţi oameni scot din disciplinele şcolare denumirea milenarei ştiinţe: Istoria? Şi o îngrămădesc lângă altele, numite, laolaltă, Ştiinţe Sociale? Mai mult: ce te faci când observi cum alţii, mai puţini la număr, îşi păstrează acest drept, disciplina studiată de copiii lor numindu-se, să zicem, Istoria Minorităţilor şi Tradiţiilor acelei minorităţi? Observi cum Istoria Românilor se topeşte în larga aglomerare a Ştiinţelor Sociale şi te întrebi de ce… La fel te întrebi când vine vorba despre geografie, dar nu numai”, spune profesorul Florinel Agafiţei. Dascălul vrâncean crede că se doreşte reducerea semnificativă a zestrei cunoaşterii individuale, prin “crearea omului nou”, axat pe anumite nişe precum informatica, domeniul bancar, sportul în dauna artelor, literaturii, istoriei, geografiei etc. “Şi, cum în cazul Fenomenului Piteşti ne-am dovedit mai inventivi decât sovieticii cu gulagul lor în ceea ce priveşte răul făcut semenilor, aşa se întâmplă şi acum; în umbra pandemiei, a morţii care seceră numeroase vieţi, a ciolaniadei politice, într-o lume unde educaţia nici nu e luată în seamă, nefiind considerată atât de importantă precum justiţia sau finanţele, (zic ei, actualii politicieni) se iau cele mai sumbre măsuri… Eu, ca român majoritar etnic, numeric etc., şi ca profesor de Istorie, mă simt discriminat când văd că minoritarii pot spune că au istoria lor, a minoritarilor etnici, iar eu nu voi putea decât să afirm că disciplina Istorie nu mai este menţionată individual în actele emise de minister, ci aşezată sub semnul Ştiinţelor Sociale, la un loc cu alte cenuşărese… Integral:
Ce a descoperit vânătorul de CV-uri la una dintre agențiile de stat care dă cele mai mari salarii din România: un angajat a economisit 1 milion de lei într-un an! Agenția Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) este condusă de un comitet de reglementare. Domnul Gheorghe Gabriel, fost politician ALDE, este membru în acest comitet. A ajuns, fără nici o experiență, la Transelectrica, Oficiul Național al Jocurilor de Noroc, Ministerul Finanțelor, Ministerul Economiei, Romgaz și, acum, în conducerea ANRE! CV-ul și o mare parte a declarațiilor de avere ale domnului Gheorghe Gabriel duhnesc a știință. Asta dacă impostura e o știință. Bine, există și posibilitatea ca omul să fie încarnarea lui Zamolxes în ANRE și, deci, să se ocupe de făcutul de minuni acolo. În declarația de avere de pe 11.05.2017 domnul Gabriel Gheorghe avea un venit anual de 18.601 lei, o datorie de 330.000 de lei, un Mercedes din 2012 și trei proprietăți în Sibiu. Peste exact un an de zile, domnul Gheorghe are în plus un Volkswagen (în declarația din 2017 este din 2012, în declarația din 2020 este din 2014), a achitat datoria de 30.000 de lei, a pus în bancă peste 180.000 de lei și peste 10.000 de euro, dintr-un venit de sub 197.000 lei. Mai clar, a câștigat de la stat și din chirii sub 197.000 RON și a economisit peste 255.000 RON, plus o mașină Volkswagen. Cum soția domniei sale făcea sub 40.000 RON anual, au trăit cu energie solară, au consumat calorii negative și au terminat anul în plus cu vreo 20.000 de lei și un Volkswagen. În declarația din 2019, „uită” să treacă câți bani a primit de la stat, căci doar a fost șef pe anti-fraudă. În averea domnului Gheorghe Gabriel apar totuși pentru anul precedent (2018), 1.700 de metri pătrați intravilan la Sibiu (minim 72.000 de euro), o casă de vacanță de 286 de metri pătrați, tot la Sibiu, (minim 100.000 de euro), un apartament în București de 40 de metri pătrați (minim 50.000 de euro), economii în plus în valoare de peste 80.000 lei și o mașină Land Rover. Cumva, domnul Gheorghe a economisit undeva la 1 milion de lei din veniturile lui pe un an de la stat. Apartamentul este trecut șmecheresc ca și cum ar fi fost cumpărat în 2016, deși nu există nici în declarația din 2017 și nici în cea din 2018. Este posibil, desigur, să plouă cu bani în valoare de minim jumătate de milion la el în curte sau să aibă o găină cu ouă de aur. De hrănit, tot energetic s-au hrănit. Câștigă 10.000 de euro pe lună la ANRE … Dar care a fost traseul său magic? Președinte la Transelectrica, fără nicio experiență Conform CV-ului oficial, termină facultatea de drept la 27 de ani. Deși în CV șomer până la 30 de ani, domnul Gheorghe, își începe glorios cariera în câmpul muncii la stat pe post de comisar superior al gărzii financiare din Sibiu. …. Peste 6 ani ajunge, în timpul guvernului Tăriceanu, șef al mecanismului de control al Ministerului de Finanțe pentru câteva luni. În 2012 devine șeful corpului de control la Ministerul Economiei și, cu zero experiență în domeniu, președinte la Transelectrica, pentru 6 luni. Colegiul Național de Apărare 007 Perioada în care domnul Gheorghe este președinte la Transelectrica este, desigur, perioada în care dispar băieții deștepți din sectorul energetic. În 2013, în timpul unuia dintre cele mai nenorocite guverne din punctul de vedere al corupției, este șeful secției anti-corupție de la Ministerul Economiei, pentru alte 3 luni. Între 2012 și 2013, timp în care era director și șef de direcție la minister, președinte la Transelectrica, domnul Gheorghe “termină” două cursuri pe securitate ale Colegiului Național de Apărare și Institutul Diplomatic Român. Ambele instituții mult iubite de cei mai mârlani impostori din politica noastră. … Din Transelectrica se mută la Oficiul Jocurilor de Noroc Devine apoi, din senin, vicepreședinte la Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc. De ce și cum, nu ne explică nimeni. În 2016 devine consilier superior în corpul de control la Ministerul Finanțelor Publice și, din 2017, secretar de stat la Ministerul Mediului de Afaceri. Este numit rapid și președinte la Consiliul de Administrație la Romgaz, deși și aici are zero experiență. Renunță și trece la slujba mult mai bănoasă și sigură de la ANRE, tot în 2017. Președintele ANRE este Dumitru Chiriță, un fost electrician cu un trecut cel puțin ciudat. Primește cam 11.500 de EUR pe lună salariu. Integral:
Anunţul aşteptat de întreaga omenire! Vaccinul Moderna ar bloca şi transmiterea virusului …..„
INTERVIU. Ioan Stanomir: “Riscul major al alegerilor politice care se fac acum este de a incuraja demagogia si radicalismul” Victoria Aliantei pentru Unirea Romanilor la alegerile parlamentare din 6 decembrie 2020 va readuce in Parlamentul Romaniei discursul radical, extremist si pro-legionar.
Daniel Dăianu: Învățăm copii de 6 ani despre bani, bursă, în loc că nu trebuie să arunce pe jos. Ei trebuie să fie interesați a învăța carte/ Mulți ridică sprâncenele când aud de politici industriale. Trăiesc pe altă planetă. Ei nu înțeleg că statele inteligente intervin peste tot Invățăm copii de 6 ani despre bani, despre bursă, în loc să-i învățăm în primul rând că nu trebuie să arunce pe jos, să fie atenți cu ce mănâncă, a declarat Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal. „Noi asta-i facem. Ne și lăudăm că-i învățăm pe copii să recunoască banii, să înțeleagă ce-i bursa. Că e bine, că așa se pot câștiga bani, că așa se pot face bani din bani. Asta e pe cale să devină o virtute în politica publică sau privată din România”, a spus el, într-o conferință online organizată de Oxygen Events. • Dacă nu putem combate bine schimbarea de climă, ne vom duce către o criză alimentară, chiar o criză de apă potabilă. • Vor fi implicații în ceea ce privește mișcarea populației, emigrației și imigrației, cu presiuni foarte mari. • Mulți își duc sprâncenele în sus când aud de politici industriale. Imediat se gândesc la stat: Ce să caute statul în economie? Oamenii trăiesc pe altă planetă. Ei nu înțeleg că statele inteligente intervin peste tot. O fac mai pe față sau mai puțin fățiș. • Dezvoltarea agriculturii este să oprești cât de cât erodarea solului, să ai sistem de prelucrare al produselor de bază, să ai industrie agroalimentară. • Totodată să mărim resursele interne. Avem voci în țară care spun: Nu pot fi crescute veniturile bugetului. Oamenii iară trăiesc pe altă planetă. • Parcă nu știu câtă evaziune fiscală există în România, la tax avoidance, la care participă și companiile mari care sunt foarte măiestre în a optimiza fiscal. “
Banca Austriei: Românii au cea mai scăzută încredere în moneda lor națională. Nu au încredere nici în bănci nici în siguranța depozitelor bancare Românii au cea mai scăzută încredere în moneda națională și printre cele mai reduse niveluri de încredere în bănci și în siguranța depozitelor bancare, arată rezultatele unei cercetări făcute de Banca Națională a Austriei, rezultate transmise la solicitarea HotNews.ro. Austriecii efectuează anual un asemenea sondaj în statele din regiunea noastră, întrebând populația despre încrederea în euro, în moneda locală, în Guvern ș.a.m.d. Potrivit unor surse participante la sondaj, una din explicațiile acestor scoruri care nu ne avantajează constă în tentativele populiste de promovare a unor legi aparent ”corective”, dar care în realitate fac mai mult rău economiei decât binele dorit de inițiatori…..Cu privire la încrederea în bănci, România este pe ultimul loc în regiune, în ciuda faptului că bancherii spun că din moment ce populația își depune banii în bănci, înseamnă că încrederea e tot mai mare. Se pare că nu e așa. Până și bulgarii au mai mare încredere în băncile lor, deși vecinii noștri sunt recunoscuți pentru fraudele lor bancare. Integral:
Obiectul pierdut al dorinţei …..Actul I. După anunţarea rezultatelor alegerilor parlamentare, Primul ministru demisionează, iar Preşedintele nu face nici un secret din faptul că i-a cerut această demisie ca urmare a faptului că, în loc de un avans zdrobitor la urne, PNL-ul se află pe locul doi, după rivalul a cărui înfrîngere o trîmbiţase înainte de alegeri, PSD, iar în locul unei prezenţe semnificative la vot, cu valoare simbolic referendală, mai mult de două treimi din electorat a ales refuzul votului ca mod de manifestare a atitudinii şi preferinţelor sale politice. Este numit imediat un prim ministru interimar, membru al cabinetului în exerciţiu pînă la constituirea noului Parlament şi prezentarea unei soluţii politice pentru susţinerea unui guvern format pe baza rezultatelor recentelor alegeri. Întîmplător sau nu, ministrul apărării, un militar de carieră împins în teritoriul politicii……Actul II. Triunghiul pe care se sprijină soluţia noului govern se pune în mişcare şi declanşează negocieri. Nimic despre obiective şi program de guvernare, despre politici concrete, despre standarde de performanţă şi termene de implementare, nimic despre condiţiile minime de stabilitate ale formulei de guvernare, nimic despre orice, cu excepţia modului în care se impart cele cîteva funcţii de relief, prim ministru, preşedinte al Senatului, preşedinte al Camerei. ….În actul trei, urmează să fie detaliate faptele de guvernare şi rezultatele acestora, de la momentul votul de investire a guvernului care urmează să fie format şi pînă la data imprevizibilă a încheierii mandatului său. Ceea ce putem spune, sigur, este doar ceea ce teoria alianţelor a determinat cu precizie cvasi matematică, anume că formula triunghiului cu vîrfuri competitive este structural măcinată de instabilitate, condamnată fie la destrămare, fie la ineficienţă acţională. Motivul este foarte simplu, structura triunghiulară poate fi dezarticulată oricînd, din oricare punct, de la cel mai tare, la cel mai slab, iar intra-coaliţiile de forma doi contra unu reprezintă manevra predilectă pentru a impune un punct de vedere, o soluţie, pentru a trece peste voinţa sau condiţiile ridicate de cel de al treilea. Consecinţa inevitabilă: în loc să fie modelată şi ţinută sub control, competiţia de orgoliu, putere şi imagine dintre cele trei puncte ale triunghiului constituit este constant şi inevitabil intensificată, iar momentul rupturii se află întotdeauna mai aproape de punctul zero, cel al startului, decît de oricare altul proiectat subiectiv pentru a defini durata minimă de funcţionare a alianţei. …. Politica este transformată, astfel, în ţarc de joacă cu presupusă valoare terapeutică, oricum, îndoielnică, rezervat unui grup supra-privilegiat de personaje structural imature din punct de vedere al dezvoltării socio-psihologice. Incapabile, adică, să înţeleagă şi să acţioneze sistematic, coherent, în virtutea unor obiective cu orizont mult dincolo de obiectele dorinţelor, fantasmelor şi pulsiunilor lor personale. Altfel spus, avem oameni mai mult sau mai puţin obişnuiţi rătăciţi prin politică, dar nu oameni politici şi, în nici un caz, oameni politici capabili de a se comporta vreodată ca oameni de stat. Integral:
Funcțiile de premier și președinte al Camerei Deputaților bat pandemia Negocierile dintre PNL, USR-PLUS și UDMR sunt în impas pentru că partidele nu reușesc să-și împartă primele funcții în stat. Între timp, pandemia nu a luat vacanță, iar despre programul de guvernare nu mai vorbește nimeni. Secretarul de stat Raed Arafat a anunțat în ședința de Guvern de joi, 17 decembrie, că începe distribuirea către spitale a primelor 300.000 de teste rapide de depistare a infecției cu noul coronavirus. În total ar trebui să ajungă în România 3 milioane de astfel de teste. Ultima dată când s-a vorbit despre aceste teste a fost când Guvernul anunța că ele vor fi achiziționate. Data era 13 noiembrie 2020. A durat mai bine de o lună pentru ca planul de a accelera triajul epidemiologic din Urgențe să înceapă…. Mai mult,
Numele premierului nu este important, ci programul său pentru salvarea economiei după pandemia coronavirus
Dorel Săndesc avertizează asupra raportărilor de infectări în scădere: „În realitate stăm foarte prost” Dorel Săndesc, vicepreședintele Societății Române de Anestezie și Terapie Intensivă, avertizează că „nu e niciun motiv de optimism” în ceea privește raportările autorităților din ultimele zile, raportări care au indicat un număr în scădere a infectărilor cu coronavirus, potrivit Digi24. …. „
Ce face România în timp ce restul lumii se pregăteşte de valul 3 al pandemiei Ţările din Europa şi din Asia se pregătesc de „Valul 3” al pandemiei de coronavirus, aşteptat să îţi facă simţită prezenţa după sărbătorile de iarnă. Germania şi Olanda au adoptat restricţii severe până în ianuarie, iar Lituania intră în caranntină naţională începând de astăzi, timp de 6 săptămâni. În România, autorităţile sanitare merg pe strategia carantinei zonale acolo unde se impune şi nu au anunţat măsuri noi…. „Valul 3 a debutat în Asia şi nu arată bine deloc. Să ne ferească Dumnezeu să ne prindă al treilea val într-un platou la peste 6.000 de cazuri pe zi, cum ne-a prins Valul 2 pe unul la peste 1.000 de cazuri pe zi. (…) Toata Europa se pregăteşte pentru Valul 3 şi închid tot ce pot, ca Valul 2 să fie cât mai jos când (următorul – n.r.) ajunge şi la ei. Numai noi stăm în larg şi ne mirăm ce i-a apucat pe proştii care fug din apă, deşi am depăşit de mult geamandura de 3 la mie”, a scris pe Facebook Octavian Jurma. Cercetătorul apreciază că, până acum, 15% din populaţia României a trecut prin boală, iar când Valul 3 al pandemiei va ajunge în ţară, 25% din români se vor fi infectat cu virusul SARS-CoV-2. „Spre exemplu, Coreea de Sud a intrat în stare de urgenţă când a depăşit 1.000 de cazuri pe zi, la o populaţie dublă faţă de România. Noi suntem relaxaţi când Bucureştiul produce singur mai multe cazuri decât toată Coreea de Sud. (…) Taiwan şi România au populaţii similare, dar abordări complet diferite faţă de epidemie. Taiwan a luat măsuri care îi permit să ţină epidmeia sub control pe termen lung, chiar şi în absenţa unui vaccin. Prin urmare, vor evita complet imunizarea de turmă. Romania, în schimb, şi-a lăsat deja 15% din populaţie pradă virusului şi pe când va începe vaccinarea în masă vom ajunge la 25%, chiar dacă rămânem în platoul ăsta post-electoral”, a mai scris Octavian Jurma. Incidenţă de peste 7 la mie în Bucureşti Potrivit datelor GCS, Capitala se menţine de luni bune pe primul loc în topul zonelor unde s-au întregistrat cele mai multe infectări noi. Ieri, autorităţile au raportat că 1.143 de bucureşteni au fost depistaţi pozitiv, iar Capitala a trecut, astfel, de incidenţă de 7/1.000 de locuitori în ultimele 14 zile. Dr. Beatrice Mahler, managerul Institutului „Marius Nasta” din Bucureşti, spune că din ce în ce mai mulţi pacienţi COVID-19 fac complicaţii chiar şi după ce s-au vindecat, astfel că ajung în secţiile non-COVID. „Dacă ne uităm la numărul total de cazuri da, suntem în scădere şi acest lucru ar trebui să ne relaxeze şi să ne bucure. Însă, dacă ne uităm la cazurile din terapie intensivă şi la decese şi dacă vă spun că la «Marius Nasta» lucrurile sunt extrem de dificil de manageriat la ATI (…), noi nu putem să ne gândim că urmează o perioadă uşoară, cel puţin pentru pentru spitalele din Bucureşti. Suntem la un număr mare de cazuri, putem externa extrem de puţini pacienţi. Formele din terapie intensivă care ajung să fie videcate necesită transfer la ATI non-COVID, pacienţii fac complicaţii, presiunea începe să fie mare şi pe celelalte secţii, care îi preiau pe aceşti pacienţi post-COVID. Este îngrijorător ce se întâmplă în Capitală”. Integral:
Arafat anunță creșterea numărului de testări rapide. Primele 300.000 de unități vor fi distribuite de mâine. Nu oricine poate fi testat Raed Arafat a făcut un anunț în premieră la Digi24. Numărul de testări din România va crește. Acestea sunt de tip rapid antigen, al cărui rezultat se poate afla în maximum 15 minute. România a contractat 3 milioane de unități, iar primele 300.000 încep să fie distribuite spitalelor de mâine, anunță șeful DSU. Arafat atrage însă atenția că testul antigen nu va fi făcut asimptomaticilor și nici nu se poate cere o ambulanță acasă pentru așa ceva. …. Asta înseamnă că la nivel de servicii de urgență – camere de gardă, spitale, poate chiar la nivelul serviciilor de ambulanță, posibiliatea de a testa și a obține un rezultat rapid va fi mult mai mare. Deci testarea va fi mai intensă, mai frecventă și mult mai mare, decât să recoltezi și să aștepți PCR-ul a doua zi, sau, uneori chiar a treia zi. În faza de test rapid antigen vei avea rezultatul în 15 minute. Până acum, testul rapid pe antigen trebuia să fie confirmat de un test PCR. Din ce știm, sunt discuții la nivelul Comisiei Europene de a recunoaște testul antigen rapid ca egal cu testul PCR, și să nu mai fie nevoie de confirmare. Integral:
Criza de medicamente se va agrava în România în următorii 5 ani. Dragoș Damian: Am încercat să aduc alternative, dar nu s-a acceptat Bolnavii non COVID-19 au de suferit din cauza pandemiei, deoarece medicamentele pentru pacienții cu diabet, precum Siofor și Euthyrox, sunt de negăsit de luni în farmaciile din România. Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj, a declarat într-un interviu acordat Hotnews că aceste probleme nu vor dispărea nici în perioada următoare. Euthyroxul, folosit în afecţiuni ale glandei tiroide, lipseşte din farmacii din primăvară. Şi nu este singurul medicament greu de găsit. Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj, cel mai mare producător autohton de medicamente, și președintele Patronatului Producătorilor Industriali de Medicamente din România, spune că lista medicamentelor care nu se mai găsesc în farmacii este mult mai mare. „Criza de levotiroxină (Euthyrox): este oarecum unică, un fel de furtună perfectă cu 4-5-6 fronturi. Din 4 producători, a rămas unul, pentru că prețul aprobat în țară este nerentabil, probleme tehnologice, schimbarea protocolului și introducerea unei indicații care a făcut să crească consumul, pacienți care pe bună dreptate au făcut stocuri, pentru că au observat discontinuități, o birocrație extremă pentru a primi medicamentul gratuit, care a făcut să se vândă cu banii jos. În martie am arătat că pot aduce cantități nelimitate, dar că trebuie schimbată metodologia de preț – nu s-a putut. Am propus să aduc alternative liotironină, un produs interșanjabil – nu s-a acceptat”, a declarat Dragoș Damian pentru Hotnews. Fără Paracetamol în farmacii, 20 de țări din UE au raportat lipsa lui Chiar dacă mai rar, se întâmplă și la case mai mari. 20 de țări din UE au raportat, în ultimele luni, lipsa banalului Paracetamol, medicamentul cu cel mai mare deficit în pandemie, arată Dragoș Damian. …. Trei motive pentru care criza de medicamente se va agrava lipsa alinierii la nivelul UE a politicilor publice cu privire la medicamente. suprareglementări care s-au dovedit în timp inutile, păguboase, introduse fără perioade de tranziție sau întârzierea introducerii unor reglementări care să crească competitivitatea fabricilor din UE. reglementări fără viziune pe termen lung și cu consecințe transnaționale luate la nivelul guvernelor statelor membre. … „Fabricanții din țară nu au avut până în 2017 o platformă solidă de dialog cu politicienii, astfel încât nu este de mirare că nu au putut să fie un partener pentru a crea strategii politice. (…) Degeaba am arătat în ultimii 5 ani că în caz de forță majoră singurul partener rămân fabricile din țară, nimeni nu a ascultat ce spuneam. Degeaba am spus că România are o rată a importurilor de medicamente de 90%, ceea ce o face captivă și șantajabilă, nimeni nu a dat importanță. Nu a existat un interes real al autorităților de a comunica cu fabricanții de medicamente din țară, discuțiile din prezent sunt mai degrabă reactive la problemele lipsurilor de medicamente de după pandemie. Integral:
Statul la stat.
Cum au rămas aleșii locali cu pensia specială: conexiunea la internet a picat în momentul votului Pensiile aleșilor locali au fost salvate în Parlament, după ce mai mulți deputați au reclamat faptul că nu au avut conexiune la internet chiar în momentul votului pentru abrogarea acestora. Singura soluție rămasă pentru abrogarea sau amânarea intrării în vigoare revine Guvernului, dar pentru aceasta este nevoie ca Executivul să aibă puteri depline. În acest moment, Nicolae Ciucă este premier interimar și nu poate da Ordonanțe de Urgență sau angaja răspunderea pe legea bugetului de stat. Pentru ca pensiile speciale ale aleșilor locali să nu intre în vigoare de la 1 ianuarie 2021 este obligatoriu ca până la sfârșitul anului să fie învestit în Parlament un Guvern cu puteri depline sau legea bugetului de stat să fie adoptată în forul legislativ. Aleșii locali trebuiau să beneficieze de pensie specială începând cu 1 ianuarie 2020. Prevederea apare în Codul Administrativ adoptat prin
Iulian Anghel, editor politic ZF: Atâta vreme cât jumătate din Bucureşti tremură în case, nu puteţi să vorbiţi de negocieri politice “în beneficiul poporului” …. Înainte de a mă omorî COVID-19 mă omoară frigul din casă. În vreme ce, cu două pulovere pe mine, eu scriu despre cât de nefericit este ministrul de finanţe, Florin Cîţu, că, bietul, este răstignit a doua oară pentru că nu-l lasă partidul să fie prim-ministru, după ce chiar partidul l-a propus pentru această funcţie. Jumătate din Bucureşti nu are apă caldă şi căldură, în plină iarnă, de două săptămâni, iar eu reproduc ca prostul spusele ministrului de finanţe, anume că “avansează cu proiectul de buget” pentru 2021. Şi stau şi mă întreb: măi, ori sunt ţicnit de-a dreptul, de mic, ori febra mi-a luat minţile? Sunt unul dintre cei care cred că descentralizarea este bună. Că aşa am văzut la alţii – în Franţa, în Italia, în Germania. Mie însă descentralizarea asta mi-a adus frig în casă. Fostul primar general al Capitalei, cel care, astă-vară, împărţea vouchere pentru plimbări prin Grecia, şi-a pus coada pe spinare şi se pregăteşte să-şi ia postul de senator că, deh, voinţa poporului trebuie respectată…. Actualul primar, ca mortu-n păpuşoi, dă din plisc, cu capu-n pământ: sunt 100 de metri de conductă ce trebuie schimbaţi. Păi voi nu puteţi schimba 100 de metri de conductă în două săptămâni – mai ales că vremea este bună -, dar veniţi să-mi povestiţi cum veţi răsturna voi lumea după ce aţi scăpat de zgripţuroaică? Jumătate din Bucureşti, aproape, nu are apă caldă şi căldură de două săptămâni. Nimeni din RADET nu a fost însă dat afară, nimeni de la Elcen, nimeni din cei care ridică salarii de mii de euro pe lună nu a răspuns pentru această situaţie. Pentru oamenii bătrâni care îngheaţă în case şi care se îmbolnăvesc pentru că nu au 500 de lei pentru un calorifer electric, pentru copii care se îmbolnăvesc – nimeni nu a dat socoteală. Iar eu scriu despre negocierile de la Cotroceni, despre funcţiile disputate în Parlament, despre Iohannis, despre Orban şi Cîţu. Totul “în beneficiul poporului”, cum spune şeful paltonului izbit de capota maşinii. “N-au venit la vot că n-au spirit civic!” Auzi! Nu au venit pentru că prin tot ce faceţi – voi, aleşi de popor, cu toţii -, distrugeţi încrederea în democraţie, în loc să o consolidaţi. Integral:
Romania are doar o universitate în top 50 QS al universităților din Europa Emergentă și Asia Centrală și încă cinci în top 100. Polonia ocupă 17 locuri în top 100, Cehia – 10, Ungaria – 7 19 universități românești, în frunte cu Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, se regăsesc în cea mai nouă ediție a
Să mă ierţi şi să mă iubeşti ….În cap cu mătrăşitul lor premier, PNL-liştii s-au prezentat la raportul pe unitate de la Cotroceni sub lozinca zilei, să mă ierţi şi să mă iubeşti!!! Să ne ierţi că dederăm în gropi şi pierdurăm alegerile pe care le-am şi le-aţi anunţat din vreme cîştigate la scor de maidan în faţa unui PSD care ar fi trebuit acum să zacă spart în mii de cioburi la contactul cu realitatea dură a voinţei electorale. Să ne iubeşti, că dacă nu pe noi, copiii tăi de suflet, atunci pe cine? Şi, dacă nu acum, la greu, atunci cînd? “La colţ cu genunchii pe coji de nucă”, a venit replica scrîşnită printre dinţi a “Împăratului” care le-a dat în cap cu propunerile lor de premier şi preşedinte al Camerei Deputaţilor, aşa demonstrativ, ca să înţeleagă odată şi ei pe ce lume se află. Alt partid, aceeaşi lozincă. Cu acelaşi tupeu caţavencian, PSD-ul s-a dus la Cotroceni cu năframa-n vîrf de băţ, inscripţionată cu vorbele de aur: să ne ierţi, chiar dacă nu poţi mata acuşi în grabă să ne şi iubeşti. Să ne ierţi, adică, de pedeapsa celor şapte plăgi pe care ni le-ai hărăzit la mînie şi să ne îngădui dacă nu la frîiele puterii, atunci măcar în preajma ei, suficient de aproape să ne putem îndestula, noi şi neamurile noastre, fiecare după puteri, pînă la alegerile viitoare. Avem şi premier, cu ştaif şi scîrţ la pantof, omologat Bruxelles, dacă e nevoie, ba chiar şi variantă pentru guvern de mare coaliţie… evident, naţională! Suficient să facem un mic efort anamnetic şi imediat ne vin în minte timpurile şi soluţiile politice din vremurile cînd stăteam cu PNL-ul la masa guvernării fără nici o piedică ori oprelişte doctrinară….. Preşedintele Iohannis nu are alt punct de sprijin în universul său politic, decît PNL-ul. Vinovat de eşecul electoral este şi Preşedintele, nu doar conducerea şi maşinăria partidului, iar el ştie asta, chiar dacă nu îi vine deloc uşor şi la îndemînă să o recunoască cu glas tare. Şi de la PSD ar avea Preşedintele Iohannis de cumpărat ceva indulgenţe, după campania de obidire la care i-a supus, nu de alta, dar acum este la mîna lor, nu neapărat în sensul că ar fi obligat să le facă toate voile şi fără de voile, doar cît să nu poată să facă mai nimic fără sprijinul şi voturile lor din Parlament. Nu mai spun de norul negru şi ameninţător al suspendării de care Omul din vîrful dealului se teme mai tare ca dracu de tămîie. Să vă spun sincer, o asemenea unire în cuget şi simţiri nu cred că a mai cunoscut viaţa politică a României nicicînd, de la marea frăţietate dintre Traian şi Decebal şi pînă azi. Se vede treaba că nu doar Jupiter şi Saturn se aliniază din cînd în cînd, din perspectiva planetară a Pămîntului, ci şi liniile de forţă ale cîmpului politicii. Eu unul mă aştept la mari surprize şi înfăptuiri, mai ales că Venus se află în casa a cincea, în opoziţie directă cu Nubiru, pe direcţia transpoziţionară care leagă Soarele nostru Negru cu Albaran. Integral: 


