Buna dimineata intr-o zi de luni, 11 ianuarie! Vor fi înnorãri şi precipitaţii, ziua în jumãtatea de sud a ţãrii, iar noaptea în majoritatea regiunilor. Vor predomina ninsorile şi lapoviţa, iar în sud-est precipitaţiile vor fi mixte. Local în sudul teritoriului cantitãţile de precipitaţii vor fi însemnate şi se va depune strat nou de zãpadã. La munte va ninge, iar stratul de zãpadã nou depus va fi mai consistent în masivele sudice. Pe arii restrânse se va forma polei. Temperaturile maxime se vor încadra între -1 şi 6 grade, iar cele minime între -7 şi 4 grade. In Bucuresti, vor fi înnorãri şi temporar se vor semnala precipitaţii. Ziua va ninge, iar noaptea vor fi precipitaţii mixte şi se va depune polei. Temporar vor fi intensificãri ale vântului, cu viteze la rafalã în general de 35 …45 km/h. Temperatura maximã va fi de -1…0 grade, iar cea minimã de -2…-1 grad.
Campania de neîncredere…. Cea mai mare încercare a campaniei de vaccinare era și este încrederea. Mai ales într-o țară cu un deficit cronic, tradițional, de încredere în tot ce vine de la autorități. Mai în gluma, mai în serios, dacă vaccinul era recomandat pe Facebook, la piață sau la biserica și eventual pus sub semnul întrebării de autorități, este posibil ca în anumite medii să aibă mai mare succes. Și nu mă refer aici la antivacciniștii de serviciu. Cu ei nu cred că se poate purta o conversație coerentă și argumentată. Eu mă refer la sceptici. Cei mai mulţi dintre cei cu care am vorbit eu nu se opun categoric și din principiu vaccinării. Dar nu au încredere, nu au fost convinși, au în continuare întrebări fără răspuns pentru că răspunsurile fie nu au ajuns deloc la ei, fie nu au ajuns pe vocile potrivite. Care este reacția autorităților în această stare generală de neîncredere? 1.Informații incomplete, greu accesibile, adesea contradictorii și în orice caz haotice. – A fost o aventură confirmarea oficială a primului caz de Covid – tulpina UK. Asta după două alerte false pornite de la autorități sanitare. – Bilanțurile zilnice Covid nu fac diferența între numărul de teste RT-PCR și numărul de teste rapide, pentru că între cele două cateogorii e o foarte mare diferență. – Școlile rămân închise de luni și în zonele verzi, majoritare în acest moment, ca urmare a testării reduse. Deci ori autoritățile însele nu au încredere în datele pe care le comunică, ori nimeni nu e în stare să ia decizii. – Cazul spitalului din Găești unde mai întâi directorul a anunțat că a folosit vaccin în afara protocolului pentru a evita să-l arunce, după care a stabilit Ministerul Sănătății că nu a fost așa. Deci omul ori e nebun, ori e mincinos, înțelegem. – Somația greșită, apoi rectificată, prin care spitalele erau anunțate că vineri, la ora 20:00, trebuie încheiată prima etapă a vaccinării. 2. Declarații hazardate. – Coordonatorul campaniei de vaccinare, col. dr. Gheorghiță, aniticipa că „din 4 ianuarie, 5, 6 ianuarie ar trebui să avem cel puţin 20 de mii de persoane vaccinate pe zi”. Numărul nu a fost atins lăsând impresia că medicii nu vor să se vaccineze. 3. Campania de comunicare foarte slabă. Apar în clipuri de convingere medici consacrați care pledează pentru vaccin, dar cu un aer total nenatural, pentru că argumentul asociat medicului nu este emoțional. O soluție foarte puțin diferită de clipurile acelea din campania pentru purtarea măștii. A făcut cineva vreo cercetare în privința vectorilor de imagine preferabili în funcție de mediul social? Întrebarea care mi se pune cel mai des este: dar Iohannis și Cîțu de ce nu s-au vaccinat? E un fapt că în Israel vaccinarea a decolat după imunizarea premierului Netanyahu.….4. Viteza de reacție întârziată. Dacă tot folosim medici cu mare credibilitate, ei ar trebui să explice rațional și medical cazurile care creează emoție și neîncredere. De exemplu, decesele care au apărut din diverse motive, după vaccinare, dar fară legătură cu ea. Cel mai recent este al asistentului medical care a murit de infarct și pe care presa s-a străduit să-l explice după cum s-a priceput. 5. Pe cine informăm, pe cine convingem? Primii vaccinați, adică medicii și asistentele, nu au nevoie de campania de convingere din partea confraților cunoscuți. Ei au nevoie de multă informație ca să-și formeze propria evaluare…..Acum noi asistam la o campanie de convingere ale căror ținte degeaba sunt convinse pentru că nu au acces la vaccin. Ceea ce mai creează și frustrare. Integral: https://spotmedia.ro
MOTIVARE Înalta Curte despre ancheta Adinei Florea împotriva procurorilor DNA din cazul Ponta-Blair: ”A dovedit fie necunoașterea legii, fie ignorarea sa cu bună știință” / ”A pus la dispoziția persoanelor cercetate acte la care nu trebuiau să aibă acces” Judecătorul Ionuț Matei de la Înalta Curte de Casație și Justiție desființează dosarul procuroarei Adina Florea de la Secția Specială împotriva foștilor procurori DNA Ploiești Mircea Negulescu (zis Portocală) și Alfred Savu, dar și a polițistului Mihai Iordache – potrivit motivării deciziei prin care magistratul a ridicat controlul judiciar dispus împotriva lui Savu, document consultat de G4media.ro. Judecătorul a constatat în primul rând încălcarea dreptului la apărare al procurorului Savu. Adina Florea l-a plasat sub control judiciar pe procuror, fără să îl audieze înainte și fără să mai aștepte soluționarea cererii de recuzare formulate de acesta împotriva ei. Magistratul a analizat și pe fond acuzațiile aduse de Adina Florea anchetatorilor de la DNA Ploiești. Mai întâi, judecătorul atrage atenția că pentru inculparea și plasarea sub control judiciar e nevoie de probe, nu doar de indicii temeinice și bănuieli rezonabile. Magistratul constată că Adina Florea îi acuză pe foștii procurori DNA Ploiești că ar fi anchetat persoane despre care știau că sunt nevinovate, adică pe Victor Ponta și Sebastian Ghiță. Or – constată judecătorul – dosarul tigăilor și dosarul Ponta-Blair sunt încă în lucru la DNA, care nu a emis încă un verdict confirmat de judecători privind vinovăția sau nevinovăția acestora. Mai mult, arată magistratul, Adina Florea ar fi trebuit să ia în calcul întreg materialul probator din dosarul Ponta-Blair, în care – pe lângă așa zisele probe testimoniale (declarații de martori) ticluite de Negulescu și Savu – sunt nenumărate alte probe: ”corespondența email în legătură cu organizarea vizitei lui Tony Blair în România, contracte, extrase de cont, ordine de plată și alte înscrisuri”. Judecătorul atrage atenția asupra faptului că Adina Florea le-a prezentat persoanelor cercetate din dosarul Ponta-Blair documente din anchetă ceea ce ar periclita investigația DNA împotriva lor…. Judecătorul constată că acuzațiile Adinei Florea se bazează exclusiv pe susținerile persoanelor anchetate de Negulescu și Savu și pe înregistrări făcute în condiții neclare în biroul procurorilor, fără să fie expertizate. Apoi, judecătorul arată că martorii împotriva lui Ghiță și Ponta – adică familia Cosma, Răzvan Alexe și alții – nu au fost constrânși să îi denunțe, ci au avut un rol activ și i-au denunțat de bună-voie ca să beneficieze de reducerea pedepsei la jumătate, potrivit legii, în alte dosare penale în care sunt implicați…. Negulescu și Savu au instrumentat dosarul Ponta-Blair de la DNA Ploiești în care, în septembrie 2016, fostul premier Victor Ponta și fostul deputat PSD Sebastian Ghiță au fost inculpați și plasați sub control judiciar. Ghiță e acuzat că ar fi finanțat ilegal cu 220.000 de euro aducerea în România a fostului premier britanic Tony Blair la un eveniment de campanie al PSD din februarie 2012. Potrivit DNA, ”pentru a disimula originea ilicită a sumei de 220.000 de euro, inculpatul Ponta Victor Viorel a acceptat, în conivență cu omul de afaceri, încheierea succesivă a două contracte. Integral: https://www.g4media.ro
Doar 16 procurori români și-au depus candidatura pentru cele 15 posturi de la Parchetul European condus de Kovesi Doar 16 procurori și-au depus candidatura până vineri, la expirarea termenului, pentru cele 15 posturi de procuror european delegat în România, la Parchetul European condus de fosta șefă a DNA Laura Codruța Kovesi. În luna decembrie, Comisia Europeană a făcut apel la statele membre să-și numească rapid procurorii delegați pentru a permite Parchetului European (EPPO), noua armă a UE împotriva fraudei, să-și înceapă activitatea la 1 martie 2021. Ministerul Justiției a anunțat că până la data limită de 7 ianuarie și-au depus candidatura 16 persoane pentru funcția de procuror european delegat în România, și vor intra în următoarea etapă de selecție……Procurorii europeni delegați în România vor acționa în numele Parchetului European (EPPO) în statele lor membre și vor avea aceleași competențe ca procurorii naționali în ceea ce privește investigațiile, urmăririle penale și trimiterea în judecată….. Spre deosebire de instituțiile actuale de luptă împotriva fraudei și a criminalității transfrontaliere, Eurojust și Olaf, Parchetul European va putea efectua anchete penale și să confiște active. EPPO va ancheta și urmări penal fraude și alte infracțiuni care aduc atingere intereselor financiare ale UE: fraudele la cheltuielile și veniturile bugetului UE, fraudele legate de TVA (dacă implică cel puțin 2 state membre și prejudiciul este de cel puțin 10 milioane euro), spălarea de bani provenind din sumele fraudate de la bugetul UE, corupția activă și pasivă și deturnarea de fonduri care aduc atingere intereselor financiare ale UE, participarea la o organizație criminală dacă principalele activități constituie infracțiuni ce aduc atingere bugetului UE. În cazul în care o infracţiune are repercusiuni la nivelul Uniunii, ceea ce impune desfășurarea investigației de către EPPO sau ar putea fi săvârşită de funcționari sau alți agenți ai Uniunii sau membri ai instituțiilor Uniunii, chiar dacă prejudiciul este mai mic de 10.000 de euro, EPPO își poate exercita competența. Integral: https://www.hotnews.ro
Kovesi cere judecatorilor sa oblige Sectia Speciala sa-i solutioneze mai repede dosarul. Inalta Curte a desfiintat dur, in 2019, ancheta Adinei Florea Procurorul-sef al Parchetului European, Laura Codruta Kovesi, cere Inaltei Curti ca Sectia Speciala sa-i solutioneze mai repede dosarul in care este cercetata pentru repatrierea lui Nicolae Popa. O ancheta despre care Inalta Curte dezvaluia in 2019 ca acuzatiile sunt neprobate si neclare, iar masurile luate de procuroarea Adina Florea sunt nelegale. Concret, fosta sefa a DNA, Laura Codruta Kovesi a deschis, pe 23 decembrie, la Inalta Curte un proces avand ca obiect “contestatie durata proces,” conform portalului instantei. Practic, Kovesi este nemultumita de faptul ca procurorul Adina Florea tergiverseaza ancheta. Inalta Curte a stabilit primul termen de judecata pe 20 ianuarie. “Daca activitatea de urmarire penala sau de judecata nu se indeplineste intr-o durata rezonabila, se poate face contestatie, solicitandu-se accelerarea procedurii,” explica codul de procedura penala, in cazul “contestatie durata proces.” Aceasta contestatie poate fi introdusa dupa cel putin un an de la inceperea urmaririi penale, pentru cauzele aflate in cursul urmaririi penale…..Acuzatiile, desfiintate Motivarea hotararii prin care instanta ICCJ a dispus revocarea controlului judiciar impus Laurei Codruta Kovesi de procurorul SS (Sectia speciala pentru magistrati) Adina Florea in dosarul extradarii lui Nicole Popa desfiinteaza sever toate acuzatiile aduse fostei sefe DNA. Despre fiecare dintre acuzatiile aduse, adica luare de mita, abuz in serviciu si marturie mincinoasa, judecatorul Inaltei Curti stabileste ca “este lipsita de precizie, claritate (coerenta) si de suport probator”, iar controlul judiciar a fost nelegal. “Judecatorul de drepturi si libertati retine neindeplinirea conditiilor necesare inceperii urmaririi penale in personam si punerii in miscare a actiunii penale (lipsa de claritate a acuzatiilor, aspect ce echivaleaza cu inexistenta notificarii oficiale, existenta unui caz de stingere sau impiedicare a exercitarii actiunii penale, lipsa probelor), nemotivarea ordonantei prin care s-a dispus luarea masurii controlului judiciar, impunerea altor obligatii decat cele expres si limitativ prevazute de lege. Toate aceste vicii se subsumeaza unor conditii de legalitate care, odata dovedite, fac inutila analiza elementelor ce tin de temeinicie”, se arata in motivarea deciziei pronuntate in 3 aprilie. Integral: https://ziare.com
Reacție comportament public inacceptabil Cumpănașu, președintele Coaliției Naționale pentru Modernizarea României Asociațiile și grupurile civice semnatare reacționează ferm după dezvăluirile făcute de mass-media cu privire la Alexandru Cumpănașu. Ele consideră inacceptabil atât comportamentul public al acestuia față de minori, cât și atitudinea sa în raport cu profesorii. Totodată, solicită o reacție din partea membrilor organizațiilor pe care le conduce această persoană. Ca urmare noi, semnatarii, solicităm: – o reacție imediată, fermă și publică de delimitare față de acesta din partea membrilor ce fac parte din Asociația pentru Implementarea Democrației, condusă de Alexandru Cumpănașu. Precizăm că, în ciuda a ceea ce vrea să afișeze această asociație, numărul și identitatea membrilor săi este necunoscută: pe site-ul asociației nu este nicio informație în acest sens, iar în evidențele Ministerului Justiției sunt înscriși doar trei membri, cei fondatori. Or, ne este greu să credem că, un ONG care a primit milioane de euro de la stat pentru proiecte ale căror rezultate sunt necunoscute sau cel puțin controversate, are doar trei membri; – o reacție imediată, fermă și publică de delimitare față de acesta din partea organizațiilor ce fac parte din Coaliția Națională pentru Modernizarea României, al cărui președinte este Alexandru Cumpănașu. Precizăm că, potrivit site-ului acestei structuri, Coaliția ar număra asociații, fundații și sindicate: 41 la nivel național și 21 la nivel teritorial. Spre stupefacția noastră, din această structură fac parte asociații care pretind că promovează drepturile copilului și militează împotriva violenței în școli, respectiv asociații ale profesorilor și ale studenților, care până acum nu au avut vreo reacție. De asemenea, printre membrii Coaliției ar fi și două federații ale polițiștilor și Corpul Național al Polițiștilor, structuri din care e posibil să facă parte polițiști ce desfășoară ancheta penală în acest caz. Dincolo de aspectele juridice care urmează a fi lămurite de organele penale cu privire la dialogul avut de personajul amintit cu minorii pe rețelele de socializare și fotografiile postate de acesta, reamintim publicului: că este considerat ca fiind spațiu public orice mediu la care au acces mai mult de două persoane și că legea interzice următoarele comportamente: – dacă un major doar propune unui minor care nu a împlinit vârsta de 16 ani să se întâlnească cu scopul de a întreține relații intime, fapta constituie infracțiunea numită racolarea minorilor în scopuri sexuale (art. 222 Cod penal); – dacă un major întreține relații intime cu o persoană având vârsta sub 16 ani, cu acordul acesteia, fapta constituie infracțiunea numită actul sexual cu un minor (art. 220 Cod penal); – dacă un major convinge un minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiționist sau îi pune la dispoziție materiale cu caracter pornografic, fapta constituie infracțiunea de coruperea sexuală a minorilor (art. 221 alin. 4 Cod penal); – dacă o persoană comite acte de exhibiționism în public, fapta constituie infracțiunea numită ultrajul contra bunelor moravuri (art. 375 Cod penal). Integral: https://vedemjust.ro
Numerologie și alți demoni. De ce are învățământul românesc cununiile legate? Învățământul românesc a pus cruce misiunii nobile de a educa societatea și încet-încet se transformă într-un laborator în care diverși indivizi își testează creativitatea sau se joacă de-a Paracelsus, iar ceea ce ating ei nu se preface în aur, ci în scrum. Școala online a fost testul de turnesol pentru conceptul de educație în România și a reușit să scoată la iveală ceea ce mai reușea cât de cât să țină sub preș, prin inspectorate și prin tot felul de scaune și fotolii comode. Cea mai recentă apariție în iconografia învățământului românesc este doamna Selena Costea, inspector școlar general în Galați care s-a remarcat printr-o circulară trimisă profesorilor, unde se promovează un curs de numerologie. Cel mai probabil profesorilor li se va citi în stele dacă este bine sau nu să se vaccineze și așteptăm cu interes următoarea propunere de perfecționare didactică și în cadrul unui curs de horoscop sau șamanism. Într-o perioadă extrem de delicată când profesorii ar trebui să iasă public și să-și pună erudiția în slujba unui discurs științific în ceea ce privește vaccinarea, ei aleg fie să tacă, fie să dea în bobi. În schimb, cadrele didactice și-au dovedit disponibilitatea în momentul în care societatea românească și-a dat măsura analfabetismului civic, referendumul pentru familia tradițională și au transformat catedra într-o tribună de la înălțimea căreia au predicat necesitatea acelei inițiative. Oamenii care nu pot explica rațional apariția curcubeului se găsesc, acum, în imposibilitatea intelectuală de a explica și modul în care funcționează un vaccin, însă au adoptat din oficiu o poziție contrară, așa cum îi șade bine unui om care pretinde că educația este cheia către o societate dezvoltată. Inițiative bizare precum un curs de numerologie pentru profesori dau dimensiunea dezastrului școlii românești. Dacă de-a lungul timpului acest organism numit educație este injectat cu doze mici și constante de incompetență, mediocritate și pseudoștiință nu ar trebui să ne șocheze atât de tare apariții precum Alexandru Cumpănașu făcând educație în paralel pe Tik Tok. Eterna problemă a numirii directorilor de școli pare să-și găsească soluția într-o inițiativă a ministrului educației, Sorin Cîmpeanu, care propune desemnarea acestora pe baza votului profesorilor titulari din școală. Principalul neajuns al miniștrilor care s-au succedat în fruntea Ministerului Educației este acela că sunt decuplați de la realitate, că desenează scenarii care nu pot avea aplicabilitate concretă; oamenii aceștia trăiesc în planul ideilor. Concursul de titularizare, în forma actuală, nu spune mare lucru despre calitatea cadrelor didactice, ci despre anduranța unor oameni care vor stabilitate la locul de muncă, lucru de altfel dorit de oricine. Dar transferul de putere către profesorii titulari dintr-o școală pentru a-și alege directorul nu înseamnă identificarea nevoilor locale și a soluțiilor și nici descentralizarea mult dorită, ci preponderența unei camarile în cancelarie. Iar suplinitorii nu au niciun cuvânt de spus în desemnarea directorilor pentru că nu sunt suficient de competenți să obțină, uneori cu note de 10 chiar, posturile inexistene de titulari. Integral: https://www.contributors.ro
Era digitală şi impostura virală “Viral”: iată noul concept în care adună întreaga vitalitate a erei digitale. Cu un singur click, cu o singură apăsare, postările de pe reţelele sociale devin întruchiparea adevărului revelat la care se închină această nouă umanitate condiţionată pavlovian. “ A fi /a deveni viral” indică însăşi consacrarea vocaţiei de îndrumător şi de învăţător, căci orice influencer care se respectă are ca supremă ambiţie educaţia prin impunerea gândirii unice. Condiţia virală este, în acelaşi timp, o condiţie a efemerităţii. Posteritatea şi viitorul nu mai există în acest univers reglat de like-uri. Tot ceea ce durează este prezentul etern, ce şterge urmele trecutului, ca şi cum acesta nu ar fi existat. Era digitală este o vârstă virală, una care acordă imposturii agresive şi cu pretenţii mesianice ocazia de a contamina spiritele. Noii predicatori din era digitală posedă instrumentele adecvate unui timp din care spiritul critic a dispărut. Ei sunt guralivi, atoateştiutori, încrezători în progres, deţinători ai soluţiilor care nu pot fi puse sub semnul întrebării. Ei furnizează,cu generozitate, certitudinile pe care indivizii atomizaţi şi decerebraţi le caută, ca pe un liman al salvării. Impostura este, acum, una virală. Circulaţia ideilor, simplificate spre a fi digerate fără probleme de intelectul leneş, este formidabilă. Postarea devine, în acest univers al imediatului, un concentrat de cunoaştere. Artele şi reflecţia, luciditatea şi răbdarea sunt inutile şi dăunătoare. Influencerul este un om universal, ce uimeşte prin facilitate şi siguranţă de sine. De la pandemie la filosofie, de la vaccin la constituţie, impostorul oferă puncte de vedere ce sunt validate, entuziast, de urmăritorii lui. Impostorul viral îşi cultivă propria sa biserică digitală, căci el este preotul unui cult care se opune cu ferocitate religiei. Altarul de la care predică este telefonul mobil. Ubicuu, impostorul digital trăieşte în priză directă. Pagina sa este o succesiune de postări pasionate. Vehemenţa a alungat argumentele. Credinţa în viitorul luminos hrăneşte nerăbdarea revoluţionară. Impostorul digital se vede ca pe avangarda unei noi umanităţi. Menirea lui este de a motiva şi de a întreţine entuziasmul. O zi in care nu a postat este o zi pierdută pentru cauza nobilă a eliberării omului din cătuşele încremenirii. “Viral”: impostura digitală este reţeta fanatismului însuşi. Înregimentarea este regula de la care nu te mai poţi abate decât cu riscul de a fi catalogat ca eretic şi reacţionar. Singurătatea gândirii şi conversaţia cu tradiţia sunt suspecte în forfota gregară pe care o preferă contemporanii noştri. Dincolo de ecranele tactile nu se mai află nimic. Integral: https://www.marginaliaetc.ro
Pe cine a numit PNL în Consiliul de Administrației al Romsilva, ca să salveze pădurile Penelistul Gabriel Olteanu a ajuns administrator la Romsilva și este și consilier al vicepreședintelui Curții de Conturi, care controlează Romsilva. Întreaga sa biografie profesională este o înșiruire de absurdități și instituții corupte, așa că a ajuns consilier acolo unde îi trec pe sub ochi documente despre corupție. Gabriel Olteanu a terminat liceul în 1982 și în timpul comunismului a fost șomer, ca toți oamenii cinstiți cu funcții publice care se feresc de CNSAS. Conform mărturiilor oamenilor din CNSAS, una din cele mai ușoare metode de a evita deconspirarea ca fiind colaborator al Securității este să nu declari locul de muncă în timpul comunismului. În timpul lui Ceaușescu, postura de șomer era extrem de rară. A lucrat la Vîntu și la Banca Internațională a Religiilor Între 1990 și 1993, potrivit propriului CV, Gabriel Olteanu este „om de afaceri” nu știm unde. Între 1994 și 1996 este reprezentantul pe Hunedoara și Alba al SOV Invest (Vîntu, cel cu FNI-ul), cei care au dat o țeapă grozavă celor 318.000 de investitori cu o schemă piramidală. În 1997 devine șeful biroului din Hunedoara al Băncii Internaționale a Religiilor, instituție care va fi devalizată ca urmare a „unei acțiuni de crimă organizată și corupție instituționalizată”. Devine apoi vicepreședinte al Cooperativei de Credit Deva și apoi director la Astra Hunedoara în anul 2000. Între 2001 și 2002 este consilierul la București al președintelui Astra Asigurări, companie care va fi devalizată de 18 milioane tot de Vîntu….Treaba absolut remarcabilă este că domnul Olteanu face toate aceste minuni fiind doar absolvent al Liceului Industrial Câmpia Turzii. Va termina facultatea abia în 2002, la 38 de ani. Facultatea de la Petroșani, unde este coleg cu mult mai cunoscutul domn Piedone, un alt monument de cinste al țărișoarei, cu care probabil face împreună naveta de 16 ore dus-întors pentru a studia. Câte funcții ocupa și câte studii făcea în același timp Gabriel Olteanu revine în 2002 la Hunedoara, la momentul în care Astra este preluată de alt preacinstit al țărișoarei, domnul Adamescu, condamnat la ani buni de pușcărie. În 2003 trece la altă companie de asigurări. În 2004, într-o logică demnă de cea mai sinistră comedie, devine șef al Corpului de Control la Prefectura Hunedoara. În același timp: Termină și niște studii postuniversitare la faimoasa Universitate din Petroșani Se apucă de un doctorat în economie la Sibiu Este și director general la o altă firmă de asigurări, Trident Broker. Acționari la Trident Broker sunt Costel Avram, un fost deputat PRM și, prin 2018, administrator public al județului Hunedoara, și Cosmin Nicula, fost senator PSD și acum vicepreședinte la Curtea de Conturi. Faptul că domnul Olteanu este angajat în 2017 la Curtea de Conturi, chiar la cabinetul lui Nicula, acum este, desigur, o coincidență. La 38 de ani avea diplomă de liceu, iar la 45 de ani, doctorat La 41 de ani, domnul Olteanu (2005), doctorand în științe economice la Sibiu, se mută pentru un an la București, la altă societate de asigurări, ca director de vânzări, iar apoi se mută înapoi la Hunedoara, unde este șef de serviciu pentru Allianz Țiriac, de unde pleacă după încă un an ca director la BCR Asigurări. Suntem deja în anul 2009, iar domnul Olteanu, cel care la 38 de ani avea doar o diplomă de liceu, este acum, la 45 de ani, deja doctor în economie. …. Din 2012 se mută iarăși la București, unde mai schimbă patru locuri de muncă la o altă firmă de asigurări, până în 2017, când, brusc, sub conducerea cea mai cinstită a doamnei Firea, domnul Olteanu ajunge consilier al directorului general la RATB. Va ajunge să fie plătit din 5 sinecuri de la stat. Declarațiile lui de avere sunt niște imposibilități logice și o dovadă că sistemul este disfuncțional. Astfel, domnul Olteanu a publicat două declarații care se bat cap în cap și care sunt evident un fals în acte publice. A făcut asta în calitate de angajat al Curții de Conturi a României. …. A fost numit la Romsilva de guvernul PNL în 2020, când a fost plătit din banii publici cu 5.469 de lei pe lună, ceea ce i-a dus salariul lunar net la 21.969 de lei, cu aproape 7.000 de lei mai mult pe lună decât președintele țării.Integral: https://www.libertatea.ro
Scandalul facturilor la energie: Haosul de la ANRE este departe de a fi eliminat / Reglementatorul se ascunde în spatele unui vicepreședinte Aproape 6 milioane de oameni din cei 8,7 milioane de consumatori casnici de energie au fost trecuți automat din regim reglementat în serviciul universal, care, așa cum am spus în mai multe rânduri, este plătit cu preț mult mai mare decât cel de pe piața liberă. În tot acest haos provocat de modul dezastruos în care Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a gestionat liberalizarea, singurii care au de câștigat sunt operatorii care au și statut de furnizor de ultimă instanță, cei care prestează serviciul universal, ENEL, CEZ, Electrica, E.ON. De teamă că vor plăti facturi mai mari, oamenii se înghesuie să semneze contracte noi, făcând cereri ori la sediile furnizorilor, ori electronic. Vezi de ce ANRE nu este trasă la răspundere..… În tot acest timp, care ar putea să se întindă și pe două-trei luni, milioane de oameni vor plăti forțat un serviciu universal pe care nu l-au cerut. În mod normal, serviciul universal ar trebui să fie aplicat în situația în care furnizorul la care te afli intră brusc în faliment și nu își lasă timp să găsești altă companie. Falimentul unui furnizor este o situație care apare rar. Furnizorii actuali sunt departe de a fi intrat în faliment la 1 ianuarie 2021, când s-a produs liberalizarea. Cu toate acestea, ANRE a emis ordine care impunea transferul automat al consumatorilor casnici din regimul reglementat în serviciul universal. Cu puțin timp înainte de finalul anului, prețul pentru serviciul universal a fost stabilit la un nivel foarte mare, ajungând să fie astăzi cu până la 26% mai mult decât plăteau consumatorii casnici în decembrie, în regim reglementat. Cu un consumator care nu a fost informat din timp despre liberalizare, cu un preț pentru serviciul universal mult mai mare decât orice alt preț, cei care au cel mai mult de câștigat din întreg haosul sunt furnizorii de ultimă instanță. Orice ordin emis de ANRE pare a fi scris în favoarea acestora. De altfel, ultimul proiect de ordin, care avantajează în mod evident furnizorii de ultimă instanță, a fost elaborat cu aceștia la masă, în întâlniri ascunse de alte părți interesate. Doar cu ei, nu și cu reprezentanții altor furnizori sau cu cei ai consumatorilor. Așa a apărut proiectul de ordin care prevede că vei fi compensat cu diferența dintre prețul serviciului universal și cel de pe piața liberă, doar cu condiția să închei contract până în 31 martie, cu furnizorul de ultimă instanță la care te afli. Dacă vrei să te duci la alt furnizor, mai ieftin decât ENEL, CEZ, Electrica, E.ON, nu mai primești acest discount, de fapt, o regularizare pentru această perioadă de maximum 3 luni…..Ce spune vicepreședintele? Că acel ordin nu distorsionează concurența, dar va fi analizată situația împreună cu Consiliul Concurenţei și juriștii ANRE. Cu alte cuvinte, nici el nu este foarte sigur că nu este o măsură anti-concurențială. Mai spune că nu e anti-concurențial, deoarece nu obligă niciun consumator casnic să rămână la furnizorul la care este acum și pentru că ordinul dă posibilitatea ca aceeaşi reducere să fie oferită şi de ceilalţi furnizori, astfel încât să îi determine pe consumatori să încheie contracte cu ei. Însă, exact acest aspect amintit de vicepreședintele este controversat. Așa-zisul discount nu ajută prea mult consumatorul, ci are doar menirea de a-l ține captiv operatorului care are acum și rol de furnizor de ultimă instanță. Integral: https://economie.hotnews.ro
România mamelor care nasc înainte de a deveni femei România ocupă locul doi în Europa într-un clasament al mamelor adolescente. În 2019, ultimul an cu date centralizate, au fost înregistrate 16.639 de cazuri noi. De regulă, situațiile apar în aceleași familii, se arată într-o analiză Deutsche Welle. Mama primului copil care s-a născut anul acesta în România, chiar în primele ore după miezul noții de Revelion, este o adolescentă de 15 ani din județul Mureș. Cazul nu este un accident: un sfert din mamele minore din Uniunea Europeană trăiesc în România. Un studiu realizat în România de UNICEF împreună cu Asociația SAMAS – Sănătate pentru Mame Singure – a descoperit o tânără care, la 19 ani, a născut deja șase copii. Sub vârsta de 15 ani există mame care au deja doi sau chiar trei copii. Ceea ce înseamnă o primă sarcină avută la 13 ani. Șocante sunt și vârstele primelor experiențe sexuale. Doar în eșantionul studiat de tinere care au născut sau sunt însărcinate la vârsta adolescenței, cel puțin o fată a mărturisit că a început la nouă ani, iar fiecare a cincea înainte de a împlini 15 ani. Fugite de abuz, victimele altor abuzuri Discuțiile purtate de autorii studiului cu profesioniști și reprezentanți ai instituțiilor care ar trebui să urmărească fenomenul (medici de familie sau de planificare familială, psihologi, direcții de protecția copilului) au permis o oarecare imagine a cauzelor nașterilor la vârsta școlarizării obligatorii. Una este lipsa comunicării în familie, fie din considerente religioase, fie pentru că părinții se simt depășiți de provocare, nu-și dau seama nici ei că ar avea ce să le transmită sau, pur și simplu, nu le pasă. Un alt context invocat este nesupravegherea tinerelor prin plecarea în străinătate a părinților, corelată, de autorii studiului, cu sentimentul tinerelor fete că nu sunt iubite în familie. Există, desigur, și comunități în care căsătoriile la vârste foarte mici fac parte din cutumele și cultura respectivelor entități sociale. Nu surprinde constatarea că numărul cazurilor este cu atât mai mare cu cât nivelul educației este mai scăzut. În lipsa unor strategii guvernamentale, adolescentele acestea, care vin din familii cu istoric social și educațional precar, unde lipsesc chiar și acte de identitate și nimeni nu are un loc constant de muncă, sunt predispuse la eșec școlar. Mai mult, chiar: familiile ajung să profite de pe urma ajutoarelor sociale și a alocațiilor primite de fetele de abia intrate în pubertate și care sunt încurajate, apoi, să facă alți copii, pentru a obține și mai mulți bani de la stat. Sunt deseori singurele surse de venit din casă, așa cum au fost și mamele lor, în urmă cu nu foarte mulți ani….„Sistemul de educație, cel medical, dar și autoritățile locale trebuie să acorde o atenție sporită tinerelor din categoriile vulnerabile, în special în contextul pandemiei de COVID-19, în care vulnerabilitățile familiilor aflate la risc au crescut”, consideră Pieter Bult, reprezentantul UNICEF în România. În realitate, însă, profesioniștii care au însoțit autorii studiului deplâng absența preocupărilor pentru acest fenomen, precum și o educație sexuală deficitară. Care, de altfel, de anul trecut, nici măcar nu se mai numește educație sexuală. Printr-un amendament depus de politicieni din PSD și PNL, disciplina se numește „educație sanitară”, iar participarea elevilor la cursuri implică acordul părinților. Co-autor al modificărilor legislative, fostul președinte al Comisiei de Muncă din Camera Deputaților, Adrian Solomon, devenit celebru după ce a refuzat să poartă mască într-o shaormărie din centrul vechi al Capitalei, a explicat, vara trecută, că decizia legată de participarea elevilor la cursurile de „educație sanitară” a fost luată pentru a nu mai permite „unor indivizi să smintească națiunea asta”….Nu e de mirare că 500 de mii de elevi din România urmăresc, pe rețeaua de socializare TikTok, contul așa-numitului „profu.online”, de fapt, fostul candidat la Președinția României Alexandru Cumpănașu, un preferat al mai multor miniștri de Interne, sub mandatele cărora a fost finanțat din bani publici pentru programe de securitate publică. După ce a fost acuzat că incită la ură, mama unei eleve a făcut plângere penală pe numele lui Cumpănașu pentru propuneri indecente făcute minorei. Anul trecut, la Festivalul de Film Astra de la Sibiu a fost proiectat un documentar realizat în Cehia, Caught in the Net („În plasa prădătorilor sexuali”) în care trei actrițe care interpretează rolul unor adolescente de 12 ani sunt acostate online de mii de bărbați de toate vârstele. Integral: https://www.g4media.ro
La început de eră post Trump …. Deși grevat de incapacitatea de a pierde cu măreție și demnitate, Trump a reușit totuși, într-un târziu, să înțeleagă că și-a dat singur foc la valiză, că a mers prea departe și se află într-o gigantică încurcătură. A dat înapoi, cerând pedepsirea făptașilor care au atacat Capitoliul. Președintele în exercițiu se recunoaște în fine, înfrânt. De ce acum? Pe de o parte, pentru că și unii dintre cei mai loiali aliați s-au dezis de el. Iar liderii democrați din cele două camere ale Congresului, Schumer și Pelosi cer – nu fără temei – suspendarea sa din funcție în răstimpul celor 12 zile rămase până la predarea stafetei către viitoarea administrație Biden. Iar pe de alta, pentru că tactica pământului pârjolit, aplicată înainte de a realiza ce impardonabil dezastru personal și național provoacă instigând la un marș asupra clădirii Congresului și înainte de a le cere agresorilor de pe Capitoliu ”să fie pașnici” și ”să plece acasă”, tinde să-i distrugă durabil moștenirea. Și influența. Și să șteargă din memorie aspectele pozitive ale politicilor lui interne și externe. La bâlciul deșertăciunilor politice Când se va așterne praful peste cele petrecute la finele anului 2020 și la începutul deceniului următor, istoricii, eliberați de impulsuri politice străine de disciplina lor, vor avea motive să se arate uluiți. Un ocean de exagerări, de minciuni și de ipocrizie au înecat evenimentele, distorsionându-le cauzele și semnificațiile. Până și China comunistă, care tocmai s-a ”distins” arestând la Hong Kong zeci de nevinovați, a avut tupeul de a încerca să tragă, politic, spuza altercațiilor din Washington pe turta ei totalitară, comparând evenimentele din capitala SUA cu demonstrațiile din fosta colonie britanică. De parcă manifestațiile studenților din Hong Kong n-ar fi fost pașnice și n-ar fi avut drept scop exclusiv apărarea și prezervarea democrației amenințate și desființate, iată, de monstruosul regim comunist de la Beijing. Mai-marii statului totalitar chinez, care-și înrobesc și-și epurează etnic minoritățile de felul uigurilor, n-au arendat întregul stoc de ipocrizie aflat la dispoziția globului. Au mai rămas destule doze de duplicitate și în vest. Unde, dând pe din afară de hybris, superioritate și trufie, domnesc lupii moraliști, uitând că tot ce se întâmplă în America, principalul aliat al Europei apusene la valorile lumii libere, se mută la un moment dat spre est. Ori că SUA au scos Bătrânul Continent, în repetate rânduri, din catastrofe totalitare. Or, UE și Germania au încheiat recent un aparent rentabil acord de investiții cu Beijingul, fără să țină cont efectiv decât de propriul profit părelnic, nu și de pericolul pe care-l reprezintă tiranicul regim al imperiului de mijloc și de sistematicele sale încălcări barbare ale drepturilor omului și minorităților. Acestea și alte nefăcute antidemocratice ale potentaților occidentali, cum a fost încercarea președintelui francez de a interzice filmarea jandarmilor nejustificat de violenți, ori intervenția cancelarei care a dus la anularea alegerii unui premier regional german, pentru că liberalul fusese ales cu voturile populiștilor de dreapta, nu-l disculpă, firește, defel, pe Donald Trump. Sau pe siniștrii extremiști de dreapta care, împreună cu inși îngrijorați de soarta democrației americane, au luat cu asalt Capitoliul. Reductio ad Hitlerum și vinovații care demonizează vinovați Dar a-l compara pe președintele american cu Hitler, cum s-au încumetat să facă, iresponsabil, unii, nu e doar o inepție istorică. E o contrafacere a realității, ba și mai grav, o bătaie de joc la adresa victimelor nazismului. E și o tentativă de acoperire a responsabilității altora, nu mai puțin vinovați pentru polarizarea societății americane. Stridența țintuirii unilaterale a lui Trump la stâlpul infamiei dă o gură de aer presei, care a încetat de mult să-și îndeplinească misiunea, amplificând astfel neîncrederea în instituții, ceea ce a sporit masiv ispita cotizatului la conspiraționisme. Ea ascunde și vina nu mai puțin sinistrei extreme stângi, a politicilor ei identitare, în fond rasiste, precum și a susținerii pe care radicalii progresiști au furnizat-o constant, ani la rând, Partidului Democrat, contribuind la discreditarea lui și, prin urmare, la procesul terifiant al degradării galopante a democrației americane. Nu trebuie uitat că n-au trecut decât șapte luni de când altă gloată, anarhist-neomarxistă, a luat cu asalt și jefuit, în numele unui prezumtiv antirasism, clădirea poliței din metropola Seattle. Preluând controlul nu cinci ore, ca la Washington, ci trei săptămâni la rând, această gloată fanatizată i-a prescris marelui oraș american haosul și crima, fără ca presa mainstream să se revolte, ori liderii democrați să poată ori să vrea să pună capăt anarhiei. …. Refuzului cenzurii și practicilor nedemocratice, transpuse, cum se obișnuiește mai nou, în numele ”democrației” și a combaterii ”urii”, ar trebui să i se adauge dialogul, transparența și acțiunea menite să readucă presa și rețelele sociale în perimetrul protecției circulației libere a informațiilor, iar societatea la apărarea drepturilor individuale, a dreptului la liberă opinie și liberă exprimare și a întăririi controalelor mutuale ale instituțiilor și puterilor statului de drept. Căci nu ”se scot dracii cu Beelzebul” și nu se combate antidemocrația prin antidemocrație. Din păcate, din vestul Europei riscă să nu vină vreun ajutor. Iar peste ocean situația e cum nu se poate mai grea. Imersate de ani în vendette și vindicte, practicile dregătorilor și partidelor, cutumele lor, mutual intolerante, dinamicile belicoase generate de aceste cutume, instinctele și tot mai radicalele presiuni politice interne și externe, par să fi scos mare parte din establishmentul politic al Statelor Unite din zodia obișnuinței și capacității adoptării de decizii raționale. Iar viitorul președinte e o controversată personalitate la capăt de drum, nu o lumină intelectuală sau un izvor de energie. Integral: https://www.dw.com
Încă o sfidare a lui ÎPS Teodosie! A venit popa cu botezul și nu i-a dat nimic Excentricul mitropolit al Constanţei, IPS Teodosie Petrescu zis „Şpagoveanul” zis „Mănăstirea Secu”, scandalizează din nou opinia publică cu un gest sfidător! Surse oficiale spun că, într-un acces de chitroşenie scârţărească, Teodosie nu i-a dat niciun leu preotului care a venit la el acasă cu botezul, deşi acesta din urmă s-a comportat ireproşabil, folosind busuioc proaspăt şi cântând extrem de duios. „Băi Mache, până acum ţi-am tolerat multe da’ cu unele lucruri nu se glumeşte. Ce exemplu le dai enoriaşilor dacă nu dai, acolo, cinşpe lei la amărâtul ăla de popă care ţi-a stropit casa de sus până jos cu agheasmă? Ce, crezi că agheasma aia vine gratis de la robinet?”, a declarat însuşi Patriarhul Daniel, care ia în calcul să-l excludă pe Teodosie de la următorul conclav al reptilienilor cu barbă, programat pentru 1 aprilie. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Cu ce ne vaccinăm: Pfizer sau Moderna? O dilemă inutilă Bucurie doar pe jumătate după ce serul anti-COVID produs de compania farmaceutică americană Moderna a primit acceptul Agenţiei Europene a Medicamentului şi reprezentanţii companiei au declarat că intenţionează să deschidă o fabrică în Elveţia. Aceasta pentru că, cea mai mare parte a cantităţii de vaccin a fost contractată de piaţa nord-americană. „S-ar putea ca serul de la Moderna să nu ajungă deloc în România, întrucât autorităţile americane au declarat că, mai întâi, vor fi asigurate persoanele din SUA. Preşedinţii americani au spus: întâi America! Ceea ce înseamnă 300 de milioane de vaccinuri, adică 600 de milioane de doze, pentru toată populaţia. Gratuit”, atrage atenţia prof.dr. Viorel Alexandrescu, virusolog, fost director al Institutului Cantacuzino din Bucureşti, şeful Centrului Naţional de Referinţă pentru Gripă. „Vaccinurile nu sunt interschimbabile!“ La rândul ei, dr. Sandra Alexiu, medic de familie, preşedinta Asociaţiei Medicilor de Familie din Bucureşti-Ilfov, are îndoieli că vom vedea serul de la Moderna. „Înainte ca vaccinul de la Moderna să ajungă la noi, trebuie să primească autorizaţie provizorie de la UE. Aceasta este procedura după ce Agenţia Europeană a Medicamentului, EMA, îşi dă acordul. Apoi, trebuie să se contracteze de către UE, nu de către noi. Nu ştiu cât de curând se va întâmpla acest lucru. Din câte ştiu eu, e complicat cu Moderna, pentru că a fost contractată în foarte mare măsură de către americani. Nu ştiu dacă ajunge şi pe la noi”, a subliniat medicul de familie.
Cele doua vaccinuri aprobate in Uniunea Europeana nu pot fi combinate. Cine va decide care dintre seruri va fi injectat Vicepresedintele Comitetului National privind vaccinarea impotriva COVID-19, Andrei Baciu, afirma ca alegerea vaccinului care se administreaza unei persoane – dintre cele doua aprobate in Uniunea Europeana – apartine medicului. Medicul urmeaza sa tina cont de toate specificatiile tehnice ale produsului, dar si de faptul ca va trebui sa aiba disponibila si doza de rapel. In plus, Baciu afirma ca este “exclus” ca cele doua vaccinuri sa fie combinate…. “Indicatia pentru un vaccin sau altul o va face mereu medicul, la locul de vaccinare. Medicul, cunoscand foarte bine detaliile tehnice, va recomanda fiecarei persoane, cel mai potrivit vaccin”, a declarat Andrei Baciu. Acesta a adaugat ca “va ramane o chestiune medicala din mai multe considerente”. “In primul rand, pentru ca exista mici variabilitati tehnice. Rapelul se face diferit: in 21 de zile pentru vaccinul de la Pfizer, in 28 de zile pentru vaccinul de la Moderna. Trebuie sa te asiguri, si softul face acest lucru automat, sa iti blocheze si doza pentru rapel, astfel incat sa fie asigurat stocul de vaccinare si doza pentru toate persoanele care se vaccineaza”, a mai afirmat Andrei Baciu. Acesta a adpugat ca “pentru toate motivele etice, morale, este bine ca orice decizie de acest fel, fiind o decizie medicala, sa fie luata de cei mai in masura sa o ia – respectiv medicii”. Andrei Baciu a mai precizat ca este exclus ca cele doua vaccinuri sa fie combinate: “Este exclus sa fie combinate cele doua doze. Tocmai este motivul pentru care se face o programare, se blocheaza doua zile diferite pentru rapel. Se blocheaza si ziua 21 daca se va recomanda vaccinul produs de Pfizer si ziua 28 daca se recomanda vaccinul produs de Moderna. Dupa administrarea vaccinului, se va elimina data necorespunzatoare si va ramane data aferenta tipului de vaccin si a necesitatii de rapel”. Integral: 
Profilul insurecției din SUA. Cine sunt și de unde vin suporterii lui Trump care au asaltat Capitoliul O majoritate tăcută, născută în sânul Partidului Republican, alături de facțiuni adepte ale teoriei conspirației, sunt „nucleul dur” al evenimentelor violente de pe scările Capitoliului american.„Nu vom renunța niciodată! Nu vom recunoaște niciodată că am pierdut!” a fost unul dintre mesajele inflamatoare ale Președintelui Donald Trump
Problema cea mai cumplită a lumii libere este că, după 200 de ani în care a fost idolatrizată, America nu mai este un leader. Problema lumii libere este că America trebuie să rămână un lider măcar 100 de ani de aici înainte Este limpede azi că “secolul american” s-a închis. Luntrea a fost adusă la mal, banul a fost pus sub limba mortului, Caron este mulţumit. Alegerea unui ţicnit la Casa Albă a costat America pierderea supremaţiei mondiale, nu economic, ci politic. Pierderea supremaţiei politice este mai gravă de 1.000 de ori decât pierderea supremaţiei economice. America nu va mai putea pretinde de aici înainte să ceară altora să respecte “democraţia”. Ce se întâmplă în America este cel mai grav atentat nu la democraţia SUA, ci a lumii. Pentru că zeci şi zeci de ani Statele Unite au însemnat un model pentru lumea liberă. Haide să ne uităm pe hartă. Câte democraţii putem număra? Câţi oameni din această lume pot să-şi manifeste liber nemulţumirea faţă de politicile guvernelor lor? Câţi oameni din lume pot spune, liber, că nu sunt mulţumiţi de politica guvernului privind sănătatea, învăţământul, politica privind angajările, starea infrastructurii? Doar un sfert din populaţia lumii. China, care se pregăteşte să ajungă prima putere economică mondială, este o dictatură odioasă; Rusia este o oligarhie odioasă. Sunt câteva oaze în lumea de azi: Uniunea Europeană, Marea Britanie, ţările din nordul Europei, SUA, Canada, Australia. În mai mică măsură India, Japonia şi Coreea de Sud. Atât! În rest, dacă ai deschis pliscul eşti “pa”. Toate acestea la un loc nu înclină însă balanţa binelui. Cea mai gravă întrebare la care nu are nimeni un răspuns definitiv e: ce este “democraţia”? Desigur că termenul vine greaca veche (“demos” şi “kratos” – adică puterea poporului). Şi, de aici, gravele întrebări. De ce ar avea mai puţină dreptate americanii care au invadat ieri Capitoliul, decât francezii care au dat foc Bastiliei, în 1789?…. ÎI rămân fidel lui Alexis de Tocqueville francezul care privea cu admiraţie America, acum 150 de ani. “Despre democraţia în America” este una dintre cărţile esenţiale ale literaturii politice. “Ce mişto este America” – aceasta este, în esenţă concluzia de judecată de mahala a lui Tocqueville. El scrie o apologie a instituţiilor democrate americane. Iată-le că rezistă, iar istoria pare să-i dea dreptate lui Tocqueville. Însă încă nu pare destul. Mi se pare incredibil ce spun acum. Nu aş fi îndrăznit să scriu asta până ieri. Dar azi cred, pur şi simplu că Uniunea Europeană trebuie să dea un semn clar şi limpede de susţinere a Americii, a democraţiei Americii. Că România care înseamnă sub 1% din PIB-ul Americii trebuie să susţină clar că spijină America. Repet, nu aş fi îndrăznit până acum două zile să scriu aşa ceva. Fie cu forţa militară, fie prin puterea instituţiilor democratice, Statele Unite trebuie să rămână liderul lumii libere. Dacă Uniunea Europeană ar deveni o federaţie, ar putea prelua fanionul lumii libere. Dar asta nu se va întââmpla în zilele pe care eu le mai trăiesc pe acest pământ. Integral: 
BioNTech nu garantează o eficienţă maximă a vaccinului său anti-COVID-19 în cazul unui rapel întârziat …. „Eficienţa şi securitatea vaccinului nu au fost evaluate în alte categorii de dozare” decât cele două injecţii efectuate la un interval de 21 de zile în cursul testelor clinice, a anunţat întreprinderea germană, care a dezvoltat împreună cu laboratorul american Pfizer primul vaccin autorizat în Statele Unite şi în uniunea Europeană (UE). În contextul unor stocuri limitate de vaccin, Danemarca a anunţat luni că distanţează la şase săptămâni injectarea celor două doze. Regatul Unit, care a autorizat vaccinul Pfizer-BioNTech înaintea UE, la începutul lui decembrie, lasă să trează până la 12 săptămâni de la vaccinare la rapel. ”În acest fel vom putea să vaccinăm cât mai multă lume încă de acum”, a subliniat şeful Agenţiei daneze de Sănătate Søren Brostrøm, intervievat la postul public de televiziune TV2. El a precizat că această analiză are la bază documentaţia prezentată de către alianţa americano-germană Pfizer/BioNTech, care prevede efectuarea celei de a doua injecţii la 19 până la 42 de zile după prima. În Germania, Ministerul Sănătăţii a cerut autorităţilor sanitare să evalueze opţiunile în vederea unei prelungiri a acestui termen, potrivit unui document pe care AFP scrie că l-a consultat luni. „În pofida faptului că datele demonstrează că există o protecţie parţială la 12 zile după prima doză, nu există date care să demonstreze că această protecţie se menţine după 21 de zile”, a subliniat un purtător de cuvânt al BioNTech. „Noi considerăm că o a doua injecţie este necesară în vederea dobândirii unei protecţii maxime împotriva bolii”, subliniază această întreprindere cu sediul la Mainz, specializată în tehnologia ARN-ului mesager. Însă, „decizii cu privire la regimuri de dozare alternative sunt luate de către autorităţi sanitare naţioale”, cu care compania se află într-un ”dialog continuu”. Integral:
Avocatul Poporului cere informaţii suplimentare despre campania de vaccinare …. În solicitarea adresată ministrului Sănătăţii, Renate Weber, întreabă:
Mircea Miclea: Nu Cumpănașu e relevant, ci modul în care gândește și se comportă generația adolescenților Alexandru Cumpănașu, ”profu online” fără studii superioare care a mințit în privința diplomelor pentru a accede la diverse poziții în societate, reușește, pentru a doua oară, să bulverseze scena publică și să devină subiect de scandal. Spre deosebire de momentul crimelor din Caracal, când a speculat cu sânge rece uciderea nepoatei sale, Alexandra Măceșeanu, candidând apoi la președinție, de data aceasta calul de bătaie este sistemul de educație și, în sens mai larg, fragilitatea valorilor unei societăți care încă nu și-a găsit drumul. Prin intermediul platformei TikTok, Cumpănașu speculează în ”beneficiul propriu, pentru a dobândi faimă, confuzia axiologică, atitudinală, de gândire a unor copii și adolescenți”, spune Mircea Miclea, fost ministru al Educației, în interviul pentru Europa Liberă. Problema nu este Cumpănașu, căruia este o greșeală să i se acorde atenție, ci ”situația apărută, o hârtie de turnesol care a scos în evidență anumite modalități de a gândi, vorbi, anumite atitudini pe care le au elevii, mai ales adolescenții. Asta trebuie să dea de gândit, pe asta trebuie să ne concentrăm”, susține Mircea Miclea. În opinia sa culpa lui Cumpănașu este una etică. Europa Liberă: Care este explicația succesului lui Cumpănașu în rândul adolescenților? Mircea Miclea: ”A preluat limbajul și atitudinile de la nivel mediu ale generației de adolescenți, a intrat în pielea lor, are jargonul lor, adoptă atitudinile lor și atunci este ușor de asimilat de către ei. Practic, e un fel de expresie a lor. Eu văd pericolul nu atât în ce face Cumpănașu, ci în faptul că această situație este o expresie a comportamentului și a minții urmăritorilor lui. Asta trebuie să ne îngrijoreze, nu Cumpănașu, ci aceste atitudini și stiluri de a gândi ale elevilor. Pentru că el nu a făcut altceva decât să speculeze un mod de comportament și de a gândi. Aici văd eu pericolul. Nu m-aș uita la el, ci în primul rând la faptul că e o situație care e un revelator al modului în care gândește, se exprimă, se comportă generația aceasta, din moment ce are atâția urmăritori”.Europa Liberă: Dar e o surpriză? Nu se știa la nivel de societate, de sistem educațional, că o bună parte din generația de adolescenți e așa, gândește și se comportă în acest fel? Mircea Miclea: ”S-a conștientizat doar parțial fenomenul, s-a considerat că este irelevant. Acum se vede care e amploarea fenomenului, pentru că să ai peste 500.000 de urmăritori înseamnă că fenomenul e de mare amploare. E o situație care a fost minimalizată”….. Marea majoritate a adolescenților nu e influențată de discursuri filosofice, ci de modelele pe care societatea le susține ca repere de succes. Este una din explicații. Ar trebui să reflectăm foarte serios asupra modelelor pe care noi le cultivăm și să revenim în a cultiva modele care ajung să facă ceva în viață prin faptul că muncesc, că învață și nu prin chiulul de la școală. Că citesc cărți și nu prin faptul că nu citesc, că respectă autoritatea și profesorii și nu că subminează orice autoritate. Ar trebui cultivate aceste modele, dar, repet, ele trebuie cultivate în școală, în familie, de către media. Dacă vrem să avem alți adolescenți, trebuie să le oferim alte modele. Cumpănașu a venit pe fondul acestei crize de modele. O doua cauză este că în această perioadă mediul online este mult mai frecventat de către elevi. De fapt de către toată lumea. Cred că impactul lui nu ar fi fost atât de mare dacă elevii mergeau la școală și aveau preocupările lor cotidiene etc. Consumul de astfel de modele online ar fi fost mult mai redus. A treia cauză aș vedea-o într-un instinct specific adolescenților: cel gregar. S-au luat unii după alții. Iar acolo au găsit ceva care a fost pe gustul lor: un adult care spune că e profesor sau ce spune el că e, care îi validează prin faptul că vorbește ca ei, gândește ca ei, simte ca ei, se manifestă ca ei și le confirmă în felul acesta propriile lor atitudini. De asta s-au luat după el, pentru că nu face altceva decât să fie expresia lor”…..”El nu merită atenție. Practic își face publicitate cu toată chestia asta care e în jurul său. E un individ ahtiat să iasă în față, de asta a și candidat la prezidențiale. E ahtiat după cât mai multă publicitate și nu contează dacă e negativă sau pozitivă, contează că se vorbește despre el. Asta îl hrănește. Îi face bine tot scandalul din jurul lui, se bucură. Cred că e o atitudine greșită să fim atenți la el, în felul acesta stimulăm și alte atitudini similare. Mai degrabă trebuie să fim atenți la situația apărută, care e o hârtie de turnesol ce a scos în evidență anumite modalități de a gândi, vorbi, anumite atitudini pe care le au elevii, mai ales adolescenții. Asta trebuie să ne preocupe. Trebuie să ne gândim ce avem de făcut ca să reducem din amploarea poveștii. De exemplu să deschiem școlile, acolo unde se poate, printr-o decizie descentralizată, pentru că atunci se vor consuma mai puține aberații care există pe online. Doi, să ne gândim la ce modele să oferim mai mult elevilor și atunci acest soi de individ nu o să mai aibă succes. Atenția noastră trebuie să fie concentrată la ce se întâmplă în capul acestor adolescenți, nu la faptul că un individ oarecare are tupeul să speculeze aceste atitudini”….. ”Nu cred că e bine să fie inculpat juridic, ar face din el un mucenic, ar ralia și mai mulți în jurul lui. Nu ar fi o decizie bună, pentru că riscăm să dăm mai mare importanță unui om minor mai ales din punct de vedere etic, să îl facem și mai relevant. Cea mai bună metodă este să facem un switch: Cumpănașu e nerelevant, situația e relevantă. Integral:
“2020 a demonstrat o dată în plus slaba capacitate a economiei în satisfacerea cererii interne” ….. Criza sanitară a evidenţiat lipsa unor politici industriale capabile să asigure, în momente critice, producerea unor cantităţi minime de produse de prima urgenţă: măşti de protecţie, substanţe desinfectante, medicamente, aparatură medicală. La apelul Guvernului, numeroase companii au răspuns pozitiv, au investit, şi-au modificat profilul de fabricaţie şi au asigurat un minim de produse strict necesare combaterii pandemiei, în condiţiile în care ţări dezvoltate economic din UE şi din lume au interzis temporar exportul acestor produse. Nu este clar dacă, o dată cu revenirea la normalitate a comerţului cu produse medicale, Guvernul a înţeles şi a consolidat capaciatea minimală de producţie obţinută prin efortul investiţional al companiilor private. De asemenea, este de urmărit şi susţinut politica de dezvoltare, modernizare şi diversificare a Institului Cantacuzino, inclusiv politica de colaborare naţională cu alte centre de cercetare inovare (de exemplu OncoGen Timişoara). De mai mult de zece ani, România continuă să importe şi vaccin antigripal, produs la Institutul Cantacuzino şi în timp de război. Este o necesitate să fie înlocuite deciziile luate în momente de criză, cu plolitici clare, bugetate, care să permită consolidarea producţiei interne în domeniul medical şi chiar finanţarea cercetărilor şi dezvoltării de noi produse solicitate pe piaţă. Asemenea politici sunt avute în vedere în state ca Germania, Franţa, UK. Sintetic, mediul de afaceri şi-a făcut datoria, indiferent de greutăţi, dovadă fiind creşterea venturilor la bugetul de stat în primele zece luni ale anului. Dacă se iau în consideraţie şi măsurile de sprijin financiar de care au beneficiat unele companii, atunci rezultatul este mai mult decât convingător. Anul trecut a dost demonstrată o dată în plus slaba capacitate a economiei noastre, îndeosebi a companiilor producătoare, în a asigura satisfacerea cererii pieţei interne cu produsele necesare. Creşterea consumului, chiar temperată, a dus, din această cauza, la creşterea importurilor. Consecinţa este evidenţiată de creşterea deficitului comercial la ircca 15 miliarde euro în primele zece luni ale anului şi deteriorarea cursului de schimb leu/euro. Reporter: Ce pierderi a suferit mediul de afaceri, anul trecut? Cristian Pârvan: Mediul de afaceri s-a confruntat cu o gravă perturbare a activităţilor, în mod diferit în funcţie de domeniul de afaceri, atât ca urmare a crizei sanitare de la nivelul UE, cât şi având în vedere situaţia globală, dar şi în contextul măsurilor necoordonate de la nivelul UE legate de transportul de bunuri, servicii şi persoane, de munca transfrontalieră sau temporară etc. În industria prelucrătoare, problema cea mai gravă este îmbolnăvirea aleatorie şi lipsa pentru minim 14 zile a unor angajaţi importanţi cu posturi de lucru bine definite. Companiile producătoare de bunuri industriale, multe complexe, au fost obligate să reorganizeze rapid aceste structuri, înlocuind personalul absent, în condiţii de obligativitate a onorării contractelor externe la termen şi în condiţii de calitate. Companiile care au avut posibilitatea să utilizeze “munca de acasă” au fost privilegiate, cu toate că şi ele au înregistrat cheltuieli suplimentare legate de îndeplinirea unor condiţii suplimentare de igienă, distanţare fizică şi pentru a organiza chiar şi un număr redus de întâlniri la sediul firmei. Şcoala “on-line” a ridicat probleme serioase angajaţilor obligaţi prin specificul activităţii să participe fizic la locul de muncă, reglementările guvernamentale şi sprijinul financiar neacoperind, în unele cazuri, păstrarea locului de muncă….. Un rol fundamental, având deja un grad de urgenţă maximă, îl reprezintă modul concret şi agreat la nivel transpartinic (nerealizat) de promovare a aunor proiecte majore finanţate din Bugetul UE 2014-2020, fondurile suplimentare din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţa şi, în perspectivă, fondurile alocate României din viitorul buget UE 2021-2027.
“Pomelnicul” pomenilor electorale “de dreapta” bate pana si dezmatul PSD. Lista fara sfarsit a voucherelor pentru popor Guvernarea de dreapta se dovedeste a fi mai socialista decat partidele de stanga atunci cand vine vorba de pomeni electorale pe baza de vouchere. Ziare.com a luat “la puricat” programul de guvernare al coalitiei
DOCUMENT Matematica, depunctată cu 33% în subiectele de examen pentru învățătorii care susțin Definitivatul în 2021, față de cele de anul trecut. Practic, cadrele didactice pot obține definitivarea în învățământ să fără să știe deloc matematică Componenta de Matematică a fost depunctată cu 33% în subiectele de examen pentru învățătorii care susțin Definitivatul în 2021, față de cele de anul trecut, potrivit modelelor publicate pe
Ambasadorul Mihalache cade tot în picioare: din Marea Britanie în Cipru. La propunerea lui Iohannis Din lista celor 26 de noi ambasadori propuși de președintele Klaus Iohannis la jumătatea lunii septembrie, miercuri au fost audiați în parlament 8, ceilalți fiind deja audiați în cursul lunii octombrie, iar în noiembrie 12 dintre ei au fost numiți în funcție. Toți au primit astăzi aviz pozitiv. Printre aceștia se numără câteva nume cunoscute: Dan Mihalache, fost consilier prezidențial și ambasador în Marea Britanie, retras de la post, este propus acum pentru Republica Cipru, Laura Daniela Popescu va merge în Marea Britanie, după ce a fost numărul doi în ambasadă în vremea lui Mihalache, Ciprian Istrate se duce în Federația Rusă, iar Bogdan Mănoiu în Canada. Numele cel mai controversat este cel al lui Dan Mihalache. Și-a început cariera politică la FSN, având o ascensiune rapidă de la consilier în guvernul Văcăroiu și până la cea de consilier, timp de patru ani, al lui Adrian Năstase. A renunțat la social-democrație și a virat spre liberalism în 2009, după ce nu a mai prins un loc pe listele parlamentare ale PSD. La PNL a fost director de comunicare și strategie în campania lui Crin Antonescu, iar în 2010 devine consilierul acestuia. În perioada USL ( alianța dintre PNL și PSD) ajunge secretar general adjunct în Guvernul Ponta, de unde a fost dat afară după o declarație rămasă în anale : ”Parteneriatul strategic al României cu Statele Unite al Americii mă lasă rece”. A fost recuperat de președintele Iohannis, iar în 2014 face parte din echipa acestuia de campanie. După victoria la prezidențiale a fost răsplătit cu funcția de șef al cancelariei prezidentiale în pofida protestelor societății civile. Câteva luni mai târziu, Mihalache este surprins
Deşeuri periculoase depozitate haotic în curtea singurului incinerator de acest gen din Muntenia. Dezastrul, filmat cu drona Imagini cu munţi de gunoaie periculoase depozitate haotic direct în curtea Eco Burn Brazi, judeţul Prahova, cel mai mare incinerator de deşeuri medicale din Sudul României, au fost surprinse în data de 4 ianuarie 2021….. Sancţionată în repetate rânduri de comisarii de mediu, rămasă fără autorizaţiile necesare pentru a funcţiona legal, societatea Eco Burn îşi continuă activitatea şi astăzi şi foloseşte fără drept imobilele (clădiri plus teren) proprietatea Brazi Industrial Parc S.A, societate al cărei unic acţionar este Consiliul Judeţean Prahova. Incineratorul de deşeuri periculoase, inclusiv medicale, administrat de ECO Burn SRL, funcţionează din 2011 pe terenurile şi în clădirile Parcului Industrial Brazi. Încă de la inaugurare, activitatea incineratorului i-a nemulţumit pe localnicii din Brazi şi Ploieşti, care au reclamat în repetate rânduri că nu pot respira din cauza fumului provenit de la cuptoarele Eco Burn, dar şi a mirosurilor emanate greu de suportat, mai ales în perioada verii. Incendiul care a stârnit războiul gunoaielor Incendiul din noiembrie 2018 care a izbucnit într-un depozit ilegal de gunoaie periculoase amenajat într-o zonă de periferie a Ploieştiului (cartier Mimiu) a scos la iveală o serie de nereguli grave legate de modul în care este gestionată situaţia deşeurilor medicale în Prahova. S-a spus atunci că deşeurile periculoase care au luat foc ar fi trebuit să ajungă în curtea Eco Burn. A ars în acele zile o cantitate uriaşă de reziduuri, peste 5.000 de tone. Imaginile filmate în toamna anului 2018 în depozitul ilegal au şocat. 48 de ore s-au luptat pompierii să stingă focul care cuprinsese munţii de saci plini cu deşeuri periculoase, multe provenind din spitale. Cutii cu medicamente, fiole pline cu lichid de culoare roşu închis, fiole pe eticheta cărora scrie ”Nanoclor” şi Chloride 200, recipiente de insecticide (Fastac Active) au fost găsite în curtea depozitului din strada Mimiu, unde se afla hala care a luat foc în 11 noiembrie 2018. Incendiul amintit a adus în atenţia organelor judeţene şi centrale activitatea incineratorului de la Brazi. Abia atunci au început să fie luate în considerare zecile de reclamaţii făcute de localnicii disperaţi care au semnalat în mod repetat, cu dovezi (imagini video cu deşeurile depozitate grămadă) pericolul la care se expuneau de atâta amar de vreme. Disputa a continuat şi pe parcursul anului 2019, iar ulterior însuşi ministrul Mediului de la acea vreme, Costel Alexe, a venit în Prahova pentru a verifica la faţa locului aspectele reclamate de cetăţeni, dar şi de presa locală. Acuzaţiile oamenilor s-au confirmat, iar Alexe anunţa că a sesizat organele de cercetare penală….. Schimbarea spectrului politic în Prahova, odată cu alegerile locale din septembrie 2020, aduce din nou în agenda publică a autorităţilor judeţene situaţia incineratorului Eco Burn. Pe 2 decembrie 2020, noul preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, Iulian Dumitrescu (PNL), anunţa pe pagina sa de Facebook, că a cerut rezilierea contractelor încheiate de Parcul Industrial Brazi cu ECO Burn SRL….. De la a cere la a pune în practică este însă cale lungă. Eco Burn este un colos în domeniu, singurul incinerator de deşeuri periculoase din sudul ţării şi are contracte cu 65 de societăţi, cele mai multe dintre ele fiind spitale. În România mai funcţionează doar patru astfel de incineratoare care pot distruge reziduuri medicale, periculoase….. Intr-o adresă trimisă ziarului ”Adevărul”, Ion Stoica, directorul general al SC Brazi Industrial Parc SA, precizează că „Eco Burn S.R.L. foloseşte fără niciun drept imobilele (clădiri plus teren) proprietatea Brazi Industrial Parc S.A”, iar litigiul urmează să fie rezolvat în instanţă. În plus, toate contractele care au fost încheiate de parcul industrial cu Eco Burn au încetat, aşa că urmează evacuarea societăţii care administrează incineratorul. Integral:
Vaccinul în balanţa unui medic celebru: O campanie provaccinare demagogică, prezentând totul în roz e total ineficientă..… Decizia pro sau contra vaccinare nu este simplă – nici măcar pentru un medic. Pentru că, în ciuda beneficiilor indiscutabile ale vaccinurilor (eradicarea unor boli cumplite, limitarea sau prevenirea unor epidemii…) acestea ridică şi unele îngrijorări, justificate. De aceea consider o campanie provaccinare triumfalistă, demagogică, prezentând totul în roz e total ineficientă, ba chiar de natură sa determine “efecte adverse”. Iar semnele de întrebare nu sunt puţine...Iată aici prezentate succint două:
Seful Spitalului din Gaesti, dupa episodul cu vaccinarea care a deranjat “la centru”: “Daca o sa fiu in situatia sa arunc doze, asta e, le arunc. Cum imi spune sistemul asa fac” –
Noua tulpină Covid din Africa de Sud, mai periculoasă decât cea din Marea Britanie. Crește riscul ca vaccinul să devină inutil Noile variante de coronavirus care au fost depistate în Marea Britanie și Africa de Sud au provocat temeri la nivel global într-o perioadă în care se credea că s-a preluat controlul asupra pandemiei prin începerea campaniilor de vaccinare. Dacă despre ambele tulpini se știe că sunt mai contagioase, nu însă și cu o rată de mortalitate mai mare, despre tulpina din Africa de Sud există temeri că ar putea fi imună la vaccinurile aflate pe piață în acest moment, inclusiv Pfizer sau Moderna. Oamenii de știință arată că cele două noi variante au suferit mutații la nivelul unei proteine -cheie ceea ce permite virusului să pătrundă și în alte celule. Mutațiile unui virus sunt chestiuni normale în lumea medicală, toate virusurile, inclusiv SarS-CoV-2 având zeci și chiar sute de variante cunoscute încă de când au început să circule. Majoritatea nu au consecințe, iar câteva pot fi chiar dăunătoare supraviețuirii virusului, dar unele pot face ca acesta să fie mai infecțios sau mai amenințător pentru gazdă – oameni. Virusul care a fost detectat pentru prima dată în Wuhan, China, nu este același pe care îl găsim în majoritatea colțurilor lumii. Mutația D614G a apărut în Europa în februarie și a devenit forma dominantă la nivel global a virusului. O alta, numită A222V, s-a răspândit în toată Europa și a fost legată de vacanțele de vară din Spania. Una este varianta sud-africană numită 501.V2. Varianta sud-africană poartă, printre altele, chiar o mutație proprie numită E484K. Este diferită de o altă variantă descoperită recent în Marea Britanie – cunoscută sub numele de B.1.1.7. România a inclus Africa de Sud pe lista țărilor pentru care a oprit circulația aviatică și impune carantină de 14 zile la intrarea în țară, prin
Claudiu Nasui, despre concedierea angajatilor agentiilor si companiilor de stat: “Nu voi accepta lucrul acesta de la nici un partid, nu ma intereseaza de la cine sunt Claudiu Nasui, ministrul Economiei, declara ca in sutele de agentii si de companii ale statului exista oameni cu influenta politica, care au salarii mari, dar nu muncesc pe masura. El sustine ca va da afara angajatii care nu isi fac treaba indiferent de partidul care i-a pus in functie, explicanda ca este vorba despre “coruptie si bataie de joc la adresa banului public”. “Sunt sute de astfel de cazuri, de agentii si de companii care exista in Romania, despre care nu stie nimeni, care sunt pure sinecuri politice si care in general au fost folosite pentru salarizarea activului de
Eurostat: Un roman din 5 nu are in casa baie, toaleta sau dus. Procent de 15 ori mai mare decat media europeana Nu mai putin de 22,4% din populatia Romaniei are inca toaleta in curte, fapt ce plaseaza tara noastra pe primul loc, cu cel mai mare procent in Uniunea Europeana. Media Europei este sub 0.5%, iar tari precum Bulgaria si Lituania nu depasesc 10%. Pe de alta parte, situatia privind incalzirea locuintelor este mai buna in Romania. Doar 9,3% dintre
Când se poate relua vaccinarea la persoanele care se îmbolnăvesc de COVID după administrarea primei doze și cum se procedează Posibilitatea infectării cu COVID-19 nu este exclusă, după administrarea primei doze a vaccinului. În acest caz, pacienții vor trebui să reia tot procesul, respectiv să primească din nou prima doză, „într-un interval de trei luni de la vindecare”, după cum explică Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare din România.„Efectul de protecție începe la 14 zile de la prima administrare, dar devine maxim la o săptămână de la efectuarea celei de-a doua doze”, a explicat medicul Valeriu Gheorghiță în decembrie, înainte de demararea campaniei de vaccinare pe care o coordonează. Cazurile în care persoane s-au infectat cu COVID-19 după ce au primit prima doză au apărut la scurt timp după demararea campaniilor. În Spania, o asistentă medicală a fost diagnosticată cu COVID la 24 de ore după vaccinare, în timp ce în Israel, peste 200 de persoane au ieșit pozitive la testare la câteva zile după ce primiseră prima doză de vaccin. Până la apariția efectului de protecție, dacă persoana care a primit serul intră în contact cu un bolnav, se poate infecta cu noul coronavirus și face „o formă mai ușoară”, a mai spus dr. Gheorghiță. …. Din datele actuale, se poate relua vaccinarea într-un interval de trei luni de la vindecare. Teoretic, după recomandările menționate în Rezumatul Caracteristicilor Produsului, se fac două doze, inițial și rapel. Integral:
Covid-19: Ce se știe despre noile tulpini de coronavirus, britanică și sud-africană, care îngrijorează comunitatea științifică? Apariția în Marea Britanie și în Africa de Sud a două noi tulpini de Sars-CoV-2, mai contagioase, după primele date, îngrijorează puternic comunitatea internațională. Ce se știe despre aceste variante, într-un grupaj realizat de AFP. Ce sunt aceste tulpini Sars-CoV-2? Toți virușii suferă mutații. Aceste mutații sunt modificări care apar în procesul de replicare a virușilor. Cercetătorii au observat multiple mutații ale Sars-CoV-2 de la apariția sa, marea majoritate fără consecințe, dar unele îi pot oferi un avantaj pentru a supraviețui, printre care o transmisibilitate mai mare. Detectat în noiembrie în Regatul unit, varianta B.1.1.7, de acum denumită VOC 202012/01, își are “probabil” originea în sud-estul Angliei, unde se crede că a apărut în septembrie, potrivit Imperial College de Londres. Tulpina s-a extins rapid în Regatul Unite și în prezent a fost detectată în zeci de țări din lume, din Statele Unite, Coreea de Sud, Danemarca, Franța și până în India. Majoritatea cazurilor sunt legate de Regatul Unit, dar pentru câteva nu a putut fi stabilită nicio legătură cu această țară, ceea ce dovedește că noua variantă s-a implantat deja local. O altă variantă, denumită 501.V2, este de acum majoritară în Africa de Sud. A fost detectată în eșantioane care datau din octombrie și ulterior a fost reperată în alte câteva țări, în special în Regatul Unit și în Franța. Pentru ambele variante, numărul cazurilor este subestimat, cred experții. Cele două variante prezintă mai multe mutații, dintre care una, numită N501Y, este în centrul atenției. Ea se situează la proteina spike a coronavirusului, un punct de pe suprafața sa care îi permite să se atașeze de receptorii ACE2 ai celulelor umane pentru a le penetra și joacă astfel un rol esențial în infecția virală. Această mutație este cunoscută pentru sporirea capacităților de atașare a unui virus de receptorii ACE2. “Nu există o relație clar stabilită între atașarea la ACE2 și o transmisibilitate sporită, dar este plauzibil ca o astfel de relație să existe”, apreciază Centrul european de prevenție și control al bolilor (ECDC). Sunt mai transmisibile noile tulpini Sars-CoV-2? Mai multe studii științifice, care nu au fost încă evaluate de comunitatea științifică și se bazează în principal pe modelare, concluzionează că varianta britanică este mai transmisibilă. Acestea confirmă evaluările inițiale ale cercetătorilor NERVTAG care consiliază guvernul britanic și care estimau o transmise sporită între 50 și 70%. Astfel potrivit calculelor London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM), varianta britanică ar fi între 50 și 74% mai contagioasă. În ultimul lor raport, publicat joi, cercetătorii de la Imperial College de Londres au analizat mii de genomuri ale virusului secvențiate între octombrie și decembrie. Prin două metode diferite, aceștia au concluzionat că această variantă are un “avantaj important” în termeni de contagiozitate: 50 până la 75% mai contagios, sau o rată de reproducere a virusului (R) între 0,4 și 0,7 superioară coronavirusului obișnuit. Rezultatele preliminare privind virusul sud-african indică și ele o transmisibilitate mai puternică, dar mai puține date sunt disponibile. Unii experți cred însă că nu există suficiente date pentru a evalua cu certitudine contagiozitatea celor două variante. “Trebuie să rămânem prudenți. Rezultanta în termeni de incidență este o combinație de factori care asociază caracteristicile virusului dar și măsurile de prevenire și control aplicate”, a precizat Bruno Coignard, director pentru boli infecțioase la agenția sanitară franceză Santé Publique France.
Sănătatea din România este pacientul zero: comorbiditățile care ne vor bântui în acest an Pandemia a pus o oglindă în fața sistemului nostru de sănătate, iar imaginea pe care am văzut-o cu toții este gunoiul ascuns sub preș în ultimii 30 de ani. Efectele cosmetizării pe repede-nainte, impuse de criză, se vor vedea în anul care tocmai a început. …. Dimensiunea crizei a atins, ca un scurtcircuit, întregul sistem – aceasta nu a fost o tragedie izolată, ci un front pe care, din timp în timp, exploda câte o mină: prea puține locuri la ATI, un chelner numit în fruntea unui spital, un patron de pompe funebre manager la un alt spital, o achiziție suspectă de echipamente, lipsă de personal medical, infecții nosocomiale, lipsă de circuite în spitale, o infrastructură la pământ, un incendiu devastator la o secție ATI sau medici epuizați pentru că șefii nu-i bagă în seamă. A fost pentru prima dată, în istoria noastră recentă, când am avut de-a face cu un fenomen care să fie disruptiv, în egală măsură, pentru un spital mare din București și pentru unul modest, din provincie, pentru brancardier și pentru șeful de lucrări de la un spital universitar, pentru ministru și pentru infirmiera dintr-un cămin de bătrâni. În 2020, am văzut cu toții dimensiunea dezastrului din sănătate: a început cu lipsa de echipamente, peste care s-a suprapus o secretomanie absurdă, provocată în parte și de teama medicilor de a vorbi despre resursele puține, din cauza eternei boli a șefilor din sănătate de a pretinde că totul se află sub control, când era limpede că nu e așa. A continuat cu lipsa de aparatură medicală în arii critice, precum terapia intensivă. … A ajuns la apogeu în clipa în care, după sute de echipamente cumpărate, s-a constatat că nu are cine să le folosească – personalul medical, rărit și epuizat, pur și simplu nu făcea față. Iar când personalul medical a făcut față, când aparatele au funcționat, s-a insinuat, perfid, în ecuație povestea veche, niciodată tratată cu adevărat la nivel sistemic, a bacteriilor nosocomiale din spitalele noastre. Disprețul profund față de această gravă problemă s-a văzut când, în toamnă, era clar că spitalele raportaseră în bătaie de joc infecțiile cu nosocomiale, în rarele cazuri în care se obosiseră să o facă. Iar în tot acest timp, autoritățile au operat o centralizare dictatorială a comunicării, de parcă, în aceste vremuri, era mai important ca oamenilor să li se cânte melodii de adormit copiii și să fie sedați prin comunicate citite la ceas de seară de Marcel Vela și nu să realizeze dimensiunea problemei. ….
Cum distruge noul guvern Cîțu Garda de Mediu Ce înseamnă când un conducător trimite la luptă, în prima linie, o armată fără muniție, slab remunerată, cu prea puțini soldați și fără suport public? Vrea acest conducător să câștige lupta împotriva inamicului periculos sau doar își construiește un țap ispășitor? 2.341 de lei este salariul de comisar de mediu de la Garda de Mediu, instituția care trebuie să fie în prima linie împotriva poluatorilor din România. Deși trebuie să amendeze poluatorii, personalul GNM nu are aparatura necesară și nici nu este acreditat să preleveze și să analizeze probe, în situații unde aceste analize ar fi cruciale. GNM nici nu are suficiente fonduri pentru a apela la companii externe care să realizeze aceste analize, potrivit raportului GENVAL din 2019. Pentru oricine analizează situația Gărzii de Mediu sau oricine citește măcar concluziile rapoartelor internaționale despre problemele de mediu din România, ar trebui să fie cât se poate de clar că instituției îi sunt amputate atribuții și capacități, parcă pentru a asigura protejarea poluatorilor, nu a cetățenilor. …. Această instituție esențială în lupta împotriva crimelor de mediu a fost blocată de guvernul PNL și a rămas așa. Garda de Mediu este instituția care trebuie să intervină când vorbim de poluarea aerului, apei, solului, subsolului, poluarea cu deșeuri și traficul cu deșeuri, poluarea fonică și olfactivă, dar și împotriva celor care distrug pădurile, biodiversitatea, ariile protejate ș.a.m.d. Lucrează non-stop – în afara orelor de program, în caz de urgență, poate fi contactată prin 112. Dar cum să protejeze râurile, dacă atunci când are loc o deversare nu pot preleva și analiza probe, ci trebuie să contracteze o companie externă – chiar dacă ar avea bani să facă asta, până ar ajunge compania să preleveze, e posibil ca poluarea să fi dispărut pe apa sâmbetei. Cum să îi amendeze pe cei care poluează aerul, când nu au aparatură cu care să măsoare această poluare în toate locațiile în care aceste măsurători ar fi cruciale? Cum să depisteze toate arderile ilegale masive, când nu au drone, precum colegii lor din Polonia? Cum să apere mediul din România, când au doar vreo 600 de angajați, cât o fabrică medie de confecții din România? ….
Ministrul Justiţiei: Secţia Specială de anchetare a magistraţilor ar putea fi desfiinţată în martie …. „CSM pe acest an nu a apucat să se întrunească. Urmează să se întrunească în perioada următoare. Voi solicita conducerii CSM să pună pe ordinea de zi şi acest proiect, pentru că este binecunoscut proiectul. Nu am făcut decât o mică modificare în sensul eliminării unor articole din varianta iniţială a proiectului, tocmai crea un fel de imunităţi pentru magistraţi. Nu ne dorim exces de nicio parte. Nu ne dorim exces nici în zona protecţiei nejustificate a magistraţilor de răspundere, nu ne dorim exces nici din partea presiunii puse, prin astfel de metode, asupra magistraţilor cu, repet, zeci de dosare disciplinare, plângeri penale şi o Secţie care a fost percepută în cadrul magistaturii negativ, pe bună dreptate, şi nu doar în cadrul magistraturii şi de către organismele internaţionale şi în cadrul MCV, Comisia Europeană care a analizat acest lucru”, a afirmat Stelian Ion, întrebat luni la Digi 24 dacă proiectul de lege privind desfiinţarea SIIJ a primis avizul CSM. Chestionat când ar putea fi desfiinţată Secţia specială, ministrul Justiţiei a răspuns: „Am fost întrebat de ce nu am dat ordonanţă de urgenţă pentru desfiinţarea Secţiei speciale, pentru că există o urgenţă categoric. Eu cred că cea mai bună variantă este aceea de a se adopta acest proiect de lege prin Parlament, tocmai pentru a nu vulnerabiliza acest proiect, a nu fi contestat pe motiv că nu sunt respectate prevederile Constituţiei”.„Cred că va trece destul de repede acest proiect. Luna martie mi se pare o lună în care sunt convins că e posibil să fie desfiinţată efectiv această secţie şi dosarele să fie repartizate. Ele nu se vor pierde, anchetele nu vor rămâne nesoluţionate, dar după fiecare materie, în funcţie de competenţa fiecărui organ de Parchet, dosarele vor merge către aceste unităţi de Parchet”, a completat Stelian Ion. Continuă discuţiile despre pensionarea anticipată a magistraţilor Referitor la pensionarea timpurie a magistraţilor, Stelian Ion a precizat că această discuţie nu este una nouă şi că nu va fi o decizie intempestivă în acest sens.„Chestiunea aceasta a fost mult discutată, nu este un lucru nou. În orice caz nu va fi o decizie intempestivă. Aşa cum spuneam, discuţiile pe această temă au loc de ani de zile. Ce îmi doresc eu, însă, este ca magistraţii să rămână în magistratură, să îşi dorească să rămână în magistratură şi asta va fi preocuparea mea principală. Integral:
Fosta șefă de cabinet a lui Boc, de 20 de ani abonată la funcții la stat, consilii de administrație și mii de euro pe lună….. Ștefania Gabriella Ferencz este o altă minune democrat-liberală. O Elena Udrea sau Alina Gorghiu, dar de Boc/Cluj. A început greu, la fel ca și cele două mari liberale deja menționate, cu o universitate de drept privată și fără autorizare, la București. La 23 de ani, în 2001, este deja directoarea de cabinet a domnului deputat Emil Boc. În 2004, Emil Boc devine primarul Clujului și domnișoara Ferencz devine, firesc, dar liberal, cu zero experiență în domeniu, Directoare Generală la Patrimoniu, pe lângă că este Directoarea de Cabinet a domnului Boc. Bineînțeles, este numită și într-un consiliu de administrație bănos, căci la stat se câștigă prost. Sau cel puțin așa ni se spune nouă, fraierilor. În timpul liber face și un masterat în administrație publică, tot la Cluj, căci serviciul îi permite. În 2009, doamna Ferencz devine secretar de stat al prim-ministrului Emil Boc. Face și celebrul curs al domnului Gabriel Oprea de „Securitate și bună guvernare” – din pasiune pentru cunoaștere și nu pentru că ar fi avut vreo legătură cu serviciile noastre cele mai minunate și deloc opace. În 2011, în timp ce muncește non- stop la guvernul cel mai harnic și mai cinstit și mai pedelist, termină și Institutul Diplomatic Român și se certifică ca înalt funcționar public la Agenția Națională a Funcționarilor Publici. Este avansată și în grad de maior la MAPN, căci trăim într-un univers în care un personaj agramat și sinistru, domnul Gabriel Oprea, este cel mai puternic om din România. Absolventa de drept privat devine expertă și în energie, în asigurări și în finanțare strategică, căci ne reprezintă în toate aceste domenii în consilii de administrație unde câștigă în total modica sumă de 319.005 lei, în plină criză financiară. Salariul minim net în 2011 era de 670 lei. Doamna Ferencz primea 26.584 lei pe lună (în jur de 4.500 euro), adică 40 de salarii minime ale fraierilor care plăteau impozite. În 2012, doamna Ferencz devine Comisar la Comisia Națională a Valorilor Statului împreună cu alți specialiști celebri cum ar fi nevasta (atunci) a domnului primar Liviu Negoiță și fosta directoare de cabinet a domnului Năstase, căci doar avem un partid unic și nesecurist care hotărește. Pentru anul fiscal 2012, declarația de avere depusă în mai 2013 arată că Ștefania Ferencz a câștigat 613.446 lei (peste 138.000 euro). Adică peste 11.500 euro pe lună de la stat. 68 de salarii minime nete pe lună. Asta în condițiile în care Guvernul Boc avea ca principali inamici asistații social și bugetarii – marea lor majoritate oameni cu salarii mizerabile. Întreaga carieră a doamnei Ferencz a fost la stat și legată de numele domnului Boc. …. S-a mutat la Ministerul Transporturilor, pe poziția de secretar general, unde încasează 10.775 lei pe lună. Pare un salariu bun, dar nu extraordinar. Asta dacă nu știi că liberalii sunt din nou la putere și că doamna Ferencz a redevenit favorita consiliilor de administrație și că cei mai cinstiți dintre oamenii lui Boc își trec acum indemnizațiile la declarația de interese, unde raportează venitul pe lună.
Financial Times: Europa i-a înmânat Chinei o victorie strategică (editorial) Pentru UE nu era momentul potrivit pentru a accepta un tratat de investiții cu Beijingul – scrie cotidianul 
Goana după vaccin. O farmacistă din Timișoara, plimbată dintr-un spital în altul de medicii care i-au refuzat vaccinarea, chiar dacă avea programare Anda Vija, o farmacistă din Timișoara, este programată la vaccinare, dar nu știe unde. În ziua aleasă de ea, centrul de vaccinare era închis. A fost trimisă apoi la 50 de km de casă, la un centru care a anunţat-o că nu are suficiente doze de vaccin și pentru ea. Vaccinăm puţin, ţinem dozele la congelator şi nici platforma de programare nu prea merge. Anda Vija, o farmacistă de la Timişoara, a fost refuzată de două centre de imunizare. A urmat toţi paşii: s-a înscris în platformă, a ales centrul de vaccinare cel mai apropiat şi ziua în care să primească serul. Iniţial, a fost programată la Spitalul de Copii. „A doua zi, am primit un mesaj, de la un reprezentant al spitalului, spunându-mi că, din păcate, pe data de 1 ianuarie, nu sunt disponibile nici doze, nici personal disponibil pentru vaccinare.”, a spus aceasta. Anda Vija nu a cedat însă. A intrat din nou în platformă şi s-a reprogramat pentru astăzi. Doar că a fost programată la 50 de kilometri de casă, la Spitalul Jimbolia. Cei de acolo i-au spus însă că nu o pot primi, fiindcă nu au vaccin şi pentru ea. În plus, platforma de programări arată informații contradictorii, iar trimiterea ei la zeci de kilometri distanță nu ar fi trebuit să aibă loc. Momentan, programarea mea nu ştiu exact unde va fi. Dacă în continuare eu apar la Jimbolia, dacă figurez cum îmi apare mie pe cont, la spitalul din Timişoara. Aşa că, pe data de 4 ianuarie eu mă voi duce, conform programării validate, la Spitalul ales de mine.”, a mai spus Anda Vija. Integral:
UE discută cu Pfizer cumpărarea de vaccinuri contra Covid-19 peste cele 300 de milioane de doze deja comandate Comisia Europeană discută cu Pfizer și BioNTech posibilitatea de a comanda și mai multe doze de vaccin contra Covid-19 decât cele 300 de milioane incluse în contractul valabil al acest moment, a declarat luni un purtător de cuvânt al UE, potrivit Reuters. ”Comisia verifică întreabă companiile dacă există vreo cale de a adăuga și alte doze la cele pentru care deja avem un contract”, a spus purtătorul de cuvânt. UE a comandat deja 200 de milioane de doze din vaccinul Pfizer/BioNTech și a activat și opțiunea contractuală de a cumpăra alte 100 de milioane de doze. Vaccinul Pfizer/BioNTech este singurul autorizat în UE până acum. Agenția pentru medicamente a Uniunii Europene va decide în privința autorizării vaccinului dezvoltat de Moderna miercuri. Uniunea Europeană a recunoscut sâmbătă o „insuficienţă mondială” a capacităţilor de producere a vaccinurilor, declarându-se „pregătită să ajute” pentru a le creşte, potrivit comisarului european pentru sănătate Stella Kyriakides. Campania de vaccinare a început în ultimul weekend din 2020 în cele 27 de ţări ale UE, după autorizarea de către Bruxelles a acestui vaccin la sfârşitul lunii decembrie, el fiind şi primul autorizat în UE. „UE a furnizat din timp finanţări BioNTech în valoare de 100 milioane de euro pentru a-şi dezvolta capacităţile de producţie. Situaţia se va ameliora puţin câte puţin”, a asigurat Kyriakides. „Suntem din nou pregătiţi să ajutăm pentru a creşte capacităţile de producţie”, a insistat ea. BioNTech mizează să pună în funcţiune din februarie o nouă unitate de producţie la Marburg, în Germania, capabilă să furnizeze 250 de milioane de doze suplimentare în primul semestru al anului 2021, a declarat vineri pentru Spiegel cofondatorul BioNTech, Ugur Sahin. Integral:
Confuzia autorităţii Deşi calendaristic noul an a început, psihologic şi politic, prin consecinţă social şi economic suntem încă în 2020. Alegerile americane nu s-au terminat: mâine, pe 5 ianuarie, vor avea loc alegerile pentru cele două locuri ce revin Georgiei în Senatul SUA şi care ar putea da o majoritate democrată în Congres. Iar o zi mai târziu, miercuri 6 ianuarie, va începe noua activitate a noului Congres când unii aleşi republicani vor cere – chiar dacă e o acţiune neconstituţională- invalidarea alegerilor prezidenţiale din 3 noiembrie. Între timp, pandemia continuă, ba chiar creşte în intensitate, iar vaccinarea contra Covid 19 – cu excepţia Israelului care face figură de lider mondial cu peste 1 milion de persoane şi peste 45% din populaţia vârstnică deja vaccinate – încă îşi caută ritmul în condiţiile zgomotului de fond asurzitor al teoriilor conspiraţiei şi al mediatizării atitudinilor anti-ştiinţifice. Probabil această atitudine anti-ştiinţifică explică şi diferenţa dintre Israel unde 70% dintre cetăţeni vor să fie vaccinaţi şi România sau Franţa unde procentele sunt inversate. În Franţa, unde până acum au fost vaccinate doar câteva sute de persoane, una din problemele birocratice care a întârziat punerea efectivă în practică a strategiei de vaccinare a fost legată de cele cinci zile de reflecţie pentru ca pacienţii să poată da un consimţământ informat (deşi în franceză formula e şi mai clară un consentement eclaire: consimţământ luminat). Fundamentul acestei poziţii vine din considerentul moral conform căruia nici un act medical nu poate fi efectuat fără acordul pacientului asupra căruia se aplică. Ori, consimţământul informat (susţinut şi de diferitele cercuri anti-vaccinare din România) se aplică fără rezerve asupra vaccinării presupunând că pe baza informaţiilor clare, corecte şi accesibile furnizate de medic, decizia privind vaccinarea să se lase la latitudinea pacienţilor. Apare însă aici o problemă de autoritate. Căci astăzi unele tipuri de autoritate sunt mai vulnerabile decât altele şi sunt expuse dezinformării. Iar cele mai multe dintre acestea au fost puternic expuse dezinformării pe timpul pandemiei: autoritatea politică, educaţională, judiciară sau medicală sunt puse sub semnul întrebării. Ori aceste autorităţi nu sunt de acelaşi tip şi nu pot fi tratate în acelaşi fel…..Atât în cazul contestării de către congresmenii republicani a alegerii preşedintelui Biden, cât şi în cel al consimţământului informat în privinţa vaccinurilor anti-Covid-19 ne aflăm în faţa unor confuzii de autoritate. În primul caz, autoritatea Congresului, deontică, nu poate prevala în faţa autorităţii votanţilor, iar în al doilea consimţământul informat, care este mai degrabă o protecţie juridică decât o asumare informată a utilităţii vaccinului, nu poate să conteste cercetarea ştiinţifică. Mai mult, sănătatea nu este doar o chestiune individuală, ci şi una publică. De aceea, guvernele, care sunt investite să asigure interesul general, trebuie să-şi asume asigurarea unei stări de sănătate cât mai bune şi sunt îndreptăţite să ia toate măsurile în vederea atingerii acestui scop. Cu atât mai mult atunci când o pandemie pune în pericol interesele generale ale societăţii. Vaccinurile ARN mesager, rezultate din aplicarea unei noi tehnologii revoluţionare, nu pot fi contestate doar pe baza unor criterii vagi, chiar dacă persistă încă zone de incertitudine, mai ales în privinţa eficacităţii şi siguranţei lor pe termen mediu şi lung. Timpul şi dinamica socială obligă guvernele să ia rapid toate măsurile necesare pentru a asigura o stare de sănătate care să permită reluarea cât mai repede a activităţilor fără de care dezvoltarea socială şi economică nu pot fi garantate. Integral: 
DNA semnează din nou cu o firmă cu asociați israelieni, pentru un sistem multifuncțional de interceptare Cellphone Group Impex va furniza Direcției Naționale de Anticorupție (DNA) un sistem multifuncțional de interceptare, pentru suma de 2,8 milioane de lei, fără TVA, de la un estimat de 3,11 milioane de lei, fără TVA. Sistemul, care include și un autoturism SUV 4X4, plus servicii de instalare și configurare, va fi livrat până la finele lunii ianuarie 2021. La licitație s-au înscris și Felix Telecom și Magus Protect Technologies. Înființată în 2002, DNA desfășoară urmărirea penală pentru infracțiuni de corupție și asimilate cu acestea. Modificările succesive ale legislației au vizat ca această structură specializată să se ocupe numai de combaterea faptelor de corupție de nivel înalt și mediu….. Cellphone Group Impex a fost înființată în anul 1997, are ca obiect de activitate “alte activități de servicii informaționale” și a consemnat în 2019 o cifră de afaceri de 50.000 lei. Asociații firmei sunt doi cetățeni israelieni, Beizer Arie și Cooper Gil Yossef, fiecare cu 50% din capitalul social, conform termene.ro. DNA ar mai fi atribuit Cell Group Impex un contract de 800.000 euro în 2018, conform datelor din spațiul public. Integral:
BREAKING: Costel Alexe, acuzat de DNA de luare de mită. Procurorii cer încuviințarea urmăririi penale a fostului ministru al Mediului și actual șef al Consiliului Județean Iași. Alexe e acuzat de luare de mită ca ministru DNA cere Procurorului General să îl sesizeze pe președintele Iohannis pentru încuviințarea urmăririi penale a lui Costel Alexe, fost ministru PNL al Mediului și actual șef al Consiliului Județean Iași, potrivit unui comunicat de presă. În comunicatul oficial nu apare numele lui Alexe, dar surse judiciare au declarat pentru G4Media.ro că este vorba despre fostul ministru liberal al Mediului. Comunicatul oficial al DNA:
Trei întrebări pentru industria energetică În text sunt de fapt mai multe întrebări, doar trei având raspuns, celelalte fiind retorice. De ce importăm energie electrică?
Campania de vaccinare din România a început cu… o pauză. Imunizarea se face de luni până sâmbătă În prima săptămână, au fost utilizate sub 10% din dozele de vaccin primite de România. – 13.242 de cadre medicale au primit prima doză de vaccin de la Pfizer. – În Israel, 150.000 de persoane sunt vaccinate zilnic. Românul este veșnic obosit. Se vede asta și în campania de vaccinare. Doar am început cu o pauză. Și nu este o situație izolată. Se va repeta. Sloganul campaniei de vaccinare de la noi ar putea fi: „Duminica nici iarba nu crește!” Asta pentru că administrarea serului anti-COVID se va face de luni, până sâmbătă. Chiar și acolo unde medicii ar vrea să lucreze și duminica. Spre exemplu, centrul de la vaccinare de la Spitalul Militar Timișoara ia pauză astăzi. Deși a fost singurul din județ din țară care a funcționat și după Revelion. „Am vaccinat și în data de 1 ianuarie și în 2. În data de 3 nu lucrăm, datorită procedurii de înregistrare în Registrul Național de Vaccinare, unde se lucrează 6 zile pe săptămână.”, a spus Cristina Bredicean, coordonator vaccinare, Spitalul Militar Timișoara. Situația îi revoltă pe cei care vor să se imunizeze. Privesc cu invidie, spre Israel. Aici, în două săptămâni, 10 la sută din populație a primit vaccinul. Eleodor Cârstoiu este medic chirurg și încă așteaptă să îi vină rândul. Speră ca săptămâna viitoare să primească și el serul salvator. Încă se întreabă pe ce criterii au fost aleși primii vaccinați. „Ideal ar fi să îi vaccinăm pe cei care sunt cel mai expuși, cei care nu au imunitate, grupurile de risc. Un medical, asistent medical, infirmier tânăr, care a intrat în contact cu boala, are un grad înalt de anticorpi, nu cred că era o prioritate de vaccinare. Integral:
Demnitatea veteranilor români, care-și așteaptă rândul la vaccinare, după ce alte țări au început cu ei: „Nu mă grăbesc” Încă de la începutul pandemiei, de la nivelul șefului statului, statul român a numit lupta cu COVID-19 ”un război”. Cei care au luptat cu adevărat în război și care acum au peste 80 de ani, fiind dintre cei mai expuși ca rată de mortalitate, nu sunt printre primii care primesc vaccinul. În România, 84,3% dintre cele 14.394 de decese COVID înregistrate până la 20 decembrie au fost la persoane cu vârsta de peste 60 de ani, potrivit ultimului raport săptămânal publicat de CNSCBT. În România, conform INS, 2 din 3 oameni înregistrați ca decedați, din orice cauză, în octombrie 2020 – cea mai fatală lună octombrie de după al Doilea Război Mondial -, au fost oameni de peste 70 de ani. În România, oamenii vârstnici nu sunt vaccinați în categoria prioritară. ….
Anul începe cu 40 de ventilatoare nefolosite la „Matei Balş” și cu apeluri disperate de la ATI Colentina. „Vedem ce cadavre vii o să ajungem” La startul lui 2021 și după 10 luni în care au tratat cele mai grave cazuri de COVID-19, medicii de la două spitale mari din București: Institutul Naţional de Boli Infecţioase Matei Balș și „Colentina” spun că sunt epuizaţi. Doi doctori, Cătălin Apostolescu, de la „Balș” și Laura Zarafin, de la „Colentina”, au acceptat să discute deschis despre situația critică. …. „Balș”: medici ATI la jumătate față de necesar Pe hârtie, „Matei Balș” are dotări şi spaţiu pentru cel puţin încă 20 de paturi de terapie intensivă, inclusiv 40 de ventilatoare în plus, neutilizate în acest moment. În practică, secţia ATI are mai puţin de jumătate din personalul necesar. La Institutul Naţional de Boli Infecţioase Matei Balş, aceeaşi echipă lucrează pe secţia de ATI de la începutul pandemiei. La 20 de paturi de terapie intensivă lucrează 5 medici ATI şi 3 doctori de boli infecţioase. Aceiaşi oameni din martie, „fără pauză, fără concedii”, spune medicul Cătălin Apostolescu, purtător de cuvânt la „Balş”. Lor li s-a mai adăugat, pe parcursul anului 2020, şi câte unul-doi rezidenţi ATI – dar nu constant, „ci câte două-trei luni”. … „În mod normal, ar trebui să avem o asistentă la două paturi şi un medic de terapie intensivă la 3-4 paturi. Noi avem, pe o tură de 12 ore, şase asistente: trei afară şi trei înăuntru, adică în echipamentele de protecţie, ceea ce înseamnă că revine o asistentă la 6-7 paturi, de fapt”, explică Apostolescu. … „Sunt două posibilităţi: ori o să clacăm şi o să ne prăbuşim, ori avem varianta optimistă, că vine vaccinul şi scad cazurile – dar nu ne aşteptăm la o scădere până în iunie – şi, dacă supravieţuim acestor şase luni, vedem ce cadavre vii o să ajungem” – avertizează medicul. Apostolescu crede că societatea nu înţelege că „tragem la maxim de o resursă epuizabilă” şi că „toate neîmplinirile sunt reproşate acestor oameni care muncesc, de dimineaţă până seara, în costume de protecţie”. „Cel mai mult m-a afectat prostia de care poate da dovadă o societate. Nimic din ce fac medicii nu e bine pentru restul. Tot românul a avut un must să se ducă la mare, să-şi facă vacanţa în Grecia, în timp ce nişte oameni au lucrat în echipamente de protecţie, la 40 de grade. Apoi, românul, nu vorbesc despre toți, ci despre cei pe care nu i-a interesat decât satisfacerea instinctelor primare imediate, şi-a manifestat nemulţumirea faţă de ce se întâmplă în spitale”, concluzionează Apostolescu. …. „Colentina”: 29 de paturi ATI, una dintre cele mai mari capacități din țară, și puțini medici La câteva zeci de metri distanță, Spitalul Colentina trece prin probleme similare, spune medicul ATI Laura Zarafin. „Avem 29 de paturi ATI și doar 14 medici ATI. Sub jumătate din necesar. Două colege din 14 s-au îmbolnăvit de COVID. Cât eram 14, am făcut 6 gărzi pe lună. Acum am făcut 8 gărzi. Nu mai putem rezista”, spune Zarafin. Ea reclamă o lipsă de organizare de la nivelul autorităților sanitare, dar și „chiar dacă se vor supăra colegii pe mine”, o lipsă de solidaritate din partea medicilor ATI de la alte spitale non-COVID. „Înțeleg că sunt spitale care nu vor bolnavi COVID. Bine. Dar atunci ne pot ajuta să vină să lucrăm împreună. Măcar din cei 150 de medici care au luat examenul de specialitate ATI anul ăsta dacă ni s-ar repartiza și tot ar fi excelent”, spune doctorul ATI de la „Colentina”. Am 27 de ani de experiență și nu am tratat o boală precum COVID. De 10 luni suntem îngroziți, tot ce vedem și auzim noaptea, în somn, este respirația întreruptă a pacienților care mor pentru că nu mai pot respira. Nu mai putem! Integral:
BioNTech avertizeaza asupra lacunelor de aprovizionare cu vaccin si critica abordarea Comisiei Europene Compania farmaceutica germana BioNTech cauta solutii impreuna cu partenerul ei american Pfizer pentru sporirea productiei vaccinului lor impotriva COVID-19, avertizand asupra lacunelor in aprovizionare pana cand vor fi autorizate si alte vaccinuri, relateaza vineri agentia Reuters. Vaccinul Pfizer-BioNTech este deocamdata singurul vaccin impotriva COVID-19 autorizat in Uniunea Europeana, dar autorizarea sa relativ tarzie de catre agentia specializata a UE si cantitatea redusa de vaccin comandata de Comisia Europeana – care si-a asumat incheierea contractelor cu producatorii de vaccinuri in numele statelor membre – conduc la un ritm lent de aprovizionare. Intarzierile in distributia vaccinului au provocat consternare in Germania, unde mai multe regiuni au fost nevoite sa suspende vaccinarea la cateva zile dupa lansare. ”In acest moment lucrurile nu arata bine – apare o lacuna pentru ca nu sunt alte vaccinuri aprobate si noi trebuie sa umplem golul cu vaccinul nostru”, a explicat publicatiei germane Spiegel directorul general al BioNTech, Ugur Sahin. Acesta, impreuna cu sotia sa Oezlem Tuereci, director medical al societatii, au fondat aceasta companie, intrata in parteneriat cu societatea farmaceutica americana Pfizer pentru producerea vaccinului impotriva COVID-19. Responsabilii BioNTech au criticat decizia Comisiei Europene de a incheia contracte cu o serie de companii farmaceutice in speranta ca vor fi aprobate rapid vaccinurile acestora, ceea ce nu s-a intamplat. ”S-a presupus ca multe alte companii vor veni cu vaccinul. Aparent aceasta a fost impresia, ca vom avea destule, ca nu va fi atat de rau si ca avem controlul. Acest lucru m-a surprins”, spune Sahin. SUA au comandat in luna iulie 600 de milioane de doze de vaccin Pfizer-BioNTech, in timp ce Comisia Europeana a asteptat pana in noiembrie pentru a comanda jumatate din aceasta cantitate. Mai mult, din cele 300 de milioane de doze comandate de UE, numai 200 de milioane au fost o comanda ferma, iar restul de 100 de milioane de doze au ramas ca optiune, exercitata saptamana trecuta, dar cu termen de livrare inca neclar. BioNTech spera sa lanseze in februarie o noua linie de productie la unitatea din orasul german Marburg, cu o capacitate de productie de 250 de milioane de doze in prima jumatate a anului. Ministrul german al sanatatii, Jens Spahn, a promis intr-un mesaj pe
Bacteristan 2021. Cum arată 14 dosare ale pacienților infectați cu nosocomiale în Spitalul Militar Central La 5 ani de la Colectiv, spitalele continuă să nu raporteze infecțiile asociate actului medical, infecții ce reduc șansele de supraviețuire ale pacienților critici din secțiile ATI. Medicii au oferit documentele către jurnaliștii Libertatea. Ca și în 2016, le publicăm anonimizând datele pacienților. Iată ce ascund ele. Pe 7 aprilie 2016, apăreau în fața opiniei publice 13 cazuri ale răniților de la Colectiv, toți infectați cu nosocomiale, luate din mai multe spitale. Una dintre clinici era Spitalul Militar Central. Acelui episod din investigație s-a intitulat: „Bacteristan – 13 dosare ale morților de la Colectiv”. Sursa jurnaliștilor a fost personalul medical. Pe 2 ianuarie 2021, azi, publicăm 14 cazuri ale pacienților care au decedat sau sunt în stare gravă, într-o singură secție ATI a Spitalul Militar Central, în perioada noiembrie-decembrie La toți apar infecții nosocomiale. Sursa reporterilor este personalul medical. Bacteristan, anul 2021. Infecțiile care ucid „Din secția ATI 1 nu scapă niciun pacient care ajunge să fie intubat. În ultimii 15 ani am văzut doar un pacient intubat și infectat cu mai mulți germeni care să supraviețuiască”, a declarat pentru Libertatea un medic din cadrul Spitalului de Urgență Militar Central București. Revoltați de lipsa de măsuri din partea conducerii spitalului privind neraportarea infecțiilor nosocomiale și lipsa de măsuri ulterioare, mai multe cadre medicale din „Militar” au oferit jurnaliștilor Libertatea documente interne și fișe medicale ce arată imaginea reală din secția de Terapie Intensivă 1. „Cei care se suprainfectează cu un singur germen au șanse mai mari să supraviețuiască. Dar și la ei avem mortalitate extrem de mare”, completează sursa medicală. Acesta susține că de regulă, la pacienții intubați, infecția se localizează la plămâni, după care colonizează toate organele. …. Infecțiile sunt scrise de mână în Registrul de evidență a Infecțiilor Nosocomiale, dar nu toate sunt raportate în sistemul electronic, spun medicii militari Iar pacienții continuă să fie expuși pericolului de a contracta germeni multirezistenți atunci când ajung în secția ATI I, fiindu-le astfel micșorate sau chiar compromise șansele de recuperare. …. Rubricile Registrului arată însă că el este folosit în alt scop decât cel pentru care a fost înființat. În el ar trebui raportate etapele sterilizării aparatelor medicale contaminate cu germeni nosocomiali. Rubricile sunt: materialul sterilizat, ora începerii sterilizării, ora terminării sterilizării, temperatura și rezultatul testului de sanitație. În loc de aceste informații, sunt trecute informațiile despre o parte dintre pacienții infectați. Doar o parte dintre cazuri ajung în registru fizic. Și mult mai puțini în registrul electronic, dedicat pacienților. …. „Ce să introducă aici dacă nu se sterilizează? Pentru cazurile de pacienți infectați cu nosocomiale există un registru electronic, dar acela este aproape gol”, a explicat sursa. În afară de cele 10 cazuri de pacienți infectați cu germeni intraspitalicești introduși în Registru „de unii medici mai conștiincioși” există multe alte cazuri neraportate nici măcar de mână, în registru, susțin oameni din personalul SMC. Pacientul 10 Femeia din rezerva VIP cu echipă medicală dedicată – 5 germeni fatali Timp de trei luni, o femeie în vârstă de 77 de ani a fost internată într-una din cele două rezerve VIP ce aparțin de secția ATI I. Pacienta a fost tratată din septembrie și până în noiembrie de o echipă medicală dedicată. „A fost o pacientă cu mai multe afecțiuni, fiind intubată. Este un caz cunoscut la întreg spitalul”, a declarat una din sursele medicale. Analizele de microbiologie din 15 și 20 noiembrie au constatat în probele de urocultură doi germeni multirezistenți: proteus mirabilis și providencia stuartii. În culturile sondei de intubație au fost depistați serratia mercescens, pseudomonas aeruginosa, providencia stuartii, iar în aspiratul bronșic pseudomonas aeruginosa, providencia stuartii și acinetobacter baumannii. Integral:
Un istoric reputat vorbește despre prețul lui 2020: 

Raluca Pruna, fost ministru al Justitiei: Chestiunea varstei de pensionare trebuie rezolvata in bloc, pentru toate profesiile unde exista derogari, nu pe bucatele ….

Medicul Octavian Jurma: In Romania pana si epidemia de COVID-19 si-a luat aparent vacanta. Marul este frumos si dulce dar este otravit ….Mesajul transmis de Octavian Jurma Azi, 29.12.2020, la nivel national in Romania avem o veste buna. Incidenta cazurilor de COVID-19 Romania a coborat pentru prima data sub 3 la mie. Doar 6 judete mai au o incidenta de peste 3 la mie. Un adevarat miracol de
Vaccinul contra COVID a împărțit Europa în două:
Ce contine vaccinul anti-COVID-19 si cum explica specialistii tehnologia folosita de companiile producatoare Specialistii in vaccinologie vin cu lamuriri referitoare la ce contine vaccinul anti-COVID-19, bazat pe tehnologia ARN mesager. Acestia dau asigurari ca intre componentele vaccinului dezvoltat de Pfizer si BioNtech, deja aprobat si cel al Moderna, aflat in curs de aprobare, nu se regasesc niciun fel de elemente de natura sa ingrijoreze populatia.”Acest vaccin e mai curat decat orice a existat pana in prezent”, a declarat pentru Ziare.com doctorul Gindrovel Dumitra, coordonatorul Grupului de Vaccinologie din cadrul Societatii Nationale de Medicina Familiei (SNMF). Stabilizatorii din vaccin – elemente naturale “Ceea ce vedem in prospectul acestui nou vaccin, pe langa ARN-ul mesager, sunt cativa stabilizatori. Atat. In rest, nimic altceva. Iar printre acei stabilizatori se numara sucroza sau colesterolul, adica elemente cat se poate de naturale. ALC-0315, ALC-0159, DSPC sunt stabilizatori sintetici, la fel cum este si ARN-ul mesager, care este obtinut sintetic si nu in mod natural. Este pur si simplu crosetat astfel incat sa fie intregita formula care se gaseste in genomul virusului SARS-COV-2”, a explicat medicul, facand referire la componentele vaccinului produs de Pfizer si BioNtech. Pentru a tine sub control evolutia acestei epidemii, vaccinarea este o masura necesara, circulatia virusului fiind influentata de masa de persoane receptive dintr-o comunitate. “In momentul in care se face vaccinarea, aceste persoane dobandesc imunitate prin mecanismul de raspuns imun al sistemului nostru imunitar, prin creare de anticorpi”, noteaza specialistii. Cum functioneaza ARN-ul mesager “Sunt ani de zile de cand se cerceteaza aceasta metoda, respectiv utilizarea ARN-ului mesager. ARN-ul mesager este o particula ce inglobeaza o informatie pe care o transmite organismului in momentul in care este administrat preparatul vaccinal pentru ca sa fie creata structura specifica proteinei Spike, insa fara sa produca imbolnavirea”, explica profesorul Doina Azoicai, presedintele Societatii Romane de Epidemiologie. In momentul in care, in organism, informatia este decodata si se creaza proteina Spike, sistemul imun actioneaza prin producerea de anticorpi protectori. “Deci, propriu zis, aceasta structura de ARN mesager nu este o structura care sa fie nociva organismului. Nu are nicio interactiune si nu are niciun raspuns la nivelul organelor, ci pur si simplu decodifica informatia vis-a-vis de proteina Spike”, a completat sefa Societatii Romane de Epidemiologie. Vaccin lipsit de adjuvanti Nici excipientii din vaccinul Pfizer/BioNtech, printre care se mai regasesc si clorura de potasiu, dihidrogenofosfatul de potasiu, clorura de sodiu sau apa pentru preparate injectabile nu sunt substante care sa dauneze in vreun fel organismului, dau asigurari expertii. “Concret, acest ARN mesager despre care vorbim este inglobat intr-o structura lipidica si, practic, excipientii amintiti reprezinta, in fapt, structura lipidica in care este inglobat ARN-ul mesager, fara sa existe insa alte componente, cum se intampla in cazul altor vaccinuri unde regasim si adjuvanti”, a mai spus profesorul Doina Azoicai. Prospectul vaccinului Moderna, aproape identic Diferente din punct de vedere al compozitiei nu prea exista intre vaccinul produs de Pfizer si BioNtech si serul produs de compania Moderna, inca neaprobat la nivelul Uniunii Europene. Insa, aprobarea ar putea veni, cel mai devreme la inceput de 2021, urmand a fi purtate discutii in acest sens la nivelul Agentiei Europene a Medicamentului. “Vaccinurile sunt aproape identice. Singura diferenta este ca serul de la Moderna foloseste un alt sistem de transport si de livrare”, a declarat medicul Gindrovel Dumitra. Integral:
Afacerea de milioane de euro pe site-ul oficial al vaccinării Covid: doar o mână de firme dau semnătura electronică Site-ul Programare.vaccinare-covid.gov.ro, dezvoltat de STS, cere persoanelor juridice (acum spitalelor, cabinetelor medicale, firmelor care au oameni din primul val) semnătură electronică din cea pe care o poți obține doar contra cost și lucrează doar cu un mic număr de firme preferate. Între ele, companii ale unor foști generali SRI, secretari de stat PSD și antreprenori trimiși în judecată pentru corupție. Vaccinarea pentru coronavirus este gratuită, dar cei care încearcă să se programeze o pot face doar prin intermediul spitalelor unde lucrează sau a instituțiilor medicale de care aparțin și care au nevoie să achite sume de ordinul sutelor de lei pentru o semnătură digitală furnizată cu ajutorul câtorva firme favorite, indicate pe platforma Guvernului. Deși în regulament scrie că regula semnăturii electronice se aplică doar celor care se înrolează la persoane juridice, mai multe încercări ale utilizatorilor persoană fizică se încheie în momentul în care se solicită semnătura electronică. Deocamdată, au spus autoritățile, personalul medical nu se poate înscrie individual, ci prin intermediul persoanelor juridice, spitale, clinici, cabinete, companii, deci rezultă că acestea plătesc firmelor de pe listă semnătura electronică. Conform regulamentului, nu va fi nevoie de semnătură digitală și la persoane fizice, deci această barieră va dispărea la programare. Incepând de luni, 28 decembrie, România a lansat platforma pentru vaccinarea anti-COVID19, programare.vaccinare-covid.gov.ro, care permite programarea la imunizare. Platforma dezvoltată de către Serviciul de Telecomunicații Speciale solicită utilizatorilor să încarce documente semnate electronic cu un certificat digital furnizat, contra cost, de o serie de firme.
Pensiile speciale ale magistraților, singurele exceptate de la ”îngheț” de frica CCR Prima Ordonanță de Urgență a cabinetului Florin Cîțu, care modifică nu mai puțin de 20 de acte normative, a generat deja scandal nu doar pe scena publică, ci chiar în interiorul PNL. Dacă sindicaliștii au protestat față de înghețarea salariilor bugetarilor, iar primarii față de suspendarea cu 1 an a aplicării pensiilor speciale pentru aleșii locali, nimeni nu a scos vreun cuvânt față de o excepție care a devenit deja regulă: pensiile speciale ale magistraților sunt singurele care nu vor fi înghețate. Astfel, la articolul 8 al proiectului de OUG se spune că nu vor fi actualizate cu rata medie anuală a inflației toate pensiile speciale- de la cele ale aviatorilor, parlamentarilor, corpului diplomatic și consular, funcționarilor Curții de Conturi, personalului auxiliar din instanțele judecătorești și parhete și pensiile militarilor. Din listă lipsesc magistrații, ale căror pensii speciale vor rămâne neatinse în 2021. Art. 8 ( al 2) ”Prin derogare de la alin. (10) al art. 68^5 din Legea nr. 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea şi al personalului care funcţionează în Institutul Naţional de Expertize Criminalistice, cu modificările şi completările ulterioare, în anul 2021 pensiile de serviciu stabilite în condiţiile legii nu se actualizează cu rata medie anuală a inflaţiei”. Excepția nu este rezultatul vreunei omisiuni sau erori, ci a temerii că magistrații ar fi atacat din nou la Curtea Constituțională această prevedere, așa cum s-a mai întâmplat cu toate cele care se atingeau de veniturile lor. De altfel, în 5 decembrie, CCR a decis cu unanimitate de voturi că proiectul de lege care prevedea impozitarea cu 85% a pensiilor speciale de peste 7.000 de lei și cu 10% a celor între 2000 și 7000 de lei este neconstituțional.
Încă o amputare pregătită Președintelui. Justiția, între populism, generalități și mari absențe După anul 2020, preponderent de creare/menținere a unor echilibre de sistem foarte fragile astfel încât să fie evitat blocajul total, alegerile au adus o majoritate parlamentară, teoretic pro-justiție, care are, tot teoretic, cale liberă pentru reparații și reforme absolut necesare. Capitolul dedicat Justiției din
Despăgubiri – record de 34 de milioane de euro pentru proprietarii de imobile naționalizate în dosarele de la CEDO în 2020, mai mari decât în ultimii zece ani la un loc …..De ce au fost anul acesta despăgubiri mai mari decât în anii anteriori? După ce a pronunțat o hotărâre pilot împotriva României, în anul 2010, CEDO a așteptat măsurile legislative din țara noastră, apreciind că situația proprietarilor de imobile naționalizate se va rezolva pe plan intern. Multe dintre dosarele aflate la CEDO au fost suspendate, dar în România, în ultimii zece ani, nu s-au soluționat aceste probleme. Prin urmare, instanța europeană a trecut la analizarea dosarelor și a stabilit că proprietarii ale căror imobile au fost înstrăinate chiriașilor și nu mai puteau fi restituite în natură trebuie să primească despăgubiri la valoarea actuală. În România, ei ar fi primit despăgubiri mai mici, în funcție de anumite grile notariale, în 5 tranșe anuale și cu multe diminuări aplicate de funcționarii Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților (ANRP). Într-un studiu realizat de Asociația pentru Proprietate Privată (APP România) se evidențiază cauzele CEDO în care nerespectarea dreptului de proprietate a dus la condamnarea țării noastre, iar raportat la cuantumul total al despăgubirilor din anul 2020, peste 97% au fost sume atribuite în astfel de dosare. Astfel, din 34.700.924 de euro (despăgubiri pe care România le are de plătit din condamnările de anul acesta), 33.874.800 de euro reprezintă sume stabilite în 10 hotărâri pronunțate de CEDO pentru nerespectarea dreptului de proprietate în România. Aceste dosare nu ar fi ajuns la CEDO dacă nu ar fi parcurs mai întâi toate căile de atac interne. Dacă judecătorii români ar fi aplicat în mod corect prevederile Convenției europene a drepturilor omului, acești proprietari nu ar mai fi fost nevoiți să apeleze la instanța europeană, arată Călin Ispravnic, președinte APP România. Statul român nu ar mai fi plătit acum despăgubiri dacă autoritățile administrative ar fi soluționat la timp dosarele de despăgubiri, însă acestea nu au respectat nici termenele stabilite prin legea elaborată chiar de funcționarii ANRP. ANRP ar fi trebuit să soluționeze până la 20 mai 2018 toate dosarele constituite în temeiul Legii nr. 10 din 2001 pe care le avea înregistrate la data apariției Legii nr. 165/2013, dar până la acea dată soluționase doar 52% dintre acestea, arată președintele APP, care spune că primăria București ar fi trebuit să soluționeze toate notificările in temeiul Legii nr. 10/2001 până în ianuarie 2016. În 18 ani, această instituție a rezolvat doar 51% dintre dosare. Mai sunt peste 20.000 de notificări (din aproximativ 42600) care încă așteaptă la rând. Comisiile locale de fond funciar din cadrul primăriilor de sector din Municipiul București nu au finalizat inventarierea terenurilor agricole neputându-se astfel continua procesul de acordare de despăgubiri deoarece potrivit art. 21 alin. (2) din Legea nr. 165 din 2013 acestea nu pot propune acordarea de despăgubiri dacă nu fac dovada ca nu pot oferi în compensare -fie și parțială- alte imobile. Integral:
Laurențiu Cazan, coordonatorul intervenției violente a jandarmilor la protestul Diasporei din 10 august 2018, a fost numit șeful Jandarmeriei Prahova
Control la autoritatea care reglementează operațiunile petroliere din Marea Neagră: Nu este interesată de aplicarea legislației europene, iar tarifele pe care le percepe nu sunt fundamentate Tarifele percepute titularilor de acorduri petroliere din Marea Neagră de către Autoritatea Competentă de Reglementare a Operațiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagră (ACROPO) nu sunt fundamentate și nu țin cont de complexitatea și specificitatea unor servicii, se arată într-un document al Corpului de control al prim-ministrului. Acesta a verificat activitatea ACROPO, fiind vizată perioada iulie 2016 până în prezent, adică de la înființarea instituției până acum. Documentul Corpului de control al premierului mai arată că ACROPO nu se implică în rezolvarea problemelor legate de aplicarea legislației europene privind siguranța operațiunilor petroliere și gaziere offshore. Precizăm că șeful ACROPO este Constantin Gheorghe, un apropiat al omului de afaceri Gabriel Comănescu, care controlează Grup Servicii Petroliere (GSP) Ce a descoperit corpul de control despre modul de stabilire a tarifelor Tariful pentru lucrările şi serviciile efectuate în favoarea titularilor de acord petrolier, operatorilor şi proprietarilor a fost stabilit la 165 euro/oră*om, fiind aprobat în data de 08.09.2018 prin Ordinul președintelui ACROPO 34/2018, cu doi ani întârziere. Tarifele trebuiau reglementate prin legislația secundară emisă de ACROPO în termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare a Legii 165/2016, adică până la data de 30.09.2016. Tariful unic de 165 de euro/oră*om a fost stabilit fără a avea la bază o Metodologie de calcul transparentă și fără a ține seama de solicitarea inițială a membrilor CA ACROPO, consemnată în cadrul ședinței din data de 13.06.2018, cu privire la prezentarea unei astfel de metodologii. La nivelul ACROPO s-a stabilit un tarif unic, de 165 de euro/oră*om perceput titularilor de acord petrolier, operatorilor şi proprietarilor, fără a ține cont de complexitatea și specificitatea lucrărilor şi serviciilor efectuate de către ACROPO. Lucrările și serviciile desfășurate de către evaluatori și inspectori presupun costuri asociate diferențiate pe tipuri de activități (evaluări, inspecții ori activități desfășurate în vederea efectuării investigațiilor), acestea implicând riscuri mai mari sau mai mici, aspecte neluate în considerare printr-o metodologie de calcul care ar presupune în acest caz, aplicarea unor tarife diferențiate în funcție de lucrările/serviciile prestate. Referitor la modul de fundamentare a tarifelor la nivelul ACROPO, din verificările efectuate de Corpul de control al premierului s-a constatat că nu există documente din care să rezulte că la fundamentarea tarifului de 165 Euro/om*/oră au fost consultate și implicate direcțiile și/compartimente din cadrul entității controlate cu atribuții în acest sens, respectiv Direcția control, inspecții și verificări (DCIV) și Direcția sisteme de management, inginerie sonde, Integritate structurală și situații de urgență (DSMISISSU). Tariful perceput titularilor acordurilor petroliere,care desfășoară operațiuni petroliere în zonele din Marea Neagră, aflate sub jurisdicția României, nu a fost actualizat, acesta rămânând în cuantum de 165 Euro/om*oră, astfel cum a fost stabilit prin Ordinul 34/2018 emis de președintele ACROPO. Integral:
Îmi schimb furnizorul de energie, ce am de făcut? ….Consumatorul casnic trebuie să știe că cel mai avantajos este să încheie, cât mai curând, un contract pe piața liberă, dacă acum se află în regim reglementat, și să nu se lase momit de furnizorii de ultimă instanță cu “oferte” de serviciu universal. Noul contract poate fi încheiat chiar cu acești furnizori, care au, pe lângă serviciu univeral, și oferte în regim concurențial, la prețuri mult mai mici. Dacă nu închei niciun contract, adică dacă nu faci absolut nimic, rămâi în regim de serviciu universal, însă la preț mai mare. Unii dintre marii furnizori, care sunt și furnizori de ultimă instanță (Enel, CEZ, Electrica, E.ON), au interesul să te țină cât mai mult timp în regim de serviciu universal, dacă ești unul dintre clienții care nu au încheiat un contract pe piața liberă. De ce? Prețurile de serviciu universal cresc de la 1 ianuarie și sunt mult mai mari chiar decât propriile oferte de pe piața liberă. Cu până la 26% mai mari.
Scandalul facturilor la energie- dezinteres sau premeditare din partea ANRE Foarte mulți consumatori de energie au aflat abia acum, în ultimele zile din an, că piața se va liberaliza de la 1 ianuarie, iar cei care nu încheie contracte pe piața liberă riscă să plătească următoarea factură cu până la 26% mai mult. Mulți alții, mai ales cei din zona rurală, nici măcar acum nu au aflat, și se vor trezi, brusc, la anul, cu facturi mult peste cât și-au făcut socoteala. Responsabil de această situație este Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), o instituție profund politizată, cu un președinte care este plătit cu peste 56 mii lei/lună, iar beneficiarii sunt marii furnizori, care au și statut de furnizor de ultimă instanță, precum ENEL, CEZ, Electrica sau E.ON. Liberalizarea pieței energiei este un eveniment foarte important, iar ANRE era obligată să se implice activ pentru informarea cetățenilor. Ar fi trebuit să fie actorul central în acest proces, mai ales că prin lege, ANRE are și rol de informare și protecție a consumatorilor. Nu s-a întâmplat acest lucru. Dimpotrivă, a refuzat până în ultimele zile să comunice pe acest subiect. Ba, mai mult, a favorizat marii furnizori prin faptul că nu le-a impus să informeze eficient clienții că urmează să aibă loc o liberalizare, iar că cei care nu încheie contracte pe piața liberă vor rămâne în regim de serviciu universal, la prețuri mult mai mari decât cele din zona concurențială. Consumatorii care se află acum în regim reglementat nu au fost anunțați că vor trece automat în regim de serviciu universal, la prețuri cu până la 26% mai mari față de decembrie, dacă nu se duc pe piața liberă. Cele mai dezavantajate de această situație sunt persoanele care nu au acces la informațiile din presa online care a atras atenția, în ultima perioadă, asupra neregulilor legate de liberalizare. Aceste persoane sunt, în general, cele mai vulnerabile, cu venituri mici. Cu doar câteva zile înainte de liberalizare, explodează informația că de la 1 ianuarie urmează să crească masiv prețurile pentru serviciul universal, oferit de furnizorii de ultimă instanță, adică ENEL, CEZ, Electrica, E.ON, iar cei care nu au apucat să încheie contracte pe piața liberă vor plăti facturi mult mai mari. Bineînțeles, ANRE nu a transmis nicio informație legată de majorarea prețurilor la serviciul universal. Nu a atenționat în niciun fel consumatorii că vor plăti facturi umflate din ianuarie dacă nu vor semna rapid un contract pe piața liberă. ANRE se comportă, pur și simplu, de parcă nu ar avea nicio atribuție legată de consumatori, lucrând doar în beneficiul marilor furnizori. Singurul comunicat despre liberalizare, transmis în ultima perioadă de către ANRE, este din ajunul Crăciunului. Și nici acesta nu este pentru o informare eficientă a consumatorului. Dimpotrivă, avantajează furnizorul. Prin acel comunicat din ajunul Crăciunului, ANRE anunță că furnizorii de ultimă instanță, adică cei pe care îi protejează sârguincios, au obligația “de a transmite clienților casnici odată cu oferta pentru serviciul universal și cel puțin o ofertă concurențială, atât în cursul lunii decembrie 2020, cât și în luna ianuarie 2021”. Imediat după Crăciun, acești furnizori au început să trimită către clienți oferte pentru servicii universale, punând abia pe ultimul loc varianta încheierii unui contract în regim concurențial. În loc să fie obligați să trimită clienților oferte concurențiale și odată cu acestea și prețurile pentru serviciul universal, furnizorii fac invers: trimit oferte pentru serviciul universal, adică preț mare, și odată cu acestea oferte pe piața liberă, la prețuri concurențiale. Probabil, mulți clienți casnici au primit deja aceste oferte. Cum arată? Sunt scoase în față și puse pe primul loc prețurile pentru servicii universale, îți lasă chiar și opțiunea de a alege alt furnizor de ultimă instanță pentru servicii universale. Abia la urmă amintesc de ofertele concurențiale……ANRE- instituție condusă de un fost sindicalist care controla afaceri cu contoare ANRE are o conducere complet politizată, fapt care ar putea fi explicația ineficienței sale. Actualul președinte, Dumitru Chiriță, nu s-a remarcat cu nimic deosebit în timpul mandatului său, pe care îl deține din octombrie 2017. Acum, în mandatul său, un eveniment deosebit cum este liberalizarea este gestionat dezastruos. Dumitru Chiriță este plătit pentru efortul de a fi președinte al ANRE cu oeste 56 mii lei/ lună, unul dintre cele mai mari salarii din România. Înainte de a ajunge pe această funcție a fost deputat PSD. Era deja la al patrulea mandat. Chiriță și-a început cariera în 1981 ca electrician. Înainte de a ajunge deputat, a fost vicepreședintele Blocului Național Sindical. În perioada 1990-2000 a fost președintele Federației Nationale a Sindicatelor din Electricitate “Univers”, iar în perioada 1990-2011 președintele Sindicatului Liber Independent “Energia”. Integral:
Autorităţile revin cu precizări despre site-ul unde se fac programările pentru vaccinare Autorităţile au transmis, ieri seara, câteva “clarificări” referitoare la platforma de programare pentru vaccinare, după ce mai mulţi medici au semnalat că nu se pot înscrie, relatează Digi24. În acest moment, programările în platforma https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/sunt disponibile doar pentru persoanele din etapa I, adică acele persoane care îşi desfăşoară activitatea în domeniile sănătăţii şi social, fie că este vorba despre sistemul public sau de cel privat.
Curtea de Conturi, despre dezastrul din cercetarea românească: finanțări netransparente, pe bază de pile și relații Cu toate că alocăm cele mai mici sume din Europa pentru activitatea de cercetare, chiar și acești bani sunt cheltuiți prost, netransparent și după criterii de nimeni știute, arată Curtea de Conturi, într-un raport publicat la finalul lunii decembrie. Cercetarea românească este printre cele mai „ieftine” și ne alegem exact cu cât plătim – este o concluzie desprinsă din sinteza raportului de audit al Curții de Conturi care a vizat „eficiența și eficacitatea activității de cercetare-dezvoltare finanțate pentru institutele naționale”. În coada Europei Potrivit raportului, România are printre cele mai reduse cheltuieli din Europa în zona de cercetare, ocupând penultimul loc, conform unui clasament din 2017, ca pondere a fondurilor alocate în acest sector. Astfel, în vreme ce țări precum Suedia, Austria, Germania sau Finlanda, aflate în fruntea acestui clasament, alocă un procent de aproximativ 3% din PIB în zona de cercetare, România s-a învârtit, în ultimii 10 ani, în jurul unui procent de 0,5% din PIB sau chiar sub această pondere. Ambițiile sunt însă mari: în 2014, în cadrul Strategiei Europa 2020, țara noastră se angaja să aloce 2% din PIB în cercetare – țintă care, comentează inspectorii Curții, și în continuare „pare imposibil de atins”. Specialiștii care n-au lucrat niciodată În vreme ce datele europene ne arată fără echivoc că cercetarea românească se află la periferia Europei, documentele interne elaborate de ai noștri în ultimii ani abundă în proiecții deosebit de optimiste. …. SNCDI venise, astfel, cu ideea formării așa-zisului Consiliu Național pentru Politica Științei, Tehnologiei și Inovării (CNPSTI) care să preia, practic, partea de elaborare a strategiilor și a proiecțiilor de viitor privind cercetarea românească. Numai că, arată Curtea de Conturi în raportul publicat în această lună, această entitate cu nume bombastic nu a funcționat niciodată – a rămas la stadiul de proiect aflat doar pe hârtie. Nu este singurul proiect de acest fel care a fost asumat de minister în trecut, dar care n-a văzut lumina zilei vreodată. …. Inspectorii Curții de Conturi scriu, legat de aceste două entități: „CNPSTI nu a fost înființat și nu a funcționat în perioada 2016-2018 (…)” „MCI nu a înființat UP-CDI (Unitatea de politici – n.r.) (…). În condițiile neînființării acestei structuri, nu s-a asigurat prin intermediul altor compartimente realizarea atribuțiilor UP-CDI. (…) (…) în lipsa acestei structuri, la nivelul Direcției programe a CDI nu a fost asigurată realizarea și actualizarea unei baze de date proprii (…) și, totodată, evidențiază o lipsă de transparență cu privire la modul în care au fost luate deciziile privind alocarea de resurse”. …. Proiecte irelevante, un minister absent și netransparent Conform documentului întocmit de Curtea de Conturi, din anul 2018, Ministerul Cercetării a renunțat să impună un punctaj minim drept condiție pentru primirea de fonduri în vederea finanțării proiectelor. Practic, chiar în sectorul în care ar trebui să țintim excelența, autoritățile au eliminat orice fel de barem, permițând astfel finanțarea unor proiecte complet irelevante. …. În vreme ce grosul banilor a mers către Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică și Inginerie Nucleară Horia Hulubei, adică 182.942.265 de lei, la polul opus, unele institute au primit finanțări la limita subzistenței. Integral:
DOCUMENT. Măsurile bugetare pregătite de Guvern. Punctul de amendă rămâne 145 de lei, pensiile speciale ale primarilor amânate un an Ministerul Finanțelor a publicat, luni seara, un proiect de Ordonanță de Urgență care urmează să fie adoptată de Guvern, care prevede mai multe măsuri fiscal-bugetare, printre care
Pandemia amână recensământul populaţiei şi locuinţelor din România. Când a fost reprogramat … În sprijinul amânării recenzării, Comisia Centrală pentru Recensământul Populaţiei şi Locuinţelor a invocat următoarele: – activitatea de pregătire şi organizare a recensământului poputaţiei şi locuinţelor a fost afectată de situaţia creată de pandemia de SARS-CoV-2, inclusiv prin întârzierea, respectiv blocarea procesului de angajare a personalului suplimentar pentru realizarea activităţilor RPL2021 în cadrul Institutului Naţional de Statistică şi direcţiilor teritoriale de statistică, urmare prevederilor Legii nr.55/2020; – restricţiile actuale privind numărul maxim de persoane ce pot fi prezente fizic la o instruire impun o perioadă de timp mai mare pentru instruirea celor 25.000 de recenzori, recenzori şefi şi coordonatori locali, faţă de perioada stabilită iniţial; – evoluţia ascendentă a numărului de cazuri de infecţie cu SARS-CoV-2 impune mutarea/decalarea colectării datelor pentru recensământul general agricol într-un anotimp prielnic realizării interviurilor faţă în faţă în spaţiu deschis ca măsură de prevenţie a răspândirii virusului şi protejare a populaţiei, respectiv în perioada mai-iulie 2021 (în loc de februarie¬aprilie 2021), făcând imposibilă menţinerea planificării iniţiale pentru efectuarea recenzării. Ca atare, Comisia Centrală pentru Recensământul General Populaţiei şi Locuinţelor din România în anul 2021 (CCRPL2021) a decis revizuirea calendarului de pregătire şi efectuare a RPL2021:- recensământul de probă se va face în februarie – martie 2021 (faţă de octombrie – noiembrie 2020); recenzarea propriu-zisă se va face în mai – iulie 2022; prelucrarea datelor rămânând stabilită pt 2023. Integral: 


