Author: desy.demeter


Revista Presei –11 ianuarie.”Acum noi asistam la o campanie de convingere ale căror ținte degeaba sunt convinse pentru că nu au acces la vaccin.”

Winter Mountain Wallpapers Group (82+)Buna dimineata intr-o zi de luni, 11 ianuarie! Vor fi înnorãri şi precipitaţii, ziua în jumãtatea de sud a ţãrii, iar noaptea în majoritatea regiunilor. Vor predomina ninsorile şi lapoviţa, iar în sud-est precipitaţiile vor fi mixte. Local în sudul teritoriului cantitãţile de precipitaţii vor fi însemnate şi se va depune strat nou de zãpadã. La munte va ninge, iar stratul de zãpadã nou depus va fi mai consistent în masivele sudice. Pe arii restrânse se va forma polei. Temperaturile maxime se vor încadra între -1 şi 6 grade, iar cele minime între -7 şi 4 grade. In Bucuresti, vor fi înnorãri şi temporar se vor semnala precipitaţii. Ziua va ninge, iar noaptea vor fi precipitaţii mixte şi se va depune polei. Temporar vor fi intensificãri ale vântului, cu viteze la rafalã în general de 35 …45 km/h. Temperatura maximã va fi de -1…0 grade, iar cea minimã de -2…-1 grad.

Coronavirus in RomaniaCampania de neîncredere…. Cea mai mare încercare a campaniei de vaccinare era și este încrederea. Mai ales într-o țară cu un deficit cronic, tradițional, de încredere în tot ce vine de la autorități. Mai în gluma, mai în serios, dacă vaccinul era recomandat pe Facebook, la piață sau la biserica și eventual pus sub semnul întrebării de autorități, este posibil ca în anumite medii să aibă mai mare succes. Și nu mă refer aici la antivacciniștii de serviciu. Cu ei nu cred că se poate purta o conversație coerentă și argumentată. Eu mă refer la sceptici. Cei mai mulţi dintre cei cu care am vorbit eu nu se opun categoric și din principiu vaccinării. Dar nu au încredere, nu au fost convinși, au în continuare întrebări fără răspuns pentru că răspunsurile fie nu au ajuns deloc la ei, fie nu au ajuns pe vocile potrivite. Care este reacția autorităților în această stare generală de neîncredere? 1.Informații incomplete, greu accesibile, adesea contradictorii și în orice caz haotice. – A fost o aventură confirmarea oficială a primului caz de Covid – tulpina UK. Asta după două alerte false pornite de la autorități sanitare. – Bilanțurile zilnice Covid nu fac diferența între numărul de teste RT-PCR și numărul de teste rapide, pentru că între cele două cateogorii e o foarte mare diferență. – Școlile rămân închise de luni și în zonele verzi, majoritare în acest moment, ca urmare a testării reduse. Deci ori autoritățile însele nu au încredere în datele pe care le comunică, ori nimeni nu e în stare să ia decizii. – Cazul spitalului din Găești unde mai întâi directorul a anunțat că a folosit vaccin în afara protocolului pentru a evita să-l arunce, după care a stabilit Ministerul Sănătății că nu a fost așa. Deci omul ori e nebun, ori e mincinos, înțelegem. – Somația greșită, apoi rectificată, prin care spitalele erau anunțate că vineri, la ora 20:00, trebuie încheiată prima etapă a vaccinării. 2. Declarații hazardate. – Coordonatorul campaniei de vaccinare, col. dr. Gheorghiță, aniticipa că „din 4 ianuarie, 5, 6 ianuarie ar trebui să avem cel puţin 20 de mii de persoane vaccinate pe zi”. Numărul nu a fost atins lăsând impresia că medicii nu vor să se vaccineze. 3. Campania de comunicare foarte slabă. Apar în clipuri de convingere medici consacrați care pledează pentru vaccin, dar cu un aer total nenatural, pentru că argumentul asociat medicului nu este emoțional. O soluție foarte puțin diferită de clipurile acelea din campania pentru purtarea măștii. A făcut cineva vreo cercetare în privința vectorilor de imagine preferabili în funcție de mediul social? Întrebarea care mi se pune cel mai des este: dar Iohannis și Cîțu de ce nu s-au vaccinat? E un fapt că în Israel vaccinarea a decolat după imunizarea premierului Netanyahu.….4. Viteza de reacție întârziată. Dacă tot folosim medici cu mare credibilitate, ei ar trebui să explice rațional și medical cazurile care creează emoție și neîncredere. De exemplu, decesele care au apărut din diverse motive, după vaccinare, dar fară legătură cu ea. Cel mai recent este al asistentului medical care a murit de infarct și pe care presa s-a străduit să-l explice după cum s-a priceput. 5. Pe cine informăm, pe cine convingem? Primii vaccinați, adică medicii și asistentele, nu au nevoie de campania de convingere din partea confraților cunoscuți. Ei au nevoie de multă informație ca să-și formeze propria evaluare…..Acum noi asistam la o campanie de convingere ale căror ținte degeaba sunt convinse pentru că nu au acces la vaccin. Ceea ce mai creează și frustrare. Integral: https://spotmedia.ro

CNSAS nu a finalizat procedura in cazul Adinei Florea, propunerea lui Toader la DNA. Cand vaMOTIVARE Înalta Curte despre ancheta Adinei Florea împotriva procurorilor DNA din cazul Ponta-Blair: ”A dovedit fie necunoașterea legii, fie ignorarea sa cu bună știință” / ”A pus la dispoziția persoanelor cercetate acte la care nu trebuiau să aibă acces”  Judecătorul Ionuț Matei de la Înalta Curte de Casație și Justiție desființează dosarul procuroarei Adina Florea de la Secția Specială împotriva foștilor procurori DNA Ploiești Mircea Negulescu (zis Portocală) și Alfred Savu, dar și a polițistului Mihai Iordache – potrivit motivării deciziei prin care magistratul a ridicat controlul judiciar dispus împotriva lui Savu, document consultat de G4media.ro. Judecătorul a constatat în primul rând încălcarea dreptului la apărare al procurorului Savu. Adina Florea l-a plasat sub control judiciar pe procuror, fără să îl audieze înainte și fără să mai aștepte soluționarea cererii de recuzare formulate de acesta împotriva ei. Magistratul a analizat și pe fond acuzațiile aduse de Adina Florea anchetatorilor de la DNA Ploiești. Mai întâi, judecătorul atrage atenția că pentru inculparea și plasarea sub control judiciar e nevoie de probe, nu doar de indicii temeinice și bănuieli rezonabile. Magistratul constată că Adina Florea îi acuză pe foștii procurori DNA Ploiești că ar fi anchetat persoane despre care știau că sunt nevinovate, adică pe Victor Ponta și Sebastian Ghiță. Or – constată judecătorul – dosarul tigăilor și dosarul Ponta-Blair sunt încă în lucru la DNA, care nu a emis încă un verdict confirmat de judecători privind vinovăția sau nevinovăția acestora. Mai mult, arată magistratul, Adina Florea ar fi trebuit să ia în calcul întreg materialul probator din dosarul Ponta-Blair, în care – pe lângă așa zisele probe testimoniale (declarații de martori) ticluite de Negulescu și Savu – sunt nenumărate alte probe: ”corespondența email în legătură cu organizarea vizitei lui Tony Blair în România, contracte, extrase de cont, ordine de plată și alte înscrisuri”. Judecătorul atrage atenția asupra faptului că Adina Florea le-a prezentat persoanelor cercetate din dosarul Ponta-Blair documente din anchetă ceea ce ar periclita investigația DNA împotriva lor…. Judecătorul constată că acuzațiile Adinei Florea se bazează exclusiv pe susținerile persoanelor anchetate de Negulescu și Savu și pe înregistrări făcute în condiții neclare în biroul procurorilor, fără să fie expertizate. Apoi, judecătorul arată că martorii împotriva lui Ghiță și Ponta – adică familia Cosma, Răzvan Alexe și alții – nu au fost constrânși să îi denunțe, ci au avut un rol activ și i-au denunțat de bună-voie ca să beneficieze de reducerea pedepsei la jumătate, potrivit legii, în alte dosare penale în care sunt implicați…. Negulescu și Savu au instrumentat dosarul Ponta-Blair de la DNA Ploiești în care, în septembrie 2016, fostul premier Victor Ponta și fostul deputat PSD Sebastian Ghiță au fost inculpați și plasați sub control judiciar. Ghiță e acuzat că ar fi finanțat ilegal cu 220.000 de euro aducerea în România a fostului premier britanic Tony Blair la un eveniment de campanie al PSD din februarie 2012. Potrivit DNA, ”pentru a disimula originea ilicită a sumei de 220.000 de euro, inculpatul Ponta Victor Viorel a acceptat, în conivență cu omul de afaceri, încheierea succesivă a două contracte. Integral: https://www.g4media.ro

conducerea EPPODoar 16 procurori români și-au depus candidatura pentru cele 15 posturi de la Parchetul European condus de Kovesi  Doar 16 procurori și-au depus candidatura până vineri, la expirarea termenului, pentru cele 15 posturi de procuror european delegat în România, la Parchetul European condus de fosta șefă a DNA Laura Codruța Kovesi. În luna decembrie, Comisia Europeană a făcut apel la statele membre să-și numească rapid procurorii delegați pentru a permite Parchetului European (EPPO), noua armă a UE împotriva fraudei, să-și înceapă activitatea la 1 martie 2021. Ministerul Justiției a anunțat că până la data limită de 7 ianuarie și-au depus candidatura 16 persoane pentru funcția de procuror european delegat în România, și vor intra în următoarea etapă de selecție……Procurorii europeni delegați în România vor acționa în numele Parchetului European (EPPO) în statele lor membre și vor avea aceleași competențe ca procurorii naționali în ceea ce privește investigațiile, urmăririle penale și trimiterea în judecată….. Spre deosebire de instituțiile actuale de luptă împotriva fraudei și a criminalității transfrontaliere, Eurojust și Olaf, Parchetul European va putea efectua anchete penale și să confiște active. EPPO va ancheta și urmări penal fraude și alte infracțiuni care aduc atingere intereselor financiare ale UE: fraudele la cheltuielile și veniturile bugetului UE, fraudele legate de TVA (dacă implică cel puțin 2 state membre și prejudiciul este de cel puțin 10 milioane euro), spălarea de bani provenind din sumele fraudate de la bugetul UE, corupția activă și pasivă și deturnarea de fonduri care aduc atingere intereselor financiare ale UE, participarea la o organizație criminală dacă principalele activități constituie infracțiuni ce aduc atingere bugetului UE. În cazul în care o infracţiune are repercusiuni la nivelul Uniunii, ceea ce impune desfășurarea investigației de către EPPO sau ar putea fi săvârşită de funcționari sau alți agenți ai Uniunii sau membri ai instituțiilor Uniunii, chiar dacă prejudiciul este mai mic de 10.000 de euro, EPPO își poate exercita competența. Integral: https://www.hotnews.ro

Kovesi cere judecatorilor sa oblige Sectia Speciala sa-i solutioneze mai repede dosarul. Inalta Curte a desfiintat dur, in 2019, ancheta Adinei FloreaKovesi cere judecatorilor sa oblige Sectia Speciala sa-i solutioneze mai repede dosarul. Inalta Curte a desfiintat dur, in 2019, ancheta Adinei Florea  Procurorul-sef al Parchetului European, Laura Codruta Kovesi, cere Inaltei Curti ca Sectia Speciala sa-i solutioneze mai repede dosarul in care este cercetata pentru repatrierea lui Nicolae Popa. O ancheta despre care Inalta Curte dezvaluia in 2019 ca acuzatiile sunt neprobate si neclare, iar masurile luate de procuroarea Adina Florea sunt nelegale. Concret, fosta sefa a DNA, Laura Codruta Kovesi a deschis, pe 23 decembrie, la Inalta Curte un proces avand ca obiect “contestatie durata proces,” conform portalului instantei. Practic, Kovesi este nemultumita de faptul ca procurorul Adina Florea tergiverseaza ancheta. Inalta Curte a stabilit primul termen de judecata pe 20 ianuarie. “Daca activitatea de urmarire penala sau de judecata nu se indeplineste intr-o durata rezonabila, se poate face contestatie, solicitandu-se accelerarea procedurii,” explica codul de procedura penala, in cazul “contestatie durata proces.” Aceasta contestatie poate fi introdusa dupa cel putin un an de la inceperea urmaririi penale, pentru cauzele aflate in cursul urmaririi penale…..Acuzatiile, desfiintate Motivarea hotararii prin care instanta ICCJ a dispus revocarea controlului judiciar impus Laurei Codruta Kovesi de procurorul SS (Sectia speciala pentru magistrati) Adina Florea in dosarul extradarii lui Nicole Popa desfiinteaza sever toate acuzatiile aduse fostei sefe DNA. Despre fiecare dintre acuzatiile aduse, adica luare de mita, abuz in serviciu si marturie mincinoasa, judecatorul Inaltei Curti stabileste ca “este lipsita de precizie, claritate (coerenta) si de suport probator”, iar controlul judiciar a fost nelegal. “Judecatorul de drepturi si libertati retine neindeplinirea conditiilor necesare inceperii urmaririi penale in personam si punerii in miscare a actiunii penale (lipsa de claritate a acuzatiilor, aspect ce echivaleaza cu inexistenta notificarii oficiale, existenta unui caz de stingere sau impiedicare a exercitarii actiunii penale, lipsa probelor), nemotivarea ordonantei prin care s-a dispus luarea masurii controlului judiciar, impunerea altor obligatii decat cele expres si limitativ prevazute de lege. Toate aceste vicii se subsumeaza unor conditii de legalitate care, odata dovedite, fac inutila analiza elementelor ce tin de temeinicie”, se arata in motivarea deciziei pronuntate in 3 aprilie. Integral: https://ziare.com

Circulă pe Facebook. Lideri liberali, alături de licheaua supremă, Alexandru CumpănaşuReacție comportament public inacceptabil Cumpănașu, președintele Coaliției Naționale pentru Modernizarea României Asociațiile și grupurile civice semnatare reacționează ferm după dezvăluirile făcute de mass-media cu privire la Alexandru Cumpănașu. Ele consideră inacceptabil atât comportamentul public al acestuia față de minori, cât și atitudinea sa în raport cu profesorii.  Totodată, solicită o reacție din partea membrilor organizațiilor pe care le conduce această persoană. Ca urmare noi, semnatarii, solicităm: – o reacție imediată, fermă și publică de delimitare față de acesta din partea membrilor ce fac parte din Asociația pentru Implementarea Democrației, condusă de Alexandru Cumpănașu. Precizăm că, în ciuda a ceea ce vrea să afișeze această asociație, numărul și identitatea membrilor săi este necunoscută: pe site-ul asociației nu este nicio informație în acest sens, iar în evidențele Ministerului Justiției sunt înscriși doar trei membri, cei fondatori. Or, ne este greu să credem că, un ONG care a primit milioane de euro de la stat pentru proiecte ale căror rezultate sunt necunoscute sau cel puțin controversate, are doar trei membri; – o reacție imediată, fermă și publică de delimitare față de acesta din partea organizațiilor ce fac parte din Coaliția Națională pentru Modernizarea României, al cărui președinte este Alexandru Cumpănașu. Precizăm că, potrivit site-ului acestei structuri, Coaliția ar număra  asociații, fundații și sindicate: 41 la nivel național și 21 la nivel teritorial. Spre stupefacția noastră, din această structură fac parte asociații care pretind că promovează drepturile copilului și militează împotriva violenței în școli, respectiv asociații ale profesorilor și ale studenților, care până acum nu au avut vreo reacție. De asemenea, printre membrii Coaliției ar fi și două federații ale polițiștilor și Corpul Național al Polițiștilor, structuri din care e posibil să facă parte polițiști ce desfășoară ancheta penală în acest caz. Dincolo de aspectele juridice care urmează a fi lămurite de organele penale  cu privire la dialogul avut de personajul amintit cu minorii pe rețelele de socializare și fotografiile postate de acesta, reamintim publicului: că este considerat ca fiind spațiu public orice mediu la care au acces mai mult de două persoane și că legea interzice următoarele comportamente: – dacă un major doar propune unui minor care nu a împlinit vârsta de 16 ani să se întâlnească cu scopul de a întreține relații intime, fapta constituie infracțiunea numită racolarea minorilor în scopuri sexuale (art. 222 Cod penal); – dacă un major întreține relații intime cu o persoană având vârsta sub 16 ani, cu acordul acesteia, fapta constituie infracțiunea numită actul sexual cu un minor (art. 220 Cod penal); – dacă un major convinge un minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiționist sau îi pune la dispoziție materiale cu caracter pornografic, fapta constituie infracțiunea de coruperea sexuală a minorilor (art. 221 alin. 4 Cod penal); – dacă o persoană comite acte de exhibiționism în public, fapta constituie infracțiunea numită ultrajul contra bunelor moravuri (art. 375 Cod penal). Integral: https://vedemjust.ro

Roxana RusinNumerologie și alți demoni. De ce are învățământul românesc cununiile legate? Învățământul românesc a pus cruce misiunii nobile de a educa societatea și încet-încet se transformă într-un laborator în care diverși indivizi își testează creativitatea sau se joacă de-a Paracelsus, iar ceea ce ating ei nu se preface în aur, ci în scrum. Școala online a fost testul de turnesol pentru conceptul de educație în România și a reușit să scoată la iveală ceea ce mai reușea cât de cât să țină sub preș, prin inspectorate și prin tot felul de scaune și fotolii comode. Cea mai recentă apariție în iconografia învățământului românesc este doamna Selena Costea, inspector școlar general în Galați care s-a remarcat printr-o circulară trimisă profesorilor, unde se promovează un curs de numerologie. Cel mai probabil profesorilor li se va citi în stele dacă este bine sau nu să se vaccineze și așteptăm cu interes următoarea propunere de perfecționare didactică și în cadrul unui curs de horoscop sau șamanism. Într-o perioadă extrem de delicată când profesorii ar trebui să iasă public și să-și pună erudiția în slujba unui discurs științific în ceea ce privește vaccinarea, ei aleg fie să tacă, fie să dea în bobi. În schimb, cadrele didactice și-au dovedit disponibilitatea în momentul în care societatea românească și-a dat măsura analfabetismului civic, referendumul pentru familia tradițională și au transformat catedra într-o tribună de la înălțimea căreia au predicat necesitatea acelei inițiative. Oamenii care nu pot explica rațional apariția curcubeului se găsesc, acum, în imposibilitatea intelectuală de a explica și modul în care funcționează un vaccin, însă au adoptat din oficiu o poziție contrară, așa cum îi șade bine unui om care pretinde că educația este cheia către o societate dezvoltată. Inițiative bizare precum un curs de numerologie pentru profesori dau dimensiunea dezastrului școlii românești. Dacă de-a lungul timpului acest organism numit educație este injectat cu doze mici și constante de incompetență, mediocritate și pseudoștiință nu ar trebui să ne șocheze atât de tare apariții precum Alexandru Cumpănașu făcând educație în paralel pe Tik Tok. Eterna problemă a numirii directorilor de școli pare să-și găsească soluția într-o inițiativă a ministrului educației, Sorin Cîmpeanu, care propune desemnarea acestora pe baza votului profesorilor titulari din școală. Principalul neajuns al miniștrilor care s-au succedat în fruntea Ministerului Educației este acela că sunt decuplați de la realitate, că desenează scenarii care nu pot avea aplicabilitate concretă; oamenii aceștia trăiesc în planul ideilor. Concursul de titularizare, în forma actuală, nu spune mare lucru despre calitatea cadrelor didactice, ci despre anduranța unor oameni care vor stabilitate la locul de muncă, lucru de altfel dorit de oricine. Dar transferul de putere către profesorii titulari dintr-o școală pentru a-și alege directorul nu înseamnă identificarea nevoilor locale și a soluțiilor și nici descentralizarea mult dorită, ci preponderența unei camarile în cancelarie. Iar suplinitorii nu au niciun cuvânt de spus în desemnarea directorilor pentru că nu sunt suficient de competenți să obțină, uneori cu note de 10 chiar, posturile inexistene de titulari. Integral: https://www.contributors.ro

IOAN STANOMIR | AGERPRES • Actualizează lumea.Era digitală şi impostura virală “Viral”: iată noul concept în care adună întreaga vitalitate a erei digitale. Cu un singur click, cu o singură apăsare, postările de pe reţelele sociale devin întruchiparea adevărului revelat la care se închină această nouă umanitate condiţionată pavlovian. “ A fi /a deveni viral” indică însăşi consacrarea vocaţiei de îndrumător şi de învăţător, căci orice influencer care se respectă are ca supremă ambiţie educaţia prin impunerea gândirii unice. Condiţia virală este, în acelaşi timp, o condiţie a efemerităţii. Posteritatea şi viitorul nu mai există în acest univers reglat de like-uri. Tot ceea ce durează este prezentul etern, ce şterge urmele trecutului, ca şi cum acesta nu ar fi existat. Era digitală este o vârstă virală, una care acordă imposturii agresive şi cu pretenţii mesianice ocazia de a contamina spiritele. Noii predicatori din era digitală posedă instrumentele adecvate unui timp din care spiritul critic a dispărut. Ei sunt guralivi, atoateştiutori, încrezători în progres, deţinători ai soluţiilor care nu pot fi puse sub semnul întrebării. Ei furnizează,cu generozitate, certitudinile pe care indivizii atomizaţi şi decerebraţi le caută, ca pe un liman al salvării. Impostura este, acum, una virală. Circulaţia ideilor, simplificate spre a fi digerate fără probleme de intelectul leneş, este formidabilă. Postarea devine, în acest univers al imediatului, un concentrat de cunoaştere. Artele şi reflecţia, luciditatea şi răbdarea sunt inutile şi dăunătoare. Influencerul este un om universal, ce uimeşte prin facilitate şi siguranţă de sine. De la pandemie la filosofie, de la vaccin la constituţie, impostorul oferă puncte de vedere ce sunt validate, entuziast, de urmăritorii lui. Impostorul viral îşi cultivă propria sa biserică digitală, căci el este preotul unui cult care se opune cu ferocitate religiei. Altarul de la care predică este telefonul mobil. Ubicuu, impostorul digital trăieşte în priză directă. Pagina sa este o succesiune de postări pasionate. Vehemenţa a alungat argumentele. Credinţa în viitorul luminos hrăneşte nerăbdarea revoluţionară. Impostorul digital se vede ca pe avangarda unei noi umanităţi. Menirea lui este de a motiva şi de a întreţine entuziasmul. O zi in care nu a postat este o zi pierdută pentru cauza nobilă a eliberării omului din cătuşele încremenirii. “Viral”: impostura digitală este reţeta fanatismului însuşi. Înregimentarea este regula de la care nu te mai poţi abate decât cu riscul de a fi catalogat ca eretic şi reacţionar. Singurătatea gândirii şi conversaţia cu tradiţia sunt suspecte în forfota gregară pe care o preferă contemporanii noştri. Dincolo de ecranele tactile nu se mai află nimic. Integral: https://www.marginaliaetc.ro

FOTO) Defrișările din Apuseni, văzute din satelit! 1984, 1995 și până în 2017: Câtă pădure s-a tăiat? - Apuseni InfoPe cine a numit PNL în Consiliul de Administrației al Romsilva, ca să salveze pădurile  Penelistul Gabriel Olteanu a ajuns administrator la Romsilva și este și consilier al vicepreședintelui Curții de Conturi, care controlează Romsilva. Întreaga sa biografie profesională este o înșiruire de absurdități și instituții corupte, așa că a ajuns consilier acolo unde îi trec pe sub ochi documente despre corupție. Gabriel Olteanu a terminat liceul în 1982 și în timpul comunismului a fost șomer, ca toți oamenii cinstiți cu funcții publice care se feresc de CNSAS. Conform mărturiilor oamenilor din CNSAS, una din cele mai ușoare metode de a evita deconspirarea ca fiind colaborator al Securității este să nu declari locul de muncă în timpul comunismului. În timpul lui Ceaușescu, postura de șomer era extrem de rară. A lucrat la Vîntu și la Banca Internațională a Religiilor Între 1990 și 1993, potrivit propriului CV, Gabriel Olteanu este „om de afaceri” nu știm unde. Între 1994 și 1996 este reprezentantul pe Hunedoara și Alba al SOV Invest (Vîntu, cel cu FNI-ul), cei care au dat o țeapă grozavă celor 318.000 de investitori cu o schemă piramidală. În 1997 devine șeful biroului din Hunedoara al Băncii Internaționale a Religiilor, instituție care va fi devalizată ca urmare a „unei acțiuni de crimă organizată și corupție instituționalizată”. Devine apoi vicepreședinte al Cooperativei de Credit Deva și apoi director la Astra Hunedoara în anul 2000. Între 2001 și 2002 este consilierul la București al președintelui Astra Asigurări, companie care va fi devalizată de 18 milioane tot de Vîntu….Treaba absolut remarcabilă este că domnul Olteanu face toate aceste minuni fiind doar absolvent al Liceului Industrial Câmpia Turzii. Va termina facultatea abia în 2002, la 38 de ani. Facultatea de la Petroșani, unde este coleg cu mult mai cunoscutul domn Piedone, un alt monument de cinste al țărișoarei, cu care probabil face împreună naveta de 16 ore dus-întors pentru a studia. Câte funcții ocupa și câte studii făcea în același timp Gabriel Olteanu revine în 2002 la Hunedoara, la momentul în care Astra este preluată de alt preacinstit al țărișoarei, domnul Adamescu, condamnat la ani buni de pușcărie. În 2003 trece la altă companie de asigurări. În 2004, într-o logică demnă de cea mai sinistră comedie, devine șef al Corpului de Control la Prefectura Hunedoara. În același timp: Termină și niște studii postuniversitare la faimoasa Universitate din Petroșani Se apucă de un doctorat în economie la Sibiu Este și director general la o altă firmă de asigurări, Trident Broker. Acționari la Trident Broker sunt Costel Avram, un fost deputat PRM și, prin 2018, administrator public al județului Hunedoara, și Cosmin Nicula, fost senator PSD și acum vicepreședinte la Curtea de Conturi. Faptul că domnul Olteanu este angajat în 2017 la Curtea de Conturi, chiar la cabinetul lui Nicula, acum este, desigur, o coincidență. La 38 de ani avea diplomă de liceu, iar la 45 de ani, doctorat La 41 de ani, domnul Olteanu (2005), doctorand în științe economice la Sibiu, se mută pentru un an la București, la altă societate de asigurări, ca director de vânzări, iar apoi se mută înapoi la Hunedoara, unde este șef de serviciu pentru Allianz Țiriac, de unde pleacă după încă un an ca director la BCR Asigurări. Suntem deja în anul 2009, iar domnul Olteanu, cel care la 38 de ani avea doar o diplomă de liceu, este acum, la 45 de ani, deja doctor în economie. …. Din 2012 se mută iarăși la București, unde mai schimbă patru locuri de muncă la o altă firmă de asigurări, până în 2017, când, brusc, sub conducerea cea mai cinstită a doamnei Firea, domnul Olteanu ajunge consilier al directorului general la RATB. Va ajunge să fie plătit din 5 sinecuri de la stat. Declarațiile lui de avere sunt niște imposibilități logice și o dovadă că sistemul este disfuncțional. Astfel, domnul Olteanu a publicat două declarații care se bat cap în cap și care sunt evident un fals în acte publice. A făcut asta în calitate de angajat al Curții de Conturi a României. …. A fost numit la Romsilva de guvernul PNL în 2020, când a fost plătit din banii publici cu 5.469 de lei pe lună, ceea ce i-a dus salariul lunar net la 21.969 de lei, cu aproape 7.000 de lei mai mult pe lună decât președintele țării.Integral: https://www.libertatea.ro

EnergieScandalul facturilor la energie: Haosul de la ANRE este departe de a fi eliminat / Reglementatorul se ascunde în spatele unui vicepreședinte  Aproape 6 milioane de oameni din cei 8,7 milioane de consumatori casnici de energie au fost trecuți automat din regim reglementat în serviciul universal, care, așa cum am spus în mai multe rânduri, este plătit cu preț mult mai mare decât cel de pe piața liberă. În tot acest haos provocat de modul dezastruos în care Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a gestionat liberalizarea, singurii care au de câștigat sunt operatorii care au și statut de furnizor de ultimă instanță, cei care prestează serviciul universal, ENEL, CEZ, Electrica, E.ON. De teamă că vor plăti facturi mai mari, oamenii se înghesuie să semneze contracte noi, făcând cereri ori la sediile furnizorilor, ori electronic. Vezi de ce ANRE nu este trasă la răspundere..… În tot acest timp, care ar putea să se întindă și pe două-trei luni, milioane de oameni vor plăti forțat un serviciu universal pe care nu l-au cerut. În mod normal, serviciul universal ar trebui să fie aplicat în situația în care furnizorul la care te afli intră brusc în faliment și nu își lasă timp să găsești altă companie. Falimentul unui furnizor este o situație care apare rar. Furnizorii actuali sunt departe de a fi intrat în faliment la 1 ianuarie 2021, când s-a produs liberalizarea. Cu toate acestea, ANRE a emis ordine care impunea transferul automat al consumatorilor casnici din regimul reglementat în serviciul universal. Cu puțin timp înainte de finalul anului, prețul pentru serviciul universal a fost stabilit la un nivel foarte mare, ajungând să fie astăzi cu până la 26% mai mult decât plăteau consumatorii casnici în decembrie, în regim reglementat. Cu un consumator care nu a fost informat din timp despre liberalizare, cu un preț pentru serviciul universal mult mai mare decât orice alt preț, cei care au cel mai mult de câștigat din întreg haosul sunt furnizorii de ultimă instanță. Orice ordin emis de ANRE pare a fi scris în favoarea acestora. De altfel, ultimul proiect de ordin, care avantajează în mod evident furnizorii de ultimă instanță, a fost elaborat cu aceștia la masă, în întâlniri ascunse de alte părți interesate. Doar cu ei, nu și cu reprezentanții altor furnizori sau cu cei ai consumatorilor. Așa a apărut proiectul de ordin care prevede că vei fi compensat cu diferența dintre prețul serviciului universal și cel de pe piața liberă, doar cu condiția să închei contract până în 31 martie, cu furnizorul de ultimă instanță la care te afli. Dacă vrei să te duci la alt furnizor, mai ieftin decât ENEL, CEZ, Electrica, E.ON, nu mai primești acest discount, de fapt, o regularizare pentru această perioadă de maximum 3 luni…..Ce spune vicepreședintele? Că acel ordin nu distorsionează concurența, dar va fi analizată situația împreună cu Consiliul Concurenţei și juriștii ANRE. Cu alte cuvinte, nici el nu este foarte sigur că nu este o măsură anti-concurențială. Mai spune că nu e anti-concurențial, deoarece nu obligă niciun consumator casnic să rămână la furnizorul la care este acum și pentru că ordinul dă posibilitatea ca aceeaşi reducere să fie oferită şi de ceilalţi furnizori, astfel încât să îi determine pe consumatori să încheie contracte cu ei. Însă, exact acest aspect amintit de vicepreședintele este controversat.  Așa-zisul discount nu ajută prea mult consumatorul, ci are doar menirea de a-l ține captiv operatorului care are acum și rol de furnizor de ultimă instanță. Integral: https://economie.hotnews.ro

Coronavirus RomaniaRomânia mamelor care nasc înainte de a deveni femei România ocupă locul doi în Europa într-un clasament al mamelor adolescente. În 2019, ultimul an cu date centralizate, au fost înregistrate 16.639 de cazuri noi. De regulă, situațiile apar în aceleași familii, se arată într-o analiză Deutsche Welle. Mama primului copil care s-a născut anul acesta în România, chiar în primele ore după miezul noții de Revelion, este o adolescentă de 15 ani din județul Mureș. Cazul nu este un accident: un sfert din mamele minore din Uniunea Europeană trăiesc în România. Un studiu realizat în România de UNICEF împreună cu Asociația SAMAS – Sănătate pentru Mame Singure – a descoperit o tânără care, la 19 ani, a născut deja șase copii. Sub vârsta de 15 ani există mame care au deja doi sau chiar trei copii. Ceea ce înseamnă o primă sarcină avută la 13 ani. Șocante sunt și vârstele primelor experiențe sexuale. Doar în eșantionul studiat de tinere care au născut sau sunt însărcinate la vârsta adolescenței, cel puțin o fată a mărturisit că a început la nouă ani, iar fiecare a cincea înainte de a împlini 15 ani. Fugite de abuz, victimele altor abuzuri Discuțiile purtate de autorii studiului cu profesioniști și reprezentanți ai instituțiilor care ar trebui să urmărească fenomenul (medici de familie sau de planificare familială, psihologi, direcții de protecția copilului) au permis o oarecare imagine a cauzelor nașterilor la vârsta școlarizării obligatorii. Una este lipsa comunicării în familie, fie din considerente religioase, fie pentru că părinții se simt depășiți de provocare, nu-și dau seama nici ei că ar avea ce să le transmită sau, pur și simplu, nu le pasă. Un alt context invocat este nesupravegherea tinerelor prin plecarea în străinătate a părinților, corelată, de autorii studiului, cu sentimentul tinerelor fete că nu sunt iubite în familie. Există, desigur, și comunități în care căsătoriile la vârste foarte mici fac parte din cutumele și cultura respectivelor entități sociale. Nu surprinde constatarea că numărul cazurilor este cu atât mai mare cu cât nivelul educației este mai scăzut. În lipsa unor strategii guvernamentale, adolescentele acestea, care vin din familii cu istoric social și educațional precar, unde lipsesc chiar și acte de identitate și nimeni nu are un loc constant de muncă, sunt predispuse la eșec școlar. Mai mult, chiar: familiile ajung să profite de pe urma ajutoarelor sociale și a alocațiilor primite de fetele de abia intrate în pubertate și care sunt încurajate, apoi, să facă alți copii, pentru a obține și mai mulți bani de la stat. Sunt deseori singurele surse de venit din casă, așa cum au fost și mamele lor, în urmă cu nu foarte mulți ani….„Sistemul de educație, cel medical, dar și autoritățile locale trebuie să acorde o atenție sporită tinerelor din categoriile vulnerabile, în special în contextul pandemiei de COVID-19, în care vulnerabilitățile familiilor aflate la risc au crescut”, consideră Pieter Bult, reprezentantul UNICEF în România. În realitate, însă, profesioniștii care au însoțit autorii studiului deplâng absența preocupărilor pentru acest fenomen, precum și o educație sexuală deficitară. Care, de altfel, de anul trecut, nici măcar nu se mai numește educație sexuală. Printr-un amendament depus de politicieni din PSD și PNL, disciplina se numește „educație sanitară”, iar participarea elevilor la cursuri implică acordul părinților. Co-autor al modificărilor legislative, fostul președinte al Comisiei de Muncă din Camera Deputaților, Adrian Solomon, devenit celebru după ce a refuzat să poartă mască într-o shaormărie din centrul vechi al Capitalei, a explicat, vara trecută, că decizia legată de participarea elevilor la cursurile de „educație sanitară” a fost luată pentru a nu mai permite „unor indivizi să smintească națiunea asta”….Nu e de mirare că 500 de mii de elevi din România urmăresc, pe rețeaua de socializare TikTok, contul așa-numitului „profu.online”, de fapt, fostul candidat la Președinția României Alexandru Cumpănașu, un preferat al mai multor miniștri de Interne, sub mandatele cărora a fost finanțat din bani publici pentru programe de securitate publică. După ce a fost acuzat că incită la ură, mama unei eleve a făcut plângere penală pe numele lui Cumpănașu pentru propuneri indecente făcute minorei. Anul trecut, la Festivalul de Film Astra de la Sibiu a fost proiectat un documentar realizat în Cehia, Caught in the Net („În plasa prădătorilor sexuali”) în care trei actrițe care interpretează rolul unor adolescente de 12 ani sunt acostate online de mii de bărbați de toate vârstele. Integral: https://www.g4media.ro

Trump turns angry and despondent as possible defeat looms - The Washington PostLa început de eră post Trump …. Deși grevat de incapacitatea de a pierde cu măreție și demnitate, Trump a reușit totuși, într-un târziu, să înțeleagă că și-a dat singur foc la valiză, că a mers prea departe și se află într-o gigantică încurcătură. A dat înapoi, cerând pedepsirea făptașilor care au atacat Capitoliul.  Președintele în exercițiu se recunoaște în fine, înfrânt. De ce acum? Pe de o parte, pentru că și unii dintre cei mai loiali aliați s-au dezis de el. Iar liderii democrați din cele două camere ale Congresului, Schumer și Pelosi cer – nu fără temei – suspendarea sa din funcție în răstimpul celor 12 zile rămase până la predarea stafetei către viitoarea administrație Biden. Iar pe de alta, pentru că tactica pământului pârjolit, aplicată înainte de a realiza ce impardonabil dezastru personal și național provoacă instigând la un marș asupra clădirii Congresului și înainte de a le cere agresorilor de pe Capitoliu ”să fie pașnici” și ”să plece acasă”, tinde să-i distrugă durabil moștenirea. Și influența. Și să șteargă din memorie aspectele pozitive ale politicilor lui interne și externe. La bâlciul deșertăciunilor politice Când se va așterne praful peste cele petrecute la finele anului 2020 și la începutul deceniului următor, istoricii, eliberați de impulsuri politice străine de disciplina lor, vor avea motive să se arate uluiți. Un ocean de exagerări, de minciuni și de ipocrizie au înecat evenimentele, distorsionându-le cauzele și semnificațiile.  Până și China comunistă, care tocmai s-a ”distins” arestând la Hong Kong zeci de nevinovați, a avut tupeul de a încerca să tragă, politic, spuza altercațiilor din Washington pe turta ei totalitară, comparând evenimentele din capitala SUA cu demonstrațiile din fosta colonie britanică. De parcă manifestațiile studenților din Hong Kong n-ar fi fost pașnice și n-ar fi avut drept scop exclusiv apărarea și prezervarea democrației amenințate și desființate, iată, de monstruosul regim comunist de la Beijing. Mai-marii statului totalitar chinez, care-și înrobesc și-și epurează etnic minoritățile de felul uigurilor, n-au arendat întregul stoc de ipocrizie aflat la dispoziția globului. Au mai rămas destule doze de duplicitate și în vest. Unde, dând pe din afară de hybris, superioritate și trufie, domnesc lupii moraliști, uitând că tot ce se întâmplă în America, principalul aliat al Europei apusene la valorile lumii libere, se mută la un moment dat spre est. Ori că SUA au scos Bătrânul Continent, în repetate rânduri, din catastrofe totalitare. Or, UE și Germania au încheiat recent un aparent rentabil acord de investiții cu Beijingul, fără să țină cont efectiv decât de propriul profit părelnic, nu și de pericolul pe care-l reprezintă tiranicul regim al imperiului de mijloc și de sistematicele sale încălcări barbare ale drepturilor omului și minorităților. Acestea și alte nefăcute antidemocratice ale potentaților occidentali, cum a fost încercarea președintelui francez de a interzice filmarea jandarmilor nejustificat de violenți, ori intervenția cancelarei care a dus la anularea alegerii unui premier regional german, pentru că liberalul fusese ales cu voturile populiștilor de dreapta, nu-l disculpă, firește, defel, pe Donald Trump. Sau pe siniștrii extremiști de dreapta care, împreună cu inși îngrijorați de soarta democrației americane, au luat cu asalt Capitoliul.  Reductio ad Hitlerum și vinovații care demonizează vinovați Dar a-l compara pe președintele american cu Hitler, cum s-au încumetat să facă, iresponsabil, unii, nu e doar o inepție istorică. E o contrafacere a realității, ba și mai grav, o bătaie de joc la adresa victimelor nazismului.  E și o tentativă de acoperire a responsabilității altora, nu mai puțin vinovați pentru polarizarea societății americane. Stridența țintuirii unilaterale a lui Trump la stâlpul infamiei dă o gură de aer presei, care a încetat de mult să-și îndeplinească misiunea, amplificând astfel neîncrederea în instituții, ceea ce a sporit masiv ispita cotizatului la conspiraționisme. Ea ascunde și vina nu mai puțin sinistrei extreme stângi, a politicilor ei identitare, în fond rasiste, precum și a susținerii pe care radicalii progresiști au furnizat-o constant, ani la rând, Partidului Democrat, contribuind la discreditarea lui și, prin urmare, la procesul terifiant al degradării galopante a democrației americane. Nu trebuie uitat că n-au trecut decât șapte luni de când altă gloată, anarhist-neomarxistă, a luat cu asalt și jefuit, în numele unui prezumtiv antirasism, clădirea poliței din metropola Seattle. Preluând controlul nu cinci ore, ca la Washington, ci trei săptămâni la rând, această gloată fanatizată i-a prescris marelui oraș american haosul și crima, fără ca presa mainstream să se revolte, ori liderii democrați să poată ori să vrea să pună capăt anarhiei. …. Refuzului cenzurii și practicilor nedemocratice, transpuse, cum se obișnuiește mai nou, în numele ”democrației” și a combaterii ”urii”, ar trebui să i se adauge dialogul, transparența și acțiunea menite să readucă presa și rețelele sociale în perimetrul protecției circulației libere a informațiilor, iar societatea la apărarea drepturilor individuale, a dreptului la liberă opinie și liberă exprimare și a întăririi controalelor mutuale ale instituțiilor și puterilor statului de drept. Căci nu ”se scot dracii cu Beelzebul” și nu se combate antidemocrația prin antidemocrație. Din păcate, din vestul Europei riscă să nu vină vreun ajutor. Iar peste ocean situația e cum nu se poate mai grea. Imersate de ani în vendette și vindicte, practicile dregătorilor și partidelor, cutumele lor, mutual intolerante, dinamicile belicoase generate de aceste cutume, instinctele și tot mai radicalele presiuni politice interne și externe, par să fi scos mare parte din establishmentul politic al Statelor Unite din zodia obișnuinței și capacității adoptării de decizii raționale. Iar viitorul președinte e o controversată personalitate la capăt de drum, nu o lumină intelectuală sau un izvor de energie. Integral: https://www.dw.com

IPS Teodosie împlinește 60 de ani. Mărețele saleÎncă o sfidare a lui ÎPS Teodosie! A venit popa cu botezul și nu i-a dat nimic  Excentricul mitropolit al Constanţei, IPS Teodosie Petrescu zis „Şpagoveanul” zis „Mănăstirea Secu”, scandalizează din nou opinia publică cu un gest sfidător! Surse oficiale spun că, într-un acces de chitroşenie scârţărească, Teodosie nu i-a dat niciun leu preotului care a venit la el acasă cu botezul, deşi acesta din urmă s-a comportat ireproşabil, folosind busuioc proaspăt şi cântând extrem de duios. „Băi Mache, până acum ţi-am tolerat multe da’ cu unele lucruri nu se glumeşte. Ce exemplu le dai enoriaşilor dacă nu dai, acolo, cinşpe lei la amărâtul ăla de popă care ţi-a stropit casa de sus până jos cu agheasmă? Ce, crezi că agheasma aia vine gratis de la robinet?”, a declarat însuşi Patriarhul Daniel, care ia în calcul să-l excludă pe Teodosie de la următorul conclav al reptilienilor cu barbă, programat pentru 1 aprilie. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 9 ianuarie.”Oare nu ei, bricoleurii comunismului, și nu ei, complicii lor, au făcut până mai ieri legile democrației și au instrumentat „procesele Revoluției”?”

Winter Cute Dog Wallpapers - Wallpaper CaveBuna dimineata intr-o zi de sambata, 9 ianuarie! ANM anunţă că sâmbătă dimineaţa, aproape toată ţara va fi cuprinsă de ploi, aria acestora va fi în extindere dinspre sud, urmând să cuprindă cea mai mare parte a ţării. Acestea vor fi mai însemnate cantitativ îndeosebi în jumătatea de sud, unde se vor acumula 15-25 l/mp. Precipitaţiile vor fi mai ales sub formă de lapoviţă şi ninsoare, cu precădere în zona deluroasă a Olteniei, Munteniei, în Transilvania şi Moldova, unde se va depune strat de zăpadă. La munte, temporar va ninge şi se va depune strat nou de zăpadă, mai consistent în Munţii Banatului, în Carpaţii Meridionali şi în Carpaţii de Curbură. Vântul va avea intensificări în zonele montane, în special la începutul intervalului, când viteza la rafală va atinge 60-80 km/h, spulberând zăpada, iar local şi temporar şi în celelalte regiuni, în general, cu viteze de 40-50 km/h. In Bucuresti vremea va fi închisă şi se va răci accentuat.Trecător se vor semnala precipitaţii mixte. Temperaturi: 3/0 gr.C.

Cu ce ne vaccinăm: Pfizer sau Moderna? O dilemă inutilă  Bucurie doar pe jumătate după ce serul anti-COVID produs de compania farmaceutică americană Moderna a primit acceptul Agenţiei Europene a Medicamentului şi reprezentanţii companiei au declarat că intenţionează să deschidă o fabrică în Elveţia. Aceasta pentru că, cea mai mare parte a cantităţii de vaccin a fost contractată de piaţa nord-americană. „S-ar putea ca serul de la Moderna să nu ajungă deloc în România, întrucât autorităţile americane au declarat că, mai întâi, vor fi asigurate persoanele din SUA. Preşedinţii americani au spus: întâi America! Ceea ce înseamnă 300 de milioane de vaccinuri, adică 600 de milioane de doze, pentru toată populaţia. Gratuit”, atrage atenţia prof.dr. Viorel Alexandrescu, virusolog, fost director al Institutului Cantacuzino din Bucureşti, şeful Centrului Naţional de Referinţă pentru Gripă. „Vaccinurile nu sunt interschimbabile!“ La rândul ei, dr. Sandra Alexiu, medic de familie, preşedinta Asociaţiei Medicilor de Familie din Bucureşti-Ilfov, are îndoieli că vom vedea serul de la Moderna. „Înainte ca vaccinul de la Moderna să ajungă la noi, trebuie să primească autorizaţie provizorie de la UE. Aceasta este procedura după ce Agenţia Europeană a Medicamentului, EMA, îşi dă acordul. Apoi, trebuie să se contracteze de către UE, nu de către noi. Nu ştiu cât de curând se va întâmpla acest lucru. Din câte ştiu eu, e complicat cu Moderna, pentru că a fost contractată în foarte mare măsură de către americani. Nu ştiu dacă ajunge şi pe la noi”, a subliniat medicul de familie. Ceea ce este important de ştiut, adaugă Alexiu, este faptul că o persoană care se va vaccina cu o primă doză dintr-un anumit tip de vaccin va face neapărat şi a doua doză din acelaşi tip. „Vaccinurile nu sunt interschimbabile. Este foarte clar precizat în rezumatul caracteristicilor produsului acest lucru. Este prevăzut la amândouă, atât la serul produs de Pfizer-BioNTech, cât şi la cel produs de Moderna, că nu se schimbă între ele. Deci, ai apucat să faci prima doză dintr-un vaccin, şi a doua doză va fi făcută cu acelaşi ser. Când se face programarea, se alocă automat şi doza a doua din stocul respectiv. Platforma de programare la vaccinare face deja acest lucru”, a explicat medicul cum se va proceda cu administrarea mai multor tipuri de ser. „Cererea e mai mare decât oferta“ Sunt slabe şanse şi să ne alegem tipul de ser cu care să ne vaccinăm. „Atât vaccinul anti-COVID de la Pfizer, cât şi cel de la Moderna au aceeaşi marjă de eficienţă. Diferenţa între ele este doar temperatura de stocare. Moderna e mai maleabil la această problemă şi cel mai uşor – din acest punct de vedere al depozitării – va fi cu vaccinul de la AstraZeneca”, adaugă medicul de familie. Dar serul de la AstraZeneca nici măcar nu şi-a depus documentaţia pentru autorizare la instituţiile europene, mai spune dr. Alexiu. Prin urmare, „cu ce vom avea, cu aceea vom vaccina! Din câte ştiu, cererea de vaccin este mult mai mare decât capacitatea de producţie. Ceea ce va fi o problemă, aşa încât e bine să ne apucăm să facem imunizarea pe măsură ce vine vaccinul, după tipicul ce-i în mână, nu-i minciună”, mai spune dr. Sandra Alexiu. Cu atât mai mult cu cât nu există vreo indicaţie pentru un tip de vaccin sau altul nici măcar pentru bolnavii cronici. „Nu putem anticipa nivelul de protecţie“ La nivel naţional, campania de vaccinare a început luni, 4 ianuarie. Aproape 12.000 de persoane au primit prima doză din serul produs de Pfizer-BioNTech, singurul existent până acum pe piaţă, potrivit datelor Institutului Naţional de Sănătate Publică. Potrivit strategiei de vaccinare anti-COVID concepută de autorităţi, în prima fază vor fi imunizate cadrele medicale, urmând ca în faza a doua – adică din a doua jumătate a lunii ianuarie – să se acorde prioritate pacienţilor cu boli cronice. Integral: https://adevarul.ro

Cele doua vaccinuri aprobate in Uniunea Europeana nu pot fi combinate. Cine va decide care dintre seruri va fi injectat Vicepresedintele Comitetului National privind vaccinarea impotriva COVID-19, Andrei Baciu, afirma ca alegerea vaccinului care se administreaza unei persoane – dintre cele doua aprobate in Uniunea Europeana – apartine medicului. Medicul urmeaza sa tina cont de toate specificatiile tehnice ale produsului, dar si de faptul ca va trebui sa aiba disponibila si doza de rapel. In plus, Baciu afirma ca este “exclus” ca cele doua vaccinuri sa fie combinate…. “Indicatia pentru un vaccin sau altul o va face mereu medicul, la locul de vaccinare. Medicul, cunoscand foarte bine detaliile tehnice, va recomanda fiecarei persoane, cel mai potrivit vaccin”, a declarat Andrei Baciu. Acesta a adaugat ca “va ramane o chestiune medicala din mai multe considerente”. “In primul rand, pentru ca exista mici variabilitati tehnice. Rapelul se face diferit: in 21 de zile pentru vaccinul de la Pfizer, in 28 de zile pentru vaccinul de la Moderna. Trebuie sa te asiguri, si softul face acest lucru automat, sa iti blocheze si doza pentru rapel, astfel incat sa fie asigurat stocul de vaccinare si doza pentru toate persoanele care se vaccineaza”, a mai afirmat Andrei Baciu. Acesta a adpugat ca “pentru toate motivele etice, morale, este bine ca orice decizie de acest fel, fiind o decizie medicala, sa fie luata de cei mai in masura sa o ia – respectiv medicii”. Andrei Baciu a mai precizat ca este exclus ca cele doua vaccinuri sa fie combinate: “Este exclus sa fie combinate cele doua doze. Tocmai este motivul pentru care se face o programare, se blocheaza doua zile diferite pentru rapel. Se blocheaza si ziua 21 daca se va recomanda vaccinul produs de Pfizer si ziua 28 daca se recomanda vaccinul produs de Moderna. Dupa administrarea vaccinului, se va elimina data necorespunzatoare si va ramane data aferenta tipului de vaccin si a necesitatii de rapel”. Integral: https://ziare.com

Salariul fostei sefe a Sectiei Speciale, Adina Florea, a crescut de trei ori, a ajuns laSURSE Judecătorul care l-a condamnat pe fugarul Puiu Popoviciu, pus sub acuzare de procuroarea Adina Florea de la Secţia Specială în contextul în care la Londra se judecă extrădarea omului de afaceri Fostul judecător Corneliu-Bogdan Ion-Tudoran de la Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a fost pus sub acuzare de procuroarea Adina Florea de la Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor în Justiţie (SIIJ) pentru abuz în serviciu şi represiune nedreaptă în legătură cu condamnarea omului de afaceri Puiu Popoviciu în dosarul Băneasa, au declarat pentru G4Media.ro surse judiciare. Fostul magistrat, acum pensionat, este cel care l-a condamnat pe Popoviciu la 9 ani de detenţie cu executare în dosarul privind înstrăinarea frauduloasă a terenului de 220 de hectare din Băneasa, care au aparţinut Universităţii de Agronomie şi pe care se află acum Mall Băneasa, Ikea şi ambasada SUA. Ulterior, Înalta Curte a confirmat decizia lui Tudoran, însă i-a scăzut pedeapsa lui Popoviciu la 7 ani de închisoare. Judecătorul Todoran a judecat şi latura civilă a procesului şi a decis confiscarea celor 220 de hectare obţinute de Popoviciu. Ulterior, Înalta Curte a casat decizia de confiscare şi a trimis dosarul privind latura civilă la rejudecare, la CAB. Acum, procuroarea Adina Florea de la Secţia Specială îl acuză pe fostul magistrat Corneliu-Bogdan Ion-Tudoran că ar fi judecat tot el şi latura civilă a procesului lui Popoviciu şi că ar fi motivat sentinţa după ce a ieşit la pensie şi se afla într-un sanatoriu. Punerea sub acuzare a fostului magistrat Tudoran vine în contextul în care, în martie 2021, la Londra, încep audierile în apelul privind extrădarea lui Puiu Popoviciu în România şi în condiţiile în care instanţa britanică solicită informaţii Ministerului român al Justiţiei privind condamnarea din România a omului de afaceri, au explicat surse judiciare pentru G4Media.ro. Integral: https://www.g4media.ro

Craiova va avea o stradă cu numele "Adrian Păunescu" OltenasulComplicii  .Și iată-ne, la 30 după „eliberarea de sub jugul comunist”, celebrând complicii comunismului: fie cu ei în viață, fie la un an, trei sau, iată, opt de la moartea lor. Cum se numește regimul în care ne aflăm? Cum îl botezăm, „științific” vorbind? Care este identitatea lui istorică? Ce înseamnă „perioadă de tranziție”? De unde, pornind, tranzităm și către ce? Și a cui tranziție? A „poporului român”? De vreme ce toate punctele-cheie ale economiei, contractele cele mai bănoase cu statul, funcțiile publice cele mai importante sunt, toate, pe mâna membrilor „Maleficei Instituții” (cum a numit un scriitor român din exil Securitatea comunistă), unde mai apare „poporul”? Nu a rămas el mic, batjocorit și abia ițindu-se în fundal din spatele propriei lui mizerii? Nu, serios, în ce regim politic trăim? În țara asta, în urmă cu câțiva ani, televiziunile „mogulizate”, prin care tropăie pensionarii Securității sau mai tinerii lor urmași, plângeau moartea lui Iulian Vlad, șeful Securității lui Ceaușescu. În Grădina Icoanei din București, și nu numai, au fost ridicate post mortem statui ale „porcului nostru de serviciu”, cum i-a plăcut lui Păunescu însuși să-și spună la un an-doi după apariția lui în noul decor al istoriei. Pentru o dată, era onest: de unul singur, cu ziarul și „cenaclul” lui, Păunescu a făcut pentru Ceaușescu, vreme de două decenii, cât jumătate din toată Securitatea. M-am întrebat care din cei doi – Păunescu și Nicolaescu – a contribuit în mai mare măsură, în calitate de complice, la perpetuarea năpastei Ceaușescu. Cel care strângea tineretul pe stadioane și, la adăpostul muzicii folk, ridica în final arena în picioare punând-o să strige „Partidul, Ceaușescu, România”? Sau cel care a participat, manipulând impactul imaginii, la batjocorirea istoriei prin falsificarea ei? Nu cred să existe infracțiune spirituală mai mare decât contrafacerea istoriei naționale. Decât punerea generațiilor ei „în slujba”. Decât transformarea patriotismului în diversiune, propagandă și minciună lucrativă. Decât prostituarea „teleologică” a istoriei, care, la capătul ei, face ca Spiritul „înaintașilor” Burebista și Decebal să se regăsească pe sine, îmbogățit de istoria glorioasă parcursă în două milenii, în figura unui analfabet viclean. În această categorie a calpuzanilor de istorie poate fi încadrat autorul filmelor Dacii și Mihai Viteazul, „producții istorice de referință”, cum le numește „Radio România Cultural” …. În 12 ianuarie, când regimul Iliescu a organizat o „zi de doliu național pentru cei căzuți în Revoluția din decembrie 1989”, cu „Gelu Voican Voiculescu, Ion Caramitru și Sergiu Nicolaescu vorbind manifestanților din Piața Victoriei”, ipocrizia și tupeul „emanaților” au atins cote maxime. Sau poate mă înșel și acesta n-a fost decât un modest început? Poate și mai mare a fost nerușinarea celor care ne-au întâmpinat la o răscruce a istoriei cu un mănuchi de trei trandafiri roșii în mână când, ulterior, l-au desemnat (căci desemnat a fost) pe Sergiu Nicolaescu senator în toate legislaturile postdecembriste (cu excepția celei din 2004-2008), președinte al Comisiei senatoriale de anchetă a evenimentelor din decembrie 1989, apoi membru în Colegiul Național al Institutului Revoluției Române. Ce butaforie la scară națională! Sau poate trebuie să ne obișnuim cu gândul că aceasta e însăși „normalitatea” în care s-a instalat societatea noastră de trei decenii încoace? Oare nu ei, bricoleurii comunismului, și nu ei, complicii lor, au făcut până mai ieri legile democrației și au instrumentat „procesele Revoluției”? Așadar, lor să le ridicăm statui. Lui Păunescu și lui Nicolaescu. Iar pe Constantin Bălăceanu-Stolnici, „ultimul boier român în viață”, un adevărat aristocrat de modă veche, cu barbișon și baston cu măciulie de argint, unul dintre cei mai prodigioși turnători ai Securității comuniste (nume de cod Ionescu Paul), să-l onorăm, deocamdată – în așteptarea statuii, desigur – doar cu titlul de „cetățean de onoare al Capitalei” acordat de PSD și Gabriela Firea. Acestora să le cinstim memoria! Nu Elisabetei Rizea, nu Monicăi Lovinescu și lui Virgil Ierunca, nu Doinei Cornea, nu lui Liviu Cornel Babeș, nu lui Călin Nemeș…..Nu-i ridicăm statuie nici lui Liviu Cornel Babeș, care și-a dat foc pe-o pârtie de schi în martie 1989, lăsând în urma lui o placardă pe care era scris „Stop, Mörder! Brașov = Auschwitz”; nici lui Călin Nemeș, actorul din Cluj asupra căruia s-a tras din ordinul unui căpitan de armată în decembrie 1989, și care, în iulie 1993, la 33 de ani, s-a sinucis văzând în ce direcție merg lucrurile, convins că „la venirea morții”, oamenii din generația lui „se vor întâlni cu tinerii căzuți la revoluția din 1989” și că vor trebui să le dea socoteală. „Trei zile dacă mai trăiesc, spune Elisabeta Rizea, daʼ vreau să ştiu că s‑a limpezit lumea.“ Integral: https://www.hotnews.ro

România nu-și mai poate asigura energia electrică din producția internăScurtăturile nu funcționează: soluția pentru ANRE  ….După marele scandal al liberalizării pieței de energie de zilele acestea, au apărut diverse propuneri și s-au vehiculat soluții: amânarea liberalizării, schimbarea conducerii ANRE, prelungirea termenului până la care se poate opta pentru o ofertă concurențială la actualii furnizori cu aplicabilitate retroactivă de la începutul anului, adoptarea de urgență a unei legi care să acopere consumatorul vulnerabil, restructurarea integrală a ANRE, eventual printr-o fuziune cu alți reglementatori, modificarea legii energiei pentru o mai bună ”reglementare a liberalizării” (!). Din păcate, iarăși gândim heirupist, cu cârpeli punctuale de fiecare dată când mai trebuie stins câte un incendiu, deși până acum ar fi trebuit să înțelegem odată că stingerea fără cap a unui foc aici înseamnă aprinderea lui dincolo. E cazul să tragem adânc aer în piept și să facem odată o treabă chibzuită. 1. Amânarea liberalizării nu aduce în sine vreun avantaj. Dacă o amânăm, întrebarea care se pune este: de ce ne-am aștepta ca data viitoare, peste 6 luni, peste un an sau când o fi, lucrurile să arate altfel decât arată azi? În loc de asta, ar trebui să luăm la bani mărunți modul în care s-a stabilit faimosul tarif de serviciu universal, acela care crește acum dacă nu ați trecut la concurențial încă. Pentru cine a uitat, piața de energie electrică s-a mai liberalizat o dată, la finele lui 2018. Cum se face că atunci nu s-a simțit? 2. Conducerea ANRE are mandat fix, stabilit prin lege, ideea fiind tocmai să se evite politizarea și presiunile. Sigur, întrebarea e cum s-a ajuns ca la conducerea ANRE să fie numiți oameni exclusiv pe criterii politice și fără vreo competență profesională, cu toate prevederile clare ale legii. Să ne aducem aminte contextul din 2017: conducerea actuală a ANRE a fost numită după o îndelungă ”anchetă parlamentară” cu scopul de a găsi ANRE vinovată de o creștere – temporară și excepțională – de prețuri în piața angro de energie electrică. Anchetă cu cântec, într-o comisie fără mandat clar, care a acționat complet discreționar și care a ajuns dintr-una într-alta la constatări aberante (dacă vă aduceți aminte, de la creșterea prețurilor la energia electrică s-a ajuns la acuzații publice la adresa CEO Petrom Mariana Gheorghe și la demisia acesteia). Dl. Chiriță, actualul președinte al ANRE, a fost implicat în acea anchetă ca mâna dreaptă a șefului comisiei de industrii din Camera Deputaților, Iulian Iancu, poziție care l-a și calificat pentru noua funcție de președinte ANRE. ….La fel, schimbările intempestive de tipul fuziunii între reglementatori trebuie bine gândite. Dacă fuziunea cu Consiliul Concurenței ar putea avea niște beneficii (de pildă, că instituția e brațul local al lui DG Competition și a fost ceva mai protejată în fața asaltului politic la care au fost supuși ceilalți reglementatori), e de văzut dacă nu tocmai concentrarea puterii de reglementare într-o singură instituție n-ar face instituția și mai interesantă întru căpușat. Apoi, cine și cum ar selecta acum noua conducere a reglementatorului nou și pe ce criterii? Asta e problema spinoasă și tocmai pe asta n-o rezolvăm. 3. Este pur și simplu imposibil de ținut pasul cu modificările legii energiei. Numai în ultimii doi ani, legea a fost modificată substanțial de 10 ori. Numai în 2020, de 6 ori, într-un adevărat ping-pong politic între Guvern și Parlament, un concurs de populisme și cârpeli de proporții nemaiîntânite chiar pentru standardele unui an electoral. Pur și simplu, nu se mai poate extrage o ”lege consolidată”, câtă vreme unele modificări au fost făcute în paralel în guvern și parlament și nu mai puteai desluși care e varianta finală….. Există un proiect BERD pentru Ministerul Energiei care revizuiește întreaga legislație primară pe energia electrică, tocmai ca s-o rescrie într-un mod coerent și logic. Probabil se va face același lucru și pentru gaze, unde haosul din piață e și mai mare, deși mai puțin vizibil acum – de fapt, dacă pentru energia electrică am avut și niște instituții, și niște reguli care au funcționat bine acum vreo 15 ani, în piața de gaze nici măcar asta n-avem. Apoi, va trebui revizuită legislația secundară, reglementările; nu e nevoie de 100 de reglementări de cârpeală punctuală, ci de câteva reglementări ample, care să construiască un cadru coerent, la fel ca și cu legea primară. Sunt necesare și prevederi de reglementare noi, mult mai ambițioase decât până acum, că tehnologiile și piața evoluează, se schimbă profilul consumatorilor, apar prosumatorii, electromobilitatea, contorizarea inteligentă și rețelele inteligente, noi tipuri de regenerabile, cooperativele de energie, noi forme contractuale, noi instrumente pe bursele de energie. Nu mai putem funcționa cu politruci la vârf și puținii specialiști adevărați la bază, care ies rând pe rând la pensie și nu mai vin alții în loc. Nu mai merge nici cu codul pieței angro din 2004, mutilat ulterior de cârpeli care doar au stricat ce era bun în el. Este o ocazie bună ca, odată cu revizuirea legislației energiei pentru transpunerea noilor directive, să modificăm coerent și legea care privește ANRE. Pachetul Trei (rândul trecut de directive) a fost transpus prin două legi, 123 (a energiei) și 160 (a ANRE). Dacă tot trebuie să revizuim legislația cu totul, poate o facem coerent și la pachet, mai ales că noile directive dau și unele atribuții noi reglementatorilor. Cu ocazia revizuirii legii 160, dar doar cu directivele noi pe energie în față, putem rediscuta dacă vrem un reglementator pe energie sau un reglementator combinat; care sunt competențele de care are realmente nevoie piața de energie; care să fie criteriile pe care să le îndeplinească membrii Comitetului de Reglementare; cum să fie selectați (aici poate măcar preluăm și în practică prevederile din legea veche, care cereau o selecție competitivă, dar nu s-au aplicat niciodată în substanță, iar acum pe final nici măcar de formă). Chestiunea punctuală a liberalizării pieței de energie și scandalul actual sunt doar vârful icebergului. Dacă ne uităm la sectorul energiei, în România s-au făcut zero investiții noi de prin 2016 încoace – e normal ca energia să se scumpească și să importăm din ce în ce mai mult, ba chiar să riscăm un blackout la un moment dat. Responsabilitatea pentru situația de azi e împărțită între ANRE, Parlament și Guvern…..Calitatea (”substanța”) reglementărilor. Aici e mai greu de văzut o comparație în timp sau față de un model ideal, dar se pot face niște estimări luând reglementări punctuale și vizibile. De pildă:

  • cum arată acum ”calitatea” liberalizării pieței de energie? (și cât e prostie, cât ticăloșie, și asta se poate investiga) Cum au fost calculate tarifele furnizorilor de ultimă instanță? Dar ar fi multe, despre care vă pot povesti probabil alții mai bine decât mine. De ce ANRE nu urmărește realmente distribuitorii și pe Transelectrica dacă își respectă planurile de investiții, ca să poată fi accelerate investițiile în regenerabile? Cum au fost făcute reglementările pentru piața de echilibrare de s-a ajuns să fie descurajată producția de energie regenerabilă și Consiliul Concurenței să amendeze Hidroelectrica pentru abuz de piață dominantă? De ce nu există instrumente de piață aprobate pentru bursa de energie pentru a se putea face contracte de anumite tipuri extrem de necesare pieței (de ex. PPA)? șamd.
  • cine primește sau nu licențe? Și aici ar fi de văzut niscaiva cazuri, inclusiv furnizori apăruți de nicăieri și aflați azi în pragul falimentului – apropo, e bine să verificați cu Google furnizorul pe care vreți să îl alegeți înainte de a semna vreun contract, că nu se știe. Integral: https://www.contributors.ro

2021 – Tendințe și perspective… Prof. univ. dr. Valentin Naumescu, președinte ICDE, profesor de Relații Internaționale 2021 – Anul „reinventării” Occidentului transatlantic ….. Trumpismul ca atitudine nu va dispărea complet după 20 ianuarie 2021 iar umbra acestui curent naționalist, iliberal și anti-globalist va mai pluti un timp asupra mandatului lui Joe Biden. Întoarcerea integrală la era pre-Trump va fi, probabil, imposibilă. Dar premisele reconsolidării substanțiale a relațiilor strategice, politice, economice și comerciale SUA-UE există, așa cum există oportunitatea salvării și întăririi NATO, după câțiva ani de declarații dezamăgitoare la adresa Alianței, făcute de o parte și de alta a Atlanticului. În acest domeniu al relațiilor transatlantice, partea plină a paharului va fi cu siguranță mai mare decât partea goală. Uniunea Europeană, la ieșirea din pandemie, în toamnă, își va pune din nou marile întrebări cu privire la scenariile de reformă politică și instituțională. După trecerea cu succes a „testului rezistenței la stres” din 2020, în care mulți eurosceptici îi prevedeau dezintegrarea odată cu criza pandemiei de COVID, UE va declanșa probabil amânata Conferință privind viitorul Europei, proiectul de suflet al Președintelui Macron. Această amplă și complexă conferință se va suprapune însă, din cauza amânării ei cu un an, cu alegerile generale din Germania și cu despărțirea de cancelarul Angela Merkel, după o guvernare pro-europeană fructuoasă de 15 ani. Incertitudinea privind orientarea viitoarei guvernări de la Berlin este probabil semnul de întrebare cel mai apăsător pentru UE în 2021. Rămâne de văzut cât de semnificativă este presupusa ascensiune a partidului naționalist radical Alternativa pentru Germania (AfD) și cum va fi structurată viitoarea coaliție de guvernare. Nu e o noutate să spunem că mult din ceea ce înseamnă viitorul UE se va hotărî în alegerile parlamentare germane din septembrie 2021. Presiunea electorală va începe să se simtă spre finalul anului și în Franța, unde Președintele Macron se pregătește pentru alegerile prezidențiale din primăvara lui 2022. Reinventarea Occidentului va aduce un an de frustrare și încercare pentru regimurile dictatoriale, criminale și mincinoase de la Moscova și Beijing. După ce acestea s-au descalificat în 2020 în ochii opiniei publice internaționale (prin atentatul odios asupra opozantului Navalnîi și, respectiv, gestionarea opacă, absolut criminală, a epidemiei de la Wuhan), regimurile din Rusia și China se vor confrunta cu un val de contestare externă și totodată de nemulțumire internă în creștere. 2021 va fi un an politic bun pentru spațiul occidental liberal și va aduce provocări pentru regimurile autoritariste din Orient. Premisele reconsolidării substanțiale a relațiilor strategice, politice, economice și comerciale SUA-UE există, așa cum există oportunitatea salvării și întăririi NATO, după câțiva ani de declarații dezamăgitoare la adresa Alianței, făcute de o parte și de alta a Atlanticului. În acest domeniu al relațiilor transatlantice, partea plină a paharului va fi cu siguranță mai mare decât partea goală….. dr. Cristi Danileț, judecător, vicepreședinte ICDE Anul 2021: justiția în criză În anul 2021 justiția va cunoaște noi provocări: noua guvernare și noua majoritate politică vor încerca să repare din răul creat în legislatura trecută cu privire la legile justiției. În primele zile va intra în vigoare o OUG pentru a stopa unele modificări ce ar trebui să intre în vigoare la 1 ian 2021 și care ar bulversa modul de desfășurare  al proceselor. Aceasta va pune în discuție posibilitatea de a se emite OUG în materie de justiție, deși prin referendumul din 2019 populația s-a opus unor asemenea acte legislative. Se va ajunge la CCR, seu cred că se va respinge excepția de neconstituționalitate, dar se va șubrezi din aura de legalitate pe care acest Guvern și-o dorește dacă nu are comunicatori buni să explice necesitatea acestor măsuri. În primele două luni va apărea hotărârea CJUE cu privire la existența secției speciale de anchetare a magistraților într-un proces internațional. Curtea de la Luxembourg va decide că România și-a încălcat obligațiile derivate din aderarea la UE. Dezbaterile ce vor urma se vor axa pe găsirea vinovaților, printre care: asociațiile magistraților conservatoare, majoritatea parlamentară anterioară și CCR. Poziția majorității membrilor CCR față de legea care a introdus SIIJ în sistemul de justiție va duce la solicitări publice a demisiei acestora. După refuzul oricăror discuții ulterioare condamnării României în cazul Kovesi, se va redeschide problema existenței unei forme de răspundere a membrilor CCR și de retractare a hotărârilor CCR în situația unor hotărâri date de CEDO și de CJUE. De asemenea, se va pune problema calității persoanelor numite la CCR și găsirii unor criterii profesionale pe care aceștia să le îndeplinească. La CEDO se va da o decizie finală în Marea Cameră într-o cauză împotriva Ceehiei, cu privire la vaccinarea obligatorie, într-un proces ce datează din 2013 . Se va ajunge la concluzia că dreptul la sănătate al colectivității este mai important decât drepturile individuale. Aceasta va fi folosită în aceată perioadă, a vaccinării împpotriva Covid 19: cei cu adicție la teoria cospirației vor susține existența unui plan mondial de control al populației, în timp ce persoanele cu aplecare spre supremația legii vor explica în van că libertatea înseamnă respectarea legilor, a căror menire este protejarea drepturilor.  De doi ani nu s-au mai organizat concursuri de recrutare a noilor magistrați, nici a celor tineri, nici a celor cu experiență, căci CCR spus că pentru aceasta e nevoie de o lege, nu doar de Regulamente ale CSM. Nici transferuri nu s-au mai efectuat, din același motiv. Pensionări însă au fost, astfel că lipsa magistraților activi din sistem este una acută. Ca urmare, se va lua în discuție o lege în Parlament de modificare a legilor justiției. Ca urmare, prevăd că legile justiției se vor modifica masiv, ceea ce va necesita timp. Criza de personal din sistemul de justiție se va accentua, dosare importante vor trena și se vor prescrie. La jumătatea anului va apărea motivarea hotărârii date de ICCJ într-un caz mult discutat privind traficarea unor bunuri ale statului, implicând inclusiv un avocat al unei case de avocatură celebre. Populația va vedea un mecanism bine pus la punct cu documente false și calități asumate în mod fraudulos. Printre cei implicați, o casă celebră de avocatură. Vor ieși la iveală presiuni pe care aceasta le face cu privire la influenceri pentru a influența avocați în scopul de a arunca blamul public către judecătorii care au condamnat escrocii și pentru a influența politicienii în vederea acordării unei grațieri și modificarea legii pentru a se acorda imunitate totală avocaților.  În concluzie, anul 2021 va fi sumbru pentru justiție. Rezolvarea problemelor se va prelungi până în anul 2022. Integral: https://roeu.org

26 de ani de la MINERIADĂ: imagini care nu trebuie uitate | Stiri MondeneUitați-vă bine la SUA! Trumpismul este în România  AUR este un partid de tip trumpist care va prinde exact atât de multă viteză câtă îi va da ineficiența, incoerența și desprinderea de agenda cetățeanului ale clasei politice tradiționale, cu USR-PLUS inclus. De vină nu este cimpanzeul care intră cu grenada în silozul nuclear și trage cuiul. De vină este cine i-a pus cimpanzeului grenada în mână și cine i-a deschis silozul. Cam așa și cu mandatul lui Donald Trump cu tot cu finalul dezastruos care a împins SUA într-o situație fără precedent, extrem de asemănătoare cu mineriadele noastre. Până la urmă, Donald Trump a fost mereu egal cu sine însuși. Nu cred că a surprins vreodată în acești 4 ani, nu cred că se aștepta prea multă lume la o acceptare demnă a înfrângerii și nici la o tranziție pașnică. Scenele suprarealiste de la Capitoliul ocupat reflectă starea în care Donald Trump a dus America. Dar a adus-o pentru a că a fost în poziția să o aducă. Cum a ajuns în aceasta poziție? Fiind votat și câștigând alegerile…… Donald Trump a fost produsul multor ani de dezamăgire, de ruptură între clasa politică și electorat, de agravare a unor tensiuni sociale de multe feluri pe care un personaj polarizant, capabil de show și populist le-a captat, le-a folosit și amplificat, nu numai pentru a câștiga mandatul, dar și pentru a-l exercita și apoi pentru a refuza despărțirea de putere. Nu s-a întâmplat doar în SUA. Brexitul și Boris Johnson în UK sunt fenomene politice care au aceeași origine profundă. România a intrat și ea pe această cale. AUR ce este? Aud tot felul de explicații savante, conspiraționiste. Poate că sunt parțial corecte, dar în opinia mea principala cauză a decolării AUR are aceeași origine ca fenomenul Trump – decuplarea politicii tradiționale de electorat….. Și tendința se accentuează. Uitați-vă acum la zona puterii! În timp ce campania de vaccinare merge prost, românii nu știu să se descurce cu facturile la energie, școlile sunt închise, pandemia evoluează din pix, criza economică bate la ușa, buget nu avem, oamenii asistă la marea păruială pentru împărțeală fiecărei funcții, la declarații populiste și retractări. Fără a avea pretenția unui studiu științific, ci doar din observații personale cu limitările lor, cei mai dedicați simpatizanți ai lui Donald Trump sunt și simpatizanți ai AUR.  Cu notele de specific local desigur, unele caricaturale, AUR este un partid de tip trumpist care va prinde exact atât de multă viteză câtă îi va da ineficiența, incoerența și desprinderea de agenda cetățeanului ale clasei politice tradiționale, cu USR-PLUS inclus. Și dacă lucrurile vor merge în această direcție, dacă frustrarea socială va crește, se va găsi probabil și un lider charismatic și cât de cât frecventabil ca CV și studii în locul dnei Șoșoacă și al dlui Simion, care să valorifice cu adevărat potențialul politic al trumpismului românesc. Să nu uităm că și legionarismul, cu care este asemănat AUR, a reușit ca, pe fondul unei frustrări generale, să sucească o vreme și mințile unor oameni de calitate. Integral: https://spotmedia.ro

Forțele de securitate și-au sporit prezența în Capitoliu după scenele violente de miercuri searăProfilul insurecției din SUA. Cine sunt și de unde vin suporterii lui Trump care au asaltat Capitoliul  O majoritate tăcută, născută în sânul Partidului Republican, alături de facțiuni adepte ale teoriei conspirației, sunt „nucleul dur” al evenimentelor violente de pe scările Capitoliului american.„Nu vom renunța niciodată! Nu vom recunoaște niciodată că am pierdut!” a fost unul dintre mesajele inflamatoare ale Președintelui Donald Trump adresate suporterilor săi, la un miting în Washington DC, cu doar câteva ore înainte ca haosul să pună stăpânire pe capitala Statelor Unite ale Americii. Oamenii l-au auzit. Și câteva ore mai târziu i-au urmat sfatul. Miercuri, întreaga planetă a privit consternată la imaginile cu sutele de protestatari dând buzna în clădirea-simbol a democrației americane – Capitoliul, care găzduiește, printre altele, și Congresul american. Înarmați cu steaguri pe care era imprimat numele lui Trump, unii costumați excentric și cu portavocea la brâu, așa-zișii revoluționari s-au cățărat pe balcoane, au spart geamurile și în doar câteva clipe au umplut holurile și camerele clădirii. Pentru prima data de la Războiul Civil încoace, se părea că SUA nu va avea parte de un transfer pașnic de putere. Cu doar câteva zile înainte ca Donald Trump să plece de la Casa Albă, partidul Republican e mai divizat ca niciodată, însă, paradoxal, are mai mult sprijin din partea alegătorilor decât avea în 2016, când liderul actual prelua frâiele puterii. Chiar dacă a pierdut alegerile, Trump a reușit să convingă mult mai mulți conservatori să se prezinte la votul din noiembrie pentru cursa prezidențială de anul acesta decât a făcut-o în urmă cu patru ani, conform unui studiu dat publicității de Pew Research Center, un think-tank-ului american specializat în analiza societății americane. Alături de conservatorii „clasici”, adepții a două mișcări conspiraționiste, QAnon și Proud Boys (n.r.- Băieții Mândrii), au dat tonul protestelor care au degenerat în scene deosebit de violente pe scările și în interiorul Congresului american. Deși sunt multe semne de întrebare despre cum una dintre cele mai bine păzite clădiri din lume a fost pur și simplu luată cu asalt, adevărata problemă a imaginilor de ieri nu e una legată fundamental de securitatea în sine a unei clădiri, ci de faptul că din ce în ce mai mulți americani nu se mai simt reprezentați și legitimați de sistemul democratic actual și au decis să recurgă la violență pentru a-și manifesta ranchiuna adâncă pentru clasa politică, mass-media și tot ce e critic la adresa lui Donald Trump. Și asta nu de ieri de azi, ci de aproape o jumătate de secol. Majoritatea tăcută din Partidul Republican Deși ideologic mulți dintre suporterii lui Trump sunt de dreapta, conform unei analize a profesorului universitar Nicole Hemmer, „pedigree-ul politic al acestora nu e pe de-a-ntregul nici conservator, nici republican”. Într-un editorial pentru Washington Post, politologul american Danielle Allen i-a numit pe simpatizanții lui Donald Trump „etno-naționaliști”, o mișcare despre care aceasta avertizează că nu se simte reprezentată de sistemul bipartizan american. „Trumpiștii sunt echivalentul Partidului pentru Independența Regatului Unit (UKIP) și a Frontului Național din Franța, ambele partide anti-imigrație și naționaliste”, e de părere Allen. „În ultimii cinci ani trumpiștii au reprezentat cam 20% din electorat.(…) Asta îi face mai puternici decât UKIP, care a câștigat 12,6 % din voturi la alegerile parlamentare din mai (n.r.- 2015)”, adaugă autoarea. Diferența critică dintre facțiunile naționaliste din SUA față de cele europene e că în Europa ele se înregistrează ca partide, ceea ce, avertizează Allen, „în cazul modelului nostru bipartizan e mai greu să vezi că, în realitate, ne confruntăm cu ascensiunea unui nou partid”. Conform aceleiași analize, această majoritate tăcută, crescută în sânul Partidului Republican din Statele Unite, își are originile în anii ’60, odată cu candidatura eșuată a reprezentantului republican Barry Goldwater împotriva democratului Lyndon B. Johnson. „Spectrul totalitarismului a bântuit acea campanie, ai cărei organizatori păreau că vin de nicăieri, dărmând în calea lor establishmentul Partidului Republican”. Autoarea chiar menționează un articol de la vremea respectivă din Chicago Defender care titra: „Asta e Germania, 1933, și naziști sunt pe cale să pună mâna pe țară.” Vă sună cunoscut? Poate și pentru că mesaje similare au putut fi auzite în cursul zilei de miercuri la Washington, dar ,și mai important – ele au fost folosite în campania prezidențială a lui Donald Trump de anul acesta. Odată apăruți în rândurile Republicanilor, numărul etno-naționaliștilor a crescut și a ajuns să influențeze deciziile lui Richard Nixon, primul președinte care le-a recunoscut atât importanța numerică în rândul partidului, dar mai ales expunerea politică pe care o risca dacă nu le curta votul. Nixon a câștigat cu mai puțin de 1% alegerile împotriva lui Wallace, un scor similar cu rezultatele strânse de anul acesta. Astfel, în timpul candidaturii a doi președinți americani, „majoritatea tăcută” din interiorul Partidului Republican a devenit o forță legitimă, curtată de orice candidat la funcția cea mai importantă din Statele Unite. Undeva pe la mijlocul anilor 2000 erau atât de influenți în cercurile conservatoare de la Washington, notează Hemmer, încât „au putut pune capacul pe reformele legate de imigrație ale lui George Bush”. Iar 7 ani mai târziu, în 2012, odată cu candidatura lui Mitt Romney, aceștia „puteau pune piedici oricărui candidat care călca linia pe temele importante pentru ei, în special imigrația”. …. Pandemia a permis mișcării QAnon să iasă din tenebrele internetului și să acapareze rețelele sociale, unde mulți și-au găsit refugiul în timpul carantinei. Din martie până acum, contentul generat de QAnon a crescut cu 71% pe Twitter și 651 la sută pe Facebook, arată o analiză a publicației The Conversation. „Ideea de bază a adepților QAnon e că înalți oficiali militari apropiați lui Donald Trump trimit mesaje codate pe forumuri despre o mare bătălie între bine și rău în care Trump și războinicii Q luptă să distrugă o ocultă mondială formată din pedofili sataniști despre care QAnon crede că deține controlul total, inclusiv asupra politicienilor, divertismentului și presei”, explică Travis View. Integral: https://romania.europalibera.org

Susținătorii lui Donald Trump au invadat CapitoliulProblema cea mai cumplită a lumii libere este că, după 200 de ani în care a fost idolatrizată, America nu mai este un leader. Problema lumii libere este că America trebuie să rămână un lider măcar 100 de ani de aici înainte  Este limpede azi că “secolul american” s-a închis. Luntrea a fost adusă la mal, banul a fost pus sub limba mortului, Caron este mulţumit. Alegerea unui ţicnit la Casa Albă a costat America pierderea supremaţiei mondiale, nu economic, ci politic. Pierderea supremaţiei politice este mai gravă de 1.000 de ori decât pierderea supremaţiei economice. America nu va mai putea pretinde de aici înainte să ceară altora să respecte “democraţia”. Ce se întâmplă în America este cel mai grav atentat nu la democraţia SUA, ci a lumii. Pentru că zeci şi zeci de ani Statele Unite au însemnat un model pentru lumea liberă. Haide să ne uităm pe hartă. Câte democraţii putem număra? Câţi oameni din această lume pot să-şi manifeste liber nemulţumirea faţă de politicile guvernelor lor? Câţi oameni din lume pot spune, liber, că nu sunt mulţumiţi de politica guvernului privind sănătatea, învăţământul, politica privind angajările, starea infrastructurii? Doar un sfert din populaţia lumii. China, care se pregăteşte să ajungă prima putere economică mondială, este o dictatură odioasă; Rusia este o oligarhie odioasă. Sunt câteva oaze în lumea de azi: Uniunea Europeană, Marea Britanie, ţările din nordul Europei, SUA, Canada, Australia. În mai mică măsură India, Japonia şi Coreea de Sud. Atât! În rest, dacă ai deschis pliscul eşti “pa”. Toate acestea la un loc nu înclină însă balanţa binelui. Cea mai gravă întrebare la care nu are nimeni un răspuns definitiv e: ce este “democraţia”? Desigur că termenul vine greaca veche (“demos” şi “kratos” – adică puterea poporului). Şi, de aici, gravele întrebări. De ce ar avea mai puţină dreptate americanii care au invadat ieri Capitoliul, decât francezii care au dat foc Bastiliei, în 1789?…. ÎI rămân fidel lui Alexis de Tocqueville francezul care privea cu admiraţie America, acum 150 de ani. “Despre democraţia în America” este una dintre cărţile esenţiale ale literaturii politice. “Ce mişto este America” – aceasta este, în esenţă concluzia de judecată de mahala a lui Tocqueville. El scrie o apologie a instituţiilor democrate americane. Iată-le că rezistă, iar istoria pare să-i dea dreptate lui Tocqueville. Însă încă nu pare destul. Mi se pare incredibil ce spun acum. Nu aş fi îndrăznit să scriu asta până ieri. Dar azi cred, pur şi simplu că Uniunea Europeană trebuie să dea un semn clar şi limpede de susţinere a Americii, a democraţiei Americii. Că România care înseamnă sub 1% din PIB-ul Americii trebuie să susţină clar că spijină America. Repet, nu aş fi îndrăznit până acum două zile să scriu aşa ceva. Fie cu forţa militară, fie prin puterea instituţiilor democratice, Statele Unite trebuie să rămână liderul lumii libere. Dacă Uniunea Europeană ar deveni o federaţie, ar putea prelua fanionul lumii libere. Dar asta nu se va întââmpla în zilele pe care eu le mai trăiesc pe acest pământ. Integral: https://www.zf.ro

Preoti in masini lux sau luand ultimii bani de la batrani. Nathaniel Kowalsky, despre cel mai noncoformist proiect foto al sau: “Este despre ceea ce ma doare, despre businessul neimpozitat si ilegal.”TVR difuzează un serial de desene animate cu un preot cu o mână mare Televiziunea Română este din nou în centrul controverselor după ce a anunțat lansarea unui serial pentru copii care îl are ca principal pe Ioan Popăman, un preot care are o mână foarte lungă, de aproape 20 de metri, cu care face tot felul de giumbușlucuri și năzdrăvănii. Astfel, părintele poate fi văzut cum își întinde mâna cu busuioc din fața blocului până la etajul trei al unui apartament unde nu i s-a deschis să-i sfințească pe oamenii din locuință. În alt episod preotul întinde mâna de la altar până în pronaos, să pocnească peste babe niște babe care boscorodeau despre nepoții din Italia în loc să fie atente la slujbă. Biserica lui este una în care și-a folosit mâna cea mare să pună crucea direct pe turlă iar când e să bată clopotul nu trage de sfoară ci îl bălăngăne singur sau îl trage de mustăți pe clopotarul care doarme. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 8 ianuarie.’Protocolul care te omoara de COVID: intri in spital fara boala si pleci infectat fara stirea cuiva: “Nu exista simptome, nu se face test”‘

How to cut dog nails plus how to prepare your dog and where to trim - Wales OnlineBuna dimineata intr-o zi de vineri, 8 ianuarie! De vineri, se vor semnala lapovita si ninsoare, mai ales in dealurile Olteniei, Munteniei, in Transilvania si Moldova, unde se va depune zapada. Va ninge si la munte, iar vantul va avea intensificari. ANM a actualizat informarea transmisa, pentru intervalul joi, ora 10.00 – sambata, ora 10.00.”In intervalul mentionat temporar vor fi precipitatii  din a doua parte a noptii de joi spre vineri (7/8 ianuarie),  aria acestora va fi in extindere dinspre sud, urmand sa cuprinda cea mai mare parte a tarii. Acestea vor fi mai insemnate cantitativ indeosebi in jumatatea de sud, unde se vor acumula 15…25 l/mp”. Vor predomina ploile, iar in cursul zilei de vineri (8 ianuarie) si in noaptea de vineri spre sambata (8/9 ianuarie), precipitatiile vor fi mai ales sub forma de lapovita si ninsoare, cu precadere in zona deluroasa a Olteniei, Munteniei, in Transilvania si Moldova, unde se va depune strat de zapada. La munte, temporar va ninge si se va depune strat nou de zapada, mai consistent in Muntii Banatului, in Carpatii Meridionali si in Carpatii de Curbura. Vantul va avea intensificari in zonele montane, in special la inceputul intervalului, cand viteza la rafala va atinge 60-80 km/h, spulberand zapada, iar local si temporar si in celelalte regiuni, in general, cu viteze de 40-50 km/h. In Bucuresti ploua, temperaturi cuprinse intre: 5/1 gr.C.

Coronavirus in RomaniaProtocolul care te omoara de COVID: intri in spital fara boala si pleci infectat fara stirea cuiva: “Nu exista simptome, nu se face test” Sunt tot mai multe cazuri in care pacientii din spitalele romanesti, desi sunt internati in spital cu un test negativ de COVID-19, ajung sa se infecteze fie in timpul internarii, fie la cateva zile de la externare. Specialistii atrag atentia ca astfel de situatii se intalnesc in special in spitalele cu monospecialitate, suport COVID, unde sunt internati atat pacienti care au COVID cat si pacienti care, teoretic, nu au virusul. Conform protocoalelor in vigoare, pacientii sunt testati doar la internare, dar nu si la externare. Aceleasi protocoale nu prevad, la nivel unitar, o testare permanenta a cadrelor medicale din unitatile medicale, ci fiecare spital functioneaza dupa propriile reguli, in functie de capacitatea de testare si de banii pe care ii are la dispozitie pentru efectuarea de teste PCR. Saga pretentiilor civile “Nu au capacitate de testare. La noi, unele protocoale sunt norme de compromis in perioada asta. In mod normal, ar trebui sa prevada si un test COVID la externare. Acum, aceasta testare nu se face, din mai multe motive”, explica Vasile Barbu, presedintele Asociatiei Nationale pentru Protectia Pacientilor. “Nu vor spitalele si sefii de sectie. Toti oamenii care s-au trezit infectati acasa, dupa ce s-au externat, pot ridica pretentii civile si pot sa ii acuze si sa le ceara despagubiri. Si in instanta se pot cere sume mari. Astfel de cazuri se intampla si in spitale mari, de urgenta, pentru ca e flux mare de pacienti, dar si in spitale monospecialitate, care nu dispun de laborator de biologie moleculara si carora le este foarte greu sa lucreze cu alt laborator”, a completat reprezentantul pacientilor. Au facut COVID la cateva zile dupa externare Barbu spune ca in atentia asociatiei au ajuns si cazuri in care pacientii, desi au avut test COVID in timpul internarii, au dezvoltat simptome o data ajunsi acasa, la cateva zile de la externare. Si, nu in putine situatii, cadrele medicale sunt cele de la care se pot infecta pacientii. “Noi propusesem ca toate cadrele medicale care intra intr-un salon, fie el rosu, fie el verde, sau incert, sa aiba aceleasi echipamente de protectie, pentru ca riscul de infectare exista, avand in vedere timpii medii de spitalizare – doua zile, trei zile, cinci zile. In plus, cadrele medicale care lucreaza pe zona non COVID nu se simt la fel de in siguranta ca cei care sunt pe zona COVID”, a mai punctat Vasile Barbu. Simptomatologia, cuvantul cheie pentru testare Oficiali din cadrul Departamentului pentru Situatii de Urgenta au explicat, pentru Ziare.com, ca procedura de testare prevede, la ora actuala, efectuarea de test doar in momentul in care pacientul, internat cu test COVID negativ, sau medicul, dezvolta simptome ale bolii. “Aceasta este procedura. Exista simptome, se face test. Nu exista simptome, nu se face test. Daca se va schimba intre timp, vom mai vedea. Daca sunt sanse sa ia din spital atunci trebuie sa aiba simptomatologie. Inclusiv daca esti contact direct al unei persoane care a facut COVID daca nu ai simptomatologie, nu se testeaza”, au precizat sursele citate. INSP a modificat definitia de caz  La randul sau, Oana Grigore, purtatorul de cuvant al Ministerului Sanatatii, sustine ca definitia de caz a fost modificata, la recomandarea Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS), de catre Institutul National de Sanatate Publica (INSP), astfel ca decizia a fost de a nu mai face teste la externare. Integral: https://ziare.com

BioNTech nu garantează o eficienţă maximă a vaccinului său anti-COVID-19 în cazul unui rapel întârziat …. „Eficienţa şi securitatea vaccinului nu au fost evaluate în alte categorii de dozare” decât cele două injecţii efectuate la un interval de 21 de zile în cursul testelor clinice, a anunţat întreprinderea germană, care a dezvoltat împreună cu laboratorul american Pfizer primul vaccin autorizat în Statele Unite şi în uniunea Europeană (UE). În contextul unor stocuri limitate de vaccin, Danemarca a anunţat luni că distanţează la şase săptămâni injectarea celor două doze. Regatul Unit, care a autorizat vaccinul Pfizer-BioNTech înaintea UE, la începutul lui decembrie, lasă să trează până la 12 săptămâni de la vaccinare la rapel. ”În acest fel vom putea să vaccinăm cât mai multă lume încă de acum”, a subliniat şeful Agenţiei daneze de Sănătate Søren Brostrøm, intervievat la postul public de televiziune TV2. El a precizat că această analiză are la bază documentaţia prezentată de către alianţa americano-germană Pfizer/BioNTech, care prevede efectuarea celei de a doua injecţii la 19 până la 42 de zile după prima. În Germania, Ministerul Sănătăţii a cerut autorităţilor sanitare să evalueze opţiunile în vederea unei prelungiri a acestui termen, potrivit unui document pe care AFP scrie că l-a consultat luni. „În pofida faptului că datele demonstrează că există o protecţie parţială la 12 zile după prima doză, nu există date care să demonstreze că această protecţie se menţine după 21 de zile”, a subliniat un purtător de cuvânt al BioNTech. „Noi considerăm că o a doua injecţie este necesară în vederea dobândirii unei protecţii maxime împotriva bolii”, subliniază această întreprindere cu sediul la Mainz, specializată în tehnologia ARN-ului mesager. Însă, „decizii cu privire la regimuri de dozare alternative sunt luate de către autorităţi sanitare naţioale”, cu care compania se află într-un ”dialog continuu”. Integral: https://adevarul.ro
Avocatul Poporului cere informaţii suplimentare despre campania de vaccinare …. În solicitarea adresată ministrului Sănătăţii, Renate Weber, întreabă: ”Care este modalitatea concretă prin care vor fi centralizate cererile de furnizare de materiale şi echipamente necesare dotării spaţiilor în cadrul centrelor de vaccinare, conform normelor (…) centre reprezentate de cabinetele de medicina familiei şi care este perioada în care vor fi acestea distribuite? Care este modalitatea concretă de acordare imediată a tratamentului de urgenţă de către medicii de familie în cazul unor reacţii alergice severe ale pacienţilor la vaccin, având in vedere că aceştia nu au competenţă adecvată în medicina de urgenţă nici nu dispun de dotarea necesară acordării primului ajutor calificat în situaţiile critice de urgenţă (de exemplu defibrilatoare, adrenalină, aparate de administrare oxigen). Care este procedura aplicabilă de achiziţie a materialelor şi echipamentelor precizate mai sus? Ce vaccinuri vor fi disponibile şi în ce cantităţi? Dacă persoanele care doresc să se vaccineze vor avea posibilitatea optării pentru un anumit vaccin?” În solicitarea adresată directorului STS, Avocatul Poporului întreabă date despre platforma pe care se fac programările la vaccinare – dacă au fost remediate unele disfuncţionalităţi, cum se face programarea pentru medicii care sunt organizaţi ca persoane fizice autorizate, de când vor putea face medicii de familie programări pentru pacienţii proprii. Solicitarea pentru medicul Valeriu Gheorghiţă vizează informaţii despre modalitatea de înscriere în platformă a persoanelor din etapele II şi III, dacă cetăţenii se vot putea înscrie pentru vaccinare la orice centru sau vor fi condiţionaţi de domiciliu, dar şi cum se face programarea pentru rapel. Avocatul Poporului vrea să ştie, de asemenea, care este numărul de persoane estimat la vaccinare pentru fiecare etapă în parte, dar şi dacă numărul de doze comunicat să se primeşte în România include şi dozele de rapel sau doar prima doză. Integral: https://adevarul.ro

Candidatul USR-PLUS pentru Primăria Constanța, Stelian Ion: Simt că astăzi facem o schimbare. Se votează foarte uşor, haideţi oameni buni la vot! - GândulMagistrat despre noul ministru al Justiției: „Mi se pare că și el, ca Predoiu, joacă pe sârmă„  Criticile la adresa lui Stelian Ion sunt îndreptate spre echipa pe care o aduce la minister, dar și față de declarațiile nuanțate privind desființarea Secției speciale de anchetare a magistraților. Avocatul Alexandru Dimitriu a fost propus secretar de stat la Ministerul Justiției din partea PLUS. Dimitriu (39 de ani) este avocat partener în casa de avocatură a lui Gheorghe Piperea și este membru PLUS (acum USR-PLUS) după ce anterior a fost un deceniu membru PNL. „Și-a pus secrertar de stat de mare valoare. Fiul lui tata. Exact de avocatul clanului Micula și de omul lui Piperea aveam nevoie”, a declarat pentru Europa Liberă un magistrat care cunoaște bine sistemul judiciar. Alexandru Dimitriu este fiul lui Radu Dimitriu, cel care deține în proporție de 25% editura cu profil juridic C.H.Beck SRL. Cu referire la propunerea de desființare a Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție (SIIJ), magistrații spun despre Ion că „face balet”. „A fost o mare greșeală că s-a mers, din nou, pe avocați ca propunere de ministru. Eu cred că Stelian Ion e bine intenționat, dar dacă nu are echipa solidă în spate, nu-l văd bine. Are nevoie de secretari de stat competenți și să accepte să colaboreze cu asociațiile profesionale care n-au făcut jocurile PSD. Dacă vine în februarie hotărârea Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) si va fi clară pentru desființarea Secției, până și PSD va vota pentru desființare. Dacă se mai lungește mult acolo, am emoții în parlament cu UDMR și o aripă din PNL”, ne-a declarat un judecător. „Joaca pe sârmăUn alt magistrat nu înțelege de ce nu s-a recurs la ordonanță de urgență pentru desființarea Secției speciale din moment ce tot prin OUG a fost înființată. „Dar dacă dădea OUG pe SIIJ ce se întâmplă așa grav? O dă cumva „la pace”, că Secția s-a înființat cu un scop bun dar nu l-a onorat, nu dă OUG s-o desființeze, a explicat OUG pentru complete, că sensul referendumului era de a proteja justiția. În rest, nimic spectaculos, omu’ nu pare să aibă nerv. Sper să și priceapă. Și să fie cooperant. Doar că, dimpotrivă, mie mi se pare că și el, ca Predoiu, joacă pe sârmă”, ne-a declarat un alt magistrat. Un procuror este și mai franc: „Am fost neplacut surprinși că ministrul a părut să dea mai degrabă mesaje de stabilitate șefilor de parchete decat masei procurorilor care muncesc. Ori lipsa de performantă a parchetelor este evidentă. Și ea se datorează și șefilor lipsiți de legitimitate profesională și credibilitate. Ne asteptăm la ceva mai mult de la un om care s-a luptat la baionetă pentru justiție în Comisia Iordache“…..Desființarea SIIJ prin lege este o altă provocare a lui Ion. Chiar dacă va trece de Parlament, cel mai probabil această lege va fi atacată de PSD la Curtea Constituțională. Acolo, judecătorii reformatori nu au majoritate, iar un loc din cele nouă este ocupat de Gheorghe Stan, zis „Giani”, cel care a fost detașat de PSD de la șefia SIIJ la CCR și care a cerut păstrarea postului la Secția specială pentru 9 ani. În aceste condiții, martie 2021, termenul avansat de Stelian Ion pentru desființarea SIIJ este nerealist. Integral: https://romania.europalibera.org

Alexandru Cumpănașu a candidat la președinție, folosind ca platformă electorală crima din Caracal, a cărei victimă a fost o nepoată de-a sa.Mircea  Miclea: Nu Cumpănașu e relevant, ci modul în care gândește și se comportă generația adolescenților  Alexandru Cumpănașu, ”profu online” fără studii superioare care a mințit în privința diplomelor pentru a accede la diverse poziții în societate, reușește, pentru a doua oară, să bulverseze scena publică și să devină subiect de scandal. Spre deosebire de momentul crimelor din Caracal, când a speculat cu sânge rece uciderea nepoatei sale, Alexandra Măceșeanu, candidând apoi la președinție, de data aceasta calul de bătaie este sistemul de educație și, în sens mai larg, fragilitatea valorilor unei societăți care încă nu și-a găsit drumul. Prin intermediul platformei TikTok, Cumpănașu speculează în ”beneficiul propriu, pentru a dobândi faimă, confuzia axiologică, atitudinală, de gândire a unor copii și adolescenți”, spune Mircea Miclea, fost ministru al Educației, în interviul pentru Europa Liberă. Problema nu este Cumpănașu, căruia este o greșeală să i se acorde atenție, ci ”situația apărută, o hârtie de turnesol care a scos în evidență anumite modalități de a gândi, vorbi, anumite atitudini pe care le au elevii, mai ales adolescenții. Asta trebuie să dea de gândit, pe asta trebuie să ne concentrăm”, susține Mircea Miclea. În opinia sa culpa lui Cumpănașu este una etică. Europa Liberă: Care este explicația succesului lui Cumpănașu în rândul adolescenților? Mircea Miclea: ”A preluat limbajul și atitudinile de la nivel mediu ale generației de adolescenți, a intrat în pielea lor, are jargonul lor, adoptă atitudinile lor și atunci este ușor de asimilat de către ei. Practic, e un fel de expresie a lor. Eu văd pericolul nu atât în ce face Cumpănașu, ci în faptul că această situație este o expresie a comportamentului și a minții urmăritorilor lui. Asta trebuie să ne îngrijoreze, nu Cumpănașu, ci aceste atitudini și stiluri de a gândi ale elevilor. Pentru că el nu a făcut altceva decât să speculeze un mod de comportament și de a gândi. Aici văd eu pericolul. Nu m-aș uita la el, ci în primul rând la faptul că e o situație care e un revelator al modului în care gândește, se exprimă, se comportă generația aceasta, din moment ce are atâția urmăritori”.Europa Liberă: Dar e o surpriză? Nu se știa la nivel de societate, de sistem educațional, că o bună parte din generația de adolescenți e așa, gândește și se comportă în acest fel?  Mircea Miclea: ”S-a conștientizat doar parțial fenomenul, s-a considerat că este irelevant. Acum se vede care e amploarea fenomenului, pentru că să ai peste 500.000 de urmăritori înseamnă că fenomenul e de mare amploare. E o situație care a fost minimalizată”….. Marea majoritate a adolescenților nu e influențată de discursuri filosofice, ci de modelele pe care societatea le susține ca repere de succes. Este una din explicații. Ar trebui să reflectăm foarte serios asupra modelelor pe care noi le cultivăm și să revenim în a cultiva modele care ajung să facă ceva în viață prin faptul că muncesc, că învață și nu prin chiulul de la școală. Că citesc cărți și nu prin faptul că nu citesc, că respectă autoritatea și profesorii și nu că subminează orice autoritate. Ar trebui cultivate aceste modele, dar, repet, ele trebuie cultivate în școală, în familie, de către media. Dacă vrem să avem alți adolescenți, trebuie să le oferim alte modele. Cumpănașu a venit pe fondul acestei crize de modele. O doua cauză este că în această perioadă mediul online este mult mai frecventat de către elevi. De fapt de către toată lumea. Cred că impactul lui nu ar fi fost atât de mare dacă elevii mergeau la școală și aveau preocupările lor cotidiene etc. Consumul de astfel de modele online ar fi fost mult mai redus. A treia cauză aș vedea-o într-un instinct specific adolescenților: cel gregar. S-au luat unii după alții. Iar acolo au găsit ceva care a fost pe gustul lor: un adult care spune că e profesor sau ce spune el că e, care îi validează prin faptul că vorbește ca ei, gândește ca ei, simte ca ei, se manifestă ca ei și le confirmă în felul acesta propriile lor atitudini. De asta s-au luat după el, pentru că nu face altceva decât să fie expresia lor”…..”El nu merită atenție. Practic își face publicitate cu toată chestia asta care e în jurul său. E un individ ahtiat să iasă în față, de asta a și candidat la prezidențiale. E ahtiat după cât mai multă publicitate și nu contează dacă e negativă sau pozitivă, contează că se vorbește despre el. Asta îl hrănește. Îi face bine tot scandalul din jurul lui, se bucură. Cred că e o atitudine greșită să fim atenți la el, în felul acesta stimulăm și alte atitudini similare. Mai degrabă trebuie să fim atenți la situația apărută, care e o hârtie de turnesol ce a scos în evidență anumite modalități de a gândi, vorbi, anumite atitudini pe care le au elevii, mai ales adolescenții. Asta trebuie să ne preocupe. Trebuie să ne gândim ce avem de făcut ca să reducem din amploarea poveștii. De exemplu să deschiem școlile, acolo unde se poate, printr-o decizie descentralizată, pentru că atunci se vor consuma mai puține aberații care există pe online. Doi, să ne gândim la ce modele să oferim mai mult elevilor și atunci acest soi de individ nu o să mai aibă succes. Atenția noastră trebuie să fie concentrată la ce se întâmplă în capul acestor adolescenți, nu la faptul că un individ oarecare are tupeul să speculeze aceste atitudini”….. ”Nu cred că e bine să fie inculpat juridic, ar face din el un mucenic, ar ralia și mai mulți în jurul lui. Nu ar fi o decizie bună, pentru că riscăm să dăm mai mare importanță unui om minor mai ales din punct de vedere etic, să îl facem și mai relevant. Cea mai bună metodă este să facem un switch: Cumpănașu e nerelevant, situația e relevantă. Integral: https://romania.europalibera.org

Business report“2020 a demonstrat o dată în plus slaba capacitate a economiei în satisfacerea cererii interne” ….. Criza sanitară a evidenţiat lipsa unor politici industriale capabile să asigure, în momente critice, producerea unor cantităţi minime de produse de prima urgenţă: măşti de protecţie, substanţe desinfectante, medicamente, aparatură medicală. La apelul Guvernului, numeroase companii au răspuns pozitiv, au investit, şi-au modificat profilul de fabricaţie şi au asigurat un minim de produse strict necesare combaterii pandemiei, în condiţiile în care ţări dezvoltate economic din UE şi din lume au interzis temporar exportul acestor produse. Nu este clar dacă, o dată cu revenirea la normalitate a comerţului cu produse medicale, Guvernul a înţeles şi a consolidat capaciatea minimală de producţie obţinută prin efortul investiţional al companiilor private. De asemenea, este de urmărit şi susţinut politica de dezvoltare, modernizare şi diversificare a Institului Cantacuzino, inclusiv politica de colaborare naţională cu alte centre de cercetare inovare (de exemplu OncoGen Timişoara). De mai mult de zece ani, România continuă să importe şi vaccin antigripal, produs la Institutul Cantacuzino şi în timp de război. Este o necesitate să fie înlocuite deciziile luate în momente de criză, cu plolitici clare, bugetate, care să permită consolidarea producţiei interne în domeniul medical şi chiar finanţarea cercetărilor şi dezvoltării de noi produse solicitate pe piaţă. Asemenea politici sunt avute în vedere în state ca Germania, Franţa, UK. Sintetic, mediul de afaceri şi-a făcut datoria, indiferent de greutăţi, dovadă fiind creşterea venturilor la bugetul de stat în primele zece luni ale anului. Dacă se iau în consideraţie şi măsurile de sprijin financiar de care au beneficiat unele companii, atunci rezultatul este mai mult decât convingător. Anul trecut a dost demonstrată o dată în plus slaba capacitate a economiei noastre, îndeosebi a companiilor producătoare, în a asigura satisfacerea cererii pieţei interne cu produsele necesare. Creşterea consumului, chiar temperată, a dus, din această cauza, la creşterea importurilor. Consecinţa este evidenţiată de creşterea deficitului comercial la ircca 15 miliarde euro în primele zece luni ale anului şi deteriorarea cursului de schimb leu/euro. Reporter: Ce pierderi a suferit mediul de afaceri, anul trecut? Cristian Pârvan: Mediul de afaceri s-a confruntat cu o gravă perturbare a activităţilor, în mod diferit în funcţie de domeniul de afaceri, atât ca urmare a crizei sanitare de la nivelul UE, cât şi având în vedere situaţia globală, dar şi în contextul măsurilor necoordonate de la nivelul UE legate de transportul de bunuri, servicii şi persoane, de munca transfrontalieră sau temporară etc. În industria prelucrătoare, problema cea mai gravă este îmbolnăvirea aleatorie şi lipsa pentru minim 14 zile a unor angajaţi importanţi cu posturi de lucru bine definite. Companiile producătoare de bunuri industriale, multe complexe, au fost obligate să reorganizeze rapid aceste structuri, înlocuind personalul absent, în condiţii de obligativitate a onorării contractelor externe la termen şi în condiţii de calitate. Companiile care au avut posibilitatea să utilizeze “munca de acasă” au fost privilegiate, cu toate că şi ele au înregistrat cheltuieli suplimentare legate de îndeplinirea unor condiţii suplimentare de igienă, distanţare fizică şi pentru a organiza chiar şi un număr redus de întâlniri la sediul firmei. Şcoala “on-line” a ridicat probleme serioase angajaţilor obligaţi prin specificul activităţii să participe fizic la locul de muncă, reglementările guvernamentale şi sprijinul financiar neacoperind, în unele cazuri, păstrarea locului de muncă….. Un rol fundamental, având deja un grad de urgenţă maximă, îl reprezintă modul concret şi agreat la nivel transpartinic (nerealizat) de promovare a aunor proiecte majore finanţate din Bugetul UE 2014-2020, fondurile suplimentare din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţa şi, în perspectivă, fondurile alocate României din viitorul buget UE 2021-2027. Cifrele sunt impresionante ca potenţial, dar în lipsa unei strategii transpartinice şi a unor proiecte mature, cu instituţii competente şi responsabile în derularea acestor proiecte, începând de la proiectare, caiete de sarcini (deseori contestate şi de slabă calitate), licitaţii, contractare şi urmărirea zi de zi a execuţiei, banii alocaţi României vor rămâne în mare parte doar “o oportunitate”. Mediul de afaceri este interesat să participe la realizarea infrastructurii rutiere şi de căi ferate, spitale noi, extinderea reţelelor de apă, canalizare, gaze naturale etc. Mediul antreprenorial are mevoie de o administraţie mai suplă, de digitalizarea relaţiei companie – administraţie centrală/locală. Se economisesc resurse umane şi financiare, creşte transparenţa activităţii şi încrederea în buna funcţionare a statului. Este îngrijorător că, până în decembrie 2020, aceste proiecte nu sunt puse în dezbatere publică, cu consultarea largă şi organizată a specialiştilor pe diverse domenii de activitate esenţiale: infrastructură, digitalizare, mediu, energie etc. Integral: https://www.bursa.ro

"Pomelnicul" pomenilor electorale "de dreapta" bate pana si dezmatul PSD. Lista fara sfarsit a voucherelor pentru popor“Pomelnicul” pomenilor electorale “de dreapta” bate pana si dezmatul PSD. Lista fara sfarsit a voucherelor pentru popor Guvernarea de dreapta se dovedeste a fi mai socialista decat partidele de stanga atunci cand vine vorba de pomeni electorale pe baza de vouchere. Ziare.com a luat “la puricat” programul de guvernare al coalitiei PNLUSR PLUS – UDMR pentru a vedea ce vouchere au promis. Vouchere educationale Coalitia de guvernare are in plan implementarea unui sistem de vouchere educationale care vor fi date catre scoli pentru a stimula activitatile extrascolare. Acestea sunt pentru “iesirea din clasa de studiu si vizitarea diverselor atractii (muzee, arii naturale protejate, situri arheologice, participarea la spectacole etc.) sau/si participarea la activitati organizate cu caracter sportiv (drumetie, cursuri de schi, cicloturism etc.) cu utilizarea unor servicii turistice inclusiv cazare”…..Vouchere pentru invatamantul profesional agricol  Oferirea acestor tichete este motivata in programul de guvernare prin faptul ca “din cauza migratiei fortei de munca spre tari din Vest, Romania a ajuns sa nu mai aiba oameni calificati in agricultura“. Din acest motiv guvernul de dreapta propune acordarea de vouchere pentru persoanele in somaj cronic din mediu rural cu care sa poata achizitiona cursuri de specializare pentru meseriile agricole si meserii conexe (mecanici agricoli sau servicii specifice agriculturii). “Astfel, forta de munca din mediu rural care nu este integrata pe piata muncii va avea o sansa sa devina activa pe un salariu mai bun”, se arata in programul de guvernare. Voucherele de vacanta Dupa cum au anuntat deja guvernantii voucherele de vacanta vor fi acordate in continuare, chiar daca acestea raman la valoarea salariului minim pe economie din 2017, adica 1.450 de lei….Vouchere speciale pentru restaurante. Tot in “biblia promisiunilor” pentru guvernare, politicienii de dreapta mentioneaza si emiterea si acordarea unor tichete speciale, destinate exclusiv consumului in unitatile de alimentatie publica autorizate. Vouchere de vacanta speciale pentru pensionari Desi s-ar crede ca este vorba de voucherele date in parteneriat cu Casele de pensii, se mare ca in programul de guvernare, politicienii fac o oarecare distinctie intre cele doua tipuri de tichete. Acestea sunt vouchere de vacanta speciale pentru pensionari, destinate exclusiv tratamentelor balneo-climaterice. Vouchere de sanatate Tichetele pentru sanatate sunt pentru pensionari, ca alternativa la vechea forma de alocare prin Casa de pensii a pachetelor de servicii turistice pentru tratament. Vouchere pentru zilieri Coalitia de guvernare mai are in plan si “introducerea unui sistem de plata sub forma unor vouchere ca sistem de plata pentru munca, non-birocratic, pentru zilieri si lucratori casnici, precum si pentru ingrijirea la domiciliu si bone.” Vouchere pentru femei insarcinateTichetele pentru femeile insarcinate au rolul sa asigure accesul la vitamine, hrana necesara fatului, gratuitate la transport in comun pe durata sarcinii in baza unei adeverinte medicale, monitorizarea efectuarii setului de analize gratuite, vizite de consiliere la domiciliu de la asistenti medicali comunitari/ medic pediatru, in primele luni de viata ale copilului. Vouchere sociale pentru elevi Se mai doreste si continuarea programelor de sprijin financiar pentru familiile cu posibilitati reduse, pentru asigurarea pachetului educational: acordarea de tichete valorice, vouchere, ghiozdane si rechizite, din fonduri europene. Vouchere pentru echipament sportiv Integral: https://ziare.com

Sorin CimpeanuDOCUMENT Matematica, depunctată cu 33% în subiectele de examen pentru învățătorii care susțin Definitivatul în 2021, față de cele de anul trecut. Practic, cadrele didactice pot obține definitivarea în învățământ să fără să știe deloc matematică Componenta de Matematică a fost depunctată cu 33% în subiectele de examen pentru învățătorii care susțin Definitivatul în 2021, față de cele de anul trecut, potrivit modelelor publicate pe site-ul oficial de Ministerul Educației. Concusul de definitivat reprezintă un examen de intrare și avansare în cariera didactică. Modificarea punctajului are o influență importantă, pentru că la Definitivat nota minimă de promovare a examenului este 8 (opt). Astfel, conform noului sistem de notare, chiar dacă nu rezolvă deloc cerințele de la Matematică, un cadru didactic poate obține definitivarea. Măsura vine în contextul în care România a obținut cel mai slab punctaj dintre statele UE – un punctaj mediu de 475 – la studiul „Tendințe în domeniul Studiilor Matematice și Științifice Internaționale” – TIMSS 2019. Acesta a arătat că 22% din elevii români de clasa a VIII-a sunt analfabeți funcțional din punct de vedere matematic și al științelor; un procent mai mare decât media țărilor participante (13%). Subiectele pentru Definitivat 2020 pentru profesorii din învățământul primar (învățători), care au dat proba scrisă pe 22 iulie 2020, au primit 30 de puncte pentru rezolvarea cerințelor de Matematică, la fel cu punctajul primit pentru rezolvarea componentei de Limba și literatura Română. Integral: https://www.edupedu.ro

Dan Mihalache, Romanian ambassador to the United KingdomAmbasadorul Mihalache cade tot în picioare: din Marea Britanie în Cipru. La propunerea lui Iohannis  Din lista celor 26 de noi ambasadori propuși de președintele Klaus Iohannis la jumătatea lunii septembrie, miercuri au fost audiați în parlament 8, ceilalți fiind deja audiați în cursul lunii octombrie, iar în noiembrie 12 dintre ei au fost numiți în funcție. Toți au primit astăzi aviz pozitiv. Printre aceștia se numără câteva nume cunoscute: Dan Mihalache, fost consilier prezidențial și ambasador în Marea Britanie, retras de la post, este propus acum pentru Republica Cipru, Laura Daniela Popescu va merge în Marea Britanie, după ce a fost numărul doi în ambasadă în vremea lui Mihalache, Ciprian Istrate se duce în Federația Rusă, iar Bogdan Mănoiu în Canada. Numele cel mai controversat este cel al lui Dan Mihalache. Și-a început cariera politică la FSN, având o ascensiune rapidă de la consilier în guvernul Văcăroiu și până la cea de consilier, timp de patru ani, al lui Adrian Năstase. A renunțat la social-democrație și a virat spre liberalism în 2009, după ce nu a mai prins un loc pe listele parlamentare ale PSD. La PNL a fost director de comunicare și strategie în campania lui Crin Antonescu, iar în 2010 devine consilierul acestuia. În perioada USL ( alianța dintre PNL și PSD) ajunge secretar general adjunct în Guvernul Ponta, de unde a fost dat afară după o declarație rămasă în anale : ”Parteneriatul strategic al României cu Statele Unite al Americii mă lasă rece”. A fost recuperat de președintele Iohannis, iar în 2014 face parte din echipa acestuia de campanie. După victoria la prezidențiale a fost răsplătit cu funcția de șef al cancelariei prezidentiale în pofida protestelor societății civile. Câteva luni mai târziu, Mihalache este surprins dormind în timpul unei întâlniri oficiale pe care președintele o avea în Serbia. Unii dintre participanții la eveniment au relatat că Mihalache chiar sforăia copios, dar acesta a negat întâmplarea pe care a numit-o ”o manipulare ordinară”. Controverse a generat și participare alături de Mihai Gâdea, realizator la Antena 3, televiziunea lui Dan Voiculescu, la o întrunire din Germania a sașilor plecați din România. Nu trece prea mult timp și președintele îl numește ambasador în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, după care acesta dispare pentru un timp într-un con de umbră, deși comunitatea românească de Regat este una dintre cele mai consistente. În 2017, în timpul atentatului de la Londra, absent din capitala Regatului Unit pentru a fi naș, ambasadorul Mihalache a șocat printr-o declarație oferită Gândul. info: “Eu nu pot să îmi planific nățiile în funcție de atentate. Mi-a stricat un pic seara, dar asta nu înseamnă că nu am lucrat cu colegii foarte strâns ca să vedem ce e de făcut. Asta e viața”, a spus el. A reapărut în atenția publică în 2019, când a susținut-o pe Rovana Plumb pentru postul de comisar european, ea fiind propunerea fostului premier Viorica Dăncilă. Revenit la primele afinități politice, Mihalache a intrat, probabil, în conflict chiar cu președintele Iohannis și cu PNL, care se opuneau numirii acesteia. Într-o declarație dată HotNews.ro, Dan Mihalache a spus că nu are rost ”să ne facem de râs” nesprijinind-o pe Rovana Plumb, propusă de președintele ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, comisar pentru Transporturi…..Mihalache a dat dovadă de lipsă de fler: Rovana Plumb a fost respinsă de Comisie, nu o dată, ci de două ori, României i s-a cerut să facă o altă nominalizare. Integral: https://romania.europalibera.org

Deşeuri periculoase depozitate haotic în curtea singurului incinerator de acest gen din Muntenia. Dezastrul, filmat cu drona Imagini cu munţi de gunoaie periculoase depozitate haotic direct în curtea Eco Burn Brazi, judeţul Prahova, cel mai mare incinerator de deşeuri medicale din Sudul României, au fost surprinse în data de 4 ianuarie 2021….. Sancţionată în repetate rânduri de comisarii de mediu, rămasă fără autorizaţiile necesare pentru a funcţiona legal, societatea Eco Burn îşi continuă activitatea şi astăzi şi foloseşte fără drept imobilele (clădiri plus teren) proprietatea Brazi Industrial Parc S.A, societate al cărei unic acţionar este Consiliul Judeţean Prahova. Incineratorul de deşeuri periculoase, inclusiv medicale, administrat de ECO Burn SRL, funcţionează din 2011 pe terenurile şi în clădirile Parcului Industrial Brazi. Încă de la inaugurare, activitatea incineratorului i-a nemulţumit pe localnicii din Brazi şi Ploieşti, care au reclamat în repetate rânduri că nu pot respira din cauza fumului provenit de la cuptoarele Eco Burn, dar şi a mirosurilor emanate greu de suportat, mai ales în perioada verii. Incendiul care a stârnit războiul gunoaielor Incendiul din noiembrie 2018 care a izbucnit într-un depozit ilegal de gunoaie periculoase amenajat într-o zonă de periferie a Ploieştiului (cartier Mimiu) a scos la iveală o serie de nereguli grave legate de modul în care este gestionată situaţia deşeurilor medicale în Prahova. S-a spus atunci că deşeurile periculoase care au luat foc ar fi trebuit să ajungă în curtea Eco Burn. A ars în acele zile o cantitate uriaşă de reziduuri, peste 5.000 de tone. Imaginile filmate în toamna anului 2018 în depozitul ilegal au şocat. 48 de ore s-au luptat pompierii să stingă focul care cuprinsese munţii de saci plini cu deşeuri periculoase, multe provenind din spitale. Cutii cu medicamente, fiole pline cu lichid de culoare roşu închis, fiole pe eticheta cărora scrie ”Nanoclor” şi Chloride 200, recipiente de insecticide (Fastac Active) au fost găsite în curtea depozitului din strada Mimiu, unde se afla hala care a luat foc în 11 noiembrie 2018. Incendiul amintit a adus în atenţia organelor judeţene şi centrale activitatea incineratorului de la Brazi. Abia atunci au început să fie luate în considerare zecile de reclamaţii făcute de localnicii disperaţi care au semnalat în mod repetat, cu dovezi (imagini video cu deşeurile depozitate grămadă) pericolul la care se expuneau de atâta amar de vreme. Disputa a continuat şi pe parcursul anului 2019, iar ulterior însuşi ministrul Mediului de la acea vreme, Costel Alexe, a venit în Prahova pentru a verifica la faţa locului aspectele reclamate de cetăţeni, dar şi de presa locală. Acuzaţiile oamenilor s-au confirmat, iar Alexe anunţa că a sesizat organele de cercetare penală….. Schimbarea spectrului politic în Prahova, odată cu alegerile locale din septembrie 2020, aduce din nou în agenda publică a autorităţilor judeţene situaţia incineratorului Eco Burn. Pe 2 decembrie 2020, noul preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, Iulian Dumitrescu (PNL), anunţa pe pagina sa de Facebook, că a cerut rezilierea contractelor încheiate de Parcul Industrial Brazi cu ECO Burn SRL….. De la a cere la a pune în practică este însă cale lungă. Eco Burn este un colos în domeniu, singurul incinerator de deşeuri periculoase din sudul ţării şi are contracte cu 65 de societăţi, cele mai multe dintre ele fiind spitale. În România mai funcţionează doar patru astfel de incineratoare care pot distruge reziduuri medicale, periculoase….. Intr-o adresă trimisă ziarului ”Adevărul”, Ion Stoica, directorul general al SC Brazi Industrial Parc SA, precizează că „Eco Burn S.R.L. foloseşte fără niciun drept imobilele (clădiri plus teren) proprietatea Brazi Industrial Parc S.A”, iar litigiul urmează să fie rezolvat în instanţă. În plus, toate contractele care au fost încheiate de parcul industrial cu Eco Burn au încetat, aşa că urmează evacuarea societăţii care administrează incineratorul. Integral: https://adevarul.ro

Nearly 2 dozen arrested in Trump protests in Washington | WTOPUn vechi serial american, în premieră la Washington DC Statele Unite ale Americii reprezintă cea mai lungă democrație neîntreruptă a planetei. De la declarație de independență, din 1776, SUA au ieșit de sub pulpana monarhiei britanice, iar din 1789 în fruntea Statelor Unite se află câte un președinte ales, de obicei, pentru unul sau două mandate. Un singur președinte american a candidat și după al doilea mandat: Franklin Delano Roosevelt, care a câștigat prin vot patru mandate, dar din al patrulea a apucat doar câteva luni. Niciun război, nicio invazie, nimic nu a reușit să întrerupă linia democratică americană. Poate nu perfectă, dar tinzând mereu spre perfecționare. Din această poziție, SUA au dat mereu, mai ales după al Doilea Război Mondial, lecții de democrație. Aveau și de ce. Țările Europei, dedate și ele la democrației după Revoluția Franceză din 1789, au mai avut sincope. Republicile au alternat cu imperii, s-a mai strecurat câte un dictator pe ici pe colo, au fost lungi perioade în care drepturile civile au fost suspendate. După 1989, după căderea Zidului Berlinului, țările din estul Europei erau învățăceii perfecți, înfometați să învețe democrația, iar unele să o învețe pentru prima dată. SUA au fost aici profesori generoși, model și ghid în lumea plină de promisiuni a libertății proaspăt recucerite. Și mulțumim pentru asta. Cel puțin noi, românii, ar trebui să mulțumim. …. Nu peste tot în fostul lagăr sovietic a fost și este așa însă. Și sunt în istoria recentă momente în care SUA au dus prea departe implicarea profesorală, în care și-au arogat mult prea de sus rolul de far călăuzitor. Trebuie să trecem în revistă și aceste momente, chiar trebuie, pentru că ele seamănă cu ceea ce s-a întâmplat pe 6 ianuarie 2021 în SUA. Pe 23 septembrie 2000 au loc alegeri prezidențiale în Serbia. Opoziția anunță că Vojislav Koštunica a câștigat alegerile încă din primul tur. Biroul Electoral al Serbiei anunță însă că niciunul dintre candidații principali, nici Koštunica și nici Slobodan Milošević, nu au obținut peste 50% din voturi, urmând să aibă loc și un al doilea tur. Care însă nu mai are loc. SUA nu recunosc legalitatea alegerilor, iar populația Belgradului iese în stradă, într-o manifestație-maraton pe modelul celei din Piața Universității din 1990. Manifestațiile sunt pașnice până pe 5 octombrie, când are loc o manifestație de amploare în Belgrad, la care participă oameni din toată țara, inclusiv minerii din zona Kolubara. Manifestanții, neîmpiedicați de forțele de ordine, atacă parlamentul și îl incendiază parțial. Milošević fuge, iar Koštunica este declarat câștigător al alegerilor. Pe 2 noiembrie 2003 au loc alegeri parlamentare în Georgia. Opoziția, condusă de Mihail Saakașvili, anunță în acea seară că a câștigat alegerile. Oficialii statului georgian anunță cu totul și cu totul alte rezultate. Pe 3 noiembrie SUA anunță că nu recunosc validitatea alegerilor, din cauza multiplelor fraude (ni se prezintă și dovada fraudelor). Încep manifestații de stradă, pașnice, care durează până pe 22 noiembrie. Pe 22 noiembrie, ziua în care Eduard Shevardnadze ar fi trebuit să deschidă lucrările noului parlament, manifestanții intră în clădirea parlamentului din Tbilisi, întrerup ceremonia și susțin în continuare că este vorba despre un parlament ilegal. Shevardnadze fuge, decretează stare de urgență și ordonă intervenția armatei. Armata refuză să se implice, Shevardnadze demisionează pe 23 noiembrie și Curtea Supremă a Georgiei declară alegerile din 2 noiembrie ilegale. Au loc noi alegeri pe 4 ianuarie 2004, câștigate de către coaliția condusă de către Mihail Saakașvili Pe 21 noiembrie 2004 are loc turul al II-lea al alegerilor prezidențiale din Ucraina. Se înfruntă Viktor Iușcenko, din partea opoziției, și Viktor Ianukovici. După închiderea urnelor, Iușcenko își anunță victoria, în baza unui exit-poll. Autoritățile statului anunță însă că alegerile au fost câștigate de Viktor Ianukovici. Pe 23 noiembrie 2004 SUA nu recunosc validitatea alegerilor prezidențiale din Ucraina, acuzând (fără să prezinte) fraude electorale masive. Urmează proteste masive în Piața Independenței din Kiev, asemănătoare cu cele din Georgia sau din Serbia, inspirate, toate, de Piața Universității din 1990. …. Din 21 noiembrie 2013 și până pe 22 februarie 2014, SUA se implică activ în sprijinirea Euromaidanului ucrainean. Ambasadorul SUA, Geoffery R. Pyatt, este prezent în fiecare zi printre manifestanți. Victoria Nuland, la vremea aceea asistent pentru probleme europene și eurasiatice al secretarul de stat al SUA, se alătură ambasadorului SUA la Kiev și se plimbă printre manifestanții de pe Euromaidan. Pentru ca mesajul de susținere din partea SUA să fie cât mai puternic, înaltul oficial american și ambasadorul SUA petrec ore întregi printre manifestanți, pozează alături de aceștia, împart covrigi și dau declarații. …. Pe 16-17 martie 2014, Ucraina, debusolată și măcinată de război civil post-Euromaidan, pierde Peninsula Crimeea, preluată de către Rusia în urma unui pseudo referendum. Pe 30 aprilie 2014, The Guardian spunea clar: „Nu Rusia a adus Ucraina în pragul războiului”, afirmând, de asemenea, că demiterea lui Ianukovici de către parlament a fost complet neconstituțională. Pe 3 noiembrie 2020 au avut loc alegeri prezidențiale în Statele Unite ale Americii. Principalii candidați au fost Donald Trump, al 45-lea președinte american, președintele în funcție, și Joe Biden, fost vicepreședinte al SUA în timpul mandatelor prezidențiale ale lui Barack Obama. Oficial, alegerile au fost câștigate de Joe Biden. Din 3 noiembrie 2020 și până pe 6 ianuarie 2021 Donald Trump nu a recunoscut rezultatul alegerilor prezidențiale, acuzând fraude electorale.Integral: https://www.libertatea.ro

Trump supporters march in Washington to support baseless election fraud claims | CBC News10 lucruri despre violențele din America • Site-ul petitieonline.ro a fost blocat de românii care încercau să facă petiții pentru demiterea lui Trump; • Guvernul mai dă câteva zeci de milioane de euro televiziunilor, ca să facă o campanie de informare despre insurecția de la Capitoliu; • Enervat că a eșuat aseară, Trump amenință că dă drumul la extratereștri; • Solidaritate! Micii de la Obor vor serviți azi cu scobitori cu steguleț american;….• Românii și-au luat zi liberă ca să poată comenta cum trebuie situația din SUA; • Ca norocul, Iohannis era în Miami, de unde a ajuns de urgență la Washington, să monitorizeze cu atenție și îngrijorare situația; • Brad Pitt îl va juca pe protestatarul cu coarne în filmul despre asaltul asupra democrației din SUA; • Lovitură devastatoare pentru Donald Trump! Scena de 3 secunde cu el din „Singur acasă 2“ va fi ștearsă; • Pentru c-a fost blocat pe Facebook, Twitter și Instagram, Donald Trump a cumpărat contul de TikTok al lui Cumpănașu. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 7 ianuarie.”Se pare că numărul celor internați la ATI nu are cum să treacă de ceea ce se raportează acum nu pentru că nu mai cresc cazurile, ci pentru că astea sunt toate locurile disponibile.”

100 It's Raining Cats and Dogs... ideas | dog cat, dogs, cute animalsBuna dimineata intr-o zi de joi, 7 ianuarie! Administratia Nationala de Meteorologie (ANM) a emis o informare pentru intervalul miercuri, ora 14.00 – sambata, ora 10.00, cand vor fi perioade in care se vor semnala precipitatii in cea mai mare parte a tarii. Acestea vor fi mai insemnate cantitativ, in special in sud-vest, precum si in zonele montane si submontane, unde se vor acumula peste 25-35 l/mp.  Vantul va avea intensificari, mai ales in zonele montane, iar local si temporar si in celelalte regiuni, in general, cu viteze de 40-60 km/h.  In Bucuresti pe parcursul perioadei 7 ianuarie, ora 8.00 – 8 ianuarie, ora 8.00, vremea se va mentine calda pentru prima decada a lunii ianuarie. Cerul va fi temporar noros si, trecator, va ploua in prima parte a zilei si din nou spre sfarsitul noptii de joi spre vineri.Temperatura maxima va fi de 9 – 10 grade, iar cea minima va fi de 1 – 2 grade. Incepand din dimineata zilei de 8 ianuarie si pana sambata, la ora 10.00, vremea va fi inchisa si se va raci accentuat. Temporar, va ploua in general moderat cantitativ, iar in cursul noptii, cu o probabilitate destul de mare, trecator se vor semnala precipitatii mixte. Temperatura maxima se va situa in jurul valorii de 4 grade, iar cea minima va fi de 0 – 2 grade.

Vlad Voiculescu s-a hotărât. Anunțul ministrului Sănătății despre intrarea în politică - GândulMinunea românească din pix Bilanțul zilnic privind evoluția Covid aproape că nu mai este știre. Numărul cazurilor de la ATI și cel al deceselor, la nivel constant foarte ridicate, sunt decuplate de numărul de cazuri noi.După prăbușirea numărului de teste zilnice chiar până la nivelul din primăvară, zilele acestea vedem un oarecare reviriment, ajutat de faptul că încep să fie incluse și testările rapide făcute la spitale și medicii de familie. A crescut din nou și numărul de teste RT-PCR la cerere, motivat probabil de plecarea prin vacanțe în țări unde este obligatorie prezentarea unui test negativ la intrare. Testele la cerere dau însă întotdeauna numărul cel mai mic de infectări. Grosul infectărilor se află în testele gratuite, cuprinse în strategia națională de testare. Și el este foarte mic, nu a mai trecut de 20.000 de mult timp. În aceste condiții, țara s-a înverzit, în curând, România va putea spune că a experimentat miracolul eradicării pandemiei fără vaccin. În spatele acestei evoluții stau însă realități grave despre care nimeni nu vrea să vorbească oficial. Surse din Ministerul Sănătății spun că sunt mari probleme cu sistemul de raportare, acela pus la cale de fostul ministru Tătaru și secretarul de stat Baciu și despre care SpotMedia.ro a avertizat că va provoca probleme. De ce „nu e cerere” pentru testele Covid? Veriga care lipsește Testarea gratuită a scăzut pentru că e o capacitate destul de redusă de recoltare. Pentru că nu se testează în continuare contacții direcți dacă sunt asimptomatici și uneori nici măcar cei simptomatici, dacă sunt simptome ușoare. Să vă dau un exemplu concret și 100% real, ca să înțelegeți la ce mă refer. Un tânăr se testează pe banii lui din momentul în care află că a fost contact direct, de la prieteni, nu în urma vreunei anchete epidemiologice. Testul a fost pozitiv înainte să apară simptomele. Omul locuiește împreună cu mama lui. Anunță medicul de familie și DSP-ul. Se izolează și ei cum pot mai bine în aceeași casă. DSP îi sună abia în a 10 a zi de autoizolare, întreabă dacă băiatul s-a izolat, dacă mai locuiește cu cineva, ia datele de contact ale mamei și atât. Nicio instrucțiune despre ce să facă, despre ce o să se întâmple mai departe, nimic. Iar în ziua a 12 a de izolare, ambii primesc pe mail informarea de carantinare, care expira în două zile! Un atașament la un mail, cu informarea că sunt în carantină. Nici bună ziua, nici ce înseamnă concret carantinarea, nici ce urmează. O bătaie de joc și o abandonare totală a cetățeanului de către stat. Cam așa merg lucrurile și, de aceea, testarea celor cu cel mai mare potențial de a fi bolnavi este foarte scăzută. Au apărut și testele rapide, mulți recurg la ele, însă riscul de rezultat fals negativ e mare din două motive. Pe de-o parte, rezultatul este corect doar dacă cel testat are o încărcătură virală mare, deci pentru asimptomatici sau faza de început a bolii poate da rezultat greșit. Pe de altă parte, recoltarea probei nu este chiar așa de ușoară, mai ales când este vorba despre autorecoltare sau când o execută o persoană fară minimă pregătire. Și dacă recoltarea e greșită, evident că și rezultatul va fi eronat. Tot surse din minister spun că acolo nimeni nu are habar câte paturi de ATI Covid avem în total. Se pare că numărul celor internați la ATI nu are cum să treacă de ceea ce se raportează acum nu pentru că nu mai cresc cazurile, ci pentru că astea sunt toate locurile disponibile. Și nimeni nu numără saloanele nonATI și holurile UPU, care sunt pline de persoane care au nevoie de terapie cu oxigen. Sau își imaginează cineva că într-o Europă în care situația se agravează și țară după țară intră în lockdown, noi suntem o oază care tinde să devină Covidfree? Efectele mirajului sunt în principal două, foarte periculoase: 1.Relaxarea. Lumea începe să se teamă tot mai puțin, începe să poarte mai puțin mască, am văzut înghesuiala din stațiuni de sărbători. Dacă e să crezi ce se transmite zilnic, pericolul devine din ce în ce mai mic. Că în aceste condiții este inexplicabilă menținerea numărului foarte mare de decese și cazuri ATI, e altă discuție. 2. Dezinteresul pentru vaccin. Dacă se poate scăpa și fără vaccin, dacă oricum iată că la noi trece de la sine, de ce să ne mai vaccinăm? Și așa campania de vaccinare nu merge strălucit….- procedurile au fost incomplet gândite, de unde a apărut și cazul de la Găești: ce faci dacă ai diluția pentru 5 vaccinuri (câte se fac dintr-o doză) și nu ai decât un cadru medical de vaccinat? Să acuzi de prost management un director care alege să vaccineze orice om în loc să arunce vaccinuri este o inepție. – este ușor aberant să tot convingi oameni să se vaccineze când ei nu au acces la vaccin. Asta creează o stare de enervare. – nu cred că derizoriul cutiilor de pizza a ajutat la altceva decât la o nouă sursa de bășcălie. Știu că ministrul Tătaru a lăsat în urmă un dezastru instituțional și organizatoric, că ministerul e praf și pulbere, dar dacă va continua, panta aceasta a relaxării și diminuării unui pericol care închide țările în jurul nostru e ca un dans pe puntea Titanicului. Integral: https://spotmedia.ro

Vaccinul în balanţa unui medic celebru: O campanie provaccinare demagogică, prezentând totul în roz e total ineficientă..Decizia pro sau contra vaccinare nu este simplă – nici măcar pentru un medic. Pentru că, în ciuda beneficiilor indiscutabile ale vaccinurilor (eradicarea unor boli cumplite, limitarea sau prevenirea unor epidemii…) acestea ridică şi unele îngrijorări, justificate. De aceea consider o campanie provaccinare triumfalistă, demagogică, prezentând totul în roz e total ineficientă, ba chiar de natură sa determine “efecte adverse”. Iar semnele de întrebare nu sunt puţine...Iată aici prezentate succint două: 1. Există efecte secundare după vaccinare şi cât sunt de periculoase? DA, există şi unele pot fi serioase. Dincolo de efectele imediate post-vaccinare (durere la locul injectării, astenie, simptome “pseudo-gripale” etc.), îngrijorătoare sunt cele care apar mai târziu, de tip autoimun, cum ar fi poliradiculonevrite, mielite, narcolepsie etc. DA, aceste complicaţii apar, foarte rar, dar apar, după vaccinuri, mecanismul lor fiind reprezentat de faptul că uneori anticorpii sintetizaţi în urma vaccinării atacă nu doar viruşii ci şi structuri proprii organismului (cum ar fi sistemul nervos). DAR: -se ignoră faptul că aceste complicaţii apar şi în cursul bolii, cu incidenţă şi severitate mai mari decât după vaccin! Mecanismul este acelaşi: anticorpii sintetizaţi împotriva virusului atacă structuri ale organismului. Noi, cei care îngrijim aceşti bolnavi am văzut nu puţine complicaţii de acest gen, cu pareze şi paralizii, care s-au supraadăugat bolii Covid-19 şi au dus la suferinţe grave sau chiar deces. -dincolo de aceste efecte secundare, Boala poate duce la o listă înfioratoare de SECHELE: fibroză pulmonară, insuficienţă cardiacă, fibroza hepatică, tulburări neuropsihice, accidente trombo-embolice tardive severe etc. Am văzut deja prea multe cazuri decedate la peste 1 lună de la boală cu embolie pulmonară, sau tineri care după boală nu mai pot urca 2 etaje…şi atâtea altele… Şi toate acestea NU apar după vaccin. 2. Nu e mai prudent să nu mă grăbesc, să aştept să văd cum reacţionează alţii? Răspuns: NU. Argumente: protejarea împotriva acestui virus devine o cursă contra-cronometru, în condiţiile în care devine evidentă capacitatea sa de a dezvolta mutaţii periculoase; deja a apărut o mutaţie mult mai contagioasă şi nimeni nu poate garanta că nu va apărea o alta mult mai agresivă şi letală: este un fenomen natural, evoluţionist, darwinian, numit “selecţie naturală” , prin care se selectează şi dezvoltă variantele cele mai competente-adică mai periculoase pentru noi. Şi mai gândiţi-vă doar că această mutaţie nu vine aşa din eter, ci se produce, întotdeauna, în organismul gazdă-care ar putea fi tocmai al tău, daca nu îl vei proteja prin vaccinare. Şi ca în filmele horror, acel monstru se va naşte în tine şi te va răpune… Da, există şi şansa să nu te infectezi sau să faci o formă uşoară. Dar experienţa acumulată în aceste luni arată că nimeni nu este protejat de riscul unei forme severe sau chiar de deces, nici măcar cei tineri, această teribilă boală acţionând după mecanismul “ruletei ruseşti”…eşti dispus să apeşi pe acest trăgaci, să joci acest joc periculos fără a fi obligat? Integral: https://adevarul.ro

Seful Spitalului din Gaesti, dupa episodul cu vaccinarea care a deranjat "la centru": "Daca o sa fiu in situatia sa arunc doze, asta e, le arunc. Cum imi spune sistemul asa fac" - INTERVIUSeful Spitalului din Gaesti, dupa episodul cu vaccinarea care a deranjat “la centru”: “Daca o sa fiu in situatia sa arunc doze, asta e, le arunc. Cum imi spune sistemul asa fac” – INTERVIU Chirurgul Laurentiu Belusica, managerul Spitalului din Gaesti, spune ca, daca de acum inainte va fi in situatia de a arunca doze de vaccin anti COVID-19, pe motiv ca nu vin oamenii la programari, va face asta, daca asa s-a stabilit “de sus”. Nu a fost surprins de controlul de la DSP Ialomita. “Am vaccinat exclusiv oameni din categoria 1”, spune Belusica intr-un interviu acordat Ziare.com. Ziare.com: Cum ati luat decizia de a chema si alte persoane decat cele deja programate la vaccinare? Doctorul Laurentiu Belusica: Am primit o tableta pe care se fac programari si in care trebuie sa trec rezultatele vaccinarii. Acolo, exista o bifa in dreptul careia ai de completat, groso-modo, cate doze ai aruncat intr-o zi de vaccinare. Si atunci m-am gandit: Cum sa arunc doze? Nu trebuie sa ajung in ipostaza in care sa arunc doze. Si, ma intrebam ce fac cu ele, in eventualitatea in care imi raman aceste doze. Caut asistente, brancardieri, si ce mai e in prima categorie. Atunci, mi-am pus problema: dar daca nu ii gasesc? Conduceam masina, ca stiu si cand m-am gandit la asta. Si m-am gandit ca pot sa ies pe strada, sa intreb pe cine gasesc daca are buletinul la el, si sa il invit sa se vaccineze, daca isi doreste asta. Numai ca acest lucru nu a convenit mai sus. Nu vor sa se faca asa. De cate astfel de doze, care sunt la risc de a fi irosite, putem vorbi intr-o zi? De maximum patru doze pe zi. Nu pot sa ramana mai mult de patru doze pe zi intr-un centru de vaccinare dupa o zi de imunizari. Ieri, de pilda, am vaccinat 40 de oameni. Trebuie sa fie un multiplu de cinci ca sa nu iti ramana doze. Daca vaccinam 42, ramaneau 3 doze. Dupa cum stiti, unii nu au venit si au fost inlocuiti cu altii. Din 40 cati aveati pe lista ca fiind programati, cati nu s-au prezentat la vaccinare pe 5 ianuarie? Nu s-au prezentat vreo 15 programati si s-au gasit alti 15. Acestia 15 fiind dintr-o lista de rezerva, nu luati de pe strada, ci erau oameni tot de faza 1, respectiv din randul cadrelor medicale. E o procedura pe care trebuie sa o respectam. Pe mine sistemul ma anunta abia cu o zi inainte cati vaccinez. Asa e facut. Belgia, de pilda, reanalizeaza strategia europeana si ia in calcul modificarea acesteia. Cum vedeti flexibilizarea procedurilor? E diferenta de la tara la tara. Sistemul de sanatate romanesc, in general, nu este cum ar trebui sa fie, nu ma refer doar la vaccinare aici, ci la sistem in ansambul sau. Si atunci, nu e bine. Din perspectiva vaccinarii, eu m-am lovit de o problema ca utilizator. Raman doze care ar putea fi folosite pentru vaccinare si aceste doze nu ar trebui sa ajunga la gunoi…..Ce veti face in continuare daca veti mai intampina probleme? Vaccinez in continuare. Cum imi spune sistemul, asa fac. Daca o sa ajung in situatia sa arunc doze, asta este, le arunc. Am fost militar, sunt ascultator. Daca cineva a hotarat asa, asa ramane, nu fac eu regulile. Poate ca exista o ratiune pentru care se vrea asa, dar nu o cunosc si nu stau sa o aflu, ca nu e treaba mea. Integral: https://ziare.com

Noua tulpină Covid din Africa de Sud, mai periculoasă decât cea din Marea Britanie. Crește riscul ca vaccinul să devină inutil Noile variante de coronavirus care au fost depistate în Marea Britanie și Africa de Sud au provocat temeri la nivel global într-o perioadă în care se credea că s-a preluat controlul asupra pandemiei prin începerea campaniilor de vaccinareDacă despre ambele tulpini se știe că sunt mai contagioase, nu însă și cu o rată de mortalitate mai mare, despre tulpina din Africa de Sud există temeri că ar putea fi imună la vaccinurile aflate pe piață în acest moment, inclusiv Pfizer sau Moderna. Oamenii de știință arată că cele două noi variante au suferit mutații la nivelul unei proteine -cheie ceea ce permite virusului să pătrundă și în alte celule. Mutațiile unui virus sunt chestiuni normale în lumea medicală, toate virusurile, inclusiv SarS-CoV-2 având zeci și chiar sute de variante cunoscute încă de când au început să circule. Majoritatea nu au consecințe, iar câteva pot fi chiar dăunătoare supraviețuirii virusului, dar unele pot face ca acesta să fie mai infecțios sau mai amenințător pentru gazdă – oameni. Virusul care a fost detectat pentru prima dată în Wuhan, China, nu este același pe care îl găsim în majoritatea colțurilor lumii. Mutația D614G a apărut în Europa în februarie și a devenit forma dominantă la nivel global a virusului. O alta, numită A222V, s-a răspândit în toată Europa și a fost legată de vacanțele de vară din Spania. Una este varianta sud-africană numită 501.V2. Varianta sud-africană poartă, printre altele, chiar o mutație proprie numită E484K. Este diferită de o altă variantă descoperită recent în Marea Britanie – cunoscută sub numele de B.1.1.7. România a inclus Africa de Sud pe lista țărilor pentru care a oprit circulația aviatică și impune carantină de 14 zile la intrarea în țară, prin hotărârea CNSU din 3 ianuarie. John Bell, profesor de medicină la Universitatea Oxford a spus pentru Times Radio că există “un mare semn de întrebare” dacă vaccinurile vor funcționa pentru noua tulpină din Africa de Sud și ar putea “lua mai mult de șase săptămâni pentru dezvoltarea unui nou vaccin”. Ministrul britanic al Sănătății, Matt Hancock, s-a declarat “extrem de îngrijorat” de noua variantă din Africa de Sud, afirmând că este “o problemă semnificativă”. Specialiștii arată că este prea devreme pentru a stabili cu siguranță, până la finalizarea mai multor teste, dar este extrem de puțin probabil ca mutațiile să facă inutile vaccinurile. Doctorul Simon Clarke, care este expert în microbiologie celulară la Universitatea din Reading, a declarat pentru BBC că: „Varianta sud-africană are o serie de mutații suplimentare, inclusiv modificări ale unora dintre proteinele de vârf ale virusului, care sunt îngrijorătoare”. Proteina “spike” este ceea ce coronavirusul folosește pentru a intra în celulele umane. Este, de asemenea, elementul în care sunt concepute vaccinurile, motiv pentru care experții sunt îngrijorați de aceste mutații. “Acestea provoacă o modificare mai extinsă a proteinei spike decât modificările din varianta britanică și pot face virusul mai puțin susceptibil la răspunsul imun declanșat de vaccinuri”, a spus dr. Clarke. Profesorul Francois Balloux, de la University College din Londra, afirmă că “s-a demonstrat că mutația E484K reduce recunoașterea anticorpilor. Ca atare, ajută virusul SARS-CoV-2 să ocolească protecția imună oferită de infecția sau vaccinarea anterioară”. Dar chiar și în cel mai rău caz, vaccinurile pot fi reproiectate și modificate, dacă este necesar, fiind o chestiune de săptămâni sau luni, spun experții. Integral: https://romania.europalibera.org

Arhive ion stelian - 60m.roMinistrul Justiției vrea modificarea procedurii de numire şi revocare a procurorilor Ministrul Justiţiei, Stelian Ion, a declarat, marți seară, că ministrul are o putere foarte mare asupra procurorilor şi, dacă doreşte, poate face o ”ievaluare” şi poate să propună revocarea. Stelian Ion doreşte modificarea procedurii de numire şi revocare a procurorilor, pentru a exista ”un echilibru al puterilor”, iar CSM şi preşedintele să aibă un cuvânt impostant de spus. ”Printr-o decizie a Curţii Constituţionale, ministrul Justiţiei are o putere foarte mare asupra procurorilor. Şi dacă doreşte revocarea poate face o «ievaluare» din aceea şi poate propune această revocare”, a declarat Stelian Ion la B1 TV, marţi seară, informează News.ro.  Ministrul Justiţiei a adăugat că îşi propune modificarea acestei proceduri, aceasta regăsindu-se printre urgenţele pe care le are în vedere, în perioada următoare. ”Ideea este că acea procedură este printre urgenţele pe care le am în vedere, modificarea acelei proceduri, în sensul în care să existe un echilibru al puterilor, astfel încât politicul să nu fie singurul factor decident. În sensul acesta, CSM trebuie să aibă, cel puţin pentru avizele negative, un rol hotărâtor, acele avize să fie conforme. La fel, preşedintele ar trebui să aibă un cuvânt de spus, important”, a declarat Stelian Ion. Întrebat ce rol ar trebui să aibă preşedintele în acest caz, Stelian Ion a declarat că preşedintele ar trebui să fie unul dintre filtre. ”Vreau să specific faptul  că PSD nu a modificat acel articol, deşi s-au învârtit în jurul lui, dar l-au interpretat cu ajutorul CCR. Ar trebui  să existe un mecanism în care ministrul Justiţiei să facă propunerea, după care  urmează un aviz din partea CSM care să fie conform, iar de acest aviz să ţină cont ministrul Justiţiei. Deci, cererea să se întoarcă la ministrul Justiţiei, astfel încât ceea ce i se trimite preşedintelui spre numire să treacă de acest filtru. Dacă CSM spune nu, ar trebui să se vină cu altă numire. De asemenea, preşedintele să aibă posibilitatea să îşi spună punctul de vedere şi să fie iarăşi un alt filtru. Şi dacă aceste filtre funcţionează simultan, sunt şanse puţine să ajungă acolo persoane nepotrivite asupra cărora să planeze suspiciuni”, a mai precizat Stelian Ion. Stelian Ion: Pledez pentru păstrarea șefilor de parchete …. „Tocmai asta am criticat şi pe vremea domnului Tudorel Toader, faptul că vine un nou ministru nu înseamnă că trebuie să schimbe toţi şefii de parchet. E o idee atât de păguboasă că odată cu plecarea ministrului trebuie să plece şi şefii de parchete, încât pledez pentru stabilitate, pentru păstrarea şefilor de parchete”, a declarat Stelian Ion la B1TV, citat de Agerpres. El a adăugat că trebuie făcută „o numire de mandat plină” la conducerea Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism. Integral: https://spotmedia.ro

Claudiu Nasui, despre concedierea angajatilor agentiilor si companiilor de stat: "Nu voi accepta lucrul acesta de la nici un partid, nu ma intereseaza de la cine sunt"Claudiu Nasui, despre concedierea angajatilor agentiilor si companiilor de stat: “Nu voi accepta lucrul acesta de la nici un partid, nu ma intereseaza de la cine sunt  Claudiu Nasui, ministrul Economiei, declara ca in sutele de agentii si de companii ale statului exista oameni cu influenta politica, care au salarii mari, dar nu muncesc pe masura. El sustine ca va da afara angajatii care nu isi fac treaba indiferent de partidul care i-a pus in functie, explicanda ca este vorba despre “coruptie si bataie de joc la adresa banului public”. “Sunt sute de astfel de cazuri, de agentii si de companii care exista in Romania, despre care nu stie nimeni, care sunt pure sinecuri politice si care in general au fost folosite pentru salarizarea activului de partid si alte lucruri asemenea si a da posturi importante unor oameni care au fost influenti dintr-un motiv sau altul politic”, a declarat Claudiu Nasui pentru rfi.ro….. “Nu ma intereseaza, pot fi pusi de USR, de PNL, de PSD, coruptia si genul acesta de bataie de joc la adresa banului public, nu ma intereseaza culoarea din spatele careia se intampla. Bine, USR nu are cum sa aiba, ca suntem prima oara la guvernare, dar nu voi accepta lucrul acesta de la nici un partid, nu ma intereseaza de la cine sunt”, a mai declarat Claudiu Nasui. Integral: https://ziare.com

Dragos Dragoteanu - BiografieDragoş Dragoteanu, Euroest Invest: Nu vă bazaţi pe Guvern. Ministrul economiei, antreprenoriatului şi turismului nu a gestionat un chioşc în viaţa lui. Suntem pe cont propriu În opinia mea, nu conteaza numele unui ministru si din ce partid provine. Nu conteaza cati ani are, sexul, culoarea pielii sau cine l-a propus. Pentru mine conteaza ce stie sa faca si ce experienta are in domeniul in care este implicat. Nu stiu cum se face ca IMM-urile au, si de aceasta data, un ghinion desavarsit. Am studiat cu mare atentie CV-ul ministrului de care depinde relatia IMM-urilor cu guvernul. Nu-l cunosc personal pe dl. Nasui Claudiu-Iulius-Gavril, dar daca ar fi sa-l angajez la vreuna din firmele mele nu i-as da nicio sansa. Pregatirea tanarului ministru nu s-a concretizat pana astazi in nimic relevant pentru mediul privat. Ceea ce mi se pare strigator la cer este ca dl. Nasui conduce un minister fara sa aiba o minima experienta in domeniul respectiv. Pentru cei care imi vor critica opinia intreb si eu, ca simplu antreprenor/angajator: ce poate sa faca pentru antreprenori un ministru care nu a condus nici macar un boutique, in Romania? Nu a avut o firma, un start-up, o taraba in piata, nimic care sa demonstreze ca s-a lovit de problemele reale din economie! Cata incredere poti sa ai in cineva care a fost paralel cu mediul privat, dar vrea sa conduca ditamai ministerul, unde se iau decizii de care depinde soarta a mii de IMM-uri? Dovezile competentelor ministrului care conduce economia Romaniei le puteti gasi pe internet. Sunt convins ca e cool sa faci o facultate la Paris si sa ai un master in Italia, dar cred ca mai important este daca odata ajuns in economia autohtona poti sa implementezi ceva util. A avea niste studii afara nu inseamna ca intelegi si ai solutii pentru problemele cu care se confrunta antreprenoriatul romanesc.  Nici un ONG din Romania nu a adus prosperitate economica, nu a creat locuri de munca si nici nu a generat taxe si impozite noi la buget.  Ca fondator si membru in asociatii non-profit, ministrul actual si-a dovedit priceperea si poate fi un angajat oarecare intr-o companie mare, unde raspunderea este colectiva si serviciile oferite nu implica niciun risc. Astfel de posturi sunt permanent disponibile pentru cei cu CV-uri frumoase. Dupa parerea mea, ghinionul economiei romanesti este ca se bazeaza pe experimente, cu persoane fara…experienta. Incercarea permanenta de a face performanta cu oameni care au fost cel mult un fel de lipitori pe langa mediul privat, nicidecum niste modele/invingatori ai economiei de piata, este sortita esecului.  A fi consultant, analist, consilier pe ici pe colo, stagiar sau  bagator de seama printr-un minister nu tine loc de om de decizie, de responsabilitate individuala, de asumare si coordonare a unei echipe care are obiective clare. Orice facultate, oricat de buna ar fi, nu pregateste niciun lider mai bine decat practica din economia reala. Ca sa fiu si mai clar confirm ca sunt de acord cu orice diploma care are o utilitate dovedita in practica. A face scoli numai de dragul de a da bine la public este, dupa parerea mea, o pista falsa pentru o cariera fara rezultate. Atunci cand ajungi sa conduci sute sau mii de oameni, scoala vietii si experienta cu oamenii au un rol esential in a face treaba. Una e sa fii bine vazut la partid, sa fii apreciat de colegi ca un „baiat bun” care a tras in campania electorala si alta e sa aterizezi intr-un post in care iti trebuie cateva luni sa intelegi cateva notiuni de baza din domeniul in care ai fost parasutat. Daca ministrul Nasui, dupa ce si-a terminat studiile in strainatate, infiinta o firma in orice domeniu si avea un profit minim doi-trei ani de zile la rand, platind cativa salariati din activitatea propriei firme, imi scoteam palaria in fata lui. Nu poti sa reprezinti patronii cand nu ai avut un angajat in viata ta si nu ai facut profit un leu! Despre asta este vorba. Oamenii care sunt astazi alesi si mandatati sa ghideze economia Romaniei nu au nici pregatirea si nici experienta necesara sa navigheze printre turbulentele mediului privat, cauzate de pandemie. Integral: https://www.zf.ro

Frînturi - Dilema vecheValeriu Nicolae: Sunt zeci de oameni, dacă nu sute, care pot fi demiși rapid. Oameni care au făcut fals în acte publice. Oameni căpușă care au fost lipiți de stat toată viața lor în consilii de administrație pentru care nu aveau nicio calificare. Oameni care fac, cu minim 2.000 de EUR NET pe lună, mai mult decât președintele, deși sunt plătiți de la bugetul de stat. Evident, ANI-ul este disfuncțional. Pe portalul lor lipsesc destule declarații de avere ale șmecherilor, iar multe dintre declarații sunt clar fals în acte publice. Falsuri nesancționate. Nu a existat o dată să verific și să nu găsesc un impostor și am făcut asta de sute de ori. Azi am descoperit alt impostor oribil care a fost numit în sinecuri și de Firea, și de guvernul PNL. Am descoperit cu stupoare și câțiva oameni din guvernul tehnocrat în care chiar am crezut, care au fost numiți în CA-uri foarte, foarte bine plătite cu care nu aveau nicio legătură. Totuși tăcerea lui Dacian Cioloş, Vlad Voiculescu, Dragoș Tudorache, Dan Barna, Claudiu Nasui, Cătălin Drulă, Cristian Ghinea, Anca Dragu precum și a membrilor mai cunoscuți ai USRPLUS, cu excepția lui Cătălin Teniță (respect, domnule) și oamenilor ok din PNL este șocantă atâta timp cât discursul este despre fără hoție, meritocrație și cinste. La ORNISS încă îl avem pe domnul Petrescu, tătucul plagiatorilor de la Valahia, șeful direct al domnului Baranga, impostorul fără liceu, dar cu doctoratul cu același titlu ca al fiicei lui, domnule Cîţu Și nu, nu am scris doar pe FB, am scris în Libertatea, la Humanitas și unora dintre cei menționați mai sus în mod direct despre toți impostorii ăștia. Da, bre, știu, nu sunt cel mai comfortabil om de pe pământ, la pupincurism chiar sunt pulbere și pot să fiu foarte afurisit când sunt iritat, dar nu e vorba de mine, ci de reforma unui sistem care e foarte toxic și ne/vă afectează grav, grav. Iar dacă voi sunteți pe burtă o să avem un PSD de AUR de se golește țara de votanții voștri. Băi, ce dracului se întâmplă? Separat de cele de mai sus. Drulă uite aici, domnul Costescu face din banul public 27.429 RON adică mult peste salariul Președintelui. Toți banii vin de la bugetul de la ministerul transporturilor unde tu ești acum șef în condițiile în care toate locurile alea de îl plătesc pe domnul Costescu sunt niște nenorociri. Declarația asta nu include banii de la Romatsa. Sursa: https://www.facebook.com

Ei sunt Emma, Dana și Petruț, copiii lui Alexandru Cumpănașu - WOWBizCriza școlii și profitorii ei …..Pentru mine, „profu.online” se înscrie în această categorie, a producției de violență prin cuvânt, imagine și, cine știe, poate chiar fizică, prin intermediul acestor mijloace noi de comunicare. Ceea ce mi-a atras atenția mai ales a fost efectul de viralizare, care funcționează altfel pe o rețea extraordinar de volatilă și de puțin cunoscută cum este TikTok. Este o rețea în care majoritatea producătorilor de conținut video sunt copii și adolescenți care schimbă între ei, cu viteză uimitoare și după propriile criterii, secvențe video cu ei înșiși în posturi alese de ei. Este o lume a lor, construită de ei, pentru ei, tocmai pentru a refuza lumea adulților și celelalte rețele sociale considerate „învechite”. Fie și numai din acest punct de vedere, apariția acolo a lui Cumpănașu este o agresiune și o tulburare a unei ordini pe care, cu mintea lor, și-au construit-o copiii. Cealaltă agresiune provine tocmai de la uzurparea unei identități de „prof”. Desigur, putem cu toții să ne luăm nickname-uri de orice fel în spațiul virtual, unde identitățile noastre se pot demultiplica la nesfârșit. Dar în acest caz, e vorba de mai mult și de ceva mai grav, pentru că a fi profesor, fie și în spațiul virtual, implică o responsabilitate și niște abilități care nu se obțin declarându-te profesor. Ceea ce trebuie așadar să ne îngrijoreze în acest caz sunt toate aceste elemente: intruziunea într-un spațiu ludic și revendicarea unui statut de justițiar, declarându-te „profesor” care răzbună elevii în fața adevăraților profesori, prin declarații agresive la adresa profesorilor, ori prin sugestii chiar de violență fizică asupra profesorilor, așa cum se poate vedea în mai multe secvențe video publicate pe pagina acestui individ. Suntem cu toții de acord că învățământul românesc se află în mare suferință. Că autoritatea profesorilor, ca furnizori de cunoaștere și de modele profesionale ori publice, s-a diminuat dramatic în ultimele decenii din cauza a numeroase motive. Profesia de profesor trebuie reabilitată urgent printr-un set de măsuri hotărâte, care să includă printre altele module de formare digitală, de formare etică și civică, dar și psihologică, pentru întreg corpul profesoral. Dar ceea ce se întâmplă cu „profu.online” nu este o soluție pentru criza învățământului, ci o exploatare cinică a ei și o adâncire a acestei crize. Un personaj care a vrut să fie om politic și nu a reușit, care a vrut să fie lider și nu a reușit, care a vrut să fie justițiar și nu a reușit, caută să exploateze acum vulnerabilitățile școlii pentru a fi măcar profesor, fie și simbolic (o mai veche neîmplinire a sa, pe care memoria internetului o păstrează prin imagini și informații). …. Profitor de meserie, oferind copiilor modelul cuiva care a reușit să se descurce în viață prin toate mijloacele, să fie prieten cu cei mari și puternici fără ca pentru asta să fie nevoie să treacă prea des pe la școală, să aibă mașini scumpe și bani mulți, „profu.online” sapă cu sârg la temelia unei școli românești debusolate, obosite și lipsite de viziune. Produs fake al unei societăți în care valorile sunt fake, el transmite mai departe copiilor aceste valori, după ce a reușit, desigur, să profite de complicitatea unor instituții fake și să devină un personaj mediatic care, iată, ocupă azi prim-planul agendei publice. Iar aceasta este deplina consacrare a unui asemenea personaj, o consacrare la care visează atât de mulți dintre copiii care îl urmăresc, cele câteva secunde la televizor, celebritate pe care „profu.online” le-o poate procura. Pentru asta nu e nevoie de școală prea multă, nu e nevoie de teme, nu e nevoie de pierderea de timp pe care o provoacă învățarea. E de ajuns să stai ore în șir pe TikTok alături de „profu.online”, înjurând școala și profesorii care te terorizează când îți cer să înveți. Acest individ nu este nici primul, nici ultimul, care exploatează nemilos criza școlii. Așa cum putem vedea, cele mai „celebre” modele sociale azi sunt exact cele care au ocolit școala sau au făcut-o de mântuială. Soluțiile sunt însă de durată și ele sunt posibile doar în măsura în care autoritățile, profesorii, elevii și părinții se pun de acord asupra cauzelor acestei crize și asupra soluțiilor lor. Câtă vreme însă elevii vor considera că de vină sunt profesorii neadaptați, iar profesorii că vinovați sunt elevii nedisciplinați, în vreme ce părinții dau vina ba pe autorități, ba pe profesori, vor apărarea tot felul de „profi online” care vor continua să-și construiască notorietăți efemere înfulecând din trupul vlăguit al educației. Integral: https://spotmedia.ro

NRI Check: India holds first position in receiving remittances worth $80 billion says World Bank | Catch NewsBanca Mondială și-a revizuit în jos estimările privind redresarea economiei românești în 2021  Economia românească ar urma să înregistreze în acest an un avans de 3,5%, după o contracţie de 5% în 2020, pentru ca în 2022 creşterea economică să accelereze până la 4,1%, conform celui mai recent raport privind perspectivele economiei mondiale publicat marţi de Banca Mondială. Comparativ, în luna octombrie a anului trecut, Banca Mondială prognoza că economia românească se va contracta cu 5,7% în 2020, dar va înregistra o relansare de 4,9% în 2021…. În ceea ce priveşte regiunea Europa şi Asia Centrală (ECA), în care este inclusă şi România, Banca Mondială se aşteaptă ca economia acestei regiuni să înregistreze un avans moderat de 3,3% în acest an şi subliniază că acest scenariu este condiţionat de distribuţia unui vaccin eficient la începutul lui 2021 în economiile avansate, pe marile pieţe emergente precum şi în economiile în curs de dezvoltare, inclusiv în Rusia, şi în a doua parte a anului şi în alte ţări. De asemenea, scenariul pleacă de la ipoteza că tensiunile geopolitice nu vor escalada în regiune….. Banca Mondială avertizează că perspectivele pe termen scurt sunt foarte incerte şi sunt posibile diferite scenarii. „Un scenariu pesimist, în care infecţiile continuă să crească şi lansarea vaccinului este întârziată, ar putea limita expansiunea globală la 1,6% în 2021. În schimb, un scenariu optimist în care pandemia este controlată cu succes şi vaccinarea se face cu rapiditate, creşterea economiei mondiale ar putea accelera până la 5%”, se arată în cel mai recent raport al instituţiei financiare internaţionale. Integral: https://spotmedia.ro

Eurostat: Un roman din 5 nu are in casa baie, toaleta sau dus. Procent de 15 ori mai mare decat media europeanaEurostat: Un roman din 5 nu are in casa baie, toaleta sau dus. Procent de 15 ori mai mare decat media europeana Nu mai putin de 22,4% din populatia Romaniei are inca toaleta in curte, fapt ce plaseaza tara noastra pe primul loc, cu cel mai mare procent in Uniunea Europeana. Media Europei este sub 0.5%, iar tari precum Bulgaria si Lituania nu depasesc 10%. Pe de alta parte, situatia privind incalzirea locuintelor este mai buna in Romania. Doar 9,3% dintre romani nu isi permit sa se incalzeasca in mod corespunzator, pe cand in Bulgaria procentul ajunge la 30%. Din acest punct de vedere, procente mari inregistreaza si Cipru – 21%, Grecia – 17.9% si Italia – 11,1%. Integral: https://ziare.com

Diaspora nu a uitat 10 August. Cozi uriase inca de la prima ora la sectiile din Germania, Italia, Belgia. Foarte multi tineri - Aktual24Cozi la vaccinare după s-a zvonit că vaccinații sunt scoși de la întreținere Un simplu zvon a dus procentul românilor care spun că au de gând să se vaccineze la peste 97%. Pe grupurile de WhatsApp sau Facebook unde discută de regulă conspiraționiștii și anti-vacciniștii între ei a început să circule zvonul că toate persoanele vaccinate vor putea fi scoase de la întreținere. „De Covid nu mi-e frică, că e o simplă răceală făcută ca să ne microcipeze, dar plata întreținerii e boală grea, pentru așa ceva chiar merită să mă vaccinez. Mă vaccinez și o dată pe lună, dacă de asta e nevoie ca să fiu scos de la întreținere“, spune Geo Lemandroi, un conspiraționist bucureștean. Totuși, încă mai sunt câțiva conspiraționiști care n-au de gând să se vaccineze, deși își doresc și ei să fie scoși de la întreținere. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 6 ianuarie. Imunizare si boala vs. nosocomiale.

Easy winter hiking in the Carpathians - RomaniaTourStoreBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 6 ianuarie! Pe parcursul zilei vor fi înnorãri şi va ploua pe arii relativ extinse în jumãtatea de nord a ţãrii, iar în restul teritoriului cerul va deveni, treptat, variabil şi ploi slabe vor mai fi pe alocuri în primele ore. În Carpaţii Orientali şi Meridionali va continua sã ningã, dar în general slab cantitativ. Noaptea, cerul va fi degajat în cea mai mare parte a ţãrii, dar pe spaţii mici se va semnala ceaţã.  Temperaturile maxime se vor încadra între 3 şi 14 grade, cu cele mai ridicate valori în sudul şi sud-estul extrem, iar cele minime vor fi cuprinse între -5 şi 6 grade. In Bucuresti vremea se va menţine mai caldã decât în mod obişnuit. Cerul va fi mai mult noros în prima parte a zilei, apoi se va degaja treptat. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 11 grade, iar cea minimã va fi de 1…3 grade. Noaptea vor fi condiţii de ceaţã.

Vaccinul anti-Covid in RomaniaCând se poate relua vaccinarea la persoanele care se îmbolnăvesc de COVID după administrarea primei doze și cum se procedează  Posibilitatea infectării cu COVID-19 nu este exclusă, după administrarea primei doze a vaccinului. În acest caz, pacienții vor trebui să reia tot procesul, respectiv să primească din nou prima doză, „într-un interval de trei luni de la vindecare”, după cum explică Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare din România.„Efectul de protecție începe la 14 zile de la prima administrare, dar devine maxim la o săptămână de la efectuarea celei de-a doua doze”, a explicat medicul Valeriu Gheorghiță în decembrie, înainte de demararea campaniei de vaccinare pe care o coordonează. Cazurile în care persoane s-au infectat cu COVID-19 după ce au primit prima doză au apărut la scurt timp după demararea campaniilor. În Spania, o asistentă medicală a fost diagnosticată cu COVID la 24 de ore după vaccinare, în timp ce în Israel, peste 200 de persoane au ieșit pozitive la testare la câteva zile după ce primiseră prima doză de vaccin. Până la apariția efectului de protecție, dacă persoana care a primit serul intră în contact cu un bolnav, se poate infecta cu noul coronavirus și face „o formă mai ușoară”, a mai spus dr. Gheorghiță. …. Din datele actuale, se poate relua vaccinarea într-un interval de trei luni de la vindecare. Teoretic, după recomandările menționate în Rezumatul Caracteristicilor Produsului, se fac două doze, inițial și rapel. Integral: https://www.libertatea.ro

Vaccinare Marea BritanieCovid-19: Ce se știe despre noile tulpini de coronavirus, britanică și sud-africană, care îngrijorează comunitatea științifică? Apariția în Marea Britanie și în Africa de Sud a două noi tulpini de Sars-CoV-2, mai contagioase, după primele date, îngrijorează puternic comunitatea internațională. Ce se știe despre aceste variante, într-un grupaj realizat de AFP. Ce sunt aceste tulpini Sars-CoV-2? Toți virușii suferă mutații. Aceste mutații sunt modificări care apar în procesul de replicare a virușilor. Cercetătorii au observat multiple mutații ale Sars-CoV-2 de la apariția sa, marea majoritate fără consecințe, dar unele îi pot oferi un avantaj pentru a supraviețui, printre care o transmisibilitate mai mare. Detectat în noiembrie în Regatul unit, varianta B.1.1.7, de acum denumită VOC 202012/01, își are “probabil” originea în sud-estul Angliei, unde se crede că a apărut în septembrie, potrivit Imperial College de Londres. Tulpina s-a extins rapid în Regatul Unite și în prezent a fost detectată în zeci de țări din lume, din Statele Unite, Coreea de Sud, Danemarca, Franța și până în India.  Majoritatea cazurilor sunt legate de Regatul Unit, dar pentru câteva nu a putut fi stabilită nicio legătură cu această țară, ceea ce dovedește că noua variantă s-a implantat deja local. O altă variantă, denumită 501.V2, este de acum majoritară în Africa de Sud. A fost detectată în eșantioane care datau din octombrie și ulterior a fost reperată în alte câteva țări, în special în Regatul Unit și în Franța. Pentru ambele variante, numărul cazurilor este subestimat, cred experții. Cele două variante prezintă mai multe mutații, dintre care una, numită N501Y, este în centrul atenției. Ea se situează la proteina spike a coronavirusului, un punct de pe suprafața sa care îi permite să se atașeze de receptorii ACE2 ai celulelor umane pentru a le penetra și joacă astfel un rol esențial în infecția virală.  Această mutație este cunoscută pentru sporirea capacităților de atașare a unui virus de receptorii ACE2. “Nu există o relație clar stabilită între atașarea la ACE2 și o transmisibilitate sporită, dar este plauzibil ca o astfel de relație să existe”, apreciază Centrul european de prevenție și control al bolilor (ECDC). Sunt mai transmisibile noile tulpini Sars-CoV-2? Mai multe studii științifice, care nu au fost încă evaluate de comunitatea științifică și se bazează în principal pe modelare, concluzionează că varianta britanică este mai transmisibilă. Acestea confirmă evaluările inițiale ale cercetătorilor NERVTAG care consiliază guvernul britanic și care estimau o transmise sporită între 50 și 70%. Astfel potrivit calculelor London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM), varianta britanică ar fi între 50 și 74% mai contagioasă. În ultimul lor raport, publicat joi, cercetătorii de la Imperial College de Londres au analizat mii de genomuri ale virusului secvențiate între octombrie și decembrie. Prin două metode diferite, aceștia au concluzionat că această variantă are un “avantaj important” în termeni de contagiozitate: 50 până la 75% mai contagios, sau o rată de reproducere a virusului (R) între 0,4 și 0,7 superioară coronavirusului obișnuit. Rezultatele preliminare privind virusul sud-african indică și ele o transmisibilitate mai puternică, dar mai puține date sunt disponibile. Unii experți cred însă că nu există suficiente date pentru a evalua cu certitudine contagiozitatea celor două variante. “Trebuie să rămânem prudenți. Rezultanta în termeni de incidență este o combinație de factori care asociază caracteristicile virusului dar și măsurile de prevenire și control aplicate”, a precizat Bruno Coignard, director pentru boli infecțioase la agenția sanitară franceză Santé Publique France.
Ridică mai multe probleme cele două noi tulpini SARS-COV-2? “Nu există nicio informație asupra faptului că cele două tulpini ar fi mai grave”, notează ECDC. Dar riscul “în termeni de internări și de decese este ridicat”. Integral: https://www.hotnews.ro

Medici care trateaza Covid-19Sănătatea din România este pacientul zero: comorbiditățile care ne vor bântui în acest an  Pandemia a pus o oglindă în fața sistemului nostru de sănătate, iar imaginea pe care am văzut-o cu toții este gunoiul ascuns sub preș în ultimii 30 de ani. Efectele cosmetizării pe repede-nainte, impuse de criză, se vor vedea în anul care tocmai a început. …. Dimensiunea crizei a atins, ca un scurtcircuit, întregul sistem – aceasta nu a fost o tragedie izolată, ci un front pe care, din timp în timp, exploda câte o mină: prea puține locuri la ATI, un chelner numit în fruntea unui spital, un patron de pompe funebre manager la un alt spital, o achiziție suspectă de echipamente, lipsă de personal medical, infecții nosocomiale, lipsă de circuite în spitale, o infrastructură la pământ, un incendiu devastator la o secție ATI sau medici epuizați pentru că șefii nu-i bagă în seamă. A fost pentru prima dată, în istoria noastră recentă, când am avut de-a face cu un fenomen care să fie disruptiv, în egală măsură, pentru un spital mare din București și pentru unul modest, din provincie, pentru brancardier și pentru șeful de lucrări de la un spital universitar, pentru ministru și pentru infirmiera dintr-un cămin de bătrâni. În 2020, am văzut cu toții dimensiunea dezastrului din sănătate: a început cu lipsa de echipamente, peste care s-a suprapus o secretomanie absurdă, provocată în parte și de teama medicilor de a vorbi despre resursele puține, din cauza eternei boli a șefilor din sănătate de a pretinde că totul se află sub control, când era limpede că nu e așa. A continuat cu lipsa de aparatură medicală în arii critice, precum terapia intensivă. … A ajuns la apogeu în clipa în care, după sute de echipamente cumpărate, s-a constatat că nu are cine să le folosească – personalul medical, rărit și epuizat, pur și simplu nu făcea față. Iar când personalul medical a făcut față, când aparatele au funcționat, s-a insinuat, perfid, în ecuație povestea veche, niciodată tratată cu adevărat la nivel sistemic, a bacteriilor nosocomiale din spitalele noastre. Disprețul profund față de această gravă problemă s-a văzut când, în toamnă, era clar că spitalele raportaseră în bătaie de joc infecțiile cu nosocomiale, în rarele cazuri în care se obosiseră să o facă. Iar în tot acest timp, autoritățile au operat o centralizare dictatorială a comunicării, de parcă, în aceste vremuri, era mai important ca oamenilor să li se cânte melodii de adormit copiii și să fie sedați prin comunicate citite la ceas de seară de Marcel Vela și nu să realizeze dimensiunea problemei. …. Anul trecut ne-a dovedit că, mai mult decât orice, avem nevoie de o abordare integrată, la nivel sistemic: degeaba avem ventilatoare și paturi ATI, dacă nu avem asistente; degeaba avem vaccinuri, câtă vreme avem nosocomiale. Fără ca toate astea să se în calcul, la nivel global, riscăm să fim în poziția unui medic care, având de-a face cu insuficiență organică multiplă a pacientului, decide să salveze inima. Or, fiecare „organ” din corpul sistemului este la fel de important. …. Avem nevoie de o reconstrucție profundă  a sistemului de asistență socială, astfel încât fiecare persoană vârstnică sau cu dizabilități din țara noastră să beneficieze de atenție și îngrijire pe tot parcursul vieții. Nu întâmplător, în majoritatea țărilor din Vest, vaccinarea a început cu cei mai vârstnici, ca o dovadă că vulnerabilitatea trebuie tratată ca atare și privită-n ochi. Integral: https://www.libertatea.ro

Cum distruge noul guvern Cîțu Garda de MediuCum distruge noul guvern Cîțu Garda de Mediu Ce înseamnă când un conducător trimite la luptă, în prima linie, o armată fără muniție, slab remunerată, cu prea puțini soldați și fără suport public? Vrea acest conducător să câștige lupta împotriva inamicului periculos sau doar își construiește un țap ispășitor? 2.341 de lei este salariul de comisar de mediu de la Garda de Mediu, instituția care trebuie să fie în prima linie împotriva poluatorilor din România. Deși trebuie să amendeze poluatorii, personalul GNM nu are aparatura necesară și nici nu este acreditat să preleveze și să analizeze probe, în situații unde aceste analize ar fi cruciale. GNM nici nu are suficiente fonduri pentru a apela la companii externe care să realizeze aceste analize, potrivit raportului GENVAL din 2019. Pentru oricine analizează situația Gărzii de Mediu sau oricine citește măcar concluziile rapoartelor internaționale despre problemele de mediu din România, ar trebui să fie cât se poate de clar că instituției îi sunt amputate atribuții și capacități, parcă pentru a asigura protejarea poluatorilor, nu a cetățenilor. …. Această instituție esențială în lupta împotriva crimelor de mediu a fost blocată de guvernul PNL și a rămas așa. Garda de Mediu este instituția care trebuie să intervină când vorbim de poluarea aerului, apei, solului, subsolului, poluarea cu deșeuri și traficul cu deșeuri, poluarea fonică și olfactivă, dar și împotriva celor care distrug pădurile, biodiversitatea, ariile protejate ș.a.m.d. Lucrează non-stop – în afara orelor de program, în caz de urgență, poate fi contactată prin 112. Dar cum să protejeze râurile, dacă atunci când are loc o deversare nu pot preleva și analiza probe, ci trebuie să contracteze o companie externă – chiar dacă ar avea bani să facă asta, până ar ajunge compania să preleveze, e posibil ca poluarea să fi dispărut pe apa sâmbetei. Cum să îi amendeze pe cei care poluează aerul, când nu au aparatură cu care să măsoare această poluare în toate locațiile în care aceste măsurători ar fi cruciale? Cum să depisteze toate arderile ilegale masive, când nu au drone, precum colegii lor din Polonia? Cum să apere mediul din România, când au doar vreo 600 de angajați, cât o fabrică medie de confecții din România? …. Unde am întâmpinat însă marele blocaj, când a venit vorba de problemele de mediu, a fost la poliție și, în general, în sistemul de justiție, care pare orb la crimele de mediu. Pe problemele penale, Garda de Mediu nu are atribuții – practic, semnalează poliției, care preia cazul cu totul, fără a mai fi obligată să îi implice în echipă pe cei de la Gardă. La poliție, dosarele pot muri lejer și netransparent. De-a lungul carierei, am întâlnit un singur procuror specializat cu adevărat pe mediu, în Constanța: Teodor Niță. ….. Crearea Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Mediu ar fi adresat tocmai această problemă a investigațiilor fușărite, prin realizarea unor echipe transdisciplinare, în care Garda de Mediu ar fi implicată de la un capăt la altul. Dar decidenții nu iau măsuri care ar ajuta la lupta împotriva poluatorilor și aș pune pariu că sunt mulțumiți că oamenii înjură Garda de Mediu că nu oprește poluarea. Au țapul ispășitor perfect. Acum se caută un nou șef peste Garda de Mediu – din informațiile publice, un șef de la USR-PLUS. Dar dacă nici acest șef nu va obține pentru Gardă instrumentele de care are nevoie pentru a performa în lupta împotriva poluării, simultan cu eliminarea corupților, mi-e teamă că vom asista la distrugerea organizației din prima linie împotriva poluării. Integral: https://www.libertatea.ro

Ministrul Justiţiei: Secţia Specială de anchetare a magistraţilor ar putea fi desfiinţată în martie …. „CSM pe acest an nu a apucat să se întrunească. Urmează să se întrunească în perioada următoare. Voi solicita conducerii CSM să pună pe ordinea de zi şi acest proiect, pentru că este binecunoscut proiectul. Nu am făcut decât o mică modificare în sensul eliminării unor articole din varianta iniţială a proiectului, tocmai crea un fel de imunităţi pentru magistraţi. Nu ne dorim exces de nicio parte. Nu ne dorim exces nici în zona protecţiei nejustificate a magistraţilor de răspundere, nu ne dorim exces nici din partea presiunii puse, prin astfel de metode, asupra magistraţilor cu, repet, zeci de dosare disciplinare, plângeri penale şi o Secţie care a fost percepută în cadrul magistaturii negativ, pe bună dreptate, şi nu doar în cadrul magistraturii şi de către organismele internaţionale şi în cadrul MCV, Comisia Europeană care a analizat acest lucru”, a afirmat Stelian Ion, întrebat luni la Digi 24 dacă proiectul de lege privind desfiinţarea SIIJ a primis avizul CSM. Chestionat când ar putea fi desfiinţată Secţia specială, ministrul Justiţiei a răspuns: „Am fost întrebat de ce nu am dat ordonanţă de urgenţă pentru desfiinţarea Secţiei speciale, pentru că există o urgenţă categoric. Eu cred că cea mai bună variantă este aceea de a se adopta acest proiect de lege prin Parlament, tocmai pentru a nu vulnerabiliza acest proiect, a nu fi contestat pe motiv că nu sunt respectate prevederile Constituţiei”.„Cred că va trece destul de repede acest proiect. Luna martie mi se pare o lună în care sunt convins că e posibil să fie desfiinţată efectiv această secţie şi dosarele să fie repartizate. Ele nu se vor pierde, anchetele nu vor rămâne nesoluţionate, dar după fiecare materie, în funcţie de competenţa fiecărui organ de Parchet, dosarele vor merge către aceste unităţi de Parchet”, a completat Stelian Ion. Continuă discuţiile despre pensionarea anticipată a magistraţilor Referitor la pensionarea timpurie a magistraţilor, Stelian Ion a precizat că această discuţie nu este una nouă şi că nu va fi o decizie intempestivă în acest sens.„Chestiunea aceasta a fost mult discutată, nu este un lucru nou. În orice caz nu va fi o decizie intempestivă. Aşa cum spuneam, discuţiile pe această temă au loc de ani de zile. Ce îmi doresc eu, însă, este ca magistraţii să rămână în magistratură, să îşi dorească să rămână în magistratură şi asta va fi preocuparea mea principală. Integral: https://adevarul.ro

Bloc T1,T2,T3,T4,T5 - Turnu Magurele Poze Noi - Yonutz146Dragoş Dragoteanu, Euroest Invest: Un lucru bun că nu s-a redus TVA. Apartamentele de până în 140.000 euro nu îşi meritau banii Desigur, toti dezvoltatorii care au de vanzare unitati cu suprafete mai mari ma injura instantaneu. Eu le dau o replica simpla: daca erati in piata cu preturile apartamentelor respective le vandeati de mult si nu stateati la mana Guvernului. Intre timp, alegerile s-au terminat. Ati aflat tarziu! Pentru cumparatorii care au dat un avans si li se pare ca au pierdut ceva am alt raspuns. Mai aveti putina rabdare ca va roaga dezvoltatorii sa le luati si cu TVA normal. Nu au alti clienti mai buni! Iar daca mai conteaza opinia mea, ca broker cu peste 25 de ani de experienta si ca investitor in domeniu, aflati ca nu ma astept nici in anul 2022 sa se reduca TVA, pentru ca bugetul tarii va fi pe butuci si orice suma promisa in campania electorala de fostul premier trece la rubrica „altii au promis”. Asa ca, dragi investitori, dezvoltatori sau end-useri, nimeni nu pierde nimic. Renegociati si ajungeti la intelegeri acceptabile, astfel incat sa incheiati tranzactii imobiliare fara sa va pese cine conduce Guvernul si ce promite. Programele „Prima casa” si-au atins obiectivele, au dezmortit piata blocata in 2009. Acum e altceva. Dezvoltatorii au bani, dar in lacomia lor (asa as fi si eu, pana la un punct!) vor sa castige niste procente minime, in principiu 25-30 %, pentru orice proiect. Uite ca, de data asta, pentru apartamentele mari, se pot limita si la 15-20 %, fara sa dea faliment. Castiga mai putin, dar merg inainte. Cei care tin la pret, injura premierul, injura politicienii si bancile, dar raman cu apartamentele in dotare, in asteptarea unor vremuri mai bune. Cat de bune, nu se stie. Aici le mai dau un motiv sa analizeze mai bine situatia. Acum vreo 6 luni, scriam intr-un articol ca mi se pare o gluma sa spui ca vor creste preturile in imobiliare. Imi mentin si intaresc aceasta opinie argumentata prin faptul ca sunt zeci de mii de apartamente in constructie la nivel national, mai ales in orasele mari si mijlocii. In conditiile in care aproape 97 % dintre romani au deja o proprietate imobiliara, de ce ar mai lua inca una pe care nu se stie daca vor mai avea cui sa o inchirieze? Vor sta in mai multe case in acelasi timp? Daca populatia tarii scade in continuare, natural si prin emigrare masiva, crede cineva ca vor navali strainii sa traiasca in Romania, ca rezidenti sau muncitori? M-as mira sa devina tara noastra un mare hub regional de refugiati ispititi sa ia cetatenie romana si sa se mute definitiv aici. Probabil, unii dezvoltatori pe asta mizeaza!?…Integral: https://www.zf.ro

Fosta șefă de cabinet a lui Boc, de 20 de ani abonată la funcții la stat, consilii de administrație și mii de euro pe lunăFosta șefă de cabinet a lui Boc, de 20 de ani abonată la funcții la stat, consilii de administrație și mii de euro pe lună….. Ștefania Gabriella Ferencz este o altă minune democrat-liberală. O Elena Udrea sau Alina Gorghiu, dar de Boc/Cluj. A început greu, la fel ca și cele două mari liberale deja menționate, cu o universitate de drept privată și fără autorizare, la București. La 23 de ani, în 2001, este deja directoarea de cabinet a domnului deputat Emil Boc. În 2004, Emil Boc devine primarul Clujului și domnișoara Ferencz devine, firesc, dar liberal, cu zero experiență în domeniu, Directoare Generală la Patrimoniu, pe lângă că este Directoarea de Cabinet a domnului Boc. Bineînțeles, este numită și într-un consiliu de administrație bănos, căci la stat se câștigă prost. Sau cel puțin așa ni se spune nouă, fraierilor. În timpul liber face și un masterat în administrație publică, tot la Cluj, căci serviciul îi permite. În 2009, doamna Ferencz devine secretar de stat al prim-ministrului Emil Boc. Face și celebrul curs al domnului Gabriel Oprea de „Securitate și bună guvernare” – din pasiune pentru cunoaștere și nu pentru că ar fi avut vreo legătură cu serviciile noastre cele mai minunate și deloc opace. În 2011, în timp ce muncește non- stop la guvernul cel mai harnic și mai cinstit și mai pedelist, termină și Institutul Diplomatic Român și se certifică ca înalt funcționar public la Agenția Națională a Funcționarilor Publici. Este avansată și în grad de maior la MAPN, căci trăim într-un univers în care un personaj agramat și sinistru, domnul Gabriel Oprea, este cel mai puternic om din România. Absolventa de drept privat devine expertă și în energie, în asigurări și în finanțare strategică, căci ne reprezintă în toate aceste domenii în consilii de administrație unde câștigă în total modica sumă de 319.005 lei, în plină criză financiară. Salariul minim net în 2011 era de 670 lei. Doamna Ferencz primea 26.584 lei pe lună (în jur de 4.500 euro), adică 40 de salarii minime ale fraierilor care plăteau impozite. În 2012, doamna Ferencz devine Comisar la Comisia Națională a Valorilor Statului împreună cu alți specialiști celebri cum ar fi nevasta (atunci) a domnului primar Liviu Negoiță și fosta directoare de cabinet a domnului Năstase, căci doar avem un partid unic și nesecurist care hotărește. Pentru anul fiscal 2012, declarația de avere depusă în mai 2013 arată că Ștefania Ferencz a câștigat 613.446 lei (peste 138.000 euro). Adică peste 11.500 euro pe lună de la stat. 68 de salarii minime nete pe lună. Asta în condițiile în care Guvernul Boc avea ca principali inamici asistații social și bugetarii – marea lor majoritate oameni cu salarii mizerabile. Întreaga carieră a doamnei Ferencz a fost la stat și legată de numele domnului Boc. …. S-a mutat la Ministerul Transporturilor, pe poziția de secretar general, unde încasează 10.775 lei pe lună. Pare un salariu bun, dar nu extraordinar. Asta dacă nu știi că liberalii sunt din nou la putere și că doamna Ferencz a redevenit favorita consiliilor de administrație și că cei mai cinstiți dintre oamenii lui Boc își trec acum indemnizațiile la declarația de interese, unde raportează venitul pe lună. Doamna Ferencz este în patru consilii de administrație. În total, câștigă un pic peste 40.000 lei pe lună sau peste 480.000 lei pe an. Adică peste 100.000 euro pe an sau peste 8.350 euro pe lună. 18 salarii minime. Ne reprezintă la EXIMBANK, nenorocirea aia de bancă de stat unde directorul încasează din banul public suma modică de 106.738 lei pe lună sau aproape 23.000 de euro lunar. Ne reprezintă și la CNAIR, la Romatsa, și la CFR – toate subordonate ministerului condus acum de Cătălin Drulă, un important lider USR-PLUS, partid care a fost foarte vocal împotriva sinecurilor de partid. Integral: https://www.libertatea.ro

Galerie Foto Paul SurugiuEXCLUSIV. Cu cât plătim TVR și Radioul public pentru producții precum cea de Revelion: peste 700 de milioane de lei de la buget în 2020 … Pentru emisiuni precum cea din noaptea de Revelion sau concerte cu Fuego și filme ca “Burebista” și “Dacii” în prime-time, TVR a primit anul trecut, de la bugetul de stat, o finanțare de circa 350 de milioane de lei. Societatea Română de Radiodifuziune (Radioul public) a primit alți 360 de milioane de lei, astfel că suma plătită din taxele românilor către aceste două instituții mass-media publice a trecut, în 2020, de 710 milioane de lei (aproximativ 150 de milioane de euro). TVR și Radiodifuziunea însumează peste 4.000 de lucrători. Conform datelor oficiale de la Ministerul Finanțelor, Societatea Română de Televiziune a avut, în 2019, un număr de 2.198 de angajați, iar Societatea Română de Radiodifuziune – 1.991. Pentru a avea un reper de comparație cu aceste instituții, e suficient să spunem că, în 2019, Pro TV a avut 881 de angajați…… Cu toate acestea, suma rămâne în continuare absolut colosală, raportat la calitatea programelor livrate. Rămâne realmente de neînțeles de ce este nevoie să plătim 30 de milioane de lei pe lună pentru ca TVR să livreze festivaluri folclorice în reluare, filme național-comuniste de acum 40-50 de ani și emisiuni de “analiză” politică sau “umoristice” în care se aduc osanale PSD, sunt propagate șopârle conspiraționiste și livrate mesaje antioccidentale, anti-UE și pro-rusești. În ceea ce privește Radioul public, este în continuare stupefiant că această instituție înghite mai mulți bani chiar și decât TVR! Argumentul privind stațiile de emisie locale nu rezistă: costurile de operare pentru un post de radio sunt infinit mai mici decât cele ale unei televiziuni. Spre comparație, RFI (Radio France International), post generalist cu un conținut foarte diversificat, emisiuni de știri, analiză și reportaje, a avut, în 2019, doar 22 de angajați și cheltuieli de 3,9 milioane de lei! Integral: https://ziaristii.com

Revelion cu Garcea. O rușine. Faceți curat la TVR! - ZiariștiiDecăderea TVR  …. ă. Am dat şi eu, din întâmplare, peste emisiunea care a scandalizat atâta lume. Schimbam canalele cu telecomanda când am văzut o scenă care mi-a atras atenţia. Negaţionistul Dan Bittman făcea un fel de glume chinuite alături de un personaj specializat în maimuţăreli. Nici unul dintre cei de pe ecran nu purta mască, nici unul nu respecta “distanţa socială”. Tot circul părea filmat într-un fel de restaurant, care ar fi trebuit să fie închis. Erau un fel de glume nesărate despre Covid-19. Am trecut, dez­gustat, mai departe. A doua zi am realizat că nu văzusem, de fapt, întregul dezastru. Unii politicieni sau membri CNA au protestat. Din câte înţeleg, şuşa respectivă a costat 140.000 de euro. Din banii dumneavoastră. Ceea ce mă duce la următoarea constatare. Regimul comunist a lăsat în urma sa o serie de instituţii care au fost preluate de socialiştii lui Ion Iliescu, la începutul lui 1990. De atunci s-au făcut diferite “reforme” în România. Majoritatea dintre acestea nu s-au atins de aceste centre de putere ale ceauşismului “multilateral dezvoltat”. Iată cazul “serviciilor secrete”, apărute dintr-un “rebranding” al Departamentului Securităţii Statului. Sau Krivoi Rog, investiţia-mamut într-un combinat din Ucraina (apropos, mai ştie cineva ceva despre miliardele care s-au dus pe apa Sâmbetei în această afacere?). Sau Hidroelectrica, devenită vacă de muls pentru diverşi penali. Ori Tarom. Televiziunea Română este una dintre aceste fosile ale “vechiului regim”. A fost, înainte de 1989, o simplă unealtă a propagandei Partidului Comunist Român. Anii ’80 au fost teribili. Cred că doar televiziunea din Coreea de Nord putea rivaliza în materie de laude deşănţate aduse Secretarului-General al Partidului. Emisia era redusă la doar două ore pe zi. În mod normal, această instituţie trebuia desfiinţată după Revoluţie. Aşa cum au fost desfiinţate (pe hârtie), Partidul Comunist Român şi “academia” sa (“Ştefan Gheorghiu”). Printr-o ciudată întorsătură a soartei, acest pilon al ceauşismului, TVR, a scăpat. S-a reinventat, în câteva minute, ca “Televiziunea Liberă”. Ţin minte primele zile ale acestei perioade. Erau aduşi, nu îmi este clar de unde, tot felul de bolnavi mintali şi de bişniţari. Făceau pe “revoluţionarii” şi răspândeau tot felul de zvonuri absurde. Unii dintre ei au ajuns apoi să guverneze România. Deja în ianuarie 1990 TVR s-a pus în slujba noului regim. Sunt notorii manipulările din acea perioadă. Manifestaţiile Opoziţiei erau fie ignorate, fie denigrate. De la TVR am aflat, spre exemplu, că s-ar fi găsit droguri la PNŢCD sau că manifestanţii pentru democraţie, din Piaţa Universităţii, au fost plătiţi cu dolari… Au urmat treizeci de ani de penibil. Amintesc doar perioada în care la conducerea TVR a fost Paul Everac. Omul îşi făcuse emisiune la instituţia pe care o conducea. Abera ore întregi pe ecran. Ce s-a întâmplat de Revelion este ceva normal pentru Televiziunea Română. Finanţată din banii contribuabililor, această instituţie s-a specializat în subcultură şi manipulare. A aruncat o basculantă de bani publici pentru un show care şi-a bătut joc de toate eforturile de a stăpâni pandemia. “Trebuie să fii bou ca să stai în casă!” – afirmă unul dintre personajele de pe ecran. Însă politicienii nu par să fi învăţat nimic. Nici din episodul de la Revelion, nici din experienţa ultimilor treizeci de ani. Unii îşi imaginează că este suficient să o schimbe pe actuala şefă a TVR. Dar problema este chiar instituţia, nu doar conducerea. Aşa se întâmplă când statul insistă să ţină în viaţă asemenea fosile….. Este momentul ca TVR să fie desfiinţată. Ce rost are să ţii o asemenea televiziune când orice abonament pe cablu îţi dă acces la sute de posturi? Integral: https://www.bursa.ro

Difference between Indian Food and American Food - diff.wikiCe şi-au propus americanii să facă în 2021. În ceea ce priveşte România, lucrurile par simple: la vremuri noi, tot noi şi ale noastre năravuri vechi  …. Răsfoind presa internaţională am descoperit un infografic care ne arată ce îşi propun americanii să facă în noul an…..Nu de alta dar săracul an nou nu are nicio vină că noi i-am trecut pragul cu aceleaşi năravuri şi apucături dăunătoare şi cu aceeaşi lipsă de responsabilitate. E suficient să deschizi televizorul sau, pentru că acesta nu mai e de multă vreme un reper, să ieşi din casă şi să te plimbi preţ de un ceas pe stradă pentru a realiza că *toate-s vechi şi nouă-s toate*. Dacă nu vom pricepe că e necesar să schimbăm în bine ceea ce ţine/este de/în noi, degeaba aspirăm la un an mai bun, la o lume mai bună, la o viaţă mai bună. Dar să revenim la americani, pentru că se pare că ei au realizat ceva mai din timp că e vremea schimbărilor şi l-au trimis prin vot la *coşul mondial al istoriei* pe preşedintele încă în funcţie, Donald Trump. În treacăt fie spus am avut şi noi ocazia să facem ceva similar, dar ne-a apucat brusc o frică de pandemie şi am zis că e mai puţin periculos la chefurile nostre tradiţionale decât la votare. Iar acum, ce am semănat, asta o să avem şi pe masă! Să aruncăm o privire pe infograficul de mai sus: prima dorinţă a americanilor ar fi să se antreneze/ să facă mişcare mai mult. E posibil să găsim şi la noi această *rezoluţie* pentru 2021, chiar dacă nu chiar în capul listei. Glumind puţin, ar fi şi greu acum când pandemia ţine sălile de gimnastică închise şi nu mai avem unde ne etala fizicul de Adonis şi costumele sport de firmă (made in China). Pe locul al doilea americanii pun alimentaţia sănătoasă. Poate că am vrea şi noi, dar mie unul ar cam trebui să îmi spună cineva cum aş putea face acest lucru: mâncând legume româneşti din seminţe olandeze şi tratate cu aceleaşi pesticide pentru a le da rezistenţă în timp şi creşteri de producţie? Mâncând găini sau porc de ţară crescute cu aceleaşi furaje cu care îşi hrănesc şi cei de la combinatele zootehnice milioanele/miile de capete de animale? Că îmi e greu să mă decid. Sau de la cine să învăţ: de la nutriţionişti cu studii îndoielnice sau care au interese pecuniare or se cred mai presus de ceilalţi medici şi se văd ca trimişi ai lui Dumnezeu pe pământ? Pe mine marketingul ieftin nu mă mai poate duce de nas de multă vreme! Locul al treilea: să petreacă mai mult timp cu familia! Ar fi bine să reflectăm la asta: eu am realizat câte am pierdut punând familia pe locul doi, atunci când mi-a fost cel mai greu. Şi tot atunci am realizat şi cine îmi sunt puţinii dar adevăraţii prieteni! Dar mai bine mai târziu decât niciodată. Nu aşteptaţi să aveţi o cumpănă în viaţă pentru a afla cât de importantă e familia! Locul al patrulea: să slăbească. Deşi pare o chestiune mai degrabă feminină, ar trebui să înţelegem că nu e deloc aşa. Trăim pe fugă, mâncăm pe fugă, ne îngrăşăm pe fugă. Şi tot pe fugă ne şi îmbolnăvim. Iar când Providenţa, cu *mâna invizibilă* a Ocultei, sau Chinei sau Americii sau mai ştiu eu a cui ne loveşte cu o pandemie, nu e prea safe ca aceasta să ne găsească precum nişte saci de grăsime. Locul 5: să trăiască mai economicos. Aici parcă am învăţat şi noi câte ceva de la criza precedentă. Aşa s-ar zice dacă privim soldul depozitelor din bănci. Aşa nu s-ar zice dacă vedem cât de repede se golesc rafturile magazinelor în preajma sărbătorilor. Că de, cum să treacă un Crăciun, Revelion sau Paşte dacă nu ne-am lăudat pe Facebook sau mai ştiu eu ce reţea cu mesele noastre de nababi încărcate cu de toate. Am zis Facebook? Tocmai am trecut la cea de a şasea ţintă a americanilor: să stea pe social-media mai puţin. În cazul nostru, e mai greu. Cum ar fi viaţa fără live-uri din mijlocul petrecerii, fără poze cu bolidul mai scump decât garsoniera în care stăm? Cum am putea să nu vadă lumea cât de darnici suntem noi şi cum îl lipim pe bietul Conu Iancu pe fruntea lăutarilor? Şi apoi unde e mai safe să înjuri oricând şi pe cine vrei fără să păţeşti nimic? Clar, asta cu social-media nu e pentru România! Parol!  Şi iată că ajungem şi la capitolul muncă: locul 7, să îşi îmbunătăţească performanţele la job. Clar, nici asta nu e pentru noi românii. Noi suntem cei mai buni fără să învăţăm nimic, fără să practicăm ceva, fără să arătăm cuiva. Doar noi le ştim deja pe toate despre viaţă încă de când deschidem ochii. Suntem neam de Daci, ce mama măsii! În schimb clar vom îmbrăţişa Locul 8: reducerea nivelului de stres de la job. Noi suntem stresaţi şi când nu facem nimic. Integral: https://fineco24news.blogspot.com

ChinaFinancial Times: Europa i-a înmânat Chinei o victorie strategică (editorial)  Pentru UE nu era momentul potrivit pentru a accepta un tratat de investiții cu Beijingul – scrie cotidianul The Financial Times într-un editorial semnat de Gideon Rachman, citează Rador. Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, afirmă că vrea să conducă o „Comisie geopolitică”. Dar dna Von der Leyen a încheiat 2020 prin lansarea unui mesaj geopolitic cu adevărat groaznic – atunci când Comisia ei a aprobat un tratat de investiții UE-China. Anul trecut China a zdrobit libertatea Hong Kongului, și-a intensificat oprimarea în Xinjiang, a ucis soldați indieni, a amenințat Taiwanul și a sancționat Australia. Dar, prin semnarea unui acord cu China, UE a transmis că nu-i pasă de nimic din toate acestea. Iată cum s-a exprimat Janka Oertel, directoarea programului pentru Asia al grupului de reflecție European Council on Foreign Relations: „Aceasta e o enormă victorie diplomatică pentru China”. Este totodată și un formidabil șut în dinți administrat lui Joe Biden. Președintele ales al SUA a subliniat că, după Donald Trump, intenționează să lucreze la un nou început cu Europa. Administrația Biden va dori să colaboreze cu celelalte democrații în special în chestiunile legate de China. Jake Sullivan, consilier de securitate națională al dlui Biden, a transmis o pledoarie de ultim minut europenilor pentru a amâna semnarea acordului – măcar până când vor fi avut ocazia să-l discute cu noua administrație. A fost ignorat. Oficialii UE au venit cu mai multe justificări pentru decizia lor. Ei afirmă că multe dintre concesiile obținute de UE de la China i-au fost deja acordate Americii, în cadrul acordului SUA-China așa-zis „de fază unu”. (Între ele se numără deschiderea anumitor sectoare pentru mai multe industrii și modificări ale condițiilor privind întreprinderile în comun.) Oficialii UE arată că SUA n-au cerut permisiunea europenilor pentru a-și încheia acordul cu China. Ei justifică decizia UE prezentând-o drept probă a „autonomiei strategice”. Argumentele acestea aduse de UE par pragmatice. În realitate, ele sunt naive. E naiv să crezi că China va respecta acordul semnat de ea. E naiv să ignori implicațiile geopolitice ale încheierii unui acord oarecare cu China în acest moment. Și tot naiv e să crezi că întunecarea climatului politic la Beijing nu va afecta vreodată viața la Bruxelles ori Berlin. UE afirmă că acest acord va „disciplina comportamentul” companiilor de stat ale Chinei, care vor fi de acum obligate „să acționeze pe baza considerentelor comerciale”. Dar China și-a asumat angajamente extrem de similare și atunci când a aderat la Organizația Mondială a Comerțului, în 2001. Promisiunile de a limita subvențiile de stat făcute în urmă cu 20 de ani sunt oferite acum din nou, pe post de concesii proaspete. Promisiunea Chinei de „a lucra în direcția” implementării convențiilor internaționale privind standardele de muncă e ridicol de șubredă. După cum sublinia și Shi Yinhong, un cunoscut universitar chinez: „În privința muncii, e imposibil ca China să accepte. Vă puteți imagina o Chină cu sindicate libere?” De-a lungul anului trecut China și-a demonstrat în mod repetat disponibilitatea de a-și ignora angajamentele asumate prin tratate. Noua ei lege a securității naționale violează un acord cu Regatul Unit care garanta autonomia Hong Kongului. China a impus totodată taxe vamale unor mărfuri australiene – o violare a acordului de liber schimb China-Australia. Momentul semnării acordului este excelent pentru Beijing, întrucât îi servește echipei Biden un fapt împlinit. Reinhard Bütikofer, președintele delegației Parlamentului European pentru China, a declarat: „I-am permis Chinei să deschidă o falie enormă între SUA și Europa.” Pentru acordul UE-China a făcut presiuni puternice cancelarul german Angela Merkel, fiind finalizat fix la sfârșitul președinției germane a UE. Dna Merkel e considerată o mare apărătoare a valorilor liberale. Însă abordarea ei în privința Chinei e determinată în principal de considerente comerciale. Ea știe că industria germană auto a avut câțiva ani grei, iar China e cea mai mare piață a ei. Hotărârea cu care dna Merkel a presat pentru încheierea acordului ar putea fi și o manifestare a scepticismului ei în privința viitorului Americii. Într-un discurs din 2017 ea a afirmat că UE nu se mai poate baza pe SUA. Iar alegerea dlui Biden nu i-a schimbat probabil acest punct de vedere. Mulți alți europeni cred și ei că SUA sunt în pragul unui nou război rece cu China – și n-ar prea vrea să ia parte la el….. Europenii își fură totodată singuri căciula dacă cred că pot închide ochii la natura tot mai autoritară și mai agresivă a Chinei lui Xi Jinping. În ultimii 70 de ani europenii au avut de profitat de pe urma faptului că țara cea mai puternică a lumii e o democrație liberală. Dacă o țară autoritară precum China va disloca America din poziția de putere mondială dominantă, consecințele vor fi resimțite de democrațiile din întreaga lume. Integral: https://www.hotnews.ro

Sticker Tapet Autoadeziv pentru frigider, 210 x 90 cm, KM-FRIDGE-10 - ManiaMallGuvernul rechiziționează toate frigiderele populației ca să țină vaccinul în ele Dacă n-o să avem parte de o iarnă friguroasă, ca să le ţinem pe balcon, putem să ne luăm adio de la berile noastre reci ca gheaţa! Guvernul a anunţat că va confisca începând cu data de 15 decembrie toate frigiderele românilor, deoarece DSP-urile locale au nevoie de spaţiu de stocare pentru milioane de doze de vaccin anti-COVID. „După cum ştiţi, vaccinurile COVID trebuie păstrate la temperaturi scăzute, iar rechiziţionarea frigiderelor e singura variantă cât de cât cost-eficientă”, a transmis ministrul interimar al Sănătăţii, Nelu Tătaru. „Altfel, trebuie să demarăm procesul de achiziţie publică, iar după cum bine ştiţi, un frigider de 10 milioane costă cel puţin 40 de milioane când îl cumpără statul.” „În principiu, puteţi să vă lăsaţi porcul, salata de boeuf şi piftia în frigidere, vom încerca să strecurăm vaccinurile printre ele. Promitem că nu le mâncăm, cel mult gustăm un pic dacă arată EXTREM de apetisant”, a mai precizat Tătaru, cu maioneză pe obrazul stâng.Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 5 ianuarie.”Miracolul”romanesc al administrarii vaccinului. Cat va dura vaccinarea?

Winter Mountains Sunset - Sunsets & Nature Background Wallpapers on Desktop Nexus (Image 2378097)Buna dimineata intr-o zi de marti, 5 ianuarie! De marti, 5 ianuarie, in ajunul Bobotezei, temperaturile incep sa scada.  Temperaturile maxime, se vor incadra intre 7 si 11 grade, usor mai coborate in depresiuni, iar cele minime vor fi cuprinse in general intre -4 si 6 grade. In prima parte a intervalului va fi nebulozitate joasa sau ceata. Noaptea, in regiunile extracarpatice si partial in cele centrale va fi nebulozitate joasa si pe arii restranse ceata, ce posibil se vor asocia cu burnita, in timp ce in restul zonelor cerul va fi variabil, cu innorari spre sfarsitul intervalului in cele sud-vestice unde trecator, pe suprafete mici, va ploua slab. Vantul va sufla slab si moderat, cu intensificari la munte, in special la altitudini mari, precum si in sudul Banatului, unde la rafala se vor inregistra viteze mai mari in a doua parte a intervalului. In Bucuresti, in primele ore ale diminetii si din nou pe parcursul noptii va fi nebulozitate joasa stratiforma sau ceata.  Temperatura maxima se va situa in jurul valorii de 9 grade, iar cea minima va fi de 1grad. Ploi.

Coronavirus in RomaniaÎn cât timp se încheie vaccinarea? Aritmetica scenariilor În cât timp se încheie vaccinarea? Este relativ „simplu” de calculat. România, de la începutul vacinării în 27 decembrie 2020, până în 2 ianuarie 2021, s-au vaccinat 12.000 de persoane în 7 zile, adică puțin peste 1.700 de persoane pe zi. Populația reală a României nu mai este demult de 20 de milioane, mai degrabă 19 milioane (o să vedem la recensământul din acest an), din care oficial sunt plecați și au rezidență în străinătate peste 3 milioane. Deci ar mai rămâne – să zicem – 16 milioane. Planul oficial este de a vaccina până la 70% din populație, adică aproximativ 11 milioane de persoane. În ritmul actual, de 1.700 de persoane pe zi, ar fi necesare 6.470 de zile, adică… 17 ani!!!! Ca să se vaccineze acel procent de populație până în vară (6 luni, deci), așa cum au anunțat autoritățile române, ritmul de vaccinare ar trebui să crească la peste 61.100 (șaizeci-și-una-de-mii-o-sută) de persoane vaccinate pe zi!…. La un ritm ideal, de 1 vaccinat/3 minute, rezultă că un centru ar putea, teoretic, vaccina 160 de persoane în 8 ore. Nu s-a stabilit numărul acestor centre, dar pentru menținerea unui nivel de 61.100 de vaccinări pe zi ar fi nevoie de aproximativ 382 de astfel de centre, fixe și mobile, la nivelul întregii țări, adică minimum 8 astfel de centre în fiecare județ, plus Bucureștiul. Dacă timpul de vaccinare ajunge la 4 minute/1 vaccinat, în fiecare centru se vor putea vaccina 120 de persoane, iar pentru păstrarea ritmului de 61.100 de vaccinări pe zi vor fi necesare aproximativ 510 astfel de centre, adică 12 în fiecare județ, plus Bucureștiul, iar dacă timpul de vaccinare crește la 5 minute/1 vaccinat, va fi nevoie de 636 de centre de vaccinare, adică aproximatriv 15 în fiecare județ, plus Bucureștiul etc., etc. Pentru cei care îmi vor atrage atenția că i-am inclus și pe cei aproximativ 3 milioane de copii sub 16 ani care nu vor fi vaccinați precizez că în calcule nu am inclus și rapelul la vaccin peste 21 de zile, pentru persoanele care au primit primul vaccin, deci… rămân la estimările mele aritmetice, simple. Trecând puțin peste „ocean”, am înțeles că autoritățile SUA își propuseseră prin „Operațiunea Warp Speed” (la naiba, ce dacă e pandemie, merge și o leacă de atmosferă de film hollywoodian!) să vaccineze până la sfârșitul anului 40 de milioane de americani. Văzând că efectiv nu au cu cine (sistemul medical din SUA este copleșit de numărul de noi cazuri de infectare care necesită spitalizare) au redus ținta la 20 de milioane. Câți au fost vaccinați până la 31 decembrie? 2,8 milioane de cetățeni americani. Iar asta în condițiile în care ritmul lor de vaccinare în miile de centre fixe și mobile este acum de aproximativ 142.000 pe zi. Iar Biden spune că administrația pe care o va conduce din 20 ianuarie 2021 și-a propus acum să crească ritmul la 1 milion de vaccinați pe zi… Ce mai, va fi uarpspidu’ lu’ uarpspid! Revenind a nos moutons, pe un picior de plai, pe-o gură de rai, pot doar spera că, pe de o parte, calculele mele sunt prea „largi” ca estimare de timp și că vaccinarea are loc în doar un minut. Dar sunt acte de completat, protocol igienico-sanitar de respectat, în centru poate intra un număr limitat de persoane (2-5 persoane deodată?), care mai stau pe acolo câteva 10 minute, pentru verificarea eventualelor reacții adverse etc etc). Pe de altă parte, pot doar spera că autoritățile române și-au făcut extrem de bine calculele și că au știut ce vobesc atunci când au estimat că vaccinarea a 70% din populație se va încheia în acest an, „undeva, la începutul verii”. Având însă în vedere situația din SUA, mi-e că la noi vom asista la o largă prelungire a termenului estimat de autoritățile române. Desigur, dacă se vor vaccina zilnic 20.000 de oameni, în 400 de zile se vor putea imuniza 8 milioane de români. În acest ritm prima fază a vaccinării s-ar putea încheia în martie 2022… Integral: https://econtextmedia.net

Vaccin covidGoana după vaccin. O farmacistă din Timișoara, plimbată dintr-un spital în altul de medicii care i-au refuzat vaccinarea, chiar dacă avea programare Anda Vija, o farmacistă din Timișoara, este programată la vaccinare, dar nu știe unde. În ziua aleasă de ea, centrul de vaccinare era închis.  A fost trimisă apoi la 50 de km de casă, la un centru care a anunţat-o că nu are suficiente doze de vaccin și pentru ea. Vaccinăm puţin, ţinem dozele la congelator şi nici platforma de programare nu prea merge. Anda Vija, o farmacistă de la Timişoara, a fost refuzată de două centre de imunizare. A urmat toţi paşii: s-a înscris în platformă, a ales centrul de vaccinare cel mai apropiat şi ziua în care să primească serul. Iniţial, a fost programată la Spitalul de Copii. „A doua zi, am primit un mesaj, de la un reprezentant al spitalului, spunându-mi că, din păcate, pe data de 1 ianuarie, nu sunt disponibile nici doze, nici personal disponibil pentru vaccinare.”, a spus aceasta. Anda Vija nu a cedat însă. A intrat din nou în platformă şi s-a reprogramat pentru astăzi. Doar că a fost programată la 50 de kilometri de casă, la Spitalul Jimbolia. Cei de acolo i-au spus însă că nu o pot primi, fiindcă nu au vaccin şi pentru ea. În plus, platforma de programări arată informații contradictorii, iar trimiterea ei la zeci de kilometri distanță nu ar fi trebuit să aibă loc. Momentan, programarea mea nu ştiu exact unde va fi. Dacă în continuare eu apar la Jimbolia, dacă figurez cum îmi apare mie pe cont, la spitalul din Timişoara. Aşa că, pe data de 4 ianuarie eu mă voi duce, conform programării validate, la Spitalul ales de mine.”, a mai spus Anda Vija. Integral: https://alephnews.ro

Vaccinul PfizerUE discută cu Pfizer cumpărarea de vaccinuri contra Covid-19 peste cele 300 de milioane de doze deja comandate Comisia Europeană discută cu Pfizer și BioNTech posibilitatea de a comanda și mai multe doze de vaccin contra Covid-19 decât cele 300 de milioane incluse în contractul valabil al acest moment, a declarat luni un purtător de cuvânt al UE, potrivit Reuters.  ”Comisia verifică întreabă companiile dacă există vreo cale de a adăuga și alte doze la cele pentru care deja avem un contract”, a spus purtătorul de cuvânt.  UE a comandat deja 200 de milioane de doze din vaccinul Pfizer/BioNTech și a activat și opțiunea contractuală de a cumpăra alte 100 de milioane de doze. Vaccinul Pfizer/BioNTech este singurul autorizat în UE până acum. Agenția pentru medicamente a Uniunii Europene va decide în privința autorizării vaccinului dezvoltat de Moderna miercuri. Uniunea Europeană a recunoscut sâmbătă o „insuficienţă mondială” a capacităţilor de producere a vaccinurilor, declarându-se „pregătită să ajute” pentru a le creşte, potrivit comisarului european pentru sănătate Stella Kyriakides. Campania de vaccinare a început în ultimul weekend din 2020 în cele 27 de ţări ale UE, după autorizarea de către Bruxelles a acestui vaccin la sfârşitul lunii decembrie, el fiind şi primul autorizat în UE. „UE a furnizat din timp finanţări BioNTech în valoare de 100 milioane de euro pentru a-şi dezvolta capacităţile de producţie. Situaţia se va ameliora puţin câte puţin”, a asigurat Kyriakides. „Suntem din nou pregătiţi să ajutăm pentru a creşte capacităţile de producţie”, a insistat ea. BioNTech mizează să pună în funcţiune din februarie o nouă unitate de producţie la Marburg, în Germania, capabilă să furnizeze 250 de milioane de doze suplimentare în primul semestru al anului 2021, a declarat vineri pentru Spiegel cofondatorul BioNTech, Ugur Sahin. Integral: https://www.hotnews.ro

Coronavirus in RomaniaConfuzia autorităţii  Deşi calendaristic noul an a început, psihologic şi politic, prin consecinţă social şi economic suntem încă în 2020. Alegerile americane nu s-au terminat: mâine, pe 5 ianuarie, vor avea loc alegerile pentru cele două locuri ce revin Georgiei în Senatul SUA şi care ar putea da o majoritate democrată în Congres. Iar o zi mai târziu, miercuri 6 ianuarie, va începe noua activitate a noului Congres când unii aleşi republicani vor cere – chiar dacă e o acţiune neconstituţională- invalidarea alegerilor prezidenţiale din 3 noiembrie. Între timp, pandemia continuă, ba chiar creşte în intensitate, iar vaccinarea contra Covid 19 – cu excepţia Israelului care face figură de lider mondial cu peste 1 milion de persoane şi peste 45% din populaţia vârstnică deja vaccinate – încă îşi caută ritmul în condiţiile zgomotului de fond asurzitor al teoriilor conspiraţiei şi al mediatizării atitudinilor anti-ştiinţifice. Probabil această atitudine anti-ştiinţifică explică şi diferenţa dintre Israel unde 70% dintre cetăţeni vor să fie vaccinaţi şi România sau Franţa unde procentele sunt inversate. În Franţa, unde până acum au fost vaccinate doar câteva sute de persoane, una din problemele birocratice care a întârziat punerea efectivă în practică a strategiei de vaccinare a fost legată de cele cinci zile de reflecţie pentru ca pacienţii să poată da un consimţământ informat (deşi în franceză formula e şi mai clară un consentement eclaire: consimţământ luminat). Fundamentul acestei poziţii vine din considerentul moral conform căruia nici un act medical nu poate fi efectuat fără acordul pacientului asupra căruia se aplică. Ori, consimţământul informat (susţinut şi de diferitele cercuri anti-vaccinare din România) se aplică fără rezerve asupra vaccinării presupunând că pe baza informaţiilor clare, corecte şi accesibile furnizate de medic, decizia privind vaccinarea să se lase la latitudinea pacienţilor. Apare însă aici o problemă de autoritate. Căci astăzi unele tipuri de autoritate sunt mai vulnerabile decât altele şi sunt expuse dezinformării. Iar cele mai multe dintre acestea au fost puternic expuse dezinformării pe timpul pandemiei: autoritatea politică, educaţională, judiciară sau medicală sunt puse sub semnul întrebării. Ori aceste autorităţi nu sunt de acelaşi tip şi nu pot fi tratate în acelaşi fel…..Atât în cazul contestării de către congresmenii republicani a alegerii preşedintelui Biden, cât şi în cel al consimţământului informat în privinţa vaccinurilor anti-Covid-19 ne aflăm în faţa unor confuzii de autoritate. În primul caz, autoritatea Congresului, deontică, nu poate prevala în faţa autorităţii votanţilor, iar în al doilea consimţământul informat, care este mai degrabă o protecţie juridică decât o asumare informată a utilităţii vaccinului, nu poate să conteste cercetarea ştiinţifică. Mai mult, sănătatea nu este doar o chestiune individuală, ci şi una publică. De aceea, guvernele, care sunt investite să asigure interesul general, trebuie să-şi asume asigurarea unei stări de sănătate cât mai bune şi sunt îndreptăţite să ia toate măsurile în vederea atingerii acestui scop. Cu atât mai mult atunci când o pandemie pune în pericol interesele generale ale societăţii. Vaccinurile ARN mesager, rezultate din aplicarea unei noi tehnologii revoluţionare, nu pot fi contestate doar pe baza unor criterii vagi, chiar dacă persistă încă zone de incertitudine, mai ales în privinţa eficacităţii şi siguranţei lor pe termen mediu şi lung. Timpul şi dinamica socială obligă guvernele să ia rapid toate măsurile necesare pentru a asigura o stare de sănătate care să permită reluarea cât mai repede a activităţilor fără de care dezvoltarea socială şi economică nu pot fi garantate. Integral: https://www.bursa.ro

Restaurația pesedistă – oameni și practici vechi la PNL și USR-PLUS  Pesedismul nu este un apanaj al PSD. Pesedismul este o sumă de practici lansate de PSD, dar la fel de toxice indiferent de partidul care recurge la ele. Între ele, promovarea oamenilor controversați, minciuna și demagogia pe care le practică și actuala putere. Câteva exemple edificatoare: 1.Restaurația oamenilor Locotenent – colonelul Laurențiu Cazan, coordonatorul represiunii din 10 august, a devenit șeful Jandarmeriei Prahova. De remarcat și faptul că domnia sa are acum un grad mai mare decât în 2018. Nu mai este maior, ci locotenet – colonel. Nu e clar dacă decizia a fost luată de ministrul Vela pe 21 decembrie sau de ministrul Bode pe 28 decembrie, dar în mod cert a fost luată de un ministru PNL. …. Tot în ministerul de Interne, adevăratul ministru, secretarul de stat Bogdan Despescu, se luptă să își consolideze puterea anticipând probabil aversiunea „Buldogului” Vasile Blaga, de părerea căruia se presupune că dl Bode ar putea ține cont. Așa se face că dl Despescu încearcă să își stabilizeze pe funcții fidelii prin care conduce Poliția Română. Ar mai putea fi vorba și despre efortul de a ține sub capac o afacere uriașa despre care SpotMedia.ro a scris deja – cumpărarea a 25 de mii pistoale cu 10 milioane de euro, pe procedura stării de urgență, cu un contract încheiat în ultima zi a stării de urgență. Așa se face că pe ultimele zile ale mandatului dlui Vela a fost declanșată procedura concursului pentru ocuparea celor mai importante funcții din Poliție: prim-adjunct al inspectorului general (care este numit prin decizie a premierului), doi adjuncți ai inspectorului general și directorul general al Poliției Capitalei. În mod normal înscrierea trebuia să se încheie rapid, între 24-28 decembrie, astfel încât numai aleșii să-și poată obține în timp util actele și avizele necesare în condiții de Sărbători. Potrivit surselor din ministerul de Interne „dream team” trimisă de sds Despescu la concurs: – pentru prim-adjunct al șefului IGPR, dl Liviu Vasilescu, fostul șef IGPR demisionat după scandalul Pian; – pentru adjunct Eduart Mirițescu, actualul sef interimar al poliției și un fel de ordonanță a dlui Despescu; – pentru șeful Poliției Capitalei – Bogdan Berechet, pudelul lui Bogdan Despescu, plimbat de acesta pe unde a avut nevoie. Dacă ei vor fi titularizați pe funcții, nici nu va mai conta pe cine vor dori premierul Cîțu și ministrul Bode să numească șef al poliției. Surse politice spun că ministrul Bode a fost avertizat ce i se pregătește, dar singurul lucru pe care l-a putut face, cel puțin deocamdată, a fost să prelungească până pe 11 ianuarie termenul de înscriere la concurs. Până una alta, dl Bogdan Despescu, prietenul dlui Ciolacu, rezistă la conducerea ministerului de Interne, iar la finalul anului trecut a fost avansat la cel mai înalt nivel în poliție – chestor general, echivalentul generalului cu 4 stele. Atunci când a fost decorată și dșoara Cenușă.…. 2.Practici – minciună și demagogie Dl ministru Stelian Ion și-a început mandatul cu o minciună gogonată. Când a prezentat rațiunea OUG de modificare a Legii 304, în privința completurilor, dl ministru a spus așa: „ţinând cont de faptul că acest proiect de ordonanţă de urgenţă a primit ulterior avizul din partea CSM, de asemenea, avizul Consiliului legislativ, am considerat că este oportun să emitem această ordonanţă de urgenţă, văzând şi faptul că, în Parlament, nu a fost adoptată şi nu mai putea fi adoptată o lege în timp util, care să reglementeze acest aspect. (…)Vă rog să observaţi faptul că am avut o colaborare bună cu CSM-ul până în prezent – am obţinut acele avize, sunt optimist că, şi pe viitor, se vă întâmpla acelaşi lucru şi vom obţine un aviz din partea CSM pentru acest proiect de lege”. Doar că ministrul Stelian Ion nu a avut nicun fel de colaborare și nu a obținut niciun aviz de niciun fel de la CSM în calitate de ministru și nici nu avea cum, pentru că ultima ședință a CSM a avut loc în 15 decembrie cu mult înainte că dl Ion să devină ministru. Avizul pentru OUG cu pricina a fost emis de CSM în ședință din 12 nov, deci ministrul Ion nu l-a obținut, după cum pretinde, doar l-a găsit la minister, pentru că, se pare, și fostul ministru avea în plan să încalce referendumul din 2019, doar că nu a mai apucat Integral: https://spotmedia.ro

O firma controlata de doi israelieni va furniza procurorilor DNA un sistem multifunctional de interceptare, pentru suma de 2,8 milioane de leiDNA semnează din nou cu o firmă cu asociați israelieni, pentru un sistem multifuncțional de interceptare  Cellphone Group Impex va furniza Direcției Naționale de Anticorupție (DNA) un sistem multifuncțional de interceptare, pentru suma de 2,8 milioane de lei, fără TVA, de la un estimat de 3,11 milioane de lei, fără TVA. Sistemul, care include și un autoturism SUV 4X4, plus servicii de instalare și configurare, va fi livrat până la finele lunii ianuarie 2021. La licitație s-au înscris și Felix Telecom și Magus Protect Technologies. Înființată în 2002, DNA desfășoară urmărirea penală pentru infracțiuni de corupție și asimilate cu acestea. Modificările succesive ale legislației au vizat ca această structură specializată să se ocupe numai de combaterea faptelor de corupție de nivel înalt și mediu….. Cellphone Group Impex a fost înființată în anul 1997, are ca obiect de activitate “alte activități de servicii informaționale” și a consemnat în 2019 o cifră de afaceri de 50.000 lei. Asociații firmei sunt doi cetățeni israelieni, Beizer Arie și Cooper Gil Yossef, fiecare cu 50% din capitalul social, conform termene.ro. DNA ar mai fi atribuit Cell Group Impex un contract de 800.000 euro în 2018, conform datelor din spațiul public. Integral: https://www.profit.ro

DNA cere ridicarea imunitatii fostului ministru PNL al Mediului, Costel Alexe, acuzat de spaga. Politicianul conduce, in prezent CJ IasiBREAKING: Costel Alexe, acuzat de DNA de luare de mită. Procurorii cer încuviințarea urmăririi penale a fostului ministru al Mediului și actual șef al Consiliului Județean Iași. Alexe e acuzat de luare de mită ca ministru  DNA cere Procurorului General să îl sesizeze pe președintele Iohannis pentru încuviințarea urmăririi penale a lui Costel Alexe, fost ministru PNL al Mediului și actual șef al Consiliului Județean Iași, potrivit unui comunicat de presă. În comunicatul oficial nu apare numele lui Alexe, dar surse judiciare au declarat pentru G4Media.ro că este vorba despre fostul ministru liberal al Mediului. Comunicatul oficial al DNA: În conformitate cu prevederile legale și constituționale, procurorul șef al Direcției Naționale Anticorupție a transmis procurorului general al P.Î.C.C.J referatul cauzei, în vederea sesizării Președintelui României pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale față de o persoană, fost deputat în Parlamentul României, la data faptelor având funcția de ministru, pentru săvârșirea infracțiunilor de:– luare de mită, – instigarea la delapidare. Solicitarea Direcției Naționale Anticorupție referitoare la efectuarea urmăririi penale față de persoana respectivă are în vedere împrejurarea că, în acest moment, există aspecte din care rezultă suspiciunea rezonabilă ce conturează următoarea stare de fapt: În perioada martie-aprilie 2020, persoana respectivă ar fi pretins, în mod direct, de la managerul unui combinat siderurgic, mai multe produse din tablă în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor sale de serviciu referitoare la alocarea cu titlu gratuit către fabrica respectivă a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră și la monitorizarea măsurilor luate de această societate comercială pentru închiderea unui depozit de deșeuri neconforme. Foloasele respective, în cantitate de 22 tone (aprox. 103.000 lei), ar fi fost primite în datele de 23 aprilie 2020 și 07 iulie 2020, la punctul de lucru al unei societăți comerciale administrată de o rudă de-a sa. Cererii transmise i-au fost atașate referatul întocmit de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție precum și volumele (10) cuprinzând copii ale dosarului de urmărire penală. Integral: https://www.g4media.ro

Cresteri preturi energieTrei întrebări pentru industria energetică În text sunt de fapt mai multe întrebări, doar trei având raspuns, celelalte fiind retorice. De ce importăm energie electrică? Într-un articol anterior trăgeam un semnal de alarmă: într-un an ( 25 nov 2019 – 25 nov 2020) am importat 23,5 TW și am exportat 7,3 TW….. ANRE ne spune că avem capacități suficiente! Ba mai mult decât atât, raportările sunt către UE. (aici dovada) Minte și nu înțeleg de ce raportarile arată așa de mulți ani! Mediul privat a investit în special în regenerabile. Singura investiție in “energie securitară” este cea de la Brazi a Petrom. După cum știm, bate vântul și este soare, avem energie atât de multă încât o exportăm. Dacă e o zi noroasă și nu bate vântul, hidro trage tot greul. Daca nu mai poate nici hidro, importăm de ne dor buzunarele. (dovada prețurilor este aici) Această stare de fapt există de mulți ani. Singura realizare notabilă a statului român în industria energetică este punerea în funcțiune a celor două reactoare nucleare de la Cernavodă. În rest s-a cârpit, s-a furat, s-a închis, s-a tăiat și s-a vândut la fier vechi. Ultima “realizare” este CET-ul gălățean de acum câteva săptămâni. În rest … ca la autostrazile de pe hârtie! Planuri. Iernutul, noua investiție a Romgaz, va mai întârzia. CEOltenia și CEHunedoara apar cu o groază de megawați fictivi, de stăm și ne întrebăm căți bani încasează pe ei … evident bani din buzunarele noastre. Și la CEO și la CEH se visează retehnologizări, adică pe aceeași instalație învechită (și fizic și moral) se schimbă arzătoarele, adică cele se folosesc praful de carbune vor fi înlocuite cu unele pentru gaz și se vor trage conducte de gaz. Cuvântul ce ar fi trebuit folosit ar fi fost investiții. Investiții în tehnologie și instalații noi. (Revin cu întrebarea: de ce se renunță la cărbune, când se poate renunța la tehnologia prin ardere și să se folosească gazeificarea, cum se folosește in aproape o mie de instalații de pe tot mapamondul?) Mai mult decât atât, toate companiile de stat investesc în regenerabile, în special solar, cunoscând că este o energie instabilă, dependentă de situația meteorologică. Grozăvia este că instalațiile pe gaz au fost închise. CET-ul de la Brăila nu a mai produs de 7 ani. CET-ul de la Galați s-a închis anul acesta. … Și putem enumera încă câteva instalații pe gaz închise. Cele existente sunt pe vechea tehnologie. (minunea CET Vest al Elcen SA de 180 MW, adică o instalație pe gaz în ciclu combinat, are deja 11 ani de funcționare) Concluzia este că: nu avem cu ce să producem energie cand nu bate vântul. Situația se va agrava atunci când reactorul 1 de la Cernavodă va intra în reparații capitale, cand instalațiile Hidroelectrica vor ceda deoarece nu au mai vazut de mult o retehnologizare, când lacurile se vor colmata compet, acestea nefiind decolmatate de 30 de ani. De ce energia electrică se scumpește? În piață avem următorii jucători: producătorii, care se împart în producători de energie securitară (cărbune, gaz, nuclear) și producătorii din regenerabile (hidro, eolian, solar), un transportator monopolist, câțiva distribuitori ce dețin monopol regional și brokerii de energie – ce se numesc generic furnizori. De fapt acesti brokeri, nu au decât câteva birouri și câteva calculatoare de la care se tranzacționează pe bursa organizată de energie OPCOM. “Băieții deștepți din energie” s-au cizelat, învățând mecanismele bursei. Prețul producătorului este 54% din prețul plătit de consumator. La acesta se adaugă tarifele pentru seviciile de distributie, de transport și de menținere a sistemului, taxa de cogenerare, certificatele verzi și acciza (de ce este accizată energia?) de 1% – toate reglementate de ANRE. Trebuie specificat că energia securitară, cea care menține în funcțiune sistemul energetic național, este un produs diferit față de energia regenerabilă. Energia securitară este mult mai scumpă decât cea regenerabilă. Mai mult decât atât, pentru energia regenarabilă noi plătim un fel de subvenție, sub forma certificatelor verzi. (Mai pun o dată întrebarea: de ce energia regenerabilă exportată este subvenționată?) Producătorul își vinde la bursă energia. Pentru a putea realiza un buget de venituri și cheltuieli veritabil, preferă să vândă în avans pe piața contractelor bilaterale. (Dar să recunoaștem și că nu și-au pregătit oameni pentru tranzacționarea la bursă.) Energia este cumparată în avans de furnizori și revândută în timp, speculând momentele cu preț optim, către consumatori. Bursa de energie s-a democratizat și în timp, cât mai multe entități vor avea posibilitatea de a “juca” pe aceasta. Deci cineva trebuie să își asume riscuri. “Băieții deștepți” întradevăr sunt deștepți, profitul lor provenind din ceea ce ar fi trebuit să fie profitul producatorilor și din manipularea prețurilor plătite de consumatori. Să nu uităm că prețurile din bursa românească concurează cu cele din celelalte burse de energie europene. Tehnologiile și instalațiile noastre sunt mai vechi și au randamente mai slabe, de aici rezultând prețurile necompetitive. Nu în ultimul rând: managementul companiilor de stat (plătit cu salarii astronomice și nemeritate) a fost politizat cu fel de fel de diletanți sinecuriști care au avut rolul de a căpușa marile companii cu fel de fel de firmulițe de partid. La fel și în ministerul de resort și ANRE, unde șerpăria de interese obscure a făcut ca nici după 12 ani România să nu aibe o strategie energetică. (nu discutam de calitatea ministrilor și conducătorilor ANRE ce s-au perindat în ultimii 30 de ani) Mai există și companii în energie care nu produc nimic și care nu-și au rostul. Amintim doar câteva: Hidro Tarnița, Electrocentrale Grup, SAPE, fara a intra în amănunte. Acestea au consilii de administrație, directori, secretare, mașini cu șoferi, toți cu salarii imense … dar nu produc nimic. Concluzia este: Niște băieți deștepți cu protecția statului, căștigă de la producători, de la consumatori, din energia regenerabilă subvenționată și din jocul import – export. Subliniem: este legal! Clientela politică trebuie servită cu “gazde” apte de a fi căpușate. De ce nu avem autostrăzi?  Nu pare un subiect legat de energie, dar este! Transportul înseamnă carburant, înseamnă energie. În România circulă zilnic minim 300.000 de camioane. Dacă acestea ar circula pe autostrăzi, ar consuma mai puțin, timpul alocat transportului fiind mai mic. Integral: https://www.contributors.ro

Doinei Gradea i s-a cerut demisia în CA: ”Noi, mulţi din TVR, spunem că trebuie să luaţi o pauză definitivă”. Cine a susținut-o și cum se apără - spotmedia.ro“Experienţa mea cu comisiile de anchetă parlamentară faţă de TVR, tristă” Preşedintele Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă din Camera Deputaţilor, deputatul USR Iulian Bulai, afirmă că are o experienţă “tristă” în ceea ce priveşte comisia de anchetă parlamentară faţă de TVR, spunând că aceea constituită în 2019 după dezvăluirile legate de încasările colaboratorilor TVR nu a ţinut nicio şedinţă. “Chiar dacă o comisie de anchetă nu are nicio consecinţă juridică sau de procedură parlamentară faţă de cauza anchetată, sper că, dacă va mai fi votată şi constituită încă o comisie de anchetă TVR, să funcţioneze mai bine decât cea de acum 2 ani”, afirmă el, scrie News.”Experienţa mea cu comisiile de anchetă parlamentară faţă de TVR este una tristă. Dezvăluirile mele cu privire la încasările colaboratorilor TVR au dus la decizia de a face o comisie de anchetă parlamentară în primăvara lui 2019. Nu s-a ţinut niciodată nicio sedinţă”, a scris Iulian Bulai pe Facebook, duminică seară. El a susţinut că, de atunci, a intervenit constant la multe şedinţe de plen pentru a face apel de constituire a şedinţei. “Nu s-au vrut constituirea şi începerea lucrărilor comisiei de către niciun partid, cu excepţia USR, care a publicat acele încasări uriaşe ale colaboratorilor TVR. Chiar dacă o comisie de anchetă nu are nicio consecinţă juridică sau de procedură parlamentară faţă de cauza anchetată, sper că, dacă va mai fi votată şi constituită încă o comisie de anchetă TVR, să funcţioneze mai bine decât cea de acum 2 ani”, a afirmat Bulai. El a menţionat că, într-o notă umoristică, la un moment dat, era cunoscut de colegii parlamentari pentru că lua cuvântul pentru a cere constituirea comisiei de anchetă TVR votată în plen. “Rapoartele de activitate TVR şi SRR trebuie discutate şi respinse în Comisia de cultură, pentru a permite o nouă conducere a acestor instituţii. Până acum nu s-a dorit acest lucru”, a conchis el. Integral: https://www.bursa.ro

Meteorologii au emis un nou Cod galben în toată țara. Seceta hidrologică se va menține și săptămâna viitoare | ZUGOVor urma scumpiri în lanț după dezastrul din agricultură? Fermier: Am cultivat și grâu, și porumb, producția a fost zero..… 2020 a fost un an dezastruos pentru agricultură. Nu doar fermierii au suferit pagube, efectele se vor resimți în buzunarele tuturor. Producția puțină, din cauza secetei sau a grindinei, a dus la scumpirea cerealelor, ceea ce ar putea genera majorări de prețuri în lanț până la pâinea de pe raft. Fermierii spun că, la unele produse, creșterile de preț s-au produs deja.  Un fermier din Iași a povestit la Digi24 cât de dramatic a fost pentru el anul 2020 – a cultivat și grâu, și porumb, dar producția la final de an a fost zero. Alex Cojocaru, fermier: “A fost un an foarte dificil pentru agricultură. Dacă vorbim de cultura mare, în primul rând cultura de grâu, am avut pe 40 de hectare și am fost nevoiți să întoarcem toată cultura. Producția a fost zero. Ne-am întors, am mers pe porumb. Planta a ajuns până la o înălțime de 50 de centimetri, după care, nemaifiind precipitații, s-a compromis și cultura de porumb.” El a atras atenția asupra creșterii prețurilor produselor de bază: “După cum se poate vedea și la rafturile supermarketurilor, de exemplu, prețurile la ulei au crescut în ultimele 2 luni cu 30%. În funcție de stocuri, e posibil să avem parte de scumpiri sau să scadă aceste prețuri”. Fermierul a spus că după dezastrul din 2020 nu mai are așteptări pentru anul care vine: “Ne facem datoria, cultivăm pământul, producem hrană pentru populație. Totul depinde climă și de Cel de Sus”. Pandemia și seceta extremă – cei doi factori care au prăbușit agricultura  Agricultura românească a fost zdruncinată în 2020 de două evenimente majore: pandemia de coronavirus şi seceta extremă, care a fost una dintre cele mai grave din ultimii 50 de ani, după cum spun nu numai agricultorii ci şi autorităţile, cu impact direct şi semnificativ în PIB-ul României. Cu toate că s-au depus eforturi financiare pentru a diminua pagubele, au rămas încă sectoare neprotejate, iar o parte din despăgubirile promise agricultorilor se vor rostogoli în 2021. Seceta extremă din acest an a făcut ravagii pe zone agricole extinse din ţară, iar prognozele Departamentului american al Agriculturii (USDA) şi cele ale Comisiei Europene privind producţia şi exporturile de cereale au devenit tot mai pesimiste, începând cu luna mai, mai ales pentru zona Mării Negre. Multe dintre culturile însămânţate în toamna lui 2019 şi în primăvara acestui an au fost distruse, fiind consemnate pagube pe circa 2,4 milioane de hectare dintr-un total de aproape 6 milioane de hectare însămânţate. Integral: https://www.digi24.ro

EU 'demanding European judges have say on post-Brexit agreement' with UKThe Financial Times: Repararea diferențelor Est-Vest din UE. Valorile și interesele comune pot uni Europa…. Cei 27 și-au depășit divergențele pentru a stabili ținte ambițioase de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră la 55% față de 1990 până în 2030. În fine, alegerea lui Joe Biden în SUA în locul lui Donald Trump promite să ridice cortina lăsată în cursul celor mai dificili patru ani ai relațiilor transatlantice din epoca postbelică. Aceste reușite nu ar trebui să ascundă faptul că, într-un domeniu fundamental pentru perspectivele pe termen lung ale UE, persistă tensiuni și neînțelegeri. Aceasta e relația dintre vechii membri occidentali ai blocului și membrii mai noi din Europa Centrală și de Est. În chestiuni precum statul de drept, democrația liberală, corupția, migrația și politicile de gen iau amploare nerăbdarea și resentimentele în anumite cercuri situate de ambele părți ale baricadei. Sunt necesare mai multe măsuri pentru remedierea problemei. Prima este să fie uitată acea hartă mentală a Europei care împarte continentul în două jumătăți, ca și cum nimic nu s-ar fi schimbat după prăbușirea Zidului Berlinului în 1989. O asemenea hartă îi încurajează pe vest-europeni să se considere gardienii unei ordini mai avansate, la fel ca în epoca în care Estul stagna sub comunism. Însă concomitent îi face pe est-europeni, între care și mulți opozanți ai iliberalismului și corupției din propria țară, să se simtă adesea destinatarii unor predici morale din partea Vestului. În realitate, guvernele și oamenii din ambele părți au un profund interes de a face un succes din ceea ce au cu toții în comun. Aici avem integrarea în zona euro, care include 19 state vestice și estice. Avem politica de securitate și apărare, legat de care trebuie remarcat că mai toate statele UE sunt și membri NATO…. Rămâne de văzut dacă acel compromis atins de cei 27 la începutul lui decembrie, care condiționează acordarea fondurilor de redresare de respectarea statului de drept va fi un mecanism eficient sau o născocire dezamăgitoare. Dar el trebuie să fie mai mult decât o nuia cu care Vestul poate disciplina Estul. Nici unele state occidentale nu sunt lipsite de pată în privința corupției și statului de drept. Cu cât va fi mai coerent mesajul occidentalilor în privința valorilor UE, cu atât mai mult vor însufleți ei milioanele de est-europeni care speră la ameliorarea calității vieții publice. Vest-europenii nu ar trebui totuși să uite că, pentru mulți est-europeni, independența națională nu e vreun concept abstract. Recuperarea ei după 1989 a fost o realizare foarte prețuită, după decenii de dictatură și de oprimare străină. Integral: https://www.g4media.ro

Revelionul lui „Garcea” a aruncat în aer TVR, unde este un scandal fără precedent! „Revelionul TVR, cumpărat de americani ca să tortureze deținuți la Guantanamo  Orice s-ar spune, emisiunea de Revelion de la TVR a făcut audienţe bune şi ar putea deveni un succes comercial! Un reprezentant CIA a ajuns astăzi la sediul Televiziunii Române pentru a negocia achiziţia înregistrării, americanii dorind să folosească revelionul TVR pentru a tortura suspecţii de terorism în închisoarea Guantanamo. „Am testat câteva scheciuri cu Garcea pe o brigadă de mercenari cu experienţă în teatrele de luptă din Afganistan, Irak, Libia şi Kosovo. După nici 5 minute, 75% dintre ei se tăvăleau pe jos, plângând în hohote. Unii suferă acum de o formă specială de stres post-traumatic pe care noi am botezat-o ‘sindromul Leana şi Costel’, după cel mai frecvent coşmar al victimelor”, explică Harry Dick, agentul american însărcinat cu negocierile. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 4 ianuarie.”Nimic nu ne-a dezumanizat mai mult decât transformarea morții în statistică și a oamenilor în numere.”

Harta Romaniei | Romania turisticaBuna dimineata intr-o zi de luni, 4 ianuarie! Vremea va rămâne mai caldă decât normalul perioadei în zilele ce urmează, cu valori termice maxime cuprinse între 6 și 15 grade Celsius, în cursul zilei de  luni și 4 și 13 grade marți. Prima decadă din inauarie rămâne caldă, însă, va fi ploioasă, pe fondul unei mase de aer cald și umed. Cerul va avea înnorări persistente în sud est, în est și în zonele deruloase din sud, unde ploile vor fi frecvente și pe alocuri moderate cantitativ. Luni, ploile vor cuprinde treptat toate regiunile și vor fi în general moderate cantitativ. În dealurile sudice se vor acumula peste 30 – 40 l/mp. În zona montană, vor fi precipitații mixte, iar la altitudini de peste 1.500 de metri vor predomina ninsorile mai consistente, în special în Carpații Meridionali și de Curbură, unde și vântul se va intensifica. In Bucuresti +14/7 gr.C.

Exemplu de proastă organizare: zeci de medici au mers la spitale să se vaccineze, dar era închis, căci spitalele cer autorizare! DSP zice că nu e nevoieCampania de vaccinare din România a început cu… o pauză. Imunizarea se face de luni până sâmbătă În prima săptămână, au fost utilizate sub 10% din dozele de vaccin primite de România. – 13.242 de cadre medicale au primit prima doză de vaccin de la Pfizer. – În Israel, 150.000 de persoane sunt vaccinate zilnic.  Românul este veșnic obosit. Se vede asta și în campania de vaccinare. Doar am început cu o pauză. Și nu este o situație izolată. Se va repeta. Sloganul campaniei de vaccinare de la noi ar putea fi: „Duminica nici iarba nu crește!” Asta pentru că administrarea serului anti-COVID se va face de luni, până sâmbătă. Chiar și acolo unde medicii ar vrea să lucreze și duminica. Spre exemplu, centrul de la vaccinare de la Spitalul Militar Timișoara ia pauză astăzi. Deși a fost singurul din județ din țară care a funcționat și după Revelion. „Am vaccinat și în data de 1 ianuarie și în 2. În data de 3 nu lucrăm, datorită procedurii de înregistrare în Registrul Național de Vaccinare, unde se lucrează 6 zile pe săptămână.”, a spus Cristina Bredicean, coordonator vaccinare, Spitalul Militar Timișoara. Situația îi revoltă pe cei care vor să se imunizeze. Privesc cu invidie, spre Israel. Aici, în două săptămâni, 10 la sută din populație a primit vaccinul. Eleodor Cârstoiu este medic chirurg și încă așteaptă să îi vină rândul. Speră ca săptămâna viitoare să primească și el serul salvator. Încă se întreabă pe ce criterii au fost aleși primii vaccinați. „Ideal ar fi să îi vaccinăm pe cei care sunt cel mai expuși, cei care nu au imunitate, grupurile de risc. Un medical, asistent medical, infirmier tânăr, care a intrat în contact cu boala, are un grad înalt de anticorpi, nu cred că era o prioritate de vaccinare. Integral: https://alephnews.ro

Sănătatea din România este pacientul zero: comorbiditățile care ne vor bântui în acest anDemnitatea veteranilor români, care-și așteaptă rândul la vaccinare, după ce alte țări au început cu ei: „Nu mă grăbesc” Încă de la începutul pandemiei, de la nivelul șefului statului, statul român a numit lupta cu COVID-19 ”un război”. Cei care au luptat cu adevărat în război și care acum au peste 80 de ani, fiind dintre cei mai expuși ca rată de mortalitate, nu sunt printre primii care primesc vaccinul. În România, 84,3% dintre cele 14.394 de decese COVID înregistrate până la 20 decembrie au fost la persoane cu vârsta de peste 60 de ani, potrivit ultimului raport săptămânal publicat de CNSCBT. În România, conform INS, 2 din 3 oameni înregistrați ca decedați, din orice cauză, în octombrie 2020 – cea mai fatală lună octombrie de după al Doilea Război Mondial -, au fost oameni de peste 70 de ani. În România, oamenii vârstnici nu sunt vaccinați în categoria prioritară. …. Anglia i-a tratat egal pe cei 80+ și pe medici, Irlanda a început cu vârstnicii. România, Ungaria și Polonia, doar cu medicii Strategia de a nu-i lăsa pe vârstnici să aștepte este preferata țărilor vestice. Majoritatea țărilor din Occident au împărțit primele zeci și sute de mii de doze între personalul medical și bătrânii care sunt la risc să-și piardă viața în cazul unei infecții. Unele, precum Irlanda, i-au vaccinat chiar primii pe bătrâni. În general, țările estice au decis altfel. Vaccinarea cu prioritate a întregului personal medical, inclusiv a celor care nu au de-a face cu pacienții COVID, a fost îmbrățișată de România, Ungaria, Bulgaria și Polonia. În aceste foste țări comuniste prioritate are sistemul medical. Integral: https://www.libertatea.ro

Un nou record de cazuri de COVID înregistrate în ultimele 24 de ore în SUAAnul începe cu 40 de ventilatoare nefolosite la „Matei Balş” și cu apeluri disperate de la ATI Colentina. „Vedem ce cadavre vii o să ajungem” La startul lui 2021 și după 10 luni în care au tratat cele mai grave cazuri de COVID-19, medicii de la două spitale mari din București: Institutul Naţional de Boli Infecţioase Matei Balș și „Colentina” spun că sunt epuizaţi. Doi doctori, Cătălin Apostolescu, de la „Balș” și Laura Zarafin, de la „Colentina”, au acceptat să discute deschis despre situația critică. …. „Balș”: medici ATI la jumătate față de necesar Pe hârtie, „Matei Balș” are dotări şi spaţiu pentru cel puţin încă 20 de paturi de terapie intensivă, inclusiv 40 de ventilatoare în plus, neutilizate în acest moment. În practică, secţia ATI are mai puţin de jumătate din personalul necesar. La Institutul Naţional de Boli Infecţioase Matei Balş, aceeaşi echipă lucrează pe secţia de ATI de la începutul pandemiei. La 20 de paturi de terapie intensivă lucrează 5 medici ATI şi 3 doctori de boli infecţioase. Aceiaşi oameni din martie, „fără pauză, fără concedii”, spune medicul Cătălin Apostolescu, purtător de cuvânt la „Balş”. Lor li s-a mai adăugat, pe parcursul anului 2020, şi câte unul-doi rezidenţi ATI – dar nu constant, „ci câte două-trei luni”. … „În mod normal, ar trebui să avem o asistentă la două paturi şi un medic de terapie intensivă la 3-4 paturi. Noi avem, pe o tură de 12 ore, şase asistente: trei afară şi trei înăuntru, adică în echipamentele de protecţie, ceea ce înseamnă că revine o asistentă la 6-7 paturi, de fapt”, explică Apostolescu. … „Sunt două posibilităţi: ori o să clacăm şi o să ne prăbuşim, ori avem varianta optimistă, că vine vaccinul şi scad cazurile – dar nu ne aşteptăm la o scădere până în iunie – şi, dacă supravieţuim acestor şase luni, vedem ce cadavre vii o să ajungem” – avertizează medicul. Apostolescu crede că societatea nu înţelege că „tragem la maxim de o resursă epuizabilă” şi că „toate neîmplinirile sunt reproşate acestor oameni care muncesc, de dimineaţă până seara, în costume de protecţie”. „Cel mai mult m-a afectat prostia de care poate da dovadă o societate. Nimic din ce fac medicii nu e bine pentru restul. Tot românul a avut un must să se ducă la mare, să-şi facă vacanţa în Grecia, în timp ce nişte oameni au lucrat în echipamente de protecţie, la 40 de grade. Apoi, românul, nu vorbesc despre toți, ci despre cei pe care nu i-a interesat decât satisfacerea instinctelor primare imediate, şi-a manifestat nemulţumirea faţă de ce se întâmplă în spitale”, concluzionează Apostolescu. …. „Colentina”: 29 de paturi ATI, una dintre cele mai mari capacități din țară, și puțini medici La câteva zeci de metri distanță, Spitalul Colentina trece prin probleme similare, spune medicul ATI Laura Zarafin. „Avem 29 de paturi ATI și doar 14 medici ATI. Sub jumătate din necesar. Două colege din 14 s-au îmbolnăvit de COVID. Cât eram 14, am făcut 6 gărzi pe lună. Acum am făcut 8 gărzi. Nu mai putem rezista”, spune Zarafin. Ea reclamă o lipsă de organizare de la nivelul autorităților sanitare, dar și „chiar dacă se vor supăra colegii pe mine”, o lipsă de solidaritate din partea medicilor ATI de la alte spitale non-COVID.  „Înțeleg că sunt spitale care nu vor bolnavi COVID. Bine. Dar atunci ne pot ajuta să vină să lucrăm împreună. Măcar din cei 150 de medici care au luat examenul de specialitate ATI anul ăsta dacă ni s-ar repartiza și tot ar fi excelent”, spune doctorul ATI de la „Colentina”. Am 27 de ani de experiență și nu am tratat o boală precum COVID. De 10 luni suntem îngroziți, tot ce vedem și auzim noaptea, în somn, este respirația întreruptă a pacienților care mor pentru că nu mai pot respira. Nu mai putem! Integral: https://www.libertatea.ro

BioNTech avertizeaza asupra lacunelor de aprovizionare cu vaccin si critica abordarea Comisiei EuropeneBioNTech avertizeaza asupra lacunelor de aprovizionare cu vaccin si critica abordarea Comisiei Europene Compania farmaceutica germana BioNTech cauta solutii impreuna cu partenerul ei american Pfizer pentru sporirea productiei vaccinului lor impotriva COVID-19, avertizand asupra lacunelor in aprovizionare pana cand vor fi autorizate si alte vaccinuri, relateaza vineri agentia Reuters. Vaccinul Pfizer-BioNTech este deocamdata singurul vaccin impotriva COVID-19 autorizat in Uniunea Europeana, dar autorizarea sa relativ tarzie de catre agentia specializata a UE si cantitatea redusa de vaccin comandata de Comisia Europeana – care si-a asumat incheierea contractelor cu producatorii de vaccinuri in numele statelor membre – conduc la un ritm lent de aprovizionare. Intarzierile in distributia vaccinului au provocat consternare in Germania, unde mai multe regiuni au fost nevoite sa suspende vaccinarea la cateva zile dupa lansare. ”In acest moment lucrurile nu arata bine – apare o lacuna pentru ca nu sunt alte vaccinuri aprobate si noi trebuie sa umplem golul cu vaccinul nostru”, a explicat publicatiei germane Spiegel directorul general al BioNTech, Ugur Sahin. Acesta, impreuna cu sotia sa Oezlem Tuereci, director medical al societatii, au fondat aceasta companie, intrata in parteneriat cu societatea farmaceutica americana Pfizer pentru producerea vaccinului impotriva COVID-19. Responsabilii BioNTech au criticat decizia Comisiei Europene de a incheia contracte cu o serie de companii farmaceutice in speranta ca vor fi aprobate rapid vaccinurile acestora, ceea ce nu s-a intamplat. ”S-a presupus ca multe alte companii vor veni cu vaccinul. Aparent aceasta a fost impresia, ca vom avea destule, ca nu va fi atat de rau si ca avem controlul. Acest lucru m-a surprins”, spune Sahin. SUA au comandat in luna iulie 600 de milioane de doze de vaccin Pfizer-BioNTech, in timp ce Comisia Europeana a asteptat pana in noiembrie pentru a comanda jumatate din aceasta cantitate. Mai mult, din cele 300 de milioane de doze comandate de UE, numai 200 de milioane au fost o comanda ferma, iar restul de 100 de milioane de doze au ramas ca optiune, exercitata saptamana trecuta, dar cu termen de livrare inca neclar. BioNTech spera sa lanseze in februarie o noua linie de productie la unitatea din orasul german Marburg, cu o capacitate de productie de 250 de milioane de doze in prima jumatate a anului. Ministrul german al sanatatii, Jens Spahn, a promis intr-un mesaj pe Twitter ca va face tot posibilul pentru ca aceasta unitate sa-si inceapa activitatea cat mai repede. Guvernul de la Berlin, care a finantat BioNTech in proiectul vaccinului cu 375 de milioane de euro, a respins apelurile externalizarii productiei prin cedarea licentei de productie catre alte companii farmaceutice, invocand, la fel ca reprezentantii BioNTech, complexitatea procesului de fabricare a acestui vaccin bazat pe noua tehnologie ARN mesager. Integral: https://ziare.com

Coronavirus în România, 3 ianuarie. Aproape 16.000 de decese de la începutul epidemieiBacteristan 2021. Cum arată 14 dosare ale pacienților infectați cu nosocomiale în Spitalul Militar Central La 5 ani de la Colectiv, spitalele continuă să nu raporteze infecțiile asociate actului medical, infecții ce reduc șansele de supraviețuire ale pacienților critici din secțiile ATI. Medicii au oferit documentele către jurnaliștii Libertatea. Ca și în 2016, le publicăm anonimizând datele pacienților. Iată ce ascund ele. Pe 7 aprilie 2016, apăreau în fața opiniei publice 13 cazuri ale răniților de la Colectiv, toți infectați cu nosocomiale, luate din mai multe spitale. Una dintre clinici era Spitalul Militar Central. Acelui episod din investigație s-a intitulat: „Bacteristan – 13 dosare ale morților de la Colectiv”. Sursa jurnaliștilor a fost personalul medical. Pe 2 ianuarie 2021, azi, publicăm 14 cazuri ale pacienților care au decedat sau sunt în stare gravă, într-o singură secție ATI a Spitalul Militar Central, în perioada noiembrie-decembrie La toți apar infecții nosocomiale. Sursa reporterilor este personalul medical. Bacteristan, anul 2021. Infecțiile care ucid „Din secția ATI 1 nu scapă niciun pacient care ajunge să fie intubat. În ultimii 15 ani am văzut doar un pacient intubat și infectat cu mai mulți germeni care să supraviețuiască”, a declarat pentru Libertatea un medic din cadrul Spitalului de Urgență Militar Central București. Revoltați de lipsa de măsuri din partea conducerii spitalului privind neraportarea infecțiilor nosocomiale și lipsa de măsuri ulterioare, mai multe cadre medicale din „Militar” au oferit jurnaliștilor Libertatea documente interne și fișe medicale ce arată imaginea reală din secția de Terapie Intensivă 1. „Cei care se suprainfectează cu un singur germen au șanse mai mari să supraviețuiască. Dar și la ei avem mortalitate extrem de mare”, completează sursa medicală. Acesta susține că de regulă, la pacienții intubați, infecția se localizează la plămâni, după care colonizează toate organele. …. Infecțiile sunt scrise de mână în Registrul de evidență a Infecțiilor Nosocomiale, dar nu toate sunt raportate în sistemul electronic, spun medicii militari Iar pacienții continuă să fie expuși pericolului de a contracta germeni multirezistenți atunci când ajung în secția ATI I, fiindu-le astfel micșorate sau chiar compromise șansele de recuperare. …. Rubricile Registrului arată însă că el este folosit în alt scop decât cel pentru care a fost înființat. În el ar trebui raportate etapele sterilizării aparatelor medicale contaminate cu germeni nosocomiali. Rubricile sunt: materialul sterilizat, ora începerii sterilizării, ora terminării sterilizării, temperatura și rezultatul testului de sanitație. În loc de aceste informații, sunt trecute informațiile despre o parte dintre pacienții infectați. Doar o parte dintre cazuri ajung în registru fizic. Și mult mai puțini în registrul electronic, dedicat pacienților. …. „Ce să introducă aici dacă nu se sterilizează? Pentru cazurile de pacienți infectați cu nosocomiale există un registru electronic, dar acela este aproape gol”, a explicat sursa. În afară de cele 10 cazuri de pacienți infectați cu germeni intraspitalicești introduși în Registru „de unii medici mai conștiincioși” există multe alte cazuri neraportate nici măcar de mână, în registru, susțin oameni din personalul SMC. Pacientul 10 Femeia din rezerva VIP cu echipă medicală dedicată – 5 germeni fatali Timp de trei luni, o femeie în vârstă de 77 de ani a fost internată într-una din cele două rezerve VIP ce aparțin de secția ATI I. Pacienta a fost tratată din septembrie și până în noiembrie de o echipă medicală dedicată. „A fost o pacientă cu mai multe afecțiuni, fiind intubată. Este un caz cunoscut la întreg spitalul”, a declarat una din sursele medicale. Analizele de microbiologie din 15 și 20 noiembrie au constatat în probele de urocultură doi germeni multirezistenți: proteus mirabilis și providencia stuartii. În culturile sondei de intubație au fost depistați serratia mercescens, pseudomonas aeruginosa, providencia stuartii, iar în aspiratul bronșic pseudomonas aeruginosa, providencia stuartii și acinetobacter baumannii. Integral: https://www.libertatea.ro

Bilanț COVID în a doua zi a anului: 1.194 de cazuri noi de infectare, după un număr foarte mic de testeUn istoric reputat vorbește despre prețul lui 2020: Nimic nu ne-a dezumanizat mai mult decât transformarea morții în statistică și a oamenilor în numere  Pandemia va precipita o criză de sănătate mintală, dar este totodată o şansă de a aborda viaţa cu mai multă claritate. Mai mulţi specialişti, consultaţi de The Guardian, explică felul în care pandemia ne-a afectat psihologic şi toate schimbările invizibile care au venit odată cu rigorile aduse de COVID-19. ….. “Oamenii vorbesc despre întoarcerea la normalitate şi nu cred că acest lucru se va întâmpla”, spune Frank Snowden, istoric specializat în pandemii, cercetător la Yale şi autor al cărţii Epidemics and Society: From the Black Death to the Present. Snowden studiază pandemiile de 40 de ani. În primăvară, după ce telefonul său s-a înroşit de la oameni care voiau să ştie dacă istoria poate să lumineze felul în care COVID-19 va afecta lumea, Snowden s-a infectat şi el cu noul coronavirus. Va urma o pandemie psihologică Snowden crede că Covid-19 nu a fost un eveniment întâmplător. Toate pandemiile “afectează societăţile prin vulnerabilităţile specifice pe care oamenii le-au creat prin relaţiile lor cu mediul, cu alte specii şi cu ei înşişi”, spune el. Fiecare pandemie are proprietăţile sale, iar aceasta – precum ciuma bubonică – afectează sănătatea mintală. Aoife ODonovan, profesor asociat de psihiatrie la Institutul de Neuroştiinţe Weill UCSF din California, specializată în traumă, este de acord. “Avem de-a face cu atât de multe straturi de incertitudine”, spune ea. “S-au întâmplat lucruri cu adevărat oribile în acest an şi se vor întâmpla altora, nu ştim când sau cui sau cum -iar asta ne solicită foarte mult – cognitiv şi fiziologic”. Impactul este experimentat în tot organismul, spune ea, pentru că, atunci când oamenii percep o ameninţare, abstractă sau reală, se activează răspunsul biologic de stres. Cortizolul mobilizează glucoza. Sistemul imun este declanşat, ceea ce creşte nivelurile inflamaţiei. Acest lucru afectează funcţiile cerebrale, făcându-i pe oameni mai sensibili la ameninţări şi mai puţin sensibili la recompense. Un adversar cameleonic În practică, asta înseamnă că sistemul tău imun ar putea fi activat doar auzind pe cineva tuşind în apropiere, sau la văzul tuturor măştilor de faţă şi proliferarea unei culori pe care cu siguranţă Pantone ar trebui să o renumească “albastru chirurgical”, sau doar pentru că dai ochii cu un străin mergând spre tine pe stradă. După cum spune ODonovan, reglementările guvernamentale sunt largi şi suportă des modificări, astfel că noi, ca indivizi, trebuie să facem o mulţime de alegeri. “Asta înseamnă incertitudine foarte intensă”. Caracteristicile unice ale COVID-19 alimentează această senzaţie de incertitudine. Boala este “mult mai complexă decât şi-a imaginat cineva la început”, spune Snowden, un fel de adversar cameleonic. La unii este o afecţiune respiratorie sau una gastrointestinală, la alţii poate cauza delir sau deficit cognitiv, iar la alţii are efecte pe termen lung, în vreme ce mulţi pacienţi sunt asimptomatici. Mulţi dintre noi nici măcar nu vom şti că am avut COVID-19, iar aceste necunoscute stimulează autoexaminarea. Ne întrebăm constant: când devine oboseala semn de boală? Când considerăm că o tuse este “continuă”? Pandemia ne-ar putea îmbătrâni prematur ODonovan oftează. Pare obosită; este o perioadă încărcată pentru un cercetător al ameninţărilor şi întreaga ei viaţă este despre muncă acum. I se pare că răspunsul corpului la incertitudine este “frumos” – abilitatea organismului de a se mobiliza pentru a fugi de pericol – dar este îngrijorată că această abilitate nu se potriveşte pentru ameninţări frecvente şi prelungite. “Această activare cronică poate fi periculoasă pe termen lung. Accelerează îmbătrânirea biologică şi creşte riscul pentru bolile bătrâneţii”, spune ea. …. Cuvântul “contagiune” vine din cuvintele latine pentru “cu” şi “atingere”, aşa că nu e de mirare că atingerea socială este demonizată într-o pandemie. Dar cu ce preţ? Specialiştii în neuroştiinţă Francis McGlone şi Merle Fairhurst studiază fibrele nervoase aferente C-tactile, concentrate în zone mai puţin accesibile precum spatele sau umerii. Aceste fibre structurează atingerea socială într-un sistem complex de recompensă. Când suntem atinşi, mângâiaţi, îmbrăţişaţi, este eliberată oxitocina, ceea ce scade ritmul cardiac şi inhibă producţia de cortizon. “Sunt nevoi foarte subtile care te menţin pe un plan echilibrat”, spune McGlone şi adaugă cu îngrijorare: “Oriunde mă uit la schimbările de comportament din timpul pandemiei, acest steag zboară, această fibră nervoasă – atingerea, atingerea, atingerea!”. ….. Niciun element de COVID-19 nu a dezumanizat oamenii mai mult decât felul în care ne-a făcut să ne raportăm la moarte. Indivizii au devenit unităţi într-un număr cu multe cifre, mereu şi în creştere de decese. Dar înainte să devină statistici, muribunzii sunt condamnaţi la izolare. “Sunt efectiv depersonalizaţi”, crede Snowden, care şi-a pierdut sora în pandemie. “Nu am văzut-o, nu a avut familie în jur… Asta rupe legături şi înstrăinează oameni”. …. În Scoţia, de pildă, decesele provocate de supradoze de droguri sau alcool au crescut cu o treime. Peste tot în lume, violenţa domestică a crescut înspăimântător. Mici trucuri salvatoare Dar până şi cele mai mici modificări pozitive ale obiceiurilor noastre pot fi de mare folos. Fairhurst, de pildă, poartă mai mult parfum şi îşi petrece mai mult timp spălându-şi părul – “o activare directă” a fibrelor nervoase aferente C-tactile, crede ea. Datele din cercetările ei arată că “oamenii care se simt mai puţin singuri sunt cei care petrec mai mult timp având grijă de corpul lor, de cum arată”. …. În timp ce 20-30% dintre pacienţii care ajung în unităţi de terapie intensivă vor experimenta tulburare de stres posttraumatic, ce se va întâmpla cu cei care se tem pentru viaţa lor în situaţii care până anul trecut erau complet inocente -precum mersul la supermarket sau transportul public? Sunt oameni care şi-au revenit de la infecţia cu SARS şi încă sunt trataţi pentru PTSD un deceniu mai târziu. Există şi posibilitatea ca temerile legate de COVID-19 să supravieţuiască şi celor mai urâte rezultate ale bolii în sine. Drury crede că oamenii vor reînvăţa rapid cum să se poarte într-o mulţime. Marea întrebare e însă pentru cât timp se vor teme de mulţimi. ….. Pentru Thomas Dixon, pandemia este asemănătoare cu un război mondial ca impact emoţional. “Vom avea, probabil, o recesiune globală. Va fi multă suferinţă, vor fi inegalitate şi sărăcie. Este un eveniment mondial cu mari consecinţe emoţionale şi, în opinia mea, în vremuri de adversitate, repertoriul emoţional al oamenilor se schimbă”, spune el. Crede că “un stil emoţional mai rezilient şi poate mai rezervat” va evolua din această pandemie. Potrivit lui Snowden, “sunt şi jumătăţi pline ale paharului în acest rău unic. Poate, ca rezultat al pandemiei, ne vom transforma sistemele de sănătate, astfel încât să acorde atenţie atât sănătăţii mintale, cât şi celei fizice. Poate pandemia ne va ajuta să regândim pentru ce este făcută medicina”. Integral: https://www.libertatea.ro

Datori vânduţi moral pentru opresiunea din 10 august Numirea locotenent-colonelului Laurenţiu Cazan, şeful represiunii de la 10 august, în funcţia de şef al Jandarmeriei Prahova este un act de o mizerie asurzitoare, atroce. Chiar dacă numirea s-a petrecut în perioada schimbării ministrului de interne, ar trebui ca domnul Bode să se sesizeze, să ordone neantizarea ordinului dat şi să analizeze negativ şeful care a făcut această numire. Individul care a semnat numirea nu are ce căuta pe o funcţie la jandarmerie, iar Cazan ar trebui să zacă în vreun nenorocit de birou până ce va fi condamnat. Ce este năucitor este că nici Bode, nici Cîţu şi nici Orban nu au avut nicio reacţie. Poate că ei consideră problema aceasta ca fiind neimportantă, că se poate merge înainte şi aşa, iar guvernul trebuie să se ocupe acum de probleme mai importante. Eu cred că lucrurile nu stau aşa şi mai cred că Ludovic Orban, în schimbul numirii prietenilor săi politici la diferite sinecuri, ar trebui să-i preseze în partid pe Cîţu şi pe Bode pentru îndepărtarea din funcţie a împricinaţilor, şi a celui numit dar mai ales a celui ce a numit. Dacă ne vom alege doar cu reacţia lui Rareş Bogdan, lumea va fi nemulţumită şi popularitatea guvernului va scădea. Poate că asta s-a urmărit, punerea în ofsaid a noului ministru de interne, mai ales că dumnealui este nepregătit profesional pentru un astfel de post. Poate că s-a urmărit macularea lui Cîţu, exact în clipa când anunţa ordonanţa care stopează cheltuielile vârâte de PSD în legi ca să faulteze guvernul PNL. Dacă PNL nu va reacţiona rapid, ca să stingă acest scandal apărut într-un moment nepotrivit, guvernul va părea slab şi nepriceput, guvernul va părea că nu stăpâneşte gaşca de ofiţeri promovaţi acolo de Carmen Dan. Dacă nu vor reacţiona rapid, nu ştiu câţi din cei o sută de mii de oameni care au fost gazaţi şi bătuţi în Piaţa Victoriei se vor mai număra printre votanţii PNL. Asta vrea domnul Orban? Dacă da, combinageala asta o să-i facă rău, pentru că ar trebui să înţeleagă că este la fel de responsabil ca şi Cîţu de bunul mers al trebilor statului. Domnul Orban ar trebui să se gândească la faptul că domnul Lucian Bode este omul său şi lumea va discerne între ce face Cîţu şi ce nu fac oamenii lui. De exemplu, este clar că re-numirea unui secretar de stat dat jos de pe funcţie de fostul ministru interimar Nicolae Ciucă nu este vrerea lui Cîţu, ci urmarea ordinului lui Orban. Domnul Orban ar trebui să fie extrem de atent ca oamenii din guvern ai domniei sale să nu poată fi acuzaţi de antijoc, de blat. Numirea odiosului jandarm arată slăbiciunile PNL. Cu Nicolae Ciucă ministru interimar numirea aceasta a fost clocită, dar n-a fost pusă în operă. Numirea aceasta testează reacţia partidului, testează capacitatea sa de a răspunde tentativelor de a i se scade popularitatea. PNL le este dator moral oamenilor care au fost gazaţi şi bătuţi la 10 august. Iar această datorie morală se poate plăti şi repede şi simplu. Ministrul Bode să dea ordinul necesar ca domnul agresor şi opresor Cazan să revină la Bucureşti pe nicio funcţie sau să fie detaşat aiurea la Harghita, ca simplu conţopist, iar cel care a semnat numirea să se ducă coleg de birou cu el. Integral: https://spotmedia.ro

Avem nevoie de Curtea Constituțională? Și chiar poate fi depolitizată? Interviu cu prof. dr. Ștefan Deaconu Curtea Constituțională a ajuns una dintre cele mai puternice, dar și hulite totodată instituții ale statului român, existând intenții clar asumate pentru așa-numita ”depolitizare” a ei.  ”Cel mai important lucru este calitatea oamenilor care sunt numiți în funcția de judecător la CCR”, subliniază prof. univ. Ștefan Deaconu, care propune ca toți candidații să fie avizați de către o comisie de specialiști și apoi numiți transparent, pe criterii clare de selecție. Acuzată în ultimii ani că face jocurile politice în favoarea regimului Dragnea-PSD, CCR a ajuns subiect de lozinci strigate în stradă, petiții viralizate online și controverse pe scena politică.  Recent, premierul Ludovic Orban a declarat că după alegerile parlamentare din acest an se va lucra la legislație pentru depolitizarea CCR. În plus, există campanii online pe acest subiect, cu propuneri concrete. În timp ce în Franța, de exemplu, foștii președinți în viață sunt membri de drept ai Curții Constituționale, la noi se vorbește tot mai apăsat despre totala depolitizare a instituției, soluțiile mergând de la numirea la CCR a unor personalități din mediul academic, până la responsabilizarea totală a președintelui României, care ar putea numi toți judecătorii constituționali pe durata mandatului său. ”Pentru a numi oameni de calitate și buni profesioniști ai nevoie de criterii clare de numire și de transparență în procesul de selecție.(…) S-ar putea lua în calcul eventualitatea primirii de către toți candidații, înainte de a fi numiți în funcție, a unui aviz, din partea unei comisii de specialiști, așa cum se întâmplă în cazul judecătorilor numiți la instanțele europene (Curtea Europeană a Drepturilor Omului sau Curtea de Justiție a UE)”, propune prof.univ de drept constituțional Ștefan Deaconu, fost consilier prezidențial, într-un interviu acordat pentru SpotMedia.ro, în care clarifică anumite aspecte despre care se vorbește mult și des în spațiul public, uneori în lipsa unor cunoștiințe temeinice. Care este rolul unei Curți Constituționale, de ce e bine să existe și în România, din moment ce în alte țări nu există (în Marea Britanie, de exemplu)? Dacă noi avem un Consiliu Legislativ, avem și ICCJ, de ce mai e nevoie și de CCR? Curtea Constituțională este și trebuie să rămână garantul respectării Constituției. În primul rând, ea verifică conformitatea legilor cu textul Constituției, dar are și o serie de alte atribuții care o situează în afara sferei instanțelor de judecată. Spre exemplu: soluționează conflictele juridice de natură constituțională dintre autoritățile publice; constată interimatul funcției de președinte al României; avizează suspendarea din funcție a președintelui României de către Parlament; verifică constituționalitatea partidelor politice etc. Dacă în privința exercitării controlului de constituționalitate asupra legilor această atribuție ar putea fi exercitată în viitor și de către instanțele de judecată obișnuite, în schimb, atribuirea către instanțele de judecată (chiar și ICCJ) a soluționării unor conflicte constituționale sau a avizării suspendării din funcție a președintelui României ar însemna să implici judecătorii în bătăliile politice ale partidelor. Or, din acest punct de vedere, consider că locul Curții Constituționale trebuie să rămână în afara tuturor celorlalte autorități ale statului, iar controlul de constituționalitate exercitat de un organism independent față de oricare dintre cele trei puteri clasice (legislativă, executivă și judecătorească) reprezintă o garanție a legalității și a statului de drept. Cum vi se pare, în calitate de profesionist al Dreptului, actualul cadru legislativ din România prin care este reglementată activitatea CCR, mă refer la Constituție și la legea de funcționare a Curții? Legile care reglementează activitatea unei instituții sunt, fără îndoială, tributare rezolvării unor probleme apărute în societate la momentul adoptării lor, dar, în același timp, legile trebuie să ofere și o perspectivă, să fie vizionare pentru a nu fi nevoiți să tot modificăm des aceste legi. Or, din perspectiva legilor române, cred că tocmai această viziune le lipsește. Unele țări limitează la 70 de ani, spre exemplu, vârsta până la care poți îndeplini funcția de judecător la Curtea Constituțională (cazul Austriei), altele promovează în funcția de judecător la Curtea Constituțională în mod special profesioniști ai dreptului și nu foști politicieni (cazul Germaniei), în timp ce alte țări au un număr mai mare de 9 al judecătorilor la Curte (cazul Germaniei – 16 judecători; cazul Italiei, Cehiei, Ungariei sau Poloniei – 15 judecători; cazul Belgiei, Bulgariei sau Spaniei – 12 judecători etc). CCR a ajuns nu numai să intervină în anumite dispute politice, dar și să traseze ”calea de urmat”, atât pentru Parlament, cât și pentru președinte. E normal așa ceva, intră în atribuțiile acestei instituții? Nu cumva se situează astfel deasupra parlamentarilor și președintelui României, aleși direct de către cetățeni? Uneori, atunci când instituțiile statului nu reușesc să coopereze loial, este nevoie ca un arbitru independent să tranșeze calea de urmat și să scoată țara din blocaj. Într-o democrație, blocajele politice sau instituționale își găsesc, de regulă, soluția în alegeri, însă nu putem tot timpul chema cetățenii la vot pentru că instituțiile statului nu reușesc să coopereze. De aceea, cred că această soluție, a rezolvării conflictelor juridice constituționale de către Curtea Constituțională, este preferabilă, însă numai atât timp cât instituția rămâne una credibilă. În momentul în care își pierde credibilitatea, deciziile sale vor fi puse la îndoială de către instituțiile statale și de către cetățeni. Integral: https://spotmedia.ro

Raluca Pruna, fost ministru al Justitiei: Chestiunea varstei de pensionare trebuie rezolvata in bloc, pentru toate profesiile unde exista derogari, nu pe bucateleRaluca Pruna, fost ministru al Justitiei: Chestiunea varstei de pensionare trebuie rezolvata in bloc, pentru toate profesiile unde exista derogari, nu pe bucatele ….“Despre pensiile speciale si varsta de pensionare, as avea de spus intai ca este o ipocrizie politica si sociala maxima sa vorbim numai de magistratura. Reamintesc ca in vreme ce din magistratura se poate iesi la 48 de ani in cazul cel mai fericit, la Interne se poate iesi la 39 de ani. Chestiunea varstei de pensionare trebuie rezolvata in bloc, pentru toate profesiile unde exista derogari, nu pe bucatele”, a scris Raluca Pruna joi seara, intr-o postare pe pagina sa de facebook. Ea adauga ca in magistratura pensionarea trebuie sa fie permisa exclusiv pentru anii de munca din sistemul judiciar si ca magistrat. “Adica 25 de ani vechime ca judecator sau procuror – nu in avocatura, nu in diplomatie, nu la invartit hartii prin CSM in functii care nu necesita mai mult decat un bacalaureat luat pe bune. Daca anii din avocatura continua sa fie considerati vechime in magistratura, vom avea in continuare magistrati deveniti avocati si reintorsi in magistratura exact cat sa iasa la pensie de acolo si sa ia pensia speciala. Bun simt nu exista – de la avocati trecuti vreo cateva luni pe la ICCJ inainte de pensionarea din magistratura, la avocati reintorsi la parchete de pe langa judecatorii am vazut totul. Si este un afront pentru magistratul de cariera”, evidentiaza fostul ministru al Justitiei. Pruna mentioneaza si ca daca avocatura ramane vechime calculata in magistratura se pune si intrebarea unei contributii in parte de la casa de pensii a avocatilor. “Este profund imoral ca un avocat a carui vechime conteaza ca vechime in magistratura sa ia pentru anii de avocatura doua pensii cum ar veni”, subliniaza ea. Fostul ministru in guvernarea Ciolos concluzioneaza ca “chestiunea pensionarilor din magistratura ramane marea provocare pentru 2021, cuplata cu chestiunea nerezolvata a absolventilor de INM”. “Nu putem astepta minuni acum de la niciun guvern. Trebuie sa nu uitam cine a produs acest haos in timpul guvernarii PSD (unul Toader si cu altul Iordache) si nici cine a stat frumos in mandat si nu a facut mare lucru in ultimul an. Ca asa e cu mandatul de la Justitie, daca faci atragi critici, daca stai se numeste ca esti un ministru foarte bun”, mai spune Raluca Pruna. Integral: https://ziare.com

Justitia in anul 2020: Fiasco la sefia DIICOT, adormirea si renasterea  Finalul anului 2020 a adus in justitie un nou ministru la acest portofoliu, in persoana deputatului USR-PLUS, Stelian Ion, insa multe din prioritatile anuntate de catre noul guvern au ramas aceleasi de la preluarea guvernarii de catre liberali: desfiintarea Sectiei Speciale, intarirea luptei anticoruptie, criza de personal din sistemul judiciar, reforma unor institutii precum Inspectia Judiciara etc. O alta schimbare importanta la finalul anului a avut loc si la conducerea Consiliului Superior al Magistraturii, unde, ca in fiecare an, Consiliul si-a ales noua conducere. Astfel, in 2021 presedintele CSM va fi judecatorul Bogdan Mateescu, iar procurorul Florin Deac, vicepresedintele institutiei. Schimbarea este cu atat mai notabila cu cat ambii fac parte din magistratii CSM care au criticat modificarile aduse legilor justitiei de catre guvernarea PSDALDE si au reusit sa se opuna cu succes numirii Adinei Florea la conducerea Sectiei Speciale. Noi procurori sefi la marile parchete. Fiasco la DIICO La inceputul anului 2020, motivat de contextul in care marile parchete aveau toate conduceri interimare, ministrul de atunci, Catalin Predoiu, a demarat procedura de selectie pentru procurorii sefi ai Parchetului General, DNA si DIICOT. Decizia ministrului este criticata insa de principalele asociatii ale magistratilor care ii cer in schimb sa elaboreze un set de proceduri clare pentru desemnarea procurorilor sefi in acord cu recomandarile Comisiei Europene si ale Comisiei de la Venetia, institutii care cereau un rol mai important pentru CSM in acest proces. Magistratii sustineau ca procedura este politizata si ca nu difera cu nimic fata de precedentele proceduri de selectie, ministrul justitiei avand un cuvant mult prea greu de spus in numirea procurorilor sefi. Ministrul Predoiu merge mai departe insa si ii nominalizeaza pe Gabriela Scutea pentru functia de procuror general, Giorgiana Hossu pentru sefia DIICOT si Crin Bologa la conducerea DNA. Dintre acestia doar ultimul obtine un aviz pozitiv din partea Sectiei pentru procurori a CSM, iar presedintele Iohannis in luna februarie semneaza decretele de numire al celor trei in fruntea marilor parchete, invocand atunci “superficialitatea avizelor CSM”, asa cum se exprimase si ministrul Justitiei intr-o scrisoare trimisa sefului statului…..Cum a plecat Giorgiana Hossu din fruntea DIICOT In data de 24 septembrie, Giorgiana Hosu si-a dat demisia din functia de procuror-sef al DIICOT, conducerea parchetului anti-mafia fiind preluata de adjuncta institutiei, Oana Patu. “Demisia procurorului sef DIICOT a fost motivata de preocuparea de a proteja credibilitatea institutiei si a avut la baza un context cu care nu a avut vreo legatura si din cauze care nu ii sunt imputabile”, a transmis la acea data ministrul Justitiei. Demisia acesteia a venit dupa ce fostul politist Dan Hosu, sotul sefei DIICOT, Giorgiana Hosu, a fost condamnat, pe fond, de catre Tribunalul Bucuresti la 3 ani de inchisoare cu suspendare….Cum s-a trezit DNA-ul din hibernare In luna septembrie aproape 20.000 de oameni au semnat o petitie online, ce a ajuns pana la seful statului, prin care cereau “repornirea motoarelor DNA” astfel incat acest parchet sa ancheteze din nou marii corupti. Actiunea venea in contextul in care anterior DNA-ul anuntase anchetarea unui politist din Efororie Nord acuzat ca lua mita 300 de lei pe luna pentru a nu-i deranja pe cei care vindeau porumb fiert pe plaja si, de asemenea, un alt dosar in care mai multi politisti de la Iasi erau acuzati ca ar fi primit pizza gratis de la un restaurant. Ce-i drept pana la acea data bilantul DNA arata putine dosare grele. Cel mai important astfel de dosar este al directorului general al UNIFARM, Adrian Eugen Ionel, acuzat ca a cerut 760.000 de euro de la un om de afaceri, pentru ca firma de stat sa cumpere echipamente medicale de la societatea acestuia. Alaturi de acest dosar, mai pot fi enumerate dosarele in care sunt vizati fostul ministru al Sanatatii, Sorina Pintea, acuzata luare de mita in schimbul unor contracte ce presupuneau lucrari de renovare a spitalului din Baia Mare, trimiterea in judecata a patru parlamentari PSD si sefi de la Drumuri si Poduri Timisoara in dosarul angajarilor ilegale, dar si trimiterea in judecata a medicului Mircea Beuran, acuzat ca a luat 10.000 de euro mita. De asemenea, pot fi mentionate si dosarele in care sunt vizati cinci angajati ai ROMSILVA, care au primit mita aproape 1 milion de euro pentru a inchide ochii la diverse ilegalitati, si cel al fostul director al Apelor Romane, care a primit 1 milion de euro pentru plata preferentiala a unor contracte incheiate de institutia de stat. La finalul lunii octombrie, seful DNA, Crin Bologa anunta ca “au inceput sa apara dosarele cu persoane importante si sume mari de bani”, subliniind dificultatile cu care procurorii anti-coruptie s-au confruntat din cauza pandemiei. Doar cateva zile mai tarziu dupa aceasta declaratie, fostul ministru al Sanatatii, Nicolae Banicioiu este pus sub urmarire penala pentru trafic de influenta si luare de mita. Apoi cazul fostului primar al Sectorului 1, ajuns intre timp deputat PSD, Dan Tudorache. Politicianul este acuzat de complicitate la trafic de influenta si spalare a banilor, dosar in care este vizata si fosta sa sotie dar si menajera celor doi. Urmeaza apoi doua dosare privind achizitiile pe timp de pandemie la spitalele din Brasov si Sibiu, pentru ca la finalul lunii noiembrie DNA sa scoata la lumina o adevarata “fabrica de permise false” la Serviciul de Inmatriculari din Suceava. In urma perchezitiilor DNA a ridicat aproape 2 milioane de euro, bani ascunsi in pereti falsi si mai multe bunuri si masini de lux la mai multi politisti de la serviciul amintit….Dosarele istorice, taraganate si in 2020 Pe langa dosarul “10 august” dosarele istorice, al Revolutiei din 1989 si al Mineriadei din iunie 1990 si-au continuat procesul anevoios prin care, de 30 de ani, nu reusesc sa ajunga in instanta. La inceputul lunii octombrie, Curtea Suprema a constatat “neregularitatea” rechizitoriului realizat de Parchetul Militar in Dosarul Revolutiei si a exclus o serie de probe. Curtea Suprema a cerut Sectiei Parchetelor Militare sa remedieze neregularitatile din rechizitoriu si sa anunte daca mentine trimiterea in judecata a inculpatilor sau cere restituirea dosarului. Mai mult, Curtea Suprema a exclus mai multe probe depuse de Parchetul Militar la dosar, printre care rapoartele intocmite de SRI si de Comisia parlamentara de ancheta a revolutiei care a functionat in anii 90. Dosarul Revolutiei fusese trimis in judecata in 8 aprilie 2019, fiind in etapa de camera preliminara. In 10 decembrie, Instanta Suprema decide, in mod definitiv, retrimiterea la Parchetul General a dosarului Mineriadei din iunie 1990, dosar ce se afla in faza de camera preliminara din ianuarie 2017. Dosarul urmeaza sa intre acum in atributia Sectiei pentru investigarea infractiunilor din Justitie, SIIJ, in contextul in care unul dintre invinuiti este generalul Mugurel Florescu, fost sef al Directiei Procuraturilor Militare in iunie 1990. In ceea ce priveste Sectia Speciala, procurorii de aici au reusit performanta de a-l trimite in judecata pe fostul procuror DNA, Mircea Negulescu, in doua noi dosare. In iunie 2020 acesta din urma este trimis in judecata pentru noi presupuse abuzuri impotriva fostului deputat PSD Vladut Cosma, iar in 23 decembrie din nou pentru mai multe infractiuni, fiind acuzat ca a fabricat probe in doua cauze, printre care si dosarul “Tony Blair”, care ii viza pe fostul deputat Sebastian Ghita si pe fostul premier Victor Ponta. Victorie importanta pentru Kovesi la CED In data de 5 mai 2020, Curtea Europeana a Drepturilo Omului a decis, in unanimitate, ca Laurei Codruta Kovesi i-au fost incalcate drepturile prevazute de Articolele 6 si 10 atunci cand a fost demisa de la conducerea DNA. Judecatorii Curtii Europene a Drepturilor Omului au constatat, cu unanimitate, ca procurorului sef al Parchetului European i-au fost incalcate dreptul la un proces echitabil si dreptul la libera exprimare. Integral: https://ziare.com

Dumitru NancuDespre liberalism și asistații social de lux. Cum primesc de la stat politicienii Puterii 100.000 de euro pe an  Oficialii liberali tind să se plângă adesea, ipocrit, de povara „asistaților social”. În ultimele zile am descoperit zeci de familii liberale care toată viața au fost angajate la stat și care au primit sume de peste 100.000 de euro pe an. Zeci de vajnici liberali care vor să ne salveze de cei care sug banii țărișoarei primesc zeci de mii de lei lunar din tot felul de sinecuri la stat. Dumitru Nancu a fost numit șef peste Fondul Național de Garantare a IMM-urilor (F.N.G.C.I.M.M) de către liberali din Guvernul Orban. CV-ul și declarațiile de avere ale familiei Nancu sunt înfiorătoare. A declarat pentru Libertatea că are șapte masterate (în CV apar doar patru) și are două doctorate și l-a început pe cel de-al treilea. În 2013, la 32 de ani, domnul Nancu a fost plătit din bugetul de stat din 7 locuri. Ocupa următoarele poziții: Vicepreședinte la Agenția Națională la București Preda la Școala de Studii Antreprenoriale, tot la București Preda la Universitatea Ovidius din Constanța Era directorul executiv al OTIMMC Constanța Președinte al Consiliului de Administrație (CA) la ANL Membru în CA la F.N.G.C.I.M.M Membru al CA la Aeroportul din Constanța. Asta în timp ce își făcea un masterat la ASE și un doctorat pe care îl termină în trei ani la Academia SRI-ului. Soția domniei sale lucra la cea mai cinstită instituție privată, Primăria Constanța, fiind responsabilă de evenimentele minunate din timpul domniei domnului Mazăre. Masterat la SRI În perioada doctoratului la Academia SRI și masteratului la ASE, domnul Nancu a predat la patru universități diferite de instituțiile unde studia, a fost subsecretar de stat, vicepreședinte de Agenție Națională (2012-2014), director executiv la OTIMMC (2013), președinte la ANL (2013-2014), director general al Radionav (2014-2016) și membru într-o grămadă de consilii de administrație. …. 11 cărți și un snop de funcții Întreaga carieră a domnului Nancu este stupefiantă. Imediat ce termină facultatea de la Constanța, se angajează economist la Transelectrica, firma aia deloc căpușată și plină de oameni cinstiți. Face și un masterat în același timp la Ovidius. După numai doi ani, la 26 de ani, devine cumva, cu zero experiență, coordonatorul național al tuturor oficiilor teritoriale pentru întreprinderile mici și mijlocii. Nu numai asta, dar omul din Constanța care a terminat studii economice se apucă, în timp ce este ditamai directorul, și de un doctorat în agroturism la Iași și mai devine și președintele CA al SC Turism și Agrement SA.  Integral: https://www.libertatea.ro

Cîţu, lovitură grea pentru evazioniştii din România: Începem conectarea caselor de marcat la ANAF | Epoch Times RomâniaCine contestă decizia premierului Cîţu de a îngheţa în 2021 salariile bugetarilor, să-şi aducă aminte de ideea economistului-şef al BNR de a se reduce săptămâna de lucru pentru cei de la buget de la 5 zile la 4 zile, ceea ce înseamnă scăderea salariilor cu 20% …. Prima decizie economică bună a premierului Florin Cîţu şi a noului guvern a fost cea de îngheţare a salariilor bugetarilor pentru anul 2021 la nivelul pe care l-au avut în 2020. Măsura luată peste noapte, pentru că înainte nu a ieşit nicio informaţie legată de această discuţie de luni din cadrul guvernului, începe să fie constată: întâi de primari, în frunte cu Emil Boc, edilul Clujului, apoi de sindicatele din sănătate şi învăţământ. Emil Boc ar trebui să-şi amintească cum preşedintele Traian Băsescu a tăiat într-o oră, în mai 2010, salariilor bugetarilor cu 25% şi a majorat TVA de la 20% la 24% pentru că bugetul era într-o situaţie la fel de proastă, iar guvernului îi lipsea 1 miliard de euro. Florin Cîţu nu a luat această decizie ca să-i pedepsească pe cei 1,24 de milioane de bugetari că nu au votat PNL-ul în alegerile parlamentare, ci PSD-ul sau AUR, ci că anvelopa salarială , aşa cum spun economiştii, a trecut deja de linia roşie, finanţele publice intrând într-o zonă extrem de periculoasă. Noroc că este criză în toată lumea, iar marii creditori şi pieţele financiare înţeleg situaţia. Conform execuţiei bugetare pe 11 luni din 2020, cheltuielile cu personalul plătit din buget au fost de 99,725 miliarde de lei, adică 9,5% din PIB-ul estimat la 1.050,5 miliarde de lei. Enorm. Dacă aceste cheltuieli de personal nu scad la 7% din PIB, toată România va avea mari probleme, atât sectorul de stat, cât şi cel privat. Cheltuielile cu asistenţa socială, adică pensiile, au fost de 128 de miliarde de lei, adică 12,2% din PIB. Însumate, cele două categorii de cheltuieli bugetare înseamnă 227,7 miliarde de lei, sumă care reprezintă 78% din totalitatea veniturilor pe care le-a strâns statul în 11 luni din 2020, adică 290,6 miliarde de lei, care reprezintă 27,7% din PIB. Foarte puţin. Bugetul de stat, adică finanţele publice ale României, nu pot exista la infinit cu această structură de venituri şi cheltuieli. După 11 luni din 2020, deficitul bugetar a ajuns la 84 de miliarde de lei, reprezentând 8% din PIB. Cu puţin “succes”, în luna decembrie guvernul mai poate adăuga un deficit cuprins între 1% şi 2% din PIB. Anul viitor, care se bazează pe o revenire a economiei de 3-4%, deficitul bugetar ar trebui să fie 7% din PIB, în scădere faţă de 2020 cu 2%. Dar dacă revenirea economică nu se va realiza? Gândiţi-vă că guvernul şi-a asumat să mărească pensiile şi alocaţiile. Şi până să vină banii din Fondul de salvare al Uniunii Europene, guvernul ar trebui să cheltuiască el întâi banii pentru a plăti prelungirea şomajului tehnic, toate facilităţile fiscale acordate sectoarelor economice afectate de Covid, toate comisioanele şi subvenţionarea dobânzilor din programele de garantare şi de împrumut etc. În 2020 guvernul nu a tăiat numărul de bugetari ci, dimpotrivă, acesta a crescut cu 20.000….. Dacă măsura luată de premierul Cîţu, de îngheţare a salariilor bugetarilor este contestată, gâmndiţi-vă la ideea enunţată public, ce-i drept, în nume personal, de către Valentin Lazea, economistul-şef al Băncii Naţionale: Echilibrarea bugetului trebuie realizată prin creşterea veniturilor şi reducerea cheltuielilor. Iar o măsură de scădere a cheltuielilor bugetare este de reducere a săptămânii de lucru la buget, de la 5 zile pe săptămână la 4 zile, ceea ce înseamnă reducerea salariilor cu 20%. El a mai spus că sectorul bugetar are salariile mai mari decât sectorul privat, ceea ce constituie o mare problemă. Integral: https://www.zf.ro

Zece moduri în care coronavirusul a schimbat economia mondială pentru totdeauna Şocuri economice de dimensiunea pandemiei de coronavirus din 2020 se produc odată la câteva generaţii, aducând cu ele schimbări permanente şi cu implicaţii vaste, scrie Bloomberg. Economia mondială este pe drumul către recuperare, iar vaccinurile ar trebui să accelereze acest proces în 2021. Însă alte efecte generate de Covid-19 vor modela creşterea economică ani la rând de-acum încolo. Unele se pot deja întrezări. Preluarea locurior de muncă din fabrici şi servicii de către roboţi va avansa. Inegalitatea dintre şi din interiorul ţărilor va spori. Guvernele vor juc un rol mai mare în vieţile cetăenilor, cheltuind şi deţinând mai mulţi bani. Iată unele dintre transformările care se configurează. Rol sporit al statului Contractul dintre societate şi stat a fost rescris din mers. Monitorizarea de către autorităţi a circulaţiei oamenilor şi plata de către acestea a salariilor lor când angajatorii nu mai pot face acest lucru a devenit ceva obişnuit. Pentru a plăti pentru astfel de intervenţii, guvernele lumii au atins deficite bugetare de până la 11.000 mld $ în acest an. Se dezbate deja cât mai pot continua astfel de cheltuieli şi când contribuabilii vor fi nevoiţi să suporte costurile. Pe termen lung, poziţiile privitoare la datoriile publice se schimbă, noul consens fiind că guvernele mai au spaţiu pentru a cheltui într-o lume caracterizată de o inflaţie scăzută şi ar trebui să folosească politica fiscală într-o manieră mai activă. Costuri de finanţare şi mai scăzute Băncile centrale au reînceput să tipărească bani; dobânzile au atins noi minime. Bancherii centrali au accelerat politicile de QE, extinzându-le pentru a include şi datorii guvernamentale. Toate aceste interveneţii au generat unele dintre cele mai relaxate condiţii financiare din istorie. Însă politicile băncilor centrale vor fi greu de inversat. Iar istoria arată că pandemiile ţin dobânzile la un nivel scăzut pentru o perioadă mai lungă de timp, potrivit unui studiu recent. Datorii şi zombie Guvernele au creditat companiile aflate în dificultate, nivelul datoriilor corporate urcând puternic la nivelul lumii dezvoltate. Potrivit Băncii Reglementelor Internaţionale, companiile non-financiare au împrumutat o sumă netă de 3.360 mld $ în prima jumătate a anului 2020. Astfel au fost create condiţiile unei “crize majore de solvabilitate a companiilor”, revelă un nou raport. Unii văd de asemenea pericol în oferire unui sprijin pre mare companiilor, fără prea multă discriminare, spunând că aceasta este reţeta perfectă pentru crearea de companii zombie, care vor face economia mai puţin productivă. Integral: https://www.zf.ro

Too Hot to Handle' Review: Netflix Dating Show With No Sex | TVLinePortiţă legislativă! Asistentele TV au şi ele prioritate la vaccinare E o vorbă veche a românului: dacă există o gaură, cineva o va exploata! Pentru că la capitolul „personal medical” nu e oferită o definiţie clară a asistentei, zeci de asistente TV s-au înscris şi ele pe liste pentru a primi cu prioritate vaccinul Pfizer. „Am auzit că se dă vaccin. M-aş bucura să primesc unul nou, că al meu e cam uzat”, a declarat Gieanina, asistentă TV la un post local din Dolj „Nu ştiu ce e Fizăr ăsta da’ dacă-i un fel de acid hialurbonic d-ăla, păi mânca-ţ-aş, atunci vreau şase, câte unu’ pentru fiecare buză”, a exclamat Maricilica, asistentă TV la una din emisiunile dubioase ale lui Capatos.Integral: https://www.timesnewroman.ro

 

Revista Presei – 31 decembrie.”Am scazut dramatic numarul de teste, am manipulat indicatorii si i-am ignorat cand nu i-am putut manipula.””Vaccinul e gratuit; semnătura nu.”

128 Animals Enjoying The Magic Of Autumn | Pitbull dog, Pitbulls, AnimalsBuna dimineata intr-o zi de joi, 31 decembrie! Joi, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 13 grade în Moldova și Transilvania, 11 în Maramureș, 10 în Crișana, 11 în Banat, 16 în Muntenia, 12 în Oltenia și 17 în Dobrogea. Temperaturile rămân ridicate în ultimele două zile din an și plouă în cea mai mare parte a țării. Va fi soare în Dobrogea și Moldova, dar, în același timp, va fi în vigoare un cod galben de intensificări ale vântului. În ultima zi din an va ploua în aproape toată tara, exceptând Moldova unde va fi doar ceață și Dobrogea care rămâne însorită. În Capitală cerul va fi mai mult noros, cu ceață și o maximă de 15 grade.

Medicul Octavian Jurma: In Romania pana si epidemia de COVID-19 si-a luat aparent vacanta. Marul este frumos si dulce dar este otravitMedicul Octavian Jurma: In Romania pana si epidemia de COVID-19 si-a luat aparent vacanta. Marul este frumos si dulce dar este otravit  ….Mesajul transmis de Octavian Jurma  Azi, 29.12.2020, la nivel national in Romania avem o veste buna. Incidenta cazurilor de COVID-19 Romania a coborat pentru prima data sub 3 la mie. Doar 6 judete mai au o incidenta de peste 3 la mie. Un adevarat miracol de Craciun! Aceasta imagine oficiala foarte buna justifica si faptul ca am fost si suntem printre cele mai relaxate tari din Europa in al doilea val. Coborarea abrupta a numarului de cazuri din luna decembrie este un cadou de Craciun care alimenteaza efervescenta vizitelor si vacantelor din aceasta perioada. In Romania pana si epidemia de COVID-19 si-a luat aparent vacanta! Asa cum am promis este o veste buna. Pacat ca nu este adevarata. Marul este frumos si dulce dar este otravit… Scaderea aparent miraculoasa a fost obtinuta cu un pret enorm pe care o sa il platim anul viitor incepand cu mijlocul lunii ianuarie. Am scazut dramatic numarul de teste, am manipulat indicatorii si i-am ignorat cand nu i-am putut manipula. In cele din urma am modificat si semaforul pentru ca sa trecem in scenariul verde la 1.5 in loc de 1 cum a fost stabilit in vara. Prin urmare acesta minciuna institutionalizata face ca cel mai frecvent cadou pe care il facem in aceste zile cand vizitam pe cineva fara masca sa fie boala COVID-19. Poti alege evident liber o minciuna frumoasa in dauna unui adevar urat. Sa nu uitam insa ca miniciuna otraveste indiferent cat este de placuta, in vreme ce adevarul vindeca indiferent cat este de dureros. Daca vei alege lumina adevarului in aceste sarbatori luminate, vei ramane in casa si te vei feri sa raspandesti boala chiar daca nu iti este personal teama de boala. Adevarul cadou de sarbatori vine dinspre Uniunea Europeana si este vaccinul anti-COVID-19 prin zidul de protectie pe care il produce in corpul nostru cu o simpla intepatura. Ce folos ca in curand vaccinul iti va putea salva viata daca virusul va ajunge la tine si cei dragi inaintea vaccinului. Acum mai mult ca oricand expresia “mori ca prostul” are un sens concret. Stai in casa pana la vaccin, poarta masca pana suntem toti vaccinati, mareste distanta pana putem fi iarasi aproape. Renunta la o petrecere vinovata si crispata anul acesta ca sa te bucuri de multe petreceri binemeritate in anii care vin. Integral: https://ziare.com

campania de vaccinare in RomaniaVaccinul contra COVID a împărțit Europa în două: vesticii nu lasă bătrânii în urmă, țările estice imunizează întâi sistemul medical  O trecere în revistă a strategiilor oficiale ale unui număr de 17 țări europene arată o diferență de filozofie socială între vestul și estul continentului. De pildă, Anglia îi tratează egal pe vârstnicii 80+ și pe medici, Irlanda a început cu vârstnicii, în timp ce România, Ungaria și Polonia au început doar cu sistemul medical (unele au adăugat casele de bătrâni), lăsând populația în vârstă în etapele următoare, deși, în România de pildă, 85% dintre cei care murit de Covid au peste 60 de ani, potrivit datelor oficiale ale Institutului Național de Sănătate Publică. Concepția de vaccinare care are în centru ideea de a nu-i lăsa pe vârstnici să aștepte, căci sunt cei mai expuși formelor grave ale noului coronavirus, este preferata țărilor vestice. Majoritatea țărilor din Occident analizate de Libertatea au împărțit, cu egală urgență, primele valuri de doze de vaccin între personalul medical și bătrânii care sunt la risc să-și piardă viața în cazul unei infecții. Unele dintre țările vestice chiar au prioritizat bătrânii de peste 80 de ani și abia apoi personalul din spitale. Țările estice au adoptat, în general, o altă strategie. Și-au propus să vaccinze întâi întregul personal medical, inclusiv pe cei care nu au de-a face cu pacienții COVID. Criterul de vârstă ridiată apare abia în etapele următoare ale imunizării. Este strategia națională îmbrățișată de România, Ungaria, Bulgaria și Polonia. Marea Britanie: prioritate egală pentru cei din spitale și vârstnicii de peste 80 de ani … Britanicii au pornit campania de vaccinare cu 800.000 de doze de la Pfizer-BioNTech, care vor fi administrate cu prioritate personalului medical, lucrătorilor din centrele de îngrijire și vârstnicilor de peste 80 de ani. Irlanda: vârstnicii, chiar și înaintea personalului medical Deși primele 10.000 de doze de vaccin Pfizer-BioNTech au ajuns pe 26 decembrie, campania de vaccinare a început abia marți, pe 29 decembrie. Prima persoană vaccinată a fost o femeie de 79 de ani. Vor urma rezidenții din aziluri și centre de îngrijire a vârstnicilor, autoritățile irlandeze se vor concentra exclusiv asupra acestora în primele trei săptămâni ale campaniei, potrivit Irish Times. De asemenea, strategia guvernamentală de vaccinare arată că prioritari sunt rezidenții de peste 65 de ani din aziluri și centre de îngrijire. Următorii sunt lucrătorii sanitari din prima linie, care iau contact direct cu pacienții, și vârstnicii (peste 70 de ani). Statele Unite ale Americii: recomandare egală între personal medical și vârstnici din centre …. Franța: vârstnicii și medicii cu comorbidități, primii Campania de vaccinare a debutat în două centre de îngrijire medicală pe termen lung a bătrânilor din departamentele Seine-Saint-Denis și Côte-d’Or, ambele puternic lovite de pandemia de COVID-19. Belgia: ordinea este „vârstnici, bolnavi cronici și angajați din sistemul sanitar” …. Eficiența acestui vaccin este peste așteptări în cazul vârstnicilor. De aceea, recomandăm rezervarea unui număr cât mai mare din acest vaccin pentru această categorie de vârstă și începerea campaniei de vaccinare cu bătrânii. Integral: https://www.libertatea.ro

AstraZenecaCe contine vaccinul anti-COVID-19 si cum explica specialistii tehnologia folosita de companiile producatoare  Specialistii in vaccinologie vin cu lamuriri referitoare la ce contine vaccinul anti-COVID-19, bazat pe tehnologia ARN mesager. Acestia dau asigurari ca intre componentele vaccinului dezvoltat de Pfizer si BioNtech, deja aprobat si cel al Moderna, aflat in curs de aprobare, nu se regasesc niciun fel de elemente de natura sa ingrijoreze populatia.”Acest vaccin e mai curat decat orice a existat pana in prezent”, a declarat pentru Ziare.com doctorul Gindrovel Dumitra, coordonatorul Grupului de Vaccinologie din cadrul Societatii Nationale de Medicina Familiei (SNMF). Stabilizatorii din vaccin – elemente naturale “Ceea ce vedem in prospectul acestui nou vaccin, pe langa ARN-ul mesager, sunt cativa stabilizatori. Atat. In rest, nimic altceva. Iar printre acei stabilizatori se numara sucroza sau colesterolul, adica elemente cat se poate de naturale. ALC-0315, ALC-0159, DSPC sunt stabilizatori sintetici, la fel cum este si ARN-ul mesager, care este obtinut sintetic si nu in mod natural. Este pur si simplu crosetat astfel incat sa fie intregita formula care se gaseste in genomul virusului SARS-COV-2”, a explicat medicul, facand referire la componentele vaccinului produs de Pfizer si BioNtech. Pentru a tine sub control evolutia acestei epidemii, vaccinarea este o masura necesara, circulatia virusului fiind influentata de masa de persoane receptive dintr-o comunitate. “In momentul in care se face vaccinarea, aceste persoane dobandesc imunitate prin mecanismul de raspuns imun al sistemului nostru imunitar, prin creare de anticorpi”, noteaza specialistii. Cum functioneaza ARN-ul mesager “Sunt ani de zile de cand se cerceteaza aceasta metoda, respectiv utilizarea ARN-ului mesager. ARN-ul mesager este o particula ce inglobeaza o informatie pe care o transmite organismului in momentul in care este administrat preparatul vaccinal pentru ca sa fie creata structura specifica proteinei Spike, insa fara sa produca imbolnavirea”, explica profesorul Doina Azoicai, presedintele Societatii Romane de Epidemiologie. In momentul in care, in organism, informatia este decodata si se creaza proteina Spike, sistemul imun actioneaza prin producerea de anticorpi protectori. “Deci, propriu zis, aceasta structura de ARN mesager nu este o structura care sa fie nociva organismului. Nu are nicio interactiune si nu are niciun raspuns la nivelul organelor, ci pur si simplu decodifica informatia vis-a-vis de proteina Spike”, a completat sefa Societatii Romane de Epidemiologie. Vaccin lipsit de adjuvanti Nici excipientii din vaccinul Pfizer/BioNtech, printre care se mai regasesc si clorura de potasiu, dihidrogenofosfatul de potasiu, clorura de sodiu sau apa pentru preparate injectabile nu sunt substante care sa dauneze in vreun fel organismului, dau asigurari expertii. “Concret, acest ARN mesager despre care vorbim este inglobat intr-o structura lipidica si, practic, excipientii amintiti reprezinta, in fapt, structura lipidica in care este inglobat ARN-ul mesager, fara sa existe insa alte componente, cum se intampla in cazul altor vaccinuri unde regasim si adjuvanti”, a mai spus profesorul Doina Azoicai. Prospectul vaccinului Moderna, aproape identic Diferente din punct de vedere al compozitiei nu prea exista intre vaccinul produs de Pfizer si BioNtech si serul produs de compania Moderna, inca neaprobat la nivelul Uniunii Europene. Insa, aprobarea ar putea veni, cel mai devreme la inceput de 2021, urmand a fi purtate discutii in acest sens la nivelul Agentiei Europene a Medicamentului. “Vaccinurile sunt aproape identice. Singura diferenta este ca serul de la Moderna foloseste un alt sistem de transport si de livrare”, a declarat medicul Gindrovel Dumitra. Integral: https://ziare.com

Spitalul Militar, despre pacientul devenit pozitiv COVID la 26 de zile de la internare: „Testul PCR poate fi și fals-negativ în până la 40% din cazuri”Afacerea de milioane de euro pe site-ul oficial al vaccinării Covid: doar o mână de firme dau semnătura electronică  Site-ul Programare.vaccinare-covid.gov.ro, dezvoltat de STS, cere persoanelor juridice (acum spitalelor, cabinetelor medicale, firmelor care au oameni din primul val) semnătură electronică din cea pe care o poți obține doar contra cost și lucrează doar cu un mic număr de firme preferate. Între ele, companii ale unor foști generali SRI, secretari de stat PSD și antreprenori trimiși în judecată pentru corupție. Vaccinarea pentru coronavirus este gratuită, dar cei care încearcă să se programeze o pot face doar prin intermediul spitalelor unde lucrează sau a instituțiilor medicale de care aparțin și care au nevoie să achite sume de ordinul sutelor de lei pentru o semnătură digitală furnizată cu ajutorul câtorva firme favorite, indicate pe platforma Guvernului. Deși în regulament scrie că regula semnăturii electronice se aplică doar celor care se înrolează la persoane juridice, mai multe încercări ale utilizatorilor persoană fizică se încheie în momentul în care se solicită semnătura electronică. Deocamdată, au spus autoritățile, personalul medical nu se poate înscrie individual, ci prin intermediul persoanelor juridice, spitale, clinici, cabinete, companii, deci rezultă că acestea plătesc firmelor de pe listă semnătura electronică. Conform regulamentului, nu va fi nevoie de semnătură digitală și la persoane fizice, deci această barieră va dispărea la programare. Incepând de luni, 28 decembrie, România a lansat platforma pentru vaccinarea anti-COVID19, programare.vaccinare-covid.gov.ro, care permite programarea la imunizare. Platforma dezvoltată de către Serviciul de Telecomunicații Speciale solicită utilizatorilor să încarce documente semnate electronic cu un certificat digital furnizat, contra cost, de o serie de firme. Vaccinul e gratuit; semnătura, nu Oamenii au remarcat imediat că „Programarea se poate face doar cu semnătură digitală, care poate fi emisă doar de câteva firme menționate acolo. Costă 175 de lei și necesită aptitudini tehnice”. …. Certificatele digitale pentru semnătură electronică sunt cele emise de către prestatori calificați de servicii de încredere. Lista prestatorilor calificați de servicii de încredere în România: Alfa Trust Certification S.A., Centrul de Calcul S.A, CertSign S.A., DigiSign S.A., Trans Sped SRL, Namirial SRL, Serviciul de Telecomunicații Speciale.” Prin regulament se stabilește că această semnătură electronică este proprie celor înscriși pe conturile persoanelor juridice, dar procesul de înscriere a persoanelor fizice, care vor să încarce documentele, le cere și persoanelor fizice semnătura electronică. Prețurile, de ordinul sutelor de lei O vizită pe site-ul firmei Alfa Trust Certification S.A. ne indică și prețul la care putem obține un astfel de certificat: 35 de euro, adică 175 de lei, pentru un kit de semnătură electronică ce include: un stick, un certificat digital și o aplicație de semnare.Integral: https://www.libertatea.ro

Valer Dorneanu, Cristian Deliorga și Gheorghe Stan, membri CCRPensiile speciale ale magistraților, singurele exceptate de la ”îngheț” de frica CCR  Prima Ordonanță de Urgență a cabinetului Florin Cîțu, care modifică nu mai puțin de 20 de acte normative, a generat deja scandal nu doar pe scena publică, ci chiar în interiorul PNL. Dacă sindicaliștii au protestat față de înghețarea salariilor bugetarilor, iar primarii față de suspendarea cu 1 an a aplicării pensiilor speciale pentru aleșii locali, nimeni nu a scos vreun cuvânt față de o excepție care a devenit deja regulă: pensiile speciale ale magistraților sunt singurele care nu vor fi înghețate. Astfel, la articolul 8 al proiectului de OUG se spune că nu vor fi actualizate cu rata medie anuală a inflației toate pensiile speciale- de la cele ale aviatorilor, parlamentarilor, corpului diplomatic și consular, funcționarilor Curții de Conturi, personalului auxiliar din instanțele judecătorești și parhete și pensiile militarilor. Din listă lipsesc magistrații, ale căror pensii speciale vor rămâne neatinse în 2021. Art. 8 ( al 2) ”Prin derogare de la alin. (10) al art. 68^5 din Legea nr. 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea şi al personalului care funcţionează în Institutul Naţional de Expertize Criminalistice, cu modificările şi completările ulterioare, în anul 2021 pensiile de serviciu stabilite în condiţiile legii nu se actualizează cu rata medie anuală a inflaţiei”. Excepția nu este rezultatul vreunei omisiuni sau erori, ci a temerii că magistrații ar fi atacat din nou la Curtea Constituțională această prevedere, așa cum s-a mai întâmplat cu toate cele care se atingeau de veniturile lor. De altfel, în 5 decembrie, CCR a decis cu unanimitate de voturi că proiectul de lege care prevedea impozitarea cu 85% a pensiilor speciale de peste 7.000 de lei și cu 10% a celor între 2000 și 7000 de lei este neconstituțional. Decizia CCR spune că se pot modifica toate pensiile mai puțin cele ale magistraților. Este doar una din lungul șir de decizii ale CCR prin care pensiile speciale ale magistraților sunt protejate, devenind intangibile. Analistul politic Cristian Pîrvulescu spune pentru Europa Liberă că, probabil, guvernului Cîțu i-a fost teamă că s-ar fi declanșat un tăvălug al constestărilor la CCR prin care ar fi fost aruncată în aer înghețarea tuturor pensiilor speciale și, implicit, bugetul. ”Nu vor să se confrunte cu o nouă decizie a Curții Constituționale care să le spună că nu au voie să facă chestia asta. Riscul era ca să se facă o sesizare generală la Curtea Constituțională și să fie totul considerat neconstituțional și să se arunce în aer bugetul. S-au făcut acum niște calcule și s-a ajuns la concluzia că se face o economie bugetară de 1- 2 miliarde dacă se îngheață pensiile speciale și salariile, ca să se poată mări puțin alocațiile și salariul minim. Dacă erau declarate neconstituționale toate, era un dezastru bugetar și atunci guvernul a fost cumpătat”. Cristian Pîrvulescu susține că ”trebuie așteptat 2022 ca să se schimbe raportul de forțe în interiorul CCR, când vor intra trei judecători noi. Cred că scăpăm atunci și de Dorneanu, care își termină cei nouă anișori”. Proiectul de OUG a venit de la Ministerul Finanțelor fără prevederea referitoare la înghețarea pensiilor magistraților, explică pentru Europa Liberă noul ministrul al Justiției, Stelian Ion. ”Nu am solicitat eu în mod expres ca magistrații să fie introduși”, spune ministrul explicând și motivele. Integral: https://romania.europalibera.org

Congresul PSD, 22 august 2020Încă o amputare pregătită Președintelui. Justiția, între populism, generalități și mari absențe  După anul 2020, preponderent de creare/menținere a unor echilibre de sistem foarte fragile astfel încât să fie evitat blocajul total, alegerile au adus o majoritate parlamentară, teoretic pro-justiție, care are, tot teoretic, cale liberă pentru reparații și reforme absolut necesare. Capitolul dedicat Justiției din programul coaliției este, însă, mai degrabă o colecție de generalități bine intenționate, populisme pe alocuri redundante și într-un loc chiar periculoase. Reforma constituțională Primul punct al programului este dedicat reformei constituționale, cu trei piloni: Fără penali în funcții publice, transpunerea Referendumului din 2019 și reforma CCR. Mult nu e de analizat cât timp modificarea Constituției presupune o majoritate de 2/3 din Parlament, imposibilă fără susținerea PSD sau folosirea traseiștilor. Ar fi de menționat, totuși, câteva aspecte:- este prevazută transpunerea în Constituție a interzicerii amnistiei și grațierii pentru fapte de corupție, conform Referendumului din 2019, deși CCR a stabilit în unanimitate că o asemenea prevedere este neconstituțională.- transpunerea interzicerii OUG în domeniul infracțiunilor, pedepselor și al organizării judiciare, conform aceluiași Referendum, arată că USR-PLUS admite, implicit, pentru prima oară că o OUG pentru desființarea SIIJ ar fi neconstituțională. – orice reformă constituțională trebuie să fie avizată de CCR, iar în actuala componență este practic imposibil ca CCR să avizeze propria reformare. A trimite proiectul de revizuire la CCR la finalul primului an de guvernare, adică înainte de o împrospătare a CCR cu 3 judecători în 2022, după cum își propune programul, este inutil. Justiție – chestiuni spinoase În zona de justiție propriu-zisa a programului, la capitolul obiective pe termen scurt, primul punct prevede că: „Ministerul Justiţiei vă elabora și depune în cel mai scut timp un proiect de lege privind desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție”. Ar fi al treilea proiect pe această temă: primul a fost trimis din februarie la CSM, care nu îl avizează de atunci. Din septembrie sunt în dezbatere publică proiectele de modificare/reparare a celor trei legi ale justiției, proiecte care includ desființarea SIIJ și revenirea la competența anterioară. Chiar punctul 9 din capitolul Justiție, obiective pe termen scurt, trimite la aceste proiecte. În aceste condiții, reluarea procedurii cu un al treilea proiect pentru SIIJ nu este decât un populism care întârzie desființarea. Aceeași este situația și cu alte prevederi din program, adică renunțarea la pensionarea anticipată (punctul 3), reforma Inspecției Judiciare (punctul 5), revenirea competențelor DNA privind corupția în Justiție, cuprinse în proiectele aflate în dezbatere publică din septembrie.Ministerul ar trebui să ia la mână miile de contribuții formulate la aceste proiecte de asociațiile de magistrați și persoane fizice, să ajungă la forma asumată de Guvern pe care să o trimită la CSM pentru avizare, să se lupte pentru avizare pentru a trimite apoi proiectele în dezbaterea Parlamentului. Din program nu rezultă că pentru actuala coaliție ar fi o prioritate și reforma profundă a CSM, inclusă în proiectele aflate în dezbatere publică, o reformă care să transforme instituția ultrabugetofagă de acum, ocupată mai mult cu jocuri de culise și cabale. Potrivit programului de guvernare, la numirea procurorilor șefi avizul Secției pentru procurori a CSM urmează să devină conform, adică beneficiarul avizului să nu poată decide contrar conținutului avizului. Pentru scăderea puterilor ministrului, a spus la audieri actualul deținător al protofoliului, Stelian Ion. Să nu știe dl Ion că ministrul nu are nicio legătură cu avizul? Circuitul numirii este următorul: ministrul face propunerea, o trimite la CSM, și conform art 40, al 2 lit a,b, c L 317/2004, secția CSM avizează într-un fel sau altul și tot ea trimite mai departe propunerea împreună cu avizul la președinte, care ia decizia cu amândouă în fața lui. Că e negativ sau pozitiv, avizul vine după ce ministrul a acționat deja. Coaliția de guvernare își propune așadar o nouă reducere a prerogativelor președintelui. Președintele are în spate legitimitatea a 5-6 milioane de voturi și răspunde politic pentru acțiunile sale, fie electoral, fie prin posibilitatea suspendării care să îl ducă din nou la votul poporului. CSM este un organism de breaslă, ales strict de breaslă, în general pe criterii care țin de popularitate, promisiuni salariale sau de protecție în caz de acțiuni disciplinare sau penale, ai cărui membri sunt practic imposibil de revocat și nu dau nicio socoteală nimănui. Nimeni nu are nicio pârghie asupra CSM, ai cărui membri nu au niciun fel de răspundere, nici individuală, nici colectivă, pentru deciziile pe care le iau și care adesea au fost contradictorii. De exemplu, aceeași secție pentru procurori care în 2020 a avizat-o negativ pe dna Hosu pentru șefia DIICOT in 2018 a avizat-o pozitiv, pe aceleași criterii și cu argumentele inverse, la propunerea lui Tudorel Toader, pentru poziția de șefa adjunctă tot a DIICOT. În 2018, aceeași secție CSM spunea despre aceeași dna Hosu că are o viziune clară și întrunește condițiile funcției atât din punctul de vedere al proiectului de management, cât și al structurii de personalitate. Aceeași secție care în 2020 i-a dat lui Bogdan Licu aviz negativ pentru poziția de prim adjunct al procurorui general îl punea pe același Bogdan Licu procuror general interimar în 2019. Integral: https://spotmedia.ro

Despăgubiri – record de 34 de milioane de euro pentru proprietarii de imobile naționalizate în dosarele de la CEDO în 2020, mai mari decât în ultimii zece ani la un loc  …..De ce au fost anul acesta despăgubiri mai mari decât în anii anteriori? După ce a pronunțat o hotărâre pilot împotriva României, în anul 2010, CEDO a așteptat măsurile legislative din țara noastră, apreciind că situația proprietarilor de imobile naționalizate se va rezolva pe plan intern. Multe dintre dosarele aflate la CEDO au fost suspendate, dar în România, în ultimii zece ani, nu s-au soluționat aceste probleme. Prin urmare, instanța europeană a trecut la analizarea dosarelor și a stabilit că proprietarii ale căror imobile au fost înstrăinate chiriașilor și nu mai puteau fi restituite în natură trebuie să primească despăgubiri la valoarea actuală. În România, ei ar fi primit despăgubiri mai mici, în funcție de anumite grile notariale, în 5 tranșe anuale și cu multe diminuări aplicate de funcționarii Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților (ANRP). Într-un studiu realizat de Asociația pentru Proprietate Privată (APP România) se evidențiază cauzele CEDO în care nerespectarea dreptului de proprietate a dus la condamnarea țării noastre, iar raportat la cuantumul total al despăgubirilor din anul 2020, peste 97% au fost sume atribuite în astfel de dosare. Astfel, din 34.700.924 de euro (despăgubiri pe care România le are de plătit din condamnările de anul acesta), 33.874.800 de euro reprezintă sume stabilite în 10 hotărâri pronunțate de CEDO pentru nerespectarea dreptului de proprietate în România. Aceste dosare nu ar fi ajuns la CEDO dacă nu ar fi parcurs mai întâi toate căile de atac interne. Dacă judecătorii români ar fi aplicat în mod corect prevederile Convenției europene a drepturilor omului, acești proprietari nu ar mai fi fost nevoiți să apeleze la instanța europeană, arată Călin Ispravnic, președinte APP România. Statul român nu ar mai fi plătit acum despăgubiri dacă autoritățile administrative ar fi soluționat la timp dosarele de despăgubiri, însă acestea nu au respectat nici termenele stabilite prin legea elaborată chiar de funcționarii ANRP. ANRP ar fi trebuit să soluționeze până la 20 mai 2018 toate dosarele constituite în temeiul Legii nr. 10 din 2001 pe care le avea înregistrate la data apariției Legii nr. 165/2013, dar până la acea dată soluționase doar 52% dintre acestea, arată președintele APP, care spune că primăria București ar fi trebuit să soluționeze toate notificările in temeiul Legii nr. 10/2001 până în ianuarie 2016. În 18 ani, această instituție a rezolvat doar 51% dintre dosare. Mai sunt peste 20.000 de notificări (din aproximativ 42600) care încă așteaptă la rând. Comisiile locale de fond funciar din cadrul primăriilor de sector din Municipiul București nu au finalizat inventarierea terenurilor agricole neputându-se astfel continua procesul de acordare de despăgubiri deoarece potrivit art. 21 alin. (2) din Legea nr. 165 din 2013 acestea nu pot propune acordarea de despăgubiri dacă nu fac dovada ca nu pot oferi în compensare -fie și parțială- alte imobile. Integral: https://www.g4media.ro

Echipa PNL pentru Primărie și pentru Consiliul Local al municipiului Suceava | Suceava News OnlineProiect PNL: Curtea Constituțională să decidă asupra constituţionalităţii legilor înainte de promulgare, în termen de 45 de zile de la primirea cererii Deputatul PNL Alexandru Kocsis a depus la Parlament o iniţiativă legislativă potrivit căreia Curtea Constituţională trebuie să decidă asupra constituţionalităţii legilor în termen de 45 de zile de la primirea cererii. „Curtea Constituţională decide asupra constituţionalităţii legilor înainte de promulgarea acestora, la sesizarea preşedintelui României, a unuia dintre preşedinţii celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puţin 50 de deputaţi sau de cel puţin 25 de senatori, în termen de 45 de zile de la primirea cererii. În termen de cel mult 15 zile de la primirea cererii, preşedintele Curţii Constituţionale stabileşte termenul pentru dezbateri. Pentru respectarea termenului, dezbaterile vor avea loc la data stabilită de preşedintele CCR, chiar dacă nu s-au primit toate punctele de vedere. În cazul în care CCR rămâne în pronunţare, preşedintele anunţă ziua stabilită pentru aceasta. Pronunţarea poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 30 de zile, cu respectarea termenului stabilit de 45 de zile. În condica de şedinţă se va trece în momentul pronunţării şi termenul la care au avut loc dezbaterile”, prevede proiectul. Potrivit iniţiatorului, „scopul actului normativ este de a conduce la soluţionarea cu celeritate a cauzelor având ca obiect controlul de constituţionalitate a priori exercitat de către CCR, în sensul stabilirii unor termene maxime pentru fixarea primului termen de judecată şi pronunţării soluţiei”. Iniţiatorul arată că Legea 47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale conţine prevederi care pot duce la amânarea la nesfârşit a pronunţării în privinţa proiectelor de lege aprobate de Parlament, susţinând că „articolul 16 al 2 al legii nu prevede niciun termen pentru programarea dezbaterilor care vizează proiectele de lege”. El menţionează ca exemplu cazul legii pentru modificarea şi completarea legii privind Codul fiscal, care avea ca obiect eliminarea pensiilor speciale, adăugând că „lipsa celerităţii în soluţionarea obiecţiei de neconstituţionalitate de către Curtea Constituţională nu a creat numai incertitudine şi insecuritate juridică, dar a impietat şi asupra procesului de elaborare a proiecţiilor bugetare asupra exerciţiului financiar următor”. Deputatul a susţinut că această conduită a CCR nu este lipsită de precedent. Integral: https://www.g4media.ro

Coordonatorul jandarmilor de la protestul din 10 august, numit seful Jandarmeriei Prahova. Laurentiu Cazan a fost cercetat pentru abuz in serviciuLaurențiu Cazan, coordonatorul intervenției violente a jandarmilor la protestul Diasporei din 10 august 2018, a fost numit șeful Jandarmeriei Prahova Laurențiu Cazan, coordonatorul intervenției violente a jandarmilor la mitingul Diasporei din 10 august 2018, a fost numit inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova (IJJ Prahova), transmite Ziarul Incomod. Informația a fost confirmată pentru G4Media.ro de purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române, colonelul Sorin Despina. Până la această numire, Cazan era adjunctul șefului Jandarmeriei București. ”Laurențiu Cazan a fost împuternicit (șef interimar – n.red.) pentru 6 luni în această funcție de către inspectorul general al Jandarmeriei (Alin Mastan – n.red.). Ordinul a fost semnat pe 28 decembrie”, a declarat Sorin Despina pentru G4Media.ro. Întrebat de reporterul G4Media.ro cum a fost numit Cazan, dat fiind că este urmărit penal în dosarul DIICOT, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române a spus: ”Nu există nici un temei legal să nu fie numit. Acuzațiile la adresa lui au fost clasate, șeful DIICOT a infirmat soluția, iar ordonanța de infirmare se judecă acum la Înalta Curte. Ca atare, el poate fi numit la conducerea unui inspectorat județean”. Întrebat de reporterul G4Media.ro în ce mod va afecta imaginea Jandarmeriei și încrederea populației în această instituție, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române a spus: ”Nu am mandat să răspund la această întrebare”. Integral: https://www.g4media.ro

Foraj Marea NeagraControl la autoritatea care reglementează operațiunile petroliere din Marea Neagră: Nu este interesată de aplicarea legislației europene, iar tarifele pe care le percepe nu sunt fundamentate  Tarifele percepute titularilor de acorduri petroliere din Marea Neagră de către Autoritatea Competentă de Reglementare a Operațiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagră (ACROPO) nu sunt fundamentate și nu țin cont de complexitatea și specificitatea unor servicii, se arată într-un document al Corpului de control al prim-ministrului. Acesta a verificat activitatea ACROPO, fiind vizată perioada iulie 2016 până în prezent, adică de la înființarea instituției până acum. Documentul Corpului de control al premierului mai arată că ACROPO nu se implică în rezolvarea problemelor legate de aplicarea legislației europene privind siguranța operațiunilor petroliere și gaziere offshore. Precizăm că șeful ACROPO este Constantin Gheorghe, un apropiat al omului de afaceri Gabriel Comănescu, care controlează Grup Servicii Petroliere (GSP) Ce a descoperit corpul de control despre modul de stabilire a tarifelor Tariful pentru lucrările şi serviciile efectuate în favoarea titularilor de acord petrolier, operatorilor şi proprietarilor a fost stabilit la 165 euro/oră*om, fiind aprobat în data de 08.09.2018 prin Ordinul președintelui ACROPO 34/2018, cu doi ani întârziere. Tarifele trebuiau reglementate prin legislația secundară emisă de ACROPO în termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare a Legii 165/2016, adică până la data de 30.09.2016.  Tariful unic de 165 de euro/oră*om a fost stabilit fără a avea la bază o Metodologie de calcul transparentă și fără a ține seama de solicitarea inițială a membrilor CA ACROPO, consemnată în cadrul ședinței din data de 13.06.2018, cu privire la prezentarea unei astfel de metodologii.  La nivelul ACROPO s-a stabilit un tarif unic, de 165 de euro/oră*om perceput titularilor de acord petrolier, operatorilor şi proprietarilor, fără a ține cont de complexitatea și specificitatea lucrărilor şi serviciilor efectuate de către ACROPO. Lucrările și serviciile desfășurate de către evaluatori și inspectori presupun costuri asociate diferențiate pe tipuri de activități (evaluări, inspecții ori activități desfășurate în vederea efectuării investigațiilor), acestea implicând riscuri mai mari sau mai mici, aspecte neluate în considerare printr-o metodologie de calcul care ar presupune în acest caz, aplicarea unor tarife diferențiate în funcție de lucrările/serviciile prestate. Referitor la modul de fundamentare a tarifelor la nivelul ACROPO, din verificările efectuate de Corpul de control al premierului s-a constatat că nu există documente din care să rezulte că la fundamentarea tarifului de 165 Euro/om*/oră au fost consultate și implicate direcțiile și/compartimente din cadrul entității controlate cu atribuții în acest sens, respectiv Direcția control, inspecții și verificări (DCIV) și Direcția sisteme de management, inginerie sonde, Integritate structurală și situații de urgență (DSMISISSU). Tariful perceput titularilor acordurilor petroliere,care desfășoară operațiuni petroliere în zonele din Marea Neagră, aflate sub jurisdicția României, nu a fost actualizat, acesta rămânând în cuantum de 165 Euro/om*oră, astfel cum a fost stabilit prin Ordinul 34/2018 emis de președintele ACROPO. Integral: https://economie.hotnews.ro

Comparator preturi energieÎmi schimb furnizorul de energie, ce am de făcut? ….Consumatorul casnic trebuie să știe că cel mai avantajos este să încheie, cât mai curând, un contract pe piața liberă, dacă acum se află în regim reglementat, și să nu se lase momit de furnizorii de ultimă instanță cu “oferte” de serviciu universal. Noul contract poate fi încheiat chiar cu acești furnizori, care au, pe lângă serviciu univeral, și oferte în regim concurențial, la prețuri mult mai mici. Dacă nu închei niciun contract, adică dacă nu faci absolut nimic, rămâi în regim de serviciu universal, însă la preț mai mare. Unii dintre marii furnizori, care sunt și furnizori de ultimă instanță (Enel, CEZ, Electrica, E.ON), au interesul să te țină cât mai mult timp în regim de serviciu universal, dacă ești unul dintre clienții care nu au încheiat un contract pe piața liberă. De ce? Prețurile de serviciu universal cresc de la 1 ianuarie și sunt mult mai mari chiar decât propriile oferte de pe piața liberă. Cu până la 26% mai mari. …. Furnizorii de ultimă instanță ar trebui să fie o excepție, nu regulă. Adică, să primești energie de la un furnizor de ultimă instanță doar în situații excepționale, de exemplu atunci când furnizorul tău intră brusc în faliment și tu nu ai apucat să te muți la altă companie. De aceea și prețul pentru serviciul universal poate fi mai mare, însă acesta nu ar trebui acceptat pe o perioadă prea mare. Adică mai mare de o lună, de exemplu. …. Ce pași ai de făcut pentru a încheia un contract pe piața liberă Dacă vrei să plătești mai puțin, alege să închei rapid un contract pe piața liberă, ori cu acest furnizor care încearcă să-ți “vândă” în primul rând serviciul universal, ori cu altul. Sunt zeci la alegere. În primul rând, intră pe comparatorul de prețuri de pe site-ul www.anre.ro, selectează ce ți se potrivește și apoi analizează fiecare ofertă. Important de precizat, nu toți furnizorii au oferte cu preț fix. Adică, dacă ai selectat varianta “preț fix” și nu găsești furnizorul la care te gândeai, este posibil să-l găsești la opțiunea “preț variabil”. Situația 1. Vrei să rămâi la actualul furnizor.- Completezi cererea de contract pe care ți-o pune la dispoziție.  – Apoi o trimiți la adresa de e-mail a furnizorului, atașând și copii după documentele cerute. În general, copiile cerute sunt cam acestea: – Actul de identitate al solicitantului; Actul de proprietate sau alt document care să ateste dreptul de folosință asupra spațiului care face obiectul locului de consum respectiv Situația 2. Vrei să schimbi furnizorul. – În acest caz, în primul rând, trebuie să știi că ai dreptul de a denunța unilateral contractul de furnizare actual. Prin intermediul furnizorului nou ales transmiți o notificare vechiului furnizor.- Completezi o cerere de încheiere a unui contract cu un nou furnizor, dar și o notificare privind schimbarea furnizorului. Notificarea este transmisă către noul furnizor, care are obligația să o trimită mai departe celui la care tu renunți. Atât cererea de încheiere a unui nou contract, cât și notificarea sunt puse la dispoziție de fiecare furnizor, când selectezi să vezi ofertele prezentate pe comparatorul de prețuri.- Trimiți cererea și notificarea pe adresa de e-mail a noului furnizor, împreună cu copiile după documentele cerute, în primul rând: copie după actul de identitate, copie după actul de proprietate și copie după ultima factură de energie electrică. Noul contract intră în vigoare imediat după ce încetează contractul cu vechiulfurnizor. Noul furnizor este obligat să notifice vechiul furnizor pentru încetarea vechiului contract, cu 21 de zile înainte.Integral: https://economie.hotnews.ro

Dumitru Chirita, seful ANREScandalul facturilor la energie- dezinteres sau premeditare din partea ANRE Foarte mulți consumatori de energie au aflat abia acum, în ultimele zile din an, că piața se va liberaliza de la 1 ianuarie, iar cei care nu încheie contracte pe piața liberă riscă să plătească următoarea factură cu până la 26% mai mult. Mulți alții, mai ales cei din zona rurală, nici măcar acum nu au aflat, și se vor trezi, brusc, la anul, cu facturi mult peste cât și-au făcut socoteala. Responsabil de această situație este Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), o instituție profund politizată, cu un președinte care este plătit cu peste 56 mii lei/lună, iar beneficiarii sunt marii furnizori, care au și statut de furnizor de ultimă instanță, precum ENEL, CEZ, Electrica sau E.ON. Liberalizarea pieței energiei este un eveniment foarte important, iar ANRE era obligată să se implice activ pentru informarea cetățenilor. Ar fi trebuit să fie actorul central în acest proces, mai ales că prin lege, ANRE are și rol de informare și protecție a consumatorilor. Nu s-a întâmplat acest lucru. Dimpotrivă, a refuzat până în ultimele zile să comunice pe acest subiect. Ba, mai mult, a favorizat marii furnizori prin faptul că nu le-a impus să informeze eficient clienții că urmează să aibă loc o liberalizare, iar că cei care nu încheie contracte pe piața liberă vor rămâne în regim de serviciu universal, la prețuri mult mai mari decât cele din zona concurențială. Consumatorii care se află acum în regim reglementat nu au fost anunțați că vor trece automat în regim de serviciu universal, la prețuri cu până la 26% mai mari față de decembrie, dacă nu se duc pe piața liberă. Cele mai dezavantajate de această situație sunt persoanele care nu au acces la informațiile din presa online care a atras atenția, în ultima perioadă, asupra neregulilor legate de liberalizare. Aceste persoane sunt, în general, cele mai vulnerabile, cu venituri mici. Cu doar câteva zile înainte de liberalizare, explodează informația că de la 1 ianuarie urmează să crească masiv prețurile pentru serviciul universal, oferit de furnizorii de ultimă instanță, adică ENEL, CEZ, Electrica, E.ON, iar cei care nu au apucat să încheie contracte pe piața liberă vor plăti facturi mult mai mari. Bineînțeles, ANRE nu a transmis nicio informație legată de majorarea prețurilor la serviciul universal. Nu a atenționat în niciun fel consumatorii că vor plăti facturi umflate din ianuarie dacă nu vor semna rapid un contract pe piața liberă. ANRE se comportă, pur și simplu, de parcă nu ar avea nicio atribuție legată de consumatori, lucrând doar în beneficiul marilor furnizori. Singurul comunicat despre liberalizare, transmis în ultima perioadă de către ANRE, este din ajunul Crăciunului. Și nici acesta nu este pentru o informare eficientă a consumatorului. Dimpotrivă, avantajează furnizorul. Prin acel comunicat din ajunul Crăciunului, ANRE anunță că furnizorii de ultimă instanță, adică cei pe care îi protejează sârguincios, au obligația “de a transmite clienților casnici odată cu oferta pentru serviciul universal și cel puțin o ofertă concurențială, atât în cursul lunii decembrie 2020, cât și în luna ianuarie 2021”. Imediat după Crăciun, acești furnizori au început să trimită către clienți oferte pentru servicii universale, punând abia pe ultimul loc varianta încheierii unui contract în regim concurențial. În loc să fie obligați să trimită clienților oferte concurențiale și odată cu acestea și prețurile pentru serviciul universal, furnizorii fac invers: trimit oferte pentru serviciul universal, adică preț mare, și odată cu acestea oferte pe piața liberă, la prețuri concurențiale. Probabil, mulți clienți casnici au primit deja aceste oferte. Cum arată? Sunt scoase în față și puse pe primul loc prețurile pentru servicii universale, îți lasă chiar și opțiunea de a alege alt furnizor de ultimă instanță pentru servicii universale. Abia la urmă amintesc de ofertele concurențiale……ANRE- instituție condusă de un fost sindicalist care controla afaceri cu contoare ANRE are o conducere complet politizată, fapt care ar putea fi explicația ineficienței sale. Actualul președinte, Dumitru Chiriță, nu s-a remarcat cu nimic deosebit în timpul mandatului său, pe care îl deține din octombrie 2017. Acum, în mandatul său, un eveniment deosebit cum este liberalizarea este gestionat dezastruos. Dumitru Chiriță este plătit pentru efortul de a fi președinte al ANRE cu oeste 56 mii lei/ lună, unul dintre cele mai mari salarii din România. Înainte de a ajunge pe această funcție a fost deputat PSD. Era deja la al patrulea mandat.  Chiriță și-a început cariera în 1981 ca electrician. Înainte de a ajunge deputat, a fost vicepreședintele Blocului Național Sindical. În perioada 1990-2000 a fost președintele Federației Nationale a Sindicatelor din Electricitate “Univers”, iar în perioada 1990-2011 președintele Sindicatului Liber Independent “Energia”. Integral: https://economie.hotnews.ro

FOTO: Tăiatul porcului, tradiții și obiceiuri de Ignat - Observatorul de Nord

Coadă la Institutul Măgurele. Mii de români vin cu porcul să-l pârlească la laser Înghesuială mare la Măgurele, unde mii de familii stau la coadă să pârlească porcul de Crăciun cu cel mai mare laser din lume. Oamenii spun că așteptarea merită, pentru că în 2-3 secunde porcul e pârlit și nu mai trebuie să consume o butelie întreagă. Este prima utilizare practică a laserului de la Măgurele, un proiect de câteva miliarde de euro, iar oamenii spun că ”se merită, domne”. Avantajul cu laserul e că porcul iese foarte neted și șoriciul nu se rupe deloc, deci poți scoate o singură slănină uriașă, dar și gustul e mult mai bun. Fluxul de neutrini de la Măgurele este legendar și cu noul laser carnea nu mai trebuie ținută 3 zile la fum, spun cei veniți la Institut. Familiile spun că laserul îi ajută să evite și certurile ocazionate de împărțirea porcului. ”Cu laserul îl tăiem pe din două la miime de milimetru, nu se mai supără nimeni”, spune un român. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Un an nou fericit, plin de iubire, in liniste si pace, alaturi de cei dragi! Multa sanatate si dorinte indeplinite! @Desy si @Cetatean

Revista Presei – 30 decembrie.”Cine sunt, totusi, persoanele care isi asuma responsabilitatea in fata sistemului constitutional roman si a sistemului politic roman si european pentru modul in care administreaza circulatia informatiilor si sistemul de cenzura?”

Top 10 Dog Winter Outfits - Can Dogs Eat ThisBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 30 decembrie! Revelionul vine cu vreme de primăvară, pentru că ultima zi a anului aduce maxime de până la 16 grade Celsius în Sudul Munteniei și Dobrogea. În noaptea dintre ani, vor fi minime între 0 și 10 grade, iar prima zi din noul an va aduce temperaturi maxime de la 3 la 12 grade Celsius, o scădere ușoară, dar valori deosebit de ridicate pentru începutul lunii ianuarie. Vor fi temperaturi pozitive și pe Valea Prahovei. E posibil să mai avem strat de zăpadă, la Balea Lac vor fi 79 cm de zăpadă, pe Valea Prahovei, grosimi de până la 30-40 cm, e posibil să mai crească având în vedere ce se va întâmpla în următoarele 24 de ore sau spre mijlocul acestei săptămâni”. Vremea va fi deosebit de caldă în Capitală în următoarele trei zile, cu temperaturi maxime de până la 15 grade Celsius.  Temperatura maximă va fi de 13 – 15 grade, iar cea minimă de 2 – 4 grade Celsius.  De asemenea, vremea se va menţine deosebit de caldă şi în intervalul 30 decembrie, ora 8:00 – 31 decembrie, ora 12:00. Temperatura maximă va fi de 14 – 16 grade Celsius, iar cea minimă de 3 – 5 grade Celsius.

Vaccinul anti-Covid in RomaniaBâlbe în comunicarea privind transportul vaccinurilor antiCOVID-19 în România. De la pericolul de intoxicare a piloților la zilele libere de Crăciun  Pe 26 decembrie când în România sosea cu microbuzul prima tranșă de vaccinuri antiCOVID-19, autoritățile susțineau că s-a ales transportul terestru din motive de siguranță. Mai exact, gheața carbonică în care este transportat vaccinul s-ar fi putut topi în avion redevenind gaz și ar fi existat riscul intoxicării piloților. La trei zile de atunci, când a doua tranșă de vaccinuri a ajuns în România pe cale aeriană, autoritățile au revenit cu noi precizări.  Mai exact, acestea susțin că „transportul terestru utilizat pentru prima livrare de vaccin a fost ales în urma unei analize care a avut în vedere mai mulţi parametri, printre care: necesitatea livrării sincronizate în mai multe State Membre într-o dată fixă, cantitatea limitată de cutii termoizolante pentru transport destinate unei singure locaţii din Statul Membru, transportul pe perioada zilelor libere de Crăciun”. mai mult, se precizează pe site-ul dedicat campaniei de vaccinare, „cutiile termoizolante pentru transport sunt independente de modalitatea de transport (aerian sau terestru) şi conţin încorporat un dispozitiv de monitorizare a temperaturii”. Integral: https://www.hotnews.ro

Dima Jardan, biologAutorităţile revin cu precizări despre site-ul unde se fac programările pentru vaccinare  Autorităţile au transmis, ieri seara, câteva “clarificări” referitoare la platforma de programare pentru vaccinare, după ce mai mulţi medici au semnalat că nu se pot înscrie, relatează Digi24. În acest moment, programările în platforma https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/sunt disponibile doar pentru persoanele din etapa I, adică acele persoane care îşi desfăşoară activitatea în domeniile sănătăţii şi social, fie că este vorba despre sistemul public sau de cel privat. Autorităţile precizează însă că pentru etapa 1 înscrierile se realizează la nivelul persoanelor juridice. Mai exact, fiecare instituţie îşi desemnează nişte responsabili care să facă programarea centralizat pentru personalul care doreşte să se vaccineze. Paşii pe care trebuie să îi parcurgă persoana care înregistrează programări sunt prezentaţi în Manualul de utilizare. Prin urmare, înscrierile nu se fac individual, ci de către instituţiile unde lucrează persoanele respective. Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 a anunţat luni că a fost deschisă pagina de internet unde românii se pot programa pentru administrarea vaccinului împotriva COVID-19. Integral: https://www.bursa.ro

FacebookUna dintre cele mai ciudate evolutii in spatiul dezbaterii publice de limba romana  Una dintre cele mai ciudate evolutii in spatiul dezbaterii publice de limba romana este dezinteresul general (dar mai ales dezinteresul al altfel hiperactivilor “gardieni ai discursului public”) pentru infrastructura si sociologia asa-numitului “fact check-ing” si pentru mecanismele de cenzura si control din mediul virtual, institutionalizate sub coordonarea megacorporatiilor BigTech…..Practic, in acest moment societatile si statele lumii sunt in fata unui fenomen fara precedent in istorie (Inchizitia si lista lucrarilor interzise in Biserica Catolica NU au functionat niciodata sub formula de arbitrar, secret si conspirational al actualui sistem implementat de Big Tech). Practic in acest moment, Big Tech a creat o infrastructura paralela sistemelor publice, democratice si constitutionale, prin care si-a autoarogat monopolul articularii adevarul lui si falsului in spatiu public. Nu ma intereseaza acum ce fac altii. Ma uit insa la spatiul de limba romana. Este extraordinar de interesant faptul ca NU exista in acest moment niciun fel de interes vizibil cu privire la modul in care este constituita, functioneaza si este dotata din punct de vedere al resursei umane aceasta infrastructura ce opereaza deja extrem de agresiv in spatiul de limba romana. Nu exista interes in corpurile legiuitoare, nu exista in corpurile reglementatoare, nu exista in interiorul “societatii civile” nu exista in randul mass media… Interesanta situatie, nu? Totusi sunt intrebari normale, de bun simt: Cine sunt mai precis cei care determina “adevarul” si “falsul” in spatiul de limba romana, pe Facebook, sa zicem. Cum sunt ei organizati? Care este raportul intre inteligenta artificiala algoritmica si resursa umana in aceste practici? Cine si ce califica resursa umana in acest domeniu? Cum ajungi fact checker? Care este structura de decizie? Cine sunt mai precis oamenii care au rolul cheie de “judgemental decision” in sistemul de cenzura si determinare a adevarului in spatiul de limba romana? Ce ii califica in CV pentru acest rol? Cum sunt selectati? Sa nu ni se spuna ca NU exista acest rol sau acesti oameni… rezultatele activitatii lor sunt vizibile cu ochiul liber nu de ieri… Adica: Cine sunt, totusi, persoanele care isi asuma responsabilitatea in fata sistemului constitutional roman si a sistemului politic roman si european pentru modul in care administreaza circulatia informatiilor si sistemul de cenzura? Repet: in spatiul de limba romana. Care este relatia intre aceasta infrastructura de resurse umana si tehnologica si sistemul constitutional democratic al Romanei? Dar cel European? Care este magnitudinea resurselor puse in joc in acest sens in spatiu de limba romana? Repet: in spatiu de limba romana. Iata intrebari normale, de bun simt. Poate sunt naive. Dar sunt legitime. Integral: https://ziare.com

Curtea de Conturi, despre dezastrul din cercetarea românească: finanțări netransparente, pe bază de pile și relațiiCurtea de Conturi, despre dezastrul din cercetarea românească: finanțări netransparente, pe bază de pile și relații Cu toate că alocăm cele mai mici sume din Europa pentru activitatea de cercetare, chiar și acești bani sunt cheltuiți prost, netransparent și după criterii de nimeni știute, arată Curtea de Conturi, într-un raport publicat la finalul lunii decembrie. Cercetarea românească este printre cele mai „ieftine” și ne alegem exact cu cât plătim – este o concluzie desprinsă din sinteza raportului de audit al Curții de Conturi care a vizat „eficiența și eficacitatea activității de cercetare-dezvoltare finanțate pentru institutele naționale”. În coada Europei Potrivit raportului, România are printre cele mai reduse cheltuieli din Europa în zona de cercetare, ocupând penultimul loc, conform unui clasament din 2017, ca pondere a fondurilor alocate în acest sector. Astfel, în vreme ce țări precum Suedia, Austria, Germania sau Finlanda, aflate în fruntea acestui clasament, alocă un procent de aproximativ 3% din PIB în zona de cercetare, România s-a învârtit, în ultimii 10 ani, în jurul unui procent de 0,5% din PIB sau chiar sub această pondere. Ambițiile sunt însă mari: în 2014, în cadrul Strategiei Europa 2020, țara noastră se angaja să aloce 2% din PIB în cercetare – țintă care, comentează inspectorii Curții, și în continuare „pare imposibil de atins”. Specialiștii care n-au lucrat niciodată În vreme ce datele europene ne arată fără echivoc că cercetarea românească se află la periferia Europei, documentele interne elaborate de ai noștri în ultimii ani abundă în proiecții deosebit de optimiste. …. SNCDI venise, astfel, cu ideea formării așa-zisului Consiliu Național pentru Politica Științei, Tehnologiei și Inovării (CNPSTI) care să preia, practic, partea de elaborare a strategiilor și a proiecțiilor de viitor privind cercetarea românească. Numai că, arată Curtea de Conturi în raportul publicat în această lună, această entitate cu nume bombastic nu a funcționat niciodată – a rămas la stadiul de proiect aflat doar pe hârtie. Nu este singurul proiect de acest fel care a fost asumat de minister în trecut, dar care n-a văzut lumina zilei vreodată. …. Inspectorii Curții de Conturi scriu, legat de aceste două entități: „CNPSTI nu a fost înființat și nu a funcționat în perioada 2016-2018 (…)” „MCI nu a înființat UP-CDI (Unitatea de politici – n.r.) (…). În condițiile neînființării acestei structuri, nu s-a asigurat prin intermediul altor compartimente realizarea atribuțiilor UP-CDI. (…) (…) în lipsa acestei structuri, la nivelul Direcției programe a CDI nu a fost asigurată realizarea și actualizarea unei baze de date proprii (…) și, totodată, evidențiază o lipsă de transparență cu privire la modul în care au fost luate deciziile privind alocarea de resurse”. …. Proiecte irelevante, un minister absent și netransparent Conform documentului întocmit de Curtea de Conturi, din anul 2018, Ministerul Cercetării a renunțat să impună un punctaj minim drept condiție pentru primirea de fonduri în vederea finanțării proiectelor. Practic, chiar în sectorul în care ar trebui să țintim excelența, autoritățile au eliminat orice fel de barem, permițând astfel finanțarea unor proiecte complet irelevante. …. În vreme ce grosul banilor a mers către Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică și Inginerie Nucleară Horia Hulubei, adică 182.942.265 de lei, la polul opus, unele institute au primit finanțări la limita subzistenței. Integral: https://www.libertatea.ro

Imagini revoltatoare in Apuseni: Cum distrug taietorii de lemne o...Ministrul mediului cere ferm ca până la 1 februarie să fie operațional sistemul de urmărire a lemnului tăiat (SUMAL) Noul ministru al mediului, Tánczos Barna, cere să fie respectată data de 1 februarie, asumată ca termen final pentru operaţionalizarea noului SUMAL – sistemul electronic de urmărire a trasabilităţii lemnului. El spune că acest termen „nu este negociabil” și că noul SUMAL a fost amânat de prea multe ori, iar orice nouă amânare ar produce dezechilibre în sectorul silvic. Noul sistem ar permite urmărirea, în timp real, prin coordonate GPS, orice transport de masă lemnoasă din punctul de încărcare până în punctul de descărcare. În acest fel, va fi extrem de dificil să mai apară transporturi multiple realizate cu același aviz. SUMAL 2.0 obligă și la încărcarea de fotografii, din mai multe unghiuri, ale lemnului încărcat, pentru orice transport din România, precum și însemnarea, în pădure, a parchetelor de masă lemnoasă cu coordonate GPS, înainte de a se efectua tăierea. Mai mult, în noul SUMAL se vor putea vedea zilnic toate volumele de material lemnos din orice depozit din țară. Ministrul Tánczos Barna a participat, luni, la sediul Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS), la o întâlnire având ca temă finalizarea și operaționalizarea noului sistem de urmărire a trasabilității lemnului tăiat. Integral: https://www.digi24.ro

Mihai MaciTREI ÎNTREBĂRI. Pe măsură ce România se modernizează scade, paradoxal, încrederea oamenilor în șansele lor de a trăi aici o viață decentă ….Trăim – asemeni strămoșilor noștri – într-o lume de zvonuri și de păreri (amplificate de media), al căror singur criteriu de adevăr ține fie de decibelii (sau meme-le) cu care se vehiculează peste tot, fie de credințele subiective ale individului bombardat cu atâta ”informație”. Mărturisesc că mă așteptam să văd știința la lucru; o știință surâzătoare, capabilă să (se) explice fără complexe, într-un limbaj accesibil, care să le dea oamenilor dorința de a cunoaște și de a înțelege mai mult. Tot așa cum m-aș fi așteptat ca această încercare să ne dea, tuturor, prilejul de a ne întoarce în noi înșine și de-a ne deschide mai mult – și mai adevărat – unii către alții……Criza economică ce ne va lovi inevitabil și pentru care nu suntem de loc pregătiți. Paradoxul face ca, pe măsură ce România se modernizează (mult mai lent decât ar trebui) să scadă încrederea oamenilor în șansele lor de a trăi aici o viață decentă. Câțiva ani de ”raționalizări”, ”tăieri” și carențe investiționale mă tem că ar pune capăt oricăror speranțe de mai bine în România. Încă odată, poate părea paradoxal, dar – deși în multe privințe ne-am schimbat – nu mai avem (cum se spune acum) reziliența de la începutul anilor ’90. Dacă bunăstarea mult-promisă se îndepărtează încă odată de noi, mă tem că cea mai mare parte a populației active și dinamice a României va abadona țara ca pe o corabie aflată în derivă. Și, din rațiuni mai tari decât cele ale oricărui decident al lumii acesteia, ne vom prăbuși nu doar într-o zonă gri, ci într-o dizolvare a civilizației în care ne vom descompune ca popor. Încă mai concret, mă gândesc la generațiile de copii pe care școala făcută ”cum se poate” îi condamnă la sechele ale formării pe care nimeni nu va mai avea răbdarea de a le remedia. Integral: https://www.contributors.ro

Curs valutar BNR, miercuri, 5 august 2020. Cât costă astăzi euro, lira sterlină și dolarul - Cancan.roRAPORT BNR:România trebuie să înceapă corecţia macroeconomică în 2021 ….Raportul examinează lupta cu pandemia şi criza economică, spaţiul de manevră limitat al autorităţilor publice din România din cauza deficitelor publice mari ante pandemie, a constrângerilor pe care le întâmpină o bancă centrală ce nu emite monedă de rezervă şi în condiţiile unor deficite externe considerabile. “România a pornit lupta contra Covid-19 cu un deficit bugetar structural mare (peste 4% din PIB, cel mai mare în UE (Anexa 1, Grafic 3, pagina 45) şi deficit extern singular (cel mai mare între economiile emergente din UE – Anexa 1, Grafic 1 pag. 45); a şi intrat în procedura de deficit excesiv la începutul lui 2020, singurul stat din UE. Deficitul bugetar în 2020 va fi peste 9% din PIB, în linie cu deficite în economii emergente din regiune, dar pornind de la handicapul menţionat, care a redus considerabil spaţiul de manevră. Declinul PIB în 2020 va fi, probabil, in jur de 5% având în vedere valul doi al pandemiei şi subperformanţa agriculturii din cauza secetei.”, se arată în raport. În 2021, cele mai multe state UE vor avea deficite bugetare în scădere considerabilă (vor fi reduse cheltuieli nepermanente, provocate de pandemie şi criza economică); numai România ar rămane cu deficitul la un nivel peste 8% dacă nu s-ar efectua ajustări, în condiţiile unei creşteri cu 14% a punctului de pensie). România ar ieşi din tabloul general, ar dispărea efectul unui deficit comparabil cu cele din regiune. Iar pieţele financiare nu ar finanţa ani în şir deficite de peste 8% din PIB. Am ajunge în 2022 cu datoria publică la peste 55% din PIB şi finanţarea ar fi tot mai problematică….. Raportul accentuează problematica utilizării fondurilor europene. Banii europeni pot susţine cererea şi oferta agregate interne în perioada de corecţie macroeconomică, care ar trebui să acopere perioada 2021-2024. Un mesaj cheie al Raportului este că se poate realiza corecţie economică concomitent cu redresare şi transformare a economiei, de modernizare instituţională, dacă procesul de consolidare a bugetului este gradual, realist şi credibil şi dacă se face absorbţie masivă de fonduri europene. Se arată că ceea ce este numită “Chestiunea macroeconomică a utilizării fondurilor europene” este adesea subestimată în dezbaterea publică de la noi din cauza unui clişeu simplificator: că banii europeni apar pe ambele laturi ale bugetului public – la venituri şi cheltuieli. Se neglijează că ce contează pentru atenuarea efectului contracţionist al corecţiei este injectarea masivă de resurse suplimentare în sistemul economic. Această injectare de resurse suplimentare, din bugetul multianual al UE şi Fondul de rezilienţă şi redresare, împleteşte efecte cantitative cu efecte calitative. Corecţia macroeconomică (reducerea deficitului bugetar) trebuie să aibă în vedere atât restructurare de cheltuieli cât şi venituri fiscale/bugetare în creştere. Regimul fiscal trebuie să fie transparent şi echitabil; toţi cetăţenii şi firmele să plătească – să se elimine portiţe (loopholes) care fac regimul fiscal inechitabil. Să nu se tolereze evaziunea fiscală, ca şi optimizări fiscale incorecte (tax avoidance), rente necuvenite. Consolidarea bugetară (deci nu numai fiscală, deoarece priveşte şi creştere de venituri) ar crea premise pentru intrarea în MCS2 (ERM2), ca anticameră la zona euro. Integral: https://www.bursa.ro

România stă cel mai prost, din toată Europa, la reprezentarea femeilor în guvern. Cum arată guvernele din celelalte state UEDOCUMENT. Măsurile bugetare pregătite de Guvern. Punctul de amendă rămâne 145 de lei, pensiile speciale ale primarilor amânate un an Ministerul Finanțelor a publicat, luni seara, un proiect de Ordonanță de Urgență care urmează să fie adoptată de Guvern, care prevede mai multe măsuri fiscal-bugetare, printre care plafonarea veniturilor bugetarilor, menținerea punctului de amendă la valoarea de 145 de lei și amânarea până în 2022 a pensiilor speciale ale primarilor. „Neadoptarea acestor măsuri ar genera un impact suplimentar asupra deficitului bugetului general consolidat de 1,55% din produsul intern brut în anul 2021, afectând sustenabilitatea finanțelor publice”, se arată în nota de fundamentare a Ordonanței de Urgență. Potrivit proiectului pus în transparență decizională pe pagina de internet a ministerului de Finanțe, în 2021 vor fi plafonate indemnizațiile, sporurile, primele sau alte compensații, indemnizațiile de hrană, precum și indemnizațiile de merit, la valoarea din decembrie 2020. Ordonanța de Urgență plafonează și pensiile parlamentarilor, ale magistraților, cele militare, ale funcționarilor parlamentari sau de la Curtea de Conturi, precum și cele ale personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă, pensii care nu vor fi indexate cu rata inflației. Integral: https://www.digi24.ro

Pandemia amână recensământul populaţiei şi locuinţelor din România. Când a fost reprogramat … În sprijinul amânării recenzării, Comisia Centrală pentru Recensământul Populaţiei şi Locuinţelor a invocat următoarele: – activitatea de pregătire şi organizare a recensământului poputaţiei şi locuinţelor a fost afectată de situaţia creată de pandemia de SARS-CoV-2, inclusiv prin întârzierea, respectiv blocarea procesului de angajare a personalului suplimentar pentru realizarea activităţilor RPL2021 în cadrul Institutului Naţional de Statistică şi direcţiilor teritoriale de statistică, urmare prevederilor Legii nr.55/2020; – restricţiile actuale privind numărul maxim de persoane ce pot fi prezente fizic la o instruire impun o perioadă de timp mai mare pentru instruirea celor 25.000 de recenzori, recenzori şefi şi coordonatori locali, faţă de perioada stabilită iniţial; – evoluţia ascendentă a numărului de cazuri de infecţie cu SARS-CoV-2 impune mutarea/decalarea colectării datelor pentru recensământul general agricol într-un anotimp prielnic realizării interviurilor faţă în faţă în spaţiu deschis ca măsură de prevenţie a răspândirii virusului şi protejare a populaţiei, respectiv în perioada mai-iulie 2021 (în loc de februarie¬aprilie 2021), făcând imposibilă menţinerea planificării iniţiale pentru efectuarea recenzării. Ca atare, Comisia Centrală pentru Recensământul General Populaţiei şi Locuinţelor din România în anul 2021 (CCRPL2021) a decis revizuirea calendarului de pregătire şi efectuare a RPL2021:- recensământul de probă se va face în februarie – martie 2021 (faţă de octombrie – noiembrie 2020); recenzarea propriu-zisă se va face în mai – iulie 2022; prelucrarea datelor rămânând stabilită pt 2023. Integral: https://adevarul.ro

UE și China au semnat un acord major de protejare a 100 de indicații geografice europene pe piața chineză, inclusiv nouă produse din România - caleaeuropeana.roEuropa și China, pe punctul de a semna acordul privind investițiile. După șapte ani de negocieri, discuțiile s-au accelerat în ultimele luni. Izolat de Washington, Beijingul ar fi oferit concesii reale companiilor europene. Și abordează și chestiuni sociale  Cancelarul german nu și-a ascuns dorința de a ajunge la un acord China-UE privind investițiile în timpul celor șase luni de președinție germană a UE. După cum dezvăluie luni Agenția Reuters și «South China Morning Post», și după cum a confirmat «Les Echos», acest scenariu are șanse serioase să se concretizeze în ultimele zile ale președinției germane, care se încheie la 31 decembrie 2020. Concesii reale La o reuniune a reprezentanților permanenți ai statelor membre, care a avut loc luni, la Bruxelles, nicio țară nu a formulat obiecții pe marginea acestui text referitor la accesul la piețe, proprietatea intelectuală sau dezvoltarea durabilă. O situație care contrastează cu cea de acum câteva zile, când mai multe state, inclusiv Franța, Olanda, Danemarca și Polonia, și-au făcut cunoscute reticența față de proiectul de acord. Această schimbare ar putea fi consecința noilor concesii chineze, în special asupra standardelor sociale. În această etapă, Comisia Europeană a refuzat să comenteze. După șapte ani de negocieri dure cu Beijingul, Uniunea Europeană a ajuns să culeagă roadele în ultimele luni, obținând concesii reale de la a doua cea mai mare economie a lumii. Profitând de contextul tensionării relației sino-americane, Bruxelles-ul și-a intensificat presiunea asupra unei Chine mai exigente ca niciodată pentru a obține un compromis. Victorie geostrategică a Chinei În opinia unei surse europene apropiate de aceste negocieri, acordul – care este punctului de a fi încheiat – ar urma să ofere companiilor europene o îmbunătățire reală a condițiilor de acces pe piața chineză: „Vom crea condiții de concurență echitabile cu ceea ce au obținut Statele Unite în acordul lor cu China și, în anumite domenii, vom obține chiar condiții mai avantajoase”. Integral: https://www.g4media.ro

În vizită la Casa Poporului » Prețuri + program + foto + ponturi despre Palatul Parlamentului din București | Vacante | calatorim.roUn nor de praf acoperă Capitala. Se bat covoarele la Casa Poporului Haos la Casa Poporului, unde sute de angajați au început curățenia de iarnă. Se bat sutele de mii de covoare persane imense din sălile de conferință, dar și covoarele oltenești de pe holuri, puse acolo la insistențele parlamentarilor, ca să poată să se șteargă de noroi pe ele, că așa sunt mulți, mai cocalari. ”Covoarele se bat de 2 ori pe an, în rest se dă cu un aspirator făcut dintr-o mașină de pompieri modificată. Pânzele de păianjen se iau cu drone speciale, pentru că nu există scări atât de înalte cu care să se ajungă la tavanul clădirii”, spune doamna Marieta, femeie de serviciu la Casa Poporului…..Oamenii care bat covoarele de la Parlament spun că e o muncă ușoară: ”Pur și simplu ne imaginăm că în loc de covoare dăm în parlamentari și treaba merge ușor, aș bate chiar și 3 ore fără pauză”, spune nea Gică, angajat la Parlament. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »