Buna dimineata intr-o zi de joi, 21 ianuarie! Vremea va continua să se încălzească, devenind caldă pentru această dată, în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi temporar noros și vor fi condiții pentru precipitații slabe predominant sub formă de ploaie, la începutul intervalului înnord-vest, iar în cursul nopții, posibil, și în extremitatea de sud-vest. În zona montană înaltă, trecător, se vor semnala precipitații mixte. Izolat vor fi condiții de polei. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 2 și 10 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -10…-8 grade în estul Transilvaniei și 4….6 grade în regiunile vestice. Dimineața și noaptea, pe alocuri, se va semnala ceață. În București, vremea va continua să se încălzească. Temperatura maximă va fi de 8…9 grade, iar cea minimă de -3…0 grade.
Oamenii invizibili: Bolnavii cronici nu se pot programa la vaccinare din cauză că statul român nu a știut niciodată câți sunt / “Dacă ar exista registre de pacienți, ar dispărea toate serviciile și decontările fictive” Ești bolnav cronic în România. Suferi de ani de zile de o boală – afecțiune cardiovasculară, diabet, cancer, HIV-SIDA, hepatită, faci dializă etc – pe care știi că o vei duce cu tine, cel mai probabil, toată viața. Mergi periodic la medic și folosești cardul de sănătate în sistem. Crizele de medicamente te lovesc și ele frecvent și trebuie să te descurci de cele mai multe ori pe cont propriu. Anul 2020 aduce cu el pandemia de COVID-19. Ai acces tot mai greu în spital, la o consultație la medic sau la investigații medicale, chiar dacă și înainte aveai, de cele multe ori, de așteptat. La începutul anului 2021, statul român îți dă dreptul, teoretic, să te vaccinezi cu prioritate, pentru că ești una dintre categoriile cu risc de a dezvolta o formă gravă de COVID-19, în cazul infectării: în etapa a doua a campaniei, imediat după cadrele medicale. Numai că, atunci când încerci să te programezi la vaccinare, descoperi că, pentru statul român, tu și afecțiunea de care te tratezi de ani de zile nu existați. – Sute, poate mii de bolnavi cronici s-au lovit de această problemă, în cele 5 zile de când s-a dat startul programărilor pentru cea de-a doua etapă a campaniei de vaccinare împotriva COVID-19 – nu se pot înscrie pentru vaccinare, din cauză că nu figurează în sistem ca fiind bolnavi cronici. – Problemă de sistem veche, ignorată ani de zile. Pandemia și campania de vaccinare de care ni se leagă acum speranțele pentru o viață normală au scos la iveală o veche problemă de sistem, veșnic ignorată: nu există registre ale pacienților cronici, nu știm cine și câți sunt. – În România trăiesc în jur de 4-5 milioane de bolnavi cronici, potrivit estimărilor asociațiilor de pacienți, însă autoritățile nu au o evidență exactă. – Statul român nu știe și nici nu a știut vreodată cu exactitate câți bolnavi cronici are. Pentru acest lucru, pentru fiecare boală cronică ar trebui să existe un registru național în care să fie înscriși toți pacienții diagnosticați și care primesc tratament pentru afecțiunea respectivă. – Ușor de spus, greu de făcut: în România există doar două registre naționale de pacienți, ambele fiind inițiativele unor ONG-uri, nu ale autorităților: Asociația Dăruiește Aripi a lansat acum 2 ani registrul național al copiilor bolnavi de cancer, iar Asociația Suport Mastocitoză va avea și ea propriul registru, prin grija președintelui și fondatoarei Asociației, Nicoleta Nidelea Vaia, ea însăși pacient cu mastocitoză – o formă rară de cancer de sânge. – Autoritățile nu au avut niciodată interes să facă aceste registre naționale pentru pacienții cronici, acuză reprezentanții asociațiilor de pacienți consultați de HotNews.ro. – Ar dispărea toate diagnosticările și decontările fictive”, explică, pentru HotNews.ro, Nicoleta Nidelea Vaia, pacientă cu mastocitoză și șefa asociației de pacienți Suport Mastocitoză, care a făcut demersuri pe cont propriu pentru ca pacienții români cu mastocitoză să aibă propriul registru. Integral: https://www.hotnews.ro
Dezavantajaţi la vaccinare. Orăşenii, plimbaţi prin ţară pentru a se vaccina anti-COVID Mulţi dintre locuitorii marilor oraşe, precum Bucureşti sau Cluj-Napoca, focare de COVID-19 pe tot parcursul pandemiei, trebuie să meargă la vaccinare în alte oraşe pentru că în zonele unde ei locuiesc nu există suficiente centre de vaccinare şi nici vaccin. În acelaşi timp, la ţară medicii caută cu lumânarea pacienţi dornici de vaccinare şi nu-i găsesc. Mulţi dintre românii care vor să se vaccineze în cadrul celei de-a doua etape de imunizare anti-COVID trebuie să fie dispuşi să străbată zeci de kilometri până la cel mai apropiat oraş pentru a-şi primi doza. Este vorba despre locuitori din oraşele mari precum Bucureşti sau Cluj-Napoca, focare de COVID-19 încă de la începutul pandemiei, dar care au mai puţine oportunităţi de vaccinare, comparativ cu oraşele mai mici sau cu mediul rural. „Nu avem unde să programăm în Bucureşti sau în jur” „Prima problemă este că nu avem unde să programăm oamenii în Bucureşti sau în jurul Bucureştiului şi asta este o inechitate foarte mare între cei din Bucureşti şi cei din alte oraşe, care găsesc locuri la ei. Colegii mei din universitate, dar şi de la alte universităţi din Bucureşti sunt frustraţi pentru că cei din alte oraşe, de la universităţi mai mici, care au şi angajaţi mai puţini, şi au fost mai uşor de introdus în sistem, au şi unde să se vaccineze. În Bucureşti, ar trebui să fie mai multe doze de vaccin şi mai multe locuri în care să se poată merge, pentru că degeaba sunt locuri departe în ţară dacă noi nu putem ajunge la ele”, semnalează prof.dr. Marian Preda, rectorul Universităţii Bucureşti. Acesta apreciază că, în lipsa unui număr suficient de vacinuri, acestea au fost repartizate cumva egalitar pe tot cuprinsul ţării: „Dar între un judeţ şi un sector din Bucureşti sunt mari diferenţe, în Capitală sunt două milioane de oameni şi sunt judeţe şi de 200.000 de oameni. Pe urmă şi cererea este diferită.” „Ne-am făcut treaba, dar, deocamdată, degeaba!” Dacă autorităţile ar fi trebuit să cunoască toate aceste lucruri? „Nu mai comentez. Dar trebuie să spune clar că deşi noi ne-am făcut treaba la timp, deşi lucrurile ni se prezentaseră pe ultima sută de metri, am lucrat şi sâmbătă, ne-am făcut treaba, deocamdată, oarecum degeaba pentru că vor colegii să se vaccineze, dar nu au posibilităţi”, a conchis universitarul. Astfel, mulţi dintre bucureştenii care au vrut să se vaccineze au ajus pe la centre din judeţele Ilfov sau Giurgiu şi nu numai. „Eu am prins loc la Ploieşti, în Prahova. Şi mă consider norocos, pentru că măcar acolo ajunge trenul. Ştiu un bucureştean care a ajuns la Urlaţi, undeva pe la un centru de la ţară”, mărturiseşte un bucureştean de 52 de ani, care urmează să se imunizeze în prima decadă a lunii februarie. La ţară, situaţia pare să stea exact pe dos: au venit vaccinurile, dar nu se găsesc doritorii. La Chincerea, comuna Tomeşti, judeţul Iaşi, de exemplu, unde există singurul centru rural de imunizare, în prima zi, s-au vaccinat doar patru persoane, iar marţi una singură, în timp ce miercuri erau doar doi pacienţi trecuţi pe listele de imunizare. Integral: https://adevarul.ro
Vaccinarea ar trebui întreruptă, măcar la vârstnici, până la clarificarea cauzei deceselor la vaccinaţii din Norvegia O declaraţie şocantă a fost pusă în circulaţie de agenţia Bloomberg, în seara de 18 ianuarie: “În mod clar, Covid-19 este mult mai periculos pentru majoritatea pacienţilor decât vaccinarea”, declaraţie pe care i-a atribuit-o directorului medical al Agenţiei Norvegiene pentru Medicamente Steinar Madsen, într-o convorbire telefonică avută cu reporterul, în cazul deceselor celor 29 de norvegieni vaccinaţi anti-Covid-19…. Articolul agenţiei are un titlu care subminează încrederea în autorităţile medicale norvegiene: “Norway Moves to Calm Vaccine Anxiety After Elderly Deaths”. În româneşte, varianta de traducere “Norvegia purcede la calmarea fricii de vaccin după moartea bătrânilor” nu are cum să restabilească încrederea în vaccinare, pentru că pe noi nu ne interesează ce face Norvegia, ci dacă vaccinul provoacă sau nu moartea. Prima frază este şi ea neliniştitoare: “Health authorities in Norway sought to allay safety concerns raised by the death of some elderly patients after they were vaccinated against Covid-19, saying there’s no evidence of a direct link”, pe care Google Translate o traduce astfel: “Autorităţile sanitare din Norvegia au încercat să atenueze problemele de siguranţă ridicate de moartea unor pacienţi vârstnici după ce au fost vaccinaţi împotriva Covid-19, spunând că nu există dovezi ale unei legături directe”. Ceea ce înţelegem este, tot aşa, că autorităţile sanitare din Norvegia se ocupă să stopeze panica, fără niciun alt argument decât că nu ştiu dacă vaccinul ucide….. Dr. Watle explică mai departe că, din 18 ianuarie, 48.680 de persoane fuseseră vaccinate în Norvegia şi că majoritatea vor avea efecte secundare uşoare sau deloc: “Când vaccinăm pe cei mai în vârstă şi pe cei mai bolnavi care au adesea mai multe afecţiuni subiacente, ne aşteptăm la o mortalitate ridicată în această populaţie [n.n. – mortalitate naturală, fără legătură cu vaccinul]. Prin urmare, ne aşteptăm şi la decese după vaccinare [n.n. – aceleaşi decese care ar fi avut loc şi fără vaccinare] . Nu ştim încă dacă aceste decese se datorează vaccinului sau altor cauze, nu se poate exclude faptul că reacţiile adverse frecvente ar fi putut duce la un curs mai sever pentru unii pacienţi”. Dr. Watle continuă: “Cele 23 de decese au avut loc în termen de şase zile de la vaccinare. Vom examina aceste evenimente în raport cu numărul preconizat de decese în rândul populaţiilor din casele de îngrijire medicală. Agenţia şi Institutul Norvegian de Sănătate Publică efectuează acum analize aprofundate. Până în prezent, nu există analize statistice care să indice faptul că vaccinarea cu coronavirus a avut un risc crescut de deces în rândul celor vaccinaţi”. Există diferenţe subtile între textul difuzat de autorităţile norvegiene şi cel difuzat de agenţia Bloomberg, deşi informaţia de bază pare să fie aceeaşi. În primul rând, din textul norvegian ne dăm seama că nu avem de a face cu nişte proşti. In al doilea rând, textul norvegian nu lasă impresia că autorităţile ascund gunoiul sub preş (dimpotrivă, pare că este singura autoritate naţională din lume care a avut curajul să furnizeze, cu gura plină, această informaţie alarmantă, deşi, ulterior, au ieşit la iveală cazuri similare şi în alte ţări). În final, ambele texte transmit că nu ştim încă dacă vaccinul Pfeizer provoacă moartea sau nu. În România, întreaga această istorie are consecinţe. Pare înţelept să inhibăm vaccinarea (oricum, nu luase avânt, deşi suntem pe locul 6 în lume), mai ales că îi viza în primul lot pe vârstnici şi să aşteptăm concluziile asupra cazului din Norvegia (şi de aiurea, pentru că, repet, reacţii adverse la vaccin sunt înregistrate, acum, pretutindeni). Sau măcar să inhibăm vaccinarea bătrânilor până la limpezire. Integral: https://www.bursa.ro
Certificatul de strănut Armata de băgători de seamă, tăietori de frunze la cîini, de mutători de hîrtii din tava “intrări” în tava “ieşiri” şi încasatori de salarii plus venituri suplimentare fără nici o acoperire în activitate utilă “cetăţeanului european”, care sfidează uriaşa majoritate a truditorilor din Europa, şi-a forţat micropotenţa organului de creativitate, congenital subcalibrat, şi a născocit dezbaterea ultimă din UE: certificatul de vaccinare covid-19. Pe înţelesul tuturor şi al oricui, “ţara arde şi baba se piaptănă” sau, în varianta frustă, “bou am fost, bou am rămas, nu mă duc de pe islaz”! Să fim bine înţeleşi, problemele uriaşe create de actuala pandemie cer o actualizare, o creştere în complexitate a măsurilor capabile să asigure securitatea de sănătate la nivel public şi, desigur, individual, în spaţiul Uniunii Europene şi la interfaţa cu zonele externe de interacţiune. De aici încolo încep problemele. Prima ar fi aceea că politica de sănătate publică nu se află pe lista celor de care este împuternicită să se ocupe birocraţia de la Bruxelles. Responsabile de rezolvarea problemelor aflate pe această agendă sunt Guvernele statelor membre. Chiar şi decizia de achiziţionare en gross a vaccinului antiviral, de către Uniune, urmînd să fie distribuit apoi conform cotelor de comandă către statele membre, depăşeşte cadrul tratatelor. Are totuşi, de bine de rău, îndreptăţire şi susţinerea unei decizii la nivelul Consiliului Uniunii. Este evitată, astfel, concurenţa dintre state la uşa furnizorului, ceea ce ar fi alimentat inegalităţile în accesul la soluţia salvatoare pentru milioane de cetăţeni ai Europei şi posibila variaţie artificială a preţului. De aici, însă, şi pînă la “soluţia” certificatului european covid este o cale lungă pentru parcurgerea căreia nu există nici decizie politică, nici justificare raţional-funcţională. De ce? Simplu: un asemenea certificat nu rezolvă nimic, dar creează în schimb o enormă şi total inutilă masă de activităţi birocratic-administrative. El poate atesta un singur lucru, anume că o persoană s-a supus unei proceduri medicale, vaccinarea. Din punctul de vedere al capacităţii de limitare a potenţialului pandemic, acest lucru nu înseamnă aproape nimic. Chiar din faza primară de evaluare a efectului de imunizare, în care ne aflăm, este limpede că nimeni nu poate garanta faptul că vaccinarea aduce automat, fără greş şi în cazul fiecăruia, transformarea din potenţial purtător şi difuzor al virusului, în persoană neutră. Pot să mă vaccinez şi, după două zile, să fiu din nou purtător al virusului, acesta sau altul, poate şi mai periculos, respectiv persoană capabilă să îl transmită altora. Avantajul vaccinării nu este oprirea transmiterii, ci este acela că, la contaminarea cu agentul viral, persoana vaccinată nu o să mai dezvolte formele severe ale bolii; la limită, starea sa de sănătate va fi afectată doar superficial sau deloc. Vrem nu vrem, salvarea nu este hîrtia certificatului, ci “imunizarea de turmă”, adică aducerea celei mai mari părţi a populaţiei în starea de răspuns imunitar care îi permite să se apere, cu mijloacele naturale şi proprii, de efectele grave provocate de virus. Fie el covid sau altul. Dacă ar fi să ne luăm după mintea, nu doar puţină, ci şi plecată cu tot neamul în vacanţă, a celor care propun certificatul de vaccinare drept soluţie la nimic, atunci nu văd de ce nu ar fi necesare cîteva mii de alte certificate, pe care să le cărăm cu noi, de îndată ce ieşim pe stradă sau trecem graniţa dintr-un stat în altul, care să ateste: procedurile medicale la care am fost supuşi, vaccinarea sezonieră contra milioanelor de forme de viruşi cu care venim inevitabil în contact, procedurile de igienă individuală pe care le practicăm, de la numărul zilnic de spălări pe mîini, pe dinţi şi pe picioare, pînă la numărul de strănuturi efectuate în ultimele 24, 48 sau 96 de ore!!!….Nu că astfel am pune vreun obstacol serios în calea unei pandemii oarecare, pentru care nu avem răspuns imun pregătit, dar cel puţin dăm de lucru unei uriaşe mase de funcţionari emitenţi de certificate şi recertificatori de certificate, de atestatori şi controlori de certificate şi, vorba lui Iaser Arafat… ăsta… zi să-i zic… cu care ne procopsirăm strategic, dăm de lucru şi unei înfloritoare pieţe primare, eventual secundare, de falsuri, adică hîrtii pe bani care nu certifică nimic!!!…Al doilea aspect al problemei ar fi graba şi uşurinţa cu care birocraţia abulică a Bruxellesului dă buzna nu doar în atributele guvernelor statelor member, ci, încă mult mai grav, în spaţiul sacru al libertăţilor şi al drepturilor individuale fundamentale, inalienabile în calitate de persoane umane. Deocamdată, majoritatea statelor continuă, sub specie juridică, să trateze sănătatea individului ca un spaţiu ferit şi apărat de ingerinţa discreţionară a instituţiilor publice. Brusc, ca-ntr-un vechi proverb etrusc, raţiunile adormite de la Bruxelles vor cu de la sine putere să mai fete un monstru, să ne oblige să nu băgăm de seamă că cedăm un drept individual fundamental, dreptul la viaţă privată, unor instituţii care nu au nici o treabă în domeniu. Integral: https://www.bursa.ro
EXCLUSIV Epidemiologul american Fauci: Vaccinul COVID-19 previne boala, nu previne infecția Nu vom fi eliberați de amenințarea COVID-19 până nu vom obține imunitate pentru 70% până la 85% din populația, a declarat dr. Anthony Faucci, directorul Institutului Naţional pentru Alergii şi Boli Infecţioase din SUA, coordonator al comandamentului american pentru coronavirus. Vaccinurile COVID-19 bazate pe tehnologia ARN Mesager nu au fost realizate în jumătate de an, cum vor să sugereze unele voci neîncrezătoare, ci s-a bazat pe o platformă care este în cercetare de peste un deceniu. „Avem o experiență considerabilă de decenii cu coronavirusurile, deoarece 15 până la 30% din toate răcelile comune sunt cauzate de coronavirusuri. De exemplu, ne-am ocupat de Sindromul respirator acut sever (SARS) în 2002, Sindromul respirator din Orientul Mijlociu (MERS) în 2012, iar acum a treia pandemie este cauzată de noul coronavirus SARS CoV-2, care dă boala COVID-19”, a explicat dr. Anthony Fauci, în cadrul unei discuții online cu jurnaliști din toată lumea, la care a participat și corespondentul Newsweek România. … Vaccinurile Pfizer și Moderna prezintă eficacitate de 94 până la 95% și au au primit autorizația Food and Drug Administration (FDA), instituția din SUA care dă aprobările pentru intrarea pe piața americană a oricărui medicament nou. Studiile definitive, a precizat doctorul, au confirmat că vaccinul bazat pe tehnologia ARN Mesager este extrem de eficient în prevenirea COVID-19, o boală cu forme foarte grave. „COVID-19, în manifestările sale severe, nu provoacă doar disfuncții corporale grave la adulți, ci și sindrom inflamator multisistem la copii (MIS-C), care seamănă cu boala Kawasaki”, a adăugat dr. Anthonny Fauci, la întâlnirea cu jurnalistul Newsweek România….. „Oamenii de știință britanici au remarcat că varianta britanică tinde să crească transmisibilitatea dar nu și virulența sa, dar varianta sud-africană este puțin mai complicată, ceea ce poate face eficiența vaccinului vulnerabilă”, a spus dr. Fauci. Până în prezent, spune dr. Fauci, variantele existente nu păreau să aibă un impact negativ asupra prevenirii COVID-19 prin vaccinurile disponibile în prezent. „Cu toate acestea, îl urmărim cu mare atenție, deoarece este posibil ca, printr-o mutație sau două, să aibă un impact negativ asupra eficacității vaccinului”. Integral: https://newsweek.ro
Guvernul Cîțu continuă visul lui Daea: Casa de Comerț Unirea. În 2019, PNL promitea desființarea ei Guvernul Cîțu numește, azi, doi secretari de stat din ministerul Agriculturii în conducerea controversatei “Case Române de Comerț Agroalimentar Unirea“. În noiembrie 2019, Ludovic Orban declara despre ea: “Vremea gostaturilor a trecut“. Potrivit unui memorandum aflat pe ordinea de zi a ședinței de guvern de azi, se propune ca, prin derogare de la prevederea legală care interzice demnitarilor să facă parte din consilii de administrație, doi secretari de stat din ministerul Agriculturii să fie menținuți în CA-ul acestei case de comerț. “Societatea Națională ”Casa Română de Comerț Agroalimentar UNIREA” S.A. este societate națională pe acţiuni, de interes național, cu capital integral de stat, iar drepturileși obligațiile ce decurg din calitatea de acţionar al statului sunt exercitate de MinisterulAgriculturii și Dezvoltării Rurale….. În octombrie 2020, presa scria că aprozarele de stat din Bucureşti şi Sibiu, deschise prin Casa de Comerţ Unirea pentru a vinde produsele direct de la fermierii români, fie sunt închise, fie sunt în curs de închidere. Cu toate acestea, discret, în 14 decembrie 2020, la conducerea acestei case de comerț a fost plasat un absolvent de teologie, Emil Păduraru, care însă, după Teologie, a făcut și dreptul la o universitate particulară. Integral: https://newsweek.ro
Oamenii lui Dorneanu de la CCR: prim-magistrat: 33.000 lei/lună, secretar – 24.000, grefier – 13.000 ….Valer Dorneanu și ceilalți 8 judecători de la Curtea Constituțională câștigă 29.000 de lei pe lună la care se adaugă 12.500 de lei din patru sporuri. În total, peste 9.000 de euro pe lună. Oamenii angajați în aparatul de lucru al CCR beneficiază de salarii și sporuri foarte mari. Secretarul general al CCR câștigă 17.560 de lei la care se adaugă 5.500 de lei din trei sporuri: Spor pentru risc și suprasolicitare neuropsihică, Spor pentru păstrarea confidențialității, Spor pentru condiții de muncă vătămătoare. Prim magistrat al CCR câștigă 23.466 de lei la care se adaugă 7.700 de lei din trei sporuri. Grefier-Șef câștigă 10.075 de lei la care se adaugă 2.700 de lei din trei sporuri. Director CCR câștigă 13.720 de lei la care se adaugă 5.200 de lei din trei sporuri. Șef Birou CCR câștigă 12.500 de lei. Integral: https://newsweek.ro
Dandy mârâind la „câinele alfa” Atacurile publice la adresa lui Ludovic Orban venite din partea lui Rareş Bogdan şi a celor câtorva liberali coalizaţi în jurul lui care îi cer demisia – asta, în aplauzele lui Cozmin Guşă, fostul său patron de la Realitatea Tv – denotă nu corectitudine şi dorinţă de reformare a partidului, cum clamează „disidenţii”, ci oportunism. Dacă ar fi fost vorba despre corectitudine şi dorinţă de reformare, greşelile, derapajele, compromisurile, pierderea parlamentarelor pe care acest dandy al PNL şi susţinătorii săi i le reproşează lui Ludovic Orban ar fi fost analizate şi sancţionate, fiecare, la momentul lor ; mai ales că o parte din „reformişti” sunt, nu de azi, de ieri, în linia întâi a PNL, Rareş Bogdan fiind chiar prim-vicepreşedinte, desemnaţi în funcţii de Ludovic Orban. Dacă ar fi fost vorba despre corectitudine şi dorinţă de reformare, greşelile, derapajele, compromisurile pe care le pun acum în lumina reflectoarelor le-ar fi imputat nu unui singur om, ci întregii conduceri a PNL, adică inclusiv lor. Dacă ar fi fost vorba despre corectitudine şi dorinţă de reformare, ar fi fost aduse în atenţia publică şi plusurile lui Ludovic Orban, de care partidul ar trebui să ţină cont…. Se visează oare Rareş Bogdan viitor preşedinte al PNL şi, implicit, prezidenţiabil în 2024? Nu ar fi exclus. La începutul anului trecut, proaspăt ales europarlamentar – pus pe liste de „câinele alfa” Ludovic Orban, în detrimentul altor liberali cu vechime şi experienţă – se imagina candidat la Primăria Capitalei. Şi salvator al PNL: „Eu voi fi întotdeauna pompierul de serviciu acolo unde mi se cere.” Nu i s-a cerut, iar decizia lui Ludovic Orban de a-l nominaliza pe Nicuşor Dan pare să fi lezat orgolii. De ce l-am amintit însă pe Cozmin Guşă în context? Pentru că Rareş Bogdan, un apropiat al zonei ultranaţionaliste clujene care îl are ca vârf de lance pe Ioan Aurel Pop, pare că a ajuns în PNL – cu doar puţin timp înainte de europarlamentarele din 2019 –, nu neapărat de dragul liberalismului, ci conform unui plan al fostului său patron, Cozmin Guşă. Cel puţin aşa i-ar fi declarat acesta, într-un interviu de acum un an, lui Dan Andronic (împreună cu el se întâlnise la Belgrad cu Sebastian Ghiţă, fugarul cercetat penal pe care autorităţile române nu-l găsiseră, întâlnire care a avut loc, ce coincidenţă!, în perioada în care Vladimir Putin şi o parte din camarila sa se aflau la Belgrad, unde preşedintelui rus i-a fost organizată o primire grandioasă). Iată ce declara, printre altele, Cozmin Guşă: „Planul meu ar fi fost să candideze pe listele PNL, dar din partea Partidului Realitatea, pe care l-a fondat inclusiv vechiul lui prieten Tavi Hoandră. (…) La presiunile unora, el a preferat altfel, și asta m-a supărat profund, am văzut-o chiar ca o trădare.” Dacă este să îi dăm crezare, aşteptăm să aflăm într-o zi, oficial, şi la presiunile cui s-a înscris Rareş Bogdan în PNL şi, fiind vorba de presiuni, cu ce scop. Integral: https://putereaacincea.ro
Năvala sinecuriștilor și vinovățiile domnului Ludovic Orban Baronii PNL păstoriți de Ludovic Orban nu sunt cu nimic mai prejos decât baronii PSD, iar practicile de care au fost acuzați un Marian Oprișan, un Buzatu sau un Arsenie se perpetuează în grupul apropiat de șeful PNL. Sincer să fiu, nu aveam mari speranțe ca obiceiurile proaste aduse de PSD în politică să dispară peste noapte numai pentru că lumea a votat cu niște ceva voturi în plus partidele de dreapta. Ar fi fost o mare naivitate, ca să nu zic mai mult. Ce trăgeam nădejde era ca PNL să reducă la un nivel acceptabil aceste obiceiuri, ca să ne dovedească tuturor că lumea nu i-a votat degeaba. Dar votul trece și obiceiurile de baron rămân: Marcel Vela, de la Caraș Severin, Cristian Buican de la Vâlcea sau Costel Alexe de la Iași nu au scrupule în a-și promova în sinecuri grase acoliții, adică finii, consilierii sau chiar copiii concubinelor. Nu pot dovedi că cei îndesați cu forța în scaunele unor funcții de stat n-au pregătirea necesară, din lipsă de date. Dar, dacă aceste personaje erau niște somități, se duceau la concursuri și răzbeau ei cumva profesional, nu așteptau ca amantul mamei, finul sau mai știu eu cine să le deschidă ușile bănoase ale sinecurilor. Obiceiul acesta oriental care face ca vrerea sultanului să impună dregătorii tinerii cu care împărțea patul noaptea este nociv și neproductiv. Obiceiul acesta ne spune că șeful PNL și camarila sa nu s-au putut lepăda de aceste tare, ci văzând câte beneficii personale le-au adus celor de la PSD s-au simțit îndreptățiți să le folosească. În detrimentul bunei guvernări, cu prețul nemulțumirii publice și al scăderii scorului partidului în sondaje. Așteptam de la Ludovic Orban nu demantelarea acestor practici, pentru că ar fi fost imposibila această acțiune. Tot ce doream era un pic de decență și mai ales doream ca în cocopo-ul ăsta de acum să se stabilească un lucru ce ține de normalitate: numirile acestea să fie pe o perioadă determinată, de maxim un an, vreme în care să se organizeze concursuri pentru aceste posturi importante de care depinde bunăstarea noastră, a tuturor. Concursuri transparente, organizate la nivel național, cu somități în comisii, cu transmiteri live, în fine, cu tot tacâmul ce ar ține de reușita lor, în sensul că accesul persoanelor nepregătite să fie micșorat cât se poate. În loc de asta am avut parte la PNL de spectacolul grotesc al unei trageri la sorți a posturilor din ministere și din agenții. O soluție tâmpită, disperată, o anomalie atroce, pentru că scorul electoral al unei organizații nu o îndreptățește la primirea unui post de ministru sau de secretar de stat, ci a unor posturi în partid, atât și nimic mai mult. Dacă s-a ajuns la acest spectacol degradant care distorsionează realitatea politică, două sunt cauzele fenomenului: prima, imposibilitatea lui Ludovic Orban de a mai organiza ceva democratic în partid și doi, foamea uriașă a baronilor PNL și a camarilei lor, dorința lor enormă de căpătuială. Dacă guvernarea la vreme de pandemie a camarilei domnului Ludovic a dus PNL la scorul de la alegeri, la ce ar putea duce această penelizare cu amănuntul a instituțiilor publice? Răspunsul e previzibil și cert: la un rezultat aidoma…..Am mai spus-o, domnul Ludovic Orban a pierdut parlamentarele din cauza alegerilor proaste făcute în privința tovarășilor de drum și a neputinței de a sancționa mișcările nepotrivite și neprofesionalismul acestora. Iar năvala lipitorilor de afișe și a țucălarilor asupra posturilor din administrație i se datorează în mare măsură. Integral: https://spotmedia.ro
Dragoş Dragoteanu, Euroest: Cum frânează economia pulifricii politici ajunşi în administratia publica, adică cei care trag sforile în diverse partide pentru ei şi grupul de interese din spate. Pentru clarificare, conform DEX, pulifrici = individ neînsemnat ….. Experienta de viata mi-a demonstrat ca in politica si in administatia publica se cauta slugi si fomisti. I-am numit generic pulifrici. Adica, oameni mici. Acei neica-nimeni care trag sforile in diverse partide pentru ei si grupul de interese pe care-l slujesc. Fenomenul de turma este „principiul” care-i ghideaza. Haita este definitia grupului de politruci. Ei nu actioneaza niciodata singuri, pentru ca singuri nu valoreaza nimic. Cand mai multi indivizi au acelasi scop, fiind calauziti de aceleasi „valori” si interese, cauta victime… Statul roman si bugetul public. Pe asta s-au bazat si scolile superioare de partid si de stat. Diverse academii si scoli speciale, securisto-comuniste, destinate celor care urmau sa ocupe functii de conducere in diverse institutii publice, au fost special infintate dupa 1990 pentru a oferi diploma de smecheri. De pulifrici. Nu spun ca toti absolventii erau asa. Intamplator si rar, printre absolventi, erau si oameni de buna credinta. Totusi, fabricile de diverse diplome, multiplele plagiate dovedite au demonstrat ca ispita a fost mare, iar pulifricii patriei nu s-au putut abtine. Cu cat mai multe diplome cu atat mai bine. CV-urile trebuiau sa dea cat mai bine la public, in caz ca cineva intreaba cum au ajuns diversi neica-nimeni sa conduca servicii si departamente in administratia publica locala si centrala. Atunci cand nu mai era loc pentru toti trepadusii politici s-au inventat agentiile subordonate guvernului sau ministerelor. Totii acolitii sistemului trebuiau sa manance o paine cat mai buna, iar pulifricii sa aiba un salariu baban garantat pe viata, ca inalti functionari publici. Poate nici asta n-ar fi fost cea mai mare tragedie a acestei tari, daca intr-un final indivizii ajunsi in functii importante aveau minimul bun simt si se gandeau ca trebuie sa faca si ceva util pentru societate. Ca doar d-asta sunt platiti. Dar, din pacate, odata catarati in diverse functii, principala preocupare a fost sa intoarca obligatiile fata de colegii din partid si alti „lideri” de grupuri de interese. (A se citi si grupuri infractionale organizate, deconspirate de procurori in timp). Daca ati auzit ca diverse companii de stat au dat faliment sau au ramas vesnice “gauri negre” pentru bugetul tarii, nu trebuie sa va mirati. Ele sunt conduse de astfel de indivizi….. Avizele, aprobarile, autorizatiile, acordurile, deciziile, raspunsurile la diverse petitii si sesizari, digitalizarea administratiei publice, organizarea si eficientizarea sistemului de stat depind astazi, in mare masura, de acesti pulifrici. Legile din Romania sunt atat de “bine” facute pentru administratia publica incat, practic, nu exista raspundere individuala. De aceea, acestor indivizi nu le pasa de comunitate, de prioritatile economiei si bunul mers al urbelor. Ei au salarii mult mai mari decat in mediul privat si functia garantata. Pulifricii au gasit in Romania mediul ideal de exprimare. Nu o sa uit toata viata replica data de o persoana care a fost intrebata ce o recomanda pentru functia pe care o ocupa fara nicio pregatire, numai ca urmare a apartentei la un partid. Raspunsul a fost antologic si ramane emblematic pentru toti pulifricii …„Vocea si talentul”! Integral: https://www.zf.ro
Viorica Dăncilă, cotată cu șanse mai mari la Nobel decât Mircea Cărtărescu Nici nu a fost lansată bine pe piață și cartea Vioricăi Dăncilă face deja furori în mediul literar. Casele de pariuri o cotează deja ca favorită la câștigarea premiului Nobel pentru Literatură, în defavoarea eternului concurent, Mircea Cărtărescu. „Am văzut ce scrie Mircea, ni s-au tot trimis manuscrise. Ne-am prins deja, știm ce ar putea fi Irina Binder dacă ar fi bugetară și ar fi finanțată excesiv de stat, alea-s scrierile lui Cărtărescu. Ne interesează un suflu nou în literatura română și părerile unui fost prim-ministru femeie într-o țară de cimpanzei sună extrem de fascinant. De la Jane Goodall încoace nu am mai auzit de ceva atât de intrigant”, a declarat Sven Svengunsson, președintele Academiei Suedeze de acordat premii Nobel. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Lantul slabiciunilor. De ce primeste Romania atat de putine doze de vaccin anti COVID-19 Aflata in plina campanie de imunizare anti COVID-19, Romania pare sa fie una dintre tarile europene cu acces scazut la dozele de vaccin, comparativ cu alte state europene. Cel putin asa reiese din declaratiile noului secretar de stat in Ministerul Sanatatii, doctorul Andreea Moldovan. Medicul a punctat, intr-o interventie la o televiziune, ca dozele pe care le primeste Romania au legatura directa cu capacitatea redusa de testare a tarii noastre. In realitate, insa, situatia sta diferit. Romania va beneficia, etapizat, de peste 10 milioane de doze de vaccin anti COVID-19 pana in luna septembrie 2020, cand premierul
Paradoxul vaccinării românești ….După ce de săptămâni bune oamenii sunt îndemnați, convinși, somați să se vaccineze, acum cei convinși nu reușesc nici măcar să se programeze. Pe scurt, cred este vorba despre mai multe categorii de motive: platforma de programare, greșita împărțire pe etape, centrele de vaccinare. Cât de curând se va adăuga probabil și o a patra cauză: numărul insuficient de vaccinuri, care ar putea să dea peste cap programările, mai ales că trebuie respectate rapelurile. Platforma de programare are sincope poate previzibile, dar insurmontabile pentru categoria căreia i se adresează în acest moment, adică persoane de vârstă a treia, nu întotdeauna exact cele mai instruite în privința digitalizării….. Sigur că nimeni nu se aștepta ca platforma să meargă perfect de la început, dar nici atât de prost, mai ales în București, unde este și cea mai mare aglomerare urbană. Reacția ministrului Sănătății care a exemplificat cu programarea propriilor părinți eficiența platformei “intuitive” a fost de-a dreptul insultătoare pentru miile de oameni care se chinuiau să facă același lucru. Revenirea ulterioară a fost de bun simț. O alta mare problemă a platformei vine din haosul tradițional. Mă refer la persoane care, deși au de ani de zile boli cronice, pentru care primesc rețete și medicamente compensate, nu sunt înscrise în evidențele DSP-urilor, deci le este respinsă înscrierea. Logistica este deficitară. 14 centre cu 73 de puncte de vaccinare pentru un oraș ca Bucureștiul, 2 în Timișoara, 4 în Sibiu și tot așa sunt foarte puține…. Cearta dintre autoritățile locale și ministrul Sănătății a întârziat
Veste proastă: Prin noua tulpină, coronavirusul pare că a găsit o cale de a evita anticorpii anteriori. Vestea bună e că sistemul nostru imunitar este ”extraordinar de abil” Infecția anterioară cu coronavirus ar putea să ofere mai puțină protecție contra noii tulpini sud-africane, au spus oamenii de știință, adăugând că ei speră că vaccinurile funcționează contra noii variante de Sars-Cov-2, transmite Reuters. Studiile arată și că noua variantă se atașează mai ușor și mai puternic de celulele umane, ceea ce explică de ce pare să se răspândească cu 50% mai rapid decât versiunile anterioare, a explicat epidemiologul sud-african Salim Abdool Karim. ”Studiile pe ser convalescent sugerează că anticorpii naturali sunt mai puțin eficienți, dar datele actuale indică faptul că noua variantă nu este mai gravă (ca efecte)”, a spus acesta. ”Avem motive să fim îngrijorați deoarece virusul a găsit o cale de a evita anticorpii anteriori”, a spus Alex Sigal, virusolog la Africa Health Research Institute. ”Lumea a subestimat virusul. Virusul poate evolua, se adaptează la noi”, a adăugat acesta. Pe de altă parte, cercetătorii sud-africani au explicat că, din moment ce vaccinurile induc un răspuns imun de spectru larg, este puțin probabil ca mutațiile la proteina spike să anuleze efectul lor. Integral:
Aviz negativ din partea CSM pentru propunerea PNL de reforma a CCR. Ce modificari nu au fost acceptate de magistrati Cu un vot impotriva covarsitor (17 voturi impotriva si unul nul) judecatorii si procurorii din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii au avizat negativ o initiativa venita din partea
Ministrul energiei cedează în fața ANRE în ceea ce privește liberalizarea, deși este “ușor nemulțumit” / Marii furnizori de energie nu vor fi obligați să ofere reduceri de prețuri “Consumatorul trebuie să fie în centrul liberalizării, NU furnizorul, așa încât furnizorii trebuie să dea prețuri mai bune și să se bată pe acesta”, a scris ministrul energiei Virgil Popescu pe contul său de Facebook. Pe de altă parte, ministrul vorbește despre varianta Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) privind discounturile ca fiind cea care va fi pusă în aplicare, nu cea propusă de Ministerul Energiei, ceea ce pune furnizorul în centrul liberalizării, nu consumatorul. Mai exact, ANRE propune ca marii furnizori să nu fie obligați să facă reduceri, așa cum cerea Ministerul Energiei, ci să le ofere dacă doresc. În aceste condiții, Ordinul ANRE nu are nicio valoare, ci pare a fi doar praf în ochii consumatorilor, în plin scandal al liberalizării…..Până la urmă se merge pe varianta ANRE, deși Ministerul Energiei ar fi putut să impună prin OUG obligația, iar reglementatorul să se supună deciziei. Pentru un astfel de OUG, Ministerul Energiei ar fi avut și acceptul Consiliului Concurenței…. Reclamă gratuită pentru marii furnizori, prin autorități Este un ordin care nu schimbă mare lucru în ceea ce privește liberalizarea și nici nu ajută prea mult consumatorul. În primul rând, contractele pot fi schimbate oricând, nu în 30 de zile sau 180. Pur și simplu oricând dorește consumatorul. În al doilea rând, nu este nevoie de ordin care să permită furnizorului să ofere discounturi. Reduceri de prețuri pot fi acordate oricând, nimic nu-i împiedică pe furnizori să facă acest lucru chiar și acum, fără ordin. În al treilea rând, în cazul unor furnizori, precum Electrica și E.ON, discountul ar fi nesemnificativ, deoarece diferența dintre prețul de serviciu universal și cel al ofertei concurențiale este foarte mică. Ordinul nu ar face decât creeze o impresie falsă pe piață că acești furnizori oferă reduceri în avantajul consumatorilor, ceea ce ar fi, de fapt, un fel de reclamă gratuită făcută prin intermediul autorităților. Integral:
“Oglinda fermecată” a autorităților ne spune povestea noastră de anul acesta. De fapt, Comisia de Prognoză o spune pentru buget Prognozele economice nu se prea îndeplinesc, asta pentru că sunt foarte multe necunoscute. Nimeni nu știe viitorul. În cazul Statului, avem Comisia Națională de Prognoză (acum și de strategie). Rolul ei este de creare a unei povești pe baza căreia Statul să-și facă bugetul și rectificările. Nimic mai mult. Foarte pe scurt:• Calitatea prognozelor rămâne slabă, nu numai în România, ci peste tot (vezi cartea „Radical Uncertainty: Decision-making for an unknowable future” de John Kay și Mervyn King).• Totuși, existența Comisiei Naționale de Prognoză este necesară pentru planificarea economică.• Evoluția economiei, ca și evoluția climei, este dificil de prognozat. Nu există legi fixe care să guverneze calea economiei.• Așteptările economice afectează comportamentul întrepriderilor, gospodăriilor și guvernelor.• După doi ani de reduceri succesive a producției agricole, CNSP crede că vom avea o creștere de 14,7% a agriculturii. CNSP pare că se pricepe foarte bine la climă dacă poate prognoza atât de ușor creșterea aceasta (dacă va fi așa, rămâne de văzut). Suntem ca în basmul „Albă ca Zăpada”, în care nu împărăteasa, ci Statul întreabă Oglinda fermecată: Oglindă, oglinjoară, cât de bine va merge economia anul acesta? Oglinda (CNSP) a răspuns: Va merge foarte bine. Va urca cu 4,3%, lumea o va duce mai bine pentru că va crește salariul net cu 4,5%, la 3.323 lei/lună, asta în condițiile în care prețurile vor urca doar cu 2,5%. Oamenii vor avea locuri de muncă și se vor angaja pentru că, uite, șomajul va scădea cu 45.000 de persoane. Leul nu se va deprecia foarte mult, cursul mediu va fi de 4,89 lei/euro. Anul acesta a mers prost agricultura din cauza vremii. Dar uite, anul viitor e posibil să aibă o creștere foarte mare (vedeți detalii în
Cum a ajuns Romania sa-si vanda padurile pe nimic: “Doar 1% din transporturi sunt verificate” …..”Nu avem o strategie forestiera dupa care sa ne ghidam. In schimb, avem o interferenta politica excesiva si o lipsa de transparenta. Avem un
Amenzi de 25 milioane de euro pentru Holzindustrie Schweighofer, Kronospan şi Egger. Reacţia Egger …. Co:quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2021/01/capture-1.jpg?w=640&ssl=1)
FOTO Cum arata platforma informatica pentru vaccinare in SUA. Date “la milimetru” despre dozele existente si cele folosite Sistemul informatic implementat in diverse tari ale lumii permite vizualizarea in timp real a dozelor de vaccin administrate, a numarului de persoane aflate la prima doza sau la rapel sau cate vaccinare au fost administrate din cele aflate in stoc. Conform datelor publicate in timp real pe platforma
Genetician român la Cambridge, alertă despre accelerarea vaccinării: „Noua variantă a virusului este mai periculoasă şi va ajunge curând predominantă” Mircea Iliescu este un tânăr cercetător român, afiliat al Universităţii Cambridge. El este surprins că România nu insistă mai mult pe cei vârstnici și pe bolnavii cronici la vaccinare, mai ales pe fondul pericolului reprezentat de noua versiune a virusului, extrem de activă în Marea Britanie, dar care se extinde.
Propunere VedemJust: Educația Juridică să facă parte din planul cadru de învățământ Asociația „Voci pentru Democrație și Justiție” (Vedem Just), fondată printre alții de judecătorul Cristi Dănileț, fost membru în Consiliul Superior al Magistraturii, a transmis către Comisia de validare a proiectelor planurilor-cadru pentru învățământul liceal și profesional din Ministerul Educației propunerea de a integra Educația Juridică în planul cadru de învățământ. Aceste proiecte sunt în dezbatere publică până pe data de 31 ianuarie 2021. „Educaţia juridică este o materie care integrează toate propunerile şi obiectivele asumate în România prin diverse documente pentru combaterea infracţionalităţii încă din faza şcolară în diverse sectoare: familie, şcoală, online etc. Această propunere are la bază angajamentul luat de statul român, ca membru al Naţiunilor Unite. (…) De asemenea, corespunde cu acţiunile asumate în cadrul proiectului „România educată”, se arată în comunicatul asociației.Integral:
Cum vaccinam economia …..
Lecțiile ieșirii din criza precedentă, pentru criza actuală: istoria corelației PIB – salariu – inflație
Green Deal: România are capacități de stocare a gazelor de seră de 11.000 de ori mai mari decât stochează în realitate
Ce spune Warren Buffett despre bitcoin și criptomonede: „otravă de șobolani la pătrat” / Cele mai dure afirmații ale miliardarului american …. „Criptomonedele practic nu au nicio valoare și nu produc nimic. Ele nu se reproduc, nu îți pot scrie un cec, nu pot face nimic și ceea ce speri e că va veni cineva care îți va plăti mai mulți bani pentru ele mai târziu dar apoi acea persoană are problema. În termeni de valoare: zero”, CNBC, februarie 2020. „Este ingenios și blockchain e important dar bitcoin nu are o valoare unică defel, nu produce nimic. Te poți holba la el toată ziua dar nu vor apărea niște bitcoini micuți sau nimic de acest fel. Este practic o închipuire”, CNBC, februarie 2019.„Este un miraj, în esență. Este un mod foarte eficace de a transmite bani și o poți face anonim și toate alea. Dar și un cec este un mod de a transmite bani. Valorează cecurile cu mult mai mulți bani doar fiindcă ele pot transmite bani? Sper ca bitcoin să devină un mod mai bun de a face acest lucru dar el poate fi reprodus într-un număr de alte modalități. Ideea că [bitcoin] ar avea vreo valoare intrisecă uriașă este o glumă din punctul meu de vedere”, CNBC, martie 2014.„Nu este o monedă. Nu îndeplinește criteriile pentru a fi o monedă. Nu aș fi surprins dacă ar dispărea în 10 sau 20 de ani. Nu este un mijloc de schimb de durată, nu depozitează valoare. A devenit un lucru foarte speculativ și oamenii le cumperă (criptomonedele) și le vând fiindcă speră că vor crește sau scădea exact cum au făcut cu bulbii de lalele în urmă cu mult timp”, CNBC, martie 2014.„Nu am niciun bitcoin. Nu dețin nicio criptomonedă și nu o voi face niciodată. S-ar putea însă să creez o monedă Warren, poate voi putea crea una și să spun că vor fi 21 de milioane [de monede]. Le poți avea după ce mor dar nu poți face nimic cu ele decât să le vinzi altcuiva”, CNBC, februarie 2020.„O creștere a prețului crează într-adevăr mai mulți cumpărători și oamenii se gândesc ‘trebuie să mă bag și eu în asta’ și e mai bine dacă nu înțeleg [criptomonedele]. Dacă nu le înțelegi devii mai entuziasmat decât dacă ai face-o”, CNBC, mai 2018.„[Criptomonedele] atrag o mulțime de șarlatani. Sunt ceva în care persoane cu un caracter mai puțin decât stelar văd o oportunitate de a ciupi oameni care încearcă să se îmbogățească fiindcă și vecinul său se îmbogățește cumpărând aceste lucruri pe care niciunul dintre ei nu le înțelege. Se va ajunge la un deznodământ rău”, ședință a acționarilor Berkshire Hathaway, 2018.„În termeni de criptomonede, pot spune cu certitudine aproape absolută că ele vor avea un deznodământ rău”, CNBC, ianuarie 2018.„Probabil otravă de șobolani la pătrat”, Fox News Business, 2018. Integral:
Ziarist și profesor, programat la vaccin drept cadru didactic, spune că nu vrea să se vaccineze până când autoritățile nu lămuresc problema celor vulnerabili Ziaristul Vlad Stoicescu, care predă la Facultatea de Jurnalism a Universității București, explică, într-o amplă postare pe Facebook, de ce nu se va vaccina în etapa a doua a campaniei, deși se încadrează și din calitatea de profesor, și din cea de angajat în presă. Jurnalistul care scrie la platforma independentă de la Dela0 critică autoritățile pentru că nu le-au asigurat prioritate, în a doua etapă a vaccinării, vârstnicilor peste 65 de ani și bolnavilor cronici – categoriile cele mai vulnerabile în fața COVID-19.
Noiembrie negru: de ce a explodat numărul morţilor non-COVID Costurile închiderii spitalelor în pandemie pentru bolnavii cronic îşi arată acum rezultatele: cifrele oficiale de mortalitate pe lunile octombrie şi noiembrie 2020 sunt mult mai mari, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2019. Speriaţi de riscul infectării cu SARS-CoV-2, unii pacienţi cu boli cronice se feresc şi acum să ceară asistenţă medicală Informaţiile oficiale publicate de Institutul Naţional de Statistică arată că numărul deceselor înregistrate în luna noiembrie 2020 – indiferent de cauze – a fost de 34.769, cu 14.287 mai mare decât în luna noiembrie a anului 2019. Luna noiembrie 2020 a fost, de altfel, şi cea în care s-au raportat şi cele mai multe decese din cauza COVID-19 – 4.363. Statistica oficială mai arată că 43% din totalul deceselor au avut loc la persoane de 80 de ani şi peste – 14.950, iar 26%, la cele cu vârste între 70 şi 70 de ani – 9.026 de decese. Alte 6.490 de decese, reprezentând 18,7%, au avut loc la persoane cu vârste între 60 şi 69 de ani. Prima lună în care s-a înregistrat şi primul record negativ a fost însă octombrie 2020, când tot INS anunţa că numărul deceselor din cauze non-COVID a fost de 27.491, cu 5.518 morţi mai mulţi decât în luna septembrie şi cu 6.412 în plus faţă de luna similară a anului 2019. Cele mai multe persoane decedate aveau vârste peste 70 de ani. „Acest număr de decese de 27.500 este neobişnuit de mare pentru luna octombrie dacă privim istoria postbelică demografică a României. 27.000 s-a mai înregistrat în decembrie 2003 şi ianuarie 2000. Dacă privim această cifră – 27.500 şi punem alături cifra cu decesele prin COVID-19, adică 2.140, putem uşor remarca faptul că această creştere a mortalităţii din octombrie nu provine din coronavirus, s-a produs prin alte cauze de deces. Creşterea extrem de dură a deceselor are, aşadar, alte cauze, una fiind legată de faptul că restricţiile au împiedicat tratamentele spitaliceşti ale celor bolnavi de alte maladii”, a explicat Vasile Gheţău, directorul Centrului Naţional de Cercetare Demografică. „Efectele le vom vedea în acest an, dar şi anul viitor“ Pentru reprezentanţii asociaţiilor de pacienţi, aceste cifre de mortalitate nu sunt o surpriză. „Ne aşteptam. Din mai şi până în august anul trecut, accesibilitatea a scăzut dramatic şi am văzut-o statistic în numărul pacienţilor internaţi. Efectele de atunci le vom vedea pe tot parcursul acestui an, dar şi pe parcursul anului viitor. Pentru că pacienţii au avut complicaţii, nu au mai mers în spitale şi încă avem o problemă să meargă în spitalele din România şi la control şi, pur şi simplu, au fost pierduţi din monitorizare, în marea majoritate. Deci, lucrurile sunt… nici nu găsesc cuvintele pentru a descrie situaţia. Dar este o consecinţă a ceea ce s-a întâmplat în anul 2020, din păcate”, subliniază Radu Gănescu, preşedintele Coaliţiei Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România, COPAC. Măsurile luate în primăvară de autorităţi au creat un cerc vicios. „Mulţi pacienţi nu au mai ajuns în spital pentu a-şi continua tratamentul, pentru a se monitoriza şi pentru a-şi face acea evaluare din care să se vadă starea lor de sănătate. Pe de o parte, este vorba de pacienţi care depindeau de spitalele care au devenit suport COVID, de spitalele care au fost în prima linie de tratament pentru noul coronavirus, respectiv de boli infecţioase şi de pneumologie, adică pacienţi cu HIV/SIDA, cu tuberculoză, cu boli de plămâni, au fost privaţi de asistenţa medicală din spitale şi sunt încă privaţi. Pe de altă parte, au fost pacienţi care au avut ghinionul să fie în programele naţionale care tratează pacienţii cronici în spitale care au fost închise şi transferate către linia a doua anti-COVID. Acei pacienţi au fost nevoiţi să se transfere în alte spitale şi trebuia în primul rând să se deplaseze, să te preia un medic şi să-ţi facă monitorizarea şi tratamentul”, adaugă Gănescu. Şi nu toţi pacienţii au reuşit aceste lucruri. „Pentru că spitalele care au rămas deschise s-au supraaglomerat, medicii nu au putut să facă faţă, nici înainte nu puteau să facă faţă numărului de pacienţi pe care-i aveau. Şi atunci s-a făcut o triere în sensul că unii au mers şi au reuşit să-şi continue tratamentul, alţii, nu. Pentru cei care nu au reuşit, probabilitatea ca boala lor să se agraveze era foarte mare şi asta însemna reîntoarcerea lor în sistemul de sănătate cu cheltuieli mai mari, eventual cu pierderi de vieţi. Ceea ce vedem cumva în aceste date statistice”, apreciază preşedintele COPAC. Liste de aşteptare la intervenţiile pe cancer Radu Gănescu spune că seria cifrelor negre va continua pe tot parcursul acestui an, cât şi anul viitor. „
Medici români și un fost ministru al sănătății, folosiți în promovarea unui „tratament-minune” pentru inimă pe site-uri obscure din Rusia O înșelătorie online circulă recurent de mai multe luni pe internet. Un produs prezentat ca tratament în problemele hipertensiunii arteriale se folosește de imaginea mai multor medici români, a unui jurnalist și ale altor persoane publice pentru a fi vândut. Libertatea a mers pe urmele acestor știri false și a descoperit că site-urile pe care sunt promovate provin din Rusia. …. „N-am dat niciun interviu pentru acest medicament care îmi este pus în cârcă. De când fac meseria asta, din 67, n-am făcut niciodată reclamă unui medicament sau produs. Eu, ca doctor, pot să îi spun pacientului care vine – îți dau următorul tratament. Dar să mă apuc să fac reclamă, să spun că dă viață veșnică un medicament e imoral”, a declarat pentru Libertatea, dr. cardiolog Ion Bruckner, unul dintre cei a căror imagine a fost folosită în mod fals. Medicul vorbește despre CardiLine, promovat ca fiind un tratament-minune care vindecă bolile cardiovasculare. Acesta este prezentat drept un produs naturist „care învinge hipertensiunea arterială și toate riscurile ei”. …. Articolul în care doctorul Bruckner este citat în mai multe rânduri începe cu declarația unui așa-zis „Farmacist șef-adjunct al României”, o funcție care nu există. Mai departe, doctorul Ion Bruckner este citat drept Șeful centrului științific pentru chirurgie vasculară. „Eu sunt internist și cardiolog. Nu există acest centru științific. Această instituție nu există, deci sunt făcut șeful unei chestii care nu este. Mai mult, fac reclamă acestui medicament care este o făcătură”. …. „Ceea ce mă revoltă este, sigur, folosirea numelui meu ca argument în favoarea acestei înșelătorii. Chiar și în așa-zisul interviu, este scris cu litere mari: medicamentul conține 50 de macro și micro elemente utile, precum și vitamine. Eu nu spun că nu este un amestec de vitamine și de diverse prostii care se iau pentru întărire, dar nu este vreun medicament care să curețe vase sau să facă vreun bine. Vreau și să apăr oamenii, să nu dea banii pe prostii. Este o înșelătorie bine orchestrată, pentru a vinde această marfă”. …. În același articol fals, intervievator este jurnalistul Ionuț Cristache, realizatorul emisiunii România 9, de pe TVR. Acesta încearcă deja de jumătate de an să oprească promovarea „produsului-minune”. „Nu e doar CardLine, sunt mai multe produse. De 6-7 luni am îndemnat pe toată lumea, prieteni, cunoscuți, necunoscuți, telespectatori să blocheze orice mesaj de genul acesta. Noi am mers la un moment dat pe urmele lor, era o firmă care avea sediul în Bulgaria. Am scris la Facebook la modul obsesiv, i-am rugat, le-am atașat capturi, cu cât scriam mai mult și se blocau mai multe pagini, cu atât răsăreau mai multe, era ca o hidră din aia, tăiai un cap, apăreau zece”, explică Ionuț Cristache pentru Libertatea. Integral:
Ceremoniile realității: Cum scăpăm de noi? Multe dintre tarele comunismului își arată și acum rădăcinile adînc înfipte în societatea românească. Privirea ne este țintită doar pe orizontală, acolo unde nu se întîmplă, de regulă, nimic semnificativ. În ultimii 31 de ani nu am început nimic serios, înțelegînd prin aceasta că nici o reformă radicală nu a fost aplicată în Educație, Sănătate, Cultură, în infrastructura transporturilor, în turism și, nu în cele din urmă, în reciclarea clasei politice. Ajustările pe care le-au făcut partidele au servit mai degrabă jocurilor de interese din interior decît promovării unor membri care să nu facă din politică o afacere de familie. De la un ciclu legislativ la altul, parlamentul este tot mai mult locuit de indivizi încuibăriți în analfabetism și autism politic, guvernul, de asemenea, administrația locală călcîndu-le și aceasta pe urme. Averile ilicite ale politicienilor și afaceriștilor trimit în peisajul cenușiu al puterii indivizi de care nu a auzit nimeni sau, dimpotrivă, vedete ale corupției știute de toată lumea. Mulți au crezut că mai jos de Dăncilă nu se poate ajunge. S-a dovedit însă, ca în atîtea rînduri, că realitatea depășește imaginația. Faptul că o anume Diana Iovanovici-Șoșoacă, țîpuritoare la tot felul de manifestații, în special de negare a pandemiei, a fost aleasă senatoare pe listele AUR și că este colegă de bancă cu Sorin Lavric din același partid extremist, un intelectual incontestabil, absolvent a două facultăți și autor, între altele, al unui volum despre Constantin Noica, ne arată că lumea românească s-a cam întors cu susul în jos….. Utopia Proclamației de la Timișoara Rădăcinile nomenclaturii comuniste sînt atît de adînci, încît și azi mai împuiază în mințile românilor. De la Iliescu, Brucan, Văcăroiu, Virgil Măgureanu la Dragnea, Florin Iordache, Șerban Nicolae sau Valeriu Zgonea nu e decît un arc peste timp în care cei din urmă au făcut și ei prozeliți, de fapt niște fantoșe care își calibrează șira spinării în funcție de dispoziția stăpînului. Iliescu și FSN au cîștigat și și-au consolidat puterea prin adulația maselor, desigur, și cu ajutorul intoxicărilor puse la cale în laboratoarele fostei Securități. După ciuma roșie, pe piața comerțului politic au avut întîietate pomenile electorale – pungile cu alimente, gălețile ori banii peșin. Proclamația de la Timișoara a fost primul document post Ceaușescu prin care se cerea curățirea clasei politice de fosta nomenclatură. La punctul 8 se cerea ca legea electorală să interzică pentru primele trei legislaturi dreptul de a candida al foștilor activiști comuniști și al ofițerilor fostei Securități. Acest amendament radical a fost și una dintre primele revendicări ale Pieței Universității. Mulți s-au întrebat, și nu doar din lumea intelectualilor, cum ar fi arătat România de azi dacă această revendicare ar fi fost legiferată. Avansez un răspuns care poate să surprindă: România de azi ar fi arătat nu cu mult diferit. Trecem peste utopia punctului 8 al Proclamației, pentru că este absurd să credem că șleahta foștilor activiști ai PCR și a foștilor securiști, zeci, poate sute de mii, și-ar fi semnat propriul deces din viața publică, politică și nu numai…… Cum ar fi fost să fi fost altfel? Am mai spus-o: Dacă Iliescu nu ar fi existat, atunci el ar fi fost inventat. Nevoia de tătuc ne caracterizează. Dacă, prin absurd, Iliescu și ai lui ar fi fost scoși din istorie în baza Proclamației de la Timișoara, poporul ar fi căzut pradă unui Iliescu mai mic și unei șlehte de parveniți „curați“. Mă tem că ar fi învățat și curații mirosul banilor, ca și nomenclaturiștii care ar fi fost obligați să-și ridice singuri eșafodul puterii. Nu erau aceleași fabrici și uzine în faliment care trebuiau căpușate? Nu ar fi opus aceeași rezistență investitorilor străini? Ar fi rezistat ei îmbogățirii ilicite? Ar fi lăsat Justiția să-și facă treaba? Ar fi pus pe picioare Educația, ceea ce n-au făcut treizeci de miniștri în trei decenii? Ar fi dat socoteală alegătorilor? Întrebări retorice, desigur. Ideea e că am avut treizeci și unu de ani la dispoziție pentru a ne îmbunătăți, pentru a învăța toleranța, altruismul, respectarea celui de lîngă noi chiar dacă nu ne seamănă. Treizeci și unu de ani pentru a învăța alfabetul democrației. Că sînt și descreierați, predicatori ai urii, suboameni, din aceștia se găsesc în toată lumea. Să ne întoarcem. În cazul utopic în care foștii s-ar fi pus singuri la zid, ar fi avut vreo șansă partidele istorice, PNȚCD și PNL, ca poporul să le acorde puterea? Dar, în virtutea aceleiași utopii, s-ar fi putut întoarce Regele Mihai pe tron? Și într-un caz, și în celălalt, răspunsul este categoric nu. Ajunși aici, se naște o nouă întrebare: de ce? Și o alta: de ce aproape jumătate dintre români continuă să creadă că era mai bine pe vremea comunismului? Țin la țara și la poporul meu. Nu aș putea trăi altundeva. Dar mi-e necaz că de prea multe ori, cu precădere în anii iliescieni, masele au adus la putere foști comuniști sadea, corupți ai zilei de ieri și promițători corupți ai zilei de mîine. După trei decenii sîntem foarte aproape de cei ce-am fost. Dacă am fi evoluat mai mult, noi ar fi trebuit să schimbăm clasa politică, înțelegînd prin aceasta toate partidele. Integral:
PSD a sabotat, de fapt, creşterea pensiilor cu 40% şi a salariilor din educaţie …. Septembrie-octombrie 2020. Ordonanţa a ajuns în Parlament, unde tot fosta majoritate PSD a abrogat articolele introduse de către Guvern prin ordonanţă de urgenţă, dar nu a pus nimic în loc. Or, conform normelor de tehnică legislativă, abrogarea unui articol de modificare sau de abrogare a unui articol initial nu atrage automat repunerea în vigoare a articolului initial. Curtea a constatat că modalitatea defectuoasă de legiferare ar fi creat un vid legislativ şi a declarat neconstituţionale articolele impuse de PSD. Pentru ca parlamentarii PSD-ALDE să-şi fi atins scopul, era necesar ca, în octombrie, să fi preluat în legea de aprobare a ordonanţei de rectificare bugetară exact articolele pe care le impuseseră în februarie, la votarea legii bugetului. Ei însă doar au abrogat articolele Guvernului şi au creat ceea ce CCR a numit vid legislativ. Curios e că toate celelalte modificări operate de PSD-ALDE în octombrie, mai puţin importante, au fost făcute cu respectarea normelor de tehnică legislativă şi, prin urmare, au trecut de filtrul Curţii Constituţionale. Când şi-a faultat PSD legea Prima intervenţie pe ordonanţa de urgenţă privind rectificarea bugetară a avut loc la Comisiile reunite de muncă, conduse de social-democraţii Adrian Solomon şi Ion Rotaru. La şedinţa din 7 septembrie 2020, prevederea privind punctul de pensie ţinut la 1.442 de lei de liberali a fost abrogată, în timp ce salariile trebuiau mărite la nivelul lui 2022. „Menţinerea valorii punctului de pensie, aşa cum este prevăzut în lege, la valoarea de 1775 lei, în scopul păstrării calendarului privind majorarea punctului de pensie până la intrarea în vigoare, în integralitatea, a Legii privind sistemul public de pensii”, era motivarea modificării amendamentului referitor la pensii, susţinut şi adoptat de grupul PSD….. Liderul de grup al PNL şi unul dintre principalii jurişti liberali, Gabriel Andronache, a negat faptul că ar exista o recomandare venită din partea Departamentului Legislativ al Camerei Deputaţilor în ceea ce priveşte tehnica legislativă referitoare la abrogare, în sensul menţionat de Solomon. „E o abureală ce spun ei. Nu există aşa ceva. Departamentul Legislativ aruncă o privire ulterior adoptării unui proiect. Nu poate să atragă atenţia în timpul dezbaterilor”, a precizat liderul deputaţilor PNL pentru „Adevărul”. De altfel, surse politice social-democrate susţin că eroarea în ceea ce priveşte amendamentele referitoare la creşterea salariilor profesorilor şi a pensiilor cu 40% a fost cauzată de rapiditatea demersului legislativ, în încercarea de a trece repede proiectului de lege, însă şi faptului că nici juriştii partidului nu au fost consultaţi, fiind lăsată responsabilitatea celor din Comisiile de buget-finanţe şi celor de la muncă, toate conduse de PSD. Integral:
Previziunea sumbra a CEO-ului companiei Moderna: “Lumea va trebui sa traiasca cu COVID pentru totdeauna” CEO-ul companiei Moderna, unul dintre producatorii vaccinurilor anti COVID-19, atrage atentia ca vom fi nevoiti sa traim pentru totdeauna cu noul coronavirus. Acesta spune ca virusul COVID-19 va deveni endemic, spunand ca “SARS-CoV-2 nu va disparea”. “Credem ca vom trai cu acest virus pentru totdeauna”, a declarat Stephane Bancel, CEO-ul Moderna.
Scandalul centrelor de vaccinare va fi transat vineri in Guvern. Cati bani primesc medicii si de unde vin banii ….Potrivit proiectului de OUG, unitatile sanitare care organizeaza Unitatile sanitare sau autoritatile administratiei publice locale care organizeaza centrele de vaccinare impotriva COVID-19 au obligatia de a asigura personalul medico-sanitar si registrator necesar functionarii acestora, prin delegare, detasare sau contract de prestari
Campania de vaccinare antigripală este un insucces alarmant pentru vaccinarea anti-COVID Procentele dezolante privind campania naţională de imunizare împotriva gripei sună ca sirena unei ambulanţe pentru vaccinarea împotriva COVID-19. Un zgomot pe care doctorul Gheorghiţă, ministrul Voiculescu şi toţi reprezentanţii autorităţilor trebuie să-l asculte înainte să-l astupe. Mai ales că cifra de nonvaccinare de 50% din personalul medical, întâlnită la antigripal, se regăsește deja în spitale și la campania de vaccinare COVID, conform documentării publicată joi de Libertatea. Campania de vaccinare antigripală în România a început încă din luna septembrie 2020, deci în urmă cu patru luni. Statul cumpărase 3 milioane de doze de ser antigripal, dintre care aproape jumătate au rămas nefolosite, aşa că joi, 14 ianuarie, Ministerul Sănătăţii a anunţat că va repartiza populaţiei generale 1,4 milioane de doze. Vestea, aparent bună, ascunde o realitate tristă. Şi în cazul gripei, ca și la COVID, deşi vaccinul este recomandat şi populaţiei generale, există grupe populaţionale care au prioritate, pentru că au risc mult mai mare de boală sau deces în urma îmbolnăvirii. În linii mari, cei care trebuie vaccinaţi cu prioritate împotriva gripei sunt cei prioritari şi în cazul COVID-19: persoanele peste 65 de ani, bolnavii cronici, personalul medical (lor li se adaugă, în cazul gripei, şi femeile însărcinate, însă în cazul COVID, nu sunt suficiente informaţii pentru profilul de siguranţă al noilor vaccinuri în sarcină). Mai puţin de jumătate din vârstnici şi bolnavi cronici sunt imunizaţi, după 4 luni de eforturi antigripale ….. Cu alte cuvinte, mai puţin de 1,5 milioane dintre cele 4 milioane de persoane la risc încadrate şi în etapa a doua de vaccinare împotriva COVID – cifra estimată aparţine echipei coordonate de dr. Gheorghiţă – sunt vaccinate împotriva gripei, deşi vaccinarea antigripală este una binecunoscută, cu tradiţie în România, pentru care s-au acumulat în timp mai multe date. ….
Este discriminare să se ceară pașaport de vaccinare anti-Covid? Șeful CNCD: Prin legile UE se pot impune restricții pentru sănătate Cu gândul la vacanțele de anul acesta, ideea unui certificat sau pașaport de vaccinare anti-COVID naște controverse. Un astfel de document ar reprezenta o asigurare că vacanțele noastre vor fi sigure, spun unele voci. Altele, inclusiv cea a președintelui Klaus Iohannis, cred că s-ar crea un cadru de discriminare între cetățeni. Președintele Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Asztalos Csaba, a explicat la Digi24 că, la nivelul Uniunii Europene, există o directivă privind dreptul la liberă circulație și ședere în UE prin care este prevăzută și situația de excepție prin care se pot impune restricții de la aceste drepturi, pentru a se proteja sănătatea publică…. La nivelul UE avem Directiva 38 din 2004 privind dreptul la libera circulație și dreptul de ședere în UE, una dintre excepții – când poți impune restricții, este tocmai sănătatea publică. Art 29 spune clar că sunt boli care justifică măsuri de restricționare a liberei circulații, boli cu potențial pandemic, așa cum sunt definite de OMS, boli infecțioase contagioase. Potrivit legilor UE, statele membre au și posibilitatea legală să impună restricții ale libertății de circulații și a dreptului de ședere când trebuie să protejeze sănătatea publică. Solicitarea de teste sau de certificate de vaccinare nu vor fi neapărat o formă de discriminare. Suntem într-o perioadă de vaccinare, trebuie să punem accent pe transparență și informare cu privire la procesul de vaccinare, ca populația să aibă încredere și să decidă informat dacă se vaccinează sau nu, să insistăm pe aceste aspecte de informare. Astfel, conform legilor UE, se pot impune restricții și se pot solicita astfel de condiții tocmai pentru a se proteja sănătatea publică“, a explicat Asztalos Csaba. Potrivit șefului CNCD, regulile se pot schimba de la zi la zi, cu atât mai mult fiind necesară informarea. Totodată, nu trebuie induse tensiuni în societate, a subliniat el: “Să încercăm să fim calmi și să ne străduim a informa populația corect cu privire la procesul de vaccinare și la condițiile de deplasare si de transport”. Grecia
Asociatiile magistratilor cer desfiintarea neconditionata a Sectiei Speciale: Orice incercari de renastere a unei astfel de structuri sunt nocive Doua asociatii ale magistratilor, “Forumul Judecatorilor” si “Initiativa pentru Justitie” critica declaratia liderului
Acordul cu SUA pentru construirea de reactoare în România va fi în vigoare 30 de ani / Este prevăzută și posibilitatea dezvoltării de mini-reactoare Guvernul va discuta în ședința de vineri un proiect de Hotărâre privind aprobarea acordului între România și Statele Unite privind cooperarea în domeniul dezvoltării proiectelor nuclearo-electrice de la CNE Cernavodă şi în sectorul energiei nucleare civile din România, semnat la București, la 9 decembrie 2020. Acordul va rămâne în vigoare o perioadă de 30 de ani şi va fi extins automat cu perioade succesive de cinci ani, dacă una dintre părți nu solicită altfel. Comisia Europeană a acceptat acest acord, dar a cerut Guvernului să se asigure că acordul este compatibil cu dispozițiile Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene (TFUE). Fiecare parte poate înceta acest acord prin notificare scrisă transmisă celeilalte părţi cu cel puțin cu un an înainte. În scopul stabilirii compatibilității acestui acord cu dispozițiile TFUE, în perioada următoare, vor continua discuțiile cu serviciile Comisiei Europene. În perioada 7 – 9 octombrie 2020, la Washington, a fost parafat proiectul de Acord între Guvernul României și Guvernul Statelor Unite ale Americii privind cooperarea în domeniul dezvoltării proiectelor nuclearo-electrice de la Cernavodă și în sectorul energiei nucleare civile din România. Scopul Acordului este dezvoltarea programului nuclear civil din România prin asigurarea expertizei tehnice, de reglementare, securitate și siguranță nucleară și, implicit, întărirea securității, diversității, siguranței în exploatare și stabilității energetice și de mediu ale României, obiective asociate și proiectelor de investiții în producerea energiei nucleare în România, retehnologizarea Unității 1 și extinderea capacitatii CNE Cernavodă. Acordul acoperă mai multe arii de cooperare, printre care: proiectul Unităților 3 și 4, retehnologizarea Unității 1, cooperare în diferite domenii, precum reglementare, schimburi între laboratoare de cercetare și universități, pregătire personal, cercetare și dezvoltare. Adițional proiectelor actuale, proiectul Unităților 3 și 4 și retehnologizarea Unității 1 CNE Cernavodă, Acordul prevede și cooperarea pe termen lung și foarte lung prin posibilitatea dezvoltării reactoarelor modulare mici în România, pe un amplasament care urmează a fi stabilit, în vederea asigurării în viitor a flexibilității și scalabilității tehnologiilor nucleare. Tehnologia utilizată în dezvoltarea unităților 3 și 4 va fi CANDU 6, similar celei utilizate în prezent la unitățile 1 și 2, cu îmbunătățirile necesare pentru atingerea nivelului de securitate nucleară conform Directivei de securitate nucleară și normelor și standardelor europene și internaționale. Integral: 

Ce scârțar! În loc de plic, Iohannis a decorat-o pe asistenta care l-a vaccinat Președintele Klaus Iohannis a venit pregătit la vaccinare, având la el o medalie pentru merite deosebite în buzunar pe care i-a strecurat-o discret asistentei după ce aceasta l-a vaccinat. Femeia a fost uimită de gest, ea așteptându-se totuși la o hârtie de 50 de euro….. Klaus Iohannis a insistat pe importanța proiectului de vaccinare a întregii populații și a promis că toți cei care se vor vaccina vor primi și ei o medalie. Președintele a fost vaccinat în cadrul unei ceremonii oficiale, pe toată perioada procesului fiind intonat imnul național de către fanfara regimentului 2 Vânători de Munte. Acesta s-a încordat un pic de nervi când a auzit versurile pentru că nu se spunea nicăieri că PSD este de vină pentru tot haloimăsul din țară. Integral:
Cum pregateste statul roman marea vaccinare a populatiei. Primarul unui oras important din Romania: “N-are cum sa inceapa pe 15 ianuarie la noi”
Povestea unui caz COVID-19: ce funcționează, ce merge “și așa” și unde lucrurile nu se potrivesc…
Inflație de 2,06%. S-au scumpit fasolea cu 18%, făina cu 7%, pâinea cu 5%. Au mai urcat prețurile și în servicii, precum cele medicale Rata anuală a inflației a scăzut ușor în decembrie, la 2,06%, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, de la 2,14% în noiembrie. Așa cum am spus de multe ori, faptul că a scăzut inflația nu înseamnă că bunurile și serviciile s-au ieftinit, ci că au crescut într-un ritm puțin mai lent. Asta pentru că inflația reprezintă un fenomen de creștere a prețurilor. Dacă ne uităm la creșteri, produsele alimentare sunt foarte importante, pentru că o persoană săracă pe asta își cheltuiește banii. Ea e cea mai afectată de creșteri. De exemplu,
ASF, sursă de scandaluri și de nepotism pe salarii uriașe Autoritatea pentru Supraveghere Financiară (ASF), o instituție în care posturile sunt vânate de politicieni și familiile acestora pentru salariile impresionante, a fost în mai multe rânduri ținta unor scandaluri. Instituția a anonimizat veniturile angajaților pe
De la numerologie la ”România Educată” 1.Religiozități arhaice în contemporaneitate O doamnă inspector din Galați a dat o circulară școlilor cu privire la un ”training” (inevitabil, online) de numerologie care ”le e adresat cadrelor didactice” din subordinea dânsei. Câțiva oameni de carte – pe care doar faptul că sunt vocali îi face să pară numeroși – au reacționat rapid, denunțând impostura. Problema e aceea că majoritatea dascălilor din Galați (sau din orice altă parte a țării) n-ar fi avut nimic de obiectivat. Dacă le-ar fi fost prezentată friendly, numerologia ar fi intrat în categoria elucubrațiilor spirituale gen Dulcan, ”creaționism științific”, ”psihologii motivaționale”, astrologie, ”puterea tămăduitoare a apei/pietrelor/icoanelor” etc. Ar fi fost de așteptat ca singurii indignați de asemenea pseudo-științe să fie cei din anumite culte protestante pentru care – de data asta în mod corect – asemenea teorii și practici țin de domeniul magiei (care e opusă credinței, așa cum o înțeleg ei) și ar fi refuzat să-și trimită copiii la orele în cauză (dacă ”trainingul” ar fi avut și consecințe practice). Nu trebuie să fim de acord cu ei și asupra altor lucruri, dar aici chiar au dreptate: e vorba de magie, adică de credința că universul e însuflețit, că sufletul nostru e în comuniune cu ”marele suflet universal” și că – prin niște ritualuri sau ”tehnici” spirituale – ne putem ”acorda” cu fondul universului sau chiar putem capta ”energiile” lui pentru a le folosi în beneficiu propriu. De asemenea, nu trebuie să fii un cunoscător foarte rafinat în istoria religiilor, ori în cea a științei pentru a ști că majoritatea formelor de religiozitate arhaică și chiar știința modernă la începuturile ei au împărtășit asemenea credințe. În fine, o educație religioasă autentică i-ar fi învățat pe oameni faptul Dumnezeu – în calitatea lui de Creator ”al tuturor celor văzute și nevăzute” – e transcendent (adică e separat de lumea aceasta și nu e parte a ei) și că Providența (adică logica desfășurării creației) este, pentru cel care o ia în serios, obiect al credinței și nu al speculației realizate cu mijloace umane. Pentru cel care o trăiește cu adevărat, religa e conștiința legăturii sale cu Dumnezeu și a dependenței de Acesta, și în nici un caz faptul că Dumnezeu poate fi influențat de oameni prin tot felul de ”tehnici” și procedee magice…. Spun aceste lucruri deoarece, așa cum d-l Cristian Presură observa recent, ”programul-cadru” al orelor de liceu face un loc mult mai mare religiei decât orelor de științe (în mod particular de fizică, la care se referea dânsul). Partea proastă e aceea că, pe de o parte, religia e percepută (de marea masă a societății) ca o contrapondere a sufletului (Noica ar fi spus, mult mai corect, a suflețelului) la materialismul dezolant al timpurilor pe care le trăim, pe de alta că (în școală) se face – cel mai adesea – la nivelul apologiei unor practici ritualice mai apropiate de magie decât de fondul credinței creștine. Nu am văzut nici un studiu detaliat care să ne spună ce anume înțeleg elevii din ceea ce li se predă și cu ce rămân la capătul a 12 ani (!) de asemenea ”educație”. Nu e clară nici formarea profesorilor ce țin această disciplină. …. Există, la scară mare, un fond de credulitate pe care prind conspirativitele de tot soiul, de la cele cu Revoluția făcută de ”turiști ruși”, la ”persecutarea” lui Donald Trump, și de la ubicuitatea lui Arsenie Boca la ”cifra fiarei” din carduri, cip-uri și – mai nou – din vaccinul anti-Covid. Față de lucrurile acestea (și de multe altele) ne comportăm ca niște copii: nu le înțelegem – între altele, pentru că nici nu facem efortul de-a le înțelege – și ”completăm” cadrul cam pustiu al zvonului preluat de te-miri-unde cu culorile imaginației (și mai ales ale spaimelor) noastre. Invers, cu aceeași candoare, ne investim speranțele în tot soiul de ciudățenii culese din varii locuri: de la Caritas la feng-shui și de la yoga la numerologie. O educație pertinentă, făcută deopotrivă acasă, la școală, prin media și prin lecturi, ne-ar fi făcut să zâmbim amuzați la propunerea ”trainingului” de numerologie sau la prezentarea unui amplificator de chitară pe post de cip subversiv (à propos, în țara ”geniilor informaticii”, câți elevi de-a X-a mai știu citi o schemă electronică simplă?). Faptul că asemenea situații, ba cu ”proful” TikTok, ba cu ”trainingul” minune atestă o carență uimitoare a educației (inclusiv a celei teologice) în lumea noastră. Și mai atestă ceva: că nu suntem orășeni decât pentru că cumpărăm de la Lidl și Kaufland; în rest – adică acolo unde lucrurile sunt cele mai importante, pe plan interior – suntem la fel de rurali ca strămoșii noștri. Orașul nu e pentru noi decât un sat inform din care a dispărut coeziunea de clan a celui din care-am plecat. 2.Nebunia proiectelor Și totuși, vă veți întreba, cum se poate ca inspectori școlari – și nu doar unul – să distribuie o asemenea enormitate? Foarte simplu. Doamna (și alți domni) în cauză au de ”bifat” niște ”activități” (acum online) care se cuantifică în ”punctajele” după care sunt ”evaluați” (de inspectorul general, de ARACIP, de Minister) și după care li se stabilesc primele și premiile. În urmă cu câțiva ani era moda ”granturilor POSDRU” din care s-au făcut mii de proiecte. Fie-mi îngăduită o conjectură: probabil cel mult 10 % din ele au fost făcute pentru realiza ceva util; restul, de 90 %, n-au fost nimic altceva decât niște abureli la fel de deștepte ca numerologia, menite a toca banii Uniunii Europene. Îngăduiți-mi să vă dau câteva titluri, culese de pe internet: ”Șansa la demnitate”, ”Academia de antreprenoriat bazat pe cunoaștere”, ”Doctorat în economie la standardele Europei cunoșterii (DoEsEC)”, ”Practica de calitate pentru manageri – manageri în practica de calitate!”, ”Societatea bazată pe cunoaștere – cercetări, dezbateri, perspective”, ”ASA DA! – Asigurararea Sănătății și securității angajaților – Deziderat de Atins!”, ”O șansă în plus”, ”Către un viitor durabil”, ”FUNCTIONARUL ELECTRONIC”, ”Un viitor mai sigur!”, ”Cariera e în mâinile tale!”, ”Împreună pentru ocupare” (?!) și – mai aproape de noi – ”Porți închise abandonului școlar” (eu le-am luat de pe: Lista actualizată a proiectelor finanţate din POSDRU old.fonduri-ue.ro › posdru › images › downdocs › lista… Dacă vă simțiți triști în aceste zile ale unui anotimp incert, vă puteți îmbunătăți starea – fără numerologii și feng-shui-uri – doar citind de pe asemenea liste.)…..Nu are rost să ne indignăm, ”Cumpănașu” e un nume generic pentru mii de alții – toți cu diplome, unii dintre ei clienți ai d-nei Emilia Șercan, alții ai d-lui Valeriu Nicolae, alții (încă) anonimi – care au sifonat banul public (în acest caz european) sub genericul: ”dacă tot e, de ce să nu-l luăm?”. Nu m-ar mira să aflu că și doamna de la Galați (și alți ”diseminatori” ai celebrului ”training”) au luptat din greu – chiar dacă nu ca ”șefi de proiect” – pe vremea ”de aur” a POSDRU-urilor. Își imaginează cineva că astfel de oameni chiar sunt atenți la un titlu? Din punctul lor de vedere, titlul e făcut doar ca ”să meargă”. Iar o sintagmă așa cool ca ”o 9 legătură dascăl – elev” trebuie că va fi fost exact ceea ce d-na inspector (sau șefii dânsei) vor fi dorit să audă pe fond de pandemie. Probabil că termenul de ”numerologie” nu-i va fi spus decidentului nimic clar: ceva cu numere, cine știe, poate legat de aritmetică, n-ar fi exclus cu jetoane, culori sau aplauze la comandă. Adevărul e acela că, după sute de asemenea ”proiecte” – la fel de ”inteligente” și de ”utile”, nimeni nu le mai întregistrează conținutul sau măcar ideea de bază. …Problema cea mare a unei lumi primitive și sărace e aceea că nu cunoaște umanul care e comun tuturor oamenilor. Pentru ea nu există decât două realități: lupta – pe viață și pe moarte – pentru putere (sancționată fie de privilegii, fie de umilință) și solidaritatea de clan (pentru că nu ești ”om” cu adevărat decât în familia ta). În numele acestei stări de lucruri s-a omorât în Război, odată cu instaurarea comunismului, s-au falsificat cifre și statistici pe vremea lui Ceaușescu și în deceniile de după. Și, tocmai de aceea, se pleacă orbește din țară. Cei ce se duc nu caută doar un salariu mai bun, ci – poate în primul rând – o lume în care, chiar dacă nu cunosc ”pe cineva”, sunt tratați ca oameni. Adică nu trebuie să umble la portofel în fața portarului, a funcționarului de la orice ghișeu, a ”băiatului” ce decide – după propria-i voință – fericirea sau nefericirea ta, a profesorului, a doctorului, a celui de la cablu și practic a oricui. Cei care părăsesc România caută o lume în care ceilalți sunt deschiși față de ei (și, așa, învață și ei să se deschidă față de alții) și fug de ”țara” în care cea mai măruntă atenție trebuie cumpărată. Dincolo de enormitatea ”numerologiei” e realitatea tristă a indiferenței față de ceea ce se face și față de cei cărora le e destinată activitatea în cauză….. 3.Profesori ”pe puncte” ”Prima formă de manifestare a răului constă într-o patologie a discernământului.” – spunea Andrei Pleșu. Nimic din ceea ce am spus mai sus nu justifică faptul că un om cu studii superioare ia drept bun titlul unui training în care apare termenul de ”numerologie”. Varianta cea mai probabilă e aceea că cea/cel de la care a pornit totul nu știe ce înseamnă cuvântul. Ca om de catedră, ar fi trebuit să aibă un orizont de cunoștințe – formate în anii de studiu – în care să fie și elemente de istoria științei și a religiilor care să-i permită să înțeleagă ”din prima” la ce se referă un cuvânt nu tocmai uzual. Din păcate, trebuie să spunem limpede că lucrurile nu stau nici pe departe așa. Cultura generală și cea domenială, adică fondul – cu profunzime variabilă – pe care se proiectează și în funcție de care dobândesc consistență cunoștințele absolvenților noștri (fie de liceu, fie de facultate) nu mai e nimic altceva decât o enormă absență pe care fâlfie, purtate de vântul modelor, petice de ”informații” deprinse în familie, auzite pe la cunoscuți, culese din social-media sau de la televizor. Cultura a fost abolită de facto – fără nici un decret pe subiect – în școala românească Integral:
Cu stiletto pe pârtia de ski sau cum mint politicienii că… depolitizează educația Politicienii, noi și vechi, vor să… depolitizeze educația cu grația unei doamne care, după șampania de anul nou, o ia pe pârtia de ski încălțată cu stiletto… Există totuși speranță, președintele Iohannis promițând recent organizarea concursurilor ”ca la carte”. Să vedem însă despre ce ”carte” e vorba. Chiar dacă lucrurile sunt foarte simple, niciun politician nu le explică, în schimb toți își fac PR pe seama acestei chestiuni fundamentale. Nu le explică pentru că, în opacitatea cețoasă, pot fi făcute orice mișculații, pe care ei, politicienii, știu să le ambaleze în fraze meșteșugite din care nu pot să lipsească “depolitizare”, “bun profesionist”, “concurs corect”, “menegiment profesionist” și alte baliverne. Așadar, fiat lux! Singura nevoie a societății pe care politicienii trebuie să o satisfacă e să avem directori buni. Directori cu știință de carte și pedagogie, gospodari, cu autoritate în fața corpului profesoral, părinților, elevilor, primarului, inspectorului școlar general și a comunității. Restul e periferic: vârsta, sexul, etnia, apartenența politică nu trebuie să intereseze și nici nu e legal să intereseze pe cineva. E de o ipocrizie grețoasă să ceri directori care să nu fie membri ai vreunui partid politic: apartenența politică e un drept garantat prin Constituție și nu poate fi luat directorilor decât tot prin Constituție. Nu apartenența la un partid e problema, ci condiționarea accesului la funcție de apartenența la un partid. Dar pe cine mai interesează logica astăzi? Rețineți așadar: singurele elemente care trebuie să fie corect legiferate sunt: a) calitatea omului și b) absența mijloacelor de a condiționa accesul în funcția de director de apartenența politică … Subliniez că, oricât ai fi de intransigent și de informat, e imposibil de controlat de către minister modul de desfășurare al celor 8000 de concursuri: nu poți să urmărești dacă pila preotului din satul X e mai capabilă ca pila șefului de post, ai în schimb datoria să te asiguri că toți candidații, indiferent de sistemul PCR (pile, relații, cunoștințe) căruia îi aparțin, sunt de calitate. Cum a fost, ulterior, deturnată această măsură? Destul de simplu, fără modificarea legii: guvernul plagiatorului Ponta, prin ordinul OMECTS 4838/2012, semnat Andronescu, a denaturat toate criteriile de calitate stabilite de mine, perimțând și nulităților accesul în “corpul experților” în care, de-acum, erau prezenți și oameni capabili și oameni slab pregătiți. B: Ce am făcut pentru a mă asigura că accesul la funcție nu e condiționat de apartenența politică? Simplu conceptual: – am evitat ca politicul să impună directorul de sus în jos, pe verticala de putere ministru-inspector școlar general, legiferând organizarea concursului pentru director de jos în sus, de către consiliul de administrație al școlii, din care fac parte profesori (6 din 13 membri), reprezentanții părinților (3 din 13 membri), și ai primăriei (1 din 13 numit de primar și 3 din 13 numiți de Consiliul Local). E limpede că într-o asemenea compoziție în care toți cei interesați sunt reprezentați, e aproape imposibil de impus un director pe criterii politice. E vorba de (art. 257 și 258 din Legea 1/2011, inspirat de raportul comisiei Miclea). – În plus, fapt esențial, am prevăzut că în caz de vacantare a postului, devine director o persoană numită de consiliul de administrație, adică din nou de jos în sus, mult mai greu de influențat pe criterii politice. De ce anume e importantă această ultimă prevedere? Pentru că una din șmecheriile des utilizate pentru a avea directori cu cheie politică în spate constă în a aștepta ca mandatul directorului (obținut prin concurs, sub un guvern de culoare politică diferită) să expire, și numirea ”temporară”, dar care în realitate dura cât dura și sprijinul politic al respectivului, de sus în jos, de către inspectorat, adică, în practică, de filiala locală a unui partid. …. Câteva concluzii:
Medicul Virgil Păunescu: „Dacă nu grăbim vaccinarea, vor începe să iasă de sub imunizare cei vaccinați în prima linie” …. Virgil Păunescu: „S-ar putea și peste 3-4 ani să fim în aceeași situație dacă nu ne grăbim să închidem acest cerc” Virgil Păunescu: ,,Dacă nu terminăm până în toamnă o vaccinare, măcar pentru 70% -80% din populație, vă spun că vor începe să iasă de sub imunizare cei vaccinați în prima linie” Profesorul dr. Virgil Păunescu a discutat cu Vlad Craioveanu despre vaccinare, despre educație și cercetare, dar mai ales despre modul în care se va reuși imunizarea în masă. „Acum că avem vaccinul, cred că singurul lucru care a mai rămas să-l facem ca lumea este comunicarea, dar și organizarea. (…) Toate lucrurile ar trebui să pornească de la educație și cercetare. Dezvoltarea economică a unui stat se bazează pe saltul tehnologic, pe cercetare care cercetare se bazează pe calitatea învățământului,” crede prof. dr. Virgil Păunescu….„
O româncă, prima care primește un nou tratament anti-Covid în cadrul unui studiu realizat în Marea Britanie În Marea Britanie, a început un studiu la scară largă cu un nou tratament care va sprijini oprirea pacienților cu Covid-19 de a dezvolta boli severe. Prima pacientă care a primit tratamentul este românca Alexandra Constantin din Hull, în nord estul Angliei, transmite jurnalistul Petru Clej pentru
Temeri că solidaritatea UE se fărâmițează, după ce Germania a ocolit Comisia Europeană pentru a cumpăra vaccinuri suplimentare de la BioNTech Comisia Europeană a negociat și a contractat în numele statelor membre UE peste două miliarde de doze de vaccin COVID. Există îngrijorări însă că unele țări vor începe sau au început deja negocieri paralele, care încalcă principiul declarat al solidarității, scrie Financial Times. Bruxellesul va verifica felul în care statele UE au respectat politica de solidaritate comunitară, ce presupune achiziția centralizată a vaccinurilor COVID, de către Comisia Europeană, în numele țărilor membre, a scris luni Financial Times. Comisia Europeană va scrie astfel celor 27 de state membre pentru a le cere să dea dovadă de ”toată transparența necesară” în privința oricărui acord încheiat cu companiile farmaceutice. Demersul are un motiv precis. În decembrie și în primele zile ale lui ianuarie, tensiunile au crescut după ce mai mulți oficiali s-au plâns că statele membre nu dispun de suficiente doze de vaccin, în condițiile în care doar două seruri au fost aprobate până acum în UE – Pfizer/BioNTech și Moderna – iar numărul de doze comandate și primite este deocamdată limitat. Potrivit mai multor informații, Germania a plasat deja mai multe comenzi bilaterale, inclusiv una pentru 30 de milioane de doze din vaccinul Pfizer/BioNTech și alta pentru 20 de milioane de doze din vaccinul CureVac, scrie Financial Times. Despre acordul cu BioNTech a vorbit chiar ministrul sănătății Jens Spahn, care a admis că a încheiat un memorandum cu compania încă din septembrie 2020. …. Germania nu e singură în acest demers. Un alt stat UE, Cipru, a cerut doze suplimentare din Israel, care vaccinează în prezent la rate record. Oficialii israelieni au răspuns că vor verifica dacă pot satisface această cerere. Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a cerut, prin urmare, comisarului european pentru Sănătate Stella Kyriakides să le scrie miniștrilor sănătății pentru a verifica dacă țările respectă politica comună. Concret, comisarul va solicita detalii despre contractele încheiate cu acele companii farmaceutice.Integral:
Un chimist britanic a creat masca de protecție „killer”: Are 5 straturi, iar cel din mijloc poate capta și neutraliza virușii / Capacitatea de filtrare este de 99,98 % …. Masca fost inventată de chimistul britanic Gareth Cave, în colaborare cu universitatea unde predă, Nottingham Trent. Conform testelor efectuate, are o capacitate de filtrare de 99,98% și o eficiență de 90% în distrugerea virusurilor COVID-19 și a celor gripali. Cum funcţioneazã În loc de cele trei straturi convenționale, noua mască are cinci. Primul, cel exterior, este îmbibat cu un fluid respingător pentru a preveni inhalarea picăturilor, salivei și mucusului care ar putea conține SarsCov2, al doilea și al patrulea constând din țesutul filtrant prezent și în cele măştile chirurgicale, iar în mijlocul acestora se află arma secretă: un strat antiviral, îmbibat cu nanoparticule de cupru, tratat cu o nouă tehnologie, brevetată de Pharm2Farm, spin-ff al Universității Nottingham Trent și fondată de Cave. „Odată ce aceste nanoparticule intră în contact cu virusul, ele emit ioni care pătrund prin suprafață și învăluie virusul, distrugându-i materialul genetic și împiedicându-l să se replice – explică profesorul Cave – Aceste particule au o formă sferică și o suprafață la fel de mare ca cea a virusului și, din acest motiv, sunt foarte eficiente în uciderea oaspetelui nedorit, dar nu și în reducerea respirabilității măștii. Ultimul strat, cel mai apropiat de gură, este hipoalergenic și extrem de respirabil”. Eficacitatea este de până la 7 ore de utilizare, iar costul pentru public este de aproximativ un euro masca. Integral:
Fosta șefă a DIICOT, Alina Bica, rămâne cu condamnarea de 4 ani dată de Instanța Supremă pentru favorizarea lui Ovidiu Tender. Judecătorii i-au respins ultima cale extraordinară de atac, iar decizia este definitivă Înalta Curte de Casaţie și Justiție (ICCJ) a decis, miercuri, respingerea recursului în casație, ca nefondat, depus de Alina Bica față de condamnarea de 4 ani primită în dosarul favorizării omului de afaceri Ovidiu Tender. Decizia Instanței Supreme este definitivă, conform minutei. În prezent, Alina Bica se află în Italia. Judecătoarea Eleni Marcu a făcut opinie separată la sentința Curții Supreme, potrivit surselor G4Media.ro. Judecătoarea Eleni Marcu a fost vicepreşedintă a Curţii de Apel Constanţa şi a semnat scrisoarea şefilor de instanţe care au condamnat protestele magistraţilor împotriva modificărilor operate de PSD-ALDE la legile Justiţiei.
Cresterea pensiilor cu 40% votata de PSD, declarata constitutionala de catre CCR Curtea Constitutionala a Romaniei (
Deputatul USR PLUS, Emanuel Ungureanu, susține că atacurile lui Emil Boc la Vlad Voiculescu vin după ce ministrul Sănătății l-a schimbat pe șeful Spitalului Județean Cluj, un apropiat al primarului …. ”E război! De ce este atât de supărat domnul Emil Boc pe ministrul Vlad Voiculescu? 4 zile consecutiv l-a atacat primarul Clujului pe domnul Voiculescu. Motivul real. După 7 ani de abuzuri groase, 3 rapoarte ale Corpului de Control al Ministerului Sănătății, Petrică Șușca a fost schimbat din fruntea Spitalului Județean Cluj. Șușca este protejat de Boc și de locotenenții lui: Stamatian, Buda, Rus și mai nou, deputatul Moisin”, a scris Ungureanu pe Facebook. Voiculescu l-a schimbat din funcție pe Șușca în 6 ianuarie, revocând un ordin semnat de fostul ministru Nelu Tătaru în decembrie anul trecut, prin care cel care a condus Spitalul Județean Cluj în ultimii 7 ani era numit interimar încă 6 luni. ”Poate să mai taie domnul Boc din banii dedicați unor firme de casă și face ușor rost de 30.000 de euro, poate să mai dea afară din primăria Cluj neamurile și lipitorii de afișe de la partid sau poate suna la prietenii cărora le-a eliberat autorizații de construire pentru blocuri între case să facă o mică sponsorizare. Dacă mă enervez, dar nu îmi permit, îmi amintesc cum i-a făcut cadou Boc lui Lucan în centrul Clujului, un teren de 1000 de metri pătrați, pe bani de înghețată, pentru afacerea Lukmed. Afacere cercetată de procurorii leneși de la DIICOT de vreo trei ani”, mai scrie Emanuel Ungureanu. În plus, deputatul USR susține că va prezenta documente care arată de ce îl atacă Rareș Bogdan pe Vlad Voiculescu: presupuse ”contracte de publicitate ale firmei Trendcommunication controlată până mai ieri de Rareș Bogdan cu Spitalul Județean Cluj-Napoca condus până în 6 ianuarie de protejatul lui Boc, Petrică Șușca”. Integral:
Virgil Popescu îl contrazice pe Claudiu Năsui pe tema avizelor necesare pentru măsurile de sprijinire a IMM-urilor Virgil Popescu, actualul ministru al Energiei și fost ministru al Economiei, îl contrazice pe ministrul Economiei, Claudiu Năsui, care spusese cu două zile în urmă că mai are nevoie de avize de la Comisia Europeană pentru continuarea celor trei măsuri de sprijin pentru IMM-uri intrate în vigoare anul trecut. Pe 9 ianuarie, actualul ministru al Economiei, Claudiu Năsui, a declarat într-un interviu pentru
Zodiile ca “metodă” de predare, într-un proiect cu finanțare de la Ministerul Educației, și culorile paranormale – noi mostre de pseudoștiință folosită în învățământ / Ghid de “bune practici” didactice: Albastrul crește capacitățile paranormale, portocaliul eliberează toxinele din colon Culorile care vindecă afecțiuni și descrierea personajelor prin semnul zodiacal sunt noi exemple de situații, ieșite la iveală în ultimele zile, în care pseudoștiința e recomandată spre folosire în școlile românești. Un document cu antetul Ministerului Educației, cu strategii didactice pentru învățământul universitar și care vorbește despre “metoda horoscopului” de predare la limba română, a început să circule în mediile universitare, după cazul numerologiei recomandate școlilor gălățene. Iar zilele trecute, pe Facebook, Alexandru Toma Pătrașcu, fondator al Bucharest Science Festival și al Asociației Secular-Umaniste din România, a notat cazul unui ghid de bune practici în educație, publicat sub coordonarea Inspectoratului Școlar Județean Iași, în care se vorbește despre puterile paranormale ale unor culori. “Sunt profesor de matematică. Ce facem? Introducem și astrologia după aceea? Introducem studiul zodiilor în școală? Nu”,
Născuți demnitari. Doamna Vijulie ne asigură că are un post pus deoparte O polemică fără sens și chef a deschis anul, lăsând să scape însă o replică simbolică: „Nu e nicio problemă că plec de acolo. […] Eu voi fi demnitar în altă instituție a României”. … Bun, ne-am obișnuit că, indiferent de partidele aflate vremelnic la guvernare, funcțiile, chiar și cele care ar trebui să fie apolitice, rezervate profesioniștilor, sunt ocupate pe baza carnetului de partid. Așa și-a ocupat și doamna Vijulie postul, în octombrie 2020, așa îl și părăsește, înlocuită urmând a fi de către un partener de coaliție. Nu asta ne mai șochează azi, chiar dacă, mereu, așteptăm de la partide nou-venite la putere ruperea acestui cerc vicios. Șocantă este atitudinea nonșalantă a unor oameni precum doamna Vijulie, care spune: „Nu e nicio problemă că plec de acolo. […] Eu voi fi demnitar în altă instituție a României”. Seninătatea emiterii unei astfel de certitudini este înspăimântătoare, totuși. Ca specialistă în comunicare, expertă chiar, doamna Vijulie nu realizează, totuși, că a enunțat o enormitate. Domnia sa nici măcar nu și-a pus, vreo clipă, problema competenței, căci, iată, are siguranța unui post de demnitar numit. Trecem – iar – și peste pompoșenia cuvântului. „Demnitar” este un cuvânt cu rezonanțe mărețe, care desemnează persoane cu adevărat importante în economia unui stat și n-ar trebui să fie folosit cu atâta larghețe pentru a indica angajați ai contribuabililor, angajați ce ar trebui să-și vadă prioritar lungul nasului, nu șoferul care-i deschide slugarnic ușa limuzinei de serviciu. …. Doamna Vijulie, în acest caz, nu-și pune, după cum spuneam, problema competenței. Este doar satisfăcută că-i poate face în ciudă ministrului sănătății cu viitoarea sa poziție de demnitar, ca și cum aceasta ar fi subînțeleasă. Ca și cum ar fi un drept din naștere într-un sistem statal în care demnitățile fie se moștenesc, fie stau în sceptrul șefului de partid. Doamna Vijulie este (revin pentru că și domnia sa o declară obsesiv-compulsiv) expert în comunicare. Cum o califică asta să conducă Agenția Națională a funcționarilor Publici habar nu avem. Dar oare la funcție de demnitate publică ar califica-o pe doamna Vijulie specializarea sa? Purtător de cuvânt al guvernului? Șef al Grupului de Comunicare Strategică? Șel al vreunei instituții de presă de stat? Consilier în domeniul comunicării în vreun minister sau chiar la cabinetul premierului? Astea nu prea sunt poziții de demnitar, așa că nu se încadrează în convingerea doamnei că va fi, cu siguranță, demnitar. Iar asta este îngrijorător. Integral:
Statele Unite transmit condoleanțe tuturor românilor care mor de grija Americii Avalanșa de opinii ale românilor despre ce se întâmplă în SUA n-a rămas fără ecou. Oficialii administrației americane spun că sunt la curent cu reacțiile românilor și ne asigură de întreaga lor compasiune, transmițând totodată și sincere condoleanțe românilor care mor de grija Americii….„Nu credeam că așa ceva este posibil. Sunt momente grele pentru poporul român, cu atât de multe victime într-un timp atât de scurt, dar sperăm ca țara voastră să treacă cu bine peste această grea încercare.“ Mesajul SUA se încheie, totuși, într-o notă cât se poate de serioasă și protocolară: „Ne doar în cur de părerea voastră, români pârliți și irelevanți!“ Integral:
EXCLUSIV
OMS: În ciuda vaccinărilor, nu vom atinge imunitatea de turmă în 2021 …. „Chiar dacă vaccinurile încep să-i protejeze pe cei mai vulnerabili, nu vom atinge niciun nivel de imunitate a populației sau imunitate de turmă în 2021”, a spus Soumya Swaminathan, om de știință în cadrul OMS, pe 11 ianuarie. „Chiar dacă acest lucru se va întâmpla în câteva regiuni, în câteva țări, asta nu va proteja oamenii din întreaga lume.” Din Europa până în America și Asia, virusul s-a dovedit rezistent, în ciuda lunilor de restricții care au vizat înăbușirea pandemiei. Pe măsură ce iarna avansează, țările de pe întreg Globul se bazează pe campanii masive de vaccinare pentru a înlătura propagarea contagiunii în perioada următoare. Este necesară o rată de vaccinare de aproximativ 70 sau chiar 80% pentru „imunitatea de turmă”, care ar presupune ca populația generală să fie protejată împotriva transmisibilității ușoare a bolii. În Europa și Statele Unite, campaniile de vaccinare cu vaccinurile aprobate de la Moderna și Pfizer-BioNTech au început lent, din cauza restricțiilor de aprovizionare și producție a vaccinului, dar și din cauza dificultăților logistice pe care vaccinarea în masă le presupune. Integral:
Cum au stricat piata voucherele de vacanta. Analist economic: “Platiti-va taxele si vor avea bugetarii bani de concediu”…. “Sistemul voucherelor de vacanta este profitabil mai ales pentru bugetari. Pentru ca bugetarii au ajuns in situatia de a nu cheltui nici un leu pentru a merge in vacante, iar teoria cum ca, prin aceasta metoda, sectorul turistic este ajutat, este falsa. De fapt voucherele de vacanta au distorsionat piata, mecanismele reale ale economiei si modul in care economia ar trebui sa-si coreleze singura preturile in functie de cerere”, a declarat Adrian Negrescu. Patronii de hoteluri nu au stat mult pe ganduri si au crescut preturile la cazare si anul acesta. “Avand o cerere uriasa din partea voucherelor de vacanta patronii din turism au ridicat preturile pana la limita maxima oferita de voucherele respective. Patronii de hoteluri au incasat bani, dar acest sistem a eliminat din piata ceilalti romani, pe cei care nu beneficiaza de acestea si care au fost indreptati catre alte tari sau au fost obligati sa plateasca niste tarife de cazare care nu au nici o legatura cu realitatea economica din Romania. Noi avem tarife mai mari decat multe alte state din cauza faptului ca patronii de hoteluri au ridicat preturile beneficiind de acest program”, a mai afirmat analistul economic. Potrivit lui, atragand in zonele turistice numai bugetari care vin pe vouchere de vacanta, cu masa si cazare asigurate, asta inseamna ca toate businessurile care functionau inainte in jurul hotelurile s-au vazut in faliment aproape, pentru ca, indepartarea potentialului turist cu bani dinspre litoralul romanesc catre alte state a facut ca potentialul de cheltuire sa fie limitat. Preturi mari si turism ilegal “Oamenii vin si stau pe banii statului la hotel si nu mai cheltuie in alta parte si nu mai dezvolta economia locala. Intr-o economie normala de piata, interventia statului prin astfel de modalitati nu face altceva decat sa distorsioneze competitia si accesul liber al turistilor la structurile de cazare si masa. De ce intr-un an de
Electrica, locul în care se refugiază pensionarii și consilierii din zona “ordinii publice și siguranței naționale” Electrica SA, cel mai mare distribuitor de energie din țară și unul dintre cei mai importanți furnizori, este o companie puternic controlată de interese ale entităților de stat, chiar dacă, teoretic, este o companie privată, după listarea pe bursă din 2014. Statul român este cel mai mare acționar, însă nu și majoritar, fapt care scapă Electrica de controalele Curții de Conturi sau de aplicarea Legii 111/2016 privind managementul corporativ. Astfel, Electrica este o companie în care multe dintre numiri sunt controversate. Vezi patru cazuri de persoane venite din zona “ordinii publice și siguranței naționale” pe funcții de conducere în Electrica….. Din ianuarie 2019, director general al grupului Electrica este Corina Popescu, fost președinte al Directoratului Transelectrica, în perioada guvernului Tudose, și fost secretar de stat în Ministerul Energiei, în perioada guvernării Cioloș. În schimb, Consiliul de Administrație este condus, din iulie 2020, de Cristian Boșoancă, un apropiat al ministrului energiei Virgil Popescu. De altfel, a fost directorul de cabinet al acestuia. De la UM la Electrica Claudiu Daniel Rădulescu a fost numit, de curând, în funcția de director general ajunct al Electrica Furnizare, filială a grupului Electrica, potrivit surselor HotNews.ro. Acesta scria într-un CV publicat pe site-ul Romarm, în calitate de membru în Consiliul de Administrație, că în perioada septembrie 2002- iulie 2019 a fost “ofițer în cadrul mai multor unități militare din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională”. … Și soția lucrează în domeniul energetic, ocupând pe rând funcții de șef birou la Electrica, apoi șef serviciu la Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie (SAPE), director general SAPE, iar din 2018 este la Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE). La bază este inginer, studiind utilajul și tehnologia sudurii, la Universitatea Politehnică București, în perioada 1989-1994. Până în 2002 când a ajuns să lucreze în unități militare, a fost manager în firme de mobilă și de derivate din petrol. În decembrie 2019 și ianuarie 2020 a fost consilierul ministrului Virgil Popescu, la Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri. Un articol publicat pe
Acuzată că are prea mulți directori pe statele de plată, Electrica a găsit soluția: i-a transformat pe toți în manageri 122 de directori și 179 de șefi de serviciu a numărat presa în organigrama prezentată după fuzionarea celor trei filiale de distribuție ale Electrica în nou-creata companie Distribuție Energie Electrică România (DEER). Compania la care statul este acționar principal este acuzată că a creat, de-a lungul timpului, multe funcții pentru a satisface clientela politică. …. Potrivit documentului DEER, „acolo unde există un singur Departament la nivel de companie, departamentele sunt conduse de «Manager Departament», iar la nivelul celor trei zone, unde sunt organizate Departamente Zonale acestea sunt conduse de «Manager Departament Zonal»”. Circulara este semnată de directorul general al filialei, Emil Merdan, și de Diana Moldovan, directoarea diviziei de suport afaceri. Practic, de la eșalonul al doilea denumirea de director nu va mai fi utilizată. Vor rămâne însă intacte drepturile bănești. …. Ministerul Energiei este acționarul principal al Electrica, cu 48,7% din titluri. Societatea este listată pe bursele din Londra și București. Pe lângă filiala de distribuție, Electrica mai deține una de furnizare a energiei și una de servicii energetice. Grupul are aproximativ 8.300 de angajați în total, din care circa 6.500 pe segmentul de distribuție. …. „Prin fuziunea distribuțiilor, intrată efectiv în vigoare de la 1 ianuarie se urmărea subțierea organigramei și eficientizarea activității. Din păcate, în urma fuziunii apar alte posturi de conducere în plus față de cele existente și se creează un haos de nedescris. Majoritatea oamenilor din societate nu mai știu nici cine semnează documentele oficiale, deoarece fuziunea s-a făcut pe repede-înainte în două luni de pregătire, cu oameni politici în mare parte”, acuză o sursă din interior. Aceasta mai spune că redenumirea funcției de director cu cea de manager este făcută doar „de ochii presei”. Integral:
ANALIZA: Ne vin banii europeni, dar noi nu suntem pregatiti sa-i atragem Romania risca sa nu poata accesa o buna parte din cele 30 de miliarde de euro, prin Planul National de Relansare si Rezilienta, pentru ca multe dintre companii nu sunt pregatite, la standarde europene, sa atraga banii, se arata intr-o analiza Sierra Quadrant despre perspectivele investitionale din 2021. Companiile din Romania au intrat in
În caz de efect advers din cauza unui vaccin antiCovid, orice cetăţean UE va putea da în judecată compania farmaceutică. Diferenţa faţă de SUA şi UK …
Trei lucruri care fac Israelul să fie cu mulți pași înaintea statelor europene în cursa vaccinării – Interviu audio Israelul are un sistem de sănătate foarte bine pus la punct, informatizat complet, în care, cu un simplu click, poți avea, ca și furnizor de servicii medicale, istoricul medical complet al oricărei persoane. Poți vedea cine a fost deja infectat, cum și unde s-a întâmplat sau unde urmează să fie vaccinat. E foarte ușor să iei legătura cu medicul tău de familie, îți face programare pentru aceeași zi și te duci direct la el pentru vaccin…. Cum reușește Israelul ce nu reușește niciun stat european:
ANALIZA BNR: Cum au fortat guvernele, in ultimii 30 de ani, mediul privat sa faca evaziune de dragul bugetarului aducator de voturi Indiferent de culoarea guvernului care a venit la putere, in ultimii 30 de ani, nici unul dintre toate aceste Executive nu a avut vreo politica fiscala coerenta care sa elibereze de povara fiscala mediul privat de afaceri. Ba mai mult, privatii au fost incarcati cu taxe pentru ca nici un guvern nu a dorit sa “deranjeze” bugetarii care reprezinta o masa de voturi foarte importanta, se arata intr-o analiza a consilierului guvernatorului
De ce a scăzut ROBOR cu 12% într-o săptămână? Guvernul a făcut plăţi mari în decembrie şi piaţa interbancară este inundată de bani, BNR a lăsat surplusul în piaţă pentru că nu se teme de inflaţie şi creşterea cursului, iar decizia premierului Cîţu de a îngheţa salariile bugetarilor i-a mulţumit pe investitori …. În martie, când a izbucnit criza Covid iar economia s-a închis peste noapte, ROBOR-ul a crescut imediat, iar Ministerul Finanţelor a întâmpinat probleme în obţinerea finanţării curente pentru buget, pentru că investitorii cereau dobânzi mai mari pentru achiziţia titlurilor de stat din cauza riscului în care intrase România şi lumea întreagă. Numai intervenţia rapidă a BNR, care a scăzut dobânda de referinţă de la 2,5% la 2%, şi “ameninţarea” că intră pe piaţa secundară a titlurilor de stat au dus la scăderea ROBOR-ului sub 2% şi a randamentul la titlurile de stat pe 10 ani de la 6,3% la 4%. După intervenţia BNR, ROBOR-ul a scăzut cu 30%. Deşi BNR a mai scăzut dobânda de referinţă de două ori, de la 2% la 1,75% şi apoi la 1,5%, ROBOR-ul nu a mai scăzut, ci chiar a stat peste 2% (peste dobânda de penalizare a BNR, de 2%) cea mai mare parte a lunilor, din cauza discuţiilor legate de finanţarea bugetului (totuşi, deficitul bugetar a trecut de la 3,4% la 8-9% din PIB), de majorarea pensiilor cu 40% şi de dublarea alocaţiilor pentru copii, ceea ce ar fi aruncat de tot bugetul în aer. Toate aceste discuţii, mai ales că Parlamentul era dominat de PSD în timp ce guvernul era PNL, au făcut ca România să fie pusă pe lista roşie a agenţiilor de rating pentru o eventuală retrogradare la categoria “junk” – nerecomandată investitorilor, ceea ce ar fi o catastrofă. Nu s-a întâmplat acest lucru, iar în prima săptămână din ianuarie 2021 ROBOR-ul a scăzut sub 2%, până la 1,79%. Care sunt explicaţiile analiştilor: – Piaţa interbancară este foarte lichidă în lei pentru că Ministerul Finanţelor a făcut plăţi mari în decembrie, estimările indicând un deficit cuprins între 1-1,5% din PIB, în condiţiile în care în noiembrie deficitul bugetar ajunsese la 8,2% din PIB. – Fiind foarte mulţi bani în piaţă, băncile nu prea au avut nevoie de finanţare de la BNR (piaţa este destul de dezechilibrată, respectiv sunt bănci care au surplus mare de lichiditate pe care îl plasează la BNR cu 1%, dar sunt şi alte bănci care au nevoie de bani şi care nu se pot împrumuta de la celelalte bănci pentru că nu au linii de finanţare şi de aceea trebuie să se ducă la BNR), iar deficitul de lichiditate s-a redus. – BNR nu prea a mai sterilizat de mult surplusul de lei din piaţă, pentru că se simte confortabilă cu evoluţia inflaţiei şi mai ales cu stabilitatea cursului valutar leu/euro. – Pieţele financiare şi investitorii sunt mai confortabili acum cu România, a scăzut percepţia de risc pentru că s-a format rapid guvernul, alianţa de guvernare pare stabilă, iar premierul Florin Cîţu, fostul ministru de finanţe, are o imagine destul de bună pe pieţele externe, ştie cum să vorbească cu investitorii. – Premierul Cîţu a anunţat îngheţarea salariilor bugetarilor, măsură salutată de pieţe, care speră că se pot lua şi alte măsuri de restructurare fiscală şi bugetară pentru echilibrarea bugetului, având în vedere că guvernul beneficiază de o majoritate în Parlament. – Pe acest fond politic, care pare stabil, investitorii străini au reînceput să cumpere titluri de stat în lei, contribuind la creşterea cererii şi la scăderea randamentelor: pe 31 decembrie randamentul la titlurile pe 10 ani a fost de 3,08% pe an, iar joi, pe 7 ianuarie, randamentul a fost cotat la 3,05% pe an. La prima vedere, această scădere pare insignifiantă, dar anualizată, înseamnă mult…..Pieţele financiare l-au “creditat” pe premierul Florin Cîţu, dar acum acesta trebuie să înceapă să livreze ce a promis – un buget stabil, fără creşteri salariale, o restructurare a aparatului bugetar, un început de reformă fiscală, mai ales că structura bugetului este extrem de rigidă (plata salariilor şi a pensiilor mânăncă 80% din veniturile bugetare) şi un plan pentru reducerea deficitului bugetar de la 8-9% spre 3-4% în următorii ani….. Fiecare zi de întârziere în vaccinare înseamnă o zi pierdută pentru economie, pentru business, pentru antreprenori, dar şi pentru angajaţi. Testul pentru companiile private va fi atunci când vor expira toate facilităţile fiscale, iar plata ratelor la creditele bancare trebuie reluate. Atunci se va vedea cine mai are bani. Integral:
Studiu elveţian: Închiderea şcolilor, una din cele mai eficiente măsuri pentru reducerea răspândirii coronavirusului Închiderea şcolilor din Elveţia în primăvara lui 2020 a fost una dintre măsurile cele mai eficiente pentru a reduce transmiterea noului coronavirus, arată un studiu citat de AFP, potrivit Hotnews. Stefan Feuerriegel, profesor de informatică la Școala politehnică federală din Zürich (EPFZ), care a condus studiul, susţine că „închiderea școlilor a redus mobilitatea cu 21,6%”. „Analiza noastră confirmă că închiderea școlilor este o măsură care reduce circulației virusului prin reducerea deplasărilor”, a adăugat el. Nu numai închiderea şcolilor a redus mobilitatea. Primul factor de reducere a deplasărilor a fost interzicerea adunărilor mai mari de cinci persoane, care a redus mobilitatea cu 24,9%, potrivit studiului, care nu a fost încă evaluat de comunitatea științifică. De asemenea, al doilea a fost închiderea barurilor, restaurantelor și alte centre comerciale definite ca neesențiale, cu o reducere de 22,3%. Echipa de cercetători a analizat 1,5 miliarde de deplasări, între 10 februarie și 26 aprilie 2020, cu ajutorul datelor operatorilor elvețieni de telefoane mobile, pentru a evalua impactul măsurilor împotriva COVID-19 asupra mobilității. Şcolile din Elveţia au fost închise circa două luni începând cu 16 martie, iar apoi au fost deschise progresiv. Integral:
Tinerețe contra bătrânețe. Când alții beneficiază de înțelepciunea celor în vârstă, noi le punem eticheta de „dinozauri” Nu știu pe ce argumente se sprijină convingerea noastră că lumea rurală tradițională includea negreșit un Sfat al Bătrânilor. Probabil că așa a fost – există totuși surse istorice în acest sens. Oricum, ideea e universală: „bătrânii” sunt posesorii unei îndelungate experiențe de viață, care-i face înțelepți. A fi înțelept înseamnă, mai peste tot, a fi moderat, realist, capabil să alegi răul cel mai mic, dar și să recomanzi maxime morale verificate în trecut, pentru a preveni sau soluționa conflictele prezente. Simpla observație empirică ne dovedește că tinerețea e vârsta avântului idealist, a radicalismului (adesea anarhist) și a impulsurilor umorale necontrolate. Cunoaștem valorile primelor vârste – fantezia romantică, asumarea energică a nevoii de progres, sau curajul de a-ți dedica timpul (și uneori viața) pentru o „cauză” îmbrățișată cu tipic entuziasm juvenil. Cunoaștem și valorile vârstelor mature: ai trecut prin multe, ai fost martorul istoriei, ai tras concluzii sapiențiale, care pot servi echilibrul comunitar. Sfatul Bătrânilor întruchipa un soi de protoconsiliu local: o structură încă neinstituționalizată, în fazele premoderne, când separația puterilor nu funcționa și justiția întrunea un caracter cutumiar. …. În poliedrica societate postmodernă, găsim supraviețuiri instituționalizate, în genul amintitelor Consilii locale sau, la scară națională, forumuri de tipul Academiei Române și al Consiliului Economic și Social – care funcționează regulator, ca bazine de expertiză, mediere și bune practici. …. Dacă în țările „bătrâne” (prin adâncimea tradiției lor culturale) longevitatea e asociată cu prestigiul cugetării temeinice, în cele „tinere” (avem doar un secol de la Marea Unire!), prevalează experimentul, improvizația și instabilitatea, adică exact psihologia adolescentină, proiectată social. În țările Europei apusene, personalitățile publice ajunse la vârsta de 70, 80 sau 90 de ani sunt celebrate ca simboluri patrimoniale și izvoare de inspirație: sunt cei care au rezistat, au străbătut convulsiile veacului, dețin memoria națiunii și i-au articulat faima internațională, prin creații ori „fapte de arme” redutabile. Pe meleagurile noastre, cu mici excepții, categoria respectivă e blamată, pentru că – orice ar fi înfăptuit – nu a izbutit să elimine complexele de inferioritate acumulate de-a lungul secolelor obscure și poartă vina adaptării prin compromis la succesivele dictaturi de care ne-am „învrednicit”, în speranța că vom „intra în rândul lumii civilizate”. Nemulțumirea de noi înșine este mai ales reflexul impresiei că părinții și strămoșii noștri au eșuat. De aici provine, în România, exaltarea tinereții ca virtute intrinsecă (o atitudine cu potențial totalitar, prin substratul său de rasism generațional). În Franța, bunăoară, Curtea Constituțională e poreclită le Conseil des Sages (Sfatul Înțelepților) și se bucură de stima suprapartizană a societății civile. La noi, orice organism similar e discreditat, tocmai pentru că e populat cu presupuși „dinozauri”, care nu apără binele comun, ci agenda unor partide, sau privilegii de coterie. Conservatorismul antimodern al României profunde își găsește în cultul ipocrit al tinereții cel mai perfid alibi: nu ne dorim evoluția reală, cât aparența ei scenografică, alimentată prin demonizarea unor „fosile” care se dovedesc, de fapt, inamovibile . Integral:
Stânga europeană iubeşte de fapt neoliberalismul şi corporaţiile, cu condiţia să fie chinezeşti Chiar pe 31 decembrie, când lumea punea şampania la rece, UE a semnat cu China un acord comercial cu cântec. Comisia – de fapt Germania, creierul afacerii, deţinând preşedinţia rotativă a UE – se aştepta la ceva bombăneală din partea publicului, după care lucrurile să meargă înainte pe plan. Dar pe măsură ce trec zilele scandalul se amplifică şi cresc şansele ca acest tratat (Comprehensive Agreement on Investment, CAI) să fie respins în Parlamentul European. Potriveala e proastă oricum, să te afişezi cu China exact când ăia lichidează ultimele fărâme de opoziţie politică în Hong Kong iar tărăboiul cu lagărele de muncă pentru uiguri e cât casa. Tot mai mulţi politicieni ridică obiecţii etice. Dar altul e subiectul de care vreau să vorbesc, pentru că dileme de tip profit vs. etică am mai întâlnit şi cu alte ocazii; ele sunt oricum inevitabile atunci când vrei să cooperezi cu China (sau Rusia), dată fiind natura regimului politic de acolo. Nu – unică, irepetabilă şi profund ipocrită mi se pare tăcerea asurzitoare a stângii europene, aia mainstream (cu excepţii), dar mai ales cea hard plus cea neo-marxo-hipster-occupy, în privinţa chiar a presupuselor avantaje economice aduse de acest acord Europei. Pentru că ăsta este aspectul cel mai exploziv şi puţin discutat al CAI. Altfel, obiecţiile previzibile au fost deja ridicate de presă şi diverse grupuri politice din Europa, în special liberalii şi verzii: că tratatul a fost negociat la secret până în ultima clipă, că el ignoră situaţia drepturilor omului şi legislaţia muncii din China; ori că subminează poziţia noii administraţii Biden, cu care era mai bine să fi avut o abordare comună faţă de Beijing. Şeful grupului de legătură cu China al PE, Bütikofer, neamţ, şi-a criticat indirect guvernul zicând că “ideea să semnăm repede ceva cu China ca să arătăm cât suntem noi de independenţi de SUA e greşită”. Multe titluri de ziare europene au fost ecou la cel din Financial Times: 


