Author: desy.demeter


Revista Presei – 15 martie.”Marele eșec al vaccinării împotriva Covid nu este prezența a 7.000 de intruși printre cei vaccinați, ci prezența programată a sute de mii de persoane sănătoase, tinere și robuste,  preferate de regim înaintea celor vulnerabili, doar pentru că lucrează la stat și, mai ales, în instituțiile de forță.”

Imagini rare cu România anilor 1980 făcute de un angajat de la ambasada SUABuna dimineata intr-o zi de luni, 15 martie! Codul galben este valabil în intervalul 15 martie, ora 14:00 – 17 martie, ora 20:00 și vizează ninsori și strat consistent de zăpadă la munte și în Transilvania; viscol la altitudini de peste 1500 m; ploi și ninsori abundente în Moldova; local ploi însemnate cantitativ în Oltenia, Muntenia și Dobrogea. Se vor acumula cantități de apă de peste 25…30 l/mp și, pe arii restrânse, 40…60 l/mp. Vor fi ploi (mai ales averse cu descărcări electrice, luni după-amiază, în sud-est), ce se vor transforma treptat în lapoviță și ninsoare, luni spre marți (15/16 martie), în toată zona de munte și în Transilvania, unde stratul de zăpadă nou depus va fi consistent. In Bucuresti in intervalul 15 – 17 martie, vremea se va înrăutăți, cerul va avea înnorări, temporar va ploua și se vor acumula cantități de apă în jurul a 20 l/mp, iar în după-amiaza zilei de luni vor fi mai ales averse, posibil însoțite de descărcări electrice. Valorile maxime ale temperaturii aerului vor fi de 14…15 grade luni (15 martie), 7…8 grade marți (16 martie) și 6…7 grade miercuri (17 martie), iar valorile minime se vor situa între 2 și 5 grade.

NADLAC - PUNCTUL DE TRECERE A FRONTIEREI NADLAC II - COVID-19 | AGERPRES • Actualizează lumea.România, imperiul lui Moș Teacă, al nomenklaturii și al apparatciki  Prezentată ca fiind o mare realizare a regimului Iohannis, vaccinarea se dovedește, în realitate, cel mai mare eșec al acestui regim și dovada decisivă împotriva aerului de civilie arborat ostentativ la București. În primul rând, guvernanții nu mai prididesc să mintă pe toate posturile că România este fruntașă la vaccinare în Europa. De fapt, guvernul de la București se clasează abia pe locul 19 în Uniunea Europeană la rata de vaccinare (10,24 doze/100 de locuitori) și pe locul 23 pe continent. Să te lauzi că ești pe locul 19 din 27 chiar este o performanță. O performanță în ridicol. În al doilea rând, marele eșec al regimului Iohannis este certitudinea, la nivelul societății, că vaccinarea este dirijată de faimosul PCR (pile, cunoștințe și relații) într-o măsură mai mare decât au fost lucrurile conduse chiar și în ultimii ani ai lui Ceaușescu. Din cei peste 5 milioane de cetățeni de peste 65 de ani și cei peste 1 milion de bolnavi cronici mai tineri de 65 de ani, regimul Iohannis a ales să vaccineze cu prioritate polițiștii, militarii, jandarmii, lucrătorii din serviciile de informații, politicienii, birocrații din ministere, agenții și autorități. Plus blondele siliconate și rujații de la „reality show”-uri. Plus pupătorii-în-fund de la unitățile militare de televiziune.  Persoanele cu adevărat vulnerabile au fost lăsate să moară legate de pat în spitalele groazei, rezervate cetățenilor de rând, iar ofițerii națiunii s-au pozat zâmbind când primeau ștampila propriei importanțe sociale pe bicepșii bine lucrați pe la „gym”-uri deschise numai pentru ei… Marele eșec al vaccinării împotriva Covid nu este prezența a 7.000 de intruși printre cei vaccinați, ci prezența programată a sute de mii de persoane sănătoase, tinere și robuste,  preferate de regim înaintea celor vulnerabili, doar pentru că lucrează la stat și, mai ales, în instituțiile de forță”. Circul vaccinării a pornit strâmb de la început: deși ne aflăm pe timp de pace și avem instituții medicale bine plătite, operațiunea a fost încredințată armatei??!! Nu există vreo plăcere mai mare pentru potentații regimurilor care urăsc civilii pe care-i guvernează decât să dea sarcini civile armatei. Motiv pentru care nu prea mai există în Uniunea Europeană state care să facă asta. În niciun caz, la Berlin sau la Paris sau la Londra nu i-ar fi trecut nimănui prin cap așa o prostie… În fine, după ce au militarizat o operațiune eminamente civilă, membrii guvernului de la București au stabilit, în unanimitate și cu aprobarea tacită a marelui erou sanitar Vlad Voiculescu, lista de priorități și o modalitate „deplin conspirată” de a-și vaccina șoferii, amantele, bucătarii de la popotă și, în general, cercurile înalte ale puterii. Prostimea să mai aștepte, să își caute pile, să apeleze la relații sau să se angajeze la SRI, STS, SPP sau pe la ministere. Rând pe rând, persoane cu sănătatea de fier s-au pozat și filmat când se vaccinau, spre deliciul televiziunilor însărcinate cu propaganda de stat. Inclusiv Simona Halep, o milionară de 20 și ceva de ani, cu o sănătate de fier, care ar fi riscat un guturai de 3 zile dacă nu se vaccina. Nimic din recuzita regimurilor admirate de clanul Iohannis nu a lipsit din această operațiune grotescă: în București, de exemplu, poporul de bătrâni sau de bolnavi are acces (și acela lovit de damblaua de a pune oameni de 85 de ani să se programeze on-line) la 11 centre de vaccinare, în vreme ce răsfățații regimului se bucură de 37 de centre „secrete” de vaccinare. Cam cum era „cantina partidului” înainte de 1989…. Ridicolul absolut a fost atins de ministrul Moș Teacă-Bode, care se dădea de ceasul morții că inamicul (cine o fi acela? ) o să stea la adresele deconspirate de Voiculescu să pozeze agenții 007 cum se vaccinează. Parcă și văd serviciile rusești și chinezești dând iama să-i cunoască pe temuții angajați de la „doi și-un sfert”, antrenorii și partenerii clanurilor mafiote, sau pe spionii care nu mai prididesc să copieze teze de doctorat și lucrări de licență la Academia de Poliție. Autor moral al acidentului produs de Tuareg-ul ministerial pe Dealul Negru, Bode se încăpățânează să rămână în prim plan, poate doar-doar își va da cineva seama cine este autorul real al creșterii nesimțite a salariilor de la Metrorex și cine a inaugurat, în premieră europeană în anul 2020, o cale ferată simplă, neelectrificată și fără proiect de execuție, între o capitală europeană și aeroportul său. Bode și alți miniștri sau ziariști care stau instinctiv cu mâna de-a lungul unei vipuști imaginare, chiar când sunt îmbrăcați în fuste, au pierdut un bun prilej să tacă. Ar fi putut măcar să simuleze civilia sau grija față de popor în loc să-și pipăie grațios diplomele imposturii de pe la nenumăratele academii de dezinformații. Modul rușinos în care regimul Iohannis a condamnat la moarte persoanele vulnerabile, în favoarea celor oricum favorizați cu salarii de nababi, cu pensii speciale și pe pensionări la 42 de ani, arată, care este, de fapt, esența conducerii politice a țării:  securistică și bazată pe armatele de activiști…. Ei, poate nu am fost prea clar: statul român cheltuie pentru poliție mai mult decât o fac state europene mult mai bogate. Luxemburg, Danemarca, Finlanda, Irlanda și Suedia alocă poliției doar jumătate din cât alocă țara noastră, Germania și Austria abia ajung să cheltuie pentru poliție mai mult de două treimi din cât cheltuim noi, iar Franța, Portugalia și Slovenia cheltuie pentru poliție cam 80% din sumele cheltuite de către statul român. Și belgienii, cehii, olandezii sau estonienii cheltuie mai cu măsură decât noi pentru poliție. Mania de a revărsa cornul abundenței pentru polițiști este o modă doar în statele estice (Ungaria, Bulgaria, Letonia) și în statele sudice (Grecia, Cipru sau Spania). Poate nu e lipsit de interes să ne uităm că cei bogați și cu economie performantă cheltuie mult peste media europeană pentru educație (statele nordice, Olanda, Austria, Germania) și mult mai puțin decât media europeană pentru poliție. În vreme ce campionii cheltuielilor pentru polițiști (Grecia, Cipru, Spania, Bulgaria, Croația sau Ungaria) nu prea se numără printre performerii economici din Uniune. Ba chiar, grecii, ciprioții și croații sunt autorii celor mai spectaculoase prăbușiri în ultimii 10 ani….. Și dacă asta ar fi totul! Iată ce mai descoperim prin statisticile europene: ne aflăm pe primul loc în Europa la banii cheltuiți pentru pompieri (30 de eurocenți la fiecare 100 de euro produși în economie, la egalitate cu bulgarii, grecii, francezii și cehii) și ne situăm  pe locul al treilea pe continent în privința cheltuielilor pentru instanțele judecătorești (40 de eurocenți la fiecare 100 de euro produși în economie, la egalitate cu Germania, Letonia și Ungaria, depășiți fiind de Bulgaria, Croația și Polonia)….. Ei bine, alături de polițiști, militari, magistrați și cei din serviciile secrete, România mai excelează la ceva: la bunăstarea bugetarilor din administrație și la bunăstarea celor din companiile care domină topul pierderilor și a datoriilor la bugete. Poate nu strică să vă reamintesc faptul că, în decembrie 2020, salariul mediu brut la nivel național a fost de 5.906 lei, iar cel din administrație publică, apărare și ordine publică a fost de 8.640 lei, cu 46% mai mult decât media națională (sursa: AICI). Așa, să nu se uite cumva, din cei 110 miliarde de lei cât plătește România personalul bugetar, cam un sfert, 27 de miliarde de lei, reprezintă mult-hulitele sporuri. Ei, și dacă tot am ajuns aici, hai să mai lămurim un lucru. Țineți minte când, la începutul mandatului, Raluca Turcan tuna și fulgera împotriva ajutoarelor sociale, acordate fără o justă evaluare? (Sursa: AICI) Toate bune și frumoase, numai că, ce să vezi, după numai o lună, apare public informația că la o agenție din subordinea lui Turcan bugetul pentru sporuri a crescut de 600 de ori (de la 26.000 de lei în 2018 la 15,4 milioane de lei în 2020, an în care, cei mai mulți angajați au lucrat de acasă- sursa AICI). …. Ei, acum mă întreb și eu: cum  naiba de experții ăștia de la „stat” găsesc noxele astea doar la agențiile guvernamentale și la ministere, nicidecum pe la școlile sau teatrele din același București? Oare prea-prețioasa Raluca Turcan o avea vreodată momente dubitative sau e, așa, o blondă plină de certitudini? Hai, totuși, să ne aducem aminte și faptul că nomenclatura regimului are propriile spitale și policlinici, unde nu se înghesuie cu poporul de rând, are dreptul să iasă la pensie la doar 42 de ani și poate să facă oricât de mulți generali dorește (oricum, mai mulți decât are SUA). Și că polițiștii printre cel mai bine plătiți din Europa s-au făcut de răs uitându-se cum un bătrânel de 68 de ani a ucis doi ostateci sau că polițiștii anti-corupție de la Suceava îi avertizau pe cei urmăriți, sau că polițiștii unei secții din București s-au distrat torturând doi oameni nevinovați „umflați” de pe stradă. Să ne mai aducem aminte că pompierii printre cel mai bine plătiți din Europa nu au fost capabili să aducă o scară la un incendiu la doar 500 de metri de sediul lor. Poate ne aducem aminte și de fabricile de teze de doctorat și de diplome de la academiile militarizate din București. Sau poate ne aducem aminte că spionii deplin conspirați la centrele de vaccinare au fost, de mult, ridiculizați de către micuța și inimoasa ziaristă Emilia Șercan, care i-a devoalat în splendida lor neputință intelectuală….Integral: https://spotmedia.ro

Fluierul.ro - Altfel de stiri - iohannisMai ușor cu reforma pe scări  Toată lumea vorbește de dimineața până seara despre reformele pe care trebuie să le facă Guvernul Cîțu. Eu nu sunt convins că avem de-a face cu reforme, eu cred că termenul acesta este este folosit incorect. Reforma este un proces prin care o activitate este schimbată din temelii. Se schimbă principii, se schimbă legi de funcționare ca activitatea cu pricina să înceapă să meargă, să devină funcțională, să se schimbe în bine. Urmarea unei reforme este schimbarea de mentalități la nivel național, o reformă nu umblă numai la niște procente minuscule privind vreo clasă socială sau economică. Reforma se referă la o activitate, dar are urmări în ansamblul social. Repararea tâmpeniilor din justiție stricate de Dragnea&Iordache&Toader sunt reforme? Nicidecum, sunt doar deraieri de la normal care trebuie îndreptate. Reformă a fost ce a început Monica Macovei, pentru că ce a făcut, chiar de a fost ciuntit, neîntreg și neterminat, a aliniat cumva justiția de la noi la cerințele europene…. O salarizare corectă în domeniul bugetar urmată de o reducere de personal este cumva o reformă? Nicidecum, aici avem de-a face cu eficientizarea sistemului și cu reducerea cheltuielilor. Adică vorbim de o administrare corectă a sistemului, nu de schimbarea lui din temelii, cum s-ar petrece dacă s-ar face, de exemplu, reorganizarea teritorială ca să scăpăm și noi de micimea județelor și de mulțimea baronilor locali. Dacă reforma administrativă s-ar împleti cu o lege a salarizării la nivel național, parcă aș zice că da, chestiunea asta merită titlul de reformă. Eliminarea pensiilor speciale miroase a reformă? Nicidecum, este vorba despre o reparație necesară social a unor derapaje comise de PSD. Chestiunea este mai mult una de imagine decât una care să aibă impact major asupra bugetului și este o problemă de moralitate și echitate socială decât de reformare. Depolitizarea instituțiilor statului este reformă? Nicidecum, este un proces normal și necesar care ține numai și numai de administarea resurselor statului. Că ea se poate face doar odată cu reformarea partidelor politice, da, este adevărat. Reformarea partidelor politice ar fi, scuzați pleonasmul, o reformă dar depolitizarea administrației se poate face și fără ea. Construcția de autostrăzi este reformă? Hai să fim serioși, aici este vorba de punerea la muncă a unor bugetari cărpănoși și cleptocrați și de gestionarea corectă a unor fonduri. Adicătelea tot de bună administrare e vorba. La fel ca și în problema spitalelor, pentru că trecerea lor de la minister la primării sau la consilii județene și invers nu este decât un joc al incompetenței celor ce nu le pot adminstra sau vor a le jecmăni. Atunci de ce vorbește toată lumea, de dimineața până seara de reformă și numai de reformă? Pentru ca populația să creadă că acțiunile acestea îndreptate spre mecanismul statului schimbă complet modul său de funcționare? Pentru ca ce face acum guvernul să capete o aură care să facă oamenii să creadă că PNL&comp. trudesc la un proces istoric, fundamental?…..De altfel n-am impresia că domnul Cîțu ar fi vreun mare reformist. Omul este un profesionist care n-are mari viziuni economice, sau cel puțin nu ne-a cadorisit cu așa ceva de când este premier. Integral: https://spotmedia.ro

Sporuri pentru "conditii vatamatoare" la institutiile de cultura din Iasi. Cat castiga in plus angajatii de la Opera sau Teatrul NationalSporuri pentru “conditii vatamatoare” la institutiile de cultura din Iasi. Cat castiga in plus angajatii de la Opera sau Teatrul National..…In scandalul national al sporurilor, “Ziarul de Iasi” a prezentat o serie de institutii de cultura din Iasi in cadrul carora putini s-ar astepta sa existe astfel de castiguri suplimentare. In plus, aceste sporuri “pentru conditii de munca grele si vatamatoare” se adauga la niste salarii oricum mai mult decat multumitoare. Astfel, majoritatea salariatilor de la Filarmonica “Moldova” Iasi sau de la Opera Nationala Romana Iasi beneficiaza de aceste suplimentari. La Teatrul National “Vasile Alecsandri” din Iasi, aceste sporuri sunt trecute pe statul de personal drept “sporuri in afara salariului de baza”. La Opera din Iasi beneficiaza de spor pentru conditii grele si vatamatoare inclusiv contabilul sef, seful de birou, operatorii de sunet sau machiorii. Salariile din institutiile culturale de stat din intreaga tara au crescut in ultimii ani, ajungand la sume mai mult decat decente. Astfel, daca, in trecut, artistii se plangeau ca traiesc de pe o zi pe alta, in prezent, veniturile ajung sa depaseasca si 10.000 de lei in cazul unui angajat cu vechime, la care se pot adauga indemnizatiile de hrana, cea pentru titlul de doctor stiintific sau vouchere de vacanta. La Filarmonica “Modova” din Iasi beneficiaza de sporuri pentru “conditii grele/ vatamatoare” de munca de la directorul general si pana la solisti, instrumentisti, artistii lirici, si chiar si soferul institutiei, economistul, referentul sau administratorul. Singurii care nu primesc spor pentru conditii de munca sunt pompierii si paznicii. In categoria salariatilor fara acest spor sunt si gardierobierii, recuziterii si garderobierii, acestia avand si cele mai mici salarii din statul de plata. De mentionat este ca unul dintre cei doi directori adjuncti nu primeste spor pentru conditii grele de munca, dar primeste spor CFP (control financiar preventiv) de 1.158 de lei. Exemplificand, directorul general figureaza cu un salariu lunar brut de 14.038 de lei, la care se adauga 1.404 lei sporul pentru conditii de munca, 1.115 lei pentru titlul stiintific de doctor, 1.450 pe an pentru voucherele de vacanta, 4.160 de lei indemnizatia anuala de hrana, totalul salariului lunar brut fiind de 16.567 de lei. Seful de birou, cu un salariu de baza de 7.870 de lei, primeste si el 732 de lei pentru conditii grele de munca plus 1.115 lei pentru titlul de doctor, vouchere de vacanta, indemnizatie de hrana, salariul lunar brut ajungand la 9.717 lei. Cel mai bine platit solist concertist figureaza cu 15.025 de lei lunar, salariul sau de baza fiind de peste 12.000 de lei, diferenta fiind completata de sporuri…. La Opera din Iasi iau spor pentru conditii vatamatoare si machiorii, costumierii si peruchierii Daca la Filarmonica “Moldova” beneficiaza de sporuri pentru conditii grele artistii, cei despre care se spune ca le este afectat auzul din cauza muzicii, la Opera Nationala Romana din Iasi beneficiaza de acest tip de spor aproape toti angajatii, mai putin managerul, unul dintre consilieri si portarul. Adica trei persoane dintre cele 258 angajate la Opera. Soferul, casierii, consilierul juridic, economistii, plasatorii in sala, secretarul de marketing, croitorii, costumierii, operatorii de sunet sau iluministii, dar si machiorii sau peruchierii, au spor pentru conditii grele si vatamatoare. Practic, un machior cu norma intreaga incaseaza un salariu de baza de 5.143 de lei plus un spor de 771 de lei pentru conditiile de munca, nivelul de studii fiind mediu…. La Teatrul National, aceste suplimentari figureaza drept “sporuri in afara salariului de baza” Aproape toti angajatii de la Teatrul National “Vasile Alecsandri” din Iasi au “sporuri in afara salariului de baza” conform ultimului stat de plata gasit pe site-ul institutiei, din septembrie 2019. Conform documentului, doar directorul artistic adjunct, care are jumatate de norma, are doar salariu de baza, fara alte sporuri sau indemnizatie de hrana. In rest, de la sofer, magaziner, casier sau portar si pana la contabilul sef, sef de birou, consultant artistic sau actori, scenografi, sufleori sau plasatori in sala beneficiaza de aceste sporuri. Practic, contabilul sef are un salariu de 11.582 de lei, “spor in afara salariului de baza” de 1.737 de lei si o indemnizatie de hrana de 374 de lei. Un sef de birou are salariul de 6.595 de lei, spor de 989 de lei si indemnizatia de 374 de lei. Artistii sunt si ei bine platiti, cel mai mare salariu fiind de 10.328 de lei, un spor de 1.549 de lei si indemnizatia lunara de hrana de 374 de lei, la care se adauga si sporul pentru titlul de doctor, 1.040 de lei. Integral: https://ziare.com

KAROLY BORBELY | AGERPRES • Actualizează lumea.Băieții deștepți de la Hidroelectrica (II). Cum a făcut UDMR-istul Borbely Karoly slalom cu funcții bine plătite la stat Cea mai rentabilă companie de stat plătește foarte bine. Motiv pentru care posturile de conducere, distribuite politic, sunt extrem de râvnite. …. Domnul Borbely Karoly a terminat cu greu Facultatea de Turism și Management Comercial la o universitate privată din București, care nu era acreditată. S-a angajat la scurt timp director de marketing regional la o firmă care are menționat un singur domeniu de activitate: restaurante. La 23 de ani este șeful tineretului UDMR la Hunedoara, așa că, după mai puțin de un an, la 24 de ani, devine consilierul parlamentarului Iuliu Winkler, un om serios, cu Colegiul Național de Apărare făcut în 2003, când Gabriel Oprea era om de bază la Colegiul cel minunat. În 2005, perioada primului guvern Tăriceanu, UDMR este pe cai mari, iar domnul Winkler este ministru la Comerț și vicepreședinte al Comitetului interministerial de la Eximbank. Protejatul domnului Winkler devine Președintele Agenției Naționale pentru Tineret. Pe urmele lui Winkler Iuliu Winkler ajunge în 2007 ministru al Comunicațiilor și Tehnologiei Informației, dar trebuie să plece la Bruxelles, fiind ales europarlamentar. Așa că îi cedează locul domnul Borbely. Că n-are nici studii, nici experiență, nu contează. În 2006, domnul Borbely nu avea nimic, nimic, cu excepția unei datorii de 38.000 de euro. În 2007 face un pic peste 45.000 de RON net ca secretar de stat, așa că își ia 1.900 de metri pătrați de teren la țară. În 2008, 63.157 RON. În 2009 ia o pauză de un an, dar revine în 2010 ca secretar de stat la Ministerul Economiei …. Se căsătorește în 2011 cu fiica lui Ionel Gagu, om de afaceri din Buzău, patronul unei mari firme din construcții, cu un noroc senzațional la contracte cu statul. Doamna Mariana Luana Gagu și-a început și ea cariera la stat, a fost detașată pe un post incredibil de bun la Washington și i-a fost colegă de minister domnului Borbely. …. 4 iulie 2017 este o dată importantă în CV-ul domnului Borbely, pentru că este data la care este numit în consiliul de supraveghere al Hidroelectrica, cât și data la care preia funcția de director de PR la o firmă de telecomunicații la care statul deține acțiuni. …. În 2019 este numit pentru încă patru ani în Consiliul de Supraveghere al Hidroelectrica. În același an face 406.400 RON de la stat și încă vreo 300.000 de la alte patru firme de unde încasează dividente. …. Din 2020, socrul domnului Borbely, domnul Ionel Gagu, a devenit și el șeful CA-ului de la Romexpo. Integral: https://www.libertatea.ro

Nu se pulverizeaza substanta direct in fata adversarului". Iata ce spun chiar manualele Jandarmeriei - Aktual24EXCLUSIV Legătura indirectă dintre Ion Iliescu și 10 august. Camera Preliminară, tertip de tergiversare a dosarelor Fostul ministru al Justiției, Ana Birchall, a atras atenția miercuri, 10 martie, într-o postare pe Facebook, că nu doar clasarea Dosarului 10 august ar trebui să ne îngrijoreze sau să ne stârnească chiar o stare de revoltă, ci și tergiversarea actului de justiție care a dus la această sentință din partea Tribunalului București, tărăgănare care s-ar putea repeta oricând.  Birchall a semnalat că sentința clasării Dosarului 10 august a fost dată după aproximativ 7 luni de la sesizarea Camerei Preliminare, ceea ce reprezintă o încălcare a prevederii legale potrivit căreia “durata procedurii în camera preliminară este de cel mult 60 de zile de la data înregistrării cauzei la instanţă”. În acest context, Birchall a propus chiar desființarea instituției Camerei Preliminare. Inițial, Camera Preliminară a reprezentat o etapă extrem de rapidă, un filtru de legalitate în procesul penal, cu scopul verificării legalității probelor din faza de urmărire penală, dar în urma unui articol din Codul de Procedură Penală redactat deficitar de Cătălin Predoiu din postura de ministru al Justiției și declarat neconstituțional de CCR în 2014, instituția în cauză a devenit o metodă de tergiversare a actului de justiție. Amintim că prin decizia CCR nr. 599 din 21 octombrie 2014 Curtea a admis excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 341 alin. (5) din Codul de Procedură Penală şi a constatat că soluţia legislativă potrivit căreia judecătorul de Cameră Preliminară se pronunţă asupra plângerii “fără participarea petentului, a procurorului şi a intimaţilor” este neconstituţională. Astfel, părțile din dosare au trebuit să se prezinte la instanță, Camera Preliminară fiind transformată într-un for unde se organizează un fel de mini-procese. “Ieri încă un dosar important pentru societatea românească, inclusiv sub aspectul încrederii românilor în justiție, îngroașă statistica unei liste destul de lungi a unei practici inadmisibile din Camera Preliminară. Practic un judecător de cameră preliminară a dat motivarea unei hotărâri, hotărâre adoptată după aproape 7 luni de zile de la sesizarea Camerei Preliminare deși legea este foarte clară în ceea ce privește termenul din Camera Preliminară. Tehnic putem constata cu lejeritate că încă un dosar este tergiversat în Camera Preliminară! Revin cu solicitarea către ministrul Justiției, Ministerul Public și CSM ca în regim de urgență să ia măsurile care se impun, inclusiv de natură legislativă, pentru a elimina tergiversarea dosarelor în Camera Preliminară, tergiversare care afectează grav actul de justiție și încrederea oamenilor în justiție. Sper ca această practică din Camera Preliminară să nu devina „noua rețetă”, noua găselniță de tergiversare a dosarelor și de prescriere a faptelor. Este inadmisibil că dosare precum  „10 August”, Mineriada”, ”Revoluția”, dar și alte dosare, de corupție de exemplu, să zacă în continuare în Camera Preliminară. Dacă nu se poate respecta termenul de 60 de zile, atunci instituția Camerei Preliminare trebuie să fie eliminată din legislație! Simplu! Dacă ne uitam în legislație, în conformitate cu prevederile Codului de procedură penală, „durata procedurii în camera preliminară este de cel mult 60 de zile de la data înregistrării cauzei la instanţă”. Cu alte cuvinte, așa cum a fost inițial concepută, până la intervenția CCR, Camera Preliminară era considerată o etapă extrem de rapidă, un filtru de legalitate în procesul penal, cu scopul verificării legalității probelor din faza de urmărire penală. Termenul era de maxim 60 zile, timp în care părțile comunicau în scris cu instanța și se administrau doar înscrisuri. După intervenția CCR, speculând deficiența de redactare a articolului din Codul de Procedură Penală, această Cameră Preliminară a devenit o piatră de moară în cadrul proceselor, transformând-o într-un mini-proces, cu riscul prescrierii faptelor, având în vedere că sunt dosare în Camera Preliminară cu termene care au ajuns să depășească și 4 ani de zile. Această practică trebuie stopată urgent!”, a scris Birchall pe Facebook…. Mărieș a reliefat că în data de 13 iunie 2021 ar urma să se împlinească 4 ani de când Dosarul Mineriadei e tergiversat de Camera Preliminară, iar în aprilie 2021 2 ani de când Dosarul Revoluției are aceeași soartă. La rândul său, Doru Mărieș a propus desființarea Camerei Preliminare sau, ca alternativă, instituirea unor sancțiuni pentru magistrații care pun bețe în roate actului de justiție prin tot felul de tergiversări care sunt pe placul borfașilor și inculpaților pentru crime împotriva umanității. Președintele Asociației 21 Decembrie a evidențiat totodată pe parcursul interviului faptul că tergiversarea practicată în Camera Preliminară reprezintă atât o batjocură la adresa victimelor Revoluției și Mineriadei, dar și o gaură bugetară semnificativă. Referitor la ceea ce ar putea face actualul ministru al Justiției, Stelian Ion, dar și noua coaliție guvernamentală pentru a facilita soluționarea dosarelor istorice, Mărieș a propus înființarea unei secții speciale, precum în Polonia, de investigare a crimelor împotriva umanității, instituție care, la fel ca cea a polonezilor, ar putea cerceta faptele respective și dispune trimiterea în judecată a făptașilor. Reiterăm că Asociația 21 Decembrie 1989 a obținut în 2011 o decizie istorică la CEDO prin care faptele de la Revoluție au fost încadrate la crime împotriva umanității, ceea ce le-a adus imprescriptibilitatea. Astfel, munca procurorilor a devenit mult mai ușoară, dar, din păcate pentru victime, s-au găsit noi căi de a se tergiversa dosarele istorice, Camera Preliminară fiind una dintre ele. Integral: https://investigatoria.ro

Atenție, români! Cresc facturile de la energie electrică în toată țara • Buna Ziua Iasi • BZI.roLiberalizarea totală a pieţei de energie duce inflaţia la maximul din această criză, în februarie. Preţurile de consum au urcat cu 3,16% în februarie 2021 prin comparaţie cu februarie 2020, după ce preţurile la energie electrică au urcat cu 17% Preţurile au urcat cu un ritm anual de 3,16% în februarie 2021, arată datele publicate de Institutul Naţional de Statistică. Din coşul de consum pe baza căruia se calculează Indicele Preţurilor de Consum (IPC), cel mai mult au urcat preţurile la energie electrică: Ă17,2% în februarie 2021, prin comparaţie cu februarie 2020…. Incepând cu 1 ianuarie 2021 piaţa de energie electrică a fost complet liberalizată odată cu liberalizarea preţului energiei electrice pentru cea mai mare parte dintre consumatorii casnici. Consumatorii care nu au ales o ofertă din piaţa liberă plătesc „preţul de serviciu” al furnizorului de ultimă instanţă, care este mai mare cu până la 25%. În consecinţă, din cauză că mulţi consumatori nu au încheiat contracte pe piaţa liberă a energiei, preţul la energie electrică a accelerat cu 17% an/an în februarie 2021 şi a adus inflaţia la maximul din această criză. Aşteptări de creşteri ale inflaţiei sunt, însă, peste tot în lume, în special pe partea de materii prime şi petrol. Analiştii economici spun că majorarea inflaţiei este o veste bună, mai ales pentru economiile din zona euro, principalul partener comercial al României care, ani la rând, s-au luptat cu inflaţie foarte mică sau deflaţie. Cel mai sănătos nivel al inflaţiei indicat de economişti este în jur de 2%. Chiar dacă evoluţia preţului la energie electrică a tras cel mai mult inflaţia în sus în România, majoritatea produselor şi serviciilor din coşul de consum au înregistrat creşteri în februarie. Astfel, preţul mărfurilor alimentare, care înseamnă 30,7% din coşul de consum, a urcat cu 2,7% an/an, în vreme ce preţul mărfurilor nealimentare (48,8% din coşul de consum) a crescut cu 3,8%. Indicele preţurilor de consum pentru servicii a crescut cu 2,32% în februarie 2021, prin comparaţie cu februarie 2020. Serviciile înseamnă 20,5% din coşul de consum al unui român. Din categoria produselor ali­men­­tare, preţul fasolei boabe a urcat cu 16% în februarie 2021 faţă de fe­bruarie 2020, cea mai mare creştere. Preţul uleiului a crescut cu 11% şi cel al făinii cu 7%. Integral: https://www.zf.ro

Ionut DumitruPeste 86% din ferme consumă mai mult de 50% din ce produc / Polonia produce 26% din merele din Europa, iar noi sub 5%. La carne de vită avem doar 0,6% din producția europeană Vezi cele mai grave probleme din agricultura noastră  …. Noi suntem o țară cu potențial agricol enorm. Suntem în top 5 la nivel european ca suprafața arabilă. Deci din perspectiva dimensiunii noastre ca jucător în zona agricolă ar trebui să fim un jucător foarte mare în top 5 la nivel european. Avem și o populație care este destul de mult localizată în zona rurală și care se ocupă de agricultură – populația ocupată în agricultură e cam 21,8% din total, însă valoarea adăugată brută a agriculturii e de numai 4 la sută. Când 20% din populație ocupată îți produce doar 4 la sută din PIB, înseamnă că avem o ineficiență crasă în zona de utilizare a forței de muncă în agricultură. În același timp avem problema aceasta a agriculturii de subzistență. Dacă ne uităm pe cifre vedem că aproximativ 85 la sută din populație ocupată în agricultură este așa numita ”auto ocupare” , în mare parte a ei face ceea ce numim agricultură de subzistență. Ponderea salariaților în agricultură este semnificativ mai mică decât în alte state. Dacă ne uităm la dimensiunea fermelor, dimensiunea medie a fermei în România este 3,7 hectare ceea ce este ridicol, pentru că nu ai cum să faci agricultură eficientă pe o suprafață de 3,7 hectare. Vecinii noștri iarăși pare că au furat startul și ne-au luat o înainte. În Bulgaria, dimensiunea fermei e de 5-6 ori mai mare și au o viteză de comasare foarte mare. La noi cred că ar trebui prioritizată stimularea comasării pentru a crește eficiența. Avem multe ferme de subzistență. Avem peste 86% din ferme care consumă mai mult de 50% din ce produc (asta însemnând că aceste ferme produc mai mult pentru consumul propriu) și în același timp avem printre cele mai mari ponderi din Europa a fermelor în care managerul are peste 65 de ani. Avem manageri de exploatații îmbătrâniți și lucrul ăsta evident că are și implicații majore. Dacă ne uităm la educația celor care fac agricultură sau la ponderea celor care spun că învață meserie la locul de muncă sau la cei care nu au beneficiat de un training complet și s-au bazat doar pe experienta proprie, în România avem ponderea cea mai mare. La noi, cea mai mare parte a celor care fac agricultură se bazează pe experiența dobândită la locul de muncă. Zootehnia la noi este ca și cum n-ar fi. Suntem la coada clasamentului din punct de vedere al numărului de animale/ fermă spre exemplu. Productivitatea e destul de slabă și la porumb și la cultura de grâu, deși s-au făcut progrese destul de mari în ultimii ani, dar tot suntem spre coada clasamentului. Producția agricolă este foarte dependentă de climă, iar noi nu am investit mai nimic la irigații. Îmi amintesc că acum câțiva ani participam la o conferință la care era prezent și ministrul Agriculturii care ne explica că s-au investit câteva zeci de milioane de euro în irigații. Păi în ritmul ăsta cred că ne trebuiau vreo 2000 de ani ca să putem să refacem sistemele de irigații…..Dacă ne uităm la cum stăm noi față de ceilalți, se văd foarte bine zonele unde avem probleme foarte mari.  Spre exemplu noi avem o suprafață agricolă la nivel european care reprezintă cam 9%. Deci 9% din suprafața agricolă utilizată în spațiul european este în România. Avem 32% din ferme. E clar că numărul pe ferme este foarte mare, iar ferma de subzistență probabil că încet-încet își va diminua importanța.  Producția de cereale: România produce cam 10 la sută din cerealele din Europa ceea ce e relativ bine. La cartofi stăm destul de slab, la sfeclă de zahăr nici nu existăm, importăm aproape tot. În general la legume stăm foarte prost și avem un potențial mult mai mare. La mere, uitați-vă la Polonia spre exemplu, care produce 26% din mere, iar noi doar 4,8%. La fel, la carne de vită avem doar 0,6% din producția europeană, la porc avem 1,5% iar la lapte doar 2,6%. De ce sunt importante cifrele astea? Pentru că ele se văd mai departe în balanța comercială. Dacă ne uităm în balanța comercială avem un deficit mare structural de produse agroalimentare, localizat la câteva produse mari: carne, legume, fructe și lapte. Este trist, foarte trist ca o țară aflată în top 5 ca potențial agricol să fie importator net de produse agroalimentare de bază! Integral: https://economie.hotnews.ro

Treizeci de ani de la mineriade, treizeci de ani deIoan Stanomir: „Asistăm la o încercare de a epura umanitatea de ceea ce gândirii unice i se pare ca inacceptabil” …. Dacă ar fi să facem o mică socoteală aritmetică, perioada pe care am străbătut-o după 1989 este mai lungă decât perioada de viaţă a României Mari. Astfel încât se poate spune că este o durată de viaţă impresionantă, suficient de lungă pentru a ne permite să avem un efect de perspectivă, dar nu într-atât de lungă încât să ne permită să ne despărţim cu totul de trecut. Pentru că, după 1990, România a traversat perioade foarte diferite una în raport de cealaltă. Vă amintesc că, timp de mai bine de un deceniu, România s-a aflat sub influenţa directă a domnului Ion Iliescu. Iar domnul Iliescu este, cu siguranţă, nu doar unul dintre cititorii Dicţionarului politic, dar şi unul dintre autorii săi, pentru că domnia sa a participat în mod direct la elaborarea şi dezvoltarea acestei limbi de lemn a comunismului târziu. Aşadar, prezenţa domnului Ion Iliescu este un indiciu clar că despărţirea de trecut a fost lentă. V-aş da un exemplu: anul 1990 care este, din toate punctele de vedere, un triumf al ceauşismului. În primul rând, este vorba despre triumful domnului Ion Iliescu, cel care întruchipează un Ceauşescu fără Ceauşescu, un ceauşism fără Ceauşescu, un Ceauşescu bun, capabil să ofere oamenilor de bine liniştea pe care şi-o doresc. Apoi este vorba de tragedia de la Târgu Mureş şi de apariţia Serviciului Român de Informaţii şi a organizaţiei Vatra Românească. SRI a dus mai departe tradiţia „de luptă şi de jertfă” a Securităţii din vremea lui Ceauşescu, în vreme ce Vatra Românească este, din toate punctele de vedere, alături de Partidul România Mare şi de PUNR, moştenitorul direct şi nefardat al stalinismului naţional. În fine, este vorba de mineriade…. Aminteaţi de anul 1990 ca de un triumf al ceauşismului. Am putea spune că încă triumfă dacă ne raportăm la stadiul în care sunt, în Justiţie, dosarele Revoluţiei şi Mineriadei, care îi vizează pe domnul Iliescu, pe oameni ai sistemului său de putere? România trăieşte în acest paradox. Pe de o parte, preşedintele Traian Băsescu, în baza Raportului elaborat sub coordonarea profesorului Vladimir Tismăneanu, şi-a însuşit punctul de vedere că regimul comunist este ilegitim şi criminal, deci statul român a făcut acest gest de despărţire de trecut. Pe de altă parte, statul de drept şi, în particular, Justiţia română par incapabile să taie nodul gordian şi să treacă Rubiconul. Sunt elemente pe care nu le putem ignora, elemente care definesc identitatea statului nostru timp de 30 de ani, iar această identitate este, de multe ori, în directă complicitate şi directă simbioză cu trecutul comunist…. Care am văzut la ce s-a dedat în vara anului trecut, în SUA, vandalisme şi violenţe care au culminat cu decapitarea statuii lui George Washington; sunt scene care duc spre ideea unei tentative de rescriere a istoriei în termenii agreaţi, supervizaţi de „religia corectitudinii politice”.  Pentru aceşti domni şi doamne – ca să mă exprim politicos – trecutul american este un trecut problematic. Este firesc să avem o perspectivă critică asupra trecutului; părinţii fondatori americani nu au reuşit să taie nodul gordian al sclaviei. Pe de altă parte, a reduce silueta impresionantă a lui George Washington la calitatea sa de proprietar de sclavi este o monstruozitate. Pentru că George Washington alături de Thomas Jefferson, James Madison şi alţii au făcut posibil pentru toţi oamenii liberi ai acestei lumi un alt viitor. Acea Constituţie pe care ei au edificat-o, acea Declaraţie de independenţă pe care au gândit-o, acea ţară pe care au născut-o au reprezentat speranţa pentru libertate a întregii umanităţi. Mi se pare un gest nu de impietate, ci de criminal dispreţ a atenta la statuia celui care a fost un exemplu extraordinar de moderaţie, de echilibru şi de clarviziune. Fără George Washington, SUA nu ar fi existat aşa cum există azi, iar cei care atentează la integritatea simbolică a lui sunt cei care atentează la principiile libertăţii…..Nu uitaţi că stânga radicală de azi descinde pe de o parte din comunism, pe de altă parte, din stânga militantă a anilor 60-70, acea stângă care a preluat din arsenalul comunist mijloacele de luptă. Să nu uităm de Brigăzile Roşii, de Armata Roşie germană, de Armata Roşie japoneză…..Ideologia stângii radicale este îndreptată împotriva pluralismului. Aceşti oameni vor pur şi simplu să-i amuţească pe cei din jur care nu gândesc ca ei şi să instituie o naraţiune dominantă, cu pretenţie de monopol. Ca şi comuniştii, sunt preocupaţi de cuvinte pentru că ei ştiu că în momentul în care au luat în stăpânire cuvintele, au luat în stăpânire realitatea. Producerea de sens este cea care permite producerea realităţii. Ei cunosc foarte bine aceste lucruri pentru că vin dintr-o şcoală de gândire care are un secol şi jumătate de istorie şi, de la Karl Marx până la Herbert Marcuse, preocuparea pentru sens, cuvinte, pentru dominaţia simbolică a fost fundamentală la marxist-lenininşti şi este fundamentală la noua stângă ….. Ca şi împotriva comunismului, există un singur antidot: spiritul critic, încercarea de a gândi cu propria minte şi încercarea de a rămâne credincios unei tradiţii occidentale a gândirii critice, a îndoielii,  a lucidităţii. S-a folosit cu succes acest antidot împotriva totalitarismului fascist, a celui comunist. Atâta vreme cât noi ne amintim de 1984 al lui Orwell, înţelegem provocarea. Atâta vreme cât ne amintim de oamenii-megafon ai regimului naţional-socialist, înţelegem cu ce avem de-a face. Cei care ne asurzesc astăzi pe Facebook şi pe Twitter cu răgetele lor s-ar fi simţit foarte bine în lumea creată de Joseph Goebbels sau de Andrei Jdanov. Pentru că ei nu înţeleg pluralismul. Sunt oameni într-un fel nefericiţi. Pentru că doar oamenii nefericiţi au pretenţia de a-i face fericiţi pe alţii. Iertaţi-mi nota cehoviană, dar asta este problema. Atâta vreme cât eşti incapabil să cauţi echilibru în propria ta viaţă, cât eşti incapabil să te bucuri de lumină, de literatură, de teatru, de film, de pictură, de prietenie, de credinţă, de dragoste,  te ocupi doar de lume şi de provocările ei şi vei fi un activist cu pretenţia de a-i salva pe alţii din întunericul în care se află. Integral: https://putereaacincea.ro

Klaus Iohannis, acuzat de turişti că le-ar fi stricat weekendul, la munte. Ce s-a întâmplat la PăltinişIohannis, întâlnire pe pârtie cu preşedintele urşilor. Cei doi au mormăit patru ore  Muncește chiar și în vacanțe! Președintele Iohannis a avut o întâlnire la cel mai înalt nivel în această dimineață pe pârtia de la Păltiniș cu omologul său, președintele tuturor urșilor din România. Cei doi au mormăit timp de 4 ore, deși întâlnirea era programată să dureze doar 30 de minute. Au fost abordate subiecte de interes național, președintele român insistând ca urșii să nu mai sperie schiorii, mai ales schiorii șefi de stat, iar președintele urșilor l-a rugat pe Iohannis să-l ajute cu moștenirea unui bârlog în Sibiu, dar și să-i arate cum se execută corect un plug. În continuare, timp de o oră președintele Iohannis a urmărit cu atenție și îngrijorare cum președintele urșilor s-a scărpinat de un brad din cauza unor mâncărimi în cur. Întâlnirea a luat sfârșit după ce Iohannis l-a decorat pe președintele urșilor, l-a numit jandarm onorific și i-a oferit un vaccin Covid la un centru de vaccinare MApN: Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 13 martie.”Se moare în ATI de covid… a devenit la modă. Se moare, însă nu de puţine ori “pentru că n-a mai avut omul zile”, formulă care subsumează tot restul: erori de diagnostic, erori de prescriere şi/sau aplicare a tratamentului, erori de management şi abordare a urgenţelor, a planificării şi prescrierii investigaţiilor…”

WINTER IN THE MOUNTAINS - Play Jigsaw Puzzle for free at Puzzle FactoryBuna dimineata intr-o zi de sambata, 13 martie!  Vremea se va încãlzi uşor faţã de intervalul precedent, dar îndeosebi în regiunile extracarpatice, local, se va menţine deosebit de rece. În cursul zilei, temporar, se vor semnala precipitaţii, predominant sub formã de ninsoare la munte, în general moderate cantitativ în Munţii Apuseni şi în Carpaţii Orientali, precum şi în Maramureş, unde se va depune strat de zãpadã mai consistent, sub formã de ninsoare, lapoviţã şi trecãtor ploaie în Transilvania şi Moldova şi mai ales ploi în Banat şi Crişana. Noaptea, aria precipitaţiilor va fi în extindere îndeosebi în vestul şi centrul ţãrii, vor fi ploi în zonele joase şi predominant lapoviţã şi ninsori la munte. Pe alocuri se va depune polei.  Temperaturile maxime se vor încadra în general între 3 şi 11 gr, iar cele minime vor fi cuprinse între -7 şi 5 gr. Temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 9 grade în Moldova, Oltenia și Maramureș, 11 în Transilvania, 12 în Crișana, 13 în Banat și 10 în Muntenia și în Dobrogea. În București, cerul va fi temporar noros, iar temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 6 gr, iar cea minimã va fi de -1 gr.

Arhiepiscopul Teodosie nu este la prima ieșire împotriva autorităților. El s-a aflat în centrul mai multor dosare penale și a fost sursă a Securității înainte de 1989.Analiză. Trei probleme pe care le-a dezvăluit pandemia în societatea românească  Acum un an, în 11 martie, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) declara oficial că epidemia de coronavirus este pandemie. La nivel global, numărul infecțiilor depășește acum 118 milioane, iar cel al deceselor 2,6 milioane. În România au fost confirmate peste 840 de mii de îmbolnăviri și 21.156 de morți. Dincolo însă de cifrele seci se ascund infinit de multe drame individuale și colective; pandemia a fost și este o hârtie de turnesol pentru societate în ansamblul ei. …. Ce ne-a aratat pandemia? 1. Sistemul de sănătate este complet nereformat Principala lecție a pandemiei românești este cea legată de disfuncționalitățile majore ale sistemului de sănătate, rămas din multe puncte de vedere încremenit undeva în timp. Problemă arhicunoscută, subiect de campanii electorale și de nesfârșite polemici vreme de 30 de ani, timidele reforme din sănătate nu au făcut decât să remedieze, parțial, dezastrul moștenit din perioada comunistă. Încă de la începutul pandemiei s-a văzut clar că sistemul era depășit de situație, cum s-a întâmplat, de altfel, în multe alte țări din lumea occidentală, cu diferența că la noi decalajul părea de nedepășit. – Spitalele, majoritatea vechi de zeci de ani, erau pur și simplu nepregătite, atât din punct de vedere al numărului de paturi, circuitelor (cazul de la spitalul județean Suceava rămâne emblematic), personalului medical insuficient, al dotărilor și regulilor care trebuie respectate. Așa s-a ajuns să fie nevoie de trecerea mai multor spitale sub conducere militară, lucru unic în Europa. Transformarea unor spitale, în unele județene, în spitale COVID nu a rezolvat decât parțial problema, dar a ridicat alta, la fel de serioasă: mulți bolnavi cronici, în special cu afecțiuni oncologice și cardiace, au fost abadonați. – Problema secțiilor de terapie intensivă a fost încă din primele momente piatra de încercare. Fără paturi suficiente dotate cu aparatura medicală necesară (ventilatoare mecanice), în clădiri improprii, cu circuite electrice subdimensionate nevoilor tot mai ridicate de oxigen, ATI-urile au fost și continua să fie bombe cu ceas. Incendiul de la secția de terapie intensivă a spitalului din Piatra Neamț, în care au murit arși de vii 10 pacienți, a fost urmat, câteva luni mai târziu de cel de la spitalul ”Matei Balș” din București, soldat cu alte 18 victime. De fapt, în doar două luni, în România au avut loc 5 incendii în spitale. Controlale făcute la secțiile ATI din diverse spitale au dezvăluit zeci de deficiențe, de la lipsa autorizațiile de securitate la incendiu, lipsa hidranților, instalații electrice vechi, subdimensionate și cu defecțiuni. – Personalul medical insuficient și, uneori, prost calificat s-a dovedit în pandemie o problemă mai serioasă decât cea din statisticile care vorbeau despre exodul medicilor. Așa cum arăta un raport al Băncii Mondiale, unul din patru medici a plecat să lucreze în străinătate în ultimii ani. În perioada 2000 – 2013, numărul medicilor români care au părăsit țara a crescut cu peste 650%, depășind 14.000 în 2013 (peste 25% din totalul medicilor români). Potrivit lui Dorel Săndesc, președintele Comisiei de Anestezie-Terapie Intensivă din Ministerul Sănătății și vicepreședintele Societății Române de ATI, în spitalele din România sunt doar 1.000 de medici de Terapie Intensivă și în jur de 800 de rezidenți. Or, medicii de terapie intensivă nu se fac peste noapte. – Direcțiile de Sănătate Publică (DSP-urile) s-au dovedit din primul moment veriga slabă a sistemului. Complet nereformate și politizate de-a lungul tuturor guvernărilor, au fost și continuă să fie depășite de situație. Deși în vara anului trecut, fostul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, vorbea într-un interviu pentru Europa Liberă despre reforma și depolitizarea DSP-urilor, până în acest moment nu s-a întâmplat mare lucru, cu excepția schimbării unor șefi de DSP numiți de PSD. – Militarizarea a fost soluția găsită de guvernanți pentru a face față marilor probleme ale sistemului medical. În primele două luni ale pandemiei nu mai puțin de patru spitale au fost trecute sub conducere militară sau au fost aduși medici militari pentru coordonarea unor secții, cum s-a întâmplat la spitalul din Suceava, la cel din Deva, Focșani și Universitarul din București. Au urmat spitalul din Arad, cel din Sibiu, din Vrancea, Galați, chiar și DSP București. Coordonarea campaniei de vaccinare a fost și ea încredințată unui medic militar, colonelul Valeriu Gheorghiță.

2. Divizarea societății românești  Pandemia a fost o hârtie de turnesol și pentru faliile adânci din societatea românească, oricum marcată și înainte de disensiuni pe probleme de fond. Au căpătat accent mai vechi chestiuni aflate în dispută, dar au apărut o mulțime de altele noi.

  • Primul val al pandemiei a venit la pachet cu întoarcerea multor români din străinătate acasă, zilnic vămile de la granița vestică fiind luate cu asalt de mii de concetățeni de-ai noștri din Italia, Spania, Franța. În primăvara lui 2020 s-au reîntors în țară peste 1 milion de români, care, teoretic, ar fi trebuit să intre în carantină. Autoritățile erau depășite și făceau degeaba apel la oameni să nu se întoarcă acasă. De teama îmbolnăvirii, dar și din neîncredere față de capacitatea statului de a gestiona situația, a apărut un curent de respingere a diasporei. De unde până atunci, în special în perioada protestului din 10 august 2018, diaspora era glorificată și iubită, sentimentele unei minorități din țară au făcut o piruetă.
  • O disensiune mult mai profundă a fost cea creată de curentul negaționist și cospiraționist, mai exact al celor care contestau existența virusului și credeau în tot felul de teorii ale conspirației care circulau în spațiul virtual cu precădere, dar nu numai. El a avut priză la public și pentru că a fost susținut de politicieni, medici, preoți, vedete media sau agitatori de profesie. Un studiu IRES din mai 2020 arăta că 49% dintre români nu cred că noul coronavirus e atât de periculos. De la cântărețul Marcel Pavel la fosta șefă a Spitalul de Oftalmologie din București, Monica Pop, la arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, la actorul Dan Puric, academicianul Alexandru Surdu și deputații PSD Adrian Solomon și Ioan Irinel Stativă, până la Călin Popescu Tăriceanu, Viorel Cataramă și Adrian Severin, lăudat de Sputnik, organul de propagandă al Kremlinului, toți promovau teoriile conspiraționiste și se pronunțau împotriva măsurilor restrictive, inclusiv lockdown-ul, impuse de guvern….O altă dispută care a divizat societatea la fel de profund a fost (și continuă să fie) cea legată de poziția unor înalți ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române față de măsurile de restricție care au vizat interzicerea pelerinajelor și oficierea slujbelor în interiorul lăcașurilor de cult. Remarcat s-a făcut arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, care a încălcat cu bună știință regulile de distanțare, purtatul măștii și a susținut pelerinajele, inclusiv cel de Sfântul Andrei, interzis de autorități. Diana Șoșoacă, avocata lui Teodosie, a participat activ la toate acțiunile. Autoritățile au eșuat în luarea unor măsuri drastice împotriva acestor încălcări ale legislației, poate și pentru că BOR a susținut, uneori deschis, alteori prin tăcere sau indirect, aceste derapaje.

3. Profitorii politici ai pandemiei Politizată în momente-cheie, pandemia a devenit o rampă de lansare atât pentru un partid extremist și negaționist precum Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), dar a revigorat și PSD care a profitat de traumele sociale și de greșelile guvernului. Falia din societate a devenit vizibilă în cele două rânduri de alegeri care au avut loc în această perioadă…..Apropierea alegerilor parlamentare, esențiale pentru stabilitatea politică și a guvernului pentru următorii patru ani, au făcut însă ca în plin val doi al pandemiei, guvernul să joace electoral. Deși cazurile de coronavirus creșteau dramatic, spitalele și secțiile de ATI erau pline, iar decesele creșteau și ele, măsurile au fost slăbite, s-a evitat carantinarea unor zone și orașe deși incidența era cu mult peste limita de 3 la mia de locuitori. Mai mult, prin câteva gesturi, cum a fost scoaterea focarelor din calcul sau schimbarea bazei de raportare a populației, guvernul a lăsat senzația că manipulează cifrele în scop electoral. Panica și nemulțumirea și-au spus cuvântul la alegeri, unde s-a înregistrat un record de absenteism. Integral: https://romania.europalibera.org

Premierul, Despre Un Posibil Conflict între Vlad Voiculescu și Valeriu Gheorghiță: „La Mine Nu A Ajuns Aşa Ceva”. Răceala Dintre Cei Doi Este însă Confirmată | LibertateaIpocrizia salvează România……Nişte “harnici” de la ministerul sănătăţii s-au apucat să dea din casă. Vaccinarea anti-covid se face în România, la rînd ca la moară, în centre specializate unde este alocat poporul, după tot felul de criterii, dar mai ales... după caste. Iar, casta celor ce servesc instituţiile care deţin în regim de monopol instrumentele şi dreptul de folosire a violenţei în stat (“instituţiile de forţă”) este una importantă, de cînd e lumea şi de cînd puterea de a supune este esenţa însăşi a politicii şi guvernării. Acuşi aflarăm noutatea de breaking news care ne dădu freza peste cap!! Tevatură mare, frăsuneală mediatică, telefoane indignate de la telespectatori, comentarii acide de la “crucişătorii” şi “maeeeeştrii” presei, reacţii sterile de la instituţiile cu pricina… mă rog, tot tacîmul. Privesc spectacolul şi nu pricep! Ce ar trebui să cred eu? Că toţi aceşti oameni sunt încredinţaţi, din străfundul conştiinţei lor, că în România încălcării de lege pe bandă rulantă ca exerciţiu zilnic, începînd cu instituţiile care fac legea şi sunt menite să o impună şi terminînd cu ultimul dintre micimani, în România în care se fac reguli numai şi numai pentru ca “băieţii dăştepţi” să se poată distra inventariind excepţiile care pot fi exploatate cu cîştig mai mare decît lozul cel mare de la loto, în România în care justiţia împarte dreptatea cu legea strîmbă într-o mîna şi cu cealaltă mînă răsucită la spate ţinînd strîns de “protocoalele secrete”, în aceas­tă Românie pe care o ştim cu toţii ca pe buzunarul nostru de la haină, drumul către izbăvirea de pericolul mortalului virus este pavat şi întreţinut cu reguli stricte, clare şi imperative, care nu favorizează pe nimeni şi care sunt respectate de toată lumea cu sfinţenie!! Haida, de! Păi, ce… suntem cu toţii duşi cu pluta! Toată agitaţia nu este decît un puseu acut de ipocrizie colectivă, care iată… se vinde bine mediatic… altminteri de ce l-ar folosi instituţiile de televiziune care trăiesc doar din şi numai pentru rating, adică bani pe cap de telespectator captiv per unitate de timp. Stau şi mă întreb dacă politica în democraţiile postmodernităţii ar mai putea funcţiona fără combustibilul ipocriziei. Sunt tot mai convins că nu! Cum să întreţii, altfel, în faţa exemplelor zdrobitoare prin elocvenţă şi de-a dreptul plictisitoare prin frecvenţa repetiţiei, iluzia că cei care intră în arena competiţiei politice au cea mai mică consideraţie sau preocupare pentru “Binele public” ori cea mai vagă intenţie să rezolve “problemele agendei cetăţeanului”? Cum altfel, decît printr-un ritualizat şi generalizat joc al ipocriziei. Ei se fac a crede în ceea ce spun şi ne promit ceea ce noi vrem să auzim, noi ne facem că îi credem şi îi votăm, adică le dăm puterea să decidă, să îşi facă de cap şi să îşi vadă de interesele lor imediate, fără alte costuri decît văicăreala noastră chioară, anemic revigorată în etapele pre-electorale. Au de rezolvat vreo problemă? Nu există soluţie mai bună decît ipocrizia. Trebuie să facem alegeri! Da… dar ştiţi… covid… oameni mulţi la un loc… contagiune, pandemie, moare lumea la ATI etc… Nimic mai simplu… oricum nici noi, nici lumea nu înţelege mai nimic din cifrele astea pe care le tot afişăm. Scade două săptămîni numărul de teste pozitive, la ordin… foarte bine, putem să facem alegeri… sau putem să deschidem şcolile… sau putem să facem ce ne trece nouă prin bilă. Ei se fac a crede că îmbolnăvirile nu sunt niciodată mai mari decît cifrele noastre, noi ne facem că îi credem şi iac-aşa… toată lumea-i mulţumită. Moare lumea în spitale? Aoleo… v-am spus doar să staţi dracului în casă şi să nu vă mai tot vînturaţi aiurea peste tot… aşa păţeşte cine nu ascultă! La Balş a murit mai multă lume din cauza incendiului, decît din cauza covidului. Incendiul şi dezastrul pîndesc peste tot prin spitalele pline de improvizaţii ale României. Pline de culturi numai bune pentru infecţii nosocomiale care înfloresc pe pereţi, pe tavane, pardoseli, pe instrumentarul medical, pe halate, cearceafuri şi nu de puţine ori pe mîinile care ne îngrijeasc. Se moare în ATI de covid… a devenit la modă. Se moare, însă nu de puţine ori “pentru că n-a mai avut omul zile”, formulă care subsumează tot restul: erori de diagnostic, erori de prescriere şi/sau aplicare a tratamentului, erori de management şi abordare a urgenţelor, a planificării şi prescrierii investigaţiilor etc. Pe astea le ştie oricine a călcat printr-un spital şi, desigur, oricine lucrează într-un spital. Toată lumea însă e podidită pe nas de ipocrizie, cînd vine vorba despre sacra profesie medicală. Ei sunt eroii salvatori, noi, pacienţii care venim cu problemele şi complicaţiile de acasă, nu sunt ei de vină, ci noi!! Iar de murit, nu-i aşa, cu toţii murim odată şi odată, ce atîta tevatură!!!…. Tot ipocrizia ne salvează şi “idea de cultură”. Toate făcăturile, de la cele muzicale la cele cinematografice şi de la cele ale artei plastice la cele teatrale au fost “democratic” acreditate ca “produse culturale”. Să decidă piaţa liberă. Dacă mai toată lumea cumpără Manele că, oricum, nu are bani de Manet, Modigliani sau Monet, cine-i de vină? Asta cere publicul, asta-i cultura!!! A fost nevoie doar de o uşoară briză de ipocrizie şi “lumea bună” a “achiesat” total, dînd elegant ochii pe spate. Doar snobii cei mai deplorabili mai refuză azi să “valorizeze” şi să prizeze creaţia clasicizantă de manele a lui “Mişu de la Cişmele” jalnic încremeniţi, cum au rămas, în glodul mitocănismului mozartian. S-a pus deja şi la Ateneu!!! Manele, nu Flautul! Cît despre acordul subiect – predicat, dacă v-a deranjat cumva aici, el a devenit de mult, facultativ. De toate felurile şi tipurile! Miniştrii de la cultură, ei înşişi, un fel de manelişti. Dacă există o paradigmă care să oglindească mai bine starea învăţămîntul din România, de la cum este conceput, la cum este “condus” şi se desfăşoară, atunci aceea este “forma universală a manelei”. Manelizarea învăţămîntului este nu o metaforă, ci o descriere cît se poate de precisă a realităţii înconjurătoare. Integral: https://www.bursa.ro

România va primi, suplimentar, 170.000 de doze de vaccin Pfizer în martieCum încearcă sistemul să ne convingă că vaccinul fără profit nu e bun  Scoatem din discuție derapajele antivacciniștilor. Li se acordă oricum prea multă atenție. Dacă prezinți numai clovni antibotniță, atunci bagatelizezi și problemele serioase aduse de industria vaccinurilor sau de unele măsuri guvernamentale. … Un material prea puțin gustat de media mainstream a fost publicat recent de Jacobin, o revistă americană de stânga, cât se poate de serioasă (informații pot fi găsite în engleză difuzate de presa finlandeză, dar sunt preluate prea puțin de presa vestică de largă circulație). Este despre posibilitatea – sau imposibilitatea – inovării în industria pharma în afara logicii profitului. Ideea, pe scurt, se referă la cazul finlandez al ratării impunerii unui vaccin: se putea găsi mult mai prompt un vaccin folosind surse deschise, fără grija patentelor (acele „drepturi de autor” care aduc banii marilor companii), dar absolut toți, de la guverne, la supraguverne europene, au descurajat această cale, preferând să aștepte și să investească în soluțiile „big pharma” – vaccinuri care să fie bine acoperite de licențe diverse pentru încasare unor profituri uriașe. Kalle Saksela și echipa lui de la Universitatea din Helsinki au avut încă din mai 2020 un „Linux al vaccinurilor”. Ei propuneau un „vaccin nazal”, ușor de aplicat, ușor de stocat. Linux e un sistem de operare gratis, spre deosebire de ăla pe bani, Windows, de la Microsoft; ziariștii l-au numit așa pentru că și Linux a fost ideea unui inginer finlandez. Guvernul țării lor a băgat banii în „big pharma”, a întârziat foarte mult ajutorul pentru cercetătorii conaționali. Pentru faza a treia a unui vaccin trebuie câteva zeci de milioane de euro, de exemplu, costuri mici dacă le compari cu achiziționarea vaccinului de la marile companii. Saksela și ai lui au pus cap la cap cercetările făcute publice până în acel moment și au propus o soluție cu un mare defect: ar fi putut produce doar sănătate, nu și prea mulți bani. … Vaccin fără profit? Cum au fost prezentate vaccinurile Pfizer, Moderna sau AstraZeneca? Victorii ale pieței libere, ale competiției! Cum stau lucrurile de fapt? Aceste companii folosesc bani publici la greu în partea de inovare. Moderna a primit 2,5 miliarde ajutor guvernamental, Pfizer se laudă că nu, dar BioNTech a primit jumătate de miliard fonduri publice germane. Mai mult, acești bani publici ajung numai la modelul inovației în funcție de profit. Pentru că există și inovație fără profit, una care poate ne-ar fi scos din case mai devreme. Dacă stai și vrei să inovezi în secret ca să faci bani dup-aia, pierzi timp enorm. Kalle Saksela declara că cercetarea inițială a durat o după-amiază în regim colaborativ, cu surse deschise, fără stresul patentelor, licențelor, francizelor. De aia suntem toți legați în marele internet, până la urmă asta e utilizarea superioară a faptului că suntem conectați toți, nu doar ca să punem poze cu pisici sau cu creme minune pe Insta. Și totuși preferăm să ținem în loc această inovație tehnologică. Savanții sunt și ei legați de mâini și de picioare dacă au în vedere doar „leacul”, nu și profitul. Baza era ce am învățat de la SARS 1 și MERS, a povestit Saksela pentru Jacobin, de acolo puteam accelera și noul vaccin. Ce inventaseră finlandezii era un vaccin pe aceleași principii, dar mult mai ușor de stocat și de transportat decât Pfizer. Și apocalipsa, tot pe bani Mai îngrozitor decât apocalipsa e să ai o apocalipsă fără profit. Iar industria pharma are, la rândul său, un coșmar: exemplul companiei Gilead, care s-a trezit că-i scad profiturile doar pentru că medicamentul împotriva hepatitei C era prea eficient! Titlul Bloomberg a sunat, la vremea aceea, cam așa: „Wall Street vrea cel mai bun patent, nu cel mai bun medicament”. Cum să mai consideri acest model sănătos, dacă te prăbușești la bursă când descoperi ceva miraculos? … Ziariștii de la Jacobin mai amintesc și că au existat propuneri (susținute de mai multe țări în Organizația Mondială a Comerțului) de a suspenda prostia cu patentarea medicamentelor când e urgența cât casa. SUA și UE s-au opus. Normal, acolo se și stochează profitul, deși cetățenii nu sunt așa avantajați: un vaccin făcut în deplină coordonare globală ar fi oprit toată joaca mortală de-a tulpinile și mutațiile. Așa că, în loc să asistăm la solidaritate excepțională în vremuri excepționale, am asistat la o dileală globală cu pre-comenzi și competiții de achiziții, tot soiul de campanii de vaccinare care s-au confundat cu marketing pozitiv și negativ pentru diverse companii farmaceutice. Integral: https://www.libertatea.ro

REPORTAJ | Maratoanele sorei Cristina, care ajută vârstnici singuri și izolați. „Nu există bătrân în sat care să nu aibă pe cineva plecat să lucreze afară”REPORTAJ | Maratoanele sorei Cristina, care ajută vârstnici singuri și izolați. „Nu există bătrân în sat care să nu aibă pe cineva plecat să lucreze afară”  În Hălăucești, județul Iași, sora Cristina Reti a ajuns o emblemă a ajutorului. Zilnic, alături de echipa de la Caritas, merge la o parte din cei peste 40 de bătrâni bolnavi, pe care îi îngrijește. În lipsa ei, oamenii ar trebui să se ducă pe propriile puteri până la un spital aflat la 30-40 de kilometri distanță. Sora Cristina găsește în continuare bucurie și energie să le fie alături, deși s-a întâmplat ca oamenii de care s-a atașat să-i moară chiar în brațe. Serviciul Caritas din Iași lucrează în colaborare cu Biserica Catolică și are circa 15 centre de îngrijire în Moldova, cu echipe de asistenți medicali, sociali și îngrijitori care ajută anual peste 1.300 de oameni vulnerabili; Sunt oameni rămași singuri, după ce copiii lor au plecat în străinătate și se întorc doar în vacanță; Reporterul Libertatea a fost pentru o zi „umbra” echipei Caritas din Hălăucești și a mers alături de sora Cristina Reti la bătrâni bolnavi și izolați; Mulți dintre ei se tem să se vaccineze anti-COVID, dar înscrierile pe listele de la parohie au început abia recent. Sora Cristina speră să-i convingă. …. „Nu există bătrân în sat care să nu aibă pe cineva plecat să lucreze afară” Toată lumea din Hălăucești le știe pe fetele de la Caritas, „surorile”, deși în echipă doar Cristina Reti aparține Surorilor Franciscane Misionare de Assisi. Le mai are alături pe Petronela, asistent social, și pe Luci, îngrijitoare. E ușor să o recunoști pe sora Cristina, dincolo de veșmintele gri deschis pe care le poartă: conduce o „buburuză” cu însemnele Caritas și nu spune niciodată nu cuiva care îi cere ajutorul. Se duce la bătrânii singuri, bolnavi, le schimbă pansamentele, le pune perfuzii, le curăță rănile, le face tratamente recomandate de medic. Fără ea, oamenii ar trebui să se ducă zilnic la dispensar sau la spitalele din Roman ori Pașcani. Dar în primul rând, stă și vorbește cu ei: cu bătrânii ai căror copii au luat de mult drumul străinătății și vin acasă doar ca-n vacanță. „Acum, iarna, nu avem la fel de mulți bătrâni de spălat, că am mai îndemnat și familiile să vină. Dar vara mai sunt plecați, așa că ajungem și să îi spălăm, pe lângă toate cele. Cred că nu există bătrân în sat care să nu aibă pe cineva plecat să lucreze afară”, povestește sora Cristina. Le cumpără adesea cele necesare, le mai aduce provizii medicale, îi duce cu mașina în oraș, la spital sau la medicul de familie, chiar și duminica, la biserică. Cel mai des însă oamenii o roagă să nu-i uite. …. Soră franciscană dintr-o familie de 11 copii Sora Cristina s-a născut într-o familie cu 11 copii, dintre care doar 9 mai sunt în viață. Împlinește luna aceasta 39 de ani și lucrează de la 16 ani, când soarta a găsit-o într-o fabrică de încălțăminte. A terminat școala de croitorie, a lucrat până în 2002 la o mașină de cusut, până când s-a ridicat pur și simplu și a plecat. Câteva zile mai târziu, s-a dus la mănăstire. „A fost ceva fulgerător, mă gândeam, dar nu aveam «șutul» ăla în mine, ca să fac pasul. A fost un moment de nebunie în care am văzut că șefa de acolo făcea figuri și m-am ridicat în timpul programului și am plecat. Am făcut liceul cât am fost la mănăstire, apoi o școală de asistență medicală”, spune sora Cristina. …. Nu am cuvinte să vă povestesc – (surorile, n.r.) au venit seara, oricât de târziu le-am sunat, ne-au făcut perfuzii și mie, și soțului, m-au ajutat cu tot, am fost la Iași la consultații, la Pașcani pentru diabet, la neurologie, la Moinești, peste tot am fost. Drept vă spun, așa oameni buni eu n-am întâlnit. Doamna Maria are aceeași poveste ca mulți bătrâni din satele Moldovei: are trei fete, toate plecate în Italia. Lucrează la hoteluri și vin acasă din când în când, să o ajute la treburile casnice. În rest, își fac rostul acolo….. „Nu am avut nicio zi liberă în pandemie, au fost mai multe cazuri de boală. Oamenii au înțeles, au stat acasă, știu că sunt vulnerabili. În pandemie, mergeam cu echipamente din cap până-n picioare, luam punga de pe gard cu banii și lista și aduceam înapoi cumpărăturile. Așa au avut oamenii ce să mănânce. Acum se fac listele de programări, dar lumea e reticentă”, spune sora Cristina. Integral: https://www.libertatea.ro

Ion Barbu – Joc fecund – Webphoto.roRoșu de COVID  De-acum avem un buget despre care guvernul susține că e “piatra de temelie a resetării României” iar opoziția spune că e “un dezastru”. Cum este cu adevărat se va vedea dupa execuția bugetară, respectiv la autopsie. Deocamdată bugetul există: ”USR e garantul reformelor, noi suntem guvernul care va deschide șantierele de autostrăzi în Moldova” – s-a lăudat Cosette Chichirău. Trei cuvinte sunt adevărate: “noi suntem guvernul”. Iar noi suntem români, a sărit AUR: ”noi suntem alături de români în Parlament și în stradă”. Și acasă și la masă. Dezbaterea finală a bugetului a fost sub orice critică (urlete, insulte). De altfel de mult nu s-a mai auzit un discurs elegant în Parlamentul Romaniei. Ultimult a fost rostit de Regele Mihai acum 10 ani. Pentru a coborî și mai mult nivelul confruntării, PSD a venit cu păpuși (bebeluși) ca la grădiniță. E ciudat să vezi barbați în toată firea jucându-se cu păpușile. De obicei băieții se jucau cu mașinuțele. Deputatul Zetea a apărut și la Tv cu păpușa la sân. Bine că nu i-a dat să sugă. ….După care s-au verificat lecțiile: “sunteți primul prim-ministru care a picat treapta a doua și de două ori admiterea la facultate” i-a reproșat Grindeau lui Cîțu. De, cine are ghinion la cărți, are noroc în politică. ….Ciolacu s-a plâns și el că “amantele și politrucii PNL sunt în CA în diverse instituții”. Așa e. Doar nu erau să lase acolo amantele și politrucii PSD, ce naiba! Se mai schimbă clientela. Dar nu și clișeele – însușite și de criminalii ordinari: soția (și complicea) unui individ din Onești care a sechestrat și ucis doi muncitori a declarat că a luptat “pentru libertate”. Adică amărâții ăia erau asupritori străini? Balamuc total. Dubla crimă s-a produs cu polițiștii la ușă care au devenit coautori la ea – trăgând și în victime. Alteori polițiștii răpesc și torturează chiar ei – caz concret în capitală! – unde un polițist a și urinat pe victime. Polițist, abjectiv. Și mărțișoare otrăvite: Udrea și Ioana Băsescu au primit 8 și respectiv 5 ani de închisoare în dosarul campaniei electorale a lui Băsescu – care și-a nenorocit astfel două ființe dragi. Udrea era șocată:”cum să condamni o mamă?”. Păi, așa cum a fost condamnată Monica Iacob Ridzi (ea bolnavă, copilul bolnav) pentru campania electorală a EBEI – fără ca Udrea să fie șocată. …. Așa că dosarul 10 august a fost clasat scăpându-i pe șefii Jandarmeriei de pedepse pentru reprimarea unui miting pașnic. “Lucrurile nu se vor încheia aici” a promis Iohannis. Adevărat. Corupția și prostia nu se termină niciodată. Românie educată, unde ești? În amintiri, în bancuri, în povești? Integral: https://revista22.ro

Subiectele zilei: Prețul locuințelor din București, de la Revoluție până la pandemie. Pentru 2021 - creștere cu minimum 10-15%; Martor ocular la Oneşti: Soţia criminalului vorbea cu el la telefon: "nu îiConcluziile anchetei în cazul de la Onești: Negociatorul nu a fost informat că agresorul a vorbit cu operatorul 112 și nu a cunoscut revendicările / Polițiștii aveau indiciile pentru o intervenție în forță…. Principalele concluzii ale controlului: – Poliţiştii care au intervenit nu au documentat profilul autorului cu privire la existenţa antecedentelor penale, a dosarelor penale întocmite pe numele acestuia şi nici referitor la ameninţările transmise anterior comiterii faptelor; – Modul de relaţionare între factorii de decizie care au gestionat evenimentul a fost unul defectuos întrucât informaţiile pe care le avea coordonatorul acţiunii nu au ajuns şi la şeful echipei de intervenţie sau la negociator. – Negociatorul nu a fost informat despre dialogul telefonic al autorului cu operatorul 112 şi astfel nu a cunoscut eventualele revendicări formulate de acesta; – Polițiștii de la fața locului știau starea de pericol în care se aflau cei doi bărbați, pentru că i-au văzut cu mâinile legate și știau despre amenințări; – Polițiștii din Bacău aveau toate indiciile necesare pentru o intervenție în forță; – Datele transmise către IGPR de către IPJ Bacău a fost eronate, incomplete și transmise cu întârziere – s-a transmis că un bărbat fără antecedente penale și fără probleme psihice amenință două persoane; – Agresorul avea antecedente penale și a făcut nenumărate petiții după pierderea apartamentului, în 2010; – Pe numele său erau mai multe dosare penale pentru fapte cu violență, unul dintre dosare chiar în acest an – Adjunctul șefului IPJ Bacău, deşi avea toate datele necesare pentru evaluarea gravităţii situaţiei de risc, nu s-a deplasat la faţa locului în vederea coordonării acţiunii – a ajuns acolo în jurul orei 17.50. Concluziile anchetei au fost prezentate de împuternicitul adjunct al inspectorului general al Poliţiei Române, Florentin Brăcea. Integral: https://www.hotnews.ro

Sorin Oprescu și-a înregistrat la OSIM expresia ”Mă doare în cur de voi!”Mai lent decât traficul din Bucureşti e doar procesul de corupție al primarului Sorin Oprescu: 90 de termene, 5 ani şi jumătate şi nicio sentință finală!  Prins în flagrant și arestat pe 6 septembrie 2015, pe când era aflat la al doilea mandat ca primar al Capitalei, Sorin Oprescu beneficiază de un proces care a devenit tipic pentru marile cazuri ale României: termenele se scurg, sentința definitivă întârzie și politicianul dă interviuri la televizor. …. Trimis în judecată de DNA în noiembrie 2015, Sorin Oprescu a fost condamnat la 5 ani şi 4 luni de închisoare de instanţa de fond, iar procesul lui continuă, de aproape doi ani, la Curtea de Apel Bucureşti. Sorin Oprescu este judecat, alături de alţi 8 inculpaţi, pentru luare de mită, spălare de bani, abuz în serviciu şi constituire a unui grup infracțional organizat. Procesul durează de 5 ani şi 4 luni. Exact cât e şi pedeapsa pe care fostul primar al Capitalei a primit-o de la Tribunalul Bucureşti. DNA: „Oprescu lua 10% din mita pentru contracte” Sorin Oprescu, pe atunci primar al Capitalei, a fost arestat preventiv în noaptea de 6 septembrie 2015, după ce el, potrivit procurorilor DNA, a încasat 25.000 de euro, parte din mita ce fusese primită pentru atribuirea unui contract de lucrări la Centrul Cultural Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului (CCPBPB). Banii era într-o pungă pentru cadouri şi i-au fost aduşi lui Oprescu, la vila lui din Ciolpani, de Bogdan Popa, director al Administrației Cimitirelor și Crematoriilor Umane. …. Procurorii acuză că primarul Capitalei a aderat la un grup infracţional organizat care, în perioada 2013 – 2015, a înfiinţat în administraţia locală a municipiului Bucureşti un sistem prin care operatorii economici ce doreau să primească anumite contracte din partea instituţiilor publice aflate în subordinea primarului trebuia să remită, sub formă de mită, o parte din profitul brut realizat. Printre contractele din bani publici condiţionate de primirea mitei erau şi lucrări efectuate în mai multe cimitire din Bucureşti (modernizare rețele de apă şi canalizare, reparaţii alei, etc.). Conform rechizitoriului DNA, Sorin Oprescu primea 10% din mită. …. Sorin Oprescu a fost condamnat la 5 ani şi patru luni de închisoare cu executare. Instanţa a dispus confiscarea celor 25.000 de euro, dar şi a sumei de 695.871 lei, „exces de cheltuieli, peste cuantumul veniturilor realizate/declarate” de fostul primar al Capitalei în perioada 2013 – septembrie 2015; …. În 2020 au fost doar 9 şedinţe de judecată în acest proces, iar de la începutul acestui an, termenele au fost fixate în fiecare lună. La ultimul, de miercuri, 10 martie 2021, s-au discutat cererile de schimbare a încadrării juridice a faptelor de care sunt acuzaţi inculpaţii. Integral: https://www.libertatea.ro

Planul inchidere a minelorCriticile Comisiei Europene legate de restructurarea Complexului Energetic Oltenia: România nu prezintă nicio dovadă pentru asigurarea finanțării efective a planului de restructurare  Comisia Europeană critică foarte dur România pentru planul de restructurare a Complexului Energetic Oltenia, un mamut energetic cu peste 12.000 de angajați care trebuie să renunțe la cărbune, un combustibil extrem de costisitor, în favoarea energiei mai puțin poluante. Criticile sunt cuprinse într-un document privind investigația aprofundată a ajutorului de stat pe care statul român intenționează să îl acorde Complexului Energetic Oltenia. Compania riscă plata unor penalități de aproape un miliard de euro dacă planul nu este modificat într-o formă pe care Comisia să o agreeze până la finalul lunii aprilie. “În acest stadiu, Comisia are îndoieli cu privire la faptul că planul de restructurare propus are o durată corespunzătoare și ar conduce la restabilirea viabilității societății CE Oltenia la sfârșitul perioadei de restructurare, deoarece nu este evident că CE Oltenia va obține o rentabilitate suficientă și că va putea rămâne pe piață fără ajutor suplimentar“, este una dintre concluziile Comisiei….. Criticile Comisiei Europene– Comisia concluzionează că planul de restructurare prin care România intenționează să acorde aproximativ 1,3 miliarde euro societății CE Oltenia implică ajutor de stat și, prin urmare, va evalua legalitatea și compatibilitatea acestuia cu piața internă. Potrivit Comisiei, este puțin probabil ca ajutorul de restructurare să îndeplinească criteriile de compatibilitate.- În conformitate cu planul de restructurare prezentat de autoritățile române, se pare că din pretinsele contribuții proprii de 1,5 miliarde euro, cel mult 200 de milioane euro ar putea fi reale și efective. În ceea ce privește restul, România se bazează numai pe veniturile preconizate din vânzările de energie electrică pe piețele centralizate ale OPCOM în perioada 2021-2025, care nu sunt nici reale, nici efective. De exemplu, veniturile preconizate pentru 2021 se ridică la 569,2 milioane EUR, din care doar 200 de milioane EUR ar putea fi reale și efective. Cu toate acestea, nu există angajamente ferme pentru 2022, 2023, 2024 și 2025. – Durata maximă actuală a contractelor de vânzare încheiate pe piețele centralizate OPCOM este de numai 1,5 ani. Deși România a indicat că se află în desfășurare un demers de modificare a legislației sale pentru a le permite actorilor de pe piețele OPCOM să încheie contracte pe o perioadă mai lungă, compatibilitatea unor astfel de modificări cu legislația Uniunii în domeniul aprovizionării cu energie electrică nu a fost încă evaluată. În plus, România admite că este posibil ca aceste modificări să nu conducă neapărat la rezultatele dorite ale duratei crescute a contractelor de vânzare a energiei electrice încheiate pe piețele centralizate OPCOM. – De asemenea, România se bazează pe posibila încheiere a unor acorduri bilaterale de achiziție de energie electrică, care fac în prezent obiectul unor discuții cu utilizatorii mari consumatori de energie. – România se așteaptă ca astfel de contracte să genereze venituri de 150 de milioane euro pe parcursul perioadei de restructurare, după intrarea în vigoare a acelor modificări ale legislației care vor permite încheierea unor astfel de contracte…..- În această privință, România nu a explicat motivul pentru care profiturile viitoare ar trebui să fie considerate surse efective de contribuție proprie prin prisma punctului 63 din Orientările privind ajutoarele de stat pentru salvarea și restructurarea întreprinderilor nefinanciare aflate în dificultate, care exclude profiturile viitoare preconizate, cum ar fi fluxul de numerar. – Pe baza informațiilor prezentate de România, niciun investitor sau creditor de pe piață nu susține planul în această etapă:

  • nu a fost furnizată nicio scrisoare de intenție din partea unor bănci care ar accepta să prefinanțeze plățile legate de viitoarele furnizări de energie electrică de către CE Oltenia, veniturile preconizate din acestea reprezentând aproape întreaga contribuție proprie a societății CE Oltenia;
  • nicio bancă sau niciun investitor de pe piață nu și-a exprimat interesul de a sprijini sau de a finanța o parte din investițiile pentru trecerea de la lignit la gaz natural sau la producerea de energie din surse regenerabile, ceea ce ar fi demonstrat încrederea pieței în această nouă activitate;
  • deși menționează potențiali investitori externi sau bănci care sprijină planul, România nu a furnizat niciun document care să dovedească această contribuție potențială și că astfel de negocieri s-ar materializa într-un interval de timp rezonabil;
  • România prezintă, de asemenea, o altă sursă de finanțare – vânzarea activelor societății CE Oltenia. Cu toate acestea, România recunoaște că procedura de vânzare a acestor active nici măcar nu a început. Integral: https://economie.hotnews.ro

Băieții deștepți de la Hidroelectrica. Cum ajung oameni de partid fără experiență în domeniu la venituri de zeci de mii de euro pe anBăieții deștepți de la Hidroelectrica. Cum ajung oameni de partid fără experiență în domeniu la venituri de zeci de mii de euro pe an  Cea mai rentabilă companie de stat plătește foarte bine. Motiv pentru care posturile de conducere, distribuite politic, sunt extrem de râvnite. Valeriu Nicolae a analizat CV-urile oamenilor promovați de partide în conducerea Hidroelectrica și a constatat că majoritatea nu au nicio legătură cu domeniul. Primul episod. Domnul Bogdan Badea este directorul general al Hidroelectrica. Mai exact, președintele Directoratului, organismul de conducere al Hidroelectrica. El a terminat Inginerie Urbană în 2002. Se angajează în Vâlcea la 24 de ani, iar la 26 este director tehnic și consilier la primărie din partea PNL. La 27 de ani vine la București pe poziția de director general al unei firme pe acțiuni. Numărul angajaților scade de cinci ori în doi ani, rulajul scade și el cu peste 1.000.000 de euro, iar profitul firmei se duce pe negativ – 101.674 de euro. Se mută la stat, unde este promovat director de strategie la Electrica SA (domeniu în care are zero experiență), căci suntem în perioada guvernului liberal Tăriceanu I Se apucă să se califice în domeniu la câteva luni după ce se angajează, căci așa funcționează meritocrația la liberali, întâi te angajezi director și apoi te califici. Opt surse de venit, toate de la stat În 2008, la 29 de ani, omul era plătit din OPT locuri, toate la stat – o sumă care, cel mai probabil, depășea cu mult 100.000 de euro și făcea și un masterat la 6 ore de București care îi justifică sinecurile de unde primește bani. …. Imediat ce Tăriceanu este iarăși pe cai mari, domnul Badea revine în poziția de secretar de stat. Va fi plătit în următorii 2 ani din ZECE locuri la stat, de unde va încasa de peste 17,6 ori mai mult decât în privat. …. Din 2017, omul este președinte al Directoratului Hidroelectrica și face de peste 36 de ori mai mulți bani decât făcea în privat. Peste 7.500 de euro pe lună.  Colegul de liceu Domnul Mihai Liviu Mihalache a fost coleg de liceu la Râmnicu Vâlcea cu Bogdan Badea. Printr-o coincidență demnă de miracolele PSD/ALDE, domnul „lucrează” și el la Hidroelectrica, în consiliul de supraveghere. In 2001 termină o facultate de drept la Universitatea Ecologică. Este doi ani șomer, iar apoi devine avocat. Între 2007 și 2010 este expert parlamentar liberal, iar din 2010 din nou avocat pe cont propriu. În 2011 câștigă pe piața liberă sub 500 de euro pe lună. Din senin, domnul Mihalache ajunge expert în economie, așa că este consilierul ministrului și apoi director de cabinet al secretarului de stat de la Ministerul Economiei, care se întâmplă să fie, iarăși coincidență, Bogdan Badea. …. După tehnocrați devine imediat director general la Ministerul Economiei și face 236.800 de lei pe an sau de zece ori mai mult decât făcea în privat. În 2019 face 371.642 de lei, adică de aproape 16 ori mai mult decât făcea în privat. De la PRO TV Craiova la Spitalul de Neuropsihiatrie Domnul Cristian Vlădoianu era în octombrie 2008 managerul stației PRO TV de la Slatina și Craiova, unde lucrase timp de 11 ani. Din 2008, devine administrator la o firmă de marketing falimentară, pe care o radiază rapid. În octombrie 2011 este inspector la primăria Olguței Vasilescu, unde se ocupă de comunicare, spectacole, târguri și simpozioane. Brusc, cel mai probabil după o întâlnire cu peștișorul de aur, cariera domnului Vlădoianu ia o turnură incredibilă pentru necredincioșii în PSD și în minunile politicii. Devine, cu zero experiență, director financiar contabil la Spitalul Clinic de Neuropsihiatrie. …. După un an, se mută economist la o firmă în București, tot în domeniul medical, și după câteva luni devine manager de spital de urgență la Tg. Jiu, tot pentru un an, deși are experiență zero în domeniul spitalelor de urgență. …. Revine economist la notariatul soției, notariat care, desigur, are contracte cu primăria Olguței, căci e plină lumea de coincidențe. După doi ani devine iarăși, cu zero experiență în domeniu, șef de serviciu de investiții la Institutul Cultural Român (ICR) și apoi, rapid, director general economic tot la ICR. … După 6 luni, ajunge din nou, cu zero experiență în domeniu, director economic la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale la București. … Numit de Dăncilă la Hidroelectrica După doi ani, omul simte nevoia să-și schimbe „expertiza”, așa că Guvernul Dăncilă îl numește în 2019 pentru un mandat de patru ani în Directoratul Hidroelectrica, domeniu în care, din nou, are zero experiență. …. Filiera ALDE Domnul Răzvan Ionuț Pataliu a fost director la una dintre cele trei agenții BCR din Giurgiu, unde a lucrat timp de zece ani. A reușit să devină și expert contabil în 2010, la 29 de ani. A plecat din bancă în 2013 și nu știm ce face până în 2015, când, brusc, cu zero experiență în domeniu, devine consilierul personal al președintelui Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și apoi consilier la Agenția pentru Protecția Mediului Ilfov. … Acum este și el membru al consiliului director de la Hidroelectrica. Primește și el minimum 433.680 de lei pe an sau de 166 de ori mai mult decât în 2014. Integral: https://www.libertatea.ro

Cosmin Gabriel Pacuraru Ticaloșia sindicatelor din energie (dar nu numai)  Sindicatul este definit ca o organizație a salariaților dintr-o companie sau ramură industrială al cărei scop este apărarea intereselor profesionale, economice și sociale ale membrilor. Această organizație profesională reunește, pe bază de adeziune voluntară, pe salariații din firme sau instituții, în scopul de a-și soluționa revendicările…. A trecut revoluția și încă 30 de ani și am primit oferta sa lucrez pe un proiect la o companie de stat. Cea mai simplă formă era angajarea pe timp limitat. Prima dată când am lucrat la stat. Surpriză: și pe fluturașul actual mi se explica că am “cotizat” la sindicat. Am ridicat o spranceană și m-am dus să întreb “resursa umană” care este treaba. Mi s-a spus că asta este legea și că “nu e bine” să fac cerere ca să nu mi se mai rețină automat acești bani către sindicat deoarece sefu’ de la sindicat este unul dintre cei care mi-a semnat pe cererea de angajare după manager. Iar am ridicat o sprânceană și am cerut Contractul Colectiv de Muncă pentru a vedea ce scrie acolo. “Resursa umană” mi-a spus că este secret! Nu vi se par ciudate aceste întâmplări? De ce orice nou angajat trebuie să aibă o viză de la sindicat? Care este competența acelui șef de sindicat de a aprecia o decizie managerială de angajare? Cum poate ca cineva să-mi rețină niște bani fără acordul meu? Cum este posibil ca un document ca un contract colectiv de muncă să fie secret? … Până la urmă mi s-a spus ca pot să-l consult, dar numai în biroul compartimentului de Resurse Umane …… și am aflat ulterior: dacă nu angajat vrea ceva trebuie să existe o viză a sindicatului. Pentru orice decizie managerială trebuie sa existe o viză a sindicatului. Pentru BVC-ul propus pentru anul următor al companiei, trebuie să existe o viză a sindicatului. Acum am înțeles de ce sindicatele sunt așa de puternice. Există niște legi ticăloase prin care sindicatului i se acordă atribuții peste orice judecată de bun simț economic pentru care nu are nici o competență. Întrebând în stânga și în dreapta, am aflat că multe se decontează din aceste cotizații. … Multe care nu au nici o legatură cu activitatea sindicală. Mai mult decât atât, există și deconturi fictive, există și furturi. Nimeni nu are curajul să zică ceva deoarece sigur va avea de suferit. Evident că nefiind informații care să mă intereseze în scurta mea existență în acea companie nu le-am băgat în seamă deoarece nu mă ajutau cu nimic în realizarea proiectului pentru care eram acolo. Dar ieșirea Premierului Câțu, care vrea ca anagajaților să nu li se mai oprească din oficiu cotizația de sindicat, m-a făcut să îmi amintesc fel de fel. Ulterior am cunoscut și un lider. Nu cel mare … Un tip cu un tupeu și o impertinență greu de pus în cuvinte. A intrat în biroul unde-mi desfășuram activitatea cu pretenția de a li se da “la sindicat” (adică celor care lucrează la sediul sindicatului) măști și substanțe igienizante. Ghiulul cât un ochi de bou și unghia de la degetul mic al mâinii lasată special mai mare pentru a se scobi în urechi (sau dinți?) îl făceau să vorbească mai tare decât toți și să își întrerupă orice interlocutor…. Zilele trecute m-a scos din sărite o discutie cu un sindicalist nervos din energie care a plecat de la alăturarea acestei cotizații la sindicat cu contribuțiile la somaj și sănătate și că “ce vrea să facă Guvernul este o hoție”. Trebuie să facem diferența între contribuția fiecărei persoane la fondurile sociale și cotizația benevolă și voluntară de apartenență la o organizație, în cazul nostru, sindicatul. Ce a făcut Parlamentul dominat de PSD din anii trecuți, prin obligarea oricărui angajat de a contribui la bunăstarea șefilor de sindicat, este o mate ticăloșie. Dar parcă prin PSD au candidat la Parlament toți marii lideri de sindicat. În disputa cu stimatul sindicalist din energie am avut și un dialog în care spunea că trebuie cu orice preț, compania (la care apăra drepturile salariaților) să producă. Dar prețul la care produce este mai mare decat prețul la care vinde, i-am replicat. S-a făcut că nu aude, continuând cu “hoția lui Câțu” și confuzia voită dintre cotizație sindicală benevolă și contribuție socială obligatorie. Integral: https://www.hotnews.ro

Fără mici și bere de 1 Mai. Și nici tradiţionalul sejur la mare NU este înscris în ordonanţele militare ca motiv de deplasare, Știri Botoșani, Actualitate - Stiri.Botosani.RoVoiculescu, acuzat că a făcut public birtul din Lehliu unde bagă mici generalii Ministrul Sănătății Vlad Voiculescu este acum sub presiuni imense din partea colegilor din coaliția de guvernare pentru a părăsi postul, în urma gafei imense pe care a făcut-o zilele trecute. Încercând să facă un exercițiu de transparență în privința situației vaccinărilor și internărilor, acesta a făcut public și date extrem de secrete, cum ar fi birtul din Lehliu Gară, unde bagă mici generalii. „Doar un om extrem de retardat, genul ăla căruia-i curge scuipat din gură, ar crede că Voiculescu a dezvăluit mare secrete cu unități militare, în condițiile în care zilnic deasupra noastră trec vreo 40 de sateliți militari de la vreo 7 națiuni diferite. Nimeni nu poate fi atât de prost și încă viu. Nu, problema e că s-a aflat unde-s micii ăia buni pentru generali. Și, repet, cine spune că Voiculescu a dezvăluit alte secrete militare sau ale serviciilor este foarte, foarte prost”, explică expertul militar Decebal Popescu…..Acest secret bine păzit era accesibil doar celor mai slinoși și burtoși generali ai armatei române, și doar după urma de unsoare de pe buze în timp ce dădeau declarații la televizor puteai să știi că-i cunosc tainele. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 12 martie.”Când există o temă politică gravă, o mușamalizare, o eroare de guvernare, liderii populiști vor propune poporului o recompensă. În loc de bună guvernare în această chestiune a vaccinării, oamenii primesc Paști fără restricții.”

Cute Photos of Dogs in the Winter | POPSUGAR PetsBuna dimineata intr-o zi de vineri, 12 martie! Conform unei informări meteo valabilă de joi ora 23:00 până vineri ora 18:00, aria precipitaţiilor se va extinde treptat, la început în regiunile vestice, nord-vestice, apoi şi în centru şi în nord-est. La munte vor predomina ninsorile şi se va depune strat nou de zăpadă, iar în zonele mai joase de relief vor fi precipitaţii sub formă de ninsoare, lapoviţă şi trecător ploaie. Temporar vântul va avea intensificări în majoritatea regiunior, cu viteze mai mari în nordul Crişanei, Maramureş, Transilvania, Moldova şi Dobrogea, unde local vor fi rafale în general de 50…60 km/h. Vremea va fi deosebit de rece în majoritatea regiunilor, pe alocuri geroasă. Din noaptea de vineri spre sâmbătă (12/13 martie) şi pe parcursul zilei de sâmbătă (13 martie) vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a ţării, mai ales lapoviţă şi ninsoare la munte şi predominant ploi în zonele joase. Pe alocuri se va depune polei. In Bucuresti vremea va fi deosebit de rece, valorile pentru temperatura maxima se vor situa in jurul a 4 grade, iar cea minima -8…-6 grade, mai scazuta in zona preoraseneasca

Magda Grădinaru, Editor spotmedia.roPoporul să meargă la mall și să-i lase pe cei de la putere să se ocupe de vaccinare: anatomia unui damage control la nivel înalt Faptul că sunt mii de oameni care au avut privilegiul de a-și securiza sănătatea și viața sărind peste rândul la care stăteau medicii, bolnavii cronici și vârstnicii e mai puțin grav decât felul în care prim-ministrul și președintele au găsit de cuviință să își asume și remedieze anomaliile, dând compensații de impostură poporului care tocmai vedea, o dată în plus, că cinstea nu te salvează așa cum numai pilele o fac…..Pot fi politicieni îmbrăcați în haine europene la Bruxelles, dar felul în care gândesc guvernarea le dă în vileag disprețul față de cetățeni. În tușe ample, asta se vede la Viktor Orban. Asta s-a văzut și la premierul României, în pofida generației politice din care face parte și felul în care a răspuns publicării de către Ministerul Sănătății a centrelor de vaccinare e o circumstanță agravantă pentru transformarea dreptului tuturor la viață în privilegiile unora, în cazul de față ale celor 7.000 de oameni vaccinați în locul a 7.000 de persoane vulnerabile. Din capul locului, problema cea mai mare a vaccinării în România a fost cea etică, dar aceasta a fost cauționată și de ministrul Vlad Voiculescu, și de locotent-colonelul Valeriu Gheorghiță, și de premierul Florin Cîțu, pentru că toți trei au validat HG-ul care stipula o nouă categorie socială în România, esențialii. În literatură, numai Ismail Kadare ar putea scrie o distopie despre Esențialii care trebuie salvați prioritar, după ce a scris romanul în care imagina cum Poliția politică comunistă te ascultă și după moarte, lăsând un microfon deschis în sicriu. Așadar, nu există inocență morală absolută în cazul niciunuia dintre aceștia. Dar pe traseu lucrurile capătă nuanțe și amestecarea planurilor nu face decât să ne dea aceeași senzație că toate sunt mlăștinite, nu există politician onest în totalitate, că toate au dozele de ipocrizie și instinct de supraviețuire politică…..În publicarea centrelor de vaccinare și în felul în care autoritățile de forță au decis să răspundă, militar, discreționar, populist nu este vorba nici despre Vlad Voiculescu, nici despre Valeriu Gheorghiță și nici despre cât de erou e unul sau celălalt. Tema este aceea a desconsiderării „poporului” și a unei strategii de forță, la punctaj, care să acopere cultura politică pe bază de trib și privilegii. Așa cum explica unul dintre coordonatorii unui centru ascuns de vaccinare, unde au fost imunizate și rude ale militarilor: dacă au avut posibilitatea să își vaccineze și fratele, și soția, cum să nu o facă? E o frază pe care am auzit-o deseori în comunism, unde tribul era dator să își ajute membrii, fentând sistemul și pe ceilalți….. Cum au răspuns însă primii doi oficiali ai țării, prim-ministrul și președintele, odată ce această cultură de castă a fost expusă în splendoarea ei? Președintele Klaus Iohannis nu a suflat o vorbă despre această anomalie etică – cu toate că era tema zilei – care nu poate fi pusă în cârca PSD, deși a avut prilejul, în declarația de presă de marți seară. În schimb, a dat semnalul strategiei de damage control și a deturnat atenția cu un element care va fi apoi preluat, la punctaj, de prim-ministrul Florin Cîțu: sărbători pascale fără lockdown. Deschideți orice carte despre populism: așa arată. Când există o temă politică gravă, o mușamalizare, o eroare de guvernare, liderii populiști vor propune poporului o recompensă. În loc de bună guvernare în această chestiune a vaccinării, oamenii primesc Paști fără restricții. Miercuri, prim-ministrul a plusat: și mall-uri deschise în weekend. Tema nu e lockdown-ul de sărbători, nu a fost nicio ipoteză oficială că ar fi așa ceva, dar, totuși, cei doi înalți oficiali au ales să ofere oamenilor garanția unei sărbători fără carantină, în loc de explicații complete, cu cifre și traseu, despre cum s-a produs vaccinarea peste rând. Nu contează că s-au vaccinat astfel 7.000 de oameni, puteau fi 150.000, puteau fi 25….. Ca orice lideri care cad în populism ca rețetă facilă, nici guvernanții români nu s-au uitat măcar la popor. L-au trimis la mall, ca un fel de compensație surogat, în lipsa unor asumări și explicații concrete. Dacă s-ar fi uitat la popor, fie și la câteva postări de pe Facebook, ar fi văzut că acesta e deziluzionat și cu un acut sentiment al abandonului, extrem de periculos politic, așa cum s-a văzut la alegerile care au dus AUR în Parlament. Cei ne-esențiali se percep astăzi ca fiind de categoria a doua, deși, în esență, nu ăsta e mecanismul din spatele etapizării vaccinării, dar așa a fost el pus în practică și comunicat. Integral: https://spotmedia.ro

Despre Sunny Beach Bulgaria | Prezentare, imagini, informatii turistice si detalii despre statiunea Sunny BeachUltima redută  ….Mata nu văzuşi pentru ce se adunară să protesteze din toţi rărunchii? Împotriva vaccinării obligatorii! Cine a zis că e obligatorie? Arafat, nu, Rafila, nu, Comitetul, ăla, sau ce-o fi… pentru comunicare strategică, nu, Guvernul, nu, Prezidentul, nu! Atunci, cine? De zis, e adevărat, nimeni nu a zis, dar pe ici pe colo, prin părţi care ar putea să se dovedească esenţiale, lucrurile încep să se mişte. Angajatorii, mai ales, marii angajatori dau semne că le-ar conveni să aibă toţi salariaţii vaccinaţi şi nu doar pe unii, nu se ştie care şi nu se ştie cîţi. Şi transportatorii înclină tot cam acolo. Şi atît de năpăstuita zonă de activităţi comerciale şi servicii Horeca, tot în direcţia cu pricina bate şaua; ar fi mai uşor: e vaccinat, intră în hotel, în piscină, în restaurant, nu e… n-are decît să caute în altă parte… dacă-l primeşte careva! Semnalul este cu atît mai puternic cu cît a fost întărit de guvernele cîtorva ţări din UE, puternic dependente de activităţile de turism, dorinţe preluate fără prea multe ezitări de Comisia Europeană….. Pentru că avem acum la externe, cu totul întîmplător, pe cineva care ştie şi înţelege relaţiile de drept, România nu s-a bulucit în prima fază să susţină iniţiativa certificatului european anti-covid, ba chiar a dat semne de cîrcoteală. După ce Germania, prin dulcele glas al doamnei Merkel a zis că iniţiativa doamnei von der Leyen e minunată, însă, preşedintele României a aruncat imediat batista pe ţambalul reticenţelor din prima etapă şi, cu siguranţă, iniţiativa de la Bruxelles va opera şi în România. Păi, de ce să te împidici… de nişte drepturi fundamentale ale amărăşteanului european, consemnate în tratatele Uniunii Europene? Mofturi… alea sunt bune pentru gură cască… cînd este vorba despre enterese şi iar enterese… nu mai e de stat pe gînduri! Voinţa adunării… stimabile! Chestiunea de fond însă nu ţine doar de împrejurări şi circumstanţe locale. Trimite la o problemă care are lustru şi semnificaţii în “teoria mare” a politicii şi democraţiei. Desigur şi în “practica mare”, adică în ceea ce se întîmplă pe terenul democraţiilor post-moderne. Este vorba despre Libertate şi valenţele ei, respectiv soluţiile necesare, acceptabile, de dorit, pentru exprimarea sa deplină, fără de care democraţia nu există sau altfel spus, rămîne fără obiect…..Pentru cine are apetit să vadă, din această perspectivă, România a parcurs, în cele trei decenii care ne despart deja de momentul de inflexiune istorică, decembrie 1989, un arc de cerc care se apropie de 180 de grade. După jumătate de secol de regim autoritar-dictatorial, ne-am trezit brusc într-un spaţiu al libertăţii negative, de unde constrîngerile exterioare dispăruseră peste noapte, ameţitor de larg. Din momentul zero al acestei explozii, însă, a început şi efortul instituţional pentru “reechilibrarea balanţei” pentru repunerea în drepturi a “libertăţii pozitive”, transformată încet, încet, într-o altă formă de “democraţie prescrisă, impusă, de instituţiile şi autoritatea statului”, după chipul şi asemănarea celor care au deţinut puterea la noi şi nu după prescripţiile standard, fie şi minimale, ale democraţiei mature, practicate istoric. Problemele, situaţiile şi circumstanţele create de pandemia virală au grăbit parcurgerea ultimelor secunde din arcul de cerc. Suntem în vecinătatea, în proximitatea minimală a punctului în care arcul se închide. Aria libertăţii negative a fost îngropată sub un munte de restrîngeri instituţional-legale, a căror legitimitate stă doar în forma fără fond a dictaturii majorităţilor parlamentare. Cît despre modelul “libertăţii pozitive” pe care ni-l propune politica noastră cea de toate zilele, ea aduce din ce în ce mai puţin cu democraţia şi tot mai mult cu modelul soft al unei “autocraţii respectabile”. Integral: https://www.bursa.ro

Veşti bune de la Raluca Turcan pentru aceşti angajaţi: primesc bani în plus! Vin stimulentele de risc! | Ziarul NationalLupoaica moralistă: În vreme ce salariaţii din Ministerul Muncii iau sporuri de 2.200 de lei pentru “condiţii vătămătoare” şi ajung să câştige 3-4.000 de euro pe lună, ministrul de resort a pus gând rău “asistaţilor social” care primesc, lunar, 141 de lei, adică 27 de euro  Secretarul general al Ministerului Muncii a avut, în septembrie 2020, un salariu brut de 15.503 lei, la care s-a adăugat un “spor de condiţii vătămătoare” de 2.258 de lei – cât un salariu minim brut pe economie. Astfel, el a câştigat, în totat, 17.761 lei brut şi a luat în mână 10.390 de lei. Secretarul general adjunct a câştigat din “spor de condiţii vătămătoare” (brut) 1.736 de lei, un director 1.511 lei, un auditor, 1.220 de lei, un consilier oarecare, 1.000 de lei. Sediul ministerului se află în centru Bucureştiului, în clădirea fostului Comitet Central al PCR, de acolo de unde a fugit Ceauşescu. Cunosc bine clădirea pentru că am fost reporter la Senat, instituţie care a funcţionat, multă vreme, în clădirea fostului Comitet Central. Nu m-am simţit niciodată vătămat de ceva. Apoi, cum poţi fi “vătămat” într-un birou destul de larg, în care-ţi începi munca la 8.30 9.00, iar la 16.30 spargi poarta? Uitaţi-vă pe Google, la programul ministerului. Ministerul se închide la 16.30! Raluca Turcan, noul ministru al muncii, a anunţat că începe o verificare a “ajutoarelor sociale”. Sunt prea mulţi care atârnă la buget, spune ea. În România, “ajutorul social” este de 141 de lei (27 de euro), lunar, pentru o persoană şi de 527 de lei (107 euro) pentru o familie compusă din 5 persoane. Un prânz, în Centrul Vechi, acolo unde mănâncă şefii ministerului, costă mai mult de 27 de euro. Un singur prânz este mai scump decât ajutorul social primit de un “asistat social”, într-o lună. Sporul de “vătămat” al secretarului general al ministerului este de 1.361 de lei, net. Salariul minim net, în România, este de 1.386 de lei, egal cu “prima” primită de secretarul general al ministerului amintit. În România, 1,5 milioane de angajaţi au salariul minim net pe economie, lucrează, majoritatea, în condiţii cu adevărat “vătămătoare”, dar nu primesc nimic în plus. În România, sunt 168.000 – 170.000 de “asistaţi social” care benficiază de “venitul minim garantat” (datele sunt ale Ministerului Muncii, acestea fluctuează de la o lună la alta). Să facem o socoteală: 170.000 (numărul de asistaţi social) x 141 de lei ajutorul lunar x 12 luni, înseamnă 289,6 mil. lei pe an. Asta înseamnă sub 0,1% din bugetul de 322 mld. lei al României, în 2020. Spre comparaţie, cheltuielile bugetului cu salariile angajaţilor la stat au fost, în 2020, de 110 miliarde de lei, adică 34% din veniturile de 322 mld. lei ale bugetului consolidat. Nimeni nu vrea să spună cât înseamnă sporurile din sectorul public, dar, observându-le pe cele din Ministerul Muncii, pare că, la nivelul sistemului, ele sunt de cel puţin 20 de ori mai mari decât sumele acordate „asistenţilor social”…. România este ţara cu cea mai slabă protecţie socială din UE. Pentru toată protecţia socială – aici vorbim de bătrâni, familii cu copii, şomaj, boală, dizabilităţi – România alocă 11% din PIB, spun datele Eurostat. Media în UE, la acest capitol, este de 19%, ca să nu vorbim de 33% din PIB cât alocă Franţa sau 30% cât alocă Germania, Austria sau Olanda. Liberalii au început însă reforma cu cei mai năpăstuiţi dintre oamenii de pe aici, dar, când au ajuns la pensiile speciale şi la sporurile aberate, s-au înpotmolit. De la anu’! De la anu’, ce?….Aşa că lupoaica moralistă de la Ministerul Muncii trebuie să-şi ţină gura, măcar până nu-şi taie sporurile aberante ale propriilor săi angajaţi. Integral: https://www.zf.ro

Procuror fals, trimis în judecată de DNA: acuzații de trafic de influență și luare de mităÎn Teleorman, un magistrat are pensie de 31.409 lei/ lună, de 20 de ori peste pensia medie din județ  În Teleorman, un magistrat are pensie de 31.409 lei/ lună, arată datele statistice pe martie, publicate de casa județeană de pensii. In județ, la această casă de pensii sunt în plată 110 pensii speciale – magistrați, grefieri și foști angajați ai Curții de Conturi – plus o pensie de parlamentar, dar acestea au fost desființate. …. Pensia medie a celor 71 de magistrați pensionați în acest județ este de 19.944 de lei. Cea mai mare este de 31.409 lei, cea mai mică de 4105 lei.  În schimb, există pensii de stat pentru limită de vârstă de un leu. Pensia medie pentru limita de vârstă este de 1.546 de lei. Pensia medie a agricultorilor: 695 de lei.  “După 29 de ani de muncă în sistemul agricol, pensia de bătrânețe calculată în baza contribuției este de 591 lei, la care statul adaugă diferența de până la 800 lei cât este pensia socială. Este realitatea dintr-un dosar de pensie de agricultor pe care l-am avut astăzi în mână la Casa Județeană de Pensii Suceava. Evident, un dosar cu șină vechi de aproape 30 de ani, cu documentele scrise de mână și foi îngălbenite. Sunt alte 10 000 de dosare similare de agricultori ce trebuie evaluate și introduse în sistem electronic, aici, la casa de pensii din Suceava. La nivel național, pensia medie pentru limita de vârstă la agricultori este de 672 lei și sunt aproape 250 000 de astfel de pensionari. Pe de altă parte, pe legi speciale, cea mai mică pensie medie este de 4 930 lei, iar cea mai mare pensie medie este de 19 800 lei. Integral: https://newsweek.ro

Arhiva articole B1.ro din data de 2017 - pagina 321 | B1.roŞtiu, dar nu mă interesează, mai am 25-30 de ani până la pensie! Când v-aţi verificat ultima dată situaţia de la Pilonul II de pensie, acolo unde se duce 3,75% din salariul vostru brut? Ştiţi câţi bani aţi strâns până acum? Ştiţi cine vă administrează banii? Am obiceiul ca, din când în când, să-i întreb pe cei din jurul meu sau pe cei cu care interacţionez dacă ştiu de Pilonul II de pensii, dacă ştiu că 3,75% din salariul lor brut se duce într-un cont la care vor avea acces când vor ieşi la pensie, dacă ştiu în ce fond sunt banii lor, dacă ştiu ce administrator le administrează banii etc. Rezultatul este catastrofal: toţi au auzit de Pilonul II de pensii dar nu-i interesează, pentru că mai au 25-30 de ani până la pensie. Mai toţi îşi amintesc că primesc o scrisoare de undeva, dar căreia nu-i dau importanţă. Aproape toţi n-au nicio idee câţi bani s-au strâns în contul lor individual, ce randament obţin administratorii din banii lor. Conform datelor ASF, peste 90% dintre cei care intră anual în Pilonul II de pensii ca salariaţi sunt repartizaţi aleatoriu la unul dintre cele 7 fonduri, oricum nu ştiau că îşi pot exprima opţiunea de a alege un fond sau altul, şi nici nu ştiu că pot să se schimbe de la un fond sau altul (dar mai toţi au auzit la începutul acestui an că pot să-şi aleagă furnizorul de energie)…..Pentru că orizontul de timp este destul de îndelungat până când vor intra în posesia banilor, vârsta de pensionare fiind de 65 de ani, nimeni nu-şi bate capul care este valoarea contului. Cei 7 administratori din Pilonul II de pensii au făcut eforturi de popularizare a acestui sistem – care a fost aprobat de guvernul Năstase şi început în 2008 de guvernul Tăriceanu -, dar rezultatele se lasă aşteptate. Dacă scrii pe Google “Pilonul II de pensii“, primeşti 72.300 de rezultate, dacă scrii Becali primeşti 4,43 de milioane de rezultate….. Situaţia la zi pentru finalul lunii ianuarie 2021 arată că în Pilonul II de pensii s-au strâns 77,57 de miliarde de lei, adică 15,8 miliarde de euro, numărul total de participanţi de-a lungul celor 13 ani este de 7,64 de milioane, iar contribuţia medie lunară este de 199 de lei pe lună. De precizat este că în decembrie 2020 doar pentru 3,902 milioane de angajaţi au fost virate contribuţiile. Cel mai mare fond de pensii este NN, unde sunt 2,04 milioane de participanţi care sunt şi cei mai bogaţi salariaţi, având în vedere că au o contribuţie medie lunară de 231 de lei….. Banii din Pilonul II sunt garantaţi de către administratori doar în limita contribuţiilor individuale făcute în timp. Dacă există câştig, bine, dacă nu, primeşti doar cât ai contribuit. De la lansarea din mai 2008 până în ianuarie 2021, creşterea anuală a fost de 8,14%, peste inflaţie şi peste dobânda bancară, reperele cele mai folosite de către administratorii de fond….. Pentru că lunar şi anual se strâng foarte mulţi bani din contribuţiile curente dar şi din câştiguriule obţinute, Pilonul II de pensii, adică cei 7,64 de milioane de români care au un cont acolo, au ajuns al doilea cel mai mare cumpărător de titluri de stat din România, aşa că ce a vândut guvernul Orban sau ce vinde guvernul Cîţu acum pentru a finanţa deficitul bugetar voi cumpăraţi. Pentru că 20% din bani sunt investiţi în acţiuni, Pilonul II de pensii, adică voi, veţi deveni cei mai mari acţionari ai Băncii Transilvani – cumulat cele 7 fonduri deţin 22% din cea mai mare bancă din România. De asemenea, Pilonul II de pensii a ajuns al treilea acţionar de la Petrom, cea mai mare companie românească de pe Bursă după OMV şi stat….. În mod normal, contribuţia ar fi trebuit să fie acum de 5% din salariul brut, dar fiecare guvern a ciupit ceva pe parcurs pentru a nu majora contribuţia conform planului stabilit în 2004/2008, pentru că aceşti bani pleacă din controlul lor către un control privat. În timp, guvernele au furat contribuţii de 13 miliarde de lei din cauza nerespectării Legii 411/2004. Acestea sunt doar câteva date statistice, dar ideea este că o bună parte dintre participanţi nu ştiu de aceste contribuţii care se duc lună de lună în conturile lor din Pilonul II şi nici nu-i interesează, având în vedere că pensia e departe. Integral: https://www.zf.ro

Tag-ul Mitingul Diasporei : Europa FMSUBTERANE. “Represiunea din 10 August”, rețeta soft a înăbușirii protestelor din decembrie 1989 și din iunie 1990. Îngroparea dosarului Nimic nu este întâmplător pentru PSD când e vorba de pregătirea informativă a unei înăbușiri cu violență, sub pretextul violenței manifestanților, a unui amplu protest pașnic. Experții din laboratoarele PSD, partid continuator al practicilor comunisto-securstice, au exersat rețeta la “Mineriada 13-15 iunie 1990”, după ce înainte au aplicat-o în decembrie 1989 la Timișoara, folosindu-se de lumea interlopă.  Scenariul securistic din decembrie 1989 de la Timișoara și din 13 iunie 1990 de la București s-a repetat în 10 august 2018. Grenadă toxică,  pentru copii, vârstnici și intelectuali  Protestul din 10 august 2018, organizat de zeci de asociații civice din diaspora și din țară, era forma pașnică de a critica politica PSD de subordonare politică a magistraților, de blocare a activității Direcției Naționale Anticorupție, de dezincriminare a faptelor de corupție, de reducere a mijloacelor de probațiune și de micșorare mare a pedepselor, făcând practic imposibilă pedepsirea vinovaților. Spre seară, în Piața Victoriei  erau peste 1.000.000 de protestatari de toate vârstele, de la 100 de ani (dl Mihai Șora) până la copii de câteva luni în căruț, aduși de părinții lor. Erau mii de copii, foarte mulți vârstnici, adunați în zona girafei din fața Muzeului “Grigore Antipa” din Piața Victoriei. Jandarmeria și Poliția știau de prezența lor. Girafa a fost una dintre zonele țintite de grenadele toxice ale jandarmilor! Diversiunea cu uciderea unei tinere tinere jandarmerițe Pentru a stimula intervenția în forță a trupelor de jandarmi, dirijorii din subterane s-au folosit de interlopi, ultrașii stadioanelor de fotbal. După o intervenție violentă, cât să-i ațâțe pe protestatari, o jandarmeriță, abandonată de colegi în mijlocul protestatarilor, a fost bătută de ultrași, dar salvată de manifestanții pașnici. Șefii jandarmilor, ministrul de Interne Carmen Dan, primărița Capitalei, Gabriela Firea, președintele PSD, Liviu Dragnea, au strigat în cor “Au ucis-o”, “E lovitură de Stat”, tocmai pentru a justifica intervenția violentă din noaptea care a urmat. Așa s-a declanșat violența animalică a jandarmilor. Cine sunt “dirijorii” ? Sunt foști ofițeri de Securitate și elevii lor! Executanții amestecați în mulțime erau infractorii de pe străzi sau poate chiar agenți sub acoperire ( Jandarmeria are o astfel de unitate specială! Metoda a fost folosită la Revoluția din decembrie 1989, la mineriade,  apoi la proteste ale opozanților PS….. Peste 700 de victime au făcut plângeri penale împotriva ministrului de Interne, Carmen Dan, împotriva demnitarilor, a șefilor jandarmilor  implicați în ordonarea și coordonarea reprimării. Plângerile lor s-au conexat la dosarul violențelor jandarmilor, deschis de procurorul militar Bogdan Pîrlog care s-a sesizat din oficiu. Lovitura de stat și Inspecția Judiciară, folosite pentru blocarea anchetei procurorilor militari Evoluția anchetei  a fost cu sincope de la  început. Dosarul a fost instrumentat un an de Secția Parchetelor Militare (SPM), care a făcut audieri, a adunat probe, i-a pus sub acuzare pe șefii Jandarmeriei implicați în reprimare. Ancheta a fost blocată de intervenția Inspecției Judiciare, devenită instrument al PSD pentru intimidarea magistraților. Exemplu: La nici o lună de la deschiderea anchetei, când procurorii militari se pregăteau să-l audieze pe Liviu Dragnea, președintele PSD și al Camerei Deputaților, inspectorii  judiciari au cerut dosarul 10 august. Procurorii militari implicați în investigarea jandarmilor și demnitarilor au fost puși sub acuzare de inspector, hărțuiți luni în șir. Cu toate acestea, ancheta în dosar părea că evolua spre trimitere în judecată. Însă, la cererea procurorului general, dosarul a fost declinat la  DIICOT pentru a fi conexat la plângerile jandarmilor care acuzau tentativa de lovitură de stat. După un alt an, procurorul DIICOT  a închis partea cu tentativa de lovitură de stat acuzată de Jandarmerie și PSD, nu erau probe. Procurorul DIICOT ne-a arătat, astfel, că lovitura de stat a fost un pretext pentru a lua dosarul de la procurorii militari care îi incriminaseră pe conducătorii forțelor represive. …. Potrivit legii, imediat după ce procurorul DIICOT a constatat că nu există fapte care să ateste intenția loviturii de stat, procurorul DIICOT era obligat să-și decline competența în favoarea procurorilor militari. A preferat să închidă (nelegal) partea de dosar în care erau învinuiți șefii jandarmilor și abia după aceea și-a declinat competența. Ce-a urmat a fost baletul pentru a simula legalitatea: Șeful DIICOT a cerut instanței redeschiderea acestei părți de dosar, instanța a refuzat, șefii jandarmilor au fost scăpați. Integral: https://econtextmedia.net

Răspunderea penală a şefilor APM Ilfov şi DSP Ilfov pentru acţiuni contra sănătăţii locuitorilor din jurul gropii de gunoi GlinaVIDEO | Gropi și arderi ilegale de gunoi, “acasă” la șeful Gărzii de Mediu Ilfov. Dezastrul ecologic, la marginea unei arii protejate de Uniunea Europeană  Comuna Găneasa din județul Ilfov se află la opt kilometri distanță de Capitală și este la granița cu o arie specială de conservare inclusă în rețeaua ecologică Natura 2000. Cu toate acestea, zona este împânzită de gropi neautorizate de gunoi iar arderile ilegale sunt la ordinea zilei. Asta în condițiile în care aici își are reședința comisarul-șef al Gărzii de Mediu Ilfov, Emil Grigore, care conduce instituția din 2010. Pe Drumul Județean 100, pe porțiunea dintre Afumați și Brănești, se află comuna Găneasa. Cu cinci sate împrăștiate pe malul stâng al Râului Pasărea, comuna este una dintre cele mai privilegiate din Județul Ilfov cu privire la bogăția naturii. Tot aici este și granița unei zone cu statul special, protejată de Uniunea Europeană. Deși înconjurată de ultimele pâlcuri de pădure din Codrii Vlăsiei și scăldată de mai multe lacuri, localitatea se confruntă de ani de zile cu probleme grave de mediu cauzate, în principal, de lipsa de reacție a autorităților cu atribuții în domeniu.Recent, locuitorii din Găneasa au surprins arderi ilegale de deșeuri, în inima comunei, pe un teren unde, în teorie, ar trebui depozitate deșeuri “inerte” rezultate din demolări și excavații. La fața locului însă situația este departe față de cea din hârtii. Contactat de Buletin de București, Cătălin Costea, proprietarul terenului, a pus incendierile recente pe seama unor persoane rău intenționate care nu văd cu ochi buni înțelegerea sa cu mai multe firme cărora le permite să depoziteze, cu titlu gratuit, moloz în baza unei autorizații emisă de Agenția de Mediu. Până de curând aici ajungeau și mașinile societății de salubrizare din Voluntari, ECOVOL S.A…..“E groapă privată”, ne explică un paznic iritat de prezența camerei de luat vederi. Până aici, peisajul este dezolant. Câmpurile din jurul comunei sunt împânzite de deșeuri care au ajuns să fie descărcate chiar și pe marginea lacurilor…..Deși au constatat nereguli, comisarii de mediu au impus proprietarului să transmită o factură emisă de un colector autorizat care să ateste că suprafața a fost salubrizată. ….La aproximativ doi kilometri distanță de “groapa privată”, se află și reședința comisarului-șef al Gărzii de Mediu din Județul Ilfov.. Născut și crescut în comuna Găneasa, Emil Grigore ocupă această funcție din 2010. Integral: https://buletin.de/bucuresti

GALERIE FOTO) Cum arată prima zi de școală în vreme de pandemieElevii cer Guvernului să taxeze meditaţiile şi să sancționeze profesorii. Doar 2% le declară oficial  Consiliul Naţional al Elevilor solicită Ministerului Finanţelor, Ministerului Educaţiei, Ministerului Afacerilor Interne şi Ministerului Justiţiei să ia toate măsurile care se impun pentru a garanta fiscalizarea tuturor meditaţiilor şi sancţionarea contravenţională a cadrelor didactice care nu declară aceste surse de venit. Elevii au argumentat că, în anul 2019, numărul profesorilor care au declarat că obţin venituri suplimentare din meditaţii a fost de 4.135, adică 2,39% din total, ajungând la venituri declarate de peste 35 de milioane de lei. Aceasta în condiţiile în care, în luna septembrie a anului 2020, un raport al Ministerului Educaţiei şi Cercetării arăta că 47% dintre elevii de clasa a VIII-a şi 42% dintre elevii de clasa a XII-a merg în mod frecvent la activităţi de pregătire suplimentară de tip meditaţii. 6% dintre respondenţi desfăşoară aceste activităţi zilnic, în timp ce 16% primesc meditaţii de 2-3 ori pe săptămână. ”Din punct de vedere legal, conform art. 5, alin. (iv) din OMEN nr. 4831/2018, privind aprobarea codului-cadru de etică al personalului didactic din învăţământul preuniversitar, cadrele didactice au datoria de a interzice orice activităţi care generează corupţie, precum ‘meditaţiile contra cost cu beneficiarii direcţi ai educaţiei de la formaţiunile de studiu la care este încadrat‘ .Din păcate, multe cadre didactice nu respectă această prevedere şi organizează meditaţii cu elevi de la clasă, fapt care generează un vădit conflict de interese. Având în vedere toate aceste date, putem afirma cu certitudine faptul că, în România, meditaţiile reprezintă o adevărată industrie care, de cele mai multe ori, nu este controlată. …. „În ultimii ani, piaţa meditaţiilor a crescut semnificativ, până în punctul în care a ajuns să fie o adevărată industrie. Nu putem închide ochii în faţa faptelor de corupţie care se petrec în sistemul educaţional. Nedeclararea unor venituri reprezintă evaziune fiscală. Or, dacă dascălii a căror atitudine reprezintă un reper moral pentru generaţii întregi de elevi recurg la astfel de practici, înseamnă că orice speranţă de a avea un sistem educaţional performant, construit pe valori sănătoase, este sortită eşecului. Integral: https://spotmedia.ro

Sergiu Klainerman: Nu există ceva numit „matematica albă”Sergiu Klainerman: Nu există ceva numit „matematica albă”  Din poziția de profesor de matematică la Princeton, am fost martor la declinul universităților și al instituțiilor de cultură odată ce acestea au îmbrățișat ideologia politică în detrimentul performanței academice. Până de curând – mai precis, până vara trecută – am crezut, în mod naiv, că disciplinele STEM (știință, tehnologie, inginerie și matematică, n. trad.) vor fi la adăpost în fața acestui tăvălug ideologic. M-am înșelat. Încercările de a „deconstrui” matematica, de a-i nega obiectivitatea, de a o acuza de prejudecăți rasiale și, în același timp, de a o infuza cu ideologie politică au devenit tot mai comune – probabil sunt prezente chiar și la școala primară a copiilor dumneavoastră. Acest fenomen face parte din ceea a fost numit “The Great Awokening” („Marea deșteptare”, n trad.). Așa cum alții au explicat deja cu foarte mare claritate, ideologia a fost incubată în universitate și a îndoctrinat o mulțime de minți briliante. Apoi s-a răspândit, prin intermediul adepților ei fanatici, în instituțiile noastre culturale, religioase și politice. Acum afectează și o parte din cele mai importante centre de afaceri și corporații din Statele Unite Spre deosebire de totalitarismul tradițional practicat în fostele state comuniste – de pildă, cel din România, țara în care am crescut – această variantă de totalitarism este soft. Nu își impune ideologia prin arestarea disidenților sau prin eliminarea lor fizică, ci prin practici precum ostracizarea și umilirea socială, violența de gloată, culpa prin asociere sau cenzurarea opiniilor. Când vine vorba însă de educație, cred că ideologia woke este mai periculoasă decât comunismul de modă veche….. Ideologia woke, pe de altă parte, consideră că atât știința, cât și matematica, sunt niște constructe sociale și condamnă modul în care sunt practicate – atât în cercetare, cât și în predare – susținând că acesta este o manifestare a supremației albe, a euro-centrismului și post-colonialismului. Să luăm, de exemplu, programul educațional recent numit „o cale către instruirea matematică echitabilă”. Programul este susținut financiar de Fundația Bill and Melinda Gates; printre partenerii săi se numără Lawrence Hall of Science at UC Berkeley, The California Math Project, The Association of California School Administrators și The Los Angeles County Office of Education; programul a fost trimis recent, de către Departamentul de Stat pentru Educație, profesorilor din Oregon. Conform programului, „cultura supremației albe este afișată în sala de clasă atunci când atenția se focalizează pe găsirea răspunsului corect” sau atunci când elevilor li se cere să-și prezinte temele, fără să li se spună că însuși „conceptul potrivit căruia matematica este pur obiectivă este fals”. Țelul principal al programului este să „demanteleze rasismul prezent în instruirea matematică”, în timp ce scopul său politic este acela de a angaja „perspectiva socio-politică în toate aspectele educației, inclusiv în matematică”. În trecut aș fi spus că asemenea afirmații ar trebui ignorate, fiind prea radicale și absurde pentru a merita să fie respinse prin argumente. Însă trendurile recente din Statele Unite sugerează că nu mai avem acest lux. Să o spunem de la început: nimic din istoria sau din practica actuală a matematicii nu justifică ideea că aceasta ar fi în vreun fel diferită sau depenendetă de rasa sau etnia celor care se angajează în practica ei. Din motive istorice, discutăm adeseori despre contribuțiile egiptenilor, babilonienilor, grecilor, chinezilor, indienilor și arabilor la domeniul matematicii și ne referim la ei ca la niște entități distincte. Cu toții au contribuit, printr-un dialog cultural unic, la creația acestui edificiu magnific, accesibil astăzi fiecărui bărbat și fiecărei femei de pe planetă. Cu toate că omagiem acele mari figuri istorice care au contribuit la dezvoltarea ei, matematica poate fi predată – și, de cele mai multe ori, chiar este – fără nicio referire la persoanele care au contribuit la progresul ei. În acest sens, matematica este cu adevărat universală. Pretutindeni în lume, școlile predau același trunchi de bază al matematicii. Ele diferă numai în ceea ce provește metodologia și exigența cu care își instruiesc elevii….. Ideea că a ne concentra atenția pe găsirea „răspunsului corent” este considerată mai nou, de către anumiți auto-proclamați progresiști, o prejudecată sau o formă de rasism, este ofensiv și extraordinar de periculos. Întreaga disciplină a matematicii se bazează pe definiții clar formulate și pe propoziții care se referă la fapte. Dacă lucrurile ar sta altfel, atunci podurile s-ar prăbuși, avioanele ar cădea din cer, iar tranzacțiile bancare ar fi imposibile. Capacitatea matematicii de a oferi răspunsuri corecte la probleme bine formulate nu este ceva specific unei culturi sau alteia; este pur și simplu esența matematicii. Să pretinzi altceva înseamnă să susții că matematica predată în țări precum Iran, China, India sau Nigeria nu este în mod natural a lor, ci este cumva împrumutată sau contrafăcută de la „cultura supremației albe”. Cu greu ne putem imagina un raționament mai ignorant sau mai ofensiv decât acesta. În final – și probabil cel mai important – abordarea woke a matematicii este dăunătoare în primul rând acelora pe care pretinde că îi ajută. Să pornim de la presupoziția rezonabilă că talentul matematic este distribuit la naștere în mod egal copiilor din toate mediile socio-economice, independent de etnia, rasa sau sexul lor. Aceia născuți în familii sărace și needucate au, în mod clar, dezavantaje în educație față de ceilalți copii. Dar matematica poate acționa ca un puternic egalizator…..Nu există ceva numit matematica „albă”. Nu există niciun motiv pentru a presupune, așa cum activiștii o fac, că acei copii care aparțin minorităților etnice sau rasiale nu sunt capabili să învețe matematică sau să găsească „răspunsurile corecte”. Și nu poate exista nicio justificare– în numele „egalității” sau a orice altceva – pentru privarea elevilor și studenților de acea educație riguroasă de care au nevoie pentru a reuși.  Integral: https://www.marginaliaetc.ro

Raed Arafat, cel mai crunt anunţ! Ce nu avem voie să facem de Crăciun şi Anul Nou | Evenimentul Zilei - Part 2La 22:00, Arafat va veni personal să ne bage în pat, să ne învelească şi să ne pupe pe frunte  Grupul de Comunicare Strategică™ a anunţat cea mai recentă măsură adoptată în cadrul planului de luptă anti-COVID19 de anul acesta – o măsură controversată, dar cu potenţialul de a fi foarte eficace în combaterea pandemiei. Seară de seară, Arafat va veni personal la domiciliul fiecărui român ca să se asigure că se culcă la ora 22. „Precum un Moş Ene bărbierit, dar cât se poate de real, domnul Arafat va descinde la locuinţele noastre, ca prin minune, în fiecare seară. Cei pe care nu-i găseşte acasă vor găsi o nuieluşă şi o amenduţă în ghete a doua zi”, spune comunicatul oficial. „Pe noi, ăştia cuminţi, Arafat ne va băga în pătuţ, ne va înveli cu plăpumioara preferată, ne va citi din ‘1001 de nopţi’, ne va ura somnic pufos şi ne va pupa pe frunte de noapte bună”, a adăugat un reprezentant al Guvernului, trecut ulterior brusc de un fior rece. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 11 martie.”O situație făcută pe 5 zile, adică datele care sunt acum accesibile, arată că mai mult de 60% din vaccinări s-au făcut în afara centrelor de vaccinare din platforma oficială. Aproape 80% dintre centrele din București nu apar pe platforma RoVaccinare.”

Free Mountain And Winter Wallpapers HD | PixelsTalk.NetBuna dimineata intr-o zi de joi, 11 martie!  Pe parcursul zilei, cerul va fi variabil, cu înnorări şi izolat ninsori slabe la munte, în Transilvania şi în nordul Moldovei, iar în primele ore şi în Oltenia, vestul Munteniei și sudul Dobrogei. Din orele serii, nebulozitatea va cuprinde treptat, dinspre nord-vest, cea mai mare parte a teritoriului şi se vor semnala precipitaţii locale, în general slabe, predominant sub formă de ninsoare în regiunile nordice şi mixte în cele vestice.  Temperaturile maxime se vor încadra în general între 1 şi 9 grade, iar cele minime între -10 și -2 grade, mai ridicate în vestul ţării, spre 2…4 grade în Dealurile de Vest.  În București, vremea se va ameliora în privinţa precipitaţiilor, dar va fi mult mai rece decât normal în a doua decadă a lunii martie, în special pe timpul nopţii. Cerul va fi variabil, cu înnorări la începutul zilei şi în a doua parte a nopţii când vor fi şi condiţii de ceaţă.  Temperatura maximă se va situa în jurul a 3 gr., iar cea minimă de vineri dimineaţă va fi de -8…-6 gr..

Valeriu Gheorghiță a făcut sesizarea către premierul Cîțu privind publicarea datelor COVID de către Ministerul Sănătății: „O informare, la solicitarea dumnealui”Vaccinarea paralelă! Datele publicate de ministrul Vlad Voiculescu scot la iveală un sistem de vaccinare care ocolește platforma oficială Datele oficiale publicate de ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, pe platforma oficială inaugurată pe 5 martie, scot la iveală un sistem paralel de vaccinare. Pe lângă centrele oficiale de vaccinare, accesibile în platforma națională și pe care se fac programări, mai există încă de patru ori mai multe centre care nu apar pe platformă – de la spitale, la instituții militare sau ale Ministerului Afacerilor Interne.  O situație făcută pe 5 zile, adică datele care sunt acum accesibile, arată că mai mult de 60% din vaccinări s-au făcut în afara centrelor de vaccinare din platforma oficială. Aproape 80% dintre centrele din București nu apar pe platforma RoVaccinare. Din 48 de centre, doar 11 sunt disponibile pentru programare pe platformă, în timp ce celelalte sunt fie cu circuit închis, fie blocate de Institutul de Sănătate Publică. Pentru faza a 2-a, au fost amenajate centre speciale de vaccinare, iar programarea se face exclusiv prin platforma națională, dezvoltată de STS. Maiorul Dorin Chirca ne-a explicat că atunci când o persoană se autentifică pe platformă îi apar doar centrele unde s-ar putea ea vaccina. Prin urmare, pentru a putea vedea toate centrele de vaccinare anti-Covid disponibile ar trebui să fim o persoană cu boală cronică sau peste 65 de ani. Am accesat platforma folosind CNP-ul unei persoane de peste 65 de ani și am aflat că în București, în acest moment, sunt accesibile 11 centre de vaccinare unde oamenii pot să se programeze. În afara de aceste 11 centre, au mai fost amenajate centre speciale, doar pentru angajații din învățământ la care accesul se face pe baza unor liste speciale, întocmite de inspectoratele școlare. Acestea sunt o parte din cele 39 pe care nu le putem vedea pe platforma RoVaccinare. Maiorul Dorin Chirca ne-a dat exemplu de cum funcționează un circuit închis. „Personalul de la MApN [n.r. Ministerul Apărării Naționale], în funcție de centru, acesta este blocat pe un CUI. Centrele MApN sunt blocate. Adică eu, care sunt din MApN și fac parte dintr-o anumită structură, sunt în evidența unui centru militar, așa este blocat pe un cod al acelui centru. Deci eu nu pot să văd alte centre, mă pot programa la vaccinare doar în centrul respectiv care a fost arondat structurii mele. Și, bineînțeles, conform fazei.” Maior Dorin Chirca Deci, teoretic, vaccinarea în faza a 2-a nu se poate face decât prin intermediul platformei naționale sau pe listele speciale. Tot legat de organizare, mai trebuie spus că, MAPN coordonează campania de vaccinare în România….. Pe 5 martie, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu a anunțat transparență totală, pentru toate informațiile legate de COVID 19 în România, și crearea unei baze de date, cu informații la zi despre teste și cazuri noi, dar și despre procesul de vaccinare. Așa au apărut datele pe site-ul data.gov.ro. Utilizatorii pot descărca de aici două fișiere. Unul sintetizează numărul de cazuri, teste și alte informații legate de epidemie. Celălalt prezintă datele de vaccinare la zi. Din tabelul prezentat oficial pe pagina cu pricina aflăm că în București, de pe 1 până pe 5 martie, au fost administrate 28.622 doze în 48 de centre. Doar că în platforma națională sunt active doar 11 centre. Altfel spus, o persoană cu boală cronică sau peste 65 de ani din Capitală poate să se programeze în doar 11 centre din totalul de 48….. Nu am reușit să facem rost de numărul exact al centrelor cu circuit închis și al celor blocate de INSP deoarece, conform maiorului Chirca, e nevoie de o solicitare oficială care trece prin mai multe instituții și care primește răspuns în termenul legal de 30 zile. Situația e aceeași și în celelalte centre speciale, neaccesibile publicului larg. Pe lângă categoriile de populație care, legal, au dreptul să fie vaccinate în afara sistemul de programare, sunt sute de persoane imunizate fără a trece prin platforma de programare. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Treizeci de ani de la mineriade, treizeci de ani dePandemia şi suprimarea libertăţilor sau despre schimbările ce pot deveni ireversibile  După un an,bilanţul pandemiei din punct de vedere politic este unul cât se poate de clar şi de neliniştitor: naţiunile democratice traversează cel mai lung interval de suspendare/ suprimare al libertăţilor. Siguranţa sanitară a constituit fundamentul pe care s-au ridicat stările excepţionale. Protejarea dreptului la viaţă a constituit alibiul pentru lichidarea, treptată, a autonomiei individuale. Ca niciodată în timp de pace, stările excepţionale şi măsurile adoptate de state au erodat edificiul libertăţilor. Amploarea lor a întrecut, prin severitate şi rază de acţiune globală, tipul de reacţie provocat de ameninţarea teroristă. Prudenţa, atât de necesară spre a permite salvarea de vieţi, a fost înlocuită de mesianism şi voluntarism statal. În numele ştiinţei, creditată cu capacitatea de a fi mântuitoarea umanităţii, politicienii au invadat spaţii care le fuseseră inaccesibile până atunci. Domeniul vieţii private a fost confiscate de state, iar această intruziune pare să fie una cu consecinţe ireversibile. Căci există o diferenţa fundamentală între o politică a prudenţei şi o politică a arbitrariului întemeiată pe frică. Prima face apel, în numele binelui comun şi apelând la ştiinţă,la capacitatea indivizilor şi a comunităţilor de a opri, cu inteligenţă şi fermitate, o ameninţare globală. Cea de–a doua paralizează oamenii şi induce în minţile acestora credinţa că doar supunerea oarbă la deciziile Statului este calea de ieşire din capcana mortală în care se află. Alegerea statelor a fost, invariabil, în favoarea fricii hipertrofiate mediatic şi în favoarea controlului poliţienesc ce sugrumă libertatea individuală. Responsabilitatea individuală a fost delegată, în climatul de frică şi de isterie, statelor. Statele au descoperit, în anul care a trecut, puterea de a dispune, arbitrar, de destinele cetăţenilor lor. Iar această nouă politică a însemnat, de cele mai multe ori, starea excepţională şi eliminarea oricărei posibilităţi de control exercitată asupra puterii înseşi. Echilibrul între puteri a fost abandonat , spre a a conferi executivelor prerogative fără precedent ca întindere şi efect juridic….. Ingineria socială a infricoşării are ca scop eradicarea instinctului firescului şi al libertăţii. Atomizarea este consecinţa naturală a politicilor administrative ce tind la izolare pe termen mediu şi lung. Atomizarea înseamnă substituirea spaţiului de socializare organic cu un mediu online prin excelenţă artificial şi alienant. Atomizarea înseamnă replierea spre însingurare şi abandonarea acelei bucurii simple care face din oameni fiinţe capabile să construiască împreună, dincolo de tensiuni şi de rivalităţi. Prudenţa, iar nu isteria, luciditatea, iar nu spaima paralizantă: iată valorile pe care trebuie să le evocăm, în aceste momente, în clipele în care suntem asaltaţi de stat şi de frică. Calmul nu poate veni decât din asumarea libertăţii care ne defineşte ca indivizi şi cetăţeni. La baza oricărei puteri trebuie să se afle respectul pentru libertăţi. Echilibrul matur intre siguranţă şi libertate este diferit de eliminarea, treptată, a drepturilor de care dispunem, în mod natural. Pandemia riscă să deschidă porţile unui viitor distopic. Iar în acest viitor statele vor fi devenit omnipotente şi neîndurătoare, la fel ca pompierii- incendiatori din istoria lui Ray Bradbury. Frica de moarte, crescută ca un val seismic, va fi amuţit glasul libertăţii, poate pentru totdeauna. Integral: https://www.marginaliaetc.ro

Doctorul Benedek Imre, acuzaţii grave în cazul morţii fratelui său la ATI Mureş: „Era legat de pat și ruga să fie dezlegat”. Spune că există video, „dar nu-l vom difuza”Doctorul Benedek Imre, acuzaţii grave în cazul morţii fratelui său la ATI Mureş: „Era legat de pat și ruga să fie dezlegat”. Spune că există video, „dar nu-l vom difuza” Apar noi mărturii despre tratamentele la care sunt supuși pacienții bolnavi de COVID în spitalele din România, după „cazul Sibiu” …. Mărturiile vin în contextul în care, pe 8 martie, un fost cadru medical de la secția ATI a Spitalului Județean Sibiu a dezvăluit că pacienții mureau cu zile, legați de paturi și sedați. Acum, doctorul Benedek Imre spune că are dovezi filmate cu fratele său care ruga să fie dezlegat, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Ulterior, Benedek Istvan a decedat. „Este real că fratele meu a fost legat de pat și este real că familia posedă un film, făcut de bolnav, în care se vede că fratele meu vorbește coerent, expune părerea și roagă să fie dezlegat. … Doctorul a continuat: „Noi acest film nu-l vom difuza, pentru că este sentimental foarte greu de acceptat. Însă este o anchetă în derulare, o anchetă penală și de aceea nici nu aș vrea să vă împărtășesc prea multe”. Noi nu trebuie să dăm în sistemul medical, trebuie să scuturăm niște oameni, pentru că sistemul medical românesc are bani suficienți, are specialiști buni, are dotări, dar până când politicul nu ia act despre aceşti domni care conduc și care prin birocrație omoară, dorința de a face bine, cum am făcut eu cu fratele meu, pentru cetățeanul român, care este cetățean european, nu merge. Doctorul Benedek Imre: Benedek Istvan, fostul șef al Clinicii de Hematologie și Transplant Medical din Târgu Mureș, a încetat din viață pe 1 septembrie 2020, la 71 de ani, cu diagnosticul de COVID-19. El era internat la Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant din Târgu Mureş. Integral: https://www.libertatea.ro

Beatrice Mahler, după „cazul Sibiu”, unde un cadru medical acuza că pacienții cu COVID-19 cu insuficiență respiratorie cronică sunt sedați: „Nu e indicat așa ceva!”Beatrice Mahler, după „cazul Sibiu”, unde un cadru medical acuza că pacienții cu COVID-19 cu insuficiență respiratorie cronică sunt sedați: „Nu e indicat așa ceva!”  În urma acuzațiilor lansate de un cadru medical de la Spitalul Județean din Sibiu privind tratamentele la care erau supuși pacienții cu COVID în secția ATI, managerul Institutului Marius Nasta, Beatrice Mahler, a explicat pentru Libertatea că proceduri medicale precum imobilizarea la pat sunt uneori necesare, pentru că altfel „sunt pacienți care își fac rău”, dar acestea trebuie făcute cu mare grijă. Doctorul pneumolog respinge însă ferm soluția sedării pacienților cu insuficiențe respiratorii cronice. „La pacientul cu insuficiență respiratorie cronică este contraindicată administrarea sedativelor și aici avem o problemă și cu pacienții cronici care fac depresie, care au nevoie de terapie, pe care psihiatrul trebuie să o aleagă astfel încât să nu îi blocheze centrul respirator. Un sedativ poate să acționeze la nivelul centrului respirator, iar acesta nu mai răspunde la stimuli și nu mai declanșează inspirul”, a explicat doctorul Beatrice Mahler pentru Libertatea. În plus, „dacă îi dăm oxigen pacientului cronic cu insuficiență respiratorie, iar acesta ajunge la o concentrație normală în sânge, dar dioxidul de carbon rămâne crescut, pentru pacient riscurile sunt mai mari, deoarece prin normalizarea oxigenului dispare stimulul care activează centrul respirator, la care se asociază efectul de sedare al dioxidului de carbon”, adaugă aceasta. …. La final, Mahler a tras un semnal de alarmă, afirmând că în România nu există o școală unde să poată fi pregătite corespunzător cadrele medicale în vederea realizării acestor proceduri. „Cred că este important să avem personal pregătit în România, pentru că nu avem pregătire pentru acest asistent medical supraspecializat în ATI și avem nevoie”, a mai spus managerul de la „Marius Nasta”. Integral: https://www.libertatea.ro

Coronavirus Romania 100 de decese si 4.564 de cazuri noi in ultimele 24 de ore. Numarul pacientilor de la ATI se mentine peste 1.000Vaccinurile anti-Covid-19, o afacere de zeci de miliarde de dolari. Cine sunt câștigătorii Vaccinurile împotriva noului coronavirus promit reîntoarcerea la o viață normală, însă acestea au creat și o piață globală de zeci de miliarde de dolari în vânzări anuale pentru companiile farmaceutice, scrie The Guardian. Între cei mai mari câștigători sunt giganții farma Pfizer și Moderna, două companii americane care cer peste 30 de dolari de persoană pentru protecția oferită de vaccinurile lor în două doze. În timp ce Moderna a fost înființată în urmă cu 11 ani, compania nu a realizat niciodată profit și avea doar 830 de angajați înainte de pandemie, Pfizer își trage rădăcinile din 1849, a făcut un profit de 9,6 miliarde de dolari anul trecut și are peste 80.000 de angajați la nivel global. Alți producători de medicamente, precum grupul suedezo-britanic AstraZeneca și cel american Johnson&Johnson au promis că vor furniza vaccinul la preț de cost, fără a înregistra profit, până când va trece pandemia. Pfizer/BioNTech Grupul Pfizer s-a aliat cu compania germană BioNTech, iar cele două au realizat primul vaccin anti-Covid autorizat în Occident. Acesta se bazează pe tehnologia ARN mesager, care include o moleculă ce determină reacția imunitară a organismului. Potrivit studiilor, are o eficiență de 95%, însă problema este că acest vaccin necesită stocarea la temperaturi de -70 de grade Celsius. Guvernele lumii au comandat circa 780 de milioane de doze, dintre care Statele Unite au dat 3,9 miliarde de dolari pentru 200 de milioane de doze, iar Uniunea Europeană a comandat 300 de milioane de doze. Vaccinul celor de la Pfizer costă 39 de dolari pentru două doze în SUA și 30 de dolari în UE. Odată cu anunțarea rezultatelor financiare, Pfizer a transmis acționarilor că va obține vânzări de 15 miliarde de dolari în acest an numai din vaccinul anti-Covid. Însă Pfizer împarte banii cu compania germană BioNTech, astfel că vânzările totale la nivel global ar putea fi duble, adică 30 de miliarde de dolari, notează jurnaliștii de la Guardian. Pfizer ar putea livra 2 miliarde de doze în acest an. Analiștii Barclays estimează vânzări de 21,5 miliarde de dolari în acest an, 8,6 miliarde anul viitor și 1,95 miliarde în 2023. Integral: https://www.libertatea.ro

Jaf in sanatate la spitalul din Constanta: farmacia facuta cadou pe 49 de ani sefului PSD, angajari cu probleme si achizitii publice ilegaleJaf in sanatate la spitalul din Constanta: farmacia facuta cadou pe 49 de ani sefului PSD, angajari cu probleme si achizitii publice ilegale  Farmacia de la parterul Spitalului Judetean din Constanta este inchiriata, pentru o perioada de 49 de ani, de firma presedintelui PSD din judet, Ion Dumitrache. Aceasta este una dintre descoperirile realizate in urma controlului Consiliului Judetean. Sub semnul intrebarii mai sunt angajarile, achizitii publice si externalizarea serviciilor. Presedintele Consiliului Judetean Constanta, Mihai Lupu, a dispus efectuarea unui control la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta ” Sf. Apostol Andrei” Constanta, in urma caruia s-au descoperit o serie de nereguli, printre care se numara achizitii publice ilegale si angajari cu probleme. Mai mult, si la externalizarea serviciilor medicale si nemedicale s-au descoperit abateri. Raportul arata cum firma presedintelui PSD Constanta, Ion Dumitrache, a primit in chirie farmacia de la parterul Spitalului Judetean, fara licitatie sau fara a fi studiate alte oferte. Contractul cu Eurosantis s-a incheiat in anul 2010 pentru 49 de ani, scrie constanta.info “Contractul de asociere a fost tratat de fapt ca un contract de concesiune/inchiriere prin incasarea sumei minime de plata de 1.000 de euro/luna in locul procentului de 1% din adaosul commercial mediu de 8 % calculat conform clauzelor contractuale”, se arata in raportul prezentat de inspector catre presedintele Consiliului Judetean. In raport se precizeaza ca firma presedintelui PSD Constanta a primit de la spital si un spatiu comercial pe strada Izvor, pentru 20 de ani, desi institutia nu-l detinea in proprietate. Eurosantis nu a platit niciodata chirie pentru acest spatiu, care a fost “plasat” unei alte societati comerciale. Integral: https://ziare.com

Adjunctul IPJ Bacău care era la conducere pe 1 martie, când Gheorghe Moroșan a ucis doi oameni, la Onești, e acum șeful Poliției Municipiului BacăuAdjunctul IPJ Bacău care era la conducere pe 1 martie, când Gheorghe Moroșan a ucis doi oameni, la Onești, e acum șeful Poliției Municipiului Bacău  Șefii înlocuiți de la conducerea IPJ Bacău și a Poliției din Onești, după luarea de ostatici de 5 ore sfârșită cu o dublă crimă, de 1 martie, au fost mutați în alte funcții de șefi, scrie site-ul televiziunii Digi 24. Astfel, adjunctul IPJ Bacău, Adrian Claudiu Tuluc, care era la conducerea instituției în ziua luării de ostatici, este acum comandant al Poliției Municipiului Bacău. Comisarul-șef Tuluc va reveni în funcția din care a plecat adjunct la IPJ și pe care o ocupase prin concurs. Șeful IPJ Bacău de pe 1 martie, chestorul Vasile Oprișan, a fost mutat la București și este director adjunct al Direcției de management strategic și suport informațional. Fiind chestor, nu putea să i se ofere de către conducerea Poliției un post inferior. S-a urmărit însă să nu i se dea sarcini care să aibă legătură cu siguranța cetățeanului, așa că acum se va ocupa de arhivă și de circuitul documentelor în Poliția Română. Cei doi șefi al Poliției Onești, schimbați din funcție, sunt acum în concediu medical. Când se vor reîntoarce la muncă, șeful Poliției Onești va lucra la Biroul supravegheri judiciare, iar adjunctul lui, la biroul pentru protecția animalelor. ….„Pe toate regulamentele noastre interne această înlocuire se poate face pentru o perioadă limitată în timp şi pe o structură similară”, a spus Bode. Integral: https://www.libertatea.ro

Șefi din Jandarmerie, puși sub acuzare pentru violențele de la protestul din 10 august a.c. - Stiri MaramuresTestul “10 august” nu s-a încheiat. Ce se mai poate face?  Judecătorul de cameră preliminară de la Tribunalul Bucureşti a motivat decizia de respingere a redeschiderii Dosarului 10 August. Pe scurt, soluția este imputabilă în primul rând procurorului șef DIICOT care a întocmit-o, adică Georgianei Hosu, care, tot pe scurt, nu a susținut cu argumente motivele pentru care solicitase redeschiderea și nici nu a analizat în ea argumentele parților vătămate care făcuseră plângere împotriva soluției de clasare. Dacă dna Hosu este doar fundamental incompetentă sau este de rea credință poate fi o discuție, dar nu mi se pare că vreuna dintre aceste variante este preferabilă…. Cu adevărat preferabil ar fi fost ca ea să nu fi ajuns vreodată șefa DIICOT și nici șefa adjunctă a DIICOT (pentru care a avut aviz pozitiv CSM). Cu adevărat preferabil ar fi ca interesul SRI pentru conducerea DIICOT, până la un punct justificat de cazuistica specifică acestui parchet, să nu însemne insistență pentru procurori slabi/santajabili, așa cum au fost Felix Bănilă și Georgiana Hosu. În ceea ce o privește pe doamna judecător, a dat o soluție strict în litera Codului de Procedură, care în art. 335 al 4 spune că judecătorul de cameră preliminară ”hotărăște prin încheiere motivată, în camera de consiliu, fără participarea inculpatului și a procurorului, asupra legalității și temeiniciei ordonanței prin care s-a dispus redeschiderea urmăririi penale”. Deci s-a limitat la analiza conținutului ordonanței dnei Hosu. Poate un judecător ICCJ și-ar fi asumat riscul să iasă din acest cadru, ar fi considerat că, deși nu au fost invocate în ordonanță, plângerile parților pot fi analizate. Cert este că o prevedere mai acoperitoare a Codului de Procedură Penală ar fi fost de mare folos și, dacă tot vorbim de revizuirea Codurilor, ar trebui să apară. Acum întrebarea esențială este ce se mai poate face pentru ca ancheta să meargă mai departe. Există variante mai mult sau mai puțin fezabile. Strict pe litera CPP singura variantă ar fi să apară „fapte sau împrejurări noi din care rezultă că a dispărut împrejurarea pe care se întemeia clasarea”. De unde pot rezulta ele? Există pe rolul Parchetului Militar în continuare partea de dosar care îi privește individual pe jandarmii acuzați că ar fi acționat abuziv. Teoretic, este posibil. Practic, spun surse judiciare, este destul de improbabil că vreunul dintre ei să poate aduce probe noi care să răstoarne clasarea. Când spun că e improbabil vă dau un exemplu. Surse din ancheta procurorilor militari spun că, de la un anumit moment al intervenției, șefii Jandarmeriei nu mai discutau decât pe grupul de whatsapp. Când au venit la audieri, telefoanele le-au fost confiscate, s-a dispus percheziție informatică, realizată la MAI. Experții au cerut însă PIN-urile telefoanelor fără de care au spus că nu puteau ajunge la conversații, iar suspecții au declarat cu toții că au uitat PIN-ul. Percheziția nu a putut fi efectuată, iar în momentul clasării, telefoanele au fost restituite proprietarilor. Nu cred că e greu de intuit ce s-a întâmplat cu ele. Deci puțin probabil ca jandarmii de pe stradă să poată furniza probe pentru împrejurări esențiale. Pobele noi pot veni însă din altă parte. Ministerul de Interne ar putea verifica dacă Parchetul Militar a primit, într-adevăr, absolut toate documentele, înregistrările, pe toate suporturile, legate de intervenția din 10 august 2018. Dacă o anchetă ar dovedi că există și unele care nu au fost predate, de acolo ar putea apărea împrejurări noi care să justifice o redeschidere. Ar mai fi o varianta legată de plângerile făcute la CAB de părți din dosar împotriva clasării care îi privește pe Carmen Dan, Liviu Drangea și șefii Jandarmeriei. Șansele de succes sunt însă mici, cât timp plângerea a fost adresată direct instanței, nu procurorului ierarhic superior, ceea ce atrage indamisibilitatea. Cea mai rapidă soluție ar putea sta, potrivit magistraților cu care am vorbit, în pixul procurorului șef interimar DIICOT, Oana Pâțu, care să folosească o portiță lăsată deschisă, aproape indicată, de judecătorul de la TMB. Motivarea atrage atenția că soluția nu include argumentele din plângerile părților, pentru că ele nu au fost incluse în ordonanța dnei Hosu. Argumentele acestea ar putea fi preluate de procurorul șef DIICOT într-o nouă ordonanță de clasare, cu respectarea criteriilor din motivare, adică cu reevaluarea materialului de urmărire penală. Procurorul șef DIICOT ar putea considera că această respingere este un fel de restituire pe motiv de nemotivare sau insuficientă motivare, e drept neprevăzută în CPP. Dar nimic nu poate împiedica procurorul șef DIICOT să infirme din oficiu clasarea și să încerce din nou redeschiderea, cu argumentele complete. Integral: https://spotmedia.ro

Valeriu Nicolae enumeră politicienii cu numele legat de Universitatea Valahia, investigată pentru diplome false - Educatie PrivataValeriu Nicolae enumeră politicienii cu numele legat de Universitatea Valahia, investigată pentru diplome false..….Să vă reamintesc de ce suntem un stat capturat unde statisticile sunt secretizate și doar cei cu ORNISS (documente secrete) ar trebui să aibă acces la ele. Adrian Năstase, Țuțuianu, Dăncilă, copilul doamnei Dăncilă, Ecaterina Andronescu, fostul Director Adjunct de la ORNISS cel cu fals în diploma de la Bacalaureat, fata acestuia și o mare gașcă de deputați PSD-iști de la Buzău (Ciolacu) sunt legați de universitatea Valahia. Și Norica Niculai, actualul viceguvernator al Băncii Naționale, domnul Badea, Poteraș și multe alte nume celebre din politică despre care am tot scris au numele legate de Valahia. În 2009 universitatea a fost investigată pentru diplome false. Coordonatorul tezei de doctorat a Noricăi Niculai atunci era un domn pe nume Marius Petrescu. Din 2002 acesta este Directorul ORNISS și din 2004 secretar de stat cu rang de ministru plenipotențiar la guvernul României unde este și acum. Din 2012 câștigă prin “concurs” locul de Director la Consiliul Studiilor Universitare de Doctorat din cadrul Valahia Târgoviște. Soția domnului Petrescu este și ea înalt funcționar public, secretar general la o agenție națională. Împreună primesc pe an, numai din banul public, peste 420.000 de lei, adică peste 35.000 de lei pe lună sau 30 de pensii ale mamei. Domnul are deja o pensie specială de aproape 100.000 pe an. În timp ce avea funcții extrem de importante în guvern (a lucrat toată viața la stat) domnul Petrescu a absolvit cursurile a ȘAPTE facultăți, două Academii, are trei doctorate (două honoris causa la Chișinău și la Sofia) și un master. A scris 49, da 49 de cărți și 92 de articole știunțifice. Am citit un articol despre gestionarea crizei este îngrozitor de slab, nu cred că am citit vreodată ceva mai prost scris. Soția și fiica au doctorate tot la Valahia și cel puțin alți zece subordonați ai domnului Petrescu au doctorate tot acolo. Sumele de bani băgate de statul cel bun în Valahia sunt îngrozitoare…..Nimeni, nimeni nu a îndrăznit să se atingă de domnul Petrescu în ciuda evidentei imposturi. Domnul Cîțu se face că plouă. Integral: https://www.educatieprivata.ro

Poze : natură, plantă, camp, fruct, alimente, legume şi fructe, vegetal, agricultură, mânca, bauer, cartofi, bio, planta cu flori, rădăcină de legume, teren de plante, genul de cartof și tomate 4608x3456 - -Cum pot fi fraudate fondurile europene În România au fost puse la punct tot felul de inginerii prin care sînt căpușate fonduri europene nerambursabile. Unele sînt descoperite de instituțiile abilitate, însă altele funcționează nestingherit….. La absorbția fondurilor nerambursabile pentru exercițiul financiar 2014-2020, care mai pot fi accesate pînă în 2023, ocupăm penultimul loc în UE, cu zece procente sub media europeană. Însă „băieții deștepți“ nu se încurcă în procente, fiind calificați și în astfel de fraude. Cel mai mediatizat caz este acela al Societății Tel Drum, trimisă în judecată de procurorii de la DNA, care îl acuză pe Liviu Dragnea că s-ar afla în spatele acesteia prin interpuși. Deși aflată în insolvență, societatea a câștigat și anul trecut contracte cu statul, cele mai multe cu Consiliul județean Teleorman, în valoare de peste 27 de milioane de euro. Un alt dosar răsunător este cel al lui ÎPS Teodosie Snagoveanu, care păstorește Arhiepiscopia Tomisului. Înaltul prelat a fost acuzat și trimis în judecată pentru prezentarea de acte false în vederea primirii a 200.000 de euro de la APIA. Preasfințitul, împreună cu cîțiva afaceriști locali, a declarat în acte că în perioada 2010-2016 a exploatat peste 300 de hectare de teren pe care era cultivată vie cu struguri pentru vin și cu struguri nobili. Se știe că pentru culturile viticole APIA plătește fonduri consistente. Numai că anchetatorii au descoperit că din 2010 pe terenul respectiv nu mai era nici măcar o coardă de vie. În februarie anul trecut preasfințitul&asociații au fost achitați definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție. România are nevoie ca de aer de investiții în infrastructură, în educație (unul dintre obiective fiind reducerea abandonului școlar), în sistemul de sănătate, în îmbunătățirea condițiilor de mediu – și aici sîntem codașa Europei în special în ceea ce privește poluarea și deficitul de spațiu verde, mai ales în marile aglomerări urbane. Sînt o mulțime de metode prin care s-au furat și se fură fonduri europene. De exemplu, o companie cu sute de angajați se declară a fi întreprindere mică sau mijlocie pentru a beneficia astfel de banii destinați IMM-urilor. Compania respectivă se împarte fictiv în mai multe întreprinderi mici sau mijlocii pentru a primi finanțarea unei investiții, de pildă în proiecte de infrastructură. Astfel de inginerii funcționează la tot pasul. Unele sînt descoperite și denunțate procurorilor de către Departamentul pentru lupta antifraudă (DLAF) care conlucrează cu Oficiul european de luptă antifraudă (OLAF), însă altele funcționează nestingherit, cu toate pînzele sus, fără ca patronii unor astfel de escrocherii să ajungă pe mîna anchetatorilor. Ar fi o dovadă de ignoranță dacă nu am recunoaște că și aici funcționează dictatul șpăgii, așa cum se întîmplă peste tot unde infractorii simt mirosul banilor. Deturnarea de fonduri europene este una din rețetele cele mai numeroase pe care le folosesc falsificatorii proiectelor de finanțare. Un așa-zis investitor primește în baza unor documentații false sute de mii de euro pentru construirea unei pensiuni turistice. Numai că respectiva pensiune se dovedește a fi de fapt o vilă a falsului investitor care, pentru a salva aparențele, găzduiește chiolhanuri cu lăutari, petreceri onomastice, botezuri restrînse și alte asemenea servicii „turistice“. Sînt mii de astfel de înșelătorii pe care le fac mai ales funcționarii primăriilor din mediul rural și protejații acestora. Altă inginerie prin care sînt căpușați banii europeni privește microfermele, care ar trebui să distribuie pieței o producție agricolă cu precădere ecologică. Sînt, desigur, și dintre acestea. Dar sînt și micii fermieri care cumpără en-gros de la marii producători produsele respective pentru a le vinde apoi la prețurile celor ecologice. Ei sînt așa-zișii țărani în care cumpărătorii au încredere deplină că le vînd produse ecologice. Nu își pun nici o clipă problema că vînzătorii din piețe sînt aceiași în fiecare zi și că le-ar trebui zeci sau sute de hectare de teren arabil pentru a produce tone de produse agricole și zootehnice. Îi auzi cum spun „eu nu cumpăr decît de la țărani“ sau „am eu țăranul meu de încredere“. În fapt, cei mai mulți dintre „țăranii de încredere “ nu sînt decît vînzători ai produselor pline de azotați sau de alte îngrășăminte chimice plătiți de marii producători să le vîndă marfa. Cum poți să cumperi trei cartofi care cîntăresc un kilogram și să crezi că sînt barabule produse ecologic? Integral: https://www.dw.com

Vesti bune de la Comisia Europeana! - Sănătatea PlantelorComisia Europeană defineşte viitorul: Ne îndreptăm către o Europă socială, cu ţinte clare pe care statele trebuie să le îndeplinească – cel puţin 78% din populaţie să aibă un job În planul CE se stabilesc obiective pe care statele membre ar trebui să le atingă până în 2030, şi anume să aibă cel puţin 78% din populaţie ocupată şi cel puţin 60% din muncitori în acţiuni de formare în fiecare an şi să scoată cel puţin 15 milioane de persoane de sub riscul sărăciei şi excluziunii sociale. Individualismul, fuga după profit a companiilor, care a creat dependenţa UE de industriile altor regiuni, şi lipsa angajamentelor corporaţiilor faţă de societate, toate acestea vizibile din plin în pandemie, se pare că au pus serios pe gânduri Comisia Europeană. Astfel, planul de acţiune pentru consolidarea pilonului european al drepturilor sociale va marca următorul deceniu al politicilor europene, a declarat consilierul Comisiei Europene în domeniul drepturilor sociale José Antonio Vieira da Silva pentru EURACTIV. El a explicat că planul de acţiune pe care Comisia Europeană l-a prezentat săptămâna trecută detaliază instrumentele pentru realizarea principiilor care ghidează politica socială a blocului UE, aprobate de liderii UE la Summitul social din 2017 din Suedia. CE a organizat o amplă consultare publică în cadrul căreia a primit „sute sau mii de contribuţii“, pe lângă dezbaterile dintre ţări şi în Parlamentul European. Executivul UE a luat în considerare, de asemenea, un sondaj Eurobarometru privind problemele identificate de cetăţenii europeni şi care „confirmă prioritatea ridicată acordată de oameni dimensiunii sociale“. „Este clar că răspunsurile diferă de la o ţară la alta, dar există o tendinţă comună vizibilă: problemele sociale, în special problema calităţii locurilor de muncă şi problema sănătăţii, sunt comune tuturor ţărilor“, a spus oficialul…..În acest plan de acţiune, Comisia Europeană stabileşte obiective pe care statele membre ar trebui să le atingă până în 2030, şi anume, să aibă cel puţin 78% din populaţie ocupată şi cel puţin 60% din muncitori în acţiuni de formare în fiecare an şi să scoată cel puţin 15 milioane de persoane de sub riscul sărăciei şi excluziunii sociale….Vieira da Silva crede că unul dintre aspectele care distinge Europa de celelalte blocuri este capacitatea de a transforma politicile sociale în ceva ce se bazează pe drepturile individuale şi colective – dreptul la educaţie, dreptul la sănătate, dreptul la protecţie la bătrâneţe, dreptul la protecţie în caz de boală, dreptul la protecţie în caz de criză. Integral: https://www.zf.ro

Nu-i trofeu cum e lopata! |Ninge! Jandarmii pun mâna pe lopeți, dar tot ca să ne bată  Ninsorile din ultima zi au fost un pretext excelent pentru jandarmi să iasă din nou pe stradă. Înarmați cu lopeți, jandarmii au trecut imediat la fapte, numai că reflexul lor nu e să facă ceva util societății, ci să bată oameni, așa că au început să dea cu lopețile în trecători. Martorii spun că jandarmii au început prin a da cu niște spray lacrimogen, ca să-i amețească bine pe cetățeni, apoi au chemat duba și au început să încarce răniții cu lopețile în dubă. Ca de obicei, dotarea băieților a fost ireproșabilă. Niciun jandarm nu a avut lopată de plastic, toți au avut lopeți de fier, să simtă fraierii că iau bătaie de la un jandarm român. Singurul moment în care jandarmii chiar au dat zăpada cu lopețile a fost ca să-l scoată pe un individ care se îngropase în zăpadă de frica lor. ”Păi bine, mă, ne faci să muncim ca să putem să te batem?”, l-ar fi apostrofat jandarmii pe cetățean. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 10 martie.”O parte a statului nostru e supărată că am intrat în posesia proprietății noastre comune, căci asta înseamnă informațiile publice: ele sunt proprietatea cetățenilor, precum străzile pe care mergem și aerul pe care-l respirăm.”

Simple ways to keep pets warm in winter | Lifestyle News,The Indian ExpressBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 10 martie! În jumătatea de sud a teritoriului vremea va deveni deosebit de rece pentru luna martie, iar ca aspect închisă, cu precipitații în general moderate cantitativ (15…25 l/mp), în cea mai mare parte a intervalului. Vor predomina ninsorile, iar pe alocuri se va depune strat de zăpadă, posibil consistent în Oltenia și Muntenia, dar la începutul intervalului în extremitatea de sud și în sud-est vor mai fi și ploi sau lapoviță. Izolat vor fi condiții de polei. La munte va ninge și se va depune strat nou de zăpadă, în special în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură. În restul țării valorile termice se vor situa, ușor sub mediile multianuale; cerul va fi temporar noros, iar precipitații slabe mai ales sub formă de ninsoare, se vor semnala local în Maramureș, Transilvania și Moldova, iar la începutul zilei pe arii restrânse și în zona deluroasă din Banat și Crișana. Vântul va sufla slab şi moderat, temporar cu unele intensificări în regiunile sudice și sud-estice, iar ziua și în cele nord-estice, în general, cu viteze de 40…60 km/h, trecător viscolind ninsoarea. Temperaturile maxime se vor încadra între -1 și 7 grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest, iar cele minime între -7 și 2 grade. Izolat va fi ceață. În București, vremea va fi închisă şi se va răci accentuat, devenind deosebit de rece pentru această dată. Se vor semnala precipitaţii moderate cantitativ (15 – 20 l/mp) predominant sub formă de ninsoare și se va depune strat de zăpadă. Vântul va prezenta intensificări temporare, în general cu viteze de 40…50 km/h. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 1 grad, iar cea minimă va fi de -3…-2 grade.

Noi mărturii șocante de la spitalul din Sibiu. Asistentă: „Am văzut cum se omoară oameni prin sedare. Se miza mai mult pe cei fără aparținători”Noi mărturii. Asistentă la Spitalul din Sibiu: “Am văzut cum se omoară oameni prin sedare. Se miza mai mult pe cei fără aparținători” Un dosar penal pentru omor a fost deschis, după ce în presă au apărut dezvăluiri despre cum sunt tratați bolnavii de COVID-19 în secția ATI a Spitalului județean din Sibiu. Doi foști asistenți medicali spun că oameni care nu puteau respira singuri ar fi fost sedați și legați de pat. De cele mai multe ori, aceștia ar fi murit. Șeful secției ATI recunoaște că pacienții sunt legați de paturi, dar spune că este o procedură reglementată, pentru binele lor. Procurorii au deschis o anchetă, iar ministrul Sănătății a trimis la Sibiu Corpul de Control. Apar noi mărturii despre felul în care erau tratați pacienții din secția ATI COVID. O fostă asistentă care a lucrat în această secție confirmă că bolnavii erau legați și sedați, chiar dacă sufereau de insuficiență respiratorie.”Am văzut cum se omoară oameni prin sedare. Mergeau seringile automate. N-am văzut să-și revină nimeni. Lăsam pacientul bine și a doua zi nu-l mai găseam. Mi se spunea că a fost agitat, l-au sedat și a făcut stop, l-au resuscitat, dar, din păcate … La toți pacienții care au fost legați și strânși n-am văzut decât mâini umflate, edeme la picioare. Se miza mai mult pe oamenii care n-aveau aparținători , fie erau plecați sau ai căror aparținători nu veneau la ușa mortuară. Aia însemna că oamenii aceia nu aveau pe nimeni, puteau să le facă orice“, spune asistenta. Aceste declarații au apărut după ce un alt fost angajat al spitalului a făcut dezvăluiri pentru site-ul Turnul Sfatului din Sibiu. Toate acuzațiile au fost însoțite și de fotografii. Sub protecţia anonimatului, fostul angajat a spus că pacienţii erau legați de paturi, sedați și intubați chiar și când nu era nevoie, doar pentru liniștea medicilor și asistentelor.  “Pe un om cu insuficiență respiratorie dacă îl sedezi, moare. Pentru că în insuficiență respiratorie nu se dă de dormit și seară. Se face terapie. Se face oxigeno-terapie. {…} Da, oamenii se omoară. Și eu am omorât oameni, pentru că am lucrat acolo.”, spune fostul asistent. În replică, reprezentanţii spitalului au răspuns acuzaţiilor printr-un comunicat…..Șeful secției ATI de la spitalul județean Sibiu, Mihai Sava, recunoaște în același comunicat oficial că pacienţii au fost legați de pat şi că aproximativ 70% dintre cei internaţi la terapie intensivă au murit în spital. Integral: https://www.digi24.ro

Sute de oameni, la coadă la centrele de vaccinare de la Romexpo. Oficialii spun că mulți au venit mult mai devreme decât erau programațiCe arată datele publicate de Ministerul Sănătății, care au dus la verificări din partea premierului. Județele în care s-au făcut cele mai multe teste în ultima săptămână  În prima săptămâna a lunii martie, în București, au fost făcute aproape 47.000 de teste PCR, arată documentul publicat pe site-ul data.gov.ro, care sunt actualizate zilnic. La polul opus, se află județul Giurgiu, care în perioada 1-7 martie, a efectuat aproximativ 1.100 de teste. … Astăzi, premierul a anunțat că, în urma publicării, „şeful Corpului de control s-a autosesizat să vadă dacă a fost respectată toată legislaţia, avizele dacă au fost date”. Întrebat de jurnaliști despre situație, Vlad Voiculescu a declarat că aceste date ar fi trebuit să fie publicate cu mult timp înainte. „Nu există date publice secrete”, a subliniat ministrul. În plus, el a precizat că „nu există niciun conflict între el şi premier”. Documentele de pe site cuprind informații despre rata de incidență din fiecare localitate, numărul de teste făcute în fiecare județ, precum și date despre vaccinare. După mai bine de un an de la izbucnirea pandemiei de COVID, Ministerul Sănătăţii a publicat joi, 4 martie, datele despre situaţia testărilor pe judeţe. Ce conțin aceste documente? 1. Date legate de evoluția pandemiei….2. Date legate de vaccinare …. Polemica a fost provocată de publicarea numărului de teste din fiecare județ. Întrebat de un jurnalist dacă a avut avizul STS și SRI pentru a publica numărul de teste în fiecare județ, Vlad Voiculescu a răspuns: „Avizele SRI, STS pentru numărul de teste? Numărul de teste trebuia publicat cu mult timp înainte. E primul lucru pe care îl așteptam”. Numărul de teste efectuat în fiecare județ a fost, de asemenea, motiv de nemulțumire și pentru primarii din Timișioara și Cluj, Dominic Fritz și Emil Boc, care au susținut că aici sunt efectuate mai multe teste, prin urmare rata de infectare este mai mare, iar astfel sunt restricții mai dure decât în alte locuri. …. Ce arată, deci, datele legate de testarea din fiecare județ? În prezent, cinci județe se află în scenariul roșu: Timiș (5,43), Ilfov (3,61), Brașov (3,23), Cluj (3,19) și Bucureşti (3,04). București, mai bine de trei ori mai multe teste decât Timiș Cele mai multe teste PCR sunt efectuate în București, care de vineri a revenit în scenariul roșu. În primele 7 zile ale lunii martie au fost făcute în total 46.883 de teste, la o populație de aproximativ 2,1 milioane de locuitori, potrivit datelor oficiale anunțate în octombrie. Cele mai multe teste au fost efectuate pe 3 martie, 8.488. În județul Timiș, au fost făcute, în aceeași perioadă, de 3,6 ori mai puține teste decât în București. Integral: https://www.libertatea.ro

Arătați avizul, dragi tovarăși!Arătați avizul, dragi tovarăși!  E mai mult decât un conflict între premierul Cîțu și ministrul Voiculescu. Publicarea de către Ministerul Sănătății a datelor privind testele Covid pe județe a atins una dintre liniile de fractură din societatea noastră: informațiile care ne privesc pe toți sunt deținute de cei care și-au făcut din secretele oamenilor sursa puterii lor, legitimă sau ilegitimă. ”Să nu ne fure străinii cifrele de plan de la Oraca”. Așa ironiza poporul, pe vremuri, obsesia regimului Ceaușescu pentru păstrarea secretelor. Oraca era un combinat fictiv de pui, imaginat în schițele sale comice de scriitorul Ion Băieșu în anii ’70, pe vremea în care puii înșiși urmau să devină o ficțiune. …. După 50 de ani, peisajul instituțional și-a pierdut capacitatea de represiune, dar și simțul ridicolului. Așa se explică faptul că premierul Florin Cîțu a trimis Corpul de Control după ce Ministerul Sănătății a publicat informații publice, pe care românii ar fi trebuit să le afle din prima săptămână de pandemie. Numai că, odată cu starea de urgență, au intrat în funcțiune oamenii de la Oraca. De la început, ascunderea adevărului despre testele Covid a fost, după cum arată cu putere toate indiciile în timp ale acțiunii autorităților, soluția calmării populației. Sau a controlului, depinde cum îl definim. Adrian Streinu-Cercel ne anunța la începutul lui martie 2020 pe Antena 3 că putem face 2.000 de teste pe zi. „Capacitatea de testare este în funcțiune și este suficientă”, declara liniștitor și Nelu Tătaru, pe atunci secretar de stat. În realitate, așa cum descoperea presa pe 19 martie, surse oficiale din Ministerul Sănătății arătau că nu puteam face mai mult de 700 de teste pe zi, cifră pe care șefii pandemiei au recunoscut-o abia atunci când a fost nevoie, după multe luni, să arate ce sus au ajuns față de cât de jos plecaseră. Ceea ce e adevărat. Am ajuns la zeci de mii de teste pe zi de la câteva sute. … Ministrul Ciucă luptă pe frontul secretelor  Astăzi, Nelu Tătaru susține că cifrele testelor Covid defalcate pe județe și furnizate de Ministerul Sănătății aveau nevoie de aviz. Iar întrebarea adresată în public lui Vlad Voiculescu: „Ați avut avizul SRI și STS?” sugerează, dar nu circumscrie și poate păcăli, zona deranjată de transparență, cea care l-a determinat pe premier să trimită Corpul de Control pe urmele lui Tanța și Costel. Însuși Nicolae Ciucă, ministrul apărării, susțin surse concordante, este unul dintre liderii frontului de la Oraca, puternic iritat de publicarea datelor, nu atât cele despre teste, cât despre centrele speciale de vaccinare. …. Și e interesant cum Florin Cîțu, un prim-ministru care s-a luat curajos de gât cu structurile birocratice când a fost vorba de sporurile aberante din sistemul public, s-a retras imediat când cineva i-a făcut cu ochiul. În fond, ce arată aceste informații? Bucureștiul a făcut 7.000 de teste pe zi, Timișoara aproape 2.000, Clujul peste 1.300 și că sunt toate în roșu. În timp ce județele care testează puțin, Buzău, Giurgiu, Tulcea sau Covasna, cu cel mult 200 de teste pe zi, sunt verzi. Avem multe centre de teste pentru ”speciali”, la un moment dat mai multe decât cele pentru cetățenii obișnuiți. O autoritate secretă a statului Luni seara, la TVR, Dan Barna a spus că reclamația către Guvern ar fi venit de la ”o autoritate a statului”. Dar numele e secret, nu poate fi rostit? Probabil că nu e vorba despre ASF, care și-a vaccinat și ea angajații la un centru special, pentru că în societatea în care Tanța și Costel au avansat la rang de miniștri Autoritatea de Supraveghere Financiară este obiectiv strategic, iar numărul de angajați vaccinați este trecut la secret. Dar nu e ASF, căci alții dețin secretele, exercită puterea nealeși și conduc și Comitetul de Vaccinare. Apropo de secrete și apropiindu-ne de sursa supărării, doar dacă s-ar imuniza și tancurile ar fi justificat să se neliniștească cineva că se cunoaște public numărul, oricum aproximativ, al angajaților MApN, MAI, SRI sau al altor instituții trecute pe la centrele anti-Covid. …. O parte a statului nostru e supărată că am intrat în posesia proprietății noastre comune, căci asta înseamnă informațiile publice: ele sunt proprietatea cetățenilor, precum străzile pe care mergem și aerul pe care-l respirăm. Vlad Voiculescu nu ne-a făcut niciun favor. Ne-a dat cu un an întârziere ceea ce ne aparține. Integral: https://www.libertatea.ro

spotmedia.ro - Videos | FacebookTentația și prețul de a fi ca ei. Avocatul Poporului  3 iulie 2012. USL declanșează ofensiva de suspendare a președintelui Traian Băsescu. Prima ţintă a fost Avocatul Poporului demis pentru a fi astfel securizată emiterea fără riscuri a OUG 38/2012 care scotea hotărârile Parlamentului din competența CCR. Deci şi acea hotărâre prin care urma să fie suspendat Traian Băsescu. Din cauza acestor mișcări brutale, un demers constituțional, cum este suspendarea președintelui, a fost transformat într-un blitzkrieg condamnat de UE și SUA ca nedemocratic și împotriva regulilor statului de drept. De ce a fost abuzivă demiterea Avocatului Poporului de către USL în 2012? Pentru că nu respecta condiția legală pentru revocarea Avocatului Poporului. Art 9, al 2 din Legea 35/1997 prevede că : „Revocarea din funcție a Avocatului Poporului, ca urmare a încălcării Constituției și a legilor, se face de Camera Deputaților și de Senat, în ședință comună, cu votul majorității deputaților și senatorilor prezenți, la propunerea birourilor permanente ale celor două Camere ale Parlamentului, pe baza raportului comun al comisiilor juridice ale celor două Camere ale Parlamentului.” Deci dl Gheorghe Iancu putea fi revocat legal doar dacă i se putea imputa o încălcare concretă  a legii sau a Constituției. Cum a motivat USL revocarea? Avocatul Poporului „a demonstrat prin acțiunile sale că utilizează prerogativele sale constituționale și legale în scopuri politice, mai ales pentru a servi interesele acelei forțe politice care l-a promovat în această funcție, respectiv Partidul Democrat Liberal, atacând la Curtea Constituțională acte normative adoptate de actualul Guvern învestit după demiterea printr-o moțiune de cenzură a Guvernului Ungureanu.” A fost o motivare criticată inclusiv de Comisia de la Veneția.  Februarie – martie 2021. PNL-USR-PLUS-UDMR au început demersurile pentru revocarea Avocatului Poporului. Cum este ea motivată? „A generat excepţii de neconstituţionalitate la Curtea Constituţională care au fost respinse de CCR, pe atitudinea pe care a avut-o în perioada pandemiei, care a generat extrem de multe probleme în apărarea sănătăţii şi vieţii oamenilor, şi, în general, pe conduita partizană pe care a avut-o în raport cu procesul de legiferare şi, mai ales, cu proiectele de lege adoptate de Parlament”. E absurd să spui că „a generat extrem de multe probleme în apărarea sănătăţii şi vieţii oamenilor” prin acțiuni la CCR. Promovarea acțiunilor la CCR este una dintre obligațiile legale ale Avocatului Poporului. Dacă acțiunea e respinsă, ea nu a provocat nicio problemă. Dacă a fost admisă, de vină e fie emitentul normei neconstituționale, fie CCR, emitentul deciziei incorecte. Avocatul Poporului nu e decident, la fel ca procurorul. Vom vedea daca raportul comisiilor juridice va identifica încălcări concrete ale legii și Constituției. Dar este în certă neregulă că acțiunea de revocare a fost declanșată, iar funcția a fost deja alocată unui partener în coaliție, UDMR,  fără ca încălcările concrete să fie clar indicate. Asemănarea cu 2012 este izbitoare, ceea ce nu e neapărat surprinzător. Vechiul PNL, din care dl Orban face parte, este consecvent, procedează la fel ca în 2012. Ipocrit este fostul PDL, care a acuzat atunci abuzul, și, desigur, PSD care acum contestă propria practică din 2012. Dna Weber, pe persoană fizica, își merită soarta cât timp în 2012 nu a avut nicio reacție la revocarea fără fundament legal a Avocatului Poporului. Dar nu despre USL și componentele sale, nici despre persoane fizice nu este vorba. Pe de-o parte, este vorba despre Rule of Law, acela clamat în stradă, și care pleacă de la principiul fundamental al respectării legii și când ne convine, și când nu. Statul de drept nu e numai când Dragnea nu are voie să schimbe legea ca să evite pușcăria. Statul de drept este și când nu ai voie să faci revocări fără să ții cont de lege….. Am auzit formulări de tipul „îi atacăm cu armele lor”. Procedând la fel ca aceia pe care i-am contestat obținem trei efecte certe: le validăm acțiunile din trecut, le validăm acțiunile similare viitoare și anulăm diferențele dintre ei și noi. Apoi, practic anulăm rolul esențial al Avocatului Poporului, acela de a fi cenzorul ordonanțelor de urgenta care pot fi instrumente sigure de forțare a Constituției. OUG pot fi atacate doar de Avocatul Poporului până când o lege de respingere sau aprobare este adoptată în Parlament, moment din care legea poate fi atacată și de grupurile parlamentare sau de președinte, când legea ajunge la promulgare.  Dacă majoritatea vrea să legifereze ceva neconstituțional, emite o OUG și amână cât vrea dezbaterea ei, timp în care efectele neconstituționale se produc. Este exact ceea ce s-a întâmplat cu Ordonanța migrației primarilor. Dacă asumăm și consolidăm  dependența Avocatului Poporului de majoritate și dreptul acesteia de a-l schimba doar pentru că nu este „de-al lor”, vom avea doar obedienți de tip Ciorbea. Integral: https://spotmedia.ro

▷ Cea Mai Buna Antena Tv - Recenzii In Martie 2021EXCLUSIV 1.233 de instituții de stat au cerut spor de antenă: comune, ansambluri folclorice, cantine Mii de instituții de stat au cerut, în ultimii cinci ani, acordarea unui spor de antenă pentru angajații lor. Primării, teatre, direcții județene, penitenciare, școli au pretins că viața angajaților este pusă în pericol de radiațiile venite de la computer sau de la antene. In anul 2015, un număr de 329 de instituții publice au plătit (din bani publici) analize pentru determinarea câmpului electromagnetic din interiorul instituțiilor. În anul 2016, a fost vorba de 341 de instituții publice, în 2017 de un număr de 247 instituții publice, în 2018 de un număr de 189 instituții publice, în 2019 de 59 instituții publice, iar în 2020 de 68 instituții publice. Potrivit documentelor obținute de Newsweek România, în ultimii 5 ani, 1.233 de instituții publice au considerat că, în clădirile unde își desfășoară activitatea, există câmpuri electromagnetice, iar angajații ar trebui să primească așa numitul „spor de antenă”. Pe această listă regăsim aproximativ 500 de comune, 70  de orașe, 40 UAT, zeci de școli, agenții (APIA, Protecția mediului, de sănătate publică,) teatre, administrații ale cimitirelor, stațiuni de cercetare agricolă, poliția locală, penitenciare și inspectorate de muncă, servicii și direcții (publice, comunitare, de alimentare cu apă, termoficare, sănătate publică, parcuri, salubritate), spitale etc. 1300 de instituții de stat au considerat că radiațiile pun în pericol viața angajaților  Societatea Națională de Radiocomunicații S.A. RADIOCOM a fost plătită pentru a realiza buletinele de măsurători de determinare a densităţii şi intensităţii câmpului electromagnetic la solicitarea instituțiilor de mai sus. „În urma efectuării măsurătorilor câmpului electromagnetic în locaţia definită, RADIOCOM emite un Buletin de măsurare, document care include valorile obţinute, urmând ca autorităţile competente să interpreteze aceste valori pentru clienţi, la cererea acestora. Integral: https://newsweek.ro

CPS a MApN mai face si surprize plăcute | In Cuiul CatariiPensiile de stat – un teren minat  In Romania, se platesc pensii din doua surse bugetare, complet separate si prin lege si prin executie: bugetul asigurarilor sociale si bugetul de stat. Faptul ca amandoua bugetele sunt gestionate de stat creeaza confuzii intentionate, mai ales in randul publicului analfabet in materia gestionarii treburilor publice, dar nu am de gand sa fac aici vreo alfabetizare. In tot cazul, pensiile din bugetul de stat sunt de mai multe feluri, incadrabile in doua mari categorii, de asemenea separabile si prin lege si prin executie: pensii de serviciu la stat si pensii speciale. In cazul pensiilor de serviciu, statul, care este angajatorul, in loc sa plateasca o contributie in numele angajatului la stat, la bugetul de asigurari sociale, a preferat varianta sa ii dea angajatului un salariu mai mic cu acea contributie, urmand ca, la pensionarea lui, sa ii plateasca tot din bugetul de stat si pensia. De aceea este acea pensie de serviciu, la stat. Asa cum salariul la stat reflecta evaluarea financiara a intregii munci depuse de angajat, inclusiv compensarea conditiilor de munca, tot asa si pensia de serviciu se acorda diferit, in functie de continutul si durata muncii depuse. Pensiile speciale sunt destinate unor categorii de demnitari, magistrati si functionari publici care au avut functii in domeniul public, altele decat cele de angajat la stat, cum sunt parlamentarii, consilierii locali, primarii, ministrii, judecatorii, procurorii. Adica cei carora li se cerea o singura conditie pentru a fi platiti cu indemnizatii, si anume sa ocupe functia corespunzatoare. Fara nicio normare a muncii si evident fara nicio evaluare a produsului muncii lor. Asa ca orice discutie despre caracterul moral al unor pensii de serviciu sau speciale, platite din bugetul de stat, nu poate fi purtata decat tinand seama ca doar pensiile de serviciu reflecta munca depusa pe timpul angajarii, celelalte, cele speciale, fiind golite de orice continut valoric (ele fiind acordate pentru “sacrificiul” facut de demnitar ca sa ocupe functia de demnitate publica si nu pentru rezultatul activitatii demnitarului). Daca acceptam modelul de mai sus, de aici incolo discutia despre caracterul moral al pensiilor din bugetul de stat intra pe un teren necunoscut, dar cu siguranta minat. Teren necunoscut deoarece nimeni, dar chiar nimeni nu stie de cata munca la stat este nevoie, pentru ca statul sa isi indeplineasca in totalitate functiile si sa produca bunurile publice asteptate de la el (administratia publica centrala si locala, ordinea publica, sanatatea publica, educatia nationala, cultura nationala, apararea nationala si ale cateva). Si teren minat deoarece se vede cu ochiul liber ca cel putin o treime dintre functiile ocupate cu angajati la stat nu au justificare in activitatea propriu-zisa. Sau, cum se mai zice, nu au incarcare de munca, dar ocupantii lor sunt platiti bine-merci. Asa ca degeaba discutam pe principii morale ca unii angajati la stat se pensioneaza anticipat, la 40 si de ani, ca incaseaza de la stat pensii nesimtite, daca nu discutam mai inainte si concret ce munca au desfasurat ei la stat, inainte de pensionare. Ce valoare a produs acea munca? Integral: https://ziare.com

Cristian PăunDacă taxarea e furt, inflația este furt calificat! Ne uităm mereu cu mare atenție la tot ce înseamnă spălarea banilor din activități criminale. Cele care încalcă legea. Sunt tot felul de restricții astăzi legate de transferul de bani între conturi, de prezența unor sume mari de bani în conturi. Banii trebuie justificați. Plățile mai mari sunt luate la ochi. Trebuie să dai explicații cu privire la sursa banilor. Pe de altă parte, Rothbard spunea magistral că ”bancherii centrali sunt hoți legali de bani” ridicând în discuție o problemă cu care intră în coliziune toți economiștii mainstream de la Keynes încoace: natura banilor. Banii fiat (moneda fiduciară), produși din nimic, fură legal din puterea de cumpărare a celor care deja dețin acești bani. Când relaxarea cantitativă era redusă nimeni nu îl lua în seamă pe unul ca Rothbard. Când deja tiparnița duduie pentru trilioane de dolari sau euro problema morală devine una economică. Cu impact în nivelul și structura prețurilor. Instrumentele financiare, culmea și cripto-monedele mai nou, au devenit destinație predilectă pentru cei care primesc în brațe acele trilioane tipărite proaspăt. Sunt locul unde banii furați ”legal” se spală masiv la fel de ”legal”. Se multiplică chiar, având în vedere că prin tiparniță dobânzile sunt reduse artificial, ceea ce duce la o creștere artificială a prețurilor activelor financiare. Se întâmplă un dublu redistribuționism, nevăzut de către mulți: unul în momentul în care se tipăresc banii și unul, mai apoi, când prețurile activelor financiare sunt umflate generând profituri suplimentare în detrimentul altor activități economice care rămân în urmă din punct de vedere al profitabilității (producția de cartofi, de exemplu). Dacă taxarea e furt, inflația este furt calificat. Integral: https://project-e.ro

În plină criză a Guvernului, Viorica Dăncilă nu merge pentru un vot de confirmare în Parlament, ci la New York pentru poze de campanie | B1.roEdilii din teritoriu avertizează asupra fraudării fondurilor europene Eliminarea standardelor de cost de către guvernul Dăncilă a aruncat în aer preţurile studiilor de fezabilitate De la 3%, preţul unui studiu de fezabilitate a ajuns chiar la 47% din valoarea proiectului Estimări de costuri exorbitante pentru proiectele adresate localităţilor mici: 696 milioane euro, un proiect “smart” Fondurile alocate pentru proiectele care se vor derula pe Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă riscă să fie fraudate, afirmă mai mulţi reprezentanţi ai unor structuri asociative legate de administraţia publică locală, care au contactat ziarul BURSA. În opinia acestora, atât timp cât nu există standarde de cost pentru investiţiile publice ce urmează a fi realizate din cele 30,5 miliarde euro alocate ţării noastre de Comisia Europeană din Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, estimările de cost vor fi mai mari, plăţile efectuate pentru unele lucrări le vor depăşi cu mult pe cele existente în piaţă, iar toată această stare de lucruri va avea efecte negative cu privire la numărul de proiecte finanţate. Mai mult, edilii respectiv susţin că astfel de preţuri stabilite aleatoriu de fiecare executant sau beneficiar al unei lucrări, vor include în ele şi comisioane tentante pentru cei care ar urma să semneze contractele de achiziţie publică din partea autorităţilor locale. “Să vă dau un exemplu: când au existat standardele de cost pentru investiţiile publice, în perioada 2010-2018, cheltuielile cu proiectarea nu puteau depăşi 3%. Erau reglementate standardele de cost pentru studiile de fezabilitate, dar şi pentru studiile de prefezabilitate solicitate în cazul investiţiilor publice mai mari de 50 milioane euro şi pentru investiţiile din transport mai mari de 75 milioane euro. După ce în 13 septembrie 2018, guvernul Dăncilă a abrogat, prin OUG 85, standardele de cost, preţul studiilor de fezabilitate a explodat. De la 3%, au urcat iniţial la 15%, apoi la 20% ca să ajungă chiar la 30%. De exemplu, există studii de fezabilitate pentru heliporturi, în care preţul studiului este de 47% din valoarea de bază a întregului proiect. În practică mai sunt şi situaţii când unii edili au făcut atât studii de prefezabilitate, cât şi studii de fezabilitate pentru aceeaşi lucrare. Dacă te uiţi în ele, sunt identice, de la prima până la ultima literă şi cifră, dar edilii au plătit 90.000 lei pentru studiul de prefezabilitate şi 100.000 lei pentru studiul de fezabilitate, deşi documentaţia este aceeaşi”, ne-a transmis una dintre sursele noastre. Reprezentanţii primarilor susţin că OUG 85/2018, prin care s-au abrogat HG 363/2010 şi HG 1394/2010 privind stabilirea standardelor de cost, a fost aprobată de guvernul Dăncilă, deoarece “social-democraţii erau nemulţumiţi de valoarea mică a comisioanelor încasate”.Costuri “nesimţite” pentru localităţile mici  “Furatul spectaculos e în zona studiilor de prefezabilitate şi a studiilor de fezabilitate. Pentru că întocmirea acestor studii, nu implica neapărat şi realizarea investiţiei. Primarii respectivi pot susţine că ei au făcut studiile respective, dar guvernul sau altă autoritate centrală a decis să nu mai finanţeze proiectul respectiv. Motivul invocat de guvernul Dăncilă pentru abrogarea studiilor de cost a fost dinamizarea investiţiilor. Din ce s-a întâmplat după şi din datele pe care le avem, considerăm că întregul guvern care a aprobat această ordonanţă de urgenţă ar trebui să dea cu subsemnatul în faţa DNA. Şi mai este ceva: unii au pregătit şi adoptat abrogarea standardelor de cost, dar cei care o vor folosit mai mult sunt alţii. Deoarece, după numai un an guvernul Dăncilă a fost demis şi au urmat guvernările de dreapta. Care nici ele nu sunt interesate de introducerea unor standarde de cost”, ne-a spus una dintre sursele citate. Aceasta din urmă a precizat că din lecturarea unor proiecte care ar urma să se regăsească în PNRR, a constatat că firmele de consultanţă au estimat costuri “nesimţite”. “Din opt localităţi analizate, am găsit acelaşi proiect pentru trei localităţi care au 5000, 6000 şi 7000 de locuitori. Conform fişei de reformă, proiectul se referă la crearea de comunicaţii smart prin eficientizarea energetică şi digitalizare. Acelaşi nume pentru fiecare localitate. Integral https://www.bursa.ro

Kovesi interviu Sole24oreKovesi, interviu în presa italiană: Parchetul nu este pentru femei, aceasta a fost una dintre primele fraze pe care le-am auzit când am fost numită procuror Procurorul general european Laura Codruța Kovesi vorbește într-un interviu pentru Il Sole 24 Ore, citat de Rador, despre provocările funcției pe care o deține acum, dar și despre cum la 22 de ani intra în magistratură auzind fraze precum ”Parchetul nu este pentru femei”. ”Eram hotărâtă să dovedesc că nu era adevărat, însă pentru a face acest lucru a trebuit să lucrez mult mai mult decât colegii mei de sex masculin”. Laura Codruța Kövesi, născută în România în urmă cu 47 de ani, nu este genul de om care se sperie cu ușurință. Simbol al anticorupției, foarte iubită de societatea civilă, a trebuit să se confrunte cu multe intimidări și atacuri. Sub conducerea sa, din 2013, Direcția Națională Anticorupție a României a efectuat mii de investigații politice transversale, care au afectat primari, miniștri și foști prim-miniștri și au dus la recuperarea a sute de milioane de euro. Acum, se confruntă cu o altă provocare: lansarea și conducerea noului Parchet European (EPPO), un organism independent al UE, care va fi responsabil de investigarea și urmărirea penală în fața instanțelor din statele participante a infracțiunilor precum fraudă, corupție și fraudă transfrontalieră a TVA care au ca rezultat daune ce depășesc 10 milioane de euro, care lezează interesele financiare ale Uniunii. Infracțiuni semnificative – doar fraudele TVA variază între 30 și 60 miliarde de euro pe an – împotriva cărora autoritățile statelor individuale pot face puțin, din moment ce puterile lor se opresc la frontierele naționale….. Laura Codruța Kövesi: Dacă ar depinde de noi, am fi început de mâine. La nivel central suntem pregătiți: procurorii europeni au fost numiți în iulie 2020. Cu toate acestea, lipsește un element cheie: procurorii europeni delegați care trebuie să efectueze investigații în cadrul statelor. Suntem deosebit de îngrijorați de Italia, deoarece este foarte târziu. Mă bazez pe noul ministru al justiției pentru a accelera procedurile. Reporter: În Italia, investigațiile pentru fraudă împotriva bugetului european ar putea oscila între 500 și o mie în fiecare an (printre cele mai multe din Europa). Câți avocați ar fi necesari? Laura Codruța Kövesi: Numărul de cazuri potențiale este rezultatul unei estimări. Oricum, Italia va avea unul dintre cele mai mari numere de procurori europeni delegați, însă este prea devreme pentru a spune câți anume. Reporter: În ce alte țări lipsesc procurori europeni delegați? Laura Codruța Kövesi: Până acum am numit 32 de procurori delegați din 7 țări: Slovacia, Germania, Estonia, Lituania, Olanda, Republica Cehă și România. Evaluăm candidați din Bulgaria. În majoritatea celorlalte țări procesul este în desfășurare, în timp ce în Italia nu a început încă. Reporter: Cooperarea judiciară nu va fi ușoară. Cum veţi lucra? Laura Codruța Kövesi: Procuratura Europeană este un adevărat punct de cotitură. Structura și puterile sunt fără precedent, concepute special pentru a avea un impact major asupra investigațiilor transfrontaliere. Va fi ușor? Nu, 22 de state înseamnă 22 de legislații, 22 de proceduri, 22 de structuri, 22 de culturi… Dar sunt convinsă că suntem pregătiţi. Avem concentrarea corectă, spiritul potrivit, determinarea corectă de a reuși. Nu cunosc o provocare mai interesantă. Reporter: În raportul către Parlament, nu aţi ascuns problemele legate de resursele economice și de personal, întrebând deschis, dacă obiectivul era cel de a avea un Parchet eficient, sau pur și simplu de a arăta că acesta există. Au fost rezolvate aceste noduri? Laura Codruța Kövesi: Trebuie să mărturisesc că obținerea unui buget suficient pentru 2021 a fost o provocare mult mai mare decât mă așteptam. Pentru mine era clar că volumul de muncă va fi mult mai mare decât cel prevăzut, având în vedere creșterea semnificativă a intereselor financiare europene de protejat. Cerem 55,5 milioane față de cele 37,7 milioane propuse de Comisie. Am primit aproape 45, un compromis bun. Ne-ar plăcea să folosim acești bani pentru a crește personalul și negociam deja cu Comisia. Reporter: Infracțiunile de competența EPPO sunt infracțiuni importante care implică, prin urmare, persoane puternice. Laura Codruța Kövesi: Desigur, vom investiga persoane puternice și bogate. Nu mi-e frică. Dacă eşti curajoș și respecți întotdeauna legea, rezultatele bune sunt asigurate. Integral: https://revistapresei.hotnews.ro

Scandalul copiatului - studenţii se revoltă împotriva ipocrizieiAbsolventă de Drept la Cambridge: Un student exmatriculat pentru că a copiat are valori ce contravin grav corectitudinii și eticii profesionale / Cum îi poți spune unui client „scuze că ai ajuns la pușcărie din vina mea, dar unde am făcut eu facultatea se copia” Un student exmatriculat pentru că a copiat nu este interesat de domeniul Dreptului, ale cărui valori sunt tocmai corectitudinea și etica profesională, iar argumentul „toată lumea copiază” este un sofism, spune Irina Țuca, absolventă de Drept la Cambridge, una din cele mai prestigioase și respectate instituții universitare din lume. În plus, incidentul de la Facultatea de Drept a Universității din București, unde 45 de studenți au fost exmatriculați pentru fraudarea examenelor, reflectă o problemă în ceea ce privește examinarea studenților, este de părere Țuca. Cangrena fraudei din învățământul românesc vine de la faptul că accentul se pune pe cantitate, iar asta face din fraudă o tentație și mai mare, mai spune ea. Nu în ultimul rând, dacă ajung în sistemul juridic trișorii, să nu uităm că ulciorul nu merge de multe ori la apă, iar un client, chiar și fără cunoștințe juridice, își dă seama dacă al său avocat a copiat pe băncile facultății, atrage atenția absolventa de Drept de la Cambridge, într-un interviu acordat Edupedu.ro. Ca fostă studentă la Drept la Cambridge, cazul de la Facultatea de Drept a Universității din București mi se pare de neimaginat. Este foarte trist și șocant ca o facultate al cărei domeniu de studiu este dreptul, adică însăși arta justeții și a corectitudinii, să fie subiectul unui incident de fraudă. Cred că un student exmatriculat pentru că a copiat este un student care nu este interesat de domeniul pe care îl studiază, ale cărui valori contravin grav corectitudinii și eticii profesionale. Incidentul reflectă o problemă în ceea ce privește examinarea studenților. Examenul ideal este un examen la care, efectiv, nu poți copia. Studentului ar trebui să i se pună întrebări care nu își au răspuns în notițele de la curs și care îl provoacă să gândească singur. Studentului ar trebui să i se ceară să interpreteze, să analizeze, să aplice norma de drept.  Nu există un test de caracter al studenților, dar admiterea la Universitatea Cambridge testează, indirect, și acest lucru. Procedeul de admitere este atât de dificil și verifică atât de minuțios felul în care gândește viitorul student, încât dacă treci probele cu brio înseamnă, automat, că nu ai trișat. Examenele din timpul studenției funcționează pe același principiu.Facultatea de la Cambridge pleacă de la premisa că abilitățile intelectuale pe care le are un student care a fost admis acolo îl conduc, în mod natural, la niște concluzii de bun simț despre etică. (…) Universitatea Cambridge îți impune un standard academic atât de ridicat și îți insuflă un respect atât de mare pentru profesori, încât a copia nu este nici măcar o opțiune.  Argumentul „toată lumea copiază” este un sofism. În primul rând, nu toată lumea copiază. Este o jignire adusă studenților cinstiți să presupui că ei sunt lipsiți de integritate doar pentru că „așa e în sistemul românesc”. (…) Dacă toată lumea trece strada neregulamentar, răspunsul nu e să desființăm regulile de circulație, ci să concepem măsuri suplimentare care să întărească caracterul lor obligatoriu. Pentru argumentul „așa e în sistemul românesc” am și mai puțină toleranță. (…) Nu prea văd cum îi poți spune unui client „scuze că ai ajuns la pușcărie din vina mea, dar unde am făcut eu facultatea se copia” sau „mă scuzați că nu m-am gândit la concluziile scrise, eu în facultate doar transcriam cursul”. Buna credință și integritatea sunt valori absolute. Un student care copiază și iese șef de promoție nu este cu absolut nimic mai competent decât un student care nu copiază și termină cu media opt, ba dimpotrivă: a nu trișa, a te strădui să înveți și să înțelegi materia care ți se predă și a accepta provocarea intelectuală sunt câștiguri personale mult mai importante decât notele din catalog. Scopul facultății este nu să te convingă să iei mai mult decât colegul de la seminar, ci să te formeze că viitor jurist. (La Cambridge nici nu se afișează în mod public notele de la examen – eu nici nu știu ce note au luat colegii mei, știu doar cum am fost evaluată eu). Integral: https://www.edupedu.ro

Utopia Balcanica » City break spontan de şaorma în (i-auzi, e oraş) oraşul Pantelimon4.000 de posturi de poliţist local vor fi ocupate prin concurs de mâncat şaorma  În martie a început organizarea concursurilor pentru ocuparea a peste 4000 de posturi de polițist local pentru unitățile locale din București și din țară. Examenul constă în devorarea unei șaorme în timpul alocat, în timp ce șoferii claxonează nervos pentru că ai oprit mașina pe avarii în fața șaormăriei. „Este un examen dur pe care nu poate să-l treacă orice sărac pentru că nu are stomacul antrenat să mănânce un kil de «carne» cu maioneză, varză, cartofi și lipie dintr-un foc. Vorbim de un glonț de 1800 de calorii care lovește greu acolo unde contează, la mațe”, explică Stelian Negrea, șef Poliția Locală Brașov. După examinarea orală, candidatul la postul de polițist local trebuie să treacă imediat la proba practică, adică să hărțuiască un piețar care vinde morcovi ca și cum i-ar fi foame. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 9 martie.”România de azi este un imens sistem mafiot, cangrenat, care miroase urât și își sufocă propriii cetățeni, ale cărui organe sunt preocupate doar de sporurile salariale și păstrarea cu orice preț a privilegiilor câștigate „de drept”.”

Spring dog - 10 free HQ online Puzzle Games on Newcastlebeach 2020!Buna dimineata intr-o zi de marti, 9 martie!  În prima parte a zilei cerul va fi parţial noros şi izolat se va semnala ceaţã, apoi treptat, dinspre sud-vest, înnorãrile vor cuprinde majoritatea zonelor. Din orele serii, în regiunile din jumãtatea de sud precipitaţiile vor fi în extindere treptatã; acestea vor fi mai ales sub formã de lapoviţã şi ninsoare, iar în sudul Olteniei, al Munteniei şi în Dobrogea vor predomina ploile. La munte, ziua vor fi fulguieli pe spaţii mici, iar pe parcursul nopţii, va ninge în Munţii Banatului, în Carpaţii Meridionali şi local în Carpaţii Orientali. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificãri în sudul ţãrii şi la munte, îndeosebi în zona înaltã. Temperaturile maxime se vor încadra între 3 şi 11 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -5 şi 3 grade, mai scãzute în depresiunile din estul Transilvaniei. În București, valorile termice se vor situa în jurul celor normale la aceastã datã. Cerul va fi variabil în prima parte a zilei, apoi se va înnora, iar în cursul nopţii se vor semnala precipitaţii sub formã de ploaie, lapoviţã şi trecãtor ninsoare. Temperatura maximã va fi de 8…9 grade, iar cea minimã de 0…2 grade.

Vlad VoiculescuAcuzații grave: Pacienții cu COVID din secția de terapie intensiva a Spitalului Județean Sibiu sunt legați de paturi, sedați și intubați chiar și când nu este nevoie pentru liniștea medicilor și asistentelor  Un lucrător medical de la secția de terapie intensivă a Spitalului Județean din Sibiu acuză faptul că pacienții cu COVID ar fi legați de paturi, cu răni la mâini din cauza feșelor și sedați cu Midazolam, Propofol și Fentanyl, anestezice și sedative extrem de puternice pentru a nu se mai agita. ”Pe un om cu insuficiență respiratorie dacă îl sedezi, moare. Pentru că în insuficiență respiratorie nu se dă de dormit și seara. Se face terapie. Se face oxigeno-terapie. (…) Și eu am omorât oameni, pentru că am lucrat acolo. Chiar dacă din toate puterile mele am încercat să fac totul să nu încarc acele seringi cu sedare”, povestește sub anonimat cadrul medical pentru publicația sibiană Turnul Sfatului. Una din cele mai grave probleme semnalate de cadrul medical este legată de procedura de intubare. Spune că se ajunge mult prea ușor la această procedură, chiar și atunci când în realitate nu este nevoie. Potrivit acestuia, se recurge la intubare pentru liniștea medicilor și asistentelor: un pacient intubat nu mai face gălăgie. El acuză faptul că în ATI nu intră decât medici rezidenți, fără experiență, care aplică un tratament universal pentru toți pacienții, indiferent de particularitățile lor, de alte boli sau de evoluția sau involuția bolii lor. În plus, ”pe șeful ATI nici nu cred că l-am văzut de două ori în viața mea”, mărturisește Domnul S. Publicația Turnul Sfatului mai scrie că procentul de mortalitate în secția ATI a Spitalului Județean este de 71,51%, de la începutul pandemiei. În ultimele șase luni, însă, lucrurile sunt mai grave. Au fost 392 de pacienți internați în ATI și au decedat 297 – 75,76%. În comparație, la Timișoara mortalitatea la ATI este de 66%, iar la Institutul Marius Nasta din București – 61%. La Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca de la debutul pandemiei, până în 28 februarie, au fost internate 9.780 de persoane. Procentul celor care s-au vindecat este de aproape 99%. Din cei 9780, 160 au decedat, rezultând că au decedat 1,63% din cei internați aici. În Sibiu, la Spitalul Clinic Județean, de la începutul pandemiei au fost internați 2.694 de pacienți și au decedat 369 la secția ATI. Nu știm dacă au decedat și în alte secții. Chiar și așa, procentul este de 13,69%. Integral: https://www.g4media.ro

Guvernul PNL - USR-PLUS - UDMR a trecut de votul Parlamentului. Cine sunt miniștriiPoliticienii au învins. Reforma s-a amânat pentru altădată  Cu lipsa sa, deja proverbială, de inteligență politică, PSD-ul aflat în Opoziție s-a grăbit să acuze Guvernul Cîțu de „austeritate”. O gogomănie care i-a permis, însă, lui Florin Cîțu și apropiaților săi să-și aroge meritul „reformei”. Practic, năroada acuzație de auteritate din partea PSD i-a făcut pe cei de la Guvern să-și lipească, mândri, eticheta de „reformiști” și să declare că bugetul anului 2021 este unul „al reformei”. Hai să vedem, totuși, în ce fel a început „reforma” sub actualul guvern. Păi reformele ar trebui să vizeze tocmai slăbiciunile macro-economiei noastre: cele două „deficite gemene”, cel de cont curent și cel bugetar, datoria publică în creștere, reducerea arieratelor și a datoriilor către bugete ale companiilor de stat…..Care va să zică, deficitul de cont curent va rămâne moț la aproape 11 miliarde de euro și anul acesta și anii următori. Deci, cel puțin anul acesta, mai ușor cu „reforma” deficitului de cont curent. Cât privește „reforma” bugetului, iată cum stau lucrurile în viziunea guvernului. Există trei tipuri de deficite bugetare care se calculează: unul pe „cash”, care se raportează la București pentru popor și care are în vedere doar încasările și plățile efective la/din bugete, unul pe standard european ESA (la care se uită Comisia Europeană – care ține cont de venituri așteptate și de plăți angajate) și unul structural (cel mai important – la care se elimină influențele conjuncturale din diferiți ani)….Acestea fiind zise, să ne uităm la „reforma” propusă de curajosul Florin Cîțu: deficitul bugetar „pe cash” este proiectat să scadă anul acesta la 7,16% de la 9,79% din PIB în 2020, deficitul după standardul ESA este proiectat să ajungă, în 2021, la 8,23% din PIB, de la 9,1% din PIB în 2020, iar deficitul structural este prevăzut a scădea puțin-puțin la 7,42% în 2021, de la 7,76% în 2020. Care este minunea care face ca deficitul pe „cash” să scadă atât de mult, iar celelalte deficite să scadă doar ponderat anul acesta? Simplu: economia va crește cu peste 4% (căci va crește în toată Europa), iar bugetul va încasa datoriile firmelor și persoanelor suspendate anul trecut. Și atunci, bugetul va colecta mai mulți bani (veniturile ajung la 32,67% din PIB de la 30,99% anul trecut) dar doar „pe cash”, în contul impozitelor amânate anul trecut.   Evident că sumele datorate anului 2020 nu se regăsesc deloc în standardul ESA sau în deficitul structural. Deficitele ESA și structural sunt „amânate” la scădere abia în 2022 (6,36% cel ESA și 6,05% cel structural)! O șmecherie de a poza cu tricoul de „reformist”, deși nu miști un deget. Ba chiar, dacă ne uităm mai bine găsim și esența marii reforme inițiate de Guvernul Cîțu: economia va crește cu peste 4% pe an, noi nu umblăm la cheltuieli și, logic, deficitele vor scădea, ca urmare a creșterii numitorului unei fracții. Iluzia că va urma vreo „reformă” curajoasă a sistemului fiscal este repede spulberată dacă ne uităm la ponderea veniturilor în PIB: 32,67% în 2021 (cu plățile amânate în 2020); 31,4% în 2022; 30,96 în 2023 și 30,88% în 2024 (mai puțin decât în 2020). Așadar, oameni buni, cheia „reformelor” este să nu reducem nicio cheltuială, ci doar să așteptăm să crească economia…. Cât privește datoria publică, nici aici nu găsim vreo măsură curajoasă, în sensul în care aceasta este programată să băltească pe la 54% din PIB în anii următori…..Având în vedere că între prognoza de datorie publică a Guvernului și realitatea „de la firul ierbii” de la final de 2020 e o diferență de vreo 3 puncte procentuale, e clar că nivelul datoriei publice va depăși binișor 55% din PIB încă de anul acesta. Deci s-a cam veștejit „reforma” și aici….Nu vi se pare că parcă avem de-a face cu un blestem? Crește suma de investiții, crește și deficitul comercial, implicit și deficitul de cont curent. A, am uitat că noi importăm și bitumul de pe șosele și oțelul beton din structuri. Cât despre echipamentele din investiții mai complexe, ce să mai spun – oricum nu prea mai producem mai nimic… Nu vi se pare că ați mai văzut filmul ăsta, cu „reforma” îndelung anunțată și repede fâsâită?….Acum hai să ne uităm încă o dată la actuala „reformă”: președintele celui mai mare partid, Ludovic Orban, s-a retras la președinția Camerei Deputaților, precum odinioară Ion Diaconescu, premier fiind numit un om de linia a doua din PNL.  În schimb, partidele mici, USRPLUS și UDMR, au trimis în Guvern liderii reali. Anvergura politică a premierului e cam mică, așadar și cu greu ni-l putem imagina luptând cu liderii județeni să închidă companii cu datorii mari sau să reducă personalul de la stat. Apropierea congresului PNL nu face decât să temporizeze suplimentar începerea unor restructurări reale. Ei, și-acum doritorii de reforme pe pâine să pună mâna pe Biblie sau pe Constituție și să spună sincer dacă au auzit de vreun calendar sau vreun obiectiv privind lichidarea/restructurarea companiilor cu arierate. Sau de vreun calendar sau vreun obiectiv privind redimensionarea aparatului bugetar. A auzit cineva vreo cifră concretă de reformă? De genul: vom reduce arieratele cu 50%. Sau vom reduce anvelopa salarială la bugetari cu 10%! A auzit, oare, cineva, un cuvânt despre reducerea cheltuielilor uriașe cu salariile de la metrou? Sau de la Transelectrica? Sau de reducerea salariilor de la ANRE, de la ASF sau de la alte autorități exagerat de darnice? Nu mai pun și alte întrebări, căci mi-e frică de răspunsuri. Așa, poate ne mai rămâne speranța. Până atunci avem un deja-vu: eternul lider sindical de la metrou, Ion Rădoi, îl înfruntă cu obrăznicie pe ministrul Drulă, oferindu-i soluția închiderii magistralei 5. Integral: https://spotmedia.ro

Ministrul de interne, despre cazul polițiștilor acuzați de tortură: „O să facem curățenie în sistem. Avem toleranță zero față de astfel de indivizi”Miliția Română, anul 2021: Sadism, corupție și obrăznicie. Plus pensii speciale  Imaginea așa-zisei Poliții Române, în ultimele zece zile: un amestec de sadism, corupție la vârf, incompetență jenantă și o obrăznicie rară. Acești oameni se pensionează la 40 de ani și primesc pensii speciale mai mari decât cele ale unui medic. Fapte:  – 24 februarie: polițiștii se duc la Cotroceni, ca să ceară salarii mai mari. Se îmbrâncesc cu jandarmii și aruncă cu fumigene.  – 1 martie: sub nasul forțelor de poliție, un bătrân de 68 de ani ucide doi tineri pe care-i luase ostatici. Poliția a avut ore întregi la dispoziție să găsească o soluție.  – 4 martie: șeful poliției poliției din Suceava, celebra direcție de informații și protecție informativă, este reținut de DNA. El proteja o rețea de polițiști care dădeau carnete auto contra șpagă, le spunea cum să nu fie prinși și, în schimb, ar fi primit zeci de mii de euro, șpagă.  – 5 martie: trei polițiști de la Secția 16 de poliție din București sunt arestați, alți trei sunt puși sub control judiciar. Au răpit doi tineri care le atrăseseră atenția că nu poartă mască, i-au dus pe un câmp, i-au bătut cu cruzime și au urinat pe unul dintre ei. Între cei arestați: prim-vicepreșdintele sindicatului național al agenților de poliție!  Acestea sunt faptele din doar ultimele zece zile. Dacă mergem mai mult în timp, găsim alte grozăvii. Mă uitam pe o documentare din 2015, cu șefimea înhățată de DNA în acea perioadă: şeful poliţiei rutiere din Teleorman, şeful biroului de investigaţii criminale a municipiului Brăila, adjunctul Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO), adjunctul directorului Poliţiei Capitalei, comandantul poliţiei Bistriţa-Năsăud şi mai mulţi şefi de la Poliţia de Frontieră Giurgiu. Șpăgile erau ridicole: doi pui, o mămăligă, trei peşti, o sticlă de whisky, mâncare pentru câini sau 15 fripturi. Acestea sunt date din 2015, dar obiceiul a rămas: la Iași, în anul de grație 2020, șpaga polițiștilor era sub formă de pizza. La Oficiul pentru Protecția Martorului, acum câțiva ani, polițiștii furau banii celor pe care trebuiau să-i protejeze.  Tot sistemul e putred și cultura furtului, a hoției, se învață din Academia de Poliție, cea mai mare fabrică de plagiatori din România.  În paralel, cetățenii obișnuiți sunt complet lipsiți de protecție. Poliția nu face decât să ofere scuze și să amâne orice reformă, până când publicul uită. Cazul Caracal este exemplar: ministerul de Interne a creat diversiunea Cumpănașu, iar acesta a acoperit scandalul cu fumigene, până când nimeni n-a mai priceput nimic. În schimb, printre alte avantaje, Cumpănașu se plimba prin țară cu escorta ministerului de Interne.  Situația este teribilă, fiindcă vorbim de oameni morți, uciși cu sadism, vorbim violențe îngrozitoare și de sentimentul că statul român nu vrea – nu că nu poate! – să-i protejeze pe inocenți.  Cumplit este și faptul că, dacă în poliție or fi și oameni onești, aceștia sunt bine ascunși. Prea puțini sunt cei care nu protestează. Sindicatele sunt structuri pesedizate, care-i protejează pe corupți. …. În ani, am învățat să nu cred în revoluții. De obicei, se termină prost. Dar, în acest caz, este evident că structura Poliției Române trebuie demolată din temelii. Academia de Poliție – desființată. Actuala legislație, care îi protejează pe milițieni, indiferent cât de proști, incompetenți și hoți sunt, abrogată. În fruntea structurii, aduși oameni din afara sistemului după chipul și asemănarea Monicăi Macovei…. Fostul ministru de Interne pus de PNL, Marcel Vela, a fost un caraghios ridicol.Integral: https://newsweek.ro

Legea care reglementează învăţământul online este neconstituțională. Decizie CCRĂștia sunt adevărații asistați social ai statului, nu amărâții ăia ce primesc 120 de lei/lună!  Anuntati-i si pe dl. Citu si doamna Turcan. Acestea sunt marile reforme economice in viziunea si conceptia guvernantilor nostri? Asta a saracit Romania atata timp, asistatii sociali cu 100 lei pe luna, asta a dus la incetinirea progresului tarii noastre? Nu coruptia? Nu toata risipa din banii publici catre sporuri, pensii speciale, salarii uriase la buget, directori de institutii cu zeci de mii de euro, catre angajati la stat cu sporuri peste sporuri pentru cele mai aberante si nefondate motive, cu salarii umflate, mult disproportionate in raport mediul privat, cu vouchere de vacanta… Nu mai vorbesc de presedintii de CJ care peste salariul de baza umflat mai au si sporuri de zeci de mii de lei, spor de hrana si alte aberatii, ca doar nu au salar sa si cumpere din el cele necesare. De imbuibatii de la CCR nu are rost sa ne mai obosim pomenindu-i. Integral: https://comentacii.ro

De Ziua Femeii, despre munca chinuită a femeilor de la sat, care sunt privite drept „asistate social” după zeci de ani de trudă la CAPDe Ziua Femeii, despre munca chinuită a femeilor de la sat, care sunt privite drept „asistate social” după zeci de ani de trudă la CAP La începutul lui martie se iau flori, mărțișoare, se vorbește despre „importanța femeii”, de zici că e o specie diferită plonjată lângă un grup de Adami gânditori. Îmi place titlul campaniei feministe de la noi cu „Mulțumim pentru flori, dar vrem respect, egalitate”. Doar cu flori și mărțișoare n-am făcut nimic, suntem o societate macho-tristă, am merita un snop de ghiocei plesniți peste ochi. …. Munca femeilor e oricum diafană, nu se vede nici îngrijirea căminului, copiilor, îngrijirea vârstnicilor. Asta nu e muncă, e „datorie” de familie!, ni se spune. Și unde e cu „morală de familie” și „datorie”, e gratis, desigur. Problema e globală, nu doar românească, iar dezbaterea e cât se poate de serioasă – de ce nu e luată în serios munca de acasă? Mai ales că, pe timp de pandemie, a devenit și muncă de birou, și educație pentru copii, și muncă de îngrijire pe care trebuia să o facă „statul cel social”. Nici pandemia n-a adus recunoașterea acestei munci făcute mai ales de femei. Ce a adus pandemia, în schimb, a fost creșterea exponențială a violenței domestice. … Avem un roman emblematic „Ion”. Aștept o scriitoare talentată să scrie o replică după Rebreanu, după 100 de ani, care să se cheme „Ioana”. Ioana ar fi țăranca ignorată, prinsă între lumi, cea care n-a beneficiat de altceva decât de hămăleală și nerecunoștință în ultima sută de ani. Amândouă bunicile mele au numele „Ioana”. O bunică Ioană mi-a murit acum mulți ani, am tot timpul în urechi râsul ei hâtru și puțin răutăcios. Era o țărancă având un IQ mult peste medie, te fărâma cu o glumă, era percepută ca fiind o femeie „rece”, dar, de fapt, era insuportabil de deșteaptă și afecțiunea ei crea dependență. …. Prima Ioană a avut 7 copii, veniți pe lume în două tranșe, înainte și după război (și după prizonierat, bunicul Vasilache fiind rămas ca multe alte mii prin lagăre de muncă sovietice, după întoarcerea armelor). Cealaltă Ioană a avut 4 copii. Amândouă au fost la CAP (Cooperativa Agricolă de Producție). Au mai avut și ceva petice de pământ de-al lor, plus ce-a mai venit după Revoluție. S-a redescoperit în anii ‘90 o etapă de „auto-iobăgie”, autoexploatare în numele pământului sfânt al familiei, de fapt, o muncă grea pentru supraviețuire într-o societate care spunea stop modernizării ruralului. Au îngrijit zeci de copii, nepoți, strănepoți, au avut grijă de părinții, socrii lor și, nu în ultimul rând, de bărbații lor. …. Un popor întreg feminin rural a muncit însă pe brânci la CAP. CAP-urile, deși primul pas spre modernizare industrială, erau mari înghițitoare de muncă brută și ieftină. Iar munca asta au făcut-o mai ales femeile. O muncă aproape ignorată. Le-a rămas un carnet de lucru și cam atât. Anii ăia de CAP, în cazul celor două Ioane munciți integral, de la facerea „colectivului” până în decembrie 89, le-au adus pensii infime. Pensia minimă (ajunsă acum la 800 de lei) a fost cheia pentru ajutorarea cât de cât reală a acestui popor feminin care a tras din greu. … O bunică Ioană nu a mai prins pensia minimă, lua echivalentul a vreo 200 de lei pe lună. Cealaltă Ioană a prins marea „revoluție” a introducerii „pensiei minime”. Adică, și dacă ai muncit 3 decenii în CAP, tot e nevoie de „ajutor” de stat ca să iei pensie minimă! Aceste femei mai sunt privite de unii dobitoci ca „asistate social”. Poate invers, statul român a fost asistatul lor social pe care l-au ținut pe linia de plutire cu muncă aproape gratis. Munca băgată sub preș Începutul de martie este „dedicat femeilor”. O peltea familist zaharisită, care ni se servește în scopuri comerciale prin presă și pe la supermarketuri de unde putem lua un buchet cu numai 9,99 lei …..  Pentru cei care strâmbă din nas când aud „feminism”, tocmai povestea Ioanelor mele arată cât de importantă ar fi o consolidare a feminismului în România. Istoria recentă a cunoscut forme simple de abuz, dar și forme complexe de vampirizare a unor pături largi de populație, mai ales feminină. Și plecatul la muncă în afară a însemnat exploatare diversificată, în funcție de gen. Zeci de mii de românce au stat închise în case cu vârstnici, plătite prost, înnebunite de câte un „șef” mai mult sau mai puțin bun care lua ajutorul de îngrijire de la statul italian, spaniol sau austriac și subînchiria apoi sarcinile către femei din Est. … Generația femeilor de la țară de peste 60 de ani este dintre cele mai ignorate. Iar cele care mai sunt în viață sunt, iată, „asistate” de statul român. Și pe munca lor s-a făcut uriașa modernizare comunistă, și pe munca lor s-au emancipat generațiile următoare urbanizate. Și, atenție!, pe munca lor au supraviețuit copiii lor plecați pe la oraș și rămași fără locuri de muncă în anii de după Revoluție. Cele care mai trăiesc nu văd decât cum munca lor s-a cam dus de râpă. Totul în jur redevine cumva primitiv, accesul la educație e mai greu decât pe vremea când maică-mea mergea cu vacile și învăța pentru liceul pedagogic. Ele au fost fața și munca nevăzute ale satului, au rămas și prizoniere unui patriarhat tradițional și prinse într-un contract de muncă fizică în contul căreia se presupunea că măcar copiii lor vor avea o soartă mai bună. Integral: https://www.libertatea.ro

10 august, al treilea dosar istoric muşamalizat de Justiţia română Dosarele Revoluţiei, Mineriadei, 10 august sunt pete pe obrazul Justiţiei din România. Trei dosare istorice în care o pleiadă de magistraţi – care, şi ei, primesc sau vor primi uriaşe pensii speciale –, şi-au bătut joc de actul de justiţie, şi-au bătut joc de mii şi mii de oameni care aşteaptă să li se facă dreptate, şi-au bătut joc de imaginea ţării. Dosarul Revoluţiei. Tergiversat, clasat, redeschis, iar tergiversat, iar clasat, iar redeschis. Nu are o sentinţă definitivă nici după 31 de ani de la data comiterii faptelor vizate de anchetă. Pentru ca acest dosar să fie redeschis – procurorii îl clasaseră în 2009 –, a fost nevoie de o decizie a CEDO, care a stabilit că, fiind vorba despre omor şi infracţiuni contra umanităţii, deci fapte imprescriptibile, ancheta trebuie continuată. Au urmat ani în care nu s-a mai auzit nimic despre anchetă. Pentru ca, în octombrie 2015, Parchetul General să decidă, din nou, clasarea lui. A fost nevoie de sute de plângeri din partea unor oameni care îşi tot caută dreptatea din decembrie 1989, dreptatea lor sau a părinţilor ori copiilor lor ucişi atunci, sprijiniţi în acest demers de președintele Asociației 21 Decembrie 1989, Teodor Mărieș. A fost nevoie din nou de invocarea legislaţiei CEDO şi de presiune publică pentru ca dosarul să fie redeschis, în august 2016. În aprilie 2019, Parchetul General trimitea dosarul în judecată la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. În octombrie 2020, judecătorul decide însă să-l retrimită la Secţia Militară a Parchetului General, pe motiv că avea “vicii ascunse”, cerând refacerea unei părţi consistente din rechizitoriu. Aşadar, dosarul e încă departe de final. Dosarul Mineriadei. Tergiversat, clasat, redeschis, iar tergiversat, reluat de la aproape zero. Nu are, nici el, o sentinţă definitivă la aproape 31 de ani de la data comiterii faptelor vizate. Pentru ca acest dosar să fie redeschis a fost nevoie de o decizie a CEDO. Obţinută de victime şi de urmaşi ai unor victime ale represaliilor din Piaţa Universităţii, sprijinite în acest demers tot de președintele Asociației 21 Decembrie 1989. În martie 2015, CEDO obliga Statul român să identifice vinovaţii de violenţele din 13-15 iunie 1990, ceea ce a dus la redeschiderea anchetei de către Parchetul General, în toamna aceluiaşi an. În 2017 dosarul era trimis în judecată la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, unde a zăcut, aproape doi ani, în cameră preliminară. În mai 2019, judecătorii au constatat nulitatea rechizitoriului, dispunând retrimiterea dosarului la procurorii militari de la Parchetul General, ceea ce s-a întâmplat efectiv în decembrie anul trecut. Aşadar, şi acest dosar e încă departe de final. Ca în cazul dosarului Revoluţiei, şi aici este greu de imaginat că vinovaţii vor răspunde; măcar pentru faptul că nu mai e foarte mult timp biologic la dispoziţie pentru tragerea lor la răspundere. Stadiul în care se află aceste dosare – aşa cum am mai scris recent –vorbește de la sine despre victoria sistemului ale cărui temelii au fost puse în Decembrie 1989: “Un sistem format din neo-comuniști și foști securiști, ale cărui temelii au fost puse chiar în Decembrie 1989, când au confiscat Revoluţia. Un sistem din care fac parte cei care au confiscat Revoluţia şi au luat puterea – anticeauşişti, nu şi anticomunişti –, dar și oamenii, şantajabili, pe care i-au plasat în poziţii-cheie din statul român pentru ca aceştia să închidă ochii în faţa trecutului lor, a abuzurilor comise în decembrie 1989, a crimelor la care au recurs pentru a pune mâna pe putere, să-i protejeze în fața legii ori să față legi pentru găști politico-penale.”…Dosarul 10 august. Plimbat între parchete, clasat parţial, redeschis, iar clasat, pare că va urma calea pe care au fost puse dosarele Revoluţiei şi Mineriadei. Asta, dacă decizia de ieri a Tribunalului Bucureşti – care a dispus clasarea definitivă a faptelor ce vizau implicarea şefilor Jandarmeriei şi ai unor şefi din Ministerul de Interne în coordonarea represaliilor din 10 august 2018 – nu va ajunge la CEDO. Momentan, decizia este contestată deja la Curtea de Apel Bucureşti. Aşa că mai există un licăr de speranţă că lucrurile nu vor rămâne aşa, că pentru reprimarea violentă a mitingului antiguvernamental din 10 august 2018 nu vor răspunde doar câţiva jandarmi care au îndeplinit, cu exces de zel, ordinele şefilor, ci vor răspunde înşişi cei care le-au ordonant să intervină în forţă împotriva manifestanţilor paşnici; adică, cei care transformaseră Jandarmeria în gardă pretoriană pentru Liviu Dragnea şi camarila sa politică, cerându-i să lovească şi gazeze şi oameni paşnici ieşiţi în stradă pentru respectarea democraţiei, a regulilor statului de drept şi pentru independenţai Justiţiei care erau călcate atunci în picioare de la vârful Guvernului şi al Parlamentului. Rspunderea judiciară a foştilor şefi din Jandarmerie şi din MAI şi, implicit, a celor la ale căror comenzi politice au răspuns se impune, mai ales că fost o acţiune la care au existat indicii de premeditare, presa menţionând ca dovezi în acest sens ascunderea indicativelor de pe căștile jandarmilor, pentru a nu putea fi identificați, şi falsificarea, în actele oficiale, a orei de intervenție în forță. Integral: https://putereaacincea.ro

Din nou despre statul de drept  Săptămâna care a trecut a adus din nou “problema” statului de drept în atenţia opiniei publice. Fie că este vorba de condamnarea, în primă instanţă, a Elenei Udrea şi Ioanei Băsescu la închisoare cu executare, fie de clasarea dosarului 10 august, funcţionarea statului de drept este din nou chestionată. Dar şi condamnarea, tot în primă instanţă, la trei ani de închisoare, din care unul cu executare, a fostului preşedinte francez Nicolas Sarkozy tot despre rolul statului de drept în democraţie vorbeşte. Întrebarea care a reapărut după aceste decizii – “Cum pot judecătorii care n-au nici legitimitate electorală, să decidă în cazuri privind politica?” – pune, din nou, în discuţie rolul justiţiei în ansamblul puterilor statului. Şi, chiar dacă în cazul 10 august este mai degrabă vorba despre procurori, rămâne mereu acelaşi reproş: guvernarea judecătorilor, un element esenţial al teoriei şi practicii statului de drept, este discutabilă din punct de vedere democratic. Ori democraţia capătă semnificaţii diferite în funcţie de modul în care se pune accentul pe unul dintre cele două aspecte fundamentale ale sale: un stat de drept care asigură protecţia libertăţilor individuale sau participarea activă a cetăţenilor la treburile polisului. Ceea ce par să uite cei ce reproşează statului de drept “guvernarea judecătorilor” este că cele două trăsături sunt indisociabile. Pentru că participarea civică şi politică se desfăşoară într-un cadru instituţional pe care îl asigură statul de drept…. Participarea cetăţenilor la viaţa politică nu este atât de simplă pe cât pare la prima vedere, în orice caz nu trebuie confundată cu simpla participare la vot. Participarea priveşte ansamblul valorilor, ideilor, reprezentărilor sau comportamentelor care privesc spaţiul public. Aşa că, atunci când funcţionarea democraţiei este chestionată, nu poate fi neglijat contextul. În absenţa acestuia, democraţia îşi pierde consistenţa, iar cetăţenii devin preocupaţi doar de problemele lor private. Este un risc inerent democraţiei, evidenţiat deja de Tocqueville când, în Despre democraţie în America, observa că societatea americană din prima jumătate a secolului al XIX-lea ar putea dezvolta o nouă formă de servitute, “reglementată, blândă şi paşnică” ce s-ar putea combina cu unele dintre formele exterioare ale libertăţii. Tocmai de aceea, statul de drept, deşi esenţial existenţei democraţiei, nu este suficient. De altfel, statul de drept presupune, în afara atât de criticatei guvernări a judecătorilor, respectul ierarhiei normelor, independenţa justiţiei, egalitatea în faţa dreptului şi mai ales supremaţia drepturilor omului. Or, în decizia de clasare a dosarului 10 august tocmai supremaţia drepturilor omului pare să fi lipsit. Statul de drept, care nici măcar n-a avut timp să se consolideze în România, ca, de altfel, în întreaga Europă Centrală, este asaltat atât din interiorul sistemului de justiţie, de către cei care vor să asigure un fel de impunitate celor puternici de care, de ce nu, ar putea beneficia – de unde şi apariţia Secţiei speciale – dar şi de evoluţia societăţii. Integral: https://www.bursa.ro

Gabriela Firea, reacție la declarațiile lui Florin Cîţu: „Încă o minciună de la Guvern!“Firea i-a lăsat moștenire lui Nicușor Dan o directoare care câștigă cât Iohannis, dar are și locuință socială! Mariana Perșunaru, director executiv la Direcția Patrimoniu din Primăria Capitalei, locuiește din 2010 într-o locuință socială repartizată printr-o hotărâre a Consiliului General al Municipiului București (CGMB), dezvăluie Newsweek.ro. În noiembrie 2010, sub pretextul că asigură locuințe pentru persoanele evacuate din locuințele retrocedate, CGMB urma să ofere apartamente și către cinci funcționari ai Primăriei: Ileana Person, Elena Boghină, Ana Gentimir, Gabriela Ghiţă şi Mariana Perşunaru. Presa a scris atunci că Person, directoare în primăria condusă la acel moment de Sorin Oprescu, este milionară, potrivit declarației de avere, și, în consecință a fost scoasă de pe listă. Celelalte patru angajate au primit însă locuințe sociale. Directoare în Primăria Capitalei, salariu de ministru Potrivit declarației de avere, Mariana Perșunaru a avut un salariu anual de 130.345 de lei, la care s-a adăugat indemnizația de membru în Consiliul de Administrație al companiei de turism a Capitalei – una din companiile înființate de Gabriela Firea -, de 37.416 lei. În total, ea a câștigat aproape 167.761 de lei, cu puțin sub salariul președintelui Klaus Iohannis, de 179.000 de lei (mai exact, 93,7% din salariul șefului statului)….Mariana Perșunaru, șefa Direcției Patrimoniu, lucrează în Primărie din 2005. Inițial ea a fost angajată la Direcția de Administrație Publică. În septembrie 2020, Rise Project scria că „în subordinea ei lucrează cumnata iranianului Manoucher Saadati, un «tunar» important din Parcul Verdi. Acesta trebuie să încaseze peste 8,3 milioane de euro de la Primărie”. Integral: https://ziaristii.com

De unde are Vasilcoiu poza cu Orban de la Guvern! „Eu cu Dancă am fost coleg în presă” – CapitalPNL, aurul și mafioții  E seară-n București, gunoiul arde liniștit pe câmpurile de la marginea orașului și-mi umple casa de fum, așa cum se întâmplă aproape zilnic deja de câteva luni bune. În ciuda faptului că totul e filmat, pozat și înregistrat din dronă și de la fața locului, Garda de Mediu ne explică binevoitor că inversiunea termică e de vină. Există o propunere pentru o schimbare totală la această instituție, blocată însă de PNL. Un om care a documentat timp de ani de zile tot ce au făcut mafiile gunoiului ilegal în București și în jurul său nu primește numirea. De ce? Cu siguranță deranjează câțiva baroni galbeni implicați în tot sistemul care otrăvește aerul a peste 3 milioane de români. Alt motiv nu există. În păduri, tăietorii ilegali sunt din ce în ce mai tupeiști și mai violenți, iar poliția le ia partea. Probabil că domnul Bode (PNL), preocupat să pună spălători de plagiatori pe posturi de director de cabinet la MAI, nu e deranjat de faptul că subordonații săi refuză, în mod sistematic, să se implice în combaterea acestei plăgi care ne roade pădurile. De fapt, nu probabil, ci sigur – nu am văzut decât declarații lipsite de conținut din partea domniei sale, dar nicio sancțiune veritabilă contra polițiștilor care iau partea traficanților de lemne. Cei care reclamă, așa cum i-a îndemnat chiar domnul Bode, sunt bătuți, iar poliția nu se atinge de acești mafioți nici măcar cu un fulg. Cireașa de pe tort a venit în chestiunea PUZ-urilor de sector….Iar reacția PNL n-a surprins pe nimeni, pentru că mafiile care au dus la redactarea acestor PUZ-uri sunt bine înfipte în toate partidele. Pentru că, să o spunem pe șleau, asta e reacția tipică unei mafii, care duce în derizoriu orice tentativă de rezolvare a dezastrului urbanistic din București. Unele dintre PUZ-uri erau deja blocate în instanță, iar șansele să fie anulate sunt mari. La S1, S3 și la S6 lupta e dusă de societatea civilă. Sunt peste un milion de oameni afectați de aceste PUZ-uri care vor să betoneze tot, după chipul și asemănarea mafiei roșii care ne-a umplut de „dezvoltare” până ne-a ieșit pe nas. Iată că, din păcate, o mare parte din PNL arată că nu e departe de mafie nici în acest caz, deși roșu combinat cu galben ne dă o culoare cu care ne-am obișnuit de pe timpul marilor tunuri imobiliare. Pe măsură ce se intră tot mai adânc în rețelele de interese ale mafiilor se vede, de fapt, cine face parte din ele. Fix aceia care reacționează cel mai vehement. Peste tot unde te uiți, vezi cum un stat captiv aproape integral unor mafii locale, regionale și centrale refuză cu îndârjire să abandoneze lupta. Ce zic eu „captiv” – de prea multe ori statul este însăși mafia! Pentru că aici nu e vorba doar de „ciuma roșie”, nu e vorba doar de factorul politic, ci de un întreg hățiș alcătuit din interlopi, proxeneți, polițiști, procurori și judecători, mii și zeci de mii de funcționari publici incredibil de corupți al căror singur scop este să se căpătuiască pe seama proștilor care respectă legea. Ăsta e statul român, să fim sinceri! Ordonanța lui Dragnea nu era decât vârful unui aisberg uriaș – în realitate se fură și se devastează cu legea-n mână, cu o voioșie incredibilă. E aproape emoționant să vedem cum câteva dintre organele statului au început să dea timid câteva amenzi, de fațadă, de parcă asta-i tulbură cumva pe cei care aruncă ilegal gunoaie, dau jos păduri sau betonează fiecare metru pătrat de teren. România de azi este un imens sistem mafiot, cangrenat, care miroase urât și își sufocă propriii cetățeni, ale cărui organe sunt preocupate doar de sporurile salariale și păstrarea cu orice preț a privilegiilor câștigate „de drept”. Cangrena este întinsă în toate partidele, în procente diferite, e adevărat, și la toate nivelurile statului. Întrebarea este: se va putea reforma în timp util acest aparat? Răspunsul e simplu: nu. Nu ai cum să reformezi o mafie…..Mafia asta trebuie pur și simplu îndepărtată. Trimisă la pușcărie, nu doar amendată cu amenzi blânde, care oricum nu sunt plătite. Trebuie lăsată fără averile acumulate ilicit și fără resursele politice pe care le are acum din plin. Chiar vedeți pe cineva capabil să se apuce de lupta asta monumentală? Nu, declarațiile de intenție nu țin de cald! Integral: https://pressone.ro

DE INTERES! În stare de alertă, furnizorii de utilități n-au voie să debranșeze clienții | Ziarul ProfitRomânia a fost debranșată azi de la primăvară, că n-a mai plătit factura  Vremea s-a răcit brusc astăzi în toată țara, după ce robinetul cu primăvară a fost închis, pe fondul neplății facturilor de către țara noastră. Întârzierile provocate de adoptarea bugetului au dus la câteva somații de plată, după care furnizorul de primăvară a închis complet soarele și a băgat frig și zăpadă: ”Nu putem sta după România să plătească. Alte țări cum pot să achite?”, susține principalul furnizor de vreme bună.” Se găsesc bani pentru toate aberațiile, dar pentru primăvară dintr-o dată nu ne mai permitem? Nu este normal!”, susține Mioara Papuc, din București, indignată că în România ninge iar din cauza neglijenței autorităților…..Ce i-a înfuriat pe români este că cei din sectorul bugetar știau că facturile la primăvară sunt neplătite și că vine iar frigul, așa că și-au anulat multe ieșiri în aer liber, așa că tot cei din sectorul privat au rămas și cu banii luați și cu frigul în oase. Aceștia s-au mobilizat pe Facebook și au organizat o chetă, să pună fiecare câte 10 lei ca să plătim câteva facturi, să nu ne trezim cu zăpadă și de Paști. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 8 martie.”România e țara unde carnetul de partid bate orice calificare, pricepere sau diplomă”

Flori de Primavara: Cele mai frumoase 10 flori pentru gradinaBuna dimineata intr-o zi de luni, 8 martie!  De 8 martie va dorim, doamnelor şi domnişoarelor, o primăvară frumoasă, cu soare, sanatate, fericire şi toată dragostea noastră prinsă într-un buchet de flori ce anunta venirea unei noi primăveri! @Desy si @Cetatean  Cerul va fi variabil, cu înnorări mai ales noaptea în regiunile nordice și nord-estice. Vor fi precipitații în general slabe, ninsori în nordul Carpaților Orientali și pe spații mici în restul zonei montane și predominant ninsori, local în Moldova și izolat în Maramureș și Transilvania. Vântul va avea intensificări la munte, cu viteze de 60…80 km/h în special pe creste și temporar, cu viteze de 40…50 km/h, în majoritatea regiunilor. Temperaturile maxime, mai ridicate față de ziua precedentă cu precădere în regiunile sudice și sud-estice, se vor încadra între 4 și 13 grade, cu cele mai mari valori în Oltenia și sud-vestul Munteniei. Minimele termice vor fi cuprinse între -7 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 3 grade pe litoral. In Bucuresti, vremea va fi predominant frumoasă, temperatura maximă se va situa în jurul a 11 grade, iar cea minimă va fi de – 2…0 grade.

Testarea a scăzut semnificativ în ultima lună, exact în momentul în care în Româmia a fost depistată noua tulpină de coronavirus din Marea Britanie.Covid 19. Jocul testării scos la lumină. Potrivit UE, județele verzi ar fi, de fapt, în zona gri  Ministerul Sănătății a publicat în premieră datele referitoare la numărul de teste făcute pe fiecare județ, lucru cerut de mai mult timp de medici, specialiști în sănătate publică și presă. Din aceste informații se vede diferența mare de testare între județe și corelația dintre numărul de teste și rata de infectare din fiecare județ. În funcție de incidența la mia de locuitori se intră în scenariul roșu sau verde și iau măsurile restrictive la nivel local. ”Se premiează repetenții și se penalizează premianții”, spune medicul și cercetătorul Octavian Jurma pentru Europa Liberă. ”Noi ne bazăm doar pe vaccinare, dar aceasta nu va rezolva problema înainte de finalul verii, iar pînă atunci ne vom confrunta cu al treilea val care vine cu un cocktail de tulpini”, atrage atenția medicul. Așa cum a arătat Europa Liberă de mai mult timp, în urma unor discuții cu experți, numărul de teste este direct legat de numărul cazurilor de COVID. Iar acest lucru reise și mai explicit din coroborarea noilor date defalcate pe județe cu incidența la mia de locuitori. Județul Vrancea, de exemplu, care a făcut doar 5 texte /zi în 4 martie are una dintre cele mai scăzute incidențe la nivel de țară- doar 0,84 la mia de locuritori. Sunt 13 județe care fac în mod sistematic sub 200 de teste zilnic și unde rata de infectare la mia de locuitori este și ea scăzută, între 0,86 (Vrancea) și 1,60 (Giurgiu). Alte 14 județe au făcut între 200-300 teste/zi și 12 județe între 300 și 600 teste/zi. La polul opus, județele care fac multe teste se află în topul ratei infectărilor ( data 4 martie):- Timiș cu o incidență de 5,35 la mia de locuitori a făcut 1126 teste/zi; – Cluj- la o incidență de 3,40, are 1126 de teste pe zi; – Municipiul București- incidența 2.79, număr de teste/zi 3595.. Aceste 3 județe sunt singurele care fac peste 1000 de teste zilnic. Medicul Răzvan Cherecheș spune pentru Europa Liberă că, deși nu se poate trage încă o concluzie asupra legăturii directe dintre numărul de teste și cel al cazurilor noi, fiind necesare mai mult informații, cum ar fi raportul dintre testele PCR și cele rapide, un lucru e, totuși, clar ”la teste puține, ai cazuri puține”. În Uniunea Europeană, unul dintre indicatorii luați în calcul este rata de testare, adică numărul de teste făcut la suta de mii de locuitori pe săptămână, care trebuie să fie peste 600. În caz contrar, zona respectivă este considerată gri, pentru că nu poate fi luată în calcul din punct de vedere al indicatorilor. Astfel, în România majoritatea județelor, în frunte cu Vrancea, ar fi de fapt în zona gri și nu cea verde. Testarea va rămâne marea bătălie pentru că în funcție de ea se stabilesc indicatorii și în funcție de ei se iau măsurile de restricție sau nu, spune pentru Europa Liberă Octavian Jurma…. Întrebarea care se pune în acest moment este ce facem în continuare, atrage atenția atenția Octavian Jurma, pentru că fără testare nu se știe care este situația epidemiologică, dar știm sigur că ”vine acest al treilea val cu un cocktail de tulpini. Mergem înainte ca până acum sau acționăm. Aici trebuie luată o decizie care nu ar trebui să fie politică. La noi s-a politizat atât de mult pandemia încât au ajuns alte ministere să spună Ministerului Sănătății ce să facă”. Soluțiile adoptate de Israel și Marea Britanie, țările care sunt cel mai aproape de a ieși din pandemie, au un model simplu: ”vaccinare intensă, testare intensă și restricții intense”.Noi nu avem decât vaccinarea, care este peste media europeană, dar nu este intensivă, nu ne comparăm cu Marea Britanie și Israel, care au ajuns la 50% rapel. Ne bazăm doar pe vaccinare, dar vaccinarea nu poate să rezolve problema înainte de finalul verii, să ne păzească în mod real. Vedem că tulpina din Africa e o problemă pentru că nu răspunde bine la Zeneca, că sunt mai puțin eficiente și celelalte vaccinuri. Dacă tărăgănăm mult dăm șansa epidemiei să găsească soluții la măsurile noastre de protecție, pentru că se instalează o rezistență exact ca la antibiotice. Orice măsură aplicată parțial, indiferent că e biologică sau socială, va produce o rezistență în timp”, spune Octavian Jurma. Integral: https://romania.europalibera.org

Despre criza medicamentelor în România, cu Dragoș Damian, directorul executiv PRIMER (Patronatul fabricilor de medicamente din România) - Cluj24.roDragoş Damian, CEO Terapia: Despre mere, vaccinuri, politică, politicieni. În general, despre România din 2030  Doua vesti bune saptamana asta pentru europeni, in cursa de stavilire a pandemiei. Prima, Agentia Europeana a Medicamentului EMA a luat in evaluare documentatia vaccinului Sputnik V dezvoltat de Institutul Gamaleya din Rusia, care astfel ar putea fi distribuit si in restul Uniunii Europene; spun restul, pentru ca Ungaria si Cehia l-au aprobat pe plan local si deja il distribuie la ei. Probabil ca evaluarea documentatiei se va face pe baza unui raport beneficiu / risc, daca beneficiile medicale intrec riscul pierderii oportunitatii unor noi antagonizari geopolitice intre Uniunea Europeana si Rusia, atunci vaccinul va fi aprobat. In treacat fie spus, saptamanile trecute un europarlamentar mi-a spus ca nu este bine sa incurajam utilizarea Sputnik V. A doua veste, poate chiar mai buna, fondul polonez de dezvoltare a semnat un acord cadru cu grupul Novavax (infiintat in 1987) prin care se angajeaza sa investeasca 11 milioane Euro intr-un sit de fabricatie al vaccinului produs de compania americana. Pentru cei interesati, vaccinul Novavax, aflat in evaluare la FDA este un vaccin cu proteine recombinante, care utilizeaza o platforma de dezvoltare similara celei din vaccinurile impotriva hepatitei B, larg utilizate in lume. Asadar, dupa mARN si vector viral o sa avem si vaccinul cu proteine recombinante, fabricat la vreo 1500 km de granita noastra, Polonia devenind nu numai un exportator de mere catre Romania ci, in curand, si unul de vaccin. Sunt vesti bune nu numai pentru ca vor fi disponibile cantitati mai mari de ser accelerand viteza de imunizare a europenilor ci si pentru ca mai multa competitie va duce la scaderea preturilor vaccinurilor resustenabilizand sistemele sanitare. Asadar, economiile din Uniunea Europeana vor ramane cu disponibilitati mai mari ca sa se bata cu  criza economica, cel mai mare inamic din urmatorii 3 ani. Fara sa am nici cea mai mica idee despre demersurile polonezilor, in urma cu vreo saptamana spuneam ca daca as fi prim ministru m-as sui in primul avion catre Germania, sediul Curevac si SUA, sediile Novavax si Moderna, sa-i conving sa isi faca un hub de productie de vaccinuri in Romania. Si asta, spre amuzamentul comentatorilor anonimi, care sunt convinsi ca am nevoie de tratament de specialitate de vreme ce tot vorbesc de atragerea unor astfel de investitii. Dar, daca nu batem smeriti la usa unor multinationale strategice ca sa atragem investitii industriale, nu avem nici o sansa pe termen lung, indiferent cate miliarde ne-ar da UE si cati IT-isti par a se intoarce pentru ca le e mai bine aici decat in vest (?). Conferintele economice abunda in bancheri, lobbisti, consultanti si reprezentanti ai importatorilor care vor sa vanda in Romania, nicidecum sa fabrice ceva, si asta pentru ca politicienii romani nu le cer sa fabrice in tara. Vom ramane o tara de consum, sursa inepuizabila de forta de munca ieftina pentru vest, acumuland datorii si deficite pe toate fronturile. Vom continua pe buna dreptate sa fim tratati cu desconsiderare daca de fiecare data cand Bruxelles-ul o sa ne spuna “Sariti!”, politicienii romani vor intreba “Cat de sus?”. Integral: https://www.zf.ro

Petronela MazgăTichetele pentru elevii săraci – o poveste de adormit copiii. Statul nu știe câți sărmani sunt în școlile din România Guvernul liberal și-a asumat astă-vară că va ajuta preșcolarii și școlari din mediile defavorizate cu tichete sociale de 500 de lei, necesare pentru școală. Măsura socială a rămas pe hârtie după ce statul român a aflat că fondurile alocate inițial nu sunt suficiente pentru a ajuta toți elevii eligibili. Așa că a ales să nu mai ajute pe niciunul.- Aproape jumătate de milion de preșcolari și școlari din România ar fi trebuit să beneficieze încă de anul trecut de acel voucher, în valoare de 500 de lei. – Cadrul legal a fost stabilit în august, prin OUG 133/2020, când Guvernul Orban stabilea că se impune „în regim de urgență” ca elevii din mediile defavorizate să fie ajutați să învețe carte. „Statul trebuie să asigure în mod nediscriminatoriu accesul la învățătură”, se arată în acel OUG, care trebuia pus în aplicare înainte de a începe școala – La șapte luni de la adoptarea OUG 133/2020, elevii sărmani încă mai așteaptă tichetele, deși mai sunt câteva luni și se termină anul școlar – Responsabil de proiect este Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, care arată într-un răspuns pentru Europa Liberă că fondurile alocate inițial nu au fost suficiente pentru a-i ajuta pe toți elevii sărmani care îndeplinesc criteriile, așa că a fost nevoie să caute fonduri suplimentare….„Ne-a îngenunchiat pandemia. Ni s-au promis aceste tichete, ni s-au promis tablete pentru copii, dar până la urmă nu am primit decât rechizitele care se dau la început de an”, spune Petronela Mazgă. Pentru ea și soțul ei – instalator de profesie – educația copiilor e literă de lege. Familia e formată din șapte copiii, dintre care cinci încă la școală. Cei mari, ambii majori, au terminat liceul și își caută acum un rost în viață. Ionuț (22 de ani), l-a găsit în Danemarca și le spune părinților de câte ori are ocazia că nu mai vrea să se întoarcă în România….Femeia știe pe de rost toate mediile cu care copiii săi au încheiat primul semestru, chiar dacă mărturisește că nu e foarte mulțumită de modul în care s-a desfășurat școala online. Cea mai bună la învățătură a fost Roxana (15 ani), care învață la Liceul Economic din Iași și care a terminat semestrul cu 9,27, însă și frații și surorile ei mai mici se pot lăuda cu medii peste 8…..Centralizarea elevilor care ar fi trebuit să beneficieze de ajutor a fost realizată de fiecare prefectură în parte. „Autoritățile publice locale identifică, întocmesc și își asumă listele cu destinatarii finali, cu evidențierea separată a acestora, respectiv actualizează lunar și își asumă aceste liste”, ne-a explicat Ovidiu Mihăiuc, din cadrul Prefecturii Iași. După ce a tras linie, în toamna anului trecut, Guvernul și-a dat seama că nu-și poate onora promisiunea…..Gabriela Paleru, advocacy director la World Vision România, pune și ea punctul pe i. „Abandonul școlar și riscul de abandon școlar în special în mediul rural este crescut. Copiilor le lipsesc mijloace materiale care să îi ajute să ajungă la școală, să obțină o performanță școlară, să reaușescă, întorși acasă, să își facă temele. Aceste tichete sunt extrem de utile și necesare. Ghidul nostru de bunăstare a copilului efectuat în 2020 arată că avem copii care merg seara flămânzi la culcare, parcurg kilometri mulții, unii dintre ei pe jos pentru a ajunge la școală, nu au suficiente rechizite, nu au un spațiu acasă pentru a învăța.” Fondatorul Asociației Glasul Vieții, preotul misionar Dan Damaschin din Iași, care ajută la rându-i mii de copii sărmani din regiunea Moldovei, spune că un copil născut într-o familie săracă din România nu are nicio șansă să meargă la școală dacă nu este ajutat de cei din jur. Integral: https://romania.europalibera.org

Politica pentru insistenți. România e țara unde carnetul de partid bate orice calificare, pricepere sau diplomăPolitica pentru insistenți. România e țara unde carnetul de partid bate orice calificare, pricepere sau diplomă  Știți care este diferența dintre o diplomă și carnetul de partid? Diploma te mărginește la un domeniu, carnetul de partid este universal. În 1996, CDR promitea să vină la guvernare cu 15.000 de specialiști. O armată bine pregătită în toate domeniile, care aștepta doar un semn pentru a învinge corupția, incompetența, înapoierea. Semnul a venit în toamna acelui an, când CDR a câștigat alegerile, a făcut o coaliție cu PD și UDMR, dar specialiștii n-au mai apărut. Când s-a sunat chemarea la împărțeala posturilor în guvern și în administrația centrală, primii înștiințați au fost membrii de partid și rubedeniile. …. A trecut aproape un sfert de secol de la acel moment. Mulți dintre specialiștii de atunci ai României au plecat prin străinătățuri, în căutarea unui trai mai bun. Astăzi, mulți dintre cei care ar putea deveni specialiști după terminarea facultății se pregătesc deja să plece. După 25 de ani și milioane de promisiuni de schimbare, de reformă a sistemului, specialiștii nu-și găsesc locul în administrația publică. Nu și-l găsesc decât dacă au carnetul de partid corect, certificatele corecte de naștere sau de căsătorie. Dar de bază rămâne carnetul de partid. Acesta ține loc de diplome, de experiență, de studii reale, de realizări profesionale. … Aproape că nu mai are sens să trimiți copilul la școală. Mai bine îl înscrii de la vârsta de 6 ani în partid, cu speranța că nimerești partidul potrivit, capabil să-i ofere un viitor luminos. În plus, o diplomă universitară ar putea fi restrictivă. Te limitează, îți taie din opțiuni, diploma indică un domeniu. Pe când un carnet de partid te transformă în om universal, multiplu calificat, capabil să strălucească în mai multe domenii. Sunt multe cazuri de miniștri pluricalificați din 1990 încoace, oameni care au servit patria cu la fel de multă competență în domenii care, aparent, par incongruente. Dacă luăm doar actualul guvern, avem două exemple edificatoare. .. Cseke Attila, ministru al sănătății într-o viață și guvernare anterioare, este astăzi ministru al dezvoltării, administrației și lucrărilor publice. Diploma de absolvent de drept nu l-ar fi făcut specialist în sănătate sau în dezvoltare, dar carnetul de partid l-a făcut. … Lucian Bode este inginer electromecanic. Cu această specializare nu s-ar fi putut angaja ca specialist nici la Ministerul Economiei, nici la cel al Transporturilor, nici la Interne. Carnetul de partid a înfăptuit minunea, iar Lucian Bode a devenit ministrul priceput atât la economie, cât și la transporturi și interne. Nu e minunat acest carnet de partid? Omul care a devenit demnitar și așa va rămâne Mai este un caz, unul dintre cele relevante. Doamna Violeta Vijulie este specialistă. Așa se recomandă ea însăși. Este specialistă în Comunicare. Dar, cum domnia sa are carnetul de partid potrivit în acest moment și cum minister al comunicării nu există, i s-a oferit la început postul de șef al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici. …. Crunta dezamăgire a durat ceva, dar a rezolvat-o tot partidul: acum doamna Vijulie ne-a anunțat că va face parte din echipa ministrului investițiilor și fondurilor europene. Tot secretar de stat, aparent, urmând a se ocupa de proiectul „România Educată” Astfel, proiectul „România Educată” al președintelui Iohannis nu are în spate vreo lege, nu are nici măcar un termen concret de aplicare, dar are, iată, secretar de stat. Și trebuie să înțelegem: la nici o universitate din România nu se pot face în acest moment studii de licență în domeniul „România Educată”, de aceea este nevoie de carnetul de partid, pentru a certifica specializarea în ceva ce nu există. Integral:  https://www.libertatea.ro

Ministrul energiei și-a numit o consilieră fără studii de specialitate în conducerea Fondului de Investiții Kazah-Român de un miliard de dolari. „Ca să fiu la curent cu ce se întâmplă”Ministrul energiei și-a numit o consilieră fără studii de specialitate în conducerea Fondului de Investiții Kazah-Român de un miliard de dolari. „Ca să fiu la curent cu ce se întâmplă” Adunarea generală a acționarilor din Fondul de Investiții în Energie Kazah-Român, în care statul are 20% din titluri, a numit-o în data de 7 octombrie 2020 în funcția de membru al Consiliului de Administrație pe Irina Ursu, consilieră pe zona de comunicare la cabinetul ministrului energiei. Virgil Popescu, ministrul de resort, spune că a dorit să fie numită o persoană de la cabinet pentru că dorește să fie cu ochii pe investițiile de un miliard de dolari promise de kazahi. Irina Ursu nu are studii de energie, petrochimie sau managementul afacerilor. Este membră PNL Sector 4 și consiliază de trei ani parlamentari ai aceluiași partid pe probleme de comunicare. A studiat jurnalism, a fost ziaristă, iar potrivit profilului de pe Linkedin este specialistă în comunicare politică. Fondul de Investiții în Energie Kazah-Român urmează să pună în aplicare Memorandumul Rompetrol, care vizează realizarea unor investiții în valoare de un miliard de dolari. Potrivit datelor publicate în Monitorul Oficial, alături de Irina Ursu, în Consiliul de Administrație al Fondului de Investiții în Energie Kazah-Român au fost numiți și patru membri din partea KMG International, fostul grup Rompetrol. Este vorba de Daniyar Berlibayev – care este și președintele CA, și de Azamat Zhangulov, Alexey Golovin și Cătălin Dumitru, ca membri. …. Apără interesele statului în investiții de sute de milioane de dolari  Integral: https://www.libertatea.ro

Istoria nescrisă a Ministerului Transporturilor. Cum ajungi înalt funcționar public când te susține PSD sau PNLIstoria nescrisă a Ministerului Transporturilor. Cum ajungi înalt funcționar public când te susține PSD sau PNL  Suntem mulți care intuim că sistemul administrației centrale este cumplit de căpușat. Destui care bănuim că serviciile noastre secrete sunt și ele corupte și mult prea implicate în politica noastră. Există dovezi clare care arată asta. Am luat la rând toți secretarii generali și secretarii generali adjuncți de la Ministerul Transporturilor din 2008 încoace, adică cei mai importanți funcționari publici din sistemul național al transporturilor. … Cei mai mulți încep să-și ascundă CV-urile. Unii, și declarațiile de avere. Este bine că le este frică. Devine din ce în ce mai greu pentru ei și asta, mulțumită Emiliei Șercan și a încă câtorva oameni de toată isprava. Mircea Jorj, funcționar public, fost consilier PSD Mircea Jorj și-a început cariera la Banca Dacia Felix, una dintre cele mai corupte bănci din România, unde a lucrat un an, între 1995 și 1996. În 1996 și-a început și studiile universitare. A terminat Dreptul la una dintre facultățile private pline de profesori de tipul Elena Udrea, Rodica Stănoiu sau alte valori similare ale politicii noastre. În timp ce făcea Facultatea de Drept, ca orice PSD-ist precoce, era și profesor de Drept civil și comercial la Grupul Școlar Spiru Haret din Cluj. În 2001, în plină guvernare PSD, profesorul de la Grupul Școlar devine director la Ministerul Turismului la București. După nici doi ani, este detașat pe poziția de secretar al Primăriei Cluj, lucru care îi deschide apetitul pentru studii la Ministerul Administrației și Internelor, unde studiază timp de 4 ani, în timp ce mai face și un masterat la aceeași universitatea magnifică. PSD-ul este în opoziție, așa că omul devine specialist în construcții, apoi în imobiliare și apoi în industria hotelieră, unde reușește să reducă profitul celor două hoteluri de zece și, respectiv, două ori în anii în care este director general. Brusc, revine la iubirea lui inițială, statul, și devine subprefect pentru un an, perioadă în care se și califică pentru poziția pe care deja o ocupă, cum este și firesc. În 2010, omul face de la stat 38.147 lei, cu mult peste cei 15.287 pe care îi făcea în privat. Cursuri la SRI, leafa crește de 9 ori Între 2011 și 2012 are cinci slujbe, toate în privat, din care câștigă 27.194 de lei pe an. Este lovit de har și de muza academică, așa că devine consilier PSD și, în următorii doi ani, studiază din greu la Institutul Diplomatic Român (SIE), la Academia SRI, la Academia de Poliție și la Colegiul Național de Apărare. Cum PSD e la putere, omul devine vicepreședinte al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici, lucru care duce imediat la o triplare a veniturilor domnului Jorj. Înscrierea la cursurile SRI duce la o mărire de 9 ori a salariului din privat, așa că în 2014, Mircea Jorj câștiga 203.468 de lei pe an sau aproape 4.000 de euro pe lună. În 2015, salariul lui Mircea Jorj este de 13 ori mai mare decât cel din privat. Expert în bănci, doctorand și specialist în căile ferate, omul primea 346.527 de lei de la stat din poziția de secretar general la Ministerul Transporturilor, adică aproape 6.500 de euro pe lună. Este dat afară de guvernul tehnocrat, dar se găsește rapid o altă sinecură pentru domnia sa, tot la stat, la Facultatea de Medicină de la Cluj, unde devine director la direcția juridică, deși omul are și aici zero experiență în domeniu….Tiberiu Bărbulețiu, funcționar public, fost deputat PNL Tiberiu Bărbulețiu este alt fost secretar general de la Ministerul Transporturilor. Imediat după revoluție, Bărbulețiu ajunge brusc de la inginer la CFR în Timișoara la Vitrocim București (Întreprinderea de Comerț Exterior), chestia aia controlată de Securitate unde a lucrat domnul Dan Voiculescu. După numai un an, devine director de agenție de turism și, după alți trei ani, director la reprezentanța Neckermann. CV-ul din 2004 și CV-ul din 2020 nu se împacă deloc, în unul, între 2000 și 2004, este consilier al PNL-ului la Parlament în București, în timp ce în altul este manager al unei firme de turism în județul Arad. Face și un doctorat la ASE în aceeași perioadă. Devine deputat și apoi europarlamentar. Face și cursurile Colegiului Național de Apărare, că doar nu putea să sară secta domnului Oprea. Doamna Bărbulețiu ajunge director general la CFR Soția lui Tiberiu Bărbulețiu devine și ea, brusc, din directoare de agenție de turism directoare generală la CFR de pe un an pe altul. După numai un an, doamna Bărbulețiu devine vicepreședinte al Agenției Naționale pentru Investiții Străine și apoi președinte al Agenției Naționale pentru Turism (ANT). … În 2020, domnul Orban îl numește pe Tiberiu Bărbulețiu secretar general adjunct la MAI, alt domeniu în care, cel puțin pe hârtie, domnul Bărbulețiu are zero experiență. Integral: https://www.libertatea.ro

Fructe si legume romanestiRomânia și-a dublat în ultimii 5 ani deficitul comercial cu produse alimentare. În 9 luni am importat aproape 8 milioane de tone de produse agroalimentare ..… Deși firmele din agricultură au primit din partea băncilor un volum important de credite, Comisia Europeană și Banca Europeană de Investiții arată că se menține un deficit important de finanțare pentru agricultura României (estimat între 2,2 mld euro și 5,3 mld euro), în special pentru nevoi de creditare pe termen lung. Măsurile propuse în analiza CNSM țin, printre altele, de creșterea rolului fondurilor de garantare a creditelor (care în prezent au o expunere de 6 la sută pe agricultură și 2 la sută pe industria alimentară), revizuirea mecanismului certificatelor de depozit, identificarea de potențiali campioni naționali (dintre care doar 56 la sută se finanțează în prezent de la bănci).  În ultimii 20 de ani, pe medie, România ”exporta” 900 de euro la fiecare 1.000 de euro importaţi din bunuri agroalimentare, în vreme ce polonezii tind spre 1.500 de euro exportaţi la 1.000 de euro importaţi. Exportul de produse agricole al României depinde în mare măsură de producțiile obținute la trei produse: cereale, semințe și animale, explică și președintele INS, Tudorel Andrei. Exportăm cantități însemnate de produse voluminoase cu o valoare de piață redusă și în același timp importăm, printre altele, reziduuri de produse agricole, folosite de cele mai multe ori la creșterea animalelor, precum și produse agro – alimentare, obținute în urma unui proces de prelucrare industrială. Nu întâmplător, din comerțul cu produse agro – alimentare în perioada postdecembristă s-a acumulat un deficit (diferența dintre suma exporturilor și importurilor de produse agro – alimentare din această perioadă) de peste 22 miliarde euro, mai spune șeful INS. Potrivit balanţei comerciale cu produse agroalimentare furnizată de Ministerul Agriculturii, în primele 3 trimestre din 2020 am exportat de 5,21 miliarde de euro, însă importurile au urcat la 6,46 miliarde de euro. Cantitatea totală de produse agroalimentare exportate în perioada ianuarie-septembrie 2020 erau de 12,41 milioane de tone de produse agroalimentare şi s-au importat 7,91 milioane de tone. Prelungirea crizei actuale, alte valuri viitoare sau noi crize vor pune problema schimbării de paradigmă în domeniile considerate esențiale pentru securitatea unei țări  Nu în ultimul rând, materialul CNSM propune conceperea de către Guvern a unei strategii privind sectorul agroalimentar care să atace problemele structurale acumulate în ultimele decenii: lipsa cadastrării, necesitatea îmbunătățirii pregătirii profesionale a celor din domeniul agroalimentar, infrastructura deficitară (cum ar fi irigațiile) etc. Această strategie ar avea ca element central implementarea unei politici industriale pentru sectorul alimentar care să prevadă inclusiv îndeplinirea mai bună a rolului statului.  Criza generată de pandemia COVID-19 a adus în discuție trei subiecte importante pentru agricultură și industria alimentară: – nevoia de a scurta lanțurile de producție și aprovizionare și de a reduce complexitatea acestora, – asigurarea unui nivel adecvat de siguranță alimentară și digitalizarea mai amplă a proceselor de producție și distribuție. Prelungirea crizei actuale, existența sau nu a mai multor valuri viitoare, apariția de noi crize cu efecte similare etc. vor pune tot mai acut problema schimbării de paradigmă în domeniile considerate esențiale pentru securitatea unei țări (din care face parte și sectorul agroalimentar)…. Peste 25 la sută din producția agricolă a Italiei este realizată cu 370.000 de lucrători sezonieri, aproape o treime fiind români România are potențial să se poziționeze bine în această nouă paradigmă având în vedere atât potențialul agricol care nu este prelucrat pentru obținerea de produse finite, cât și cel financiar, potențat prin accesarea mai amplă a resurselor disponibile la nivel european pentru activități de digitalizare, inovare și legate de economia verde. Nu în ultimul rând, tendințele de repoziționare strategică survenite în urma pandemiei COVID-19 ar putea reorienta legăturile comerciale, aspect ce ar determina externalități pozitive pentru sectorul agricol din țara noastră. Integral: https://economie.hotnews.ro

Klaus Iohannis, la Craiova. Discurs complet: Ne apucăm de treabă și reconstruim România | DCNewsSă se schimbe, primesc… dar atunci………Politica şi politicienii României post-decembriste, din nenorocire, au ales exact aceast model, propunînd ca ţel să transformăm (reformăm) un bordei socialist care sta gata să se dărîme, într-o societate capitalist-democratică după calapod occidental; vorba populară, “ca afară”. Cu excepţia economiei, referinţa care ilustrează cel mai bine dimensiunea şi costurile eşecului evident în care ne afundăm este situaţia din structura instituţională a guvernării. În ciuda faptului că am aruncat la coş constituţia socialistă, cînd a fost vorba să facem una nouă ne-am întors, pe ici pe colo, prin părţile esenţiale, la vechile reflexe şi soluţii. Instituţia cu cele mai multe şi mai tari drepturi în România nu este cetăţeanul, cum ar fi fost de dorit, ci statul cu fiecare dintre substructurile sale instituţionale. Dacă vrea el, mai ales că acum a fost declarat şi democratic, statul poate orice, în ciuda, împotriva şi în detrimentul cetăţeanului şi a drepturilor sale, chiar şi acelea fundamentale. Poate să se joace cum vrea cu veniturile salariale, cu drepturile de pensie, cu taxele şi impozitele, cu oportunităţile de afaceri, cu condiţiile de comerţ şi în general cu tot ceea ce susţine viaţa zilnică a milioane de supuşi ai zisului stat. Nu există nici o limită, nu există nici o răspundere asociată deciziilor luate. Statul poate să taie şi să spînzure, după cum îi duce capul pe cei care au ajuns la butoanele de comandă ale maşinăriei astfel numite. Guvernul actual, ai cărui miniştri şi experţi par cu toţii căzuţi din cer, spre exemplu, constată că există un noian de aberaţii în sistemul de salarizare şi de pensii. OK! Păi, de unde vin ele? Ar fi fost întrebarea necesară. Dacă şi-ar fi pus-o cineva ar fi putut afla, spre exemplu, că puzderia de sporuri şi alte venituri extra, adăugate la cuantumurile salariale dintr-o grilă moştenită de la socialismul ceauşist, provin tocmai din încercarea de tip meliorist de a introduce schimbări care să răspundă unor cerinţe relativ noi din piaţa muncii. Nu i-a trecut nimănui prin cap că tot adăugînd şi schimbînd, care cum a putut şi după cum l-a dus capul, tot lăsînd la bunul plac al decidenţilor instituţionali locali, structurile de salarizare nu vor mai avea nici un fel de logică legată de munca depusă şi efectele ei cuantificabile social, devenind ceea ce este astăzi, o junglă de reglementări în care nimeni nu se mai descurcă, din care nimeni nu mai ştie cum şi pe unde se poate ieşi, care pentru unii nu asigură motivaţia necesară performanţei, iar pentru alţii nu asigură nici minimul necesar “reproducerii simple a forţei de muncă”… vorba tînărului Marx. De aceea “soluţia” pusă imediat pe tapet este să tăiem!! Evident, tot după cum ne taie capul şi după cum ne duce mintea azi, pe cei cu foarfeca, cu pîinea şi cuţitul, în mînă. Rezultatul este uşor previzibil, un alt eşec monumental. Şi, atunci, ce ar trebui făcut? Răspunsul este simplu, să se apuce cineva, adică o echipă complexă profesional, de oameni cu carte şi ceva experienţă, să construiască după alt calapod ceea ce ne trebuie: o altă grilă generală de salarizare care să răspundă nu numai cerinţelor de restrişte bugetară, ci şi logicii din piaţa muncii, respectiv nevoilor celor ce trăiesc din salarii. Teoretic, ea nu poate fi obligatorie decît pentru instituţiile statului, dar şi acesta ar fi un uriaş progres faţă de situaţia actuală. De ce abordarea radicală, a rupturii cu soluţia veche şi construcţia pornind de la zero, după alt proiect, este atît de dificilă? Răspunsul este simplu, dar deloc banal. Pentru că părăsirea radicală a vechiului sistem şi ridicarea unuia nou operează o reîmpărţire a resurselor, avantajelor şi oportunităţilor, creează altfel spus alţi cîştigători şi alţi pierzători. Cei care sunt cîştigătorii vechiului sistem sunt de regulă, ori cei mai mulţi, pierzătorii celui nou. Doar că ei au azi în mînă pîinea şi cuţitul. De aceea se vor opune, vor bloca sau întîrzia sine die construcţia unei soluţii noi şi vor propovădui pe toate căile “soluţiile reformei”!!! Apropos, pentru cei care încă nu au băgat de seamă, în urma eşecului lamentabil la o intervenţie care a costat viaţa a doi oameni, ministerul de interne tocmai a intrat într-o nouă eră de reformă!!! Îl urmează de aproape, ministerul învăţămîntului, aflat în reformă permanentă şi cel al sănătăţii, care se reformează pe sponci, dar se reformează şi el, la fel cum se reformează şi Justiţia, Parlamentul, Guvernul, mă rog, toată suflarea. Preşedintele încă nu a declarat “starea de reformă” la Cotroceni, poate şi pentru că titularul actual se vede pe sine ca întrupare a Reformei de care România are nevoie!!! Integral: https://www.bursa.ro

Klaus Iohannis îi va acorda Simonei Halep Ordinul Naţional „Steaua României”Președinte jucător! Iohannis s-a dus în locul Simonei Halep în Dubai  După ani de atârnat ca un ciucure decorativ al politicii româneşti, Klaus Iohannis şi-a găsit un rost! Auzind că Simona Halep s-a retras de la turneul din Dubai, preşedintele s-a oferit să-i ia locul, convins că astfel va îmbina utilul cu plăcutul: un concediu într-o ţară caldă şi reprezentarea României la ceva chestie sportivă. „N-am mai fost în Dubai de ani buni, darămite să joc tenis”, recunoaşte Iohannis. „Ştiţi, ca preşedinte în aceste vremuri tulburi ai programul plin ochi. Nici nu termini bine plaja că se iveşte sezonul de schi. Dar pentru Simona şi pentru România sunt gata să iau racheta în mână şi să le arăt lu’ Kerber şi Kuzneţova de ce e capabil primul om în stat.” „Pe urmă îmi iau şi eu o binemeritată vacanţă, am găsit un AirBNB în Palm Jumeirah care primeşte tichete de vacanţă româneşti.” Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 6 martie.”Este clar faptul că marile dosare sunt din nou blocate sub controlul celor interesați. Sesizarea DIICOT a fost o manevră de preluare a competenței și de emitere a unei soluții de clasare vădit nelegale. O manevră tipică și pentru alte dosare, pentru aducerea în zona controlată”

Ways to Keep Your Pet Safe in the Snow - Splash and Dash for DogsBuna dimineata intr-o zi de sambata, 6 martie! Sâmbătă se face tot mai frig. Temperaturile maxime se vor încadra între 0 şi 7 grade, uşor mai ridicate în extremitatea de sud-vest. Cerul va fi noros în zona Carpaţilor Meridionali şi de Curbură şi cea submontană aferentă unde va ninge moderat cantitativ şi se va mai depune strat de zăpadă, dar şi în sudul teritoriului, unde local vor fi precipitaţii mai ales sub formă de lapoviţă şi ninsoare. În celelalte regiuni înnorările vor fi temporare, iar în centru şi în est izolat va fulgui. Vântul va avea intensificări (ce vor amplifica senzaţia de rece) în zona montană, în special la altitudini mari în Carpaţii Meridionali, unde rafalele vor depăşi 80 km/h, viscolind şi spulberând zăpada şi locale şi temporare şi în zonele joase de relief, cu precădere din sudul, estul şi centrul teritoriului, cu viteze ce vor atinge izolat 50…60 km/h. Temperaturile minime vor fi cuprinse între -10 şi 0 grade, mai scăzute în depresiuni, spre -13 grade. Izolat se va forma ceaţă. In Capitală temperatura maximă se va situa în jurul a 4 grade, iar cea minimă va fi de -3…-2 grade. Pe parcursul zilei, cerul va avea înnorări, vor fi precipitaţii predominant sub formă de ninsoare, iar vântul va sufla în general moderat.

Medicul Ciuhodaru spune cum se poate reveni la viata normala de dinainte de pandemieMedicul Ciuhodaru spune cum se poate reveni la viata normala de dinainte de pandemie  Medicul Tudor Ciuhodaru este de parere ca singura optiune pe care o avem pentru a reveni cat mai rapid la viata pe care o aveam inainte de pandemie ar fi ca toti romanii sa se poata testa gratuit de COVID.... Acesta considera ca Romania ar trebui sa adopte modelul altor state europene care au mizat pe testarea extinsa in mod gratuit. “Acel plan B pe care il tot propun de aproape un an in Romania (dar nu aude nimeni) bazat pe testare extinsa gratuita a fost adoptat in noua strategie de combatere a coronavirusului la nivel european si se aplica acum in Germania. Se aude, domnule ministru? La ei se poate, noi ce mai asteptam?! Eu zic ca se poate. Concret: Tudor Ciuhodaru: De ce in scoli au fost utilizate doar 0,34% (!!!) din testele distribuite? (1) Strategia de relaxare/functionare (inclusiv a scolilor) din Germania se va baza pe efectuarea masiva de teste rapide. Distribuirea in mari cantitati a acestor teste rapide, asteptate curand in farmacii, va permite in lunile urmatoare reducerea evolutiei pandemiei. (2) Obiectivul este ca pana la inceputul lunii aprilie toata populatia germana (peste 80 de milioane de locuitori) sa poata fi testata regulat si gratuit. (3) Intregul personal al scolilor si gradinitelor germane, precum si elevii, vor avea acces saptamanal la teste antigen, la fel cum procedeaza alte tari (Austria). (4) Companiile vor putea sa-si testeze salariatii care vin la serviciu. Ma pot doar intreba retoric: 1. De ce la un an de la debutul acestei pandemii nu avem nici dorinta si nici putinta de a face gratuit aceste teste tuturor romanilor in sistemul sanitar de stat? 2. De ce in scoli au fost utilizate doar 0,34% (!!!) din testele distribuite? Tudor Ciuhodaru: De ce vaccinarea e gratuita, dar testarea e pe bani grei? 3. De ce au interzis comercializarea testelor rapide in farmacii? 4. De ce vaccinarea e gratuita dar testarea e pe bani grei?“, scrie Ciuhodaru. Medicul enumera si motivele pentru care testarea in masa ar trebui adoptata cat mai rapid. “Retineti: 1. Puteam sti exact ce resurse medicale trebuie alocate dar si momentul relaxarii, o relaxare corecta bazata pe stiinta, dar din nefericire pentru noi toti -acel plan B – de testare extinsa a celor suspecti/expusi/ asimptomatici (inclusiv testele rapide) inca nu se aplica. 2. Nu numai ca majoritatea reactiilor au fost tardive si mai mult pompieristice decat stiintifice, dar nici acum nu vedem semne de trezire in ceea ce priveste prevenirea unor astfel de situatii. Adica testarea larga a populatiei (inclusiv cu teste rapide). 3. Incepand de ieri, testele rapide se pot achizitiona din nou din farmacii. 4. Cat timp refuza planul B – testeaza cat vor ei, ce vor ei, se infecteaza cat vor ei, raporteaza ce vor ei doar pentru a-si acoperi masurile aberante (inclusiv restrictionarea accesului la sanatate)“, a scris medicul Tudor Ciuhodaru, joi seara, pe pagina de Facebook. Integral: https://ziare.com

Bucureștiul a intrat iar în scenariul roșu. Rata de infectare a depășit pragul de 3 la mia de locuitoriUnele tulpini ale virusului SARS-CoV-2 sunt mai rezistente la anticorpi. Studiu  Unele dintre noile tulpini ale virusului SARS-CoV-2 au dovedit rezistenţă la efectul anticorpilor neutralizanţi în experimente de laborator, potrivit unui studiu publicat joi de revista Nature Medicine. Acest lucru poate avea implicaţii în elaborarea de vaccinuri şi terapii cu anticorpi împotriva COVID-19, relatează EFE, preluată de Agerpres. …. Pentru acest studiu, autorii au recoltat anticorpi monoclonali şi plasmă (ce conţine anticorpi neutralizanţi de la pacienţii care s-au vindecat de COVID-19 şi de la persoane cărora li s-a administrat vaccinul Pfizer-BioNTech, iar apoi au verificat capacitatea lor de neutralizare în faţa variantelor naturale de SARS-CoV-2 şi a variantelor sintetice create în laborator. Majoritatea testelor au arătat “o activitate inhibitoare redusă” împotriva virusului cu proteina spike sau a altor mutaţii ale SARS-CoV-2 la poziţia E484K (prezentă şi la tulpina britanică, și la cea sud-africană), fapt ce demonstrează că anticorpii neutralizanţi actuali “pot avea o eficienţă mai scăzută” asupra variantei sud-africane sau celei britanice. Aceste rezultate pot avea implicaţii terapeutice, având în vedere că plasma imună a persoanelor infectate la începutul pandemiei ar putea să nu protejeze pacienţii infectaţi cu unele dintre noile tulpini. Autorii au precizat însă că trebuie coroborate cazurile mai multor pacienţi pentru a putea sprijini aceste rezultate. Integral: https://www.digi24.ro

Prioritate la vaccinare anti-COVID pentru pacienții cu transplant sau cei aflați pe lista de așteptare. Care e proceduraDespre miracole, limite și înțelepciune: „Ne vedeau ca pe niște Dumnezei. M-am infectat când am fost pregătit” – Interviu Video cu medicul în costum de cosmonaut  Zece ani a dus bătălia cu moartea și suferința bolnavilor de cancer în fază terminală cărora le-a acordat asistența paliativă. În urmă cu un an a schimbat frontul și s-a dedicat altui război teribil. Acela cu Covid, într-un spital suport din Brașov. Povestea medicului specialist boli infecțioase Eugen Bleotu este cutremurătoare, despre miracol și disperare, despre dragoste și greșeală, despre suferință și speranță:….Ne îndreptăm spre al treilea val al pandemiei? Este posibil, având în vedere că țările vestice sunt deja în al treilea val. Mai devreme sau mai târziu, totul depinde și de noi, vom ajunge acolo, important e să ajungem cu o imunizare bine făcută și atunci impactul va fi mai mic. Avem dimensiunea reală a extensiei Covid? Ministrul Sănătății avea unele îndoieli. Le am și eu, din păcate. Cred că numărul real este cu mult mai mare, nu pot spune cu cât. Să zicem că la o persoană infectată mai sunt încă cel puțin 3-4 nedeclarate. S-a făcut un an de la primul caz de Covid confirmat în România. Suntem cu mult mai pregătiți acum în fața unui probabil al treilea val? Tot ceea ce știam a fost ințial pus sub semnul întrebării. A fost o luptă între emoțional și rațional, cea mai grea luptă. Adaptarea emoțională e foarte grea. Aș vrea să cred că suntem mai pregătiți. Cred că în sistemul sanitar înțelegem mai bine boala, dar noutăți vor fi în continuare. Și nu e suficient să ai medici foarte bine pregătiți, trebuie să ai asistente suficiente și bine pregătite, infirmiere, psihologi. Un pacient nu are nevoie doar de o schemă de tratament, ci de îngrijire. Pacientul nu e ca o mașină dusă în service ca să îi schimbi plăcuța de frână. Este un conglomerat de suferință fizică, psihică, socială. Există și impact economic, inclusiv asupra familiilor. Și nu e vorba doar despre impactul unui val mare asupra sistemului, ci și despre valuri mai mici, dar dese. Nu valul mare doboară malul, ci valurile mici și repetate….. Cred că ar trebui să revenim la medicina bazată pe dovezi. În cărțile de boli infecțioase din anii ‘80- ‘90 scrie că amploarea unei infecții virale nu e localizată la nivelul căilor respiratorii, ci poate afecta întregul organism. Puteam așadar bănui că impactul coronavirusului nu va fi limitat la sistemul respirator. Lucrurile trebuie judecate cu calm, la rece…..Sub presiunea acestei suferințe la care ați fost martor în permanență, ați avut vreodată tentația să încalcați limitele? Mă gândesc la scandalul Ivermectinei, au fost medici care au susținut folosierea ei chiar neautorizată. Nu. Nu am trecut la aceste tratamente experimentale pentru că nu este etic. Nu o să fiu niciodată de acord să testez asemenea preparate în încercarea de a salva. În medicină este important să nu faci rău pacientului. Orice medicament pe care l-am introdus în shemele de tratament a fost doar după ce l-am studiat. Medicina bazată pe dovezi nu s-a terminat la 1 februarie 2020. Va rămâne validă atâta timp cât lumea medicală decide că nu există altă cale de urmat. Restul nu sunt căi înțelepte. Medicamentele nu trebuie promovate emoțional, ci rațional, cu toate dovezile în spate…. Fiecare om va trebui  să treacă prin filtrul minții ceea ce a observat și să pună în aplicare. Ne vom schimba când fiecare dintre noi ne vom decide să ne schimbăm. Atunci se va schimba și societatea noastră. Degeaba va vrea, poate, conducerea să ne schimbe pe noi. Dacă noi nu vrem să ne schimbăm nu o să ne schimbăm niciodată. Mi-a plăcut foarte mult ce a spus Kennedy: întreabă-te pe tine ce poți face tu pentru țară și apoi întreabă ce poate să facă țara pentru tine. Cred că schimbarea trebuie să pornească de jos, de la fiecare dintre noi. Integral: https://spotmedia.ro

Proiect unic în România de gestionare a deșeurilor, finanțat cu aproape 80 de milioane de euro de Comisia EuropeanăThe Financial Times: Pandemia și paradoxul progresului uman. Cu cât destabilizăm mai mult planeta în numele progresului, cu atât mai mulți patogeni vor apărea  Virusologul australian Sir Frank Macfarlane Burnet declara în 1962 că una dintre cele mai importante revoluții sociale din istorie a fost „eradicarea, practic”, a bolilor infecțioase. Burnet a primit Premiul Nobel pentru medicină; a fost un om genial. Dar se înșela….. Covid-19 este probabil cel de-al treilea coronavirus care a făcut saltul de la lilieci la oameni după 2002. SARS a omorât cel puțin 774 de oameni după ce a apărut în provincia Guangdong a Chinei, provenind cel mai probabil de la liliacul mare cu potcoavă, de la care a trecut la oameni prin intermediul viveridelor. MERS, semnalat prima dată în Arabia Saudită, s-a răspândit în 2012 la oameni de la lilieci prin intermediul cămilelor. Între 1940 și 2004 au apărut la oameni nu mai puțin de 335 de noi boli infecțioase, din care 60% au sărit de la animale la oameni prin așa-zise evenimente colaterale impredictibile [„spillover events” în original – n.trad.], conform unei analize publicate în revista Nature. Dintre acestea, 72% au provenit de la animale sălbatice….. Exact aceiași factori care ne permit să creăm surplus de hrană sau vaccinuri cu mesager ARN ne expun și la riscul unor pandemii mai grave decât cea prin care trecem acum. Cu cât umanitatea împinge mai mult lumea spre dezechilibru – prin despădurire, distrugerea biodiversității și creșterea temperaturilor atmosferice -, cu atât mai mare va fi pericolul pe care-l reprezintă agenții patogeni pentru noi. Să luăm agricultura ca exemplu. Civilizația umană așa cum o cunoaștem nu ar fi fost posibilă dacă vânătorii-culegători nu s-ar fi sedentarizat în sate. Însă acele condiții erau în același timp ideale pentru ca agenții patogeni să treacă de la animalele domesticite la oameni. Gripa e posibil să fi evoluat din gripa aviară, în vreme ce rujeola provine de la virusul pestei bovine. Acum mulți dintre noi trăim în aglomerări urbane dense, perfecte pentru schimbul de cunoaștere, dar perfecte și pentru răspândirea agenților patogeni.Tehnicile agricole mai avansate le-au permis oamenilor să mărească randamentul recoltelor și să hrănească o specie care scapă tot mai mult de sub control. Sfidându-l pe Thomas Malthus [economist englez; a teoretizat „capcana malthusiană”: omul folosește surplusul de hrană pentru a crește populația, în detrimentul nivelului de trai – n.trad.], numărul nostru a explodat de la cele 900 de milioane existente pe vremea când specula el despre limitele populației umane, la cumpăna secolelor 18-19, la 7,8 miliarde în ziua de azi. Acum, numai câteva mamifere, între care vacile și șoarecii, ne depășesc ca număr. Acest succes al înmulțirii noastre accelerate are și o latură negativă. Din punctul de vedere al unui parazit, ce altă strategie mai bună decât infectarea omului poate exista? După cum se exprimau Paul și Anne Ehrlich, care au avertizat cu privire la „bomba populației” încă de acum mai bine de 50 de ani, infiltrarea lui homo sapiens echivalează cu a „câștiga lozul cel mare”. Acapararea de habitate de către om constituie un alt factor de risc. Pe măsură ce așezările se mută mai aproape de păduri și de fauna lor, crește și probabilitatea ca agenții patogeni să facă saltul între specii. Febra hemoragică Marburg și HIV, un virus care a ucis cam 33 de milioane de oameni, provin de la primate. Și zoonozele nu se limitează doar la țările tropicale. Răspândirea populației urbane din SUA spre suburbii a creat condițiile prielnice pentru ca boala Lyme, o boală ce poate produce dizabilități, să treacă de la căpușe la oameni. Iar schimbarea climei alterează harta regiunilor în care pot supraviețui diverși agenți patogeni. Și viteza e mult îndrăgită de agenții patogeni. A treia pandemie de ciumă bubonică nu s-ar fi răspândit probabil dincolo de sudul Chinei, dacă boala n-ar fi ajuns în 1894 în porturile Canton și Hong Kong. De acolo navele cu aburi au transportat-o în marile porturi ale lumii, ajungând să omoare peste 10 milioane de oameni. Avioanele sunt acceleratori pentru agenții patogenii. Astăzi, o nouă boală poate sări de la animal la om în America Latină, Africa Centrală sau Asia de Sud-Est și e numai o chestiune de ore pentru a ajunge oriunde pe glob. Multe dintre lucrurile pe care trebuie oamenii se le facă sunt evidente. Trebuie să încetăm să mai facem comerț cu specii exotice, mai ales când ele sfârșesc într-o farfurie. Trebuie să reglementăm strict piețele în care se vând animale. Ar trebui să încetăm să mai creștem nurci și alte animale pentru blană. Trebuie să investim în sisteme de avertizare timpurie, astfel încât focarele de boală apărute oriunde să fie detectate și aduse sub control rapid. Trebuie să pompăm bani în platforme pentru vaccinuri și în capacitatea de producție de vaccinuri, astfel încât, dacă o boală reușește să se răspândească, să fie neutralizată rapid. Mai presus de toate, trebuie să oprim distrugerea naturii care dezlănțuie forțe patogene pe care nu le putem controla. Integral: https://www.g4media.ro

FOTO-VIDEO Prima reuniune a Guvernului Cîțu, la Palatul Victoriei. DECIZIILE imediate cerute de premierReforma din vorbe deșarte…. Din zbaterile reformatoare ale premierului Cîțu au rămas, deocamdată, doar vorbele. Apăsate, ce-i drept, dar tot vorbe care nu fac altceva decât să dea din coadă: „Nu mai putem continua așa! Este nevoie de reformă! Reformă în tot aparatul public și în companiile de stat, reforma sistemului de pensii, reforma sistemului de salarizare, reforma ANAF, restructurarea companiilor de stat care au pierderi de 30 de ani.” Tare! Dar uite că se poate și se va putea „continua așa”, câtă vreme statul e refugiul imposturii și clientela de partid trebuie ținută aproape și protejată de vicisitudinile vieții. Și ce poate fi mai bună decât o pâine albă, dospită cu sporuri și tot soiul de privilegii la stat? Reziduurile partidelor, țucălari și piloși fără o meserie, care nu prind un loc pe podiumul politicii, sunt plasate în agenții, companii sau diverse instituții ale statului, exact cele despre care premierul spune că sunt un sac fără fund care nu mai poate fi umplut cu bani de la buget. Teorie. Căci în practică, salariile de la companiile de stat s-au îngrășat an de an cu sporuri, care, așa cum spune Raluca Turcan, au ajuns în unele cazuri să reprezinte și 85% din venit. Din cele 110 miliarde de lei pentru cheltuielile de personal în 2020, 27 de miliarde au reprezentat sporurile, a explicat și Cîțu, întrebând retoric dacă performanța s-a schimbat. Păi cum să se schimbe, dacă chilipirurile sunt date otova, fără niciun criteriu? E suficient să stai la un birou și să tai frunză la câini cât e ziua de lungă că salariul tot vine, și nu singur, ci cu spor de calculator, de praf, de stres, de confidențialitate și alte prostii inventate de imaginația hoață a birocrației statului. Întrebarea e de ce s-a mai revoltat premierul dacă tot nu face nimic? A lătrat la sporuri, salarii și pensii nesimțite ca un bichon de sub fusta stăpânei. Adică a PNL. Care i-a dat un picior în coaste și l-a adus cu labele pe pământ. „Anul acesta nu este nimeni dat afară, toată lumea îşi primeşte sporurile, îşi primeşte aceleaşi salarii ca în 2020. Eu nu văd aici o problemă”, a liniștit Cîțu suflarea bugetară și clientelară. Noi să fim sănătoși și vaccinați, că în rest reforma o facem din vorbe. Ceea ce nu înțeleg liberalii, useriștii și onor Cîțu este că vorbele deșarte o să-i coste guvernarea și viitoarele alegeri. Nu‑și dau seama cât de mare e revolta nebugetarilor, a celor 4-5 milioane de oameni care lucrează în privat și care constituie bazinul lor electoral, față de această situație. Mai ales acum, în pandemie, când cei cu adevărat loviți economic ei au fost. Veniturile nesimțite și clientelizarea de la stat sunt percepute, pe bună dreptate, ca o formă de corupție. Nu doar șpăgile, contractele și achizițiile oneroase sunt vinovate de lipsa autostrăzilor, spitalelor, infrastructurii elementare, de analfabetismul funcțional și de relele tratamente la care este supus cetățeanul în instituțiile statului, ci, poate chiar în primul rând, incompetența, delăsarea, neasumarea responsabilităților acestei cohorte de funcționari ai statului. Plătiți regește ca să țină țara în înapoiere. A păstra statu-quo-ul înseamnă pentru actuala putere să-și taie craca de sub picioare. Tactica Guvernului Cîțu și a coaliției majoritare ridică o întrebare legitimă: dacă nu face reformele promise în primul an de guvernare, atunci când? Dacă acum, când nu e supus presiunii electorale, nu rezolvă aceste probleme, despre care chiar el spune că sunt indispensabile dezvoltării economiei, va fi cu atât mai complicat să le facă ulterior…..Atitudinea de acum îmi aduce aminte de guvernarea Cioloș, una decentă, e drept, dar atât de lașă. Chiar dacă nu avea majoritatea în parlament (ca acum), după Colectiv, cabinetul Cioloș era pe cai mari, putea tăia în carne vie în primele momente. În loc de asta, a făcut compromisuri și a pierdut momentul de grație. Alianța riscă să repete episodul: oferă, în loc de reforme, vorbe sforăitoare: „Vrem reformă! Facem reformă!”.„„„ Doar că o mai amânăm puțintel. Integral: https://revista22.ro

Aristocraţia bugetară: nababi pe bani publici în consiliile statuluiAristocraţia bugetară: nababi pe bani publici în consiliile statului..…„Adevărul” a făcut o listă a consiliilor cu cei mai mulţi membri, dar şi cu venituri pe măsură, care se încadrează exact în obiectivele pe care le urmăreşte, cel puţin la nivel de discurs, şeful Guvernului. Una dintre instituţiile cu un număr mare de membri, dar şi bine remuneraţi, e Comitetul Interministerial de Finanţări, Garanţii şi Asigurări (CIFGA) de la Eximbank. Acesta are în componenţa sa 15 persoane, preşedintele fiind un secretar de stat din Ministerul Finanţelor Publice, în timp ce vicepreşedinţi sunt un secretar de stat din cadrul Ministerului Economiei şi preşedintele Băncii de Export-Import a României Eximbank. Tot acolo îşi fac loc secretarul general al Guvernului, şeful Cancelariei premierului şi mai mulţi reprezentanţi ai unor ministere (Dezvoltare, Fonduri Europene, Transporturi, Mediu etc.). Fiecare dintre aceştia primesc 20% din salariul lunar al preşedintelui Băncii. Şeful din 2020 al acestui comitet, fostul secretar de stat Gheorghe Pecingină (acum deputat), a încasat pentru anul trecut 215.000 de lei, dar liberalul a fost membru doar pentru zece luni. Un membru care a prins mandat tot anul 2020 a fost Gabriella Ferencz, fost secretar general al Ministerului Transporturilor, de curând numită secretar general al MAI, cea care a încasat 258.000 de lei, adică lunar 21.500 de lei…. Consiliul Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) este una dintre instituţiile cele mai căutate de politicieni, fiind un loc bine remunerat. Instituţia, condusă de Nicu Marcu (fost deputat PNL) din vara trecută, are nouă persoane în consiliu. Şeful ASF primeşte lunar circa 70.000 de lei, dacă ne luăm după ultima declaraţie de avere a fostului preşedinte, Leonard Badea, plecat pe funcţia de viceguvernator la Banca Naţională. Pe de altă parte, un membru simplu ajunge să încaseze lunar circa 28.000 de lei. 57.000 de lei pe lună Comitetul de reglementare al Agenţiei Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) are şapte membri, fiind condus de fostul PSD-ist Dumitru Chiriţă. Potrivit ultimei sale declaraţii de avere, cea din 2020, circa 57.000 de lei a câştigat lunar pentru funcţia deţinută. Pe de altă parte, un membru simplu are aproximativ 28.000 de lei lunar. Printre persoanele care fac parte din Comitetul de reglementare al ANRE sunt foştii deputaţi ai PSD şi Pro România, Valeriu Steriu şi Marian Neacşu, dar şi ex-liberalul Mircea Man. Şapte persoane are în componenţă şi Consiliul de Administraţie al Registrului Auto Român, structură condusă de Dumitru Coiciu. Aproximativ 12.000 de lei net câştigă un membru al acestui consiliu, iar poziţia de aici permite să ai şi alte funcţii. De exemplu, reprezentanta Ministerului Transporturilor, Aurelia Surulescu, a câştigat pe lângă cei 147.000 de lei din CA-ul RAR şi 142.000 de lei ca evaluator al Autorităţii Rutiere Române (ARR), precum şi salariul de aproximativ 80.000 de lei tot de la ARR. Dinozaurii şi sinecurile Consiliul de Administraţie al Fondului National de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici şi Mijlocii SA – IFN (FNGCIMM SA – IFN) pare un loc de retragere a dinozaurilor politici şi prea puţin un loc al specialiştilor. Instituţia e condusă de economistul Bogdan Păun, iar printre cei nouă membri ai săi sunt politicieni precum Radu Stroe (fost ministru de Interne în Guvernul Ponta), Ion Ariton (fost ministru al Economiei în Guvernul Boc) şi Ovidiu Silaghi (fost ministru al Transporturilor în Guvernul Tăriceanu). Potrivit precizărilor de pe site-ul instituţiei, fiecare membru al acestui consiliu beneficiază de o indemnizaţie lunară de 12.000 de lei, ceea ce înseamnă un net de 7.000 de lei. Un loc călduţ pentru politicieni este şi compania de stat Hidroelectrica, acolo unde prezenţa în Consiliul de supraveghere poate aduce un venit de 7.000 de lei lunar. Cei nouă membri sunt aleşi pentru patru ani, iar mandatul celor aflaţi în funcţie expiră în februarie 2023. Instituţia e condusă de Andreea Lambru, fost membru PNL şi ALDE, care a fost secretar general-adjunct al Guvernului Dăncilă. De altfel, în ultima declaraţie de avere a Andreei Lambru vedem că pe lângă salariul lunar pe care îl încasa de la Guvern şi indemnizaţia de la Hidrolectrica, aceasta era şi membru CIFGA al Eximbank, de unde încasa lunar circa 20.000 de lei în 2019. Integral: https://adevarul.ro

Dosarul "10 august". Doua asociatii de magistrati il acuza pe Klaus Iohannis ca incearca sa manipuleze opinia publicaDosarul “10 august”. Doua asociatii de magistrati il acuza pe Klaus Iohannis ca incearca sa manipuleze opinia publica..….Reamintim opiniei publice ca dosarul la care face referire Presedintele Romaniei a fost clasat in vara anului 2020, in timp ce actualul ministru al justitiei avea doar calitatea de persoana vatamata in dosarul “10 august”, iar portofoliul justitiei era detinut de dl Catalin Predoiu, pentru care dl Presedinte a avut public numai cuvinte de apreciere”, se arata in comunicatul celor doua asociatii de magistrati. “Raspunderea juridica pentru situatia la care s-a ajuns ar putea reveni numai procurorilor de caz, procurorilor sefi DIICOT ori procurorului ierarhic superior procurorului sef al DIICOT, respectiv procurorul general al PICCJ, in masura in care verificarile Inspectiei Judiciare vor dovedi fapte indubitabile in acest sens. Raspunderea politica pentru buna functionare a sistemului judiciar trebuie sa fie asumata de decidentii politici responsabili de numirea in inaltele functii de conducere din parchete in cursul anului 2020, in contextul intarzierii nepermise a modificarilor necesare “legilor justitiei”.”, mai arata cele doua asociatii, al caror comunicat il redam integral: Asociatia “FORUMUL JUDECATORILOR DIN ROMANIA” si Asociatia “INITIATIVA PENTRU JUSTITIE” denunta incercarea de manipulare a opiniei publice prin intermediul postarii de pe Facebook a Presedintelui Romaniei, domnul Klaus Iohannis, din data de 4 martie 2021, prin care cere “Ministrului Justitiei sa explice public de urgenta cum s-a ajuns ca dosarul vizand evenimentele din 10 august 2018 sa fie clasat” si solicita “Ministrului Justitiei si Ministrului de Interne sa gaseasca solutiile pentru ca adevarul in legatura cu 10 august sa fie aflat, iar cei responsabili sa raspunda”. Reamintim opiniei publice ca dosarul la care face referire Presedintele Romaniei a fost clasat in vara anului 2020, in timp ce actualul ministru al justitiei avea doar calitatea de persoana vatamata in dosarul “10 august”, iar portofoliul justitiei era detinut de dl Catalin Predoiu, pentru care dl Presedinte a avut public numai cuvinte de apreciere. Atat dna Giorgiana Hosu, fost procuror sef al DIICOT, care a fost unul din procurorii de caz in dosar, cat si dna Gabriela Scutea, procuror general al PICCJ, care putea verifica, in calitate de procuror ierarhic superior, actele de urmarire penala, au fost numite in inaltele functii de conducere de Presedintele Romaniei, la propunerea aceluiasi ministru al justitiei, dl Catalin Predoiu, in ciuda avizului negativ inaintat de Sectia de procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, calificat de Presedintele Romaniei drept “superficial”, precum si a numeroaselor avertismente publice ale asociatiilor profesionale ale magistratilor privind incalcarea recomandarilor din rapoartele Comisiei Europene din cadrul MCV si a avizelor Comisiei de la Venetia care solicitau ca numirea si revocarea in functiile cele mai inalte din parchete sa se realizeze printr-o procedura transparenta si bazata pe criterii obiective (“sistem robust si independent de numire a procurorilor de rang inalt”), in cadrul careia Consiliului Superior al Magistraturii sa i se acorde un rol mult mai important. Cu ocazia numirii doamnelor Scutea si Hosu in functiile de rang inalt, dl Presedinte a declarat presei urmatoarele: “M-am bucurat ca selectia organizata de domnul ministru Predoiu a scos la iveala trei candidati pe care ii consider foarte buni si mi-a facut mare placere sa ii numesc in functie”. Precizam ca procurorii isi desfasoara activitatea in baza principiilor legalitatii si controlului ierarhic, autoritatea ministrului justitiei asupra procurorilor neinterferand, potrivit legii, cu activitatea de urmarire penala, si ca justitia se infaptuieste exclusiv de instantele judecatoresti. Prin urmare, raspunderea juridica pentru situatia la care s-a ajuns ar putea reveni numai procurorilor de caz, procurorilor sefi DIICOT ori procurorului ierarhic superior procurorului sef al DIICOT, respectiv procurorul general al PICCJ, in masura in care verificarile Inspectiei Judiciare vor dovedi fapte indubitabile in acest sens. Raspunderea politica pentru buna functionare a sistemului judiciar trebuie sa fie asumata de decidentii politici responsabili de numirea in inaltele functii de conducere din parchete in cursul anului 2020, in contextul intarzierii nepermise a modificarilor necesare “legilor justitiei”. Integral: https://ziare.com

Catalin Paraschiv, seful Brigazii Speciale a Jandarmeriei, a recunoscut ca este "omul in alb"! Primele declaratii ale barbatuluiAnaliza unei clasări rușinoase. Cum s-a transformat un procuror DIICOT în avocatul Jandarmeriei în dosarul 10 August: Jandarmii au împiedicat protestatarii, al căror activism civic s-a manifestat preponderent prin violență, să greșească fundamental în demersul lor de ocupare a sediului Guvernului…… Prin ordonanța semnată la data de 26 iunie 2020 de procurorul Doru Stoica au fost clasate acuzațiile la adresa șefilor jandarmeriei în dosarul 10 august. Acuzațiile împotriva executanților au fost, însă, trimise înapoi Secției Parchetelor Militare pentru continuarea cercetărilor. Soluția de clasare este nelegală, au explicat pentru G4Media.ro mai mulți specialiști în drept, iar procurorul a comis mai multe erori. Ordonanța, o pledoarie înverșunată în favoarea intevenției în forță a Jandarmeriei, trebuia infirmată de șeful ierarhic superior, în acest caz de șefa DIICOT, Georgiana Hossu. G4Media.ro a analizat cele 235 de pagini ale ordonanței de clasare, din care rezultă că procurorul DIICOT, care este șeful secției de combatare a Infracțiunilor de Terorism și Crimitalitate Organizată, s-a comportat ca un veritabil avocat al Jandarmeriei. Procurorul nu a administrat și pare că nici nu a căutat probe, nu aflăm din ordonanță pe ce dovezi și-a fundamentat convingerea că n-a existat niciun aranjament politic cu jandarmeria pentru evacuarea în forță a Pieței Victoriei. Cele 235 de pagini par mai degrabă o răfuială cu procurorul militar Bogdan Pârlog, dar și cu protestatarii din 10 august, pe care procurorul îi ceartă pe totul parcursul anchetei sale, acuzându-i între altele de ”spirit gregar”, ”nerafinat”. Ceea ce frapează orice specialist în drept penal din capul locului este faptul că procurul Doru Stoica se contrazice singur atunci când clasează acuzațiile pe numele șefilor jandarmeriei, dar își declină competența în cazul acuzațiilor de purtare abuzivă, abuz în serviciui și neglijență în serviciu aduse jandarmilor care au lovit protestatari pașnici în Piața Victoriei. Procurorul citează cu mâna lui din Codul de procedură penală la pagina 234 din ordonanță: ”Avînd în vedere dispozițiile art. 56 alin.4 Cod de procedură penală, potrivit cu care: ”urmărirea penală în cazul infracțiunilor săvârșite de militari se efectuează, în mod obligatoriu, de procurorul militar” și apreciind asupra faptului că prorogarea de competență, după calitatea persoanei (…) nu a fost preluată corespunzător și nu e aplică în ipoteza reglementată de art.11 alin 3 din OUG nr.78/2016 din Codul Penal (…) dispun: declinarea competenței de efectuare a urmăriri penale sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de purtare abuzivă, abuz în serviciu și neglijență în serviciu cu ocazia mitingului organizat în zona Pieței Victoriei (…) în favoarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția Parchetelor Militare.” Același procuror DIICOT nu a mai ținut însă cont de Codul de Procedură Penală invocat mai sus când a clasat acuzațiile aduse șefilor jandarmeriei Laurențiu Cazan, Cristian Sindile și Gheorghe Cucoș. Și ei sunt militari și ar trebui anchetați de aceeași secție a parchetelor militare. De ce procurorul DIICOT a avut competență în clasarea acuzațiilor pe numele șefilor, dar pretinde că n-are competență să continue ancheta împotriva executanților? Este poate cea mai flagrantă eroare și o cauză clară de infirmare a ordonanței de clasare. Ori avea, ori nu avea competență pentru a soluționa acest dosar. Nu poti avea competență să clasezi pentru șefii Jandarmeriei, și să te speli pe mâini în cazul executanților invocând tocmai lipsa de competență în cauzele cu militari. Dar firul roșu al celor 235 de pagini este pledoaria înfocată pe care procurorul Stoica o face ca un veritabil avocat angajat în apărarea Jandarmeriei, încercând să justifice și să explice atât intervenția în forță, utilizarea bastoanelor, a gazelor lacrimogene, cât și ascunderea elementelor de identificare de pe căștile jandarmilor. Preocuparea sa de bază pare să fie demontarea acuzațiilor pe care procurorul militar, Bogdan Pârlog, de la care a preluat dosarul în urmă cu un an, le-a lansat împotriva șefilor Jandarmeriei. Însă demontarea acuzațiilor procurorului de la SPM (Secția Parchetelor Militare) nu pare realizată pe bază de probe certe, depoziții, confruntări de martori, informații, documente, stenograme obținute din Ministerul de Interne, ci în urma ”analizelor” personale și pe baza a zeci de fotografii din timpul protestului depuse la dosar, din care se poate înțelege orice. Astfel, procurorul ajunge destul de repede la concluzia hilară că intervenția jandarmilor în forță i-a salvat de fapt pe protestatarii din 10 august 2018. Teza că mitingul diasporei ar fi reprezentat o tentativă de lovitură de stat a fost rostogolită de PSD și preluată, iată, de procurorul DIICOT:…. Procurorul nu-și bate capul cu prezența galeriilor de fotbal în piață, le evocă doar în treacăt, deși în presă au apărut informații că au fost dirijate de lideri PSD tocmai pentru a justifica intervenția în forță pentru evacuarea pieței. În schimb, procurorul alocă spații largi unor protestatari gen Mălin Bot sau Marian Ene, indicați în mod aiuritor drept principalii vinovați pentru violențe sau chiar responsabili pentru recurgerera la gaze lacrimogene. Or, nici Bot, nici Ene, oricât de mult s-au agitat în piață, n-au determinat intervenția în forță și nici nu reprezentau vreun mare pericol pentru Guvern….. Cel care a avansat, în schimb, teza unei regii din partea Jandarmeriei a fost procurorul Bogdan Pârlog de la SPM, de la care procurorul DIICOT Doru Stoica a preluat dosarul. Pârlog s-a aflat în Piața Victoriei pe data de 10 august 2018 (fapt ridiculizat de procurorul Stoica) și s-a autoseziat. Una din acuzațiile formulate de SMP la adresa șefului Jandarmeriei, Laurențiu Cazan, a fost că a creat aparența unei acțiuni legale și a legitimat folosirea forței…. Greu de înțeles este și raționamentul prin care procurorul îl absolvă de orice vină pe secretarul de stat în ministerul de interne, Dan Chirică, acuzat că a făcut presiuni asupra prefectului Capitalei, Speranța Cliseru, de a semna ordinul de intervenție în forță încă de la orele 21, când în piață nu existau condții întrunite pentru un astfel de ordin. Procurorul susține că acțiunea secretarului de stat ar fi fost penală, dacă n-ar fi fost întrunite condițiile ulterior, dar cum violențele în cele din urmă s-au produs, presiunile exercitate asupra prefectului ies din sfera penală. În concluzie, ordonanța de clasare în dosarul 10 august este una dintre cele mai rușinoase decizii cu miză majoră și pare dictată de avocații Jandarmeriei Române. Soluția de clasare pare mai degrabă o analiză filozofico – juridică a soluțiilor date de Secția Parchetelor Militare, o critică a procurorului Bogdan Pârlog și a protestatarilor adunați în Piața Victoriei la 10 august 2018…..Procurorul a descris pe larg rănirea cu explozibil a unor protestatari, dar a ales și ilustrat cu poze doar situația anumitor victime, care de fapt au rănit jandarmii și i-au instigat. Din cele 700 de sesizări penale din care 600 s-au considerat victime, cum de i-a găsit numai pe aceștia?…. Șefa DIICOT, Georgiana Hossu, a fost numită în funcție de președintele Klaus Iohannis, deși a primit aviz negativ de la secția de procurori a CSM. Dan Hosu, soțul celei propuse să conducă DIICOT, a fost trimis în judecată de procurorii DNA în 2017, sub acuzaţia de trafic de influenţă şi dare de mită în dosarul Carpatica Asigurări. Radio Europa Liberă a dezvăluit că Dan Hosu este bun prieten cu colonelul Cătălin Paraschiv, cel supranumit „Fantoma în alb” sau „Dirijorul” în timpul protestelor din 10 august 2018. Dan Hosu, fost polițist, ar fi depus la dosar o caractererizare pozitivă făcută de fostul comandant al brigăzii speciale de intervenție a Jandarmeriei. Or, dosarul 10 august a fost preluat la DIICOT de la Parchetul Militar în iunie 2019 tocmai de către Giorgiana Hosu, pe atunci procuror-șef adjunct al instiției și l-a instrumentat împreună cu procurorul Doru Gabriel Stoica. Integral: https://www.g4media.ro

NUCLEARA: Cîțu, doar o țintă falsă – iată CINE va fi premier! | Octavpelin's WeblogInadecvarea unui președinte. Ce obține Klaus Iohannis în cazul 10 August  … Așadar, Liviu Dragnea era perceput ca un politician care își asigurase la putere un grup de fideli, prin care urmărea să aducă instituțiile statului la ordin, cu unicul scop de a rămâne în afara închisorii, în pofida infracțiunilor de care să făcea vinovat. Nu era un iliberal, din simplul motiv că schema lui de putere și de salvare era din capul locului în afara valorilor constituționale. Din acest punct de vedere, Dragnea era un politician complet antidemocratic, nu iliberal. Când Iohannis devine populist Accente iliberale îl încearcă însă pe Klaus Iohannis, un președinte a cărui miză pare a fi aceea istorică, pe care crede că o atinge pe două căi: – Afișarea temelor mari, reformatoare, cum este aceea a resetării statului, promisă pe cel mai solemn ton după asasinarea Alexandrei Meceșanu, cu complicitatea imposturii statului, și eșuată, vedem bine, în cazul de la Onești. O altă astfel de temă este aceea a Educației, o Românie educată eșuată și ea în măsuri mediocre, care au dus la sacrificarea copiilor vulnerabili în pandemie, pentru că statul nu a fost capabil să construiască instrumente eficiente de acces la educație. Pe același palier stă și reforma spitalelor, promisă și ea după Colectiv, cu condiția unei finale depesedizări, ajunsă și ea ca o balenă la țărm: de pildă, de vreme ce ministrul nou Vlad Voiculescu nu ne poate da, la atâta vreme după, detalii despre raportul în secțiile ATI, a cerut președintele acest raport cu celeritate? – Populismul. După măsuri arbitrare de închidere a tuturor școlilor, chiar și în localitățile cu puține cazuri, dar cu școli fără acces la Internet și comunități vulnerabile pentru care restricționarea școlii a însemnat marginalizare, Klaus Iohannis a anunțat redeschiderea școlilor, chiar     și acolo unde sunt peste 35 de elevi într-o clasă, care ajung la școală cu mijloace de transport supra-aglomerate și ele. Dar acesta era valul popular. Există un episod despre Churchill, în care acesta este întrebat de ce nu este mai prietenos cu poporul, nu vorbește cu oamenii pe stradă, nu răspunde emoțiilor populare: pentru că oamenii au nevoie de lideri capabili să ia decizii nepopulare. Asta e autoritatea legitimă. Exista o soluție de ieșire din populism, și anume asumarea responsabilității. Klaus Iohannis a fost unul dintre personajele politice principale ale degradării Justiției, odată cu revocările din pix și numirile pe care el le-a făcut, una dintre ele fiind direct legată de clasarea Dosarului 10 August. Președintele avea această soluție la dispoziție: în loc să pretindă de la ministrul Justiției să intre cu bocancii peste o instanță, și aici e vorba despre reguli și principii, putea să își asume el rolul de a reface povestea și responsabilitățile….. Nu e vorba despre fond aici. Pe fond, clasarea acestui dosar se înscrie în lunga tradiție a mușamalizărilor momentelor în care autoritatea politică și-a depășit limitele democratice: Revoluția, mineriada și, iată, 10 august. Dar tot decizii politice în lanț au dus aici și populismul, de fapt, la asta îi servește lui Klaus Iohannis, la eschivare…..Pentru conformitate, nici prim-ministrul Florin Cîțu nu a trecut testul liberalismului, în această speță. Puneți Viorica Dăncilă în loc, care să îi ceară lui Florin Iordache să rezolve un dosar din Justiție. Odată încălcate, principiile constituționalismului deschid calea oricăror abuzuri. Integral: https://spotmedia.ro

O ziaristă l-a făcut praf pe Lazăr – cea mai tare întrebare pusă unui procuror general!Augustin Lazăr, despre clasarea Dosarului 10 August: E rezultatul strategiei oportuniste de administrare a justiției, practicată de politicieni duplicitari Augustin Lazar, procuror general al României în momentul în care Secția Parchetelor Militare a început să ancheteze evenimentele din 10 august 2018, spune într-o declarație pentru SpotMedia.ro, că decizia de clasare a dosarului este o consecință a strategiei oportuniste de administrare a justiției, practicată de politicieni duplicitari. ”Clasarea acestui dosar este rezultatul strategiei oportuniste de administrare a justiției și de leadership, practicată de politicienii duplicitari, în instituțiile judiciare din România. În managementul judiciar nu poți avea în același timp oameni conformiști și performanță în aflarea adevârului! Pentru a afla adevărul în dosarele cheie privind modernizarea societății, cetățenii români sunt nevoiți să se adreseze CEDO”, a spus Augustin Lazăr….. De altfel, și anul trecut, după ce dosarul a fost clasat parțial, fostul procuror general a avut o opinie tranșantă: marile dosare sunt din nou blocate și asta a fost miza, atunci când DIICOT a preluat ancheta. Întrebat de SpotMedia.ro cum interpretează, la cald, decizia DIICOT de clasare parțială a dosarului, acesta a spus: ”Este clar faptul că marile dosare sunt din nou blocate sub controlul celor interesați. Sesizarea DIICOT a fost o manevră de preluare a competenței și de emitere a unei soluții de clasare vădit nelegale. O manevră tipică și pentru alte dosare, pentru aducerea în zona controlată”….Solicitarea depusă de DIICOT viza redeschiderea urmăririi penale faţă de colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, fost prim adjunct al Jandarmeriei Române, maiorul Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti, colonelul Cătălin Sindile, fost şef al Jandarmeriei Române și comisarul şef de poliţie Mihai Dan Chirică, fost secretar de stat pentru relaţia cu prefecţii din MAI. Integral: https://spotmedia.ro

Băiatul care a fugit în această noapte de la Institutul Mamei și Copilului a fost găsit – Ziarul de GardăFirma purtătorului de cuvânt, afaceri de 700.000 de lei cu Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului București | Institutul cere ștampilă și antet ca să răspundă la solicitările jurnaliștilor  Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului București este singura unitate spitalicească din București care a achiziționat, în ultimii 4 ani, servicii de evenimente, prin achiziție directă. Contractele, 4 în total, au fost atribuite firmei care aparține purtătorului de cuvânt al institutului și soției acestuia. Și tot aproape unicat în istoria SEAP este și achiziția de servicii de promovare de către o unitate spitalicească. 2 contracte, încheiate tot direct, tot cu firma la care purtătorul de cuvânt al institutului este acționar. Totalul afacerilor dintre angajat si angajatorul instituție publica – 690.000 de lei în 4 ani.  Promovare și evenimente de 690.000 de lei În octombrie 2018, INSMC cumpără din catalogul electronic SEAP servicii de evenimente, în valoare de 28.200 de lei de la firma SC MEDIA STRATEGY & CONFERENCES SRL. Conform informațiilor din SEAP, contractul prevedea Servicii organizare evenimente / conferinte – -coordonarea si organizarea de mese rotunde, seminare, workshop-uri si dezbateri publice cuprinse intre 25 – 200 participanti, servicii comunicare, editare comunicate de presa, promovare online si media, editare si tiparire afise, invitatii si fly-ere, pregatirea salilor unde au loc evenimentele, contractare vorbitori si alte servicii conexe, iar valoarea a fost de 28.200 de lei. A fost începutul unei relații care durează deja de 4 ani între Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului București și firma SC MEDIA STRATEGY & CONFERENCES SRL. Printre primele achiziții ale institutului, în fiecare an, au fost cele de la firma respectivă. 21 ianuarie 2019 – 2 contracte, valoare totala – 257.600 de lei…..20 ianuarie 2020 un contract – 135.024 lei – servicii de evenimente….14 ianuarie 2021 – 2 contracte, valoare totala – 268.800 de leiservicii de evenimente și servicii de promovare …..Firma MEDIA STRATEGY & CONFERENCES SRL, aparține lui Ștefănescu Bogdan și soției sale, Ana Maria. Societatea, înființată în 2016, nu are alte contracte cu statul în afara celor cu INSMC. Numărul de telefon al purtătorului de cuvânt al firmei apare la contacte, atât la institut cât și la firmă, și chiar și în SEAP. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Apă murdară la robinet, dar nimeni nu își asumă responsabilitateaRomânii care au băut apă de la robinet în ultimul an nu mai au nevoie de vaccin!  Vești bune pentru românii care au avut curaj să bea apă de la robinet în ultimul an și au și supraviețuit! Organismul lor este atât de călit, încât nu mai au nevoie de nicio doză de vaccin anti-Covid. Medicii spun însă că nu e indicat să doneze plasmă, să nu-i contamineze pe alții cu substanțe radioactive. Medicii susțin că de la apa de robinet românii suferă mutații atât de puternice încât virusul nu-i mai poate afecta: ”Nici nu mai putem spune că aceștia sunt oameni, doar seamănă cu oamenii, dar pe dinăuntru sunt cu totul altceva…..În urma acestui anunț, Apa Nova a devenit cel mai mare furnizor de medicamente retrovirale anti-Covid, depășind Pfizer și Moderna, iar AstraZeneca deja studiază o modalitate de îmbuteliere a apei de la robinet din țara noastră, ca să poată fi administrată la temperatura camerei. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 5 martie.”…Ce simulacru de justiție! Ce bâlci trist. Ce moarte lentă a speranțelor românilor într-un stat cu adevărat european, care să nu mai vitregească orice urmă de dreptate…”

Spring in Switzerland - sky, meadow, beautiful, spring, freshness, mountain, crocuses, flowers, Alp… | Gorgeous scenery, Scenic landscape, Dream travel destinationsBuna dimineata intr-o zi de vineri, 5 martie! Cerul va fi variabil spre mai mult senin, cu înnorări spre sfârșitul intervalului în regiunile nordice, unde pe arii restrânse vor fi ploi slabe, iar în zona montană aferentă, precipitații mixte. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare la munte, îndeosebi în zona înaltă, iar trecător și cu viteze mai mici, ziua, în sud-estul teritoriului. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 10 și 19 grade, iar cele minime între -6 și 6 grade. In Bucuresti cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări pe parcursul zilei. Temperatura maximă va fi de 17 grade, iar cea minimă de 3 grade, mai scăzută în zona preorășenească până spre -1…0 grade. Dimineața și noaptea vor fi condiții de ceață.

OMS avertizează aeroporturile să nu impună călătorilor să fie vaccinați împotriva COVIDOMS avertizează aeroporturile să nu impună călătorilor să fie vaccinați împotriva COVID De Ramona Ciobanu, Miercuri, 03 martie 2021, 16:21. Ultimul update Miercuri, 03 martie 2021, 16:49 Organizația Mondială a Sănătății a insistat, în raportul său epidemiologic săptămânal asupra pandemiei, că vaccinurile anti-COVID-19 nu pot fi o cerinţă pentru a călători, întrucât nu se știe încă dacă persoanele vaccinate reduc riscul răspândirii virusului, cât timp au imunitate sau dacă vaccinul protejează împotriva formelor uşoare ale bolii, potrivit Efe, citată de Agerpres. Organizația Națiunilor Unite a precizat că „a acorda prioritate acestor călători ar putea avea drept consecinţă administrarea neadecvată de doze categoriilor de risc ce pot contracta forme grave de COVID-19”. De asemenea, organizația a mai subliniat că utilizarea „certificatelor de imunitate” de către călătorii internaţionali (indiferent dacă s-au vaccinat sau dacă au anticorpi după ce au depăşit boala) nu este recomandabilă şi nici „nu este susţinută de evidenţe ştiinţifice”. OMS a repetat în raportul său faptul că persoanele care călătoresc internațional „nu trebuie consideraţi prin natura lor cazuri suspecte de COVID-19”. Integral: https://www.libertatea.ro

Raportul Curtii de Conturi: Statul gestioneaza atat de prost banii incat se cearta singur pentru eiRaportul Curtii de Conturi: Statul gestioneaza atat de prost banii incat se cearta singur pentru ei  Statul demonstreaza de la un an la altul cat de “bun gestionar” al banilor si patrimoniului este. Astfel ca, in cazul Ministerului Sporturilor si Tineretului nu exista evidente pe 20 de ani ai patrimoniului sportiv, la Ministerul Culturii, fie ca esti angajat part-time sau nu, primesti sporul de hrana la fel ca restul, iar daca ai plecat din minister tot primesti vouchere de vacanta. SGG da sute de mii de lei pe un sistem informatic pe care nu l-a folosit, iar Compania Nationala de Investitii ia bani de la stat pe care nu-i foloseste dar nici nu-i returneaza, potrivit ultimul raport al Curtii de Conturi. Politia trage cu gloante oarbe In cazul Inspectoratului General al Politiei Romane nu s-a urmarit derularea unui contract subsecvent de achizitie publica de munitie sub aspectul constituirii garantiei de buna executie si inregistrarii in evidentele contabile si nu s-a asigurat livrarea intregii cantitati de catre operatorul economic care nu si-a respectat obligatiile potrivit comenzilor ferme, determinand astfel dezangajarea fondurilor publice aferente obligatiei de furnizare. SGG si-a luat sistem informatic pe care nu-l foloseste In cazul Secretariatului General al Guvernului a fost identificata achizitia in anul 2019 a unui sistem informatic de urmarire si management a mijloacelor fixe, pentru care a fost achitata suma de 565.000 lei, sistem care la data efectuarii auditului financiar (august 2020) nu era utilizat. Tot aici s-a mai constatat faptul ca preluarea de catre SGG a Ministerului pentru Romanii de Pretutindeni, entitate care a fost desfiintata incepand cu data de 6.11.2019, s-a realizat fara efectuarea inventarierii patrimoniului acestui minister. CNI nu mai vrea sa dea banii inapoi la stat Primariile beneficiare ale fondurilor publice alocate in anul 2019 de MLPDA au calcat si ele stramb. Astfel ca s-au constatat cazuri de utilizare eronata a fondurilor. Din centralizarea datelor prezentate de camerele de conturi teritoriale au rezultat sume cheltuite eronat, in valoare de 10,236 milioane lei. …Pe afara e vopsit gardul, in Curte te mananca palma si primesti bani In raport se mai consemneaza ca, Curtea de Apel Oradea a efectuat in luna decembrie 2019 plati nelegale in suma de 9,927 milioane lei, reprezentand diferente de drepturi salariale aferente perioadei ianuarie 2010 – martie 2015, ca urmare a lamuririi intinderii si intelesului dispozitivului unor titluri executorii, pronuntate in anul 2008, executate integral in perioada 2012-2015. …Vouchere de vacanta pentru oameni care nu mai lucrau La Ministerul Culturii, nu au fost respectate prevederile legale privind plata indemnizatiei de hrana pentru personalul angajat cu contract de munca cu timp partial (2/4/6 ore/zi), intrucat indemnizatia de hrana platita acestuia a fost acordata similar cu cea platita unui angajat cu norma intreaga, respectiv, ca suma reprezentand a douasprezecea parte din doua salarii de baza minime brute pe tara garantate in plata (2.080 lei*2/12 = 347 lei/luna). Nu au fost respectate prevederile legale privind recuperarea voucherelor de vacanta acordate necuvenit unui numar de 20 de salariati, care si-au incetat raporturile de munca pe parcursul anului 2019 si care au primit vouchere de vacanta. ….Patrimoniul sportiv pe 20 de ani, in zona crepusculara In urma controalelor efectuate la Ministerul Sportului si Tineretului, au fost identificate documente privind inventarierea patrimoniului aferenta anului 1990 doar la 18,3% dintre entitatile auditate subordonate MTS, iar la restul de 81,7% dintre entitati nu au fost identificate documente, principalul motiv al lipsei acestora fiind prevederile legislative cu privire la termenul de pastrare (cinci ani). Pentru majoritatea entitatilor nu a putut fi stabilita situatia reala a patrimoniului sportiv, respectiv a bazelor sportive aflate in administrare la nivelul anului 1990….. La ANL s-a construit… partial In perioada 2017-2019, in cazul Agentiei Nationale a Locuintelor, pentru 12 amplasamente au fost angajate sume in valoare de 63,557 milioane lei in scopul executiei de lucrari, la care s-a renuntat ulterior, acestea reprezentand 35,23% din numarul unitatilor locative care ar fi trebuit sa se realizeze in cadrul proiectului. Integral: https://ziare.com

Selfie după selfie în Parlament. Ministrul Finanțelor dă startul - Stirile Kanal DUniți în cuget și-n buget….Prezentat ca reformator („cine nu se reformează va fi reformat prin buget, dispar sporurile nesimțite” amenințase Cîțu), bugetul a ajuns conservator: „Nimeni nu e dat afară, toată lumea primește aceleași salarii și sporuri” a anunțat (presat de Orban) același Cîțu. Prin urmare, cum nimic nu se taie totul se conservă – nu e vorba de un buget de austeritate cum pretinde PSD – pe care Cîțu l-a trimis la școală: „Dragi PSDiști puneți mâna pe carte”. Aș! Partidele preferă să pună mâna pe putere. Apoi primesc cartea acasă. Bugetul a trecut însă prin comisiile permanente și cele „aleatoare” (cum le zice Orban) depășind miile de amendamente ale PSD pe care coaliția unită le-a respins fără milă. Exact cum pățeau amendamentele PNL la bugetele PSD. Firea a avut și ea un amendament privind creșterea alocațiilor – pentru care a cerut susținerea online a „copiilor care știu să scrie”. Faptul că Firea cheamă copiii la luptă politică e dezgustător. Dar nu surprinzător. În această privință Firea e recidivistă. Dar nici miniștrii nu sunt negustori cinstiți. Năsui (Economie) și-a cedat aproape toate atribuțiile către trei secretari de stat. Și-a subcontractat lucrările, cum se obișnuiește. Și Vlad Voiculescu a procedat la fel păstrându-și doar vedetismele. Vicepremierul Barna nu concepe însă ca premierul să remanieze vreun ministru USRist fără voia sa – altfel „se remaniază toată coaliția”. Adică plecăm acasă la mama și la tata. Cîțu anunțase clar (de obicei vorbește indescifrabil) evaluarea miniștrilor cu mandatele pe masă: „Vreau performanță și eficiență”. Păi, nu se mai găsește. Poate doar aroganță. În întâmpinarea bugetului (cu huiduieli) Cîțu a fost convocat în parlament spre a fi contestat: „Uite cine mă contestă pe mine (s-a mirat premierul), Ciolacu, Grindeanu, Tudose, slugile lui Dragnea și Vâlcov”. Ei, să te ferească Dumnezeu de slugile ajunse stăpâni. Ioan Niculae, de pildă, sluga Securității lui Ceașcă, a primit pe tavă toată industria chimică pe care a făcut-o zob. Acum a intrat (după ani de procese) la pârnaie. În schimb, un bărbat care a furat un pachet de cafea a fost arestat imediat. Se vede că e mai rentabil să furi un bou decât un ou. Așa că au ieșit la proteste și polițiștii (leafă bună, pensionare timpurie) întrucât, după opinia unui june lider sindical, „România nu mai e stat de drept”. Atunci, ce caută în poliție? Să fi rămas fecior la plug, să fi rămas la coasă…….”. Dosar penibil: Ponta s-a lăudat că lucrează în străinătate. E șef de țucal la sultan. Respectiv consilier la tiranul Erdogan. Cum striga patriotul Ponta pe stadion când era premier? „Aicea este țara mea, aicea vreau eu să trăiesc”. Aicea și în Turcia – unde (potrivit lui Rizea) Ponta are casă și bani în bancă (din Kazahstan). Aicea e mai greu: exasperat de traficul de pe Valea Prahovei, ministrul Drulă „se-njură singur”. La anul o să se bată singur strigând cu jale: greu la deal cu boii mici, dar și mai rău la vale. Și astfel trecu primul an de COVID. Întotdeauna primul an e mai greu. Al doilea e mai dificil. Integral: https://revista22.ro

Valentin Lazea / O analiză: Repetabila povară (a consolidării fiscale)  Avem, în sfârșit, Buget. Haideți să vedem ce putem face cu el. În anul 2020, aproape unul din patru lei cheltuiți de statul român a provenit din datorie (internă și externă), purtătoare de dobândă și care va trebui plătită în viitor. Asta înseamnă, pe scurt, un deficit bugetar de aproape 10 la sută din PIB, față de cheltuieli bugetare de circa 40 la sută din PIB (cifrele exacte sunt 9,8 la sută, respectiv 40,8 la sută din PIB). Este ca și cum o familie ar avea venituri proprii numai nouă luni dintr-un an, iar celelalte trei luni ar trăi pe datorie, care se acumulează și va trebui plătită. Această situație este în mod clar nesustenabilă și nu s-ar mira nimeni dacă creditorii acelui stat ar refuza să îl mai crediteze. Soluția, pentru statul respectiv (ca și pentru familia respectivă) ar fi să își crească veniturile proprii și să își diminueze cheltuielile, astfel încât să ajungă la situația în care cel mult unul din doisprezece lei cheltuiți să provină din datorie (adică un deficit de maximum 3 procente din PIB la cheltuieli bugetare de 36 procente din PIB). Cam așa trebuie citită ajustarea fiscal-bugetară care stă în sarcina statului român în perioada 2021-2024…..Prima problemă majoră este că în România, spre deosebire de celelalte state europene, cea mai mare parte a deficitului bugetar este structurală și datează dinaintea  izbucnirii pandemiei Covid19…..Mai mult, respectiva deteriorare a avut loc în România în condițiile unei creșteri economice peste potențial, care ar fi trebuit să ducă la reducerea deficitului bugetar (și la transformarea sa în excedent), nicidecum la creșterea lui. Așa se explică faptul că România a întâmpinat pandemia Covid-19 cu un spațiu fiscal inexistent și că numai suspendarea de către Comisia Europeană a Pactului de Stabilitate și Creștere a permis ca România, singurul stat sub Procedura de deficit Excesiv, să nu fie penalizată. Așa se explică și faptul că, o dată cu restrângerea măsurilor fiscale excepționale legate de combaterea pandemiei, României îi va fi mult mai greu să revină la niveluri „normale” ale deficitului bugetar, spre deosebire de alte state europene, așa cum se vede din Tabelul următor:…. A doua problemă majoră este că România trece acum printr-o a doua consolidare fiscal-bugetară majoră, după cea din 2010-2015, fără să pară a fi învățat nimic din acea experiență. Într-adevăr, întrucât cauzele dezechilibrelor  bugetare generate în perioada 2007-2009 nu au fost niciodată discutate deschis, ci au fost ocultate sub explicații politicianiste, publicul larg nu  a înțeles niciodată de ce a fost necesară consolidarea bugetară din 2010-2015, nici cât de importantă a fost atingerea echilibrelor macroeconomice din 2015, când România îndeplinea toate cele cinci Criterii de la Maastricht și 13 din 14 indicatori ai Tabloului de bord din Pactul de Stabilitate și Creștere. Pentru că aceste lucruri nu au fost discutate, nici înțelese, ele au fost abandonate fără vreun regret în perioada 2015-2019, de dragul unor câștiguri individuale mici, dar cu sacrificarea interesului general. Desigur, nouă, ca macroeconomiști, ne este mai ușor să înțelegem aceste lucruri, deoarece prin natura profesiei suntem obligați să gândim pe termen lung (peste 5 ani) și să avem ca prim obiectiv menținerea solvenței (bonității) țării, în fața creditorilor interni și externi. Dar să ne gândim că lucrurile nu stau la fel pentru marea majoritate a concetățenilor noștri:…..  Dar până când toate categoriile sociale nu vor învăța să privească puțin și dincolo de interesul personal și de orizontul de timp scurt, vom fi condamnați la repetabila povară a consolidărilor bugetare, din care nimeni nu învață nimic. A treia problemă majoră (și cea mai presantă, din punctul nostru de vedere) este modalitatea concretă prin care se propune a se face consolidarea bugetară în cadrul Strategiei fiscal-bugetare 2021-2023. După cum se observă din Tabelul de mai jos, întreaga consolidare bugetară, de circa 7 procente din PIB este prevăzută a se realiza prin ținerea sub control strict a cheltuielilor bugetare și deloc prin creșterea veniturilor bugetare….. Or, este greu de crezut că timp de patru ani consecutiv cheltuielile cu salariile și cu pensiile vor putea fi ținute foarte strâns, știut fiind că în anii electorali (iar anul 2024 este un astfel de an) tendința este de le lăsa să crească, în scopul acumulării de capital politic. De aceea, cel puțin 2,5 până la 3 procente din PIB ar trebui să provină, realist vorbind, din creșterea veniturilor bugetare. Teoretic, creșterea veniturilor bugetare se poate realiza pe trei căi distincte: – prin combaterea evaziunii fiscale și a economiei „la negru”….. – prin închiderea a cât mai multe portițe legale („loopholes”) generate de nenumăratele exceptări și scutiri de la plata impozitelor și taxelor și care au proliferat în Codul Fiscal începând din 2015. Se estimează că toate aceste portițe legale reprezintă venituri bugetare neîncasate de circa 4,5 procente din PIB (cu reducerile de TVA reprezentând circa o treime, iar reducerile de CAS o altă treime din acest total). – prin creșterea anumitor rate de impozitare. Înțelegem că acesta este un subiect tabu, pe care guvernul nu îl ia în considerare, atât din rațiuni ideologice, cât și economice (persistența pandemiei Covid-19). Totuși, mai devreme sau mai târziu, astfel de creșteri vor trebui avute în vedere, fie că vor fi impuse de Comisia Europeană (taxe ecologice, pe emisiile de carbon etc.), fie de realitățile economice interne (impozite pe proprietate). Integral: https://cursdeguvernare.ro

Renate Weber, pe urmele lui Dragnea. Ţinta: desfiinţarea DNARenate Weber: Toate pensiile speciale pot fi desființate, cu excepția celor ale magistraților  Avocatul Poporului, Renate Weber, a declarat, miercuri, la TVR, că pot fi desființate toate pensiile speciale, cu excepția celor ale magistraților, informează Mediafax. Renate Weber a precizat că, dacă parlamentarii vor, pot da „mâine” o lege pentru desființarea tuturor pensiilor speciale de care beneficiază celelalte categorii. „Am o decizie a CCR care spune foarte frumos că o singură categorie profesională, cea a magistraților, are suport constituțional pentru acest tip de pensie de serviciu”, a declarat Renate Weber. „Deci, au început cu parlamentarii. Dacă mâine vor, mâine pot să dea legi pentru fiecare celelalte categorii”, a spus Renate Weber. Avocatul Poporului a afirmat că la desființarea pensiilor speciale ale parlamentarilor a primit multe telefoane de la liberali să atace actul normativ. „Vai de mine! Mi-au înroșit telefonul. Niciodată… Eu, de când sunt în funcția asta, niciodată nu am primit atâtea telefoane câte telefoane am primit pentru pensiile parlamentarilor. Cei mai mulți erau din PNL. În toată perioada asta (m-au sunat – n.r.) să atac la CCR. Cei care m-au sunat nu mai erau parlamentari”, a dezvăluit Renate Weber. „În loc să se ducă să facă lobby la colegii lor de partid, făceau la mine, să atac, când o să fie votată. La un moment dat chiar așa mi s-a spus: ce mai ai de pierdut, oricum te revocă. Cam ăsta e caracterul oamenilor care nu vor să înțeleagă că nu am motiv de neconstituționalitate”, a adăugat Renate Weber. Integral: https://www.libertatea.ro

Gaze lacrimogene pentru oamenii din Piața Victoriei, la Mitingul Diasporei din 10 august – GALERIE FOTO : Europa FMJandarmii abuzivi de la 10 august 2018 și democrația în România  Tribunalul i-a făcut scăpați pe jandarmii abuzivi de la 10 august. România nu e, deci, o democrație funcțională. Și nici n-are șanse de a deveni, dacă nu poate depolitiza și pedepsi derapajele instituțiilor ei de forță. Într-un stat de drept ca Franța n-a arendat nimeni imunitatea în fața legii. Nimeni nu se bucură de impunitate, nici măcar foști șefi de stat ca Nicolas Sarkozy, cel condamnat recent la închisoare pentru corupție. Altfel stau lucrurile în tiranii. …. Prigoana de la 10 august Hotărâtă să se mențină la butoane și să continue să se chivernisească pe spinarea cetățenilor, în pofida voinței românilor, mafia politică pesedistă, aflată la putere sub regimul Dragnea, a dezlănțuit o represiune brutală împotriva joncțiunii, efectuate la 10 august 2018, dintre protestatarii bucureșteni și aliații lor din țară și din diaspora.  Am fost în acele zile fierbinți la fața locului, unde am filmat și de unde am relatat live. I-am văzut, prin urmare, la lucru pe jandarmii înarmați până în dinți și asmuțiți de conducerea politică a României, în frunte cu Liviu Dragnea, Carmen Dan și restul camarilei, împotriva unei mase de oameni esențialmente pașnice. Le-am înghițit gazele. Am scăpat ca prin minune, plecând la timp din linia întâi, de bâtele jandarminerești abăutate năprasnic peste capetele, fețele, umerii, șalele și picioarele unor oameni pașnici, stând jos ori fugind de represiune, în plin centrul Bucureștilor. Am avut senzația că se actualizează pogromuri precum cele de acum opt decenii, de la București și Iași. Dar, deși public de ani de zile aceaste informații, nimeni n-a cerut audierea mea ca martor. Deși e clar că știu despre ce vorbesc. Vorbesc despre evidențe. Vorbesc despre brutalități de ordinul mineriadelor din anii 90. Vorbesc de faptul că jandarmii au acționat vădit neprovocați de cetățenii maltratați. Vorbesc de militari care și-au dezonorat uniforma, comportându-se evident abuziv din ordin politic. Și mai vorbesc de nepedepsirea vinovaților. Dar trebuiau pedepsiți ei și comanditarii politici ai abuzurilor? Bineînțeles. De ce era imperativ ca justiția să-și facă datoria Trebuiau pedepsiți nu doar pentru că așa ar fi fost just și drept. Nu doar pentru că trebuia dată satisfacție victimelor lor. Nu doar pentru ca jandarmii și alte instituții de forță să învețe ce se poate și ce nu și să nu se mai repete barbara maltratare a unor oameni cinstiți, violarea drepturilor și demnității cetățenilor, prigonirea poporului suveran și reprimarea unor manifestații pașnice. Ci și pentru a se impune democrația reală și statul de drept, subminate de istoria prea îndelungată a impunității crimelor politice românești, de la ale lui Zelinski Codreanu și ale cuziștilor, la ale jandarmilor lui Antonescu, de la ale comuniștilor sub Dej și Pauker, la ale securiștilor ceaușiști și iliesciști, ori ale jandarmilor lui Dragnea et comp.  Or, în pofida evidențelor, Tribunalul București a hotărât, nu mi-e clar de ce, printr-o hotărâre, vai, definitivă, să respingă ”cererea DIICOT de confirmare a redeschiderii urmăririi penale în dosarul 2122/DP/2019”. Asta, în condițiile  în care probele strânse nu au fost administrate și readministrate corect şi nu s-au audiat ori reaudiat suspecţii, victimele şi martorii. Anterior, cartoful fierbinte zis ”dosarul 10 august” se pasase de la Ana la Caiafa. De la procurori incompetenți la procurori și mai incompetenți. De la instanțe militare la altele, civile, de la Curtea de Apel, la Tribunalul București, de la slugi vădite ale sistemului securisto-mafiot, la alte lichele și lachei mai puțin vădiți și mai eficient mascați ale aceluiași. Magistrații și instanțele realmente competente au fost plasate pe tușă.  Între sinistrele manevre de materializare a impunității se înscrie și clasarea dosarului de către un procuror ”dadarist” pe nume Doru Stoica. În loc să-și facă datoria, acest magistrat se contrazicea singur, flagrant, în iunie trecut, atribuind credibilitate manipulativei acuze hilare a tentativei de ”lovitură de stat”, vehiculate conspiraționist, spre a scăpa de răspundere, de către politicienii vinovați și de către agitpropul lor. Tot el invoca în plus, nu mai puțin ilogic, dezinformator și whataboutist, o presupusă ”vină” a maltrataților. Victimele bastonadei și jandarmineriadei n-ar fi fost, pasămite, ”inocente”, căci nu s-ar fi ”delimitat” de demonstranții violenți aflați la 10 august în Piața Victoriei (inși puțini și provocatori, lesne de scos de către jandarmi din mijlocul masei celor peste o sută de mii de protestatari pașnici). Acum, ilegala clasare din iunie 2020 a dosarului ”10 august 2018” s-a văzut validată la judecata Tribunalului București. Ce simulacru de justiție! Ce bâlci trist. Ce moarte lentă a speranțelor românilor într-un stat cu adevărat european, care să nu mai vitregească orice urmă de dreptate. A învins România asiatică? Cui să i se omologheze acest ”succes”? Au învins colonelul Sindile, ex-şef al Jandarmeriei Române, Gheorghe Sebastian Cucoş, ex-viceșeful ei, maiorul Laurenţiu Cazan, fostul ei director general al Direcţiei Generale a Municipiului Bucureşti, colonelul Paraschiv şi alți militari și comisari de poliţie. Au biruit impunitatea și ingerința politică în treburile instituțiilor de forță. Au învins Dragnea, Carmen Dan și Dan Chirică, subalternul ei, ca secretar de stat la interne, căruia nu-i mai ajungeau atacurile nejustificate cu gaze lacrimogene și pare să fi exercitat presiuni asupra prefectului Capitalei spre a declanșa represiunea cu ore înaintea bastonadei propriu-zise. La ordinul cui o fi făcut Chirică toate acestea, dacă nu la ale pupilei lui Dragnea, Carmen Dan?   A cui este victoria și ce-ar mai fi de făcut Au triumfat, pe scurt, brutalitatea și incompetența, mojicia, nesimțirea, tirania, manipularea, ipocrizia și demagogia. Și fărădelegea, nu doar imoralitatea. Politic, s-au impus pesediștii lui Dragnea în plină guvernare liberalo-useristă. Sigur, justiția se cheamă că e independentă. Dar, ce straniu. Pare că-și dovedește mai abitir ”independența” când e vorba ca nedreptatea să câștige, decât în audieri interminabile, amânate la calendele grecești. Integral: https://www.dw.com

Raluca Pruna, fost ministru al Justitiei, despre clasarea dosarului 10 august: “Nu impiedica o curatenie in Jandarmerie si nici plangeri penale noi” ….Dupa socul de ieri al clasarii definitive a dosarului 10 august 2018 cu privire la sefii Jandarmeriei, cred ca nimic nu impiedica, ci dimpotriva totul obliga actualul ministru de interne sa dispuna un control la Jandarmerie. Si sa comunice public raspunsul la intrebari esentiale: 1. Pe ce s-a bazat decizia Jandarmeriei de a face plangere la DIICOT pe motiv de lovitura de stat iminenta? 2. Cine a decis ca jandarmii scosi pe teren sa aiba numarul de identificare obturat cu banda adeziva si de ce? Asta va face dificila identificarea celor care au agresat bestial victime pasnice. 3. Cine a dat ordin sa fie utilizate gaze in cantitati disproportionate cu ore bune inainte de atacul in forta? 4. Cine a anuntat jandarmii din teren ca o colega de-a lor a fost (aproape) ucisa? Caci asta ni s-a spus ca a justificat violenta jandarmilor. In fine controlul trebuie sa spuna daca Jandarmeria care nu e in stare sa extraga dintr-o multime pasnica un grup violent este capabila sa isi exercite competentele legale. Decizia definitiva a clasarii dosarului 10 august nu impiedica o curatenie in Jandarmerie si nici plangeri penale noi daca un control intern bine facut constata ilegalitati in ordinea de comanda. Probe noi permit plangeri penale noi, dincolo de balbe de procedura dintr-o perioada la DIICOT la fel de tulbure ca guvernarea din 2018. Acesta este un test politic elementar. Inactiunea guvernamentala in aceasta afacere nu este o optiune daca acest guvern chiar vrea sa faca ceva. Si pentru ca premierul s-a exprimat public deja, poate trimite propriul sau corp de control la Jandarmerie”, a scris Raluca Pruna pe pagina ei de Facebook. Integral: https://ziare.com

IMAGINEA de la mitingul diasporei care va face înconjurul lumii | FOTO10 august 2018: capăt de drum  Clasarea definitivă a dosarului 10 august 2018 este un capăt de drum şi o hârtie de turnesol. Un capăt de drum, de vreme ce, din punct de vedere juridic, nu mai există cale de atac împotriva acestei decizii decât eventual la nivel european, prin intermediul CEDO. O hârtie de turnesol, pentru că gestul instanţelor autohtone este proba , lipsită de echivoc, a protecţiei de care se bucură şi de care se vor bucura, mereu, în România, cei care exercită forţa arbitrară a statului, spre a apăra privilegiile şi spre a intimida pe cetăţenii ce nu mai vor să fie simpli supuşi. Cazul 10 august 2018 este, aşadar, o fotografie în care se poate examina starea statului de drept, la aproape doi ani de la condamnarea definitivă a lui Liviu Dragnea. Iar în această fotografie se pot observa, cu precizie, reţelele de complicităţi fără de care Liviu Dragnea nu ar fi ajuns niciodată atât de departe, în timp atât de scurt. Căci Liviu Dragnea poate că nu mai este politic activ, dar moştenirea pe care o lasă României este întreagă şi cât se poate de importantă: un segment influent de la nivelul magistraturii a fost, pe toată durata mandatului lui Dragnea, după cum este şi acum, solidar cu intenţia de a domestici justiţia independentă. Cazul 10 august 2018 , cu a sa recentă soluţionare, este semnificativ şi pentru dinamica statului român însuşi. Exonerarea de răspundere a factorilor responsabili de la nivelul jandarmeriei este o formă de impunitate şi de imunitate oferită de autorităţi celor care au misiunea de a proteja nu ordinea de drept, ci ordinea ce îi favorizează pe politicieni. Transformaţi în pretorieni de către Liviu Dragnea, jandarmii au redescoperit, pe 10 august 2018, gustul familiar al represiunii de tip miliţienesc şi securistic. Violenţa cu care s-au îndreptat împotriva cetăţenilor paşnici, ca şi recursul la montări şi înscenări, era modul în care acest trecut al comunismului şi al anilor nouăzeci era retrezit. Pretorienii domnului Dragnea, organizatorii unei mobilizări de tip autocratic împotriva românilor, sunt recompensaţi, acum, prin decizia justiţiei noastre. Această recompensă este un mesaj pe care statul îl trimite celor care au avut naivitatea de a apăra domnia legii, în lunile care au urmat adoptării OUG 13: între represiune şi idealuri civice, alegerea este cât se poate de clară. Cetăţenia rămâne un deziderat, realitatea este aceea a omnipotenţei statului rapace, inept şi prădător. La căpătul unui an în care starea de urgenţă şi de alertă au întărit, constant, latura intruzivă şi autoritară a statului, în numele protejării siguranţei sanitare, închiderea definitivă a dosarului 10 august clarifică modul în care statul se raportează la propriile sale abuzuri. Inegalitatea în faţa legii este reafirmată, spre a nu mai exista nici o indoială. Integral: https://www.marginaliaetc.ro

Florin Cîțu, avertisment grav pentru mineri. Ce mesaj dur le-a transmis, nu e cale de întors - IMPACTMinerit, cinism și minciuni….Televiziunile „de știri” au mediatizat show-ul senatoarei Șoșoacă în Valea Jiului și nu s-au obosit să-i demonteze minciunile rostite cu cinism. Poate pentru că această operațiune ar fi necesitat prezentarea unor adevăruri incomode pentru toți guvernanții, și anume că doar prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, le-a spus minerilor că nu există viitor pentru cărbune în UE și că nimeni la București nu s-a gândit la o alternativă viabilă pentru Valea Jiului. Deveniți aproape dependenți de minciuni după treizeci de ani de dominație PSD, minerii s-au lăsat cu ușurință mințiți din nou de Diana Șoșoacă, aceasta spunându-le că în UE se redeschid minele și acuzând guvernul că distruge poporul. Lăudată de Sputnik pentru „curajul” ei, senatoarea fostă AUR are și ea nevoie de minciuni pentru a crea haos și a se promova….. Și totuși, în UE, minele de cărbuni se închid: în Spania au dispărut aproape complet; Grecia se pregătește să închidă minele de lignit; iar Germania are un plan de renunțare la cărbuni până în 2038. Doar la noi, ministrul energiei, Virgil Popescu, la fel ca Ludovic Orban, evită orice afirmație tranșantă în acest sens și povestește basme despre companii „viabile”, care vor funcționa cu gaze naturale, deși nu s-a construit nicio centrală nouă pe gaze. Ei uită să spună însă că și acestea sunt doar o soluție de tranziție, pentru că România a aderat la programul UE de eliminare a mineritului pe cărbuni până în 2030 și a centralelor pe gaze naturale până în 2050. Totuși, niciun guvern nu a făcut nimic pentru a pregăti tranziția. Orban și Popescu spun că se lucrează la un astfel de plan, deși PNL se află la guvernare din octombrie 2019. Ministrul Popescu laudă, în schimb, performanțele Complexului Energetic Oltenia (CEO) , împreună cu Dan Vâlceanu, deputat PNL de Gorj cu interese economice legate de CEO. Doar profesorul Petrișor Peiu atrage atenția că ajutorul de stat acordat de guvern CEO are toate șansele să fie declarat și el ilegal, exact ca ajutorul acordat de guvernul PSD către Complexul Energetic Hunedoara. Și nimeni nu îl întreabă cât de realistă este promisiunea înființării unei noi companii „mai curate și mai uscate”, deși modelul a eșuat la Complexul Energetic Hunedoara, care și-a lăsat miliardele de lei datorie în grija defunctei Companii Naționale a Huilei doar pentru a acumula propriile datorii de două miliarde de lei la toate fondurile de stat, ajungând să nu-și mai poată plăti angajații. Superficialitatea și lașitatea actualilor guvernanți riscă să agraveze problemele structurale vechi, tipice pentru un fief al PSD și al PRM (partid căruia i-a aparținut și Miron Cozma), folosit de cele mai retrograde forțe din politica românească, succesoare ale detașamentelor de securiști implantate acolo după protestele minerilor din 1977. Minerii au fost folosiți pe post de trupe de șoc trimise la București împotriva celor care voiau o schimbare autentică după 1989; ca electorat captiv; și ca spațiu de sifonare a banului public, prin subvenții și ajutoare care ajungeau în buzunarele clientelei mafiote. Incapabile să disloce PSD și PRM din Valea Jiului, guvernele CDR, PDL sau PNL s-au ținut la distanță. Și-au însușit însă strategia PSD de a aproba tot ce a cerut Bruxelles-ul și de a face acasă cu totul altceva: psd-iștii au pompat bani, fie și ilegal, iar pnl-iștii au ignorat problemele, văzându-și de interesele proprii din Gorj, de pildă….. Rectorul Universității din Petroșani chiar crede că Valea Jiului poate deveni o nouă Silicon Valley! Dar cine cunoaște Gorjul și Hunedoara, județe „roșii”, subdezvoltate, subeducate și izolate, rămâne sceptic cu privire la aceste promisiuni fantasmagorice. Primarul din Petroșani, Tiberiu Iacob Ridzi, care s-a dus la Bruxelles și a semnat planul verde al UE, dă un exemplu încurajator. O mână de primari luminați nu vor schimba însă țara. În concluzie, drama Văii Jiului este rezultatul dominației psd-iste, care a adus sărăcie și lipsă de perspective din Teleorman până în Vaslui, izgonindu-i pe tinerii care știu și vor să muncească inteligent și profitabil, doar pentru a lăsa mână liberă rețelelor politico-mafiote dependente de corupție și înapoiere. Din păcate, PNL, nici singur la guvernare, nici în coaliție, nu pare capabil să desființeze moștenirea psd-istă din economie și din administrație. Evită subiectele dificile, ocolește adevărul, cum o face și în cazul salarizării bugetarilor și al pensiilor, și este prea profund legat de propria clientelă pentru a lansa reforme de fond. Integral: https://revista22.ro

Ce experiență avea negociatorul poliției în cazul ostaticilor uciși la Onești. “L-au luat de pe stradă“Dacă într-o zi va fi mai mult decât un pensionar cu un cuțit? Statul în genunchi Cazul de la Onești care zguduie România ar fi trebuit să fie, într-un stat funcțional cu forțe de ordine antrenate și dotate, unul de gravitate cel mult medie. Până la urmă, vorbim despre un atacator de peste 60 de ani, nu vreun fost sportiv de performanță, înarmat cu un cuțit, având cel mult un complice, pe nevasta în aceeași categorie de vârstă. Dl ministru Bode a găsit vinovații la Poliția Onești și IPJ Bacău, care nu au informat și nu au cerut la IGPR ce le trebuia, și a stabilit că Poliția avea tot ce îi trebuia. S-a rezolvat! Nimic despre șeful IGPR, Eduard Mirițescu. Nimic despre marele șef peste toată această impotență a Poliției Române, secretarul de stat Bogdan Despescu, care numai ce a fost făcut în decembrie chestor general, adică cel mai mare grad posibil în Poliție. Ca recompensă pentru această stare a Poliției și pentru cazul Pian, desigur. Care a fost grija dlui Despescu un an de zile? Să anihileze ministrul de Interne, să anihileze orice opoziție profesionistă, chiar încălcând legea, să-și planteze toți incompetenții obedienți în poziții cheie de unde să-și îndeplinească neabătut vrerea. Dl Despescu probabil că va pleca până la urmă. Dar cine vine? Postul său de secretar de stat a fost tras din căciulă, că așa se împarte competența în acest guvern, de noul dealer de putere din PNL, Iulian Dumitrescu, pentru unul dintre fidelii sai, Gigi Giurcan. Ce calificare și experiență are omul? A fost șef la “2 și-un sfert” în Călărași. Ce șanse sunt să fie altfel decât Despescu? Dacă tot nu mai este prefect, de ce nu ar fi dl Berbeceanu în locul lui Bogdan Despescu? Pentru că nu l-a tras Iulian Dumitrescu din căciulă. Și dacă statul român așa cum îl vedem s-ar confrunta cu o criza majoră de securitate? Dacă în locul unui pensionar cu un cuțit care urlă de ani de zile că va trece la fapte, am avea un autentic act terorist, cu plan complex de acțiune, cu mai mulți atacatori antrenați, cu arme, oare ce ar ieși? Nu vine nimeni la noi? N-aș spune asta nici măcar în glumă. Se vine unde se găsește fisura. Iar ce arată statul român nu e fisură, e canion, e groapa Marianelor. Felul în care reacționează statul român este o invitație pentru toți cei care vor să facă demonstrații de forță. Și pot fi teroriști, da, e bine să fim conștienți de acest lucru, după cum pot fi și alți derapați precum Moroșanu, care numai ce au obținut un model de reușită, adică celebritate, recunoaștere și răzbunare. Junaliști și avocați iresponsabili îl declară pe Gh. Moroșanu o victimă a Justiției, care l-ar fi adus la disperare. Care e dovada, măcar indiciul că a fost victima unui abuz? Și câți ar putea fi tentați să fie declarați victime și ei?….. Cum am ajuns aici? Pe de-o parte, din cauza incompetenților puși în poziții de putere, precum Despescu și Mirițescu în acest caz. Ca un detaliu, înțeleg că în urma cu câteva zile, dl Mirițiescu a tăiat fondurile pentru antrenarea de alpiniști în cadrul SAS. Cei care ar fi trebuit să coboare pe frânghii în balconul lui Moroșanu. Incompetenții și-au plantat la rândul lor incompetenți obedienți și lanțul neștiinței a fost creat. În locul cui? Fie în locul celor hărțuiți, fie în locul celor pensionați. Pensionările anticipate au golit instituțiile de forță exact de oamenii care nu doar știu cum se face, ci și cum trebuie asumat actul de comandă. Dl Bode avea șansa să dea semnalul unei schimbări reale. Avea ocazia să rupă șirul despeștilor, mirițeștilor, berecheților, brăcilor nu doar pentru a readuce competența, ci și pentru a reda moralul și demnitatea Poliției Române. Integral: https://spotmedia.ro

Ambasada Suediei a dezvăluit rețeta de chifteluțe de la Ikea. De cât lapte ai nevoie să îți iasă la fel - Stiri MondeneTimișoara va avea primul magazin IKAE, după ce au montat greșit literele din siglă  Banatul chiar e fruncea! Lângă Timișoara va fi deschis primul magazin IKAE din lume, după ce echipa de muncitori a montat greșit cele patru litere ale brandului suedez. Muncitorii dau vina pe manualul cu instrucțiuni de ansamblare, despre care spun că ar fi extrem de complicat și contraintuitiv. Muncitorii spun c-au trudit deja mai bine de 12 ore pentru montarea celor patru litere și că varianta de acum, IKAE, este cea mai reușită. „Ne-a ieșit ba KIA, că n-am pus E-ul, ba IEAK, ba KEAI“, spun unul dintre muncitori. „Așa că acum c-a ieșit IKAE, eu zic să-l păstrăm așa, că cine știe ce prostie ne mai iese.“ „În plus“, a adăugat muncitorul, „ne-au și rămas o grămadă de șuruburi, pe care le putem folosi la altceva. Și am rămas și fără imbusul gigantic cu care am montat, că l-am lăsat în câmp peste noapte și dimineața nu mai era acolo. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Rețeta de chifteluțe de la Ikea a fost oferită de Ambasada Suediei: Integral: https://stirimondene.fanatik.ro

« Previous PageNext Page »