Author: desy.demeter


Revista Presei – 4 martie.”Primariile din Romania pline de ilegalitati: contabilitate slaba, supraestimari ale veniturilor si cresteri de miliarde cu salariile.”

6 Spring Flowers That Are Toxic For Dogs - Petswelcome.comBuna dimineata intr-o zi de joi, 4 martie! Vremea va continua să se încălzească și va deveni deosebit de caldă, pe parcursul zilei, în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi variabil spre mai mult senin, cu înnorări spre sfârșitul intervalului în regiunile nordice, unde izolat vor fi ploi slabe, iar în zona montană aferentă, precipitații mixte. În zonele joase, mai ales din centru, est și sud, dimineaţa și noaptea, pe arii restrânse se va semnala ceaţă. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare la munte, îndeosebi în zona înaltă, iar trecător, ziua, și în sud-estul teritoriului. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 10 și 19 grade, cu cele mai scăzute valori pe litoral și în deltă, iar cele minime între -5 și 6 grade. În București, cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat, cu ușoare intensificări după orele amiezii. Temperatura maximă va fi de 17…18 grade, iar cea minimă de 2…3 grade, mai scăzută în zona preorășenească până în jurul valorii de 0 grade.

DCMedical.roVIDEO Spitalele vechi din România nu mai pot fi salvate. Demolarea, una dintre soluții …. Durata medie de viață a unui spital este de 50 de ani, iar majoritatea unităților medicale din România au depășit perioada de exploatare. Modernizarea lor este fie multe prea costisitoare, fie greu spre imposibil de realizat. Prin urmare, e mult mai eficient pentru România să renunțe la spitalele vechi și să construiască altele noi.  Metoda se aplică și în străinătate.  „Durata de viață media a unui spital este de maximum 50 de ani. În Occident, sunt spitale de patrimoniu și sunt folosite în continuare ca unitate medicală. Dar au extinderi în care sunt mutate departamentele critice, iar clădirea veche este folosită pentru administrativ, ca spații tehnice ori spații universitare”, a explicat Raluca Șoaită, de la Tesseract Architecture, singura firmă de arhitectură din România și una dintre puținele din Europa de Est specializate pe proiectarea de spitale.  Raluca Șoaită a declarat, în cadrul Newsweek LIVE, că foarte puține unități pot fi modernizate. „Foarte rar se întâmplă să existe un bloc operator în clădirea veche a unui spital din Occident. Spitalele vechi au o configurație specifică timpului în care au fost construite, iar suprafața blocului operator, pentru că nu existau așa multe echipamente, era mai mică. Astăzi, suprafața necesară este mult mai mare. Pentru sălile hibride trebuie să mergem undeva la minimum 60 metri pătrați pe sală, datorită aparaturii folosite. E foarte greu să mai găsești astfel de spații în spitalele vechi”, a menționat arhitecta. Saloanele au prea multe paturi Unitățile spitalicești românești au o problemă specifică. „În România, foarte multe spitale au fost construite cu saloane cu foarte multe paturi, fără grupuri sanitare pentru fiecare salon. Erau la capăt de hol, la comun. Astăzi, nu mai putem construi așa. Având în vedere nosocomialele, e bine să avem mai puțini pacienți la un loc. Iar spitalele pe care le construim acum au saloane cu un singur pat sau maximum două. Cu un grup sanitar pe salon. Dacă modificăm saloanele, ori pierdem multe paturi, ori nu putem să le adaptăm deloc, din cauza instalațiilor sanitare care sunt necesare, iar intervențiile ar fi extrem de costisitoare. Sugestia mea este să ne uităm înainte și să construim de la zero, dar să evaluăm ce avem și să le transformă în imobile care să ofere alte tipuri de servicii medicale, precum ar fi paletiv sau recuperare sau geriatrie”, a explicat Raluca Șoaită, în cadrul Newsweek LIVE…… În București, funcționează circa 60 de spitale, majoritatea cu perioadă de viață depășită. Acestea ar putea fi fie demolate, pentru a face loc unor clădiri noi, fie abandonate pentru funcția de spital și folosite ca centre paleative sau de gereatrie sau pentru funcțiuni „civile”.  „Poate fi dărâmată și o clădire precum Spitalul Universitar Municipal din București. Se poate trece și în circuitul civil, dar trebuie curățat în profuzime, pentru că în spitalele din România avem foarte multe nosocomiale și nu vrem ca acestea să rămână în pereți. Există metode de curățare, dar costurile sunt foarte mari. Sunt multe exemple la nivel internațional de centre medicale care au fost transformate în centre culturale, în alt tip de funcțiune pretabilă pentru genul acesta de clădiri și construite în altă parte”, a declarat singura arhitectă specializată în proiectarea de spitale din România, în Newsweek LIVE….. Totuși, unde pot fi mutate cele 60 de spitale, având în vedere spațiile puține disponibile în București și în orașele mari pentru construcții noi. „Trebuie identificată nevoia, apoi găsită locaţia şi analizată din toate punctele de vedere. Un exemplu: lângă universitar unde e zona Casa Radio, neterminată. Este o poziţie bună pentru o clădire de spital judeţean – splaiul funcţionează bine ca drum rapid care conectează diverse zone ale Bucureştiului. E doar un exemplu. Integral: https://newsweek.ro

OMS consideră că este devreme și nerealist ca pandemia de COVID să se încheie anul acestaAutorul cărții „Sapiens”, Yuval Noah Harari: Trei lecții pentru politicieni și pentru lumea întreagă, după un an de pandemie de COVID  Anul 2020, marcat de propagarea la nivel global a COVID-19, a dovedit că omenirea nu mai este atât de neajutorată în fața unei crize sanitare, pentru că știința a reușit să transforme pandemia dintr-o forță a naturii într-o provocare ce poate fi ținută sub control, susține istoricul israelian Yuval Noah Harari, într-un editorial din Financial Times. Cu toate astea, ultimul an a adus foarte multă suferință și moarte, dar nu din cauza oamenilor de știință, care au colaborat pe toate nivelurile, ci din cauza deciziilor politice proaste. Asta pentru că, lucrând sub stres continuu și sub semnul incertitudinii, oamenii de știință din toată lumea au colaborat, au făcut schimb de informații, de date noi și au anunțat între ei fiecare nouă descoperire, pe când autoritățile cu putere de decizie nu au făcut decât să se certe, să se acuze unele pe altele de răspândirea virusului și chiar să nege în unele cazuri existența virusului mortal. În cazul în care coronavirusul va continua să se răspândească și în 2021 și va continua să ucidă milioane de oameni ori dacă o altă pandemie va lovi omenirea în 2030, asta nu va fi niciun dezastru natural, nici o pedeapsă de la Dumnezeu. Va fi eșecul oamenilor. Mai exact, un eșec politic. …. Acum, însă, omenirea are toate instrumentele științifice necesare pentru a opri pandemia de COVID. Acestea au niște costuri economice și sociale uriașe, iar responsabilitatea folosirii lor pică pe umerii politicienilor. Yuval Noah Harari, istoric: Din păcate, foarte mulți dintre ei nu iau această responsabilitate în serios, continuă scriitorul, dându-i ca exemple pe fostul președinte al Statelor Unite, Donald Trump, și pe cel al Braziliei, Jair Bolsonaro, care au luat în derâdere întreaga situație pandemică, nu au ținut cont de sfaturile experților, au răspândit teorii conspiraționiste și, mai mult, au sabotat încercările autorităților locale de a ține sub control răspândirea virusului. Marea Britanie, la rândul ei, a fost mai preocupată de Brexit decât de COVID-19, în timp ce Israelul a permis turiștilor, în plin vârf pandemic, să treacă prin aeroport fără carantină. „Unele state s-au descurcat mai bine, dar omenirea, ca întreg, a eșuat în a face un plan global pentru a învinge virusul. Primele luni din 2020 au fost de parcă am fi urmărit un accident în slow motion. Nu am reușit să prevenim catastrofa ce a acaparat în final întreaga lume”, scrie Harari. ….. Cele trei lecții principale Discuții despre anul 2020, despre efectele pandemiei și despre modul în care au acționat autoritățile din toată lumea pentru a rezolva criza sanitară vor mai fi, dar partidele și toți oamenii politici trebuie să învețe măcar trei lucruri importante din această pandemie de COVID, spune Harari. 1. Trebuie să securizăm infrastructura digitală „A fost salvarea noastră în timpul pandemiei, dar ar putea curând să devină sursa unui dezastru”, scrie istoricul. Cel mai uimitor lucru este că internetul nu a cedat, în ciuda faptului că atât de mulți l-au luat cu asalt în timpul pandemiei, mai spune istoricul israelian. „Școlile, munca de birou, bisericile s-au mutat în online aproape peste noapte, dar rețeaua a rezistat”, scrie Harari. …. 2. Toate țările trebuie să investească mai mult în sistemul public de sănătate „Este un lucru de la sine înțeles, dar de multe ori, atât politicienii, cât și votanții lor reușesc cumva să ignore cele mai evidente lucruri”, afirmă Harari. …..3. Trebuie să implementăm un sistem global de monitorizare și prevenire a pandemiilor Și avem asta, sub forma Organizației Mondiale a Sănătății, dar bugetul care susține acest sistem este insuficient, iar influența asupra deciziilor politice, aproape inexistentă. OMS are nevoie să se impună mai mult, crede Harari, rămânând însă în același timp independentă. În războiul dintre om și agenții patogeni, în prima linie se află fiecare om de pe planetă. Dacă unul singur este afectat, suntem toți în pericol, explică istoricul. …. „Chiar și cei mai bogați oameni din cel mai bine dezvoltate state au un interes personal de a proteja oamenii din țările mai sărace. Dacă virusul trece de la un liliac într-o persoană dintr-un sat din junglă, în doar câteva zile, virusul s-ar putea plimba liniștit pe Wall Street”, scrie Yuval Noah Harari. Integral: https://www.libertatea.ro

Primariile din Romania, pline de ilegalitati: contabilitate slaba, supraestimari ale veniturilor si cresteri de miliarde cu salariilePrimariile din Romania pline de ilegalitati: contabilitate slaba, supraestimari ale veniturilor si cresteri de miliarde cu salariile….La obiectivul “Calitatea gestiunii economico-financiare” s-au inregistrat cele mai multe abateri (5.444 de cazuri), urmat de obiectivul “Exactitatea si realitatea datelor reflectate in situatiile financiare” (3.498 de cazuri) si obiectivul “Modul de stabilire, evidentiere si urmarire a incasarii veniturilor bugetare” (2.646 de cazuri), potrivit raportului intocmit de Curtea de Conturi. Cea mai importanta componenta a bugetului general al Unitatilor Administrative Teritoriale (UAT) o reprezinta bugetele locale ale comunelor, oraselor, municipiilor si judetelor. Astfel ca, daca in anul 2018 veniturile si cheltuielile acestei componente au inregistrat scaderi fata de anul 2017, in anul auditat acestea au inregistrat cresteri atat fata de anul 2017, cat si fata de anul 2018. Cheltuielile cu salariile au crescut cu 2 miliarde de lei Astfel, veniturile au crescut cu 11,8%, iar cheltuielile cu 15,2% fata de anul 2018. Ritmul de crestere a cheltuielilor a fost mai mare, ceea ce a determinat un deficit al bugetelor locale de 2.058 milioane lei, fata de numai 100 milioane lei in anul 2018. Executia bugetelor institutiilor si activitatilor publice finantate integral sau partial din venituri proprii urmeaza un trend ascendent. Astfel, veniturile au inregistrat o crestere cu 45,3% fata de anul 2017 si cu 14,6% fata de anul 2018, iar cheltuielile, o crestere cu 48,3% fata de anul 2017 si cu 16,7% fata de anul 2018. Cresteri semnificative fata de anul precedent la aceste bugete sunt la cheltuielile de personal (+ 2 miliarde lei) si la cheltuielile de capital (+ un miliard de lei), cresteri ce sunt localizate, in principal, in domeniul sanatatii, respectiv la unitatile sanitare aflate sub coordonarea autoritatilor administratiei publice locale. Au cerut bani prin PNDL si nu i-au cheltuit In ultimii ani, primariile s-au plans ca nu primesc bani pentru modernizarea drumurilor, sistemelor de apa si canalizare si a altor astfel de servicii, dar de fapt, acestea anticipau gresit nevoia de bani, astfel ca, dupa ce i-au primit nu i-au cheltuit, dupa cum arata si analiza Curtii de Conturi. Anticiparile privind sumele primite de la bugetul de stat sub forma de subventii prin bugetele unor ministere au fost nerealiste, gradul de realizare a acestora fiind de 46%. Cele mai mari nerealizari provin de la sumele primite pentru finantarea Programului National de Dezvoltare Locala. Astfel, fata de sumele anticipate pentru finantarea proiectelor in cadrul acestui program, in valoare de 16,19 miliarde de lei, in realitate au fost cheltuite numai 6,942 miliarde lei, respectiv 42,9%. Numar ridicat de ilegalitati si abateri…. “Frecventa ridicata a erorilor si neregulilor in activitatea financiar-contabila denota lipsa de preocupare din partea acestor persoane pentru implementarea unor sisteme informatice fiabile, de prelucrare a datelor la nivelul fiecarei institutii publice, care trebuie sa asigure prelucrarea datelor inregistrate in contabilitate in conformitate cu normele contabile aplicabile, dar si potrivit regulilor si responsabilitatilor stabilite prin reglementarile interne”, se specifica in raportul anual al Curtii de Conturi. Nu isi colecteaza taxele locale Integral: https://ziare.com

Doi frați, bătuți de șoferii unor camioane care transportau lemne, la Orăștie - Stirileprotv.roSub 1% dintre transporturile de lemn sunt verificate la ieșirea din pădure – WWF România  În România, mai puțin de 1% dintre transporturile de lemn sunt verificate la ieșirea din pădure, atrage atenția organizația WWF România. Aceasta a monitorizat video, timp de 3 săptămâni, din 3 locuri diferite, transporturile de lemn la ieșirea din pădure și a constatat că se fură din pădurile României, chiar și atunci când există un aviz pentru materialul lemnos. Puținele controale pe care le fac autoritățile în privința transportului de lemn se rezumă, de regulă, la un singur aspect: există sau nu aviz de însoțire a materialului lemnos, fără a se verifica și cantitățile transportate sau tipul de lemn – susțin reprezentanții organizației WWF România. Timp de 21 de zile consecutiv, în perioada noiembrie-decembrie, ei au monitorizat, cu ajutorul unor camere video amplasate în 3 locuri diferite, la ieșirea din păduri cum se face transportul de lemne. Din peste 150 de transporturi monitorizate, 16% nu aveau aviz, iar în cazul celor cu aviz, s-a constatat o supraîncărcare a camioanelor cu lemn sau efectuarea mai multor transporturi, în baza aceluiași aviz – spune Șerban Niculescu, expert forestier la WWF România. Acest mod de operare este specific utilizatorilor SUMAL. 26% dintre aceste transporturi prezentau supraîncărcări flagrante. Cele mai multe transporturi de lemn au loc, de regulă, după ce se încheie programul de lucru al autorităților care se ocupă de controale – mai spune Șerban Niculescu. Aceste transporturi neconforme au loc cu precădere în intervalul 16-18, practic la sfârșitul sau în afara programului obișnuit al structurilor cu atribuții de pază și control. Aproape 70% dintre aceste transporturi neconforme se realizează în afara acestui program obișnuit de lucru. Integral: https://www.europafm.ro

ISTORIC - ROMEXPOCCR: Legea prin care terenul de la Romexpo trece la Camera de Comerț, constituțională  Curtea Constituţională a respins, miercuri, sesizarea USR şi UDMR asupra legii prin care o suprafaţă de teren de 46 hectare de la Romexpo trece din proprietatea statului în cea a Camerei de Comerţ şi Industrie a României pentru dezvoltarea unui proiect imobiliar….. Pe 2 septembrie 2020, Camera Deputaţilor a adoptat acest proiect de lege, prin care Camera de Comerţ beneficiază, pentru o perioadă de 49 de ani, până în 2053, de un drept de folosinţă gratuită a terenurilor corespunzătoare Complexului expoziţional Romexpo. Pe terenul respectiv urmează să se construiască cel mai mare proiect imobiliar din România, dezvoltat de omul de afaceri Iulian Dascălu şi Camera de Comerţ. Investiţia ar include un centru de conferinţe şi congrese, 14 turnuri de birouri, Muzeul de Istorie Monetară, cel mai mare oceanariu din ţară şi un hotel de cinci stele, potrivit Agerpres. Integral: https://newsweek.ro

Fenomenul infractorilor fugari. Fost ministru al Justitiei cere masuri concrete: "In caz contrar cei certati cu legea vor continua sa rada in nas autoritatilor romane din vile luxoase sau locuri exotice"ANALIZĂ Elena Udrea este liberă să plece din țară/ De ce nu s-a luat nicio măsură, deși a fost condamnată la 8 ani în primă instanță, iar în trecut a fugit înainte de verdictul definitiv / Danileț: E nevoie de modificări legislative …. Elena Udrea are însă antecedente: înainte de verdictul definitiv din dosarul Gala Bute, a plecat din țară și a fost prinsă tocmai în Costa Rica. S-a reîntors abia după ce sentința de 6 ani de închisoare cu executare din dosarul Gala Bute a fost anulată ca urmare a intervenției CCR privind așa-zisa compunere nelegală a completurilor de judecători de la Înalta Curte. Ce poate fi făcut ca scenariul să nu se repete? Judecătorul Cristi Danileț de la Tribunalul Cluj a explicat că procurorii pot cere, iar judecătorii pot admite o nouă măsură preventivă, în același dosar, doar dacă apar elemente noi: indicii că inculpatul condamnat în prima instanță se pregătește să fugă, încearcă să distrugă probe ori să influențeze martorii. Ar mai fi soluție, explică judecătorul Danileț, însă e nevoie de modificări legislative. ”În contextul în care vedem cu toții că inculpații fug înaintea sentințelor definitive și apoi statul consumă resurse să îi aducă înapoi, cred că se impune o modificare legislativă, astfel încât să fie dată posibilitatea judecătorului ca atunci când, în primă instanță, pronunță sentinţe mai mari de 5 ani, să emită din oficiu şi o măsură preventivă uşoară, precum interdicţia de a părăsi ţara, tocmai ca să îi împiedice pe inculpați să fugă din țară înaintea unui verdict definitiv, a explicat judecătorul Danileț. „Măsurile preventive nu se pot lua numai în cursul urmăririi penale, deși publicul este mai degrabă obișnuit cu cele din perioada anterioară judecății. Ele pot fi dispuse și de către instanță, în timpul judecății, din oficiu sau la cererea Parchetului, în condițiile și scopurile prevăzute de lege. Printre acestea se află și împiedicarea inculpatului să se sustragă de la judecată (nu de la executarea pedepsei) care, însă, nu poate fi pur și simplu prezumată, fără nicio probă sau indiciu, și probabil, de aceea, nici nu se practică pe scară largă. Orice modificare a actualului sistem ar trebui să pornească de la o analiză concretă a limitărilor utilizării măsurilor preventive în cursul judecății așa cum sunt ele acum prevăzute și identificate soluții echitabile și proporționale cu toate interesele pe care le-ar urmări„, a declarat pentru G4media.ro avocata Diana Hatneanu, expert în respectarea drepturilor omului. Există precedent: violatorii din Vaslui au fost re-arestaţi o dată cu condamnarea de la fond (cea ne-defintivă)…. ”În situația ipotetică în care ar exista elemente noi pentru a cere o nouă măsură preventivă în dosar, DNA va acționa strict în limitele cadrului legal”, a declarat pentru G4media.ro Livia Săplăcan, purtătorul de cuvânt al DNA. Potrivit unor surse oficiale din cadrul DNA, procurorii ar putea cere o nouă măsură preventivă față de Elena Udrea, fie într-un alt dosar, fie în dosarul în care a primit condamnarea de 8 ani de detenție, însă doar după începerea apelului și numai dacă apar indicii noi că se pregătește să fugă, încearcă să distrugă probe ori să influențeze martorii din apel…..Context. Tot mai mulți inculpați, chiar condamnați la pedepse mari în primă instanță, fug sau pur și simplu părăsesc țara neavând nicio restricție, înainte de pronunțarea unui verdict definitiv, în condițiile în care măsurile preventive le-au fost ridicate de instanțe, iar alte măsuri preventive, chiar și pentru elemente noi, nu au fost dispuse. Spre exemplul cazul lui Puiu Popoviciu. El a primit 9 ani de detenție cu executare la Curtea de Apel București. În momentul în care Înalta Curte a emis verdictul definitiv de 7 ani de închisoare, în august 2017, Popoviciu nu se mai afla în țară. A fost prins la Londra și, de atunci, statul român se chinuie și consumă resurse pentru a convinge instanța de la Londra să îl extrădeze. Integral: https://www.g4media.ro

NICOLAE CIUCĂ: "Avem tot ce ne trebuie pentru a demara campania de vaccinare pe 27 decembrie" - 21.12.2020 | BURSA.ROȚara extremelor. De la procurorul cu pensie de 16.000 de euro pe lună, la militarul cu 3.900 de lei  95% din pensiile „speciale” din România sunt încasate de militari. Indemnizațiile sunt de cel puțin două ori mai mici decât pensiile magistraților, aviatorilor, diplomaților sau ale pensionarilor Curții de Conturi. Ministerul Muncii administrează aproape 10.000 de pensii pensii speciale „civile”. Acestea sunt încasate de foști magistrați, grefieri, foști parlamentari, foști aviatori și diplomați și foști angajați ai Curții de Conturi. Procentual, pensiile speciale „civile” reprezintă 5% din totalul indemnizațiilor acordate în baza unor legi speciale, restul fiind pensii militare. Aici intră militarii, polițiștii, pensionarii din Serviciul Român de Informații, din SIE, SPP, ANP și Serviciul de Telecomunicații Speciale. Pensiile civile au un cuantum total de 121 de milioane de lei pe lună, iar sursa de finanțare a acestora este mixtă: mare parte de la bugetul de stat și o parte de la bugetul asigurărilor sociale. Suma media lunară este de 9.600 de lei. De cealaltă parte, pensiile militare sunt plătite către aproximativ 200.000 de beneficiari care primesc pe lună 780 milioane de lei. Rezultă o pensie medie de 3.928 de lei pe lună. Din sistemul public de pensii încasau indemnizații, adică pensii obișnuite, în iunie 2020 aproximativ 3,8 milioane de români. Cuantumul total al veniturilor obținute de aceștia este de 5.8 miliarde de lei, adică o pensie medie de 1.500 de lei pe lună. Argumentele militarilor  Magistrații, militarii și poliștiștii își apără sistemul de calcul al pensiilor, fiecare venind cu diverse argumente. „Opinia noastră este că pensiile militare de stat nu ar trebui să fie analizate ca toate celelalte pensii pentru simplul fapt că ele nu au niciun impact asupra bugetului asigurărilor sociale. Pensiile militare de stat se plătesc din bugetul MAPN, bugetul Apărării de 2% din PIB. La Ministerul Afacerilor Interne este la fel. Ne plătim pensiile din bugetul propriu. Un militar plătește impozite, taxe, CASS exact ca orice alt cetățean al României. 45% din salariul lui este reținut. Toți acești bani se duc la buget. Este adevărat, nu se duc la bugetul de asigurări sociale, pentru că pensiile militarilor nu sunt plătite din bugetul de asigurări sociale”, ne-a declarat Daniel Anghel de la biroul de Comunicare al Ministerului Apărării Naționale (MApN). Sunt posibile pensiile diferențiate? De multe ori s-a pus în discuție nevoia de diferențiere a pensiilor militarilor sau polițiștilor care au participat în teatrele de operațiuni și și-au riscat viața pe front, ori și-au pus viața în pericol lucrând contra rețelelor de criminalitate organizată, spre deosebire de cei care au stat într-un birou mare parte a serviciului. „Nu poate fi aplicată această diferențiere la pensie nici măcar în cazul jurnaliștilor care au publicat anchete și cei care au publicat știri copiate din birou. Nu poți să dai o anumită pensie unui profesor care are olimpici și o altă pensie, mai mică, celor care nu au pregătit olimpici. De ce să primească o pensie mai mare un medic care a operat pe creier decât un medic de familie? Criteriile trebuie să fie aplicabile tuturor și trebuie să fie obiective. Pensia se calculează în funcție de câștigurile avute în perioada activă”, ne-a declarat un militar din cadrul MapN. Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru, nu este de acord cu această teorie. Ea susține că pensiile militarilor ar trebui diferențiate. Acest lucru nu este însă posibil în prezent deoarece MApN, MAI și SRI au case de pensii independente, care nu interacționează deloc cu ministerul Muncii…..Pensiile și salariile militarilor reprezintă 53% din bugetul Ministerului Apărării Naționale, mai mic decât al altor ministere, astfel că pensiile pot ajunge și până la 80% din banii acestui domeniu….Potrivit declarației de avere pe anul trecut, ministrul Apărării din România, generalul Nicolae Ionel Ciucă, are o pensie de 17.000 de lei pe lună…. Fostul ministru al Muncii, Violeta Alexandru, ne-a explicat cum se calculează pensiile militare.„Militarii nu primesc o indemnizație în plus față de pensia pe contributivitate (cum a fost, până de curând, în cazul parlamentarilor n.r.), ci au un algoritm diferit de calcul a cuantumului pensiei, luând în considerare ca bază de calcul veniturile brute ale persoanei, și nu contribuțiile sale – acesta fiind metoda de calcul de pe vremea lui Ceaușescu -, fapt care conduce la un cuantum mai mare al pensiei. În legislația pensiilor militare este menționată și motivația pentru care s-a adoptat acest algoritm de calcul și anume pentru că acoperă riscurile specifice activității specifice precum și interzicerea/restrângerea unor drepturi pe timpul activității în sistemul de apărare”, ne-a declarat Violeta Alexandru. Cea mai mare pensie din România: 78.000 de lei  Chiar dacă ministrul Apărării are o pensie mult peste media din sistem, aceasta este sub indemnizația medie a foștilor magistrați, care este de 20.000 de lei. Integral: https://romania.europalibera.org

EXCLUSIV. Pe cine vrea PSD premier, după ce răstoarnă guvernul Orban. Olguţa Vasilescu: Venim cu un nume puternic, este o persoană apropiată de PSD | Antena 3EXCLUSIV Sporuri de 174.000.000 lei în trei ani la Muncă. În 2019, de 12 ori mai mult ca în 2017 174 de milioane de lei este valoarea totală a sporurilor pentru condiții vătămătoare de muncă și confidențialitate acordate în aparatul central al Ministerului Muncii și în șapte instituții subordonate. Acordarea sumelor uriașe, posibilă după votarea unei legi inițiate de PSD. 174 de milioane de lei a plătit Ministerul Muncii angajațiilor săi drept sporuri Potrivit cifrelor oficiale, între 2017 și 2020 s-au acordat, în cadrul instituțiilor subordonate Ministerului Muncii și în aparatul de lucru, sporuri pentru condiții vătămătoare și confidențialitate, în valoare de 174.573.553 lei. Dintre acestea peste 6,6 milioane s-au acordat în 2017, 8,7 milioane în anul 2018, 79 de milioane în anul 2019 și 80 de milioane în 2020….. Sporurile au crescut de 12 ori între 2017 și 2019 și s-au menținut la acest nivel ridicat și în anul 2020. Și în cadrul aparatului de lucru al Ministerului Muncii, sporurile au crescut de la 660 de mii în anul 2017, la 3 milioane în 2019 și au scăzut la 2,7 milioane în anul 2020. Integral: https://newsweek.ro

Transelectrica a pus in functiune cu succes tronsonul LEA 400 kV Oradea Sud - Nadab. Investitia se ridica la 4 milioane de leiCum explică Transelectrica creşterea cheltuielilor cu personalul cu 41% în anul 2020 In T4/2020 cheltuielile cu personalul au fost de 120,5 mil. lei, în urcare cu 134% faţă de T4/2019, ceea ce s-a reflectat în profitul operaţional şi în final într-o pierdere la nivel de trimestru.Transelectrica (TEL), mono­pol natural pe piaţa românească de energie electrică, societate de 2 mld. lei la care statul român are 58,7%, şi-a majorat cu 87 mil. lei cheltuielile cu personalul în anul 2020 la circa 297 mil. lei, echivalentul unei creşteri de 41%.„Prin stabilirea unui pachet salarial adecvat pentru salariaţii companiei se poate vorbi şi despre retenţia de personal care este foarte importantă, având în vedere: cunoştinţele specifice, practice şi teoretice necesare în companie pentru îndeplinirea respon­sa­bilităţilor, incluzând aria de ma­nagement şi abilităţi de relaţionare; nişa hiperspecializată şi unică a activităţii de transport al energiei electrice, activitate care se regăseşte doar în CNTEE Transelectrica SA; com­plexitatea pro­blemelor întâlnite şi contextul în care acestea pot fi rezolvate (piaţa de energie, piaţa de echilibrare, Dispe­cerul Energetic Naţional, activitatea de exploatare – mentenanţă, activităţi bursiere, relaţia cu ANRE, guvernanţa corporativă, infrastructura critică, participările la proiectele de interes european)“, a transmis Transelectrica la solicitarea ZF. În T4/2020 compania de stat a avut 120,5 mil. lei cheltuieli cu personalul, faţă de 51,5 mil. lei în T4/2019, arată datele agregate de ZF din rapoartele companiei. Prin urmare cheltuielile de exploatare ale companiei s-au majorat în T4/2020 la circa 733 mil. lei de la 589 mil. lei. Integral: https://www.zf.ro

ZF Insurance Summit 2017: „Să vorbim mai puţin despre RCA şi mai mult despre asigurări facultative generale şi de viaţă“Valeriu Nicolae: Domnul Cornel Coca-Constantinescu începe facultatea abia în 1992. Imediat ce termină facultatea, devine, în 1998, șef de serviciu la Banca Agricolă. În numai un an, omul care a terminat la 29 de ani facultatea ajunge, la 31 de ani, președinte la o subsidiară a Băncii Agricole. Faptul că Banca Agricolă a avut un prejudiciu de 800 de milioane de dolari și statul (adică noi) am plătit undeva la 150 de milioane de dolari pentru devalizarea ei este, desigur, un detaliu. Imediat după ce Banca Agricolă este preluată de Raiffeissen, domnul Coca-Constantinescu trece președinte la Romexterra, o altă bancă duhnind a corupție și unde Sorin Vîntu a jucat un rol foarte important. Banca a fost acuzată că a tras o țeapă de 10 milioane de euro celor 21.000 de angajați de la Petrom. Cariera soției este incredibil de similară. Unde este angajat domnul Coca-Constantinescu este angajată și soția. În timp ce soțul este președinte de bancă, doamna este directoare și apoi vicepreședinte tot acolo. În 2012, domnul Cornel termină și Colegiul Național de Apărare, nu de alta, dar este, din 2011, vicepreședinte la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, viitorul ASF. Soția devine director general adjunct la Fondul de Garantare, instituție controlată de instituția soțului. Familia Coca-Constantinescu își ascunde veniturile pe 2013 și 2014, când primeau bani de la cinci locuri de la stat. În 2015, 2016 și 2017, familia Coca-Constantinescu a făcut minimum 750.000 de lei pe an de la stat. În 2018 făceau 845.887 de lei pe an. Asta înseamnă cam 15.000 de euro pe lună. #Româniacăpușată PS. Domnul Coca mi-a trimis CV-ul domniei sale care include locul de muncă dinainte de 1989. Am apreciat deschiderea și am modificat începutul postării. Sursa: https://www.facebook.com

Poluarea din București îi costă pe bucureșteni mii de euro pe an. Capitala ocupă un loc rușinos la nivel european • Buna Ziua Iasi • BZI.roLicitația de senzori de la Ministerul Mediului, “în aer” din cauza caietului de sarcini: “În loc să ne concentrăm pe rezultate demonstrate în laborator, ne concentrăm pe cerințe exotice” Licitația pentru 50 de senzori de măsurare a particulelor în suspensie PM10, pe care autoritățile vor să-i adauge la Rețeaua Națională de Monitorizare a Calitatății Aerului(RNMCA), are toate șanse să fie tergiversată din cauza documentației întocmite de Ministerul Mediului. Spre deosebire de produsele de pe piața liberă, aspectele tehnice impuse prin caietul de sarcini sunt catalogate drept “exotice” de principalul producător autohton de senzori care a și refuzat să participe la licitație din acest motiv. În schimb, singura firmă care s-a înscris în competiția aflată acum în faza de evaluare și calificare tehnică este specializată în soluții software și nu a produs până în prezent un astfel de dispozitiv. Mai mult, la această oră, nu există un termen clar pentru implementarea propriu-zisă și darea în folosință a tuturor echipamentelor pe care Ministerul Mediului vrea să le adauge la RNMCA. …“Surpriza a venit odată cu caietul de sarcini care a fost complet rupt de realitate văzută după acea consultare a pieței. Din moment ce faci o consultare de piață și tu pui niște cerințe exotice, automat nu vorbim decât de două variante. Ori nu vrei să participe nimeni sau ai în gând un produs pe care tu îl vrei și atunci tu pui niște cerințe care să se potrivească cu acel produs”, a declarat pentru Buletin de București, Radu Motisan….. Spre deosebire de produsele de pe piața liberă, adică senzori compacți, conectați wireless la internet, și care pot transmite date în timp real către un server central care păstrează toate informațiile, Ministerul Mediului dorește ca senzorii să fie prevăzuți cu ecran, panou fotovoltaic, memorie internă pentru doi ani și priză pentru internet. Asta în timp ce, potrivit caietului de sarcini, cei 50 de senzori de monitorizare a calității aerului trebuie să “asigure obținerea în timp real și în condiții de eficiență economică a informațiilor privind concentrațiile de poluanți din aer, într-un număr extins de puncte de monitorizare”. “Vorbim despre niște cerințe absurde. În loc să ne concentrăm pe calitatea senzorilor, pe rezultate demonstrate în laborator, ne concentrăm pe cerințe care sunt absurdități din punct de vedere tehnic. Prin activitatea mea de vreo patru ani încoace am avut grijă să monitorizez cam toate produsele prezente pe piață și vă pot spune că niciunul dintre aceste produse nu se pliază pe aceste cerințe interesante din caietul de sarcini”, mai spune fondatorul uRAD Monitor. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Opel Vectra 🚙 Mașini de vânzare • CarZZ.roEpava antică de la Mamaia a fost identificată. E un Opel Vectra din 1992   Pe plaja din Mamaia a fost descoperită o epavă care face lumină într-o perioadă încă nedescifrată a istoriei noastre și ne învață cum trăiau strămoșii noștri îndepărtați, din anii 90. Ca să vă faceți o idee, pe atunci locuitorii acestei țări nu aveau nici măcar televizoare color, fiind nevoiți să-și petreacă timpul liber furând din ultimele fabrici comuniste rămase deschise, sau luând bătaie de la colegii lor mineri. Epava aparținea unui contabil care în august 1993 delapidase o sumă de bani de la propriul loc de muncă și cumpărase acest Opel Vectra la mâna a doua, adus din Germania de un fost coleg de armată, care furase mașina din parcarea unui supermarket de lângă Hanovra, ceea ce arată strânsele legături economice între populațiile germanice și locuitorii din spațiul carpato-danubiano-pontic. ”Chiștoacele din scrumieră sunt foarte bine păstrate și ne vor ajuta să stabilim dieta posesorului acestei epave. Sperăm chiar să aflăm compoziția reală a sucurilor de la dozator din anii 90, pentru că acei compuși chimici încă nu au fost identificați, se presupune că provin din reziduurile de la Cernobîl”, spune arheologul Decebal Popescu, cel care a găsit epava. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 3 martie.”Pe cuvânt de partid de dreapta că noi nu ne vom împărți banii nouă înșine pe criterii politice.”

HD wallpaper: 5K, Spring, Mountains, Sunny day, Crocus flowers | Wallpaper FlareBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 3 martie! Valorile termice diurne vor continua sã creascã în cea mai mare parte a ţãrii, iar vremea va deveni mai caldã decât în mod normal la aceastã datã. Cerul va fi variabil, pe alocuri cu nori joşi, ceaţã şi posibil burniţã, în zonele joase de relief, în primele şi ultimele ore ale intervalului. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificãri în zona montanã înaltã, iar ziua, pe arii restrânse şi în sud-estul teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra între 7 şi 17 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -7 grade în depresiunile din estul Transilvaniei şi 5 grade în Dealurile de Vest. În București, cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab pânã la moderat. Temperatura maximã, în creştere faţã de ziua precedentã, se va situa în jurul valorii de 13 grade, iar cea minimã va fi de 1…2 grade, mai scãzutã în zona preorãşeneascã pânã spre -2 grade. Spre sfârşitul intervalului vor fi condiţii de ceaţã.

ImagineMedicii de familie admit că unii dintre ei au refuzat să își programeze pacienții la vaccinarea împotriva COVID-19 și recomandă “utilizarea celorlalte 6 modalități de programare”  Medicii de familie admit că unii dintre ei au refuzat să își programeze pacienții la vaccinarea împotriva COVID-19 și recomandă “utilizarea celorlalte 6 modalități de programare” la vaccinarea împotriva COVID-19, nu prin medicul de familie, motivând că celelalte modalități de programare ar fi “mai rapide”. “Rolul medicului de familie este să îngrijească din punct de vedere medical pacienții. Pentru activitățile administrative de tip programare la vaccin în centrele de vaccinare anti-COVID recomandăm utilizarea celorlalte șase modalități de programare”, arată Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie….. Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie admite și faptul că unii medici de familie au refuzat efectuarea programărilor pentru vaccinare, motivând că aceștia au recomandat pacienților să folosească “celelalte șase modalități de programare, care pot fi mai rapide”: “Așa cum am informat presa și opinia publică în urmă cu câteva săptămâni, medicul de familie accesează aceeași platformă de programări și are aceleași posibilități de programare pe care le are orice cetățean. Nu există locuri dedicate de programare aflate la dispoziția medicilor de familie. Din acest motiv unii medici de familie au recomandat pacienților să folosească celelalte șase modalități de programare, care pot fi mai rapide, iar unii medici de familie au refuzat efectuarea programărilor.” În plus, “rolul medicului de familie nu este să răspundă pacienților la telefonul personal la orice oră, chiar dacă unii medici de familie au ales să facă și acest lucru, cu costurile binecunoscute asupra sănătății medicilor. Cu privire la telefonul medicului de familie, amintim că medicul de familie are activitate într-un cabinet privat cu un anumit program de lucru și cu un număr de telefon pentru programări și contact, disponibil în timpul programului de lucru”, afirmă reprezentanții medicilor de familie. Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, anunțase că medicii de familie vor fi plătiţi cu cel puţin 30 de lei pentru fiecare pacient pe care îl programează pentru vaccinarea anti-COVID, cei imunizaţi urmând să fie supravegheaţi de medicul de familie şi ulterior. Integral: https://m.hotnews.ro

Strategia comună a UE pentru vaccinare se clatină. Austria și Danemarca încheie o alianță cu Israel, iar statele estice caută salvarea la Rusia și ChinaStrategia comună a UE pentru vaccinare se clatină. Austria și Danemarca încheie o alianță cu Israel, iar statele estice caută salvarea la Rusia și China Livrările insuficiente de vaccinuri au afectat încrederea statelor membre UE în strategia comună și le-au împins să caute soluții alternative pentru imunizarea cât mai rapidă a populației, scriu Financial Times și Politico. Austria și Danemarca vor încheia un parteneriat cu Israel pentru a produce vaccinuri COVID, a anunțat premierul israelian, luni. Premierul austriac Sebastian Kurz și omoloaga daneză Mette Frederiksen vor vizita Israelul joi pentru a discuta despre „o corporație internațională pentru fabricarea vaccinurilor”, a explicat Benjamin Netanyahu, citat de Reuters. Mișcarea făcută de liderii de la Viena și Copenhaga este o lovitură dată strategiei comune de vaccinare planificate de Comisia Europeană anul trecut. Strategia a nemulțumit numeroși politicieni din statele membre, din Germania până în estul UE, care au acuzat livrarea cu întârziere a vaccinurilor. Această politică comună a avut însă și apărători. Printre aceștia, premierul român Florin Cîțu, care a subliniat săptămâna trecută că această strategie a oferit o șansă în plus statelor mici ale UE, care ar fi avut mult mai puține posibilități de a achiziționa vaccinuri în condițiile în care ar fi mers separat la negocieri cu producătorii. În discuții cu Pfizer și Moderna Sebastian Kurz a declarat pentru publicația germană Bild că Austria și Danemarca nu mai vor să fie dependente „doar” de vaccinurile contractate de UE și a invocat problemele de producție și procesul greoi de autorizare al Agenției Europene pentru Medicamente (EMA), notează Politico. … Un oficial austriac a declarat pentru Financial Times că baza discuțiilor este planul de a construi facilități de producție pentru vaccinurile bazate pe ARN mesager. … Cele trei țări sunt deja în negocieri cu Pfizer și Moderna cu privire la aceste fabrici. Austria a și identificat un spațiu pentru această fabrică, a spus oficialul de la Viena, indicând astfel cât de avansate sunt planurile. Cele trei țări vor discuta și despre crearea unor rezerve de vaccinuri. Slovacia a cumpărat în secret vaccinul rusesc. Polonia se uită spre China Între timp, numărul de țări care încearcă să își sporească livrările de vaccinuri cu seruri care nu au fost încă aprobate de EMA a continuat să crească. Oficialii polonezi au dezvăluit luni că președintele Andrzej Duda a discutat cu omologul său chinez Xi Jinping despre posibila achiziționare a unor doze din vaccinul Sinopharm. Slovacia, care se confruntă cu o situație dramatică, în contextul celui de-al treilea val epidemic, a anunțat și ea cumpărarea a 2 milioane de doze din vaccinul rusesc Sputnik. … La începutul lunii februarie, premierul român Florin Cîțu a declarat că Bucureștiul nu intenționează să discute cu Rusia sau China pentru achiziția de vaccinuri. Integral: https://www.libertatea.ro

Cine sunt bărbații uciși de agresorul din Onești. Ce făceau forțele de ordine sosite la fața locului, potrivit fratelui uneia dintre victimeUnde s-a greșit în intervenția de la Onești. Psiholog criminalist: Se așteaptă în maniera retro să se dea ordin. Ca la Caracal Psihologul criminalist Liviu Chesnoiu a explicat care a fost greșeala care a dus la tragedia de la Onești unde doi muncitori au fost înjunghiați mortal de un bărbat care i-a ținut ostatici ore în șir într-un apartament. Chesnoiu a delarat că s-a acționat târziu și că, așa cum s-a procedat și în cazul Caracal, s-a așteptat inutil până să se dea ordin să se intervină. “S-a pierdut foarte mult timp. Când ai de-a face cu un astfel de individ cu probleme psihice grave nu ai ce negocia. Negociatorul își dă seama dacă e monolog sau dialog. Dacă el vede că agresorul cere luna de pe cer, trebuie să dea voie forțelor de ordine să intervină rapid. Nu stai cinci ore să auzi un monolog. Asta a înrăutățit situația, el nu răspundea la nicio solicitare a forțelor de ordine. Cu oameni de genul acesta trebuie să intervii în forță, să îți dai seama că e un individ cu probleme psihice. Intri pe geam, spargi ușa. Poate poliția nu s-a mai confruntat cu astfel de situații, dar un astfel de caz trebuie să tragă un semnal de alarmă. S-au așteptat aprobări și s-a pierdut timp. Se așteaptă în maniera retro să dea ordin. Ca la Caracal. Stau la poartă să vină ordinul. Trebuie să lași polițiștii să acționeze după instinct, după experiență”, a declarat Liviu Chesnoiu. Integral: https://www.digi24.ro

Scandal la Facultatea de Drept din Capitală: Decanul a fost dat în judecată de sute de studenți după ce le-a anulat un examen | Antena 3VeDem Just solicită „toleranță zero” la fraudele academice. …. Este inacceptabil ca studenții la Drept să trișeze la examene. Încă de pe băncile facultății, studenții la drept trebuie să dea dovadă de integritate. Orice conduite anterioare neconforme cu legalitatea trebuie abandonate de cei care au pretenția că vor deveni oameni ai legii. Este uimitor că studenții la Drept nu cunosc prevederile Regulamentului de desfășurare a activităților din cadrul facultății.  Este regretabilă lipsa de reacție a structurilor asociative: tăcerea asurzitoare a Asociației Studenților la Drept și a ELSA relevă o toleranță, dacă nu chiar o complicitate morală pentru astfel de comportamente repugnate de societate. VeDem Just subliniază că cele întâmplate în aceste zile este doar o mică parte dintr-un fenomen național care durează de prea mult timp în România și care, din păcate, nu a ocolit facultățile de Drept. Cu mențiunea că nu putem generaliza, arătăm că la nivelul unor facultăți, a unor profesori și a unor studenți, se întâlnesc următoarele situații care nu mai pot fi ignorate:- Persoane dovedite ca plagiatori ocupă funcția de rector;- Profesori plagiatori sunt conducători de doctorat și pregătesc generații de doctoranzi plagiatori;- Familii întregi predau la aceeași facultate, scriu cărți împreună și își lasă moștenire locurile de la catedră;- Profesori care fac politica partidului la cursurile lor sau care își exprimă frustrările personale față de magistrați;- Profesori condamnați pentru fapte de corupție care predau la Drept;- Persoane care, când e vorba de interpretarea legii, susțin ceva la curs în calitate de profesori și  altceva în instanță ca avocați/magistrați;- Profesori care tolerează copiatul la examene din partea studenților, profesori care primesc mită de la studenți sau favoruri sexuale;- Profesori avocați care deschid bloguri sau conturi pe rețelele de socializare sub anonimat și insultă sau calomniază magistrați;- Profesori care desconsideră studenții, persiflându-i și ironizându-i public și care pun note în mod arbitrar; – Profesori care condiționează intrarea în examene de achiziționarea de către studenți a cursului propriu;- Profesori care predau cursul citind cuvânt cu cuvânt de pe notițele scrise;- Profesori care nu vin la cursuri și își trimit asistenții să le susțină în locul lor;- Studenți care nu frecventează cursurile și care sunt văzuți doar la examene;- Studenți care copiază  sau trimit alte persoane în locul lor la examene, care cumpără lucrări de licență de pe internet;- Afaceri care se fac în campusurile universitare și pe net cu echipamente digitale de copiat;- Studenți care își umplu CV-urile cu activități nereale în tot felul de organizații și programe, doar pentru a puncta la capitolul „voluntariat”; – Probleme mari de cunoaștere a limbii române și a istoriei recente, mai ales la studenții de la Drept;- Lipsa empatiei și grave carențe de logică argumentativă la studenți;- Asociații studențești interesate doar de festivisme și sindicalisme. Efectele acestui fenomen sunt uriașe: analfabetismul funcțional atinge cota alarmantă de aproape 45% dintre cei care au absolvit studiile liceale; o parte dintre absolvenții facultăților au diplome fără acoperire în cunoștințe, iar obținerea de către unii a titlurilor universitare este doar o rutină; profesorii incompetenți pregătesc studenți incompetenți; profesorii lipsiți de integritate vor transmite aceleași non-valori elevilor și studenților pregătiți; scade încrederea în lege și justiție. S-a ajuns atât de departe încât unii dintre cei care au copiat la Drept au ajuns să fraudeze concursul de admitere la Institutul Național al Magistraturii. În mod revoltător, magistrați condamnați pentru corupți au fost primiți în avocatură. Furtul tinde să fie privit ca o normalitate în societatea românească. Nu ne miră că persoane condamnate penal au ajuns să conducă consilii locale sau județe, ori să ocupe loc în Parlament….. Pentru estomparea acestui fenomen, VeDem Just propune unele măsuri, pe care le supune dezbaterii din partea societății  civile și solicită facultăților să le aibă în vedere:

  • renunțarea la testele-grilă, care încurajează învățarea mecanică și favorizează copiatul;
  • extinderea examenelor orale la facultățile socio-umane; de exemplu, prin examinare orală la Drept se dezvoltă și se punctează abilitățile de comunicare și persuasiune, cunoașterea limbii române, gândirea critică; studentul la Drept trebuie să cunoască la modul general la ce se referă o lege, unde o găsește și cum se interpretează, nicidecum nu trebuie să memoreze legea sau manualul;
  • adaptarea programei de învățământ la însușirea unor cunoștințe esențiale și cu aplicabilitate practică;
  • includerea noilor tehnologii în metodele de predare;
  • reducerea numărului de locuri cu taxă la facultățile de stat;
  • introducerea unui concurs autentic de admitere la facultate;
  • modificarea Regulamentelor universitare astfel încât perioada de interzicere a reînmatriculării celor excluși pentru fraudă dovedită să fie de minim 10 ani;
  • interdicția pe viață a celui exmatriculat pentru fraudă la facultatea de Drept sau care a fost prins fraudând la INM sau INPPA în a mai susține admiterea la aceste două instituții;
  • înființarea unui cazier academic, în care să fie evidențiate faptele de indisciplină ale studenților și situațiile de fraudă, cu acces din partea instituțiilor și organizațiilor juridice unde admiterea se dă pe bază de concurs;
  • publicarea declarațiilor de avere ale profesorilor;
  • inițierea unui dialog între reprezentanții studenților și a profesorilor pentru comunicarea și soluționarea nemulțumirilor reciproce Integral: https://vedemjust.ro

Cum trebuie făcută educația sexuală a copiilor? (Op-ed) - Edupedu.roFollow the money: banii sindicatelor ca turnesol moral al guvernării PNL-USRPLUS (Op-Ed)  Ignor dacă amenințarea premierului Cîțu – cu oprirea robinetului de bani care curg direct de la stat la sindicate – e doar un mic șantaj de tipul ”liniște băieți! Dacă nu, vă iau banii” sau chiar are de gând să o facă. Acum, când această problemă reală a fost repusă pe tapet, premierul nu mai are cale de întoarcere, ea devenind turnesolul moral al guvernării sale. Într-adevăr, nu poți să tai bani de la educație, iar în acest timp o mână de sindicaliști să continue să înoate în șampanie și să se îndoape cu caviar. Fiind singurul om din România care a stopat acest abuz al sindicatelor asupra statului, explic aici, pragmatic, situația: ce e de făcut și care sunt consecințele.- Până la data de 1 noiembrie 2011 sindicatele din educație încasau 1% automat, adică direct din salariile tuturor profesorilor. Din salariul brut, 1% era virat în contul sindicatului. Am primit numeroase semnale din partea unor profesori cărora, în pofida absenței vreunei adeziuni la vreun sindicat, li se retrăgea în mod automat cotizația sindicală.- Am inițiat și semnat ordinul 4576 din 2011 prin care cotizația de sindicat nu mai era colectată direct din salariu. Prin efectele acestui ordin, profesorii primeau salariul integral, urmând să decidă ei înșiși dacă plătesc sau nu cotizația către sindicate. La o lună de la intrare în vigoare a ordinului, numărul celor care mai cotizau la sindicate a scăzut la 7.9%, ceea ce înseamnă că mai bine de 9 din 10 profesori au renunțat la „seviciile“ sindicatului. S-au întâmplat atunci, în spatele ușilor închise, patru lucruri: a) lideri sindicali au venit la mine în birou și mi-au spus ”dacă ne dați banii înapoi ieșim în stradă și spunem că sunteți Spiru Haret 2 și că Legea educației pe care ați dat-o e genială”; b) am refuzat categoric și atunci am aflat și ați aflat din presă că sunt un analfabet, un impostor fără bacalaureat… care s-a pus să distrugă învățământul românesc; c) s-au făcut presiuni politice în PD-L ca să fiu schimbat din funcție: întrebați-i pe Emil Boc și pe Ioan Oltean dacă nu mă credeți; d) au fost inițiate acțiuni în instanță: civile și penale împotriva mea (toate pierdute de sindicate).- în data de 29 mai 2012, la numai 14 zile de la instalarea în funcția de ministru interimar al educației, Liviu Marian Pop a semnat ordinul 4271/2012 prin care s-a revenit la situația în care sindicatele încasează 1% direct din salariul brut al cadrelor didactice. Ca secretar general al unui sindicat, Liviu Marian Pop fusese până atunci cel mai acerb critic al meu. Altfel spus, prima grijă a guvernului Ponta în 2012 a fost să dea banii înapoi sindicatelor din educație direct din salariile profesorilor, punând ministru un sindicalist care mă contestase violent. Iată dovada clară în virtutea căreia semnalez cârdășia dintre sindicate și PSD. Azi, acei 1% încasați de sindicate reprezintă aproximativ 20 de milioane de euro anual. A căror destinație nu este niciodată verificată de nicio autoritate.- În 11 ianuarie 2016 este adăugat art. 24 la Legea 62/2011 prin care angajatorul este obligat să rețină cotizația direct de pe statele lunare de plată, la cererea sindicatului…..- Un alt articol interesant al aceleiași legi (26, alin 1) spune ”Controlul activității financiare proprii a organizațiilor sindicale se realizează prin comisia de cenzori, care funcționează potrivit statutului și legislației în vigoare.”. Altfel spus, sindicatul se controlează pe sine din punct de vedere financiar, după ce statul, ca angajator, îi virează lunar 1% din salariile angajaților…- În educație, liderii sindicali sunt degrevați de ore (vreo 170 de norme, adică echivalentul normelor din 17 școli cu 10 profesori fiecare) dar primesc salariul ca și cum ar fi la catedră (Art. 263. alin. 10 din Legea 1/2011, introdus în 2013). Intuiesc că situația e similară în alte domenii.- Am afirmat recent că sindicatele sunt structuri cvasi-mafiote, ocazie cu care un sindicat din Iași m-a dat în judecată. În fața argumentelor mele –printre care și cererea formulată instanței de a ne pune la dispoziție lista patrimoniului sindical și veniturile liderilor sindicali– sindicatul a renunțat la cauză. Am aflat totuși că acel sindicat județean din educație avea cel puțin o agenție de voiaj, o instituție nebancară de credit (CAR) și un hotel. Nu îndrăznesc să mă gândesc ce patrimoniu gestionează liderii marilor confederații sindicale naționale și ce venituri au. Cred că am fi cu toții șocați dacă aceste date ar fi publice, căci pensiile speciale ni s-ar părea, probabil, ridicole. Iată cum, cu legea în mână, liderii sindicali din România gestionează fără niciun control un patrimoniu imens, încasează salarii enorme, fiind sistematic protejați de legi date în perioada guvernelor PSD care „plâng“ de mila sărmanilor, pe care, de altfel, îi jefuiesc sistematic. Ne mai mirăm atunci că aceste ”sindicate” se constituie într-o armă de luptă împotriva guvernelor non-PSD? Acest mod de ”parazitare” a muncii colegilor nu este ilegal, ci doar dăunător, tot așa cum parazitarea omului de către tenie nu este ilegală, ci dăunătoare… Pentru a îndrepta această situație, premierul Cîțu și liderii politici ai coaliției de guvernare au de făcut patru lucruri simple:- Abrogarea (prin lege, nu OUG!) a Art. 24, alin 1 din Legea 62/2011;- Modificarea Art. 26 din Legea 62/2011, astfel încât să existe un control extern asupra activității financiare a sindicatelor;- Listarea patrimoniului tuturor sindicatelor din România;- Obligația liderilor sindicali de a depune declarația de avere Cine vor fi politicienii care vor depune o asemenea lege simplă? Întreb, pentru că sirenele păcii cu aceste organizații care își spun ”sindicat”, dar în realitate sunt sinecuri pentru o mână de lideri, vor cânta melodios la urechile premierului și ale celorlalți lideri ai coaliției. Adevărata voință de deparazitare a vieții publice se va vedea, stimate domnule premier și stimați domni ai coaliției, în actele voastre, nu în declarații. Integral: https://www.g4media.ro

Mihai Daraban, presedinte CCIRAnomalii în digitalizarea statului: De la solicitarea cazierului judiciar până la neconcordanțe privind firmele active / Funcționărimea a sabotat acest proces ani de zile, ca să-și justifice salariile – susține președintele CCIR Dacă eu ca angajator vreau să angajez pe cineva din străinătate, Inspectoratul General de Imigrări îmi solicită cazier judiciar de parcă Inspectoratul General de Imigrări este sub cupola Patriarhiei, nu a Ministerului de Interne, unde pot obține dintr-un enter cazierul judicar”, a declarat marți Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și industrie a României (CCIR), dând un exemplu de anomalie în digitalizarea administrativă. În opinia acestuia, ‘funcționărimea din România a sabotat acest proces de digitalizare în ani de zile tocmai ca să-și justifice existența ca salariați, nimic altceva’. Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), a susținut marți în cadrul unei conferințe pe tema digitalizării României, organizate de DC News Media Group, că principalele probleme de diogitalizare sunt în mediul administrativ, nu în cel privat…. – Cred că de fapt cel mai sensibil subiect, pe care-l indică și Eurostat, este digitalizarea administrativă. Înclin să cred că funcționărimea din România a sabotat acest proces de digitalizare în ani de zile tocmai ca să-și justifice existența ca salariați, nimic altceva.”, a declarat acesta. Mihai Daraban a dat și două exemple de anomalii în sistemul administrativ, care ar persista de ani de zile. – “Sunt niște anomalii bineințeles în sistemul administrativ și vă voi da niște exemple. (..)Dacă eu ca angajator vreau să angajez pe cineva din străinătate, Inspectoratul General de Imigrări îmi solicită cazier judiciar de parcă Inspectoratul General de Imigrări este sub cupola Patriarhiei nu a Ministerului de Interne unde pot obtine dintr-un enter cazierul judicar. – Nu în ultimul rând este acea statistică pe care noi o scoatem în spațiul public de ani de zile – discrepanța între ce există la Registrul Comerțului și ce există la ANAF. Dacă acum 6 ani discrepanța era de 140.000 de firme, acum s-a ajuns la 280.000 de firme. Deci vorbesc de firme care la Registrul Comerțului figurează active și în funcțiune versus firme care depun bilanț. – La 24 septembrie cand am luat datele pentru topul național al firmelor erau 1.016.000 societăți active și în funcțiune la Registrul Comerțului și depuseseră bilanțul 731.677. Vă dați seama că ANAF se duce în control la cei care au depus bilanțul, la cei care nu au depus nu există. Noi ridicăm aceste aspecte de ani de zile și nimeni nu se sesizează și vorbim de două antități ale statului – Registrul Comerțului / Ministerul de Justiție și ANAF / Ministerul de Finanțe. – Deci cred că aici este problema – digitalizarea administrativă. Mediul de business a luat-o de mult înainte și și-a făcut treaba, nu a apărut nimic nou pe piață cu excepția unor noi platforme de comunicare. Noi avem nevoie să interacționăm cu un stat digitalizat.”, a declarat Mihai Daraban, președintele CCIR. Potrivit acestuia, pentru schimbarea acestei situații, “cel mai important este restructurarea în administrația publică și o reformatare a arhitecturii statului pentru că economia actuală, chiar și înainte de pandemie, nu mai poate susține acest aparat administrativ așa cum este acum.” Integral: https://economie.hotnews.ro

Imagine din timpul mesei rotunde organizata de HotNewsVIDEOINTERVIU Avem cele mai mari salarii din Europa Centrală și de Est în administrația publică. Cum pot fi ele re-așezate, cum calculezi productivitatea unui funcționar public și ce reforme se pot face Marți dimineață s-au reluat în Parlament discuțiile pe marginea Bugetului pentru acest an. Marea problemă a acestui buget național este dată de faptul că majoritatea consistentă a banilor care intră în vistieria Statului se duce pe așa numitele ”cheltuieli rigide”: salarii și pensii. HotNews a organizat luni o primă masă rotundă pe tema Bugetului, în care am abordat mai multe alte teme: cât de mare e datoria publică și până unde ne putem îndatora?, sunt prea mari salariile din sectorul public?, cum s-ar putea face o reformă a administrației?, care sunt punctele forte și vulnerabilitățile bugetului? ș.a. Au răspuns invitației noastre Florian Libocor, economist șef al BRD-GSG, Mihai Copaciu, director adjunct la Direcţia de modelare şi prognoze macroeconomice din Banca Naţională a României, Laurian Lungu, co-fondator Consilium Policy Advisers Group și Ionuț Dumitru, econimist-șef al Raiffeisen Bank. Astăzi vom prezenta modul în care cei 4 macroeconomiști văd problema salarizării din sectorul public și posibile căi de a reforma administrația. Florian Libocor, BRD: Cum calculezi productivitatea unui dascăl? Procesul de învățământ durează 12 ani și nu știi câtă plusvaloare va aduce elevul acelui dascăl în economie sau în societate…. Eu personal nu sunt adeptul ideii cum o fi o fi, lasă că merge și așa etc. Să ne înțelegem: chestiunile astea cu ”hai să-i facem loc și nepotului lui X sau verișorului lui Y sunt chestiuni pe care lumea se ferește să le discute. Dar sunt chestiuni care generează costuri și nu aduce nicio valoare adăugată. Dacă vorbim de cadre medicale, personalul e suboptim. Pe de altă parte, dacă vorbim de aparatul bugetar central, am senzația că vedem o ușoară supradimensionare în anumite zone și o subdimensionare în alte zone, indiferent de percepția Pareto de care vorbeam, cea cu cei 20 la sută care fac treabă și restul care fac orice altceva. Ionuț Dumitru: Avem în administrația publică din România cel mai mare salariu din Europa Centrală și de Est ”În ce privește salarizarea în sectorul bugetar sunt două aspecte ale acestui subiect. Pe de-o parte numărul de salariați iar pe de altă parte nivelul de salarizare al acestora. Dacă ne uităm pe cifrele statistice și le comparăm și cu cele din alte state o să constatăm că, la nivel de număr de personal din sectorul public din România, acesta pare mic sau mare în funcție de reperul la care ne uitam”, a explicat și Ionuț Dumitru, economistul șef al Raiffeisen Bank și fost președinte al Consiliului Fiscal. ”De exemplu dacă ne uităm la numărul de angajați din economie, inclusiv cei care sunt auto-angajați- acel self-employment- o să constatăm că suntem la coada clasamentului european și am trage concluzia că nu sunt mulți bugetari. Dacă ne uităm însă la numărul de plătitori de taxe și impozite și anume la numărul de salariați care sunt plătitori de taxe și impozite, o să constatăm că sunt mulți bugetari raportat la acești plătitori de taxe și impozite. Până la urmă poți să spui dom’le dar totuși serviciile publice adresează toată populația nu numai cei care plătesc taxe și impozite. Și că e treaba statului să-i facă pe cei care nu plătesc taxe și impozite să le plătească: Sau dacă sunt deduceri fiscale, scutiri și așa mai departe să corecteze acest lucru. Deci aș spune că nu prea avem dovezi pe care să ne bazăm să spunem că sunt prea mulți bugetari la nivel agregat sau sectorial. Poate în administrația locală, în anumite ministere pot exista discrepanțe și dezechilibre destul de mari- fie prea mulți fie prea puțini”, a mai spus Dumitru….. Laurian Lungu: Acest model economic nu poate fi susținut economic pe termen lung. Nu poți să crești din pix salariile unor oameni care nu sunt expuși competiției ”O țară crește pe termen lung prin export. Sectorul public în esență este un sector non-tradable. Multe din serviciile lor sunt exportabile. Politica practicată în ultimii ani la noi a fost de creștere accelerată a cheltuielilor cu salariile, cu precizarea că trebuie făcute distincțiile dintre Sănătate, Eduație șamd. Per ansamblu nu poți avea într-un sector care nu exportă, care nu este expus competiției (spus în termeni foarte simpli) să ai un salariu care depășește media economiei și nu doar asta, ci și cea a sectoarelor care exportă, adică industria”, a explicat Laurian Lungu, co-fondatorul think-tankului CPAG. Integral: https://economie.hotnews.ro

Klaus Iohannis a decis! Florin Cîțu este noul premier desemnat • Buna Ziua Iasi • BZI.roRevoluție și reformă, ultimul capitol. Pe cuvânt de partid de dreapta că noi nu ne vom împărți banii nouă înșine pe criterii politice Guvernul propune națiunii să cheltuie aceleași sume cu salariile bugetarilor și cu pensiile în vederea reducerii infamului deficit bugetar, cândva, departe, în 2024. Noul buget respiră prin toți porii un aer nou, de dreapta. Cheltuielile majore ale țării sunt înghețate și poporul bugetar plus bătrânii trebuie să înțeleagă imperativul salvării statului. Câteva mici amănunte strică, însă, feng shui-ul ultimului capitol din nesfârșita dramoletă a reformei în formă continuată. Pentru unii mumă, iar pentru alții ciumă  De exemplu, construcția bugetului este făcută pe ipoteza unui PIB care va crește cu 4,3% în termeni reali și cu peste 7% în termeni nominali. Numai că, ce să vezi, pentru unii înghețările de cheltuieli sunt mumă, iar pentru alții ciumă. De exemplu, Ministerul Educației din România Educată primește 1% în plus față de anul trecut, 28,5 miliarde de lei. Dacă îl credem pe dl Guvern de dreapta, plin de principii curate, la o creștere de PIB nominal de peste 7%, o alocare de doar 1% în plus ar însemna bani mai puțini decât anul trecut. Mai ales că și inflația se duce binișor spre 3%. Dar hai să nu vă tulbur cu calcule așa de simple, că n-ar fi putut fi subiecte nici măcar la treapta a II-a la Râmnicu Vâlcea pe la sfârșitul anilor ’80 sau, Doamne ferește!, la examenele de admitere de la ASE din 1991-1992… Ei bine, da, reforma și principiile de dreapta au impus câte un sacrificiu minor la Educație (doar 1% în plus) și la Sănătate (-11%), în schimb permit o creștere de buget la Senat cu 24% și la Camera Deputaților cu 16% (sursa: AICI)! Evident că este și o justificare logică a creșterilor de bugete la Parlament: trebuie angajați oameni super-specializați care să-i ridice de jos ochelarii lui Dan Barna.  În plus, trebuie să avem și rezerve: dacă vreodată dl. Barna va călca pe șireturi și acestea se vor descheia, doar nu vrem să vedem imaginea unei țări bananiere, la care ditamai vicepremierul se apleacă să se încheie singur la șireturi…. Un plus serios, de 50%, găsim și la bugetul Serviciului de Protecție și Pază, evident și acesta justificat de faptul că demnitarii (din ce în ce mai mulți) ar trebui apărați mai bine de multiplele amenințări cum ar fi apropierea de poporul îmbrăcat sărăcăcios și grăbit să facă naveta între cozile la schimbat furnizorul de electricitate și de gaze. Mai găsim un plus serios și la Ministerul Enegiei (+45%), dar acesta este pe deplin îndreptățit de rezultatele spectaculoase de anul trecut când poporul a fost apărat de pericolul terminării unei noi centrale electrice la Iernut. Sau poate are ministerul nevoie de bani pentru factura la electricitate, doar ei știu bine ce scumpiri vor aduce duetul de aur Chiriță (ANRE)- Havrileț (Ministerul Energiei)… Naivii se bucurau măcar că banii dirijați de Guvern către primării și consilii județene nu se mai alocă după criterii politice. În sfârșit, s-a făcut dreptate. Dar iată ce găsim ascuns în obscura anexă 7/03 privind „SUME defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale pe anul 2021, alocate bugetelor locale pentru finanțarea unor proiecte de investiții si a altor cheltuieli – un mizilic de 380 de milioane de lei trimiși cu dedicație în anumite localități, după cum urmează:- Cea mai mare alocare este pentru Brașov (peste 60 milioane de lei), condus de către președintele liberal Veştea Adrian-Ioan și vicepreședinții Șerban Todorică Constantin (PNL) și Szenner Zoltan-Huba (USR-PLUS); din această sumă, jumătate este pentru municipiul Brașov (primar – Allen Coliban, USR-PLUS);- A doua cea mai mare alocare merge la Timiș (peste 46 de milioane de lei), din care 28 de milioane de lei vor ajunge la Timișoara, oraș condus de către primarul Dominic Fritz (tot de la USR-PLUS);- Pe locul trei, la egalitate găsim județele Sibiu și Bihor, conduse de către liberalii Daniela Cîmpean și Ilie Bolojan. Evident că nu putea lipsi de aici nici modesta sumă de 27 de milioane de lei alocată orașului Sibiu, locul de obârșie al Dânsului, oraș condus de primărița din partidul german, Astrid Fodor; – Vedeta USR-PLUS de la Bacău, primarul Lucian Stanciu Viziteu, s-a ales și el cu 24 de milioane de lei;…- Surprinzător, Teleorman-ul lui Liviu Dragnea este singurul județ condus de un psd-ist care se alege cu ceva bani (8,5 milioane de lei)… Dacă tragem linie și adunăm, localitățile din România s-au „echilibrat financiar” așa: USR-PLUS a luat 110 milioane de lei, PNL a primit vreo 210 de milioane de lei, iar UDMR 40 de milioane de lei. Adică 360 de milioane de lei din totalul de 380 de milioane de lei s-au dus, din pură coincidență, la coaliția guvernamentală. Restul țării să învețe să voteze cum trebuie… Am crezut, o clipă, că această anexă 7/03 a fost strecurată fraudulos în legea bugetului de către un funcționar conservă psd-istă, în clipa în care Florin Cîțu își aranja șuvițele în oglindă, dar m-am liniștit repede, când am citit următoarea știre: Irina Alexe, tânăra polițistă pensionată la 43 de ani cu 13.000 de lei pensie, după nici 20 de ani de muncă, a fost adusă să facă reformă la Ministerul de Interne. De mâine o să mă auto-flagelez, silindu-mă să citesc celebra lucrare „Revoluție și reformă” a lui Ion Iliescu. Mai actuală ca niciodată… Integral: https://spotmedia.ro 

Revista 22Valeriu Nicolae: Domnișoara Lambru este dovada vie că dacă muncești, vei fi răsplătită. Că, indiferent de partidul la conducere, valoarea ta va fi recunoscută. Că nu contează ce facultate privată termini, dacă tragi din greu la primăria preacinstitului Piedone și apoi la organizare de evenimente, vei putea să ajungi directoarea cabinetului secretarului general al PNL la 26 de ani. Că PSD-ul și apoi ALDE simt și ei valoarea, așa că la 32 de ani deja faci în jur de 100.000 de EUR de la stat. 446.547 RON, mai clar, în 2018. Că, deși nu ai nici în clin nici în mânecă cu domeniul energetic, poți să conduci Hidroelectrica pentru țară. Că porcii, dacă îi speli bine și le lipești aripi, pot și ei să zboare. Domnișoara Lambru, în anul în care PNL-ul a revenit la conducere, la 34 de ani a câștigat 343.589 sau dublu salariul președintelui. Acum este Președinta Consiliului de Supraveghere a Hidroelectrica, până în 2023, unde încasează 11.332 RON pe câteva ore de stat pe lună. Ce e mai jos este întreg CV-ul ei. Sursa: https://www.facebook.com

Bugetul pe 2021, supus votului în Parlament: ședința a început! Majorarea punctului de PENSIE, dezbătută astăzi - VIDEOScandal pe buget în Parlament! Cineva n-a pus bani la cheta pentru pizza  E război pe faţă în forul legislativ suprem al ţării! Discuţiile despre buget au degenerat după ce calculele au arătat că cel puţin un parlamentar nu a lăsat bani la cheta organizată azi pentru pizza. „În momentul sosirii livratorului s-a constatat că lipseau trei lei, deşi teoretic trebuia să avem suficient, plus ciubuc”, explică un senator USR care a filmat întregul scandal şi l-a postat în 42 de episoade pe contul său de Tikitoki. „Au început să dea vina unii pe alţii, cei de la PNL îi acuzau pe cei de la PSD că sunt chitroşi şi se fofilează, cei de la PSD jurau că i-au pus lui Orban pe Revolut toţi cei 50 de lei… Până s-au liniştit apele, s-a răcit pizza. Acum mâncăm pizza rece. Pentru asta au murit oameni la Revoluţie?”, se plânge Talpă Scorţoasă, deputatul minorităţii amerindiene. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 2 martie.”Paradoxul pandemiei: internările s-au prăbușit în 2020, dar numărul infecțiilor nosocomiale a crescut față de 2019″

Spring Mountain Wallpapers - Wallpaper CaveBuna dimineata intr-o zi de marti, 2 martie! În regiunile estice şi sud-estice, iar la începutul intervalului şi în centrul ţãrii, cerul va fi mai mult noros şi temporar îndeosebi ziua, vor fi precipitaţii slabe, sub formã de ploaie, iar în special în Transilvania şi Moldova, trecãtor şi lapoviţã şi ninsoare; vântul va sufla moderat, temporar cu intensificãri în general de 45…55 km/h. Cu totul izolat, în primele ore, vor fi condiţii de polei. În zona montanã, local, vor predomina ninsorile, vântul va sufla cu rafale de 60…80 km/h, cu precãdere în prima parte a zilei, viscolind sau spulberând temporar zãpada. În restul teritoriului, cerul va fi variabil spre parţial noros, precipitaţii trecãtoare, mai ales ploi vor fi doar izolat, cu probabilitate mai mare în Oltenia, iar vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri izolate în regiunile sud-vestice. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 4 şi 13 grade, valori în jurul celor normale pentru începutul lunii martie; minimele termice vor fi cuprinse între -7 şi 3 grade. În București, cerul va fi mai mult noros şi în cursul zilei temporar va ploua slab, iar în orele dimineţii vor fi condiţii pentru precipitaţii mixte şi depuneri de polei. Temperatura maximã va fi de 6…8 grade, iar cea minimã de 0…2 grade.

Sectie de Terapie Intensiva COVID-19Paradoxul pandemiei: internările s-au prăbușit în 2020, dar numărul infecțiilor nosocomiale a crescut față de 2019 – date oficiale la nouă luni Primele nouă luni ale lui 2020 au marcat o prăbușire a internărilor în spitalele din România, pe fondul pandemiei de COVID-19. Acest lucru nu s-a regăsit în statistici alături de o scădere a infecțiilor nosocomiale. Dimpotrivă. În primele nouă luni ale anului trecut, numărul infecțiilor asociate actului medical a fost mai mare decât perioada similară a lui 2019, când spitalele funcționau în regim normal.  Potrivit datelor furnizate de Institutul Național de Sănătate Publică, la solicitarea HotNews.ro, în perioada ianuarie-septembrie 2020 au fost raportate 14.555 de infecții nosocomiale în spitalele din România, soldate cu 27 de decese. În aceeași perioadă a anului 2019, au fost raportate 12.999 de infecții nosocomiale și 36 de decese.  Per total, în anul 2019, în România au fost raportate 23.139 de infecții asociate actului medical, soldate cu 59 de decese. Datele totale privind întregul an trecut sunt încă în curs de colectare. Din cele 14.555 de infecții nosocomiale raportate în primele nouă luni ale anului trecut, 3.900 au avut cauză respiratorie, aici intrând toate infecțiile respiratorii, inclusiv COVID-19. Alte cauze au fost cele digestive – 5.133, urinare – 1.943, plagă chirurgicală – 1.136, septicemie -1.024, cutanate -477, injecții/puncții – 161. Cele mai multe cazuri de infecții nosocomiale au fost raportate, în perioada menționată, în secțiile de Terapie Intensivă, respectiv 3.546, urmate de chirurgie – 2.713, pediatrie-412, obstetrică -274, nou-născuți -221, ginecologie 183, dializă-110. Pe alte secții au fost raportate 7.096, potrivit datelor INSP.  Potrivit unei analize a Observatorului Român de Sănătate, citate de HotNews.ro, activitatea spitalelor la nivel național din perioada martie –august 2020, comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, a înregistrat o scădere considerabilă. Scăderea a fost inițial moderată în luna martie 2020, pe fondul instalării stării de urgență în data de 16 martie și pe fondul restricțiilor cu privire la internări și activitatea din ambulatorii impuse prin ordin al ministrului Sănătății. Începând cu luna aprilie 2020 se înregistrează o prăbușire dramatică a activității spitalelor comparativ cu luna similară din 2019, urmată de o revenire ușoară în lunile mai și iunie, însă departe de a se apropia de nivelul din anul anterior chiar și în luna august 2020. Pentru lunile iulie și august, activitatea spitalelor din România pare a se stabiliza la un nivel cu 40% mai redus față de lunile similare din 2019…..”În continuare nu sunt raportate. Nu se raportează aşa cum ar trebui să se raporteze. Aştept să văd cifrele de luna asta. E clar că problemele din sistemul sanitar nu au dispărut odată cu COVID-19. Ceea ce a făcut această pandemie este că a acoperit problemele din sistem cu un soi de pătură, dar sunt oameni care suferă, sunt oameni cu boli cronice care au avut acces mai greu la servicii de sănătate”, a afirmat Vlad Voiculescu, la TVR.  Integral: https://www.hotnews.ro

STUDIU Sprijinul populatiei fata de vaccinul anti COVID-19 este in continua crestere la nivel mondial. "Salturile" spectaculoase ale Frantei sau SuedieiDragoș Damian, CEO Terapia Cluj: Prima soluție pe care i-aș propune premierului este o fabrică de vaccinuri. Am produce pentru întreaga regiune …. „Un factor complicant este că deja capacitățile de producție se ocupă de alte tipuri de vaccinuri. Dacă doresc să se mute în zona de anti-Sars-CoV2, vor trebui să oprească celelalte zone de vaccinuri, ceea ce e imposibil. S-a pus presiune pe creșterea capacităților de producție, lucru care în cele din urmă a fost imposibil, pentru că presupune o planificare cu un an – un an jumate înainte. Rezultatul a fost, previzibil, o întârziere a livrărilor. Un medicament convențional are între 10 și 40 de componente. Orice întârziere de livrare a uneia duce la un efect de domino, în care livrarea produsului finit este compromisă”, a explicat Dragoș Damian. Recent, Uniunea Europeană le-a cerut fabricilor care produc medicamente injectabile și care au capacitate de a umple fiole, să „își dea disponibilitatea pentru a umple și a eticheta fiole”, a mai spus el. În acest moment, cel mai probabil scenariu vehiculat de oamenii de știință este că vaccinul împotriva SARS-CoV2 va trebui repetat anual, precum vaccinul antigripal. Asta înseamnă că România va trebui să aloce anual bani pentru achiziționarea de vaccinuri. „Sau să pună dintr-odată în buget 20 de milioane de euro și să se suie în primul avion către Novavax și Moderna, care nu au hub-uri de producție în estul Europei, sau să meargă la Curevac și să atragă o investiție în care să fabrice vaccinuri pentru populația României, dar și pentru regiune”, a declarat Dragoș Damian…. „Probabil construcția, ridicarea unei astfel de fabrici de vaccinuri ar însemna undeva la 2-3 ani, cât înseamnă și la o fabrică convențională de medicamente. Sigur, trebuie găsită și o companie care să-ți ofere licența, pentru că nu e vorba doar de fabrica de vaccinuri în sine, de linia de producție, e vorba și de drepturile de proprietate intelectuală asupra vaccinului. Ar fi vorba despre o investiție de 30 de milioane de euro”, a estimat CEO-ul Terapia Cluj. Însă, luând în calcul că, în prezent, un vaccin anti-gripal costă între 50 și 100 de lei, investiția și-ar arăta roadele, iar România ar putea să facă exporturi în regiune. În acest moment, Ungaria este mult mai bine plasată în ceea ce privește producția de vaccinuri, având deja două capacități de producție. „Cea mai bună soluție, pe care i-aș propune-o premierului, este următoarea: alocă din banii aceștia, din fondurile europene, o sumă de bani, discută cu specialiști ce înseamnă să faci o fabrică de vaccinuri și fă o fabrică de vaccinuri. Și în anul 2024-2025, noi vom produce pentru întreaga regiune. Aceasta este soluția ideală pe termen lung”, a subliniat Dragoș Damian. Integral: https://republica.ro

Von der Leyen outlines position on migration, other EU challenges | News | DW | 19.07.2019Ursula Von der Leyen: UE va prezenta în martie propunerea de pașaport digital de vaccinare  Comisia Europeană va prezenta luna aceasta o propunere pentru crearea unui pașaport digital de vaccinare la nivelul Uniunii Europene, a declarat luni șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, potrivit Reuters. ….În urma dezbaterilor, liderii UE au decis să mențină restricțiile asupra vieții publice și a liberei circulații, în contextul în care statele membre încearcă să controleze apariția noilor variante de coronavirus care ar putea opri revenirea economică planificată. Deși cancelarul german Angela Merkel a declarat că toate statele membre au fost de acord că UE are nevoie de un pașaport de vaccinare, sunt și state care au păreri împărțite.  În timp ce Austria, Grecia, Italia, Spania și Bulgaria susțin ideea unui pașaport de vaccinare, alte state membre, precum Franţa şi Germania, sunt rezervate cu privire la acordarea unor beneficii persoanelor vaccinate anti-COVID-19, mai ales că procentul persoanelor vaccinate în UE este încă foarte redus şi s-ar crea discriminări. De asemenea, Belgia, Olanda și țara noastră și-au exprimat de asemenea reticențele cu privire la propunere. Cancelarul austriac Sebastian Kurz a declarat înaintea summit-ului că dacă Uniunea nu se poate pune de acord asupra beneficiilor pentru persoanele vaccinate, care au fost testate ori au dobândit imunitate în urma infecţiei cu noul coronavirus, atunci Austria şi alte state membre care împărtăşesc aceeaşi opinie vor merge mai departe cu astfel de măsuri….. Deși ideea unor pașapoarte este binevenită, călătoria în baza unor asemenea documente ridică şi unele probleme legale, în special pentru cei care au rămas în ultima etapă de vaccinare, care ar putea afirma că libertatea lor de mişcare a fost restricţionată nejustificat de listele de aşteptare de luni de zile. Totodată, există și alte neclarități cum ar fi faptul că nu a fost stabilit încă dacă cei care s-au vaccinat cu două doze mai pot transmite coronavirusul şi infecta alte persoane, chiar dacă ei nu mai sunt vulnerabili. De asemenea, nu este clar dacă oamenii mai pot transmite virusul dacă s-au vindecat de COVID-19, cât timp sunt imuni şi dacă ei ar trebui să obţină sau nu certificate. Integral: https://www.digi24.ro

Dragoş Damian, promovat director regional pentru Europa de Est şi Rusia în cadrul grupului farmaceutic Sun Pharma - 360medical.roDe ce n-am folosi și vaccinul rusesc? Sputnik V, Gamaleya și alți demoni geopolitici  Institutul de Cercetare în Epidemiologie și Microbiologie N.F.Gamaleya din Moscova a dezvoltat vaccinul Sputnik V și pentru asta noi, românii, avem datoria istorică să repudiem institutul și să ne opunem vaccinării cu serul pe care l-a pus pe piață. Nu contează că marile companii farmaceutice au proiecte de colaborare cu Gamaleya, că ungurii deja se vaccinează cu Sputnik V și ca Uniunea Europeană curtează Rusia pentru a-l procura. Este clar că eforturile puterilor industrializate de a descoperi un vaccin anti SARS-CoV-2, pe lângă rolul de a curma o criză umanitară, capătă și conotații geopolitice și interese comerciale, pentru ca investițiile guvernelor sunt foarte mari și se dorește recuperarea lor; SUA au finanțat laboratoarele și producătorii cu peste 10 miliarde de dolari, UE cu aproape 4 miliarde de euro, cine știe câți bani au băgat Rusia și China. Și bineînțeles, s-au asigurat că au rezervat sute de milioane de doze pentru propriii cetățeni, detaliu care poate avea complicații comerciale, pentru că nu se știe nici acum care va fi gradul de acceptare a vaccinării contra SARS-CoV-2 în populația fiecărei țări. În plus, nu se poate comenta în acest moment care este posibilitatea ca siturile de producție și sistemele de distribuție să fabrice și să împartă aceste sute de milioane de doze, în cadrul sau nu al unor alianțe multi-țări, s-a văzut în pandemie cine a avut și cine nu medicamente. Astfel încât, nu a fost de mirare fierberea, mascată sub forma „rezervei” și „prudenței” științifice, cu care a fost primită știrea că rușii au scos pe piață Sputnik V, în august 2020, în condițiile în care, evident, nu au așteptat rezultatele fazei III de testare. Pragmatic, Rusia a aplicat zicerea „vremurile disperate cer măsuri disperate”, la care de altfel au apelat și SUA și UE când au aprobat în 2020 utilizarea hidroxiclorochinei, azitromicinei și a remdesivirului, nici unul dintre acestea neterminând încă studiile de faza III pentru indicație, și de altfel nici unul nu mai este indicat ca antiviral în 2021. Și, să subliniem, toate vaccinurile aprobate în prezent de Agenția Europeană a Medicamentului au primit avizul în condiții de urgență, condiționat – adică se așteaptă date clinice suplimentare….. Este o chestiune de timp ca Sputnik V, Novavax, Curevac, Sinovac etc. să fie aprobate de EMA și ca toate țările Uniunii Europene să le utilizeze, pentru că în următorii 2-3 ani cererea va fi mai mare decât oferta, chiar dacă vor exista cel puțin 10 vaccinuri în uz și vom putea alege. Și dacă va trebui sa coabitam cu SARS-CoV-2 și cu noile tulpini, adică să ne vaccinăm în fiecare an, este puțin probabil ca vaccinarea să rămână gratuită. Așadar, dacă și când ne vom vaccina pe banii noștri, după ce vom face analize savante despre vaccinul mARN, vaccinul cu vector viral, vaccinul cu proteine recombinante etc., recomandarea sinceră este să ne vaccinăm cu cel mai ieftin. O ultimă notă, pentru cei aflați în călătoria epică pentru aflarea adevărului. Nikolay Fyodorovich Gamaleya (1859 – 1949) a fost un medic rus. De origine cazac zaporojan, a studiat alături de Louis Pasteur și avut contribuții capitale in cercetarea microbiologiei, virusologiei și vaccinologiei. Și nu mă pot opri să constat că Franța are un institut Pasteur care dezvoltă și fabrică vaccinuri, Rusia are un institut Gamaleya care dezvoltă si fabrică vaccinuri și România are un institut Cantacuzino (care face anul ăsta 100 de ani) care nu mai dezvoltă și fabrică vaccinuri. Integral: https://republica.ro

Pensii speciale: 3.000 de privilegiaţi nu au plătit nici măcar 1 leu contribuţii, dar încasează 641 milioane de lei pe an …. Potrivit calculelor „Adevărul”, aproape o treime dintre beneficiari (2.970 de pensionari din cei 9.575 de beneficiari de pensii speciale) nu îşi primesc pensiile lunare în baza propriilor contribuţii, acestea fiind plătite integral din bugetul de stat. Exceptând foştii angajaţi ai Aviaţiei Civile, toate cele cinci categorii de beneficiari ai legilor speciale au un anumit număr de pensionari care nu au plătit CAS. Astfel, dintre cei 811 diplomaţi, 65 nu au plătit con tribuţii, încasând o pensie medie de 5.783 lei din bugetul statului, adică un total de 375.895 lei/lună. Numărul foştilor parlamentari şi funcţionari din Parlament care nu au plătit deloc contributivitate este ceva mai mare, respectiv 157 de persoane (dintre cei 775 de pensionari), aceştia încasând o pensie medie de 4.810 lei, respectiv 755.170 lei pe lună plătiţi din bugetul de stat. De departe cea mai numeroasă categorie de beneficiari de pensii speciale care nu au plătit deloc contribuţii la sistemul de pensii este cea a foştilor magistraţi. 2.586 de foşti judecători şi procurori dintre cei 4.207 de foşti magistraţi nu au plătit deloc contribuţii, statul plătindu-le din taxele şi impozitele tuturor românilor câte 19.905 lei drept pensie specială, adică 51.474.330 lei în fiecare lună. Numărul foştilor grefieri şi alte categorii de personal auxiliar parchetelor şi instanţelor care încasează pensii speciale în medie de 4.798 lei fără să fi plătit CAS este de 161 de persoane, suma totală plătită acestora lunar din bugetul de stat fiind de 772.478 lei. Dintre cei 596 de foşti angajaţi ai Curţii de Conturi care beneficiază de pensii speciale, doar 1 nu a plătit CAS, pensia medie lunară plătită acestuia din bugetul de stat fiind de 8.307 lei. Cumulat, statul plăteşte, din taxele şi impozitele tuturor românilor, celor 2.970 de privilegiaţi pensii speciale de 53,38 milioane de lei pe lună, adică 640,63 milioane de lei pe an. Suma este aproape jumătate din pensiile speciale totale pe care cei 9.575 de pensionari privilegiaţi o încasează în fiecare an, respectiv 1,46 miliarde de lei. Spre comparaţie, statul plăteşte indemnizaţii sociale pentru 934.111 vârstnici care nu au plătit CAS conform legii, din care aproape 800.000 încasează în medie câte 300 lei/lună, alţi puţin peste 140.000 de foşti agricultori primind o indemnizaţie socială medie de 158 lei/lună. Integral: https://adevarul.ro

A DISPĂRUT blocul părăsit din Bucureşti pe care TINERII SE ÎNGHESUIAU să se urce pentru a se poza (FOTO ŞI VIDEO) | observatornews.roMicul pas bun și timid făcut de Nicușor Dan. Se poate stopa umplerea Bucureștiului cu blocuri „de 5 etaje” mai înalte decât cele cu 10?  Nicușor Dan a reușit să impună parțial o măsură necesară: oprirea unui val de agresiune directă a „investitorului” asupra „neinvestitorilor” bucureșteni. PUZ-urile de sector sunt o aberație. Dar să fim atenți: să nu ne trezim că aberația va fi reparată cu alte aberații. Am în fața balconului un bloc ridicat dintr-un PUZ din ăsta de sector. Un tăpșan pe care stăteau 3 copaci, cam singurii pe rază de kilometri întregi de beton, undeva între sectoarele 5 și 6, a fost „retrocedat” unei foste consiliere de pe vremea PNȚCD-ului. Anticomunista învingătoare a vândut imediat terenul, după ce a obținut drept de construire. Dreptul de construire a fost pentru un bloc între un șir de blocuri de zece etaje și un șir de blocuri de patru etaje. Puțin mai încolo, aceeași istorie cu un maidan de 100 de metri pătrați, lipit de gardul unui liceu. Și acolo a țâșnit o construcție rapid, probabil declarată până la urmă ilegală, din moment ce stă părăsită și cu geamurile sparte de vreo 7 ani, acum adăpost de șobolani, și probabil în așteptarea unor vremuri mai bune pentru business. Anticorupția nu se aplică și la imobiliare? Dacă DNA-ul și alte forțe anticorupție chiar existau, i-aș fi găzduit la mine în balcon să vadă corupție la lucru. Muncitori la negru exploatați intens, zgomot câte un an, după care liniște, după care iar bocăneală și praf, sub ochii a mii de oameni oricum claie peste grămadă într-un tipic cartier muncitoresc făcut pe vremea comunismului. Toate regulile încălcate, drumuri blocate, turnat beton în toiul nopții, că așa e mai ieftin, ani de zile de stres imobiliar pentru, repet, mii de oameni care au înjurat surd de după perdea, la ferestre. … M-au terminat arhitecții de fițe cu atâtea imprecații împotriva arhitecturii comuniste. Dar pe prea puțini i-am auzit să protesteze despre cum capitalismul imobiliar a luat un oraș sistematizat, cum o fi fost el bine, prost făcut și l-a transformat într-un loc irespirabil. Să spui că erau înghesuite blocurile comuniste, dar să taci când vezi că în înghesuiala aia a apărut o nouă înghesuială, de data asta ultra-haotică, de „buildinguri”, „blocuri noi”, „garden”-uri imobiliare, asta da ipocrizie. Strică tot în numele afacerii lor COVID-ul a însemnat un nou avânt. Tot anul de închis în casă și lucrat de acasă a fost însoțit de bormașini și bocăneli din noua construcție. Din P+5+1 pare să o ia spre un P+5+5. Un bloc care trebuia să fie de maximum 5 etaje cu mansardă are toate șansele să îl depășească pe ăla de 10 etaje de la 4 metri de el. Între timp unuia i s-a retrocedat o fâșie de maidan de lângă stradă, ceva ce trebuia să fie trotuar după toate regulile din lumea asta, vreo 70 de metri pe 2 metri. Evident, i-a vândut trotuarul celuilalt nene antreprenor, ăla l-a înecat în beton și acum are și parcare. … E o poveste politică, una care se întinde de la Videanu și platformele lui ex-industriale în care va mai arunca alte snopuri de blocuri și birouri până la șacali din ăștia mai mici. Așa cum e cel pe care l-am descris, care au prins și ei mai pe margine câte ceva și au stricat totul în jur ca să iasă „afacerea”. … De fapt, nici nu cred că se discută altceva decât „politică PUZ” de vreo 10-15 ani încoace. A obținut o înghețare a unor PUZ-uri timp de un an. Nu toate proiectele sunt oprite se mai precizează. Se mai dau autorizații de construcție, dar cu respectarea regulilor de dinainte de PUZ-urile contestate (vezi aici). PNL-iștii l-au susținut, unii mormăind, doar știu că politica în București n-ar fi existat fără șpaga pe etaj. Așa se întâmplă în multe locuri din țară. De altfel, mare parte din „anticorupția” de carton a ultimelor decenii a fost susținută de valuri de politicieni care au furat ca în codru din valul de retrocedări și construcții aberante (vezi de la Cocoș, Poteraș, până la Bica). Puțini au fost prinși, pentru că DNA-ul pare să fi descoperit că Bucureștiul și Clujul, locurile unde s-a construit cel mai mult în țara asta, sunt și cele mai cinstite orașe din estul Europei. Au fost arestați numai fraierii sau cei care au dus tupeul dincolo de orice limită. …. Cam așa suntem și acum. Această perioadă de suspendare poate însemna și o reluare a negocierilor businessului imobiliar cu noii conducători ai orașului, în alți termeni. De aceea nu mă pot bucura de la o victorie atât de mică: de fapt un triumf al evidenței, în sfârșit un primar general recunoaște că Bucureștiul e plin de buboaie imobiliare. Dar ce ne facem dacă ne trezim cu un nou avânt imobiliar, unul „bun” și „curat”, de fapt cu investitori puțin schimbați, dar cu bucureșteni precum sus-semnatul care vor primi în continuare lecții despre cum trebuie să îndure progresul orașului. Integral: https://www.libertatea.ro

Buzesti-Berzei: Recviem (1) – Platforma Matache„Urbanismul de junglă”. Arhitectul Șerban Sturdza: „PUZ-urile de sectoare sunt o aberație și reprezintă un dezechilibru total”…… Conform discuțiilor din ședința conducerii PNL București, proiectul lui Nicușor Dan ar „bulversa piața imobiliară” și ar putea duce la acțiuni în instanță depuse de dezvoltatorii care se consideră prejudiciați. Doi arhitecți – Șerban Sturdza, fost președinte al filialei București a Ordinului Arhitecților din România și actual vicepreședinte al Fundație Pro Patrimonio, și Raluca Munteanu, coordonator de proiecte la Fundația Pro Patrimonio, sunt de părere însă că actuala formulă a PUZ-urilor trebuie abandonată, iar Bucureștiul trebuie să înceapă să se dezvolte pe baza unui Plan Urbanistic General, care să răspundă nevoilor cetățenilor din secolul 21. „Dacă este că comentez la nivel general, PUZ-urile nu reprezintă decât niște detalieri ale PUG-ului și în principiile PUG-ului există anumite elemente pe care PUZ-urile nu le rezolvă și pe care chiar le evită voit. Și atunci mi se pare că, din punct de vedere al interesului public, PUZ-urile de sectoare sunt o aberație și reprezintă un dezechilibru total în armonia în care trebuie să se dezvolte un organism. Nici PUG-ul nu e o chestiune perfectă, dar este mult mai normal să pornești de la general la particular”, spune arhitectul Șerban Sturdza, care crede că măsura suspendării PUZ-urilor ar fi una benefică, cu condiția să fie „echilibrat gestionată” și „să nu blocheze tot” ce înseamnă construcții….. Șerban Sturdza vorbește despre lipsa de transparență din jurul planurilor urbanistice zonale, care duce la situații ce nu mai pot fi corectate ulterior. „Nefiind informați, noi, populația, nu culegem decât efecte care nu mi pot fi corectate, pentru că toate sunt rezultatul unor voturi și al unor aranjamente de care nu am avut cunoștință. Asta este principala chestiune nocivă a administrațiilor anterioare, sper să nu fie și a acestei administrații. Problema e că degeaba suntem deștepți sau avem interese bune, dacă nu suntem informați la timp, iar cunoștințele pe care le avem nu pot fi fructificate. De fapt, PUZ-urile au afectat enorm de multe elemente vitale pentru enorm de multă lume, dar nu mai poți să reacționezi la ele. Nu e numai lipsa spațiilor verzi. E vorba de coerența unor acțiuni, de duritatea unor măsuri contra altora, de dezechilibrul unor hotărâri mari. Și toate chestiile astea acumulate vor da naștere unor efecte foarte proaste. De fapt nimeni nu știe ce cuprind aceste PUZ-uri. Eu am am asistat, în urmă cu câțiva ani, la unul dintre ele și mi s-a părut o discuție de doi bani, care aranja niște afaceri de suprafețe de mii de hectare între trei-patru persoane. Sunt chestiuni care nu pot fi admise”, spune Șerban Sturdza. În perioada în care a fost președinte al filialei din București a Ordinului Arhitecților acesta a criticat deschis politica de urbanism a Gabrielei Firea și refuzul ei de a lua în calcul opinia specialiștilor. Șerban Sturdza subliniază că, la nivel internațional este cunoscut deja conceptul de „cultură a mediului construit”. „E vorba de ceea ce în Europa se traduce din ce în ce mai mult prin Baukultur, un termen care introduce ideea de cultură în tot ce înseamnă acțiunile în mediul construit. Or chestiunea asta Bucureștiul, din păcate, nu a realizat-o. Noi pierdem un teren enorm în perioada asta, în ceea ce privește, să zicem, acest respect pentru populație pe care, dacă îl pierdem, suntem în pom”, crede Șerban Sturdza…..Arhitecta Raluca Munteanu subliniază faptul că Bucureștiul trebuie tratat ca un tot unitar, iar discuția ar trebui să fie centrată pe elaborarea unui Plan Urbanistic General. „Personal, cred că era evident că PUZ-urile sunt forțat făcute, în ideea greșită de a înțelege dezvoltarea sub forma: construim cât mai mare, cât mai mult și cât mai des. Acest lucru nu înseamnă dezvoltarea orașului. Vorbim despre un oraș, nu despre șapte. Trebuie să gândim orașul unitar, iar ca să gândești orașul unitar, nu poți să o faci cu niște PUZ-uri pe felii de tort. Trebuie făcut un PUG, acel PUG pe care toți primarii de la Oprescu încoace l-au evitat și l-au îngropat și l-au uitat. Sunt 20 de ani, de când nu s-a mișcat nimic la PUG-ul respectiv și ar fi trebuit actualizat. Evident că PUZ-urile acestea sunt anormale de la bun început. Dar suspendarea ar echivala cu o mică perfuzie, cât să își facă efectul tratamentul, care nu este suficientă dacă nu se face următorul pas – deblocarea PUG-ului”, declară arhitecta.  „Fiecare a hotărât cum a vrut în acest urbanism de junglă, în care dacă eu am bani fac ce vreau”  În ultimii ani, atrage ea atenția, dezvoltarea orașului s-a făcut pe parcele. „Fiecare a hotărât cum a vrut în acest urbanism de junglă, în care dacă eu am bani fac ce vreau la mine și puțin îmi pasă ce se mai întâmplă…..Populația a crescut. Traficul a crescut. PUG-ul nu este despre POT (n.r. procent de ocupare a terenului), CUT (n.r. coeficientul de utilizare a terenului) și H max. (înălțime maximă). Sunt probleme sociale, probleme economice, probleme de mediu – toate acestea stabilesc o strategie despre cum evoluează orașul și ne definesc nouă calitatea vieții. Am nevoie să aduce în 2021 această viziune, strategie, planificare, care să stabilească: Încotro Bucureștiul? Noi lucrăm pe niște planuri din 2000, care au fost gândite cu 10 ani înainte. Nu avem o viziune din secolul nostru”, este de părere Raluca Munteanu. ….„Nici PUZ-urile astea nu fac nimic, doar că au zis: Hai să mai tăiem niște spații verzi de aici, să le mai dăm unora care au interes să mai facă niște turnuri. Aceste PUZ-uri nu sunt decât niste POT, CUT și H max. majorate la maxim pe niște zone care au rămas ceva mai goale. Erau zone verzi și zone industriale care se transformau în P+14, P+20. Uităm că schimbările climatice ne afectează și pe noi și că orașul este cel mai poluat din estul Europei. ….Cu siguranță că nu există niciun studiu de fundamentare în spate care să arate cum va fi afectat cartierul, să vadă dacă au nevoie de construcții așa de dese și înalte. Poate au nevoie de spații verzi sau de o școală. Nu există aceste studii de impact, sunt făcute din pix, din birou, la comanda unora care vor să dezvolte rapid și foarte profitabil. Dar nu în interesul orașului și nici măcar al clientului….. „Gândiți-vă la Berzei-Buzesti, unde tot discursul era de genul: zona este extraordinar de mizerabilă, e plină de droguri și prostituate și pentru asta „facem curat”, adică demolăm clădiri. Absurd total, chestiunea asta nu se mai discută din secolul 18, dar România se pare că trebuie să treacă și prin Evul Mediu ca să poată să ajungă în secolul 21. Și au demolat cu promisiunea că acolo o să fie cel mai frumos cartier, că o să fie business. Vă întreb: Ce e acolo? Nici măcar vegetație nu s-a dezvoltat, au apărut niște turnuri care nu au animat cu nimic zona respectivă. Și singurul lucru pe care l-a adus a fost traficul auto. Integral: https://republica.ro

Articole cu subiectul: studenti moldova - moldNovaAm fost profesor un semestru și mi-a ajuns….Am terminat Facultatea de Limbi Clasice la București, transferându-mă de la Cluj după primii doi ani de studii. Cred că este scris în codul genetic al fiecărei generații să se plângă de cele care îi urmează (iar, în cazul fericit în care această tensiune se echilibrează, se pot naște lucruri bune), însă înainte să o fac și eu, inevitabil, cum spuneam, privesc un moment la cei care m-au precedat, la profesorii pe care i-am avut la Clasice. De fapt, înseși Studiile Clasice, prin natura și obiectul lor, îți îndreaptă privirea spre și dezvoltă un sentiment de respect pentru „ceea ce a fost înainte”, pentru măreția unui trecut care ne-a născut și ne-a făcut posibili….. Am fost rugat în toamna anului 2020 să țin cursurile de limbă latină și de cultură și civilizație latină la anul I Litere, în primul semestru, într-o universitate din țară. Am acceptat, cu inima îndoită, ca invitat, deoarece suplinirea i se ceruse inițial soției mele, titular la cursul de italiană, doctor în filologie, dar fără specializare în Clasice. Mi-am dat seama de la primul curs de abisul care se căsca între așteptările mele și ceea ce aveam „în față”, în niște ecrane, care, majoritatea, nu aveau atașate și niște fețe umane. Nu era vorba de lipsa de aplecare spre o limbă „moartă”, ci despre absența unui orizont cultural elementar, de lipsa aproape a oricăror referințe istorice, literare, geografice chiar, care ar fi trebuit să se afle în bagajul unui student la Litere. De asemenea, am descoperit cu stupoare necunoașterea categoriilor fundamentale ale gramaticii limbii române, a căror stăpânire este o condiție inerentă învățării oricărei limbi străine…. Și astfel am ajuns, în sfârșit, la examenul de cultură și civilizație latină, la care am considerat că cel mai ușor și chiar frumos ar fi, pentru un student la Litere, să le propun un subiect de sinteză, care să solicite propria creativitate, propria exprimare și nu să facă apel la reproducerea unor informații dintr-un material de curs. Am cerut ca, în 30 de minute, să scrie cîteva propoziții, minimum o jumătate de pagină, în care să răspundă la întrebarea: „Ce înseamnă că suntem un popor latin și o țară latină?”. Un subiect care, din punctul meu de vedere, era cel mai simplu pentru ei, nepresupunînd altceva decât activarea unor minime cunoștințe generale, acumulate în ani de liceu și de lecturi. M-am înșelat amarnic, deoarece acesta s-a dovedit un obstacol de netrecut. Ce am găsit în aproape 100 de lucrări? În peste 80% dintre ele, un nivel nedemn de universitate, jignitor pentru demnitatea de student în umanioare, compuneri la nivel de clase primare, greșeli gramaticale elementare (de tipul virgulei între subiect și predicat), o incoerență teribilă în exprimare sau o neputință totală de a formula un punct de vedere original sau inspirat în mai mult de treizeci de cuvinte și într-un registru adecvat, nu unul potrivit chat-ului de Facebook sau blogurilor. Iar aceasta este partea luminoasă a lucrurilor, deoarece cea întunecată se numește, simplu, furt, fraudă și înșelăciuni.…. Să lăsăm lucrările să vorbească și studenții la Litere (în scurt timp, viitorii profesori de română sau de limbi străine ai copiilor noștri) „să se exprime” (greșelile de orice tip – lipsa diacriticelor, spațiile lipsă sau în plus, cuvinte greșite etc. sunt redate întocmai): „De cand republica romana a inceput sa faca cureriri, si a cucerit si o buna parte din Romania de atunci, am inceput sa trecem printr-un proces de latinizare. La inceput au fost dacii, « cei mai viteji si mai brezi dintre traci », avand in jurul anului 100 d Hr conducator pe Decebal. Decebal s-a luptat cu conducatorul romanilor, Traian, in anii 101-102 si 105-106 d Hr. In anul 106, romanii au castigat, si a inceput un proces de latinizare care a durat pana in 271 d Hr, la retragerea aureliana. Femeile s-au casatorit cu barbati romani si astfel procesul s-a continuat si dupa.”  Dacă nu știați cui se datorează sistemul Bolonia (sic!), aflăm acum: „Am preluat de la romani calendarul cu 365 de zile și anii bisecți cu 366, sistemul de învățământ Bolonia (3+2)”. Însuși/ însăși sunt același lucru, nu? „Temelia pe care s-a fundamentat limba și poporul nostru este constituit de însăși conceptul de latinitate. Termenul de latinitate desemnează o suită de idei ce privesc originiea latină a unui neam.” Așa e, nu trebuie să fii un geniu, însă nici nu trebuie să fii student la Litere, pentru a te exprima așa: „Nu trebuie să fii un geniu ca să îți dai seama că româna seamănă cu italiana mai mult decât cu maghiara”. Da, dacă e să ne gândim logic, ce faci la Litere? „Dacă ne gândim logic, am putea spune că suntem latini pentru că în stratul limbii române avem un procentaj de 50%+ în fondul nostru pe care l-am preluat de la romani atunci când ne-au asuprit. Dar asta ar răspunde la întrebarea ”De ce suntem un popor roman?” Putem de asemenea afirma cu tărie faptul că am fost asupriți ca geto-daci de către poporul roman în războaiele cu Traian.” De ce să fim fasciști ai virgulei? Niște virgule în plus n-au făcut rău nimănui: „România, este singura țară latină din Europa Centrală și de Est. Un popor latin, este acel grup lingvistin cultural care vorbește o limbă romanică”….. Aici vă las pe dumneavoastră să pătrundeți înțelesul: „Dialogul unește , le oferă oamenilor șansa de a întelege (în limita cât poate fi înțeles dintr-un dialog), prin latinitate observăm evoluția comunicării, nu putem înțelege o limba romanică doar stiind alta, dar putem intui, Ne putem regăsi propria limbă prin frânturile altora. Ne apropiem de Spaniolă, dar din Franceză putem doar intui. Prin asta observăm subtilitatea evoluției, Excentricitatea unei culturi ne este mai apropiata prin aceste subtilitați. Latinitatea României ne „înnobileaza” Țara prin Istorie, prin toată istoria și cultura celor cu care împărțim pamântul calcat și aerul respirat. Europa îsi primește “aplombul” prin asta, prin August sau Vespasian , dar nu din Nero sau Caligula.” Integral: https://republica.ro

Încolonați Pentru Vaccin La Romexpo, Profesorii Visează La Ore Normale. „Să Scăpăm De Măști, Să Ne Putem Vedea Chipurile” | LibertateaVaccinarea duduie. Coada la vaccin de la Romexpo e mai mare decât coada la mici! Toate sondajele care arătau că românii nu ar vrea să se vaccineze nu au fost decât niște perdele de fum, lansate de aceleași companii de sondaj care au prevăzut de s-au căcat pe ele cum va obține AUR aproape 10% la alegeri. Coada de la Romexpo de la vaccinare s-a dovedit mai lungă decât cea de la mici….. Abia după o oră m-am prins că e cu vaccinare, dar dacă tot e gratis, de ce nu, am cerut o porție de patru vaccinuri și-o bere”, spune Adrian Costea, un profesor care tocmai a terminat procedura. Atmosfera la coadă a fost una destinsă, jovială și s-au legat multe prietenii, pe fondul urii comune față de trăncăneala lui Raed Arafat. Campania de vaccinare va continua și în zilele următoare, la fel ca și campania de gargară despre importanța vaccinării, să nu cumva să se răcească gura colonelului Gheorghiță. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 1 martie.”A făcut, fiindcă şi el era român, a făcut şi politică: a părăsit totdeauna opoziţia, din cauza nemărginitei şi injustei ei violenţe, în anul venirii ei la putere, şi s-a alipit totdeauna de guvern, care în definitiv nu era aşa de vinovat, cu câteva zile înainte de trecerea acestuia în opoziţie. Şi pe urmă iar aşa şi tot aşa.” (I.L.Caragiale)

Desene Martisoare De 1 MartieBuna dimineata intr-o zi de luni, 1 martie! ANM) anunță vreme schimbătoare pentru ziua de luni, 1 martie 2021. Soarele își va mai face apariția în anumite regiuni, dar cu toate acestea, temperaturile se vor menține destul de scăzute și vor mai exista șanse de ploaie. Dacă la finalul săptămânii trecute maximele au atins chiar și 18 grade, vremea devenind mai caldă decât ar fi normal pentru data din calendar, în cursul zilei de luni, temperatura maximă va fi cuprinsă între 3 și 12 grade, în timp ce minima se va situa între -6 și 3 grade. Vântul va sufla slab și moderat. ANM anunță averse de scurtă durată în București și o temperatură maximă de 7 grade în timpul zilei. În timpul nopții, minima va coborî până în jurul valorii de 2 grade, iar cerul va fi parțial noros.

Dr. Laurentiu BelusicaManagerul Spitalului Găeşti îi răspunde lui Arafat pe tema utilizării camerelor hiberbare pentru tratarea pacienţilor cu COVID-19: Ne-a vândut castraveţi, uitând că şi noi cultivăm..…Medicul îl acuză pe Arafat, într-o postare pe Facebook, de o încercare ”sinistră şi stupidă” de inducere a opiniei publice în eroare şi comentează punctual răspunsurile date de acesta, contrazicându-l. Referitor la afirmaţiile medicului Raed Arafat potrivit cărora camerele folosesc doar aer sub presiune si nu oxigen, iar în anumite situaţii, atmosfera din barocameră poate deveni periculoasă pentru pacient, Laurenţiu Beluşică susține: ”Domnule ministru, şi atmosfera din saloanele de ATI  Bals şi Piatra Neamţ a devenit periculoasă şi nu v-a păsat, şi montarea unor  artificii a devenit  periculoasă şi nu v-a păsat.   Doresc să menţionez faptul că cele 4 camere hiperbare mobile cumpărate din bani publici  de către DSU în urmă cu 4 ani şi  care au fost  văzute numai la defilarea de 1 decembrie deţin un sistem performant de detectare a concentraţiei de oxigen, la atingerea procentului  de 22% concentraţie în oxigen pornesc automat sistemele de spălare a aerului şi astfel valoarea se menţine sub 21% concentraţie. Camerele hiperbare sunt echipate cu targă, ventilator, infuzomat şi clopot de oxigenare copii şi bolnavi comatoşi dovadă clară că domnul ministru a minţit afirmând că nu pot folosi  oxigen. Teoretic, camerele cu presiune înaltă sunt  de două feluri: barocamere care folosesc numai aer comprimat şi  camere hiperbare care folosesc aer comprimat şi oxigen sub prersiune. Barocamerele nu  cred că se mai  folosesc undeva în lume, cele 4 camere mobile ale DSU fiind de înaltă performanţă şi  evident camere hiperbare, deci folosesc oxigen, inclusiv la pacienţi în comă”. Medicul îi solicită lui Raed Arafat să precizeze şi cu ce medici din ţară a discutat pe tema folosirii camerelor  hiperbare la tratarea pacienţilor cu COVID. Laurenţiu Beluşica dă o replică dură şi  faptului că Raed Arafat a vorbit despre el numindu-l ”medicul de la Găeşti”.”Limba română, pe care ar fi  trebuit să o vorbiţi la perfecţie după atâţia ani în România, are o semantică aparte. Exprimarea normală este ,,managerul de la Spitalul Orăşenesc Găeşti, dar încercarea dvs de a bagateliza alţi profesionişti este cunoscută deja”, afirmă medicul. Acesta califică drept mincinoasă declaraţia şefului DSU conform căreia ,,Camerele noastre funcţionează pe principiul creării prin aer comprimat, nu prin oxigen, oxigenul se dă doar pe mască, în secunda în care dai oxigen în cantităţi foarte mari, 10, 15, 20 de litri pe minut, atmosfera din camera hiperbară devine periculoasă”.”Declaraţia este mincinoasă deoarece camerele ISU pot administra oxigen pacienţilor din interiorul camerei hiperbare în 3 moduri:  în atmosfera camerei, la masca sau intermediul măştii de tip “cupola” – pentru copii  sau pacienţi de ATI,  în funcţie de protocolul ales de medicul specialist raportat la diagnosticul şi antecedentele  pacientului. Camerele hiperbare ale IGSU, AU ÎN DOTARE VENTILATOARE MULTIPARAMETRU CE POT FI FOLOSITE ŞI ÎN TRATAREA PACIENŢILOR COVID. Toate echipamentele medicale din interiorul camerei hiperbare sunt certificate special pentru aceste condiţii permiţînd utilizarea în deplină siguranţă în interiorul camerei indiferent de modalitatea administrării oxigenului”, este replica medicului Laurenţiu Beluşică. El se referă şi la costurile mari invocate de Raed Arafat pentru pregătirea medicilor care să utilizeze barocamerele, o sumă de aproape un sfert de milion de euro, la un curs de 2-3 săptămâni pentru 18 medici. ”IGSU a solicitat pentru instruirea medicilor “conditii speciale” în sensul că certificarea să fie efectuată de trainer specializaţi şi diplomă să fie certificată la nivel european.  De asemenea a solicitat că cursul  de 2-3 luni raportat la noţiunile predate să se desfăşoare în maxim 3 săptămâni, în România. Cursul urma să fie realizat de traineri ECHM- Comitetul European pentru Medicină Hiperbară şi EUBS-European Underwater and Baromedical Society, acestea find organismele de instruire şi certificare a medicilor recunoscute la nivel European”, susţine medicul Beluşică…. ,,Aceste camere nu pot fi trimise la oricine care spune ”Eu ştiu să o folosesc”, este o industrie întreagă, este o chestie foarte complexă, trebuie pregătire specifică, avem pregătiţi pompierii care le operează tehnic, trebuie să pregătim şi personalul medical , anul ăsta sper că se va face pregătirea”, a adăugat şeful DSU în interviul acordat News.ro, iar replica managerului Spitalului Găeşti este: ”Dacă nu  le trimiteţi cui  vă spune că ştie să le folosească şi îşi  asumă riscurile, cui le trimiteţi?  Ce aţi  făcut  4 ani?????  Absolvenţii cursului de medicină hiperbară de la Universitatea de medicină şi Farmacie Craiova (iar eu  sunt un astfel de absolvent aşa cum aţi  văzut şi  din diploma pe care mi-aţi  cerut să v -o  arăt), au dreptul de “a prescrie” tratamentul hiperbar pentru pacient prin prisma prerogativelor pentru care au fost instruiţi. Furnizorul echipamentului hiperbar instruieşte în funcţie de echipamentele medicale din camera hiperbară medicii care au această competenţă”….  ”De la începerea pandemiei în 2020 toate cursurile care privesc medicina hiperbară au fost suspendate, dar de ce din 2017 de când primele camere hiperbare mobile au fost livrate IGSU, până în 2020 când a început pandemia nu s-a făcut nimic în ceea ce priveşte instruirea medicilor care urmau să utilizeze camerele hiperbare?  Repet, câte vieţi au salvat camerele hiperbare  utilizate de IGSU din 2017 până în prezent? Daţi -ne o cifră, domnule ministru!”, cere medicul….El are şi un set de întrebări pentru şeful DSU Raed Arafat: ”Şi totuşi opinia publică în baza legii 544 să ceară răspunsurile la următoarele întrebări: Cât a costat o cameră hiperbară? / La câte misiuni de salvare au participat? / Câte vieţi au salvat? / De ce nu au fost folosite la fetiţa de 12 care a murit intoxicată cu monoxid de carbon la Buzău? / De ce timp de 4 ani nu aţi folosit sistemul românesc de învăţământ pentru a va şcoli personalul medical? / Cât costă întreţinerea periodică anuală şi dacă a fost făcută, a celor patru camere hiperbare mobile, inclusiv autotrenurile?”. Integral: https://spotmedia.ro

EXCLUSIV Doctorul care conduce delegația României din Slovacia: Valul trei  al pandemiei stă la ușă. Riscăm iar să ajungem la un număr uriaș de cazuri grave care au nevoie de Terapie Intensivă. Nu avem o cifră reală a pandemiei în țară ….Doctorul consideră că situația reală din România nu e oferită de cifrele date publicității la raportările zilnice, iar oamenii ar trebui să privească înspre secțiile de Terapie Intensivă. Deși internările de zi au scăzut, iar în spitale sunt locuri pentru pacienții cu Covid-19, secțiile de Terapie Intensivă sunt în continuare pline. „Aici trebuie să ne uităm, la ATI. Nu avem date reale în România. Faptul că ATI-urile sunt pline arată starea de fapt. Câți pacienți au nevoie de îngrijiri medicale avansate. Ne putem aștepta și la creșterea numărului de decese, la pacienți care, din motive tehnice, din lipsă de locuri pe ATI, riscă să piardă lupta cu boala. Iar pe acele locuri libere din spitale, vor ajunge pacienți, oricum, iar dintre acei pacienți vor fi unii care vor avea nevoie de secție de Terapie Intensivă. Soluția, pentru noi, este doar vaccinarea. Nu cred că testarea este soluția, adică creșterea numărului de teste, fiindcă testarea nu vindecă. Soluția este vaccinarea și oamenii trebuie să înțeleagă acest lucru. Este mai ușor să previi, decât să tratezi. Vaccinurile au eradicat boli mortale.” Integral: https://www.g4media.ro

Firma lui Rares Bogdan, contracte de publicitate cu Spitalul Judetean Cluj. Emanuel Ungureanu: "Spitalele Romaniei au fost jefuite crunt in ultimii ani"Firma lui Rares Bogdan, contracte de publicitate cu Spitalul Judetean Cluj. Emanuel Ungureanu: “Spitalele Romaniei au fost jefuite crunt in ultimii ani” Deputatul USRPLUS, Emanuel Ungureanu, a publicat duminica, 28 februarie, pe pagina sa de Facebook lista mai multor contracte de publicitate pe care firma liderului liberal Trendcommunication le-a avut cu Spitalul Judetean Cluj.”Incredibila IPOCRIZIE a lui Rares Bogdan! Spitalele Romaniei au fost jefuite crunt in ultimii ani, ca mai toate institutiile de stat in general, Apele Romane, Hidroelectrica, Electrica S.A etc. Oriunde si-au putut planta oameni in consiliile de administratie, penelistii au furat de au rupt. Rares Bogdan a fost actionar pana mai ieri la firma Trendcommunication prin care a detinut si un ziar din Cluj-Napoca, prin aceasta firma Rares Bogdan a mancat bani frumosi de la mai multe institutii de stat printre care si de la Spitalul Judetean Cluj. Dovada o aveti in documentul atasat. Este un raspuns primit la o interpelare din luna mai a anului trecut, raspuns semnat de omul protejat de PNL Cluj-Napoca, fostul manager al Spitalului Judetean Cluj, Petrica Susca. http://www.cdep.ro/pls/parlam/interpelari2015.detalii… De aceea ataca Rares Bogdan pe unde poate conducerea USR si ministri USR-PLUS din actualul guvern, pentru ca le-am inchis robinetul cu bani si le dam afara managerii de spitale care ii umpleau de lovele. Integral: https://ziare.com

INVESTIGAȚIE Unde a ajuns miliardul de euro de la UE pentru Delta Dunării. Oamenii care controlează baniiINVESTIGAȚIE Unde a ajuns miliardul de euro de la UE pentru Delta Dunării. Oamenii care controlează banii Un miliard de euro a fost împărțit de o mână de oameni conectați prin relații personale, afaceri sau interese politice. Banii au fost trimiși de Bruxelles prin mecanismul Investiției Teritoriale Integrate Delta Dunării (ITI DD), cu cel mai mare buget dintre toate ITI-urile Europei. Instrumentul a fost conceput de fostul ministru Eugen Teodorovici, iar banii au fost gestionați de facto de prietenul său Horia Teodorescu, președintele Consiliului Județean Tulcea. În prezent, Teodorovici monitorizează, în cadrul Curții de Conturi, modul în care au fost împărțiți banii europeni. Teodorescu și oamenii din jurul lui au beneficiat de banii ITI DD. Compania baronului PSD a obținut fonduri pentru o unitate turistică, dar la adresa pensiunii funcționează o clinică medicală deținută de protejata sa, deputatul PSD Mirela Furtună, care în ultimii ani a agonisit o avere considerabilă. Deși mecanismul ITI DD era destinat ”cu prioritate” pentru Delta Dunării, sub 15% din proiecte au ajuns acolo. Spre exemplu, în decolmatarea lacurilor și canalelor au fost investiți mai puțini bani decât în renovarea bisericilor. Fostul ministru Eugen Teodorovici, cel care a creat mecanismul în România, recunoaște că există ”anumite blocaje și chiar abateri de la strategia ITI DD”, iar unele proiecte sunt mult întârziate. Între timp, DNA a trimis în judecată un caz de corupție: Fiul unui afacerist care l-a împrumutat pe Horia Teodorescu cu o sumă impresionantă e acuzat că s-a folosit de o co-finanțare fictivă de 2,5 milioane de euro, obținută de la un fond de investiții olandez, pentru a lua banii UE. În primă instanță a fost condamnat la 1 an și 8 luni de închisoare cu suspendare. Integral: https://www.g4media.ro

Stelian Ion ne amintește de ministeriatul lui Predoiu: NU se grăbește cu perfecționarea legislației privind confiscarea averilor ilicite, deși pretinde că e o prioritate pentru el | PodulStelian Ion ne amintește de ministeriatul lui Predoiu: NU se grăbește cu perfecționarea legislației privind confiscarea averilor ilicite, deși pretinde că e o prioritate pentru el Pe parcursul anului 2020, o mare parte din opinia publică reclama lentoarea cu care Cătălin Predoiu propunea reforme, din postura de ministru al Justiției, în condițiile în care era absolut necesară repararea legilor justiției, aflate sub asediu în epoca guvernării PSDragnea. De pildă, Cătălin Predoiu, deși era ministru începând cu luna noiembrie 2019, a pus în dezbatere 3 inițiative legislative abia la finalul lunii septembrie a anului 2020, menționând că acestea vor fi dezbătute până pe 31 martie 2021. Dacă în cazul lui Predoiu exista scuza lipsei unei majorități parlamentare care să-i gireze inițiativele, în cazul actualului ministru, Stelian Ion, nu se mai pune problema. Chiar dacă PSD nu mai reușește în noua formulă parlamentară să consolideze o majoritate, Stelian Ion pare că nu se grăbește cu reformele mult promise și trâmbițate de USR. Stelian Ion declara miercuri, 24 februarie, că recuperarea produsului infracțiunii reprezintă o prioritate. ….Cu toate acestea, calendarul reformelor invocate de Stelian Ion în legătură cu strategia în materia recuperării prejudiciilor nu relevă că ar fi vorba despre o prioritate pentru actualul ministru. Stelian Ion a anunțat în luna februarie că abia în luna iunie va fi trimisă Guvernului respectiva strategie pentru a fi aprobată, iar proiectul de lege aferent va fi inițiat 4 luni mai târziu, ceea ce ar însemna că adoptarea lui s-ar produce eventual în luna februarie a anului 2022, întrucât ar urma să stea în dezbatere publică, dar și să treacă printr-o serie de proceduri parlamentare întârziate de vacanța parlamentară de iarnă. Totodată, trebuie subliniat că Stelian Ion nu are o misiune atât de dificilă care să impună inițierea proiectului de lege abia după 8 luni, întrucât dispune deja de 2 instrumente importante și anume confiscarea specială și confiscarea extinsă a averilor ilicite. Integral: https://podul.ro

Fiul unui cunoscut jurnalist era să moară la botez: ”Mi-am salvat copilul de la înec” - WOWBizFOTO. Claudiu Năsui și-a luat consilier pe comunicare din ograda lui Sebastian Ghiță. Proaspătul colaborator a denigrat adesea protestele #rezist din Piața Victoriei afirmând chiar că „în spatele” acestora ar fi Rusia  Ionuț Tudorică, redactor șef adjunct la economica.net, site din portofoliul România TV, patronat de fugarul penal Sebastian Ghiță, anunță pe pagina personală de Facebook că renunță la presă pentru a-l consilia, pe partea de comunicare, pe actualul ministru al Economiei, Claudiu Năsui.   Acesta din urmă a reușit recent să stârnească agitație și nemulțumire în spațiul public după ce și-a îndreptat atenția, tot în vederea unei colaborări la nivel de minister, către alte personaje controversate, alegând să răspundă printr-un batjocoritor „și?” când a fost chestionat la Digi24 despre legăturile cu Securitatea ale Claudiei Florina Prisecaru, o doamnă cu „experiență” apropiată a pesedistului Orlando Teodorovici, pe care Năsui ținea morțiș s-o numească director în Ministerul Economiei. O altă opțiune controversată a fost și Florina Diana Costache, fosta cumnată a aceluiași pesedist mai sus menționat, numită director general adjunct în MF prin detașare, chiar de Teodorovici. Potrivit dezvăluirilor hotnews.ro, Năsui, abia instalat în funcție, îl ruga frumos pe Alexandru Nazare, actualul ministru de Finanțe, să aprobe transferul competentei Costache la ministerul Economiei.  Așadar, recrutările zeloase de personal ale lui Năsui din tabăra care aproape a scos România din Uniunea Europeană, care a criticat și denigrat ani de zile mișcarea de protest din Piața Victoriei, care a minimalizat, ridiculizat și sabotat constant lupta anticorupție nu s-au limitat la cele două doamne controversate.  Ionuț Tudorică nu este din zona trustului de presă al lui Ghiță și atât. El a avut în toți acești ani nenumărate postări publice pe Facebook în care pune la îndoială spontaneitatea protestelor rezist din Piața Victoriei și intențiile sincere ale participanților, afirmând chiar într-una pe care o puteți citi mai jos că acestea ar fi orchestrate de Rusia.   Parcursul profesional al jurnalistului RTV s-a derulat, de altfel, așa cum remarca cineva într-un comentariu lăsat la postarea prin care Tudorică anunță că a acceptat să-l consilieze pe Năsui, numai prin redacții deținute de patroni de presă cu probleme penale: Valentin Păunescu (Curierul Național), Sorin Ovidiu Vântu (Cotidianul), Sebastian Ghiță (RomâniaTV / economica.net).  Integral: https://podul.ro

Ce studii are Nicușor Dan, candidatul comun al dreptei la Primăria Generală a Capitalei! Avantaj evident în fața Gabrielei FireaUPDATE. Cum și de ce au tăiat liberalii elanul primarului general în privința suspendării PUZ-urilor pentru doi ani. Arhitectul Șerban Sturza: „PUZ-urile au afectat multe elemente vitale pentru enorm de multă lume”..„În ultimii ani, urbanismul din București a fost o golănie, care a costat scump orașul și locuitorii săi. Am hotărât, de aceea, să introduc pe ordinea de zi a ședinței CGMB de vineri proiectele de hotărâre pentru suspendarea pe doi ani a PUZ-urilor de sector din Capitală”, anunța în urmă cu două zile primarul general Nicușor Dan. La nici 24 de ore de la acest anunț, liberalii au precizat că nu susțin acest demers pentru o perioadă mai lungă de trei luni. Într-o declarație pentru republica.ro, arhitectul Șerban Sturdza, fost președinte al filialei București a Ordinului Arhitecților din România și actual vicepreședinte al Fundație Pro Patrimonio, explică de ce „PUZ-urile de sectoare sunt o aberație și reprezintă un dezechilibru total”: „Dacă este că comentez la nivel general, PUZ-urile nu reprezintă decât niște detalieri ale PUG-ului și în principiile PUG-ului există anumite elemente pe care PUZ-urile nu le rezolvă și pe care chiar le evită voit. Și atunci mi se pare că, din punct de vedere al interesului public, PUZ-urile de sectoare sunt o aberație și reprezintă un dezechilibru total în armonia în care trebuie să se dezvolte un organism. Nici PUG-ul nu e o chestiune perfectă, dar este mult mai normal să pornești de la general la particular. (…) De fapt, PUZ-urile au afectat enorm de multe elemente vitale pentru enorm de multă lume, dar nu mai poți să reacționezi la ele. Nu e numai lipsa spațiilor verzi. E vorba de coerența unor acțiuni, de duritatea unor măsuri contra altora, de dezechilibrul unor hotărâri mari. Și toate chestiile astea acumulate vor da naștere unor efecte foarte proaste. De fapt nimeni nu știe ce cuprind aceste PUZ-uri. Eu am am asistat, în urmă cu câțiva ani, la unul dintre ele și mi s-a părut o discuție de doi bani, care aranja niște afaceri de suprafețe de mii de hectare între trei-patru persoane. Sunt chestiuni care nu pot fi admise”. Integral: https://podul.ro

Se muşamalizează scandalul operelor zise ştiinţificAcademia de Studii Economice muşamalizează o ilegalitate într-un dosar de concurs la Catedra UNESCO, printr-o altă ilegalitate O candidată câştigă un post de conferenţiar universitar pe perioadă nedeterminată la Catedra UNESCO a Academiei de Studii Economice din Bucureşti – unde va preda şi Etică și integritate academică – inserând în dosarul de concurs şi o lucrare care aparţine altei persoane. Rectorul şi Senatul ASE nu numai că ignoră problema, care ar fi trebuit să ducă la respingerea dosarului, ci practic muşamalizează ilegalitatea printr-o alta, acceptând modificarea, în timpul concursului, a informaţiilor din dosarul de concurs. Indicii de fals în declaraţii într-un dosar de concurs Scriam, în urmă cu câteva zile despre un concurs, cu indicii de fals în declaraţii, organizat de Academia de Ştiinţe Economice din Bucureşti pentru ocuparea, pe perioadă nederminată, a unui post de conferenţiar la Catedra UNESCO, de la Facultatea de Administrarea Afacerilor, cu Predare în Limbi Străine. Concurs la care s-a prezentat o singură candidată, Mireille Rădoi, directorul Bibliotecii Centrale Universitare Bucureşti. Problemele din dosarul de concurs au fost nu doar ignorate şi de comisia de concurs, şi de conducerea universităţii, ci, mai mult, s-a recurs la o ilegalitate pentru muşamalizarea lor. Pentru reamintire, în fişa de verificare a îndeplinirii standardelor pentru ocuparea postului de conferenţiar universitar publicat în Monitorul Oficial, partea a III-a, nr. 782 din 24.11.2020, depusă de Mireille Rădoi a apărut o lucrare care este a altcuiva. Un articol semnat „M. Rădoi”: Explanatory theories and models of substance use – an analysis from the perspective of building intervention models, Fourth International Conference Psyho-Social Perspectives in the Quasi-Coercitive Treatment of Offenders: Social Control and Vulnerable Groups (Specto, 2013), pag. 489-493, al cărui autor este însă Mihaela Rădoi, de la Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială al Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice din cadrul Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. O altă neconcordanţă apărea în lista de lucrări depusă la dosar, unde Mireille Rădoi se prezintă drept coordonator al volumului Eroinele României Mari. Destine din linia întâi (Bucureşti, Editura Muzeul Literaturii Române, 2018, ISBN 978-973-167-450-6), al cărei coordonator ştiinţific este prof. univ. dr. Adina Berciu Drăghicescu. Lucrarea a fost scrisă în cadrul proiectului omonim lansat la inițiativa Fundației Universitare „Carol I”, în parteneriat cu Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” și cu Arhivele Naționale ale României. În plus, în CV-ul depus la dosar este menţionată, la secţiunea Participare conferinţe internaţionale, o lucrare despre care angajaţi ai BCUB afirmă că este scrisă de unii dintre ei, nu de Mireille Rădoi. Este vorba despre Security and Digital Literacy, prezentată la a 58-a Convenţie Anuală a ISA – International Studies Association, care a avut loc în 22-25 februarie 2017, în SUA, la Baltimore….În cazul descoperirii unei situaţii de genul acesta în dosarul de concurs al unui candidat, opţiunea legală pe care comisia de concurs ar fi avut-io ar fi fost să respingă dosarul, nu să facă modificări în el, iar asta după avizul de legalitate; acest lucru echivalează cu un act de complicitate pentru muşamalizarea unei declaraţii pe proprie răspundere date în fals….Între timp, săptămâna trecută, s-a întrunit Senatul ASE care însă nu a sesizat nicio neregulă şi, prin urmare, a validat concursul. Adică, un post de conferenţiar pe perioadă nedeterminată pentru un candidat care şi-a trecut în CV şi în dosarul de concurs lucrări care nu îi aparţin şi care va preda, printre altele Etică şi integritate academică, domeniu pentru care nu o recomandă nici studiile, nici experienţa, nici CV-ul……Recapitulând şi sumarizând: din punctul de vedere al rectorului şi al Senatului ASE, nu este nicio problemă dacă în dosarul de concurs al unui candidat apare menţionată, pe proprie răspundere, lucrarea altcuiva; comisia, transmit aceştia, nu a avut cum să identifice eroarea, de parcă responsabilitatea unei comisii de concurs este să numere filele din dosar. Din punctul de vedere al rectorului şi al Senatului ASE nu este o problemă nici dacă, contrar legii, în timpul concursului se aduc modificări la documentele din dosarul de concurs, pentru a favoriza un candidat sau a muşamaliza o ilegalitate……Sorin Cîmpeanu este menţionat în CV-ul lui Mireille Rădoi, depus în dosarul de concurs de la ASE, ca primă persoană care – în calitate de rector al Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti –, poate oferi referinţe despre ea; nu e clar în ce calitate o poate face, întrucât Mireille Rădoi nu i-a fost nici studentă, nici doctorandă (ca o informaţie suplimentară, teza acesteia de doctorat face obiectul unei sesizări de plagiat de dată foarte recentă ajunsă, via UEFISCDI, la CNATDCU), nici proiecte comune pe linie de ştiinţe agronomice sau medicină veterinară… Integral: https://putereaacincea.ro

O scrisoare pierdută” (rezumat) de Ion Luca Caragiale | Surasul copilarieiS-a săturat poporul de tiranie…  … trebuie republică! Republica este garanţia tuturor drepturilor. Poţi să cumulezi pensia, cea după legea a veche, cu leafa ce-o primeşte fiecare de la stat… toţi într-o egalitate, iar în plus nimeni nu mai plăteşte bir. În al treilea rînd, se face şi lege de murături, adicătelea nimeni să nu mai aibă drept să-şi plătească datoriile. După cum se poate vedea, privind spre realităţile zilei curente, înaltele idealuri republicane ale lui Conu Leonida au fost nu întinate, ci călcate pur şi simplu în picioare, terfelite, aruncate la lada de gunoi a istoriei. În republica de azi nici pomeneală de egalitate cînd vine vorba despre lefurile de la stat, nu e voie să cumulezi salariul cu pensia, biruri plătim de ne uscăm, aproape jumătate din venituri, cît despre legea de murături, ea a rămas doar un abur în norul de visuri ale înaintaşilor, adevăraţii republicani, ciopliţi cu toţi după acelaşi calapod, din vîna de Carrara a statuii lui “Galibardi”. Nu ca ăştia de astăzi, “oameni desperaţi domnule, cari pentru un pisoi omoară pe tat-său”. Hotărît lucru, lumea lui Caragiale nu mai este lumea noastră. Profesorii nu mai sunt dascăli şi habar nu au de metoda pedagogică a lui Pestalozzi (“Să învăţăm cu capul, cu mîna şi cu inima!”) ori de oricare altă metodă, fie vorba între noi. Lipsa falimentelor autohtone, pe care atît de amarnic o deplîngea Caţavencu, a fost înlocuită nu doar de o puzderie nesfîrşită de falimente, ci de falimentul general al republicii. Şantajul în scopuri politice, discret şi eficient… “nu spui ţine – persoană însemnată – cînd i-am pus piciorul în prag – ori coldzi, ori “Războiul” mă-nţeledzi, – tranc!… depesa aiţi!” a fost înlocuit cu şantajul mediatic la rupere, expus milioanelor de telespectatori, filmat cu camera ascusă, “tip sri”, în care se spune (pe surse, e drept!), şi cine şi ce şi cît şi unde, chiar dacă este, chiar dacă nu este adevărat. Unde mai găseşti azi, politicianul stîlp local al partidului, gen Trahanache, “solid bărbat”, care să ţină judeţul în mînă ca el, să garanteze rezultatul alegerilor pentru un candidat pe care nu l-a văzut nimeni, niciodată, şi care n-are nici în clin nici în mînecă cu electoratul local, încă înainte de închiderea urnelor… “D-ta n-ai nici o grijă, mergem la sigur, la noi opoziţie nu încape… suntem tari, stimabile… nu o să ai majoritate, stimabile (…) unanimitate o să ai…”. Unde mai găseşti azi prefect ca Tipătescu, pe care dacă încerci să-l şantajezi îşi iese din pepeni şi pune poliţaiul să aresteze pe capul opoziţiei, cît ai zice peşte. Îl aduce din arest la el acasă şi îl tratează mai apoi, fără jenă, de canalie, mizerabil, mişel, ameninţîndu-l că-l omoară ca pe-un cîine, dacă nu restituie proba infamantă a şantajului! Unde mai găseşti astăzi poliţai care să fie omul puterii, trup şi suflet, scrofulos la datorie: “Al dumneavoastră, coane Fănică, şi al coanii Joiţichii şi al lui conul Zaharia…”, nu ca ăştia de azi care se încolonează şi se duc să protesteze la poarta palatului cotrocenean, tocmai acolo unde sălăşuieşte Prezidentul Republicii, ori mai rău, “complotează” să ia locul şefului. Unde mai găseşti azi politician care să spună de la obraz Bruxelles-ului: “Să-şi vază de trebile ei, Europa. Noi ne amestecăm în trebile ei? N-are prin urmare dreptul să se amestece într-ale noastre…”. Aş, ţi-ai găsit… se închină toţi la zidurile clădirilor alea din buricul capitalei belgiene, ca la altarele Catedralei Neamului şi racla sfintelor moaşte ale Varvarei. Nu mai vorbesc că lui Trahanache nu i-a trebuit decît jumătate de zi să pună mîna pe girurile plastografiate de Caţavencu, cu care ridicase şi el vreo cinci mii de lei de la societatea enciclopedică Aurora Economică Română. Nu tu vreo şapte-opt servicii de informaţii, nu tu protocoale cu justiţia, nu tu zarvă, nu tu nimic… omul s-a dus “la cine trebuie” şi… veni, vidi, vici… l-a prins pe Caţavencu cu alta mai boacănă!!! Mă rog, n-are rost s-o mai lungesc. Lumea noastră-i liliputană, minoră, post-epigonică în comparaţie cu lumea lui Caragiale. Integral: https://www.bursa.ro

Cei 9 fantastici de la ASF și familiile lor. Pe cine plătește regește statul românCei 9 fantastici de la ASF și familiile lor. Pe cine plătește regește statul român Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) este una dintre cele mai râvnite instituții de stat, datorită salariilor impresionante pe care le oferă. Cel mai bine plătiți sunt cei 9 membri ai consiliului de conducere, toți plasați de partide și votați în Parlament. Ce aflăm din CV-urile și din declarațiile de avere ale acestora scrie Valeriu Nicolae într-un nou comentariu publicat de Libertatea. 1. Domnul Nicu Marcu, șeful ASF-ului, a terminat facultatea la 29 de ani, iar la 34 de ani era deja director economic la Romsilva, în timp ce făcea Facultatea de Drept la zi într-un oraș, doctorat în economie în alt oraș și preda și la universitate în Craiova. A terminat și Colegiul Național de Apărare, și Institutul Diplomatic Român, lucru care l-a „calificat” pentru a deveni director la Loteria Națională Română în București, conferențiar universitar la Craiova și, ironic, președinte al Consiliului Național de Integritate. În timp ce era președinte la Integritate, încasa bani din alte 5 locuri de la stat. Soția trece și ea la stat, pe o slujbă care plătea aproape triplu la finanțe, în timp ce el era mare șef, tot la finanțe (la ANAF). În 2009, domnul Nicu Marcu câștiga de la stat de aproape 4 ori mai mult decât președintele României. În 2011, în timp ce aduna de la stat deja 229.121 de lei (de 25 de ori mai mult decât majoritatea românilor), mai primea și o bursă de 48.000 de lei de la Academia Română. E logic că omul acesta din Craiova care muncea la București devine deputat USL de Bacău, în 2012, pe listele PNL, că doar ne pasă liberal de reprezentativitate. Este pus strategic și la consiliul de atestare a diplomelor, faimosul CNATDCU, care a făcut tot ce a putut să ascundă plagiatele gloriilor noastre. În perioada cea mai de glorie a lui Ponta și apoi a lui Dragnea, liberalul Nicu Marcu e promovat la Curtea de Conturi pe îngrozitor de mulți bani, devine și director peste o școală de doctorate la ASE, și vicepreședinte la CNATDCU. Domnul Nicu Marcu face cu mult, mult peste 140.000 de euro pe an ca șef al ASF. A fost pus acolo în timpul guvernării liberale, cu un mare ajutor de la PSD. Doina Dascălu, 14.000 de euro pe lună din salariu și pensie 2. Doamna Elena Doina Dascălu este prim-vicepreședinte ASF. În 1980, să termini facultatea și să fii angajată direct la Ministerul de Finanțe era o treabă care depindea, în general, de Securitate. Să ajungi șef de serviciu la nici 30 de ani în perioada cea mai dură a comunismului, fără devotament demonstrat către conducătorul mult iubit și Securitate, este excepțional.  Între 1997 și 1999, fiind de partea liberală a foștilor comuniști, cariera ei explodează. Șef de serviciu la Curtea de Conturi, director general la Ministerul Finanțelor și apoi secretar general adjunct tot la minister. Slujbe lejere, căci termină doctoratul în economie în trei ani, în timp ce este și lector universitar la Oxfordul României, Spiru Haret, căci e bântuită de spiritul academic, ubicuitate și geniu. Din 2001 se schimbă regimul, așa că devine consilier parlamentar și are timp să facă și Facultatea de Drept la Spiru Haret, unde ajunge din 2007 profesor universitar. Este foarte apropiată de preacinstitul Sebastian Vlădescu, cel anchetat de DNA pentru mită de 3 milioane, pentru care va fi secretară de stat din 2005. Prima declarație de avere este din 2008. În 2008, doamna primea bani din opt locuri de muncă la stat și unul la Spiru Haret. Soțul, Romulus Dascălu, avea și el șapte locuri în consilii de administrație la societăți pe acțiuni plus două slujbe de director și una de administrator. Faptul că cei doi soți primeau bani din 15 locuri de la stat și aveau 19 slujbe în timpul guvernului liberal care venise după guvernul Năstase nu e mai nimic. …. Soții Dascălu făceau, în 2007, în jur de 13.000 de euro pe lună de la stat. În ultima declarație de avere, peste 12 ani, doamna Dascălu primește de la stat 795.415 lei pe an, adică peste 14.000 de euro pe lună. Soțul încă lucrează la firmele cele minunate. Toate firmele au datorii uriașe la stat. În penultima declarație era director general la două societăți pe acțiuni din București, foste firme de stat în domeniul CFR și construcții industriale, director și director de vânzări la alte două firme ale fraților Micula, ambele cu datorii la stat. Ironic, soția este șefă la Autoritatea de Supraveghere Financiară.Familia Socol, cariere în oglindă 3. Domnul Joseph Birtalan este cel mai probabil acolo ca răsplată a tuturor minunilor făcute de UDMR în Parlament pentru PSD, căci calificări sau experiență care să justifice poziția la ASF nu sunt, în afara faptului că a terminat Colegiul Național de Apărare. CV-ul lui constă dintr-un șir nesfârșit de sinecuri și cam atât. Cariera din timpul comunismului e cam stranie la fel cum este și un master în economie la Budapesta, pe care nu știm când l-a făcut. 4. Doamna Aura Gabriela Socol și soțul, Cristian Socol, au cariere identice. Ambii sunt vitali, atât la ASE, cât și pentru cele mai bune sinecuri din domeniul financiar și aviatic oferite de statul român. Declarațiile de avere ale celor doi soți sunt șocante. În 2013, momentul în care domnul Ponta îl aduce pe domnul Socol lângă el, familia celor doi avea economii de 144.821 de lei, două mașini, un Opel de opt ani și un Golf de patru ani, o casă în București și două terenuri. Șase ani mai târziu, ambii soți conduc Mercedesuri, au cumpărat două terenuri în intravilan și au economisit în plus 1.783.848 de lei, adică vreo 300.000 de lei pe an sau undeva pe la 5.500 de euro pe lună. E drept că au vândut unei rude Opelul la un preț cu peste 3.000 de euro peste prețul pieței. Ambii soți au lucrat toată viața la stat. Cel mai probabil, în 2020, familia Socol a câștigat cu mult peste 200.000 de euro de la statul lor cel bun. Integral: https://www.libertatea.ro

Raed Arafat s-a vaccinat luni împotriva COVID-19: „Este un gest de normalitate”. Despre refuzul a patru angajaţi DSU să se vaccineze: „Nu este ordin”Studiu! Cele mai căutate măști sunt FFP2, FFP3 și FMM Arafat  Apropierea primăverii a schimbat și preferințele românilor în materie de măști de protecție. Sunt în continuare căutate măștile FFP2 și FFP3, însă de câteva zile vine puternic din urmă masca FMM Arafat, care câștigă tot mai mult teren….. Se pare că românii sunt atât de încântați de măștile FMM Arafat încât nu ratează niciun prilej ca să vorbească despre ele. E efectiv plin de postări și mesaje pe internet în care sunt pomenite insistent aceste măști ce par extraordinare. Unii români chiar sună la ministere sau la Departamentul pentru Situații de Urgență, unde lasă mesajul scurt „FMM Arafat“ și închid, într-un ritual de marketing ce pare extrem de efervescent. Noua mască a prins chiar și printre subalternii lui Raed Arafat, care de câteva zile numai de „FMM Arafat“ vorbesc. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Cele mai haioase IMAGINI de 1 martie si MARTISOARE :) GALERIE FOTOUn martisor cu dragoste pentru toate doamnele si domnisoarele din partea Politeia! @Desy si @Cetatean

Revista Presei – 27 februarie.”În locul profesionalizării administraţiei, noi am preferat inflaţia de diplome academice fără acoperire în competenţe şi eternizarea pe posturi sub umbrela protecţiei politice.”

Download wallpapers Golden Retriever Dog, forest, labradors, dogs, spring, pets, cute dogs, Golden Retriever for desktop free. Pictures for desktop freeBuna dimineata intr-o zi de sambata, 27 februarie! Ziua de sâmbătă aduce vreme mohorâtă în majoritatea regiunilor țării și temperaturi mai mici comparativ cu zilele trecute. ANM anunță că vremea va fi în general închisă în cursul zilei de sâmbătă. Este anunțată o răcire tranșantă a vremii, astfel că temperaturile maxime din timpul zilei se vor situa între 4 și 17 grade, în timp ce noaptea, minimele pot coborî până -4 grade. Există șanse ca în timpul zilei să mai apară precipitații sub formă de ploaie, iar vântul va sufla slab și moderat. Prima zi de weekend vine cu vreme mohorâtă în zona Capitalei. Astfel, în București sunt anunțate câteva averse în timpul zilei de sâmbătă, temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 13 grade, iar vântul va mai prezenta intensificări. După lăsarea serii, cerul va fi acoperit de nori, sunt anunțate ploi slabe și se va face mai frig, astfel că temperatura minimă va fi de 2 grade.

Ursula von der Leyen si Charles MichelUPDATE Summit UE: Liderii statelor membre au făcut apel la menţinerea de restricţii antiepidemice ferme  Şefii de stat şi de guvern din statele membre UE, reuniţi joi într-un summit virtual, au făcut apel la „menţinerea de restricţii ferme” şi la accelerarea vaccinării pentru a stopa răspândirea noilor variante ale coronavirusului, fără a reuşi să depăşească dezacordurile cu privire la un viitor paşaport de vaccinare, relatează AFP și Agerpres. „Situaţia epidemiologică rămâne gravă, noile variante aduc provocări suplimentare. Trebuie să menţinem restricţii ferme în timp ce ne intensificăm eforturile pentru a accelera vaccinarea”, au spus cei 27 de participanţi în concluziile adoptate la încheierea reuniunii virtuale. Şefii de stat şi de guvern din UE se întâlnesc joi şi vineri într-un summit extraordinar prin videoconferinţă consacrat problemelor de sănătate, apărare şi securitate. Sesiunea de joi a fost dedicată coordonării gestionării pandemiei, urmând ca vineri întâlnirea virtuală să fie consacrată securităţii şi apărării. În timp ce înmulţirea cazurilor de contaminare cu varianta britanică şi cu cea sud-africană alimentează spectrul unor noi focare de contaminare, campaniile de vaccinare în UE rămân lente, afectate de întârzieri semnificative în procesul de livrare a dozelor. „Următoarele săptămâni vor rămâne dificile în domeniul vaccinurilor (…) Dar avem mijloacele necesare pentru a ne asigura că UE joacă un rol cheie pentru (…) a ieşi din această criză”, a asigurat preşedintele Consiliului European, Charles Michel, în cadrul unei conferinţe de presă. Comisia Europeană a promis o creştere accentuată a numărului de doze disponibile în al doilea trimestru, cu livrări în creştere din partea laboratoarelor Pfizer/BioNTech şi Moderna, aprobarea vaccinului Johnson & Johnson şi o supraveghere atentă pentru a putea remedia în timp util deficienţele din lanţul de producţie. „Suntem optimişti cu privire la capacitatea noastră de a ne atinge obiectivul” de a vaccina 70% din populaţia UE (225 de milioane de persoane) până la sfârşitul verii, a reafirmat preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen . Charles Michel a făcut apel la „îmbunătăţirea capacităţilor de secvenţiere” a virusului pentru a-i monitoriza mutaţiile, o procedură complexă desfăşurată inegal pe teritoriul Uniunii, dar pentru care Bruxelles-ul a pus la dispoziţie fonduri. Dacă iniţial cei 27 promiseseră să adopte doar restricţii proporţionale şi nediscriminatorii, mutaţiile coronavirusului au schimbat datele situaţiei, determinând mai multe state membre să limiteze accesul la frontiere. În acest context, Comisia Europeană a cerut Belgiei, Germaniei şi altor patru state să explice adoptarea de măsuri restrictive, pe care executivul european le consideră disproporţionate, de teama unor întreruperi a lanţurilor de producţie. „Trebuie să respectăm o abordare comună: restricţiile privind călătoriile neesenţiale trebuie menţinute, dar măsurile trebuie să fie proporţionale şi circulaţia mărfurilor şi a serviciilor trebuie garantată”, a pledat Charles Michel. În ceea ce priveşte emiterea unui certificat/paşaport european de vaccinare care să faciliteze călătoriile, liderii s-au limitat la a cere „continuarea unei abordări comune”. „Există încă semne de întrebare de natură ştiinţifică: nu este încă sigur că încetezi să transmiţi virusul după ce ai fost vaccinat”, a argumentat Ursula von der Leyen. Chestiunea drepturilor ataşate unui astfel de paşaport este considerată ca fiind „conflictuală” şi „irelevantă” de unele state, într-un moment în care doar 4,2% din europeni au fost vaccinaţi cel puţin o dată. „Un astfel de document nu poate acorda drepturi speciale persoanelor vaccinate”, a declarat joi preşedintele francez Emmanuel Macron. „Nu aş accepta un sistem în care accesul într-o ţară sau alta să depindă de un astfel de certificat” în timp ce „tinerii noştri nu au fost încă vaccinaţi”, a avertizat şeful statului francez. Integral: https://www.hotnews.ro

Vlad Voiculescu, fost ministru al Sănătății, despre coronavirus | RFI MobileProstie agresivă: “Sunt funcționar plătit să vă dea afară!”. De aproape 3 luni, absolvenților de Medicină nu li se dau diplomele pentru că n-are cine să le ștampileze!  De aproape 3 luni, funcționarii de la Centrul de Resurse Umane în Sănătate Publică din cadrul MinisteruluI Sănătății refuză să le elibereze absolvenților de Medicină diplome și atestate, sub pretextul că n-are cine să le semneze și să pună ștampila! Cazul, prezentat de Digi 24, este năucitor. Examenele s-au dat în noiembrie, iar după publicarea rezultatelor peste 1.500 de absolvenți așteaptă de aproape 3 luni să li se dea actele absolut necesare pentru a se angaja. Prin acest blocaj stupid generat de incompetența și birocrația din minister, inclusiv statul român este privat de forță calificată de muncă. Asta, în condițiile în care același stat român spune că există deficit masiv în rândurile medicilor. Evenimentele de la Centrul de Resurse Umane arată cât de tare au fost sensibilizați funcționarii publici de ultimatumul primit acum nicio lună de la premierul Florin Cîțu. Kafka la Ministerul Sănătății: telefoanele nu funcționează, la e-mail nu se răspunde, la sediu nu se lucrează cu publicul pentru că „e pandemie” Deficit nu este, în schimb, în rândurile birocraților și nici la Centrul de Resurse Umane de la Ministerul Sănătății. Când jurnaliștii de la Digi 24 au venit să întrebe ce se întâmplă, funcționarii s-au mobilizat rapid. Au închis ușile, iar un individ deranjat la propriu de la cafea (a ieșit cu paharul în mână) i-a îmbrâncit, spunându-le că este “un funcționar plătit să vă dea afară” pentru că “n-avem program cu publicul”! Aceeași atitudine o au bugetarii de la Centrul de Resurse Umane al Ministerului Sănătății și față de tinerii medici. Plătiți bine și la timp de statul român, inclusiv cu sporuri de stres și de computer, funcționarii refuză până și să stea de vorbă cu absolvenții care bat cărări la ușile lor. Instituția este literalmente o fortăreață care nu mai “produce” decât cheltuieli. Potrivit Digi 24, la telefoanele Centrului de Resurse Umane nu nu răspunde nimeni, la e-mail se răspunde doar întâmplător și cu mare greutate, iar apariția pandemiei a fost un pretext ideal să se închidă orice comunicare directă, anulându-se programul cu publicul! Centrul de Resurse Umane n-are ștampilă, Direcția de care aparține n-are director, așa că tinerii medici nu-și primesc diplomele Funcționărimea statului român, rămasă în comunism și după mai bine de 30 de ani, produce frecvent astfel de scene din cărțile lui Kafka. Centrul de Resurse Umane a devenit anul trecut Serviciu subordonat unei Direcții din Ministerul Sănătății. Noul Serviciu nu mai are ștampilă ca să fie aplicată pe diplome, iar Direcția căreia i-a fost subordonată în minister n-are director, ca să le semneze! În acest timp, tinerii doctori nu-și primesc diplomele și nu știu de ce, pentru că nu le explică nimeni și nici nu pot să ia legătura cu cineva. La telefoane și e-mailuri nu li se răspunde, iar când vin la sediul Centrului de Resurse Umane află că nu pot intra pentru că “e pandemie și n-avem program cu publicul”. Integral: https://ziaristii.com

Ca să vedeți cât e de ticălos Cîțu”!,PRIN OUGnr.1/2020 IARTA DE FAPT BANCILE ,PRIETENELE LUI,DE TAXE! | Octavpelin's WeblogClasa muncitoare de la stat merge-n paradis, cea de la privat se scufundă în abis. Sporurile și pensiile speciale au creat două Românii….Premierul Florin Cîțu renunță pentru moment la reforma salarizării bugetarilor din cauza protestelor.- Alianța PNL-USR-PLUS nu are forța necesară pentru a elimina pensiile speciale și sporurile angajaților din domeniul public.- Clotilde Armand a pornit o luptă individuală cu sporul de antenă al angajaților primăriei din Sectorul 1. – Criza economică din perioada 2008-2012 a declanșat o profundă polarizare între tipurile de salariați și pensionari din România. – După pandemie, România se poate confrunta din nou cu o mare criză a forței de muncă. În aceste zile, în contextul dezbaterii bugetului, au explodat protestele angajaților din domeniul public. După o lungă și suspectă tăcere din timpul guvernării PSD, sindicatele s-au trezit la viață pentru că în acest an salariile vor fi înghețate, punându-se și problema tăierii unor sporuri. Premierul Florin Cîțu a dat repede înapoi în privința sporurilor, deși vreme de câteva zile s-a bătut cu pumnii în piept că acestea trebuie tăiate și legate de performanța individuală și cea a instituției sau companiei publice. ”În 2020, când toată economia trecea prin cea mai mare criză din ultima sută de ani, când în sectorul privat au fost 1,4 milioane de oameni în șomaj tehnic, când a trebuit să facă eforturi tot oamenii care plăteau taxe ca să susțină salariile celor din sectorul public, sectorul public a primit creșterea salarială normală, nu a fost nimeni dat afară. Anul acesta nimeni nu este dat afară, toată lumea își primește sporurile și aceleași salarii ca în 2020. Eu nu văd aici o problemă”, a declarat premierul Florin Cîțu, făcând un pas înapoi în confruntarea cu bugetarii…. La fel ca și în ce privește politica pensiilor, sistemul de salarizare din România este unul care frizează orice logică. Sunt diferențe enorme între salariile din mediul public și cel privat. Mai mult, angajații la stat au sporuri și o listă de privilegii la care cei din companiile private nici nu pot visa.  S-a creat o polarizare a forței de muncă, una care demotivează angajații, încurajându-se trucarea concursurilor, nepotismul și șpaga.  De ce să te perfecționezi, să devii competitiv pe piața muncii când poți, cu relații și atenții, să te angajezi la stat și să tai frunze la câini? Nu vreau să generalizez, și în domeniul public sunt mulți profesioniști care-și fac treaba, sunt dedicați, pasionați, dar și epuizați. Pentru că un astfel de angajat model ține în spate în jur de zece lepre cu pile, ajunse acolo prin proptele politice, de familie sau în urma unor concursuri aranjate. Munca în domeniul public suferă puternic de lipsa criteriilor de performanță, dar și de constituirea unor adevărate grupări de interese care controlează unele instituții, blocând orice încercare de reformă.…. Din păcate, reforma care trebuie făcută în domeniul pensiilor și al salarizării bugetarilor e una nepopulară și profundă. Actualul guvern, în opinia mea, nu are nici forța și nici susținerea parlamentară pentru a o face, iar asta va costa în ce privește resursele necesare pentru dezvoltarea României – o țară rămasă în urmă în ce privește întreaga infrastructură comercială și socială. După primii pași înapoi făcuți de Guvern și de liderii politici în ce privește sporurile bugetarilor, se conturează tot mai clar faptul că PNL și USR-PLUS speră ca banii suplimentari veniți de la Uniunea Europeană, dar și posibilitatea unui deficit bugetar mai mare să-i ajute să împace și “capra și varza”. Adică să păstreze salariile și privilegiile bugetarilor, dar să aibă și bani de investiții – autostrăzi, spitale, școli. După criza economică globală și austeritatea din 2008-2012, guvernările USL și PSD au mizat totul pe “cumpărarea” celor care lucrează în domeniul public prin măriri repetate de salarii, sporuri și pensii speciale…. Un mare pericol pentru România în perioada imediat următoare, după ce pandemia va fi sub control, este posibilitatea de a se confrunta cu un nou exod de forță de muncă. Integral: https://spotmedia.ro

OFICIAL Sorin Cîmpeanu este propunerea finală a PNL pentru funcția de ministru al Educației: inițiatorul ordonanței pentru amnistierea plagiatorilor și rectorul universității la care Baranga a devenit coordonator de doctorate fără diplomăRisc chimic și biologic la Educație, găsit de o instituție subordonată. Sporuri: 50.000 €/lună  Risc chimic și biologic la Ministerul Educației. Asta a găsit un institut subordonat Ministerului Educației, potrivit unor documente obținute de Newsweek România. Institutul a emis buletine de analiză pe baza cărora angajații primesc sporuri de condiții vătămătoare. Sporurile sunt cuprinse între câteva sute și câteva mii de lei pe lună. Buletinele arată la ce factori nocivi sunt expuși angajații din sistemul bugetar. De asemenea, precizează durata și intensitatea cu care acești factori de risc ar acționa asupra angajaților. Risc chimic și biologic de la subalterni pentru angajații din sediul central. Un institut care realizează astfel de buletine de analiză este Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecția Muncii „Alexandru Darabonț”. Din aprilie 2013, INCDPM Alexandru Darabont a trecut în coordonarea Ministerului Educaţiei Naţionale, conform Hotărârii Guvernului României nr. 185/16 aprilie 2013 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Educaţiei Naţionale….. Institutul menționează că sunt 3 factori de risc întâlniți în experizarea locurilor de muncă: riscuri fizice (legate de câmpurile electomagnetice – neidentificate la Ministerul Educației), chimice și biologice. Institutul precizează că riscurile biologice și chimice sunt legate de expunerea la agenți biologici și chimici la muncă… „evalurea trebuie să aibă în vedere și nivelul de expunere”. Pe baza acestor buletine, cuantumul sporului de condiții de muncă plătit, lunar, tuturor salariaților din aparatul propriu al ministerului Educaței este de 219.064 lei brut”. Integral: https://newsweek.ro

Se decide soarta pensiilor speciale. IMAGINI LIVE din Parlament | Ziarul National10.000 de euro pe lună, costul unui parlamentar în România. Cum e în alte țări  Deși a doua cea mai săracă țară din UE, România își tratează parlamentarii la același nivel cu țările cele mai înstărite. Un parlamentar în România dispune de circa 10.000 de euro, sub formă de indemnizație și sume forfetare. Miercuri, președintele Iohannis a promulgat legea care elimină pensiile speciale pentru parlamentari, după ce Legislativul, controlat de PNL-USR PLUS a decis pe 17 februarie să elimine pensiile speciale ale parlamentarilor. Acestea reprezintă însă numai 1,38% din sumele plătite pentru pensiile speciale în plată. Adică circa 1 milion de euro lunar față de 1,6 miliarde de euro pe lună, total pensii speciale. Peste 800 de parlamentari au încasat până acum pensii speciale fără ca aceatea să se bazeze pe contributivitate, iar valoarea lor era de 53 de milioane de lei anual. Pensiile parlamentarilor variază în funcție de numărul de mandate și de funcția deținută, cea mai mare fiind în jurul a 12.000 de lei, circa 5000 lei, în medie. De câți bani dispune un parlamentar român Deputatul USR Iulian Bulai a detaliat pentru Europa Liberă care sunt sumele de care beneficiază un parlamentar pe lângă indemnizația lunară (parlamentarii nu pot primi salariu datorită faptului că, potrivit principiilor constituționale, ei nu pot fi salariați, nu pot fi considerați subordonații nimănui, cu excepția alegătorilor pe care îi reprezintă). „Un parlamentar primește în mână la sfârșitul lunii 10.500 de lei (circa 2000 euro n.r.). Cei care sunt în Biroul Permanent sau conduc comisii parlamentare permanente mai primesc în plus 1.000 de lei în plus față de suma de bază. La salariul net de bază de 10.500 de lei se adaugă suma forfetară sau diurna pentru ședere în București pe zi de 260 de lei pentru zilele de lucru în Parlament. Apoi se mai adaugă o sumă forfetară pentru cazarea în București dacă nu ai o proprietate a ta, aici. Dacă nu ești proprietarul unei locuințe, casă, apartament primești 4.400 de lei pentru chirie. La acestea se adaugă o sumă forfetară pentru deplasarea lunară în circumscripția electorală de 1.400 de lei. Pentru fiecare drum din București în circumscripție se acoperă transportul în trei formate diferite: ori cu autoturismul și se acoperă numărul de kilometri, fie printr-un un carnețel de tren pentru CFR care-ți permite călătoria în circumscripție și în țară, fie un transport dus-întors o dată pe săptămână cu avionul la cel mai apropiat aeroport de circumscripția în care ai fost ales. Mai există suma dată la dispoziție pentru cabinetul parlamentar de 25.000 de lei, din care se plătesc absolut toate cheltuielile cabinetului: personal, chirii, contracte de colaborare, consumabile, tot ce înseamnă facturi. Toți acești bani se folosesc în chestiunea strictă de organizare, amenajare și funcționare a cabinetului parlamentar ca instituție, nu ca spațiu fizic, că poți să ai și două și a angajaților care lucrează acolo”, spune deputatul USR. Așadar, circa 46.200 de lei pe lună, fără a pune la socoteală diurna pentru zilele de lucru în comisii și decontarea transportului cu trenul /autoturismul/avionul în raport de distanță și de pachetul de transport ales. Totalul: în jur de 10.000 de euro. Sau mai mult pentru că indemnizația lunară depinde de cât de înaltă este funcția deținută. Astfel un președinte de Cameră are o indemnizație brută de 23.920 lei, iar vicepreședinții câte 22. 256 lei, potrivit site-ului Camerei Deputaților. Secretarii și chestorii au o indemnizație brută de 21.840 de lei, liderii de grup 20.800, șefii de comisi permanente 20.176, vicepreședinții de comisii 19.552 iar secretarii de comisii 19136. Toate, sunt indemnizații brute, dar lor li se adaugă sumele forfetare amintite și deconturile pentru transport…. Spiritele s-au inflamat atunci când premierul a spus că „nu există nimic gratuit pe lumea asta”. Declarația sa este contrazisă de Statutul Parlamentarilor, dar și de cheltuielile făcute de deputați și senatori, publicate pe site-urile celor două Camere ale Parlamentului, cheltuieli aprobate prin Legea 96 din 2006, republicată, care prevede că parlamentarii beneficiază pe durata mandatului lor de 4 ani de gratuitate nelimitată la călătoriile cu trenul, pentru orice trenuri de călători. …Dincolo de Canalul Mânecii, salariul anual de bază al unui parlamentar britanic este de 81.932 de lire, începând din aprilie 2020. Aceasta înseamnă că un parlamentar britanic câștigă lunar 6.827 de lire, adică 7.920 de euro pe lună. El poate beneficia în plus de sume care să acopere costurile legate de întreținerea unui birou și angajarea personalului, arată IPSA, Autoritatea Independentă pentru Standarde Parlamentare, un organism independent care reglementează și administrează și decide plata și pensiile celor 650 de deputați aleși și a personalului parlamentului britanic…. Din 1938, indemnizația parlamentară de bază pentru un deputat francez a fost aliniată la salariile Consiliului de Stat, instituția publică responsabilă cu consilierea guvernului francez, cea mai înaltă instanță administrativă. Această indemnizație s-a ridicat la 7.239,91 de euro lunar brut de la 1 ianuarie 2019, un fel de salariu al deputatului, supus contribuțiilor de securitate socială și este impozabil conform regulilor aplicabile oricăror alte salarii. După deducerea contribuțiilor sociale, suma netă lunară este de 5.715,43 de euro.  Așadar, indemnizația parlamentară de bază este de 5.623,23 de euro, indemnizația de ședere 168,70 de euro, cea oficială 1.447,98 de euro, adică 7.239,91 de euro, arată site-ul deputaților francezi.  ….Funcția de deputat francez este incompatibilă cu cea de magistrat și cu unele funcții în administrație. Din 2017, deputații nu pot deține o funcție executivă în niciun guvern local (municipalitate, departament, regiune), dar pot deține un mandat de consilier cu jumătate de normă. Din 1958, mandatul de deputat este incompatibil cu o funcție ministerială. În cazul numirii sale în guvern, deputatul are la dispoziție o lună pentru a opta între mandatul de deputat și funcția ministerială. La o lună de la plecarea sa din guvern, acesta își poate relua locul în parlament…..De la 1 iulie 2019, remunerația lunară primită de membrii Bundestag a fost stabilită la 10.083,47 euro. Membrii Bundestag nu primesc plăți anuale suplimentare, cum ar fi bonusuri de vacanță sau de Crăciun. Remunerația lor constituie venit impozabil…. În Suedia, țara care în care un vicepremier și-a pierdut postul și a fost obligat să demisioneze din Partidul Social Democrat pentru că a cumpărat un baton de ciocolată cu cardul guvernamental, parlamentarii nu au mașini de serviciu și stau în garsoniere de stat. Parlamentarii suedezi care nu sunt din capitală locuiesc în mici locuințe, unde își spală și își călcă singuri hainele. Pentru că nu au birouri personale, mulți lucrează de acasă sau folosesc sediile de partid sau bibliotecile publice pentru a se întâlni cu alegătorii. Până în 1980, parlamentarii dormeau pe canapelele din birourile lor, situate în clădirea Parlamentului. Fără consilieri personali și secretare, ei locuiesc în garsoniere de cel mult 40 de metri pătrați, iar singura cameră este folosită și ca living și ca dormitor. Spălătoria este comună, iar pentru a-și spăla așternuturile parlamentarii trebuie să se programeze din vreme. „Eu sunt cel care-i plătește pe politicieni”, spune Joakim Holm, cetățean suedez. „Și nu văd niciun motiv să le ofer o viață de lux”, citat de Mail and Guardian într-un articol semnat de o jurnalistă braziliancă stabilită în Suedia din 2003 până în 2019 și care a publicat „Povestea nespusă” sistemului suedez. Sunt si parlamentari care trăiesc într-un spațiu chiar mai mic, de doar 18 metri pătrați. În aceste cazuri, inclusiv bucătăria este la comun, fără personal de serviciu, iar regulile de menținere a curățeniei sunt extrem de stricte. Pentru că nu primesc mașini de serviciu, parlamentarii suedezi nu au nici șoferi. Ei călătoresc în autobuze și trenuri, alături de cetățenii pe care-i reprezintă. Politicienii care îndrăznesc să cheltuiască bani publici pentru a circula cu taxiul, în loc să meargă cu trenul, ajung pe primele pagini ale publicațiilor centrale și își pun în pericol întreaga carieră. Chiar și președintele Parlamentului primește un card pentru a utiliza mijloacele de transport în comun. În Suedia, singurul oficial de rang înalt care are dreptul să folosească permanent o mașină a forțelor de securitate este premierul. Integral: https://romania.europalibera.org

Ieșeanul Andrei Muraru va fi numit ambasador în Statele Unite ale AmericiiDe necrezut. Klaus Iohannis își trimite consilierul controversat ambasador la Washington. Andrei Muraru este un personaj dubios, impostor dovedit și un apropiat al multiplului condamnat penal Relu Fenechiu…. În ceea ce-l privește pe noul ambasador român pe tărâm american, acesta este mai mult decât un personaj controversat în cazul căruia ca și în cel al ambasadorului României în Marea Britanie, Dan Mihalache, președintele Iohannis nu a părut să acorde o prea mare atenție numeroaselor elemente care îi pun într-o lumină extrem de nefavorabilă, vulnerabilizând importanta misiune pe care o au de îndeplinit în numele României.  …. Andrei Muraru – consilier prezidențial la Departamentul Relații cu Autoritățile Publice și Societatea Civilă, funcție pe care o ocupă din  22 decembrie 2014 –  este un ”infractor dovedit”, după cum spunea Vladimir Tismăneanu, unul dintre cei mai aprigi contestatari ai acestuia la momentul la care Muraru a fost numit consilier prezidențial.  Așadar, condamnat definitiv pentru folosirea unor falsuri într-o operațiune de tip kompromat care îl viza pe Corneliu Turianu, catalogat drept „infractor” în numeroase articole de presă scrise în ultimii ani, contestat pentru că ani de zile a făcut parte din cercul de apropiați ai lui Relu Fenechiu, multiplu condamnat la închisoare pentru fapte de corupție, fost consilier al lui Călin Popescu Tăriceanu în perioada în care acesta era premier și un veritabil colecționar de sinecuri bine remunerate la stat, alături de fratele său geamăn Alexandru, Andrei Muraru face (și) obiectul unor dezvăluiri foarte recente publicate de activistul civic Valeriu Nicolae.  „Creația pușcariasului Relu Fenechiu, Andrei Muraru a devenit el însuși un condamnat și în mod normal nu ar mai avea ce să caute într-o funcție atât de importantă ca cea de la Administrația Prezidențială. (…) Andrei Muraru a fost promovat împreună cu geamănul sau, Alexandru Muraru, un alt individ cercetat penal, pentru furt de documente ministeriale, de pușcăriașul Relu Fenechiu, puși să conducă instituții importante la nivel central și astfel să facă jocurile liberalilor la vârf. Andrei Muraru a pierdut definitiv un proces civil intentat de profesorul universitar dr. Corneliu Turianu, pentru acțiune în răspundere delictuală, șantaj și defăimare, și a fost obligat de Tribunalul București la plata către reclamant a sumei de un euro despăgubiri morale”, arăta publicația bzi.ro într-un articol din 2016. … Iată ce relatează și Valeriu Nicolae pe pagina sa de Facebook despre frații Muraru, postare care atrage reacția unor foști colaboratori de la Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER), unde Andrei Muraru a ocupat chiar funcția de președinte executiv (2012-2014):   Alexandru Muraru este acum în Parlament din partea PNL-ului. CV-ul a apărut după articolul din Libertatea deși este membru de mulți ani al consiliului de administrație (CA) de la Radio. Fratele domnului Muraru, Andrei, este consilier prezidențial și a fost și el membru al CA la Televiziunea Română, căci lucrurile astea se transmit în familie. Din 2005 până în 2009, Alexandru a fost consilier al primului ministru, lucru care, desigur, a permis fratelui Andrei să devină expert pe relații externe la Camera de Comerț în București imediat ce a terminat Istoria la Iași. Pentru trei luni, căci apoi a trecut imediat și el consilier al primului ministru, că aveam guvern liberal meritocratic bazat pe frăție. În timp ce muncea zi și noapte pentru țărișoară la Cancelaria Primului Ministru, Andrei a devenit Expert și apoi Șeful Biroului de Cercetare la Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului (acum IICCREM) la București, iar în timpul liber făcea și un master la Iași. Între 2007 și 2009, în timp ce este Consilier al Directorului General la Arhivele Naționale, plătit de Cancelaria primului ministru, este, în același timp, și Șef al Serviciului de Investigații Speciale sau expert la IICCREM și începe și un doctorat la Iași pe o bursă pe fonduri europene pe trei ani, că doar se poate.  …. În 2012 Alexandru, cu zero experiență, devine, cumva, consilier al secretarului de stat la ministerul pădurilor, domnul Cozmanciuc, finul domnului Fenechiu, un om cinstit, baron de Iași, care a primit mulți ani de pușcărie.   Fratele devine, firesc, Președinte al IICCREM și apoi este numit în CA-ul de la Televiziunea Română, din motive de alergie la polen, căci altfel nu se explică. Apoi devine consilier al președintelui liberal. Alexandru devine și el Președinte de instituție de stat, Institutul Național al Patrimoniului, că doar nu este mai prost, și apoi este numit în CA-ul de la Radiofuziune, căci trebuie să mănâncă și gura lui. Citite în paralel, declarațiile de avere și biografiile celor doi frați sunt siderante și o dovadă clară că situația celor doi Orban, unul șef al PNL-ului și celălalt fost ministru și acum consilier al președintelui pe salariu de ministru, nu este unică. Pe lângă slujbele lor, bursele lor, consiliile lor de administrație, cei doi frați Muraru predau și la universitate. Unul la Iași, altul la București. În 2019, Andrei a primit doar 191.177 RON de la stat. În 2021, cei doi frați vor primii de la stat cu mult peste 100.000 de EUR.  #haisictirPNL  #Româniacăpușată”. Integral: https://podul.ro

Woman beaten into a coma and left for dead by evil ex is saved by a selfie | UK | News | Express.co.ukFemeile care mor cu ordinul de protecție în mână. De ce România nu are încă brățări electronice pentru agresori, deși legea prevede asta de 10 ani  Ordinele de protecție oferite victimelor agresiunilor rămân doar niște hârtii, dacă respectarea lor nu este supravegheată, atrag atenția ONG-urile care luptă pentru combaterea violenței domestice. Cel puțin 30 la sută din ordinele de protecție au fost încălcate anul trecut. Cu un sistem de monitorizare electronică a agresorilor, unele cazuri de violență domestică nu s-ar mai transforma în crime. Autoritățile au înregistrat anul trecut puțin peste 2.200 de sesizări pentru încălcări ale ordinelor de protecție, atât provizorii, cât și judecătorești. Acesta este doar numărul cazurilor sesizate. Respectarea ordinelor ar putea fi monitorizată cu un sistem electronic de supraveghere – adică mult discutatele brățări electronice. România nu are încă așa ceva. Avem cel puțin trei legi care se referă în mod direct la supravegherea agresorilor printr-un sistem electronic și încă un proiect blocat în Parlament. „La fiecare caz de încălcare a unui ordin de protecție mai vine câte un parlamentar care spune că brățările electronice sunt o prioritate. Dar nu sunt”, spune Andreea Rusu, de la Centrul FILIA, ONG care luptă pentru drepturile femeii și combaterea violenței domestice. O femeie de 30 de ani din Sibiu a fost ucisă la începutul lunii februarie de concubinul ei împotriva căruia obținuse un ordin de protecție. Bărbatul a înjunghiat-o de 20 de ori cu un cuțit. O altă femeie a murit cu ordinul de protecție în mână în februarie anul trecut, în Chitila, județul Ilfov, după ce soțul ei, cu care se afla în proces de divorț, a urmărit-o până acasă și a înjunghiat-o. În ianuarie anul trecut, un bărbat din Constanța, fost actor la Teatrul Fantasio, a încercat să-și sugrume soția în fața bisericii. Femeia obținuse trei ordine de protecție împotriva lui, care îi interziceau să se apropie la mai mult de 100 de metri de ea. Le-a încălcat de fiecare dată. În martie 2019, un bărbat din Sighetu Marmației a lăsat doi copii fără mamă, după ce și-a înjunghiat mortal partenera. Nici pe ea nu a protejat-o ordinul de protecție obținut cu o lună înainte. Acestea sunt doar exemple recente. Aproximativ 30% din ordinele emise de instanțe sunt încălcate anual, iar supravegherea respectării lor este inexistentă. Doar anul trecut au fost peste 2.200 de sesizări la poliție pentru încălcarea ordinelor. …. Ordinele de protecție ar trebui să vină însoțite de un sistem de monitorizare a lor Problema apare când ordinele de protecție, provizorii sau date de instanță, sunt încălcate de agresori și se ajunge la alte violențe, abuzuri și chiar la crimă. Încălcarea ordinului de protecție este infracțiune penală și se pedepsește cu închisoare până la cinci ani. Astfel de cazuri sunt însă rare. De exemplu, agresorul Elenei*, despre care a relatat Libertatea în 2019, a încălcat constant ordinul de protecție: a venit de mai multe ori la ea acasă, a lovit-o, a bruscat-o, a amenințat-o și a hărțuit-o. În ciuda plângerilor la poliție, femeia nu a reușit să se apere. Bărbatul nu a fost arestat, deși legal exista această pârghie. Cazul Elenei, ca și cele menționate mai sus, arată câtă nevoie este ca ordinele de protecție să vină la pachet cu un sistem de monitorizare. Protejează victima și le arată agresorilor că sunt cu adevărat supravegheați. …. Brățările electronice, menționate în trei legi În România se vorbește de ani buni despre introducerea brățărilor electronice, cam de fiecare dată când o femeie este ucisă, deși avea ordin de protecție. …. Contactat de Libertatea, Predoiu a spus doar că PNL pregătește un raport privind stadiul proiectelor pe care le-a depus în Parlament în vechea legislatură, inclusiv cel al brățărilor electronice. O listă lungă de așteptare. Integral: https://www.libertatea.ro

IPOTEZĂ-BOMBĂ: Cine ar fi autorul înregistrării de la DNA OradeaDNA-ul trăiește, totuși! Produce pensionari speciali. Și atât!  După ce au dat-o afară pe doamna Kovesi, oficial, DNA-ul nu a murit. Instituția există, are un șef și produce pensionari speciali, comunicate și statistici care nu interesează pe nimeni. Este ca și cum un dulău fioros, de care se temeau toți, a devenit un pudel timid, care latră pitit în poșeta unei doamne. DNA-ul de azi nu mai sperie pe nimeni!  Desigur, e vina PSD-ului, a lui Dragnea, a clicii Dorneanu de la Curtea Constituțională și a fostului ministru Tudorel Toader că lupta anticorupție a rămas fără dinți. Au masacrat legislația. Au pus secția specială să-i hăituiască pe procurorii curajoși. I-au scos din sistem pe judecătorii care dădeau sentințe dure – precum Camelia Bogdan, cea care l-a băgat pe Dan Voiculescu în spatele gratiilor. Dar liderii PNL n-au făcut nimic, absolut nimic, ca să relanseze bătălia cu corupția. La început au putut păcăli lumea, spunând că nu au majoritate în Parlament. Acum PNL, USRPLUS și UDMR au majoritate în legislativ, și DNA-ul tot un cățeluș bleg, care miorlăie din spatele gardului, a rămas. Dosarul Teldrum a lui Dragnea se târâie din 2017 fără să fi ajuns în fața judecătorilor.  Nici un demnitar din fosta guvernare PSD nu este anchetat pentru corupție. Șpăgile din spitale – vorbesc de marea șpagă, cea din zona de achiziții – sunt complet ignorate. Îmi este clar că incendiile din ultima vreme, din spitale, se datorează unor lucrări de foarte proastă calitate, pe care s-a plătit enorm. De ce? Fiindcă banii publici s-au împărțit între furnizor și cel care a controlat așa-zisa licitație. Corupția ucide! Pe vremea când doamna Kovesi conducea DNA-ul, corupția din spitale era direct țintită. Acum, subiectul pare că nu mai există. Au căzut în ghearele procurorilor Sorina Pintea și Mircea Beuran fiindcă au fost denunțați, nu prin investigația procurorilor. Există un consens tăcut al tuturor partidelor parlamentare să lase DNA-ul în comă. Nimeni, nici vechea clasă politică din PSD și PNL, nici noua gașcă USRPLUS și AUR, nu vorbește despre relansarea luptei cu corupția. Nimeni nu are o analiză a ceea ce se petrece la DNA și un plan să-l readucă la viață. Motivul îl știe toată lumea: toți vor să fure în liniște. Unii au furat, alții fură acum, iar alții se pregătesc. ….Cine vrea să vadă cum funcționează consensul politic, să se uite cum mor încet, spre bucuria tuturor politrucilor, DNA-ul și ANI. Integral: https://podul.ro

Stiri si articole publicate pe 9am - 7 Iulie 2019. Actorul Disney Cameron Boyce, in varsta de 20 de ani, a murit in somnMinistrul Justiției, acuzat în CSM de atentat la suveranitate după discuții cu ambasada SUA  Judecători ai Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii apropiați de fosta președintă a CSM, Lia Savonea, au criticat întâlnirile ministrului român al Justiției, Stelian Ion, cu reprezentanți ai ambasadei SUA la București. Tonul a fost dat de Nicoleta Țînț, fostă șefă a CSM, care i-a reproșat ministrului că nu a avut nicio întâlnire „pe subiecte de interes pentru puterea judecătorească” de la instalarea sa în funcție, în care să discute „ca profesioniști, ca juriști chestiuni de interes pentru puterea judecătorească”, în schimb discută problemele justiției românești cu oficiali „ai altor state”.…Mult mai incisivă, judecătoarea Gabriela Baltag a cerut chiar punerea în discuție a acestor întâlniri ale ministrului cu reprezentanții ambasadei SUA, considerate de ea „un atentat la independența și suveranitatea României”.…Mai mult, ea a calificat aceste întâlniri ca semn al amestecului în „treburile interne ale României” și a cerut formularea unei poziții publice menite cerute de „toată lumea”.…Și judecătoarea Simona Marcu a criticat întâlnirea ministrului cu ambasadele și a legat momentul de intenția lui Stelian Ion de a face „așa-zisa corectare a legilor justiției”, modificate în legislatura trecută de puterea PSD, spunând că nu toți magistrații „sunt încântați” de modificarea lor așa cum „probabil i se tot picură la ureche de o anumită zonă pe care o cultivă”.… Fosta șefă a CSM, Lia Savonea, a susținut că discuțiile lui Stelian Ion cu reprezentanţii Ambasadei SUA ar fi depășit cadrul constituțional. „Domnul ministru explică întâlnirile cu reprezentanți Ambasadei SUA, care din punctul meu de vedere depășesc cadrul constituțional, cu nevoia de se pune de acord legislația noastră cu recomandările MCV. Nu cred ca este o problema care ține de competența vreunui reprezentant al unui stat strain și dacă tot invocă MCV, în mod distorsionat, ei vreau să știu dacă a văzut că în MCV se discuta numai despre Secția de Investigare sau se vorbește și despre influența politicului în numirea procurorilor de rang înalt sau despre chestiunea resurselor, sau despre multe alte chestiuni. Oare doar SIIJ a devenit o problema națională și internațională?”, s-a întrebat Lia Savonea…..Prezent la dezbaterile din Parlament pe buget, Stelian Ion a fost întrebat de jurnalişti cum comentează criticile unor membri ai CSM la adresa întâlnirilor sale cu reprezentanţii Ambasadei Statelor Unite ale Americii. „Nepotrivite, ca să nu spun altfel. Mi se pare absolut normal să avem raporturi cu Statele Unite, raporturi cu celelalte state partenere, să avem o comunicare cu aceste state. Sunt partenerii noştri, nu sunt inamici. Este firesc ca aceste discuţii să fie continue, permanente (…) Pe de altă parte, această idee a neamestecului în treburile interne, eu am mai auzit-o şi în alte perioade. Nici vorbă de a amestec în treburile interne ale României. Avem nişte întâlniri absolut normale. Discutăm chestiuni legate de MCV, de respectarea obligaţiilor pe care ni le-am asumat. Nu vine nimeni din exterior să ne impună nouă soluţii, cum se încearcă astfel sugera foarte periculos”, a declarat ministrul Justiţiei. Integral: https://romania.europalibera.org

Curriculum Vitae Radu Razvan Horatiu | Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si JustitieEXCLUSIV Dosarul Revoluției: secretarul general al Ministerului Justiției minte cum respiră și se contrazice singur în privința activității fostului procuror Dan Voinea. Precizări-cheie din decizia CEDO  Secretarul general al Ministerului Justiției, procurorul Horațiu Radu, a fost acuzat, în repetate rânduri, de către președintele Asociației 21 Decembrie Doru Mărieș, dar și de către fostul procuror militar Dan Voinea că a tergiversat procesul de la CEDO în urma căruia forul european a decis că faptele odioase de la Revoluție se încadrează la categoria crimelor contra umanității, iar astfel este imposibilă prescrierea lor. Într-o replică oferită redacției Podul.ro, fostul Agent Guvernamental al României la CEDO, Horațiu Radu, a lansat o serie de atacuri la adresa fostului procuror militar Dan Voinea, spunând că din cauza acestuia a fost tergiversat Dosarul Revoluției. “Constat cu stupoare cum va bazati acuzele nejustificate si pe sustinerile fostului procuror militar Dan Voinea care s-a pensionat in timp ce asupra lui era in curs o procedura disciplinara a Inspectiei Judiciare deoarece tergiversase chiar dosarele Revolutiei. Sesizarea fusese facuta de fostul  procuror general Laura Codruta Kovesi. De altfel, din lecturarea deciziei CEDO reiese cu claritate ca Romania a fost condamnata la CEDO pentru lipsa unei anchete efective in acest dosar denumit generic al Revoluției. Or, atat acest dosar cat si alte zeci de dosare privind Revolutia din 1989 au stat in nelucrare la fostul procuror militar Dan Voinea, unele inca din anul 1991. Parte din aceste  aspecte reies, inclusiv din decizia CEDO la care faceti referire. In aceste conditii, atacurile dumneavoastra bazate pe declaratiile unor persoane responsabile pentru condamnarile de la CEDO din aceste dosare mi se par rau-intentionate”, a zis secretarul general al MJ. În schimb, într-o declarație acordată Podul.ro, Dan Voinea a dezavuat afirmațiile procurorului Horațiu Radu. Dan Voinea a precizat că până în momentul în care i-a fost repartizat Dosarul Revoluției (privind crimele din perioada 14 – 30 Decembrie 1989), documentele necesare instrumentării, precum și în cazul Dosarului Mineriadei, se aflau la mai multe secții de poliție, dar și parchete locale. În urma plângerii depuse de Asociația 21 Decembrie 1989, Voinea a reluat cercetările penale în privința Dosarului Revoluției, începând din data de 7 decembrie 2004….. Voinea a spus, de altfel, că din declarațiile făcute de Horațiu Radu, Agent Guvernamental al României la CEDO pe perioada desfășurării procesului privitor la Dosarul Revoluției, reiese că acesta nici măcar nu a lecturat decizia dată de forul european în 2011. Fostul procuror militar a atras atenția că CEDO a concluzionat că perioada în care s-a lucrat efectiv la Dosarul Revoluției a fost între anii 2005 și 2007, timp în care a avut rolul de procuror de caz în această speță. În anul 2008 Voinea a fost revocat din funcția de adjunct al SPM, motiv pentru care nu a mai putut continua instrumentarea Dosarului Revoluției, din cauza deciziei 610 din 20 iunie 2007 a CCR, prin care se stabilea că dosarele în care sunt implicați militari și civili vor fi instrumentate de secțiile civile.  “Eu i-aș recomanda lui Horațiu să aibă măcar bunul simț să citească hotărârea CEDO. Acolo se face o referire la activitatea depusă pentru dosarul acesta. Judecătorii de la CEDO au concluzionat că singura perioadă în care s-a lucrat în dosar a fost perioada în care am fost eu la SPM. Domnul Horațiu Radu este pe de-o parte mincinos, pe de altă parte demonstrează că nici nu l-a interesat hotărârea CEDO. Dacă ar fi citit-o n-ar fi vorbit prostii. Nu a citit nici dosarul, nici decizia CEDO și nu l-a interesat niciodată nimic despre victimele de la Revoluție”, a conchis Voinea.  În cele ce urmează, vă vom prezenta o serie de fragmente din hotărârea CEDO care contrazic fără echivoc acuzațiile lansate de secretarul general al Ministerului Justiției, Horațiu Radu. Integral: https://podul.ro

Marcel Ciolacu, După Ce Iohannis A Amânat Desemnarea Unui Premier: "Orban și Barna, Gemenii Eșecului” | LibertateaClasa politică: şi fără clasă şi fără politică La întrebarea “de ce merg lucrurile rău la noi?”, răspunsul dat aproape în toate împrejurările ori tipurile de discuţie este: pentru că nu avem clasă politică. Cu varianta secundară: pentru că avem o pseudo-clasă politică plină de bube în cap, neîncepută şi neterminată, o prelungire a diferitelor clici securisto-comunistoide care, după ce au supravieţuit răzmeriţei din decembrie 1989, au purces să se înrădăcineze şi să puiască în solul mocirlos al democraţiei de vitrină, de cumetrie, de şmangleală, de pradă, de distrugere şi risipă fără măsură, cu care ne-am dotat în aşa zisa noastră “tranziţie”. După modelul ştanţei, între timp, s-au format noi şi diversificate reţele, găşti, haite şi cumetrii, locale şi instituţionale, ale căror terminaţii se află în sediile aşa-ziselor noastre partide politice şi prin lung întortocheatele cotloane ale “instituţiilor de forţă” care oferă cu generozitate nu doar spaţiu de manifestare şi resurse de dezvoltare cu totul excepţionale acestor grupuri de interese şi de manevră ale intereselor altora, ci, în plus, asigură legitimitatea pentru prezenţa şi acţiunea lor în spaţiul guvernării. Iar ca bonus pavăza, fie şi relativă, dar necesară, faţă de intervenţia nedorită a justiţiei în treburile lor mai degrabă necurate, ori de-a dreptul murdare. În aceşti termeni, exlicaţia este mai degrabă o pseduo explicaţie care nu face lumină mai deloc. Nu mai mult decît secvenţa: “De ce nu putem bea apă de la robinet? Pentru că nu mai vine apă pe ţeavă!” În acest punct trebuie să spunem că povestea cu clasa politică care ne lipseşte este un fel de povestea cu cocoşul roşu. Nu trebuie să sondezi cine ştie ce abisuri ale teoriei politice pentru a descoperi că “democraţia” din construcţie, la origini, refuză idea de “clasă politică”. Ba, chiar putem spune cu temei, democraţia este reacţia radicală, opusă soluţiei “clasă politică perenă”, care se autoreproduce, întemeiată pe drepturi nobiliare sau alte tipuri de privilegii sociale. Chichirezul democraţiei constă tocmai în pariul conform căruia de treburile cetăţii este îndreptăţit şi se poate ocupa oricine, oricare dintre cetăţeni, cu condiţia să nu le dăm celor aleşi puterea prea mult timp, cel mult doi ani, şi să aibă un mandat foarte limitat în privinţa a ceea pot decide în virtutea puterii acordate temporar. Democraţiile moderne şi mai ales cele post-moderne s-au îndepărat atît de mult de soluţiile înţelepte ale modelului original, încît se poate spune că mai sunt democraţii doar cu numele. În realitate, regimurile politice pe care le numim astăzi democraţii sunt nişte hiper-autocraţii statale cu puteri aproape nelimitate în privinţa deciziilor care afectează masiv viaţa cetăţenilor şi a Cetăţii. De la economie, la cultură şi de la sănătate la educaţie, de la oportunităţi, la restricţii şi pedepse, de la modele de locuire la structuri familiale, nimic din viaţa fiecăruia dintre noi nu este dincolo de puterea de intervenţie a deciziei politice, mediată de puterea de constrîngere a instituţiilor şi instrumentelor statale. Nicăieri şi nicicînd, cetăţenii democraţiilor post-moderne nu sunt stăpînii sistemului, ci supuşii săi, reduşi pe alocuri la un statut inferior celui de “sclavie funcţională”. Iluzia puterii poporului mai atîrnă doar de ritmul sacadat şi predeterminat constituţional al alegerilor, respectiv de rezervarea şi apărarea drepturilor şi a libertăţilor fundamentale ale omului. Şi atunci, de unde pînă unde “obsesia” asta a rolului benefic al unei clase politice în democraţiile moderne? Pe scurt, două sunt sursele istorice. Prima este prelungirea statutului politic privilegiat al secţiunii nobiliare a puterii din regimurile pre-democratice, în zorii deloc prea luminoşi şi liniştiţi ai democraţiilor moderne. În Anglia, această formulă are şi astăzi susţinere prin existenţa Camerei Lorzilor. În cazul modelului francez, de după revoluţie, fosta clasă politică nobiliară a fost repede înlocuită, dar nu cu “puterea cetăţenilor”, ci cu nucleul dur, iacobin, al noii puteri, care a recurs imediat la soluţia dictaturii statale. La fel a făcut şi Lenin, un secol şi ceva mai tîrziu, după care a decretat “teoretic” că altfel nici nu se poate. A doua sursă a temei se iveşte, tîrziu, în secolul XX, după stabilizarea marilor democraţii occidentale, cînd succesul administraţiei treburilor publice devine o sursă importantă de legitimare politică, iar acest succes este legat de competenţe profesionale specifice….Ne mai rămîne profesionalizarea şi “militarizarea” administraţiei, odată cu separarea ei strictă de registrul politic al guvernării. De la momentul decembrie 1989, am ratat deja o generaţie. Nu e deloc sigur nici că la nivel social extins există înţelegere pentru beneficiile şi desigur, pentru restricţiile specifice acestei soluţii. Cu atît mai puţin că s-ar putea constitui undeva voinţa politică pentru construcţia instituţional profesională necesară. În locul profesionalizării administraţiei, noi am preferat inflaţia de diplome academice fără acoperire în competenţe şi eternizarea pe posturi sub umbrela protecţiei politice. Integral: https://www.bursa.ro

Un vis împlinit: CATEDRALA MÂNTUIRII NEAMULUI. CUVINTE DE TEMELIE: Eminescu și FerdinÎngeri de aur înalți de 13 metri și Maica Domnului de 16 metri în Catedrala Neamului. Clădirea a costat, până acum, 145 de milioane de euro din bani publici  Catedrala Neamului, construită de Biserica Ortodoxă lângă Casa Poporului, conține în interior fresce uriașe, de 13 metri, reprezentând îngeri poleiți cu aur, scrie 365.ro. Clădirea este în curs de finalizare, iar până acum a costat 175 de milioane de euro doar din banii publici, plus o sumă, mult mai mică, strânsă de BOR. Cea mai mare catedrală ortodoxă ridicată în România a fost criticată de specialiști, aceștia explicând că stilul său anacronic, care imită stilul bizantin medieval, dar realizat cu materiale moderne, este un kitsch. Dealtfel, în 2017, un sondaj efectuat printre români a plasat Catedrala între cele mai relevante trei kitsch-uri românești, alături de pantofii purtați la trening și de icoanele cu Arsenie Boca atârnate pretutindeni. Site-ul 365.ro a publicat imagini din interiorul Catedralei Mântuirii. Sunt fresce uriașe, reprezentând îngeri ale căror aripi deschise sunt poleite cu aur, Maica Domnului este înaltă de 16 metri, iar la mantia acesteia s-au folosit pietricele în 9 nuanțe de roșu. Mozaicul de diverse culori a fost adus din Italia, de la Veneția și de la Carrara. “E de cea mai bună calitate, o să reziste mult timp, sute de ani, adică să fie un mesaj pe care-l transmitem în viitor”, a spus Daniel Codrescu, autorul frescelor. Acesta spune că prețul nu e important: “Când ne ducem la Voroneț sau la Capela Sixtină nu ne gândim la cât au costat”. Se folosesc aproape 16 kilograme de mozaic pe metrul pătrat. Integral: https://ziaristii.com

Medicul Valeriu GheorghitaColonelul Gheorghiță Pristanda: ”Pe onoarea mea, am vaccinat 2 milioane în cap!”  Acuzații grave la adresa șefului vaccinării din România, făcute de un prefect, pe care îl vom numi Fănică, pentru a-i proteja identitatea. Se pare că Gheorghiță Pristanda ar fi tras condeiul cu dozele administrate și că numărul de vaccinați nu prea iese la calcul. Jignit, Gheorghiță ar fi enumerat dozele: ”400.000 de doze la Mapn, 800.000 de doze la MAI, 500.0000 de doze la soldați, 100.000 de doze la școlile de fete, 200.000 la școlile profesionale, 500.000 la primării, 800.000 la prefecturi, 2 milioane de vaccinați în cap, coane. Poate așa, să se fi spart 3-4 doze, or mai fi rămas pe fundul flaconului”, ar fi argumentat rapid Gheorghiță. Degeaba i s-a spus: ”Gheorghiță, le-ai mai numărat o dată pe alea și numeri prost”. Micile inadvertențe de comunicare făcute de colonelul Gheorghiță au fost puse pe seama ”fameliei mari, renumerație după buget mică. Vai de mine, coane, pe onoarea mea, 2 milioane de vaccinați în cap!” Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 26 februarie.”Vaccinarea din România e o anomalie etică. După ce criterii și cum se fac programările în statele occidentale.”

Spring | Dog parenting 101Buna dimineata intr-o zi de vineri, 26 februarie! Valorile termice diurne vor creste fata de intervalul anterior in vest, centru si nord, astfel incat vremea va fi mult mai calda decat in mod normal pentru sfarsitul lunii februarie, la nivelul intregii tari. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre 8 si 18 grade, iar cele minime se vor situa intre 0 si 6 grade, mai scazute in depresiuni, spre -5 grade. Cerul va fi temporar noros si pe arii restranse va ploua slab, ziua in regiunile nord-vestice, iar in partea a doua a intervalului in sud si sud-vest. In zona montana inalta precipitatiile vor fi mixte. Vantul va sufla slab si moderat. Dimineata si noaptea, in zonele joase, local va fi ceata. In Bucuresti vremea va fi deosebit de calda. Cerul va fi variabil, cu innorari pe parcursul noptii cand trecator va ploua slab. Temperatura maxima va fi de 14…16 grade, iar cea minima de 4…5 grade.

„Obsesia pentru eficiența vaccinurilor ne-a orbit”. Importantă este capacitatea serurilor de a preveni spitalizările și decesele COVIDVaccinarea din România e o anomalie etică. După ce criterii și cum se fac programările în statele occidentale În Canada, vaccinarea se face în baza unui cod strict care enumeră categoriile de vârstă care se pot programa și în ce perioadă.- Un sfert din vaccinurile administrate până acum a ajuns la persoanele de peste 65 de ani; În primele două luni de campanie, peste 170.000 de “esențiali” au fost imunizați; România are cea mai mare pondere din UE de persoane vaccinate care nu îndeplinesc criteriile legate de vârstă (peste 65 de ani) sau de boală cronică; Care sunt condițiile pentru vaccinare și cum se fac programările în mai multe state occidentale; În Elveția, toate persoanele de peste 75 de ani au fost imunizate; Autoritățile din România se laudă de câte ori au ocazia cu succesul campaniei de vaccinare, anunțând pe ce locuri fruntașe se află țara noastră în competiția globală pentru imunizarea populației împotriva Covid-19. Realitatea e un pic diferită. Campania de vaccinare a început în data de 27 decembrie 2020, iar până în ziua de 24 februarie fuseseră vaccinate 855.097 de persoane. Din acest total, doar 223.427 de persoane cu vârsta peste 65 de ani au primit cel puțin o doză de vaccin, deși mortalitatea celor infectați este de 84% exact în această categorie de vârstă. Există multă nemulțumire în rândul opiniei publice cu privire la modul în care se fac programările și la faptul că se vaccinează pe “pile”. Din 15 ianuarie și până acum au fost vaccinate pe post de “lucrători esențiali” 178.225 de persoane, a declarat medicul Valeriu Gheorghiță. Aici intră angajați ai Guvernului și ai agențiilor guvernamentale, parlamentari, membrii ai administrației locale, șefi de instituții publice, dar și mulți funcționari care în perioada pandemiei au lucrat de acasă. De asemenea, mulți “piloși” au fost vaccinați ca “bolnavi cronici”, pentru că nu există criterii clare în ce privește programarea pentru această categorie, ajungându-se în situația ca multe persoane cu adevărat bolnave cronic, care fac parte din programele naționale de medicație și tratament, să nu se poată programa și vaccina. Pentru a arăta cât de relativ e procesul de vaccinare din România, e important să fie prezentate câteva modalități de vaccinare din alte state. În cele mai multe state civilizate, vaccinarea se face exclusiv pe criteriul de vârstă și de persoane care au afecțiuni cronice. Nu există prevederi legate de angajații guvernamentali, iar atunci când e vorba de lucrători esențiali, există o listă clară cu profesiile care se califică în această categorie. Șefii de instituții sau administratorii companiilor nu pot face programări în masă și, în general, reprezentanții guvernului anunță cetățenii prin email, sms sau scrisori clasice în care e trecută data și centrul la care sunt programați pentru vaccinare. România este țara din Uniunea Europeană care are cea mai mare pondere de persoane vaccinate care nu fac parte din categoria persoanelor în vârstă sau nu sunt bolnavi cronici. Suntem pe locul 6 în Uniunea Europeană la număr de vaccinuri inoculate, dar în niciunul din statele aflate în fața noastră nu a început vaccinarea “angajaților esențiali”….In Geneva, Elveția, primele persoane vaccinate sunt cele cu vârsta peste 75 de ani O altă categorie de persoane vaccinate în prima etapă este cea a “adulților cu grad înalt de vulnerabilitate a stării de sănătate, indiferent de vârstă”. Afecțiunile sunt listate într-un document al Biroului Federal pentru Sănătate Publică, iar persoana respectivă trebuie să obțină un “certificat pentru vaccinare” eliberat de un medic specialist. “Acest certificat este obligatoriu și poate fi obținut fără programare, prin simpla anunțare telefonică a medicului. Poate fi predat unei rude sau trimis direct persoanei în cauză, prin poștă sau e-mail. Persoanele care se înregistrează pentru vaccinare trebuie să aibă acest certificat  și să îl prezinte la centrul de vaccinare”, se arată în procedura autorităților elvețiene. A treia categorie de persoane vaccinate în prima etapă este cea a personalului medical care vine în contact cu persoanele “cu mare risc de infectare”. În faza a doua de vaccinare, regulamentul prevede imunizarea persoanelor peste 65 de ani și a întregului personal sanitar. Niciun cuvânt despre “speciali” și “esențiali”…. Suedia În această țară nordică, vaccinarea se face tot pe criterii de vârstă și vulnerabilitate provocată de boli cronice…. Marea Britanie În Marea Britanie, au fost vaccinate peste 17 milioane de persoane până acum. Procesul de vaccinare are trei faze bazate, la fel, pe criterii de vârstă și de afecțiuni cronice. În prima fază au fost vaccinate persoanele peste 70 de ani, personalul medical și bolnavii cronici sub 70 de ani. În a doua fază de vaccinare, sunt imunizate persoanele cu vârsta între 50 și 69 de ani, iar în ultima, restul populației….. În toate țările din Uniunea Europeană, în Canada și în Marea Britanie e criză de vaccin, dar sunt puține țări în care persoanele în vârstă și bolnavii cronici să fi fost sacrificați în favoarea celor din sistemul birocratic. Aceasta e o mare nemulțumire despre care reprezentanții Executivului și coordonatorii campaniei de vaccinare evită să vorbească. Integral: https://spotmedia.ro

Coronavirus RomaniaDefiniţiile de caz pentru COVID-19 au fost actualizate / Ce înseamnă caz posibil, caz probabil, caz confirmat…. Potrivit INSP, caz posibil este orice persoană care întruneşte criteriile clinice. Caz probabil este orice persoană care întruneşte criteriile clinice şi care are legătură epidemiologică cu un caz confirmat sau orice persoană care întruneşte criteriile de diagnostic imagistic. Caz confirmat este orice persoană care întruneşte criteriile de laborator. „Testarea pentru SARS-CoV-2 este obligatorie pentru toate cazurile posibile”, precizează INSP, conform Agerpres. Contactul direct este definit ca: persoană care locuieşte în aceeaşi gospodărie cu un pacient cu COVID-19; persoană care a avut contact fizic direct cu un caz (ex. strângere de mână fără igiena ulterioară a mâinilor); persoană care a avut contact direct neprotejat cu secreţii infecţioase ale unui caz (ex. în timpul tusei, atingerea unor batiste cu mâna neprotejată de mănuşă); persoană care a avut contact cu un bolnav la o distanţă mai mică de 2 m şi cu o durată de minimum 15 minute; persoană care s-a aflat în aceeaşi încăpere (ex. sala de clasă, sală de şedinţe, sală de aşteptare din spital) cu un caz de COVID-19, timp de minimum 15 minute şi la o distanţă mai mică de 2 m; persoană din rândul personalului medico-sanitar sau altă persoană care acordă îngrijire directă unui pacient care are virus sau o persoană din rândul personalului de laborator care manipulează probe recoltate de la un pacient, fără portul corect al echipamentului de protecţie. Conform INSP, orice persoană care a purtat masca/echipamentul de protecţie corespunzător şi a respectat distanţarea fizică nu este considerată contact direct. Definiţiile de caz COVID-19 asociat asistenţei medicale (IAAM) trebuie să ţină cont de perioadele de incubaţie cunoscute la acest moment, respectiv numărul de zile până la debutul simptomelor, sau până la testul de laborator pozitiv (indiferent care este primul), după admiterea într-o unitate sanitară (în ziua 1), evaluarea sursei, prevalenţa COVID-19 în instituţie/secţie, contactul cu cazuri cunoscute din comunitate sau din unitatea medicală, precum şi orice alte date care indică în mod plauzibil sursa infecţiei. În acest sens, pot fi întâlnite următoarele situaţii:* Caz COVID-19 internat, cu sursă în comunitate: simptomele prezente la internare sau cu debut în ziua 1 sau 2 după admitere; debutul simptomelor în zilele 3-7 şi o suspiciune puternică de transmitere în comunitate;* Caz COVID-19 internat, cu sursă nedeterminată: debutul simptomelor în ziua 3-7 după admitere, cu informaţii insuficiente cu privire la sursa de virus pentru a-l aloca la o altă categorie;* Caz COVID-19 internat, cu sursă probabilă în spital: debutul simptomelor începând cu a 8-a -14-a zi de la internare, debutul simptomelor în ziua 3-7 şi o suspiciune puternică de transmitere a virusului prin asistenţa medicala acordată;* Caz COVID-19 internat în spital, cu sursă în spital: debutul simptomelor în ziua mai mare sau egală cu ziua a 14-a după internare. „Există şi situaţia în care apar simptome caracteristice COVID-19 care debutează într-un interval de 14 zile de la externarea dintr-o unitate sanitară (de exemplu, reinternare), situaţie în care sursa de virus poate fi comunitară sau nedeterminată. În această situaţie evaluarea finală trebuie să ţină cont de paticularităţile cazului. Integral: https://www.hotnews.ro

Un om ferm, dar cam zdruncinat. Premierul Cîțu scumpește pâinea, dar ieftinește circulUn om ferm, dar cam zdruncinat. Premierul Cîțu scumpește pâinea, dar ieftinește circul După ce a promis că este liderul unui guvern al investițiilor, prim-ministrul României a anunțat că taie 200 de milioane de la investiții. Nu e mult, dar e un început promițător. Deasupra Palatului Victoria, sediul Guvernului României, plutesc norișori albi, pufoși, simpatici și delicioși. Mai sus chiar, deasupra norișorilor, plutește Florin Cîțu, premierul, înconjurat de o grămadă de îngerași aleși pe criterii de competență. Ei sunt fie veri, frați, surori, fini sau nași ai unor fruntași ai partidului, fie au lipit afișe online în campaniile electorale ale PNL din ultimii doi ani și ceva. Premierul stă tolănit pe cel mai pufos dintre norișori și-și alege din garderobă tricourile cu trupe care urmează să-i dea pe spate fanii, în timp ce îngerașii cântă la harpă un cover după „Nothing else matters” al celor de la Metallica. E atât de plăcut acolo, e atâta candoare, atâta pace și liniște, încât realitatea se îndepărtează încet, dar sigur. Din când în când, norii sunt sparți de capul câte unui curier obraznic: „Aloo, care-i șeful pe aici, că trebuie să-i las un colet?”. „Eu, eu! Eu sunt șeful, cel mai mare șef sunt eu!”, se smulge din reverie Florin Cîțu, trimițând câte un serafim, un heruvim sau un arhanghel, cei pică la mână, să preia coletul, așa cum alți favorizați ai sorții își trimit slugile să le culeagă ochelarii de pe jos. Da, Florin Cîțu este șeful. Cel mai mare șef, aproape unicul, supremul, necontestatul. Nu, nu, ne pripim. Nu este necontestat. Iar asta îl supără, îl irită, iar uneori îl enervează de-a dreptul. Cum PNL nu poate guverna singur, că încă nu a apărut partidul acela care să-și impună guvernul, programul și obsesiile cu doar un sfert din voturile alegătorilor, Florin Cîțu are infiltrați printre îngerașii ăia și câțiva răuvoitori de la celelalte partide din coaliția de guvernare. Mai pricepuți, mai neîndemânatici, după posibilități. Iar infiltrații ăia vor să împartă puterea cu Florin Cîțu. Ceea ce, să recunoaștem, este aproape o neobrăzare, dacă, totuși, nu așa merg lucrurile într-o coaliție. Când ești suficient de slab și-ți lipsește legitimitatea pentru a forma singur un guvern, n-ai încotro și împarți funcții, bugete, influență. N-a zis nimeni că viața de partid clasat al doilea în alegeri este ușoară. S-a întâmplat ca Dan Barna, vertical ca orice om care nu trebuie să se aplece după propriii ochelari, să tulbure serenitatea premierului, anunțând public faptul că domnul Cîțu nu prea poate face remanieri de capul domniei sale, că nu poate schimba un ministru al USR-PLUS fără acordul celor din USR-PLUS. … S-au rupt norișorii pufoși sub premier, s-a întrerupt muzica îngerașilor, s-a stricat feng-shui-ul. Premierul a ieșit din starea de contemplare a propriei măreții și a redevenit omul acela ferm care trebuie să fie un prim-ministru. Nu este adevărat ce spune Barna. Este un Fake news. Românii trebuie să știe că el, numai el, premierul, face remanieri. El, el, el. Nici o coaliție, nici un parteneriat. Dacă vrea El, premierul, gata, orice ministru zboară. Ferm om. Hotărât. Păcat însă că nu-l ajută conjunctura. Căci la fel de ferm este domnul Cîțu de fiecare dată când vorbește despre buget, numindu-l „un buget al investițiilor”. Și tot așa ne spune că nu se va renunța la investițiile prevăzute în buget pentru nimic în lume. Doar că nici măcar nu fusese trimis bugetul în Parlament, că s-au și tăiat de la investiții 200 de milioane. Nu-i mult, căci cică ar fi bani, dar, să recunoaștem, este un început promițător. … Nici măcar miniștri de la PNL nu va putea Florin Cîțu să schimbe de capul lui. Închipuiți-vă, doar, că ar dori să o schimbe din funcție pe Raluca Turcan, probabil cel mai nepotrivit ministru al muncii din ultimele decenii. Nici măcar această decizie n-o va putea lua el, el însuși, fără să cadă de acord înainte cu familia doamnei. Căci odată mi ți-l tăvălește Valeriu Turcan de toți pereții Facebook-ului, așa cum a făcut și cu cei care au îndrăznit, în presă, să nu fie de acord cu teoriile doamnei. Integral: https://www.libertatea.ro

Ministrul Finanțelor Florin Cîțu este un adevărat moșier! - Stirile Kanal DHainele cele noi ale premierului PNL și UDMR sunt la unison cu PSD în politica de protejare a noii nomenclaturi, care se lăfăie de treizeci de ani prin instituțiile, agențiile și companiile de stat. Ca împăratul din poveste, premierul Florin Cîțu a fost lăsat de colegii săi de coaliție și guvern în pielea goală, la figurat, în fața imperativelor unui buget dificil și a unei opinii publice care aștepta alte soluții pentru reducerea deficitului decât cele anunțate. Lipsa sa de experiență politică și absența sprijinului din partea unui partid important și-au spus cuvântul, iar resursele personale ale domnului Cîțu au avut rezultate comunicaționale îndoielnice. Este greu de înțeles de ce premierul a creat inițial așteptări privind tăierea sporurilor nejustificate ale bugetarilor, pentru ca apoi să anunțe că ele vor fi plătite și anul acesta, urmând a fi desființate nu prin OUG, ci printr-o lege adoptată de parlament. Ce sens are să detaliezi sporurile care „nu sunt date pe criterii de performanță” și înghit 24% din anvelopa salarială, pentru ca apoi să plasezi povara reducerii deficitului pe umerii pensionarilor, care nu vor vedea nici măcar o indexare cu rata inflației. Până la urmă – strige HoReCa ce o vrea să strige – sistarea emiterii de vouchere de vacanță este singura măsură care a eliminat un avantaj nejustificat acordat bugetarilor pe seama celorlalți contribuabili. Dacă este adevărat ceea ce scrie presa: că PNL și UDMR nu au agreat tăierea sporurilor aberante prin OUG și au preferat să temporizeze eliminarea lor, poate chiar până la Sfântul Așteaptă, patron al politicienilor din România, atunci putem presupune că premierul a încercat inițial să pună presiune pe partenerii săi politici, iar apoi, ca să-și mascheze eșecul, s-a lansat într-un discurs agresiv, jucând rolul de muschetar neînfricat care se luptă nu numai cu PSD, al cărui „dezmăț” bugetar se angajează să-l „repare”, ci și cu propriii miniștri pe care îi amenință cu revocarea dacă nu vor reduce cheltuielile ministerelor pe care le conduc. Citim în această agresivitate frustrarea neputinței, dar și precaritatea domnului Cîțu ca personaj politic, căci modul în care a înțeles să-l apostrofeze pe liderul PSD, Marcel Ciolacu – „tovarășe Ciolacu, când ai timp, dă-mi un telefon” –, coboară și mai mult ștacheta discursului public, situată deja destul de jos. Totodată, Florin Cîțu promite cu emfază reforme – salarizarea personalului bugetar, pensii, educație, administrare fiscală – dar fără măcar o schiță de principii, fără termene și, mai ales, fără garanția unui sprijin politic. Poate că a dorit să pună în evidență tocmai lipsa de apetit pentru reforme manifestată de PNL și UDMR, marii temporizatori ai eliminării sporurilor. Ludovic Orban, pe care domnul Cîțu pare că va dori să-l înlocuiască în funcția de lider al PNL la viitorul congres, are evident altă agendă, în perspectiva aceluiași eveniment, și anume protejarea clientelei și mulțumirea șefilor de filiale care o patronează. El se declară pentru menținerea unor sporuri „justificate”, dar nu poate spune care sunt acelea („refuz să vă dau o declarație clară”), iar ministrul muncii, Raluca Turcan, plânge de milă bugetarilor care nu și-ar putea plăti ratele dacă ar pierde sporurile. Să fie vorba și de „bieții” traducători de la Metrorex, cu salarii de 6.000 de lei, care primesc „spor de tunel”? Dar despre dezmățul de la Metrorex ar trebui întrebat alt penelist, Lucian Bode, astăzi ministru de interne, care a fost ministrul transporturilor anul trecut, exact când angajații Metrorex primeau, în plină pandemie și criză financiară, măriri salariale de 18%. Dubla măsură a liderilor PNL, cu Orban și Turcan în frunte, este evidentă, pentru că pensionarii de rând nu au beneficiat de aceeași compasiune, „pensionarii speciali” nu au fost deranjați în nici un fel, iar tema salariilor astronomice din ministere, companii și agenții de stat nici nu este atinsă. Pe scurt, PNL și UDMR sunt la unison cu PSD în politica de protejare a noii nomenclaturi, care se lăfăie de treizeci de ani prin instituțiile, agențiile și companiile de stat. Între discursul lor și realitatea financiară cu care se confruntă țara s-a creat o falie, care se lărgește în momentul în care introducem în ecuație risipa banilor publici scoasă la iveală de presă în fiecare zi prin enumerarea contractelor cu ramificații politice mirosind pestilențial a corupție….Deși vorbește frumos despre eliminarea pensiilor speciale pentru parlamentari și primari, USR PLUS s-a pliat pe discursul penelist al eliminării sporurilor în parlament, deși problema se putea rezolva prin OUG, așa cum s-a rezolvat cea a completelor de trei judecători, urmând ca legislația să fie schimbată în Parlament în regim de urgență, înainte ca CCR să fi avut timp să soluționeze o eventuală contestație. Integral: https://revista22.ro

Vot important în Parlament la fix 30 de ani de la Revoluție. Documentul zilei – CapitalSporuri triplate în Parlament: secretar, de la 1.200 la 3.000 lei/lună; director, de la 770 la 2.300  Sporuri triplate pentru angajații din Camera Deputaților și din Senat, din 2017 până în 2020, deși locul și condițiile de muncă nu s-au schimbat. Creșterea enormă a sporurilor a fost decisă de către majoritatea parlamentară a PSD, prin Legea salarizării și unele regulamente…. Sporuri triplate în Parlament cu voie de la Olguța Vasilescu  Secretar General: Spor condiții vătămătoare în anul 2017: 1.155 lei, Spor condiții vătămătoare în anul 2020: 3029 lei/lună. Șef Departament:  Spor condiții vătămătoare 2017: 775 lei, Spor condiții vătămătoare 2020: 2.315 lei /lună. Director General: Spor condiții vătămătoare 2017:  775 lei, Spor condiții vătămătoare 2020: 2.315 lei /lună. Șef Birou: Spor condiții vătămătoare 2017: 572 lei, Spor condiții vătămătoare 2020: 1.574 lei /lună. Consilier Parlamentar: Spor condiții vătămătoare 2017: 458 lei, Spor condiții vătămătoare 2020: 1.414 lei/lună….Bucătar: Spor condiții vătămătoare 2017: 184 Spor condiții vătămătoare 2020: 631 lei /lună. Sporurile au crescut fără nicio discriminare, la toată lumea. În anii de guvernare ai PSD, sporurile pentru condiții de muncă (vătămătoare) au crescut enorm. Explicația există. Salariile bugetarilor au fost indexate constant, iar sporurile au crescut direct proporțional cu venitul. Dacă în 2017, sporul pentru condiții de muncă vătămătoar era de 10% din salariul brut, acum a ajuns la 15%…. Se moare pe capete în Parlament pentru atribuirea sporurilor? La stabilirea, de la caz la caz, a cuantumului sporului pentru condiții periculoase sau vătămătoare de muncă se au în vedere următorii factori de risc: a) existența factorilor nocivi și mecanismul de acțiune a acestora asupra organismului; b) intensitatea de acțiune a factorilor nocivi sau asocierea acestor factori; c) durata de expunere la acțiunea factorilor nocivi; d) existența unor condiții de muncă ce implică o suprasolicitare nervoasă, care determină un risc de îmbolnăvire sau de accidentare; e) structura și nivelul morbidității în raport cu specificul locului de muncă. Integral: https://newsweek.ro

Aeroportul „Henri Coandă” a primit acreditarea internațională pentru sănătate și siguranțăValeriu Nicolae: Pe domnul Dimitrescu Florin l-a dat domnul Cătălin Drulă afară (bravo, domnule!) acum o lună de la CNAB (Aeroporturi București), unde era Director General pe incredibil de mulți bani. Presa noastră cea bună și deloc dependentă de banii PNL (omul a fost numirea PNL), desigur, a sărit la beregata ministrului USR fără să se uite atent la geniul liberalo-psd-ist numit de domnul Orban. A terminat o universitate privată foarte scumpă în Texas, ca orice copil normal, a cărui familie își permite să plătească vreo 80.000 de USD pe an în SUA. Vine înapoi în țară și, la 22 de ani, în 2002, este deja Consilierul Personal pe problematica NATO al unui ministru secret care lucra la Secretariatul General al Guvernului (la SGG lucrează prim-ministrul). Problematică pe care se va specializa un an mai târziu, căci doar așa merge treaba cu foști consilieri ai lui Năstase ajunși mari liberali. Între 2003 și 2004 face un masterat la Centrul de Studii Nato în București și cursurile de Administrație Publică ale Universității din Oradea, asta în timp ce era și consilier la PSD. Se schimbă regimul, așa că între 2004 și 2005 face facultatea de Drept la Spiru Haret, în BUcurești, pe care, minune absolută, o termină în 21 de luni, în timp ce continuă să studieze la Oradea și muncește direct ca Director General (la 23-24 de ani) la unul dintre cele mai importante servicii de aeroport (700 de avioane deservite pe teritoriul României). Între 2005 și 2006, pe lângă slujba de Director General, este și reprezentantul pentru Clean Earth Solutions (unde, conform CV-ului, rupe lumea în două) asta în timp ce studiază turbo Dreptul la Spiru Haret și face și un Master la o facultate privată pe Servicii Aeroportuare (pe care îl începe la aproape un an după ce a fost numit Director General în domeniu). CV-ul domnului Dimitrescu pute grav și a impostură și a băieți foarte deștepți. Salariul lui de la stat în timpul guvernelor Dragnea era de 33.827 pe an. În timpul liberalilor omul a dat lovitura a trecut la 421.440 RON adică o creștere de 12.45 de ori sau 7.500 de EUR pe lună. Sursa: https://www.facebook.com

ANAF a inceput detasarile - Curierul NationalProiect legislativ: Reglementarea în lege a principiului de interpretare în favoarea contribuabilului a prevederilor legale neclare Autorităţile vor ca legislatia fiscală, in principal codul fiscal (Legea nr. 227/2015) şi cel de procedură fiscală (Legea nr. 207/2015), să enunţe clar obligaţia de aplicare principiului în “dubio contra fiscum”, însemnând interpretarea prevederilor ambigue în favoarea contribuabilului, conform unui proiect de lege înregistrat la Senat în această săptămână. Marţi, 23 februarie 2021, a fost înregistrată la Senat propunerea legislativă nr. B50/2021 pentru completarea art.3 din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal şi modificarea art.13 din Legea nr.207/2015 privind Codul de procedură fiscală. Proiectul prevede reglementarea în lege a principiului de interpretare în favoarea contribuabilului a prevederilor legale neclare ar putea reaşeza relaţia dintre organele fiscale şi plătitori pe o bază nouă, astfel ca în timp contribuabilii să capete încredere în buna-credinţă şi profesionalismul organelor fiscale, aşa cum prevede expunerea de motive la iniţiativa legislativă. Legislaţia fiscală, în principal codul fiscal (Legea nr. 227/2015) şi cel de procedură fiscală (Legea nr. 207/2015), indiferent de modificările pe care le-au suferit de la intrarea lor în vigoare, a evitat să enunţe clar obligaţia autorităţilor să aplice principiul în dubio contra fiscum, însemnând interpretarea prevederilor ambigue în favoarea contribuabilului…..Astfel, proiectul prevede ca după litera a) a articolului 3 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal introducerea unei noi litere cu următorul cuprins: ”a’) in dubio contrafiscum prin interpretarea prevederilor neclare în favoarea contribuabilului;” Integral: https://www.zf.ro

Institutul ireLevantuluiDeputatul Iulian Bulai nu se lasă și depune un nou proiect pentru desființarea Institutului Levantului: Ce argumente are și care e diferența majoră față de SUA  Deputatul Iulian Bulai anunță că parlamentarii USR-PLUS vor depune în următoarele săptămâni o nouă inițiativă legislativă care vizează desființarea sau măcar tăierea finanțării de la bugetul de stat a Institutului de Studii Avansate pentru Cultură şi Civilizaţia Levantului, înființat la propunerea lui Călin Popescu Tăriceanu, condus de Emil Constantinescu și subordonat Senatului, nu Academiei Române, așa cum ar fi firesc. Institutul Levantului se află pe lista instituțiilor patronate de fosta putere PSD-ALDE și care au generat scandaluri publice, alături de controversata Academie a Oamenilor de Știință, care a primit buget zero de la actualul Guvern, sau de Institutul Revoluției Române, în cazul căruia Parlamentul a votat recent desființarea, însă PSD a contraatacat sesizând Curtea Constituțională…. Considerat de mulți o sinecură atribuită fostului președinte al României Emil Constantinescu, Institutul Levantului a fost contestat încă de la început (2016 – vezi AICI parcursul proiectului în Parlament) . Guvernul s-a opus, Academia Română s-a opus, președintele Iohannis s-a opus, întorcând legea în Parlament, și totuși institutul lui Emil Constantinescu (ISACCL) a prins viață, sub aripa ocrotitoare a Senatului României, controlat pe atunci de PSD și ALDE. În timpul dezbaterilor din Parlament, fostul senator USR Vlad Alexandrescu a propus ca institutul să fie măcar creat în subordinea Academiei Române, argumentand că Senatul nu are mijloacele necesare pentru a superviza acest tip de activitate, însă Emil Constantinescu a replicat că această subordonare va aduce noii instituții „grandoare” și ”va face cinste” camerei superioare a Parlamentului. În activitate din 2017, Institutul Levantului are 36 de angajați (ale căror salarii sunt demne de invidiat pentru omul de rând) și o contribuție mai mult decât modestă la cultura și cercetarea românească (asta ca să nu spunem greu de identificat). Spre exemplu, directorul general avea în septembrie anul trecut un venit salarial lunar brut de 9.534 de lei, un director – 10.030 lei, iar contabilul șef – 9.489 lei…..Conform declarației de avere datată 30.07.2020, președintele instituției, Emil Constantinescu, și-a suplimentat astfel veniturile anuale cu 16.775 de lei net, bani care s-au adăugat pensiei de 50.228 de lei și indemnizației de fost președinte al României, în valoare de 202.176 de lei…. ”În 2 ani de activitate, această instituţie a avut alocat câte un milion de euro pe an. Deci două milioane de euro. Nu-i mult, nu-i puţin. Ştiţi câţi bani au mers pe proiecte, din aceste două milioane de euro? Ştiţi? Vă spun eu. 80.000 de lei. Atât au mers pe proiecte în anul 2019. 80.000 de lei, din două milioane de euro! Vi se pare normal? Mie nu.  Aceşti bani au mers pe salarii foarte mari, pe deplasări, pe diurne, pe sindrofii, pe tot felul de activităţi care nu au niciun obiect de activitate şi nicio legătură cu ideea de Levant. În aceşti ani, această instituţie a avut doar 20.000 de lei venituri proprii. Această instituţie reprezintă un institut luat pe persoană fizică de către o personalitate care a reprezentat speranţa României, acum 20 de ani. Ştiţi ce este trist? Este trist faptul că salariaţii din această instituţie câştigă fără să facă nimic concret pentru cercetare în chestiuni de istorie, şi de relaţii internaţionale, şi de interes pentru Levant – pentru că aşa se cheamă instituţia -, mai mult decât cercetătorii de la Academia Română. Un referent de la această instituţie moartă din naştere câştigă mai mult decât un cercetător de la Academie. Nu este corect.(…)”….CCR a declarat neconstituţională Legea de înfiinţare a acestei instituţii. CCR a declarat că există elemente de neconstituţionalitate şi în legea de aprobare a OUG care transformă această instituţie într-o instituţie de utilitate publică şi creează o poziţie de secretar de stat (…)”, sublinia, după acel vot, Claudiu Năsui, deputat USR, în prezent ministru al Economiei….. Patru: Există niște disonanțe de comportament. Acum doi ani, noi, ca stat, ne-am ostilizat total țările arabe care fac parte din fostul spațiu al Levantului, dar și din Orientul Mijlociu (și nu numai) printr-o decizie greșită, cea privind mutarea ambasadei din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim”. Un institut al Levantului, dacă tot cercetează spațiul respectiv, politic, geografic și cultural, ar fi trebuit să trimită un punct de vedere cu privire la cât de inoportună este mișcarea respectivă și ce ar însemna ostilizarea a zeci de state arabe și musulmane. Nu s-a făcut asta!….”Contrargumentul este că și în America președinții pot să aibă biblioteci, ONG-uri, institute de cercetare, pentru o anumită cauză care a marcat identitatea guvernării respective. Total de acord! Dar nu statul american finanțează asemenea instituții, ci președintele sau fundația sau trust-ul care dorește înființarea unui asemenea for de decizie, prin prisma identității de think-thank, nicidecum de instituție a unui stat”, a explicat acesta. Integral: https://spotmedia.ro

Ultimele stiri | Digi24Teste și proteste Mare victorie mare a parlamentului asupra lui însuși. PNL, USR, PSD și AUR au pus mână de la mână și au eliminat pensiile speciale ale parlamentarilor ca să vadă lumea cum renunță ei la privilegii. UDMR însă n-a votat: “ori le eliminăm pe toate ori ne batem joc de noi înșine” a explicat Kelemen acuzând “populismul și ipocrizia” cu care s-a eliminat doar “1,3% din pensiile speciale”. Asta-i politica: 1% populism, 99% cinism. Aplicându-se retroactiv, legea are vulnerabilități constituționale – dar nu are cine s-o conteste. Renate Weber e și ea în curs de revocare deși se consideră irevocabilă: “revocarea Avocatului Poporului se poate face numai dacă a încălcat Constituția”. Ce spui tu, copilă? Nici președintele țării (votat de milioane de oameni și nu pus cu furca precum Renate) nu poate fi revocat decât dacă a încălcat grav Constituția și totuși am avut două referendumuri în acest sens. Totul e să existe rea voință politică. Pentru eliminarea sporurilor însă “trebuie să facem un inventar” a anunțat Kelemen estimând că “nu vor fi modificate în 2021”. Normal, în 2021 de-abia se numără. Și oricum se muncește fără spor. Drept care Rareș Bogdan i-a sugerat lui Cîțu “să taiem veniturile nesimțite de la ASF, Termoelectrica, Nuclearelectrica, Transgaz”. Aș! Pericol de explozie. La Transgaz sunt cazați foști ofițeri SRI cu rudele și acoperiții lor. La ASF e cam la fel. Iar la CEZ până și magazionerul câștigă peste 4.000 de lei. O fi având doctorat la Academia SRI. Sigur, sunt și parlamentari care nu fac doi bani: Radu Cristescu (PSD) n-are decât o casă în America Centrală (a și uitat unde) iar în țară n-are bani, n-are casă. Doarme pe la televiziuni unde se trezește vorbind. Alții preferă restaurantele – unde, dacă intri cu Vâlceanu (PNL) ieși consilier, precum Mara Mareș. Vai, a zis Alina Gorghiu “dar nu cafeaua în oraș a promovat-o”. Poate cafeaua de acasă. La PSD petrecerile sunt mai periculoase. Deputata Elena Dinu a închis două licee din Giurgiu serbând majoratul fiului cu 150 de invitați și mai multe cazuri de COVID iar la aniversarea unui primar din Vrancea, secretara Halici (nevasta șefului PSD județean) s-a repezit asupra funcționarei care filma bairamul umflându-i ochii. Ca dovadă de ce suferi stă-n piepții unei rochii. În Parlament a avut loc și căderea moțiunii simple a PSD împotriva ministrului Sănătății (pancarde, huiduieli, urlete). A reieșit că Sănatatea nu e nici a guvernului și nici a populației – ci a mafiei de specialitate. O comorbiditate. De câteva zile însă minerii din Valea Jiului care protestează (inclusiv în subteran) din motive salariale și din cauza condițiilor grele de lucru, au creat condiții grele de viață locuitorilor din Deva lăsați fără căldură în plină iarnă întrucât termocentrala Midia s-a închis din lipsă de cărbune. Integral: https://revista22.ro

Thieves strike in Camblesforth | York PressCum se fura în anii 80, 90, 2000, 2010… Istoria furtului din România contemporană, pe decade Hoți sunt dintotdeauna. De când există dreptul de proprietate, de atunci există și hoții. Toate religiile au interzis furtul și toate regimurile laice au încercat, măcar aparent, să-l suprime. Însă hoția a continuat să existe pretutindeni. Iar metodele hoților au evoluat și s-au adaptat corespunzător, în toate formele de orânduire socială. …. Anii 80, furtul cauzat de disperare În anii 80, când am deschis ochii, în jurul meu furtul era la ordinea zilei. Una dintre primele mele lecții serioase de viață a fost despre securizarea bunurilor personale, în orice context. Pe atunci, furtul mărunt, din buzunare, prin tamvaie, era atribuit în totalitate țiganilor. Se furau valizele din gări sau din trenuri, se fura de pe tarabe, în piețe, și se spărgeau apartamente. Grilajele de fier, cu gratii, la ferestre, mai ales la parter, erau decorul obișnuit. Pierderea cheii de la gâtul copilului genera panică în familie, pentru că echivala cu o expunere îngrozitoare în fata hoților care ar fi putut goli oricând apartamentul. Însă furtul cel mare se desfășura chiar din avutul obștesc. În anii 80, incompetența comuniștilor de la putere de a asigura nevoile populației a creat premisele unei delapidări generalizate a bugetului statului și a avuției naționale, de către propriii cetățeni și angajați. Oamenii furau de la stat, convinși fiind că astfel vor echilibra parțial furtul pe care statul îl desfășura asupra lor. În replică, conducătorii incapabili ai statului comunist se străduiau, prin serviciile secrete, să fure secrete industriale și tehnologii din Occident….În anii 80, încă se mai foloseau metode arhaice de furt, precum fundul dublu al paharelor de semințe, pe care vânzătoarele cu fuste colorate le comercializau ilegal, în toate zonele cu trafic intens. Vânzătorul de la Aprozar, care vindea pui vii, îi uda dimineața cu furtunul și arunca câteva găleți de nisip peste ei, să se mai „îngrașe” cu câteva sute de grame. Gogoșereasa înmuia gogoșile pe o singură parte și astfel putea să fure câte un kilogram de zahăr pe zi, pe care să-l schimbe pe ciorapi de nylon cu vecina care lucra și fura de la mercerie sau pe bomboane cubaneze, cu cumnatul care lucra la Casa de Comenzi…. Anii 90, furtul cauzat de anarhia post-revoluționară În anii 90, atât hoții, cât și metodele lor au evoluat, adaptându-se noilor valori, nevoi și posibilități, oferite de noua societate democratică. Autoritatea statului s-a relaxat, aproape total, după revoluție, iar furtul a devenit mult mai răspândit, mai divers și mai acceptat. Ingeniozitatea metodelor de a fura, inventate de hoți, stârnea uneori admirația, chiar simpatia publicului. Uneori era blamat mai degrabă prostul care fusese păcălit, decât hoțul care îl înșelase, că într-un joc de copii, fără reguli etice. Primele furturi prezentate public în decembrie 1989, la televizor, au fost cele ale revoluționarilor. S-au furat în zilele alea tablouri din muzee, arme din unități militare și hainele de blană ale Elenei Ceaușescu, din palatele asaltate de revoluționarii puși pe prăduială. Unii dintre acești revoluționari au furat mai târziu dreptul de a deține „certificat de revoluționar” și beneficiile aferente. Imediat după Revoluție, s-a dat iama în „ajutoare”. Mai multe rânduri de „organizatori” triau în favoarea lor bunurile trimise poporului român din toată Europa. Toate împărțelile de produse gratuite se soldau inevitabil cu îmbrânceli și bătăi, iar majoritatea lucrurilor „bune” erau furate, până la limita superioară a posibilităților de transport ale hoțului. În anii 90 se spărgeau mașini, din care se furau casetofoane și boxe auto, baterii și roți de rezervă, sau se furau mașini cu totul…..Însă în anii 90 se fura și „pe față”. Uneori, hoțul nici nu se mai ascundea, ba chiar râdea de victima: „Și ce-o să-mi faci?”. Slăbirea autorității centrale a favorizat apariția unei forme locale, tribaliste, de autoritate, în localități mici sau în cartiere: șmecherul. Șmecherul era, în fond, un substitut al autorității oficiale (de multe ori un bun amic al polițiștilor), un lider absolut, dar fără legitimitate, care stabilea reguli proprii de organizare în comunitate, și colecta taxele de protecție de la afacerile din zonă. Pentru că poziția lui se baza pe forță și pe intimidare, șmecherul putea aplica unilateral dobânzi de întârziere, pe care le putea dubla, tot unilateral, peste noapte….Prima preocupare a primilor politicieni ai democrației a fost să fure și să distrugă propriile dosarele pe care le aveau la Securitate, pentru a-și curăța trecutul și a-și netezi viitorul politic. A doua preocupare a fost să fure sau, mai bine zis, să prăduiască averea națională, pe care comuniștii o lăsaseră moștenire. Atunci s-au furat fabricile și uzinele, majoritatea mergând către cea mai ieftină formă de monetizare: depozitul de fier vechi. Apoi s-au furat banii din bănci, prin credite niciodată returnate de beneficiarii tranziției către economia de piață. Multiple bănci și fonduri de investiții au furat banii agonisiți de oameni într-o viață, dispărând în tenebrele falimentului, fără a plăti despăgubiri…..Caritas a fost o schemă piramidală care a furat, în total, un procent relevant (între 10% și 20%, după majoritatea estimărilor) din masa monetară națională. Bancorex, FNI și celelalte tunuri celebre din anii 90 au completat dezastrul. În a doua jumătate a anilor 90, veniturile reale ale oamenilor au fost permanent furate, prin devalorizare, cauzată de inflație. Astfel, de la începutul lunii și până la încasare, salariul lunar se devaloriza, iar oamenii ajungeau să încaseze mai puțină valoare, lună de lună. Prețul unei pâini a crescut de la 2-3 lei la 10,000-20,000 lei într-o decadă. Toate prețurile se calculau în valute străine, întrucât leul românesc nu mai avea nicio credibilitate…. Anii 2000, hoții devin mai „spălați” Hoția din România a evoluat vizibil în noul mileniu. Spărgătorii de case și de mașini plecaseră deja catre vest, iar integrarea României în UE a definitivat transferul acestora în diaspora….. În anii 2000 s-a furat mult cu privatizări. Ultimele întreprinderi, cele supraviețuitoare și încă performante, în pofida tuturor căpușărilor din anii 90, au fost privatizate. Altfel spus, au fost vândute de stat la niște prețuri derizorii, către niște beneficiari interesați de profituri rapide, fără productivitate, adică obținute din pix, doar prin ștergeri de datorii sau subvenții. În anii 2000 s-a furat cu terenuri și retrocedări. S-au întocmit acte false prin care s-au furat terenuri, imobile, plaje și păduri, toate aparțînând încă statului, adică oamenilor. În principiu, în anii 2000 hoția s-a legalizat. Hoții din Parlament și-au dat legi discreționare care le avantantajau direct afacerile personale sau le asigurau veniturile pe viață, prin pensii speciale. Complicii lor și-au angajat avocați și au mituit funcționari pentru a putea fura liniștiți, în deplină legalitate. S-a furat folosindu-se companii offshore, înființate în paradisuri fiscale, și s-a profitat de înapoierea sistemului fiscal românesc, incapabil să-și controleze eficient contribuabilii. În anii 2000 s-a furat organizat, printr-o rețea locală de administratori feudali, numiți baroni locali…. În anii 2000 s-au furat bani pentru care s-au plătit spăgi constând în valize de bani. Comisioanele, numite și parandărăt, erau costuri știute, ale oricărui proiect. Banii circulau încă în numerar, iar unul dintre scandalurile celebre s-a numit „cazul Valiza”. A fost epoca cash-ului, în care averea se măsura în cărămizi de bani, cu multe zerouri, mutate de la un proprietar la altul. Toate afacerile care încasau mulți bani cash, cluburile, cazinourile sau restaurantele, erau bănuite că „spală bani”. Evaziunea fiscală era generalizată în anii 2000. Salariații erau plătiți „la negru” sau „la gri” (adică salariul minim pe cartea de muncă, iar restul „în mână”). Facturi „în alb” și alte documente fiscale înseriate și ștampilate, dar necompletate, se vindeau pe marginea drumului, la intrarea în complexul comercial Dragonul Roșu….În a doua jumătate a anilor 2000, statul a început să funcționeze, cât de cât, iar datorită reformei fiscale a reușit, în sfârșit, să colecteze banii cei mulți din taxe și impozite. Pentru a fura sau pentru a beneficia de cât mai mulți dintre acești bani, mulți pretendenți s-au năpustit să se angajeze la stat. A fi de partea statului începea să însemne să fii de partea celor puternici, acolo unde furturile se mușamalizează și toți angajații se acoperă între ei, la fel ca într-un clan….. Anii 2010, furtul legal Schimbările legislative impuse de UE au complicat mult viața hoților, în ultimul deceniu. Nu mai era deloc simplu să furi. Acum era nevoie să te acoperi cu documente, să faci lucrurile „ca la carte”. Au apărut cerințe noi, declarații de avere, transparență bancară, și alte proceduri care au complicat și mai mult viata hoților. Pentru a-și putea conserva poziția de influență și pentru a putea continua să fure, a devenit esențial ca dosarul unui hoț să fie curat…. Pentru a accede la funcții confortabile în sistemul de stat s-au furat diplome, licențe, doctorate și atestate, s-au falsificat hârtii și s-au inventat studii sau calificări. Unele instituții de stat au devenit găuri negre, adică organizații care nu fac absolut nimic, însă costă o grămadă de bani, din bugetul statului. Mai târziu, pentru angajații de la stat au apărut sporuri pentru cele mai banale activități, cum sunt sporul de antenă sau cel pentru operarea unui calculator. În anii 2010 s-au furat fonduri europene, s-au produs paleți de hârtii care justificau activități inexistente, s-au desfășurat evenimente fără participanți și spectacole fără public. S-a furat cu diurne, cu cheltuieli curente, cu angajați fictivi și chiar și cu proiecte fictive cu totul. Marile inginerii financiare au devenit apanajul Baieților deștepți, care i-au înlocuit treptat pe rudimentarii lor predecesori, în pozițiile cheie…. Foarte comentate au fost știrile care au dezvăluit furturile de amploare, desfășurate în formă continuată, asupra pădurilor din România. Am aflat că mii de camioane cu lemn furat circulă anual pe șoselele patriei noastre. Mult mai sensibil a fost subiectul copiilor furați și traficați în Occident. Am devenit conștienți de faptul că, de la Țăndărei la Caracal, copiii români sunt furați și vânduți rețelelor românești de carne vie. Acum, știm cu toții că acestea sunt activități vechi, care se desfășoară neîntrerupt, de 30 de ani. Integral: https://republica.ro

No Evidence Tiger Woods Was Impaired In Car Crash, L.A. Sheriff SaysMașina lui Tiger Woods e deja pe Olx. „Unic proprietar, km reali, ușoare zgârieturi” Accidentul rutier groaznic în care a fost implicat azi Tiger Woods a fost deja fructificat de un român întreprinzător, care a pus Bentley-ul la vânzare pe Olx. Mașina e descrisă drept ”aspect 9 din 10, km reali, unic proprietar” și vânzătorul acceptă orice test, dar la un service ales de el, pentru că nu vrea să-i dea cineva kilometrajul înainte la mașină ca să-i scadă valoarea. Vânzătorul precizează că mașina e ca nouă și i-a aparținut bunicii lui Tiger Woods, care se plimba cu ea doar duminica, până în apropiere, să-l vadă pe nepot cum joacă golf. Sunt deja foarte mulți interesați de mașină, că românii știu că Tiger Woods e expert în golf și bănuiesc că și-a luat tot Golf, dar i-a pus siglă de Bentley. Contactat telefonic, vânzătorul mașinii spune că autoturismul ”Nu bate, nu troncăne, are ușoare zgârieturi care ies la un poliș profesionist” și cere un avans de 2500 euro pentru câteva formalități vamale, ca să fie și el sigur că nu se răzgândește clientul. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 25 februarie.”Cazul bugetarului Cîțu. Și să vedem dacă, aplicând principiile fluturate de premierul Cîțu, bugetarul Cîțu își merita salariul pentru anul 2020.”

spring in the mountains - Spring Photo (31493836) - FanpopBuna dimineata intr-o zi de joi, 25 februarie! Nu scăpăm de ceață nici în cursul zilei de joi, 25 februarie 2021, potrivit informațiilor venite din partea ANM. În special dimineața și seara, ceața densă va duce la scăderea vizibilității, atmosfera fiind una închisă. Cu toate acestea, norii se vor risipi în majoritatea regiunilor în jurul prânzului, vremea devenind mai caldă decât ar fi normal pentru sfârșitul lunii februarie. Maxima de la nivelul întregii țări va fi de 16 gr C, mult mai cald decât în zilele precedente. Inclusiv noaptea se vor menține temperaturile pozitive, minima fiind de 1 gr C. La București, ceața va pune din nou probleme dimineața.. Temperatura va fi destul de ridicată comparativ cu ziua precedentă, astfel că maxima va ajunge până la 15 grade. În timpul nopții, norii se vor risipi, iar cerul va fi mai mult senin, iar temperatura minimă se va situa în jurul valorii de 4 grade.

Octavian JurmaCOVID 19: De ce România trebuie să rămână prudentă încă două luni. Ce se întâmplă în alte state În timp ce SUA marchează cu doliu național de cinci zile recordul sumbru al depășirii celor 500.000 de victime făcute de Covid-19, și întreaga lume vorbește de apariția valului trei de Covid, favorizat de noile tulpine, în special cea britanică și cea africană, alte state, precum Germania și Marea Britanie, anunță relaxarea restricțiilor antipandemice. Specialiștii români spun că relaxarea este justificată în Marea Britanie, pentru că a ieșit deja din valul trei, în timp ce în Germania este riscantă orice relaxare, așa cum este și în România, unde există riscul să se ajungă la o curbă ascendentă compusă din ambele tulpini. Ei spun că e bine ca România să fie prudentă în continuare, cel puțin până trece primăvara și să mențină restricțiile existente și atrag atenția că amenințarea cea mai mare pe termen lung vine de la țările care limitează combatarea pandemiei doar la vaccinare sau, mai rău, prin vaccinarea inclusiv a persoanelor cu infecții active. Pe de altă parte, un expert american face teoria imunității de turmă despre care spune că, cel puțin în SUA, va fi posibilă până în luna aprilie a acestui an. Germania, România și alte țări din Europa riscă „val pe val” Medicul și cercetătorul Octavian Jurma, care s-a remarcat printr-o serie de predicții confirmate în timp privind evoluția epidemiei de coronavirus, a explicat pentru Europa Liberă că Marea Britanie a început, de fapt, să iasă din valul trei și atunci „are motive să planifice relaxare cu aproape 50% din populație vaccinată”, spre deosebire de Germania despre care crede că nu-și „permite, pentru că acolo valul 3 înca nu a început mai ales că stau și la vaccinare prost.” Valul 3 în Europa e alimentat în special de tulpina britanica B117, dar un potențial val 4 va fi alimentat de tulpina sud-africană B1351. Germania, în particular dar și alte țări din Europa (inclusiv România) riscă să vadă o curbă compusă din ambele tulpini, cum a avut Marea Britanie din tulpina “clasică” si cea britanică (val peste val)”, spune expertul român. Medicul spune că „Israel si Marea Britanie demonstrează cum se revine în control, iar Australia și Noua Zeelandă cum nu se pierde controlul epidemiologic”. Expertul are convingerea că „modelul australian va fi adoptat și de Marea Britanie și de Israel, cu filtrare strictă la graniță și măsuri scurte dar dure și rapide în interior, iar pașaportul de vaccinare va fi folosit pentru libera intrare și circulație”.  În opinia sa, „amenințarea cea mai mare pe termen lung (6 luni – 1 an) vine de la viitoarele tulpini rezistente la vaccin produse de țări care se limitează doar la vaccinare pentru combaterea pandemiei, dar nu vaccinează suficient de rapid sau, mai rău, vaccinează persoane cu infecții active.” Integral: https://romania.europalibera.org

Cazuri noi de coronavirus in 24 de ore - topul judetelor - 24 februarieCătălin Apostolescu: „Acest virus va rămâne printre noi 20-30 de ani” Înainte să fie numit manager interimar la Institutul Matei Balș din București, doctorul Cătălin Apostolescu a declarat despre evoluția epidemiei de COVID-19: „Ne este teamă că al treilea val va fi mai rău decât al doilea”. „Cele 2.000-3.000 de cazuri pe zi care apar ne permit să respirăm în momentul de față. Ajunsesem în situația în care cum se elibera patul, imediat venea alt pacient. Apucam să schimbăm așternutul și să ștergem mobilierul și imediat puneam alt pacient. Este momentul să profităm de acest moment de respiro, ca să încercăm să regândim strategia națională”, a afirmat Cătălin Apostolescu la Digi24. Medicul a precizat că aproximativ 15 la sută din populație a trecut prin infecția cu COVID, iar „asta ne arată că majoritatea populației care nu a trecut prin COVID”. Nouă ne este teamă că al treilea val va fi mai rău decât al doilea. Vor fi mult mai mulți pacienți, nu știm încă cum va evolua din punct de vedere clinic. Cătălin Apostolescu: „Este clar că acest virus va rămâne o foarte multă perioadă printre noi, 10 ani, 20 de ani, 30 de ani”, a mai spus doctorul de la Institutul Matei Balș. Integral: https://www.libertatea.ro

Trei spitale din România vor fi modernizate cu fonduri europene, anunță ministrul sănătății, Vlad VoiculescuCum trebuie reformat sistemul de sanatate. “Nici macar in DSP-uri sau case de sanatate nu exista management profesionist”.…”.Ii cer ministrului Sanatatii sa lucreze cu celeritate la un proiect de reforma pentru intregul sistem de sanatate din Romania”, a declarat Klaus Iohannis dupa ce a prezentat condoleante familiilor indoliate. La aproape o luna de la incendiu, cadrele medicale si pacientii, de aceasta data de la Institutul Marius Nasta din Capitala, au avut emotii dupa ce au fost degajari de fum in zona modulara a spitalului. Mai multe anchete sunt in curs de derulare, din fericire, incidentul fiind unul fara victime. Intrebarea insa ramane. Cum poate fi reformat sistemul de sanatate? O noua lege a sanatatii “In programul de guvernare este scris expres ca se face o noua lege a sanatatii. Legea asta nu se face peste noapte, e o constructie foarte mare. Daca tu nu incepi si nu faci nimic inseamna ca ceea ce s-a promis in programul de guvernare este o minciuna. Un ministru are obligatia sa respecte ceea ce scrie in programul de guvernare si, indiferent ce se intampla in jur, trebuie sa demareze acest proces”, spune medicul Sorin Paveliu, medic primar Medicina interna si expert in politici de sanatate. Potrivit acestuia, masuri serioase trebuiau luate imediat dupa incendiul produs la Piatra Neamt. “Nu le-a luat Nelu Tataru si nu le-a luat nici Vlad Voiculescu atunci cand a venit la Ministerul Sanatatii. Problema e ca acele masuri trebuiau luate, mai ales ca nu a venit un guvern de alta coloratura“, a explicat Sorin Paveliu. “In spatele reformei se afla o filosofie de functionare a spitalului, plecand de la o serie de disfunctionalitati. Simplul fapt ca stim cu totii ca, la ora actuala, contributia la asigurari de sanatate nu asigura fondurile necesare pentru functionarea sistemului de asigurari e suficient. Ai o problema majora, trebuie sa vezi cum o rezolvi”, a completat expertul in politici de Sanatate. Primul pas: schimbarea legislatiei stufoase La randul sau, Radu Ganescu, presedintele Coalitiei Organizatiilor Pacientilor cu Afectiuni Cronice (COPAC), puncteaza ca e nevoie de reforme concertate pe mai multe planuri, care sa poata duce la o calitate a vietii mai buna a pacientilor ce trec pragul spitalelor sau care au nevoie de servicii medicale in ambulator ori la nivel de medic de familie. Totul pleaca de la legislatie, spune Radu Ganescu. “De obicei, lucrurile care se reglementeaza la Bucuresti sunt foarte interpretabile. Stim cu totii ca legislatia pe care o avem e foarte stufoasa, avem hotarari de guvern care se bat cap in cap cu legile, si de multe ori sunt interpretate diferit la nivel de management de spitale”, a explicat reprezentantul pacientilor. “Trebuie simplificata aceasta legislatie in materie de sanatate si, din punctul meu de vedere, acesta ar fi un prim pas daca ne dorim la o reforma in Sanatate. Sa existe norme clare pentru toata lumea, indiferent ca vorbim de un spital de la Bucuresti sau de un altul de la Husi”, a mai spus Ganescu. Al doilea pas: managementul profesionist in spitale Un alt punct cheie pe care ar trebui sa il atinga reforma sanitara e legat de managementul profesionist din spitale. “Nici macar in institutii precum DSP-uri sau case de sanatate nu exista management profesionist. Iar managementul neprofesionist duce la erori si la necunostinte in legislatie. E normal sa ai necunostinte daca esti avocat, inginer sau profesor ori daca esti de alta profesie si nu ai specialitate de management de sanatate”, a completat Radu Ganescu. Educatie medicala continua platita de stat De pilda, aducerea unui management profesionist la nivelul managementului spitalelor si modificarea concursurilor pentru ocuparea functiei de manager, un proiect major din mandatul precedent al lui Vlad Voiculescu, a impartit in doua lumea medicala. “Nu exista educatie continua in sistemul medical. Asistentii si medicii, daca vor sa mearga la cursuri, isi platesc din propriul buzunar. La noi nu se investeste in profesionalismul echipelor medicale si apoi ne miram cu totii ca medicii si asistentele de prima linie COVID se pot infecta pentru ca nu stiu sa foloseasca manusile sau combinezoanele. Ne invartim intr-un cerc vicios”, mai spune reprezentantul pacientilor. In privinta medicilor pe care Romania ii formeaza, medicul Sorin Paveliu subliniaza ca tara noastra produce totusi mii de doctori an de an. Finantare adecvata pentru spitale Referitor la infrastructura spitaliceasca, specialistii afirma ca o nevoie reala este finantarea adecvata a acestora. Integral: https://ziare.com

Romania, printre cele mai mari cresteri de preturi din Uniunea Europeana in 2021Eurostat: România a început anul 2021 cu una dintre cele mai ridicate inflaţii din UE  Rata anuală a inflaţiei în zona euro a revenit în teritoriul pozitiv în luna ianuarie 2021, în timp ce în Uniunea Europeană a crescut semnificativ, de la 0,3% până la 1,2%, ţările membre cu cele mai ridicate rate ale inflaţiei fiind, la fel ca şi la finele anului trecut, Polonia, Ungaria, Cehia şi România, arată datele publicate, marţi, de Eurostat….. În România, rata anuală a inflaţiei a crescut până la 2% în ianuarie, de la 1,8% în decembrie. Comparativ, în prima lună din 2020, rata anuală a inflaţiei în România era de 3,9%. Cele mai ridicate rate anuale ale inflaţiei din UE au fost înregistrate, luna trecută, în Polonia (3,6%), Ungaria (2,9%), Cehia (2,2%) şi România (2%). La polul opus sunt două state membre UE unde rata anuală a inflaţiei a fost negativă: Grecia (minus 2,4%) şi Slovenia (minus 0,9%). În zona euro, cel mai semnificativ impact asupra creşterii anuale a preţurilor l-au avut serviciile, cu majorare de 0,65 puncte procentuale, urmate de preţurile la bunuri industriale (creştere de 0,37 puncte procentuale) şi preţurile la alimente, băuturi alcoolice şi ţigări (plus 0,30 puncte procentuale). În schimb, scăderea preţurilor la energie a şters 0,41 puncte procentuale din avansul inflaţiei, în luna ianuarie….. În cazul României, Institutul Naţional de Statistică (INS) a informat anterior că rata anuală a inflaţiei a urcat la 2,99% în luna ianuarie a acestui an, de la 2,1% în decembrie, în condiţiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 3,25%, mărfurile alimentare cu 2,88% iar serviciile cu 2,51%. „Preţurile de consum în luna ianuarie 2021 comparativ cu luna decembrie 2020 au crescut cu 1,3%. Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (februarie 2020 – ianuarie 2021) faţă de precedentele 12 luni (februarie 2019 – ianuarie 2020), calculată pe baza IPC, este 2,6%”, se arată în comunicatul INS. Integral: https://www.g4media.ro

Marcel Ciolacu, mesaj tranșant despre Florin Cîțu: "Cîțu, un mincinos patologic" • Buna Ziua Iasi • BZI.roUn caz de bugetar promovat pentru nerealizări. Ce-a promis și ce a făcut Florin Cîțu ca ministrul de finanțe Deși cu greu a obținut un sfert din voturile celor care s-au prezentat la urne la alegerile parlamentare, adică mai puțin de 1/8 din numărul cetățenilor cu drept de vot ai României, reprezentanții PNL se poartă de parcă ar avea o largă susținere populară. Domnul Cîțu, premierul guvernului cu același nume, pare a fi luat guvernarea pe persoană fizică, vorbind mereu despre măsurile unui guvern de coaliție la o superbă persoană I singular. Dar așa procedează aproape fiecare ministru al acestui cabinet, totul rezumându-se la „Eu am decis”, „Eu fac”, „Eu nu sunt de acord”, „Eu, eu, eu”. Cumva, este normal. Trăim într-o epocă a individualismului feroce și, chiar dacă pe 6 decembrie nu s-au votat indivizi, ci liste de partid, nu avem parte de o organizație care să guverneze în numele și interesul tuturor cetățenilor acestei țări, ci de o adunare a vătafilor mai multor domenii, coordonați de un vătaf principal, ajutat de doi vice-vătafi fără portofolii. Chiar dacă deciziile cu adevărat importante se iau la Cotroceni sau la Vila Lac 2, în miniședințe de guvern informale și neconstituționale, prezidate de însuși președintele țării, domnului Cîțu i s-a dat suficientă libertate încât să poată interpreta, după posibilitățile proprii, rolul omului de stat dur, arogant și cinic. În acest moment, PNL a deschis mai multe fronturi pe care-și etalează puterea dată de 12,5% din voturile cetățenilor cu drept de vot. Pe unul dintre aceste fronturi, PNL, prin vocea premierului și prin cea a ministrului muncii, în principal, se dă o luptă crâncenă cu oamenii plătiți de statul român. Aceștia, aruncați toți, la grămadă, în categoria „bugetari”, sunt arătați cu degetul și puși la zid că iau bani de la buget fără criterii de performanță. Practic, premierul Cîțu ne spune insistent și foarte convins de cuvintele sale, că bugetarii își iau banii de pomană. El însuși fiind, din 2016, bugetar. Să luăm acest caz, de exemplu. Cazul bugetarului Cîțu. Și să vedem dacă, aplicând principiile fluturate de premierul Cîțu, bugetarul Cîțu își merita salariul pentru anul 2020. Așadar, atunci când a promovat bugetul pentru 2020, ca ministru de finanțe, domnul Cîțu și-a asumat niște obiective foarte precise: PIB de 1.129.200.000.000 de lei, venituri totale de 360.149.000.000 de lei și cheltuieli de 400.695.000.000 de lei, rezultând un deficit de 40.546.000.000 de lei, adică 3,59% din PIB. Acestea au fost obiectivele bugetarului Cîțu. Care au fost, la finalul anului 2020, realizările bugetarului Cîțu? Păi, PIB-ul n-a fost de 1.129,2 de miliarde de lei, ci de doar 1.040 de miliarde de lei. Încasările la buget nu au fost de 360,149 de miliarde de lei, ci de doar 322,518 de miliarde, iar cheltuielile nu au fost de 400,659 de miliarde de lei, ci de 424,434 de miliarde de lei. Astfel, în locul unui deficit de 40,546 de miliarde de lei, reprezentând 3,59% din PIB, a rezultat un deficit de 101,916 de miliarde, reprezentând 9,79% din PIB. Și-a îndeplinit bugetarul Cîțu obiectivele ca ministru de finanțe? Și-a atins domnia sa indicatorii de performanță stabiliți la începutul anului 2020? Nu, nici pe departe. Și-a primit domnul Cîțu, bugetarul, salariul de bugetar în întregime pentru anul 2020? Da. A fost domnul Cîțu, bugetarul, pedepsit pentru neîndeplinirea obiectivelor asumate și a indicatorilor de performanță? Da. Astăzi domnia sa nu mai este ministru de finanțe. Este prim-ministru. Integral: https://www.libertatea.ro

Kelemen Hunor cere o "dezbatere rationala" privind pensiile speciale: "Noi, in 30 de ani, am construit o societate anormala"Kelemen Hunor cere o “dezbatere rationala” privind pensiile speciale: “Noi, in 30 de ani, am construit o societate anormala” Vicepremierul Kelemen Hunor a declarat, marti, ca sustine “o dezbatere rationala” privind pensiile speciale, dar ca nu poate fi de acord cu pensionarea la 48-50 de ani si cu pensii mai mari decat salariul. “Dincolo de populism, ar trebui sa purtam o discutie cu argumente rationale. Ce doreste sa faca statul roman cu anumite categorii profesionale, care sunt in serviciul public, au niste restrictii, incompatibilitati foarte serioase, cum sunt magistratii, judecatorii si procurorii, cum sunt militarii, indiferent daca vorbim de armata sau de alte structuri, cum sunt politicienii, parlamentarii, primarii, care in timpul mandatului nu au voie sa faca anumite lucruri si e bine sa fie asa. Si atunci, trebuie o discutie foarte serioasa si sa lasam populismul la o parte. Ori mergem pe contributivitate pentru toata lumea, inclusiv pentru magistrati ori, daca statul roman decide ca sunt anumite domenii unde dupa serviciul public, luand in considerare toate restrictiile, dai peste contributivitate o anumita limita, atunci asta se poate discuta. In majoritatea statelor din lumea civilizata asa se intampla“, a declarat Kelemen Hunor intr-o emisiune la Realitatea Plus. In opinia sa, trebuie pusa o limita pentru pensii, astfel incat acestea sa nu fie mai mari decat salariul pe care l-a luat cel care se pensioneaza si nu se poate accepta pensionarea la 48-50 de ani si nici cumulul pensiei cu salariul la stat. “Ce s-a intamplat? Noi, in 30 de ani, am construit o societate absolut anormala. Si aici suntem vinovati cu totii, cei care am intrat mai tarziu in politica, cei care au facut politica de la bun inceput”, a subliniat vicepremierul. Acesta a dat ca exemplu un fost ofiter de Securitate care l-a anchetat inainte de 1989 si care in prezent are o pensie de 25.000-30.000 de lei si mai lucreaza si intr-o primarie, de unde mai primeste un salariu de 9.000-10.000 de lei. Integral: https://ziare.com

Marele spectacol COVID | MobileȘcoala în țara hoțomanilor Cazul celor 49 de studenți de la Facultatea de Drept ajunși în pragul exmatriculării pentru că au copiat sistematic și cu metodă la examene este doar vârful unui fenomen extrem de extins și ajuns la cote apoteotice în timpul școlii online. Cât de mare este fractura provocată de frauda între aparență și realitate în școala românească a arătat introducerea camerelor de supraveghere la examenul la bacalaureat. În 2010, ultimul an cu examen nesupravegheat video, promovabilitatea a fost 67%. În 2011, ea s-a prăbușit la 44%. Diferența era dată de fraudă. De ce înclinația spre fraudă este atât de mare? Pe de-o parte, pentru că societatea românească are o mare permeabilitate la hoție. Da, câteva sute de mii de oameni au ieșit în stradă ca să împiedice amnistierea unor hoți. Însă vă propun să analizați cu câte conotații simpatice, chiar drăgăstoase și materne, este folosit în limba română cuvântul “hoț”. În mentalul colectiv, hoțul, cât nu ne fura în mod direct din buzunar, este un tip isteț, descurcăreț, de invidiat chiar. Elevii cresc în cultura în care, nu-i așa, hoțul neprins e negustor cinstit…. Câți părinți vor să înțeleagă cât știe copilul, nu doar ce notă a primit? Și cea mai mare tristețe este că elevii cinstiți, dacă nu devin victime ale bullying-ului ca tocilari, se simt profund nedreptățiți de faptul că au note mai mici decât cei care copiază. A fi cinstit e de multe ori echivalent cu a fi fraier, încă din școală. Pentru unii profesori dezinteresați și fără vocație, faptul că elevii fraudează e un avantaj. Se pot lăuda cu rezultate foarte bune, sunt populari, nu au corigenți, puțină bătaie de cap. Școala online a fost o catastrofă care, cred în continuare, ar fi trebuit evitată cu orice preț. Și mă refer inclusiv la copiii cu acces la Internet și laptop sau tabletă. Cu camera închisă, copiii făceau act de prezență din vârful patului, la orele online ale unor profesori total nepregătiți pentru acest tip de predare. Foarte puțini au căutat și au gândit metode de evaluare care să limiteze frauda. Și câți părinți nu au găsit potrivit să stea lângă copii și să le livreze răspunsurile corecte, o complicitate la fraudă. La care a contribuit chiar Ministerul Educatiei, care inițial cerea acordul părinților pentru note, care a decis subiecte mai ușoare la examene. Una dintre lecțiile pandemiei în Educație a fost tocmai despre fraudă, despre minima rezistență și demobilizare, despre învârteală și lene. Și toată această mentalitate s-a revărsat în învățământul superior. Studenții care urmează să fie exmatriculați sunt în anul I, cei mai mulți au făcut clasa a XII-a în pandemie, au “beneficiat” de această lecție despre fraudă. Și vorbim în acest caz despre tineri care vor să se facă inclusiv magistrați, deci să aplice legea, tineri despre care se presupune că au un simț al dreptății, un set clar de valori…. Să nu ne imaginăm însă că în alte facultăți și în anii mai mari e altfel. E la fel, doar că un singur decan a considerat că nu poate tolera frauda. Restul sunt complici pentru că nu vor scandal, pentru că nu vor să piardă studenții de pe locurile cu plată, pentru că un asemenea scandal afectează implicit și un coleg profesor. Iar la ce extensie are plagiatul în școlile doctorale romanești, câți ar fi interesați să ridice piatra integrității? Dar cauzele sunt cu mult mai profunde după cum explică foarte bine un student al Facultății de Drept, Andrei Nicolae Popa: “dacă unora nu le-ar fi lene să dea examene orale, nu s-ar fi ajuns la această situație. Degradarea învățământului românesc pornește de la comoditatea celor care ar trebui să fie pedagogi, nu recitatori de texte. Unii profesori preferă metoda ușoară, grilele, ca să scape de noi. (…) Degeaba tratăm problema, dacă nu tratăm cauza. Cauza e evaluarea deficitară, cu grile, ca să ne rezolve repede, pentru că suntem mulți. Pentru că bani. Pentru că finanțare. În această spirală a banului, în care tu ești doar o grilă, e ușor să cazi în păcat, pentru că evaluarea e de așa natură să nu dorească să gândești, ci să spui dacă e a, b, c sau d. Integral: https://spotmedia.ro

Cristi Danileț nu încetează să ne uimească. Cu cine se compară judecătorul - Rețete și vedeteCristi Danilet – judecator: PARLAMENTARII NU AU IMUNITATE CONTRAVENȚIONALĂ. Legea e egală pentru toți. Și avem o lege care spune că purtarea măștii în locuri publice este obligatorie. Nu are importanță că e vorba de lege în sens strict (adică instrumentul normativ elaborat de Parlament cu numele „lege”) sau în sens larg (orice act normativ, care poate fi OG, OUG, HG, hotărâre consiliu local etc). Atât timp cât actul normativ este în vigoare, el trebuie respectat. Dacă CCR îl va declara neconstituțional, respectiv o instanță judecătorească îl va anula, de abia atunci nu se va mai aplica. Dar nu poți să mergi pe stradă și să spui că tu nu respecți o regulă pentru că nu îți convine sau pentru că e scrisă într-o hotărâre a vreunui organ național și nu într-o lege a Parlamentului. Un parlamentar are imunitate doar cu privire la votul său și opiniile sale politice. În rest, se supune acelorași legi ca și cetățenii ne-parlamentari. Dacă un parlamentar nu poartă mască, trebuie oprit de organele legii și controlat motivul pentru care nu o face. Dacă nu are motive, trebuie sancționat. Dacă organul legii nu sancționează persoana care comite o contravenție, atunci acest organ comite un abuz. Dacă persoana dovedește că are motive medicale care se încadrează în textul de lege atunci, în mod evident, nu poate fi sancționată. Însă, persoana trebuie să țină seama că purtarea măștii nu este pentru a fi ea ocrotită, ci pentru a-i ocroti pe alții de posibili virusuri împrăștiați de ea care nu vor mai avea niciun obstacol în a fi transmiși. Prin urmare, o astfel de persoană trebuie să dea dovadă de responsabilitate și să își limiteze cât de mult contactele și ieșirile. În chestiunea Covid-19 suntem solidari. Unul dintre noi care nu respectă regulile îi pune în pericol pe toți ceilalți. Integral: https://www.facebook.com

Momente emoționante surprinse la Mina Lupeni, când minerii au ieșit la suprafață, după șase zile de protestDe ce s-a dus Diana Șoșoacă în Valea Jiului și cum am ajuns să spun: „Je suis miner”  Minerilor de la Complexul Energetic Hunedoara le-au fost întârziate salariile și au protestat prin blocare în subteran și prin manifestații în fața conducerii. Iar apoi s-a declanșat o serie de aberații care arată împărați ecologiști și tehnocrați defilând în fundul gol. …. Șoșoacă atacă însă și subiecte care „put” pentru generația „#rezist”, minerii de exemplu. De ce? Pentru că doamna senator e un upgrade al afacerii lui Zuckerberg. După ce Facebook-ul era domeniul de manifestare politică a celor care se credeau „lumea bună”, Șoșoacă e o creatură social media din Facebook-ul trumpist, cel în care poți folosi fără grețuri live-uri pentru a culege audiență la greu. …. Șoșoacă s-a născut din lipsurile presei, din aberațiile emanate de comentatori, care par toți angajați să reprezinte mediul privat sau un soi de tehnocrație militară și securistă. Când nimeni nu mai întreabă: „Bă, de ce vrei să privatizezi sănătatea?”, doar pentru că se crede prea bine crescut, vine Șoșoacă și o face, pentru că știe măcar un lucru: că marele public și-a pierdut încrederea în presă, dar nu și-a pierdut angoasele fundamentale. … Valea Jiului, un episod din viitoarea dramă verde În timp ce lumea se indigna sau îndrăgostea de Șoșoacă, bineînțeles că subiectul era altul, mult mai complex: ce se întâmplă cu Valea Jiului, ce-a mai rămas din ea și ce va rămâne din rămășițele ei după noile planuri europene verzi? Minerii s-au închis în subteran nu doar pentru întârzierea salariilor, ci și pentru că știu ce va urma. Un lung șir de crize, lipsă de soluții, închiderea totală, lipsa de perspectivă a unor compensatorii serioase, viitor incert. Ce am văzut e debutul unei crize care nu se va încheia cu livrarea unor salarii cu întârziere, e o repetiție pentru un lung serial despre o categorie de muncitori părăsiți, abandonați de un stat român și de o Uniune Europeană fără viziune, fără empatie. Există un ecologism tâmp care spune „nu ții cu minerii dacă ești ecologist”. Minerul e relicva vechii munci, colective mari masate într-o singură companie, în orașe profilate industrial. La asta se adaugă mitologii ca în filmele lui Pintilie, cu mineri sălbatici ieșiți din caverne. E ecologismul care face defavoruri enorme ecologismului însuși. M-am săturat de activiști care blochează afaceri și propun, în schimb, cai verzi pe pereți. Adică ne dăm radicali până când trebuie să fim radicali și în favoarea oamenilor, nu doar în favoarea businessului verde înlocuitor. Ce trebuie să înțelegem e că și ecologismul e de mai multe feluri și că, în stil oportunist tradițional, politicienii și tehnicienii noștri s-au vopsit în verde eco-ultraliberal, adică doar o mică fațetă a unui curent amplu. …. Orice negociere trebuia începută de la cotele pe care le plătesc cei care au poluat deja, adică tocmai de Europa avansată, care promovează verdele acum. Apoi, soluțiile pentru un Est întârziat aveau nevoie de un plus de tupeu, imaginație, curaj economic. De la cine? De la USR-PLUS, care vede peste tot „fonduri europene”, de la europarlamentari PSD din grupul de rugăciune, de la peneliști adormiți care se mai trezesc la „Avram Iancu suntem toți”, Rareș Bogdan style? Ce înseamnă tupeu economic? …. Dar nu!, se va veni iar cu abureli tip „POSDRU” pe vremuri, cu sute de ONG-uri care cică recalifică oameni, dar care, de fapt, încasează zeci de milioane de euro fără să facă absolut nimic. În plus, va fi o ocazie pentru diverși gușteri locali să-și facă pensiuni din banii tranziției verzi. …. Avem deja „traume ecologice” și, în loc să fi pregătit cetățenii români de dezastrul ecologic cu măsuri populare care să primească susținere, continuăm aburelile care produc neînțelegeri catastrofale: ne vom trezi cu o imensă masă antiecologistă, pentru că s-au promovat numai ecologisme afaceriste plătite cu bani de la amărășteni. Așa se întâmpla acum vreo 10 ani, când România s-a hotărât să încurajeze businessul cu energie verde. Firmele de distribuție de electricitate, pe care le-am vândut aiurea pe doi lei unor companii germane, cehești, italiene și ce s-a mai găsit, au început să colecteze și o taxă verde de la tot poporul. Cu banii ăștia s-au dat ajutoare uriașe industriei verzi, care acum începe să producă serios energie curată. Simte poporul plătitor vreo facilitate? Nu. În schimb, simte că se liberalizează piața, adică energia se va scumpi și mai mult. … Trebuie să și fii capabil să negociezi în UE o modalitate de face tranziția fără să tot distrugi comunități, familii întregi de muncitori etc. Nu faci ecologism așa? Atunci mișcările populare vor deveni și antiecologiste tocmai pentru că ați făcut dintr-o cauză nobilă o perdea pentru afaceri murdare. …. Vezi „vestele galbene” în Franța, o reacție tocmai la faptul că se pun costurile ecologice în cârca celor dintr-o clasă de mijloc sau precară. …. Trebuie tupeu și la Bruxelles, populism ecologist sănătos acasă. Fără abureli eco-dacice, nu faci nimic dacă tot stai cu un căciuloi pe cap și urli că vrei să te exploateze un dac de-al tău și nu multinaționala. Liberalul Florin Oancea, primarul Devei, n-a găsit alt mesaj pentru mineri decât „munciți mai mult”. E o nesimțire calculată. El știe că cea mai bună metodă e să le pui în cap minerilor alte mase de cetățeni care, prin comparație, se vor crede niște buni români, cuminți și harnici. …. Un păturoi de tehnocrați europeni cred că e de ajuns să pui băncile să condiționeze împrumuturile cu „verde” (de fapt o nouă segregare a lumii de la clasa întâi de lumea de periferie care nu-și permite saltul ecologic). …. Și din România ar trebuie să răsară o mișcare serioasă eco-socială, radicală, cu propuneri curajoase, nu cu aiureli „antreprenoriale”. Nu doar venituri minime garantate, ci și propuneri cu ecou la nivelul Uniunii Europene. Va ieși un dezastru dacă se va ajunge la un discurs de tipul: sărăcanii poluează, precarii aruncă sticle pe jos, amărâții își iau hârburi auto second-hand. Integral: https://www.libertatea.ro

CEO-ul Terapia sustine ca a gasit solutia pentru salvarea minerilor: 5.000 de ortaci sa fie trimisi la munca in Cluj si Timis si vor fi angajati pe locCEO-ul Terapia sustine ca a gasit solutia pentru salvarea minerilor: 5.000 de ortaci sa fie trimisi la munca in Cluj si Timis si vor fi angajati pe loc….“Nu exista somaj dupa pandemie in marile aglomerari industriale din Romania, pentru ca de acolo pleaca majoritatea muncitorilor la munca in vest, nu mai exista scoli profesionale, iar universitatile tehnice produc absolventi nepregatiti, care vor salarii mari fara sa stie sa faca ceva. Orice director de fabrica va va spune ca nu gaseste muncitori calificati sau specialisti in controlul calitatii, singurele optiuni fiind sa si-i dezvolte singuri sau sa-i recruteze de la competitie. Green Deal. Sa ne intelegem, va inchide toate minele de carbune din Romania – se cheama pompos “decarbonizarea sistemului energetic” – este prea tarziu sa se mai faca investitii pentru a sustenabiliza mineritul. Vor fi inchise si cateva fabrici chimice pentru care iar, este prea tarziu un upgrade tehnologic – se defineste savant drept “sprijin pentru inovare in sectorul industrial, asadar in 10 ani Romania mai pierde suveranitate economica daca mai avea de unde“, sustine Dragos Damian, citat de businessmagazin.ro. Managerul Terapia Cluj, cel mai mare producator de medicamente de pe piata locala, le sugereaza politicienilor sa faca o lista cu cateva zeci de fabrici care sa ii preia pe mineri. “Deja am aderat la pactul verde, fara ca vreun politician roman sa bata cu pumnul in masa si sa spuna “vreau derogari si tranzitie mai lunga, pentru ca asta inseamna tranzitie justa pentru romani”. Nu suntem noi copii teribili precum Polonia sau Ungaria, noi pur si simplu acceptam orice. Asadar, salvarea a 5.000 de mineri sunt bani bine folositi, anticipand modificarile pe care le va produce pactul verde european. Autoritatile sa faca o lista cu 50 de fabrici gata sa ii preia si sa plateasca prin acesti angajatori costuri de relocare cu familiile pentru cel putin un an si jumatate din salariul din primul an. Maxim 200 milioane lei, la un calcul sumar”, a scris Dragos Damian, pentru businessmagazin.ro. Integral: https://ziare.com

Marina Almășan certându-se cu șefii politici ai TVR e ca și când Elena Ceaușescu s-ar certa cu Nicolae CeaușescuMarina Almășan certându-se cu șefii politici ai TVR e ca și când Elena Ceaușescu s-ar certa cu Nicolae Ceaușescu Mi-a atras atenția o știre. Marina Almășan a ajuns să se certe cu directorul Doina Gradea. Nu vă distrează cum se ceartă urșii care fac umbră de atâția ani pe banii noștri, că ploaia vine de la ruși? Mai țineți minte când Marina Almășan îi lua apărarea Vioricăi Dăncilă, certându-se cu Cristina Țopescu chiar și după moartea acesteia… Cum să fii realizator TVR, dornic de reformă și să ne propui un politician de tipul fostului prim-ministru PSD? Oare oamenii ăștia din TVR chiar trăiesc într-un stat în stat, rupți complet de realitatea și performanța audiențelor? Aș vrea să o văd pe Marina Almășan, spre exemplu, invitată la Selly. Nu îmi place Selly, dar trebuie să recunosc, l-aș prefera realizator la TVR în locul multor stânci de neclintit care îmi golesc portofelul prin taxe. …. Oare cu ce diferă decorul emisiunilor ei cu cel din recuzita televiziunii de stat a Coreei de Nord? Oare doamna Almășan și alți realizatori din TVR nu au înțeles că până și publicul rural de vârsta a treia nu se mai uită la casete VHS? Când am fost ultima dată la țară, bunica soției creștea puii de găină într-o carcasă de video, să nu-i plouă. … Ca să producă un tip de show de tip Selly, TVR ar trebui dărâmată din temelii, peste moloz turnată o șapă, asemenea reactorului de la Cernobîl, apoi reconstruită din donații, la fel ca spitalele din România, fără influență politică, iar ulterior, oamenii angajați în interviuri publice. Să vedem atunci dacă doamna Almășan sau șefa cu care se duelează public ar prinde un loc la geam. Să aștepte rezultatul, fără frică, eventual cu un ceai de mentă în față, băut pe la ora cinci. Integral: https://www.libertatea.ro

VIDEO| Cozi mari la tarabele cu mici de 1 Mai - WOWBizDiscuții aprinse despre Bitcoin la coadă la mici în Obor  Ultimele fluctuaţii ale cursului Bitcoin au stârnit discuţii aprinse în întreaga lume! Una dintre principalele agore ale lumii civilizate, coada de la micăria din Piaţa Obor, a găzduit în jurul prânzului simpozionul „Bitcoin, încotro”, cu participarea a 700 de nume marcante ale finanţelor globale. Printre speakerii de azi s-au numărat: – nea Jean, CEO al celei mai mari tarabe de linguri de lemn din Obor, care susţine că Bitcoin a apus încă din 2019 şi suntem în pragul unei noi epoci, a lingurilor de lemn; – Marcel Stere, şofer de taxi şi cunoscut adept al teoriei conform căreia Bitcoinul ne e furnizat oricum prin vaccinuri, apa de băut şi gazele neurotoxice eliberate în atmosferă de hornul secret al Casei Poporului; – Eugen, corporatist, care avea şi el poftă de mici; – tanti Maria, pensionară cu peste 30 de ani experienţă, potrivit căreia nimeni nu ştie ce e Bitcoin, dar cu siguranţă era mai cărnos pe vremea lui Ceauşescu iar acum ni-l fură străinii; Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 24 februarie.“O campanie de vaccinare care a tolerat clase întregi de speciali… Platforma de înscriere online este o glumă.”

Innsbruck in Winter: Things to Do and See | Travel PassionateBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 24 februarie! ANM anunță că ziua de miercuri va fi în general frumoasă în majoritatea regiunilor țării, însă dimineața și seara ceața densă va continua să facă probleme în mai multe zone. Ceața nu doar că va duce la scăderea vizibilității, ci va face și ca temperatura resimțită să fie ușor mai scăzută. Vântul va sufla slab până la moderat și doar în regiunile montane, la altitudini mai mari, va mai prezinta intensificări. În ceea ce privește regimul termic, temperaturile vor fi destul de ridicate pentru data din calendar, astfel că vremea va fi caldă comparativ cu săptămâna trecută, atunci când inclusiv în timpul zilei au fost înregistrate temperaturi negative.Meteorologii anunță că vremea va fi în general frumoasă în București în cursul zilei de miercuri, chiar dacă sunt anunțați nori joși și ceață, în special dimineața și seara. Temperatura maximă va urca până la 9 grade în cursul zilei de miercuri și nu sunt anunțate precipitații. Seara, cerul va fi acoperit de nori, iar minima din termometre va coborî până la 1 grad.

Coronavirus Romania 119 decese si 3.382 de cazuri noi in ultimele 24 de oreINSP: Tulpina UK a coronavirusului circulă deja în jumătate din județele țării și există o probabilitate mare de a cuprinde întreg teritoriul României în viitorul apropiat. Noile evidențe arată severitatea mai mare a bolii la vârstnici (GRAFICE)  Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) avertizează, în primul raport privind răspândirea tulpinei UK a coronavirusului în țara noastră, că aceasta circulă deja în jumătate din județele țării și „există o probabilitate mare de a cuprinde întreg teritoriul României în viitorul apropiat”. „Varianta SARS-CoV-2 linia genetică B.1.1.7 circulă deja în jumătate din județele țării și există o probabilitate mare de a cuprinde întreg teritoriul României în viitorul apropiat. Sunt necesare eforturi conjugate pentru realizarea secvențierilor și comunicarea rezultatelor la DSP și CNSCBT cât mai curând după finalizarea investigațiilor de laborator, în vederea realizării rapide a anchetelor epidemiologice și a instituirii măsurilor necesare față de cazuri și contacți, având în vedere transmisibilitea crescută a acestei variante și, conform ultimelor evidențe sosite dn UK, severitatea mai mare a bolii pe care o generează la vârstnici”, se arată în raportul INSP. Până în prezent, în România au fost identificate 136 de cazuri de infectare cu noua tulpină din 499 de secvențieri realizate, rata de confirmare fiind de 27,3%. Analizele au fost făcute în doar patru laboratoare: Institutul „Catancuzino”, Institutul „Matei Balș”, MedLife și Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava Cele mai multe cazuri confirmate s-au înregistrat la grupa de vârstă 45-54 ani. Marea majoritate a cazurilor (95,6%) au avut vârsta mai mare de 25 de ani. Au fost înregistrate 2 cazuri cu vârsta sub 1 an, ambii copii provenind din focare familiale de COVID-19. În urma anchetelor epidemiologice realizate, direcțiile de sănătate publică județene și a municipiului București nu au menționat nicio legătură epidemiologică identificată pentru 77 de cazuri (57%). Călătoria în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord a fost menționată pentru numai 5 cazuri (4%). 49 de cazuri (36%) au avut contact cu cazuri confirmate cu noua variantă B.1.1.7 și au fost parte componentă a unor focare familiale sau de colectivitate. ….„Proporția cea mai mare fiind a cazurilor la care nu a putut fi identificată nicio legătură epidemiologică, acest fapt denotă circulația deja intensă a variantei B.1.1.7 a SARS-CoV-2 în comunitate”, subliniază INSP. Integral: https://www.g4media.ro

SURSE Tensiuni între Valeriu Gheorghiţă şi noul ministru al Sănătăţii. Atribuţiile coordonatorului campaniei de vaccinare, golite de conţinutRomânii vor să se vaccineze, dar n-au cu ce. Abia în luna mai, persoanele în vârstă ar putea fi imunizate…. În România au fost vaccinate 819.447 de persoane până în data de 21 februarie inclusiv. Dintre acestea, mai puțin de 300.000 au vârsta peste 65 de ani, deși obiectivul principal al etapei a doua de vaccinare a fost imunizarea celor vulnerabili. Criza de vaccin de la nivelul întregii Uniuni Europene se simte din plin și-n România.  Toate dozele de BioNTech-Pfizer care intră în țară până la acea dată sunt folosite pentru imunizarea cu două injecții a celor programați în primele două săptămâni din luna ianuarie. Până în data de 15 martie, nicio persoană peste 65 de ani nu se mai poate programa din cauza lipsei vaccinului.  Această situație a creat o tensiune destul de mare în rândul opiniei publice.  Platforma de înscriere online este o glumă  Sunt mii de mesaje zilnic adresate celor din comitetul de coordonare a campaniei de vaccinare în care oamenii se plâng că nu se pot programa, că nu există nicio posibilitate de a fi vaccinate persoanele în vârstă, nedeplasabile și că mulți medici de familie nu se implică. “Pentru că am peste 65 de ani și pentru că platforma de înscriere online este o glumă…, am mers la un centru de vaccinare pentru a mă înscrie pe o listă suplimentară care, după declarațiile coordonatorului oficial, trebuie să se facă la fiecare centru”, scrie Ildiko Balogh într-o postare pe pagina Ro Vaccinare. “După ce doamna s-a tot fofilat că nu poate face nimic pentru mine, că nu există…, spre sfârșit a recunoscut că unii medici de familie fac înscrieri, alții nu. Și a mai recunoscut că, de fapt, are o listă suplimentară de așteptare cu 250 de persoane înscrise, dar că s-au înscris degeaba… nimeni… nu a fost chemat”, a descris doamna Balogh experiența ei în legătură cu încercarea ratată de a se programa. Cu cât parcurgi mai multe mărturii ale oamenilor, cu atât realizezi că în România nu numai că nu e vaccin, dar procesul în sine se desfășoară anapoda…. In data de 21 ianuarie, CNCAV, comitetul de coordonare a vaccinării, a dat un comunicat prin care anunță crearea echipelor mobile de vaccinare a persoanelor “dializate, imobilizate sau nedeplasabile”. “Atât persoanele imobilizate sau nedeplasabile, cât și persoanele dializate pot fi vaccinate fără programare pe platformă și se înregistrează în RENV (Registrul Electronic Național al Vaccinării) la momentul revenirii echipelor mobile de vaccinare în centrul de vaccinare fix sau imediat după vaccinare, după modelul persoanelor din instituții rezidențiale”, se arată în comunicatul CNCAV. Într-o lună, aceste echipe mobile au vaccinat doar 2.130 de persoane dintre care 188 și cu cea de a doua doză, conform datelor transmise SpotMedia.ro – un număr extrem de mic față de valul de cereri venite din partea oamenilor. Sunt foarte multe familii în care ambii soți lucrează, iar copiii merg la școală. Aceste familii au în grijă și persoane în vârstă – părinți sau bunici care au diverse afecțiuni și sunt nedeplasabili. Teama de a nu-i îmbolnăvi este foarte mare, iar conform strategiei naționale de vaccinare, aceste persoane urmau să fie imunizate cu prioritate, dar criza de vaccin și imunizarea “esențialilor” au blocat acest proces.  “O campanie de vaccinare care a tolerat clase întregi de speciali” “Urmăresc platforma. Am sunat de sute de ori. Nu are nicio legătură cu vaccinarea. Este o modalitate birocratică de a spune că totul este sub control și rezolvabil. Nu vă face cinste”, a scris Corneliu Bădică pe pagina oficială Ro Vaccinare, nemulțumit de faptul că nu a reușit să se programeze. E o concluzie amară a unui proces în derivă și care-i determină pe tot mai mulți oameni să-și piardă încrederea în autorități. Încă din decembrie anul trecut era clar faptul că în primele luni va exista o criză de vaccin. Cei care coordonează campania de vaccinare n-au respectat strategia adoptată, ajungându-se astăzi în situații disperate. “… critic acest guvern și incapacitatea lui să livreze chestii elementare pentru că am avut ceva speranță și așteptări. Definirea a ce înseamnă <esențial> în materie de vaccinare, în etapa a doua, era o chestie simplă. Dacă asta s-a ratat, regret să spun că mult anunțata reformă a statului va fi ca zburatul pe Marte din Piața Victoriei: imposibilă acum”, a scris Raluca Prună, fost ministru al Justiției în Guvernul Cioloș, pe pagina sa de Facebook. “…nu mai am nicio așteptare de la acest guvern. A pornit prost și nu pare cu nimic mai bun decât guverne pesediste mai răsărite. E la fel de ipocrit și operează cu fix aceleași mijloace – de la numiri în funcții de demnitate publică, la rezultate heirupiste ca această campanie de vaccinare în care a tolerat clase întregi de <speciali>, ca să își asigure pacea la guvernare. Nu are experți și reciclează oportuniști. Reacționează târziu la corupția din spațiul public și reacționează prost”, a adăugat doamna Raluca Prună, într-un comentariu făcut în urmă cu trei săptămâni…..În timp ce nemulțumirea oamenilor crește, autoritățile păstrează tonul festiv, susținând că procesul de vaccinare merge foarte bine….. Ceea ce nu spune actualul prim-ministru e că țara noastră se află pe locul 11 din 27 în Uniunea Europeană la mortalitatea provocată de Covid-19, că n-am mers deloc bine cu imunizarea persoanelor în vârstă, iar “vaccinarea tuturor românilor” e cel puțin o exagerare, pentru că există o minoritate care nu o va face din diverse motive. La sfârșitul zilei, România rămâne o țară incapabilă să protejeze persoanele vulnerabile indiferent de bunele intenții declarate ale liderilor politici. Integral: https://spotmedia.ro

Unitatea mobila ATI in curtea Institutului Marius NastaPovestea TIR-urilor transformate în unități mobile de Terapie Intensivă: Cumpărate de ISU, Fundația SMURD și Mereu Aproape în primele luni ale pandemiei, unele au ajuns rapid la reparat sau au devenit inutilizabile după ce a plouat  Incă un spital care tratează pacienți COVID-19 – Institutul Marius Nasta – a fost aseară la un pas de tragedie, după ce un generator al unității mobile de Terapie Intensivă din curtea spitalului s-a aprins și a scos fum, potrivit unor surse, chiar flacără, potrivit altor surse. Cei 7 pacienți tratați acolo au fost mutați rapid în clădirea spitalului și nu au fost răniți. Care este însă povestea TIR-urilor transformate în unități mobile de Terapie Intensivă care au ajuns în curțile mai multor spitale COVID din țară, inclusiv Institutul Marius Nasta? TIR-urile au fost cumpărate vara trecută de Inspectoratul pentru Situații de Urgență prin Fundația SMURD, după o campanie de strângere de fonduri în care a fost implicată și Fundația Mereu Aproape. Pentru dotarea lor s-au alocat și bani de la Guvern. Ele au ajuns în curțile câtorva spitale COVID-19 ale căror secții ATI erau pline sau aproape pline. Unele dintre ele au avut nevoie de reparații la scurt timp după ce au fost achiziționate. La Botoșani, spre exemplu, TIR-ul ATI a fost scos temporar din uz după ce a plouat pe el iar apa de ploaie s-a infiltrat în tavan, fiind nevoie ca pacienții să fie mutați. “Aceste tiruri nu au capacitatea de a funcționa pe termen lung. Sunt gândite strict pentru calamități – inundații sau un cutremur. Ții pacienții acolo 2-3 zile până îi stabilizezi. Este motivul pentru care nicio țară din lumea asta nu a folosit așa ceva. Toate spitalele din lumea asta, în momentul în care au avut nevoie de paturi suplimentare, au construit spitale modulare“, a explicat pentru HotNews.ro Oana Gheorghiu, co-fondatoare a Asociației Dăruiește Viață, care a construit din donații cel mai performant spital modular ATI pentru pacienți COVID din România. Varianta construirii de spitale modulare, mult mai sigure pentru pacienți, a fost ignorată de autorități, chiar dacă Nelu Tătaru, ministrul Sănătății la acea vreme, declara în vara anului trecut, pentru HotNews.ro, că orice spital poate obține fonduri europene pentru asta.  România are, în acest moment, câteva astfel de unități mobile de Terapie Intensivă – câteva dintre ele cumpărate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, aflat în subordinea Departamentului pentru Situații de Urgență (condus de Raed Arafat), cu ajutorul Fundației SMURD și al Fundației Mereu Aproape, și una la Spitalul Județean Suceava, pentru care s-a organizat separat o strângere de fonduri.  Nu sunt nici pe departe atât de sigure precum un spital modular de ATI, însă statul român a preferat această soluție pentru spitalele COVID-19 unde secțiile interioare de Terapie Intensivă erau deja pline sau aproape pline. Unele dintre ele s-au stricat la scurt timp după ce au ajuns în țară și au avut nevoie de reparații încă din primele luni. Oana Gheorghiu (Dăruiește Viață): “Aceste TIR-uri nu au capacitatea de a funcționa pe termen lung. Sunt gândite strict pentru calamități – ții pacienții acolo 2-3 zile până îi stabilizezi” TIR-urile cumpărate de IGSU sunt utile doar în caz de calamități, precum cutremure sau inundații, dar nu sunt o soluție pe termen lung, motiv pentru care toate spitalele din lume care au nevoie de locuri suplimentare construiesc spitale modulare, a explicat, pentru HotNews.ro, Oana Gheorghiu, co-fondatoare, alături de Carmen Uscatu, a Asociației Dăruiește Viață, care a construit din donații cel mai performant spital modular ATI pentru pacienți COVID din țară, în curtea Spitalului Elias din București. Asociația Dăruiește Viață construiește în acest moment un al doilea spital modular de Terapie Intensivă pentru pacienți COVID-19 la Piatra Neamț, unde secția ATI a spitalului județean a fost distrusă de incendiul din noiembrie anul trecut. “De exemplu, dacă ai o mare catastrofă undeva, tu nu ai capacitatea să muți în siguranță pacienții, și atunci duci acolo o secție de ATI din aceasta (un TIR – n. red.), în care stabilizezi pacienții, iar apoi îi muți în spital. Ele nu sunt făcute și nu au capacitatea să funcționeze pe termen lung. Ele nu pot suplini o secție de Terapie Intensivă, ci sunt niște soluții care să salveze o situație de urgență. Erau utile la Colectiv, să zicem. Pentru inundații, pentru un cutremur. Cu condiția să fie funcționale și să le asiguri alimentare cu energie electrică și cu oxigen/gaze medicale. Nu le poți duce în câmp, sau le poți duce numai pe termen scurt, dacă le pui niște generatoare în care trebuie să torni mereu motorină. Ele sunt utile pentru a ține acolo pacienții 2-3 zile, pentru a îi stabiliza. Nu pot funcționa pe termen lung din cauză că nu se încălzesc iarna, de aceea a și apărit problema la generator, care a scos fum. Spre exemplu în mașină, dacă tu ai oprit motorul, s-a oprit instantaneu. Ele nu au capacitatea să susțină simultan și căldura, și instalația de oxigen/gaze medicale și toate cele. Ori una, ori cealaltă. Și oricum, aceste TIR-uri se conectează tot la instalațiile spitalului – la gazele medicale din spital, la instalația electrică. Și nu peste tot există această posibilitate. Ca să funcționeze corect, ele ar trebui conectate la niște instalații stabile. În plus, nu există circuite, nu există loc ca medicul să se schimbe de echipament, adică medicul ăla intră în secție, ajută pacientul, dar spațiul lui unde să își tragă sufletul, să completeze hârtii, să se schimbe de acel echipament COVID unde este?”, a explicat Oana Gheorghiu pentru HotNews.ro. Integral: https://www.hotnews.ro

Pacienţii răniţi în incendiul de la Spitalul din Piatra Neamţ vor fi duşi la Spitalul mobil de la Lețcani | B1.roSporuri la spitalul ars din Neamț: brancardier – 2.600 lei/lună, spălătoreasă – 1.700, portar – 900   Brancardierul sau portarul de la Spitalul Județean din Piatra Neamț primesc sporuri uriașe. Zece pacienţi au murit în urma unui incendiu din noiembrie 2020 la secţia de ATI a Spitalului Judeţean Piatra Neamţ. Zece pacienţi au murit în urma unui incendiu care a izbucnit, în luna noiembrie, la secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean Piatra Neamţ. Alte şapte persoane, inclusiv medicul Ioan Cătălin Denciu, care a încercat să salveze bolnavii, au fost rănite. Doctorul a fost transferat la Spitalul Militar Regina Astrid din Bruxelles. Newsweek România a scris atunci că Spitalul unde au ars bolnavi de COVID ar fi trebuit extins cu 350 de paturi până în 2020. Acest lucru nu s-a întâmplat, deși au existat toate premisele: banii erau la PSD, care a condus țara până în 2019, inclusiv, iar județul îl conduce și astăzi…. Ca și medicii (care adună sporuri lunare de mii de lei), personalul nemedical se bucură de același tratament. Brancardierii câștigă între 2.700 și 2.900, dar încasează spor pentru zile lucrate de sărbătoare (600 lei), spor tură (317 lei) și spor condiții vătămătoare (1.693 lei)…. Portarul are salariu de 1.456 de lei și 2900 de lei. El încasează un spor între 859 lei și 11.000 lei. Spălătoreasa câștigă 2.894 lei și spor pentru zile lucrate de sărbătoare (607 lei), spor tură (317 lei) și spor condiții vătămătoare (846 lei). Integral: https://newsweek.ro

Marele spectacol COVID | MobileStigmatul și imposibila mineriadă  Plata salariilor restante ale minerilor este un pansament subțire pe rana veche, profundă și cangrenată deja pe care o reprezintă Valea Jiului. Și nu mă refer doar la chestiunea economică, ci mai ales la chestiunea socială, pentru care nimeni nu a căutat vreodată soluții reale.Economic, Complexul Energetic Hunedoara (CEH) este în insolvență de anul trecut. Este una dintre cele 34 de companii din industria energetică în care statul are participații. 10 dintre acestea sunt în insolvență. Datorile totale ale CEH erau estimate la începutul lui 2020 la peste 5 miliarde de lei. Numai în lunile de vară din 2020, CEH a acumulat pierderi de peste 129 milioane de lei și datorii curente de peste 130 de milioane de lei la bugetul de stat și de 41,5 milioane de lei la furnizori. Pactul Verde la nivel UE are ca țintă eliminarea energiei extrem de poluante obținută pe baza cărbunelui. Deci urmează închideri de mine. În spatele acestei probleme economice stă uriașa problemă socială a unei zone captive economic și politic. Minerii își vor primi acum salariile restante, la care sunt îndreptățiți, au muncit pentru ele, dar pentru viitor, opțiuni pentru mineritul din Valea Jiului nu mai sunt. Oamenii aceia au fost mereu folosiți ca masă de manevră electorală și ca forță de presiune. De aceea, au și fost temuți, stigmatizați, enclavizati. Sunt oameni cu educație puțină, într-o zona moartă din punct de vedere economic, dependenți de o industrie care dispare și pentru care nimeni nu vine cu soluții concrete. Ci doar cu ipocrizii și manipulări. PSD se topește acum de grija și mila lor. Dar acest partid este principalul vinovat pentru situația în care a ajuns CEH, cu lungul șir de directori numiți acolo. Rețeta pesedistă este cunoscută: complexurile energetice, termocentralele au fost mereu căpușate la sânge de clientela pesedistă. Iar cazul Dan Șova este doar un exemplu la vedere despre felul în care erau mulse de bani companiile de stat din domeniu. Dan Șova a fost condamnat pentru că a mijlocit între CET Govora și o firmă de avocatură un contract de timp abonament în valoare de 10.000 de euro/lună. Dosarul Turceni-Rovinari, chiar dacă s-a încheiat cu achitare, arată cum același Dan Șova și fostul premier Victor Ponta încasau bani frumoși din contractele încheiate de SCA ″Şova şi Asociaţii″⁣cu complexurile energetice.  În timp ce banii erau drenați, minerii și minele erau ținuți în mizerie, într-o dependenţă totală de PSD, care nu îi lăsa să moară, dar nici să trăiască. AUR se cațără în diferite stiluri pe drama unor oameni pentru care viitorul rămâne sumbru…. Pentru USR-PLUS, minerii nu prezintă niciun interes pentru că nu au valoare electorală, nu sunt electorat țintă, deci nu am văzut nicio reacție a acestui partid, de parcă ar fi vorba despre o problemă de prin Africa sau Asia. Ministrul de resort din actualul cabinet este liberal, Virgil Popescu, acum al Energiei, anul trecut al Economiei. Dl Popescu nu a simțit nevoia să se ducă la minerii blocați în subteran, pentru a vorbi cu ei mai ales despre perspective. Dar în campania de anul trecut a știut să se ducă la Petroșani de Ziua minerului, în august, pentru a promite ceea ce nu s-a realizat nici până astăzi, adică planul de salvare a CEH prin împărțirea în două entități care să preia activele viabile. De la ministrul Popescu ar fi trebuit să vină nu numai soluția pe termen scurt, încropită de ministrul Muncii, ci soluția de fond pentru această zonă…..Dezamăgitor a fost și premierul Cîțu, care a simțit nevoia să facă un exercițiu de flexare a mușchilor în gol: nu va permite o nouă mineriadă în mandatul domniei sale. Are cumva un președinte care să cheme minerii? Suspectează că niște conexiuni ale Securității au vreun plan imediat să destabilizeze România la fel ca în anii ’90? Este atât de naiv încât crede că mineriadele au fost niște fenomene spontane în care minerii au găsit singuri adresele partidelor politice? Sau folosește cinic o traumă istorică pentru un pic de cocoșeală? Și să vină la București câteva sute de mineri ca să protesteze în fața Guvernului, nu se mai poate pune problema unei mineriade…. Dar premierul este într-o „bună” companie. Cu un cinism fără de margini, Antena3 a decretat „cod roșu de mineriadă”. Au reușit astfel să reactualizeze stigmatul cu care probabil că actualii mineri nu au nicio legătură personală. Mineriadele au fost acțiuni paramilitare, organizate și conduse militar, un episod în care minerii au fost folosiți ca o masă de manevră. Au fost bâta din mâna celor rămași până astăzi nepedepsiți, în timp ce minerii își poartă anatema folosită periodic cu diverse interese. E greu de crezut că există vreo altă soluție miraculoasă în afară de închiderea minelor și reconversia profesională a minerilor. Și există pentru asta inclusiv fonduri europene. Rezultatele sunt însă spre zero….Spre exemplu, în 2019 era înființată Academia de Pregătire și Reconversie Profesională pentru Surse Regenerabile și Distribuție a Energiei Electrice, care urma să pregătească anual, vreme de 10 ani, câte 500 de mineri pentru trecerea în industria eoliană. În primul an a abosolvit Academia un singur miner. Integral: https://spotmedia.ro

Cristi Danilet 2018 | Acces la literatura stiintificaCristi Danilet – judecator: De-a lungul vremii, am întâlnit cazuri de avocați care au părăsit baroul pentru a veni în magistratură unde au stat câteva luni și apoi au plecat cu pensie de serviciu. Cum a fost posibil? Pentru că vechimea de avocat al celui care pleacă din Barou și vine în Justiție este considerată (și acum) vechime în magistratură. Iar la 25 de ani vechime în magistratură, poți pleca cu pensie de serviciu. În perioada 2005-2008 acest lucru a fost posibil cu acordul CSM: se primea în magistratură orice avocat pe care membrii CSM îl știau mai bine, în baza unui interviu de tot râsul. Venea respectivul, stătea un pic pe la instanță sau parchet, învârtea trei hârtii și amâna toate dosarele, după care pleca înapoi în avocatură, dar – deh! – ca „fost magistrat” și desigur, cu „pensie de serviciu”. În anul 2008 s-a eliminat acel interviu, astfel că orice jurist cu experiență de minim 5 ani în avocatură, poliție, oficiu juridic poate da un concurs de admitere adevărat. Am acum mulți foști avocați drept colegi, foarte buni. De vreo patru ani văd un alt fenomen: s-a dat posibilitatea foștilor magistrați să se reîntoarcă în sistem cu interviu, dacă au plecat altfel decât dați afară disciplinar. Astfel, vom vedea că încearcă să se întoarcă: magistrați pensionari care și-au dat seama că nu le ajung banii să plătească ratele la vreo vilă de lux (a fost un astfel de caz când eram eu în CSM), magistrați care și-au dat demisia cu câteva zile mai înainte să fie sancționați disciplinar sau condamnați penal (avem destui din ăștia), ori magistrați condamnați penal și reabilitați între timp (mă aștept la cel puțin un caz, îl urmăresc de mult). Puțini au plecat din Justiție de bună voie, fără vreo tinichea de coadă, înainte de pensionare. Evident, nu se întorc să muncească, ci să mai stea puțin ca să plece apoi cu pensia de serviciu. Și mai este un lucru: cei de care vorbesc aplicau – atunci când erau în Justiție – alte coduri și chiar altă legislație primară. Acestea s-au înnoit mult în perioada 2011-2014. Iar ei vin să aplice direct noua legislație, fără nicio perioadă de pregătire. Evident, CSM poate bloca aceste reveniri. Legea îi dă dreptul. Sau Parlamentul să modifice legea astfel încât cei care revin să fie supuși unor teste, plus să se introducă condiția „legării de glie” un anumit număr de ani.  Sursa: https://www.facebook.com

Semnal de alarma. VeDem Just atrage atentia asupra lipsei de protectie pentru victimele infractiunilorSemnal de alarma. VeDem Just atrage atentia asupra lipsei de protectie pentru victimele infractiunilor  Asociatia VeDem Just atrage atentia asupra lipsei unor politici adecvate si actiuni complete de protejare a victimelor infractiunilor, cu ocazia Zilei Europene a Victimelor Criminalitatii. Exista o lege speciala cu privire la informarea, sprijinirea si protectia victimelor – Legea 211/2004, care a implementat cu o intarziere de trei ani o directiva europeana. De asemenea exista doua legi speciale, pentru victimele violentei domestice – Legea 217/2003 si pentru victimele traficului de persoane – Legea 678/2001. O serie de norme extrem de importante nu sunt cunoscute de victime si chiar de autoritati si nici respectate de institutiile publice:-Nu se face specializarea personalului de catre INM, MAI si DGASPC-uri; -Nu exista campanii de informare permanente desfasurate de autoritatile publice; -In continuare se practica revictimizarea, prin audierea repetata a victimei de catre organele judiciare si confruntarea ei cu autorul unor infractiuni precum cele de violenta fizica, sexuala si trafic de persoane; -Nu exista baze de date si statistici comune ale autoritatilor publice si ale celor judiciare; -Nu exista servicii pentru sprijinirea victimelor infractiunii; -Formularele cuprinzand drepturile victimelor abunda de cuvinte tehnice si informatii inutile, un exemplu negativ fiind insasi pagina special creata de Ministerul Justitiei si cu acelasi continut; -Nu exista un registru special national privind victimele infractiunilor care au fost referite serviciilor de sprijin si protectie; -Victimele nu cunosc faptul ca pot beneficia de protectie in cazul in care sunt amenintate de autor; -Victimele unor infractiuni grave (violenta fizica, violenta sexuala, trafic de persoane, trafic de droguri, omor) nu cunosc ca pot primi o compensatie baneasca din partea statului; -Victimele aflate intr-un stat membru UE nu cunosc ca pot fi audiate de autoritatile judiciare romane prin videoconferinta sau telefon; -Sunt cazuri in care se refuza de catre autoritati sa se inregistreze plangerea victimei sau sa i se dea pe loc un numar de inregistrare a acesteia; Integral: https://ziare.com

Mircea Miclea desfiinţează regulile sanitare pentru şcoli: M-au oripilat. Basculează responsabilitatea pe părinţi. Iohannis e un tâmpitElevii să învețe antreprenoriatul la școală și toți profesorii să urmeze un masterat didactic. Soluții pentru școala viitorului, de la prof. dr. Mircea Miclea  Antreprenoriat, design sau autodisciplină sunt câteva dintre competențele de bază pentru economia viitorului, însă școala românească eșuează an de an în pregătirea tinerilor pentru adevărata piață a muncii…..Pandemia ne-a oferit niște lecții valoroase, în ceea ce privește sistemul de educație, a spus fostul ministru al Educației, joi, în conferințaExamenul de absolvire a pandemiei: Skill-urile de bază garantate de sistem, pe care tinerii trebuie să le aibă la intrarea în economia viitorului iminent”, organizată de cursdeguvernare.ro. 1: Avem nevoie de lecții multimedia pe o platformă națională de e-learning ”Avem neaparat nevoie de lecții multimedia pentru fiecare temă de la clasa a-1-a la a-12-a susținute de cei mai buni profesori din țară. Prestația filmată, scheme, animații. Lecția multimedia trebuie pusă pe o platformă de învățare națională de e-learning. Acestea ar avea un dublu efect: ar produce o egalizare a șanselor: atât cei din rural, cât și cei din urban ar putea avea acces la cei mai buni profesori din țară. Noi anul acesta nu am facut e-learning, am facut streaming”, a afirmat Mircea Miclea. ”De exemplu, dacă la clasă nu ești prezent între 8 si 9, ai pierdut ora de matematică. Am reprodus asta în online, dar aceste tehnologii permit accesul oriunde, oricand, oricui”, spune el. Al doilea efect, potrivit specialistului, ar stimula activitatea didactică a fiecărui profesor, pentru că elevii lor vor avea acces la lecțiile multimedia și le vor compara. ”E un stimulent pentru îmbunătățirea prestației”, spune Miclea, amintind că încă de acum 10 ani SUA au arătat că blended learning, online cu offline, e varianta învingătoare. ”Subliniez, e o diversiune a factorului politic: spun că nu există soluții, dar nu e adevărat, ele există de multă vreme, dar nu au fost înțelese”, spune Mircea Miclea. 2: Toți profesorii să urmeze un masterat didactic Trebuie să trecem la formarea cadrului didactic prin masterat didactic, crede el. ”Este imposibil ca acum să predea în fața copiilor niște profesori formați pe vremea lui Ceaușescu, la actuala complexitate a tehnologiei”, afirmă Miclea, subliniind că doar cu pregătirea inițială e ”imposibil să ai o altă calitate a profesorilor”. Având în verede că există încă din 2007 analize repetate pe relația clară dintre formarea profesorilor și rezultatele elevilor, ”obligatoriu, din toamnă, masterat didactic pentru toate cadrele didactice”, spune Mircea Miclea. ”Acest mod de a forma cadre didactice după o schemă ceaușistă este falimentar. Trebuie să găsim o soluție pentru modul de pregătire a lor”, afirmă el. 3: Trebuie alocate resurse pentru remedierea pierderilor Trebuie alocate resurse pentru remedierea pierderilor care au avut loc în această perioadă și e nevoie de un plan riguros pentru recuperarea acestei materii. ”Italia alocă 1 miliard de euro, Marea Britanie – 1,5 miliarde de lire sterline. Dacă nu facem ceva, aceste pierderi se vor rostogoli în anii următori devenind din ce în ce mai mari”, a spus Miclea. Integral: https://spotmedia.ro

Brokers' Call on Wall Street: Bye - WSJOpinie Tim Marian, banca americană de investiţii Morgan Stanley: Piesa-cheie lipsă din puzzle-ul Bursei de Valori Bucureşti ..… România este pregătită pentru o schimbare de atitudine şi percepţie faţă de investiţiile în pieţele de capital, dar îi lipseşte o piesă cheie a puzzle-ului. Catalizatorul care ar provoca un flux de fonduri pe pieţele de capital româneşti nu este o schimbare a guvernului sau a politicii (deşi acest lucru ar ajuta), ci de fapt este o educaţie accesibilă şi de înţeles pentru mase. Iar aici încep asemănările dintre cele două ţări. În anii 1950, generaţia care a crescut în timpul Marii Depresiuni, adică aceia care au văzut că unul din patru adulţi este şomer, au ajuns în punctul în care au putut să investească. Doar că 5% din populaţie a făcut-o. După experienţe cataclismice în care piaţa a scăzut cu 89%, iar schemele Ponzi s-au dezvoltat, oamenii trebuiau să fie convinşi că investiţia este o decizie înţeleaptă. Povestea, deşi nu este identică, este similară. BVB oferă în prezent aproximativ 65.000 de investitori, mulţi sofisticaţi şi unii începători. După o confiscare completă a proprietăţii private de către partidul comunist, o reintroducere în democraţie şi mai multe escrocherii şi eşecuri, cum ar fi Caritas, Bancorex, FNI, etc., ezitarea este consecinţa firească. Cetăţeanul obişnuit în ambele perioade este nemulţumit, sceptic şi, pe bună dreptate, suspect faţă de pieţele de capital. Charlie Merrill a văzut acest lucru. Firma pe care a fondat-o s-a concentrat pe „Aducerea Wall Street la Main Street“ („Bringing Wall Street to Main Street“), educând investitorii mici şi aducându-i în cete mari pe pieţele de capital. Fără social media şi cu puţine oportunităţi de marketing, Merrill a fost nevoit să devină creativ. Cu mult înainte ca Apple să aibă un magazin în Grand Central Station (New York City), Merrill Lynch a deschis un chioşc pentru a atrage miile de trecători. Angajaţii ar educa potenţialii clienţi şi ar deservi clienţii existenţi. Merrill Lynch şi-a schimbat modelul de compensare şi au acordat brokerilor un salariu fix pentru a-şi arăta angajamentul faţă de transparenţă şi a evita conflictele de interese, un lucru total nou pentru Wall Street. Acest lucru a plasat investiţia în prim plan şi a făcut-o accesibilă pentru publicul care nu investea. Încet s-au format cluburi de investiţii, persoanele fizice au devenit interesate să creeze o stare financiară bună prin pieţele de capital şi, în timp, publicul investitor a crescut de la 5% la aproape 65% în 2007…..Într-o discuţie cu un conducător executiv al unei instituţii financiare româneşti, l-am întrebat despre strategia de educare a publicului pe pieţele de capital şi de transformare a publicului în client, şi care cu ajutorul instituţiilor, ar putea avea posibilitatea să creeze o situaţie financiară bună pe termen lung. Răspunsul acestuia; „aşteptăm ca piaţa să se maturizeze şi să ceară”. În mintea mea mi-am spus: „dacă aşteptaţi, de ce ar dori investitorii să colaboreze cu voi?”. Dacă aş sfătui o instituţie financiară din România care ar fi interesată să îşi dezvolte afacerea de brokeraj, aş recomanda să investească agresiv în programe de educaţie printr-un parteneriat cu o universitate şi BVB…..Tim Marian este portofolio manager al băncii de investiţii Morgan Stanley. Integral: https://www.zf.ro

Eurogroup - ConsiliumCel mai important om din România în următorii ani: Septimiu Szabo, un expert de la Comisia Europeană, se va ocupa de celebrul program de redresare şi rezilienţă, în valoare de 30 de miliarde de euro  ….. ”Ne întărim echipa pe PNRR cu un expert de la Comisie L-am cooptat pe Septimiu Szabo, un economist cu experienţă solidă la Comisia Europeană, în echipa de la minister care se ocupă de Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă. Septimiu are o experienţă de top pe instrumente financiare, mănâncă PNRR pe pâine şi mai vine cu un atu – vorbeşte fluent “comiseza”, adică limba tehnică a oficialilor de la Comisie. Este pentru prima dată când un expert român ca el vine prin transfer de la Bruxelles să lucreze pentru un minister din România. În ultimii 14 ani, experţii români s-au transferat într-o singură direcţie, de la Bucureşti la Bruxelles. Îi mulţumesc Luminiţei Odobescu de la Reprezentanţa permanentă a României la UE pentru eforturile făcute pentru a convinge Comisia să îl lase pe Septimiu la Bucureşti.” Septimiu Szabo este economist la Comisia Europeană, poziţie pe care o ocupă din ianuarie 2018. El şi-a început cariera la Burger King, în Statele Unite în 2007, pe o poziţie de casier. Ulterior a lucrat succesiv la Clydebank, EFTA şi Guvernul României. El şi-a luat titlul de doctor în economie de la ASE în 2017. Integral: https://www.zf.ro

Mount Hood Wolf Found Dead Near Highway 26 - OPBParcul Natural Pipera! Clădirile de birouri, năpădite de vegetație și animale  De când românii au adoptat work from home, natura recucereşte treptat coloşii de sticlă şi beton din nordul Capitalei! De câteva luni, Pipera a devenit o adevărată junglă: ferigile şi ficuşii au evadat din ghivecele abandonate, iar pe coridoarele cu mochetă gri ale sediilor de multinaţională umblă în voie mistreţi, căprioare şi chiar şi o haită de lupi. Puţinii corporatişti care mai au drum pe la birou spun că se tem adesea pentru viaţa lor, dar nimic nu-i împiedică să-şi atingă targetul atunci când au o călăuză bună şi echipament corespunzător. „E bine să ai petarde sau spray lacrimogen în caz că dai nas în nas cu ursul, o busolă ca să găseşti staţia de metrou şi neapărat covrigi şi Sana, în caz că te întâlneşti cu vreun trib de HR-iste sălbăticite”, explică Indiana Popescu, Junior Assistant Exploration Officer. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 23 februarie.”Neglijența în negocierea contractelor a dat posibilitatea companiilor farmaceutice să nu respecte calendarul livrărilor”

Image result for dogs in mountains imagesBuna dimineata intr-o zi de marti, 23 februarie! Încă de la începutul săptămânii temperaturile au crescut și acest lucru se va întâmpla și în cursul zilei de marți. În plus, în centrul, sudul și estul țării, dimineața și seara este anunțată ceață, astfel că în unele regiuni aceasta ar putea duce la scăderea vizibilității. Vremea va fi frumoasă în majoritatea zonelor țării și doar izolat vor mai fi condiții de burniță, vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări la munte, în special la altitudini mari. Temperaturile maxime se vor situa între 7 și 17 grade, în timp ce minimele termice vor fi cuprinse între -6 grade în depresiuni și 5-7 grade in rest. In Bucuresti, marți, temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 13 grade. Noaptea, cerul va fi mai mult senin, nu sunt șanse de precipitații, iar minima va coborî până la 0 grade.

Image result for Ursula von der Leyen -vaccin imagesUniunea Europeană a pierdut cursa pentru vaccin. Cum s-a ajuns aici și cât va dura criza…. Criza de vaccin din România este o consecință a întârzierilor în ce privește livrarea dozelor la nivelul întregii Uniuni Europene. Neglijența în negocierea contractelor a dat posibilitatea companiilor farmaceutice să nu respecte calendarul livrărilor; Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, recunoaște greșelile în ce privește autorizarea vaccinurilor și realizarea contractelor; La nivelul UE, se observă o tot mai mare nemulțumire a celor care vor să se vaccineze, dar nu au cu ce; Deși din a doua jumătate a lunii martie vor fi aduse mai multe doze, cererea de vaccin va rămâne foarte mare în Europa; Doar 3,7% din populația Uniunii a fost vaccinată cu cel puțin o doză până acum. În SUA s-a ajuns la 13%. Întârzierea în ce privește autorizarea vaccinurilor, o negociere a contractelor orientată mai mult pe preț decât pe un orar strict de livrare și siguranța că nimeni nu se poate pune cu UE au generat o profundă criză de vaccin în toate cele 27 de state membre. Vasile Trifan, 67 de ani, din Târgu Mureș, povestește că a accesat platforma de programare online de peste zece ori începând cu data de 21 ianuarie și nu a reușit să se programeze.  Campania oficială de programare a început în data de 15 ianuarie, la ora 15.00, dar din cauza numărului mare de solicitări, timp de trei ore nu a fost funcțională. “Am obezitate de gradul III, hipertensiune arterială, ulcer duodenal, tromboflebită profundă, iau medicamente anticoagulante”, a scris domnul Trifan într-un mesaj în care cere cu disperare ajutor autorităților. “Medicul de familie prezintă dezinteres în a ne acorda mie și soției mele consultanță pentru a ne programa”, a mai adăugat Vasile Trifan, într-o postare emoționantă făcută pe pagina oficială de Facebook RoVaccinare. El își lasă numărul de telefon și adresa de email pentru a primi “consultanță pentru vaccinare”. Acesta e doar un exemplu de mesaj disperat, venit din partea persoanelor în vârstă, care în România au fost vaccinate doar într-o mică măsură….. Până în data de 21 februarie, la nivelul Uniunii Europene au fost administrate puțin peste 26 de milioane de doze de vaccin. 3,7% din populația de aproape 450 de milioane de locuitori a primit cel puțin o doză de vaccin. Este o cifră infimă dacă o comparăm cu Marea Britanie unde, deja, 25,8% din populație a primit cel puțin o doză sau în SUA, unde 13% din populație a fost imunizată cu cel puțin o injecție. Ursula von der Leyen, 63 de ani, președintele Comisiei Europene, trece printr-o perioadă dificilă. Tot mai multe voci critice se aud la adresa ei cu privire la modul în care a coordonat achiziția de vaccin pentru cetățenii Uniunii.“Am reacționat lent în ce privește autorizarea vaccinurilor. Am fost prea optimiști în legătură cu producția de vaccin. Și am avut prea multă încredere că dozele pe care le-am contractat vor fi livrate la timp”, a declarat Ursula von der Leyen, asumându-și eșecul în ce privește accesul la vaccin în Uniunea Europeană…..Guy Verhofstadt, europarlamentar, fost premier al Belgiei, a analizat diferențele dintre contractele încheiate de Marea Britanie și de Uniunea Europeană cu producătorul de vaccin AstraZeneca. El a comentat, comparând cele două contracte, că “diavolul se ascunde în detalii”: …..“Contractul UE se bazează pe un calendar estimat… În schimb, în contractul britanic există o procedură descrisă cu precizie pentru a garanta livrarea în timp util a dozelor.  Această procedură se bazează pe un calendar preliminar (cu cinci date și cantități de livrare).  AstraZeneca este obligată să notifice autorităților britanice cu 30 de zile în avans detaliile fiecăreia dintre aceste livrări. Odată notificate, AstraZeneca nu mai poate modifica angajamentele precise fără permisiunea autorităților britanice. Integral: https://spotmedia.ro

Image result for spitale pozeAnaliză „Inclusiv” | România, țara cu un singur spital nou construit în ultimii 30 de ani. Cum arată sistemul nostru de sănătate și ce e de făcut  În 2020, viețile noastre au fost afectate mai mult ca oricând de grija pentru sănătate și, implicit, de instituția în care ne punem bazele: spitalul. În ultimii 30 de ani, un singur spital a fost construit de la zero în România. …. Avem nevoie de spitale noi. Dar fără o infrastructură medicală și socială complementară spitalelor și fără regândirea modului de finanțare, funcționare și utilizare a lor, construirea de spitale noi e un efort insuficient. Sute de mii de români sunt internați anual în spitale fără să treacă pe la medicul de familie sau să fie consultați în regim ambulatoriu. Spitalul este adesea învechit și depășit tehnic, fără suficienți angajați, supraîncărcat. Doar 189 de clădiri în care se desfășoară acte medicale au fost construite după 1990, adică mai puțin de 10% din total, potrivit unei baze de date întocmite de INSP. În plus, cel puțin o clădire din zece este în clasa 1 de risc seismic, ceea ce înseamnă avarii grave sau colaps, în cazul unui cutremur puternic. Episodul 1 – Pacientul. În pandemie, două femei se întorc în țară pentru mama lor diagnosticată cu glioblastom, o tumoră cerebrală gravă „Mi se pare că (doctorii/personalul – n.a.) nu se comportă nici măcar uman. Nu-ți cer să mă ții de mână că trec prin momentul ăsta, dar fii decent”, spune Irina*, una dintre fiicele Claudiei. Ea este una dintre cei aproximativ 4 milioane de români internați anual. Mulți dintre pacienți se lovesc de lipsa de comunicare care poate trece drept lipsă de implicare a cadrelor medicale, notează jurnalista Ruxandra Pătrașcu-Maian. Plățile informale creează iluzia unei siguranțe că facem tot ce putem pentru rudele internate și compensează lipsa previzibilității din aceste interacțiuni. Fiicele Claudiei s-au obișnuit cu ideea de a da ceva la schimb. Una dintre asistente le-a cerut explicit bani – pentru rezident, anestezist, medic și ea însăși. Ulterior, spun ele, asistenta le-a mai cerut împrumut trei sute de euro, apoi a plecat în concediu. Înainte de asta, le trimitea poze din spital cu mama lor; le arăta cum o pupa cu masca pe sub bărbie și cum se comporta de parcă erau prietene de-o viață. La scurt timp după ce a revenit la muncă a demisionat și nu le-a mai răspuns, susțin femeile, pentru Inclusiv. ….. Raluca Șoaita e arhitecta care a imaginat și planificat spitalul construit de asociația Dăruiește Viață, finanțat de societatea civilă cu 30 de milioane de euro. Antropologul Vintilă Mihăilescu numea spitalele spații concentraționare cu chip uman, adică un fel pușcării. Raluca a vrut să schimbe asta, să facă spitalele umane, mai puțin asemănătoare unor închisori care inspiră reticență și frică. …. Episodul 4 – Spitalul – Locul pe care am uitat să-l construim „Maximum la 30 de ani dărâmi clădirea (spitalului) și faci alta nouă. Pentru că se schimbă logica, tehnologia, nu bacteriile în pereți”, spune Răzvan Cherecheș, directorul Departamentului de Sănătate Publică din cadrul Universității Babeș-Bolyai, susținut de specialiști și rapoarte guvernamentale, notează Inclusiv. Însă în sistemul public, infrastructura spitalicească e constituită, în mare parte, din clădiri mai vechi de 30 de ani, care nu mai corespund nevoilor de azi. După 1990, înnoirea infrastructurii a constat în extinderi și atașamente – ambulatorii, corpuri și pavilioane noi. De la 0 s-a construit doar spitalul de la Mioveni, deschis în 2019. Doar 189 de clădiri în care se desfășoară acte medicale au fost construite după 1990, adică mai puțin de 10% din total, potrivit unei baze de date întocmite de INSP. În plus, cel puțin o clădire din zece este în clasa 1 de risc seismic, ceea ce înseamnă avarii grave sau colaps, în cazul unui cutremur puternic. … Episodul 5 – Sistemul. „Suntem unde ar trebui să fim“ „În acest moment, banii se alocă pe o bază pe jumătate fictivă, care nu are cum să răspundă în niciun fel nevoilor”, declară pentru Inclusiv Adrian Gheorghe, Senior Health Economist la Imperial College of London și fost consultant al Ministrului Sănătății în perioada 2015-2018. (Din 21 ianuarie 2021, Adrian este președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate – CNAS). Acesta povestește că, la mijlocul anilor 2000, România a cumpărat un sistem de codificare a cazurilor clinice din Australia, care a fost „ajustat din experiență de cei de la Școala de Sănătate Publică, astfel încât la începutul anilor 2010 au ieșit cu sistemul românesc de clasificare RO DRG, care era bazat tot după acela vechi, dar după câțiva ani s-au mai adaptat niște lucruri. Dar nu a existat niciodată un studiu național care să spună care e situația în România, pentru că noi am luat niște valori care reflectau valorile din alt sistem”. Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for medic de familie pozeUn medic de familie din Sibiu a luat aproape 37.000 de lei, într-o lună, de la Casa de Asigurări de Sănătate. Cum s-a ajuns la această sumă Casa de Asigurări de Sănătate a decontat într-o lună, anul trecut, echivalentul a 7.500 de euro pentru un medic de familie din Sibiu. Potrivit CJAS, este cea mai mare sumă obținută de un medic de familie din județ, în 2020. Un raport al Casei Județene de Asigurări de Sănătate arată că cea mai mare încasare lunară a unui medic de familie din Sibiu a fost, în 2020, de 36.898 de lei/venit brut. Medicul în cauză are între 2.201-2.500 de pacienți înscriși pe listă. Cel mai mic venit brut al unui cabinet de medicină de familie a fost, tot anul trecut și tot în județul Sibiu, de 1.707 lei. Reprezentanții Casei de Asigurări de Sănătate județene au explicat diferențele mari dintre venituri. „Reglementarea de dinainte de pandemie limita la patru consultațiile dintr-o oră ale unui medic de familie. Odată cu modificările cadrului normativ, s-a trecut de la patru la opt. În momentul acesta, sunt opt, dacă nu mă înșel, până la 31 martie. De aici diferența de decontare. Consultația depinde de medic, de unde are cabinetul, de nivelul lui de instruire. Adică dacă e medic primar sau specialist, dacă lucrează în mediul urban sau rural”, a precizat Vasile Spinean, directorul CAS Sibiu pentru ziarul local Sibiu100. Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for justitie si bani pozeLegile justiţiei, în folosul “vânătorilor” de pensii speciale Votul acordat săptămâna trecută de plenul Parlamentului cu privire la eliminarea indemnizaţiilor speciale acordate senatorilor şi deputaţilor care au ieşit la pensie, a iniţiat în spaţiul public discuţii aprinse cu privire la eliminare pensiilor speciale sau la impozitarea acestora. În acest context a fost ridicată din nou problema impozitării pensiilor magistraţilor, dar şi modul în care unii avocaţi au fost date pensiile magistraţilor şi modul în care foştii judecători sau procurori revin în magistratură cu doar câteva luni înainte de pensionare, pentru a beneficia de pensia specială. Cel mai recent exemplu în acest sens este cel al avocatului Flavius Crâznic, care a revenit în magistratura în 7 decembrie 2020, dată la care preşedintele Klaus Iohannis, a semnat decretul privind numirea în funcţia de procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Călăraşi. După numai două luni, în 16 februarie 2021, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a aprobat, cu unanimitate de voturi, cererea de pensionare a procurorului Flavius Crâznic, începând cu data de 1 martie 2021. După ce preşedintele Klaus Iohannis va emite, în baza deciziei CSM, decretul prezidenţial de eliberare din funcţie prin pensionare, Flavius Crâznic va încasa o pensie lunară de aproximativ 18.000 de lei, adică 3800 de euro şi îşi va putea relua activitatea în avocatură. Situaţia respectivă a fost sesizată de CSM încă de anul trecut, dar se pare că iţele încurcate ale justiţiei din ţara noastră au făcut ca situaţia respectivă să treneze. Astfel, în 30 aprilie 2020, plenul reunit al CSM a decis să îl sesizeze pe ministrul Justiţiei în vederea modificării articolului 33 indice 1 din legea nr.303/2004. Membrii CSM au decis că fostul ministru al Justiţiei, Cătălin Predoiu, trebuie să promoveze două modificări care ar fi făcut ca situaţii de genul celei de care s-a folosit avocatul Flavius Crâznic să fie eliminate…..  Ce s-a întâmplat cu solicitarea CSM din 30 aprilie 2020? Conform unor surse din cadrul Ministerului Justiţiei, solicitarea CSM a fost trimisă destul de târziu ministerului de resort, când deja ministrul Cătălin Predoiu şi echipa din subordine finalizaseră proiectele privind legile justiţiei care au fost puse în dezbatere publică în 10 octombrie 2020. Faţă de propunerea formulată de CSM, în proiectul aprobat de ministrul Cătălin Predoiu pentru iniţierea demersului legislativ şi care se află în dezbatere publică, modificarea textului este mult mai dură. Proiectul iniţiat în timpul mandatului fostului ministru Cătălin Predoiu prevede eliminarea în întregime a prevederilor referitoare la primirea în magistratură fără concurs a foştilor judecători şi procurori cu cel puţin 10 ani vechime…..Practic, Cătălin Predoiu şi echipa care a lucrat la proiectele de modificare a legilor justiţiei au stabilit eliminarea definitivă a posibilităţii folosirii legii în scop personal, aşa cum au făcut-o în ultimii ani mai mulţi foşti judecători sau procurori, care au reintrat din avocatură în magistratură numai pentru a ieşi peste câteva luni sau un an la pensie şi pentru a beneficia asfel de pensia specială. Suntem curioşi dacă formularea iniţiată anul trecut va rămâne şi în pachetul legislativ a cărui dezbatere se încheie în 31 martie. Oricum, până când acesta va fi aprobat de Parlament şi până când legea respectivă va intra în vigoare, este posibil să mai asistăm şi la alte cazuri de tipul celui înregistrat săptămâna trecută. Poate ar fi necesar ca, până să se pronunţe Parlamentul, articolul 33 indice 1 să fie eliminat, prin ordonanţă de urgenţă, iniţiată de Stelian Ion, noul ministru al Justiţiei, sau – pentru a nu le da apă la moară celor din opoziţie care vor invoca rezultatul referendumului din 26 mai 2019 – printr-o iniţiativă legislativă care să treacă urgent prin Parlament, în următoarele două luni, pentru a intra în vigoare cât mai rapid şi a stopa noua practică de obţinere a pensiei speciale de magistrat. Referitor la acest aspect s-a pronunţat şi unul dintre foştii miniştri ai Justiţiei, Ana Birchall, care a scris pe pagina proprie de Facebook că ministrul Stelian Ion trebuie să iniţieze urgent şi să adopte în şedinţă de Guvern un proiect de lege (care sa fie trimis în Parlament în procedură de urgenţă) prin care să blocheze “portiţa prin care unii pot ajunge magistraţi pentru scurt timp doar pentru ca imediat după aceea să iasă la pensie, cu pensia de magistrat”. Integral: https://www.bursa.ro

Image result for functionari pozeDouă grafice: Particularitatea românească a cheltuielilor cu salariile bugetarilor..Cheltuielile cu peronalul public (adică cu angajații statului) în Bugetul anului 2021 sunt prevăzute a se ridica la circa 110 miliarde de lei, reprezentând 62% din tot bugetul. Dacă la această sumă se adaugă și pensiile (inclusiv cele din CAS), suma depășește 90% din bugetul total. Totuși, Nu aceasta e marea problemă românească a cheltuielor cu bugetarii: asta pentru că, raportat la PIB (Nu la Buget), cheltielile cu personalul sunt pe-aproape de media europeană. Marea problemă este ce face România cu banii pentru cheltuielile de personal și pe cine plătește de fapt: pentru că asta arată care e viziunea guvernantului român din ultimii ani, adică din ultimii zeci de ani, în ce privește dezvoltarea societății și rolul statului în societate. Asta pentru că bugetari sunt și profesorii, și medicii, și militarii, și funcționarii de ghișeu, și justiția și funcționarii de geantă ministerială. O analiză comparativă cu statele UE, a modului în care sunt plătiți bugetarii într-o societate, arată marea particularitate a României: cător  domenii le acordă importanță guvernele României. Pentru comparație înăuntrul bugetelor naționale, analiza se raporteză și la salariul mediu în industria prelucrătoare la fiecare stat – cea care, într-o europă industrială, asigură tracțiunea economiei și, până la urmă, salariile bugetarilor de toate felurile…… După cum se vede, în România cei mai bine plătiți bugetari sunt cei care formează domeniul administrației publice și feluritele forme de salarizare militară. Urmează, binișor sub ea Sănătatea, după care, la o distanță apreciabilă în jos Educația. Industria prelucrătoare – care e motorul economiei, are un salariu mediu aflat aproape la jumătate din salariul bugetarilor din administrație. Salariul mediu pe total economie e cu 50% mai mic decât cel din administrație. Altfel stau lucrurile la ceilalți: În Bulgaria, pe locul 1 e sănătatea, urmată de educație și abia pe locul 3 vine administrația. În Polonia, cele 3 sunt foarte apropiate și aproximativ egale cu salariul mediu pe toată economia. În Ungaria, toate salariile bugetare sunt mai mici decât cele din industria prelucrătoare, cu observația că pe locul 2 (surpriză..) sunt cei din administrația publică, iar sănătatea pe ultimul loc. Ce e de observat la economiile competitive: Germania, Franța, Austria, Suedia, Spania și Irlanda, au toate salariile tuturor categoriilor de bugetari mai mici decât cele din industria prelucrătoare – care ține primul loc….. Comparativ cu celelalte state din UE și raportat la populația activă, România e aprope de media europeană. Are, în schimb, 2 mari probleme: 1- Din cei aproximativ 1,25 de milioane de angajați bugetari, circa 850.000 lucrează în administrația centrală. 2- A doua problemă majoră e numărul total de salariați din economie – foarte mic în comparație cu totalul populației ocupate. Ar fi fost de așteptat ca, începând cu Bugetul 2021, să mai tundem din sporurile – unele halucinante – din administrație, și să mai corijăm anomalia din graficele de mai sus: dar asta înseamnă deja politici tintite pe educație și sănătate și puțin deranj în marea masă a funcționarilor din administrație. Pentru că împărțeala asta e comunismul rezidual. Integral: https://cursdeguvernare.ro

STUDIU Creditorii din Romania au printre cele mai mari dobanzi din UESTUDIU Creditorii din Romania au printre cele mai mari dobanzi din UE  Creditorii din Romania au printre cele mai mari dobanzi anuale efective din Uniunea Europeana, acestea fiind identificate la imprumuturile rapide si pe termen scurt, potrivit unui studiu legat de creditarea din Romania. Astfel ca, Romania a fost identificata cu una dintre cele mai mari dobanzi anuale efective (DAE) din intreaga Uniune Europeana, respectiv cu 30,341%, pentru un credit de 180 euro acordat de catre o institutie financiar-nebancara (IFN) pe o perioada de 30 de zile. “Ambiguitatea costurilor, ascunderea unor costuri sau indreptarea consumatorilor catre produse de creditare cu un cost mai ridicat sunt doar cateva dintre problemele identificate la nivel national si care incalca, in mod flagrant, legislatia in vigoare. Au fost identificate elemente de dezinformare a consumatorului si de publicitate inselatoare“, se arata in studiul realizat de Asociatia Credere, la solicitarea Finance Watch Bruxelles. Cu titlu de exemplu, doua banci din Romania promovau acordarea de credite de consum cu dobanda de 8%, fara a informa consumatorul ca daca nu indeplinea anumite conditii noua rata de dobanda era de aproximativ 14%.Spre deosebire de alte tari europene, obtinerea modelului de contract anterior semnarii, cu mici exceptii, este extrem de greu de realizat. Reprezentatii unor entitati financiare au recunoscut ca incurajeaza consumatorii sa semneze contractul pe loc, fara o analiza in prealabil a acestuia”, se mai arata in studiu. Incalcari flagrante ale legilor nationale si europene  Toate aceste aspecte reprezinta o incalcare a legislatiei in domeniul protectiei consumatorilor si necesita interventia Comisiei Europene pentru imbunatatirea instrumentelor de protectie pe care trebuie sa le aiba la dispozitie imprumutatii din Romania. In perioada iunie-august 2020 a fost analizat comportamentul a 10 banci si 14 institutii financiar-nebancare (IFN) in privinta procesului de creditare, atat in mediul online, cat si direct in sucursalele entitatilor financiare. “Un astfel de studiu a fost realizat si in tari precum Spania sau Irlanda, fiind o actiune coordonata la nivel european, in contextul in care Comisia Europeana analizeaza modificarea Directivei Creditelor de Consum 2008/48 (transpusa in Romania prin OUG 50/2010). Prin urmare, principalul act normativ din Romania care reglementeaza acordarea de credite ar putea fi modificat in viitorul apropiat, la initiativa Comisiei Europene”, precizeaza Asociatia. Creditorii nu informeaza corect clientul Potrivit studiilor realizate in Romania, Spania si Irlanda, rezulta ca o mare parte dintre entitatile financiare nu ofera informatii pre-contractuale suficiente inainte de acordarea unui credit. De cele mai multe ori, informatiile prezentate sunt neclare, iar 60% dintre consumatori nu pot face o alegere informata atunci cand acceseaza un credit. De asemenea, doar unul din 50 declara ca a primit sfaturi pe acest aspect din partea ofiterului de credit si doar 13% dintre consumatori au fost sfatuiti in legatura cu tipul de produs de creditare care se muleaza pe nevoile si situatia personala. Nu in ultimul rand, neregulile pe piata creditului de consum sunt mai accentuate in cazul creditelor acordate de catre IFN-uri in mediul online. Integral: https://ziare.com

Image result for Radu F. Alexandru pozeOamenii care conduc Radioul public (II). Cum adună Radu F. Alexandru 8.000 de euro pe lună și alte CV-uri de poveste …. Domnul Radu Alexandru Feldman a fost un mare liberal (senator timp de trei mandate) care scria piese de teatru și scenarii foarte apreciate de regimul comunist, cu care, desigur, nu a colaborat. Este pensionar. Încasează anual aproximativ 100.000 de euro, majoritatea lor de la stat. Mai exact, 467.839 de lei în 2019 sau 39.000 de lei pe lună, adică aproape triplu față de cât primește președintele României. Dintr-o pensie și patru indemnizații. András Demeter, mai presus de lege Domnul András Demeter este actor, absolvent al Universității de Teatru din Târgu Mureș în 1992. UDMR îl propulsează în prima linie politică. În timp ce era director general și apoi secretar de stat la Ministerul Culturii, făcea și Facultatea de Drept la zi la una dintre cele mai eficiente fabrici de diplome din Timișoara – Universitatea Tibiscus. Apoi, din sinecură în sinecură, ajunge cumva președinte-director general al SRR. A acumulat minimum de 7 ani în Consiliul de Administrație al SRR. Și-a angajat soția la SRR în timp ce era director general. În 2011, anul cu tăieri salariale, domnul Demeter încasa peste 280.000 de lei. Adică aproape de patru ori mai mult decât președintele României. …. Domnul Demeter a fost condamnat definitiv în 2017 pentru conflict de interese: pe vremea când era director general al Radioului public s-a pus singur în fruntea unui program care i-a adus câștiguri directe. Avea interdicție trei ani să mai ocupe o funcție publică. Dar nu a vrut să plece din CA al SRR, unde a rămas cu susținerea UDMR, care astăzi îl propune secretar de stat la Ministerul Culturii. Ascensiunea fraților Muraru Domnul Alexandru Muraru este acum în Parlament din partea PNL și nu are CV-ul depus. Fratele său, domnului Andrei Muraru, este consilier prezidențial și a fost și el membru al CA la Televiziunea Română, căci lucrurile astea se transmit în familie. Din 2005 până în 2009, Alexandru a fost consilier al prim-ministrului, lucru care, desigur, i-a permis fratelui Andrei să devină expert pe relații externe la Camera de Comerț în București, imediat ce a terminat Istoria la Iași. Pentru trei luni, căci apoi a trecut și el consilier al prim-ministrului, că aveam guvern liberal meritocratic bazat pe frăție. În timp ce muncea la Cancelaria Primului Ministru, Andrei a devenit expert și apoi șeful Biroului de Cercetare la Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului (IICCMER) la București, iar în timpul liber făcea și un master la Iași. Între 2007 și 2009, în timp ce este consilier al directorului general la Arhivele Naționale, plătit de Cancelaria Primului Ministru, este, în același timp, și șef al Serviciului de Investigații Speciale sau expert la IICCREM și începe doctoratul la Iași pe o bursă pe fonduri europene de trei ani, că doar se poate. … Minune, fratele plătit tot de la Cancelaria Primului Ministru scrie trei cărți în perioada în care se rupe în două pentru țărișoară și ia și el o bursă, la fel ca fratele, pe fonduri europene. Ambii frați, culmea, primesc și o bursă foarte generoasă, peste bursa pe fonduri europene, pentru a studia la Institutul Holocaustului în New York, plus încă cel puțin o bursă de la colegiul New Europe. În 2012 Alexandru, cu zero experiență, devine consilier al secretarului de stat la Ministerul Mediului și Pădurilor, domnul Corneliu Mugurel Cozmanciuc, finul domnului Fenechiu, un om cinstit, baron de Iași, care a primit mulți ani de pușcărie. Fratele devine președinte al IICCREM și este numit în CA-ul de la Televiziunea Română. Apoi devine consilier al președintelui PNL. Alexandru devine și el președinte de instituție de stat, Institutul Național al Patrimoniului, și apoi este numit în CA-ul de la Radiodifuziune. …. În consiliul de administrație o regăsim și pe doamna Ruxandra Săraru, fiica lui Dinu Săraru, un fost mare comunist, membru în Comitetul Central al Partidului Comunist și colaborator al Securității. Dar și pe domnul Cristian Teodorescu, un respectabil scriitor care pare incapabil să-și completeze corect declarațiile de avere. Domnul Adrian Moise este și el în Consiliul de Administrație al SRR de foarte mult timp. Adică de minimum 18 ani. Este un fost lider sindical din Radio care s-a opus cu multe riscuri unui fost director general colaborator al Securității și apropiat al domnului Dan Voiculescu. Soția, tot la SRR lucrează. Domnul Gabriel Basarabescu este un apropiat al domnului Turcescu. Ca orice om de radio și compozitor, domnul Basarabescu este absolvent al Colegiului Național de Apărare. Și el este de mulți ani în CA-ul de la Radio. Nu are CV-ul publicat. Domnul Ioan Laurențiu Horăscu este reprezentantul PSD-ului în SRR, care i-a luat locul domnului Duvăz, decedat. Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for fotovoltaic imagesEnergia – de la indicatori de competitivitate la geopolitică  Spark Sprea, Dark Spread, Clean Spark Spread, Cleam Dark Spread sunt indicatorii de competitivitate pentru industria energetică pe gaze și cărbune analizați de economistul (și inginerul) Laurențiu Căpcănaru într-un articol adresat specialiștilor. Are dreptate în două privințe: în România nu se folosesc indicatori de competitivitate, ceea ce este absurd, și dacă folosim indicatori pentru combustibilii fosili și poluanți, de ce nu folosim (noi Uniunea Europeană) și indicatori pentru regenerabile. “Dacă vorbim de prețul energiei minus costul poluării, ar trebui să vorbim și de costul energiei regenerabile fără costul de susținere a ei. Așa consider că ar fi politicaly corect. Pentru că altfel indicatorii de care am vorbit la început devin statistică manipulată” spune domnia sa. Unul din indicatorii pe care i-aș implementa industriei energetice românești este factorul de capacitate care reperezintă raportul producției reale petru, hai să zicem un an, pe puterea maximă posibilă pentru acel an. Să zicem ca ar fi echivalentul unui randament. Se poate calcula pentru o instalație sau pentru o industrie întreagă. Să vedem care este factorul de capacitate al tuturor capacităților de producție industriei energetice românești pentru anul trecut: s-au produs 56,57 TW pe care îi impărțim la {capacitatea totală 20.227 MW x 365 zile x 24 ore} = 24,5% Vă propun să calculăm factorul de capacitate pentru fiecare tip de combustibil folosit:…. Cărbunele are factorul de capacitate 17,99%. Cunoaștem că aici ANRE are cele mai mari falsuri: raportează mult mai multe capacități în stare de funcționare față de situația reală. Mai știm: cei doi mari producători au mari probleme cu existența, CEH este în insolvență și CEO poate oricând intra datorită datoriilor. Nici Veolia Iași sau CET Govora nu se simt prea bine. Restul nu contează deoarece au capacități minuscule. Gazul a mers mult mai bine, având factorul de capacitate 28,41%. Avem 45 de producători de energie electrică din gaz. Majoritatea sunt CET-uri, adică produc și energie termică cu destinație industrie sau încălzirea locuințelor (39). Prima problemă: spark spread, coeficientul de randament al capacităților pe gaz, așa cum este el definit și folosit în UE trebuie îmbunătățit cu componenta dată de energia termică. Acest lucru îl lăsăm în seama oamenilor de știință. A doua problemă: de ce este așa de mic coeficientul de capacitate pentru gaz? Bănuiesc că și aici ANRE are câteva raportări false. Generarea de energie electrică prin cogenerare este dependentă de comanda de energie termică pe care CET-ul trebuie să o disipe în SACET (sistemul de alimentare centralizată cu energie termică). Tehnologiile existente în România sunt destul de vechi: dacă nu este cerere de energie termică, CET-ul nu are unde să disipe energia termică și instalația funcționează cu un randament mic sau nu poate funcționa. Mai adaugăm și faptul de randamentele cazanelor și turbinelor pe electric existente în România sunt destul de mici. Singurele instalatii în ciclu combinat existente cu randamente mai mari sunt la OMV Petrom – Brazi și Elcen – CET Vest. Probabil că dacă toate CET-urile ar avea astfel de instalații factorul de capacitate ar trece de 50%. Nuclearul a avut cel mai mare factor de capacitate. Funcționează în bandă cu întreruperi pentru revizii și reparații. Au fost ani când Nuclearelectrica a raportat un factor de capacitate de aproape 92%. Anul trecut un reactor a fost oprit câteva săptămâni pentru revizie, deci acesta este motivul celor 73%. Aceasta este energia securitară. I-am calculat factorul de capacitate: 29,77%. Să vedem cum stau lucrurile pe regenerabile. Hidro are 20.72% factor de capacitate. Este normal: să nu uităm că anul trecut până în luna mai a fost secetă, că lacurile Hidroelectrica sunt nedecolmatate de 30 de ani, că instalațiile sunt neretehnologizate și daca au fost, au fost cu scandal (de aici vine sintagma “baieții deștepți din energie”). Este destul de puțin știind că cea mai mare hidrocentrală din lume Tree Gerhes din China are 45% și hidrocentrala de pe Barajul Hoover din SUA are 23%. Eolianul are 20,46 factorul de capacitate. Știm că este intermitentă și variabilă puterea vantului și turbinele nu produc nimic când condițiile atmosferice sunt nefavorabile și temperaturile extrem de joase. Teoria spune că pentru eolian limita admisă este 20% dar nu poate trece de 40%. Știm că România nu are o poziție favorizantă circulației vântului precum au țările riverane Mării Baltice și Oceanului Atlantic, adică țările ce promoveaza asidu energia eoliana în UE. Fotovoltaicul are cel mai mic factor de capacitate: 8,64%. Normal, suntem pe paralela 45! Soarele nu are aceeași putere ca în țările sudice UE iar iarna un timp limitat de strălucire. (nu discutăm de țările dintre tropice) Capacitățile de producție de energie regenerabilă au factorul de capacitate de 19,33%….. Știind că energia securitară este penalizată pentru poluare (necesitatea de a cumpăra certificate CO2 pentru cărbune și gaze) și că nu este admisă în proiectele de dezvoltare pentru care UE alocă bani, dar are un “randament” mai mare ne întrebăm de ce suntem obligați sa subvenționăm o energie necompetitivă din punctul de vedere al potențialului slab de generare de energie electrică. Privitor la poluare: știm cât poluează energia securitară dar nu s-a facut niciodată un bilanț de mediu sau un bilanț energetic al capacitatilor regenerabile, adică nu știm câtă energie se consumă pentru extracția materialului necasar panourilor fotovoltaice sau a unui generator eolian, cunoscând că întră foarte multe metale extrem de rare care cer un efort energetic imens și pentru care extracția și prelucrarea sunt foarte poluante. Mai adaugăm că peste 80% din metalele și pământurile rare ce intră în componența acestora sunt monopolizate de China, că cea mai mare parte din componentele instalațiilor regenerabile sunt importate din China și ne întrebăm: De ce cetățenii Uniunii Europene trebuie să contribuie (direct sau indirect prin taxe, impozite și subvenții) la dezvoltarea economiei chineze prin adoptarea generării de energie electrică din solar și eolian? Integral: https://www.contributors.ro

Image result for mineri pozeCât de puternică e Diana Şoşoacă? …. Cât de puternică o face inabilitatea actualei Puteri, deci direct proporțional cu breșele care îi sunt lăsate pentru a se manifesta, așa cum s-a întâmplat cel mai recent în Valea Jiului. Și oricât ai evita să scrii despre ea, nu din autocenzură ci pur și simplu din igienă profesională, până la urmă, ajungi să nu ai de ales, pentru că Diana Şoşoacă este în felul ei un fenomen politic, asemeni lui Vadim Tudor…. În mod evident, dna Şoşoacă nu e proastă și nici lipsită de talent în comunicare. Nu e agramată și are o spoială culturală cât să permită referințe care să impresioneze cititorii de „almanahe”. Are un tupeu imens, are verb, este absolut tipică pentru mahalagioaica aceea care primăvara îți aruncă în cap de la balcon borcanul cu murături și apoi te bălăcărește că ți-ai găsit să treci tocmai atunci pe acolo ca să o încurci. Popularitatea ei este în ascensiune pentru că televizunile o cultivă. Nu cred că pe bani. Nu e nimeni atât de nebun să facă tranzacții cu ea asumându-și practic certitudinea că va face totul public cu urlete și injurii. O cultivă pentru că aduce audiență. Și aduce audiență pentru că are priză la public, un anumit tip de charismă. De ce? Pentru că dă glas unei dezamăgiri generalizate. Este povestea AUR, în general. Oamenii aud rostit de ea ceea ce gândesc și ei: că sunt furați, ignorați, umiliți etc. Iar agresivitatea ei, chiar dacă îi manipulează și îi folosește ca trepte de populariate, îi răcorește. Și este vorba mai ales despre acele categorii la care nu ajunge niciodată nimeni să le vorbească cu adevărat, să le bage în seamă.Țineți minte șocul rezultatelor referendumului Brexit? Nimeni nu a luat în calcul votul unor comunități sărace, precar informate, în general absente la vot, deci nebăgate în seamă, categorii pe care o temă, cu toate manipularile aferente desigur, i-a antrenat la vot. Cam așa și cu Diana Şoşoacă. Ea captează și antrenează o furie latentă din societate, una care nu avea însă glas politic. Să luăm exempul descinderii Dianei Şoşoacă în Valea Jiului. A făcut acolo spectacol, în parte probabil bine regizat. Dar este un fapt că dintre toți demnitarii doar ea s-a dus la minerii blocați în subteran nu pentru a cere bani în plus, ci pentru a cere banii deja munciți, banii la care au dreptul. Avem doi miniştri de resort încă siamezi, unul PNL la Energie, unul USR-PLUS la Economie. Prinși în lupta pe viață și pe moarte a împărțirii moșiilor, niciunul dintre ei nu a găsit cu cale să se duca să vorbească cu acești oameni care, repet, pretind doar banii munciți de ei deja. Sau să trimită măcar un secretar de stat. Un consilier. A fost doar prefectul de Hunedoara, care se pare că nu a găsit ceva mai inteligent de făcut decât o gluma idioată cu aprinsul țigării în subteran. Sigur că pentru acești oameni neplătiți, deși au muncit, ignorați și batjocoriți, Diana Şoşoacă a fost fix ce așteptau și le trebuia…. Văd pe Facebook, în bulele useriste și liberale, tot felul de ironii, mai fine sau mai grosiere la adresa Dianei Şoşoacă. Nu ajută deloc. Dimpotrivă. Faptul că se vorbește atât de mult despre ea îi folosește, rămâne în centrul atenției și polarizează, adică o cheie a succesului. Diana Şoşoacă va deveni cu atât mai puțin importantă cu cât îi vor fi lăsate mai puține bulevarde pe care să evolueze. Și este valabil pentru evoluția AUR-PNR în general. Ei vor avea mereu nișa lor. Dar faptul că în acest moment sondaje nedestinate publicității îi plasează la egalitate cu USR-PLUS, în jur de 16%, arată că au ieșit mult din acea nișă și numărul celor care se identifică cu discursul lor crește spectaculos. Integral: https://spotmedia.ro

Image result for blocuri noi pozeCe se va întâmpla pe piaţa imobiliară în 2021: Dobânzile la creditele ipotecare în lei vor scădea sau se vor menţine la nivelurile actuale încă cel puţin 5 ani, dar între timp preţurile apartamentelor, care sunt exprimate în euro, vor creşte, mai ales la cele care se vor construi de-acum încolo. La care se va adăuga şi creşterea cursului leu/euro  Piaţa imobiliară rezidenţială – clienţi, cumpărători/ vânzători, dezvoltatori, brokeri şi bănci – se pregăteşte pentru anul 2021, când economia ar trebui să-şi revină – guvernul mizează pe o creştere economică de 4,3%, în timp ce analiştii îşi majorează prognozele la peste 5% -, pe măsură ce procesul de vaccinare include tot mai mulţi oameni, iar presiunea pandemiei Covid-19 se va mai reduce. În toamnă, studenţii şi corporatiştii ar trebui să revină fizic la facultăţi şi în clădirile de birouri. Acest lucru ar trebui să ducă la revenirea pieţei chiriilor, care s-a prăbuşit cu 30% în timpul lockdownului şi a dus la scăderea pieţei garsonierelor, cele mai căutate de către studenţi. Piaţa hotelieră şi turismul care vine de afară nu-şi vor reveni aşa de repede, şi nici turismul de afaceri, având în vedere că discuţiile se pot face foarte bine pe Zoom. Pentru că vor să dea mai multe credite ipotecare – principalul motor de creştere a creditării -, băncile încep să-şi ajusteze ofertele nu semnificativ, ci mai mult ca oferte de marketing. Săptămâna aceasta, ING a anunţat că reduce dobânda la creditul ipotecar 7FIX cu 0,21%. Oferta este compusă dintr-o dobândă fixă de 4,49% în primii 7 ani, iar după această perioadă dobânda este variabilă – IRCC plus 2,26%, iar la IRCC-ul de astăzi, de 1,88%, rezultă o dobândă de 4,14%. Cu toate taxele şi comisioanele, DAE este de 5,6%. Pentru un credit de 400.000 de lei (82.056 euro), cu un avans de 25%, rata lunară ajunge la 2.024,37 de lei. Oferta este valabilă pentru cei care îşi încasează venitul prin ING. În piaţă, dobânzile la creditele ipotecare variază între: Banca Transilvania – IRCC plus 2,75% şi DAE de 4,82%; CEC Bank – IRCC plus 2,3% şi DAE de 5,15%; BCR – IRCC plus 2,7% şi DAE de 5,12%. Acestea sunt doar 4 exemple de credite ipotecare de la băncile de pe piaţă….. Băncile sunt supralichide în acest moment şi trebuie să facă ceva cu banii, mai ales că şi dobânzile la titlurile de stat sunt în scădere. Aşa că vor forţa creditarea ipotecară, având în vedere că guvernul, chiar dacă a îngheţat salariile la stat, unde sunt 1,249 milioane de angajaţi, nu are nicio intenţie să le taie sau să reducă sporurile. Pentru bănci creditarea ipotecară şi creditele de consum sunt principalele motoare de creştere, având în vedere incertitudinile legate de creditarea corporate. Dacă în 2020 creditarea ipotecară pe sold a crescut cu 8 miliarde de lei, creditarea corporate a crescut cu numai 5,5 miliarde de lei, şi asta în condiţiile în care cea mai mare parte a creditelor pe care le dau băncile sunt garantate de stat prin diversele programe – IMM Invest, Agro, Leasing etc. Dacă dobânzile şi costurile unui credit vor scădea sau nu vor creşte cel puţin în următorii 5 ani, având în vedere că mesajul Uniunii Europene şi a puternicelor ţări industrializate este de a ţine dobânzile la un nivel extrem de scăzut până când economiile şi companiile îşi vor reveni, preţurile apartamentelor vor creşte; nu uniform, şi nu în toate oraşele. Problema în România este că preţul de referinţă în imobiliare este în euro, chiar dacă tranzacţia se decontează şi în lei. Aşa că orice creştere a cursului leu/euro se vede şi în preţul final. Integral: https://www.zf.ro

Image result for accident masina poze„Vă avertizăm că urmează imagini cu un puternic impact emoțional”. Aceasta este azi cheia succesului de televiziune. Acesta este secretul unor știri reușite …Aceasta este azi cheia succesului de televiziune. Acesta este secretul unor știri reușite. Primele știri din calupul principal al zilei au aproape toate acest avertisment. Și după el, urmează cruzime, căderi în gol, sânge, accidente, violențe. Peste tot, telefoane și camere de vederi ce surprind „evenimente care pot deveni știri”. Și nu orice fel de știri, ci din acelea cu puternic impact emoțional. Martori oculari devenind reportezi de teren, martori-complici ai violenței distribuite aleatoriu în societate….. Într-o societate în care reglajul media se face în funcție de anumite valori și norme ale coexistenței, imaginile cu puternic impact emoțional trebuie să fie rare, chiar excepționale (prin frecvența lor). Numai atunci când într-adevăr înțelegerea unui eveniment pertinent pentru cât mai mulți dintre noi, pentru noi toți ca societate, obligă la adăugarea unor asemenea imagini, ei bine, numai atunci ar trebui ca asemenea imagini, puține la număr și nerepetate, ar trebui să fie transmise. Dar nu, la noi programele de știri sunt succesiuni nesfârșite de asemenea relatări ale violenței, relatări construite ele însele violent, iar printre ele se strecoară, arareori, câte o știre banală, despre lucruri care par să nu intereseze pe nimeni. Într-un program de știri în care primele patru sau cinci asemenea știri sunt toate cu impact emoțional (atenție, un impact care este mereu negativ. Nu am văzut până acum nicio știre cu impact emoțional pozitiv), nu doar frecvența lor agresează psihicul uman, ci și repetarea în buclă a acelorași violențe. Pe toată durata „știrii” despre accident, vedem repetându-se obsesiv, câteodată de zeci de ori, impactul, căderea, explozia, ciocnirea etc. Iar asta iese clar din termenii acelei înțelegeri ipocrite pe care instanțele de reglementare media au impus-o televiziunilor. O înțelegere pe care stăpânii media se prefac că o respectă doar pentru a evita amenzile, desigur, nicidecum din respect pentru demnitatea sau suferința umană. Pentru atâția dintre concetățenii noștri, privitori de televizor și fără surse alternative de informare, România zilnică de la știri pare un șir de operațiuni militare sau teroriste, un teatru de război presărat cu crime și accidente a căror frecvență și repetare induce fără îndoială frica, dar și neîncrederea în autorități, irelevanța lor. O populație fragilizată emoțional, înspăimântată și debusolată, a cărei unică șansă – așa cum insistent ne conving aceleași televiziuni – este să dea iama fie în farmacii, pentru a cumpăra medicamentele prezentate drept adevărate miracole, fie în sălile de jocuri de noroc, pentru a paria pe viitor. Căci, nu-i așa, când arde țara, numai medicamentele împotriva diareii și păcănelele ne mai pot salva. Integral: https://www.project-e.ro

Image result for pensionar cu telefon pozeA luat potul cel mare. Un bucureștean l-a prins pe Nicușor Dan la telefon  Câștigătorul de astăzi al loteriei este Marcel Constantin din sectorul 4 al capitalei, un bucureștean care a reușit, folosind un singur bilet pe care era scris numărul primarului, să-l prindă la telefon pe Nicușor Dan. Acesta a profitat de ocazie să-i ceară eluzivului edil ca mașina de gunoi să vină pe la prânz, că el se preface că e la muncă, nu seara, când îl doare capul de la băut. Omul care l-a prins la telefon pe Nicușor Dan este acum invidiat de numeroși cetățeni de rând și primari de sector din capitală. Acesta spune că a primit deja oferte de nerefuzat din partea mai multor actori politici sau economici care și-ar dori să vorbească cu primarul dar nu reușesc să-l contacteze. „Am fost și eu surprins când am reușit să vorbesc cu primarul, de bucurie am dat de băut la toate neamurile și la câțiva vecini din bloc, cei cu care mă înțeleg mai bine. Primarul a fost cum mă așteptam și cum l-am văzut la televizor. Are vocea aceea de femeie și pare pus pe treabă”, a povestit Marcel. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »