Author: desy.demeter


Revista Presei – 25 martie.”Monşer, în loc de găvăreală politicianistă, nu vrei matale să închizi Facebook-ul voiculescian ca să aibă şi domnul ministru al Sănătăţii vreme să se ocupe ca să mai găsească, să mai reorganizeze, să mai producă nişte paturi la ATI? V-am rămâne profund îndatorat pentru travaliu, domnule ministru Barna.”

10 Pet-Friendly Hotels In India For A Vacation With Your PetBuna dimineata intr-o zi de joi, 25 martie! Vremea se va menţine rece în majoritatea regiunilor. Cerul va fi variabil, cu înnorări accentuate în cea mai mare parte a intervalului în sudul, estul și parțial în centrul țării, unde vor fi perioade în care, pe arii restrânse, se vor semnala precipitații predominant sub formă de lapoviță și ninsoare. La munte, pe alocuri, cu precădere în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură va mai ninge, dar slab cantitativ. Temperaturile maxime se vor încadra între 1 şi 10 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -8 şi 1 grad. Îndeosebi în vest, nord-vest și parțial în centru noaptea local se va produce brumă. În București, cerul va fi mai mult noros, iar în primele ore ale intervalului trecător vor fi posibile fulguieli. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 6 grade, iar cea minimă va fi de -2…-1 grad.

Guvernul-caricatură și reformele abandonate – loon.roGăinile cu capetele tăiate și meteoritul cu Covid  De câteva zile oficialii României sunt ca niște găini cu capetele tăiate care se ciocnesc unele de altele prin poiată. Ca și cum până luni România ar fi fost vreo țară sănătoasă cu incidența pe la 0,1% și deodată, din senin, ar fi căzut peste noi meteoritul cu Covid. Deși, potrivit profesorului Săndesc de exemplu, medicii au avertizat încă din ianuarie că ne ducem spre valul al treilea, nimeni nu a pregătit nimic. Totul începe abia acum, cu apa la gură. Locurile în ATI sunt aceleași, dacă nu mai puține, după cum zicea zilele trecute premierul. Abia acum încep să fie discutate noi reguli de testare, care să o facă mai accesibilă și astfel rezultatele să fie mai relevante. Abia acum începem să vorbim despre noi criterii pentru intrarea în carantină. De fapt, abia acum se discută despre criterii precise, clare de intrare în carantină, care, înțelegem, ar urma să includă nu numai incidența cumulată la 14 zile, ci și nivelul testării, locurile libere de la ATI, focare, într-un sistem cu puncte. Spun că abia acum apar criteriile pentru că acel indicator de 6/1.000 care a carantinat deja localități mici și mari, de la Bragadiru la Timișoara, se dovedește cel mult o cutumă. În noiembrie 2020, CNSU a introdus în Hotărârea nr. 52 propunerea lui Raed Arafat de oficializare a acestei limite pentru intrarea în carantină. A rămas însă doar o propunere pentru că HG-ul nu a validat regula. Dar de atunci la 6/1.000 DSP-urile făceau propunerea și comitetele județene pentru situații de urgență o aprobau. Pentru că nimic nu e normat a și putut CJSU Timiș să ridice legal carantina la 8/1.000. Singurul document oficial unde apărea acest 6/1.000 era Ordinul comun al miniștrilor Sănătății și Educației nr. 280/2021, cu o formulare profund defectuoasă: “Scenariul de funcționare al unității/instituției de învățământ pe parcursul anului școlar/universitar se vă actualiza săptămânal, cu referință la fiecare zi de vineri, în funcție de evoluția epidemiologică, prin raportare la prevederile art. 3, cu excepția depășirii pragului de 6 la mie, unde intrarea în carantină se aplică imediat”. Mă tem că nici dl. Cîmpeanu, nici dl. Voiculescu nu știau că 6/1.000 nu înseamnă automat carantina. Acolo unde s-a intrat în carantină la 6/1.000 nu a fost o problemă. Dar iată că atunci când la 6/1.000 nu se intră în carantină, ca în București, școlile sunt cumva suspendate. Premierul spune că nu se închid, prefectul Capitalei spune că pe ordinul atunci în vigoare se închid, miniștrii Educației și Sănătății au semnat până la urmă un nou ordin comun care se referă doar la varianta carantinei…. Pentru că nu e nimic reglementat clar, suntem în haos și apare o nouă categorie de speciali: specialii carantinei, adică bucureștenii. Dacă timișoreanul a putut să intre în carantină, cât de serioasă a fost ea, desigur, iar elevii timișoreni au intrat în online, chiar fără ca premierul să știe, în București a început un festival al fofilărilor și tocmelilor. Asta pentru că cifra 6 a fost aruncată fără să se stabilească dacă Bucureștiul poate fi practic carantinat și, în caz de răspuns favorabil, fără să existe un plan fezabil de carantinare pentru București. Ar fi luat, într-adevăr, timp și mult efort pentru că nu e deloc simplu, e la limita imposibilului. Fiecare dintre actorii politici vorbește pentru electoratul său, fiecare vrea să evite costuri politice și omul obișnuit este bombardat cu declarații contradictorii și scenarii apocaliptice prezentate pe surse de televiziuni, care de această dată nici măcar nu sunt atât de vinovate. Așa se întâmplă când nu există informare oficială eficientă…..În plus, inegalitatea de tratament, încă o categorie de speciali fără voia lor, desigur, alimentează frustrările. Cât despre spaima de a fi condus de asemenea demnitari, ea este bomboana de pe colivă. Integral: https://spotmedia.ro

Monitorizare post Covid 19Bătălia viruşilor – răceala comună poate suprima SARS-CoV-2 …. Virusul care cauzează răceala comună poate să blocheze eficient SARS-CoV-2, care provoacă boala Covid-19, arată un studiu realizat de cercetători de la Universitatea Glasgow. Potrivit specialiştilor, unele virusuri concurează pentru a fi cele care cauzează o infecţie. Oamenii de ştiinţă de la Universitatea Glasgow susţin că, aparent, rinovirusul – care cauzează răceala comună – primează coronavirusului. Beneficiile pot fi de scurtă durată, dar rinovirusul este atât de răspândit, mai spun ei, încât poate ajuta la suprimarea Covid-19. Odată ce un virus pătrunde în organism, el poate permite altora să pătrundă sau le poate bloca evoluţia. Virusul gripal este unul dintre cele mai “egoiste” virusuri şi, aproape în totalitate, infectează individual. Altele, precum adenovirusurile, par mai dispuse să lase loc. Provocarea pentru oamenii de ştiinţă o reprezintă faptul că un an de distanţare fizică a încetinit răspânirea tuturor virusurilor şi a făcut ca studiul lor să fie mai greu de realizat. Echipa de la Centrul pentru Cercetarea Virusurilor din Glasgow a folosit o replică a învelişului căilor respiratorii, realizată din acelaşi tip de celule, şi a infectat-o cu SARS-CoV-2 şi rinovirus. Dacă rinovirusul şi SARS-CoV-2 au fost eliberate în acelaşi timp, doar rinovirusul a izbutit să infecteze. Dacă rinovisurul a avut un avans de 24 de ore, atunci SARS-CoV-2 nu are nicio şansă. Chiar şi în cazul în care SARS-CoV-2 a avut un avans de 24 de ore, rinovirusul a reuşit să îl blocheze. “SARS-CoV-2 nu se manifestă deloc, este inhibat puternic de rinovirus”, a declarat dr. Pablo Murcia pentru BBC News. “Este foarte interesant pentru că, dacă există o incidenţă mare de rinovirus, poate opri noi infecţii cu SARS-CoV-2″…..O epidemie de rinovirus este posibil să fi întârziat pandemia de gripă porcină din 2009. Experimente suplimentare au arătat că rinovirusul a declanşat un răspuns imun în celulele infectate care a blocat abilitatea SARS-CoV-2 de a se replica. Când cercetătorii au blocat răspunsul imun, nivelurile virusului care cauzează Covid erau aceleaşi ca şi când rinovirusul nu ar fi fost prezent. SARS-CoV-2 poate totuşi cauza o infecţie odată ce răceala a trecut şi răspunsul imun s-a calmat. Integral: https://www.bursa.ro

Sectie COVID-19Banii europeni în pandemie. Ep.1. Bani cheltuiți fără transparență de Administrația Spitalelor București  Pentru a combate pandemia de Covid-19, Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) a plătit, din fonduri europene, 7.6 milioane de lei pe ventilatoare mecanice, sisteme Real Time PCR, viziere și alte echipamente de protecție. O parte dintre firmele care au ieșit în câștig sunt fie conectate politic, fie fără experiență sau angajați. Achizițiile nu sunt publice și au fost făcute în spatele ușilor închise. Anul trecut, pandemia COVID-19 a luat prin surprindere sistemul medical din România. Pentru a face față, mai multe spitale au cerut fonduri de milioane de lei de la Uniunea Europeană. Și le-au primit. Unde au ajuns, însă, acești bani și cum au fost ei folosiți? Noua noastră serie de investigații „Banii europeni în pandemie” răspunde exact la aceste întrebări. „STOP-COVID în cadrul Spitalelor ASSMB” este proiectul prin care Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) a obținut o finanțare de 48 milioane de lei din fonduri europene. Informațiile obținute de Buletin de București, de la Ministerul Fondurilor Europene, arată că, până acum, ASSMB a cheltuit 7.6 milioane de lei, împărțiți în 15 contracte, multe de ordinul sutelor de mii de lei. Pe lângă STOP-COVID, se implementează și STOP-TRANSPARENȚĂ: achizițiile nu apar pe platforma de achiziții publice sau pe site. Iar ASSMB ezită să ne explice de ce. Prima întrebare pe care am pus-o Administrației Spitalelor a fost „De ce nu au fost făcute publice?”. „Până în prezent, în cadrul proiectului „STOP Covid în cadrul spitalelor ASSMB” nu a fost realizată nicio achiziție”, a răspuns ASSMB. În același timp, avem în față un tabel primit de la Ministerul Fondurilor Europene cu contracte de 7.6 milioane de lei achitate de ASSMB chiar din bani europeni. Cine are dreptate? Ce s-a întâmplat, de fapt, a fost că ASSMB s-a folosit de modul în care am formulat noi întrebarea pentru a evita un răspuns. ASSMB nu a încheiat achizițiile prin acest proiect, ci ele au fost plătite din bugetul local și ulterior decontate. Prin urmare, dacă în cererea noastră ar fi scris „decontate” în loc de „încheiate”, ASSMB ne-ar fi spus de ce achizițiile nu sunt publice. În momentul de față așteptăm răspunsul la cea de-a doua solicitare trimisă pe mail. Totodată, pentru nicio achiziție nu s-a organizat licitație, nici măcar pentru contractul de patru milioane de lei pentru ventilatoare mecanice. Ministerul Fondurilor Europene ne-a transmis că toate au fost atribuite direct pe SEAP, platforma de achiziții publice. Această platformă funcționează cam ca orice site de cumpărături: verifici ofertele, le pui în coș, le cumperi. În cazul nostru, site-ul se numește SEAP, iar reprezentantul ASSMB, adică cel care face cumpărăturile, ar trebui să se ghideze după cel mai mic preț, lucru care nu se întâmplă întotdeauna. Banii nu îi dă din buzunarul propriu, ci din cel al cetățenilor români. În mod obișnuit, legea spune că orice achiziție mai mare de 30 de mii de euro trebuie să aibă loc prin licitație. Pandemia a schimbat regulile și, la două zile de la declararea stării de urgență, un decret prezidențial a dat undă verde la achiziții directe fără plafon. ASSMB a profitat din plin de el. Best Achizitii de 1.9 milioane de lei  Best Achiziții este firma care anul trecut a fost prinsă la mijloc între declarațiile premierului Ludovic Orban și primarului Gabriela Firea, acuzată că blochează achiziții prin contestații și că este abonată ba la banii de Guvern, ba la cei veniți din Primăria Capitalei. Buletin de București a analizat atunci toate contractele încheiate de Best Achiziții și a aflat că peste jumătate din banii publici câștigați au venit de la Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB). Acum am descoperit că rețeta de succes Assmb – Best Achiziții s-a bucurat și de fonduri europene. În total, firma a primit 1.9 milioane de lei de la ASSMB prin patru contracte, toate achiziții directe, toate de ordinul sutelor de mii. Conform informațiilor pe care le-am obținut de la Ministerul Fondurilor Europene, cel mai mare contract este de 1.1 milioane de lei, pentru combinezoane. Comparativ, cea mai mică achiziție din cele patru este de 140 de mii de lei. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Drulă, avertisment pentru şefii din Comandamentul de Iarnă: Zilele acestea vor fi o ocazie de evaluare a capacităţii lor | Epoch Times RomâniaMiniştri negri, miniştri gri, ministru alb..….Poliţiştii domnului Bode care amendează cuminţi patronii cluburilor de fiţe care se lasă amendaţi la fel de cuminţi, poliţişti care lasă petrecerile să continue după plecarea lor, pe principiul noi amendăm, nu gândim. Corect, cu gândirea se ocupă domnul ministru al Internelor, deşi n-a prea dovedit-o public până acum. Cu o străfulgerare în priviri pe care nici Einstein n-a avut-o când a descoperit teoria relativităţii, domnul ministru Bode a aflat că amenzile pentru firme pentru nerespectare de reguli în pandemie sunt mici şi culmea, după ce ministrul Voiculescu a aflat că nu poate da afară un bugetar pe motiv de neconstituţionalitate, a aflat şi dumnealui siderat că nu poate închide un club de fiţe. E clar că suntem în etapa în care miniştrii, în frunte cu domnul Cîţu, află ce nu pot face. Din zona neagră a neputinţei guvernamentale privesc cu jind spre zona gri, aia în care se face ceva, chit că rezultatele nu sunt remarcabile. Ca să iasă din zona neagră a cluburilor de fiţe domnul ministru de Interne are o metodă sigură: re-amendarea după amendare. Te-am amendat, dă lumea afară din club, şefule, dacă nu o dai în jumate de oră, venim şi te amendăm iar. Ce dracu e aşa de complicat, domnule ministru? Sau mai bine altă neagră întrebare, ca o mizerie pe un epolet: de ce la majorate de elevi poliţiştii sunt zmei şi la cluburi de fiţe mieluşei? • Domnul Voiculescu, după a nu ştiu câta gafă de comunicare, a făcut pasul înapoi şi trimite secretari de stat la înaintare ca să explice presei ce şi cum cu pandemia.  Omul a descoperit binefacerile purtătorului de cuvânt ca să acopere gafa monumentală cu întârzierea plăţi medicilor din centrele de vaccinare. Sau poate a înţeles că, dacă nu poate dumnealui, pot alţii. Cât de fraier poţi să fii să crezi că brambureala hârtiilor va merge mai bine doar fiindcă tu te bărbiereşti zilnic, şezi în fotoliul ministerial şi dai frumos pe Facebook? Scuze, asta nu e atitudine de intelectual rasat, ci atitudine de looser. Şi ne trezim cu alt domn ministru fără treabă multă prin Guvern, domnul Barna, care ne cere să-i suţinem pupilul. Aşa, netam-nesam, fără argumente, fără minima decenţă a enumerării greşelilor ne-sănătoase făcute de domnul Voiculescu. Ba mai mult, domnul ministru Barna ne ameninţă şi cu preşedintele Iohannis ca să nu mai cârtim, pe principiul de doi lei: dai în Voiculescu, dai în Iohannis. Bietul om n-o fi aflat că orele de dirigenţie se ţin numai la liceu. Monşer, în loc de găvăreală politicianistă, nu vrei matale să închizi Facebook-ul voiculescian ca să aibă şi domnul ministru al Sănătăţii vreme să se ocupe ca să mai găsească, să mai reorganizeze, să mai producă nişte paturi la ATI? V-am rămâne profund îndatorat pentru travaliu, domnule ministru Barna. … Trebuie să recunosc că mi-am recăpătat un pic de tonus când am auzit că domnul ministru Drulă a dat afară nişte lipitori de afişe din consiliile de administraţie a două autorităţi navale şi a numit în locul lor pe unii de meserie. Iar chestiunea asta mi se pare infinit mai importantă decât lamentările ministrului Stelian Ion care s-a dus în comisiile parlamentare cu cântecul lui şi a plecat de acolo dansând pe maneaua lor….. Ministrul acesta e o floare rară în guvernul prim-ministrului Cîţu. Omul a rezistat asaltului sindicatului de la metrou şi a schimbat conducerea de acolo, prea pe faţă pe gheşeft cu sindicaliştii. Iese săptămânal la comunicare şi spune ce a făcut şi ce are de gând să facă. Lucrurile au început să se mişte în construcţia de autostrăzi, vorbim de rezilieri de contracte acolo unde nu se face treabă, vorbim de tronsoane de drumuri expres care au ajuns la cei ce fac treabă şi vor să câştige bani…..Dacă lucrurile vor merge aşa cum au demarat, după patru ani vom vedea un ministru care va putea îmbrăca fără jenă un costum alb. Cine ştie, dacă nu avem altă şansă putem reconverti omul pentru Interne sau pentru Sănătate, poate pentru ambele două la un loc. Integral: https://spotmedia.ro

Lucrari feroviariPro Infrastructură: În timp ce alții trimit rachete în spațiu, CFR SA și Alstom se chinuie de 7 ani să configureze sistemele feroviare de centralizare și telecomunicații  ”În timp ce alții trimit rachete în spațiu, de vreo 7 ani, CFR Infrastructura împreună cu Alstom se chinuie să configureze sistemele de centralizare și telecomunicații pentru schimbarea macazurilor și semnalelor (evitarea coliziunilor între trenuri) necesare circulației pe cei 40 km de la Curtici până la Arad (Ghioroc)”, scrie într-o postare pe Facebook Asociația Pro Infrastructură. Postarea merită semnalată fiindcă pe porțiuni mari de pe Coridorul IV s-au terminat de ani buni lucrările la linii, însă trenurile circulă tot cu medii de 60-70 km/h. Pe alte porțiuni sunt încă șantiere și vitezele sunt mai mici de 50 km/h. Spre exemplu, între Simeria și Sighișoara sunt 169 km, lucrările la linii s-au terminat de mai bine de 2 ani dar lucrările de semnalizare ERTMS tot nu sunt gata. Între cele două orașe circulă un singur tren de pasageri pe sens și rulează cu viteza medie de 69 km/h. Aceasta este viteza după 7 ani de lucrări de modernizare, în timp ce în 1998 media era de 80 km/h pentru trenurile Expres între cele două orașe. Iată ce spune asociația: Sistemele au fost blocate recent timp de 20 de ore în zona Arad și s-a circulat în regim manual, cu mari întârzieri (“la steag”). Asta după ce recepția lucrărilor Alstom s-a făcut foarte greu, cu sute de neconformități. Decalajele sunt cauzate de indulgența și răbdarea fără limite a CFR cu antreprenorul, pe de-o parte, și de proiectul prost care încearcă să integreze un sistem ultra-modern, gândit pentru linii de mare viteză (ERTMS nivel 2), cu unul “legacy” conceput în 1960 bazat pe relee electromagnetice (BLA+INDUSI). Deși căile ferate nu sunt la fel de importante în mediul politic ca autostrăzile, este momentul ca oficialii din Ministerul Transporturilor si Infrastructurii România să intervină și să aibă discuții aplicate cu Alstom. Impactul acestui blocaj între public și privat asupra circulației feroviare este și poate continua să fie major. Mai mult, problema de la Arad (km 614)-Curtici se generalizează deja pe sute de kilometri, pe întregul “Coridor IV” București-Brașov-Sighișoara-Arad, pe mulți ani de acum înainte. Integral: https://economie.hotnews.ro

TiruriScanerele mobile din vămi pentru lupta împotriva contrabandei, defecte din 2016. Din 2018, nu mai sunt autorizate de funcționare/ Nici în 2020 nu au fost înregistrate progrese – raport Curtea de Conturi  Lupta împotriva contrabandei se desfășoară greu în România pentru că nu avem scanere mobile funcționale, dacă ne uităm la raportul Curții de Conturi pe 2019, asta în condițiile în care în 2018 și 2019 în România au fost înregistrate 316.608 intrări în țară a mijloacelor destinate transportului de marfă. Este vorba despre sistemele ROBOSCAN/MIS. Conform Curții de Conturi, aceste echipamente sunt defecte din august 2016 și nu au fost alocate fondurile necesare pentru mentenanță. Începând cu luna februarie 2018, echipamentele nu mai sunt autorizate pentru funcționare. Referindu-se la anul 2020, Curtea de Conturi spune: „Nu au fost înregistrate progrese în modernizarea cu echipamente necesare activității vamale, starea de fapt a dotării cu echipamente nedistructive specifice fiind deplorabilă, organele vamale fiind în imposibilitate de a-și exercita unele atribuții de control al transporturilor de marfă”. Florin Cîțu, în ianuarie 2020, când era ministru de Finanțe, spunea într-un interviu pentru Digi24, că scanerele „nu funcţionează, sunt de legendă aceste scanere în ANAF“. “Se pare că nu au prea mers niciodată. În cel care a mers la un moment dat a intrat un TIR. E ireal”, a afirmat Cîțu…..Anterior, în 2018, Eugen Teodorivici, când era ministru al Finanțelor spunea că România are 15 scanere mobile și niciunul nu funcționează, precizând că la vremea aceea era un singur scaner fix…. „Polonia a deschis în septembrie a doua fabrică de componente pentru scanerele pe care le au în vămi, cu o companie chineză. Am prevăzut bani în buget pentru a cumpăra astfel de echipamente atât pentru reabilitare puncte vamale, echipamente fixe și echipamente mobile”, a precizat Teodorovici în 2018. Ce a spus Teodorovici nu s-a concretizat, dacă ne uităm la raportul Curții de Conturi. Integral: https://economie.hotnews.ro

Incident: Un Boeing 737-700 TAROM care a decolat de la Bruxelles s-a întors pe aeroport după ce un motor ar fi cedat (Foto)Director de aviație: 5.000 lei/lună din șase sporuri & indemnizații. Bani din „consemn la domiciliu”  La Autoritatea de Investigații și Analiză pentru Siguranța Aviației Civile (AIAS) se acordă cinci tipuri de sporuri, trei tipuri de indemnizații și vouchere de vacanță. Directorul câștigă 10.000 de lei, la care se adaugă sporuri și indemnizații de încă jumătate din această sumă….. Directorul câștigă 10.000 de lei, la care se adaugă 1.500 lei spor de consemn la domiciliu, 2.000 lei spor de siguranță aeronutică, 1000 lei spor condiții vătămătoare, 1000 de lei indemnizație Consiliul de conducere. La care se adaugă 4.160 de lei indemnizație de hrană anuală și vouchere de vacanță de 1.400 de lei. Șef serviciu câștigă 8.948 lei, la care se adaugă spor de condiții grele – 1.342 lei, consemn la domiciliu -1.342 lei, spor de siguranță aeronautică –  1.790 de lei. La care se adaugă 4.160 de lei indemnizație de hrană anuală și vouchere de vacanță de 1.400 de lei. Consilierul juridic ia 5.900 de lei la care se adaugă 576 spor de siguranță aeronautică și 468 lei pentru spor condiții vătămătoare. Șoferul câștigă 3.600 de lei la care se adaugă 3 sporuri: 388 de lei spor consemn la domiciliu, 311 lei spor siguranță arenautică și 259 lei spor condiții vătămătoare….Sporul pentru condiții deosebit de periculoase, condiții periculoase și condiții periculoase sau vătămătoare de muncă se acordă potrivit buletinelor de determinare prin expertizare a locurilor de muncă, ce se eliberează pe baza următoarelor criterii: a) înregistrarea de îmbolnăviri profesionale ca urmare a activității desfășurate la locul de muncă; b) gradul de creștere a indicilor de morbiditate la locurile de muncă respective; c) înregistrarea unor cazuri de accidente de muncă produse la locul de muncă. Integral: https://newsweek.ro

Când ne paște pana națională de curent?…… Să dau câteva explicații: am evidențiat doar capacitățile securitare de peste 50 MW (cărbune, gaz, nuclear) deoarece numai acestea ne feresc de un black-out. Pentru a vedea riscurile de intrare în imposibilitatea de furnizare de energie electrică către industrie și populație avem în vedere numai energia securitară. Cunoaștem că în caz de condiții meteorologice nefavorabile (secetă, temperaturi scăzute, lipsa vântului, variația diurn – nocturn) nu există posibilitatea de a produce energie electrică. Capacitatea de import până în ianuarie 2021 a fost 2300 MWh. Astăzi este 3000 MWh. Nu întotdeauna este posibil ca SEN (sistemul energetic național) să importe o așa mare cantitate de energie pentru că nu întotdeauna aceasta este disponibilă. Transelectrica face mari eforturi pentru a asigura transportul energiei electrice necesare în zonele sărace din punct de vedere energetic. Numai cei care cunosc istoria sistemului energetic național vor observa că doar două capacități importante s-au realizat în ultimii 30 de ani: centrala nucleară de la Cernavodă și centrala pe gaze în ciclu combinat de la Brazi, adică 1400 MW pe nuclear și 860 MW pe gaz, și ultimii sunt investiția privată a Petrom. Observăm la prima vedere că avem o neuniformitate a dispunerii producției securitate de energie electrică: o aglomerare în Oltenia – Muntenia și o sărăcie lucie în Moldova, Transilvania – Crișana – Maramureș. Știm că transportul de cărbune costă, deci este cumva de înțeles de ce majoritatea capacităților din aceasta sursă se află în bazinele miniere Oltenia și Valea Jiului. Cu gazul este însă altceva, din moment ce multe țări vestice importă prin conducte gaz rusesc de la mii de km depărtare inclusiv pentru producția de energie electrică. Deci există o rentabilitate mai mare pentru câteva sute de kilometri de conducta în cazul României. Problema este dacă există conducte. Transgazul le cam ține secrete, cu toate că nu sunt. Dispunerea din Planul de Dezvoltare a Sistemului Național de Transport de Gaze Naturale 2017 – 2026 al Transgaz este edificator…. Regiunea cu cea mai mare capacitate de producție este Muntenia, cu centralele de lângă Ploiești: la Brazi (860 MW), Petrotel (50 MW – furnizează pentru instalațiile proprii) și Veolia (290 MW – cogenerare). Dobrogea are Nuclearelectrica (aproximativ 1400 MW injectați în SEN) și Constanța (100 MW pe gaze în cogenerare). Se observă că cele mai văduvite regiuni sunt Banatul fără nici o capacitate de producție (dar destul de apropiat de capacitățile CEO) și Moldova care dispune doar de o capaciate de 100 MW la Iași (pe cărbune – ce trebuie închisă în următorii ani), capacitate în cogenerare care depinde de energia termică comandată de sistemul de distribuție a agentului termic. A doua regiune văduvita de capacități de producție de energie electrică este Transilvalia – Crișana – Maramureș care nu dispune decat de 300 MW la Iernut (instalație veche, pe gaz, cu randament slab iar despre cea nouă, ce trebuia să fie pusă în funcțiune de ceva timp, Transelectrica ne sugerează că va funcționa la Sfantul Așteaptă) și la Oradea cu același tip de probleme ca Iașiul, adică vara nu poate produce la capacitatea de 100 MW din cauza faptului că nu are unde sa disipe energia termică rezultată. Idem la Adad (50 MW). Capacitățile de producție ale CEH (în faliment) de la Mintia Deva și Paroșeni (360 MW) nu au posibilitatea de a se aproviziona cu cărbune din cele două mine din Valea Jiului deoarece acestea nu mai pot produce necesarul. De asemenea prețul de producție al energiei este mult mai mare decât prețul de vânzare. Apreciem că într-un viitor apropiat cele două capacități se vor închide dacă nu se investește în schimbarea tehnologiei. În aceeași situație se vor afla și toate termocentralele CEO care au o capacitate instalata de 3240 MW (pe datele ANRE din ianuarie 2021). Se cunosc: incapacitatea de extracție al necesarului de cărbune, prețurile mari de producție, puterea calorifică slabă a cărbunelui, randamentele slabe ale termocentralelor.  Cunoaștem că producția de energie din cărbune este în scădere, că prețurile de producție sunt peste cele de vânzare și că UE prin Green Deal impune închiderea acestor capacități, România va avea o primă pierdere de capacități pe cărbune până în 2025 de aprope 4000 MW, dacă se ajunge la un compromis cu CE sau mult mai devreme dacă nu se ajunge…..De asemenea în ultimii doi ani importurile de energie electrică au crescut iar capacitatea de import existentă nu poate prelua necesitatea de consum. De asemenea importurile dezechilibrează balanța de plăți a României…. Energia regenerabilă Energia produsă de regenerabile nu este stabilă. Regenerabilele trebuie să le diferențiem pentru că fiecare are dependența sa. Prima clasificare ar fi energia hidro și restul. Pe capacitățile de producție hidro se bazeaza cel mai mult SEN. Este mai predictibilă prin cunoașterea capacităților de apă acumulate în lacurile de acumulare. Nu uit că de fiecare dată cand scriu despre hidro trebuie tras un semnal de alarmă: lacurile nu sunt decolmatate de 30 de ani. ….. Concluzii Un black-out național poate apare dar probabilitatea este mai mică. Black-out–ul regional poate apare mult mai des. Regiunile predispuse sunt Moldova și Transilvania – Crișana – Maramureș. Dar pot apare pene de curent și în zonele cu multe capacități securitare prin crearea de suprasarcină și imposibilitatea sistemului (Transelectrica) de a reacționa. Suntem în pericol până cand nu avem acoperită Romania cu capacități noi, mici și medii, de producție de energie securitară, până cand nu avem o reorganizare a pieței cu introducerea unei “piețe de capacități” securitare, până cand nu vor conduce energia niște specialiști cu viziune, care să realizeze în sfărșit STRATEGIA ENERGETICĂ pe care România nu o are de 14 ani, până când nu se vor mai face numiri în consiliile de administrație, consiliile de supravegere și directoratele companiilor energetice importante cu sinecuriști diletanți. Integral: https://www.contributors.ro

Poze : rece, interior, alimente, legume şi fructe, piaţă, interval, supermarket, centru comercial, magazin alimentar, produse, cu amănuntul, frigider, răcitor, congelator, toata mancarea, hypermarket, răcire, semipreparate, structura în aer liber ...Dublul standard la alimente. Raport al Comisiei Europene: O treime din produsele cu ambalaje identice sau similare în întreaga UE aveau o compoziţie diferită  Circa 9% din produsele prezentate ca fiind aceleaşi în întreaga Uniune Europeană aveau în realitate o compoziţie diferită, deși ambalajul era același, iar 22% aveau compoziție diferită, în timp ce ambalajul era similar, arată a doua parte a unei comparații de calitate realizate de Comisia Europeană la nivelul UE. Comisarul european responsabil s-a declarat îngrijorat de aceste rezultate. Studiul, care privește produsele alimentare comercializate sub aceeaşi marcă, a fost realizat de Centrul Comun de Cercetare, se menţionează într-un comunicat remis marţi de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC)….. În cadrul studiului s-au evaluat 1.380 de mostre din 128 de produse alimentare diferite, provenite din 19 state membre UE. Acest eşantion nu este, însă, reprezentativ pentru marea diversitate de produse alimentare de pe piaţa UE, notează ANPC. Studiul a constatat că 23% din produse aveau partea din faţă a ambalajului şi compoziţia identice, iar 27% dintre produse indicau, prin aspectul diferit al părţii din faţă a ambalajului, faptul că în diferite ţări ale UE compoziţia lor era diferită; 9% din produsele prezentate ca fiind aceleaşi în întreaga UE aveau în realitate o compoziţie diferită: partea din faţă a ambalajului era identică, dar compoziţia produselor era diferită; alte 22 % din produse erau prezentate în mod similar, dar aveau o compoziţie diferită: partea din faţă a ambalajului era similară, însă compoziţia produselor era diferită. Utilizarea aceluiaşi ambalaj sau a unui ambalaj similar pentru produse cu compoziţie diferită nu urmăreşte un model geografic consecvent. De asemenea, diferenţa de compoziţie a produselor testate nu constituie neapărat o diferenţă în ceea ce priveşte calitatea produsului. Pe baza noii metodologii elaborate, autorităţile naţionale competente vor fi de acum înainte în măsură să efectueze analize de la caz la caz pentru a detecta practicile înşelătoare interzise în temeiul legislaţiei UE privind protecţia consumatorilor, se menţionează în comunicatul ANPC…..În conformitate cu legislaţia UE, comercializarea unui produs ca fiind identic cu cel comercializat într-un alt stat membru, în pofida faptului că acesta are o compoziţie sau caracteristici semnificativ diferite, ar putea induce în eroare consumatorii în mod abuziv şi ilegal dacă acest lucru nu poate fi justificat prin raţiuni legitime şi obiective, se precizează în comunicatul ANPC. Integral: https://economedia.ro

Sorin CîmpeanuCât de jos mai poate ajunge învăţământul superior românesc? Din statele radiografiate de World Economic Forum doar Malta, Panama şi Sri Lanka mai sunt sub noi! Un tânăr profesor universitar român, plecat de multă vreme pe meleaguri străine, îmi spunea deunăzi într-un interviu că sistemul de învăţământ universitar din România se află în lumea a treia la nivel global. Distinsul intervievat predă într-una din universităţile de Top din Europa. Evident, conducătorii de instituţii de profil (cu precădere cei din Capitală) mi-au sărit la gât, considerând denigrator respectivul articol. Le-am cerut să demonstreze contrariul şi, iată, la mai mult de trei ani de la momentul respectiv, nu am primit spre publicare respectivul punct de vedere (sau drept la replică, după cum îi spunea respectivul Rector, deşi numele său sau al instituţiei pe care o conducea nu apărea nicăieri în articolul publicat). Ce am găsit astăzi însă este un nou clasament făcut de World Economic Forum, referitor la instituţiile de învăţământ superior din întreaga lume. Iar datele acestuia confirmă spusele anterioare. Doar o parte a Africii şi câteva state nesemnificative sunt în spatele nostru. Nu voi zăbovi asupra părţii superioare a clasamentului: un Top 10 care e de ani de zile o afacere SUA- Marea Britanie, cu câte o mică grefă, anul acesta elveţiană. Cele mai bune instituţii de învăţămând superior din lume sunt, în ordine descrescătoare: Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, Harvard University, California Institute of Technology (toate patru din SUA), University of Oxford (Marea Britanie), Swiss Federal Institute of Technology (Elveţia), University of Cambridge şi Imperial College London (ambele Marea Britanie), University of Chicago (SUA) şi University College London (Marea Britanie).  În rest, asiaticele punctează şi ele sus, Germania bate Franţa, şi ambele bat Italia. Aş zăbovi puţin mai mult pe modul în care îşi plasează cele 81 de state radiografiate instituţiile de top în clasamentul general.România are două universităţi în Top 1000 global: UBB Cluj şi Universitatea din Bucureşti, ambele în intervalul 801-1000. La fel ca noi se mai prezintă Bangladesh, Croaţia, Iraq, Kuweit şi Vietnam. O sigură instituţie postată în acest interval au Malta, Panama şi Sri Lanka. Cum punctează state excomuniste precum Polonia, Ungaria, Cehia, Bulgaria, cu care ne place să ne comparăm? Cehia are un loc 260, Polonia are un loc 321, Ungaria plasează un nume în intervalul 501-510, Bulgaria are şi ea o reprezentantă în eşalonul 601-650. Departe de noi, nu? Cine mai e în faţa noastră dintre ţările la care nu ne-am fi gândit vreodată? Să dăm doar câteva exemple: Bahrain, Cuba, Costa Rica, Georgia, Oman,Ucraina sau Venezuela…..Nu-mi rămâne decât să închid televizorul când al nostru ministru de resort vine să-şi împrăştie propaganda de politruc care nu mai are nicio legătură cu domeniul pe care îl păstoreşte! Vorba aceea: funcţia contează, nu norodul. Norodul e bun doar să te aleagă şi să te propulseze în funcţii înalte, Cât mai înalte! Halal societate, urâte vremuri am ajuns să trăim. Integral: https://fineco24news.blogspot.com

Ciuca si paroleleCa să ne asigure c-a schimbat parolele, MApN a publicat rapid o poză cu alea noi   La doar câteva minute după ce-a publicat pe Facebook imagini cu parole ale unui call center al Armatei, ministrul Apărării le-a schimbat pe toate. Iar ca să dovedească asta a publicat rapid o altă imagine pe Facebook, cu noile parole. „Nu încercați să vă logați în platforma de vaccinare cu parolele date din greșeală acum câteva minute, că le-am schimbat deja. Iată și dovada“, a scris Nicolae Ciucă în noua postare, alături de o imagine în care se vedea, într-adevăr, că parolele sunt altele. După alte câteva minute, ministrul Ciucă a realizat că noile parole sunt și ele expuse pe Facebook, așa că a șters și această postare. A revenit cu o alta: „Nu încercați să vă logați în platforma de vaccinare cu parolele date din greșeală în cele două postări anterioare, că le-am schimbat deja. Iată și dovada“. Și a publicat din nou o imagine cu parolele. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 24 martie.„Magistrații nu pot fi situaţi deasupra cetățenilor obișnuiți” 

What do mountain rescue search dogs actually smell? - BBC Science Focus MagazineBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 24 martie! Informarea de vreme rea intră în vigoare marți, la ora 12.00, și expiră pe joi, 25 martie, la ora 10.00. Se vor semnala precipitații sub formă de ninsoare și lapoviță, local intensificări ale vântului, vreme deosebit de rece. În intervalul menționat, vor fi precipitații, mai ales sub formă de lapoviță și ninsoare în majoritatea regiunilor, iar vântul va avea intensificări, local și temporar, cu viteze în general de 45… 55 km/h. La munte va ninge și se va depune strat nou de zăpadă peste cel foarte consistent depus anterior. Codul galben de intensificări ale vântului vizează Moldova și nord-estul Munteniei, în intervalul 23 martie, ora 12.00 – 24 martie, ora 18.00. În Moldova, iar pe parcursul zilei de miercuri, 24 martie, și în nord-estul Munteniei vor fi perioade în care vântul va avea intensificări cu viteze de 55… 65 km/h, iar pe arii restrânse peste 70 km/h. Conform prognozei speciale emisă marţi pentru Bucureşti, valabilă până joi la ora 10.00, vremea va fi închisă şi vor fi perioade în care se vor semnala precipitaţii slabe sub formă de lapoviţă şi ninsoare, în special în noaptea de marţi spre miercuri (23/24 martie) şi în după-amiaza zilei de miercuri (24 martie). Temperaturile: 5…6 grade./-4 şi -1 grad.

Valeriu GheorghitaVremea delirului  M-am vaccinat. Staţi, că este mai complicat. Am făcut două drumuri, dus-întors, Bucureşti- Hârşova. 800 de kilometri pentru două doze. Acolo am fost programat. Nu ştiu cum a fost pentru alţii, însă eu nu am reuşit să mă programez normal, prin internet. Săptămâni la rând platforma dădea tot felul de erori, din cele mai absurde. În cele din urmă am pus mâna pe telefon şi acolo am fost repartizat. Tocmai la Hârşova. Cel puţin, eu am avut noroc. Tatăl meu are 78 de ani. Nici până azi nu a fost măcar programat, prin medicul de familie, cu toate că a insistat din prima zi a campaniei să se vaccineze. Asta este, oameni buni. Dezastru total. Campania de vaccinare s-a împotmolit. Numărul infecţiilor creşte. Spitalele nu mai au locuri. Cine este de vină? Din prima zi, vaccinarea a fost confiscată de militari şi de serviciile secrete. Era previzibil că, astfel condusă, campania se va transforma într-un fel de “Cântare a României“. După câteva săptămâni toate canalele de televiziune aduceau ode marilor “specialişti”. Haideţi să verificăm cifrele. Am în faţă cifrele, de pe un site ţinut de o echipă de la universitatea Oxford, care centralizează în timp real toate datele oficiale. Duminică, 21 Martie, în Uniunea Europeană erau vaccinate 12,72 de persoane la fiecare 100 de locuitori. România a căzut sub această medie. Au fost vaccinate doar 12,61 de persoane la suta de locuitori. În ritmul acesta, ne prinde Crăciunul 2023. Suntem abia pe locul… 18, din cele 27 de state membre. Partea şi mai proastă este că în celelalte state campania de vaccinare a prins ceva viteză. La noi, pare să bată pasul pe loc. Mai nou, un cetăţean a fost vaccinat cu Pfizer şi la rapel a primit Moderna. Dorel şi-a luat seringă. Iarăşi, nu este nimic surprinzător. Acţiunea este organizată în stil “Moş Teacă”. Armata şi “serviciile” au avut grijă să îşi tragă nişte puncte de vaccinare speciale, despre care noi, prostimea, nu ştiam nimic până ce actualul ministru al Sănătăţii nu a publicat date despre existenţa acestor centre. Suntem toţi egali, desigur, dar unii sunt mai egali decât alţii.…. Între timp, alte state îşi văd de treabă. Israelul aproape că a vaccinat cu două doze întreaga populaţie. Marea Britanie a vaccinat peste jumătate din adulţi. Statele Unite se apropie de 40 la sută. Este dezolant să constaţi că epicentrul negaţionismului s-a mutat, în lumea civilizată, pe continentul european. În Olanda zeci de mii de oameni au ieşit în stradă să se bată cu poliţia. Practic jumătate dintre spanioli (47%) declară că nu doresc să se vaccineze. În Franţa doar 40 la sută doresc să se vaccineze, mai puţin decât în Brazilia (78%). Acestea sunt vremurile în care trăim. Avansul ştiinţei, al tehnologiei, educaţia publică accesibilă tuturor, toate acestea anunţau un timp în care oamenii vor fi mai raţionali. Şi ce avem în schimb? Emisiuni de astrologie, articole despre remedii-minune, profeţi în delir. Integral: https://www.bursa.ro

Linsarea pioasa a Cristinei Topescu | MobileMarea tocmeală a marilor penibili …. Localitate după localitate au intrat în carantină imediat ce au ajuns la 6/1.000 incidența cumulată pe ultimele 14 zile, chiar dacă măsura nu este expres prevăzută de lege (Raed Arafat a propus-o, prin Hotărârea nr. 52 din 05.11.2020 a CNSU, însă nu a fost adoptată prin HG). Timișoara a suportat carantina stabilită de CJSU scrâșnind din dinți până când un blat politicianist și populist a înlăturat-o. Raed Arafat a tăiat cu o prelungire de 72 de ore fără nicio rezervă. Iată că a venit și rândul Bucureștiului care, potrivit medicului și statisticianului Octavian Jurma, are o creștere fulminantă. Chiar pe datele testării simbolice pe care o facem noi. Și a început tocmeala. Prima tocmeală a fost fix pe cifre. Duminică, DSP spunea 5,33, ministrul Sănătății vorbea de un indice neclar, dar consistent mai mare.  Luni am aflat că unele sectoare sunt deja peste 6 la mie, în frunte cu sectorul 1 cu 7,5 la mie, probabil ca urmare a unei testări mai serioase. Chiar și așa, este clar că e o chestiune de zile, poate chiar de ore, oficializarea cifrei 6…. Pe regula impusă fără ezitare, prin hotărâri CJSU, altor localități mici sau mari, soluția e carantina fără discuții. Sigur că ar fi un coșmar organizatoric, sigur că răbdarea populației e la limită, că ar putea izbucni revolte, sigur că sunt costuri politice și economice mari. Dar ele erau și la Ciorogârla, și la Bragadiru, și la Timișoara. În plus, ce ai făcut tu, autoritate, să preîntâmpini situația? Când toată Europa și-a sacrificat sezonul de iarna și pârtiile au fost goale, la noi era aglomerație maximă. Chiar președintele, acum extrem de discret, ne chema la schi. Mall-uri pline, controale mai deloc, fericire, libertate. Ei bine, în prag de 6 la mie, la București a început ce altceva decât marea tocmeală. Acum, abia acum, premierul, primarii, prefectul s-au reunit să se sfătuiască ce să facă pentru a evita carantinarea. Acum, când practic suntem deja la 6 la mie. Nu în urmă cu o săptămână măcar, când creșterea era deja evidentă. Acum, fix acum, constată și nevolnicul ministru de Interne, de carton la fel ca predecesorul domniei sale, că amenzile pentru agenții economici sunt mici. Acum se angajează primarii, cu apa la gură, să intensifice controalele, să trimită poliția locală în locurile unde nu se poartă mască. Ce i-a împiedicat până acum? O auzeam duminică seara pe dna secretar de stat Moldovan plângându-se cât de puțin testăm, că fără carantină n-o scoatem la capăt. De parcă nu ar fi la putere, de parcă ar fi și acum medic infecționist la Brașov. Iar dacă nu poți să faci ce știi că trebuie să faci, de ce mai stai? Ca să te plângi? Sunt cu toții de un ridicol fără margini dând din colț în colț cum să nu respecte măsuri impuse deja altora, cum să se fofileze pe lângă gard, cum să promită ca hoțul prins cu mâna în buzunar că de acum va fi model. De parcă cineva i-ar fi împiedicat să se gândească la toate acestea până acum. Cum să accepte timișoareanul carantina, când vede că la București, pe aceleași cifre, se poate fără carantină? Carantina vorba vine, asta e altă poveste. Oameni din localitățile carantinate spun că nu au fost controlați niciodată. Lumea se plimbă nestingherită, adesea chiar fără mască. Un fake. Da, am ajuns unde am ajuns și pentru că populația nu s-a conformat recomandărilor sau chiar restricțiilor…..Așa că iată-ne din nou pe cont propriu. Fiecare cât îl duce capul, cât poate, cât înțelege, cât instinct de supraviețuire are. Cu boala nu există tocmeală. Integral: https://spotmedia.ro

Beatrice Mahler, despre posibila carantinare a Bucureștiului: „Este foarte greu să pui în balanță nevoia de libertate sau nevoia de viață”Studiu realizat pe pacienţi spitalizaţi din China, SUA şi Europa: Cel puţin 1 din 3 bolnavi are sănătatea afectată pe termen lung …. Un articol publicat în revista Nature Medicine face o sinteză a nouă cercetări privind simptome pe termen lung ale bolii COVID-19 cele mai frecvente fiind starea de epuizare, dificultăţi respiratorii, depresie şi chiar tulburări de stres post-traumatic. ”Date fiind milioanele de persoane infectate cu SARS-CoV-2 în lume, povara pe termen lung asupra sănătăţii fizice, cognitive şi psihice este în faţa noastră. Fără îndoială că acum vedem doar vârful aisbergului”, scrie autorul principal al articolului, Kartik Sehgal, medic oncolog şi profesor la Facultatea de Medicină din cadrul Universităţii Harvard, potrivit Agerpres. Conform unui studiu italian citat în cadrul acestei sinteze, din 143 de bolnavi monitorizaţi după vindecare, circa 90% au acuzat cel puţin un simptom care a persistat la două luni de la externare, iar peste jumătate dintre ei mai multe simptome. Cele mai frecvente sunt oboseala intensă (53,1%), respiraţia dificilă (43,4%), durerile articulare (27,3%) sau durerile toracice (21,7%). În trei cercetări efectuate în Franţa, Marea Britanie şi China, între 25% şi 30% dintre pacienţi au acuzat tulburări de somn la mai multe săptămâni după ce au depăşit faza acută a bolii, iar 20% intensificarea căderii părului. La o lună de la externare din 402 pacienţi italieni, 56% au fost diagnosticaţi cel puţin cu o afecţiune psihică. Integral: https://adevarul.ro

Peste 1.000 de judecători și procurori cer blocarea „superimunității”. „Magistrații nu pot fi situaţi deasupra cetățenilor obișnuiți”Peste 1.000 de judecători și procurori cer blocarea „superimunității”. „Magistrații nu pot fi situaţi deasupra cetățenilor obișnuiți”  Într-un memoriu intitulat „Magistratura curată nu are nevoie de filtre de impunitate!”, Asociația Forumul Judecătorilor (AFJ) le cere parlamentarilor să nu voteze proiectul de lege pentru desființarea Secției Speciale în forma adoptată de Comisia Juridică din Camera Deputaților. Problema o constituie un amendament prin care magistrații ar urma să fie trimiși în judecată doar cu avizul CSM. „Introducerea obligaţiei ca judecătorii şi procurorii să poată fi trimiși în judecată, pentru anumite infracţiuni, în speciale cele de corupție, numai cu încuviinţarea Secţiei pentru judecători sau, după caz, a Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, constituie un «filtru» neconstituţional şi există toate premisele ca această încuviinţare să fie văzută de societate drept o «garanţie a impunităţii magistraţilor» sau ca o «superimunitate»”, se arată în Memoriul făcut public marți de AFJ, la care aderaseră peste 1.000 de magistrați. Așa-numitele „garanții” care însoțesc proiectul legii de desființare a SIIJ, conform raportului adoptat de Comisia Juridică a Camerei Deputaţilor, sunt inacceptabile într-un stat de drept. Asociația Forumul Judecătorilor: Nimeni nu e mai presus de lege Asociația invocă articolul din Constituție care prevede că „cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări” și arată că magistraţii nu pot „fi situaţi deasupra cetățenilor obișnuiți”. „Încuviințând trimiterile în judecată, ambele secții ale CSM ar deveni un fel de superiori ierarhici ai procurorilor de caz, ceea ce ar contraveni art. 132 alin. (1) din Constituția României”, se mai arată în protestul magistraților. AJF consideră totodată inexplicabilă „limitarea încuviinţării prealabile la infracțiunile contra înfăptuirii justiției, de corupție și de serviciu ori a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție”. „Se poate crede că scopul este acela de control al anchetelor privind corupţia din magistratură, fiind practic un filtru propus doar pentru magistraţii suspectați de corupţie, care trebuie protejaţi de un organ administrativ, înainte ca o instanţă de judecată independentă să pronunţe o soluţie prin care să constate vinovăţia sau nevinovăţia magistratului anchetat”, se precizează în Memoriul AJF. … Solicităm preşedintelui Camerei Deputaţilor să sesizeze urgent Comisia de la Veneţia și GRECO cu privire la acest proiect legislativ”. Integral: https://www.libertatea.ro

Cum blochează fostul ministru Relu Fenechiu plata prejudiciilor de două milioane de euro în dosarele în care a fost condamnat la aproape 9 ani de închisoareCentrul de Investigații Media: Cum a reușit fostul ministru PNL Relu Fenechiu să nu dea înapoi statului nimic din prejudiciul de 2 milioane de euro, în timp ce firma soției oferă consultanță statului de peste 700.000 de euro  După 7 ani de la prima condamnare și după 4 ani de la eliberarea din penitenciar, fostul ministru PNL al Transporturilor, Relu Fenechiu, a plătit doar 900 de euro (4500 de lei) din totalul de aproape 2 milioane de euro (9.747.161 de lei), prejudiciul din două dosare în care a fost condamnat definitiv, ”Transformatorul” și ”Siveco”, notează Centrul pentru Investigații Media (CIM). În primul dosar, ”Transformatorul”, fostul ministru al Transporturilor a fost condamnat la 5 ani de detenţie efectivă în ianuarie 2014. A fost găsit vinovat că a vândut transformatoare vechi, la preţ de noi, către Electrica Moldova. În acest caz, Fenechiu are de returnat peste 1,1 milioane de euro (5.672.081 de lei), reprezentând prejudiciul din dosar….. În dosarul ”Siveco”, Fenechiu a primit a doua condamnare de 3 ani şi 10 luni, în ianuarie 2017. În acest caz, Fenechiu a dat înapoi doar 900 de euro din mita de 900.000 de euro pe care a recunoscut că a primit-o. Și a reușit performanța să nu facă nicio zi în plus de pușcărie. A bătut palma cu procurorii DNA Ploiești, însă pedeapsa s-a contopit cu cea de 5 ani primită în dosarul ”Transformatorul”. Închis în ianuarie 2014, Fenechiu a cerut și, în martie 2017, a obținut contopirea celor două pedepse. Patru luni mai târziu, în august 2017, avea să fie eliberat: a făcut doar trei ani și jumătate de închisoare, nu opt ani și zece luni, cât însumează cele două condamnări și cât ar fi avut de executat, spre exemplu, în sistemul american de cumul aritmetic. Și nu a dat mai nimic înapoi! Cum a reușit acest lucru? Asul din mâneca lui Fenechiu a fost procesul de partaj – atenție! – nu de divorț, cu soția sa, Mariana. Aceasta a intentat proces de partaj în ianuarie 2016 și, nici după 5 ani, nu s-a ajuns la o decizie definitivă…..Judecătoria Iași a decis că averea familiei Fenechiu este în valoare de 667.810 euro, vila din Iași în care locuiesc soții Fenechiu, în valoare de 438.000 de euro, să îi revină soției, restul – în valoare de peste 229.000 de euro – să îi revină fostului ministru. În plus, Judecătoria Iași a decis ca Mariana Fenechiu să îi plătească lui Relu Fenechiu o sultă de peste 104.000 de euro în termen de 3 luni de la data rămânerii definitive a sentinţei.  Integral: https://www.g4media.ro

Revocarea șefului Inspecţiei Judiciare, Lucian Netejoru, pe masa CSM. Cererea a fost făcută de procurorul Cristian Ban: Am 5 motive principale, eu mă așteptam să își prezinte demisia de onoare…… Potrivit procedurii, comisia Specială din Consiliu este cea care decide dacă sunt sau nu motive pentru ca plenul forului să voteze o eventuală revocare a lui Netejoru. Discuția a fost lansată în ședința Secției pentru Procurori de către Cristian Ban. Vezi ședinta integrală aici. Ideile principale ale solicitării procurorului Cristian Ban:

  • Am în vedere 5 motive principale. Primul rezulta din apoartele de activitate, și în special din ultimul raport de bilanț, cel aferent anului 2020. Mi-am permis să fac o analiză mai aprofundată a ceea ce a însemnat activitatea IJ în ultimii 4 ani și am constatat că în această perioadă au fost înaintate 50 de acțiuni disciplinare. Dintre acestea, nu mai puțin de 18 acțiuni disciplinare au fost respinse și 10 anulate. Într-un procent de 90 la sută fiind menținute la ICCJ. În anul 2020 s-a ajuns la un istoric negativ în ceea ce privește acțiunile admise de către Secția pentru Procurori. În anul 2020, o singura acțiune disciplinară a fost admisă, 6 respinse ca neîntemeiate, iar 7 anulate pentru nerespectarea procedurilor legale în materie. (…) Eu mă așteptam ca inspectorul șef să își prezinte demisia de onoare, ori acest lucru nu s-a întâmplat.(…)
  • Un al doilea motiv este acela al consemnarii de mențiuni false în raportul de activitate- se menționează ca vulnerabilități instabilitatea legislativă și practica neunitara a Secției pentru Procurori, ori aceste aspecte sunt două minciuni grosiere.
  • Un al treilea motiv este cel prin care se reclama în raportul de activitate lipsa de personal, fără a se indica adevărata cauză a vulnerabilitatii. De ani de zile cauză principală de neatractivitate la înscrierea pentru un post de inspector judiciar constă în  acele dispoziții legale care reglementează aceasta procedura, fiind de notorietate lipsa de transparenta și obiectivitate  a acestor concursuri.
  • În al patrulea rând, avem în vedere adresa comunicată către Secția pentru Procurori: Eu spun ca sunt în fata unui refuz de efectuare a unui control prinvid înregistrarea și prioritizatea cauzelor în cadrul SIIJ care nu este decât un argument pentru cele semnalate de mine încă din 2017: cele două instituții își asigura una celeilalte imunitate de cercetare.
  • Și cinci, vreau să mă refer si la acea campanie de hărțuire abuzivă ale procurorilor DNA și a celor cu poziții critice față de modificările legislative nocive operate în anul 2018.  Cine e Lucian Netejoru. Sub mandatele lui, Inspecția Judiciară a deschis nenumărate acțiuni disciplinare împotriva procurorilor care au instrumentat dosare grele. Cel mai proeminent client al IJ a fost ex-șefa DNA, Laura Codruța Kovesi. Integral: https://www.g4media.ro

Creşterea economică a României vine din consumul privatEste creșterea economică a României o dovadă a dezvoltării? …… Cred că atunci când discutăm despre creșterea economică a unei țări ar trebui sa avem în vedere următoarele aspecte: 1. creșterea economică reală este cea care contează cu adevărat, adică trebuie să scădem variația preturilor pentru a obține o imagine corectă a creșterii, altfel adunăm inflația si avem impresia că ne îmbogățim (daca avem 4,5% creștere economică nominală și 2.5% creștere a preturilor, valoarea reală a creșterii economice este de 2%). România are o creștere economică mare și un ritm de evoluție al PIB pe locuitor nominal care depășește în unele locuri Elveția, din 1989 încoace, dar suntem departe de gradul lor de bunăstare economică, în realitate acum noi suntem la PIB pe locuitor nominal al Elveției din 1980. 2. Creșterea economică nu mai este însă demult un indicator al bunăstării, ci trebuie corelat cu alți indicatori, cum ar fi PIB pe locuitor sau coeficientul GINI care arată inegalitatea distribuirii veniturilor între membrii societății; de ce este PIB pe locuitor atât de important? Pentru că arata bunăstarea care se produce pe cap de locuitor și este baza pe care construim într-o țară și din care alocam către buget; de ce este GINI atât de important? Pentru că ne arată tensiunea dintr-o societate, existența unor grupuri, intre membrii acesteia, care oricând pot fi sursă de mișcări sociale și revendicative; și nu în ultimul rând, pentru bunăstare importante sunt și echilibrele țării (adică cel intern-deficitul bugetar și cele externe-deficitul de cont curent și cel al balanței de plați) 3. Gradul de bunăstare si bunăstare a unei națiuni sunt funcție de mult mai multe elemente, cum ar fi: – securitatea personală; – calitatea mediului (calitatea apei, aerului); – venitul și averea personală; – gradul de educație; – situația în care se află sistemului de sănătate; – conexiunile sociale, cultura; – situația pieței muncii; – echilibrul dintre viața personală și cea profesională. Așa că dacă cineva vă întreabă în ce țară ar fi mai potrivit să locuiască pentru a avea o viată liniștita și prosperă, răspunsul este unul complicat și nu ține doar de creșterea economică sau de PIB pe locuitor ci este determinat multifactorial. Și da, acești indicatori ar trebui să fie în fișa postului oricărui prim ministru și funcție de acești indicatori ar trebui sa fie evaluată performanța unei guvernări. Integral: https://project-e.ro

Când un milionar ajunge să câștige mai mulți bani din funcția la o companie de stat decât din cea de șef la propriul hotelCând un milionar ajunge să câștige mai mulți bani din funcția la o companie de stat decât din cea de șef la propriul hotel Valeriu Nicolae își continuă seria „săpăturilor” prin CV-urile și declarațiile de avere ale unor oameni ce ajung în poziții-cheie fie în ministere, fie în companii naționale, cu două noi exemple. Domnul Marius Carabulea a absolvit în 1999, la 20 de ani, Liceul Timpuri Noi din București. Excepțional pentru că, deși nu a lucrat nicăieri, nu era înscris la nicio facultate și nu făcuse nimic remarcabil, a devenit referent la Parlamentul României. Abia un an mai târziu se înscrie la una dintre cele mai prost cotate universități private, la științe politice. Imediat ce termină facultatea, devine consultant de parlamentar și apoi consilier personal la trei miniștri liberali ai educației: Hărdău, Adomniției și Anton. Termină, desigur, și Colegiul Național de Apărare și asta îl face cumva și specialist în textile și pielărie căci primește bani și de la CA-ul institutului de cercetare în domeniu. Soția este și ea consilieră la MAI. În 2009 devine expert de comunicare la Poșta Română, iar în 2010 ajunge consilier tot acolo. Revine ALDE puternic la guvernare, așa că domnul Carabulea ajunge consilier de cel mai înalt grad la Departamentul Românii de Pretutindeni. Un an mai târziu ajunge consilier al ministrului muncii, căci deja a dovedit că experiența se obține la locul de muncă. Printr-o minune, trece secretar general adjunct la Ministerul Mediului după alt an, iar după încă 6 luni la Ministerul Economiei. În 2015 a primit bani din 6 locuri de la stat și a fost expert în chimie, exploatarea cuprului și în controlul cazanelor. …. În 2018, domnul Marius Carabulea încasa bani din cinci locuri de la stat, adică la peste 144.000 RON pe an, fiind în plus și membru provizoriu în Consiliul de Supraveghere al Companiei Naționale Transelectrica de unde omite să-și treacă venitul. … Nicolae Minea, plătit mai bine de la Transgaz decât de la Hilton Domnul Nicolae Minea (foto) a terminat liceul în 1976. A fost apoi șomer până la 27 de ani, când, din senin, ajunge economist la comerț exterior la Agnita și apoi la Sibiu. E drept că în același timp făcea și ASE-ul la București, pe care îl termină la 29 de ani, când devine imediat director comercial la Oficiul Județean de Turism. În 1991 și 1992 este ubicuu, fiind în același timp director comercial la Cibinul S.A și student în Franța la Institutul de Turism și Management din Paris. Termină institutul în 1994. În 1995, revine pe cai mari director general la Palace Resort & Spa la Sibiu. Din 2009 până în 2014 este director general și acționar la Hilton Sibiu. În 2014 este numit, cu zero experiență în domeniu, președinte la Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului. Este dat afară de tehnocrați, dar ajunge în 2017, administrator la Transgaz, cu un mandat de patru ani. Acțiuni de peste 1,5 milioane de euro  Integral: https://www.libertatea.ro

România vrea să folosească hidrogenul pentru încălzirea populației și a agenților economici. 600 de milioane de euro pentru investiții, incluși în PNRR. „Poate în 2040-2050”România vrea să folosească hidrogenul pentru încălzirea populației și a agenților economici. 600 de milioane de euro pentru investiții, incluși în PNRR. „Poate în 2040-2050” Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) include modernizarea infrastructurii de gaze, astfel încât să poată fi introdus hidrogen în rețeaua de gaze naturale, acest lucru urmând să ducă la scăderea emisiilor poluante, se arată în documentul intrat vineri în dezbatere publică. România alocă 600 de milioane de euro pentru dezvoltarea infrastructurii de gaze astfel încât să poată fi folosită în amestec cu hidrogen și alte „gaze verzi”, potrivit documentului. PNRR prevede: „Modernizarea și adaptarea infrastructurii existente de transport și distribuție de gaze naturale pentru utilizarea hidrogenului și a altor gaze verzi în vederea decarbonizării încălzirii în sectorul consumatorilor casnici și non-casnici, operatorilor economici precum și altor categorii de beneficiari”. „Finanțarea introducerii pe scară largă a hidrogenului în rețeaua de gaze naturale”. De asemenea, este prevăzută integrarea de soluții inteligente care să asigure măsurarea presiunii și a debitelor, integrarea activității participanților pe piața gazelor și asigurarea unei fiabilități sporite. …. Expertul în energie Ionuț Purica a explicat pentru Libertatea ce înseamnă introducerea hidrogenului în rețelele de gaze. „Hidrogenul are prostul obicei de a se combina cu oxigenul într-o reacție exotermică, mai pe românește explozie. Într-o primă etapă, modernizarea rețelelor de gaz va însemna, probabil, arderea hidrogenului la termocentrale. Nu cred că se va ajunge prea curând la hidrogen la aragaz. La termocentrale, arderile sunt controlate, pot fi luate măsuri de protecție”, a spus Purica. … Acesta spune că abia după aceea se va putea ajunge la rețelele rezidențiale de gaze, deoarece acestea necesită modernizări. Nu se poate face peste noapte, abia prin 2040-2050 putem să ne gândim la așa ceva „La om acasă este posibil inclusiv să fie schimbate aragazele sau centralele de apartament. Poate în 2040-2050 am putea să gândim că o să ajungem la asta. De 600 de milioane de euro poți face doar cercetare practică, experimentală, să facem o rețea demonstrativă, pilot. E bine însă că se inițiază niște pași, dar nu se va face peste noapte”, a mai arătat acesta. …. În ianuarie 2020, Marea Britanie a demarat un proiect-pilot prin care s-a început injectarea de hidrogen în rețeaua de gaze, potrivit The Guardian. Amestecul de hidrogen cu gaze este folosit pentru încălzirea a 100 de locuințe și 30 de clădiri ale Universității Keele, din Staffordshire. Integral: https://www.libertatea.ro

Oprișan (PSD) și Toma (PNL) susțin că Pădurea Memoriei Naționale este „o reușită”. Cum arată investiția de 2,4 milioane de euro?Oprișan (PSD) și Toma (PNL) susțin că Pădurea Memoriei Naționale este „o reușită”. Cum arată investiția de 2,4 milioane de euro?  Atât fostul, cât și actualul președinte al CJ Vrancea sunt mulțumiți de cum s-au cheltuit banii. Nota de plată a fiecăruia, prezentate ziarului, nu coincid. Parcul Memoriei Naţionale, un proiect demarat la sfârşitul lui 2017, lângă Mărăşeşti, a costat 2,4 milioane de euro și continuă să arate precum în aceste imagini. La data începerii proiectului, Consiliul Judeţean Vrancea, care coordonează lucrarea, era condus de Marian Oprişan, în prezent, consilier judeţean din partea PSD. Din septembrie 2020, la conducerea CJ Vrancea se află Cătălin Toma, din partea PNL. Şi fostul, şi actualul preşedinte al CJ Vrancea au reacţionat la articolele despre acest subiect publicate de Libertatea, susţinând că plantarea stejarilor pe terenul de lângă Mărăşeşti reprezintă „o reuşită 100 la sută”. Întrebaţi despre plăţile punctuale făcute de CJ pentru Parcul Memoriei Naţionale – RoMândria, Oprişan şi Toma au dat răspunsuri diferite. Un milion de euro, alocaţi doar pe hârtie Proiectul constă în plantarea a 335.000 de puieţi de stejar pe 75 de hectare de teren şi întreţinerea plantaţiei, până în 2024, când ar trebui să atingă stadiul de masiv. Răspunsul lui Marian Oprişan confirmă că suma totală alocată proiectului este de 2,4 milioane de euro, din care 625.000 de euro au fost primiţi de la Guvern. … 53.000 de euro, fără justificare Contabilitatea social-democrată este contrazisă de calculele liberale. Răspunsul semnat de Cătălin Toma începe prin a preciza că gardul de împrejmuire a parcului, cu o lungime de 4.575 de metri, a costat 45.000 de euro….. Pentru paza obiectivului, au fost alocaţi în jur de 1.000 de euro. În prezent, parcul nu este păzit de nimeni, iar poarta de intrare stă larg deschisă. În total, pentru realizarea Parcului Memoriei Naţionale, s-au cheltuit 1,56 de milioane de euro, afirmă preşedintele Cătălin Toma. … Desigur, rămâne nejustificat şi restul de aproximativ 800.000 de euro, din fondurile alocate iniţial, parte prin Hotărâre de CJ, parte prin Hotărâre de Guvern. Nici Cătălin Toma nu dă explicaţii despre utilizarea acestor bani. …. Plantatorul, amendat pentru tăieri ilegale Înfiinţată în 2005, Terra Silva SRL are peste 40 de contracte pe bani publici, fie pentru servicii de împădurire, fie pentru servicii de furnizare de lemne de foc. Integral: https://www.libertatea.ro

Tanczos Barna (UDMR), propunerea de ministru al mediului, cerea în 2015 vânarea a peste 4.000 de urși. Ce spune acumEXCLUSIV Politicul își înfige și mai adânc gheara în fondul forestier: un apropiat al lui Tanczos Barna pregătește desființarea Gărzii Forestiere și subordonează politic controlul pădurilor …. Potrivit unor surse neoficiale, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor pregătește reorganizarea structurilor de control din subordinea ministerului. Totul s-a întâmplat într-o ședință de lucru care a avut loc la începutul lunii martie, ședință în cadrul căreia au fost consultați și inspectori șefi ai Gărzii Forestiere. Astfel, Garda Forestieră ar urma să fie desființată, iar controalele ar trebui să se desfășoare la nivel județean, unde politicul decide componența echipelor care verifică ilegalitățile din domeniu și vorbim astfel, fără dubii, despre o nouă subordonare politică a actului de control. Cum? Printr-o unificare de facto a Gărzii Forestiere cu Garda de Mediu, iar comasarea celor două ar determina apariția unei structuri județene, mult mai ușor de subordonat politic decât cea regională. Decizia ar atrage și alte consecințe, deloc favorabile protejării și menținerii fondului forestier, iar cea mai gravă dintre ele este blocarea temporară a procesului de atragere a fondurilor europene în domeniul pădurilor, de vreme ce plățile sunt făcute de APIA sau AFIR numai dacă documentațiile trec prin filtrul Gărzii Forestiere. Procesul acesta de reorganizare a modului în care se fac controalele naționale în domeniul forestier este coordonat de un secretar de stat, apropiat de ministrul Tanczos Barna. Este vorba despre inginerul geolog Robert Szep, fost Șef Serviciu Monitorizare și Laboratoare din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Harghita și Comisarul Șef al Comisariatului Județean al Gărzii de Mediu Harghita în perioada 2012-2014. Culmea, Szep a fost desemnat în 2018 de nimeni alta decât Viorica Dăncilă să exercite atribuțiile comisarului general, cu rang de secretar de stat, în cadrul Gărzii Naționale de Mediu. Acesta s-ar afla în relații apropiate cu Fodor Jozsef – Tamaş, consilier personal al ministrului Barna Tanczos. Szep coordonează și direcția care se ocupă cu managementul cinegetic, deși acesta se afla până acum în coordonarea secretarului de stat de la păduri. Același “trio fantastic” de la Ministerul Mediului – Tanczos Barna, Robert Szep și Fodor Jozsef-Tamaș – pregătește și modificarea legii 407/2006, practic legea vânătorii și protecției fondului cinegetic. La mijloc sunt aceleași interese de ordin politic și, evident, financiar. De ce? Pentru că rezilierea contractelor de gestionare a fondurilor cinegetice facilitează atribuirea lor către clientela politică, dar mai ales către proprietarii care dețin mai mult de jumătate din suprafața fondurilor cinegetice, proprietari care, în mod foarte convenabil, sunt localizați în județele preferate ale inițiatorilor modificării legii, mai precis Harghita, Covasna și Mureș. Integral: https://investigatoria.ro

Raed Arafat: "Romania va primi doze de vaccin anti-COVID si de la alte companii, pe langa Pfizer"Arafat i-a anulat unui român rezervarea făcută pe Booking: „Nu pleci nicăieri!“ Surpriză pentru un timișorean care plănuia să plece în vacanță în Zanzibar. La mai puțin de trei secunde după ce și-a rezervat hotelul pe Booking, ușa apartamentului său a fost dărâmată de mascați și pe ea a intrat Raed Arafat urlând „Nu pleci nicăieri!“…. Spre oroarea sa, Arafat a descoperit că timișoreanul avea o rezervare și pentru la vară, undeva în Grecia, moment în care s-a înfuriat groaznic și a șters contul de Booking cu totul. Timișoreanul nu este singurul român care a avut de-a face în această perioadă cu Raed Arafat. Tot în această dimineață, secretarul de stat i-a anulat snooze-ul unui român care voia să mai doarmă 15 minute și l-a trezit mai devreme. Iar aseară l-a delogat pe un bărbat de pe Netflix și l-a obligat să se uite la știrile de pe TVR. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 23 martie.”De ce nu testăm populaţia, de ce nu se desfăşoară programe extinse de depistare activă a nivelului real de contaminare şi/sau de imunizare prin boală a populaţiei? Nouă ni se spune ca am intrat în valul 3. Bine ca n-am intrat în Valul lui Traian”.”

NevadAdventureS Spring Mountains, Mt Charleston, Clark County, Nevada. Hiking, Camping, Fishing, Hunting.Buna dimineata intr-o zi de marti, 23 martie! ANM informează că aria precipitaţiilor moderate cantitativ (15-20 l/mp) va cuprinde treptat sudul şi sud-estul ţării, unde vor fi ploi, lapoviţă, dar şi perioade cu ninsoare. În Carpaţii Meridionali şi de Curbură va ninge şi se va depune strat nou de zăpadă peste cel foarte consistent depus anterior, relatează Mediafax. Precipitaţii, slabe cantitativ, predominant sub formă de ninsoare se vor semnala pe arii restrânse şi în Transilvania şi în restul zonei montane. Vântul va prezenta intensificări locale şi temporare în special în Dobrogea şi în Muntenia, precum şi la munte, cu viteze în general de 40-50 km/h. Pe parcursul zilelor de marţi şi miercuri vântul va prezenta intensificări susţinute în jumătatea estică şi la munte, asociate temporar cu ninsori slabe, spulberând zăpada. Bucuresti-innorat, temperaturi intre +8/-2 gr.C.

1Încremenirea într-un proiect medical desuet este rezultanta situaţiei în care se află acum România…….Doctorul Florin Paul este general de brigadă în retragere, medic epidemiolog, cu o carieră de peste 30 de ani în domeniul militar şi o experienţă de aproape 25 de ani, dobândită prin participarea la misiuni de menţinere a păcii şi umanitare ale ONU în Africa, Europa şi SUA. În anul 1994, a participat la misiunea ONU în Somalia, îndeplinind funcţia de şef al Departamentului de boli infecţioase şi tropicale în cadrul spitalului militar de campanie. Anul următor a activat ca director medical, la misiunea UNAVEM III în Angola. Ulterior, în anul 2005 a comandat echipa medicală românească din Abu Graib, care acţiona în cadrul spitalului de campanie de lângă Bagdad, în misiunea IRAQI FREEDOM…..- A trecut un an de la debutul pandemiei şi trebuie să admitem că s-au făcut foarte multe greşeli în mai toate ţările, dar şi la nivelul organizaţiilor internaţionale. Acest fapt are la bază necunoaşterea virusului, era prima dată când omenirea avea de a face cu el. Orice încercare de a compara comportamentul acestui nou virus cu cel al altor virusuri oarecum asemănătoare, din punctul de vedere al structurii, organelor ţintă pe care virusul le invadează, tabloul clinic şi mai ales formele clinice extrem de înşelătoare, in primele luni ale pandemiei au dus la multe bâlbe, care din păcate au avut şi urmări grave. Din punctul meu de vedere am sperat ca OMS să apeleze mult mai devreme la sprijinul unor epidemiologi renumiţi in ”epidemiologia de teren” şi nu cea de birou, să implice specialişti cu mare experienţă în dezvoltarea şi aplicarea unor măsuri de natură profilactică pentru limitarea transmiterii/răspândirii virusului in populaţie. Îmi doresc din tot sufletul ca OMS să se redefinească pentru deveni mult mai dinamică, orientată pe activitatea de teren efectivă, la faţa locului, aşa cum era în urmă cu 20-30 ani…. Aş incepe comentariul meu cu un fapt pe care toată lumea medicală, dar si populaţia în general îl ştie: trecerea prin boală, indiferent de forma ei de manifestare nu produce imunitate de lungă durata, practic anticorpii dispar în şase – nouă luni din organismul uman, dar chiar dacă persistă mai mult nu sunt în cantitate suficientă să prevină atat contaminarea, cât şi boala. După epidemia de SARS din anii 2003-2004, s-au dezvoltat multe programe pentru obţinerea unui vaccin. Un astfel de program a fost dezvoltat de cercetătorii chinezi în colaborare cu cercetători ştiinţifici din Europa, SUA, Australia, în Wuhan, unde au construit un laborator de virusologie cu cel mai înalt nivel de securitate vis-a-vis de contaminarea accidentală a mediului exterior şi a personalului (BSL4 – Biosafety level 4). Programul s-a desfăşurat pe perioada 2004 – 2016, când a fost închis deoarece niciuna dintre variantele de vaccin anti SARS nu a indus imunitate de durată la om! Produsele care sunt acum disponibile pentru imunizarea impotriva bolii Covid-19 au primit doar autorizaţii temporare, deoarece ele nu îndeplinesc în totalitate cerinţele unui vaccin, şi anume să genereze imunitate împotriva contaminării cu agentul patogen virusul SARS-Cov-2. Având în vedere faptul că şi declaraţiile, oarecum contradictorii, făcute de personalitaţi medicale academice nu fac decât să deruteze mai ales personalul medical; consider că pentru moment este mult mai înţelept să aşteptăm să treacă ceva timp, eu aş propune între nouă si douăsprezece luni de la începutul administrării fiecăruia dintre ”vaccinurile” care sunt deja pe piaţă, ca şi a celor ce urmează. … De menţionat este precizarea că din punct de vedere al modului de acţiune, sunt în acest moment în uz două tipuri diferite: vaccinurile create prin utilizarea ARN messager (Pfizer si Moderna) şi vaccinuri create prin folosirea unui vector viral, (Oxford-AstraZeneca şi Johnson&Johnson), care practic învaţă / educă organismul să recunoască prezenţa în organism a unui “străin”, ceea ce iniţiază declanşarea sintezei de anticorpi, care să omoare organismul agresor. Mecanismul de actiune al acestor noi vaccinuri este practic nou, dar studiile pe care se bazează sinteza acestora au fost iniţiate cu aproape 20 de ani in urmă. …. Din punctul meu de vedere nu este vorba numai de ”portul măştii, de distanţare fizică sau de carantinare”. Este vorba de modul in care problemele sunt abordate, explicate şi justificate populaţiei, de modul in care ”componente critice” ale vieţii de zi cu zi sunt asigurate / rezolvate şi mai ales celeritatea cu care se întâmplă acest lucru. Evitarea luării unor măsuri disproporţionate cu amploarea sau gradul de periculozitate şi presupusele riscuri ale a unui fenomen vine să adauge un plus de înţelegere şi acceptare a acestora în rândul populaţiei….. Ceea ce mă surprinde cel mai mult nu este pasivitatea prin care se răspunde şi se acţionează in scopul limitării procesului epidemiologic in populaţia României, dar aş putea spune indiferenţa cu care la nivelul mai tuturor structurilor guvernamentale nu se întelege că starea extrem de gravă în care se află economia ţării şi implicit înrăutăţirea în mod exponenţial a nivelului de trai a populaţiei rezidă, printre multe altele, din modul în care este gestionat fenomenul epidemiologic Covid-19. Mă întrebaţi dacă ”oamenii care nu se imbolnavesc de Covid-19 ar putea indica punctul vulnerabil al pandemiei”. Întrebarea este foarte pertinentă, care nu merita un răspuns ”foarte obraznic” din partea mea, dar o fac, pentru că nu găsesc un răspuns mai adecvat unei atare situaţii, pe care o asemuiesc cumva cu câteva scene din excepţionala comedie ”O scrisoare pierdută” a inegalabilului Caragiale. Vă răspund cu o intrebare: Există vreo şansă ca trenul pe ruta Bucureşti – Constanţa să traverseze Canalul Mânecii?… Mulţi dintre colegii mei medici şi nu numai ei întreabă simplu: De ce nu testăm populaţia, de ce nu se desfăşoară programe extinse de depistare activă a nivelului real de contaminare şi/sau de imunizare prin boală a populaţiei? Nouă ni se spune ca am intrat în valul 3. Bine ca n-am intrat în Valul lui Traian”... Referitor la tulpinile noi, modificate, care bineînţeles că prezintă modificări ce pot afecta dramatic actiunea vaccinurilor doresc să fac o precizare, care din păcate nu am auzit-o prin zona noastră geografică. Virusurile ARN aşa cum este SARS-Cov-2, virusul gripal şi multe altele suferă în mod natural modificări care în fapt sunt adaptări ale virusului faţă de schimbarile mediului înconjurător, acestea incluzând şi organismele ţintă ale virusului, pentru a putea supravieţui. În medie virusurile ARN, în funcţie de familia din care fac parte pot avea intr-un an calendaristic între 40-200 de mutaţii. Ce se publică prin ziare şi se comunică la posturile TV nu conţine şi precizarea că, de exemplu, ”tulpina nouă din Marea Britanie” a suferit o anume modificare, care apare şi la tulpini din alte spaţii geografice, fără ca tulpina britanică să fie fizic mutată/transferată. Modul în care se fac publice asemenea informaţii este de asemenea total neadecvat, din punctul meu de vedere insuflând groază şi teroare mai ales ascultătorilor mai ”slabi de înger”….. Eu m-am vaccinat dintr-un motiv extrem de simplu: sper să se redeschidă graniţele unor ţări din lumea largă, unde vreau să călătoresc cât mai curând. Şi cred că nu mai este un secret că orice călătorie – cel puţin pe calea aerului, dacă nu şi pe calea ferată – va fi condiţionată de existenţa unui act doveditor ca eşti ”vaccinat”.
Cotroverse la început de mandat. Steagul UE nu este prezent în fotografia de grup a noului guvern | Romania LiberaUniunea Europeană riscă să piardă războiul vaccinării. Care sunt consecinţele Europa şi-a produs cu mâna ei problemele privind stocurile de vaccinuri, iar rezultatele vor fi o redeschidere întârziată a economiei şi un impact asupra redresării economice ce se va prelungi până în vară. În loc să-şi asume responsabilitatea propriilor erori, Bruxellesul abate atenţia spre compania farmaceutică AstraZenca cu care a iscat o ceartă publică, impunând apoi controlul exporturilor şi stârnind o criză diplomatică cu Marea Britanie. Dar arătatul cu degetul şi interdicţiile nu substituie o politică sanitară, iar Europa ar trebui să se concentreze pe vaccinarea populaţiei din categoriile de risc – cât mai repede şi mai eficient, cu stocurile de Pfizer şi Moderna disponibile. În acelaşi timp, ar trebui să sprijine statele vulnerabile şi să acţioneze pentru a combate sentimentele anti-vaccin în populaţiile lor. Majoritatea statelor membre au reacţionat întârziat când rata infectărilor a început să crească în octombrie, ca în noiembrie, cu secţiile de terapie intensivă aproape pline, să pună piciorul pe frână şi să instituie cele mai stricte regimuri de carantină. Apoi a început să se răspândească pe continent varianta britanică extrem de contagioasă a virusului, astfel că guvernele au dat dovadă de prudenţă şi nu au redeschis ţara înainte de vaccinarea populaţiei vulnerabile la infectarea cu virusul. Populaţia blocului comunitar este numeroasă şi cu multe categorii cu risc ridicat – cu un total de 446 milioane de oameni, statele membre UE depăşesc SUA şi Marea Britanie la un loc, care au împreună 395 de milioane de locuitori. În plus, sunt ceva mai bătrâne, cu peste 20% persoane de peste 65 de ani faţă de 16%, SUA. 106 de milioane sunt oameni cu grad înalt de risc reprezentând personal medical şi persoane de peste 65 de ani. Or, ca să-i vaccineze pe toţi înainte de redeschiderea economiei ar fi nevoie de 210 de milioane de doze. …. Campania de vaccinare a avut parte de un start destul de bun în ţările UE, în primele săptămâni Germania, Italia şi Spania ţinând pasul cu SUA şi Marea Britanie, şi doar Franţa fiind puţin în urmă. Apoi au început problemele – la sfârşitul lunii ianuarie, toţi cei trei producători au anunţat că nu pot respecta termenele de livrare: Pfizer a transmis că va recupera abia în februarie, în timp ce AstraZeneca a spus că va livra până la 31 martie doar 40 de milioane de doze, jumătate din cantitatea de vaccinuri promisă. Drept urmare, preşedinta CE, Ursula von der Leyen, a spus că UE va primi doar circa 101 milioane de doze în primul trimestru al anului şi că astfel de probleme se vor ivi din nou şi din nou. Cu alte cuvinte, nu sunt dificultăţi de început, ci ceva în strategia de achiziţie a vaccinurilor a decurs fundamental greşit…… Tabloul macroeconomic rezultat nu arată prea bine. Cele mai mai mari economii ale blocului comunitar sunt şi cele mai vechi şi mai prudente. Este cazul Germaniei şi Italiei, în cazul imunizării cu AstraZeneca. Apoi e Franţa care are nevoie de cele mai eficiente vaccinuri pentru a câştiga încrederea populaţiei. Europa îşi va multiplica riscurile pe măsură ce va întârzia mai mult în a-şi pune la punct strategia de vaccinare. În măsura în care carantinele se vor ridica înainte de imunizare, ar putea apărea noi valuri de infectări astfel încât noile variante mutante să se răspândească tot mai mult. Dacă turismul internaţional nu-şi revine până în vară, Italia, Spania, Portugalia şi Grecia vor suferi o nouă lovitură devastatoare asupra economiei. Asta în pofida faptului că Europa a implementat niveluri fiscale istorice – doar o fracţiune din ce au făcut SUA -şi în condiţiile în care o extensie a Noua Generaţie UE, susţinerea fiscală de 903 miliarde de dolari pe care se bazează statele membre strâmtorate, este puţin probabilă în 2021. Singura soluţie este ca UE să se pună pe treabă. Programul fiscal Noua Generaţie UE şi programul de achiziţie de active a băncilor central-europene au dat un impuls statelor membre vulnerabile. Totuşi, dacă carantinele vor fi extinse până în primăvară, va fi necesar apelul la resurse fiscale suplimentare pentru ajutor de urgenţă. UE va trebui, de asemenea, să investească în testare şi secvenţiere genetică pentru a urmări noile variante, dar şi să combată sentimentele anti-vaccinare. Duşmanii campaniei de vaccinare europene nu sunt companiile producătoare, ci eşecurile rezultate din propriile politici. Integral: https://adevarul.ro

Ursula von der Leyen, preşedintele Comisiei Europene, a făcut publică componenţa viitoarei Comisii Europene pentru perioadaUrsula von der Leyen transmite că UE nu este în situaţia de a dona vaccinuri ţărilor mai sărace: Nu pot să le explic cetăţenilor din Europa de ce exportăm milioane de doze în ţări care ele însele produc vaccinuri şi nu ne trimit nimic înapoi….“Există presiune asupra statelor membre pentru obţinerea vaccinurilor pentru ele însele”, a spus Von der Leyen pentru Funke Media Group. Totuşi, Von der Leyen a subliniat susţinerea financiară de către UE a iniţiativei COVAX a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, prin care ţările mai sărace au acces la vaccinuri. “Uniunea Europeană a investit 2,2 miliarde de euro în această iniţiativă. COVAX a livrat deja 30 de milioane de doze de vaccin în 52 de ţări”, a afirmat ea. Mecanismul care permite Uniunii Europene să furnizeze vaccinuri altor ţări va începe după ce în UE situaţia cu privire la producţia vaccinurilor în UE va fi mai bună, a mai declarat Von der Leyen. Sâmbătă, Von der Leyen a spus că AstraZeneca a livrat 41 milioane de doze de vaccinuri în 33 de ţări începând din luna februarie. “Nu pot să le explic cetăţenilor din Europa de ce exportăm milioane de doze de vaccin în ţări care ele însele produc vaccinuri şi nu ne trimit nimic înapoi”, a adăugat ea. Integral: https://www.g4media.ro

Dragoș Damian: Trei fabrici de medicamente sunt în șomaj tehnic și două reprezentanțe în procedură de închidere. Ăsta e efectul legislației imprevizibile - CursDeGuvernare.ro » CursDeGuvernare.roDragoş Damian, Terapia Cluj: Ivermectina este ieftină, deci indezirabilă. Încă o opinie pentru oamenii de afaceri. Motto: “Ai adus medicamente pentru Covid la sub 100 de lei/cura care au tratat vreo 50 de mii de pacienţi care se puteau trata cu 500 Euro/cura. Îţi dai seama câţi duşmani ţi-ai făcut?” (Whatsapp de la un coleg de facultate)  Pentru cei inca interesati de ivermectina, laureat Nobel, stam cam asa:- 27 studii anti-Covid, in care au fost inclusi 6612 pacienti, cu rezultate bune;- OMS, care monitorizeaza reactiile adverse si decesele cauzate de tratamentele repozitionate anti-Covid, arata ca ivermectina, urmarita inca din 1992, este un medicament sigur;- trei tari din UE (Slovacia, Bulgaria si unele spitale din Cehia) si alte 12 de pe planeta, totalizand 1,5 miliarde oameni, au inclus medicamentul in protocolul anti-Covid; Japonia asteapta rezultatele unui studiu randomizat pentru a lua decizia finala:- Romania nu e in stare sa ia o decizie, se paseaza verdictul la Organizatia Mondiala a Sanatatii WHO (care are cel mult rol consultativ) si Agentia Europeana a Medicamentului EMA (care nu se ocupa de asa ceva). De cand a venit vorba de aducerea in Romania a ivermectinei (circa 20 lei/cura) toti comunicatorii-medici-politicieni sau nepoliticieni, cu timp de emisie media practic nelimitat, s-au napustit asupra ei cu salbaticie, ignorand abundenta datelor publicate: au invocat lipsa studiilor clinice, reactiile adverse, uzul exclusiv veterinar, etc.  – minciuni greu de inteles, pentru ca cei care le spun cu sange rece au totusi pregatire medicala. Asadar, in cel mai bun caz, nu ar fi trebuit sa piarda o buna ocazie sa taca din gura. Ca sa inteleaga toata lumea. Pericolul cel mai mare este ca acest antiparazitar ieftin reconvertit anti-Covid poate intra in uz fara sponsor, la fel ca alte 3 antivirale ieftine care sunt utilizate in protocolul terapeutic din Romania. Prin sponsor intelegem o companie sau o institutie care finanteaza un studiu clinic ce urmareste lansarea unui medicament. Adica cineva care plateste pentru intrarea pe piata. Nimeni nu a platit pentru utilizarea in Covid a ibuprofenului, paracetamolului, hidroxiclorochinei, umifenovirului, favipiravirului si acum, ivermectinei, pentru ca sunt foarte ieftine – dar exista sponsori care platesc din greu pentru alte medicamente, pentru repozitionare anti-Covid. Asadar, necazul este ca sponsorul pierde pacienti pentru studii. Prin urmare, cei care au urmarit fenomenul, au vazut ca incet-incet 4 din cele 5 medicamente enumerate anterior au fost puse la zid, si s-a tras cu sete asupra lor: studiul din Lancet despre ibuprofen, ulterior retras; vicleniile despre efectele paracetamolului asupra ficatului; psihoza reactiilor adverse ale hidroxiclorochinei; umifenovirul este nu-i asa, din Rusia. In aceeasi maniera se incearca acum asasinarea ivermectinei. Si, ca sa nu ramana nimeni nepedepsit, se incearca si ridiculizarea medicilor care au venit cu idei noi de scheme terapeutice, savarsind blasfemia de a sugera completari la protocolul anti-Covid din Romania, care functioneaza neindurator: daca ai dat tot ce-i in protocol si pacientul nu a fost salvat, atunci nu putea fi salvat. Adica nu exista nimic altceva care ar putea ajuta, iar medicii care vor sa incerce ceva nou, sunt inamicii sistemului sanitar, o fortareata impenetrabila de cumetrii, tovarasii, interese si aliante care gestioneaza 60 miliarde de lei pe an. De ce este asta o opinie pentru oamenii de afaceri? Pentru ca sa vada inca o data cum se risipesc banii in sistemul sanitar, in caz ca nu stiau. Pentru ca sa inteleaga ca fraiele si resursele sistemului sunt in mana unora care nu vor si nu stiu sa reformeze sanatatea din Romania. Pentru ca sa realizeze ca PNRR-ul si spitalele regionale promise de 10 ani vor intra pe aceleasi maini, deci n-au sa le tina copiii in tara.    Trei comentarii de final: – cel mai scump medicament din protocolul Covid, 8000 lei/cura, se foloseste in continuare in Romania desi datele clinice au aratat ca nu are beneficii; Integral: https://www.zf.ro

Importanta furajelor in cresterea animalelor din ferme (P) | Antena 3RABOBANK: ESTE PUŢIN PROBABILĂ INVERSAREA CREŞTERII ACCELERATE A PREŢURILOR ALIMENTELOR  A început coşmarul celor şapte vaci slabe?  Mărfurile alimentare şi furajele pentru animale transmit un singur mesaj pentru pieţe şi instituţii, după cum se arată în două analize recente de la Rabobank, iar acesta este că preţurile lor vor continua să crească. După nouă luni de creşteri consecutive, indicele preţurilor agricole de la Standard & Poor’s, S&P GSCI Agriculture Index, a ajuns recent la cel mai ridicat nivel din 2014 (vezi graficul). În opinia analiştilor de la Rabobank, avansul accelerat al preţurilor produselor agricole marchează intrarea într-o perioadă de “insecuritate alimentară globală”, iar aceasta se va manifesta mai ales pentru ţările cu venituri scăzute şi care sunt importatoare nete de alimente. Din păcate, ambele puncte sunt “bifate” de ţara noastră. Creşterea cu aproape 50% a preţurilor de la mijlocul anului trecut a fost determinată de mai mulţi factori, cum sunt relativa depreciere a dolarului, condiţiile climatice nefavorabile la nivelul unor mari producători, cererea globală, precum şi speculaţiile de pe piaţă. În ceea ce priveşte condiţiile climatice, analiştii de la Rabobank amintesc deficitul de umiditate în perioada sezonului de însămânţare din Statele Unite şi Rusia, dar şi prelungirea perioadei de secetă din Brazilia şi Argentina. Pe fondul reducerii prognozelor privind recoltele viitoare, cererea globală a înregistrat un avans considerabil, iar unul dintre factorii majori a fost cererea pentru refacerea stocurilor, în condiţiile creşterii îngrijorărilor legate de stabilitatea lanţurilor de aprovizionare. Factorul pricipal a fost, ca de obicei, China. “Importurile Chinei au fost surprinzător de ridicate, în condiţiile în care economia creşte puternic şi sunt refăcute efectivele de porcine grav afectate de pesta porcină africană”, se arată în raportul de la Rabobank, care subliniază creşterea puternică a importurilor de porumb şi soia. Mai mult, “importurile ridicate ale Chinei se vor menţine şi în ani următori”, iar unul dintre beneficiarii acestei tendinţe va fi Rusia, care tocmai a devenit exportator net de produse alimentare pentru prima dată în ultimele trei decenii. Extinderea influenţei tranzacţiilor speculative de pe pieţe asupra preţurilor produselor agricole a fost determinată, într-o măsură foarte mare, de menţinerea condiţiilor monetare ultrarelaxate de către marile bănci centrale. “Mărfurile agricole sunt folosite de speculatori ca instrument de hedging împotriva inflaţiei”, se mai arată în raportul de la Rabobank. “Dobânzile scăzute, pachetele de stimulare fiscală, cererea globală în creştere şi potenţialele efecte adverse ale vremii vor susţine preţurile produselor agricole cel puţin până la sfârşitul anului 2021“, este concluzia analiştilor băncii olandeze. Continuarea tendinţei de creştere a preţurilor alimentelor poate avea, însă, consecinţe mult mai grave, înclusiv din punct de vedere al sustenabilităţii datoriilor publice. Într-o analiză recentă de la Russell Clark Investment Management, preluată de Zerohedge, se arată că “inflaţia de la nivelul produselor alimentare anticipează cel mai bine evoluţia randamentelor obligaţiunilor guvernamentale”. Observaţia a fost făcută pe baza datelor din Statele Unite, iar în curând vom vedea dacă se poate generaliza această concluzie….. “Traiectoria ridicată a preţurilor arată că nimeni nu a avut viziunea, curajul sau puterea financiară de a face provizii în timpurile bune”, scrie Every înainte să prezinte lista factorilor care susţin creşterea pieţei produselor agricole. Dincolo de China, condiţiile meteorologice nefavorabile sau activitatea speculativă, analistul de la Rabobank arată că stocurile exportatorilor se află la un minim al ultimilor 7 ani, în condiţiile în care oferta nu poate fi crescută rapid, mai ales pe fondul “angajării ţărilor în tendinţa de protecţionism alimentar”. Dimensiunea extraordinară a problemei este determinată, totuşi, de China, care “şi-a majorat de aproape trei ori într-un an importurile de cereale furajere pentru a reduce un deficit de ofertă structural, care nu poate fi acoperit prin producţia internă”….. “Statele mai slabe se pot confrunta cu riscul unei instabilităţii semnificative”, conform opiniei lui Michael Every. Chiar şi la nivelul economiilor dezvoltate este posibilă apariţia “tulburărilor socio-politice”, iar în aceste condiţii “se pot accelera tendinţele politice pre-existente”. Consecinţele catastrofale ale politicilor monetare şi fiscale iresponsabile din ultima decadă nu mai lasă “autorităţilor” prea multe căi de acţiune. Integral: https://www.bursa.ro

Delta Dunării - Destinație de călătorie, Poze, Atracții, Informații | Vacanță în RomâniaCum a ratat Administrația Deltei Dunării decolmatarea canalelor, poate cea mai mare problemă a pescarilor: ARBDD a accesat 20% din banii UE, invocând lipsa angajaților  Decolmatarea canalelor din Delta Dunării ar trebui să reprezinte prioritatea zero pe lista autorităților, susțin pescarii din baltă cu care G4Media a discutat despre problemele cu care se confruntă aceștia. Uniunea Europeană a trimis 1,114 miliarde de euro prin mecanismul Investiției Teritoriale Integrate Delta Dunării pentru a alinia mai rapid această zonă foarte săracă a României și cu un specific local pronunțat. Din această sumă, peste 60 de milioane de euro au fost alocate pentru decolmatarea canalelor din Deltă, înfundate și necurățate de zeci de ani. Scrierea și depunerea proiectelor pentru această zonă revine Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD). Instituția a depus doar 3 proiecte privind decolmatarea canalelor, în valoare totală de 13 milioane de euro. ARBDD a accesat, deci, în jur de 20% din suma pusă la dispoziție de UE pentru a rezolva problema dragărilor. 60 de milioane de euro disponibili pentru desfundarea canalelor din Deltă. ARBDD a scris proiecte doar pentru 13 milioane Fostul ministru al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, cel care a croit mecanismul ITI DD, în anul 2014, în timpul Guvernului Victor Ponta, a declarat pentru Europa FM că banii destinați lucrărilor de decolmatare nu au fost folosiți cum ar fi trebuit, conform discuțiilor inițiale….. De ce este importantă decolmatarea canalelor pentru pescarii din Deltă  Decolmatarea este esențială pentru ca apa din canale să ajungă în lacurile din Delta Dunării, acolo unde majoritatea speciilor de pește își depun icrele. Practic, odată cu apa din canale și reproducătorii ajung în lacuri, fapt care asigură înmulțirea speciilor. O altă problemă este că, în lipsa apei proaspete din canale dispare și oxigenul din lacuri, vegetația moare, intră în putrefacție și eliberează hidrogen sulfurat care ”împute balta”, cum spun pescarii din zonă, care omoară orice formă de viață din lacurile respective…..”Principala problemă ar fi decolmatarea lacurilor și canalelor, refacerea zonelor de reproducere a peștelui și a zonelor de migrație (…) Colmatarea lacurilor duce și la dispariția peștelui pentru că peștele nu va sta niciodată în noroi sau în zone de apă mică, pentru că în zonele de apă mică este periculos pentru orice specie de pește întrucât este mâncat de păsări”, a declarat Dan Verbina pentru G4Media. Integral: https://www.g4media.ro

Bitcoin Peaked 2 Years Ago. New Competition Is on the Way. | Barron's“Don’ Director, ce spuneţi de Elrond ăsta, de la Sibiu?! O să mai crească? Ştiu nişte băieţi prin Nordului care au făcut bani cu el, nu vă mint! V-am spus de bitcoin, aţi văzut cât a crescut, nu m-aţi crezut!”: Într-o ţară fără educaţie financiară şi cu 40% din tineri analfabeţi funcţionali, am ajuns doctoranzi în criptomonede  Aproape nu este zi în care să nu interacţionez cu Tesla, Bitcoin, Ethereum, Cosmos şi, mai nou, cu Elrond, criptomoneda lansată la Sibiu, subiectul cel mai fierbinte în lumea bună, pestriţă, din nordul Bucureştiului, acolo unde numărul de milionari de hârtie, din vorbe, dar şi în realitate, pare să crească exponenţial. Cum arată o discuţie cu un investitor în criptomonede: “Don’ Director, ce spuneţi de Elrond ăsta, de la Sibiu?! O să mai crească? Ştiu nişte băieţi prin Nordului care au făcut bani cu el, nu vă mint! V-am spus de bitcoin, aţi văzut cât a crescut, nu m-aţi crezut!”….. Dacă sunteţi atenţi în jurul vostru, nu cred că există cineva care să nu fi auzit de bitcoin, criptomonede, blockchain şi, mai ales, despre români care au dat lovitura, care au făcut sute de mii, milioane şi zeci de milioane din criptomonede. În aceste condiţii, interesul pentru criptomonede, pentru a da lovitura, pentru a face nişte bani, este extraordinar. Într-o ţară unde se spune că lipsa de educaţie financiară este crasă şi unde 40% din nou generaţie este considerată analfabetă funcţional, adică nu înţeleg ceea ce citesc, cunoştinţele românilor legate de criptomonede, bitcoin, Elrond, platforme de tranzacţionare, modalităţi de investiţie şi apoi de ieşire a banilor, sunt extraordinare. Am ajuns adevăraţi doctoranzi în criptomonede. Nu prea ştie lumea la ce folosesc, ce-i în spatele lor, dar până la urmă nici nu contează, atâta timp cât au auzit de unii care au făcut bani şi cred că pot să facă şi ei bani.  Cu cât vinzi ceva mai exotic, de neînţeles, cu atât şansele de a deveni milionar cresc exponenţial. Mă gândeam la Bursa de Valori Bucureşti, care de-abia săptămâna trecută a ajuns din nou la valoarea din 2007, adică după 14 ani. Iar Petrom, cea mai valoroasă companie românească de la Bursă, care a raportat în cel mai bun an un profit de 1 miliard de euro, mai are de recuperat 30% pentru a ajunge la valoarea acţiunii din 2007, de 0,6 lei. Câştiguri de 10-15-30% pe an din creşterea valorii acţiunilor şi din dividende pălesc în faţa “câştigurilor” din criptomonede. Ca să nu mai vorbim de o dobândă bancară de 3% pe an la lei. Bitcoin a crescut de 5 ori în mai puţin de 1 an, iar anul trecut, Tesla a crescut de 7 ori. În decembrie, Saxo, cunoscuta platformă de tranzacţionare externă, a publicat care au fost cele mai tranzacţionate acţiuni de către români pe pieţele externe. Nici într-un milion de ani nu m-aş fi gândit că cea mai tranzacţionată acţiune pe platforma Saxo Bank în România a fost Virgin Galactic, o companie care va oferi zboruri spaţiale, cândva. Virgin Galactic a bătut Tesla şi Apple, cele mai tranzacţionate acţiuni la nivel mondial pe platformele Saxo în 2020….. Dar problema tuturor este legată de încasarea banilor şi introducerea lor în ţară, având în vedere reticenţa băncilor de a primi în conturile din România banii obţinuţi din tranzacţionarea criptomonedelor. Băncile dau vina pe BNR, pe noile reglementări date de BNR, ca să justifice refuzul de a primi bani din afară din criptomonede. Dacă nebunia cu criptomonede va mai ţine, mă tem că Bucureştiul are mult prea puţine penthouse-uri de peste 4-5 milioane de euro de vânzare. Integral: https://www.zf.ro

REINSTAURAREA DICTATURII NAZISTE! SASUL NAZIST KLAUS JOHANNIS CONTINUA LUPTA IMPOTRIVA PSD „CIUMA ROSIE”(ROTE PEST) CUM O NUMEA JOSEPH GOEBLES,PROPAGANDISTUL LUI ADOLF HITLER! | Octavpelin's WeblogDin nou despre iliberalism …. Îmi aduc aminte cum, atunci când Francisc Fukuyama anunţa la mijlocul ultimului deceniu al secolului trecut “sfârşitul ideologilor”, mai vechii ideologi şi politruci de la Ştefan Gheorghiu şi corifeii lor resuscitau naţional-comunismul pentru a contracara cosmopolitismul. Probabil acelaşi lucru se întâmpla şi în laboratoarele neo-staliniste şi kaghebiste de la Moscova şi Petersburg sub privirea adormită de excese a clientelei lui Boris Elţîn. Dincolo de asemănările evidente dintre extrema dreaptă interbelică şi aceste curente pe care la noi comunismul, dar mai ales ceauşismul, le-au conservat şi contextualizat, pentru a deveni credibil naţionalismul a devenit din ce în ce mai iliberal. Astăzi în România numai numele PNL mai aduce aminte de liberalism, căci acţiunea acestui partid este din ce în ce mai iliberală până într-acolo încât devine din ce în ce mai dificil să se revendice de la Brătieni, de la Rosetti sau chiar de la Ghica. De aceea, oprind şi de la contextul românesc, cred că Bret Stephens are dreptate: nu este vorba de conservatism, ci de iliberalism. Căci conservatorii români din secolul al XIX-lea erau în unele privinţe mai liberali de cât liberali – de exemplu, în “chestiunea evreiască” – şi oricum împărtăşeau viziunea liberală privind societatea, fiind mefienţi doar în privinţa rapidităţii schimbărilor. Or, aceasta era tradiţia conservatorismului de la Reflecţii asupra Revoluţiei din Franţa a lui Edmund Burke din 1790. Or, părintele ideologic al conservatorismul fusese membru al grupării whigs (liberalii britanici) şi parlamentar al acestui partid din 1766 până în 1894. Conservatorii n-au fost şi nu sunt anti-liberali, ci doar rezervaţi în privinţa rapidităţii schimbărilor, pe când iliberalii vor să distrugă lumea liberală în numele relaţiei ambigue dintre naţionalism şi fundamentalism religios sub pavăza unei tradiţii falsificate….. Dacă după 1990 reanimarea PNL nu a însemnat şi revenirea acestui partid spre originile sale ideologice liberale, totuşi până în 2015 partidul nu s-a manifestat niciodată ca promotor al iliberalismului. Dar, după eşecul experienţei peroniste a băsescismului încarnată în PDL, fuziunea foştilor pedelişti cu PNL a adus un puternic accent iliberal. Deja, după ce în 2014 partidul făcea transferul din ALDE în PPE, optând pentru conservatorism care să înlocuiască un liberalism pe care aproape nimeni nu-l mai practica de fapt în partid, în 2015, odată cu acordul cu Coaliţia pentru Familie, PNL face o opţiune făţişă pentru iliberalism. Doar liberalismul senin al preşedintelui Iohannis a amânat până acum desprinderea totală a PNL de valorile liberale. Dar deja succesiunea la preşedintele Iohannis se pregăteşte de acum, iar iliberalismul colcoteşte în PNL. Iliberalismul nu este reprezentat doar de gruparea ardeleană care reprezintă de ceva vreme interesele unor curentele neo-protestante cu rădăcini şi relaţii în zona alt-right-ului din SUA (Gheorghe Falcă, Robert-Ionatan Sighiartău, Emil Boc, Ilie Bolojan ş..a.) sau de grupările care s-au remarcat în cadrul campaniei iliberale şi anti-europene din 2016 – 2018 din Vechiul Regat (Eugen Pîrvulescu, Nicoleta Pauliuc), dar mai nou este asumat şi de lideri care de la naţionalism de paradă trec spre atitudini din ce în ce mai anti-liberale, precum Rareş Bogdan. În aceste condiţii, cu o întârziere de un deceniu, PNL riscă să meargă pe urmele FIDESZ-ului lui Viktor Orban. Şi cum şi PSD a avut această tendinţă în epoca Dragnea, care nu pare să fi fost definitiv depăşită ideologic dacă urmărim volutele lui Marcel Ciolacu privind AUR, s-ar putea ca şi România să aibă nevoie de un adevărat partid liberal. Şi nimic din ceea ce se întâmplă în ultima vreme nu indică faptul că USR-Plus ar putea fi aceasta. Până atunci, cu un partid extremist şi fundamentalist în parlament, iliberalismul pare să aibă vânt în pupă în România. Integral: https://www.bursa.ro

Capul tîmpit, sabia îl mîngîie Dulce barbarie, progres e numele tău! Dar numai după o lungă îmbrățișare cu prostia.  În sfîrșit, libertatea a pătruns și în lumea întunecată a Occidentului! Căci, așa cum se știe, contemporanii noștri occidentali n-au avut, încă, ocazia minunată de a se îmbăia în cătușele libertății nețărmurite a prostiei. La fel, generațiile Estului care n-au cunoscut comunismul. Nu-i timpul pierdut! Lumina vine din universitățile americane și a pornit la drum cu un surîs eliberator ce nu va fi ratat nicăieri.  Cine n-a trăit originalul va avea șansa de a gusta un bis actualizat și îmbunătățit. Aleasa cunoaștere a anilor ’50, adică triumful revoluționar asupra valorilor, autorilor, limbajului și operelor reacționare, așa cum a fost el trăit în comunismul răsăritean, se va repeta în chip superior, spre beneficiul minții occidentale. Cum anume? Pentru început, o propunere modestă: anihilarea culturii. A întregii culturi europene, sub vina de a fi existat și de a fi surclasat alte culturi sau, mai grav, o suită numeroasă de culturi inexistente. Dar să trecem la fapte și să selectăm cele mai recente vinovății identificate în lotul marilor criminali pe care stă așa-zisa cultură occcidentală. Mai întîi studiile clasice. Adică marele ansamblu elin-latin. Cunoașteți: acele vechi bazaconii dușmănoase și rasiste lăsate nouă de suprematiști albi ca Platon, Aristotel, Cicero, Ovidiu, Tacit, Lucretius, Homer, Heraclit și alți opresori ai filozofiei africane. Propunerea a prins contur și bîntuie, acum, în Universități. Evident, New York Times, binecunoscuta gazetă de propagandă a progresiștilor americani și farul ecologic al justiției universale, și-a luat nobila sarcina de a prezenta publicului inițiativa. În centrul ei: Dan-el Padilla Peralta. Un glorios Mr. Nobody, ca atîția alți impostori, selecționați și celebrați de Universtități pentru meritul de a fi minoritari (adică non-albi), impostori și, mai ales, demolatori frenetici. La fel ca luminile înscăunate de comunști în Universitățile românești imediat după 1945: Mihai Roller, Vicu Mândra, Al. Toma și alți huligani setoși de vandalism. Marele Profesor de Studii Clasice Peralta predă, bineînțeles, la faimoasa Universitate Princeton și are o idee fixă: studiile clasice nu trebuie să se ocupe de civilizația greco-latină. Asta ar trebui să fie limpede ca lumina zilei. După aceeași regulă, nici botanica n-ar trebui să mai fie obsedată de plante. Dimpotrivă, numai o botanică dedicată studiului maselor plastice e într-adevăr botanică. În cursul unei prezentări respectuos-admirative, New York Times își descrie eroul cu tonuri rezervate marilor învățați și își asigură cititorii că au de-a face cu un savant, nu cu o caricatură promovată pe dosar rasial și plătită să își distrugă domeniul de învățămînt. O altă contribuție mizeră vine din partea Johannei Janink, de la Universitatea Brown, tot clasicistă și savantă dezlănțuită. Ea simulează îngrijorarea și exclamă excedată ”dacă studiile clasice nu se schimbă, lăsați-le să ardă!”. Vina studiilor clasice e aceeași: se ocupă de civilizația clasică, greco-latină, în loc să se plece în fața tezaurului clasic afro asiatic. Ce lipsește din aceste îngrijorări și revoluții, e constatarea totală și irevocabilă a inexistenței culturii Occidentale. Noroc cu intervenția fermă și salutară a istoricului-legist Kwame Anthony Appiah, Profesor de filozofie la Universitatea New York. El constată sec și desfășurat, la rubrica de ”cultură” a luminosului cotidian progresist The Guardian: ”Nu există ceva care se cheamă cultură occidentală”. Perfect! Cu o singură pocnitură filozofică de bici am scăpat de scornelile milenare ale uzurpatorilor greco-iudeo-latini. Dar ”clasicele” sînt doar partea vetustă a unei mascarade culturale mult mai întinse. Literatura medievală e deasmenea o formă de opresiune albă și, prin urmare, Universitatea Leicester s-a grăbit să o scoată din programă. Evident, nici Shakespeare nu mai putea rezista. Tot mai mulți profesori americani au ajuns la concluzia că studenții trebuie feriți de Hamlet, Macbeth și alte deșeuri rasiste. Pictura e deasemenea pătată. Rembrandt e suspectat de complicitate pasivă la odiosul comerț cu sclavi. Cum pofta de rahat vine mîncînd progresiv rahat, muzica clasică e, la rîndul ei, demascată. Beethoven poartă răspunderea infernală de a se fi născut alb, o culpă evidentă de la primul acord al simfoniilor lui obosite. Ne putem relaxa. Nu trebuie să mai învățăm, să mai cunoaștem și să mai înțelegem. Relax! Totul e fals, cu excepția teoriei care ne spune că totul e fals. Cultura occidentală e o iluzie toxică, o făcătură subversivă ticluită de exploatatori albi, cu scopul de a elimina marile opere ale muzicii de cameră gaboneze, superba pictură a secolului XIX jamaican și studiile filologice înfloritoare ale școlii hermeneutice togoleze. Cum de e, totuși, posibilă atîta tîmpenie simultană, în mințile atîtor oameni din atîtea universități? E sinistru dar nu complicat: prin decret. Odată decisă, abrupt și dogmatic, inexistența valorilor și odată respinsă plenar existența realității, orice afirmație e admisă. Absolut orice afirmație. Două exemple proaspete. Astfel: numai o parte a persoanelor care nasc sînt femei. Apoi: un accent prea mare pe aflarea rezultatului exact e o manifestare a supremației rasiale albe în matematică. Prima descoperire aparține mai multor spitale din Marea Britanie care au emis noi recomandări și reglementări menite să asigure ”reprezentarea și includerea tutror persoanelor aflate în maternități”. Ceralaltă cucerire se datorează Direcției de Învățămînt a Statelui american Oregon și urmărește ”să elimine rasismul din procesul de învățare a matematicii”. Dacă prostia abisală asigură coloritul, practica acestui bombardament cu napalm asupra rațiunii vine din corupția revoluționar-dogmatică. Orice analfabet și orice impostor vor lucra cu entuziasm la demolarea oricărei valori sau idei, dacă sînt promovați, dotați cu o carieră, curtați de presă, înconjurați de respectul cuvenit adevăraților universitari și plătiți pentru emisia de orori. Fabrica de îndoctrinare întemeiată acum aproape 60 de ani în sistemul universitar american a produs generații de ignoranți și impostori. Astăzi, ei sînt deținătorii catedrelor universitare și educatorii viitoarelor generații de ignoranți și impostori. Acumularea de prostie, obscurantism luminat și dogmă a sistemului educațional occidental continuă. Ea a creeat premizele unei catastrofe care promite muțenia, irelevanța și indolența de care are nevoie orice sistem de control. Imbecilizarea globală e în lucru. Progresismul și-a pregătit bine societățile gazdă. În sfîrșit, ar fi de observat două lucruri. Mai întîi: tot ce se știe astăzi despre culturile non-europene ”superioare” și tot ce știu despre ele chiar populațiile acelor locuri a fost scos la iveală, conservat și explicat de istorici, arheologi și filozofi albi. Reacționari, desigur. Fără ei, n-ar fi existat nici etnologie africană, nici indianistică, sinologie sau arabistică. Integral: https://antimaterie.ro

Organised Beaches In Greece Reopen On Saturday With Restrictions - Greek City TimesPrimul rând de șezlonguri din Grecia e deja rezervat pentru esențiali  Un nou scandal zguduie nu doar România, ci întreaga Europă de Sud-Est! Potrivit unor surse din Ministerul Turismului, primul rând de şezlonguri de pe plajele Greciei a fost pus deoparte pentru „esenţiali”. Unele staţiuni nici măcar nu vor fi accesibile publicului larg, fiind clasificate ca obiective secrete militare deşi, în urmă cu câţiva ani, oricine putea să mănânce un tzatziki acolo. Cel mai disputat astfel de „obiectiv” ar fi, conform unor surse, frumoasa insulă Lehlios, aflată între Dragalinas şi Belciugates în Arhipelagul Bărăganikos. „În urmă cu doar o lună, primarul nostru a invitat toată presa la inaugurarea cu surle şi bouzouki a noii taverne. Astăzi, insula nici măcar nu mai apare pe Booking. Gurile rele spun că s-au cazat deja câţiva generali şi pilele lor, deşi Grecia nici măcar nu a deschis graniţele şi oricum apa e încă rece ca dracu”, susţine Panaiotis Bukakis, jurnalist local. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 22 martie.”După clasarea dosarului 10 august, votul din Comisia Juridică este un alt indiciu al continuităţii cu trecutul domnului Dragnea. Impunitatea pare să fie, acum, ca şi in trecut, norma de funcţionare a statului român.”

Turismul sustenabil și ghidul de turism la Oradea - OradeaBuna dimineata intr-o zi de luni, 22 martie! In intervalul 21 martie, ora 23.00 – 23 martie, ora 10.00, precipitatiile vor fi moderate cantitativ, local cu intensificari ale vantului, iar vremea va fi deosebit de rece. Aria precipitatiilor moderate cantitativ (15…20 l/mp) va cuprinde treptat sudul si sud-estul tarii, unde vor fi ploi, lapovita, dar si perioade cu ninsoare. In Carpatii Meridionali si de Curbura va ninge si se va depune strat nou de zapada peste cel foarte consistent depus anterior. Precipitatii, slabe cantitativ, predominant sub forma de ninsoare se vor semnala pe arii restranse si in Transilvania si in restul zonei montane. Vantul va prezenta intensificari locale si temporare in special in Dobrogea si in Muntenia, precum si la munte, cu viteze in general de 40…50 km/h. Vremea va fi deosebit de rece in cea mai mare parte a tarii, iar pe parcursul zilei de luni in regiunile sudice si sud-estice valorile termice vor fi cu 10 grade mai scazute fata de mediile climatologice ale perioadei. In Bucuresti ploua, +3/-1 gr. C. Până vineri, 26 martie, vremea se va menţine deosebit de rece la nivelul Capitalei, cu temperaturi negative pe timpul nopţilor şi dimineţilor. În plus, pe parcursul zilelor de marţi, 23 martie, şi miercuri, 24 martie), temporar vântul va prezenta intensificări şi va ninge slab.

Transa Pfizer 22 martieSTUDIU Vaccinarea singură nu va opri coronavirusul / O relaxare timpurie şi bruscă a restricţiilor ar putea provoca „un mare val” de infecţii  Este puţin probabil ca numai vaccinarea persoanelor adulte să oprească total răspândirea COVID-19, relevă un studiu britanic elaborat pe baza unui model matematic şi care mai semnalează că o relaxare timpurie şi bruscă a restricţiilor ar putea provoca ”un mare val” de infecţii, relatează vineri agenţia EFE, citată de Agerpres. Analiza, efectuată înaintea cunoaşterii primelor date ale vaccinării în lumea reală (nu la testele clinice), a modelat interacţiunea dintre procesul de imunizare şi diferitele scenarii de relaxare a măsurilor de control, pentru a estima astfel rata de reproducere R (câte persoane infectează la rândul ei o persoană infectată), decesele şi spitalizările asociate COVID-19 în perioada ianuarie 2021 – ianuarie 2024. Conform rezultatelor, publicate de The Lancet Infectious Diseases, este puţin probabil ca vaccinarea tuturor adulţilor în Marea Britanie să conducă la imunitatea de grup şi la oprirea completă a răspândirii virusului. Totuşi, notează autorii studiului, relaxarea treptată a restricţiilor antiepidemice, un grad ridicat de acceptare a vaccinării în rândul populaţiei şi măsurile de protecţie sunt esenţiale pentru diminuarea unor viitoare valuri epidemice. Modelul folosit nu ia în calcul apariţia unor noi variante ale coronavirusului împotriva cărora vaccinurile ar putea oferi o protecţie mai redusă, nici diminuarea gradului de imunizare împotriva COVID-19 a populaţiei vaccinate odată cu trecerea timpului şi care ar putea necesita reluarea vaccinării….. Rezultatele studiului sugerează că, deşi vaccinarea poate reduce substanţial indicele R, ea ar putea să nu fie de ajuns pentru a aduce acest parametru sub 1 (o persoana infectată să infecteze în medie mai puţin de o persoană) fără alte măsuri de control. ”Cum nu se întrevede ca vaccinarea singură să reducă indicele R sub 1, eliminarea tuturor restricţiilor odată încheiată vaccinarea poate provoca un alt val de infecţii cu un număr substanţial de decese”, subliniază autorii cercetării. Magnitudinea viitoarelor valuri epidemice şi numărul de decese vor depinde de rapiditatea şi măsura în care vor fi relaxate restricţiile, de nivelul de protecţie dat de vaccinuri şi de acceptarea acestora în rândul populaţiei, concluzionează studiul. Integral: https://www.g4media.ro

Planul oamenilor lui Dacian Cioloș de preluare a puterii: `Trebuie schimbată legislație electorală făcută acum cu rea intenție` (Vlad Voiculescu)Spitale construite în leasing sau de stat? Ultima carte jucată de Vlad Voiculescu și Dacian Cioloș  Vlad Voiculescu și Dacian Cioloș insistă în Coaliție ca noile spitale să fie construite pe baza unui model asemănător cu leasingul operațional. Propunerea ministrului a fost respinsă de Ludovic Orban, care vrea ca statul să fie cel care construiește spitalele, iar sursa de finanțare să fie PNRR. Europa Liberă a dezvăluit în premieră că există o dispută în Coaliție referitoare la modul în care se vor construi noile spitale în România. Sunt viziuni diferite, între un model clasic și unul în care zona privată joacă un rol important, deși toți susțin apariția unor noi unități medicale. Varianta PNL mizează pe folosirea banilor europeni pentru construirea de noi spitale. Ludovic Orban a respins planul lui Vlad Voiculescu în ședința Coaliției în care s-a ajuns la un acord asupra PNRR. Propunerea ministrului Sănătății implică o formulă care se apropie de leasingul operațional, un mix între fondurile europene, resurse financiare private și bani de la bugetul de stat. USR-PLUS insistă că proiectul nu este blocat și încearcă, pe ultima sută de metri, să îi convingă pe liberali să accepte măcar un proiect pilot, care să aibă în vedere construirea a unu sau două spitale prin această formulă. Surse politice au declarat pentru Europa Liberă că Dacian Cioloș, copreședinte USR-PLUS și europarlamentar, împreună cu ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, se vor întâlni săptămâna viitoare cu șeful Băncii Europene de Investiții, Werner Hoyer (BEI). Tema principală a întâlnirii o constituie tocmai construirea de noi spitale în România și care poate să fie contribuția BEI în acest proces. Potrivit surselor citate, la discuții este așteptat să participe și ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, dar prezența acestuia nu este confirmată 100% până în acest moment. Dacian Cioloș a avut deja o discuție exploratorie cu șeful BEI în această săptămâna, dar subiectul urmează să fie aprofundat săptămâna viitoare. Surse liberale susțin că reprezentanții USR-PLUS au vorbit despre sprijinul BEI și în interiorul Coaliției. Potrivit acestora, Banca Europeană de Investiții nu va putea asigura banii pentru Fondul de Garantare, dorit de ministerul Sănătății. Reprezentanții USR-PLUS au subliniat pentru Europa Liberă că doresc să demonstreze că proiectul este unul viabil, acceptat și de BEI, iar într-un astfel de context, PNL ar trebui să fie de acord cu el….. Modelul economic spre care optează liberalii este unul clasic, în care statul este investitorul. România își propune să obțină prin Planul Național de Redresare și Reziliență peste 2.5 miliarde de euro. Banii ar urma să fie investiți în construirea de noi spitale și modernizarea celor existente. Din această sumă nu se realizează spitalele regionale, acestea intrând pe bugetarea europeană multianuală, nu prin PNRR. Surse din PNL au declarat pentru Europa Liberă că prețul unui spital nou variază între 300 – 400 de milioane de euro. Statul ar fi proprietarul spitalului și tot el s-ar ocupa de echiparea lui medicală. Proiectele din PNRR au termen limită de finalizare 2026, iar în acest interval ar putea să apară 5-6 spitale noi. Cel puțin, aceasta este intenția liberalilor pe hârtie. Printre noile unități medicale pentru care insistă PNL sunt cele din Sibiu și Focșani. Proiectele sunt deja realizate, dar trebuie urmărit care va fi punctul de vedere al oficialilor europeni. Surse din Coaliție de guvernare susțin că ministrul Sănătății are dubii față de proiectul din Focșani și ar fi de acord doar cu spitalul din Sibiu….. Cum ar funcționa sistemul propus de Vlad Voiculescu Propunerea lui Vlad Voiculescu are o altă formulă de a construi spitalele. La nivelul ministerului Sănătății s-ar constitui un Fond de Garantare, între 1 – 2 miliarde de euro, din banii europeni veniți prin PNRR. După constituirea Fondului de garantare, firmele private ar putea construi spitale, beneficiind de garanțiile statului în relația cu băncile. Între stat și constructor s-ar încheia un contract pe 25 de ani, care ar prevede că firma privată se ocupă de: studiul tehnic, construcția efectivă a unității medicale și mentenanța acesteia. În schimbul clădirii și mentenanței, statul ar plăti o chirie lunară pentru intervalul stabilit în contract. În discuțiile din Coaliție, ministrul Sănătății a plusat, spunând că firma privată se poate ocupa și de dotarea spitalului cu echipament medical. Plata chiriei se va face de la bugetul de stat, nu din bugetul spitalului nou construit, cum se întâmplă în Marea Britanie. Proprietarul clădirii este constructorul, nu statul, formula apropiindu-se de cea a leasingului operațional. Integral: https://romania.europalibera.org

Ioan Stanomir Legile justiţiei: moştenirea domnului Dragnea  Nimic nu este ceea ce pare în politica românească, iar moştenirea domnului Dragnea durează, dincolo de soarta penală a celui care i-a fost arhitect. Şi aceasta pentru că Liviu Dragnea nu a fost niciodată o voce izolată, ci a exprimat, brutal şi apăsat, opiniile atâtora dintre colegii şi contemporanii săi. Privilegiile apărate de domnul Dragnea nu au fost doar parte din viziunea sa. Ele au fost şi vor rămâne temelia pe care se ridică concepţia despre stat şi despre constituţie a celor care, dincolo de partide şi de instituţii, socotesc că egalitatea în faţa legii este un atentat la siguranţa propriilor lor poziţii. Pentru aceşti complici ai domnului Dragnea, ideea însăşi de cetăţenie are un caracter subversiv, de vreme ce introduce în discuţie conceptul de răspundere. Ori imunitatea rezervată celor puternici trebuie să fie regula de la care nici o abatere să nu poată fi permisă. În această cheie a continuităţii moştenirii lui Liviu Dragnea se cere citit şi votul din Comisia Juridică a Camerei Deputaţilor. Desfiinţarea Secţiei Speciale nu înseamnă abolirea politicii intimidărilor şi privilegiilor, ci doar renunţarea la un organism ce devenise impopular: ceea ce se conservă este mecanismul destinat să protejeze clientela din magistratură a acelei grupări care a fost aliata activă a domnului Dragnea. Amendamentele introduse, susţinute entuziast de CSM şi de UDMR, au o singură menire juridică şi politică, aceea de a introduce un filtru care să facă imposibilă adoptarea de măsuri procesual-penale împotriva judecătorilor şi procutorilor în dosare ce privesc corupţia şi infracţiunile legate de exercitarea atribuţiilor lor. În fapt, CSM, prin secţiile sale, preia de la Secţia Specială principala ei misiune, de protector al privilegiilor. Trimiterea în judecată a unui magistrat este condiţionată de avizul unui organ administrativ. CSM îşi arogă dreptul de a fi o instanţă de judecată sui- generis care poate cenzura instanţele şi pe procurori. Acest amendament duce mai departe, într-o manieră lipsită de ambiguitate, moştenirea domnului Dragnea. Eliminarea unei instituţii nu conduce la abolirea practicii ce submina domnia legii, dimpotrivă. Noua viziune propusă este cu mult mai insidioasă din unghi de vedere juridic. Reacţia magistraţilor care au acuzat, public, această strategie legislativă nu face decât să confirme natura partizană a acestei decizii: cei care domină magistratura, acum, intenţionează să-şi întărească controlul, graţie mecanismului evocat. Solidarităţile subterane sunt apărate şi afirmate, în numele protejării indepedenţei magistraturii. După clasarea dosarului 10 august, votul din Comisia Juridică este un alt indiciu al continuităţii cu trecutul domnului Dragnea. Impunitatea pare să fie, acum, ca şi in trecut, norma de funcţionare a statului român. Majorităţile parlamentare pot fluctua, dar nucleul dur al privilegiilor supravieţuieşte,intact. Ceea ce politicienii actuali sacrifică, prin votul lor, este însăşi egalitatea în faţa legii. Cetăţenia este redusă, prin toate aceste mecanisme de excepţie, la o simplă ficţiune. Integral: https://www.hotnews.ro

Rezultatele căutării după tagul "stelian"Pensionarii speciali vor avea și superimunitate! Un nou succes al ministrului reformist al Justiției  Pensii speciale astronomice, pensionare anticipată, sporuri ridicole și acum și superimunitate: încă un privilegiu pentru una din cele mai dubioase caste ale României, magistrații. Superimunitatea este cadoul coaliției PNL-USRPLUS-UDMR, în frunte cu ministrul Stelian Ion. Pe vremea când DNA-ul era viu, într-un interval de cinci sau șase ani, nu mai puțin de patru judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție au primit condamnări definitive.  Alți judecători de la Înalta Curte, înhățați de DNA, au scăpat, fără explicație. Printre ei, actuala șefă a ÎCCJ, doamna Alina Corbu, care a avut grijă să-și secretizeze dosarul prin care a fost achitată de acuzațiile DNA. Cum au alungat-o pe Kovesi și au înființat secția specială de anchetare a magistraților, cum s-a terminat cu dosarele de corupție în rândul magistraților. Ba nu, greșesc: singurul magistrat corupt părea a fi doamna Kovesi, pe care secția specială a fost la un pas să o rețină și să-i ceară arestarea.  În 2017, câteva organizații ale magistraților – printre care ceea condusă de Dana Gârbovan – au încercat să strecoare prin comisia juridică, condusă de Florin Iordache și dominată de PSD, un amendament prin care CSM urma să avizeze urmărirea penală a magistraților. Interesant, ideea a fost preluată de Stelian Ion, de la USR, și Steluța Cataniciu, de la ALDE. Și-au trecut amendamentul, dar, când a ieșit scandal, l-au retras, cu acordul PSD. În 2018, judecătorii de la CCR au primit o astfel de imunitate: ei nu pot fi urmăriți penal decât cu avizul plenului Curții. …. Degeaba s-a desființat secția specială dacă magistrații vor fi acum protejați de DNA cu ajutorul CSM-ului doamnei Savonea, instituție la fel de pesedizată ca SIIJ-ul controlat de procurorul Adina Florea.  Crede cineva că, de exemplu, judecătorul Costiniu, de la Înalta Curte, ar mai fi ajuns să fie judecat pentru corupție dacă CSM trebuia să avizeze dosarul DNA?  În mod laș, azi, ministrul Justiției, Stelian Ion, a șters-o din comisia juridică și și-a delegat votul unui deputat USRPLUS care a votat pentru superimunitate.  Și-n loc de concluzie: ce a reușit această coaliție PNL-USRPLUS-UDMR, de când a venit la putere? S-a închis dosarul violențelor jandarmilor, din 10 august 2018, și nu s-a făcut nici un efort concret să fie redeschis. Recuperarea prejudiciilor din dosarele de corupție este înmlăștinită – ANAF-ul este condus de o doamnă numită în funcție pe vremea lui Dragnea. DNA-ul nu are în continuare legislația de care are nevoie – răul făcut de PSD n-a fost reparat, nu există nici măcar un proiect de lege inițiat de ministerul Justiției. Nici un ministru PNL sau USRPLUS n-a sesizat DNA-ul cu vreun matrapazlâc al predecesorilor din PSD. Integral: https://newsweek.ro

CALAUL MAN DA OCHII CU VICTIMA – Proaspat achitat definitiv de Inalta Curte intr-un dosar fabricat de fostul sef DNA Oradea Ciprian Man, procurorul Gligor Sabau va fi coleg chiar cu CiprianPremieră în contextul desființării Secției Speciale – Fostul șef al DNA Oradea, Ciprian Man, răspunde acuzațiilor aduse de judecătoarea Adriana Stoicescu privind presupuse abuzuri: Procurorul ”abuzat” de DNA a denunțat magistrați și a fost de acord să îi punem tehnică de înregistrare pe el …. Fostul președinte al Tribunalului Timiș, judecătoarea Adriana Stoicescu, a pornit o ofensivă pe Facebook în care și-a propus să devoaleze așa zisele abuzuri ale procurorilor DNA împotriva judecătorilor. Inițiativa ei nu a rămas fără replică din partea unuia dintre procurorii acuzați. E vorba de procurorul Ciprian Man, fost șef al DNA Oradea. Fostul prim procuror de la Beiuș și actual prim-procuror adjunct la Parchetul Bihor, Gligor Sabău, a fost anchetat și arestat preventiv ca urmare a unui dosar instrumentat de procurorii Dan Chirculescu și Ciprian Man de la DNA Oradea. Procurorul Sabău a fost acuzat de DNA de mai multe infracțiuni, printre care luare de mită. Spre exemplu, potrivit uneia dintre acuzații, procurorul Sabău ar fi primit mită lemne de foc, lemn de lucru, sume de bani, protejarea și avansarea unei rude la locul de muncă, asfaltarea drumului de acces la locuința sa, racordarea locuinței personale la rețeaua de apă geotermală a orașului prin decontarea lucrării din bugetul local, în valoare totală de 36.703 lei” de la fostul primar din Beiuș, Adrian Domocoș, vizat și el de dosare la DNA și denunțător al procurorului Sabău. Ulterior, procurorul Sabău a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare de către judecătorul Mihail Udroiu de la Curtea de Apel Oradea (fost consilier al ex-șefei DIICOT, Alina Bica), însă, în apel, la Înalta Curte, Sabău a fost achitat ca urmare a unei decizii luate de judecătoarele Rodica Cosma și Simona Neniță (soția avocatului lui Cătălin Voicu, fostul senator PSD condamnat pentru corupție). După achitare, procurorul Sabău s-a reîntors în magistratură și acum este prim-procuror adjunct la Parchetul Bihor, unde activează ca simplu procuror și fostul șef al DNA Oradea, Ciprian Man. Judecătoarea Stoicescu susține pe Facebook că dosarul procurorului Sabău ar fi fost instrumentat ca urmare a unei răzbunări din partea procurorului Man…. Man arată faptul că ”perchezițiile domiciliare în dosarul în care a fost cercetat Sabău Gligor au fost încuviințate de Secția de procurori a CSM și de către judecătorul de drepturi si libertăți din cadrul Curții de Apel Oradea, fiind filmate în integralitate, astfel că se poate constata modul în care acestea au fost realizate şi care infirmă în totalitate afirmaţiile doamnei judecător Stoicescu privind pretinse abuzuri făcute cu ocazia percheziţiilor în discuție”. Mai mult, arată fostul șef al DNA Oradea, în cursul anchetei, procurorul Sabău a fost de acrod să colaboreze cu DNA ca să beneficieze de reducerea la jumătate a pedepsei. Potrivit lui Man, Sabău a denunțat mai mulți magistrați și a fost chiar de acord ca procurorii DNA să îi monteze tehnică de înregistrare pe corp. Potrivit lui Man, Sabău l-a denunțat și pe fostul șef al Poliției Române, chestorul Liviu Popa, însă la procesul acestuia la Curtea de Apel Timișoara, Sabău și-a retras declarațiile. După ce procurorii DNA l-au acuzat de mărturie mincinoasă, Sabău a revenit și transmis instanței că își menține declarațiile împotriva fostului șef al Poliției Române. Anul trecut, după ce a fost achitat definitiv și a revenit pe postul de prim-procuror adjunct al Parchetului Bihor, Sabău l-a ales pe ”fostul său călău”, pe procurorul Ciprian Man în Colegiul de conducere al Parchetului Bihor. Integral: https://www.g4media.ro

Îmbunătăţirea cunoştinţelor despre Parlamentul European prin jocuri educaţionale de simulare – CEROPE – Centrul Român de Politici EconomiceDOCUMENT Parlamentul European avertizează că va acționa în justiție Comisia Europeană dacă nu aplică mecanismul care condiționează alocarea fondurilor de respectarea statului de drept  Parlamentul European va discuta în sesiunea plenară de săptămâna viitoare o propunere de rezoluție privind aplicarea regulamentului care condiționează alocarea fondurilor europene de respectarea de statului de drept, în care acuză Comisia Europeană că nu a acționat deja împotriva statelor cu probleme, stabilește ca CE să ofere toate informațiile până la 1 iunie, în caz contrar Parlamentul va da în judecată Comisia Europeană la Curtea de Justiție a UE…. Parlamentul European subliniază că este important ca mecanismul să fie aplicat mai ales în contextul alocării fondurilor din programul NextGenerationEU. „Încălcările care au avut loc înainte de intrarea în vigoare a regulamentului pot declanșa, de asemenea, adoptarea de măsuri în temeiul regulamentului, atâta timp cât acestea continuă să existe și să afecteze sau să afecteze grav” interesele financiare ale Uniunii, se precizează în document….. „Comisia este obligată să informeze fără întârziere Parlamentul European și Consiliul cu privire la orice notificare trimisă statelor membre în cazul în care are motive întemeiate să considere că sunt îndeplinite condițiile pentru adoptarea măsurilor prevăzute în regulament; constată cu dezamăgire absența oricărei notificări scrise către statele membre de la intrarea în vigoare a regulamentului, în ciuda numeroaselor îngrijorări cu privire la încălcările statului de drept identificate în raportul Comisiei privind statul de drept din 2020”, precizează documentul. Parlamentul European cere Comisiei să includă în raportul său anual privind statul de drept o secțiune dedicată în care să prezinte cazurile de încălcare a principiilor statului de drept în statele membre. Integral: https://www.g4media.ro

parcari bucuresti - află ultimele noutăți despre parcari bucuresti, poze și video parcari bucuresti, discuții în forum despre parcari bucurestiÎn prag de desființare, o companie municipală își cumpără consiliere juridică de 27.000 de euro  Compania Municipală Parking SA – care administrează parcările publice cu plată din București – a atribuit la începutul lunii martie, prin încredințate directă, un contract de consultanță juridică de aproape 27.000 de euro. Asta, în condițiile în care majoritatea PNL – USR PLUS din Consiliul General și-a exprimat intenția de a desființa această companie municipală. Pe 3 martie, la ora 17.13, Compania Municipală Parking SA a publicat pe platforma de achiziții publice Sicap un anunț prin care solicita ”servicii juridice”. Peste 10 minute, procedura s-a finalizat cu o atribuire. Căștigătoare a fost declarată SCA Țuca, Zbârcea și Asociații, care îi va asigura companiei municipale consultanță și asistență juridică vreme de 224 de ore, la prețul de 577 de lei pe oră. Per total, suma alocată de companie pentru acestă atribuire se ridică la 129.248 lei (adică aproape 27.000 de euro)….. Problema este că absolut toate încasările companiei municipale vin din taxele de parcare pe care le plătesc bucureștenii. Cu alte cuvinte, banii companiei sunt, de fapt, banii oamenilor care au plătit parcarea. Si, în consecință, ar trebui cheltuiți rațional, tot în interesul public. În context, întrebare este: la ce-i trebuie companiei municipale Parking SA atât de multă asistență juridică, în valoare de 27.000 de euro? E greu de înțeles, mai ales că, potrivit organigramei postate pe site, compania municipală are și un oficiu juridic propriu, cu 3 posturi: unul de coordonare și două de execuție. Cu o astfel de echipă, compania și-ar putea rezolva problemele juridice curente….Compania Municipală a mai cumpărat consiliere juridică și în trecut. Spre exemplu, în 2018, a contractat astfel de servicii – tot prin încredințare directă – de la Predoiu și Asociații.….Anterior, reprezentanți ai companiei municipale de Parking au precizat că au avut nevoie de consiliere juridică profesională din cauză că nu știau cum să acționeze după ce, la cererea USR, Curtea de Apel București a stabilit că mai multe companii municipale erau ilegale……Să fi cumpărat oare CM Parking SA asistență juridică pentru a lupta cu administrația lui Nicușor Dan și a încerca să evite desființarea? Integral: https://spotmedia.ro

Cine va decide conducta pe care vine supravieţuirea Europei? …. Exact aşa cum s-a întâmplat după cel de-al Doilea Război Mondial când, prin semnătura lui Churchill, s-a putut proceda la împărţirea continentului separat de Cortina de Fier până în 1989. Cheia asta, ca întotdeauna în istoria omenirii, a constituit-o garanţia de acces la resurse. Fără asta, era absolut clar pentru toată lumea, ţările europene nu puteau demara procesul cumplit de dificil de reface economică şi nu puteau da de lucru unor populaţii cu destinele sfâşiate de tragediile războiului. Ştiţi bine care au fost opţiunile de atunci şi cum mai apoi, pe baza unor planuri de dezvoltare marcate de amprenta decisivă a unor ideologii adverse, s-au construit societăţile pe care acum, cu atât de mare greutate, Uniunea Europeană încearcă să le reunească într-un creuzet comun. Reuşeşte parţial tocmai din cauza diferenţelor uriaşe de mentalitate şi de filozofie socială acceptată de societăţile din Statele Membre, dar şi, în acest moment, de adâncirea tuturor vectorilor negativi de presiune generaţi de efectele pandemiei. Sigur este că va urma o perioadă în care ţările europene vor încerca să recupereze cât mai rapid pierderile, modificând, atât cât se poate şi să vedem la cârmă, tipul principal de abordare, fie prin proiecte fie exclusiv naţionale, fie unele legate de structurări mai ample care să definească o eventuală aventură europeană comună. Oricum ar fi gândit acest viitor european, el va fi cu totul şi cu totul altfel desenat în domeniul fundamental al resurselor energetice: aici, pe această temă, se produce acum, destul de în spatele scenei iluminate de proiectoarelor faptului divers, bătălia cumplită care va determina viitorul stăpân al supravieţuirii europene. Nu sunt cuvinte mari, este vorba despre motivul esenţial al actualei ridicări de scuturi între americani şi ruşi care are ca temă centrală lămurirea finală a zonelor de acces şi ariei protejate de care va dispune fiecare dintre competitori pentru a hrăni (în exclusivitate dacă se poate, în visul lor cel mai frumos) Europa din ce în ce mai dependentă de resurse de aprovizionare externe. Şi în acest domeniu. Elementul central al disputei, de departe cel mai productiv, este gazul natural. Competiţia este deschisă şi se poartă cu absolut toate armele, apropiindu-se de climatul unei confruntări majore, între cele două mari proiecte: pe de o parte, cel al reţelor de conducte care aprovizionează acum ţările membre UE cu gaz natural din diverse regiuni (dar prioritar din Rusia sau din ţări unde există instalaţii de producţie cu acţionariat rus foarte important) şi, de cealaltă parte, reţeaua BABS (Baltică-Adriatică-Marea Neagră, noi îi spunem „Iniţiativa celor Trei Mări“), ce pe care mizează americanii pentru a-şi vine gazul lichefiat singurului mare client de talie mondială care le-a rămas, teoretic, din portofoliul de altă dată. Tehnic vorbind, este vorba despre o alegere care presupune nişte investiţii speciale deoarece, dacă se va adopta a doua variantă, vor trebui construite sau modernizate instalaţii portuare şi spaţii de stocare de foarte mari dimensiuni pentru LPG-ul american. Această a doua variantă a fost susţinută de Jean-Claude Junker pe vremea când conducea Comisia Europeană, argumentând că astfel se diversifică sursele de aprovizionare şi, astfel, se măreşte garanţia de independenţă reală a UE. Replica germană a fost de a demara proiectul Nord Stream 2 cu argumentul că are tot dreptul ca, astfel, să-şi securizeze propriul viitor energetic….. În funcţie de asta, se impune întrebarea legată de cea mai eficientă alegere pe care ar putea s-o facă europenii, surprinşi de criza determinată de pandemie şi care se combină cu reala lipsă de resurse proprii, angajaţi în aplicarea marii decizii politice privind aplicarea GREEN DEAL şi a identificării modalităţilor de închidere cât mai rapidă a celor câteva zone în care mine de cărbune încă funcţionale alimentează centrale termoelectrice. Pe de altă parte, unele ţări europene, printre care în primul rând Germania sau Austria, angajându-se la închiderea centralelor nucleare, veşnică sursă de tensiuni politice şi de nelinişti sociale, acolo unde se spune unde şi cum sunt tratate deşeurile nucleare şi cum sun depozitate elementele finale rezultate din prelucrare. În fine, dacă vă uitaţi la harta următoare, veţi vedea că răspunsul la întrebare nu poate fi decât unul politic deoarece, din nefericire, în afara Norvegiei, toate posibilele zone externe de aprovizionare cu gaz natural prezintă nenumărate probleme…..Se află în curs o bătălie importantă, ce privind Nord Stream 2, ruşii transmit că este realizat în proporţie de 95% şi că va fi operaţional în această toamnă, iar americanii dau semnal după semnal că vor urma sancţiuni încă neprecizate împotriva companiilor care participă la proiect (aveţi aici cea mai recentă luare de poziţie a Departamentului de Stat). Competitorii se aproie de o bornă care, odată depăşită într-un sens sau altul, va trimite un anumit semnal politic de putere şi va genera fie încredere, fie va alimenta dubiile de acum. Iată de ce unele surse se aşteaptă ca la viitorul Consiliu European unele ţări să forţeze un fel de răspuns, măcar general indicativ, asupra direcţiei marii opţiuni strategice viitoare a Europei. Integral: https://m.adevarul.ro

Care este codul CVV al cardului și cum se află? Care e numărul cardului?România este țara în care cash-ul bate cardul. Aproape jumătate dintre români nu au cont la bancă / În acest ”club select” se regăsesc țări ca Egipt, Kazahstan, Bulgaria și Ucraina Deși, în majoritatea țărilor, plata pe cale digitală este tot mai răspândită, ca de altfel și ‘portofelele’ de pe telefonul mobil, numerarul rămâne cea mai răspândită formă de plată mai ales în România, unde 78% din tranzacții se fac încă în numerar. România se află în fruntea unei liste cu zece țări de pe glob, considerate ca fiind dependente de numerar, după cum arată un studiu elaborat de Merchant Machine, o organizație cu sediul în Regatul Unit, care a examinat metodele de plată din fiecare țară începând din anul 2019 și până la începutul anului 2020, urmărind plata în numerar și răspândirea bancomatelor. În cadrul acestui studiu pe tema supremației banilor în numerar, studiul celor de la Merchant Machine prevede totodată că, în Regatul Unit, unde numerarul e în declin, acesta ar putea dispărea cu totul până în anul 2026. Dar asta nu se va întâmpla la fel de rapid în alte țări, unde procentajul tranzacțiilor cu bani-gheață este superior celorlalte forme de plată. Aflată în fruntea listei cu țările care utilizează în principal numerarul, România este o țară în care 42% din cetățeni nu sunt înscriși la vreo bancă, care dispune de aproximativ 65 de bancomate la 100.000 de locuitori, iar banii în numerar rămân preponderenți…..“Declinul plăților în numerar la nivel mondial înseamnă o dezvoltare a tehnologiilor de plată și o schimbare de atitudine atât pentru consumatori, cât și pentru firmele de afaceri“, a arătat Ian Wright, fondatorul Merchant Machine, într-o declarație de presă difuzată miercuri. “Totuși, studiul demonstrează că nu toate țările sunt gata să intre total în comunitatea fără numerar“. Printre țările aflate în așa-zisul Top 10 se numără Marocul, Filipinele, Peru, Ungaria și Vietnamul. Dintre aceste țări, Marocul deține cel mai mare procentaj de persoane care nu sunt înscrise la vreo bancă, respectiv, 71%, asta însemnând că 25,8 milioane de oameni nu dețin un cont bancar. Integral: https://www.g4media.ro

Imagine din timpul discutiilorVIDEO De ce e la pământ cercetarea economică românească? O discuție cu 3 cercetători în economie despre Educație, resurse financiare și precaritatea datelor. De ce laureații premiului Nobel nu se califică pentru a preda la noi …. Trebuie să fii expert într-un domeniu ca să poți scrie la modul serios despre o temă din acel domeniu. Trebuie să cunoști foarte bine teoria dar și ultimele tendințe, practic ceea ce se întâmplă în piață în acel moment. Și este foarte util să ai o masă critică de cercetători și de profesori care să care să fie în pas cu ultimele tendințe, pentru că este greu să citești toată literatura care apare la un moment dat. Este într- adevăr o problemă (consistența cercetării economice de la noi-n.a.) care ar fi putut să fie mai bine adresată la noi. În țările din Est – în Ungaria sau Cehia- țări care nici ele nu au avut tradiție, s-a reușit înființarea unor instituții de cercetare puternice. În Cehia ai CERGE, în Ungaria e Universitatea Central-Europeană fondată de Soros, care a reușit să atragă profesori cu cărți foarte bune de vizită din Statele Unite și din multe alte zone ale lumii care au predat acolo. Pe aceste principii s ar putea ar fi putut pune și la noi bazele unei solide cercetări. Sunt români foarte buni care predau la universități de prestigiu de peste deci nu este o problemă de calitate a capitalului uman. Ai nevoie de o coagulare, de o masă critică de profesori buni care să paseze informația la niște studenți buni, care în timp să creeze această tradiție de care vorbeam.  Sigur că statul putea să facă puțin mai mult în sensul de a încerca să creeze institute de genul celor din Cehia sau Ungaria. Banca Națională de exemplu a avut o inițiativă prin care aduce diaspora o dată pe an, organizează un seminar care durează o zi sau două, practic creează această ”punte” între cercetarea din afară și cea de la noi. Este un pas foarte foarte bun, dar pentru a avea o consistență, trebuia făcut puțin mai mult la nivel de politici, de strategie. Mihai Copaciu: La noi, dacă ai doctoratul luat la o facultate, rămâi cadru didactic. În Spania, dacă ai doctoratul luat la Pompeu Fabra (Barcelona), nu poți să rămâi profesor la Pompeu Fabra Sunt de acord cu ce menționa Laurian legat de ideea de tradiție, care joacă un rol foarte important, ca și ideea de a avea mentori și și profesori care să ghideze tânăra generație. Dar cred că problema actuală e una de design al motivării pentru cercetare. La noi, doar în anumite universități s-au mai schimbat (în bine) lucrurile. Dar în perioada de după Revoluție acest design de care vorbeam nu a fost nici pe departe unul corect. Și o să vă dau un exemplu: Exista necesitatea ca pentru a atinge un anume grad didactic și a avea astfel și un venit mai mare, trebuia să publici cărți. E un aspect pe care nu o să îl întâlniți în țările vestice, cu nivel al cercetării mult mai ridicat decât al nostru O serie de colegi cu care organizăm de vreo 6-7 ani o conferință dedicată profesorilor români din domeniul economic care activează în străinătate au scris un articol în care arătau că, potrivit criteriile existente la nivel național, laureați ai premiului Nobel în economie nu se calificau pentru a preda în România. Ceea ce este o mare aberație! Aș mai vorbi experiența mea din afara României, din Spania, Ungaria sau Statele Unite , unde profesorii de top predau unul sau cel mult două cursuri pe an. La Universitatea Central Europeană la Budapesta erau profesori invitați și profesori aflați la începutul carierei. Aceștia din urmă predau cursurile, iar profesorii de top asigurau partea de cercetare cu sprijinul unor echipe de tineri cercetători. La noi, Criteriile Agenției Naționale de Asigurare a Calității în învățământul Superior presupun ca 70% din cadrele didactice de la Universitate să fie cadre titulare. Deci se pune în continuare un accent mult prea mare pe pe partea de predat. Nu spun prin asta ca nu e importanta, dar induce o problema de lipsa de timp alocată cercetării. Mai e apoi problema doctoratului. La noi, dacă ai doctoratul luat la o anumită facultate din România, probabilitatea să rămâi cadru didactic în aceeași facultate e aproape de 100%. În Spania, dacă ai de exemplu doctoratul luat la Pompeu Fabra în Barcelona, nu poți să rămâi profesor la Pompeu Fabra, ci trebuie să te supui mai întâi unei validări externe și să obții un job la o altă facultate. Asta te face să devii mai competitiv. Laurian vorbea de CERGE din Cehia și de Universitatea Central Europeană din Ungaria. Trebuie spus că acestea au fost inițiative pur private. La noi nu am văzut o astfel de inițiativă (poate doar New Europe College, dar nu e în domeniul științelor economice) care să încerce să ridice puțin standardul și să funcționeze ca un vârf de lance. De asemenea, dacă ne uităm la donațiile celor care au absolvit universitățile din România. În afară, ai Laboratorul X- numit după numele uni absolvent care a donat o anumită sumă de bani. Salariul profesorului Y e asigurat de firma fondată de absolvenții facultatății respective. Dacă privim și partea aceasta de recompensă pe care absolvenții o acordă universităților , ea e destul de scăzută și poate că și acest lucru ne transmite ceva. Vorbeați de accesul la date în România. Ele au devenit pe anumite paliere disponibile, dar aici trebuie discutate două aspecte: Primul: în ce măsură sunt datele din România ”vandabile” , având în vedere că noi suntem o economie mică relativ la Statele Unite sau la zona euro. Și a doua: în ce măsură datele sunt disponibile? Prima problemă poate fi depășită, cel puțin la nivel de micro economie aplicată Avem studii publicate în jurnale din oop 5 jurnale economice care abordează probleme din România și folosesc date din România.  Legat de disponibilitatea datelor aici te poți întâlni cu anumite probleme. Sper din ce în ce mai mult să se creeze acele data rooms- știu că INS-ul le are, dar încă nu sunt complet funcționale. Noi de exemplu la Banca Națională, în departamentul de stabilitate financiară, știu cel puțin 4-5 proiecte în care am încercat să aducem români care lucrează în afara României și cu care am lucrat pe proiecte comune…. Dacă cercetarea nu primește atenție, nici nu va putea să se întreme prea curând. Aici aș mai adăuga ceva: În afară, dacă ai făcut un studiu, ești invitat de reprezentanții mediului privat interesați în problema studiată de tine, pentru a discuta pe marginea concluziilor. Sau vine cei din mediul privat care admit că au o problemă și finanțează un studiu pentru a vedea care ar putea fi soluțiile. La noi nici acum cercetarea nu se plătește. S-au adăugat tot felul de excepții pentu a nu plăti, iar tu trebuie să încerci să analizezi situația economică și să dai un hint celor care întreabă despre cum merg lucrurile. Cea mai amuzantă parte pe care am observat-o până acum în cei 28 de ani de experiență a fost atunci când purtam discuții cu diverse persoane implicate în economia reală, oameni foarte vizibilei, persoane de top, care mă întrebau cât va fi dobânda. Eu le spuneam că din calcule, dobânda urma să fie X sau Y. ”Nu cred!”, ziceau ei. Argumentul lor? ”Păi mi-a zis mie cineva…”. Cam asta este percepția cercetării românești. A doua problemă a cercetării este, cum spuneam la început, protecția. Profesorii noștri, ca brazii, se protejează la fel de falnic. Acesta e și motivul pentru care profesorii externi nu prea pot să intre să predea. Decât extrem de greu sau chiar deloc. Ne protejăm joburile. Vă amintiți cum după 1990, foștii profesori de la ”Ștefan Gheorghiu” s-au re-convertit în profesori de economie? Nu vreau să mai în alte detalii. Integral: https://economie.hotnews.ro

Imagini care demonstrează modul în care omenirea a distrus PământulLockdown-urile au lăsat o “gaură” de 10 mii de miliarde de dolari în economia globală.… Astfel, potrivit UNCTAD, deşi economia globală ar putea creşte cu 4,7% în 2021, va înregistra totuşi un minus de 10 mii de miliarde de dolari – aproximativ de două ori PIB-ul Japoniei – comparativ cu situaţia în care pandemia nu ar fi avut loc. Anul trecut, economia globală a fost marcată de “cea mai drastică scădere anuală de la introducerea statisticilor privind activitatea economică agregată, la începutul anilor 1940”, se arată în raport, scrie Agerpres. UNCTAD avertizează că, în timp ce economiile dezvoltate au lansat ample planuri de redresare, cum este pachetul de stimulare a economiei al SUA, în valoare de 1,9 mii de miliarde de dolari, iar China a revenit la creştere la finele anului trecut, oamenii din ţările mai mici şi mai sărace continuă să se lupte cu dificultăţile. Ţările în curs de dezvoltare duc greul recesiunii “din cauza spaţiului fiscal limitat, a constrângerilor tot mai mari ale balanţei de plăţi şi a lipsei sprijinului internaţional adecvat”, ceea ce a dus la “unele din cele mai mari scăderi de venit individual raportat la PIB”. “Chiar şi o mică scădere a activităţii economice poate fi devastatoare”, a notat UNCTAD, evocând consecinţe ale restricţiilor antipandemie “previzibil severe” în economii în curs de dezvoltare ca Filipine sau Malaezia. Pe de altă parte, UNCTAD şi-a îmbunătăţit previziunile privind creşterea economică globală pe 2021 faţă de estimarea anterioară de 4,3%, având în vedere o posibilă “redresare mai puternică în Statele Unite”. Integral: https://www.digi24.ro

Elon Musk cu bebelusul sauViitorul citit de Inteligenta Artificiala si științele hibride ca obligație. Cine nu e Elon Musk să moară!  E un trend încântător. Sunt abonat la tot soiul de niusleteruri care-mi prezintă noutăți de ultimul moment cu tona. Neuronul meu stingher se întreabă: bă, dar chiar așa, atâtea noutăți “vomită” cercetătorii ăștia pe săptămână? Se întâmplă/sunt atâtea minuni pe metru pătrat? Viitorul se-ntâmplă astăzi. Și trăim o adevărată apocalipsă de cercetări, noutăți din știință. Peste tot e doar modelul Musk, Musk. Pământuri neexplorate, virgine planete, scule drăcoase, stelare utopii, sfârtecări fără limită ale omului. Toate se-ntămplă acum. Toate. Dacă nu esți Musk nu mai ești nimic. MOri, băăă!  Acum e Inteligența Artificială AI la mare modă. Dar și tot soiul de științe hibride. Bă, dar ce nu face IA, face vreo știință hibridă. Dă cu mopul prin casă, îți supraveghează copilul “la grădi”, te citește după cum mergi, după cum îți ții cotul pe masă, după dejecțiile din canalizare. Dar astea-s deja fleacuri.  Cercetătorii de astăzi sunt dați dracului, domle. Azi, acum, scot pe bandă rulantă tot ce nici nu-ți trece prin cap. Nu mai există nimic neexplorat. Niciun mister nu stă ascuns. Nu-i doar atât, tot ce nici nu-ți imaginai este cercetat acum, obligatoriu, fără nicio restricție, niciun tabu. Sunt particule, mii, care se descoperă pe bandă rulantă, sunt stele neîncălzite în univers, cărora cercetătorii le îmbracă să nu-nghețe, există atomi virgini care fac minuni în botox, materiale de construcție sunt mereu eco și stau în munți de pe Marte, alimente perfect sănătoase guiță de pe Saturn. Este clar că trăim ca niște beșnițe, că suntem ignoranți, analfabeți ai propriei vieți și propriului univers. Dar, bă, brusc fac explozie sub ochii tăi tot soiul de știri ȘI TU ce faci? Taci? Totul e util. Foarte util pentru viața ta. Un reînoit meniu de științe comportamentale îți și fut una peste bot de cum s-au ivit, minunate cratere pe lună, tot soiul de particule amenințătoare in nuce, milioane de stratosfere, mini-creiere neanderthalizate care acum sar la bătaie pentru un viitor mai bun. Genetici de care nu a auzit lumea…..Când citește, Omul nu mai e un nimic, un vierme. Acum e înnobilat cu un viitor de care nu-i pasă. Un viitor apropiat, “un mâine” pe care îl calcă în picioare. Îl face praf. Praf stelar, bineînțeles. Viermele de ieri azi gândește viitorul viitorului. Este sindromul statului la coadă la racheta lui Musk care să-l ducă pe Lună, pe Marte. Utilizatorul de net de astăzi a intrat pe orbita noutății obligatorii. Bea sarmale de Crăciun și intră pe orbita utopiei căreia nu-i mai vede dimensiunile, nu-i mai vede “ficțiunea”.  N-a plecat racheta lui Musk de pe pământ, asta n-are importanță, dar Omul acesta deja e pe Marte și bea un cappucinnno. Nu se întreabă, ca la mahala, să te-ntrebi. Domle, dacă de la o săptămână la alta ni se livrează tone de invenții cum de viața americanilor nu e mai bună, nu, nu zic a românilor, a americanilor, chinezilor, brazilienilor, englejilor că ăștia sunt cercetători de nu se mai poate. … Niciun vânător de noutăți nu se duce în laboratoare să vadă cum o fi, ce-o fi. Niciun vânător de noutăți nu se mai întoarce peste o lună-nouă să întrebe: s-a făcut ce ați promis, băi, cercetătorilor. Este o injecție de utopie, de ficțiune, viitorul și accelerarea lui astfel dau vertij și dependență. Or fi adevărate sau nu? Ce contează? E ca și cu coada la minunata excursie pe cosmos promisă de Musk. Apropo, să știți Musk e om. Și exhibiționismele astea ale lui îl fac nefericit, foarte nefericit. Are un gol în inimă pe care și-l acoperă cu o bucată de meteorit care provine tocmai de la Ghilgamesh. A dat 6000000 de dolari pe ea. A luat-o dintr-un târg din Wuhan. Se știe sigur că Ghilgamesh ăsta, rege al Sumerului acum șdemii de ani, o punea și el în aortă ca să-și astâmpere aleanul singurătății, anxietatea aia banală, cunoscută încă de pe vremea mahalalelor Urukului. Integral: https://www.hotnews.ro

Patriarhul Daniel A Sfințit Clopotele Catedralei Mântuirii Neamului | LibertateaClopotul Catedralei e atât de puternic, încât cade aurul de pe pereți!  Probleme lumești pentru Patriarhul Daniel. De la o vreme acesta a observat că de fiecare dată când bate clopotul imens al Catedralei bucăți de aur se desprind de pe pereți și cad pe jos. Preafericitul a făcut rapid un calcul sumar și a ajuns la concluzia că ar putea pierde până la un kg de aur pe lună dacă situația continuă, moment în care a început să i se zbată un ochi. „Problema e că nu am găsit nicio echipă de muncitori care să știe ce adeziv să folosească pentru aur, toți mi-au zis că n-au mai făcut așa ceva“, s-a plâns Patriarhul. „Dar și producătorii au aici o vină, c-am căutat adeziv pentru aur și la Dedeman, și la Hornbach, ba chiar și la tarabele din piață, dar nimeni nu avea așa ceva.“ Preafericitul Daniel a spus că n-are neapărat o problemă cu faptul că aurul cade de pe pereți, că lui îi place să fie și podeaua aurită. „Însă nu suport gândul că aurul ăla e luat pe tălpi de săracii care vin să se roage în Catedrală, care apoi pleacă cu tot cu el. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 20 martie.”Nisipuri mișcătoare pe platforma de programare: Sunt locuri libere pe hartă care dispar în centrele de vaccinare.”

Winter Dog Snowflakes Hd Wallpaper Dog Wallpaper Hd - High Resolution Images Animals - 1920x1200 Wallpaper - teahub.ioBuna dimineata intr-o zi de sambata, 20 martie! Vremea se va menține mai rece decât în mod obişnuit pentru această perioadă din an, astfel că temperaturile maxime se vor încadra între 0 și 11 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -7 și 2 grade. Cerul va avea înnorări în majoritatea zonelor, mai persistente în est, în centru şi în zonele montane şi submontane. La munte va ninge în general moderat cantitativ, iar stratul de zăpadă va contina să crească. În Moldova, Transilvania, Maramureș şi local în zonele deluroase din celelalte regiuni se vor semnala precipitaţii mai ales sub formă de ninsoare, iar în restul teritoriului pe arii restrânse vor predomina ploile. Vor fi condiţii de ceaţă. În București, vremea va fi rece pentru această dată. Cerul va prezenta înnorări, iar în cursul zilei vor mai fi posibile precipitații slabe predominant sub formă de ploaie. Temperatura maximă va fi de 6…7 grade, iar cea minimă de -2…0 grade.

Locuri vaccinare 15 martie (update)Nisipuri mișcătoare pe platforma de programare: Sunt locuri libere pe hartă care dispar în centrele de vaccinare Timp de două zile, pe harta centrelor de programare au fost afișate locuri libere în București, dar care nu au putut fi accesate; Platforma de programare a funcționat cu o zi înainte de data anunțată oficial, multe persoane furând startul; Deși s-a anunțat activarea centrelor MApN încă de luni, 15 martie, niciunul nu a fost listat pe platformă. Au apărut a doua zi; Listele de așteptare au mii de persoane înscrise și niciuna nu are nici cea mai vagă idee când va fi programată; Cu mici excepții, dozele de vaccin s-au epuizat în toată țara, inclusiv cele de AstraZeneca;  La trei zile de la momentul lansării listei de așteptare, peste 500.000 de persoane s-au înscris cu speranța că vor prinde un loc pentru vaccinare. În platforma digitală de programare nu există încă posibilitatea unei estimări a timpului rămas până la momentul programării, deși oficialii au promis contrariul…… Domnul Ilcuș consideră că “anumiți inițiați” au știut de faptul că platforma se va deschide pentru câteva ore, cu o zi înainte, pentru a se putea programa pe locurile rămase libere. “Nu am auzit nicio explicație și nu am auzit de anularea programărilor făcute în data de 14 martie, nu am auzit de nicio anchetă”, a declarat el. Explicația oficială primită de SpotMedia.ro cu privire la faptul că platforma de programare a funcționat câteva ore, duminică, 14 martie, a fost că “s-a lucrat în timp real, iar echipa de dezvoltare a fost nevoită să implementeze funcționalitățile și să facă o testare înainte de a permite accesul tuturor categoriilor de populație”. Luni, la ora 13:00, când au fost “activate” centrele din ultimele județe din țară, în ordine alfabetică, și municipiul București, Silviu Ilcuș accesează platforma de programare și se înscrie pe lista de așteptare a Spitalului Județean Ilfov, la poziția 434.  “Menționez că la acel moment pe lista centrelor de vaccinare nu apărea niciunul din centrele MApN, deși se anunțase încă de luni dimineața că acestea vor fi disponibile”, a subliniat el. Miercuri, 17 martie, domnul Ilcuș accesează din nou platforma de programare și constată, analizând harta oficială, că în București apăreau locuri libere la centrele de vaccinare de la Circul Metropolitan, Liberty Mall, Casa Seniorilor din Calea Plevnei și alte câteva. “M-am felicitat pentru inițiativa avută de a deschide aplicația și, considerând informațiile afișate ca fiind reale…, m-am grăbit să-mi anulez înscrierea de pe lista de așteptare pentru a mă programa pentru vaccinare la un centru care afișa pe hartă că are locuri libere.  Precizez că eram obligat de sistem să anulez înscrierea de pe lista de așteptare. Numai că același sistem care îmi semnala pe hartă ca sunt locuri disponibile la centrul din Șoseaua Cotroceni numărul 20, când încercam să mă programez, refuza, anunțând că nu exista locuri pentru programare, iar lista de așteptare era deja de câteva mii de persoane. Informațiile se băteau cap în cap”, a povestit domnul Ilcuș cum a pierdut un loc bun pe lista de așteptare, bazându-se pe indicațiile eronate ale platformei de programare. Pentru a înțelege ce s-a întâmplat, Silviu Ilcuș sună în call center. După o serie de încercări nereușite, a dat peste un operator politicos care avea informații diferite față de cele pe care le afișa sistemul. Operatorul “nu vedea” niciun loc liber în București. “În ciuda amabilității, nu avea nicio posibilitate să mă ajute să înțeleg ce se întâmplă. Nu avea niciun superior pe care să-l informeze și nici alt număr de telefon la care să mă îndrume. El putea doar sa facă programări, atât”, a povestit domnul Ilcuș pentru SpotMedia…..O preocupare redusă cu privire la acuratețea datelor afișate și la modul de prezentare a acestora. Nu e posibil ca pe aceeași pagină sa ai centre de vaccinare cu lista de așteptare afișată și altele fără listă; Integral: https://spotmedia.ro

Magda Grădinaru, Editor spotmedia.roCorupția ca echilibru. Cine poate să (nu) fenteze regulile în România ….. Într-un fel, corupția este aproape o predispoziție socială care ți se pune în brațe atunci când te naști în România, și nu în Chile. Asta nu înseamnă că e un destin implacabil, ci că e nevoie de acele schimbări culturale și instituționale care să provoace și o modificare a percepțiilor despre ce face majoritatea. Dar e important de spus că oamenii care dau plăți informale – mită –  sau care fentează regulile, pentru a obține un acces real la servicii medicale, la educație pentru copiii lor și așa mai departe, nu au compasul moral inferior celor dintr-o țară unde regulile și respectarea lor garantează mai degrabă accesul la servicii sociale, iar nerespectarea lor, pilele, privilegiile, șpăgile mai degrabă deservesc. Nicio situație nu este însă absolută, corupția ca echilibru înseamnă jocul unor variabile pe două axe. De pildă, românii sunt preponderent înclinați să fenteze regulile nu pentru că le place, nici pentru că au de câștigat multe din asta – din contra, pe termen lung, corupția e decontată tot de indivizi, nu de politicieni și funcționarii din administrație -, ci pentru că pur și simplu acesta e cel mai bun scenariu pe care li-l pune la dispoziție societatea. Să luăm cazul mai slab al vaccinării. Cei care au sărit peste rând, fie că au profitat de breșa specialilor, de privilegiul de a fi într-o familie ori de acela de a cunoaște pe cineva cu acces la vaccin, nu sunt răufăcătorii dintre noi. Sunt oameni ale căror așteptări sociale erau ca și ceilalți să procedeze la fel. Mai mult, aici chiar statul a încurajat o astfel de percepție. În primul rând, prin suprapunerea categoriei „esențialilor”. Deși principiul era ca doar cei care lucrează în medii expuse să profite de acest privilegiu, practic, instituțiile de stat și firmele private au pus pe listă, otova, toți angajații, de multe ori și pe cei care lucrau de acasă. S-a întâmplat și în cazul jurnaliștilor, unde regula stipula clar că au acces la vaccinare prioritară, laolaltă așadar cu vârstnicii și bolnavii cronici, cei care lucrează pe teren, în medii expuse virusului, cum sunt reporterii care fac reportaje în secțiile COVID-19. Celor mai mulți nu li s-a părut problematic nu din rațiuni de imoralitate, ci pentru că, pe de o parte, statul este cel care a creat breșa și care a amestecat vulnerabilii cu noua categorie a esențialilor și, pe de altă parte, așteptările lor în termen de comportament social erau că majoritatea va proceda la fel. În al doilea rând, statul a confirmat aceste așteptări sociale că aceia care fac uz de privilegii – statut de esențial, în acest caz – obțin mai repede securitatea, adică vaccinul. Acesta e fost efectul publicării centrelor care au vaccinat pe ascuns și peste rând: cei care au încercat să procedeze corect, să se așeze la rând și să respecte regulile, pretinzând și de la ceilalți același comportament social, s-au trezit a doua zi cu sentimentul că au fost înșelați. Și în al treilea rând, statul însuși a fentat regulile și i-a recompensat pe cei care au profitat de asta.  Programarea pentru etapa a III-a a vaccinării trebuia demarată luni, 15 martie, potrivit regulii formulate și anunțate de autorități. Nu în 14, nu în 16 martie, ci luni, 15 martie. Nu s-a întâmplat așa. Duminică, a venit vestea pe rețele sociale că se pot face programări și că se găsește chiar și vaccin Moderna în unele centre, am citat aproximativ de pe Facebook. Nu se știe exact cât anume a fost deschisă această nouă breșă, o oră, două. Au fost oameni care au jubilat cu programarea făcută, în degringolada statului, unii care au găsit un Pfizer sau o Moderna prin vreo localitate mică, acolo unde locuitorii nici nu au știut de breșă sau nu au fost suficient de rapizi ori poate sunt în vârstă și nu au competențe digitale. A învins nu doar darwinismul, ci și voința de putere. Și lucrurile nu s-au oprit aici. După ce a permis celor mai vânjoși și mai tenace să intre înaintea deschiderii, statul a închis ușa în fața celor care se așezau la rând. Platforma devine funcțională luni, au vestit autoritățile, dând chiar și un orar pentru fiecare localitate, să știe oamenii când să intre pe platformă. Doar că iarăși însuși statul a fentat propria regulă și nu a deschis când a spus, ci mai devreme, nu se știe exact când, cert e că iar au fost unii mai vigilenți, sau mai neîncrezători în cuvântul statului, care s-au programat înainte de deschidere. Unii în București, alții în vreo comună unde sătenii nu au dat refresh platformei, mulți nu au nici acces la internet, așa cum nu au foarte mulți copii, deși școala a fost online. Or, dacă statul însuși își fentează regulile și mai apoi îi și recompensează pe cei care i-au copiat comportamentul, ceilalți, cei rămași pe din afară, vor încerca în mare parte să își recalibreze așteptările și, cu toate că în sistemul lor de valori folosirea privilegiilor este costisitoare pe termen lung, o vor face, pentru că au înțeles că ăsta e cel mai bun scenariu pentru a obține ce obțin ceilalți. Asta înseamnă că oamenii se simt prinși în capcană. România e dată exemplu în această carte editată de Oxford atunci când vine vorba despre țări corupte. Integral: https://spotmedia.ro

Vaccinuri AstraZenecaAgenția Europeană pentru Medicamente: „Vaccinul AstraZeneca este sigur și eficient, dar nu putem exclude definitiv o legătură între vaccinare și apariția cheagurilor de sânge” Concluzia a fost anunțată joi, de directoarea executivă a Agenției Europene pentru Medicamente, Emer Cooke, după o evaluare realizată de experții instituției de reglementare a UE. Evaluarea a fost făcută după ce mai multe state europene au suspendat temporar utilizarea vaccinului Oxford/AstraZeneca, ca urmare a cazurilor rare de tromboză semnalate la persoane vaccinate cu acest ser. … În același timp, a subliniat Cooke, pe baza dovezilor, inclusiv a autopsiilor, „nu putem încă exclude definitiv o legătură între aceste (cheaguri de sânge) și vaccin”. Șefa EMA a precizat că agenția va derula în continuare alte studii pentru a clarifica situația. Ea a subliniat însă că statele membre UE au acum informațiile necesare pentru a decide în privința imunizării cu AstraZeneca. …. O soluție oferită de EMA în acest context este inserarea unui avertisment în prospectul vaccinului, cu o descriere a cazurilor de tromboză. „Această informație va fi oferită cadrelor medicale și publicului, odată cu semnele și simptomele posibile, astfel încât să poată fi luate măsuri pentru a reduce riscurile”, a declarat joi doctorul Sabine Strauss, șefa comisiei pentru siguranța vaccinurilor din cadrul EMA….. O concluzie asemănătoare a fost oferită joi și de agenția de reglementare a Marii Britanii în domeniul medicamentelor (MHRA). MHRA a primit rapoarte privind apariția a cinci cazuri de tromboză a sinusurilor și a venelor cerebrale, apărute la bărbați cu vârste între 19 și 59 de ani. Unul dintre cazuri a fost fatal….. Este exact tipul de tromboză invocat de autoritățile germane drept motiv pentru suspendarea campaniei de imunizare cu AstraZeneca. O analiză amănunțită a acestor cinci cazuri este în derulare, a anunțat MHRA, care a precizat că aceste cazuri pot să apară în mod natural. …. Oficialii au precizat însă că persoanele vaccinate care au dureri de cap ce durează mai mult de patru zile după vaccinare ar trebui să consulte un medic, ca măsură de precauție. Integral: https://www.libertatea.ro

Despre pandemie, libertate și alte nebunii cu un medic din prima linie  Un om a stat 17 ani într-o închisoare. Când a ieșit, era mai întreg la minte decât mulți din cei care trăiseră afară. Un altul a scris o carte despre anii petrecuți în gulagul sovietic. Nici ăsta nu era nebun. E suficient să închizi câteva luni oamenii la domiciliu, în pandemie, ca să vezi în ce hal a ajuns sănătatea mintală în specia umană. Închiși în casă cu copiii, propriile progenituri, unii și-au pierdut mințile. Se pare că pe oameni îi doare libertatea mai mult decât sănătatea lor sau a celor din jur . Așa că stăpânii le-au lăsat lesa mai liber. Dar s-a dovedit că libertatea nu este nici factor motivațional, nici obiectiv, nici răsplată. Este doar un factor de ”igienă”. Ca banii. Ai nevoie de ”libertate” ca să muncești, ca să cauți hrană, ca să creezi plus valoare sau artă. O libertate încadrată, legiferată. Libertatea absolută este o utopie. Cei care nu au apucat să guste din ”raiul” comunist, cei care au trăit în Occidentul plin de paiete, ștrasuri și minciunele gustoase nu știu altceva. Așa că i-au lăsat să iasă pe stradă. Și tinerii au umplut cheiurile Senei. Au umplut promenadele de la Nice și de aiurea. S-au pus pe petreceri în hambare improvizate, sub grija părintească a poliției. Vrem libertate! au strigat. Vrem să trăim! Vrem să aruncăm măștile! Noi nu murim din cauza virusului, au strigat tinerii pandemiei, însetați de libertate. Să închideți bătrânii! Lăsați-i să moară, oricum nu au nici un aport la economia mondială. Ne pierdem joburile, ne pierdem mințile, au strigat tinerii, instigați de statisticile care spun că moartea prin virus este dedicată doar celor ”bătrâni”. Hitler a exterminat oamenii pe care îi considera rebuturi în societatea teutonică, pe care o dorea milenară. Spun unii că pandemia a schimbat societatea umană. Eu nu cred. Egoismul, cinismul, ipocrizia, sunt boli care existau și înainte de pandemie. S-au acutizat între cei patru pereți ai carantinei. Nu poți să știi câtă vlagă ai în tine, dacă nu ai pierdut totul și nu ai repornit de la zero. Nu poți să știi cât de întreg ești la minte, dacă nu ai trecut printr-o condiționare majoră. Văicăreala tinerilor în chingile pandemiei este semnul slăbiciunii societății umane. Bătrânii de azi au trecut prin război, au luat în piept foamete, lipsuri, au construit o lume în care copiii lor să se poate realiza. Azi sunt indezirabili. Când s-a scufundat Titanicul, au urcat în bărci, femeile, copiii și… lașii. Ceilalți, productivii, au pierit. Cu ani în urmă, o echipă de medici și o studentă medicinistă au plecat într-o misiune umanitară de la București la Oradea. Avionul lor a căzut în Apuseni. Cum ar putea un medic să-și abandoneze menirea? Cum ar putea să-și împartă pacienții în viabili și… indezirabili? S-a întâmplat în lagărele naziste. Medicul transformat în călău….. Elon Musk și-a îmbolnăvit angajații pentru că nu le-a permis să muncească de acasă. Musk vrea bani. Vrea profit. Pentru asta trebuie să funcționeze sistemul. Matrixul. Nu acuzați bătrânii de relele lumii. Nu-ți pierzi mințile nici după 17 ani de temniță comunistă. Nu-ți pierzi mințile nici după trei luni de carantină decât dacă erai bolnav cu mult înainte. Și dacă ești falit, o iei de la capăt. Este posibil. Cu un an în urmă, mulți contestau realitatea spunând că noul virus este o fantasmagorie. Ieri (12 martie), ministrul sănătății din Franța declara în conferință de presă că situația este ”îngrijorătoare și tensionată”. 29.000, douăzeci și nouă de mii de noi cazuri, reanimările pline, spitalele nu se ocupă decât cu pacienții Covid. În ciuda celor cinci milioane de oameni vaccinați deja, situația este mai gravă decât cu un an în urmă. Mulți bătrâni au murit. Pe frontul de vest… nimic nou. Integral: https://www.catchy.ro

Cristi Danilet critica garantiile oferite magistratilor in proiectul de desfiintare al Sectiei Speciale: "Nu i se pare nimanui curios ca numai dosarele cu privire la magistrati trebuie controlate de CSM?"Cristi Danilet critica garantiile oferite magistratilor in proiectul de desfiintare al Sectiei Speciale: “Nu i se pare nimanui curios ca numai dosarele cu privire la magistrati trebuie controlate de CSM?” …..Lista problemelor identificate de judecatorul Danilet in proiectul desfiintarii SIIJ. “1. CSM se ocupa de cariera magistratilor: sa ii recruteze, avanseze, transfere, sanctioneze, pensioneze. La CSM nu se fac dosare penale. Dosarele penale se fac la parchet si se judeca la instante. Orice interpunere pe traseu a unei alte entitati inseamna imixtiune in justitie. Iar astfel de imixiuni sunt interzise; 2. Se vrea ca CSM sa se interpuna in actul de justitie numai cu privire la coruptia judiciara. 2.1. Nu i se pare nimanui nimic de controlat daca un magistrat este trimis in judecata ca a omorat pe cineva, ca a traficat minori, ca a violat sau a talharit pe cineva. Se pare ca numai daca a falsificat un act, a delapidat o suma de bani de la birou sau a luat mita trebuie verificat procurorul care a facut ancheta. De ce diferentierea asta intre coruptie si alte infractiuni cand sunt comise de un magistrat?! 2.2. Nu i se pare nimanui curios ca numai dosarele cu privire la magistrati trebuie controlate de CSM? Adica, daca tot suntem egali in fata legii, de ce sa nu verifice CSM orice rechizitoriu facut de orice procuror pentru orice infractiune cu privire la orice persoana?! 3. La DNA sunt procurori specializati in coruptie. La CSM sunt doua sectii: – una de procurori (6 membri) care ar trebuie sa controleze rechizitoriile privind procurorii banuiti de coruptie. Dar, dintre procurorii CSM care cel mult unul poate fi specializat pe coruptie; – una de judecatori (10 membri) care ar trebuie sa controleze rechizitoriile privind procurorii banuiti de coruptie. Dar, printre judecatorii CSM se afla judecatori de civil, de comercial, de familie, de contencios, de penal, de muncii, fara specializare pe coruptie si unul, cel mult doi de penal cu specializare pe coruptie. Cum sa verifice dosarele si rechizitoriile pe coruptie judiciara persoane care nu sunt specializate pe asa ceva?? 4. Regula este ca un magistrat de la Judecatorii, Tribunale si Curtile de Apel este judecat de un judecator de la Curtea de Apel, iar un judecator de ICCJ este judecat de trei judecator de la ICCJ. Pai, in CSM – care ar trebui sa incuviinteze trimiterea in judecata – sunt si judecatori de la Judecatorii si Tribunale. Cum ar putea acestia sa decida daca trebuie trimis in judecata un judecator bnuit de coruptie de la Curtea de Apel sau de la ICCJ, adica de la instante superioare lor?? 5. Sa presupunem ca Sectia de judecatori permite trimiterea in judecata a unui magistrat banuit de coruptie. Pai, soarta lui e pecetluita: cand 10 judecatori din CSM au spus ca rechizitoriul e ok, atunci judecatorul de caz si cei din apel nu mai au ce face, vor da sigur condamnare, procesul nici nu mai conteaza. In plus, ce judecator ar indrazni sa decida altfel de cum a decis insusi organismul care ii gestioneaza lui cariera? 6. Sa presupunem ca CSM nu permite trimiterea in judecata a unui magistrat banuit de coruptie. Pai, in Constitutie scrie ca justitia se poate face doar de instante. Or, daca CSM blocheaza dosarul in faza de trimitere in judecata, cine verifica daca CSM a luat corect aceaa decizie? Caci nu exista nicio reglementare pentru a contesta acea decizie a CSM, intrucat azi Parlamentul nu a decis si o astfel de procedura”, a scris Cristi Danilet pe blogul sau.  Sunt lipsite de orice rationament logic sau juridic. Un mecanism arbitrar” Asociatia Miscarea pentru Apararea Statutului Procurorilor critica vineri, 19 martie, amendamentele votate joi in Comisia Juridica in cadrul proiectului de desfiintare al Sectiei Speciale prin care sunt introduse o serie de garantii privind anchetarea magistratilor – si anume necesitatea unui aviz din partea sectiilor CSM pentru inceperea urmaririi penale a unui procuror sau judecator. AMASP sustine ca, exceptand “un numar redus de persoane foarte vocale, niciun magistrat nu si-a exprimat dorinta de a dobandi “garantii suplimentare”, “imunitati de facto”, “avize” sau un tratament diferit fata de alti cetateni” si cere parlamentarilor “de buna credinta” sa nu voteze acest proiect. Integral: https://ziare.com

Socrul lui Cătălin Predoiu, cercetat în cazul insolvenței clubului de fotbal Dinamo! Care este prejudiciul – Q MagazineNUP | Verdictul sistemului judiciar pentru avizul CSM la judecarea magistraților  …. Avizul obligatoriu al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) în cazul magistraților trimiși în judecată, condiția pusă de UDMR pentru a vota desființarea Secției speciale, nu este privit cu ochi buni de magistrați. Atât procurorii, cât și judecătorii întrebați de Europa Liberă susțin că acest filtru suplimentar este discriminatoriu, neconstitutional, naște noi privilegii pentru magistrați și deschide calea pentru ca alte categorii profesionale să ceară același lucru. Procurorul militar Bogdan Pîrlog, co-președintele Asociației „Inițiativa pentru Justiție” susține că ideea avizului conform din partea Consiliului este o idee proastă. „Semnalul pe care-l dă o asemenea inițativă este unul de o gravitat extremă: Nu avem încredere în instanțele de judecată care judecă magistrați. În realitate, se dorește crearea unui pol de putere suplimentar, îndeosebi la nivelul Secției pentru Judecători din CSM, cu intenția de a controla sistemul judiciar, ne-a declarat Pîrlog. El mai arată este posibil ca acest aviz să fie dat de judecători din CSM care nu au judecat vreodată un dosar penal. „Vorbim de niște judecători aleși care pot fi judecători de civil, dar care se pronunță pe dosare penale. Ce fac ei? Se apucă să judece dosarul în avans, intră pe fondul lui, se substituie judecătorului de Cameră preliminară?”. „Mai departe, dacă Secția dă aviz pozitiv, judecătorul la care ajunge dosarul nu cumva primește semnalul că magistratul respectiv trebuie condamnat din moment ce așa a zis CSM? Apoi trebuie să avem grijă că acest tip de discurs se va perpetua. Parlamentarii or să vrea și ei aviz înainte de trimiterea în judecată de la  colegi, polițiștii și militarii la fel, funcționarii publici o să ceară aviz de la primul ministru, avocații o să ceară aviz de la barou și tot așa. Până unde merge nebunia asta? Acestea sunt concepte de republică bananieră, acesta nu este un sistem juridic funcțional, nu este un stat de drept și denotă o neîncredere în justiție. Acest aviz este un filtru suplimentar. Mai rămâne ca la viitoare campanie pentru alegererile din CSM candidații să promită că nu va fi trimis nimeni în judecată, pe motiv că dosarul nu trece de mine”, mai susține Pîrlog….. Un alt procuror arată că avizul conform al CSM este invenția șefului CSM Bogdan Mateescu și a fostului ministru al Justiției, Cătălin Predoiu.Avem pe masă propunerea domnilor Mateescu și Predoiu. Cea care a stat în spate a fost Lia Savonea. Ea a avut ideea. A dorit să decidă cine să fie trimis în judecată și cine nu. Cum să aprecieze un civilist dacă un dosar penal este corect întocmit sau nu? În Secția pentru judecători sunt vreo trei care au judecat dosare penale. În altă ordine de idei, ministrul Justiției trebuie să renunțe la retorica asta ca SIIJ nu e bună pentru că are doar două rechizitorii pe an. Este o idee total contraproductivă. Nu asta e problema Secției Speciale. Adina Florea a întocmit cîteva rechizitorii care au fost infirmate ulterior”, ne-a declarat un procuror care a dorit să-și păstreze anonimatul. Surse din Coaliția de guvernare au declarat pentru Europa Liberă că UDMR ar vota proiectul pentru desființarea Secției Speciale doar dacă există unui aviz obligatoriu de la CSM pentru trimiterea în judecată a unui procuror sau judecător. Integral: https://romania.europalibera.org

Ministrul Justiției, Stelian Ion, a participat la discuția despre desființarea Secției Speciale din Parlament pentru a convinge UDMR să voteze proiectul desființării SIIJ.Șmecheria neconstituțională pentru (ne)desființarea SIIJ ….Forma în care este acum proiectul de desființare a SIIJ nu este cea mai rea posibilă, dar nici bună nu e. Cea mai rea ar fi fost crearea unui fel de SIIJ 2.0 numai pentru infracțiuni de corupție în PICCJ, după cum dorea UDMR. Ar fi fost la fel de ineficientă ca orice structură centrală pusă să ancheteze fapte de pe întreg teritoriul, dar ar fi reprezentat și cel mai mare semnal de neîncredere în DNA. Dar cum soluția la care s-a ajuns ar putea fi declarată neconstituțională din cel puțin două motive, pericolul acestui SIIJ 2.0 e încă prezent….. Care este soluția? Se va modifica Legea 317/2004 articolul 42 astfel încât: „Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii încuviințează trimiterea în judecată a judecătorilor pentru săvârșirea unei infracțiuni contra înfăptuirii justiției, de corupție și de serviciu ori a unei infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție. Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii încuviințează trimiterea în judecată a procurorilor pentru săvârșirea unei infracțiuni contra înfăptuirii justiției, de corupție și de serviciu ori a unei infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție.(…) Analizând cererea de încuviințare a trimiterii în judecată, secția nu se poate pronunța cu privire la temeinicia acuzației și nici cu privire la oportunitatea trimiterii în judecată, la legalitatea administrării probelor și a efectuării celorlalte acte de urmărire penală. Secția corespunzătoare se pronunță prin hotărâre, în termen de 15 zile de la primirea acesteia. Secția poate respinge cererea, prin hotărâre motivată.” Care ar fi neconstituționalitățile? 1.Norma este imprecisă și impredictibilă. Care este totuși natura avizului? Am înțeles grija de a nu se suprapune camerei preliminare, ceea ce ar fi fost altă neconstituționalitate. Dar dacă nici legalitate, nici temeinicie, nici oportunitate, atunci ce verifică secția CSM? Aici poate interveni extrem de mult arbitrariul. E absolut aberant ca nici cel care cere încuviințarea, nici cel pentru care se cere încuviințarea să nu știe în ce constă ea. 2.Această încuviințare a secției corespunzătoare din CSM nu este impusă pentru toate infracțiunile, ci doar pentru câteva categorii: infracțiuni contra înfăptuirii justiției, de corupție și de serviciu, infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție. Această diferențiere nu prea are cum să fie constituțională. De ce pentru omor sau ucidere din culpă nu e nevoie de încuviințare, iar pentru corupție este nevoie? Acest regim diferit pentru infracțiunile care pot fi reținute unui magistrat nu se justifică în niciun fel din punct de vedere legal și constituțional. Pe de-o parte, este un atac la DNA, singurul parchet care nu poate trimite în judecată niciun magistrat fără această încuviințare.Pe de altă parte, eu nu plec de la premisa că avizele vor fi negative. La reținere, arestare preventivă și percheziție nu au fost probleme. Dar selectarea acestor infracțiuni pare un semn că se intenționează o protecție și probabil că ea va fi o temă, informală desigur, de campanie pentru alegerea viitorului CSM. Am ajuns așadar la o cârpeală cu șanse mici de a trece de CCR. Poate în ideea asta și fost concepută. N-ar fi o premieră…..Dl ministru s-a dus cocoșește cu un proiect care în mod evident nu avea nicio șansă, a obținut un absolut previzibil aviz negativ care a lăsat tot terenul liber pentru parlamentari. Integral: https://spotmedia.ro

Mai ușor cu miliardele pe scări. Sau cum a uitat Klaus Iohannis că nu mai suntem în campanie electoralăMai ușor cu miliardele pe scări. Sau cum a uitat Klaus Iohannis că nu mai suntem în campanie electorală Miercuri seară, de la Palatul Cotroceni, Măria Sa, Klaus Iohannis, a mai lansat o dată Planul Național de Redresare și Reziliență. Îl mai lansase și în 26 noiembrie 2020, cu zece zile înainte de alegerile parlamentare. Doar că atunci n-a fost cu noroc. PNL a pierdut alegerile parlamentare, iar PNRR-ul s-a întors de la Bruxelles cu o notă de mână, succintă: „Vă bateți joc de noi?”. …De data asta, n-a mai fost cu regie, cu dramatism electoral, cu invitați, muzică dramatică și semiîntuneric, așa cum fusese în noiembrie. Nu. Acum doar a ieșit președintele și a început să arunce cu bani în telespectatori. Ca să fie un clip reușit, ar mai fi trebuit doar ca președintele să facă gestul ăla al maneliștilor, când se lovesc ei cu muchia palmei peste antebrațul celeilalte mâini, în semn de „fără număr, fără număr”, în timp ce Raluca Turcan s-ar fi unduit lasciv pe melodie. Spun Raluca Turcan pentru că, în acest guvern al egalității de șanse și al reformismului, este singura femeie. Dar, la o adică, ar putea să se unduie lasciv chiar Florin Cîțu, n-ar fi o problemă. Oricum, coaliția guvernamentală și președintele sunt foarte hotărâți. Știu exact pe ce vor merge banii alocați de UE pentru PNRR. Avem așa: 3 miliarde de euro pentru sănătate, 4,5 miliarde pentru autostrăzi, 4 miliarde de euro pentru România Educată, 780 de milioane pentru digitalizarea din educație (semn că România Educată nu include și asta), 1,3 miliarde de euro pentru energie regenerabilă, 1,5 miliarde pentru împăduriri, 4 miliarde pentru combaterea secetei și pentru irigații, 5 miliarde pentru infrastructura feroviară și dezvoltarea transportului durabil (aici se recunoaște faptul că autostrăzile nu mai intră la categoria transport durabil) și 2,2 miliarde de euro pentru reabilitarea termică a blocurilor și consolidarea acestora pentru a rezista la cutremure. Un frumos total de 26,8 miliarde de euro. Restul banilor se duc în sume mai mici pe alte lucruri la fel de importante. După ce anul trecut a trâmbițat existența a „peste 30 de miliarde” pentru PNRR, bani pe care i-ar fi negociat personal Bruxelles, Klaus Iohannis a lăsat-o mai ușor miercuri seară. .. UE alocă României pentru PNRR o sumă fixă: 14.248.020.000 de euro. Acești bani sunt prevăzuți în „REGULAMENTUL (UE) 2021/241 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI din 12 februarie 2021 de instituire a Mecanismului de redresare și reziliență” și nu se mai negociază nimic aici. Aceștia sunt banii alocați țării noastre. 14,248 de miliarde de euro, nu 30, nu peste 30, nu circa 30 de miliarde. În plus, România mai are posibilitatea de a împrumuta maxim 6,8% din Venitul Național Brut realizat în 2019. Asta înseamnă încă 13.798.735.562 de euro. Dar, mare atenție, acești bani nu sunt o alocare certă. Sunt maxim ce putem împrumuta, dar numai și numai dacă dovedim că nu putem altfel, că nu ne ajung banii alocați pentru PNRR. S-ar putea să fie doar un miliard sau două, s-ar putea să nu fie nimic. …. Guvernul și președintele par a fi uitat că nu mai suntem în campanie electorală de patru luni. Aruncă aceleași cifre nerealiste și fac proiecte pe care cred ei că le așteaptă electoratul, în ideea de a nu scădea prea mult în sondaje. Integral: https://www.libertatea.ro

PRIMA ZI DE ŞCOALĂ. Cum se desfăşoară cursurile la clasa I într-o şcoală din Bucureşti: jumătate dintre elevi din clasă, jumătate acasăEducația și excluziunea digitală: un eșec de etapă Proiectul României educate (optând pentru varianta optimistă) nici măcar nu a început. …. Până acum un an, studiile referitoare la impactul inegalității digitale avansau consistent în domeniul programelor asigurărilor sociale și de sănătate. Se făcea deja teren. Se elaborau articole de cercetare și de politici publice care atrăgeau atenția asupra potențialelor efecte sociale catastrofale generate de algoritmi prost făcuți sau intenționat complicați pentru a pune în inferioritate de la bun început categorii cu competențe digitale scăzute sau cu acces limitat la online. Sunt deja de notorietate câteva cazuri flagrante legate de programe digitale pentru acordarea ajutoarelor de șomaj sau de asigurări, special concepute pentru a descuraja potențialii beneficiari. În Europa, universități de prestigiu, cum este Cambridge, au deja de câțiva ani programe de cercetare dedicate colectării și interpretării de date legate de inegalitatea sau excluziunea digitală. România este, cum altfel, departe de substanța unor asemenea dezbateri. Ca de obicei, există cel puțin două secțiuni ale subiectului: pe de o parte politicile publice, care nu corespund decât accidental cu agenda publică reală, pe de altă parte capacitatea de absorbție a unor eventuale programe de digitalizare, calitatea și impactul lor asupra cetățenilor-beneficiari. Prioritățile guvernamentale actuale (atâtea cât pot exista într-o coaliție aproape exclusiv preocupată de dispute și agende personale) ne arată o intenție de digitalizare a administrației, fără să se indice cum și mai ales cu cine se va realiza. Există un domeniu care în ultimul an poate servi drept proiect-pilot pentru catastrofele la nivel de societate și pe termen lung induse de o digitalizare improvizată și cârpită din mers. E vorba de educație. Poate nicăieri nu a devenit mai evidentă amploarea potențială a eșecului, atunci când transformarea se lipește pe dubla inegalitate digitală, de acces și de competențe. Un raport publicat pe 11 martie de asociația World Vision face o încercare de bilanț a anului de pandemie care s-a scurs și a felului cum școala online a afectat categorii mai puțin vocale decât cele bine reprezentate în comitetele de părinți ale școlilor „bune” din București și din marile orașe ale țării. Potrivit concluziilor prezentate în raport și preluate de Edupedu.ro, „elevii (din grupurile monitorizate, n.n.) nu au făcut școală online din cauza problemelor financiare ale familiilor lor, care nu le-au putut asigura un smartphone sau un calculator cu care să lucreze sau nu au avut conexiune la internet”. Datele prezentate sunt numeroase și desenează un tablou sumbru al României de mâine, din cauza unei Românii a prezentului unde rapoartele privind școala după un an de online sau hibrid sunt redactate de organizații nonguvernamentale, în vreme ce ministerul de resort nu știe cu exactitate nici câți elevi ar avea nevoie în mod real de tablete, câți au acces eficient la internet sau competențe digitale pentru învățământul online. S-a dat vina pe lipsa de competență și de conștiință profesională ale profesorilor, pe corupția sistemului, pe dezangajarea sau neglijența părinților, pe răsfățul unor generații de elevi/studenți „neobișnuiți cu greul” („pe vremea mea…” etc.). Clivajele sunt multe, inventarul apare complicat, puternic ideologizat și în mod evident marcat de pericolul unor judecăți părtinitoare. Ar trebui făcut sistematic, articulat pe categorii: învățământ mediu și universitar, profesori și elevi, excluziune socială și digitală și nu în ultimul rând impactul psihologic (demotivare, abandon, depresie), evaluat în dimensiunea transversală. E regretabil că, din toate subiectele grave legate de impactul digitalizării forțate la care a fost supusă școala, se rețin doar câteva și chiar și acelea parțial, în aceeași formulă reducționistă întreținută fie de apostolii defazați ai unei lupte de clasă fără parteneri (convertită în război al civilizațiilor, al meritocrațiilor sau altele asemenea) fie de o specie hibridă de neothatcherism semidoct și obtuz de Dâmbovița interpretat în falset de un cor afon al noilor Chicago boys and girls made in Romania, hrănit din fonduri europene. S-ar putea vedea altfel că proiectul României educate nu se încheie cu 45 de studenți exmatriculați de la Facultatea de Drept și nici cu schimbarea directorilor de școală numiți de pesede cu alții de la penele. S-ar putea vedea că proiectul României educate (optând pentru varianta optimistă) nici măcar nu a început. Integral: https://revista22.ro

Planul Național de Redresare și Reziliență, criticat atât la Bruxelles, cât și în țară. Care sunt problemele semnalatePlanul Național de Redresare și Reziliență, criticat atât la Bruxelles, cât și în țară. Care sunt problemele semnalate …. România trebuie să spună exact ce proiecte vrea să finanțeze prin PNRR, a declarat Adina Vălean, comisar european pentru Transporturi, citată de Economedia.ro. Cristian Ghinea, ministrul investițiilor și proiectelor europene, a prezentat recent în Parlament structura PNRR, însă nu a precizat concret ce proiecte vor fi finanțate. România are la dispoziție 30 de miliarde de euro prin acest mecanism, însă ministrul Ghinea a spus că România va propune o supraalocare de 140%. Mai exact, România va propune proiecte care să totalizeze 140% din fondurile alocate țării noastre. …. „Nu știu dacă merge așa. Strategia Comisiei Europene a fost: veniți din timp cu proiectele, le discutăm, dacă un anume tip de reformă propusă nu e suficient de convingătoare sau un anumit proiect ni se pare că nu e suficient de bine documentat și există șanse să fie respins, atunci tocmai cu această prediscuție să se dea posibilitatea statelor să înlocuiască proiectele care sunt mai slabe. Dar în momentul în care el se va depune, România va trebui să spună clar care sunt proiectele”. Adina Vălean: Aceasta a mai precizat că apoi urmează analizarea proiectelor și a costurilor. Autostrăzile nu sunt cele mai „verzi”, dar pot fi aprobate Potrivit planului prezentat anterior de Ghinea, Transporturile ar urma să primească 28% din fonduri, Educația va primi 11%, iar Sănătatea, 9%. Cerințele europene privind PNRR spun că proiectele trebuie să aibă o componentă eco și una de digitalizare. Vălean afirmă că autostrăzile nu sunt cele mai „verzi” proiecte, dar pot fi făcute astfel, dacă se construiesc stații de încărcare și de alți combustibili alternativi și dacă se realizează sisteme inteligente de management al traficului. … Digitalizarea este o altă componentă criticată. Toate sumele destinate digitalizării României din planul de redresare merg către instituțiile de stat, în timp ce IMM-urile, clusterele și Centrele de Inovare Digitală nu primesc nici un sprijin, acuză RODIH, asociația de profil a huburilor din România, conform G4Media.ro. „Deși digitalizarea trebuie să fie o prioritate pentru România, pentru sectorul privat nu a fost propusă o reformă în acest sens prin PNRR”, arată asociația. Integral: https://www.libertatea.ro

Schema prin care un consilier județean PNL a fost trecut prin Biroul Parcări pentru a fi pus șef la Administrația Patrimoniului din TulceaSchema prin care un consilier județean PNL a fost trecut prin Biroul Parcări pentru a fi pus șef la Administrația Patrimoniului din Tulcea  Gabriel Vasilescu este vicepreședinte PNL Tulcea, consilier județean și consilier personal al primarului liberal Ilie Ștefan. De săptămâna trecută, el a ajuns în conducerea Direcţiei de Întreţinere şi Administrare a Patrimoniului din Tulcea. Edilul l-a delegat mai întâi referent la Biroul Parcări, iar în două-trei zile a fost numit director general adjunct. Imediat după numire, directorul plin pleacă în concediu medical și îl lasă șef pe Vasilescu. …. Săptămâna trecută, Bogdan Vasilescu era mutat, printr-o decizie a edilului, ca referent la Biroul Parcări din cadrul DIAP Tulcea, pentru ca după câteva zile să fie promovat director general adjunct al structurii. Bogdan Vasilescu este vicepreședinte pentru comunicare și relații cu mass-media la PNL Tulcea, potrivit informațiilor publicate pe pagina sa de Facebook. Contactat de Libertatea, primarul Ilie Ștefan a declarat că l-a detașat temporar pe consilierul său personal, iar numirea acestuia în funcția de director general adjunct a fost decizia actualului șef al DIAP Tulcea. … Potrivit Cațavencii, Vasilescu a fost numit anul trecut în Consiliul de Administrație al Administrației Fluviale a Dunării de Jos, care are sediul la Galați, de unde încasează o indemnizație lunară de 8.864 de lei. Integral: https://www.libertatea.ro

Oltenia, „invadată“ de bugetari. Cu cât sunt mai sărace județele, cu atât sunt mai mulți angajați la statEXCLUSIV Numărătoarea paralelă a bugetarilor din România: peste 1,38 milioane, la care se adaugă 267 de mii de angajați la companii cu capital de stat și angajații „speciali” ….. Există câteva instituții care au statistici elaborate privind numărul bugetarilor din România, cele mai importante fiind: Inspecția Muncii, prin Revisal (Registrul General de Evidență a Salariaților), Ministerul Finanțelor și Autoritatea Națională a Funcţionarilor Publici (ANFP). Mai există și structuri mai mici, respectiv softuri precum Edusal, un Revisal mai mic, care numără doar angajații din învățământ, sau RESMIL, un soft pentru gestionarea personalului în activitate din Ministerul Apărării Naționale. Cu toate acestea, există mulți angajați ai statului care nu sunt incluși în niciuna dintre aceste numărători. Datele de la Inspecția Muncii arată că existau 1.190.589 angajați la stat la data de 1 ianuarie 2021, în creștere cu peste 18.000 de angajați față de bilanțul de la 1 ianuarie 2020 (1.172.561 angajați). Statistica ia în considerare numărul de salariați activi, adică numărul de persoane care au cel puțin un contract activ la data de referință. Cu toate acestea, nu toate instituțiile statului raportează în Revisal situația personalului, existând o listă cu excepții, pe care Inspecția Muncii a confirmat-o pentru Economedia. Revisal nu include, așadar, următorii angajați la stat: Excepție nr. 1. Personalul încadrat pe bază de contract individual de muncă conform art 6 din Ordonanța de urgență 86/2014: Ministerul Apărării Naționale, structurile militare și structurile în care își desfășoară activitatea funcționari publici cu statut special din cadrul Ministerului Administrației și Internelor, Administrația Națională a Penitenciarelor din cadrul Ministerului Justiției, Serviciul Român de Informații (SRI), Serviciul de Informații Externe (SIE), Serviciul de Protecție și Pază (SPP), Serviciul de Telecomunicații Speciale, precum și Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare organizează activitățile de inspecție a muncii prin servicii proprii de specialitate; Excepție nr. 2. Personal care își desfășoară activitatea în baza unui contract de mandat, în baza unui contract de administrare sau în baza unui contract de management; Excepție nr. 3. Personal care își desfășoară activitatea în baza unor autorizații (ex: PFA); Excepție nr. 4. Parlamentari; Excepție nr. 5. Demnitari; Excepție nr. 6. Personal al Ministerului de Externe; Excepție nr. 7. Prefecți și subprefecți; Excepție nr. 8. Președinți și vicepreședinți ai consiliilor județene; Excepție nr. 9. Primari, viceprimari, consilieri din primării; Excepție nr. 10. Magistrați (procurori, judecători); Excepție nr. 11. Unele categorii ale personalului clerical; Excepție nr. 12. Funcționarii publici. Ministerul Finanțelor deține o statistică diferită a salariaților bugetari, respectiv numărul de posturi ocupate în instituțiile și autoritățile publice. Potrivit Finanțelor, numărul de salariați bugetari era de 1.249.283 persoane, în luna ianuarie. O parte din excepțiile din Revisal le găsim în bilanțul realizat de Ministerul Finanțelor, publicat lunar pe site-ul instituției. Excepție nr.1. Ministerul Apărării Naționale numără 75.576 angajați, potrivit Finanțelor, însă nu este clar câți dintre aceștia sunt exceptați de la raportarea în Revisal. O statistică de pe site-ul ministerului arată că sunt 16.000 de persoane încadrate cu contract individual de muncă, care sunt așadar incluse la excepția nr. 1. Totodată, există și 400 de funcționari publici, care intră la excepția nr 12. Ministerul Afacerilor Interne numără 125.669 de angajați, conform Finanțelor, însă nu este clar câți angajați sunt exceptați de la raportarea în Revisal. Personalul Ministerului Afacerilor Interne se compune din: funcţionari publici, poliţişti – funcţionari publici cu statut special, cadre militare în activitate, personal contractual, precum şi soldaţi şi gradaţi voluntari. Administrația Națională a Penitenciarelor număra în 2017 circa 12.000 de angajați, însă o parte din aceștia sunt incluși și la excepția nr. 12, fiind funcționari publici, restul fiind angajați contractuali. Serviciul Român de Informații nu publică numărul angajaților Integral: https://economedia.ro

Nici un popor nu dăinuie, nu prosperă, dacă se bizuie pe minciună, corupţie, nedreptate, hoţie, manipulare, idolatrie, bârfă, ceartă, zâzanie, sau pe alte roade neocomuniste, globaliste, deci sataniste, dezavuate în Galateni, cap.5/19-21;Teodosie condamnă dur fumatul: „E plin de chiștoace în cutia milei!“ ÎPS Teodosie le-a pus gând rău fumătorilor. Magicianul Tomisului a anunțat că fumatul în post este unul dintre cele mai grave păcate și le cere credincioșilor să renunțe la acest prost obicei. „M-am săturat să găsesc chiștoace în cutia milei, batjocură mai mare la adresa lui Dumnezeu nu există“, a tunat Teodosie. Magicianul Tomisului spune că nu o dată a găsit banii din cutia milei distruși, după ce unii inconștienți au aruncat acolo chiștoace pe care nu le-au stins bine înainte. „Așa cum au ars banii din cutia milei, banii sfintei noastre biserici, așa să ardă în flăcările iadului cei care au aruncat chiștoace nestinse “, a blestemat Teodosie. Credincioșii care vor reveni pe calea cea bună și vor renunța la fumat trebuie să rețină însă ceva foarte important. „Banii economisiți prin renunțarea la păcatul fumatului nu trebuie nicidecum să rămână în buzunarul credinciosului, ci rostul lor e să fie puși în cutia milei. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 19 martie.”Doctorii care, asemeni domnului Raed Arafat care se ocupa cu inspaimantarea populatiei, nu fac apel la ratiune. Ei fac apel la frica, iar eu cred ca intr-o societate decenta si europeana trebuie sa guvernam bazati pe ratiune, iar nu pe frica.”

Henry and Baloo: Dog and cat travel companions gain cult following - BBC NewsBuna dimineata intr-o zi de vineri, 19 martie! Vremea se va menține mai rece decât în mod obişnuit pentru această perioadă din an, astfel că temperaturile maxime se vor încadra între 0 și 11 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -7 și 2 grade. Cerul va avea înnorări în majoritatea zonelor, mai persistente în est, în centru şi în zonele montane şi submontane. La munte va ninge în general moderat cantitativ, iar stratul de zăpadă va contina să crească. În Moldova, Transilvania, Maramureș şi local în zonele deluroase din celelalte regiuni se vor semnala precipitaţii mai ales sub formă de ninsoare, iar în restul teritoriului pe arii restrânse vor predomina ploile. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în sud-vest şi pe crestele montane. În București, vremea va fi rece pentru această dată. Cerul va prezenta înnorări, iar în cursul zilei vor mai fi posibile precipitații slabe predominant sub formă de ploaie. Temperatura maximă va fi de 6…7 grade, iar cea minimă de -2…0 grade.

Treizeci de ani de la mineriade, treizeci de ani dePolitica inspaimantarii in pandemie. Ioan Stanomir, despre mesajele autoritatilor: “Comunicarea nu inseamna doar anuntul fatidic ca vom muri cu totii”..….Ziare.com: Cata alerta mediatica poate fi admisa in starea de alerta? Profesor Ioan Stanomir: In primul rand trebuie spus ca starea de alerta nu are nimic in comun, cel putin in teorie, cu inspaimantarea si cu frica. Starea de alerta este o stare mai putin severa decat starea de urgenta, a carei scop este pregatirea institutiilor statului pentru restrangerea efectelor crizei sanitare. Ca atare, ceea ce unii comunicatori, cu pregatire medicala sau nu, pun in circulatie, reprezinta o cu totul alta problema. Este, de fapt, diferenta intre o politica prudenta intemeiata pe atentia datorata protejarii fiintei umane si o politica a inspaimantarii. Profesorul Ioan Stanomir precizeaza ca declaratiile medicului Emilian Imbri, de exemplu, referitoare la inchiderea Capitalei si faptul ca situatia epidemiologica va fi mai grea ca pana acum, fac parte din aceasta a doua categorie. Ziare.com: Ce este politica inspaimantarii? Profesor Ioan Stanomir: Politica inspaimantarii are mai multe dezavantaje fundamentale. In primul rand este o politica bazata pe frica, iar frica este un instinct primar al omului, capabila sa inhibe ratiunea. In al doilea rand, aceasta politica a inspaimantarii este o politica ce paralizeaza si care ii lipseste pe indivizi de capacitatea de a lua decizii utile in timp real. In al treilea rand, politica inspaimantarii este o politica ce se foloseste de spectrul mortii pentru a tine sub control populatia. Eu am aparat intotdeauna politica prudentei si am condamnat aceasta politica a inspaimantarii care nu face decat sa genereze in societatea noastra o frica, aceasta devenind autentica pandemie. Ziare.com: Sunt sau nu respectate drepturile omului in masurile luate de autoritati? Cum ii afecteaza pe oameni aceste mesaje? Profesor Ioan Stanomir: In primul rand aceste mesaje tind sa genereze in societatea noastra un sentiment de nesiguranta. Este firesc ca autoritatile sa se preocupe de comunicare, dar comunicarea inseamna mai multe lucruri. Nu inseamna doar anuntul fatidic ca vom muri cu totii, pentru ca, statistic vorbind, acest lucru este posibil. Nu inseamna doar amenintarea permanenta cu lockdown si cu inchiderea tuturor facilitatilor care deservesc populatia. Inseamna lucruri mult mai modeste: ca de exemplu curatirea scolilor, curatirea autobuzelor, curatirea tramvaielor, ma refer in Capitala, de exemplu, mentinerea unui climat de siguranta sanitara. Doctorii care, asemeni domnului Raed Arafat care se ocupa cu inspaimantarea populatiei, nu fac apel la ratiune. Ei fac apel la frica, iar eu cred ca intr-o societate decenta si europeana trebuie sa guvernam bazati pe ratiune, iar nu pe frica. …. Eu nu sunt comunicator de profesie, eu sunt doar un simplu cetatean. Ceea ce pot observa este ca orice stare de panica indusa populatiei se propaga ca un val seismic. De aceea trebuie sa fim foarte atenti la mesajele pe care le transmitem. Autoritatile, dupa cum spuneam, s-au bazat intodeauna pe frica, iar in cazul AstraZeneca, nu numai autoritatile romane, ci mai multe autoritati din UE au parut ca sunt sub imperiul unei frici care le obliga sa renunte la utilizarea acestui vaccin. Eu nu sunt specialist in domeniul medical, astfel ca nu pot sa ma hazardez, ca niste influenceri de la televiziune sau de pe Facebook, sa dau sentinte. Este foarte important sa nu cream nici asteptari false de tipul “vaccinul rezolva toate problemele” si nici asteptari false opuse de tipul: “vaccinul nu rezolva nicio problema”. Adevarul este, ca intotdeauna, la mijloc…. In primul rand statul ar trebui sa se apere de asemena acuzatii actionand corect. Dar statul actioneaza imprevizibil si arbitrar. De un an ne luptam cu aceasta criza sanitara, iar statul roman este un stat imprevizibil. Ca atare, inainte de a ne preocupa despre cum fac campanii mediatice diferite institutii de presa ar trebui sa ne preocupam de cum gestioneaza statul roman aceasta criza sanitara. Ori, se poate spune ca gestionarea crizei sanitare lasa mult de dorit. Si asta pentru a fi politicos. Arbitrariul, frica, inspaimantarea, nu reprezinta temeiuri corecte pe care sa intemeiezi o guvernare democratica. Integral: https://ziare.com

vaccinare situatie 17 martieCercetător la Cambridge despre erorile autorităților noastre: „Nicio țară nu a scăpat de valul 3 fără restricții dure. Dar românii au și ei nevoie de un orizont de așteptare” …. Din păcate, după numărul persoanelor aflate la ATI se vede clar că valul trei a sosit și în România. Am avertizat cu o lună și jumătate acest lucru. Era evident că România nu va fi ocolită. Toate țările au fost lovite de mutația britanică și care este practic un virus nou, unul mult mai contagios, și conform statisticilor din UK, mai periculos. Ce mă surprinde este calmul autorităților din România și lipsa măsurilor care să prevină colapsul sistemului medical! – E dovedit științific acum că mutația britanică e mai periculoasă? – Noua mutație poate să crească mortalitatea chiar și cu 50%. Explic ce înseamnă acest procent. Pentru cei tineri, la care riscul de a muri în urma infecției este mic, de exemplu, 2 la 1.000, această creștere nu îi afectează semnificativ, la 3 la 1.000 de persoane. Dar pentru cineva în vârstă, vulnerabil, dacă riscul până acum era de 8 la 100, adică 80 la 1.000 infectați, cu mutația britanică s-ar ajunge la 120 de morți la 1.000 de infectați, ce reprezintă o creștere foarte mare. ….Și ce măsuri trebuie luate? – Fiecare țară a decis diferit, dar toate au impuse per total restricții dure. Marea Britanie se află în lockdown din decembrie. Abia acum încep să se ridice pe rând restricțiile, dar cu foarte mare precauție. Pe 8 martie au fost deschise școlile. Toată lumea e obosită, dar britanicii au înțeles că numai așa vor putea avea o vară cât mai normală. Autoritățile de aici au comunicat permanent și onest cu populația și mereu au explicat oamenilor că numai în acest mod vor putea ca în iunie, iulie să poată să se întâlnească și să bea o bere în puburi. Li s-a dat un orizont de așteptare. …. În ce etapă a vaccinării s-a ajuns? S-a început cu cadrele medicale și cele din centrele sociale și a continuat cu persoanele vârstnice și cele cu boli cronice. Adică populația vulnerabilă, cu risc de deces. Primele au fost cele de peste 80 de ani, au urmat cele peste 70 de ani și acum s-a anunțat că în două săptămâni va fi finalizată vaccinarea celor peste 50 de ani. Vor urma, mai mult ca sigur, cei peste 40 de ani și așa mai departe. Până acum în Marea Britanie s-au administrat peste 25 de milioane de doze, fiind imunizate cu cel puțin o doză peste 95% din persoanele vulnerabile ….. Cum se vede campania de vaccinare din România? – Se vede o bună organizare a campaniei și este bine. Se observă că populația dorește să se vaccineze, dar strategia aleasă mă surprinde. – Adică? – S-a început cu cadrele medicale și a fost corect. Etapa a doua a fost dedicată persoanelor în vârstă și a celor cu boli cronice. Corect și asta. Au fost introduse și anumite categorii esențiale! Nimic de comentat, așa au decis autoritățile. Ce nu înțeleg este de ce nu s-a insistat mai mult pe persoanele vulnerabile, cele care umplu spitalele și care îngroașă statistica deceselor! Acum s-a dat liber la vaccinare tuturor, deși au fost imunizați doar 15% din cei cu risc de deces. Vaccinarea celor vulnerabili înseamnă vieți salvate! – Cum se vede viitorul apropiat? – Facem simulări, predicții, dar nimic nu e sigur. Dacă se va vaccina mult în continuare vom avea o vară relativ normală. Zic relativ normală pentru că nimic nu va mai fi ca înainte. Distanțarea socială, măștile vor face parte din viața noastră. În toamnă sperăm ca pandemia să fie ținută sub control în Europa, dar până când nu toată lumea va fi în siguranță virusul va continua să circule, să sufere mutații, să ajungă din nou în Europa. Integral: https://www.libertatea.ro

VarstniciReinfectările cu COVID sunt rare, dar tot vârstnicii rămân cei mai expuși acestui pericol, potrivit unui studiu. „Asta arată cât de important e să vaccinăm toți oamenii de peste 60 de ani”  Rezultatele cercetării, publicate miercuri seară în revista medicală The Lancet, confirmă două lucruri: că obținerea imunității prin infectare nu este o variantă viabilă pe termen lung și că o campanie de vaccinare globală, în care vârstnicii au prioritate, este o necesitate, scriu CNN și CNBC. … Concluziile formulate erau deja cunoscute în mare parte, dar este pentru prima dată când ele au fost confirmate de un studiu la scară largă, trecut prin etapa evaluării științifice (peer review), notează CNBC. Studiul a monitorizat rezultatele persoanelor testate în timpul primului şi celui de-al doilea val pandemic din Danemarca din 2020 şi, important de precizat, s-a bazat pe tulpina iniţială a virusului. Mai mulți experți au observat că unele variante noi ale virusului, cum ar fi cea din Brazilia, au o capacitate mai mare de a ocoli sistemul imunitar și, prin urmare, de a reinfecta pacienții. Infectarea și vindecarea au oferit vârstnicilor o protecție de 47%, iar tinerilor – 80% Cercetătorii au monitorizat rata de reinfectare în rândul a patru milioane de persoane, în timpul celui de-al doilea val COVID, din septembrie până pe 31 decembrie 2020, și au comparat-o cu rata de infectare din timpul primului val, dintre martie și mai. Echipa de experți a observat că cei mai mulți oameni care au avut COVID par să să fi căpătat protecție în fața unei noi infectări, care rămâne stabilă timp de mai bine de șase luni. … Dar nivelul de protecție căpătat în urma infectării depinde de la o vârstă la alta. Din cei 11.068 de oameni care au fost testați pozitiv în timpul primului val, doar 72, adică 1%, au fost testați pozitiv și în al doilea val epidemic. Din totalul persoanelor de peste 65 de ani, 3,6% din cei bolnavi în timpul primului val s-au reinfectat însă în timpul celui de-al doilea. Concret, persoanele vârstnice aveau în acel moment o protecție de doar 47% în fața unei reinfectări, în vreme ce tinerii aveau o protecție de 80%, a aflat studiul. Concluzia nu este de altfel una neașteptată, ținând cont că sistemul imunitar al oamenilor slăbește odată cu vârsta. Vaccinarea, singura soluție pe termen lung „Ținând cont de miză, rezultatele acestui studiu arată cât de important este ca oamenii să adere la măsurile implementate, chiar dacă au avut deja COVID”, a scris co-autorul studiului, doctorul Steen Ethelberg, de la Statens Serum Institut din Danemarca. …. „Cred că asta arată cât de important este să ne asigurăm că vom vaccina toți oamenii de peste 60 de ani, chiar dacă au avut COVID sau nu, pentru a-i proteja în fața unor viitoare infectări”, a spus ea. Într-un comentariu care a însoțit studiul, imunologii Rosemary Boyton și Daniel Altmann, de la Imperial College London, au spus și ei că diferența dintre ratele de reinfectare este „relativ alarmantă”. „O protecție de doar 80% în general, care scade la 47% în rândul oamenilor de peste 65 de ani, e o cifră mai îngrijorătoare decât cea relevată de alte studii”, au scris aceștia. Integral: https://www.libertatea.ro

Anul 2050. Valul 384 al pandemiei. „Nu uita să îți pui masca de oxigen”, îmi spune holograma premierului RX3000Anul 2050. Valul 384 al pandemiei. „Nu uita să îți pui masca de oxigen”, îmi spune holograma premierului RX3000  De 30 de ani, suntem în carantină la domiciliu. S-a constatat, pe timpuri, că ar fi măsura cea mai sigură – carantină pe perioadă nedeterminată. Într-o ședință pe Zoom a Guvernului, membrii Executivului au decis să demisioneze și, după îndelungi dezbateri, au stabilit să lase în loc inteligența artificială. Cei mai mulți dintre noi trăim astăzi din vloguri – setea de entertainment a crescut în izolare. …. Mă trezesc dimineața, cu o atingere duioasă pe creștet. E holograma premierului RX3000, care își soarbe cafeaua în vreme ce mă privește cu ochi blânzi, paterni. „Nu uita să îți pui masca de oxigen”, șoptește RX3000. … Poluarea din București a ajuns la cote alarmante de vreo 30 de ani, de când ni s-a interzis prima dată să deschidem ferestrele. Între timp, geamuri nu mai există, s-au desființat acum vreo 25 de ani, când Garda de Mediu a constatat că, decât să stăm cu ele închise toată ziua, mai bine construim clădiri fără ele. Iar pe cele existente le baricadăm. E mai bine așa, am lumină artificială cât cuprinde, așa de „smart” încât, când deschid ochii, un soare proiectat pe perete începe să capete contur. Îmi amintește de răsăriturile din taberele de la Mamaia, când stăteam toată noaptea trează. Ce vremuri… Tot de 30 de ani, suntem în carantină la domiciliu. S-a constatat pe timpuri că ar fi măsura cea mai sigură – carantină pe perioadă nedeterminată. Curând, s-a creat și o aplicație care prelungește automat starea de urgență. Legile, de fapt, au rămas aceleași din primii ani ai Marii Pandemii. Doar premierul a fost înlocuit recent cu modelul ăsta nou, RX3000, după ce RX2900 a făcut scurtcircuit. …. Într-o ședință pe Zoom a Guvernului, membrii Executivului au decis să demisioneze și, după îndelungi dezbateri, au stabilit să lase în loc inteligența artificială. Deja, la București, Primăria era condusă de inteligența artificială și, aparent, lucrurile mergeau bine. O vreme, presa a relatat haosul din țară, dar în ultimii 29 de ani, am fost nevoiți să ne reprofilăm mulți dintre noi. Pur și simplu, oamenilor nu le pasă la fel de mult că RX3000 are un bug, pe cât le păsa pe vremuri. Și-apoi, e tehnocrat. Cei mai mulți dintre noi trăim astăzi din vloguri – setea de entertainment a crescut în izolare. Eu mă filmez în timp ce fac origami, știți voi, corăbii și delfini din hârtie, și merge mai bine decât mergea presa în 2021. ….. Cu toate că stăm în case de un sfert de secol, asta nu înseamnă că virusul ne ocolește. Așa că, de ani buni, înghițim cu toții un dezinfectant special, comestibil și purtăm costume de protecție. Asta se întâmplă pentru că virusul a suferit tot soiul de mutații, care mai de care mai curioase. Recent, mi-a bătut la ușă cineva care s-a dat drept „băiatul cu pizza” (deși nimeni nu mai face livrări la domiciliu, toți înghițim pastile speciale, hrănitoare) și, uitându-mă pe camera de supraveghere, am constatat că era, de fapt, un coronavirus deghizat. ….. Alții sunt chiar mai vicleni și trimit plicuri în poștă, cu ștampila vechiului ANAF, doar-doar or păcăli pe cineva să meargă la ei la sediu. Da, am uitat să vă zic, covizii – că așa le zicem – au un sediu al lor, construit din bani europeni, în 2021, prin PNRR. Când au început să sufere mutațiile astea serioase, au și înființat o firmă cu zero angajați și, pac, au primit contract – ba am impresia că și caietul de sarcini a fost scris cu dedicație și nu și-a dat seama nimeni că SC COVID 2.0 SRL e, de fapt, a lor. Nu i-a pus pe gânduri nici că logo-ul era un liliac. Până s-a prins cineva, era deja prea târziu, aveau ditamai palatul și umblau nestingheriți pe holuri, țineau ședințe, ce să mai, ca în corporație. Am auzit că și-au făcut și 5 to go, fix lângă. Sigur, între timp au evoluat și vaccinurile. Practic, vaccinul de-acum e o seringă cu trăgaci – țintești spre covid și, pac, l-ai neutralizat! Lumea a fost mult mai încântată de un dușman în carne și oase, că până atunci nu prea credea nimeni că exista, fiindcă nu-l vedeai umblând pe stradă. Are sens. Acum, că arată toți covizii ca Men In Black, în sfârșit, îi identificăm. Așa că, deocamdată, ținem toți în casă vaccinurile astea noi – mereu apar modele ultimul răcnet, ultimul e cu amortizor – și ne rugăm să nu ne bată la ușă, să se infiltreze cumva în casă. Integral: https://www.libertatea.ro

stelian ion | RFI MobileCondamnații în primă instanță, liberi să fugă din țară. Stelian Ion NU vrea să modifice legislația pentru a ajuta judecătorii să combată fenomenul: “Asta te aruncă în zona de încălcare a drepturilor omului”  ÎCCJ a decis definitiv pe 11 martie că Elena Udrea, condamnată în primă instanță la 8 ani de închisoare în dosarul privind finanțarea campaniei electorale din 2009, nu va fi plasată sub control judiciar, iar astfel e liberă să plece din țară. Sentința ÎCCJ a produs consternare, în condițiile în care Elena Udrea a mai fugit din țară, înainte de condamnarea definitivă din dosarul gala Bute. Cu toate acestea, ministrul Justiției, Stelian Ion, a declarat recent pentru g4media că nu ia în calcul vreo modificare legislativă care să-i oprească pe borfași să plece din țară, precizând că avem în prezent “o legislație echilibrată”. Declarația ministrului Justiției nu ar trebui să treacă neobservată cu atât mai mult cu cât există un fenomen al infractorilor fugari, iar în această privință îi amintim pe Dragoș Săvulescu, Alina Bica, Daniel Dragomir, Sebastian Ghiță, Puiu Popoviciu. Judecătorul Cristi Danileț declara pe 2 martie pentru g4media că se impune o modificare legislativă care să le permită judecătorilor să oprească posibilitatea ca o parte semnificativă a condamnaților în primă instanță să fugă din țară.  “În contextul în care vedem cu toții că inculpații fug înaintea sentințelor definitive și apoi statul consumă resurse să îi aducă înapoi, cred că se impune o modificare legislativă, astfel încât să fie dată posibilitatea judecătorului ca atunci când, în primă instanță, pronunță sentinţe mai mari de 5 ani, să emită din oficiu şi o măsură preventivă uşoară, precum interdicţia de a părăsi ţara, tocmai ca să îi împiedice pe inculpați să fugă din țară înaintea unui verdict definitiv”, a zis magistratul.  Pe tema impunerii unui control judiciar obligatoriu care să oprească fuga din țară a condamnaților în primă instanță, Stelian Ion a precizat că ar fi încălcate drepturile omului.….Stelian Ion: Am văzut mai ales în raport cu Italia probleme. În privința asta am făcut o solicitare către ministrul de Justiție din Italia. Am revenit asupra ei, deocamdată nu am primit răspuns. Însă, e de apreciat că în Italia s-au adoptat anumite modificări legislative care constituie o barieră în rețeta aceea pe care o foloseau unii dintre fugarii din România. Pe de altă parte, în plan legislativ intern, e foarte complicat de analizat acest lucru pentru că noi avem o legislație echilibrată din punctul meu de vedere. Avem măsuri preventive, avem controlul judiciar, ele sunt la dispoziția instanțelor de judecată, la dispoziția organelor judiciare, care de la caz la caz iau aceste măsuri. Să vii cu un control judiciar obligatoriu, asta te aruncă deja în zona de încălcare a drepturilor omului. Ce am făcut însă pe acest capitol, este foarte important să avem magistrați de legătură în Italia. Am declanșat procedura desemnării unui magistrat de legătură în Italia care va avea competențe și în zona de cooperare judiciară și consider că ne va ajuta mult. În perioada următoare, procedura e declanșată, se vor înscrie persoane și cred că va fi un lucru de bun augur.  Integral: https://podul.ro

Investigatie: Masacru in parcurile nationale din Romania | AgrostandardAgent Green avertizează că sunt tăiați ultimii arbori seculari din Pădurea Snagov. Soluțiile pentru pădurile României  ONG-ul de mediu Agent Green atrage atenția că arborii seculari din Pădurea Snagov sunt exploatați în această lună. Doar în ultimele 2 săptămâni au fost doborâți mulți dintre arborii cu vârste între 150 și 190 de ani. ”Sunt doborâți unul câte unul, zilele acestea. Mulți dintre ultimii arbori seculari, rămășițe ale Codrilor Vlăsiei adăpostiți în Pădurea Snagov, din apropierea Bucureștiului, cel mai poluat oraș al României, sunt exploatați luna aceasta. În ultimele 2 săptămâni, un număr mare de arbori monumentali, cu vârste cuprinse între 150-190 de ani, au fost culcați la pământ. Se folosește pretextul întineririi pădurii. În realitate, codrii sunt înlocuiți cu boscheți din alte specii în altă compoziție decât cea natural fundamentală”, se arată într-o postare de pe Facebook a organizației…..Totodată, ONG-ul explică și care sunt consecințele iremediabile ale distrugerii acestor păduri cu grad ridicat de naturalețe, dominate de stejari și formate în sute de ani: ”ne pierdem plămânii orașului, se distruge habitatul pentru multe specii și se fură dreptul cetățenilor de recreere în aceste păduri”. Soluții În acest sens, Agent Green a lansat în luna martie o petiție adresată ministrului Mediului, Tanczos Barna. O puteți semna AICI. În ce privește soluțiile pentru pădurile rămase, iată propunerile Agent Green:

  • Protejarea strictă a tuturor pădurilor urbane.
  • Protejarea strictă a tuturor pădurilor periurbane pe o raza de 10 km, măsurați de la marginea orașelor (25 km pentru București).
  • Practicarea codrului grădinărit în pădurile situate pe o rază între 10-20 km de la marginea orașelor

De asemenea, ONG-ul arată că este necesară înființarea de păduri noi care păstrează compoziția tipică natural fundamentală:

  • Împădurirea tuturor terenurilor degradate și abandonate.
  • Înființarea de perdele forestiere între toate culturile agricole.
  • Îmbogățirea pajiștilor cu arbori de biodiversitate.
  • Transformarea graduală a tuturor grădinilor zoologice în păduri. Integral: https://spotmedia.ro

De la Straja către Putna pe calea ferată și prin păduri | Articole | Orașul SUCEAVADatele statistice arată dezastrul din infrastructură: Într-un deceniu, niciun guvern nu a făcut vreun progres. Fundaţia Friedrich Ebert Stiftung: România a reabilitat din fonduri europene 3 km de cale ferată între 2014 şi 2020. În ultimii 14 ani au fost reabilitaţi 125 km de cale ferată din bani europeni, adică 0,6% din reţeaua totală România a reabilitat 3 km de cale ferată între 2014 şi 2020 din fonduri europene. În ultimii 14 ani au fost reabilitaţi 125 km de cale ferată din bani europeni, adică 0,6% din reţeaua totală, arată un studiu al fundaţiei Friedrich Ebert Stiftung România. Spre comparaţie, Polonia a reabilitat 1.607 km de cale ferată între 2007 şi 2020 din fonduri UE, ultimele două exerciţii financiare multi-anuale ale Uniunii Europene. „Conform datelor OECD, la nivel european România alocă de departe cele mai puţine resurse pentru investiţii în sectorul feroviar, fiind semnificativ depăşită de ţări precum Croaţia, Cehia, Polonia, Ungaria, pentru a da doar câteva exemple relevante regional. Acest lucru are impact major asupra calităţii transportului feroviar din România”, notează Cornel Ban şi Sorin Gog, autorii studiului „PNRR şi căile ferate: O ocazie istorică pentru a acoperi deficitul de transport durabil în România.” Autorii studiului scriu că România cere prea puţini bani prin Programul Naţional de Rezdresare şi Rezilienţă (PNRR) pentru dezvoltarea reţelei feroviare în România, prin comparaţie cu cererea de alocare de fonduri pentru infrastructura rutieră. „Logica guvernului, că România are un deficit enorm pe rutier în general şi autostrăzi în particular, este oarecum contrazisă de faptul că ţări cu o poziţie similară, ca Bulgaria, au o abordare mai echilibrată şi au arătat că se poate să îţi refaci reţeaua feroviară primară cu bani europeni (…) Noi credem că alternativa mai raţională este abordarea slovenă, care se concentrează mai mult pe feroviar decât pe rutier în strategia de finanţare a infrastructurii cu fonduri europene.” Integral: https://www.zf.ro

Railnet.ro - pasionatii de trenuri si transporturi din Romania • View topic - Poze/filmari cu locomotive Clasa 40 ( 060-EA )Statul la stat. O instituție publică funcționează de 4 ani fără să facă nimic. Banii cheltuiți doar pe salarii, trecuți la pierderi Ca la noi la nimeni. Statul român a înfiinţat şi întreţinut degeaba o instituţie publică, timp de patru ani. Este vorba de Autoritatea pentru Reformă Feroviară care ar fi trebuit să cumpere trenuri noi cu fonduri europene. După ce au plătit, lunar, salariile angajaţilor şi toate cheltuilelile de funcţionare, autorităţile şi-au dat seama că instituţia este inutilă şi că nu a făcut nimic din ce trebuia. Acum o vor desfiinţa, iar milioanele de lei cheltuiţi vor fi trecuţi la pierderi. Urmăriţi un nou episod al campaniei Statul la Stat. În septembrie 2016, printr-o ordonanţă de urgenţă, era înfiinţată Autoritatea pentru Reformă Feroviară. O instituţie cu nume pompos care avea menirea să schimbe faţa urâtă a transportul feroviar din România. Principalul obiectiv de activitate îl constituia cumpărarea de trenuri noi cu fonduri europene. Banii existau, aşa că nu trebuia decât să organizeze licitaţii pentru achiziţionarea trenurilor. În 4 ani, „zero” achiziții  Rodrigo Maxim, preşedinte Federaţia Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România: S-a spus că trebuie să fie o entitate separată, neutră, care să achiziţioneze material rulant feroviar şi să îl împartă la toţi operatorii feroviari de călători. Reporter: Cât material rulant s-a achiziţionat până acum? Rodrigo Maxim: Zero. Au trecut de atunci patru ani şi jumătate şi, din banii europeni pe care îi aveam la dispoziţie, nu a fost cumpărată nici măcar o roată de tren. Cu chiu cu vai, au fost organizate două licitaţii, ambele fiind, în acest moment, contestate şi blocate în instanţă. Iulică Măntescu, preşedinte Federaţia Mecanicilor de Locomotivă: Activitatea este egală cu zero, pentru că ea a fost înfiinţată pentru a achiziţiona material rulant pe bani europeni, nu a reuşit să finalizeze nicio licitaţie şi, de fapt, noi am fost împotriva înfiinţării acestei Autorităţi pentru că este singura instituţie de genul ăsta din Europa şi cred că şi din lume. În plus, prin ARF sunt plătite şi subvenţiile acordate operatorilor pentru transportul feroviar de călători. Instituţia ar fi trebuit să vină, în toţi aceşti ani, cu noi măsuri şi criterii de acordare a subvenţiei, lucru care nu s-a întâmplat. Ministrul Transporturilor: Toate întrebările pe care le-am adresat s-au izbit de non răspunsuri şi de ridicări din umeri Cătălin Drulă, ministrul Transporturilor: Plătim pentru plimbarea unor trenuri goale, pe unele rute, plătim fără criterii de calitate, fără criterii de încărcare cu pasageri şi, în general, toate întrebările pe care le-am adresat aici trebuia să mă adresez oamenilor care au inteligenţă nu?, creierul sistemului feroviar, al reformei s-au izbit de non răspunsuri şi de ridicări din umeri. În aceste condiţii, concluzia ministrului transporturilor este clară: ARF a ratat toate obiectivele pe care le avea şi va fi desfiinţată ….Potrivit organigramei, la Autoritatea pentru Reformă Feroviară, există 79 de posturi bugetate dintre care, la începutul acestui an, erau ocupate 35. Nouă dintre posturi sunt de conducere, adică rezervate şefilor. Preşedintele ARF încasează un salariu lunar de peste 10 mii de lei, directorul general 7.227 de lei, un director 6.764 de lei, iar un şef de serviciu 6.229 lei. Pe lângă salarii, angajaţii mai primesc şi spor pentru condiţii vătămătoare de muncă. Bugetul anual destinat cheltuielilor de personal este de patru milioane de lei. Integral: https://www.digi24.ro

Autoritățile dau vina pentru poluare doar pe săracii din jurul Bucureștiului și-i „uită” pe cei care s-au umplut de bani pe plămânii noștriAutoritățile dau vina pentru poluare doar pe săracii din jurul Bucureștiului și-i „uită” pe cei care s-au umplut de bani pe plămânii noștri Asist cu uimire la încă o campanie nesimțită de explicare a poluării extreme a Bucureștiului: tradiții, obiceiuri și nesimțiți care ard cauciucuri. Cu alte cuvinte, niște sătuce ilfovene poluează oaza verde numită București, plină de mașini, construcții alandala, făcute fără supraveghere reală a autorităților, oraș flancat de afaceri serioase și cât se poate de clar poluatoare (tot soiul de arderi suspecte de material poluante au loc frecvent în incineratoarele unor companii care se dau „curate” și care fac bani cu lopata – vezi cazul întins pe ani de zile Iridex – groapa de gunoi Rudeni-Chiajna). Așa aș crede că arată o propagandă bine plătită – că doar nu de puține ori m-am trezit coleg de studiouri TV sau de buletin de știri cu tot soiul de băieți deștepți ai seringilor arse care intrau ca prin minune să spună ei opinii despre calitatea mediului. Sau poate nu e propagandă, poate e doar prostie pură a unei mari părți din presă, e posibil și asta. Cert e că, urmărind câteva jurnale TV de mare audiență, monopolul e deținut clar de abordarea complet ridicolă a „Lăsatei Secului”, explicația fiind promovată de autoritățile de mediu. Mai trebuie să aflăm cât cheltuie ministerul respectiv cu publicitatea pe diverse televiziuni, doar ca să preia servil astfel de glume sinistre. Nu spun că nu există arderi aiurea, nu spun că nu există topire ilegală făcută de grupuri infracționale organizate, nici alea pedepsite. Pedepsiții apar prin reportaje cu căruțe pline de mașini de spălat stricate – ăia, săracii, sunt vinovați pentru orice, ieri îi batjocoream că iau ajutor social, azi că ne poluează mall-urile din București. …. Apoi, vă dați seama câți bani ar trebui să facă ăia de ard cauciucuri ca să ungă toată poliția, toată autoritățile de mediu doar să tacă din gură? Eu văd mai curând inversul. Că n-au destui bani să-i ungă și că tocmai ei sunt luați la rost prin „reportaje” ca să scape adevărații poluatori. …. Îmi amintesc cum „știrea la modă” era într-o vreme un linșaj la adresa oamenilor străzii care luau PET-uri din containerele speciale ca să le vândă, că, vezi doamne, afectau profitabilitatea unor companii care investiseră în trei containere ca să vândă ele plasticul. Nu i-a dat prin cap nimănui să bage mai repede legea răscumpărării plasticului la prețuri bune. NU! Dar le-a dat prin cap să se ia de sărăcani că nu-i lasă să facă doar ei un ban din vânzarea de PET-uri. Ne-am lămurit, deci. De fiecare dată, mecanismul e același. Dă-o pe amărășteni. Ai o tonă de cocaină care spală malul Mării Negre? Ok, atunci dai juma‘ de an știri cum ai prins adolescenți care dețineau un gram de iarbă pentru majorat. Așa și cu Bucureștiul. Nu facem nimic să stopăm creșterea numărului de mașini, tolerăm deversări Nu facem nimic să stopăm creșterea numărului de mașini. Nu forțăm constructorii să nu polueze cu particule, mult peste medie, în timp ce lucrează. Permitem cartiere întregi de blocuri cu fosă septică. Facem scandal că avem canalizare proastă după ce construim ca nesimțiții „rezidențe verzi” defrișând și făcând praf parcurile. …. Tolerăm deversări și poluatori diverși, companii medii și mici din jurul Bucureștiului care fac praf periodic lacuri, râuri, rezerve de apă curată etc. Cerem să se taie copacii că ne cad crengile pe mașini. Bucureșteanul chiar are creierii poluați de propria importanță. Și-și merită soarta dacă crede balivernele cu arsul cauciucului de infractori misterioși (de obicei indicați ca fiind romi, ca să fie tacâmul complet). Se creează astfel din nou distincția între oamenii buni și curați de la oraș și mizeria poluatoare din jur. Uităm că ministrul mediului de până mai ieri, Costel Alexe, este urmărit penal pentru șpagă în tablă contra certificate de emisie. Anul trecut el livra presei aceleași explicații cu sărăcimea ilfoveană sau sătenii ultratradiționaliști care dau foc la tot ce apucă. În treacăt mai erau pomenite niște „unități industriale” care ard chestii, niciodată numite clar, mai niciodată acuzate clar, și care au și obiceiul de a hărțui presa de câte ori le sunt pomenite numele. ….. Adăugați poluarea făcută de extinderea imobiliară, care a duduit pe timp de pandemie, și cu muncă la negru la greu, și poluatoare la greu. Adăugați incineratoarele din jurul Bucureștiului care nu sunt deranjate de nimeni. Și vom putea trage liniștit concluzia. Pe de o parte, nu înțelegem că avem de făcut ceva în comunitate, că nu mai putem să orăcăim că ne mor copii de la poluare în timp ce îi ducem cu mașinile de colo-colo toată ziua. De cealaltă parte, că trebuie să mai și punem presiune reală pe politicieni și instituții să nu-și mai bată joc de noi la știri cu poluatorii de „Lăsata Secului”, doar pentru că fie au pus botul la șpăgi, fie le e frică de companii prea puternice financiar și poluatoare care au uns cu bani pe toată lumea. Integral: https://www.libertatea.ro

10 sate de poveste, nu departe de Timisoara, unde poti gasi o casa deSorin Pâslaru, ZF: Poate fi vreun lanţ mai scurt şi mai puţin poluant decât cel din propria gradină în bucătărie? Câte miliarde de euro din PNRR merg pentru gospodăriile unde domină auto-consumul?  Aşa cum este astăzi România, după 30 de ani în care gradul de urbanizare s-a oprit la 54% şi avem cel mai ridicat nivel al autoconsumului, şansa istorică a Planului Naţional de Rezilienţă şi Redresare (PNRR) de 30 mld. euro ar fi consolidarea unui model de gos­po­dărie “verde“, cât mai autosu­fi­cientă dar adusă la standardele de azi. Comunele din jurul Bucureştiului sunt pline de case ale bucureştenilor care fug de aglomeraţie şi poluare. Pe de altă parte, copiii din aceste sate au ca vis comun plecarea la Bucureşti pentru o slujbă şi o viaţă mai bună. Situaţia reproduce de fapt dife­renţa dintre România pe jumătate rurală şi Occidentul complet industrializat, inclusiv în agricultură. Trei milioane de români au parte doar de aer curat acasă, în mediul rural– slujbe, asfalt, apă, gaz, şcoală, policlinică, cinematograf, bibliotecă, teren de tenis – nu. Şi atunci pleacă definitiv, pe perioade lungi sau câteva luni pe an la muncă în fabricile, abatoarele sau fermele din Occident. Iată însă că Uniunea Europeană spune acum: vrem să investim sute de mi­liarde de euro să reducem polu­area, să fim carbon-neutri până în 2050. După două sute de ani de in­dus­trializare, Occidentul vrea iar co­paci şi iarbă verde. Vrea Green-Deal. Păi dacă are cineva în Uniunea Eu­ro­pea­nă copaci şi iarbă verde, atunci aceas­ta este România. Şi poate şi Bulgaria. În România sunt o treime din exploataţiile agricole de la nivelul Uniunii Europene. Aproape 2 mi­lioane de gospodării din mediul rural încă mai au o vacă, 1-3 porci, 20 de găini, pomi fructiferi şi viţă-de-vie.Dar cine este mai carbon-neutră decât o gospodărie ţărănească unde consumul de alimente provine în proporţie de 70-80% din resurse proprii, iar gunoiul aproape că nu există, resturile de mâncare mergând la păsări şi animalele din curte?… Milioane de români – unii dintre ei cu slujbe în oraş – îşi fac gemul, compotul, vinul şi ţuica în gospodăria proprie…. Putem premia pe cel care mănâncă un măr din propriul lui pom? Asta este chiar carbon-neutral. Când ai dus mărul la piaţă, chiar şi la trei kilometri distanţa, deja ai o amprentă de carbon. Dacă tot suntem aici încă în stare să ne procurăm hrana din propriile gospodării pe scară largă, din cauza unor întârzieri istorice, de ce să nu încurajăm şi să premiem auto-consumul? Poate fi vreun lanţ mai scurt decât cel din propria grădină în bucătărie? Câte miliarde de euro din PNRR merg la gospodăriile unde domină autoconsumul? Dacă vrem carbon-neutralitate, trebuie să mai umblăm la relaţia autoconsum din producţie proprie â înapoiere. Dimpotrivă, aceasta ar fi avangarda. Şi culmea este că, aflat la apogeul dezvoltării industriale, în epoca postindustrială, Occidentul se întoarce în timp 200 de ani la epoca producţiei proprii. Italia farmecă lumea cu pastele şi pizza făcute în casă, la greci toţi caută pescăriile unde stau atârnate caracatiţele la soare, iar în Marea Britanie, în micile comunităţi, sunt magazine care vând numai marfă locală. În România duduie comerţul aşa-zis modern – când modern este în Occident să mănânci mere din propria livadă şi struguri din via ta – care va năpădi şi spaţiul rural în curând. În lipsa sprijinului financiar – cu toate că se clamează peste tot că agricultura este sprijinită, miliarde de euro merg în primul rând la fermele de mii de hectare, la latifundiari – gospodăria agricolă sucombă şi oamenii cumpără crenvurşti şi brânză de la Profi sau La Doi Paşi aduse şi de la 3-4 sute de kilometri distanţă. Integral: https://www.zf.ro

Aș purta un tricou cu „I love Obor!“ - Dilema vecheNe-am mișcat rapid. În Piața Obor se vând deja pașapoarte de vaccinare!  România a demonstrat din nou că e capabilă să facă față cu brio provocărilor pandemiei Covid. Pașaportul de vaccinare, care în alte state europene e abia în faza de proiect, la noi deja e implementat pe scară largă, atât pe Olx, cât și la Piața Obor, unde poate fi cumpărat pentru un preț absolut decent. ”Pașaportul Covid românesc e mult mai bun, pentru că nici nu trebuie să stai după rezultatele testelor PCR sau după vaccin. Îți treci singur în aplicație exact ce dorești să apară. Datele tale personale sunt în deplină siguranță, pentru că ți le treci direct cu pixul și poți capsa o poză care te avantajează”, spune Giani, care vinde pașapoarte de vaccinare în Obor. Comercianții de pașapoarte Covid din Obor spun că nu trebuie crezute minciunile Uniunii Europene, cum că pașaportul Covid e gratuit: ”Când e gratuit e treabă de mântuială. Ale noastre sunt pe bani și cât dai, atât face. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 18 martie.”Turismul de vaccinare, varianta românească pentru relansarea HORECA.”

11 Winter Weather Tips : As Told by Adorable Dogs | | Blogs | CDCBuna dimineata intr-o zi de joi, 18 martie! Joi dimineață la ora 6:00 intră în vigoare o informare meteo care expiră sâmbătă la ora 10:00 și anunță că aria precipitațiilor va cuprinde cea mai mare parte a țării. La munte va ninge, în sudul Banatului, în Transilvania, în Maramureș, în cea mai mare parte a Moldovei, precum și în zona subcarpatică a Olteniei și a Munteniei treptat vor predomina ninsorile, iar în rest vor fi mai ales ploi.  În zona de munte va continua să ningă, temporar însemnat cantitativ și se va depune strat nou de zăpadă peste cel foarte important deja depus. In intervalul 18 martie, ora 8.00 – 19 martie, ora 8.00, in Capitala, vremea va fi in continuare inchisa si rece pentru aceasta data. Indeosebi din orele dupa-amiezii, temporar se vor semnala precipitatii la inceput sub forma de ploaie, iar in cursul noptii mixte. Temperatura maxima se va situa in jurul valorii de 8 grade, iar cea minima va oscila intre 0 si 2 grade.

Turismul de vaccinare, varianta românească pentru relansarea HORECATurismul de vaccinare, varianta românească pentru relansarea HORECA …. Armata nu este, în secolul XXI, în România, cel mai bun, cel mai eficient organizator. Și nu este nici cel mai democratic sau empatic organism al societății. De aproximativ 8 decenii, armata română funcționează în forme de asociere sau în alianțe în care are cel puțin un rol de subordonare față de liderul asocierii/alianței și nici nu este mereu pe picior de egalitate cu ceilalți participanți. 80 de ani petrecuți în acest fel nu favorizează apariția unor gânditori strategici sau vizionari în Armată își atrofiază capacitățile de anticipare a neprevăzutului, capacități indispensabile în acest domeniu. De aceea, poate că nu a fost cea mai bună decizie ca actuala campanie de vaccinare să fie lăsată exclusiv în seama militarilor. Există companii private din domeniul comerțului online care astăzi au capacități de organizare și tehnologice mult superioare celor ale armatei române. …. Dincolo de bâlbe organizatorice inacceptabile pentru o instituție care ar trebui să funcționeze precum un ceas elvețian, mai ales în timp de pace, când nu are presiunea inamicului și nu-i vâjâie nimănui obuze pe la ureche, campania de vaccinare pusă sub umbrela armatei suferă de o uluitoare lipsă de empatie, de incapacitatea organizatorilor de a se gândi la oameni așa cum trebuie să te gândești la oameni în 2021. Crescuți cu exemple precum cele ale filosofiei societății militarizate spartane, în care nevolnicii sunt inutili, spiritul cazon pare în contrasens cu termenii unei societăți contemporane, în care cei slabi sunt luați în considerare și ajutați, nu desconsiderați. … Dacă la această lipsă instituționalizată de empatie adaugi superioritatea îngâmfată a unor politicieni care investesc în cărămizi, nu în oameni, rețeta disprețului de care ne lovim astăzi are tot ce-i trebuie. În plus, pe organizatorii campaniei de vaccinare nu-i ajută uneori nici logica și nici cunoștințele de geografie pe care ar trebui să le aibă unii meniți să ne apere în orice parte a țării ar fi nevoie de asta. Ori ei, săracii, nu-și cunosc țara, habar n-au care sunt distanțele reale dintre localități. Se uită pe o hartă sau deschid o aplicație banală de pe smartphone și văd că între municipiul Tulcea și Sfântu Gheorghe (același județ), Sulina, Letea, Cardon, C.A. Rosetti, Chilia sau Periprava sunt câteva zeci de kilometri. Deci, nu-i așa, este extrem de ușor de ajuns, așa că facem centru de vaccinare în Tulcea. Uneori însă, acele câteva zeci de kilometri înseamnă, în lumea reală, o expediție de 2-3 zile, pentru că legătura se face doar naval și, uneori, doar cu o navă care circulă din două în două zile. Sau, poate, cetățenii români care locuiesc în acele localități izolate nu sunt prioritari. … Că nu-s esențiali știm. Cei mai mulți dintre români nu sunt esențiali în viziunea strategilor vaccinării. Oare ce trebuie să fie în sufletul unui defavorizat al sorții care, totuși, vrea să trăiască. „Păi pentru ce să trăiască, dacă tot e defavorizat?”, ar zice unii. Păi poate are copii pentru care se zbate să le ofere o viață mai bună. Poate își dorește pentru el însuși o viață mai bună și nu i-a dispărut orice urmă de speranță. Motive sunt nenumărate. Posibilități, mai puține. … Țăranii ăia sunt antivacciniști și conspiraționiști, uite, de-aia sunt locuri acolo unde mă duc eu să salvez de la expirare dozele de vaccin nefolosite. Și așa s-a ajuns la un adevărat turism de vaccinare, mai ales de la începerea etapei a treia, aia pentru dispensabili. Din mașinile lor de oameni realizați, diverși au ajuns să defileze prin fața unor oameni nedumeriți, care nu înțeleg de ce, brusc, localitatea lor în care nu se întâmplă nimic a devenit atât de căutată de vilegiaturiști. Dar este simplu. Geniile militare au amplasat acolo un centru de vaccinare. Oamenii din localitate, probabil, nu s-au vaccinat nici 20%. Unii pur și simplu nu au acces la internet, ca să se programeze pe platforma făcută tot de militari, cei de la STS. Unii n-au acces nici la un medic de familie. … Ce facem cu cei care nu se pot programa pentru că nu au acces la internet, la medic de familie, la cunoștințele tehnice necesare? Le facem cu mâna din mașină, proaspăt vaccinați, zâmbind condescendent la acești săraci proști. N-are rost să ne mai întrebăm unde este societatea civilă atât de implicată în acte de caritate de Paște și de Crăciun? E pe la Suraia, prin Teleorman, pe unde a găsit locuri să se vaccineze cât mai repede. Are nevoie de certificatul ăsta de vaccinare pentru city-break-urile ce vor veni după acest vaccin-break reușit.  Integral: https://www.libertatea.ro

MEATDe ce practică românii turismul de vaccinare și cât de etic este… De ce există turism de vaccinare? În context românesc, apar dileme etice similare cu cele din Statele Unite. E normal sau echitabil să dai dozele alocate județului X unui bucureștean care are resursele necesare pentru a călători unde-i poftește lui inima? Ce criterii sunt luate în considerare atunci când autoritățile alocă un număr de doze fiecărui județ în parte? Care a fost scopul în timpul etapei a doua, de exemplu, să prioritizezi populația vulnerabilă locală sau să înțepi pe cine prinzi? PressOne a încercat să afle răspunsuri la toate aceste întrebări și s-a lovit de explicații uneori contradictorii. Un prim indiciu privind logica distribuirii poate fi găsit chiar în textul strategiei de vaccinare împotriva COVID-19 în România. Într-un subcapitol privind stabilirea și prioritizarea grupurilor populaționale, documentul spune că această prioritizare ia în considerare cinci criterii mari și late. Primul e destul de vag și face referire la „principii de etică și echitate socială”. Al doilea este cel care ne interesează pe noi și vorbește despre criterii epidemiologice „care să permită flexibilitate în alocarea vaccinului la nivel regional și local – în funcție de evoluția infecției în teritoriu, cum ar fi: creșterea rapidă, exponențială a numărului de cazuri peste o anumită valoare prag (definirea unui prag de incidență) la nivelul unei regiuni va permite, în funcție de caracteristicile populației, distribuirea prioritară a vaccinurilor la nivelul populației respective pentru limitarea răspândirii virusului”. Abia apoi sunt menționate criterii de natură medicală (riscul de evoluție severă și deces în caz de infecție, de exemplu) sau ce țin de natura esențială a domeniului în care lucrează vaccinatul. Cert e că criteriul geografic pare cel puțin la fel de important ca acestea din urmă.  Pe românește, criteriul geografic de distribuire presupune că, dacă în județul X rata de infectare trece de un anumit prag, populația sa capătă prioritate în campania locală de vaccinare, pentru a limita răspândirea locală a virusului….„INSP (n.r. Institutul Național de Sănătate Publică), în baza ordinului de repartiție al Ministerului Sănătății, va încărca în RENV (n.r. Registrul Electronic Naţional de Vaccinări) stocurile de vaccin distribuite către centrele regionale de stocare, iar centrele, în baza evidenței numărului de persoane, vor distribui vaccinul către utilizatorii din teritoriu la nivelul centrelor de vaccinare locală și la nivelul cabinetelor de medicină de familie, după caz.”„ Vor distribui vaccinul către utilizatorii din teritoriu” este sintagma cheie ce trebuie reținută aici.  Ce spun DSP-urile locale În ciuda acestor pasaje clare din documentul ce ar trebui să ghideze campania de vaccinare, câteva dintre DSP-urile județene contactate de PressOne par să fie de altă părere. De pildă, DSP Arad a transmis că „în cadrul campaniei de vaccinare nu există doze rezervate populației unui anumit județ”, sugerând că așa scrie în Strategia de vaccinare împotriva COVID-19, fără a specifica și la ce capitol sau subcapitol ar putea fi găsită această informație.  DSP Sibiu a ținut să precizeze că procesul de vaccinare este „voluntar, gratuit și necondiționat”, fără a exista „o condiționare geografică”. La rândul său, DSP Covasna a transmis PressOne că strategia permite vaccinarea celor din alte județe și nu există niciunde în document vreun criteriu geografic de programare. … „Dacă dintr-un sat pleacă 100 de oameni la muncă în Italia, cu familii și tot, conform statului român ei încă sunt în localitatea aceea. Văzusem o hartă cu locuri libere și Moldova era verde. Pentru că acolo, oficial, în acte sunt oameni. Un alt fenomen: în Vaslui și Iași foarte mulți oameni din Republica Moldova au obținut cetățenie română. Și ca să ai cetățenie, trebuie să ai adresă în România. Și sunt în Vaslui și Iași creșteri imense ale populației pentru că oamenii au găsit niște localnici care să spună ok, omul ăsta locuiește aici.  De aceea în acte ai sute de mii de oameni care de fapt nu sunt acolo, sunt cetățeni români cu adresa acolo, dar în practică ei probabil sunt la muncă, în străinătate. Sunt tot felul de distorsiuni, unele mai mici, unele mai mari, iar când se adună, ai situații de genul acesta.  Sistemul de evidență a populației e croit pentru o societate mult mai așezată, cu mobilitate mult mai mică. E gândit în timpul comunismului. Și sistemul comunist, când te lua dintr-un loc și te ducea în altă parte să muncești la fabrică, îți dădea și apartament. Aveai și proprietate, aveai și carte de identitate. Nu e construit pentru o societate în care ai chiriași, migrație masivă în centrele universitare sau în străinătate”, explică Barbu Mateescu….. În plus, scandalul privind existența unor centre de vaccinare paralele, cu circuit închis, ce nu apar în platforma oficială de programare, indică o altă posibilă cauză a turismului de vaccinare. Mai exact, oamenii din etapa a doua au trebuit să recurgă la navetă nu din moft, pentru că nu mai aveau răbdare, ci pentru că multe centre din propriile orașe le erau pur și simplu inaccesibile, iar cele accesibile își epuizaseră deja dozele. De pildă, o investigație Buletin de București publicată săptămâna trecută arăta că, în intervalul 1-5 martie, 56% dintre persoanele vaccinate în Capitală fuseseră imunizate în centre care nu apăreau pe platformă. Situații similare puteau fi găsite și în Cluj, cu 30% vaccinați paralel, în Ilfov, cu 33% sau Bacău, cu 34%. În condițiile astea, vina morală – asta dacă există una – pare să nu fie a orășeanului care alege să urce în mașină și să conducă zeci sau sute de kilometri pentru a se vaccina. Investigația Vox menționată anterior spunea așa în titlu: „Don’t hate the vaccine tourists, hate the vaccine game”. Integral: https://pressone.ro

Obiective turistice – Buşteni – Ziar de BușteniRomânia ca spital multilateral dezvoltat …. Pînă una alta, însă, primul ministru vrea să vadă cel puţin 1600 de unităţi ATI, în spitalele existente. Ministerul sănătăţii să găsească soluţii. Suntem cu criza ATI la uşă… mă rog, unii zic că mortu-i deja pe masă… dar să nu vorbim de funie în casa spînzuratului. Acum, pentru că primul nostru ministru e om de cifre şi cifrele sunt precise, chiar şi cînd sunt măsluite, ori scoase din burtă, ca să nu se chinuie poetul de la sănătate cu matematica, logica şi organizarea, îi dăm noi spaţiul total de soluţii la problema cu care l-a pus în cîrje, mai marele său. Nu există decît trei soluţii pentru criza ATI. Desigur, soluţia banală ar fi ca mîine să nu mai fie nimeni bolnav de covid. Ca şi în matematică, ea nu este chiar cea mai probabilă. Prin urmare, prima soluţie netrivială ar fi să mărim viteza fluxului. Omul intră la ATI, stă ce stă, dar după aia mai şi pleacă. Pe picioarele proprii sau cu picioarele înainte. Altă soluţie nu există, tertium non datur. În loc să ocupe patul două săptămîni şi să creeze îmbulzeală la uşa salonului, introducem o regulă de procedură simplă, după care nimeni nu stă mai mult de trei zile la ATI. E criză nene, e situaţie de urgenţă, aici nu-i nici hotel, nici salon de băi. Nici măcar pentru ăia cu pile. Îl intubăm, îl sedăm, îl legăm de pat, îl tratăm cu ce avem, cu ce ştim, cu ce putem, dar în trei zile trebuie să se hotărască: începe să respire, merge singur şi atunci îi dăm drumul pe picioare, ori nu şi atunci înseamnă că oricum nu mai are mult de trăit aşa că îi dăm drumul, dar cu targa spre morgă. Şi dacă n-a murit, încă? Ei, asta-i acum! Treaba lui. O să moară pe scări sau în lift, în drum spre salon, ori după externare, ori cînd l-o chema Ăl de Sus, la El? Doar nu o să ne apucăm acum să facem şi treaba lui Dumnezeu; slavă cerului, avem noi, ale noastre, destule pe cap! A doua soluţie este să reducem debitul la intrarea pe conducta ATI. Adică ce, cum nu mai poate unu să respire, gata la ATI??!! Ia mai lăsaţi-ne nenică cu mofturile astea. Din zece cîţi intră acu, de mîine intră numai trei!! Ia să vedeţi cum se înmulţesc locurile disponibile. Sigur, morga spitalului o să fie puţin mai aglomerată, dar dacă “aparţinătorii” sunt mobilizaţi la timp sau punem pe roate un serviciu mobil de livrare a cadavrelor direct la cimitir, cu cheltuielile acoperite desigur de rude şi prieteni, atunci se poate rezolva uşor şi aglomeraţia temporar creată la morga spitalului, ba chiar mai punem şi de o afacere cu pompe funebre, tot nu sunt resurse suficiente la sănătate. A treia soluţie ar fi să mărim secţiile de ATI ori să înfiinţăm altele suplimentare. Abordarea aceasta, însă, este complet nerealistă din două motive: cere costuri foarte mari şi de unde să mai scoatem acum fonduri, iar în plus cere eforturi de organizare pe care aproape nimeni nu mai este în stare ori dispus să le facă. Nu mai spun despre timp… ceva care nouă ne lipseşte cronic şi istoric. În spaţiile actualelor spitale, crearea de noi locuri sau secţii ATI este o problemă mai grea decît soluţia la cvadratura cercului, iar ca să creezi secţii ATI flotante, alţi bani altă distracţie… de unde spaţii, de unde infrastructură, de unde resurse, de unde personal… etc. O soluţie complementară există, însă. Să lăsăm lucrurile aşa cum sunt şi, cu viziune, cu putere de anticipare, să ne ocupăm de lărgirea masivă a capacităţii de primire şi găzduire a gropilor din cimitire, respectiv de creşterea randamentului de prelucrare a crematoriilor în 24h. Criza dispare aproape de la sine, iar dacă nu dispare, oricum, devine mult mai puţin vizibilă! Ce mai, de-a dreptul suportabilă. Pe termen lung, desigur. Cum pe termen lung? Păi ce, nu avem vaccinurile?! Acuşi, acuşi, mîine, poimîine, dăm noi şi de capul pandemiei! Mă rog, asta o pot spune doar visătorii şi cei care încă nu au aflat cam pe ce lume ne aflăm. Marii producători de vaccinuri, care ne-au şi inundat cu producţia, ca să ne salveze din chinuri, nu cred şi nici nu susţin că aşa zisa imunizare ar putea să opereze dincolo de cele 12 luni ale unui an. Ba, unii mai precauţi s-au limitat la 6 luni!!! Şi, pe urmă?? Alt vaccin, altă imunizare, alţi bani, altă distracţie!!…. Mai doriţi un argument că pandemia asta nu se termină aşa cu una cu două, ori că după covid vine alta, pentru care tot cu vaccinuri ne spălăm pe cap de păcate? Simplu, aflaţi cine ia deciziile cu privire la gestiunea actualei crize. Nu, nu, nu… nu… lăsaţi-l pe Cîţu, pe inocentul de la sănătate, pe Stan şi Bran de la interne şi alţi guguştiuci. Nu, puteţi să uitaţi şi de Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Ea este doar parte din poză şi anume partea care contează tot mai puţin, spre deloc. Organismul ad-hoc, creat “de cei interesaţi” şi necontrolat nici de guverne, nici de OMS, nici de altcineva care să reprezinte interesele populaţiei se numeşte Alianţa globală pentru vaccinuri Covid-19, (COVAX) care la rîndul ei are în nucleul dur de decizie Coaliţia pentru inovaţie în pregătirea epidemică (CEPI). Ghici cine, dintre “cei interesaţi” sunt cel mai bine reprezentaţi?? Sigur că da… pălărie într-un picior, ghici ciupercă ce-i? Marile corporaţii “interesate” de binele şi propăşirea omenirii care pot finanţa de azi pe mîine producţie, dezvoltare şi distribuţie în nici jumătate de an şi, desigur, producătorii de vaccinuri!!! Integral:https://www.bursa.ro

Naționalismul vaccinului | Guvernele plătesc să aducă producția acasă Pandemia de coronavirus a pus statele în fața unui test extrem de important: de a colabora pentru a opri împreună criza sanitară care a ucis peste 2,5 milioane de persoane. Cel mai important test a fost cel al vaccinului care să ajungă la toată lumea. Dacă veștile bune au venit prin decizia statelor membre ale Uniunii Europene de a cumpără împreună dozele necesare și a le împărțit, respectiv prin crearea mecanismului COVAX sub egida OMS, frustrarea cauzată de primirea greoaie a dozelor necesare a dus la instincte vechi. Guvernele au început să investească bani pentru a muta liniile de producție pe teren propriu și a avea astfel acces mai ușor și mai rapid la doze suplimentare. Au urmat și exemple clare de egoism. Washingtonul i-a transmis Uniunii Europene că nu ar trebui să se aștepte să primească prea curând dozele de vaccin AstraZeneca fabricate în Statele Unite, potrivit unor informații exclusive obținute de Reuters. Cu câteva zile înainte, Guvernul italian a blocat un transport de 250.000 de doze de vaccin AstraZeneca în Australia pe motivă că UE nu a primit dozele convenite în angajamentul semnat cu compania anglo-suedeză….La nivel internațional, mai mulți experți au atras atenția asupra unui pericol care a apărut și cu ocazia altor pandemii: așa-numitul „naționalism al vaccinului”. Dacă fiecare țară acționează pe cont propriu, pe principiul „fiecare pentru el”, există riscul ca accesul la vaccin să aibă doar statele puternice la nivel global, care dispun de resurse financiare și economice mari…. În orașul german Dessau a fost înființat în 1921 un institut pentru a produce în masă vaccinuri care ulterior au contribuit la consolidarea Republicii Democrate Germane. Exact 100 de ani mai târziu, locația se pregătește să fie un centru unic pentru a produce vaccinuri COVID-19 pentru campania de vaccinare a Germaniei, arată Reuters. Institutul are sprijinul guvernului regional, ca parte a efortului național de a asigura aprovizionarea și a adăuga vaccinuri la exporturile Germaniei. Premierul din Saxonia-Anhalt, Reiner Haseloff, a declarat că este de părere că Germania ar putea deveni un producător de vaccinuri, în același mod în care companiile electrice își mențin capacitatea în perioadele de cerere puternică…. Spre deosebire de Statele Unite, unde Operațiunea Warp Speed a guvernului a început să finanțeze extinderea și modernizarea fabricilor de produse farmaceutice la începutul pandemiei, puține țări la nivel global au opțiunea de a dezvolta fabrici. Planul german este unul dintre tentativele guvernelor din întreaga lume de a preveni lipsurile prin sprijinirea producției locale a companiilor farmaceutice. Statele precum Australia, Brazilia, Japonia și Thailanda fac parteneriate de fabricație cu producătorul de medicamente AstraZeneca. În altă parte, Italia a promis sprijinul statului pentru un centru de producție de vaccinuri public-privat, în timp ce Austria, Danemarca și Israel planifică un fond comun de cercetare și dezvoltare și vor explora dacă își vor produce propriile vaccinuri. India joacă un rol semnificativ în producția de vaccinuri la nivel global, iar Statele Unite, Japonia și Australia intenționează, de asemenea, să contribuie la finanțarea capacității de producție a vaccinurilor…..Criza vaccinului din Europa a arătat că statele care depind de livrările de la marile companii pot fi vulnerabile. În ianuarie, AstraZeneca a redus aprovizionarea blocului cu mai mult de jumătate decât convenise pentru primul trimestru și a acuzat Bruxelles-ului că nu este capabil să furnizeze dozele din Belgia destinate Regatului Unit…..Berlin vizează o capacitate anuală de 2 miliarde de doze de vaccin COVID de la IDT și alte facilități, a declarat pentru Reuters o persoană familiarizată cu problema. Pentru comparație, AstraZeneca și-a declarat ambițiile de a produce până la 3 miliarde de doze de vaccin până la sfârșitul acestui an, ceea ce îl va face cel mai mare producător de vaccin COVID-19 la nivel global. Integral: https://romania.europalibera.org

Kelemen Hunor, despre sporuri: ”Nu vor fi tăieri, dar o reaşezare trebuie făcută” - Stirileprotv.roUDMR modifică legea pentru a ascunde cum cheltuie banii primiți de la stat  Uniunea Democrată a Maghiarilor din România a blocat în Parlament și vrea să modifice un proiect de lege care ar fi lărgit transparența în ceea ce privește modul cum sunt cheluiți banii publici. Actul normativ vizează organizațiile neguvernamentale de utilitate publică. Uniunea Democrată a Maghiarilor din România este o organizație cu statul special. Are dreptul de a participa la alegeri, are aleși la nivel local și parlamentar, este parte a coalițiilor de guvernare, dar nu este partid politic. Totuși, are dreptul să deconteze cheltuielile făcute în campaniile electorale, ca orice partid politic. În schimb, primește bani de la statul român pentru că reprezintă minoritatea maghiară. Un proiect de lege aflat în dezbatere în Parlament care își propune mărirea gradului de transparență a instituțiilor publice și a organizațiilor finanțate cu bani publici este blocat de UDMR. Inițiativa prevedea apariția la nivelul fiecărei instituții publice a unui registru care să cuprindă solicitările și răspunsurile oferite în baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public. De asemenea, în proiect sunt definite mai bine instituțiile care se supun legii, iar informațiile puteau să fie cerute și în format electronic, potrivit Radio Europa Liberă. Spaima UDMR are legătură cu faptul că actul normativ impune obligativitatea ca și partidele politice, organizațiile neguvernamentale de utilitate publică și persoane juridice de drept public sau entități publice care beneficiază de finanțare din bani publici să fie obligate să declare public, la cererea cetățenilor, cum au cheltuit respectivele fonduri. UDMR vrea ca legea să se aplice organizațiilor neguvernamentale cu statut de utilitate publică, obținut prin hotărâre a Guvernului. „În această formulare, UDMR nu mai intră sub incidența legii, pentru că statutul său de utilitate publică nu este obținut prin hotărâre a Guvernului. Dacă amendamentul propus de UDMR ar fi adoptat, atunci toate partidele și organizațiile minorităților naționale cu statut de utilitate publică, obținut prin hotărâre a Guvernului ar ramane sub incidenta legii, pe cand UDMR ar fi exceptată”, a explicat Ovidiu Voicu, de la Centrul pentru Inovare Publică. În plus, USR-PLUS a venit cu un amendament ca fiecare solicitare sau răspuns să apară în 15 zile în format electronic pe site-ul instituției. UDMR propune eliminarea integrală a articolului, iar instituțiile să nu mai fie obligate să aibă acest registru pe site. Integral: https://newsweek.ro

Liderii Coaliției negociază desființarea Secției Speciale. Președintele PNL, Ludovic Orban, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, în Parlament, februarie 2021. Surse | Compromisul desființării Secției Speciale: aviz CSM pentru judecarea magistraților Surse din Coaliția de guvernare au declarat pentru Europa Liberă că soluția de compromis agreată pentru ca UDMR să voteze proiectul pentru desființarea Secției Speciale a fost existența unui aviz obligatoriu de la CSM pentru trimiterea în judecată a unui procuror sau judecător…. La capătul celor două runde de discuții s-a ajuns la câteva soluții agreate de experții juriști. În primul rând, desființarea Secției Speciale va primi un vot în Camera Deputaților până la împlinirea termenului de adoptare tacită a proiectului, care era la începutul lunii aprilie. Exista pericolul ca fără acordul UDMR, proiectul trimis de Ministerul Justiției să nu primească un vot în Camera Deputaților, ceea ce ar fi putut ridica probleme la Senat. A doua propunere agreată este ca după desființarea SIIJ dosarele să fie repartizate respectându-se competențele materiale ale Parchetelor, astfel dosarele de corupție vor ajunge la DNA.  Pentru ca toate aceste puncte să fie validate și de UDMR s-a apelat la o soluție de compromis. „În momentul când e finalizat rechizitoriul, înainte ca acesta să fie trimis în instanță, trebuie să aibă avizul conform al CSM. Fără existența acestui aviz, dosarul nu poate ajunge în instanță. Pe scurt, CSM poate bloca trimitere în instanță a unui dosar. Aceasta este formula care a primit cea mai mare susținere din partea partidelor din Coaliție”, susțin surse participante la discuții. Reprezentanții UDMR sunt de acord cu această soluție, iar ea trebuie materializată prin depunerea unui amendament comun al tuturor grupurilor parlamentare din Coaliție la proiectul de lege venit de la Guvern privind desființarea Secției Speciale. „Într-o ordine a soluțiilor legislative discutate, aceasta este prima, cea din capul listei”, au spus sursele citate…. „CSM va avea criterii obiective pentru a respinge ca un dosar să ajungă în instanță, vorbim de CSM. Dosarul unui procuror va fi analizat de secția pentru procurori, iar cel al unui judecător de Secția pentru judecători”, au spus surse parlamentare pentru Europa Liberă. Potrivit surselor citate, soluția găsită respectă recomandările din Mecanismul de Cooperare și Verificare, opinia Comisiei de la Veneția, deciziile Curții Constituționale și angajamentul politic din programul de guvernare privind desființarea SIIJ. Integral: https://romania.europalibera.org

Să avem, să nu avem? Schizofrenie politică totală în jurul "Guvernului" CîțuGuvernul Cîțu a șters de pe site-ul oficial secțiunea dedicată echipei premierului, după ce PressOne a solicitat CV-urile consilierilor Guvernul Cîțu a șters de pe site-ul oficial al instituției o secțiune unde trebuia să publice numele, funcția și CV-urile consilierilor din cabinetele premierului Florin Cîțu și al vicepremierilor Dan Barna și Kelemen Hunor. Secțiunea a fost ștearsă în ultimele două săptămâni, după ce PressOne a solicitat Guvernului să transmită componența cabinetelor și copii electronice după CV-urile membrilor echipei….În răspunsul transmis marți, 16 martie, la solicitarea PressOne, Guvernul susține că CV-urile consilierilor din cele trei cabinete – adică ale premierului și vicepremierilor – nu sunt date de interes public. Am revenit cu un telefon la Serviciul de Comunicare al Guvernului, pentru a solicita să vorbim cu purtătorul de cuvânt al instituției. Voiam să întrebăm de ce acea secțiune a fost ștearsă.  Am avut parte de acest dialog: Reporter: Aș dori să știu cine e purtătorul de cuvânt al Guvernului, pentru a-i adresa o întrebare.  Funcționar: Vă rog să faceți o cerere pe 544! Reporter: Vorbiți serios, trebuie să fac o cerere pentru a afla cine e purtătorul de cuvânt? Funcționar: Mai aveți și altă întrebare? … „Transparență 100%” e mantra pe care premierul PNL, Florin Cîțu, o repetă insistent în declarații de presă și la emisiuni televizate, încă de când a intrat în politică.  „Transparență 100%” transmitea anul trecut, la finalul lunii august, în timp ce era încă ministrul Finanțelor. „Toți miniștrii trebuie să arate transparență”, declara Cîțu săptămâna trecută, la B1 TV.  Totuși, la începutul lunii martie, reporterul PressOne a constatat că pe site-ul Guvernului, la secțiunea dedicată prim-ministrului Florin Cîțu, listele cu componența cabinetelor Barna, Hunor și Cîțu sunt doar niște fișe goale, completate cu liniuțe în dreptul locurilor unde ar fi trebuit să fie numele, funcțiile și CV-urile acestora. Ca și cum membrii echipelor lor nu ar exista…. Dar Guvernul Cîțu a mai făcut ceva – a șters de pe site-ul guvernului secțiunea în care ar fi trebuit să apară membrii echipelor, cu nume, prenume, funcții și CV-uri. Acea secțiune exista în 3 martie, înainte ca PressOne să ceară aceste informații, în meniul pop-up care se deschide la activarea zonei „Prim-ministru” de pe site. Acum apare ca fiind inexistentă. Integral: https://pressone.ro

POZA ZILEI. Poliția Locală, exces de zel. Bătrână luată pe sus de polițiștii locali pentru că vindea floriPoliția, o mlaștină pe care nimeni nu vrea să o asaneze Pentru a stabiliza sistemul este nevoie de o analiză a actualei structuri a MI, de o subțiere a rândurilor acestora și de o rafinare a lor în sensul acumulării de competență…. Domnul prim-ministru Cîțu a declarat în urmă cu câteva zile că situația din Poliție s-a fosilizat în ultimii 30 de ani, că românii nu mai acceptă și că e necesară o reformă „din temelii”. De acord. Ministru Bode, care prin incompetență și inadecvare este un candidat la legendă alături de celălalt ministru de interne PNL, Marcel Vela, a propus drept măsuri de reformă angajarea a 30.000 de oameni pentru a acoperi pierderile din sistem din ultimii cinci ani și organizarea de concursuri „de sus până jos” pentru ocuparea diverselor posturi. Ambele „măsuri de reformă” sunt niște tâmpenii de mari proporții care au drept menire uciderea în fașă a oricărei reforme. În ceea ce privește personalul, în Ministerul de Interne trebuie disponibilizați oameni, nu angajați unii noi. Pentru a stabiliza sistemul este nevoie de o analiză a actualei structuri a MI, de o subțiere a rândurilor acesteia și de o rafinare a lor în sensul acumulării de competență. A se slăbi cu vaietele că au un volum de muncă foarte mare și că nu mai fac față. La sporurile pe care le iau și având în vedere faptul că se pensionează la 45 de ani cu pensie specială și se vaccinează la „esențiali”, ar face bine să muncească pe rupte și să-și merite banii. Cât despre „concursurile de sus până jos”, la ce bun să faci concursuri dacă sistemul este putred și corupt de sus până jos? Ceea ce vei obține vor fi polițiști incompetenți și corupți ca negociatorul din Bacău, care a ajuns „ofițer tactic” SAS după ce și-a luat o diplomă în Drept la învățământ la distanță la Sibiu. Nici un student la ID nu învață cu adevărat niciodată nimic dacă nu merge la cursuri și seminarii, iar examenele sunt de formă, la fel cum e și examenul de licență. Praf în ochi. Rezultatul s-a văzut la Onești, unde negociatorul a negociat până când doi ostatici au fost ciopârțiți cu un cuțit. Concedierile pot sau ar trebui să înceapă cu instituțiile de formare profesională de sus, de la Academia de Poliție, până jos, la școlile de subofițeri sau cum se mai cheamă ele zilele astea. Investigațiile Emiliei Șercan au dovedit că la vârful formării profesionale a polițiștilor, sistemul e caracterizat de fraudă academică și de corupție. Academia de Poliție este, așadar, complet inutilă în această formă. Aceasta ar trebui să fie prima reformă esențială. La capătul ei, polițistul trebuie să fie capabil să demonstreze în cadrul unor teste că știe ce face, nu că râde ca prostul când oamenii sunt legați cu cuțitul la gât. Misiunea polițistului nu e să râdă ca prostul. După cum nu e să abuzeze cetățenii. Cazurile de răpire, tortură și abuz de la Secția 16 din București nu trebuie tratate ca un caz special, ci ca un sindrom generalizat. De altfel, declanșarea reformei trebuie să suspende prezumția de competență. Orice cod nou de conduită va trebui să plece de la prezumția că polițistul este potențial incompetent, posibil autor de abuzuri și înclinat la corupție și infracționalitate. Dacă vrei să beneficiezi de privilegii, ar trebui să fii un model de conduită. Din acest punct de vedere, politica față de abuzurile asupra cetățenilor trebuie să fie una de toleranță zero. Nu mai aștepți condamnarea în instanță, îl/o acuzi de comportament lipsit de etică și îi desfaci contractul de muncă. Această politică zero este cu atât mai necesară, cu cât în ultimii ani, mai exact din mandatul doamnei Carmen Dan, orice cetățean care a avut de-a face cu poliția a putut observa o creștere a brutalității și violenței comportamentului angajaților MI, care s-a manifestat „plenar” pe 10 august 2018. Îngroparea acelui dosar la DIICOT este o dovadă că se trece peste abuz într-un mod care ar trebui să fie inacceptabil într-o societate liberă. Pentru că am ajuns aici, ar trebui să examinăm puțin activitatea parchetelor. În ultimii trei ani, DNA a trimis în judecată 18 sau 19 polițiști pe an. De la DIICOT, care nu ține o astfel de evidență, aflăm din când în când, destul de rar, că polițiștii sunt implicați în trafic de droguri, de persoane sau de contrabandă. Este limpede că aceste acțiuni timide ale procurorilor nu acoperă dimensiunea fenomenului…..Apropo de DIPI, aici s-au scăpat cu totul lucrurile de sub control, încât nu mai știi dacă DIPI este brațul înarmat al partidului care controlează MAI, o organizație care oferă servicii de consum de droguri sau un bordel unde se cheltuiesc banii pentru petreceri de lux în stil Playboy. Doi și un sfert ar trebui desființată și reînființată și pusă sub un control de transparență în ce privește cheltuirea banilor publici. În sfârșit, depolitizarea trebuie să aibă în vedere, pe lângă DIPI, și sindicatele, devenite un fel de organizații legale de racketeering cu protecție politică. Integral: https://revista22.ro

„Adresa” prin care Episcopia Hușilor îi amintește unui preot că nu și-a ridicat cota de vin a devenit virală. Reacția BOR„Adresa” prin care Episcopia Hușilor îi amintește unui preot că nu și-a ridicat cota de vin a devenit virală. Reacția BOR Episcopia Huşilor i-a cerut unui preot din judeţul Vaslui, printr-o adresă, să-și cumpere vinul pentru liturgie doar din „rodul istoricei vii a Episcopiei Huşilor”, nu din alte surse. …. Preotului i se atrage atenția în document că parohia la care slujește nu a comandat deloc vin din producția Episcopiei, față de alte biserici, de rang inferior. „Preacucernice părinte (…), vă adresăm respectuos rugămintea, în spiritul comuniunii şi al disciplinei, statuate de către legislaţia bisericească în vigoare, de a folosi vin liturgic curat, fără impurităţi chimice, din rodul istoricei vii a Episcopiei Huşilor”, se arată în adresa Episcopiei Huşilor către o parohie din judeţul Vaslui. Documentul este înregistrat cu data de 18 ianuarie. Potrivit adresei Episcopiei Huşilor, cantitatea de vin ridicată de parohia din Vaslui este „inexistentă”, în comparaţie cu alte parohii care sunt clasificate cu un grad inferior. …. BOR: Vinul liturgic trebuie să fie curat şi certificat de Biserică „Vă pot spune doar că este ceva absolut firesc ca vinul liturgic dintr-o eparhie să fie procurat dintr-o sursa sigură, oficială”, a declarat pentru Libertatea și Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei. E absolut normal ca vinul liturgic (folosit la Sfanta Împărtășanie, nu la un chef cu prieteniii), să fie curat si certificat de Biserică. Asta face orice cult religios responsabil in legătură cu produsele si obiectele folosite in cult. …. Fiecare eparhie să distribuie vinul produs din podgoriile proprii (Centrul eparhial, mânăstiri şi parohii) doar prin pangarele bisericilor sau prin magazinele de obiecte bisericeşti ale eparhiei; Eparhiile care nu pot asigura necesarul de vin liturgic din viile eparhiei să solicite, în scris, sprijin de la eparhiile care pot produce peste trebuinţele proprii, la un preţ acceptabil, de solidaritate fraternă; Vinul bisericesc preluat de la o altă eparhie să fie distribuit prin pangare şi magazine de obiecte bisericeşti cu eticheta eparhiei unde se distribuie; Eparhiile pe teritoriul cărora sunt identificaţi agenţi economici care valorifică vin sub denumirea de “vin liturgic”/ “vin bisericesc”/ “vin euharistic” sau alte forme similare să informeze prin ordin circular unităţile de cult din subordine în legătură cu interdicţia de a folosi aceste produse şi să sesizeze autorităţile statului pentru sistarea comercializării. Integral: https://www.libertatea.ro

Abercrombie & Kent Returns to the South Pole in 2022 | Luxury Travel AdvisorMai sunt 3 doze de Pfizer la staţia românească de la Polul Sud   Veşti bune pentru românii dispuşi să călătorească un pic pentru a se injecta cu vaccinul preferat! Potrivit platformei RoVaccinare, mai sunt disponibile 3 doze de Pfizer la staţia de cercetare Law-Racoviţă din Antarctica. „Ar fi chiar drăguţ să vină cineva să ne ajute să terminăm vaccinul, noi suntem doar doi aici da’ dintr-un motiv sau altul am primit doze pentru cinci persoane. Partea bună e că nu se strică, sunt -60 de grade afară. Le-am putea ţine şi pe balcon dacă nu ne-ar fi frică că ni le fură pinguinii, cum ne-au furat anul trecut hârtia igienică, de a trebuit să folosim ţurţuri”, explică Marcel Petre, om de ştiinţă. „Dacă veniţi din Bucureşti, cel mai scurt drum e cu maşina până la Otopeni, apoi cu avionul pe ruta Paris – Santiago de Chile, trenul până în Punta Arenas, autostop până în Ushuaia, traversat strâmtoarea Magellan cu spărgătorul de gheaţă iar apoi o scurtă expediţie cu sania trasă de câini. Cine vine, să-mi aducă şi mie un cartuş de Kent cu biluţă, sper că se mai fac”, adaugă cercetătorul român. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 17 martie.”A devenit iremediabil evident că guvernul protejează o nouă nomenklatură, cu salarii și pensii disproporționate față de restul populației și cu acces privilegiat la servicii de sănătate.”

Peisaje de Iarna: Cabane de Lemn la MunteBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 17 martie! Codul galben este valabil in intervalul 16 martie, ora 10:00 – 18 martie, ora 06:00, cand vor fi precipitatii in majoritatea zonelor, iar in regiunile din sudul, estul si centrul tarii, precum si zonele montane si submontane se vor cumula cantitati de apa local de 25…35 l/mp si pe spatii mai mici, indeosebi in jumatatea de est a Munteniei, 40…70 l/mp. Vor fi mai ales ploi, dar treptat in Transilvania si local in Maramures, iar incepand din noaptea de marti spre miercuri (16 /17 martie) si in vestul si nordul Moldovei vor predomina ninsorile. In toata zona montana si local in Transilvania si zona subcarpatica din Moldova stratul de zapada nou depus va fi consistent. Intensificari de pana la 55…65 km/h vor fi si in sudul Banatului si al Olteniei si local in Moldova si estul Munteniei. In zona Carpatilor Meridionali si de Curbura va ninge abundent, iar vantul va avea intensificari sustinute, cu rafale de peste 90…110 km/h, in special la altitudini de peste 1500 m, unde va fi viscol puternic, zapada troienita, iar vizibilitatea va scadea sub 50 m. In Bucuresti ploua, temperaturi intre +8/+3 gr.C.

Cum puteți afla ce tip de vaccin folosește fiecare centru și unde mai sunt locuri libere. Site-ul, lansat de un grup de sibieni: „STS ne-a felicitat pentru idee”Pentru vârstnici nu există locuri la vaccinare de peste o lună, deși a început și etapa a III-a De luni de la ora 9:00, s-au deschis succesiv şi listele de aşteptare pe judeţe pentru etapa a III-a de funcționare. În continuare, însă, persoanele care nu au reușit să se vaccineze în etapa a doua nu găsesc locuri libere pe platforma CNCAV. Cei mai afectați sunt bătrânii…. Problema este că, în continuare, nu există locurile libere pentru  persoanele din etapa a doua care nu s-au vaccinat. Spre exemplu, în Alba te poți programa în toate centrele (vezi rubrica „persoane în așteptare”). În județul Alba nu există locuri libere pentru persoanele din etapa a II-a (în special vârsnicii) care au dreptul să se vaccineze (a se vedea rubrica „locuri libere”) care e goală. Iar această situație durează de la finalul lunii ianuarie…. Newsweek România a scris că de peste o lună jumătate persoanele de peste 65 de ani nu găsesc un loc pentru vaccinarea anti-COVID în contextul în care majoritatea dozelor primite au fost Astra Zeneca (ulterior limita de vârstă a fost înlăturată, dar situația nu s-a schimbat). „Circa 75% dintre vaccinați sunt persoane vulnerabile. Dar deocamdată nu avem un total satisfăcător dacă ne raportăm la numărul total al celor peste 65 de ani. Integral: https://newsweek.ro

Anunț al Agenției Europene pentru Medicamente, marți, în contextul suspendării vaccinării cu AstraZeneca în UEGuvernul are reacții adverse la democrație  Premierul Cîțu mai bine ar explica de ce România nu interzice complet AstraZeneca, precum Franța, Germania, Italia, Spania. Asta, ca să nu dea apă la moară „teroriștilor antivacciniști”. …. Premierul Florin Cîțu a avut reacții adverse severe la transparență (nu i-au trecut încă) și s-a opus publicării datelor despre situația vaccinării și a testării, date care, oricum, ar fi trebuit să fie publice, și a trimis Corpul de Control la Ministerul Sănătății. Straniu pentru un premier a cărui marotă e „reforma”. Oare reforma pe care, deocamdată, n-a văzut-o nimeni pe teren exclude transparența în actul de guvernare? Poate l-a montat cineva în sensul acesta, niște „băieți cu epoleți”, deranjați că a ieșit la lumină cum privilegiații nației dau cu flit cățeilor care stau la rând la programarea pe platformă, sau lipsa de transparență face parte și din ADN-ul politic al PNL? Așa s-ar zice, dacă ne uităm la panseurile ministrului Lucian Bode: „Nu este normal ca listele să fie publicate cu adrese legat (sic!) de sistemul de apărare și ordine publică. Din acel moment poți să te aștepți că nu ne sunt toți prieteni pe pământul ăsta, dar pot veni să fotografieze, să filmeze”. Ba uite că este, centrele cu pricina au fost deschise spre vizionare și vaccinare publicului, prin decizie a ministrului Nicolae Ciucă. Un alt cap înfierbântat este cel al colonelului Gheorghiță, coordonatorul campaniei, care are însă circumstanțe atenuante că e militar. N-ar fi oare mai bine ca, în loc să se frământe de grija protejării secretelor inexistente și să se țină de reclamații, să fie mai atent la ce-i iese pe gură la ore de maximă audiență și, eventual, să-și ia niște consultanți în comunicare, civili dacă se poate? Așa poate nu se apuca să spună că lotul din vaccinul AstraZeneca, interzis deja în 13 state europene, nu a ajuns în România. Doar după ce oamenii au început să publice pe Facebook imagini cu numărul lotului cu care se vaccinaseră, a ieșit și Comitetul de Coordonare să spună, ca în bancurile de la Radio Erevan, că nu numai că ajunsese, dar se vaccinaseră deja peste 70.000 de cetățeni. Niște consilieri pe comunicare i-ar fi spus desigur și prim-ministrului Cîțu că a-i cataloga drept „teroriști” pe cei care se opun vaccinării taman în ziua în care mii de oameni, speriați pe bună dreptate, nu s-au mai prezentat la vaccinarea cu AstraZeneca nu e cea mai bună idee. Ba e chiar una proastă de tot să amesteci la grămadă adevărații „teroriști” de genul Șoșoacă cu cei care nu se opun deloc vaccinării, ca dovadă că se programaseră. „Teroriștii” se uită și ei la Italia, Franța, Germania și celelalte state care au suspendat complet vaccinarea cu AstraZeneca. Mai bine ar explica domnii Cîțu, Voiculescu, Gheorghiță și Arafat de ce România nu ia o măsură similară. Asta ca să nu dea apă la moară conspiraționiștilor. Cât despre eroul transparenței, Vlad Voiculescu, foarte bine că a luat decizia publicării acelor date (dacă chiar el a luat-o), dar și aici avem o teribilă mostră de dublu discurs. Pe de o parte, așa cum a dezvăluit g4media, a semnat în 20 ianuarie, alături de premier, hotărârea de guvern prin care rudele militarilor și angajaților din sistemul de ordine publică și servicii se puteau vaccina cu prioritate, iar pe de alta, spunea că „e jenant să avem centre separate pentru anumite instituții” și că centrele cu circuit închis ale Ministerelor de Interne și Apărării „ar trebui închise”. Serios? Deci cu o mână semnează ordine care statuează exact împărțirea populației în fraieri și șmecheri și cu gura se revoltă împotriva practicii. Sfântă ipocrizie! Dar, așa-i în politică, una spunem și alta fumăm, iar dl Voiculescu e politician sadea, nu ONG-ist…..Medicii din spitale încep iar să țipe disperați după paturi de la ATI, pentru că tot cu alea 1.200 de acum luni bune defilăm – luni, la nivel național, mai erau disponibile doar 20-30 de paturi –, iar oficialii din Ministerul Sănătății și Grupul pentru Situații de Urgență promit, cum au mai promis, suplimentarea paturilor. Mai poate însă cineva să-i ia în serios? Ce să mai discutăm că centrele de vaccinare din spitale riscă să se închidă (de exemplu, „Marius Nasta” din București), pentru că nimănui nu i-a dat prin cap să nu tragă de aceiași medici și pentru bolnavii de Covid, și pentru vaccinare.  Integral: https://revista22.ro

O coaliție tot mai dezbinată  Scandalul însă va dura probabil până la tranșarea luptei pentru putere din PNL, a cărei logică stupidă le cere competitorilor pentru președinția partidului să atace USR PLUS….. Fondul problemei este dublu: pe de o parte, lupta pentru putere din interiorul PNL se dovedește un factor destabilizator al acțiunii guvernamentale, după cum scriam în Revista22 la începutul acestui an; pe de altă parte, cultura lipsei de transparență menită să ascundă constituirea unei noi nomenklaturi este tot mai greu de disimulat. Acum că știm chiar de la Florin Cîțu însuși că va candida la o funcție de conducere în PNL, și nu putem fi atât de naivi încât să credem că poate fi vorba de altceva decât de funcția de președinte, este clar că toate acțiunile sale sunt subordonate obiectivului înfrângerii lui Ludovic Orban la viitorul congres al liberalilor. Din păcate, principalul etalon al evaluării unui lider în interiorul PNL este cât de dur „combate” nu PSD sau AUR, ci USR PLUS. Pentru a mulțumi galeria liberală, premierul a anunțat că va trimite Corpul de Control la Ministerul Sănătății pe motiv că ar fi publicat fără aviz date privind numărul de testări pe județe și centrele de vaccinare pentru „esențialii” din sistemul de securitate națională – MApN, servicii de informații, MAI, cu neamurile lor cu tot – adică date de interes public, care nu au fost, de fapt, niciodată secretizate oficial. Conștient totuși că nu are niciun temei, premierul a încercat să se distanțeze de propriul demers, povestind în mod de-a dreptul hilar că a avut o discuție cu șeful Corpului de Control, „care se va autosesiza”. Inițiativa șefului Corpului de Control apare astfel bine controlată ierarhic! Deși s-a trezit dezgolit brusc în fața opiniei publice de orice pretenție de transparență, domnul Cîțu nu a reușit să iasă din propria capcană și a rămas prizonier al baronetului PNL, care vrea sânge USR-ist, mai ales după ce Vlad Voiculescu a scos la iveală numărul ridicol de testări din județe și al încrengăturilor din servicii și MAI. Corpul de Control a fost deci trimis să investigheze un presupus atac cibernetic asupra bazei de date a Institutului Național de Sănătate Publică și care nu era decât o serie de încercări ale consilierului ministrului sănătății Ștefan Voinea de a accesa datele din registrul național de vaccinare în weekend, când lucra de acasă. Faptul că accesul MS la aceste date a fost apoi blocat două zile a accentuat impresia că avem de a face cu practici politice puerile la vârful executivului, mai ales după ce și foștii miniștri Violeta Alexandru și Dragoș Pâslaru au denunțat presiunile celor din sistemul de securitate privind opacizarea informației de interes public. A devenit iremediabil evident că guvernul protejează o nouă nomenklatură, cu salarii și pensii disproporționate față de restul populației și cu acces privilegiat la servicii de sănătate. USR PLUS este complice, căci și miniștrii săi au semnat OUG din ianuarie care lărgea indecent numărul categoriilor de „esențiali” ce urmau să fie vaccinați în etapa a doua, strivindu-i numeric pe vârstnici și pe bolnavii cronici, și apoi hotărârea care permitea vaccinarea familiilor celor din sistemul de securitate în centrele speciale, desigur, cu condiția „eligibilității”…..Momentul confruntării este însă prost ales: obosiți de pandemie și de incertitudine, îngroziți de degringolada din poliție, dar și din sistemul sanitar și din educație, românii numai de războaie politice nu mai au nervi. Integral: https://revista22.ro

Cofondatorul Code4Romania, despre problemele platformei RO Vaccinare: Statul nu avea experții să proiecteze un asemenea sistem. Îl repară din mers!Cofondatorul Code4Romania, despre problemele platformei RO Vaccinare: Statul nu avea experții să proiecteze un asemenea sistem. Îl repară din mers!  Bogdan Ivănel, unul dintre cofondatorii organizației Code4Romania, crede că unul dintre motivele pentru care platforma de programare pentru vaccinare are probleme de funcționare ține de modul în care aceasta a fost proiectată. „O soluție căreia autoritățile i-au dat drumul fără testare e greu să o corectezi din mers!”, spune acesta, într-un scurt interviu pentru Libertatea. În plus, Ivănel crede că autoritățile ar trebui să facă public codul de programare al platformei, pentru a le oferi posibilitatea și altora să sesizeze și semnaleze erorile platformei. Platforma de înscriere la vaccinare – RO-vaccinare – a avut parte luni de noi probleme – odată cu deschiderea programării și a listelor de așteptare pentru întreaga populație. La fel se întâmplase și în urmă cu două luni, la momentul demarării etapei a II-a, cea destinată populației la risc – vârstnici peste 65 de ani, bolnavi cu afecțiuni cronice și lucrători esențiali. Mai multe persoane s-au plâns inclusiv pe pagina de Facebook a campaniei de vaccinare că nu pot accesa platforma. …. Într-un interviu pentru Libertatea, cofondatorul organizației Code4Romania – care a realizat printre altele platforma stirioficiale.ro – Bogdan Ivănel vorbește despre câteva din posibilele cauze ale acestor căderi ale platformei, reproșează autorităților că nu fac public codul pe baza căruia a fost scrisă această platformă (ce ține de zona de programare, n.red) și precizează că autoritățile au primit oferta de a fi ajutate benevol, dar nu au răspuns. …. Bogdan Ivănel: – Sunt două lucruri de spus. Primul este legat de lipsa de expertiză în proiectare și aici avem o vulnerabilitate ca stat: noi nu avem experții necesari în instituțiile publice. Așa că, și dacă STS dorea să aibă, nu avea oamenii necesari să proiecteze așa ceva. E vorba de o meserie, cea de UX designer – User Experience designer – omul care trebuie să înțeleagă nevoile utilizatorului și să le transforme în specificații. Această meserie nu există în România în nomenclatorul meseriilor, nu există specializări la facultăți, așa că acești oameni lucrează de regulă în companii private. Înțeleg că STS-ul are doar echipe de dezvoltatori. E ca și cum te-ai apuca să faci o casă fără ingineri și fără arhitecți, doar cu muncitori. Bogdan Ivănel: Al doilea lucru: dacă ne referim la zona de cod scrisă de STS, e o mare problemă. Codul nu este deschis, așa cum nu sunt deschise în general codurile platformelor statului. Vedem și noi, ca toată lumea, că platforma nu merge, dar nu putem spune de ce. Atât timp cât nu există transparență și nu avem acces la cod, nu e auditabilă soluția, putem oferi păreri, dar nu și o privire de expert clară. E o chestiune pe care încercăm să o împingem pe agenda publică: transparentizarea acestor soluții digitale. Codul să fie făcut public, când aveam de-a face cu sisteme critice, importante, pentru că ele sunt făcute din bani publici. – Ce ar trebui să se întâmple ca acest tip de platforme să fie funcționale, să nu mai cadă? – Trei lucruri: statul român să-și dezvolte capacitatea de proiectare, transparență la cod, de care vorbeam, și o zonă legislativă – care să stabilească criterii pentru orice soluție tehnică, de exemplu chestiuni precum downtime-ul. Cât are voie o astfel de platformă să fie căzută. Pentru că marea problemă cu această platformă e că ea cam pică. Aici trebuie să avem o legislație care să spună cât are voie să fie jos (nefuncțională) o platformă, în afara mentenanței. …. Pe zona de dezvoltatori, STS-ul stă foarte bine, zona de scris cod, marea problemă e, cred, proiectarea și aici nu o spun ca să pledăm în favoarea noastră, dar aici statul putea să meargă și către privați și către noi. Iar noi le-am spus de vreo 3-4 ori anul trecut, i-am întrebat cum stau cu vaccinurile și părea că nu au nevoie de ajutor. Inclusiv acum trei luni, când au apărut primele probleme, le-am spus autorităților: Oricând aveți nevoie de noi, suntem aici. Am avut întâlniri cu autoritățile și nimic. O facem benevol, pentru că noi nu acceptăm bani publici, nu preluăm contracte cu statul.  Integral: https://www.libertatea.ro

Geert Vanden BosscheCoordonatorul vaccinului Ebola: De ce e complet neindicat să vaccinezi în masă în plină pandemie Geert Vanden Bossche, implicat în dezvoltarea mai multor vaccinuri timp de 23 de ani, printre care și vaccinul anti-Ebola, a cerut OMS o dezbatere despre programul global de vaccinare pe fondul pandemiei, care, în opinia sa, trebuia amânat până la evaluarea completă a virusului. Dr. Geert Vanden atrage atenția că vaccinurile sunt profilactice, deci destinate utilizării într-un sistem convențional profilactic, NU într-un cadru pandemic. „Dacă mergi la război, asigură-te că ai arma potrivită la momentul potrivit împotriva unui inamic pe care să-l înțelegi suficient. Acum avem de-a face cu un coronavirus mutant super inteligent, care încearcă să evadeze presiunii imune”, a subliniat dr. Geert Vande. Vaccinarea în pandemie generează apariția altor variante Bossche susține că ceea ce s-a urmărit cu pornirea campaniei de vaccinare globală a fost descongestionarea spitalelor, ceea ce s-a reușit. Însă este un fals succes, neobținându-se decât un moment de respiro. Și, după cum se vede, cazurile sunt iarăși în creștere. El avertizează că vaccinarea în plină pandemmie creează mai multe cazuri asimptomatice, contribuind la răspândirea virusului, deoarece vaccinurile nu previn infecția și transmiterea. Cel mai riscant este că începându-se vaccinarea pe anumite categorii de persoane vulnerabile, virusul sare la alte categorii considerate mai protejate, se modifică…..„Vaccinurile sunt bune, dar implementarea vaccinului pe scară largă în plină pandemie este susceptibilă de a spori evadarea imunitară sau antigenică (abilitatea virusului de a se adpta la presiuni imune), deoarece niciunul dintre aceste vaccinuri actuale nu previn replicarea / transmiterea variantelor virale. Cu cât folosim mai mult aceste vaccinuri pentru imunizarea persoanelor în mijlocul unei pandemii, cu atât virusul va deveni mai infecțios”, avertizează expertul. Vaccinul stimulează doar anticorpii specifici antigenilor induși artificial și nu celulele naturale ale sistemului imunitar necesare pentru neutralizarea eficientă a coronavirusului. Deci, în opinia expertului, vaccinarea acum ajută la crearea de noi variante și „învață” virusul cu privire la „evadarea imună”. „Cu creșterea infecțiozității vine o probabilitate crescută de rezistență virală la vaccinuri. Oamenii pot pierde protecția mediată de vaccin, dar și prețioasa lor imunitate naturală, prin faptul că anticorpii vaccinali depășesc anticorpii naturali. Nu este o constatare extraordinară, este chiar principiul de bază predat la prima clasă de vaccinologie a unui student: nu ar trebui să folosiți un vaccin profilactic la populațiile expuse la presiune infecțioasă mare – ceea ce este cu siguranță cazul acum, deoarece mai multe variante extrem de infecțioase circulă în prezent în multe părți ale lumii. Pentru a scăpa pe deplin de presiunea imună selectivă exercitată de anticorpii vaccinali, SARSCoV2, un virus extrem de mutabil, are nevoie doar să-și mai adauge câteva mutații în domeniul său de legare a receptorilor”, spune dr. Geert Vanden. ….. În iunie 2020, Ken Frazier, CEO Merck, a subliniat și el necesitatea de a înțelege mai mult coronavirusul înainte de a se grăbi pentru o soluție rapidă prin intermediul vaccinurilor. Merck este un standard superior în dezvoltarea vaccinurilor și a produs patru din șapte vaccinuri de succes în istoria lumii. Merck a renunțat la programul de dezvoltare a unui vaccin anti-Covid pentru a se concentra asupra descoperirii unor tratamente ținte împotriva acestei infecții deosebit de periculoase. …. Despre vaccinurile actuale anti-Covid Dr. Geert Vanden consideră că toate vaccinurile folosite în prezent vizează inducerea de anticorpi specifici proteinei S (S1-RBD), dar niciunul nu previne replicarea virală dacă anticorpii au o concentrație sau o afinitate prea scăzute. Nu pot controla replicarea variantelor de SARSCoV 2 mai infecțioase și pot chiar conduce la evadarea imunitară (de exemplu, atunci când subiecții complet vaccinați sunt expuși la noi variante virale). Cât de sigure și eficiente sunt vaccinurile utilizate în prezent? „Sunt sigure și eficiente la nivelul individului, dar NU pentru populațiile umane expuse pandemiei Covid-19, pentru că favorizează răspândirea”, susține expertul. Integral: https://newsweek.ro

Polițiștii din Onești, prinși cu minciuna. Detalii șocante din anchetă: ce aveau în buzunar, de fapt - IMPACTANALIZĂ | Radiografia unui stat care eșuează în a-și salva cetățenii: Murim cu șansa în mână, în timp ce așteptăm să fie mai bine Morți în spitale din cauza lipsurilor, nu a bolilor. Morți în așteptarea salvării cu salvatorii la ușă, care așteaptă și se uită. Este imaginea cruntă, însă reală, a unui stat care a eșuat în cel mai important domeniu pe care-l are de gestionat: protecția cetățenilor săi. Haosul care domnește în instituții, schimbările făcute pe genunchi și pentru că se uită presa, scandalurile interminabile, corupția, incompetența – toate pot fi găsite drept cauze. Efectul este, însă, cât se poate de dramatic: oamenii mor, iar nouă nu ne rămâne decât să sperăm, cu fiecare tragedie care are loc, că e ultima. Spitalele Din păcate, locurile în care au murit cei mai mulți oameni sunt fix cele în care s-au dus să își găsească salvarea. Tragediile de la Spitalul Județean din Piatra Neamț și Institutul „Matei Balș” din Capitală au în comun un vinovat moral: statul, prin cei care au lăsat infrastructura spitalicească la pământ. Iar acum, când spitalele sunt puse la grea încercare din cauza pandemiei, cedează. Odată cu ele, și românii ajunși în stare gravă acolo, în plină luptă cu virusul. Iar pe cei pe care nu-i doboară virusul sau lipsa investițiilor, îi ucide lipsa de măsuri simple, dar esențiale. Cazul Suceava este relevant: 28 de pacienți infectați cu COVID-19 ar fi murit, acuză procurorii, pentru că, în urmă cu un an, conducerea de atunci a spitalului județean nu a luat măsuri de bază, stabilite la nivel național, pe când pandemia era la început. Situația e cu atât mai critică cu cât tragediile s-au ținut lanț și în anii trecuți. Tot din cauza sistemului sanitar au murit și unele victime din Colectiv. Ucise de bacteriile din spitale, nu de rănile din club. Nimeni n-a fost sancționat. Poliția / Intervențiile Situațiile de criză, în care timpul e esențial, au arătat că și forțele de intervenție se bâlbâie uneori, fix când de reacția lor depind vieți. S-a întâmplat în Caracal, s-a repetat în Onești. Și ne întrebăm unde se va mai întâmpla, pentru că măsurile luate după fiecare tragedie (demiteri și schimbări de suprafață) nu rezolvă problemele de fond – lipsa de coordonare, de resurse, de proceduri clare. Și, adesea, de mentalitate. Care, după cum mulți au spus, e foarte probabil să fi intârziat intervenția statului în Caracal, de pildă. În tragedia recentă, din Onești, unde doi muncitori au murit cu salvatorii în fața blocului, problemele sunt deja destul de clare….. Tot aici putem vorbi și de pompieri. Care, fără doar și poate, salvează sute sau mii de vieți zi de zi. Însă asta înseamnă că pot fi tolerate greșelile? Sigur că nu, pentru că și în cazul lor, greșelile pot însemna vieți pierdute. S-a întâmplat în Constanța. Datele de până acum arată că s-ar fi pornit târziu spre intervenție. Și mai mult decât atât, instituția (ISU Dobrogea) a mințit în comunicarea publică ulterioară tragediei în care o femeie a murit aruncându-se de la balcon, din calea flăcărilor….. Administrația Birocrația, răspunsul greoi al instituțiilor la problemele ridicate de cetățeni sunt o altă problemă majoră. De curând, două copile și-au găsit sfârșitul pe un trotuar din sectorul 2 pentru că o femeie a pierdut controlul volanului și le-a izbit în plin. Ulterior a ieșit la iveală că oamenii din zonă au făcut numeroase solicitări autorităților locale, pentru montarea unor limitatoare de viteză. Nu putem să știm cu certitudine dacă, în situația în care ar fi existat, ar fi evitat impactul. Dar dacă da? Ne întoarcem la vina morală a unui stat care nu-și ascultă cetățenii nici măcar atunci când chiar ei îi spun ce are de făcut. Unde să mai punem faptul că statul are propriile instituții al căror rol este să descopere și să rezolve genul acesta de probleme. Integral: https://mainnews.ro

Au căzut primele capete din poliție după crima de la Onești. Ce se va întâmpla cu aceștia | Romania LiberaTeoretic, Poliția stă bine la negociatori: 222 de polițiști au cursuri pentru situații de criză  222 de polițiști au urmat cursurile de „Negociator în situații de criză de ordine publică”, organizate de Poliția Română. 20 s-au specializat și în străinătate. Intervenția de la Onești a demonstrat că aceste cifre dau bine doar pe hârtie….. Poliţia Bacău l-a desemnat pe agentul-şef adjunct Marius-Ştefănuţ Moraru să negocieze cu agresorul din Onești. Negocierea a durat trei ore şi a eşuat. Ostatecii au fost uciși. „Sunt negociator şi operator tactic în cadrul Serviciului de Acţiuni Speciale al Poliţiei din 2017. Am urmat cursurile Şcolii de Agenţi de Poliţie Câmpina. De asemenea, am absolvit o facultate de drept şi un master în domeniul managementului”, a declarat Marius Moraru, într-o conferință de presă. Nici una dintre şcolile enumerate nu te califică automat drept negociator în Poliţie sau ca operator tactic în cadrul trupelor speciale. În martie 2019, Moraru a picat cu nota 4,60 un concurs organizat de IPJ Bacău, pentru ocuparea a patru posturi de ofiţer de poliţie, la Centrul Teritorial de Examinări IT – Serviciul Criminalistic, a scris Libertatea. ….Două săptămâni mai târziu, biroul de comunicare al Inspectoratului General al Poliției Române, ne-a comunicat că la fiecare structură județeană și în Bucureștiu își desfășoară activitatea polițiști cu atribuții în domeniul negocierii în situații de criză. Integral: https://newsweek.ro

Elena Udrea, imagini SENZAȚIONALE de când avea 17 ani! Poza SEXY în ziar - GALERIE FOTO - Evenimentul ZileiCum motivează judecătoarea Curții de Apel condamnarea Elenei Udrea la 8 ani de închisoare: Gradul de pericol social ridicat al faptelor comise, insistența cu care cerea mită și antecedentele…… Gradul de pericol social ridicat al faptelor comise, insistența cu care cererea mită, sumele mari primite, funcția publică deținută și antecedentele, sunt motivele pentru care Elena Udrea a fost condamnată, în primă instanță, la 8 ani de închisoare în dosarul finanțării campaniei prezidențiale din 2009.  „În cazul inculpatei Udrea Elena Gabriela instanța va avea în vedere pe lângă circumstanţele personale constând în aceea că aceasta este o persoană integrată familial, social şi profesional, actualmente cu antecedente penale având în vedere faptul că soluţia de condamnare anterioară nu a fost desfiinţată ci doar suspendată executarea pedepsei aplicate şi circumstanţele reale respectiv: gradul de pericol social ridicat al faptelor comise, cuantumul deosebit de ridicat al sumelor de bani pretinse şi remise cu titlu de mită și al celor spălate, funcția publică deținută de inculpată la data faptelor, insistența acesteia în a asigura remiterea efectivă a sumelor pretinse în cazul infracţiunii de instigare la luare de mită săvârşită de inculpatul Nastasia Gheorghe, urmând a orienta pedepsele aferente infracțiunilor reținute în sarcina sa spre mediul pedepsei, fără a atinge acest mediu având în vedere, astfel cum s-a indicat anterior timpul îndelungat scurs de la data faptelor”, se arată în motivarea obținută de MainNews.ro. În cazul Ioanei Băsescu, condamnată la 5 ani de închisoare cu executare, instanța a precizat că nu are antecedente, iar cuantumul sumelor delapidate nu este ridicat. „În cazul inculpatei Ioana Băsescu instanța va avea în vedere pe lângă circumstanţele personale constând în aceea căaceasta este o persoană integrată familial, social şi profesional, pentru prima oară implicată într-un raport penal de conflict, şi circumstanțele reale existente în cauză, respectiv: cuantumul sumei delapidate care nu este unul ridicat și cuantumul sumelor ulterior spălate astfel că va individualiza pedeapsa înspre minimul prevăzut de lege pentru infracțiunile reținute în sarcina acesteia”, a precizat sursa citată. Odată motivată decizia, poate începe judecarea apelului. Integral: https://mainnews.ro

Tudorel Toader i-a suflat lui Marian Oprisan cladirea pe care baronul voia sa o faca Palat al CulturiiTudorel Toader i-a suflat lui Marian Oprisan cladirea pe care baronul voia sa o faca Palat al Culturii  Universitatile Bucuresti si “Al. I. Cuza” din Iasi, ultima condusa de Tudorel Toader, fostul ministru al Justitiei in guvernarea PSD, au primit luni, in folosinta gratuita pe zece ani, prin votul consilierilor judeteni, cladirea si terenului aferente fostei Prefecturi Putna din Focsani. Cladirea construita la 1913, monument istoric, reabilitata recent dupa 30 de ani de lucrari, urmeaza sa devina centru universitar pentru viitorii studenti din judetul Vrancea, dar si din alte judete, care vor avea oportunitatea sa studieze acasa sau cat mai aproape de casa. Sedinta alesilor judeteni a fost una cu scantei, mai ales ca Marian Oprisan, ajuns intre timp vicepresedinte al CJ Vrancea, s-a exprimat dinainte in dezacord cu trecerea imobilului catre cele doua universitati, din motivul ca nu s-ar preta ca sediu al unei universitati. “Noi ne apucam sa dam cladirea cu titlu gratuit lui Tudorel Toader si domnului presedinte (n.a. rector) de la Universitatea Bucuresti. De ce? Va spun eu. Ei o sa-si tina niste functionari acolo ca sa mai justifice niste cheltuieli in numele autonomiei universitare, iar studentii care vor invata in sectiile celor doua universitati vor plati taxe”, a spus in sedinta Marian Oprisan. Baronul a primit insa lovitura de unde se astepta mai putin, chiar de la partenerii politici care l-au sustinut mereu in ultimii zece ani si carora le datoreaza inclusiv functia actuala de vicepresedinte. Este vorba despre cei doi consilieri judeteni ALDE, care au inclinat decisiv balanta la acest proiect. Integral: https://ziare.com

VIDEO. 500 de bilete vândute de CFR, la un tren cu un singur vagon. Oamenii nu au lăsat garnitura să pleceCFR suplimentează trenurile de Fetești pentru cei care merg la vaccinare  CFR a anunțat că va suplimenta trenurile pe mai multe rute populare pentru turism medical printre care București-Fetești, cea mai interesantă dintre opțiuni pentru locuitorii capitalei. Vor fi două trenuri de tip Regio, pentru săraci, și un InterCity, pentru săracii cu dare de mână. În funcție de vaccinul selectat vor fi atașate și vagoanele, respectiv clasa I cei cu Pfizer, clasa a II-a, cei cu Moderna iar pe tren, cei care se vor vaccina cu Astra Zeneca pentru că oricum nu contează dacă mor înainte sau după. Biletele vor fi gratuite pentru aproape toată lumea în afară de fraierii care nu s-au combinat la un șmen ca studenți, pensionari, rudă de ceferist, polițai sau doar șmecher. Premierul Câțu recomandă ca pacienții, exact ca în cazul schiatului la munte, să nu se înghesuie unul într-altul pentru a nu zădărnici combaterea pandemiei. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 16 martie.”Noroc cu alegerile si pandemia, care au reformat planurile de reformare, au intarit pozitia oligarhilor care controleaza sistemul sanitar si au permis intrarea cu taraita unor politicieni fara proiecte, dar brilianti in PR.”

Călătoria cu cățelul: cum să te pregătești și la ce să te aștepțiBuna dimineata intr-o zi de marti, 16 martie!  Vremea va fi rece, se va menţine în general închisã şi vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a teritoriului, local mai însemnate cantitativ în centrul, sudul şi estul ţãrii. Vor predomina ploile în sud şi, pe alocuri, în vest, iar în nord, centru şi nord-est, treptat, vor fi mai ales ninsori. Izolat, vor fi condiţii de polei. În zona de munte va ninge şi va continua sã se depunã strat de zãpadã local consistent. Vântul va sufla slab şi moderat, temporar cu intensificãri în majoritatea regiunilor, dar mai ales la munte, cu viteze în general de 50…70 km/h, iar la peste 1500 m altitudine, cu precãdere în masivele sudice, vor fi rafale de peste 80 km/h şi ninsoarea va fi viscolitã. Temperaturile maxime, sub normele perioadei, vor fi cuprinse între 1 şi 10 grade, iar cele minime se vor situa, în general, între -2 şi 3 grade. În București, vremea va fi închisã şi se va rãci. Temporar va ploua, moderat cantitativ, iar vântul va avea intensificãri trecãtoare. Temperatura maximã va fi de 7…8 grade, iar cea minimã de 2…3 grade.

Marea migrație pentru vaccin. Cum și-au dat întâlnire tinerii bucureșteni la Clubul Pensionarilor din Fetești  Sute de tineri din București au intrat, duminică seara, într-o cursă contra cronometru pentru un loc la vaccin la Clubul pensionarilor din Fetești, un oraș din județul Ialomița cunoscut pentru stația de taxare de pe Autostrada Soarelui. Alerta a fost dată de platforma Vaccin.live care afișează în timp real locurile libere la vaccinare și tipul de vaccin din fiecare centru. De asemenea, utilizatorii înregistrați au opțiunea de a primi alerte în momentul în care apar locuri în platforma guvernamentală Vaccinare-covid.gov.ro dezvoltată de STS. Platforma vaccin.live este dezvoltată de un grup de programatori din Sibiu și furnizează în timp real date despre locurile disponibile pentru vaccinare, fără să fie nevoie să accesezi platforma națională de vaccinare. Deși autoritățile au anunțat că etapa a treia de vaccinare, adică pentru populația generală, începe luni, 15 martie, în realitate au început să fie încărcate în platformă locuri în centre din mai multe județe duminică, 14 martie, în jurul orei 18.00. Nu este clar pe baza cărui criteriu sunt alocate aceste locuri. De exemplu, la Fetești, localitate cu circa 30.000 de locuitori, sunt deschise două centre de vaccinare, iar la unul dintre ele au fost încărcate duminică peste 2.400 de locuri pentru luna aprilie. Tineri bucureșteni care doreau să se vaccineze cât mai repede posibil au primit duminică alerta că sunt locuri pentru vaccinul Moderna la Clubul Pensionarilor din Fetești. Și astfel a început cursa. Cum în București nu mai există demult locuri disponibile, cei care au primit vestea și-au anunțat imediat familia, prietenii, cunoscuții și au intrat pe platforma de programare vaccinare-covid.gov.ro pentru a ocupa un loc. Drumul din București până la Fetești (circa 150 km) a reprezentat pentru mulți un impediment minor față de avantajul vaccinării. Minut după minut, cele peste 2.400 de locuri de la Clubul pensionarilor din Fetești erau ocupate. Nu mult a durat până s-a blocat și platforma de programare. Rețelele sociale și-au dovedit utilitatea. Grupuri de Whatsapp zbârnâiau duminică seara și nu au lipsit ironiile despre întâlnirile inclusiv în ziua de Paști la Clubul pensionarilor din Fetești. Această situație în care oamenii bat țara pentru a se vaccina nu este nouă. Încă de la debutul etapei a doua de vaccinare, multe persoane cu boli cronice au căutat să se programeze oriunde au găsit loc. Iar mulți dintre tinerii care duminică seară bifau victorioși în platformă un loc liber la Clubul pensionarilor din Fetești în urmă cu două luni vânau locuri pentru părinții lor, chiar și la o sută de kilometri distanță de domiciliul acestora….Expertul în sănătate publică Vlad Mixich a atras atenția într-o postare pe Facebook asupra acestei migrări între localități pentru vaccin: ”E ceva ce nu înțeleg aici, poate altcineva înțelege? De ce ai ține mii și mii de doze de vaccin anti COVID-19 pe stocuri în comuna Talpa (de exemplu), când cererea masiv nesatisfăcută este altundeva, în marele oraș aflat la 100-150 km distanță, unde sunt 0 (zero!) stocuri? O explicație posibilă, să zicem, este ca să asiguri o vaccinare echitabilă și în rural, nu doar în urban. Dar atunci de ce permiți orășenilor să vină și să se vaccineze în comuna Talpa? Singurul rezultat obținut prin această abordare este o ineficiență uluitoare: nu doar că obligi mii de oameni să facă drumuri lungi total inutil, dar și transporți acele mii de doze total inutil în diferite comune”. Integral: https://www.g4media.ro

Avocatul Poporului, despre scandalul de la ATI Sibiu: "Avem prevederi unitare doar pentru imobilizarea pacientilor cu boli psihice"Avocatul Poporului, despre scandalul de la ATI Sibiu: “Avem prevederi unitare doar pentru imobilizarea pacientilor cu boli psihice” Avocatul Poporului, Renate Weber, afirma ca legislatia romaneasca are prevederi unitare doar in ceea ce priveste contentionarea in spital a pacientilor cu boli psihice, ea aratand ca este nevoie de reglementare la nivel national care sa specifice cum se face contentionarea, cine o dispune si ce dispozitive trebuie folosite. “Ce este contentionarea? Este pur si simplu imobilizarea unei persoane, de cele mai multe ori prin legarea mainilor si, cateodata, si a picioarelor. In legislatia noastra, trebuie sa intelegem, lucrul acesta este bine precizat, bine legiferat numai pentru bolnavii psihic. Pentru oamenii care sunt in spital pentru alte afectiuni, unii se afla la terapie intensiva, nu avem o reglementare la nivel national, unitar. Este foarte important si Avocatul Poporului a sesizat asta din 2015, in 2015 era un caz care s-a petrecut la Constanta, cineva decedase intr-o unitate de terapie intensiva si s-a facut o recomandare pentru o astfel de reglementare. Nu s-a intamplat nimic. In 2019 iarasi a fost o ancheta pe care a facut-o institutia. Acum, am luat din nou toata legislatia si am vazut ca nu exista ceva unitar. Eu nu spun ca spitalele nu au ele niste proceduri. Probabil ca au. Insa lumea trebuie sa inteleaga urmatorul lucru: ca aceasta contentionare nu e vorba doar de libertatea ta de miscare, sigur este si aceea, dar poate sa fie vorba si de atingerea dreptului de demnitate, poate sa fie vorba de rele tratamente, nu stim. De aceea trebuie o reglementare unitara: cine poate sa dispuna contentionarea, pentru ce perioada de timp, din cand in cand verifici, dispozitivele cu care se face aceasta imobilizare trebuie sa fie cele care sunt acceptate si care nu pot sa raneasca…..Avocatul Poporului a solicitat joi ministrului Sanatatii un punct de vedere referitor la necesitatea reglementarii la nivel national a contentionarii pacientilor care sunt internati in alte sectii decat cele de psihiatrie. Institutia cere ca Ministerul sa precizeze criteriile in baza carora se poate dispune contentionarea, durata maxima a acesteia, dispozitivele care pot fi utilizate, intervalul de timp la care trebuie sa se verifice starea pacientului contentionat si conduita obligatorie a personalului medical. Integral: https://ziare.com

Bolnavii din spital, nemulţumiţi că nu pot să voteze FOTO - Stiri Botosani“Una din patru persoane de peste doi ani suferă de cel puţin o boală cronică” …. Din populaţia rezidentă de 2 ani şi peste, una din patru persoane a declarat că suferă de cel puţin o boală cronică sau o problemă de sănătate de lungă durată (pentru copii declaraţia a fost făcută de unul dintre părinţi), o pondere mai mare fiind întâlnită în rândul persoanelor de sex feminin (28,8%) faţă de cele de sex masculin (21,5%), potrivit anchetei. În mediul rural ponderea persoanelor care suferă de o boală cronică sau o problemă de sănătate de lungă durată (24,7%) este mai mică decât cea a persoanelor din mediul urban (25,8%). La fel ca în 2014, în anul 2019, cele mai frecvente boli cronice declarate de persoanele în vârstă de 15 ani şi peste sunt: hipertensiunea arterială (întâlnită, în medie, la 16 persoane din 100), afecţiunile zonei lombare (8 persoane din 100), diabetul zaharat (5 persoane din 100) şi afecţiunile zonei cervicale (4 persoane din 100), reiese din anchetă. Copiii sub 15 ani sunt într-o măsură mai mică afectaţi de boli cronice (3,3% în 2019, faţă de 4,6% în 2014). Ca şi în 2014, în 2019, cele mai frecvente boli cronice la copiii sub 15 ani au fost alergiile (exclusiv astmul alergic), bronşita cronică, boala pulmonară obstructivă sau emfizemul, reiese din studiu. Şapte copii din 1.000 sufereau, în 2019, de anomalii congenitale osteo-articulare. În anul 2019, din totalul populaţiei rezidente de 15 ani şi peste, 10,6% au declarat că au dificultăţi în realizarea activităţilor zilnice de îngrijire personală, mai mult cu 2,9 puncte procentuale decât în 2014….. Jumătate din populaţia rezidentă a apelat, în ultimele 12 luni precedente interviului din anul 2019 (47,0% în 2014), cel puţin o dată, la medicul de familie sau la un medic de medicină generală efectuând, în medie, 3,2 consultaţii (3,7 consultaţii în 2014). În 2019, medicii specialişti (inclusiv chirurgi) au consultat 19,9% din populaţia rezidentă în decursul ultimelor 12 luni precedente interviului (cu 3,9 puncte procentuale mai mult decât în 2014). În cele două săptămâni precedente interviului din 2019, 20,4% din populaţia rezidentă (20,8% în mediul urban şi 19,8% în mediul rural) a utilizat medicamente prescrise de un medic, numai cu 0,1 puncte procentuale mai mult decât în 2014. Începând cu vârsta de 45 de ani, principala cauză pentru care populaţia a luat medicamente prescrise a fost tratarea tensiunii arteriale ridicate, aceasta fiind menţionată în proporţie de 39,9% de persoanele de 45-54 ani, 59,1% de persoanele de 55- 64 ani, 59,6% de persoanele de 65-74 ani, ajungând la 69,3% la persoanele de 75 de ani şi peste, reiese din studiu…..Din totalul populaţiei rezidente, în anul 2019, 74,7% considera că are o stare de sănătate bună sau foarte bună (78,6% dintre persoanele de sex masculin şi 71,1% dintre cele de sex feminin). Faţă de anul 2014, ponderea persoanelor care considerau că au o stare de sănătate bună sau foarte bună a scăzut cu 2,3 puncte procentuale în cazul populaţiei masculine şi cu 1,5 puncte procentuale în cazul populaţiei feminine. Integral: https://www.bursa.ro

Dragoș Damian, CEO Terapia, propune ca minerii fără loc de muncă să fie mutați lDragoş Damian, CEO Terapia: Românii, bolnavi şi bătrâni. S-ar zice ca nu este o opinie pentru oamenii de afaceri, dar este pentru ei Oamenii de afaceri inteleg ce este in spatele cifrelor, asa ca iata niste date de la Institutul National de Statistica: – sporul natural al populatiei este al doilea an consecutiv in scadere, de la o micsorare cu 57.244 de persoane in 2019 (iata ca ne contractam si inainte de Covid) am ajuns la una de 118.587 in 2020, adica dublu; – avem cu 14% mai multe decese in 2020 fata de 2019, am pierdut aproape 300 de mii de suflete, asadar, 1,5% dintre noi ne-au parasit anul trecut, daca luam ca baza recensamantul din 2011 – toti stim insa ca nu suntem in tara mai mult de 17-18 milioane. In noiembrie si decembrie 2020 au murit cu peste 60% mai multi romani decat in aceeasi perioada din 2019; – se moare din cauza cancerului, bolilor cardiovasculare, endocrine, respiratorii, etc. Desi in ultimul an au fost decontate medicamente noi – “inovatia salveaza vieti” – in valoare de 250 milioane de lei lunar, mai ales pentru cancer, pacientii, in realitatea de zi de zi, alta decat cea a guvernantilor, se plang ca se moare in continuare cu zile, si nu de Covid. Si, nu ne putem abtine sa ne gandim ca foarte multe decese pot fi prevenite, ganditi-va doar la infectiile nosocomiale, care pentru ca “nu exista”, nu apar in statisticile cauzelor de deces ale INS (sau apar la “alte cauze”). Fara legatura aparenta cu subiectul: stiti care este cea mai neverosimila victima colaterala a Covid-ului? Studentii la medicina din anii mari: nu au putut sa faca stagiile de pregatire din cauza ca spitalele au fost inchise – ganditi-va la asta. Cu sau fara Covid, nu faptul ca suntem un popor bolnav este ingrijorator sau deprimant. Mai grav este ca in urmatorii 15 ani ies la pensie circa 4,5 milioane de romani, pre- si post decreteii (decretul 770/1966), generatia nascuta in perioada 1960 – 1975, lasand un gol enorm de populatie activa calificata – este posibil chiar ca ritmul de incapacitate de boala, pensionare sau deces al persoanelor de peste 60 de ani sa creasca, pentru ca lipsa preventiei si accesul precar la serviciile medicale cresc riscul de imbolnavire si reduc calitatea vietii. In ultimii 5 ani, 2016-2020, bugetul alocat sanatatii a crescut de la 33 miliarde lei la 60, asadar s-a dublat – Covid bifand in 2020 circa 5 miliarde din cele 60. In toti acesti 5 ani s-a ajuns la sporul negativ din 2019 (deci fara legatura cu Covid) si s-a vorbit neincetat de reformarea din temelii a sistemului. Ironic este ca vorbesc despre reformare cei care il conduc…. Noroc cu alegerile si pandemia, care au reformat planurile de reformare, au intarit pozitia oligarhilor care controleaza sistemul sanitar si au permis intrarea cu taraita unor politicieni fara proiecte, dar brilianti in PR. Integral: https://www.zf.ro

Raed Arafat se va vaccina împotriva Covid-19Vrei să vinzi elicoptere la IGSU, te aliezi cu prietenul lui Arafat. Potul: 273 milioane euro  Nicio mare achiziție coordonată de Raed Arafat nu se poate face fără afaceristul Dan Gorgan. Cea mai bună ofertă a fost depusă de un grup de firme condus de polonezii de la PLZ Mielec, cei care produc celebrele elicoptere americane Black Hawk în Polonia. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, aflat sub controlul secretarului de stat Raed Arafat, vrea să cumpere 12 elicoptere multifuncționale cu aproximativ 273 milioane euro, bani…Integral: https://newsweek.ro

Deșeuri ilegale, aduse din Italia în România cu acte false. Este ak doilea depozit descoperit în două săptămâniBella Italia, pubela România. De ce permite statul importurile ilegale de gunoi coordonate de mafie Valori maxime de poluare încălcate frecvent, indignare publică, declarații neputincioase sau politicianiste ale autorităților. În spatele acestor manifestări la vedere, însă, stau rețele ascunse de trafic de gunoaie de toate felurile. Iar statul român nu prea vrea să le găsească. De cele mai multe ori, aceste rețele nici măcar nu sunt foarte bine ascunse. Dar statul român nu prea vrea să le găsească. Unul din cazurile care arată foarte clar cât de ineficiente sunt structurile de control în domeniul mediului din România este cel pe care-l putem numi “Trifa”. După numele care se află în față: Georgeta Trifa, o sexagenară care nu doar că are multiple boli grave, dar care îi îmbolnăvește și pe cei din jur. Nu, bolile ei nu sunt contagioase. Dar gunoiul depozitat ilegal de către firmele ei otrăvește aerul, solul, apa. Gunoi italian, depozite ilegale românești Un control al Gărzii Naționale de Mediu Bihor din februarie 2020 descoperea că în localitățile bihorene Ineu și Vadu Crișului apăruseră peste noapte depozite ilegale de gunoi în clădiri abandonate ale unor foste ferme. Potrivit unui răspuns oficial pentru Newsweek România al Gărzii Naționale de Mediu Bihor, proveniența acestor gunoaie era “Italia, regiunile Toscana, Lombardia, Emilia Romagna. (…) Cu ocazia verificărilor, s-au identificat următoarele tipuri de deșeuri: deșeuri de materiale plastice și cauciuc (…), deșeuri de fibre textile procesate (…), deșeuri de la apretare și finisare (…)”. Aceeași sursă a mai precizat că “o parte a deșeurilor identificate ca fiind depozitate ilegal pe teritoriul României erau destinate unei entități de pe teritoriul Republicii Moldova, care însă a refuzat preluarea acestora. O altă parte a deșeurilor era destinată unor operatori economici de pe teritoriul României (autorizați pentru valorificarea/recuperarea unor astfel de deșeuri), societăți cu care nu exista nici un contract valabil de valorificare/recuperare, motiv pentru care acestea au refuzat, la rândul lor, primirea deșeurilor.” Garda amendează, Parchetul cercetează, situația trenează Tot Garda de Mediu Bihor a mai arătat că “În ambele cazuri, deșeurile trebuiau returnate în țara de proveniență și nu depozitate pe teritoriul României. De altfel, societățile ce au facilitat transferul acestor deșeuri nu erau autorizate, din punct de vedere al protecției mediului, să le depoziteze.”…. Invocând ancheta penală în curs, Garda Națională de Mediu Bihor nu a mai oferit nici un fel de amănunte referitoare la depozitele ilegale de gunoaie din județ: nici firmele implicate și nici măcar valoarea amenzilor. Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea a fost și mai secretos: a comunicat sec că “În cauza menționată (…) nu a fost emis rechizitoriu, cauza fiind în prezent în curs de cercetare întrucât nu au fost epuizate toate mijloacele de probă a căror administrare este necesară.”…. Potrivit motivării deciziei finale în cazul Intrarom Service SRL, “prin nota de constatare (…) nr. 188/14.02.2020 emisă de Garda Națională de Mediu – Consiliul Județean Bihor s-au stabilit reclamantei (…) măsuri printre care și aceea de <a returna în țara de origine toate deșeurile existente pe amplasamentul din localitatea Vadu Crișului>, reținându-se, în esență că, la locația din loc. Vadu Crișului (neautorizată), sunt depozitate deșeuri în cantitate totală de 834,04 tone, toate achiziționate intracomunitar și neutilizate în scopul în care au fost introduse”. Reciclatori doar pe hârtie Aceeași motivare de instanță arată că, în documentele de transfer ale sutelor de tone de gunoaie aduse din Italia, Intrarom Service SRL și Gaz & Oil Gross Group SRL au menționat firmele Pro Air Clean Ecologic SA Timișoara și Geocycle România SRL (înregistrată în București, cu multiple puncte de lucru în județul Bihor). Dar, după cum arată și nota de constatare a Gărzii de Mediu, nici una din cele două firme nu avea contract încheiat cu Intrarom Service SRL sau cu Gaz & Oil Gross Group SRL pentru a prelua deșeurile. Acoperirea, însă, avea sens: Pro Air Clean Ecologic SA Timișoara și Geocycle România SRL sunt companii mari, cunoscute ca lucrând cu producători de ciment care folosesc deșeurile drept combustibili (de altfel, Geocycle România SRL este deținută de producătorul de ciment Holcim)…. A arătat că destinatarii serviciilor prestate de debitor sunt fabrici de ciment, incineratoare, gazeificatoare și instalații de piroliză. Printre clienții societății în perioada 2007 – 2018 fiind mari trusturi industriale printre care Grupul Lafarge respectiv CRH din România, Republica Moldova, Bulgaria, Maroc, Cipru și Grecia. Producători de astfel de combustibili alternativi sunt mari complexe industriale, care gestionează deșeuri în Italia….. Tot Bihoreanul pomenește și alte afaceri (unele reușite, altele nu) cu gunoaie din Italia intermediate de Trifa, dar și asocieri cu italieni condamnați în țara de origine: “Patroana Georgeta Trifa este asociată într-o altă firmă, Ikosro SRL, înfiinţată în 2008 cu sediul în Oradea, într-un apartament de bloc de pe strada Anatole France, cu trei italieni: Marraffa Giuseppe Antonio, Monna Gianni şi Caserta Antonio. Conform presei din peninsulă, toţi trei au fost anchetaţi în ultimul deceniu pentru afaceri ilegale cu gunoaie în Italia, Marraffa şi Monna fiind chiar condamnaţi astă-toamnă (2016 – n.r.) la câte 1 an şi 2 luni de închisoare. Tot cu cetăţeni italieni, Trifa mai este asociată şi într-o a treia firmă, Aeron Service, înfiinţată în 2012 tot pe Anatole France, al cărei site arată, în italiană, că exportă anvelope uzate din Italia, fără a preciza destinaţia.” A doua firmă: asociați italieni penali Într-o altă firmă din România, Eurofier SRL, Trifa a fost asociată cu alți trei italieni: Francesco Maccarrone, Marco Nicola Domizio și Pier Paolo Cavallari. Foarte interesanți sunt ultimii doi, Domizio și Cavallari. Ambii au fost implicați în afaceri ilegale cu gunoaie în Italia, arestați, cercetați. Ba chiar pomeniți de un raport parlamentar italian din 2012 (referitor la traficul de deșeuri din Italia) ca lucrând împreună cu clanul Accarino. Domizio a și fost condamnat în 2006 pentru trafic cu gunoi. Integral: https://newsweek.ro

Volkswagen deființează mii de locuri de muncă pentru a finanța tranziția electrică - CursDeGuvernare.ro » CursDeGuvernare.roUrgia la Academia de Poliție (XII): Un rector. Două doctorate. Două plagiate.  David Nicolae Ungureanu, noul rector al Academiei de Poliție, a plagiat în cele două teze de doctorat care i-au adus, la interval de patru ani, un dublu titlu de doctor – în Științe militare și în Drept.  Cea din 2013 este plagiată aproape în întregime, iar în cealaltă – susținută în 2009 – am descoperit 44 de pagini copiate din alte surse în doar prima jumătate a lucrării.  Teza susținută în 2013 la Academia de Poliție a făcut obiectul unor verificări interne cu softul antiplagiat de două ori, în 2016 și 2018, și a fost identificată cu indici de similitudine mult peste pragurile de alertă stabilite de instituție. În această teză, Ungureanu plagiază 50 de pagini dintr-o lucrare semnată de Ion Dragoman, coordonatorul primei sale teze de doctorat, susținută în 2009 la Universitatea Națională de Apărare „Carol I” (UNAP).  În privința primei teze, cea din 2009, Ungureanu plagiază șase pagini din lucrarea de doctorat a fostului rector al Academiei de Poliție, Adrian Iacob, căruia i-a fost retras titlul pentru plagiat. În aprilie 2020, prin verdictul său, CNATDCU a confirmat dezvăluirea pe care am făcut-o în premieră în articolul „Rectorul Academiei de Poliţie a plagiat peste două treimi din teza sa de doctorat”. Pe lângă plagiatele din ambele teze de doctorat, Ungureanu practică reciclarea masivă de conținut în cărțile pe care le semnează: am descoperit conținut plagiat sau reciclat, care corespunde parțial cu cel din teza din 2013, în alte trei volume și într-un capitol de carte – toate publicate anterior susținerii doctoratului.  David Ungureanu a fost împuternicit să conducă Academia de Poliție în data de 4 martie, când ministrul de Interne Lucian Bode a semnat ordinul prin care l-a numit la comanda instituției.  Cel care l-a recomandat pe Ungureanu ministrului de Interne pentru a prelua conducerea Academiei este actualul director de cabinet al lui Lucian Bode, Marius Florin Mihăilă, fost șef al Comisiei de Etică din Academie și responsabil de girarea mai multor situații de plagiat sau încălcare a eticii academice. Integral: https://pressone.ro

Imagini impresionante: Acest bunic le duce pâinea ultimilor locuitori din satul vâlcean, FirijbaCum funcţionează digitalizarea în mediul rural Sunt fericitul posesor a şapte hectare de teren agricol pe raza comunei Ileana din Călăraşi. Cum eu stau în Bucureşti, an de an trebuia să fac un pelerinaj la Primăria Ileana să îmi plătesc disciplinat taxele. Şi, cum sunt pieton din fire, an de an trebuia să mă milogesc cu “ia-mă nene” pe la vreun amic. Asta până în 2018 când am aflat cu încântare că pot plăti şi online, în contul primăriei deschis la Trezorerie. Nici acum nu mi-a trecut complet încântarea. Zilele trecute sun la primărie să aflu impozitul pe anul în curs şi, oportunist din fire, cu speranţa că aş putea să beneficiez de bonificaţia de 10% aferentă plăţilor până la finalul lui martie 2020. Întreb într-o doară ce impozit am de plată pe 2020 şi care e situaţia din urmă. Mă aşteptam la o sumă de 380-390 lei pe cele şapte hectare, ca în anii trecuţi, astfel încât mi-a picat faţa când am auzit de la celălalt capăt al firului “1910!”. Cuuuum?Au crescut atât de mult impozitele? “A, nu, nu au crescut dar aveţi restanţe”. “Ce restante am, am plătit an de an în contul indicat de dvs!” “Nu ştiu, noi nu am primit nimic de la Trezorerie, aveţi de plată impozitul din urmă pe 2018, 2019 şi 2020, plus penalităţile”. A trebuit să îmi înghit cu noduri satisfacţia privind plăţile online şi digitalizarea primăriilor din mediul rural. Cum adică, nu au primit nimic de la Trezorerie? Ei nu se pot uita pe extrasele de cont? Trebuie să îi tragă de mânecă cineva de la Trezorerie de fiecare dată când au o încasare? A rămas să mă zbat eu să fac rost de la bancă de copii ale extraselor de cont din zilele când s-au făcut plăţile pentru a se putea regla cumva chestiunea sumelor restante. Din fericire, în relaţia cu banca, digitalizarea a mers fără sincope, am găsit ce aveam nevoie, am primit pe mail copii ale tranzacţiilor pentru operaţiunile mai vechi de doi ani, am putut trimite Primăriei Ileana respectivele dovezi pe mail şi, slavă Domnului, mi s-a confirmat primirea lor fără ca oamenii de acolo să mai aştepte să fie înştiinţaţi direct de Google că au primit un mesaj electronic pe Gmail…..Şi e vorba doar de un banal impozit. Ce se va întâmpla după generalizarea triumfului digitalizării cu procedurile ceva mai complicate, ce implică avizare, autorizare etc? Dacă pentru un banal transfer în cont am parte de atâtea complicaţii (şi încă aştept rezolvarea, deci nu pot spune că e tot răul spre bine), la ce să mă aştept de la lucrurile mai complexe? Să nu regretăm în curând dosarul cu şină! Integral: https://www.bursa.ro

Iohannis haina FrantaMoștenirea lui Klaus Iohannis  Șansa lui Klaus Iohannis de a lasă ceva în urmă, în afara paltonului trântit pe capota mașinii, a desemnării Vioricăi Dăncilă și a revocării Laurei Codruța Koveși, este de a folosi la maximum această ultimă fereastră de putere reală, de un an, maximum 2, pentru a face reforme….. Ceea ce diferă este bilanțul. Ce ai reușit să faci cu puterea ta înainte de a începe declinul, înainte ca privirile să fie îndreptate mai mult spre ceea ce urmează decât spre tine. Din acest punct de vedere, mă tem că președintele Iohannis are motive mari de îngrijorare. Care sunt marile realizări din perioada de maximă putere? Ce reforme a reușit în cei peste 6 ani de când e la Palatul Cotroceni? A avut mereu o majoritate PSD ostilă, este adevărat. Dar faptul că ea a reușit să își păstreze pozițiile, ba chiar să și le consolideze fără precedent în 2016, după 2 ani de mandat Iohannis, nu este și consecința unor greșeli de strategie, de tactică, de alegere ale președintelui? Șansa domniei sale de a lăsa ceva în urmă, în afara paltonului trântit pe capota mașinii, a desemnării Vioricăi Dăncilă și a revocării Laurei Codruța Koveși, era de a folosi la maximum această ultimă fereastră de putere reală, de un an, maximum 2, pentru a face reforme. Se profilează așa ceva? Alegerile au generat o coaliție extrem de complicată, din motive imputabile inclusiv prestației Guvernului Orban și a președintelui în anul pandemiei, inclusiv greșelilor tactice ale președintelui Iohannis după căderea Guvernului Dăncilă. Guvernul este fracturat, în mod evident, în mai multe guverne, pe partide, cel puțin 4. Din timp în timp, când spiritele se încing așa cum a fost la elaborarea bugetului, președintele trebuie să fie pompier. Autoritatea lui Florin Cîțu este pusă permanent la încercare, iar faptul că domnia sa și-o tot reafirmă nu face decât să scoată în evidență acest lucru. În cele două principale partide ale guvernării are loc o competiție internă decisivă. În PNL, succesul lui Ludovic Orban poate ajunge să depindă de eșecul lui Florin Cîțu….. Și cu cât congresul liberalilor se va amâna mai mult din motive de pandemie, cu atât mai puține priviri se vor uita spre Klaus Iohannis în așteptarea unui îndemn spre un candidat sau altul. Mi-e foarte greu să cred că această combinație poate duce la acorduri pentru reforme de substanță. De altfel, discuțiile nici nu sunt în primul rand despre mari reforme. Încă nu s-a terminat cu împărțirea funcțiilor în și între partide. Cele care totuși se profilează sunt jumătăți de măsură, cum e cazul eliminării pensiilor speciale, cel mai probabil doar în cazul parlamentarilor. Sau chiar soluții foarte proaste cum este crearea unei noi secții speciale doar pentru cazurile de corupție ale magistraților, în locul SIIJ. Despre „primari în două tururi” nici măcar nu se mai discută. Viziunile și interesele sunt atât de diferite încât mi-e foarte greu să cred că ar putea fi măcar deschis subiectul unei reforme constituționale, deși ea ar fi vitală măcar pentru a recupla alegerile parlamentare cu cele prezidențiale, după eșecul lamentabil al decalării lor, vizibil mai ales în mandatul dlui Iohannis. Și pentru a crea un mecanism viabil pentru alegerile anticipate….. Dl Iohannis, extrem de vocal în perioada pandemiei și cea electorală, este acum din nou retras, greu de spus dacă din comoditate sau pentru că nu vrea să fie asociat cu scandalurile, precum „10 august”, Onești sau al vaccinării paralele. Uneori, chiar dacă vorbește, cu vorba rămâne, cum a fost în cazul Alexe, amintit mai devreme….. Degradarea vieții și a discursului politic este probabil fără precedent, calitatea oamenilor politici este mai proastă ca niciodată, polarizarea este la un nivel maxim și mă tem că nu există nicio direcție, ci doar haos. Toate acestea sunt incluse, dacă nu chiar dominante, în bilanțul președintelui Iohannis. Și cel mai rău este că nu se vede vreun semn că următoarea perioadă va arăta altfel. Integral: https://spotmedia.ro

Guvernul a închis pieţele fără un studiu de impact asupra economiei şi a consumatoruluiÎn ţările bogate, inflaţia îi bântuie pe investitorii de pe pieţele financiare în timp ce în economiile sărace creşterile de preţuri îi sperie pe cumpărătorii din pieţele de alimente  Unele state exportatoare sunt emergente, însă exporturile le sunt adesea limitate la câteva categorii de produse sau materii prime ♦ Economia Turciei creşte dopată cu credit ieftin, care împinge în sus preţurile produselor şi serviciilor de consum ♦ În India, preţurile cărnii de pui vor creşte, probabil, cu 18-20% în următoarele 6-8 luni l În China, preţurile la producător au început deja să urce. Pieţele financiare din lumea bogată sunt bântuite de un spectru care a stat retras mult timp: inflaţia. Însă în economiile mai sărace, inflaţia, adică scumpirile, sperie deja cumpărătorii în târgurile din sate şi oraşe. Cotaţiile petrolului au crescut cu 75% din noiembrie. Cuprul, folosit la orice are componente electrice, este tranzacţionat la niveluri nemaivăzute de un deceniu. Iar alimentele se scumpesc, la nivel mondial, în fiecare lună începând cu mai, scrie Bloomberg. Acest lucru este bun pentru exportatori. Unele state exportatoare sunt emergente, însă exporturile le sunt adesea limitate la câteva categorii de produse sau materii prime. Altfel, consumul este acoperit din importuri….. Preţurile cărnii de pui vor creşte, probabil, cu 18-20% în urmă­toarele 6-8 luni. Şi laptele se scumpeşte datorită costurilor mai mari. În China, preţurile la producător au început deja să urce. Şi deoarece China este fabrica econo­miei mondiale şi cel mai mare exportator, ea îşi va exporta inflaţia în întreaga lume. În lumea dezvoltată, inflaţia este deocamdată doar o fantomă, dar, spun unii, una care poate deveni periculoasă. În SUA, cea mai mare economie a lumii, economişti precum Lawrence Summers, fost secretar al Trezoreriei, spun că următorul vaccin economic cu stimulente fiscale va crea presiuni inflaţioniste destabilizatoare. Chiar şi The Economist scrie că noul program de stimulare economică, unul uriaş, şi politica monetară laxă „pot dezlănţui cea mai mare frică a pieţelor“, accelerarea inflaţiei, care poate reduce valoarea unor active. La creşterea preţurilor contribuie şi ceea ce unii cred că este un nou superciclu al materiilor prime, yieldurile mai mari şi prognozele de creştere economică optimiste. CNBC a concluzionat că inflaţia s-ar putea să se fi doar încălzit în februarie, dar ar putea să devină fierbinte în mai. Însă investitorii nu sunt convinşi că accelerarea inflaţiei este o tendinţă care să dureze. Lor le convine situaţia în care atât înflaţia, cât şi dobânzile stau jos. În zona euro, inflaţia a revenit în teritoriul pozitiv în ianuarie ñ o rată anuală de 0,9%, cea mai mare din august 2020, în timp ce ţinta urmărită de BCE este de 2%. Iar preşedinta băncii centrale Christine Lagarde a spus recent că indicatorul preţurilor ar putea ajunge acolo până la sfârşitul acestui an, însă doar datorită unor factori excepţionali (până acum unul a fost reducerea de TVA în Germania), iar acest lucru nu va influenţa politica monetară. Şi agenţia de rating Fitch apreciază că inflaţia se va domoli pe la mijlocul acestui an. Integral: https://www.zf.ro

Înrolare persoane juridiceAu început programările la vaccinare. 10 probleme din prima zi • Pentru că programările se fac în ordinea alfabetică a județelor, Vâlcea și Vaslui s-au redenumit rapid Âlcea și Aslui; • Un român a reuşit să intre pe platformă, dar n-a mai reuşit să iasă şi e deja programat la 300 de vaccinuri; • Cel mai popular vaccin e Pfizer, urmat de Internal Server Error şi 404 Invalid Page; • STS avertizează: circulă deja un spam cu prinţul nigerian care a moştenit 3 milioane de doze de vaccin; • Turismul a înflorit! Sunt mai mulţi români în city break la Dărăbani decât la Paris; • Locuitorii din Flămânzi ne roagă să aducem şi ceva de mâncare când venim la vaccin; • Colonelul Gheorghiţă a fost în sfârşit crescut în grad. Acum e colonelul Gheorghe; • Mesajul lui Iohannis: ”Dragi români, dacă nu găsiți locuri la programare, înseamnă că au fost ocupate de pesediști!”; Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »