Buna dimineata intr-o zi de joi, 25 martie! Vremea se va menţine rece în majoritatea regiunilor. Cerul va fi variabil, cu înnorări accentuate în cea mai mare parte a intervalului în sudul, estul și parțial în centrul țării, unde vor fi perioade în care, pe arii restrânse, se vor semnala precipitații predominant sub formă de lapoviță și ninsoare. La munte, pe alocuri, cu precădere în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură va mai ninge, dar slab cantitativ. Temperaturile maxime se vor încadra între 1 şi 10 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -8 şi 1 grad. Îndeosebi în vest, nord-vest și parțial în centru noaptea local se va produce brumă. În București, cerul va fi mai mult noros, iar în primele ore ale intervalului trecător vor fi posibile fulguieli. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 6 grade, iar cea minimă va fi de -2…-1 grad.
Găinile cu capetele tăiate și meteoritul cu Covid De câteva zile oficialii României sunt ca niște găini cu capetele tăiate care se ciocnesc unele de altele prin poiată. Ca și cum până luni România ar fi fost vreo țară sănătoasă cu incidența pe la 0,1% și deodată, din senin, ar fi căzut peste noi meteoritul cu Covid. Deși, potrivit profesorului Săndesc de exemplu, medicii au avertizat încă din ianuarie că ne ducem spre valul al treilea, nimeni nu a pregătit nimic. Totul începe abia acum, cu apa la gură. Locurile în ATI sunt aceleași, dacă nu mai puține, după cum zicea zilele trecute premierul. Abia acum încep să fie discutate noi reguli de testare, care să o facă mai accesibilă și astfel rezultatele să fie mai relevante. Abia acum începem să vorbim despre noi criterii pentru intrarea în carantină. De fapt, abia acum se discută despre criterii precise, clare de intrare în carantină, care, înțelegem, ar urma să includă nu numai incidența cumulată la 14 zile, ci și nivelul testării, locurile libere de la ATI, focare, într-un sistem cu puncte. Spun că abia acum apar criteriile pentru că acel indicator de 6/1.000 care a carantinat deja localități mici și mari, de la Bragadiru la Timișoara, se dovedește cel mult o cutumă. În noiembrie 2020, CNSU a introdus în Hotărârea nr. 52 propunerea lui Raed Arafat de oficializare a acestei limite pentru intrarea în carantină. A rămas însă doar o propunere pentru că HG-ul nu a validat regula. Dar de atunci la 6/1.000 DSP-urile făceau propunerea și comitetele județene pentru situații de urgență o aprobau. Pentru că nimic nu e normat a și putut CJSU Timiș să ridice legal carantina la 8/1.000. Singurul document oficial unde apărea acest 6/1.000 era Ordinul comun al miniștrilor Sănătății și Educației nr. 280/2021, cu o formulare profund defectuoasă: “Scenariul de funcționare al unității/instituției de învățământ pe parcursul anului școlar/universitar se vă actualiza săptămânal, cu referință la fiecare zi de vineri, în funcție de evoluția epidemiologică, prin raportare la prevederile art. 3, cu excepția depășirii pragului de 6 la mie, unde intrarea în carantină se aplică imediat”. Mă tem că nici dl. Cîmpeanu, nici dl. Voiculescu nu știau că 6/1.000 nu înseamnă automat carantina. Acolo unde s-a intrat în carantină la 6/1.000 nu a fost o problemă. Dar iată că atunci când la 6/1.000 nu se intră în carantină, ca în București, școlile sunt cumva suspendate. Premierul spune că nu se închid, prefectul Capitalei spune că pe ordinul atunci în vigoare se închid, miniștrii Educației și Sănătății au semnat până la urmă un nou ordin comun care se referă doar la varianta carantinei…. Pentru că nu e nimic reglementat clar, suntem în haos și apare o nouă categorie de speciali: specialii carantinei, adică bucureștenii. Dacă timișoreanul a putut să intre în carantină, cât de serioasă a fost ea, desigur, iar elevii timișoreni au intrat în online, chiar fără ca premierul să știe, în București a început un festival al fofilărilor și tocmelilor. Asta pentru că cifra 6 a fost aruncată fără să se stabilească dacă Bucureștiul poate fi practic carantinat și, în caz de răspuns favorabil, fără să existe un plan fezabil de carantinare pentru București. Ar fi luat, într-adevăr, timp și mult efort pentru că nu e deloc simplu, e la limita imposibilului. Fiecare dintre actorii politici vorbește pentru electoratul său, fiecare vrea să evite costuri politice și omul obișnuit este bombardat cu declarații contradictorii și scenarii apocaliptice prezentate pe surse de televiziuni, care de această dată nici măcar nu sunt atât de vinovate. Așa se întâmplă când nu există informare oficială eficientă…..În plus, inegalitatea de tratament, încă o categorie de speciali fără voia lor, desigur, alimentează frustrările. Cât despre spaima de a fi condus de asemenea demnitari, ea este bomboana de pe colivă. Integral: https://spotmedia.ro
Bătălia viruşilor – răceala comună poate suprima SARS-CoV-2 …. Virusul care cauzează răceala comună poate să blocheze eficient SARS-CoV-2, care provoacă boala Covid-19, arată un studiu realizat de cercetători de la Universitatea Glasgow. Potrivit specialiştilor, unele virusuri concurează pentru a fi cele care cauzează o infecţie. Oamenii de ştiinţă de la Universitatea Glasgow susţin că, aparent, rinovirusul – care cauzează răceala comună – primează coronavirusului. Beneficiile pot fi de scurtă durată, dar rinovirusul este atât de răspândit, mai spun ei, încât poate ajuta la suprimarea Covid-19. Odată ce un virus pătrunde în organism, el poate permite altora să pătrundă sau le poate bloca evoluţia. Virusul gripal este unul dintre cele mai “egoiste” virusuri şi, aproape în totalitate, infectează individual. Altele, precum adenovirusurile, par mai dispuse să lase loc. Provocarea pentru oamenii de ştiinţă o reprezintă faptul că un an de distanţare fizică a încetinit răspânirea tuturor virusurilor şi a făcut ca studiul lor să fie mai greu de realizat. Echipa de la Centrul pentru Cercetarea Virusurilor din Glasgow a folosit o replică a învelişului căilor respiratorii, realizată din acelaşi tip de celule, şi a infectat-o cu SARS-CoV-2 şi rinovirus. Dacă rinovirusul şi SARS-CoV-2 au fost eliberate în acelaşi timp, doar rinovirusul a izbutit să infecteze. Dacă rinovisurul a avut un avans de 24 de ore, atunci SARS-CoV-2 nu are nicio şansă. Chiar şi în cazul în care SARS-CoV-2 a avut un avans de 24 de ore, rinovirusul a reuşit să îl blocheze. “SARS-CoV-2 nu se manifestă deloc, este inhibat puternic de rinovirus”, a declarat dr. Pablo Murcia pentru BBC News. “Este foarte interesant pentru că, dacă există o incidenţă mare de rinovirus, poate opri noi infecţii cu SARS-CoV-2″…..O epidemie de rinovirus este posibil să fi întârziat pandemia de gripă porcină din 2009. Experimente suplimentare au arătat că rinovirusul a declanşat un răspuns imun în celulele infectate care a blocat abilitatea SARS-CoV-2 de a se replica. Când cercetătorii au blocat răspunsul imun, nivelurile virusului care cauzează Covid erau aceleaşi ca şi când rinovirusul nu ar fi fost prezent. SARS-CoV-2 poate totuşi cauza o infecţie odată ce răceala a trecut şi răspunsul imun s-a calmat. Integral: https://www.bursa.ro
Banii europeni în pandemie. Ep.1. Bani cheltuiți fără transparență de Administrația Spitalelor București Pentru a combate pandemia de Covid-19, Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) a plătit, din fonduri europene, 7.6 milioane de lei pe ventilatoare mecanice, sisteme Real Time PCR, viziere și alte echipamente de protecție. O parte dintre firmele care au ieșit în câștig sunt fie conectate politic, fie fără experiență sau angajați. Achizițiile nu sunt publice și au fost făcute în spatele ușilor închise. Anul trecut, pandemia COVID-19 a luat prin surprindere sistemul medical din România. Pentru a face față, mai multe spitale au cerut fonduri de milioane de lei de la Uniunea Europeană. Și le-au primit. Unde au ajuns, însă, acești bani și cum au fost ei folosiți? Noua noastră serie de investigații „Banii europeni în pandemie” răspunde exact la aceste întrebări. „STOP-COVID în cadrul Spitalelor ASSMB” este proiectul prin care Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) a obținut o finanțare de 48 milioane de lei din fonduri europene. Informațiile obținute de Buletin de București, de la Ministerul Fondurilor Europene, arată că, până acum, ASSMB a cheltuit 7.6 milioane de lei, împărțiți în 15 contracte, multe de ordinul sutelor de mii de lei. Pe lângă STOP-COVID, se implementează și STOP-TRANSPARENȚĂ: achizițiile nu apar pe platforma de achiziții publice sau pe site. Iar ASSMB ezită să ne explice de ce. Prima întrebare pe care am pus-o Administrației Spitalelor a fost „De ce nu au fost făcute publice?”. „Până în prezent, în cadrul proiectului „STOP Covid în cadrul spitalelor ASSMB” nu a fost realizată nicio achiziție”, a răspuns ASSMB. În același timp, avem în față un tabel primit de la Ministerul Fondurilor Europene cu contracte de 7.6 milioane de lei achitate de ASSMB chiar din bani europeni. Cine are dreptate? Ce s-a întâmplat, de fapt, a fost că ASSMB s-a folosit de modul în care am formulat noi întrebarea pentru a evita un răspuns. ASSMB nu a încheiat achizițiile prin acest proiect, ci ele au fost plătite din bugetul local și ulterior decontate. Prin urmare, dacă în cererea noastră ar fi scris „decontate” în loc de „încheiate”, ASSMB ne-ar fi spus de ce achizițiile nu sunt publice. În momentul de față așteptăm răspunsul la cea de-a doua solicitare trimisă pe mail. Totodată, pentru nicio achiziție nu s-a organizat licitație, nici măcar pentru contractul de patru milioane de lei pentru ventilatoare mecanice. Ministerul Fondurilor Europene ne-a transmis că toate au fost atribuite direct pe SEAP, platforma de achiziții publice. Această platformă funcționează cam ca orice site de cumpărături: verifici ofertele, le pui în coș, le cumperi. În cazul nostru, site-ul se numește SEAP, iar reprezentantul ASSMB, adică cel care face cumpărăturile, ar trebui să se ghideze după cel mai mic preț, lucru care nu se întâmplă întotdeauna. Banii nu îi dă din buzunarul propriu, ci din cel al cetățenilor români. În mod obișnuit, legea spune că orice achiziție mai mare de 30 de mii de euro trebuie să aibă loc prin licitație. Pandemia a schimbat regulile și, la două zile de la declararea stării de urgență, un decret prezidențial a dat undă verde la achiziții directe fără plafon. ASSMB a profitat din plin de el. Best Achizitii de 1.9 milioane de lei Best Achiziții este firma care anul trecut a fost prinsă la mijloc între declarațiile premierului Ludovic Orban și primarului Gabriela Firea, acuzată că blochează achiziții prin contestații și că este abonată ba la banii de Guvern, ba la cei veniți din Primăria Capitalei. Buletin de București a analizat atunci toate contractele încheiate de Best Achiziții și a aflat că peste jumătate din banii publici câștigați au venit de la Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB). Acum am descoperit că rețeta de succes Assmb – Best Achiziții s-a bucurat și de fonduri europene. În total, firma a primit 1.9 milioane de lei de la ASSMB prin patru contracte, toate achiziții directe, toate de ordinul sutelor de mii. Conform informațiilor pe care le-am obținut de la Ministerul Fondurilor Europene, cel mai mare contract este de 1.1 milioane de lei, pentru combinezoane. Comparativ, cea mai mică achiziție din cele patru este de 140 de mii de lei. Integral: https://buletin.de/bucuresti
Miniştri negri, miniştri gri, ministru alb..….Poliţiştii domnului Bode care amendează cuminţi patronii cluburilor de fiţe care se lasă amendaţi la fel de cuminţi, poliţişti care lasă petrecerile să continue după plecarea lor, pe principiul noi amendăm, nu gândim. Corect, cu gândirea se ocupă domnul ministru al Internelor, deşi n-a prea dovedit-o public până acum. Cu o străfulgerare în priviri pe care nici Einstein n-a avut-o când a descoperit teoria relativităţii, domnul ministru Bode a aflat că amenzile pentru firme pentru nerespectare de reguli în pandemie sunt mici şi culmea, după ce ministrul Voiculescu a aflat că nu poate da afară un bugetar pe motiv de neconstituţionalitate, a aflat şi dumnealui siderat că nu poate închide un club de fiţe. E clar că suntem în etapa în care miniştrii, în frunte cu domnul Cîţu, află ce nu pot face. Din zona neagră a neputinţei guvernamentale privesc cu jind spre zona gri, aia în care se face ceva, chit că rezultatele nu sunt remarcabile. Ca să iasă din zona neagră a cluburilor de fiţe domnul ministru de Interne are o metodă sigură: re-amendarea după amendare. Te-am amendat, dă lumea afară din club, şefule, dacă nu o dai în jumate de oră, venim şi te amendăm iar. Ce dracu e aşa de complicat, domnule ministru? Sau mai bine altă neagră întrebare, ca o mizerie pe un epolet: de ce la majorate de elevi poliţiştii sunt zmei şi la cluburi de fiţe mieluşei? • Domnul Voiculescu, după a nu ştiu câta gafă de comunicare, a făcut pasul înapoi şi trimite secretari de stat la înaintare ca să explice presei ce şi cum cu pandemia. Omul a descoperit binefacerile purtătorului de cuvânt ca să acopere gafa monumentală cu întârzierea plăţi medicilor din centrele de vaccinare. Sau poate a înţeles că, dacă nu poate dumnealui, pot alţii. Cât de fraier poţi să fii să crezi că brambureala hârtiilor va merge mai bine doar fiindcă tu te bărbiereşti zilnic, şezi în fotoliul ministerial şi dai frumos pe Facebook? Scuze, asta nu e atitudine de intelectual rasat, ci atitudine de looser. Şi ne trezim cu alt domn ministru fără treabă multă prin Guvern, domnul Barna, care ne cere să-i suţinem pupilul. Aşa, netam-nesam, fără argumente, fără minima decenţă a enumerării greşelilor ne-sănătoase făcute de domnul Voiculescu. Ba mai mult, domnul ministru Barna ne ameninţă şi cu preşedintele Iohannis ca să nu mai cârtim, pe principiul de doi lei: dai în Voiculescu, dai în Iohannis. Bietul om n-o fi aflat că orele de dirigenţie se ţin numai la liceu. Monşer, în loc de găvăreală politicianistă, nu vrei matale să închizi Facebook-ul voiculescian ca să aibă şi domnul ministru al Sănătăţii vreme să se ocupe ca să mai găsească, să mai reorganizeze, să mai producă nişte paturi la ATI? V-am rămâne profund îndatorat pentru travaliu, domnule ministru Barna. … Trebuie să recunosc că mi-am recăpătat un pic de tonus când am auzit că domnul ministru Drulă a dat afară nişte lipitori de afişe din consiliile de administraţie a două autorităţi navale şi a numit în locul lor pe unii de meserie. Iar chestiunea asta mi se pare infinit mai importantă decât lamentările ministrului Stelian Ion care s-a dus în comisiile parlamentare cu cântecul lui şi a plecat de acolo dansând pe maneaua lor….. Ministrul acesta e o floare rară în guvernul prim-ministrului Cîţu. Omul a rezistat asaltului sindicatului de la metrou şi a schimbat conducerea de acolo, prea pe faţă pe gheşeft cu sindicaliştii. Iese săptămânal la comunicare şi spune ce a făcut şi ce are de gând să facă. Lucrurile au început să se mişte în construcţia de autostrăzi, vorbim de rezilieri de contracte acolo unde nu se face treabă, vorbim de tronsoane de drumuri expres care au ajuns la cei ce fac treabă şi vor să câştige bani…..Dacă lucrurile vor merge aşa cum au demarat, după patru ani vom vedea un ministru care va putea îmbrăca fără jenă un costum alb. Cine ştie, dacă nu avem altă şansă putem reconverti omul pentru Interne sau pentru Sănătate, poate pentru ambele două la un loc. Integral: https://spotmedia.ro
Pro Infrastructură: În timp ce alții trimit rachete în spațiu, CFR SA și Alstom se chinuie de 7 ani să configureze sistemele feroviare de centralizare și telecomunicații ”În timp ce alții trimit rachete în spațiu, de vreo 7 ani, CFR Infrastructura împreună cu Alstom se chinuie să configureze sistemele de centralizare și telecomunicații pentru schimbarea macazurilor și semnalelor (evitarea coliziunilor între trenuri) necesare circulației pe cei 40 km de la Curtici până la Arad (Ghioroc)”, scrie într-o postare pe Facebook Asociația Pro Infrastructură. Postarea merită semnalată fiindcă pe porțiuni mari de pe Coridorul IV s-au terminat de ani buni lucrările la linii, însă trenurile circulă tot cu medii de 60-70 km/h. Pe alte porțiuni sunt încă șantiere și vitezele sunt mai mici de 50 km/h. Spre exemplu, între Simeria și Sighișoara sunt 169 km, lucrările la linii s-au terminat de mai bine de 2 ani dar lucrările de semnalizare ERTMS tot nu sunt gata. Între cele două orașe circulă un singur tren de pasageri pe sens și rulează cu viteza medie de 69 km/h. Aceasta este viteza după 7 ani de lucrări de modernizare, în timp ce în 1998 media era de 80 km/h pentru trenurile Expres între cele două orașe. Iată ce spune asociația: Sistemele au fost blocate recent timp de 20 de ore în zona Arad și s-a circulat în regim manual, cu mari întârzieri (“la steag”). Asta după ce recepția lucrărilor Alstom s-a făcut foarte greu, cu sute de neconformități. Decalajele sunt cauzate de indulgența și răbdarea fără limite a CFR cu antreprenorul, pe de-o parte, și de proiectul prost care încearcă să integreze un sistem ultra-modern, gândit pentru linii de mare viteză (ERTMS nivel 2), cu unul “legacy” conceput în 1960 bazat pe relee electromagnetice (BLA+INDUSI). Deși căile ferate nu sunt la fel de importante în mediul politic ca autostrăzile, este momentul ca oficialii din Ministerul Transporturilor si Infrastructurii România să intervină și să aibă discuții aplicate cu Alstom. Impactul acestui blocaj între public și privat asupra circulației feroviare este și poate continua să fie major. Mai mult, problema de la Arad (km 614)-Curtici se generalizează deja pe sute de kilometri, pe întregul “Coridor IV” București-Brașov-Sighișoara-Arad, pe mulți ani de acum înainte. Integral: https://economie.hotnews.ro
Scanerele mobile din vămi pentru lupta împotriva contrabandei, defecte din 2016. Din 2018, nu mai sunt autorizate de funcționare/ Nici în 2020 nu au fost înregistrate progrese – raport Curtea de Conturi Lupta împotriva contrabandei se desfășoară greu în România pentru că nu avem scanere mobile funcționale, dacă ne uităm la raportul Curții de Conturi pe 2019, asta în condițiile în care în 2018 și 2019 în România au fost înregistrate 316.608 intrări în țară a mijloacelor destinate transportului de marfă. Este vorba despre sistemele ROBOSCAN/MIS. Conform Curții de Conturi, aceste echipamente sunt defecte din august 2016 și nu au fost alocate fondurile necesare pentru mentenanță. Începând cu luna februarie 2018, echipamentele nu mai sunt autorizate pentru funcționare. Referindu-se la anul 2020, Curtea de Conturi spune: „Nu au fost înregistrate progrese în modernizarea cu echipamente necesare activității vamale, starea de fapt a dotării cu echipamente nedistructive specifice fiind deplorabilă, organele vamale fiind în imposibilitate de a-și exercita unele atribuții de control al transporturilor de marfă”. Florin Cîțu, în ianuarie 2020, când era ministru de Finanțe, spunea într-un interviu pentru Digi24, că scanerele „nu funcţionează, sunt de legendă aceste scanere în ANAF“. “Se pare că nu au prea mers niciodată. În cel care a mers la un moment dat a intrat un TIR. E ireal”, a afirmat Cîțu…..Anterior, în 2018, Eugen Teodorivici, când era ministru al Finanțelor spunea că România are 15 scanere mobile și niciunul nu funcționează, precizând că la vremea aceea era un singur scaner fix…. „Polonia a deschis în septembrie a doua fabrică de componente pentru scanerele pe care le au în vămi, cu o companie chineză. Am prevăzut bani în buget pentru a cumpăra astfel de echipamente atât pentru reabilitare puncte vamale, echipamente fixe și echipamente mobile”, a precizat Teodorovici în 2018. Ce a spus Teodorovici nu s-a concretizat, dacă ne uităm la raportul Curții de Conturi. Integral: https://economie.hotnews.ro
Director de aviație: 5.000 lei/lună din șase sporuri & indemnizații. Bani din „consemn la domiciliu” La Autoritatea de Investigații și Analiză pentru Siguranța Aviației Civile (AIAS) se acordă cinci tipuri de sporuri, trei tipuri de indemnizații și vouchere de vacanță. Directorul câștigă 10.000 de lei, la care se adaugă sporuri și indemnizații de încă jumătate din această sumă….. Directorul câștigă 10.000 de lei, la care se adaugă 1.500 lei spor de consemn la domiciliu, 2.000 lei spor de siguranță aeronutică, 1000 lei spor condiții vătămătoare, 1000 de lei indemnizație Consiliul de conducere. La care se adaugă 4.160 de lei indemnizație de hrană anuală și vouchere de vacanță de 1.400 de lei. Șef serviciu câștigă 8.948 lei, la care se adaugă spor de condiții grele – 1.342 lei, consemn la domiciliu -1.342 lei, spor de siguranță aeronautică – 1.790 de lei. La care se adaugă 4.160 de lei indemnizație de hrană anuală și vouchere de vacanță de 1.400 de lei. Consilierul juridic ia 5.900 de lei la care se adaugă 576 spor de siguranță aeronautică și 468 lei pentru spor condiții vătămătoare. Șoferul câștigă 3.600 de lei la care se adaugă 3 sporuri: 388 de lei spor consemn la domiciliu, 311 lei spor siguranță arenautică și 259 lei spor condiții vătămătoare….Sporul pentru condiții deosebit de periculoase, condiții periculoase și condiții periculoase sau vătămătoare de muncă se acordă potrivit buletinelor de determinare prin expertizare a locurilor de muncă, ce se eliberează pe baza următoarelor criterii: a) înregistrarea de îmbolnăviri profesionale ca urmare a activității desfășurate la locul de muncă; b) gradul de creștere a indicilor de morbiditate la locurile de muncă respective; c) înregistrarea unor cazuri de accidente de muncă produse la locul de muncă. Integral: https://newsweek.ro
Când ne paște pana națională de curent?…… Să dau câteva explicații: am evidențiat doar capacitățile securitare de peste 50 MW (cărbune, gaz, nuclear) deoarece numai acestea ne feresc de un black-out. Pentru a vedea riscurile de intrare în imposibilitatea de furnizare de energie electrică către industrie și populație avem în vedere numai energia securitară. Cunoaștem că în caz de condiții meteorologice nefavorabile (secetă, temperaturi scăzute, lipsa vântului, variația diurn – nocturn) nu există posibilitatea de a produce energie electrică. Capacitatea de import până în ianuarie 2021 a fost 2300 MWh. Astăzi este 3000 MWh. Nu întotdeauna este posibil ca SEN (sistemul energetic național) să importe o așa mare cantitate de energie pentru că nu întotdeauna aceasta este disponibilă. Transelectrica face mari eforturi pentru a asigura transportul energiei electrice necesare în zonele sărace din punct de vedere energetic. Numai cei care cunosc istoria sistemului energetic național vor observa că doar două capacități importante s-au realizat în ultimii 30 de ani: centrala nucleară de la Cernavodă și centrala pe gaze în ciclu combinat de la Brazi, adică 1400 MW pe nuclear și 860 MW pe gaz, și ultimii sunt investiția privată a Petrom. Observăm la prima vedere că avem o neuniformitate a dispunerii producției securitate de energie electrică: o aglomerare în Oltenia – Muntenia și o sărăcie lucie în Moldova, Transilvania – Crișana – Maramureș. Știm că transportul de cărbune costă, deci este cumva de înțeles de ce majoritatea capacităților din aceasta sursă se află în bazinele miniere Oltenia și Valea Jiului. Cu gazul este însă altceva, din moment ce multe țări vestice importă prin conducte gaz rusesc de la mii de km depărtare inclusiv pentru producția de energie electrică. Deci există o rentabilitate mai mare pentru câteva sute de kilometri de conducta în cazul României. Problema este dacă există conducte. Transgazul le cam ține secrete, cu toate că nu sunt. Dispunerea din Planul de Dezvoltare a Sistemului Național de Transport de Gaze Naturale 2017 – 2026 al Transgaz este edificator…. Regiunea cu cea mai mare capacitate de producție este Muntenia, cu centralele de lângă Ploiești: la Brazi (860 MW), Petrotel (50 MW – furnizează pentru instalațiile proprii) și Veolia (290 MW – cogenerare). Dobrogea are Nuclearelectrica (aproximativ 1400 MW injectați în SEN) și Constanța (100 MW pe gaze în cogenerare). Se observă că cele mai văduvite regiuni sunt Banatul fără nici o capacitate de producție (dar destul de apropiat de capacitățile CEO) și Moldova care dispune doar de o capaciate de 100 MW la Iași (pe cărbune – ce trebuie închisă în următorii ani), capacitate în cogenerare care depinde de energia termică comandată de sistemul de distribuție a agentului termic. A doua regiune văduvita de capacități de producție de energie electrică este Transilvalia – Crișana – Maramureș care nu dispune decat de 300 MW la Iernut (instalație veche, pe gaz, cu randament slab iar despre cea nouă, ce trebuia să fie pusă în funcțiune de ceva timp, Transelectrica ne sugerează că va funcționa la Sfantul Așteaptă) și la Oradea cu același tip de probleme ca Iașiul, adică vara nu poate produce la capacitatea de 100 MW din cauza faptului că nu are unde sa disipe energia termică rezultată. Idem la Adad (50 MW). Capacitățile de producție ale CEH (în faliment) de la Mintia Deva și Paroșeni (360 MW) nu au posibilitatea de a se aproviziona cu cărbune din cele două mine din Valea Jiului deoarece acestea nu mai pot produce necesarul. De asemenea prețul de producție al energiei este mult mai mare decât prețul de vânzare. Apreciem că într-un viitor apropiat cele două capacități se vor închide dacă nu se investește în schimbarea tehnologiei. În aceeași situație se vor afla și toate termocentralele CEO care au o capacitate instalata de 3240 MW (pe datele ANRE din ianuarie 2021). Se cunosc: incapacitatea de extracție al necesarului de cărbune, prețurile mari de producție, puterea calorifică slabă a cărbunelui, randamentele slabe ale termocentralelor. Cunoaștem că producția de energie din cărbune este în scădere, că prețurile de producție sunt peste cele de vânzare și că UE prin Green Deal impune închiderea acestor capacități, România va avea o primă pierdere de capacități pe cărbune până în 2025 de aprope 4000 MW, dacă se ajunge la un compromis cu CE sau mult mai devreme dacă nu se ajunge…..De asemenea în ultimii doi ani importurile de energie electrică au crescut iar capacitatea de import existentă nu poate prelua necesitatea de consum. De asemenea importurile dezechilibrează balanța de plăți a României…. Energia regenerabilă Energia produsă de regenerabile nu este stabilă. Regenerabilele trebuie să le diferențiem pentru că fiecare are dependența sa. Prima clasificare ar fi energia hidro și restul. Pe capacitățile de producție hidro se bazeaza cel mai mult SEN. Este mai predictibilă prin cunoașterea capacităților de apă acumulate în lacurile de acumulare. Nu uit că de fiecare dată cand scriu despre hidro trebuie tras un semnal de alarmă: lacurile nu sunt decolmatate de 30 de ani. ….. Concluzii Un black-out național poate apare dar probabilitatea este mai mică. Black-out–ul regional poate apare mult mai des. Regiunile predispuse sunt Moldova și Transilvania – Crișana – Maramureș. Dar pot apare pene de curent și în zonele cu multe capacități securitare prin crearea de suprasarcină și imposibilitatea sistemului (Transelectrica) de a reacționa. Suntem în pericol până cand nu avem acoperită Romania cu capacități noi, mici și medii, de producție de energie securitară, până cand nu avem o reorganizare a pieței cu introducerea unei “piețe de capacități” securitare, până cand nu vor conduce energia niște specialiști cu viziune, care să realizeze în sfărșit STRATEGIA ENERGETICĂ pe care România nu o are de 14 ani, până când nu se vor mai face numiri în consiliile de administrație, consiliile de supravegere și directoratele companiilor energetice importante cu sinecuriști diletanți. Integral: https://www.contributors.ro
Dublul standard la alimente. Raport al Comisiei Europene: O treime din produsele cu ambalaje identice sau similare în întreaga UE aveau o compoziţie diferită Circa 9% din produsele prezentate ca fiind aceleaşi în întreaga Uniune Europeană aveau în realitate o compoziţie diferită, deși ambalajul era același, iar 22% aveau compoziție diferită, în timp ce ambalajul era similar, arată a doua parte a unei comparații de calitate realizate de Comisia Europeană la nivelul UE. Comisarul european responsabil s-a declarat îngrijorat de aceste rezultate. Studiul, care privește produsele alimentare comercializate sub aceeaşi marcă, a fost realizat de Centrul Comun de Cercetare, se menţionează într-un comunicat remis marţi de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC)….. În cadrul studiului s-au evaluat 1.380 de mostre din 128 de produse alimentare diferite, provenite din 19 state membre UE. Acest eşantion nu este, însă, reprezentativ pentru marea diversitate de produse alimentare de pe piaţa UE, notează ANPC. Studiul a constatat că 23% din produse aveau partea din faţă a ambalajului şi compoziţia identice, iar 27% dintre produse indicau, prin aspectul diferit al părţii din faţă a ambalajului, faptul că în diferite ţări ale UE compoziţia lor era diferită; 9% din produsele prezentate ca fiind aceleaşi în întreaga UE aveau în realitate o compoziţie diferită: partea din faţă a ambalajului era identică, dar compoziţia produselor era diferită; alte 22 % din produse erau prezentate în mod similar, dar aveau o compoziţie diferită: partea din faţă a ambalajului era similară, însă compoziţia produselor era diferită. Utilizarea aceluiaşi ambalaj sau a unui ambalaj similar pentru produse cu compoziţie diferită nu urmăreşte un model geografic consecvent. De asemenea, diferenţa de compoziţie a produselor testate nu constituie neapărat o diferenţă în ceea ce priveşte calitatea produsului. Pe baza noii metodologii elaborate, autorităţile naţionale competente vor fi de acum înainte în măsură să efectueze analize de la caz la caz pentru a detecta practicile înşelătoare interzise în temeiul legislaţiei UE privind protecţia consumatorilor, se menţionează în comunicatul ANPC…..În conformitate cu legislaţia UE, comercializarea unui produs ca fiind identic cu cel comercializat într-un alt stat membru, în pofida faptului că acesta are o compoziţie sau caracteristici semnificativ diferite, ar putea induce în eroare consumatorii în mod abuziv şi ilegal dacă acest lucru nu poate fi justificat prin raţiuni legitime şi obiective, se precizează în comunicatul ANPC. Integral: https://economedia.ro
Cât de jos mai poate ajunge învăţământul superior românesc? Din statele radiografiate de World Economic Forum doar Malta, Panama şi Sri Lanka mai sunt sub noi! Un tânăr profesor universitar român, plecat de multă vreme pe meleaguri străine, îmi spunea deunăzi într-un interviu că sistemul de învăţământ universitar din România se află în lumea a treia la nivel global. Distinsul intervievat predă într-una din universităţile de Top din Europa. Evident, conducătorii de instituţii de profil (cu precădere cei din Capitală) mi-au sărit la gât, considerând denigrator respectivul articol. Le-am cerut să demonstreze contrariul şi, iată, la mai mult de trei ani de la momentul respectiv, nu am primit spre publicare respectivul punct de vedere (sau drept la replică, după cum îi spunea respectivul Rector, deşi numele său sau al instituţiei pe care o conducea nu apărea nicăieri în articolul publicat). Ce am găsit astăzi însă este un nou clasament făcut de World Economic Forum, referitor la instituţiile de învăţământ superior din întreaga lume. Iar datele acestuia confirmă spusele anterioare. Doar o parte a Africii şi câteva state nesemnificative sunt în spatele nostru. Nu voi zăbovi asupra părţii superioare a clasamentului: un Top 10 care e de ani de zile o afacere SUA- Marea Britanie, cu câte o mică grefă, anul acesta elveţiană. Cele mai bune instituţii de învăţămând superior din lume sunt, în ordine descrescătoare: Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, Harvard University, California Institute of Technology (toate patru din SUA), University of Oxford (Marea Britanie), Swiss Federal Institute of Technology (Elveţia), University of Cambridge şi Imperial College London (ambele Marea Britanie), University of Chicago (SUA) şi University College London (Marea Britanie). În rest, asiaticele punctează şi ele sus, Germania bate Franţa, şi ambele bat Italia. Aş zăbovi puţin mai mult pe modul în care îşi plasează cele 81 de state radiografiate instituţiile de top în clasamentul general.România are două universităţi în Top 1000 global: UBB Cluj şi Universitatea din Bucureşti, ambele în intervalul 801-1000. La fel ca noi se mai prezintă Bangladesh, Croaţia, Iraq, Kuweit şi Vietnam. O sigură instituţie postată în acest interval au Malta, Panama şi Sri Lanka. Cum punctează state excomuniste precum Polonia, Ungaria, Cehia, Bulgaria, cu care ne place să ne comparăm? Cehia are un loc 260, Polonia are un loc 321, Ungaria plasează un nume în intervalul 501-510, Bulgaria are şi ea o reprezentantă în eşalonul 601-650. Departe de noi, nu? Cine mai e în faţa noastră dintre ţările la care nu ne-am fi gândit vreodată? Să dăm doar câteva exemple: Bahrain, Cuba, Costa Rica, Georgia, Oman,Ucraina sau Venezuela…..Nu-mi rămâne decât să închid televizorul când al nostru ministru de resort vine să-şi împrăştie propaganda de politruc care nu mai are nicio legătură cu domeniul pe care îl păstoreşte! Vorba aceea: funcţia contează, nu norodul. Norodul e bun doar să te aleagă şi să te propulseze în funcţii înalte, Cât mai înalte! Halal societate, urâte vremuri am ajuns să trăim. Integral: https://fineco24news.blogspot.com
Ca să ne asigure c-a schimbat parolele, MApN a publicat rapid o poză cu alea noi La doar câteva minute după ce-a publicat pe Facebook imagini cu parole ale unui call center al Armatei, ministrul Apărării le-a schimbat pe toate. Iar ca să dovedească asta a publicat rapid o altă imagine pe Facebook, cu noile parole. „Nu încercați să vă logați în platforma de vaccinare cu parolele date din greșeală acum câteva minute, că le-am schimbat deja. Iată și dovada“, a scris Nicolae Ciucă în noua postare, alături de o imagine în care se vedea, într-adevăr, că parolele sunt altele. După alte câteva minute, ministrul Ciucă a realizat că noile parole sunt și ele expuse pe Facebook, așa că a șters și această postare. A revenit cu o alta: „Nu încercați să vă logați în platforma de vaccinare cu parolele date din greșeală în cele două postări anterioare, că le-am schimbat deja. Iată și dovada“. Și a publicat din nou o imagine cu parolele. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Vremea delirului M-am vaccinat. Staţi, că este mai complicat. Am făcut două drumuri, dus-întors, Bucureşti- Hârşova. 800 de kilometri pentru două doze. Acolo am fost programat. Nu ştiu cum a fost pentru alţii, însă eu nu am reuşit să mă programez normal, prin internet. Săptămâni la rând platforma dădea tot felul de erori, din cele mai absurde. În cele din urmă am pus mâna pe telefon şi acolo am fost repartizat. Tocmai la Hârşova. Cel puţin, eu am avut noroc. Tatăl meu are 78 de ani. Nici până azi nu a fost măcar programat, prin medicul de familie, cu toate că a insistat din prima zi a campaniei să se vaccineze. Asta este, oameni buni. Dezastru total.
Studiu realizat pe pacienţi spitalizaţi din China, SUA şi Europa: Cel puţin 1 din 3 bolnavi are sănătatea afectată pe termen lung …. Un articol publicat în revista Nature Medicine face o sinteză a nouă cercetări privind simptome pe termen lung ale bolii COVID-19 cele mai frecvente fiind starea de epuizare, dificultăţi respiratorii, depresie şi chiar tulburări de stres post-traumatic. ”Date fiind milioanele de persoane infectate cu SARS-CoV-2 în lume, povara pe termen lung asupra sănătăţii fizice, cognitive şi psihice este în faţa noastră. Fără îndoială că acum vedem doar vârful aisbergului”, scrie autorul principal al articolului, Kartik Sehgal, medic oncolog şi profesor la Facultatea de Medicină din cadrul Universităţii Harvard, potrivit Agerpres. Conform unui studiu italian citat în cadrul acestei sinteze, din 143 de bolnavi monitorizaţi după vindecare, circa 90% au acuzat cel puţin un simptom care a persistat la două luni de la externare, iar peste jumătate dintre ei mai multe simptome. Cele mai frecvente sunt oboseala intensă (53,1%), respiraţia dificilă (43,4%), durerile articulare (27,3%) sau durerile toracice (21,7%). În trei cercetări efectuate în Franţa, Marea Britanie şi China, între 25% şi 30% dintre pacienţi au acuzat tulburări de somn la mai multe săptămâni după ce au depăşit faza acută a bolii, iar 20% intensificarea căderii părului. La o lună de la externare din 402 pacienţi italieni, 56% au fost diagnosticaţi cel puţin cu o afecţiune psihică. Integral: :contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2021/03/hepta3298156.jpg?w=640&ssl=1)
Centrul de Investigații Media: Cum a reușit fostul ministru PNL Relu Fenechiu să nu dea înapoi statului nimic din prejudiciul de 2 milioane de euro, în timp ce firma soției oferă consultanță statului de peste 700.000 de euro După 7 ani de la prima condamnare și după 4 ani de la eliberarea din penitenciar, fostul ministru PNL al Transporturilor, Relu Fenechiu, a plătit doar 900 de euro (4500 de lei) din totalul de aproape 2 milioane de euro (9.747.161 de lei), prejudiciul din două dosare în care a fost condamnat definitiv, ”Transformatorul” și ”Siveco”, notează
Revocarea șefului Inspecţiei Judiciare, Lucian Netejoru, pe masa CSM. Cererea a fost făcută de procurorul Cristian Ban: Am 5 motive principale, eu mă așteptam să își prezinte demisia de onoare…… Potrivit procedurii, comisia Specială din Consiliu este cea care decide dacă sunt sau nu motive pentru ca plenul forului să voteze o eventuală revocare a lui Netejoru. Discuția a fost lansată în ședința Secției pentru Procurori de către Cristian Ban. Vezi ședinta integrală
Când un milionar ajunge să câștige mai mulți bani din funcția la o companie de stat decât din cea de șef la propriul hotel Valeriu Nicolae își continuă seria „săpăturilor” prin CV-urile și declarațiile de avere ale unor oameni ce ajung în poziții-cheie fie în ministere, fie în companii naționale, cu două noi exemple. Domnul Marius Carabulea a absolvit în 1999, la 20 de ani, Liceul Timpuri Noi din București. Excepțional pentru că, deși nu a lucrat nicăieri, nu era înscris la nicio facultate și nu făcuse nimic remarcabil, a devenit referent la Parlamentul României. Abia un an mai târziu se înscrie la una dintre cele mai prost cotate universități private, la științe politice. Imediat ce termină facultatea, devine consultant de parlamentar și apoi consilier personal la trei miniștri liberali ai educației: Hărdău, Adomniției și Anton. Termină, desigur, și Colegiul Național de Apărare și asta îl face cumva și specialist în textile și pielărie căci primește bani și de la CA-ul institutului de cercetare în domeniu. Soția este și ea consilieră la MAI. În 2009 devine expert de comunicare la Poșta Română, iar în 2010 ajunge consilier tot acolo. Revine ALDE puternic la guvernare, așa că domnul Carabulea ajunge consilier de cel mai înalt grad la Departamentul Românii de Pretutindeni. Un an mai târziu ajunge consilier al ministrului muncii, căci deja a dovedit că experiența se obține la locul de muncă. Printr-o minune, trece secretar general adjunct la Ministerul Mediului după alt an, iar după încă 6 luni la Ministerul Economiei. În 2015 a primit bani din 6 locuri de la stat și a fost expert în chimie, exploatarea cuprului și în controlul cazanelor. …. În 2018, domnul Marius Carabulea încasa bani din cinci locuri de la stat, adică la peste 144.000 RON pe an, fiind în plus și membru provizoriu în Consiliul de Supraveghere al Companiei Naționale Transelectrica de unde omite să-și treacă venitul. … Nicolae Minea, plătit mai bine de la Transgaz decât de la Hilton Domnul Nicolae Minea (foto) a terminat liceul în 1976. A fost apoi șomer până la 27 de ani, când, din senin, ajunge economist la comerț exterior la Agnita și apoi la Sibiu. E drept că în același timp făcea și ASE-ul la București, pe care îl termină la 29 de ani, când devine imediat director comercial la Oficiul Județean de Turism. În 1991 și 1992 este ubicuu, fiind în același timp director comercial la Cibinul S.A și student în Franța la Institutul de Turism și Management din Paris. Termină institutul în 1994. În 1995, revine pe cai mari director general la Palace Resort & Spa la Sibiu. Din 2009 până în 2014 este director general și acționar la Hilton Sibiu. În 2014 este numit, cu zero experiență în domeniu, președinte la Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului. Este dat afară de tehnocrați, dar ajunge în 2017, administrator la Transgaz, cu un mandat de patru ani. Acțiuni de peste 1,5 milioane de euro Integral:
România vrea să folosească hidrogenul pentru încălzirea populației și a agenților economici. 600 de milioane de euro pentru investiții, incluși în PNRR. „Poate în 2040-2050” Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) include modernizarea infrastructurii de gaze, astfel încât să poată fi introdus hidrogen în rețeaua de gaze naturale, acest lucru urmând să ducă la scăderea emisiilor poluante, se arată în documentul intrat vineri în dezbatere publică. România alocă 600 de milioane de euro pentru dezvoltarea infrastructurii de gaze astfel încât să poată fi folosită în amestec cu hidrogen și alte „gaze verzi”, potrivit documentului. PNRR prevede: „Modernizarea și adaptarea infrastructurii existente de transport și distribuție de gaze naturale pentru utilizarea hidrogenului și a altor gaze verzi în vederea decarbonizării încălzirii în sectorul consumatorilor casnici și non-casnici, operatorilor economici precum și altor categorii de beneficiari”. „Finanțarea introducerii pe scară largă a hidrogenului în rețeaua de gaze naturale”. De asemenea, este prevăzută integrarea de soluții inteligente care să asigure măsurarea presiunii și a debitelor, integrarea activității participanților pe piața gazelor și asigurarea unei fiabilități sporite. …. Expertul în energie Ionuț Purica a explicat pentru Libertatea ce înseamnă introducerea hidrogenului în rețelele de gaze. „Hidrogenul are prostul obicei de a se combina cu oxigenul într-o reacție exotermică, mai pe românește explozie. Într-o primă etapă, modernizarea rețelelor de gaz va însemna, probabil, arderea hidrogenului la termocentrale. Nu cred că se va ajunge prea curând la hidrogen la aragaz. La termocentrale, arderile sunt controlate, pot fi luate măsuri de protecție”, a spus Purica. … Acesta spune că abia după aceea se va putea ajunge la rețelele rezidențiale de gaze, deoarece acestea necesită modernizări. Nu se poate face peste noapte, abia prin 2040-2050 putem să ne gândim la așa ceva „La om acasă este posibil inclusiv să fie schimbate aragazele sau centralele de apartament. Poate în 2040-2050 am putea să gândim că o să ajungem la asta. De 600 de milioane de euro poți face doar cercetare practică, experimentală, să facem o rețea demonstrativă, pilot. E bine însă că se inițiază niște pași, dar nu se va face peste noapte”, a mai arătat acesta. …. În ianuarie 2020, Marea Britanie a demarat un proiect-pilot prin care s-a început injectarea de hidrogen în rețeaua de gaze, potrivit The Guardian. Amestecul de hidrogen cu gaze este folosit pentru încălzirea a 100 de locuințe și 30 de clădiri ale Universității Keele, din Staffordshire. Integral:
Oprișan (PSD) și Toma (PNL) susțin că Pădurea Memoriei Naționale este „o reușită”. Cum arată investiția de 2,4 milioane de euro? Atât fostul, cât și actualul președinte al CJ Vrancea sunt mulțumiți de cum s-au cheltuit banii. Nota de plată a fiecăruia, prezentate ziarului, nu coincid. Parcul Memoriei Naţionale, un proiect demarat la sfârşitul lui 2017, lângă Mărăşeşti, a costat 2,4 milioane de euro și continuă să arate precum în aceste imagini. La data începerii proiectului, Consiliul Judeţean Vrancea, care coordonează lucrarea, era condus de Marian Oprişan, în prezent, consilier judeţean din partea PSD. Din septembrie 2020, la conducerea CJ Vrancea se află Cătălin Toma, din partea PNL. Şi fostul, şi actualul preşedinte al CJ Vrancea au reacţionat la articolele despre acest subiect publicate de Libertatea, susţinând că plantarea stejarilor pe terenul de lângă Mărăşeşti reprezintă „o reuşită 100 la sută”. Întrebaţi despre plăţile punctuale făcute de CJ pentru Parcul Memoriei Naţionale – RoMândria, Oprişan şi Toma au dat răspunsuri diferite. Un milion de euro, alocaţi doar pe hârtie Proiectul constă în plantarea a 335.000 de puieţi de stejar pe 75 de hectare de teren şi întreţinerea plantaţiei, până în 2024, când ar trebui să atingă stadiul de masiv. Răspunsul lui Marian Oprişan confirmă că suma totală alocată proiectului este de 2,4 milioane de euro, din care 625.000 de euro au fost primiţi de la Guvern. … 53.000 de euro, fără justificare Contabilitatea social-democrată este contrazisă de calculele liberale. Răspunsul semnat de Cătălin Toma începe prin a preciza că gardul de împrejmuire a parcului, cu o lungime de 4.575 de metri, a costat 45.000 de euro….. Pentru paza obiectivului, au fost alocaţi în jur de 1.000 de euro. În prezent, parcul nu este păzit de nimeni, iar poarta de intrare stă larg deschisă. În total, pentru realizarea Parcului Memoriei Naţionale, s-au cheltuit 1,56 de milioane de euro, afirmă preşedintele Cătălin Toma. … Desigur, rămâne nejustificat şi restul de aproximativ 800.000 de euro, din fondurile alocate iniţial, parte prin Hotărâre de CJ, parte prin Hotărâre de Guvern. Nici Cătălin Toma nu dă explicaţii despre utilizarea acestor bani. …. Plantatorul, amendat pentru tăieri ilegale Înfiinţată în 2005, Terra Silva SRL are peste 40 de contracte pe bani publici, fie pentru servicii de împădurire, fie pentru servicii de furnizare de lemne de foc. Integral:
Arafat i-a anulat unui român rezervarea făcută pe Booking: „Nu pleci nicăieri!“ Surpriză pentru un timișorean care plănuia să plece în vacanță în Zanzibar. La mai puțin de trei secunde după ce și-a rezervat hotelul pe Booking, ușa apartamentului său a fost dărâmată de mascați și pe ea a intrat Raed Arafat urlând „Nu pleci nicăieri!“…. Spre oroarea sa, Arafat a descoperit că timișoreanul avea o rezervare și pentru la vară, undeva în Grecia, moment în care s-a înfuriat groaznic și a șters contul de Booking cu totul. Timișoreanul nu este singurul român care a avut de-a face în această perioadă cu Raed Arafat. Tot în această dimineață, secretarul de stat i-a anulat snooze-ul unui român care voia să mai doarmă 15 minute și l-a trezit mai devreme. Iar aseară l-a delogat pe un bărbat de pe Netflix și l-a obligat să se uite la știrile de pe TVR. Integral:
Încremenirea într-un proiect medical desuet este rezultanta situaţiei în care se află acum România…….Doctorul Florin Paul este general de brigadă în retragere, medic epidemiolog, cu o carieră de peste 30 de ani în domeniul militar şi o experienţă de aproape 25 de ani, dobândită prin participarea la misiuni de menţinere a păcii şi umanitare ale ONU în Africa, Europa şi SUA. În anul 1994, a participat la misiunea ONU în Somalia, îndeplinind funcţia de şef al Departamentului de boli infecţioase şi tropicale în cadrul spitalului militar de campanie. Anul următor a activat ca director medical, la misiunea UNAVEM III în Angola. Ulterior, în anul 2005 a comandat echipa medicală românească din Abu Graib, care acţiona în cadrul spitalului de campanie de lângă Bagdad, în misiunea IRAQI FREEDOM…..- A trecut un an de la debutul pandemiei şi trebuie să admitem că s-au făcut foarte multe greşeli în mai toate ţările, dar şi la nivelul organizaţiilor internaţionale. Acest fapt are la bază necunoaşterea virusului, era prima dată când omenirea avea de a face cu el. Orice încercare de a compara comportamentul acestui nou virus cu cel al altor virusuri oarecum asemănătoare, din punctul de vedere al structurii, organelor ţintă pe care virusul le invadează, tabloul clinic şi mai ales formele clinice extrem de înşelătoare, in primele luni ale pandemiei au dus la multe bâlbe, care din păcate au avut şi urmări grave. Din punctul meu de vedere am sperat ca OMS să apeleze mult mai devreme la sprijinul unor epidemiologi renumiţi in ”epidemiologia de teren” şi nu cea de birou, să implice specialişti cu mare experienţă în dezvoltarea şi aplicarea unor măsuri de natură profilactică pentru limitarea transmiterii/răspândirii virusului in populaţie. Îmi doresc din tot sufletul ca OMS să se redefinească pentru deveni mult mai dinamică, orientată pe activitatea de teren efectivă, la faţa locului, aşa cum era în urmă cu 20-30 ani…. Aş incepe comentariul meu cu un fapt pe care toată lumea medicală, dar si populaţia în general îl ştie: trecerea prin boală, indiferent de forma ei de manifestare nu produce imunitate de lungă durata, practic anticorpii dispar în şase – nouă luni din organismul uman, dar chiar dacă persistă mai mult nu sunt în cantitate suficientă să prevină atat contaminarea, cât şi boala. După epidemia de SARS din anii 2003-2004, s-au dezvoltat multe programe pentru obţinerea unui vaccin. Un astfel de program a fost dezvoltat de cercetătorii chinezi în colaborare cu cercetători ştiinţifici din Europa, SUA, Australia, în Wuhan, unde au construit un laborator de virusologie cu cel mai înalt nivel de securitate vis-a-vis de contaminarea accidentală a mediului exterior şi a personalului (BSL4 – Biosafety level 4). Programul s-a desfăşurat pe perioada 2004 – 2016, când a fost închis deoarece niciuna dintre variantele de vaccin anti SARS nu a indus imunitate de durată la om!
„Irigațiile” PSD au sporit seceta. Și subvențiile. Milioane de euro, topite ca Fata Morgana …..Din 2016, guvernul român a pornit un program de investiții în sistemul de irigații care ar fi trebuit să ajungă până la un miliard de euro, echivalentul a cinci miliarde de lei, la sfârșitul anului 2020. În realitate, în acest interval s-a investit doar jumătate de miliard de lei, numai 10% din suma asumată printr-o hotărâre de guvern. Chiar și așa, multe dintre investiții sunt fără rost, iar fermierii nu au acces la apa din canale sau nu vor să aibă. Costul ridicat al energiei, lipsa instalaților pentru a trage apa din canale, dar și lucrările de modernizare suspecte se numără printre motivele pentru care o parte din instalațiile realizate până acum sunt inutile. În ciuda acestor investiții făcute în ultimii ani în sistemul național de irigații, România a fost afectată masiv de seceta accentuată din 2019 și 2020. În această situație, guvernul a ales să ofere despăgubiri de secetă pentru culturile din toamna lui 2019 mai mari decât suma alocată irigațiilor în ultimii patru ani. Investiții în irigații care NU combat seceta Paradoxal, investițiile pornite de Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF) în sistemul de irigații în urmă trei ani a făcut ca în ultimii doi ani să crească absența apei din sol. Din toamna lui 2019 s-a înregistrat oficial seceta agricolă – cantitatea de apă din precipitații a fost sub minimul necesar culturilor – în zona de sud și est a României. Aceasta în condițiile în care prin ANIF, instituție aflată în subordinea Ministerului Agriculturii, s-au pompat 529 de milioane de lei în sistemul național de irigații (SNI), așa cum ne-a precizat ministerul de resort. Teoretic, conform unei hotărâri de guvern de acum cinci ani, HG 793/2016, parte a programului de guvernare al alianței PSD-ALDE, investițiile în sistemul național de irigații ar fi trebuit să se ridice la peste un miliard de euro în perioada 2016-2020. Altfel spus, cinci miliarde de lei. A început să se investească mai serios de-abia din 2018, dar până acum suma a fost de zece ori mai mică decât prevedea hotărârea de guvern….. Înainte de Revoluția din 1989, România avea irigații pe trei milioane de hectare. În ultimii ani, s-au înregistrat perioade cu minime de numai 500.000 de hectare irigate. Potrivit datelor ANIF, cel mai mult s-a irigat în 2016 și 2020, când s-au depășit chiar și de 1,5 milioane de hectare. Sudul și sud-estul României sunt zonele care au nevoie cel mai acut de irigații. Nu pentru că celelalte zone ar fi irigate, ci pentru că vestul, nord-vestul și centrul țării nu duc lipsă de precipitații…..Managementul prost al sistemului de irigații a făcut ca anul trecut guvernul să achite subvenții de secetă pentru culturile din toamna lui 2019 în valoare de un miliard de lei. Totul în condițiile în care prin programul național pentru refacerea sistemul de irigații, în trei ani, s-au alocat 520 de milioane de lei. Integral:
STUDIU Vaccinarea singură nu va opri coronavirusul / O relaxare timpurie şi bruscă a restricţiilor ar putea provoca „un mare val” de infecţii Este puţin probabil ca numai vaccinarea persoanelor adulte să oprească total răspândirea COVID-19, relevă un studiu britanic elaborat pe baza unui model matematic şi care mai semnalează că o relaxare timpurie şi bruscă a restricţiilor ar putea provoca ”un mare val” de infecţii, relatează vineri agenţia EFE, citată de Agerpres. Analiza, efectuată înaintea cunoaşterii primelor date ale vaccinării în lumea reală (nu la testele clinice), a modelat interacţiunea dintre procesul de imunizare şi diferitele scenarii de relaxare a măsurilor de control, pentru a estima astfel rata de reproducere R (câte persoane infectează la rândul ei o persoană infectată), decesele şi spitalizările asociate COVID-19 în perioada ianuarie 2021 – ianuarie 2024. Conform rezultatelor, publicate de The Lancet Infectious Diseases, este puţin probabil ca vaccinarea tuturor adulţilor în Marea Britanie să conducă la imunitatea de grup şi la oprirea completă a răspândirii virusului. Totuşi, notează autorii studiului, relaxarea treptată a restricţiilor antiepidemice, un grad ridicat de acceptare a vaccinării în rândul populaţiei şi măsurile de protecţie sunt esenţiale pentru diminuarea unor viitoare valuri epidemice.
Legile justiţiei: moştenirea domnului Dragnea Nimic nu este ceea ce pare în politica românească, iar moştenirea domnului Dragnea durează, dincolo de soarta penală a celui care i-a fost arhitect. Şi aceasta pentru că Liviu Dragnea nu a fost niciodată o voce izolată, ci a exprimat, brutal şi apăsat, opiniile atâtora dintre colegii şi contemporanii săi. Privilegiile apărate de domnul Dragnea nu au fost doar parte din viziunea sa. Ele au fost şi vor rămâne temelia pe care se ridică concepţia despre stat şi despre constituţie a celor care, dincolo de partide şi de instituţii, socotesc că egalitatea în faţa legii este un atentat la siguranţa propriilor lor poziţii. Pentru aceşti complici ai domnului Dragnea, ideea însăşi de cetăţenie are un caracter subversiv, de vreme ce introduce în discuţie conceptul de răspundere. Ori imunitatea rezervată celor puternici trebuie să fie regula de la care nici o abatere să nu poată fi permisă. În această cheie a continuităţii moştenirii lui Liviu Dragnea se cere citit şi votul din Comisia Juridică a Camerei Deputaţilor. Desfiinţarea Secţiei Speciale nu înseamnă abolirea politicii intimidărilor şi privilegiilor, ci doar renunţarea la un organism ce devenise impopular: ceea ce se conservă este mecanismul destinat să protejeze clientela din magistratură a acelei grupări care a fost aliata activă a domnului Dragnea. Amendamentele introduse, susţinute entuziast de CSM şi de UDMR, au o singură menire juridică şi politică, aceea de a introduce un filtru care să facă imposibilă adoptarea de măsuri procesual-penale împotriva judecătorilor şi procutorilor în dosare ce privesc corupţia şi infracţiunile legate de exercitarea atribuţiilor lor. În fapt, CSM, prin secţiile sale, preia de la Secţia Specială principala ei misiune, de protector al privilegiilor. Trimiterea în judecată a unui magistrat este condiţionată de avizul unui organ administrativ. CSM îşi arogă dreptul de a fi o instanţă de judecată sui- generis care poate cenzura instanţele şi pe procurori. Acest amendament duce mai departe, într-o manieră lipsită de ambiguitate, moştenirea domnului Dragnea. Eliminarea unei instituţii nu conduce la abolirea practicii ce submina domnia legii, dimpotrivă. Noua viziune propusă este cu mult mai insidioasă din unghi de vedere juridic. Reacţia magistraţilor care au acuzat, public, această strategie legislativă nu face decât să confirme natura partizană a acestei decizii: cei care domină magistratura, acum, intenţionează să-şi întărească controlul, graţie mecanismului evocat. Solidarităţile subterane sunt apărate şi afirmate, în numele protejării indepedenţei magistraturii.
Cine va decide conducta pe care vine supravieţuirea Europei? …. Exact aşa cum s-a întâmplat după cel de-al Doilea Război Mondial când, prin semnătura lui Churchill, s-a putut proceda la împărţirea continentului separat de Cortina de Fier până în 1989. Cheia asta, ca întotdeauna în istoria omenirii, a constituit-o garanţia de acces la resurse. Fără asta, era absolut clar pentru toată lumea, ţările europene nu puteau demara procesul cumplit de dificil de reface economică şi nu puteau da de lucru unor populaţii cu destinele sfâşiate de tragediile războiului. Ştiţi bine care au fost opţiunile de atunci şi cum mai apoi, pe baza unor planuri de dezvoltare marcate de amprenta decisivă a unor ideologii adverse, s-au construit societăţile pe care acum, cu atât de mare greutate, Uniunea Europeană încearcă să le reunească într-un creuzet comun. Reuşeşte parţial tocmai din cauza diferenţelor uriaşe de mentalitate şi de filozofie socială acceptată de societăţile din Statele Membre, dar şi, în acest moment, de adâncirea tuturor vectorilor negativi de presiune generaţi de efectele pandemiei. Sigur este că va urma o perioadă în care ţările europene vor încerca să recupereze cât mai rapid pierderile, modificând, atât cât se poate şi să vedem la cârmă, tipul principal de abordare, fie prin proiecte fie exclusiv naţionale, fie unele legate de structurări mai ample care să definească o eventuală aventură europeană comună. Oricum ar fi gândit acest viitor european, el va fi cu totul şi cu totul altfel desenat în domeniul fundamental al resurselor energetice: aici, pe această temă, se produce acum, destul de în spatele scenei iluminate de proiectoarelor faptului divers, bătălia cumplită care va determina viitorul stăpân al supravieţuirii europene. Nu sunt cuvinte mari, este vorba despre motivul esenţial al actualei ridicări de scuturi între americani şi ruşi care are ca temă centrală lămurirea finală a zonelor de acces şi ariei protejate de care va dispune fiecare dintre competitori pentru a hrăni (în exclusivitate dacă se poate, în visul lor cel mai frumos) Europa din ce în ce mai dependentă de resurse de aprovizionare externe. Şi în acest domeniu. Elementul central al disputei, de departe cel mai productiv, este gazul natural. Competiţia este deschisă şi se poartă cu absolut toate armele, apropiindu-se de climatul unei confruntări majore, între cele două mari proiecte: pe de o parte, cel al reţelor de conducte care aprovizionează acum ţările membre UE cu gaz natural din diverse regiuni (dar prioritar din Rusia sau din ţări unde există instalaţii de producţie cu acţionariat rus foarte important) şi, de cealaltă parte, reţeaua BABS (Baltică-Adriatică-Marea Neagră, noi îi spunem „Iniţiativa celor Trei Mări“), ce pe care mizează americanii pentru a-şi vine gazul lichefiat singurului mare client de talie mondială care le-a rămas, teoretic, din portofoliul de altă dată. Tehnic vorbind, este vorba despre o alegere care presupune nişte investiţii speciale deoarece, dacă se va adopta a doua variantă, vor trebui construite sau modernizate instalaţii portuare şi spaţii de stocare de foarte mari dimensiuni pentru LPG-ul american. Această a doua variantă a fost susţinută de Jean-Claude Junker pe vremea când conducea Comisia Europeană, argumentând că astfel se diversifică sursele de aprovizionare şi, astfel, se măreşte garanţia de independenţă reală a UE. Replica germană a fost de a demara proiectul Nord Stream 2 cu argumentul că are tot dreptul ca, astfel, să-şi securizeze propriul viitor energetic….. În funcţie de asta, se impune întrebarea legată de cea mai eficientă alegere pe care ar putea s-o facă europenii, surprinşi de criza determinată de pandemie şi care se combină cu reala lipsă de resurse proprii, angajaţi în aplicarea marii decizii politice privind aplicarea GREEN DEAL şi a identificării modalităţilor de închidere cât mai rapidă a celor câteva zone în care mine de cărbune încă funcţionale alimentează centrale termoelectrice. Pe de altă parte, unele ţări europene, printre care în primul rând Germania sau Austria, angajându-se la închiderea centralelor nucleare, veşnică sursă de tensiuni politice şi de nelinişti sociale, acolo unde se spune unde şi cum sunt tratate deşeurile nucleare şi cum sun depozitate elementele finale rezultate din prelucrare. În fine, dacă vă uitaţi la harta următoare, veţi vedea că răspunsul la întrebare nu poate fi decât unul politic deoarece, din nefericire, în afara Norvegiei, toate posibilele zone externe de aprovizionare cu gaz natural prezintă nenumărate probleme…..Se află în curs o bătălie importantă, ce privind Nord Stream 2, ruşii transmit că este realizat în proporţie de 95% şi că va fi operaţional în această toamnă, iar americanii dau semnal după semnal că vor urma sancţiuni încă neprecizate împotriva companiilor care participă la proiect (
VIDEO
Viitorul citit de Inteligenta Artificiala si științele hibride ca obligație. Cine nu e Elon Musk să moară! 
Agenția Europeană pentru Medicamente: „Vaccinul AstraZeneca este sigur și eficient, dar nu putem exclude definitiv o legătură între vaccinare și apariția cheagurilor de sânge” Concluzia a fost anunțată joi, de directoarea executivă a Agenției Europene pentru Medicamente, Emer Cooke, după o evaluare realizată de experții instituției de reglementare a UE. Evaluarea a fost făcută după ce mai multe state europene au suspendat temporar utilizarea vaccinului Oxford/AstraZeneca, ca urmare a cazurilor rare de tromboză semnalate la persoane vaccinate cu acest ser. … În același timp, a subliniat Cooke, pe baza dovezilor, inclusiv a autopsiilor, „nu putem încă exclude definitiv o legătură între aceste (cheaguri de sânge) și vaccin”. Șefa EMA a precizat că agenția va derula în continuare alte studii pentru a clarifica situația. Ea a subliniat însă că statele membre UE au acum informațiile necesare pentru a decide în privința imunizării cu AstraZeneca. …. O soluție oferită de EMA în acest context este inserarea unui avertisment în prospectul vaccinului, cu o descriere a cazurilor de tromboză. „Această informație va fi oferită cadrelor medicale și publicului, odată cu semnele și simptomele posibile, astfel încât să poată fi luate măsuri pentru a reduce riscurile”, a declarat joi doctorul Sabine Strauss, șefa comisiei pentru siguranța vaccinurilor din cadrul EMA….. O concluzie asemănătoare a fost oferită joi și de agenția de reglementare a Marii Britanii în domeniul medicamentelor (MHRA). MHRA a primit rapoarte privind apariția a cinci cazuri de tromboză a sinusurilor și a venelor cerebrale, apărute la bărbați cu vârste între 19 și 59 de ani. Unul dintre cazuri a fost fatal….. Este exact tipul de tromboză invocat de autoritățile germane drept motiv pentru suspendarea campaniei de imunizare cu AstraZeneca. O analiză amănunțită a acestor cinci cazuri este în derulare, a anunțat MHRA, care a precizat că aceste cazuri pot să apară în mod natural. …. Oficialii au precizat însă că persoanele vaccinate care au dureri de cap ce durează mai mult de patru zile după vaccinare ar trebui să consulte un medic, ca măsură de precauție. Integral:
Despre pandemie, libertate și alte nebunii cu un medic din prima linie Un om a stat 17 ani într-o închisoare. Când a ieșit, era mai întreg la minte decât mulți din cei care trăiseră afară. Un altul a scris o carte despre anii petrecuți în gulagul sovietic. Nici ăsta nu era nebun. E suficient să închizi câteva luni oamenii la domiciliu, în pandemie, ca să vezi în ce hal a ajuns sănătatea mintală în specia umană. Închiși în casă cu copiii, propriile progenituri, unii și-au pierdut mințile. Se pare că pe oameni îi doare libertatea mai mult decât sănătatea lor sau a celor din jur . Așa că stăpânii le-au lăsat lesa mai liber. Dar s-a dovedit că libertatea nu este nici factor motivațional, nici obiectiv, nici răsplată. Este doar un factor de ”igienă”. Ca banii. Ai nevoie de ”libertate” ca să muncești, ca să cauți hrană, ca să creezi plus valoare sau artă. O libertate încadrată, legiferată.
Cristi Danilet critica garantiile oferite magistratilor in proiectul de desfiintare al Sectiei Speciale: “Nu i se pare nimanui curios ca numai dosarele cu privire la magistrati trebuie controlate de CSM?” …..Lista problemelor identificate de judecatorul Danilet in proiectul desfiintarii SIIJ. “1. CSM se ocupa de cariera magistratilor: sa ii recruteze, avanseze, transfere, sanctioneze, pensioneze. La CSM nu se fac dosare penale. Dosarele penale se fac la parchet si se judeca la instante. Orice interpunere pe traseu a unei alte entitati inseamna imixtiune in justitie. Iar astfel de imixiuni sunt interzise; 2. Se vrea ca CSM sa se interpuna in actul de justitie numai cu privire la coruptia judiciara. 2.1. Nu i se pare nimanui nimic de controlat daca un magistrat este trimis in judecata ca a omorat pe cineva, ca a traficat minori, ca a violat sau a talharit pe cineva. Se pare ca numai daca a falsificat un act, a delapidat o suma de bani de la birou sau a luat mita trebuie verificat procurorul care a facut
Șmecheria neconstituțională pentru (ne)desființarea SIIJ ….Forma în care este acum proiectul de desființare a SIIJ nu este cea mai rea posibilă, dar nici bună nu e. Cea mai rea ar fi fost crearea unui fel de SIIJ 2.0 numai pentru infracțiuni de corupție în PICCJ, după cum dorea UDMR. Ar fi fost la fel de ineficientă ca orice structură centrală pusă să ancheteze fapte de pe întreg teritoriul, dar ar fi reprezentat și cel mai mare semnal de neîncredere în DNA. Dar cum soluția la care s-a ajuns ar putea fi declarată neconstituțională din cel puțin două motive, pericolul acestui SIIJ 2.0 e încă prezent….. Care este soluția? Se va modifica Legea 317/2004 articolul 42 astfel încât: „Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii încuviințează trimiterea în judecată a judecătorilor pentru săvârșirea unei infracțiuni contra înfăptuirii justiției, de corupție și de serviciu ori a unei infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție. Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii încuviințează trimiterea în judecată a procurorilor pentru săvârșirea unei infracțiuni contra înfăptuirii justiției, de corupție și de serviciu ori a unei infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție.(…) Analizând cererea de încuviințare a trimiterii în judecată, secția nu se poate pronunța cu privire la temeinicia acuzației și nici cu privire la oportunitatea trimiterii în judecată, la legalitatea administrării probelor și a efectuării celorlalte acte de urmărire penală. Secția corespunzătoare se pronunță prin hotărâre, în termen de 15 zile de la primirea acesteia. Secția poate respinge cererea, prin hotărâre motivată.” Care ar fi neconstituționalitățile? 1.Norma este imprecisă și impredictibilă. Care este totuși natura avizului? Am înțeles grija de a nu se suprapune camerei preliminare, ceea ce ar fi fost altă neconstituționalitate. Dar dacă nici legalitate, nici temeinicie, nici oportunitate, atunci ce verifică secția CSM? Aici poate interveni extrem de mult arbitrariul. E absolut aberant ca nici cel care cere încuviințarea, nici cel pentru care se cere încuviințarea să nu știe în ce constă ea. 2.Această încuviințare a secției corespunzătoare din CSM nu este impusă pentru toate infracțiunile, ci doar pentru câteva categorii: infracțiuni contra înfăptuirii justiției, de corupție și de serviciu, infracțiuni asimilate infracțiunilor de corupție. Această diferențiere nu prea are cum să fie constituțională. De ce pentru omor sau ucidere din culpă nu e nevoie de încuviințare, iar pentru corupție este nevoie? Acest regim diferit pentru infracțiunile care pot fi reținute unui magistrat nu se justifică în niciun fel din punct de vedere legal și constituțional. Pe de-o parte, este un atac la DNA, singurul parchet care nu poate trimite în judecată niciun magistrat fără această încuviințare.Pe de altă parte, eu nu plec de la premisa că avizele vor fi negative. La reținere, arestare preventivă și percheziție nu au fost probleme. Dar selectarea acestor infracțiuni pare un semn că se intenționează o protecție și probabil că ea va fi o temă, informală desigur, de campanie pentru alegerea viitorului CSM. Am ajuns așadar la o cârpeală cu șanse mici de a trece de CCR. Poate în ideea asta și fost concepută. N-ar fi o premieră…..Dl ministru s-a dus cocoșește cu un proiect care în mod evident nu avea nicio șansă, a obținut un absolut previzibil aviz negativ care a lăsat tot terenul liber pentru parlamentari. Integral:
Mai ușor cu miliardele pe scări. Sau cum a uitat Klaus Iohannis că nu mai suntem în campanie electorală Miercuri seară, de la Palatul Cotroceni, Măria Sa, Klaus Iohannis, a mai lansat o dată Planul Național de Redresare și Reziliență. Îl mai lansase și în 26 noiembrie 2020, cu zece zile înainte de alegerile parlamentare. Doar că atunci n-a fost cu noroc. PNL a pierdut alegerile parlamentare, iar PNRR-ul s-a întors de la Bruxelles cu o notă de mână, succintă: „Vă bateți joc de noi?”. …De data asta, n-a mai fost cu regie, cu dramatism electoral, cu invitați, muzică dramatică și semiîntuneric, așa cum fusese în noiembrie. Nu. Acum doar a ieșit președintele și a început să arunce cu bani în telespectatori. Ca să fie un clip reușit, ar mai fi trebuit doar ca președintele să facă gestul ăla al maneliștilor, când se lovesc ei cu muchia palmei peste antebrațul celeilalte mâini, în semn de „fără număr, fără număr”, în timp ce Raluca Turcan s-ar fi unduit lasciv pe melodie. Spun Raluca Turcan pentru că, în acest guvern al egalității de șanse și al reformismului, este singura femeie. Dar, la o adică, ar putea să se unduie lasciv chiar Florin Cîțu, n-ar fi o problemă. Oricum, coaliția guvernamentală și președintele sunt foarte hotărâți. Știu exact pe ce vor merge banii alocați de UE pentru PNRR. Avem așa: 3 miliarde de euro pentru sănătate, 4,5 miliarde pentru autostrăzi, 4 miliarde de euro pentru România Educată, 780 de milioane pentru digitalizarea din educație (semn că România Educată nu include și asta), 1,3 miliarde de euro pentru energie regenerabilă, 1,5 miliarde pentru împăduriri, 4 miliarde pentru combaterea secetei și pentru irigații, 5 miliarde pentru infrastructura feroviară și dezvoltarea transportului durabil (aici se recunoaște faptul că autostrăzile nu mai intră la categoria transport durabil) și 2,2 miliarde de euro pentru reabilitarea termică a blocurilor și consolidarea acestora pentru a rezista la cutremure. Un frumos total de 26,8 miliarde de euro. Restul banilor se duc în sume mai mici pe alte lucruri la fel de importante. După ce anul trecut a trâmbițat existența a „peste 30 de miliarde” pentru PNRR, bani pe care i-ar fi negociat personal Bruxelles, Klaus Iohannis a lăsat-o mai ușor miercuri seară. .. UE alocă României pentru PNRR o sumă fixă: 14.248.020.000 de euro. Acești bani sunt prevăzuți în „REGULAMENTUL (UE) 2021/241 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI din 12 februarie 2021 de instituire a Mecanismului de redresare și reziliență” și nu se mai negociază nimic aici. Aceștia sunt banii alocați țării noastre. 14,248 de miliarde de euro, nu 30, nu peste 30, nu circa 30 de miliarde. În plus, România mai are posibilitatea de a împrumuta maxim 6,8% din Venitul Național Brut realizat în 2019. Asta înseamnă încă 13.798.735.562 de euro. Dar, mare atenție, acești bani nu sunt o alocare certă. Sunt maxim ce putem împrumuta, dar numai și numai dacă dovedim că nu putem altfel, că nu ne ajung banii alocați pentru PNRR. S-ar putea să fie doar un miliard sau două, s-ar putea să nu fie nimic. …. Guvernul și președintele par a fi uitat că nu mai suntem în campanie electorală de patru luni. Aruncă aceleași cifre nerealiste și fac proiecte pe care cred ei că le așteaptă electoratul, în ideea de a nu scădea prea mult în sondaje. Integral:
Planul Național de Redresare și Reziliență, criticat atât la Bruxelles, cât și în țară. Care sunt problemele semnalate …. România trebuie să spună exact ce proiecte vrea să finanțeze prin PNRR, a declarat Adina Vălean, comisar european pentru Transporturi, citată de Economedia.ro. Cristian Ghinea, ministrul investițiilor și proiectelor europene, a prezentat recent în Parlament structura PNRR, însă nu a precizat concret ce proiecte vor fi finanțate. România are la dispoziție 30 de miliarde de euro prin acest mecanism, însă ministrul Ghinea a spus că România va propune o supraalocare de 140%. Mai exact, România va propune proiecte care să totalizeze 140% din fondurile alocate țării noastre. …. „
Schema prin care un consilier județean PNL a fost trecut prin Biroul Parcări pentru a fi pus șef la Administrația Patrimoniului din Tulcea Gabriel Vasilescu este vicepreședinte PNL Tulcea, consilier județean și consilier personal al primarului liberal Ilie Ștefan. De săptămâna trecută, el a ajuns în conducerea Direcţiei de Întreţinere şi Administrare a Patrimoniului din Tulcea. Edilul l-a delegat mai întâi referent la Biroul Parcări, iar în două-trei zile a fost numit director general adjunct. Imediat după numire, directorul plin pleacă în concediu medical și îl lasă șef pe Vasilescu. …. Săptămâna trecută, Bogdan Vasilescu era mutat, printr-o decizie a edilului, ca referent la Biroul Parcări din cadrul DIAP Tulcea, pentru ca după câteva zile să fie promovat director general adjunct al structurii. Bogdan Vasilescu este vicepreședinte pentru comunicare și relații cu mass-media la PNL Tulcea, potrivit informațiilor publicate pe pagina sa de Facebook. Contactat de Libertatea, primarul Ilie Ștefan a declarat că l-a detașat temporar pe consilierul său personal, iar numirea acestuia în funcția de director general adjunct a fost decizia actualului șef al DIAP Tulcea. … Potrivit Cațavencii, Vasilescu a fost numit anul trecut în Consiliul de Administrație al Administrației Fluviale a Dunării de Jos, care are sediul la Galați, de unde încasează o indemnizație lunară de 8.864 de lei. Integral:
Cercetător la Cambridge despre erorile autorităților noastre: „Nicio țară nu a scăpat de valul 3 fără restricții dure. Dar românii au și ei nevoie de un orizont de așteptare” …. Din păcate, după numărul persoanelor aflate la ATI se vede clar că valul trei a sosit și în România. Am avertizat cu o lună și jumătate acest lucru. Era evident că România nu va fi ocolită. Toate țările au fost lovite de mutația britanică și care este practic un virus nou, unul mult mai contagios, și conform statisticilor din UK, mai periculos. Ce mă surprinde este calmul autorităților din România și lipsa măsurilor care să prevină colapsul sistemului medical! – E dovedit științific acum că mutația britanică e mai periculoasă? – Noua mutație poate să crească mortalitatea chiar și cu 50%. Explic ce înseamnă acest procent. Pentru cei tineri, la care riscul de a muri în urma infecției este mic, de exemplu, 2 la 1.000, această creștere nu îi afectează semnificativ, la 3 la 1.000 de persoane. Dar pentru cineva în vârstă, vulnerabil, dacă riscul până acum era de 8 la 100, adică 80 la 1.000 infectați, cu mutația britanică s-ar ajunge la 120 de morți la 1.000 de infectați, ce reprezintă o creștere foarte mare. ….Și ce măsuri trebuie luate? – Fiecare țară a decis diferit, dar toate au impuse per total restricții dure. Marea Britanie se află în lockdown din decembrie. Abia acum încep să se ridice pe rând restricțiile, dar cu foarte mare precauție. Pe 8 martie au fost deschise școlile. Toată lumea e obosită, dar britanicii au înțeles că numai așa vor putea avea o vară cât mai normală. Autoritățile de aici au comunicat permanent și onest cu populația și mereu au explicat oamenilor că numai în acest mod vor putea ca în iunie, iulie să poată să se întâlnească și să bea o bere în puburi. Li s-a dat un orizont de așteptare. …. În ce etapă a vaccinării s-a ajuns? – S-a început cu cadrele medicale și cele din centrele sociale și a continuat cu persoanele vârstnice și cele cu boli cronice. Adică populația vulnerabilă, cu risc de deces. Primele au fost cele de peste 80 de ani, au urmat cele peste 70 de ani și acum s-a anunțat că în două săptămâni va fi finalizată vaccinarea celor peste 50 de ani. Vor urma, mai mult ca sigur, cei peste 40 de ani și așa mai departe. Până acum în Marea Britanie s-au administrat peste 25 de milioane de doze, fiind imunizate cu cel puțin o doză peste 95% din persoanele vulnerabile ….. Cum se vede campania de vaccinare din România? – Se vede o bună organizare a campaniei și este bine. Se observă că populația dorește să se vaccineze, dar strategia aleasă mă surprinde. – Adică? – S-a început cu cadrele medicale și a fost corect. Etapa a doua a fost dedicată persoanelor în vârstă și a celor cu boli cronice. Corect și asta. Au fost introduse și anumite categorii esențiale! Nimic de comentat, așa au decis autoritățile. Ce nu înțeleg este de ce nu s-a insistat mai mult pe persoanele vulnerabile, cele care umplu spitalele și care îngroașă statistica deceselor! Acum s-a dat liber la vaccinare tuturor, deși au fost imunizați doar 15% din cei cu risc de deces. Vaccinarea celor vulnerabili înseamnă vieți salvate! – Cum se vede viitorul apropiat? – Facem simulări, predicții, dar nimic nu e sigur. Dacă se va vaccina mult în continuare vom avea o vară relativ normală. Zic relativ normală pentru că nimic nu va mai fi ca înainte. Distanțarea socială, măștile vor face parte din viața noastră. În toamnă sperăm ca pandemia să fie ținută sub control în Europa, dar până când nu toată lumea va fi în siguranță virusul va continua să circule, să sufere mutații, să ajungă din nou în Europa. Integral:
Reinfectările cu COVID sunt rare, dar tot vârstnicii rămân cei mai expuși acestui pericol, potrivit unui studiu. „Asta arată cât de important e să vaccinăm toți oamenii de peste 60 de ani” Rezultatele cercetării, publicate miercuri seară în revista medicală The Lancet, confirmă două lucruri: că obținerea imunității prin infectare nu este o variantă viabilă pe termen lung și că o campanie de vaccinare globală, în care vârstnicii au prioritate, este o necesitate, scriu CNN și CNBC. … Concluziile formulate erau deja cunoscute în mare parte, dar este pentru prima dată când ele au fost confirmate de un studiu la scară largă, trecut prin etapa evaluării științifice (peer review), notează CNBC. Studiul a monitorizat rezultatele persoanelor testate în timpul primului şi celui de-al doilea val pandemic din Danemarca din 2020 şi, important de precizat, s-a bazat pe tulpina iniţială a virusului. Mai mulți experți au observat că unele variante noi ale virusului, cum ar fi cea din Brazilia, au o capacitate mai mare de a ocoli sistemul imunitar și, prin urmare, de a reinfecta pacienții. Infectarea și vindecarea au oferit vârstnicilor o protecție de 47%, iar tinerilor – 80% Cercetătorii au monitorizat rata de reinfectare în rândul a patru milioane de persoane, în timpul celui de-al doilea val COVID, din septembrie până pe 31 decembrie 2020, și au comparat-o cu rata de infectare din timpul primului val, dintre martie și mai. Echipa de experți a observat că cei mai mulți oameni care au avut COVID par să să fi căpătat protecție în fața unei noi infectări, care rămâne stabilă timp de mai bine de șase luni. … Dar nivelul de protecție căpătat în urma infectării depinde de la o vârstă la alta. Din cei 11.068 de oameni care au fost testați pozitiv în timpul primului val, doar 72, adică 1%, au fost testați pozitiv și în al doilea val epidemic. Din totalul persoanelor de peste 65 de ani, 3,6% din cei bolnavi în timpul primului val s-au reinfectat însă în timpul celui de-al doilea. Concret, persoanele vârstnice aveau în acel moment o protecție de doar 47% în fața unei reinfectări, în vreme ce tinerii aveau o protecție de 80%, a aflat studiul. Concluzia nu este de altfel una neașteptată, ținând cont că sistemul imunitar al oamenilor slăbește odată cu vârsta. Vaccinarea, singura soluție pe termen lung „Ținând cont de miză, rezultatele acestui studiu arată cât de important este ca oamenii să adere la măsurile implementate, chiar dacă au avut deja COVID”, a scris co-autorul studiului, doctorul Steen Ethelberg, de la Statens Serum Institut din Danemarca. …. „Cred că asta arată cât de important este să ne asigurăm că vom vaccina toți oamenii de peste 60 de ani, chiar dacă au avut COVID sau nu, pentru a-i proteja în fața unor viitoare infectări”, a spus ea. Într-un comentariu care a însoțit studiul, imunologii Rosemary Boyton și Daniel Altmann, de la Imperial College London, au spus și ei că diferența dintre ratele de reinfectare este „relativ alarmantă”. „O protecție de doar 80% în general, care scade la 47% în rândul oamenilor de peste 65 de ani, e o cifră mai îngrijorătoare decât cea relevată de alte studii”, au scris aceștia. Integral:
Anul 2050. Valul 384 al pandemiei. „Nu uita să îți pui masca de oxigen”, îmi spune holograma premierului RX3000 De 30 de ani, suntem în carantină la domiciliu. S-a constatat, pe timpuri, că ar fi măsura cea mai sigură – carantină pe perioadă nedeterminată. Într-o ședință pe Zoom a Guvernului, membrii Executivului au decis să demisioneze și, după îndelungi dezbateri, au stabilit să lase în loc inteligența artificială. Cei mai mulți dintre noi trăim astăzi din vloguri – setea de entertainment a crescut în izolare. …. Mă trezesc dimineața, cu o atingere duioasă pe creștet. E holograma premierului RX3000, care își soarbe cafeaua în vreme ce mă privește cu ochi blânzi, paterni. „Nu uita să îți pui masca de oxigen”, șoptește RX3000. … Poluarea din București a ajuns la cote alarmante de vreo 30 de ani, de când ni s-a interzis prima dată să deschidem ferestrele. Între timp, geamuri nu mai există, s-au desființat acum vreo 25 de ani, când Garda de Mediu a constatat că, decât să stăm cu ele închise toată ziua, mai bine construim clădiri fără ele. Iar pe cele existente le baricadăm. E mai bine așa, am lumină artificială cât cuprinde, așa de „smart” încât, când deschid ochii, un soare proiectat pe perete începe să capete contur. Îmi amintește de răsăriturile din taberele de la Mamaia, când stăteam toată noaptea trează. Ce vremuri… Tot de 30 de ani, suntem în carantină la domiciliu. S-a constatat pe timpuri că ar fi măsura cea mai sigură – carantină pe perioadă nedeterminată. Curând, s-a creat și o aplicație care prelungește automat starea de urgență. Legile, de fapt, au rămas aceleași din primii ani ai Marii Pandemii. Doar premierul a fost înlocuit recent cu modelul ăsta nou, RX3000, după ce RX2900 a făcut scurtcircuit. …. Într-o ședință pe Zoom a Guvernului, membrii Executivului au decis să demisioneze și, după îndelungi dezbateri, au stabilit să lase în loc inteligența artificială. Deja, la București, Primăria era condusă de inteligența artificială și, aparent, lucrurile mergeau bine. O vreme, presa a relatat haosul din țară, dar în ultimii 29 de ani, am fost nevoiți să ne reprofilăm mulți dintre noi. Pur și simplu, oamenilor nu le pasă la fel de mult că RX3000 are un bug, pe cât le păsa pe vremuri. Și-apoi, e tehnocrat. Cei mai mulți dintre noi trăim astăzi din vloguri – setea de entertainment a crescut în izolare. Eu mă filmez în timp ce fac origami, știți voi, corăbii și delfini din hârtie, și merge mai bine decât mergea presa în 2021. ….. Cu toate că stăm în case de un sfert de secol, asta nu înseamnă că virusul ne ocolește. Așa că, de ani buni, înghițim cu toții un dezinfectant special, comestibil și purtăm costume de protecție. Asta se întâmplă pentru că virusul a suferit tot soiul de mutații, care mai de care mai curioase. Recent, mi-a bătut la ușă cineva care s-a dat drept „băiatul cu pizza” (deși nimeni nu mai face livrări la domiciliu, toți înghițim pastile speciale, hrănitoare) și, uitându-mă pe camera de supraveghere, am constatat că era, de fapt, un coronavirus deghizat. ….. Alții sunt chiar mai vicleni și trimit plicuri în poștă, cu ștampila vechiului ANAF, doar-doar or păcăli pe cineva să meargă la ei la sediu. Da, am uitat să vă zic, covizii – că așa le zicem – au un sediu al lor, construit din bani europeni, în 2021, prin PNRR. Când au început să sufere mutațiile astea serioase, au și înființat o firmă cu zero angajați și, pac, au primit contract – ba am impresia că și caietul de sarcini a fost scris cu dedicație și nu și-a dat seama nimeni că SC COVID 2.0 SRL e, de fapt, a lor. Nu i-a pus pe gânduri nici că logo-ul era un liliac. Până s-a prins cineva, era deja prea târziu, aveau ditamai palatul și umblau nestingheriți pe holuri, țineau ședințe, ce să mai, ca în corporație. Am auzit că și-au făcut și 5 to go, fix lângă. Sigur, între timp au evoluat și vaccinurile. Practic, vaccinul de-acum e o seringă cu trăgaci – țintești spre covid și, pac, l-ai neutralizat! Lumea a fost mult mai încântată de un dușman în carne și oase, că până atunci nu prea credea nimeni că exista, fiindcă nu-l vedeai umblând pe stradă. Are sens. Acum, că arată toți covizii ca Men In Black, în sfârșit, îi identificăm. Așa că, deocamdată, ținem toți în casă vaccinurile astea noi – mereu apar modele ultimul răcnet, ultimul e cu amortizor – și ne rugăm să nu ne bată la ușă, să se infiltreze cumva în casă. Integral:
Autoritățile dau vina pentru poluare doar pe săracii din jurul Bucureștiului și-i „uită” pe cei care s-au umplut de bani pe plămânii noștri Asist cu uimire la încă o campanie nesimțită de explicare a poluării extreme a Bucureștiului: tradiții, obiceiuri și nesimțiți care ard cauciucuri. Cu alte cuvinte, niște sătuce ilfovene poluează oaza verde numită București, plină de mașini, construcții alandala, făcute fără supraveghere reală a autorităților, oraș flancat de afaceri serioase și cât se poate de clar poluatoare (tot soiul de arderi suspecte de material poluante au loc frecvent în incineratoarele unor companii care se dau „curate” și care fac bani cu lopata – vezi cazul întins pe ani de zile Iridex – groapa de gunoi Rudeni-Chiajna). Așa aș crede că arată o propagandă bine plătită – că doar nu de puține ori m-am trezit coleg de studiouri TV sau de buletin de știri cu tot soiul de băieți deștepți ai seringilor arse care intrau ca prin minune să spună ei opinii despre calitatea mediului. Sau poate nu e propagandă, poate e doar prostie pură a unei mari părți din presă, e posibil și asta. Cert e că, urmărind câteva jurnale TV de mare audiență, monopolul e deținut clar de abordarea complet ridicolă a „Lăsatei Secului”, explicația fiind promovată de autoritățile de mediu. Mai trebuie să aflăm cât cheltuie ministerul respectiv cu publicitatea pe diverse televiziuni, doar ca să preia servil astfel de glume sinistre. Nu spun că nu există arderi aiurea, nu spun că nu există topire ilegală făcută de grupuri infracționale organizate, nici alea pedepsite. Pedepsiții apar prin reportaje cu căruțe pline de mașini de spălat stricate – ăia, săracii, sunt vinovați pentru orice, ieri îi batjocoream că iau ajutor social, azi că ne poluează mall-urile din București. …. Apoi, vă dați seama câți bani ar trebui să facă ăia de ard cauciucuri ca să ungă toată poliția, toată autoritățile de mediu doar să tacă din gură? Eu văd mai curând inversul. Că n-au destui bani să-i ungă și că tocmai ei sunt luați la rost prin „reportaje” ca să scape adevărații poluatori. …. Îmi amintesc cum „știrea la modă” era într-o vreme un linșaj la adresa oamenilor străzii care luau PET-uri din containerele speciale ca să le vândă, că, vezi doamne, afectau profitabilitatea unor companii care investiseră în trei containere ca să vândă ele plasticul. Nu i-a dat prin cap nimănui să bage mai repede legea răscumpărării plasticului la prețuri bune. NU! Dar le-a dat prin cap să se ia de sărăcani că nu-i lasă să facă doar ei un ban din vânzarea de PET-uri. Ne-am lămurit, deci. De fiecare dată, mecanismul e același. Dă-o pe amărășteni. Ai o tonă de cocaină care spală malul Mării Negre? Ok, atunci dai juma‘ de an știri cum ai prins adolescenți care dețineau un gram de iarbă pentru majorat. Așa și cu Bucureștiul. Nu facem nimic să stopăm creșterea numărului de mașini, tolerăm deversări Nu facem nimic să stopăm creșterea numărului de mașini. Nu forțăm constructorii să nu polueze cu particule, mult peste medie, în timp ce lucrează. Permitem cartiere întregi de blocuri cu fosă septică. Facem scandal că avem canalizare proastă după ce construim ca nesimțiții „rezidențe verzi” defrișând și făcând praf parcurile. …. Tolerăm deversări și poluatori diverși, companii medii și mici din jurul Bucureștiului care fac praf periodic lacuri, râuri, rezerve de apă curată etc. Cerem să se taie copacii că ne cad crengile pe mașini. Bucureșteanul chiar are creierii poluați de propria importanță. Și-și merită soarta dacă crede balivernele cu arsul cauciucului de infractori misterioși (de obicei indicați ca fiind romi, ca să fie tacâmul complet). Se creează astfel din nou distincția între oamenii buni și curați de la oraș și mizeria poluatoare din jur. Uităm că ministrul mediului de până mai ieri, Costel Alexe, este urmărit penal pentru șpagă în tablă contra certificate de emisie. Anul trecut el livra presei aceleași explicații cu sărăcimea ilfoveană sau sătenii ultratradiționaliști care dau foc la tot ce apucă. În treacăt mai erau pomenite niște „unități industriale” care ard chestii, niciodată numite clar, mai niciodată acuzate clar, și care au și obiceiul de a hărțui presa de câte ori le sunt pomenite numele. ….. Adăugați poluarea făcută de extinderea imobiliară, care a duduit pe timp de pandemie, și cu muncă la negru la greu, și poluatoare la greu. Adăugați incineratoarele din jurul Bucureștiului care nu sunt deranjate de nimeni. Și vom putea trage liniștit concluzia. Pe de o parte, nu înțelegem că avem de făcut ceva în comunitate, că nu mai putem să orăcăim că ne mor copii de la poluare în timp ce îi ducem cu mașinile de colo-colo toată ziua. De cealaltă parte, că trebuie să mai și punem presiune reală pe politicieni și instituții să nu-și mai bată joc de noi la știri cu poluatorii de „Lăsata Secului”, doar pentru că fie au pus botul la șpăgi, fie le e frică de companii prea puternice financiar și poluatoare care au uns cu bani pe toată lumea. Integral: :contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2021/03/id162102inquamphotosoctavganea.jpg?w=640&ssl=1)
Naționalismul vaccinului | Guvernele plătesc să aducă producția acasă Pandemia de coronavirus a pus statele în fața unui test extrem de important: de a colabora pentru a opri împreună criza sanitară care a ucis peste 2,5 milioane de persoane. Cel mai important test a fost cel al vaccinului care să ajungă la toată lumea. Dacă veștile bune au venit prin decizia statelor membre ale Uniunii Europene de a cumpără împreună dozele necesare și a le împărțit, respectiv prin crearea mecanismului COVAX sub egida OMS, frustrarea cauzată de primirea greoaie a dozelor necesare a dus la instincte vechi. Guvernele au început să investească bani pentru a muta liniile de producție pe teren propriu și a avea astfel acces mai ușor și mai rapid la doze suplimentare. Au urmat și exemple clare de egoism. Washingtonul i-a transmis Uniunii Europene că nu ar trebui să se aștepte să primească prea curând dozele de vaccin AstraZeneca fabricate în Statele Unite, potrivit unor informații exclusive obținute de
Surse | Compromisul desființării Secției Speciale: aviz CSM pentru judecarea magistraților Surse din Coaliția de guvernare au declarat pentru Europa Liberă că soluția de compromis agreată pentru ca UDMR să voteze proiectul pentru desființarea Secției Speciale a fost existența unui aviz obligatoriu de la CSM pentru trimiterea în judecată a unui procuror sau judecător…. La capătul celor două runde de discuții s-a ajuns la câteva soluții agreate de experții juriști. În primul rând, desființarea Secției Speciale va primi un vot în Camera Deputaților până la împlinirea termenului de adoptare tacită a proiectului, care era la începutul lunii aprilie. Exista pericolul ca fără acordul UDMR, proiectul trimis de Ministerul Justiției să nu primească un vot în Camera Deputaților, ceea ce ar fi putut ridica probleme la Senat. A doua propunere agreată este ca după desființarea SIIJ dosarele să fie repartizate respectându-se competențele materiale ale Parchetelor, astfel dosarele de corupție vor ajunge la DNA. Pentru ca toate aceste puncte să fie validate și de UDMR s-a apelat la o soluție de compromis. „În momentul când e finalizat rechizitoriul, înainte ca acesta să fie trimis în instanță, trebuie să aibă avizul conform al CSM. Fără existența acestui aviz, dosarul nu poate ajunge în instanță. Pe scurt, CSM poate bloca trimitere în instanță a unui dosar. Aceasta este formula care a primit cea mai mare susținere din partea partidelor din Coaliție”, susțin surse participante la discuții. Reprezentanții UDMR sunt de acord cu această soluție, iar ea trebuie materializată prin depunerea unui amendament comun al tuturor grupurilor parlamentare din Coaliție la proiectul de lege venit de la Guvern privind desființarea Secției Speciale. „Într-o ordine a soluțiilor legislative discutate, aceasta este prima, cea din capul listei”, au spus sursele citate…. „CSM va avea criterii obiective pentru a respinge ca un dosar să ajungă în instanță, vorbim de CSM. Dosarul unui procuror va fi analizat de secția pentru procurori, iar cel al unui judecător de Secția pentru judecători”, au spus surse parlamentare pentru Europa Liberă. Potrivit surselor citate, soluția găsită respectă recomandările din Mecanismul de Cooperare și Verificare, opinia Comisiei de la Veneția, deciziile Curții Constituționale și angajamentul politic din programul de guvernare privind desființarea SIIJ. Integral:
„Adresa” prin care Episcopia Hușilor îi amintește unui preot că nu și-a ridicat cota de vin a devenit virală. Reacția BOR Episcopia Huşilor i-a cerut unui preot din judeţul Vaslui, printr-o adresă, să-și cumpere vinul pentru liturgie doar din „rodul istoricei vii a Episcopiei Huşilor”, nu din alte surse. …. Preotului i se atrage atenția în document că parohia la care slujește nu a comandat deloc vin din producția Episcopiei, față de alte biserici, de rang inferior. „Preacucernice părinte (…), vă adresăm respectuos rugămintea, în spiritul comuniunii şi al disciplinei, statuate de către legislaţia bisericească în vigoare, de a folosi vin liturgic curat, fără impurităţi chimice, din rodul istoricei vii a Episcopiei Huşilor”, se arată în adresa Episcopiei Huşilor către o parohie din judeţul Vaslui. Documentul este înregistrat cu data de 18 ianuarie. Potrivit adresei Episcopiei Huşilor, cantitatea de vin ridicată de parohia din Vaslui este „inexistentă”, în comparaţie cu alte parohii care sunt clasificate cu un grad inferior. …. BOR: Vinul liturgic trebuie să fie curat şi certificat de Biserică „Vă pot spune doar că este ceva absolut firesc ca vinul liturgic dintr-o eparhie să fie procurat dintr-o sursa sigură, oficială”, a declarat pentru Libertatea și Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei. E absolut normal ca vinul liturgic (folosit la Sfanta Împărtășanie, nu la un chef cu prieteniii), să fie curat si certificat de Biserică. Asta face orice cult religios responsabil in legătură cu produsele si obiectele folosite in cult. …. Fiecare eparhie să distribuie vinul produs din podgoriile proprii (Centrul eparhial, mânăstiri şi parohii) doar prin pangarele bisericilor sau prin magazinele de obiecte bisericeşti ale eparhiei; Eparhiile care nu pot asigura necesarul de vin liturgic din viile eparhiei să solicite, în scris, sprijin de la eparhiile care pot produce peste trebuinţele proprii, la un preţ acceptabil, de solidaritate fraternă; Vinul bisericesc preluat de la o altă eparhie să fie distribuit prin pangare şi magazine de obiecte bisericeşti cu eticheta eparhiei unde se distribuie; Eparhiile pe teritoriul cărora sunt identificaţi agenţi economici care valorifică vin sub denumirea de “vin liturgic”/ “vin bisericesc”/ “vin euharistic” sau alte forme similare să informeze prin ordin circular unităţile de cult din subordine în legătură cu interdicţia de a folosi aceste produse şi să sesizeze autorităţile statului pentru sistarea comercializării. Integral:
Pentru vârstnici nu există locuri la vaccinare de peste o lună, deși a început și etapa a III-a De luni de la ora 9:00, s-au deschis succesiv şi listele de aşteptare pe judeţe pentru etapa a III-a de funcționare. În continuare, însă, persoanele care nu au reușit să se vaccineze în etapa a doua nu găsesc locuri libere pe platforma CNCAV. Cei mai afectați sunt bătrânii…. Problema este că, în continuare, nu există locurile libere pentru persoanele din etapa a doua care nu s-au vaccinat. Spre exemplu, în Alba te poți programa în toate centrele (vezi rubrica „persoane în așteptare”). În județul Alba nu există locuri libere pentru persoanele din etapa a II-a (în special vârsnicii) care au dreptul să se vaccineze (a se vedea rubrica „locuri libere”) care e goală. Iar această situație durează de la finalul lunii ianuarie…. Newsweek România a scris că de peste o lună jumătate persoanele de peste 65 de ani nu găsesc un loc pentru vaccinarea anti-COVID în contextul în care majoritatea dozelor primite au fost Astra Zeneca (ulterior limita de vârstă a fost înlăturată, dar situația nu s-a schimbat). „Circa 75% dintre vaccinați sunt persoane vulnerabile. Dar deocamdată nu avem un total satisfăcător dacă ne raportăm la numărul total al celor peste 65 de ani. Integral:
Guvernul are reacții adverse la democrație Premierul Cîțu mai bine ar explica de ce România nu interzice complet AstraZeneca, precum Franța, Germania, Italia, Spania. Asta, ca să nu dea apă la moară „teroriștilor antivacciniști”. …. Premierul Florin Cîțu a avut reacții adverse severe la transparență (nu i-au trecut încă) și s-a opus publicării datelor despre situația vaccinării și a testării, date care, oricum, ar fi trebuit să fie publice, și a trimis Corpul de Control la Ministerul Sănătății. Straniu pentru un premier a cărui marotă e „reforma”. Oare reforma pe care, deocamdată, n-a văzut-o nimeni pe teren exclude transparența în actul de guvernare? Poate l-a montat cineva în sensul acesta, niște „băieți cu epoleți”, deranjați că a ieșit la lumină cum privilegiații nației dau cu flit cățeilor care stau la rând la programarea pe platformă, sau lipsa de transparență face parte și din ADN-ul politic al PNL? Așa s-ar zice, dacă ne uităm la panseurile ministrului Lucian Bode: „Nu este normal ca listele să fie publicate cu adrese legat (sic!) de sistemul de apărare și ordine publică. Din acel moment poți să te aștepți că nu ne sunt toți prieteni pe pământul ăsta, dar pot veni să fotografieze, să filmeze”. Ba uite că este, centrele cu pricina au fost deschise spre vizionare și vaccinare publicului, prin decizie a ministrului Nicolae Ciucă.
Cofondatorul Code4Romania, despre problemele platformei RO Vaccinare: Statul nu avea experții să proiecteze un asemenea sistem. Îl repară din mers! Bogdan Ivănel, unul dintre cofondatorii organizației Code4Romania, crede că unul dintre motivele pentru care platforma de programare pentru vaccinare are probleme de funcționare ține de modul în care aceasta a fost proiectată. „O soluție căreia autoritățile i-au dat drumul fără testare e greu să o corectezi din mers!”, spune acesta, într-un scurt interviu pentru Libertatea. În plus, Ivănel crede că autoritățile ar trebui să facă public codul de programare al platformei, pentru a le oferi posibilitatea și altora să sesizeze și semnaleze erorile platformei. Platforma de înscriere la vaccinare – RO-vaccinare – a avut parte luni de noi probleme – odată cu deschiderea programării și a listelor de așteptare pentru întreaga populație. La fel se întâmplase și în urmă cu două luni, la momentul demarării etapei a II-a, cea destinată populației la risc – vârstnici peste 65 de ani, bolnavi cu afecțiuni cronice și lucrători esențiali. Mai multe persoane s-au plâns inclusiv pe pagina de Facebook a campaniei de vaccinare că nu pot accesa platforma. …. Într-un interviu pentru Libertatea, cofondatorul organizației Code4Romania – care a realizat printre altele platforma stirioficiale.ro – Bogdan Ivănel vorbește despre câteva din posibilele cauze ale acestor căderi ale platformei, reproșează autorităților că nu fac public codul pe baza căruia a fost scrisă această platformă (ce ține de zona de programare, n.red) și precizează că autoritățile au primit oferta de a fi ajutate benevol, dar nu au răspuns. …. Bogdan Ivănel: – Sunt două lucruri de spus. Primul este legat de lipsa de expertiză în proiectare și aici avem o vulnerabilitate ca stat: noi nu avem experții necesari în instituțiile publice. Așa că, și dacă STS dorea să aibă, nu avea oamenii necesari să proiecteze așa ceva. E vorba de o meserie, cea de UX designer – User Experience designer – omul care trebuie să înțeleagă nevoile utilizatorului și să le transforme în specificații. Această meserie nu există în România în nomenclatorul meseriilor, nu există specializări la facultăți, așa că acești oameni lucrează de regulă în companii private. Înțeleg că STS-ul are doar echipe de dezvoltatori. E ca și cum te-ai apuca să faci o casă fără ingineri și fără arhitecți, doar cu muncitori. Bogdan Ivănel: Al doilea lucru: dacă ne referim la zona de cod scrisă de STS, e o mare problemă. Codul nu este deschis, așa cum nu sunt deschise în general codurile platformelor statului. Vedem și noi, ca toată lumea, că platforma nu merge, dar nu putem spune de ce. Atât timp cât nu există transparență și nu avem acces la cod, nu e auditabilă soluția, putem oferi păreri, dar nu și o privire de expert clară. E o chestiune pe care încercăm să o împingem pe agenda publică: transparentizarea acestor soluții digitale. Codul să fie făcut public, când aveam de-a face cu sisteme critice, importante, pentru că ele sunt făcute din bani publici. – Ce ar trebui să se întâmple ca acest tip de platforme să fie funcționale, să nu mai cadă? – Trei lucruri: statul român să-și dezvolte capacitatea de proiectare, transparență la cod, de care vorbeam, și o zonă legislativă – care să stabilească criterii pentru orice soluție tehnică, de exemplu chestiuni precum downtime-ul.
Coordonatorul vaccinului Ebola: De ce e complet neindicat să vaccinezi în masă în plină pandemie Geert Vanden Bossche, implicat în dezvoltarea mai multor vaccinuri timp de 23 de ani, printre care și vaccinul anti-Ebola, a cerut OMS o dezbatere despre programul global de vaccinare pe fondul pandemiei, care, în opinia sa, trebuia amânat până la evaluarea completă a virusului. Dr. Geert Vanden atrage atenția că vaccinurile sunt profilactice, deci destinate utilizării într-un sistem convențional profilactic, NU într-un cadru pandemic. „Dacă mergi la război, asigură-te că ai arma potrivită la momentul potrivit împotriva unui inamic pe care să-l înțelegi suficient. Acum avem de-a face cu un coronavirus mutant super inteligent, care încearcă să evadeze presiunii imune”, a subliniat dr. Geert Vande. Vaccinarea în pandemie generează apariția altor variante Bossche susține că ceea ce s-a urmărit cu pornirea campaniei de vaccinare globală a fost descongestionarea spitalelor, ceea ce s-a reușit. Însă este un fals succes, neobținându-se decât un moment de respiro. Și, după cum se vede, cazurile sunt iarăși în creștere. El avertizează că vaccinarea în plină pandemmie creează mai multe cazuri asimptomatice, contribuind la răspândirea virusului, deoarece vaccinurile nu previn infecția și transmiterea. Cel mai riscant este că începându-se vaccinarea pe anumite categorii de persoane vulnerabile, virusul sare la alte categorii considerate mai protejate, se modifică…..„Vaccinurile sunt bune, dar implementarea vaccinului pe scară largă în plină pandemie este susceptibilă de a spori evadarea imunitară sau antigenică (abilitatea virusului de a se adpta la presiuni imune), deoarece niciunul dintre aceste vaccinuri actuale nu previn replicarea / transmiterea variantelor virale. Cu cât folosim mai mult aceste vaccinuri pentru imunizarea persoanelor în mijlocul unei pandemii, cu atât virusul va deveni mai infecțios”, avertizează expertul. Vaccinul stimulează doar anticorpii specifici antigenilor induși artificial și nu celulele naturale ale sistemului imunitar necesare pentru neutralizarea eficientă a coronavirusului. Deci, în opinia expertului, vaccinarea acum ajută la crearea de noi variante și „învață” virusul cu privire la „evadarea imună”. „Cu creșterea infecțiozității vine o probabilitate crescută de rezistență virală la vaccinuri. Oamenii pot pierde protecția mediată de vaccin, dar și prețioasa lor imunitate naturală, prin faptul că anticorpii vaccinali depășesc anticorpii naturali. Nu este o constatare extraordinară, este chiar principiul de bază predat la prima clasă de vaccinologie a unui student: nu ar trebui să folosiți un vaccin profilactic la populațiile expuse la presiune infecțioasă mare – ceea ce este cu siguranță cazul acum, deoarece mai multe variante extrem de infecțioase circulă în prezent în multe părți ale lumii. Pentru a scăpa pe deplin de presiunea imună selectivă exercitată de anticorpii vaccinali, SARSCoV2, un virus extrem de mutabil, are nevoie doar să-și mai adauge câteva mutații în domeniul său de legare a receptorilor”, spune dr. Geert Vanden. ….. În iunie 2020, Ken Frazier, CEO Merck, a subliniat și el necesitatea de a înțelege mai mult coronavirusul înainte de a se grăbi pentru o soluție rapidă prin intermediul vaccinurilor. Merck este un standard superior în dezvoltarea vaccinurilor și a produs patru din șapte vaccinuri de succes în istoria lumii. Merck a renunțat la programul de dezvoltare a unui vaccin anti-Covid pentru a se concentra asupra descoperirii unor tratamente ținte împotriva acestei infecții deosebit de periculoase. …. Despre vaccinurile actuale anti-Covid Dr. Geert Vanden consideră că toate vaccinurile folosite în prezent vizează inducerea de anticorpi specifici proteinei S (S1-RBD), dar niciunul nu previne replicarea virală dacă anticorpii au o concentrație sau o afinitate prea scăzute. Nu pot controla replicarea variantelor de SARSCoV 2 mai infecțioase și pot chiar conduce la evadarea imunitară (de exemplu, atunci când subiecții complet vaccinați sunt expuși la noi variante virale). Cât de sigure și eficiente sunt vaccinurile utilizate în prezent? „Sunt sigure și eficiente la nivelul individului, dar NU pentru populațiile umane expuse pandemiei Covid-19, pentru că favorizează răspândirea”, susține expertul. Integral:
Tudorel Toader i-a suflat lui Marian Oprisan cladirea pe care baronul voia sa o faca Palat al Culturii Universitatile Bucuresti si “Al. I. Cuza” din Iasi, ultima condusa de
Marea migrație pentru vaccin. Cum și-au dat întâlnire tinerii bucureșteni la Clubul Pensionarilor din Fetești Sute de tineri din București au intrat, duminică seara, într-o cursă contra cronometru pentru un loc la vaccin la Clubul pensionarilor din Fetești, un oraș din județul Ialomița cunoscut pentru stația de taxare de pe Autostrada Soarelui. Alerta a fost dată de platforma
Avocatul Poporului, despre scandalul de la ATI Sibiu: “Avem prevederi unitare doar pentru imobilizarea pacientilor cu boli psihice” Avocatul Poporului,
Moștenirea lui Klaus Iohannis Șansa lui Klaus Iohannis de a lasă ceva în urmă, în afara paltonului trântit pe capota mașinii, a desemnării Vioricăi Dăncilă și a revocării Laurei Codruța Koveși, este de a folosi la maximum această ultimă fereastră de putere reală, de un an, maximum 2, pentru a face reforme….. Ceea ce diferă este bilanțul. Ce ai reușit să faci cu puterea ta înainte de a începe declinul, înainte ca privirile să fie îndreptate mai mult spre ceea ce urmează decât spre tine. Din acest punct de vedere, mă tem că președintele Iohannis are motive mari de îngrijorare. Care sunt marile realizări din perioada de maximă putere? Ce reforme a reușit în cei peste 6 ani de când e la Palatul Cotroceni? A avut mereu o majoritate PSD ostilă, este adevărat. Dar faptul că ea a reușit să își păstreze pozițiile, ba chiar să și le consolideze fără precedent în 2016, după 2 ani de mandat Iohannis, nu este și consecința unor greșeli de strategie, de tactică, de alegere ale președintelui? Șansa domniei sale de a lăsa ceva în urmă, în afara paltonului trântit pe capota mașinii, a desemnării Vioricăi Dăncilă și a revocării Laurei Codruța Koveși, era de a folosi la maximum această ultimă fereastră de putere reală, de un an, maximum 2, pentru a face reforme. Se profilează așa ceva? Alegerile au generat o coaliție extrem de complicată, din motive imputabile inclusiv prestației Guvernului Orban și a președintelui în anul pandemiei, inclusiv greșelilor tactice ale președintelui Iohannis după căderea Guvernului Dăncilă. Guvernul este fracturat, în mod evident, în mai multe guverne, pe partide, cel puțin 4. Din timp în timp, când spiritele se încing așa cum a fost la elaborarea bugetului, președintele trebuie să fie pompier. Autoritatea lui Florin Cîțu este pusă permanent la încercare, iar faptul că domnia sa și-o tot reafirmă nu face decât să scoată în evidență acest lucru. În cele două principale partide ale guvernării are loc o competiție internă decisivă. În PNL, succesul lui Ludovic Orban poate ajunge să depindă de eșecul lui Florin Cîțu….. Și cu cât congresul liberalilor se va amâna mai mult din motive de pandemie, cu atât mai puține priviri se vor uita spre Klaus Iohannis în așteptarea unui îndemn spre un candidat sau altul. Mi-e foarte greu să cred că această combinație poate duce la acorduri pentru reforme de substanță. De altfel, discuțiile nici nu sunt în primul rand despre mari reforme. Încă nu s-a terminat cu împărțirea funcțiilor în și între partide. Cele care totuși se profilează sunt jumătăți de măsură, cum e cazul eliminării pensiilor speciale, cel mai probabil doar în cazul parlamentarilor. Sau chiar soluții foarte proaste cum este crearea unei noi secții speciale doar pentru cazurile de corupție ale magistraților, în locul SIIJ. Despre „primari în două tururi” nici măcar nu se mai discută. Viziunile și interesele sunt atât de diferite încât mi-e foarte greu să cred că ar putea fi măcar deschis subiectul unei reforme constituționale, deși ea ar fi vitală măcar pentru a recupla alegerile parlamentare cu cele prezidențiale, după eșecul lamentabil al decalării lor, vizibil mai ales în mandatul dlui Iohannis. Și pentru a crea un mecanism viabil pentru alegerile anticipate….. Dl Iohannis, extrem de vocal în perioada pandemiei și cea electorală, este acum din nou retras, greu de spus dacă din comoditate sau pentru că nu vrea să fie asociat cu scandalurile, precum „10 august”, Onești sau al vaccinării paralele. Uneori, chiar dacă vorbește, cu vorba rămâne, cum a fost în cazul Alexe, amintit mai devreme….. Degradarea vieții și a discursului politic este probabil fără precedent, calitatea oamenilor politici este mai proastă ca niciodată, polarizarea este la un nivel maxim și mă tem că nu există nicio direcție, ci doar haos. Toate acestea sunt incluse, dacă nu chiar dominante, în bilanțul președintelui Iohannis. Și cel mai rău este că nu se vede vreun semn că următoarea perioadă va arăta altfel. Integral:
Au început programările la vaccinare. 10 probleme din prima zi • Pentru că programările se fac în ordinea alfabetică a județelor, Vâlcea și Vaslui s-au redenumit rapid Âlcea și Aslui; • Un român a reuşit să intre pe platformă, dar n-a mai reuşit să iasă şi e deja programat la 300 de vaccinuri; • Cel mai popular vaccin e Pfizer, urmat de Internal Server Error şi 404 Invalid Page; • STS avertizează: circulă deja un spam cu prinţul nigerian care a moştenit 3 milioane de doze de vaccin; • Turismul a înflorit! Sunt mai mulţi români în city break la Dărăbani decât la Paris; • Locuitorii din Flămânzi ne roagă să aducem şi ceva de mâncare când venim la vaccin; • Colonelul Gheorghiţă a fost în sfârşit crescut în grad. Acum e colonelul Gheorghe; • Mesajul lui Iohannis: ”Dragi români, dacă nu găsiți locuri la programare, înseamnă că au fost ocupate de pesediști!”; Integral: 


