Buna dimineata intr-o zi de luni, 12 aprilie! Temperaturile maxime se vor încadra între 12 grade pe litoral şi 20 de grade în regiunile vestice, iar cele minime vor fi cuprinse între -6 grade în depresiunile intramontane şi 8…9 grade în Dealurile de Vest și pe litoral. Cerul, mai mult senin, va avea înnorări temporare spre seară şi noaptea în vest și nord-vest, dar numai cu totul izolat vor fi condiții pentru ploi slabe, de scurtă durată. Vântul va sufla slab și moderat, trecător cu unele intensificări în Banat şi nordul Moldovei.Spre sfârșitul intervalului, pe arii restrânse în Transilvania și izolat în Moldova, Muntenia și dealurile Olteniei, se va semnala brumă. In Bucuresti temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 19 grade, iar cea minimă va fi de 2…4 grade.
Criza de la Foișor. Fără plan, fără comunicare, fără empatie, fără lebede Premierul anunță triumfător că de pe 1 iunie începe finalul pandemiei. În iulie am putea scăpa de mască. Noaptea de Paști fără restricții. Bolnavii dintr-un spital de ortopedie sunt evacuați de urgență, care cu salvarea, care cu portbagajul, unii perfuzați, cei mai mulți imobilizați pentru a face loc bolnavilor de Covid. Dacă situația este atât de gravă încât evacuezi Spitalele în câteva ore, cum de îți pui problema relaxării? Hăul încrederii Între aceste două ipoteze absolut incompatibile se cască hăul care înghite încrederea în autoritatea publică din România, indiferent de numele și culoarea ei. Eu nu discut despre necesitatea în sine a evacuării Spitalului Foișor. Este nevoie ca de aer, la propriu, de locurile de la ATI, iar potrivit directorului unității, arhitectura, structura locului, inclusiv sistemele de ventilație, nu permiteau sistemul mixt, în aplicarea Ordinului MS 434/2021 din 26 martie 2021. Deci presupun că decizia în sine a fost necesară. Așa cum nu discut despre persoane, ci despre funcții și atribuții. Personalizarea este balast în acest moment, care creează pasiuni pozitive sau negative și împiedică o evaluare obiectivă a situației. Așa cum trebuie ea făcută fără a ține cont că la guvernare este PSD, PNL, USR-PLUS sau oricine altcineva. Problema nu este așadar decizia în sine, cât felul în care a fost pusă în practică. Cum a fost decisă și organizată transformarea Spitalului Foișor în Spital integral Covid? Cum spuneam mai sus, documentele arată că după apariția Ordinului 434/26 martie, între minister și Spitalul Foișor a avut loc o corespondență privind motivele pentru care acesta nu poate primi și pacienți Covid. Libertatea a prezentat adresa Spitalului din 2 aprilie. Detalii aici Probabil ca urmare a corespondenței, în 05.04.21, spitalul a fost scos din Anexa 2 la OMS 434/2021 prin OMS 456/2021. Când a devenit Spitalul Foișor integral Spital Covid? Nici DSU, nici Ministerul Sănătății nu precizează. Potrivit unui document obținut de Mediafax, Ordinul prin care se iau toate măsurile de operaționalizare în totalitate a Spitalului Foișor ca unitate de tratament a pacienților COVID-19 pozitivi, cu manifestări clinice medii și severe, a ajuns vineri, la ora 16.10. Adică odată cu ordinul de evacuare. Discuțiile au avut loc cu câteva ore înainte, dar tot vineri, potrivit șefului DSU: „Am avut o discuție cu managerul Spitalului și l-am informat, am informat primarul Capitalei care a zis că ne sprijină în acest sens și am început procedura de transformare a spitalului în regim de urgență….. Și ministerul Sănătății spune că directorului i s-a comunicat vineri dimineața la ora 11 iminența transformării în spital Covid. Directorul este acuzat că, din motive politice, ar fi sabotat operațiunea și ar fi iscat scandalul. Este posibil să existe și această componentă. Dar să privim și din punctul de vedere al directorului. Ce fel de spital e Foișor? De ortopedie. Sunt operații, să zicem artroscopii, după care pacienții pot pleca acasă și imediat. Dar sunt și operații mari, inclusiv pentru tumori maligne. Se fac protezări mari, se pun tije. Sunt intervenții complexe. Ce se poate întâmpla? Am întrebat și eu medici chirurgi. Unii consideră că după o asemenea intervenție dacă pacientul este mișcat prea repede, există riscuri importante care pot compromite intervenția.… Pe de altă parte, cum a fost posibil că jandarmeria să accepte ceea ce s-a întâmplat în fața Spitalului vineri seară? Oameni fără măști care suflau peste pacienți cărați pe tărgi sau în cărucioare. Urlete, lumini haotice. Adăugați asta la presiunea psihică asupra pacientului mutat intempestiv. Avem ministru de Interne, avem șef al Jandarmeriei? E greu de înțeles atât de mult haos, atât de puțină empatie și respect pentru omul bolnav, de orice boală, nu doar Covid. Nu există lebede ale acestui moment, există doar vinovați. Repet, nu vorbesc aici despre o persoană sau alta. Vorbesc despre întreg guvernul pentru care scenele de aseară devin, din păcate, emblematice. Integral: https://spotmedia.ro
Alexandru Rafila critica Ministerul Sanatatii dupa scandalul de la Spitalul Foisor: “Arata o lipsa de coerenta si de planificare. Nu a facut absolut nimic pentru pregatirea sistemului” ….As imparti problemele in doua. Prima se refera la organizarea sistemului de sanatate, incepand cu partea de sanatate publica, testare, controlul pandemiei cu mijloace de sanatate publica. Lucrul asta in mod evident nu s-a intamplat. Sunt tot mai putine cazuri raportate in fiecare zi si tot mai multe cazuri in spitale si in sectiile ATI. Au intarziat masurile care trebuiau luate din timp, si anume, adaptarea unor spitale la situatia in care avem foarte multe solicitari. Am vazut in ultimele zile ordine de ministru contradictorii, unele includeau Spitalul Foisor pe lista de spitale care trebuie transformate in spitale COVID, dupa care Spitalul Foisor a disparut intr-un ordin ulterior. Ieri, ordinul dat de domnul Arafat si avizat de ministrul Sanatatii a inclus din nou Spitalul Foisor. Asta arata o lipsa de coerenta si de planificare, de viziune asupra felului in care lucrurile trebuie sa functioneze in sistemul de sanatate. Imi pare foarte rau, dar in mod evident, nu Departamentul pentru Situatii de Urgenta (condus de Raed Arafat, n.r.) este responsabil pentru organizarea sistemului de sanatate. Asta trebuie spus foarte clar. Ministerul Sanatatii nu a facut absolut nimic, pe de o parte, pentru pregatirea sistemului de sanatate si pentru controlul pandemiei, pe de alta parte“…Integral: https://ziare.com
Beatrice Mahler, managerul Institutului „Marius Nasta”: Eu cred că sunt de patru ori mai multe cazuri noi de COVID decât cele raportate Anul trecut, aveam în noiembrie 10.000 de cazuri pe zi și 1.000 de oameni în terapie intensivă, dar mai puține decese. Acum avem în jur de 5.000 de cazuri pe zi, aproape 1.500 de oameni în terapie intensivă și decese multe, aproape 200 în zilele cu cifre tragice. În realitate câte cazuri noi credeți că există? a fost întrebată dr. Beatrice Mahler, managerul Institutului „Marius Nasta” din București, în emisiunea „În fața ta” de la Digi24. „Eu cred că sunt de patru ori mai multe decât cele raportate. Părerea mea e că da, sunt 20.000 de cazuri pe zi”, a răspuns managerul Institutului „Marius Nasta” din București. Medicul a declarat la Digi24 că în opinia sa, sunt schimbări în boala COVID care o fac mai agresivă. „Anul trecut aveam un tablou: debutul bolii, după 6-7 zile pacientul avea evoluție către formă critică, acel procent de 5%. În acest moment, avem o categorie de pacienți care ajung să stea acasă până în ziua a 12-a, a 13-a, care au saturații normale la domiciliu și care ajung, la finalul perioadei, când le scade saturația și se simt rău, să vină la spital și au nevoie de o concentrație foarte mare de oxigen și o admisie extrem de rapidă spre o soluție de ventilație. Și sunt mulți, avem între 8 și 10 pacienți pe care îi îngrijim pe secție împreună cu medicul de terapie intensivă, situație pe care nu am avut-o anul trecut”, a spus Beatrice Mahler. Medicul a adăugat că pacienții fac și complicații diferite față de cele întâlnite anul trecut….. „Dacă facem la noi procentul de persoane care sunt internate raportat la cazurile care sunt diagnosticate, lucrurile nu stau deloc bine, adică la noi procentul este mai mare”, a explicat Beatrice Mahler. „Dacă ne uităm puțin la tipurile de tulpini care circulă în România, și aici există o diversitate, pentru că într-adevăr avem tulpina britanică, dar avem mutații care sunt ale tulpinii britanice, plus că avem în circulație și alte tulpini care ridică suspiciunea eficienței vaccinului. Eu cred că este o combinație de tulpini care circulă, tulpini care creează o paletă diferită de simptome și pe care nu avem cum s-0 evidențiem fără secvențiere genică la un nivel mult mai crescut sau măcar pentru cazurile acestea”, a arătat Beatrice Mahler. Integral: https://www.digi24.ro
“Este în dezbatere un proiect de lege privind vaccinarea, care poate deveni obligatorie în anumite condiţii” Preşedintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, a declarat astăzi în cadrul unei conferinţe de presă că “este în dezbaterea Parlamentului un proiect de lege privind vaccinarea, care prevede pentru anumite situaţii şi posibilitatea de a se institui obligativitatea”. Acesta susţine că proiectul nu este într-o variantă finală şi că actuala formă trebuie îmbunătăţită şi că se vor purta în continuare discuţii pe acest subiect. “Eu vă spun că cea mai bună formă de imunizare este să te vaccinezi”, a declarat Orban….. Întrebat daca legea respectivă face referire şi la vaccinurile împotriva COVID-19, Ludovic Orban a declarat: “Vă daţi seama că practic se dezbate din legislatura trecută. Noi am suspendat, prin decizia conducerii coaliţiei, proiectele pentru a primi punct de vedere de la Guvern. Ea se va redezbate. Când a fost înaintat proiectul nu era confuntarea cu pandemia de COVID-19”. Amintim că ieri, Marea Curte a CEDO a stabilit într-o hotărâre că “Vaccinarea obligatorie este necesară într-o societate democratică”, într-un proces dintre un grup de părinţi care au refuzat să îşi vaccineze copiii şi autorităţile din Cehia, după ce copiii acestora nu au fost admişi la grădiniţă. Integral: https://www.bursa.ro
Despre o anume modestie a fericirii Doar regimurile despotice, cele care se sprijină pe arbitrariul personal sau pe capriciul birocratic, visează la planificarea fericirii. Doar regimurile despotice, cele care venerează ordinea, ştiinţa, progresul şi perfecţiunea, au ambiţia de a–şi îndruma pe supuşii lor pe acest drum al propriei vieţi. Doar regimurile despotice, cele care preţuiesc colectivitatea, dar dispreţuiesc pe individ, confiscă viaţa privată, spre a o anexa marelui domeniu administrat de statul atotputernic. Căci fericirea pe care statele o rezervă celor ce sunt în puterea lor nu este o fericire spontană şi autentică, ci se înfăţişează ca o reţetă medicală prescrisă de un medic tiranic. Fericirea pe care statele o gestionează sfârşeşte prin a semăna, mai devreme sau mai târziu, cu o cazarmă ritmată de ordinea cazonă: omul este un element în mare angrenaj care trebuie să funcţioneze, impecabil, în acord cu formulele menite să creeze efectul de poster publicitar. Dar ce se întâmplă cu acea modestă, discretă, fragilă, tenace fericire la care oamenii obişnuiţi ( acei oameni obişnuiţi ce nu posedă inflamarea mesianică a intelectualilor) aspiră în vieţile lor? Dar ce se întâmplă cu acea explorare, uneori senină, alteori tristă, a vieţilor noastre? Dar ce se întâmplă cu fericirea şi cu nefericirea, cu dragostea şi cu singurătatea, cu jocurile celor care cresc şi cu tihna celor care se apropie de moarte, contemplând amurgul? Dar ce se întâmplă cu râsetele şi cu joaca, cu lumina dimineţilor şi cu melancolia care intră în noi, neştiută? Despre această modestă, tenace, discretă,fragilă fericire statele ce organizează, controlează, decid, expropriază, carantinează, marchează ştiu că ea este potenţial suspectă, de vreme ce se întemeiază pe libertatea oamenilor de a fie înşişi, departe de autoritatea sufocantă a regulilor osificate. Pentru state fericirea este o chestiune de regulament administrativ, de legislaţie şi de politici publice. Pentru oameni, fericirea se înfăţişează în hainele lipsite de ostentaţie ale zilelor lor: dragostea, arta, prietenia, credinţa, jocul, singurătatea meditativă le sunt tovarăşi pe acest drum al vieţilor lor…..Pe ruinele fericirii trecute se construieşte edificiul viitorului de perfecţiune geometrică: îndrumaţi, ocrotiţi, imaculaţi, oamenii de mâine vor păşi în coloanele pe care mâna statului le va trasa, coregrafic, cu siguranţă autocratică. Integral: https://www.marginaliaetc.ro
Poliția judiciară: nu la Ministerul de Interne, ci la Ministerul Public. S-a decis deja. O propunere a ministrului justiției cum că parchetele ar trebui să beneficieze de propria poliție judiciară a generat o dezbatere. Ea este falsă: dezbaterea a avut loc deja, utilitatea acestei măsuri este indiscutabilă, iar modificările legislative în această direcție deja au avut loc. Astfel, potrivit Codului de procedură penală, procurorii (conform Legii nr. 304/2004) desfășoară activitatea de urmărire penală împreună cu lucrătorii de poliție judiciară (conform Legii nr. 364/2004). Aceștia din urmă fac parte din structurile M.A.I. Asta înseamnă că pe linie administrativă, polițistul de la poliția judiciară se subordonează șefului său polițist, iar pe linie de urmărire penală se subordonează procurorului. În concret, un polițist judiciar are biroul la sediul poliției, unde instrumentează dosare: el primește plângerea victimei sau denunțul martorului pe care le înregistrează la poliție, dar numărul unic de dosar penal îl dă Parchetul; apoi polițistul începe urmărirea penală față de faptă; el discută cu procurorul planul de anchetă; când începe urmărirea penală față de persoană, polițistul trebuie să ia o confirmare de la procuror; când părțile implicate au o plângere împotriva actelor polițistului atunci procurorul e cel care o soluționează; când se formulează actul de acuzație, dosarul trebuie adus de polițist iar la procuror, după care audierile părților se fac de către polițist; dacă descoperă noi acte sau noi persoane implicate polițistul trebuie să extindă cercetarea, dar confirmarea acestei măsuri se face de către procuror; când trebuie făcută o arestare polițistul face o propunere procurorului, procurorul face o propunere judecătorului, polițistul vine cu inculpatul în sala de judecată unde este și procurorul; la sfârșitul cercetărilor, polițistul face o propunere privind soluția, iar procurorul va da soluția legală. Cu alte cuvinte, cu privire la un dosar penal există un du-te – vino permanent între polițist și procuror. Logic, eficiența este una redusă, asta mai ales pentru că la poliție sunt sute de cazuri de instrumentat de către fiecare lucrător. Există însă legi care consacră faptul că lucrătorii de poliție judiciară activează în același sediu cu procurorul, polițiștii fiind detașați la parchet pentru a face echipă cu procurorul: la DNA (din 2002), la DIICOT (din 2016), ba chiar și la mult hulita SIIJ (din 2019), precum și la parchetele tribunalelor (din 2018)….. Mai mult, Parlamentul a hotărât încă din anul 2016 că regula este detașarea lucrătorilor de poliție judiciară în cadrul parchetelor. Astfel, art. 66 ind.1 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, modificată în anul 2016, prevede: „În vederea desfășurării activităților prevăzute de art. 142 alin. (1) din CPP, în cadrul Ministerului Public pot funcționa, prin detașare, ofițeri sau agenți de poliție judiciară, sub directa conducere și controlul nemijlocit al procurorilor, în limita posturilor aprobate potrivit legii”. Așa că nu mai este nicio dezbatere de organizat. Pur și simplu trebuie luată decizia administrativă: toată poliția judiciară trece la Parchet. Simplu. Trebuie găsite doar spațiile de lucru pentru colegii polițiști. Eu cred că doar așa va fi eficiență maximă în activitatea de urmărire penală, având în vedere nevoia de specializare a personalului, atribuțiile de supraveghere directă din partea procurorilor, existența a zeci de mii de cauze restante aflate în urmărire penală, miile de cauze cu autori necunoscuți din care vreo 600 sunt doar în cazul infracțiunilor de omor. Integral: https://www.cristidanilet.ro
Procurorii, critici dure la adresa legii care îi scapă pe evazioniști de închisoare dacă plătesc prejudiciul: Reguli inspirate din sistemul cumpărării indulgențelor religioase / Încurajează săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală Asociația ”Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor” (AMASP) critică dur legea care îi scapă de închisoare pe evazioniști dacă achită prejudiciul, cu argumentul că România a introdus una dintre ”cele mai blânde regimuri de sancționare din Uniunea Europeană ”și încurajeazaă săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Noile reguli, care permit evazioniștilor să scape complet de pedeapsă indiferent de valoarea prejudiciului dacă plătesc 20% în plus la bugetul de stat, sunt probabil inspirate ”din sistemul cumpărării indulgențelor religioase”. ”Solicităm puterii legislative și puterii executive să reexamineze aceste modificări și să abroge dispozițiile care în realitate sunt o formă de dezincriminare mascată”, se arată în comunicatul AMASP. Procurorii atrag atenția că în România există peste 1.200.000 de firme active și încă 200.000 cu activitate suspendată, însă doar 250 de procurori și 3000 de polițiști se ocupă la nivelul întregii țări de cazurile de evaziune fiscală. În anul 2020 deficitul de încasare a TVA a fost cel mai mare din Uniunea Europeană (circa 34%), media europeană fiind de 9.2%, mai arată procurorii, care sustin că noile reglementări vor încuraja firmele să își asume riscul de a fi obligate peste 7 ani de la comiterea faptei să plătească taxele și impozitele sustrase, în cazul în care sunt prinse prins de autorități, cu o dobândă globală de 20% și fără a risca să i se aplice o pedeapsă. Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat pe 31 martie legea care îi scapă pe evazioniști de închisoare dacă achită prejudiciul. Actul normativ prevede că cei inculpați pentru evaziune fiscală de până la 100.000 de euro, infracțiune care în prezent se pedepsește cu închisoarea, scapă doar cu amendă dacă achită integral prejudiciul, iar dacă dau și 20% în plus, fapta nu se mai pedepsește deloc, indiferent de cuantumul evaziunii. Legea, inițiată de deputatul PSD Cătălin Rădulescu, supranumit ”Mitralieră”, a primit votul final din partea Camerei Deputaților pe 15 decembrie 2020, în ultima zi a legislaturii trecute. Deputații PNL și USR au votat împotriva inițiativei….. Cu surprindere observăm că, dincolo de această atenuare a sancțiunii în cazul faptelor pe care legiuitorul le consideră de o gravitate redusă, prin art. 10 alin. 11 și 12 din aceeași lege se creează o impunitate absolută, indiferent de valoarea prejudiciului, atât timp cât cel puțin unul dintre participanții la comiterea faptei este dispus să plătească prejudiciul și un procent adițional de 20%. Se ajunge astfel ca gravitatea faptei și consecințele comiterii infracțiunii să fie evaluate, contrar criteriilor din dreptul procesual penal, doar prin raportare la capacitatea și voința făptuitorului de a plăti o sumă în plus, probabil inspirat din sistemul cumpărării indulgențelor religioase. În mod absurd, în această construcție legislativă, unei persoane care a săvârșit infracțiunea de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 90.000 de euro i se va aplica totuși pedeapsa amenzii, chiar dacă achită prejudiciul însă nu mai poate achita un procent adițional de 20% în timp ce unei persoane care a săvârșit infracțiunea de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 1 milion de euro nu i se va aplica nicio pedeapsă dacă este dispusă să achite în plus ”comisionul” de 20% pentru bugetul statului. Integral: https://www.g4media.ro
Controverse legate de un contract major al companiei cu capital de stat Electrica. Contoarele importate din China sunt neplătite din cauza problemelor de conformitate / Soțul șefei Electrica lucrează la compania care a câștigat contractul Un contract încheiat în 2020 de o sucursală a companiei cu capital de stat Electrica pentru cumpărarea de contoare inteligente a ajuns într-un impas. Contractul – cadru de aproape 40 de milioane de lei este blocat din cauza problemelor de conformitate ale contoarelor importate din China, iar plățile din contract nu au fost făcute, potrivit răspunsului Electrica SA. În plus, atribuirea contractului a ridicat semne de întrebare legate de respectarea regulilor de integritate. Soțul directoarei generale a Electrica SA este director de servicii pentru clienți industriali în cadrul companiei care a câștigat contractul. Contractul – cadru pentru contoare inteligente a fost câștigat în 2020 de compania clujeană Energobit, având prețul estimat între 39,9 milioane de lei și 51,8 milioane de lei, potrivit anunțului oficial din sistemul de achiziții publice (SICAP). În baza contractului – cadru sunt ulterior semnate contracte punctuale pentru livrarea contoarelor inteligente monofazate și trifazate. La licitația organizată în 2019 de Societatea de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Nord (o sucursală a Electrica SA, între timp a fuzionat cu alte două sucursale) au participat și o companie americană și alta din România, dar, în urma contestațiilor și unei decizii judecătorești definitive, contractul – cadru a fost câștigat de grupul clujean Energobit în 2020. Toate contoarele inteligente, ce transmit automat informații despre consumul înregistrat la consumatorii finali de energie electrică, provin din China. Prima problemă: contoare neconforme La puțin timp după semnarea contractului a apărut prima problemă. Unele dintre contoarele furnizate în baza contractului, respectiv 794 contoare trifazate, au probleme de conformitate. Chiar angajații companiei cu capital de stat au sesizat însă că aceste contoare trifazate din China au o problemă de conformitate. Mai precis, potrivit răspunsului furnizat de Electrica SA la o întrebare adresată de Economedia.ro, în timp ce certificatul de tip UE furnizat de producătorul chinez al contoarelor precizează pentru partea de măsurare a energiei active clasa de exactitate C, declarația de conformitate prezentată în timpul licitației menționează clasa B. Clasa B a fost cerută explicit la licitație în documentația de achiziție și oferta tehnică, potrivit răspunsului Electrica. Biroul Român de Metrologie Legală, sesizat de Societatea de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Nord, a confirmat problema de conformitate, arătând că ”punerea pe piață nu este în conformitate cu prevederile legale”….. A doua problemă: soțul șefei Electrica lucrează la firma care a câștigat licitația Directorul general al Electrica SA, compania – mamă a Societății de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Nord, este Corina Popescu. La momentul declanșării licitației și încheierii contractului, ea era și membru al Consiliului de Administrație al de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Nord, potrivit declarației sale de avere. Tot în declarația de avere apare informația că soțul Corinei Popescu este angajat al Energobit SA, compania care a câștigat contractul pentru contoarele electrice. Potrivit informațiilor furnizate de Electrica, el este director de servicii pentru clienți industriali. Potrivit reglementărilor interne din cadrul Societății de Distribuție a Energiei Electrice Transilvania Nord, politica de delegare a atribuțiilor prevede că orice contract cu o valoare mai mare de 3 milioane de euro trebuie aprobat de Consiliul de Administrație, din care Corina Popescu făce parte la acel moment, potrivit declarației de avere. Integral: https://economedia.ro
Iulian Anghel, ZF: Are Bucureştiul bani sau nu are? De ce-şi bugetează anual 7 mld. lei, dacă, în realitate, are venituri de doar 4 mld. lei? Primăria Generală a Municipiului Bucureşti (CGMB) a publicat proiectul de buget pentru 2021: venituri de 6,9 mld. lei, cu un deficit de doar 53 mil. lei. Problema este că prognozele sunt grosolan de false. Nicuşor Dan, primarul general, doctor în matematici, nu a explicat minunea prin care veniturile bugetului Primăriei Generale ar urma să crească de la 4,4 miliarde de lei în 2020 la 6,9 miliarde de lei în acest an – o creştere de 57%, într-un an extrem de complicat. Aşa arată proiectul de buget al Capitalei – proiectul Primăriei Generale – pentru că proiectele celorlalte primării de sector nu au fost publicate. Metoda acestui ciudat buget a fost, în cea mai mare parte, imaginată de fostul primar Sorin Oprescu şi ea surprinde aşa: umfli – spun surse din primărie cu care ZF a vorbit – veniturile prezumate, prin urmare cheltuieşti cum vrei şi unde vrei, pentru că ai bani pe hârtie, iar, în a doua parte a anului, când banii nu vin – pentru că nu au de unde – închizi. În 2020 bugetul semnat de fostul primar Gabriela Firea indica, iniţial, venituri de 7 miliarde de lei pentru Primăria Generală a Capitalei. Rectificările succesive au dus veniturile programate la 6,6 miliarde de lei pentru ca execuţia bugetară să arate venituri totale de 4,4 miliarde de lei. Adică cu 37% sub programare. La venituri programate în acest an, bugetul Primăriei Generale aşteaptă de la angajaţii din Bucureşti 3,5 miliarde de lei, adică mai mult de jumătate din venituri. Având în vedere că aceste venituri vor fi, probabil, la nivelul anului trecut (sub 4 mld. lei), înseamnă că 2/3 din veniturile municipalităţii sunt din venituri din salarii. Oamenii nu ştiu că, în proporţie de aproape 80%, taxele pe salarii şi venit se fac venit la bugetele locale; ei cred că veniturile municipalităţilor sau ale primăriilor sunt din impozitul insignifiant pe casă sau pe maşină. Din TVA Bucureştiul nu primeşte înapoi aproape nimic, doar 31 de milioane de lei, deşi este clar că aici consumul este cel mai mare din ţară. Dar repartizarea se face prin legea bugetului de stat. Cheltuielile municipalităţii sunt aproape cât cele ale veniturilor, cu – din nou – observaţia că veniturile sunt umflate cu cel puţin o treime. Prin urmare, cheltuielile vor fi reduse la rectificări. Ca de obicei, subvenţiile înseamnă aproape jumătate din buget – 2,2 miliarde de lei. Aceste cheltuieli sunt greu de urnit – ele înseamnă subvenţia pentru transport şi pentru căldură. Şi nimeni nu are curajul să vorbească despre asta. Sunt multe? Sunt puţine? Integral: https://www.zf.ro
Munca – cea mai ieftină marfă din România Companiile românești plătesc cea mai mare dobândă din Uniunea Europeană la creditele pe care le iau de la bănci. Avem, adică, cei mai scumpi bani din Uniunea Europeană. Aceleași companii plătesc a 14-a cea mai scumpă electricitate din Uniunea Europeană. Mărfurilor românești li se asociază un cost general de transport mult mai mare decât cel asociat mărfurilor din Europa Centrală, inclusiv Germania. De altfel, toate regiunile periferice ale Uniunii Europene au costuri generale de transport mai mari, atât datorită poziției pe hartă, cât mai ales densității rețelelor de drumuri:…Totuși, pentru corectitudinea expunerii, să spunem că distanța contribuie doar cu 13,3% la aceste costuri generale, iar timpul de transport cu 17,1%. Două treimi din costul general de transport se datorează salariilor plătite șoferilor și costului combustibilului. Ai zice, privind toți acești indicatori, că firmele românești sunt condamnate să plătească totul foarte scump. Ei bine, iată că se găsește pe piața românească și o marfă extrem de ieftină: munca. În România, costul orar al muncii (în anul 2020) este al doilea cel mai mic din uniunea europeană: 8,1 euro/oră este costul suportat de un angajator român, față de o medie continentală de 28,5 euro/oră. De trei ori și jumătate este munca românească mai „ieftină” decât media europeană. Bulgarii sunt singurii europeni care plătesc munca mai prost decât românii: doar 6,5 euro/oră. Alături de noi și de bulgari, îi găsim pe unguri care, cu 9,9 euro/oră sunt printre singurele națiuni europene la care munca se plătește cu mai puțin de 10 euro/oră. Letonia, Lituania și Croația au valori orare ale costului muncii între 10 și 11 euro/oră. La polonezi acest cost este de 11 euro/oră, la slovaci a ajuns la 13,4 euro/oră, iar la cehi la 14,1 euro/oră….. Interesant ar fi să vedem observăm și faptul că românii fug pe capete (cel puțin 3 milioane de persoane din populația activă) de la noi, adică de la acest cost al muncii extrem de scăzut, către piețe unde munca este prețuită cu mult mai mult : în Franța, unde costul orar al muncii este de 37,5 euro (de patru ori și jumătate mai mult decât la noi), în Germania, unde costul orar al muncii este de 36,6 euro, în Marea Britanie, unde costul orar al muncii este de peste 29 euro, în Italia, unde costul orar al muncii este de 29,8 euro sau în Spania, unde costul orar al muncii este de 22,8 euro ( adică de trei ori mai mult decât în România). Piața muncii europeană este, așadar, extrem de inegală și favorizează migrația intra-comunitară. Cea mai mare vulnerabilitate a economiei noastre, rădăcina tuturor relelor, este emigrarea unei treimi din forța de muncă, fenomen depășit ca amplitudine doar de emigrația de la vecinii noștri bulgari. Se pare, însă, că nici acum, după 13 ani de Uniune europeană, niciun politician român nu a înțeles gravitatea fenomenului și niciun guvern de după 2007 nu a făcut din stoparea emigrației o prioritate. Nici guvernele de dinainte de 2007 nu au avut vreo apăsare știind că va urma o depopulare masivă a țării. Încrâncenarea criminală cu care politicienii de la București apără „dreptul românilor de a emigra” (inclusiv în Marea Britanie), va aduce o viață mai bună pentru câteva milioane de români, dar va distruge definitiv națiunea. Cu o forță de muncă redusă la două treimi, statul român este condamnat la zgârcenie excesivă față de educația și sănătatea propriilor cetățeni. Lipsa școlii și pericolele din spitale vor continua să alunge românii din țară și vor face ca România să rămână un pol al sărăciei și al înapoierii, ocolit cu grijă de investitori și de modernitate…… Este clar, acum, că politica salariilor mici și a încurajării emigrației nu a adus nici investiții, nici bunăstare pentru poporul nostru. Dacă vă întrebați de ce sunt relevante investițiile străine în această discuție, poate ar fi bine să amintim că în anul 2018, 75% din exporturile României au fost efectuate de firmele rezultate din investiții străine, iar 68% din importuri sunt făcute de aceleași companii, deși ele angajează doar 26% dintre românii salariați. Mai mult, politica alungării românilor de acasă, deci subțierea forței de muncă, nu a provocat vreo mare criză pe piață, care să scumpească costul muncii la niveluri impresionante. Poate nu e lipsit de interes de văzut și cum a evoluat acest cost al muncii de când suntem membri ai Uniunii Europene: în anul 2008, costul respectiv era de : 2,6 euro/oră în Bulgaria, 4,1 euro/oră în România, 7,8 euro/oră în Ungaria, 7,6 euro/oră în Polonia, 9,2 euro/oră în Croația și Cehia și 7 euro/oră în Slovacia. Ca dinamică, față de situația din intervalul 2008-2020, la noi s-a dublat costul muncii, la bulgari a crescut de trei ori, iar la ceilalți a crescut cu valori cam de 50-60%! Media Uniunii Europene este de creștere cu un sfert a costului muncii. Dacă ne uităm la raportul între prețul muncii la noi și media Uniunii, acesta a evoluat de la 1:5 în 2008 la 1:3,5 în 2020. Se pare că este departe de a-i ține în țară pe cei care vor să plece. Integral: https://spotmedia.ro
Criza alimentară la care omenirea se aștepta în 10-15 ani vine mai devreme. Economist: În România nu vor fi vremuri foarte bune …. Sunt cauze interne și externe. În lume, prețurile alimentelor cresc pentru că sunt schimbările climatice foarte rapide. Acum 2 ani a fost criza măslinelor, care a însemnat scădere bruscă a producției de ulei de măsline. S-a întâmplat și la carnea de pui, pe plan mondial prețul acesteia crește. Sunt și cauze interne, asta ar trebui să ne intereseze foarte mult. România are un nivel de dezvoltare sub mediocru, exportăm materie primă – legume, fructe, cereale – și importăm materie primă prelucrată. Avem un import foarte mare de produse alimentare, care sunt aduse în țară pe euro sau dolar și prețurile la raft cresc. Apoi, pandemia a oprit unele ramuri de activitate. Magazinele au mai puțini clienți, pierd beneficiile și la raft măresc prețurile, pentru că trebuie să se protejeze față ceea ce înseamnă această scădere. România nu reușește în aceste momente după doi ani de secetă foarte dură să aibă programe de stimulare a producției interne de legume, fructe și carne. Prețurile vor avea o tendință de creștere, mai ales la legume și fructe de sezon. Dacă restricțiile mai durează, până în iulie prețurile vor crește și mai mult. Când activitățile se restrâng, de teamă lipsei de predictibilitate, comercianții măresc prețurile, iar puterea de cumpărare scade în toată țara. Dacă adăugăm tarife sporite la energie și creșterea anumitor impozite locale, nu ne așteaptă o perioadă foarte bună”, a explicat Mircea Coșea. Indicele global al prețurilor alimentelor, la cel mai ridicat nivel din 2014 În luna martie 2021, indicele global al preţurilor la produsele alimentare a crescut până la 118,5 puncte, de la o valoare de 116,1 puncte în luna februarie, atingând cel mai ridicat nivel de după luna iunie 2014. Creşterea din ultima lună a fost stimulată în primul rând de avansul preţurilor la uleiuri vegetale pe fondul unei cereri puternice şi al unor stocuri reduse, susţine economistul şef al FAO, Abdolreza Abbassian. În martie, preţul uleiurilor vegetale a crescut cu 8% comparativ cu luna februarie, atingând cel mai ridicat nivel din ultimii 10 ani. Preţurile la alimente înregistrează cea mai lungă perioadă de creştere din ultimul deceniu pe fondul valului de achiziţii al Chinei şi al livrărilor limitate pentru mai multe produse de bază, ceea ce riscă să accelereze inflaţia. Această îngrijorare este una pronunţată în special în rândul ţărilor sărace care sunt dependente de importuri şi au plase de siguranţă şi o putere de cumpărare limitate şi care în prezent se confruntă şi cu pandemia de Covid-19. Integral: https://www.digi24.ro
Guvernul britanic vrea să stopeze ”Cancel culture”, fenomenul promovat de stânga progresistă. Studenții și profesorii vor putea da în judecată universitățile care le interzic libertatea de exprimare Ministrul britanic al Educației, Gavin Williamson, a anunțat că guvernul va adopta o lege prin care le va permite studenților și profesorilor să dea în judecată universitățile care le interzic să se exprime liber – un fenomen tot mai răspândit atât în mediul universitar din Marea Britaine, cât și în SUA, transmit BBC și The Telegraph. Ministrul Williamson a declarat că noua lege este replica la ”cancel culture”, un fenomen promovat de stânga liberală și progresistă din SUA, ajuns și în Europa, prin care se „anulează” persoane, branduri, emisiuni, cărți sau filme din cauza a ceea ce unii consideră a fi remarci sau ideologii ofensatoare, rasiste sau controversate. Printre victimele fenomenului ”cancel culture” se numără personaje istorice precum Winston Churchill, fostul premier britanic acuzat tot mai des în mediul universitar pentru presupuse atitudini rasiste. Oficialul britanic a citat un studiu realizat anul trecut în rândul universităților din regat și care a arătat răspândirea pe scară largă a fenomenului prin care studenți sunt exmatriculați din cauza opiniilor lor, iar multor profesori le sunt cenzurate cursurile sau conferințele. Guvernul britanic vrea să înființeze și un nou post dedicat acestor probleme, cel de ”campion al libertății de exprimare”, care va gestiona plângerile depuse de studenții și profesorii care reclamă încălcarea dreptului la opinie în universități….. Fenomenul ”cancel culture” a fost aspru criticat în luna iulie 2020 de sute de intelectuali, scriitori, profesori și publiciști de stânga din toată lumea, care au cerut stângii americane să abandoneze dogmatismul și extremismul ideologic care riscă să sufoce societatea. Printre semnatarii scrisorii deschise s-au numărat Francis Fukuyama, Malcolm Gladwell, J.K. Rowling, Salman Rushdie. Ulterior, Mario Vargas Llosa și alți intelectuali de limbă spaniolă s-au alăturat scrisorii prin care 150 de gânditori denunță dictatura gândirii unice impusă de stânga radicală în SUA. Integral: https://www.g4media.ro
Arafat va participa la „Românii au Talent” cu un număr de interdicții Cunoscutul expert în ambulanțe și manevre Raed Arafat, escrocul sentimental care a furat inimile numeroaselor guverne, va fi prezent în această seară, la emisiunea „Românii au Talent” pentru a impresiona juriul și chiar și țara cu un nou număr de interdicții. Surse din mediu ne spun că acesta ar putea încerca-o din nou pe aia cu „pensionarii la cumpărături între orele 12-14”, dar nu sunt excluse surpize. Juriul va fi format, ca de obicei, din oameni care probabil se pricep la „talent”, „muzică” și, de ce nu, „pademie”, adică Andi Moiescu, soțul doamnei cu vaccinurile, Andra, cântăreața care a bucurat inimile copiilor de acu 20 de ani la fel de mult precum Marele Magician și încă unu. Ca să intre direct în finală Arafat va trebui să-i impresioneze și pe Smiley sau Bartoș, alți oameni care se pricep la impresii. Guvernantul fantomă nu a precizat dacă măsurile anunțate vor fi în vigoare sau nu, ci doar că le va prezenta. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Reclamatie la Parchet privind accesul in Registrul Electronic de Vaccinari, dupa controlul la Ministerul Sanatatii Corpul de control al prim-ministrului a sesizat Ministerul Public “in rem” privind accesul in Registrul Electronic National de Vaccinari (RENV), ca urmare a verificarilor preliminare efectuate la Ministerul Sanatatii si la celelalte institutii din subordinea sau coordonarea Guvernului care au atributii legale in privinta gestionarii Platformei nationale privind vaccinarea. Intr-un comunicat de presa, Corpul de control al premierului anunta ca a transmis Ministerului Public o sesizare penala “in rem”, ca urmare a verificarilor preliminare efectuate la
INVESTIGAȚIE. Cum semna ministrul sănătății ca să acopere o consilieră care nu venea niciodată la lucru Libertatea a publicat, în 2019, foile de prezențe semnate de fostul ministru al sănătății, Florian Bodog, care a angajat o consilieră care lucra în Bihor, Olivia Andreea Baciu, dar care apărea pontată că lucrează în același timp și la minister, la București. Joi, 8 aprilie, DNA a cerut a doua oară ridicarea imunității fostului ministru, după ce Senatul a respins o primă încercare în 2019. El e acuzat de abuz în serviciu, fals intelectual și fals în înscrisuri. …. Direcția Națională Anticorupție a cerut joi, pentru a doua oară în doi ani, ridicarea imunității fostului ministru PSD al sănătății, Florian Dorel Bodog. Acesta e acuzat de abuz în serviciu, fals intelectual și fals în înscrisuri după ce ar fi semnat pontajul unei angajate fictive, care lucra, de fapt, la Oradea, nu la București. În 2019, Senatul, având o majoritate controlată de PSD, a votat pentru menținerea imunității celui care a preluat portofoliul de la Vlad Voiculescu și a fost succedat de Sorina Pintea. Apărea că preda informatică medicală în Oradea, dar că este și în București Ca ministru, bihoreanul a avut trei consiliere din Oradea: Ana Maria Ciobanu (angajată din 17.01.2017 cu jumătate de normă), Olivia Andreea Baciu (angajată din 08.02.2017 cu jumătate de normă) şi Dochiana Sabina Bejan (angajată din 15.03.2017 cu normă întreagă). Cea de-a doua apărea că predă Informatică Medicală și Biostatistică în orarul Facultății de Medicină din Oradea de la ora 14 la 19, dar figura prezentă și în București, la cabinetul ministrului Bodog. Libertatea a publicat, în 2019, foile de pontaj semnate de Florian Bodog, în care apărea și Olivia Andreea Baciu. ….. Bodog a fost ministru al sănătății din ianuarie 2017 în ianuarie 2018 în guvernele conduse de Sorin Grindeanu și Mihai Tudose. A plecat odată cu ultimul. Integral:
Consiliul Superior al Magistraturii ii cere lui Stelian Ion sa majoreze salariile cu 25% pentru toti judecatorii de la curtile de apel, tribunale si judecatorii Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii (
Justiția Română, condamnată de CCR în „dosarul motivărilor”. Judecător: Procedura e copiată servil Decizia Curții Constituționale (CCR) prin care a fost declarat neconstituțional articolul care spune că o decizie judecătorească în materie penală se motivează în cel mult 30 de zile i-a luat prin surprindere pe judecători. Magistrații întrebați de Europa Liberă arată că decizia este inoportună, nu ajută pe nimeni și ea va conduce la prelungirea proceselor prin amânări de pronunțări….. Un judecător interogat de
Dispută legată de poliția judiciară. „Dublă comandă” sau transfer la parchete? Mutarea poliștilor judiciari din subordinea Ministerului de Interne în cea a Ministerului Public este discutată sistematic în ultimii 15 ani de zile, fără ca nimic semnificativ să se întâmple. Discordia pe tema transferului poliștilor judiciari la parchete, prevedere ce figurează în programul de guvernare agreat de toate partidele care compun actuala coaliție, are în centru dorința Ministerului de Interne de a păstra controlul asupra polițiștilor judiciari și, implicit, asupra dosarelor la care aceștia lucrează, spun surse din magistratură pentru
Ministerul Justiţiei lucrează la elaborarea Strategiei Naţionale privind recuperarea creanţelor provenite din infracţiuni Ministerul Justiţiei a anuţat, joi, că lucrează la un proiect al Strategiei Naţionale privind recuperarea creanţelor provenite din infracţiuni pentru perioada 2021-2025. La prezentarea proiectului, ministrul Justiţiei, Stelian Ion, a afirmat că “trebuie să recunoaştem că situaţia nu este extraordinară în privinţa recuperării prejudiciilor, avem multe de făcut în acest sens” şi anunţă că se lucrează la modificări legislative cu privire la acest domeniu, informează news.ro. “Ca Guvern, pentru noi este, pe parte de justiţie, foarte importantă chestiunea recuperării prejudiciilor, a valorificării bunurilor rezultate din infracţiuni, este o chestiune esenţială la fel cum esenţială este şi protecţia victimelor infracţiunilor. Agenţia Naţională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI) în ultimii ani, din păcate, nu a avut susţinerea necesară pentru a-şi desfăşura activitatea aşa cum ar fi trebuit, din 2016, era un moment foarte bun, după care câteva modificări legislative au făcut în aşa fel încât activitatea să fie într-o anumită perioadă încetinită, însă această instituie ANABI are tot sprijinul Ministerului Justiţiei şi al Guvernului pentru a redeveni o instituţie foarte puternică. De altfel, ANABI a fost apreciată întotdeauna, chiar şi în acele condiţii vitrege, în evaluările internaţionale care au fost făcute. Vreau să precizez foarte clar că este nevoie de această strategie pentru că ştim unde ne găsim şi unde vrem să ajungem. Trebuie să recunoaştem că situaţia nu este extraordinară în privinţa recuperării prejudiciilor, avem multe de făcut în acest sens”, a declarat Stelian Ion, joi, la prezentarea proiectului acestei strategii…..Noua strategie aduce identificarea activelor din străinătate deţinute de cei care comit infracţiuni, indisponibilizarea şi recuperarea din aceste zone, administrarea şi valorificarea anticipată a unor bunuri aflate în situaţia de indisponibilizare pentru că astfel gradul de recuperare are potenţialul să crească, în condiţiile în care există bunuri perisabile sau a căror valoare scade în timp, potrivit news.ro. Integral:
Dăianu:
“Mai multa scoala pentru copiii Romaniei”. Mai multe asociatii de elevi si ONG-uri le cer politicienilor sa inceapa scoala de la 1 septembrie si vacantele sa fie mai scurte Societatea civila solicita liderilor politici o solutie pentru garantarea unui numar minim de zile de scoala intr-un an calendaristic, respectiv masuri concrete pentru ca Romania sa nu mai aiba cel mai comprimat an scolar din Uniunea Europeana, potrivit unui apel initiat de Societatea Academica Romana si semnat de asociatii ale elevilor din mai multe multe judete si de
OPINIE DELOITTE:
Românii se scuză că n-au bani pentru Adina Alberts: ”I-am dat deja lui Țiriac” Apelul pentru bani lansat recent de Adina Alberts nu a primit răspunsul așteptat. Românii spun că ar fi ajutat-o pe soția milionarului Viorel Cataramă, dar săptămâna trecută tocmai ce l-au ajutat pe Țiriac cu niște bani, ca să poată să plătească identic jucătorii la un turneu de tenis. ”În această perioadă constatăm o inflație de milionari care cer bani ca să ajute românii, de la Andreea Esca la șeful Raiffesen, Țiriac, sau Adina Alberts”, spune Decebal Popescu, consultant în filantropie. Deși sunt foarte darnici și plătesc taxe uriașe, românii sunt strâmtorați și uneori nu-și permit să dea bani la toți bogații care le cer: …… Săptămâna trecută Ion Țiriac a avut nevoie de bani pentru operația la șold de care are nevoie labradorul lui, Ferdi, care s-a accidentat în timp ce vânau elefanți albi în Indonezia, cu moștenitorul imperiului Porsche și cu sultanul de Brunei, care a profitat și el de ocazie și a cerut niște bani de la români pentru că vrea să-și cumpere un armăsar. Integral:
Dacă Ministerul Sănătăţii vrea spitale şi clinici noi şi are bani din PNRR, să cumpere Medlife, Regina Maria, Sanador, Monza sau Hiperdia şi gata. Sunt deja făcute, nu există riscul să nu fie gata la timp. Şi oricum doctorii de la stat sunt şi la privat În Planul Naţional de Relansare şi Rezilienţă (PNRR) sunt prevăzute 3 miliarde de euro pentru spitale şi clinici, iar cea mai mare provocare este ca aceste noi facilităţi medicale să fie gata în următorii trei ani. Dacă nu sunt gata, finanţarea de la UE va fi anulată. Aşa că cel mai simplu mod de a mări capacitatea statului de a furniza servicii medicale la standarde mai bune este pur şi simplu achiziţia infrastructurii medicale private care există pe piaţă. Medlife, Regina Maria, Sanador, Monza, Hiperdia sau alte spitale, reţele mai mici sau mai mari din ţară pot fi cumpărate de Ministerul Sănătăţii cu cele 3 mld. euro alocate prin PNRR şi astfel dispare grija studiilor de fezabilitate, a proiectelor, a construcţiei şi a echipării la timp. În condiţiile în care statul român nu a făcut niciun spital cap-coadă în ultimii 30 de ani, nu are decât să se ducă să cumpere facilităţile construite în această perioadă de reţelele private. Şi poate să ia în calcul să le şi opereze în continuare prin managementul lor actual. Mai ales că în felul acesta spitale precum Colentina şi Bagdasar, unele din cele mai mari din Bucureşţi, vor avea în sfârşit propriul RMN şi CT. Pentru că acum în propriile lor clădiri funcţionează alte clinici precum Hiperdia/Affidea, unde sunt trimişi pacienţii spitalului pentru investigaţii. Şi nu numai în Bucureşti. Este un model de business în sine, în toată ţara. Medicul din spital îţi dă de făcut analiza, pacientul merge vizavi la privat sau chiar în curtea spitalului şi plăteşte analizele sau investigaţiile. Şi atunci, dacă tot vin 3 miliarde de euro prin PNRR, nu mai bine cumpără statul aceste clinici şi reţele unde eşti trimis de la stat şi gata?… Ca să te duci azi să faci un CT sau un RMN decontat de Casa de Sănătate, nu poţi. Trebuie să aştepţi luni de zile. Cu 350 de lei, cu 500 de lei, îl faci a doua zi. „Nu vă putem da interpretarea analizelor CT azi sau mâine, pentru că sunt pacienţi mulţi de la Colentina, au prioritate. Peste o săptămână le veţi primi“, spune recepţionera de la Hiperdia Colentina. „Dar spitalul nu are CT?“, întreabă timid pacientul. „Haha! Păi dacă avea, mai eram noi aici?“ Corect. Dar de ce nu are Colentina RMN şi CT? Cât încasează Colentina din chiria (sau o fi şi vândut spaţiul?) de la Hiperdia/Affidea? Cât plăteşte pentru investigaţii Colentina către Hiperdia/Affidea pe an? Din banii aştia nu se putea cumpăra un CT şi un RMN? Bun. S-au dezvoltat clinicile astea în curţile spitalelor. Sau alături, cum are Regina Maria lângă Floreasca. Atunci pur şi simplu le cumpără statul şi actualii proprietari vor face ei altele, mult mai moderne. Şi gata. Am rezolvat să cheltuim în timp util banii de la Comisia Europeană. Crede cineva că este în stare statul român să mai construiască ceva – campusuri şcolare, spitale mari şi moderne – după ce 30 de ani nu a construit nimic? Păi Spitalul Colţea a fost renovat cred că timp de 20 de ani şi este azi atât de prost organizat încât nici recepţie nu are să te lămureşti unde vrei să ajungi…..Noroc că s-a apucat să mai facă ceva stadioane. Apropo, prioritizarea este foarte bună dacă sunt bani pentru un stadion nou, Rapid în Giuleşti, dar pentru Maternitatea Giuleşti de vizavi nu au fost bani să fie dărâmată aşa cum a fost stadionul şi să fie făcută una nouă. Integral:
Impactul negativ al crizei coronavirus asupra drepturilor omului Raportul anual al Amnesty International dezvăluie o imagine întunecată: în contextul pandemiei de coronavirus, drepturile omului sunt călcate în picioare în lumea întreagă….. Abuzarea crizei “Milioane de oameni au suferit în ultimul an masiv din cauza pandemiei și a urmărilor acesteia, fără ca guvernele din lumea întreagă să le protejeze drepturile fundamentale”, a afirmat șeful AI Germania, Markus N. Beeko. “Numeroase țări au abuzat de criza coronavirus pentru a anula și mai mult principiile statului de drept și a limita și mai puternic drepturile civice sau nu i-au protejat suficient pe cei aflați în grupe speciale de risc și pe angajații din sistemul medical.”…. Egoism fără sfârșit Printre chestiunile cele mai fierbinți ale momentului, în eforturile globale de combatere a pandemiei, s-ar număra, conform Amnesty International, necesitatea grăbirii vaccinării persoanelor aflate în grupele cele mai periclitate, precum și intensificarea procesului de vaccinare la nivel global. În acest sens, ar putea fi de mare folos renunțarea temporară la protecția prin brevet a produselor medicale folosite împotriva COVID-19, este de părere AI. Peste 100 de țări au sprijinit o cerere în acest sens formulată de India și Africa de Sud. Propunerea este însă blocată de SUA, Marea Britanie, Elveția și Uniunea Europeană. “Pandemia a accentuat și indiferența, ipocrizia, egoismul și fraudele potentaților acestei lumi“, a scris noua secretară generală a Amnesty International, Agnes Callamard, în raportul anual. De exemplu, peste 90 de țări au decis limitări de export pentru aparatură medicală, echipamente de protecție, medicamente și alimente. Lumea este în prezent “incapabilă să coopereze și să acționeze eficient în cazul unui eveniment global, cu efecte majore” – astfel sună concluzia tristă a doamnei Callamard. Integral:
Asociație de magistrați, despre argumentele lui Bode contra trecerii Poliției Judiciare la Parchete: Fundamental false / Pierderea lanțurilor de comandă și a informației din dosarele penale, principala îngrijorare Asociația Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor (AMASP) solicită, ca și alte asociații din rândul justiției, trecerea Poliției Judiciare la parchete și spune că argumentele contra acestei mutări aduse de ministrul de interne sunt ”fundamental false” și că Lucian Bode prezintă ”cifrele greșite intenționat”.
Câţi bani primesc pensionarii de lux ai Vrancei. Un fost magistrat încasează lunar 35 de pensii minime …. În evidenţele Casei Judeţene de Pensii Vrancea se află peste 80.000 de pensionari care primesc drepturi în baza Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, în baza principiului contributivităţii. Sunt însă şi aproximativ o sută de pensionari speciali, care primesc beneficii sub forma unei “pensii de serviciu” ce nu se calculează în baza contributivităţii, ci ca procent de 80-100% din ultimul salariu brut. Vorbim de magistraţi, grefieri, auditori ai Curţii de Conturi, aviatori. Cele mai mari pensii le încasează foştii magistraţi, care profită de pe urma faptului că statul român a fost atât de slab încât a permis această anomalie neconstituţională, privind crearea unei categorii de privilegiaţi. Aşa se face că actualii pensionari magistraţi beneficiază de venituri lunare colosale, pe care nu le-au avut niciodată cât s-au aflat în activitate. Cea mai mare pensie din Vrancea este de 27.702 lei/lunar şi o primeşte un fost judecător. Pensia este echivalentul a 35 de pensii minime, ştiut fiind că pensia minimă este de 800 de lei. Următoarea pensie ca valoare este de 24.560, iar podiumul este completat tot de o pensie aproape la fel, 24.446 de lei, în aceste două cazuri fiind vorba tot de magistraţi. În ce-i priveşte pe grefieri sau auditori la Curtea de Conturi, aici pensiile obţinute tot în baza unei legi speciale sunt de sub 10.000 de lei Vrancea are şi pensionari cu venituri lunare consistente obţinute exclusiv în baza principiului contributivităţii. Iar din acest punct de vedere, cea mai mare pensie pe Legea 263 este de 10.066 de lei, de unde rezultă că pensionarul în cauză a avut în timpul activităţii venituri importante care să-i asigure, în mod corect, o pensie mai mult decât decentă. Tot pe principiul contributivităţii, pe locul doi avem o pensie de 8.285 de lei/lună, iar pe locul trei 8.253 de lei. Cum spuneam, la polul opus, cea mai mică pensie este de 800 de lei şi o încasează câteva mii de oameni. Cei mai mulţi, 7.000, sunt din rândul foştilor lucrători ai Cooperativelor Agricole de Producţie (CAP) Pensii mari încasează şi foştii ofiţeri din rândul poliţiei sau generali de armată, unii depăşind bine valoarea de 10.000 de lei pe lună, dar aceştia fac obiectul sistemului pensiilor militare. Integral:
Containerele de gunoaie de import descoperite ieri la Agigea nu sunt primele. Televiziune franceză, acum doi ani: „România devine pubela Europei” Libertatea a prezentat miercuri imagini cu tone de gunoaie nereciclabile aduse în portul Agigea din Germania cu un transport belgian și găsite de Garda de Mediu și Poliția de Frontieră. Sute de alte tone de deșeuri au intrat în țară în ultimii ani pentru a fi arse în incineratoare. Cazul gunoaielor de import descoperite ieri la Agigea nu e unul izolat. În ultimii ani, au fost depistate mai multe transporturi de acest gen din mai multe țări europene, în același port sau chiar în locuri în care s-a ajuns terestru. În 2019, postul francez France24 a făcut un reportaj în care se întreba dacă România devine „pubela Europei”, explicând cum s-a ajuns ca aici să fie arse tone de deșeuri venite din alte țări occidentale. „Plastic, pneuri, baterii de mașini și deșeuri medicale – tot soiul de produse aduse ilegal sfârșesc în incineratoare”, relatau jurnaliștii francezi. Și în 2020, au fost descoperite mai multe cazuri de transporturi de deșeuri din alte țări către România. Iată câteva dintre ele. 700 de tone de gunoaie din Italia, abandonate în Bihor Pe 16 februarie 2020, cu două săptămâni înainte ca pandemia de coronavirus să atingă România, Garda de Mediu Bihor a găsit 700 de tone de materiale textile abandonate în două sate din județ, la Ineu și Vadu Crișului. Transportul ilegal, conform ebihoreanul, ar fi fost făcut cu 33 de transporturi, iar gunoaiele ar fi fost ascunse în grajduri şi foste ferme din zonă. 16 containere venite din Anglia În 20 februarie 2020, după doar 4 zile, doi români și un britanic au fost prinși încercând să introducă în țară 16 containere de gunoaie prezentate drept obiecte de uz casnic second-hand. Acestea fuseseră aduse cu o navă olandeză care venea din Marea Britanie, informa Agerpres. Încă două. Apoi până la 100 În continuarea cazului britanic, doar o lună mai târziu, autoritățile anunțau descoperirea altor două containere de gunoaie venite tot din Regatul Unit. …. 46 de tone la Strehaia La doar o lună după, în Strehaia, Mehedinți, au fost găsite 46 de tone de gunoaie venite tot din Anglia. Integral:
Normalitatea anormalităţii…. Deocamdată, după tot felul de declaraţii oficiale şi neoficiale, politice şi medicale, după ceţoase şi mult întîrziate investigaţii internaţionale la locul presupus de origine al exploziei virale, normal ar fi să avem certitudinea că virusul este un produs natural sau că este rezultat al experimentelor din laboratoarele militarizate ale cercetărilor biologice. Nu ştim, nu e clar… ceea ce nu este tocmai normal. Nu ştim nici dacă virusul a dobîndit capacitatea de a se cupla cu celulele organismului uman sau dacă a fost “proiectat” de la început cu această “dexteritate”. O fi normal? Pare că nu. Nu ştim încă nici care sunt metodele şi produsele care pot combate nu doar consecinţele activităţii virale, ci virusul şi capacitatea lui de a se reproduce şi răspîndi în organism. Mie, şi cu siguranţă nu sunt singurul, nu mi se pare deloc normal, oricît de înapoiată ar fi ştiinţa virusologiei. Am auzit, dimpotrivă, că nu e deloc chiar ultima cenuşăreasă a domeniului ştiinţific bio-medical. După milioane de cazuri în întreaga lume, nu ştim dacă, dincolo de produsele chimico-farmaceutice nu există cumva metode şi produse biologice, mult mai eficace, capabile să inhibe sau să reducă virulenţa acţiunii virusului. Cu siguranţă, nimic normal. Nici cercetările anatomo-patologice şi nici diagnosticele puse în evoluţia bolii, cum spuneam, pe milioane de cazuri deja, nu sunt în stare să ne spună dacă responsabilitatea pentru destructurarea masivă a unor organe şi funcţii vitale, care duc la moartea pacientului, trebuie pusă în principal pe seama acţiunii virusului şi a consecinţelor inevitabile ale răspîndirii sale în corp, sau a unor condiţii care ţin de caracteristicile individuale ale răspunsului imunitar şi de starea patologic-disfuncţională a pacientului, la momentul sau ulterior “achiziţionării” virusului. Ceea ce este cel puţin curios, dacă nu de-a dreptul anormal, în orice caz deloc acceptabil. Nu ştim dacă soluţiile cele mai eficiente pentru reducerea propagării virusului ţin de procedurile mecanice, vezi purtarea măştii şi distanţarea socială, sau mai degrabă de alte măsuri de higienă individuală şi socială. Poate că ar fi fost mult mai folositor să facă toată lumea, zilnic, cîte 15 minute gimnastică de întreţinere şi respiratorie şi un duş scurt cu apă rece. Poate că era mai important să ne curăţăm şi întreţinem mucoasele căilor respiratorii şi cavităţile buco-nazale, decît să ne spălăm pe mîini. Pur şi simplu nu ştim, iar părerile sunt încă împărţite în lumea medicală. Doar oamenii politici par hotărîţi care soluţie e bună, fără un motiv suficient de solid întemeiat ştiinţific. O fi normal? Pare că nu e chiar totul în regulă. În condiţii de incertitudine ridicată privind mecanismele patologiei virale, specifice covid, nu ni s-a spus niciodată pe ce baze au fost standardizate şi impuse ca soluţii unic-obligatorii de tratament formulele adoptate în reţelele instituţiilor medicale, ceea ce este mai degrabă anormal. Pacienţii au dreptul la un tratament diferenţiat, au dreptul să ştie, cum şi pe ce bază medicul propune o anume soluţie terapeutică, care sunt şansele ei de reuşită, în cazul specific, al fiecăruia, nu în general, care sunt posibilele consecinţe adverse, după cum are dreptul să aleagă o soluţie alternativă de tratament, dacă ea este disponibilă şi acreditată de practica medicală.
Mai repede cu gazele din Marea Neagră! Dar și cu construcția de centrale noi …. Plecarea Exxon (după Chevron) este un semnal care trebuie să ne pună pe gânduri. Știm că guvenarea anapoda de până în 2019 și parlamentarii majoritari din legislatura trecută ai PSD-ului a adus la disperare conducerile companiilor care au investit în prospectare în Marea Neagră. Dar dacă la o masă verde s-a negociat plecarea americanilor și venirea rușilor? Să ne uităm (încă o dată) la strategia rusească din ultimii ani, în care Kremlinul face tot posibilul să slăbească statele de la periferia zonei sale de influență și statele de la granița acesteia (
EXCLUSIV Motivarea Înaltei Curți în dosarul Ferma Băneasa / De ce a fost trimis după gratii avocatul Robert Roșu: ”Inculpatul Roşu nu este acuzat de fapte care se circumscriu exercitării cu bună-credinţă şi în limitele legii a profesiei de avocat, ci de implicarea sa în demersuri ilicite” ….Completul ”negru” de la Înalta Curte de Casație și Justiție a finalizat redactarea motivării deciziei de condamnare în dosarul Ferma Băneasa. Motivarea are peste 700 de pagini, iar G4media.ro a reușit să o consulte….. În motivare, judecătorii explică în detaliu de ce l-au condamnat la 5 ani de detenție cu executare pe avocatul Robert Roșu. Condamnarea acestuia a stârnit protestele avocaților din România sub hashtagul #JeSuisRobert, dar și ale asociațiilor internaționale ale avocaților. Înalta Curte explică pe pagini întregi că avocatul nu a fost condamnat – așa cum s-a susținut – pentru faptul că ”și-a făcut doar meseria” și pentru că a emis opinii juridice în apărarea intereselor clienților săi, ci pentru că s-a implicat activ în încălcarea legii…. Prezentăm mai jos fragmente din motivarea Înaltei Curți. ”Inculpatul Roşu Robert Mihăiță a asigurat interfaţa juridică şi a dat aparenţa de legalitate a întregului demers, coordonând aspectele legale şi implicându-se ulterior, prin demersuri efective, în obţinerea bunurilor. În calitatea pe care o avea, inculpatul Roşu Robert Mihăiță ştia care sunt punctele nevralgice ale afacerii din punct de vedere juridic, aspecte care sunt probate de raportul de due diligence întocmit mai înainte de încheierea contractului. Astfel: – la acel moment nu fusese obţinută hotărârea de exequatur, pe baza căreia să se stabilească legătura de rudenie dintre inculpatul Al României Paul şi fostul rege Carol al-II-lea, prin intermediul tatălui său, Carol Mircea;…. Înalta Curte a arătat că avocatul Roșu știa foarte bine că, la moartea sa, regele Carol al II-lea, bunicul bastardului Paul al României, nu mai era proprietarul pădurii Snagov și al Fermei Băneasa, prin urmare moștenitorul Paul al României nu puteau să le revendice. ”Inculpatul Roşu Robert Mihăiță cunoştea conţinutul raportului de due diligence, efectuat la nivelul S.C.A TZA şi transmis la 18.10.2006 atât B.S.G., societate controlată de inculpatul Benyamin Steinmetz, cât şi Reciplia, care sublinia mai multe riscuri sau chiar impedimente în privinţa obţinerii bunurilor vizate de membrii grupului infracţional, cum ar fi inexistenţa la acel moment a unei decizii de recunoaştere a hotărârii pronunţată de Tribunalul de la Lisabona în anul 1955, împrejurarea că inculpatul Al României Paul formulase notificările în nume propriu, deşi la acel moment tatăl său era în viaţă, dar şi existenţa unor semne de întrebare cu privire la dovedirea dreptului de proprietate al fostului suveran cu privire la unele bunuri revendicate. Cu titlu de exemplu, în cazul Pădurii Snagov, s-a arătat explicit că “există neclarităţi” cu privire la titlul de proprietate al fostului rege Carol al-II-lea, în cazul Viei şi Pepinierei Murfatlar se menţiona că aceasta “nu figurează în Decretul nr.38/1948” şi că “nu se poate stabili dacă Carol al II-lea mai avea calitatea de proprietar” la data naţionalizării efectuate prin acelaşi decret, situaţia fiind identică şi în legătură cu alte bunuri, cum ar fi Moşia Regală Balta Boianu şi Pădurea Vărăşti. Tot astfel, în cazul terenului de la Scroviştea, în suprafaţă de 67,14 ha., s-a menţionat că acesta nu e prevăzut ca atare în Decretul nr.38/1948, iar pentru suprafeţele de 16,38 ha şi 4 ha parc, deşi acestea erau menţionate în decret, din documente nu rezulta cum a fost dobândită proprietatea asupra acestora de către fostul rege Carol al-II-lea (fila 32, vol.30 d.u.p.)”, se arată în motivare. Judecătorii au arătat că, la percheziția de la casa de avocatură Țuca Zbîrcea, a fost găsită Deciziunea nr.1/1941 prin care pădurea Snagov fusese luată de Statul Român din proprietatea regelui Carol al II-lea, care abdicase la data de 6 septembrie 1940 și luase calea exilului. Prin urmare, pădurea Snagov nu a fost naționalizată de regimul comunist prin decretul 38/1949 de la Regele Carol al II-lea. În plus, pe deciziunea nr.1/1941 era menționat ”a nu se folosi în niciun dosar”. Integral:
„Specialiștii” de la Electrica. Cum ajung doi oameni ai ministrului Virgil Popescu să câștige peste 5.000 de euro pe lună Electrica SA este cel mai mare distribuitor de energie electrică din România. Statul deține cel mai mare pachet de acțiuni – 48,7%. Cine sunt „specialiștii” trimiși de statul român în Consiliul de Administrație, pe indemnizații de peste 5.000 de euro pe lună, explică Valeriu Nicolae într-o serie de articole publicate de Libertatea. Primul episod. Domnul Cristian Boșoancă a terminat Colegiul Economic de la Drobeta-Turnu Severin în 1998. Apoi a făcut la Târgu Jiu încă doi ani de facultate pentru a primi licența de economist, în timp ce era consilier parlamentar la Turnu Severin. Interesant este și faptul că Virgil Popescu, actualul ministru al energiei, este tot din Turnu Severin și a predat la Colegiul Economic în perioada în care domnul Boșoancă își făcea studiile. Între 2000 și 2003 domnul Boșoancă are patru locuri de muncă și la un an de la luarea licenței devine director economic la o firmă care ajunge să fie radiată. În 2009, domnul Boșoancă are trei slujbe în Drobeta-Turnu Severin (este consultant pentru o firmă cu 9 angajați, expert contabil pentru cabinetul domniei sale și director executiv la o firmă cu 2 angajați), face un masterat la Spiru Haret în Managementul Financiar Contabil al Instituțiilor Publice și Dreptul la zi, tot la Spiru Haret, în București. … În 2011 și 2012, în timp ce studiază la Drept și are două slujbe în privat, se certifică și în Mediere, Expertiză Contabilă, Audit Financiar, Management de Proiect și Formator. Probabil erau niște oferte speciale pentru liberalii din Severin. …. În 2018, singurul an fiscal neacoperit de declarațiile de avere, firma domniei sale are un profit de sub 35.000 de euro. Totuși, în această perioadă, cumva, omul are în plus 65 de metri pătrați de teren intravilan în București, un apartament de 148,29 de metri pătrați și un garaj de 25 de metri pătrați, tot în București, 10.786 de metri pătrați de teren extravilan (pădure, fâneață) și o scădere netă a conturilor de sub 35.000 de lei. Fie toate au costat sub 44.000 de euro, fie domnul Boșoancă avea pe acasă câteva sute de mii de euro bani de buzunar. În aprilie 2020 este numit director de cabinet al ministrului liberal Virgil Popescu. La scurt timp, în iulie, Guvernul îl numește pe domnul Boșoancă în Consiliului de Administrație la Electrica S.A., unde este ales președinte, deși are zero calificări sau experiență în domeniu. …. Compania la care statul deține cel mai mare pachet de acțiuni îl plătește cu 4.985 de euro pe lună. Pe lângă asta, pentru fiecare ședință (nu mai mult de 12) primește o indemnizație de încă 1.445 de euro. Nu e tot. Domnul Boșoancă mai face parte dintr-un comitet de unde primește încă 1.200 de euro pentru fiecare dintre cele 7 ședințe. Plus toate cheltuielile aferente acoperite: hotel, masă, echipamente… Și o asigurare de 10 milioane de euro în cazul unei acțiuni în justiție (da, ați citit bine ZECE milioane) plus o asigurare medicală. …. Domnul Gicu Iorga, președintele clubului de table din Giurgiu În 2017, pe vremea când era doar deputat PNL, actualul ministru al energiei Virgil Popescu întreba cu indignare cum a fost posibilă numirea domnului Gicu Iorga, cu zero experiență în domeniu, în Consiliul de Administrație de la Electrica de către ministerul controlat la vremea respectivă de ALDE. Domnul Popescu a ocupat între timp postul de ministru al economiei, iar astăzi deține portofoliul Energiei. Domnul Gicu Iorga este în continuare în CA la Electrica. Integral:
Directorul Animals International: Mii de animale au murit pe navele românești blocate șase zile în Canalul Suez Directorul Animals International, Gabriel Păun, a declarat pentru Libertatea că au murit „mii de animale” aflate pe cele 11 nave care le-au transportat din România în drumul lor către țări din Orientul Mijlociu, în urma blocajului din Canalul Suez. „Mortalitatea a fost mult mai mare decât s-a crezut. Pe drumul spre destinație, vorbim de ordinul miilor. În cazul fericit, sunt cam 180 și ceva de animale, iar în cazul cel mai rău cam 1.100 de animale per vapor. Dacă facem o medie, ar însemna aproximativ 500 de animale, înmulțit cu 11 vapoare, sunt cel puțin 5-6.000 de animale care au murit”, a declarat Gabriel Păun pentru Libertatea. Am colectat datele de la exportatorii înșiși, nu sunt încă centralizate la ANSVSA, urmează să transmită și ANSVSA datele oficiale. Directorul Animals International, Gabriel Păun: Acesta a precizat că „s-a prevenit o catastrofă și mai mare, pentru că am insistat să nu mai plece niciun vapor până nu se deblochează unul și a fost norocul că blocajul a durat 6 zile, nu mai mult”. Cauza morții: „Înfometarea, setea și lipsa de ventilație” Întrebat care consideră că a fost cauza morții animalelor vii, Gabriel Păun a spus că din cauza înfometării, dar și a lipsei de ventilație, întrucât vaporul era vechi. „Probabil, animalele au murit dintr-un cumul de factori. Înfometarea și setea este unul. Celălalt este faptul că pe unul dintre vapoare nu exista cel mai performant sistem de ventilație, era un vapor foarte vechi, de 48 de ani”, a precizat Gabriel Păun pentru Libertatea. Integral:
Un reprezentant al Agentiei Europene a Medicamentului confirma o legatura intre vaccinul AstraZeneca si cazurile de tromboze Un reprezentant al Agentiei Europene pentru Medicamente (EMA) a confirmat existenta unei “legaturi” intre vaccinul AstraZeneca si cazurile de tromboze observate dupa administrarea acestui ser, intr-un interviu acordat cotidianului italian Il Messaggero, publicat marti, informeaza AFP. “Putem de acum sa o spunem, este clar ca exista o legatura cu vaccinul. Totusi, nu stim deocamdata ce cauzeaza reactia (…) Pentru a rezuma, in urmatoarele ore vom spune ca exista o legatura, dar va trebui sa intelegem si cum aceasta se produce“, a afirmat Marco Cavaleri, coordonatorul strategiei pentru vaccinuri din cadrul EMA. Saptamana trecuta Agentia Europeana a Medicamentului (EMA) anunta ca nu a constat pana in prezent o legatura intre vaccinarea cu vaccinul impotriva covid-19 AstraZeneca-Oxford si tulburari tromboembolice si anunta ca isi continua analizele in acest sens.
EXCLUSIV Adeverința de vaccinare este valabilă deocamdată doar în România. Actul, ușor de falsificat Adeverința emisă de Ministerul Sănătății prin care un cetățean român dovedește că s-a vaccinat nu este valabilă decât în România. Pentru călătorii în afara țării, va fi valabilă doar adeverința electronică verde, aprobată la nivelul UE, a arătat INSP pentru Newsweek România …..„Pentru ţara noastră, documentul oficial prin care se atestă vaccinarea anti SARS-CoV-2 este adeverinţa de vacinare, document care se eliberează pentru fiecare persoană vaccinată, în scris, de fiecare centru de vaccinare şi care poate fi descărcat şi electronic de pe site-ul:
Carantina de Paște, neîncrederea și reinventarea Europei Prea puțini mai au chef de sărbătoare în UE. Prea mulți sunt sătui de carantină, apelurile de Paște îi lasă rece, iar Europa a pierdut în vest competiția vaccinurilor. De unde încrederea cerută de președintele Germaniei? In varii metropole germane, ca Berlin și Hamburg, sunt în vigoare, de vineri, restricții de circulație. Sute și uneori mii sau zeci de mii de oameni, în genere tineri, au protestat în ultimele zile cu vigoare, uneori chiar violent, împotriva restricțiilor impuse. În răstimp, de frica ”celui de-al treila val al pandemiei în statele vecine”, sindicatul german al cadrelor didactice a anunțat că favorizează anularea, la nevoie a examenelor de bacalaureat. Ce va fi, în viitor, cu absolvenții de liceu? Cu dreptul lor de a se înscrie la facultăți străine? Nu se știe. Dar cui să-i pese, în afară de părinți și de tinerii vizați? Politicienilor? Măsuri antipandemice greu de înțeles Pericolul celui de-al treilea val de coronavirus și al tulpinilor noi, precum cea britanică, ale virusului, e mare. Dar tot mai puțini admit drept logice multe măsuri adoptate întru combaterea pandemiei în diverse zone ale Europei. De pildă interdicția românească de acces în supermarketuri după ora 18, care e clar contraproductivă din punctul de vedere al contracarării noilor infecții, câtă vreme îi obligă pe clienți să se înghesuie în magazine, ori în preajma lor. Nu mai puțin ilogice sunt unele din cele adoptate în state occidentale, ca Franța sau Germania. Vorbind iar la televizor, în răspăr cu tradiția, de Paște, nu doar de Crăciun,
Ce datorii au companiile municipale înființate de Gabriela Firea. Doar una dintre ele are o gaură de 390 de milioane de lei Cele 20 de companii municipale înființate în mandatul fostului primar Gabriela Firea au acumulat datorii totale de 560 de milioane de lei către furnizori, ANAF sau bugetul asigurărilor sociale, arată Hotnews. Termoenergetica stă cel mai rău, cu datorii de 390 de milioane de lei. Compania municipală care a preluat activitatea fostului RADET are de returnat 44,4 milioane de lei către bugetul de stat, încă 12,6 milioane de lei la bugetul local, 42,7 milioane de lei pentru asigurări sociale, iar datoriile comerciale sunt de 289 de milioane de lei. În categoria rău-platnicilor se află și Compania Municipală Trustul de Clădiri Metropolitane – 48,4 milioane de lei, și Compania Municipală Iluminat Public – 24,3 milioane de lei. Prima dintre acestea are de achitat angajaților salarii restante de peste 4 luni. Salarii restante sunt și la Managementul Transportului, Managementul Traficului sau la Compania pentru Străzi, Poduri și Pasaje. …. Câteva dintre companii au intrat deja în insolvență, altele au titluri executorii cu popriri pe conturi sau bunuri. În insolvență sunt: Compania Municipală Ecoigienizare și Compania Municipală Străzi, Poduri și Pasaje. …. „Companiile au funcționat ca niște samsari de bunuri și servicii și au angrenat un veritabil carusel al furtului. Au cumpărat scump prin încredințare directă de la tot felul de clienți politici și au vândut chiar și mai scump către Primărie și instituțiile din subordine”, declara Ana Ciceală, consilier municipal USR-PLUS. Integral:
Poliția și vechile năravuri Cazurile de violență ale unor agenți de poliție sunt deseori mușamalizate de superiori. Este și cauza pentru care mulți români, mai ales de la țară sau din orașele mici, nu reclamă astfel de abuzuri. Le e frică. In timpul regimului comunist, pe lângă activiștii de partid și securiști, milițienii erau cei mai privilegiați susținători ai sistemului. Pachetele cu alimente care nu se găseau în magazine îi așteptau gata pregătite de vânzători, cei de la sate intrau în casele oamenilor pentru a-și primi pulpa de vițel sau de miel, ofițerii ocupau, cu ajutorul celor de la ICRAL (întreprinderea care distribuia locuințe) apartamentele cele mai bune din orașe. Miliția a fost unul dintre principalii agenți care au susținut sistemul de pile și relații. Visul multora de a deveni milițieni nu putea să se îndeplinească fără șpaga în cartușe de Kent sau valută prin care candidații treceau examenul.„Salbele cu cocoșei“ confiscate de comuniști, în special de la romi, dar și de la mulți români, nu au luat în întregime drumul către Banca Națională. Milițienii și securiștii și-au luat și ei partea lor, acoperindu-se unii pe alții pentru aurul dosit. Nimic neobișnuit pentru regimul în care nomenclaturiștii furau la drumul mare, fără a suporta consecințele legii, de la tablouri, piese de mobilier valoroase, antichități, până la porțelanuri sau seturi de tacâmuri din argint. Asta, în timp ce un amărât de lucrător la CAP era condamnat pentru că adunase de pe câmp un sac cu coceni de porumb. Iubitori de icoane și cărți bibliofile Nomenclatura comunistă s-a păstrat aproape intactă în primii ani după decembrie ’89 și în rândul rebotezatei Miliții. Cu excepția fostului ministru de Interne Mihai Chițac, cel care a ordonat reprimarea manifestanților de la Timișoara, vinovăția unor generali și ofițeri de rang înalt din Poliție a fost practic grațiată în bloc. (Procesul lui Chițac a început abia în 1997, pentru ca acesta să fie condamnat abia în 2008 la 15 ani de închisoare cu executare. Procesul mineriadei din 13-15 iunie 1990 nu l-a mai prins în viață). În timpul guvernului Văcăroiu, s-a ivit una dintre cele mai profitabile scheme de afaceri pentru unii polițiști și vameși cu multe stele pe umăr. O rezoluție a Consiliului de Securitate al ONU a cerut tuturor statelor să impună sancțiuni economice Serbiei, în încercarea de a pune capăt războiului din Kosovo. România a semnat rezoluția, însă la vremea respectivă mai multe investigații de presă au publicat informații potrivit cărora chiar guvernul ar fi exportat „la negru“ benzină și motorină către Serbia…..Cu mulți ani în urmă, o serie de generali și ofițeri din Poliție au fost investigați de conducerea ministerului pentru a justifica modul în care și-au dobândit averile. În principal, ancheta s-a axat pe averile care săreau în ochi, anume vilele de sute de mii de euro construite în stațiuni turistice sau în localități în care nu se aud decât trilurile privighetorilor. Nici unul dintre cei anchetați nu a încăput pe mâna procuraturii, deși veniturile nu acopereau nici măcar terenul pe care era amplasată vila. Rețeta pe care polițiștii au prezentat-o colegilor anchetatori a fost aceea a mătușii Tamara, care îi donase lui Adrian Năstase nu mai puțin de 400.000 de euro. Alții au jurat cu mâna pe caschetă că au primit cadou de la rude tablouri originale, obiecte de cult, bijuterii, cărți bibliofile, unele daruri datând chiar din timpul comunismului. Anchetatorii din MAI nu s-au dus pe firul moștenirilor pentru a constata că unii dintre donatorii invocați locuiau într-un prăpădit de apartament…..Infractorii pe mâna infractorilor De-a lungul a 30 de ani, realitatea ne arată că unii polițiști au comis și comit aceleași infracțiuni ca și infractorii civili: fapte de corupție și abuz în serviciu, evaziune fiscală, afaceri cu grupări mafiote, promovări ilegale în funcții de conducere. S-a dovedit că unii dintre oamenii legii au divulgat informații din dosarele celor anchetați, alții au dat bani cu camătă – toate acestea și încă altele sunt infracțiuni pe care polițiștii din serviciul judiciar sau din cel de crimă organizată le anchetează. Nu puține sunt cazurile în care polițiștii au fost reclamați că în cursul anchetei au fost bătuți, maltratați și batjocuriți. În septembrie anul trecut, doi tineri au reclamat nouă agenți de poliție că au fost bătuți cu bestialitate pentru că le-au atras atenția că nu poartă mască de protecție. Conform procurorilor de caz, unul dintre tineri a fost dus pe un teren viran și bătut crunt aproximativ o jumătate de oră, iar unul dintre agenți a urinat pe el. Celălalt a fost încătușat și lăsat pe o stradă mărginașă. Opt dintre aceste specimene în uniformă au fost arestați, iar unul este cercetat în stare de arest la domiciliu. Cazurile de violență ale unor agenți de poliție sunt deseori mușamalizate de superiori. Este și cauza pentru care mulți români, mai ales de la țară sau din orașele mici, nu reclamă astfel de abuzuri. Le e frică. Așa cum le-a fost frică și în regimul comunist. Toți se cunosc între ei și se acoperă unii pe alții. Lumea e mică și se așteaptă la tot felul de șicane. Poliția din România are peste o jumătate de milion de dosare cu autor necunoscut. Unele infracțiuni sunt de mult prescrise Integral:
Autoritatea de Ordine Publică, o instituţie a sinecurilor politice. Suma fabuloasă primită pentru o şedinţă Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) este o structură care funcţionează cu rol consultativ pe lângă Consiliul Judeţean, având ca activitate reprezentarea şi promovarea intereselor comunităţii în scopul asigurării unui climat de siguranţă şi securitate publică. În realitate, această instituţie este una prin care sunt recompensaţi cu indemnizaţii grase politicieni şi oameni apropiaţi acestora. Cazul judeţului Vrancea poate fi unul emblematic, având în vedere valoarea consistentă a indemnizaţiei de care beneficiază un membru al ATOP, chiar şi de opt ori mai mare faţă de un reprezentant cu acelaşi statut din alt judeţ. Astfel, pentru o şedinţă pe lună, maximum două, care nu durează mai mult de o oră, timp în care se citesc nişte rapoarte de la poliţie sau jandarmerie şi se mai discută, eventual, câte ceva pe marginea lor, un membru ATOP primeşte suma de 3.285 de lei net. În componenţa ATOP Vrancea figurează nu mai puţin de 15 persoane, ceea ce înseamnă că fondul lunar de indemnizaţii pentru aceşti oameni este de 50.000 de lei net, bugetul anual fiind de 600.000 de lei, o sumă enormă pentru un judeţ aflat la coada clasamentului la majoritatea indicatorilor economici. Sumele au fost stabilite cu mult timp în urmă, când la conducerea Consiliului Judeţean Vrancea era Marian Oprişan, pentru a-şi recompensa apropiaţii politici. De acest lucru profită însă şi noua putere politică instalată după alegerile locale, care a avut grijă să-şi plaseze oamenii în această structură care nu face, practic, nimic. Noul preşedinte al ATOP Vrancea este consilierul judeţean PNL Florin Nedelcu, inspector şef teritorial la Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) iar din structură mai fac parte consilierii judeţeni Ion Epure-PNL, Dorel Lazăr-USR-PLUS, Gheorghe Stroie-USR-PLUS, Dorina Săpunaru-ALDE. Din partea comunităţii, din ATOP fac parte Eduard Lambrino-PNL, Constantin Toader (consilier judeţean PNL) şi Vasile Croitoru, un apropiat politic răsplătit cu o sinecură. După cum se vede, comunitatea nu este reprezentată în niciun fel. Mai sunt încă şase membri de drept în ATOP care primesc suma de care am vorbit mai sus, aceştia fiind reprezentanţii instituţiilor de forţă, respectiv Claudia- Lavinia Serafimciuc – subprefectul judetului Vrancea, Remus Nica –inspectorul sef al Inspectoratului de Politie Judetean Vrancea, Flaviu- Dorel Chiscop – inspector şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea, Alin-Marian Vlad – preşedintele organizaţiei Corpul Naţional al Poliţiştilor – Filiala Vrancea, Adrian Babiş – locotenent colonel al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Vrancea, Florin Dorian Alecsandrescu – director executiv Poliţia Locală a Municipiului Focşani….. În alte judeţe, situaţia indemnizaţiilor este total diferită. Jurnalista Electra Ghiza, care face parte dintr-o astfel de structură la Braşov, ca reprezentant al comunităţii, a făcut o cercetare personală şi a aflat că nu există o practică unitară în privinţa acestor indemnizaţii. Astfel, după Vrancea, unde un membru ATOP câştigă 3.285 de lei, la polul opus se află judeţele Teleorman, Prahova, Brăila, Iaşi, Vaslui, Sibiu, unde un membru primeşte lunar între 400 şi 500 de lei. În judeţul Buzău, indemnizaţia este de 813 lei/lună, în judeţele Braşov, Arad, Timiş, Giurgiu, Bihor, Dolj-1.095 de lei/lună, iar la Constanţa, Bacău, Harghita, Caraş Severin indemnizaţia este de 2.164 de lei. Într-o postare publică, ce sună aproape a autodenunţ, jurnalista spune că primeşte pe lună 1.095 de lei, bani care nu se reflectă în niciun fel în activitatea pe care o desfăşoară. Integral: 
Cine seamănă vânt culege furtună. La ce ne-au adus înjurăturile „tinerilor frumoși și liberi” și epoca Băsescu ….. Când „lumea bună” produce ură sistemică ca singur instrument politic, atunci nu ai cum să nu culegi ură. Da, o ură mai puțin cizelată, dar e tot ură. Când instituțiile statului, odată cu epoca Băsescu, produc o ură structurală între diversele pături sociale și instituții, preluată cu succes și de PSD, și de Iohannis, și de PNL, și de USR-PLUS cu o intensitate și mai mare, ce rezultat să aștepți? …. Când puterea se pupă cu o parte a protestatarilor și numește golani și teroriști o altă parte a protestatarilor, ce efecte ai? O prăpastie, pentru că împarți țara în cetățeni buni și cetățeni răi, cetățeni superiori și cetățeni inferiori. Cei care te votează sunt „frumoși și liberi”, iar cei care nu te votează sunt „cocliți”. Asta are efecte. În realitate, un președinte ar trebui să fie neutru cât de cât, măcar el. Lipsa de neutralitate cinică produce furie. Țara nu are cetățeni răi și cetățeni buni, ci doar cetățeni, indiferent cum votează. Cine încalcă legea răspunde penal – punct. Când lumea spune că e absurd să închizi magazinele la ora 18, tehnocrații de ONG le râd în față, pentru că nu înțeleg că pentru grosul populației asta nu e un moft. De ce? Pentru că ei lucrează până după 19 și nu pot să cumpere parizer și pâine la copii de la magazinul din colț, căci asta mănâncă. Noua clasă politică crescută fie în bulele ONG sau pe afară, uneori din banii furați de părinții lor în anii 90 râd „meritocratic” și le replică: „Da de ce nu comandați de pe online la Glovo, fraierilor!”. …. Chiar după alegeri spuneam că avem o mare problemă. Marea problemă: abandonul populației – poate cea mai mare problemă a acestei țări este abandonul de către putere, de către stat și instituțiile lui a unui segment imens al populației. Avem un stat cu peste 60 % dintre cetățeni abandonați. Pentru ei nu există stat și instituții care să-i slujească, partide care să vrea să-i reprezinte, programe care să le prezinte interesele și nevoile, pentru ei nu există nici măcar interes electoral. O mică atenție, o mică promisiune. Ei sunt oamenii nimănui – sunt oamenii inutili și abandonați. Ce a oferit „elita nouă” cetățenilor acestei țări, grosul lor: ură, dispreț și abandon. Pentru ei, statul este „minimal”, ceva cu care se intersectează de cinci ori în viață: la naștere, la căsătorie, la școală, la impozite și la moarte – de obicei, ca să primească un act sau să plătească ceva. În rest, statul nu le oferă mai nimic. De ce să mai vină la vot? Ei sunt scoși în afara câmpului politic. …. Partidele și statul au decis să se adreseze unor grupuri foarte mici, privilegiate și să le slujească: marelui capital, capitalului mijlociu, clasei de mijloc gălăgioase și grupurilor birocratice care stau la intersecția dintre resursele statului și business. (Pandemia a lovit însă puternic micii afaceriști.) Firește, și structurilor de forță: mai ales cele mai puțin vizibile. Lor și familiilor lor. Adică taman cam 35% din populația acestei țări. Ceilalți sunt abandonați. Pandemia a lovit cel mai dur în acest segment: cetățenii abandonați, nereprezentați. Starea precară a celor 60% abandonați arată situația gravă în care se află: probleme grave sociale și economice. ….. Unde se duc aceste pături sociale abandonate? Spre cine se duc ele? Statul le-a abandonat, partidele vechi și noi nu se interesează de ele. Le ignoră și disprețuiesc – sau le utilizează cinic. Aceste pături sociale se duc spre cei care le ascultă păsul, nevoile și dorințele și le promit ceva. Istoria ne arată că de obicei se vor duce spre extreme, spre populism dur, pentru că e și cel mai facil. Dar vina nu e la ei, ci undeva mai sus. Cât mai sus. Ce spune toată această situație. Spune un lucru foarte important, fundamental pentru existența acestei țări. În acest moment, între putere și popor, dintre aleși și alegători s-a rupt, s-a sfărâmat, s-a dizolvat orice contract social. Țara e ca o oglindă spartă și chipul plin de dispreț și cinism al „elitei & puterii” se reflectă în milioane de cioburi. Nu încercați să dați vina pe popor – e doar reflecția voastră. Integral:
Aristocraţii “ciumei” …. Lumea se schimbă accelerat şi, odată cu ea, noi. Iar odată cu noi, ea, lumea! Una dintre consecinţele cele mai importante ale acestor schimbări este solidificarea unei noi componente a păturii superpuse de la noi, a ierarhiei de statut social bazată în principal pe parazitarea puterii instituţiilor birocratic-administrative şi autoritar-represive ale statului, respectiv pe relaţia privilegiată cu resursele sociale gestionate de acestea, după modelul sanctificat de tranziţia noastră păguboasă: “abonat la ugerul bugetar, viţelul nostru, nu al lor”. Numesc această nouă componentă a puterii “aristocraţia ciumei”. Oameni de afaceri şi oameni din sfera instituţiilor publice, oameni şi personaje ale lumii interlope, micro grupuri de interese şi profesional-ocupaţionale, o întreagă şi eteroclită “lume nouă” a fost catapultată, în decurs de cîteva luni, în postura de “neo-nobilime”, un strat social subţire, dar important, al super-privilegiaţilor acestor vremuri ale pandemiei. Cel puţin în sfera gestiunii treburilor publice, modificarea este izbitoare. Guvernul României şi în bună măsură toate celelalte instituţii administrative ale statului au devenit de facto subordonate ale Comitetului Naţional (nici nu se putea altfel, decît naţional!!) pentru Situaţii de Urgenţă. Un primar şugubăţ a vrut să decidă el, pe baza mandatului electoral şi a atribuţiilor funcţiei deţinute, programul unor activităţi şi instituţii aflate pe raza respectivului sector al capitalei! Crimă de lezmaiestate! Aristocraţii ciumei l-ar fi trimis la spînzurătoare, dacă nu ar fi avut grijă cineva să scoată pedeapsa cu moartea din Codul nostru penal, acum mai nişte ani în urmă, cînd dădeam zor cu “europenizarea” României. Un doctor s-a apucat să povestească public ce face el, în deplină legalitate a exercitării profesiei sale, în materie de atitudine terapeutică şi tratament al unora dintre pacienţii “covidaţi” care i-au călcat prin cabinet. A doua zi, “colegii” săi, aburcaţi în jilţurile noii aristocraţii a ciumei au sărit să sfîşie. Ce mai, să-l ardă pe rug, să-l alunge definitiv din cîmpul profesiunii medicale al cărui nescris, dar sacru jurămînt de supunere faţă de putere, nesocotitul… mă rog, nesocotita… l-a călcat cu atîta uşurinţă şi lipsă de respect pentru noua clasă nobiliară. Una dintre caracteristicile tipice ale relaţiei de putere nobiliare este lipsa oricărei alte întemeieri exterioare a autorităţii exercitate discreţionar în raport cu supuşii. Statutul nobiliar prin sine însuşi este singura şi fundamentala întemeiere a acestei depline, totale şi inconturnabile autorităţi. Tot ceea ce spun ei este lege şi nimeni nu are căderea, cu atît mai puţin vreun drept să pună la îndoială cuvîntul lor. Ce dacă au uitat să facă legale, prin publicare, actele şi deciziile lor… ceeee… nu e suficient că aşa au decis ei? Noua noastră nobilime a ciumei se simte pur şi simplu vexată cînd cineva îndrăzneşte să ceară şi alte întemeieri pentru decizii sau susţineri, decît “aşa zic eu şi basta!!!”. Cum, adică, nu e suficient? Păi, nu sunt eu autoritatea supremă, unică şi nobiliar unsă? Ba bine că nu!!!….Crîcneşte careva în front?... L-a luat mama dracului… teroristul!!! Biciul pe spinare şi capul plecat… jos… jos… pînă se cufundă adînc cu faţa în mocirla stătută a nevolniciei sale.
Guvernul încalcă dreptul la proprietate privată al românilor …. Nu este o întrebare, ci o afirmaţie clară, susţinută de argumente juridice: da, Guvernul încalcă dreptul la proprietate privată al românilor prin restricţiile impuse. Pentru impunerea regimului stării de urgență și a stării de altertă, precum și a măsurilor dispuse în această perioadă, Guvernul a invocat ca scop „apărarea sănătății publice” (sintagma din Constituție), respectiv „protecția sănătății altora” (sintagma din Convenția Europeană a Drepturilor Omului – CEDO). Conform CEDO, singurele drepturi și libertăți care pot fi restrânse având ca justificare protecția sănătății altora sunt:– dreptul la viaţa privată şi de familie (art. 8, pct. 2);– libertatea de a-şi manifesta religia sau convingerile (art. 9, pct. 2);– libertatea de exprimare (art. 10, pct. 2);– libertatea de întrunire şi de asociere (art. 11, pct. 2);– libertatea de circulaţie (protocolul nr. 3, art. 2, pct. 3).Nu discutăm acum cât sunt de justificate și aceste limitări. Autoritățile au dispus măsuri de natură a aduce atingere, aparent, doar drepturilor mai sus enumerate prin limitarea adunărilor publice, interzicerea unor evenimente private, impunerea unor restricții de circulație în anumite intervale orare etc. Însă, de fapt, prin restrângerea lor au fost afectate în mod esențial și alte drepturi constituționale, ca de exemplu dreptul la educație, accesul la justiție, accesul la cultură. Și inclusiv dreptul la proprietate, corelat cu dreptul la muncă și libertatea economică. În regimul nostru constituțional, conform art. 53 din Constituţia României care reglementează regimul restrângerii drepturilor și libertăților: (1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.(2) Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie aplicată în mod nediscriminatoriu şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii. Prin urmare, avem niște condiții care trebuie să fie îndeplinite: restrângerea să fie realizată numai prin lege, în Parlament, deci nu prin ordonanțe (așa cum arată jurisprudența recentă a Curții Constituționale); restrângerea să fie în mod obligatoriu necesară pentru unul dintre motivele invocate, printre care intră și apărarea sănătății publice; restrângerea să fie proporțională cu situația care a determinat-o; restrângerea să fie aplicată în mod nediscriminatoriu (nu este normal să poți face o întâlnire de partid sau un protest cu 100 de persoane dar să nu ai voie să organizezi o nuntă sau un botez) și să nu aducă atingere existenței dreptului sau libertății, adică să nu te pună, ca cetățean, în situația în care să nu îți mai poți exercita de facto dreptul respectiv. Toate aceste condiții trebuie să fie întrunite în mod cumulativ, așa cum arată și Curtea Constituțională a României (CCR) în deciziile nr. 872/2010 și 1576/2011. Exercitatea dreptului la proprietate este încălcată de facto prin intermediul tuturor restricțiilor impuse de către autorități care fac imposibilă administrarea unei proprietăți, desfășurarea de activități comerciale, inclusiv capacitatea proprietarului de a-și vinde bunurile și a prestatorului de a-și vinde serviciile. Guvernul va zice: noi nu limităm dreptul la proprietate, ci doar dreptul la liberă circulație și libertatea de mișcare. Dar în momentul în care îmi impui ca vânzător când să vând, iar în caliate de cumpărător când să cumpăr, iar cu atât mai mult când îmi spui ce am voie să vând sau să cumpăr (cum a fost în carantina de la Timișoara când nu îți puteai cumpăra haine în weekend), îmi încalci dreptul la proprietate și libertatea economică. Și dacă intervalul respectiv se suprapune și cu programul meu de muncă, tu ca guvern îmi pui în pericol inclusiv dreptul la viață! Mai țineți minte când Arafat le spunea persoanelor în vârstă că au voie să se ocupe de grădinile lor de la țară doar în intervalul 11-13? Aia e! Încălcarea dreptului la proprietate vine din interdicția implicită de a călători în interiorul localității sau în altă localitate pentru a administra o proprietate sau a dispune de un bun în mod liber și neîngrădit prin limitarea circulației și introducerea posibilității de a-ți exercita dreptul la liberă circulație și libertatea de mișcare strict pe baza declarațiilor pe propria răspundere care pot avea ca temei doar un interes profesional (în cadrul unei instituții, societăți sau organizații), achiziționarea de medicamente și asigurarea de asistență medicală, îngrijirea copiilor, a persoanelor vârstnice sau cu dizabilități sau decesul unui membru de familie (deci nu au voie să mergi la înmormântarea unui prieten), precum și tranzitul spre o altă localitate în perioada intervalului orar cu restricție, dar dovedit prin bilete (deci, de fapt, există și interdicția de a folosi autoturismele personale în intervalul orar 20-05)….. Deci reținem că singura cauză generală de limitare a dreptului de proprietate este cea de utilitate publică, care este corelată cu instituția exproprierii. Prin cauză de utilitate publică se înțelege construcția unei autostrăzi, de exemplu, adică a unei lucrări pentru interesul public comun. Asta nu înseamnă că statul poate limita cum vrea el acest drept, doar de aceea există înțelegeri prealabile cu proprietarii pe despăgubiri și procese pe exproprieri. Dar în niciun caz prin cauză de utilitate publică nu se înțelege „combaterea pandemiei”. Limitele legale ale dreptului la proprietate privată își au originea în dreptul roman și țin de materia dreptului civil, nu a dreptului administrativ, cu excepția unor probleme de urbanism. Adică țin de atributele dreptului la proprietate, de dezmembrămintele sale și de probleme cum ar fi servituțile, căile de acces, limitele de construire etc. Art. 556 alin. 2 din Codul Civil ne arată că dreptul la proprietate poate fi limitat doar prin lege în ceea ce privește exercitatea atributelor sale, adică posesia, folosința și dispoziția. Or, eu nu am văzut nicăieri să scrie în vreo lege că „se restrânge dreptul de a folosi, a dispune de sau a obține posesia asupra unui un bun în intervalul orar 20-05”, pentru că, în mod evident, o astfel de dispoziție legală ar fi neconstituțională. Soluția? Cel puțin eliminarea tuturor restricțiilor de circulație bazate pe vreun interval orar. Are și logică epidemiologică. Ce sens are, până la urmă, să restrângi același număr de oameni, cu același umăr de nevoi, într-un interval de timp mult mai mic? Nu este evident că va fi înghesuială și mai mare și, atunci, după cum chiar autoritățile susțin că se întâmplă în mari aglomerații – crește de fapt rata de infectare? De fapt, măsura are sens doar dacă tu de fapt asta vrei: prelungirea „pandemiei” (adică obținerea de profit de către companiile care furnizează echipamente medicale și de către toți cei care au avut de câștigat financiar de pe urma nebuniei acesteia), precum și sărăcirea și îmbolnăvirea psihică a populației. Integral:
Pentru “bandiții” din politică, pandemia e un bilet spre parvenire. De ce AUR și PSD nu vor ca pandemia să se termine, odată cu vaccinarea Interviu …. Singurul obstacol în calea reîntoarcerii la normalitate este manipularea politica a pandemiei, adică exact ce încearcă să facă partide ca AUR și PSD, prin discursul resentimentar, prin scoaterea oamenilor în stradă și asmuțirea lor contra medicilor. Zgomotul pe care îl fac însă aceștia ar putea să nu aibă efect social, pentru că, spune Corneliu Bjola, profesor de studii diplomatice la Universitatea Oxford si director al Oxford Digital Diplomacy Research Group, numărul masiv de cetățeni români care s-au vaccinat sau care sprijină campania de vaccinare sugerează că România va depăși cu success această criză și „personaje lugubre ca neolegionarii sau pescuitorii în ape tulburi, cărora le curg banii din sacou, vor fi trimiși de guler înapoi la ghena politică”…..Einstein s-a confesat odată unui prieten cum că Universul și stupiditatea umană sunt singurele lucruri care sunt infinite, fară granițe imaginabile, extensibile în toate direcțiile – la care a adăugat el (hâtru) că despre Univers nu era totuși complet convins….. În primul rând, ce înțelegem prin Prostie? Carlo Cipolla, un profesor italian de istorie economică care a predat și în Statele Unite la Berkeley, a scris un best-seller prin anii ’70 pe subiectul acesta („Legile de Bază ale Stupidității Umane”) și în care grupa oamenii în patru categorii (denumirile îi aparțin): • cei Inteligenți – cei care reușesc să se realizeze personal, dar și să producă beneficii tangible pentru societatea din care fac parte; de exemplu doctorii și cadrele medicale care se luptă cu mari sacrificii cu pandemia; • Neajutorații – cei care nu obțin mare lucru în plan personal, dar îi sprijină pe cei din jurul lor; de exemplu cei care s-au îmbolnăvit de Covid, dar sprijină măsurile și restricțiile de carantină; • Bandiții – cei care își urmăresc numai interesul personal, spune Cipolla, și contribuie puțin sau deloc la societate; vezi politicienii cărora le pică teancul slinos de bani din sacou în timp ce plâng pe ritm de manea de mila altora; • Proștii – cei care produc pagube tuturor, inclusiv lor înșiși; de exemplu marea categorie a anti-vacciniștilor și a protestatarilor anti-mască. Cipolla atrăgea atenția că, dintre toți, proștii sunt cei mai periculoși, pentru că nu există logică în ceea ce fac: acțiunile lor îi rănesc pe toți, mai ales pe ei. Un bandit nu lasă mare lucru altora (vezi cazul Dragnea), dar are un comportament rațional, știi la o adică cum să-l abordezi și să îl pui la punct. Cu un prost nu prea ai însă ce să faci: hărtuiește doctorii care îl tratează, te înjură pe stradă pentru că porți mască, spune că virusul nu există, după ce s-a întors de la înmormântarea unei rude care a decedat de COVID….. Anul trecut, când măsurile de carantină au fost anunțate pentru prima oară, foarte puțini au fost cei care au reacționat negativ. Situația s-a schimbat între timp destul de radical. O parte din categoria „inteligenților” a devenit „bandiți” sau proști sadea, inclusiv câțiva doctori recuperați de presa de scandal, care propăvăduiesc acum cu o inconștiență bovină leacuri băbești și tehnici kamikaze. Ce s-a întâmplat? De ce categoria celor inteligenți s-a subțiat și a celor proști pare că s-a îngroșat? Extenuarea fizică are rostul ei, dar cred că un răspuns mai complet îl oferă Kant, dacă îmi permiteți aceasta indulgență (de asta mi pare util să ștergem discret praful de pe cărțile lui Kant când se aproprie pandemia). În Critica puterii de judecare, Kant insistă că stupiditatea izvorăște din inabilitatea unora de a conecta concepte sau reguli generale la cazuri particulare. Cei care au „putere de judecare” reușesc să facă această conexiune dintre „universal” și „particular” fără a recurge constant la exemple de clarificare. De exemplu, conceptul general în situația de fața e că pandemia ucide și că e bine din acest motiv să o luam în serios prin masuri preventive și de tratament. Cum știm acest lucru? Din faptul că foarte mulți oameni au murit ca urmare a virusului și singura metodă de a ne salva e prin carantină și vaccinare….. Un factor important pentru care vaccinarea a decurs relativ bine în Marea Britanie ține de faptul că toate partidele politice de la Conservatori la Laburiști și Partidul National Scoțian au sprijinit public și constant urgența campaniei de vaccinare. Consensul politic a ajutat enorm și a reușit să țină anti-vacciniștii izolați și să permită țării să revină cât de curând la normalitate. În România, din păcate, acest lucru a fost ruinat de la bun început de PSD și instrumentele sale din diverse instituții (Avocatul Poporului și CCR), contestând și sfidând permanent măsurile de carantină și de distanțare socială. Campania anti-carantină și anti-vaccinare a fost ulterior capturată brutal de partidul neo-legionar (PSD preferând să asiste din balcon, chipurile cu batista la nas, și să sprijine discret haosul creat)…… Sincer vorbind, nu sunt surprins deloc de virulența și agresivitatea neolegionarilor, inclusiv de manifestările antisemite, rasiste și xenofobe ale simpatizanților lor. Asta e brand-ul lor politic și nu s-au sfiit să îl declare că atare de la bun început prin încercările de normalizare și reabilitare a foștilor lideri legionari și criminali de război. Mai mult decât atât, sunt convins că vor urma mișcări de violență provocate direct sau indirect de acest partid. Daca urmăriți conversațiile de pe paginile lor de Facebook, discursul comentatorilor e similar în termeni de agresivitate și extremism cu cel al celor care au luat cu asalt clădirea Capitolului în Washington D.C. pe 6 ianuarie: toți ceilalți sunt trădători, vânduți, care doresc să distrugă „poporul” în cărdășie cu „oculta mondială”, iar singura soluție e ca „patrioții” să se unească cu crucea în mână și să dea de pământ cu „trădătorii”. Un mesaj simplu, super încărcat emoțional, care îndeamnă la război politic total. Liderii neolegionari sunt încă precauți în a se exprima foarte explicit în acești termeni, dar instigă și tolereză fățiș radicalizarea simpatizanților lor. Este doar o chestiune de timp până când fitilul pe care neolegionarii îl aprind acum se va transforma în violență……Problema de fond rămâne: în ce măsură neo-legionarii reprezintă o amenințare la adresa democrației din România și care este pragul de la care se poate demara procedura de scoatere a lor în afara legii. Nu avem un răspuns clar deocamdată (instigarea la violență e măsura cea mai clară, dar nu prea ușor de probat), dar modul în care autoritățile din Germania au decis în fine să confrunte pericolul extremismului promovat de partidul AfD poate oferi un posibil plan de acțiune și pentru autoritățile române. Integral:
O scrisoare deschisă cu autori ascunși după paravan În cursul zilei de vineri, a apărut în mediul online un document ciudat, intitulat „scrisoare deschisă semnată de mai mulți medici”, care conține acuzații grave privind modul cum gestionează Guvernul pandemia. Observ din capul locului că scrisoarea, construită pe scheletul ideilor tipice ale Opoziției, nu este semnată nici de doctorul Rafila, nici de doctorul Streinu Cercel, nici de alte personalități de vază ale lumii medicale, racolate de PSD, ca să-i aibă acolo, în calitate de profesioniști. Dacă-mi permiteți un limbaj mai puțin stilat, aș zice că semnatarii de stânga ai scrisorii sunt din altă gașcă decât alții, tot de stânga, dar procopsiți între timp. Pe de altă parte, tonul imperativ al documentului pare mai curând emanat din materia cenușie a unor lideri din Opoziție, decât de la câțiva medici, unii cunoscuți în spațiul public…. Care „revenire”, stimați tovarăși? Care „stare de normalitate”? Revenire la Vasilica premier? Normalitate, cu Tudose sau Grindeanu, puși și schimbați după capriciul lui Dragnea? Nu cumva să ziceți că v-ați gândit la normalitatea Ponta! S-o lăsăm, deci, cu normalitatea, întrucât nu avem la ce reveni, și să citim scrisoarea – noroc că e deschisă! Ei bine, iarăși zic că un medic care își respectă profesia n-ar începe astfel prima din cele unsprezece „revendicări” ale scrisorii: „Încetaţi cu obligativitatea purtării măştilor…”. Medicului i-au intrat în obișnuință halatul, mănușile, masca sau dezinfectanții încă de pe vremea când nici prin cap nu ne trecea nouă pericolul pandemiei. Medicul este ultimul dintre pământeni care ar putea să nu înțeleagă rostul măștii. Și niciodată medicul nu s-ar exprima cu comanda: „încetați…”. Asta este specifică altor categorii, cu mai puțină școală și mai multă instrucție: drepți!…. Imperativele din scrisoare țin de zona milițianului de altădată sau sunt din ograda cazonă a lui Moș Teacă, nicidecum de limbajul elevat al medicului – poate profesionistul cel mai îndelung școlit dintre toți profesioniștii. Cum era și firesc, scrisoarea a intrigat Colegiul Medicilor din România (CMR), care s-a delimiat numidecât de ea printr-un comunicat de presă. Se afimă acolo că documentul nu reprezintă voința corpului medical, iar CMR – și numai el – asigură respectarea de către medici a obligațiilor ce le revin față de pacient și de sănătatea publică…. Dar nu pandemia este ținta evidentă a scrisorii, ci guvernarea. Iar, dacă ținta este aceasta, ce altă concluzie pot trage, decât aceea că așa zisa „scrisoare deschisă” a fost pregătită cu grijă în laboratoarele Opoziției? Când zici Opoziție, te gândești firește la trei vectori: PSD, AUR și senatoarea independentă Șoșoacă. Îmi vine să mă întreb: care dintre ei este implicat în scrisoare? Citind printre rânduri, îmi răspund singur: toți. Și am să mă explic: Cu numai o zi sau două înainte de a fi publicată „srisoarea deschisă”, unde, așa cum spuneam, jumătate din puncte încep în stilul imperativ „încetați….”, liderul PSD vorbea exprimându-se în același stil imperativ: „Renunțați la restricțiile fără logică, gen închis magazinele la ora 18.00”. Este numai un exemplu. Un observator atent bagă ușor de seamă că tonul, maniera și țintele scrisorii seamănă ca două picături de apă cu țintele și tonul practicate de șeful social-democrațior în utimele săptămâni. Dar nu este singurul prins cu mâța-n sac. Mai izbitor decât orice este finalul scrisorii, care poartă amprenta altcuiva, tot din Opoziție, să vedem a cui. Citez: „Incetați cu stările de urgență/alertă motivate prin așa-zisa „pandemie”! Ea nu există, mai cu seamă atat timp cât nu a fost declarată printr-un act oficial”. Pandemia a fost recunoscută oficial la nivelul UE încă din februarie trecut, iar reprezentatul Uniunii, Josep Borrell, prezenta pe 5 mai 2020 declarația referitoare la drepturile omului în contextul pandemiei de coronavirus. Integral:
Bogat “la stat” sau sarac “la privat”. Cum vor arata pensiile romanilor dupa populismul bugetar din ultimii 5 ani ANALIZA Daca facem o analiza comparativa a ultimilor ani, luand in calcul pensia medie anuala din Romania, salariul mediu pe economie si salariul mediu din administratia publica, atunci vom vedea ca dupa 40-45 de ani, romanii sunt “panditi” de saracie la capatul vietii. Mai mult, daca esti angajat in sistemul public, atunci chiar ti-ai gasit un loc caldut din care poti iesi privilegiat la pensie. Cu toate acestea, datele statistice ne arata luminita de la capatul tunelului, dar sunt slabe sansa sa iesim la lumina. Pensia anuala medie era, in 2016, de 948 de lei, dar cum aratam si in
Cea mai frumoasă și mai mare promisiune electorală, repetată și uitată la fiecare patru ani Alexandru Mihai este unul dintre profesorii legendari de matematică din București. Împreună cu un grup de universitari de la Facultatea de Automatică a Politehnicii din București, profesorul Mihai a realizat primul manual electronic interactiv din România. Matematică pentru clasa a V-a. Ai fi zis că o astfel de idee va fi salvarea școlii on-line, la care sărmanii copii au fost obligați de coronavirus. Poate, dacă am fi trăit în Estonia sau în Danemarca. Aici, în România, este doar un „material alternativ” de lucru, un fel de culegere de probleme, din care pot lucra copiii care au epuizat manualul de la clasă. Și știți de ce ? Simplu de tot: în anul 2021, legislația românească nu conține noțiunea de „manual electronic”, nu recunoaște acest concept și nu admite o astfel de idee. România își trăiește gloria de a fi, în anul 2021, „țara dosarului cu șină”. În mijlocul unei perioade istorice care are ca principal motor de dezvoltare tehnologia informației – IT-ul care populează discursurile publice de la noi. Cozile nesfârșite (acum, de un an de zile, mutate afară, în ger sau în caniculă) la orice ghișeu, oricât de mic, sunt imaginea simbolică a unei țări care nu are șansa conectării la secolul XXI. De ce să se deranjeze cei 1,25 milioane de bugetari plus sutele de mii de angajați ai companiilor de utilități (copii favoriți ai unui stat ingrat) să instaleze aplicații digitale pe computerele pe care joacă Solitaire la serviciu? Nu mai bine îi umilesc cu năduf pe fraierii de contribuabili, la care se rățoiesc cu acreală din spatele ghișeelor-cazemată? Nu există niciun partid care să câștige alegerile și care să guverneze, după aderarea la Uniunea Europeană, în 2007, care să nu promită modernizarea administrației prin digitalizare. Digitalizarea a fost, în ultimii 15 ani, cea mai frumoasă și mai mare minciună pe care am primit-o sub formă de promisiune electorală. Dacă cineva întreabă vreun președinte, vreun premier sau vreun ministru de finanțe cum vor crește veniturile la buget, oricare dintre ei va răspunde senin: „ prin digitalizare”. Dacă cineva întreabă vreun președinte, vreun premier sau vreun ministru cum vor reduce birocrația administrativă din țară, oricare dintre ei va răspunde doct: ,prin digitalizare”. Dacă cineva întreabă vreodată vreun președinte, vreun premier sau vreun ministru cum vor moderniza România, oricare dintre ei va răspunde pe nerăsuflate : „prin digitalizare”. Ei bine, Uniunea Europeană a avut nefericita idee să calculeze indicatorul de societate și economie digitală pentru fiecare națiune componentă, în cadrul Digital Economy and Society Index- DESI ), un indicator specific serviciilor publice digitale, pentru anul 2020. Și iată ce-am aflat: că România se găsește pe ultimul loc în Uniune ca nivel al serviciilor publice digitale…..Și dacă poporul vrea, de ce nu avem digitalizare? Păi, de exemplu, românii nu beneficiază nici măcar de 10% din formularele de trimis pre-completate de către autorități, ceea ce indică faptul că administrația habar nu are ce face societatea sau că bugetărimii nici nu îi pasă de prostimea care îi plătește salariile:…. Concluzia de etapă este evidentă: țara noastră se află pe ultimul loc în Uniunea Europeană la 6 din 8 indicatori care măsoară calitatea și intensitatea actului de e-guvernare. Acesta este rezultatul sintetic al promisiunilor din ultimele patru cicluri electorale și al nenumăratelor promisiuni de digitalizare a administrației. Nu avem decât să ne întrebăm de ce trebuie să cheltuim fiecare al treilea leu strâns la buget pentru salariile unor bugetari cu mentalitate de acum 50 de ani? De ce plătim bugetarilor salarii cu 50% mai mari decât ale restului românilor, dacă acești bugetari nu vor să se comporte precum restul Europei în anul 2020? Integral:
Iulian Angel, editor politic ZF: Nu puneţi totul pe seama galeriilor de fotbal …..Pentru un om ca mine, care şi-a petrecut adolescenţa în totalitarism, dreptul de a protesta este una din cele mai înalte virtuţi ale societăţii. Nu sunt contemporan cu “Flower power”, dar am citi multe despre această mişcare. Şi-mi place. Nu-mi plac, însă, protestele de stânga din America de azi şi detest „corectitudinea politică”. Nu-mi plac „vestele galbene” din Franţa şi nici protestele extremei drepte germane. Nu-mi plac protestele de azi din România, iar să-i spui unui medic care îngrijeşte bolnavi de COVID-19 că este „asasin” pentru mine este o oroare ce-mi depăşeşte orice putere de iertare. Cine a spart un automat de sucuri/apă nu este un protestatar, este un hoţ. Dar frustrarea nu trebuie neglijată. „Frustrare” vine din latinescul „frustrari” care înseamnă „a te simţi furat”. A te simţi furat şi a fi frustrat au acelaşi etimon. Am văzut comentarii ce zic că majoritatea protestatarilor din aceste zile sunt tineri. Aşa, şi? Se putea altfel? Nu aşa a fost din toate timpurile? La vârsta lor noi chefuiam în campusurile universitare Grozăveşti şi Regie până la două noaptea, iar la opt dimineaţa eram la cursuri. Vitalitatea tinereţii este ceea ce oameni ajunşi la cumpăna apelor ar trebui să accepte cu resemnare. În fond şi la urma urmei, oamenii cei mai loviţi de criză sunt cei tineri. Şi copii. Eu pot sta în faţa unui laptop zece ore, vremea a adus cu mine răbdarea. Copii nu pot. Nu au locuri de joacă, nu au interacţiune socială, nu au discoteci (de tineri vorbesc) în care să-şi probeze sau să-şi perfecţioneze statutul lor de viitori oameni maturi în societate, nu doar muncind, ci şi bucurându-se…. Văd azi un stat slab şi nu este slab pentru că nu are bastoane şi scuturi sau grenade lacrimogene cât să îngheţe orice protest, ci că este incapabil să explice deciziile pe care le ia. Slăbiciunea unui stat nu stă în puţina lui putere de a sugruma protestul, ci în puţina lui putere de a-i convinge pe oameni că deciziile administraţiei sunt bune. „Politică” vine din grecescul „polis” – „cetate”. A face politică însemna, acum mii de ani, a te implica activ în treburile cetăţii. A fi „politicos”, tot de acolo vine. Adică a avea respect faţă de celălalt, implicându-te, în aceeaşi vreme. Vraja socială se rupe când tu una spui şi alta faci. Şi, când vezi miniştri fără mască de protecţie îndreptându-se spre petreceri, în numele reîmpăduririlor, atât de la modă – când toţi ceilelţi sunt obligaţi să poarte mască – chiar te apucă greaţa. Nu puneţi totul pe seama galeriilor de footbal. Nu are footbalul românesc, la halul în care a ajuns, atâţi suporteri câţi au fost în stradă în aceste zile. Integral:
Comitetul care coordonează vaccinarea anti-COVID, dat în judecată de ONG-ul APADOR-CH. Ce îi reproșează lui Valeriu Gheorghiță Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România – Comitetul Helsinki (APADOR-CH) a dat în judecată Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea, acuzând că instituția refuză să spună câte doze de vaccin a contractat România, câte a plătit și câte mai urmează să primească de la alţi furnizori entităţi decât Uniunea Europeană, potrivit apador.org. Organizaţia publică întrebările la care a cerut răspuns la CNCAV
Valul trei al pandemiei lovește un sat fără câini …. Oamenii nu mai pot fi ținuți azi în case așa ușor. Peste tot în Europa au loc proteste, unele violente. Temperatura socială crește pe măsură ce criza economică se agravează. Mii de persoane rămân fără job-uri, fără soluții și, mai ales, fără perspectivă. Aceasta este realitatea cruntă. Cum vor gestiona guvernul și președintele țării o situație și așa complicată, după un lung șir de gafe și mesaje contradictorii? Cum vor depăși criza de autoritate instalată de sus până jos? Nu le mai poți cere oamenilor să stea închiși, din moment ce politicienii au zburdat pe coclaurile patriei în două șiruri de alegeri organizate în plină pandemie. Nu le mai poți pretinde noi sacrificii, dacă nu le-ai plătit nici azi ajutoarele financiare promise încă din vara trecută. Din ce să trăiască, ce să pună pe masă, cum să se mai descurce? Adică le poți cere multe, dar e foarte posibil să nu te asculte. Apoi, cum să-ți mai respecte deciziile, restricțiile, când le subminează chiar oamenii tăi din partid și din guvern? Guvernul anunță, de pildă, carantinarea Timișoarei, însă primii care sar în sus și acuză o prigoană politică, sunt, culmea, liberalii tăi, populiștii tăi, inconștienții tăi? Cum să te mai urmeze publicul când te joci cu calcularea ratei de incidență în funcție de interesele de moment? Guvernul a scos anul trecut focarele din calculul ratei, pentru a coborî artificial numărul de infectări, din dorința de a organiza alegeri. Acum le-a băgat la loc, când nu mai are un interes electoral imediat, iar situația se agravează. Am avut apoi numeroase alte situații în care Guvernul, autoritățile, s-au comportat arbitrar: școli închise, mall-uri deschise, toleranță prea mare față de petrecerile ilegale din restaurante, față de cei care nu poartă mască etc, etc. Să nu uităm de scandalul centrelor de vaccinare pentru ”speciali”, adică armata, poliția și serviciile secrete – fix cei care ar trebui acum să asigure respectarea regulilor. Ce credibilitate mai au instituțiile de forță în fața celor care fac sute de kilometri până la un centru de vaccinare? Prima reacție a premierului Cîțu după dezvăluirea informațiilor a fost să trimită corpul de control la ministrul Voiculescu. Am intrat azi în cu totul altă etapă față de acum un an. Guvernul, președintele, autoritățile locale nu mai pot, dar nici nu mai vor cu adevărat să impună noi restricții. Le iau doar pe hârtie, praf în ochi, la alibi. Localități întregi intră în carantină una după alta, dar controalele sunt pur formale sau deloc. Lucrez de acasă, dintr-o localitate carantinată de la marginea Capitalei. Oamenii continuă să se plimbe în voie, vânzoleală în magazine și pe străzi, traficul de mașini cam la fel. Singura diferență ar fi echipajele de poliție de la intrarea și ieșirea din Tunari, numai că polițiștii dorm vigilenți zi și noapte în mașinile cu girofarele aprinse. Ce sens are să mai discuți despre noi restricții dure, dacă tot anunți o lună de vacanță pentru copii și liber la slujbe în noaptea de Paști? Oamenii au nevoie de supape, de acord. Au mai multă nevoie decât oricând de credință, se atârnă de orice colac de salvare, perfect adevărat. Dar parcă e prea de tot să avem lockdown și înghesuială în același timp, restricții și vacanță prelungită concomitent. Ce vor face părinții timp de patru săptămâni cu copiii lor, cum să meargă la serviciu, cu cine să-i lase acasă? Aceasta este o nouă invitație la vacanțe și concedii, mai ales că la munte este încă zăpadă. Și atunci? Cum procedăm, stăm închiși sau ieșim la plimbare?…. Odată cu teama de boală a dispărut din păcate și respectul față de lege și autoritate. Președintele Klaus Iohannis s-a extras cu totul din peisaj. Se luptă cel mult cu deșertificarea terenurilor la Dăbuleni, unde a apărut după o lungă absență să planteze niște copaci, prioritatea numărul unu a României. Polițiștii, în loc să umble pe străzi și să aplice amenzi celor care încalcă regulile, protestează la Guvern, foarte ocupați cu revendicări de natură sindicală. Publicul la rândul său și-a pierdut încrederea în autorități, pentru că ele și-au distrus-o metodic cu mâna lor. Politicieni importanți din opoziție, ca liderul PSD, încurajează la rândul lor, cetățenii să nu mai respecte legea. Liderii AUR duc o campanie furibundă anti-restricții, subminând programatic orice efort cât de mic al autorităților. Integral:
Și dacă dr. Constantin Cucu minte? Până la șoșoci te omoară doctorii Medicul endocrinolog Constantin Cucu de la Institutul de Endocrinologie ”C.I. Parhon” a relatat
Vaccinarea pe categorii
Zgomotul şi furia A trecut un an de la starea de urgență provocată de COVID și încă mulți vor trece până să ne revenim. Tulpinile de COVID s-au înmulțit atât de rapid încât Vlad Voiculescu nici n-a prins de veste că paturile de la ATI s-au terminat iar medicii de la vaccinare n-au fost plătiți la timp. “E vina unui funcționar” a zis VV care nu apare la conferințele de presă ale col. Gheorghiță (considerându-se grad superior) și pare că evită și realitatea. Cîțu i-a cerut urgent “un raport privind valul trei al pandemiei” și conferințe de presă săptămânale. Ca să afle și el măcar de la ziariști despre noile tratamente descoperite de medici și de care Ministerul Sănătății ar trebui să fie primul interesat – dacă vrea mai multe vindecări. Conflictul Cîțu-VV a fost dezmințit de Barna:”eu, premierul și Vlad citim cu umor despre acest scandal”. Zău? Râdeți voi, râdeți dar râsu-i pe voi: căci se bat două nevoi. Chirica s-a plâns că după ce “PNL a cerut în căsătorie USR” pentru un mariaj modern “cu dormitoare separate”, mireasa “vrea numai scandal”. Cosette Chichirău a replicat că “USR își dorește o alianță serioasă și nu dormitoare separate”. Vrea în pat cu dușmanul….PNRR pare un desen animat de o singură replică prezidențială: ”haideți să rămânem vigilenți și prudenți”. Așadar, mai prudent cu promisiunile, mai vigilenți cu petrecerile, mai reticenți cu protestele pe care România (Ghiță) Tv le încurajează difuzând în fiecare seară câte un episod cu Șoșoacă și colegele ei de stradă chemând furibunde la protest……În fine vestea bună e că se desființează celebra Secție Specială iar vestea proastă e că magistrații nu pot fi trimiși în judecată fără avizul CSM. Altă imunitate! Treabă pe jumătate. Cu banii curgându-i din buzunare (hai cântă lăutare), Ciolacu va ataca desființarea SS la CCR – dar Cîțu n-a comentat: ”anul acesta vom ignora PSD”. Ce ignoranți! Mai vigilent, Joe Biden a acuzat Rusia de amestec în alegerile americane numindu-l pe Putin “criminal” și avertizându-l că “va plăti” pentru asta. Și nu încape indoială că Putin i-o va plăti. Cu vârf și îndesat. Se știe că Moscova nu crede în lacrimi. Dar cine mai crede? Integral:
Bătălia de la Romexpo. Legea cu miros de tun imobiliar tras chiar în Parlament în timp ce noi eram închiși în casă din cauză de COVID. Și-acum, pac, războiu’! În vara anului 2020, pe când noi ne luptam cu hologramele Covidului închiși în casă, un proiect de lege a trecut tacit prin Senat și a intrat în dezbaterea Camerei Deputaților. Tacit, adică așa, pâș, pâș, că virusul nu miroase, nu are gust, nu se vede. Ce discutau și urmăreau aleșii noștri de zor, cu masca pe figură? Ce să discute? De-ale lor. De-ale lor legate de proprietăți, bani, interese, câștig și iar câștig. Mai precis, își doreau ca Centrul Expozițional Romexpo să treacă moka din proprietatea Statului român în proprietatea Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR). Sună frumos pentru unii, este? Toată tărașenia, mai jos. Guvernul s-a ferit în vara anului 2020 să își exprime poziția și a lăsat proiectul la voia Parlamentului, A spus doar că există probleme de constituționalitate, măcar atât. Curtea Constituțională a dat verde pentru legea prin care CCIR primește un teren extrem de valoros din București Am mai auzit de Curtea Constituțională. Curtea aia supremă, Zeița legilor care isi publică sentința definitivă în Monitorul oficial negru pe alb sau alb pe negru, niciodată nu am știut cum s-o iau. Cert este că în ședința din ziua de 3 martie 2021, în timp ce noi ne inghesuiam să ne vaccinăm și ne umpleam de spume pe Facebook cu “vaccinul bun care nu este bun”, Suprema Curte s-a pronunțat după mai multe amânări. Este constituțional, prieteni. C’est la vie an Roumanie. Noi am rămas tot pe facebook cu ale noastre. Ei cu ale lor….. „Vorbim de un tun imobiliar, de acordarea cu dedicație către CCIR a unui teren foarte valoros” USR și UDMR au sesizat CCR încă din toamna anului trecut si au declarat că “actul normativ este un tun imobiliar în valoare de sute de milioane de euro dat în Parlament, cu ajutorul PMP, PNL și PSD”. Unde mai pui că tot în toamna anului trecut eram în plină campanie electorata, iar noi, electoratul, ne agitam cu Veorica și cu Klaus. Noi, cu ale noastre, ei cu ale lor. De fapt, dacă stau să mă gândesc puțin, noi în ultimii 31 de ani tot timpul am fost ocupați cu ceva sau cu altceva, în timp ce oamenii serioși din țara asta au făcut legi. Aleșii. „Nu este corect să legiferăm politici publice prin intermediul cărora să poată fi date noi tunuri imobiliare. Unul dintre terenurile care va intra sub incidenţa noii legi este localizat chiar pe Bulevardul Expoziţiei. Dacă se doreşte valorificarea şi dezvoltare aici a unor proiecte imobiliare, ar fi putut fi organizată o procedură transparentă de licitaţie. Susţinem dezvoltarea şi investiţiile, dar nu acordarea cu dedicaţie de terenuri în plină campanie electorală”, declara deputatul USR, Cristina Prună pentru Agerpres….. La Romexpo vor să construiască exact ce ne lipsea: Oceanariu și expoziție de bani Spun că vor să facă ceva tare frumos pentru bucureșteni, in locul lui ROMEXPO. Un complex gigantic, 14 clădiri cu destinații amazing: birouri, locuințe, hoteluri, spații comerciale și muzee, bașca 12.000 locuri de parcare, fix ce ne lipsea. Nu găsești loc de parcare la Universitate, dai fuga la Romexpo și te-ai rezolvat. În plus, proiectul promite și un Muzeu de Artă dedicat exclusiv sculptorului Constantin Brâncuşi, un muzeu de Istorie Monetară şi un Oceanariu ca la Valencia, o frumusețe. Oceanariu în București? S-a făcut Dunărea Ocean? Ce pesti vor pune in Oceanariu? Caras? Muzeu de Istorie Monetară la București? Serios? Ocean’s Ilevăn? Poate ar fi mult mai atractiv pentru turistii straini, in special, un muzeu cu toți banii care au fost furați si o să-i mai vedem doar la muzeu…..Cine știe câte alte tunuri n-or mai fi dat legiuitorii în timp ce noi dormeam de nervi și de Covid, ăsta e momentul. Când e război, ciumă, cutremur sau pandemie, atunci duduie afacerile. Totusi, eu nu voi uita niciodată că la Romexpo m-au ințepat cu Phizer. Eu, voi, noi, cu ale noastre. Integral:
Banii nevăzuți care ne pleacă din țară și care nu interesează pe nimeni. Despre exodul de creiere și posibile soluții pentru a-l stopa De câțiva ani încoace, un sfert de milion de români preferă să părăsească România anual. Circa un sfert dintre ei au cel puțin studii superioare, iar în cazul medicilor, exodul a creat mari dificultăți. Potrivit datelor Eurostat, față de 2008, numărul românilor care au cel puțin o facultate și care trăiesc într-un alt stat a crescut cu 144%. De asemenea, numărul absolvenți de liceu sau școală profesională din România care trăiesc într-o altă țară a UE a crescut de la 806.000 persoane în 2008 la 1.437.000 persoane, arată un studiu publicat zilele trecute. Din punct de vedere financiar, pentru fiecare migrant care a absolvit o universitate, România pierde aproximativ 50.000 de dolari/ persoană, mai arată documentul. Această sumă reprezintă costul a 16-20 de ani de școlarizare, bani care nu pot fi recuperați de societatea românească. Paradoxal, la nivel guvernamental, nu se acordă nicio importanță acestui subiect, fiind în general dezbătut ca parte a problemei deficitului de forță de muncă, se mai arată în studiul citat. Dintre românii plecați în străinătate, un sfert sunt cu studii superioare, confirmă un 


