Buna dimineata intr-o zi de sambata, 6 noiembrie! Sâmbătă, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 15 grade în Moldova, 15 în Transilvania, 13 în Maramureș, 13 în Crișana, 14 în Banat, 19 în Muntenia, 19 în Oltenia și 17 în Dobrogea. Norii acoperă întreaga țară și va ploua în Banat și Transilvania. Soare va fi în Maramureș și Dobrogea. În Capitală, cerul va fi mai mult noros, cu o maximă de 22 de grade. Duminică, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 15 grade în Moldova, 15 în Transilvania, 13 în Maramureș, 14 în Crișana, 17 în Banat, 17 în Muntenia, 17 în Oltenia și 15 în Dobrogea. Ploile se răspândesc în Moldova, Transilvania, Maramureș, Banat și Crișana. În Muntenia și Oltenia va fi înnorat, iar în Dobrogea soare. În București, cerul va fi mai mult noros, cu o maximă de 15 grade.
Ce crede un renumit medic despre discriminarea persoanelor vaccinate: „Dacă cineva face infarct nu are loc la spital din cauza nevaccinaţilor” Persoanele vaccinate sunt discriminate şi riscă chiar să-şi piardă viaţa din cauza celor care refuză să se imunizeze, apoi se îmbolnăvesc şi ajung la spital în stare gravă, blocând unităţile medicale, crede László Lorenzovici, un cunoscut medic şi expert în management sanitar, cu studii la Oxford…… Încă din momentul în care au apărut primele zvonuri la nivel global despre introducerea certificatului verde au existat numeroase voci care au criticat ceea ce numeau o discriminare a celor nevaccinaţi. Lucrurile stau exact pe dos, spune László Lorenzovici, medic şi expert în politici de sănătate publică, cu supra-specializare în economie sanitară şi management sanitar şi cu studii postuniversitare inclusiv la Oxford şi la Budapesta. El aduce în discuţie inclusiv latura economică şi aminteşte că România a împrumutat sume record începând din 2020, iar mare parte din aceşti bani au fost folosiţi pentru a menţine economia pe linia de plutire şi pentru ca sistemul sanitar să facă faţă valurilor de pacienţi cu COVID-19. Ori, cei mai mulţi bolnavi care necesită spitalizare şi tratamente costisitoare în prezent sunt tocmai cei care refuză să se vaccineze. Discriminare economică „S-a ajuns la o discriminare a vaccinaţilor. E şi o discriminare economică, pentru că datoria publică se tot adună şi de ce ar trebui să o plătească şi vaccinaţii? Consecinţele economice sunt plătite şi de cei care deja au făcut un efort, au respectat regulile şi s-au vaccinat. Haideţi să vorbim despre costurile sistemului de sănătate. De ce ar trebui nevaccinaţii să beneficieze de gratuităţi pentru tratamentul COVID-19 ca şi vaccinaţii? După care, dacă vaccinatul face un infarct, vine în spital şi nu mai sunt locuri. Şi e din nou o discriminare a vaccinaţilor şi scăderea şansei la viaţă, pentru că din cauză că unii nu s-au vaccinat e blocat tot sistemul sanitar. Nevaccinaţii spun că sunt discriminaţi, dar nu văd că de fapt ajung ei, în mod indirect, să-i discrimineze pe ceilalţi”, spune Lorenzovici. László Lorenzovici a vorbit şi despre valul 4, de departe cel mai virulent, care a provocat şi cele mai multe victime. În opinia sa, scăderea valului 4 va dura probabil la fel de mult ca şi creşterea. „Acum două săptămâni a fost vârful şi câte săptămâni ne-a luat să urcăm, tot cam atâtea săptămâni o să ne ia şi să se termine. Deşi de obicei puterea de scădere este puţin mai mare. Şi e logic să fie aşa, pentru că o parte din oameni s-au imunizat şi atunci probabilitatea să ia virusul scade. Alţii s-au imunizat natural de boală. Şi totuşi, din ce in ce mai mulţi oameni s-au vaccinat. Din păcate, vor mai fi între 10.000 şi 15.000 de morţi în acest val 4.” De ce nu se impunea lockdown Expert în management sanitar, Lorenzovici vorbeşte şi despre efectul pe care l-ar fi avut un lockdown asupra României. În opinia sa, un nou blocaj economic, ca în 2020, ar fi echivalat cu o catastrofă. În plus, spune expertul, soluţia este vaccinarea, şi nu blocajul, care nu face decât cel mult să amâne infectarea celor neimunizaţi prin vaccin. Tototdată, un lockdown i-ar fi pedepsit şi pe cei care s-au vaccinat şi ar fi însemnat o lovitură dată campaniei de vaccinare şi mai dură decât cea dată de Senatul României, care a respins certificatul verde. Nu în ultimul rând, un lockdown total, la fel ca cel din 2020, ar fi însemnat îngrădirea accesului pacienţilor care suferă de alte boli la servicii medicale, ceea ce ar fi provocat indirect poate chiar zeci de mii de victime. „Aspectele medicale trebuie puse în balanţă şi cu aspectele sociale şi economice. Eu văd mai nuanţat lucrurile, pentru că văd în jurul meu cum suferă companiile şi angajaţii. În primul rând consider că dacă cineva propune o măsură dură ar trebui să vedem unde lucrează şi din ce trăieşte. Dacă va uitaţi, cei care sunt la televizor şi vorbesc despre măsuri dure, aproape fără excepţie sunt angajaţi în sectorul public şi au veniturile garantate. E uşor să dai sfaturi decidenţilor când nu realizezi că de fapt salariul tău este plătit mai ales din impozitele plătite de sectorul privat. Şi când banii nu mai ajung, statul se împrumută şi datoriile vor fi plătite de noi toţi, dar predominant de sectorul privat. Adică sectorul privat e pedepsit de două ori”, explică Lorenzovici. El a mai adăugat că România, de la aproximativ 30-35% datorie din PIB, a ajuns într-un an şi jumate la 50%. „Şi e posibil că la sfârşitul anului următor să avem 55% sau 60%. Respectiv, România a adunat datorie într-un an şi jumătate, jumătate cât adunase în 30 de ani”, a punctat medicul…… România a stat frumos în bancă şi a aşteptat hârtia de la Agenţia Europeană pentru Medicamente. Dar problema care este: corpul medical s-a imunizat în ianuarie o bună parte. Şi trebuia să să vină rapelul cu două luni mai devreme şi n-a venit. România stătea pe un munte de vaccinuri în congelator. Nu şi-a asumat decizia că cine doreşte să se vaccineze cu doză a treia. Mulţi medici s-au infectat, nu au făcut formă gravă, dar au căzut din ring la spitale sau la cabinete. Probabil că au contribuit şi la diseminarea bolii”, consideră Lorenzovici. Însă nu numai autorităţile au greşit în privinţa campaniei de vaccinare. Eşecul le aparţine şi unor categorii elitiste, care s-au mulţumit să stea deoparte fără să intervină şi să privească adeseori cu superioritate spre restul populaţiei. Nu în ultimul rând, eşecul este şi al unor medici care au transmis mesaje contradictorii sau chiar antivacciniste. „Trebuie să va spun că intelectualii au mare responsabilitate că s-a ajuns aici, inclusiv oameni de cultură, inclusiv oameni care lucrează în mass-media. O parte din corpul medical are o responsabilitate că s-a ajuns aici. Practic, situaţia creată şi faptul că am ajuns de râsul lumii şi suntem arătaţi cu degetul că exemplu negativ şi că eşec. S-a demonstrat că prosperitatea şi succesul într-o ţară nu ţin de bani. Pentru că România a avut acces la infinite resurse financiare, inclusiv la vaccin, dar şi la altele. Cred că putem fi de acord că gestionarea ultimului an şi jumătate de pandemie COVID-19 nu era o problema de bani sau de lipsa de bani ori de resurse. Ci efectiv de organizare şi de nivelul societăţii. Oricare partid ar fi ajuns acolo, poate unii ar fi gestionat mai bine sau mai puţin bine situaţia, dar tot s-ar fi lovit de problemele din societate. Cu siguranţă se putea face mult mai mult”, a încheiat medicul. Integral: https://adevarul.roMedici în valul 4: „Am simțit disperarea unui nenorocit care cere ajutorul unui surd”. De ce oxigenul e marea problemă – Interviu video …..“Spitalele nu aveau surse de oxigen în mod corespunzător, nu aveau capacitatea de high flow, adică debit crescut. Pacientul îți venea, îl puneai pe debitul pe care puteai să îl dai, a doua zi pacientul avea nevoie de high flow și tu te uitai cum moare pentru că toate paturile de ATI erau pline”, arată prof. Gheorghe Andrei Dan…..Prof. Dan consideră că, în privința vaccinării, comunicarea a fost deficitară, mai ales pe subiectele cele mai sensibile: “Niciunul dintre cei care au dubii nu se îndoiește de vaccinul antipoliomielitic, care are o mulțime de reacții adverse. Dacă vaccinul ar fi supus aprobării astăzi, nu ar fi aprobat, în România în orice caz. Nu s-ar vaccina oamenii, am avea jumătate de populație paralizată cu aceasta gândire“….. Am să fiu destul de tranșant. Dacă pentru bâlbâielile din 2020 exista o scuză, pandemia fiind ceva nou pentru mapamond, bâlbâielile recente sunt, după părerea mea, impardonabile. Atitudinea de prevenție începând cu mai-iunie 2021 este o acuză directă și palpabilă la adresa tuturor factorilor cu drept decizional. Prin prevenție înțelegeți vaccinare sau mai mult? Prin prevenție înțeleg un mănunchi de măsuri medicale, educaționale și organizatorice. Dacă mă întrebați ca medic, vă spun cu certitudine că s-ar fi putut evita foarte mult din ceea ce s-a întâmplat. Cât de iresponsabil trebuie să fie cineva să declare la începutul lui iunie că pandemia a fost rezolvată? Deși era clar în iunie că aveam de-a face cu un virus mutant cu contagiozitate mai mare. Cum să declari că nu te-ai ocupat de politica de vaccinare, pentru că nu ești specialist în marketing? Asta nu e o problemă de marketing, ci de politică statală. Cum este posibil să treci în derizoriu experiența și îndemnurile altor țări și să prevaleze, din motive populiste, confortul de moment. Vă reamintesc relaxarea completă din luna iunie. Când am văzut în vară la televizor imagini de pe litoral m-am îngrozit. Iar după aceea, când furtuna era deja în curte, noi organizăm o manifestare cu 5.000 de participanți, grămadă ciorchine, pentru că trebuia neapărat să dovedim ceva. Nu sunt politician, nu sunt înregimentat în niciun partid politic și nici nu voi fi, dar ca un cetățean al acestei țări, ca un medic, ca un profesor cu cinci decenii aproape de activitate, ceea ce s-a întâmplat este revoltător. Am avut senzația în luna iunie că factorii de răspundere și-au luat un fel de vacanță mare, deși știau din 2020 cum stăm cu paturile de terapie intensivă și că marea problemă în Covid este terapia intensivă, și doctorii de terapie intensivă. Știau cum stăm cu dotarea cu surse de oxigen. Citeam că din lipsă de oxigen au vrut să recurgă la oxigen industrial pentru pacienții Covid, oxigen care este contaminat și nu poate fi folosit în medicină. Nimeni nu avea pretenția să se rezolve în trei luni ce nu s-a rezolvat în 30 de ani, dar să fi fost cât de cât un interes. Se știa că vom avea nevoie de resurse materiale și farmacologice. Foarte multe spitale, inclusiv spitalul în care lucrez, au ajuns în condiții aproape falimentare după prima aventură din 2020. S-a interesat cineva? A făcut cineva rezerve? Ne-am pomenit în septembrie, octombrie, noiembrie că nu avem x și y. În schimb, aveam o mulțime de medicamente care nu au fost acreditate de nimeni. Am intrat în septembrie relaxați, am avut senzația Mioriței, plata este un dezastru. Culmea este că populismul a biruit și când era evidentă singura modalitate de scădere a mortalității: carantinarea și lockdown-ul. Cu multe sute de ani în spate, Martin Luther spunea în fața pandemiei de ciumă, dacă nu mă înșel, că obligația lui ca preot este să ia toate măsurile să fie ferit de infecție și să ajute oamenii. Nu am avut senzația acestei atitudini tranșante din partea Bisericii Române. Am simțit disperarea unui nenorocit care cere ajutorul unui surd. ….. Această idee a fetișizării numărului de paturi și bolnavi a fost o eroare fundamentală. Și această eroare fundamentală a fost complicată de un alt concept: orice medic trebuie să trateze Covid, nu contează specialitatea. Eroare fundamentală! Am auzit o afirmație care depășește orice limită a cinismului, cineva, un factor politic, a declarat la un moment dat: o să transformăm toate paturile de spital în paturi ATI. Trebuie să fii nebun sau ignorant să nu înțelegi două lucruri: un pat ATI costă cât o secție de spital și nu patul vindecă bolnavul, ci doctorul de ATI. S-a pierdut practic individualitatea pacientului și a cazului. Integral: https://spotmedia.ro
Octavian Jurma despre deschiderea școlilor: Președintele aruncă securea războiului în societatea civilă … Medicul Octavian Jurma îi critică dur pe politicienii care au propus măsura care va duce la divizarea societăţii. „Aruncând acest criteriu, perfect arbitrar, de 60% dintre profesori şi personal vaccinaţi doar ca pretext pentru a ignora situaţia epidemiologică, Preşedintele aruncă securea războiului în sânul societăţii civile de parcă nu am fi suficient de divizaţi”, este opinia cercetătorului…. „Acum e vină profesorilor că nu se deschid şcolile. Ei au devenit inamicul numărul 1 din cauza cărora şcoală nu se poate deschide, nu incompetenţa şi neglijenţă voastră. Am terminat cu demonizarea medicilor şi acum a venit rândul profesorilor. Ce să facem? Ar trebui că părinţii să fugărească profesorii cu furcile pe stradă că se se vaccineze? Să ne transferăm copiii în şcolile vaccinate?”, se întreabă specialistul. Concluzia lui Octavian Jurma este că măsura nu va reduce numărul persoanelor infectate şi va produce resentimente în societate „Efectul epidemiologic al măsurii este infim. 60% din personal vaccinat nu poate împiedică şcoală să devină un focar, pentru că înseamnă un procent de sub 30% din comunitatea şcolii respective. Efectul psihologic însă este imens pentru că obligaţia de vaccinare nu este inclusă în ordin, doar invitaţia la ura şi resentimente”, susţine Octavian Jurma. Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat joi că şcolile vor rămâne deschise în funcţie de gradul de vaccinare al personalului din fiecare unitate de învăţământ. Integral: https://alephnews.ro
ZF Investiţi în România! Dragoş Militaru, Kandia Dulce: Am plătit cu peste 250% mai mult în octombrie faţă de aprilie pentru energia electrică…Costurile în creştere cu energia pun presiune pe producătorii cu facilităţi în piaţa locală, în contextul în care preţul energiei electrice a crescut cu peste 250% în doar şase luni, a explicat Dragoş Militaru, general manager, Kandia Dulce, în emisiunea ZF Investiţi în România!, realizată în parteneriat cu CEC Bank. “Costul pe care îl plătim în octombrie pe MW este cu 255% mai mare decât costul din luna aprilie a acestui an şi avem nişte contracte pe termen lung cu preţ garantat care nu au mai fost respectate de furnizorul nostru, care a reziliat succesiv de două-trei ori anul acesta“. Creşterea este una importantă în contextul în care cel mai mare producător local de ciocolată consumă peste 5.000 MW într-un an. Totodată, preţul metrului cub de gaz a înregistrat o creştere de 84% de la începutul anului până în octombrie. „Asta se adaugă acestor preţuri de materii prime care au o inflaţie accelerată la nivel global. Zahărul, produsele pe bază de cacao şi grăsimile vegetale precum untul au creşteri de două cifre. Primim creşteri în fiecare săptămână. Noi ne acoperim în avans 6-9 luni prin contracte futures, dar în acest moment nu reuşim să găsim furnizori dispuşi să ne dea contracte pe nouă luni“. Concret, costul medie de producţie pentru principalele produse din portofoliu înregistra deja în octombrie o creştere de 22-24% de la începutul anului, în contextul în care creşterea doar pe materii prime gravita în jurul valorii de 19%. Producătorii sunt prinşi la mijloc între costurile de producţie în creştere şi retailul care îşi doreşte să obţină preţuri cât mai reduse. În cazul Kandia Dulce, ultima creştere pe produsele finale a venit la 1 ianuarie 2021, reprezentând o creştere medie de 6,5%…..„Este greu să le explicăm celor de afară de ce costul energiei din România se triplează, în timp ce în Austria unde mai avem companii-soră creşterea preţurilor este de doar 16% denominată în euro. E greu să explici de ce la tine este 250%“. Integral: https://www.zf.ro
Inflația, lipsa stabilității politice, proasta administrare a situației pandemice și supraîncălzirea economiei- principalele temeri ale economiștilor / Prioritatea zero este să avansăm cu procesul de vaccinare ”Am stat foarte prost cu procesul de vaccinare. Credeam că avem o stabilitate politică, dar iată că am pierdut-o cel mai rapid. Două mari amenințări ne pasc: inflația și ajustarea fiscală pe care o avem de făcut. În privința inflației, lucrurile pot scăpa de sub control”, a spus joi într-o conferință a analiștilor financiar-bancari Ionuț Dumitru, economistul șef al Raiffeisen Bank. În toamna și iarna acestui an creșterea economiei va încetini, inflația ar putea urca la 8%, iar politicienii se ocupă de cu totul altceva decât de urgențele care trebuie rezolvate. Putem discuta deja despre o supraîncălzire a economiei, crede și Florian Libocor, economistul-șef al BRD. Avem o creștere peste potențial, avem deficite mari, adică cockteilul perfect pentru supra-încălzire, a mai adăugat acesta în cadrul conferinței AAFBR…. Ionuț Dumitru, economist la Raiffeisen Bank: – Suntem într-o zonă de incertitudine. Creșterea economică va decelera si probabil vom închide anul cu o creștere de peste 7%. Efectele negative se vor extinde și în 2022 dacă vor fi menținute restricțiile. Retailul va fi afectat, fără îndolailă. – Am stat foarte prost cu procesul de vaccinare. – Credeam că avem o stabilitate politică, dar iată că am pierdut-o cel mai rapid. – Două mari amenințări ne pasc: Inflația și ajustarea fiscală pe care o avem de făcut. În privința inflației, lucrurile pot scăpa de sub control. – La noi, în decembrie sau aprilie anul viitor, am putea vedea o inflație de 8%. Șocul vine din prețurile la energie, iar lucrurile, cum spuneam, pot scăpa de sub control. – Al doilea pericol e cel legat de ajustarea fiscală pe care o avem de făcut. Ne mai rămân doi ani 2022 și 2023 (2024 va fi an electoral, în care nimeni nu face ajustări fiscale) să o facem. Ar fi trebuit să avem deja un deficit sub 6% din PIB. Ne rămân 5 pp de ajustare în doi ani, lucru destul de dificil de făcut. Să nu credem că piețele financiare vor tolera datorii publice mari și deficite ridicate pentru perioade lungi de timp. Florian Libocor, economist șef BRD: – În momentul de față cred că în acest an creșterea economică ar fi între 6-8%, depinde de rezultatul economic pe trimestrele 3 și 4. Dacă restricțiile vor rămâne în picioare, se va vedea și în performanța PIB. Anul viitor am putea vedea o dinamică la 50% din creșterea PIB-ului din acest an. – În momentul în care s-au spart alianțele, CDS-ul României a urcat la 105 puncte. – Putem discuta despre o supraîncălzire a economiei. Avem o creștere peste potențial, avem deficite mari, adică cockteilul perfect pentru supra-încălzire. – De ce mă tem în viitor? De fragilitatea stabilității politice și de inflație…..Radu Crăciun:…. – Agențiile de rating au mari așteptări de la PNRR, de impactul pozitiv pe care acesta l-ar avea. Dar cred că nu ar trebui să ne iluzionăm. Nu cred că se pot atinge aceste obiective fără o politică economică de calitate. Avem obiective de reforme foarte clare fără de care banii nu vor veni. – Calitatea administrării crizei pandemice cu care ne confruntăm va avea un impact asupra apetitului mediului de afaceri de a investi. Integral: https://economie.hotnews.ro
Video Familii care pleacă din țară din cauza școlii: „Am plecat cu sufletul îndoit, speram să regret, dar văd ce se întâmplă și mă felicit” În 30 de ani de democrație, România a pierdut peste 15 la sută din populație din cauza emigrației. Oamenii au plecat, pe rând, pentru a-și reface familiile, pentru salarii mai bune, pentru condiții mai bune de muncă, pentru demnitate, iar mai nou, pentru a le asigura copiilor șansa la un sistem de educație performant. Experții spun că părinții nemulțumiți de cum se face școală în România sunt dispuși să renunțe la salarii mari și la rostul pe care și l-au făcut în România, cu gândul la viitorul copiilor lor. Vor școli bune pentru ei și nu le găsesc în România. … „Supriza mea neplăcută a fost rezistența la schimbare a părinților și dorința lor de a face parte dintr-un sistem corupt, de fapt, susținând atențiile, micile aranajmanete ca ai lor copii să aibă doi pași mai în față. Eu am dorit pentru copiii mei să crească într-un mediu normal, sănătos și pe puterile lor să facă ce pot”, explică Sorin Șarba. Recunoaște că a fost dezamăgit că nu a mai găsit locuri la școlile cele mai bune din Irlanda. Dar la șapte ani de atunci, este mândru că fiul său a început o universitate care îi permite ca în ultimii doi ani de studiu să învețe în Singapore, Canada, Elveția sau Japonia, la alegere….. Cine sunt românii care pleacă din cauza educației Experții în educație vorbesc despre un nou exod: mii de români care au în jur de 35 de ani, cu studii superioare, care pleacă nu pentru un salariu mai bun, ci pentru a le asigura copiilor acces la educație de calitate. „Aceștia sunt din acea categorie profesională ambițioasă care s-a împlinit aici, economic au oarecare stabilitate, dar care vor mai mult pentru copiii lor. Ultimul an și jumate a fost o decepție nu numai cauzată de pandemie, dar și de lipsa de speranță în reformarea sistemului de educație”, punctează Oana Moraru, expert în educație. Mai mult de trei sferturi din declinul demografic suferit de țara noastră în ultimii 30 de ani poate fi pus pe seama migrației, spun specialiștii. Din 1990 până în prezent populația României s-a redus cu 4 milioane. Integral: https://www.digi24.ro
Klaus Iohannis şi Florin Cîţu amână iresponsabil o soluţie de guvernare care ar putea fi găsită în câteva ore. Jocul politic nu mai este deschis. Dar, pe măsură ce timpul trece în defavoarea lor, liberalii îşi pierd complet cumpătul şi nu înţeleg că au pierdut partida. Pe mâna lor O alianţă cu USR s-a putea să nu mai întrunească majoritatea. Iar PSD revendică poziţia de prim-ministru în schimbul intrării la guvernare. Mâine se împlinesc două luni de când USR a părăsit guvernarea din cauza lui Cîţu, un om încă tulburat cumplit de coşmarul pierderii fotoliului de premier. Fără busolă, PNL se uită ba în stânga, ba în dreapta, ba aşteaptă salvarea de la Cotroceni, fără să vadă însă că cel care-i îngroapă este chiar preşedintele Iohannis….. În urmă cu două luni, PNL avea totul. Avea scutul protector al preşedintelui Iohannis încă aureolat de succesul din alegeri, avea fotoliul de prim-ministru şi ministere importante şi, esenţial, avea o majoritate confortabilă în Parlament. Adică tot ce-şi poate dori un partid aflat la guvernare. În două luni totul s-a risipit ca şi cum nu ar fi fost vreodată, din cauza infatuării şi a mândriei lipsite de raţiune a două persoane-cheie din fruntea statului care au comis un hibrys, plătit acum de întreaga comunitate. Dacă cei doi ar fi cunoscut puţin lumea antică, ar fi ştiut că acei care comiteau hybris erau goniţi în lumea largă, pentru că păcatul lor putea atrage mânia zeilor împotriva întregii cetăţi. Deocamdată, PNL este forţat să cerşească sprijin şi nu este clar dacă va putea să-şi apere poziţia de prim-ministru revendicată şi de PSD, în cazul în care se va ajunge la o guvernare cu social-democraţii. USR cere PNL să-şi clarifice poziţia, să discute cu PSD şi să decidă: ori unii, ori alţii. Dar repede. Iar PNL nu se poate decide şi amână o soluţie crezând într-o minune, o minune ce nu se arată, dimpotrivă, poziţia partidului se şubrezeşte nu pe zi, ci pe oră ce trece. Deja numărul parlamentarilor liberali care au plecat din grupurile parlamentare ale PNL, odată cu fostul lider, Ludovic Orban, a ajuns joi la 17, ceea ce înseamnă 13% din totalul parlamentarilor pe care partidul îi avea în urmă cu o lună (134). Integral: https://www.zf.ro
Ce șanse are o alianță PNL + PSD și care este pericolul reformelor cerute de PNRR. Sociolog: „Cam după 6 luni, dulăii încep să se mârâie și să-și fure ciolanul” ….. „Într-adevăr, cele 30 de mld sunt condiționate de reforme. Dar un avans de 3-4 miliarde, cu cerințe minime de început, nu e chiar de colo. Cu restul vor încerca să păcălească Comisia Europeană, în bunul stil românesc”, a scris Lăzăroiu „Să remarcăm o dublă premieră: I. Pentru prima oară în 30 de ani, PSD vine la guvernare să strângă gunoiul după petrecere. Până acum au strâns ceilalți după ei (excepție guvernul Năstase). II. Pentru prima oară partidul cu cei mai multi parlamentari cedează funcția de premier unui aliat de dimensiuni considerabil mai mici (neconfirmat, dar probabil). 1. Cât ar putea dura o guvernare PSD-PNL? Mă bazez pe singura experiență, din 2009, deși situațiile sunt numai vag comparabile. Atunci a fost o decizie strategică a PDL, să nu lase PSD în opoziție înaintea prezidențialelor. PSD a acceptat de foame și din lăcomie. Chiar dacă contextele sunt diferite, pot să vă spun că și pesediștii, și pedeliștii erau exasperați după primele 6 luni. Și unii, și alții cu ochii pe sondaje. Cele mai multe conflicte mocnite erau pe numirile de clientelă și pe contracte. USL nu e relevant în discuție. USL a fost o alianță politică asumată, cu adversar bine definit, care a participat în alegeri ca atare. Deci, cam după 6 luni, dulăii încep să se mârâie și să-și fure ciolanul. Dacă acul sondajelor începe să se miște în dreptul USR și AUR, mârâielile vor deveni tot mai sonore. Frica de trădare, de anticipate, de irelevanță, laolaltă cu insațiabilitatea și frenezia de a extrage rente vor face ravagii. 2. Ce șanse ar fi să vedem PSD gata să se apuce de reforme? Să nu plecăm cu prejudecăți la drum. Sunt oameni în PSD care înțeleg nevoia de modernizare a statului (Ciolacu, Tudose, Dâncu, Grindeanu). Ei sunt totuși lideri politici slabi, nu uitați asta. Un singur tartor i-a ținut pe tușă timp de trei ani și le-a ridiculizat o mare revoluție (cu Firea pe post de trompetă) în două sau trei ședințe. Ei vor fi conduși de baza partidului, și-așa convinsă greu să intre la guvernare. Dar, dacă tot au intrat, vă dați seama că începe feudalizarea și jaful, pentru că ei, din păcate, nu știu altceva. Pe harta lor mentală guvernarea înseamnă bani și rubedenii puse în funcții. Așadar, reforma administrației sau a companiilor pline de căpușele lor trebuie să mai aștepte. Nu văd de unde ar putea veni impulsul. 3. Ar putea fi PNL factorul reformator al coaliției? Puțin probabil. PNL e practic consumat de bătălii interne, de nemulțumiri crescânde față de lipsa direcției, de anxietăți legate de supraviețuirea politică. Cu o ureche ciulită la cântecele de sirenă ale lui Orban, cu cealaltă la știrile de dimineață despre oamenii săltați de DNA, mulți liberali vor intra repede în horă. Dacă-i bal, bal să fie. Teama că n-o să mai prindă vreo guvernare în următorii ani îi va împinge să-și umple sacoșele, care cât apucă cu două mâini. Mulți știu că “soarta PNȚCD”, care li se tot flutură de jurnaliști, nu mai e doar o metaforă. 4. Dar cum rămâne cu PNRR? Într-adevăr, cele 30 de mld sunt condiționate de reforme. Dar un avans de 3-4 miliarde, cu cerințe minime de început, nu e chiar de colo. Cu restul vor încerca să păcălească Comisia Europeană, în bunul stil românesc (cum am facut și cu MCV, și cu banii europeni). Peste banii de avans, dacă mai smulg prin negocieri și șobolăneli politice la Bruxelles încă 1-2 miliarde, e superb, nici nu-și doresc mai mult. Reforma pensiilor, a salarizării – doar mici cosmetizări și termene împinse tot mai în față. Deci, dacă iau 5-6 miliarde pentru clientela lor numeroasă, să fie primit. 5. Va avea loc o depolitizare a administrației la un nivel decent, functional? În niciun caz. Politizarea va merge în profunzime, ca de obicei. Tot ce nu e roșu va fi galben și invers. De la portar la director totul e cu voie și control de la partid. Sunt multe guri de hrănit, mulți nepoti, nași, fini și, peste toate, entuziasmul libertății de a fura (nu uitați că, după ce-a plecat Năsui de la minister, s-au tras salve de șampanie). Integral: https://ziare.com
Singurătatea democratului român Ghinion. Așa s-ar putea rezuma părerea președintelui Iohannis despre cei care l-au votat – de două ori (sau chiar de patru), doar pentru a scăpa de PSD. La fel ca profesorii care n-au știut să-și ia cinci-șase case din meditații, și votanții domniei sale au avut ghinionul de a nu se descurca în viață. În primul rând, au făcut greșeala să rămână în țară și să investească din timpul și energia lor nu doar la vot, dar mai ales ca să fie cetățeni cinstiți. Nu s-au dus nici în PNL, nici în PSD sau alt partid de descurcăreți, s-au dus eventual într-un partid de încurcă-lume deturnat de alții mai puțini naivi dar cu orgolii cât cerul. Aia e, ghinion. Majoritatea și-au văzut de viețile lor, și-au plătit taxele, n-au furat, n-au stat să aștepte pomeni de la stat, ba chiar și-au petrecut nenumărate seri în stradă, încercând să-i împiedice pe colegii domnului Ciolacu să transforme România în Belarus și să o scoată definitiv de pe drumul timid de democrație europeană pe care ajunsese, aparent, din greșeală. Ce au primit de la cei cu care stă zilele acestea la masă domnul Cîțu, la indicățiile prețioase venite de la Cotroceni? Gaze, pulane și bocanci. Bani furați și transformați în vilane și merțane. Dispreț și amenințări. Ar fi vrut să primească autostrăzi, spitale și școli, dar n-a fost să fie: atât PSD, cât și PNL, partenerii de guvernare de acum doar câțiva ani, s-au înșurubat până la os în carnea poporului și sug de acolo cu sete tot ce pot. Dar domnul Iohannis ne-a avertizat încă dinainte de a fi ales că vom avea ghinion dacă ne imaginăm că va fi vreun democrat. E doar fața umană (da, îmi dau seama de ironie) a unui sistem mafiot care n-a fost deranjat nici măcar cu un degețel în peroada președinției sale. Cei care au încercat să-l deranjeze au fost marginalizați, iar ieșirile domniei sale la adresa PSD au fost, mai degrabă, un atac la concurență, nu la putreziciunea care curge prin venele acestui partid. Ghinionul e al nostru, cei minoritari în țara asta (undeva sub o treime) care și-au imaginat că președintele va ști să evolueze de la statutul de premier GRIVCO la cel de președinte democrat. Realmente democrat: implicat în reforma profundă a unui stat corupt până în măduva oaselor, de la educație la sănătate, de la infrastructură la tot ce înseamnă relație cu statul. România aia normală – vă mai amintiți sloganul PNL de anul trecut? Nu e vorba doar de publicul USR aici. E vorba și de o bună parte din publicul PNL. Începând cu o parte din politicienii PNL. Cei care se zbat să facă reformă la nivel local fără să bage mâna în borcanul cu miere la care ling baronii PNL și PSD cu vechime. Cei care abia au ițit capul din eșalonul doi, dar nu găsesc suficientă tracțiune într-un partid organizat ca o mafie. Ghinion și pentru cei care au votat cu acest partid pentru că e liberal și care n-ar putea suporta încă o umilire alături de un partid axat pe distrugerea României democratice. Sigur că-s enervați de unele pretenții ale noului val din politică, în special pe apucăturile de primadone și pe lipsa lor de experiență. Dar pe valorile fundamentale: reformă, justiție, infrastructură, școli, educație, transformarea României într-un stat modern și european – pe astea sunt 100% de acord și nu vor putea fi vreodată convinși că un PSD complet nereformat dă doi bani pe ele. Este tot mai clar că președintele a ales calea corupției, a corupților, a nereformării statului, a tribalismului, a structurilor de comandă și control moștenite și pe care ține morțiș să le transmită mai departe. Integral: https://pressone.ro
Demenţa politică de la Bucureşti anulează şansa unică de a deveni lideri de trend în Europa …. Şi poate am fi putut juca pe mize un pic mai mari la masa unde se distribuie influenţa: după cum bine observa un editorial din Politico, în momentul de faţă mica Slovenie va fi ţara cea mai vestică unde Partidul Popular European e la putere, după plecarea Angelei Merkel şi prăbuşirea cancelarului austriac Sebastian Kurz, tânăra stea în urcare a popularilor, sub acuzaţii de corupţie. Nici una din cele cinci mari naţiuni ale UE – Germania, Franţa, Italia, Spania şi Polonia – nu au sau nu vor mai avea guverne PPE în viitorul apropiat. Johannis şi Cîţu ar fi putut defila la Bruxelles cu o ţară care urmează imediat pe listă ca dimensiune, cu un regim stabil trei ani de aici înainte şi un grup parlamentar solid care să ajute PPE să capete o direcţie. Ar fi putut lucra mai strâns cu Ursula von der Leyen, rămasă oarecum orfană după pensionarea patroanei sale politice Angela Merkel. Când familia ta de partid se pregăteşte pentru o hibernare de 1-2 cicluri politice pe continent, poate că tocmai atunci e momentul să te afirmi, dacă ai ceva de spus. Cu puţin tupeu şi inteligenţă, puteam revendica tot ca succes cu manta al Bucureştiului şi victoriile surprinzătoare ale Maiei Sandu şi partidului său PAS în Moldova, afiliaţi tot PPE, care dau semne că se descurcă la guvernare mai bine decât omologii din România, în condiţii infinit mai dificile. Sigur, această revendicare ar fi fost în bună parte ipocrită, pentru că partidele de la Bucureşti mai mult au încurcat decât au ajutat pe Maia Sandu, cu dragostea lor nesfârşită pentru oligarhul Plahotniuc şi susţinerea orbească pentru formaţiuni care n-au trecut pragul electoral. Dar de când e ipocrizia interzisă în România, mai ales pentru o cauză bună — caz în care se cheamă diplomaţie? În loc de asta, noi am avut un an politic complet inexplicabil, altfel decât prin mediocritatea epică generată de contraselecţie în principalul partid de guvernare şi bizara decolare din realitate a preşedintelui Johannis. Cu UE în criză de exemple pozitive, el a fost încoronat Charlemagne doar ca premiu pentru că nu-i Viktor Orban sau Kaczynski, ceea ce-i adevărat: un estic prezentabil care n-are mare lucru de spus, dar măcar nu răstoarnă mese şi nu mănâncă dulapuri, ca alţii. Doar că el nu s-a prins de chestie. A luat episodul ca recompensă pentru fantomatice merite personale şi preludiu pentru o strălucită carieră globală viitoare, în loc să-l ia drept ceea ce este: semnul unei Europe a ambiţiilor reduse, care se mulţumeşte cu puţin, că asta-i situaţia pe moment. Iluziile astea de provincial român se vor risipi curând deoarece, cum spuneam, vântul pe continent bate exact contra familiei sale politice. Ideea că un guvern socialist german l-ar putea totuşi sprijini pe undeva, prin mijlocirea unui PSD cooptat la guvernare, e o trăznaie: Ciolacu&comp sunt probabil cel mai izolat partid românesc în raport cu colegii lor europeni, neavând intrare în nici o capitală importantă, indiferent de orientarea puterii de acolo, şi nici nu lasă impresia că şi-ar da seama de asta, complăcându-se în situaţie cu o jovialitate balcanică de Borat. Sunt de fapt un PNL2, nici măcar în oglindă, pentru că nu e nimic altfel în modul lor de a proceda ori în convingeri, existând o continuitate perfectă cu PNL-ul lui Orban&Cîţu din ultimii doi ani. Iată ce îi uneşte în prezenta coaliţie, fie că ea se va oficializa la vedere, fie că va continua pe sub masă ca până acum. Integral: https://www.contributors.ro
Paltonul lui Iohannis își dă demisia! Fabulă Domnule Președinte, Subsemnatul Paltonul dumneavoastră, vă rog să aprobați prezenta cerere de demisie. Scriu aceste cuvinte cu inima îndoită pentru că, după șapte ani petrecuți prin dulapurile prezidențiale, am convingerea că nu m-ați folosit pentru ce-am fost croit. Am suportat cu stoicism multele situații nepotrivite în care m-ați pus, devenind bătaia de joc a întregii națiuni. Aș vrea să vă amintesc că, în februarie 2015, la două luni după ce ați câștigat alegerile, am fost eroul unei ieșiri care m-a lăsat mască, deși pe vremea aceea nu era obligatorie. Pur și simplu, ați dat cu mine de capota mașinii oficiale pe un frig de crăpau pietrele. Am crezut că o să sfârșesc pe pistă, călcat de roțile Mercedes-ului prezidențial, sau, mai rău, zdrelit de vreun avion. Îi păstrez o vie recunoștință ofițerului SPP care m-a salvat. După acea experiență traumatizantă, am avut nevoie de terapie și de un lung tratament antidepresiv care a ținut toată vară….. Am crezut că, după acest episod, relația noastră va deveni mai caldă, mai ales că v-am însoțit într-o seară de noiembrie târzie a aceluiași an în Piața Universității, unde oamenii protestau la adresa Guvernului Ponta. Împreună, în mijlocul lor, am simțit atunci, prin toată căptușeala mea, că am contribuit la o schimbare majoră. Datorită nouă, Victor Ponta a demisionat. Părea că România va renaște, dar m-am înșelat. Ca să fiu cinstit până la capăt, după acea aventură, la subsuoara brațului stâng, o cusătură a cedat pe o lungime de câțiva milimetri. Acest accident l-am ascuns cât de bine am putut. În ianuarie 2017 s-a întâmplat o tragedie. Eu, paltonul prezidențial, am fost schimbat cu o geacă roșie, din fâș ieftin, și astfel am ratat participarea la alt moment istoric sau cel puțin așa credeam. În încercarea dumneavoastră de a deveni popular, m-ați scos din istorie și n-am avut onoarea să mă întâlnesc cu protestatarii care încercau să oprească instaurarea regimului Dragnea și modificarea Codului Penal în favoarea infractorilor. De atunci trebuia să-mi dau seama de faptul că pentru dumneavoastră nu sunt decât un obiect, o haină oarecare din dulap, nu sunt paltonul prezidențial, chemat să impună respect și distincție în momente cheie ale istoriei. Auzi, o geacă roșie!…. Uitat pe un scaun în anticameră sau dintr-un dulap secundar de la Cotroceni, mă ungea pe suflet când vă auzeam vocea leneșă, rostind PESEDE, PESEDE….. După ce ați câștigat al doilea mandat, am crezut că sosise momentul în care mă voi întoarce la îndatoririle mele și voi fi folosit mai des ca îngâmfatul costum de schi, un playboy care de șapte ierni trăiește pe picior mare. Nu mi-am imaginat niciodată că momentul meu de glorie, cel în care am fost în atenția unei întregi națiuni, a fost acea aruncare disprețuitoare a mea pe capota unei mașini. Dar în al doilea mandat, lucrurile au mers tot mai rău, marginalizarea mea a fost totală, fiind călcat în picioare de îngâmfatul costum de schi, de cel de tenis, de cel de baie și de echipamentul de golf. Mărturisesc însă că decizia de a-mi da demisia, picătura care a umplut paharul, a fost umilința provocată de ținuta albă. …. Vă spun sincer, când am văzut acele imagini cu dumneavoastră îmbrăcat în alb din cap până în picioare la piramide, am căzut de pe umeraș de rușine. Țara era în mijlocul suferinței, iar președintele ei a fost prins în capcana întinsă de cele mai ușoare haine, cele mai fistichii și mai puțin respectate în branșa noastră, a paltoanelor. Bătrân, bolnav și învins de molii am decis să mă retrag din garderoba prezidențială, simțindu-mă cumva răzbunat că ați ajuns pe scenă, la summit-ul global pentru mediu, încotoșmănat într-o geacă îmblănită în timp ce Boris Johnson, prim-ministrul Marii Britanii, și António Guterres, secretarul general ONU, erau în costume. E adevărat că stăteau pe ei ca pe gard, dar nu costumele erau de vină. Situația nepotrivită în care ați ajuns, o geacă între două costume, a reprezentat o mică răzbunare pentru acești ani de serviciu în care am întâlnit atâta umilință și dispreț. Integral: https://spotmedia.ro
La propria zi de naştere, un chirurg a cerut 3000 de euro şpagă să taie tortul Incident neplăcut la ziua cunoscutului cardiolog Marcel C. din Brașov care a întrerupt festivitățile organizate de ziua sa pentru a cere să i se dea plicul cuvenit. Acesta a spus că nu are de gând să taie tortul fără 3000 de euro, nu pentru el, pentur personalul care participă la operație. Prietenii care au participat la eveniment au reușit să adune 500 de euro să-i dea un avans să înceapă operația, dar acesta i-a atenționat că dacă nu vin până la final cu toată suma lasă cuțitul înăuntru. Cineva a venit cu ideea să sune pe cineva la parchet să-i facă un flagrant, dar procurorii au cerut și ei 2000 de euro șpagă dacă vor să facă un dosar penal calumea, nu unul care să pice în prima instanță. În cele din urmă chiorăitul de mațe a devenit asurzitor și în jurul chirurgului s-a format o masă de protestatari care au cerut să facă ce are de facut altfel o să mănânce tortul cu mâna. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Un stat eșuat în fața dezinformării Fără avalanșa de știri false, mulți s-ar fi protejat, mulți ar fi respectat restricțiile și mai mulți s-ar fi vaccinat. Mii de decese pe săptămână. Zeci de mii de afaceri afectate, dintre care unele nu-și vor mai reveni vreodată. Sute de mii de oameni care, deși s-au refăcut după boală, au avut de suferit, unii chiar pe termen lung. Perturbarea vieții normale timp de aproape doi ani. Toate sunt efecte ale pandemiei generate de COVID-19. Dar toate sunt în același timp un fenomen mult mai profund, care ne-a afectat înainte de pandemie și ne va afecta și după. Dezinformarea….. Chestiunea asta ar trebui tratată ca una de securitate națională pentru că, pur și simplu, n-ai cum s-o consideri altceva. Este o amenințare strategică de cel mai mare nivel. Ne-am apăra de o incursiune militară pe teritoriul nostru dacă ar muri zece oameni. Am interveni în cazul unei catastrofe, a unui accident provocat din ignoranță. Dar nu ne apărăm de o incursiune militară care omoară zeci de mii de oameni infectând, pur și simplu, mijloacele de comunicare. Și nu ne apărăm de ceva care corupe mințile a milioane de români, de ignoranța criminală. Nu trebuie să împuști pe cineva, trebuie doar să îi inoculezi o idee letală. Și nu m-am referit întâmplător la două fenomene, iar termenul de incursiune militară nu este în totalitate o metaforă. Trebuie subliniat lucrul ăsta: România se confruntă, ca și mare parte a lumii, cu un atac informațional bazat pe răspândirea de știri false generat de actori statali, în primul rând Rusia. Nici măcar nu este un mare secret și nici rușii nu fac unul pentru că generarea de știri false – despre pandemie sau orice altceva, de la alegeri la încălzirea globală – este un instrument prin care aceștia încearcă să țină în șah statele din NATO și Uniunea Europeană. Sute de rapoarte ale instituțiilor euroatlantice au arătat cum acționează rușii. …. Dincolo de asta, o bună parte din știrile false au ca sursă diverși impostori, oameni rău intenționați care vor doar să câștige bani și notorietate de pe seama naivilor. Unii dintre ei politicieni. Noi avem un partid întreg care se hrănește din
Pandemia se va putea încheia în 2022. Experții prevăd începutul sfârșitului dominației Covid-19 la nivel global Pe măsură ce valurile de infectare cu varianta Delta a SARS-CoV-2 încetinesc în multe regiuni de pe glob, oamenii de știință analizează când și unde va face Covid-19 tranziția la categoria de boală epidemică în 2022 și după anul viitor, potrivit interviurilor efectuate de
Activiști bătuți în pădurile Bucovinei vs angajamentul opririi defrișărilor semnat de 100 de țări La conferința globală COP26, România a semnat documentul prin care peste 100 de țări se angajează să oprească defrișările până în 2030. Nu este vorba însă despre tăieri ilegale sau exploatarea intensivă care afectează atât mediul cât și economia României. Defrișările vizate de
Criza transporturilor globale se va extinde și în 2022, anunță cea mai mare companie de transport maritim Haosul care a perturbat în ultimele luni lanţurile globale de aprovizionare se va extinde în 2022, lipsa şoferilor de camioane afectând distribuirea de bunuri din navele container în întreaga lume, a avertizat marţi compania daneză A.P. Moller Maersk A/S, care controlează o flotă de peste 700 de nave. „Întregul sistem a devenit un blocaj gigantic”, a afirmat Soren Skou, directorul general al celei mai mari companii de transport maritim din lume, potrivit Reuters. Conform acestuia, navele container nu pot părăsi porturile din cauza lipsei forţei de muncă, în special şoferi care să transporte bunurilor cu camioane mari în Statele Unite şi Marea Britanie, chiar dacă salariile au crescut semnificativ. Există 300 de nave container care aşteaptă în zona porturilor, a declarat Skou, după ce Maersk a raportat câştiguri trimestriale robuste, datorită cererii masive de bunuri şi un lanţ global de aprovizionare perturbat de Covid-19, care majorează preţurile la transportul maritim de marfă, conform Agerpres…..Jeremy Nixon, şeful uneia dintre cele mai mari companii de transport maritim din lume, Ocean Network Express, spune că această criză
Politologul Ioan Stanomir, despre declarațiile lui Cîțu privind refacerea coaliției cu USR: „O alianță cu PSD ar fi greu de gestionat de Iohannis” Politolog și profesor la Facultatea de Ştiinţe Politice din Bucureşti, Ioan Stanomir spune, într-un interviu pentru Libertatea, că PNL pare forțat de PSD să revină la alianța cu USR, întrucât o guvernare alături de social-democrați ar fi dificil de gestionat, dar și o pată pe imaginea partidului și a președintelui Klaus Iohannis. … Probabil că acest tip de strategii este explicabil prin contextul generat de atitudinea PSD, care este hotărât să preia, dacă nu în totalitate, măcar o parte din guvernare. Politicienii de la PSD au și anunțat că vor merge la consultările de la Cotroceni cu o propunere de prim-ministru. În aceste condiții, sigur că formula la care PNL se gândea în primă instanță, aceea de guvern minoritar PNL-UDMR cu susținerea PSD, nu mai are niciun fel de sorți de izbândă. Așa că liberalilor nu le rămâne, de fapt, decât să aleagă între doi aliați: USR și PSD. .. Pentru cei care l-au votat pe Klaus Iohannis, o alianță cu PSD ar fi destul de greu de digerat. De asemenea, este greu de gestionat o alianță PNL-PSD, pentru că social-democrații au un avantaj numeric semnificativ în Parlament, mai cu seamă după recentele plecări ale colegilor lui Ludovic Orban din grupul parlamentar. Așa că diferența dintre o coaliție PNL-USR și una PNL-PSD cred că este evidentă. …. După toate aparențele, Florin Cîțu nu va mai fi premier. Domnul Cîțu rămâne președintele PNL, să vedem cât va putea gestiona acest partid, și viitorul politic al dumnealui depinde foarte mult de calitatea actului de guvernare și de ceea ce se va petrece în România în următoarele luni. Integral:
Augustin Zegrean: „Președintele se joacă cu focul” PSD a
PNL – lose, lose, lose. PSD – win-win-win. Antologia prostiei politice…. Ce mai poate alege acum PNL? Să revină la USR, dar să depindă de toanele lui Ludovic Orban, fără de care nu mai poate face majoritate. Iar Ludovic Orban va folosi această poziție pentru a recupera PNL bucată cu bucată. Este singurul său obiectiv, în oglindă cu obiectivul lui Florin Cîțu. Ar rezulta o majoritate extrem de fragilă, pe care Florin Cîțu o preferă exact din acest motiv, care va fi sub tunurile PSD și AUR. Să facă majoritate cu PSD va însemna pentru PNL cedări imense. Probabil
Mesaj sfâșietor al unui român înainte să moară de Covid: „Vreau un guvern stabil” Aflat pe patul de moarte, un român a avut o dorință sfâșietoare înainte să fie răpus de Covid. „Îmi doresc un guvern stabil“, a spus muribundul, stârnind lacrimi printre cadrele medicale. „E adevărat, eu am nevoie de oxigen, dar România are într-o mai mare măsură nevoie de macrostabilitate, creștere economică și dezvoltare.“ „Chiar dacă decalajul economic față de țările din Uniunea Europeană s-a mai redus în ultimii ani“, a explicat muribundul, „raportul dintre venitul național brut și PIB s-a deteriorat constant, iar asta nu e deloc bine. E ceva ce mă deranjează mai tare decât acest tub de oxigen, drept să vă spun.“ „Și ar mai fi ceva: din perspectiva unei țări în curs de dezvoltare, realizarea unui nivel înalt al venitului pe locuitor presupune un proces sustenabil de convergență economică. Dar pentru ca așa ceva să se poată întâmpla e nevoie, înainte de toate, de un guvern stabil. Integral:
Economist: Vârful scumpirilor nu a fost încă atins. Plafonările la energie doar amână problema ….. În scenariul de bază, Raiffeisen Bank anticipează că inflația va ajunge la 7,3% până la finalul anului, de la 6,3% în septembrie, urmând ca aceasta să-și continue urcarea pentru a atinge 8% în luna aprilie a anului 2022, după ce vor înceta măsurile de plafonare a prețurilor la energie, în viziunea lui Ionuț Dumitru. Ținând cont și de problema sanitară cauzată de pandemie, țara are nevoie urgentă de un Guvern stabil. „Inflația crește și crește foarte repede, în primul rând din cauza creșterilor la energie, care afectează mai mult coșul de consum din România, pentru că noi avem o pondere mai mare a energie, utilităților, din faptul că avem venituri mai mici”, a declarat Dumitru pentru
Reactoare nucleare mici, probleme mari – Ce este tehnologia SMR, care sunt avantajele și de ce mai este mult de lucru Marți
Moartea domnului RADET. Moștenirea otrăvită a doamnei TERMOENERGETICA. Agonia verișorului COLTERM Deși se confruntă cu solicitări tot mai ferme din partea Comisiei Europene de a pune în practică o lege care prevede eliminarea totală a subvențiilor acordate de către administrațiile locale pentru compensarea parțială a costului gigacaloriei în sistemele centralizate de distribuție termică, România prorogă temeinic aplicarea acestei prevederi și împinge la nesfârșit sarabanda falimentelor bătrânilor mastodonți. Dacă la începutul mileniului trei România se încălzea aproape exclusiv în regim centralizat, peste 2,5 milioane de locuințe și instituții fiind racordate, la nivelul anilor 2000-2001, la CET-urile moștenite de la regimul comunist, astăzi numărul lor a scăzut sub un milion, jumătate dintre acestea fiind în Capitală. Cu excepția orașelor mari (București, Oradea, Timișoara, Cluj-Napoca, Craiova, Constanța ș.a.), toate celelalte localități au pus lacătul pe sistemele centralizate, în unele situații chiar după modernizarea traseelor îngropate de distribuție (cazul municipiului Târgu-Mureș). …..Deși în teorie sistemul centralizat este cel mai eficient, atât din punct de vedere al costurilor reflectate în facturile către consumatorii finali, cât și al poluării, el suferă profund, în România, de două boli incurabile: căpușeala politică și gestionarea catastrofală a traseelor pe distanțe lungi….. Pe lângă impactul politico-social al locurilor de muncă din cadrul societăților de termie gestionate sau aflate în proprietatea administrațiilor locale (fiecare având pe statul de plată sute sau mii de angajați), există o rețea de interese economice la nivelul furnizorilor de combustibil, echipamente tehnologice și servicii de mentenanță. De asemenea, niciuna dintre societățile de distribuție locală de agent termic nu funcționează independent, supunându-se doar legilor economiei de piață, ele primind permanent subvenții din bugetul local. De notat că acești bani publici provin din taxele plătite atât de către utilizatorii sistemului centralizat, cât și de proprietarii locuințelor încălzite individual, fără ca aceștia din urmă să beneficieze de vreun avantaj. De unde și presiunile Comisiei Europene de a elimina această subvenționare generalizată, fără diferențieri în funcție de necesitățile reale, și cerința de a fi acordată doar în funcție de clasificarea consumatorilor vulnerabili. Este de notorietate faptul că bucureștenii plătesc mai puțin de jumătate din valoarea reală a facturilor de încălzire, cea mai mare parte a acestora fiind suportată de către Primăria Capitalei sau se cuantifică în datorii imense către furnizori. Cel de-al doilea factor care contribuie decisiv la falimentul acestor mastodonți este reprezentat de starea precară a magistralelor de distribuție îngropate, unele având o vechime de peste jumătate de secol. S-a ajuns la axioma de a considera “normale” pierderi de 20-25%, în unele cazuri ele ajungând și la 50% din aportul energetic. Practic, prin intermediul rețelelor kilometrice, scoarța terestră este încălzită și hidratată artificial, pe bani publici. Din păcate, paradigma politică, indiferent de culoarea partidelor aflate la conducerea administrațiilor locale, este reprezentată de menținerea și reabilitarea acestor sisteme ineficiente. Integral:
Contribuabili „taxați” inutil. 2 din 5 contribuabili verificați de Fisc au câștigat definitiv procesele în instanță (raport ANAF) ANAF continuă să fie dată în judecată de mulți contribuabili care consideră că instituția a greșit în cazul rezultatelor unor controale. Ei bine, în circa 38% dintre cazuri, în deciziile definitive din primul semestru s-a dat câștig de cauză acestora. Prin urmare, Fiscul a greșit. Mai exact, în primul semestru, din acest an, au fost 758 decizii definitive pronunțate de instanțele judecătorești, fiind 777 cauze, conform unui raport ANAF. Dintre acestea, în 292 cauze s-a dat câștig contribuabililor (sumă totală 245,1 milioane lei), iar în 31 s-au pronunțat alte soluții. Restul au fost câștigate de ANAF. „Din totalul sumelor soluţionare pe fond în semestrul I 2021, au fost admise și desființate actele administrative fiscale atacate pentru suma totală de 677,5 mil. lei, reprezentând 645 capete de cerere, ponderea sumelor pentru care s-au pronunțat soluții de admitere și desființare acte administrative fiscale în totalul sumelor soluționate pe fond fiind 25,87%”, spune ANAF. De asemenea, din totalul sumelor contestate pe fond la instanțele judecătorești, respectiv suma de 882,4 mil. lei a fost menținută, instanța pronunțându-se asupra legalității și temeiniciei soluțiilor emise în dosarele analizate de structurile ANAF și menținute de organele de soluționare….. Conform raportului, în ceea ce privește confiscările de numerar, venituri din activităţi ilicite şi bunuri, valoarea totală estimată a acestora este de 5,1 mil. lei. Au fost dispuse suspendări de activitate la un număr de 302 contribuabili. Totodată, ca urmare a activităţii de verificare documentară desfăşurată de către inspectorii DGAF în perioada februarie – iunie 2021, pentru 167 entităţi au fost emise decizii de impunere, valoarea obligaţiilor stabilite însumând 23,5 mil. lei. Integral:
Cum își îmbolnăvește statul român propriile companii strategice (I). În plină pandemie, Tătaru a impus în conducerea Antibiotice Iași un ziarist cu probleme de integritate Antibiotice SA este deținută de Ministerul Sănătății (53%), SIF Oltenia (23%) și alți acționari (24%) și este cel mai mare producător de medicamente cu capital românesc. Antibiotice Iași a fost înființată în 1955 și este printre puținele fabrici care au supraviețuit din vremea comunismului. Deși, după 1989, nu a fost ferită de noile politici, fabrica a scăpat ca prin minune de o
Sociolog despre trendul descendent de vaccinare: Prea mulți diletanți care iau decizii …. Marian Preda: Orice decizie umană are o componentă rațională și una emoțională. La noi, din păcate, problema vaccinării a avut o puternică componentă emoțională, în loc să fie eminamente rațională. Toate temerile oamenilor i-au condus pe unii, din păcate, exagerat de mulți, la decizia de a amâna vaccinarea sau de a nu se vaccina. În momentul în care în mod rațional a apărut riscul de a nu avea acces în anumite locuri, pericolul de a își pierde locul de muncă sau de a nu mai avea acces la locul de muncă fără vaccinare, dintr-o dată oamenii au trecut în partea cealaltă și balanța a înclinat spre vaccinare. I-a făcut pe foarte mulți să treacă din zona de „nu mă vaccinez” în zona de „mă vaccinez”. În momentul în care Senatul, deși a votat cu majoritate, din cauza procedurii a rezultat că este respinsă propunerea legislativă și în momentul în care au apărut tot felul de comentarii privind probabilitatea de a nu se vota nici în Camera Deputaților, a dispărut pericolul. Oamenii au trecut din nou în zona „mi-e teamă de consecințe, am auzit că nu știu ce s-ar întâmpla, deci nu mă vaccinez”. Din punctul meu de vedere lucrurile sunt triste. O chestie care ține de interes național, de obligație, de responsabilitate civică a fiecărei persoane a fost tratată în termeni de drepturi, de atitudine pe considerente religioase, de impresii, în loc să fie tratată ca o obligație cetățenească impusă de autorități și promovată prin intermediul argumentelor specialiștilor, așa cum s-a întâmplat în țările occidentale. În Portugalia au fost pur și simplu programați toți oamenii în ziua de, la data de pentru a se vaccina. Când e o problemă de viață și de moarte nu poți să întrebi vraciul ce părere are. Inclusiv argumentele religioase, pe de o parte, în zona ortodoxă au rămas într-o zonă gri. Biserica nu a zis nici da nici nu. În timp ce în zona catolică și protestantă atitudinea a fost foarte clară, toată lumea trebuie să se vaccineze. Ne uităm că cu cât mergem mai la Est, cu atât procentele de vaccinare sunt mai mici. Atitudinea din țările foste comuniste, amestecul argumentelor științifice ale specialiștilor, cu argumentele non specialiștilor, cu argumentele comentatorilor care nu se pricep la nimic, dar își dau cu părerea despre toate chestiunile, au condus la această bulibășeală doi pași înainte, trei pași înapoi. Nu avem leadership. În continuare în România sunt prea mulți diletanți care iau decizii. Reporter: În ce măsură contează și faptul că acest grup tehnico-științific este condus de oameni care nu prea au nicio treabă cu medicina. Nici domnul Raed Arafat nu e nici specialist epidemiolog, nici infecționist. El conduce și spune că grupul nu este o autoritate publică și că nu trebuie să dea o explicație pe ce bază au luat niște decizii, răzgândindu-se de la o săptămână a alta. De exemplu, au zis că țin școlile deschise, ba nu le ținem, carantinăm, ba nu carantinăm. În ce măsură aceste mesaje confuzează și mai tare? MP: Cei care fac parte din acest grup ar fi trebuit să fie oameni competenți pe diverse domenii. Trebuiau să fie oameni care să știe să ducă o campanie de criză. Să știe să ia decizii și să le transmită mai departe altora și în plus să știe să le comunice. E esențial să știi cum comunici, ce spui acolo. Dacă stai să duci dezbateri sterile cu tot felul de comentatori care nu se pricep la nimic, cu politicieni care au urcat pe chestiunea asta pentru a-și face un nume, care s-au uitat că există o majoritate ignorantă, o majoritate rurală, fără studii și care are o atitudine anti vaccin sau ambiguă, oscilantă, dacă stai cu toți aceștia la discuții o să ajungi la situații de genul ăsta, în care te zbați între 30% și 40%, cu procentul celor raționali, pe care nu neapărat i-au convins ei. I-au convins argumentele. Sunt persoane raționale și s-au documentat singuri și i-au convins argumentele celorlalți. De asemenea, e foarte importantă natura decidenților din alte zone, de exemplu, natura decidenților din Parlament. În foarte multe zone decidenții noștri sunt neadecvați. Rep: Recent un medic spunea într-o postare pe Facebook că o întreagă generație se stinge în aceste zile în spitale tocmai pe fondul nevaccinării. Și domnul Gheorghiță recunoștea că ținta, persoanele vulnerabile nu au fost convinse nici în acest val să se vaccineze. Tot populația activă s-a înghesuit să se vaccineze. Cum ar putea ajunge al aceste persoane un mesaj care să îi convingă? MP: E târziu acum pentru a-i salva pe cei care au murit și cei care sunt foarte bolnavi. Poate că nu e târziu să se schimbe modul de acțiune pentru viitor. În primul rând trebuia să se înceapă cu categoriile de risc, definește și ca vârstă, dar în primul rând comorbidități. La noi ce s-a întâmplat? Ne-am bucurat că au crescut repede cifrele de vaccinare. Foarte repede s-a dat drumul la vaccinare celor care nu erau în categorii de risc și care știau, au înțeles cât de important este să se vaccineze și oamenii s-au vaccinat, cei de vârstă mijlocie, tinerii, cei fără comorbidități. Apoi, dintr-o dată totul s-a stopat. Noi avem populația destul de polarizată. Avem zona marilor orașe, în care și cifrele de vaccinare sunt mai bune. Nu uriașe, dar mult mai bune decât în urbanul mic și în rural. Și avem, comunitățile mici, urbanul mic, dar mai ales comunitățile rurale, în care majoritățile antivaccinare sunt puternice, sunt agresive, în care cei care voiau să pledeze pentru vaccinare au fost minoritari și reduși repede la tăcere. Această polarizare și faptul că în continuare avem vreo 43% populație rurală și cea mai mare parte din rurarul nostru este sărac, fără studii superioare, destul de vulnerabil la știri false și manipulare, au întărit și mai mult polarizarea. E un război pierdut în România. Integral:
Nevaccinații trecuți prin boală au de cinci ori mai multe șanse să ia din nou COVID (studiu CDC) Vaccinarea anti-COVID oferă o protecție mai robustă în fața coronavirusului decât trecerea prin boală, arată un studiu efectuat de Centrul pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC). Astfel, persoanele nevaccinate care au trecut prin boală au de cinci ori mai multe șanse să facă din nou boala, în comparație cu o persoană vaccinată. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a analizat peste 7.000 de cazuri ale unor pacienți care au fost internați în spitale cu COVID-19 și a descoperit că persoanele nevaccinate au de cinci ori mai multe șanse să treacă prin boală din nou, față de o persoană vaccinată cu schema completă și care nu a trecut niciodată prin boală…..În rândul pacienților spitalizați cu simptome asociate COVID-19, persoanele nevaccinate care avuseseră boala în urmă cu 3-6 luni aveau de 5,49 ori mai multe șanse să fie confirmate cu COVID față de cei vaccinați în ultimele 3-6 luni cu două doze de vaccin mRNA anti-COVID (Pfizer sau Moderna). Studiul a fost efectuat pe datele din 137 de spitale. CDC reia recomandarea vaccinării pentru toate persoanele, chiar dacă au trecut prin boală, pentru a împiedica răspândirea coronavirusului. CDC recomandă și folosirea măștii de protecție, spălarea mâinilor cât mai des, distanțarea fizică și izolarea la domiciliu de câte ori o persoană are simptome de răceală. Integral:
SUPRAÎNCĂLZIRE ÎN PRAG DE IARNĂ
Miturile sectorului IT&C din România: Este atât de productiv pe cât credem?….. Sectorul IT din România ocupă un rol important în conștiința națională, fiind prezentat ca fiind locul unde tinerii harnici, care deprind cunoștințe informatice, se pot duce și câștiga un salariu bănos. Cunoașterea sectorului IT este umbrită de către numeroase mituri, precum cel că a doua cea mai vorbită limbă la Microsoft este româna sau că avem cea mai rapidă viteză de internet din lume. Pentru a înțelege mai bine industria IT, prezentăm câteva dintre miturile existente în cadrul acesteia evidențiate într-un studiu publicat în 2021 de Ștefan Guga și Marcel Spatari (Syndex Romania) legat de evoluțiile industriei în România. Sectorul IT este mai mare decât ne-am imagina Realitatea ne arată că sectorul IT&C, la care noi adesea ne referim doar ca la industria IT, ascunde o realitate mai complexă în spate. În primul rând, IT-ul reprezintă doar una dintre părțile reprezentate în IT&C, alături de telecomunicații, activități de editare, tehnoredactare, producție audiovizuală etc.(CAEN 58 – 63). Reprezentarea întregului sector doar ca fiind alcătuit doar din programatori, care lucrează în spatele unui monitor pentru a dezvolta softuri antivirus sau bancare, lasă la o parte o bună parte a celorlalți lucrători. Pe deasupra, dacă ne raportăm doar la codurile CAEN pentru a înțelege industria IT&C, vom lăsa o parte alte sectoare din economia digitală, precum ar fi serviciile de finanțe, serviciile profesionale, sectorul retail care se mută din ce în ce mai agresiv în mediul online și care are nevoie de un număr mare de angajați pentru a crea, a modera și a susține platformele. Codurile CAEN care sunt folosite pentru a descrie industria IT&C nu surprind realitatea în totalitate, lăsând la o parte importanța activităților IT în restul sectoarelor economice, din moment ce companiile sunt clasificate în funcție de activitatea principală. În ultima perioadă, cât mai multe companii angajează persoane responsabile de IT și în unele cazuri chiar își creează departamente întregi – sectorul bancar, industria auto, și activitățile de servicii suport reprezintă câteva dintre acestea. ….. IT-ul și PIB-ul Când în spațiul românesc se vorbește că sectorul IT&C aduce valoare adăugată de aproximativ 6% din PIB, industria IT este responsabilă pentru aproximativ 4%, telecomunicațiile de 1.5%, iar restul de aproximativ 0.5% este divizat între diversele activități de editare, producție. Totuși, dacă ar fi să privim situația din punct de vedere cantitativ al valorii produse reale, industrii precum: retail, alimente și băuturi, transport, construcții, sunt activități mult mai valoroase. Chiar dacă industria auto reprezintă doar 2.5% din PIB, valoarea producției acesteia este egală cu cea a sectorului IT…..Totuși, dacă ar fi să ne uităm la valoarea reală a exporturilor, am vedea că în România, serviciile informatice au o pondere așa mare, deoarece nu este o mare exportatoare de produse industriale, precum este Germania. În Germania, exporturile din IT însumează doar 0.9%, dar au o valoare reală de aproximativ 30.7 mld. EUR, comparativ cu România, unde valorează doar 3.4 mld. EUR. Totuși, ne putem uita și la țările din Estul Europei, precum Cehia, unde exporturile de servicii IT reprezintă 1.4% din total, dar au valoare reală de 2.8 mld. EUR. Într-adevăr, sectorul IT este cel mai productiv dintre toate, din punct de vedere al valorii adăugate, iar la nivel european doar Irlanda are o pondere mai mare din PIB comparativ cu noi. Politica de paradis fiscal a Irlandei ajută la obținerea acestui procent ridicat. Totuși, procentul reflectă doar un nivel relativ al realității, deoarece dacă ne uităm la valoarea reală a sectorului IT, realizăm că Germania, țară în care IT-ul reprezintă doar 2.7% din PIB, aduce o valoare de 13.2 ori mai mare la PIB, în timp ce populație este doar de 4.3 ori mai mare. În Franța situația este asemănătoare, valoarea adăugată reală este de 8.9 ori mai mare, iar populația doar de 3.5 ori mai mică. Mitul că România ar fi o țară foarte productivă din punct de vedere al IT-ului este adevărată din punct de vedere relativ și statistic, dar în fapt reflectă subdezvoltarea producției autohtone….. Dacă ne uităm doar la companiile care sunt înregistrate ca lucrând în domeniul IT&C, ignorăm prezența lucrătorilor informatici în alte companii, precum în domeniul bancar, financiar, ș.a.m.d. Pentru a înțelege mai bine sectorul IT&C, prezentarea acestor mituri este primul pas, doar ca mai apoi să fie acompaniată de o analiză generală. Nu ne putem baza doar pe mituri, căci mai apoi vom putea fi dezamăgiți când ne gândim la ponderea din PIB a sectorului IT, doar ca să realizăm că inexistența exporturilor industriale este una dintre principalele cauze. Miturile spun o poveste, doar că acestea sunt incomplete, lăsând la o parte detalii importante. Integral:
De ce oraşele cu cei mai mulţi vaccinaţi sunt şi printre primele la rata infectărilor. Explicaţiile unor experţi …. Cum se face că oraşele cu cea mai mare rată mare de vaccinare, Bucureştiul (59%) şi Clujul (56%), se află printre oraşele cu cea mai ridicată rată de infectare din România? Întrebarea care stă pe buzele multora şi care e folosită uneori ca argument de către cei care contestă eficacitatea vaccinurilor are câteva explicaţii simple. Au răspuns pentru „Adevărul” imunologul Ştefan Dascălu, cercetător la Universitatea Oxford, şi expertul în politici de sănătate publică Răzvan Cherecheş. „
VIDEO Vlad Mixich: Temerea împărtășită de foarte mulți e că sistemul sanitar va colmata, el deja e aproape de colaps …. Cele mai importante declarații ale lui Vlad Mixich: – Temerea împărtășită de foarte mulți e că sistemul sanitar va colmata, el deja e aproape de colaps. Nu există nici un sistem sanitar european care să poată face față unui aflux de pacienți atât de mare, mai ales pentru o boală precum Covid. – Cât de pregătit, rapid și flexibil e sistemul spitalicesc din România?
Undă verde pentru scumpirea căldurii. Cu cât cresc prețurile, după ce ANRE și-a dat avizul pentru noile costuri ale gigacaloriei ANRE dă undă verde scumpirii căldurii și a apei calde în toată țara. Prețurile de producție avizate de Autoritatea Națională de Reglementare în Energie cresc cu până la 96%, adică aproape dublu. În București, majorarea e de 86%. Acesta nu este, însă, preţul final plătit de populaţie, ci reprezintă doar preţul la care centrala livrează agentul termic. La acest preț, se adaugă tarifele de transport şi distribuţie. Din costul total, fiecare primărie va decide cât va suporta bugetul local și cât va fi transferat populației. …. Termoficare Oradea va livra gigacaloria cu o majorare de 95%, de la 160 lei la 313 lei, iar CET Arad cu 95% în plus, de la 163 la 318 lei. Alte creşteri mari de preţuri vor fi la Moderncalor Botoşani – 94%; Thermoenergy Group Bacău, Electroenergy Sud Giurgiu şi Bepco Braşov, 87% în cazul fiecărei centrale; Vest Energo CET Militari, CET Griviţa, Enet Focşani – 86% fiecare. În schimb, cele mai mici scumpiri sunt la CET Craiova (21%) şi CET Govora (22%). Pentru Capitală, ANRE a aprobat o majorare cu 86,58% a preţului gigacaloriei produse de Electrocentrale Bucureşti (Elcen), de la 176,55 lei la 329,41 lei. În momentul de față, două treimi din actualul tarif al gigacaloriei este suportat de Primărie și numai o treime de către bucureșteni. Rămâne de văzut dacă Primăria București va păstra în continuare această subvenționare. În prezent,
Ce măsuri au luat țările din Europa pentru a proteja populația de explozia prețurilor la energie: de la cecuri, la scutiri de taxe ….. Aproape 20 de ţări din Europa au luat deja măsuri pe cont propriu pentru a a amortiza şocul dat de scumpirile la energie și pentru a reduce impactul asupra buzunarelor consumatorilor, care sunt nemulțumiți de ceea ce se întâmplă și temători în privința viitorului. Undă verde pentru măsuri la nivel național Preţurile angro ale electricităţii au crescut în UE cu 200 la sută, în medie, în ultimul an, iar enorma dependenţă de importurile de gaze (90 la sută vin din afara Uniunii, în special din Rusia) creşte expunerea la volatilitate şi la capriciile pieţei. Dar, momentan, nu există soluţii comunitare privind măsura de a contracara „vârful energetic” pe termen scurt, ci doar compromisul de a încerca „crearea de rezerve strategice”, de a face achiziţii comune şi de a analiza funcţionarea pieţei de electricitate, de gaze şi de comercializare a drepturilor de emisii de CO2. În schimb, executivul comunitar a dat prioritate măsurilor naţionale care să permită intervenția în cazul persoanelor şi companiilor vulnerabile prin intermediul ajutoarelor, subvenţiilor sau exceptărilor fiscale, fără a fi nevoie să se schimbe actualul cadru legislativ…..Până în prezent, 19 dintre cele 27 de state membre au comunicat Comisiei aplicarea sau intenţia de a aplica un anumit tip de iniţiativă pentru a face faţă crizei electricităţii: de la tarife sociale la cupoane pentru energie, de la mecanisme de evitare a deconectării de la rețea la ajutoare bănești directe pentru a atenua creșterea prețurilor la benzină. Astfel, conform analizei, la tarife sociale au apelat Spania, Belgia, Bulgaria, Franţa, Grecia şi Portugalia, la subvenţii Spania, Bulgaria, Cipru, Republica Cehă, Franţa, Grecia, Irlanda, Italia, Lituania, Letonia, Polonia, Portugalia şi România, iar pe partea de taxe au fost luate măsuri în Spania, Belgia, Republica Cehă, Estonia, Irlanda, Italia, Ţările de Jos, Portugalia şi Slovacia. Spania este una dintre puţinele ţări din UE care au acţionat pe toate fronturile pentru a combate scumpirile de pe piaţa de energie, menționează „El Pais”. În
Cum a premeditat Vlasov transferul celor 46 ha de la Romexpo. Stenogramele procurorilor şi reacţia CCIR Înstrăinarea celor 46 de hectare ale Romexpo către Camera de Comerţ şi Industrie a României, faţă de care se va pronunţa preşedintele României, care a primit proiectul de act normativ spre promulgare, a fost o acţiune premeditată bine gândită timp de aproape 17 ani….. În 2004, Guvernul Năstase a dat o hotărâre prin care terenul Romexpo a fost transferat din administrarea CCIR în cea a Regiei Autonome „Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat“. Tot atunci, Camera de Comerţ şi Industrie a României a primit dreptul de folosinţă gratuită pe o perioadă de 49 de ani. Clădirile de pe teren sunt în proprietatea Romexpo SA. În 2010,
Colectiv
Adevăratul motiv pentru care elevii au fost băgaţi în vacanţă forţată: România „educată“ nu mai are bani nici de salarii În timp ce premierul Florin Cîţu se laudă cu o creştere economică fabuloasă în România, ministrul interimar al Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, anunţă că în luna decembrie s-ar putea să nu mai fie bani pentru lefurile celor 300.000 de profesori din sistemul de învăţământ, în condiţiile în care nu a avut loc nicio majorare salarială pentru aceştia de la stabilirea bugetului şi până acum. „Vom avea o problemă cu plata salariilor. Avem execuţie de 50% pe primul semestru, de ce am fost exact în grafic cât am planificat şi, din păcate, avem o execuţie mai mare în cel de-al doilea semestru. Este o execuţie atât de bună încât în luna decembrie, dacă nu vom avea o rectificare, vom avea o problemă cu plata salariilor. Şi nu vom avea o rectificare, dacă nu avem un guvern capabil să dea o rectificare, adică nu interimar. Iată legătura cu politica. Ca să plăteşti salariile îţi trebuie o rectificare bugetară pe care o face doar un guvern stabil”, a declarat şeful Educaţiei. „Un nou motiv de tensionare“ Reprezentanţii sindicatelor afirmă că toate guvernele aflate până acum la Palatul Victoria şi-au făcut un obicei din a-i speria pe profesori că nu le mai plătesc lefurile. „În permanenţă, în luna decembrie suntem anunţaţi că nu există bani suficienţi pentru plata drepturilor salariale. Nu ca rezultat al vreunei creşteri stabilite pentru acea perioadă, ci totul depindea de bugetul aprobat şi despre gradul de executare al acestuia. În fiecare an s-a mers pe o rectificare bugetară care venea şi acoperea diferenţa de bani”, a explicat Marius Nistor, preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Învăţământul Preuniversitar „Spiru Haret”. ….. „Dacă nu se face un efort, aceşti copii vor fi pierduţi“ Profesorii au temeri mari legate de ceea ce va urma. Îi văd pe copii dezorientaţi, chiar dezinteresaţi, şi nu pot accepta că această vacanţă reprezintă o soluţie la situaţia pandemică. „S-au gândit la bani, la copiii aceştia nu se gândeşte nimeni. Noi suntem acum în concediu de odihnă, nu mai plătesc sporuri, alocaţie de hrană, gradaţie pentru cine are… Noi încasăm 75-80% din salariul din timpul şcolii, se fac economii şi cu întreţinerea şcolilor, pentru că nemaifiind elevii acolo nu mai plăteşti căldură, lumină… Despre asta e vorba, nu despre faptul că oprim circulaţia virusului. Cum s-ar putea face asta, când au toată ziua la dispoziţie să se întâlnească, nu le ocupi timpul cu nimic?! Dacă nu se face un efort, aceşti copii vor fi pierduţi“, explică un alt profesor, la fel de nemulţumit de situaţia creată. Integral:
Epidemiolog: România a intrat într-o fază descendentă a pandemiei de Covid-19, dar suntem singura țară din Europa care a permis valului 4 să evolueze nestânjenit..… Potrivit medicului, “măsurile anunţate marţi şi adoptate joi ca să intre în vigoare luni nu aveau cum să producă o scădere încă dinainte de a fi anunţate”. “Dacă erau introduse a doua zi ar fi putut să ascundă atingerea naturală a vârfului şi să îl atribuie măsurilor. Amânate cu o săptămână, rolul lor este mai degrabă propagandistic ca să poata spune că prin aceste masuri au învins pandemia. Experimentul infectarii de turmă a reuşit în România nu doar datorită neglijenţei, ci şi pentru că pandemia a fost asistată activ. Piedicile lăsate de medici în calea pandemiei, atât cele din valurile 2 şi 3, cât si cele stabilite în vară şi luna septembrie, au fost sistematic eliminate în mod activ de factorii politici sub pretextul “nu ne permitem”. ”Ei bine, asta inseamna că ne-am permis să lăsam pandemia să ucida un român la fiecare 4 minute şi că ne permitem catastrofa umanitară care însoţeşte un val epidemic lăsat să se dezlănţuie asupra populaţiei”, a susţinut Octavian Jurma. El consideră că va urma “o perioadă de scădere relativ rapidă conform prognozei”. “Vom coborî astfel (media mobila) sub 10.000 la inceputul lunii noiembrie (finalul săptămânii viitoare) şi sub 5.000 de cazuri pe zi la finalul lunii noiembrie. Dacă în decembrie vom continua să coborâm sau vom intra într-un platou depinde de cum va continua vaccinarea şi de gradul de conformare cu măsurile anunţate. Pentru medici decembrie este de asemenea luna în care vor putea să înceapă să respire şi eventual să îşi ia o binemeritata vacanţă”, a adăugat el. 70% din populație imunizată în februarie Medicul a arătat că este posibil ca, dacă ritmul de vaccinare se menţine, să ajungem la 70% din populaţie vaccinată în februarie şi “să trecem prin valul 5 la fel de uşor cum au trecut şi celelalte ţări din Europa civilizată prin valul 4 sau să îl evităm cu totul”. “Dacă politicienii se vor grăbi iarăşi să relaxeze totul şi să declare pandemia închisă ca să fure populist startul de sărbători o să o luăm de la capăt şi anul viitor”, a menţionat Jurma. Potrivit medicului, numărul decese va continua să crească şi în această săptămână, o scădere reală a numărului de pacienţi în ATI şi al deceselor urmând să apară abia peste două săptămâni. “Coşmarul va mai continua deci 2 săptămâni şi nu exclud ca marea relaxare de la debutul valului să fie urmată şi de marea musamalizare la finalul valului, tocmai pentru a se putea erija în eroi salvatori”, a mai scris epidemiologul. (News.ro) Integral:
Varianta Delta se transmite ușor de la vaccinați la nevaccinați în interiorul locuinței. Ce se întâmplă dacă ambele persoane sunt imunizate
Creatorii vaccinului Pfizer: „Coronavirusul va deveni o viroză controlabilă” Özlem Türeci și Ugur Sahin, fondatorii BioNTech care au contribuit la dezvoltarea primului vaccin autorizat anti-COVID, au declarat, într-un interviu publicat astăzi, 28 octombrie, de Deutsche Welle, că în următorii ani coronavirusul va deveni „o viroză controlabilă”, împotriva cărora unii oameni se imunizează o dată sau de două ori pe an …. Întrebată „când se va termina pandemia”, Özlem Türeci a răspuns: „Vom avea de-a face cu virusul cu siguranță în anii următori, dar vom găsi și răspunsuri la chestiunile care sunt încă neclare. Viitorul va arăta, de exemplu, dacă vor apărea noi variante ale virusului, imune la vaccinurile de până acum, și dacă vaccinurile vor trebui adaptate. Virusul va căpăta în anii următori statutul deținut de virusuri gripale, împotriva cărora unii oameni se vaccinează o dată sau de două ori pe an, iar alții, nu. Corona va deveni o infecție virală controlabilă”. Ugur Sahin a afirmat că, în prezent, se testează variante de vaccin împotriva coronavirusului și al mutațiilor sale. „Un studiu pe marginea variantei sud-africane Beta este aproape finalizat, altul pentru varianta Delta este în curs, în principal pentru strângerea de date”, a spus omul de știință. Nu există pe moment necesitatea de a modifica vaccinul. Dar vrem să arătăm că putem produce și testa clinic și alte variante de vaccinuri și că și acestea sunt la fel de sigure precum cel utilizat în prezent. Directorul executiv al BioNTech: Ugur Sahin spune că astfel, „dacă va apărea în anii următori o variantă nouă de virus, la care trebuie adaptate vaccinurile, vom putea să o facem rapid, pentru că stăpânim deja procesul necesar în acest sens”. …. Vaccinul nostru nu a apărut așa pur și simplu, ci se bazează pe o biomoleculă care se află în fiecare celulă din corpul nostru. Nu introducem nimic străin în organism și ne bazăm pe un cadru științific foarte solid, după ce s-a investit mai bine de 30 de ani în cercetarea aferentă. De aceea am putut dezvolta atât de rapid acest vaccin. Integral:
Românii sunt nemuritori, mai ales atunci când mor Românii se cred nemuritori. N-ar fi nimic rău în asta, dacă n-ar muri pe capete în timp ce-și duc viețile de parcă n-ar mai exista și ziua de mâine. Însă discrepanța asta între ce visează mulți dintre noi și realitate este una dureroasă. Și se repetă mai des decât am crede. De exemplu, 90% dintre români consideră că centura de siguranță e foarte importantă în mașină. Dar doar 40% dintre șoferi insistă ca pasagerii din spate să poarte centura, și doar 27% dintre pasagerii care călătoresc pe bancheta din spate și-o pun efectiv. Când am citit, cu ceva vreme în urmă, rezultatele acestui sondaj făcut de
Guvernele PNL s-au împrumutat în nici doi ani cu 17 miliarde de euro mai mult decât PSD în aproape 3 ani Premierul demis
OMV Petrom: Modificarea până la finele anului a Legii Offshore, esenţială pentru extracţia gazului din Marea Neagră
VIDEO România are două luni să implementeze 20 de măsuri din PNRR. Totul e blocat …. Când te afli într-o criză politică atât de profundă, cu perspective mici de a fi rezolvată rapid, absolut toți partenerii tăi te lasă să o rezolvi problema. Fie că vorbim de proiecte de cooperare militară sau economică, își iau o rezervă până când criza are o rezolvare democratică, a explicat, în cadrul #2021 Defense Summit, organizat de Newsweek România, Cristian Diaconescu, președintele PMP. „Prima responsabilitate pentru ce se întâmplă în România este a noastră. Propaganda vorbește de cum suntem noi colonie și vin alții să ne decidă soarta. Nu e adevărat așa ceva. România are, într-adevăr, prieteni de nădejde, de lung drum. Dar, ca stat la frontiera NATO, are și neprieteni. Când apar vulnerabilități, își fac o datorie de onoare din a încerca să maximizeze aceste vulnerabilități. Este aproape un ordin instituțional și trebuie să avem în vedere această situație”, a menționat Cristian Diaconescu. Fostul ministru de Externe a arătat că o criză politică dă nota și arată relevanța clasei politice. „Unii compară ce se întâmplă acum cu o situație de război. Dar situația actuală nu poate intimida politicianul român, decât dacă este unul minor. Azi, Consiliul UE a aprobat primele 13% din PNRR. Nu este meritul nimănui, e o aprobare automată. Dar greul abia începe”, a precizat politicianul, în cadrul #2021 Defense Summit, organizat de Newsweek România. România urmează să primească în următoarele luni 3,7 miliarde de euro. 20 de măsuri din 62, în două luni
Doliul alb al imposturii Niciodată nu am văzut un preşedinte care să afişeze atât de mult dispreţ şi indiferenţă faţă de ţară şi electorat. O atitudine superioară, pe alocuri zeflemitoare, mereu plasându-se superior, dincolo de lumea politică, dincolo de orice responsabilitate. E sfidător ce face. După ce a produs criza politică în plină pandemie, sau cel puţin a fost părtaş la ea, după ce a încălcat de nenumărate ori Constituţia, acum face acest gest care depăşeşte orice minimă logică şi raţiune. În plină criză politică, dar mai ales sanitară, când moartea a devenit starea de fapt, dumnealui pleacă în vacanţă la piramide. Preşedintele şi cu soţia în alb pe culmile piramidei când o ţară este în doliul negru pe culmile disperării. Este strigător la cer un astfel de gest acum, în aceste condiţii. Acum când ar trebui să primim un mesaj de unitate, de solidaritate, de grijă unii faţă de alţii. Acum ca niciodată avem nevoie de aceste mesaje şi acţiuni. Şi ce primim: un mesaj care ne divizează, ne învrăjbeşte şi ne mai spune că suntem abandonaţi total. În timp ce noi murim, primul om al ţării se distrează, afişând un total dispreţ faţă de tragedia în care ne aflăm. Cred că şi un administrator de colonie ar fi avut mai multă empatie, mai multă înţelegere şi respect decât acest preşedinte care nu că nu-şi mai respectă funcţia şi menirea, ci sfidează elementarul bun-simţ. A avut dreptate totuși: este preşedintele unei ţări pe care a eșuat-o. Şi acum o priveşte cu dispreţ: ghinion. …. Aceste milioane de cetăţeni care sunt afectate teribil aşteaptă nişte gesturi minime de solidaritate cu ei din partea instituţiilor statului. Şi ce văd? În plin haos administrativ, fără o guvernare stabilă, în plină criză medicală, preşedintele Iohannis le trimite o vedere de vacanţă: o imagine a dispreţului şi abandonului total. Dragi cetăţeni, vă descurcaţi voi – eu sunt plecat în vacanţă. Aceasta este solidaritatea şi doliul în alb sfidător al preşedintelui demult eşuat. Integral:
Comentariu dur al cercetătorului Octavian Jurma: ”Niciun alt guvern din lume nu și-a lăsat oamenii să moară de Covid într-o asemenea măsură, fără nicio încercare de a limita carnagiul” ….”România este prima (și singura țară din UE până acum) care a lăsat valul Delta să ajungă în vârf fără opreliști. Consecințele se văd aici, în curba morții, care va continua să urce timp de cel puțin o săptămână, chiar dacă raportările oficiale sunt subestimate de o severă și deliberată lipsă de testare. Pentru a realiza această creștere neatenuată, guvernul României a eliminat măsurile rămase în vigoare de după valurile anterioare, pentru a se realiza normalizarea completă, într-o țară cu vaccinare de 25%, în septembrie, când valul Delta era deja după câteva săptămâni de creștere exponențială”, susține Jurma într-un comentariu postat pe pagina sa de
Studiu pe 32 de milioane de adulți: Riscul de afecțiuni neurologice, mai mare în cazul infectării Covid, decât după vaccinare Afecțiuni neurologice rare pot apărea după vaccinarea împotriva Covid-19, dar riscul este mult mai mare la persoanele care s-au îmbolnăvit de Covid-19, arată o nouă cercetare efectuată pe 32 de milioane de adulți din Anglia. Medicii spun că studiul oferă o reasigurare suplimentară că vaccinarea oferă cea mai bună protecție pentru sănătatea generală, relatează BBC. Oamenii de știință, de la Universitățile din Oxford și Edinburgh, au comparat nivelurile de afecțiuni neurologice observate într-o lună de la primul doză de vaccin cu cele observate în decurs de o lună de la un test pozitiv de coronavirus. Ei au acordat o atenție sporită asupra unei afecțiuni rare numită Sindromul Guillain-Barre (GBS), cunoscută a fi asociată cu anumite boli infecțioase și legată de alte vaccinuri. GBS provoacă inflamația nervilor și poate duce la amorțeală, slăbiciune și durere, de obicei la picioare, mâini și membre și se poate răspândi la piept și față. Afecțiunea poate fi tratată și majoritatea oamenilor își revin în cele din urmă complet, dar poate să provoace și forme foarte grave și chiar să pună viața în pericol pentru unii. Potrivit studiului, au existat, în urma primei doze de vaccin, 38 de cazuri suplimentare, față de riscul estimat inițial, de GBS pentru fiecare 10 milioane de adulți care s-au vaccinat cu AstraZeneca și 60 de cazuri suplimentare de accident vascular cerebral hemoragic pentru fiecare 10 milioane de adulți care s-au vaccinat Pfizer. În schimb, în rândul persoanelor care s-au infectat cu virusul, au existat aproximativ 145 de cazuri suplimentare de GBS la 10 milioane cu un test pozitiv, 123 de cazuri suplimentare de inflamație a creierului, cum ar fi encefalită, meningită și mielita, la 10 milioane de oameni. …. Profesorul Peter Openshaw, de la Imperial College London, a fost de acord că studiul a arătat un risc mic crescut după vaccinare. „Cu toate acestea, aceste evenimente adverse au fost reduse de tulburările neurologice observate după testarea pozitivă pentru Covid”, completează medicul. „Sindromul Guillain-Barre, boala asemănătoare miasteniei, hemoragia subarahnoidiană, encefalita și paralizia Bell au fost toate destul de frecvente, mai ales în primele două săptămâni după testarea pozitivă pentru Sars-Cov-2”, a precizat Openshaw. Integral:
Sezonul gripal ar putea fi sever şi în plus se va adăuga pandemiei COVID-19, atenţionează ECDC Sezonul gripal care vine ar putea fi unul sever, iar acesta adăugat pandemiei COVID-19 riscă să determine ”consecinţe serioase” prin presiunea suplimentară asupra sistemului sanitar, atenţionează Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDS), relatează marţi Politico.eu, citat de Agerpres. În Croaţia, de exemplu, circulaţia virusului gripal a depăşit deja pragul sezonier ”neobişnuit de devreme”. Tulpina predominantă anul acesta, A(H3N2), afectează mai mult vârstnicii şi este asociată unei eficacităţi mai reduse a vaccinului antigripal, scrie sursa citată. Detectările timpurii ale acestui subtip ”sunt un indiciu că sezonul gripal care vine ar putea fi sever”, afirmă şeful programului ECDC pentru studierea virusului gripal, Pasi Penttinen. ”O creştere puternică a infecţiilor gripale în timp ce continuă pandemia COVID-19 ar putea avea consecinţe serioase pentru vârstnici şi ar putea pune o presiune suplimentară pe sistemele sanitare aflate deja sub tensiune”, adaugă responsabilul ECDC. Această instituţie europeană mai notează că restricţiile instituite pentru a preveni răspândirea COVID-19 în perioada sezonului gripal precedent aproape că au eliminat atunci transmiterea gripei în Uniunea Europeană, sugerând că măsuri precum distanţarea şi purtarea măştii sunt de asemenea eficiente împotriva gripei. Integral:
PNL și PSD finanțează antivaccinismul în presă Nu este o opinie: cheltuielile făcute de partide în pandemie și de guvernul PNL condus de Ludovic Orban arată către ce companii media s-a dus grosul banilor destinați presei….. Din miliardul de lei cu care au fost subvenționate partidele parlamentare în ultimii cinci ani, o parte importantă s-a îndreptat către mass-media. În primul semestru al anului 2021, PSD a cheltuit peste 15 milioane de lei pentru promovare și propagandă în presă, PNL – peste 8 milioane de lei, iar USR – peste 450.000 de lei. Europa Liberă a arătat că întrebarea punctuală privind destinația exactă a sumelor nu a primit răspuns de la PSD, însă finanțările anterioare, mai ales cele din campania electorală din 2020, primul an al pandemiei, au privilegiat Trustul Intact, RTV, Realitatea TV, DC News, Evenimentul zilei și numeroase publicații online care au dus și duc în continuare campanii deșănțate de manipulare despre COVID-19. PNL a răspuns la întrebare și vedem cum RTV, televiziunea fugarului Sebastian Ghiță, sau trustul condus de Radu Budeanu, Cancan și Gândul, a primit bani de la PNL prin intermediul Stalex PR&Media Events. Și nu puțin, ci echivalentul a 84.000 de euro pe lună, în iunie și iulie 2021. În campaniile electorale desfășurate în 2020, când cetățenii au înfruntat cum s-a putut pandemia, tarifele practicate de televiziunile de știri au urcat suficient de mult pentru a oferi confort unor trusturi gălăgioase, profesioniste în dezinformare, ca Antena 3, care cerea pe un spot de 60 de secunde 6.000 de euro în intervalul orar 19.00 – 24.00, ca RTV cu tariful de 3.000 euro pe minut pentru transmiterea în direct a unor activități de campanie sau ca Realitatea Plus TV, cu tariful de 2.000 de euro pe spotul de 30 de secunde în intervalul orar 18.00 – 24.00. În toată perioada campaniei electorale, propaganda politică a mers mână în mână cu știrile false legate de pandemie, alimentate din plin de bâlbâielile guvernului și lipsa sa de strategie….. Până în decembrie 2020, grosul l-au luat Antenele și trustul pușcăriașului Dan Voiculescu, dar sume frumușele s-au dus și spre RTV, Realitatea TV și publicații online dintre cele mai toxice. Trustul Intact a înhățat potul de 14,7 milioane de lei, RTV a băgat în cont 2 milioane de lei, Evenimentul zilei și Capital, peste 600.000 de lei, Press Media Electronic, care susține DCNews, aproape jumătate de milion de lei, iar Pagina Ciudatului a lui Liviu Alexa, aprox. 200.000 de lei. Ce primește publicul pentru acești bani? Dezinformare sistematică prin vocile deja consacrate: Monica Pop, Dana Budeanu, Dan Puric, Adina Alberts, Becali (care nu s-ar vaccina nici cu pistolul la tâmplă!), Șoșoacă, Simion, precum și alte șoșoace și șoșoci prezenți zilnic. Așteptări nu putem avea nici de la guvernanți, nici de la profesioniștii manipulării, atât timp cât în boardul Fundației SMURD a lui Raed Arafat se află Radu Tudor de la Antena 3. Integral:
CCR critică Parlamentul pentru o hotărâre privind starea de alertă: „Adaugă în mod nepermis la textele constituţionale” Curtea Constituţională susţine că modificările adoptate de Parlament la o hotărâre de guvern din 2020 privind starea de alertă adaugă în mod nepermis la textele constituţionale ce reglementează raporturile dintre Guvern şi Parlament şi le încalcă pe cele care privesc controlul judecătoresc al actelor administrative ale autorităţilor publice.
“Bailout guvernamental ACUM pentru termoficări” Este bine oare numai atit ? ….. Am citit parerile diversilor experti, de exemplu Dl. Peiu, Dl.Chisalita si multi altii, care abordeaza numai problema “supply-side” (adica n-avem gaze, n-avem carbuni, n-avem electricitate etc.), dar, nimeni, dar absolut nimeni, dar, mai ales Guvernul, Ministerul Energiei (care are si un Departament de asa-zisa Eficienta Energetica), ANRE etc. nu se uita la problema “waste energy” (adica, ce aruncam “la cos”). Sa incercam sa explicam cum aceasta problema a “energiei aruncate pe cos” ar fi putut rezolva/poate rezolva foarte mult din “deficitul de gaz” dupa care plingem cu totii. Voi porni de la exemplul cel mai usor de observat, dar neinteles de foarte multi dintre noi, cind mergem pe DN1 spre Valea Prahovei, in week-end si trecem pe lînga Petrobrazi (atit rafinaria cit si centrala pe ciclu combinat a OMV). Sunt sigur ca toti am observat, in special in perioade mai reci, cantitati imense de vapori de apa eliberati in atmosfera de turnurile de racire atit ale rafinariei cit si ale Centralei pe ciclu combinate de la Brazi. Ceea ce se poate face (si este facut in multe alte parti, dar nu in Romania) este simpla instalare a unor pompe de caldura care sa preia functia de racire a turnurilor de racire si sa alimenteze cu energie termica tot Ploiestiul (va asigur ca ceea ce “se arunca pe turnurile de racire” este cu mult mai mult decit ii trebuie Ploiestiului in termoficare !). Ce se realizeaza prin asta ? 1. Valorificarea unei “energii deseu”, care din punctul de vedere al noilor Directive Europene este energie regenerabila ! si, care, cel mai important, este si ieftina ! 2. Decarbonarea sistemului de termoficare al Ploiestiului (in felul acesta, ajutam si Veolia sa-si elimine amprenta de Carbon si sa nu mai consume gaze pentru alimentarea SACET Ploiesti)… Sa continuam pe aceeasi logica, si sa ne uitam cam pe unde prin Romania, avem astfel de anomalii si jafuri energetice, identice cu cele de mai sus:
Favorizarea plagiatorului: trei blaturi făcute în instanță de ministerul condus de Sorin Cîmpeanu cu plagiatorii VIP Ministerul Educației riscă să piardă în instanță trei procese deschise de trei plagiatori VIP pentru că instituția condusă de Sorin Cîmpeanu nu a făcut niciun demers legal, în niciunul dintre dosare, pentru a apăra interesele statului. Protagoniștii celor trei procese sunt Bogdan Licu, prim-adjunctul procurorului general al României, Codruț Olaru, procuror CSM și general de armată, și Florian Bodog, senator PSD și fost ministru al Sănătății. Toți trei au fost acuzați de plagiat și toți trei au dat în judecată Ministerul Educației. Bogdan Licu cere în instanță ca Ministerul Educației să îi recunoască o cerere de renunțare la doctorat făcută în 2018 și să i se retragă titlul de doctor, la care dorește să renunțe benevol. Codruț Olaru cere instanței să anuleze procedura de înregistrare a unei sesizări de plagiat în baza căreia CNATDCU a emis, anul acesta, un verdict de plagiat. Florian Bodog contestă în instanță procedura de retragere a titlului de doctor prin ordin de ministru, după ce CNATDCU a decis definitiv că acesta a plagiat. În această vară, ministrul Educației Sorin Cîmpeanu
Octavian Jurma: „Nu și-a cerut nimeni scuze pentru halul în care au adus țara” …. Măsurile de carantină vor avea efect peste două săptămâni, indiferent dacă am fi avut stare de urgență cu carantină totală sau carantină de noapte. Pur și simplu, atâta durează să se vadă în curbă. Vaccinarea cu rata aceasta de peste 80.000/zi concurează cu pandemia care, la 15.000 de infectări pe zi confirmate, practic infectează cam 75.000 de oameni pe zi. Ambele metode imunizează oameni. Deci, dintr-un anumit punct de vedere, pandemia o putem considera ca o formă de vaccinare și ar dubla rata de vaccinare. Deci vaccinarea accelerează viteza cu care ajungem la acel prag de imunizare de turmă. După 14 zile, efectul vaccinării se vede chiar și în cazul vaccinării ARN mesager cu prima doză. De fapt, au o imunizare de 80%, iar diferența aceea de 30 de zile până după doza a doua ne permite să ajungem la 95%. Diferența între 80 și 95% o obținem cu ajutorul rapelului. Impactul vaccinării ARN mesager se vede mult mai repede în curbă decât în certificatul verde, ca să spunem așa, și de asta peste două săptămâni acest efect cumulat mă aștept să aibă un impact puternic pe curbă, să vedem un platou și apoi o scădere ceva mai consistentă, dacă continuăm cu rata aceasta de vaccinare. Carantina totală era cea care ne-ar fi putut ajuta mai mult în acest moment? Din punctul meu de vedere, am ajuns la stadiul în care simplul fapt că noi declarăm că mai există un prag până la care mai așteptăm carantina totală mi se pare de-a dreptul criminal. Nu pot să înțeleg cum se poate anunța că se așteaptă două săptămâni până se vor mai lua alte măsuri. Totuși sunt între 16.000 și 18.000 de cazuri zilnice. 80% din măsurile incluse în această ordonanță trebuiau să fie funcționale deja de la 1,5 la mie, unele de la 3 la mie, altele de la 4,5 la mie și marea lor majoritate după 7,5 la mie. Singurul motiv pentru care ele nu funcționează este că s-au suspendat pe criterii strict politice, cum a fost închiderea școlilor după 6 la mie, permiterea de a rămâne deschise localurile după 3 la mie și tot soiul de astfel de măsuri de relaxare la incidențe mari. Iar acum vedem că se revine cu un pachet în care toate sunt puse la 10 la mie. Avem o situație cumva paradoxală care mă îngrijorează foarte mult, pentru că asta ar putea să ne anunțe indirect că psihologic acesta este pragul de la care trebuie adoptate asemenea măsuri, nu 2 la mie, nu 3 la mie, cum a fost până acum, ci de la 10 la mie sau 15 la mie. Sunt măsuri care trebuiau luate progresiv până să ajungem la pragul acesta. Asta înseamnă că ne putem aștepta ca într-un oraș să nu se ia nicio măsură până la 10 la mie. Trebuia declarată starea de urgență? Majoritatea populației aștepta declararea stării de urgență, în primul rând. Trimitem oameni în afara țării, opt țări ne ajută, dar noi nu avem stare de urgență. Sunt întrebări la care ni se refuză răspunsul. De ce nu avem stare de urgență? Nu știu, având în vedere că noi anul trecut aveam mai puțini adulți infectați în spitale și în ATI decât sunt copii acum. Deci e o situație incredibil de gravă și noi nu declarăm stare de urgență. Starea de urgență nu impune nicio măsură suplimentară, doar dă președintelui responsabilitatea și autoritatea de a se ocupa de jobul lui care este siguranța națională, care este profund afectată. Asta ar fi permis adoptarea oricărei măsuri, inclusiv a carantinei, a certificatului verde, fără nicio altă problemă. Așa, avem tot soiul de măsuri care acum trebuie trecute prin parlament. Se putea rezolva mâine, rapid, fără să mai așteptăm o zi, două, o săptămână. Vedem că în fiecare săptămână sunt peste 100.000 de cazuri, iar rezultatul va fi undeva între 3.000 și 5.000 de decese. Deci nu ne putem permite să mai așteptăm și să mai experimentăm. Lituania, care a fost în pluton cu noi, și-a cerut scuze vaccinaților și a instituit carantină completă. Sunt absolut sigur că românii nu ar fi avut nicio obiecție, dimpotrivă, în sfârșit am fi avut o măsură predictibilă. Însă aici este o problemă de filosofie de sănătate mai degrabă. Care credeți că sunt motivele de substanță pentru care nu se iau niște măsuri radicale? Cred că sunt strict politice, legate de jocul politic. Pot să fie motive de imagine, președintele petrece acum foarte mult timp în afara țării, poate nu vrea să creadă lumea că situația în România e așa de gravă încât să necesite stare de urgență. În mod cert nu există absolut niciun motiv epidemiologic, asta este un consens. Acum toată lumea, din toate spitalele, din DSP-uri, INSP, medicii, toți trag semnale de alarmă și cer de urgență măsuri radicale, pentru că situația este dramatică în spitale. Simplul fapt că noi am transferat întreaga povară a pandemiei pe spitale este un lucru cumplit în sine, un act de lipsă de solidaritate socială pe care nu cred că poporul nostru și l-a asumat. Și l-au asumat alții pentru noi….. Când oamenii nu au acces la ATI, mortalitatea crește de trei-patru ori.
Managerul Spitalului Victor Babeș: Pacienţii vindecați de COVID pot face din nou boala, într-o formă mai severă Toate persoanele, indiferent dacă s-au infectat anterior cu COVID, trebuie să se vaccineze împotriva virusului, altfel riscă să contracteze din nou boala și chiar să facă o formă mai gravă, avertizează, marți, Simin Florescu, managerul Spitalului de Boli Infecțioase Victor Babeș din Capitală, potrivit Agerpres.„Simpla trecere prin boală fără dublarea de vaccin nu oferă o garanţie în acest sens. Pacienţi care au trecut prin boală pot face un al doilea episod în lipsa unui vaccin poate chiar mai sever, nu putem să garantăm niciodată că va fi o formă mai puţin severă chiar şi acesta al doilea episod care apare la un pacient este o evidenţă a faptului că răspunsul lui imun nu este unul adecvat”, a spus marți medicul Simin Florescu, în cadrul dezbaterii „Anticorpii monoclonali – soluţie în criza COVID-19”, organizată de DC News. Aceasta este realitatea. Aşa că totdeauna trebuie dublat de vaccin. Nu putem considera la un pacient care a trecut prin boală că al doilea episod va fi unul uşor, nu avem niciun fel de garanţii pentru acest lucru. De aceea se şi recomandă vaccinarea în mod general a tuturor pacienţilor, indiferent de trecerea prin boală. Simin Florescu, managerul Spitalului de Boli Infecțioase Victor Babeș: Referitor la utilizarea anticorpilor monoclonali în tratamentul pacienților cu COVID, medicul a susținut că poate să reprezinte o parte din soluţie pentru pandemie, dar aceasta „nu poate să fie singura soluţie”.„Problema este că nu sunt disponibile în cantităţile dorite pe plan internaţional. Acolo este problema, la nivel de producţie mai degrabă. (…) Există o parte a pacienţilor care ori nu răspund deloc la vaccinul administrat, dar este un număr foarte mic de pacienţi, ori pacienţi la care imunitatea postvaccinală se epuizează mai rapid decât ne-am aştepta. La aceşti pacienţi într-adevăr administrarea de anticorpi poate să reprezinte o soluţie. Deşi este o utilizare raţională şi eficientă, dar nu poate fi extinsă pe scară largă, nu poate să înlocuiască vaccinarea”, a mai spus medicul. Integral:
Terapia Cluj acuză Agenția Medicamentului că nu a aprobat de 6 luni producerea antiviralului favipiravir în România Reprezentanții Terapia Cluj spun că au cerut acum 6 luni să producă în România medicamentul favipiravir, un antiviral folosit în spitale pentru tratarea formelor ușoare de COVID, dar că nu au primit niciun răspuns de la Autoritatea Națională a Medicamentului. Președintele instituției, Robert Ancuceanu, susține că nu are cunoștință de existența unei astfel de cereri: „E posibil să fi venit și să se fi rătăcit pe undeva. Încercăm să vedem ce s-a întâmplat”. …. Într-o declarație pentru Libertatea, Dragoș Damian, directorul executiv al producătorului de medicamente Terapia Cluj, acuză Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale din România că nu i-a răspuns de mai bine de 6 luni la adresa prin care anunța că vrea să producă favipiravir în România. …. De partea cealaltă, Robert Ancuceanu, președintele instituției, spune că o astfel de cerere nu a existat, dar că e posibil totuși să fi fost trimisă și rătăcită. În schimb, spune că este problematic medicamentul în sine, deoarece acesta este varianta generică a unui alt antiviral, numit Avigan și realizat în Japonia. Iar acela avea efecte secundare extrem de puternice, susține Ancuceanu. Favipiravir a fost dezvoltat inițial pentru gripă, dar este folosit și împotriva COVID pe motiv că reduce febra. …. Noi am făcut inițial cerere în martie-aprilie și am revenit în iulie. Nu am primit răspuns la solicitarea noastră. Noi putem să aducem într-o lună 60.000 de cutii de favipiravir din import și să îl producem în țară în 6 luni. Este nevoie de așa mult timp pentru că e nevoie de teste-pilot etc. Dar până atunci poate apărea alt medicament, mai bun, cum e cel de la Merck. Dragoș Damian, directorul Terapia Cluj: Șeful Agenției Medicamentului: „Colegii mei spun că nu au primit” …. Guvernul a aprobat la începutul lunii octombrie, prin ordonanță de urgență, posibilitatea administrării de favipiravir în regim ambulatoriu. ….. Favipiravir este un medicament care se utilizează la scară mică, un medicament cu potențial teratogen (malformații). Favipiravir prezintă risc de creștere a enzimelor hepatice (AST, ALT, GGT) și de afectare hepatică/apariție a leziunilor hepatice induse medicamentos, precum și risc de hiperuricemie. Este absolut necesar controlul strict al eliberării, sub stricta supraveghere a medicilor. Integral:
Elevii, victimele colaterale ale celor doi ani de pandemie. Mircea Miclea: „Se vede un blocaj în capacitatea lor de concentrare. Au crescut problemele emoționale. Dar ei nu produc voturi” ….. După aproape doi ani de pandemie elevii, probabil și cei cărora nu prea le plăcea să învețe, au ajuns să își dorească să meargă la școală, măcar și pentru simplul fapt că acolo se întâlnesc cu cei de vârsta lor. Din cauza izolării, foarte mulți adolescenți au dezvoltat probleme emoționale grave și le este tot mai greu să se concentreze și să își regleze emoțiile. ”Efectele se văd deja. În primul rând au crescut problemele emoționale pe care le au elevii. Mai ales în cazul adolescenților, a crescut gradul de anxietate și de reacție de tip depresiv. În al doilea rând, sunt o serie de date științifice care arată că atunci când înveți într-un mediu nestructurat așa cum s-a întâmplat în acești ani, când au fost mereu vacanțe extrem de lungi și închideri de școli, atunci apare o deteriorare a funcțiilor executive din cortexul prefontal. Adică, este vorba despre capacitatea de concentrare a atenției, capacitatea de memorie de lucru, capacitatea de organizare, de planificare. Este vizibil acest aspect. Elevii sunt mai puțin structurați în a învăța, procrastinează, adică amână mereu sarcinile de învățare, capacitatea lor de concentrare s-a redus semnificativ. A treia chestiune vizibilă se leagă de faptul că este un blocaj în dezvoltarea competențelor socio-emoționale ale copiilor. Adică a capacității lor de a interacționa unul cu celălat, de a rezolva conflicte sociale, de a avea leadership, de a-și autoregla emoțiile. Ele se deteriorează din cauza acestei impredictibilități și a mediului destructurat”, a explicat profesorul Mircea Miclea. ”Performanțele școlare nu au fost evaluate la modul riguros. Deficiențele de învățare sunt cumulative” După primele luni de pandemie și lockdown, se vorbea despre recuperarea materiei pierdute de către
Bloomberg: Pandemia se acutizează şi urmează o iarnă grea pentru Europa Analiza Bloomberg relevă că emisfera nordică se va confrunta cu o iarnă grea, cu restricții față de pandemia de Covid, iar în țările unde gradul de vaccinare este redus, situația va fi și mai dificilă. Restaurantele și saloanele de înfrumusețare sunt închise. Școala se face online. Oamenii trebuie să rămână în case de la ora 20.00. Cam așa arată situația în Letonia, una dintre țările europene unde a fost nevoie de adoptarea unor măsuri dure pentru a limita răspândirea și mai mult a SARS‐CoV‐2. Acest nou val afectează țări din toată lumea, din Marea Britanie până în Rusia și Singapore, scrie Bloomberg preluată de Spotmedia.ro În analiza sa, Bloomberg notează că răspunsul autorităților din statul baltic la această criză își găsește – mai mult sau mai puțin – corespondent și la alte națiuni, amintind de fatidicul an 2020. Asta pentru că pandemia nu dă semne de oprire, în multe locuri fiind vizibilă o accelerare a numărului de îmbolnăviri în ultima perioadă. De exemplu, în Marea Britanie, unde marea majoritate a populației e vaccinată, reușind să domolească curba de îmbolnăviri de COVID-19, acum înregistrează cele mai multe cazuri din iulie încoace. Similar, numărul îmbolnăvirilor din Germania e la maximul ultimelor cinci luni. Publicația citată mai notează că, în țările unde ritmul vaccinării e lent, situația e și mai gravă. Cu un record de decese, Rusia se pregătește să intre în lockdown. Iar în România nu mai sunt paturi la Terapie Intensivă. Tulpina Delta, mult mai contagioasă decât variantele inițiale, afectează și state precum China și Australia, care au o toleranță zero față de răspândirea virusului. SUA, care au intrat pe un platou, încurajează vaccinarea cu doza a treia („booster”) pentru a preveni apariția unui nou val de îmbolnăviri. Așadar, iarna se apropie în emisfera nordică, iar pandemia nu pleacă nicăieri, singura speranță fiind vaccinarea. În timp ce serurile s-au dovedit a fi eficiente în prevenirea simptomelor grave și a deceselor, acestea nu opresc în toate cazurile transmiterea virusului. În plus, capacitatea de protecție se diminuează în timp, astfel că situația e mai complicată decât era anul trecut. „Scăderea temperaturilor, diminuarea eficienței vaccinurilor odată cu trecerea timpului și decalajele privind vaccinarea sunt elemente care fac dificilă previzionarea evoluției pandemiei. Așadar, următoarele 3-6 săptămâni sunt cruciale”, precizează pentru sursa citată Arnaud Fontanet , epidemiolog la Institutul Pasteur, care consiliază guvernul din Franța. Când vine vorba de pandemie, situația din nicio țară nu e la fel cu alta. Totuși, câteva concluzii sunt certe. Cei care s-au vaccinat devreme observă efectele diminuării eficienței serurilor, așa că au nevoie de doza „booster”. Statele care au menținut mai mult timp măsuri adiționale (purtarea măștii în spații publice, lockdown de noapte, necesitatea certificatului COVID, limitarea adunărilor mari etc.), o duc mai bine. În timp ce situația e cea mai gravă în țările unde mulți locuitori refuză imunizarea. Integral: 
Ovidiu Voicu: „Orice guvern va fi până în primăvară va pierde puternic din punct de vedere politic” …. Care este rațiunea pentru care și președintele Iohannis, și o parte din PNL preferă un guvern minoritar în loc de refacerea coaliției care totuși ar asigura stabilitatea politică? Văd două explicații posibile. Una este foarte pragmatică, legată de accesul la bani – iar aici vorbim de pușculița cu bani care este bugetul național și de promisele investiții publice din PNRR. Baronii din PNL au înțeles că USR PLUS în guvernare înseamnă un control public mai bun asupra acestor bani și dificultate în a-i împărți cum vor clienților politici. Ei vor acces direct la acești bani mulți. Aceasta este explicația pragmatică. Mai este o explicație care ține pur și simplu de micimea oamenilor politici, începând cu președintele Iohannis, care este una de orgoliu stupid: ăștia au plecat de la guvernare, lasă că le arătăm noi. Este o atitudine meschină care de multe ori explică lucrurile în politica românească, din păcate. De ce credeți că până la urmă a recurs președintele la formula Ciucă și s-a debarasat de Florin Cîțu, pe care l-a susținut înfocat până acum? Problema domnului Cîțu este imensa lipsă de popularitate pe care o are în acest moment. Domnul Cîțu are imaginea foarte proastă nu doar în interiorul PNL, cu excepția grupului său de apropiați, cât mai ales la publicul larg. Este asociat cu toate gafele pe care le-a făcut de-a lungul timpului, cu imaginea aceea de aroganță pe care și-a creat-o și, mai ales, cu eșecul gestionării pandemiei în România. Președintele Iohannis nu putea să ignore lucrul acesta, domnul Cîțu e un cal pierzător și, pe de altă parte, are nevoie și de un țap ispășitor. Domnul Iohannis este șeful statului de șapte ani și a spus că statul a eșuat. Pasul următor ar fi fost să ne spună că el a eșuat, dar nu o să spună așa ceva și atunci ni-l oferă pe domnul Cîțu pe post de țap ispășitor. Este o înfrângere pentru Klaus Iohannis și pentru PNL renunțarea la Florin Cîțu? Cu certitudine, da. Tocmai l-au ales președinte PNL. În plus, dacă ne uităm pe zona de social media, vedem că foarte mulți activiști PNL sunt debusolați, nu mai înțeleg ce mesaj transmite partidul. Acum câteva zile, Cîțu era singurul și unicul votat în unanimitate în Biroul Politic Național ca fiind viitorul premier, dar după două zile, Ciucă a devenit singurul și unicul votat în unanimitate în Biroul Politic. Ori Cîțu este foarte bun și merită susținut, ori nu merită și-l avem pe domnul Ciucă. Inclusiv din această perspectivă a comunicării publice, a debusolării activiștilor de partid e clar că PNL suferă o înfrângere puternică în această perioadă și, iată, umilința maximă, ajunge din nou la mâna PSD. Și ajunge într-un sens foarte direct, se roagă de domnul Ciolacu și de PSD să-i susțină guvernul minoritar…… Orice guvern va fi până în primăvară, acesta va pierde puternic din punct de vedere politic, pentru că este imposibil să gestionezi lucrurile astea într-o manieră populară. Apoi, PSD poate câștiga niște resurse. Vor cere acces la contracte, acces la resurse publice. Au fost păcăliți de domnul Cîțu cu alocarea din fondul de rezervă care s-a dus 85% la PNL, ceea ce PSD-ului nu i-a picat bine. Probabil, vor negocia cu domnul Ciucă să aibă acces la niște resurse care să mai liniștească clienții lor politici. Aceste avantaje sunt suficient de importante pentru ca până la urmă domnul Ciolacu să-i convingă și pe ceilalți colegi – unii care poate ar vedea o situație mai bună în a nu susține guvernul, ci în a presa în continuare pentru alegeri anticipate. USR pare, cel puțin la prima vedere, că a pierdut: a ajuns în opoziție, cel puțin deocamdată. Cum vedeți situația USR? Cred că, paradoxal pentru USR, pe termen mediu, mă refer la alegerile din 2024, situația este un pic mai bună. Erau blocați într-o guvernare în care nu făceau, de fapt, nimic. Toate reformele importante pe care le-au promis propriului electorat erau blocate și nu reușeau să iasă din această situație. Lucrul acesta s-a văzut inclusiv în sondajele de opinie, prin scăderea de popularitate. Acum USR se întoarce în opoziție, poate fi vocal, poate fi foarte critic la adresa guvernării, fidelizându-și astfel publicul pentru alegerile din 2024 cu un mare punct de câștig, dacă va reuși să-l folosească: domnul Cioloș……Chiar și anumite reforme pe care PNL și le-ar fi putut aroga în situația în care conducea o majoritate pot fi lesne prezentate de către PSD ca venind din partea lor. Nu întâmplător avem acel decalog, cele 10 puncte pe care domnul Ciolacu le pune drept condiție de susținere a guvernului. Pe listă vedem chestiuni legate de plafonarea prețurilor la energie, de problema pensiilor, de problema ajutoarelor pentru persoanele aflate în situații vulnerabile. Astea sunt și pe agenda PNL. Dar iată cum, cu o întorsătură de condei, PSD le prezintă ca fiind condițiile lor pentru susținerea guvernului. Ele vor trece prin parlament, unde PSD-ul are o pondere mult mai mare, și PSD‑ul va spune că ei le-au făcut posibile. Integral: 


