Author: desy.demeter


Revista Presei – 6 noiembrie.„Inflația, lipsa stabilității politice, proasta administrare a situației pandemice și supraîncălzirea economiei- principalele temeri ale economiștilor”

Autumnal Equinox 2021: The First Day of Fall | Facts, Folklore & More | The Old Farmer's AlmanacBuna dimineata intr-o zi de sambata, 6 noiembrie! Sâmbătă, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 15 grade în Moldova, 15 în Transilvania, 13 în Maramureș, 13 în Crișana, 14 în Banat, 19 în Muntenia, 19 în Oltenia și 17 în Dobrogea. Norii acoperă întreaga țară și va ploua în Banat și Transilvania. Soare va fi în Maramureș și Dobrogea. În Capitală, cerul va fi mai mult noros, cu o maximă de 22 de grade. Duminică, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 15 grade în Moldova, 15 în Transilvania, 13 în Maramureș, 14 în Crișana, 17 în Banat, 17 în Muntenia, 17 în Oltenia și 15 în Dobrogea. Ploile se răspândesc în Moldova, Transilvania, Maramureș, Banat și Crișana. În Muntenia și Oltenia va fi înnorat, iar în Dobrogea soare. În București, cerul va fi mai mult noros, cu o maximă de 15 grade.

Ce crede un renumit medic despre discriminarea persoanelor vaccinate: „Dacă cineva face infarct nu are loc la spital din cauza nevaccinaţilor”  Persoanele vaccinate sunt discriminate şi riscă chiar să-şi piardă viaţa din cauza celor care refuză să se imunizeze, apoi se îmbolnăvesc şi ajung la spital în stare gravă, blocând unităţile medicale, crede László Lorenzovici, un cunoscut medic şi expert în management sanitar, cu studii la Oxford…… Încă din momentul în care au apărut primele zvonuri la nivel global despre introducerea certificatului verde au existat numeroase voci care au criticat ceea ce numeau o discriminare a celor nevaccinaţi. Lucrurile stau exact pe dos, spune László Lorenzovici, medic şi expert în politici de sănătate publică, cu supra-specializare în economie sanitară şi management sanitar şi cu studii postuniversitare inclusiv la Oxford şi la Budapesta. El aduce în discuţie inclusiv latura economică şi aminteşte că România a împrumutat sume record începând din 2020, iar mare parte din aceşti bani au fost folosiţi pentru a menţine economia pe linia de plutire şi pentru ca sistemul sanitar să facă faţă valurilor de pacienţi cu COVID-19. Ori, cei mai mulţi bolnavi care necesită spitalizare şi tratamente costisitoare în prezent sunt tocmai cei care refuză să se vaccineze. Discriminare economică „S-a ajuns la o discriminare a vaccinaţilor. E şi o discriminare economică, pentru că datoria publică se tot adună şi de ce ar trebui să o plătească şi vaccinaţii? Consecinţele economice sunt plătite şi de cei care deja au făcut un efort, au respectat regulile şi s-au vaccinat. Haideţi să vorbim despre costurile sistemului de sănătate. De ce ar trebui nevaccinaţii să beneficieze de gratuităţi pentru tratamentul COVID-19 ca şi vaccinaţii? După care, dacă vaccinatul face un infarct, vine în spital şi nu mai sunt locuri. Şi e din nou o discriminare a vaccinaţilor şi scăderea şansei la viaţă, pentru că din cauză că unii nu s-au vaccinat e blocat tot sistemul sanitar. Nevaccinaţii spun că sunt discriminaţi, dar nu văd că de fapt ajung ei, în mod indirect, să-i discrimineze pe ceilalţi”, spune Lorenzovici. László Lorenzovici a vorbit şi despre valul 4, de departe cel mai virulent, care a provocat şi cele mai multe victime. În opinia sa, scăderea valului 4 va dura probabil la fel de mult ca şi creşterea. „Acum două săptămâni a fost vârful şi câte săptămâni ne-a luat să urcăm, tot cam atâtea săptămâni o să ne ia şi să se termine. Deşi de obicei puterea de scădere este puţin mai mare. Şi e logic să fie aşa, pentru că o parte din oameni s-au imunizat şi atunci probabilitatea să ia virusul scade. Alţii s-au imunizat natural de boală. Şi totuşi, din ce in ce mai mulţi oameni s-au vaccinat. Din păcate, vor mai fi între 10.000 şi 15.000 de morţi în acest val 4.” De ce nu se impunea lockdown Expert în management sanitar, Lorenzovici vorbeşte şi despre efectul pe care l-ar fi avut un lockdown asupra României. În opinia sa, un nou blocaj economic, ca în 2020, ar fi echivalat cu o catastrofă. În plus, spune expertul, soluţia este vaccinarea, şi nu blocajul, care nu face decât cel mult să amâne infectarea celor neimunizaţi prin vaccin. Tototdată, un lockdown i-ar fi pedepsit şi pe cei care s-au vaccinat şi ar fi însemnat o lovitură dată campaniei de vaccinare şi mai dură decât cea dată de Senatul României, care a respins certificatul verde. Nu în ultimul rând, un lockdown total, la fel ca cel din 2020, ar fi însemnat îngrădirea accesului pacienţilor care suferă de alte boli la servicii medicale, ceea ce ar fi provocat indirect poate chiar zeci de mii de victime. „Aspectele medicale trebuie puse în balanţă şi cu aspectele sociale şi economice. Eu văd mai nuanţat lucrurile, pentru că văd în jurul meu cum suferă companiile şi angajaţii. În primul rând consider că dacă cineva propune o măsură dură ar trebui să vedem unde lucrează şi din ce trăieşte. Dacă va uitaţi, cei care sunt la televizor şi vorbesc despre măsuri dure, aproape fără excepţie sunt angajaţi în sectorul public şi au veniturile garantate. E uşor să dai sfaturi decidenţilor când nu realizezi că de fapt salariul tău este plătit mai ales din impozitele plătite de sectorul privat. Şi când banii nu mai ajung, statul se împrumută şi datoriile vor fi plătite de noi toţi, dar predominant de sectorul privat. Adică sectorul privat e pedepsit de două ori”, explică Lorenzovici. El a mai adăugat că România, de la aproximativ 30-35% datorie din PIB, a ajuns într-un an şi jumate la 50%. „Şi e posibil că la sfârşitul anului următor să avem 55% sau 60%. Respectiv, România a adunat datorie într-un an şi jumătate, jumătate cât adunase în 30 de ani”, a punctat medicul…… România a stat frumos în bancă şi a aşteptat hârtia de la Agenţia Europeană pentru Medicamente. Dar problema care este: corpul medical s-a imunizat în ianuarie o bună parte. Şi trebuia să să vină rapelul cu două luni mai devreme şi n-a venit. România stătea pe un munte de vaccinuri în congelator. Nu şi-a asumat decizia că cine doreşte să se vaccineze cu doză a treia. Mulţi medici s-au infectat, nu au făcut formă gravă, dar au căzut din ring la spitale sau la cabinete. Probabil că au contribuit şi la diseminarea bolii”, consideră Lorenzovici. Însă nu numai autorităţile au greşit în privinţa campaniei de vaccinare. Eşecul le aparţine şi unor categorii elitiste, care s-au mulţumit să stea deoparte fără să intervină şi să privească adeseori cu superioritate spre restul populaţiei. Nu în ultimul rând, eşecul este şi al unor medici care au transmis mesaje contradictorii sau chiar antivacciniste. „Trebuie să va spun că intelectualii au mare responsabilitate că s-a ajuns aici, inclusiv oameni de cultură, inclusiv oameni care lucrează în mass-media. O parte din corpul medical are o responsabilitate că s-a ajuns aici. Practic, situaţia creată şi faptul că am ajuns de râsul lumii şi suntem arătaţi cu degetul că exemplu negativ şi că eşec. S-a demonstrat că prosperitatea şi succesul într-o ţară nu ţin de bani. Pentru că România a avut acces la infinite resurse financiare, inclusiv la vaccin, dar şi la altele. Cred că putem fi de acord că gestionarea ultimului an şi jumătate de pandemie COVID-19 nu era o problema de bani sau de lipsa de bani ori de resurse. Ci efectiv de organizare şi de nivelul societăţii. Oricare partid ar fi ajuns acolo, poate unii ar fi gestionat mai bine sau mai puţin bine situaţia, dar tot s-ar fi lovit de problemele din societate. Cu siguranţă se putea face mult mai mult”, a încheiat medicul. Integral: https://adevarul.ro

Medici în valul 4: „Am simțit disperarea unui nenorocit care cere ajutorul unui surd”. De ce oxigenul e marea problemă - Interviu video - spotmedia.roMedici în valul 4: „Am simțit disperarea unui nenorocit  care cere ajutorul unui surd”. De ce oxigenul e marea problemă – Interviu video …..“Spitalele nu aveau surse de oxigen în mod corespunzător, nu aveau capacitatea de high flow, adică debit crescut. Pacientul îți venea, îl puneai pe debitul pe care puteai să îl dai, a doua zi pacientul avea nevoie de high flow și tu te uitai cum moare pentru că toate paturile de ATI erau pline”, arată prof. Gheorghe Andrei Dan…..Prof. Dan consideră că, în privința vaccinării, comunicarea a fost deficitară, mai ales pe subiectele cele mai sensibile: “Niciunul dintre cei care au dubii nu se îndoiește de vaccinul antipoliomielitic, care are o mulțime de reacții adverse. Dacă vaccinul ar fi supus aprobării astăzi, nu ar fi aprobat, în România în orice caz. Nu s-ar vaccina oamenii, am avea jumătate de populație paralizată cu aceasta gândire“….. Am să fiu destul de tranșant. Dacă pentru bâlbâielile din 2020 exista o scuză, pandemia fiind ceva nou pentru mapamond, bâlbâielile recente sunt, după părerea mea, impardonabile. Atitudinea de prevenție începând cu mai-iunie 2021 este o acuză directă și palpabilă la adresa tuturor factorilor cu drept decizional. Prin prevenție înțelegeți vaccinare sau mai mult? Prin prevenție înțeleg un mănunchi de măsuri medicale, educaționale și organizatorice. Dacă mă întrebați ca medic, vă spun cu certitudine că s-ar fi putut evita foarte mult din ceea ce s-a întâmplat. Cât de iresponsabil trebuie să fie cineva să declare la începutul lui iunie că pandemia a fost rezolvată? Deși era clar în iunie că aveam de-a face cu un virus mutant cu contagiozitate mai mare. Cum să declari că nu te-ai ocupat de politica de vaccinare, pentru că nu ești specialist în marketing? Asta nu e o problemă de marketing, ci de politică statală. Cum este posibil să treci în derizoriu experiența și îndemnurile altor țări și să prevaleze, din motive populiste, confortul de moment. Vă reamintesc relaxarea completă din luna iunie. Când am văzut în vară la televizor imagini de pe litoral m-am îngrozit. Iar după aceea, când furtuna era deja în curte, noi organizăm o manifestare cu 5.000 de participanți, grămadă ciorchine, pentru că trebuia neapărat să dovedim ceva. Nu sunt politician, nu sunt înregimentat în niciun partid politic și nici nu voi fi, dar ca un cetățean al acestei țări, ca un medic, ca un profesor cu cinci decenii aproape de activitate, ceea ce s-a întâmplat este revoltător. Am avut senzația în luna iunie că factorii de răspundere și-au luat un fel de vacanță mare, deși știau din 2020 cum stăm cu paturile de terapie intensivă și că marea problemă în Covid este terapia intensivă, și doctorii de terapie intensivă. Știau cum stăm cu dotarea cu surse de oxigen. Citeam că din lipsă de oxigen au vrut să recurgă la oxigen industrial pentru pacienții Covid, oxigen care este contaminat și nu poate fi folosit în medicină. Nimeni nu avea pretenția să se rezolve în trei luni ce nu s-a rezolvat în 30 de ani, dar să fi fost cât de cât un interes. Se știa că vom avea nevoie de resurse materiale și farmacologice. Foarte multe spitale, inclusiv spitalul în care lucrez, au ajuns în condiții aproape falimentare după prima aventură din 2020. S-a interesat cineva? A făcut cineva rezerve? Ne-am pomenit în septembrie, octombrie, noiembrie că nu avem x și y. În schimb, aveam o mulțime de medicamente care nu au fost acreditate de nimeni. Am intrat în septembrie relaxați, am avut senzația Mioriței, plata este un dezastru. Culmea este că populismul a biruit și când era evidentă singura modalitate de scădere a mortalității: carantinarea și lockdown-ul. Cu multe sute de ani în spate, Martin Luther spunea în fața pandemiei de ciumă, dacă nu mă înșel, că obligația lui ca preot este să ia toate măsurile să fie ferit de infecție și să ajute oamenii. Nu am avut senzația acestei atitudini tranșante din partea Bisericii Române. Am simțit disperarea unui nenorocit care cere ajutorul unui surd. ….. Această idee a fetișizării numărului de paturi și bolnavi a fost o eroare fundamentală. Și această eroare fundamentală a fost complicată de un alt concept: orice medic trebuie să trateze Covid, nu contează specialitatea. Eroare fundamentală! Am auzit  o afirmație care depășește orice limită a cinismului, cineva, un factor politic, a declarat la un moment dat: o să transformăm toate paturile de spital în paturi ATI. Trebuie să fii nebun sau ignorant să nu înțelegi două lucruri: un pat ATI costă cât o secție de spital și nu patul vindecă bolnavul, ci doctorul de ATI. S-a pierdut practic individualitatea pacientului și a cazului. Integral: https://spotmedia.ro

Sorin Cîmpeanu: Primele teste vor ajunge în şcoli pe 21 noiembrieOctavian Jurma despre deschiderea școlilor: Președintele aruncă securea războiului în societatea civilă … Medicul Octavian Jurma îi critică dur pe politicienii care au propus măsura care va duce la divizarea societăţii. „Aruncând acest criteriu, perfect arbitrar, de 60% dintre profesori şi personal vaccinaţi doar ca pretext pentru a ignora situaţia epidemiologică, Preşedintele aruncă securea războiului în sânul societăţii civile de parcă nu am fi suficient de divizaţi”, este opinia cercetătorului…. „Acum e vină profesorilor că nu se deschid şcolile. Ei au devenit inamicul numărul 1 din cauza cărora şcoală nu se poate deschide, nu incompetenţa şi neglijenţă voastră. Am terminat cu demonizarea medicilor şi acum a venit rândul profesorilor. Ce să facem? Ar trebui că părinţii să fugărească profesorii cu furcile pe stradă că se se vaccineze? Să ne transferăm copiii în şcolile vaccinate?”, se întreabă specialistul. Concluzia lui Octavian Jurma este că măsura nu va reduce numărul persoanelor infectate şi va produce resentimente în societate  „Efectul epidemiologic al măsurii este infim. 60% din personal vaccinat nu poate împiedică şcoală să devină un focar, pentru că înseamnă un procent de sub 30% din comunitatea şcolii respective. Efectul psihologic însă este imens pentru că obligaţia de vaccinare nu este inclusă în ordin, doar invitaţia la ura şi resentimente”, susţine Octavian Jurma. Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat joi că şcolile vor rămâne deschise în funcţie de gradul de vaccinare al personalului din fiecare unitate de învăţământ. Integral: https://alephnews.ro

Două mituri despre criza din 2008 | Digi24ZF Investiţi în România! Dragoş Militaru, Kandia Dulce: Am plătit cu peste 250% mai mult în octombrie faţă de aprilie pentru energia electrică…Costurile în creştere cu energia pun presiune pe producătorii cu facilităţi în piaţa locală, în contextul în care preţul energiei electrice a crescut cu peste 250% în doar şase luni, a explicat Dragoş Militaru, general ma­nager, Kandia Dulce, în emi­siu­nea ZF Investiţi în România!, realizată în par­teneriat cu CEC Bank. “Costul pe care îl plătim în octombrie pe MW este cu 255% mai mare decât costul din luna aprilie a acestui an şi avem nişte con­tracte pe termen lung cu preţ garantat care nu au mai fost res­pec­tate de furnizorul nostru, care a re­ziliat succesiv de două-trei ori anul acesta“. Creşterea este una impor­tant­ă în contextul în care cel mai mare producător local de cio­colată consumă peste 5.000 MW într-un an. Totodată, preţul metrului cub de gaz a înregistrat o creştere de 84% de la începutul anului până în octom­brie. „Asta se adaugă acestor preţuri de materii prime care au o inflaţie acce­lerată la nivel global. Zahărul, produsele pe bază de cacao şi grăsimile vegetale precum untul au creşteri de două cifre. Primim creşteri în fiecare săptămână. Noi ne acoperim în avans 6-9 luni prin contracte futures, dar în acest moment nu reuşim să găsim furnizori dispuşi să ne dea contracte pe nouă luni“. Concret, costul medie de producţie pentru principalele produse din portofoliu înregistra deja în octombrie o creştere de 22-24% de la începutul anului, în contextul în care creşterea doar pe materii prime gravita în jurul valorii de 19%. Producătorii sunt prinşi la mijloc între costurile de producţie în creştere şi retailul care îşi doreşte să obţină preţuri cât mai reduse. În cazul Kandia Dulce, ultima creştere pe produsele finale a venit la 1 ianuarie 2021, reprezentând o creştere medie de 6,5%…..„Este greu să le explicăm celor de afară de ce costul energiei din România se triplează, în timp ce în Austria unde mai avem companii-soră creşterea preţurilor este de doar 16% denominată în euro. E greu să explici de ce la tine este 250%“. Integral: https://www.zf.ro

vaccinare anticovidInflația, lipsa stabilității politice, proasta administrare a situației pandemice și supraîncălzirea economiei- principalele temeri ale economiștilor / Prioritatea zero este să avansăm cu procesul de vaccinare ”Am stat foarte prost cu procesul de vaccinare. Credeam că avem o stabilitate politică, dar iată că am pierdut-o cel mai rapid. Două mari amenințări ne pasc: inflația și ajustarea fiscală pe care o avem de făcut. În privința inflației, lucrurile pot scăpa de sub control”, a spus joi într-o conferință a analiștilor financiar-bancari Ionuț Dumitru, economistul șef al Raiffeisen Bank. În toamna și iarna acestui an creșterea economiei va încetini, inflația ar putea urca la 8%, iar politicienii se ocupă de cu totul altceva decât de urgențele care trebuie rezolvate. Putem discuta deja despre o supraîncălzire a economiei, crede și Florian Libocor, economistul-șef al BRD. Avem o creștere peste potențial, avem deficite mari, adică cockteilul perfect pentru supra-încălzire, a mai adăugat acesta în cadrul conferinței AAFBR…. Ionuț Dumitru, economist la Raiffeisen Bank: – Suntem într-o zonă de incertitudine. Creșterea economică va decelera si probabil vom închide anul cu o creștere de peste 7%. Efectele negative se vor extinde și în 2022 dacă vor fi menținute restricțiile. Retailul va fi afectat, fără îndolailă. – Am stat foarte prost cu procesul de vaccinare. – Credeam că avem o stabilitate politică, dar iată că am pierdut-o cel mai rapid. – Două mari amenințări ne pasc: Inflația și ajustarea fiscală pe care o avem de făcut. În privința inflației, lucrurile pot scăpa de sub control. – La noi, în decembrie sau aprilie anul viitor, am putea vedea o inflație de 8%. Șocul vine din prețurile la energie, iar lucrurile, cum spuneam, pot scăpa de sub control. – Al doilea pericol e cel legat de ajustarea fiscală pe care o avem de făcut. Ne mai rămân doi ani 2022 și 2023 (2024 va fi an electoral, în care nimeni nu face ajustări fiscale) să o facem. Ar fi trebuit să avem deja un deficit sub 6% din PIB. Ne rămân 5 pp de ajustare în doi ani, lucru destul de dificil de făcut. Să nu credem că piețele financiare vor tolera datorii publice mari și deficite ridicate pentru perioade lungi de timp. Florian Libocor, economist șef BRD: – În momentul de față cred că în acest an creșterea economică ar fi între 6-8%, depinde de rezultatul economic pe trimestrele 3 și 4. Dacă restricțiile vor rămâne în picioare, se va vedea și în performanța PIB. Anul viitor am putea vedea o dinamică la 50% din creșterea PIB-ului din acest an. – În momentul în care s-au spart alianțele, CDS-ul României a urcat la 105 puncte. – Putem discuta despre o supraîncălzire a economiei. Avem o creștere peste potențial, avem deficite mari, adică cockteilul perfect pentru supra-încălzire. – De ce mă tem în viitor? De fragilitatea stabilității politice și de inflație…..Radu Crăciun:…. – Agențiile de rating au mari așteptări de la PNRR, de impactul pozitiv pe care acesta l-ar avea. Dar cred că nu ar trebui să ne iluzionăm. Nu cred că se pot atinge aceste obiective fără o politică economică de calitate. Avem obiective de reforme foarte clare fără de care banii nu vor veni. – Calitatea administrării crizei pandemice cu care ne confruntăm va avea un impact asupra apetitului mediului de afaceri de a investi. Integral: https://economie.hotnews.ro

Exodul romanilor confirmat: din 2007 pana in 2017 au plecat din tara 3,4 milioane de romani, aproximativ 17% din populatie. Romania, locul doi mondial la emigratie, dupa Siria - Hotnews MobileVideo Familii care pleacă din țară din cauza școlii: „Am plecat cu sufletul îndoit, speram să regret, dar văd ce se întâmplă și mă felicit” În 30 de ani de democrație, România a pierdut peste 15 la sută din populație din cauza emigrației. Oamenii au plecat, pe rând, pentru a-și reface familiile, pentru salarii mai bune, pentru condiții mai bune de muncă, pentru demnitate, iar mai nou, pentru a le asigura copiilor șansa la un sistem de educație performant. Experții spun că părinții nemulțumiți de cum se face școală în România sunt dispuși să renunțe la salarii mari și la rostul pe care și l-au făcut în România, cu gândul la viitorul copiilor lor. Vor școli bune pentru ei și nu le găsesc în România. „Supriza mea neplăcută a fost rezistența la schimbare a părinților și dorința lor de a face parte dintr-un sistem corupt, de fapt, susținând atențiile, micile aranajmanete ca ai lor copii să aibă doi pași mai în față. Eu am dorit pentru copiii mei să crească într-un mediu normal, sănătos și pe puterile lor să facă ce pot”, explică Sorin Șarba. Recunoaște că a fost dezamăgit că nu a mai găsit locuri la școlile cele mai bune din Irlanda. Dar la șapte ani de atunci, este mândru că fiul său a început o universitate care îi permite ca în ultimii doi ani de studiu să învețe în Singapore, Canada, Elveția sau Japonia, la alegere….. Cine sunt românii care pleacă din cauza educației  Experții în educație vorbesc despre un nou exod: mii de români care au în jur de 35 de ani, cu studii superioare, care pleacă nu pentru un salariu mai bun, ci pentru a le asigura copiilor acces la educație de calitate. „Aceștia sunt din acea categorie profesională ambițioasă care s-a împlinit aici, economic au oarecare stabilitate, dar care vor mai mult pentru copiii lor. Ultimul an și jumate a fost o decepție nu numai cauzată de pandemie, dar și de lipsa de speranță în reformarea sistemului de educație”, punctează Oana Moraru, expert în educație. Mai mult de trei sferturi din declinul demografic suferit de țara noastră în ultimii 30 de ani poate fi pus pe seama migrației, spun specialiștii. Din 1990 până în prezent populația României s-a redus cu 4 milioane. Integral: https://www.digi24.ro

Premierul şi Administraţia Prezidenţială au publicat fotografii în care Iohannis apare alături de Cîţu. Analist: Prim-ministrul încearcă să obţină avantajKlaus Iohannis şi Florin Cîţu amână iresponsabil o soluţie de guvernare care ar putea fi găsită în câteva ore. Jocul politic nu mai este deschis. Dar, pe măsură ce timpul trece în defavoarea lor, liberalii îşi pierd complet cumpătul şi nu înţeleg că au pierdut partida. Pe mâna lor O alianţă cu USR s-a putea să nu mai întrunească majoritatea. Iar PSD revendică poziţia de prim-ministru în schimbul intrării la guvernare. Mâine se împlinesc două luni de când USR a părăsit guvernarea din cauza lui Cîţu, un om încă tulburat cumplit de coşmarul pierderii fotoliului de premier. Fără busolă, PNL se uită ba în stânga, ba în dreapta, ba aşteaptă salvarea de la Cotroceni, fără să vadă însă că cel care-i îngroapă este chiar preşedintele Iohannis….. În urmă cu două luni, PNL avea totul. Avea scutul protector al preşedintelui Iohannis încă aureolat de succesul din alegeri, avea fotoliul de prim-ministru şi ministere importante şi, esenţial, avea o majoritate confortabilă în Parlament. Adică tot ce-şi poate dori un partid aflat la guvernare. În două luni totul s-a risipit ca şi cum nu ar fi fost vreodată, din cauza infatuării şi a mândriei lipsite de raţiune a două persoane-cheie din fruntea statului care au comis un hibrys, plătit acum de întreaga comunitate. Dacă cei doi ar fi cunoscut puţin lumea antică, ar fi ştiut că acei care comiteau hybris erau goniţi în lumea largă, pentru că păcatul lor putea atrage mânia zeilor împotriva întregii cetăţi. Deocamdată, PNL este forţat să cerşească sprijin şi nu este clar dacă va putea să-şi apere poziţia de prim-ministru revendicată şi de PSD, în cazul în care se va ajunge la o guvernare cu social-democraţii. USR cere PNL să-şi clarifice poziţia, să discute cu PSD şi să decidă: ori unii, ori alţii. Dar repede. Iar PNL nu se poate decide şi amână o soluţie crezând într-o minune, o minune ce nu se arată, dimpotrivă, poziţia partidului se şubrezeşte nu pe zi, ci pe oră ce trece. Deja numărul parlamentarilor liberali care au plecat din grupurile parlamentare ale PNL, odată cu fostul lider,  Ludovic Orban, a ajuns joi la 17, ceea ce înseamnă 13% din totalul parlamentarilor pe care partidul îi avea în urmă cu o lună (134). Integral: https://www.zf.ro

GUVERNUL STRAMB AL DREPTEI – Presedintele PSD Marcel Ciolacu se dezlantuie: „Cabinetul Citu a dat startul austeritatii! Prima decizie a acestui Guvern Stramb al Dreptei este stoparea cresterii valorice a prestatiilor sociale.Ce șanse are o alianță PNL + PSD și care este pericolul reformelor cerute de PNRR. Sociolog: „Cam după 6 luni, dulăii încep să se mârâie și să-și fure ciolanul” ….. „Într-adevăr, cele 30 de mld sunt condiționate de reforme. Dar un avans de 3-4 miliarde, cu cerințe minime de început, nu e chiar de colo. Cu restul vor încerca să păcălească Comisia Europeană, în bunul stil românesc”, a scris Lăzăroiu „Să remarcăm o dublă premieră: I. Pentru prima oară în 30 de ani, PSD vine la guvernare să strângă gunoiul după petrecere. Până acum au strâns ceilalți după ei (excepție guvernul Năstase). II. Pentru prima oară partidul cu cei mai multi parlamentari cedează funcția de premier unui aliat de dimensiuni considerabil mai mici (neconfirmat, dar probabil). 1. Cât ar putea dura o guvernare PSD-PNL? Mă bazez pe singura experiență, din 2009, deși situațiile sunt numai vag comparabile. Atunci a fost o decizie strategică a PDL, să nu lase PSD în opoziție înaintea prezidențialelor. PSD a acceptat de foame și din lăcomie. Chiar dacă contextele sunt diferite, pot să vă spun că și pesediștii, și pedeliștii erau exasperați după primele 6 luni. Și unii, și alții cu ochii pe sondaje. Cele mai multe conflicte mocnite erau pe numirile de clientelă și pe contracte. USL nu e relevant în discuție. USL a fost o alianță politică asumată, cu adversar bine definit, care a participat în alegeri ca atare. Deci, cam după 6 luni, dulăii încep să se mârâie și să-și fure ciolanul. Dacă acul sondajelor începe să se miște în dreptul USR și AUR, mârâielile vor deveni tot mai sonore. Frica de trădare, de anticipate, de irelevanță, laolaltă cu insațiabilitatea și frenezia de a extrage rente vor face ravagii. 2. Ce șanse ar fi să vedem PSD gata să se apuce de reforme? Să nu plecăm cu prejudecăți la drum. Sunt oameni în PSD care înțeleg nevoia de modernizare a statului (Ciolacu, Tudose, Dâncu, Grindeanu). Ei sunt totuși lideri politici slabi, nu uitați asta. Un singur tartor i-a ținut pe tușă timp de trei ani și le-a ridiculizat o mare revoluție (cu Firea pe post de trompetă) în două sau trei ședințe. Ei vor fi conduși de baza partidului, și-așa convinsă greu să intre la guvernare. Dar, dacă tot au intrat, vă dați seama că începe feudalizarea și jaful, pentru că ei, din păcate, nu știu altceva. Pe harta lor mentală guvernarea înseamnă bani și rubedenii puse în funcții. Așadar, reforma administrației sau a companiilor pline de căpușele lor trebuie să mai aștepte. Nu văd de unde ar putea veni impulsul. 3. Ar putea fi PNL factorul reformator al coaliției? Puțin probabil. PNL e practic consumat de bătălii interne, de nemulțumiri crescânde față de lipsa direcției, de anxietăți legate de supraviețuirea politică. Cu o ureche ciulită la cântecele de sirenă ale lui Orban, cu cealaltă la știrile de dimineață despre oamenii săltați de DNA, mulți liberali vor intra repede în horă. Dacă-i bal, bal să fie. Teama că n-o să mai prindă vreo guvernare în următorii ani îi va împinge să-și umple sacoșele, care cât apucă cu două mâini. Mulți știu că “soarta PNȚCD”, care li se tot flutură de jurnaliști, nu mai e doar o metaforă. 4. Dar cum rămâne cu PNRR? Într-adevăr, cele 30 de mld sunt condiționate de reforme. Dar un avans de 3-4 miliarde, cu cerințe minime de început, nu e chiar de colo. Cu restul vor încerca să păcălească Comisia Europeană, în bunul stil românesc (cum am facut și cu MCV, și cu banii europeni). Peste banii de avans, dacă mai smulg prin negocieri și șobolăneli politice la Bruxelles încă 1-2 miliarde, e superb, nici nu-și doresc mai mult. Reforma pensiilor, a salarizării – doar mici cosmetizări și termene împinse tot mai în față. Deci, dacă iau 5-6 miliarde pentru clientela lor numeroasă, să fie primit. 5. Va avea loc o depolitizare a administrației la un nivel decent, functional? În niciun caz. Politizarea va merge în profunzime, ca de obicei. Tot ce nu e roșu va fi galben și invers. De la portar la director totul e cu voie și control de la partid. Sunt multe guri de hrănit, mulți nepoti, nași, fini și, peste toate, entuziasmul libertății de a fura (nu uitați că, după ce-a plecat Năsui de la minister, s-au tras salve de șampanie). Integral: https://ziare.com

Dosarul ”10 august” a fost REDESCHIS | Curtea de Apel București a trimis cauza la procuror pentru completarea cercetărilor față de șefii JandamerieiSingurătatea democratului român Ghinion. Așa s-ar putea rezuma părerea președintelui Iohannis despre cei care l-au votat – de două ori (sau chiar de patru), doar pentru a scăpa de PSD. La fel ca profesorii care n-au știut să-și ia cinci-șase case din meditații, și votanții domniei sale au avut ghinionul de a nu se descurca în viață. În primul rând, au făcut greșeala să rămână în țară și să investească din timpul și energia lor nu doar la vot, dar mai ales ca să fie cetățeni cinstiți. Nu s-au dus nici în PNL, nici în PSD sau alt partid de descurcăreți, s-au dus eventual într-un partid de încurcă-lume deturnat de alții mai puțini naivi dar cu orgolii cât cerul. Aia e, ghinion. Majoritatea și-au văzut de viețile lor, și-au plătit taxele, n-au furat, n-au stat să aștepte pomeni de la stat, ba chiar și-au petrecut nenumărate seri în stradă, încercând să-i împiedice pe colegii domnului Ciolacu să transforme România în Belarus și să o scoată definitiv de pe drumul timid de democrație europeană pe care ajunsese, aparent, din greșeală. Ce au primit de la cei cu care stă zilele acestea la masă domnul Cîțu, la indicățiile prețioase venite de la Cotroceni? Gaze, pulane și bocanci. Bani furați și transformați în vilane și merțane. Dispreț și amenințări. Ar fi vrut să primească autostrăzi, spitale și școli, dar n-a fost să fie: atât PSD, cât și PNL, partenerii de guvernare de acum doar câțiva ani, s-au înșurubat până la os în carnea poporului și sug de acolo cu sete tot ce pot. Dar domnul Iohannis ne-a avertizat încă dinainte de a fi ales că vom avea ghinion dacă ne imaginăm că va fi vreun democrat. E doar fața umană (da, îmi dau seama de ironie) a unui sistem mafiot care n-a fost deranjat nici măcar cu un degețel în peroada președinției sale. Cei care au încercat să-l deranjeze au fost marginalizați, iar ieșirile domniei sale la adresa PSD au fost, mai degrabă, un atac la concurență, nu la putreziciunea care curge prin venele acestui partid. Ghinionul e al nostru, cei minoritari în țara asta (undeva sub o treime) care și-au imaginat că președintele va ști să evolueze de la statutul de premier GRIVCO la cel de președinte democrat. Realmente democrat: implicat în reforma profundă a unui stat corupt până în măduva oaselor, de la educație la sănătate, de la infrastructură la tot ce înseamnă relație cu statul. România aia normală – vă mai amintiți sloganul PNL de anul trecut? Nu e vorba doar de publicul USR aici. E vorba și de o bună parte din publicul PNL. Începând cu o parte din politicienii PNL. Cei care se zbat să facă reformă la nivel local fără să bage mâna în borcanul cu miere la care ling baronii PNL și PSD cu vechime. Cei care abia au ițit capul din eșalonul doi, dar nu găsesc suficientă tracțiune într-un partid organizat ca o mafie. Ghinion și pentru cei care au votat cu acest partid pentru că e liberal și care n-ar putea suporta încă o umilire alături de un partid axat pe distrugerea României democratice. Sigur că-s enervați de unele pretenții ale noului val din politică, în special pe apucăturile de primadone și pe lipsa lor de experiență. Dar pe valorile fundamentale: reformă, justiție, infrastructură, școli, educație, transformarea României într-un stat modern și european – pe astea sunt 100% de acord și nu vor putea fi vreodată convinși că un PSD complet nereformat dă doi bani pe ele. Este tot mai clar că președintele a ales calea corupției, a corupților, a nereformării statului, a tribalismului, a structurilor de comandă și control moștenite și pe care ține morțiș să le transmită mai departe. Integral: https://pressone.ro

Comisia Europeană: Rusia nu manipulează piața gazelor pentru a crește costurileDemenţa politică de la Bucureşti anulează şansa unică de a deveni lideri de trend în Europa …. Şi poate am fi putut juca pe mize un pic mai mari la masa unde se distribuie influenţa: după cum bine observa un editorial din Politico, în momentul de faţă mica Slovenie va fi ţara cea mai vestică unde Partidul Popular European e la putere, după plecarea Angelei Merkel şi prăbuşirea cancelarului austriac Sebastian Kurz, tânăra stea în urcare a popularilor, sub acuzaţii de corupţie. Nici una din cele cinci mari naţiuni ale UE – Germania, Franţa, Italia, Spania şi Polonia – nu au sau nu vor mai avea guverne PPE în viitorul apropiat. Johannis şi Cîţu ar fi putut defila la Bruxelles cu o ţară care urmează imediat pe listă ca dimensiune, cu un regim stabil trei ani de aici înainte şi un grup parlamentar solid care să ajute PPE să capete o direcţie. Ar fi putut lucra mai strâns cu Ursula von der Leyen, rămasă oarecum orfană după pensionarea patroanei sale politice Angela Merkel. Când familia ta de partid se pregăteşte pentru o hibernare de 1-2 cicluri politice pe continent, poate că tocmai atunci e momentul să te afirmi, dacă ai ceva de spus. Cu puţin tupeu şi inteligenţă, puteam revendica tot ca succes cu manta al Bucureştiului şi victoriile surprinzătoare ale Maiei Sandu şi partidului său PAS în Moldova, afiliaţi tot PPE, care dau semne că se descurcă la guvernare mai bine decât omologii din România, în condiţii infinit mai dificile. Sigur, această revendicare ar fi fost în bună parte ipocrită, pentru că partidele de la Bucureşti mai mult au încurcat decât au ajutat pe Maia Sandu, cu dragostea lor nesfârşită pentru oligarhul Plahotniuc şi susţinerea orbească pentru formaţiuni care n-au trecut pragul electoral. Dar de când e ipocrizia interzisă în România, mai ales pentru o cauză bună — caz în care se cheamă diplomaţie? În loc de asta, noi am avut un an politic complet inexplicabil, altfel decât prin mediocritatea epică generată de contraselecţie în principalul partid de guvernare şi bizara decolare din realitate a preşedintelui Johannis. Cu UE în criză de exemple pozitive, el a fost încoronat Charlemagne doar ca premiu pentru că nu-i Viktor Orban sau Kaczynski, ceea ce-i adevărat: un estic prezentabil care n-are mare lucru de spus, dar măcar nu răstoarnă mese şi nu mănâncă dulapuri, ca alţii. Doar că el nu s-a prins de chestie. A luat episodul ca recompensă pentru fantomatice merite personale şi preludiu pentru o strălucită carieră globală viitoare, în loc să-l ia drept ceea ce este: semnul unei Europe a ambiţiilor reduse, care se mulţumeşte cu puţin, că asta-i situaţia pe moment. Iluziile astea de provincial român se vor risipi curând deoarece, cum spuneam, vântul pe continent bate exact contra familiei sale politice. Ideea că un guvern socialist german l-ar putea totuşi sprijini pe undeva, prin mijlocirea unui PSD cooptat la guvernare, e o trăznaie: Ciolacu&comp sunt probabil cel mai izolat partid românesc în raport cu colegii lor europeni, neavând intrare în nici o capitală importantă, indiferent de orientarea puterii de acolo, şi nici nu lasă impresia că şi-ar da seama de asta, complăcându-se în situaţie cu o jovialitate balcanică de Borat. Sunt de fapt un PNL2, nici măcar în oglindă, pentru că nu e nimic altfel în modul lor de a proceda ori în convingeri, existând o continuitate perfectă cu PNL-ul lui Orban&Cîţu din ultimii doi ani. Iată ce îi uneşte în prezenta coaliţie, fie că ea se va oficializa la vedere, fie că va continua pe sub masă ca până acum. Integral: https://www.contributors.ro

Klaus Iohannis renunță la paltonul ghinionist. VIDEOPaltonul lui Iohannis își dă demisia! Fabulă  Domnule Președinte, Subsemnatul Paltonul dumneavoastră, vă rog să aprobați prezenta cerere de demisie. Scriu aceste cuvinte cu inima îndoită pentru că, după șapte ani petrecuți prin dulapurile prezidențiale, am convingerea că nu m-ați folosit pentru ce-am fost croit. Am suportat cu stoicism multele situații nepotrivite în care m-ați pus, devenind bătaia de joc a întregii națiuni. Aș vrea să vă amintesc că, în februarie 2015, la două luni după ce ați câștigat alegerile, am fost eroul unei ieșiri care m-a lăsat mască, deși pe vremea aceea nu era obligatorie. Pur și simplu, ați dat cu mine de capota mașinii oficiale pe un frig de crăpau pietrele. Am crezut că o să sfârșesc pe pistă, călcat de roțile Mercedes-ului prezidențial, sau, mai rău, zdrelit de vreun avion. Îi păstrez o vie recunoștință ofițerului SPP care m-a salvat. După acea experiență traumatizantă, am avut nevoie de terapie și de un lung tratament antidepresiv care a ținut toată vară….. Am crezut că, după acest episod, relația noastră va deveni mai caldă, mai ales că v-am însoțit într-o seară de noiembrie târzie a aceluiași an în Piața Universității, unde oamenii protestau la adresa Guvernului Ponta.  Împreună, în mijlocul lor, am simțit atunci, prin toată căptușeala mea, că am contribuit la o schimbare majoră.  Datorită nouă, Victor Ponta a demisionat. Părea că România va renaște, dar m-am înșelat. Ca să fiu cinstit până la capăt, după acea aventură, la subsuoara brațului stâng, o cusătură a cedat pe o lungime de câțiva milimetri. Acest accident l-am ascuns cât de bine am putut.  În ianuarie 2017 s-a întâmplat o tragedie. Eu, paltonul prezidențial, am fost schimbat cu o geacă roșie, din fâș ieftin, și astfel am ratat participarea la alt moment istoric sau cel puțin așa credeam. În încercarea dumneavoastră de a deveni popular, m-ați scos din istorie și n-am avut onoarea să mă întâlnesc cu protestatarii care încercau să oprească instaurarea regimului Dragnea și modificarea Codului Penal în favoarea infractorilor. De atunci trebuia să-mi dau seama de faptul că pentru dumneavoastră nu sunt decât un obiect, o haină oarecare din dulap, nu sunt paltonul prezidențial, chemat să impună respect și distincție în momente cheie ale istoriei.  Auzi, o geacă roșie!…. Uitat pe un scaun în anticameră sau dintr-un dulap secundar de la Cotroceni, mă ungea pe suflet când vă auzeam vocea leneșă, rostind PESEDE, PESEDE….. După ce ați câștigat al doilea mandat, am crezut că sosise momentul în care mă voi întoarce la îndatoririle mele și voi fi folosit mai des ca îngâmfatul costum de schi, un playboy care de șapte ierni trăiește pe picior mare. Nu mi-am imaginat niciodată că momentul meu de glorie, cel în care am fost în atenția unei întregi națiuni, a fost acea aruncare disprețuitoare a mea pe capota unei mașini. Dar în al doilea mandat, lucrurile au mers tot mai rău, marginalizarea mea a fost totală, fiind călcat în picioare de îngâmfatul costum de schi, de cel de tenis, de cel de baie și de echipamentul de golf. Mărturisesc însă că decizia de a-mi da demisia, picătura care a umplut paharul, a fost umilința provocată de ținuta albă. …. Vă spun sincer, când am văzut acele imagini cu dumneavoastră îmbrăcat în alb din cap până în picioare la piramide, am căzut de pe umeraș de rușine.  Țara era în mijlocul suferinței, iar președintele ei a fost prins în capcana întinsă de cele mai ușoare haine, cele mai fistichii și mai puțin respectate în branșa noastră, a paltoanelor. Bătrân, bolnav și învins de molii am decis să mă retrag din garderoba prezidențială, simțindu-mă cumva răzbunat că ați ajuns pe scenă, la summit-ul global pentru mediu, încotoșmănat într-o geacă îmblănită în timp ce Boris Johnson, prim-ministrul Marii Britanii, și António Guterres, secretarul general ONU, erau în costume.  E adevărat că stăteau pe ei ca pe gard, dar nu costumele erau de vină. Situația nepotrivită în care ați ajuns, o geacă între două costume, a reprezentat o mică răzbunare pentru acești ani de serviciu în care am întâlnit atâta umilință și dispreț. Integral: https://spotmedia.ro

Ce i se întâmplă pacientului în operaţie? Chirurgul Ştefan Tucă explicăLa propria zi de naştere, un chirurg a cerut 3000 de euro şpagă să taie tortul  Incident neplăcut la ziua cunoscutului cardiolog Marcel C. din Brașov care a întrerupt festivitățile organizate de ziua sa pentru a cere să i se dea plicul cuvenit. Acesta a spus că nu are de gând să taie tortul fără 3000 de euro, nu pentru el, pentur personalul care participă la operație. Prietenii care au participat la eveniment au reușit să adune 500 de euro să-i dea un avans să înceapă operația, dar acesta i-a atenționat că dacă nu vin până la final cu toată suma lasă cuțitul înăuntru. Cineva a venit cu ideea să sune pe cineva la parchet să-i facă un flagrant, dar procurorii au cerut și ei 2000 de euro șpagă dacă vor să facă un dosar penal calumea, nu unul care să pice în prima instanță. În cele din urmă chiorăitul de mațe a devenit asurzitor și în jurul chirurgului s-a format o masă de protestatari care au cerut să facă ce are de facut altfel o să mănânce tortul cu mâna. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 5 noiembrie.„Ce putea să zică Iohannis la Glasgow: știți, am liberalizat energia, iar sărăcanii noștri ard lemne cumpărate la negru”

60,000+ Free Autumn & Nature ImagesBuna dimineata intr-o zi de vineri, 5 noiembrie! Vremea de vineri va fi în general înnorată în toate zonele țării. Astfel, în regiunea Muntenia, temperatura maximă va fi de 20/26 gr C, iar temperatura minima va fi de 7/11 gr C. În regiunea Dobrogea, temperatura maximă va fi de 17/23 gr C, iar temperatura minimă va fi de 11/14 gr C. În regiunea Transilvania, temperatura maximă va fi de 13/23 gr C, iar  temperatura minimă va fi de 5/9 gr C. In regiunea Moldovei, temperatura maximă va fi de 16/22 gr C ,iar temperatura minimă va fi de 5/11 gr C. În regiunea Oltenia, temperatura maximă va fi de 19/25 gr C, iar temperatura minimă va fi de 6/11 gr C. În regiunea Banat, temperatura maximă va fi de 12/20 gr C, iar temperatura minimă va fi de 5/10 gr C. În regiunea Crisana, temperatura maximă va fi de 12/18 gr C,iar temperatura minimă va fi de 5/8 gr C. În regiunea Maramures, temperatura maximă va fi de 13/16 gr C ,iar temperatura minimă va fi de 5/7 grade Celsius. În București vom avea un cer preponderent senin, temperatura maximă va fi de 22 de gr ziua, iar temperatura minimă va fi de 9 gr C.

Coronavirus in RomaniaUn stat eșuat în fața dezinformării Fără avalanșa de știri false, mulți s-ar fi protejat, mulți ar fi respectat restricțiile și mai mulți s-ar fi vaccinat. Mii de decese pe săptămână. Zeci de mii de afaceri afectate, dintre care unele nu-și vor mai reveni vreodată. Sute de mii de oameni care, deși s-au refăcut după boală, au avut de suferit, unii chiar pe termen lung. Perturbarea vieții normale timp de aproape doi ani. Toate sunt efecte ale pandemiei generate de COVID-19. Dar toate sunt în același timp un fenomen mult mai profund, care ne-a afectat înainte de pandemie și ne va afecta și după. Dezinformarea….. Chestiunea asta ar trebui tratată ca una de securitate națională pentru că, pur și simplu, n-ai cum s-o consideri altceva. Este o amenințare strategică de cel mai mare nivel. Ne-am apăra de o incursiune militară pe teritoriul nostru dacă ar muri zece oameni. Am interveni în cazul unei catastrofe, a unui accident provocat din ignoranță. Dar nu ne apărăm de o incursiune militară care omoară zeci de mii de oameni infectând, pur și simplu, mijloacele de comunicare. Și nu ne apărăm de ceva care corupe mințile a milioane de români, de ignoranța criminală. Nu trebuie să împuști pe cineva, trebuie doar să îi inoculezi o idee letală. Și nu m-am referit întâmplător la două fenomene, iar termenul de incursiune militară nu este în totalitate o metaforă. Trebuie subliniat lucrul ăsta: România se confruntă, ca și mare parte a lumii, cu un atac informațional bazat pe răspândirea de știri false generat de actori statali, în primul rând Rusia. Nici măcar nu este un mare secret și nici rușii nu fac unul pentru că generarea de știri false – despre pandemie sau orice altceva, de la alegeri la încălzirea globală – este un instrument prin care aceștia încearcă să țină în șah statele din NATO și Uniunea Europeană. Sute de rapoarte ale instituțiilor euroatlantice au arătat cum acționează rușii. …. Dincolo de asta, o bună parte din știrile false au ca sursă diverși impostori, oameni rău intenționați care vor doar să câștige bani și notorietate de pe seama naivilor. Unii dintre ei politicieni. Noi avem un partid întreg care se hrănește din fake news, iar numele său este AUR. Nu că alte partide ar fi total lipsite de politicieni iresponsabili care răspândesc informații cu potențial letal. În fața acestei amenințări statul român pur și simplu a eșuat. A dat-o în bară sau mai curând nu a încercat niciodată să se mobilizeze cu toată puterea în această direcție….. Nu înțeleg dacă SRI și SIE au fost, pur și simplu, depășite de valul de dezinformare, au considerat că nu este de datoria lor să îl gestioneze sau informările lor au fost ignorate de alte instituții. Dar știrile false sunt o chestiune de siguranță națională. Dacă s-ar fi produs un genocid de dimensiunile celui de la, să zicem, Srebrenica, toată lumea ar fi luat foc. La mai multe Srebrenice produse lent, abia vizibil, n-avem nici măcar întrebări, poate și pentru că în Parlament sunt destui fie prea fricoși, fie cu legături prea multe cu instituțiile de securitate națională. Rolul principal în combaterea acestui val de dezinformare criminală ar trebui să-i revină însă Guvernului. Care a tratat prost, nesistematic și fără o strategie coerentă această chestiune. De la început. ”Dezastruos” este termenul cel mai potrivit. Nu doar că nu și-a dat foarte mult silința să informeze populația, dar premierul Cîțu a făcut tot posibilul să oprească (sau să dea afară) vocile din Guvern care voiau o campanie de informare adevărată. Anunțul lui și al președintelui Iohannis că pandemia a fost învinsă a fost o altă mostră de iresponsabilitate, care acum se întoarce împotriva lor. Dar nu numai Cîțu și Iohannis nu au înțeles ori s-au făcut că nu înțeleg fenomenul cu care ne confruntăm. Guvernul Orban a lăsat de dorit, de asemenea, chiar dacă nu la același nivel de iresponsabilitate. Pur și simplu, în cadrul Guvernului nu există nicio structură care să se ocupe sistematic de combaterea știrilor false. Grupul de Comunicare Strategică e o glumă în privința acestui aspect, doar o umbrelă care oferă informații corecte (de cele mai multe ori), dar nimic mai mult. ….N-a fost vorba de așa ceva. Singurul efort major al Guvernului a fost să dea bani presei (din care o parte nu se poate numi presă), dar la grămadă, fără niciun fel de reguli. Zeci de milioane aruncate într-o gaură neagră. Guvernul Orban le-a dat bani pentru informarea publicului pe timp de pandemie, iar ele și-au bătut joc și, mai mult, au accentuat dezinformarea, cu consecințe grave. Integral: https://spotmedia.ro

situatie vaccinare anti-Covid 3 noiembriePandemia se va putea încheia în 2022. Experții prevăd începutul sfârșitului dominației Covid-19 la nivel global  Pe măsură ce valurile de infectare cu varianta Delta a SARS-CoV-2 încetinesc în multe regiuni de pe glob, oamenii de știință analizează când și unde va face Covid-19 tranziția la categoria de boală epidemică în 2022 și după anul viitor, potrivit interviurilor efectuate de Reuters cu zeci de experți de top în sănătate.  Experții în sănătate se așteaptă ca primele țări care vor ieși din pandemie să aibă o combinație între rate mari de vaccinare și imunitate naturală printre cei infectați cu coronavirus, precum SUA, Marea Britanie, Portugalia și India. Însă aceștia avertizează că SARS-CoV-2 rămâne un virus imprevizibil cu mutații ce apar în urma infectării populațiilor nevaccinate. Niciunul dintre experți nu exclude în totalitate ceea ce unii au numit „un scenariu apocaliptic” în care virusul are mutații până la punctul în care evită imunitatea cu greu căpătată. Însă ei sunt mai încrezători că multe țări vor lăsa în urmă ce e mai rău din pandemie în următorul an. „Credem că între acest moment și sfârșitul lui 2022 este punctul în care vom controla acest virus…când vom putea reduce semnificativ boala severă și moartea”, spune Maria Van Kerkhove, epidemiolog în fruntea acțiunii de combatere a Covid-19 de la Organizația Mondială a Sănătății (OMS)….. Între timp, aceasta se îngrijorează de țările care au ridicat prematur restricțiile COVID. „Este uimitor pentru mine să văd, știți, oameni pe stradă, ca și cum totul s-ar fi încheiat”. Cazurile de Covid-19 și decesele au scăzut din luna august în aproape toate regiunile de pe glob, potrivit raportului OMS de pe 26 octombrie. Europa a fost o excepție, Delta făcând noi ravagii printre țările cu acoperire vaccinală scăzută, precum Rusia și România, dar și în locurile unde a fost ridicată obligativitatea purtării măștii. Varianta a contribuit și la numărul tot mai mare de infectări în țări precum Singapore și China, care au rate mari de vaccinare însă puțină imunitate naturală, din cauza restricțiilor mult mai dure. „Tranziția va fi diferită în fiecare loc din cauză că va fi condusă de cantitatea de imunitate din populație, obținută în urma infectării naturale și, desigur, distribuția vaccinului, care este variabilă…de la regiune la regiune, de la țară la țară”, spune Marc Lipsitch, un epidemiolog de la Școala T.H. Chan pentru Sănătate Publică de la Harvard….. Unii experți spun că virusul se va comporta în cele din urmă mai mult ca pojarul, care este cauză pentru focare în rândul populațiilor unde acoperirea vaccinală este scăzută. Alții văd Covid-19 devenind mai mult o boală respiratorie sezonieră, precum gripa. Sau, virusul ar putea deveni mai puțin ucigaș, afectând în mare parte copiii, însă aceasta ar putea dura decenii, spun unii. Virusul probabil va continua să aibă mutații, necesitând o doză booster (rapel) anuală făcută pentru a contracara tulpinile care circulă, spune Trevor Bedford, un virusolog de la Fred Hutchinson Cancer Center. Dacă scenariul unui Covid sezonier se înfăptuiește, în care virusul circulă în tandem cu răceala, experții americani în sănătate se așteaptă ca acesta să aibă un impact semnificativ asupra sistemelor sanitare…..„Ceea ce mă ține treaz noaptea referitor la Covid este grija că am putea avea variante care evită vaccinurile noastre și evită imunitatea din infectările anterioare. Asta ar fi ca o nouă pandemie Covid care apare în timp ce noi suntem încă în cea veche”, avertizează Hatchett. Integral: https://www.digi24.ro

Dragoş Damian, Terapia: Media de vârstă pe operaţiunile industriale este de 50-53 de ani. Găsim greu tineri pentru poziţiile vacanteOpinie Dragoş Damian, Terapia Cluj: Nu ştim cât mai durează criza politică, dar eu unul aş dori să avem un ministru al Economiei, al Sănătăţii şi unul de Externe cum are Ungaria. Poate chiar luam unul de acolo  Motto: “Unless a country has its own capabilities in strategically important areas, it will have to rely on “the goodwill and helpfulness of others”, the foreign minister said” Citatul din motto-ul de mai sus apartine lui Péter Szijjártó, ministrul ungar al afacerilor externe. Daca dati click pe link-ul de dedesupt veti ajunge pe pagina principala a site-ului oficial https://abouthungary.hu/,  unde in afara de relatarea care cuprinde citatul veti gasi deloc surprinzator o serie de initiative si masuri absolut translatabile in Romania: alocare de 6,2% din PIB pentru masuri de sprijinire a familiei, Ministrul Inovatiei si Tehnologiei in vizita in Germania la companii din domeniul tehnologiei medicale, Ministrul Justitiei vorbind despre o “Europa intelegenta bazata pe tari puternice”. Afli si ceea ce stim deja, ca Ungaria a sarit in ajutorul Romaniei in criza medicala. Iti doresti sa vezi aceste initiative si masuri si in Romania, din pacate acum nu avem timp de strategii, suntem in criza medicala cu o medie de 500 de morti si 10 mii de infectati pe zi plus criza economica plus criza politica si contemplam alegeri anticipate. Dar cea mai rezonanta este declaratia ministrului ungar de externe, care apreciaza ca daca o tara nu detine propriile capacitati in arii de importanta strategica aceasta va trebui sa se bazeze pe “bunavointa si ajutorul altora”. Energie, alimentatie, medicamente si consumabile medicale, nevoi fundamentale pe care Romania a ajuns sa le importe aproape in totalitate, pentru ca timp de 30 de ani am distrus sistematic capacitatile in arii de importanta strategica cladite de Ceausescu, si am pus in locul lor mandre mall-uri, cladiri de birouri si ansambluri rezidentiale. Si acum miile de oameni de afaceri care au participat sau doar asistat complice la decaderea industriilor strategice din tara comenteaza ca politicienii sunt de vina; nu, vina este a noastra ca nu am stiut sa convingem politicienii sa puna in loc sicapacitati in arii de importanta strategica. Nici PNRR-ul nu intareste rezilienta si redresarea industriilor strategice, aduce poate vesti bune de infrastructura, dar nu atrage investitii si finantari in capacitati in arii de importanta strategica. Guvernul tarii vecine nu doar spune, ci chiar face. Aflam din aceeasi sursa ca Ungaria a aprobat o finantare de aproape 200 milioane de Euro intr-un program de sprijin pentru industria sănătăţii – un acord de 70 miliarde forinti – de care vor beneficia 50 de companii de profil din Ungaria. Efectele probabil nu se vor resimti in aceasta pandemie, dar cu siguranta Ungaria va fi pregatita pentru toate cele care vor urma si nu va sta cu mana intinsa la straini. Integral: https://www.zf.ro

Tăierile ilegale de pădure sunt frecvente în județele din nordul RomânieiActiviști bătuți în pădurile Bucovinei vs angajamentul opririi defrișărilor semnat de 100 de țări La conferința globală COP26, România a semnat documentul prin care peste 100 de țări se angajează să oprească defrișările până în 2030. Nu este vorba însă despre tăieri ilegale sau exploatarea intensivă care afectează atât mediul cât și economia României. Defrișările vizate de acordul de marți se referă la tăierea pădurilor pentru a da terenului o altă destinație (agricultură sau construcții), iar problema este una punctuală în România, mai ales în cazul tăierilor pentru construcții, nu una la nivel „macro”, ca în cazul pădurii amazoniene. Exploatarea intensivă, în schimb, aduce pagube economice estimate chiar de autorități la 6 miliarde de euro anual. Iar tăierile ilegale, estimate de Greenpeace România în 2018 la 20 de milioane m3 pe an, rămân o constantă în pădurile românești. Doar 1% din totalul tăierilor ilegale care au loc în România ar fi depistate de autorități, potrivit aceluiași raport. Miza economică a furtului de lemn și lipsa unui control eficient al statului duce la situații precum cazul recent, documentat cu imagini și descris pe larg de Recorder.ro: „un activist de mediu și doi jurnaliști care filmau un documentar despre tăierile ilegale de lemn au fost agresați de un grup de indivizi printre care se aflau și silvicultori ai Ocolului Silvic Dealu Negru. Unul dintre jurnaliști a fost lovit atât de tare încât și-a pierdut cunoștința, iar activistul Tiberiu Boșutar a fost bătut și umilit, fiind dezbrăcat în pielea goală sub amenințarea toporului”.…. *SUMAL, o istorie controversată În luna ianuarie, Ministerul Mediului anunța punerea în funcțiune a „celui mai important sistem informațional integrat de urmărire a materialului lemnos – SUMAL 2.0”. Acesta ar fi descurajat tăierile ilegale și ar fi îmbunătățit trasabilitatea lemnului. La nici o săptămână, organizațiile de mediu Agent Green, Declic și Greenpeace semnalau că aplicația și portalul Inspectorul Pădurii asociate noului SUMAL 2.0 erau private de informații publice, deci nu permiteau realizarea unor anchete independente. – dispăruseră straturile cu ariile protejate și toate pădurile virgine și potențial virgine; – nu se mai putea vedea informația privind specia de arbori transportată; – nu apăreau hărți de înaltă rezoluție; – nu era disponibilă nici ruta unui camion cu lemne și nici destinația; – dispăruseră alertele din zonele din care lipsesc arbori, semnalau organizațiile pentru Europa Liberă. Integral: https://romania.europalibera.org

TVR MOLDOVACe putea să zică Iohannis la Glasgow: știți, am liberalizat energia, iar sărăcanii noștri ard lemne cumpărate la negru  Liderii lumii s-au adunat la Glasgow și ne-au mai spus o dată că e foarte grav: planeta se duce de râpă. Au dreptate. Au și semnat ceva pentru niște fonduri să mai oprească din despăduririle dezastruoase. Atâta etică și bun-simț m-au umplut de rușine când am aruncat azi dimineață primul lemn în sobă. Nu, nu sunt dintre „smarții” României care neagă criza climatică. Dimpotrivă. Chiar cred că trebuie făcut ceva pe bune, nu să credem în bazaconiile unor lideri care zic periodic: trebuie să schimbăm ceva, dar mai ales să nu schimbăm nimic. Cel mai pe bune lucru ar fi să nu o mai tot ardem cu „businessul” când nouă ne arde casa. Nu ai cum să faci business verde, business înseamnă profit, adică piață, adică selecția pieței, uneori mai dură ca selecția naturală. …. Amprenta de carbon Boris Johnson a plecat de la Glasgow la Londra cu un avion privat, deși avea un tren care îl ducea tot acolo în 4 ore și ceva. Asta după ce declara la întâlnirile verzi: „fapte, nu vorbe!”. Și critica unor astfel de gesturi e ipocrită. Să meargă președinții cu vaporul și cu trenul! Nu se poate. Deși nu pot să nu mă gândesc că Iohannis a lăsat o amprentă de carbon în ultima săptămână cât Yeti prin zăpezile Himalayei. O ține tot într-o excursie: a cărat tot SPP-ul după el prin piramide, dup-aia zbor pe la prietenii chiriași de la golf, apoi în Scoția. A emis în 7 zile carbon cât un furnal de la combinatul din Galați. De ce sunt ipocrite și astfel de gesturi, și criticile lor? Pentru că sunt morală ieftină. Și nu de morală ieftină avem noi nevoie, ci de un nou impuls politic. După mine, nu poți face nicio reformă ecologistă fără să ataci întâi marii poluatori. Ce ne zic ecologiștii de catifea? Să colectăm selectiv, să trăim economicos etc., ceva foarte înălțător, dar nu ne luăm nici cu o floare de marii poluatori, nu vedem cum funcționează piețele libere de energie, încurajăm vehicule electrice în loc de transport în comun, încurajăm turism isteric-industrial etc. …. În partea ei ultraliberală, morala ecologistă devine încet, dacă nu e deja acolo, o nouă formă de dispreț pentru sărăcanii poluatori care merg în cel mai bun caz cu diesel și se încălzesc cu lemne. Când singurele măsuri care-ți vin în cap țin de pedepse pentru săracul risipitor, poți să-ți iei adio de la salvarea planetei, vor fi împotriva ta popoare care-ți vor spune: decât să mor de foame azi, mai bine să ardă planeta mâine. Ce-ar fi fost să zică asta Iohannis la Glasgow? A fost deci Iohannis și a făcut poze. Mesajul său este unul gol, nu ridică nici o problemă a țărilor mediu dezvoltate. Or, tocmai acolo stau problemele. Noi nu avem problema Vestului ultraconsumator sau a Chinei ultraproducătoare. Un Iohannis imaginar ar fi trebuit să le zică așa, și liderilor lumii, și ecologiștilor de toate riturile: „Dragii mei, stau într-o țară unde 50% se încălzesc cu lemne. Ce dracu‘ de ecologie să fac dacă nu găsesc soluții pentru ei?” Și putea să continue președintele: „Unii sunt atât de săraci că pot să le trag gazul la poartă, tot nu vor avea bani să plătească instalarea. A! Vreți să ne încălzim ultraeco, să nu mai tragem gaz? Să le pun câte o eoliană în poartă? Nu se poate, prea scump. Să măresc cota de nuclear? Păi doar chinezii dau bani și se mișcă rapid, dar a trebuit să-i respingem «strategic», să vină americanii cu soluția miracol, probabil una ca la Bechtel.” Așa ar suna problema României pe scurt. Încurajăm automobilele vechi pentru că am făcut praf infrastructura de transport în comun: am făcut varză CFR-ul și am lăsat să prospere un milion de firme de transport cu microbuze; am încurajat achizițiile de mașini second-hand diesel (oamenii trebuie să se deplaseze cu ceva, totuși); în orașele mari tot facem benzi, pasaje, poduri, nici gând să atacăm radical prostia cu trafic sugrumat urban și s-o înlocuim cu transport în comun. Bucureștiul și-a cumpărat tot autobuze diesel, iar tramvaiele sunt vechi de decenii. Numai prostii, numai lipsă minimală de viziune. Probabil, pe măsura unor votanți înnebuniți de consum și a unei elite care vede conspirații nu doar în vaccin, ci și în încălzirea globală, o fiță a răzgâiatei Greta din zona scandinavă. …. Tot vedem jaful din păduri. O parte din jaf a fost încurajat în masă prin protejarea unor companii austriece cu semi-monopol. Sigur că exportul de lemn brut e o prostie la fel de mare ca încurajarea exportului de cereale și importului de cocă înghețată. Există însă și partea cealaltă a monedei. România s-a încălzit la negru. Un bucureștean primește subvenție la căldură. Unul de la sat, care câștigă de 3-4 ori mai puțin ca bucureșteanul, nu are nicio subvenție. El muncește 3 luni doar ca să-și ia lemne să treacă iarna. Integral: https://www.libertatea.ro

Business reportCriza transporturilor globale se va extinde și în 2022, anunță cea mai mare companie de transport maritim Haosul care a perturbat în ultimele luni lanţurile globale de aprovizionare se va extinde în 2022, lipsa şoferilor de camioane afectând distribuirea de bunuri din navele container în întreaga lume, a avertizat marţi compania daneză A.P. Moller Maersk A/S, care controlează o flotă de peste 700 de nave.  „Întregul sistem a devenit un blocaj gigantic”, a afirmat Soren Skou, directorul general al celei mai mari companii de transport maritim din lume, potrivit Reuters. Conform acestuia, navele container nu pot părăsi porturile din cauza lipsei forţei de muncă, în special şoferi care să transporte bunurilor cu camioane mari în Statele Unite şi Marea Britanie, chiar dacă salariile au crescut semnificativ. Există 300 de nave container care aşteaptă în zona porturilor, a declarat Skou, după ce Maersk a raportat câştiguri trimestriale robuste, datorită cererii masive de bunuri şi un lanţ global de aprovizionare perturbat de Covid-19, care majorează preţurile la transportul maritim de marfă, conform Agerpres…..Jeremy Nixon, şeful uneia dintre cele mai mari companii de transport maritim din lume, Ocean Network Express, spune că această criză ar putea dura cel puţin încă un an dacă guvernele nu-şi vor creşte investiţiile în porturi, linii feroviare, depozite şi sisteme rutiere. Integral: https://www.digi24.ro

Gandacii de bucatarie sunt rezistenti la anumite insecticide | RoinsectCum zguduie gândacii de supermarket brandurile europene  Nu are sens să mai înșir toate neregulile constatate de inspectorii ANPC. Doar să spunem că ele sunt de toate felurile, de la insecte sau mai exact gândaci, până la rafturi ruginite pentru expunerea produselor. Gravitatea situațiilor descoperite de controalele ANPC este dovedită și de nivelul amenzilor, dar mai ales de propunerea de închidere a unor magazine în care s-au găsit nereguli majore. Este o penalizare fără precedent, cea privind propunerea de închidere a unității comerciale, care indică o anumită determinare pe care au avut-o inspectorii ANPC. Să spunem că inspecțiile au fost la trei rețele comerciale, Cora, Mega Image și Auchan, la mai multe magazine care fac parte din aceste lanțuri comerciale. Nu facem un proces de intenție, dar nu este imposibil ca și în alte hypermarketuri, sub alte branduri, să se întâlnească situații asemănătoare. Deocamdată, însă, comercianții care nu au fost controlați sunt negustori cinstiți. De fapt, prima mare întrebare este: sunt prea puține controale realizate de ANPC în sectorul comerțului cu amănuntul? Interpretările sunt diferite. În primul rând, un control ANPC menționat în surse publice, a a avut loc în anul 2019, în Constanța, la mai multe supermarketuri, și un alt control se pierde în timp, undeva cu opt ani în urmă. În ambele situații, controalele s-au încheiat cu amenzi, dar nu la nivelul celor aplicate în aceste zile….. De fapt, există o opinie în rândul publicului referitoare la faptul că marile companii multinaționale prezente în România sunt exceptate de la controale, indiferent că este vorba despre ANPC, fisc, inspecția muncii sau alte instituții cu atribuții în acest sens. Este doar o părere. Nu există dovezi serioase sau declarații credibile care să arate clar că firmele multinaționale sunt protejate în România de instituțiile de control. Doar unii politicieni au clamat cu câțiva ani în urmă că firmele multinaționale exportă profitul în țările de origine și totodată aduc produse alimentare în țară care otrăvesc oamenii. Desigur, este cel puțin bizar să afirmi aceste lucruri aflându-te la guvernare și putând astfel să impulsionezi toate instituțiile de control. Neregulile găsite de ANPC la câteva rețele comerciale trebuie luate în serios, pentru că ele pot periclita sănătatea publică. Este totodată o surpriză neplăcută, pentru că așteptările consumatorilor români de la așa-numitul comerț modern sunt mari. Astfel de cazuri, precum cele amendate de ANPC, subminează încrederea în marile companii comerciale europene prezente pe piața românească. De altfel, răspunsurile firmelor amendate au fost destul de neconvingătoare. Integral: https://www.rfi.ro

Florin CituPolitologul Ioan Stanomir, despre declarațiile lui Cîțu privind refacerea coaliției cu USR: „O alianță cu PSD ar fi greu de gestionat de Iohannis”  Politolog și profesor la Facultatea de Ştiinţe Politice din Bucureşti, Ioan Stanomir spune, într-un interviu pentru Libertatea, că PNL pare forțat de PSD să revină la alianța cu USR, întrucât o guvernare alături de social-democrați ar fi dificil de gestionat, dar și o pată pe imaginea partidului și a președintelui Klaus Iohannis. … Probabil că acest tip de strategii este explicabil prin contextul generat de atitudinea PSD, care este hotărât să preia, dacă nu în totalitate, măcar o parte din guvernare. Politicienii de la PSD au și anunțat că vor merge la consultările de la Cotroceni cu o propunere de prim-ministru. În aceste condiții, sigur că formula la care PNL se gândea în primă instanță, aceea de guvern minoritar PNL-UDMR cu susținerea PSD, nu mai are niciun fel de sorți de izbândă. Așa că liberalilor nu le rămâne, de fapt, decât să aleagă între doi aliați: USR și PSD. .. Pentru cei care l-au votat pe Klaus Iohannis, o alianță cu PSD ar fi destul de greu de digerat. De asemenea, este greu de gestionat o alianță PNL-PSD, pentru că social-democrații au un avantaj numeric semnificativ în Parlament, mai cu seamă după recentele plecări ale colegilor lui Ludovic Orban din grupul parlamentar. Așa că diferența dintre o coaliție PNL-USR și una PNL-PSD cred că este evidentă. …. După toate aparențele, Florin Cîțu nu va mai fi premier. Domnul Cîțu rămâne președintele PNL, să vedem cât va putea gestiona acest partid, și viitorul politic al dumnealui depinde foarte mult de calitatea actului de guvernare și de ceea ce se va petrece în România în următoarele luni. Integral: https://www.libertatea.ro

Delegatia PNL, la consultariAugustin Zegrean: „Președintele se joacă cu focul” PSD a anunțat luni că nu va vota guvernul Ciucă, prin vicepreședintele partidului, Sorin Grindeanu. Aproape în sincron, liderul AUR, George Simion anunță la rându-i că formațiunea a început să strângă semnături pentru suspendarea președintelui Klaus Iohannis. În Opoziție, PNL și președintele sunt văzuți ca fiind decuplați de interesele cetățenilor și principalii vinovați pentru blocajul politic acut.  Tehnic, propunerea de suspendare din funcţie a președintelui poate fi iniţiată însă de cel puţin o treime din numărul parlamentarilor și, dacă e aprobată, în cel mult 30 de zile se organizează un referendum pentru demitere. …. Augustin Zegrean: În ideea Curții Constituționale președintele trebuie să ia o decizie serioasă atunci când numește o persoană care să formeze guvernul și să fie premier și nu să aducă din nou persoana care a căzut să zicem cu o zi înainte și despre care toată lumea știe că nu mai are șanse să obțină majoritate parlamentară. În ideea asta s-a pronunțat Curtea Constituțională: președintelui nu îi este permis să facă o propunere despre care știe că nu are șanse să treacă. Știu că vă referiți la domnul Cîțu. Dumnealui tocmai a fost demis prin moțiune de cenzură. Ca urmare Curtea spune să nu-l mai pui tot pe el. Normal ar fi ca de la cei care au formulat, susținut și votat o moțiune de cenzură să vină un candidat, pentru că ei reprezintă acum actuala putere parlamentară. Asta într-o țară logică și cu toate în regulă.  Reporter: Florin Cîțu a fost urmat de Dacian Cioloș, apoi de generalul Ciucă. Îi mai poate veni rândul domnului Cîțu?  A.Z.: Dacă îl propune din nou pe Florin Cîțu, cineva va sesiza CCR, care va spune că președintele încalcă decizia Curții Constituționale. Iar deciziile Curții sunt în general obligatorii, de la data publicării lor în Monitorul Oficial. Sigur că CCR nu a decis o persoană, că Florin Cîțu „nu mai poate fi”. E însă vorba de spiritul acestei decizii. Și dacă președintele o va încălca, atunci sigur Parlamentul va spune că încalcă legea fundamentală. Deci cam ăsta-i jocul.  Rep.:  Teoretic domnul Cîțu poate fi premier interimar până la primăvară sau pe termen nedefinit? A.Z.: Dacă e să o spun pe-a dreaptă, domnul Cîțu poate rămâne premier cât vrea Parlamentul. Când cei din urmă zic stop joc, el nu va mai fi premier, pentru că bănuiesc că Parlamentul va avea o discuție cu președintele și îi va spune că textul din articolul 103 din Constituție spune că șeful statului numește o persoană care să formeze guvernul. Deci Constituția nu spune că președintele poate numi. Este un text imperativ, deci el TREBUIE să o facă. Și în situația în care președintele va refuza să numească o persoană care să poată forma guvernul, din nou se vor îndrepta către CCR. Și atunci este conflict juridic de natură constituțională. …. Atunci Parlamentul are la dispoziție suspendarea președintelui. Este forul legislativ suprem și organul reprezentativ suprem al poporului. Cel puțin așa se presupune, că au fost trimiși acolo să facă treabă, nu să se joace de-a politica. Și au această posibilitate constituțională: să-l suspende pe președinte. Eu nu doresc asta și nici nu le-o recomand, dar posibilitatea există și în vremea cât președintele ar fi suspendat, președintele interimar poate face o propunere de prim-ministru. Asta ar încheia povestea, chiar dacă nici nu s-ar mai ajunge la referendumul propriu-zis de suspendare. Este una dintre formule. …. Rep.: Care dintre cele două scenarii, suspendarea președintelui sau alegerile anticipate, e mai plauzibil?  A.Z.: Cel mai simplu și mai sigur e cel cu anticipatele, cu dizolvarea Parlamentului. Pentru că nu presupune referendum și toată nebunia care ar urma. Dacă președintele dizolvă parlamentul, atunci vom avea un guvern interimar, pentru că ei nu pleacă acasă și rămân în funcție până la formarea unui executiv nou. Ei ar fi plătiți în continuare, numai că nu vor putea adopta sau abroga legi organice.  Rep.: Ce s-ar întâmpla cu legea bugetului de stat, în scenariul despre care vorbiți?   A.Z.:  Legea bugetului de stat nu e lege organică, e lege ordinară. Dar după părerea mea acest guvern nu poate să întocmească proiectul de buget pentru că el nu mai poate întocmi proiecte de lege. Ar putea în schimb parlamentarii care au drept de inițiativă legislativă în acest Parlament, înainte de a fi dizolvat, să facă o propunere de lege a bugetului. Până la urmă nici asta nu ar fi o tragedie, pentru că anul trecut au adoptat bugetul în februarie sau martie.  Rep.: Mă întorc la varianta suspendării. Ar urma, totuși, organizarea unui referendum.  A.Z.:  Da, însă nu asta s-ar urmări prin suspendarea președintelui. S-ar debloca doar soluția numirii unui prim-ministru. Și când președintele s-ar întoarce victorios după referendum, ar găsi un premier gata instalat…..Rep.: Vedeți vreo similitudine cu suspendarea președintelui Traian Băsescu? A.Z.: Nu suntem în aceeași logică. Când președintele Băsescu a fost suspendat, Curtea Constituțională a spus că nu sunt motive de suspendare. Și totuși Parlamentul a făcut-o. Atunci l-au suspendat fiindcă așa au vrut ei, să-l suspende. Nu pentru că a comis fapte grave, așa cum zice Constituția. Integral: https://pressone.ro

Ciolacu la motiunea de cenzuraPNL – lose, lose, lose. PSD – win-win-win. Antologia prostiei politice…. Ce mai poate alege acum PNL? Să revină la USR, dar să depindă de toanele lui Ludovic Orban, fără de care nu mai poate face majoritate. Iar Ludovic Orban va folosi această poziție pentru a recupera PNL bucată cu bucată. Este singurul său obiectiv, în oglindă cu obiectivul lui Florin Cîțu. Ar rezulta o majoritate extrem de fragilă, pe care Florin Cîțu o preferă exact din acest motiv, care va fi sub tunurile PSD și AUR. Să facă majoritate cu PSD va însemna pentru PNL cedări imense. Probabil nu chiar funcția de premier, care reprezintă condiția maximală de la care PSD pleacă în mod logic la negociere. În rest, însă, fiecare cedare din partea PSD poate fi considerată o favoare. De ce? Pentru că PSD este acum într-o poziție de win-win-win. Și anticipatele, și Opoziția, și intrarea la guvernare îl avantajează, în masuri diferite ce-i drept, dar îl avantajează. PNL își joacă supraviețuirea politică în aceste negocieri. PSD își joacă doar alegerea celei mai avantajoase dintre opțiunile avantajoase. Iar pesediștii știu foarte bine că liberalii sunt cu spatele la zid, prinși între variantele lose-lose-lose. Diferența dintre poziția de acum o săptămână și cea de acum a făcut-o disperarea lui Florin Cîțu de a rămâne premier. Și nu numai a lui, ca să fim cinstiți. O întreagă echipă l-a propulsat, l-a gonflat, i-a umflat capul, l-a făcut să se creadă mare lider. Și acum l-a abandonat. Dl Cîțu e tot mai singur. Surse din partid spun că până și Alina Gorghiu, mama sa politică, l-a abandonat. Îl mai are alături cu adevărat doar pe Dan Vîlceanu. Vom vedea pentru cât timp. Nu mă îndoiesc însă că dl Cîțu nu se predă și va încerca pe cât va putea să ajungă la anticipate. Nu pare a mai avea însă forță. Partidul rămâne rupt între opțiunea PSD și opțiunea USR. Oricare dintre ele va fi aleasă, cel mai probabil cu PSD, o tabără va rămâne nemulțumită, într-o opoziție internă, cu un ochi spre Ludovic Orban, dar încă în PNL, în funcție de generozitatea alocațiilor de la buget. Pentru că, în combinația cu PNL-PSD, dl Orban va avea o tribună de scandal, dar nimic de oferit în pungă. În combinația cu USR, însă, dl Orban poate primi consistent pentru fiecare vot și va folosi tot ce primește ca să își sporească puterea. Integral: https://spotmedia.ro

Coronavirus in RomaniaMesaj sfâșietor al unui român înainte să moară de Covid: „Vreau un guvern stabil” Aflat pe patul de moarte, un român a avut o dorință sfâșietoare înainte să fie răpus de Covid. „Îmi doresc un guvern stabil“, a spus muribundul, stârnind lacrimi printre cadrele medicale. „E adevărat, eu am nevoie de oxigen, dar România are într-o mai mare măsură nevoie de macrostabilitate, creștere economică și dezvoltare.“ „Chiar dacă decalajul economic față de țările din Uniunea Europeană s-a mai redus în ultimii ani“, a explicat muribundul, „raportul dintre venitul național brut și PIB s-a deteriorat constant, iar asta nu e deloc bine. E ceva ce mă deranjează mai tare decât acest tub de oxigen, drept să vă spun.“ „Și ar mai fi ceva: din perspectiva unei țări în curs de dezvoltare, realizarea unui nivel înalt al venitului pe locuitor presupune un proces sustenabil de convergență economică. Dar pentru ca așa ceva să se poată întâmpla e nevoie, înainte de toate, de un guvern stabil. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 4 noiembrie.„Romania traversează o triplă criza: sanitara, politica si morala…..Este limpede ca omul ales președinte pentru a veghea la binele cetățenilor a pierdut orice legatura cu lumea reala.”

See Kyoto In Autumn - 11 Places To Visit For Foliage In 2021 | MATCHA - JAPAN TRAVEL WEB MAGAZINEBuna dimineata intr-o zi de joi, 4 noiembrie! Joi în regiunea Muntenia, temperatura maximă va fi de 19/24 gr C, iar temperatura minima va fi de 5/8 gr C. În regiunea Dobrogea, temperatura maximă va fi de 16/22 gr C, iar temperatura minimă va fi de 11/14 gr C. În regiunea Transilvania, temperatura maximă va fi de 18/24 gr C, iar temperatura minimă va fi de 2/12 gr C. In regiunea Moldovei, temperatura maximă va fi de 16/20 gr C, iar temperatura minimă va fi de 5/11 gr C. În regiunea Oltenia, temperatura maximă va fi de 17/22 gr C, iar temperatura minimă va fi de 7/11 gr C. În regiunea Banat, temperatura maximă va fi de 19/24 gr C, iar temperatura minimă va fi de 10/14 gr C. În regiunea Crisana, temperatura maximă va fi de 20/24 gr C, iar temperatura minimă va fi de 8/12 gr C. În regiunea Maramures, temperatura maximă va fi de 20/23 gr C, iar temperatura minimă va fi de 7/11 gr C.  În București vom avea un cer senin, temperatura maximă va fi de 21 de gr ziua, iar temperatura minimă va fi de 8 gr C.

Diana Șoșoacă și-a pus mască. Cum a convins-o o adeverință neconformă să se conformeze GALERIE FOTO | Digi24Apostolii antivaccin | Cine sunt influencerii care au sucit mințile a milioane de români  Milioane de români sunt alimentați cu frică, neîncredere și ură de medici, politicieni, ziariști sau influenceri care fac propaganda anti-vaccinismului. Facebook oferă iluzia că au dreptate, în timp ce autoritățile privesc de pe margine. Rezultatul îl găsim în statisticile morților de Covid. 76.000 de mesaje care conțin cuvântul „vaccin” au fost postate pe paginile de Facebook din România în ultimul an. Ele au strâns peste 15 milioane de reacții. Alături de unele televiziuni, platforma a fost principalul motor de promovare a anti-vacciniștilor. De cele mai multe ori, cele două medii s-au îmbinat și au ajutat la rostogolirea unor informații pseudo-științifice sau, mai rău, a unor dezinformări grosolane. Politicieni, ziariști sau medici au pus umărul la un val patru al pandemiei extrem de virulent și au profitat de slăbiciunile și neîncrederea românilor în vaccin. Nu convingerea că vaccinurile nu sunt bune a fost, de cele mai multe ori, în spatele demersurilor de a propaga minciuni, ci dorința de a urca pe un val de populism în creștere, de a deveni mai cunoscut, de a strânge aproape cât mai mulți oameni și de a-i radicaliza. Totul cu prețul a mii de oameni morți în fiecare săptămână, al unui sistem medical copleșit și al unei democrații din ce în ce mai șubrede. Un milion de vizualizări, două, chiar două și jumătate, zeci de mii de share-uri în grupuri deja radicalizate, mii de like-uri și comentarii la fiecare postare. Așa arată imaginea tristă a pseudo-adevărului fără argumente științifice, fără informații verificate, cu idei scoase din context și mii de întrebări retorice. În timp ce unii politicienii, ziariști sau medici au făcut apologia conspirației, statul a privit nepăsător de pe margine, hrănind și mai mult ideea că totul e fabricat. Pe 21 iulie, cu o săptămână înainte de marea relaxare dispusă de autorități, senatoarea Diana Șoșoacă reușea una dintre cele mai de impact postări de la începutul campaniei de vaccinare. Analiza metrică arată cum au crescut reacțiile la mesajul transmis în decurs de șase luni….. Politicienii Politicienii sunt în vârful piramidei dezinformărilor despre vaccin de pe Facebook. Experții vorbesc de două modalități de influențare a publicului de către aceștia. Mesajul transmis nu este mereu „nu vă vaccinați”, ci îmbracă nuanțe multiple, dar cu același efect. Unii dintre lideri afișează, de cele mai multe ori, un grad de imparțialitate dar, în spatele ei, prin atacarea și punerea la îndoială a dovezilor științifice sau a măsurilor luate de autorități, nu fac altceva decât să contribuie la polarizarea și radicalizarea societății. „Rolul acestora este să creeze teamă, să pună la îndoială, să destabilizeze, pe asta a mizat și gruparea antivacciniștilor și, după cum vedem, a și reușit. E în firea democrației să își pună întrebări și să încerce să afle răspunsuri, dar de data aceasta ne aflăm în fața unei campanii orchestrate anti-vaccin, anti-măsuri, anti-estabilshment, chipurile pentru a ataca sistemul așa-zis odios care vrea să instituie o dictatură militară”, explică Nicolae Țîbrigan, expert în dezinformare. În topul celor mai de impact 10 postări din ultimul an care au conținut cuvântul vaccin, șase sunt făcute de patru politicieni sau foști politiceni – Diana Șoșoacă – 1, George Becali – 1, George Simion – 1, Cristian Terheș – 3. Celelalte sunt fie ale unor comedianți, fie ale unor site-uri care promovează mesaje anti-vacciniste. Prima postare a unei autorități este abia pe poziția 14, este vorba despre mesajul transmis de Constantin Bălăceanu Stolnici pe pagina RO-Vaccinare, postat pe 6 octombrie, în plin avânt al valului patru….. Diana Șoșoacă are 38 de pagini de Facebook care conțin numele ei și tot atâtea grupuri. Este extrem de prezentă și pe teren, în viața offline. Șoșoacă iese frecvent din social media și își transpune virulența în viața reală. La Iași, a blocat accesul la un centru de vaccinare, promovând ideea că îi salvează pe oameni de vaccinare. A fost liderul protestelor anti-vaccin sau ale celor față de impunerea unor restricții….. Unul dintre personajele care, sub umbrela aflării adevărului, macină puternic încrederea în vaccin și campaniile de vaccinare este eurodeputatul Cristian Terheș. Cristian Terheș își promovează mesajele prin intermediul paginii sale „Cristian Terheș – europarlamentar PNȚCD”, o pagină cu 85.018 de urmăritori. Cele mai de succes postări sunt cele în care eurodeputatul folosește filmulețe scurte, montate, în care își susține ideile în mod sacadat…..„Există o foarte mare parte în societatea românească care nu este neapărat anti-vaccin, dar care este sceptică și stă în expectativă, care nu e convinsă nici de imaginile de la ATI și nici de spusele experților, considerând că e un mare coplot sau o isterie exagerată. La această parte de societate, politicenii care nu au avut un mesaj tranșant antivaccin au făcut mai mult rău, a existat o ticăloșie din partea lor de a ascunde intenția adevărată care este de a specula pe seama curentului”, concluzionează Țîbrigan…..Călin Georgescu, premierul desemnat AUR, este un alt politician care, în mod fecvent vorbește despre interesele economice din spatele vaccinurilor „bazate pe teamă”….. Ce face statul?  În cele zece luni care au trecut de la primul vaccin administrat cu fast în România, Guvernul a organizat mai multe caravane de vaccinare și o singură campanie vizibilă de promovarea a importanței imunizării – „Ce conține vaccinul”. Campania de publicitate, care a fost lansată cu premierul Florin Cîțu cap de afiș, prezenta libertățile cu care vin la pachet imunizarea dar, paradoxal, a fost lansată chiar în ziua în care statul român anunța primele măsuri de relaxare. Nici comunicarea caravanelor de vaccinare nu a fost mai inspirată. Într-o comună din Ilfov, oamenii s-au plâns că, pentru rapel, autoritățile voiau să-i pună pe drumuri până la București, la Spitalul Militar. Informația nu era reală, dar așa fusese transmisă prin SMS de cei care se ocupau cu vaccinarea. A fost nevoie de o săptămână întreaga ca primarul să umble prin sat să infirme ceea ce superiorii săi afirmaseră. Nici Grupul de Comunicare Strategică, organismul înființat special să lupte cu cuvintele în pandemie, nu a excelat. Întârzierea comunicării datelor în anumite momente cheie în care așteptarea era ridicată, incapacitatea de a explica anumite inadvertențe din cifre, lipsa de transparență în anumite momente – cum a fost vaccinarea paralelă – au dus la adâncirea neîncrederii și alimentarea multor teorii ale conspirației. Azi, în plin val patru, cel mai letal dintre toate, autoritățile nu par să-și fi învățat lecția. Deciziile se schimbă de la o zi la alta, iar comunicarea a rămas confuză. Integral: https://romania.europalibera.org

Imbulzeala de Black Friday intr-un magazin din SUAEconomist: Vârful scumpirilor nu a fost încă atins. Plafonările la energie doar amână problema ….. În scenariul de bază, Raiffeisen Bank anticipează că inflația va ajunge la 7,3% până la finalul anului, de la 6,3% în septembrie, urmând ca aceasta să-și continue urcarea pentru a atinge 8% în luna aprilie a anului 2022, după ce vor înceta măsurile de plafonare a prețurilor la energie, în viziunea lui Ionuț Dumitru. Ținând cont și de problema sanitară cauzată de pandemie, țara are nevoie urgentă de un Guvern stabil. „Inflația crește și crește foarte repede, în primul rând din cauza creșterilor la energie, care afectează mai mult coșul de consum din România, pentru că noi avem o pondere mai mare a energie, utilităților, din faptul că avem venituri mai mici”, a declarat Dumitru pentru wall-street.ro. Autoritățile din România au adoptat zilele trecute hotărârile de plafonare a prețurilor la electricitate și gaze, însă este posibil ca acestea să nu fie suficiente pentru a ține în frâu inflația ajunsă la un record de 6,3% în septembrie, consideră economistul. Pericolul efectelor de runda a doua asupra scumpirilor „Pericolul major este ca și celelalte prețuri – așa numitele efecte de runda a doua – să crească și ele, deci nu doar prețul la energie. Tocmai de aceea BNR trebuie să ridice dobânda cheie, pentru a limita așteptările inflaționiste”, a declarat expertul în economie….. „De la 1 octombrie, unul dintre cei doi mari distribuitori de gaze din țară a ridicat prețurile cu 38%. Acesta reprezintă cam jumătate din piață, deci probabil că vom vedea o creștere de 19% la gaze în indicele prețurilor de consum (IPC)”, a spus Dumitru. Economistul a arătat că, pentru producătorii din mai multe industrii, scumpirile la energie și la materiile prime au fost foarte mari și că este deci un curs normal ca scumpirile să fie resimțite în mai multe ramuri ale economiei. Integral: https://www.wall-street.ro

Camera de controlReactoare nucleare mici, probleme mari – Ce este tehnologia SMR, care sunt avantajele și de ce mai este mult de lucru  Marți a fost anunțat planul de construcție în România a primei centrale cu reactoare nucleare de mici dimensiuni (SMR), cea mai nouă tehnologie nucleară civilă. În puține țări din lume sunt în construcție reactoare nucleare de mici dimensiuni și susținătorii tehnologiei spun că suntem în fața unei forme mai sigure și mai ieftine de energie nucleară ce permite producția de electricitate, cu minime emisii de carbon. Scepticii spun că energia nucleară nu are cum să fie sigură și că aceste mici reactoare mai au multe de dovedit și sunt departe de a deveni răspândite. În articol puteți citi despre compania NuScale Power, dar și despre plusurile și minusurile unei tehnologii care este prezentată ca fiind o revoluție în folosirea energiei nucleare. Informația pe scurt – Energia nucleară are mari probleme de imagine și costuri, dar țări precum Franța, Slovacia sau Ucraina depind de ea și mulți spun că acest tip de energie are un mare viitor în tehnologia SMR a mini-reactoarelor. – Susținătorii micilor reactoare spun că va fi o tehnologie mult mai sigură fiindcă se va lucra cu mult mai puține materiale radioactive și reactoarele mici se supraîncălzesc mult mai greu pentru că miezul lor produce mai puțină căldură. În plus, pot fi instalate în locuri unde nu ar putea fi construite centrale mari și, cel puțin teoretic, costurile ar fi mult mai mici. – La nivel global există peste 50 de designuri și concepte diferite pentru aceste reactoare, în diverse etape de dezvoltare, dar nu este funcțional niciun astfel de complex care să producă energie electrică. Opinia generală este că mai multe mini-centrale modulare vor fi gata după 2030, dar pentru moment tehnologia nu și-a dovedit fiabilitatea….. Ce spun criticii Criticii spun că reactoarele propuse, chiar dacă sunt mai mici, tot tehnologie nucleară au și suferă de minusurile pe care acest tip de energie le are, mai ales în ceea ce privește costul, într-o lume în care energia regenerabilă este tot mai convenabilă la preț. Apoi scepticii spun că reziduuri nucleare vor fi și de la ele și ceva va trebui făcut cu acestea, iar depășirea bugetului va fi și ea o tristă realitate pentru aceste proiecte și deci va fi nevoie de subvenții guvernamentale mari. Iar când este vorba de subvenții, mulți vor spune că mai bine merg spre alte proiecte, decât spre controversata energie nucleară. Alții spun că aceste reactoare propuse nu vin, în multe cazuri, cu inovații tehnice reale care să le facă mult mai sigure, ci sunt miniaturi ale reactoarelor mai mari care pur și simplu au aceleași tipuri de riscuri ca și reactoarele de mari dimensiuni. Cert este că mulți ani vor mai trece până când aceste mini-centrale vor funcționa în mai multe țări. Tehnologia trebuie să se mai perfecționeze și mai ales să convingă autoritățile la capitolul siguranță. Tehnologia SMR este departe de a deveni ”mainstream” și nici costurile ei nu par așa de mici cum spun susținătorii. Integral: https://economie.hotnews.ro

Radiator electricMoartea domnului RADET. Moștenirea otrăvită a doamnei TERMOENERGETICA. Agonia verișorului COLTERM  Deși se confruntă cu solicitări tot mai ferme din partea Comisiei Europene de a pune în practică o lege care prevede eliminarea totală a subvențiilor acordate de către administrațiile locale pentru compensarea parțială a costului gigacaloriei în sistemele centralizate de distribuție termică, România prorogă temeinic aplicarea acestei prevederi și împinge la nesfârșit sarabanda falimentelor bătrânilor mastodonți. Dacă la începutul mileniului trei România se încălzea aproape exclusiv în regim centralizat, peste 2,5 milioane de locuințe și instituții fiind racordate, la nivelul anilor 2000-2001, la CET-urile moștenite de la regimul comunist, astăzi numărul lor a scăzut sub un milion, jumătate dintre acestea fiind în Capitală. Cu excepția orașelor mari (București, Oradea, Timișoara, Cluj-Napoca, Craiova, Constanța ș.a.), toate celelalte localități au pus lacătul pe sistemele centralizate, în unele situații chiar după modernizarea traseelor îngropate de distribuție (cazul municipiului Târgu-Mureș). …..Deși în teorie sistemul centralizat este cel mai eficient, atât din punct de vedere al costurilor reflectate în facturile către consumatorii finali, cât și al poluării, el suferă profund, în România, de două boli incurabile: căpușeala politică și gestionarea catastrofală a traseelor pe distanțe lungi….. Pe lângă impactul politico-social al locurilor de muncă din cadrul societăților de termie gestionate sau aflate în proprietatea administrațiilor locale (fiecare având pe statul de plată sute sau mii de angajați), există o rețea de interese economice la nivelul furnizorilor de combustibil, echipamente tehnologice și servicii de mentenanță. De asemenea, niciuna dintre societățile de distribuție locală de agent termic nu funcționează independent, supunându-se doar legilor economiei de piață, ele primind permanent subvenții din bugetul local. De notat că acești bani publici provin din taxele plătite atât de către utilizatorii sistemului centralizat, cât și de proprietarii locuințelor încălzite individual, fără ca aceștia din urmă să beneficieze de vreun avantaj. De unde și presiunile Comisiei Europene de a elimina această subvenționare generalizată, fără diferențieri în funcție de necesitățile reale, și cerința de a fi acordată doar în funcție de clasificarea consumatorilor vulnerabili. Este de notorietate faptul că bucureștenii plătesc mai puțin de jumătate din valoarea reală a facturilor de încălzire, cea mai mare parte a acestora fiind suportată de către Primăria Capitalei sau se cuantifică în datorii imense către furnizori. Cel de-al doilea factor care contribuie decisiv la falimentul acestor mastodonți este reprezentat de starea precară a magistralelor de distribuție îngropate, unele având o vechime de peste jumătate de secol. S-a ajuns la axioma de a considera “normale” pierderi de 20-25%, în unele cazuri ele ajungând și la 50% din aportul energetic. Practic, prin intermediul rețelelor kilometrice, scoarța terestră este încălzită și hidratată artificial, pe bani publici. Din păcate, paradigma politică, indiferent de culoarea partidelor aflate la conducerea administrațiilor locale, este reprezentată de menținerea și reabilitarea acestor sisteme ineficiente. Integral: https://economie.hotnews.ro

Sediu ANAFContribuabili „taxați” inutil. 2 din 5 contribuabili verificați de Fisc au câștigat definitiv procesele în instanță (raport ANAF)  ANAF continuă să fie dată în judecată de mulți contribuabili care consideră că instituția a greșit în cazul rezultatelor unor controale. Ei bine, în circa 38% dintre cazuri, în deciziile definitive din primul semestru s-a dat câștig de cauză acestora. Prin urmare, Fiscul a greșit. Mai exact, în primul semestru, din acest an, au fost 758 decizii definitive pronunțate de instanțele judecătorești, fiind 777 cauze, conform unui raport ANAF. Dintre acestea, în 292 cauze s-a dat câștig contribuabililor (sumă totală 245,1 milioane lei), iar în 31 s-au pronunțat alte soluții. Restul au fost câștigate de ANAF. „Din totalul sumelor soluţionare pe fond în semestrul I 2021, au fost admise și desființate actele administrative fiscale atacate pentru suma totală de 677,5 mil. lei, reprezentând 645 capete de cerere, ponderea sumelor pentru care s-au pronunțat soluții de admitere și desființare acte administrative fiscale în totalul sumelor soluționate pe fond fiind 25,87%”, spune ANAF. De asemenea, din totalul sumelor contestate pe fond la instanțele judecătorești, respectiv suma de 882,4 mil. lei a fost menținută, instanța pronunțându-se asupra legalității și temeiniciei soluțiilor emise în dosarele analizate de structurile ANAF și menținute de organele de soluționare….. Conform raportului, în ceea ce privește confiscările de numerar, venituri din activităţi ilicite şi bunuri, valoarea totală estimată a acestora este de 5,1 mil. lei. Au fost dispuse suspendări de activitate la un număr de 302 contribuabili. Totodată, ca urmare a activităţii de verificare documentară desfăşurată de către inspectorii DGAF în perioada februarie – iunie 2021, pentru 167 entităţi au fost emise decizii de impunere, valoarea obligaţiilor stabilite însumând 23,5 mil. lei. Integral: https://economie.hotnews.ro

Cum își îmbolnăvește statul român propriile companii strategice (I). În plină pandemie, Tătaru a impus în conducerea Antibiotice Iași un ziarist cu probleme de integritateCum își îmbolnăvește statul român propriile companii strategice (I). În plină pandemie, Tătaru a impus în conducerea Antibiotice Iași un ziarist cu probleme de integritate Antibiotice SA este deținută de Ministerul Sănătății (53%), SIF Oltenia (23%) și alți acționari (24%) și este cel mai mare producător de medicamente cu capital românesc. Antibiotice Iași a fost înființată în 1955 și este printre puținele fabrici care au supraviețuit din vremea comunismului. Deși, după 1989, nu a fost ferită de noile politici, fabrica a scăpat ca prin minune de o privatizare dezastruoasă. Interesant este că amânarea privatizării s-a făcut chiar în perioada în care vicepreședinte al AVAS era Ioan Nani, matusalemicul director al Antibiotice Iași….. Prietenul comuniștilor de la Chișinău În mai 2020, deși nu are nicio legătură cu industria farma sau cu medicina (fiind absolvent al Facultății de Fizică la Iași), Lucian Timofticiuc a fost numit ca administrator neexecutiv, reprezentant al Ministerului Sănătății în AGA, iar acum este președintele Consiliului de Administrație al Antibiotice Iași. Fizicianul Timofticiuc a fost și consilier personal al miniștrilor Sănătății Victor Sebastian Costache și Nelu Tătaru….. În perioada decembrie 2019 – mai 2020, Timofticiuc (de loc din județul Vaslui, ca și Tătaru), a fost și reprezentantul Ministerului Sănătății în Adunarea Generala a Acționarilor Unifarm SA (cealaltă companie a Ministerului Sănătății). Lucian Timofticiuc este patronul și directorul publicației vasluiene Vremea Nouă a cărui integritate a fost știrbită după ce un procuror l-a amendat pentru implicarea într-un dosar de șantaj de presă, iar în vara acestui an, o instanță a condamnat publicația și trei jurnaliști (printre care și directorul Timofticiuc) la plata unor daune de 41.000 de euro către un grup de firme, considerându-se că au fost acuzate într-o campanie de presă în mod nefondat și calomnios…..Lucian Timofticiuc se descrie în propriul CV și ca organizator al festivalului de bere din Iași din 1998 sau ca autor a peste 200 de povești și fabule. Dar nu aceste calități l-au propulsat în Ministerul Sănătății ci prietenia sa cu Nelu Tătaru. Din 2007, anul în care Tătaru a preluat conducerea spitalului din Huși, ziarul lui Timofticiuc a muncit intens la construirea imaginii viitorului ministru al Sănătății. Astfel, osanalele din Vremea Nouă și combaterea adversarilor au format o imagine perfecta despre medicul-politician. În 2011, Tătaru devine, cu sprijinul mediatic al lui Timofticiuc, și președintele PNL Huși, iar în 2017 pe tot Vasluiul ceea ce i-a deschis mai multe uși, nu doar în Huși. Întrebat despre prezența lui Timofticiuc în CA, Nelu Tătăru, pe atunci ministru al Sănătății, asigura presa că Timofticiuc va sparge caracatița de la Antibiotice. Dar nu a precizat în favoarea cui. Integral: https://ziare.com

Se poate tranziție către digitalizare fără bătăi de cap? | hrmanageronline.roFirmele din România- codașe la digitalizare, în UE  Firmele din Bulgaria și România sunt pe ultimele locuri în Uniunea Europeană la digitalizare, potrivit unor evaluări publicate de Biroul european de statistică Eurostat. Eurostat se uită la un indicator denumit DII – Digital Intensity Index (indicele intensității digitale). Acest indicator se măsoară în funcție de accesul firmelor (cu cel puțin 10 angajați) la un set de 12 tehnologii sau parametri în domeniul informației. Parametrii IT luați în calcul sunt, de exemplu, accesul majorității angajaților la internet, accesul firmei la conexiune de internet de bandă largă (cel puțin 30 Mbps), utilizarea tehnologiilor cloud, roboților, imprimantelor 3D, efectuarea de vânzări online etc. Ei, la acest capitol România este pe ultimul loc în UE, alături de Bulgaria: în anul 2020, circa 66% dintre firmele noastre cu cel puțin 10 angajați fiecare au înregistrat un indice DII „foarte scăzut”, ceea ce arată „investiții mici în tehnologii digitale”, potrivit Eurostat. Dacă ne uităm la graficul statisticii europene, putem să vedem că firmele românești stau ceva mai bine decât cele bulgărești la digitalizare, dar diferența este aproape insesizabilă, probabil în marja de eroare….. În medie, în Uniunea Europeană , 1% dintre firmele cu cel puțin 10 angajați sunt foarte înalt digitalizate, iar 14% au un grad înalt de digitalizare. 46% dintre firmele din UE au înregistrat un DII scăzut, iar 36%, foarte scăzut. „Criza cauzată de COVID-19 ne-a arătat și că digitalizarea este un instrument crucial pentru îmbunătățirea rezilienței economice a afacerilor”, comentează Eurostat, care constată o creștere ușoară a digitalizări firmelor din UE, în anul 2020 comparativ cu 2018. Integral: https://www.startupcafe.ro

SCANDAL în Parlament! „Am o poză cu tine FĂCÂND SEX ANAL” Discuţie +18 între doi deputaţi – Evenimentul ZileiDupă retragerea parlamentarilor fideli lui Orban, PNL și UDMR nu mai dețin majoritate în Parlament nici dacă s-ar reuni cu USR PLUS …. După alegerile din decembrie, 2020, cele trei formațiuni – PNL, USR PLUS și UDMR – adunau împreună 244 de parlamentari, adică o majoritate confortabilă care să asigure voturile necesare pentru inițiativele legislative ale guvernului. Între timp, UDMR a pierdut un deputat din Maramureș (pe Norbert Apjok), care a demisionat pentru că obținuse mandatul fără să îndeplinească condițiile stabilite de partid (nu avea studii superioare). Alți 14 parlamentari liberali – fideli lui Ludovic Orban, fostul președinte al partidului – au ales să părăsească grupul politic PNL, iar aceștia nu vor fi singurii. Pentru a trece un guvern în Parlament, e necesar un număr de 234 de voturi, voturi pe care PNL nu le mai are în acest moment nici dacă ar reface coaliția cu USR PLUS. Dacă PNL va reuși să refacă, totuși, coaliția cu USR-ul, pentru a putea deține majoritatea în Parlament va avea nevoie să negocieze voturi fie de la PSD sau AUR, fie de la parlamentarii minorităților naționale (în număr de 18) și de la parlamentarii foști AUR, în prezent neafiliați (în număr de 4). Integral: https://www.g4media.ro

RAZBUNAREA GUVERNULUI MEU – Liderul PSD Marcel Ciolacu i-a scris lui Klaus Iohannis: “Hotararea prin care sunt repartizate fondurile pentru plata cheltuielilor de functionare si asistenta sociala sau protectia copilului este de-aÎn pat cu duşmanul Va să zică, PNL-ul lui Iohannis face guvern cu PSD-ul lui…! Chiar aşa, al cui o fi PSD-ul ăsta tip “Ciolacu”? Te pomeneşti că tot al lui Iohannis!? Nu contează. Important este că se profilează o nouă coaliţie de guvernare. Teoretic, cu majoritate parlamentară îndestulătoare şi stabilă. Modelul nu mai este cel al coerenţei ideologice, “Coaliţia de Dreapta”, ci se supune principiului stabilităţii maxime, “Coaliţia Principalilor Rivali”. Cu capul plecat în faţa evidenţei, model ghiocel, speriaţi de alegerile anticipate mai ceva ca dracu de tămîie, cu gîndul, vorba lui Caţavencu, doar la “ţărişoara mea… la România… la fericirea ei… la viitorul ei!”… că… de, fără gargară în exces nu te mai votează nici ultimul cetăţean turmentat, cele două pietre de moară ale politicii noastre şi-au dat mîna peste muntele de ură care le-a pus pînă acum să se macine fără milă, una în contra celeilalte, pentru a “sluji boborul”, pentru a scoate ţara din nevoi, da… ce zic eu, pentru a salva de pe marginea prăpastiei în ceasul al doisprezecelea, nu-i aşa, pitoreasca noastră Românie. “Ei! să vă fie de bine şi ceasul ăl bun să-l dea Pronia”, cum bine zis-a Dumitrache. Jupînul, de! Vorbiţi serios? Chiar aşa, model Caragiale bucăţică tăiată: pupaţi toţi Piaţa Independenţei? Da, chiar aşa!!! Păi… Nici un păi! Aşa grăit-a Zarathustra- Cotroceni, aşa se execută! Adio şi n-am cuvinte! Cum s-a ajuns aici în nici doi ani de euforie şi “succesuri” ale “guvernului meu” nu mai este cazul să recapitulăm, ştie toată suflarea: inegalabila, proverbiala şi infailibila dibăcie politică iohannesciană, combinată cu “inflexibilitatea morală” a acestui caracter de fier ce ne slujeşte de model în viaţă şi de Preşedinte la Cotroceni au generat lanţul reacţiilor toxice. Este adevărat, bîlbîielile, bîjbîielile, aroganţa, pafarismul profesionist şi rezistenţa fără breşe la realitate de care au dat dovadă Cîţu şi gaşca lui au funcţionat ca un excelent catalizator, grăbind şi înlesnind apariţia rezultatului final: criza de guvernare. Nu… nu… lăsaţi-le pe celelalte… criza economică, criza medico-sanitară, criza administrativă… De astea, guvernarea liberalo-useristă nici măcar nu s-a atins, necum să se precupe de ele. …. Acum vin alte reforme, ale PSD-ului, combinate desigur cu cele rămase pe ţeavă de la încropita fostă coaliţie. Dacă nu aveaţi o reprezentare pentru expresia talmeş-balmeş, acum nu mai duceţi lipsă. E ceea ce o să vedeţi, cu ochiul liber, în faţa dumneavoastră! În acest moment critic al derulării halimalei de la Bucureşti, suflarea analisto-proorocistă este cutreierată şi cutremurată de trei întrebări capitale. Prima: pe cine va desemna Iohannis să formeze noul guvern şi în consecinţă să devină primul ministru al noii corcituri miciurinisto-politice? Omul PNL-ului sau al PSD-ului? “Logica” ne spune că, fie şi numai pentru a salva aparenţele, în scaunul şoferului ar trebui să stea un purtător al tricoului galben, chiar dacă-i doar proaspăt vopsit şi nu are nici o legătură tagmele liberale. Cel mai probabil tot Ciucă, nu de alta, dar tot e el cu arma la picior. Altminteri ne trezim cu Ciolacu la Palatul Victoria şi, sincer vorbind, chiar şi la gradul de incoerenţă al lui Iohannis, de aşa ceva nu-l cred în stare!!! Mă rog, cu excepţia cazurilor în care se dovedeşte că este totuşi în stare!!! A doua întrebare cheie: sunt momîile Cîţu-Ciolacu capabile să producă o soluţie de guvern “tip USL” şi să mobilizeze suficiente voturi ale parlamentarilor loiali, astfel încît să obţină investitura?….Dacă stau suficient şi reuşesc să creeze măcar impresia că ne-au trecut puntea suspinelor, pînă în primăvară, vară, atunci PSD-ul va prelua cea mai mare parte a potenţialelor beneficii electorale…..Aşadar, aşezaţi-vă bine în fotolii şi legaţi-vă centurile de siguranţă, urmează proiecţia palpitantului film de groază şi amor “În pat cu duşmanul”, varianta de Dîmboviţa, în regia încă pe nedrept nepremiatului la Cannes, ori Los Angeles, Iohannis. Klaus… Iohannis, vezi bine! Interzis copiilor sub 18 ani şi celor suferinzi de boli cronice de inimă, ficaţi, plămîni sau rinichi!!! Cei loviţi de năpasta covidului îl pot urmări doar dacă au certificat verde ori recomandarea scrisă a medicului de familie şi numai cît îi ţine oxigenul! Integral: https://www.bursa.ro

SURSE Tensiuni între Iohannis și Cîțu, după ce șeful statului i-a cerut președintelui PNL să renunțe la candidatura pentru postul de premierPiramidala sminteala a Președintelui Klaus Iohannis  Domnul Ludovic Orban crede ca nimic nu prevestea in 2019 buimacitoarea degringolada a sefului statului roman. As vedea lucrurile diferit. Klaus Iohannis nu a tăiat niciodată cordonul ombilical care l-a legat de USL. A fost si rămâne ostaticul acelei toxice contructii. Klaus Iohannis nu s-a derobat de la responsabilitate abia acum. O face de șapte ani încoace, ori chiar mai mulți. Klaus Iohannis a ajuns la Cotroceni aducandu-i acolo in poziții cheie pe pesedistul Dan Mihalache si pe unul din cei doi gemeni fenechii. Mă refer la Andrei Muraru, născocit politic, ca si fratele sau Alexandru, de escrocul „liberal” iesean, Relu, omul cu „Transformatorul”. Acest Muraru e acum ambasadorul României la Washington. Celălalt conduce PNL la Iasi, e deputat pedelist si consilier al lui Superman pe chestiuni de antisemitism. De ce s-a dus Klaus Iohannis acolo, la Pianu de Jos, chiar in ziua când cetățenii României aveau lacrimi in ochi comemorand tragedia de la Colectiv? Poate nu știați, dar Golf Hotel Pianu de Jos este un loc de memorie, loc de compasiune, loc de pelerinaj. Numai niște oameni fără suflet s-ar putea îndoi de sinceritatea compasiunii prezidențiale. Și, in fond, cât o vom mai ține cu bocetele, lacrimile și jalea? Să ne bucurăm de viață jucând golf și făcând turism! După piramidele egiptene, Carmen și cu mine le vom vizita pe cele aztece. Apoi pe cele mayașe.. Romania traversează o triplă criza: sanitara, politica si morala…..Este limpede ca omul ales președinte pentru a veghea la binele cetățenilor a pierdut orice legatura cu lumea reala. Actioneaza haotic si provoacă haos. E debusolat, ratacit, năuc. Orice revenire a țării la un minim de normalitate presupune ieșirea din joc a acestui personaj. Integral: https://www.contributors.ro

De ce rîde Klaus Iohannis de noi la fiecare apariție publică?Iohannis s-a întors din Scoția cu un kilt, să ne arate mai ușor curul  Vizita președintelui Iohannis în Scoția a fost una fructoasă, șeful statului petrecându-și pentru prima oară concediul în această frumoasă țară. Acesta s-a și întors din Scoția cu o serie de suveniruri cum ar fi magneți de frigider, un whiskey luat de la Tesco de sepepiști din fondul de protocol și un kilt ca să poate să ne arate mai ușor curul. Omul care se face vinovat de moartea mai multor oameni decât Ion Iliescu a explicat că acest gest face parte din programul său mai vast numit „România Educată”. „Scopul programului este creem o nouă generație, mai educată, care să nu voteze un neica nimeni doar pentru că nu e de la pe-se-de”, a explicat consilierul pe probleme de educație al președintelui. Acesta a spus că locul unde poate fi pupat de presă în caz că mai au ceva întrebări este același ca întotdeauna, ca pe vremea când părea un președinte providențial și toată mass-media se îngrămădea acolo. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 3 noiembrie.„România a importat în 2021 cu 272% mai mult gaz din Rusia comparativ cu 2020. Este cea mai mare creștere între clienții Gazprom”

21 Best Places to See Fall Foliage in the United States | Travel + LeisureBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 3 noiembrie! Vremea se încălzește miercuri. Precipitațiile, care se semnalează marți în majoritatea țării, miercuri încetează în cea mai mare parte din România, iar vremea va fi, în general, frumoasă. La Timișoara vor fi maxim 19 grade și minim 14, la Arad maxim 18 grade și minim 13, la Craiova 18 grade maxim și minim 8 grade, în Turnu Măgurele vor fi maxim 19 grade Celsius și minim 7 grade. În București temperatura maximă va fi de 18 grade miercuri, iar minima de 7 grade. Cerul va fi parțial înnorat. Temperaturile urmează să crească, treptat, în Capitală, iar joi se anunță 21 de grade Celsius, iar vineri maxima va fi aici de 22 de grade Celsius.

Vaccin PfizerSociolog despre trendul descendent de vaccinare: Prea mulți diletanți care iau decizii  …. Marian Preda: Orice decizie umană are o componentă rațională și una emoțională. La noi, din păcate, problema vaccinării a avut o puternică componentă emoțională, în loc să fie eminamente rațională. Toate temerile oamenilor i-au condus pe unii, din păcate, exagerat de mulți, la decizia de a amâna vaccinarea sau de a nu se vaccina. În momentul în care în mod rațional a apărut riscul de a nu avea acces în anumite locuri, pericolul de a își pierde locul de muncă sau de a nu mai avea acces la locul de muncă fără vaccinare, dintr-o dată oamenii au trecut în partea cealaltă și balanța a înclinat spre vaccinare. I-a făcut pe foarte mulți să treacă din zona de „nu mă vaccinez” în zona de „mă vaccinez”.  În momentul în care Senatul, deși a votat cu majoritate, din cauza procedurii a rezultat că este respinsă propunerea legislativă și în momentul în care au apărut tot felul de comentarii privind probabilitatea de a nu se vota nici în Camera Deputaților, a dispărut pericolul. Oamenii au trecut din nou în zona „mi-e teamă de consecințe, am auzit că nu știu ce s-ar întâmpla, deci nu mă vaccinez”.  Din punctul meu de vedere lucrurile sunt triste. O chestie care ține de interes național, de obligație, de responsabilitate civică a fiecărei persoane a fost tratată în termeni de drepturi, de atitudine pe considerente religioase, de impresii, în loc să fie tratată ca o obligație cetățenească impusă de autorități și promovată prin intermediul argumentelor specialiștilor, așa cum s-a întâmplat în țările occidentale. În Portugalia au fost pur și simplu programați toți oamenii în ziua de, la data de pentru a se vaccina.  Când e o problemă de viață și de moarte nu poți să întrebi vraciul ce părere are. Inclusiv argumentele religioase, pe de o parte, în zona ortodoxă au rămas într-o zonă gri. Biserica nu a zis nici da nici nu. În timp ce în zona catolică și protestantă atitudinea a fost foarte clară, toată lumea trebuie să se vaccineze.  Ne uităm că cu cât mergem mai la Est, cu atât procentele de vaccinare sunt mai mici. Atitudinea din țările foste comuniste, amestecul argumentelor științifice ale specialiștilor, cu argumentele non specialiștilor, cu argumentele comentatorilor care nu se pricep la nimic, dar își dau cu părerea despre toate chestiunile, au condus la această bulibășeală doi pași înainte, trei pași înapoi. Nu avem leadership. În continuare în România sunt prea mulți diletanți care iau decizii. Reporter: În ce măsură contează și faptul că acest grup tehnico-științific este condus de oameni care nu prea au nicio treabă cu medicina. Nici domnul Raed Arafat nu e nici specialist epidemiolog, nici infecționist. El conduce și spune că grupul nu este o autoritate publică și că nu trebuie să dea o explicație pe ce bază au luat niște decizii, răzgândindu-se de la o săptămână a alta. De exemplu, au zis că țin școlile deschise, ba nu le ținem, carantinăm, ba nu carantinăm. În ce măsură aceste mesaje confuzează și mai tare? MP: Cei care fac parte din acest grup ar fi trebuit să fie oameni competenți pe diverse domenii.  Trebuiau să fie oameni care să știe să ducă o campanie de criză. Să știe să ia decizii și să le transmită mai departe altora și în plus să știe să le comunice. E esențial să știi cum comunici, ce spui acolo. Dacă stai să duci dezbateri sterile cu tot felul de comentatori care nu se pricep la nimic, cu politicieni care au urcat pe chestiunea asta pentru a-și face un nume, care s-au uitat că există o majoritate ignorantă, o majoritate rurală, fără studii și care are o atitudine anti vaccin sau ambiguă, oscilantă, dacă stai cu toți aceștia la discuții o să ajungi la situații de genul ăsta, în care te zbați între 30% și 40%, cu procentul celor raționali, pe care nu neapărat i-au convins ei. I-au convins argumentele. Sunt persoane raționale și s-au documentat singuri și i-au convins argumentele celorlalți. De asemenea, e foarte importantă natura decidenților din alte zone, de exemplu, natura decidenților din Parlament. În foarte multe zone decidenții noștri sunt neadecvați. Rep: Recent un medic spunea într-o postare pe Facebook că o întreagă generație se stinge în aceste zile în spitale tocmai pe fondul nevaccinării. Și domnul Gheorghiță recunoștea că ținta, persoanele vulnerabile nu au fost convinse nici în acest val să se vaccineze. Tot populația activă s-a înghesuit să se vaccineze. Cum ar putea ajunge al aceste persoane un mesaj care să îi convingă? MP: E târziu acum pentru a-i salva pe cei care au murit și cei care sunt foarte bolnavi. Poate că nu e târziu să se schimbe modul de acțiune pentru viitor. În primul rând trebuia să se înceapă cu categoriile de risc, definește și ca vârstă, dar în primul rând comorbidități. La noi ce s-a întâmplat? Ne-am bucurat că au crescut repede cifrele de vaccinare. Foarte repede s-a dat drumul la vaccinare celor care nu erau în categorii de risc și care știau, au înțeles cât de important este să se vaccineze și oamenii s-au vaccinat, cei de vârstă mijlocie, tinerii, cei fără comorbidități. Apoi, dintr-o dată totul s-a stopat. Noi avem populația destul de polarizată. Avem zona marilor orașe, în care și cifrele de vaccinare sunt mai bune. Nu uriașe, dar mult mai bune decât în urbanul mic și în rural. Și avem, comunitățile mici, urbanul mic, dar mai ales comunitățile rurale, în care majoritățile antivaccinare sunt puternice, sunt agresive, în care cei care voiau să pledeze pentru vaccinare au fost minoritari și reduși repede la tăcere. Această polarizare și faptul că în continuare avem vreo 43% populație rurală și cea mai mare parte din rurarul nostru este sărac, fără studii superioare, destul de vulnerabil la știri false și manipulare, au întărit și mai mult polarizarea. E un război pierdut în România. Integral: https://www.rfi.ro

Terapie Intensiva COVID-19Nevaccinații trecuți prin boală au de cinci ori mai multe șanse să ia din nou COVID (studiu CDC)   Vaccinarea anti-COVID oferă o protecție mai robustă în fața coronavirusului decât trecerea prin boală, arată un studiu efectuat de Centrul pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC). Astfel, persoanele nevaccinate care au trecut prin boală au de cinci ori mai multe șanse să facă din nou boala, în comparație cu o persoană vaccinată.  Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a analizat peste 7.000 de cazuri ale unor pacienți care au fost internați în spitale cu COVID-19 și a descoperit că persoanele nevaccinate au de cinci ori mai multe șanse să treacă prin boală din nou, față de o persoană vaccinată cu schema completă și care nu a trecut niciodată prin boală…..În rândul pacienților spitalizați cu simptome asociate COVID-19, persoanele nevaccinate care avuseseră boala în urmă cu 3-6 luni aveau de 5,49 ori mai multe șanse să fie confirmate cu COVID față de cei vaccinați în ultimele 3-6 luni cu două doze de vaccin mRNA anti-COVID (Pfizer sau Moderna). Studiul a fost efectuat pe datele din 137 de spitale.  CDC reia recomandarea vaccinării pentru toate persoanele, chiar dacă au trecut prin boală, pentru a împiedica răspândirea coronavirusului. CDC recomandă și folosirea măștii de protecție, spălarea mâinilor cât mai des, distanțarea fizică și izolarea la domiciliu de câte ori o persoană are simptome de răceală. Integral: https://newsweek.ro

E explozie pe piaţa gazelor naturale. Preţul s-a dublat la nivel mondial din cauza cererii. CeaRomânia a importat în 2021 cu 272% mai mult gaz din Rusia comparativ cu 2020. Este cea mai mare creștere între clienții Gazprom Exporturile de gaze naturale ale Gazprom în afara fostei URSS au crescut cu 10,4% în ritm anual, până la 158,8 miliarde metri cubi în primele zece luni ale acestui an, iar cea mai mare creştere procentuală (272,2%) s-a înregistrat în cazul livrărilor spre România, arată datele publicate luni seara, 1 noiembrie, de grupul rus. Alte state din afara fostei URSS unde exporturile Gazprom au crescut semnificativ în primele zece luni sunt Turcia (110,4%), Serbia (101,7%) şi Germania (23,4%)….. Conform acelorași date date, România este unul dintre cei mai mici clienţi ai Gazprom din regiune, în condiţiile în care anul trecut Ungaria a importat de la Gazprom 8,637 miliarde de metri cubi de gaze naturale, Republica Moldova 3,04 miliarde de metri cubi, Bulgaria 2,28 miliarde de metri cubi şi Serbia o cantitate de 1,346 miliarde de metri cubi. Companiile româneşti nu au contracte de import încheiate direct cu Gazprom, ci cu două firme intermediare: Imex Oil, o subsidiară a grupului rus Conef, şi WIEE, un joint-venture între Gazprom şi nemţii de la Wintershall. Integral: https://ziare.com

Program de guvernare - capitol FinanteSUPRAÎNCĂLZIRE ÎN PRAG DE IARNĂ De ce inflația lovește altfel în România  Șocul din piața energiei nu doar că va duce inflația la cel mai ridicat nivel  din ultimul deceniu, ci va însemna și că 2021 va fi primul an din ultimii zece în care rata inflației va depăși creșterea salarială medie. Scăderea puterii de cumpărare va fi resimțită mai acut decât oricând din 2011 încoace. Și totul se întâmplă într-un moment în care ponderea lichidităților în economie (adică banii cei mai vulnerabili în fața inflației) se află la o cotă-record: peste 70% din masa monetară a României este astăzi lichidă. Non-explicația seacă „furtună perfectă” își face tot mai des loc în titluri de presă din întreaga lume, în încercarea analiștilor de a explica avansul galopant al inflației la nivel mondial. Scumpirea din energie, resimțită la scară globală, este principalul factor din spatele inflației. În termeni economici, astfel de oscilații violente sunt catalogate drept „șocuri”. Faptul că șocul energetic se suprapune pe o perioadă de consum în creștere nu poate decât să amplifice tendința. Totuși, criza neprevăzută din energie nu este singura forță din spatele inflației. O bună parte dintre analiști o aseamănă acum mai degrabă cu o scânteie care a acutizat dezechilibre sistemice vechi. Pe scurt, este posibil ca politicile monetare pe care au pariat marile puteri în ultimii zece ani, după criza economică precedentă, să se deconteze acum în inflație, încetinirea ritmului de revenire economică și, în cazuri extreme, să ducă la recesiune…… Efectul bulgărelui de zăpadă Inflația crește alarmant în marii poli economici și în marile economii fragile deopotrivă. În România însă, bulgărele de zăpadă care a început să se rostogolească are deja câteva straturi în plus față de restul lumii. Primul strat: criza energetică se suprapune primei ierni în care facturile de curent electric și gaze naturale ale românilor nu mai sunt reglementate. În trecut, prețurile finale erau stabilite de stat măcar parțial, iar producătorii erau obligați să le respecte. Acum, cumpărăm aceste produse energetice de pe o piață complet liberă. O piață europeană care, în acest an, se confruntă cu deficit acut de producție și o cerere uriașă. Parlamentul României a adoptat, pe 27 octombrie, un proiect de lege prin care plafonează prețul gazelor și al electricității pentru perioada 1 noiembrie 2021 – 31 martie 2022. Pragurile maximale sunt stabilite însă în funcție de actualele condiții de piață. Tarifele nu vor putea să explodeze, dar vor fi, în unele cazuri, duble sau chiar triple față de facturile din iarna trecută pentru că sunt calculate în funcție de cotațiile din prezent. Schema de subvenționare este una complicată, bazată pe compensații care pot fi acordate doar în funcție de consumul total de gaze și curent al unei gospodării pe următoarele cinci luni. Practic, un client va ști doar în primăvară dacă un kWh pe care l-a consumat va costa 0,6 lei, 0,8 lei sau chiar un leu. Salariile nu au crescut suficient Al doilea strat: pentru prima dată în ultimul deceniu, creșterile salariale din România nu au ținut pasul cu scumpirile. Deci scăderea puterii de cumpărare nu mai are niciun amortizor. Știm deja că România are una dintre cele mai ridicate rate ale inflației din ultimii ani. În septembrie 2021, aceasta s-a ridicat la 6,3%. Cele mai recente statistici ne situează în topul clasamentului UE când vine vorba de creșterea prețurilor….. Lichiditatea din piață e la o cotă-record  Un al treilea strat, mai degrabă ascuns, care dă bulgărelui o proporție îngrijorătoare în economia românească, este ponderea lichidităților în masa monetară….. Ponderea lichidității a urcat la peste 71% din totalul masei monetare a României. Asta înseamnă că 71% din toți leii care există nu aduc niciun fel de dobândă pentru cei care-i dețin, dar nici nu pot fi folosiți de bănci în operațiuni care să le aducă randamente. În absența tranzacțiilor, numărul lor rămâne fix – leul care stă într-un portofel sau într-un cont curent nu va „face pui”. Valoarea lor, în schimb, scade. Inflația mușcă cel mai adânc din acești bani….. O creștere prea rapidă devine toxică Decojind bulgărele până la ultimul strat, găsim dezechilibrele sistemice și felul în care au fost ele gestionate în ultimii ani. Nu este o problemă pur românească, dar aici capătă amploare din cauza specificului economiei naționale. În miez este, deloc surprinzător, deficitul bugetar. Eclipsat, poate, de rate spectaculoase de creștere a Produsului Intern Brut, deficitul bugetar al României a crescut alarmant în ultimii ani, culminând cu o rată-record de 10,2% în 2020 – record și pentru istoria României, record și în topul european pe anul trecut. În 2021, cele mai recente estimări anunță un deficit anual de 8% din PIB. Integral: https://panorama.ro

Conferinta ITU la BucurestiMiturile sectorului IT&C din România: Este atât de productiv pe cât credem?…..  Sectorul IT din România ocupă un rol important în conștiința națională, fiind prezentat ca fiind locul unde tinerii harnici, care deprind cunoștințe informatice, se pot duce și câștiga un salariu bănos. Cunoașterea sectorului IT este umbrită de către numeroase mituri, precum cel că a doua cea mai vorbită limbă la Microsoft este româna sau că avem cea mai rapidă viteză de internet din lume. Pentru a înțelege mai bine industria IT, prezentăm câteva dintre miturile existente în cadrul acesteia evidențiate într-un studiu publicat în 2021 de Ștefan Guga și Marcel Spatari (Syndex Romania) legat de evoluțiile industriei în România. Sectorul IT este mai mare decât ne-am imagina  Realitatea ne arată că sectorul IT&C, la care noi adesea ne referim doar ca la industria IT, ascunde o realitate mai complexă în spate. În primul rând, IT-ul reprezintă doar una dintre părțile reprezentate în IT&C, alături de telecomunicații, activități de editare, tehnoredactare, producție audiovizuală etc.(CAEN 58 – 63). Reprezentarea întregului sector doar ca fiind alcătuit doar din programatori, care lucrează în spatele unui monitor pentru a dezvolta softuri antivirus sau bancare, lasă la o parte o bună parte a celorlalți lucrători.  Pe deasupra, dacă ne raportăm doar la codurile CAEN pentru a înțelege industria IT&C, vom lăsa o parte alte sectoare din economia digitală, precum ar fi serviciile de finanțe, serviciile profesionale, sectorul retail care se mută din ce în ce mai agresiv în mediul online și care are nevoie de un număr mare de angajați pentru a crea, a modera și a susține platformele. Codurile CAEN care sunt folosite pentru a descrie industria IT&C nu surprind realitatea în totalitate, lăsând la o parte importanța activităților IT în restul sectoarelor economice, din moment ce companiile sunt clasificate în funcție de activitatea principală. În ultima perioadă, cât mai multe companii angajează persoane responsabile de IT și în unele cazuri chiar își creează departamente întregi – sectorul bancar, industria auto, și activitățile de servicii suport reprezintă câteva dintre acestea. ….. IT-ul și PIB-ul Când în spațiul românesc se vorbește că sectorul IT&C aduce valoare adăugată de aproximativ 6% din PIB, industria IT este responsabilă pentru aproximativ 4%, telecomunicațiile de 1.5%, iar restul de aproximativ 0.5% este divizat între diversele activități de editare, producție.  Totuși, dacă ar fi să privim situația din punct de vedere cantitativ al valorii produse reale, industrii precum: retail, alimente și băuturi, transport, construcții, sunt activități mult mai valoroase. Chiar dacă industria auto reprezintă doar 2.5% din PIB, valoarea producției acesteia este egală cu cea a sectorului IT…..Totuși, dacă ar fi să ne uităm la valoarea reală a exporturilor, am vedea că în România, serviciile informatice au o pondere așa mare, deoarece nu este o mare exportatoare de produse industriale, precum este Germania. În Germania, exporturile din IT însumează doar 0.9%, dar au o valoare reală de aproximativ 30.7 mld. EUR, comparativ cu România, unde valorează doar 3.4 mld. EUR. Totuși, ne putem uita și la țările din Estul Europei, precum Cehia, unde exporturile de servicii IT reprezintă 1.4% din total, dar au valoare reală de 2.8 mld. EUR. Într-adevăr, sectorul IT este cel mai productiv dintre toate, din punct de vedere al valorii adăugate, iar la nivel european doar Irlanda are o pondere mai mare din PIB comparativ cu noi. Politica de paradis fiscal a Irlandei ajută la obținerea acestui procent ridicat. Totuși, procentul reflectă doar un nivel relativ al realității, deoarece dacă ne uităm la valoarea reală a sectorului IT, realizăm că Germania, țară în care IT-ul reprezintă doar 2.7% din PIB, aduce o valoare de 13.2 ori mai mare la PIB, în timp ce populație este doar de 4.3 ori mai mare. În Franța situația este asemănătoare, valoarea adăugată reală este de 8.9 ori mai mare, iar populația doar de 3.5 ori mai mică. Mitul că România ar fi o țară foarte productivă din punct de vedere al IT-ului este adevărată din punct de vedere relativ și statistic, dar în fapt reflectă subdezvoltarea producției autohtone….. Dacă ne uităm doar la companiile care sunt înregistrate ca lucrând în domeniul IT&C, ignorăm prezența lucrătorilor informatici în alte companii, precum în domeniul bancar, financiar, ș.a.m.d. Pentru a înțelege mai bine sectorul IT&C, prezentarea acestor mituri este primul pas, doar ca mai apoi să fie acompaniată de o analiză generală. Nu ne putem baza doar pe mituri, căci mai apoi vom putea fi dezamăgiți când ne gândim la ponderea din PIB a sectorului IT, doar ca să realizăm că inexistența exporturilor industriale este una dintre principalele cauze. Miturile spun o poveste, doar că acestea sunt incomplete, lăsând la o parte detalii importante. Integral: https://newsweek.ro

Câte Voturi A Strâns Nicușor Dan în 2012 și 2016. De Câte Ar Avea Nevoie Azi Ca Să Iasă Primarul Capitalei Cel în Căsuța Căruia Nu Apare Siglă De Partid | LibertateaNicușor Dan anunță economii de jumătate de miliard de lei după renunțarea la „tâmpenii” de târguri  O jumătate de miliard de lei reprezintă economiile făcute de Primăria Capitalei după renunțarea la târgurile și spectacolele organizate în epoca Firea, iar alte 300 de milioane de lei anual sunt economisite după desființarea companiilor municipale, a anunțat primarul Nicușor Dan. „Am făcut două lucruri importante. În primul rând, am redimensionat partea de cheltuieli a Primăriei, adică nu am mai dat bani pe tot felul de tâmpenii cum ar fi târguri şi concerte. Am făcut economii care sunt substanţiale, adică sunt de ordinul 500 de milioane de lei la bunuri şi servicii, ăsta e un lucru. Al doilea lucru, am desfiinţat mare parte din companiile municipale, care erau o sursă imensă de pierderi”, a declarat primarul general al Capitalei, la Prima Tv, citat de news.ro.  Nicușor Dan a mai spus că au fost desfiinţate 14 dintre cele 24 de companii municipale. Patru dintre acestea vor fi păstrate, între care STB şi Termoenergetica, alte patru vor fi menţinute provizoriu, respectiv cele care de ocupă de semaforizare, de iluminat public, de acţiuni de tip DDD şi o altă companie care are un imobil în construcţie şi care trebuie menţinută până când clădirea va trece în patrimoniul Primăriei. Edilul a mai spus că sunt companii care au în patrimoniu bunuri mobile sau imobile care ar fi vândute la preţuri foarte mici dacă acestea intră în insolvenţă. Întrebat care este valoarea economiilor făcute prin desfiinţarea companiilor înfiinţate în mandatului fostului primar general Gabriela Firea, Nicuşor Dan a răspuns: „E greu de făcut un calcul exact, dar este de ordinul undeva la 300 de milioane de lei pe an”. Edilul spune că banii economisiţi astfel au fost folosiţi pentru plata datoriilor vechi ale administraţiei. Nicuşor Dan a arătat că, atunci când a devenit primar, a constatat că Primăria nu a plătit 165 de milioane de lei din contractul de achiziţie a autobuzelor, că existau restanţe la plata lucrărilor de infrastructură şi către diverse firme….. Datorii foarte mari şi vechi de peste un deceniu, care fac obiectul unor litigii în instanţă, sunt de plătit pentru modul în care a funcţionat fostul RADET. Integral: https://newsweek.ro

Sorin Grindeanu: Deplasarea mea în SUA - plătită din banii PSD - Hotnews MobileStelian Ion, despre alegerea lui Grindeanu ca președinte interimar la Camera Deputaților: „PNL a plătit avansul la refacerea alianţei cu PSD” …. “PNL condus de Cîţu a plătit azi avansul pentru refacerea alianţei cu PSD: preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor va fi Sorin Grindeanu. Îl mai ţineţi minte? OUG 13 vă mai spune ceva? În Biroul permanent al Camerei Deputaţilor, PNL nu a votat împotrivă, ci s-a abţinut de la vot, lăsând astfel cale liberă PSD. PNL şi-a încălcat în felul acesta promisiunea de a vota un reprezentant al USR, aşa cum s-a convenit în urmă cu două săptămâni. Mai miră pe cineva? Un lucru trebuie însă să ne fie clar: tot ce s-a întâmplat în ultimele două luni şi tot ce se va întâmpla în continuare va fi cu încuviinţarea preşedintelui Klaus Iohannis. Dacă acesta acceptă refacerea coaliţiei de dreapta, coaliţia se va reface. Dacă doreşte mai degrabă refacerea USL, exact asta se va întâmpla. Până acum, din toate gesturile sale politice, pare că prima sa opţiune este refacerea alianţei cu PSD, numit de Florin Cîţu nu demult ‘duşmanul poporului'”, a scris, marţi, pe Facebook, fostul ministru al Justiţiei. ….După ce Ludovic Orban şi-a dat demisia din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, Biroul permanent a decis, în urmă cu două săptămâni, ca şefia interimară a instituţiei să fie preluată de liberalul Florin Roman. Interimatul acestuia a expirat după două săptămâni, iar, marţi, a fost ales un alt vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor care să îndeplinească atribuţiile de preşedinte interimar – Sorin Grindeanu. Integral: https://ziare.com

Alegerile interne din PNL şi USR PLUS, un „festival al democraţiei”? Nu chiar. Mizele pentru 2024Valeriu Nicolae susține că singura opțiune pentru USR este opoziția alături de Orban. „Trebuie să anunțe rapid că încrederea lor în PNL și UDMR este zero” …. „USR-ul are foarte puține opțiuni spre mai deloc. Aici cele mai importante. 1. Reintrarea la guvernare cu PNL și UDMR va fi de pe o poziție pierzătoare cu niște ministere unde nu vor putea să facă mare lucru. PSD-ul, AUR, UDMR și o bună parte a PNL-ului plus toate televiziunile vor face tot posibilul pentru a distruge orice șansă a USR-ului de a face ceva bun. Dacian cu tot bunul lui simț va fi responsabil pentru un câștig masiv al PSD-ului la următoarele alegeri cel mai probabil alegeri anticipate forțate de PSD și AUR. 2. Opoziția împotriva noului USL va fi complicată pentru că atât PNL-ul cât și PSD-ul se pot apăra relativ ușor. Un partid condus de Dacian nu are cum să devină brusc incisiv așa că gafele făcute de PSD și PNL vor fi în principal în avantajul AUR. Unirea în opoziție cu facțiunea PNL Orban poate fi o soluție dar va slăbi partidul pe termen mediu. O unire a celor două este posibilă dacă Orban e dispus să renunțe în a conduce noul partid dar nu are cum să întărească baza partidului sătulă de luptele pentru putere. Faptul că o mulțime de oameni importanți din USR care au fost în poziții de conducere în guvern vor trebui să-și caute de lucru va fi iarăși o problemă căci aparatul partidului va fi slăbit semnificativ. Primarii USR vor avea și ei mult de pierdut. Este puțin probabil că PSD-ul va sta la guvernare mai mult de 5 luni în condițiile în care lucrurile nu se schimbă dramatic spre bine și cel mai probabil vor declanșa alegeri anticipate. 3. Alegeri anticipate nu au cum să aducă nimic bun USR-ului căci vor pierde un minim de 10% din parlamentarii pe care îi au și asta în condițiile în care în competiția electorală nu se vor înscrie partide care să targeteze același electorat…..Conducerea partidului ar trebui să anunțe rapid că încrederea lor în PNL și UDMR este zero, că deși au avut cele mai bune intenții au făcut o greșeală strategică intrând la guvernare cu PNL-ul și UDMR-ul lucru pe care îl regretă. Să anunțe foarte clar care sunt planurile lor pe termen mediu și lung și să înceapă să le implementeze. O campanie bună împotriva PSD-ului clasic și al celui liberal (PNL -ul lui Vîlceanu și Bușoi) și una excelentă împotriva AUR ar putea regenera entuziasmul de la primele alegeri la care a participat USRPLUS”, a scris Valeriu Nicolae pe pagina sa de Facebook. Integral: https://ziare.com

VIDEO Nicolae Ciucă, premierul desemnat de Klaus Iohannis pentru a forma un nou guvern - MagnaNewsDe ce a acceptat Ciucă să devină o marionetă …. În realitate, eu nu cred că Nicolae Ciucă e prost. Mai degrabă cred că generalul în rezervă îl disprețuiește pe Florin Cîțu, așa cum o fac și cei 93% dintre românii care au votat la ultimul sondaj de opinie (în ceea ce privește popularitatea oamenilor politici), și că a acceptat acest rol ingrat doar pentru că îi era dator președintelui Iohannis. Pentru că mulți se întreabă: de ce Nicolae Ciucă a acceptat mandatul de a forma un guvern, după ce declarase, cu doar câțiva ani în urmă, că nu se va implica în politică și, mai ales, de ce nu și-a depus mandatul atunci când a constatat că nu poate forma o majoritate care să-l susțină? Ei bine, pe vremea când Carmen Avram asculta discursurile Vioricăi Dăncilă în buclă, poate vă mai amintiți că PSDragnea dorea să-i dea a treia cizmă generalul Nicolae Ciucă de la conducerea Statului Major al Armatei, după ce acestuia îi expirase mandatul. Atunci, Iohannis s-a opus și i l-a prelungit, în pofida faptului că nu avea această atribuție, deoarece atât numirea, cât și eventuala prelungire a mandatului se fac la propunerea ministrului Apărării, cu avizul primului ministru. Prin urmare, Ciucă nu avea cum să-l refuze pe președinte și a trebuit să joace rolul de marionetă impus de Cîțu și de echipa sa. Am spus “rolul de marionetă” pentru că, în realitate, Nicolae Ciucă nu a avut nici un cuvânt de spus nici în ceea ce privește „negocierile” cu celelalte partide, cu atât mai puțin în alcătuirea guvernului PNL-UDMR. Senzația mea este că Iohannis, deși are un dinte împotriva USR, a fi acceptat, în cele din urmă, condiția acesteia de a reface coaliția (adică, fără Cîțu), realizând că USR este de preferat PSD, pentru că, în cazul în care PNL s-ar fi combinat cu PSD, credibilitatea lui Iohannis s-ar fi evaporat de tot (după ce, din același sondaj pomenit mai devreme, rezultă că încrederea în Klaus Iohannis a scăzut în ultimele săptămâni de la 30% la 14%!), după ce ani de zile actualul chiriaș de la Cotroceni ne-a tot spus că Peee-Seee-Deee este cauza tuturor relelor. Atunci când Iohannis îi ținea partea lui Cîțu, declarând public că „nu există motive pentru ca guvernul Cîțu să demisioneze sau să fie demis”, și arunca toată vină pe USR, era pentru că se baza pe faptul că USR nu va ieși de la guvernare, indiferent de umilințele la care ar fi fost supusă. Iată, însă, că Florin Cîțu și echipa lui distrugătoare au dat, la rândul lor, o lovitură de teatru, opunându-se voinței Tătucului și declarând fățiș că USR merită pedepsită pentru că nu a luat bătaie în tăcere și supunere, ca orice femeie care ține la familia sa. Integral: https://ziare.com

Președinte în vacanță. Ce spun analiștii despre „fuga în Egipt” a lui Klaus IohannisÎn vizită la un dictator  Primul lucru care mi-a trecut prin minte atunci când am văzut, acum o săptămână, anunţul despre Klaus Iohannis care urma să facă o vizită în Egipt: “Imposibil!”. Nu mă gândeam la vizita în sine. Ştiam că diplomaţia română are un istoric al călcatului în străchini, aşa că ideea unei vizite pentru a marca “115 ani de relaţii diplomatice” apărea ca ceva acceptabil pentru birocraţii din centrala ministerului din Aleea Modrogan. Mă gândeam că Klaus Iohannis, aşa cum îl ştiam, va fi tentat să viziteze Piramidele. Pentru orice om cu sensibilităţi normale, nu era momentul. Să fii Preşedintele unei ţări unde morţii nu mai încap în morgă sau la groapă, unde în fiecare zi piere echivalentul unui sat întreg pentru că Guvernul pe care tu l-ai numit nu s-a învrednicit să vaccineze populaţia, să ai o criză guvernamentală suprapusă peste o criză economică – toate acestea făceau imposibilă o vizită turistică. Chiar şi la extraordinarele Piramide….. Îmbrăcaţi în alb, actualul Preşedinte şi “doamna Carmen” au plecat spre piramide într-un alai cu adevărat faraonic. Acolo omul s-a învârtit prin faţa fotografilor, s-a urcat pe pietre, s-a simţit bine. Iar astăzi, când scriu acest editorial, au mai murit 413 oameni. Acum, dacă tot a fost, haideţi să vedem şi ce a realizat. În fond, a mers pe banii noştri. Klaus Iohannis s-a întâlnit cu omologul său, actualul Preşedinte al Egiptului. În spatele acestei etichete neutre se găseşte de fapt un dictator nemilos. Abdel Fattah el-Sisi, general, a preluat puterea în Egipt în vara anului 2013, printr-o lovitură de stat. O afacere sângeroasă. Doar în masacrul din piaţa Rabaa din Cairo au fost ucişi peste o mie de civili. De atunci, el-Sisi nu s-a potolit. Zeci de mii de oameni au fost aruncaţi în spatele gratiilor din motive politice. Deţinuţii sunt frecvent torturaţi. Condamnările la moarte curg “râuri-râuri”. Egiptul lui el-Sisi deţine recordul mondial pentru cei mai mulţi oameni condamnaţi la moarte printr-o sigură sentinţă (529). În clasamentele internaţionale, Egiptul lui el-Sisi ocupă un loc jalnic. În clasamentul Transparency International al percepţiilor corupţiei, Egiptul e abia pe locul 111, sub El Salvador (104) sau Etiopia (94). În clasamentul Human Development Index, Egiptul este pe o poziţie catastrofală (116), sub cazuri patologice precum Venezuela (113) sau Bolivia (107). Ce a căutat, aşadar, Preşedintele României acolo? Pur şi simplu nu înţeleg. Din punctul de vedere al orientării politicii externe, Egiptul a efectuat, în regimul el-Sisi, o întoarcere de 180 de grade. De unde înainte Egiptul era în relaţii excelente cu Statele Unite, acum a devenit un client al Rusiei lui Vladimir Putin. Ceva afaceri? Nu rezultă de nicăieri că s-ar fi obţinut ceva. Deşi avem un surplus modest în relaţia comercială cu Egiptul (28 de milioane de euro în 2020), totuşi acesta este mult mai mic decât acum câţiva ani (469 de milioane de euro), ceea ce arată că de curând s-a întâmplat o defecţiune majoră acolo. De ce a făcut, aşadar, Klaus Iohannis această vizită? Nu îmi trece nimic prin minte. Desigur, în afară de vizita la Piramide. Dar putea măcar să citească pe site-ul propriului Minister de Externe. Unde scrie cu roşu: “Există factori de risc – evitaţi deplasările ce nu sunt necesare!”. Ar fi multe concluzii de tras de aici. Una dintre ele este aceea cu privire la cultivarea, de către autorităţile de la Bucureşti, a tot felul de despoţi africani…..Şi atunci insist: la ce a folosit toată deplasarea asta? Cred că Klaus Iohannis a ajuns într-o fază estetică a preşedinţiei sale. A renunţat să mai livreze ceva concret şi se concentrează pe plăcerea contemplaţiei. Integral: https://www.bursa.ro

Apa foarte sărată şi nămolul de Techirghiol – printre punctele forte ale Bazei de Tratament şi Recuperare Medicală SanConfind - SANCONFINDVești bune pentru reumatici! Vine nămol pe țeavă în Sectorul 3  Te simți obosit? Te dor oasele? Te trezești tot mai greu dimineața? În vocabularul tău apar tot mai frecvent cuvintele ”junghi”, ”șale”, sau ”văleu”? Probabil ai reumatism! Dar stai! Acum nu mai trebuie să arunci banii pe sejururui scumpe în stațiuni de renume! Cu puțină ambiție te poți muta în sectorul 3, unde la robinet curge nămol sapropelic binefăcător! Nu mai așteptat! Îmbăiază-te chiar acum într-o cadă plină ochi cu nămol! Nămolul de Sector 3 e cunoscut încă din cele mai vechi timpuri. E cunoscută longevitatea boșorogilor din Sectorul 3, grație miraculosului nămol. Rețeta nămolului e ținută la secret cu strășnicie de angajații Radet, care nici măcar sub tortură n-au dezvăluit compoziția. Uită de spinarea înțepenită! Nu te mai zvârcoli de durere în pat! Știai că și în Sectorul 3 este subvenționată căldura? Mută-te chiar acum în S3 și scufundă-te într-o mlaștină a binelui! Cel mai bun nămol este primul, care vine dimineața pe țeavă. Nu uita! Orice fel de filtru montat pe robinet reține particulele binefăcătoare. Articol susținut de Regia Autonomă de Termoficare și Primăria Sector 3. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 2 noiembrie.„Un sistem de sănătate publică trebuie să creeze o politică de protejare a populației și s-o administreze. Aceasta trebuie asumată de toată lumea, trebuie îmbunătățită constant și trebuie să dețină instrumentele necesare de a prevedea și de a pregăti intervenția în caz de dezastre.”

20 Animals in Autumn Wallpapers - WallpaperboatBuna dimineata intr-o zi de marti, 2 noiembrie! Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în sud-vest, la munte, iar în prima parte a intervalului și în nord-est. Temperaturile maxime se vor încadra între 10 și 18 grade, iar cele minime între -5 grade în estul Transilvaniei și 10 grade pe litoral și în Dealurile de Vest. Dimineața și noaptea, în zonele joase de relief, izolat va fi ceață. In Bucuresti cerul va fi mai mult noros și trecător vor fi condiții de ploaie slabă sau burniță, cu o probabilitate mai mare în timpul zilei. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 14…15 grade, iar cea minimă de 5…7 grade. Spre sfârșitul intervalului vor fi condiții de ceață.

Grupul de Comunicare Strategică: În ultimele 24 de ore s-au înregistrat peste 7.000 de cazuri noi de COVID-19/ Au fost raportate 427 de decese/ În Bucureşti, incidenţa îmbolnăvirilor a scăzut la 14,35De ce oraşele cu cei mai mulţi vaccinaţi sunt şi printre primele la rata infectărilor. Explicaţiile unor experţi …. Cum se face că oraşele cu cea mai mare rată mare de vaccinare, Bucureştiul (59%) şi Clujul (56%), se află printre oraşele cu cea mai ridicată rată de infectare din România? Întrebarea care stă pe buzele multora şi care e folosită uneori ca argument de către cei care contestă eficacitatea vaccinurilor are câteva explicaţii simple. Au răspuns pentru „Adevărul” imunologul Ştefan Dascălu, cercetător la Universitatea Oxford, şi expertul în politici de sănătate publică Răzvan Cherecheş. „Aici intervine problema aglomerarilor urbane. Densitatea mare a populaţiei contribuie în mod direct la creşterea transmisiei virale. Aşadar chiar în pofida unei rate de vaccinare mai mari, şansele ca virusul să infecteze oameni sunt mult mai mari în aceste contexte. Totuşi, dacă persoanele sunt vaccinate, nu numai că şansele de a face forme severe sunt extrem de mici, ci şi posibilităţile de a fi infectat şi de a transmite infecţia mai departe vor fi cu mult reduse”, explică Dascălu. Unde se face diferenţa Răzvan Cherecheş spune unde se face, de fapt, diferenţa. El spune că deşi cele două oraşe sunt incontenstabil campioanele vaccinării în România, încă nu au ajuns la imunitatea de grup şi nici la procente care să reducă simţitor transmiterea bolii. Răzvan Cherecheş: „În oraşele mari noi nu avem pragul de imunitate de grup. Abia acolo face diferenţa. E o chestie statistică. Există probabilitate de a acţiona pe parcursul zilei cu persoane care sunt vaccinate deja. Diferenţa începe să se vadă abia de undeva de pe la 60-65% în sus. În oraşele aglomerate cum e Bucureştiul sau Clujul, ţinând cont de infectiozitatea tulpinii Delta e nevoie ca cel puţin 80-85% să fie vaccinaţi. Până la un 65-70% nu se vede foarte mult că oamenii s-au imunizat, pentru că statistic, o parte dintre persoanele cu care interacţionezi sunt vaccinate şi numai unul din 10 poate să fie infectat. Dar tot eşti expus contactului cu oameni care pot să fie infectaţi. Deci e perfect natural pentru ca de fapt e vorba despre rezervorul de oameni”, susţine Cherecheş. Integral: https://adevarul.ro

VIDEO Vlad Mixich: Temerea împărtășită de foarte mulți e că sistemul sanitar va colmata, el deja e aproape de colaps …. Cele mai importante declarații ale lui Vlad Mixich: – Temerea împărtășită de foarte mulți e că sistemul sanitar va colmata, el deja e aproape de colaps. Nu există nici un sistem sanitar european care să poată face față unui aflux de pacienți atât de mare, mai ales pentru o boală precum Covid. – Cât de pregătit, rapid și flexibil e sistemul spitalicesc din România? Vă pot relata câteva chestiuni actuale din spitale județene. De pilăd, pentru că multe clădiri sunt vechi, spațiile sunt o problemă majoră – sunt prea mici și e dificil să organizeze circuite speciale pentru pacienți și angajați. Majoritatea spitalelor au saloane cu 4-6-8 paturi. Cum poate fi sterilizat complet un salon cu 6 paturi, e extrem de greu. – Există spitale de boli infecțioase unde sterilizarea instrumentelor mici se face manual, azi, în timp de vorbim. De ce? Nu pentru că nu există bani pentru cumpărat aparatele, ci pentru că nu e spațiu pentru acel aparat. – În ce privește personalul medical, e o problemă cu infectarea lor. Problema e banală: există spitale județene mari unde pentru 60 de asistente există un singur duș. – Condițiile igienice pentru pacienții covid: există multe spitale cu o toaletă la peste 30 de pacienți. E imposibil să asiguri niște circuite, fluxuri normale. – Personalul medical a fost flexibil, s-a adaptat la situația nobișnuită: au început să folosească toalete mobile. – Colmatarea serviciilor de urgență este o problemă enormă, fluxul de urgențe obișnuite rămâne același. Sunt convins că există deja un astfel de blocaj.. – Nu e un secret că rețeaua electrică a spitalelor e subdimensionată. Necesarul de oxigen este dublu față de normal. – După ce trecem de această perioadă, e important ca următoarea generație să nu mai spună că nu avem infrastructură medicală, spații etc, să încercăm să reconstruim sistemul medical. – România are acum ocazia să atragă fonduri europene fără precedent pentru sistemul sanitar. Integral: https://www.g4media.ro

DRAGNEA ŞI DUBLA COMANDĂ A LUI TUDOSE – Dan BarbuDe ce vaccinul antiCovid trebuie să fie obligatoriu și cum a ratat Dragnea să fie erou național….Din păcate, mesajul antivaccin a fost promovat de fanatici religioși, de oameni mediocri, înspăimântați și de reprezentanți ai unor dictaturi interesate să slăbească democrațiile occidentale.  Povestea irațională a prins într-o țară în care oamenii politici nu și-au propus să salveze vieți, ci să fie cât mai populari. A ieșit un dezastru pe care-l trăim în fiecare zi de o lună și jumătate. Nu cred că m-a întrebat nimeni, niciodată, când eram copil dacă vreau să mă vaccinez sau nu.  Mama considera vaccinul un dar al științei prin care ne putea ține în viață.  Mai mult, am fost martor al acelor vremuri când pe terenul de joacă întotdeauna exista cineva afectat de poliomielită. În general, erau copii cu câțiva ani mai mari. Făceam parte din primele generații care au fost vaccinate împotriva poliomielitei la două luni de la naștere. Am făcut și BCG (vaccinul antituberculoză), cel antidifteric și cam atât. Pe atunci, nu existau încă seruri împotriva pojarului, vărsatului de vânt, scarlatinei și oreionului. Așa că am luat la rând bolile copilăriei și până la 11 ani le-am făcut pe toate.  N-am ratat niciuna și pot să jur că aș fi preferat vaccinuri decât suferința și cele 30 de injecții cu penicilină și, la sfârșit, un Moldamin, primite în tratamentul pentru scarlatină, fiind internat o săptămână la Spitalul Victor Babeș din București, care pe atunci nu era un loc prea drăguț. Aveam sârmă împletită la geamuri și nu aveam voie să primim vizitatori pentru că “eram infecțioși”…..În anul 2017, Senatul adoptă Legea Vaccinării care reglementa imunizarea obligatorie a adulților în caz de epidemie și a copiilor cu schema stabilită de un comitet național al vaccinării pentru a se preveni răspândirea bolilor. Legea a fost blocată de Liviu Dragnea, președintele PSD de atunci, în Camera Deputaților, for decizional și așa a rămas până în ziua de azi….. Și atunci, Biserica Ortodoxă a fost împotrivă, au existat proteste de stradă și luări de poziție ale unor lideri, dar dacă acea lege trecea, mii de oameni ar fi fost salvați azi din ghearele morții. În opinia mea, cred că vaccinarea trebuie să fie obligatorie, iar acest proces are legătură cu sănătatea publică, nu cu libertatea individuală, care e garantată de Constituție. Nu ai cum să-ți exprimi opinia în mod liber dacă ești bolnav și, mai ales, dacă îi îmbolnăvești pe alții. Ce e cuvântul care ucide? O armă. Libertatea individuală dispare atunci când e folosită pentru a-i îmbolnăvi și omorî pe ceilalți. Avem legi aspre pentru asta. O societate lovită de epidemie e în orice fel, dar nu liberă, iar cetățenii nu se pot manifesta și bucura de drepturile lor atât timp cât sunt bolnavi și pe moarte. Vorbiți despre asta cu cei care au trecut prin boala provocată de coronavirus, să vă povestească despre sentimentul de vinovăție pe care l-au avut pentru că și-au infectat membrii familiei, să descrie spaima și nesiguranța pentru că nu știau dacă se vor vindeca sau nu.  Și asta spun cei care au avut o formă medie. Cei care au devenit dependenți de oxigen sau au supraviețuit terapiei intensive spun că s-au născut a doua oară. Un sistem de sănătate publică trebuie să creeze o politică de protejare a populației și s-o administreze. Aceasta trebuie asumată de toată lumea, trebuie îmbunătățită constant și trebuie să dețină instrumentele necesare de a prevedea și de a pregăti intervenția în caz de dezastre. Mulți își aduc aminte că de la primele semne ale pandemiei, din ianuarie 2020, când apăruse posibilitatea să ne confruntăm cu ceva ce nimeni nu mai văzuse, Guvernul României, condus de Ludovic Orban, dar și președintele țării au dat mesaje repetate că “suntem pregătiți”, că “ne pregătim”. Toți au văzut ce-a urmat – criză de măști, de combinezoane, de medici, de asistente, de paturi și de echipamente pentru intervenția de urgență. În realitate, starea de urgență a fost, cum îmi spunea un director DSP, o măsură prin care s-a câștigat timp pentru a pregăti, cât de cât, o reacție împotriva pandemiei. Atunci, în acele zile din luna martie, oamenii au constatat că avem instituții doar cu numele, care nu pot reacționa la provocări complicate. Integral: https://spotmedia.ro

Aragaz - focUndă verde pentru scumpirea căldurii. Cu cât cresc prețurile, după ce ANRE și-a dat avizul pentru noile costuri ale gigacaloriei ANRE dă undă verde scumpirii căldurii și a apei calde în toată țara. Prețurile de producție avizate de Autoritatea Națională de Reglementare în Energie cresc cu până la 96%, adică aproape dublu. În București, majorarea e de 86%. Acesta nu este, însă, preţul final plătit de populaţie, ci reprezintă doar preţul la care centrala livrează agentul termic. La acest preț, se adaugă tarifele de transport şi distribuţie. Din costul total, fiecare primărie va decide cât va suporta bugetul local și cât va fi transferat populației. …. Termoficare Oradea va livra gigacaloria cu o majorare de 95%, de la 160 lei la 313 lei, iar CET Arad cu 95% în plus, de la 163 la 318 lei. Alte creşteri mari de preţuri vor fi la Moderncalor Botoşani – 94%; Thermoenergy Group Bacău, Electroenergy Sud Giurgiu şi Bepco Braşov, 87% în cazul fiecărei centrale; Vest Energo CET Militari, CET Griviţa, Enet Focşani – 86% fiecare. În schimb, cele mai mici scumpiri sunt la CET Craiova (21%) şi CET Govora (22%). Pentru Capitală, ANRE a aprobat o majorare cu 86,58% a preţului gigacaloriei produse de Electrocentrale Bucureşti (Elcen), de la 176,55 lei la 329,41 lei. În momentul de față, două treimi din actualul tarif al gigacaloriei este suportat de Primărie și numai o treime de către bucureșteni. Rămâne de văzut dacă Primăria București va păstra în continuare această subvenționare. În prezent, subvenția pe care o plătește se ridică la aproape un miliard de lei….. „Aceste creşteri se datorează unei creşteri medii a preţului gazelor, de circa +120% pentru gaze naturale livrate din reţeaua de distribuţie, de +140% a preţului gazelor naturale livrate din reţeaua de transport şi cu circa +23% a preţului cărbunelui, faţă de valorile luate în calcul pentru bonusul şi preţurile energiei termice valabile până la 31 octombrie 2021”, explică ANRE într-un comunicat preluat de Agerpres. De asemenea, preţul certificatelor de dioxid de carbon care trebuie cumpărate de producători a crescut cu 45% faţă de preţul luat în calcul la ultima ajustare de bonus şi preţ al energiei termice. Integral: https://www.digi24.ro

Ce măsuri au luat țările din Europa pentru a proteja populația de explozia prețurilor la energie: de la cecuri, la scutiri de taxe  ….. Aproape 20 de ţări din Europa au luat deja măsuri pe cont propriu pentru a a amortiza şocul dat de scumpirile la energie și pentru a reduce impactul asupra buzunarelor consumatorilor, care sunt nemulțumiți de ceea ce se întâmplă și temători în privința viitorului. Undă verde pentru măsuri la nivel național  Preţurile angro ale electricităţii au crescut în UE cu 200 la sută, în medie, în ultimul an, iar enorma dependenţă de importurile de gaze (90 la sută vin din afara Uniunii, în special din Rusia) creşte expunerea la volatilitate şi la capriciile pieţei. Dar, momentan, nu există soluţii comunitare privind măsura de a contracara „vârful energetic” pe termen scurt, ci doar compromisul de a încerca „crearea de rezerve strategice”, de a face achiziţii comune şi de a analiza funcţionarea pieţei de electricitate, de gaze şi de comercializare a drepturilor de emisii de CO2. În schimb, executivul comunitar a dat prioritate măsurilor naţionale care să permită intervenția în cazul persoanelor şi companiilor vulnerabile prin intermediul ajutoarelor, subvenţiilor sau exceptărilor fiscale, fără a fi nevoie să se schimbe actualul cadru legislativ…..Până în prezent, 19 dintre cele 27 de state membre au comunicat Comisiei aplicarea sau intenţia de a aplica un anumit tip de iniţiativă pentru a face faţă crizei electricităţii: de la tarife sociale la cupoane pentru energie, de la mecanisme de evitare a deconectării de la rețea la ajutoare bănești directe pentru a atenua creșterea prețurilor la benzină. Astfel, conform analizei, la tarife sociale au apelat Spania, Belgia, Bulgaria, Franţa, Grecia şi Portugalia, la subvenţii Spania, Bulgaria, Cipru, Republica Cehă, Franţa, Grecia, Irlanda, Italia, Lituania, Letonia, Polonia, Portugalia şi România, iar pe partea de taxe au fost luate măsuri în Spania, Belgia, Republica Cehă, Estonia, Irlanda, Italia, Ţările de Jos, Portugalia şi Slovacia. Spania este una dintre puţinele ţări din UE care au acţionat pe toate fronturile pentru a combate scumpirile de pe piaţa de energie, menționează „El Pais”. În România, proiectul de lege care prevede plafonarea prețurilor la energie și compensarea facturilor a fost adoptat de Parlament, măsurile urmând să se aplice de la 1 noiembrie. Pe lângă consumatorii casnici, prețurile plafonate se vor aplica și unor noi categorii de consumatori, precum spitalele (publice și private), unitățile de învățământ (publice și private), creșele (publice și private), ONG-urile, furnizorii de servicii sociale publici și privați și unitățile de cult. Franţa acordă cecuri de 100 de euro de teama Vestelor galbene…. În Portugalia, la 10 noiembrie va intra în vigoare măsura cea mai directă adoptată de executivul socialistului Antonio Costa pentru a încerca să atenueze efectul scumpirii combustibililor: statul va rambursa 10 cenţi pe litrul de carburant cumpărat, până la 31 martie 2022. Va exista un plafon de 50 de litri pe lună de persoană, astfel că suma maximă ce se va putea restitui fiecărui consumator va fi cinci euro pe lună. Măsura costă statul portughez circa 133 milioane de euro. La acest sistem de subvenționare se adaugă la reducerea taxelor pentru produsele petroliere şi energetice, decisă la 15 octombrie. Această diminuare, cu caracter extraordinar, este de doi cenţi pe litrul de benzină fără plumb şi de un cent pe litrul de motorină. În plus, guvenul a îngheţat taxa pe carbon până în martie 2022. Portofoliul de ajutoare mai cuprinde compensaţii pentru companiile de transport de călători (autobuze şi taxiuri) şi înlesniri fiscale pentru sectorul de transport de mărfuri. Portugalia a redus deja TVA la electricitate chiar înainte de actuala criză a preţurilor: de la 23% la 13% pentru primii 100 kWh consumaţi lunar pentru 86% dintre gospodării, cele care au contractat puterea cea mai mică. Integral: https://www.digi24.ro

Atenţie La Otrăvurile Din Alimente! Libertatea îți Prezintă Topul Celor Mai Periculoase E-uri Din Produsele Alimentare | LibertateaCEO-ul Metro România avertizează: Este doar începutul creşterilor de preţuri pentru produsele alimentare; coşul mediu se va scumpi cu până la 10% Creşterile de preţuri ale alimentelor sunt de-abia la început şi este posibilă, în următoarele luni, o scumpire de până la 10% a coşului mediu, estimează CEO-ul Metro România, Adrian Ariciu, apreciind totodată că principala ameninţare pentru industria de retail vine de la eventuale şocuri de consum, în urma scăderii resurselor financiare ale consumatorilor. “Este doar începutul pentru inflaţia la alimente. Realist vorbind, în structura costului de producţie putem vorbi de un impact deja resimţit pe ceea ce înseamnă logistică, transport, creşteri salariale şi materiale auxiliare, de împachetare sau produse nealimentare. Dar costul crescut al ingredientelor, al utilităţilor, sunt doar pe hârtie, nu şi în procesul de producţie. În 6-9 luni vom regăsi o inflaţie la produsele alimentare”, a spus Ariciu la PROFIT NEWS TV. În urma creşterii preţurilor, consumatorii vor căuta produse cât mai ieftine, din fiecare categorie, dar şi alimentele premium vor înregistra o majorare a vânzărilor, astfel că cel mai afectat va fi segmentul de mijloc. Datele Institutului Naţional de Statistică arată că, în septembrie, preţurile alimentelor erau mai mari cu 4,2% faţă de cele din septembrie 2020 şi cu aproape 4 puncte comparativ cu finele anului trecut. Ariciu se aşteaptă ca, în România, consumul să se dezvolte în continuare, întrucât deşi unele produse, precum carnea de porc sau berea, par să fi ajuns la o maturitate a potenţialului de creştere, vânzările pe alte categorii de alimente sau produse de îngrijire personală sau a casei sunt încă sub media europeană. Integral: https://www.g4media.ro

FOTOGALERIE Reabilitarea termica in Bucuresti. Cati bani a consumat acest program si ce probleme tehnice au aparut - Hotnews MobileDeutsche Welle: Românii, un popor de proprietari într-o sărăcie lucie   România a creat peste 15.000 de noi milionari în dolari în plină pandemie, potrivit unui raport al băncii elvețiene Credit Suisse. Dar cum viețuiesc milionarii români? De la Voiculescu, stăpânul Antenelor, la Dragnea, amândoi foști localnici la Rahova, și mai departe la mulți dintre sutele de milionari în euro, simțul gregar al proprietății nu are nimic de-a face cu sentimentul locuirii. Suntem un popor de proprietari. Potrivit unui studiu realizat de Eurostat în 2019, avem cei mai mulți proprietari de imobile dintre toate statele Uniunii Europene. Procentul este aiuritor: 96% dintre români sunt proprietarii cel puțin ai unei locuințe. La polul opus, țările în care populația preferă să locuiască în imobile închiriate sunt Germania cu 49%, Austria cu 45% și Danemarca, unde 39% dintre danezi preferă să fie chiriași. Ion Iliescu, încă în libertate în procesul-mascaradă care nu se mai încheie și în care este acuzat pentru săvârșirea de infracțiuni împotriva umanității în decembrie ’89, a împroprietărit jumătate din populația României la nici două luni după ce sute de copii au fost împușcați pentru a legitima în ochii Occidentului și ai prostimii autohtone furtul puterii politice. În februarie 1990, Consiliul Frontului Salvării Naționale (CFSN), adică Iliescu Ion, a emis Decretul-Lege nr. 61 privind vânzarea de locuințe construite din fondurile statului către populație. Articolul 1 al decretului de care au beneficiat peste opt milioane de români, de la săraci la bogați, de la comuniști la populația fesenistă, liberală, țărănistă, liber-schimbistă, de la milițianul din cel mai înfundat cătun la generalul de miliție, de la „simplul securist” la cei din staff-urile lui Virgil Măgureanu, Victor Atanasie Stănculescu, Petre Roman, Adrian Severin, Teodor Meleșcanu, era formulat într-un limbaj de o ambiguitate exemplară: „Întreprinderile pentru vînzarea locuinţelor şi oficiile specializate pot vinde către populaţie locuinţe construite din fondurile statului.“…. Microbul proprietății ori „bolnavii de avere” ai lui Moromete Zeci de mii de nepoți și rude perverse ale unor pensionari care nu aveau posibilitatea să plătească avansul și ratele pentru cumpărarea garsonierei sau a apartamentului au profitat de cinismul textului de lege, au plătit cash, bani gheață, pentru ca peste ani să-i arunce pe bătrâni în stradă ori, în cel mai bun caz, să-i interneze în azile mizerabile….. Asta a fost una dintre cele mai mari lovituri politice pe care le-a dat Iliescu împreună cu șleahta FSN. În felul acesta și-a fidelizat electoratul nu doar pentru cele trei mandate pe care le-a mâncat la Cotroceni, adică pentru zece ani de putere discreționară, ci a lăsat moștenire această carte perversă, pe care a jucat-o la doar două luni după ce sute de copii împușcați în decembrie roșu au umplut cimitirele, și lui Ponta, Dragnea, Viorica Vasilica Dăncilă și urmașilor urmașilor lor. Sub stăpânirea simțului gregar al proprietății  O altă lovitură politică a seniorului roșu încă în libertate a fost împroprietărirea chiriașilor din casele naționalizate sub acoperirea unei legi odioase care ar fi trebuit să fie reparatorie pentru foștii proprietari. Sute de mii de foști chiriași au putut deveni astfel peste noapte proprietari cu acte în regulă. Case de epocă, cele mai multe ridicate de negustori înstăriți, printre care mulți etnici evrei, dar și de către sași ori maghiari, rechiziționate de comuniști, au intrat pe mâinile fostei nomenklaturi dejiste ori ceaușiste. Unele valorează acum la prețul pieței milioane de euro. Așa se face că am ajuns un popor de proprietari fără simțul locuirii, de vreme ce milioane dintre noi nu am pus mâna pe o cărămidă. Nu vorbesc de țărani, atâția câți mai sunt azi, care și- au ridicat cu mâinile lor gospodăriile, astfel că pentru ei casa nu este doar proprietate, ci în chip fundamental locuință. Mă refer cu precădere la capitala multilateral poluată, la Bucureștiul care ucide, la orașul bântuit de virusul corupției, al neamurilor proaste care viețuiesc în apartamente mizere dar au parcate la scara blocului limuzine de lux – metropola miilor de navetiști din pătura serviciilor publice sau private, de la femeile de servici care fac curățenie în instituțiile publice sau private, controlorii RATB și măturătorii străzilor prăfuite la gunoierii și responsabilii cu gonirea șobolanilor care mișună inclusiv în piețele orașului. Integral: https://newsweek.ro

Cele mai importante şantiere de autostrăzi pe final de vară: ritmul de construcţie a încetinit faţă de lunile de primăvară. GALERIE FOTOCătalin Drulă dezvăluie cum se fură de pe șantierele autostrăzilor: ”Din 1000 de camioane cântărite, 600 aveau depăşiri grave” Fostul ministru al Transporturilor Cătălin Drulă susţine că există monopoluri ce au legătură cu lumea politică și care controlează domeniul materialelor de construcție. „În zona de balastiere de exemplu, acele materiale care se folosesc în corpul de umplutură al autostrăzilor, o întreagă reţea clientelară politică în jur care, prin primarii pe care îi are – spre exemplu la autostrada din zona de sud a Bucureştiului sunt primarii PNL în acest caz – întârzie avize, pun diverse piedici, trimit controale şi aşa mai departe, pentru că nu se cumpără de unde trebuie. Am anumite indicii, ştiu că au şi alte organe ale statului aceste informaţii şi le pot valorifica”, a declarat fostul ministru. „M-a surprins şi am rămas un pic şocat, la un moment dat. Câte discuţii am avut, mai ales cu cei din PNL, care mi-au cerut întrevederi şi voiau să ne vedem şi erau despre oameni. La un punct, nu mi s-a părut un pattern, după care mi-am dat seama că se întâmplă şi foarte puţine discuţii erau despre politici publice, despre proiecte. Întreaga zumzăială politică se învârte în jurul unor oameni: cine e director la un spital care e în subordinea ministerului, cine e la o instituie de-asta unde procurorii DNA, din ce am citit şi eu în presă, au descoperit că s-au cumpărat cu un an înainte, în 2020, patru vapoare care costau 50 de milioane de lei, sau atât s-a plătit la producător, cu o sută. Deci 50 de milioane se înţelege că este paraîndărătul, peste, o sumă enormă dacă ne gândim la ce se poate face cu ea. (…) În zona de balastiere de exemplu, acele materiale care se folosesc în corpul de umplutură al autostrăzilor, o întreagă reţea clientelară politică în jur care, prin primarii pe care îi are – spre exemplu la autostrada din zona de sud a Bucureştiului sunt primarii PNL în acest caz – întârzie avize, pun diverse piedici, trimit controale şi aşa mai departe pentru că nu se cumpără de unde trebuie. Am anumite indicii, ştiu că au şi alte organe ale statului aceste informaţii şi le pot valorifica, nu e treaba mea, eu nu sunt poliţist, nu sunt procuror”, a afirmat Cătălin Drulă într-o emisiune difuzată duminică de Digi 24. Acesta a catalogat drept „secretul lui Polichinelle faptul că în zona de autostrăzi şi de materiale de construcţii există monopoluri conectate la partid”. Cătălin Drulă mai spune că şeful Inspectoratului de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier (ISCTR), pe care l-a găsit în funcţie, a fost schimbat zilele trecute, deşi „a făcut controale pe bune ale greutăţii camioanelor”. „A găsit, din 1000 de camioane cântărite, 600 aveau depăşiri grave. Ce s-a întâmplat este – şi am semnalul ăsta de la cei care folosesc serviciile transportatorilor, constructori de autostrăzi şamd – s-a normalizat piaţa, adică a trebuit să plăteşti două transporturi în loc de unu, s-a plătit preţul real. Există totdeauna un cost al corupţiei. (…) Omul ăsta a fost înlăturat din funcţie. Se ştie că sunt vânate aceste poziţii – şefii acestor instituţii, că vorbim de ISCTR, la nivel de judeţ, la nivel de regiune, sunt vânate de politicieni pentru că politicieni au firme de transport şamd”, a adăugat Drulă. Integral: https://ziare.com

EXCLUSIV Cel mai mare proiect imobiliar din București și unul... | PROFIT.roUSR acuză că PSD şi PNL vor să forţeze din nou votul pentru „Legea Romexpo”, pemtru a transfera 46 hectare de teren către Camera de Comerţ a României ….. Oficialii USR cataloghează proiectul drept „marele tun imobiliar”, susţin că „în urma presiunii USR”, preşedintele Klaus Iohannis a trimis la reexaminare legea , iar după ce partidul a ieşit de la guvernare „presiunile au reînceput”. „PSD şi PNL vor să forţeze din nou votul pentru Legea Romexpo, care urmează să transfere, cu titlu gratuit, 46 hectare de teren către Camera de Comerţ a României. Mai departe, pe terenurile obţinute gratis de la stat, se doreşte dezvoltarea unui proiect imobiliar. La preţul pieţei, statul român ar putea obţine 500 milioane de euro pe terenurile de la RomExpo. (…) În urma presiunii USR, Preşedintele Klaus Iohannis a trimis la reexaminare legea marelui tun imobiliar. Imediat ce USR a fost exclus de la guvernare, presiunile au reînceput. Ca să ajungă la vot în plenul Senatului, legea trimisă la reexaminare de Preşedintele Iohannis are nevoie de un ultim raport de la Comisia economică”, scrie, duminică, pe Facebook, USR. Reprezentanţii partidului consideră că este nevoie ca activele statului să fie valorificate „în mod transparent şi printr-o licitaţie deschisă adresată pieţei şi cu respectarea competiţiei”. USR atrage atenţia asupra faptului că valoarea de piaţă a terenului care ar urma să fie transferat Camerei de Comerţ şi Industrie reprezintă taxele şi impozitele a 212.000 de români plătiţi pe salariul minim timp de un an sau cu aceşti bani pot fi construite unui spital regional sau cinci spitale judeţene. „Vom continua lupta pentru a opri marea hoţie pe care ne-o pregăteşte noul USL”, mai transmit cei de la USR. Preşedintele Klaus Iohannis a retrimis la sfârşitul lunii martie, spre reexaminare, Parlamentului actul normativ pentru modificarea şi completarea Legii camerelor de comerţ din România 335/2007, care prevede transmiterea cu titlu gratuit în proprietatea Camerei de Comerţ şi Industrie a României (CCIR) a terenurilor proprietate privată a statului aflate, până la data intrării în vigoare a legii, în folosinţa gratuită a CCIR şi care nu sunt revendicate. Integral: https://adevarul.ro

Vlasov si-a recunoscut vinovatia, dar judecatorii nu vor sa-i fie micsorata pedeapsaCum a premeditat Vlasov transferul celor 46 ha de la Romexpo. Stenogramele procurorilor şi reacţia CCIR  Înstrăinarea celor 46 de hectare ale Romexpo către Camera de Comerţ şi Industrie a României, faţă de care se va pronunţa preşedintele României, care a primit proiectul de act normativ spre promulgare, a fost o acţiune premeditată bine gândită timp de aproape 17 ani….. În 2004, Guvernul Năstase a dat o hotărâre prin care terenul Romexpo a fost transferat din administrarea CCIR în cea a Regiei Autonome „Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat“. Tot atunci, Camera de Comerţ şi Industrie a României a primit dreptul de folosinţă gratuită pe o perioadă de 49 de ani. Clădirile de pe teren sunt în proprietatea Romexpo SA. În 2010RA-APPS a vrut să ia acest drept CCIR, arătând că folosinţa gratuită nu a adus beneficii statului, ci numai beneficiarului care a exploatat imobilul prin închiriere, încasând sume considerabile de la cel care foloseşte direct, respectiv Romexpo, societate având ca acţionari şi diverse persoane fizice. În 2012, Vlasov, pe-atunci preşedinte al CCIR a început să tragă sfori, chemând la discuţii politicieni importanţi, după cum reiese din stenogramele procurorilor anticorupţie din 2016, cuprinse în rechizitoriul prin care Vlasov a fost trimis pentru a treia oară în judecată. În 2016, în stenogramele procurorilor, erau menţionate nume politice importante cu care Vlasov ar fi vorbit la telefon  în „scopuri economice”:  Alina Gorghiu, Vasile Blaga, Cătălin Predoiu, Mircea Toader, Călin Popescu Tăriceanu, Crin Antonescu, Victor Ponta, Florin Iordache.

Conform declaraţiilor subordonaţilor săi date procurorilor, odată cu guvernarea USL, Vlasov devine şi mai arogant. „După preluarea funcţiei de premier de către Victor Ponta, Mihail Vlasov a iniţiat o întâlnire la Sala Candelabrelor din cadrul CCIR cu primul ministru şi încă 7 miniştri printre care: Varujan Vosganian, Florin Georgescu, Chiţoiu Daniel, Ioan Rus ş.a. Întâlnirea a fost cu caracter economic, dar pe de altă parte ne-a arătat nouă ca preşedinţi de cameră influenţa pe care o deţine la nivelul Guvernului”, a explicat un şef de Cameră judeţeană care a fost de fapt scopul întâlnirii. Acelaşi director a explicat că Vlasov ar fi fost un apropiat al lui  Crin Antonescu şi al lui Viorel Hrebenciuc, „persoane despre care afirma că se află în relaţii strânse”. În iulie 2017, Camera de Comerţ şi Industrie a României anunţa: “Grupul Iulius şi Camera de Comerţ şi Industrie a României (CCIR) negociază un parteneriat prin care să modernizeze complexul expoziţional Romexpo şi să construiască un proiect imobiliar mixt în jurul acestuia, potrivit unor surse din piaţă”. Câteva luni mai târziu, în Monitorul Oficial Partea a IV-a nr. 3279 din 13.09.2017 apărea menţionat contractul de asociere dintre CCIR, firma Stoneberg şi Romexpo, încheiat pentru o perioadă de 1 an, cu posibilitate de prelungire, pentru construirea proiectului imobiliar. Contractul mai prevedea: înstrăinarea către respectiva sociatate comercială a clădirilor secundare din complexul expoziţional pentru suma de 3 milioane de euro, pentru a le demola, obligaţia ca firma să construiască pe cheltuiala sa pavilioanele B (o investiţie de minim 2 milioane de euro) şi închirierea Pavilionului A, pentru o perioadă de 10 ani societăţii Stoneberg pentru suma de minim 600.000 euro/an…… CAB a anulat decizia de eliberare condiţionată şi la pedeapsa rezultată de 6 ani închisoare a aplicat un spor de 3 ani şi 10 luni închisoare, el având de executat în final 9 ani şi 10 luni închisoare. În acelaşi dosar, fiica lui Mihail Vlasov, Ingrid Vlasov, a fost condamnată la un an închisoare cu suspendare, iar soţul acesteia, Marian Nedelcu, a primit 2 ani şi 6 luni închisoare cu executare….. În martie 2020, CCIR, Romexpo şi firma lui Iulian Dascălu au încheiat un „acord de confirmare a asocierii”. „CCIR şi Romexpo declară că îşi doresc, în continuare, să optimizeze activităţile curente şi să contribuie la dezvoltarea zonei aferente Complexului Expoziţional Romexpo. (…) Stoneberg S.R.L., parte a Grupului Iulius, în calitate de Dezvoltator, declară că îşi doreşte, în continuare, dezvoltarea pe teren, pe costul şi în proprietatea sa exclusive, a unui proiect imobiliar mixt comercial de anvergură care să contribuie la creşterea potenţialului zonei şi a atractivităţii activităţilor existente, care necesită investiţii complexe şi, implicit, vizează un termen semnificativ de amortizare a investiţiilor, respectiv de exploatare, care depăşesc durata dreptului de folosinţă gratuită acordat CCIR, dar este îndestulător în cazul constituirii unui drept real asupra terenului”. CCIR s-a obligat să facă demersuri pentru a obţine dreptul real de proprietate asupra terenului pe care este amplasat Romexpo. La 1 iunie 2020, Camera de Comerţ şi Industrie a prezentat proiectul imobiliar de la Romexpo în mod public…… Proiectul a fost trimis spre promulgare, după ce Curtea Constituţională (CCR) a respins la data de 3 martie, ca neîntemeiată, sesizarea USR şi UDMR asupra legii prin care o suprafaţă de teren de 46 hectare de la Romexpo trece din proprietatea statului în cea a Camerei de Comerţ şi Industrie a României pentru dezvoltarea unui proiect imobiliar. Puţin ştiut este însă că Guvernul a emis încă din vara trecută un aviz negativ pentru proiect, argumentând în cuprinsul celor 24 de pagini de ce nu este în regulă înstrăinarea. Faptul ca statul va trebui să plătească despăgubiri e consemnat în nota Guvernului Orban emisă încă din vara trecută, la pag 6: „Nu în ultimul rând, atragem atenţia asupra faptului că pentru terenurile care fac obiectul iniţiativei legislative, statul va plăti despăgubiri de peste 300 de milioane de euro”. Despăgubirile respective se referă la cererile de retrocedare făcute de mai multe entităţi pentru terenul Romexpo. Cu toate acestea, proiectul a fost votat de Parlament şi declarat constituţional de CCR, aflându-se în prezent la preşedintele României spre promulgare. Integral: https://m.adevarul.ro

Rareş Bogdan îşi reafirmă sprijinul pentru Florin Cîţu, după ce Facebook i-a şters mai multe postări în care apărea alături de premierFlorin Cîțu, despre mema cu cinci tipi negri și o blondă: „Am fost acolo“  După ce a scris pe Facebook că ar fi fost la Colectiv acum 6 ani, Florin Cîțu a recidivat cu un nou scenariu, dar de data asta infinit mai plauzibil. El susține că a fost pe canapeaua din celebra memă cu o blondă și cinci tipi negri. „Nu era nicio blondă acolo, eram eu, Florin Cîțu, pe canapeaua aia albă“, a afirmat liderul liberalilor. „Și credeți-mă că de data asta nu vă mint, pentru că o astfel de experiență nu ai cum s-o uiți. Îți rămâne impregnată nu doar în creier, ci și în modul în care mergi pe stradă sau te așezi pe scaun. Așa ceva nu se uită!“ Florin Cîțu spune că imaginile în care pe canapea se află o blondă sunt trucate. „Probabil au considerat că sunt mai virale așa, cu o blondă în locul meu acolo. Dar vă poate confirma inclusiv Rareș Bogdan că poza originală este cu mine, că a fost și el acolo. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 1 noiembrie.„Preşedintele nu a înţeles, nici măcar în cel de-al doilea mandat, semnificaţia misiunii sale. După cum nu a înţeles nici datoria de a fi solidar şi empatic cu compatrioţii săi.”

Capre negre şi cocoşi de munte, la Zoo BraşovBuna dimineata intr-o zi de luni, 1 noiembrie! Vremea va fi asemănătoare cu cea de duminică dar va prezenta mai accentuate și posibile precipitații slabe în sud estul României. Precipitații sub formă de ploaie sunt posibile și în Carpații Meridionali și de Curbură. Regimul termic va fi comparabil cu cel de duminică, astfel încât temperaturile maxime se vor încadra între 11 şi 17 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 grade în estul Transilvaniei şi 11 grade pe litoral. Dimineaţa şi noaptea, pe alocuri, în zonele joase de relief, va fi ceaţă. In Bucuresti, cerul va fi tot temporar noros şi mai ales pe parcursul nopții și al dimineții vor fi condiţii de burniţă. Vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de 14…15 grade, iar cea minimă de 6…7 grade.

Comemorare ColectivColectiv – 65 de morți și niciun vinovat după 6 ani / Cronica unui proces eșuat. “Ne-am agățat, unii cu disperare, de speranța că dreptatea va triumfa”  Șase ani, astăzi, de la tragedia care a marcat România – Colectiv. 65 de tineri care erau în club la concertul trupei Goodbye to Gravity au murit. Alți peste 150 au fost răniți, iar unii dintre ei au rămas mutilați pe viață și bat și acum drumul spitalelor. Pentru prima dată atunci, după incendiu, în România s-a strigat în stradă “Corupția ucide”. La 6 ani de atunci, nu există niciun vinovat. Procesul se târăște de aproape doi ani la Curtea de Apel, după ce în prima instanță au fost condamnați primarul Cristian Popescu Piedone, cei trei patroni ai clubului Colectiv și câțiva funcționari. “Un simulacru de justiție al cărui scop este acela de a trage, în fel și chip, de timp pentru a amâna pronunțarea unei sentințe, spre a menaja sensibilități politice și de stat” – așa a descris procesul Alexandra Furnea, unul dintre supraviețuitorii incendiului din 30 octombrie 2015. …. Niciun vinovat În decembrie 2019, la patru ani de la tragedie, Tribunalul București a pronunțat primele condamnări în dosarul Colectiv:

  • Cristian Popescu-Piedone – fost primar al Sectorului 4 și actual primar al Sectorului 5: 8 ani şi 6 luni închisoare cu executare pentru abuz în serviciu în legătură cu eliberarea autorizaţiilor de funcţionare pentru Clubul Colectiv
  • George Alin Anastasescu – patron Colectiv: 11 ani și 8 luni de închisoare cu executare pentru ucidere din culpă în formă agravantă, vătămare corporală din culpă în formă agravantă şi neluarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă
  • Costin Mincu – patron Colectiv: 11 ani si 8 luni de închisoare cu executare pentru ucidere din culpă în formă agravantă, vătămare corporală din culpă în formă agravantă şi neluarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă
  • Paul-Cătălin Gancea – patron Colectiv: 11 ani si 8 luni de închisoare cu executare pentru ucidere din culpă în formă agravantă, vătămare corporală din culpă în formă agravantă şi neluarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă
  • Antonina Radu – pompier ISU: 9 ani si 2 luni de închisoare cu executare…..
…..Procesul ar fi trebuit să se încheie în luna iunie, însă completul de judecată a ridicat din oficiu o cerere de schimbare a încadrării juridice a faptelor pentru o parte din inculpaţi. Propunerea a dus atunci la dezbateri aprinse între judecătoarea Adina Pretoria Dumitrache, pe de o parte, şi procurorul DNA şi avocaţii victimelor, care au reclamat că se încearcă tergiversarea procesului şi aplicarea unor pedepse mai mici inculpaţilor. Cazul a ajuns şi în atenţia CSM, iar Secţia pentru judecători a Consiliului a solicitat revocarea procurorului de şedinţă Melinda Diaconescu, însă şeful DNA, Crin Bologa, a refuzat. Cei doi judecători ai completului, Adina Pretoria Dumitrache şi Andrei Viorel Iugan, nu au căzut de acord asupra schimbării încadrării juridice a faptelor, astfel încât s-a format un complet de divergenţă, prin includerea unui al treilea magistrat. Ulttimul termen al procesului a fost în 20 octombrie, iar Curtea de Apel Bucureşti a publicat, pe portalul instanțelor, variantele de schimbare a încadrării juridice a faptelor pentru Cristian Popescu Piedone şi pentru ceilalţi funcţionari condamnați în prima instanță. În total, sunt 29 de variante de schimbare a încadrării juridice. Integral: https://www.hotnews.ro

Imaginile virale ale zilei. Cum au apărut Klaus Iohannis, Florin Cîțu sau Lucian Bode la Ziua Marinei RomâneMarșul triumfal al smintelii. Sau ca și cum te-ai aștepta ca Napoleon Iohannis să-l potolească pe Superman Cîțu    Conferința de presă a premierului demis și a premierului desemnat de vineri seară s-a întrerupt câteva secunde, pe la început, după una dintre declarațiile rupte de realitate ale lui Florin Cîțu. Audiența pur și simplu nu se mai putea abține. „Râde lumea-n sală, domnule prim-ministru!”, a subliniat o ziaristă evidența, dar Florin Cîțu a mers mai departe, neabătut. …. Dar lipsa sprijinului parlamentar nu-l împiedică pe Florin Cîțu să mărșăluiască triumfal prin fața camerelor de filmat și a cetățenilor României, explicând că, indiferent de ce crede toată lumea, guvernul Ciucă va fi votat în Parlament pentru că este un guvern bun, are un program de guvernare meseriaș și aduce soluțiile absolut necesare pentru rezolvarea problemelor pe care le întâmpină țara astăzi. Te uiți la această defilare plină de siguranță și nu poți decât să speri că asiști la o farsă. De prost gust, dar o farsă elaborată, în timpul căreia partidele aflate momentan în opoziție joacă o scenetă care presupune să declare că nu vor vota guvernul minoritar al PNL-UDMR. Dar – speri că acesta este scenariul – în ziua votului ar urma să constatăm că politicienii doar s-au jucat cu noi și, responsabili fiind, au dat țării un guvern cu puteri depline, fie și doar pentru câteva luni, până mai ieșim din crize. Cel puțin asta te face să crezi siguranța afișată de Florin Cîțu și semi-siguranța lui Nicolae Ciucă. …. Dacă acum, mai mult ca niciodată în cei aproape 32 de ani scurși de la revoluție, suntem în fața unui moment de nebunie sfidătoare? Căci nu putem spune că ceea ce se întâmplă de la începutul lui septembrie ar putea fi acțiunile unor politicieni cu o sănătate mintală nealterată. Ceea ce face Florin Cîțu, începând cu demiterea lui Stelian Ion și ruperea coaliție guvernamentale până la încăpățânarea acestor zile, în care încearcă din răsputeri ca guvernul Ciucă să nu fie validat în parlament, nu este decât un sfâșietor strigăt de ajutor adresat psihiatrilor. Răspunderea pe care și-a asumat-o în urmă cu un an, când a devenit premier, a fost prea mare, ceea ce i s-a întâmplat a fost prea mult. ….. Cartea pretinsei responsabilități, în fața dezastrului În acest moment, Florin Cîțu joacă totul pe cartea unei pretinse responsabilități a clasei politice și unei unități în fața dezastrului. Din acest motiv, spune domnia sa, este obligatoriu ca guvernul Ciucă să fie votat de către toți politicienii responsabili, patrioți, cărora le pasă de țară. Ori, asta este una dintre cele mai nesănătoase pretenții pe care o poate avea cineva de al parlamentul României. Căci nu putem să ne folosim la nesfârșit de numărul copleșitor de bolnavi și de morți pentru a justifica absolut orice…. Nu poate fi invocat nici un interes național care să justifice prezența Alinei Gorghiu ca ministru al Justiției și nu există nicio justificare pentru ca economia României să încapă pe mâna lui Florin Roman sau ca ministerul Energiei să fie păstorit în continuare de același om, Virgil Popescu, care a asistat impasibil și neputincios la apariția și dezvoltarea crizei prețurilor la energie. …. Din mai și până astăzi, toată țara s-a învârtit în jurul unui singur om: Florin Cîțu. Pentru ca acesta să ajungă președinte al PNL s-a recurs la toate resursele statului. Banii publici au fost puși în slujba alegerilor interne din PNL. Instituțiile statului, de la cabinetul premierului până la Președinție, au fost mobilizate pentru a facilita ascensiunea politică a lui Florin Cîțu. Sistemul sanitar a fost abandonat pentru a da populației impresia că totul este bine. Iar omul a început să se creadă zeu, invincibil, intangibil, imbatabil. ….. Doar că, în acest moment, pare că a aștepta de la președintele României să acționeze rațional în cazul lui Florin Cîțu e ca și cum ai aștepta de la unul care se crede Napoleon să-l potolească pe unul care-i convins că e Superman. Integral: https://www.libertatea.ro

Ioan Stanomir: „Avem un stat incomplet reformat, cu zone vaste de complicitate” - Puterea a cinceaPreşedintele absent şi criza politică: fotografii din albumul României de astăzi Din îndepărtatul Egipt, acolo unde descoperă majestatea piramidelor, Preşedintele Republicii urmăreşte, cu detaşare, criza politică din ţara sa. Şeful de stat se poate dedica, netulburat, acelei părţi din atribuţiile prezidenţiale ce îi este cu adevărat apropiată: turismul oficial şi exercitarea, cu morgă, a majestăţii celei mai înalte magistraturi republicane. Căci Preşedintele României este, nu doar fizic, ci şi politic, un preşedinte absent. Un preşedinte absent ce lasă în urma sa un peisaj parlamentar fragmentat şi perspectiva, din ce în ce mai credibilă, a alegerilor anticipate. La mai puţin de un an la scrutinul din 2020, camerele actuale par incapabile să ofere un cabinet investit. Iată bilanţul autentic şi nefardat al acţiunii politice prezidenţiale. Impasul de acum este, în cel mai înalt grad, un impas provocat de lipsa de coerenţă a şefului de stat. Trecerea de la proiectul unei coaliţii, imperfecte, la soluţia unui cabinet minoritar dă măsura anvergurii eşecului. Preşedintele nu a înţeles, nici măcar în cel de-al doilea mandat, semnificaţia misiunii sale. După cum nu a înţeles nici datoria de a fi solidar şi empatic cu compatrioţii săi. Guvernul Ciucă este, aşadar, pe cale de a fi supus votului în Camere. România parcurge un traseu nefericit: o succesiune de două cabinete minoritare. Iată un caz ce ilustrează, de o manieră dramatică, lipsa unui potenţial real de coaliţie în acest moment. Fractura de la nivelul fostei majorităţi este imposibil de înlăturat. Poziţia PSD este una delicată, căci orice sprijin deschis acordat acestei formule ar echivala cu trădarea simbolică a ideii de opoziţie intratabilă. Dar PSD este, la rândul său, măcinat de tensiuni, de vreme ce atracţia accesului la resursele guvernării, chiar şi pe o cale indirectă, nu poate fi subestimată. Experienţa USL este suficient de recentă spre a putea demonstra capacitatea de colaborare cu PNL. Cariera lui Klaus Iohannis este legată ea însăşi de un asemenea moment de parteneriat. Precedentul există şi poate fi invocat ca un argument, în numele solidarităţii naţionale. Un cabinet minoritar PNL ar însemna predarea, definitivă,a agendei de guvernare în mâinile PSD…..Preşedintele Republicii, cel care a fost cel mai redutabil agent electoral al lui Florin Cîţu, este confruntat cu consecinţele strategiei sale. Fotografia României de acum este dominată de culorile marasmului. Revigorarea PSD pare să fi fost realizarea majoră a şefului de stat. Klaus Iohannis mai oferă încă o şansă PSD: aceea de a câştiga viitoarele alegeri parlamentare.  Integral: https://www.contributors.ro

BREAKING NEWS. Cîţu şi-a depus mandatul de premier desemant chiar înainte de votul din Parlament | Epoch Times RomâniaCriza politică, blocaj și orgolii  …. Ce-i încurcă pe liberali la refacerea coaliției nu sunt ministerele și oamenii ce trebuie puși acolo, ci protocolul de funcționare a coaliției, cu programul de măsuri ce trebuie convenit, pentru că președintele Iohannis va fi lovit rău dacă numirile procurorilor șefi se vor face cum vrea USR. Deși nu prea înțeleg ce mare problemă sunt reformele astea: majoritatea sunt trecute în PNRR și au și termene, iar chestii punctuale ca desființarea SSIJ dată la schimb cu PNDL 3 nu e o pierdere masivă pentru PNL. Ce-i încurcă pe liberali la o viitoare negociere ar fi bugetul pe 2022, pentru că USR va supralicita ca să aibă fondurile necesare pentru a livra ce a promis. Totuși, dacă facem o comparație între ce vrea PSD și ce vrea USR, ce vrea Cioloș costă PNL mai puțini bani decât ce vrea Ciolacu. Logica cinică ar spune că sunt mai multe condiții să se refacă coaliția decât USL 2.0, cu condiția ca liberalii să accepte, măcar pentru uzul intern, că amestecul președintelui în actul de guvernare a fost unul nefast. Dar, deși Florin Cîțu, presat de realitatea politică, a făcut ceva pași înapoi și a devenit mai flexibil, presupun că tot dumnealui va fi în continuare principala problemă, care să împiedice găsirea rapidă a unei soluții de guvernare. Doar dacă lui Nicolae Ciucă i se va flexibiliza mandatul și i se va da dreptul și puterea să negocieze ar mai fi speranțe. Dar eu cred că totul va depinde de președinte și de disponibilitatea lui de a înghiți broaștele râioase furnizate de USR. Orice se poate negocia, inclusiv o formulă de numire a procurorilor mai favorabilă președintelui la schimb cu revenirea lui Stelian Ion la justiție. Nu văd ce alte impedimente în afara orgoliilor ar împiedica refacerea coliției, așa cum nu văd ce alte probleme ar împiedica refacerea USL. Personal, cred că toate cărțile sunt pe masă și ambele variante sunt posibile. Ce ne lipsește acum sunt negociatorii, sunt cei ce pot pune pe masă opțiuni și pot renunța la unele din cereri sau îi pot determina pe uni dintre actorii politici să facă pasul înapoi. Ce ne lipsește acum este un soi de Viorel Hrebenciuc sau un Ludovic Orban mai înțelept. Cine îl poate determina pe președinte să renunțe la imensul și golul orgoliu, care a determinat izbucnirea crizei? Zău că nu știu. Cine îl va determina pe președinte să nu mai intervină pe viitor în treburile guvernamentele călcând pe un nou protocol așa cum a fost călcat cel vechi? Nici la întrebarea asta nu prea există răspuns. Mai degrabă mi se pare că președintele nu va renunța la obiceiuri și punând presiune pe domnul Ciucă va strica actul de guvernare, pentru că agenda dumnealui e prea personală, prea egoistă și complet paralelă cu cele ale posibililor parteneri de guvernare. Cine îl poate determina pe domnul președinte să cheme partidele la negocieri ca uzând de autoritatea funcției să împingă negocierile înainte?…. Iar când îl obligi pe domnul Ciucă să bată cu capul său de militar în zidurile ridicate de cuplul prezidențial, mai că pare că îl condamni la moarte politică înainte de a-i da o șansă. Cert este că Florin Cîțu și Iohannis ar trebui extrași din procesul ăsta de negociere, dacă vrem să existe o șansă de a avea un Guvern. Cine să o facă? Cred că numai alegerile anticipate pot oferi răspunsul. Integral: https://spotmedia.ro

Adevăratul motiv pentru care elevii au fost băgaţi în vacanţă forţată: România „educată“ nu mai are bani nici de salarii În timp ce premierul Florin Cîţu se laudă cu o creştere economică fabuloasă în România, ministrul interimar al Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, anunţă că în luna decembrie s-ar putea să nu mai fie bani pentru lefurile celor 300.000 de profesori din sistemul de învăţământ, în condiţiile în care nu a avut loc nicio majorare salarială pentru aceştia de la stabilirea bugetului şi până acum. „Vom avea o problemă cu plata salariilor. Avem execuţie de 50% pe primul semestru, de ce am fost exact în grafic cât am planificat şi, din păcate, avem o execuţie mai mare în cel de-al doilea semestru. Este o execuţie atât de bună încât în luna decembrie, dacă nu vom avea o rectificare, vom avea o problemă cu plata salariilor. Şi nu vom avea o rectificare, dacă nu avem un guvern capabil să dea o rectificare, adică nu interimar. Iată legătura cu politica. Ca să plăteşti salariile îţi trebuie o rectificare bugetară pe care o face doar un guvern stabil”, a declarat şeful Educaţiei. „Un nou motiv de tensionare“ Reprezentanţii sindicatelor afirmă că toate guvernele aflate până acum la Palatul Victoria şi-au făcut un obicei din a-i speria pe profesori că nu le mai plătesc lefurile. „În permanenţă, în luna decembrie suntem anunţaţi că nu există bani suficienţi pentru plata drepturilor salariale. Nu ca rezultat al vreunei creşteri stabilite pentru acea perioadă, ci totul depindea de bugetul aprobat şi despre gradul de executare al acestuia. În fiecare an s-a mers pe o rectificare bugetară care venea şi acoperea diferenţa de bani”, a explicat Marius Nistor, preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Învăţământul Preuniversitar „Spiru Haret”. ….. „Dacă nu se face un efort, aceşti copii vor fi pierduţi“ Profesorii au temeri mari legate de ceea ce va urma. Îi văd pe copii dezorientaţi, chiar dezinteresaţi, şi nu pot accepta că această vacanţă reprezintă o soluţie la situaţia pandemică. „S-au gândit la bani, la copiii aceştia nu se gândeşte nimeni. Noi suntem acum în concediu de odihnă, nu mai plătesc sporuri, alocaţie de hrană, gradaţie pentru cine are… Noi încasăm 75-80% din salariul din timpul şcolii, se fac economii şi cu întreţinerea şcolilor, pentru că nemaifiind elevii acolo nu mai plăteşti căldură, lumină… Despre asta e vorba, nu despre faptul că oprim circulaţia virusului. Cum s-ar putea face asta, când au toată ziua la dispoziţie să se întâlnească, nu le ocupi timpul cu nimic?! Dacă nu se face un efort, aceşti copii vor fi pierduţi“, explică un alt profesor, la fel de nemulţumit de situaţia creată. Integral: https://adevarul.ro

Gabriela Firea îl atacă dur pe Nicuşor Dan: Nu fac decât poze de campanie, iar situaţia apei calde rămâne nerezolvată – CapitalTeoria sistemului pe înțelesul celor care au ajuns să spună că o regretă pe Gabriela Firea    Văd din ce în ce mai mulți oameni care mi se păreau întregi la cap că o regretă acum pe doamna Gabriela Firea sau pe alte „glorii” similare. Și încerc să înțeleg cum e posibil. Sigur că Nicușor Dan, Clotilde Armand, Allen Coliban și alți primari din noul val nu sunt venirea lui Zamolxes pe pământul strămoșesc. Și că e bine să îi tragem de mânecă și când greșesc. Nu numai ei, dar și noi cetățenii greșim frecvent și e bine să ni se spună când dăm rateuri. Totuși, diferențele între rezultatele primarilor PSD, PNL, UDMR și restul nu sunt mai deloc datorate profesionalismului acestora. Sistemul administrației publice e gândit de ei pentru ei. Dacă nu ești ca ei, vor face tot ce pot pentru a le demonstra oamenilor bine intenționați, dar ușor influențabili de televiziunile dependente de banul public, că politicienii vechi (deci cei pe care domniile voastre îi regretați acum) ar fi preferabili celor noi. Oamenii din sistem sunt loiali celor care i-au umplut de privilegii și nu vor face mare lucru sau nimic la serviciu. Își vor lua concedii medicale nesfârșite pe motiv de contacți COVID, vor sabota tot ce pot, pentru că patru ani trec repede și e plin de avocați buni și de judecători „de treabă”. Ei știu că din salariul cinstit nu se îmbogățește nimeni și au toate motivațiile ca șefii lor actuali care nu provin din „sistem” să nu reușească. Căci asta ar putea duce la „decăpușare” și în unele cazuri chiar la pușcărie. Pentru ei este un război de supraviețuire. Oricine a trecut, ca și mine, printr-o poziție de conducere în sistem vă poate spune același lucru. ….. Iar problema lor, a politicienilor, este că mulți se cred sfinții noștri și așteaptă să îi slăvim. Domnul Iohannis este probabil cea mai bună dovadă recentă. Să fiu totuși mai explicit. Dacă aducem acuși șef la Antena 3 pe cel mai bun și cinstit jurnalist din lume, acesta nu va avea succes nici măcar pe termen mediu. Din contră, cinstea și jurnalismul pe bune cred că ar prăbuși dramatic audiențele Antenei 3, căci nu o să-și dorească niciunul dintre admiratorii lui Dan Voiculescu, Gâdea sau Ciuvică să recunoască că au fost spălați pe creier atâția ani. Apetitul nostru general de a recunoaște că am fost naivi, crezând toate petardele lansate de diverse televiziuni, este foarte redus. Și nu prea am văzut pe nimeni dintre invitații foarte cunoscuți și respectați ai domnului Rareș Bogdan să recunoască că au promovat un impostor. Și nici nu este o inflație de refuzuri de a apărea la televiziuni toxice din partea oamenilor care au o imagine cât de cât bună. ….. Faptul că o parte dintre oamenii noi care au venit la putere sunt ageamii e regretabil, dar oarecum de înțeles, ținând cont de faptul că abia acum dau piept cu sistemul. Mai greu de înțeles este faptul că Piedone figurează printre cei mai apreciați primari din România. Șpaga, mita, nepotismul au uns ani și ani un întreg sistem. Dispariția lor ipotetică ar duce întâi la un gripaj și abia apoi la o însănătoșire. Integral: https://www.libertatea.ro

BREAKING Reacție tăioasă a lui Dan Barna la adresa lui Cioloș: Trebuie să construim pe loialitate între parteneri și de aceea nu o să ne împiedicăm în gesturi precum o întrerupere laValeriu Nicolae:…… Cum stăm după 15 luni. Oamenii ăia din Timișoara și Brașov au câștigat ÎMPOTRIVA PNL. Sunt cele mai importante victorii ale USR. Firesc, ei nu contează în partid. Nicușor Dan este minunat și super eficient, colaborează excepțional cu USR-ul, numai că în alt univers, unul paralel. PNL-ul este adversarul pe față al celui mai puternic primar USR din București – Clotilde. Piedone e primar la sectorul 5 și Olguța primăriță la Craiova. PNL-ul e la fel de corupt, psdist și mârlănache cum a fost când se făcea Alianța cea minunată. USR-ul este acum într-o poziție cumplită și la jumătatea cifrei de intenție de vot la care era acum mai bine de un an. Guvernarea a distrus doi oameni, pe Vlad Voiculescu și Ioana Mihăilă, a fost cel mult inutilă pentru alți trei, Barna, Teleman și Stelian Ion, maxim mediocră pentru Ghinea și Năsui și bună spre foarte bună pentru Drulă. Foarte bună a fost doar pentru Berceanu, dar el nu are nimic de spus în partid, căci nu a reușit nici măcar să intre în Biroul Național, unde sunt 25 de oameni. USR-ul a eșuat practic în toate obiectivele din cauza PNL-ului, așa cum era de așteptat. Cele 40 de angajamente pentru guvernare citite acum sună hilar sau cinic (la sfârșit am pus primele 10 plus și unul care sună oribil acum). Premier va fi un nene care are ditamai pensia specială, secția specială e bine mersi, penali grămadă în funcții publice. USR-ul va fi atacat la greu pe sănătate de PNL și PSD pe toate posturile TV controlate de ei și vor fi linșați pentru că au folosit voturile AUR pentru a da jos guvernul lui Superman. Cei câțiva foști USR-iști acum în AUR vor fi folosiți la maxim pentru a susține idioțenia că AUR și USR au fost aliați. Conducerea USR-ului este practic identică, numai că nu sunt două partide, ci unul. Nimeni, dar nimeni nu pare să-și asume vreo greșeală, iar partidul nu a schimbat nimic, dar nimic în cultura lui organizațională. Totul pare minunat, nici gând de schimbări, vina e a dușmanilor politici. Eu tot sper că o examinare critică pe indicatori și nu pe blablauri și simțiri va fi cerută de îndeajuns de mulți membri de partid. Ar ajuta tare mult, nu numai conducerea, dar mai ales pe cei care ne dorim ca USR-ul să nu dispară. Și sunt sigur că suntem mulți. Aici obiectivele de guvernare înaintea guvernării: 1 Fără Penali în Funcții Publice 2 Fără pensii speciale 3 Să nu mori cu dreptatea în mână 4 300 parlamentari, primari în 2 tururi și reforma electorală 5 Transparență totală 6 Primării mai puține și mai eficiente 7 Fără mii de agenții 8 Cetățenie digitală 9 Fond de 1 miliard de euro pentru o infrastructură sanitară modernă 10 Stimulente pentru a ne menține sănătoși, nu bolnavi 31 Combaterea sărăciei energetice. Integral: https://www.facebook.com

Socio-economic maps of Europe - Europe Guide - EupediaAl patrulea asediu al Maastricht-ului… …. Și iată-ne acum la al patrulea asediu. Uniunea Europeană s-a refugiat aici, încă de la 1 noiembrie 1993, la umbra Tratatului fondator al UE de la Maastricht, pentru a se apăra de proasta guvernare și de excesele unor politicieni care confundă conturile națiunilor lor cu propriile buzunare. Cetățuia care apără întreg edificiul european se numește Pactul pentru Stabilitate și Creștere (Stability and Growth Pact – SGP). Pactul se bazează, în mod esențial, pe două mari turnuri de apărare: un deficit bugetar de maxim 3% din PIB și o datorie publică de maxim 60% din PIB. Aceste două turnuri de apărare au fost construite de Germania cea austeră pentru a apăra fundamentul integrării economice, moneda Euro, de atacurile perverse ale politicienilor dispuși să cumpere bunăvoința alegătorilor cu banii publici și să șubrezească, astfel, întreaga Uniune Europeană. Practic, atunci când s-a creat Zona Euro, atribuțiile statelor naționale s-au redus la politicile fiscale, iar ratele de dobândă și inflația au fost cedate Băncii Centrale Europene. Iar în 2005, pactul a fost completat cu un nou mecanism- obiectivele bugetare pe termen mediu “Medium-Term Budget Objective,” – celebrul MTO care i-a permis lui Băsescu să joace scena responsabilității în fața neexperimentatului premier Victor Ponta. Acest MTO este menit să fie un mecanism elastic de revenire pe linia de stabilitate a unei economii naționale care deviază accidental de la regulile SGP. Hai să vedem cam în ce stare se află puternicul pact de Stabilitate și Creștere, acum în 2021, la finalul primului semestru al anului:…..Mai pe românește spus, jumătate din statele membre au depășit demult limita de 60% pentru datoria publică. Campioanele nesăbuinței sunt suferinda Grecie (cu o datorie publică peste 207% din PIB ), Italia (156%), Portugalia (135.4%), Spania (122.8%), Franța (114.6%), Belgia (113.7%) și Cipru (112.0%). La nivelul Uniunii, media datoriei publice atinge 90,9% din PIB, la sfârșit de iunie 2021. Iar pentru Zona Euro atinge 98,3%! Și, ca să fim sinceri, nici Germania nu mai îndeplinește acest important criteriu de la Maastricht… Media zonei Euro  la deficit bugetar e cam dublă față de nivelul Maastricht (-6,4%), iar pe ansamblul Uniunii avem -5,6%. Campioanele nesăbuinței sunt, din nou: Spania (-10,9%), Cipru (-10,5%), Franța (-9,9%), Grecia (-9%) și Italia (-7,6%). Dar cam toate statele Uniunii au sărit calul la acest indicator. Și dacă, la primul criteriu, România stă încă bine, cu 47,5% din PIB datorie publică la sfârșit de iunie, la deficit avem un greu de apărat nivel de – 6,3%. Compromiterea definitivă și iremediabilă a disciplinei bugetelor statelor membre a început în martie 2020, atunci când Comisia Europeană a suspendat regulile Pactului de Stabilitate și Creștere (sursa:AICI) și a continuat în 2021, când aceeași Comisie Europeană a prelungit până în 2023 suspendarea aplicării regulilor de la Maastricht (sursa:AICI) . Așa că, dacă este să fim serioși, ar trebui să admitem că slăbiciunea economiilor europene se permanentizează. Dar și decizia la nivelul Uniunii se bizantinizează. Și-uite așa, din prelungire în prelungire, din combatere a crizei în combatere a crizei, politicienilor europeni le-a încolțit o idee creață: Ce-ar fi să nu mai respectăm niciodată nicio regulă? Ce-ar fi să renunțăm la granițele prea strâmte ale constrângerilor? Ce pact? Ce stabilitate? Ce creștere?  Ia mai bine să curgă vinul și să încingem grătarele. Totul în numele nemuritorului Coivd, care s-a instalat confortabil în finanțele publice europene. Cel puțin pe malurile Mediteranei. Acolo unde a încolțit o idee care l-ar face gelos până și pe Zeul Suprem al Împrumuturilor, Florin Vasilică Cîțu: nu mai avem nevoie de nicio limită a îndatorării, pentru că statele europene sunt acum „mult mai solide și pot plăti mai ușor datoriile” ……1.365 de miliarde de euro a băgat Banca Centrală Europeană, până astăzi, în cumpărarea de obligațiuni ale statelor europene. 1.365 de miliarde de euro proaspăt tipăriți. 334 de miliarde de euro pentru obligațiunile germane, 246 de miliarde de euro pentru cele franțuzești, 210 miliarde de euro pentru obligațiunile italiene și 156 de miliarde de euro pentru cele spaniole. Plus 110 miliarde de euro pentru obligațiunile emise chiar de UE (așa-numitele obligațiuni supranaționale). Adică peste 1.000 din cele 1.365 de miliarde de euro proaspăt tipărite s-au dus doar la țările mari, să le susțină financiar:….Și se mai miră toți, inocenți, de unde vine inflația asta mare! Ei, dar ce contează, până la urmă cineva tot va trebui să plătească și datoriile uriașe ale guvernelor prea leneșe și prea populiste ale marilor bărbați de stat de la Roma și Paris. Și știți cine? Populațiile de acolo, care se afundă în sărăcie. Unul din cinci europeni se află în risc de sărăcie sau excluziune socială. Cam 100 de milioane de oameni: ….. România se află pe nicăieri în această poză, deși are cel mai mare procentaj de populație în risc de sărăcie din întreaga Uniune. La pachet cu cea mai mare dobândă din Uniunea Europeană. Nici că-i pasă guvernului de la București, el are alte priorități. Datoria publică? Un moft. Deficitul bugetar? Neimportant. Banii pentru primarii care au venit să se bucure de un congres fără mască, asta este preocuparea guvernanților. Plus bunăstarea mercenarului Arafat, padișahul morților și stăpânul incendiilor din spitale. Integral: https://spotmedia.ro

Summitul G20 | Disensiuni între Occident şi puterile din Asia pe tema soluţiilor de protejare aLiderii G20 au aprobat taxarea multinaţionalelor cu minimum 15 la sută  Liderii din G20, organizație care reunește statele puternic dezvoltate şi emergente, au aprobat sâmbătă, la reuniunea lor de la Roma, acordul internaţional care se referă la impozitarea companiilor multinaţionale cu minimum 15 la sută şi redistribuirea unei părţi a profiturilor începând din anul 2023.  Planul fusese deja aprobat de miniștrii de finanțe din fiecare țară, dar aprobarea oficială de către șefii de stat pune o presiune suplimentară asupra dificilului drum de a transpune distinct în lege, în fiecare țară, a prevederilor acestui acord, notează The Washington Post. Noua cotă minimă de impozitare de 15 la sută, susţinută deja de Organizaţia pentru Cooperare Economică şi Dezvoltare (OECD), are ca scop inversarea tendinței care există de zeci de ani de subimpozitare a marilor corporații, o evoluție despre care experții spun că a privat guvernele de venituri ce ar putea fi folosite, de exemplu, pentru finanțarea programelor de cheltuieli sociale. În ultimele decenii, companiile multinaţionale și-au redus contribuţiile printr-un sistem de mutare a sediilor şi transferare a activităţilor. Acordul este o realizare-cheie pentru secretarul Trezoreriei din SUA, Janet Yellen, care a făcut din stabilirea unui nivel minim la nivel internațional pentru impozitul pe profit una dintre prioritățile principale ale mandatului său…..„Noul sistem prevede şi realocarea a peste 125 de miliarde de dolari din profiturile celor mai mari şi mai profitabile companii multinaţionale în toate ţările din lume, astfel încât să se asigure că aceste firme achită contribuţii fiscale corecte oriunde desfăşoară activităţi şi generează profituri”, a precizat OECD……„Pilonul doi” prevede introducerea unui impozit corporativ mondial de 15%, care li se va aplica firmelor multinaţionale ce au venituri de peste 750 de milioane de euro (867 de milioane de dolari, conform valorii actuale de conversie). Acest mecanism ar urma să genereze venituri fiscale suplimentare de 150 de miliarde de dolari anual la nivel mondial.  Integral: https://www.digi24.ro

Primele imagini cu Aventador-ul de 400.000 € al lui Adrian MinuneDe la „a avea“ la „a-ţi permite“ e cale lungă Nu ştiu dacă replica e preluată de la cineva sau îi aparţine, nu asta e important, însă Ion Ţiriac, atunci când a fost întrebat, într-un interviu, “Când v-aţi simţit prima dată bogat?”, a răspuns, fără ezitare (citez din memorie): “Bogăţia e relativă. Cunosc oameni care câştigă averea mea într-o zi, ba chiar într-o oră, însă eu m-am simţit bogat, în ziua în care am intrat în restaurant şi nu m-au mai interesat preţurile afişate în menu.”…. Greu de priceput, spuneam, pentru români acest lucru, fiindcă românul e convins că totul i se cuvine, că şi el “are dreptul”, că şi el merită, că şi el trebuie să aibă (chiar dacă nu are nevoie, însă pentru a-i arăta el vecinului/lumii cine e el). De aceea românul, bunăoară, cu un salariu de 1000 de euro pe lună, să spunem, împrumută bani de la bancă pentru a-şi cumpăra maşină de 40.000 de euro (şi-ar cumpăra şi mai scumpă, dacă i s-ar aproba creditul), iar apoi, vreo 20 de ani, până la achitarea creditului, se va plânge că trăieşte “la limita sărăciei”, că guvernul/patronul nu-i măreşte salariul, că “EI se gândesc doar la ei, iar de NOI nu le pasă”, că “în ziua de azi, e greu; mai bine era înainte: nu se găsea, dar cel puţin erau ieftine”, că “l-au omorât degeaba pe Ceauşescu”, că “în ziua de azi valorile nu mai sunt respectate” (adică el), că ar trebui “să se dea bani la cultură”, că “trebuie să se reformeze învăţământul şi/sau sănătatea” şi alte asemenea tânguiri mioritice. Adică “să se mărească” şi “să ne dea”, iar de-ar fi să fie aşa, românul tot nu va renunţa la “nemulţumiri”, nici dacă i-ar creşte leafa la 20.000 de euro pe lună, fiindcă mai există totuşi încă multe altele care “i se cuvin” şi pe care le “merită”, atâta vreme cât va avea “vecin”: bunăoară, un Lamborghini, un avion, nişte palate prin ţinuturile exotice, ba, de ce nu?, chiar Raiul… Integral: https://adevarul.ro
Zinnaida : Moda la fanarioțiSERIAL, episod-pilot | În caftan şi cu işlic. Cine au fost fanarioţii, domnii străini care au condus Ţările Române?  110 ani, 31 de domni proveniţi din 11 familii – străinii aduşi de otomani să conducă Ţările Române. Ca o mare nedreptate, perioada fanariotă a rămas în istoria noastră drept „veacul negru“. Fanarioţii au fost blestemaţi – de oameni, pentru corupţia la nivel înalt care a adus sărăcie în casele oamenilor simpli; de natură şi de vremuri, cu războaie şi calamităţi nemaivăzute. Fanarioţii au fost şi frumoşi – au reformat, modernizat, au creat o punte de legătură cu Europa; au adus Iluminismul cu toate formele lui; au adus culoare ad litteram….. La începutul secolului al XVIII-lea, pe teritoriul românesc al Imperiului Otoman mirosea a trădare şi alianţe făcute pe sub masă. Şi cum duşmanii le dădeau târcoale şi din alte părţi, otomanii au decis ca măcar la noi să facă puţină linişte – aşa că, au pus la conducerea Ţării Româneşti şi Moldovei oameni loiali lor. Cin’ să fie, cin’ să fie? În cartierul Fanar din Constantinopole, unde se afla palatul patriarhului ortodox, era cea mai mare comunitate de greci – oameni învăţaţi, aristocraţi, cu legături pe trei continente. Aceştia erau fanarioţii. Ei au început să gestioneze anumite afaceri administrative ale otomanilor, precum colectarea taxelor sau obţinerea de informaţii – pentru că, trebuie ştiut, în comparaţie cu otomanii care nu aveau voie să înveţe alte limbi, aceşti greci erau adevăraţi poligloţi – ei nu doar că au căpătat anumite privilegii în cadrul societăţii, ci mai ales încrederea sultanului. Aşa că, treptat, 31 de domni (unii chiar de mai multe ori) au jurat în faţa sultanului să facă întocmai: „Datoria ta va fi deci cu credinţă, ca să te arăţi recunoscător faţă de asemenea mare milostenie împărătească; prietenii şi duşmanii noştri să fie şi ai tăi, să-ţi cârmuieşti supuşii cu îndurare, să aperi pe cei drepţi, pe cei ticăloşi să nu-i ierţi; să te mulţumeşti cu veniturile pe care legea şi obiceiurile ţării le recunosc domnului, să nu storci nimic cu sila de la supuşii tăi, sultanului însă să-i trimiţi la Curte haraciul ce se cuvine şi peşcheşurile la vremea hotărâtă. Dacă vei face astfel, te vei bucura în veci de mila împărătească. Dacă vei face altminteri, trebuie să ştii că sfârşitul tău nu va putea fi într-altfel decât nenorocit“. Această perioadă de peste un secol este cunoscută în istoria noastră drept „veacul negru“. Această idee, pornită din naţionalismul dus la extrem (uneori) al paşoptiştilor, pornea, în principal, din adversitatea faptului că cele două ţări române au fost conduse de aceşti străini. Înafara corupţiei acerbe şi a stilului de viaţă extrem de luxos pentru care erau adesea acuzaţi, fanarioţii au avut şi ghinion. Ţările din estul Europei au dus-o rău în acea vreme, fiind afectate, în primul rând, de problemele Imperiului Otoman, asaltat de atacurile Imperiului Habsburgic şi ale celui Ţarist. Aşadar, în acest context, ţările române erau una dintre principalele surse de aprovizionare militară pentru Semilună, lucru care nu ţinea, aşadar, de politica internă a fanarioţilor. Perioada fanarioţilor a adus şi dezastre naturale care au îngreunat şi mai mult viaţa oamenilor. În perioada 1813-1814 avem „ciuma lui Caragea“ , o molimă care a golit Capitala – la final, aproape jumătate dintre bucureşteni muriseră. Însăşi domnia lui Ioan Caragea a fost pusă sub semnul dezastrului încă de la început – chiar în ziua instalării sale pe tronul Ţării Româneşti, Palatul Domnesc de pe Dealul Spirii a ars din temelii. Domniile fanariote au fost marcate şi de cutremure. Pe 14 octombrie 1802 a avut loc una dintre cele mai crunte mişcări seismice de la noi, care a făcut prăpăd în toata ţara. Într-un secol, multe astfel de dezastre naturale s-au abătut asupra vlahilor şi moldovenilor şi, pare-se, iată, că fără justificare, au fost puse pe lista acuzaţiilor aduse fanarioţilor. Ochiul dracului Principalul păcat de care se fac vinovaţi fanarioţii este cel al banului. Pe de o parte, a existat problema impunerii unor biruri enorme – fie că pentru întreg poporul, fie că doar pentru anumite clase politice. Spre exemplu, excentricul Nicolae Mavrogheni îi ia la ochi pe boieri: îi supraveghează strict, îi pedepseşte aspru şi, pe deasupra, le mai cere şi cotizaţii băneşti. Pe de altă parte, banii mergeau mână-n mână cu corupţia – perioada este celebră pentru cumpărarea cu bani grei a poziţiilor oficiale în stat. Iată, aşadar, o meteahnă veche de aproape 300 de ani pe plaiurile mioritice….. Perioada fanariotă a rămas în istorie drept una luxoasă – pentru lideri. Fanarioţii şi-au făcut averi din afaceri cu statul – cunoscută sintagmă, aşa-i? Cum făceau asta? Prin mai multe mijloace. Spre exemplu, Imperiul trimitea lista cu necesarul de alimente şi animale, pe lângă tribut, pe care dorea să le cumpere de la noi, bineînţeles, la un preţ mult mai mic decât găseau oriunde altundeva. Domnul loial sultanului dădea lista mai departe boierilor – însă cantităţile erau mult mai mari. Totul pleca aşa cum era stabilit, doar că surplusul era făcut bani imediat. Boierii ori erau prea dezinteresaţi să verifice, ori erau şi ei implicaţi în această schemă. O altă sursă de rotunjire a averii era crearea de inflaţie artificială pentru moneda străină cu care contribuabilii îşi plăteau taxele şi revenirea la valoarea anterioară când domnul trebuia să facă plăţi. Ţările Române nu aveau monedă proprie, iar moneda care circula în spaţiul Porţii, singura cu care fanariotul nu ar fi putut face astfel de speculaţii financiare, nu circula foarte mult în ţările române. Integral: https://adevarul.ro
Dune reading order 2021 ▷ This is the way to read Frank Herbert's books | Recipe | Dune art, Dune frank herbert, Dune seriesDramă la Dăbuleni! Viermii de nisip au distrus harvesterul de pepeni  Deşertificarea sudului Olteniei vine cu puzderie de probleme pentru localnici! Marcu Anton, un fremen de 42 de ani din Dăbuleni, spune că viermele uriaş de nisip i-a distrus şi anul acesta harvesterul de pepeni, utilaj în care investise toate economiile familiei. „Era în august, în plin sezon al pepenilor”, îşi aminteşte Marcu, cu lacrimi în ochii de un albastru profund. „Am luat un ornitopter să văd cum merge treaba pe câmp şi să duc nişte ţuică la zilieri, da’ când am ajuns, dezastru. Nisipul era portocaliu de la zeama pepenilor striviţi. Harvesterul de pepeni era molfăit tot. Muncitorii ia-i de unde nu-s.” „Ştiţi vorba aia, pepenii tre’ să curgă. Cine stăpâneşte pepenii, ăla jupâneşte Dăbuleniul. Suntem alături de Marcu şi încercăm să-l ajutăm să obţină un harvester nou prin fonduri europene”, a comentat viceprimarul localităţii, Vlad Harconea. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 30 octombrie.„Distopia-România: al doilea cel mai bogat în gaz stat din UE îşi ţine locuitorii în frig şi vecinii la mâna Gazprom. Starea actuală a României, cu oraşe ameninţate de frig, arată decalajul enorm între economia reală şi investiţiile făcute doar pe hârtie în domeniul energetic”

Things You Never Knew About Fall - Facts About AutumnBuna dimineata intr-o zi de sambata, 30 octombrie! Sâmbătă,30 octombrie, meteorologii anunţă că valorile termice diurne vor marca o uşoară scădere faţă de ziua precedentă în majoritatea regiunilor. Cerul va fi variabil, cu nebulozitate care va persista în cea mai mare parte a intervalului, în regiunile extracarpatice, unde, pe suprafeţe mici va ploua slab sau va fi burniţă. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări în sud-vestul şi nord-estul ţării, precum şi pe crestele montane. Temperaturile maxime se vor încadra între 11 şi 18 grade, iar cele minime între 0 şi 10 grade, posibil uşor mai scăzute în zonele depresionare.  La Bucureşti, sâmbătă, vremea va fi în general închisă şi trecător vor fi condiţii de burniţă. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 14 grade, iar cea minimă va fi de 7…8 grade.

Cazuri noi COVID pe judete - harta - 29 octombrie 2021Epidemiolog: România a intrat într-o fază descendentă a pandemiei de Covid-19, dar suntem singura țară din Europa care a permis valului 4 să evolueze nestânjenit..… Potrivit medicului, “măsurile anunţate marţi şi adoptate joi ca să intre în vigoare luni nu aveau cum să producă o scădere încă dinainte de a fi anunţate”. “Dacă erau introduse a doua zi ar fi putut să ascundă atingerea naturală a vârfului şi să îl atribuie măsurilor. Amânate cu o săptămână, rolul lor este mai degrabă propagandistic ca să poata spune că prin aceste masuri au învins pandemia. Experimentul infectarii de turmă a reuşit în România nu doar datorită neglijenţei, ci şi pentru că pandemia a fost asistată activ. Piedicile lăsate de medici în calea pandemiei, atât cele din valurile 2 şi 3, cât si cele stabilite în vară şi luna septembrie, au fost sistematic eliminate în mod activ de factorii politici sub pretextul “nu ne permitem”.  ”Ei bine, asta inseamna că ne-am permis să lăsam pandemia să ucida un român la fiecare 4 minute şi că ne permitem catastrofa umanitară care însoţeşte un val epidemic lăsat să se dezlănţuie asupra populaţiei”, a susţinut Octavian Jurma.  El consideră că va urma “o perioadă de scădere relativ rapidă conform prognozei”.  “Vom coborî astfel (media mobila) sub 10.000 la inceputul lunii noiembrie (finalul săptămânii viitoare) şi sub 5.000 de cazuri pe zi la finalul lunii noiembrie. Dacă în decembrie vom continua să coborâm sau vom intra într-un platou depinde de cum va continua vaccinarea şi de gradul de conformare cu măsurile anunţate. Pentru medici decembrie este de asemenea luna în care vor putea să înceapă să respire şi eventual să îşi ia o binemeritata vacanţă”, a adăugat el.  70% din populație imunizată în februarie Medicul a arătat că este posibil ca, dacă ritmul de vaccinare se menţine, să ajungem la 70% din populaţie vaccinată în februarie şi “să trecem prin valul 5 la fel de uşor cum au trecut şi celelalte ţări din Europa civilizată prin valul 4 sau să îl evităm cu totul”.  “Dacă politicienii se vor grăbi iarăşi să relaxeze totul şi să declare pandemia închisă ca să fure populist startul de sărbători o să o luăm de la capăt şi anul viitor”, a menţionat Jurma.  Potrivit medicului, numărul decese va continua să crească şi în această săptămână, o scădere reală a numărului de pacienţi în ATI şi al deceselor urmând să apară abia peste două săptămâni. “Coşmarul va mai continua deci 2 săptămâni şi nu exclud ca marea relaxare de la debutul valului să fie urmată şi de marea musamalizare la finalul valului, tocmai pentru a se putea erija în eroi salvatori”, a mai scris epidemiologul. (News.ro) Integral: https://www.hotnews.ro

Coronavirus in RomaniaVarianta Delta se transmite ușor de la vaccinați la nevaccinați în interiorul locuinței. Ce se întâmplă dacă ambele persoane sunt imunizate STUDIU  Varianta Delta a coronavirusului se poate transmite cu uşurinţă de la persoane vaccinate la persoanele cu care intră în contact în locuinţa lor, dar probabilitatea de infectare a acestora este redusă dacă şi aceştia sunt vaccinaţi, potrivit unui studiu britanic publicat joi, transmite Reuters. Studiul realizat de Imperial College London arată că varianta Delta se poate răspândi şi în populaţia vaccinată. Cercetătorii au subliniat că rezultatele studiului nu slăbesc argumentul pentru vaccinare, ca fiind cea mai bună modalitate de a reduce formele grave Covid-19 şi au spus că sunt necesare vaccinuri de rapel. Ei au descoperit că infecţiile la cei vaccinaţi au trecut mai repede, dar încărcătura virală de vârf a rămas similară cu cea a celor nevaccinaţi. ”Prin efectuarea de eşantionări repetate şi frecvente dintre persoanele care au intrat în contact cu cazuri de Covid-19, am constatat că persoanele vaccinate pot contracta şi transmite infecţia în gospodării, inclusiv membrilor gospodăriei care sunt vaccinaţi”, a spus dr. Anika Singanayagam, co-autorul principal al studiului….. Persoanele de contact vaccinate care au fost testate pozitiv pentru Covid-19, în medie şi-au primit vaccinurile cu mai mult timp în urmă decât cei care au fost testaţi negativ, ceea ce autorii au spus că este o dovadă a scăderii imunităţii şi susţine nevoia de vaccinuri de rapel. Epidemiologul Neil Ferguson a spus că transmisibilitatea Deltei înseamnă că este puţin probabil ca Marea Britanie să ajungă la ”imunitate de turmă” pentru mult timp. ”Asta se poate întâmpla în următoarele câteva săptămâni: dacă transmiterea actuală a epidemiei atinge vârfuri şi apoi începe să scadă, prin definiţie, într-un fel, am atins imunitatea de turmă, dar nu va fi un lucru permanent”, a spus el reporterilor. ”Imunitatea scade de-a lungul timpului, este imperfectă, astfel încât transmiterea are loc şi de aceea programul de rapel este atât de important.” Integral: https://ziare.com

Creatorii vaccinului Pfizer: „Coronavirusul va deveni o viroză controlabilă”Creatorii vaccinului Pfizer: „Coronavirusul va deveni o viroză controlabilă”  Özlem Türeci și Ugur Sahin, fondatorii BioNTech care au contribuit la dezvoltarea primului vaccin autorizat anti-COVID, au declarat, într-un interviu publicat astăzi, 28 octombrie, de Deutsche Welle, că în următorii ani coronavirusul va deveni „o viroză controlabilă”, împotriva cărora unii oameni se imunizează o dată sau de două ori pe an ….  Întrebată „când se va termina pandemia”, Özlem Türeci a răspuns: „Vom avea de-a face cu virusul cu siguranță în anii următori, dar vom găsi și răspunsuri la chestiunile care sunt încă neclare. Viitorul va arăta, de exemplu, dacă vor apărea noi variante ale virusului, imune la vaccinurile de până acum, și dacă vaccinurile vor trebui adaptate. Virusul va căpăta în anii următori statutul deținut de virusuri gripale, împotriva cărora unii oameni se vaccinează o dată sau de două ori pe an, iar alții, nu. Corona va deveni o infecție virală controlabilă”. Ugur Sahin a afirmat că, în prezent, se testează variante de vaccin împotriva coronavirusului și al mutațiilor sale. „Un studiu pe marginea variantei sud-africane Beta este aproape finalizat, altul pentru varianta Delta este în curs, în principal pentru strângerea de date”, a spus omul de știință. Nu există pe moment necesitatea de a modifica vaccinul. Dar vrem să arătăm că putem produce și testa clinic și alte variante de vaccinuri și că și acestea sunt la fel de sigure precum cel utilizat în prezent. Directorul executiv al BioNTech: Ugur Sahin spune că astfel, „dacă va apărea în anii următori o variantă nouă de virus, la care trebuie adaptate vaccinurile, vom putea să o facem rapid, pentru că stăpânim deja procesul necesar în acest sens”. …. Vaccinul nostru nu a apărut așa pur și simplu, ci se bazează pe o biomoleculă care se află în fiecare celulă din corpul nostru. Nu introducem nimic străin în organism și ne bazăm pe un cadru științific foarte solid, după ce s-a investit mai bine de 30 de ani în cercetarea aferentă. De aceea am putut dezvolta atât de rapid acest vaccin. Integral: https://www.libertatea.ro

Românii sunt nemuritori, mai ales atunci când mor Românii se cred nemuritori. N-ar fi nimic rău în asta, dacă n-ar muri pe capete în timp ce-și duc viețile de parcă n-ar mai exista și ziua de mâine. Însă discrepanța asta între ce visează mulți dintre noi și realitate este una dureroasă. Și se repetă mai des decât am crede. De exemplu, 90% dintre români consideră că centura de siguranță e foarte importantă în mașină. Dar doar 40% dintre șoferi insistă ca pasagerii din spate să poarte centura, și doar 27% dintre pasagerii care călătoresc pe bancheta din spate și-o pun efectiv. Când am citit, cu ceva vreme în urmă, rezultatele acestui sondaj făcut de Autocritica, am ridicat o sprânceană: 99% dintre șoferii intervievați spuneau că poartă centura. La fel ca în cazul depresiei, unde doar 1 român din 100 declară că suferă de depresie cronică, de șapte ori mai puțin decât în restul Europei, și aici avem de-a face cu aceeași diferență dintre declarații și realitate. Realitatea zilnică e că foarte puțini șoferi de taxi sau chiar de car sharing folosesc centura. Șoferii de la instituțiile publice, la fel. Dubițarii, aproape niciodată. Șoferii de rând o poartă mai ales când apare alarma de gabori pe waze sau la drum lung – în oraș sunt destui care nu pot fi deranjați, de aici și continuarea unui comerț înfloritor cu capete false de centură, să nu mai piuie drăcia aia….. În context, România e lidera europeană în privința numărului de oameni uciși pe șosele, raportat la populație. 96 de români la milion au pierit în 2019, în timp ce media europeană e de doar 51.2! Sigur, starea drumurilor care trec prin mijlocul satelor este un factor, dar realitatea este, din nou, că majoritatea șoferilor români conduc ca niște apucați, indiferent că sunt în mașină singuri, cu familia sau cu un grup întreg de oameni pe care-i duc la moarte. Iar în caz de accident din care ar fi plecat pe picioare dacă purtau centura, se duc la un loc mai bun, cu verdeață. Uneori nu într-o singură bucată. În plus, starea tehnică a majorității mașinilor din România este pur și simplu jalnică, iar ITP-ul, o glumă proastă. De controalele RAR în trafic nici nu mai vorbesc. Când fix autoritățile nu-și fac treaba și sunt indulgente (lasă-l, e și el om), ce să ceri de la simplul cetățean?….Apoi, România este pe primul loc din Europa în privința ratei de accidente fatale la locul de muncă (conform ultimelor date Eurostat, la nivelul anului 2018). De peste două ori mai mult decât media din Uniunea Europeană (4.33 la 100.000 de angajați față de 1.77 la 100.000 de angajați, media UE)….. Să tai cu flexul sau să sudezi la ochiu’ liber e o dovadă de bărbăție, iar casca de protecție e pentru pămpălăi. Mănușile de protecție sunt pentru panseluțe, iar fumatul printre substanțe explozive, o obișnuință. Chiar și când patronul pune la dispoziție toate aceste echipamente, rar vei vedea muncitorul român să le și folosească – el e nemuritor, chiar dacă uneori rămâne de-a dreptul rece. Și ce înjurături își ia șeful de șantier care face poliție la așa ceva! Dar și aici mai e o poveste puternic distorsionată în statistici, dacă arunci un ochi mai atent pe tabelul Eurostat cu numărul total de accidente de muncă non fatale: în timp ce o țară de 10 milioane de oameni (Portugalia) raportează peste 216.000 de accidente de muncă de acest gen și 103 morți, iar o țară de 38 de milioane de locuitori (Polonia) raportează 128.101 accidente non fatale și 211 morți, România e, din nou, grădina Maicii Domnului: avem raportate doar 7.876 (șapte mii, da!) de accidente non fatale, cărora li se adaugă, curios, 235 de morți, dublu decât în sus-numita Portugalie și la paritate cu o populație poloneză de două ori mai mare…..Este evident și din avion că raportarea din România este complet pe lângă cea practicată în Europa, iar aici sunt, probabil, mai mulți factori: mulți dintre cei accidentați în realitate nu au contract de muncă, deci nu sunt raportați ca atare; apoi, foarte multe dintre accidentele de muncă non fatale nu sunt raportate deloc, angajații primind liber fără să mai treacă pe la medic. …. Te-ai aștepta la campanii dure și clare mai ales din partea instituțiilor care au reușit să impună civilizația în Vest (unde, să fim sinceri, tot cu bâta s-a reușit). Amenzile să curgă, unii chiar să înfunde pușcăria. Te-ai aștepta ca orice lipsă flagrantă de respect să fie sancționată chiar de către societatea civilă. Ți-ai găsit! Preocuparea instituțiilor e să ierte, de parcă contravenienții sau infractorii ar fi venit la spovedanie, nu la judecată. Pe victime nu le iartă nimeni, cine le-a pus să fie acolo?! Ce se întâmplă zilele acestea cu vaccinul și măsurile de sănătate este emblematic: doi români din trei au considerat libertatea lor mai importantă decât viața lor și a celorlalți, ba unii dintre ei sunt chiar vehemenți pe această poziție, imuni la sutele de români care mor zilnic în spitale supraaglomerate. Sigur, autoritățile poartă o mare parte din vină, însă realitatea este, din nou, că românul de rând nu dă doi bani nici pe știință, nici pe drepturile celuilalt, nici pe minima pază care păzește bostănăria. Frica și doar frica e cea care îi forțează zilele acestea pe mulți dintre ei să se vaccineze, nu respectul față de viața lor și a celorlalți. Iar asta e extrem de trist. Integral: https://pressone.ro

Florin Cîțu PNLGuvernele PNL s-au împrumutat în nici doi ani cu 17 miliarde de euro mai mult decât PSD în aproape 3 ani  Premierul demis Florin Cîțu a dat și miercuri noi mesaje în care laudă performanțele economice pe care România le-a înregistrat sub conducerea sa. Tot astăzi, însă, Profit.ro a publicat o analiză comparativă a împrumuturilor contractate de guvernele PNL și a celor făcute în cei aproape trei ani de guvernare PSD. Bineînțeles, liberalii s-au confruntat aproape întreaga perioadă în care au fost la conducerea Executivului cu pandemia de COVID, o situație excepțională care a necesitat măsuri și cheltuieli excepționale. Însă documentele obținute de publicația citată de la Ministerul de Finanțe arată că liberalii au împrumutat cu 17 miliarde de euro mai mult decât social-democrații. Și asta ținând cont de faptul că la ei vorbim de o perioadă de un an și 11 luni, în timp ce la PSD suma se întinde pe doi ani și 10 luni. Iată cum arată situația: – Guvernele PNL (Orban și Cîțu)- noiembrie 2019-octombrie 2021 – împrumuturi de 282 de miliarde de dolari (57 de miliarde de euro) – condiții de criză globală cauzată de pandemie. – Guvernele PSD (Grindeanu, Tudose, Dăncilă) – ianuarie 2017-ocombrie 2019 – împrumuturi de 196 de miliarde de lei (40 de miliarde de euro) – condiții de creștere economică, fără crize majore. Jurnaliștii de la Profit subliniază că cea mai mare parte din împrumuturile guvernelor PNL a fost destinată acoperirii deficitelor bugetare foarte mari, ceea ce înseamnă că este datorie nouă, care mărește datoria publică. Restul s-a dus în plata finanțărilor mai vechi ajunse la scadență. Integral: https://spotmedia.ro

Virgil Popescu: Prima moleculă de gaz românesc din Marea Neagră va fi scoasă anul acesta / CECCAR Business MagazineDistopia-România: al doilea cel mai bogat în gaz stat din UE îşi ţine locuitorii în frig şi vecinii la mâna Gazprom. Starea actuală a României, cu oraşe ameninţate de frig, arată decalajul enorm între economia reală şi investiţiile făcute doar pe hârtie în domeniul energetic De la nivel central, se dau asigurări că sunt cantităţi de gaze, dar oraşe bogate precum Timişoara sau Arad sunt deja în frig sau sunt pe cale să nu-şi poată plăti facturile ♦ La ce bun atunci profiturile companiilor de stat Romgaz sau Hidroelectrica? În iulie peste 40% din consumul in­tern de gaz al României a venit de la Gazprom, nivel record. Acum, în prag de iarnă, marile oraşe ajung să îşi ţină oamenii în frig, primăriile ne­având bani de facturi. În această distopie eco­nomică, gazul românesc din Marea Neagră zace neatins….. „Nu este o problemă de cantităţi, ci de preţ“, spune ministrul, deşi România a ajuns să cumpere mai mult gaz ca niciodată de la Gazprom în timp ce producţia sa internă scade văzând cu ochii. „Problema este că unele primării abia acum încep să contracteze, ori aceste înţele­geri trebuia făcute din vară“, mai spun repre­zentanţi din Ministerul Energiei. De cealaltă parte, oraşele sunt îngenun­cheate. Situaţia pare aproape o distopie ţi­nând cont de faptul că România este al doi­lea cel mai mare producător de gaze din UE. „România ca stat este unul unitar şi cen­tra­lizat atunci când este vorba de a aduna re­surse, de a lua bani din ţară, iar partea de vest este un finanţator principal al bugetului. Când vine vorba de rezolvat probleme, totul în­cepe cu «descurcaţi-vă pe plan local»“, a spus Călin Bibarţ, primarul Aradului, în ca­drul emisiunii Investiţi în România. Bibarţ subliniază că Aradul poate să re­zis­te două luni, dar mai departe nu mai are din ce să-şi plătească factura. „Ne confrun­tăm cu probleme majore pen­tru achiziţia gazului“, spune şi Lucian Daniel Viziteu, primarul din Bacău. În cazul Timişoarei, oraş care riscă să ră­mână fără apă caldă şi căldură, primăria a anun­ţat găsirea unei soluţii de ultim mo­ment, care le mai asigură timişorenilor o săp­tă­mână de confort termic. Ce se întâmplă după? Nimeni nu ştie. Tiberiu Iacob-Ridzi, primarul din Pe­tro­şani, se află la rândul său într-o situaţie greu de imaginat. Oraşul stă practic pe un munte de cărbuni, dar nu îl poate utiliza pentru că România s-a decis să renunţe la minerit mai devreme decât trebuia. Problema e că nici bani de gaze nu sunt…..Starea ac­tua­lă a României, cu oraşe amenin­ţa­te de frig, arată decalajul enorm între eco­no­mia reală şi investiţiile făcute doar pe hârtie în domeniul energetic, situaţie girată de toa­te partidele care s-au perindat pe la gu­ver­nare în ultimii 30 de ani. Integral: https://www.zf.ro

benzinarie, OMV PetromOMV Petrom: Modificarea până la finele anului a Legii Offshore, esenţială pentru extracţia gazului din Marea Neagră  Modificarea până la finalul anului a Legii Offshore este esenţială pentru extracţia gazului natural din proiectul Neptun Deep, atrag atenţia reprezentanţii OMV Petrom, care consideră că, în contextul unui declin abrupt al producţiei de gaze naturale domestice, gazul din Marea Neagră este soluţia pentru asigurarea independenţei energetice a României. Grupul OMV Petrom estimează pentru anul 2021 investiţii de 2,9 miliarde de lei, în uşoară scădere faţă de 2020, când valoarea acestora s-a ridicat la 3 miliarde de lei, potrivit raportului companiei, remis vineri Bursei de Valori Bucureşti și citat de Agerpres. “Valoarea investiţiilor, excluzând achiziţiile, este estimată la 2,9 miliarde lei (2020: 3 miliarde lei). Ne aşteptăm să generăm un flux de trezorerie extins după plata dividendelor pozitiv (2020: 0,7 miliarde lei)”, se arată în document. Pentru 2021, OMV Petrom preconizează că preţul mediu al ţiţeiului Brent va fi în jur de 70 dolari/bbl), iar marjele de rafinare sunt estimate a se situa în jurul valorii de 5 dolari/bbl. De asemenea, cererea de produse petroliere şi electricitate se preconizează a fi peste nivelul înregistrat în 2020, în timp ce cererea pentru gaze naturale este estimată la un nivel relativ similar cu cel al anului 2020. Pe segmentul Upstream, în cazul producţiei, reprezentanţii companiei cred că se va menţine declinul în România la aproximativ 7% faţă de 2020, fără a include iniţiativele de optimizare a portofoliului (anterior: aproximativ 6%; 2020: sub 5%). În ceea ce priveşte optimizarea portofoliului, concentrarea va continua pe barilii cei mai profitabili, respectiv transferul a 40 de zăcăminte marginale către Dacian Petroleum, încheierea tranzacţiei fiind aşteptată în trimestrul 4 din 2021. Investiţiile pe acest segment, excluzând achiziţiile, sunt estimate la circa două miliarde de lei în 2021 (2020: 2,2 miliarde lei) şi vizează forarea a circa 35 de sonde noi şi sidetrack-uri şi realizarea a aproximativ 700 de reparaţii capitale (2020: 63 de sonde noi şi sidetrack-uri; 830 de reparaţii capitale). În zona de explorare, investiţiile sunt aşteptate a ajunge la circa 0,2 miliarde lei, similar cu nivelul din 2020. Pe segmentul Downstream, rata de utilizare a rafinăriei este estimată a se situa peste valoarea de 95% în 2021, comparativ cu 92% în 2020. Vânzările totale de produse rafinate sunt previzionate a fi mai ridicate comparativ cu 2020, când s-au consemnat 5 milioane de tone. “Estimăm vânzări totale de gaze naturale mai mici faţă de 2020 (2020: 57 TWh), parţial ca urmare a cerinţelor de reglementare din 2020. Estimăm o producţie totală netă de energie electrică mai mare faţă de 2020 (2020: 4,2 TWh)”, se mai arată în raport. Integral: https://economedia.ro

Iohannis, consultari cu delegatia PNLVIDEO România are două luni să implementeze 20 de măsuri din PNRR. Totul e blocat …. Când te afli într-o criză politică atât de profundă, cu perspective mici de a fi rezolvată rapid, absolut toți partenerii tăi te lasă să o rezolvi problema. Fie că vorbim de proiecte de cooperare militară sau economică, își iau o rezervă până când criza are o rezolvare democratică, a explicat, în cadrul #2021 Defense Summit, organizat de Newsweek România, Cristian Diaconescu, președintele PMP. „Prima responsabilitate pentru ce se întâmplă în România este a noastră. Propaganda vorbește de cum suntem noi colonie și vin alții să ne decidă soarta. Nu e adevărat așa ceva. România are, într-adevăr, prieteni de nădejde, de lung drum. Dar, ca stat la frontiera NATO, are și neprieteni. Când apar vulnerabilități, își fac o datorie de onoare din a încerca să maximizeze aceste vulnerabilități. Este aproape un ordin instituțional și trebuie să avem în vedere această situație”, a menționat Cristian Diaconescu. Fostul ministru de Externe a arătat că o criză politică dă nota și arată relevanța clasei politice. „Unii compară ce se întâmplă acum cu o situație de război. Dar situația actuală nu poate intimida politicianul român, decât dacă este unul minor. Azi, Consiliul UE a aprobat primele 13% din PNRR. Nu este meritul nimănui, e o aprobare automată. Dar greul abia începe”, a precizat politicianul, în cadrul #2021 Defense Summit, organizat de Newsweek România. România urmează să primească în următoarele luni 3,7 miliarde de euro. 20 de măsuri din 62, în două luni România și-a asumat, nu i-a impus nimeni, să rezolve până la finalul anului o serie de sarcini, printre care 15.000 de zone de sprijin informatic pentru ANAF, o strategie anticorupție, mai multe acoduri care trebuie încheiate în două luni, privind funcționarea sistemului privat, pe climă, pe digitalizare. „Dar nu pot fi duse la îndeplinire fără ordonanțe de urgență și fără legi în Parlament. Privim spre Parlament și spre Guvern și vedem că nu sunt în stare să rezolve aceste sarcini în următoarele două luni. România nu are buget pentru anul viitor, nu are o soluție strategică pentru pandemie, nu reușește să treacă prin Parlament o formă de certificat verde. Ar produce costuri politice, dar așa s-a întâmplat peste tot….. Este nevoie de un guvern care să fie capabil să aplice PNRR. Pentru că de acolo vin banaii. Este singurul proiect la îndemâna clasei politice, indiferent cine e la guvernare, prin care să avem decizie clară vs. resurse materiale. Dacă putem, în mai iunie, se poate decide alocarea de noi bani. Dacă nu, nu vor mai veni banii”, arătat Cristian Diaconescu, în cadrul #2021 Defense Summit, organizat de Newsweek România. Pentru asta este nevoie de un guvern și un Parlament care în două luni, până la 1 ianuarie, trebuie să adopte legea serviciilor de alimentare cu apă și canalizare, strategia de dezvoltării a infrastructurii feroviare, oprirea unor unități energetice bazate pe cărbune. „Sunt 20 de măsuri ce trebuie implementate din PNRR în două luni, din 62 care trebuie implementate până în mai-iunie. Cine poate să facă asta astăzi? Acum nu se poartă nici o discuție minimală. Despre ce strategie anticorupție să mai vorbim, când criza din România a plecat din zona sistemului judiciar și a managementului ministrului de Justiție”, a precizat Cristian Diaconescu. Integral: https://newsweek.ro

Klaus Iohannis și Florin Cîțu, contradicții majore despre baniIulian Anghel, editor politic al ZF: Florin Cîtu, dispari! Nimeni nu a mai făcut atâta rău cât faci tu  De 20 de ani de când urmăresc politica românească nu am mai întâlnit pe această scenă un individ atât de toxic ca Florin Cîţu. Sunt 24 de zile de când guvernul său a fost demis de Parlament, iar el se agaţă cu ghearele şi cu dinţii de fotoliul de prim-ministru care i-a fost tras de sub fund. Sâmbătă este ultima zi în care premierul desemnat, Nicolae Ciucă, ar trebui să prezinte Parlamentului lista guvernului şi programul de guvernare şi să aştepte apoi votul. Vot care depinde de ce înţelegeri politice pot fi făcut înainte. Sunt opt zile de când acest Nicolae Ciucă încearcă ba cu PSD, ba cu USR. Sunt tot atâtea zile în care tatonările sunt în zadar pentru că, acelaşi Cîţu, nu vrea nici una nici alta…..I s-a spus de zeci de ori că nici USR şi nici PSD nu acceptă un guvern minoritar. A avut de ales: ori PSD, ori USR. A zis da, miercuri, apoi s-a răzgândit. Joi, vrea din nou guvern minoritar. Ce înseamnă asta? Oamenii mor zilnic, cu sutele, din cauza Covid-19 şi se îmbolnăvesc cu miile, oraşele îngheaţă la propriu, iar guvernul lui Cîţu nu poate face nimic pentru că nu are pârghiile legale, fiind un guvern demis. De ce nu avem un nou guvern plin, la 24 de zile de la adoptarea moţiunii de cenzură? Pentru că nu vrea Cîţu! Cum am mai spus, miercuri a susţinut că va “flexibiliza” mandatul lui Ciucă, existând, astfel, posibilitatea cooptării la guvernare fie a PSD, fie a USR. Astăzi s-a întors la vechea-i obsesie: “guvern minoritar”. …. De cine râde acest om care crede că ţara nu poate fără el, care-şi bate joc de aceeaşi ţară aflată în cea mai grea cumpănă a ei, din ultimele zeci de decenii? Cum de mai este tolerat chiar de tovarăşul lui de rele, Klaus Iohannis, cel care i-a pus în mână cuţitul crimei? Ce simt acum cei care i-au votat să împartă, de la vârful puterii, dreptatea, nu batjocura? Cîţu, dispari! Dispari în pădurea blestemată din care ai ieşit şi ia cu tine pucioasa şi smoala cu care otrăveşti ţara! Iar voi, popilor, apucaţi-vă de feştanii, spălaţi străzile cu aghiasmă şi ungeţi cu mir stâlpii de la Palatul Victoria ca nu cumva să-i treacă prin cap panaramei să se întoarcă. Integral: https://www.zf.ro

Doliul alb al imposturiiDoliul alb al imposturii   Niciodată nu am văzut un preşedinte care să afişeze atât de mult dispreţ şi indiferenţă faţă de ţară şi electorat. O atitudine superioară, pe alocuri zeflemitoare, mereu plasându-se superior, dincolo de lumea politică, dincolo de orice responsabilitate. E sfidător ce face. După ce a produs criza politică în plină pandemie, sau cel puţin a fost părtaş la ea, după ce a încălcat de nenumărate ori Constituţia, acum face acest gest care depăşeşte orice minimă logică şi raţiune. În plină criză politică, dar mai ales sanitară, când moartea a devenit starea de fapt, dumnealui pleacă în vacanţă la piramide. Preşedintele şi cu soţia în alb pe culmile piramidei când o ţară este în doliul negru pe culmile disperării. Este strigător la cer un astfel de gest acum, în aceste condiţii. Acum când ar trebui să primim un mesaj de unitate, de solidaritate, de grijă unii faţă de alţii. Acum ca niciodată avem nevoie de aceste mesaje şi acţiuni. Şi ce primim: un mesaj care ne divizează, ne învrăjbeşte şi ne mai spune că suntem abandonaţi total. În timp ce noi murim, primul om al ţării se distrează, afişând un total dispreţ faţă de tragedia în care ne aflăm. Cred că şi un administrator de colonie ar fi avut mai multă empatie, mai multă înţelegere şi respect decât acest preşedinte care nu că nu-şi mai respectă funcţia şi menirea, ci sfidează elementarul bun-simţ. A avut dreptate totuși: este preşedintele unei ţări pe care a eșuat-o. Şi acum o priveşte cu dispreţ: ghinion. …. Aceste milioane de cetăţeni care sunt afectate teribil aşteaptă nişte gesturi minime de solidaritate cu ei din partea instituţiilor statului. Şi ce văd? În plin haos administrativ, fără o guvernare stabilă, în plină criză medicală, preşedintele Iohannis le trimite o vedere de vacanţă: o imagine a dispreţului şi abandonului total. Dragi cetăţeni, vă descurcaţi voi – eu sunt plecat în vacanţă. Aceasta este solidaritatea şi doliul în alb sfidător al preşedintelui demult eşuat. Integral: https://www.libertatea.ro

Diana Șoșoacă, la un pas de otrăvire? Ce a primit senatoarea AUR acasă. Medicul ei a chemat-o la analize, imediat - IMPACTPericol de poluare sonoră la Senat …. „Numai evreii trebuiau să arate un document ca să meargă la alimentară și la lucrurile normale” – a strigat Șoșoaca în aula Parlamentului, din adâncul rărunchilor ei. Din păcate, la propriu, nu la figurat. Întâmplător, eu am trăit acele vremuri la care se referă, spre deosebire de doamna Șoșoacă, despre care bănuiesc că nu se născuse încă. Poate nu se născuseră nici părinții ei, sau poate erau încă în scutece. Respectiva doamnă ori vorbește din auzite, ori inventează – iar această alternativă mi se pare mai plauzibilă. În acele vremuri, nu i se cerea nimănui să prezinte undeva alte hârtii, decât numai „buletinul” și biletul de tramvai sau de tren, când era cazul. În niciun caz la „Alimentară”, care pe atunci se numea „băcănie”. Termenul „Alimentara” a apărut odată cu regimul comunist, despre care doamna în cauză se vede ca are suave amintiri. Nimeni nu-i putea pretinde băcanului să ceară și să verifice documente. Băcanul era de multe ori „om cu patru clase”. Dar nu acest aspect deranjează, ci faptul reprobabil că doamna Șoșoacă își permite să facă uz de tragedia trăită de evrei în țările cu regim hitlerist, ca să-și susțină dânsa interesele politice, antivacciniste și împotriva-COVID-ului. Urâtă opțiune, mizerabilă chiar! Ar fi fost de dorit pentru senatoare să se fi dus la biblioecă, să fi citit și să se fi documentat, înainte de a vorbi din auzite, sau chiar din născocite. În opinia mea – și sunt convins că nu numai a mea – a folosi actele de cruzime ale unui reprobabil regim din trecut pentru a argumenta propria expunere într-o dispută politică este cât o blasfemie. În fața acelei tragedii a istoriei, se cuvine să păstrezi un moment de reculegere, nu să te cocoți deasupra, călcând peste cadavre. Dar respectiva doamnă nu este numai politician. Este și absolventă a facultății de drept. Ar trebui să știe că fapta o descalifică, dacă privim problema și în esența ei. Astfel, în timp de procedura antisemită, din perioada la care se referă, era concepută pentru exterminarea unui grup uman, faptă calificată cu termenul de genocid, procedurile antiCOVID – mai bune sau mai puțin bune, așa cum sunt ele – au fost concepute pentru salvarea vieților, nu pentru anihilarea lor. Deci comparația făcută este nu numai o impietate, dar și neavenită….. În cazul doamnei Șoșoacă, nici interesul politic nu este clar: domnia sa nu se mai regăsește în spectrul AUR. Este independentă și, în această calitate, am impresia că a vorbit doar pentru a face un exercițiu de elocință în fața telespectatorilor, pentru ca unii, care poate nici n-au înțeles despre ce este vorba, să-și zică în gând: „Bravo, Șoșoaca e de-a noastră”. Dar măsura respinsă avea în vedere evitarea îmbolnăvirior și a deceselor. Neaplicând nici măsura, nici altceva în loc, tergiversarea poate trimite încă și mai mulți români în spital sau la morgă. Nu era mai inteligent să fi aprobat legea cu amendamente? Cum s-o aprobe? Să piardă Opoziția prilejul de a anula o măsură a adversarilor politici? „Cum să fac așa greșeală, neicusorule? Cum să fac, coniță?” – vorba bunului nostru prieten, Dandanache. Din păcate, nimeni nu știe câți dintre decedații de mâine își vor datora soarta faptului că s-a renunțat azi la o măsură care le putea salva viața….. Parcă o văd pe senatoarea cu glas de trompetă cum a plecat acasă muțumită că a avut câștig de cauză. Cauza cui? A românilor care se îmbolnăvesc? A celor care mor? A familiilor îndoliate? A copiilor orfani? Ei, aș! Cauza unei doamne care crede că poate folosi tragedia din secolul trecut a unui popor, ca să câștige dânsa puțintel capital poltic, că nu strică. Integral: https://spotmedia.ro

Maramureșul Voievodal îngropat de gunoaie — eMaramuresEconomia duduie! Românii aruncă peste tot peturi din ce în ce mai mari  Creșterea economică se vede peste tot în România, așa cum a prevăzut fostul premier Florin Cîțu, un economist redutabil apreciat în mai toate mediile economice și sociale….. „Dacă în urmă cu cinci ani pe cărări de munte sau în râuri vedeai peturi de un litru, maxim doi, acum acestea sunt aproape dispărute, făcând loc unor peturi sănătoase de bere, de 2,5 sau chiar 3 litri. Ca să nu mai vorbim de cele de cinci litri în care încă mai e un pic de vișinată pe fund”, spune Decebal Popescu, economist care a lucrat la Banca Mondială. Asta dovedește că românii pot să cumpere mai mult și pot să arunce mai mult pentru că-și permit asemenea bucurii burgheze. Dacă lucrurile continuă în felul acesta în curând vom vedea mormane tot mai mari de peturi și gunoaie pe marginea drumului, semn că bunăstarea a atins acele cote în care nu mai trebuie să mâncăm plastic ca să nu ne ghiorțăie mațele de foame. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 29 octombrie.„Furnalele metropolei lucrează în draci. Absolut nimeni nu-și mișcă fundul puturos de politician până acolo….Fumurile vin de la arderile ilegale de cabluri și deșeuri.”

Beautiful Colors of Autumn Season - Home | FacebookBuna dimineata intr-o zi de vineri, 29 octombrie! Vremea va continua sã se încălzească uşor, îndeosebi în regiunile intracarpatice, unde cerul va fi mai mult senin. În restul teritoriului, în prima parte a zilei cerul va fi mai mult senin, apoi treptat nebulozitatea se va accentua şi extinde, iar noaptea, izolat şi trecător se va semnala burniţă. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări în sudul Banatului, iar în a doua parte a intervalului şi în zona Carpaţilor Meridionali. Temperaturile maxime se vor situa între 14 şi 20 de grade, iar cele minime se vor încadra între 3 şi 10 grade. Dimineaţa şi noaptea, pe alocuri, în zonele joase de relief va fi ceaţă. În București, cerul va fi mai mult senin în prima parte a zilei, apoi se va înnora treptat.  Temperatura maximă va fi de 17…18 grade, iar cea minimă de 6…7 grade.

Spitalul Universitar de Urgenta din BucurestiComentariu dur al cercetătorului Octavian Jurma: ”Niciun alt guvern din lume nu și-a lăsat oamenii să moară de Covid într-o asemenea măsură, fără nicio încercare de a limita carnagiul” ….”România este prima (și singura țară din UE până acum) care a lăsat valul Delta să ajungă în vârf fără opreliști. Consecințele se văd aici, în curba morții, care va continua să urce timp de cel puțin o săptămână, chiar dacă raportările oficiale sunt subestimate de o severă și deliberată lipsă de testare. Pentru a realiza această creștere neatenuată, guvernul României a eliminat măsurile rămase în vigoare de după valurile anterioare, pentru a se realiza normalizarea completă, într-o țară cu vaccinare de 25%, în septembrie, când valul Delta era deja după câteva săptămâni de creștere exponențială”, susține Jurma într-un comentariu postat pe pagina sa de Linkedin. El susține că o ”catastrofă sanitară” s-a dezvoltat într-un ”dezastru umanitar” fără ca liderii români să ia vreo măsură. ”După ce valul Deltei a ajuns săptămâna trecută pe platoul superior, au fost adoptate câteva măsuri cosmetice, mai ales ca alibi politic în această săptămână. Dar acum este clar că valul a atins un vârf natural săptămâna trecută. Niciun alt guvern din lume nu și-a lăsat oamenii să moară de COVID-19 într-o asemenea măsură, fără nicio încercare de a limita carnagiul prin măsuri de atenuare, odată ce pierderea de vieți a devenit insuportabilă. Nici un nivel de pierdere a vieților omenești nu pare a fi insuportabil pentru liderii români. Nici acum nu există nicio situație de urgență declarată în România pentru a preveni ca o catastrofă sanitară să se transforme într-un dezastru umanitar. Integral: https://www.g4media.ro

Vaccinare Covid-19Studiu pe 32 de milioane de adulți: Riscul de afecțiuni neurologice, mai mare în cazul infectării Covid, decât după vaccinare  Afecțiuni neurologice rare pot apărea după vaccinarea împotriva Covid-19, dar riscul este mult mai mare la persoanele care s-au îmbolnăvit de Covid-19, arată o nouă cercetare efectuată pe 32 de milioane de adulți din Anglia. Medicii spun că studiul oferă o reasigurare suplimentară că vaccinarea oferă cea mai bună protecție pentru sănătatea generală, relatează BBC.  Oamenii de știință, de la Universitățile din Oxford și Edinburgh, au comparat nivelurile de afecțiuni neurologice observate într-o lună de la primul doză de vaccin cu cele observate în decurs de o lună de la un test pozitiv de coronavirus. Ei au acordat o atenție sporită asupra unei afecțiuni rare numită Sindromul Guillain-Barre (GBS), cunoscută a fi asociată cu anumite boli infecțioase și legată de alte vaccinuri. GBS provoacă inflamația nervilor și poate duce la amorțeală, slăbiciune și durere, de obicei la picioare, mâini și membre și se poate răspândi la piept și față. Afecțiunea poate fi tratată și majoritatea oamenilor își revin în cele din urmă complet, dar poate să provoace și forme foarte grave și chiar să pună viața în pericol pentru unii. Potrivit studiului, au existat, în urma primei doze de vaccin, 38 de cazuri suplimentare, față de riscul estimat inițial, de GBS pentru fiecare 10 milioane de adulți care s-au vaccinat cu AstraZeneca și 60 de cazuri suplimentare de accident vascular cerebral hemoragic pentru fiecare 10 milioane de adulți care s-au vaccinat Pfizer. În schimb, în rândul persoanelor care s-au infectat cu virusul, au existat aproximativ 145 de cazuri suplimentare de GBS la 10 milioane cu un test pozitiv, 123 de cazuri suplimentare de inflamație a creierului, cum ar fi encefalită, meningită și mielita, la 10 milioane de oameni. …. Profesorul Peter Openshaw, de la Imperial College London, a fost de acord că studiul a arătat un risc mic crescut după vaccinare. „Cu toate acestea, aceste evenimente adverse au fost reduse de tulburările neurologice observate după testarea pozitivă pentru Covid”, completează medicul. „Sindromul Guillain-Barre, boala asemănătoare miasteniei, hemoragia subarahnoidiană, encefalita și paralizia Bell au fost toate destul de frecvente, mai ales în primele două săptămâni după testarea pozitivă pentru Sars-Cov-2”, a precizat Openshaw. Integral: https://www.libertatea.ro

Coada la vaccinare in BucurestiSezonul gripal ar putea fi sever şi în plus se va adăuga pandemiei COVID-19, atenţionează ECDC  Sezonul gripal care vine ar putea fi unul sever, iar acesta adăugat pandemiei COVID-19 riscă să determine ”consecinţe serioase” prin presiunea suplimentară asupra sistemului sanitar, atenţionează Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDS), relatează marţi Politico.eu, citat de Agerpres. În Croaţia, de exemplu, circulaţia virusului gripal a depăşit deja pragul sezonier ”neobişnuit de devreme”. Tulpina predominantă anul acesta, A(H3N2), afectează mai mult vârstnicii şi este asociată unei eficacităţi mai reduse a vaccinului antigripal, scrie sursa citată. Detectările timpurii ale acestui subtip ”sunt un indiciu că sezonul gripal care vine ar putea fi sever”, afirmă şeful programului ECDC pentru studierea virusului gripal, Pasi Penttinen. ”O creştere puternică a infecţiilor gripale în timp ce continuă pandemia COVID-19 ar putea avea consecinţe serioase pentru vârstnici şi ar putea pune o presiune suplimentară pe sistemele sanitare aflate deja sub tensiune”, adaugă responsabilul ECDC. Această instituţie europeană mai notează că restricţiile instituite pentru a preveni răspândirea COVID-19 în perioada sezonului gripal precedent aproape că au eliminat atunci transmiterea gripei în Uniunea Europeană, sugerând că măsuri precum distanţarea şi purtarea măştii sunt de asemenea eficiente împotriva gripei. Integral: https://www.bursa.ro

Florin CituPNL și PSD finanțează antivaccinismul în presă Nu este o opinie: cheltuielile făcute de partide în pandemie și de guvernul PNL condus de Ludovic Orban arată către ce companii media s-a dus grosul banilor destinați presei….. Din miliardul de lei cu care au fost subvenționate partidele parlamentare în ultimii cinci ani, o parte importantă s-a îndreptat către mass-media. În primul semestru al anului 2021, PSD a cheltuit peste 15 milioane de lei pentru promovare și propagandă în presă, PNL – peste 8 milioane de lei, iar USR – peste 450.000 de lei. Europa Liberă a arătat că întrebarea punctuală privind destinația exactă a sumelor nu a primit răspuns de la PSD, însă finanțările anterioare, mai ales cele din campania electorală din 2020, primul an al pandemiei, au privilegiat Trustul Intact, RTV, Realitatea TV, DC News, Evenimentul zilei și numeroase publicații online care au dus și duc în continuare campanii deșănțate de manipulare despre COVID-19. PNL a răspuns la întrebare și vedem cum RTV, televiziunea fugarului Sebastian Ghiță, sau trustul condus de Radu Budeanu, Cancan și Gândul, a primit bani de la PNL prin intermediul Stalex PR&Media Events. Și nu puțin, ci echivalentul a 84.000 de euro pe lună, în iunie și iulie 2021. În campaniile electorale desfășurate în 2020, când cetățenii au înfruntat cum s-a putut pandemia, tarifele practicate de televiziunile de știri au urcat suficient de mult pentru a oferi confort unor trusturi gălăgioase, profesioniste în dezinformare, ca Antena 3, care cerea pe un spot de 60 de secunde 6.000 de euro în intervalul orar 19.00 – 24.00, ca RTV cu tariful de 3.000 euro pe minut pentru transmiterea în direct a unor activități de campanie sau ca Realitatea Plus TV, cu tariful de 2.000 de euro pe spotul de 30 de secunde în intervalul orar 18.00 – 24.00. În toată perioada campaniei electorale, propaganda politică a mers mână în mână cu știrile false legate de pandemie, alimentate din plin de bâlbâielile guvernului și lipsa sa de strategie….. Până în decembrie 2020, grosul l-au luat Antenele și trustul pușcăriașului Dan Voiculescu, dar sume frumușele s-au dus și spre RTV, Realitatea TV și publicații online dintre cele mai toxice. Trustul Intact a înhățat potul de 14,7 milioane de lei, RTV a băgat în cont 2 milioane de lei, Evenimentul zilei și Capital, peste 600.000 de lei, Press Media Electronic, care susține DCNews, aproape jumătate de milion de lei, iar Pagina Ciudatului a lui Liviu Alexa, aprox. 200.000 de lei. Ce primește publicul pentru acești bani? Dezinformare sistematică prin vocile deja consacrate: Monica Pop, Dana Budeanu, Dan Puric, Adina Alberts, Becali (care nu s-ar vaccina nici cu pistolul la tâmplă!), Șoșoacă, Simion, precum și alte șoșoace și șoșoci prezenți zilnic. Așteptări nu putem avea nici de la guvernanți, nici de la profesioniștii manipulării, atât timp cât în boardul Fundației SMURD a lui Raed Arafat se află Radu Tudor de la Antena 3. Integral: https://revista22.ro

plen Camera DeputațilorCCR critică Parlamentul pentru o hotărâre privind starea de alertă: „Adaugă în mod nepermis la textele constituţionale”  Curtea Constituţională susţine că modificările adoptate de Parlament la o hotărâre de guvern din 2020 privind starea de alertă adaugă în mod nepermis la textele constituţionale ce reglementează raporturile dintre Guvern şi Parlament şi le încalcă pe cele care privesc controlul judecătoresc al actelor administrative ale autorităţilor publice. CCR a publicat, miercuri, motivarea deciziei din 20 octombrie, prin care a admis, cu unanimitate de voturi, o sesizare formulată de 50 de parlamentari – deputaţi neafiliaţi şi membri ai AUR şi PSD, privind neconstituţionalitatea unei hotărâri a Parlamentului prin care s-au adus modificări şi completări HG 394/2020 privind starea de alertă. Este vorba de Hotărârea Parlamentului României 5/2020 pentru încuviinţarea stării de alertă şi a măsurilor instituite prin Hotărârea Guvernului 394/2020 privind starea de alertă şi măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. “(…) Curtea a constatat că încuviinţarea şi modificarea realizate de Parlament în privinţa conţinutului normativ al hotărârii Guvernului privind instituirea stării de alertă adaugă în mod nepermis la textele constituţionale ce reglementează raporturile dintre cele două autorităţi publice şi le încalcă pe cele care privesc controlul judecătoresc al actelor administrative ale autorităţilor publice”, se arată în motivarea CCR. În opinia CCR, hotărârea adoptată de Parlament este “un act hibrid fără nicio bază constituţională, creat doar printr-o confuzie de atribuţii în privinţa Parlamentului şi a Guvernului“. “Apare astfel configurată prin normele criticate o hotărâre a Guvernului modificată şi completată printr-o hotărâre a Parlamentului, act hibrid fără nicio bază constituţională, creat doar printr-o confuzie de atribuţii în privinţa Parlamentului şi a Guvernului şi ignorarea principiilor care guvernează raporturile dintre aceste autorităţi publice, şi cu un regim juridic incert din perspectiva incidenţei art.126 alin.(6) din Constituţie (paragraful 58), cu consecinţa încălcării prevederilor art.21 şi art.52 din Constituţie, care consacră accesul liber la justiţie şi dreptul persoanei vătămate de o autoritate publică (paragraful 60)”, spune CCR. Mai mult, CCR explică faptul că, în iunie 2020, a dat o altă decizie prin care s-a constatat neconstituţionalitatea unor articole din Legea 55/2020 privind starea de alertă, astfel încât constatarea neconstituţionalităţii actului principal se răsfrânge în mod direct asupra actului secundar, lipsindu-l de efecte juridice. Integral: https://ziare.com

500 de procurori reacționează la decizia CCR și cer respectarea independenței justiției | Digi24Quo vadis, Justiția din România?….. Se vorbește adesea despre eforturile îndelungate ale României de a reforma justiția însă această perspectivă este înșelătoare, în primul rând pentru că acesta induce ideea că ar fi existat în ultimii ani vreo voință politică în acest sens. Or, la 15 ani de la integrarea europeană vorbim despre reforma justiției neînfaptuită, ba mai mult vorbim despre un regres în acest sens tocmai din cauza lipsei voinței politice. Discursurile sunt pline de cuvinte frumoase, care sunt contrazise zi de zi de acțiunile politice. Instabilitatea politică a făcut ca niciun partid politic să nu-și asume lipsa voinței politice privind justiția. În ultimii 30 de ani, nu mai puțin de 25 de miniștri s-au perindat pe la Ministerul Justiției….. Chiar și în contextul crizei sanitare, economice și energetice din România, justiția rămâne în continuare mărul discordiei între partidele politice din România, acesta fiind la baza eșecului coaliției de dreapta din România. Până și cuvântul „reformă” este înșelător, deorece atunci când vorbim despre reforma justiției în România, ne referim de fapt la îndeplinirea unui set de reguli pentru a atinge un standard minim european al respectării principiului de stat de drept, cu precădere cel al independenței justiției, și la garantarea unor mecanisme credibile în ceea ce privește lupta împotriva  corupției. Spuneam că reforma justiției, așa cum este ea înțeleasă în România, face referire doar la respectarea unor principii minime precum independența justiției, procesul echitabil, egalitate în fața legii, libertatea presei, respectarea drepturilor omului. Despre adevăratele reforme ale justiției încă nu s-a pus problema. Mă refer la accesibilitatea justiției, digitalizare, reorganizarea curților și tribunalelor pentru a răspunde mai bine nevoilor justițiabililor, despre creșterea resurselor umane, regândirea paradigmei sancțiunilor, eficientizarea organizării juridice. De altfel, este foarte greu de făcut o analiză în lipsa unor rapoarte detaliate pentru a studia cauzele și problemele sistemului judiciar. Totuși, avem noroc cu raportul privind statul de drept și MCV ale Comisiei Europene, care ne oferă foarte succint informații despre problemele structurale în domeniile justiție și lupta anticorupție…..Privim cu multă ingrijoarare deterioarea statului de drept, capturarea justiției și asaltul asupra presei libere în Polonia și Ungaria. Însă trebuie să aducem aminte că regresul realizat în România în anii 2017, 2018 și 2019 prin modificări aduse legilor justiției nu a fost  reparat. Crearea Secției Speciale împotriva magistraților a fost foarte dur criticată în raportul MCV din 2021, în raportul GRECO și raportul Comisiei de la Veneția. În 18 mai 2021, printr-o hotărâre preliminară, CJUE a stabilit criterii obiective pe care judecătorii naționali trebuie să le folosească pentru a decide dacă SIIJ trebuie sau nu desființată. O Curte de Apel a aplicat această hotărâre; judecătorul respectiv este acum anchetat de Inspecția Judiciară. Ba mai mult, într-o decizie ulterioară, Curtea Constituțională din România din 8 iunie 2021 provoacă principiul întâietății dreptului Uniunii Europene, spunând că acesta nu are prioritate în fata normelor constituționale…… În recentul raport al mecanismului privind statul de drept care analizează toate statele UE prin prisma a 4 capitole mari (sistemul judiciar, lupta anticorupție, libertatea presei și sistemul de control și echilbru), România a fost criticată la toate capitolele. În ceea ce privește sistemul judiciar, Comisia numește și critică obstacolele pentru repararea legilor justiției, pensionarea anticipată a magistraților, numirea magistraților pe poziții de conducere, libera exprimare a judecătorilor și mai ales desființarea Secției speciale, care este văzută ca un element de presiune asupra sistemului judiciar. Mai mult decât atât, Secția specială afectează puternic activitatea DNA, prin competența exclusivă în multe dosare care privesc corupția la nivel înalt. Integral: https://www.contributors.ro

“Bailout guvernamental ACUM pentru termoficări” Este bine oare numai atit ? ….. Am citit parerile diversilor experti, de exemplu Dl. Peiu, Dl.Chisalita si multi altii, care abordeaza numai problema “supply-side” (adica n-avem gaze, n-avem carbuni, n-avem electricitate etc.), dar, nimeni, dar absolut nimeni, dar, mai ales Guvernul, Ministerul Energiei (care are si un Departament de asa-zisa Eficienta Energetica), ANRE etc. nu se uita la problema “waste energy” (adica, ce aruncam “la cos”). Sa incercam sa explicam cum aceasta problema a “energiei aruncate pe cos” ar fi putut rezolva/poate rezolva foarte mult din “deficitul de gaz” dupa care plingem cu totii. Voi porni de la exemplul cel mai usor de observat, dar neinteles de foarte multi dintre noi, cind mergem pe DN1 spre Valea Prahovei, in week-end si trecem pe lînga Petrobrazi (atit rafinaria cit si centrala pe ciclu combinat a OMV). Sunt sigur ca toti am observat, in special in perioade mai reci, cantitati imense de vapori de apa eliberati in atmosfera de turnurile de racire atit ale rafinariei cit si ale Centralei pe ciclu combinate de la Brazi. Ceea ce se poate face (si este facut in multe alte parti, dar nu in Romania) este simpla instalare a unor pompe de caldura care sa preia functia de racire a turnurilor de racire si sa alimenteze cu energie termica tot Ploiestiul (va asigur ca ceea ce “se arunca pe turnurile de racire” este cu mult mai mult decit ii trebuie Ploiestiului in termoficare !). Ce se realizeaza prin asta ? 1. Valorificarea unei “energii deseu”, care din punctul de vedere al noilor Directive Europene este energie regenerabila ! si, care, cel mai important,  este si ieftina ! 2. Decarbonarea sistemului de termoficare al Ploiestiului (in felul acesta, ajutam si Veolia sa-si elimine amprenta de Carbon si sa nu mai consume gaze pentru alimentarea SACET Ploiesti)… Sa continuam pe aceeasi logica, si sa ne uitam cam pe unde prin Romania, avem astfel de anomalii si jafuri energetice, identice cu cele de mai sus:

  • Ramnicu-Valcea: incalzita pe carbune, dar are alaturi Chimcomplex cu cantitari uriase de apa racita in atmosfera
  • Midia Navodari-Constanta: s-ar putea incalzi usor, cu energia “aruncata” de Rompetrol Petromidia (e drept, ar terbui o conducta de 14 Km pina in Constanta, dar, credeti-ma, nu e mare scofala, decit, poate vesnica problema a proprietatilor si Ministerul Mediului)
  • Tulcea: combinatul Alum-Tulcea alaturat… idem cu energia enorma aruncata in aer degeaba
  • Galati – “no brainer” aici cu combinatul siderurugic
  • Mures – cu Azomures;
  • Craiova – combinatul chimic, sau chiar Slatina

Nu mai continui cu exemplele de acest gen, pentru ca daca am contabiliza “cit gaz natural” sau carbune, nu ar mai fi necesars-ar putea sa constatam ca avem gaz prea mult ?! (glumesc…dar, cam asa s-ar putea pune problema) In loc sa “dea subventii” si tot felul de “bail-out-uri” ce ar trebui sa faca statul, dar nu face: – Pur si simplu sa aplice legislatia de eficienta eneregtica: in toate cazurile de mai sus, pur si simplu pentru poluare (pentru ca si energia termica este un deseu), aplica amenzi (pot fi de zeci d emilioane de EUR pe fiecare locatie) pentru nevalorificarea energiei reziduale si decarbonare (inlocuirea combustibililor fosili locali)…culmea este ca autoritatile locale pot face asta, legal. – Ca exemplu din Marea Britanie: daca exista o centrala electrica linga un oras, la avizul constructie, aceasta trebuie sa obtine negatie de la autoritatea locala, cum ca aceasta nu are nevoie de energie termica. Integral: https://www.contributors.ro

GHID | Ce puteți face când vedeți deșeuri care ard? – Zero Waste RomâniaOctavian Berceanu, despre arderile din jurul Bucureștiului: „Furnalele metropolei lucrează în draci. Absolut nimeni nu-și mișcă fundul puturos de politician până acolo” …. Octavian Berceanu a explicat miercuri că deși fumurile uriașe se văd inclusiv de la Parlament, niciun politician nu și-a „mișcat fundulk puturos” până la locul incediilor. „Fer dă București! Îmi cer scuze față de bucureșteni pentru că nu am putut să fac ca locuitorii palatelor Victoriei și Cotroceniului să înțeleagă că respirăm toți același aer! Furnalele metropolei lucrează în draci, ca să recupereze zilele “dă sărbători trăcute”. Pe de altă parte plămânii noștri sunt obosiți de poluare, gata pregătiți pentru comorbiditate. Fumurile se ridică voioasa de lângă București, se văd de pe Parlament și totuși, nimeni, dar absolut nimeni nu-și mișcă fundul puturos de politician până acolo. Am mers la Sintești nu numai cu Garda, Poliția și Jandarmeria, dar și cu toate televiziunile importante din Europa, și o perioadă am respirat aer normal. Nu e vina politicienilor că sunt corupți și incompetenți, că promovează nulități si hoți în instituțiile statului, e mai mult vina mea de cetățean”, a explicat fostul șef al Gărzii de Mediu. Acesta a publicat apoi un videoclip în care se văd fumurile din jurul Capitalei…. „Responsabilitatea, singura soluție.. Fumurile se văd acum de la etajul 2 al Parlamentului, chiar și de pe acoperișurile din Cotroceni sau Victoriei. Fumurile vin de la arderile ilegale de cabluri și deșeuri. În fruntea mafiei deșeurilor stau, nederanjați de DIICOT sau DNA, domnii politicieni. Harta calității aerului e fix harta cazurilor COVID și a mortalității. Peste tot în lume poluarea aerului a generat distrugerea sistemului imunitar și amplificarea mortalității generată de COVID-19. Doar la noi cauza mortalității ramane o enigma…”, relata Berceanu pe Facebook. Integral: https://ziare.com

Klaus IOHANNIS, Președintele RomânieiGăinarii Am auzit, până la saturație, despre cum va curge lapte și miere din PNRR, că dacă ai pleca acum din România și ai reveni în 2024, ai crede că ai greșit țara, așa de modern va arăta tot. Există un moment în viața fiecăruia când nu e atât de enervant faptul că ai fost păcălit, până la urmă te resemnezi cu paguba, ci că ai fost păcălit fără inteligență, brutal….. Când însă ești buzunărit mârlănește, în plină stradă, iar hoțul prins începe să bocească și să-și rupă hainele de pe el, acuzându-te pe tine că nu ești responsabil, că are copii acasă, că trebuie să înțelegi că a făcut-o pentru că e în criză, nu simți decât dispreț pentru personaj. „Găinar”, arunci printre dinți și treci mai departe. Am urmărit anul trecut foarte multe discursuri ale candidaților de la alegerile locale și generale. De la PNL, mi-a rămas în cap, pentru că a fost repetat de absolut toți pe care i-am văzut, că trebuie să votăm împotriva PSD, ticăloșii care au dat țara înapoi, pentru că urmează patru ani fără alegeri electorale, în care în sfârșit putem face reforme și putem construi. Și am auzit, până la saturație, despre cum va curge lapte și miere din PNRR, atât de mult că dacă ai pleca acum din România și ai reveni în 2024, ai crede că ai greșit țara, așa de modern va arăta tot. Pentru puțin timp, am și crezut că așa va fi. Dar aici mă învinovățesc doar pe mine, pentru că anul 2021 mi-a arătat că am fost păcălit de niște găinari.  Au trecut patru luni de la momentul în care președintele Klaus Iohannis și premierul Florin Cîțu au declarat triumfali că am învins pandemia și campania de vaccinare este un succes și încă nu înțeleg care a fost miza acelor declarații. …. De două luni, guvernarea e în haos, nici nu se mai discută de reformă, PNRR-ului putem să îi punem cruce – se vor da câteva tunuri din banii care vor intra în noiembrie, dar apoi mă îndoiesc că de la Comisia Europeană vor mai veni alții, Klaus Iohannis e la cel mai mic nivel de credibilitate (14%), PNL a ajuns aproape la egalitate cu AUR, PSD a redevenit partidul care face jocurile, liberalii negociază un cabinet cu cei pe care până săptămâna trecută îi considera răul suprem. Guvernul emite hotărâri ilegale prin care limitează drepturile oamenilor, pentru a mai salva ce se mai poate din crima valului 4, Ministerul de Finanțe e condus de un impostor pe care dacă l-ai vedea în tramvai, ți-ai strânge mai bine buzunarul la piept, Florin Cîțu i-a făcut deja pe mulți să o regrete pe Viorica Dăncilă, care acum pare că a fost un premier chiar responsabil. De ce a fost nevoie de toate acestea? Integral: https://newsweek.ro

Bogdan LicuFavorizarea plagiatorului: trei blaturi făcute în instanță de ministerul condus de Sorin Cîmpeanu cu plagiatorii VIP  Ministerul Educației riscă să piardă în instanță trei procese deschise de trei plagiatori VIP pentru că instituția condusă de Sorin Cîmpeanu nu a făcut niciun demers legal, în niciunul dintre dosare, pentru a apăra interesele statului. Protagoniștii celor trei procese sunt Bogdan Licu, prim-adjunctul procurorului general al României, Codruț Olaru, procuror CSM și general de armată, și Florian Bodog, senator PSD și fost ministru al Sănătății. Toți trei au fost acuzați de plagiat și toți trei au dat în judecată Ministerul Educației. Bogdan Licu cere în instanță ca Ministerul Educației să îi recunoască o cerere de renunțare la doctorat făcută în 2018 și să i se retragă titlul de doctor, la care dorește să renunțe benevol. Codruț Olaru cere instanței să anuleze procedura de înregistrare a unei sesizări de plagiat în baza căreia CNATDCU a emis, anul acesta, un verdict de plagiat. Florian Bodog contestă în instanță procedura de retragere a titlului de doctor prin ordin de ministru, după ce CNATDCU a decis definitiv că acesta a plagiat. În această vară, ministrul Educației Sorin Cîmpeanu a încercat să modifice în favoarea plagiatorilor procedura de analizare a tezelor de doctorat, unul dintre argumentele invocate de acesta fiind faptul că „se pierd procese în instanță”. Până la acel moment, Ministerul Educației nu pierduse însă niciun dosar deschis de persoanele acuzate de plagiat.  Datele și informațiile adunate din dosarele lui Licu, Olaru și Bodog arată că Ministerul Educației nu a apărat interesele statului în niciunul dintre aceste trei cazuri. Nu a formulat apărări sau nu s-a prezentat în instanță pentru a combate argumentele invocate de Licu, Olaru și Bodog….. Deși se auto-declară drept un mare protector al integrității în învățământului superior, faptele arată că ministrul Cîmpeanu este unul dintre cei mai abili protectori din umbră ai plagiatorilor.   La începutul verii a propus schimbarea Regulamentului de funcționare a CNATDCU și a metodologiei de analiză a sesizărilor de plagiat, toate modificările propuse fiind, de fapt, favorabile plagiatorilor, așa cum am arătat în articolul Machiavelicul plan prin care ministrul Cîmpeanu protejează, cu mâinile membrilor CNATDCU, plagiatorii.….. Argumentul proceselor pierdute, susținut de Sorin Cîmpeanu, era fals. La momentul la care a inițiat modificarea legislației, niciun proces intentat de vreun plagiator nu fusese pierdut de Ministerul Educației. Fostul premier Victor Ponta, fostul ministru de Interne Petre Tobă și primarul orașului Voluntari Florentin Pandele, sunt doar câțiva dintre cei care au pierdut definitiv procesele deschise împotriva Ministerului Educației în care au contestat retragerea titlului de doctor pentru plagiat. Integral: https://pressone.ro

Cât timp vor mai tolera autorităţile aşa-zisa autogară Grup Atyc din Târgovişte? – incomod-media.roCum s-a înecat ADN-ul german în oceanul proastelor obiceiuri autohtone  ….Prima dată am zis că nu vreau să dau țara pe mâna unui mitoman. A doua oară am îndeplinit o formalitate. În primul mandat ficusul a fost cam ofilit. M-am gândit că în al doilea va face treabă precum marii președinți americani: în primul luptă să-l dobândească pe următorul si în cel de-al doilea se pune în slujba oamenilor. E adevarat nu “dreapta” a ieșit pe primul loc în alegerile generale, dar blocul cu viziune de dreapta – așa credeam eu, era majoritar. Am făcut un calcul simplu: am adunat procentele liberalilor, pe ale USR-ului și pe ale maghiarilor. Rezulta mai mult ca procentele “social-democraților”. Mi-am zis că de-acuma pot să pornească la treabă. …. Doar că președintele nu a vrut să fie astfel. “Binele celorlalți” e un cuvânt necunoscut clasei conducatoare. Omul a iscat din senin crize politice exact în perioada cel mai puțin indicată. S-a comportat de parcă îmbolnăvirile cu Covid aveau o rată subunitară, economia rupea statisticile, facturile la energie o luaseră la vale și noi mulțumeam lui Dumnezeu că ne-am născut în România, nu în Elveția. Doar că în loc de toate astea domnul Iohannis ne-a oferit un meniu mizerabil, de fapt mizeria de zi cu zi pe care milioane de români o tot înghite de 30 de ani: angoasa pricinuită de ziua de maine, teama că ei, apropiații ori cunoștințele lor vor fi uciși de Covid, viața mediocră pe care sunt blestemați s-o ducă din cauza unei clase politice lipsită de competență, dar mai ales de empatie. Klaus Iohannis este singurul vinovat de ceea ce se întâmplă. Mă simt înșelat în buna mea credință. Mă simt vinovat de naivitatea mea pe care a preluat-o hulpav și cu ajutorul ei și a altora asemenea mie s-a cocoțat în Dealul Cotrocenilor. Și mai cu seamă mă doare că toată această situație pe cât de gravă, pe atât de inutilă nu vine de la un necunoscut, ci ne-a fost azvârlită în ochi de ditamai șeful statului. Președintele nostru a devenit personajul principal al unui circ sinistru…..Orgoliul nemăsurat și dorința de a controla totul l-au adus pe Klaus Iohannis în postura de a fi detestat. M-am înșelat bazându-mă pe etnicitatea saxonă. Pesemne că seriozitatea, lucrul bine făcut și toate cele ce țin de ADN-ul german s-au înecat de mult în oceanul proastelor obiceiuri autohtone. Iohannis e doar un român îmbrăcat in haine noi, uneori cu sacou și papion. Herr Sictir! Integral: https://ziare.com

Iohannis, vizită încununată de succes în Egipt. Acum are 6 case și o piramidăIohannis, vizită încununată de succes în Egipt. Acum are 6 case și o piramidă  Președintele Klaus Iohannis nu a fost degeaba în Egipt, adică doar să se bronzeze, să arate că-l doare în cur de ce se întâmplă în țara care l-a ales președinte și să cumpere niște magneți de frigider noi. În urma negocierilor purtate cu autoritățile egiptene, s-a întors și cu un titlu de proprietate pe una din piramidele din țara africană. Totul este absolut legal, președintele prezentând o serie de acte din care dovedește că urmași ai proprietarilor inițiali ai piramidei au cedat drepturile de proprietate față de el. Acesta a promis că va revitaliza zona din punct de vedere turistic, transformând Giza în noul Sibiu al Africii. Această inițiativă va întări relațiile bilaterale între România și Egipt, pentru că Iohannis a promis că va merge cel puțin de două ori pe săptămână la reședința sa din Giza, în loc să meargă de patru ori pe săptămână la Sibiu unde se odihnește după negocierile grele de la București. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 28 octombrie.„Inflația își continuă trendul de creștere și va ajunge la 8% anul acesta. Economist: Suntem la o aruncătură de băț de 10%”

Visit Adelaide Hills I Autumn | Visit Adelaide HillsBuna dimineata intr-o zi de joi, 28 octombrie!  Cerul va fi însorit în toată țara, doar în est și sud mai apare câte un nor pe cer. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor situa între 11 și 17 grade, iar cele minime între -8 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 8 grade în nordul litoralului. Dimineața și noaptea, pe alocuri, în zonele joase de relief, va fi ceață. Joi, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 18 grade în Moldova, 18 în Transilvania, 15 în Maramureș, 17 în Crișana, 16 în Banat, 18 în Muntenia, 17 în Oltenia și 16 în Dobrogea. In Bucuresti cerul va fi variabil, cu unele înnorări în primele ore ale intervalului. Temperatura maximă va fi de 15…16 grade, iar cea minimă de 2… 3 grade

Un pacient cu COVID, găsit mort pe marginea drumului, în Vaslui. Bărbatul plecase din spital, fără să spună nimic medicilorOctavian Jurma: „Nu și-a cerut nimeni scuze pentru halul în care au adus țara”  …. Măsurile de carantină vor avea efect peste două săptămâni, indiferent dacă am fi avut stare de urgență cu carantină totală sau carantină de noapte. Pur și simplu, atâta durează să se vadă în curbă. Vaccinarea cu rata aceasta de peste 80.000/zi concurează cu pandemia care, la 15.000 de infectări pe zi confirmate, practic infectează cam 75.000 de oameni pe zi. Ambele metode imunizează oameni. Deci, dintr-un anumit punct de vedere, pandemia o putem considera ca o formă de vaccinare și ar dubla rata de vaccinare. Deci vaccinarea accelerează viteza cu care ajungem la acel prag de imunizare de turmă. După 14 zile, efectul vaccinării se vede chiar și în cazul vaccinării ARN mesager cu prima doză. De fapt, au o imunizare de 80%, iar diferența aceea de 30 de zile până după doza a doua ne permite să ajungem la 95%. Diferența între 80 și 95% o obținem cu ajutorul rapelului. Impactul vaccinării ARN mesager se vede mult mai repede în curbă decât în certificatul verde, ca să spunem așa, și de asta peste două săptămâni acest efect cumulat mă aștept să aibă un impact puternic pe curbă, să vedem un platou și apoi o scădere ceva mai consistentă, dacă continuăm cu rata aceasta de vaccinare. Carantina totală era cea care ne-ar fi putut ajuta mai mult în acest moment? Din punctul meu de vedere, am ajuns la stadiul în care simplul fapt că noi declarăm că mai există un prag până la care mai așteptăm carantina totală mi se pare de-a dreptul criminal. Nu pot să înțeleg cum se poate anunța că se așteaptă două săptămâni până se vor mai lua alte măsuri. Totuși sunt între 16.000 și 18.000 de cazuri zilnice. 80% din măsurile incluse în această ordonanță trebuiau să fie funcționale deja de la 1,5 la mie, unele de la 3 la mie, altele de la 4,5 la mie și marea lor majoritate după 7,5 la mie. Singurul motiv pentru care ele nu funcționează este că s-au suspendat pe criterii strict politice, cum a fost închiderea școlilor după 6 la mie, permiterea de a rămâne deschise localurile după 3 la mie și tot soiul de astfel de măsuri de relaxare la incidențe mari. Iar acum vedem că se revine cu un pachet în care toate sunt puse la 10 la mie. Avem o situație cumva paradoxală care mă îngrijorează foarte mult, pentru că asta ar putea să ne anunțe indirect că psihologic acesta este pragul de la care trebuie adoptate asemenea măsuri, nu 2 la mie, nu 3 la mie, cum a fost până acum, ci de la 10 la mie sau 15 la mie. Sunt măsuri care trebuiau luate progresiv până să ajungem la pragul acesta. Asta înseamnă că ne putem aștepta ca într-un oraș să nu se ia nicio măsură până la 10 la mie. Trebuia declarată starea de urgență? Majoritatea populației aștepta declararea stării de urgență, în primul rând. Trimitem oameni în afara țării, opt țări ne ajută, dar noi nu avem stare de urgență. Sunt întrebări la care ni se refuză răspunsul. De ce nu avem stare de urgență? Nu știu, având în vedere că noi anul trecut aveam mai puțini adulți infectați în spitale și în ATI decât sunt copii acum. Deci e o situație incredibil de gravă și noi nu declarăm stare de urgență. Starea de urgență nu impune nicio măsură suplimentară, doar dă președintelui responsabilitatea și autoritatea de a se ocupa de jobul lui care este siguranța națională, care este profund afectată. Asta ar fi permis adoptarea oricărei măsuri, inclusiv a carantinei, a certificatului verde, fără nicio altă problemă. Așa, avem tot soiul de măsuri care acum trebuie trecute prin parlament. Se putea rezolva mâine, rapid, fără să mai așteptăm o zi, două, o săptămână. Vedem că în fiecare săptămână sunt peste 100.000 de cazuri, iar rezultatul va fi undeva între 3.000 și 5.000 de decese. Deci nu ne putem permite să mai așteptăm și să mai experimentăm. Lituania, care a fost în pluton cu noi, și-a cerut scuze vaccinaților și a instituit carantină completă. Sunt absolut sigur că românii nu ar fi avut nicio obiecție, dimpotrivă, în sfârșit am fi avut o măsură predictibilă. Însă aici este o problemă de filosofie de sănătate mai degrabă. Care credeți că sunt motivele de substanță pentru care nu se iau niște măsuri radicale? Cred că sunt strict politice, legate de jocul politic. Pot să fie motive de imagine, președintele petrece acum foarte mult timp în afara țării, poate nu vrea să creadă lumea că situația în România e așa de gravă încât să necesite stare de urgență. În mod cert nu există absolut niciun motiv epidemiologic, asta este un consens. Acum toată lumea, din toate spitalele, din DSP-uri, INSP, medicii, toți trag semnale de alarmă și cer de urgență măsuri radicale, pentru că situația este dramatică în spitale. Simplul fapt că noi am transferat întreaga povară a pandemiei pe spitale este un lucru cumplit în sine, un act de lipsă de solidaritate socială pe care nu cred că poporul nostru și l-a asumat. Și l-au asumat alții pentru noi….. Când oamenii nu au acces la ATI, mortalitatea crește de trei-patru ori. Noi nu știm cât se moare în România, o să aflăm abia peste câteva săptămâni, când o să ne uităm la excesul de decese. Sunt oameni care mor acum în casele lor și nu-i diagnostichează nimeni. Numai îi găsește morți și îi îngroapă. Nu o să apară ca morți COVID, ci ca exces de decese față de numărul de decese din media anilor 2011 – 2019. Însă aici este discuția care este foarte importantă: pentru că prin măsurile pe care le iau și felul în care le iau, și atitudinea cu care le iau, pentru că nu a existat nicio scuză- scuze că am luat măsurile acestea doar la 10 la mie când ar fi trebuit să le luăm la 3 la mie și vă promitem că data viitoare o să le luăm la 3 la mie, că nu o să mai lăsăm niciodată România să ajungă în halul ăsta-, ei, de fapt, vin și ne spun că ăsta este halul în care trebuie să fie România ca să luăm decizii. Asta mă îngrijorează pe mine cel mai tare, ei își asumă faptul că de acum înainte, dacă va mai fi un val 5, acesta este halul în care trebuie să ajungem ca ei să facă ceva. Nu există nicio penitență, ca să zic așa, nici la președinte, nici la ceilalți responsabili pentru dezastrul pe care l-au produs. În schimb, vina o dau pe popor. Biserica iar e scutită de orice fel de restricție… Avem explicația direct de la domnul Arafat: este o motivație strict politică. Chiar și el recunoaște că nu poate să justifice epidemiologic această excepție de la regulă. Deci este un privilegiu care a fost acordat cu riscul sănătății. Am fost foarte îngrijorat când am văzut scrisoarea de mustrare adresată preoților în care li se cerea să nu comenteze nici antivaccinarea, dar nici provaccinarea. Țineți-vă gura complet! Nu vedem reacții de genul Sfântului Sinod din Grecia, Dalai Lama, Papa, toți liderii religioși îndreaptă turma să se vaccineze. La noi, lăsați-i în pace să se infecteze, că nu e treaba noastră. Integral: https://revista22.ro

512 decese COVID și aproape 15.000 de cazuri noi, anunțate de autoritățiManagerul Spitalului Victor Babeș: Pacienţii vindecați de COVID pot face din nou boala, într-o formă mai severă Toate persoanele, indiferent dacă s-au infectat anterior cu COVID, trebuie să se vaccineze împotriva virusului, altfel riscă să contracteze din nou boala și chiar să facă o formă mai gravă, avertizează, marți, Simin Florescu, managerul Spitalului de Boli Infecțioase Victor Babeș din Capitală, potrivit Agerpres.„Simpla trecere prin boală fără dublarea de vaccin nu oferă o garanţie în acest sens. Pacienţi care au trecut prin boală pot face un al doilea episod în lipsa unui vaccin poate chiar mai sever, nu putem să garantăm niciodată că va fi o formă mai puţin severă chiar şi acesta al doilea episod care apare la un pacient este o evidenţă a faptului că răspunsul lui imun nu este unul adecvat”, a spus marți medicul Simin Florescu, în cadrul dezbaterii „Anticorpii monoclonali – soluţie în criza COVID-19”, organizată de DC News. Aceasta este realitatea. Aşa că totdeauna trebuie dublat de vaccin. Nu putem considera la un pacient care a trecut prin boală că al doilea episod va fi unul uşor, nu avem niciun fel de garanţii pentru acest lucru. De aceea se şi recomandă vaccinarea în mod general a tuturor pacienţilor, indiferent de trecerea prin boală. Simin Florescu, managerul Spitalului de Boli Infecțioase Victor Babeș: Referitor la utilizarea anticorpilor monoclonali în tratamentul pacienților cu COVID, medicul a susținut că poate să reprezinte o parte din soluţie pentru pandemie, dar aceasta „nu poate să fie singura soluţie”.„Problema este că nu sunt disponibile în cantităţile dorite pe plan internaţional. Acolo este problema, la nivel de producţie mai degrabă. (…) Există o parte a pacienţilor care ori nu răspund deloc la vaccinul administrat, dar este un număr foarte mic de pacienţi, ori pacienţi la care imunitatea postvaccinală se epuizează mai rapid decât ne-am aştepta. La aceşti pacienţi într-adevăr administrarea de anticorpi poate să reprezinte o soluţie. Deşi este o utilizare raţională şi eficientă, dar nu poate fi extinsă pe scară largă, nu poate să înlocuiască vaccinarea”, a mai spus medicul.  Integral: https://www.libertatea.ro

Terapia Cluj acuză Agenția Medicamentului că nu a aprobat de 6 luni producerea antiviralului favipiravir în RomâniaTerapia Cluj acuză Agenția Medicamentului că nu a aprobat de 6 luni producerea antiviralului favipiravir în România   Reprezentanții Terapia Cluj spun că au cerut acum 6 luni să producă în România medicamentul favipiravir, un antiviral folosit în spitale pentru tratarea formelor ușoare de COVID, dar că nu au primit niciun răspuns de la Autoritatea Națională a Medicamentului. Președintele instituției, Robert Ancuceanu, susține că nu are cunoștință de existența unei astfel de cereri: „E posibil să fi venit și să se fi rătăcit pe undeva. Încercăm să vedem ce s-a întâmplat”. …. Într-o declarație pentru Libertatea, Dragoș Damian, directorul executiv al producătorului de medicamente Terapia Cluj, acuză Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale din România că nu i-a răspuns de mai bine de 6 luni la adresa prin care anunța că vrea să producă favipiravir în România. …. De partea cealaltă, Robert Ancuceanu, președintele instituției, spune că o astfel de cerere nu a existat, dar că e posibil totuși să fi fost trimisă și rătăcită. În schimb, spune că este problematic medicamentul în sine, deoarece acesta este varianta generică a unui alt antiviral, numit Avigan și realizat în Japonia. Iar acela avea efecte secundare extrem de puternice, susține Ancuceanu. Favipiravir a fost dezvoltat inițial pentru gripă, dar este folosit și împotriva COVID pe motiv că reduce febra. …. Noi am făcut inițial cerere în martie-aprilie și am revenit în iulie. Nu am primit răspuns la solicitarea noastră. Noi putem să aducem într-o lună 60.000 de cutii de favipiravir din import și să îl producem în țară în 6 luni. Este nevoie de așa mult timp pentru că e nevoie de teste-pilot etc. Dar până atunci poate apărea alt medicament, mai bun, cum e cel de la Merck. Dragoș Damian, directorul Terapia Cluj: Șeful Agenției Medicamentului: „Colegii mei spun că nu au primit” …. Guvernul a aprobat la începutul lunii octombrie, prin ordonanță de urgență, posibilitatea administrării de favipiravir în regim ambulatoriu. ….. Favipiravir este un medicament care se utilizează la scară mică, un medicament cu potențial teratogen (malformații). Favipiravir prezintă risc de creștere a enzimelor hepatice (AST, ALT, GGT) și de afectare hepatică/apariție a leziunilor hepatice induse medicamentos, precum și risc de hiperuricemie. Este absolut necesar controlul strict al eliberării, sub stricta supraveghere a medicilor.  Integral: https://www.libertatea.ro

Vacanța de iarnă se scurtează pentru elevii din clasele V-XII, anunță CîmpeanuElevii, victimele colaterale ale celor doi ani de pandemie. Mircea Miclea: „Se vede un blocaj în capacitatea lor de concentrare. Au crescut problemele emoționale. Dar ei nu produc voturi”  ….. După aproape doi ani de pandemie elevii, probabil și cei cărora nu prea le plăcea să învețe, au ajuns să își dorească să meargă la școală, măcar și pentru simplul fapt că acolo se întâlnesc cu cei de vârsta lor. Din cauza izolării, foarte mulți adolescenți au dezvoltat probleme emoționale grave și le este tot mai greu să se concentreze și să își regleze emoțiile. ”Efectele se văd deja. În primul rând au crescut problemele emoționale pe care le au elevii. Mai ales în cazul adolescenților, a crescut gradul de anxietate și de reacție de tip depresiv. În al doilea rând, sunt o serie de date științifice care arată că atunci când înveți într-un mediu nestructurat așa cum s-a întâmplat în acești ani, când au fost mereu vacanțe extrem de lungi și închideri de școli, atunci apare o deteriorare a funcțiilor executive din cortexul prefontal. Adică, este vorba despre capacitatea de concentrare a atenției, capacitatea de memorie de lucru, capacitatea de organizare, de planificare. Este vizibil acest aspect. Elevii sunt mai puțin structurați în a învăța, procrastinează, adică amână mereu sarcinile de învățare, capacitatea lor de concentrare s-a redus semnificativ. A treia chestiune vizibilă se leagă de faptul că este un blocaj în dezvoltarea competențelor socio-emoționale ale copiilor. Adică a capacității lor de a interacționa unul cu celălat, de a rezolva conflicte sociale, de a avea leadership, de a-și autoregla emoțiile. Ele se deteriorează din cauza acestei impredictibilități și a mediului destructurat”, a explicat profesorul Mircea Miclea. ”Performanțele școlare nu au fost evaluate la modul riguros. Deficiențele de învățare sunt cumulative” După primele luni de pandemie și lockdown, se vorbea despre recuperarea materiei pierdute de către elevi. Însă, se pare că orele remediale nu s-au făcut tocmai în modul în care ar fi trebuit să readucă elevii pe linia de plutire, iar unii profesori ar fi mărit voit notele, deși nu reflectau realitatea, tocmai pentru că altfel ar fi trebuit să ia măsuri. ”Performanțele școlare nu au fost, din păcate, evaluate la modul riguros. A fost lăsat la cheremul fiecărui profesor să evalueze, înainte de vara trecută, dacă elevii au nevoie de învățământ remedial sau nu. Profesorii conștiincioși au făcut acest lucru, cei care au fost mai puțin interesați nu au făcut. Reamintesc, Marea Britanie a investit 1.200 milioane de lire, în programele remediale, Italia a investit 12 milioane de euro și a spus că nu este suficient și trebuie să suplimenteze. Noi, cred că nu am investit aproape nimic. Și nu a fost niciun fel de program structurat de remediere a pierderilor de învățare din anul anterior 2019-2020. Deficiențele de învățare sunt cumulative. Adică ele cresc de la un an la altul. Dacă nu ai înțeles bine tabla înmulțirii, nu poți să înțelegi bine ridicarea la putere și înțelegi și mai greu rădăcina pătrată care se bazează pe acestea două” a explicat psihologul. Mircea Miclea a mai punctat: ”vedem, pe de altă parte, că profesorii dau note din ce în ce mai mari. A trebuit ca Ministerul să ridice plafonul pentru acordarea burselor pentru că sub notele mari, multe dintre cadrele didactice, nu toate, încearcă să camufleze calitatea slabă a predării și învățării care a avut loc în această perioadă. Dăm note mari ca să creăm impresia că totul este ok. Iar acesta este un lucru rău. Nu numai că apar deficiențe în învățare dar ceea ce constatăm este că se încearcă mascarea, cosmetizarea, acestor deficiențe. Au fost subiecte extrem de ușoare la Bacalaureat și la evaluarea națională”. În cât timp s-ar putea recupera materia pierdută? Se pare că elevii încă mai au o șansă să recupereze materia pierdută. Însă totul depinde de cât de mult se dorește acest lucru. ”Depinde cât de structurat este programul. Într-un an s-ar putea recupera materia pierdută în acest an dacă este un program remedial structurat, bine pus la punct și personalizat în funcție de pierderile de învățare ale fiecărui elev….. Care este interesul să nu se recupereze materia pierdută  Deși până și o persoană neavizată poate vedea că învățământul românesc are de suferit de pe urma deciziilor luate în pandemie, se pare că elevii sunt lăsați ”mai la urmă”, atunci cînd vine vorba despre măsuri care protejează populația. ”Este un fenomen care are mai multe cauze. Mai întâi, mulți dintre cei care sunt la putere, nu numai acum, nu toți, firește, dar mulți, nu sunt interesați de a rezolva problemele domeniului de care ei răspund. Mai ales dacă problemele sunt serioase și necesită resurse. Sunt interesați doar să își satisfacă niște interese proprii sau pe cele ale partidului din care fac parte. Anul acesta, de la bugetul de stat, s-au alocat cei mai puțini bani din ultimii 15 ani pentru educație, iar aceasta spune tot. Cealaltă cauză, cred că este deprinderea noastră veche, încă de pe vremea lui Ceaușescu, de a ascunde adevărul sub niște raportări triumfaliste. Așa s-a întâmplat în acești ani la examene. S-au dat subiecte ușoare și s-au raportat medii mari care ascund, de fapt realitatea. Și ca să nu mai faci efort să o schimbi, mai bine să o cosmetizezi. Arăți că nu sunt probleme”, a punctat Mircea Miclea. Era oportună trimiterea elevilor în vacanță forțată, în acest moment? ”O gargară politică”… ”Nu cred că era necesară închiderea școlilor. Puteau eventual, timp de două săptămâni, să se treacă în învățământul online. Iar imediat după aceea, în localitățile unde rata de infectare este sub 3 la mie sau sub 6 la mie, cum au funcționat de fapt să se reia imediat cursurile. Ori aceasta este ”o gargară politică”, să spui că școlile se închid ultimele, apoi sunt primele pe care le închizi. Păcănelele sunt deschise dar s-au închis școlile. Dar elevii nu produc voturi. Nu ne deranjează electoral. Integral: https://ziare.com

Bloomberg: Pandemia se acutizează şi urmează o iarnă grea pentru Europa  Analiza Bloomberg relevă că emisfera nordică se va confrunta cu o iarnă grea, cu restricții față de pandemia de Covid, iar în țările unde gradul de vaccinare este redus, situația va fi și mai dificilă. Restaurantele și saloanele de înfrumusețare sunt închise. Școala se face online. Oamenii trebuie să rămână în case de la ora 20.00. Cam așa arată situația în Letonia, una dintre țările europene unde a fost nevoie de adoptarea unor măsuri dure pentru a limita răspândirea și mai mult a SARS‐CoV‐2. Acest nou val afectează țări din toată lumea, din Marea Britanie până în Rusia și Singapore, scrie Bloomberg preluată de Spotmedia.ro În analiza sa, Bloomberg notează că răspunsul autorităților din statul baltic la această criză își găsește – mai mult sau mai puțin – corespondent și la alte națiuni, amintind de fatidicul an 2020. Asta pentru că pandemia nu dă semne de oprire, în multe locuri fiind vizibilă o accelerare a numărului de îmbolnăviri în ultima perioadă. De exemplu, în Marea Britanie, unde marea majoritate a populației e vaccinată, reușind să domolească curba de îmbolnăviri de COVID-19, acum înregistrează cele mai multe cazuri din iulie încoace. Similar, numărul îmbolnăvirilor din Germania e la maximul ultimelor cinci luni. Publicația citată mai notează că, în țările unde ritmul vaccinării e lent, situația e și mai gravă. Cu un record de decese, Rusia se pregătește să intre în lockdown. Iar în România nu mai sunt paturi la Terapie Intensivă. Tulpina Delta, mult mai contagioasă decât variantele inițiale, afectează și state precum China și Australia, care au o toleranță zero față de răspândirea virusului. SUA, care au intrat pe un platou, încurajează vaccinarea cu doza a treia („booster”) pentru a preveni apariția unui nou val de îmbolnăviri. Așadar, iarna se apropie în emisfera nordică, iar pandemia nu pleacă nicăieri, singura speranță fiind vaccinarea. În timp ce serurile s-au dovedit a fi eficiente în prevenirea simptomelor grave și a deceselor, acestea nu opresc în toate cazurile transmiterea virusului. În plus, capacitatea de protecție se diminuează în timp, astfel că situația e mai complicată decât era anul trecut. „Scăderea temperaturilor, diminuarea eficienței vaccinurilor odată cu trecerea timpului și decalajele privind vaccinarea sunt elemente care fac dificilă previzionarea evoluției pandemiei. Așadar, următoarele 3-6 săptămâni sunt cruciale”, precizează pentru sursa citată Arnaud Fontanet , epidemiolog la Institutul Pasteur, care consiliază guvernul din Franța. Când vine vorba de pandemie, situația din nicio țară nu e la fel cu alta. Totuși, câteva concluzii sunt certe. Cei care s-au vaccinat devreme observă efectele diminuării eficienței serurilor, așa că au nevoie de doza „booster”. Statele care au menținut mai mult timp măsuri adiționale (purtarea măștii în spații publice, lockdown de noapte, necesitatea certificatului COVID, limitarea adunărilor mari etc.), o duc mai bine. În timp ce situația e cea mai gravă în țările unde mulți locuitori refuză imunizarea. Integral: https://revista22.ro

Inflația își continuă trendul de creștere și va ajunge la 8% anul acesta. Economist: Suntem la o aruncătură de băț de 10% Dobânda de referinţă ar putea creşte din nou după toate semnalele iar scenariile privind inflaţia se modifică de la o lună la alta în faţa haosului privind facturile din energie şi preţul petrolului peste care se suprapune o criză a aprovizionărilor. Deficitul la 9 luni era de peste 44 de miliarde de lei, adică 3,77% din PIB – în scădere cu 2,6 puncte procentuale comparativ cu perioada similară a anului trecut, dar în creștere cu 0,42% față de august. Ne raportăm însă la un an 2020 în care economia a fost blocată. …. Valentin Tătaru, economist-șef al unei bănci comerciale: „Vedem finalul de an undeva în jur de 8%, însă incertitudinile sunt majore. Deja cred că este evident că revizuirile de inflație în sens ascendent de fiecare dată au devenit o obișnuință, așa că mai bine spunem un interval, decât o cifră anume. Probabil că inflația va fi undeva în jur de 8%, însă nu ar fi surprinzător să ne apropiem și de numere de două cifre. Probabilitatea nu este foarte mare dar este posibil. Având în vedere de unde am plecat cu prognozele privind inflația de la începutul anului, deja suntem la o aruncătură de băț de 10%. Principalele efecte sunt în zona energiei – gaze, electricitate, combustibil – dar deja efectele încep să se vadă și în restul economiei. Luna septembrie a fost una în care creșterile de prețuri au fost deja generalizate și n-au mai fost localizate doar în grupele de produse energetice. Sursa principală de îngrijorare în anul următor este în ce măsură aceste creșteri de prețuri la energie, în special gaze și electricitate, se vor transmite în prețurile de consum și probabil că se vor transmite, însă, în ce măsură ele vor putea fi suportate atât de producător cât și de consumator…..Banii vor fi ceva mai scumpi. Aș zice însă că nu ar trebui să ne îngrijorăm de acest ciclu de creștere din partea Băncii Centrale, pentru că dobânzile vor rămâne în continuare real negative și chiar mai mult decât în perioada precedentă. Vorbim de o inflație 7-8% și poate vom ajunge la 2,5% cu dobânda cheie a BNR. Nu este de speriat acest ciclu de creștere de dobândă….. E important să nu facem mișcări bruște nici în domeniul politicii fiscale. Probabil cea mai importantă sursă care ar putea fi îmbunătățită este colectarea generalizată, o îmbunătățire a colectării. Dar perioada actuală de ciclu economic aș zice că nu e suficient de robustă pentru a permite o creștere a taxelor, în special a taxelor principale. Poate taxele secundare, precum impozite pe proprietate sau lucruri de genul acesta ar putea fi modificate, dar nimic semnificativ, precum TVA sau impozitele principale. Vedem perechea euro-leu stabilă, în jurul a 4,95 lei, atât pe final de an cât și mare parte din anul următor, nu pentru că fundamentele nu ar indica spre o depreciere a leului, ci pentru că Banca Centrală nu va avea de ales decât să țină perechea stabilă. Deja avem inflația destul de mare. Dacă mai depreciem un pic și leul, atunci nu s-ar mai pune problema de două cifre, ci care vor fi acele două cifre. Integral: https://www.digi24.ro

ExxonMobil looking to sell its 50 pct stake of Neptun Deep project in the Black Sea - Business ReviewRomgaz a ajuns la un acord cu ExxonMobil pentru achiziția participației în proiectul Neptun Deep din Marea Neagră  Romgaz a finalizat negocierile exclusive şi a ajuns la un acord cu ExxonMobil România în ceea ce privește termenii şi condiţiile aferente achiziţiei participaţiei în proiectul Neptun Deep. Tranzacţia ar putea fi finalizată în primul trimestru din 2022. „SNGN Romgaz SA şi ExxonMobil Exploration and Production Romania Holdings Ltd. au finalizat negocierile exclusive şi au ajuns la un acord cu privire la termenii şi condiţiile aferente achiziţiei tuturor acţiunilor emise de (reprezentând 100% din capitalul social al) ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited, ce deţine 50% din drepturile dobândite şi obligaţiile asumate prin Acordul de concesiune pentru explorare, dezvoltare şi exploatare petrolieră în perimetrul XIX Neptun Zona de Apă Adâncă, precum şi cu privire la transferul operatoriei proiectului către OMV Petrom SA începând cu data finalizării tranzacţiei”, se arată într-un raport trimis de Romgaz Bursei de Valori București….. La data de 17 iunie 2021, cele două companii au semnat un Acord de Exclusivitate prin care vânzătorul a acordat Romgaz un drept de exclusivitate pe o perioadă de 4 luni, până la data de 15 octombrie 2021, cu privire la negocierile de achiziţie a tuturor acţiunilor emise de ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited şi care reprezintă 100% din capitalul social al companiei, ce deţine 50% din drepturile dobândite şi obligaţiile asumate prin Acordul de concesiune pentru explorare, dezvoltare şi exploatare petrolieră în perimetrul XIX Neptun Zona de Apă Adâncă. Ulterior, termenul a fost extins până pe 15 noiembrie 2021. În prezent, ExxonMobil şi OMV Petrom sunt parteneri egali în proiectul de mare adâncime Neptun Deep, unde explorările au relevat zăcăminte estimate la 42-84 de miliarde de metri cubi. ExxonMobil şi-a anunţat intenţia de a părăsi România, iar OMV Petrom a precizat că este posibil să ia anul viitor decizia de a investi în proiectul Neptun Deep, în funcţie de modificările legislative din România şi de situaţia pieţei. Integral: https://www.digi24.ro

Klaus Iohannis are două ședințe şedinţe de lucru cu premierul Florin Cîțu și membri ai GuvernuluiSocietatea civilă acuză pași greșiți ai guvernului în privința combaterii traficului de persoane O coaliție de ONG-uri critică modificările făcut de guvern la Strategia națională împotriva traficului de persoane pentru perioada 2018-2022 și arată că modificările înseamnă pași înapoi în privința combaterii acestui fenomen, potrivit unui comunicat de presă. La 25 octombrie 2021 a fost publicată în Monitorul Oficial Hotărârea nr. 1064 adoptată de Guvern în data de 2 octombrie 2021, privind modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 861/2018 pentru aprobarea Strategiei naționale împotriva traficului de persoane pentru perioada 2018-2022 și a Planului național de acțiune 2018-2020 pentru implementarea Strategiei naționale împotriva traficului de persoane pentru perioada 2018-2022. Pe data de 26 august 2021, Rețeaua de ONG-uri împotriva traficului de persoane (RoITP) și partenerii săi au solicitat Guvernului României să NU adopte proiectul de HG sus-menționat, care primise aviz negativ și din partea CES, deoarece aceste modificări conduc la un regres major în materia luptei împotriva traficului de persoane într-o perioada în care toate forurile internaționale ce monitorizează acest domeniu consideră că Guvernul României „nu îndeplinește standardele minime în vederea eliminării traficului de ființe umane”. România este statul UE care oferă cele mai multe victime în plan internațional și peste 50% dintre victimele identificate la nivel intra-comunitar, cu un număr de minori ce a crescut de 10 ori în numai 2 ani, conform Raportului UE din 2020…..În acest context, Guvernul României, deși își asumase în Programul de guvernare măsuri de îmbunătățire a luptei împotriva traficului de persoane, constatăm cu mare dezamăgire că, în practică, măsurile adoptate sunt mai degrabă favorabile traficanților, diminuând foarte mult responsabilitatea statului în materia prevenirii acestui fenomen. Guvernul avea obligația, prin intermediul ANITP, să adopte al doilea Plan național de acțiune 2021-2022, dar nu ar fi trebuit să modifice Strategia Națională care includea măsuri forte bune de monitorizare și evaluare a fenomenului. Menționăm că măsurile de prevenire reprezintă elementul esențial în lupta împotriva traficului de persoane, măsuri care au fost drastic modificate prin intermediul acestui nou act normativ. Integral: https://www.g4media.ro

Ce le cer oamenii de afaceri lui Iohannis, Ciucă, Patriarhului Daniel și presei să facă pentru a stopa pandemiaOvidiu Voicu: „Orice guvern va fi până în primăvară va pierde puternic din punct de vedere politic” …. Care este rațiunea pentru care și președintele Iohannis, și o parte din PNL preferă un guvern minoritar în loc de refacerea coaliției care totuși ar asigura stabilitatea politică? Văd două explicații posibile. Una este foarte pragmatică, legată de accesul la bani – iar aici vorbim de pușculița cu bani care este bugetul național și de promisele investiții publice din PNRR. Baronii din PNL au înțeles că USR PLUS în guvernare înseamnă un control public mai bun asupra acestor bani și dificultate în a-i împărți cum vor clienților politici. Ei vor acces direct la acești bani mulți. Aceasta este explicația pragmatică. Mai este o explicație care ține pur și simplu de micimea oamenilor politici, începând cu președintele Iohannis, care este una de orgoliu stupid: ăștia au plecat de la guvernare, lasă că le arătăm noi. Este o atitudine meschină care de multe ori explică lucrurile în politica românească, din păcate. De ce credeți că până la urmă a recurs președintele la formula Ciucă și s-a debarasat de Florin Cîțu, pe care l-a susținut înfocat până acum? Problema domnului Cîțu este imensa lipsă de popularitate pe care o are în acest moment. Domnul Cîțu are imaginea foarte proastă nu doar în interiorul PNL, cu excepția grupului său de apropiați, cât mai ales la publicul larg. Este asociat cu toate gafele pe care le-a făcut de-a lungul timpului, cu imaginea aceea de aroganță pe care și-a creat-o și, mai ales, cu eșecul gestionării pandemiei în România. Președintele Iohannis nu putea să ignore lucrul acesta, domnul Cîțu e un cal pierzător și, pe de altă parte, are nevoie și de un țap ispășitor. Domnul Iohannis este șeful statului de șapte ani și a spus că statul a eșuat. Pasul următor ar fi fost să ne spună că el a eșuat, dar nu o să spună așa ceva și atunci ni-l oferă pe domnul Cîțu pe post de țap ispășitor. Este o înfrângere pentru Klaus Iohannis și pentru PNL renunțarea la Florin Cîțu? Cu certitudine, da. Tocmai l-au ales președinte PNL. În plus, dacă ne uităm pe zona de social media, vedem că foarte mulți activiști PNL sunt debusolați, nu mai înțeleg ce mesaj transmite partidul. Acum câteva zile, Cîțu era singurul și unicul votat în unanimitate în Biroul Politic Național ca fiind viitorul premier, dar după două zile, Ciucă a devenit singurul și unicul votat în unanimitate în Biroul Politic. Ori Cîțu este foarte bun și merită susținut, ori nu merită și-l avem pe domnul Ciucă. Inclusiv din această perspectivă a comunicării publice, a debusolării activiștilor de partid e clar că PNL suferă o înfrângere puternică în această perioadă și, iată, umilința maximă, ajunge din nou la mâna PSD. Și ajunge într-un sens foarte direct, se roagă de domnul Ciolacu și de PSD să-i susțină guvernul minoritar…… Orice guvern va fi până în primăvară, acesta va pierde puternic din punct de vedere politic, pentru că este imposibil să gestionezi lucrurile astea într-o manieră populară. Apoi, PSD poate câștiga niște resurse. Vor cere acces la contracte, acces la resurse publice. Au fost păcăliți de domnul Cîțu cu alocarea din fondul de rezervă care s-a dus 85% la PNL, ceea ce PSD-ului nu i-a picat bine. Probabil, vor negocia cu domnul Ciucă să aibă acces la niște resurse care să mai liniștească clienții lor politici. Aceste avantaje sunt suficient de importante pentru ca până la urmă domnul Ciolacu să-i convingă și pe ceilalți colegi – unii care poate ar vedea o situație mai bună în a nu susține guvernul, ci în a presa în continuare pentru alegeri anticipate. USR pare, cel puțin la prima vedere, că a pierdut: a ajuns în opoziție, cel puțin deocamdată. Cum vedeți situația USR? Cred că, paradoxal pentru USR, pe termen mediu, mă refer la alegerile din 2024, situația este un pic mai bună. Erau blocați într-o guvernare în care nu făceau, de fapt, nimic. Toate reformele importante pe care le-au promis propriului electorat erau blocate și nu reușeau să iasă din această situație. Lucrul acesta s-a văzut inclusiv în sondajele de opinie, prin scăderea de popularitate. Acum USR se întoarce în opoziție, poate fi vocal, poate fi foarte critic la adresa guvernării, fidelizându-și astfel publicul pentru alegerile din 2024 cu un mare punct de câștig, dacă va reuși să-l folosească: domnul Cioloș……Chiar și anumite reforme pe care PNL și le-ar fi putut aroga în situația în care conducea o majoritate pot fi lesne prezentate de către PSD ca venind din partea lor. Nu întâmplător avem acel decalog, cele 10 puncte pe care domnul Ciolacu le pune drept condiție de susținere a guvernului. Pe listă vedem chestiuni legate de plafonarea prețurilor la energie, de problema pensiilor, de problema ajutoarelor pentru persoanele aflate în situații vulnerabile. Astea sunt și pe agenda PNL. Dar iată cum, cu o întorsătură de condei, PSD le prezintă ca fiind condițiile lor pentru susținerea guvernului. Ele vor trece prin parlament, unde PSD-ul are o pondere mult mai mare, și PSD‑ul va spune că ei le-au făcut posibile. Integral: https://revista22.ro

Iohannis prezinta “noul PNL” cel “reformat” … prin Citu! M'am ras … | IceWorld|DeuteriumCoreValeriu Nicolae:  Eu am scris acuși mai bine de 2 luni de Ciucă că văd că sunt plângeri că nu se știa. Postarea asta e de pe 18 August, la USR era cu nu vedem, nu auzim, pe Superman noi îl iubim. Nu de alta dar sunt sigur că acum postarea asta va fi brusc de mare folos. “67 de semnatari de la #echipacăștigătoare. Pupincuriști, oportuniști, corupți, condamnați penali, traseiști, căpușari, dottori- adică valori liberale. Ieri am prezentat primii 10, aici următorii zece. Mâine încă zece. 11. Nicolae Ciucă – doctor la făbricuța aia de plagiate pentru avansări rapide a universității naționale de apărare unde are doctorat și Pandele, absolvent de colegiu de securicitate, primește o pensie de doar 215.880 RON de la MApN și încă 288.228, tot de la MApN, că e ministru liberal. Adică bine peste 100.000 de EUR pe an. CV-ul domniei sale pute grav a servicii secrete. 12. Lucian Bode – și-a secretizat doctoratul, legături foarte solide cu securicitatea nouă, zero muncă în privat, șef de sindicat la stat și mare beneficiar de sinecuri. 13. Virgil Popescu este cel care păstorește cea mai mare căpușare, cea din sectorul energetic despre care am tot scris. Are un CV dubios, nepotisme la greu despre care am tot scris și este și el absolvent de colegii de securicitate. 14. Sorin Câmpeanu – mare șef la ALDE și apoi la ProRomânia. Inițiatorul ordonanței pentru amnistierea plagiatorilor, doctorat ascuns, rector la o bombă de facultate. 15. Bogdan Gheorghiu – OTV-ist de marcă, grămadă de contracte cu statul, lingător al domnului Flutur, nevasta angajată din senin la minister și acum la senat, că doar liberalismul este despre nepotism. 16. Florin Roman – profesional este un nimeni absolut, asta până când l-a lovit norocul politic și, din vânzător de ziare, a ajuns în consiliile de administrație cele mai șmechere. A trăit din sinecuri la cele mai nenorocite și mai căpușate firme de stat, de la Electrica și Eximbank la ASF, dar a fost și pe la gaze și la Automobile S.A. În rest, nu a făcut nimic. A terminat și el Colegiul lui Oprea și alte fabrici de diplome, ca orice politician care se respectă. 17. Ciprian Pandea – fostul șef al PSD Călărași, fiul lui tata primar PSD pe “veață” și Președintele Asociaților Comunelor din România. Fost secretat de stat al Vioricii Vasilica. Acum șef PNL Călărași. 18. Daniel Fenechiu – fost avocat al lui Dan Diaconescu și consilierul acestuia în afacerea Oltchim. Ales în Parlament pe listele PPDD în 2012, își face partid (PND) în 2015 și negociază cu PMP-ul. Devine cel mai mare donator al PNL – donează 103.000 RON (mai mult decât întreg venitul său anual declarat) la filiala din Bacău și este ales pe listele PNL ca senator de Bacău. 19. Costel Șoptică – cercetat pentru trafic de influenţă şi instigare la abuz în serviciu, firma lui a fost, desigur, o mare beneficiară a contractelor cu statul, că doar e liberal. Nepotism la greu, a aranjat cu un alt deputat să-i angajeze fiul în timp ce și el îi angaja acestuia fiul, ca să scape de ANI. 20. Daniel Constantin – mâna dreaptă a domnului Dan Voiculescu, cel care l-a și împrumutat cu 295.000 de EUR. Șef al patidului lui Dan Voiculescu, apoi în ALDE, lângă nesecuriciul Meleșcanu, apoi în ProRomânia, lângă maestrul Ponta, iar acum în echipa câștigătoare.” Integral: https://www.facebook.com

LIVIU DRAGNEA: "Băsescu şi Iohannis au mânat acest popor la ură şi dezbinare" - 09.05.2019 | BURSA.ROTovarășul Stalin ne învață cum să facem un partid …. Noi, atunci când folosim pluralul partide nu suntem întotdeauna atenți la singularul din care derivă. Acesta poate fi fie partid, fie partidă. Partidul e asocierea oamenilor în jurul unui program comun; e adeziunea la o ideologie, adică la o sumă de idei care explică lumea (din punct de vedere economic, social și politic) și care propun căi de ameliorare sau de schimbare a ei. Partida e asocierea oamenilor în jurul unui lider; constituirea „haitei” în jurul „masculului alfa”, cel care „știe”, „poate” și e capabil să riște „lovitura decisivă”. Partidului i se poate cere consecvența față de propriul program – așa cum e el enunțat în documentele și platformele sale de bază. Partida e centrată pe un om și tot ce i se poate cere derivă din psihologia omului în cauză. Voința lui nu e limitată de nici un program (care e doar o hârtie) și de nici un statut (care e modificat în funcție de circumstanțe). Și, mai ales, nu e limitată de alte voințe – în speță, de dezbatere și de vot (care devin pure simulacre). După toate acestea, ne putem întreba dacă partidele noastre – și, în mod particular, cel care pretinde rolul conducător, PNL-ul – au la bază partidul sau partida. Poate că, în 1990, vor mai fi fost câțiva inși – amestec ciudat de supraviețuitori ai unui alt timp și de intelectuali plini de speranțe – care să știe ce e liberalismul. Oricum, deopotrivă „liberalizarea” economiei de după Revoluție și primele manifestări ale parlamentarismului autohton au mers în cu totul alte direcții decât cele ale liberalismului clasic. Victimă a războaielor de orgolii, apoi a scindărilor (și reintegrărilor), PNL-ul anilor ’90 relegă – progresiv – ideologia la nivelul clubului de dezbateri, în vreme ce politica e focalizată pe un „pragmatism” ce se dispensează de orice teorie. Și dacă până la Valeriu Stoica, liberalii contează pe ei înșiși, cu toate ambiguitățile diverselor „aripi”, după ce Teodor Stolojan e adus în fruntea partidului, devine manifest faptul că „mișcările de trupe” din interiorul formațiunii nu mai au nici o legătură cu ceea ce – oricât de generic – s-ar fi putut numi liberalism. Înscăunarea lui Călin Popescu Tăriceanu, eliminarea din partid a figurilor proeminente (Mona Muscă, Valeriu Stoica etc.) și jocul ambiguu din parlament, unde liberalii sunt la mâna PSD-ului, termină transformarea Marelui Partid într-o partidă de interese legată de un personaj mediocru, dar cu ambiții exorbitante. În lumea noastră în care cuvintele zboară asemeni frunzelor bătute de vânt și nu lasă alte urme decât memoria unei butade, ideologia unui partid pare ceva de prisos; un soi de bolboroseală a unor intelectuali zănatici pe care nu-i ia nimeni în serios. Problema e aceea că felul în care un partid înțelege prezentul și își proiectează viitorul definește mediul de dezbatere și – mai ales – de formare a viitoarelor lui cadre…… Lunga guvernare a lui Călin Popescu Tăriceanu le-a arătat liberalilor care sunt beneficiile puterii. Departe de a se deosebi de predecesorii lor din PSD, PNL-iștii au continuat aceeași politică de consolidare a privilegiilor celor care ocupă funcțiile publice. USL-ul, atunci când a fost realizat, a întruchipat dovada faptului că între principalii competitori ai scenei politice deosebirile doctrinare sunt minime, în vreme ce interesele de afaceri sunt maxime. Compromiterea PNL-ului în acea aventură s-a vrut a fi ștearsă prin „unirea” – niciodată consumată – cu fostul PD (devenit PDL) și avansarea candidaturii lui Klaus Iohannis la președinție. Atunci părea că Iohannis e omul PNL-ului; azi vedem că Marele Partid a ajuns o jucărie în mâinile cuiva care nu e cineva decât prin autoritatea funcției. Aducerea în partid a lui Florin Cîțu, a lui Sorin Cîmpeanu sau a lui Dan Vîlceanu e semnul faptului că singurul lucru care mai contează pe „scena puterii” este loialitatea personală față de cel perceput ca fiind adevăratul conducător al partidului: șeful statului. Mai mult ca niciodată, aceasta e epoca cinicilor și a aventurierilor; a celor care pentru a intra în grațiile Marelui Cenușiu de la Cotroceni supralicitează bombastic fără a avea pe conștiință nici viețile pe care le ia explozia pandemiei, nici mizeria pe care o va antrena scumpirea gazului și nici dezastrul de lungă durată al risipirii șansei PNRR-ului. Totul se joacă pe favorurile unui om lipsit de orice idee și de orice înțelegere a contextului în care ne aflăm. ….Morala acestei triste istorii e aceea că din cel mai vechi partid al României a rămas doar caricatura populată de viermuiala celor pentru care privirea Stăpânului înseamnă accesul la funcții (și, prin acestea, la resurse). E puțin probabil ca Marele Partid să se mai regenereze vreodată: din ceea ce am văzut la congres, baza este exact la fel ca și vârful. Liberalismul nu mai spune nimănui nimic; viitorul nostru economic nu mai e legat de nici o ideologie, nici de niște opțiuni asumate, ci de „recomandările de la Bruxelles”. Și acestea devin lege nu pentru că „ni le impun străinii”, ci – pur și simplu – pentru că, exceptând jaful generalizat, noi nu avem ce oferi ca alternativă. .…Stalin știa să facă un partid. Noi n-am știut, însă – în 30 de ani – am găsit, prin încercări, formula. Și am ajuns exact acolo unde ne așteaptă el: la domnia celor mai nevrednici, a celor mai ticăloși, a celor mai proști și a celor mai corupți. Pentru că nu știu să facă altceva și nu au unde să se ducă, aceștia toți se agață cu disperare de putere și ar face orice ca să o păstreze. Mâine li se va spune „conservatori”. Integral: https://revista22.ro

Mici gratis la Obor, pentru cei care se vaccinează în Piață. Anunțul primaruluiDecizie matură. România a decis să facă punte între valul 4 și valul 5 de COVID  În sfârşit, o decizie matură a autorităţilor! Ministerul Sănătăţii a decis ca valul 4 de COVID-19 să se termine cu două zile mai târziu, iar valul 5 să înceapă cu 2 zile mai devreme. Astfel, ţara noastră va fi prima din lume care face punte între două valuri de COVID-19. „Sunt 4 zile între valurile de COVID, din care doar două lucrătoare. Ce sens are să scădem îmbolnăvirile şi să ridicăm restricţiile doar ca să creştem cazurile şi să reintroducem interdicţiile câteva zile mai târziu? Cred că toată lumea va fi de acord. Aşa facem şi noi la guvern când pică 1 Decembrie joia sau 1 Mai marţea. Presupun că aşa faceţi şi voi la combinatul de rulmenţi, sau unde lucrează oamenii când se duc să lucreze în privat”, a precizat ministrul interimar al Sănătăţii, Csiki Briki. Dacă hotărârea în acest sens e publicată în Monitorul Oficial, ora 03:00 a dimineţii zilei de 3 noiembrie va marca oficial trecerea de la valul 4 la valul 5 al pandemiei. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »