Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 27 octombrie! În ţară, alorile termice diurne se vor situa în jurul celor normale pentru aceastã datã. Cerul va fi variabil spre mai mult senin, cu înnorãri, ziua în sud-estul şi sudul extrem al ţãrii, iar noaptea în regiunile estice şi nord-estice, zone unde izolat vor fi condiţii de burniţã. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperaturile maxime se vor situa între 10 şi 17 grade, iar cele minime între -6…-4 grade în depresiunile din estul Transilvaniei şi 7…9 grade pe litoral. În București, vremea va fi apropiatã de normalul termic specific acestei date. Vor mai fi înnorãri la începutul zilei, apoi cerul va deveni variabil. Temperatura maximã va fi de 14…15 grade, iar cea minimã de 1…4 grade.
Cozile la vaccin, „rezultatul fricii”. Ce spune Răzvan Cherecheș despre obiectivul de 70% acoperire vaccinală al lui Valeriu Gheorghiță Oamenii se duc la vaccinare în număr mare de frică, susține Răzvan Cherecheș, într-un interviu pentru Libertatea – frică de restricții și că ar putea putea ajunge la spital. Expertul în sănătate publică mai spune că nu crede că vom atinge rata de vaccinare dorită de autorități până la sfârșitul anului. De luni, persoanele nevaccinate nu mai pot intra în malluri, centre comerciale sau instituții publice, pentru că accesul se face numai cu certificat verde, și nici nu mai pot circula între 22.00 și 5.00 dimineața, când e carantină de noapte. Este unul dintre motivele pentru care, crede expertul în sănătate publică Răzvan Cherecheș, oamenii s-au grăbit să se vaccineze în număr mare în weekend – vineri, 22 octombrie, s-a atins recordul imunizărilor de la începutul campaniei, 128.014 de persoane vaccinate în 24 de ore. Cât privește noile măsuri, profesorul spune că acestea nu vor produce efecte, dacă nu sunt comunicate clar amenzile care se dau pentru nerespectarea lor. Răzvan Cherecheș: În principal, e frica de restricții. Iar acest val (al vaccinărilor – n.r.) nu va fi menținut, dacă aceste restricții nu vor fi aplicate cu strictețe. Din nefericire, depinde foarte mult de autoritățile locale și de cuantumul amenzilor care vor fi date. Am văzut anunțul domnului Arafat și vorbea doar despre restricții, fără amenzile atașate lor. Oamenilor le-a fost frică de consecințe. Totul depinde acum ca valul (de vaccinare – n.r.) să se păstreze și restricțiile chiar să fie aplicate. – Imaginile din spitale cu pacienții internați pe holuri au contribuit? Medicul Emilian Imbri spunea că a trecut vremea convingerii și acum totul se face prin frică. Dv. ce părere aveți? – Convingerea autorităților putem să o luăm de pe masă, pentru că ce a reușit peste vară guvernul Cîțu a fost să scadă încrederea populației în autorități. A reușit să comunice incredibil de prost. Frica, da, e un factor care fără îndoială va contribui și cu cât vor fi prezentate mai mult realitățile din spitale – cum funcționează lucrurile și care este impactul pe sistemul de sănătate -, cu atât populația se va duce mai mult să se vaccineze. Aceste știri vor contrabalansa poveștile și narativele de dezinformare care circulă în acest moment. – Ce ar mai putea fi îmbunătățit în campania de comunicare? – În momentul de față, avem o problemă cu populația din mediul rural mai îndepărtat de zone urbane. Populației în vârstă îi este dificil să se deplaseze 20-30 km, mai ales celor care au comorbidități. Adică dacă fac parte exact din grupul vulnerabil. Ar fi nevoie de centre de vaccinare mobile, care să meargă în zonele rurale periodic și continuu. …. Eu sunt mai puțin optimist. Domnul Gheorghiță spera și în primăvară să ajungem la țintele de vaccinare pe care le propunea. Domnul Gheorghiță continuă să aibă buget 0 pe partea de comunicare din partea CNCAV. Speranțele, dacă nu sunt dublate și de acțiunile concrete, sunt doar speranțe deșarte, din păcate. …. Lupta s-a pierdut pentru că guvernul pe care îl avem nu a reușit să înțeleagă importanța comunicării. Dacă premierul Cîțu a monopolizat tot ce a însemnat comunicare și dacă el nu a înțeles importanța comunicării către populație, atunci nu a înțeles nici importanța dezinformării către populație. S-a pierdut, din cauza oamenilor cu competențe reduse în ceea ce privește comunicarea aflați la conducerea țării. „Până în primăvară cu această curbă” – Revenind la restricțiile care au intrat în vigoare luni, credeți că sunt suficiente? – Era suficient dacă am fi luat cele mai dure măsuri care puteau fi luate, respectiv lockdown, cum am avut anul trecut în primăvară, pentru toată lumea și după am fi relaxat treptat pentru cei vaccinați, pentru că certificatul verde a fost gândit ca un instrument de relaxare pentru cei vaccinați și nu ca unul de constrângere a celor nevaccinați ca la noi. Dar guvernul pe care îl avem este îngrozit de perspectiva unor măsuri dure, pentru că nu vrea să-și atragă dezaprobarea populației, și atunci, restricțiile sunt limitate. Cu cât măsurile sunt mai puțin severe, cu atât se va prelungi mai mult curba. În loc să ajungem la un platou mai repede, vom ajunge mai târziu. În loc ca platoul să se termine mai repede și să începem să coborăm, va dura mai mult. Dacă am fi intrat în lockdown, probabil într-o lună și jumătate am fi fost pe coborârea de pe platou. Cu măsurile actuale, fără amenzi anunțate concret, fără aplicarea în mod ferm și categoric cu amenzile din fiecare localitate anunțate zilnic public pe televiziuni, o să mergem până în primăvară cu această curbă. Integral: https://www.libertatea.ro
BOR pune la dispoziţia spitalelor capele mortuare, în loc să îndemne creştinii la vaccinare. Cel puţin 20 de preoţi şi 2 episcopi ucişi de COVID-19! Doi episcopi şi zeci de preoţi au murit de Covid, unii nevaccinaţi. Patriarhul BOR nu a dat un mesaj clar, constant şi repetat care să sune simplu: Oameni buni, vaccinaţi-vă. Vreţi să trăiţi, vreţi să nu fiţi responsabili de moartea celor dragi, vaccinaţi-vă. ”Sprijin oferit de Arhiepiscopia Bucureştilor spitalelor copleşite de numărul de decese provocate de COVID-19”. Când am citit acest titlul de ştire m-a dus cu gândul că BOR sprijină spitalele în sensul că îndeamnă la vaccinare sau cel puţin că donează materiale sanitare, măşti şi concentratoare de oxigen. Nici pomeneală. În realitate era vorba că Biserica din Bucureşti pune la dispoziţie spaţii pentru păstrarea temporară a trupurilor celor decedaţi, nu din proprie iniţiativă, ci ca răspuns la solicitările spitalelor. Şi totuşi, întrebarea centrală este: ce împiedică BOR în plină pandemie să îndemne credincioşii să se vaccineze? Şi ce împiedică să realizeze acum o colectă naţională special pentru salvarea vieţilor pacienţilor COVID-19 şi să sisteze alte proiecte fără prioritate precum construcţia de biserici, catedrale, etc? Când Ministerul Sănătăţii ne anunţă că suntem in criză de concentratoare, de ce BOR nu zice: staţi puţin, facem noi apel si achiziţionăm sau împrumutăm câteva de la bisericile nostre surori, că aşa ne-a învăţat Domnul. Pauză… Ce n-a făcut Biserica în pandemie!!! În toată perioada pandemiei şi nici acum când suntem pe primul loc în Europa la numărul de decese, liderii BOR, Patriarhul şi nici mitropoliţii sau episcopii nu au îndemnat creştinii să se vaccineze. 1) Patriarhul ca lider al BOR nu a dat un semnal clar, un îndemn cu putere multă, constant şi repetat de la vârf care să sune simplu: Oameni buni, vaccinaţi-vă. Vreţi să trăiţi, vreţi să nu fiţi responsabili de moartea celor dragi, vaccinaţi-vă. Patriarhul Daniel nici măcar nu ne-a anunţat că s-a vaccinat, deşi sunt convins că a făcut-o. …. 2) Nu au predicat vaccinarea în mesajele publice. Comunicatele foarte târzii ale Patriarhiei au fost foarte generale ”Să ascultăm de medici” dar nu îndemnuri cu credinţă ”vaccinaţi-vă”. Nici la înmormântarea celor doi episcopi ortodocşi ucişi de COVID-19 (Gurie şi Pimen) niciunul dintre mitropoliţii care au predicat nu au vorbit nici de coronavirus şi nici de vaccinarea. Au pierdut şanse uriaşe ignorand realitatea dureroasă. S-au ascuns în aceleaşi predici tematice banale şi lacrimogene. Ar fi scăzut astfel temerile şi ideile conspiraţioniste regăsite preponderent în rândul celor ortodocşi si da, s-ar fi salvat vieţi. …. 4. Nu au urmat exemplele Bisericilor surori, ale Bisericii ecumenice sau ale celei catolice şi anglicane. Avem exemple concrete pozitive în alte ţări inclusiv printre ortodocşi: La cel mai înalt nivel, Patriarhul Ecumenic, Bartolomeu, la 81 de ani, s-a vaccinat încă din 28 ianuarie 2021. Omu nu a stat pe gânduri, acolo în buricul Turciei. Este gestul celui mai important lider ortodox la nivel mondial. Patriarhia Ecumenică a publicat imaginea cu bătrânul patriarh cu mască şi cu braţul dezvelit pentru vaccin alături de un mesaj direct: Rugăciunea fierbinte a Preasfinţiei Sale este ca toţi să fie vaccinaţi cât mai curând posibil pentru a opri acest virus global şi mortal. …. În Grecia ortodoxă, arhiepiscopul Ieronim al II-lea (83 de ani) s-a vaccinat după ce a fost infectat cu coronavirus. apoi s-a întâlnit cu premierul grec Mitsotakis şi i-a declarat că va încuraja vaccinarea creştinilor v-om încerca să îi facem pe toţi oamenii să creadă. Doar în acest mod vom putea clădi zidul care ne va proteja pe toţi. Grecia este o susţinătoare a campaniei de vaccinare. Prin proiecte pilot ale guvernului elen încă din septembrie 2021 în curţile bisericilor au fost amenajate centre mobile de vaccinare tocmai pentru a încuraja vaccinarea. La Ierusalim liderii religioşi au respectat legile guvernului. Patriarhul Ierusalimului cu ocazia slujbei de Paşti a declarat că doar cei care au fost vaccinaţi vor primi avizul de la Poliţie şi reprezentanţii Patriarhiei, să intre în Biserica Învierii. Arhiepiscopul grec Elpidoforos al Americii la 53 de ani s-a vaccinat public şi a clarificat că nu există nicio scutire religioasă de la niciun vaccin, inclusiv cel împotriva COVID-19-19, cu excepţia cazurilor medicale. În Bulgaria, episcopul Tihonii s-a vaccinat în mod public la televiziune în decembrie 2020 alături de ministrul Sănătăţii. În Rusia ortodoxă, culmea cea ultra-ortodoxă, naţionalistă şi conservatoare, mitropolitul Ilarion de Volokolamsk, o persoană extrem de influentă la nivelul clericilor a susţinut vaccinarea avertizând creştinii de păcatul nevaccinării: cine nu se vaccinează comite un păcat pentru care trebuie să se căiască tot restul vieţii deoarece sunt responsabili de moarte altora ….. Ce mai putea face BOR? Să interzică pelerinajele mari cu peste 20.000, 30.000 de participanţi, cel de la Iaşi şi cel de la Bucureşti, de acum. Ce ar fi însemnat aceste gesturi? în primul rand mai putini morţi, mai putini infectaţi. Să nu-mi spuneţi că, în ciuda masurilor de protecţie sanitară, acolo unde ai 20.000 de oameni virusul nu exista. ÎÎn al doilea rând ar fi explicat credincioşilor că e vremea să stea acasă, să se păzească de COVID-19, să evite spaţiile aglomerate. Cu toate că se păstrează distanţa şi masca (ştim foarte bine cat de bine respectă romanii regulile), BOR ar fi dat de înţeles că respectă recomandările medicale şi mai mult că respectă medicii. Or, permiţând organizarea acestor festivaluri religioase de mari dimensiuni, BOR a arătat că nu le pasă de situaţia gravă din ţară, de cei peste 500 de morţi zilnic. Dacă la UNTOLD tot cu mii de participanţi s-a intrat pe baza biletului de vaccinare sau a adeverinţei, la biserica, la pelerinaje e intrarea libera. Mare păcat! Integral: https://adevarul.ro
Cristian Popa, BNR: Trebuie să strângem cureaua / În loc să punem piciorul pe frână s-a preferat să se toarne gaz pe foc ”Când la 4 lei încasați mai cheltui încă un leu, care se adaugă datoriilor pe care le ai deja, cred că mai trebuie să strângi cureaua. Dacă nu faci asta atunci când crești cu 7-8% atunci când o s-o faci? Știm că nu e ușor, că ar fi trist să se taie iar de la investiții, dar e nevoie de disciplină. Am văzut și cea mai recentă corecție bugetară, care și ea e evident prociclică. Venituri bugetare suplimentare semnificative, pe fondul revenirii mai puternice a economiei, s-au dus în totalitate în cheltuieli, acestea crescând nominal mai mult decât veniturile, în loc să meargă către reducerea deficitului”, a spus marți Cristian Popa, membru în CA al BNR, în cadrul unei conferințe organizată de Financial Intelligence. Ce a mai spus marți membrul CA al BNR: Atunci când vin alegerile, disciplina fiscală scade, cum sublinia dl. Guvernator. Dar dacă noi nu practicăm această disciplină nici când nu avem alegeri, atunci unde vom ajunge? În loc să punem piciorul pe frână s-a preferat gaz pe foc. Până la această rectificare le spuneam investitorilor că avem o strategie fiscal credibilă. Acum prefer să tac în speranța că poate nu mă întreabă. În acest mix de politici ar trebui să fie un tandem, să nu tragem în direcții diferite. Nici criza politică nu ajută. Noi am spus și în minuta CA al BNR: creșterea relativ pronunțată consemnată de cursul de schimb leu/euro la mijlocul lui august, în condițiile restrângerii diferențialului ratelor dobânzilor pe termen scurt – ca urmare a noilor majorări ale ratelor dobânzilor-cheie efectuate de către două bănci centrale din regiune –, iar, mai apoi, a venit pe fondul tensionării mediului politic intern. PNRR cere reforme. Pentru reforme trebuie majoritate politică și asumare. Dacă nu ai niciuna, e normal să te întrebui cum vom lua banii din PNRR?….Piețele libere au adus cel mai mare nivel de bogăție din istorie. Dar apar situații cum e cea din piața de energie. Tot timpul cerem Statului să intervină. Dar poate că aceste crize vin ca urmare a unor decizii luate anterior. Și vin să întreb: faptul că s-au închis minele pe cărbuni și centralele care utilizau ca sursă cărbunele nu este un factor generator al acestei crize energetice? Trebuie să lăsăm piețele să funcționeze. Te mai întrebi cum de nu avem reguli de exploatare a gazelor din Marea Neagră, dar ne plângem că sunt gazele scumpe. Integral: https://economie.hotnews.ro
Agenda ,,verde”, Europa și gazul rusesc: cronica unei crize energetice anunțate …. Europa între Statele Unite ale Americii, Federația Rusă și agenda ,,verde” Criza energetică din 2021 arată diferența enormă dintre regulile politicului și cele ale economiei. În 2014 a fost adoptată European Energy Security Strategy care, pe fondul evenimentelor din Ucraina, părea definiția speranței: dependența energetică a statelor membre ale Uniunii Europene de Rusia este doar o chestiune de timp. Multe dintre aceste scenarii făceau referire la Statele Unite ale Americii, adică, mai ales, la gazul natural lichefiat adus în Europa de peste ocean. În 2021 aflăm că medalia are un revers pentru că piața are propriile reguli. Cererea imensă din Asia a determinat companiile americane să își vândă marfa acolo unde există un preț bun. În plus, S.U.A. poate livra gaz și petrol Europei, nu și energie electrică, iar acest aspect este unul important pe termen mediu și lung în contextul agendei ,,verzi” care va face din energia electrică ,,noul petrol”. Amy Myers Jaffe, expertă în geopolitica petrolului și a energiei și director al Program on Energy Security and Climate Change din cadrul Council on Foreign Relations, susține că trecerea de la energia bazată pe combustibilii fosili la energia din surse regenerabile distribuită prin rețele de înaltă tehnologie va fi o provocare pentru acestă țară întrucât există dificultăți majore în securizarea acestor rețele. Atacul cibernetic recent asupra Colonial Pipeline arată vulnerabilitatea infrastructurii critice nord-americane. Jaffe argumentează că, în acest moment, Statele Unite ale Americii nu pot proteja sistemul energetic global al viitorului. În cealaltă parte a Europei se află Federația Rusă care, prin Gazprom, este principalul furnizor de gaz (43% din totalul importurilor la nivel european). La 18 octombrie 2021, compania a publicat câteva date care arată că gigantul energetic de stat a produs cu 16,6% mai mult gaz în această perioadă comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. În același timp, Gazprom și-a crescut exporturile de gaze la niveluri aproape record: către Turcia (+125,3 %), Germania (+28,2 %), Italia (+16,3 %), România (+288,6 %), Serbia (+112,1 %), Bulgaria (+ 52,7 %), Polonia (+10%), Grecia (+12,9%) și Finlanda (+15,3%). Livrările de gaz către China prin conducta Power of Siberia continuă să crească, a anunțat gigantul……Uniunea Europeană, prin vicepreședintele executiv al Pactului Verde European, anunța în cadrul Dialogului la nivel înalt al ONU privind energia, desfășurat la sfârșitul lunii septembrie 2021 la New York, că energia din surse regenerabile este acum mai accesibilă ca niciodată, acum este timpul să rupem dependența globală de combustibilii fosili. ….Din acest context se desprind două posibile scenarii, ambele cât se poate de sumbre. Primul se referă la transformarea profundă a politicilor financiare și economice la nivel global. Profitând de perioada pandemiei, când producția industrială în lume a fost scăzută și ritmul de cerștere economică încetinit, Uniunea Europeană și Statele Unite ale Americii prin așa-numitele ,,Green Deal” grăbesc tranziția spre energia ,,verde”, încercând în acest mod să păstreze avantajul competitiv al economiilor puternic dezvoltate în acest nou sistem, al energiei și al lumii ,,verzi”. Această direcție a fost anunțată de ,,locomotiva” economică a Uniunii Europene – Germania – , fiind grăbită mult de pandemie….Al doilea scenariu se referă la o tranziție lungă spre energia ,,verde”. Această schimbare va fi foarte costisitoare, atât pentru statele puternic dezvoltate, cât mai ales pentru cele în curs de dezvoltare. Dificultățile vor fi enorme și greu de gestionat. În agenda ,,verde” nu se discută despre cetățeni, adică despre consumatorii finali și despre capacitățile și disponibilitățile acestora de a plăti un preț foarte mare pentru consumul de energie, bunuri și servicii. Unele voci conservatoare susțin acum că nemulțumirea populară se poate dovedi în viitor mai puternică decât orice ideologie. Un al aspect important, foarte puțin dezbătut acum, este chiar fiabilitatea modelului energiei din surse regenerabile. Dacă capacitățile de stocare și de transport la scară industrială a acestui tip de energie urmează să fie dezvoltate într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat, atunci tranziția rapidă este greu de imaginat iar efectele sunt imposibil de prevăzut. Cel mai probabil, pe termen scurt și mediu, sistemul energetic global va funcționa într-un regim hibrid. Pentru Europa acest lucru înseamnă că dependența de gazul rusesc se va menține atât din cauza geografiei și al infrastructurii energetice, dar și pentru că în programele de reducere a emisiilor de CO2 gazul va fi preferat în detrimentul petrolului, pe de o parte, iar pe de altă parte, pentru că transformarea sectorului energetic global nu se va produce atât de rapid precum se vehiculează. ….În al patrulea rând, tranziția spre energia din surse regenerabile va fi de durată și în orice caz energia ,,verde” nu va fi așa cum este prezentată acum. La momentul actual, niciun stat din lume nu și-a rezolvat problemele tehnice în privința trecerii la energia ,,verde” și foarte probabil nici nu se vor întreprinde măsuri radicale în această privință în următorii ani, pentru că acest fapt ar însemna schimbarea radicală a logicii actuale a economiei și a sistemului de producție la nivel global. În prezent, statele cu economii puternice nu sunt determinate să urmeze acest curs, în forma lui radicală, pentru că costurile sunt enorme și efectele imposibil de anticipat, chiar dacă la nivel declarativ se afirmă contrariul. În acest context, Europa va depinde de gazul rusesc pe o perioadă nederminată. Integral:https://www.contributors.ro
Ministrul Cîmpeanu, contrazis de Arbitrul telecom în privința vitezelor minime de internet pentru școala online: Sunt de ajuns viteze de 30 de ori mai mici decât susține ministrul Educației Trimiterea elevilor în vacanță, în loc de școală online, motivată de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, prin faptul că pentru predarea online ar fi nevoie de viteze de minim 100 Megabiti pe secundă (Mbps) este contrazisă de parametrii tehnici ai celor mai populare aplicații online – Zoom, Teams ori Webex, în care vitezele minime necesare sunt de 30 de ori mai mici, arată datele Autorității de reglementare în comunicații. În plus, spune ANCOM, toate aceste aplicații merg pe orice tip de conexiune fixă ori mobilă – de la 3G până la Wi-Fi și internet fix. Cum a motivat ministrul Educației măsura de a trimite în vacanță elevii: Pentru școala online ar fi nevoie de viteze de minim 100 Mbps Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a avut joi, 21 octombrie, o intervenție telefonică la Digi24, în care a vorbit despre problemele digitalizării Educației și ale predării online. În motivarea deciziei de a trimite elevii în vacanță pentru 2 săptămâni, în loc să permită școala online, ministrul Educației a dat vina pe decalajul de conectivitate și viteza de internet între rural și urban….Redăm mai jos răspunsurile ANCOM: În funcție de aplicațiile utilizate pentru procesul de predare online, calitatea conexiunii la internet și cerințele de lățime de bandă de internet diferă. Printre cele mai populare aplicații de acest fel se numără Zoom, Microsoft Teams și Cisco Webex. Utilizarea aplicației Zoom se poate face în condițiile existenței unei conexiuni 3G, WiFi sau a unei conexiuni prin intermediul internetului fix. …. Ce spun ultimele date ale INS: 78,2% dintre familiile din România aveau acces la internet în 2020, cele mai multe în urban / 1 din 7 români nu a folosit niciodată internetul În anul 2020, 78,2% dintre familiile din România au avut acces la reţeaua de internet de acasă în creṣtere faṭă de anul 2019 cu 2,5 puncte procentuale. 60,9% dintre aceste familii locuiesc în mediul urban, arată o analiză publicată în luna ianuarie 2021 de Institutul Național de Statistică (INS). 14,1% dintre români spun că nu au folosit niciodată internetul, susține institutul. Integral: https://economie.hotnews.ro
Când Ministerul Educației ajunge arenă de lobby pentru privați, Guvernul ajunge să uite lucruri. Coincidență, nu-i așa? Sunt niște categorii de business care au luat cu asalt statul român. Își infiltrează oameni în administrația publică, își obțin singure privilegii din bani publici. Așa e în energie, așa e în sănătatea privată și așa se întâmplă și cu învățământul privat. Când am auzit că au uitat pur și simplu să menționeze în HG-ul cu interdicțiile că și școlile private trebuie închise, am devenit automat suspicios. Când e vorba de bani, nu există coincidențe. Iar la școlile private e vorba de bani și de presiunea unor părinți care cheltuie mult pentru copiii lor. (După un an și jumătate de pandemie, mulți se simt oricum cam păcăliți, au și plătit taxele, educația online a mers cum a mers. În plus, se știe, vacanțele astea sanitare forțează familiile să intre la noi cheltuieli.) Sunt cam mulți care au dat cu nasul de această comoară numită „școala privată”, în care poți monetiza eficient dragostea părinților mai înstăriți, iar „confuzia” guvernului tocmai de aceea pare pusă cu mâna. Arafat a spus că prezența fizică era interzisă în documentul ieșit din comitetul lor (CNSU), dar că apoi s-au petrecut niște „neînțelegeri juridice” și au dispărut prevederile în guvern. Oricum, o brumă de privilegiu în plus rămâne: cei în privat pot face școală online, „pentru că nimeni nu le poate interzice asta”. Neînțelegerile juridice toate favorizau alte zone de business: malluri sau hoteluri. Avem tot dreptul să bănuim că neînțelegerile apar la presiunea banului. Că e o minciună la mijloc e clar. Au încercat să ne-o vândă ca pe un accident. Acum aflăm de la Arafat sau de la Vîlceanu că, de fapt, în Guvern au dezbătut articolul până l-au eliminat cu totul din hotărârea CNSU. La ce cred eu că am asistat: la o încercare de a lăsa la școală doar copiii din familii privilegiate. Copiii din școlile publice au fost lăsați acasă, ca să contribuie la efortul colectiv de oprire a pandemiei. Însă cine are bani are drepturi în plus. …. Cum a fost la școala de stat până acum Predau la o școală din zona rurală Vrancea. În afară de hârțoage și recomandări nesfârșite legate de COVID nu s-a investit nimic de la centru. Singurul efort e al școlii și al administrației locale – igienizarea claselor, un mediu cât de cât propice predării. Pandemia a însemnat „descurcați-vă și singuri!”, pentru că Ministerul Educației ne-a aruncat toată responsabilitatea în cap, plus încă un vraf de hârțogăraie fără sens, pe lângă dosare cu șină și alți metri cubi de hârtie printată ‘geaba oricum. Să mai zic de riscuri? Nu mai zic. ….. Radu Szekely, omul-minune din educație Nu am nicio dovadă directă că a fost intenționată uitarea școlilor private din HG, cu atât mai puțin am dovezi despre un om anume care ar fi făcut posibilă nesimțirea. Tot ce vă prezint aici sunt fisuri din sistem care favorizează astfel de aberații. Așa că vă prezint un caz de lobby nesimțit din alte situații. Radu Szekely e un om minune al educației românești. E din Sibiu, locul cu cele mai multe genii administrative pe metru pătrat (dacă ne luăm după câte numiri se fac din acea zonă). A lucrat cu Ecaterina Andronescu. Apoi l-a propus USR-ul consilier de stat la educație. Când Cîțu i-a dat afară pe toți useriștii, de Szekely a uitat, în mod miraculos. Când a scris presa că useristul nostru tot cade în picioare, l-au demis, dar ministrul Cîmpeanu și l-a luat consilier. De ce? Pentru că era vital să implementeze prostia numită „România educată”, acea glumă de proiect elaborată la comanda lui Iohannis (de ce e „prostie”?, am dat aici detalii). Radu Szekely și-a tras o școală „finlandeză” privată în Sibiu, împreună cu alți parteneri. A fost și singura școală privată aprobată într-un proiect-pilot pentru „România educată”. Deci omul și-a semnat fără mustrări includerea școlii în proiectul cu pricina și apoi ne-a spus senin: „nu e niciun conflict de interese”. Szekely e un model de pericol în administrația noastră publică. Are și interese private. Coordonează și proiecte publice. Îl susțin și USR, și PSD, și PNL. E un exemplar foarte reușit al noului oportunist public-privat. Cu astfel de oameni în Ministerul Educației pot să-mi fac griji de câte ori mai apare câte o „greșeală” sau „uitare” prin Hotărârile de Guvern. Integral: https://www.libertatea.ro
Iulian Anghel, editor ZF: PNL a intrat într-o fundătură din care nu ştie cum să mai iasă După ce i-a dat cu flit USR-ului, PNL ar vrea acum “refacerea coaliţiei”. Ei, nu chiar acum, ci cândva, după ce guvernul minoritar va fi fost învestit. Care va să zică, USR ar trebui să voteze, în Parlament, guvernul minoritar PNL-UDMR şi, mai apoi, vom vedea. De ce nu refac coaliţia acum, înainte de votul Parlamentului de învestire a guvernului Ciucă? Explică Dan Vîlceanu, ministru al finanţelor, o stea politică în ascensiune: păi este supărat dl Cîţu. Bine, n-a spus tocmai aşa, a spus că lucrurile au fost luate prea “personal” şi că, până când nu-şi “depersonalizează” poziţia, USR-ul risipitor nu se poate întoarce, smerit, la taică-su, prin urmare nici taică-su nu va tăia pentru el viţelul cel gras. Dar, până atunci, să voteze guvernul, pentru a-şi arăta buna-credinţă, şi apoi, nu?, nu aduce anul ce aduce ceasul. Bref: Coaliţia nu se reface acum pentru că, altminteri, dl Cîţu ar rămâne cu onoarea nereperată. Povestea proastă pentru guvernul în pregătire este că premierul desemnat are nevoie de 234 de voturi pentru a fi învestit şi nu le are. I-ar mai trebui încă vreo 50-60 de voturi. Aşadar, este nevoie de voturi care să indice explicit “da” pentru guvern. Nu este nevoie de “nu” aici, nu este nevoie să votezi împotrivă, ci este musai să obţii cele 234 de voturi “pentru”. Aşadar o abţinere – probabil aşa va face USR – este egală aici cu un vot împotrivă. Este interesant un lucru. PNL refuză refacerea alianţei pentru că USR a depus o moţiune de cenzură. Însă guvernul nu a căzut pe moţiunea USR, ci pe cea a PSD. PNL respinge USR, dar negociază cu PSD susţinerea parlamentară, adică negociază cu partidul care l-a trimis pe supăratul domn Cîţu la plimbare. PSD i-a făcut dlui Iohannis pohta ce-a pohtit şi a amânat, prin contestaţii, discutarea moţiunii USR, până ce dl Cîţu s-a întronat la PNL. Dar PSD nu este chiar un partid de proşti. Vremea trece repede, iar mai marii PSD ştiu că nu dă bine să se intuiască public că sunt sub papucul lui Klaus Iohannis. Aşa că, o eventuală susţinere a guvernului minoritar, va fi însoţită de condiţii înrobitoare. Deja PSD i-a transmis premierului desemnat o listă de revendicări şi toate cer bani. Bani, bani şi iarăşi bani! De unde bani? În plus, PSD respinge public orice “negociere”, orice ipoteză că ar fi vorba despre un “nou USL”. Nu sunt întrunite condiţiile, noi mergem în sus în sondaje, PNL merge în jos. Nu avem ce negocia în aceste condiţii, spune Vasile Dîncu, PSD. Bietul domn Ciucă umblă de colo-colo. Hai şi cu PSD, hai şi cu cine s-o nimeri, doar ca să treacă guvernul….. Nimeni nu se gândeşte acum la bugetul pentru 2022, deşi el ar fi trebuit să fie gata. Aşa că nu ştim cum va decide viitorul guvern că va proceda cu finanţele publice. O alianţă PNL-USR-UDMR ar fi avut o majoritate, nu fantastică, dar suficientă pentru a trece, neciopârţite, şi bugetul şi eventualele aşa-numite “măsuri de reformă”. Nu a fost să fie, pentru că talentaţii domni Iohannis şi Cîţu, care execută la trompetă sonata responsabilităţii, nu au vrut să rămână şi cu clondirul cu trei chile de mastică prima spart şi cu onoarea nereperată. Integral: https://www.zf.ro
Are nevoie România de un general în fruntea guvernului? În vremuri normale, democrațiile își țin militarii departe de politică. Un general în fruntea guvernului sugerează că politicul e depășit, că nu mai are resurse și că doar o mână forte mai poate scoate țara din criză. Dar Nicolae Ciucă, din fotoliul lui de ministru al Apărării, a demonstrat deja în ce fel a putut să gestioneze Armata campania de vaccinare. Generalul în rezervă Nicolae Ciucă a arătat lumii întregi că nu a avut nicio strategie pentru a evita vremurile tragice pe care le traversează acum România. Că nu a știut cum să pregătească apărarea românilor de valul al patrulea al pandemiei….. Nicolae Ciucă a fost într-adevăr pe front, în Afganistan, în Irak, în Bosnia și Herțegovina, dar nu există niciun fel de date concrete că ar fi câștigat vreo bătălie, că ar fi pregătit-o și ar fi ieșit învingător. Totuși, povești despre vitejia lui au fost spuse, dar numai în presa românească. Generalul a avut grijă să-și creeze propria legendă. El sau altcineva care s-a gândit că ar putea avea un viitor luminos. Așa a apărut aura sa eroică, de mare ajutor în politică, pentru că oamenilor le plac miturile, adoră defilările și muzica militarilor. Uniforma înseamnă putere și credibilitate pentru votantul simplu. De altfel, un sondaj recent arată că Armata e pe primul loc în topul încrederii românilor cu 70% (INSCOP, iunie 2021), urmată de Biserică (64%). În schimb, pe instituțiile care stau la baza oricărui stat democratic, românii nu dau prea mulți bani, Parlamentul se află în coada clasamentului cu o credibilitate de numai 12%, iar guvernul cu 17%. Tendința spre autoritarism e clară. De altfel, o cercetare din 2018 făcută de International Republican Institute preciza că peste jumătate dintre români considerau că țara ar trebui condusă cu mână forte de un lider care poate face tot ceea ce e nevoie pentru România fără aprobarea parlamentului. Probabil că generalul Ciucă nu are astfel de intenții, dar reflexul lui de militar este să asculte comenzile care vin de sus și să le execute. De unde de sus? De la șeful statului? Din alte zone militarizate? În plus, ca orice ofițer e obișnuit să dea ordine, iar ordinele lui să fie puse în practică imediat. Cei care au lucrat cu el în scurta perioadă în care a mai fost premier interimar (7 decembrie – 23 decembrie 2020) au vorbit în discuții private despre felul în care ar fi început militarizarea guvernului. Sigur, totul pentru o mai bună eficiență. Democrația nu e, însă, un sistem eficient, tocmai pentru că deciziile se iau prin consultări și consens. Ca ministru al Apărării, Nicolae Ciucă a avut la dispoziție jumătate de an să le dea dispoziții subordonaților săi pentru prevenirea crizei în care află azi țara, dar fie nu a făcut-o, fie planurile lui nu au fost executate. Indiferent de situație, generalul a eșuat. Și atunci, de ce s-ar baza președintele Klaus Iohannis pe cineva care nu a știut ce să facă pentru a-i apăra pe români? Fiindcă e loial? Fiindcă nu-i iese din cuvânt? Fiindcă în partida de șah pe care a jucat-o pe spezele cetățenilor țării, nu a știut să gândească mai multe mutări înainte? Fiindcă nu a știut să planifice și a fost înghesuit în colțul tablei, nu mai are soluții și a ajuns în situația să sacrifice totul? Klaus Iohannis avea în față patru ani cu un guvern format din partide pro-atlantiste și potențial reformiste, cu un PSD moderat în opoziție. Avea șansa istorică să facă schimbări mari. La sfârșitul celor patru ani, urmau alegeri parlamentare și prezidențiale în același timp, deci putea planifica o coaliție care să susțină un lider integru pentru Cotroceni, care să continue ceea ce începuse el. În schimb, președintele a făcut praf mai întâi guvernarea, apoi partidul, în cele din urmă a trebuit să-l sacrifice și pe Florin Cîțu. Mai rămâne să-și taie singur craca de sub picioare. Generalul Ciucă s-ar putea să-l ajute. Integral: https://www.dw.com
Scrisoare deschisă către toți mai-marii țării Stimați domni și doamne, mai mari peste țară, Vă rog să-mi iertați cutezanța de a mă adresa, ca simplu cetățean ce sunt, direct către cei de la a căror înțelepciune așteptăm să fim conduși cu pricepere, pentru ca traiul să ni-l ducem decent, să ne apărați libertățile și să ne salvgardați dreptul la viață, la sănătate, educație, exact așa cum prevede Legea Fundamentală. Mă adresez vouă, mai-marii țării, cei cărora vă încredințăm lună de lună și an de an banii noștri, sub formă de impozite, taxe și contribuții, pentru ca să ne conduceți înțelept, așa cum spuneam mai sus. Îmi permit deci să vă pun o întrebare simplă, așa cum bănuiesc că și-o pune în capul lui orice contribuabil ca mine: ce ați făcut cu banii noștri? Ne este, oare, asigurat dreptul la viață, când mor zilnic sute dintre noi, iar bolnavii sunt lăsați de izbeliște prin holurile spitalelor, prin ambulanțe și corturi? V-ați preocupat, oare, de ocrotirea sănătății noastre, așa cum prevede tot Legea Supremă? Ce fel de preocupare este asta când, din toată Europa, noi suntem cei mai loviți de COVID, când campania de vaccinare a dat greș până de curând, spitalele sunt full, iar medicii se declară ajunși la capătul puterilor? Veghează cineva asupra dreptului nostru la educație, când suntem pe primul loc în ce privește abandonul școlar, analfabetismul sau victimele proxeneților livrate în rețelele de prostituție europene? Suntem singura țară de pe glob unde, în plină expansiune a pandemiei, liderii politici n-au avut prioritate mai mare decât organizarea unui congres cu 5.000 participanți, în timp ce nouă, simplii cetățeni, nu ne sunt îngăduite adunări cu mai mult de 100-200 persoane. „Quod licet Iovi, non licet bovi” sau cum? Vi se pare o întâmplare faptul că, la o lună de la congresul liberal, au ajuns să moară până aproape de 500 oameni/zi, comparabil cu pierderile armatei române în cel de al Doilea Război Mondial (cca 530 oameni/zi)? Stimați mai-mari ai țării, chiar în aceste zile, când virusul seceră oameni nevinovați mai rău decât un război, când vaccinarea a fost până de curând un eșec, când românii de rând sunt speriați de creșterea prețurilor, când se anunță o iarnă grea și o iminentă lipsă de combustibil, românii observă că principala voastră preocupare pare să fie lupta pentru putere și instalarea la butoanele țării. Merită, oare, sacrificată sănătatea și chiar viața românilor, pe altarul unui simplu joc de felul „plecați voi, ca să venim noi”? Să nu ne ascundem după deget. Aleșii noștri, cei puși să ne asigure liniștea și traiul bun prin înțelepciunea lor, lasă impresia că nu există pentru țară altă prioritate decât ambițiile lor, orgoliile, infatuarea și nestăvilita lor aroganță. Stimați mai mari ai țării, ne credeți cobaii voștri? Altfel ce explicație ar avea nesiguranța guvernării și demiterea Guvernului – așa, bun-rău, cum era – fără să fi pregătit nicio alternativă? Da, domnior, niciuna, întrucât aceea cu alegerile anticipate trâmbițate până deunăzi de liderul PSD și de isonul său AUR și recent și de liderul PNL Florin Cîțu n-ar face decât să lungească și mai mult instabilitatea și sărăcia în care ne aflăm. Toată țara a rămas consternată aflând că liderii principalului partid la guvernare și cel al principalului partid din opoziție s-ar fi întâlnit oficial duminică în luxoasa Vilă Lac, numai ca să-și spună unul altuia: siktir! Niciunul nu venise ca să rezolve ceva. Iar cel mai hotărât să nu rezolve nimic pare să fi fost Marcel Ciolacu. Auzi, soluție: susținerea Guvernului numai până la 1 februarie! Adică, până trec sărbătorile și se întoarce dânsul din vacanța parlamentară….. Mi-e teamă că principalul partid din Opoziție nu reușește să se așeze în principalul rol al Opoziției: să ofere o soluție alternativă. E rușinos pentru un partid să-i izbutească moțiunea de cenzură și să rămână bouche bée, când e întrebat ce urmează. După moțiune, se cuvenea să aibă un premier reprezentativ și cu bogată experiență politică, capabil să aplice soluțiile pe care partidul pretinde că le are, să stopeze asaltul pandemiei, să gestioneze relansarea economiei, prețul energiei, scumpirile, inflația și să înfrunte iarna care se anunță grea.…. Din păcate, nici urmașii vechilor Brătieni nu se comportă mai dihai. Și-au încredințat soarta unui personaj fără rezonanță, o caricatură a liderilor înaintași. Cum de au fost în stare să-l trimită la negocierile de la Vila Lac despre care vorbeam tocmai pe Cîțu? Are Cîțu aspect de negociator? A negociat dânsul vreodată ceva și a reușit? Te copleșește el cu logica sa imbatabilă, cu retorica impecabilă, cu charisma atrăgătoare? Acolo, la Vila Lac, s-a comportat ca Bulă: cunoscând cele 10 condiții prealabile ale lui Ciolacu, nici măcar nu le-a discutat una câte una, ca orice negociator înțelept. A crezut că-i dă peste nas interlocutorului dacă-i spune că el are o singură condiție: să nu i se pună condiții. Ăsta-i răspuns de epigramist, de pamfletar, de miștorcar, domnule Cîțu, nu de negociator. N-aș vrea să fiu defetist, dar insuccesul răsunător al lui Cîțu prevestește numai insuccese oriunde s-ar așeza PNL, de acum încolo, la masa tratativelor….. Românii excelează muncind cot la cot cu nemții, francezii, italienii sau spaniolii, sportivii noștri sunt aducători de medalii olimpice, matematicienii câștigă și ei concursuri, tot olimpice, românii sunt medici de prestigiu, interpreți care au impresionat și mai impresionează cu vocile lor marile scene de la Scala, Metropolitan Opera sau Covent Garden, țara asta l-a născut pe marele Brâncuși, pe Eugen Ionescu, Henri Coandă, George Enescu, Nicolae Titulescu și mulți, foarte mulți alții. Mi-e jenă să observ că pe destinele acestei țări, care a produs genii, au reușit să pună mâna ba o Dăncilă, ba un Cîțu, ba alți câțiva parveniți. Cum spuneam, stimați mai-mari ai țării, sunt un simplu cetățean, un contribuabil, care plătește conștiincios taxe și impozite, pentru ca voi să conduceți bine țara. Atenție, eu plătesc cu bani buni, nu cu bancnote false. Și am pretenția ca, la vârful țării, să fie numai lideri buni, niciunul contrafăcut. Integral: https://spotmedia.ro
Negocieri în impas. PNL vrea să fure, dar nimeni nu vrea să stea de șase …. „Situația politică este una tensionată, pentru că toată lumea vrea doar să fure, nimeni nu vrea să stea la pândă. Acesta este singurul consens la care au ajuns până acum PSD, PNL și UDMR. Negocierile continuă, fostul premier Cîțu fiind dispus să stea el de șase pentru echipa câștigătoare”, au declarat surse din apropierea PNL. Președintele Klaus Iohannis a decis să se implice și mai mult în criza politică anunțând o vizită de lucru în Egipt pentru a sărbători 115 ani de la deschiderea relațiilor bilaterale dintre cele două țări. Conform unor surse din administrația prezidențială, în Cairo sunt 27 de grade la ora aceasta și o vreme mult mai plăcută este în Hurgada, unde președintele va avea câteva întâlniri cu oficiali din turism. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Măsurile antiCovid: bune, dar întârziate cu câteva luni Nu vă spune nimic faptul că pandemia gestionată de Cîțu și echipa sa duce la pierderi zilnice comparabile cu pierderile armatei române în cel mai ucigător război din istorie?
Democrație, decizie colectivă, raționalitate, știință, medicină ….. Americanii au interzis alcoolul în 1919, printr-un amendament la Constituție (care pretinde un grad foarte mare de consens). Amendamentul a devenit lege cu 287 de voturi contra 100, trei contra unu. În 1933, după 14 ani, amendamentul era anulat. Și era anulat după ce, timp de 14 ani, crease o clasă interlopă puternică și influentă, care împușca pe străzi și mituia polițiști, judecători și politicieni. Credințele colective absurde și suicidare nu sînt apanajul triburilor primitive. Americanii înșiși, cu checks and balances, cu state care echilibrează puterea federală, americanii cu tradiție democratică au izbutit să voteze prohibiția, crezînd într-o majoritate care nu exista, și într-un consens care nu exista. Și primitivii negri Xhosa, și civilizații cetățeni ai SUA au căzut în capcana unei psihoze colective. Despre adulația germanilor pentru Führer nu are rost să mai vorbim. Popoare întregi pot deveni complet iraționale….. Mass media au încurajat iraționalismul pentru a face audiență Posturile TV din România poartă o vină imensă. De la rețetele medicale naturiste din Formula AS, care promovează o medicină bazată pe plante, cititorii-întreabă-cititorii-răspund, fără nici o mediere din partea unui medic, la ghicitoarele care apar la diverse posturi de televiziune, la horoscoape, la toate antivaccinismele – televiziunile au sacrificat orice etică profesională de dragul senzaționalismului și al audienței. Marele laș a fost CNA-ul, Consiliul Național al Audiovizualului, care nu a sancționat aceste derapaje sistematice. Televiziunile sînt de vină, major, pentru falsele dezbateri despre coronavirus, în care au acordat același timp medicilor (rareori imunologi) și conspiraționiștilor de rînd ca Olivia Steer. Românii oricum erau un popor fragil….. Un sondaj PEW arată că românii sînt, în Europa, cei care au cele mai multe talismane purtătoare de noroc. Pe Atlasul valorilor europene (Harta ”Most people can be trusted” / putem avea încredere în majoritatea oamenilor) românii sînt cei care au o încredere extrem de mică în semenii lor (12 %) și deci și o încredere mică în stat, și deci un grad înalt de conspiraționism. ….. Neîncrederea cronică în stat e datorată faptului că timp de secole statul a însemnat fie ocupantul habsburgic, fie fanarioții trimiși de otomani, fie statul comunist instalat de ocupația sovietică. Dar situația aceea s-a terminat. Statul român e, desigur, și azi, inept și autoritar și ne minte. Dar azi avem surse de informație multiple, nu mai există cenzură, și legile UE și instituțiile UE monitorizează oarecum statul. Măsurile luate de statul român contra pandemiei, bune sau proaste, pot fi comparate și cu cererile OMS, și cu măsurile luate de alte state europene. Neîncrederea cetățenilor în stat este, prin urmare, paranoică. Ceea ce face statul, și ce nu face, e verificabil. Statul, din populism, s-a lăsat intimidat și de patronat (care se teme de scăderea afacerilor) și de o parte din angajați, care au avut de suferit de pe urma șomajului și șomajului tehnic. Dar în 19 octombrie 2021, România a avut 18 mii de cazuri de coronavirus și peste 570 de morți. Nu-i trebuie nimănui vreun talent matematic să calculeze că numărul de cazuri se dublează o dată la două săptămîni, că într-o lună, numărul celor ”curent infectați” a crescut de la 17 mii la 170 de mii. Cu un cluster de țări occidentale în care numărul de morți a scăzut sub 10 pe milion de locuitori săptămînal, și unul de creștere (Ucraina, Serbia, Basarabia, Bulgaria) vedem, șase luni după începerea campaniei de vaccinare, că trebuie să vorbim de o componentă religioasă și culturală. Țările ortodoxe sînt cele mai afectate. (vezi situl Our World in Data)….. Reamintim cititorului îngăduitor că guvernul inept al Libanului a abandonat ani de zile o încărcătură imensă, 2700 de tone, de nitrați explozibili în port. Cînd au explodat, în august 2020, au făcut 200 de morți și 7000 de răniți. Libanul e un stat eșuat (failed state). În România au murit 7000 de persoane de coronavirus între 12 septembrie -18 octombrie, fără ca populația să se alerteze, fără ca guvernul să facă ceva.
Pandemia de ticăloșie: Președintele României educate și premierul Cîțu joacă astăzi alba-neagra cu copiii și școlile din România În ziua în care intră în vigoare restricțiile fără precedent din ultimul an, restricții în cadrul cărora o singură instituție a fost anunțată de președintele României Educate ca urmând a se închide cu totul pentru a proteja viețile românilor – școala –, premierul Cîțu încearcă să decupleze învățământul de stat de cel particular. 115.000 de copii și tineri înscriși în tot sistemul educațional privat preuniversitar nu știu nici astăzi, 25 octombrie, dacă ei pot să se ducă la școală, dacă este sigur pentru sănătatea lor și-a familiilor să se ducă în clase, în timp ce prietenii lor „mai prost îmbrăcați”, cei 2,8 milioane de copii și tineri care învață la stat, stau fără dubiu acasă, pentru a înfăptui binele public de-a opri pandemia. De o mișelie fără seamăn modul în care a încercat Guvernul Cîțu să aplice această discriminare: fără să anunțe nimic oficial, în tăcerea cu care operează hoții și cu mâna unui angajat din Secretariatul General al Guvernului, conform surselor Edupedu.ro. De remarcat că cel care semnează Hotărârea de Guvern care scoate copiii din învățământul privat în afara restricțiilor este același premier care s-a angajat pionierește în fața lui Iohannis că va transforma proiectul Educației în realitate. Câtă nedreptate în România Educată de Iohannis! „La acel articol 3, îmi aduc aminte că la un moment dat a fost o discuție cu ministrul de externe, pentru că sunt câteva școli străine din București și acolo trebuia să țină puțin legătura încât să nu apăra nemulțumiri. E vorba de acest articol. A ieșit limpede din guvern, numai că a existat o greșeală”, a povestit senin aseară ministrul Finanțelor, Dan Vîlceanu. Dacă a ieșit limpede din ședința de guvern de vineri, cu oprirea școlilor de stat dar și a celor private, atunci cine a executat într-o Hotărâre de Guvern „greșeala” despre care vorbește Vîlceanu? Care sunt acțiunile legale pornite de premierul Florin Cîțu pentru a-i identifica pe cei care „greșesc” după ce un act oficial este aprobat în ședința de Guvern? Și „greșeala” care trimitea acasă doar copiii de la stat acasă ar mai fi fost „corectată”, dacă nu apărea în spațiul public? Câte „greșeli” mai mici sau mai mari, pentru care nu a fost momentul „să dai vina pe cineva”, au fost operate până acum în Guvernele României, după ce actele au trecut de miniștri? Ticăloșii care conduc România și care se prefac pro-vacciniști joacă astăzi alba-neagra cu școlile copiilor din România. Dacă elevii de la stat au fost trimiși acasă pentru propria lor sănătate, copiii din școlile private de ce rămân în clase? Dacă copiii din grădinițele și școlile de stat sunt opriți în case pentru stoparea mobilității și protejarea familiilor, de ce copiii din grădinițele și școlile particulare sunt expuși în pericolul pandemic identificat de stat? Unde este minciuna: oprirea școlilor protejează viețile copiilor și-ale adulților sau copiii din privat nu au nevoie să le fie protejate viețile?….Cât de jalnic arată astăzi fluturarea echității de către ministrul Educației, când vedem clar că echitatea s-a oprit brusc atunci când în schema discuțiilor au apărut banii. Și cât de cinică poziția în care ne-a aruncat Guvernul Cîțu și profesorul președinte Klaus Iohannis, de-a vorbi despre discriminarea de-a ține școlile deschise. Numai niște minți de-o ticăloșie fără seamăn puteau arunca la limita legalității inclusiv actul de-a educa. Integral:
Analfabetismul funcțional din România depășește 50% și aceasta nu este cea mai mare problemă a sistemului educațional din România – cercetătorul Dacian Dolean Termenul de analfabetism funcțional a devenit tot mai popular în ultimii ani în România. Acesta este folosit în spațiul public în sens general (indicând lipsa unor competențe de baza de a citi, scrie și de a calcula) sau specific (indicând competențe limitate de a înțelege un text scris la un nivel de bază), pentru a identifica o serie de probleme din sistemul de educație. Publicul din România a devenit mai conștient de acest fenomen în special datorită rezultatelor elevilor români la testele PISA. Aceste teste ne-au arătat că eșantioanele de elevi români testate o dată la 3 ani au performanțe semnificativ mai slabe decât elevii din alte țări din Uniunea Europeană, iar rata analfabetismului funcțional din România din ultimul deceniu s-a situat între 40 și 45% (ținând cont de variațiile de conceptualizare și de marjele de eroare).
Lucian Croitoru: PNL, irelevant politic în 2024?…… Când dai la o parte tot zgomotul din jurul acestei crize politice nu rămâne decât un factor esențial, cred eu, care să informeze judecata, și anume faptul că PSD guvernează, direct sau prin interpuși, numai în perioadele de expansiune economică (cu excepția celor nouă luni din 2009 în coaliție cu PDL) și promovează de fiecare dată politici fiscale prociclice care amplifică expansiunea și duc la acumularea de dezechilibre. Am remarcat practica pe care tocmai am descris-o acum aproape 4 ani într-un articol intitulat „Cu o politică fiscală permanent prociclică, am putea pierde democrația și politica monetară”, publicat pe blogul meu pe 29 octombrie 2017. Acolo am precizat că o astfel de practică este rodul unei strategii care nu ar putea apărea fără ca anumite condiții să fie îndeplinite, între care slăbiciunea instituțiilor înțelese ca reguli este esențială. Cred că regulile continuă să fie slabe în țara noastră, iar practica de mai sus va continua până când tânăra noastră democrație se va mai maturiza. O consecință importantă a faptului menționat este aceea că administrarea costurilor unei politici fiscale prociclice va cădea întotdeauna în sarcina adversarilor politici în perioada de recesiune, pe care îi va slăbi. După ce PSD sau partidul pe care îl sprijină în perioada de ascensiune economică implementează o politică fiscală prociclică, obținând beneficii pe termen scurt, politica fiscală este condamnată să rămână prociclică și în timpul recesiunii care urmează. Aceasta adâncește în exces șomajul și pune presiuni suplimentare pe politica monetară să reducă rata dobânzii pentru a stimula economia, ceea ce poate duce fie la deprecierea leului și inflație, fie la pierderea de rezerve valutare, fie la ambele, depinzând de circumstanțe. Publicul asociază efectele astfel amplificate ale recesiunii cu partidul sau coaliția de partide care gestionează recesiunea. În final, partidele politice care au o masă de votanți suficient de mare pentru a fi adversari politici reali ai PSD dispar de pe scena politică dacă gestionează o recesiune fără a avea posibilitatea să folosească politică fiscală contraciclică.
Asociaţiile economice cer partidelor un pact de neagresiune: Pentru companii, pentru mediul de afaceri care deja simte înrăutăţirea condiţiilor din economie, contează mai puţin cine este la Palatul Victoria, poate să fie şi monstruoasa coaliţie PNL-PSD, numai să fie un guvern care să oprească creşterea preţurilor la energie şi gaze, să treacă iarna şi să înceapă PNRR-ul Dacă întrebi mediul de afaceri, marile organizaţii, şefii de companii despre actuala situaţie politică, îţi răspund că nu îi interesează cine e la Palatul Victoria, poate să fie şi monstruoasă coaliţie PNL-PSD, vor doar să fie cineva care să ia decizii, să fie în stare să ţină lucrurile sub control, cel puţin a deficitului bugetar, să deblocheze urgenţele, să facă bugetul pentru anul 2022, să treacă iarna, şi înainte de asta să blocheze creşterea preţurilor la energie, gaze, utilităţi etc. Asociaţiile din economie vor să propună partidelor încheierea unui pact de “neagresiune” economică pentru a trece peste această perioadă care se anunţă extrem de dificilă. Mulţi încă îşi amintesc de USL-ul lui Ponta, când alianţa de neconceput până atunci dintre PSD şi PNL avea o majoritate zdrobitoare în Parlament. Ponta părea că înţelege economie mai mult decât alţi premieri de dinaintea lui şi dădea impresia că poate să facă, să împingă lucrurile şi să deblocheze proiecte în economie. Atunci, PNL-ul lui Băsescu îşi pierduse puterea politică şi, pe fondul nemulţumirii populaţiei – tăierea salariilor la bugetari cu 25% a lăsat urme adânci –, nu mai putea face nimic. Şi PSD a fost o variantă bună – dar pentru mulţi şefi de companii şi asociaţii nu dădea bine să spună public că e mai bine cu PSD decât cu Cioloş. Creşterea accelerată a salariilor şi a pensiilor, scăderea dividendelor, taxele mici pentru micro au dus la creşterea rapidă a consumului şi a creditării, de care au beneficiat multe companii, în special multinaţionalele şi băncile, ca să nu mai spunem că firmele şi acţionarii au rămas cu mai mulţi bani în conturi.
Refinanţarea datoriei provenite dintr-o emisiune de obligaţiuni de 555 de milioane de lei, în atenţia CGMB Primarul general, Nicuşor Dan, propune Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB) să adopte, în şedinţa din 29 octombrie, un proiect de hotărâre privind contractarea unei finanţări rambursabile de până la 555 de milioane de lei pentru refinanţarea datoriei publice locale provenite dintr-o emisiune de obligaţiuni realizată de Municipalitate în 2015, cu data maturităţii 4 mai 2022, informează Agerpres. “Se aprobă contractarea şi/sau garantarea unei/unor finanţări rambursabile interne şi/sau externe în valoare totală de până la 555.000.000 lei, cu o perioadă de maturitate de până la 10 de ani”, prevede proiectul de hotărâre. Primarul general este împuternicit să negocieze şi să semneze termenii şi condiţiile finanţării. Municipalitatea poate garanta finanţarea rambursabilă cu veniturile proprii ale bugetului local al Bucureştiului, în funcţie de cerinţele instituţiei/instituţiilor finanţatoare, prevede proiectul de hotărâre. Conform sursei citate, în 2005, Municipalitatea a împrumutat 500 de milioane de euro, pe o perioadă de 10 ani, printr-o emisiune de euro-obligaţiuni pe piaţa internaţională de capital. Împrumutul obligatar a fost contractat în condiţii de plată anuală a dobânzii şi de rambursare la scadenţa din 22 iunie 2015, în tranşă unică de 500 de milioane euro. A fost refinanţat în 2015, în conformitate cu prevederile hotărârii CGMB nr. 149 din 30 august 2012, prin contractarea a patru finanţări rambursabile sub forma unui program de emisiuni de obligaţiuni pe piaţa internă, în valoare totală de 2.220.100.000 de lei, astfel:….
Din 7.000 de angajați ai Primăriei Capitalei, 1.500 nu fac nimic, dar sunt păstrați în funcții În Primăria Capitalei, se ia o decizie abia după ce măcar 6 departamente își dau acordul. Asta înseamnă timp pierdut și hârtii plimbate, de cele mai multe ori, fără rost. În plus, primăria are în subordine instituții pe care nu reușește să le țină în frâu, dar unde se toacă banii bucureștenilor. Cum este posibil, vedem dintr-un nou episod: ″Statul degeaba″. Primăria Capitalei. O instituție cu peste 26.000 de oameni în subordine. Un colos. O înșiruire aglomerată de directori de cabinete, departamente și direcții, șefi servicii, funcții de conducere. Așa arată organigrama Primăriei Capitalei și fiecare căsuță din această reprezentare are în spate zeci și sute de angajați, în total 7.500, plătiți în fiecare an cu 700 de milioane de lei, mulți dintre ei, plătiți degeaba….. La cei 7.500 de angajați se mai adaugă angajații din cele 23 de companii aflate în subordinea primăriei, înființate de fostul primar Gabriela Firea, care au pierderi uriașe. ”Pierderile anuale au fost undeva la 200-300 de milioane de lei pe an. Cu companiile municipale”. Pentru a înțelege cum funcționează sau mai bine zis cum nu funcționează instituțiile din subordinea primăriei luăm ca exemplu Compania Parcuri și Grădini. Echipamentele și utilajele companiei zac nefolosite într-o fabrică de la marginea orașului, în timp ce marile parcuri ale Capitalei sunt un dezastru. Compania a fost înființată în 2017 și a primit exclusivitate pe lucrările din cele mai mari parcuri din București. Asta în condițiile în care primăria avea o instituție care se ocupa fix de același lucru, ALPAB, Administrația Lacuri și Parcuri, care a rămas în funcțiune cu rolul de administrator al parcurilor. Companie înființată de Firea ca să ia de la primărie prețuri de 20 de ori mai mari ca la privat Pierderile au fost uriașe. Într-un referat al primăriei se arată că, în 2016, ALPAB a cheltuit 17 milioane de lei cu întreținerea spatiilor verzi. După înființarea companiei, cheltuielile s-au dublat și au ajuns în 2019 la 40 de milioane de lei pentru aceleași lucrări. Nicușor Dan: ”Ca să tundă iarba dintr-un parc, pe piața liberă găsești și cu 20 bani mp. Această companie a primăriei lua un leu pe tuns și un leu pe strâns iarba pe care o tundeau…. haha, de 10 ori mai mult. Ca să golească un coș de gunoi, 5 lei”. Prețurile au fost stabilite de fostul consiliu al Capitalei. Noul consiliu n-a fost în stare să le modifice, motiv pentru care Primăria Capitalei, timp de 8 luni, între octombrie 2020 și mai 2021, n-a dat nici măcar o comandă de lucrări companiei, iar angajații ei, 250 în total, au stat degeaba. Alina Drăghiciu este directorul companiei, numită de USR în luna aprilie.”– În mare parte au stat.- Așteptând comandă de la primărie?- Da”. Și-au încasat însă salarii, în total, un milion de lei în fiecare lună, mare parte din acești bani au mers către angajații din birouri. În referatul primăriei se arată că personalul Tesa este plătit cu un milion de euro pe an…..Directorul câștigă 12.000 de lei pe lună. În timp ce compania a stat degeaba, în 8 luni parcurile au fost năpădite de bălării și gunoaie, băncile s-au rupt, pavajul s-a stricat. Alina Drăghiciu susține că a făcut toate demersurile posibile pentru a lucra în parcuri. …. Angajații companiei au dat ALPAB și primăria în judecată, vor salarii compensatorii. Și aceeași situație se întâmplă și în celalte companii. Într-un oraș care rămâne fară aer, se sufoca, astfel de dispute intre instituțiile primăriei par absurde. Dar ele se întâmplă și rezultatele se văd și simt. Orașul e poluat, spațiile verzi se usucă în timp ce angajații stau și toacă banii și sănătatea bucureștenilor. Integral: 
Augustin Zegrean, despre noile restricții anti-COVID: Trebuiau date prin lege, dar acum e prea târziu, situația e disperată. Ca toate problemele, la noi nu s-a luat nici aceasta în serios (VIDEO) ….„
Analiza restricțiilor adoptate de Guvern: Ce stă în picioare, ce măsuri sunt insuficiente și ce mai trebuia făcut Guvernul României a adoptat, vineri, prin hotărârea nr.91 din 22.10.2021, o serie de măsuri restrictive, care sunt absolut necesare, dar care mi se par insuficiente în contextul actual. Aceste restricții vor intra în vigoare începând de luni. Vom analiza în rândurile de mai jos fiecare prevedere în parte. În articolul 1 se vorbește de interzicerea circulației pe timp de noapte intre 22.00 si 05.00 cu unele excepții cum ar fi îngrijirea copiilor, asistență medicală, interes de serviciu, persoanele vaccinate. O altă excepție, greu de înțeles, este cea a persoanelor aflate in tranzit. Toate excepțiile trebuie justificate sau prin certificatul de vaccinare, sau printr-o declarație pe propria răspundere. Greu de înțeles de ce aceste măsuri nu sunt luate pentru TOATĂ ziua. Dificil de înțeles iarăși de ce persoanele se pot afla în tranzit, pot circula cu trenul, autocarul sau avionul, când ar trebui ca toate deplasările ne-esențiale să fie interzise pentru următoarele patru săptămâni, până când se micșorează presiunea asupra spitalelor. Să ne amintim ce a făcut Franța in luna Martie, când populația nu era încă vaccinată si când încă nu era răspândită varianta Delta, cu mult mai contagioasă. Franța a interzis atunci toate deplasările neesențiale la mai mult de 10 km de casă! Cu excepții desigur. Repet, nu era răspândită atunci varianta Delta, era o presiune mare pe spitale, dar nu era situația de catastrofă in care se află România acum. În articolul 2 se interzic activitățile de comerț și prestări de servicii, se închid restaurantele, se interzic activitățile si evenimentele organizate de instituții, operatori economici sau persoane fizice intre orele 21.00-05.00. În timpul zilei restaurantele pot fi deschise cu capacitatea de 50%, iar muzeele, cinematografele, sălile de sport, locurile de joacă pentru copii vor funcționa cu o capacitate de 30%. Întrebarea este iarăși: cine va controla aceste restricții? Vor fi aplicate sancțiuni severe care să meargă până la închiderea administrativă a localurilor care nu respectă măsurile in vigoare? Pot copiii să stea la distanță în locurile de joacă? Nu era mai logică închiderea acestor locații pentru o scurtă perioadă de timp?….. Slujbele religioase si rugăciunile pot avea loc, dar cu purtarea măștii in mod corespunzător si cu asigurarea unei suprafețe de 2 mp pentru fiecare persoană. Manifestațiile și mitingurile sunt permise pentru persoanele vaccinate sau care au trecut prin boală în urmă cu 15-180 de zile. Întrebarea este cine va controla toate persoanele de la un miting sau pe cele aflate în biserici? Suntem noi suficient de educați si respectuoși cu legea pentru a înțelege, măcar in ceasul al doisprezecelea, importanța acestor măsuri necesare si tranzitorii? Nu este păcat că nu ne-am vaccinat, acum când vedem că în țările unde campania de vaccinare a mers foarte bine viața merge înainte aproape normal? Nu este păcat că în Franta, Germania, bisericile sunt pline, se pot face nunți, botezuri și în Romania nu? Că nu putem merge la un spectacol sau la un meci de fotbal in România? Duminica trecută am fost la un meci in Strasbourg împreună cu alți 25 de mii de oameni: ne-au controlat certificatul sanitar, am purtat masca si am putut cânta, susține echipa locală de fotbal ca într-o zi normală, ca înainte de pandemie. În articolul 4 se propune ca accesul la toate activitățile și evenimentele organizate în următoarele 30 de zile, precum și accesul în centrele comerciale, în unități de cazare, restaurante, cafenele etc să fie permis doar persoanelor vaccinate sau trecute prin boală. Aceste măsuri sunt absolut necesare, dar ar fi putut fi luate în vară sau imediat ce începea sa crească presiunea asupra spitalelor. În articolul 5 se preconizează telemunca in proporție de 50%, iar acolo unde nu este posibil, se lucrează în schimburi cu măsurile de rigoare. Nu înțeleg de ce nu trecem, pentru 30 de zile, la 100% telemuncă. Repet, situația este catastrofală în spitale, măsurile trebuie să fie luate in consecință…… În rezumat, măsurile preconizate sunt binevenite, chiar daca sunt tardive și unele insuficiente. Dar aceste măsuri, care ar merge probabil foarte bine in Germania, Suedia sau chiar Franța, sunt oare adaptate poporului nostru latin căruia îi place să “se descurce” cu legea, cu preconizările, cu restricțiile? Această caracteristică națională care ne-a permis de-a lungul timpului să ieșim din situații dificile riscă să se întoarcă împotriva noastră dacă nu înțelegem acum importanța vaccinării si a respectării restricțiilor. Suntem intr-o situație critică din cauza faptului că am pierdut șansa campaniei de vaccinare și nu am reușit să evităm acest val al pandemiei. Știți proverbul cu “nu da vrabia din mână pe cioara de pe gard”? Nu era mai bine să înțelegem că riscul imediat al acestei pandemii este mult mai mare decât riscul ipotetic legat de vaccin? Nu era mai bine să ne asumăm riscul ipotetic al unui efect secundar rarisim al vaccinului și să ne luăm viața înapoi decât să ne asumăm riscul unui val uriaș care provoacă mii de morți la ora actuală?….Dar totul nu este pierdut.
Daniel Funeriu: În democrație nu poți să interzici prostia, prostia politicienilor care sunt incapabili să prevadă. În iunie – iulie, când Franța se pregătea de valul 4, nouă ni se spunea că am învins pandemia (VIDEO) Daniel Funeriu, fost ministru al Educației, a declarat sâmbătă, pentru B1 TV, că România a ajuns în acestă situație disperată din cauza prostiei: prostia celor care spun tot felul de „idei crețe” la televizor, prostia celor care le dau voie acestora să se exprime și prostia politicienilor români, incapabili să prevadă. Funeriu a adus aminte că atunci când președintele francez Emmanuel Macron atrăgea atenția că vine valul 4 COVID Delta, iar Franța se pregătea, în România politicienii spuneau că pandemia s-a terminat…..„
„Neimportanții” lui Iohannis și „Golanii” lui Iliescu Continuându-și lupta cu USR, Klaus Iohannis a lovit, fără să realizeze, în demnitatea unei categorii mult mai extinse de români, care se simt neputincioși în fața acestei crize naționale, neprovocate de ei. Când Hillary Clinton i-a numit pe suporterii lui Donald Trump „deplorables” (deplorabili, în sensul de „amărâți și răi”), aceștia și-au agățat cu miile cuvântul „deplorables” în piept și au continuat să rostogolească mișcarea care i-a adus înfrângerea candidatei democrate. Ce se face Klaus Iohannis dacă simpatizanții USR ridică de jos insulta pe care le-a aruncat-o și o transformă în insignă și în chemare de campanie? „Neimportanții” poate suna azi cum a sunat la începutul anilor 90 „Golanii” lui Ion Iliescu. Prost moment și-a ales președintele. De la Bruxelles, el a spus că partenerii săi de guvernare din USR „au vrut să arate cât de importanți sunt, dar au arătat cât sunt de neimportanți”. Se repetă eroarea pe care a făcut-o când a demonizat peee-seee-diiiștiii. Șeful statului nu-și dă seama că atunci când îi depreciezi pe reprezentanții unui partid, pe plan emoțional se simt vizați și votanții acestuia. După anul 2020 am trecut în anul 1300 Și mai e ceva, chiar mai important, specific acestei perioade. Pentru toți românii, împărțirea în 1 vaccinat și 2 nevaccinați a fost șocantă. Acel „un om” vaccinat, din minoritate, nu se aștepta să fie atât de singur. După cum și majoritatea s-a trezit, surprinsă, că are puterea numerică în societate și dominația vocii. …. Revenind la minoritate, simpatizanții dreptei, în special cei activi social, votanți USR mulți dintre ei, se simt înghesuiți, izolați, în pericol. Cumva, trăiesc nevroza eșecului. Au pierdut, au sentimentul că li se închid perspectivele. Sperau că țara e mai bine și, de fapt, e mai rău decât în cele mai pesimiste estimări. După anul 2020 am văzut cu toții, indiferent de simpatii, că a venit anul 1300, Evul Mediu. Spre deosebire de aleșii lor, ei nu au guvernat, ba chiar au fost nemulțumiți de gesturi ale celor pe care i-au votat. Ei s-au vaccinat, au respectat restricțiile. Și-au făcut datoria. Și, brusc, se văd nu doar minoritari, dar și legați de mâini și de picioare. Ce pot ei face, în plus față de ceea ce deja au făcut, ca să se termine mai repede criza? …. „Fragili și dezorientați, dar în acelaşi timp importanţi şi necesari” Vă amintiți probabil de scena în care Papa Francisc a ieșit singur, în uriașa piață San Pietro, în martie 2020. Momentul a rămas în memoria publică.
Trei asociații de magistrați avertizează că România riscă sancțiuni financiare usturătoare dacă nu respectă decizia CJUE Trei asociații de magistrați atrag atenția că nerespectarea
Sorin Pâslaru, ZF: O criză politică perfect gratuită a reuşit să dea România peste cap. Partea proastă este că şi criza sanitară şi cea energetică au fost amplificate de situaţia lipsei leadershipului din partidul de la putere din ultimele şase luni, perioadă în care a fost neglijată practic guvernarea România trece prin cea mai răvăşitoare perioadă din istoria sa recentă, provocată de o triplă criză: sanitară, energetică şi politică. În ceea ce priveşte crizele sanitară şi energetică, probabil că ar fi fost soluţii aşa cum se vede că există în alte ţări, însă criza politică este din păcate provocată absolut în mod gratuit. Concomitenţa acestor trei crize îi dă crizei politice o amploare care ar trebui să contribuie la resetarea leadershipului unei ţări care suferă de organizare proastă, economică şi socială. Criza politică gratuită provocată în sânul partidului de la putere are acum consecinţe amplificate de criza sanitară şi criza energetică. Cu atât mai mult se observă cât de mici sunt personajele care au ajuns la putere şi cum ambiţiile lor sunt diferite decât de cele de a administra cu bine România.
Armata Morții a rupt frontul. Ce urmează?….. Combatanții morții acționează peste tot – în studiouri de televiziune finanțate nu demult chiar de statul român, pe rețelele de socializare, amplificate de rețele de troli și în așa-numite camere de ecou virtuale. Și-a construit o aripă politică. Adesea, lucrează și în Casa Domnului…..
Frica de lockdown. De ce amână România măsurile care pot salva vieți ….Dincolo de limbajul juridic, unele dintre măsurile anunțate de președinte vizează restrângerea unor drepturi și, cu un guvern interimar, cu proceduri parlamentare care necesită timp, spune expertul anticorupție Laura Ștefan de la Expert Forum, e greu de crezut că măsurile pot fi mai mult decât improvizații, în ciuda gravității situației din spitale și a numărului mare de morți cauzate de Covid. „Ce se poate face, se poate face în cadrul legal actual, fără lucruri majore pentru că ele exced competențele unui guvern interimar. Acesta nu poate lua măsuri decât de administrare a treburilor curente, nu se pot decide lucruri semnificative. Pentru restrângerea de drepturi e nevoie de legislație primară adoptată de Parlament. Probabilitatea să avem un guvern până luni e foarte mică și sunt puține indicii că în Parlament s-ar putea mișca lucrurile atât de repede. Sunt totuși niște termene procedurale care trebuie respectate”, amintește Laura Ștefan. România, ca de altfel întreaga lume, se află la 19 luni de la primul val al pandemiei de Covid, cel care a dus, în martie 2020, la decretarea primelor stări de urgență, la primele măsuri drastice de limitare a interacțiunilor, la carantina cunoscută acum în întreaga lume ca „lockdown”. După 19 luni, autoritățile nu mai au scuza unei situații noi și încă neexplorate, au văzut contestațiile, publice sau legale, au beneficiat de experiența altora și au avut suficiente pârghii pentru a interveni. Inclusiv în cazul unui
Mega-contract de 125 de milioane de lei pentru informatizarea secțiilor de Terapie Intensivă, pregătit pentru licitație în plină pandemie 125 de milioane de lei e valoare estimată a unui proiect de informatizare a secțiilor de terapie intensivă, gestionat de Ministerul Sănătății și Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR), potrivit unui comunicat. Ministerul Sănătății a inițiat joi procedura de consultare de piață pentru caietul de sarcini al proiectului ”Sistem Informatic pentru Evidența Clinică a Secțiilor A.T.I. (S.I.E.C.-A.T.I.)” – Cod MySMIS. ADR susține că din acești bani va fi realizat un ”centru operativ” în Ministerul Sănătății care va distribui urgențele medico-chirurgicale prin consultarea datelor disponibile real-time și va monitoriza direcționarea ”pe criterii transparente” a pacienților către sălile de operație și secțiile ATI ale marilor spitale de urgență. Prin acest proiect vor fi realizate: – un sistem informatic de monitorizare, documentare și schimb de date medicale în situații de urgență, care va funcționa ca suport pentru luarea deciziilor în situațiile de urgență de o unitate specializată din cadrul Ministerului Sănătății; – interconectarea tuturor sistemelor din secțiile ATI și sălile de operații din cele mai importante 18 spitale de adulți și pediatrie din România într-o rețea națională ATI, care va include Ministerul Sănătății, în vederea analizei și luării deciziilor în timp real, precum și a prelucrării centralizate a datelor pentru îmbunătățirea calității actului medical destinat bolnavilor critici și scăderea mortalității;– dotarea a 18 spitale cu sisteme informatice identice, specifice secțiilor ATI și săli de operație (924 posturi ATI și SO), interoperabile cu sistemele medicale clinice existente în unitățile medicale respective, pentru a asigura analiza, sincronizarea și integrarea datelor pacientului. Integral:
Iohannis a vrut un guvern prezidențialist și o lecție pentru USR. Se termină criza sau abia începe? 
Fini sunt! PNRR-ul, adevăratul program de guvernare Dacă vrem bani astfel încât finanțele statului să nu se prăbușească, programul de guvernare este PNRR-ul. Eu nu înțeleg de ce ne chinuim cu noi programe de guvernare. Oricine ar fi la Palatul Victoria sau oricine ar veni, adevăratul program de guvernare este ce scrie în PNRR, așa cum l-a prezentat guvernul Cîțu la Bruxelles. Asta dacă vrem cei 29,2 de miliarde de euro din care 15 miliarde de euro împrumuturi pe care trebuie să-i dăm înapoi și 14,2 miliarde de euro granturi pe care nu trebuie să-i dăm înapoi, dar ca să-i obținem, trebuie să îndeplinim înainte foarte multe condiții. Dacă facem ce scrie în PNRR, avem bani. Dacă nu, ne vom chinui și ne va fi mult mai rău, mai ales că asistăm la o înrăutățire a condițiilor din economie. Finanțele publice ale României sunt într-o stare extrem de proastă, cu un deficit bugetar mare și unde plata salariilor, a pensiilor și a dobânzilor înseamnă 90% din încasările statului. Ce poți să faci cu restul de bani, la ce nevoi are România. Chiar dacă UE va mai închide ochii la reducerea deficitului bugetar de la 7% la 3% în următorii trei ani, el trebuie finanțat de undeva……Așa că nu vă uitați la cei care spun că dacă vin la guvernare vor reduce taxele și impozitele sau vor negocia ei mai bine PNRR-ul pentru că nu prea pot, că doar nu vin ei cu bani de acasă ca să plătească găurile statului. Integral:
De ce PNRR nu are treabă cu încălzirea cu lemne a gospodăriilor Apar detalii oficiale despre angajamentele României de a diminua cantitățile de combustibil lemnos (denumit pompos biomasă forestieră) în favoarea surselor de energie regenerabile și verzi, pentru a putea beneficia de fonduri europene, incluse în recent aprobatul PNRR. Însă aceste prevederi se vor putea aplica doar sistemelor de încălzire comune, în cazul distribuțiilor centralizate de agent termic sau la nivel de condominii, adică blocuri de locuințe. Procentul gospodăriilor din România care utilizează lemne de foc este unul foarte ridicat, în comparație cu media europeană, peste jumătate dintre acestea utilizând acest combustibil ca sursă primară de energie. În ceea ce privește spațiul rural, se estimează că peste 80% dintre gospodării sunt dependente de aprovizionarea cu lemne de foc. Prima alternativă, energia electrică, este momentan puțin fezabilă, datorită atât precarității rețelelor electrice, fie ele externe sau interne locuinței, cât și costurilor ridicate de consum, kilowatul termic rezultat din cel electric fiind mult mai costisitor în raport cu utilizarea lemnelor de foc. Echipamentele performante de tip pompă de căldură, care generează un raport de transformare rentabil pentru consumatorul final, necesită un buget de investiții de ordinul al miilor de euro, pe care aceste gospodării nu și-l permit. Cea de-a doua alternativă este reprezentată de utilizarea gazelor naturale. În prezent, România este mult sub media europeană, atât cu privire la procentul gospodăriilor racordate la rețelele de distribuție gaze naturale (aproximativ 40%), cât și la capacitatea de stocare a acestora în subsol. Spre comparație, Ungaria are peste 90% dintre gospodării conectate la rețelele de gaze și o capacitate dublă de stocare, în comparație cu cea a României. Pe de altă parte, investițiile din fonduri europene în rețelele de gaze nu sunt agreate la nivelul Comisiei Europene, doar zonele defavorizate, cu profil minier, putând cheltui bani europeni, prin intermediul Just Transition Fund, pentru construirea de conducte de racordare la magistralele de transport gaze, asigurând tranziția capacităților mari de producție energetică de la combustibil fosil la cel gazos. Astfel, singura variantă de finanțare a extinderii rețelelor de gaze naturale rămâne cea de la bugetul de stat, însă ele sunt condiționate tehnic de starea actuală a infrastructurii companiei de stat Transgaz și de planificarea multianuală a investițiilor de extindere a magistralelor regionale, depinzând de factorul politic și de finalizarea proiectelor gigant în care Transgaz este implicată (BRUA sau conectarea terminalului Marea Neagră). Pe românește, este imposibil să proiectezi o rețea locală de distribuție gaze naturale fără o magistrală Transgaz în proximitate iar extinderea simultană a acestora în zonele deficitare este costisitoare și de durată….. Indiferent de conținutul PNRR sau de planurile naționale și europene de ecologizare, soarta gospodăriilor românești care utilizează lemne de foc este pecetluită pentru următorii ani, fără o alternativă reală și realistă. Integral:
O afacere păguboasă: România continuă să exporte animale vii, în ciuda atenționărilor de la Bruxelles La aproape doi ani de când 14.000 de oi s-au înecat în Marea Neagră, România continuă să exporte animale vii fără a le îmbunătăți condițiile de transport, reclamă organizațiile internaționale de protecție a animalelor, citate de EUobserver. România și-a consolidat poziția, devenind cel mai mare exportator de animale vii din UE către țări terțe, iar Organizaţia Animals International susține că transportul animalelor vii aduce nu numai suferințe inutile acesrtora, ci este și dăunătoare economiei țării noastre. Organizația pentru bunăstarea animalelor se adresează acum parlamentarilor români, cerând o lege care să oprească exporturile de animale vii, favorizând carnea procesată și refrigerată. Dintr-un studiu realizat de Animals International, reiese că România pierde aproape 50 de milioane de euro anual, prin exportul de animale vii. Exportul de carne procesată ar aduce, de asemenea, peste 5.000 de noi locuri de muncă în economie, arată studiul. „România are ocazia să dea dovadă de bunătate și să facă o afacere excelentă, în același timp, înlocuind complet exporturile de animale vii cu comerțul cu produse din carne cu valoare adăugată. Are deja toată infrastructura necesară. Toți partenerii săi de afaceri acceptă deja carne procesată și refrigerată. Acum este doar o chestiune de voință politică“, a declarat pentru EUobserver Gabriel Păun, directorul Organizaţiei Animals International Deputatul român Iulius Marian Firczak a declarat că este în favoarea schimbării: „Cred că România ar trebui să meargă către o metodă mai umană de
Reprezentantul OMS în România rupe tăcerea! Plânge şi vrea acasă Sosită recent în România din Burundi, unde se înregistrează un focar de Ebola, reprezentanta OMS în România, Clarissa Porridge, a făcut primele declarații. În hohote isterice de plâns convulsiv, Clarissa a cerut să fie trimisă acasă și că vrea la mama, după doar 2 zile la București. Reprezentanta OMS spune că în prima zi la noi a vrut să se ducă pe jos la birou, văzând că de la hotel sunt doar 800 de metri. După 3 ore, în care și-a rupt hainele încercând să treacă pe lângă mașinile parcate pe trotuar și după peste 60.000 de claxoane, că nu traversa suficient de repede pentru bucureștenii cu SUV, Clarissa Porridge parcursese doar 300 de metri….. Infectată cu 16 tulpini de tuberculoză, 18 de sifilis și mai multe ciuperci, tânăra expertă în epidemii a clacat și a cerut imediat transferul. Ea le-a urat celor din Ministerul Sănătății ”succes, băieți, dar poate că e mai bine ca o nație ca voi să dispară”. Clarissa Porridge a mai spus că e probabil normal că România a adus la putere armata, că așa era în toate țările africane pe unde a mai fost. Integral:
Medic, despre restricțiile anunțate de Iohannis: „Trebuie înlocuit Grupul de Comunicare Strategica. Nu pui militari secretoși să facă diseminare de informații și educație” … În plus, trebuie înlocuit Grupul de comunicare strategică în totalitate, a scris acesta într-o postare pe
Vaccinarea anti-COVID și lupta împotriva pandemiei: 7 diferențe esențiale între România și Franța/ Portugalia Medicul Radu Lupescu din Franța, profesorul de psihologie Dan Caragea din Portugalia și profesorul de sănătate publică Răzvan Cherecheș din Cluj-Napoca au explicat în cadrul dezbaterii HotNews.ro LIVE ce măsuri au luat alte țări europene, astfel încât populația să se vaccineze și să reducă astfel efectele pandemiei, în comparație cu România unde rata de vaccinare este la 33%, iar numărul deceselor a ajuns printre cele mai ridicate din lume…..În opinia expertului, este necesar un lockdown rapid, cu școlile trecute în online și chiar și așa rezultatele vor fi simțite abia după două-trei săptămâni. De aceeași părere este și medicul Radu Lupescu, specialist în anestezie și terapie intensivă în Strasbourg, Franța, care mai spune că având în vedere situația gravă din acest moment, în România ar mai trebui și cooptarea rapidă a cât mai multor servicii private pentru primirea pacienților în stare gravă. Radu Lupescu a mai spus că, datorită vaccinării masive, în Strasbourg, secțiile ATI din spitale „sunt relativ goale”. În „septembrie, din cei 13 pacienți de la ATI din Strasbourg era vaccinată o singură persoană. Imensa majoritate a celor spitalizați sunt persoane nevaccinate”, a mai explicat medicul Radu Lupescu. În același timp, viața în Franța se apropie de normal dar se respectă regulile: „Am fost în weekend la un meci de fotbal cu 25 mii de oameni, la Strasbourg. Accesul a fost cu certificat COVID, toată lumea purta mască”. Cine i-a convins pe oamenii din Portugalia și Franța să se vaccineze? Profesorul de psihologie Dan Caragea, care locuiește în Portugalia, a explicat că „nu a fost necesar să-i convingă cineva pe portughezi”, pentru că nu a existat o opoziție reală împotriva vaccinării. „În momentul când au fost 7 mii de cazuri și 100 de morți pe zi, a fost ceva teribil pentru Portugalia și toată lumea a înțeles că e necesară vaccinarea ca să nu mai moară oameni”. ….În ceea ce privește Franța, aceasta este o țară unde vaccinarea a debutat foarte prost. Un sondaj din martie 2021 arată că doar 49% voiau să se vaccineze în timp ce 30 % refuzau categoric. 36% din populație credea că guvernul este pe mână cu companiile farmaceutice pentru a promova vaccinarea. Medicul Radu Lupescu spune că restricțiile impuse celor nevaccinați în Franța au convins mulți oameni să se vaccineze. În ceea ce privește obligativitatea vaccinării aceasta a existat doar pentru personalul medical și pentru cei din căminele de bătrâni, nu și pentru populația generală. De ce au fost proteste în Franța?
Pacienţii cu boli cronice nu au acces la tratament. “E clar că pe unii dintre ei, din păcate, îi vom pierde” ….. “Din nefericire, România nu se confruntă numai cu perioada COVID-ului sau numai cu problema COVID-ului, ne confruntăm cu o multitudine de probleme, începând de la a găsi un medic care să ne ajute în diagnosticare până la a găsi resursele financiare în a face analize, investigaţii şi monitorizare şi, nu în ultimul rând, până la a găsi soluţii de spitalizare. (…) Marea majoritate a pacienţilor, pentru a avea acces la serviciile medicale, se duc la
Datoria guvernamentală a depășit 550 de miliarde de lei și a ajuns la 49,7% din PIB Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală) a urcat, la finele primelor opt luni din 2021, la 550,34 miliarde de lei, faţă de 545,337 miliarde de lei, după primele şapte luni, conform datelor centralizate de Ministerul Finanţelor, potrivit Agerpres. Raportat la PIB, datoria guvernamentală a crescut la 49,7% la sfârşitul lunii august, de la 49,3% din PIB la finalul lunii iulie. Datoria pe termen mediu şi lung se cifra la 530,865 miliarde de lei iar cea pe termen scurt la 19,474 miliarde de lei. Cea mai mare parte din această datorie, respectiv 469 miliarde de lei, era reprezentată de titluri de stat. Împrumuturile se cifrau la 73,109 miliarde de lei. O sumă de 251,406 miliarde de lei era datorie guvernamentală în lei, 255,154 miliarde de lei reprezenta datorie guvernamentală în euro şi 42,219 miliarde de lei echivalent datorie în dolari americani. Datoria administraţiei publice centrale se ridica, la sfârşitul lui august, la 534,598 miliarde lei, din care 515,14 miliarde de lei pe termen mediu şi lung. Cea mai mare parte a datoriei administraţiei centrale era contractată în euro (251,254 miliarde de lei, echivalent) şi în lei (239,566 miliarde de lei) Datoria administraţiei publice locale se cifra la 15,741 miliarde de lei, din care 15,725 miliarde de lei pe termen mediu şi lung. Integral:
OTP Bank: Inflația la finalul anului ar putea atinge 8%. BNR va continua să mărească dobânda cheie 
Se fac bani mulți din certificatele de poluare. Nu este clar cum sunt cheltuite sumele colectate RAPORT Veniturile generate la nivel mondial din taxele pe CO2 sau certificatele de
Proceduri greoaie, birocrație multă, servicii de consultanță puține / Ce cred firmele mici despre băncile cu care lucrează Doar pentru una din cinci firme băncile au adăugat între serviciile oferite și legarea gratuită a casei de marcat la POS, arată un studiu publicat joi pe blogul BNR, document realizat de Agnes Nagy și Amalia Fugaru. De asemenea, 14% dintre IMM-urile românești nu au găsit la instituția de credit un partener în completarea documentației necesare accesării unei linii de credit. Certificate digitale calificate gratuite pentru a semna oricând și oriunde, o funcție care ar fi ușurat activitatea companiilor in interacțiunea lor atât cu autoritățile statului în pandemie, este semnalată doar de 17 la sută dintre IMM-uri. …. Ce mai arată documentul: – În România existau aproximativ 1,36 milioane entități economice active (aproape 380 de mii de PFA-uri și 985 de mii de companii) în 2019. Circa 10% dintre companii au apelat la credite bancare în anul 2020 și 2021 majoritatea finanțării lor provenind din reinvestirea profitului. Băncile comerciale declară că se află în concurență pentru acordarea de credite către 20 la sută dintre companiile nefinanciare, restul neîndeplinind criteriile de capitalizare. – Majoritatea IMM-urilor chestionate (56,1 la sută) au relații financiare doar cu o singură bancă comercială, în timp ce un sfert dintre acestea folosesc serviciile oferite de două instituții de credit, iar una din zece IMM-uri apelează la mai mult de trei bănci pentru a își acoperi nevoile de servicii financiare. Patru la sută din firme folosesc serviciile a mai mult de trei bănci. – Cele mai multe dintre întreprinderile care au relație cu o singură bancă activează în domeniul comerțului cu ridicata și cu amănuntul; reparării autovehiculelor și motocicletelor (30 la sută), iar 22 la sută dintre ele în industria prelucrătoare, în timp ce 10 la sută sunt angrenate în construcții. – Între produsele bancare oferite firmelor cel mai popular este linia de credit, care este accesată de 40 la sută dintre ele. – Una din zece companii din totalul eșantionului are linii de credit de la două bănci, iar aceste companii sunt în principal întreprinderi de dimensiuni mici și activează în principal în comerțul cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și motocicletelor (37 la sută), respectiv în ramura transport și depozitare (19 la sută). – Având în vedere că linia de credit pare să fie instrumentul de credit preferat de IMM-uri, era de așteptat ca băncile să ușureze efortul IMM-urilor în accesarea acestuia. Conform datelor din acest sondaj, pentru o treime dintre firmele care au accesat acest instrument, pregătirea documentației a durat, în medie, două săptămâni, în timp ce pentru aproape 30 la sută dintre ele durata a fost de 1 săptămână, iar pentru 5 la sută dintre IMM-uri procedura a durat mai mult de o lună. – Majoritatea IMM-urilor care au accesat o linie de credit de la bănci au beneficiat de sprijinul instituției de credit în întocmirea documentației. Astfel, pentru 40 la sută din aceste firme banca a ajutat firma pas cu pas în întocmirea dosarului, iar în cazul unora dintre aceste firme banca chiar a completat dosarul pe baza informațiilor pe care deja le deținea despre companie. – Un sfert dintre firmele chestionate au accesat un credit de investiții în ultimii doi ani. Jumătate dintre acestea au avut o interacțiune pozitivă cu instituția de credit pentru că aceasta le-a acordat ajutor pas cu pas în completarea dosarului. Pe de altă parte, puțin peste o treime dintre aceste companii au primit doar indicații la întocmirea actelor necesare aprobării creditului. În ambele cazuri, companiile mai mult reprezentate sunt cele de mărime mică, ceea ce arată că nu dimensiunea întreprinderii este cea care determină atitudinea băncii față de clientul IMM. Pe de altă parte, ramura în care activează IMM-ul influențează decizia băncilor, în sensul în care companiile din transport și depozitare sunt dezavantajate față de cele din comerț și industria prelucrătoare. Integral:
Ultimul apel disperat al medicilor: Depolitizaţi deciziile medicale şi haideţi să colaborăm ….„Suntem un grup de profesionişti români din Reţeaua de Solidaritate – iniţiativa transfrontalieră ce reuneşte medici şi cercetători români din ţară şi din diaspora. De la începutul pandemiei de Covid 19, colaborăm şi întreţinem un permanent schimb de informaţii medicale şi de cercetare medicală între doctori, dar şi cu presa şi cu autorităţile publice din România. Deşi ne despart mii de km, urmărim atent situaţia din ţară, iar modul în care e gestionată criza medicală ne îngrijorează şi ne alertează, motiv pentru care facem un apel public urgent către preşedintele României, către toţi politicienii, către autorităţi şi către mass-media din România. Vă chemăm la colaborare, solidaritate naţională şi intervenţie rapidă în dezastrul pe care-l traversăm”, arată aceştia….. Medicii mai cer să fie prioritizate opiniile specialiştilor: „să dispuneţi chiar azi un pachet de măsuri epidemiologice urgente, care să includă măsuri de carantinare pentru limitarea contactului social şi pentru scăderea presiunii pe spitalele româneşti. Fiţi conştienţi că orice întârzieri bazate pe obiective populiste aruncă România într-o situaţie tot mai gravă care nu va face decât să crească numărul de vieţi pierdute!”. „Vă rugăm să luaţi măsuri care să stimuleze solidaritatea şi colaborarea dintre medici, emiţând un act normativ care să faciliteze alăturarea unei părţi din personalul medical din alte specialităţi, colegilor lor din secţiile Covid, în tratarea pacienţilor infectaţi. Conectarea tuturor vectorilor de imagine, inclusiv cultele şi alinierea pe un mesaj public comun pro vaccinare. Vaccinarea nu e doar o măsură de protecţie personală, ci o măsură de sănătate publică. Vă rugăm să deconectaţi cât mai rapid deciziile medicale epidemiologice de decizia politică, prin instituirea rapidă a unui grup de experţi cu susţinere ministerială, dar neafiliaţi politic, care să poată coordona independent gestionarea vaccinării, care să poată emite decizii sanitare esenţiale, fără amestecul sau controlul factorului politic. Acest grup de experţi trebuie să reunească şi specialişti în comunicarea medicală, responsabili de conectarea unor părţi relevante din societate, şi care să fie capabili să realizeze inclusiv un dialog real cu reprezentanţii cultelor”, se arată în scrisoarea deschisă. Integral:
GRAFIC Diferența clară între vaccinați și nevaccinați: 1,3 decese vs 24,5 decese la 100.000 persoane ….
Opinie: Moaștele făcătoare de minuni față în față cu ravagiile pandemiei Președintele Iohannis și premierul Cîțu, acești doi stâlpi contorsionați ai puterii, calcă pe cadavre, sunt autorii morali ai uciderii pruncilor, vinovați de miile de morți în secțiile ATI din ultimele săptămâni. Peste 52.000 de pelerini au poposit, între 12 și 14 octombrie, la Iași, capitala Moldovei, pentru a se ruga la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva. Racla cu sfintele moaște a fost expusă în curtea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei pe tot parcursul zilei de 14, pentru ca fiecare drept-credincios să i se poată închina și să o atingă cu o floare, conform tradiției, sau să o sărute, sub privirile placide ale jandarmilor, care ar fi trebuit să asigure respectarea regulilor împotriva infectării cu virusul care provoacă COVID-19. Coada de mii de persoane s-a scurs toată ziua prin fața raclei cu sfintele moaște iar mulți dintre credincioși și-au dat jos masca de protecție și au sărutat-o. Saliva miilor de sărutări ale casetei de sticlă a trecut de la unul la altul, într-o comuniune a inconștienței și a nepăsării de celălalt. „E un act de credință. Nu putem interveni în relația omului cu Dumnezeu“, au declarat mai multe fețe bisericești din stafful Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.
EMA a aprobat o nouă formulă Pfizer gata pentru a fi utilizată, care se păstrează în frigider Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) a aprobat o formulă de Comirnaty, vaccinul Pfizer-BioNTech împotriva COVID-19, pregătită de utilizare. Formula nu necesită diluare înainte de administrare, va fi disponibilă în cutii de 10 flacoane (60 doze) şi poate fi păstrată la frigider la o temperatură de 2-8 grade C, timp de până la 10 săptămâni, transmite RaiNews, conform G4media. Actuala formulă concentrată necesită diluare înainte de administrare, este disponibilă în cutii de 195 flacoane mici (1.170 de doze) şi poate fi păstrată la 2-8 grade C timp de maxim o lună. EMA, într-un comunicat, a explicat: “Aceste diferenţe vor oferi mai bune opţiuni de stocare, transport şi logistică pentru distribuirea şi administrarea vaccinului. Noua formulă va fi disponibilă gradual, de la începutul anului 2022”. În ceea ce priveşte cererea, pe care Pfizer a depus-o la EMA, pentru autorizarea vaccinării pentru grupa de vârstă cuprinsă între 5 ani şi 11 ani, Agenţia Europeană a Medicamentului a început evaluarea administrării vaccinului împotriva COVID-19 Comirnaty, de la Pfizer / BioNTech la copiii cu vârsta cuprinsă între 5 ani şi 11 ani. Vaccinul este în prezent autorizat pentru utilizare la persoanele cu vârsta de peste 12 ani, explică Agenţia Europeană a Mdedicamentului. Momentan, nu s-a autorizat niciun vaccin în Europa pentru grupa de vârstă 5-11 ani. Comitetul pentru Medicamente de uz uman (CHMP) din cadrul EMA va revizui datele privind vaccinul, inclusiv rezultatele unui studiu clinic în curs care a implicat copii cu vârsta cuprinsă între 5 ani şi 11 ani, pentru a decide dacă se recomandă extinderea utilizării vaccinului…..În plus, Comitetul pentru Medicamente de uz uman (CHMP) din cadrul EMA a aprobat două locaţii suplimentare pentru producerea Comirnaty, vaccinul împotriva COVID-19 dezvoltat de BioNTech şi Pfizer, în Italia. O locaţie, situată la Monza, este administrată de Patheon Italia Spa, în timp ce cealaltă este situată la Anagni şi este administrată de Catalent Anagni Srl. Ambele fabrici vor produce produsul finit. Cele două locaţii vor produce până la 85 de milioane de doze suplimentare pentru aprovizionarea Uniunii Europene. Integral:
Studiu: Tuberculoza poate fi transmisă printr-o simplă respirație Simplul fapt că o persoană bolnavă de tuberculoză respiră ar putea fi un mod major de transmitere a infecției, arată un studiu din Africa de Sud, dat publicităţii marţi. Concluziile cercetătorilor ar putea modifica mult strategiile de luptă împotriva acestei boli, de obicei centrate pe tuse, care este principalul său simptom, informează AFP, citată de Agerpres. …. Într-adevăr, „acest lucru lasă loc pentru o transmitere ne-neglijabilă înainte ca persoanele infectate să fie tratate”, a declarat pentru AFP Ryan Dinkele, unul dintre autorii studiului, de la Universitatea din Cape Town (Africa de Sud). Expertul mai spune că o nouă abordare în lupta împotriva tuberculozei ar consta să fie detectate persoanele infectate cu tuberculoză fără să se mai aștepte ca acestea să fie tratate. „Dacă transmiterea este posibilă în absenţa simptomelor, acest lucru ne face sarcina extrem de complicată „, recunoaşte el. Tuberculoza, cea mai letală boală infecţioasă, în afară de COVID Concluziile studiului au fost tarse după ce cercetătorii sud-africani au evaluat transmiterea acestei bacterii la 39 de persoane infectate. Ei au măsurat în ce măsură această bacterie a pătruns în aer de la persoanele infectate atunci acestea respirau normal, profund şi când tuşeau. După 5 minute, în toate cele trei cazuri s-au produs nori de particule care conţineau bacteria. Tusea a produs de trei ori mai multe bacterii decât respiraţia, însă, potrivit cercetătorilor, faptul că respirăm continuu ar putea implica ideea că 90% dintre bacteriile care pătrund în aer de la o persoană infectată sunt transmise pe această cale. La începutul pandemiei de COVID, experții nu puteau spune cu certitudine că virusul se transmite prin aerosoli. Ulterior, a apărut un consens cu privire la faptul că acesta reprezintă un mod major de transmitere a bolii. ….. Organizația Mondială a Sănătății estimează că 1,5 milioane de persoane mor de tuberculoză în fiecare an la nivel mondial, ceea ce face din tuberculoză cea mai letală boală infecţioasă, cu excepţia COVID-19. Potrivit OMS, aproape un sfert din populaţia lumii este infectată cu bacteria tuberculozei, însă doar 5% din aceste persoane fac boala, majoritatea din ţări cu venituri mici şi medii. Integral:
Raport: Guvernul Cîțu a bătut recordul la alocările clientelare de fonduri. PNL a primit 65% din miliardul distribuit Organizația Expert Forum (EFOR) a lansat, marți, un raport în care analizează modul în care Cabinetul Cîțu a distribuit autorităților locale miliardul de lei scos, în luna octombrie, din fondul de rezervă. „În octombrie 2021, indicii clientelismului în alocarea discreționară de fonduri pentru autoritățile locale au atins maximul istoric al ultimilor 15 ani, conform calculelor EFOR”, se arată într-un comunicat transmis de organizația neguvernamentală. În plină pandemie şi incertitudine, guvernul a spart puşculiţa de siguranţă a ţării – Fondul de Rezervă (FR) – distribuind fără niciun motiv rezonabil primăriilor și consiliilor județene, în principal PNL, o sumă de un miliard de lei (adică echivalentul a 200 de milioane de euro), mult înainte ca anul să se încheie şi să ştim ce nevoi imprevizibile vor mai apărea. Expert Forum: ONG-ul susține că Hotărârea de Guvern 1088/2021 adoptată în octombrie, prin care s-a distribuit miliardul de lei autorităților locale, „depășește limitele uzuale” în ce privește alocările clientelare, iar Executivul condus de Florin Cîțu a întrecut, în această privință, guvernele conduse de PSD sau de Călin Popescu Tăriceanu. …. PNL și UDMR – 79% din bani Conform raportului, PNL a primit 65% dintre fonduri, UDMR – 14%, iar PSD – 16%, USR fiind aproape inexistent pe harta alocărilor. În județele Alba, Ilfov și Suceava, PNL a luat peste 90% din fonduri, iar în Sibiu și Constanța a primit 97% din banii alocați. Doar în județele dominate de UDMR precum Harghita sau Covasna, PNL a primit mai puțin de 50% din fonduri. Integral:
Iulian Anghel, ZF: Premierul demis Florin Cîţu se pregăteşte să fie redesemnat premier. Criza politică se adânceşte…. Între timp, criza sanitară ia proporţii de dezastru – 18.863 de noi îmbolnăviri de COVID-19 au fost înregistrate ieri, iar numărul de morţi a fost de 561. Este cel mai grav bilanţ zilnic de la începutul pandemiei. Medicii epidemiologi cer o nouă carantină, obligativitatea pentru cei care lucrează cu publicul de a se vaccina şi chiar impunerea certificatului verde drept condiţie de acces în magazine sau la job. Dar astfel de constrângeri nu pot fi aprobate decât în parlament. Or, parlamentul seamănă azi cu o galerie de fotbal înfierbântată, în care fiecare îşi dă cu scaunul în cap unul celuilalt. Şi nu mai este timp pentru criza COVID-19. Facturile cresc, guvernul demis promite compensări celor atinşi de creşterea preţului la energie. Dar nimeni nu ştie din ce bani vor fi făcute aceste compensări, dacă vor fi, pentru că deficitul bugetar a ajuns deja la 3,3% din PIB în primele opt luni din an, iar datoria publică a urcat, în aceeaşi perioadă, cu 55 de miliarde de lei, până la 49,7% din PIB. Criza preţurilor în energie a ajuns deja în economie şi, inevitabil, toate preţurile la raft vor merge doar în sus. Inflaţia la septembrie a ajuns la 6,3% şi, după cum arată datele, este puţin probabil să rămână aici. Acesta este tabloul general peste care a fost turnată vopseaua crizei politice – cu un guvern demis, cu un parlament fragmentat, cu un preşedinte care se încăpăţânează să nu vadă cât de gravă este situaţia, cu perspectiva primelor alegeri anticipate din istoria postdecembristă care s-ar suprapune însă fatal peste alte crize. Pentru că, dacă preşedintele îl desemnează pe Cîţu să formeze din nou guvernul, atunci şi acest guvern poate să cadă, iar calea spre alegeri anticipate este deschisă. Ce faci, în plină iarnă, cu un guvern şchiop, care nu poate emite nici măcar ordonanţe de urgenţă în cazul unei catastrofe, cu partide aflate în campanie electorală în plină criză sanitară? Şi chiar dacă guvernul Câţu II ar fi învestit (atunci de ce a fost demis guvernul?), el tot ar fi un guvern cu mari probleme, pentru că nu va avea o majoritate parlamentară. Soluţia este tot la cel care a creat problema, adică la preşedintele Klaus Iohannis, care l-a susţinut pe Cîţu până în pânzele albe. Iar soluţia este desemnarea unui alt candidat la fotoliul de premier, altul decât Florin Cîţu, şi refacerea coaliţiei PNL-USR-UDM, cu un premier liberal. Integral:
Cîțu spune că dacă înlocuim „morți”“ cu „bunăstare“ cifrele arată chiar bine Sătul să tot repete c-a adus bunăstare românilor și să nu-l creadă nimeni, marele mincinos din fruntea PNL-ului a propus o nouă abordare: „Mai terminați cu «situația e dezastruoasă» și recordurile negative“, a răbufnit Cîțu. „Dacă înlocuiți «morții» cu «bunăstare», cifrele arată chiar bine!“ „Să vă dau un exemplu“, a continuat Cîțu. „Avem titlul «Recorduri negative pe linie: peste 18.800 de cazuri noi, 574 de morți și 1.805 oameni în stare gravă». Ia haideți să-l schimbăm puțin: «bunăstare» în loc de «morți», dar și «milionari» în loc de «cazuri» sau «minunat» în loc de «grav». Și uitați ce obținem: «Recorduri pozitive pe linie: peste 18.800 de milionari noi, 574% creștere la bunăstare și 1.805 oameni în stare minunată». Deci putem avea cifre wow, trebuie doar să vrem.“ Florin Cîțu spune că este de datoria IT-iștilor români să creeze un plugin care să schimbe în toate browserele existente „morți“ cu „bunăstare“. Integral: :contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2021/10/hepta4751226.jpg?w=640&ssl=1)
Cioloș, pandemia, democrația și mefiența …. Metehnele s-au prelungit cu puciul parlamentar din 2012 și cu elita intelectuală care s-a discreditat, găsind loviturii lui Ponta false justificări, cu naufragiul repetat al sistemului sanitar patronat de Raed Arafat și alții, cu prăbușirea celui școlar, păstorit de neaveniți și plagiatori cu minte puțină, dar abundent dotați cu aplomb. Necazul a continuat neabătut, în fine, cu corupția cea de toate zilele manifestată în tragedii precum cea de la Colectiv, cu ctitorii rentabile, dar lipsite de alt sens decât sifonarea banului public, și cu asaltul generalizat asupra justiției precar reformate în epoca Băsescu întru aderarea la UE.
Falimentul City Insurance, fața mai puțin cunoscută. Peste 40 de proiecte pentru drumuri și autostrăzi construite de CNAIR au fost garantate de City. Garanții de aproape 1 miliard de lei sunt fără acoperire în acest moment..….City Insurance nu era doar cel mai mare asigurător RCA din România ci, controlând chiar cote mult mai mari din piață, era și principalul jucător în zona asigurărilor de garanții financiare ori de bună execuție . Odată cu
Surse: Comisia Europeană cere clarificări României privind decizia CCR care neagă dreptul UE. E primul pas spre declanșarea procedurii de infringement Comisia Europeană a trimis Guvernului României o scrisoare în care cere clarificări privind decizia CCR 390 din 2021, care neagă dreptul UE, au declarat pentru G4Media.ro surse guvernamentale. Acesta este primul pas procedural spre declanșarea procedurii de infringement (sancționarea unui stat membru care nu respectă dreptul UE). Curtea Constituțională (CCR) a decis în iunie 2021, cu majoritate de 7 la 2, că Secția Specială de anchetare a magistraților este constituțională, iar desființarea ei nu poate fi decisă decât de Parlament, potrivit unui comunicat al CCR…..Decizia CCR a produs deja efecte. În septembrie, un complet al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) a decis să respingă cererea foştilor procurori DNA Ploieşti, Lucian Onea şi Mircea Negulescu zis Portocală, de a constata nulitatea absolută a rechizitoriului şi a dosarului întocmit de Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ), potrivit încheierii de şedinţă din data de 8 septembrie 2021. Judecătoarele au decis să aplice decizia CCR, care a declarat SIIJ constituţională, nu decizia Curţii de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE), care – pe 18 mai 2021 – a declarat că Secţia Specială încalcă legislaţia europeană. Integral:
Veniturile populaţiei şi companiilor încep să se erodeze: În timp ce premierul Cîţu se felicită pentru realizările guvernului, BNR avertizează asupra înrăutăţirii condiţiilor economice – creşterea preţurilor la energie – care ar putea duce la un val de restructurări sau falimente de firme …. BNR pune sub semnul întrebării implementarea programului PNRR şi absorbţia fondurilor europene (în total sunt în joc 80 de miliarde de euro), având în vedere capacitatea instituţională scăzută a României. Înrăutăţirea condiţiilor din economie, mai ales pe fondul valului patru al Covid, pune sub semnul întrebării capacitatea unor firme de a rămâne viabile ulterior sistării măsurilor şi programelor de sprijin guvernamental, dar mai cu seamă în contextul creşterii deosebit de ample a preţurilor energiei şi altor materii prime şi bunuri intermediare, precum şi al preungirii problemelor de aprovizionare, ceea ce ar putea conduce la restructurări sau falimente de firme.
În materie de reforme şi investiţii, guvernul şi-a scos toate restanţele din toate sertarele şi le-a pus în PNRR. Marius Ionescu, NNDKP: Procesul de realizare a PNRR a fost relativ netransparent, deşi pe site-ul ministerului de resort sunt afişate consultări publice largi. PNRR este netransparent în mediul public…. Marius Ionescu, partener şi coordonator al NNDKP Consultanţă Fiscală, a explicat, în cadrul celei de-a şasea ediţii a ZF/NNDKP Legal & Tax că România a decis să acceseze şi componenta de împrumuturi din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), iar acum va trebui să atragă 29 de mld. de euro în următorii 5 ani plus aşa-zisele fonduri europene clasice, în condiţiile în care din 2014 încoace a atras 50 de mld. euro. „Din cele 29,2 mld. euro din PNRR, sunt 14,2 mld. euro granturi şi 15 miliarde împrumuturi. România şi Italia sunt singurele ţări care au ales să acceseze şi partea de împrumuturi. Fondurile europene atrase din 2014 încoace au fost de 50 mld. euro, iar acum trebuie să atragem în 5 ani 29 de miliarde din PNRR, pe lângă fondurile europene clasice.“ El a remarcat că procesul de elaborare a PNRR a fost netransparent.
Odăjdiile clanului Soprano În statutul BOR art. 149, cauzele se introduc pe rolul consistoriului doar cu aprobarea episcopului sau patriarhului. Hotărîrile devin executorii doar după aprobarea lor de către episcop sau sinod (art. 158). Deci : cineva se poate plînge de un abuz doar dacă episcopul e de acord cu introducerea acțiunii în instanță, și sentința consistoriului (tribunalul religios) se aplică doar dacă episcopul sau patriarhul e de acord. Din zorii Iluminismului, de cînd s-au abolit tortura și arderea pe rug pentru erezii, dreptul a evoluat. Puterea judiciară a devenit independentă și de stat, și de Biserică. În Biserica ortodoxă, nu. Consistoriile, sau tribunalele religioase, nu au nici o independență. Procesul începe dacă e de acord episcopul sau patriarhul, sentința e validă și se aplică dacă vrea episcopul sau patriarhul. Există cuvinte cărora un adjectiv le distruge sensul : socialism ; național-socialism. muzică ; muzică militară. drept ; drept canonic. Național-socialismul nu e socialism, muzica militară nu e muzică, dreptul canonic nu e drept, întrucît consistoriile, tribunalele religioase ale BOR, nu sînt independente. Sîntem în secolul XXI. Dreptul canonic și consistoriile bisericii ortodoxe au apărut acum mai bine de un mileniu, pe vremea monarhiei absolute de drept divin. Între timp, a apărut democrația, votul universali, independența justiției, transparența instituțională. Au devenit mai riguroase și mai severe criteriile noastre ale tuturor privind transparența decizională. Societatea în ansamblul ei a devenit una egalitară. A dispărut autocrația țaristă. Toți oamenii știu să scrie și să citească, mai bine decît toți preoții de acum două secole. Media sociale permit fiecăruia să comenteze în timp real declarațiile Bisericii. BOR e o instituție închisă, ca SRI, închisorile, spitalele, lojele masonice, armata sau poliția. Ca instituțiile enumerate, ea are o ierarhie vizibilă, regulamente tipărite, și un scop declarat. Și tot ca ele, ierarhia ei reală nu e cea vizibilă ; se formează în interior reguli nescrise ; scopul real este menținerea și extinderea influenței și puterii Bisericii. BOR e o instituție anacronică. Catedrala hybrisului Catedrala neamului e una dintre puținele clădiri care au legi proprii. Acest lucru e deja alarmant. Unul din principiile fundamentale ale dreptului e că nu se pot alcătui legi private, despre o anume persoană sau un anume lucru, ci doar legi generale. Primul act privind catedrala este Ordonanța de urgență nr. 19/2005 privind realizarea Ansamblului Arhitectural Catedrala Mântuirii Neamului. De la bun început trebuie spus că nu era nici o urgență. Constituția română în art. 115 par. 4 dispune : ”Guvernul poate adopta ordonanţe de urgenţă numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amînată, având obligaţia de a motiva urgenţa în cuprinsul acestora”.
INTERVIU. Un specialist în medicină de dezastru îi cere lui Iohannis să ia frâiele în mână, „că d-aia e președinte”
De ce lămâia, vitamina C și alte suplimente-minune nu împiedică îmbolnăvirea de gripă, COVID-19 sau viroze de sezon: “Creșterea imunității nu are ce să caute în limbajul corect al unei discuții medic – pacient” …. “Creșterea imunității este o greșeală fantastică. Este un termen care nu are ce să caute în limbajul corect al unei discuții între medic și pacient”, avertizează Gindrovel Dumitra, medic de familie și coordonatorul Grupului de Vaccinologie din cadrul Societății Naționale de Medicina Familiei, într-un interviu acordat HotNews.ro. Există această “tendință generală de a alerga după creșterea imunității, mai ales în rândul părinților, pentru copii. Fapt care, din punctul meu de vedere, este cât se poate de condamnabil, pentru că a devenit, practic, un element cât se poate de comercial”, subliniază medicul Gindrovel Dumitra. Potrivit medicului, o infecție nu poate fi prevenită în acest fel, iar vitaminele și suplimentele pot doar să echilibreze, “subliniez, să echilibreze” – spune Gindrovel Dumitra – un răspuns al sistemului imunitar. “Ele pot să aducă un echilibru în ceea ce privește funcționarea organismului și, mai ales, a sistemului imunitar. Practic, unele deficiențe – fie că vorbim despre vitamina C, fie că vorbim despre diverse minerale, cum ar fi zincul, fierul etc – pot fi suplimentate, astfel încât să ajungem la un echilibru în ceea ce privește funcționarea sistemului imunitar”, explică dr. Gindrovel Dumitra. “Dar, așa cum spuneam, acest echilibru este necesar pentru a lupta cu boala, nu pentru a preveni infecțiile”, subliniază medicul. Singura metodă de a preveni atât gripa, cât și COVID-19, este vaccinarea Mulți români sunt de părere că “este mai bine să te imunizezi” prin alte metode decât prin vaccinare,
Două mii de morminte….. În săptămâna 11-17 octombrie, Anul Domnului 2021, au murit în România, din cauza bolii provocate de noul coronavirus, de patru ori mai mulți oameni decât în toate cele șase sezoane precedente din cauza virusurilor gripale. Peste două mii de decese înregistrate în doar șapte zile. Raportată la numărul locuitorilor, rata mortalității de COVID-19 ne plasează în fruntea valului 4 al pandemiei la nivel global. Recordurile de anarhie sanitară, dezintegrare instituțională, miserupism politic și analfabetism comunitar pe care le înregistrăm în aceste zile ne pot transforma oricând în studiu de caz pentru ce se întâmplă cu o societate al cărei unic criteriu de agregare este tribul. Pentru a trece teafără printr-o pandemie, o națiune are nevoie de date, de criterii și de decizii aplicate pe fondul interpretării datelor și corelării criteriilor. Triburile nu produc niciodată așa ceva. Triburile stimulează doar narațiuni cu un singur sens, spirite sangvinare și o adâncire tot mai accentuată în gândirea-locotenentă, adică în acel fel magic de a înțelege lumea prin prefabricate de gândire, nu prin observație și logică. Între 2017 și 2020 au murit în România, din cauza virusurilor gripale, 401 persoane – iar doar 11 dintre victime erau vaccinate anti-gripal, arată rapoartele Institutului Național de Sănătate Publică. Astăzi, în aceeași țară, cam tot atâtea victime ale bolii COVID-19 se înregistrează în fiecare zi – iar majoritatea victimelor sunt nevaccinate. Înseamnă totuși ceva acest simplu raport comparativ pentru milioanele de compatrioți care refuză deocamdată să se imunizeze? Aparent, nu înseamnă nimic. În mod similar, datele referitoare la siguranța vaccinurilor nu înseamnă nimic. Teoria serului experimental n-are absolut nicio bază factuală – dar pentru mulți români ea funcționează ca justificare practică. Populăm o țară care nu are încredere în vaccin, dar are toată încrederea în antivirale traficate pe piața neagră. Aproape 3,8 miliarde de pământeni s-au vaccinat deja cu cel puțin o doză – iar toate sistemele de supraveghere și raportare a posibilelor reacții adverse indică un număr redus de efecte negative, majoritatea tranzitorii. În contrapartidă, 240 de milioane de oameni s-au îmbolnăvit până astăzi de COVID-19, iar 4.9 milioane au murit. Moartea nu are nimic tranzitoriu, e o consecință definitivă și ireversibilă. Vaccinarea, în sine, nu asigură eliminarea posibilității infectării, dar protejează în cele mai multe cazuri împotriva unor forme grave ale bolii. Raportul e similar cu cel evidențiat de statistica gripală a ultimului deceniu: foarte puține dintre victimele gripei, de la un sezon la altul, sunt din rândul vaccinaților. Faptul că există câțiva morți și din rândul vaccinaților nu înseamnă că imunizare anti-gripală a fost ineficientă. Înseamnă exact inversul: că la o acoperire vaccinală mai mare, numărul victimelor ar fi fost și mai mic. Liderul de trib Toate aceste date rezultate din monitorizarea medicală sunt însă inutile astăzi, când România a ajuns să sape două mii de morminte pe săptămână pentru morții COVID. Țara s-a dovedit în ultimul an și jumătate indiferentă la date și fapte, greu de convins de statistică. Cine convinge, în mod absolut, în România este liderul de trib. O astfel de căpetenie este, de pildă, arhiepiscopul BOR Teodosie. Mitropolitul Dobrogei le transmite credincioșilor că vaccinul nu-i asumat de nimeni și are, în plus, “atâtea urmări negative”. Iar credincioșii îl cred fără să mai cerceteze – chiar dacă toate vaccinurile de pe piață au producători specifici, au parcurs trasee clinice de testare și autorizare, sunt într-un proces permanent de monitorizare și sunt vizate de o raportare strictă a efectelor adverse. Nenumăratele urmări negative ale vaccinurilor anti-COVID, invocate cu nonșalanță de episcopul Teodosie, sunt – în toate statisticile – cu mult inferioare numeric efectelor negative ale îmbolnăvirii de COVID-19 fără a fi vaccinat. Această simplă informație, care are nevoie doar de logica auditoriului, nu are totuși nicio șansă înaintea părerii emise de omul Domnului, care mai traversează câteodată Constanța în caleașcă. Stadiul înapoierii noastre sociale este definitiv ilustrat de acest tablou: un țăcănit care știe să recite din Biblie e mai credibil decât moartea care sapă peste două mii de gropi noi într-o singură săptămână. Însă, pentru că țăcănitul e asimilat unui demnitar al statului român și poartă robă și toiag bisericești, autoritățile laice ridică neputincioase din umeri. De fapt, autoritățile sunt și ele doar atât: niște sigle puse pe documente, frontispicii lipsite de fond și de sens. La drept vorbind, România trece prin valul 4 al pandemiei fără Ministerul Sănătății, fără Guvern și fără vreo formă concretă de decizie legitimă. O catastrofă de premier Clasa politică este implicată de săptămâni bune într-un scandal partizan nesfârșit. Focul ideologic este întreținut cel mai abitir chiar de președintele țării, Klaus Iohannis. Omul a incendiat prin acțiunile sale recente toată scena politică pentru a-l ține în scaun pe Superman-ul guvernamental Florin Cîțu. …..Suntem, în materie de școală făcută la distanță prin intermediul tabletei, la același nivel la care ne aflam și în 2020. Chiar limitând temporar morțile zilnice și îmblânzind valul 4 al pandemiei, pe termen mediu și lung o generație școlară este oricum condamnată. Nu-i nimic: societatea se poate preface magistral că acest mare nimic care este “școala online” (pe model românesc) lasă urme de cunoaștere în elevi. Societatea românească este campioană la furat propria căciulă. În ultimul an de zile, personajele-vedetă ale românilor au fost impostorii politici, răzvrătiții BOR, doctorii cu rețete miraculoase, conspiraționiștii, jurnaliștii fără morală și, în general, toți șarlatanii care au vrut să se (re)afirme. În România, afirmarea e o rețetă relativ simplă, care pleacă de la stimularea tribalismului generic al societății. Triburile dintr-o astfel de societate nu trebuie convinse, ci fermecate. Odată fermecate, oricâtă moarte ar crește în jurul lor, triburile vor striga că ele sunt calea, adevărul și viața. Chiar dacă toate matematica pe care o cunoaște omul le va contrazice. Această punere de-a curmezișul realității e semnul unei boli mai grele, pentru care nu există vaccin și de tratarea căreia nu se pot ocupa medicii. După 18 luni de pandemie e clar, totuși, de ce România este astfel. Educată precar, vulnerabilă înaintea oricărui oportunist șarlatan, informată de o presă (cu precădere televizată) iresponsabilă și condusă de o clasă politică deplorabilă, societatea nu putea fi altfel. Integral:
BNR are dubii că vom putea lua banii din PNRR. Previziuni sumbre despre inflație …. În discuțiile privind evoluția recentă a dinamicii prețurilor de consum, membrii Consiliului au arătat că rata anuală a inflației și-a mărit considerabil distanța față de limita de sus a intervalului țintei în primele două luni ale trimestrului III 2021 și a depășit ușor nivelul prognozat, urcând de la 3,94 la sută în iunie, la 4,95 la sută în iulie și la 5,25 la sută în luna august. S-a observat că impactul major venind de această dată din majorarea consistentă a prețurilor gazelor naturale și energiei electrice în luna iulie, căruia i s-au alăturat influențele mai modeste ale continuării scumpirii combustibililor, preponderent pe seama altor elemente decât benzina și motorina….. Soldul negativ al balanței comerciale și-a accentuat însă adâncirea în termeni anuali, iar deficitul de cont curent a continuat să crească foarte alert, mărindu-se pe ansamblul semestrului I 2021 cu peste 85 la sută față de perioada similară a anului trecut. Evoluțiile au fost considerate deosebit de îngrijorătoare de către membrii Consiliului, inclusiv în condițiile scăderii semnificative a gradului de acoperire a deficitului de cont curent cu fluxuri de capital autonom în trimestrul II, de la o valoare totuși substanțial crescută în prima lună a anului. Criza politică a afectat cursul euro/leu Membrii Consiliului au evidențiat și creșterea relativ pronunțată consemnată de cursul de schimb leu/euro la mijlocul lui august, după scăderea acumulată în prima parte a trimestrului III sub influența unor factori sezonieri, precum și tendința moderat ascendentă manifestată de acesta ulterior, inclusiv în condițiile restrângerii diferențialului ratelor dobânzilor pe termen scurt – ca urmare a noilor majorări ale ratelor dobânzilor-cheie efectuate de către două bănci centrale din regiune –, iar, mai apoi, pe fondul tensionării mediului politic intern. În aceste condiții, s-a arătat, în mod repetat, că incertitudinile sporite privind consolidarea bugetară generate de actualul context politic, alături de dimensiunea dezechilibrului extern și de dinamica inflației, sunt de natură să mărească prima de risc suveran, cu potențiale consecințe adverse asupra ratei de schimb a leului, implicit asupra inflației, încrederii în moneda națională și a indicatorilor de vulnerabilitate externă, precum și asupra costurilor de finanțare a economiei…..Responsabile de înrăutățirea considerabilă a perspectivei apropiate a inflației continuă să fie șocurile adverse puternice pe partea ofertei, îndeosebi cele externe, al căror impact este însă potențat, pe plan intern, de liberalizarea în acest an a pieței energiei electrice pentru consumatorii casnici, au subliniat în mod repetat membrii Consiliului. Integral:
Economist: România se apropie de o stare gravă. Este necesară o celulă de criză, fiindcă ar putea urma mișcări sociale …..„Nu am deloc o viziune optimistă pe următoarele șase luni privind economia României. Cred că, din contră, se vor întâmpla lucruri mai grave decât cele trăite în ultimii 30 de ani, pentru că acest atentat important la calitatea vieții va duce fie la mișcări sociale, fie la apariția unor partide extrem de radicale, care vor crea probleme mari în societate”, a declarat Mircea Coșea pentru
Șeful E.ON România spune ce măsuri ar trebui luate, ca în Germania, pentru ca facturile oamenilor să scadă …..Volker Raffel, directorul general al E.ON România, spune că măsurile luate de Guvern pentru a contracara creșterea prețurilor la energie sunt bune, dar ar mai trebui luată încă o măsură, care tocmai s-a aplicat și în Germania, pentru ca facturile plătite de oameni să scadă. „Suntem foarte bucuroşi că Guvernul a pus deja în funcţiune două scheme-suport: prima este cea privind consumatorii vulnerabili, iar a doua, ce a făcut Guvernul chiar înainte de a fi demis, schema-suport (de compensare a facturilor – n.red.) atât pentru electricitate, cât şi gaze. Pentru cei care nu au consum mare, ci mic. Cred că este foarte important să ajutăm consumatorii”, a spus Raffel, într-un interviu acordat Agerpres…..„Cu toate acestea, preţul electricităţii şi al gazelor în toată Europa continuă să crească şi nu exclud necesitatea de a lua mai departe şi alte măsuri de susţinere a consumatorilor. Sunt bucuros că există discuţii politice la nivel european şi vor decide cum să o facă. De exemplu, Germania a decis reducerea TVA pentru şase luni şi aceasta ar fi o soluţie şi pentru România, pentru a supravieţui cumva acestei ierni. Cred că impactul energiei este atât de mare, încât o reducere a taxelor poate fi ceva folositor„, a subliniat Volker Raffel. De asemenea, în Germania şi la nivel european se discută şi asigurarea din bugetul statului a certificatelor verzi pentru producţia de energie regenerabilă, pentru o perioadă, în locul consumatorilor finali, măsură care s-ar putea aplica şi în România. „Deci sunt mai multe posibilităţi de a face ceva. Haideţi să vedem cum se va desfăşura dezbaterea politică, pentru că acestea sunt decizii politice, iar noi, ca şi companie, nu putem decide cu privire la ele. Dar trebuie să fie discuţii democratice şi, dacă preţurile vor continua să crească, cred că va fi nevoie de măsuri folositoare„, a susţinut responsabilul E.ON România. Integral:
Cum au schimbat trenurile Europa ultimilor 50 de ani – Viteză, curățenie, un pat bun și un drum rapid până la muncă ….Informația pe scurt: – După 1960 trenurile europene au devenit tot mai rapide, iar în 1967 francezii lansau primul tren ce atingea zi de zi 200 km/h, în timp ce pe multe rute din Europa de Vest mediile orare erau de peste 80-100 km/h datorită rețelei Trans – Europ – Express (TEE). Totuși, acum 50 de ani nu existau trenuri stil TGV sau AVE, astfel că timpii de mers între diverse orașe europene erau cu 40-70% mai mari decât acum. Spre exemplu, la 1970 trenul direct Paris – Viena făcea peste 16 ore, în timp ce în prezent poți face sub 11 ore schimbând 3 trenuri. – Companiile feroviare din Europa de Vest au adoptat modelul dezvoltat de transportul aerian, cu ”market pricing”, prețuri flexibile în funcție de cererea anticipată într-un anumit moment. Poți găsi bilete ”la ofertă” și o călătorie de câteva sute de km cu un tren de mare viteză poate costa sub 20 de euro. În unele cazuri, dacă iei biletul cu o lună înainte poate fi de 5-10 ori mai ieftin decât dacă-l iei chiar înainte de călătorie. – Cele mai rapide porțiuni din Europa de Vest permit viteze medii de 200 km/h: Paris – Marsilia, Lyon – Paris, Sevilla – Madrid – Barcelona sau Londra – Paris. În Austria sunt porțiuni importante cu medii de peste 120 km/h. O medie de peste 150 km/h este între Moscova și St Petersburg, și de peste 110 km/h între Atena și Salonic și între Kiev și Lvov. Și Polonia are trenuri Pendolino care ating 200 km/h pe cele mai rapide porțiuni. – Aproape toate țările europene, dar nu și România, au rețele extinse de trenuri regio-urbane de tip S-Bahn care fac des legătura între diversele puncte ale unui oraș mare și între acest oraș și localitățile din jur. În unele țări aceste trenuri de tip S-Bahn se succed la 3-5 minute la orele de vârf și stațiile de S-Bahn sunt dese, astfel că oamenii nu mai au nevoie de mașină să meargă la serviciu. – Cele mai celebre sunt sistemele S-Bahn din orașele germane, RER-urile franțuzești sau electricka, trenurile electrice din orașele mari rusești și ucrainene. Germania a construit sisteme de S-Bahn încă din anii ’30, alte țări din regiune și-au construit rețelele în anii ’60 și ’70 și mai toate țările au extins liniile în ultimii 20 de ani. Germania testează și câteva trenuri S-Bahn care se pot conduce singure. – Anii 60′ și 70′ au fost de aur pentru trenurile europene de noapte și cei mai răbdători europeni puteau călători din Suedia până la Adriatică, din Germania în Grecia sau din Polonia până pe litoralul bulgăresc sau romănesc, fără a fi nevoie să schimbe vagonul. După 1990, datorită zborurilor low-cost și a parcului auto crescând, trenurile de noapte s-au împuținat. – Austria merită o mențiune specială fiindcă datorită brand-ului Nightjet al companiei de stat OBB trenurile de noapte renasc în Europa și ajung în multe țări, planurile fiind ca rețeaua să se extindă. Trenul sezonier Satu Mare – Mangalia parcurgea 1.050 în peste 19 ore, în timp ce trenul Nightjet Viena – Amsterdam, cu vagoane moderne, parcurge 1.170 km în sub 14 ore. – În Europa de Vest a scăzut în ultimii 25 de ani numărul vagoanelor restaurant din mai multe motive. Trenurile au devenit tot mai rapide și numărul oamenilor care ar fi avut răgaz să mănânce a scăzut. În unele țări vagoanele restaurant nu mai erau rentabile, alte companii au decis să le scoată pentru a reduce costurile, iar în destule cazuri clasicele restaurante pe roți au fost pur și simplu înlocuite cu vagoane obișnuite de pasageri unde încasările erau mai mari vânzând bilete. – Țări precum Cehia, Germania și Franța mențin vagoanele restaurant, dar și pe cele de tip bar-bistro, dar pandemia a determinat companiile să restrângă mult serviciile și să renunțe în destule cazuri la mâncarea gătită în tren. România a cunoscut un declin dur al vagoanelor restaurant după Revoluție și aproape că au dispărut complet. Când trenul poate fi mai rapid ca avionul Cele mai rapide trenuri europene parcurg și peste 500 km fără să oprească și în mai multe țări sunt pe sute de km viteze medii de 150 km/h. În aceste condiții, în Franța, Spania, Germania, Austria sau Italia sunt rute unde trenurile au câștigat lupta cu avionul. ….Europa feroviară este plină de trenuri foarte rapide În Europa de Vest și în cea Centrală s-a investit în trenuri noi, s-a modernizat calea de rulare și unele orașe sunt legate și de peste 70 de trenuri pe zi. În plus, viteza este principalul aspect competitiv al industriei feroviare, fiindcă degeaba ar exista trenuri curate și noi dacă ar rula cu medii de 50 – 60 km/h. Polonia are de aproape zece ani trenuri Pendolino ce rulează și cu 200 km/h, iar Austria a modernizat rețeaua pentru a avea și porțiuni de 200-230 km/h și a modernizat masiv parcul de material rulant. Cele mai rapide locomotive austriece sunt Taurus, produse de Siemens Mobilty și operate de compania OBB ….Trebuie subliniat un lucru: pentru a se ajunge aici, adică într-o Europă Centrală și de de Vest în care sunt trenuri ce rulează cu 300 km/h, s-a investit enorm: un km de linie ferată de mare viteză costă 20 – 25 milioane euro și în zonele de munte poate ajunge la 60-80 milioane euro …..Companii cărora chiar le pasă de călători În timp ce la noi trenurile au o imagine foarte proastă, fiind lente, neconfortabile și insuficiente, în Europa de Vest și Centrală multe companii au reușit să atragă tot mai mulți pasageri, arătând că trenurile pot fi, nu doar rapide și curate, ci și comode și amuzante. În Italia li se pune covorul roșu călătorilor business, la vagoanele restaurant din Cehia poți mânca șnițel sau gulaș, alături de o bere bună, iar în Germania în unele trenuri există personal care se asigură că nu se vor plictisi copiii. Unele companii feroviare se impun datorită vitezei și au sloganuri de genul ”Ce rost mai are să iei avionul?”. Altele au trenuri în care poți închiria mici săli de ședință, în timp ce în unele țări vagonul restaurant chiar vinde mâncare apropiată de ce vinde un restaurant respectat din oraș. În Alpi, o dată cu biletul îți cumperi și ski pass-ul, și ambele ies mai ieftine decât dacă le-ai lua separat, în Elveția aproape toate trenurile importante au vagon de biciclete, iar în Austria poți fi sigur că în vagon nu este hărmălaie, fiindcă pasagerii gălăgioși riscă amenzi dacă fac zgomot într-o zonă anume din vagon desemnată ca ”zonă de liniște” La noi, trenurile de noapte rulează cu medii de 50-60 km/h și paturile nu sunt confortabile, dar în Europa, în special datorită austriecilor de la OBB, aceste trenuri renasc, se adaugă mereu noi destinații, au fost cumpărate vagoane noi și confortul a crescut, astfel că unii clienți business aleg trenul în loc să petreacă o noapte la un hotel din orașul unde au treabă. Integral:
Medic român din Austria:
De ce România nu a tratat până acum bolnavii COVID cu anticorpi monoclonali? Roche: „Așteptăm să semnăm contractul cu Ministerul Sănătății” Medicii din spitalele COVID nu înțeleg de ce tratamentul inovator nu a ajuns în niciun spital din țară, deși aceste medicamente, la care România a oferit pacienți pentru studiile lor clinice, au ajuns în alte state europene. Marți, Italia a oferit României 5.200 de astfel de flacoane. „Nu știu de ce Ministerul Sănătății nu a obținut niciun tratament pe bază de anticorpi monoclonali. Nu l-a plătit? Nu l-a cerut? Habar n-am de ce nu a ajuns în niciun spital din țară?”, își declară surpriza doctorul Cătălin Apostolescu, de la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș. Într-un dialog purtat cu Libertatea, medicul confirmă că, din experiența dobândită în timpul studiilor clinice, la ora actuală, „tratamentul cu anticorpi monoclonali este cel mai eficient din toate cele folosite până acum în cazurile de COVID”. Două studii clinice pe pacienții români Acest medicament a fost folosit doar pentru oamenii incluși în studiile clinice, unde medicamentul și-a măsurat eficiența. Astfel, în iarna trecută, mai multe spitale de boli infecțioase din România au participat cu pacienți infectați cu coronavirus la două studii. Unul, cu Regen-COV2, combinația de anticorpi monoclonali casirivimab/imdevimab produs de asocierea Regeneron-Roche. Este soluția primită de fostul președinte al SUA, Donald Trump, când a fost confirmat cu COVID. Al doilea studiu s-a axat pe Regdanbimab, produs de compania sud-coreeană Celltrion. „Are rezultate foarte bune” „Am văzut efectul acestui tratament la pacienții cărora le-am administrat anticorpii monoclonali. Dacă îl dai cui trebuie și când trebuie, are rezultate foarte bune. Reduce spitalizarea și previne formele severe ale bolii”, a spus infecționistul Cătălin Apostolescu. Dar medicamentul nu există. ….„Nu avem nimic. Nu am primit nimic până acum”, a fost și răspunsul doctorului Cristian Oancea, managerul Spitalului de Boli Infecțioase Victor Babeș din Timișoara. Și această unitate medicală a participat în iarnă la studii clinice cu anticorpi monoclonali. Doctorul Virgil Musta a declarat, la postul de radio RFI, că România a cerut acest tratament și că o să sosească în țară în luna noiembrie. „Administrarea acestui tratament la bolnavii susceptibili de a dezvolta forme severe poate înlocui efectul vaccinării”, consideră doctorul timișorean. …. Dar și alți doctori din spitalele de boli infecțioase din țară au confirmat pentru Libertatea că nu au primit și nu au putut administra niciunui pacient tratamentul cu anticorpi monoclonali. „Nici nu știm cum arată”, a declarat unul dintre ei, cu rugămintea să nu-i dezvăluim numele. „Agenția Europeană a recomandat utilizarea acestor medicamente până la autorizarea lor. România putea să le obțină. Multe țări europene le-au achiziționat și oferit pacienților lor. Asta arată că îți pasă de poporul tău, că lupți pentru a asigura tot ce e mai bun cetățenilor tăi. Ca dovadă, Italia, care le-a oferit acum, în ajutor de urgență, României”, a declarat pentru Libertatea sursa medicală. Integral:
Rezultatele celui mai mare studiu privind vaccinarea anti-COVID, realizat în Franța, pe 22 de milioane de oameni Vaccinarea anti-COVID reduce riscul de deces sau de spitalizare cu 90%, arată rezultatele unui studiu realizat în Franța, pe 22 de milioane de oameni de peste 50 de ani, citat de The Guardian. În plus, vaccinarea are o eficiență ridicată și în ceea ce privește protecția în fața tulpinii Delta, cea care a provocat explozia de cazuri și în România. Studiul a fost realizat în perioada 27 decembrie 2020, ziua în care toate țările UE au început imunizarea anti-COVID, și 20 iulie 2021, de către un grup științific înființat de sistemul de sănătate din Franța, Epi-Phare, alături de Agenția Națională a Medicamentului. În total, au participat 22 de milioane de persoane cu vârste peste 50 de ani – 11 milioane au fost imunizate, în timp ce celelalte 11 milioane, tot de peste 50 de ani, nu au primit vaccinul – fie Pfizer, fie Moderna, fie AstraZeneca. Vaccinul de la Johnson&Johnson nu a fost inclus, deoarece a fost aprobat ulterior, iar cercetătorii au considerat că numărul celor care l-au primit este prea scăzut. După cele opt luni de verificări, au fost publicate concluziile: vaccinul împotriva coronavirusului reduce riscul de spitalizare și de deces cu până la 90% „din a 14-a zi după a doua doză”. Concluzii similare au fost publicate anterior în Israel, Marea Britanie și SUA, dar numărul persoanelor care au luat parte la cercetarea din Franța este cel mai ridicat. În plus, francezii au anunțat că eficacitatea vaccinurilor privind protecția în fața formelor severe de COVID nu a scăzut deloc în cele 5 luni în care pacienții au fost monitorizați. …. Rezultatele au fost aceleași, indiferent dacă pacientul a primit vaccinul Pfizer, Moderna sau AstraZeneca, potrivit The Guardian. Cum protejează vaccinul în fața tulpinii Delta Cele trei vaccinuri oferă protecție și pentru formele grave cauzate de tulpina Delta, mult mai contagioasă și mai severă decât celelalte tulpini COVID. Cercetările sunt însă desfășurate în continuare, deoarece specialiștii au avut la dispoziție doar o lună între apariția variantei Delta în Franța și încheierea cercetării. Integral:
Interviurile Digi24.ro. Sociologul Gelu Duminică: Riscăm să alunecăm pe latura extremismului major. AUR ar putea fi partidul numărul 2 Principalele declarații:
Eurostat: Românii și bulgarii sunt europenii în cel mai mare pericol de sărăcie și excluziune socială Peste un sfert din populaţie era supusă anul trecut riscului de sărăcie şi excluziune socială în patru state membre ale Uniunii Europene: România (35,8%), Bulgaria (33,6%), Grecia (27,5%) şi Spania (27%),
Criză economică sau nu? Furtuna Perfectă necesară unui ”crash” ….. Sisteme care dau greș în economia României
Poate e timpul să vină și demisia Președintelui Eșuat? Într-un comentariu pentru Libertatea, scriitorul Vasile Ernu spune că președintele Iohannis, pe care îl numește „Președintele Eșuat”, al unui „stat eșuat”, împinge țara într-o incapacitate de guvernare în plină criză medicală, în plină iarnă, în pline scumpiri și că o face deja sistematic. ….
Note despre “Marele Alb” și un diavolaș de lux, cândva ponosit Cum e cu documentarul Recorder? Dar cu demonii chinuind BOR? Poate fi criticată Biserica în timpuri grele pentru creștinism? Și ce ar mai fi de făcut știut fiind că ”la nimic nu foloseşte bogăţia în ziua mâniei”?….. Oștirile totalitare, de la poliția secretă a regimului nazist la cea politică a comuniștilor, și-au recrutat trupele cu precădere din rândul unor netrebnici neînsemnați, din care nu răsărea decât banalitatea răului, înainte de a se distinge prin crime de o anvergură fără precedent. Că erau legionari, ca oamenii lui Codreanu, comuniști de origine evreiască, precum sadicii Iagoda și Iejov, sau “rotițe” aparent decerebrate dintr-un sistem asasinând în masă evrei, ca Eichmann, acești demoni “mici” nu trebuie totuși subestimați, căci sunt în stare de cele mai mari rele din istorie. …. Dar aici de religie, de credință, de creștinism e vorba? Nu prea, nu tocmai. Nu direct, și nu în primul rând. În aparență, nici Biserica nu pare a fi în chestiune, în documentarul Recorder care e în gura tuturor, în aceste zile, ci o rețea de afaceri semănând leit a mafie. Discuţia e despre demascarea mafioților și reacțiile în parte foarte neadecvate, iscate de scoaterea la vedere a nefăcutelor lor. În cauză mai e clasa politică roind în jurul BOR și democrația care (ca și anticleptocrația) cu judecată critică se ține. O fi deci tăcerea de aur. Dar acei ierarhi, pentru care Biserica Ortodoxă Română nu e despre religie, ci despre chiverniseala lor, par a vedea și aurul, și tăcerea altfel. Nu neapărat doar când preoții ei predică elocvent poruncile etice ale decalogului: să nu furi, etc. Unii din clericii ei sunt locvaci și în alte situații. De pildă, când se jură că nu fură, dar îi vezi cu rața în gură pe pelicula jurnaliștilor de investigație, filmând Clanul Marelui Alb și rețeaua lui de afaceri rentabile….. Dănuț SRL supranumit și Marele Alb Și cine e Marele Alb care a nășit o sumă de SRL-uri când era mitropolitul Moldovei? E el o taină hirsută cu șapte peceți? Victor Ilie amintește de “anii cei mai duri ai dictaturii ceaușiste”, când, (spre deosebire de românul de rând, blocat de comuniști în țară ca la închisoare, oriunde ar fi vrut să plece în vizită, în occident) cel supranumit de unii “Dănuț SRL” a plecat “la studii în Occident și a trăit mai bine de zece ani în Franța, Germania și Elveția, fapt ce a alimentat speculații despre legăturile Marelui Alb de azi cu fosta Securitate”. Preoții cu care a vorbit Ilie se arătau minunați de fulgerătoarea “traiectorie a cetățeanului Dan Ilie Ciobotea spre vârful Bisericii”, o ascensiune la fel de uluitoare ca “a unui soldat care ajunge direct general”. Istoricul Mădălin Hodor, cercetător la CNSAS, o spune cu subiect și predicat:”1. Da. Patriarhul Daniel a fost turnător la Securitate. 2. Relația sa de colaborare cu Securitatea nu a inclus doar turnătoriile, ci a fost una cu mult mai multe și mai ample ramificații, ca de altfel întreaga relație dintre BOR și statul comunist. Pe lângă colaborarea cu Securitatea, vârfurile BOR (și aici intră nume importante din actuala și fosta conducere) au participat la acțiuni de propagandă în favoarea regimului în diaspora românească, acțiuni de influență în cadrul forurilor ecleziastice internaționale, acțiuni de capturare și întoarcere în favoarea regimului de la București a comunităților românești din exterior. 3. Corupția și afacerile BOR s-au născut înainte de 1989, ceea ce vedem astăzi fiind o continuare a lor la un nivel superior. Acum o fac fără teamă și fereală de pe poziția de stat în stat.” O istorie cu mare bucluc și cu mulți oameni noi Dar n-a făcut și lucruri bune Marele Alb, în afară de a patrona, aparent, o rețea de oameni de afaceri și de politicieni îmbisericiți ai căror acoliți percep prețuri de material și lucrări umflate și de 10 ori? Şi care nu discută afaceri decât după ce au obținut ca partenerii de tranzacții oneroase să-și lase telefoanale la intrare?…. Mize mari, de viitor Va mai exista cineva, în clasa politică românească, dotat cu vitejia modernizatoare a unui Alexandru Ioan Cuza, care a secularizat averile mânăstireşti și a întemeiat, practic, autocefalia Bisericii Ortodoxe Române, eliberând-o de stăpâni străini, cu irepresibile apucături de spoliatori? Cum de e posibil să mai fie secretar de stat pentru culte un 


