Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 17 noiembrie! Meteorologii anunță că ceața va persista izolat, în special în zonele de depresiune, iar trecător vor exista și condiții de burniță. În restul zonelor țării, vremea va fi predominant frumoasă, cu cer predominant senin, dar un soare cu dinți și temperaturi scăzute. Vântul va sufla slab, până la moderat, cu unele intensificări pe crestele montane și în Banat unde viteza va atinge între 60-70 km/h. Temperaturile maxime anunțate de meteorologi la nivelul țării se vor încadra între 5 și 12 grade, iar minima zilei ar putea scădea până la -5 grade. În Bucuresti se anunță o zi cu cer predominant senin, ceață în primele ore ale dimineții și un vânt care va sufla slab, până la moderat. Temperatura maxima nu va depăși 9 grade, în timp ce minima va atinge valoarea de 1 grad pe timpul nopții.
Vaccinați vs. nevaccinați: cine transmite mai ușor infecția cu SARS-CoV2 și de ce …. Există voci și studii care susțin că vaccinații și nevaccinații răspândesc la fel infecția. Nu este adevărat, răspunde hotărât medicul Radu Ciornei. Care sunt însă motivele, potrivit medicului Radu Ciornei? 1. Vaccinarea conferă o imunitate mai puternică, de lungă durată, cu anticorpi neutralizanți. Există foarte multe studii care consfinţesc faptul că imunitatea dobândită prin vaccin este mult mai puternică, iar tipul de anticorpi care se dezvoltă prin vaccin este diferit. Prin vaccinare dezvoltăm anticorpi neutralizanți care sunt anti proteina spike – țepul acela pe care l-am văzut în imaginile cu virusul – așadar se dezvoltă anticorpi specifici pentru neutralizarea acelui domeniu, care facilitează intrarea virusului în celulă. 2. Concentrația de virus activ care nu are anticorpi atașați, exprimată în atmosferă de persoanele nevaccinate, este mult mai mare decât la persoanele vaccinate, astfel că oamenii care s-au vaccinat nu transmit boala la fel de mult. Vizavi de transmitere, “studiile nu sunt încă 100% clare, pentru că încă suntem în copilăria acestei boli și nu avem toate datele, dar din ceea ce s-a studiat până acum, este clar că vaccinații transmit boala mai puțin.” În actualul context, în care anumite lucruri nu sunt încă bătute în cuie și nu sunt încă studiate până în cel mai mic amănunt, luăm însă măsurile cele mai bune în momentul de față, explică medicul. “Dacă ești vaccinat, păstrezi normele de sănătate și normele de distanțare, eu cred că nu poate nimeni să spună că face rău cuiva”, afirmă Radu Ciornei. … De ce ai nevoie și de vaccin, chiar dacă ai trecut prin boală: Trecând prin boală, anticorpii se dezvoltă și împotriva capsulei nucleare, anticorpi antinucleocapsidă, dar aceia nu au aceeași capacitate de neutralizare – de a împiedica intrarea virusului în celulă – precum cei post-vaccinare. “Prea mulți anticorpi” – vaccinare + trecere prin boală – riscă să declanșeze boli autoimune? Fals….“Noi avem capacitatea să generăm anticorpi pentru zeci, sute de milioane de antigene diferite – pentru tot ce întâlnim în jur, de la hrană, praf, alte persoane, absolut tot – și să le ținem și minte. Iar anticorpii aceia nu se calcă pe picioare, anticorpii pentru o boală sau pentru praf sunt complet diferiți. Nu se pune problema că atunci când sunt prea mulți nu au ce să facă și încep să roadă organismul, generând boli autoimune. Nu, acest lucru se poate întâmpla din niște defecte de recombinare și rearanjare a anticorpilor, nu pentru că sunt prea mulți. Asta niciodată.”….Și totuși, de ce vedem în această perioadă o creștere a numărului de cazuri chiar și în țări cu o rată de vaccinare mult mai mare decât a României? Am luat exemplul concret al Germaniei, țară cu o rată de vaccinare de aproximativ 67% – cu 50% mai mare decât România. Germania se pregătește pentru noi restricții după ce a atins pragul de 50.000 de îmbolnăviri și în jur de 200 de decese pe zi, la o populație de 80 de milioane de locuitori. Putem compara cu situația României? “Ceea ce se întâmplă la noi este incomparabil”, arată medicul Radu Ciornei.Pentru a avea aceeași rată a deceselor pe care o are România, Germania ar trebui să aibă 18.000 de decese pe zi, explică medicul. Chiar și așa, l-am rugat pe Radu Ciornei să explice motivele pentru care numărul de cazuri crește în această perioadă, chiar și într-o țară cu 67% rată de vaccinare: 1. Vorbim și despre o evoluție sezonieră – în toate bolile cu transmitere aerogenă, vârful începe să se vadă de la mijlocul – sfârșitul lunii noiembrie, când se lasă frigul, iar activitățile încep să fie predominant în interior. 2. La rândul lor, umiditatea și frigul influențează transmiterea acelor stropi – picături nazofaringiene pe care le eliminăm în timpul vorbitului, tusei și strănutului – care răspândesc această boală cu transmitere aerogenă. 3. Vaccinul nu oferă o protecție de 100% împotriva infectării. Vaccinul ne protejează cel mai mult împotriva formelor grave de boală și a decesului și într-o proporție mai mică față de infectare. S-a vorbit mult despre faptul că eficacitatea vaccinului nu este de 100%. Statistic, niciun tratament și nicio procedură medicală nu are eficiență 100%….”Dar vreau să întreb așa, retoric: fiecare dintre noi cunoaște multe persoane care au pierdut lupta cu virusul. Întrebând pe toți din jurul meu dacă cunosc pe cineva care a avut o complicație post-vaccinală severă, măcar o persoană, toată lumea ridică din umeri. Numai în România s-au vaccinat peste 7 milioane de persoane cu cel puțin o doză de vaccin. Dar nu ne putem uita în jur și nu putem spune: uitați, aceste 3 persoane pe care le cunosc au suferit niște reacții post-vaccinale extraordinar de severe. Pe când, uitându-ne în jur, vedem cazuri de oameni care nu mai sunt din cauza infectării cu acest virus.”“Certificatul verde nu este o invenție românească” Obligativitatea certificatului verde nu este o invenție românească, amintește dr. Radu Ciornei, “Este un instrument european, iar țările la care ne uităm de foarte multă vreme de jos în sus și care au rată de vaccinare foarte mare au certificatul verde activ deja – uitați-vă la Italia, la Spania, la Portugalia, Olanda și multe alte țări din Uniunea Europeană.””Problema care se pune este că în România avem un număr foarte mare de persoane care refuză vaccinul, din cauză că propaganda anti-vaccin a fost făcută mult mai bine și a pătruns mult mai ușor în mințile oamenilor care erau poate dispuși să se vaccineze, dar au ascultat primele argumente care le-au fost aduse, care le-au venit în față”, mai spune medicul imunolog. “Sistemul politic și sanitar din România nu au reușit să își protejeze cetățenii” “Din punctul meu de vedere, al medicului și al specialistului, principalul lucru pe care trebuie să îl facă o națiune, un sistem medical, în lupta cu o pandemie este să își țină cât mai mulți oameni în viață. Din păcate, România a eșuat lamentabil la acest capitol, iar acest lucru este arătat de numărul de morți la milionul de locuitori, care este cel mai sensibil și cel mai bun indicator pentru succesul unui sistem medical de a își ține populația în viață.” Integral: https://www.hotnews.ro
Cum eșuează și industria energetică românească Când mă uit cum niște oameni care nu au habar de ceea ce se întâmpla în sistemul energetic național „construiesc” programul de guvernare mă apucă disperarea. Am citit programul de guvernare a potențialului guvern minoritar PNL – UDMR care nu a mai fost prezentat în Parlament și am constatat că este făcut pentru a fi scris ceva pe hârtie, că așa cere legea și nu pentru a fi dus la îndeplinire. Judecata o fac numai prin prisma capitolului energie. Dacă luăm la mână toate promisiunile scrise în precedentele programe de guvernare, ne este greu sa găsim vreuna care să fi fost îndeplinită. M-a îngrozit faptul că pe lista scurtă s-a regăsit cel care nu a îndeplinit nici o promisiune din capitolele referitoare la energie din ultimile două programe de guvernare. Din tot ceea ce a apărut în presă despre ceea ce ar cuprinde un posibil program de guvernare PNL – PSD – UDMR, nu am găsit nimic care să se refere la energie, în afara unor nume aruncate ca potențiale ocupante a fotoliului de ministru. Ceea ce mă înspăimântă este faptul că ceea ce discută șefii de partid nu se referă deloc la industria energetică. În situația în care România a ajuns să importe regulat peste 1000 MWh, adică nu mai are capacitatea de a produce energia necesară consumului, nici un decident nu este preocupat de varianta unui potențial black-out. Recunosc că este destul de greu ca această catastrofă să se întâmple, dar nu este imposibilă. Începînd cu ianuarie 2021 tot am scris pe acest subiect aici, aici și aici. Spaima mea este că nimeni din partidele parlamentare din tot spectrul politic nu este preocupat de faptul că importăm, că au crescut prețurile gazelor, energiei electrice sau energiei termice, că situația regională încordată din jurul Mării Negre poate afecta și mai mult situația energetică națională. Chiar și tensiunile de la granița Poloniei cu Belarusul ar putea genera o nouă criză energetică europeană…..Ceea ce vedem/auzim zile acestea confirmă că există așa de mari interese în a ocupa scaune cu acces la resurse încât în ședintele de partid se poate ajunge la scoaterea cuțitelor pe masă. Dar nu ne uităm la alte domenii, ne uitam numai spre industria energetică. Știm că întotdeauna s-au dus lupte grele pentru ocuparea funcției de ministru al energiei. Relatam acum ceva timp că PSD-ul lui Dragnea a rafinat superior numirile din acest minister. E dată ca legendă (nu avem cum să știm exact) că se lansa un nume, se dădea șpagă de cei care nu-l doreau pe individ, se mai purtau discuții și se dădea spaga grasă pentru numirea celui dorit. Așa a eșuat statul român! Președintele l-a declarat stat eșuat după moartea a unui număr de cetățeni. Problema este că mâine alte cateva mii de cetățeni pot muri într-o pană naționala de curent. Deci eșuarea se va desăvârși ….. O singură concluzie: viitorul program de guvernare este scris de oameni care nu au habar, este facut pentru împărțirea accesului la resurse, nu ține cont de realitatea internă și externă și este în detrimentul securității energetice a României și a cetățeanului. Later edit. Într-o discuție cu un prieten, acesta a spus, cu referire la PNRR: „nu poți lăsa la masă un USR cu câteva procente, era un nonsens ca un PSD cu 30% să stea pe afară”. Integral: https://www.contributors.ro
Opinie Dragoş Damian, Terapia Cluj: Domnule Prim-Ministru, după ce sunţeti ales, vă aduc cheile de la fabrică. Vă rog s-o conduceţi Dumneavoastră, că eu nu mai ştiu cum, la inflaţie către 10%, lipsă de personal calificat, penurie de materii prime, utilităţi mai scumpe cu 300% şi mai nou, cu spectrul cotei progresive Romania nu a facut nici cel mai mic efort sa stavileasca munca la negru si evaziunea fiscala, faptul ca nu se mai vorbeste despre ele din cauza pandemiei nu inseamna ca nu exista, sau ca nu au capatat forme creative, post-pandemie. Si pentru ca cele doua crime fiscale care duc la pierderea de venituri nu pot fi pedepsite se reintroduce tema cotei progresive, ne ducem sa luam si mai mult de la cei de la care luam si pana acum. 1.Azi vara, zilnic, cel putin 500 mii de romani, in concediile din tara, au platit la negru aproximativ 100 lei in fiecare zi (cazare, mancare, distractii). Asta inseamna, pentru 90 de zile de vacanta, sume nefiscalizate de 4,5 miliarde de lei; 2. Piata neagra a medicamentelor “antivirale” din valul 4 atinge din unele estimari, 100 milioane de lei – nu vorbim aici numai de contrabanda si venituri nefiscalizate, ci de un pericol real pentru sanatatea oamenilor. Iar canalele de contrabanda s-au solidificat in eventualitatea valului 5; 3. Sunt date care arata ca cel putin 50% din cei 1,5 milioane de romani platiti cu salariul minim primesc bani “la gri” de la angajator sau mai au inca un job platit, bineinteles, “la negru”. Greu de calculat sumele nefiscalizate care sunt in miscare, la 1000 de lei pe luna ajungem la 9 miliarde de lei / an. Si repet aici ceea ce am mai notat, cu 11% cresterea salariului minim nu se acopera nici macar inflatia cumulata din ultimii 3 ani, astfel incat ramane deschisa invitatia la munca la negru sau gri. Cele descrise mai sus se incadreaza la “mica evaziune” si la munca la negru “acceptabila”. Marea evaziune se face cu sprijinul celor care chiar au competente de control si desigur, al paravanelor afacerilor politice. Asadar, stimati directori de fabrici, cati mai sunteti, nu va mai puneti sperante, nu sunteti vazuti ca si active strategice pentru dezvoltare sustenabila, ci ca sursa de si mai multe venituri la buget. O sa aveti si mai multe inspectii de la autoritati care sa vada ce virgule lipsesc din rapoartele depuse si care va vor amenda pentru abateri inchipuite. Pentru ca, desigur, este mai usor sa gasesti chichite la o companie cu o mie de angajati si o cifra de afaceri de 100 milioane de lei….. Nu este nimic nou cand spun ca politicienii nu dau doi bani pe nevoia strategica de a avea o industrie de manufactura puternica, indiferent de capital – iar acum cu atat mai putin le pasa, toti ochii sunt atintiti pe PNRR – care va fi executat cu materiale din import si muncitori asiatici. Cand se termina de construit intrastructura din transport si sanatate finantata prin PNRR, in 2026, Romania va fi unde trebuia sa fie deja inca din 2015. Restul UE va fi in 2026. Integral: https://www.zf.ro
PROIECT DE LEGE Funcția de arhitect-șef din comune, orașe și municipii ar putea fi ocupată și de cei care nu sunt de meserie / Președintele OAR: Este ca și cum ai pune un IT-ist să te opereze pe cord Funcția de arhitect-șef din comune, orașe și municipii ar putea fi ocupată de ingineri, dar și de ingineri economiști, iar arhitectul șef poate să nu mai fie funcționar public, ci angajat al asociațiilor de comune/orașe/municipii, potrivit unui proiect de lege care va intra mâine la vot final în plenul Camerei Deputaților. Proiectul reprezintă de fapt aprobarea unei Ordonanțe de Urgență date în luna iunie de Guvernul Cîțu. Președintele Ordinului Arhitecților din România, Alexandru Găvozdea, a cerut amendarea proiectului de lege în comisii, astfel încât să se scoată măcar profesia de inginer economist din ecuație, iar funcția de arhitect șef să fie ocupată exclusiv de funcționari publici, ca să poată fi trași la răspundere, dar amendamentele au fost ignorate….. Ce efecte nocive are Alexandru Găvozdea, președintele Ordinului Arhitecților din România, este de părere că funcția de arhitect șef nu poate fi ocupată de cineva fără studii în domeniu deoarece persoana respectivă trebuie să poată citi, înțelege și emite judecăți pe planuri de urbanism generale, zonale și de detaliu, ceea ce nu va putea face fără pregătirea necesară. ”Nu e bine pentru că se permite ocuparea funcției publice de specialitate cu persoane care nu au această specialitate nici dobândită prin studii, nici calificată în alt fel și atestată, ceea ce periclitează întreaga activitate a arhitecților șefi respectivi, care nu este doar una de emitere a certificatelor de urbanism și autorizație de construire, ci și planificare a dezvoltării pe termen mediu și lung a localităților și lucrul ăsta nu se poate face fără să te pricepi la acest domeniu. Poate un inginer economist să fie arhitect șef la fel cum poate un absolvent de științe politice sau un IT-ist să prescrie tratamente medicale sau să ne opereze pe cord. Nu pot să mă exprim cu privire la modul de dezvoltare al unei localități dacă eu nu știu ce presupune dezvoltarea urbanistică pentru că nu am învățat niciodată lucrul acesta și nici nu pot să cer dreptul de a mă exprima, de a lua decizii, de a semna documente administrative sub promisiunea că undeva, în următoarele 12 luni sau mai mult voi face niște cursuri de formare profesională. Nu există niciun fel de elemente în programa facultăților de inginerie economică care să pregătească un asemenea absolvent pentru a ocupa funcția de arhitect-șef. Realitatea este că nici măcar pentru absolvenții de arhitectură și urbanism, absolvirea facultății nu este o garanție a competenței de a fi arhitect șef. De aceea a fost instituit acel atestat al Registrului Urbaniștilor, care prin această Ordonanță se elimină și care este esențial”, a explicat Găvozdea pentru HotNews.ro. A doua problemă semnalată este că funcția de arhitect șef poate fi prestată în interiorul unor structuri asociative ale comunelor, orașelor și municipiilor de persoane care nu sunt funcționari publici și nu au răspunderea asociată. ”În al doilea rând este problematic că se propune ca această funcție să fie exercitată de către personal angajat prin asociațiile orașelor, municipiilor sau comunelor care sunt asociații de drept privat, ceea ce scoate de fapt responsabilitatea acestui act al funcționarului public de pe traseul de responsabilitate din administrația publică cu buclă prin zona privată, astfel că în acest fel nu mai este garantată responsabilitatea celor care semnează actele administrative. În felul acesta eventualele pagube produse de aceste acte administrative nu mai pot fi aduse înapoi pe traseul de responsabilitate al administrației publice locale care în mod normal trebuie să răspundă pentru acest lucru. Practic dându-se responsabilitatea de funcție publică afectează grav interesul public pe care trebuie să-l apere o funcție publică”, a mai explicat Găvozdea. Președintele Ordinului Arhitecților spune că, adoptată în această formă, legea va duce la haos, iar interesul investitorilor privați va prima în fața interesului public. Integral: https://www.hotnews.ro
Octavian Berceanu, despre dosarul cu șină de la Garda de Mediu și aerul irespirabil din România …. Calitatea aerului din București, dar și din alte mari orașe s-a degradat vizibil în ultima lună. Președinții consiliilor județene sunt responsabili pentru blocarea activității în teritoriu a comisarilor de mediu. Garda de Mediu e o instituție din anii ’90, în care e aproape imposibil să urmărești nenorocirile pe care le comit unele firme. ….. Corupția din multe instituții încurajează poluarea “De ani de zile, partidele politice își numesc oamenii acolo pentru a avea control în teritoriu. De asemenea, președinții de consilii județene încearcă să controleze serviciile teritoriale pentru a-și păstra influența asupra firmelor”, a explicat Berceanu, spunând că asta e o mare problemă a agenției, care are ca scop să limiteze poluarea și să stopeze îngroparea României în gunoi. “Când am fost numit în funcție, am dat peste o instituție din anii ’90. Dosarul cu șină e la putere și găsești foarte greu sau uneori e imposibil să găsești istoricul situației de mediu a unei companii”, ne-a povestit inginerul silvic. “În acest domeniu, digitalizarea e esențială. Avem nevoie de un cazier de mediu, ca să putem urmări în timp real problemele unei firme. Digitalizarea mai e importantă și pentru administrarea sesizărilor, să urmărim ce se întâmplă cu semnalele venite de la populație. Acestea trebuie să ajungă rapid, prin sisteme electronice, la cei care trebuie să acționeze”, a descris Octavian Berceanu alte obstacole pentru care instituția nu are performanțe. Business as usual Pe de altă parte, modernizarea Gărzii de Mediu presupune și monitorizarea și eficientizarea activității comisarilor de mediu. “Trebuie să știm cum intervin, unde se află în fiecare moment și cum rezolvă o situație sau alta. În plus, e nevoie să comunicăm cu alte agenții și instituții ale statului, să le prezentăm în timp real date despre o intervenție, evenimente care sunt în desfășurare”, a mai adăugat el…..“Bălteni, județul Dâmbovița. Locul a fost filmat timp de 15 minute. Furnalele ard în draci resturi din dezmembrări auto și cabluri. Acum câteva zile m-am oferit sa ajut bucureștenii și autoritățile locale din Dâmbovița s-o scoată la capăt. Autoritățile, biznis es iujuăl!”, a scris Octavian Berceanu, arătând o complicitate criminală între sistemul politic și cei care fac trafic de deșeuri și arderi ilegale. Integral: https://spotmedia.ro
Premierul rotativ și președintele gaură neagră Întrebat, în preistoria democrației originale românești, ce model ar trebui să urmeze România, bătrânul comunist Ion Iliescu a opinat, dând din cap și dregându-și vocea: „modelul suedez”. Era, în opinia lui, dovada că socialismul poate reuși, măi dragă. Spera primul președinte democratic ales al țării că, până în 2025, România va reuși să recupereze decalajul uriaș față de Vest dacă va crea un stat suficient de puternic încât să distribuie, asemenea unui despot luminat, resursele țării într-un mod eficient și echitabil, întru propășirea economică a țării, dar și păstrarea păcii sociale. Visul umed al oricărui socialist s-a transformat, în România, într-un coșmar. Statul a tot crescut, de la circa 800.000 de bugetari în 1990 (minus întreprinderile de stat, evident), ajungând azi la un număr total de 1.233.386 de angajați, din care 780.875 sunt în administrația centrală (include Armata, Internele, Educația și Sănătatea) iar 452.511 sunt în administrația publică locală. Iar angajările continuă. Dar să nu trăim cu impresia că numărul efectiv al angajaților la stat e cumva problema, pentru că nu-i așa: România se află sub media europeană atunci când vine vorba de proporția angajaților bugetari din totalul forței de muncă și pe unul dintre ultimele locuri când vine vorba de numărul de bugetari la mia de locuitori. Problema stă în serviciile pe care aceștia sunt în stare să le ofere, în atitudinea lor față de cetățenii pe care trebuie să-i servească și în investițiile care (n-)au fost făcute pentru ca munca lor să fie una ușoară, în folosul comunității. Indiferent că vorbim de polițiști, de profesori, de medici sau chiar de funcționarii de la ministerul Economiei, bugetarii de la noi lucrează în general în condiții improprii, sunt selectați pe criterii de rudenie sau relații și au o singură grijă: să nu cumva să deranjeze „mai sus”. Sigur, sunt printre ei și zeci de mii de oameni care-și fac munca cu dărnicie și pasiune – nu vreau să cad în greșeala de a-i judeca pe toți după chipul și asemănarea șefilor cu care s-au procopsit. Dar sistemul este, în general, unul specific unei mafii, unui clan, iar nu al unor instituții suedeze care se zbat să facă viața mai ușoară celor care le finanțează din buzunarul propriu, prin taxe și impozite. Oamenii cinstiți care lucrează printre ei se sufocă acolo și-și fac treaba cu mare greutate. Dacă protestează cineva la această părere, n-are decât să se uite spre rezultatele sistemului de educație: un grad de analfabetism funcțional care are consecințe reale, grave, atunci când 70% din populație nu e în stare să accepte niște minime măsuri pentru propria-i sănătate. Sau spre sistemul medical, cu rate uriașe de mortalitate, chiar și în spitale dotate cu aparatură de ultimă generație, diferența făcând-o personalul medical. Că de poliție, justiție și instituțiile de forță ale statului ce să mai vorbesc, cu ale lor Academii care fabrică plagiatori pe bandă rulantă? ….. Dar puteam spera că, în 2021, punem bazele pentru o reformă profundă a statului – adică exact a acestor un milion și două sute de mii de oameni care țin destinul acestei țări în mână. Reforma asta profundă nu putea porni de jos în sus – se mai încearcă, timid, la nivelul administrațiilor locale, singurele care mai reușesc să facă ceva. Ci doar de sus în jos. Alianța PNL-USR-UDMR începuse să facă asta – nu doar câțiva dintre oamenii USR-ului, ci și câțiva ai PNL-ului. Tocmai în acest moment-cheie din istoria României, președintele Iohannis a făcut o piruetă și, speriat probabil de ce ar însemna, de fapt, cârmirea acestui monstru spre transformarea lui într-un aparat modern, dedicat oamenilor, a tras de hățuri fix în direcția inversă. Nu se putea da un semnal mai prost tuturor celor care dețin puterea – mică, mare – în ministere, în parchete, în tribunale, în secțiile de poliție, în inspectorate, în prefecturi și primării. Nici că se putea da un semnal mai clar că în următorii trei ani – ba chiar șapte – e liber la furt, la nepotisme, la frecat menta și, în general, la tot ce a fost mai grețos în ultimele trei decenii. Sunt bani destui să ajungă la toată lumea, ba chiar să inventăm alte chestii care țin de democrația originală, precum premierul rotativ (vă las pe voi să vă imaginați cum anume vor face rotativa asta Cîțu și Ciolacu, deși îmi cer scuze pentru imaginea mentală tocmai creată), doar-doar să fie liniște, măi dragă…..Președintele Iohannis merită o singură comparație: cea cu Ion Iliescu. Cel care a profitat de cei 1166 de morți din decembrie 1989 și s-a urcat pe cadavrele lor pentru a institui un sistem politic în care a controlat ambele părți ale așa-zisului eșichier politic…..E greu să numărăm câte mii de români au murit direct din cauza relaxării afișate la cel mai înalt nivel al statului, în mod iresponsabil, la începutul verii lui 2021. Nu-i putem pune președintelui Iohannis în cârcă 50.000 de morți (și încă pe atâția, prin mortalitatea excesivă) ai pandemiei, pentru că nu putem cuantifica exact responsabilitatea domniei-sale în această catastrofă umanitară prin care trece România. Dar și 10% dacă ar fi vina domniei-sale, tot ar fi de cinci ori mai mulți morți decât la Revoluție. Gândiți-vă la acest număr și cutremurați-vă. E vorba de oameni care mor absolut degeaba – pentru că viața a peste 90% dintre ei putea fi salvată dacă acceptau măsurile medicale. Dacă vârful acestui aparat de stat uriaș s-ar fi preocupat de coborârea printre muritori, ca pe front, pentru a-i convinge. Dacă ar fi arătat că-i pasă. Dacă ar fi vorbit pe limba lor. Dacă le-ar fi câștigat încrederea. Dar cine să vină printre ei? Președintele „am învins pandemia”? Cel care a declanșat o criză politică gravă în miezul acestei catastrofe medicale? Cel care s-a dus să viziteze piramidele și să joace golf, de repetate ori, cât timp spitalele gem de muribunzi? Cel care a preferat să aducă PSD înapoi la guvernare, de pe o poziție de forță, doar-doar să nu cumva să-i fie deranjată perpetua vacanță? Nici măcar Ion Iliescu nu a avut acest cinism îngrozitor. Integral: https://pressone.ro
Cât de viabilă este varianta premierilor alternativi Ideea asta, ca șeful Executivului să fie schimbat prin rotație, la fiecare doi ani, este o raritate la nivel mondial. Istoria consemnează numeroase cazuri când pretendenții la domnie sau la guvernare încercau o conducere bicefală sau tricefală concomitentă, dar consecutivă mai rar. Cazul recent al Israelului ar putea fi o excepție care confirmă regula…. Nicăieri în lume formele de guvernământ bicefale sau tricefale simultane nu s-au dovedit durabile, eșuând în momentul când unul dintre participanți se arăta mai influent sau mai autoritar decât alții. Cu atât mai puțin durabilă ar fi o guvernare alternativă bicefală sau tricefală concomitentă. Cine garantează că cel mai influent dintre cei aflați în competiție va fi corect și nu-și va păstra doar pentru sine beția puterii, din care abia a apucat să guste? Cine garantează că domnul Cîțu nu va continua să dea din coate, pentru a-și satisface nemăsurata sete de putere? Cine garantează că PSD, susținător necontenit al avantajului celui cu mai multe locuri în Parlament, nu va încera să fructifice într-un moment favorablil acest important avantaj? Să zicem însă că a fost aleasă această opțiune, a premierilor schimbați prin rotație – ceva ca în jocul acela cu Ala-Bala-Portocala. Cine garantează că, în cursul celor doi ani ai mandatului alternativ, partidele nu-și schimbă liderii sau că alternativul Cîțu, ajuns premier à tour de rôle, nu se ceartă cu vreun partener, un ministru, cineva, și-l împinge pe scări în jos, de nu se vede? Cunoscând caracterul și obiceiurile domnului Cîțu, gândesc că așa ceva nu este deloc imposibil. Suntem dâmbovițeni, oameni buni, ce naiba! La noi, încă n-a ajuns cutumă nici sintagma de pe Sena parole d’honneur, nici cealaltă sintagmă, gentlemen’s agreement de pe Tamisa. Dacă unul singur dintre cei trei premieri in spe se dovedește zmeu, pun rămășag că ceilalți doi pot rămâne ușor cu buzele umflate. ….. Dar hai să presupunem că am făcut-o și pe asta, că am bătut palma, am stabilit între noi prim-miniștrii alternativi (care ar trebui votați de Parlament, în baza nominalizării prezidențiale, nu stabiliți „între noi”, când noi habar n-avem cine ar putea fi mâine premier), au trecut cu succes cei doi ani, premierul s-a dovedit a fi salvatorul patriei, a stăpânit pandemia, a stopat inflația, a trecut cotarea leului de pe „roșu” (scădere) pe „verde” (creștere), a creat locuri de muncă, a redus șomajul, a revigorat economia, a inaugurat o autostradă completă și a modernizat într-atâta litoralul românesc, încât românii nu mai pleacă să-și facă vacanța la Kavarna sau la Златни Пясъци (Nisipurile de Aur), ci, dimpotrivă, bulgarii vin grămadă la Mamaia și la Vama Veche, unde serviciile sunt mai bune decât la ei, hotelurile mai prietenoase, iar mâncarea mai ieftină și ispititoare decât în Bulgaria. Ce credeți că se poate întâmpla cu un premier care și-a asumat aceste merite? Va fi felicitat și decorat de președinte cu colan, spadă și rang de cavaler sau i se va spune tradiționalul „pa și pussy”, ca un fel de „altul la rând!”, întrucât au trecut cei doi ani? În gândul meu, găselnița asta, cu premierul alternativ în România, nu este decât o șmechereală specifică domnului Cîțu, hotârât să negocieze propriile sale interese ca la piață, chiar și sacrificându-le pe ale partidului și ale țării….. Românii sunt hăituiți de boală și înfricoșați de spectrul morții. Traiul le este tot mai scump de pe o zi pe alta, perspectiva de a nu mai putea plăti creditele la bănci îi înfricoșează, iar instabilitatea o percep ca rezultat al răfuielii lui Cîțu cu cei neagreați de el. Românii se simt așezați pe un butoi cu pulbere, gata să explodeze, în momentul când același domn Cîțu, persistent în visurile sale megalomane, reușește să-l atragă în mocirla ciudatelor sale jocuri pe însuși președinele țării. Președintele a mizat pe necâștigătoarea carte Cîțu, prăbușindu-și încrederea de care se bucura printre români. Un sacrificu greu, plătit pentru ce? Pentru a-l salva pe Cîțu, pentru a-l ajuta să-și lungească interimatul și chiar pentru a-l împinge spre șefia partidului liberal, unde neîmpins poate n-ar fi ajuns vreodată. Integral: https://spotmedia.ro
Iulian Anghel, ZF. Mesajul subliminal al PNL către PSD: Veniţi la guvernare, că este destul pentru toţi … După cum a reiterat luni şi Florin Cîţu: cea mai bună variantă pentru popor este alianţa cu PSD. Până să fie bună pentru popor, varianta este bună pentru el, dacă îi iese aranjamentul cu doi premieri prin rotaţie, adică cei doi şefi de partide. Cîţu mai susţine că ceea ce face partidul său acum este „un compromis major” şi că: „Noi am încercat să avem o guvernare cu cei de la USR, cei de la USR ne-au închis uşa, au avut nişte condiţii bizare la care nu au renunţat. Suntem în partea cealaltă, e important să avem astăzi, să găsim un guvern pentru România”. Or, singura condiţie deloc „bizară” a USR, pentru refacerea coaliţiei PNL-USR-UDMR, a fost ca viitorul guvern să nu fie condus de Florin Cîţu….. Asta arată că, în teritoriu, liberalii sunt favorabil aranjamentului cu PSD. Şi aşa trebuie văzute lucrurile: PSD are peste 1.400 de primării, PNL peste 1.200. Dacă o primărie este deţinută de PNL, ea are, ca urmare a rezultatului electoral, consilieri de la PSD într-o proporţie însemnată. Consilieri care ar putea pune piedici unor proiecte/dorinţe ale majorităţii. Şi viceversa, dacă vorbim de primăriile PSD. Nu este mai bine să-ţi faci din duşmani prieteni, mai ales acum când există ferestre de îndestulare pentru toţi: programul Anghel Saligny, PNRR, fondurile curente ale UE? Că avem, practic, de-a face cu o structură mamut care va controla 85% din cele 3.200 de unităţi administrativ-teritoriale, că aceasta se va numi PCR sau USL-2, cărora dintre protagonişti le mai pasă, atâta vreme cât nimeni nu va mai deranja pe nimeni? Aşa că avem de-a face aici cu unul şi acelaşi lucru, dar care apare, ca de atâtea ori, diferit, în funcţie de unghiul din care este privit. Cîţu susţine că, pentru el, înţelegerea cu PSD este „un sacrificiu“, dar unul adus pe altarul poporului. Dintr-un alt unghi, se vede că premierul demis nu a jucat decât pentru sine şi amână înţelegerile până ce va obţine, dacă va obţine, garanţia că rămâne prim-ministru. De aceea şi ieri a afirmat că el este propunerea PNL pentru poziţia de prim-ministru şi nu Nicolae Ciucă, agreat de Iohannis, dar şi de PSD. Integral: https://www.zf.ro
De ce câștigă PSD în negocierile cu PNL? Negocierile dintre PSD și PNL par să-i avantajeze mai degrabă pe social-democrați în spațiul public, acolo unde Florin Cîțu apare tot mai agasat și mai condescendent, vorbind neîndemânatic despre necesitatea luxului….Spre deosebire de liberali, social-democrații au o strategie serioasă în negocierile cu liberalii: vorbesc tot timpul despre ce-ar câștiga electoratul lor prezent și viitor, nu despre ceea ce-ar vrea reprezentanții partidului. Creșterea pensiilor, salariilor, alocațiilor pentru copii vor fi victorii ale PSD. Liberalii ripostează timid și neconvingător, într-un peisaj în care proprii lor votanți sunt nervoși pentru felul în care PNL a ajuns să danseze pe sârmă după cum îi cântă PSD. De fapt, se discută doar despre propunerile social-democraților, ca și cum liberalii nu ar avea nimic cu care să se laude. În imaginarul public vor rămâne pregnant inițiativele PSD și, în plan secund, reacțiile plictisite ale PNL….. Premierul demis răspunde vorbind repede și fără inflexiuni că România trebuie să încurajeze acumularea de capital. Această declarație șuierată într-o perioadă în care cei mai mulți români își numără banii, să vadă dacă vor avea cu ce plăti căldura, arată cât de rupt e premierul de realitatea imediată. La fel de îndepărtat ca președintele Klaus Iohannis, care continuă să joace golf în weekend, netulburat de ceea ce se întâmplă în jurul lui. După 75 de zile de criză politică, sute de morți zilnic, guvern provizoriu cu premier care trage de timp și președinte apatic, România se îndreaptă spre prăpastie cu mare viteză, ca o mașină în care șoferul a adormit cu piciorul pe accelerație. PSD negociază pentru spectacol și televiziuni, PNL e debusolat și nu știe exact ce să facă. Cele două formațiuni încă nu au căzut de acord asupra unui prim-ministru. Președintele Iohannis lasă jocul să curgă și după ce s-a scurs timpul regulamentar, fluierând prelungiri după prelungiri, ca un arbitru care nu se grăbește să aibă un verdict clar…… Klaus Iohannis și-a dorit un guvern PSD-PNL-UDMR, poate în virtutea unor ecuații mai vechi, dar care, încă, nu au expirat. Actualul președinte s-a transformat brusc din actor local în personaj național în 2009, când cele trei partide l-au nominalizat pentru fotoliul de prim-ministru. I s-a spus „premierul de la Grivco” fiindcă întreg aranjamentul ar fi avut loc pe teritoriul lui Dan Voiculescu, fondatorul Antenei 3. Klaus Iohannis a crescut din această conjunctură, apărând câțiva ani mai târziu în rândurile PNL, la fel de brusc și sărind direct din poziția de nou venit în cea de șef de partid și apoi de prezidențiabil. Are Klaus Iohannis nostalgii sau datorii față de acea perioadă nebuloasă din 2009? A fost declanșată întreaga criză doar pentru a reface coaliția pe care n-a avut ocazia să o conducă la guvernare acum 12 ani? Altminteri, de ce n-ar fi ales președintele să continue alianța cu USR? De ce a ținut neapărat la un guvern PSD-PNL-UDMR, făcut chiar în detrimentul liberalilor și împotriva electoratului care a votat pentru o guvernare de dreapta? Integral: https://www.dw.com
Daniel P. Funeriu: Ați auzit de „cearșaful pesedist”? Dacă nu, citiți povestea asta pentru a înțelege care e șpilul alianțelor cu PSD. În decembrie 2008, după alegerile parlamentare, s-a decis o coaliție PSD-PDL, cu Theodor Stolojan premier, după ce Tăriceanu și Antonescu au refuzat alianța PDL-PNL. Fiind în acel moment apropiat de dl. Stolojan, m-a sunat să particip la negocierea programului de guvernare*. Concomitent a fost o echipă mică de negocieri politice (Videanu, Blaga, Falcă, Flutur, Boc). Nu am participat la acele negocieri restrânse însă am auzit povestea de mai jos (care nu cred că e o legendă). Consecința poveștii** a fost că le-am spus atunci dlor Boc și Stolojan să nu mă ia în considerare pentru a fi ministru în guvernul cu PSD. Paleologu a acceptat cultura, sigur vă poate povesti cum e cu moralitatea asocierii cu pesede vs plăcerea de a te numi „ministru”. Tot atunci, când a aflat că eu nu vreau să fiu luat în considerare să fiu ministru la educație, Cristian Preda m-a implorat să îl conving pe Stolojan să îl pună pe el ministru la educație „că poate discuta cu pesediștii”. Preda atunci era consilier la Cotroceni. Coloană vertebrală, nu glumă. Așadar… zice-se că la negocierea posturilor, după 4 ani de guvern Tăriceanu (PNL), cei de la PDL au propus o împărțire 50/50 a posturilor, cu premier PDL. Aveau deja în buzunare listele cu câteva duzini de pedeliști care urmau să ocupe acele posturi. În acel moment a apărut un personaj de la PSD cu un „cearșaf”. O uriașă coală de hârtie, despre care respectivul domn de la PSD a spus „asta e structura organizatorică a statului, cu toate funcțiile publice de conducere. Noi acum, după 4 ani de guvern PNL, avem mai mult de jumătate din oamenii de pe aceste funcții, așa că nu voi trebuie să ne dați ceva, ci noi trebuie să dăm afară oamenii noștri”. Pe „cearșaf” erau mii de funcții… Stupeur et Tremblements... Mulți ani după aceea, la o bere, unii din participanții enumerați mai sus încă povestesc despre șocul momentului și senzația, intuită de mulți, dar simțită din plin de ei, că s-au pus la masă cu un dinozaur flămând. Două concluzii se impun: 1) e limpede că, la putere sau în opoziție, PSD are atât de mulți oameni fideli în structurile statului că nu îți ajung 4 ani să îi schimbi. Deci orice reformă serioasă a statului nu poate fi făcută decât cu un PSD reformat. 2) PSD reformat? Hmm, think again… Când ai jumătate din funcțiile de conducere din stat, directori, directorași și alții asemenea, ai vreun apetit să te reformezi? Pleacă vreun câine din măcelărie? Așa că… dragi peneliști… Să nu-mi ziceți că nu v-am spus… *A fost prima dată în viață când am avut impresia că stau la masă cu o mafie, citiți mai jos ce am scris, în 2009, despre asta. https://funeriu.blogspot.com/…/de-ce-cred-ca-psd-nu… ** Și, evident, că dl. Stolojan a renunțat la a fi premier. Dar despre asta, cu altă ocazie. PS: m-a supărat, așa, prietenește, Liviu Avram care, la o postare precedentă, sugera că aș fi un susținător al aducerii PSD la guvernare. Nu sunt. Da, PSD nu mai e atât de toxic cum era, are și câțiva oameni pe care eu îi respect foarte mult profesional, dar… once a pe-se-de, always a pe-se-de. Sursa: https://www.facebook.com
Instituții de stat nevolnice în fața imposturii academice a plagiatoarei Ramona Lile La Universitatea din Arad încă patronează rectorița dovedită plagiatoare pentru că instituțiile statului – Consiliul de Etică a Managementului Universitar – trag de timp în loc să rezolve cazul. După ce Consiliul Național de Etică a demonstrat cazul grav de plagiat multiplu al Ramonei Lile, încă rectorul Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, iar Ministerul Educației i-a aplicat sancțiunile degradării academice și interdicții pe cinci ani, urma ca alt organism, Consiliul de Etică a Managementului Universitar (CEMU), să răspundă la întrebarea dacă plagiatoarea mai putea rămâne în fruntea instituției ca rector. Între timp, Ramona Lile a apelat la justiție în mai multe procese. Cererile de suspendare a sancțiunilor le-a pierdut. Solicitările de anulare a hotărârilor de sancționare ale CNECSDTI și ale Ministerului Educației au fost contopite în dosarul 815/59/2021 al Curții de Apel Timișoara cu nou termen de judecată în 18 noiembrie. Lile a târât și universitatea în acest proces, solicitând ca instituția să îi plătească serviciile avocațiale. Amintim că doamna Lile a dus acasă peste 7.500 de euro lunar din banii publici, conform declarației sale de avere pe anul trecut. CEMU s-a pitit sub masă Șase luni i-au trebuit CEMU să ia o decizie „curajoasă”: suspendarea cazului până la finalizarea proceselor. N-ar fi riscat nimic, fiindcă hotărârile CEMU, organism consultativ în subordinea Ministerului Cercetării, sunt doar propuneri remise ministrului educației, care va emite decizia de revocare a rectoriței…..De ce a durat atât de mult „procedura”? Fiindcă audierile au mers greu, mereu amânate de doamna rector și acoliții pe diverse pretexte. Dl Baias ne-a asigurat că președintele CEMU, Ciprian Preda, angajat la UAV din 2017 ca administrator patrimoniu cu jumătate de normă, s-a recuzat pentru a nu fi în incompatibilitate….. În orice caz, e cel puțin interesant cum poate fi Ciprian Preda concomitent conferențiar titular la Universitatea de Vest din Timișoara, administrator patrimoniu la UAV Arad, funcție administrativă nedidactică, unde ar trebui să semneze zilnic condica, conferențiar titular la Universitatea Dunărea de Jos Galați, conform investigației Edupedu și, în fine, președinte CEMU. Cercetările Revistei 22 arată că dl Preda nu s-a suspendat niciodată din funcția administrativă de la UAV, nici în perioada cât a fost secretar de stat în Ministerul Cercetării la București între 2017 și 2019, ci a încasat liniștit banii pentru care în mod clar nu a putut să fie prezent la muncă la Arad….. UAV Arad are în proprietate hotelul Akademos, perfect dotat de fosta conducere cu o investiție importantă. Are camere cu unul sau două paturi cu mobilier nou, sală de mese tip restaurant, bucătărie dotată cu tot ce trebuie. În 2020, hotelul a fost pur și simplu dăruit unei asociații obscure, fondată în 2019 sub numele de CITAR, condusă de Geanina Ignuța, nevastă de polițist din Arad, membră PSD și totodată consilier juridic bine plătit de UAV. Akademos a devenit casă de bătrâni unde tariful de persoană începe de la 3.000 de lei pe lună, printr-un contract de comodat încheiat pe 10 ani între UAV și CITAR. Prin contract, organizația nu returnează nimic universității, dar universitatea plătește reparații și îmbunătățiri. Nu știm dacă inspectorii Curții de Conturi au avut în vedere această suspectă afacere, care miroase a corupție sau cel puțin a deturnare de fonduri. Vom vedea când apare raportul. Dar, cum lăcomia e mare, auzim de la presa locală că se prospectează transformarea unui spațiu de la parterul/demisolul hotelului într-o bănoasă pizzerie, în beneficiul unor marcanți membri de partid. De data aceasta, Partidul Puterii Umaniste al lui Dan Voiculescu. Integral: https://putereaacincea.ro
Horoscopul miniștrilor. Ce minister ți se potrivește în funcție de zodie Berbec. Caracterul zootehnic al acestei zodii recomandă postul de Ministru al Agriculturii, dar vor fi mereu probleme cu oile secretare; Taur. Postul de premier este exact ce-i trebuie celui mai impulsiv din zodiac. Atenție, nu-i deranjați siesta de la prânz, că vă remaniază; Gemeni. Ministerul de Externe este ideal pentru zodia care analizează și răsanalizează, dar nu decide nimic concret. Parcă-l și văd la ONU; Rac. Ministerul apelor și pădurilor e perfect pentru Racul meticulos, care va participa voios la defrișări, încasându-și comisionul, ca să trăiască în luxul care îi e atât de drag și cu care se fălește mereu; Leu. Un ministru de interne trebuie să fie aprig, dominator și brutal, exact ca nativii acestei zodii, care imediat scot bâta de baseball în trafic, la cea mai mică uitătură nasoală; Fecioară. Firea inteligentă și sensibilă a nativilor din Fecioară recomandă Ministerul Sănătății. Va încerca să elimine șpaga, dar se va trezi cu un dosar; Balanță. Ministerul de Finanțe i se potrivește ca o mănușă acestei zodii de oameni cumpătați, dar nu celor căsătoriți cu cineva din zodia Taur, care va toca tot bugetul pe bijuterii și excursii; Scorpion. Apărarea Națională trebuie lăsată pe mâna celui mai feroce. Scorpionul va nimici dușmanii și nici măcar n-o să ceară decorații, o va face din plăcere perversă; Săgetător. România merită la Transporturi un ministru Săgetător, genul care pune ceasul să sune la 7, dar îl oprește și se scoală după prânz, amânând la nesfărșit inaugurarea autostrăzilor; Capricorn. Ministerul Muncii pare anume creat pentru cea mai conștiincioasă zodie. Va reuși să dubleze pensiile și asta doar din nenumăratele joburi part time pe care le va desfășura; Vărsător. Ți se va da un minister ca să ai și tu din ce să trăiești, gen Relația cu Parlamentul. Vei fi al doilea ministru prins cu un bong în Palatul Victoria, după Cîțu. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Medic, despre efectele pe termen lung ale infecției COVID-19. „Sunt mulți pacienți care supraviețuiesc dar rămân, funcțional, doar într-un plămân” …. Să începem cu sechelele autentice. Aici lucrurile sunt deja clare, măcar că unele mecanisme intime biologice continuă să fie studiate. COVID-19 este o boală cu trei brațe.
Frații Micula vor să pună sechestru pe proprietățile și conturile României din Statele Unite Pentru a convinge statul român să îi achite cât mai repede încă o sută de milioane de dolari, Viorel și Ioan Micula încearcă să blocheze activitățile consulare ale României din Statele Unite. Un judecător federal din Washington a decis luni, 9 noiembrie, să amendeze statul român cu 1,5 de milioane de dolari pentru că Bucureștiul nu a oferit date complete legate de proprietățile și conturile României din SUA. Sancțiunea a fost acordată în cadrul unei proceduri judiciare deschise împotriva României de oamenii de afaceri Viorel și Ioan Micula.
Mită pentru permis | Cum promovează examenul românii care nu știu să scrie și să citească În țara cu cele mai multe accidente rutiere mortale din Uniunea Europeană, sute, poate mii de persoane care nu știu să scrie și să citească au obținut permise de conducere oferind mită. Un număr neidentificat de români neșcolarizați au obținut, în ultimii cinci ani, permise de conducere în județul Suceava, reiese dintr-un rechizitoriu întocmit de Direcția Națională Anticorupție (DNA) obținut de Europa Liberă. Anchetatorii au deferit justiției 34 de persoane, printre care polițiști sau instructori auto. Aceștia sunt descriși de procurori ca membri ai unei grupări infracționale ce facilita obținerea de permise de conducere în schimbul unor sume de bani. Cei mai mulți dintre cei care apelau la rețeaua de la Suceava erau persoane nealfabetizate. Pentru că nu știau să citească, acestora li se șopteau de către polițiști rezultatele la proba teoretică a examenului sau li se permitea să participe la acesta cu căști. DNA a documentat doar fapte comise în anul 2020 și a aflat că aproximativ 100 de persoane au obținut permisul de conducere cu bani. Instituția arată însă că modul de operare infracțional nu a apărut subit anul trecut, ci are rădăcini mai vechi.
De ce pacienții vor continua să ardă de vii: spitalele de stat, stoarse de clientela PNL și PSD Fapte: toate spitalele în care s-au produs incendii în ultimul an erau controlate politic de clienții PNL sau PSD. Pandemia n-a oprit numirile politice scandaloase. Nici măcar hoțul de conserve care conduce SJU Focșani n-a fost schimbat. Iată care era situația așa-numitului management în spitalele de stat unde s-au produs incendii majore în ultimul an: – 14 noiembrie 2020, incendiul de la spitalul județean din Piatra Neamț, unde au ars de vii 10 pacienți: manager era Lucian Micu, traseist prin PSD, UNPR și PNL, care-n 2020 a revenit în PSD. În campania din 2020 a fost alături de Ionel Arsene, controversatul președinte al Consiliului Județean Neamț. Spitalul este subordonat CJ Neamț. Micu a fost declarat incompatibil de ANI, sentința fiind confirmată de Înalta Curte. La SJU Neamț, Micu era al optulea manager într-un singur an. În perioada în care spitalul a fost subordonat Ministerului Sănătății, în timpul stării de urgență, ministrul PNL Nelu Tătaru a numit manager un antreprenor de pompe funebre. – 29 ianuarie 2021, incendiul de la Matei Balș, din București, au murit 4 oameni in incendiu, ulterior alţi 22: din 1990 până în 2020, spitalul a fost condus, de facto, de Adrian Streinu-Cercel. El a părăsit acest post abia după ce a fost ales senator PSD. În anul 2015, Agenția Națională pentru Integritate (ANI) l-a acuzat pe Streinu-Cercel că a fost incompatibil între 2008 și 2012, pentru că a fost simultan manager la Institutul Balș și președinte al Senatului Universității Carol Davila. De asemenea, ANI l-a declarat incompatibil și pentru că între 2010-2012 a fost în același timp manager la Balș și secretar de stat la Ministerul Sănătății. – 1 octombrie 2021, incendiul de la spitalul de boli infecțioase Constanța, șapte morți: Stela Halichidis a fost numită manager în timpul mandatului de primar al lui Radu Mazăre, spitalul fiind al primăriei Constanța. Numită interimar în 2009 și confirmată prin concurs, în 2011, când a fost singurul candidat….. – 11 noiembrie 2021, incendiu la spitalul județean Prahova, două decese: manager este un membru al PNL, care a trecut și pe la ALDE. Partidul l-a plasat în cele mai diferite funcții: șef la Protecția Consumatorului, secretar de stat la Mediu, secretar general al ministerului Sănătății, consilier al primarului municipiului Ploiești. SJU Ploiești este subordonat consiliului județean, controlat politic de PNL și condus de controversatul Iulian Dumitrescu. Adăugați la acest tablou faptul că SJU Vrancea este condus de un hoț de conserve, iar la spitalul de oftalmologie din Capitală manager este Marian Burcea, fost șef al CNAS, reținut de procurorii anticorupție într-un dosar privind decontări ilegale de milioane de euro. Însă, recent, Înalta Curte a eliminat din dosarul acesta toate interceptările. Exemple ar mai fi, dar cred că tabloul este clar. O guvernare PNL-PSD nu va face nici o reformă în sistemul medical de stat fiindcă acesta este căpușat de clientela celor două partide. Monopolul CNAS nu av fi spart, fiindcă așa se dirijează banii contribuabililor către spitale prost administrate și jefuite, un asigurator privat n-ar mai da bani către acest găuri negre și și-ar dirija clienții în altă direcție. Și-n loc de concluzii de final, tot fapte: nimeni, absolut nimeni, n-a fost încă trimis în judecată pentru oamenii arși de vii în utlimul an. Integral:
INS: După 4 luni în care bolile aparatului respirator au reprezentat a treia cauză de deces, în septembrie 2021 acestea reprezintă, din nou, a doua cauză principală de deces Numărul persoanelor care au decedat în luna septembrie 2021 a fost cu 3003 mai mare faţă de luna septembrie 2020. După primele trei cauze principale de deces, în luna septembrie 2021 faţă de luna septembrie 2020, s-au înregistrat cu 1125 decese mai multe din cauza bolilor aparatului circulator, cu 1627 mai multe decese din cauza bolilor aparatului respirator, unde intră și cei care s-au stins de COVID-19, dar cu 33 mai puţine decese având cauză principală tumorile. După 4 luni în care bolile aparatului respirator au reprezentat a treia cauză de deces, în luna septembrie 2021 acestea reprezintă, din nou, a doua cauză principală de deces, situaţie înregistrată şi în perioada octombrie 2020 – aprilie 2021, arată datele transmise miercuri de Institutul Național de Statistică. În septembrie 2021, două treimi din totalul numărului de decese s-a înregistrat pentru persoanele cu vârstă de cel puţin 70 ani (10.187 decese, reprezentând 41,2% din total, s-au înregistrat la persoanele în vârstă de 80 ani şi peste, iar 6.214 decese, reprezentând 25,1% din total, la persoanele de 70-79 ani) şi 4.631 decese (18,7%) la persoanele în vârstă de 60-69 ani. Firesc, la polul opus, cele mai puţine decese au fost înregistrate la grupele de vârstă 5-19 ani (72 decese), 0-4 ani (110 decese) și 20-29 ani (120 decese)…. Sporul natural s-a menţinut negativ (-6988) în luna septembrie 2021, numărul persoanelor decedate fiind de 1,4 ori mai mare decât cel al născuţilor-vii. În luna septembrie 2021 s-a înregistrat naşterea a 17.749 copii, cu 583 mai puţini copii decât în luna august 2021. Numărul deceselor înregistrate în luna septembrie 2021 a fost de 24.737 (12.921 bărbați și 11.816 femei), cu 3.949 decese (2.015 bărbați și 1.934 femei) mai multe decât în luna august 2021. Numărul deceselor copiilor cu vârstă sub 1 an, înregistrate în luna septembrie 2021, a fost de 92 copii, în creştere cu 5 faţă de luna august 2021. Integral:
Românul „descurcăreț” devine o amenințare la adresa sănătății publice europene …...Sute de persoane sunt cercetate penal din cauza fraudelor legate de documentele care atestă vaccinarea. Tot mai mulți cetățeni români sunt anchetați de autoritățile străine, pentru că fac trafic de certificate verzi. România are o
“Noile antivirale aprobate sau în curs de aprobare nu sunt un leac minune împotriva Covid” – medic pneumolog Două medicamente anti-virale, testate recent în mai multe țări occidentale, au sporit speranțele unui tratament eficient împotriva bolii Covid. Dar aceste medicamente nu reprezintă un leac minune, după cum a explicat un medic pneumolog într-un interviu la
Laura Ștefan: Certificatul verde poate fi introdus, nu e nicio filosofie, dar de Parlament. Acum lucrurile sunt lăsate în derivă Certificatul verde poate fi introdus și la noi, dar ca să treacă de CCR decizia trebuie luată de Parlament, pentru că el este reprezentantul poporului. ”Cum arată reprezentantul poporului? Arată ca poporul, adică faptul că noi avem o rată de vaccinare, care e atât cât e, e perfect corelat cu faptul că Parlamentul nu trece măsuri restrictive. Avem o reprezentativitate perfectă pe această chestiune”, spune
Șeful Statului Major al Apărării: Potenţiala escaladare a tensiunilor din regiune – subiect major de îngrijorare privind securitatea naţională / Generalul Ben Hodges: Aveți autostrăzi, poduri, tuneluri dacă aliații trebuie să ajungă rapid în România? …. În prezent, a spus şeful SMAp, „Federaţia Rusă a adoptat o postură caracterizată de pârghii de putere centralizate, militarizare accelerată şi ostilitate exprimată deschis către Vest”, iar „linia întâi a atitudinii sale asertive este acum regiunea extinsă a Mării Negre”. Potrivit lui Petrescu, „anexarea ilegală a Crimeii în martie 2014 a dat Rusiei un avantaj geostrategic clar – transformarea rapidă a peninsulei într-un bastion al forţelor navale şi aeriene”….. În opinia lui Hodges, „România este centrul de greutate pentru SUA în regiune şi este centru de greutate pentru NATO în regiune”. „Sunt trei ţări NATO în bazinul Mării Negre, alături de trei parteneri, pe lângă adversarul nostru, Federaţia Rusă. România este locul – datorită geografiei, dar şi datorită modului în care operează – cel mai bun din care Alianţa poate face exerciţii”, a punctat acesta. El a vorbit, în contextul eventualelor operaţiuni militare, despre nevoia unei infrastructuri potrivite. „Există câteva aspecte legate de mobilitate. Unul este infrastructura. Podurile – aveţi podurile peste multele râuri ale României, mai ales Dunărea? Autostrăzi, tuneluri care permit deplasarea rapidă spre şi în România, când aliaţii trebuie să vină rapid – susţine infrastructura aşa ceva?”, a transmis Ben Hodges. Integral: 
BNR prognozează scumpiri și mai mari. Inflația va fi de 7,5% la finalul acestui an și 8,6% în trimestrul al doilea din 2022 Scumpirile cu care se confruntă românii vor continua și în perioada următoare. Rata anuală a inflației va fi de 7,5% la finalul acestui an și la 8,5% în luna aprilie 2022, în special ca urmare a creșterilor din energie, dar și a prețurilor alimentare, arată raportul privind inflația al Băncii Naționale a României (BNR). …. Proiecțiile vin după ce rata anuală a inflaţiei a urcat la 7,9% în luna octombrie 2021, de la 6,3% în septembrie, conform datelor Institului Național de Statistică (INS). Energia, principala problemă Scumpirea energei este estimată de către banca centrală la 22,9% pentru finele anului curent și de 16% pentru sfârșitul celui viitor, conform sursei citate. În luna aprilie 2022 expiră compensarea și plafonarea prețurilor la energie. Pentru finele anului curent, o contribuție inflaționistă în creștere este atribuită și prețului combustibililor, reflectând majorarea recentă a cotațiilor țițeiului, în timp ce evoluțiile nefavorabile de pe piața lemnului vor fi parțial atenuate prin reducerea TVA, de la 19% la 5%. Banca centrală notează că evoluția viitoare a prețurilor energetice continuă să reprezinte o sursă semnificativă de riscuri și, mai ales, incertitudini. …. Scumpiri și la mâncare, băutură și medicamente Prețurile alimentelor sunt estimate a crește cu o medie de 7,3% în acest an și cu 5,7% în 2022. … Prețurile administrate, între care cele mai importante sunt cele la medicamente și servicii de apă, canal și salubritate, au la rândul lor o estimare de creștere de 5,7% în acest an și de 2,5% pentru sfârșitul anului viitor. În fine, băuturile alcoolice sunt estimate să se scumpească în total cu 5,2% în acest an și cu 4,4% anul viitor. Politica fiscală, posibil risc Banca Națională notează că „o sursă apreciabilă de riscuri continuă să rămână conduita politicii fiscale și a celei de venituri, decurgând din perspectiva măsurilor de consolidare fiscală”. Politica fiscală înseamnă măsurile Ministerului Finanțelor. România are un deficit estimat la 7,13% din Produsul Intern Brut (PIB) pentru finalul acestui an și trebuie să îl reducă treptat până la sub 3% în 2024, cât arată tratatele europene. Integral:
Video
Românul „descurcăreț” devine o amenințare la adresa sănătății publice europene …. Autoritățile din Italia și Grecia au intrat în alertă din cauza certificatelor verzi emise de țara noastră din cauza răspândirii pe scară largă a fenomenului de “vaccinare la chiuvetă”. Acesta a apărut și s-a răspândit odată cu autorizarea vaccinului de o singură doză, produs de Johnson & Johnson, și care a oferit posibilitatea unor medici de familie și asistenți sanitari să facă înțelegeri cu persoane care doreau să se înregistreze oficial ca fiind vaccinate, fără a face injecția. Pentru acest lucru, plăteau o sumă de bani, iar cantitatea de ser aferentă era aruncată la chiuvetă. Persoanele respective erau trecute în
Ce arde în spitalele din România….Să fim bine înțeleși, sistemul medical din România nu a colapsat cu Covid. Nu există doar Covid, pacienți cu Covid și medici eroi. Realitatea de azi e rodul felului în care s-a procedat ani de zile. De sus până jos. Cine nu a avut, măcar o dată, în viață, nevoie de asistență medicală? Măcar în familie pentru cineva. Iar atunci vezi cum funcționează sistemul.
Comisia Europeană trimite din nou România în judecată la Curtea de Justiţie a UE din cauza depozitelor neconforme de deşeuri / În trei ani, România a închis doar 24 din cele 68 de depozite neconforme / S-ar putea ajunge la sancţiuni Comisia Europeană a decis, vineri, să trimită din nou România în faţa Curţii de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE) din cauza depozitelor neconforme de deşeuri. Instituţia a constatat că, în trei ani cât au trecut de la prima decizie a Curţii în acest sens, România a închis doar 24 din cele 68 de depozite neconforme. Pentru unele dintre celelalte 44 nici măcar nu s-au început demersurile. În acest context se poate ajunge la sancţiuni substanţiale. „Comisia a hotărât astăzi să trimită din nou România în faţa Curţii de Justiţie a Uniunii Europene pentru nerespectarea pe deplin a
Video
Bani de recuperat de la “prietenii lui Ceaușescu”: 575,6 milioane dolari. Cuba refuză, în continuare, să începem negocierile / O poveste: Datoriile și imnul Republicii Socialiste România ce răsuna în jungla nigeriană: „Băi, voi vreți să construiți socialismul aici?” Statul mai are de recuperat 575,6 milioane dolari, creanțe provenite din activitatea de export, cooperare economică internaţională şi alte acţiuni externe, derulate pe vremea lui Ceaușescu. Această sumă figura la jumătatea acestui an, iar față de finalul lui 2020 este mai mică cu 4,5%. Până să ajungem la principalele date din raportul guvernamental (le găsiți ceva mai jos), prezentăm o mică povestioară despre ce s-a construit în Nigeria. Nigeria și imnul Republicii Socialiste România în junglă Creanțele României în Nigeria (12,5 milioane dolari) reprezintă cota de participare la capitalul social al societăţii mixte Nirowi şi contravaloarea unor livrări efectuate către această societate. Pe 23 august 1979, fix la ora 11.30, imnul Republicii Socialiste România răsuna în statul nigerian Ondo. Era mare eveniment și a fost pregătit de oficialitățile locale cu respectul cuvenit. Cu mic, cu mare, toți cei din zonă au fost chemați să asiste la inaugurarea Combinatului de prelucrare a lemnului NiRoWi. O fabrică ridicată pe 46 de hectare. Ce fusese acolo? Doar junglă. Noua fabrică a fost ridicată de inginerii și proiectanții români, scrie
Coronavirus: Cercetătorii britanici au identificat „ţintele” celulelor T, care ar putea sta la baza unor noi vaccinuri Oamenii de ştiinţă din Marea Britanie au anunţat miercuri că au identificat proteinele din noul coronavirus care sunt recunoscute de celulele T ale persoanelor expuse la SARS-CoV-2 dar care nu se infectează, oferind astfel o nouă pistă de cercetare dezvoltatorilor de vaccinuri anti-Covid-19. Imunitatea împotriva Covid-19 reprezintă un fenomen complex şi, deşi există dovezi privind scăderea nivelului de anticorpi la şase luni după vaccinare, oamenii de ştiinţă cred că celulele T joacă şi ele un rol vital în furnizarea unei protecţii contra acestei infecţii, scrie Agerpres citând Reuters. Cercetătorii de la University College London (UCL) au analizat datele medicale obţinute de la 731 de angajaţi din două spitale londoneze în timpul primului val al pandemiei de Covid-19 şi au descoperit că mulţi dintre ei nu au fost testaţi pozitiv, în pofida expunerii lor foarte probabile la varianta originală a noului coronavirus. Ei au descoperit astfel că, deşi unii dintre angajaţii sanitari nu au dezvoltat anticorpi şi nici nu au prezentat rezultate pozitive la testele PCR, au beneficiat totuşi de o reacţie puternică şi amplă a celulelor T în urma acelei expuneri probabile la virusul SARS-CoV-2. Fenomenul denumit „infecţie abortivă” Acest fapt sugerează mai degrabă că angajaţii sanitari nu au evitat expunerea la noul coronavirus, ci limfocitele lor de categorie T au anihilat virusul înainte de apariţia simptomelor sau de obţinerea unui rezultat pozitiv la testul PCR – un fenomen denumit „infecţie abortivă”, au explicat autorii studiului. „Ştim că anumiţi indivizi rămân neinfectaţi în ciuda faptului că au fost expuşi cel mai probabil la virus”, a declarat Leo Swadling, autorul principal al acestui studiu, publicat în revista ştiinţifică Nature. „Informaţia cu adevărat importantă este aceea că celulele T detectate la aceşti indivizi, în care virusul nu a reuşit să declanşeze cu succes o infecţie, ţintesc cu preferinţă regiuni diferite ale coronavirusului faţă de cele vizate de sistemul imunitar după infectare”, a adăugat expertul britanic. Vaccinurile actuale, care oferă o protecţie ridicată împotriva riscului de a dezvolta forme severe de Covid-19, dar care nu opresc pe deplin transmiterea virusului şi nici procesul de reinfectare, ţintesc proteina Spike a virusului SARS-CoV-2. În schimb, celulele T, care au dus la „infectări abortive” în cadrul studiului realizat de cercetării de la UCL, recunosc şi atacă anumite „proteine de replicare”…..
Asociația Inițiativa pentru Justiție solicită demisia șefului Secției Parchetelor Militare, Pițu Cătălin Ranco după ce Înalta Curte a decis ca ancheta în dosarul Revoluției trebuie luată de la capăt Asociația Inițiativa pentru Justiție solicită demisia șefului Secției Parchetelor Militare, Pițu Cătălin Ranco după ce Înalta Curte a întors dosarul Revoluției la Parchet, astfel că ancheta va trebui luată de la capăt după 32 de ani de la evenimentele din decembrie 89. Asociația mai cere Ministrului Justiției să inițieze un control cu privire la resursele utilizate pentru rezolvarea acestui dosar, cu privire la care nu se poate ajunge la judecată în fond. Redăm mai jos comunicatul integral: ”Asociația Inițiativa pentru Justiție ia act de decizia definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție prin care a fost respinsă ca nefondată contestația formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție – Secția Parchetelor Militare, hotărând restituirea dosarului Revoluției la unitatea de parchet, respectiv Secția Parchetelor Militare a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. În aceste condiții în care Instanța Supremă a constatat existența unor nulități absolute și a exclus probe, aspect ce denotă încălcarea normelor procesual penale, Asociația Inițiativa pentru Justiție solicită public demisia șefului Secției Parchetelor Militare, magistrat Pițu Cătălin Ranco. Totodată, raportat la gravitatea momentului, Asociația cere Ministrului Justiției, în exercitarea prerogativelor legale să demareze procedura de revocare a șefului Secției Parchetelor Militare, în paralel cu exercitarea unui control cu privire la resursele utilizate pentru rezolvarea acestui dosar, cu privire la care nu se poate ajunge la judecată în fond. În același timp, Asociația Inițiativa pentru Justiție solicită Procurorului General al României efectuarea unei analize a soluției de restituire, în conformitate cu ordinele în vigoare și stabilirea imputabilității acestei soluții. ste datoria legală și morală a Procurorului General și a Ministrului Justiției să stabilească dacă au existat culpe, neglijențe ori rea-voință în instrumentarea celui mai important dosar din punct de vedere istoric, cu care a fost investit Ministerul Public, urmare a evenimentelor din 1989. Totodată, în contextul în care Statul Român se află în pragul plății unor uriașe despăgubiri ca urmare a imposibilității soluționării acestui dosar, așa cum a statuat Curtea Europeană a Drepturilor Omului, Asociația Inițiativa pentru Justiție consideră ca absolut esențială stabilirea culpelor pentru ca celor vinovați de acest eșec să le poată fi angajată răspunderea juridică.” Integral:
Vom ajunge la vaccinarea obligatorie împotriva unor boli precum Covid? “Acesta este cu siguranță trendul în țările vestice”. Interviu cu profesorul Alberto Giubilini, Oxford, unul dintre cei mai proeminenți cercetători în etica vaccinării ….Credeți că vaccinarea împotriva Covid-19 ar trebui, de asemenea, să fie obligatorie? Alberto Giubilini: Cred că ar trebui să fie obligatorie pentru grupele de vârstă înaintată și grupele cele mai vulnerabile, care nu au deja imunitate naturală- adică pentru cei în cazul cărora beneficiile vaccinurilor depășesc potențialele riscuri necunoscute. În acest fel, acești oameni se protejează pe ei înșiși și protejează sistemele naționale de sănătate, deoarece este mai puțin probabil să aibă nevoie de spitalizare, iar costul vaccinării este mic. Dar este puțin probabil ca tinerii să aibă nevoie de îngrijire în spital, așa că dacă tinerii se vaccinează sau nu ar trebui să fie o alegere liberă pentru ei. Contribuția tinerilor la binele public ar fi minimă pentru că, din păcate, vaccinurile actuale nu sunt prea bune în oprirea infectării și transmiterii virusului, deși sunt foarte bune în prevenirea simptomelor grave. Deci, ar exista foarte puține beneficii pentru sănătatea publică în vaccinarea tinerilor, în timp ce ar mai exista riscurile necunoscute pe termen lung ale vaccinurilor, precum și riscurile pe termen scurt, cum ar fi miocardita sau cheagurile de sânge. …. Exemplul arată de ce vaccinarea este o alegere etică: vaccinându-te contribui la un bine public important, adică la ridicarea nivelului de imunitate colectivă care îi protejează pe cei mai vulnerabili. Nu numai că reduceți riscul de a-i infecta pe alții, dar vă aduceți contribuția corectă la obținerea unui bun public important și anume imunitatea de turmă. Cu toate acestea, vaccinurile actuale împotriva COVID-19 ar putea să nu atingă acest obiectiv, având în vedere eficacitatea lor limitată în prevenirea transmiterii…..În România avem una dintre cele mai scăzute rate de vaccinare împotriva Covid din Uniunea Europeană. De ce credeți că oamenii au obligația morală de a se vaccina? Ei au obligația morală de a fi vaccinați pentru a-și aduce contribuția justă la protejarea unui bun public important precum sistemul de sănătate. Dacă ești vaccinat, este mai puțin probabil să fii internat în spital și poți face asta cu un cost foarte mic pentru tine. Dar este mai greu de aplicat acest argument celor care prezintă un risc foarte scăzut de a fi internați. Cum ar putea statele justifica obligația vaccinării împotriva covid? Care sunt argumentele? O analogie pe care o folosesc des este cea cu impozitarea. Statul este îndreptățit să impună obligația de a plăti impozite, deoarece aceasta este o contribuție echitabilă la bunuri publice importante, cum ar fi educația publică, sistemul de sănătate și așa mai departe. În același mod, vaccinarea poate fi impusă ca o contribuție justă la un scop public important. …Nu cred că este o problemă de discriminare. Dacă ar fi așa, atunci ar trebui să spunem că fiecare lege creează discriminare între cei dispuși să se conformeze și cei care nu doresc să se conformeze. De exemplu, interzicerea fumatului la locul de muncă nu este discriminatorie față de fumători. Problema reală este una despre libertate, de exemplu libertatea de a refuza vaccinul sau libertatea de a fuma. Trebuie să decidem dacă limitarea libertății este proporțională cu beneficiul politicii pentru sănătatea publică. Dar sunt două libertăți în joc aici: libertatea de a refuza vaccinul și libertatea colegilor tăi de a veni la munca într-un mediu sigur. Trebuie să decidem care dintre ele contează mai mult. În cazul fumatului, multe țări au decis că libertatea de a lucra în medii fără fum contează mai mult decât libertatea (n.r.- oamenilor) de a fuma. Trebuie să facem același act de echilibru și în cazul vaccinului covid. Dar nu este vorba despre discriminare, ci despre libertate. Integral:
A bătut toate previziunile, dar în sens negativ:
Misterul bine ascuns al preţurilor la energie ….. De ce au crescut totuşi în ultimul an, deodată, aşa de mult preţurile? După opţiunea pentru piaţă pentru energie a venit momentul altei alegeri: ce fel de piaţă? cum ar trebuie organizate / reglementate pieţele de energie? Spargerea monopolurilor şi trecerea la concurenţă este de obicei însoţită de riscul unei reglementări incorecte. Mai ales într-un domeniu sensibil şi strategic cum este energia.
The New York Times, despre pandemia COVID din România: mesajele bisericii reluate de politicieni influenți au dus la explozia numărului de infectări Mesajele anti-vaccin ale personalităților religioase de la vârf, reluate de politicieni proeminenți și de rețelele de socializare explică de ce România are acum cea mai mare rată de mortalitate din cauza Covid-19 din lume, se arată în articolul publicat în The New York Times. În timp ce un nou val al pandemiei de
CNCD: „Dreptul la viață și dreptul la muncă pot fi limitate în scopul asigurării sănătății publice”
Stareț de la Muntele Athos, despre călugării antivaccin: „În jurul nostru miroase a moarte, dar ei nu o văd” Încă un călugăr de la Muntele Athos, părintele Pantelimon, în vârstă de 59 de ani, a murit din cauza coronavirusului, al doilea în ultimele zile și al nouălea de la începutul pandemiei. În acest context, părintele Bartolomeu, stareţul Mănăstirii Esfigmenu a condamnat fanatismul din jurul pandemiei și al vaccinului, afirmând că problema a devenit acum una duhovnicească, nu medicală, potrivit I Eidiseis, citat de Rador. Unele informaţii spun că virusul s-a răspândit la Muntele Athos din cauza unora din Balcani, în special din România, care vin la Sfântul Munte cu certificate false de vaccinare. „Relatarea, aşa cum a fost difuzată, este în cea mai mare parte adevărată. Într-adevăr, există voci ale negaţioniştilor la Sfântul Munte care îi induc în eroare pe călugări şi lumea. Aceste voci sunt izolate”, a spus stareţul Mănăstirii Esfigmenu, Bartolomeu. El a condamnat fanatismul drept „un spirit contrar creștinismului”. „Nu e posibil ca atunci când unii au un anumit mod de exprimare să întineze lupta celorlalţi. Domină un fanatism în rândul unor oameni care arată că problema nu este doar una medicală, ci a devenit una duhovnicească. Acest fanatism, această furie, aceste blesteme denotă fanatism, un spirit total contrar creştinismului. În jurul nostru miroase a moarte, dar ei nu o văd, nu vor să o vadă şi induc şi lumea în eroare”, a completat călugărul. Integral:
Interviu
Nicolae Dănilă, BNR: O privire asupra activității bancare scoate în evidenta importante vulnerabilități – provizionare insuficienta, profitabilitate scăzută, schimbări nesustenabile în structura veniturilor, lipsa unor ajustări necesare în modelul de business O opinie des exprimata atât în rândul unor specialiști cât și la nivel politic este că, în pofida crizei medicale dublata de cea economica, sistemul bancar s-a întărit, având o capitalizare în conformitate cu reglementările actuale. Un “forward looking approach” asupra activității și bilanțurilor bancare scoate însă în evidenta importante vulnerabilități – provizionare insuficienta, profitabilitate scăzută, scăderea veniturilor și schimbări nesustenabile în structura acestora, lipsa unor ajustări obiectiv necesare în modelul de business, a spus Nicolae Dănilă, consultant de strategie la BNR și fost membru în boardul Băncii Centrale, în cadrul conferinței Building the Post-Pandemic World – The Path to a more sustainable, resilient and safe society“. Inițiativele sunt în marea lor majoritate focusate mai ales pe reducerea costurilor (reducere personal, închidere unități bancare), telemunca, reconfigurarea proceselor interne, digitalizare, mai consideră Dănilă. Ce a mai spus bancherul central în cadrul conferinței: • Apar totodata noi provocari cauzate de inflatarea valorii activelor ca urmare a excesului de lichiditate, de nivelul scazut al dobanzilor, precum si datorate climatului speculativ din lumea activelor digitale. • Pornind de la aceste realitati, este imperios necesar ca bancile sa transpuna urgent in practica planuri si strategii interne care sa intareasca managementul riscurilor, sa satisfaca cerintele de conformitate, sa perfectioneze auditul intern, sa asigure alinierea la cele mai bune practici ale guvernantei corporative, sa sporeasca eficienta utilizarii resurselor interne , in primul rand a resursei umane (resursa principala pentru o institutie de credit). Toate aceste eforturi vor contribui la cresterea capacitatii de implementare a unor transformari structurale sustenabile. Activitatea bancara se va desfasura intr-un context national si international tot mai complex, caracterizat in principal de: a) Intarirea rolului bancilor de principal finantator al companiilor si gospodariilor prin utilizarea instrumentelor si platformelor pietei de capital , in completarea instrumentelor si produselor clasice b) Evolutii spectaculoase in piata creditului corporate prin derularea Next Generation EU si finalizarea proiectelor Uniunii Bancare si a Uniunii Pietelor de Capital. Se realizeaza astfel, printre altele, o largire a spectrului de solutii, produse, servicii si instrumente asociate proceselor de finantare c) Derularea European Green Deal, un proiect finantat cu peste 1 trilion Euro prin Invest EU. Bancile vor intra intr-o perioada de implementare si derulare a unor decizii interne de ajustare a activitatii pentru atingerea unor tinte cu orizont de timp 2050 (specialistii ar putea sesiza aici un potential conflict intre tintele climatice si de mediu pe de o parte si tintele cerute de actionari si reglementatori in privinta rezultatelor si indicatorilor financiari) d) Trecerea rapida la o noua paradigma privind livrarea produselor si serviciilor bancare intr-o economie tot mai digitalizata, cu o concentrare puternica pe zona “client experience” si in contextul unei concurente acerbe din partea jucatorilor tehnologici (fintechs) e) Transformari in infrastructura financiara europeana. Ma refer la initierea unor masuri in directia utilizarii monedelor digitale de catre bancile centrale sub presiunea schimbarilor geopolitice si a asteptarilor in privinta unei politici monetare mai proactive. Se impune o colaborare stransa intre bancile centrale, supraveghetori, reglementatori, banci comerciale si jucatorii financiari nebancari. Pe scurt, asistam la derularea unor procese complexe de rationalizare, consolidare, digitalizare si reducere a costurilor. ….Mentinerea dependentei excesive a firmelor si gospodariilor de finantarea bancara contribuie la cresterea riscului de prociclitate in sistemul economic, fenomen aparut intr-o anumita masura in timpul crizei financiare si in mai mare masura in perioada actualei crize pandemice. Integral:
Valeriu Nicolae: „USR a greşit grav când a acceptat să intre la guvernare cu PNL” / „PNL e plin de oameni din PSD și care ştiu cum funcţionează îmbogăţirea în politică” USR a greşit când a acceptat să intre la guvernare alături de PNL, pentru că PNL este „plin de oameni care fuseseră în PSD, oameni cu probleme penale, care ştiau cum funcţionează mecanismele îmbogăţirii în politică, erau foarte dornici să revină la controlul acestor mecanisme”, este de părere fostul secretar de stat în Cabinetul Cioloş, Valeriu Nicolae. ….„PNL este plin de oameni care fuseseră în PSD, oameni cu probleme penale, care ştiau cum funcţionează mecanismele îmbogăţirii în politică, erau foarte dornici să revină la controlul acestor mecanisme. Iar USR are un grup de susţinători destul de radicali, radicali într-un sens bun, adică oameni care îşi doresc aproape perfecţiunea şi evident faptul că PNL trebuia să-şi pună tot felul de oameni dubioşi în poziţii de conducere, am crezut că va duce la tensiuni în coaliţie şi la sfârşitul rapid al coaliţiei. Ca să nu mai vorbim de UDMR, care e un partid mai corupt, mai cinic decât oricare alt partid. (…) Dacă AUR ar veni la putere mâine, sunt convins că UDMR s-ar alia fără niciun fel de probleme cu AUR ca să stea la putere”, a explicat Valeriu Ciolan Nicolae. Întrebat dacă USR a greşit când a acceptat să intre la guvernare cu PNL, activistul civic a răspuns: „Da, au greşit, au greşit grav fiindcă nu şi-au făcut nişte scenarii politice. Orice scenariu făcut, orice schemă logică nu avea cum să iasă bine. PNL nu are niciun fel de interes să promoveze USR. În plus, faptul că USR a decis, din punctul meu de vedere o decizie catastrofală, să preia Ministerul Sănătăţii în timpul pandemiei, aia e o greşeală groaznică. (…) USR-iştii sunt ageamii – ageamiu are un sens pozitiv, începători – nu ştiu exact care sunt poziţiile strategice în ministere, nu şi-au pus oameni în poziţiile alea mici, şef la institutul pentru viermii de mătase, funcţii deconcentrate care au mari puteri şi nici nu au preluat vreo agenţie naţională pe care puteau să o reformeze”. El a precizat că a trecut prin toate declaraţiile de avere ale tuturor parlamentarilor şi o treime din ei sunt incompatibili din punctul de vedere al ANI.
Marea delapidare a democrației, 1990-2021. Ne vrem democrația înapoi! Înseamnă democrația bani? Putem pune un preț democrației în lei, euro, dolari sau alte monede? Putem converti democrația în metale sau pietre prețioase sau o putem echivala în criptomonede? Poate fi cotată democrația la Bursă? Putem închide democrația într-un seif, într-o cutie de valori, pentru a fi siguri că nu dispare? Nu. Ni se spune că „democrația nu este ieftină”, de obicei atunci când se ridică mai mult sau mai puțin justificate întrebări legate de costurile unor procese democratice, cum ar fi alegerile. Este complet fals. Democrația nu este nici ieftină și nici scumpă, pentru că, fiind vorba despre un complex de idei și principii pentru care nu se plătesc drepturi de autor, democrația este gratis. Instituțiile care fac democrația funcțională costă. Dar costă pentru că implică munca unor oameni, iar munca, nefiind vorba despre sclavagism, are o echivalare financiară….. Democrația nu se poate stoca. O ai dacă o creezi continuu Din primele zile ale lui 1990, dacă nu chiar din ultimele zile ale lui 1989, România a început să primească fonduri pentru reînvățarea democrației. Nu ni s-a trimis democrație, să nu se înțeleagă greșit. Nu a cumpărat cineva conserve cu democrație din stocurile altor națiuni ca să le trimită în România pe post de ajutoare, pentru că nimeni nu are democrație pe stoc. Democrația se realizează și se consumă instantaneu, clipă de clipă, fără pauze și fără acumulări. E precum curentul electric, așa cum observa Joe Biden: democrația o ai câtă vreme o produci continuu. …. Dacă punem la socoteală și fondurile interne, sub diverse forme, putem vorbi despre zeci de miliarde de euro în 32 de ani. Toți acești bani care au creditat democrația ne-au fost furați Unde suntem acum? În, probabil, cel mai negru moment al democrației românești din ultima vreme. Derapajele dincolo de limita Constituției au devenit regulă, partidele își fac planuri pentru următorii 7 ani, excluzând din start rezultatele alegerilor din 2024, consultarea publică a dispărut până și din vocabularul politicienilor, votul nu mai contează, societatea civilă este încremenită în sinecuri, iar presa mimează perplexitatea, de parcă nu ar fi văzut asta venind, de vreo șapte ani încoace. Și, atunci, unde s-au topit banii destinați educației întru democrație? Dacă nu au fost folosiți pentru chiar a învăța și a pune în practică democrația, am putea spune că au fost de-a dreptul furați? Care este diferența între banii dați pentru o autostradă care nu s-a construit și cei dați pentru o democrație care nu se vede și nu se simte? Niciuna. Ba nu, există o diferență majoră: nu vrem nici banii înapoi, nu vrem recuperarea prejudiciului, nu vrem zornăit de cătușe și procese televizate, ci vrem doar democrația. Nu înapoi, ci la locul ei, acolo unde trebuie să stea și să funcționeze. Oricât s-ar chinui Iohannis, Cîțu sau Ciolacu și toți cei asemenea lor, asta nu se poate negocia. Integral:
Cum dispare o lume cât într-un municipiu și nu se face nimeni vinovat Numărul celor decedați în România din cauza pandemiei
Au murit de trei ori mai mulți oameni de COVID decât cei raportați? Estimarea The Economist Numărul real de decese cauzate de COVID-19 la nivel mondial ar putea fi de circa 17 milioane, triplu față de datele oficiale, arată o estimare realizată de prestigioasa publicație britanică The Economist. Până în prezent, de la începutul pandemiei, au fost raportate 5.038.372 de decese COVID, la nivel global. Bilanțurile oficiale ale deceselor cauzate de COVID au fost și continuă să fie inexacte, scrie The Economist, care arată că, în multe țări, numărul morților din cauza coronavirusului s-ar putea să fie mult mai mare decât comunică autoritățile. Acest lucru se întâmplă din mai multe cauze: lipsa transparenței autorităților; raportarea incorectă a deceselor înregistrate; testarea insuficientă. Toate acestea fac ca multe cazuri de COVID-19 să fie înregistrate la alte boli, iar pe cale de consecință, pacienți decedați din cauza noului coronavirus să aibă altceva trecut la cauza morții. Cum au fost făcute calculele
Marile alianțe electorale trec, gâlmele zilnice rămân Bietele chiuvete, dacă ar putea ele vorbi… Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat vineri că
Asociațiile elevilor cer un control psihiatric al ministrului Sorin Cîmpeanu: ”Decizie idioată”, este ”analfabet funcțional” Asociația Elevilor din mai multe județe consideră că ministrul Educației Sorin Cîmpeanu ”este inapt psihic să își exercite atribuțiile și solicită realizarea de urgență a unui control psihiatric”. ”Asociația Elevilor din Constanța (AEC), dar și Asociația Elevilor Maramureș (AEM), Asociația Elevilor din Bacău (AEBc), Asociația Vâlceană a Elevilor (AVE) și Asociația Elevilor din București și Ilfov(AEBI), în urma declarațiilor cu privire la deschiderea școlilor, consideră că Sorin Cîmpeanu este inapt psihic să își exercite atribuțiile și solicită realizarea de urgență a unui control psihiatric, deoarece deciziile acestuia reprezintă un pericol social pentru elevi, părinți și cadre didactice!”, au transmis asociațiile, citate de
BNR va majora marţi din nou dobânda (ar fi o surpriză să nu o facă), dar întrebarea este ce va face anul viitor, când se va confrunta cu scăderea economiei şi reducerea puterii de cumpărare a românilor din cauza inflaţiei, iar politicienii trebuie să găsească pe cine să dea vina Marţi, 9 noiembrie, Banca Naţională va avea o nouă şedinţă de politică monetară, ultima din acest an, unde va majora, cel mai probabil, dobânda de referinţă, de la 1,5%, la 2%, pentru a da un semnal pieţei că vrea să controleze creşterea inflaţiei care a sărit peste aşteptări, dar şi să se ralieze băncilor centrale din regiune care au operat mişcări similare. Ar fi o surpriză să majoreze dobânda doar cu 0,25% – de la 1,5% la 1,75% -, sau cu mai mult de 0,5% – de la 1,5% la 2,25%, sau chiar mai mult. Creşterea dobâzii de către BNR este o certitudine, mai ales că Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, spunea că se uită şi la ce fac celelalte bănci centrale din regiune. Acum câteva zile, Polonia a surprins piaţa printr-o nouă creştere a dobânzii de referinţă, mai mare decât aşteptările, de la 0,5% la 1,25%, adică o creştere de 0,75% (în octombrie dobânda de referinţă crescuse de la 0,1%, unde a stat o lungă perioadă de timp, la 0,5%), ceea ce a provocat şi o scădere a zlotului polonez (acolo, cursul valutar al zlotului fluctuează liber, spre deosebire de România, unde politica BNR este de administrare controlată a cursului valutar al leului). În Cehia, banca centrală a majorat dobânda de referinţă (operaţiune repo la două săptămâni) la 2,75%, cu 1,25% mai mult. În Ungaria, banca centrală a majorat dobânda la finalul lunii octombrie cu 0,15%, la 1,8%, cel mai ridicat nivel din ultimii şase ani. Toate ţările se confruntă cu o creştere accelerată a inflaţiei, iar băncile centrale încearcă să ţină lucrurile sub control, mai ales că această creştere a inflaţiei nu va fi atât de scurtă, ci va ţine o perioadă de timp mai lungă. În România, care conduce plutonul inflaţiei în regiune şi chiar în Europa, am avut în septembrie o inflaţie de 6,29% (septembrie 2021 versus septembrie 2020), iar previziunile pentru octombrie, noiembrie şi decembrie merg spre o inflaţie de 7%. Creşterea dobânzilor la lei care a început în vară nu ţine pasul cu inflaţia, dar totuşi este o creştere. ROBOR la trei luni – indicatorul de referinţă pentru credite, în special la companii – a fost cotat vineri la 2,43%, faţă de 1,67% în vară. ROBOR este peste dobânda penalizatoare a BNR de 2%, acolo unde băncile se pot împrumuta fără niciun fel de probleme de la banca centrală, furnizând colateral titluri de stat….. Întrebarea tuturor este ce va face Banca Naţională în continuare, pentru că va mai fi nevoită să crească dobânda de referinţă la 2,5%, dacă nu chiar la 3%, pentru a ţine inflaţia sub control şi mai ales expectaţiile. Plafonarea preţurilor la energie şi la gaze va ajuta inflaţia în lunile următoarele să nu crească, dar această plafonare este o bombă cu ceas, pentru că ţine până în aprilie. După această dată piaţa ar trebui să redevină liberă, cu preţurile de rigoare. Lumea se aşteaptă ca preţurile la energie să scadă după ieşirea din iarnă, ceea ce va ajuta pe toată lumea. în cazul României, creşterea în continuare a dobânzilor de către BNR, deja inclusă în aşteptările analiştilor, va interveni pe fondul unei scăderi a creşterii economice care începe deja să se simtă. De la 7% în acest an, analiştii se aşteaptă la o scădere a creşterii economice spre 3-4% anul viitor, având în vedere că inflaţia începe să muşte destul de bine, iar puterea de cumpărare se reduce. Integral:
FEI – Fondul European de Investiţii: Am vorbit cu guvernul să primim 400 mil. euro din PNRR pentru a investi în companii româneşti. Fondul European de Investiţii investeşte prin intermediul partenerilor, fonduri de private equity Fondul European de Investiţii (FEI) ar putea paria 600-700 mil. euro pe companiile româneşti până în 2026 cu condiţia să primească mai bine de jumătate din sumă din fondurile PNRR. „Am discutat cu Guvernul României pentru a folosi o parte din fondurile alocate prin PNRR, e vorba de 400 mil. euro pe care FEI să îi investească în următorii ani prin parteneri. E vorba de bani ce ar urma să fie folosiţi până în 2026, fonduri ce pot continua dezvoltarea pieţei“, spune Pablo Millan, head of division equity FEI. Fondul European de Investiţii investeşte prin intermediul partenerilor, fonduri de private equity. În total, lucrează azi, cu opt fonduri de private equity active în România. Două dintre ele nu au anunţat încă prima tranzacţie, iar celelalte sunt Sarmis Capital, Catalyst 2, Gap Minder, Early Game Ventures, Black Sea Fund şi Morphosis Capital. „Noi multiplicăm banii din surse publice, aducând investitori privaţi, acoperim golurile de finanţare, încercăm să alocăm banii unde e nevoie mai mare de resurse, creăm o industrie sustenabilă, care rămâne pe termen lung. Asta face FEI.“ Fondul se uităm către patru mari categorii de companii în care să investească. În primul rând e vorba de IMM-uri care vor să se dezvolte şi să iasă peste graniţe. Integral: 
CTP: Cotârceala PNL cu PSD încalcă separația corupțiilor în stat Dincolo de dorința de a ajunge la putere, care e sensul existenței oricărui partid, există un punct comun între PNL și PSD, care este de mult mai mari dimensiuni: corupția, spune Cristian Tudor Popescu. Nu sunt numai cele mai mari partide de pe scena politică din România, ci sunt și cele cu istoricul de corupție cel mai respectabil. Nu pot să se compare nici USR PLUS, nici UDMR, iar formațiunea aceasta, AUR, n-a avut când să demonstreze ceva corupție, pentru că abia a intrat în Parlament, abia s-a înființat ca partid, a arătat CTP. Separarea corupțiilor în stat „Înainte de 1989, existând un singur partid, exista și o singură corupție: corupție să fie, dar s-o știe partidul. Și în interiorul partidului, sigur că era concurență – și acolo corupția nu era cu nimic mai mică decât acum, numai că era monolitică și nu exista nicio speranță ca ea să fie cât de cât clintită, să fie micșorată în vreun fel, pentru că era sub umbrela unui singur partid. După 1989, s-a produs ceea ce am numit separația corupțiilor în stat. Adică, celebrul principiu al lui Montesquieu cu separarea puterilor în stat se aplică, nu se aplică după 1989 în România, dar acesta s-a aplicat, separarea corupțiilor în stat. Aceasta este garanția cea mai sigură a democrației. N-ajungi la dictatură dacă sunt separate corupțiile în stat și atunci, nefiind un singur bloc de corupție, se luptă unul cu altul, se dau în gât unii pe ceilalți, se ciocnesc interesele și de-aici rezultă democrație, alegeri libere, egale, universale, directe și așa mai departe. Acest principiu prețios al separației corupțiilor în stat e pe cale să fie încălcat acum, pentru că imaginați-vă ce înseamnă căderea la pace între acești doi monștri sacri ai corupției din România, PSD și PNL. În 30 de ani, cei mai mulți corupți, cele mai multe cazuri de corupție documentate au fost în PSD și în PNL. Au fost și cel mai mult la putere, bineînțeles, pentru că dacă nu ești la putere, cum să fii corupt? Cum spunea un cetățean, îl întreba reporterul: Domnule, cutare a luat un milion de euro mită, dumneata ai lua? Păi aș lua, dar cine-mi dă mie?! a spus cetățeanul. Deci, asta se poate întâmpla acum, sunt șanse mari”, a comentat sarcastic gazetarul Cristian Tudor Popescu…… Nici astăzi nu știm de ce s-a spart USL Lucrul acesta s-a mai încercat în celebrul USL, despre care se tot vorbește. Aici trebuie amintit și observat un lucru: nu știm nici astăzi de ce s-a spart USL. Interesele electorale – nici acelea nu sunt clare. Crin Antonescu mai întâi a vrut să-l pună pe Klaus Iohannis premier, prim-vicepremier, s-a certat cu ăștia, după care n-a mai vrut să candideze la președinție, dar a candidat după aceea la președinția PNL vrând să devină candidat din nou, după ce pierduse, cu acei 20 la sută…, a reamintit CTP. „Acea structură putea să funcționeze și-n ziua de astăzi, pentru că premisele ei interne erau bune, domnule, cum sunt și astăzi: cădem la pace, ca-ntre clanurile mafiote, cartierul ăla e al tău, cartierul ăla e al meu. Dacă se ajunge la această înțelegere între PNL și PSD – cei 7 ani despre care aud că se vorbește acum în care vor conduce România – practic, se rezolvă problema alegerilor din 2024, cu toate că acolo mai apar niște probleme, la alegerile locale și la alegerile prezidențiale. Pentru că ar putea fi un motiv al destrămării USL – nu-l înțeleg, dar ar putea fi – alegerile prezidențiale din acel an, 2014. Președintele vostru, premierul nostru S-ar putea ca și în 2024, când se ajunge la prezidențiale, să vină fiecare cu candidatul lui și să nu se înțeleagă. Dar s-ar putea să se și înțeleagă. Dacă ajung la această formulă, doi ani premier de la noi, doi ani premier de la voi, la fel de bine se pot înțelege în 2024: domnule, președintele vostru, premierul nostru, de pildă. Așa cum ar fi trebuit să funcționeze tandemul Ponta – Crin Antonescu. Dacă acest lucru funcționează, atunci se va așterne o stabilitate și-o liniște peste țara asta, de o să auzim lăcustele clefăind. Cam asta se întâmplă acum”, a punctat Cristian Tudor Popescu. Integral:
Capcana în care tot cad românii, de trei decenii Luni,
Școala, recuperată în forță. Elevii de clasa a IV-a dau astăzi BAC-ul După mai bine de un an de întârzieri din cauza pandemiei, Ministerul Educaţiei e hotărât să le dea copiilor imboldul necesar pentru a recupera repede materia pierdută! Astăzi, elevii de clasa a patra dau Bacalaureatul la romglezmatică, iar mâine va avea loc proba de franbiolostorie. Dacă trec cu succes cele două examene din cadrul Bacului pe stil nou, absolvenţii de clasa a IV-a se vor putea înscrie, dacă simt o chemare către universul academic, la încă 3 luni de tocit băncile şcolii cu unul sau ambele coate pentru a obţine o diplomă de doctor. „Am decis să simplificăm şi să comasăm programa şcolară. În fond, toată cultura omenirii e bazată pe idei exprimate prin cuvinte, cuvintele sunt alcătuite din litere iar ca să înţelegi literele e suficient să stăpâneşti bastonaşul şi covrigelul. Integral:
Ești vaccinat? Acești 4 factori pot să-ți crească riscul de a face Covid-19 La aproximativ două săptămâni după ce v-ați inoculat contra Covid-19, nivelul anticorpilor ajunge la apogeu și sunteți considerat complet vaccinați. Dar, așa cum au descoperit unele persoane în cel de-al patrulea val al pandemiei, nici două doze complete de vaccin nu garantează o protecție de 100% împotriva infecției, scrie
Istoricul medical, aflat de la familia pacienţilor. „Lipsa informaţiilor centralizate despre pacienţi afectează actul medical” În plină eră a tehnologiei, în ţara în care primul unicorn românesc este o companie din industria IT, medicii nu au acces rapid şi direct la un istoric medical al unui pacient care ajunge într-un spital. Cardul de sănătate nu are nicio informaţie medicală, o spun chiar medicii de familie, în timp ce managerii spitalelor spun că se bazează pe informaţiile primite de la rudele pacienţilor. Iar la dosarul medical, o investiţie de 81 mil. lei, încă se lucrează în cadrul Casei de Sănătate (CNAS). „
Cine sunt firmele care câștigă din creșterea cererii de oxigen din pandemie: multinaționale din Germania și Italia. Firmă locală: ”Înainte de Revoluție, în fiecare județ exista cel puțin o fabrică de oxigen” Marea majoritate a contractelor semnate de spitalele românești pentru furnizarea de oxigen necesar bolnavilor de Covid ajunge la trei societăți cu acționariat străin care au împreună o cotă de piață care se apropie de 100%. În trecut, lucrurile nu au stat astfel, reprezentanții unei firme locale declarând, pentru G4Media, că ”Din ce povestesc meseriașii cu vechime în domeniu, înainte de Revoluție, în fiecare județ exista cel puțin o fabrică de oxigen”. Ca o reacție a pieței locale la acest monopol extern, un om de afaceri din Craiova a anunțat, la începutul acestui an, că intenționează să ridice o fabrică de oxigen medicinal. În urmă cu câteva zile, pe fondul unei crize temporare de oxigen medicinal la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași, secretarul de stat Raed Arafat declara că ”Există o criză, pentru că sunt doar două firme mari care livrează oxigen în ţară şi una mai mică. Toate au avut probleme în livrarea de oxigen din cauza cererii mari.” Societățile la care făcea referire Arafat sunt Linde Gaz Romania SRL Timișoara (lider de piață, patronat german), Messer Romania Gaz SRL București (tot german) și Siad Romania SRL București (italian)….. Livrările de oxigen medicinal îmbuteliat au crescut cu 150 %, comparativ cu perioada similară a anului trecut (valul 3) şi cu circa 450% faţă de perioada pre-pandemică. Livrările de oxigen lichid s-au majorat cu 170% comparativ cu perioada similară a anului trecut (valul 3) şi cu 300% faţă de perioada pre-pandemică”. …. O speță legată de monopolul de pe piață a ajuns, în 2004, la Consiliul Concurenței. Spitalul Județean din Ploiești reclama că Linde Gaz anunțase unitatea medicală că va crește prețul pentru oxigen medicinal de la 0,17 EURO/Nmc la 0,30 EURO/Nmc. Furnizorul a justificat creșterea prin majorarea costurilor de producție (la energie crescuse cu peste 100%, combustibilul cu până la 82%, gazul natural cu peste 60%, iar unicul producător de carbit mărise prețul cu 50%). În final, spitalul nu s-a mai prezentat la ședința de la Consiliu unde se dezbătea cazul, iar sesizarea a fost respinsă. Există și situații în care unități medicale au investit în stații proprii de oxigen medicinal, așa cum sunt cazurile Spitalelor de Pneumoftiziologie din Bacău și Iași, în timp ce altele și-au anunțat intenția de amenajare a uneia de acest gen (Spitalul CFR din Iași). Consumul de oxigen variază în funcţie de numărul de pacienţi, tratamentul medical aplicat şi dispozitivele medicale conectate. În medie, un pacient Covid în stare gravă are nevoie pentru tratament de o tonă de oxigen pe lună, au precizat reprezentanţii Linde România. Integral:
Iohannis și ieșirea din a sa Magna Carta Nelibertatum Merită să adăstăm o clipă în fața plumburiului tablou politic, pandemic și energetic, pictat de Iohannis cel-nu-fără-de-țară. Și să ne gândim dacă există vreo ieșire din tragedia picturii lui. Precum și care ar fi ea….. 


