Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 8 decembrie! In intervalul 7 decembrie, ora 6:00 – 8 decembrie, ora 18:00, în sudul şi estul Transilvaniei, nordul şi centrul Moldovei, precum şi în zonele de munte, vor fi precipitaţii mai ales sub formă de ninsoare. De asemenea, se va depune un strat consistent de zăpadă pe alocuri, îndeosebi în zona montană şi submontană. În zona montană înaltă, iar pe arii restrânse şi în Moldova, vor fi intensificări ale vântului, cu viteze de 45 – 55 km/h, viscolind ninsoarea. Județele vizate de avertismentul meteorologilor sunt: Suceava, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Bacău, Vaslui, Covasna, Harghita, Braşov şi Sibiu, iar parţial: Alba, Argeş, Bistriţa-Năsăud, Buzău, Cluj, Caraş-Severin, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Mehedinţi, Mureş, Prahova, Vâlcea şi Vrancea. Miercuri, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 1 grad în Moldova, 5 în Transilvania, 5 în Maramureș, 3 în Crișana, 4 în Banat, 7 în Muntenia, 8 în Oltenia și 8 în Dobrogea. Bucuresti: innorat, +5/-1 gr.C.
Ce ne așteaptă după intrarea tulpinii Omicron în România. Un medic explică în ce condiții poate marca sfârșitul pandemiei …. ”Eu cred că va exista fără discuție o creștere a numărului de cazuri cu Omicron. Vedem că e confirmată în peste 38 de țări, iar dacă ne uităm ce s-a întâmplat în Africa de Sud, la începutul lunii noiembrie erau 300 de cazuri, iar acum sunt peste 8.000, ceea ce arată transmisibilitatea extrem de ridicată a acestei variante. Din primele date preliminare pe care le avem, dar încă nu sunt finalizate cercetările, se pare că determină forme ușoare și medii de boală, ceea ce ar reprezenta un avantaj. Datele din acest moment arată și că vaccinurile își păstrează din eficiență. Nu știm însă care este gradul de eficiență pe care aceste vaccinuri îl vor avea, însă nu vom putea vorbi de o lipsă totală de eficiență în cazul anticorpilor produși fie prin vaccinare, fie prin boală”, explică Radu Țincu. Sfârșitul pandemiei, un scenariu posibil Medicul adaugă că parcursul ar putea fi unul similar cu cel al tulpinii Delta, care a devenit predominantă, dar spune că nu ar fi exclus ca, de această dată, să devină o infecție banală….. ”Cred că da (n.r. – se va răspândi ca tulpina Delta) pentru că atâta timp cât avem transmisibilitate foarte ridicată, automat ea va reuși să se impună în competiție cu variantele precedente. Pe de altă parte, dacă anticorpii nu vor mai oferi aceeași protecție, asta înseamnă că unele persoane, fie trecute prin boală, fie vaccinate, se vor infecta. Însă, dacă într-adevăr se va dovedi că această variantă virală este mai blândă și va produce forme mai ușoare decât Delta, e posibil ca acest lucru să determine acel scenariu în care vom coabita cu mult mai mare ușurință cu ea și va deveni o infecție banală”, mai spune Radu Țincu….. ”Poate fi un val cinci, însă ceea ce ne interesează întotdeauna când discutăm de un val pandemic, este numărul de pacienți care necesită spitalizare și al celor care dezvoltă forme severe de COVID-19, care le pun viața în pericol și ajung în terapie intensivă. Dacă vor fi 20.000 de cazuri pe zi, dar 98-99% vor avea forme asimptomatice, asta nu va mai crea niciun fel de problemă din punct de vedere al gestionării acestei pandemii”, adaugă medicul. Radu Țincu sfătuiește oamenii să fie responsabili în această perioadă deoarece tulpina Omicron încă se află sub semnul multor necunoscute. Integral: https://ziare.com
Deja am căzut în capcană ca proștii. Despre conflictul profesori-părinți pe testele anti-COVID S-a declanșat marele război, ușor de anticipat, părinți-profesori. Bomba a fost declanșată strategic de guvern. În loc să spună „n-avem bani, resurse să facem testul în școli”, au rostogolit responsabilitatea către școli, deși știau că e o misiune imposibilă. Iar școlile au rostogolit-o către familii. Iar părinții urlă acum la profesori. Se fac primele testări în masă ale elevilor. Trebuie recoltată salivă, iar testul ne arată dacă există posibilitatea de infectare. Nu e un rezultat sigur. Dacă apar două linii din testul cu salivă, trebuie și un PCR. S-au distribuit tutoriale, cu ministrul Rafila, cu ministrul Cîmpeanu pe post de asistent de producție, cu un elev care scuipă în recipient. Totul pare simplu. Nu e simplu. …. Ni se tot spune că timpul e de 5-10 minute și că se rezolvă repede. Să fim serioși. Nu ai cum să rezolvi totul nici în 15 minute, doar un profesor și zeci de elevi. Oricât de în control ai fi în clasa ta, nu predai unor roboței, ci unor pui de om, fiecare cu gradul lui de agitație, de neatenție etc. M-aș mira să fi reușit să recoltez și să fac toate testele pe parcursul unei ore. Cred că, cel puțin la început, ar fi trebuit sacrificate zile întregi de școală. Practic testam și plecam acasă, că s-a terminat programul. Așa că trebuie să ne mai și hotărâm, dragi părinți: facem totuși și niște ore de învățare la școală? Sau tot fragmentăm actul învățării până ajungem în testele PISA la nivelul „cei mai proști din galaxie”. …. Ce e gratuit, de fapt? Guvernul a cumpărat testele. Testele sunt gratuite. E mare lucru, așa cum e mare lucru că avem vaccin gratuit. Nu sunt ironic, atenție! Există un mare „DAR”. Testul nu e relevant fără un PCR ulterior, în cazul în care copilul e testat pozitiv. Pe ce bani faci PCR-ul? Cel mai probabil, pe banii părinților. Pentru că sunatul la DSP în perioada asta este pierdere de timp, după cum știm. Deci nu doar responsabilitatea a fost pasată oficial, ci și noi costuri …. De ce se plâng părinții? Se plâng că majoritatea școlilor au pasat responsabilitatea înspre părinți. E și nu e adevărat. Dacă am fi raționali, am observa în primul rând că un stat depășit de situație, care în ultimul an a fost mai preocupat să ascundă și să tot „relocheze” morții de COVID, decât să lupte cu boala, a găsit soluția să mute războiul. Frontul profesori-părinți e de foarte mult timp deschis. Mai trebuia ceva benzină aruncată pe foc. Suntem zero cu empatia. Așa cum corpul profesoral a preferat să spună nu testării în școli, în loc să ceară condiții propice și să încerce să ajute, unii părinți urlă acum perfect aiurea că au fost părăsiți de stat. Păi n-am auzit toată ziua bună ziua că nu există încredere în stat? Că „mă descurc”? Să mai amintesc că unii refuză și testarea propriu-zisă? Nu mai zic de vaccinări și alte alea! Măcar așa ești în control, tu cu copilul tău, afli în 15 minute dacă are ceva sau nu. Ai fi preferat un întreg tămbălău, sunat de la școală pe la 9 dimineața sau 1 după-amiaza, „vino de la serviciu să-ți iei copilul!”? Nu cred. … De ce să urlăm aiurea părinți la profesori în loc să punem presiune pe guvern și să cerem mai mult personal cu oarece calificare medicală mai aproape de școală? De ce să nu cerem PCR gratuit atunci când un copil descoperă că e suspect de COVID? Pentru că e mai comod să urli aiurea în general decât să ceri lucruri concrete. E valabil și pentru sindicatele profesorilor și pentru părinți. Dragi părinți, păi să vorbim! Sunteți prea mulți specialiști în educație. Mai răriți-vă. Voi știți din start că profesorul o arde aiurea la școală, că e plătit ‘geaba, că nu are grijă de copii, că face meditații în particular etc. Reevaluați-vă pretențiile și propria contribuție la educația copilului. De prea multe ori, ne luptăm într-o oră de română, de exemplu, cu cele 5 ore de TikTok de acasă, petrecute la sânul cald al familiei. Cam frecvente sunt și cazurile în care vrem să și citească al nostru copil, să fie bine alfabetizat, dar noi acasă n-am mai citit nimic de la „Capra cu trei iezi”. Ne-am obișnuit să aruncăm responsabilități multe pe școală, și să nu mai vedem câte responsabilități de părinte au dispărut. Asta în timp ce a fost preamărită „familia tradițională” (aia în care băgăm grătare, excursii, rețele sociale și „ne râdem” la reality-show-ul la modă – lasă că repară profesorul la clasă distracțiile noastre!). Integral: https://www.libertatea.ro
Falsul argument al libertăţii Au trecut treizeci de ani. Asistăm la o răsturnare halucinantă. Aşa cum fabricile şi băncile, foste ale “întregului popor”, au fost capturate de o cleptocraţie formată din pungaşi de duzină, ofiţeri ai serviciilor secrete şi demagogi de partid, tot aşa şi noţiunea de libertate a fost capturată de tot felul de personaje bizare, cu porniri autoritare. În Parlament există un partid care face apologia Gărzii de Fier şi care militează pentru “libertatea” fiecăruia de a-i infecta pe cei din jur. Un lider la aceluiaşi Parlament şi-a luat “libertatea” de a cumpăra leacuri ruseşti presupuse anti-Covid. În stradă vezi “anti-vaxeri” care reclamă “libertatea” de a răspândi cele mai extravagante teorii ale conspiraţiei. Eu însă nu cred că o ţară în care bolnavii ajung să moară întinşi pe holurile spitalelor este o ţară liberă. Nu cred că este un oraş liber acela în care renunţi să dai mâna pe stradă cu prietenii. Nu cred că libertatea noastră individuală sporeşte atunci când ne este teamă să ne vizităm părinţii sau bunicii, pentru a nu-i infecta. Libertatea nu înseamnă pur şi simplu de a face ce îţi trăzneşte prin cap, atunci când ai chef. Cred că, aşa cum spunea cineva, libertatea nu înseamnă să poţi să faci ce vrei, ci dreptul de a face ce trebuie. La noi însă, circul are program non-stop. Acum, pe afiş, problema testelor în şcoli. Să recapitulăm. De aproape doi ani şcolile stau închise. Copiii se chinuie în faţa tabletelor în aşa-zise “lecţii online”. Nu am descoperit nici un profesor care să afirme, onest, că acest lucru este bun pentru elevi. Şi tot de doi ani autorităţile nu găsesc o soluţie. Doar bâjbâie după Improvizaţii. Am văzut, spre exemplu, şcoli în care s-au instalat, pe bănci, un fel de panouri oribile, din plexiglas. Băncile au fost transformate astfel într-un fel de cuşti din plastic în care au fost aşezaţi copiii. Probabil pentru a creşte viitoarea generaţie de sociopaţi. Cum pandemia nu dă semne că se potoleşte, iar cazurile la copii se înmulţesc, onor ministerul a dispus cumpărarea a milioane de teste rapide. Înţeleg că au venit în saci, fără instrucţiuni de folosire. Părinţii sunt indignaţi. Oricum, testele acelea dau rezultate aproximative, multe fals pozitive şi multe fals negative, aşa că mă întreb ce a fost în mintea celor care au scornit această schemă. Încurcătura, de fapt, este una mai generală. În România, cele mai multe teste sunt voluntare. Vrei, le faci. Nu vrei, nu le faci. Autorităţile publică, în fiecare zi, numărul de teste din ziua precedentă şi “gradul de pozitivare”. Din păcate, aceasta este o practică mai degrabă inutilă. Pandemia este o stare a unei comunităţi.Virusul trece de la un individ la altul cu o anumită probabilitate şi se înmulţeşte până ce ajunge la o masă critică. Din păcate, dacă nu facem ceva, până atunci vor muri sute de mii de oameni. Deja au murit cam 60.000. Egal cu numărul pierderilor din timpul ofensivei către Vest, după 1944, a armatei române. Mă aşteptam, la începutul lui 2020, în primele zile ale pandemiei, ca statele occidentale (şi România, alături de acestea) să introducă testarea obligatorie. De ce? Foarte simplu. Pentru a putea construi un model exact al propagării pandemiei. Iată ce se întâmplă acum, cât cele mai multe teste sunt voluntare. Modelele sunt, vorba românului, “varză”. Nu ştim nimic precis. De pildă judeţele unde se testează mai mult au mai multe cazuri detectate. Înseamnă asta că rata de infectare este mai mare? Probabil nu, pentru că unele judeţe nu testează deloc. Multe teste PCR sunt plătite. Asta înseamnă că se detectează mai multe cazuri la cei cu bani şi/sau la cei din mediul urban. Înseamnă asta că pensionarii din “rural” sunt mai puţin infectaţi? Probabil nu, dar de fapt habar nu avem. Vasăzică, după zeci de milioane de teste efectuate şi alte 70 de milioane cumpărate, noi tot nu ştim nimic precis. Totul pentru că pornim de la ideea, care este un nonsens ştiinţific, că testele trebuie să fie voluntare. Suntem “liberi” ca dacii din poveste. Dar înţelegem cam tot atât cât ei. Normal era ca testele să fie obligatorii în starea de urgenţă. În cazul acesta, nici nu trebuiau testaţi milioane de oameni. Se construiau eşantioane statistice şi se testa până ce se construia un model funcţional. Integral: https://www.bursa.ro
Iliescu la 91 de ani și Justiția, slujnica lui …. La mai mult de 30 de ani de la cele mai grave și complicate episoade ale istoriei recente, justiția autohtonă nu a reușit să dea răspunsuri și nu a putut să-i găsească pe adevărații vinovați, pe cei care au dirijat lucrurile, au luat deciziile, au dat ordinele. Revoluția sângeroasă din decembrie 1989 și Mineriada din iunie 1990 au fost mereu dosarele asupra cărora s-au făcut cele mai mari presiuni politice. Dacă Justiția nu ar fi fost pusă în slujba lui Ion Iliescu, poate că el nu stătea în fotoliul prezidențial 10 ani. Dacă România ar fi avut o justiție independentă, chiar și după ce a fost admisă în Uniunea Europeană, vinovații pentru crimele produse, după căderea dictaturii, ar fi fost deja pedepsiți. Ferestrele de independență pe care le-a avut Justiția nu au fost folosite întotdeauna în scopuri nobile, iar Ion Iliescu a avut mereu salvatori neașteptați. Pare să existe, de altfel, un sistem bine organizat de amânare a acestor dosare până după dispariția fizică a primului șef de stat post-decembrist. Ca și cum ar exista un secret care trebuie bine păzit. Ion Iliescu are 91 de ani, e bolnav și trăiește destul de izolat. Bătrânețea și suferințele lui nu au însă nimic de-a face cu strategiile cinice pe care le-a folosit pentru a prelua puterea și pentru a se menține acolo. Crimele și suferințele pe care le-a pricinuit nu au fost crezute atunci de majoritatea votanților, manipulările pin presa aservită, mai ales TVR și Radioul public, i-au convins pe mulți să adere la sloganurile scandaloase lansate atunci împotriva intelectualilor și studenților: „Noi muncim, noi nu gândim”, „IMGB face ordine”, „Moarte intelectualilor”. Toate acestea au fost răcnite în dimineața zilei de 13 iunie de sutele de muncitori de la IMGB veniți după ce trupele antitero i-au atacat de protestatarii rămași peste noapte în Piața Universității. Totul a început pe 22 aprilie 1990, când oamenii s-au strâns la Universitate să-i comemoreze pe morții Revoluției și în același timp să se revolte pentru felul în care noua putere punea stăpânire pe țară….. În noaptea de 14 iunie, minerii din Valea Jiului au primit trenuri speciale să vină la București. Între 10.000 și 20.000 de ortaci înarmați cu răngi, topoare, bâte și lanțuri au venit în capitală, îndemnați de Ion Iliescu. Președintele proaspăt ales i-a și primit cu un discurs cald:„Mă adresez dumneavoastră, mulţumindu-vă pentru răspunsul de solidaritate muncitorească pe care şi de astă dată l-aţi dat, la chemarea noastră. Delegaţia de mineri, în frunte cu domnul Cozma, se va deplasa în Piaţa Universităţii, pe care vrem să o reocupaţi dumneavoastră”. Multe redacții au fost distruse, sediile partidelor istorice au fost devastate, ușile Universității au fost sparte și în drumul lor minerii băteau pe oricine ar fi semănat cu descrierile făcute de Ion Iliescu: „elemente incitate, multe din ele drogate” sau „elemente de-a dreptul fasciste”….. Minerii, ghidați de profesioniști ai diversiunii, au venit „să planteze panseluțe”, după cum s-au lăudat la televizor. Mineriada din 13-15 iunie a avut, însă, un bilanț dramatic, 4 morți, peste 1300 de răniți, peste 1200 de persoane lipsite de libertate, multe dintre ele bătute în detenție la Măgurele. Potrivit datelor obținute de procurori, „în zilele de 11 şi 12 iunie 1990, autorităţile au hotărât să declanşeze un atac violent împotriva manifestanţilor aflaţi în Piaţa Universităţii”. În acest atac au fost implicate, conform anchetei, în mod nelegal, forţe ale Ministerului de Interne, Ministerului Apărării Naţionale, Serviciului Român de Informaţii, precum şi peste zece mii de mineri şi alţi muncitori din mai multe zone ale ţării. Trenarea cercetărilor, închiderea și redeschiderea dosarului, înțelegerile politice pentru ținerea la sertar a unui caz atât de important, cu efecte politice și sociale grave, care au dus la izolarea României pe plan internațional pentru o perioadă importantă, demonstrează că justiția a rămas până acum doar o slujnică în casa puterii. Integral: https://ziare.com
După 30 de ani | Dizolvarea Parlamentului și sistemul judiciar, printre hibele Constituției Se împlinesc 30 de ani de la adoptarea Constituției din 1991. Privită în ansamblu ca o lege fundamentală imperios necesară după ieșirea României din comunism, specialiștii în Drept pledează pentru adaptarea ei la realitățile prezentului. În ultimii 30 de ani, mai multe articole ale Constituției au declanșat dezbateri aprinse, critici și cereri de modificare a Legii fundamentale:- „Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament”; Articolul nu precizează că numirea se face din partea partidului care a obținut cele mai multe voturi. – „Numai Camera Deputaţilor, Senatul şi Preşedintele României au dreptul să ceară urmărirea penală a membrilor Guvernului pentru faptele săvârşite în exerciţiul funcţiei lor”; În acest articol s-au împotmolit multe dintre anchetele procurorilor anticorupție după ce parlamentarii au respins cererea DNA de începere a urmăririi penale față de unii membri ai guvernului. – „Durata mandatului membrilor Consiliului Superior al Magistraturii este de 6 ani. Hotărârile Consiliului Superior al Magistraturii se iau prin vot secret. Preşedintele României prezidează lucrările Consiliului Superior al Magistraturii la care participă”; Prevederile cu privire la CSM au fost criticate pentru durata excesivă a mandatului membrilor Consiliului, dar și pentru faptul că prin prezidarea ședinței, președintele țării citește și supune la vot ordinea de zi, fără a o putea modifica….. Articolul face aproape imposibilă revizuirea Constituției prin inițiativă cetățenească, având în vedere că trebuie adunate 20.000 de semnături în fiecare județ. – „Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobândirii se prezumă”; Ultima parte a acestui articol a fost ani de zile subiect de dispute după ce procurorii au atras atenția că averile ilicite nu pot fi confiscate deoarece cei acuzați nu trebuie să dovedească în instanță că și-au strâns averea din infracțiuni, acest lucru revenind organului de anchetă….. Ce ar trebui schimbat în actuala Constituție? În primul rând ar trebui definite mai bine rolurile instituțiilor din sistemul judiciar și numirile politice din instituțiile de stat din subordinea Parlamentului, spune acesta. „Rolul Curții Constituționale ar trebui circumscris mai bine. Apoi Rolul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) și al Avocatului Poporului. Urmează a fi definite procedurile prin care majoritatea parlamentară poate să schimbe conducerile Radioului și ale Televiziunii Publice, sau numirile în Colegiul Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS). Nu ar trebui schimbat sistemul semiprezidențial actual, președintele nu ar trebui ales de Parlament”, mai consideră Eckstein-Kovács. Mandate prea lungi În ceea ce privește durata mandatelor din CSM și CCR, fostul senator arată că acestea sunt de șase, respectiv nouă ani, deoarece așa era regula în 1990 în majoritatea statelor din Estul Europei. „Au avut un rost pentru că ele depășesc un ciclu parlamentar și asigură, astfel, stabilitatea instituțiilor. Dar, pe de altă parte, nu pot fi de acord ca reprezentanții societății civile în CSM, de exemplu, să fie aleși de Senat fără nicio verificare prealabilă. Nu știu acum cine sunt, dar în mandatul anterior era în CSM un reprezentant al unui sindicat al șoferilor”, mai arată fostul senator. Despre articolul din Constituție care arată că se prezumă că averile au fost dobândite licit, fostul președinte al Comisiei Juridice din Senat spune că acest articol poate fi modificat, dar după o serie de discuții ample. Integral: https://romania.europalibera.org
Impactul pandemiei asupra învățământului este mult mai mare decât se anticipa, atrag atentia Banca Mondială, UNESCO și UNICEF Banca Mondială, UNESCO şi UNICEF avertizează că generaţia tinerilor care urmează în prezent diverse forme de învăţământ riscă să piardă aproape 17.000 de miliarde de dolari din venituri din cauza închiderii şcolilor ca urmare a pandemiei, mai mult decât se estima iniţial, transmite marţi AFP. Această sumă corespunde unui procent de aproximativ 14% din PIB-ul global actual şi este mai mare decât cele 10.000 de miliarde de dolari estimate în 2020, potrivit unui raport al celor trei instituţii, dat publicităţii luni. În ţările cu venituri mici şi medii, procentul copiilor care nu sunt în stare să citească şi să înţeleagă un text simplu la vârsta de zece ani – care era deja de peste 50% înainte de pandemie – ar putea ajunge rapid la aproape 70% din cauza închiderii şcolilor şi a calităţii mai slabe a învăţământului la distanţă. “Criza COVID-19 a paralizat sistemele de învăţământ din întreaga lume. După 21 de luni, şcolile rămân închise pentru milioane de copii şi s-ar putea ca alţii să nu se întoarcă niciodată la şcoală”, a comentat Jaime Saavedra, responsabil cu educaţia în cadrul Băncii Mondiale. “Pierderea cunoştinţelor pe care o suferă copiii este inacceptabilă din punct de vedere moral”, a adăugat el. Poate avea “efecte devastatoare asupra productivităţii, veniturilor şi bunăstării acestei generaţii de copii şi tineri, familiilor acestora şi economiilor din întreaga lume”.Totodată, criza sanitară a exacerbat inegalităţile în domeniul educaţiei, afectându-i mai serios pe copiii cei mai săraci, cu dizabilităţi sau pe cei mai mici, subliniază raportul…..Deşi guvernele au pus în aplicare măsuri de ajutor excepţionale pentru a face faţă pandemiei, mai puţin de 3% din aceste fonduri au fost alocate educaţiei, deplâng situaţia cele trei organizaţiile internaţionale într-un comunicat de presă. Integral: https://ziare.com
Poate rezista economia unui al doilea lockdown? Lucian Croitoru: Pandemia și metoda capitalistă / Probabilitatea unui lockdown crește foarte mult dacă sunt ignorate regulile personale de igienă și protecție Probabilitatea ca un lockdown să devină necesar crește foarte mult dacă sunt ignorate regulile personale de igienă și protecție. Problema principală este, așadar, referitoare la capacitatea individuală de a respecta astfel de reguli. La rândul ei, capacitatea individuală de a respecta aceste reguli depinde de gradul de responsabilitate al fiecăruia. Acest grad de responsabilitate individuală s-a redus în timp, odată cu extinderea concepțiilor etatiste referitoare la societate. Statul s-a extins și a devenit o prezență masivă în viața socială. A acordat noi drepturi și a alocat cheltuielile asociate acestora, pe care le-a finanțat cu impozite și datorii publice crescătoare. A preluat de la comunități funcții pe care acestea le îndeplinesc mai bine. A extins ponderea „regulilor dependente de scop” social (neaplicabile tuturor) în defavoarea acelor reguli care stabilesc spațiul de acțiune a responsabilității individuale, și anume „regulile generale de bună conduită” (expresii preluate de la Hayek). Rezultatul a fost că, pe de o parte, individul și statul s-au trezit într-o relație slab intermediată sau chiar neintermediată de comunități, cu extinderea sentimentului de izolare, iar pe de altă parte individul fie a renunțat la unele dintre responsabilitățile sale, fie le-a predat statului, câteodată în contextul existenței unor drepturi pecuniare. Din păcate, statul nu a putut înlocui eficient nici responsabilitatea individuală nici comunitățile în multe aspecte, inclusiv în cele referitoare la formarea atitudinilor față de un flagel neprovocat de om, cum este pandemia. Acest rezultat s-a văzut în întregul Occident, atunci când pandemia a lovit la finele anului 2019. Instinctul autorităților a fost să impună starea de urgență, ceea ce pentru mulți a generat ideea că pandemia, oricât de mult ar fi o problemă, ar putea fi în primul rând un alt prilej/pretext pentru stat pentru a eroda garanțiile împotriva libertăților individuale. În mod particular, în România instituția Bisericii, care se bucură de un grad mare de încredere în societate în general, și în special în anumite comunități, nu s-a implicat de la început nici în transmiterea mesajului referitor la valoarea vaccinului pentru societate, dar, și mai important, nici referitor la responsabilitatea individuală de a respecta cu strictețe măsurile de igienă și protecție ca mijloc al fiecăruia de a-și proteja aproapele. Din fericire, Biserica a corectat în cele din urmă această ezitare prelungită, dar schimbarea atitudinii individuale a rămas insuficientă. Gradul de responsabilitate individuală în combaterea pandemiei a înregistrat o oarecare creștere, dar, până acum, insuficientă pentru a evita un posibil lockdown Pe scurt, poate că un lockdown ar fi putut fi evitat sau, dacă s-ar impune din nou, ar avea un impact economic mai puțin sever dacă gradul de responsabilitate individuală ar fi (rămas) la nivelul înalt la care îl dusese liberalismul clasic, în care individul era responsabil referitor la virtual toate aspectele vieții sale. În prezent, pentru că oamenii învață, gradul de responsabilitate individuală în combaterea pandemiei a înregistrat o oarecare creștere, dar, până acum, insuficientă pentru a evita un posibil lockdown. Chiar dacă gradul de responsabilitate individuală a rămas relativ redus, dacă ne referim la societate în ansamblu, forțele pieței au acționat pentru a corecta acest lucru în interiorul organizațiilor. Firmele aflate în concurență au înțeles repede că nu pot rămâne pe piață dacă nu fac o prioritate din respectarea de către angajați a unor reguli stricte de igienă și protecție. Oamenii foarte calificați nu pot fi înlocuiți de pe o zi pe alta. Amintiti-vă cum a reacționat Tom Cruise când turna ultimul film din seria „Mission Impossible” și a văzut pe platourile de filmare oameni care nu respectau regulile de igienă. A amenințat cu stoparea filmărilor, care însemna pierderea de locuri de muncă și de venituri. Toți au devenit în cele din urmă riguroși și au reușit să termine filmul. Nu este exclus ca rigoarea cerută de firme să se fi transmis într-un grad crescut de responsabilitate pentru angajați și în afara organizației. În virtutea a ceea ce am spus, apar două lecții. Prima este aceea că statul ar trebui să învețe că nu poate să se substituie comunităților și să îl facă pe cetățean să reducă responsabilitatea lui individuală, căci erodarea acestei responsabilități, la o adică, nu poate fi compensată în societate decât ineficient, parțial și temporar. Lockdown-ul a fost o astfel de compensare costisitoare d.p.d.v. economic. Pe termen lung statul trebuie să redea spațiul necesar responsabilității individuale prin inversarea procesului prin care în numele justiției sociale a favorizat creșterea ponderii regulilor cu scop în defavoarea legilor generale și prin retrimiterea către comunități a unor funcții care i se potrivesc mai puțin. A doua lecție este aceea că dacă responsabilitatea individuală întârzie să ajungă la nivelurile necesare pentru combaterea pandemiei, astfel contibuind la agravarea situației, cel care a atrofiat-o, adică statul, trebuie să facă ceea ce este necesar pentru a o impune și pentru a o suplini. Mă grăbesc să adaug că singura instanță în care guvernul poate utiliza coerciția este aceea în care apără utilizarea legilor generale. În cazul pandemiei, instanța specifică este apărarea libertății fiecăruia de a rămâne sănătos, conform legilor generale aplicabile. Până la lockdown, pot exista multe alte soluții pe care statul trebuie să le impună, dar care în România s-au dovedit un eșec de concepție. De exemplu, un astfel de eșec a fost redeschiderea școlilor Dacă prea multe persoane tind să nu respecte regulile de igienă și protecția, contribuind la agravarea pandemiei și la blocarea sistemului medical, atunci acestea încălcă libertatea altor persoane de a rămâne sănătoase și a-l putea utiliza. Concret, în acest caz, consider că statul trebuie să întervină cu măsuri care să restricționeze comportamentele care duc la încălcarea libertății individuale. În acest caz, lockdown-ul ar putea deveni necesar. Dar, până la lockdown, pot exista multe alte soluții, mai ieftine, pe care statul trebuie să le impună, dar care în România s-au dovedit un eșec de concepție. De exemplu, un astfel de eșec a fost redeschiderea școlilor fără o pregătire adecvată prin testarea frecventă înainte de intrarea la clasă. Integral: https://www.hotnews.ro
Ministrul degetului Probabil că rareori cercetarea (mai nou, acum, și “digitalizarea”) din România a fost dată pe mâna vreunui demnitar mai desprins de domeniul respectiv precum Dl. Florin Roman, membru PNL, licențiat în Economie, master în Psihologie și (obligatoriu) cu studii de “Specializare în apărare şi securitate naţională”. Domnul cu pricina este departe de a fi un necunoscut, prezența zilnică a domniei sale în anumite studiori de televiziune afirmându-l ca exponent al unor idei mai degrabă conservatoare. În plus, s-a remarcat nu tocmai favorabil pentru opinia publică la disputa (unii ar spune “îmbrânceala”) care avea ca scop acapararea conducerii sesiunii comune a Parlamentului, atunci când urma să se citească moțiunea de cenzură depusă de USR și AUR. Dl. Roman face acum parte din “echipa câștigătoare” a conducerii PNL, fiind “Vicepreședinte Administrație, Ordine Publică și Siguranța Cetățeanului” în acest partid istoric. În această calitate, probabil, i s-a încreditat și conducerea unui minister de către actuala coaliție de guvernare PSD–PNL–UDMR. Dar nu a oricărui minister, ci a aceluia al “Cercetării, Inovării și Digitalizării” (după cum am spus mai sus). Dl. Florin Roman având, la prima vedere, o oarecare tangență cu domeniul, reliefată prin prezența în CV-ul domniei sale a lucrării “Teoria sistemelor informaționale, Editura Academiei Române, 2006”….. Să tragem linie și să judecăm: 1. Ministrul Digitalizării nu dispune nicăieri în calculatorul D-sale de o variantă electronică a lucrării (singura, de altfel) pe care și-o afișează în CV. 2. Pentru orice lucrare apărută într-o revistă științifică, este obligatoriu să se indice autorii, titlul, revista, volumul, numărul (dacă este cazul), pagina (cel mai bine pagina de început și pagina de sfârșit, sau numărul articolului), anul publicării. Nu mai vorbim de indexul DOI (digital object identifier). Sau de ISSN-ul revistei. Pentru cărți, la fel: se indică autorii, titlul, editura, locul publicării, anul (și ISBN-ul). Pentru capitole de carte: autori, titlu, ce capitol este și din ce volum, paginile (început–sfârșit); pe urmă titlul volumului, editorii volumului, editura, locul publicării, anul (ISBN). Ministerul pe care-l conduce Dl. Roman cere toate aceste informații detaliate la toate raportările pentru proiectele pe care le derulează. 3. Indicarea numai a editurii, fără a specifica revista, este ca și când ai indica (de exemplu) Elsevier sau Springer în loc să denumești revista în care s-a publicat o lucrare științifică. Editura Academiei Române nu este tocmai Elsevier sau Springer, însă editează, totuși, câteva zeci de reviste, vezi aici. 4. Se înțelege că lucrarea a apărut în urma unor discuții cu un cadru didactic coordonator al lucrării de master la Universitatea “Titu Maiorescu”. (Ne putem pune și întrebarea cine a scris-o?) În CV-ul D-lui Roman apare un Master „Tehnici de Comunicare şi Influenţă Socială” (2012) susținut la Facultatea de Psihologie a acestei Universități. Dar masterandul publica încă din 2006 o lucrare în domeniu (?). Cadrul didactic coordonator nu-și mai amintește anul în care a fost susținută lucrarea de dizertație, nici titlul, dar își amintește că era o lucrare bună. Și nu știe dacă a fost publicată. 5. Cu toate acestea, Dl. Roman este convins că va fi ajutat de fostul coordonator de la master să găsească acea lucrare. 6. Titlul științific de “profesor conferențiar universitar” nu există. Nu consider că Dl. Roman, date fiind dovezile de mai sus de necunoaștere a unor principii elementare privind publicarea științifică, este calificat să conducă Ministerul Cercetării. Nici competențele digitale nu-l califică, se pare, să fie ministru al Digitalizării, dacă nu deține în format electronic o copie a singurei sale lucrări științifice. S-ar putea crea pentru Domnia sa un Minister al Degetului după care să se ascundă, al Degetului cu care se testează dacă apa este suficient de călduță, al Degetului înfierării dușmanilor politici, al Degetului pe care PNL îl arată cercetătorilor, inovatorilor și IT-iștilor, prin numirea acestui ministru. Integral: https://www.contributors.ro
Charlie Ottley: România trebuie să investească mai mult în protejarea patrimoniului său, de la floră şi faună la case vechi, iar astfel oamenii pot obţine mult mai mulţi bani din turism decât fac acum din tăieri ilegale, distrugeri şi betoane … „Turismul poate aduce foarte mulţi bani şi nu este chiar atât de scump să restaurezi case din lemn. Spre exemplu, restaurarea unei case din lemn de pe Valea Cernei a costat circa 40.000 de euro şi are toate dotările moderne pe care le-ai regăsi într-o casă modernă, dar este mai călduroasă iarna şi reprezintă o clădire de patrimoniu. Din acest motiv nu trebuie să dărâmăm toate casele vechi construite de străbunici. Să construieşti o casă nouă din beton costă mult mai mult decât să restaurezi una veche, iar în acest caz nu contribui la conservarea istoriei, nu păstrezi nimic cu personalitate şi mai şi afectezi mediul înconjurător“, a spus realizatorul TV Charlie Ottley în cadrul emisiunii ZF Investiţi în România, realizată de ZF şi CEC Bank. O mare problemă a României o reprezintă exploatările ilegale de lemn care distrug pădurile şi rezervaţiile naturale, cauzează alunecări de teren care distrug localităţi şi nu aduc valoare adăugată. În loc ca lemnul să fie exploatat corespunzător şi să fie transformat în mobilă, merge de multe ori la export ca materie primă astfel încât România se alege cu pierderi şi distrugeri, iar valoarea adăugată este încasată de terţe părţi. „Vedem în continuare cum Parcurile Naţionale sunt „curăţate“ şi multe dezvoltări care au loc la marginile acestora şi cum treptat parcurile devin tot mai mici. Erau multe sate care conservau istoria locului şi care sunt acum „violate“ de construcţii din beton în zone precum Maramureş sau zona Cernei. Sunt regiuni istorice care trebuie protejate. Din păcate nu există nicio reglementare a acestor dezvoltări. Şi nu există nicio statistică legată de exploatări“, a spus Charlie Ottley. El a subliniat că „În România se pot extrage anual sustenabil 19 mil. metri cubi de lemn din păduri însă ilegal sunt 30 mil. mp exploataţi an de an, volum peste care sunt exploatările de 20 mil. mp legale, deci vorbim de 50 mil. mp de lemn extraşi anual din păduri. În România resursele naturale sunt exploatate într-un ritm nesustenabil. Dacă vor continua, România va pierde exact acele lucruri care o fac unică precum fauna sa şi pădurile virgine alături de biodiversitate. Trebuie să gândim pe termen lung. România este „plămânul“ Europei, are cele mai mari păduri şi două treimi din speciile de superprădători. De asemenea turismul.“ „România a fost promovată în 2020 pe BBC World News unde am utilizat brandul de „Colţul Sălbatic al Europei“, un mesaj foarte atrăgător pentru cei care vor să vadă o zonă curată unde ai tradiţii de secole şi peisaje uimitoare“…..„Unde trăiesc este o zonă uimitoare, sunt lângă un parc natural iar noaptea mai vin urşii prin grădină. Nu îi vedem, dar sunt acolo. Omul a trăit în echilibru mii de ani cu natura iar acest echilibru poate fi din nou atins. Dar pentru a face asta, trebuie să ştim cu exactitate câţi urşi sunt. Unii spun că sunt de 4 ori mai mulţi decât ar trebui alţii că doar de două ori, însă nu avem date sigure. În trecut cluburile de vânătoare aveau datele statistice şi monitorizau cifrele, însă acest lucru nu are nicio logică deoarece este ca şi cum ai pune lupul să supravegheze stâna de oi. Nu ai cum să ai încredere în cei care fac bani de pe urma numărului mare de urşi, nu au cum să fie obiectivi. Ar trebui o parte terţă să fie responsabilă de numărătoare. De aceea este acest proiect atât de important“, a explicat Charlie Ottley. Integral:https://www.zf.ro
Când spunem că „România este o colonie economică a Occidentului”, ne putem uita la Ucraina Au dreptate naționaliștii că o economie dominată în orice condiții de capitalul național ar fi o economie mai bună pentru cei ce trăiesc în România? Cornel Ban, profesor doctor la Copenhagen Business School, răspunde într-un articol în Libertatea la această întrebare, indicând locul unde se ațintesc astăzi privirile și temerile planetei: Ucraina. E un lucru mai puțin cunoscut, dar România și Ucraina au pornit cam de la același nivel industrial în 1990. Noi am mers pe un model european, vecinii noștri, pe altul. Rezultatele sunt foarte diferite. „Decolonizarea” României n-ar însemna altceva decât o independență oligarhică de tip ucrainean, cu salarii și mai mici pentru majoritate și privilegii pentru puțini, crede economistul român. Naționalismul românesc insistă tot mai mult pe argumentul că România este o colonie economică a Occidentului și că se impune un proces de decolonizare în care capitalul să fie în mâinile capitalului național pentru a avea mai multă prosperitate și demnitate. Lăsând la o parte exagerarea cu „colonia”, statistic vorbind, este adevărat că o mare parte a industriilor românești (dar și a celor maghiare, cehești, poloneze, etc) sunt în raport de dependență față de mari firme europene. Cauza sistemică vine dintr-o situație cu slăbiciuni (e.g. costuri scăzute cu forța de muncă) și atuuri (creșterea capacității exportatoare în paralel cu a consumului intern) știute asupra cărora eu și alții am elaborat de-a lungul vremii. Un alt studiu este aici. Au dreptate naționaliștii că o economie românească dominată de capitalul național, în condițiile posibile și vizibile la alții, ar genera o economie mai bună pentru cei care trăiesc în România? Cu ce rezultate și-a folosit capitalul național poziția dominantă în țări comparabile cu România, dar în care a fost protejat de concurența multinaționalelor? …. În loc de dependență, Ucraina are o independență oligarhică în care marele capital național domină jocul economic și politic, iar piața muncii a fost supusă unui proces de represiune salarială mult mai mare ca în România. „Investițiile străine” din Ucraina camuflează propriii magnați Astfel, datele de la Institute for International Economic Studies de la Viena (WIIW) ne arată că între 2000 și 2014 investițiile străine directe în Ucraina au fost de 247.000 milioane de euro, o sumă imensă, însă aceștia nu sunt bani străini decât în mod fictiv, sursa lor fiind băncile cipriote unde burghezia ucraineană își ține banii, vilele și iahturile din considerente fiscale. În afara unor operațiuni medii aduse de capitalul auto și metalurgic german, Ucraina este departe de modelul de economie industrială de export din țările Vișegrad sau România. …. Per total, rata de emigrare este ușor mai mare în România (18 la sută în România versus 14 la sută în Ucraina), însă populația României are o speranță de viață și fertilitate mai mare. În plus, românii sunt expuși la mai puține emisii de dioxid de carbon, la o rată a omorurilor de patru ori mai mică și la o rată a șomajului situată la jumătatea valorii acestuia în Ucraina (5 la sută în România versus 10 la sută în Ucraina). Cei cu salarii minime din România (aproape jumătate din angajați) plecau cam din același punct de start în 2002, cu un minim de sub 100 de euro; azi este de trei ori mai mare în România decât în țara vecină, unde situația este atât de dificilă acolo, încât sute de mii de ucraineni muncesc în Polonia. În Ucraina, salariul minim brut este de 178 de euro pe lună, iar în România este de 466 de euro pe lună. …. „Decolonizarea” României ar însemna o independență oligarhică de tip ucrainean Pe scurt, nu este deloc clar cum „decolonizarea” în favoarea capitalului național s-ar realiza și chiar dacă s-ar realiza, cum ar aduce mai multă prosperitate pentru salariați sau investitori. Există, evident, posibilitatea combinației de naționalism financiar combinat cu politica industrială în favoarea grupurilor industriale naționale, ca în Polonia. ….. Însă comparațiile realiste nu sunt cele între România și economii care s-au îmbogățit rapid prin capitalul privat și de stat național, ca în Franța postbelică sau Coreea anilor 70-80, situația acestora fiind extrem de diferită față de cea a României. Comparațiile realiste sunt cu țări din regiune din afara UE cu care aveam o situație asemănătoare în anii 90. Or, așa cum arată comparația România-Ucraina înainte de războiul din 2015, independența oligarhică de tip ucrainean nu este deloc preferabilă dependenței de multinaționalele industriale europene ca în cazul românesc. Integral: https://www.libertatea.ro
Iohannis, furios că Moșul i-a lăsat cadouri într-o singură casă, nu în toate șase Acces de furie al lui Klaus Iohannis, iritat de nesimțirea lui Moș Nicolae, care i-a lăsat cadouri în doar una din cele șase case pe care le deține. Surse credibile din anturajul președintelui spun că acesta a început să lovească cu crosa mingile de golf înspre vitrine și bibelouri, producând pagube serioase la Palatul Cotroceni. Președintele este de părere că nu și-a luat șase case ca să primească un singur cadou, ca orice alt român. „Sunt mai presus decât tâmpiții cu o singură casă“, a urlat Klaus Iohannis către consilierii săi și și-a aruncat paltonul de nervi. Președintele s-a mai liniștit abia după ce a pus mâna pe un topor și a tăiat brazi de peste 2 metri pentru fiecare casă pe care o deține. A tăiat însă vreo 50 de brazi până să găsească șase de care să fie mulțumit nu doar el, ci și doamna Carmen. „Sper ca Moș Crăciun să nu fie la fel de tâmpit ca Moș Nicolae și o să-mi lase cadouri sub toți cei șase brazi, nu sub unul singur. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Un microbiolog arată cum, din cele 100 de zile necesare unui vaccin contra Omicron, 90% sunt folosite pentru testele de siguranță Dacă se dovedește că vaccinurile existente nu pot combate noua variantă Omicron, acestea vor avea nevoie să fie adaptate. Microbiologul Deborah Fuller a explicat pentru publicația de știință The Conversation ce presupune modificarea vaccinurilor existente. ….. „Practic, întrebarea este dacă virusul a suferit schimbări atât de mari, încât anticorpii creați de vaccinurile anterioare nu mai pot recunoaște și ataca varianta mutant”, spune microbiologa pentru The Conversation. Un vaccin pe bază de ARN mesager (ARN – acid ribonucleic) „învață” celulele să producă anticorpi eficienți în lupta cu noul coronavirus. Varianta Omicron are noi mutații la „spinii” de proteine (proteina Spike, n.r.) și ar putea ca anticorpii deja formați să nu o recunoască și să nu știe să o atace. Dacă e așa, oamenii nu vor mai fi la fel de protejați și atunci e necesară și o nouă variantă de vaccin, așa cum se întâmplă și cu cel antigripal an de an. În ce mod va fi diferit noul vaccin? La un vaccin nou sau actualizat ar trebui ca instrucțiunile ARN mesager să codifice proteina din noua variantă Omicron. În acest mod ar putea impulsiona crearea de anticorpi eficienți împotriva Omicron. Oamenii deja vaccinați vor avea nevoie probabil doar de o nouă injecție booster pentru a fi protejați de Omicron și celelalte variante ce se vor putea forma. Pur și simplu este schimbată secvența de ARN mesager ca anticorpii produși ulterior să poată lupta cu noile variante. Cum se face efectiv îmbunătățirea vaccinurilor? Ca să creezi o variantă îmbunătățită de vaccin pe bază de ARN mesager ai nevoie de două ingrediente: secvența genetică a noilor „spini” ai proteinei din noua variantă și un model ADN care va fi folosit pentru a construi mesagerul ARN. … Cum cercetătorii au publicat deja codul genetic al spinilor proteinei Omicron, mai au nevoie doar să creeze acel tipar ADN, explică Deborah Fuller. Cât va dura până un nou vaccin va fi gata? „Ai nevoie doar de trei zile pentru a genera un model ADN pentru a crea vaccinul pe bază de ARN mesager. Din acel moment, e nevoie de o săptămână pentru a putea produce suficiente doze de vaccin necesare testării în laborator și alte șase săptămâni pentru testarea preclinică pe celule umane”, a mai spus microbiologa. …. Este estimat că în 52 de zile, oamenii de știință ar putea avea o nouă variantă de vaccin gata să fie produsă și de aici să se treacă la testele clinice. Din acel moment, ar mai dura până la o sută de zile până la intrarea în producție a vaccinului pentru populația generală. Moderna și Pfizer și-au dat deja ca termen 100 de zile. Un vaccin care a fost îmbunătățit are nevoie să treacă prin seria completă de testare clinică? În acest moment nu se știe exact cât va dura aprobarea și autorizarea variantei îmbunătățite de vaccin, dar este știut că ingredientele vor fi practic aceleași. Singura diferență stă în mici modificări de cod genetic. Din punct de vedere al siguranței, un vaccin îmbunătățit e în esență identic cu vaccinurile deja testate. Datorită acestui lucru, testarea clinică ar putea să nu necesite o perioadă la fel de lungă de testare ca primele variante, mai scrie The Conversation. Integral:
Corpul pandemic – toate organele afectate, din cauza statului în casă. De la două kilograme în plus la căderea părului, de stres Ochii înroşiţi şi înceţoşaţi, dinţii deterioraţi, părul mai rar. Coronavirusul are efecte neaşteptate asupra stării noastre generale de sănătate, arată o sinteză publicată de jurnalista Amy Fleming în The Guardian. …. 1. De ce ne cade părul Când Institutul de Tricologie al Marii Britanii – o asociaţie profesională a celor care tratează afecţiunile părului şi scalpului- a făcut un sondaj între membrii săi vara aceasta, 79% dintre aceştia au spus că au tratat cazuri de „cădere a părului post-COVID” la clinicile lor. Eva Proudman, tricolog consultant şi preşedintă a institutului, pune asta pe seama febrei şi a pierderii apetitului, comune la cei care fac COVID. „Ambii factori se reflectă la nivelul părului. De regulă, la patru-şase săptămâni după ce virusul a fost eliminat, părul începe să cadă excesiv”. Dar şi stresul psihic fără COVID poate duce la căderea excesivă a părului. Richard Spencer, tricolog care lucrează în centrul Londrei, spune că alţi factori care duc la căderea părului pot fi „anxietatea de a fi infectat şi de a nu şti cât de rău vei suferi din cauza infecţiei, precum şi stresul din perioadele de izolare … 2. Ochii suferă de la ecrane Ochii pandemici sunt uscaţi şi, sincer, suferinzi de la atâta timp petrecut în faţa ecranelor. Asta îi face susceptibili la zgârieturi, dureroşi şi înceţoşaţi şi e greu să nu pui asta pe seama forţei perceput maligne a ecranelor, în special luminii albastre. Acelaşi lucru e valabil şi pentru miopia apărută în copilărie, care a explodat, potrivit unui studiu din China, odată cu creşterea utilizării ecranelor şi a timpului petrecut în interior (fără privelişti la distanţă), în timpul izolării. …. Nu luciul ecranului este cel care ne usucă ochii, ci tendinţa noastră naturală de a clipi de aproximativ 5 ori mai rar atunci când lucrăm în faţa unui ecran (sau când citim cărţi). Nu doar clipim mai rar, dar clipim incomplet în timpul muncii la ecrane (asta se întâmplă mai puţin cu cărţile, deci aici câştigă cărţile). 3. Dinții După ce toate controalele stomatologice de rutină au fost anulate în timpul crizei de COVID, familia mea nu a mers la dentist timp de doi ani. Potrivit British Dental Association (BDA), măsurile pentru controlul pandemiei au însemnat că peste 35 de milioane de programări au fost pierdute în Anglia de când a apărut COVID. …. 4. Inima, mai rar consultată Şi cardiologii au văzut o creştere a afecţiunilor cardiace cronice în timpul pandemiei, spune Sonya Babu-Narayan, director medical adjunct la British Heart Foundation. Unii au neglijat sportul şi dieta, dar în acelaşi timp a fost mai greu de accesat şi ajutorul medical. „Fiecare întârziere adaugă la efectul bulgărelui de zăpadă”, spune ea, „care în cele din urmă ne pune vieţile la risc. Integral:
Opinie Cristian Socol, profesor ASE: Lecţia de macroeconomie. Trei tendinţe care arată căderea economiei în 2022 Creşterea de 7% estimată pentru anul curent cuprinde un important efect statistic, după căderea înregistrată în anul 2020. Conform ultimei prognoze a Comisiei Europene (octombrie 2021), România va rămâne în decalaj recesionist până cel puţin în anul 2024. Aceasta înseamnă că economia ţării noastre va produce efectiv mai puţin decât capacitatea normală, astfel încât PIB efectiv va rămâne mai mic decât PIB potenţial. În condiţiile menţinerii deficienţelor de natură structurală în economie, a pune toată miza pe banii din PNRR înseamnă un pariu incert, posibil iraţional. O creştere economică mai mică de 3,9% în cazul României înseamnă în realitate recesiune, aşa cum pentru China o creştere mai mică de 7% înseamnă recesiune, iar pentru SUA o creştere mai mică de 2,3% înseamnă recesiune. Cu mai puţin de 3,9%, România va bălti în periferia Uniunii Europene, presiunea bugetară va fi imensă, consolidarea fiscală angajată în faţa creditorilor externi va fi amânată iar credibilitatea va avea de suferit. Din motive necunoscute, România nu recunoaşte oficial că nu poate face faţă tranziţiei rapide, de tip şoc, către digitalizare şi energie verde, aşa cum sună obiectivele strategice afişate în PNRR. Modelarea macroeconomică va arăta că efectele încetinirii economice cauzate de creşterea explozivă a preţurilor la energie şi gaze naturale pot fi mai mari decât efectele de multiplicare induse din investiţiile asumate în programul de redresare şi rezilienţă. Nu pun aici în discuţie nevoia urgentă a implementării reformelor structurale asociate PNRR, pun în dubiu doar viteza de convergenţă asociată acestor reforme şi capacitatea ţărilor în dezvoltare din UE de a susţine această viteză. Nu avem nici resursă umană suficientă, nici tehnologie şi nici capabilităţi de finanţare pentru un astfel de salt de tip şoc, viteza în cazul României poate fi doar graduală. Revenind, consider că anul 2022 va fi unul extrem de dificil din punct de vedere economic şi social. Pierderile economice cauzate de extinderea pandemiei prin valul 5 şi ce va mai urma vor crea probleme serioase în sănătatea finanţelor publice….. Şi aici, da, sunt câteva evoluţii şi tendinţe care ar trebui să ne îngrijoreze cu privire la anul 2022. Prima se manifestă la nivelul gospodăriilor. Scăderea puterii de cumpărare cauzată de dinamica înaltă a preţurilor, criza sanitară şi gradul deja ridicat al îndatorării vor conduce la căderea cererii interne. Apetitul pentru consum se va comprima. Conform ultimului comunicat INS, creşterea preţurilor de consum a egalat dinamica pozitivă a câştigului salarial mediu pe economie, în luna septembrie. Cu siguranţă că în luna octombrie, puterea de cumpărare a înregistrat o scădere, după o lungă perioadă de timp. Şi, pe fondul gradului ridicat de îndatorare a populaţiei, capacitatea de rezistenţă la şocuri economice va fi din ce în ce mai scăzută. A doua tendinţă se manifestă la nivelul companiilor. Declaraţiile oficiale din 2021 susţineau că investiţiile sunt motorul principal de revenire pe termen mediu. Nu ştim dacă aşa va fi, în condiţiile în care deja persistă blocajele generate de explozia preţurilor materiilor prime şi a materialelor de construcţii. De ce ar investi sectorul privat în nişte proiecte al căror cost creşte exponenţial? De ce ar investi patronii din construcţii în proiecte de anvergură în condiţiile în care sunt ameninţaţi permanent cu retragerea facilităţilor fiscale – care, dacă ne uităm pe cifre, au adus la buget dublu faţă decât cheltuielile fiscale realizate? De ce ar investi industriaşii în proiecte asociate Industry 4.0 în condiţiile în care amplificarea costurilor de producţie îi scoate de pe pieţele externe?….A treia tendinţă se va manifesta în toată economia. Ar trebui să ne îngrijoreze faptul că preţurile producţiei industriale au explodat. Aceasta înseamnă o viitoare creştere a preţurilor de consum…..Fără un consens asupra politicilor economice de stimulare consistentă a producţiei, aici, în România, ne vom uita cu invidie la viteza de convergenţă crescută a Republicii Cehe, Poloniei, Ungariei şi chiar Bulgariei spre media ţărilor dezvoltate. Vom rămâne în periferie, sufocaţi de un model economic limitat, iluzoriu şi fără viitor. Vom rămâne fideli propriei noastre autosuficienţe, în capcana războiului româno-român. Integral:
Realist despre desființarea SIIJ. De ce și cum? Desființarea SIIJ este nu numai un demers simbolic al desprinderii de epoca Dragnea și al revenirii în linia principiilor europene. Este un imperativ de care depinde bunul mers al Justiției în ansamblu, pentru fiecare cetățean, nu numai pentru “penali”. Doar că, după un an ratat, demersul a devenit și mai dificil. Așa va și rămâne, fără înțelegerea profundă a mizelor reale și căilor posibile. De ce trebuie desființată SIIJ? Problema nu mai este atât ce face SIIJ, problema este ce nu face SIIJ. SIIJ nu mai este atât un instrument de presiune asupra magistraților incomozi sau de agitație. SIIJ oferă imunitate de facto magistraților prin faptul că este complet inertă – de la înființare a trimis în instanță 5 rechizitorii, niciunul pentru vreo faptă de corupție. Efectul este că sistemul începe să colcăie din nou de corupție pentru că nu are cine să ancheteze aceste fapte. SIIJ nu s-a ocupat nici măcar de dosarele preluate de la DNA, nici vorbă de altele noi. Cei care susțin teza abuzurilor DNA, chiar dacă într-adevăr cred sincer în ele, ar trebui să știe că
Medicii, după confirmarea primelor cazuri de Omicron în România: E nevoie de responsabilitate, masca rămâne o măsură de siguranță …. „În acest moment, singura variabilă care îngrijorează este rata crescută de transmisibilitate, ceea ce ar putea să ducă la un număr foarte mare de cazuri într-un interval foarte scurt de timp. Nu avem încă informații despre formele de boală pe care le-ar da. În acest moment, datele sunt pozitive, adică ar fi forme ușoare de afectare, dar nu avem date concrete, avem probabil de așteptat câteva săptămâni până cei care se confruntă în acest moment cu cazurile de Omicron să vină cu informații care să poată să ne ajute să conturăm cât mai exact ceea ce avem de făcut legat de măsuri”, a declarat la Digi24 Beatrice Mahler, managerul Institutului „Marius Nasta” din București. Vaccinul și masca, cele mai bune arme „Până atunci, cu siguranță tot mai multe informații susțin că vaccinul administrat crește imunitatea și protejează de o formă severă de boală, prin urmare, știm ce avem de făcut, cel puțin până în acest moment, la datele care sunt”, a adăugat medicul. Beatrice Mahler spune că există posibilitatea ca varianta Omicron să aducă valul 5 al pandemiei în România, dar este mult prea devreme să spunem că valul 5 va fi determinat
EXCLUSIV De ce testele de salivă din școli nu sunt ambalate individual. Ce spune caietul de sarcini …. Agenția Națională a Medicamentului arată că, la momentul întocmirii caietului de sarcini, specialiștii din ANMDMR s-au bazat pe Hotărârea de Guvern care vorbea despre testare cu teste de salivă în școli, nu și acasă, prin urmare, și caietul de sarcini a cuprins cerința de fi cumpărate teste antigen – fără să fie specificate „dispozitive de autotestare” (care sunt ambalate individual). Dacă s-ar fi luat în calcul ca testarea elevilor să se facă acasă, s-ar fi avut în vedere solicitarea ambalării individuale a testelor, arată Agenția Medicamentului, în răspunsul pentru Newsweek România. Reamintim că ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat, inițial, păstrarea școlilor deschise și administrarea testelor de salivă în școli. Multe școli și sindicatele din Educație s-au opus, motivând că nu este în fișa postului profesorilor și că profesorii se pot îmbolnăvi de COVID. Apoi, asociațiile părinților au cerut să fie făcute teste la domiciliu. În cele din urmă, Cîmpeanu a stabilit ca școala să decidă dacă testele sunt făcute acasă sau la școală. Testele au ajuns și cu întârziere, din cauză că Ministerul de Interne n-ar fi avut bani să le achite, conform unor surse citate de Europa FM. ….După livrarea primelor teste în școli, profesorii, sindicatele și părinții au acuzat că testele nu sunt igienice, pentru că nu sunt ambalate individual, în timp ce ministrul Cîmpeanu a susținut că „personal” nu a știut că testele vor veni neambalate. În schimb, din explicațiile pe care le-a primit Newsweek România de la specialiștii din Agenția Medicamentului, acest lucru era evident din momentul întocmirii caietului de sarcini. …. Pentru dispozitivele de autotestare se menționează că trebuie să fie „proiectate şi realizate astfel încât să asigure utilizarea uşoară a dispozitivului de către utilizator în toate etapele procedurii și să reducă pe cât posibil riscul erorilor de manipulare şi de interpretare a rezultatelor”. În schimb, în cazul dispozitivelor de testare în masă, așa cum au fost cele pentru care s-a făcut licitația pentru școli, nu este nevoie ca acestea să fie ambalate individual. Mai mult, nu sunt cerințe legislative ca testele sau componentele acestora să fie în stare sterilă. „Atunci când testările sunt efectuate de către cadrele medicale sau persoane special instruite în acest scop, practica curenta este de ambalare colectivă. Se presupune ca personalul instruit are cunoștințe cu privire la manipularea testelor, inclusiv a specimenului de probă, astfel încât să nu fie alterate rezultatele testării”, arată ANMDMR. … Referitor la eficiența testelor din salivă, acestea detectează infecția cu COVID doar atunci când persoana este simptomatică și are o cantitate mare de virus în organism. Când pacientul este în stadiul incipient al infecției, „testele rapide antigen pot rata cazurile timpurii de COVID-19”, explică ANMDMR. „Proprietatea de amplificare a RT-PCR permite testului să detecteze cu succes chiar și o cantitate foarte mică de material genetic coronavirus dintr-o probă. Acest lucru îl face un test extrem de sensibil și precis. Integral:
Cum a pierdut generalul Ciucă războiul încă din prima zi …. Cu multe săptămâni înainte de instalare, Guvernul Ciucă ne-a promis marea cu sarea, creșterea pensiilor cu 10%,
România, pe primul loc în UE la evaziunea cu TVA. Deficit uriaș de încasări la buget
Lumea va trebui probabil să se vaccineze anual împotriva Covid-19 pentru mulți ani de acum înainte, a declarat directorul executiv Pfizer la BBC …. Doctorul Bourla a spus că Pfizer a produs deja vaccinuri actualizate ca răspuns la variantele Beta, identificate pentru prima dată în Africa de Sud, și Delta, identificate pentru prima dată în India, dar că acestea nu au fost necesare. Compania lucrează acum la un vaccin actualizat ca răspuns la varianta Omicron care ar putea fi gata în 100 de zile. El a spus că vaccinurile au ajutat la salvarea a milioane de vieți în timpul pandemiei și fără ele “structura fundamentală a societății noastre ar fi amenințată”…. Mai multe organizații caritabile globale de sănătate consideră imorali banii pe care Pfizer, BioNTech și Moderna îi fac din pandemie. Pfizer va câștiga cel puțin 35 de miliarde de dolari din vânzări de vaccin împotriva Covid-19 în acest an. Doctorul Bourla nu a exprimat scuze cu privire la realizarea unui profit, spunând că “concluzia este că au fost salvate milioane de vieți”. El a continuat: “Am economisit pentru economia globală miliarde de dolari.” Pfizer efectuează, de asemenea, teste de vaccin împotriva Covid-19 la copiii sub cinci ani. În octombrie, Administrația pentru Alimente și Medicamente din Statele Unite a vaccinul Pfizer pentru copiii cu vârsta cuprinsă între cinci și 11 ani. Imunizarea acestui grup de vârstă în Marea Britanie și Europa ar fi o idee foarte bună, a spus doctorul Bourla. „Pentru cei cărora le este frică, singura emoție a ființelor umane mai puternică decât frica este dragostea”, a spus el. “Deci folosesc întotdeauna acest argument că decizia de a face un alt vaccin nu va influența doar sănătatea ta, ci va afecta sănătatea celorlalți și în special sănătatea oamenilor pe care îi iubești cel mai mult, pentru că ei sunt cei care cu care vei interacționa. Așa că fă-ți curaj să-ți depășești temerile și să faci ce trebuie.” a adăugat doctorul Bourla. Integral:
Testele COVID pentru elevi, trimise părinților în pungi de plastic. ”Au burdușit buzunarele unor interlopi, asta au făcut” În prima zi de după minivacanța de Ziua Națională, pe 2 decembrie, ar fi trebuit să înceapă și testarea antigen la nivelul unităților de învățământ. Însă a fost amânată până la începutul săptămânii următoare. Acestea nu se vor mai face la nivelul școlilor ci de către părinți, acasă. Astfel, fiecare copil va primi câte două kit-uri, pentru săptămâna următoare. Acestea conțin toate elementele testului și un prospect, toate ambalate într-o pungă de plastic. În unele cazuri, părinții vor trebui să semneze că le-au primit. Testarea nu este obligatorie astfel că mulți se tem că acestea vor fi ignorate total. Conform recomandărilor autorităților, testarea se va face în prima și a patra zi din sptămână, adică lunea și joia. Măsura a stârnit un val de reacții din partea părinților. Mulți spun că aceste teste ar putea fi contaminate, însă reprezentanții școlilor spun că le-au ambalat în condiții de igienă maximă…..
Lucian Croitoru: Ce justiție socială face impozitul progresiv pe venit? În societatea noastră se discută din nou despre creșterea impozitelor. Încă o dată, în măsura în care ne referim la impozitul pe venit, unul dintre motivele invocate pentru creșterea impozitului respectiv și pentru revenirea la un sistem progresiv este așa numita justiție socială sau justiție distributivă, scrie Lucian Croitoru pe blogul personal. Reamintesc ideea lui Hayek că cele mai mari greșeli de politică economică s-au făcut în numele acestui concept. Urmându-l pe Hayek, este necesar să se înțeleagă că societatea a dezvoltat conceptul de justiție pentru a ghida comportamentul unora față de alții. Aceasta înseamnă egalitatea în fața legii. Mai departe, aceasta înseamnă că legile pentru a fi juste trebuie să aibă scopuri generale, adică să fie aplicabile tuturor în mod egal. Crearea unor legi particulare, care vizează un grup din societate nu sunt neapărat juste, chiar dacă sunt legale. …. Ce logică are în România creșterea impozitelor când slaba colectarea este o problemă ce durează de peste trei decenii? Pe lângă justiția socială, un alt scop al introducerii progresivității impozitului pe venit este colectarea unor venituri suplimentare la buget, căci este de presupus că salariile mai mari vor fi impozitate cu o cotă mai mare decât cea de 10 la sută care operează în prezent. Pe 4 septembrie 2020
Preţurile producţiei industriale erau în octombrie cu 27% mai mari faţă de perioada similară din 2020 şi cu 6,3% comparativ cu septembrie 2021. În industria energetică producţia s-a scumpit cu 74% an la an Preţurile producţiei industriale piaţa internă şi externă erau în octombrie cu aproape 27% mai mari faţă de perioada similară din 2020 şi cu 6,3% comparativ cu septembrie 2021, arată datele INS. Cea mai mare creştere a fost înregistrată în industria energetică, unde producţia s-a scumpit în octombrie cu 74% an la an şi cu 20% faţă de luna precedentă. Pe locul următor este industria bunurilor intermediare (+24% an/an), a bunurilor de folosinţă îndelungată (11%), a bunurilor de capital (9%) şi indsustria bunurilor de uz curent (6%). Pe piaţa internă, preţurile au fost cu 32% peste nivelul din octombrie 2020 şi cu 8,7% peste septembrie 2021. În acelaşi timp, preţurile la export au crescut cu 17% faţă de perioada similară de anul trecut şi cu 2% faţă de septembrie. Pe sectoare de activitate, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a avut cele mai mari creşteri de preţ, cu un plus de 69% faţă de octombrie 2020 şi cu 21% faţă de septembrie 2021, urmată de industria extractivă, cu 60% an la an şi 24% faţă de luna precedentă. În industria prelucrătoare preţurile de producţie au urcat cu 18% în octombrie 2021 faţă de aceeaşi lună din 2020 şi cu 2,2% faţă de septembrie. Integral:
Raluca Turcan îi urează Ecaterinei Teodoroiu “Sănătate, că e mai bună decât banii!” cu ocazia apariției pe bancnota de 20 de lei …..E chiar surprinzător că a acceptat-o Isărescu de la organizația cavalerilor templieri de la Drăgășani. Integral:
Persoanele cu alte patologii care se îmbolnăvesc de Covid-19 dezvoltă mai mulți anticorpi
După festivitățile de 1 Decembrie, înapoi la realitate. De ce emigrează un asistent medical: „Aici e un film SF. Ne mai șochează că ard spitalele?” Alexandra Knizel, 29 de ani, a absolvit şcoala de asistente medicale, a făcut voluntariat în clinici din Sibiu şi şi-a dorit să se angajeze într-un spital de stat din oraşul său. Dar nu a fost dispusă să-şi plătească postul pentru care concura. Anul acesta, s-a hotărât să plece departe de România și să-și facă meseria în Germania. … A încercat să se angajeze în spitalele din oraşul său, dar de fiecare dată a fost surclasată de concurenţi mai puternici, cu relaţii mai importante. A bătut şi la uşile clinicilor private şi i s-a râs în nas când le spunea viitorilor angajatori că scopul ei e să ajute oameni. „Eu am încercat“, şi-a spus Alexandra. A simţit că a făcut tot ce-i stă în putinţă să-şi pună priceperea în slujba oamenilor de lângă ea. Dar acum se simte respinsă de un sistem din care nici măcar n-a făcut parte prea mult timp: a făcut şi ea voluntariat la câteva spitale din Sibiu şi chiar şi-a încercat norocul în cabinetele private. Numai că, atunci când apăreau posturi libere şi venea vorba de angajare, Alexandra ajungea să fie mereu pe locul doi.
Noua politică a lui Isărescu: BNR ţine dobânda jos şi sacrifică inflaţia pentru a ţine în viaţă creşterea economică, creditarea şi plata ratelor la bancă, dar şi pentru a finanţa guvernul România se confruntă, la finalul anului 2021, cu: ► O inflaţie mare – 8% – octombrie 2021/octombrie 2020 – cu mult peste prognoze, care nu va scădea aşa de uşor şi atât de repede pe cât a crescut. BNR prognozează o revenire o inflaţie de 3% de-abia în T3/2023.► O scădere rapidă a creşterii economice; dacă agricultura nu ar fi avut cel mai bun an din istorie, atât pe volum cât şi pe preţuri, economia ar fi intrat pe minus. Pentru 2022, creşterea economică scade de la 7% la 4%.► Industria şi construcţiile au încetinit vizibil.► Presiuni majore asupra bugetului de stat – toată lumea cere bani; deşi creşterea economică este aproape dublă faţă de construcţia bugetului la începutul anului, guvernul nu a reuşit să ţină deficitul sub control, ci dimpotrivă, l-a mărit şi mai mult în valoare nominală, chiar dacă, ca procent din PIB, este pe acolo – 7% din PIB.► Deficitul comercial depăşeşte 20 de miliarde de euro şi nu poate fi redus atât de uşor, având în vedere că mai mult de jumătate din el este generat de importurile chimice, de medicamente şi auto.► Deficitul de cont curent, chiar dacă pare ţinut sub control, nu mai este salvat de componenta de servicii din IT şi transport, unde intrările nu au mai crescut atât de mult cât să compenseze creşterea deficitului comercial.► Ministerul Finanţelor se împrumută mult mai scump pentru a finanţa datoria publică, care este în creştere, dobânzile efective depăşind 5%.► Explozia preţurilor la energie electrică şi gaze care încep să dea peste cap bugetele companiilor şi familiilor – această creştere a fost stopată administrativ, prin plafonarea preţurilor la energie şi gaze până în aprilie 2022, dar diferenţa trebuie plătită de stat companiilor furnizoare, ceea ce va impacta bugetul de stat.► Prin alianţa contra naturii PNL-PSD, la care puţini se aşteptau, guvernul Ciucă a fost învestit şi criza politica pare să fi luat o pauză, cel puţin până se face bugetul, se iau avansurile de la PNRR – 3,8 miliarde de euro – şi se trece iarna.► Programul de finanţare al Uniunii Europene – PNRR – pentru revenirea economică din criza Covid a Europei este bun, are bani – 29,8 miliarde de euro -, dar nu prea are cine să-l administreze şi implementeze în România şi cel mai rău este că nimeni nu crede că guvernul, indiferent de numele lui, poate să ia mai mulţi bani decât avansul….. În Europa, care s-a trezit cu o inflaţie de peste 3%, la o dobândă de referinţă de minus 0,5%, BCE spune că nu se grăbeşte cu majorarea dobânzilor pentru că economia Europei nu şi-a revenit din criza Covid, iar această inflaţie de peste 3-4% pare să aibă o durată limitată, pentru că la un moment dat preţurile la energie şi gaze vor scădea. În Europa Centrală şi de Est, băncile centrale din Ungaria, Polonia şi Cehia au fost mai “dure” decât aşteptările analiştilor şi au majorat dobânzile mult mai mult decât se aştepta piaţa, în încercarea de a contracra creşterea rapidă a inflaţiei. La Bucureşti, BNR a surprins piaţa printr-o politică monetară mai relaxată decât se aşteptau analiştii, creşterea dobânzilor a început mai târziu şi la un nivel mai redus decât aşteptările – în noiembrie BNR a majorat dobânda doar cu 0,25% faţă de 0,5% sau 0,75% cât se aştepta piaţa, având în vedere nivelul ridicat al inflaţiei. Dobânda de referinţă a Băncii Naţionale este de 1,75%. BNR încearcă să controleze lichiditatea mai puţin prin dobânda de referinţă şi mai mult prin dobânda Lombard, care a fost majorată cu 0,75%, până la 2,5%. Băncile vin la dobânda Lombard atunci când a nevoie suplimentară de bani. ROBOR-ul a crescut la 2,6% faţă de 1,6% în vară, iar economiştii îl văd la peste 3% la începutul anului, atunci când toată lumea se aşteaptă ca dobânda de referinţă a BNR să fie majorată la 2%, dacă nu chiar la 2,25%…..Ministerul Finanţelor se împrumută scump, plus că datoria publică este în creştere, ceea ce va afecta în final bugetul. Aproape 90% din încasările bugetare se duc pentru plata salariilor celor aproape 1,3 milioane de bugetari, 5 milioane de pensionari şi plata dobânzilor la datoria publică. Integral:
Guvernele lumii iau măsuri pentru a proteja poporul de scumpirile dramatice ale alimentelor De la magazinele de electrocasnice din SUA la pieţele de alimente din Ungaria şi benzinăriile din Polonia, creşterea preţurilor de consum alimentată de costurile ridicate ale energiei şi perturbarea lanţurilor de aprovizionare pune presiune pe gospodării şi companii din întreaga lume….. Preţurile alimentelor la nivel mondial se situează la un maxim pe un deceniu pe fondul condiţiilor meteo nefavorabile, al penuriei de forţă de muncă şi al problemelor logistice, iar guvernele lumii încep să reacţioneze, introducând măsuri protecţioniste, de la reduceri şi limitări de preţuri la creşterea investiţiilor în producţia locală de alimente, scrie Bloomberg. Analiştii Rabobank spun că perturbările şi preţurile ar trebui să mai scadă de anul viitor, dar numai uşor. Serbia a limitat preţurile unor alimente de bază, printre care laptele, făina şi carnea de porc, guvernul ţării încercând să stăvilească creşterea persistentă a preţurilor înaintea alegerilor de anul viitor. În următoarele 60 de zile, guvernul va limita preţurile laptelui pasteurizat, ale unor tipuri de pâine, zahăr şi ulei de floarea-soarelui. Producătorii care-şi reduc oferta vor fi amendaţi. Inflaţia din Serbia se situează la cel mai ridicat nivel din opt ani. Din Rusia, preşedintele Vladimir Putin a declarat recent că riscurile legate de noi creşteri ale preţurilor alimentelor persistă şi că autorităţile trebuie să fie „cu un pas înainte“ în abordarea problemei inflaţiei, notează Tass. În decembrie anul trecut, ca reacţie la criticile lui Putin, guvernul rus a introdus o taxă pe exporturile de grâu şi limite temporare pe preţurile zahărului şi uleiului de floarea soarelui. În Turcia, autorităţile antitrust au amendat la finalul lunii octombrie cele mai mari cinci lanţuri de supermarketuri ale ţării pentru fixarea preţurilor, la câteva săptămâni după ce preşedintele Recep Tayyip Erdogan le-a acuzat că ajută la creşterea nestăvilită a inflaţiei. Acesta a promis că va deschide 1.000 de magazine subvenţionate pentru a „echilibra“ piaţa. Integral:
Din programul de guvernare lipsește doar principala politică a deceniului Dacă am face un sondaj rapid printre miniștrii, secretarii de stat și parlamentarii români asupra elementului care transforma cel mai mult societatea și economia României în următorul deceniu, probabil că puțini ar indica Pactul Verde European. Acest lucru se vede și în programul de guvernare al Coaliției PNL-PSD-UDMR, așa-numita ’’Coaliția pentru Reziliență, Dezvoltare și Prosperitate’’. Ca să fiu exact, mai degrabă nu se vede și e tratat generic. Platitudini ca ’’o să armonizăm legislația’’ și ’’Implementarea Strategiei UE…’’ sau referiri la legi care se vor adopta în condițiile în care oricum suntem obligați, fiind directive europene sau politici pe care trebuie să le transpunem în legislația națională. Pactul Verde European e menționat doar de două ori și nici măcar nu e asta principala problemă. Pactul Verde European e un plan de politici lansat de Comisia Europeană pentru a reduce emisiile de gaze cu efect de seră și a transforma blocul comunitar în primul neutru din punct de vedere climatic. Sună pompos, dar se traduce prin reducerea consumului de energie și implicit a emisiilor de gaze cu efect de seră, folosirea surselor de energie regenerabilă, agricultură sustenabilă cu accent pe organic, eliminarea poluării, protejarea biodiversității, transport sustenabil. Până în 2030 (cel puțin). Cum facem asta? Anvelopăm clădirile, reducem consumul (pierderile) din industrie, ne luăm energia mai mult de la soare și vânt și mai puțin din cărbune și petrol, reciclăm deșeurile, nu mai tăiem pădurile, cultivăm plante și creștem animale în așa fel încât să avem un impact minim asupra mediului și așa mai departe. Sună simplu, dar pentru asta e nevoie de transformări de proporții mari. Gigantice. De mulți-mulți bani. Și de transformări ale stilului nostru de viață, de transformări ale unor industrii întregi și, uneori, de transformări ale unor regiuni întregi, așa cum sunt cele producătoare de cărbune. Trebuie subliniat: TOATE ACESTE MĂSURI MERITĂ!
Românii revin azi la muncă, dar doar ca să stabilească unde merg în weekend Cine a spus că românilor nu le place să pună osul la treabă? După sf. Andrei şi ziua naţională, milioane de oameni ai muncii din întreaga ţară s-au întors azi la serviciu cu zâmbetul pe buze şi plini de elan! Motivul entuziasmului lor e simplu: azi vor sta la o cafeluţă şi o ţigară şi vor stabili cu colegii unde pleacă weekendul ăsta – weekend pe care cel mai probabil îl vor prelungi luându-şi liber mâine sau luni. „Evident că nu facem mare lucru, că trebuie să ne revenim după minivacanţă. Oricum biroul nu pleacă nicăieri, care-i graba?”, spune Janina Ţ., angajată a unei multinaţionale din Pipera. „Da’ doar azi avem cum să stabilim dacă mergem la Rânca sau pe Valea Prahovei în weekend. Mâine e prea târziu, că stăm numai până la 2-3, ca să plecăm direct, să fentăm traficul. Abia aştept să le arăt colegilor ce am mai găsit pe Booking!” Integral:
Veste bună din Israel: primele semne arată că vaccinurile ne protejează de varianta Omicron Informațiile preliminare din Israel sugerează că eficacitatea serului Pfizer/BioNTech scade doar puțin în fața variantei Omicron, în comparație cu Delta, dar și că persoanele nevaccinate au un risc mai mare de a dezvolta simptome severe în urma infectării cu această nouă tulpină, scrie publicația Jerusalem Post. Oficialii și experții avertizează că mai multe detalii cu privire la efectele Omicron vor apărea în următoarele zile.
Virusolog italian: ”Care este alternativa la vaccinare, să nu faci nimic? Dacă da, zboară în România!”… ….Profesorul spune că și persoanele vaccinate se pot infecta cu noul coronavirus, însă încărcătura virală va fi mai mică și va avea o perioadă de contagiune mult mai scurtă, decât în cazul unei persoane nevaccinate. ”Mai simplu spus: un vaccinat infectează de douăzeci de ori mai puțin decât un nevaccinat. Deci, din nou, beneficiul se vede în statistica generală, nu vom înțelege asta dacă ne uităm la un singur caz. Și atunci care este alternativa la vaccinare, să nu faci nimic? Dacă da, zboară în România!”, a transmis specialistul. Profesorul Fabrizio Pregliasco este președintele Asociației Naționale de Asistență Publică, cel mai mare organism al voluntarilor din sănătate din Italia. El spune că în ciuda campaniei de vaccinare din Italia, infecțiile au început să crească dramatic. Friuli Venezia Giulia revine luni în zona galbenă, iar provincia Bolzano se pregătește să o urmeze probabil săptămâna următoare. De la Padova, la Bologna primarii semnează noi ordonanțe pentru obligativitatea purtării măștii în aer liber, multe cursuri se întorc în online și reapare spectrul închiderilor în rândul companiilor. Vaccinul nu a făcut bine? „Se știe că vaccinul nu este panaceul, se știe că nu protejează 100% de virus, se știe că persoanele vaccinate riscă oricum să contracteze boala, uneori grav. Știm însă și că după două doze protecția împotriva Covid este de 80%, dar scade după 6 luni la 55%, motiv pentru care este necesară o a treia doză. Puterea vaccinului e arătată de statistici: o persoană nevaccinată are cu 14 mai multe șanse să ajungă la terapie intensivă decât una vaccinată. Nu mi se pare „avantaj” deloc mic”, spune Pregliasco. Masca, distanța și igiena rămân, așadar, fundamentale. ”După cum am menționat, vaccinul nu îți garantează nimic 100%, nu este suficient să faci injecția și apoi să mergi mergi ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. În ultimele luni am învățat o nouă „etichetă”, pe care trebuie să o respectăm în continuare, în interior și chiar în aer liber. Măștile, distanța și igiena, în special a mâinilor, continuă să fie unul dintre pilonii luptei împotriva Covid”, spune specialistul. El a explicat foarte plastic și felul în care apar mutațiile virusurilor. ”Virusul nu are inteligență proprie, nu se poate spune că acesta vede vaccinul și găsește o modalitate de a-l evita. Virusul se replică, asta este natura lui, iar atunci cand se replică o face cu erori, un fel de „defect de fabricatie”. Uneori aceste greșeli îi fac viața mai dificilă, alteori mai ușoară. Să ne imaginăm o bucătăreasă care pregătește prăjituri: ea urmează aceeași rețetă pentru toate, dar într-un moment de neglijență, greșește dozajul unor ingrediente. Majoritatea prăjiturilor, din cauza greșelii, vor avea un gust rău, dar se poate ca, din întâmplare, unele să fie mai bune. Acestea sunt accidentele care prind, care rămân. Din nou, statistică: cu cât virusul circulă mai mult, cu cât infectează mai mulți oameni, cu atât se replică mai mult, cu atât sunt mai mari șansele de a avea mutații”, a mai explicat el. Integral:
Joaca de-a certificatul verde între moft și crimă – comentariu Deutsche Welle…… Acum câteva zile o adolescentă de 15 ani, din județul Mureș, fără probleme de sănătate, dar nevaccinată, a murit de coronavirus. Noua majoritate guvernamentală nu e interesată de astfel de evenimente și proaspăt numitul ministru al Sănătății inventează un soi de certificat verde care mai degrabă descurajează vaccinarea, decât o mobilizează. Senzația de indiferență e dominantă, în plus exemplele de sus în jos sunt elocvente, primarul general al Bucureștiului e încă nevaccinat, iar Patriarhul Daniel a anunțat că și-a făcut vaccin, zilele trecute, când a aflat că nu poate sta în tribuna oficială de Ziua Națională fără certificatul verde. În România, certificatul verde e un moft. Inclusiv pentru noua coaliție, care preferă să-și păstreze o bună imagine, decât să salveze în avans vieți. Totul e despre politică, despre interese mici și prea puțin despre oameni. Nepăsare, letargie, cinism, crimă cu premeditare? Noul guvern vrea liniște, așa că face tot ce poate să nu rănească sensibilitatea publică, să nu producă neliniști, să nu apară din nou manifestații de stradă. Să nu ajungă ca în Olanda, unde zeci de persoane au fost arestate și mai mulți oameni au ajuns la spital cu răni serioase în urma unor proteste violente organizate de militanții împotriva restricțiilor și de antivacciniști. Coaliția PSD-PNL-UDMR ar vrea să guverneze fără să supere, așa că tot ceea ce contează sunt aparițiile la televizor, la ore de maximă audiență, și luarea deciziilor nu atât în funcție de urgențe sau necesități, ci pe baza sondajelor de opinie, deci a părerilor care vin dinspre electorat. Un sondaj Avangarde publicat recent de G4Media arată că peste 50% dintre români nu sunt de acord cu introducerea certificatului verde la locul de muncă…..USR este singurul partid care a insistat asupra urgenței impunerii obligativității certificatului verde Covid 19 pentru toți angajații, indiferent dacă lucrează în mediul privat sau la stat. Celelalte formațiuni au tras de timp, au căutat portițe de amânare și de exceptare. Proiectul de lege care se află la Camera Deputaților pare din nou boicotat….. În acest fel, cu argumente aritmetice, ministrul Rafila, imunolog și mare specialist, golește de conținut certificatul verde și în vreme ce în state mult mai dezvoltate, cu rate mult mai mari de vaccinare, se pune problema vaccinării obligatorii, în România autoritățile se gândesc mai mult la conservarea puterii proprii decât la viața oamenilor. Pe harta Europei nu există zone verzi. Virusul circulă tot mai repede și urmează alte riscuri, fiindcă după cum a anunțat Agenția de Sănătate a UE, noua variantă de Covid-19, botezată Omicron și detectată inițial în Africa de Sud, e posibil să se răspândească pe tot continentul, și cei mai expuși la această tulpină par să fie tinerii. Algoritmul lui Alexandru Rafila nu îi va convinge să se vaccineze. În România nu funcționează nici conștiința responsabilității, nici cea a vinovăției. Singura forță motrice a elitelor politice rămâne interesul de grup și interesul personal. Nimeni nu plătește pentru cei peste 20.000 de morți din ultimul val al pandemiei. Nimeni nu e responsabil că mai mult de jumătate dintre românii adulți nu vor să se vaccineze și nu va exista niciun proces împotriva actualilor guvernanți care se codesc să introducă certificatul verde, ca nu cumva să fie boicotați la vot de antivacciniști. Integral:
Octavian Berceanu: În Sintești se ard gunoaiele la 200 m în spatele secției de Poliție / Majoritatea deșeurilor provind de la rețelele de dezmembrări auto Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii de Mediu, a declarat că poliția și jandarmeria nu au reacție față de fenomenul arderilor ilegale de deșeuri din jurul Capitalei, fenomen care provoacă o poluare constantă a Bucureștiului și Ilfovului. ”În Sintești se ard gunoaiele la 200 m în spatele secției de poliție”, a spus Berceanu la emisiunea Punctul de întâlnire de la Antena 3, adăugând că ”nu intervine nimeni, am discutat cu Poliția Ilfov. S-a creat o structură infracțională care atrage și crima organizată în domeniul traficului de persoane, prostituției, traficului de droguri”. Berceanu, care a fost demis de Florin Cîțu de la șefia Gărzii de Mediu după izbucnirea crizei politice PNL – USR, a explicat că cele mai multe deșeuri arse ilegal sunt cele medicale și resturile rămase de la la dezmembrările auto: scaunele, anvelopele, cotierele – părțile din interiorul mașinii care nu pot fi vândute la fier vechi. Integral:
Să facem tot ce făceam înainte… ….Norocul PNL ar putea fi faptul că social democraţii sunt masochişti şi mari mânuitori de teslă pe propriul corp, ca în cazul imoralei avocate Laura Vicol. Cât despre Cîţu, acesta e bomboana de pe colivă, individul deja ascute prin Senat tesla cu care să rindeluiască imaginea premierului Ciucă. Aşa că mari perspective liberale nu se întrevăd, șanse ar fi în orizontul acaparat de uraganul din nou prea roşu.• Ministrul Câciu spune că trebuie ajutate toate localităţile care au probleme cu factura la gigacalorie. Ce nu spune domnul ministru este că normal ar fi să fie ajutaţi mai întâi cei care au cerut și chiar au probleme, ca Nicuşor Dan, nu trebuie generalizată chestiunea asta ca să fie refuzat politicos primarele Bucureştilor. Dacă a cerut Nicuşor, haideţi primari PSD, cereţi şi voi, că d-aia am venit la guvernare, ca să dăm… Vorbind serios, de problema căldurii în Bucureşti nu sunt vinovaţi nici Gabi Firea nici Nicuşor Dan, nici bucureştenii, aici chiar e vorba de greaua moştenire. În capitală e o situaţie specială şi ea trebuie tratată ca atare, cu măsuri speciale. Cred că neşte tête-à-tête-uri guvern-primărie sunt obligatorii şi neşte parale de la guvernul PSD de azi aşişderea. După aia domnul Câciu poate analiza şi răsanaliza situaţia primăriilor din ţărişoară şi poate da la toată lumea şi peste deficitul bugetar, mama lui de PNRR. • Elveţienii au pus “da” legii privind combaterea COVID-19 ce a permis instituirea paşaportului sanitar. Opozanţii faţă de paşaportul sanitar, care au lansat referendumul, au pierdut prin urmare scrutinul. Mă întrebam de ce doamna Diana Şoşoacă nu pune şi dumneaei de un referendum în România, am avea o şansă să scăpăm de certificatul verde ,,universal” dar subţiat până la dispariţie de incidenţă pe care vrea să ni-l livreze în bună ideologie PSD domnul Rafila dar întrebarea e caducă. Va mermeli PSD ceva prin parlament ca demersul doamnei să nu mai fie necesar… • Până și elvețienii s-au prins cât de toxic a fost Iohannis în criza politică din țară. Numai PNL tace și rabdă, abulic….. • Eu unul nu-l înțeleg pe Octavian Berceanu, dom’ne, dacă Garda de Mediu zice că fumul de pe pista aeroportului Otopeni vine de la un grătar, ce problemă are fostul șef al Gărzii de Mediu, azi paralizată, cu faptul că unii vor să mănânce mici cu plastic? Apropo, știe domnul Berceanu cât costă compania Tarom să sorteze corect deșeurile, uite d-aia a ajuns în insolvență și o amenință cu gaia domnul Grindeanu. Și dacă PSD a ajuns iar la Putere, de ce nu s-ar întoarce lumea la proastele obiceiuri de mediu de pe vremea lui Dragnea? Că PSD s-a schimbat doar la față, întrebați-o pe Laura Vicol, să-mi dau foc la anvelopele de vară dacă n-am dreptate……Pandemia? Cine a zis că vine valul cinci și vor muri la fel de mulți oameni ca în valul patru, domnul Rafila? Păi ia să-și schimbe dumnealui optica virgulă că d-aia a fost făcut membru de partid și ministru, așa cred ei, deputații din ieșalonu’ doi. Și dacă Iohannis și Cîțu nu sunt acuzați pentru decesele din valul patru, cine să aibă curaj să acuze pee-see-dee de decesele din valul cinci, Iohannis? Ar fi de tot râsul… Integral:
Sorin Pâslaru, ZF:
Țara cu valizele gata făcute în dulap. De ce nu am plecat, de ce de fapt nu am rămas Am crescut, la fel ca mulți din generația mea, cu cheia de gât și cu manualele școlare care îmi vorbeau despre o țară cu oameni mândri, curajoși, ospitalieri – o țară sărmană, dar cumva eroică precum un personaj al lui Dickens. O țară pe care n-o puteai părăsi. Sau puteai? Poți? E o întrebare la care înaintea mea au răspuns milioane de alți români, acum răspândiți în toată lumea. …. Copil fiind, crescută într-un mic oraș industrial de provincie, nu văzusem niciodată lumea dincolo de granițele Aleii Militarilor – un cartier de văduve ale angajaților Armatei în care băteam mingea și, ocazional, îmi juleam genunchii. Impresia mea despre țara în care trăiam era mai puțin brodată din imagini reale și mai degrabă din poveștile cu eroi și din legendele pe care le citeam cu nesaț.
„E nevoie urgentă să ne vindecăm de prostie”. Mesajul Episcopului Hușilor de Ziua Națională Ziua naţională a României nu înseamnă doar prilejul de a vorbi despre patrie şi neam, valori naţionale, fără ca să devenim noi înşine cei care cultivăm zi de zi valoarea, frumosul, autenticul şi respectul faţă de trecut sau prezent, aşa cum sunt ele, cu strălucirea şi penumbrele lor, transmite Episcopul Hușilor, Preasfințitul Ignatie, într-un mesaj adresat românilor de 1 Decembrie. …. „Nu e nevoie să vorbim nici cât de frumoşi sau cât de unici suntem pe această planetă, nici să ne autoflagelăm sau să ne lamentăm perpetuu cât de înapoiaţi şi netrebnici suntem printre popoarele Europei. E nevoie de limpezime la minte şi suflet. De discernământ, bunătate şi conştientizare a unui fapt: «O civilizaţie în care nimeni n-ar simţi nicio obligaţie faţă de trecut, de viitor, de cei din jur sau de orice altceva mai presus de satisfacerea propriilor dorinţe este una periculos de fragilă». Astăzi nu avem voie nici să fim ţanţoşi pentru ceea ce au făcut înaintaşii noştri, atâta timp cât noi le întinăm făptuirile prin minciună, ură, laşitate, oportunism şi mediocritate”, transmite Episcopul Hușilor. … Episcopul Hușilor atrage atenția asupra listei slujitorilor prostiei, pentru care, în opinia sa, „se impune să ne vaccinăm urgent, pentru că altfel vom intra în stare de agonie ca neam, ca identitate culturală şi naţională”. Slujitorii prostiei Episcopul Ignatie prezintă și o listă a slujitorilor prostiei: „Şmecherul. Le ştie pe toate şi se descurcă. Oriunde”; „Tupeistul. Totul i se cuvine. Are mereu dreptate şi toate drepturile din lume. Evident, nu are nicio îndatorire şi nici nu greşeşte”; „Zvonerul. Conspiraţionist sau nu”; „Răspândacul. Se hrăneşte cu informaţiile zvonerului şi le trâmbiţează pe oriunde. Apariţia Facebook-ului a fost pentru el mană cerească”; „Păreristul. Se pricepe la toate. Duşmanii lui naturali sunt experţii adevăraţi, care îi subminează autoritatea şi îi încurcă tâmpeniile”; „Fudulul. Nimeni nu mai e ca el. Se crede special şi se poartă urât cu toţi cei din jur. Duşmăneşte pe oricine nu îi recunoaşte măreţia”; „Insistentul. Vede că merge spre dezastru, dar nu se lasă. Nu ascultă de raţiune. Merge înainte, accelerând spre prăpastie”; „Cârpaciul. Deviza lui este «Lasă-că-merge-şi-aşa». Alt principiu este «Lasă-că-ne-înţelegem-aşa»; „Trăgătorul de concluzii. Generalizează pripit şi amestecă la grămadă cauze, efecte, diverse probleme şi aspecte” ; „Curiosul de serviciu. Nu ştie niciodată care este graniţa dintre privat şi public, dintre taină şi ceea ce se poate spune. Vrea să te întrebe orice, chiar şi de câte ori respiri şi clipeşti pe parcursul unei zile. În numele unei curiozităţi înfometate, el consideră că respectul pentru viaţa privată este doar o pretenţie prostească a celor educaţi”. Integral:
Cu un pas în urma tuturor. Cum așteaptă România valul al cincilea al pandemiei Într-un moment în care toată lumea medicală e în alertă după apariția noii tulpini de coronavirus, România se scaldă în valul al patrulea, populația trăind din nou cu sentimentul că lucrurile sunt ținute sub control. Țările europene iau măsuri și încearcă să anticipeze ce se va întâmpla, în timp ce noi avem -ca un exemplu- legea certificatului verde blocată în parlament. De ce? Nimeni nu pare să și-o asume cu adevărat, pentru că e o măsură nepopulară. Elocvent e și
Cât costă viața ta? Ar trebui statul să plătească despăgubiri pentru decedații de Covid?
Când PSD nu se poate abține. Rânjetul lui Dragnea în noua coaliție Alegerea Laurei Vicol în fruntea Comisiei juridice din Camera Deputaților este scandaloasă nu pentru ca domnia sa în cariera de avocat a apărat infractori celebri, de la interlopi la Alina Bica. Exercițiul unei profesii nu este în sine o culpă cât timp oricine are dreptul la apărare, iar avocații penaliști mor de foame dacă acceptă doar inocenți. Dar Laura Vicol nu s-a limitat a fi avocat și a acționa în limitele profesiei, precum alți confrați celebri și cât se poate de onorabili. Mai ales în teribila epocă Dragnea, aproape seară de seară dna Vicol era la Antena 3 sau RTV. Dacă ar fi fost acolo pentru a prezenta poziția publică a clienților domniei sale ar fi fost în regulă. Avocatul este și un purtător de cuvânt foarte calificat, desigur. Dar dna Vicol era acolo pentru a susține acțiunile politice ale regimului Drangea împotriva statului de drept. A susținut cu tărie toate modificările la legile justiției, toate atacurile la DNA și ICCJ. Degeaba a scapăt PSD de Șerban Nicolae în pantaloni dacă acum promovează Șerban Nicolae în fustă. Pentru că asta este dna Vicol, Șerban Nicolae în fustă. Sigur că viața personală a oricărei persoane, cine îi sunt prietenii, cum vorbește cu ei, ce le permite și ce nu reprezintă o problemă intimă. Dar
România, țara europeană cu cea mai mare creștere a prețurilor la energie. Consilier BNR: ”Chiar din ianuarie ne-am trezit cu inflația peste noi” …. „România trebuie să înțeleagă are ca sursă inflația globală, dar are şi un specific naţional şi anume haosul care s-a produs în liberalizarea preţurilor la energia electrică şi la gaze naturale. Acest haos a ajuns să avem o creștere de 46%. Nicăieri nu mai este o asemena creștere. 
Valentin Lazea: Bun venit în Utopia Ne aflăm în perioada de pregătire a bugetului consolidat pentru anul 2022, iar informațiile care ne vin de la partidele noii coaliții sunt contradictorii, scrie economistul șef al Băncii Naționale, Valentin Lazea, pe Curs de Guvernare. Pe de o parte, social-democrații ar dori să crească alocațiile și pensiile cu circa 13 miliarde lei (1,1 la sută din PIB), în condițiile în care România s-a angajat să reducă în anul 2022 deficitul bugetar cu aproximativ 1,5 la sută din PIB. De cealaltă parte, liberalii spun că nu se pune problema vreunei creșteri de impozite și taxe (și nici de eliminare a numeroaselor exceptări și facilități). Astfel că toate speranțele pentru a reuși o consolidare fiscală cu politici expansioniste (!) se leagă de: – o mai bună colectare a veniturilor (dar crede oare cineva că aceasta se poate îmbunătăți cu 2,6 procente din PIB într-un singur an?); – o creștere economică susținută (deși există toate semnalele că – fie și în cel mai bun scenariu – aceasta nu va depăși 4 – 4,5 la sută în anul 2022); – atragerea de fonduri europene (cu toate că ea se va face cu mare întârziere și, în orice caz, este neutră din punct de vedere fiscal, veniturile fiind egale cu cheltuielile). Iată-ne, așadar, pe planeta Utopia, unde toată lumea câștigă fără să sacrifice nimic. Dar adevărata dramă constă în faptul că această viziune este împărtășită de toate economiile dezvoltate ale lumii. Ca într-un Amurg al Zeilor wagnerian, acestea încearcă să stoarcă ultima picătură de popularitate, înainte de a fi confruntate cu nota de plată pentru actualele politici expansioniste. Notă de plată care va lua forma inflației, a deficitelor bugetare și a datoriilor publice mari, numai bune de lăsat moștenire generațiilor viitoare (alături de sacrificiile presupuse de modificările climatice). Faptul că relaxarea monetară și fiscală nu mai poate continua ar fi trebuit să devină evident chiar și pentru economiile dezvoltate. Integral:
PNL va pierde toate bătăliile cu PSD. Iohannis le-a dat liberalilor câte o spadă de lemn și o iconiță cu Arsenie Boca …. Numărul de iluzionism a lui
Ce știm despre Omicron la câteva zile de la descoperirea noii tulpini Covid Noua tulpină de coronavirus a dus la închiderea granițelor, suspendarea de zboruri, măsuri de urgență pentru repatrieri din Africa de Sud. Temerile sunt că este mult mai contagioasă decât Delta, dar specialiștii nu știu încă dacă este mai virulentă sau dacă vaccinurile îi vor face față. Experții spun că noua tulpină de Covid a apărut cândva în octombrie, în Republica Sud-Africană, cel mai probabil ca urmare a infectării unui pacient sever imunodeprimat. Organismul pacientului infectat a produs răspunsuri imune suboptimale ceea ce ar fi obligat virusul să se adapteze. Organismul nu a fost capabil să elimine virusul, așa că pacientul a avut o infecție persistentă cu SARS-CoV-2. Experții spun că Omicron are 50 de mutații, cele mai multe de la apariția variantelor de coronavirus….. „Cei mai mulţi pacienţi se plâng de dureri în corp şi de oboseală, oboseală extremă şi acest lucru se întâmplă la persoane tinere, nu la persoanele în vârstă”, a spus dr. Coetzee. Niciunul nu a avut nevoie de spitalizare. Medicul sud-african și-a exprimat îngrijorarea cu efectele pe care le-ar putea avea noua tulpină asupra persoanelor în vârsta sau a diabeticilor. În Statele Unite, președintele Biden a fost informat, duminică, cu privire la evoluțiile noii tulpini. Dr. Anthony Fauci, principalul expert medical al guvernului SUA a spus că, cel mai probabil, vaccinurile anti-Covid pot oferi un anumit gard de protecție fază de cazurile grave și că este posibil ca noua tulpină să fi ajuns deja în SUA. Iar Dr. Francis Collins, directorul Institutelor Naţionale de Sănătate, a declarat la Fox News că ar mai putea dura circa două săptămâni până când specialiștii vor avea date mai clare cu privire la Omicron…. De altfel, Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDC) a făcut o serie de
Prima ”imagine”
Sunt mai multe cazuri de infectare în orașele cu rata de vaccinare mai mare. Explicația epidemiologului Marius Gilbert …. Amintiți-vă elementele fundamentale: vaccinarea rămâne extrem de eficientă pentru majoritatea oamenilor împotriva riscului de forma severă a bolii. Cifrele spitalelor confirmă acest lucru: internările sunt mult mai frecvente în rândul celor nevaccinați. Dar acum este un fapt dovedit, protecția oferită de vaccinuri se estompează în timp, de unde nevoia urgentă a unei a treia doze pentru cei mai fragili sau expuși oameni care sunt și ei printre primii vaccinați. Și, mai general, pentru întreaga populație de peste 18 ani, așa cum tocmai a decis Franța. „Primul lucru de știut este că eficacitatea vaccinului (VE) împotriva infecției (a fi purtător) este cea care scade cel mai mult în timp de la vaccinare, urmată de VE împotriva riscului de infecții simptomatice (a fi bolnav), urmată de VE împotriva riscului de spitalizări”, a constatat imediat expertul ULB pe Twitter. În tweet-urile sale, Marius Gilbert amintește și de o altă observație bazată pe sondajele Universității din Hasselt: cei vaccinați au în medie de două ori mai mulți contacte decât cei nevaccinați. Acest lucru contribuie inevitabil la răspândirea virusului, atâta timp cât vaccinul nu previne complet transmiterea. Odată cu pierderea eficacității vaccinurilor de-a lungul timpului, cuplată cu temperaturile de iarnă care ne țin mai închiși în casă, vine momentul fatidic în care riscul crescut nu mai este depășit de vaccinarea. Și cele mai vaccinate municipalități devin cele în care transmiterea crește vertiginos. Transmitere oarbă Dar atunci, de ce rămâne incidența mai mică la cei vaccinați decât la cei nevaccinati? Epidemiologul oferă și aici o explicație, deoarece suntem testați în principal atunci când suntem bolnavi și riscul de a ne îmbolnăvi este mai mult redus prin vaccinare decât riscul de a fi infectați. Cu alte cuvinte, așa cum știm de la bun început, răspândirea acestui virus ascuns se face și de persoane asimptomatice și deci în liniște, inclusiv în cele mai vaccinate orase. Deci există o transmisie oarbă care nu poate fi detectată. Delta (cu 60% mai contagioasă decât versiunea anterioară alfa) circulă așadar activ, dovadă fiind cifrele oficiale în măsură să noteze doar testele efectuate: peste 16.000 de noi contaminări pe zi – cu un record absolut de 23.621 de cazuri pozitive acest lucru. Luni, mai mult decât la înălțimea celui de-al doilea val, lucru care poate fi explicat și parțial pentru că astăzi testăm de două ori mai mult (mai mult de 100.000 de teste zilnice). Creșterea constantă a numărului de pacienți covid aflați în terapie intensivă se apropie, într-adevăr, din nou de saturație (686 de paturi ocupate în prezent și conform proiecțiilor, pragul critic de 1.000 de paturi ar putea fi atins în șaisprezece zile). Pentru Marius Gilbert, putem acționa în două moduri: „Pe de o parte, prin reducerea ratelor de contacte potențial infecțioase pentru toată lumea (gesturi de barieră, măști, ventilație, măsuri), pe de altă parte, prin restabilirea eficienței vaccinului împotriva risc de infectare cu o a treia doză. „ Integral:
Senator USR: Au sosit testele în școli, fără instrucțiuni, fără prospect. Noaptea minții ….„În seara asta sau mâine domnul ministru Sorin Mihai Cimpeanu va ieși triumfător la toate televiziunile să anunțe satisfăcut că testele au sosit în școli. Ceea ce va omite să spună, vă spun eu. Astăzi seara la ora 18:30 au sosit în școli testele de salivă mult promise.
VIDEO
Poliţiştii se pregătesc de proteste: respectarea legii este facultativă în „Statul de Drepţi” …. „Personajele politice marcante, în mod populist, plasează pensiile militare în afara sistemului public de pensii cu scopul evident de a nu aplica majorarea procentuală promisă pensionarilor civili. Revendicările noastre vizează exclusiv aplicarea legilor în vigoare şi în acest sens protestăm pentru aplicarea Legii 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice începând cu 1 ianuarie 2022 şi indexarea pensiilor militare cu indicele inflaţiei”, spun sindicaliştii. Poliţiştii spun că nu vor accepta „„bătaia de joc a Guvernului”. „Nu mai acceptăm să fim folosiţi pe post de mercenari ai interdicţiilor aplicate în numele <COVIDULUI>. Nu mai acceptăm să îndeplinim sarcini pe care nu le avem în fişa postului. Nu mai suntem dispuşi să rămânem fraierii sistemului bugetar, în timp ce pentru alte categorii bugetare, Legea salarizării deja se aplică în integralitate. În 2017, PSD-ul, aflat la guvernare, ne-a spus că noi nu contăm. Ne-a spus că prioritate în acordarea drepturilor salariale o au medicii şi cadrele didactice. Am înţeles şi am aşteptat spăşiţi să ne vină rândul la normalitate şi decenţă salarială. Însă cu toţii am fost înşelaţi de noul Guvern PNL, care la finalul lunii decembrie 2020 a hotărât să facă economie tot pe spatele nostru, al poliţiştilor şi rezerviştilor MAI. Poliţiştii nu vor salarii mărite, ci vor doar plata acelor drepturi prevăzute încă din anul 2017 în Legea salarizării. Din 2007 poliţiştii nu au mai avut parte de măriri salariale. Norocul nostru a fost creşterea salariului minim pe economie, pentru că altfel, aveam şi acum salariu de 1100 lei, cum era în 2013”, mai spun sindicaliştii Europol. Calendarul de proteste începe cu data de 1 decembrie 2021, când poliţiştii sunt sfătuiţi „să manifeste indulgenţă maximă faţă de cetăţenii care săvârşesc contravenţii şi să sancţionaţi în primul rând cu AVERTISMENT scris/verbal”. În perioada 1-31 decembrie vor completa notificările către unităţi, în care îşi vor exprima dezacordul de a mai efectua ore suplimentare şi de a mai îndeplini sarcini anti-covid pe care poliţiştii nu le aveau în fişa postului, începând cu 1 ianuarie 2022. Integral:
Ce știm despre varianta Omicron, noua tulpină de coronavirus care îngrijorează lumea medicală …. Principalele companii producătoare de vaccinuri anti-Covid-19 au anunțat deja că analizează noua tulpină și eficacitatea vaccinurilor împotriva acesteia. Deși cercetătorii spun că există motive reale de îngrijorare, ei transmit în același timp că sunt și multe necunoscute – precum gradul de contagiozitate, dacă noua tulpină cauzează forme mult mai grave de boală sau dacă afectează într-adevăr eficacitatea vaccinurilor. Doctorul Anthony Faucci, reputat medic și imunolog american și unul dintre liderii grupului de combatere a coronavirusului din SUA, a declarat pentru CNN că
România are cel mai ridicat procent de imunitate la Covid din Europa obținut prin infectare. Ce înseamnă și la ce să ne așteptăm? …. Într-un studiu realizat de Școala de Igienă și Boli Tropicale din Londra în 19 state europene se anunță că în România se mai pot înregistra încă 70.000 de decese provocate de infectările cu Covid-19, într-un viitor val pandemic,
Șefii IGSU care au ținut „la sertar” filmul intervenției din Clubul Colectiv au fost avansați în grad Pompierii „de birou” din conducerea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) – printre care și un șef care a ținut la sertar ani de zile imagini de la intervenția din Clubul
Daniel Dăianu după rectificare : Dacă vrea bani, statul trebuie să se uite la ”plaja întinsă a privilegiilor” și să regândească filosofia fiscală Rectificarea bugetară a fost aprobată vineri de guvern. Chiar dacă nu s-a depășit ținta de deficit bugetar de peste 7 la sută, președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, spune la RFI că ar fi fost prudent ca executivul să profite de contextul mai favorabil și să ajusteze deficitele. De ce? Turbulențele vor persista și se pot chiar agrava, de la pandemie, la criza energetică. În plus, piețele financiare sunt supuse unui stres tot mai mare. Așadar, statul ar fi fost mai înțelept să dea dovadă de prudență…..Totuși, președintele Consiliului Fiscal crede că o schimbare a actualei filosofii fiscale ar permite statului să strângă venituri mult mai mari. O mai bună colectare și combaterea evaziunii fiscale sunt două instrumente dar Daniel Dăianu crede că statul poate inspecta și ”plaja întinsă a privilegiilor”, chiar dacă există presiuni mari pentru protejarea acestora. Daniel Dăianu mai spune că ”solidaritatea” nu ar trebui deconsiderată, dimpotrivă. Tot pe ideea de solidaritate, Daniel Dăianu spune că nu consideră greșite promisiunile făcute în programul de guvernare, câtă vreme majorările de pensii și salarii vor fi bine calculate și mai ales țintite strict către categoriile vunerabile. Despre acestă rectificare dar și despre viitoare construcție bugetară și viitoarele provocări veți afla ascultând interviul integral cu președintele Consiliului Fiscal… Integral:
Bucureștiul, capitala care ucide Bucureștiul este unul dintre cele mai poluate orașe din Europa. Au fost zile, în plină criză pandemică, în care gradul de noxe a depășit cu mult pragul critic de 100%. Pe lângă gropile de gunoi „tradiționale“, precum munții de noxe pe care îi administrează, nerespectând normele europene la zi, groapa Glina, apar ca ciupercile după ploaie grămezi de gunoaie în te miri ce locuri virane din averea spațiului public al Primăriei Capitalei.
Ioan Stanomir : Noul guvern va eșua dacă va suprapune restricții ”întinse la nesfârșit” cu ”austeritatea” Majoritatea actuală este una ”de conjunctură” și va ține fie trei ani, până la alegeri, fie va sfârși cu fiecare ”sărind din barcă”, dacă situația socială va degenera. Totul depinde de cum va reuși guvernul să combată pandemia fără să supună unor noi restricții populația confruntată deja cu inflația, criza prețurilor la gaze și energie și problemele economice…..În opinia fostului consilier prezidențial, actuala coaliție nu are, aparent, multe divergențe pe subiecte ”cheie” pentru că nu este preocupată de astfel de teme cum ar fi buna guvernanță. Nici măcar pe justiție nu vor exista ciocniri, deși PNL susține că ar dori desființarea Secției Speciale de Anchetare a Magistraților, și aceasta pentru că se va decide desființarea SIIJ în paralel cu o subtilă păstrare a principiilor sub o altă formă. Problemele riscă, în schimb, să apară dacă tensiunile sociale se vor agrava, caz în care ”partenerii” vor încerca ”să sară din barcă” pentru a se salva dând vina unii pe alții pentru problemele care pot apărea. Ioan Stanomir crede așadar că doar dacă pandemia va scădea în intensitate și contextul economic va fi mai favorabil, actuala coaliție va rezista până la viitoarele alegeri. În schimb, avertizează politologul, ”dacă lucrurile vor fi gestionate greșit” suntem foarte aproape. ”Dacă se va încerca ținerea sub control a populației în condiții de austeritate economică, ca să fiu elegant, va fi foarte greu. Se vede ce se întâmplă deja în Occident și acolo populația este mai bine satisfăcută economic. Dar dacă suprapui sărăcirea peste punctele de vedere restrictive întinse la nesfârșit, nu este bine. Este ca o cutie a Pandorei are poate să se deschidă și nu se știe ce va ieși din ea…”, avertizează Ioan Stanomir. Ascultați interviul integral… Integral:
Coaliția PPU (PSD+PNL+UDMR): studiu de viabilitate …. În mai 2023 premierul Ciucă își va da demisia, iar Klaus Iohannis va nominaliza un premier de la PSD. În practică asta ar însemna ca PSD să devină vectorul vizibil al guvernării exact înainte de anul electoral 2024, când au loc toate tipurile de alegeri – locale, parlamentare, europarlamentare și prezidențiale. Din acest motiv și nu numai, așteptările privind capacitatea coaliției de a rezista sunt în genere pesimiste. Ideea unei alianțe pe 7 ani a fost vehiculată inițial de politicienii celor două partide principale și era utilă întrucât le și îi obliga să se sincronizeze. Dar acest lucru implică foarte mult efort și renunțarea la cantități critice de mândrie. De ce există coaliția? Conducerea PDL a fost dresată pe vremea mandatelor lui Băsescu să facă sluj în fața palatului Cotroceni. Când Iohannis s-a supărat pe USR, reflexele din zona genunchilor au intrat în acțiune. Ca și în 2010-2012, liderii PDL-devenit-între-timp-PNL gândesc magic-infantil („la alegerile următoare o să rezolve tati de la Cotroceni toate problemele”) și se orientează spre trecut („trebuie să urmăm direcția setată de președinte, până la urmă a fost câștigătorul alegerilor trecute”) mai degrabă decât spre viitor („Iohannis e la ultimul mandat, unul dintre noi trebuie să devină liderul care să ne conducă în prezent și viitor”). În urma aplicării acestui mod păgubos de a gândi, PDL a dispărut, dar nimeni n-a învățat nimic. Mai interesante sunt motivațiile PSD. În numele banilor din PNRR și altor proiecte de acest tip partidul a făcut un pas fără precedent, alegând să se înhame la susținerea unui guvern într-un moment cu multe crize. În loc să aștepte repetarea scenariului din 1996-2000 (PSD stă în opoziție; certuri în coaliția de guvernare; crize de tot felul; PSD vine la final și câștigă potul) liderii actuali ai partidului speră să mulgă bugetul de stat un an și jumătate, după care să se prezinte drept lumina vie a opoziției. Acest calcul reprezintă la prima vedere o insultă la adresa inteligenței votanților din afara bazinului hardcore al PSD, însă totul depinde de geometria crizei în urma căreia PSD va părăsi guvernarea…… Oltenii Cîțu și Ciucă, precum și buzoianul Ciolacu, sunt puși în vitrină să pară lideri, măcar cu funcții pompoase, dar lipsite de conținut decizional, să rămână sudul – dacă nu cu puterea propriu-zisă de decizie. Moldovenii sunt la AUR, atât Târziu cât și Simion provenind din acea regiune istorică. Evaluarea cea mai eufemistică a situației este că ținuturile de partea occidentală a Carpaților nu vor muri de foame în anii ce vin, cu excepția Brașovului și Timișoarei, care având primari USR vor fi tăiate din toate proiectele. Cine s-a opus gardienilor coaliției a fost exclus (Orban), e ignorat (Hava, Motreanu și Bolojan) sau a primit drept ofrandă un minister cu potențial propagandistic (Firea). Ambițioșii s-au autodetonat: Cîțu din o mie de motive, iar Rareș Bogdan prin acceptarea cooperării cu PSD, prin care și-a negat principalul izvor de identitate politică. Din prudență vizavi de capacitatea PNL de a se auto-distruge, la coaliție a fost adăugat UDMR. Astfel, împărțirea ministerelor a devenit mai complicată, s-a mărit numărul de guri în care trebuie băgată lingurița cu bani (sume ce se puteau duce în Galați sau Călărași vor merge în Satu Mare sau Covasna), dar chiar dacă zeci de parlamentari PNL părăsesc guvernarea coaliția este funcțională măcar o vreme….. Problema evidentă a PPU: banii Pentru cercurile de afaceri locale nu există destui bani și nu vor exista niciodată, chiar dacă România ar avea PIB-ul SUA. Tentativele PSD și PDL/PNL de a guverna împreună au fost strivite în trecut de presiunile din teritoriu, unde întotdeauna cifra de afaceri poate fi mai mare și mașinile mai scumpe. Deja România este în deficit – nevoia de a satisface clientela locală dublă va mări acest deficit, iar necesitatea finanțării lui va cădea pe umerii votanților – lucru de care atât PSD cât și PNL vor dori la un moment dat să se distanțeze, cu efecte hilare….Aceste partide nu pot, nu știu să facă și nu vor un ANAF mai bun, servicii mai bune la poștă, îngrijire de calitate superioară în spitalele de stat etc. Cu excepția UDMR, unde o generație de tineri politicieni pare să aibă un bioritm bun, lipsesc miile de absolvenți de master (și nu foști angajați ai barului Master) cu care PSD sau PNL să îmbunătățească această țară, serviciu public după serviciu public. Integral: 
Românii, primul loc din Uniunea Europeană la capitolul „îmi place să le spun celorlalți ce să facă” …. Dintre toate națiunile din Uniunea Europeană, românii sunt cei mai dornici să le spună celorlalți ce să facă, arată Eurobarometrul „


