Buna dimineata intr-o zi de sambata, 18 decembrie! Sâmbătă, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 3 grade în Moldova, 4 în Transilvania, 3 în Maramureș, 5 în Crișana, 5 în Banat, 6 în Muntenia, 7 în Oltenia și 5 în Dobrogea. Continuă să ningă în Crișana, Transilvania, Muntenia și Dobrogea, dar va fi doar înnorat în Maramureș și iese soarele în Banat și Oltenia. Duminică, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 7 grade în Moldova, 4 în Transilvania, 4 în Maramureș, 5 în Crișana, 5 în Banat, 6 în Muntenia și Oltenia și 4 în Dobrogea. Ninge în centrul și estul țării, dar soarele iese în sud-est. In Bucuresti în perioada 18 decembrie, ora 8:00 – 19 decembrie, ora 8:00, cerul va fi temporar noros şi, îndeosebi în primele ore, trecător va ninge slab. Temperatura maximă va fi de 3 – 4 grade, iar minima se va situa în jurul valorii de -4 grade. Totodată, de duminică dimineaţa şi până luni, la ora 10:00, vântul va sufla slab şi moderat, cerul va fi variabil şi temperatura maximă se va încadra între 4 şi 5 grade. Dimineaţa vor fi condiţii de ceaţă.
COVID-19 în România: Unde s-a greșit? O analiză semnată de experți din țară și din străinătate …. O țară cu aproximativ 19 milioane de locuitori, România a înregistrat până la jumătatea lunii octombrie 2021 aproape 20.000 de infecții zilnice, cu peste 500 de decese zilnice. În consecință, OMS a trimis experți în România pentru a evalua situația în curs, inclusiv stadiul campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, și pentru a ajuta la elaborarea unui plan de acțiune….. În primele luni, campania de vaccinare a progresat conform planului, dar apoi a blocat. Până la avântul celui de-al patrulea val, doar ≈30% dintre români erau complet imunizați, una dintre cele mai scăzute acoperiri de vaccinare împotriva COVID-19 din Europa și principalul motiv al acestei crize epidemiologice. Factorii care determină acest eșec sunt multipli și complexi: (a) economici și sociali, cu implementarea incompletă a măsurilor de prevenire și relaxarea prematură a restricțiilor, determinate politic și nesusținute de progresul campaniei de vaccinare; (b) sprijin insuficient pentru campania de vaccinare, care nu a fost legată de alte acțiuni preventive, nu avea finanțare și resurse adecvate și a primit doar sprijin minim din partea autorităților guvernamentale de vârf; (c) o hiperpolitizare a măsurilor de sănătate publică legate de COVID-19, în contextul a două tururi de alegeri generale și locale, plus alegeri interne în mai multe partide politice majore, care a dus la o evaluare triumfalistă mai degrabă decât realistă a epidemiei, inducând un fals sentiment de securitate în publicul larg; (d) Instabilitatea guvernamentală cronică, care, chiar înainte de pandemie, a erodat grav încrederea oamenilor în autoritățile statului: numai în ultimii 6 ani, România a avut opt prim-miniștri (mandat mediu: 273 de zile) și zece miniștri ai sănătății (mandat mediu: 218 zile); (e) în martie 2020, guvernul nou numit de atunci a pus în aplicare restricții severe în timpul blocării și a stării de urgență (inclusiv spitalizarea obligatorie a cazurilor asimptomatice), ceea ce a dus la un zgomot general și la încălcări constante ale regulilor de prevenire; (f) teste și urmărire insuficiente, care au ca rezultat subdiagnosticarea bolii și evaluări incorecte ale nivelurilor de prevalență în populație și ale principalelor căi de răspândire virală; (g) pe tot parcursul pandemiei, sub pretextul de a prezenta „puncte de vedere echilibrate”, marile instituții de știri au prezentat cu generozitate reprezentanți ai mișcării anti-vaccin și susținători ai teoriei conspirației aproape zilnic; (h) un procent ridicat de profesioniști din domeniul sănătății au refuzat vaccinarea; (i) lipsa sancțiunilor administrative și judiciare pentru autorii de dezinformări, în special pentru cei cu acreditări academice și diplome medicale, a contribuit la o neîncredere generală față de măsurile de control al epidemiei, care a fost profund înrădăcinată în percepția publicului; (j) în mod similar, a existat o absență a consultărilor sistematice cu părțile interesate majore din societate, în special cu mediul academic și cu instituțiile religioase și cu comunitățile bazate pe credință. Deoarece >80% dintre români aderă la Biserica Ortodoxă Română (ROC), valorificarea influenței ROC ar fi putut îmbunătăți considerabil rezultatele măsurilor de sănătate publică…..Ca rezultat general, încrederea publicului a fost erodata catastrofal, cu consecința că România a intrat în al patrulea val epidemic fără restricții, o populație insuficient vaccinată și o societate complet divizată. Pe lângă acești factori, la această furtună perfectă au contribuit și unele deficiențe cronice legate atât de factorii medicali, cât și de cei socio-politici. În primul rând, România are cea mai mică cheltuială cu PIB pe cap de locuitor în domeniul sănătății din UE, iar sistemul de sănătate a fost foarte slab pregătit pentru pandemie. În al doilea rând, instabilitatea politică a dus la multiple inconsecvențe în politicile de sănătate, inclusiv absența unui cadru legislativ pentru vaccinări. Această instabilitate se reflectă și în sectorul educațional, care a fost și el supus multiplelor reforme în ultimii 30 de ani, cu consecințe inevitabile.” Integral: https://www.g4media.ro
Pandemia ar putea lua sfârșit în 2022. Experți ne spun cum va arăta viața după aceea La aproape doi ani de la izbucnirea pandemiei cu Covid-19, sfârșitul ei pare a se întrezări. Experți spun că virusul își va pierde statutul pandemic, în mare parte datorită creșterii ratelor globale de vaccinare și dezvoltării de tratamente antivirale care vor deveni tot mai răspândite anul viitor, relatează CNBC. Virusul va deveni în schimb „endemic”, scăzând în cele din urmă în severitate și așezându-se pe fundalul vieții obișnuite de zi cu zi. Tulpini diferite de influență au urmat modele similare pe parcursul ultimelor secole, de la pandemia de gripă spaniolă din 1918 la cea de gripă porcină din 2009. Covid va rămâne probabil periculos după sfârșitul pandemiei – precum gripa, care a ucis 62.000 de oameni în SUA între octombrie 2019 și aprilie 2020, conform Centrului de Control și Prevenire a Bolilor (CDC). Dar fără alte evoluții majore, viața „normală” post-pandemie ar putea veni curând. Iată la ce ne putem aștepta în anul următor și după: Covid ar putea deveni mult mai sezonier Odată endemic, Covid nu-ți va mai dicta deciziile zilnice la fel de mult, după cum a spus miliardarul filantrop Bill Gates în postarea pe blog de sfârșit de an de săptămâna trecută. Bolile endemice circulă în multe părți ale lumii, dar tind să provoace îmbolnăviri moderate deoarece oamenii au imunitate după infectări precedente sau vaccinare. Ți-ar putea provoca tuse și guturai, dar dacă vei fi la zi cu vaccinarea vei fi suficient de protejat de boală severă sau spitalizare. Ca și alte virusuri respiratorii, Covid va avea vârfuri în unele perioade din an – cel mai probabil în toamnele reci și iarna, ceea ce va însemna că sezoanele de gripă și Covid vor coincide cu regularitate. Când te vei îmbolnăvi, vei fi sfătuit să porți mască și să stai acasă Dacă virusul va deveni mai sezonier, purtarea măștii în transportul public și la interior în timpul sezonului de Covid va deveni normă – potențial și în birouri, apreciază Shaun Truelove, epidemiolog infecționist la Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health și membru în The Covid Scenario Modeling Hub, o echipă de cercetători care face prognoze Covid. Se vor putea menține și alte strategii familiare de prevenire, ca spălarea mâinilor și păstrarea distanțelor în împrejurări de risc ridicat. „Nu va trebui să venim neapărat cu noi intervenții [de prevenire a Covidului]”, spune dr. Timothy Brewer, profesor de epidemiologie la UCLA Fielding School of Public Health. „Va trebui doar să facem o treabă mai bună cu lucrurile despre care știm că funcționează”. Pentru aceasta, Truelove speră că oamenii „își vor asuma puțin mai multă responsabilitate și vor sta acasă când vor fi bolnavi”. Aceasta ar însemna să lucrezi de acasă dacă ai simptome, dar ești apt de muncă, sau să-ți iei o zi liberă când știi că ai nevoie să te odihnești. Testele ar putea deveni mai ieftine și mai accesibile La începutul lui decembrie, președintele Joe Biden a anunțat un plan de a cere companiilor private de asigurări să acopere costurile testelor rapide Covid-19 pentru acasă….. Rapelurile anuale ar putea deveni o realitate Luni, Walensky a desemnat boosterele drept cea mai bună apărare împotriva amenințării noilor variante Covid ca omicron. Există posibilitatea să aveți nevoie de rapeluri Covid cu regularitate. Unii experți consideră că vaccinurile Covid ar putea deveni anuale, întocmai ca acelea împotriva gripei. Ar putea fi un lucru bun: dacă vor continua să apară noi variante Covid, rapelul din fiecare an poate fi îndreptat împotriva variantei dominante la momentul respectiv. Dar ar putea fi dificilă convingerea oamenilor să dea curs procedurii. Era dificil și să-i faci pe oameni să se vaccineze în fiecare an împotriva gripei: numai 48% dintre americani o făcuseră în ultimul sezon de gripă dinainte de Covid, conform CDC, care recomandă vaccinul anti-gripal anual pentru toți cei de peste 6 luni. Integral: https://www.hotnews.ro
Asasinii energetici (I) …. Eu știu că România scoate gaze din Marea Neagra de mulți ani, dar să trecem peste acest amănunt. Poate la perimetrele de mare adâncime se referea domnul ministru care vrea să pară că totul este în regulă cu domeniul pe care îl gestionează. Vorba unui prieten: „atitudinea contează”. Minunea s-a întâmplat: un alt oficial al statului roman a afirmat elegant că nu va ajunge chiar la români acest gaz. Președintele Consiliului de Administrație și Director General al Transgaz, Ion Sterian, a spus la minutul 14.50 din emisiune: „Transgazul a finalizat gazoductul de la Corbu – Capul Midia la Conducta de Tranzit 1 în zona localității Grădina, județul Constanța.” Noi știm că acest gazoduct ce face parte din traseul ce tranzitează Dobrogea din Ucraina către Bulgaria, nu este racordat la sistemul de transport național, neavând încă nici un punct de legătura cu marea rețea de peste Dunăre. Interpretarea este: nu va ajunge în sistemul de transport care ne interesează ci ori va fi consumat numai de consumatorii din Dobrogea, ori va fi exportat în Bulgaria sau Ucraina dacă s-a finalizat sistemul de circulație a gazului în ambele sensuri pe aceasta conductă….. Concluzie: probabil primele gaze se vor duce la export, că nu cred că există așa de mulți și așa de mari consumatori de gaze în Dobrogea. În emisiune s-a căutat răspunsul la întrebarea „de ce prețul gazelor este așa de mare în România?” Domnul deputat PSD Ioan Mang a încercat să explice că nu Parlamentul este de vină că nu a rediscutat legea gazelor și legea off-shore ci companiile care dețin în concesiune perimetrele, care au făcut prospecțiuni pe banii lor și care vor să se îmbogățească în detrimentul statului roman sunt în culpa. Tipic PSD răspunsul! Nu trebuie să ne mirăm că un agricultor se va ocupa de energie de la butoanele ANRE, că un polițist se ocupă de agricultură. Mai rămane ca un miner să se ocupe de sănătate! Domnia sa uită că printr-un ordin ANRM din 2018 (adică sub guvernarea Dragnea – PSD) s-a stabilit că prețul de referință a gazelor naturale produse în România este cel care se tranzacționează la Bursa din Viena, ordinul îl găsește domnia sa aici, pe site-ul Agenției Naționale a Resurselor Minerale. Cu alte cuvinte, dacă tot avem accize, taxe și impozite mari în extracția de petrol și gaze, măcar să le plătim la nivelul bursei din Viena, unde Gazpromul are un cuvânt de spus, că Bursa Româna de Mărfuri de la București (acolo unde se tranzacționează gazele în România) nu este bună…..Nici nu s-a uscat bine ecranul calculatorului după apariția articolului meu de săptămâna trecută în care spuneam că Electrica SA (la BVB este sub indicativul EL) a cheltuit 13.230.000 euro pe niște firmulițe care nu au active ci doar datorii, dar care își propun să dezvolte cândva niște parcuri eoliene sau solare, că respectiva companie a mai cumpărat încă un „proiect”, adică o companie înființată în februarie 2021, cu frumoasa sumă de 4.262.500 euro…..Am fost întrebat de un prieten dacă este penală fapta. Eu sunt inginer și nu mă pricep, dar știu că orice achizitie a unei companii de stat (totuși Ministerul Energiei are aproape 49% în Electrica SA), trebuie să fie scoasă în SEAP – SICAP, platforma de licitație publică. Compania cu CIF 43652555 nu apare, deci este posibil ca această achiziție a Electrica SA să nu se supună legilor companiilor în care statul este acționar sau să nu se fi respectat legea. Pe site-ul companiei, am căutat prin documentele Adunării Generale a Acționarilor și nu am găsit nimic care să amintească de o astfel de achiziție. Așteptăm părerea juriștilor! Integral: https://www.contributors.ro
Valeriu Nicolae: Am scris repetat despre corupția, nepotismul și prostia incredibilă ale multor oameni numiți de Virgil Popescu, ministrul liberal al energiei, în poziții strategice. Domnia sa a declarat ieri referitor la cazul Stănescu că “nu trebuie să fii energetician ca să iei decizii în energie”. Are mare dreptate. La ANRE, director general este un nene care a terminat facultatea la 43 de ani și care câștiga 26 de lei pe zi în privat înainte de intra în UNPR. La 44 de ani a devenit director la Hidroserv și la 46 de ani era deja Președintele Consiliului de Administrație al Societății de Administrație a Participanților în Energie, deși avea doar 2 ani de experiență în domeniu. A făcut și masterat și doctorat și Colegiul Național de Apărare, în timp ce muncea din greu și a ajuns și lector la același Colegiu de Apărare. Soția a lucrat la preacinstitul Negoiță și acum tot în energie, la Hidroelectrica. Omul a fost executat silit de bancă, așa că e pustiu prin declarațiile de avere. Familia face lejer peste 200.000 de EUR de la stat, iar omul ne reprezintă în Consiliul Mondial al Energiei. Faptul că mârlăneții ăștia se oprișează pe noi este vina noastră. Că îi lăsăm. Nenea despre care scriu face acum cu minim 6000% mai mulți bani decât făcea în privat. Servicii secrete corupte, partide pline ochi de mafioți și un președinte catastrofal sunt consecința votului bazat pe “sentiment” și nu pe cercetare. Suntem câteva zeci de oameni care încercăm să punem la punct o bază de date care să facă imposibilă scuza că nu ați știut. Sursa: https://www.facebook.com
Joia neagră: ziua în care Mafia a stat la masă cu Guvernul și Președinția, iar micii antreprenori au fost călcați în picioare Trei evenimente majore de astăzi conturează imaginea unui stat mafiotizat, care face afaceri cu borfașii și îi strivește pe micii antreprenori. E ziua în care premierul Nicolae Ciucă a stat la masă cu condamnați penal pentru evaziune sau corupție. Iar statul român face pasul decisiv prin care dă gratis cele mai scumpe terenuri din capitală pentru un tun imobiliar din care nu va câștiga nimic.- O țară a cărei conducere și-a pierdut busola morală, nu mai discerne între bine și rău, între hoți și victime. E același stat care, prin președintele Iohannis, a dezincriminat penal evaziunea fiscală promulgând un proiect de lege PSD și a pus la vârful justiției (parchete, Curte Supremă) personaje fără anvergură, care încurajează hoția și corupția. Consecința e firească: mafia face jocurile, își impune legile, ajunge instantaneu la decidenți. Pe scurt, mafia confiscă statul. Ziua a început cu proiectul de OUG care modifică peste noapte Codul Fiscal și lovește în IMM-uri, scăzând pragul până la care o microîntreprindere poate plăti impozit pe cifra de afaceri în loc de impozit pe profit. Justificarea guvernului e mincinoasă, iar comportamentul abuziv….. A continuat cu participarea premierului Ciucă, a jumătate de guvern și a unui consilier prezidențial la un eveniment unde s-au afișat cu condamnați penal pentru evaziune fiscală ori pentru corupție. O situație de neimaginat într-un stat de drept, unde locul Mafiei e la închisoare, nu la masă cu guvernul. Ciucă a stat alături de Gruia Stoica, reprezentanții lui Dumitru Nicolae Niro ori Vladimir Ciorbă / Nordis, – oameni cu condamnări grele, unii dintre ei trecuți prin pușcărie. Al treilea eveniment simbolic e la Parlament, unde Laura Vicol, soția lui Vladimir Ciorbă și șefa Comisiei Juridice din Camera Deputaților, i-a convocat urgent pe deputații juriști să-și dea acordul pe legea prin care statul român renunță gratis la 46 de hectare de la complexul Romexpo și le dă Camerei de Comerț pentru o mega-afacere imobiliară cu Iulius Group. Întâmplător, ultimele două evenimente sunt conectate la nivel simbolic. În timp ce Laura Vicol desăvârșește în Parlament jefuirea proprietății statului de la Romexpo, soțul său, Vladimir Ciorbă, e alături de premier la dezbaterea organizată de trustul lui Dan Voiculescu. Și tot lângă premierul Ciucă e și Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț, marele beneficiar al afacerii cu terenurile din cea mai scumpă zonă a Capitalei. Asistăm la o înfrățire fără perdea și fără rușine a statului român cu infractorii condamnați. Cum a fost posibil ca șeful guvernului, sobrul militar Nicolae Ciucă, să participe la șușaneaua cu penali organizată de trustul fondat de turnătorul ”Felix”, el însuși condamnat penal pentru corupție?….Imaginea zilei e aceasta: statul român stă cu Mafia la masă. Statul român își cedează gratis proprietățile când vine vorba de răsfățații soartei și închide ochii la marile tunuri, dar strânge șurubul la micii antreprenori pentru că știe că aceștia nu au o voce prea puternică…..Iohannis, guvernul său PNL-PSD și instituțiile pe care le controlează și-au pierdut complet orientarea morală. Ce s-a întâmplat azi nu e o întâmplare, ci politică de stat. Corupția și evaziunea sunt premiate de stat printr-un loc la masă cu guvernul, prin legi făcute să îi scape pe corupți, prin distrugerea instituțiilor și legilor care îi încurcă. Așa ajung să aibă funcții în stat personaje precum Marian Neacșu (SGG), Laura Vicol (Parlament), Alexandru Stănescu (ANRE), Monica Gubernat (CNA) ori Bogdan Mihei (Autoritatea Vamală). Integral: https://www.g4media.ro
Lecția cazului Roman? Puterile sunt putrede, dar România se poate salva Ce ne învață demisia ministrului Roman? Că, deși statul de drept agonizează în România, nu e totul pierdut. Dimpotrivă, există căi de a-l salva, dacă oamenii vor să-l salveze, se mobilizează și acționează inteligent. E bine că, în alianță cu rectorul universității clujene Babeș Bolyai, presa a reușit, în cele din urmă, după războaie “seculare”, să-l facă șah mat pe Florin Roman, silindu-l pe mincinosul cu cartea de “negăsit” și “școli” pe care nu le-a absolvit decât în propria sa imaginație, să-și dea, în fine, demisia. Dar Roman e cea mai mică problemă a unui executiv doldora fie de plagiatori, fie de inși cu multe probleme în CV și în devenirea academică și politică, dar nicio explicație valabilă pentru carențe și nedumeriri mari. În categoria lor intră, se pare, chiar premierul cu stele de general, omul lui Iohannis, “omul lui Grivco”. Ca să nu mai vorbesc de ministrul de interne. Și de cel al educației…. În catacombele justiției La Inspecția Judiciară tronează din 2014 un ins ca Lucian Netejoru, despre care Emilia Șercan reliefa încă din 2018 că și-a “plagiat aproape întreaga teză de doctorat”. Cum e, oare, posibil ca acest individ și alții ca el să orchestreze, “împreună cu Bogdan Mateescu”, după cum scrie fostul ministru al justiției, Stelian Ion, un “linșaj judiciar”, în speță darea afară din magistratură a unui judecător admirabil, ca Cristi Danileț, a cărui unică “vină” e denunțarea vulnerabilităților vădite ale puterii judiciare românești, motiv pentru care i se plătesc vechi polițe? Cum se poate ca presa și întreaga suflare românească să nu protesteze la unison, astfel încât făptașii acestui linșaj să fie trași la răspundere? Cum de mai există Inspecția Judiciară, o instanță de intimidat juriști, după ce varii asociații de magistrați au cerut, pe bună dreptate, desființarea ei? Îl apără pe Netejoru tabăra fostei șefe a CSM, Lia Savonea? Ce forțe oculte îl protejează și de ce? Rușini parlamentare și naționale Ca șefă a Comisiei Juridice a Camerei Deputaților, pesedista Laura Vicol alimentează vădit aceste suspiciuni, date fiind raporturile ei nebuloase cu lumea gangsterilor, mafia bucurându-se, parcă, în România, de-o impunitate de care beneficiază și o senatoare cu aparente probleme psihice majore, care își discreditează plenar, din postura de parlamentar, și forul legislativ, și națiunea pe care o reprezintă. Dacă se confirmă că Diana Șoșoacă a sechestrat o ziaristă, de fapt o echipă de jurnaliști italieni, această faptă, penală, desigur, trebuie, evident, soluționată în instanță, după ridicarea imunițății parlamentare a vinovatei probabile. Al cărei loc numai în Senat nu e. Cum nu e locul Laurei Vicol la butoanele Comisiei Juridice. Sau al pseudojurnaliștilor într-o presă aproape complet inadecvată, de vreme ce nu ține cont de dezvăluirile despre voiajele Laurei Vicol “la Monaco, cu jetul privat, unde soțul său are închiriat un imobil de lux, cu toate semnele majore de întrebare care curg de aici”. Or, după cum precizează un editorial al G4Media, care a făcut aceste dezvăluiri, doar Libertatea și câteva publicații online au reluat subiectul. Oare de ce? Mai aflăm, tot de la G4Media că, în paralel, Nordis, firma soțului Laurei Vicol, “a inundat televiziunile și presa cu publicitate. Să fie oare o simplă coincidență?”Ține de un elementar bun simț să crezi că nu-i. Mai citim, sub semnătura lui Dan Tăpălagă, despre strania lipsă de apetit a presei într-un caz de interes public major: “reformele-cheie din justiție, modificarea Codurilor Penale sau desființarea Secției Speciale vor trece pe la Laura Vicol. Soțul ei, Răzvan Vladimir Ciorbă, are o condamnare penală definitivă pentru evaziune fiscală și un dosar în curs la DNA, cu acuzații de grup infracțional organizat, fraudă cu fonduri europene și evaziune fiscală. Ciorbă a fost chiar arestat pentru o scurtă perioadă. Cum este posibil ca aproape toată presa să tacă, să se uite în altă parte și să nu pună în discuție la modul serios faptul că o funcție atât de importantă este ocupată de un politician atât de nepotrivit? Vă amintiți cum aproape la fel s-a întâmplat cu fosta șefă DIICOT, Georgiana Hossu, numită de președintele Iohannis în ciuda avizului negativ de la CSM și în ciuda faptului că soțul ei era judecat pentru corupție? Și atunci…subiectul aproape că n-a existat”…..Dacă nu vor să-și vadă iar țara furată, cum au capturat-o cândva comuniștii, dar de această dată fără ajutorul tancurilor sovietice, românii au dreptul și datoria să protesteze cât mai clar, cât mai hotărât și, la nevoie cât mai vizibil, coerent și susținut, pentru a obliga puterea să fie transparentă și corectă. Și pentru a sili parlamentul, CSM, CNA, CCR și alte instituții cheie să nu fie foruri de sicofanți și yesmeni menite să legitimeze hoția și cleptocrația ori să discrediteze România. Integral: https://ziare.com
Cine mai taie porcul de Crăciun? În aceste zile de decembrie se ascultă muzică populară în centralele termice de la blocuri, iar în comunele din România se încheie vânzările de porci în viu. Cu toată absorbţia telecomandată a României în Uniunea Europeană, „fibra“ naţională dăinuie. Viaţa de zi cu zi nu se schimbă precum CV-urile politicienilor ca Florin Roman, din pix. Impostura probată încă o dată a unuia dintre cei mai vocali lideri ai partidului de la guvernare este „garanţia“ că liderii sunt de carton. Cine să te reprezinte în negocierile internaţionale şi să pună în mod real problemele cu care se confruntă ţara? Fiind nişte impostori, terenul lor de sub picioare este nisip şi niciodată nu vor spune „nu“ celor de deasupra, de stânga, de dreapta cum ori fi ei, de la Bruxelles sau de aiurea. Impostura determină obedienţă. În aceste condiţii, România îşi taie porcii pe ascuns, cum se tăiau viţeii clandestin înainte de ‘89 şi erau băgaţi în portbagaje, acoperiţi de ochii miliţiei. România îşi taie porcii clandestin în comunele înnămolite ale ţării pentru că din 2007 până în prezent nimeni nu a ştiut/ nu a vrut/ nu a putut/ nu i-a păsat să imagineze o schemă prin care dimpotrivă să impulsioneze, în mod legal, creşterea de porci în gospodăriile populaţiei. Sau de vaci. Sau de bibilici. Pe care însă ţăranul român, aşa cum este el azi, din Ialomiţa, de exemplu, cu un picior la cules de mere în Anglia, le ţine pentru frumuseţe. „Am crescut vreo 10-11 porci anul acesta, că aveam o tonă de porumb pe care o mâncau fluturii“, spune micul fermier, târşâind papucii pe dalele din curte. Îi vinde printr-un anunţ strâmb pus la magazinul din satul aflat la 10 km de Lehliu. Acesta este singurul produs local. Restul, tot, 100%, nu e din comună. La 700 m distanţă, treaba este mult mai serioasă. După o poartă grea de metal, un tractor la fel de scump ca un Mercedes, ultimul tip, tronează într-o curte uriaşă. Pe laturi, ţarcuri joase cu zeci de mangaliţa îmbrăcaţi ca nişte oi rânesc în noroi aşteptându-şi clienţii. Niciunul nu are crotaliu în ureche, dar toţi vor avea clienţi. Mangaliţa este noul hit pe piaţa porcilor, unii nutriţionişti numindu-l „somonul“ pe patru picioare, pentru că are o altfel de grăsime, se zice mai „sănătoasă“. Descurajat de vânătoarea pestei porcine, ţăranul român îşi creşte şi vinde porcul în clandestinitate. Ca înainte de ‘89, toată lumea ştie, dar merge şi aşa. Şi asta ar mai lipsi, să le ia oamenilor şi acest oxigen financiar de Crăciun. În fiecare dintre cele 3.000 de comune din România probabil că la fiecare a treia sau a patra casă există această situaţie. Legile se tot discută în Parlament, însă făcute de impostori, de florini romani, normal că nu au nicio aplicabilitate. Iar de la Bruxelles vine acum o nouă directivă: carbon zero până în 2050. Păi mai carbon zero şi lipsă de poluare, ce poate fi decât mărul din grădină, găina şi oul din hambar şi purcelul din coteţ? Ai reciclare, ai tot. Însă cele 2-3 miliarde euro pe an care vin în agricultura românească vin în principal pentru marile exploataţii. Pentru cei cu tractoare precum Mercedes-ul în curte. Omul cu Mangaliţa exploatează vreo 300 de ha. Bibilici nu are de frumuseţe, dar are o iapă pe care a dat vreo 5.000 de euro, spune. De hobby. Tot fermier, dar altă categorie. Nu se înţelege de ce de la 500-1.000 de hectare în sus mai sunt necesare subvenţii pentru producţie, de ce nu poate fi de la o masa critică încolo exploatarea terenurilor agricole suficient de profitabilă. Din cele 2-3 miliarde euro anual de la UE, la micul fermier, cu două vaci (dacă le mai are), patru capre, zece porci şi 20 de bibilici (de frumuseţe) nu ajunge mai nimic. Doar plăţile directe pentru suprafeţele deţinute, deseori sub 2-3 hectare. În acest ritm s-a creat o inegalitate uriaşă în spaţiul rural din România, cu mari fermieri (noii latifundiari?) care lucrează 2-3-7.000 de hectare şi comune de unde oamenii pleacă pentru că pur şi simplu nu au din ce să se întreţină. …. Creşterea păsărilor şi animalelor pentru autoconsum sau vânzare în vecinătate/târguri ar putea deveni voga următoare după cea a animalelor de companie. Astăzi, reţelele de magazine cu produse pentru animale de companie, câini, pisici, prosperă. Mâine, Dedeman va vinde coteţe digitalizate, unde purceii vor fi crescuţi de pe tabletă. Toată lumea care stă la computere şi în trafic în mijlocul Bucureştiului salivează după un purcel şi un viţel crescuţi în mod tradiţional şi mulţi corporatişti sau chiar parlamentarii din comisiile unde vor să pună capăt creşterii animalelor în bătătură îl şi cumpără în această perioadă. Realitatea bate legile. Clar, dacă sunt făcute strâmb, de florinei romani. Integral: https://www.zf.ro
Un dialog foarte actual: E uimitor că o societate care a trecut prin suferințele comunismului se întoarce nostalgic spre ce a fost atunci. O discuție între Lucian Croitoru și Radu Crăciun ”Mi se pare uimitor că o societate care a trecut prin suferințele comunismului se întoarce nostalgic spre ce a fost atunci. Sunt două aspecte pe care vreau să le subliniez: Primul este că această nostalgie vine îin mod paradoxal de la cei în vârstă, care, probabil, pentru că după 1989 n-au mai răzbit pe piața muncii, ajung să fie nostalgici. Pe de altă parte, și asta doare cel mai tare, foarte mulți tineri împărtășesc aceste viziuni egalitariste. Mă gândesc că, neavând această experiență, doar aud că pot exista astfel de idealuri, egalitate, justiție socială numită si justiție distributivă, și iși imaginează că e si posibilă”, spune Lucian Croitoru într-un dialog cu Radu Crăciun, dialog re-publicat miercuri de consilierul Guvernatorului BNR pe blogul personal. Redăm mai jos un fragment din acest dialog, foarte actual și azi: RC: Lucian, cât de scandalos este că, după ce am scăpat de experimentul tragic numit comunism, ajungem să discutăm despre măsura în care mai poate capitalismul să asigure prosperitate. LC: Mi se pare uimitor că o societate care a trecut prin suferințele comunismului se întoarce nostalgic spre ce a fost atunci. Sunt două aspecte pe care vreau să le subliniez. Primul este că această nostalgie vine in mod paradoxal de la cei in varstă, care, probabil, pentru că după 1989 n-au mai răzbit pe piața muncii, ajung să fie nostalgici. Pe de altă parte, si asta doare cel mai tare, foarte mulți tineri împărtășesc aceste viziuni egalitariste. Ma gandesc că, neavând această experiență, doar aud că pot exista astfel de idealuri, egalitate, justiție socială numită si justiție distributivă, și iși imaginează că e si posibilă. Nota bene: acesta nu este un curent care se limitează la Romania, ci unul care a apărut mai ales după 2008 în întreaga lume. RC: Într-adevar, este un subiect care se discută cu toata seriozitatea in țarile dezvoltate. Și cred că putem intelege și de ce. În aceste țări am vazut o erodare semnificativă a clasei de mijloc și o creștere a polarizarii economice. Nu crezi? LC: Este adevărat că criza a erodat foarte mult bunăstarea individuală a multora. Dar asta e modul specific de funcționare a capitalismului: elimină comportamentele nesustenabile, iar îndeplinirea acestei necesități este acompaniată câteodata de suferința specifică. Trebuie însă să facem distincție între două lucruri. Capitalismul, în general, este un mod de organizare a societații. Este societatea însăși. Nu poți să păstrezi anumite trăsături ale societății, care plac, și să elimini capitalismul, care, eventual, nu-ți place. Nu putem vorbi despre această societate pe care o cunoaștem făcând abstracție de capitalism pentru că e ca si cum ai vorbi despre un întreg renunțând la întreg. Capitalismul are doua componente majore: democrația si liberalismul. Problema care este pusă pe tapet la nivel mondial este cea a liberalismului. Democrația nu este contestata de nimeni. Însă o democrație nu poate furniza bunastarea într-un mod sustenabil fără liberalism. Asta este experiența mea de o viata, si practică si teoretică. Atunci cand ataci liberalismul, ataci motorul care a produs bunastare. RC: De acord. Însă liberalismul și democrația nu sunt niște scopuri în sine. Ele sunt niște mijloace prin care cetățenii încearcă să ajungă la un anumit nivel de bunastare, de dezvoltare, de fericire. În momentul în care aceste obiective nu mai sunt atinse, nu ar fi justificată o reevaluare a acestor instrumente care par să nu mai funcționeze? LC: Ai zis foarte bine că “par să nu mai funcționeze”. Democrația este cea care s-a deteriorat foarte mult și tinde să intre în conflict cu liberalismul. Problema democrației este că nu există o foarte buna separare între majoritate si minoritate. Deși prin constituții s-a prevazut faptul că nu poți folosi o majoritate pentru a restrange drepturile unei minorități, în societate există si practici care creează probleme. Iar România ofera un exemplu foarte clar. O majoritate formată de oameni care se intorc foarte mult câtre trecut, poate să impună unei minoritați voința ei. Acestă “tiranie a majorității” nu ar trebui să se întample intr-o democrație care are bine ancorate valorile liberalismului. Din păcate, la noi aceste valori nu sunt bine înțelese. De exemplu, dacă dorim să creștem în Romania pensiile cu 40% si majoritatea din Parlament reușește să impună acest lucru, pentru ca nu avem destui bani prin care să finanțăm sustenabil acea crestere, aceeași majoritate poate impune un impozit progresiv pe orice, de la venitul personal la profit si avuție. La limită, majoritatea poate lua aproape totul. Însă impozitul progresiv este o masură impusă de o majoritate care nu aplică aceleași reguli ei înșiși în comparație cu minoritatea. Pentru majoritate ar fi impozite mai scăzute, pentru o minoritatea impozite mai ridicate. Ca să mă exprim plastic, o majoritate poate fi extravagantă pe banii altora. Ca să funcționeze corect, o democrație are nevoie de reguli generale care să-l ghideze pe fiecare atunci când iși utilizează cunoașterea acumulată prin experiență si studiu pentru atingerea scopurilor sale particulare. Dacă ar funcționa așa, democrația ar asigura prezervarea libertăților de orice fel. La fel ca și condusul masinii. Indiferent ce funcție ai sau ce avere ai, toată lumea se supune acelorași reguli de circulație. La fel trebuie să fie și în societate: regulile să aibă caracter general, să nu vizeze scopuri particulare. Știm asta foarte bine de la Hayek. RC: Bine, dar există țari care utilizeaza impozitarea progresivă… LC: Exact. Occidentul face acest lucru. O majoritate impune unei minorități reguli diferite de cele pe care le urmează ea. Constituțiile ar trebui să impiedice acest lucru. Dar publicul nu mai crede în principii și este foarte uzitată abordarea “pragmatica” în promovarea politicilor publice. Pragmatic înseamna neghidat de principii, și asta face ca, invocand pragmatismul, să ajungi oriunde, fara ca cei ce proiecteaza politicile să poata avea un control crescut asupra direcției acestora. Pragmatismul, care pare comod si preferabil pe termen scurt, este, aparent paradoxal, dușmanul atingerii obiectivelor. Integral: https://economie.hotnews.ro
Să tragem linie și să vedem ce-am făcut din justiție. Ridicolul caz Danileț – CSM – TikTok ….. Și pe vremea lui Cuza, când au avut primele reforme reale în justiție, lucrurile nu au mers deloc ca unse. S-au mărit banii și privilegiile pentru procurori și judecători. Dar mulți ani au fost păstrate metode feudale de investigare și „rezolvare” a cazurilor. Pe scurt, dacă erau țărani sau cetățeni mai puțin relevanți, se apela în continuare la tortură (că doar țăranii rezistă), la rezolvarea cazului în funcție de avere etc. Nu a fost foarte diferit în mileniul III. Cele mai grave cazuri de indiferență au fost înșirate ani de zile de Libertatea, cel mai șocant-recurent scenariu sunând cam așa: copii violați bănuiți de instanță, de poliție sau de procuror că au discernământ și că, deh, așa e lumea de jos săracă, plină de tabuuri sexuale încălcate. …. Ce a transmis justiția română a fost că există dreptate de la o anumită avere în sus, când ai bani de avocat, în rest avem o rezervație unde zburdă interlopii, loverboy-ii și toată fauna. Acolo nu e nevoie de justiție, oricum sunt sălbatici. Așa că, dacă ar fi să facem un prim bilanț, începutul umflării averilor angajaților din justiție nu a funcționat decât extrem de parțial – au fost totuși niște condamnări de oameni influenți, puternici care nu puteau fi agățați de oameni fără protecție. Însă a fost uitat poporul. Zone întregi din țară sunt adevărate pungi de puroi care se sparg periodic, unde vedem lanțul de la poliție până la judecător dând din umeri în fața unor rețele globale de trafic de carne vie care pornesc prin Caracal sau Călărași. Lupta cu marea corupție Lupta cu marii corupți ai anilor ’90-2000 a fost și ea compromisă de o luptă a oportunismului în perioada Băsescu-Iohannis. Au apărut supra-justițiarii, specie de investigatori cu ungere directă din SRI, care mai mult au stricat decât au făcut. Pentru că și infractorii au drepturi. Drepturile au fost făcute praf de următoarea filozofie: sunt prea puternici, trebuie să-i prindem ca în filme, cu chestii para-legale, cu protocoale secrete, cu înregistrări livrate într-un anumit fel de servicii. În căutarea democrației și justiției, le-am făcut praf pe amândouă, pentru că nu am știut să ne prindem abuzatorii cum trebuie. Ca și cum un Ghiță sau o Udrea s-ar fi ascuns vreo clipă: numai dacă nu vrei nu le faci ăstora dosare beton, în perioada lor de glorie ajungând cu tupeul atât de sus, încât mai aveau puțin și-și puneau șpaga direct pe mesele din studiourile TV. De ce așa, de ce dosare „slăbuțe”? Nu i-am întrebat niciodată pe bune de bani, de averi. A fost o luptă meschină, de ciupeală, de amenințare și șantaj. Distrugătoare cu adevărat ar fi fost o colaborare cu ANAF și un atac dat la averi nejustificate. Și punct. Pe când așa am prins mai mult plevușcă, cei câțiva mari granguri care au fost închiși au fost prinși ba umflând baloane la tombole inexistente (Dragnea), ba vorbind cu cine știe ce urmărit, însă multe dosare au fost folosite la înșirat nume de miniștri și la instrumentat cazuri de presă, nu de tribunal. O altă chestiune gravă, nechestionată de nimeni serios, a fost mutarea justiției economice în altă zonă decât a justiției clasice. Au fost lăsate să zburde prin abuz bănci, companii mari, iar judecători luminați (avem și din ăștia, da!) au făcut dreptate în liniște, mai curând, pentru că revoluționarii justiției aveau alte prostioare pe agendă. Practic abuzul privat, corupția din mediul corporatist cu toate formele ei nu au atras atenția nici procurorilor, nici poliției, nici unei bune părți din presă. Dar despre asta se pot scrie romane și doctorate: cum poți să furi, să abuzezi angajați, să-i lași fără pensii și taxe neplătite, cum să furi de la consumatori, cum să ascunzi clauze etc. și apoi să mai faci lobby să nu pățești nimic. Pe scurt e ca în povestea doamnei Kovesi, care în timpul unei mari investigații a anunțat oficial: în „dosarul Microsoft”, Microsoft n-are nicio vină (deși în multe alte țări, în SUA inclusiv, compania era acuzată direct de aceleași practici). …. Oricum o imensă majoritate suntem pentru o justiție corectă. Simplul fapt că oamenii n-au zis nici pâs și au acceptat din taxele lor niște pensii și salarii uriașe ar fi trebuit să le închidă pliscul analiștilor care vedeau peste tot „popor corupt și știrb”. Dar nu, am pierdut ani cu scandaluri inutile și cu lupte de culise sângeroase din care, de fapt, marele public nu avea de unde să înțeleagă ceva. Cristian Danileț nu e decât un pion dintr-o astfel de tabără, din prima tabără inițiată de mitologia Kovesi-Macovei. …. Și, da, e penibil că răfuielile din interiorul CSM au ajuns la acest grad de ridicol. Mai ales că, dacă voiau să-l sancționeze dur pe Danileț, aveau multe alte ocazii serioase. Dar chiar și aici, Danileț iar face contorsiuni cu legea în mână atunci când spune că tunsul ierbii și exercițiile în piscină sunt „viață privată”. Domnule judecător, bine ați venit în lumea reală. În mediul privat se concediază oameni pentru postări pe FB sau TT sau Insta de ani de zile. Aceste rețele nu sunt viață privată, sunt viață publică și conform unor hotărâri deja istorice ale justiției din România. Sunt instituții care vânează discursuri inadecvate și îi dau în judecată pe posesorii paginii. Deci e ridicolă apărarea cu „viața privată”, găsiți altceva. Integral: https://www.libertatea.ro
„Filmulețele” judecătorului Cristi Danileț și filmul în care joacă în-jurații din CSM …..Execuția urmează tiparul ceaușist care nu a dispărut niciodată din România. S-a luat un fragment de lege care lasă loc de interpretări și a fost folosit pentru a justifica păreri personale despre cum și-a exercitat Cristi Danileț dreptul la liberă exprimare. Fragmentul respectiv de lege (303/2004, art.8, al.a) spune că sunt abateri disciplinare „manifestările care aduc atingere onoarei sau probității profesionale ori prestigiului justiției, săvârșite în exercitarea sau în afara exercitării atribuțiilor de serviciu”. …. In ceea ce privește filmele cu karate, despre care mulți spun că sunt penibile, o să prezint o opinie competentă, bazată pe experiență și rezultate, fiindcă sunt unul dintre cei mai performanți antrenori în karateul olimpic, fix la proba kata – acest exercițiu demonstrativ filmat și publicat de Cristi Danileț. În primul rând, execuția este surprinzător de bună din punct de vedere biomecanic. Cu siguranță nu se ridică la standardele tehnice și atletice din sportul de performanță, însă Cristi Danileț exprimă o bună înțelegere a sensului mișcărilor respective, are o postură corectă și un tonus remarcabil pentru un amator de vârsta sa, care stă toată ziua la birou. Trei sferturi dintre practicanții seniori cu centuri negre de la noi din țară, unde se dau gradele în funcție de cât de mare e burta (când slăbești cureaua cu o gaură mai primești un DAN) nu sunt în stare să execute un kata cum îl face Cristi Danileț. Prin urmare nu e nimic de blamat la aceste filme, ci dimpotrivă, de admirat. Apoi, faptul că un judecător practică arte marțiale este din nou un lucru pozitiv. Alături de codurile civil și penal, el se ghidează în viață, ca practicant de karate, și după codul Bushido, ale cărui virtuți sunt integritatea, respectul, curajul, onoarea, compasiunea, sinceritatea și loialitatea. Doar pentru mințile inculte și încuiate, negrul robei de judecător ar putea să pară incompatibil cu albul kimonoului de karate. Filmele asociate educației juridice În ceea ce privește activitatea organizației VeDem Just, e mai mult decât evident că Cristi Danileț încearcă să se apropie de noile generații vorbind „pe limba lor”, exact acolo unde sunt tinerii: pe rețelele de socializare. Ca pedagog, abordarea lui Cristi Danileț nu este doar foarte bună, dar este și singura care are șanse reale de reușită. Nu e nimic rău că pe Tik Tok, unde își fac de cap tot felul de personaje dubioase, cum ar fi, de exemplu, prădătorii sexuali, există un judecător care a reușit să ajungă la tineri și să le transmită mesaje corecte și importante despre lege. Dimpotrivă, prezența lui Cristi Danileț acolo trebuie apreciată. Execuția profesională a lui Cristi Danileț, prin călcarea în picioare a dreptului acestuia la liberă exprimare și printr-o interpretare obtuză a unui fragment de lege cu miros de mucegai este încă un exemplu elocvent pentru cât de înapoiat este statul român, cu toate sistemele sale. Să te smiorcăi fiindcă ai fi fost deranjat la prestigiu de niște filme care denotă umor, pasiune pentru karate și abilități de comunicare cu tinerii – aceasta este adevărata penibilitate a acestei povești. Integral: https://republica.ro
Șoșoacă a eliberat jurnaliștii abia după ce ambasada Italiei i-a adus 10 pizze Senatoarea Diana Şoşoacă e din nou în centrul unui scandal, de data asta internaţional! Aceasta e acuzată că a sechestrat mai mulţi jurnalişti italieni, eliberându-i doar după intervenţia Ambasadei Italiei, care i-a adus cele 10 pizze cerute. „Ne-a invitat pentru un interviu, dar la un moment dat i s-a făcut foame şi a devenit agresivă. Soţul ei era şi mai înverşunat, a muşcat-o pe colega mea, probabil era ţinut special nemâncat ca să fie rău”, povesteşte, cu lacrimi în ochi, ziaristul Luigi Boscaiola. Lista de revendicări către Ambasada Italiei, spun martorii, a fost scrisă pe un şerveţel şi transmisă poliţiştilor pe sub uşă. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Erorile care amplifică grav mortalitatea COVID-19 în România: ”Pacienții sunt înghesuiți în diverse secții unde nu e locul lor” România are o rată de mortalitate mai mare decât media țărilor din Uniunea Europeană, iar statisticile de la sfârșitul lunii octombrie plasau țara noastră pe locul doi în Europa.
Omicron se răspândește de 70 de ori mai rapid ca Delta la nivelul bronhiilor, dar provoacă o infecție de intensitate mai mică în plămâni – studiu ….. Studiul realizat de o echipă a Universităţii din Hong Kong a mai concluzionat că noua variantă s-a înmulţit de zece ori mai încet în ţesutul pulmonar, fapt asociat de cercetători cu
Ne pregătim de valul al V-lea al pandemiei: petrecem de Crăciun ca să avem ce îngropa în ianuarie Coaliția aflată la putere se comportă ca și când pandemia nu există. A crezut-o și ex-premierul Cîțu și, toamna, ne-a trezit la realitate cu 600 de morți pe zi. Iarăși, am ajuns deștepții Europei. Conspiraționiștii și antivacciniștii sar în sus și agită o hartă a Europei unde România apare ca singura țară aflată în zona verde. Iată, zic ei, nu e nevoie să ne băgăm serul în vene ca să scăpăm de blestematul virus. Suntem o națiune binecuvântată, pur și simplu. Cine să își mai amintească că acum câteva săptămâni înregistram recorduri după recorduri de decese zilnic – peste 600. Că eram locul întâi în lume la numărul de decese COVID la milionul de locuitori….. Franța are 60.000 de infecții pe zi, Marea Britanie peste 50.000, Spania și Italia bat recorduri după recoduri și au depășit 20.000 infectări pe zi. Deși raportează cifre înspăimântătoare, statele europene – aflate în valul al V-lea COVID – raportează un număr de morți similar cu cel din România. În timp ce în Europa moare un om la 400 de infectări, în România, avem un deces la 12 infectări. Explicația: Europa a vaccinat peste 70% din populație, România – 40%. Vom număra mii de morți când, în România, va crește numărul de infectări, de la 1.000 la 25.000. Fac autoritățile ceva pentru a nu ajunge în acest scenariu? Absolut nimic. Vaccinarea este prăbușită cu sub 10.000 de prime doze administrate zilnic. Dincolo, Italia introduce obligativitatea vaccinării pentru unele categorii de agajați ai statului. Germania o va face după 1 ianuarie. Autoritățile române nici nu vor să discute asemenea posibilități….. În timp ce Europa încearcă să limiteze petrecerea sărbătorilor în grupuri mari de oameni, orașele României își deschid târgurile de iarnă. Se elimină obligativitatea purtării măştii în toate spaţiile publice deschise. Școlile devin mediul perfect de propagare a omnicom. Elevii sunt vaccinați în proporție de numai 30%, iar testele COVID sunt de o calitate extrem de slabă. Majoritatea dau rezultate fals pozitive. Nu ne dezmințim. Refuzăm să respectăm reguli impuse în Europa pentru că „știm noi mai bine”. Suntem ultimii la vaccinare în Europa pentru că ne dorim să ieșim în evidență cu orice preț…..
România cu inima curată: nu e totul pierdut cât mai luptă Camelia Bogdan….… Aproape nouă din zece români își manifestau clar mefiența față de Klaus Iohannis și ex-premierul său de suflet, Florin Cîțu, într-un sondaj revelator din octombrie 2021, de vreme ce erau, ca mine, de părere, că “țara se îndreaptă într-o direcție greșită”. Ce alimentează în România mefiența? Nelustrarea și nepedepsirea securiștilor. Blocarea de sus, inclusiv prin aruncarea în aer a fostei coaliții guvernamentale, a oricărei reforme încercând să reîndrepte legile justiției, strâmbate de eternul fesenism, fie el uselist sau dragniot. Nedreptatea cronică facută repetitiv victimelor represiunii din 1989/1990, prin falsificarea la nesfârșit a
Iar am învins pandemia …… În vară, când toată Europa se pregătea de valul patru, pe noi ne anunța Klaus Iohannis că vaccinarea merge brici și pandemia a fost oprită. Drept urmare s-a decis o relaxare a măsurilor care erau oricum cele mai relaxate din Europa. Dar ăia erau proști și noi, ca întotdeauna, cei mai deștepți. Urmare a acestei deșteptăciuni proverbiale (vezi nivelul de trai de la noi), în octombrie, România a ajuns la una dintre cele mai mari rate de mortalitate din lume.
Mazilirea lui Cristi Danileț și preluarea Comisiei juridice de către „marioneta mafiei”. Analist: „Arată coordonare strategică şi binecuvântare de la statul paralel” …. „Poate să-ţi placă sau nu Cristi Dănileţ, dar să dai în el cu bomba nucleară pentru că vorbeşte cu tinerii acolo unde sunt ei (pe social media, nu pe Cote d’Azur), în vreme ce
Cazul Danileț. Asociație de procurori, către CSM: Prin raportare la ce set de valori filmarea unor activități cotidiene precum practicarea grădinăritului este aptă să declanșeze o cercetare disciplinară ….”Prin raportare la ce set de valori filmarea unor activități cotidiene precum practicarea grădinăritului este aptă să declanșeze o cercetare disciplinară și aplicarea sancțiunii excluderii din magistratură, iar postarea de către un alt magistrat, pe contul de FB, a unor poze cu pahare conținând alcool, consumate în aeroport, înainte de micul dejun, este considerată o activitate etică și care nu ar putea aduce atingere prestigiului justiției?”, se arată într-o adresă trimisă CSM de Asociația de magistrați….. Ceea ce solicităm prin prezentul demers este ca cele două instituții, în îndeplinirea rolului lor în sistemul judiciar și ținând cont de principiul unui dialog onest și deschis, să clarifice atât pentru judecătorii și procurorii care i-au ales cât și pentru cetățenii care sunt beneficiarii sistemului de justiție următoarele chestiuni menite să elimine orice umbră de îndoială privind politizarea sau lipsa de corectitudine a celor două instituții:
De unde începe România, ca țară UE, noul deceniu în educație: cele mai slabe rezultate europene la jumătate dintre obiectivele-cheie de întărire a școlii până în 2030, mult în urmă și la celelalte ținte – Monitorul educației și formării 2021 ….Astfel, potrivit monitorizării europene, care citează date Eurostat și OECD, România are cea mai slabă performanță europeană la capitolele: Rezultate slabe la matematică, părăsirea timpurie a școlii și absolvirea învățământului superior. Țara înregistrează rezultate foarte slabe, mult sub media UE, la capitolele: educația copiilor preșcolari, rezultate slabe la citire, rezultate slabe la științe….. Participarea la educația timpurie Ținta propusă la nivel european este de 96% participare a copiilor cu vârste între 3 ani și vârsta pentru înscrierea obligatorie la școală. În UE, rata de participare a crescut cu un punct procentual în ultimul deceniu, de la 91,8% în 2010 la 92,8% în 2020. În România, această rată a reușit să scadă cu mai multe puncte procentuale, de la 84,1% în 2013 la 78,6% în 2019….. Tineri în vârstă de 15 ani având competențe scăzute la citire, matematică, științe Ținta europeană pentru toți acești trei indicatori, pentru care sunt luate în calcul testul PISA (OECD) este de sub 15% în 2030. La nivel UE, în locul doritei scăderi a ratei copiilor care au competențe scăzute, s-a făcut simțită o ușoară creștere a procentului în 2018 față de 2009, iar la matematică a stagnat. În România, s-a făcut simțită o creștere ușoară a ratei la științe, iar la citire și matematică s-a simțit o relativă stagnare, dar rata tinerilor cu competențe reduse este de aproape două ori mai mare decât cea înregistrată în medie la nivel european….. Părăsirea timpurie a școlii România se menține mult în urma mediei europene și departe de ținta pentru 2030 și la indicele referitor la părăsirea timpurie a sistemului de educație și formare, ca pondere a tinerilor cu vârste între 18 și 24 de ani). În acest caz, ținta europeană este de sub 9% până în 2030. La nivel UE, media este deja foarte aproape de ținta stabilită pentru finele deceniului: 9,9% în 2020, în scădere de la 13,8% în 2010. Pe de altă parte, România înregistrează rezultate mult mai slabe, chiar dacă se simte o ameliorare față de 2010: 15,6% date raportate pentru 2020, față de 19,3% cu un deceniu în urmă…..Dacă, la nivelul cheltuielilor în instituțiile publice și private, nivelul în România este sub jumătatea celui din UE, la indicatorul referitor la absolvirea învățământului secundar superior în rândul tinerilor cu vârste între 20-24 de ani procentul raportat de România este, ca și acum zece ani, apropiat de cel al UE (83%, comparativ cu 84,3% media UE-27). Integral:
Propagandă din bani publici | PSD și PNL au pompat milioane de lei în presă în timpul crizei politice Principalele partide din noua Coaliție de guvernare au alocat cele mai mari resurse către presă după izbucnirea crizei politice. În luna octombrie, s-a înregistrat un record al sumelor folosite de PNL și PSD pentru presă și propagandă în 2021. Partidele au dreptul legal să folosească banii primiți ca subvenție de la bugetul de stat pentru promovarea în presă și pentru propagandă. La scurt timp după dărâmarea guvernului Cîțu prin moțiune de cenzură, pe 5 octombrie, PNL și PSD au început o adevărată campanie mediatică și pe site-urile de socializare pentru a-și promova pozițiile oficiale. Bătălia pentru distribuirea mesajelor se vede în datele de la Autoritatea Electorală Permanentă, deoarece fiecare partid care încasează subvenția are obligația de a transmite, pe capitole, cum a folosit banii publici. Lipsa de transparență nu indică și beneficiarii resurselor financiare, partidele având grijă să nu dezvăluie și identitatea celor care au primit banii. PNL și PSD se numără printre partidele care primesc sume consistente de la bugetul de stat, mai ales după ce guvernul Cîțu a decis, la rectificarea din luna septembrie, să aloce încă 87 de milioane de lei pentru partide. Important este că plățile către presă și propagandă reprezintă un procent semnificativ din bugetul celor două formațiuni politice. Spre exemplu, PSD a alocat, în primele nouă luni, pentru acest capitol 66,84% din suma cheltuită din subvenție, PNL are un procent de 58,29%, iar USR 6.64%. Financiar, PSD a plătit peste 21 de milioane (4.2 milioane de euro) în intervalul ianuarie – septembrie, PNL peste 11 milioane de lei, iar USR peste 780.000 de lei….. Cum au primit mai mulți bani datorită rectificării bugetare, prima lună fiind octombrie, PNL și PSD au pompat și mai mulți bani în presă și pentru propagandă. S-a ajuns astfel ca PNL, sub conducerea lui Florin Cîțu, să folosească 5,5 milioane de lei (1,1 milioane de euro), într-o singură lună doar pentru promovare. Până în octombrie, media partidului era de 1,2 milioane de lei (240.000 de euro) pe lună pentru presă și propagandă. Integral:
Atenție la colectivismul corporatist. Individul ca atare a început să cadă în dizgrație Homo sapiens e, în esență, o entitate izolată, de un egoism feroce și fără leac, care trebuie socializată cu forța, prin decret de sus și inginerie socială. Se observă asta în noțiunea de „individ”, care a început să capete o conotație peiorativă – „individ certat cu legea”, „individ suspectat de fapte de corupție”, „individ care a comis fapte antisociale”. Spre deosebire de team/echipă. Dacă vrei să te angajezi la o
Şefii băncilor centrale vor şti că inflaţia nu este doar o noţiune teoretică atunci când preţurile prea mari le vor lăsa mai puţină mâncare pe masă oamenilor şi îi vor scoate în stradă Unul dintre multele lucruri pentru care New Yorkul este cunoscut este felia de pizza de 99 de cenţi. În drum spre muncă, un newyorkez cumpăra de obicei 3 felii. Acum, cea mai puternică inflaţie din ultimii 40 de ani a mâncat una din felii. 99 de cenţi au devenit 1,50 de dolari. Este un semn că majorările de preţuri, considerate până nu demult un fenomen trecător, se generalizează. Iar acest lucru l-a pus în defensivă şi pe cel mai puternic dintre şefii de bănci centrale, pe preşedintele de la Fed Jerome Powell. O inflaţie generalizată persistă mai mult şi este mai greu de combătut. Dintr-un porumbel neconvins, acesta s-a transformat în vultur hotărât. Când economiile aveau nevoie de stimulente pentru creştere şi de bănci centrale care să funcţioneze pe post de centre de îngrăşare, lumea era plină de porumbei, adică şefi de bănci centrale care ţin dobânzile jos, ieftinind creditul, şi hrănesc pieţele cu cantităţi nelimitate de bani. Acum, când economiile se confruntă cu cea mai puternică inflaţie de decenii, lumea începe să se umple de vulturi, bancheri care urcă dobânzile şi închid robinetele de bani. Sunt mulţi vulturi şi în Europa de Est. Doar la BCE mai zboară porumbei. Aceasta deşi în Germania creşterile anualizate de preţuri au sărit la o medie de 6%, recordul ultimelor trei decenii. Acolo, proaspătul viceministru de finanţe a avertizat asupra unor „riscuri inflaţioniste permanente“. Inflaţia a explodat şi în Spania şi a accelerat în Franţa, mărind pericolul unor proteste mari de stradă. Riscul este ca guvernatorii să cedeze tentaţiilor populiste şi să promită mai mulţi bani, majorări de salarii, care vor hrăni şi mai mult inflaţia. Guvernul francez s-a gândit deja să acorde alocaţii de inflaţie. În SUA, cea mai mare economie a lumii, creşterea anualizată a preţurilor gravitează în jurul cotei de 7%. Este cea mai mare inflaţie din viaţa celor mai mulţi americani, a observat Bloomberg.,,,, Anul 2021 a făcut clar că economia mondială este un sistem într-un echilibru fragil. Pandemia a făcut mai dificilă producţia şi transportul bunurilor blocând fabrici, mine, abatoare, porturi. În acelaşi timp, guvernele au impulsionat veniturile oamenilor mai mult ca niciodată, uitând cu totul de austeritatea care le plăcea atât de mult în criza anterioară. Gospodăriile nu şi-au pierdut pofta de cumpărături. Lockdownurile şi teama de a nu lua Covid au făcut ca populaţia să prefere să cumpere bunuri în loc de servicii. Acestea s-au combinat într-un „şoc al cererii“, explică Aneta Markowska, economist la Jefferies. Cererea mai mare decât poate produce lumea impulsionează inflaţia, iar un semn că inflaţia a devenit generalizată este că preţurile nu mai scad nici în comerţul online, unul din ultimele bastioane ale reducerilor. Apoi, şi fenomenul „the big quit“, sau marea demisioneală, vizibil mai ales în SUA, spune multe despre inflaţie. Oamenii îşi permit să-şi dea demisia pentru că ştiu că vor fi reangajaţi în altă parte pe salarii mai bune. Salarii mai mari înseamnă şi mai multă inflaţie….. În Europa de est, banca centrală a Ungariei a majorat una din dobânzile de politică monetară mai mult decât săptămânal într-o singură lună. Analiştii spun că această dobândă, cea pentru depozite pe termen scurt, adusă la cel mai ridicat nivel din regiune,a devenit de fapt referinţa. Dobânda de bază este şi ea aşteptată să crească săptămâna aceasta. Atât de mare este teama de inflaţie a băncii centrale maghiare. În Polonia, banca centrală a bravat mult timp, refuzând să urce dobânzile. Însă guvernatorul Adam Glapinski s-a tranformat peste noapte dintr-un porumbel curajos într-un vultur nemilos care nu se mai opreşte din majorări de dobândă. Integral:
Cât de eficiente sunt vaccinurile în fața „mutanților COVID”. Datele pe care le avem până acum despre variantele de îngrijorare ale Sars-Cov-2, de la Alfa la Omicron Mai multe tulpini de SARS-CoV-2, coronavirusul care provoacă boala COVID-19, s-au răspândit pe tot globul. Unele dintre cele mai îngrijorătoare variante în acest moment sunt Omicron și Delta. Varianta Omicron, numită și B.1.1.529, a fost raportată pentru prima dată de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) pe 24 noiembrie 2021, după ce a fost detectată în proble colectate în Botswana și Africa de Sud. La începutul lunii decembrie, cercetătorii au identificat și o altă versiune a Omicron și au propus împărțirea în două sublinii: BA.1, versiunea identificată inițial în Africa și B.2, pentru noua versiune. Mulți dintre așa-numiții „mutanți SARS-CoV-2” prezintă modificări ale proteinei spike pe care virusul o folosește pentru a se prinde și a invada celulele umane. Astfel, diferitele mutații au crescut, în unele cazuri, transmisibilitatea și chiar severitatea bolii, scrie
Bâlbele testării anti-COVID în școli cresc nivelul tensiunii în toată țara: ”Este un dublu standard grețos al autorităților” Autoritățile emit reguli și puncte de vedere menite să creeze confuzie în privința campaniei de testare anti-COVID din școli. Atunci când apare un caz pozitiv de COVID-19 într-o clasă, cursurile se suspendă cu prezență fizică, iar cei care nu au fost contacți direcți pot reveni la cursuri în a opta zi dacă se testează, iar rezultatul este negativ. Ce se întâmplă însă dacă a opta zi pică duminica. Răspunsul autorităților este acesta: ”La apariția unui caz confirmat de îmbolnăvire cu virusul Sars-CoV-2 se suspendă cursurile cu prezență fizică pentru clasa respectivă. Se pot testa în ziua a 8-a de la data confirmării cazului pozitiv, elevii care nu sunt identificați contacți direcți în urma efectuării anchetei epidemiologice. Elevii care nu se testează în ziua a 8-a continuă cursurile online timp de 14 zile”, se arată în răspunsul DSP București, la solicitarea Ziare.com. Astfel, conform legii, dacă a 8-a zi este sâmbătă, duminică, Paște, Crăciun sau altă sărbătoare legală în care elevul nu merge la școală, el trebuie să își facă testul și să-l transmită mai departe. Dacă depășește termenul rămâne în online până în a 14-a zi. Iar acest lucru li se întâmplă celor responsabili pentru că testarea nu este obligatorie în România. Ana Măiță: ”Autoritățile se pot juca cu viețile noastre cînd vor însă sunt foarte aliniați cu procedurile când este vorba de noi” Președinta Asociației Mame Pentru Mame, Ana Măiță, este de părere că ”această procedură care pe hârtie arată foarte bine. Numai că în momentul în care începi să o aplici, vezi că cine a pus-o cap la cap nu a avut picioarele bine plantate pe terenul realității”. ”Din start procedura este incompletă pentru că ar fi trebuit să prevadă și astfel de obstacole absolut obiective, cum sunt weekend-uri sau sărbători legale, care nu au de a face cu dorința familiei de a testa copilul”, a spus Ana Măiță pentru Ziare.com. ”Dublu standard grețos al autorităților în raport cu elevii și părinții” ”A doua chestiune pe care vreau s-o subliniez este dublul standard absolut grețos al autorităților și al directorilor de școală în raport cu elevii și părinții din această țară.
DOCUMENT
Cât va costa încălzirea casei în lunile de iarnă în sistem centralizat? Cât vor plăti posesorii de centrale termice individuale Cel mai modern sistem centralizat de distribuție termică din țară, al Oradei, va scoate, în fiecare lună de iarnă din acest sezon, peste 700 de lei din buzunarul locatarilor din apartamentele de 2 camere. Anunțul a fost făcut chiar de către primarul municipiului, Florin Birta, acesta justificând creșterea facturilor cu minim 40% prin imposibilitatea de a aloca mai mulți bani, din bugetul local, pentru a atenua mai eficient creșterea costurilor cu combustibilul utilizat în producția de energie termică. Noul cost al gigacaloriei, calculat de către municipalitatea bihoreană, este de 525 lei, din care un procent de doar 25% este subvenționat local. În condițiile în care tariful net al gigacaloriei, plătit de către locuitorii orașelor Arad, Timișoara sau Constanța, este mai mare cu până la 13% în raport cu ce plătesc efectiv orădenii, putem estima un nivel al facturilor pentru încălzire de peste 500 de lei pentru garsoniere, în timp ce locatarii apartamentelor de 3 camere din aceste orașe vor fi nevoiți achite lunar facturi de peste 1000 de lei, deși municipalitățile subvenționează o parte din costuri. Sucevenii plătesc efectiv 240 de lei, reprezentând aproximativ jumătate din costul gigacaloriei, în timp ce locuitorii municipiului Ploiești vor achita 222 lei/gigacalorie din totalul de 520 lei, din bugetul local fiind achitată o subvenție de 57% din costurile reale. În același timp, municipalitatea din Bacău asigură unul dintre cele mai mici tarife de energie termică în sistem centralizat, populația urmând să plătească doar 190 de lei din totalul de 480 de lei, cu o subvenție de peste 60% de la bugetul local. În schimb, locatarii apartamentelor din Craiova vor avea de achitat facturi mai mari cu 30% în raport cu iarna trecută, cu aproape 100 de lei mai mult pentru fiecare gigacalorie consumată, municipalitatea plătind 45% din costurile reale de 702 lei. O majorare tarifară de 100 lei pentru fiecare gigacalorie este anunțată și în cazul locuitorii municipiilor Botoșani și Iași, diferențele fiind suportate de către primării. În mai multe județe din țară, sistemele centralizate de încălzire au fost desființate din cauze economice sau din lipsă de abonați În Sibiu, majoritatea apartamentelor sunt încălzite cu centrale termice individuale, municipalitatea gestionând, prin intermediul unei societăți specializate, distribuția de energie termică pentru mai puțin de 1.000 de puncte de consum, pentru care subvenționează aproximativ 40% din totalul costurilor. Proprietarii apartamentelor care nu beneficiază de serviciile centralizate vor achita facturile de încălzire direct către furnizorii de gaze naturale. De altfel, în mai multe județe din țară, sistemele centralizate de încălzire au fost desființate din cauze economice sau din lipsă de abonați, majoritatea proprietarilor de case și apartamente preferând instalarea de sisteme individuale de încălzire, în majoritatea lor fiind vorba despre centrale termice pe gaz. Cele mai multe localități care au renunțat la vechile sisteme centralizate se află în Transilvania, unde primele debranșări au avut loc cu peste 20 de ani în urmă, inițial echipamentele individuale fiind importate neoficial prin intermediul traficului de frontieră cu Ungaria. Dacă în cursul iernilor trecute am asistat la un adevărat război mediatic între reprezentanții producătorilor și importatorilor de echipamente termice individuale pe de o parte, și reprezentanții municipalităților și ai companiilor de producție energetică pe de altă parte, cu privire la nivelul real al costurilor pentru fiecare sistem în parte, existând chiar argumente de similitudini la nivelul facturilor plătite efectiv (în condițiile în care subvențiile primăriilor acoperă o parte din costurile reale ale sistemelor centralizate), anul acesta este imposibil de estimat cât vor plăti în mod real cei care s-au debranșat, deoarece prețurile gazelor naturale au înregistrat fluctuații majore în ultimele luni….. Astfel, în funcție de zona de distribuție și de prevederile contractului semnat cu furnizorii de gaze naturale, vor exista diferențe semnificative de costuri între posesorii acelorași tipuri de centrale termice individuale, unii dintre ei ajungând să plătească încălzirea unor spații locuibile identice la valori cu 200-300% mai mari în comparație cu cei mai norocoși, care au semnat contracte cu preț fix încă din vara anului 2021, tarifele respective fiind valabile timp de un an, în sistem concurențial. Desigur, utilizarea unui echipament individual modern, cu clasă energetică eficientă, pus în funcțiune pe o instalație termică în pardoseală, împreună cu o izolare eficientă a casei, pot reduce factura de încălzire cu până la 30-35%, însă nivelul prețurilor gazelor înregistrat în ultimele săptămâni va determina o majorare semnificativă și în cazul utilizatorilor de sisteme individuale de încălzire. Integral:
Creşterea în forţă a dobânzii în Polonia pentru a nu scăpa inflaţia de sub control, care ajuns la 7,7%, pune presiune pe Isărescu să majoreze dobânzile mai mult, mai ales că România are cea mai ridicată dobândă negativă (inflaţia minus dobânda de referinţă) din regiune De multe ori, Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, spunea că se uită la ceea ce fac celelalte bănci centrale din regiune înainte să ia vreo decizie. Miercuri, 8 decembrie, Banca Centrală a Poloniei a majorat în forţă dobânda de referinţă de la 1,25% la 1,75% pentru a nu pierde inflaţia de sub control, care a crescut în noiembrie la 7,7%, cel mai ridicat nivel din decembrie 2000, deci de 21 de ani….. Banca Naţională a Poloniei avea un target pentru inflaţie de 2,5% plus 1%. Analiştii din Polonia se aşteaptă la noi majorări de dobândă de către banca centrală: Jakub Rybacki, analist Polish Economic Institute, citat de agenţia Reuters, crede că dobânda de referinţă va creşte până la cel puţin la 3%. În Ungaria, dobânda de referinţă este de 2,1%, la o inflaţie în noiembrie de 7,4%, cel mai ridicat nivel din 2007 încoace. Banca Centrală a Ungariei are un target de inflaţie de 4%. În România, Banca Naţională a crescut în noiembrie dobânda de la 1,5% la 1,75%, la o inflaţie de 7,94% în octombrie. Economiştii se aşteptau ca BNR să majoreze dobânda de referinţă la 2%, nu la 1,75%, având în vedere nivelul ridicat al inflaţiei, mai ales că aceste creşteri de preţuri sunt abia la început. BNR a preferat să majoreze dobânda cu numai 0,25% şi nu cu 0,5%, pentru a susţine creditarea şi businessul, mai ales că economia României este în pierdere de viteză. Dacă nu ar fi fost anul agricol foarte bun, economia ar fi marcat în T3 prima scădere faţă de trimestrul anterior. BNR a preferat să majoreze mai mult dobânda Lombard, cea la care se împrumută băncile care au nevoie de lichiditate, de la 2% la 2,5% (în Polonia dobânda Lombard este de 2,25%, iar în Ungaria este de 4,1%). De asemenea,
FAUCI:
Vaccinarea cu a patra doză vine mai devreme. Anunțul CEO-ului companiei Pfizer Vaccinarea cu doza 4 ar putea fi necesară mai repede decât s-a estimat. Varianta Omicron se răspândește în tot mai multe țări ale lumii. Pfizer: Două doze de vaccin nu oferă suficientă protecție împotriva Omicron. CEO companiei Pfizer spune că oamenii ar putea avea nevoie de a 4-a doză de vaccin împotriva Covid-19 mai devreme decât s-a estimat. Asta, în contextul în care varianta Omicron s-a răspândit în aproape o treime din țările lumii. Cum s-a ajuns la această concluzie? Declarația vine în urma unor cercetări preliminare care arată că noua tulpină Omicron poate slăbi anticorpii protectori generați de vaccinul dezvoltat de companie. Pfizer a publicat recent rezultatele unui studiu de laborator care arată că vaccinul lor este eficient împotriva variantei Omicron, dacă este administrat în trei doze, dar noua tulpină probabil nu este neutralizată suficient după două doze. Directorul companiei a precizat anterior că o a patra doză ar putea fi făcută la 12 luni după a treia doză. Însă, încă nu este clar când va fi necesară cea de-a patra doză de vaccin…..Oficialii din domeniul sănătății din Israel ar putea autoriza a 4-a doză de vaccin împotriva COVID-19 pentru persoanele imunodeprimate. Această decizie vine după răspândirea variantei Omicron. Integral:
În corporaţii, tema principală a sfârşitului de an 2021 este căderea, prăbuşirea psihică, burnoutul angajaţilor. Problema este că urmează încă un nou an de COVID-19 Din păcate intrăm în valul cinci de COVID – Omicron – şi nimeni nu ştie câte valuri vor mai urma şi câţi ani mai trebuie să purtăm mască, să trăim cu restricţii, să lucrăm de acasă, să reducem la minimum întâlnirile cu prietenii, să stăm cu teama că în orice moment putem ajunge în spital. La finalul acestui an, tema principală în corporaţii, în multinaţionale, nu este îndeplinirea bugetului, inflaţia, creşterile de salarii, ci căderea, prăbuşirea psihică, burnoutul angajaţilor/angajatelor. În martie 2020, când a venit această nebunie cu virusul SARS-Cov-2, când lumea a fost trimisă în casă şi să lucreze de acasă, toţi au crezut că va dura o lună, maximum două, până vine vara şi căldura va omorî virusul. Suntem în a 22-a lună de COVID şi vine o altă variantă de virus, iar numărul celor care nu mai pot să reziste creşte în fiecare zi. Munca de acasă începe să devină o povară, mai ales dacă şcolile, grădiniţele sunt închise. Varianta hibridă – de a lucra de acasă şi de la birou – dă un respiro, cel puţin psihologic, dar birourile nu sunt pline, ci chiar au rămas goale. Nu foarte multă lume s-a întors la birou pentru scenariul hibrid. În primul an de COVID, productivitatea a crescut, dar acum încep să apară problemele. În primul an stăteam conectaţi, voiam să ne facem taskurile, iar parametrii de productivitate erau în creştere. Acum s-a instaurat o oboseală peste tot, vedem din ce în ce mai multe cazuri de burnout, ceea ce, într-un final, va afecta productivitatea, a spus la ZF Live Diana Mişa, director executiv HR la OTP Bank…..Femeile sunt cele mai afectate de aceste lucruri, mai ales dacă în spate au copii mici şi de şcoală primară, menţionează Diana Mişa. Munca la distanţă şi cea hibridă au crescut productivitatea pe termen scurt pentru majoritatea companiilor la nivel global, peste obiectivele stabilite, dar încrederea angajaţilor în angajatori a scăzut, parţial din cauza burnoutului, pentru că mulţi nu au reuşit să echilibreze viaţa personală cu volumul de muncă, conform unui sondaj Future of Work and Skills, realizat de PwC, firma globală de consultanţă şi audit. În acest context, a apărut fenomenul „valul de demisii” la nivel global şi ataşamentul tot mai scăzut faţă de companii, de angajatori, din partea angajaţilor. …Viitorul muncii este flexibil şi hibrid, dar angajaţii trebuie să fie legaţi, să se simtă parte dintr-o organizaţie. Chiar dacă în viitor se va lucra din ce în ce mai mult pe proiecte, tot trebuie constituite echipe şi realizate mecanisme de colaborare. Integral:
Reparaţia conductelor de apă caldă în Bucureşti „se va termina în 89 de ani, 8 luni şi 16 zile”, acuză fostul ministru Năsui / Ce soluție spune că există la „frigul unui sistem centralizat prost” Reparaţia ţevilor prin care circulă apa caldă în Bucureşti se va termina în 89 de ani, 8 luni şi 16 zile, spune deputatul USR de Bucureşti, Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei. „Avem de ales să impunem tuturor frigul unui sistem centralizat prost, sau să dăm bucureştenilor dreptul de a alege cum vor să se încălzească”, a spus Năsui…..„Nu este o exagerare. Atât ar dura reparaţiile sistemului de încălzire centralizată de stat din Bucureşti la ritmul actual. S-ar termina în anul 2110, iar asta cu indulgenţă şi presupunând că nu se mai strică niciodată nimic. Soluţii există, dar nu cu actualul sistem de stat. Cum stau lucrurile? Sistemul are o reţea de 4.000 km de conductă, 1.000 km primară şi 3.000 km secundară. 81% din reţeaua primară are nevoie de reabilitare, 771 km din 954 km de reţea. Pe lângă asta mai e şi „reţeaua secundară” de circa 3.000 de km din care circa 2.000 de km sunt de reparat. Dar să ne concentrăm doar pe reţeaua primară şi să o ignorăm pe cea secundară”, spune Năsui. In ultimii 9 ani ritmul mediu al lucrărilor a fost de 8,59 km pe an, iar asta calculat optimist, spune deputatul USR. „Deci am termina de reabilitat doar reţeaua principală din sistemul de încălzire centralizat de stat abia în 89 de ani, 8 luni şi 16 de zile.
Octavian Jurma: Varianta Omicron nu este chiar aşa de blândă cum speram Medicul Octavian Jurma avertizează, într-o postare pe Facebook, că România s-a grăbit să adopte măsurile de relaxare înainte să afle cât de periculoasă este variantă Omicron, care ar putea provoca până la 10.000 cazuri pe zi în mai puțin de 3 săptămâni. …. „Nu e prima dată când o nouă versiune a SARS-CoV-2 este subestimată mai ales în discursul politic la debutul valurilor, tocmai pentru că durează 3-4 săptămâni de la creşterea infectărilor până la creşterea deceselor”, scrie Octavian Jurma. Potrivit medicului, acesta este motivul pentru care e bine să ne grăbim cu măsurile de prudenţă când avem în faţă o versiune nouă şi să amânăm etapele de relaxare până când avem suficiente date pentru a fi siguri că ne putem relaxa în siguranţă. În România, conceptul de relaxare în siguranţă nu face parte din vocabularul politic.
Interviu | Stelian Ion despre controlul justiției, telefoanele lui Klaus Iohannis și legalizarea prostituției …. România trebuie să adopte, până la finalul anului, Strategia Națională Anticorupție, o bornă prezentă în Planul Național de Redresare și Reziliență. Stelian Ion dezvăluie, în interviul pentru Europa Liberă, că, în martie 2021, i s-a cerut să nu mai apară în conferințe și interviuri despre justiție, iar Klaus Iohannis a fost cel care a acționat pentru remanierea sa din Guvern din cauza diferențelor de viziune. Fostul ministru al Justiției crede că președintele a avut un rol determinant în blocarea reformelor din justiție în 2021.
DOCUMENT
Sinecuri de partid. La Loteria Română, norocul surâde clientelei politice Compania Națională Loteria Română S.A., deținută în totalitate de Statul Român prin Ministerul Economiei, deține drepturi exclusive de organizare și exploatare a jocurilor de noroc de tip loto. Jocurile au la bază licențe și autorizații plătite către bugetul de stat. Loteria are drept de organizare și exploatare și a celorlalte jocuri de noroc din piața concurențială pentru care se achită drepturi de licențiere și autorizare. Loteria Română spune că desfășoară activitate de interes public în domeniul jocurilor de noroc și realizează cadrul organizat pentru satisfacerea cererii naturale de joc în rândul populației. Scopul ar fi crearea fondurilor necesare finanțării obiectivelor de interes public național. Profitul Loteriei pe anul 2020 a fost de aproape 23,5 miliarde lei. Nu am găsit niciun obiectiv de interes public național finanțat de Loteria Română, decât poate remunerațiile generoase primite de clientela politică înșurubată în funcții călduțe. Să vedem cine administrează CN Loteria Română SA. Consiliul de administrație este acum unul interimar (numit în septembrie) și numără cinci persoane care încasează lunar, fiecare, suma de 4120 lei net. Protejata lui Orban Daniela Nicolescu a fost o înfocată susținătoare ale lui
Octavian Jurma: „Vom împrăștia virusul în timpul vacanței, îl vom aduce în școli și de acolo se va răspândi foarte rapid” …. „Școlile se vor deschide imediat după ce vom reveni din vacanță. Deci vom împrăștia virusul în timpul vacanței, îl vom aduce în școli și de acolo se va răspândi foarte rapid. Deci avem un cocktail foarte periculos care putea fi eliminat fără consecințe economice și sociale, că puțină lume se aștepta la el”, a declarat Octavian Jurma. „E un pericol foarte mare. În Anglia, cu 50% booster făcut, ei sunt departe ca rată de vaccinare, și acolo se iau măsuri preventive pentru Omicron. Cum spune și Boris Johnson, care știți că a debutat cu „hai să ne imunizăm toți ca să scăpăm”, deci cu metodele noastre din valul 4. Și ați văzut ce discurs prudent a avut. Trebuie să urmăm exemplul țărilor din UE”, a spus Octavian Jurma. Potrivit medicului Octavian Jurma, 
Electrica SA și banii în vânt sau soare Am rămas surprins când am văzut că grupul Electrica SA,
Țară în service | Afacerea „Beculețul”. Cât ne costă în pandemie decorațiunile de Sărbători
VIDEO O anchetă BBC
11 diagnostice pe care Euro Monitorul le pune României. Documentul poartă titlul ”O iarnă grea în multe privințe!” Iarna în care intrăm este marcată de trei procese (în Europa, în lume) ce au conexiuni ample și adânci cu economia, societatea în ansamblu, se arată în Euro Monitorul publicat joi de BNR (lucrare coordonată de Daniel Dăianu). Documentul, intitulat sugestiv ”O iarnă grea în multe privințe!”, analizează impactul actual și viitor al celor 3 șocuri care au lovit economia României: cel pandemic/sanitar, cel al prețurilor la energie și impactul schimbărilor climatice. ”Un nou val pandemic se manifestă cu virulență arătând că războiul cu Covid-19 nu este terminat. O nouă variantă, Omicron, detectată pentru prima dată în Africa de Sud și în răspândire rapidă, creează noi îngrijorări. Vaccinarea face diferența între trecere prin boală în condiții ușoare și forme foarte severe, ce pot cauza moartea. Impactul pandemiei asupra economiei este major, afectând toate sectoarele, circulația oamenilor și a bunurilor”, se arată în document. Ce mai arată Euro Monitorul . Cele 11 diagnostice:
România, pe locul 31 din 42 de țări după criteriul puterii de cumpărare (GfK) Puterea medie de cumpărare pe cap de locuitor în Europa în 2021 este de 15.055 EUR. Cu toate acestea, venitul mediu net disponibil pe locuitor pentru fiecare dintre cele 42 de țări incluse în studiu variază semnificativ: Liechtenstein, Elveția și Luxemburg au cel mai mare venit mediu net disponibil, în timp ce Kosovo, Moldova și Ucraina înregistrează cele mai scăzute valori ale puterii medii de cumpărare. N.Red: În definiția GfK, puterea de cumpărare reprezintă venitul disponibil după deducerea impozitelor și contribuțiilor caritabile și incluzând orice beneficiu de stat primit. Studiul indică nivelurile de putere de cumpărare per persoană, pe an, în euro și ca indice (index). Puterea de cumpărare GfK se bazează pe venitul nominal disponibil al populației, ceea ce înseamnă că valorile nu sunt ajustate cu inflația. Calculele se efectuează pe baza veniturilor și câștigurilor raportate, a statisticilor privind beneficiile guvernamentale, precum și a previziunilor economice furnizate de institutele economice. Puterea de cumpărare a consumatorilor acoperă cheltuielile legate de alimentație, transport, utilități, servicii, energie, pensii private și planuri de asigurare, precum și alte cheltuieli, cum ar fi concediul de odihnă, mobilitatea și achizițiile consumatorilor. Astfel, liechtensteinienii au o sumă medie disponibilă pentru cheltuieli și economii de peste 34 de ori mai mare în comparație cu ucrainenii. Acestea sunt câteva dintre rezultatele studiului „GfK Purchasing Power Europe 2021”….. România se află pe locul 31 din cele 42 de țări incluse în clasamentul european. Cu o putere medie de cumpărare pe cap de locuitor de 7.453 de euro, românii au o putere de cumpărare cu 50% mai mică decât media europeană. La fel ca Franța și Polonia, România are un decalaj substanțial între bogați și săraci. București, capitala, este lider în top 10. Anul acesta, bucureștenii au o putere medie de cumpărare pe cap de locuitor cu aproape 86% peste media națională, dar totuși cu 8% sub media europeană. Bucureștenii au puterea de cumparare de peste trei ori mai mare în comparație cu locuitorii județului cel mai putin bogat, Vaslui, unde venitul net disponibil reprezintă aproximativ 56% din media națională și puțin sub 28% din media europeană. În 2021 au existat câteva schimbări în top zece: Sibiu și Brașov trec pe locurile cinci și șase, în timp ce Alba trece de Prahova și ajunge pe locul nouă. Toate județele din Top 10 au o putere medie de cumpărare pe cap de locuitor semnificativ peste media națională. Constanța, pe locul 11, cu o putere de cumpărare pe cap de locuitor la aproximativ același nivel cu media națională, în timp ce toate celelalte județe au o putere de cumpărare sub medie. Pentru România datele cu privire la puterea de cumpărare sunt disponibile cu detaliere până la nivel de localitate pentru fiecare dintre urmatoarele categorii: produse alimentare, băuturi nealcoolice, băuturi alcoolice, produse din tutun, produse de sănătate și igienă, îmbrăcăminte, încălțăminte și produse din piele, mobilier, produse de uz casnic, sticlă, porțelan; electrocasnice, electronice de larg consum, IT&C, foto, ceasuri și bijuterii, cărți și rechizite, echipamente sportive, hobby-uri și recreere, articole pentru renovarea locuinței. Integral:
Răzvan Cherecheş: Totul merge pe o abordare pur populistă, nebazată pe niciun fel de dovezi ştiinţifice. Relaxăm acuma, din timp, deşi nu avem niciun motiv …. “Domnul ministru Rafila a anunţat că va veni în ianuarie un val cinci, dar prevenţia pe care o facem noi este să ne asigurăm că putem interveni doar atunci când situaţia se va agrava”. “Noi avem exact aceeaşi abordare pe care am avut-o şi în vară, respectiv relaxăm acuma, din timp, deşi nu avem niciun motiv. Totul merge pe o abordare pur populistă, nebazată pe niciun fel de dovezi ştiinţifice, urmând ca după sărbători, şi cu deschiderea şcolii, să avem o creştere accelerată. Pentru că, dacă ceva a învăţat guvernul anterior, a fost că nu au plătit, de fapt, au timp suficient până la alegeri, nu au fost arătaţi cu degetul pentru că persoanele care au murit au murit din cauza măsurilor iresponsabile luate de Guvern. Persoanele, oamenii, românii care vor muri în ianuarie vor muri din cauza măsurilor luate acum, în decembrie”, a afirmat Răzvan Cherecheş, miercuri seară, la Digi 24. El consideră că atât persoanele vaccinate, cât şi cele nevaccinate ar trebui să facă un test rapid atunci când participă “la orice fel de adunare” alături de mai multe persoane, recomandând “atât cât se poate” păstrarea distanţei şi asigurarea ventilaţiei spaţiilor. “Cu siguranţă după sărbători vom avea focare care vor continua să se propage în interior, în comunităţi”, a afirmat profesorul. Referindu-se la propunerile privind implementarea certificatului verde COVID, el este de părere că acesta “a fost transformat într-o glumă”. “
Un discurs al lui Victor Babeș de acum 110 de ani despre ce trebuie să facă statul pentru a combate o pandemie / Cum ar fi arătat CNCAV-ul vremii în viziunea savantului bacteriolog Și atunci, la fel ca acum, oamenii protestau în privința intervenției statului în viața privată. ”Se naște deci întrebarea: în ce mod ar trebui să proceadă guvernele pentru a asigura sănătatea publică pe baza descoperirilor științelor sanitare moderne? Înainte de toate, măsurile de luat trebue să fie prevăzute prin măsuri legale, bazate pe rezultatele știintei și legea trebue să poarte garanția că va fi executată, căci de obicei, printre toate măsurile legale, cele ce privesc sănătatea publică sunt cele mai rău executate”, spunea Victor Babeș în 1911, într-un discurs numit ”Dispozitiunile legale în vederea combaterii boalelor infectioase”. El compara pandemia cu un război și solicita înființarea unui Comitet Superior. ”Ca și conducătorul suprem în timp de răsboiu, așa și conducătorul luptei sanitare trebue să aibă înainte de toate mâna liberă, trebue să dispună de mijloacele necesare și toata armata sanitară trebue să fie pusă la dispozițiunea sa”, mai susținea savantul român. Redăm mai jos principalele idei ale lui Victor Babeș: Poliția sau politica sanitară tintește către un singur scop, către sănătatea cetățenilor Poliția sau politică sanitară tintește către un singur scop, către sănătatea cetățenilor. Toate măsurile sanitare au deci aceeași menire, și toate se îndreaptă către o singură țintă. Dacă în trecut cei mai însemnați oameni de stat au negat dreptul Statului de a pătrunde în vieața de familie, ei au întemeiat această prin afirmarea că Statul nu are dreptul de a intervenție, decât atunci când cetățenii se periclitează nu numai pe ei ci și pe concetățenii lor (Mohl). Pe când deci Statul intervine astăzi numai pentru accidente, crime, vătămări profesionale și industriale ale sănătății, adică pentru o minimă parte a vătămării sănătății, acesta ar trebui să intervină intro măsură foarte largă, în vieața publică și privată, pentru a-și ajunge scopul care este asigurarea fericirii cetățenilor, a cărei temelie este sănătatea. Astăzi nu mai este indoios, că omul nu are dreptul de a se îmbolnăvi, atunci când îmbolnăvirea să poate nu numai să nenoroceasca familia să, ci să răspândească boli molipsitoare, producând mari inconveniente sanitare și economice concetățenilor unei regiuni sau unei țări întregi. Statul trebue să aibă dreptul de a pătrunde în familie pentru a salve membrii familiei Astfel, Statul trebue să aibă dreptul de a pătrunde în familie pentru a salve membrii familiei de tuberculoză, de holeră sau ciumă și ar trebui să se acorde același drept pentru a starpi flagelele populațiunii noastre: pelagră, sifilisul, malaria, difteria, scarlatină, turbarea, etc. Se naște deci întrebarea: în ce mod ar trebui să proceada guvernele pentru a asigura sănătatea publică pe baza descoperirilor și cerințelor științelor sanitare moderne. Înainte de toate, măsurile de luat trebue să fie prevăzute prin măsuri legale, bazate pe rezultatele științei și legea trebue să poarte în sine garanția că va fi executată, căci de obicei, printre toate măsurile legale, cele ce privesc sănătatea publică sunt cele mai rău executate. Putem afirmă că astăzi o lege sanitară trebue să aibă că scop principal prevenirea și combaterea boalelor infecțioase Din acest punct de vedere, toată organizarea legii trebue să albă înaintea ochilor lupta în contra unui dușman, care ne amenință din toate părțile, în orice moment, în toate manifestatiunile vieții. E vorba deci de un răsboiu continuum contra unui dușman perfid, care amenință omenirea cu degenerare și nimicire Primul lucru pentru această lupta, precum pentru orice rasboiu, este cunoașterea inimicului. Odată inimicul cunoscut și stabilindu-se și modul în care poate să fie combătut, a două cerință este, că rasboiul să fie condus de un conducător suprem posedând nu numai științele sanitare, astăzi științe foarte întinse și cari pot fi pătrunse numai prin o muncă științifică lungă și prielnică, ci și o practică îndelungată în aplicarea rezultatelor obținute de știință. Că și conducătorul suprem în timp de rasboiu, așa și conducătorul luptei sanitare trebue să albă înainte de toate mâna liberă, trebue să dispună de mijloacele necesare, și toată armata sanitară trebue să fie pusă la dispozitiunea să. Starea rea actuală a sănătății publice trebue atribuită în mare parte lipsei continuității luptei sanitare, lipsei de discipline, influențării politice și lipsei unui buget independent și suficient «3) Față cu o atare putere, individul trebue aparat în modul cel mai eficace împotriva abuzului interventiunii Statului, ceeace numai atunci se va putea face, dacă serviciul sanitar va fi scos din sfera intereselor și schimbărilor politice. «4) Că ministerul cărui este subordonat serviciul sanitar, este tocmai Ministerul de Interne, adică Ministerul exquisit politic; «5) Că față cu întinderea mare ce trebue dată serviciului sanitar, în raport cu progresele imense și zilnice ale științelor sanitare, acest serviciu trebue condus de un om special, căci este imposibil că o persoană profană, oricât de inteligență ar fi, sau chiar un medic nespecializat în științele sanitare să domine câmpul imens al științelor sanitare, cari zilnic trebue călăuzească pentru a putea aplică ultimile rezultate ale acestor științe ; 6) Considerând că pentru a ridică în mod radical sănătatea publică, tot mecanismul administratiunii sanitare din toată țară trebue condus și controlat asemenea de oameni speciali și că nu este permis că măsurile necesare să fie schimbate tot mereu sau împiedicate din considerațiuni străine sănătății publice; 7) Că starea rea actuală a sănătății publice trebue atribuită în mare parte lipsei unei organizatiuni independente, lipsei continuității luptei sanitare, lipsei de discipline, influențării politice și lipsei unui buget independent și suficient. «8) Că un profan nu poate să reprezente cu .toată, competință serviciul sanitar nici înaintea Consiliului de Miniștri, nici înaintea Corpurilor legiuitoare, căci ih chestiunile de știință, convinctiunea științifică este mai convingătoare decal calitățile de orator ; Integral:
Țara asta gaze poartă, dar ce folos? Riscăm să rămânem fără rezerve în plină iarnă Recent, un oficial maghiar al companiei de transport gaze naturale, din țara vecină, lansa întrebări ironice în direcția României, întrebându-se și întrebându-ne dacă vom face un foc mare alimentat de combustibilul aflat în subsolul patriei noastre. Să analizăm, deci, situația strategică a României, al doilea extractor din UE, după Olanda, în contextul scumpirilor fără precedent din piața de profil. Începem cu anunțul Azomureș, companie producătoare de îngrășământ chimic, de care depinde o mare parte din agricultura României, care a decis suspendarea producției pentru următoarele luni, datorită scumpirilor record pe piața industrială de gaze naturale. Pentru a nu intra în faliment, deoarece producția ar deveni nesustenabilă economic, oficialii au decis să trimită în șomaj mii de angajați. Conform specialiștilor din sectorul agricol, rezultatele activităților de profil vor fi afectate grav anul viitor, datorită lipsei de îngrășăminte chimice și scumpirii substanțiale ale acestor produse indispensabile campaniilor agricole. De asemenea, și alte sectoare productive, dependente de consumul de gaze naturale vor intra curând în același impas, generând scumpiri inclusiv la nivelul coșului zilnic de consum, panificația fiind cel mai la îndemână exemplu. De altfel, oficialii guvernamentali, în frunte cu premierul Nicolae Ciucă și ministrul Energiei, Virgil Popescu, au declarat astăzi că vor căuta “soluții” pentru a evita golirea depozitelor subterane de gaze în ianuarie-februarie 2022 și se declară “optimiști” privind viitoarea independență energetică a României, realizabilă în termen de cinci ani. Unde suntem în realitate și cât de justificat este acest optimism? Primul element justificativ al declarației agresive a oficialului maghiar a fost comparația între nivelul de conectare al gospodăriilor, din cele două țări vecine, la rețelele locale de gaze naturale. Astfel, deși Ungaria nu are resurse proprii, depinzând aproape în exclusivitate de gazele rusești, a reușit interconectarea a peste 95% din gospodăriile de pe teritoriul național, în timp ce România are conectate doar aproximativ 40% dintre acestea.
Centrul de Investigații Media: De ce statul nu a recuperat nici în ziua de azi casa pierdută de familia Iohannis acum șase ani, precum și cei 260.000 de euro încasați din chirie / Explicațiile fiscului, răspunsul președintelui Două litigii deschise de Rodica Baștea, o prietenă de familie a soților Iohannis, blochează de mai bine de 5 ani recuperarea de către stat a unui spațiu comercial valoros din centrul Sibiului și a banilor încasați din chirie de familia prezidențială, potrivit unui răspuns al ANAF la solicitarea Centrului de Investigații Media (CIM). După 6 ani de la sentința definitivă a Curții de Apel Brașov din 12 noiembrie 2015 – prin care titlul de proprietate al soților Carmen şi Klaus Iohannis a fost anulat, iar cuplul prezidențial nu a fost considerat cumpărător de bună -credință – statul român nu a reușit nici măcar să își înscrie titlul de proprietate în cartea funciară a imobilului din Sibiu, strada Nicolae Bălcescu 29. Nu a recuperat niciun ban din uzufructul (banii din folosința imobilului) de care a fost văduvit între 1999 și 2016, perioadă în care imobilul a fost luat din proprietatea statului de familiile Baștea și Iohannis. În schimb, aflată în proprietatea președintelui, doar jumătate din imobil i-a adus familiei Iohannis aproape 1,3 milioane de lei, adică în jur de 260.000 de euro, la cursul actual, potrivit unor documente ANAF. Este vorba de chiria spațiului comercial de la parterul imobilului către Raiffeisen Bank. E într-o zonă cu vad, în centrul Sibiului, pe artera pietonală plină de terase care duce spre Piaţa mare. Cu acești bani – a punctat
Solidaritate cu rău-platnicii (Op-ed) ….
EXCLUSIV Statul dă 270 milioane lei pe teste de salivă ce pot ajunge la gunoi fără nici un vinovat ….
2021, un an pierdut pentru reformele din Justiție Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) și-a prezentat, marți, în prezența președintelui Klaus Iohannis, raportul de activitate pe 2021. Din punct de vedere al reformelor așteptate de și în sistemul judiciar, acesta pare a fi un an pierdut. Pentru CSM-ul condus de Bogdan Mateescu au fost semnalate, din interior, aceleași probleme ca în trecut: aparat propriu supradimensionat, lipsa de asumare a deciziilor, superficialitate, circuite administrative birocratice, întârzieri în efectuarea lucrărilor. Aceste neajunsuri au fost


