Buna dimineata intr-o zi de marti, 28 decembrie! In zona montană înaltă şi în cea mai mare parte a Moldovei va ninge şi se va depune strat nou de zăpadă, iar în celelalte regiuni vor predomina ploile. Se va depune polei, local în sud-est şi izolat în restul teritoriului. In Banat, nord-vestul Olteniei şi pe arii restrânse în Crişana şi Transilvania va ploua însemnat cantitativ. În Carpaţii Occidentali şi în grupele vestice ale Carpaţilor Meridionali, la altitudini mai mici de 1600 m vor fi precipitaţii mai ales sub formă de ploaie şi lapoviţă care vor continua să determine topirea şi cedarea apei din stratul de zăpadă, iar la altitudini de peste 1800 m vor predomina ninsorile. Cantităţile de precipitaţii vor depăşi 20…25 l/mp. Polei in în judeţele Brăila, Ialomiţa, Tulcea, Ilfov şi în zona municipiului Bucureşti, precum şi în zonele joase de relief ale judeţelor Argeş, Dâmboviţa, Prahova şi Buzău. Bucuresti: innorat, precipitatii mixte, temperaturi intre 4/2 gr.C.
INTERVIU Traian Negrea, medic generalist Suedia: Ceea ce funcționează în Suedia este încrederea în instituțiile statului / Oamenii își fac treaba foarte serios și pun în permanență mecanisme de feedback A fost modelul suedez de combatere a pandemiei de Covid un succes? Traian Negrea, medic generalist în Suedia, la Handens Vårdcentral, spune că nimeni nu vorbește acolo de un model, că s-au luat niște măsuri care s-au tot ajustat pe parcurs. ”Ideea este că ceea ce a funcționat în Suedia și funcționează încă, este încrederea în instituțiile statului, ele făcându-și mereu treaba. Suedezii își fac treaba foarte serios și pun în permanență mecanisme de feedback pentru a evalua ceea ce au făcut, ajustează în funcție de aceasta, și de asta lucrurile merg bine… Imaginați-vă că 99% din atributele pe care le găsiți unui român, suedezul este fix invers”, spune Traian Negrea.- Ideea este că ceea ce a funcționat în Suedia și funcționează încă, este încrederea în instituțiile statului, ele făcându-și mereu treaba. Nu mă refer doar la sistemul de sănătate, ci la absolut tot, indiferent că este vorba de justiție, sport... – Dacă o astfel de instituție emite ceva scris în media, oamenii chiar fac ceea ce li se spune. De asta, când s-a spus stați acasă, s-a stat acasă, când li s-a spus să nu se ducă răciți la consultații, nu au făcut-o. – Arhitectul măsurilor luate, epidemiologul șef, în colaborare cu un întreg grup de specialiști, chiar a fost în anumite situații nedumerit, ajustându-și măsurile din când în când. În Suedia se înțelege foarte bine, oricât de sus ești, ești om și se poate greși. – Însă, suedezii își fac treaba foarte serios și pun în permanență mecanisme de feedback pentru a evalua ceea ce au făcut, ajustează în funcție de aceasta, și de asta lucrurile merg bine. – Sistemul de sănătate este performant și datorită faptului că există o relație extraordinar de directă între furnizorul de sănătate și pacient. Sistemul este descentralizat. 85% din medicină vine de la nivel local. – Medicina generală este placa turnantă a unui sistem de sănătate sănătos și într-adevăr, așa este. Numai că România nu a făcut niciodată treaba asta, iar Suedia o face. Informatizarea – aici totul se lucrează în rețea. Nu poți avea un sistem de sănătate, în secolul XXI, care să nu fie integrat, să stai cu pixul pe hârtie. Ar fi ilogic ca antiviralele să fie în farmacii. În Suedia nici un medic de familie nu prescrie un antiviral împotriva Covid, decât când vor fi aprobate cele specifice, precum Molnupiravir și Paxlovid. – Sistemul de sănătate românesc este guvernat de anumite dinastii și este foarte greu de răzbătut în mod cinstit. La un moment dat, am realizat că aștept degeaba o schimbare și am zis că plec. ”Chiar epidemiologul șef, arhitectul măsurilor luate, a fost în anumite situații nedumerit, ajustându-și măsurile din când în când. În Suedia se înțelege foarte bine, oricât de sus ești, ești om și se poate greși”….Ideea este că ceea ce a funcționat în Suedia și funcționează încă, este încrederea în instituțiile statului, ele făcându-și mereu treaba. Nu mă refer doar la sistemul de sănătate, ci la absolut tot, indiferent că este vorba de justiție, sport, ce vreți dumneavoastră. Dacă o astfel de instituție emite ceva scris în media, oamenii chiar fac ceea ce li se spune. De asta, când s-a spus stați acasă, s-a stat acasă, când li s-a spus să nu se ducă răciți la consultații, nu au făcut-o. Sistemul, în esență, este foarte bine articulat, atât pe partea de politici, cât și de servicii administrative. Este vorba de foarte multă încredere. …. I.B. Care e rolul medicului de familie în Suedia, care a fost rolul medicului de familie în pandemie, și cum funcționează instituția, făcând o comparație cu România? Traian Negrea: Voi începe cu instituția medicului de familie din România, care, vorba lui nenea Iancu Caragiale, ”este minunată, dar lipsește cu desăvârșire”. Voi continua în a vă spune că încă din facultate ni se spune la cursuri, la teorie suntem buni în România, că medicina generală este placa turnantă a unui sistem de sănătate sănătos și într-adevăr, așa este. Numai că România nu a făcut niciodată treaba asta, iar Suedia o face. Nu doar Suedia, același lucru se întâmplă și în țările vecine, dar suedezii chiar au înțeles acest aspect și anume că placa turnantă a unui sistem de sănătate bun, eficient, este medicina generală. Practic e nodul central, dacă vreți, totul pleacă de la medicul de medicină generală. Sistemul este creat de o asemenea manieră. Mă întorc puțin la ceea ce înseamnă sistem. Informatizarea – aici totul se lucrează în rețea. Dacă se voia în 30 de ani o informatizare, cu lucrul în rețea, s-ar fi făcut și în România. Nu poți avea un sistem de sănătate, în secolul XXI, care să nu fie integrat, să stai cu pixul pe hârtie. Te afli în fața unui ecran, dai pacientului o foaie scoasă la imprimantă. Acesta se duce cu jalba aia în proțap la o altă unitate, bate la ușă și arată hârtia. Aici, lucrurile nu se întâmplă așa. Totul este în sistem. Eu stau în cabinetul meu, am un terminal, dacă vreau să dau o trimitere către un specialist din regiunea în care lucrez eu, Stockholm, o fac electronic. Integral: https://www.hotnews.ro
Contraindicații severe pentru Pastila Anti-Covid de la Pfizer! Cu ce medicamente intră în conflict….… Organizația americană FDA (Administrația Federală pentru Medicamente) a autorizat pastila Paxlovid de la Pfizer pentru forme ușoare de Covid. Mai ales pentru persoane de până la 12 ani care au afecțiuni de bază care cresc riscul de spitalizare și deces din cauza coronavirusului, cum ar fi boli de inimă sau diabet. Cu toate acestea, unul dintre cele două medicamente din cocktailul antiviral ar putea provoca interacțiuni severe sau care pun viața în pericol cu medicamentele utilizate pe scară largă, inclusiv statine, diluanți ai sângelui și unele antidepresive. Totodată, FDA nu recomandă Paxlovid pentru persoanele cu boli severe ale rinichilor sau ficatului, scrie NBC News. Acoperire completă a pandemiei de Covid-19 Din cauza preocupărilor experților cu privire la potențialele efecte secundare ale molnupiravirului Merck, FDA a limitat utilizarea acestuia la adulți și numai în scenariile în care alte tratamente autorizate, inclusiv anticorpii monoclonali, sunt inaccesibile sau nu sunt „adecvate clinic”. Cocktailul Paxlovid constă din două tablete de nirmatrelvir antiviral și o tabletă de ritonavir, un medicament care a fost folosit de mult timp ca agent de stimulare în regimurile HIV. Ritonavirul suprimă o enzimă hepatică-cheie numită CYP3A, care metabolizează multe medicamente, inclusiv nirmatrelvir. În cazul tratamentului cu Paxlovid, ritonavirul încetinește descompunerea antiviralului activ de către organism și îl ajută să rămână la un nivel terapeutic mai mult timp. Atunci când Paxlovid este asociat cu alte medicamente care sunt, de asemenea, metabolizate de enzima CYP3A, principala îngrijorare este că componenta ritonavir poate crește medicamentele administrate concomitent la niveluri toxice. Complicând lucrurile, medicamentele care prezintă riscuri de interacțiune sunt prescrise pe scară largă persoanelor cu cel mai mare risc de a fi infectate cu Covid din cauza altor afecțiuni de sănătate. Medicamentele includ, dar nu se limitează la diluanți ai sângelui; medicamente anti-convulsii; medicamente pentru ritmuri neregulate ale inimii, hipertensiune arterială și colesterol crescut; antidepresive și medicamente anti-anxietate; imunosupresoare; steroizi (inclusiv inhalatoare); tratamente HIV; și medicamente pentru disfuncția erectilă. „Unele dintre aceste interacțiuni potențiale nu sunt banale, iar unele asocieri trebuie evitate cu totul”, a spus Peter Anderson, profesor de științe farmaceutice la Universitatea din Colorado Anschutz Medical Campus. „Unele sunt probabil ușor de gestionat. Dar la unii va trebui să fim foarte atenți.” În fișa despre Paxlovid, FDA a publicat o listă detaliată a medicamentelor care pot interacționa dăunător cu ritonavir, inclusiv cele care nu ar trebui să fie asociate cu antiviralele Covid. Integral: https://evz.ro
Cum ne scoate CCR din UE. Miza ratată Hotărârea CJUE care permite judecătorilor să nu țină cont de deciziile CCR, dar mai ales reacția CCR la ea, generează efecte seismice care, într-adevăr, nu pot fi soluționate decât pe calea unei modificări constituționale, al cărei proiect, însă, trebuie să fie avizat tot de CCR. Ce a decis CJUE? Că judecătorii naționali să aibă puterea de a lăsa neaplicată o decizie a unei curți constituționale care este contrară dreptului UE. Hotărârea CJUE se referă la deciziile CCR în privința completurilor de 3 și 5 ale ICCJ, care au dus la rejudecarea mai multor procese, de exemplu, Udrea și Șova. De unde riscul ca până la o nouă hotărâre definitivă să intervină prescripția, deci, de facto, o impunitate. Fiind vorba despre foarte multe cauze afectate de deciziile CCR, riscul de impunitate este sistemic pentru fraudele care aduc atingere intereselor financiare ale UE, bani europeni și nu numai, sau de corupție. Anticorupția este asumată de România prin MCV, iar MCV este obligatoriu pentru România, după cum arată CJUE…… Cât timp membrii CCR sunt numiți de puterile legislativă și executivă, unii sunt foști membri de partid, parlamentari, evident că garanția de independență a CCR nu este îndeplinită. Aș spune că există chiar o prezumție de subordonare politică. Și dacă lărgim puțin perspectiva dincolo chestiunea punctuală a completurilor ICCJ, multe decizii CCR pot fi neconforme dreptului UE. Atunci când o persoană fizică și juridică din UE este parte într-un proces civil sau penal care poate fi influențat direct și decisiv de o curte care nu prezintă garanții de independență, evident că interesele UE sunt pericilitate, ceea ce încalcă dreptul UE. La fel de bine putem vorbi așadar despre deciziile CCR care au dus la scoaterea cu furca de probe din dosarele penale, deși ele fuseseră obținute cu respectarea regulilor procedurale în vigoare la momentul respectiv. Am ajuns aici pentru că CCR a fost transformată în armă de luptă politică, una nucleară cât timp emite decizii general obligatorii și aplicabile, fără cale de atac. S-a întâmplat treptat, în aplauzele majorității, inclusiv din presă, care a văzut naiv în CCR o eliberatoare de sub jugul noii Securități. CCR a devenit un monstru care a distrus în bună măsură legislația și statul de drept din România. Iar acum e foarte greu de oprit. CJUE dă dreptul judecătorilor să nu țină cont de deciziile care încalcă dreptul UE, adică cele mai multe, fără risc de sancțiune disciplinara. Doar că abaterile disciplinare sunt anchetate de o Inspecție Judiciară cangrenată, sunt confirmate de un CSM devenit fortăreața Liei Savonea și confirmate de o ICCJ compusă parțial din cine a vrut Lia Savonea și condusă de cine vrea Lia Savonea. Sigur că având decizia CJUE în mână, orice judecător sancționat pentru nerespectarea unei decizii CCR neconformă principiilor UE ar câștiga de pe scaun la CEDO. Totodată, asemenea sancțiuni ar atrage grave consecințe pentru România la nivel UE, ca încălcare a MCV. Dar până la aceste consecințe judecătorii care vor ignora deciziile CCR își vor asuma hărțuiala, sancțiunile, suspendările din profesie până să fie repuși în drepturi în cine știe câți ani. Câți vor lua calea aceasta? Mai ales că CSM numai ce a făcut niște demonstrații de forță, iar CCR a transmis un comunicat agresiv în care respinge categoric dreptul magistraților de a ignora deciziile Curții…..O CCR suveranistă, cum este aceasta și sunt premise să rămână majoritatea și în viitoarea, dispusă la orice încălcare a normelor UE, cu o poziție supremă, fără cale de atac, ar putea împinge România pe un curs de coliziune din UE, alături de Ungaria și Polonia, dar fară a avea stabilitatea lor economică. Integral: https://spotmedia.ro
Infracțiunile europene comise în România. Cine gestionează dosarele Cătălin Borcoman este numele procurorului european din partea României. El gestionează felul în care sunt instrumentate cazurile din România care intră în competența Parchetului European (EPPO). De exemplu: frauda cu bani europeni, cea transfrontalieră cu TVA, spălarea banilor și crima organizată. Activitatea Parchetului European vizează, în esență, infracțiunile împotriva intereselor financiare ale Uniunii, iar numărul dosarelor din România este unul important, spune Cătălin Borcoman. Fost procuror șef al DIICOT Brașov, acesta cunoscut în România pentru cazuri precum: – Fuga din România a lui Omar Hayssam, dosar soldat cu patru condamnări, între cinci și șapte ani de închisoare; – Dosarul de spionaj Achim Floricel – Marinov Zikolov, cazul ofițerului care lua informații de la unitatea militară la care lucra și le dădea unui cetățean bulgar, care le dădea statului ucrainean; – Furtul mitralierelor AKM de la UM Ciorogârla în 2011;….. „Îi poți atribui colegului din Franța o anumită însărcinare și acesta o duce la îndeplinire ca și cum ar fi vorba de doi procurori din România. Din județe diferite. Or, acesta este un pas extraordinar înainte în instrumentarea dosarelor, în eficientă în combaterea criminalității”, spune Cătălin Borcoman. Familiarizarea cu dosare care necesită cooperare judiciară internațională este și sfatul pe care l-ar da acesta unui tânăr care și-ar dori să devină procuror european. Alături de a câștiga experiență în direcțiile specializate precum cea anticorupție sau de combatere a criminalității organizate. Nu mai puțin important, de a învăța limbi străine…..„Procurorul european supervizor își spune opinia cu privire la propunere, dar decizia aparține Camerei permanente. Aceasta este compusă din procurori europeni ce provin din alte sisteme judiciare, nu au niciun fel de legătura cu orice fel de interes național sau particular în acel dosar. Și decid doar pe baza legislației europene și în cunoștință de cauză a legislației naționale”, explică Cătălin Borcoman…..În privința României, spune Cătălin Borcoman, cele mai multe cazuri ajunse la EPPO vizează frauda cu fonduri europene. De altfel, aceasta este și una dintre principalele atribuții ale Parchetului european, alături de cele de fraudă transfrontalieră cu TVA. Aceasta nu înseamnă că vor lipsi cazurile de corupție…… Cătălin Borcoman candidase pentru această funcție și în mandatul de ministru al Justiției al lui Tudorel Toader, când au fost respinși toți candidații. Procedura de selecție de la acea vreme a fost descrisă de actualul procuror european într-un interviu acordat juridice.ro, drept „un simulacru, una derulată mai mult în bătaie de joc față de necesitatea obținerii unei liste cu propuneri, domnul ministru găsind de cuviință să încerce să puncteze în favoarea sa pe plan politic /…/ simulând faptul că mă trage la răspundere pentru o luare de poziție (de altfel corectă pentru epoca respectivă când se încercau tot felul de ’reforme’ ale justiției) a colegilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Brașov”. Procedura finalizată cu respingerea tuturor candidaților a fost declarată nulă de următorul ministru al Justiției, Ana Birchall, și reluată în iulie 2019. Cătălin Borcoman s-a aflat printre magistrații din întreaga țară care au protestat față de Ordonanța de urgență 7 din 19 februarie 2019, precum și față de alte modificări ale legilor justiției făcute în mandatul lui Tudorel Toader. Integral: https://romania.europalibera.org
Gabriel Liiceanu critică proiectul România Educată: „E ceva mult mai dramatic decât un eşec. Iohannis nu ar putea să spună un singur lucru făcut în orizontul acestui proiect” ….„E ceva mult mai dramatic, de fapt, decât un eşec, pentru că, în clipa în care, dacă ideea a fost a lui, a candidatului la funcţie de atunci sau i-a fost sugerată, a fost de departe o săgeată înfiptă la ţintă. România nu îşi putea reveni din ceea ce trăia după 90 decât dacă populaţia îşi schimba încet, încet mentalul colectiv (…) şi totul pornind de aici, de la o România educată s-ar fi schimbat. Nu poţi să te apuci să faci căi ferate, şcoli, spitale cu oameni care nu ştiu să gândească şi nu au calificările cu pricina. Totul trebuie luat de acolo, de la bază, aşa cum a făcut Spiru Haret, care s-a gândit cum poate educa ţara pornind de jos, de la sate. Şi ăla a fost un moment formidabil”, a povestit Liiceanu. …. „Ce s-a întâmplat pe urmă, cum acest proiect a rămas o coajă goală, un maldăr de hârtii, rezultate din activitatea unei comisii care să se ocupe de… să pună pe picioare România Educată şi care a produs câteva cufere de hârtii din care nicio literă în aceşti şapte ani nu a trecut în realitate, niciuna, de niciun fel. Dacă preşedintele actual al României ar face interviuri, nu ar putea să răspundă, să spună un singur lucru, care s-a făcut în orizontul proiectului România Educată. (…) Ce este grav este că lucrurile astea, corupţia, diplomele furate, doctoratele furate la vârf, faptul că 60% din parlamentari, potrivit cărţii Nu tot ei, a lui Valeriu Nicolae, sunt impostori şi 75% sunt şantajabili, toate astea fac parte din contraselecţia valorilor care ar fi dus la o Românie cultivată, culturală”, a explicat Gabriel Liiceanu. Scriitorul a declarat că ministrul Educaţiei pus să facă România educată, Sorin Cîmpeanu, se evidenţiase prin gesturi contrare acestui proiect. „Culmea ea că, în 21 iulie, cred, anul ăsta, Klaus Iohannis a ieşit din nou la rampă şi a zis nu se mai poate continua aşa, toleranţă zero la furt intelectual. Toleranţă zero. Şi l-a păstrat mai departe, ministrul Educaţiei, pus să facă România educată, care avea un CV plin de proiecte şi de gesturi care sprijineau pe cei care plagiază. Îl ajutase pe Ponta, se evidenţiase prin gesturi contrare României Educate, care privilegia pe cei care furaseră doctorate, care a vorbit de momentul T0, să uităm ce s-a plagiat până acum, să începem de acum cu nişte noi structuri, cu reforme. Totul era pe dos. Vorbele pe care le-a rostit Klaus Iohannis ca preşedinte prezentându-şi programul, cele cu care a revenit în câteva rânduri, nu au avut niciodată nicio acoperire. De fiecare dată am căzut în plasa unor speranţe false. În clipa de faţă cred că nu mai crede nimeni că de aici va ieşi ceva. Nu a ieşit nimic, nici nu are cum să iasă”, a precizat Liiceanu…. „Nu poţi să accepţi că tot ceea ce scoate pe gură un politician totul de la A la Z e minciună, că totul e propagandă vidă. Nu înţeleg cum ales aceast slogan că nu avea nimic comun cu facerea lui. Care este gravitatea lucrului? Că acest proiect care ar fi însemnat o renaştere a României în spaţiul civilizaţiei occidentale, nu că a eşuat, nu a fost pus pe picioare niciodată, ne ia perspectiva istorică. Ăsta e lucrul cel mai grav. Pentru că oamenii care gândesc ce se întâmplă şi văd la lucru cinismul de a spune un lucru şi de a face cu totul altceva, îşi dau seama că nu mai ştiu ce să vadă pentru România înainte. Nu ai perspectivă, noi nu mai avem în momentul de faţă perspectivă istorică. Nimeni nu mai are, nimeni nu poate să ştie cum vom ieşi din depresia de corupţie generalizată, de stat mafiotizat în care ne aflăm”, a mai explicat Gabriel Liiceanu.Integral: https://www.hotnews.ro
Vasile Popovici: Cei ce au prins vremurile de dinainte de ‘89 știu din proprie experiență că propaganda comunistă era o vorbire pe dos: “fericirea întregului popor” însemna “nefericirea întregului popor”, “viitorul luminos” era “viitorul negru”, “bunăstarea” însemna “sărăcie lucie”, “libertatea” era “sclavie” și tot așa. Coșmarul propagandei oficiale s-a încheiat de bine, de rău în acel decembrie, dar avocații vorbirii pe dos răsar de unde nu te aștepți – dintre tinerii relativ școliți în Occident. Ce e mai uluitor e că unii dintre ei predau tocmai Știinte Politice. Cazul unui anume Emanuel Copilaș, cadru didactic, țineți-vă bine, la UVT, universitatea emblematică din orașul Revoluției. Copilaș e marxist, specializat în vorbirea pe dos. Ultimul delir marxist al lui Emanuel Copilaș ne învață despre sprijinul acordat rock-ului de regimul comunist. Orbirea ca metodă de a vedea! Doamne, ferește și apără de asemenea imbecilități vândute ca științe! Auzi, științe politice! Sursa: https://www.facebook.com
Valeriu Nicolae: Marian Neacșu a fost condamnat la 6 luni cu suspendare pentru conflict de interese – și-a angajat fiica ilegal la cabinetul lui. Este și el, firesc, absolvent al unor cursuri de securicitate. Studii dubioase rău, în privat a fost o catastrofă și, ca orice PSD-ist, a primit o sinecură extrem de bănoasă la ANRE (locul care “controlează“ băieții deștepți din energie) cu zero calificări. Am trecut prin toate postările lui de pe facebook. Vomitive. Majoritatea postărilor sunt despre succesele sportivilor români, despre slăvirea sfinților bisericii și ai PSD-ului, că doar fără lins la greu rămâi un neica nimeni la furaje în Ialomița, nu ajungi mare șef la PSD în parlament și șef la ANRE. După ce a lins la greu la Dragnea, Ciordache, Olguța, Firea, omul s-a concentrat pe dosul domnului Ponta și a fost primul pe listă la ProRomânia. A ratat intrarea în parlament și, ca orice populist slinos și agresiv, semidoct, corupt, traseist și, profesional, cel mult un mediocru sinistru, domnul Neacșu este acum promovat de Ciolacu în cea mai importantă slujbă din guvern, după Ciucă. Mulțumim domnului Iohannis pentru România asta normală și domnului Cîțu pentru echipa lui câștigătoare. #guvernullimbecililor Dacă aveți nevoie de un vomitiv mai jos ce posta domnul Neacșu de 1 Decembrie 2017. <<Intr-o tara asa de frumoasa, cu un trecut asa de glorios, in mijlocul unui popor atat de destept, cum sa nu fie o adevarata religie iubirea de patrie si cum sa nu-ti ridici fruntea, ca falnicii stramosi de odinioara, mandru ca poti spune: ”Sunt roman!”>> Sursa: https://www.facebook.com
De ce pleacă mulți români și de ce oamenii pregătiți nu-și găsesc loc de muncă. Expert în resurse umane: Talent poate să fie și o femeie de serviciu, nu neapărat un specialist …. Nu se va stopa această hemoragie de oameni, cu siguranță. 2022 va continua să fie așa și chiar mi se pare că România nu este un stat care să facă retenția oamenilor valoroși. Absolut deloc. Îi pierdem, spune el, și nu ne dăm seama decât în momentul în care noi, ca specialiști de resurse umane, ne zbatem să aducem orice contabil: două mâini, două picioare, știe puțin dar lasă că-l mai învățăm noi, hai să-l angajăm. • Acolo suntem. Nu mai există „meseria, brățară de aur”, nu mai există om care să iasă la pensie ca ospătar, lucrurile cu care noi am fost obișnuiți înainte. • Acum lucrăm pe strategii de retenție și strategii care sunt făcute pe o gheață extrem de sensibilă și subțire pentru că lipsa de predictibilitate nu ne ajută să ne facem planuri foarte mari și foarte accurate, reale, în viitor. Asta este pe partea de hemoragie de talente, potrivit lui Rizoiu. “Talent poate să fie și o femeie de serviciu, nu neapărat un specialist cu NASA. Dacă ea își face treaba eficient, foarte bine, spală 2 metri pătrați de gresie într-un anume timp, numit timp de gamă, aceea este un talent. Aici nu vorbim doar de specialiști, ci de absolut orice categorie de capital uman din sfera socio-economică”, a mai afirmat el. Ce vor angajatorii în perioada asta Observăm că angajatorii care trec prin acest context tulbure au nevoie de niște oameni cu niște abilități pe care nu le avem. „Abilitățile nu se dezvoltă „pe 16 martie când s-a dat decretul”. Vrem oameni cu change management care să îmbrățișeze schimbarea, schimbărilor non-stop, dar noi nu am fost obișnuiți cu asta, pe lângă faptul că îi vrem și cu 10-15 ani experiență”, a mai afirmat el.• Șoc, schimbarea este de doar câteva luni. Nu am fost obișnuiți cu asta. „Vrem oameni care pot să analizeze date într-un timp foarte scurt și să extragă niște informații, să ia niște decizii, dar fără să aibă la dispoziție resursa timp, bani, predictibilitate. Cumva, toate lucrurile astea se bat cap în cap”, a precizat Rizoiu. …. Ce vor tinerii: lucru pe proiecte „Ies copii de pe băncile facultății care nu vor să lucreze în absolut niciun fel de domeniu. Își doresc proiecte, medii extrem de bune. Ei pleacă foarte ușor în străinătate. Sunt tot felul de programe la nivel european în care ei pot lucra în orice stat european pe anumite proiecte”, a afirmat Rizoiu. • Am văzut o statistică, nu știu cât este de adevărată, doar 5% din cei care lucrează în străinătate se întorc și lucrează în România. „România, dacă o numim SC România SRL, nu este deloc interesată de retenția acestor oameni. Nu are niciun fel de plan de dezvoltare pe zona asta de capital uman încât să încurajeze agenții economici să ofere un cadru de motivare al acestor oameni în mediul economic”, a precizat expertul în resurse umane. Integral: https://economie.hotnews.ro
Dependența de munca în străinătate: remiterile românilor – peste ISD în anul pandemiei Sumele trimise de români din străinătate au crescut anul trecut la 116% în raport cu investițiile străine directe (ISD) față de numai 76% anterior, potrivit datelor publicate de BNR în Raportul privind balanța de plăți. În timp ce ISD au scăzut cu 39% (de la circa 4,85 miliarde euro net, la doar 2,95 miliarde euro) remiterile către țară s-au diminuat cu doar 9% (de la 3,68 miliarde euro la 3,42 miliarde euro). Remiterile personale au provenit în principal din Germania, Marea Britanie, Italia și Spania, cele patru țări deținând, ca și în anul precedent, aproape trei sferturi din total. De reținut, între primele zece țări din care provin banii, pe locul opt apare Ungaria, imediat după Austria și peste Belgia sau Țările de Jos…..Transferurile lucrătorilor (durate mai mari de un an) s-au diminuat în pandemie cu 8,1%, în timp ce remunerarea netă a salariaților, pe durate mai mici de un an, a scăzut cu 15,6%). În structură, pe soldul fluxurilor de intrare și ieșire (raportul dintre acestea s-a redus de la 14,3:1 la 12:1) circa 70% din sume au provenit din transferurile lucrătorilor și 30% din remunerarea salariaților…..De reținut, datele publicate de BNR se referă la valoarea NETĂ a sumelor încasate de cei remunerați în străinătate, adică din suma brută cuvenită s-au scăzut contribuțiile sociale, impozitele și taxele pe salarii (ambele percepute de țara în care se desfășoară activitatea), precum și banii pentru achiziția de bunuri și servicii. Eurostat vede o pondere mai mare Altminteri, dacă se face suma dintre transferurile personale și remunerarea brută, se ajunge la valoarea publicată în analiza de specialitate a Eurostat, unde remiterile personale figurează pentru România ca fiind 6,18 miliarde euro sau 3,1% din PIB pe anul 2020 (218,2 miliarde euro). Valoare cu care ne poziționăm pe locul al treilea în UE, după liderul detașat, Croația (7,3% din PIB) și Letonia (3,2%)….. Dincolo de aspectele de metodologie statistică, ce ar trebui reținut este că avem o dependență majoră de munca în străinătate, ceea ce se vede cel mai bine atunci când se face comparația cu soldul contului curent. Capitol la care banii comensurați de Eurostat reprezintă 56% din valoarea minusului din fluxurile financiare cu exteriorul ( 44%, dacă se combină valorile de remiteri oferite la nivel național de BNR și CNSP). Concret, dacă nu ar fi existat sumele de bani provenite de la românii care lucrează în străinătate, deficitul de cont curent pe anul 2020 ar fi fost nu de 5% din PIB (potrivit CNSP, raportul BNR precizează la pag.401 -5,2% din PIB) ci de 8,1% din PIB. Adică mai mult decât dublu față de cea mai mare valoare admisă pentru echilibru macroeconomic de tabloul de bord european urmărit la Bruxelles. Integral: https://cursdeguvernare.ro
Raport Airly: Bucureștiul, pe ultimele locuri din Europa la calitatea aerului Cele mai mari probleme privind calitatea aerului sunt întâlnite în orașele din Europa Centrală și de Est, în special în Balcani. Bucureștiul se află în ultimele trei clasate la două categorii de date privind poluarea aerului studiate într-un raport realizat de Airly, compania specializată în monitorizarea poluării aerului, citat de Mediafax. Bucureștiul se află pe locul trei în privința orașelor care au cele mai mari concentrații de PM10, particule poluante în suspensie extrem de nocive pentru organism. O situație mai rea este întâlnită doar în Skopje, Macedonia de Nord și Belgrad, Serbia. Un alt capitol la care România stă foarte prost este cel al dioxidului de azot din aer. Dacă în 2019 era pe primul loc în Europa, acum Bucureștiul a fost depășit de Atena, în special datorită restricțiilor impuse de pandemie care au mai eliminat din noxele autovehiculelor. Dioxidul de azot este un gaz foarte toxic ce duce la dificultăți de respirație și poate duce și la distrugerea țesuturilor pulmonare. Poluarea de acest tip provine în special de la motoarele cu combustie internă care ard combustibili fosili. Raportul atrage atenția că poluarea aerului din Europa este una din principalele probleme care duce la deteriorarea sănătății. Un studiu al Agenției Europene de Mediu estima, în 2019, că 307.000 de persoane mor prematur din cauza poluării cu particule fine. Recent, România a fost trimisă de Comisia Europeană în faţa Curţii de Justiţie a UE din cauza poluării. Integral: https://www.libertatea.ro
EUROSTAT:Numărul cercetătorilor a crescut în statele membre UE, cu excepţia României Numărul cercetătorilor în Uniunea Europeană angajaţi cu normă întreagă (FTE) a crescut în ultimii ani, în 2020 ajungând la 1,89 milioane, cu 546.000 mai mulţi decât în 2010, arată datele publicate joi de Oficiul European de Statistică (Eurostat), conform Agerpres. În perioada 2010 – 2020, numărul cercetătorilor aproape s-a dublat în Grecia şi Ungaria, totalizând 41.800 şi, respectiv, 42.000 anul trecut. Tendinţa este similară în Polonia, unde erau 124.400 cercetători în 2020, cu 59.900 mai mulţi decât în 2010. Rate de creştere relativ ridicate s-au înregistrat şi în Olanda (89%), Malta (69%), Cipru (67%) şi Irlanda (66%), în timp ce singurul stat membru care a raportat o scădere (7%) a numărului cercetătorilor a fost România. În UE, cei mai mulţi cercetători lucrau anul trecut în sectorul întreprinderilor (55%), educaţie superioară (33%) şi sectorul guvernamental (11%). În restul lumii, numărul cercetătorilor în China (excluzând Hong Kong) a ajuns la 2,11 milioane în 2019, pe locul doi fiind Statele Unite, cu 1,55 milioane de cercetători (datele din 2018), sub numărul total de cercetători din UE, în 2020…..Alte date recente ale Eurostat arată că statele membre ale Uniunii Europene (UE) au cheltuit aproximativ 311 miliarde de euro pentru cercetare şi dezvoltare (R&D) în 2020, echivalentul a 2,3% din PIB, pe ultimul loc în rândul acestor ţări fiind România, care anul trecut a alocat pentru acest domeniu doar 0,47% din PIB. În timp ce Belgia şi Suedia au alocat, anul trecut, 3,5% din PIB pentru cercetare, urmate de Austria (3,2%) şi Germania (3,1%), un număr de şase state membre alocă mai puţin de 1% din PIB pentru cercetare şi dezvoltare: Cipru, Bulgaria şi Slovacia (toate cu aproximativ 0,9% din PIB), Malta şi Letonia (ambele cu 0,7% din PIB) şi România (0,47% din PIB). Integral: https://www.bursa.ro
Palatul Parlamentului – un elefant alb, a cărui încălzire și iluminat reprezintă echivalentul alimentării unui oraș de mărime medie – Daily Mail Clădirea este a treia ca mărime din lume și a costat aproximativ 4 miliarde de lire sterline (4,75 miliarde euro), potrivit cotidianului londonez Daily Mail care prezintă mai multe construcții a căror utilitate nu justifică costul investiției. Costurile cu gazul și electricitatea sunt de aproape 6 milioane de lire sterline pe an, comparabil cu costul total al alimentării unui oraș de dimensiuni medii, chiar dacă doar 30% din palat este ocupat….. Palatul Parlamentului este situat in centrul Bucureștiului. Structura întinsă este cea mai grea clădire din lume, cântărind aproximativ 4.098.500.000 de kilograme (4,10 milioane tone) Cunoscut pentru interiorul său ornamentat compus din 23 de secțiuni, palatul găzduiește cele două camere ale Parlamentului României: Senatul și Camera Deputaților, împreună cu trei muzee și un centru internațional de conferințe. Palatul, care a fost finalizat în 1997, are un total de 1.100 de camere. Clădirea are opt niveluri subterane, cea mai adâncă adăpostind un buncăr nuclear, legat de principalele instituții ale statului prin 20 de kilometri de tuneluri. Palatul Parlamentului, cunoscut și sub numele de Casa Poporului, a strămutat 40.000 de locuitori și a demolat biserici, spitale și clădiri religioase înainte de finalizarea sa în 1997. Integral: https://www.g4media.ro
Ca să scape de musafiri, un român s-a îmbrăcat în chelner și a adus nota Pentru că niște rude venite în vizită de Crăciun nu voiau să mai plece de la el, un român a decis să se transforme din victimă în călău. Acesta s-a retras din sufragerie, unde rudele sale se ospătau cu sarmale, prăjituri și băutură, s-a îmbrăcat în chelner și a revenit cu tupeu înapoi și le-a pus pe masă o notă de plată cu tot ce-au consumat la el. Imediat, la masă s-a instalat panica. Rudele sale nu știau cum să se extragă mai repede de acolo. Un invitat s-a scuzat că trebuie să ia copilul de la școală, deși el nici măcar nu are copii, altul și-a amintit c-a uitat să-i lase mâncare câinelui, altul că n-a udat florile și-au ieșit toți pe ușă la mai puțin de 10 secunde de la venirea notei. Mai puțin inspirat a fost un bărbat care s-a scuzat că trebuie să meargă la baie, de unde a încercat să fugă pe geam. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Alertă InfoCons : nu toate testele rapide COVID sunt autorizate de UE iar autoritățile mai mult ”se fac că fac” controale Singurele teste valide sunt cele autorizate de Uniunea Europeană și cele realizate de un cadru medical…Mesajul vine de la asociația pentru protecția consumatorilor Info Cons, care trage un semnal de alarmă cu privire la posibila pătrundere pe piață, mai ales pe internet, a unor teste COVID care pot induce în eroare și pot încuraja transmiterea comunitară a virusului. Președintele Info Cons, Sorin Mierlea spune că
Omicron nu va fi ultima tulpină a SARS-CoV2, dar ar putea fi ultima variantă îngrijorătoare. Și-a atins virusul limita evoluției? Virusurile evoluează, ca orice altă ființă vie. Acest fapt a devenit foarte clar în timpul pandemiei COVID, deoarece noi variante de îngrijorare au apărut la fiecare câteva luni. Dar virusurile au o capacitate limitată de evoluție, spune cercetătorul post doctoral de la Universitatea Cambridge Ben Krishna. Unele dintre aceste variante s-au răspândit mai eficient de la o persoană la alta, devenind în cele din urmă dominante, deoarece depășesc versiunile mai lente ale SARS-CoV-2, virusul care provoacă COVID-19. Această capacitate îmbunătățită de răspândire a fost atribuită mutațiilor din proteina spike care îi permit să se lege mai puternic de receptorii de pe suprafața celulelor umane, de care virusul se atașează pentru a intra și pentru a începe replicarea, arată expertul în virologie și imunologie într-un articol publicat în revista științifică
România absurdă, Eugen Ionescu și comicul „disperant” …. Proiectul ministrului Sănătății prevedea ca toți angajatorii, de stat sau privați, să fie obligați să suspende contractul de muncă pentru cei nevaccinați. Președintele
Veste proastă: Criza gazelor din Europa va mai dura cel puțin un an Pentru a vedea cât de mult va dura criza energetică din acest an, este de ajuns o privire asupra piaței europene a gazelor naturale, scrie Bloomberg. Prețurile la termen au devenit mai mult decât duble în ultima lună, iar traderii pariază că această criză fără precedent va dura până la începutul anului 2023. Gazele vor fi scumpe chiar și când vremea se va încălzi. Prețurile pentru vară au depășit 100 de euro (113 dolari) pe megawatt-oră în această săptămână, cel mai mare nivel înregistrat vreodată. Europa se confruntă cu o criză energetică, în condițiile în care Rusia a redus livrările iar întreruperile nucleare din Franța pun la grea încercare rețelele electrice în cele mai reci luni ale anului. Și nu se întrevede nicio ușurare. Germania a declarat că Nord Stream 2, controversata conductă rusă, nu va fi aprobată în prima jumătate a anului 2022, o măsură care va menține probabil aprovizionarea limitată în perioada verii, când Europa are nevoie de gaz pentru a umple depozitele de stocare. Tensiunile geopolitice dintre Rusia și Ucraina îi țin, de asemenea, pe comercianți pe muchie de cuțit, existând îngrijorări sporite cu privire la o posibilă invazie…..În timp ce o flotilă de tancuri de gaz natural lichefiat se îndreaptă în prezent spre Europa, regiunea va rămâne la mila piețelor globale pentru a se asigura că va continua să primească încărcături pe tot parcursul anului viitor. Integral:
România și-a asumat îndeplinirea a 21 de angajamente până la finalul anului pentru miliardele din PNRR, însă n-a bifat la „realizate” nici măcar un sfert / Explicațiile Guvernului România și-a asumat în fața Comisiei Europene 21 de angajamente pe care trebuia să le îndeplinească până la finalul acestui an pentru banii din PNRR. Acum, cu mai puțin o săptămână înainte de termen, autoritățile de la București speră să atingă doar 15 din aceste ținte până la 31 decembrie. Potrivit datelor oficiale puse la dispoziția HotNews.ro, de pe lista convenită cu Bruxelles, până acum au fost realizate doar cinci obiective, restul până la 15 fiind în diferite stadii. Întârzierea este pusă de Guvern pe seama crizei guvernamentale care a durat aproape trei luni. Riscul neîndeplinirii este însă pierderea banilor….. Câte din aceste ținte și jaloane au fost îndeplinite până acum? Trebuie menționat că o bună parte dintre aceste ținte și joloane presupun acte normative condiționate de funcționarea unui Guvern cu puteri depline. În aceste condiții, deși ministerele coordonatoare au demarat proceduriloe interne de elaborare, documentele nu au putut parcurge etapele de avizare înainte de a fi instalat un Guvern cu puteri depline, ceea ce explică o parte din aceste întârzieri. Dintre obiectivele asumate pentru trimestrul al IV-lea din acest an au fost finalizate sau se află în procedură avansată de avizare 15 ținte și jaloane, iar în șase cazuri sunt realizate la acest moment toate procedurile. Pentru demararea procedurii menționate la art. 24 din Regulamenul UE 2021/241, MIPE se află într-un dialog permanent cu COM pentru clarificarea și transmiterea documentelor justificative necesare pentru ca serviciile COM să considere îndeplinite în mod satisfăcător detalierile asociată acestor jaloane și ținte în conformitate cu Decizia de punere în aplicare a Consiliului din 3 noiembrie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al României. Câte ținte și jaloane credeți că ar putea fi îndeplinite în total până la finalul acestui an? Apreciem că toate cel 15 ținte aflate în stadii avansate se vor închide până sfârsitul anului, urmând ca restul să fie îndeplinite la începutul anului 2022. Precizăm că toate instituțiile implicate accelerează viteza de implementare conform unui calendar discutat cu COM, astfel încât România să poată transmite prima cerere de plată în trim. II 2022. Ce sancțiuni sunt dacă nu sunt atinse aceste ținte până la finalul acestui an? În cazul în care, ca urmare a evaluării, COM stabilește că jaloanele și țintele prevăzute în decizia de punere în aplicare a Consiliului nu au fost atinse în mod satisfăcător, se suspendă plata integrală sau parțială a contribuției financiare și, după caz, a împrumutului. Integral:
Peste 500 de magistrați cer CSM abrogarea prevederilor privind abaterile disciplinare pentru care Cristi Danileț a fost exclus din magistratură, iar Curtea de Apel Constanța a fost ”curățată” de judecătorii incomozi O scrisoare deschisă semnată de 510 procurori și judecători a fost transmisă joi plenului Consiliului Superior al Magistraturii. Procurorii și judecatorii cer abrogarea unor prevederi din Legea 303/2004 privind abaterile disciplinare ale magistraților. Este vorba de articolele 99 și 100 din statutul judecătorilor și procurorilor care consideră abateri discplinare manifestările ”care aduc atingere onoarei sau probității profesionale ori prestigiului justiției” și prevăd, printre altele, retrogradarea în grad profesional. Pentru unul dintre aceste articole judecătorul Cristi Danileț a fost exclus din magistratură în urmă cu o săptămână. Tot atunci, Curtea de Apel Constanța a fost ”curățată” de unii dintre cei mai duri judecători în privința sentințelor care i-au condamnat, printre alții, și pe Mircea Băsescu, Nicușor Constantinescu sau Sorin Strutinsky. Magistrații își argumentează demersul spunând că unele prevederi dau naştere unor interpretări arbitrare a normei legale, iar lipsa unor criterii minime, detalieri sau precizări, în scopul stabilirii, în mod transparent şi întemeiat, a manifestărilor magistraţilor prin care aceştia încalcă onoarea şi probitatea profesională lasă loc unor interpretări subiective dovadă fiind şi diversitatea soluţiilor adoptate de Inspecţia Judiciară cu privire la fapte ce sunt/nu sunt încadrate în această abatere disciplinară.
Riscul de spitalizare cu varianta Omicron, mai mic cu 40-45% decât la Delta – studiu britanic Riscul de internare în spital al celor infectați cu varianta Omicron a coronavirusului este cu 40% până la 45% mai mic decât în cazul pacienților cu varianta Delta, potrivit unui studiu realizat de Imperial College din Londra, citat de Reuters. “În general, am găsit indicii ale unei reduceri a riscului de spitalizare pentru infecțiile Omicron în raport cu cele Delta, făcând o medie a tuturor cazurilor din perioada de studiu”, au declarat cercetătorii despre studiul care a analizat datele de la cazurile confirmate prin teste PCR în Anglia între 1 și 14 decembrie. Cercetarea britanică vine după un
Anomaliile pieței muncii. Pierdem circa 19.000 de lucrători anual / Avem una din cele mai mari sarcini fiscale din UE / Un șomer tânăr din 3 stă cel puțin un an până să-și găsească un job …. 
Geopolitica unui iminent black-out
Șoșoaca: libertatea de a urla ….Nu pentru libertatea hoardelor au murit eroic tineri la revoluție, ci pentru libertatea legii. Nu pentru o libertatea ce calcă totul în picioare, nu respectă pe nimeni și nimic, ci pentru libertatea ce se oprește acolo unde începe libertatea altuia. Creaturi monstruoase urlă la toată lumea că vor libertate. Culmea acestei libertăți e șoșoaca. Urlă la directori de spital, urlă la polițiști, urlă la oricine îi iese în cale. Zilele trecute, în timp ce mărșăluia pe străzi, i-a ieșit în cale un restaurant cu specific italian și a început să urle – în uralele și aplauzele admiratorilor – să vină în fața ei patronul restaurantului și să își ceară scuze pentru incidentul cu ziarista italiană. Oameni buni, asta nu e libertate! E execuție publică. Patronul acela de restaurant e și el iubitor de libertate și om liber să muncească, să respecte legile. Tot iubitoare de libertate, de viață, de oameni și țară este și doctorița Beatrice Mahler, la care urla cândva creatura. Unii își manifestă libertatea salvând vieți și muncind, alții călcând totul în picioare. Îi privesc și mă îngrozesc la gândul că nimeni nu mai are dreptul la libertate pe lângă ei. Să nu uităm cea mai frumoasă definiție a democrației dată de Ion Rațiu: „Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge, ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine!” Există libertate a legii și libertate ce duce la anarhie. Integral: 
FOTO
Valeriu Nicolae: Ignorând AUR-ul partidele noastre au forțat votul oamenilor furioși. Simion e un mitoman mediocru (băietul se prezintă ca fiind scriitor deși nimic nu demonstrează că a trăit din scris) la fel ca marea majoritate a clasei noastre politice. Oamenii din AUR sunt în majoritatea lor niște nulități din punct de vedere profesional. Totuși, Simion (fost lider de galerie) are mult mai multă experiență în a manipula emoțiile negative ale oamenilor decât oamenii incomparabili mai buni din USR. USR-ul pierde din ce în ce mai rapid șansa de a atrage oamenii sătui de PSD, UDMR și PNL. Atâta timp cât lui Dacian îi vor fi scrise tot felul de postări indignate și deloc credibile pentru personalitatea lui de la Brussels și Dan Barna va încerca să câștige Oscarul pentru cea mai bună interpretare în Tăcerea Porcilor șansele de a stopa creșterea AUR sunt practic nule. AUR-ul e un partid vulnerabil lucru foarte plăcut de serviciile noastre secrete. Trecutul lui Simion este unul cel puțin la fel de dubios ca trecutul lui Oprea. Sunt mulți oameni în AUR cu un trecut la fel de problematic. Despre asta ar trebui să vorbească USR-ul zilele astea. În plus liderii USR ar trebui să demonstreze că pot să mobilizeze câteva zeci de mii de oameni. Lucru pe care din păcate liderii actuali ai USR-ului nu sunt capabili să o facă la fel cum nu sunt capabili nici liderii PNL, PSD sau UDMR. Acest lucru este foarte bine speculat de AUR. Sunt convins că nimeni din tabară lui Dan Barna nu va îndrăzni să îi explice acestuia că producția aia cinematografică cu porcul e o tâmpenie așa cum nimeni din tabară lui Dacian nu îi va spune acestuia că gargara indignată fără acțiune nu are cum să ducă la ceva bun. Comunicarea USR-ului rămâne catastrofală dar nu este singura cheie care îi lipsește partidului. Cheia schimbării este reforma serviciilor secrete. O nucă foarte dură pe care USR-ul la fel ca PSD, UDMR și PNL o mângâie cu mare entuziasm. Sursa:
Octavian Jurma: “Omicron va fi dominantă săptămâna viitoare, cum nu se poate mai prost pentru noi” ….”Stupefiant! Omicron a devenit dominantă în SUA cu 73% din cazurile secvențiate în doar 3 săptămâni. Vorbim de o țară cât un continent, nu de o țară cât un stat de la ei. Dintre acestea în prima săptămâna Omicron a avut o pondere de 0.7% și de 12.6% în a două săptămâna (după reajustare). Adică o creștere de 7x pe săptămâna, deci o rată de dublare de aproximativ 2 zile. Și în SUA avem val peste val. România întră mâine în a 3-a săptămâna de la detectarea Omicron. A început cu 1.23%, săptămâna trecută a avut 6.32% iar săptămâna această mă aștept să fie în jur de 25% (cu o rată de dublare conservatoare de 3.5 zile). E practic exclus ca Omicron să se comporte atât de diferit
Aproximativ 40% dintre persoanele care au trecut prin COVID-19 suferă de sechele care durează peste şase luni Aproximativ 40% dintre persoanele care au trecut prin COVID-19 suferă de sechele care durează peste şase luni, potrivit unui studiu al unei universităţi germane publicat luni care doreşte să facă lumină asupra aşa-numitului sindrom de COVID persistent sau „long covid”, relatează EFE. Potrivit cercetătorilor Clinicii Universitare din Mainz, nu sunt neapărat pacienţii cu formă gravă cei care dezvoltă astfel de simptome, cei afectaţi putând fi chiar persoanele asimptomatice sau cei care au trecut relativ uşor prin boală. În 35% din cazurile studiate, cei afectaţi nici măcar nu ştiau că au avut COVID-19 până când au fost supuşi unui test de anticorpi, au precizat într-un comunicat cercetătorii care au realizat acest studiu. Unele dintre simptomele persistente cele mai comune sunt oboseala, tulburările de memorie, dureri articulare, diminuarea gustului şi a mirosului şi dificultăţi respiratorii, deşi încă nu există un tipar clar şi nici nu s-a ajuns la o definiţie unitară privind sindromul „long covid”. Rezultatele publicate luni fac parte dintr-un studiu mai amplu la care au participat 10.250 de persoane, dintre care 500 au trecut prin boală şi care semnalau că simptomele de COVID-19 persistent tindeau să dispară cu trecerea timpului. Spre surprinderea cercetătorilor, 46% dintre femeile care au trecut prin boală au fost afectate de aceste simptome, faţă de 35% dintre bărbaţi, deşi în rândul bărbaţilor boala are de obicei o formă mai gravă. Vârsta nu pare să crească probabilităţile de a suferi de COVID persistent, potrivit studiului, care a dezvăluit şi că o treime dintre cei contagiaţi afirmau că nu şi-au recuperat nivelurile de randament de dinainte de boală. Integral: 
Se ivește la orizont un nou caz Kovesi? Să nu-mi spună cineva că este o simplă coincidență. La scurt timp după câștigarea puterii în 2016, PSD a declanșat războiul pentru îndepărtarea din procuratură a Laurei Codruța Kovesi, iar la nici trei săptămâni de la revenirea la putere a aceluiași PSD în cadrul noii coaliții,
Campusuri de concentrare V-ați întrebat vreodată de ce în limbajul acuzator al corectitudinii politice abundă mai nou sintagma „ultra-conservator”? De ce simt nevoia comisarii ideologici din campusurile occidentale – și imitatorii lor slugarnici, inclusiv de la noi – să adauge un calificativ cu valențe dezonorante unui cuvânt care, în sine, nu conotează nici extremismul și nici primitivismul politic și social? Definiția din Encyclopedia Britannica e cât se poate de clară: „O doctrină politică în care accentul cade pe valoarea instituțiilor și a practicilor tradiționale. […] Conservatorii sprijină instituțiile și practicile care au evoluat treptat și sunt o manifestare a continuității și stabilității“. Rezultă indubitabil că inamicii conservatorismului sunt vrăjmași ai „continuității și stabilității”. Conservatorii cred în evoluție treptată, ceilalți – în ruptură și haos. Ține de sănătatea noastră mintală de a opta pentru o viziune sau alta. Că noul produs lexical are un scop infamant e limpede. Procedeul e caracteristic comportamentului extremei stângi, bazat pe virulență lingvistică, invectivă și dispreț față de adversarul real sau imaginar. Din acest motiv, aluziile la defecte fizice, la apartenența socială, politică sau etnică, la vârstă ori sex abundă în discursul lor. N-am auzit încă de lupte împotriva obiectivelor civile inițiate de vreun conservator, pe când limbajul stângii extreme e alcătuit din serii nesfârșite de incitări la violență, mesaje belicoase și tehnici de luptă ce vizează nimicirea celor ce au alte opțiuni sau diferă prin comportament. Brutalitatea e o armă pe care, în condiții prielnice, comuniștii o folosesc fără ezitare – așa cum cer diversele manuale de „gherilă urbană”, veritabile ghiduri ale morții elaborate de dezaxați inspirați de Marx, Engels și Lenin. Evident, cuvântul „ultra” nu e ales la întâmplare. El trimite la galeriile de fotbal violente, fanatizate de ură față de adversari, la bătăușii care incendiază și folosesc bâtele, cuțitele ori chiar armele de foc pentru a-și regla conturile cu susținătorii altor echipe….. În ultimii ani, în campusurile occidentale inventarea și vânarea de „vinovați” a atins paroxismul. Atunci când ei nu există, sunt inventați. Am descoperit un asemenea caz, suprarealist în conținut și halucinant prin metode, în cel mai recent număr al revistei „Vanity Fair” (ce altceva să citească un „ultra-conservator“ înrăit ca mine, decât publicații unde se lăfăiesc PC-ul, Woke-ul, Critical Race Theory-ul, #MeToo-ul și alte delicate excrescențe ale ideologiei extremstângiste?). E vorba de situația de șah-mat în care s-au trezit implicați un fost profesor de la Philips Exeter Academy și una din studentele lui de-acum patruzeci de ani. Lucrurile s-ar fi petrecut în primăvara lui 1982. Abordat de conducerea actuală a instituției, profesorul, care atunci avea 38 de ani, a admis că ar fi „îmbrățișat și sărutat” în subsolul instituției o studentă de 17 ani, pe nume Nancy Jo Sales. Întâmplător sau nu, Nancy Jo Sales e o scriitoare americană de mare succes, autoare de bestseller- uri care au fost și ecranizate. A colaborat la reviste faimoase precum „Vanity Fair“, „New York“, „Harper’s Bazaar“. E prietenă din copilărie cu Woody Allen. Profesorul incriminat, David Weber, a fost timp de patruzeci de ani unul din cei mai iubiți dascăli ai instituției de unde s-a pensionat în 2008. În urma mărturisirii făcute, conducerea colegiului i-a retras titlul de „emeritus” și i-a interzis accesul în campusul liceului din New Hampshire. Până aici, lucrurile sună ca un episod clasic din seria #MeToo. Partea stranie, chiar șocantă, e că victima, Nancy Jo Sales, a negat cu vehemență că respectiva întâmplare ar fi avut loc vreodată. Contactată de directorul lui Exeter, ea a respins indignată acuzația, făcând un portret plin de căldură al fostului ei profesor…… Trebuie subliniat că el nu mai fusese implicat niciodată în vreun scandal asemănător, fiind considerat un profesor model. Rămâne însă evidența că Weber și-a mărturisit păcatul inexistent și că Academia Exeter a luat contra lui măsuri punitive, în urma unui denunț mincinos. După expresia unui jurnalist american, actualii administratori ai universităților au „suflete de KGB-iști”, instituind metode inimaginabile de supraveghere și reglementări absurde ale interacțiunilor umane. Nimic din toată această istorie nu poate fi explicat rațional. Ea e generată de atmosfera de teroare, nebunie, isterie, frică și sete de răzbunare din campusurile americane, unde, ca în lagărele lui Stalin și Hitler, victimele mărturisesc fapte pe care nu le-au comis niciodată. Restul e corectitudine politică. Integral:
Cum îți dai seama că ești infectat cu Omicron? Simptomul specific acestei variante …. Oamenii de ştiinţă din întreaga lume fac studii pentru a înţelege comportamentul lui Omicron, care este considerat a fi foarte rezistent la vaccinurile existente. În ciuda dezvoltării și implementării unor contramăsuri foarte eficiente prin anticorpi și
Video
2021: pandemia, statul şi libertatea. Un bilanţ provizoriu Ceea ce părea, acum un an şi jumătate, doar o paranteză trecătoare,menită să devină istorie, a fost transformată în ordinea cotidiană a societăţilor noastre. Excepţia, în materie juridică şi politică, a eliminat normalitatea domniei legii şi a rigorii constituţionale. Puterea executivă a uzurpat atribuţiile legislativului, în vreme ce garanţiile judecătoreşti ale libertăţilor au fost erodate, dramatic. Gramatica existenţei umane, în toată simplitatea sa, este obiect de reglementare statală. Omul pare neputincios în faţa unei ofensive în care frica de moarte este alibiul ce conferă autorităţii, dar şi corporaţiilor tehnologice, perspectiva extinderii controlului lor. Nimic nu mai scapă ochiului vigilent al supravegherii şi o nouă variantă a gândirii unice este pe cale să se nască. Suspect şi indezirabil, liberul-arbitru este privit de cei ce subscriu la această nouă religie a politică a supunerii oarbe ca responsabil pentru dezordinea sanitară şi pentru creşterea pericolului ce planează asupra noastră. Individul este imatur şi iraţional, de aici necesitatea dezvoltării unui cadru coercitiv care să îi regleze comportamentul. Orice exerciţiu de scepticism este tratat ca simptomul unei patologii intelectuale. Conversaţia publică este întreruptă, iar ceea ce domină este dialogul isteric dintre fricile apocaliptice şi viziunile conspiraţiilor globale. Între aceste extreme pare că nu se mai află nimic. Luciditatea este absentă în acest context al supremaţiei statului şi al psihozei globale. Dispariţia conversaţiei autentice de la nivelul unei comunităţi de cetăţeni indică slăbirea pluralismului însuşi. Adevărul unic, elaborat de stat, este distribuit mediatic de cei ce îl servesc. Ştiinţa este evocată spre a justifica dogmatismul autocratic. Iar ştiinţa însăşi este curăţată de orice adevăr ce contrazice viziunea statului. Venerarea ştiinţei devine un exerciţiu de adoraţie colectivă, în spatele căruia se poate ghici intenţia puterii de a -şi menţine suveranitatea ei ilimitată. Căci ştiinţa nu poate fi separată, niciodată, de contextul politic în care este plasată, ca într-un pat al lui Procust. Lecţia secolului trecut este cât se poate de limpede. Totalitarismul a anexat ştiinţa, la dreapta şi la stânga radicală. Crimele şi excesele au fost legitimate prin ştiinţă. Experimentele de inginerie socială şi genocidul au fost prezentate ce formele ultime de manifestare ale unui adevăr ştiinţific validat ideologic. Libertatea de gândire este inseparabilă de libertatea criticii. Ştiinţa poate acţiona nu doar ca un vehicol de emancipare a umanităţii , dar şi ca instrumentul capabil să reducă omenirea la statutul de masă condiţionată pavlovian….. 2021 este o pagină din această cronică contemporană.
Perspective sumbre în aprovizionarea cu cipuri pentru industria auto. Peste cât timp ar urma să-și revină piața complet Perturbările din lanţurile globale de aprovizionare ar putea să se diminueze, deşi perspectivele privind aprovizionarea cu cipuri pentru
România, țara europeană cu cele mai multe regiuni rurale periferice, caracterizate prin emigrarea forței de muncă și neîncredere în autorități Cele mai multe sate cu caracter periferic ( termenul nu are sens geografic, ci socio-economic ) sunt concentrate în sudul și estul țării, dar acestea nu lipsesc nici în centrul și vestul României. Regiuni periferice sunt considerate acelea de unde forța de muncă se deplasează spre regiuni și țări mai dezvoltate, iar populația rămasă se caracterizează printr-o educație mai limitată și un grad de accesibilitate la resurse mai redus. Locuitorii acestor zone rurale sunt neîncrezători în autoritățile publice. Agricultura este activitatea dominantă, însă nu reușește să asigure standarde de viață ridicate, din cauza unei productivități, în general, scăzute. Este caracterizată totodată printr-o diversitate slabă a fermelor. Migrația forței de muncă duce la o scădere drastică a resursei umane și a calificării acesteia. Fapt înseamnă că un fermier găsește cu greu forță de muncă.
Fermierii spun ca situatia zootehniei este catastrofala, iar piata a devenit dependenta de importuri: ”Guvernul Cîțu ne-a dat o palmă” Membrii Asociatiei Crescatorilor si Exportatorilor de Bovine, Ovine si Porcine din Romania (ACEBOP) trag un semnal de alarma in legatura cu plata ajutorului COVID, care trebuia facuta de Guvernul Citu si care nici pana in prezent nu a fost realizata. Fermierii spun ca situatia zootehniei este catastrofala, iar piata a devenit dependenta de importuri. De asemenea, guvernul nu a platit ce datora fermierilor in urma pestei porcine, care a decimat peste 1 milion de porci din vara pana acum. ”Guvernul nu a plătit ajutorul de Covid pe care il așteaptă fermierii. Situația zootehniei este catastrofală, România este dependentă de achizițiile de carne din alte țări, precum Germania, Spania, Polonia, Ungaria, Franța. O parte din această carne mai are puțin până la expirare datorită distanțelor lungi și a aglomerației de la graniță.
Iulian Anghel, ZF:
Claudiu Năsui indică, în noul proiect de buget, motivul pentru care USR a fost scos de la guvenare: Aici vedem programul domnului Florin Cîțu, PNDL 3 Fost ministru al Economiei, USR-istul Claudiu Năsui arată cum în noul buget propus de coaliția PSD-PNL-UDMR, pentru anul 2022, a fost prevăzută o sumă imensă, 52 de miliarde de lei, care urmează să fie împărțită primarilor, pe modelul vechiului „PNDL” – programul inițiat pe vremea când PSD era la guvernare, sub controlul total al lui Liviu Dragnea. Fostul ministrul USR subliniază planul inițiat de liderul PNL, Florin Cîțu, de a-i atrage pe primari de partea sa, în competiția internă de preluare a șefiei partidului, plan pe care USR l-a respins inițial, lucru care a condus la scoaterea formațiunii lui Dacian Cioloș de la guvernare. „A apărut proiectul de buget pe anul 2022. Iată linia din buget care a dus la scoaterea de la guvernare a USR”, a indicat Claudiu Năsui, subliniind că suma care va fi transferată unităților administrativ terioriale se ridică la 52 de miliarde de lei. „Am început să lucrez pe cifre și am dat de linia care a determinat scoaterea USR de la guvernare. Aici putem vedea programul domnului Florin Cîțu, PNDL 3. L-au pus la linia denumită „transferuri între unități ale administrației publice”. Adică transferuri din banii contribuabilului către ei. Suma este de 52 de miliarde de lei. Aproape cat tot deficitul pe anul acesta. Este finanțat 100% din bugetul de stat, adică din banii contribuabililor. Și a fost forțat ca să câștige voturile primarilor de la congresul PNL. Fondurile merg la firmele de partid care au început deja faimoasele proiecte de consultanță. Firme cu mii de contracte cu statul, deținute de apropiații baronilor locali. Aici nu o să auziți marii economiști vorbind de nicio problemă de impact bugetar, de sustenabilitate, etc. Acolo se vorbește doar dacă vrea cineva să reducă impozitele. Atunci nu sunt bani. Când e vorba de dat bani la partid și baronilor locali, deodată se găsesc bani, chiar dacă ne împrumutăm în neștire. PNL nu este un partid liberal. Este un partid precum toate celelalte. Singura ideologie este acapararea puterii și banilor contribuabilului. Integral:
Ce nu-i reușește lui Isărescu, îi reușește Statisticii. Cum a coborât INS inflația din noiembrie de la 9% la 7,8% „Nu e ok. Intrăm pe un teritoriu periculos!”, avertizează economistul Laurian Lungu, după ce a citit comunicatul INS privitor la inflația din luna noiembrie, transmis acum câteva zile. Lungu a observat că în dreptul prețurilor de la energia electrică și gaze era un asterisc. Iar în josul comunicatului, cu litere mărunte, INS preciza că a inclus în calculul inflației subvenția și plafonarea prețurilor stabilită de Guvern. „Nu toată lumea beneficiază de aceste subvenții, spune Laurian Lungu. După calculele sale, inflația pe care INS ar fi trebuit să o anunțe era de peste 9%. Hotnews s-a adresat Statisticii, întrebând cum a calculat inflația din noiembrie. „Cine a citit mai atent să vadă care este această cauză, a putut observa că la energia electrică şi la gaze există menţiunea că preţurile au ţinut cont de măsurile luate de Guvern pentru a limita creşterea preţurilor la gaze naturale şi electricitate. Aş spune să aceasta nu este o practică tocmai corectă, pentru că sunt schimbări în economie. Trebuie să laşi preţul care este şi după aceea poţi compensa cum vrei în practică… Indicele preţurilor de consum, ajustat cu acele creşteri la gaze şi energie electrică, ar fi avut, probabil, o creştere în jur de un punct procentual – două puncte procentuale, după calculele mele. Nu am fi vorbit acum, în noiembrie, de o inflaţie anuală de 7-8%, ci de una de 9%”, a explicat Lungu. Răspunsul transmis zilele acestea de INS: Referitor la solicitarea dvs, vă comunicăm următoarele: La calculul IPC, pentru componentele energie electrică și gaze naturale, se utilizează următoarele date: a) Energie electrică – informații privind tipurile de tarife: – Tarife pentru serviciu universal pentru principalele companii ce furnizează energie electrică consumatorilor casnici, pe zone de distribuție; – Tarife pentru ofertele concurențiale pentru principalele companii ce furnizează energie electrică consumatorilor casnici, pe zone de distribuție; Informații privind structura pieței energiei electrice: – date furnizate de către ANRE și de principalele companii ce furnizează energie electrică consumatorilor casnici;…. Ar fi fost util de știut si ce procent din total consumatori beneficiază de aceste subvenții atât la gaz cât și la energie electrică
Sancţionarea penală a simplelor greşeli fiscale revine pe agenda legislativă – analiză Se pare că devine deja o cutumă ca, o dată la 2 ani, să fie reintrodusă brusc pe agenda modificărilor legislative sancţionarea cu închisoarea a procedurii de administrare a impozitelor reţinute la sursă, scrie Dan Dascălu. Astfel, în 2017 şi 2019 s-a încercat incriminarea nereţinerii sau neîncasarea, respectiv, reţinerea sau încasarea, urmate de neplata unor impozite şi contribuţii supuse regimului reţinerii la sursă, de fiecare dată proiectul legislativ fiind abandonat în urma argumentelor logice şi coerente invocate de către mediul de afaceri în procedura transparenţei decizionale. 
România se înarmează cu facturi achitate. Noi plătim în avans, ei livrează cu întârziere Rușii sunt la graniță! Nu a noastră, a Ucrainei, dar e ca și cum ar fi peste uliță. Rușii mai au puțin și ne atacă inclusiv pe noi. Asta ne zic analiștii militari cărora guvernul le-a deja decartat fondurile pentru apărare. Noi nu putem decât să aplaudăm și să ne supunem. …. Mă rog, important este ca Putin să nu ne invadeze iarna, că deja știm că avioanele F-16 pe care le avem nu decolează nici măcar de ziua națională, dacă e olecuță de polei pe pistă. Poate sălbaticii ăia din fosta URSS au avioane care decolează și pe polei, dar, băi, hei, noi nu avem! Slow down! …. Primul lucru făcut de Klaus Iohannis în calitate de președinte, în ianuarie 2015, a fost să semneze cu liderii mai multor partide un soi de pact prin care toți se angajau ca România să aloce 2% din PIB pentru armată.
Pandemia ar putea lua sfârșit în 2022. Experți ne spun cum va arăta viața după aceea La aproape doi ani de la izbucnirea pandemiei cu Covid-19, sfârșitul ei pare a se întrezări. Experți spun că virusul își va pierde statutul pandemic, în mare parte datorită creșterii ratelor globale de vaccinare și dezvoltării de tratamente antivirale care vor deveni tot mai răspândite anul viitor, relatează
Joia neagră: ziua în care Mafia a stat la masă cu Guvernul și Președinția, iar micii antreprenori au fost călcați în picioare Trei evenimente majore de astăzi conturează imaginea unui stat mafiotizat, care face afaceri cu borfașii și îi strivește pe micii antreprenori. E ziua în care premierul Nicolae Ciucă a stat la masă cu condamnați penal pentru evaziune sau corupție. Iar statul român face pasul decisiv prin care dă gratis cele mai scumpe terenuri din capitală pentru un tun imobiliar din care nu va câștiga nimic.- O țară a cărei conducere și-a pierdut busola morală, nu mai discerne între bine și rău, între hoți și victime. E același stat care, prin președintele Iohannis, a dezincriminat penal evaziunea fiscală promulgând un proiect de lege PSD și a pus la vârful justiției (parchete, Curte Supremă) personaje fără anvergură, care încurajează hoția și corupția. Consecința e firească: mafia face jocurile, își impune legile, ajunge instantaneu la decidenți. Pe scurt, mafia confiscă statul. Ziua a început cu proiectul de OUG care modifică peste noapte Codul Fiscal și lovește în IMM-uri, scăzând pragul până la care o microîntreprindere poate plăti impozit pe cifra de afaceri în loc de impozit pe profit. Justificarea guvernului e mincinoasă, iar comportamentul abuziv….. A continuat cu participarea premierului Ciucă, a jumătate de guvern și a unui consilier prezidențial la un eveniment unde s-au afișat cu condamnați penal pentru evaziune fiscală ori pentru corupție. O situație de neimaginat într-un stat de drept, unde locul Mafiei e la închisoare, nu la masă cu guvernul. Ciucă a stat alături de Gruia Stoica, reprezentanții lui Dumitru Nicolae Niro ori Vladimir Ciorbă / Nordis, – oameni cu condamnări grele, unii dintre ei trecuți prin pușcărie. Al treilea eveniment simbolic e la Parlament, unde Laura Vicol, soția lui Vladimir Ciorbă și șefa Comisiei Juridice din Camera Deputaților, i-a convocat urgent pe deputații juriști să-și dea acordul pe legea prin care statul român renunță gratis la 46 de hectare de la complexul Romexpo și le dă Camerei de Comerț pentru o mega-afacere imobiliară cu Iulius Group. Întâmplător, ultimele două evenimente sunt conectate la nivel simbolic. În timp ce Laura Vicol desăvârșește în Parlament jefuirea proprietății statului de la Romexpo, soțul său, Vladimir Ciorbă, e alături de premier la dezbaterea organizată de trustul lui Dan Voiculescu. Și tot lângă premierul Ciucă e și Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț, marele beneficiar al afacerii cu terenurile din cea mai scumpă zonă a Capitalei. Asistăm la o înfrățire fără perdea și fără rușine a statului român cu infractorii condamnați. Cum a fost posibil ca șeful guvernului, sobrul militar Nicolae Ciucă, să participe la șușaneaua cu penali organizată de trustul fondat de turnătorul ”Felix”, el însuși condamnat penal pentru corupție?….Imaginea zilei e aceasta: statul român stă cu Mafia la masă. Statul român își cedează gratis proprietățile când vine vorba de răsfățații soartei și închide ochii la marile tunuri, dar strânge șurubul la micii antreprenori pentru că știe că aceștia nu au o voce prea puternică…..Iohannis, guvernul său PNL-PSD și instituțiile pe care le controlează și-au pierdut complet orientarea morală. Ce s-a întâmplat azi nu e o întâmplare, ci politică de stat. Corupția și evaziunea sunt premiate de stat printr-un loc la masă cu guvernul, prin legi făcute să îi scape pe corupți, prin distrugerea instituțiilor și legilor care îi încurcă. Așa ajung să aibă funcții în stat personaje precum Marian Neacșu (SGG), Laura Vicol (Parlament), Alexandru Stănescu (ANRE), Monica Gubernat (CNA) ori Bogdan Mihei (Autoritatea Vamală). Integral:
Un dialog foarte actual: E uimitor că o societate care a trecut prin suferințele comunismului se întoarce nostalgic spre ce a fost atunci. O discuție între Lucian Croitoru și Radu Crăciun ”Mi se pare uimitor că o societate care a trecut prin suferințele comunismului se întoarce nostalgic spre ce a fost atunci. Sunt două aspecte pe care vreau să le subliniez: Primul este că această nostalgie vine îin mod paradoxal de la cei în vârstă, care, probabil, pentru că după 1989 n-au mai răzbit pe piața muncii, ajung să fie nostalgici. Pe de altă parte, și asta doare cel mai tare, foarte mulți tineri împărtășesc aceste viziuni egalitariste. Mă gândesc că, neavând această experiență, doar aud că pot exista astfel de idealuri, egalitate, justiție socială numită si justiție distributivă, și iși imaginează că e si posibilă”, spune Lucian Croitoru într-un dialog cu Radu Crăciun, dialog re-publicat miercuri de consilierul Guvernatorului BNR pe blogul personal. Redăm mai jos un fragment din acest dialog, foarte actual și azi: RC: Lucian, cât de scandalos este că, după ce am scăpat de experimentul tragic numit comunism, ajungem să discutăm despre măsura în care mai poate capitalismul să asigure prosperitate. LC: Mi se pare uimitor că o societate care a trecut prin suferințele comunismului se întoarce nostalgic spre ce a fost atunci. Sunt două aspecte pe care vreau să le subliniez. Primul este că această nostalgie vine in mod paradoxal de la cei in varstă, care, probabil, pentru că după 1989 n-au mai răzbit pe piața muncii, ajung să fie nostalgici. Pe de altă parte, si asta doare cel mai tare, foarte mulți tineri împărtășesc aceste viziuni egalitariste. Ma gandesc că, neavând această experiență, doar aud că pot exista astfel de idealuri, egalitate, justiție socială numită si justiție distributivă, și iși imaginează că e si posibilă. Nota bene: acesta nu este un curent care se limitează la Romania, ci unul care a apărut mai ales după 2008 în întreaga lume. RC: Într-adevar, este un subiect care se discută cu toata seriozitatea in țarile dezvoltate. Și cred că putem intelege și de ce. În aceste țări am vazut o erodare semnificativă a clasei de mijloc și o creștere a polarizarii economice. Nu crezi? LC: Este adevărat că criza a erodat foarte mult bunăstarea individuală a multora. Dar asta e modul specific de funcționare a capitalismului: elimină comportamentele nesustenabile, iar îndeplinirea acestei necesități este acompaniată câteodata de suferința specifică. Trebuie însă să facem distincție între două lucruri. Capitalismul, în general, este un mod de organizare a societații. Este societatea însăși. Nu poți să păstrezi anumite trăsături ale societății, care plac, și să elimini capitalismul, care, eventual, nu-ți place. Nu putem vorbi despre această societate pe care o cunoaștem făcând abstracție de capitalism pentru că e ca si cum ai vorbi despre un întreg renunțând la întreg. 


